Talmai: ⁊ pꝛ eoꝛum.Alij dicunt ⁊ melius ut videt᷑: q

vocata eſt arbee:pꝛopter quattuoꝛ patriarchas ibi ſe⸗
pultos cũ ↄiugib ſuis.ſ.adã ⁊ eua:abꝛaã ⁊ ſara: Iaac

⁊ Bebecca:Jacob ⁊ lya, de pᷣmo hẽ Joſue. xiiij.de alijs
tribꝰ infra.xlix.ca. c ¶ Cunq; ſurrexiſſet.hic ↄñter a⸗

git᷑ de ſepultura ſare.vbi
ↄceſſio ſepulture:ibi Rñderũtq; filij heth. pmo g dicit
d ¶ Aduena ego ſũ ⁊c. ppter qð nõ hẽo ius ſepulchꝛi
e¶ Date mihi ius ⁊c. lex quo pʒ q; nõ intẽdebat illud
emere:qð eſt illicitũ vẽdi.ſ.ius ſepulture ſeu locũ:qꝛ lo
cus ſepulture ſempꝑ fuit ini ſacra reputat. Melipot di
ci ꝙ loc'ſepulchꝛi nõ eſt res ſpũalis:ſʒ ius ſepeliẽdi:iðo
abꝛaã ius petijt ꝓ dono dicẽs:Date mihi ⁊c.⁊ locũ pe

mo ponit᷑ petitio abꝛae.ſcòo

tijt heecto ¶ Ut ſepelia moꝛtuũ meuʒ. hic accipit
maſculinũ ꝓ femio:ſic ⁊ Mar.v.Oñs dixit:qͥs me te/

tigit de mulie re emoꝛꝛoiſſa: g

ↄñter de ſepultura ſare agit.et pᷣmo ponit᷑ curialis ppli

rñſio:cum dẽ: h ¶A

udi nos dñe ⁊c. In dubijs.n.re

currebãt ad abꝛaã:⁊ ipſe dirigebat illos:ac ſi ↄſulerent
dñm. i In electis ſepulchꝛis nr̃is.i.melioꝛibꝰ ⁊ ho⸗

Ixit aut ſara centuz vi
gintiſeptẽ anniſ ẽt moꝛ

¶ Reſponderũte;. hic

noꝛabilioꝛibus. k ¶ Sepeli moꝛtuũ tuũ.i.ſarã:ſed qꝛ no
lebat eam ſepelire cũ iufidelibꝰ:pmo regratiat eſt pplo:io
ſpᷣdit: l ¶ Et adoꝛauit ⁊c. la qͥ dicti ſut hethei:fecit eni eij
reuerẽtiã:ut ipetraret locũ ſepulture:vbi erat ſepul adam

iõ ſequit᷑: m

bilcoꝛã vobis in poſſeſſio
nẽ ſepulchꝛi.Habitabat ãt

ephꝛõ ĩ medio ſilioꝝ heth
Rñditq; èphꝛon ad abꝛaã

cũctis audiẽtibꝰꝗ ingredie
bant᷑ poꝛtã ciuitatis ill di

cẽs:MNequaq; fiat dñe mi:

ſz tu magis auſculta qð lo/

quoꝛ.Agrum trado tibi et
ſpeluncã qᷓ in eo ẽ pñtibus
filiis ppli mei.Sepeli moꝛ
tuũ tuũ.Adoꝛauit abꝛaaʒ

coꝛã dño ⁊ pplo terre:⁊ lo-
cul eſt ad ephꝛon:circũſtã

te plebe eb:Queſo ut audi
as me. Dabo pecuniam ꝓ

agro:ſuſcipe eã ⁊ ſic ſepeli/
am moꝛtuũ meũ in eo. Rñ

ditq; ephꝛon:DOñe mi au-/
di me:Terra quã poſtulaſ
q̃dringẽtos ſiclos argenti

valʒ.l Iſtud eſt pᷣciũ int᷑ me
⁊ te. Sèd q;tũ eſt hoc. Se
peli moꝛtuũ tuũ. Qð cum
audiſſet abꝛaã appẽdit pe
cuniã quã ephꝛon poſtula
uerat:audientibꝰ filijſſ heth

q̃dringetòs ſicloſ argẽti:ꝓp

bate moͤnete publice. Con

Inicedite p me apud ephꝛon filiuʒ ſeoꝛ ut

det ⁊c. Inõ dixit ven⸗
dat:qꝛ locũ ſepulture
adã noõ intendebat e/

mere:ſʒ funduʒ i quo

erat dca ſepltura:qð
erat licitũ:iõ ſequit:
n ¶ Quã hz in vltia
parte agri ſui Gll
agy in qͥ ẽ. o ¶ Pabi
tabat.n.ephꝛon ĩ me
dio filioꝝ heth. h at
intponit᷑ ad oñdendũ
ꝙ ille ager erat cari⸗
oꝛ ceteris in extremi
tatibus poſitis:⁊ per
cõſequenj melioꝛ ⁊ ſe
curioꝛ. p¶ Reſpon
ditq; ephꝛon ad abꝛa
am cunctis audiẽtibꝰ
⁊c̃. Omnes enĩ de ci
uitate ab oꝑibuj ſuis
ceſſauerãt:ut ſepultu
re ſare debituʒ hono/

rẽ impenderent. Ii
q Elienuaß ⁊c.].i.
nolo tibi vendere:ſed
gratis ↄcedere:ſed qa
abꝛaã nolebat ꝙꝙ ipſe
vel alij iſideles poſſẽt
ibi iu) ſepulture recla
mare:⁊ pꝑ ↄñj cum ſa
ra infideles ſepelire:
noluit gratij accipere
ſʒ ꝓ pecunia poſtula/
uit. et pʒ lr̃a vſq; ibi:
r (Cerra quã poſtu
las ⁊c. Dicũt aliqui
ſi ↄſiderent᷑ dcã Iſi
o. ? Papie de pode
ribus metalloꝝ:obu

lus ꝓut in ſcriptura ſacra accipit᷑ hʒ tm̃ de argẽto:ſic habʒ
vm paru turonenſis:ſiclus ant vſualis de qͥ h̊ agit᷑:ſm eos
valet.xlviij.obulos.Et ſic q̃dringẽti ſicli valẽt octoginta li
bꝛas turoneñ.⁊ ſm hoc pʒ pꝛeciũ agri.Si aũt ð hoc argua
tur ꝑ hoc qð dẽ Exo.xxx.Siclus.xx.obulos hʒ.Dicunt ꝙ
nõ obſtat:qꝛ in Exo.loquit ſcriptura de ſiclo ⁊ obulo ſᷣm
põdus ſanctuarij:ut pʒ ibidẽ:qð quidẽ pondus eſt aliud a
pondẽ vſuali.Credo tñ ꝙ melſ ẽ dicẽ:ꝙ nõ habet᷑ cert va⸗
loꝛ pᷣdictoꝝ q̃dringẽtoꝝ argẽti ſicloꝝ:qꝛ põdera ⁊ monete
apud varias gẽtes multiplicit᷑ variant᷑:⁊ etiã apud eandem

getẽ ᷣm diuerſa tpa. s

tãta de qua int me ⁊ te fiat long tractatus. t
audiſſet abꝛaã.ſ.determinatoem pᷣci

ephꝛon poſtulauerat audiẽtib filijs
tet habere teſtes. v ( Quadringẽ
rie.

in q̊ oñdit᷑ bonitas ma

ed ꝙtũ eſt hoc.q.d. Nõ ẽ res

¶ OQd cum
ꝛappẽdit pecuniã quã

heth:qꝛ in talibꝰ opoꝛ

tos ſiclos argeẽti ꝓbati.

x¶ Monete publice. in quo

oſtendit᷑ bonitas foꝛme:quia habebat impꝛeſſionẽ debitaʒ

monete publice currentij. 3

Lonfimatuſq; eſt ager quo

dã ephꝛonis ⁊c. ex quo patet:ꝙ nõ emit ſpeluncaʒ in qua
erat ſepulchꝛũ ade:ſed agrũ ſiue fundum in quo erat:⁊ iſto
eſt licitũ:ſicur fundus poteſt emi licite in quo eſt ſita ecclia

g 3

Ephꝛon aũt vendẽs peccauit:qꝛ ꝓpter dcãm ſepulturã ca/

rius vẽdidit.dicũt hebꝛei ꝙ ipſe ephꝛon oſtẽdit in bncipio
ſe multa agere ꝓ abꝛas: ⁊ tñ in fine nihil fecit: ſed terrã ſuã
carius iuſto pᷣcio vẽdidit:iõ poſtea remota ẽ lr̃a vau de ei

noie: ad deſignanð eius impfectoem. et ſic diminute ſe cribit
dinceps: ut hꝛ.xxv.c.

ſed no apparʒ in ꝓnũ
ciatoe.Dicit᷑ aute iſta

ſpelüca fuiſſe duplex
qꝛ ſcõm aliqͥ ibi erat
duplx edificatio:vna
inferioꝛ:⁊ altera ſupe

rioꝛ:ſic in capella regꝗ
pariſius.ſᷣm aliquos

ple gezeneni nem vietiby kiliſs hetb: et
vna ponebant᷑ viri et ( Uctis q ĩitrabãt poꝛtã ciui

firmat eſt ager quondam

ephronis ĩ quo erat ſpelũ⸗

ca duplex reſpiciẽſ mabꝛe:
tã ipſe q;ᷓ ſpelũca: ⁊ oẽs ar/
boꝛes eb ĩ cũctis iminis e
p circuitũ abꝛae ĩ poſſeſſio/

Ittaltlis illi. Atq; ita ſepeliuit
ac(¶ Atq; ſepeliuit ita

abꝛaã ſarã vxoꝛẽ ſuã in ſpe/

een Hieantg dſen luüca agri duplici qᷓ reſpicie
patet litteer. bat mabꝛe hec ẽ ebꝛon in t

In ca.xxiij. vbi dẽ

a ti, abꝛae ipolſ Wnezmonn⸗
tuʒ c. ¶ Additio. mẽti a filijs heth(l.XXIIII.
i bac em- Rat aũt abꝛaam ſenex
ptõe nõ põot ¶ Adierũq; multorũ:⁊ do
abꝛae aliqð

facẽt cimiteriuʒ: ꝓut

dicit magr̃ in hiſtoꝛi

ĩ poſtilla:Ex quo pa/

pctm̃ impõi:tũ quia
nõ peccaret hodie q
emeret agrũ: ut in eo

ra chanaan. Et ↄfirmat ẽ

ager et antrũ qð erat in eo

min i cũctis bñdixerat ei.
Dixitq; ad ſeruũ ſenioꝛe,ʒ
domus ſue qui pᷣerat oib
q̃ habebat. Ponè manuʒ
tuã ſubt ſemur meũ ut ad

leuz qa ur dieẽ im iurẽ te pdeũ celi fre vtnõ
Pec aut abꝛaã fec:qda accipias vxoꝛẽ filio meo ð
nodũ erat h dei em filiab chananeoꝝ int quoſ
pla: in quib fideliu habito:ſèd ad trã cogna

in dño reliquie ado/

rarentr.
¶ Replica coꝛꝛecto⸗

tõeʒ meã ꝓſiciſcar:: inde

ſeruũ ⁊c. iſte fuit eliexer de a ſupꝛa dem̃ ẽ.xv.c. ꝙ erat

ꝓcuratoꝛ domy ſue. c¶ Rone manũ ⁊c. Pebꝛei di
cũt ꝙ hoc dixit rõne circuciſiõis q̃ ẽ circa illaj ꝑte quã

dñs dederat ſibi in ſignũ fidelitat:ut ſupꝛa dem ẽ.xvij

ca. Catholici aũt dicũt ⁊ melũ:ꝙ ho

ſaac. Rñdit ſuuſ.Si nolue

rit mulier venire mecũ ĩ trã

Caue neqñ reducas filiu,
meũ illuc.Dfñs celi et terre

qui tulit me de domo pfr̃is
mei. et de terra natiuitatis

mee ꝗ locuſ eſt mihi: et iu/

rauit dicẽs:ſemini tuo da⸗
bo traʒ hãc:ipſẽ mittet age

it ex omnib bonis eis poꝛ

c fuit ppterchꝛiſtũ

q ſᷣm carnẽ naſci/
RW „ „ kfur' erar de ab:a
accipias vxoꝛẽ filio meo i am femoꝛe. et tali

mõ loquẽdi vtit᷑

ſcriptura Exo.j.

2 ca. vbi dẽ: Omes
hãc nũqd reducẽ debeo ſi igebis aut eme
liũ tuũ ad locũ ð quo tu e ſiſunt de femoꝛe
greſſus es:Dixitq; abꝛaã. iacob ac et pʒ lr̃a

vſq; ibi:
JSka traz
⁊c.ſcilʒ in haraz

vbi manſerat na/⸗

choꝛ frater ſuus

cum vxoꝛe ſua.et
patet littera vſa

ibi: e Domi⸗/
nus celi qui ⁊c.

lũ ſuũ coꝛã te: ⁊ accipies ĩ ideſt de Pamm:
de vxoꝛem filio meo. Sin ar patet er piedi/
nõ teneberis iuramento:fi tiuitatis mee id ẽ
lium im̃ meũ ne reducas il de hur chaldeox
luc. Poſuit ergo ſeru ma ut patet er pdic
nũ ſub ſemoꝛe abꝛaam dfi 6. pſe mitet
ſui:⁊ iurauitilli ſup femore angelu ac. lad di
hoc Tulitq; decẽ camelos rigendum iſtò ne
rege mni ii: abi gSocium.
de grege domini ſui: c abi Fillia tim me

um ⁊cc. dixit tm̃

tans ſecuʒ: ꝓſectuſq; pere ad deducendum
xit in meſopotamiaʒ ad vr ilaac ſoluʒ:qꝛ Ja
bem nachoꝛ. Cuůnq; came ülne iuir1
los ſeciſſet aceumbere eẽ Vxoꝛẽ e manda
tIo patris ſui JIa-
ac:ut habet᷑ inrra

ca. xxiij.vbi poſtillatoꝛ dicit abꝛaaʒ cauiſſe:qð
illicitũ eſt:in ↄctu facto cũ Ephꝛon ꝓ eo:qꝛ emit

— dũ nõ ſpeluncã ſiue ſepulchꝛũ. Burgẽ. obijcit
ꝙ Abꝛae nõ pot imponi pctm:qꝛ hodie poſſet ſine pctõ qᷣs
emere agrũ in qͥ facẽt eccleſiã vl cimiterium. ſed manifeſtũ
hãc obiectoem nõ valere:qꝛ emit agꝝ in qͥ ſepultura erat
nõ ut in eo ſepulchꝛũ facẽt.roe.n.ſepulture ipſiꝰAde ⁊ eue
in illo agro locus ipᷣe religioſus ini ſacra ↄputabat᷑: iõ non
emit ſepulchꝛũ:ſed ius in agro in qͥ ſepulchꝛũ erat:iõ dixit
Date mihi ius ſepulchꝛi:no dixit:vendite:qꝛ hoc illicitũ fu

iſſʒ. et ſ⸗ equit: Intercedite pꝛo me apud ephꝛon ut det mihi
ſpeluncã duplicẽ in q ſepult fuit adã. ut innuit Joſue.xiiij.
nõ dixit:ut vendat:qꝛ illicitũ fuiſſet. Nõ.n. abꝛaã intende/

7

bat emere ſepulchꝝ: ade:ſʒ füdũ:⁊ ius in fundo in qͥ dcã ſe/

Dultura fuit. bea CKa. XXIIII.
BRat aũt abꝛaã. Hic oñter oñdit qlit abꝛaã ut pfe⸗
ctus ſe habuit reſ pei ſui: ſeu Ppeꝛrefannlietee le⸗
reputat vna pſona cũ pie:et io ſic ꝓcedit᷑:qꝛ pᷣmo
ꝓ maritatoe iſaac deſcribit ſerui miſſio:ſcoo ↄiugis redſi/
tio:ibi Cunq; camelos feciſſet accũbere.tertio petitiois con
ceſſio:ibi Rnderũt laban ⁊ bathuel.q̃rto ↄiugis adductio:
ibi Surgẽs aut mane. (ires fmu ſic dꝛ: b ¶ Dixitq; ad

iſaac. l
mẽ tractũ eſt de greco. meſo ideʒ ẽ qð mediũ:potamos
fluuius: quia ciuitas illa ſita eſt inter ouo flumina: vn
in hebꝛeo habet᷑: In haram fluuioꝝ.Harã eni erat no-

xxviij.ca. i ¶ ulitq; decẽ camelos ⁊c. iſti eni came
li erãt ab alijs diſtincti: quia erat inroſtrati:ut non poſ

ſent blada alioꝝ comedere quãdo ꝑ viam ducebantur
Ex omnibus bonis ⁊c. quia poꝛtauit de auro e:

⁊ argento:a pecunia:⁊ iocalibus dandis puelle:⁊ ei a
micis: ut habet᷑ infra eodẽ ca. In hebꝛeo habet᷑: Omnia

bona eius poꝛtans ſecum. dicũt eniʒ hebꝛei ꝙ poꝛtabat
chartã de donatõe quã fecerat iſaac filio ſuo:donas ei

oymnia bona ſua mobilia ⁊ imobilia:qꝛ alijs filijs ſuis

dedit munera ⁊ ſeꝑauit eos ab iſaac:ut habet᷑ ſequenti
ca.⁊ illã chartaʒ poꝛtabat ad inclinandũ parẽtes puel/
le ⁊ ipſam puellam quã querebat in matrimoniũ ipſi
ꝛofectuſq; prexit meſopotamiã.iſtud no/-

mẽ ciuitatis in qua remãſerat nachoꝛ:⁊ vnde abꝛaam

exierat de mandato domini: ut dictum eſt ſupꝛa.xij. c.
m ¶ Qunq; camelos ⁊c᷑. hic conſequẽter deſcribit᷑ con

iugis petitio.et pᷣmo querit Elieger ſuper hoc a deo ſi⸗
gnum: ſecundo a parẽtibus puelle cõſenſũ:ibi Qui ait
nõ comedam. ¶ Lirca pmũ ſciendũ ꝙ eliexer non aſiuit

ci marinon
Cppnr ,um.
cnunlhut'
baenmiar
nun nmt
Enul
ſananao le
nonzolxitipi
Pcbeepoſtiya⸗
leneggueräticbi
Edietioſephus
hoc pietſal
nquis ſtarm
du .
6Ucdum. n.
erileverba co⸗
ſumnaid e
Nonileur gi
Miongtantead
Aaſcltwihab⸗
lagein.
Efmnnt
bfänen a.
nntennil
Pices magni

uuti pbibibed

Mlmneliarrpe
urcanala
boſth⸗ al
ſimami.
mnaureze
atrit,
nmkpdin

Wſtoal

nheumn
lann

Widter
.
Wd
N
Nh
fnenie,
Wendin
W
mbaui
ſmn en
aſtidi Oi
Vepgliet
findeſnr

unfagl

dler
kinn
Nbimananr⸗
cn furi
unyrſut
Anlan ſe
de
1 waigt,
Uxl
1 nnd
. (SNN

X

ſignũ

S ”
—

–

.
7 4 7 „
„ 4 7 —
“ AE õ

ſisgni b modũ augurij vel diuinatõis:qð eſt illicituʒ:ſʒ
ßpmiſſa oĩone petiuit a dno ſignũ in q ꝑciperet:ꝙ ange

us dñi direxiſſet eius viã:ſicut pᷣdixerat ei Abꝛaã:⁊ iõ

liberalit ſibi offer
ret:⁊ non ſoluʒ p

eiuj potu:ſed etiã

pꝛo camelis potã

dij:in hoc ſcirʒ ꝙ
illa eſſet quaʒ de⸗
us pꝛeuiderat fo-

re coniugem ipſi

ioſephi non coõſo

nat littere ſequen

ti: ut videbit᷑ ſta-

tim. Ideo dicenð
ꝙ ſignum petituʒ
fuit:ut ſi puella a
qua pᷣmo peteret
potum pꝛo ſe: et

ipſa concederet ñ

ſolum pꝛo perſo/

na ſua:ſed etiam

pꝛo camelis:ipſa
eẽt copulãda IJſa
ac i matrimonio

et patet littera ex

ceptis aliquibꝰ v/-
bis:que tranſcur
rendo exponent᷑.
n¶ Isitur puel-
la cui dixero.vlti
mo eniz dixit ipi
Rebecce poſtq a⸗
lie negauerãt ſibi
ut dicit ioſephus
ſed hoc videt᷑ fal
ſum:quia ſtatim
ſubgitur:
0 dum.n.
intra ſe verba cõ⸗
pleuerat ⁊ c. ex
quo videtur ꝙ ñ
petiuerat ante ab
alia ſed ab ipᷣa ſo
la petiuit.
p/ Effundenſq
erant enim ibi la
ides magni ca/

auati vbi bibebãt
animalia:⁊ voca

bantur canalia.
q ¶ Poſtq autẽ

b

hauriret aq;:⁊ hauſtã oibꝰ

nõ peccauit petendo ſignũ hoc mõ.dicit aũt ioſephꝰ ꝙ
iſtud ſignuʒ quod petijt fuit: vt ſi puellis venientib' ad
hauriendũ aqus
2 negãtibus ſibi
potũ:vna ex illis

oppidũ:iuxta puteũ aque:
veſpe:eo tpe quo ſolẽt mu⸗
lieres egredi ad hauriedaʒ

aquam:oꝛaui dñm dicẽs:

Dſie de dñi mei abꝛaã: oc
curre obſecro mihi hodie:

fac miſericoꝛdiaʒ cũ dño
meo abꝛaã. Ecce ego ſto ꝓ
pe fõtẽ aq̃:et filie habitato

rũ hui ciuitatis egredient᷑
ad hauriẽdã aquã. Igitur
puella cui dixero:iclia hy
driã tuã ut bibã:⁊ illa rũde
rit bibe:qñ et camelis tuis
dabo potũ:ipſa ẽ quã pᷣpa/
raſti ſeruo tuo Iſaac:et per
hoc itelligã ꝙ feceris miſe
ricoꝛdiã cũ dño meo abꝛa/
am. NHẽcdũ intra ſe ꝰba cõ
pleuerat: et ecce rebecca e
grediebat:l ſilia bathuel fi
lij melche vxoꝛ nachoꝛ fra
tris abꝛaã:hſis hydriaʒ in
ſcapula ſua: puella decoꝛa
nimis virgoq; pulcherria:
⁊ icognita viro.Deſcende
rat aut ad fõtẽ et ipleuerat
hydriaʒ aq̃: ac reuertebat᷑.
Occurritq; ei ſuus et ait:
Pauxilluʒ aq mihi ad bi/
bẽduʒ pᷣbe de hydria tua.

Que rũdit: Bibe dñe mi.

Qelerit᷑qʒ ðᷣpoſuit hydriaʒ
ſuꝑ vlnã ſuaʒ:⁊ dedit ei po

tũ.Cũq; ille bibiſſet:adie/

cit.Quiĩ et camel tuis hau/
riã aq;: donec cũcti bibãt.
Effũdẽenſq; hydriã ĩ cana⸗
libus: recurrit ad puteũ ut

erũt cameli ꝓtulit ⁊c᷑. In hebꝛeo habet᷑ Pꝛotulit

aurem aureaʒ cuius pondus erat medietas ſicli:et ꝓba
tur ꝑ hoc qð habet᷑ Exo.xxxix.vbi eadẽ dictio hebꝛai/
ca ponit᷑ ꝓ dimidio ſiclo.poteſt tñ dici:ꝙ in exodo lo

tur de ſi

ad põdus ſanctuarij.et potuit eſſe jm ꝙ di/

cũt:ꝙ erat maius pondẽ vſuali intm ꝙ medietas ſicli
ſanctuarij valebat vnũ ſiclũ vſualem: tñ ſicut dem̃ eſt

Z WM ”MM —— .,
2 . . 6 HZ HZ
2 .
ðð 2
Sͤ 2
7 ſi ’ — * 2
. 6 .*
4

alias in talibus ponderib nihil eſt certũ: da valde mutant᷑
ſᷣm diuerſas gentes:⁊ ſᷣm eandẽ gentẽ diuerſis locis ⁊ tem/

Ponbes ſer hoc vero ꝙ in hebꝛeo dẽ: Inaurem in ſingu/

ari:intelligit᷑ etiam ſibi coꝛꝛeſpondens:quia nõ oꝛnabatur

vna auris ſine alia:⁊ quelibet inaur

camelis dedit. Ipſe aũt ↄtẽ

plabat᷑ eã tacii:ſcire volẽs

vtꝝ ꝓſperũ iter ſuũ feciſſet

de an non. Poͤſtq; aũt bi

berunt cameli ꝓtulit vir in

aures aureas: appendęẽtes

ſicloſ duos:ẽt armillas to
tidẽ pondo ſicloruʒ decẽ.
Dixitq; ad eã:Cuieſ filia
Indica mihi.Eſt in domo
patris tuiloc ad manẽdũ:
Que rñdit:filia ſũ bathuel
filij nachoꝛ: quem peꝑit ei
melcha:et addidit dicens:
Paleaꝝ quoq; ⁊ feni plu/
rimũ ẽ apud nos: et locus
ſpacioſus ẽ ad manẽdum.
Inclinauit ſe hõ:et adoꝛa⸗
uit dñũm dicẽs: Bñdictus
dñs dðde dñi mei abꝛaam:qꝗ
nõ abſtulit miſericoꝛdiã et
vitatẽ ſuaʒ a dño meo:et re
cio uinere me ꝑduxit ĩ do/
mũ fris dñi mei. Cucurrit
itaq; puella:⁊ nunciauit in
domũ matris ſue oĩa q̃ au
dierat.Habebat aũt rebec
ca fratreʒ noĩe laban. Qui
feſtin egreſſus ẽ ad homi/
nẽ uůbi erat ſõs. Cũq; vidiſ
ſetiaureſ⁊ armillaſ ĩ maib
ſoꝛoꝛis ſue:⁊ audiſſet cũcta
p̈ba referẽt : hec locutus ẽ
mihi hõ:vłnit ad virum ꝗ
ſtabat iu camelos:et ꝓpe
fõtẽ aq:dixitq; ad euʒ:In/

gredẽ bñdicte dñi.Cur for
ſtas:pꝛeparaui domum et

locum camelis tuis.Et in/
troduxit eũ in hoſpitiũ:ac

cebatur domus matris ſue ad quam

is erat equalis ponder-

et ſic ſoluit᷑ diſſonan/
tia que videtur eẽ int
trãſlationeʒ noſtram
hebꝛaicam litteraʒ
r (Et armillas. oꝛ/
namenta ſunt bꝛachi
oꝛum:et dicuntur ab
a oi 4 . 4
8Pondo.i.ponde
4. eſt indeclinabile.

t ¶Dixitq; ad eam
cc. iſtud dixit Elie/

ger antecy daꝛet ſibi pᷣ
dicta iocalia:quia co
gnito per eius verba
ÿ eſſet de cognatione
Abꝛae dñi ſui: tunc
dedit ſibi. frequenter
enim in ſacra ſcriptu
ra aliqua poſterdnar
rantur:licʒ ſint pꝛiu
facaa.
vCucurrit itaq; pu
ella ⁊c.non dixit in
domo patris ſui: qa
ſicut dicit Joſephus
bathuel pater ſu iaʒ
erat defunctus:ſed h
videtur eſſe contra te
xtum ſequentem eoð
ca.vbi dicitur:Rñde
runt laban ⁊ bathuel
ſed ſi teneatur dictuʒ
Joſephi poteſt ad h
dici: ꝙ Bathuel qui
hic nominatur nõ fu

it pater rebecce:ſʒ fra

ter:⁊ iðo nominatur
poſt laban tanqꝗᷓ; eius
frater iunioꝛ ipᷣo.Pe
bꝛei commun dicũt
ꝙ adhuc viuebat pa
ter eius Bathuel:et
ideo aliter ſoluit Ra.
Sa.dicens ꝙ puelle
pꝛius nunciant aliqᷣd
matribuj ſuis q; ali,
Item tunc tempoꝛis
mulieres habitatioeʒ
habebant cum puell
ſeparati in domibus

viroꝛuʒ:vbi faciebãt

opera que competũt
mulieribus:et tal di⸗
cucurrit rebecca nun/

ciare omnia que audierat:inter que ↄtinebat᷑:ꝙ ille homo
qui dederat ſibi iocalia erat de domo abꝛae auũculi ſui.ali

ter nõ eſt veriſimile ꝙ a

ſta ⁊ verecunda. x ¶ AUbi erat fons.

iſſet ab eo:cũ eſſet puella hone

„

Aigui libꝛi habẽt fo⸗

ris: ſed hoc eſt ex vicio ſcriptoꝛis. p. ¶ Uenit ad virũ. ut in
troducẽt eũ intra domũ:qꝛ iam ꝑ ſigna ⁊ verba ſciebat eũ

8 4.

* e elieger pus inirogauit de pꝛe a. ſifa⸗ inn
pꝛa dem leſeigra kuo mi b usoben ſe Rng
è Deſtr kneo⸗ eſt c. itis c. ocedẽdo r ficiat. k ¶ Sin ihi. ut poſſim de n ſaeri
nmnkeen :ꝛvnde. iiij cit ihi. ut negociũ ꝑ Et hoc dicite mi 1-Ur poiſ i50 ſeſp
eſſe de domo oſita amouit. b komnis cibus: v ſhdit: te mihi. ando. ¶ Et hocdi lin Putdereri fatecemnu,
7 onera deſup 6 ſcriptura nrri uam. et en nõ eain veneg ſeauil ne i
en e de Unoncerozen pparitio. c(QOi . vacãad dext fi ſthicſtu
Ozr . . . 2 raè DW rendũ O hit zit⸗
Appoſita eſt eis . los deditqʒ ipſa eſt mu dñi mei· Cũqʒ liabus iſmae ra. nrnindet
nens hehle conſe. deſtrauit nner ncſs E uit eicnigarnmn voluerẽ: uſengunt ntlul
quenter ib'oſenſum leas ⁊ fenũ:⁊ et hec tacikif becca veniens deſtügbus Loth euinci
erien d ulägda paleas“ edes camelorũ t apparuit re Xcce bat in de ant etiã de Uune Bla
de rebecca c tilu uados pedes t cũ eo. Et hidria quã poꝛta fõtẽ: que eran abꝛae fienonfmn
ipſi iſaac. et ut fac . venerat cu pa/ cũ hidria Editqʒ; ad fõtẽ: (ognatone abꝛ⸗ nt ſbec
ipſi iſaac.e pb refert Pplroꝝ ꝗ 57 ſpectu eĩ Pa ul ðſcẽditq; a . N ſaas: leeb
s lurliner bereſe⸗ appoſit in oſpee omedã: ſcapu ge Et aio ad 2 cfpondeft. ſtan
Rarnc c liemg e ap Qui ait:Mõ coi hauſit aqu lũ bibẽ o ſequẽter de ſaſeur nun
pſi Iaac collatas.e iſ. Qui ait: Mo⸗ smeos 2 ihi paululũ ſir alequeter de daiſif
2 ipſi Jaaca uo aſtri⸗ n loq̃r ſermõe t ileã:Ha mi ſuit hy⸗ ibitur coiugis uußlaniß
cCr ar iuramentũ qu ꝛet ſi donec loqᷣ ere. At i ea: ſtinãs depo it it ſcribitur cot tur oni Raſ.
. . e in abꝛaam:et ſ fidit ei: Loque Que feſtinã ꝛet dixit ceſſio cũ dici Gnoge Kn
d à, edicrt a Rñdit ei: bꝛaʒ ſü. E A pumeroe dirt — derüt .a Fityimmn
e n eenn gnuz a deo ſil erat ꝙ Seru inqt abꝛg; meo driam de lbe: camelis Beſpon thuel. nern deded
Iat., S fes volũtas Der en “ le: X pſñᷓ dixit dno ihi. Et tu bi „*& lbi: et pan 7 Ba ſ. c83 lcman vole
ſ r, Tvolet rebecca ce omin bñdixit · eſtret m ã potũ. Bibi iſe bathuel ſcoʒ ſonen vol
2ð iſaac cum hoc in domi nificar rtuis tribuã p r0o iſt batht t frat pelirea id
O etur: per hoc in lde. magn 8: ar. tuis tribu los. Interro ioſephu erat frai. tuipliend
ſinuans ꝙ iuie vo dedit Loues os 7 ancil adaqui :c dixi: Cur es fi ebeece:⸗ 1 eo:iõ6 aſituznn
dtrariarent d litter „ auru leruos Et gauiqʒ eã: odit: Filia ba erart unio ninat (
. etu al aſinos. . eſpõdit:Fi 6 plnmo nomrina bck. 300.
untati. Et pzʒ rbij g elos et aſinos. l⸗ lia⸗Que reſpe oꝛ:quẽ vltim inat Ka C
liqb Verbi) las: com —. —. ſii mei fili . . n:filij. nacho ard⸗ Ra. Sa. dici P neat p
excepti a Qui . vxoꝛ dñ 1 huelis ſü: i Suͤſpedi Ba becce In hebꝛeo babe
. : A(Al t ſara . ctute hu ĩ melcha. Suͤſp rat pater re In hebre⸗
exponẽdis edã. ĩ bo pepi ſio meo in ſenecti 7 it ei melcha. mäãdã fa era tẽ vltio no⸗ Mener udl
ait nõ comed negoci um dño meo! ia que ha/ pepite es adoꝛnã al⸗ Oau eſt qda enanne
ndit ſe hꝛe neg dedit llli oĩa e . ſtaqʒ iaures as poſui in mingt: hoc eſt qa dnich
n io⸗ oſn ea arde . adiurauit e, ce zet armillas ⸗ Rnrid aſergrorn wurri
A iri diome dics⸗ 9rlic. aect⸗ Rae n beccetamen ven aitan
xit ⁊c̃. 5 nis — 1 filio meo 2 ui dñm n 1„ t erſe, ire: *“ ſo.
tpalib/ bo ¶õ eg vxoꝛẽ fi liquoruʒ fra raui dn a: qui pduxił voluit impedin⸗ iuni .
alelpicgſilio lquis chananeoꝝ. n bedſi mei ab⸗ vtſumatn-. Aie dnltoe ſoanun
accipies fili ezexpel C bito: ſed ad domt atiõe me recto e⸗ i ſilio eiuus. p E orato innt thn
ſane lco dere irk hab 3: et de cognatiõe liam fſris dñi mei filiea coꝛ greſſujeſt =⸗½„L mrimmim,
Eqi de ira p filio es: et dec filio ſiam bꝛẽ ſi facidᷣ miſerico ſ. æö Rebecca det lein matnmo
ege tra p fllid in meapses: er oꝛem abꝛẽ ſi facii ſuæ= Rebecc t ſ ginmam
es vxo⸗ . Quaãòôbꝛ 15 — eo. hoc dixer ergo c.
. ee vo rndi do⸗ . la: vitatẽ cũ zutẽ aliud ſignum qd hiſthinligt d
fontẽ. ex noc d⸗ a meo Ego vor luerit veni diã: mihi: ſinäutẽ aliud en ganm go, —
ie: dicunt ? id ſi no neru ven idicaté mihi: dicite mihi: EZliexer eis ne o1 nfupuclunn
loſe de ber Sʒz hoc ren ſpectu ambulo: . P dã ad dexter et le eam ⁊c. d pʒ WE
llu locuz. Sʒ he * oſpectu a er dui utt vadã ad dexte ban et lee t: quod pʒ Pboeme
alzatg⸗ terandelg in picro⸗ rnd ann etirgng⸗ Anoe reaſie ns
maxime i 4 vi ens tua:accip reen o⸗ B oinen⸗ eſt vone a⸗ Kn
dicat: E iege ctu E. 0 de cog ““ .Nö po aliudloa e. r Ach RM W
illa cu mas trar filio mec fis mei. ßmo. H Pquicq; aliud loqꝗ t in ira dñz. d mangfrdien
ac mat Si.n. ré de domo prisi „. lacitũ ei quicq; aliue uit in tra dt at cd⸗
. DI nea: et de do aciu ei' q oꝛã te eſt di exerat Nſinagaie⸗
tpis ⁊ labo tũ taͤtuʒ mea: et de ,7„ a maledictio Placit rebecca coꝛã vx/ boc ꝙ ci⸗ N
e eaegeſver nea: cũ veneris ad/ ttoͤlle eã et Plcicerer .ẽ ipoſito. s(l. i. fuſithi
cũ ſris plixe nanet mos me o hodie ad fõ os Qð cuz auiſſet pue iocalib'mliebꝛi uure oniiß
. ⸗ . „ — . 12 r mn a factis. 2
ſignuʒ Rrer⸗ bi. Neni erg ne deuſ dñni ovñs i: ꝓcides àdoꝛauit de tali mã fa. tu⸗ Kenöpotmn
dicẽte ipſi e e mo⸗ tẽ aq: dixi. D ſti viam abꝛaã: ꝓe Hꝛolãtiſq; va/ In n cr vel⸗ ar uelecyn
Bibe quodr . E. a:ſi direxi Niain rra dñm: Pꝛ is: ac pe inſtrumẽta ar⸗ ſoonolingi
W. OB hilẽ re⸗/ mei abꝛaa: ãbulo:ecce ſto terra dñm ureis:lac ra in a mi llercht
icum zut nnus re⸗ iqᷓ nüc ãbulo:ecce ſt is argẽteis a ficis: 7 arm (Cbittpen
pectu illius miracu nea iq nuc abulo:ec re ſis arg édit ea Rebecce P tificis alia mu
pectu illius 6vi ye meã iqᷓ :7 virgo qᷓ esgt 1ſtibus: dedit ea lit: ioce. in be⸗ Whteiſtian
n ion o m vr ve iux ſotẽ aq: édã aquã: au/ ſtibus: Fratribus quoq; la t) in he wrmnſot
rum: 7 ideo d eſi iet᷑ ad hauriẽ hi pauxil munere. dona obtulit. bꝛeo coit noian n
p li hodie non d r da mihi paux ius ⁊ matri don zreg ſa: vnð.j. ſen 4
p li hod minus dierit a me édũ de hidria eius ⁊ ſiſa. ſcentes eoꝛ Vala: vn J0o (fumeſaſt
niſi termin ad bibẽdũ de hid 4 . iio: veſcentes Re. xx.c. dẽ. 5 . 2
H enererilla ſe adq ad bibẽdũ e tu bi· ¶Inito conuiu eſ maleft ibi e r 0
ad quem: inus lᷓ it mihi: et tu bi ⁊ bibẽteſ m natha ꝙ
die:nõ aũt term ba⸗ tua: dixerit mih hauriã: Pariter =
quo receſſerat ab be:et camelis tuis
b:nas. önter uzehn be:
am 7 dixi:cuiuſe ſi
liataue nait flis ba
thuelij ſũ vc. r ſbdi

Arma ſua = lſaſntl
zalis mii h ẽſilis locu' ¶D
älä In hebꝛeo hi vaſa: i alijj mit lodẽ
mnaures 1c er hoc pʒ vitas illi qõ ſu
Suſpendi itaq; in.

d lhie

ſi riaſt

da rtlen
. ctinin
. ru
heoſn
n
.
, untg
rſſe
N

1 a etoe
e i

r lini
in iann

E r

⁊c.lqꝛ in matrimonio redqrit᷑ ↄſenſus expᷣſſus. cDi

cõia ſũt oibꝰ:qᷣ ſũt eiuſdẽ cognatõij:ut ſupꝛa dem̃ ẽ pu·

Bencſis xiiij

dit ea rebecce ꝓ munere.qð ſolet dari ſponſis de nouo
ↄceſſis. v¶ Surgẽs aũt mane.hic ↄñter deſcribit᷑ cõ⸗
iugis adductio:vbi pmo accipit eliexer licentiã dicens:
x Dimitte me:vt vadã ⁊c. Sermonẽ dirigit ad illos
q erat pncipaleſ: a iſti erãt laban frater rebecce:⁊ mater

a patre:q pᷣmus eam docuit in egypto qñ ibi deſcẽdit: ut ſu
pꝛa dem eſt.xij.ca. k. ¶ ¶unq; iam eleuaſſet ⁊c. li.coguit

reſpecto iſaac.qꝛ videbat eũ inclinantẽ vſus m (De

p annũ:vel deceʒ

i.ꝑ decẽ menſes.
24) Rolle . †
ac ſi.d.qui viam äl
meã retardaret ↄtrairet diuine volũtati. b ¶ Dixerüt

ut hẽ ſupꝛa ca. xviij.
qb ſi addant᷑.xxxvij
faciũt annos.cxxvij.
—RKrH’” H qð fuit totũ tps vite
ſare ut dem̃ eſt ſupꝛa ca.xxiij.⁊ ſic pʒ ppoſituʒ. Tẽparꝰ nõ
totaliter auferret.Ex quo patet magna affecto ipſius iſaac
ad matrem ſuam:que iam obierat tribus annis ante.
¶ In ca.xxiiij.vbi dẽ in poſtilla:Sed ad terrã ⁊ cognatio
nem meã . ¶ Additio pꝛima.

ſecute ſũt vix: feſtinus re moõte mriſ accidẽat tparet

miſerũt ergo ⁊c.] aliq libꝛi hñt delboꝛa:ſʒ nõ ẽ de textu
ſed tñ ſbintlligit. Dẽ aũt nutrix illius:qꝛ cuſtodierat eã
in ſtatu puellari:⁊ docuerat in moꝛibꝰ:et ꝓpter hoc aſ
ſociata eſt ei:⁊ foꝛſitan cũ hoc lactauerat e̊ a cunabu!
et cũ iſta bñ fuerũt alie puelle ⁊ ancille ei aſſociate:uti ⸗
fra dicet:lʒ hoc nõ expmat᷑. d ¶ Seruũq; abꝛaã ⁊ co
mites eius.q erãt de domo abꝛae. e (¶ Hmßcatej pſpe
ra ſoꝛoꝛi ſue.⁊ nõne iſta dicunt᷑ de matre laban ⁊ fratre
eiq loqbant᷑ elieer ut ſupꝛa dem̃ eſt:quõ vocat᷑ ſoꝛoꝛ
matris ſue:Dicenð ꝙ in receſſu rebecce ↄuenerũt multi
de ſua cognatõe ſicut ſolet fieri in talibꝰ:maxie qꝛ ibat

5 7c.
Bi tranſlatõ noſtra habet: Sed ad terrã ⁊ cogna/
tionẽ meam ꝓficiſcaris:lr̃a hebꝛaica dicit:Sʒ ad
terrã natiuitatis mee.terra eni natiuitatis Abꝛae
vbi erat domus patris eius fuit meſopotamia:nõ aũt hur
chaldeoꝝ:ut oſtenſũ fuit ſupꝛa in pma additone ca. xij.
6 5 n eodẽ ca.xxiiij. vbi dꝛ in poſtilla:Dixitq; ad eã:cuius
es filia:?:c. Additio.ij.
On videt᷑ neceſſariũ in hoc loco mutare oꝛdineʒ
narratõis.ſatis eni rõnabile eſt ꝙ elieger daret io⸗

ad terrã longinquã:nũc aũt ita eſt ꝙ noĩa fris ⁊ ſoꝛoꝛi Tatois. latis eni ronabile eſt 1
calia anteꝙ certitudinaliter ſciret:ꝙ puella eẽt de
cognatoe abꝛae:ut ſu oſtẽderet curialitatẽ:ſicut etiaʒ ipſa
puella curialẽ ⁊ humilẽ ſe oſtẽdit erga iᷣm. Q aũt poſtea
in narratidoe eliecer pᷣpoſuit inirogatonem datõi:põt intelli
gi ꝑ anticipatõem:vel foꝛte hoc dixit ut nõ eſtimaret᷑ leuis
alias mulieres in comitiua ſua cũ delboꝛa nutrice ſua. n code ca, liij. vbi dicitur in poſtilla: Ubi erat fons
g ( Zo ãt tꝑe ⁊c. cã recreatõij et cã ſbdit᷑: h¶ Pabi v. Aditio.iij.
tabat eni ĩ tra auſtrali.i.in berſabee:q eſt ĩ pte auſtrali Ebꝛaica veritas habet: Qui feſtinãs egreſſus eſt
terre ꝓmiſſiõis.et eſt ppe puteũ illũ q vocat᷑ viuentt et ad hominem foꝛis ad fontem. vnde qui ſcripſert
videntis: ꝓpter qð de facili poterat ibi illuc ambulare. Pfons tm:non recte ſe habuerunt in hoc loco.
¶ Et egreſſus fuerat c. hebꝛei dicũt ad oꝛanõ:quia ¶ In eodem ca.xxiiij vbi dĩ in poſtilla: Introgauitq; eaʒ
circa tᷣs veſpaꝝ oſuetudo eſt iudeis oꝛare.vel foꝛſitan ᷑. dditio. ij. .
egreſſus fuerat ad videnð diſpõnem celi ⁊ aliquaꝝ ſte /· On habet ex hac narratone intentum poſtil.põt

laꝝ q incipiebãt apparere:qꝛ edoct erat in aſtronomia· p . eni intelligi ꝓut dem fuit ſupꝛa ſuo loco eoh ta.

ries:et qꝛ oẽs qꝗ illic ↄuenerat pꝓpter eiuj receſſũ impᷣca⸗
bant᷑ ei bonũ:io ſcriptura hic vtit᷑ noĩe cõi.ſ.ſoꝛoꝛis:qꝛ
hoc mõ poterat dici ſoꝛoꝛ oium illoꝝ. f ¶ Igit rebec⸗
ca ⁊ puelle ep ⁊c.ex qͥ pʒ qð ſupꝛa dem eſt.i.ꝙ habebat

ſcẽdit de camelo.ut faceret ei reuerentiã. n ¶ Et ait ad pu

qꝛ erãt diſtincti ab leuel upꝛa dem eſt. I ¶ Rebecca gʒ
e

eius:⁊ iõ ſhᷣditur erũ.i.ad Eliecer.
V¶ Reſpoõderũt „— % (Quis eſt ille ho
frat eiuj ⁊ mater. Sürgẽs aũt mane locutuſ uertebat᷑ ad dñm ſuuʒ: E?ꝭ ⁊c᷑ puj eni queſiuit h
RR al hei eſt puer: dimiuè me: ut va aut tpe deãbulabat iſaac narer gerte n
eſt lFa: 2 i ð iſto dã ad dñʒ meũ:l Rñdẽrũt viã q ducit ad puteũ cuius ſit ſeriptuz poſt q; no
fratre dicenõ eſt: frat᷑ e ⁊ mat᷑:Manc᷑at pu nomẽ eſt viuentis ⁊ vidẽtis oĩa ſeꝑ ſũt ſcripta eo
ꝓ erat laban qui ella ſaltẽ decem dies apud Hãbitabat eni in terra au oꝛdine q́ fej: ut p̃dem̃
Jarpm Enliue nos poſtea ꝓficiſcet. NHõ ſtrali:ct egreſſus fuerat ad n i St a eki
rat qre no repon lite ait mne retinẽ: quia dũs meditandũ in agro inclia- lornarenucapirts
dit ipſe Bathuel direxit viãꝗ meã. . Dimittite ta iaʒ die. Cunq; eleuaſſet q ¶ Operuit ſe. vt ho
harer rebecce: qui ine ut ꝑgã ad dĩm meum. oculoſividit camelos vei neſtioz apparereti cõ
alonl Kotn: 5 Et dixèrũt: Nocem puel/ etes ꝓcul. Rebecca quoqʒ ſpectu arnT Eeer
opiniont Ra ſa. lã: T qram ipſi volutatẽ. ↄſpecto iſaac: dẽſcẽdit ca ipeeſſuͦ vie r ſinã
Rñdet᷑ ꝙ interin Lũq; vocata veniſſet:ſciſci melo:⁊ ait ad pueꝝ:Quis datuz ſibia deo d re⸗
henitueꝛat de deã tati ſunt: Vis ire cuʒ hoĩe eſt ille hõ q venit ꝑ agrum becca. Narrauit
deuſraner⸗ 7 e iſto. Que ait: Nadã.Dimi in occurſu nobis: Dixit ſaa di ſid 85 nt
Ratim angel dni ſer ut ergo ea? nutricẽ illi⸗ ei: IJp ſ ee dns meul. At ill⸗ ba nõ eſt de textu.
pcuſſit euʒ ⁊ moꝛ huũqʒ abꝛã et comites ei : tollẽſ. cito palliũ ſuũ opuit ſtãtũ dilexit eã
tu' eſt. 3 ¶ WMa ipꝛecãtes ꝓſpa ſoꝛoꝛi ſue at ſe. Seruaũt cũcta que geſ· ⁊c ſii. lenirz ãſi trib
n nelg 4 qʒ dicẽtes ſoꝛoꝛ noſtra es. ſerat narrauit dño ſuo Aa ia ante: q pʒ uia
neat, pnella Ereſcas ĩ mille milia:⁊ poſ ac.Qui introuxit eaʒ ĩta erar t. gne. jn ar⸗
dies vel decem: et ſideat ſemẽ tuũ poꝛtas ini bernaculũ ſare mr̃is ſue:et cepit Rebecca. Sara
exponunt hebꝛei micoꝝ ſuoꝝ. Igit rebecca accepit eaʒ vxoꝛẽ:c᷑t intãtũ aut erat.lxxxx. anno
dies in plali:ideſft et puelle ill aſceſis camel dilexit eam ut doloꝛeʒ q ex rũ qñ nat eſt Jaac:

S 4

X

. .

lebãat differre negoci-

.

—

niũ reqre ſur

On oz fingere penitudinẽ bathueliſ:nec eiuj moꝛ
ittẽ in hoc loco ꝓut Ra. Sa. dicit: quibnulla fit
Mmmẽttio in ſcripiura:ſed ꝓbabili' vẽ dicend ꝙ Ba⸗
thuel tlquioꝛ zm —⸗

In eodẽ ca. xxiiij. vbi dẽ in poſtilla Sed ſiquerat 77.

gis ſeſat:nolebat dil —
ferre miſſionẽ rebecce La. xXV. .
dlesg aerant a . Wraam vero aliaz důͦ
xerãt pꝛius: A dño & OH. Kit vxoꝛe noic cethurã
greſſus eſt ſermo. q̃ pẽpit ei camrã ⁊ iecſlan:⁊

madan:⁊ madiã:⁊ ieſboch

laban q erat iunioꝛ ⁊
⁊ lue.Jecſan quoq; genuit

mater rebecce ex qda
carnali fragilitate vo

ꝓut ſequit᷑: Manet „
uella nobiſcum. eodẽ ca.xxiiij. vbi dẽ in poſtil⸗
a: Uel foꝛſitan egreſſus fuerat ad videnduʒ diſpoſitionem
celi . Addlitio. vj. .
AIccere ꝙ abꝛaã fuit edoct in aſtronomia:⁊ ꝙ pᷣm
eã docuit in egypto:nullũ fundamẽtũ hʒ in ſacra
ſcriptura:nec etiã rõni vĩ ↄſonũ.Pꝛimum pʒ:nõ

ent in hiſtoꝛia ppꝛia ipſi abꝛae qᷓͥ h in hoc libꝛo Gen. lec

etiã in pᷣſ.ſeu ꝓphetis:vbi qñq; fit mentio de abꝛaà hoc in

uenit᷑:ut eſt manifeſtũ diſcurrẽti. Scõm patʒ:tũ qꝛ etiã apli

qui fuerunt a deo maxime illuminati: intm ꝙ eis dicitur:
Joh.xvj. Docebit vos omeʒ vitatẽ.nõ exponit᷑ cõiter ꝙ ſue
rũt illuminati ð vitatibꝰ mathematicis ſeu aſtronomicis:
ſed ò his que ſũt ad ſalutẽ neceſſaria:multo min hoc dicẽ
dũ ẽ ᷣ Abꝛaã:quẽ ſcriptura ↄmẽdat ð fide:⁊ timoꝛe dei:et
ðͤ opibvirtuoſis:nũqᷓ; tñ ð aliq ſciẽtia: vel arte:que huma
nit poteſt ĩueniri:tum qꝛ ſcietia egyptioꝝ i ſcriptura repꝛo
bat᷑ tãq; diuinatio ſuꝑſtitioſa:vñ Eſa.xix.ca.dẽ egyptijs qᷓ
ſi increpãdo:vbi nũc ſũt ſapiẽtes tui:ãnũciẽt tibi ⁊ indicẽt
ac᷑.tum qꝛ ex hoc daret᷑ occaſio infidelibſeu heretid dqᷣ:ea q̃
deus oꝑat᷑ miraculoſe ꝓ ſanct ſuis ſeu ꝑ eos:attribuũt ma
licioſe influentijs celeſtibꝰ ſeu demonijs mõ qͥ chꝛiſto dice/

bat᷑ Matth. xij. n beo iehun pᷣncipe demonioꝝ: eijcit ð
ulto foꝛ ꝛaã tales puerſi dicerẽt:ꝙ ea qᷓ/
de ꝓ eo fecit circa pharaonẽ ⁊ abimelech ⁊ hmodi eſſẽt ꝑ

monia.⁊ multo foꝛty de a

petrata ꝑ vtutes ſeu influẽtias aſtroꝛũ:cuius oppoſitũ eti
fatebant᷑ pagani:vñ ſupꝛa ca.xxj.Abimelech ⁊ pᷣncipes e

ercit ſui dicebãt abꝛae:deus eſt tecũ in oibꝰ q̃ oparl ⁊c. vñ

nec etiã vẽ dicenð de iſaac:ꝙ erat edoct in aſtronomia a pa
tre rõnib' iam dict᷑. Sʒ potũ cũ de eo dꝛ: egreſſus fuerat
ad meditanð in agro:intelligeno eſt de meditatõe ↄtempla

tõis ⁊ h modi: ꝓut ꝑtinet ſancd vin:q in lege dñi meditan

tur die ac nocte:pᷣſertim aũt iſaac ꝗ fuit deo oblat in ſua

puericia hoc ptinebat. In alijs vo libꝛis dẽ:Et egreſſus fſue

rat ad exercenð in agro.qð ꝑ lr̃am hebꝛaicã in hoc loco po
ſitã:etiã ſic põt intelligi:⁊ ẽ ſenſus:ꝙ egreſſus fuiſſet ad ex-
ercenð ſe coꝛpalit᷑ in agro tꝑę veſꝑtino:cũ iam inclinata eſt
dies:⁊ eſt feruoꝛ mitigat. er

ca. xxiiij vbi poſtillatoꝛ ill qð di: Sʒ ad iraz

Burgeñ. exponit de Meſ.
riũ ꝛa ca.xij.in pᷣncipio.
illud dcm elieer:cup es filia:p anticipatoem Bur.redargu
it vſq; ad ſui ipſius inuolutõem. Negãs.n. anticipatõeʒ ex
rõnabili cã poſitã ↄcedit eandẽ ſ eodẽ ↄtextu ex ca minus
rõnabili:ut pʒ ex eius ꝓceſſu quẽ vide.(¶ Itẽ in eodẽ capᷣ.

tamia:cup coꝛꝛecto

vbi elieter refert oꝛdine facti.ſ.ꝙ bus inirogauit cuius eſſet

filia:⁊ cognito ſuſpẽdit inaures ⁊ dedit iocalia. poſtillatoꝛ

dicit:ꝙ ſunt ꝑ anticipatõeʒ dcõ:vbi pᷣmo dẽ dediſſe iocalia

¶Geneſis ⅜

tũ:ſʒ rõem nõ aſſignat.
puella. Ra. ſa.

ica coꝛꝛectoꝛij ↄð Burgen⸗

⁊2 cognatõem meã ꝓficiſcaris.exponit de haram

Itẽ ca.eodẽ vbi expoit

poſt interrogaſſe:ſed Burg.dicit ꝑ hoc nõ hĩe ppoſi
Itẽ ca. eodẽ qñ dẽꝛ: Maneat
onentẽ uũlud:Burg.repꝛobat:eo qꝛ ut
dicit:nõ hʒ fundamentũ in ſcriptura. Eadẽ roe ⁊ expõ

burgeñ.in ſcriptura nõ vꝛ fundari.¶¶ Itẽ ca.eodẽ circa
illuʒ paſſũ: Quõ
illlaac fuit egreſſuj
ſaban ⁊ dadan. Filij dada ad meitandũ in
fuefrt aſſuri ⁊ lathuſiʒ ⁊ lao agro. Poſtillato⸗
,. ddicit: ꝙ foꝛte etiaã
mĩ. At vᷣo ex madiã oꝛt eſt ad vidẽð diſponẽ
epha et epher et enoch et ccli:qꝛ didic a pꝛe
abida:heldaa. Omnes hi ſeantagtoeue d
fite ſtas& dicit Joſephuj
filii cethure. Dediq; abꝛa Abeag atin vorh
B ſiſliſſe egyptios. hec
Burg. valde egre

„

ferẽſ: dicit nullũ fundameneũ hĩe in ſacra ſcriptura:nec r⸗

etis rõni ↄſonũ ex multis q̃ infert. Sʒ burgẽ. quo ad b⸗
mũ ſe facit familiarẽ argumento huſſita ato in

