bil: ita lex fuit data iudeis vt ĩmobilit ſuaret᷑ ab eis.

m(¶ Et erit apud rec.rex.i.ſi lex ſic cõſeruet᷑ a pplło:erit
rectiſſimꝰ:qꝛ lege diuia gubernat:⁊ dñs erit eoꝝ rex:
vñ ⁊.j.Reg.viij.c.qñ pᷣmo elegerũt regẽ aliũ:dixit dñs
ad ſamuele: Nõ te abiecerũt:ſed me ne regnẽ ſuꝑ eos.
n ¶ Uiuat rubẽ. HPic ↄnñiter ponit᷑ bñdictõis executio.

diuidit᷑ in.xi.ptes ſᷣm trib.xi.bñdictas a morſe:⁊ pa

tebũt ꝑtes pfequẽdo. Pꝛio ̊ ponit᷑ bñdictio ipp ruben
qꝛ fuit pᷣmogeni cũ dẽ: n ¶ Oiuat rubẽ.vita nature:

oEt no moꝛiat᷑.moꝛte culpe vł gehẽne. p ¶ Et ſit

pu i nũero.h aũt addit moyſes ad cõcoꝛdãdũ cũ vbo
lacob:qͥ dixit ipi ruben Geñn.xlix.Effuſus es ſic aq̃: nõ
creſcas ⁊c. q ¶ Hec ẽ bñnñdictõ iude.poſt bñdictõeʒ ru
ben imediate ponit᷑ bñdictio iude:qꝛ ſucceſſit eiĩ hono
re regni q;tũ ad ius pmogeniture. 1Auai vocẽ dñe
iude. dicit ra.ſa.ꝙ hec ꝓphᷣia reſpicit ad vocem oꝛonis
ipᷣpdauid ⁊ ſalomonij q fuerũt exauditi ĩ plibꝰoꝛonibꝰ
ſuij:⁊ ipᷣ aga ꝓ exercitu ethiopu iuadẽte ipᷣm.ij paly.

xiiij. et ioſaphat ꝓ ammonitis.ij.ꝑaly.xx.et exeehie

ſennacharib. iiij. Reg. xix. qᷣ fuerũt reges iuda. s ¶Et
ad pplm ſuũ itroduc eũ.i.ad limbũ patrũ pꝑꝰ vitã pntẽ
vñ de ſanctis pꝛib cõit᷑ ſcribit᷑ de moꝛte eoꝝ:⁊ appoſit
ad ppłm ſuu:vel ad pies ſuos. t¶ Maney pugna
bũt ꝓ eo.qꝛ vſq; ad electoeʒ ſaulis tribus iuda habuit
ducatũ belli:vt hẽ Judi.j.Quis aſcẽdet añ nos õ cha⸗
naneũ ⁊ erit oux belli.Dixitq; dñs:iudas aſcẽdet.⁊.xx
ca.i bello õ filios beniamin.cũ alie tribꝰ q̃rerẽt:qᷣs erit
i exercitu nr̃o pncepſ certaminis: Rñdit dñs:Judas ſit
dux veſter. v ¶ Et adiutoꝛ illo g aduerſarios eũ erit
dicit ra.ſa.ꝙ hoc ſpalit᷑ dꝛ ꝓ ioſaphat rege iuda q im

petu ſacto ð eũ i ramoth galaad exclamauit ad oñm ⁊

audiuit eũ.iij.reg. xxij. pot etiã intelligi de plurib alijj

regib' de tribu iuda ꝗᷣ fuerũt adiuti a dño in ꝑiculis.
. Käauc ait.poſt bñdictões iude imediate poni bñ

ictõ leui ppt᷑ oignitatẽ ſagerdotij. ¶ Pertecto tua:
quãtũ ad vitã ſcam. 3 (¶ Et doctrina tua. quãtũ ad
ſanã doctrinã. ⁊ ¶ A viro ſcõ tuo.i.a moyſe ꝗᷣ fuit ð
eadẽ tribu:⁊ ſanctitas vite ⁊ veritas doctrine ab eo de
riuata fuit ad alios eiuſdẽ
ſeipo q̃ſi ð qdã alio ex hũilitate: qꝛ hec ꝑtinẽt ad omẽ
dationẽ ep: ſicut ⁊ iohes euõgeliſta Joh.xi. dicit de ſe

ib': loquit hic moyſes

sClidirilun
4 Niigti
ſiͦnoſſipban
hiaſtilin
moꝛtis vth.
nal gifi
ti ſun ſiut
riuz. t
irt ni ſo o,
Nool inelig
le de
lis flielu:
Aapti noſi⸗
teftorit prin
6eſuſprkali
Craouuvefin⸗

Ero.
Nanbde⸗
ſſelogmtämu.

gli⸗ ſo⸗
NtColages uer
eein
lutmu. dicnpi⸗
la gocintd
lgt decirücli
ſeivocit pan
di Hen pyi
Aieii noͤan
cerutflioſin
fatooſnorim
ulytemmin
lpniſtna
hiſlen Gl
Iplu el
Npeftiact:vt
ſtol Nönnri
inlitchue⸗
ſoꝛosnirabui⸗
ſonat ſnpun
Pe ppbidüͦpe
mnobiclriſusi

pleyſn oego⸗

nunimelegliſi
ſüthmiamaifunn⸗
ſpotoo. ia
ghoeriftnnn
e duguuenit
uafeeeng
N
lanip
ninee
hintorſilt
Sglinedin
Eiinhuilen⸗
ſihiotffifeog
ſagtihlignh

A
ihnn

di Rghnie

„ di
“ ihin
Weung
de unine
mii
iſenn
dun ie
; nimin
di Kiſ

—

ihere

lſer
diiſſim
tindoli imtnt
rdſnemee
1is ta.
Vne enpeſt⸗
i hitatisn
bicnvanoſſenn
tbicino ij; nde
unnbe ms gene
lchir. 9
ümtüiai ſb⸗
thindſtii
aruimen
Mnini
tA won s
atuiilind
SS
ig nan 4

1 . Wed ug
S
nidtii ajt
Aemi nent

.

N¶ Deutero.

dñi terra ei.qꝛ ſoꝛs ioſeph fuit valde fertilis. o ¶ De po⸗

ipo: Cidit illum diſcipulum quẽ diligebat ieſus 77“.

a Quẽ ꝓbaſti ĩ tẽtatione.hoc dirigit᷑ ad deũ qͥ patiẽ

tiã moyſi ꝓbauit i multis tẽtationib iudeoꝝ. b ¶ Et

iudicaſti ad aual õdictionis. deiminãdo ſuꝑ eum pe ctifit
t hi

dixit pꝛi ſuo.hoc
no ſolũ intelligit᷑
de moypſe:ſʒ ẽt de
alijs filijs leui: qᷣ

nã moꝛtis:vt hĩ Nume. xx. ⁊ ex hoc pʒ veritas ipſius
moplſi ꝗ ita fideli
ter expmit pecca- 2
tũ ſuu ſu Ame tuo quem pꝛobaſti in ten/
riuz. c ¶Qui tatione èt iudicaſti ad aq̃s

cõtradictionis. Qui dixit
patri ſuo ⁊ matri ſue ne/

ſcio vos: ⁊ fratribus ſuis

ad pᷣceptũ moyſi ignoꝛo illos: ⁊ neſcierunt
eegen alps ſilios ſuoſ. Hi cſtodierũt
ex adoꝛatoe vitu eloquiuʒ tuum èt pactum
li Exo. xxxi tuũ ſeruauerũt: iudicia tua
NRc Pgerm grammtno⸗
lex diuina ce/ onẽt thymiama ĩ furo
elefoanla Pre re tuo:⁊ holocauſta ſuper
ſf. e t Aare man. Benedi dñe
ctu tuu. velt foꝛtitudini ep: ⁊æ oꝑa manu
t um illiuf ſt uſcipe. Percute
ne q̃ vocat pacti doꝛſa iimicoꝝ ci: ⁊ q ode
dni Geñ. xvij. a: rũt eũ ñi ↄſurgãt.Et bẽenia/
alie trib/ nõ cireñ min ait: Amantiſſim dñi:
ae ut ſlioj ſuoj hitbit oſfident ĩ eo: quaſi
qᷣuſq; fuerũt ĩ ter thalamo tota die moꝛabit
ra pmiſſionis:vt ct int humeroſ illi regeſcet
piHoſne : Sec Jõſeph qͥʒ ait:Dẽ bñdicii
n ee one dñſiterra er: d pomis
iſte die. Lotrariũ celi c᷑t roꝛe atq; abyſſo ſub
at vicũt coit expo iacẽte. Dèe pomis fructuũ
ſitoꝛes nr̃i:⁊ huic

ↄſonat ſcriptura

Joſue.v.vbi dĩ: Populus aũt q nat eſt ĩ deſerto ꝑ.xl.
annos icircũciſus fuit ita ꝙ generalit loquit᷑:⁊ nullũ ex
cipit:⁊ ſm hoc qð dẽ hic: Pactũ tuũ.põt intelligi ð ob

ſeruatione legaliũ:ſicut ⁊ alia b ponunt. f e. r hor ergerr ee de er d

nẽt thymiama ĩ furoꝛe tuo.i.a :7 d
tu tuo.ꝓ mercationibꝰ exercẽdis. a

ndic dñe foꝛtitudini ep. dicit h̊ ra.

a pplo tuo. g

auertẽdũ furoꝛẽ tuum

ſa.ꝙ hoc refert ad macha beos ꝗᷣ fuerũt de tribu leui:⁊
foꝛtii pugnauerũt ↄ aduerſarios fidei:⁊ qꝛ fuerũt val⸗
de pauci reſpectu aduerſarioꝝ: iõ moyſes hoc pᷣuidẽs
oꝛat pꝓ eis. h ¶ Et beniamin ait. hic poſt bñdictõeʒ le
ui ad quẽ ꝑtinebat ſacerdotiũ:ponit᷑ imediate bñdictõ

beniamin:ĩ cuũ ſoꝛte fuit tẽplũ. i 4
ĩ eo.ſ.ĩ dño:eo ꝙ deus t
hitatione ſubdit: k

PHabuabit ↄfidẽt᷑
ali mõ hitabat i tẽplo:de qua
uaſi i thalamo tota die mo⸗

. . .

rabit.tcẽplũ.n.vbi de colebat᷑ erat q̃ſi thalamus ipᷣius.

I¶ Et int hu.illreqeſcet.lʒ.n.humeri ſũt i ſuꝑioꝛi pte

coꝛpis:tñ iferioꝛes ſũt capite:vꝑ hoc deſignat loc edi/

ficatõis tẽpli:qꝛ lʒ tẽplũ edificatũ fuerit ĩ mõte moꝛia:
nõ tñ i ſũmitate ep:ſʒ ĩ decliui ꝑ ſpaciũ vigititriũ cubi⸗
toꝝ: a ſũmitate mõti:vt dicũt hebꝛei. m olepb ʒ
ait. Poſt bñdictõʒ beniamin ponit᷑ bñdictio ioſeph:qꝛ
ſicut i ſoꝛte beniamin fuit tẽplũ:ſic i ſoꝛte ioſeph fuit ſy
lo:vbi filij iſrt poſuerũt tabernaculũ moyſi ⁊ arcã teſti
monij:vt hẽ Joſue.xviij.ca.⁊ qꝛ locus tẽpli fuit excellẽ

tioꝛ ⁊ deo diligibilioꝛ:io ᷣpõit᷑ bñdictõ beniamin bñndi

ctõi ioſepb:lʒ beniamin fuẽit iunioꝛ. na¶ De bndictoe

migcclaꝛ arboꝛes fructiticat ex iufluẽtia celi ⁊ ſtellarum.

t roꝛe atq; abyſ.ſbiiacẽte.tra.n.hũecta ẽ apta ad fru

ſolis ac lune:dẽ vᷣtice antiqͥ
rũ mõtiũ:de pomis colliũ
eternoꝝ:⁊ de frugib terre:
⁊ de plenitudie e?. Bene⸗
dictio ill ꝗ apparuit in ru
bo veniat ſr caput ioſeph
⁊ ſup vᷣticẽ nacarei int᷑ frẽs
ſuos. Qũuaſi pꝛimogeniti
tauri pulchꝛitudo eiuſ:coꝛ
nua rhinoceroi coꝛnua il/

lu. In ipᷣis vẽtilabit gẽtes

vſq; ad termiĩos terre. Hẽ
ſũt mliitudines ephꝛaim:⁊
hec milia manaſſe.Et ca-
bulon ait:Lètare cabulon
ĩ exitu tuo:ẽt iſachar i tab/
naculis tuis:pplos voca
bũt ad mõtẽ:ibi imolabũt
victimas iuſticie. OQũᷣi iun⸗
datõeʒ maris q̃i lac ſuggẽt

èt theſauros abſconditos

harenarũ. Et gàd ait: Be
nedictüs in latiiudine gad
Quaſi leo regeuit:cèpitq;
bꝛachiũ ⁊ pᷣticem. Et uᷣidit

ſ̃ ll: oꝛtes. n. eoy fuerũt ppinqͥ ⁊ vtd

ãdũ:hũectat aũt a ſupioꝛi ex deſcẽſu roꝛij 2
exladqs ſb ira latẽtibq̃ h noiĩe abyſſi ſignãt᷑:

ſupꝑp

ſferioꝛi
De po. fru.
ſo.⁊.lu.haddit ad ðᷣ
ſignãdũ ꝙ int celi lu
miaria ſol ⁊ luna ha-
bẽt maioꝛẽ efficaciaʒ
naſcentia.
r¶ De vti. ãti.mon⸗
tiũ. ibi eni fruct citi
maturant᷑ ⁊ ppi noui
tatẽ mag diligunt.
8¶ Bene illi q ap. i
rubo.i.ipᷣpdei qͥ i ruꝰ

bo apparuit moyſi.
t 8 upꝛa vticẽ na⸗
garei.i.ſci:qꝛ ioſeph i
ter alios fratres ſuos
fuit ſcioꝛ. v ¶/ AQua
ſi pmogeniti tauri ⁊c
hoẽ ppi tribũ ephꝛa
im:q̃ fuit ſoꝛt ⁊ belli⸗
coſa: ⁊,ppi regnũ ðcẽ
tribuũ:qð fuit datuʒ
illi tribui iĩ pꝛio rege
ſ.hieroboaʒ vt hꝛ. iij
reg.xi. x ¶ He ſunt
mititudines ephꝛaiʒ
hoc exponit᷑ duplicit
Uno mõ referẽdo ad
numeroſitatem ppli
vtriuſq; tribus.Alio
modo referendo ad
multitudinẽ aduerſa
rioꝝ ab eij deuictoꝛ
„CE gabulon ait.
ic ↄñt ðſcribit᷑ bũdi
ctio cabulõ ⁊ iſachar

icũt hebꝛei trib cabu⸗

lon fuit ĩtẽta mercationibĩ poꝛtub' maris qͥ fuerũt i ſoꝛte
ep:tribP aũt iſachar fuit mag intẽta ſtudio legis: 2 vt libe⸗

etare cabulõ in exi
tiſachar i taber.

tuis. ibi manẽdo ꝓ ſtudio diuine legis. b ¶¶ Populos ad
mõtẽ vocabũt.i.ad hierin ĩ mõte ſita:qꝛ i ſolẽnitatibꝰ ve⸗
niebat ibi pplus ad audiẽdũ doctrinã legis a doctoꝛib de

tribu iſachar. c ¶ Abi
nitatin pᷣcipuis debebãt a
munerib ⁊ ſacrificijs. d

arẽ coꝛã dño nõ vacui:ſed cuʒ
Qui inundatõeʒ maris quaſi
lac ſuggẽt.i.bona appoꝛtata i nauib p vndas man. o⸗
the.abſcõ.harenaxꝝ.i.metalla diuerſa:a lapides pᷣcioſo):qᷓ

bi imo. victi. di. iuſticie. qꝛ ĩ trib ſolẽ

—

de harena tre extrahunt᷑:⁊a ad loca lõgiqua ꝑ mare frequẽ⸗

aanrͤ⸗ f

¶¶ Et gad ait.hic ponit᷑ bndictõ gad cũ dĩ
e. ac qõ ðſignat ꝙ bili latitudieʒ ire i ſna ſoꝛ

uaſi leo reqᷣeuit.qꝛ ĩ üla tribu fuer̃t ies ſonch 2

te.
bellicoſi:ſᷣm ꝙ dẽ ge.xlix. Gad accict pᷣliabit᷑.

bꝛa. 7

Vticẽ. erãt.n. ibi aliq ita foꝛtes ꝙ vno ictu ãpurabãt caput
hois cũ hũero ⁊ bꝛachio:vt dic ra.ſa.alit expõit᷑: vt ꝑ bꝛa
chiũ itelligat᷑ foꝛil aduẽſardꝑ vticẽ turme vł ac ci capitaneꝰ
⁊ neutri poterãt ipetũ gaditaꝝ ſuſtinẽ:⁊ ppt h fuert poſiti ĩ
frõte exercitus filioꝛum iſrł pugnãdo contra chananeos.
K .* vidit pncipatũ ſuũ.qꝙ in pte ſua doctoꝛ eſſet repoſi
tus. Iſte doctoꝛ fuit moyies qui fuit ſepultus in ſoꝛte gad.

E KRKM
ð G s
— m

¶iber

? hoe ceſſit ad magnũ honoꝛem ⁊ dignitatẽ illius tribus. ip̃i ſubſunt deo tã̃ eius cõſequent᷑ iducit ad nninlin
a ¶ Qui fuit cũ pncipib ppłi.i.cũ pncipib'nouẽ tribuum S ex Ziantgtgeeranttnn rink, gici
⁊ dimidie qᷣuſq; eẽt eis hẽditas acqſita. b Eici iuſti b (Eijciet a facie tua inimicũ.i.iimicos:⁊ al ie bie in nt
cias dñi. ĩ hoc adiplẽdo qð pmiſerat mo ſi: Nume. xxxij. ſingulare ꝓ plurali: ſicut Exro vis. leniemalea⸗ uſu Aon
8. c e mnar in u ilfki tensdo eis ĩ hoc fidelitatem. ſma.t miblindo muſcarũ. c ¶ Picetq; Rereret vdo u 4 a⸗
ponit bñdictio ifßKius Ris rnulen
7. . 9 — * † — „ „„„, 1 .
lr onie gos pꝛincipatũ ſuuʒ qꝙ in parte Mon ẽ ali uͦt deyrectiſſimi Vabitabit ilrl cõ nlelce,
ſpalit ppter ſanſon 4 ſua doctoꝛ eẽt repoſi: qůi Aſcenſoꝛ celi auxiliatoꝛ tu ſidẽter: deuict dd mlgolſi
fuit Genſſimeind i fuit cũ pncipib ppli ſecit ulſ. Magniſicetia ep diſcur ger een toſneſin
badan. A Facrler iuſticias dñi:ct iudiciũ ſuũ rũt nubes: habitaculũ ei R, mnirti
Pocdi Pheflai in. Din q; ait: Dan ca ſurſũ: t ſubt bꝛachia ſepit / erit neceſſe gj ho⸗ iloit
iaiinne an nsltoniesfiünlerird na. Eijcit a facie tua ümi/ miesoenegentlad ulſiſcn
ptã ab eis que pus la⸗ aſan. Et nẽptalim dixit: cũ:dictq;: cõterere. Habi adue ach reſiſtẽdũ ſinirnimn
lpis vocabat. S ab Meptalim abudatia pfrue tabit iſt cõſident olugo. Eee eeſsſi aman
eis fuit denoia a dan tur: et plen erit bñũdictõib· Oe lus igeoh i terr et poterit bitar ninlizni
ex noie patris ſui: vx dfii. Mꝗ⸗ ſdictõib?ę Ocülus iacob ĩ terra fru p ſe ſub vite ſua ⁊ nitiit
bã iudi. xviij. ⁊ ẽ i ter dñi. Mare meridiẽ poſſi menti ⁊ vini celiqʒ caliga ficulnea ſua n lnsgi
mino adqlonari terre debit.Aſer q; ai: Benedi bunt roꝛe. Beatus tu irl. Oculus iacob in nicitupii
mäſten Kbnste arisifing dien Si plcd cArie liin tui:pple q ſalug tmtdebir eruli⸗ D
heniekcat Moitl hin ſuis tigat in oleo pe ris in dſño: Scuütuʒ auxilij tẽ bonoꝝ ĩ tera tnnt d
mine ioꝛ: 7 ali dan: q emd uñ: Fer rũ ⁊ es calcia tui:⁊ gladius glie tue. He ſua g(eliq; ca ni
ſinu i ioꝛdanis mnerl er. Riclt oiee iuuen gabunt te inimici tui: t tu gibif e eSD, üſußſt
omem efficiunt. 1 enectus tus eo alcgpis.ſ,, eligne eiezn
ent illa vltra ioꝛdanẽ ẽ ddã fõs quẽ hierony. vocat phialäã atus es iſrkqᷣ ſic viſitaris a dño⸗ rie: v lit
cus? Meelgr el ee iſrl.e ſitaris a dño ⁊ de . Pulosmano
renaalmarP MWalermagedonepilz pm oꝛt dit: i Srut auxili is ono delendleti e Fi ſeepiölatulp⸗
ne ron P ibiimi eſub terraneo meatu ducte reci gabũt te inimici tui. in hebꝛeo hẽ: Mẽtient᷑ tibi inimici dlertpuls
Piteptalim buͦd Et neptalim oixit ip̃m benedicendo. tui. qð exponũt hebꝛei de gabaonitis qͥ mẽtientes dixe biftunint
,CS n dr Ucror i ſoꝛte eni er· vt hẽ Joſue.ix. Põt etia exponi ſm traſlationẽ NNwe
bmitie ad tẽplũ: vñ ⁊ ſacerdotes ⁊ leuite bndicebat dñm: bdiofir. eraoße ad pugnadu cotra eos: vx er)rono
õ . . bꝛ ioſ. ix. c. ¶ Et tu eo col. calca.qð ĩpletũ fuit qñ fiiſtmune
agheni er rlii bñdictõe neptalim. I ¶ Ware ? bncipe) exercir iſt — pedej uo) pton anche umiftigans
dionalsteciditiſ mare galiler uantũ ad ſui ꝑrẽ meri guũ latẽtiũ i ſpelũca: vt hᷣ ioſue.x.c. In.c.xxxiij.vbi dĩ iĩ inciigniih
dicido. Buctcbi ptalim. n ¶ Aler q; ait ipm bñ / oſtil. Pꝛopt qð ali exponũt doctoꝛes nr̃ c. Addit fendkſagnkn
do plis:.i ſubdit: o S g aſer. in hoc delignat pulchꝛitu D vlterioꝛẽ euidẽtiã eoꝝ q̃ i hoc ca.xxxiij. rra ſetagſangede
a hulch e:vt een drn aceẽs frib ſuis. qꝛ filie er erat dunt:vna cũ cõtinnatõe eoꝝ ad pᷣdicta in pᷣce lusſunt queql⸗
vt We a 8 Dimalt regib ac ſacerdotibꝰ: Adeẽti capitulo cõſiderandũ ẽ ꝙ ſm apli doctri eliginornliee
multe merarom ß S o pedẽ ſuuʒ. qꝛ ĩ ſoꝛte ſua nã ad Ro.xi. S. allegatã. Cecitaj ex pte cõtigit in iſr: o jide gbusgitei⸗
udarla velignat ructifere:ex qbibi abũdabat oleuʒ ꝗq/nec plenitudo geẽtiũ intraret: ĩ quo ſeueritas dei.ſ. eus nllicerhumlli
ctes meos gnat Princ dip:ſicut Job. xxix auaba iuſticie rectitudo a eius bonitas cõpꝛobat. Seueritas nſßii ageze
peces utiro. q ¶Ferrũ a es calciamẽtu epo.· qꝛ in qdẽ in deiectione iudeoꝝ ꝓpoꝛtionata ccatis eox: vt tiſtiiſen d
ſoꝛte aſer ſuerüt minere ferri ⁊ eris:q̃ cal iamen dictu ppoetlonata peccan edee gelic hu
tis eoꝝ q ibi opabant. r¶ Si⸗ ris: qᷓ calcabant calciamen dictu eſt. Bonitas vero in vocarde ge en di. ibidem iothitſeſ veſt
leerabeles . paban r¶ Sicut dies iuuẽtuſ tue. ſũt de loqus romãis: Uide s bonitatẽ ⁊ ſeueritatẽ dei:ĩ eos iinululn
placida: hi placidi. S ¶ Ita ⁊ ſenectus tua.ſit amabilis q4e quiceciderũt ſeueritatẽ: in te vero bonitatẽ. de q̃ ꝗ rilznin nap
riget bebꝛeip h fuln ymeon ñ habuit bñdictõeʒ ad qð ſeueritate ⁊ bonitate dei in pᷣcedenti cãtico agit:pꝓut ſe n ee
„ alios a “ dukeit: bmo tractauit de vẽditoe ioſepp ibidẽ fuit declaratũ: 1 qꝛ ᷣm ipi apli doctrinẽ ad ro. imidſmmn ſu
lis: ceteris ſelb ad uxit: ppe s oſebrainul ti in vincu ix. pols iudaic nõ fuit ſic totalit eieci a deo: qͥn exene ielafi iui
teps tritoſyyneon n remiſſis: vi hi Geñ.xlij. Itẽ qꝛ hya ¶maͤſiſſet aliã reliqe pphetãte Eſa. Niſi dñs reliqſſz no isdtin
* eie pplo: nlatusc becdphees ex quo accidit bis ſemẽ ⁊c᷑. Que qdẽ reliqe ſᷣm ipʒ ibidẽ cõꝑant᷑ ad gsS· neligicls
onit on : 12 ume. xxv. 1 No ẽ alius.Pic tẽ noue legis:ſiẽ radix ad ramos:vñ gẽtilib ibidẽ dic. Geuagelie l
poni aur reuere ztucti ppli ad dei reuerẽtiã 1 ama Tu aũt cũ oleaſter ees iſebes ill: l ociradid pigue pit Kinl
read er ut reucrku ilucit morſes er ſiäcrare maeni dintolie aer edandenenaa bn buͤdicte, pii ſamnblilind
„Rden cũ ſ⸗ na e alius. ſimilis in magnitudine. iſrlinici vtit: iõ ð hac laude ꝑx modũ ꝓphice bñdiciois lind odi
Dalati ſeelorceli i de' ppli iſr rectiſſima lege gu mopfſes ĩ h'caꝰ pnciplr agit: vñ a glola i heloco ſic dic. nili⸗ noche
a Lic ccſoꝛ celi.i. oeus qui eſt in celis excelſioꝛ. Noõ negligẽt pᷣtereũda ẽ iſta pphia:appʒ.n. hec bñdictꝰõ lei wchd
Asnierin eroiſcurrirnubea ipebren be Digu ad nouũ pply ptinẽ: quẽ ſcificauit xps:hecĩ go. Jn d d Küiaali,
düt. 5 ( Dabita. epg 16 celeſtiũ dei magnificẽtiã oſten d bñdictõe moſaica moyſes ĩtẽdit pnciplr ꝓphare: q nack biſio
e abn erturis geeſunoiabdue, e Cer, kzs dmpenibimRde ee Bacſtico. Aama
intelliaunk. npigerna. in hebꝛeo hi: Bꝛachia ſeculi.p dirigeretur quod ad magnam dignitatem illius popu . wanene nete
q intelligunt angeli: quoꝝ vtute miniſtrant alie creature: li pertinebat: finalit tñ in iſrtiticam dignitatem totius i d

=

tünaſtod⸗
nias mii
ltiiſcſii
umißl
Neetben
lin⸗
iulra iu
als aobin
hrfenliss
ſior i
rüngni⸗
deigi diin
tuwiniſn
deindreil.
Soriunl 501
Hiinttbimmni
gmätinwo
ncncrit ſuiu;
ilunoni noſtti
femicgpmd
anai
niiſn
onc hcre
en
mrini M

on Adane

Gigfneldom
Piumnad eli
unmngef
iditin
ſontmidllicn
wniuiiͤ
micii r
gldommiüͤnln
te1 deninlnn
ſliuni

¶Heutero.

mundi plenitudo trãſire debebat: ꝓut eccleſia oꝛat in

quadã collecta i officio ſabbati ſancti paſche: vñ ĩ hac
bñdictõe pᷣmo incipit a datione pᷣdicte legis dicẽs:Dñj
de ſynai venit.qꝛ de ſynai mõte dñs moyſen vocauit:⁊
etiã ppłm ad dandã legẽ pᷣdictã:quã eis ibidẽ dedit:vt
S.Exo.xix. Cõſequent qꝛ iſta lex nihil ad ꝑfectũ duce
bat:vt ad hebꝛeos.vij.ca.Nõ.n.curabat moꝛbos ſpi/
rituales ꝑ gr̃am:iõ ſubdit᷑:De ſeir oꝛtus ẽ nobis.qꝛ illi
ppło circũeundo mõtẽ ſeir:ſerpẽtẽ eneũ dñs iuſſit fieri
7 in ligno ſuſpẽdi:vt moꝛſi a ſerpẽtibeius ituitu ſana-
rent᷑:qð ppꝛie figurabat incarnationeʒ ⁊ paſſionẽ xpᷣi
p quã moꝛſus ſpũales curant᷑:vt in poſtilla ſatis decla
rat᷑. Cõſequent᷑ aũt dicit: Apparuit ð mõte pharon. qꝛ
ibidẽ repleuit dñj.lxx ſene) ſpũſãcto: ꝓut i poſtilla:qð
figurat copioſã effuſionẽ ſpũſſancti in diſcipulos poſt
paſſionẽ ⁊ reſurrectionẽ:ꝑ quã effuſionem ſpũs dni re
pleuit oꝛbẽ terrarũ:qð etiã moyſes ibidẽ.ſ. Nume.xi.
innuit dicẽs: Quis det vt tot pplus ꝓphetet:⁊ det eis
dñs ſpiritũ ſuũ.q.d.vtinã iã nũc eſſet illud qð hic figu
rat᷑ſ.ꝙ totus pplus dei recepiſſet ſpᷣmſanctũ.In pmiti
ua eni eccleſia ꝑ baptiſma ⁊ impoſitionẽ manuũ aplło
rũ oẽs recipiebãt ſpiritũſanctũ cuʒ ſignis viſibilib: vt
hĩ in actibꝰaploꝝ Fecit igit moyſej poſt bñficiũ legij la
te mẽtionẽ de pᷣdictis duobus bñficijs: tũ qꝛ lex illa no
ducebat ad pfectuʒ ſine huiuſmõi bñficijs: tum qꝛ alij
populi ſine ipis beneficijs ſᷣm legẽ oꝛdinatã in iſraeliti-
cã dignitatẽ nõ trãſirent de quo hic intẽdit:vt dictum
z. Exponant cetera put in poſtilla vſq; ibi: Dilexit po/
pulos.in quo moyſes oſtendit ꝙ pᷣdicta bñficia debeat
ſe extẽdere ad populũ generalit:vñ in hebꝛeo hẽ:Etiaʒ
dilexit populos.q.d.nõ ſolũ te.ſ.iſrl de dilexit ad iſta
bñſicia pcipienda:ſed etiã populos:⁊ cõſequent reddẽj
cãm hurextẽſionis dicit: Omnes ſancti in manu illi
ſunt.q.d.exquo oẽs ſancti cuiuſcunq; nationis ſunt in
manu dei ſũt:inquãtũ a deo mouent᷑ ad ſanctitatis vi
tã habẽdã. Iccirro nõ videt᷑ equũ:vt ĩ vna tm̃ natione
bñficia ſalutaria recluderent. vñ Petrus aplus circa
materiã reductionis gentiũ dicebat Actu.x.ca. In ve⸗
ritate cõperi ꝙ nõ ẽ ꝑſonarũ acceptoꝛ deus: ſed i omni
gẽte ⁊c. ⁊ ſequit᷑: Qui appꝛopinquãt pedibus ep.quod
refert᷑ ad ſanctos de quib dixerat:Oẽs ſancti in manu
illius ſunt.que q̃dẽ appꝛopinquatio ad pedes ill põt
intelligi moꝛalit:vel qꝛ ſancti vel electi veniẽtes ad fidẽ
xpᷣi:de qbus ait:cũ magna humilitate debebãat venire
ſicut illi ꝗ ex humilitate pedib'dñoꝝ appꝛopiquãt:lex
eni xpᷣi q̃ ipa gra ẽ:in recipiẽte humilitatẽ pᷣcipue red/
rit:vñ Ja.iiij.ca. Pumilibus aũt dat graʒ.vel qꝛ tales
electi debẽt ſeqͥ veſtigia xpᷣi:cuius vita ẽ inſtructio fide
liũ:iuxta illud pma Pe.ij.ca.vt ſequamini veſtigia ei

que qᷣdeʒ veſtigia ꝑ pedes deſignant᷑:vel in hoc innuit
moyſes:ꝙ patres noui teſtamẽti.ſ.apli cũ poſt reſurre

ctionẽ diſponerent᷑ ad annũciãda miniſteria xpᷣi ꝑ oꝛ/
bẽ:pedes xpᷣi tenuerũt:vt Matth.xxviij.ca.⁊ iõ de ill
ſanctis dẽ: Qui appꝛopinquãt pedib ei. de qͥ põt etiã
intelligi illud Eſa.lij.ca. Quã pulchꝛi ſupꝛa mõtes pe/
des euagelięantis ⁊c. qui quideʒ ſancti de doctrina xpᷣi
accipiũt. vñ pmo Matth.vltimo.c.Docẽtes eos q̃ pci
pio vobis. ideo dicit: Accipiẽl de doctrina ill.vbi no
tãdũ:ꝙ nõ dicit: Accipiẽs doctrinã ill: ſed de doctri⸗
na illi:qꝛ ꝑfectio doctrine hupplenarie ſine mẽſura re
ſidet in xpᷣo.Alij vero ſᷣm mẽſurã donatõis xpᷣi:vt ad
eph̊.iiij.ca.Et iſto mõ dẽ Joh.j.De plenitudine ep oẽs
accipiemꝰ. Nõ eni dicit plenitudinẽ: ſʒ de plenitudine.
Conſequenter ne foꝛte quis ex pᷣdictis eſtimaret:ꝙ per
doctrinaʒ chꝛiſti: de qua dixerat:Accipient de doctri-
na ill:ĩex moſaica penitus euacuaret:iõ ſubdit: Legẽ

pꝛecepit nobis moyſes hereditatem mltitudinis iacob. Et
eſt ſenſus ꝙ lex quam moyſes pᷣcepit nobis.i.pplo iſrlitieo

de q nüero erat moyſes q lobat᷑: Uenit in hẽditatẽ ecclie
q̃ ſignat ꝑ hoc qð dicit mititudinis iacob: nã ſiẽ illð qð pa
rẽtes iuſte acquirũt:ad eoꝝ ſucceſſionis hẽditatẽ puenit:

ſic ⁊ lex moſaica lʒ ppło ve.te.data fuit de q̊ dic᷑: Pꝛecepit

nobis.vẽit tñ hẽditarie ad eccliaʒ: de q̃ dicit Pẽditatẽ młti

tudinis iacob. Et notãdũ ꝙ vbi trãſiatio nr̃a ĩ hoc loco hʒ

Mlrtitudinis:hebꝛaica lr̃a hʒ quãdã dictõnem q̃ ſignificat

eccleſiã.eadẽ dictio ponit᷑ HF. ⁊ Nume.xx.vbi dẽ: Cur edu/

xiſti ecckiam dei in ſolitudinẽ. ſilit.j.Reg.xvij. Nouerit oĩij

ecclia: ꝙ non iĩ gladio ſaluat dñs.⸗⁊ ſic in qplurimis alijs
locis:⁊ foꝛte traſlatio nr̃a poſuit hãc dictoem Mltitudis:
vt inueret hoc referẽdũ eẽ ad illud qð dẽ Act.iiij ca. Mul
titudinij credẽtiũ erat coꝛ vnũ. Cõſequent diẽ: Et erit apð
rectiſſimũ rex cõgregatis pᷣncipib'ppli cũ tribub iſrł. Pꝛo
q̊ͥ ↄſiderãdũ:ꝙ qꝛ ex hoc qõ dixerat:ꝙ lex hec fuerat pꝛece
pta vni pplo:⁊ deinde hẽditarie deuenerat ad multitudieʒ
ſeu eccleſiã:poſſet qͥs eſtimare:ꝙ hec multitudo ſeu cõgre/
gatio no cõſtituebat aliqð coꝛpꝰ ciuile vnũ:ſʒ erat q̃dã imł
titudo ĩ ſe diuiſa. Iccirco oſtẽdit ꝙ hec eccha ſeu mſtitudo
iacob debebat eẽ qdã vnũ:tũ ex pte rectitudinij fidei que
vna eſt:de qͥ dicit:Et erit apud rectiſſimũ.pplłs.n.in cuius
mltitudine cõſiſtit ecclia:rectiſſimꝰ põt dici iquãtũ oẽs re/
ſpiciũt pᷣmã veritatẽ ꝑ verã fidẽ:tũ ex ꝑte capitis:q ẽ vnus
xpᷣs:⁊ de hoc dic:Et erit apud rectiſſimũ rex.ſ.xpᷣs:tũ ex ꝑ
te mẽbꝛoꝝ:mẽbꝛa aũt pᷣncipalia hupcõgregationis ſub ca
pite xpᷣo mãifeſtat cũ dicit: Cõgregatis pncipibꝰppli ſ.apo
ſtolis ⁊ eoꝝ ſequacib:qͥ nũc ĩ vnitate fidei cõgregant᷑ cum
tribubiſrł.ſ. eoꝝ qᷣ ĩ pᷣmitiua ecclia remãſerũt ĩ fide:vłetiã
iĩ tꝑis ſucceſſione ad fidẽ veniũt.ex q pʒ qlii moyſes iĩ pdictł
iſtũ polm laudat ſeu bñdicit ĩ hoc:ꝙ i dignitatẽ iſrliticam
tot mũdi plenitudo trãſiret:⁊ qꝛ mẽtionẽ ſtati fecerat añ
de trebub'iſrł a ꝗbus moyſes de ꝓpinquo erat receſſurus
is itroduxit bñdictõnẽ ſingularu tribuũ dicens: Uiuat ru
bẽ ⁊c.vñ i glo.pᷣdicta:ſalutẽ pᷣmitiue ecclie ſingulis tribubꝰ
ꝓpꝛijs bñdictionibtribuit.hec ĩ glo. Exponant᷑ he bñdi/
ctiones tribuũ: ꝓut ĩ poſtilla:exceptis his q̃ ſe’quũt᷑.ſ pᷣmo
de bñdictõe iude:Circa quã attẽdẽdũ ẽ:ꝙ in hac tribu ſin
gulari mò ititulauit bñdictõeʒ dicẽs: Pec ẽ iude.in alis ve
ro nõ ſic:ſʒ leui dixit: Beniamin dixit:⁊ ſic de alijs:q qdẽ
bñdictio iude vr referẽda eẽ ad bñdictõem iacob de eodeʒ
iuda Geñ penultio.pᷣdixerat eni ibi iacob: ꝙ ſceptrũ ⁊ du/
cat ppli iſrłitici ptinebat ad iudã:⁊ inſupꝑ de illa tribu ſpe
ctabat meſſias de qͥ dixerat:donec veniat ꝗͥ mitrendus eſt.
Nũc aũt moyſes pᷣcat deũ vt adducat illũ.ſ.dq mittẽdus ẽ
ad populũ ſuũ. Replica.
ca.xxxiij. Burgeñ.cõtinuat expoſitionẽ allego
ꝛicã gloſe:in q̃ int cetera nitit᷑ pᷣferre iudaiſmũ q̃ſi
. ĩ eceleſia cõſtituta ex vocatõe gẽtiũ quẽnã obtine
re debeat pᷣmatũ:⁊ ad hoc ꝑſuadẽdũ adducit aplm ad ro/
ma.xi.vbi ſᷣm ꝙ Burgeñ. exponit dictũ apli cõpat iudeos
radici:gẽtes aũt dicit ramos iſertos ⁊c̃. Sʒ hec ↄcluſio coꝛ
recta ẽ.S. Geñ ix.coꝛꝛectoꝛio.iij. Nec facit ad ꝓpoſitũ bur
geñ. dictũ apli allegatũ:qꝛ bene penſãdo hoc dictũ radix fi
des ẽ:rami fideles. Dicit᷑.n.radix ſancta ĩ pꝛiarchis ⁊ ꝓphe
tis:ſʒ vñ:nõ ex oꝑibleg:ſʒ fide.Radicis igit᷑ ſcitas ñ pꝛiar
cha:nõ ꝓphᷣa:nec op eoꝝ ſᷣm legẽ:ſʒ fides xpᷣi ꝓtũc vẽturi
æſcitas fuit ⁊ radix:in q̃ ⁊ piiarchas ⁊ pꝓph̊as vt eẽnt ſci ra
mi:deiſeruit.hubiĩſertois ꝑticipes dic ibidẽ ⁊ apls gẽtes ſã
ctas dicẽs:Tu aũt cũ oleaſter eẽs:iĩſertes ĩ ilł.ſ.ramis ſoci
us radid ⁊ piguedinis oliue factus es ·ſ.gfre a iuſticie xpᷣi: q̃
ex fide eſt:in qua cõmunit gẽtes ⁊ iudei radicati ſunt. ⁊ ſic
illa radice no ẽ diſtictio iudei ⁊ greci:qꝛ ab aplo dicunt᷑ ſo
cij qᷣ currũt de pari:vñ apls.j.xv.ponẽs dꝛiaʒ:dicit iudeo⸗
vocatos ad hãc radicem pꝛopter pꝛomiſſa facta patribus

8*
%

*

—
4

gquent

4R

Sed vnde pmiſſio niſi ex gra:ſicut ⁊ vocatio gẽtiũ:de qua
aplus ibide: SGẽtes aũt ſuꝑ miſericoꝛdia q̃ ſimilit eſt gr̃a:ea
dẽ eni eſt igit᷑ radix vtroꝛunq; ramoꝝ.et in hac radice con
ſiſtit iſraelitica dignitas: i quã vt oꝛat eccleſia trãſibit toti

mũdi plenitudo.Nõ
aliquẽ pᷣmatũ digni/

tatis i eccleſia:niſi ſyʒ

poꝛitatẽ tꝑis: qꝛ pus
tpe inſertus eſt radi

ce gre:q; gentilitas:⁊

de hoc pꝛimatu dicit
apoſtolus ad Rom.
2 ꝙ virr dei ẽ in ſa
utẽ oĩ credẽti iudeo
bᷣmuz ⁊ greco. ex po⸗
ritate aũt tpis no foꝛ
malit᷑ arguit᷑ poꝛitas
dignitatis:qꝛ alia) be
ſtie eẽnt dignioꝛej ho
mine:tãq pus tpe cre
XXIIII.

ſepultura mopſi:⁊
pᷣmo deſcribit᷑ cõſum
matio paſtoꝛis:2⁊dſub
dit᷑ ↄfoꝛtatio ſucceſſo

ris:ibi Joſue vero.ʒꝰ

cõmẽdatio pᷣdeceſſo
ris: ibi Et non ſurre/
xit ꝓpha.Circa pᷣmũ
pᷣmittitur obediẽtia
moyſi implentis pᷣce/
ptũ dei: qui dixerat
ſibi.S.xxxij.ca.i fine

pot igit᷑ Burgeñ.iudaiſmo aſcribere

Scęndit er xXXIIII.-

lIgo moyſes de cãpeſtri
buſ moab ſůꝑp mõtẽ nebo

in vᷣticẽphaſga ð hiericho
òñditq; ei dñs oẽm terraʒ
galaad ũſq; dan:⁊ vniuer/
ſũ neptalim terrãq; ephꝛa/
im ⁊ manaſſe ⁊ oẽm terrã
iuda uſq; ad mare nouiſſi
mũ:⁊ auſtralẽ ptẽ èt latitu
dinẽ cãpi hiericho ciuitati
palmarũ vſq;ʒ ſegoꝛ.Dixit
qᷓ; dñs ad eũ: Hec ẽ terra
ꝓ q̃ iuraui abꝛaam iſaac ⁊
iacob dicens:Semini tuo
dabo eã. Vidiſti eam ocu
lis tuis:⁊ nõ tranſibis ad
illã. Mꝛtu ẽ ibi moyſes
ſeruus dñi ĩ terra moab iu
bente dño:⁊ ſepeliuit eũ in

yalle ire moab ̊ phogoꝛ:

&t non cognouit hõ ſepul/
chrũ eius vſq; in pñtẽ dieʒ
Moyſes cẽtũ ⁊ viginti an

Aſcende in montẽ iſtũ abarim ⁊c̃.⁊ ſequit᷑:Et moꝛere ĩ mõ

te.⁊ iõ cõpleta bñdictõe populi aſcendit illuc. b

Sup

montẽ nebo in verticem phaſga. abarim eſt nomẽ totalis
mõtis. Nebo ẽ nomẽ cuiuſdã mõticuli ſupeminẽtis in ipᷣo
Phaſga vero ẽ ſuperioꝛ ꝑs illius mõticuli:vñ põt lõge vi/

deri. c

Oſtẽditq; dñs ei omnẽ terrã.ad cõſolationẽ ſuã

d ¶ Uq; dan. vbi eſt terminus adlonaris terre ꝓmiſſio-
nis. e ¶ Uſq; ad mare nouiſſimũ.i.mare moꝛtuũ:qð eſt

ſi:cũ dẽ: g

*

¶ Liber

lati. cã. hiericho ciuitatij palmaꝝ. vocabat eni duplici

noĩe.ſ.hiericho

niſterio tñ agelico. h

noꝝ erat qñ moꝛtuus eſt.

Nõn caligauit oculus eiuſ
nec dẽtes illꝰ moti ſũt. Fle
uer̃tq; eũ ſilij iſrł in campe
ſtrib moab trigita diebus
⁊ cõpleti ſunt dies planct
lugẽtiũ moyſen. Joſue ve/⸗
ro filnun repletus ẽ ſpiri
tu ſapientie: qꝛ moyſes po
ſuit ſup eũ manus ſuas.Et
obedierũt ei filij iſrł: fecer̃t
q;ʒ ſicut pᷣcepit dñs moyſi.
Et nõn ſurrexit pꝛopha vl
tra in iſrael ſic moyſes quᷣẽ
noſſet dñs facie ad facieʒ ĩ
dibus ſignis atq; poꝛtẽtis
q̃ miſit ꝑ eũ vt faceret in ter
ra egypti pharaoni ⁊ oĩbꝰ
ſeruis eius vniuerſe terre il
li:⁊ cũctã manũ robuſtaʒ
magnaq; mirabilia q̃ fecit
moyſes coꝛã vniuerſo iſrl.

¶ Explicit deuteromiũ.

iuitas palmarũ: 2 ſpdit moꝛs mop-
oꝛtuꝰẽ ibi ⁊c̃.⁊ ſepeliuit eũ.ſ.dñs:mi
gelt Er nõ cognouit hõ ſepulchx
eius:qð factũ ẽ a deo:ne iudei colerẽt ipʒ tãq; deũ ppi

magnitudineʒ 2
multitudinem ſi

gnoꝝ. i ( NG5

caligauit oculus
eiac.qꝛ ſẽſus ei
pſeuerauerũt vi
uaces vſq; ĩ fineʒ
Judi dicũt:Etñ
fuit obſcurata vi
ſio eyꝰ.⁊ accipiũt

viſionẽ ꝓ coloꝛe

q ẽ obiectũ viſus
k ¶ Joſue vero.
Hic ↄſequeni K
nit᷑ cõfoꝛtatio ſuc
ceſſoꝛis.ſ.ioſue:
q fuit cõfoꝛtatus
duplicit᷑.ſ.a ſupe
rioꝛi:quia fuit re
pletus ſpũſancto
quod notat᷑ cum
de I (Repler
eſt ſpũ ſapiẽtie.⁊

ab inferioꝛi ꝑ bo

nã obediẽtia po⸗
puli:qð notatur
ibi:Et obedierũt
ei ⁊cc. m ¶ Etñ

ſurrexit. Hic ↄſe

quent᷑ ponit᷑ com
mendatio pꝛede/
ceſſoꝛis:quia di/
xerat ſcriptura

ioſue repletũ fuiſſe ſpũ ſapie:ne ex hoc crederetur ipᷣm
equalem fuiſſe moyſi: ideo ſubditur: Et non ſurrexit
vltra pꝛopheta in iſrael ſicut moyſes.i.equalis ei.
n ¶ Quem noſſet dñs facie ad faciem.i.loquens cum
eo familiariter ⁊ ad voluntatem ſuã:ſicut ſolet homo
loqui ad amicũ ſuum. o ¶ ¶ In omnibus ſignis atq;
poꝛtentis. quia tot ⁊ tanta mirabilia ⁊ tã lõgo tꝑe non

—
.

. fimũ.i fuerũt fcã ꝑ aliũ pphᷣam ĩ veterilge.
in termino oppoſito terre ꝓmiſſionis.ſ.auſtrali. ſ ¶ E? 6 Pontill⸗ ſuꝑ deutero.edita a fre Nico.ð lyra finit.

ttigilutſi
ivenſ,; ct
uprpotpi
pltonicpe
eriſmeal⸗
Pbnutonippha
ſitilamgy
ſepeulent.i
ſapuungi.
Lepmucnsſhdiui
ſonesſacienas.
mdifni
peta mofſe ven
modüdchante
raurgardinn
luopontnuu.
atuhiMin
Giſſentugwe
muNenuſon
lhcs eri⸗
gihttnte
ſenääfmue
Uitimiapei
rn nnt
Nomiariiapfeir
ſfi nun al diii
ſugtotk: ſein
bupahleipit ſo
leonſti tro⸗
Mogrpba n!
foni ſolre

idt,
nitlr
bd i
nihot
ſichniſi⸗
((Niemm
iung
cnn
is bir.
itcärann
müſn
müftin
Neushüſenen
almdnian
il
chiſurn
Punmgio⸗
niobrtini
uleoöwen
ign
dnt nEi
ſumnt hone
uen vondlon
nmcnoul⸗
crs quaoi⸗
muſeyun!
NNCödin
m Gmim
aimuls
aamm ihoenndn
iſtſel hon
emiihs hiulh
bluttigbe

¶neivit ꝓlogus ĩ libꝛũ ioſue.
ndẽ finito pẽtateucho. Iſte plogus ĩ qͥn
ꝑtes diuidit᷑ pncipales:i q̃e pᷣma pᷣſens
opꝰ oꝛqiat ad pᷣcedẽtẽ pẽtateuchũ:cũ dẽ:
Landẽ finito ⁊c. In ſcõa lectoꝛẽ reddit at
tentũ:ibi Mone

muſq; lectoꝛẽ. In

terria coeſcit ve Incipit pꝛologus bt Hie
C . . * Y ⸗
rũ :ibi Uñ ceſſit . onymipreſoien 1libꝛuʒ
arcuato vulnere Jolue.

. In quarta eo Andẽʒ finito pẽta
artün xefutt teucho moyſi ulut
21 d — „ .0 2
toe. xx. putabãt S ſcki 1 ee libẽati
recipiẽdũ:ibi Q⸗ ad ieluʒ ſiliu naue
ſi vetuj ⁊c. In qn manum mittimus queʒ he
tz grop vrilt bꝛei ioſue bennun ideſt
copletnone oꝑe) ſue filiuʒ nun vocant:⁊ a
ndfenean iudicum libꝛuʒ quẽ ſopthĩ
ruũ:ibi Ceteruʒ p appellãt:ad ruth quoq; et
E aule Re heſter quos biſdem nanrl
atis plana e. In *1 .
e pancas bnnn bus efferũt. Monemuſq;

ſiones faciemus. lecioꝛem ut ſiluam hebꝛai

Tandẽ finito
pẽta.moyſi: velut grãdi fe.lib. Methaphoꝛice loqᷣt᷑ ad
modũ debentis vel debitoꝛis ꝗᷣ ꝑ ſolutionẽ debiti libe⸗
ratur a creditoꝛis obligatione:ſic beatus Hiero.tranſ/

lato pentateucho liberat ẽ ab obligatoe trãſferẽdi pen

tateuchũ:q Deſiderio tenebat.Et pẽtateuchkdẽ a peta.
qðẽ qnq;:⁊ teuchos qõ ẽ volumẽ:qꝛ qnq; cõtinet vo-
lumia.Oꝛigenes ſcõm grecos addidit pẽtateucho du/

os libꝛos.ſ.ioſue ⁊ iudic̃.⁊ vocat eptateuchũ: ab epta

qð ẽ ſeptẽ:a teuchos qð ẽ volumẽ. Nos itaq; liberati:
qſi de grãdi fenoꝛe.hoc eſt.ſ.de graui obligatione. Ma
nũ mittim.i.operã dare itẽdimus ad ĩterpᷣtãdũ ieſum
filiũ naue. Nota ꝙ ioſue ⁊ filius naue idẽ ẽ nomẽ. Co/
gnomiat ẽ ãt a pre ieſnaue uel ioſue bennũ.i.filonaeu

ſ.filꝰ nun ad dꝛiã ieſu filij ſirach ꝓ nepot ieſu magni
ſacerdotis: q ſcripſit eccleſiaſticũ.Et nota ꝙ ſcom he⸗

bꝛeos hic icipit ſcòs oꝛdo ueteris teſtamẽti:q diſtiguũt
uetus teſtm̃ ĩ tres oꝛdies. Pꝛimũ vocat legẽ:icòʒ pphaj
3“ agiographa.In lege ponũt qnq; libꝛos moſi. In p
phis.viij. Joſue:Judicũ: Samuel:Malachia:Eſaia:

Hieremiã:Eʒechielẽ:⁊.xij.ꝓph̊as mioꝛes.In agiogra⸗
phis.ix. li. ve. te. qͥ ſuꝑſũt: hi dicũt᷑ agiographi.i. ſcoꝛ u
pra-ab agios qð eſt ſcm:a graphe qð eſt ſcriptura:

grapho vbũ grecũ idẽ qð ſcribo qi ſãcte uel ſcõꝛũ
cripure:qð nomẽ cõe eſt oib ſacre ſcripure libꝛis: dqa
hi nouẽ ñ hũerũt eminẽtiã p̃ ceterij:ſcòʒ quã agnomia
rent᷑:iõ cõi noie cõtẽti ſũt. Unus iob:tres ſalomonis li
bꝛi:daniel:paralipomenõ:eſdras:heſter:Aliq ſuꝑſunt
ſ.liber iudith:liber machabeoꝝ:liber ſapientie:⁊ liber
thobie:q apocriphi dicũt:qꝛ auctoꝛes eoꝝ ignoꝛãt.Et
dẽ apocriph ab apo qð ẽ valde:⁊ criphõ qð ẽ obſcurꝰ
qſi ualde obſcur.vñ dicũt᷑ apocriphe vᷣgiĩes.i.valõ ob
ſcure:q̃ꝝ lãpades ſũt extincte.Sic expõit magiſter ma
the' vindocinẽſis. ſcõm alios dꝛ apocriph:ab apo qð
eſt de:⁊ criſis qð eſt ſecretũ:q̃ſi ſecret uel ocultus.i.de
numero ſecretoꝝ:vel dẽ ab cripto qð eſt abſcõdo:qua⸗
ſi abſconditus: Quia vo de vitate iſtoꝝ libꝛoꝝ nõ du
bitatur ab eccleſia recipiũt. Mittimus iquã manũ.ad
iterpᷣtãdũ Jeſuʒ naue.i.libꝛũ ioſue. b Qeheheel
ioſue bennũ.i.ioſue filiũ nun vo.⁊ ad iudicũ libꝛ quẽ

. ¶ MPrologus y Iibri nie .

”

iudei ſophtim appellãt.qui iudices deſcribit vjſ. q; ad hely
ſacerdotẽ: ⁊ ob hoc dẽ iudicũ tãq; a mã:vꝛ tñ qbuſdã auto
ribus ſic noĩatus ut q̃ſi chꝛonice ſcribẽdo:cuilibet iudicuʒ
tpᷣs ſuũ i actib'redegerit. Quis at ĩ vnũ cõpegerit dubiũ ẽ
Dicũt quidã ꝙ ſamuel:alij ꝙ eſdras. Ueriſil vi ꝙ ecechi⸗
as q pabola) ſalomo

coꝛum nominum:è᷑t diſtin/
ctiões peèr membꝛa diuilſaſ
diligẽs ſcriptòꝛ ↄſeruet:ne
⁊ noſter laboꝛ c᷑t illius ſtũ/
dium pereat: Et ůᷣt ĩ pᷣmis
quod ſepe teſtatus ſum ſci
ant me non in reprehenſio

nem ueteruʒ noua cudere

ſicůt amici mei criminant᷑:
ſed pꝛõ uirili poꝛtiõe offer⸗
re ligue mee homib quòs

tamen noſtra delectant:ũt

pro grecoꝛum hexaplis q̃

⁊ ſũptu ⁊ laboꝛe maximo ĩ

digẽt ꝛeditionẽ nr̃aʒ hẽant

bitur in hiſtoꝛijs. Cõtrariũ vẽ ĩ fine i

nis ⁊ libꝝ regũ i vnũ
collegit:ſed qᷓre ioſue
⁊ moyſes iter iudices
nõ ãnumerentur. DDi
cendũ qꝛ nõ ſoluʒ iu-

dicauerũt:ſed etiã ri

xerũt. Ceii vo nil iur
i pplo hůerũt: niſi
ĩ tribulationibus ↄſi

lio ⁊ prouidẽtia e
ppls utebat: A

ruth qʒ.i.ſimiliter.
d(¶ Et heſter. mitti

m'manuz. Quos:li⸗

bꝛos hebꝛei. Hiſ⸗
dẽ noibus efferũt.i.
vocãt.Iſtos duos li
bꝛos tranſtulit hiero

nym' de greco in lati

nũ ad petitionẽ pau/-
le ⁊ euſtochij:ſiẽ ſcri⸗

ſtius ꝓlogi:vbi dẽ. Ce

teꝝ poſt ſãcte paule doꝛmitionẽ hos libꝛos euſtochio nega

₰

re nõ potui.ergo vẽ ꝙ p'moꝛtẽ paule ab euſtochio rogatuj
libꝛos iſtos traſtulit. Solutio:ſił fuit rogat ab eis:⁊ eij cõ
ceſſit. Uñ moꝛtua paula euſtochio negare nõ debuit:quod
vna cũ paula pᷣmit ipetrauit:vnde aſi poſt moꝛtem paule
trãſtulerit:tñ ꝓpt᷑ pᷣcedẽtẽ eius petitionẽ hꝰ fecit. f o⸗
nemuſq; lectoꝛẽ. In hac ſcðᷣa pte reddit attentũ lectoꝛẽ:pꝛi

