n ig kacteſngi ſtnta tarent imis feam fuerit homici xime homici hoꝛꝛoꝛem criminis dicitur clamare coꝛam
onon i rate reſugij: ſʒ magis illa ĩ cu fcõ:⁊ qꝛ cõditiones terram ꝓpter ſaguls fratil tui Abei clamst ad me
nih diũ: ibi mag potat ſciri vitas de o: ? qꝗ W deoꝛgen. ilij. Ecce vox 28 — - ſtill ·Et ſuburba
innafn en diu: q: bi mag potatſc note: iõ dẽ h̊ ꝙ data ſnia in g plo.xxxv. ubi dẽ ĩ po la:
ei ? actoꝛis erat ibi mag note: ⁊ iõ d h ꝙ data ſnia i de terra. ¶ In cap iuitat
rhar g a aer inocẽtia pcuſſoꝛis:reducebat pcuſſoꝛ in ircuitum ſparia ſunt extra murosciu Eid
of M üla ciuitate de inocẽtia pcuſſoꝛis: reduce ſalus na p circuitum ſparia ſunt extrat lcit dditio.
1porſ n . Cofugerat. Coſeqnt deſcribit modus ſaluã Icut expoſitio pꝛima que dicit ꝙ Ui
urbead qu cofiugerat. Toſeqni veſoribit moch t imi⸗ 7 pacium mille paſſuũ: ⁊ duoꝝ miliuʒ cu
un iem di cũ dẽ: s anebitq; ibi ac. Si. n. añ exire idem eſt ſpacium mille pa btinere ꝑꝑ rões
ng u iuitatis ill no iqꝛ iuentus extra poterat non uidetur ueritatem obtinere ꝑꝑ rões
nilie nos ciuitatis illi no ſabe eneß n ebat mor bitoꝛum oſtilla: ſic nec expoſitio Ra.ſa. vi valẽ:
mnalheoch , occidi a ꝓpinq; interfecti:a que de iure oꝛe aſſignat ꝗue allignatur in poſ

V 3

¶Wiber

nam hoc qð dicit:ꝙ mille cubiti ꝓpinqoꝛes muri erant ſic
oꝛdinati:ꝙ non poterant ibi domus edificari:nec poterat
arari vel ſeri ⁊c.⁊ ĩ alijs mille cubitis longinquioꝛibus po
terant vinee plãtari ⁊ huiuſmodi:nullum habet in lr̃a fun
damentum.ſilr nec hoc qð dicit: ſpaciũ mille cubitoꝛum
longinquioꝝ? nõ ꝓpꝛie ſed large ſuburbana vocant:hʒ ali/
quod fudamentũ in textu:⁊ iõ nullius auctoꝛitatis vr eſſe:
vnde ad planum ſenſũ littere hñdũ aliter dicendũ vꝛ. Pꝛo

quo ſciendum ꝙ ſcriptura in hoc loco determinat moduʒ
menſurandi ſuburbia ciuitatũ:que dande erãt leuitis ſub

hac foꝛma: videlicet ꝙ prius feratur vnus circulus: cuius

circuli ciuitas ſit in medio.ſ.in cẽtro:⁊ ſemidiameter circu⸗/

li ſit longitudinis mille cubitoꝝ:⁊ hoc expꝛeſſe continetur
in hoc qð dẽ: Suburbanaq; ciuitatis ſoꝛinſecus ꝑ circuitũ
mille cubitoꝝ ſpacio tendant᷑.in hoc enim ꝙ dicit Per cir⸗
cuitũ mille cubitoꝝ.pʒ manifeſte ꝙ circulariter ſpaciũ mil
le cubitoꝝ a muris ciuitatis foꝛinſecus tendi debeat:qð ẽ p
poſitum.Deinde mandat foꝛmare vnũ quadrarum equila
terum:cuius quadrati qðlibet latus ſit longitudis duoꝛuʒ
milium cubitoꝝ:ita tñ ꝙ vnũ latus ſit ↄ oꝛientem:⁊ aliud
3 meridiẽ:aliud vero reſpiciat occidentẽ:⁊ aliud ſeptẽtrio/
nẽ.Et hoc expꝛeſſe hẽ in hoc qð ſedtur.Con ra oꝛiẽtẽ duo
milia erũt cubiti:⁊ cõtra meridiem ſilr duo milia:ad mar
q; qð reſpicit occidentẽ eadem menſura erit:⁊a ſeptẽtrionał
plaga eodem termino finietur. Ex qͥ patet ꝙ ſburbia harũ
ciuitatum continebantur in vno quadrato eqlatero longi-
tudinis duoꝝ milium cubitoꝝ:⁊ latitudinis eiuſdem men
ure. Quod quidem quadratum in quattuoꝛ diuidebatur
quadrata:qͥ quodlibet latus crat longitudinis mille cubi
torum. Et ut iſta intelligantur ponitur ſequens ſigura: in
qua ciuitas ſit.a.⁊ circuluj per circuitum ciuitatis delatus
ſit. c.f.h.e.cuius circuli.a.eſt centrum:⁊ ſit longitudo ſemi
diametri huius circuli mille cubitoꝝ:⁊ aſſignetur punctuj
oꝛientalis huius ciuitatis in hoc circulo:⁊a ſit.c.⁊ pũct me
ridionalij: a ſit.f. ? punetus occidentalis:⁊ ſit.h.⁊ punctus
ſeptentrionalis:⁊ ſit e.⁊ pꝛotrahatur vna linea ab oꝛiente
in occidentẽ:⁊ ſit.c.a.h.⁊ alia linea a ſeptẽtrione i meridie
7 ſit.e.a.f. Deinde pꝛotrahatur alia linea a puncto.c.qui ẽ
oꝛientalis punctus:q̃ ddem linea tangat lineam.a.c.ad an
gulos rectos:⁊ ſit linea talis.b.c.d.cuiu longitudo ſit duo
milia cubitoꝝ.ſ.mille ex utraq; parte a puncto.c.que ẽ pũ
ctus oꝛientis.Silr ꝓtrahatur ſcða equalis linea a pũcto.f.
qui eſt pũctus meridionalis:⁊ ſit.d.f.l.que quideʒ linea tã/
gat lineâ. a.f. ad angulos rectos.Silr ẽt ꝓtrahat tertia eq̃/
lis linea a puncto.h.q eſt pũctus occidentis ⁊ ſit linea.l.h.
g.qꝗᷓ tãgat lineã. a. h. ad agulos rectos:ꝓtrahatur ẽt quarta
linea equalis a pũcto.e.qͥ ẽ pũct ſeptetriõis: ſit.g.e.b.q̃ q
dem linea tangat lineam. a. e.ad angulos rectoj.

Que ddẽ figura mãifeſte adaptatur ſẽſui plão lr̃eĩ h

hoc loco ut pʒ. Nã cũ dĩ: ſburbana a muris ciu tatũ
foꝛinſec' ꝑ circuitũ mille cubitoꝝ ſpacio tẽdet᷑:legit de

circulo.c.f.h.e.q ꝑ mille cubito foꝛiſec a ciuitate ꝑ cir

cuitũ tẽdit. Cũ at ſpᷣdit Cõtra oꝛiẽtẽ duo milia ert cc.

lodt ò quadrato
bP.b. l. §. cub lats
q hito ĩt᷑ filioſiſrlł.(XxxVI V q̃ttuoꝛ mũdi

Ccèſſerũt at ⁊ pncipeſ plagas ſe mendẽ
familiarũ galaad ſilij milia cubloruͦ
„ , „ . 1
machir ſilij manaſſe ð ſtir loõgitudie. aõ aut
pe filioꝛuʒ ioſeph:locutiq; ſeqt: Eritq; vꝛbs
ſũt moyſi coꝛa pncipibiſr i medio.pʒ maife
ſte i figua cũ ciui-

atq; dixerũt: Libi dnò no tas a ſit i medio
ſtro pᷣcepit dñs ut terrã ſoꝛ tã circuli ꝙᷓ qdra

te diuideres filijſ iſrc ut fi ti 77. ¶ Replica
liabus ſaphaad ſris noſtri corectꝛi5 Bur
dares poſſeſſionẽ debitaz em.
patri:q̃s ſi allius tribuſ ho .
AU win De pi. xxxv.
mies uxoꝛes accepint: ſeq̃t urgeñ.

poſſeſſio ſua ⁊ traſlata ad imagiat᷑ ð ſpurbi

ſ rriki Nonf. ra/ is 7 eoꝝ mẽſurqᷓ
alia trib r ntn herecle⸗ dam mathemaii
iubileus.i.qnqgeſimꝰ annꝰ lre paꝝ valentia:
remiſſionis aduenerit ↄfu cui tñ placet vtat
datur ſoꝛtiũ diſtributio: et eis:qen lut . po-
alioꝝ poſſeſſio ad alioſtrã Ccelſerũt
ſeat. Rñdit mõyſes filijs il) at. Hic ex
rael ⁊ dño pᷣcipiẽte ait:Re⸗ Ppdcis poi

cte tribus filioꝝ ioſeph lo tur qo. et pꝛl qõo

cuta ẽ:⁊ hec lex ſuꝑ filiab? ne rũdet᷑:ibiRñ

ſalphaad a ðnño ꝓmulga/ dit moyſej.tertio
ta ẽ. Nubãt ꝗb volũt:tatũ rũſio executõi da
ut ſue ibus hoibus ne cõ iur ibi eceft ira
Cc.ð madato dñni
oꝛdiatũ fuit:ꝙ fi⸗

lie ſalphaat ſuccederẽt patri in hereditate:eo ꝙ non ha·
bebat filiũ maſculu:⁊ hoc ẽ qð ſvbᷣdit᷑: b ¶ Tibi dño
nr̃o pᷣcepit dñs ⁊c. ⁊ iõ ſi nubẽnt viris alterius tribuj
ſequeretur ꝙ hereditas eaꝝ tranſiret ad alia tribũ: qa
filius natus ex illa muliere qͥ debebat terrã illã heredi/
tare:non erat cõputandlus ĩ tribu matris ſed patris:qᷣa

genealogia hominum non accipitur per matres: ſed pꝓ
atres:⁊ ex hoc ſequebatur ꝙ in ãno qͥnquageſuno iu

ilei in quo hereditates debebant reuerti ad pmos poſ
ſeſſoꝛes:qꝛ nõ poterãt vẽdi vel alienari ultra illũ termi
nũ qtum ad hereditatẽ

editatẽ aeckeam no reuerterent: et ſic
ſequeretur ſoꝛtiũ confuſio ex tali trãſlatione de ꝑte he

tra dñi pꝛeceptũ:ut hic ⁊ leuitici.xxvij.hẽ: c ¶ Reſpõ
dit mo yſes. Hic põit᷑ rñſio moyſi ex auctoꝛitate dñi: vi
delʒ ꝙ ad euitandũ incõueniẽs pꝛedcm:filie ſalphaat ñ
poſſẽt cõtrahere matrimoniũ niſi cum hominibuj ſue
tribus: ⁊ ſic hereditas earum nõ trſibat ad aliã tribuʒ
eodem modo pꝛecipitur de alijs mulieribus habenti
bus hereditatem ⁊ hoc patet per illud quod ſubditur:
d 6 Luncte femine maritos de eadem tribu accipiẽt.i

reditatis vnius tribus tranſlata ad aliam auo⸗l Scon ·

hebꝛeo hĩ ſic: Ois filia que hereditabit hereditatẽ vni

mouet᷑:ꝛ ad qſtioa

diciturinpe
lieribug
n,

Penltunn tam
gnn ſace
lealaregap
n cömien
mumiwonis:
Popternod
tem vrriulc⸗
bosram
per ero
wüägriten
shabent
Colmudei!
turtume
perhoc p
populo n
varet:
qflleli
nis exccu
beceſtcon
cunn guun
ludlcin qn

tue⸗
nop

⸗

inchpi
keiſtinie
* üchall zi
l ir. R
Mr.

Ne
4 inziköſten
dan nummn
1 atin
eparunde
aiti han
ciagriſü i
A. (M

4 Caſei
irbeg
Sdig

turgo ar c̃

nouer? .00.

inigetbii
tnoſſcſtnd
jioereuwlo⸗
rdifeeſtin
Ocſthin
tanaldi
Nröfürgff
ndurngnen
t b(NMn
ib Amts ſill
ru liinliif⸗
tummilli hl
ums al palni
ingngeſm⸗
Certiad pntciſ⸗
miblnsllin
owummunm
R

i

de cognatoõe pfis ſui erit vxoꝛ:ex quo vi ꝙ iſtud pꝛecep
tũ non cadit niſi ſuper mulieres ſuccedentes in heredi

X * .
—
. —1 —

tate:vt dicũt aliq:ſed contrarium videtur per illud qð
ĩ textu dẽ: ¶ Oẽs eni viri ducent vxoꝛes de tribu ⁊ co
gnatione ſua.ex quo videtur ꝙ non poterãt acciꝑe mu

lieres de alia tri-
bu:etiã heredita/
tem non habẽtes
nec per conſeq̃ns
poterant ille con
trahere cuʒ viris
alterius tribꝰ. vñ
eadem rõ h aſ/
ſignatur ex vtra-
q; parte taʒ viri
iỹ mulieris. ſ. ĩ p/
mixtiõe tribuum
vnge ſubditur:
e¶ Nec ſibi mi/
ſceat᷑ tribꝰ ⁊c̃. di
ſpenſatum tamẽ
fuit ꝙ trib ſacer
dotał ⁊ regia poſ

ſent cõmiſceri ꝑ

matrimonia: tuʒ
pꝛopter nobilita/
tem vtriuſq; tri/
bus:tum vt fges
per ſacerdotes ſa
miliaritatem cuʒ
eis habentes ĩ vo
cultu dei teneren
tur:tum etiaʒ vt
per hoc pax ĩ cõi

de tribu in tribum. Omẽs

enim uiri ducent vxoꝛes ðᷣ
tribu ⁊ cogtione ſua:⁊ cn
cte femie de eadẽ tribu ma
ritos accipient:ut hẽditas
pmaneat ĩ familijs:nẽc ſibi
miſceãt᷑ trib.ſed ita mane/
ant vt a dño ſepate ſũt.l! F?
cerũtq; filie ſalphaad vt fu
erat impatũ:⁊ nupſer̃t ma/
ala ⁊ therſa ⁊ egla ⁊ mel/

cha ⁊ noa filijs patrui ſui

ð familia manaſſe q fuit fili
uſioſeph:⁊ poſſeſſio q̃ illiſ
fuerat attributa mãũſit in tri
bu ⁊ ſãilia pr̃iſ earuʒ.Hẽc

ſunt mandata atq; iudicia
que mandauit dominus p

manum moxyſi ad filioſiſri
cãpeſtribP moab ſupꝛa ioꝛ
danẽ hiericho.
¶ Explicit liber Numeri.

populo mag ſer
uaret᷑: f¶ecert
qʒ; filie ſalphaad.Hic ↄñter ponitur pꝛedicte reſponſio

nis executio:⁊ patet littera. g¶¶ Hec ſunt mandata.
DHec eſt concluſio libꝛi: Pec.ſ.que pᷣdicta ſũt:Shũt man

data. quantum ad moꝛalia ? ceremonialia. h ¶ Atqq
iudicia.q;'tum ad iudicialia.

¶ In caplo. xxxvj. vbi

dicitur in poſtilla: Et eodẽ modo Hareipiur ð alijs mu⸗
eribus. . ¶ Additio. 3;
N h caplo multum deuiat traſlatio nr̃a a vi

tate hebꝛaica. Nam ſcom hebꝛaicam veritatẽ
nõ pꝛohibetur feminis quin nubant quibuſ/

ss radn —

cũq; voluerit de genere iſraelitico:niſi tantum feminis que

hereditatem habent.ſ.illis que non habent fratres: ⁊ iſtis

tantum precipitur ꝙ alicui de cognatione patris ſui nubãt
hoc eſt quod dicitur:Omnis filia que habet hereditateʒ

vni de cognatione patris ſui erit vxoꝛ. Similiter non pꝛo/
hibetur quin viri ducant vxoꝛes de alia tribu:⁊ hoc quod

Ddicitur in tranſlatione noſtra:Omnes enim viri ducẽt vxo

res de tribu ⁊ cognatione ſua. non eſt in hebꝛeo:ſed ibi di/
citur ſic: Non reuertatur hereditas filioꝛum iſraelis de tri/
bu in tribum:ſed vnuſquiſq; in hereditate tribus patrũ ſu
oꝛum adhereat.Silr quod dicitur in tranſlatione noſtra:

Ne ſibi miſceantur tribus:ſed ita maneant.non eſt ſic ĩ he⸗

bꝛeo:ſed dicitur ſic:Nõ reuertatur hereditas vnius tribus
ad aliam tribum.Et ratio huius legis teſtatur pꝛo veritate
hebꝛaica: que quidem ratio finalis eſt:vt diuiſio heredita
tum fienda inter tribus perpetuo remaneret:ita ꝙ nihil ð

terra que in ſoꝛte tribui iude caderet poſſet aliquando ruer

ti ad tribum beniamin ⁊ ſic de alijs.Et quia ſcom legeʒ ve
terem femine non ſuccedebant in hereditate paterna:niſi il

le tantum que fratribus maſculis carebant:vt ſupꝛa.xxvij
caplo:ideo de iſtis dabatur tantum lex ne commiſcerentur
alicui de alia tribu:quia per talem commixtionem heredi-
tas vnius tribus tranſiret in aliam: quod erat contra oꝛdi

nationem diuinam:ſed alie femine que fratres habebant:
7 per conſequens non ſuccedebant in hereditate paterna ñ
pꝛohibebantur per iſtam legem: quin contraherent cuʒ ali
is quarũcunq; tribuum:quia ex hoc non ſequebatur con/
fuſio ſoꝛtium:vt ſatis patet. Nec legitur etiam aliquam di
ſpenſationem fuiſſe ſuper hoc factam ꝙ tribus ſacerdotalij
⁊ regia poſſent ad inuicem commiſceri per matrimonium
non enim requirebatur in hoc diſpeniatio:quia deus non
pꝛobibuit commixtionem tribuum:niſi tantum vbi ex ta/
li matrimonio poſſet ſequi commixtio hereditatum:vt pa
tet ſcòõm veritatem hebꝛaicam:vt dictum eſt. Replia
coꝛꝛectoꝛij contra Burgeñ. l
Ec ponderandum videtur:quod Burgenſis circa

. capitulum.xxxvj.addit:quia eſt contra noſtr am

tranſlationem:a beatum Hieronymũ ⁊ alios ſan
ctos doctoꝛes:nõ eſt tñ directe ↄᷣ poſtillatoꝛe:qꝛ vi idem ſẽ/
tire cũ Burgẽſi ĩ tractatu ð differẽtia nr̃e traſlatõis ⁊ hebꝛa
ice vitatis:quis h diſputet mam illã ad ꝑtes opinionũ:im/
mo ex trãſlatione nr̃a idẽ põt haberi ſi reſpiciatur bñ qᷣſtio
mota ꝑ filios ioſeph:⁊ rñſio data per moyſen.queſtio eniʒ
mota fuit ſolũ ꝓ filiabus ſuccedẽtibꝰi heditate:ꝓ alijs non
vt pʒ per poſtulatoꝛẽ infra iudic.x.⁊.xvij.
oſtilla libꝛi numeroꝛum finit.

¶ Incipit Deuteronomius. Cap. I. .
Eclaratio ſermonñ tuoꝝ illuminat: ? ĩtelle
ctũ dat puulis.ſic dem fuit ĩ pneipio Exo.
lex nõ dat᷑ ꝓpe vni pſone ſingulari ſed cõi
tati:⁊ iõ datio leg pᷣſupponit adunationeʒ
lrf aalchn
chi lex fit danda:⁊ iG 2--
ſiẽ fuit vcm i pncipio ¶ Incipit liber elleadda-
gen. lex q cõtiet in an beri ꝗ deuteronomiũ pᷣnõt

q; libꝛis mo yſi ſic di
ce
pitio gen oſcribit ſepa Exc ſunt verba
tio fidelis ppli ab ifi- que locutus e
llec derigataſ moyſel ad om
cku vni dei. In Exo „f.
do vo ⁊ ĩ alis duob† nẽ iſt ael trans
libris ſeqᷓntibꝰ deſcri S=ðè

—
bit datio leg pplo iã adunato.In deuteronomio vo doſcri⸗
bit᷑ replicatio legis date i eð explicatõe:de q̃ põt dici cõpetẽi
vbũ ꝓpoſitũ: Declãtio ſermonũ ⁊c.vñ liber iſte pcedit ſcõʒ
qdruplicẽ modũ ĩ vbis ꝓpoſitis cõtẽtũ.ſ.explicãdo obſcu
ra:qð nõt᷑ cũ dẽ: Declãtio.replicãdo ĩ alijs libꝛis pᷣdca: qð
nt᷑ cũ dẽ: Sermonũ tuoꝝ.itio ſupplẽdo omiſſa:qð notat᷑
ibi Illumiat. quarto applicado ⁊ addẽdo neceſſaria:quod
nõt cũ dẽ: Et itellectũ dat paruuł.ſic videbit i ꝓceſſu libꝛi.
Qui qdẽ liber diuidit᷑ ĩ ꝓhemiũ ⁊ executionẽ ꝗ icipit ibi:
Precepitq; moyſes. In ꝓhẽio q̃ttuoꝛ norant Pmo qs ſeri-
pſit:? qbꝰ:ibi Aid oẽm iirl.itio vbi ſcripſit:ibi Trãs ioꝛda
nẽ.quarto qñ ſcripſit:ibi Quadrageſimo ãno. Circa pmũ
ſ. a ¶ Dec ſũt verba. ſciẽduʒ ꝙ alid dixerũt ꝙ moyſes ñ
ſcripſit hũc libꝝ:ſʒ ti ꝓtulit verba vel ſniam:que ioſue ⁊
ali ſenes memoꝛiter retinẽtes i hunc libꝝ cõſcripſerũt poſt
moꝛtẽ moyſi:⁊ hoc ꝓbant pmo:eo ꝙ dꝛ i pncipio: Hec ſũt
verba que locutus ẽ mopſej.⁊ nõ dꝛ:q verba ſe crion. it. ſcõo
ex hoc ꝙ dẽ: Trãs ioꝛdanẽ:⁊ ſic vẽ ꝙ liber fuẽit ſcripitrãs
ioꝛdanẽ: Mopſes ãt ioꝛdanẽ nõ trã iuit:vt pʒ i fine hylibꝛi.

in pluribus alijs lod. tertio ex h ꝙ i fine hy libꝛi deſcribit

moꝛs ? ſepultura ipᷣius mopſi qu ipᷣe moyſes ſcribẽ ñ po/

tuit: ſed hoc eſt manifeſte ↄ id qð hꝛ ifra.xxxj.c.vbi dici:

Scripſit itaq; mo yſes legẽ hãc:⁊ tradidit ſacerdotibꝰ filijs

leui:ꝗ poꝛtabat archã feder dñi:⁊ iſra eodẽ. c. Poſtiy aut

ſcripſit mo yſes verba leg hꝰ i volumie atq; cõpleuit· pꝛece
pit leuiti qᷓ poꝛtabãt arcam federis dñi dices:tollite librum
iſtũ cc. ⁊ iõ dicũt alij ꝙ eſdras ſcripſit pncipiũ ⁊ finẽ huius

libꝛi addẽdo verbis moyſi.ſed hoc ẽ ꝗ illud qð dẽ i pncipio

hy libꝛi:Pec ſunt verba que locutus ẽ moyſes.ex qͥ pʒ ꝙ nõ
ſunt vba eſdre ſed moyſi. Pꝛopt qð dicit Rabi ſa.⁊ hebꝛei
alij ꝙ tor'iſte liber ſcriptus fuit a moyſe excepto vltimo.c.
qð ſcripſit ioſue poſt moꝛtẽ moyſi.Ad illud aũt qð obijcit
pmo dicẽdũ ꝙ moyſes vba libꝛi hyſeu ſniam pᷣmo pꝛotulit
coꝛã ppło p modũ exhoꝛtatõis:⁊ q;'tũ ad hoc dẽ: Hec ſunt
vba q locut ẽ moyſes.ſʒ poſtea ſcripſit ad memoꝛiã i futu/
rũ. Qðò ãt ſcòo obijcit mag ẽ ad oppoſitum:qꝛ tras ioꝛda
nẽ et citra accipit ĩ ſacra ſcriptura reſpectu ſit hierlm:et iõ
illa ps vbi hibabãt due trib'cũ dimidia:q̃ fuit acqſita aãte
trãſitũ ioꝛdãis vocat᷑ trãs ioꝛdanẽ:qꝛ inter ipᷣam ⁊ hierlm

iordãis ẽ medv.Ad ttiũ rñſio pʒ ex dcis.Cõſeqᷓni onditur

qbꝰſcripſit cũ dẽ: b oẽm ilrł. Diẽ ãt Ra.ſa.ꝙ ad h
vocauit totũ pplʒ:vt qlʒ hẽret locũ loq̃ndi ſi vellʒ i aliquo
obücẽ vbis moyſi:vt ſic poſtea nulł heret locũ ↄdicẽdi: ſʒ
nõ ẽ viſile ꝙ tot ppls poſſet generalr audire vba moyſi lo
qᷓnt:cũ nũerꝰviroꝝ qͥ potant ad bella ꝓcedẽ abſq; mlieribꝰ
7 puulis eẽnt ſexceta milia ⁊ mille ſeptingẽti trigita:vt hẽt
Nũeri xxvj. Et iõ meli vẽ dicẽdũ ꝙ qñ moyſes loqbatur
vba libꝛi h pplło ꝑ modũ exhoꝛtatõis:fuerũt ibi tin capi/
tanci ⁊ pncipales pplłi:in qbus qdãmõ tota miltitudo ppli

¶ber

cõtinebatur: Scripſit tũ moyſes ad oẽm iſrł generalit:
qꝛ nõ ſolũ illi q erãt tũc pntes ſed ẽt abſentes ⁊ futuri
de pplo illo obligabat᷑ ad ea que fuerũt ſcripta ĩ hoc li.

⁊ io fuit repoſitx iĩ latere arce vt legẽt qlibet ano ſeptio:

vt hẽ ifra.xxxj·c.Cõſeqᷣnter onditur vbi ſcripſit cũ di:

c ¶ Tras ioꝛda
nẽ ĩ ſolitudine cꝗ

ioꝛdanem in ſolitudine cã peſtri. añqᷓ tranſi
peſtri contrà mare rubꝛuʒ adanen.
inter pharam ⁊ thoſel: et rubye bʒ eni boc
laban ⁊ aſeroth: ubi au mare multos ſi⸗
ri eſt plurimum undecim : 2 vn illoꝝ e5
diebus ð oꝛeb:per viã mõ Ren u ei
rũ circa locũ illũ

vbi moyſes explanauit legẽ. f ¶ Abiẽ auri plurimũ.
qꝛ ibi ſũt minẽ auri. g (Enderi dieb de oꝛeb. iſtud
expõit᷑ ouplłr: Uno mõ ab aliqbus referẽdo ad lram pᷣ
cedẽtẽ:cũ dẽ hec ſũt vba ⁊c̃.i tali loco. VUndeci dieb.i.
xj. dies poſuit ad loqᷓndũ iſta. Sed qũo exponat lr̃a
ſeqᷓns ⁊ cui cõiũgat᷑ cũ dicitur: Per viã motis ſeir ⁊c.
n hẽ ex vbis eoꝝ:⁊ iõ alr exponit᷑ ab alijs non ſolũ refe
rẽdo ad lr̃aʒ pᷣcedẽtẽ:ſʒ ẽt ſſequentẽ:vt ſit ſenſus: Hec
vba locut ẽ moyſes.xj.diebꝰ.veniẽdo.ſ.de oꝛeb ꝑ viaʒ
mõtis ſeir.ita ꝙ i illo vndenario dieꝝ fcã ẽ legis expla-
natio:Sed hec expoſitio ñ v rõabilis:qꝛ non eſt viſile
ꝙ mopſes eũdo ꝑ viã explanaret populo legẽ: qꝛ talis

explanatio teqrit detẽ doctoꝛis ⁊ auditoꝝ:: Et iõ Ra.

ſa. alr exponit dicẽs:ꝙ i hoc notat᷑ ſpaciu terre iter mõ

tẽ oꝛeb ⁊ cades barne: qð ſcõʒ eũ ẽ itieris vndeci dierũ:
⁊ tñ filij iſirł i receſſu ſuo de oꝛeb poſt legẽ datã venerũt

illuc ĩ tribus diebus:quod ſic ꝓbat:quia anno ſecũdo

egreſſionis de egypto mẽſe ſcòðo viceſima die menſis re/
ceſſerũt ab oꝛeb:vt hẽ Numeri.x.et eodem anno.xxix.
die menſis tertij venerũt i cades barne vñ miſerunt ex
ploꝛatoꝛes:ſi igitur ide ſtrahẽtur.xxx.dies quibꝰ po/
pulus manſit i ſepulchꝛis cõcupiſcẽtie:qꝛ ibi comeder̃t
carnes menſe itegro:vt habetur Numeri.xj. ⁊ iteꝝ.vij.
dies quibus maſit populus ĩ aſeroth q'diu maria fuit
recluſa:non remanẽt niſi tres dies qᷣbus fecerũt iter pꝛe-
dem:a hoc poſuit moyſes ſcòm eũ ad oñdendũ filijs iſ
rael:qualr deus accelerabat iter populi ad itranduʒ ci
to terrã pꝛomiſſionis:niſi peccatum eoꝝ? impediuiſſet
quando territi verbis exploꝛatoꝝ murmurauerũt co/
tra dũm volentes reuerti i egyptum:⁊ ideo.xl.ãnis fu
erunt vagabũdi per deſertum. Igitur ſcom hãc expoſi⸗
tõeʒ ẽ ſenſus. g ¶ Undeci diebus de oꝛeb. ſupple itur
vſq; ad cades.euũdo: h¶ Per viaʒ motis ſeir .i. qᷓ itur
de oꝛeb in ſeir:quia cades eſt intermedia:⁊ ſubintelligi/
tur:quã viã tribus diebus feciſtis deo accelerante iter
veſtrum:⁊ ita acceleraſſet reſiduum:niſi peccata veſtra
poſuiſſent impedimentũ. Aliter etiã exponit referendo
li vndecim diebus:ad totũ iter filioꝛum iſrł de oꝛeb vſ
q; ad ingreſſum terre ꝓmiſſionis:vt ſit ſenſus: Si nõ
peccauiſſetis domino: vndecim diebus de oꝛeb veniſ
ſetis ad igreſſum terre ꝓmiſſionis tranſeundo per ca/
des ⁊ per montem ſeir:qꝛ dñs dediſſet vobis gratiam i
contẽptu filioꝛ: eſau:⁊ conceſſiſſent vobis tranſituʒ ꝑ
medium terre ſue.Sed pꝛopter peccatũ veſtruʒ denega
tus eſt vobis illic tranſitus:⁊ circuiuiſtis montẽ ſeir lõ
go tempoꝛe:vt hẽ infra eodem ca. ⁊ ſcõm vtrãq; expo
ſitionẽ eſt hic modus loquendi qui apud hebꝛeos vo/
catur decurtatus vel reciſus.ſ.qñ aliq̃ tacentur:que tñ
neceſſario ſubintelliguntur. Sicut. ij. reg. v. caplo:vbi

—
*

Huighro: i
gulniionen
Gouorz: vt
ifieſune

NN

gWidbünitn
Pinggus nonl
bicötneurin
conicrantſon

manalunnn

hͦoſueylior
Aus memorein

fhorza encob

luoconaou.
cyſlt oo ai
htepofſin
Nogral ehelan⸗
lcicniriwner
amentme⸗
Mupirhl)
kanant,
flpane
caäaiümnde
laleiinainn
lofinlidſn
rmn
llegs feuenn
Neſin
i Airapin
nſſatculon e
lälomntſſarſb
ieliajſee
bnngſiulne
. alos t yi
rlinnti

4 den i
rüſchri
N iſgtlte 4

e

fiſlnck
lmuin
füſüne
CKin
hehit
maenlt
Famhi

dhmnizdn
Tnüfütn
Wungni
seicousln
iboo Ddeid
Al ginguif
denümiwtrt
nitbischit
voniytſthinde
Zõ
vdier ftile
auclior. i⸗
mimrin
niens moaidu
tlrotin
uias anno ſtil
maoie manſont
olemanno i.
mi micmnt er
rdisqub' po⸗
enbiconcteft
nd.

Hinnuu

Pufkrinmmfr⸗

tictiͤfliil
hllnl inucn
mor nttuit
nummu⸗
ntin iniſ
uron birtge
oeonb Appeil
mötsſel ,gi⸗
adird ſubint
Deo Mltlginni
nnii etunm
icponit we
nummiſttoroti
ſtſuin

manſlatio noſtra hʒ. ꝓpoſuerat enim dauid in die illa
pᷣmium ei qui percuſſiſſet iebuſeũ ac. In hebꝛeo habe

tur ſic: Et dixit dauid:in die illa qͥ percuſſerit iebuſeuʒ
⁊c.⁊ non fit hic mentio de premio nec in generali nec ĩ
ſpeciali:⁊ tñ ſubintelligitur:ꝙ premiũ eius foꝛet ꝙ eẽt
pnceps militie:vt H

pi..Palipo,x.ſ,ꝛi
in dn ddicto 4 Quadrageſimo anno:ũᷣn/
cu U 4 —— „ R . ⸗ —,
porielones vltiab decio mẽſe:pᷣmo die mẽſis

aliqua ſubintelli locutus eſt moyſes ad fili-
guntur: vt patet
ex predictis. Con
ſequenter oſtẽdit᷑
tpᷣus quo moyſej
ſcripſit cũ dic ſtur
i¶ Quadrageſi
mo anno. ſ. ab e/

pat illi dñs:vt dicẽt eis:pꝰ
qᷓ; percuſſit ſeõ regẽ ãmoꝛ
reoꝝ:qui habitauit ĩ eſebõ
⁊ og regẽ baſan qui mãſit ĩ

Grlerlilnoe danẽ in terra moab. Cèpit
draginta onis q G moyſes explanare legẽ
bus filij iſrl fuert Eet dicere:DOſis deus noſter
vagiper deſertuʒ locutuaẽ ad nos ĩoꝛeb di/
ae cẽa: Sufficit vobil ꝙ i hoc
q; ad miſſionen ⁊? venite ad mõtem qmoꝛ
exploꝛatoꝛuʒ: vt reoꝝ:⁊ ad cetera q̃ ei ꝓxia
dictũ fuit Nume

ſũt cãpeſtria atqʒ mõtana
⁊ hũilioꝛa loca ̊ meridieʒ

ri. xiii. caplo.
k Eirckec mẽ
ſe. Ex quo patet

ꝙ verba huius libri dixit moyſes filijs iſrł ⁊ ſcripſit ꝓ

pinquus moꝛti ſue.Et hoc duplici de cauſa.vna ẽ: qa
ibi cõtinẽtur aliqua verba icrepatõis ꝓpter peccata q̃
cõmiſerant:ſicut ⁊ iacob increpauit ruben leui ⁊ ſymeõ
Peovin uus moꝛti:vt hẽ geñ.xlix.⁊ ioſue filios iſrł: vt
C ioſue vltio:et ſilr ſamuel.j.reg.xij.ca.ſcða cã ẽ vt foꝛ
tius memoꝛie impꝛimerentur:qꝛ verbis que a patribuj
filijs:⁊ a pncipibus ſubiectis ꝓpe moꝛtẽ tradũtur: me/⸗
lius cõmẽdãtur. l ¶ Poſti percuſſit ſeon ⁊c̃.qꝛ ſi in/
crepaſſet eos añqᷓ; introduxiſſet filios iſrł in partem ter
re ab eis poſſidendã potuiſſent dixiſſe:cũ eẽnt dure cer

uicis: ⁊ ad rebellandũ ꝓni: quid ad iſtũ increpare nos
legẽ nobis iponere:qui nõ potuit nos introducexe in

aliquã partem terre a nobis poſſidẽde. m ¶ Lepitq;
moyſes.Hic incipit executio l bri:⁊ diuiditur ĩ q̃ttuoꝛ
partes principales.In pꝛima moyles ponit inductionẽ
ad legis reuerentiã per bñficia eis ꝓmiſſa:⁊ in parte pᷣ/
ſtita:? ponit explanationẽ ad legis obſeruantiã et effi-
caciã ca.iiij tertio excitationem per benedictiões ⁊ ma
ledictiones futuras ad legis obſeruãtiã ca.xxvij.quar/
dens teſtm et diſponẽs ad introductionẽ in vlterioꝛem
terram.xxxj.ca.Circa primũ notandũ ꝙ inducit hoies
ad legis reuerentiã:pmo reducẽdo ad memoꝛiã benefi/
cia ante legem patribus pmiſſa:⁊ partim ẽt filijs eoꝛũ
preſtita:ꝰ recolendo bñficia poſt legem datã exhibita:
ca.ij. Circa pꝛimũ caplłm primo repetuntur beneficia p
miſſa:ꝛ culpa cõmiſſa:ibi Profectiq; de oꝛeb.tertõ pe
nitẽtia omiſſa:ibi Et reſpõdiſtis mihi. Circa primum
ſciendũ ꝙ añ legẽ duo ſpalr patribus deus ꝓmiſit.ſ.ter
re magnitudinẽ:geñ.xiij. Dixit dñs ad abraã:ſequitur
Leua oculos ⁊ vide a loco in quo nũc es ad adloneʒ et
meridiẽ ⁊ oꝛiẽtẽ ⁊ occidentẽ:⁊ oẽm terrã quã conſpicis
tibi dabo et ſemini tuo:⁊ ꝓlis młtitudinẽ.geñ.xv.Su/

to finalẽ diſpoſitionẽ ad ferſeucantis in lege quaſi co⸗

os iſrael omnia que pꝛece

aſeroth ⁊ in edrai trãs ioꝛ

poſſũ ſoł ſuſtinẽ vos:quᷣia

ſpice celũ ⁊ nũera ſtellas ſi potes:⁊ dixit ei:ſic erit ſemẽ tuũ
Primo igit᷑ recolit bᷣmũ:⁊ ſcom:ibi dixitq; vobis.Circa p

mum dẽ ſlic: m ¶ Lepitq; moyſes explanare legẽ. adden/
do aliqua ad eius itellectu a e' clarationẽ. n ¶ Et dicẽ.
ea que ifer ᷣ ſequũt. o ¶ Ons de vr locutus eſt ad vos in
oꝛeb. ⁊ iõ cũ ſit vitas
p eẽntiã debuiſtis ei
credere abſqʒ heſitati

† „ . .ẽ
et iuxta litus maris: terraʒ abſ heſitati
one:quid ãt dixit: ib

chananeoꝝ èt libani uſqʒ nequid
ad flumẽ magnũ euphratẽ H Suf
En inquit tradidi vob. In t2man. qꝛ filij irlia re
grẽdimi ⁊ poſſidete eã: ſũ cepant legem a dño:
per qua iurauit dñs patri/ 8 o ſtee⸗
bus peſtris abꝛaaʒ iſaac et oig eius iſtra ad diui
iacob:vt daret illam eis et nü cultũ: ut hẽ Exo.
ſemini eoꝛum poſt eos.DHi xxv.c.⁊ oꝛdinati ert
xiq; vòbiſ illo in tpe. Mon ſup polʒ tribuni a ce⸗
turiones ngaegend
dñs deuſveſter multiplica xviij s is 5 delchar
uit vos:èt eſtis hodie ſicut plus manere ĩ monte
ſtelle celi plimi. Dominus oꝛcb:lec traͤſii a ter⸗
de'patꝝ vroꝛum addat ad mem ſibi grniſla : 10

dicat vobis ſicut locutus ẽ tuũc ert prr fuiſſẽt in
nõ üaleo ſol negocia vr̃a terraniſ iozſ ba
ſuſtinẽ et põdus t iurgia. ſcederat iegypiũ ppt

qð geñ. xv. ca. dꝛ: Be⸗
neratõe ãt quarta reuertent᷑ huc:⁊ iõ h dꝛ: q ¶ Reuertimi
ni ⁊ venite ad montẽ ãmoꝛꝛeoꝝ.vbi deſcribit terre ꝓmiſſio
nis magnitudinẽ. r Et iurta litmaris .ſ.mediterranei
ſuꝑ qð terra ꝓmiſſiõis ſita ẽ ſcõʒ lõgitudinẽ ſuã. s ( Et

denoiata eſt terra q̃ eſt circa montẽ illũ. ¶ Uſq; ad flumẽ
magnũ euphratẽ.ex qͥ pʒ magnitudo terre ſibi ꝓmiſſe:tam
nõ obtinuerũt eã totã vſq; ad flumẽ euphratẽ añ tpᷣs ſalo/
monis. v Diautr tradidi vobis.i.trada:⁊ loquit᷑ de
futuro per modũ pᷣteriti:ꝓpter certitudinẽ vᷣbi diuini: ita
.n.certi debebãt eẽ de ea obtinẽda per auxiliũ diuinũ:ac ſi
eã obtinẽnt de pñti:qꝛ ſic fem̃ fuiſſet:niſi peccatũ eoꝝ ĩpe-
diuiſſet iõ ſpditur: x ¶ Ingredimi ⁊ poſſidete eã.ac ſi di
cat:nullus poterit vobis in aliq reſiſtere:qð etiã pbatur
3

libani mõs eſt in fine terre pmiſſionis vſus aqlonẽ: a quo

hoc qð ſbdit: y ¶ Suꝑ quã iurauit dñs pf̃ib' vr̃is ⁊c᷑.
.n. vbũ ſimplex ipᷣius dei ſit certũ:tñ ĩ ꝓmiſſiõe ire addidit
iuramẽtũ:vt hẽ geñ.xxij.ut de ipletõe hꝰ ꝓmiſſiois nulla
deberet eẽ heſitatio:addidit iuramẽtũ. ʒ ¶ Dixitq; vobij

DPic replicat ſcõʒ pmiſſũ.ſ.ſemis multitudine:qð ondit ald

ipletũ cũ di: a ¶¶ Nõ poſſũ ſolus ſuſtinẽ vos.i.curã regi⸗
minis vr̃i:hoc dixit moyſes pplo ð ↄſilio ietro:vt hĩ Exo.
xviij. b uia dñis deus vr̃ multiplicauit vos.ſicut pfi
bus ꝓmiſerat. c et eſtis hodie ſicut ſtelle celi plimi.i.ad

modũ ſtellaꝝ multiplicati: ſic.n. dixerat abꝛae:gen.xv. ca.
Suſpice Säanne ſtellas ſi potes:⁊ dixit ei:ſic erit ſemẽ

tuũ. d ¶ Dñs de patꝝ ueſtroꝝ addat cc. Iſicut dem fuit
geñ. xv. ꝙ filij iſrl erãt multiplicadi ſicut ſtelle celi q;tuʒ ad
bonos:⁊ ſicut puluis terre.geñ.xiij.ca.qytum ad malos: et
iõ quia fecerat moyſes hic mẽtionẽ de multitudine coꝝ ad
modum ſtellarum:iõ ſubdit᷑ deprecãdo: Oñs addat adhuc

nũüeꝝ mlta milia qꝛ deſiderabat multitudinẽ bonoꝝ ⁊ nõ

maloꝝ. e ¶ Mon valeo ſolus ⁊c. ;tum ad ſpũalia ꝓmo
uẽda. f ¶ Et pondus.qtũ ad tpꝑalia diſponenda q̃ aggra-

uãt mentem ad modũ ponderis. gEt iurgia.qtum ad

—
—

„ 2

r „

lites T iudicia preſcidẽda: v iõ ſbditur: h ¶ Date ex vobi per quem debeatiſterrã ingredi de mandato dñi.vñ ſbᷣ litii
viros.i. pollẽtes virtute animi. i apiẽtes. ĩ diuinis. dit: g ¶ Aſcende poſſide eã. qꝛ dñs ꝑatus ẽ iplere p igpeo⸗
k ¶ ¶Et gnaros.i agibilibus hũanis. I ¶ Quox conuerſa miſſũ:⁊ qꝛ noluerunt ſtatim itrare:ſʒ magis negociuʒ ſpmnon
tio ſit pꝛobata. ꝑ claritatem vite ⁊ fame. m ¶Ut ponam retardare mittedo pꝛius exploꝛatoꝛes:quaſi de diuina 6o⸗ 8
eos pncipes. ad regẽdũ mecũ pplm. n ¶ Bona res ẽ quaʒ directione diffidẽtes:iõ ſuo demerito ꝑmiſſi ſũt peccaĩ thumun
vij facẽ.qꝛ der Rorne ”M rnoarerandae⸗ Rec
gocia citius 7 MD „ . . „ eſt ingreſſus terre E
expediebãt. o ¶Cu Saãte ex vobis viros ſaͤpiẽ tibi. Aſcẽdẽ poſſide eaʒ: h¶ Et acceliſtt. g n
liq; õ tes &t gnaros:quòꝛum cõ/ ſiẽ locut ẽ dñs deuſ noſter r⸗ ditcr repl⸗ agin
Peenen enſu uerſatio ſit pbata ĩ rribub patribus tuis: Moli umelf: Pploratoprqen wiſe
piẽtes 2 nobiles mõoi pfis iit bona eos vob pnci nec ꝗcq; paueas.Et acceſ⸗ ceſſit ex ĩpoꝛtuni zünre.
bus ⁊ genẽ: qꝛ cʒ o pes.Tũc rñdiſt mibi: Do ſiſtis ad me oẽs atq; dixi tate popli hoc pe uintpni
decn boetr de coõſola nã res eſt quã vis facẽ. Tů ſtis: Mittam viros qui cõ Ka dem ſe Nierh
Frut we le v⸗ His no liqz de tribubus veſtris ui ſiderẽt terra:e᷑t renücict per q i. H tän
bilibus quadã neceſ· rOs ſapientes ⁊ nobiles: et qð iter ðbeam alceẽdere: ⁊ ceſiſtis ad me oe Pſtnt
ſitatẽ iponẽ: ne a ma conſtitui eos pꝛincipes tri- ad qs perge ciuitateſ. Cun i. cũ tumultu et ſſroii
ioze ſnon phiegte de bunos ⁊ cctuᷣriões ⁊ ꝗqnq/q; mihi ſmo placuiſſet:mi epagenitale⸗ cufn umn
Fra de gearios ac canos ꝗ doce ſi ex vob duodeci viroſ ſin CNoitarr rwe
diuerſis gradibus er ret vos ſingula:pcepiꝗ; eiſ gulos ð tribub ſuis DQui (i tamé diriſſet ieluügte
fes vn ſabduu⸗ dicens: Audite illos:ct qdᷣ cũ perrexiſſet ⁊ aſcẽdiſſet iĩ deu ipſam eẽ flu üipii
1 ibun quip iuſtũ ẽ iudicate.Siuẽ ciuis mõtana venerft vſq; ad val nten lacte mel pullng e
a Ecegra iet ſie ſit ille ſiue peregrinꝰ: nulla lé botri: ⁊ cõſiderata terra: bat. ſ eshe kt
*B. . 1 „ ℳ — „ 5 . 2 90% „ A.
5 alijs. t(Precepi erit diſtãcia pſonaꝝ. Ia p ſumẽtes de frucub eius ut ciẽt per qo iter ö ſiöſate
qq eis dicẽs: Audite uũ audiet vt magnuʒ;: nec oſiderẽt ubertatẽ attulerũt beamus aſcẽderf. AÄata eſti
üllos. qꝛ iudiciũ debʒ accipietis cuiuſq; pſonaʒ: ad nos atq; dixer̃t: Bòëͤna qſi defidetes ð di miſſos
Ddiut ctnaume ZE quia dei iudiciũ é. Quùd Eterra qua dñs de noſter uina dircctone d abch,
gitur ꝙ ptes piligent ſi difficile vob viſũ aliquid daturus ẽ nobis.Et noͤlui/ Euq; mihi ſer Bie
Aucliatf. „ 0 Et . fuerit:réferre ad me: ⁊ ego ſtis aſcendẽ ſʒ increduli ad mo placuiſſet. B Arnlin
iuſtũ Eiudhirste nen audiã. Precepiq; oia q̃ ſa ſermonẽ dei nr̃i murmura/ elbi nlackp cõ crun
diuertentes a iuſticia 6 autẽ ſi i tabnaculł vfis:qtqʒ dixi ſẽtre:qꝛ hoc moy lauihii
aliqͥ pᷣmio:nec fauoꝛe eie öberer „ ꝛofecti aute ſn 1 tabnacul vfis: atq; diri ſie ſimplr diſplicu Aanta
vel amicitia: iõ ſbdit ð oꝛeb tranſiimus per he ſſi: Odit noſ dñs:⁊ iccirco invt dictun fuit H
vel amicitia: io ſbe c, R EPE — ee. „ vt dictu: gulnondn
xX¶Siue cluis ſit ſue remũ tribilẽ ⁊ maximã ſo/ eduxitnoſ detra egypti vt Nũeri.xiij. c. ſed rant
pegrim.qꝛ ↄciues ſo litudinẽ quã vidiſtis pèr vi tradẽt in mau amoꝝei ai; bp ipoꝛtüitatem n
let mag viligi iᷓ alilti am mõſ qmoꝛeei ſic öcepe ðlẽt. Quo aſcẽdem. Nuùn pppli ſuꝑ hocↄſu ſgnanoin
Sta puã audieteis „ Leee „ ,„ſ. luit oñʒ: q rudit Pulumn ani
ut magnũ. h' dic: da rat dñs denr nob. Cunqʒ cij truert coꝛ noſtʒꝝ diceteſ: ei: Mitte exploꝛa Puafei
dinuites ſolẽt mag ho veniſſ. emi cadeſ barne:di· Maxia mititudo ẽ: 1 nob toꝛes:ñ pcipiẽdo 1 tene⸗
nari ⁊ audiriq; puu xi uobis: ANeniſtis ad mõ/ ſtatura ꝓcerioꝛ: Arbeſ ma Komakis pmitre⸗ D
hes: qo ñ dcẽ iudi fẽ qmoꝛꝛei:quẽ dñs deuſ v? gne:⁊ ad celũ vſq; munite do ipleri petitoeʒ enſoon
dicio. 3 ¶Quia dei mzrs à veia Ziſſiog enachim vidim ihi Pppli ad malũ ſu- awan
indiciũ . Alij n. iudi Datur vobis. Nide terrã Filios enachim vidim ibi nm: eo male pe nrnond
cat ſic ei? miſtri: ⁊ i5 quã dðñis deus tuus dabi Et dixi voöb: nolite metuẽ: tebat. ſequitur: D
ſi diuertant a iuſticaas . m ( Uenerũtq; nine .
directe faciüt deũ. a ¶ ſi difficile vobis viſũ aliquid vſq; ad uallẽ bot᷑.ſic noiarẽ loc ille:eo ꝙ exploꝛatões ninſ
fuerit.ita ꝙ no videatis clare qͥd ſit determinãdũ. be ide tulert botꝝ:vt hi Nũi.xiij. c. nBadirn uam gn
ferte ad me. vt determinẽ vobis qd agẽd ſit ſi ſciã vel ſi n dñs de oatur ẽ nobis. h vbu dixert caleph ⁊ ioſue tã noſntun
ad ↄſiliũ dñi refera:ſic fecit de filiabꝰ ſalphaat:vt dictum ẽ tũ: lʒ.n. alij exploꝛatoꝛes ↄmedaſſet ira ð fertilitate: tñ * edn
Nueri.xxvij. c ¶ Profecti de oꝛeb. Poſtꝙ; moyſes narra dixer̃t ꝙ ipoſſibile erat pplo ipᷣaʒ acqrẽ:pꝑ qð ð ↄſilio dioten
uit pᷣdca bñficia:h ↄnter refert clpã comiſſa ex relatõne ex exploꝛatoꝝ filij iſrt ðſpati ð ĩigreſſu tre pmiſſiois volu tzdön e
ploꝛatoꝝ: ꝑ qu ſuit retardatũ pmũ ꝓmiſſu de igreſſu ire ert fuerti i egyptũ.ioſue ãt ⁊ caleb ñ ſolu dixerãt irẽ eẽ ſodo
Pmiſſiois. Circa qð moyſes pmo replicat acceſſũ ppli ad/ bonã: ſʒ ẽt ꝙ ex adiutõio dei apſq; difficltate poſſẽt ob inn
miſſoij locũ:ꝛmiſſionẽ exploatoꝝ:ibi Et acceſiſt:ttio pccʒ tinẽ eã:vt hẽ Nlũi.xiiijc. o ( Et nolu. aſcẽ. Dic deſcri⸗ diten nalt
ↄmifſũ: ibi Et noluiſtiſaſcẽdẽ. pmiſſi ipedimtũ:ibi Cũq; bit pccʒ mifſũ mitiplex:pmuũu fuit iobediẽtie cũ dẽ: Et en⸗ nh
audiſſz dñs. Cirea p“ or.: Profecti autẽ de oꝛeb.ꝗq alio noie nolu.aſcẽ.ad madatũ dñni ⁊ meũ:⁊ caleb ioſue exhoꝛ lrene n
vocat mõs ſynai. O ¶ Trãſiuimus per heremũ terribilẽ. tatoeʒ.ꝛm fuit icredulitat:qð nõt᷑ cũ dẽ:Sʒ incre.⁊c. ʒꝰ hibiceſon
Quia er ant ibi ſerpentes magni ⁊ ſcoꝛpiones in multitudie: muxrmuratois:ibi Et murmuraſi A blaſphemie. ibi nmnihict
ſcõm dicitur infra. viij. Erat ibi ſerpens flatu adurens p tq; dixiſt odit nos dñs:cũ tñ ecõtrario ſigna cer on giſta⸗
⁊ ſcoꝛpio. e¶ Per viã montis ãmoꝛꝛei.i.per viam qͥ duẽ̃ te dilectõis eis oñdiſſʒ i exitu ð egypto ⁊ i ᷣſerto:vt pʒ ĩ emnel
cit ad illum montẽ per quẽ debebat ingredi.ſeqᷣt: f· ¶ Dixi Exo.Sm puſillãimitaſl cũ dẽ: q¶Nucij ter. coꝛ no.di. niſuitpen

vobis ueniſtis ad montè ãmo:ꝛeioſtendendo vobis locuz maxi.mul.⁊c,/ h expoſitũ . Nũi.xiij. vſq; ibi. ¶Et di olnbuth

¶ Deutero. .

nmic txi vobis vos cõſolãdo. Ipſe pugna. p vo.ſicut fecit in chananeus:doõm ꝙ omnes qui deſcenderunt de cham filio

nhnen eęgypto. iterficiẽdo bmogẽitos egyptioꝝ: ⁊ ſbᷣmergẽdo noe:noie generali vocatur chananei:ſed a diuerſis filus erꝰ
tnige pharaonẽ ⁊ eb exe citũ: ⁊ i ſolitudie amalech debellan⸗ noĩantur ſpecialibus nominibus.ſ.aliq iebuſei:aliq amoꝛ/
nmnznii do. sS¶Poꝛtauit te dñs ⁊c.i. diligenter te cuſtodiuir rei:⁊ ſic de alijs:igitur Numeri. H·c. ponitur nomen gene⸗
anlne 2 nutriuit dando mãna:ſicut ſolet nutrix cuſtodire et rale:hic autem ſpeciale. t ¶¶ Sicut ſolẽt apes perſedq.iĩ:faci
Enn nutrire infantulũ liter turmatiʒ. apes
. C t(Et nec ſic qde säs . qn alid pieanuit
