pñti. Aliter exponitur ſᷣm doctoꝛes nr̃os ab illo loco:
8¶Ego oſtendã tibi oẽ bonũ.i.vitam beatã lʒ nõ mõ

t? ¶ Ego vocaboꝛ ĩ noie dñi coꝛã te.i.vocationẽ electo

rũ in noticia mea exñtẽ manifeſtabo tibi. v ¶ Et mi
ſereboꝛ cui vuluero.ac ſi diceret: ſi q̃ras q̃re aliqui ſũt

vult idurat. x¶ Nõ poteris videre faciẽ meã·qꝛ hoc
y ¶ mNõ videbit

dDei. vt dictũ ẽ. S.iij.c. ꝗ

bi gliaʒz tuam. Rèſpondit:

dit: Cũq; tranſibit giia mea ac. jm

—

vocati ⁊ nõ alij:ſcias ꝙ hoc dependet ex ſola volũtate
mea. vñ dẽ ad Ka. ui vult miſeretur ⁊ quẽ non

me hõ ⁊ viuet.talis eni viſio nõ cocedit᷑ in pñti vbi eſt
loc pugne ⁊ meriti:ſʒ in futuro vbi talis viſio cõcedit

ꝓ pᷣmio:ſᷣm ꝙ dẽ Joh.xvij.ca. Pec ẽ vita eterna.Sciẽ
du tñ ꝙ lʒ viſio diuine eẽntie nõ fuerit hic cõceſſa moy
ſi:tñ als fuit ſibi cõceſſa in vita pñti ſᷣm ꝙ dicit Aug. li
bꝛo de videndo deũ ad Paulina.⁊ de hoc hẽbit ſuꝑ li

diuine eni eẽntie noõ cõpetit tranſit. c

cuuerit. Rurſũqʒ ait: Non
poteris videre ſaciẽ meam

poteris.

poſſibil

Nu. vbi magis hʒ locũ. ¶ Ecce ict ẽ loc apud me.i.in

mõte ſynai vbi coſueui tibi loq. Hicebaͤrur ei mõs ille mõs
1Et ſtabis ſupꝛa petrã. In hebꝛeo
hẽ: Sup rupẽ. b ¶ Cũq; tranſibit glia Men alehne
onã te in foꝛa.
petre. In hebꝛeo hẽt᷑
In cauerna rupis.
d ¶ Et ꝓtegaʒ te de⸗
xtera mea donec trã
ſeã.i.nõ videbis me
tranſecutẽ i ſilitudine
me repntante donec

& miſereboꝛ cui voluero:
clemẽs ero ĩ quẽ mihi pla

Noͤn enĩ videbit me hõ ⁊

viuet. Et iterũ:Eccè inqt ẽ debijpoſterioꝛa mea
loc apud me:c᷑t ſtabis ſu⸗ eraneta uli
pꝛa petrã. Cunq; tranſibit ſicut alids vidẽs ho
glia mea ponã te in ſoꝛami 2minẽ a ꝑte poſterioꝛi
ne petre: et ꝓtegã dextera cogeoſeir ih ee e
cs done c tranſeam. T ol qsſt it. . ſoꝛtes vel pla
lãq; manum meam: è vi to vei h'modi.

debis poſterioꝛa mea: faci
em autem meaʒ videre nõ

f¶ Faciẽ aut meã vi
dere nõ poteril. ꝑ hoc
eni ꝙ no vidit tũc fa
ciẽ illiꝰ ſiłitudinis in
tellexit ꝙ tüc nõ cõce

deretur ſibi viſio dei pfecta ⁊ clara. tales eni apparitoes ſẽ
ſibiles vel imaginarie fiũt cõiter ad denotandu illud qð vł

fit vel fieri debet intellectiue cognitioni.

„

illud qð dẽ hic: Nõ eni aſcẽda tecũ.i.ꝙ nõ adeſſet
eis ꝑ miraculoꝝ oꝑationẽ ſicut antea fuerat:nã iĩ
erat eis eijcere illas gentes niſi ꝑ potentiã diuina
miraculoſe oꝑãtẽ.vñ.j.Deu.vij.Si dixeris i coꝛde tuo ⁊c̃.

Ex ̊ pʒ ꝙ ſm curſũ coõem nõ erat poſſibile eis niſi ꝑ mira
cula facta vtute diuia delere aduerſarios ſuos:ſicut nec ab

egyptijs euadere alr poterãt. vñ aliter vẽ intelligendũ hoc

qð dẽ hic:Nõ aſcendã tecũ. Pꝛo quo ſciendũ ꝙ. S.xix.ca.

volens de iducere pplm ad obſeruantiã pᷣceptoꝝ: q̃ eis da
turꝰerat pmiſit eis:Si cuſtodieritis pactũ meũ eritis mihi

i⸗ [dpeculiu apud oẽs gẽtes ⁊ vltra eritis mihi in regnũ ſacer

dotale: ⁊ gẽs ſancta ⁊c.i q̊xꝝ executões.õ. xxv. ca. dixit: Faci
ent mihi ſanctuariũ ⁊ hitabo iter eos.i q̃ cohitatiõe mãda

uit fieri arcã ⁊ ꝓpiciatoꝛiũ cũ cherubin iter q̃ locuturꝰerat

de cũ moyſe illa de qb madaturerat pplo:vt in eo.ca.de
clarat᷑:i qbſic oꝛdinatis manifeſte oñdebat᷑ reſidentia dei ĩ

ter pplm iſrael tanqᷓ iter ppln Kauleare ⁊ gentẽ ſcãʒ cũ tñ
nõ fecerit talit᷑ oĩ natiõi:de q̃ reſi

0 ¹ eq̃ reſidentia itelligit illud Deu.
iiij.ca. Que ẽ gẽs magna q̃ hẽat deos appꝛopiquãates ſibi:

2 multa ſilia. Nũc aut rõne peccati cõmiſſi:qꝛ irritũ fecert
pactũ dñi merito debebãt amittere hmodi excellẽtiã ſeu

bᷣeminẽtiã q eis fuerat cõceſſa ſingłr iter gẽtes:⁊ hoc eſt qð
dẽ: Nõ aſcẽdã tecũ ſeu ĩ medio tui.ꝓut i hebꝛeo.i.nõ ponã
tabernaculũ meũ ĩ qͥ hitatio mea repñtat᷑ ⁊ rĩũſa mea diui
nit dant᷑ ⁊ ſacrificia mihi oblata acceptant᷑ ⁊ hmodi ĩ me
dio tui. ⁊ iõ ſeqt᷑: Quia ppls dure ceruicis es.⁊ iõ idignad
pꝛedictã cohitationẽ diuinã mõ pꝛedicto: pᷣſerti cũ ex hoc
poſſet eis iminere maximũ periculũ:eo ꝙ grauõp peccarent
ſi deũ hẽrent pñtẽ mõ pᷣdicto:⁊ hoc ẽ qð dẽ: Ne ſoꝛte diſp
dã te ĩ via. Cõſonat ꝓpe huic exponi qð ſedtur.j. Moyſes
qͥq; tollẽs ⁊c. Nõ eni legit᷑ moyſen habuiſſe aliud mãdatũ
a deo vt hoc feciſſet niſi ex hoc qð audiuit a deo:Nõ aſcen

dã tecũ.i.cũ filijs iſrael.vn ⁊ pplłs adoꝛabat de lõge deũ de
ſcẽdentẽ ĩ colũna nubis ad moyſen extra caſtra. Silr deus

a 4

tranſiero. e ¶ Et v

n capi. xxiij. vbi d in poſtilla: Nõ eni aſcẽdã tecũ ꝛc᷑.
On vẽ coueniẽter dictũ vt itelligat᷑ ¶ Additio..

¶ Liber.

loquebat cũ moyſe facie ad faciẽ extra caſtra nõ in caſinis:
vt pʒ in l̃a: q̃ oia denotant ꝙ reſidentia diuine pñtie ĩ me
dio ppli q fuerat cõceſſa eis an peccatũ pꝰ peccatũ ſubtra⸗
hebat ab eis: ⁊ hoc ẽ qð d: lõ aſcẽdã tecũ:ſeu ĩ medio tui
mõ pꝰ expoſito vñ ex his itelligebat phibitio fabꝛicatonis
tabernaculi ⁊ omniũ ad hoc ꝑtinentiũ qð ad magnũ ppli
cedebat detrimẽtũ:tũ qꝛ ex hoc iudicabat idigni gra dei ⁊
pñtia diuie cõſolatois: put ĩ glo.ĩterlineari:tu qꝛ ex tali co
habitatõe de opabat᷑ tanq; ambulãs in medio caſtroꝝ ad
defenſionẽ eoꝝ ⁊ iuaſionẽ iimicoꝝ:⁊ ſic eoꝝ caſtra fuerũt
ſcificata.vñ ⁊ Deu.xxiij.Dñs eni de tu ambulat ĩ medio
caſtroꝝ tuoꝝ: vt eruat te ⁊ tradat tibi iimico tuos ⁊c. ꝓut
ſeqt ĩ lra. ¶ In eo. capi. xxxiij.vbi ſtilla: Semel
aſcenda in medio tui . ¶ Additio.ij.
Oc ꝙ dẽ: Semel aſcendã ĩ medio tui ⁊ delebo te.
pot itelligi nõ ſolũ cõminatoꝛie ſz pphetice.l. refe
rendo iſta vba ad ea q̃ poſtea ĩ aduẽtu Chꝛiſti i carnẽ ĩ me
dio eoꝝe cõtigerũt. ſemel eni aſcẽdit de.ſ(.fil dei ĩcarnat i
medio eoꝝ:⁊ ꝓpter hoc ꝙ erat ppls dure ceruicis deleuit
eos:ita ꝙ decetero eoꝝ ſtat nõ remaſit ſub pᷣma foꝛma:⁊

ex hoc de inuebat ppło ꝙ ppter duritiẽ ceruicis eoꝝ nõ ex

pediebat eis hĩe tantã adherentiã ſeu familiaritatẽ cũ deo
vt ĩ medio eoꝝ ambularet:ne ex hoc peccata eoꝝ aggraua
rent᷑:iuxta illud Johᷣ.xv. Si ego no veniſſeʒ ⁊ locut eis fu

iſſẽ peccatũ nõ herẽt ⁊c. ¶ In eo.ca.xxxiij.vbi di ĩ poſtilł.

Joõ dicit Ra.Sa.ꝙ ꝑ oꝛnatũ h dictũ ñ itel.⁊c᷑. Additio.iij.

dã hebꝛeoꝝ expoſitoꝛes non itelligit᷑ ꝙ de de no
Vvoo bciperet eis vt deponerẽt oꝛnatũ: qꝛ iam hoc
fecerant:
eſtis ppls dure ceruicis ⁊ icurriſtis tantũ peccatũ cõueniẽs
ẽ vt deponatis oꝛnamẽta vꝛa in ſignũ cõtritionis ⁊ pnie:
nec opoꝛtet ꝙ hoc referat ad coꝛonas aureas q́s receꝑpanti
datõe legis:vt dicit Ra.Sa.hoc ẽ enĩ manitfeſte ficticiũ:cũ
nulla mẽetio de hoc fiat in ſcriptura:ſʒ plane ẽ itelligendũ ſi
cut nr̃a tranſlatio dicit.ſ.ꝙ nullł ex moꝛe idut ẽ cultu ſuo.
vñ ſeqᷣt᷑ Ut ſciã qͥd faciã tibi.ſ.cũ videro te hũiliatũ.⁊ hoc

ꝙ dẽ: Sciã.itelligendũ ẽ put ĩ poſtilla.¶¶ In eo.ca.xxxij. fuit ce
aß ieiuniũ ⁊ alia pꝛedicta q̃ poſt ieiuniũ ſunt ſecuta vt

Irca pluria de his q̃ cõtinẽt᷑ in
hoc ca.ab hoc loco:Dixit aũt moyſes vſq; ĩ finẽ
ilr 7 ĩ ſequẽti ca.multe varietates iter expoſito
res lueniut᷑ tã hebꝛeos qꝙ; latinos q̃rũ repetitio eẽt magis fa
ſtidioſa qᷓ vtilis.vñ meli vꝛ vt illis varietatibꝰ pᷣtermiſſis
ꝓdã expoſitionẽ q̃ ſaluo melioꝛi iudicio vĩ magis cõſona
lr̃e ⁊ roni ꝓponã:q̃ lʒ in aliqbꝰ cõcoꝛdat cũ poſtill.in mul
tis tñ ab ea deuiat: ⁊ ſic diſcrer lectoꝛ eligat ſibi melioꝛem
In pᷣmis aũt querẽdũ vẽ cur moyſes petijt a deo hĩe maio
ra ſeu ꝑfectioꝛa poſt peccatũ vituli qꝙᷓ antea? Nõ enĩ legitur
antea petiuiſſe quẽ angelũ volebat de mittere cũ pplo.ã.

vbi dẽ i poſtilla:Oixit aut moyſes.Hic ↄñt fa rñſio ⁊c.

xxiij.c qñ ei dixit de: Ecce ego mitto angelũ meu c. Silr

nec legit qſiuiſſe ꝙ de onderet ſibi vias ſuas nec gliaʒ ſus:
⁊ hmodi añ peccatũ ſʒ tm poſt:vt iĩ hoc loco qð v dignũ

admiratõe:nã ꝓut.S.xxxij.c.dictũ fuit ĩ poſtilla: Ex puer

ſitate ſubditoꝝ ſeqt deiectio honoꝛis ſui pᷣlati magijꝙ ſui
ꝓfectus.Ad qð dicẽdũ ꝙ lʒ moyſes credenc ſit fuiſſe ĩ ma
gna ꝑfectõe poſtq vocat ẽ a deo ⁊ ſpẽaliter tꝑe datõe legis
qñ fuit ſequeſter iter deũ ⁊ pplm:vt hẽ Deu.v.nihilominꝰ

tñ tenẽdũ ẽ eũ poſtea ꝓfeciſſe tã i vita cõtẽplatiua q; actiua

de cõtẽplatiua pʒ ſaltẽ ꝑ ieiuniũ in qͥ ꝑſeuerauit ꝑ.xl.dies:

vt.s.Exo.xxiiij.ca.reſidens in cõſoꝛtio diuio ſemꝑ. Legit

eni: Fuit ibi cũ dño.xl.diebꝰ⁊.xl.noctibꝰ:panẽ nõ comedit
⁊c̃ ꝑ ieiuniũ aũt mẽs liberi cleuat᷑ ad ſublimia cõtẽplãda.
vñ ſᷣm Aug.ieiuniũ mẽtẽ eleuat.⁊ iõ de daniele legit᷑ ꝙ pꝰ

ieiuniũ triu hebdomadaꝝ reuelationẽ accepit a deo.Ex ́
ſeqtur ꝙ in tanto ieiunio ⁊ cũ tata ſeꝑatõne a mũdanis 2

Er hoc ꝙ dẽ: Jam nũc depone oꝛnatũ tuũ.ſᷣm qͥſ

ſʒ itelligit᷑ ꝑ modũ cuiuſdã appꝛobatois.q d.exq

coꝛpalib a cũ cõtinua adherẽtia ad deũ mẽs ipſe moy
ſi maxie eleuaret in diuina cõtẽplatõe:in vita actiua ei
legit᷑ maxie ꝓfeciſſe poſt lapſũ ppli ĩ peccatũ.pᷣmo ĩ vl

tione quã exercuit cõtra idolatras ex telo iuſticie pᷣcipi

ens ſuis.ſ. leuit: Occidat vnuſqſq; frẽʒ a amicũ ſuũ ⁊c
in q maxie demõſtrauit nõ ſolũ ſe hꝛe iuſticiã q̃ maxie

ptinet ad vitã actiua:ſʒ etiã eſuriẽ iuſticie:de q̃ ſaluatoꝛ

Matth.v. ca. Beati ꝗᷣ eſuriũt ⁊ ſitiũt iuſticia ⁊c. vñ in
ſcòa ſcòe.q.cxxxix.arti.ij.in coꝛ.qpnis.ꝙ aliqs nõ ſolũ

vtuoſa opa faciat q̃ coiter dicũt᷑ oꝑa iuſticie:ſʒ faciat
ea inſatiabili damodo deſiderio qð põt ſigniſicari p
famẽ ⁊ ſiti iuſticie.vñ ⁊ facta vltõe dixit leuitis oñdes
ſe viſceraliter appꝛobare pꝛedictã vltionẽ diuini hono

ris:Cõſecraſtis hodie man vias dño ⁊c̃.Oñdit etiã ſe

charitatẽ ꝓxioꝝ iternalẽ hẽe cũ ſtati facta vltiõe reuer

ſus ad dñm ait: Aut dimitte eis hãc noxã aut dele me
de libꝛo quẽ ſcripſiſti.Ex qb manifeſte pʒ ꝙ lʒ ppls p
peccatũ comiſſũ meruerit amittẽ oꝛnatũ ſi ptiner
ad detrimẽtũ dignitatis ſeu ꝑfectõis eoꝝ q̃litercuq; ex
ponat᷑ moyſes tñ meruit maioꝛa ⁊ potioꝛa q; pꝰ ronibꝰ
ſupꝛa dictis: ⁊ iõ pꝰ pꝛedicta ⁊ nõ añ de eo legit ſtatim
ſupꝛa:Loqbat᷑ dñs ad moyſen facie ad faciẽ.ſmãifeſta

viſione ꝓut iĩ glo. Sicut ſolet loqꝗ hõ ad amicũ ſuũ.ö

nõ legit᷑ de aliqͥ pꝛiarcha ſeu ꝓpheta: ꝙ eni legit de ia
cob Geñ.xxij.ca. Uidi dũm facie ad faciẽ. itelligitur ad
lr̃aʒ de angelo loquẽte cũ iacob:vñ ibidẽ vbi dĩ de:hĩ
in hebꝛeo heloym:qð ẽ nomẽ cõicabile angelis ⁊ iudi

cibꝰ:hic aũt vbi dẽ dñs:ponit᷑ nomẽ tetragrãmaton in

cõicabile:qð etiã legit.j.Deu.v.Facie ad faciẽ locut eſt

vobis dñs ⁊c. hoc itelligit jm Aug. ꝓpter rerũ euiden
tiã:a damodo diuie maieſtatis pñtiã de q̃ dubitare ñ

poſſit: nõ tñ ibi dĩ: Sicut loq ſolet hõ ad amicũ ſuũ ſi
cut hic ſʒ poti ↄꝛiũ.dicit eni:Timuiſtis ignẽ ⁊ nõ aſcẽ

diſtis in mõtẽ.moyſi vo ſic familiarit᷑ de loq̃bat᷑ ꝙ ùͤ⸗
cũq; terroꝛe ipediente ſublate cõcept ſuos deo exyme
ret:⁊ e reuelatões manifeſte hiet vt i ꝓpoſito ſatis aa
paret:quã tñ ꝑfectionẽ nõ legit pꝰ hũiſſe. Pꝛeſupponẽ

dDũ ẽ etiã ad expoſitionẽ lr̃e ꝙ mopſi nõ fuit cõmiſſum

duceret pplm:ſʒ e duceret ipſe moyſes ⁊ ppls ꝑ agelũ
vñ.sS.xxiij. Ecce ego mittã angelũ ⁊c᷑.cui qdem angelo

moyſes ⁊ ppls tenebat obedire: dẽ eni ibi: Obſerua ein

q audi vocẽ ep ⁊c. Nũc aũt poſtqᷓ moyſes fuit ad ma

ioꝛẽ pfectionẽ ſubleuat vt dictũ ẽ coõmiſſus fuit ſibi qlſi

ſinglr ducat ppli.vñ.s.xxxij. Tu aũt vade ⁊ vuc pplʒ
iſtũ. cũ hoc etià fuit dictũ ſibi ꝙ hiet angelũ pcedentẽ
ſe. vñ dicit: Angelus me pᷣcedet te.qui qᷣdẽ angel vide

bat᷑ mitti vt pcurſoꝛ ſpẽalr ad expellẽdos aduerſarios
vñ.S.eo.c. Mittã pᷣcurſoꝛẽ tuũ angelũ vt eiciat ⁊cc.qꝛ

tñ nõ expꝛimebat an iſte angelus de qͥ mõ loqt pᷣcurſoꝛ

eẽt tm an pcurſoꝛ ⁊ pꝛeceptoꝛ ſicut de pᷣmo ãgelo dicti
dicto:iccirco rõnablr petebat moyſes

fuit in. xxiij. ca. . dicto:iccirco rõn
h dubij öclaratõeʒ dicẽs:Dixit ãt moyſes ⁊c̃.q.d.exq

pꝛecipis mihi de nouo educere pplłm iſtũ vellẽ vt indi
cares mihi quẽ miſſur ſis mecũ.ſ.an angelũ pceptoꝛe
2 pᷣcurſoꝛẽ cui ego debeã obedire ĩ regimie ppli an age

lũ pᷣcurſoꝛẽ tm̃ ⁊ ad expellẽdas gẽtes miſſũ nõ tñ ad re

gimẽ ppli:⁊ ſeqt: Pꝛeſerti cũ dixeris noui te ex noie zi
ueniſti graz coꝛã me ⁊c̃.in qbꝰ vbis rõnẽ ſue dubitatio
nis foꝛtificat. q.d.exquo me tu appꝛobaſti: qð itelligit

p hoc qð di: Noui te ex noie.⁊ ſilr teſtarij ꝙ iueni graʒ
coꝛã te:nõ iĩmerito eſtimare poſſuʒ ꝙ nõ mittas àgelũ

mecũ vt mihi pꝛecipiat in regimie ppli ſʒ a te ſolo ⁊

imediate pcedã ĩ hmodi regimie. vñ ĩ pmiſſis itelligi
tur moyſes implicite petiuiſſe ꝙ regimẽ ppli eẽt ſibia

deo comiſſũ ſine alic' angeli pꝛeſidentia. Si autẽ qrat

tinet

ſnamränn
ſcͤfmmds
ni ſccidi
fanrnoſe
Kantdeddi
(eiu:
Gelaka
Gienu⸗
Mlcsnirx
Cnlxe⸗
nauutm
ihnohu,
ſna Yuel
Nownipſe
Choſctdeüd
geura gi⸗
nhhiviaswun
innen inb
peadicnine
lͦ Galun din
Ulin Etinent
ſch'oubont
Nnongin
ntnt
WMahiegden
ſanami⸗
inzmtnr
Wrſm
ſemmſen
inbarür
Meneſt
Ummnepe

monddſin
weden luizz,
Pdidn u,
eüſtifnſti,
aubir wriu
nmniſkgei
ſnöseiin
1Ni Nnbri
nbedilniii
Nber ſi
oniüdert
chutgll
ReeN
„fNraiie
A ymitin
vorini rgbir
leb anii ſin
mnuiſigi not
liride bibat g
n ſudeoe
untigpwſtoſeni
nGfanöfruchnie
Kamüſmn in
Nennſge i
iia iun
vriiun
iunsiſii
bgtil
Auugt 4 4

tit noſſen

Hani,
ni,

¶ Exo. D iiſ⸗

qũ dixit dñs ad moyſen: Noui te ex noie: Dicẽdũ ꝙ lʒ
hoc nõ legat᷑ fuiſſe dictũ antea mopſi tñ ſufficit auẽtas
ſcripture ad hoc vt credat᷑ ſibi fuiſſe dictũ ſicut i mult
alijs locis ſacre ſcripture hoc cõtigit. Uel dicendũ ꝙ lʒ
p̃dicta vba ſub eadẽ fſoꝛma nõ fuiſſent dicta moyſi: eq

ualẽter tñ ſeu iterpꝛetatiue itelligũtur ſibi fuiſſe dicta.

q hoc cũ.s.xxxij.c.legit᷑ deũ dixiſſe moyſi:Dimitte me

vt iraſcatur ſuroꝛ me'. ſatis dat᷑ itelligi moyſen meruiſ
ſe ar̃aʒ apõ dñʒ.vñ Gꝛe.ſuꝑ his vbis q̃ſi ĩ pſona dei lo

quẽs mo pſi ſic ait: Pẽſa qtũ apð me valeas:⁊ ↄgſce ꝙ
obtinere poteris qᷣcqd pꝛo pplo exoꝛas. hec ille.in hoc
aũt qð ſeqtur:aciãq; te ĩi gentẽ magnã.ſ.in generatõeʒ
ſanctoꝝ: ꝓut in gloſa ſatis ondit᷑ moyſen fuiſſe notum
ſingulari mõ apud deũ:cũ generatio ſcoꝝ: q ab abꝛaaʒ
deiſcẽſura erat ab ipſo moyſe ſi voluiſſet deo diſponete
deſcẽdiſſet.vlterp aũt ſeqᷣtur in lr̃a: Si ergo iueni riʒ
in cõſpectu tuo ⁊c̃. put veritas hebꝛaica S
attendendũ ẽ qũo iſta vba ↄtinuãtur iĩ ſnia pꝛecedẽtibꝰ
Ad qð ſciẽdũ ꝙ ad hoc hmodi officiũ.ſ.regimẽ po
puli cõueniẽter moyſej exeq̃retur opoꝛtebat vt mo yſes
eẽt a deo cõpetent infoꝛmat de dijs db de regit rõna
lẽ creaturã:⁊ hoc ppi duo:pꝛimũ vt regimẽ ipſo moy
ſi cõfirmaret᷑ qtũ poſſibile eẽt diuio regimini qð ẽ opti
mũ.ſecũdũ vt cũ aliq̃ occurrerẽt ĩ pplo ſuꝑ bꝰ opoꝛte
ret vt moyſes deũ oꝛaſſet fuiſſet ipſe inſtruci de his qᷓ
erant deo bñplacita vt oꝛo ſua eẽt efficax:iuxta illð qð
eccleſia oꝛat in q̃dã collecta.d. Ut petentibꝰ deſiderata

cõcedas:ſac nos q tibi ſũt placita poſtulare. Iccirco di

Si ergo iueni gram ĩ cõſpectu tuo.ſ.vt hoc regimẽ mi

hi cõmittas mõ pꝛedicto:oñde mihi vias tuas vt ſciaz

te.cꝰ ſenſus ẽ:nã vniuerſe vie dñi qbꝰ mũdũ regit mile

ricoꝛdia ⁊ veritas.ſ.⁊ iuſticia ſũt ſᷣim Pſal.que quidẽ

vie lʒ nobis ad plenũ iueſtigabiles nõ ſint.iuxta illõ ad
Ro.xj.ca.Inueſtigabiles vie epᷣ. tñ pticipatiue ab hoĩ-

b pꝛeſerti pfectis cognoſcũtur. vñ q eas diuio munere

cognoſcit deũ dẽ noſſe:iuxta illud Hiere.ix ca. In hoc
glietur ꝗᷣ gliat᷑ ſcire ⁊ noſce me ⁊ẽ. ⁊ hoc ẽ qð dꝛ: Oñnde
mihi vias tuas ⁊c̃.ſ.vt poſſim te imitari in hmodi re

gimine:⁊ in hoc inuit moyſes pꝛimã ronẽ ſue petitõnis

upꝛa dictã:nec talis imitatio debet ipoſſibilis eſtimari
nã Salua.dicit Luce.vj.ca.Eſtote miſericoꝛdes ⁊ ſeqᷣt
in l̃a:Et iueniã gràʒ ante oculos tuos.ſ.ipetratõe eoꝝ
ꝓ qᷣbꝰ oꝛabo:⁊ in hoc inuit ſecũdã rõnẽ ſue petitiois:⁊
qꝛ iſta petebat moyſes ꝓpter bonũ ppli qͥ maxie idige
bat bono regimie:⁊ ꝙ oꝛo mopſiꝓ eis cũ occurreret ne
ceſſitas hẽet efficaciã ipetrãdi:iõ ſeqt᷑: Reſpice pplʒ tuũ
gentẽ hãc.q.d.nõ peto q̃ mea ſũt ſed q̃ tua ſut:nã gens

iſta ppls tu ẽ. Ad qð rñdit de: Facies mea pꝛecedet te

⁊ reqem dabo tibi.c ſenſus ẽ ꝙ ipſemet de volebat de

ducere ipſũ moyſen abſqʒ aliq medio ſicut petebat vt
ſic daret ſibi requiẽ.ſ.ſufficientiã eoꝝ qͥ deſiderabat:vñ

in hoc ſolũ vẽ de rñdere ad pꝛimã petitionẽ iplicitam

ipſi morſi in qᷓ volebat ꝙ null angel iterponeret i re
gimine pplłi:nõ aũt ꝑ hoc fuit rũſum ad ſecũdã.i.illã ĩ
qua dixit: Oſtende mihi vias tuas ⁊c.q qͥdẽ rñſio fuit
hic pꝛetermiſſa eo ꝙ moyſes nõ ſolũ deſiderabat reqeʒ

ſuã ꝓpam hñdo diuinã gubernationẽ imediatã qͥ ad
ſe ſʒ etiã q ad ppłm:ſic ꝙ de' ambularet cũ eis ꝑ coha

bitationẽ in tabernaculo i medio ppli: put fuit añ pec
catũ ꝑ deũ oꝛdinatũ.õ.Exo.xxx.ca.vñ ſedtur: Ait mo

yſes: Si nõ tuipſe pꝛecedas ⁊c. qualiter aũt ipſe petebat

ꝙ de eos pꝛecederet ſtati declarat dicẽs: In q̊ eni ſcire
poterim ego ⁊ ppls tu iueniſſe nos gram i coſpcũ tuo
niſi ambulaueris nobiſcũ ⁊c. In qͥ petebat vltra pꝛedi
cta in ſignũ diuine placatõis ꝙ tabernaculũ federis in
; de' facie ad faciẽ loqbat᷑ moyſi qð tũc erat ꝓpter pec

catũ ppli elõgatũ extra caſtra: vt. s. eo.ca. reduceretur ĩtra
caſtra ĩ qͥ ſciret ꝙ nõ ſolũ moyſes ſʒ eti ppls iueniſſet graʒ
in cõſpectu dñi:vt ſic glificaretur ab oib pplis:ꝓut lr̃a im
mediate ſequẽs declarat:ad qð ſedtur rñſio dñi.ſ. Dixit ãt
dñs ad moyſẽ ⁊c̃.Ex qb' vbis vẽ deũ cõceſſiſſe moyſi duo

vnũ eni iplicite:qð etia iplicite petierat.ſ.ꝙ regimẽ ppſ eẽt
pꝑ deũ ⁊ nõ ꝑ angelũ.ſecũdũ aũt ꝙ de' ambularet cu pplo
ꝑ cohabitationẽ i tabernaculo pꝛedictã:quoꝝ pꝛimũ patʒ

in executione:tũ qꝛ no legitur in toto ꝓceſſu moſaice vite
ꝙ fiat mẽtio de angelo loquente cũ moyſe vel ei apparente
poſt hoc ſicut antea:tũ qꝛ de Joſue imediato ſucceſſoꝛe pſi
us mopſi legitur Joſue.v.ca.ꝙ apparuit ei angełꝰ'in ꝑſona
viri cũ gladio euaginato.d. Ego ſũ pꝛinceps exercitus dñi
nũc veni.q.d.ꝓut exponit᷑ ab antiquis:Ego fui ipediſ tꝑe
moyſi magfi tui ſicut nũc venio.cui ioſue iclinat ĩ terram
dixit:Quid dñs me loquit᷑ cũ ſeruo ſuo: Ex quo pʒ ꝙ ſbᷣ
iectio pꝛeſidentis ppli iſraelitici ad angelũ icepit a ioſue nõ
aũt a tpe mopſi:facit etiã ad hoc qð legitur Deu.xxxij.ca.

vbi agit᷑ de deductione ppli ꝑ deſertũ dicit: Oñs ſoſ dux ẽ
eoꝝ ⁊ nõ fuit cũ eo de alienꝰ⁊c.vñ in hoc qð dꝛ:Dñs ſoł.

itelligut excludi angeli a ducatu illius ppli.in hoc aüt qð
ſeqt᷑: Et nõ fuit cũ eo de alienꝰ.ĩtelligũt excludi demones.

Executio aũt ſecũdi ↄceſſi.ſ.de cohabitatoe diuia ĩ medio

ppli pʒ manifeſte cũ pᷣ pꝛedicta ſtati fuit mãdata executiõi

fabꝛicatio tabernaculi ſicut pꝰ ante peccatũ fuerat oꝛdiatũ

ideo dñs durante hac collocutõe cũ moyſe madauit pꝛe/-

ſcidi duas tabulas vt ſuꝑ eis ſcriberẽtur vba ĩ pᷣmis tabul
ſcripta:in q̃ͥ manifeſte demõſtrauit ꝙ volebat tabernaculũ

fieri: in qͥ arca teſtamẽti cũ pꝛedictis tabulis erat pꝛincipal
1 p ↄñs recõciliatio ppliad deũ fuit ĩ hoc cõceſſa.Cõlequẽ
ter aũt:qꝛ pꝛedicta tã groſa de conceſſerat pplo ex meruis

ipſꝰ moplſi dicit ei reddẽs cãʒ h coceſſionis: Inueniſti eni
grãm coꝛã me ⁊c.q d.iſta no cõcedo ituitu ppli nec etiã ꝑ
merita patrũ ſʒ qꝛ iueniſti ⁊c. Ideo mopſes accepit q damõ

audiciã vltero petendi ſimũ bonũ qð ab hoie ſuꝑnatura
liter põt attigi.ſ. clarã viſionẽ diuine glie qͥ idẽ ẽ cu eentia
diuina. vñ ait:Oſtende mihi glaʒ tua. Circa qu petitõeʒ

qdã hebꝛei ſpẽaliter Ra. Mopy.egyptp in ſuo libꝛo de dire
ctione pte.ij.magnã mouet difficultatẽ dicẽs: Magnũ icõ
ueniẽs eſſe ꝙ moyſes petiuiſſet ad deo illud qð ẽ ipoſſibile
in hac vita.infra eni dẽ:Nõ videbit me hõ ⁊ viuet.ſed hoc
dubiũ nõ v eſſe difficilis ſolutõis: tũ qꝛ volũtas ſᷣm phᷣm
ẽ ipoſſibiliũ.petitiones aũt ſunt eoꝝ q hõ vult.tũ qꝛ lʒ ſit
hoc ipoſſibile ſᷣm nãz nõ tamẽ ẽ ipoſſibile apud deũ ꝗᷣ e.õ.
nãʒ. vñ ⁊ hec viſio fuit cõceſſa moyſi ſᷣm Aug.de videndo

deũ.Iʒ nõ in hoc loco:vc pʒ ꝑ lr̃aʒ dicentẽ: Non poteris vi

dere faciẽ meã.ſeqtur:ait.ſ.de :Ego oſtendã nomẽ bonum
tibi. vbi in hebꝛeo hẽ ꝓut in poſtula:Ego tranſire faciã oẽ
bonũ meũ añ te. ad itellectũ attẽdẽdu ẽ ꝙ moyſes de du
ab ſuis petitionib petebat rñderi a deo:vna.ſ.in qua peti
uerat ſcire vias dñi:cũ ſupꝛa dixit: Oſtẽde mihi viaꝶ tuas
vt ſciã te ⁊c. Alia vo in qua petiuit videre gliam dei.ſ.diui
nã eẽntiã cũ dixit: Oſtende mihi gloꝛiã tua.vt dictũ ẽ.Ad

quas duas petitoes de' ſibi rñdit ab iſto loco vſq; ad finẽ

ca.q̃ qdẽ rñſio diuidit in tres ꝑtes ſm tria diſtincta qͥ de
mopyſi ſucceſſiue rñdit:pꝛimũ.ſ.cũ dicit: Nã ego tranſire fa

ciã oẽ bonũ ⁊c.ſecũdũ cũ dic: Rurſũq; ait: Nõ poteris ⁊c.

tertiũ cũ dicit: Et iterũ:Ecce iquit loc'ẽ apud me ⁊c.Circa
bmũ ſciendũ ꝙ bonũ diuinũ pot duplr itelligi:vno mõ ꝓ

ipſa bonitate diuina ꝗᷓ eẽntialiter ẽ ipſe de' q ẽ fũmũ bonũ

increatũ.alio mõ pꝛo bono vuiuerſi qð ad pꝛimũ bonũ oꝛ
dinatur:ſicut bonũ exercit oꝛdinat᷑ ad bonũ ducis ſᷣm Eʒ
in. xj. meta. vñ ꝑ hoc qð dẽ hic: Tranſire faciã ⁊c.intelligẽ
dũ ẽ vtrũq; bonũ pꝛedictũ.nõ eni dixit:Tranſire faciã bo

num meum coꝛam te. ſed oẽ bonũ.qð vtrũq; cõpꝛehendit

Bonũ aũt vniuerſi creatũ maxime vẽ cõſiſtere in bonitate
q

¶Miber:

Pfen percee
. , „ „ „ ſuine pꝛouidentie ict . gꝛr effec' poſterioꝛ ſii bttoiaral
diuine puidentie qᷓ mũd gubernat᷑ ꝓut oꝛdinat᷑ ĩ ipſũ deũ oiuine pꝛouidentie creaturi.qꝛ effec ẽ poſterioꝛ ſiua nciſond
vt dictů ẽ. in qᷓ qdẽ gubernatõe creature ronales ſingulario cauſa:vñ in hac tertia ꝑte de' cõceſſit moyſi ꝙ tranſeũ bieruet
ri mõ regũt a deo ꝙ alie. vñ apłs pma Coꝝ.ix. Nunqd de te glia ſua añ eũ.ſ.ꝑ ſpẽm gloꝛioſam ipſũ bonũ increa lunünnitp
bob' cura ẽ deo:qð nõ ẽ ſic itelligendũ vt boues totaliter tum ⁊ bonũ creatů ab ipſo pꝛocedens repñtatem ꝓut ni ſi⸗
ſubtrahãatur a cura diuĩe gubernatõis qᷓ ꝓpe cõpetit růoöna in pᷣma pte rñũſionis dixerat. Ego tranſire faciam ⁊c. di uptt
li creature q nõ ſolũ gubernãt᷑ a deo ꝑ boc ꝙ mouẽtur ab tũc videret poſterioꝛa eb.iſ.effectus diuine gubernatio ſane os
ipſo deo in eis ĩterõ oꝑante: ſʒ etiã ꝑ hoc ꝙ a deo iducũtur nis q ſunt ꝓpe vie dñi:qs moyſes pᷣmo ſcire petiuit: ſſj3 ſi rſinir
ad bonũ ⁊ retrahũtur a malo ꝑ pᷣcepta ⁊ ꝓhibitões pᷣmia cũ hoc tamẽ faciẽ dni nõ videret rõne tacta in ſcõa pi —
penas: put i pᷣma pte.q.ciij.arti.v.i rñſione ad.ij.arg.Et cula rñſionis.Sed circa hoc notandũ ꝙ nõ ſolum fuit — nee
iſte ſũt vie dñi qᷓs moyſes petebat ſibi a deo oſtẽdi cũ dixit cõceſſũ moſi ſcire vias dñi qͥ ſunt ei poſterioꝛa ſʒ etiã l .
Oſtende mihi vias tuas ⁊c̃.ſ.vt cognoſcẽt qũo de ꝑ.miaʒ qliter iſta emanãt a ſua cãq̃ ẽ facies dei ſeu diuia eentia Abvo gin
veritatẽ ſeu iuſticiã q̃ ſũt vie dñi: ⁊ qdãmõ vident᷑ oppo HBʒ ipſa eẽntia diuina a moyſe nõ videret᷑ qð itelligitur ſihlen
ſita creaturã rõnalẽ regebat: ad quẽ aut finẽ moyſej iſta pe in hac metaphoꝛa:nã tã facies ꝙ poſterioꝛa coꝛa mo nninich⸗
tebat dictũ ẽ. . in hoc igit ꝙ dixit de: Ego tranſiue faciam yſe tranſierũt mõ peedicto:ſʒ noticiã poſterioꝝ habuit luzuſenf
oẽ bonũ meũ añ te:cõceſſit moyſi ꝙ vtrũq; bonũ pᷣdictuʒ pꝑpfectam: ꝓut dicit:Et videbis poſterioꝛa mea. Ille eni roing
faceret tranſire añ moyſen.ſ.ĩſpecie glioſa ipſũ deũ repñtã q poſterioꝛa alic videt ſcit illa eẽ poſterioꝛa illius lʒ fa entlit
te ⁊ etiã diuinã gubernationẽ pᷣdicta. Seqt in lr̃a:Et voca ciem eu nõ videat. Qualiter aũt iſta ĩtelligatur decla natontütt
bo ĩ noĩe dñi coꝛã te.qð vbũ exponit ĩ poſtilla de vocatiõe rata fuiſſe moyſi in ſe.ca.vbi iſte ꝓmiſſioes fuerũt iple fminghpfi
electoꝝ in noticia diuia exñtiũ qð nõ vẽ coõueniẽter dictuzʒ te ampli ſũt declarãda ĩ illo loco. ſ. vbi dẽ: Quo trãaſe irtpu
tũ qꝛ nõ ↄuenit lr̃e:tũ qꝛ nõ legitur ꝙ moyſes hoc petiuiſſ unte ꝛc. C Replica coꝛ. Bur. delirantem. VNACn nnd⸗
nec etiã fuiſſet ſibi oſtenſũ:tũ qꝛ hoc eẽt õ auẽtẽ eccleſie q̃ i Ncapi.xxxiij.vbi poſtillatoꝛ exponit illun: Adienircuen
collecta dicit:de cui ſołcognitẽ numerelectoꝝ.vñ dicttciu on aſcẽdã tecũ.qð videlʒ intelligat de mi Uanocrandir⸗
vbũ vi eẽ exponẽdũ cõtinuando ipſũ ad pᷣcedentia ſic:dixe raculoꝝ opatione: Bur. dicit illud icõueniẽter dictuz. Goineene
rat eni de moyſi ſtati.. Ego tranſire faciã oẽ bonũ meuz qʒ poſt in eiectionẽ gentiũ miraculoſe de oꝑabat᷑. vñn Möaiden
añ te ⁊c.qð itelligit ꝑ ſpẽm repñtantẽ:vt dictũ ẽ.⁊ qꝛ intelli dicit ꝙ debeat expoi de cohabitatoe dei imedio ppli fr pwr o
gentia op ẽi viſione:vt hĩ Dani.x.iccirco ſubdit:Et voca tabernaculo ⁊ ꝓpiciatoꝛio:ſʒ tunc argumẽtũ Bur. va dubiiner
bo ⁊c̃.vbi i hebꝛeo ponit vbũ qð idr̃nter ſignificat vocare: letõ ſe ſicut ) Bonlllatdrri poſt ꝑ oẽm modũ coha- D nenͤerrer
clamare:ſeu legẽ:⁊ ẽ ſenſus ꝙ ea q ꝑ illã ſpẽm glioſam trãſ bitabat:rñſa dabat:⁊ ſacrificia acceptabat ⁊c. qꝗuẽad/ ſedchitvon
eũtem repñtabãtur declararẽt ipſi moyſi:ꝑ hoc ꝙ de coꝛã modũ Bur.enumerat. Rñdeo igit ad argumẽtũ ꝓ co molärme⸗
ipſo moyſe vocaret ſeu legeret nomẽ ſuũ.i.diuinũ ipſũ ſic coꝛdia vtriuſq; ꝙ hoc dictũ: Non aſcendã tecũ.ↄditio nimyn⸗
expꝛimẽdo vt moyſes ĩtelligentia haberet pꝛedictoꝝ:qð to nẽ ſi ubitelligit. ſ. niſi penitueris: put etiã Bur. dicit ſel Arcioii⸗
tũ fuit ipletũ ꝓut i ſeq.ca.cõtinet᷑ vbi dꝛ: Quo tranſeũte co quia ppls penituit de peccato vituli ⁊ hodie iudei hoc rcio
rã eo ⁊c.ꝓut ibidẽ exponẽt:⁊ qꝛ vie dñi q oñſe fuerũt moy peccatũ deteſtant:iccirco aſcẽdit cũ eis:⁊ ꝑ miraculo- lieninen
ſi ꝓ maioꝛi ⁊ notabilioꝛi pte vident ſonare miaʒ ⁊ pietate opationẽ q̊ ad expoſitionẽ poſtillatoꝛis: ⁊ ꝑ cohabira glliticvn
ſeu remiſſionẽ peccatoꝝ ⁊ hmodi. ⁊ cũ d: Miſericoꝛs æ toeʒ q̊ ad expõnẽ Bur. ¶ Item in eo. capi. Bur. facit lõ ſutſcbod
miſeratoꝛ ⁊c.ne foꝛte ex hoc moyſes putaret ꝙ iſta reſptũ gam digreſſionẽ in tangit aliq q apud multos pba/ lcnarcale
deliquẽtis itelligerẽtur:iccirco ſubdit: Miſereboꝛ cui volu bilia nõ ſunt:tranſeo tñ ea niſi vbi notat poſtilł. In pii phiſcrin
ero.hoc ẽ dicẽ ꝓut in gl.gratuita ⁊ ſpõtanea ẽ oibꝰ dei mi mis vt poſtillatoꝛ ſeruet oꝛdinẽ eccleſiaſtice hierarchie ſicechero
ſericoꝛdia:cũ ei miſeret᷑ gra eſt:cũ vo idurari ꝑmittit iuſtũ ad angelicã hierarchiã exponit hoc capi.ꝙ ducai ppli mnglomig
iudiciũ ẽ q;uis occultũ.hec ĩ glo. Sedqtur ſecũda ꝑs rñſiõis fuerit cõmiſſus mopſi ſub directioe angelica potiſſime llgru Bin⸗
cũ dẽ: Rurſũq; ait:Non poteris videre faciẽ mea ⁊c. ſen pncipis ſynagoge:Bur.auteʒ vult ꝙ moyſes petierit aꝰ⸗ etbenuiu⸗
ſus cõtinuat᷑ ad pꝛedicta ſic: Quia de ſtati dixerat ſupia dño ppli ducatũ imediate ſine alic' angeli pꝛeſidentia: dis aſ
moyſi:Ego trãſire faciã ⁊c.qð itelligit etiã de bono ĩcreeato ⁊ ꝙ de coceſſerit ei imediatũ regimẽ ppli abſoluendo uſbſifict
vt dictũ t᷑:ne ex hoc foꝛte moyſes putaret ſibi cõceſſum eẽ michaelẽ a pncipatu vſq; ad tpa ioſue:qͥ facta ſũt ppt Pidirnchi
videre ipſã dei faciẽ ſeu eẽntiã ꝓut petiuerat:iccirco expꝛeſ mo pſi pfectionẽ quã habuit poſt peccatu vituli: pꝛout lamnde
ſit ꝙ in hoc nõcedebat ſibi talis viſio:qꝛ nõ ptinet exñti late declarare nitit᷑ Bur.i ipſa digreſſione: ſed ſalua pa (hie P
b' in hac vita. vñ Gꝛeg. i homelia: Quãdiu eni hic moꝛta ce grandipendentiũ deliramẽta Bur.iſtud dictũ nullũ W, 4
liter viuit videri ꝑ qſdã imagines de põt:ſʒ ꝑ ipſam natu hʒ fundamẽtũ ex auctentica ſcriptura:nam ꝙ michael lrſerme⸗

re ſue ſpẽʒ nõ põt videri. Seqtur tertia ps rñſionis vbi dꝭ pnceps ſynagoge fuerit abſolut a ſuo pncipatu ⁊ ipedi D
Ecce iquit loc apud ne cc. in qͥ de declarat moyſi illuſd tus vſqʒ ad tꝑa ioſue:aut hoc fuit ex culpa pncipis:aut ſtan
qð de ſuis petitionib aſſecuturꝰ eẽt.⁊ pmo aſſignando ſibi ſubiectoꝝ:aut pfectione moyſi:pma duo dici non pñt hnc

—— — „ „ — 0° 9 . * . .„ „ . —, —z ſun
locũ cũ dicit:Ecce iquit loc ẽ apud me ⁊c̃.exponat Hut in qꝛ pnceps ille i btitudine cõfirmat peccare nõ poſſet?· e
i1 L

poſtilla.ſecũdo oſtendẽdo ſibi modũ qͥ pdicta eẽnt ſibi oñ culpa ſubiecti ppli fuit punita ⁊ ꝑ pniaʒ remiſſa vt di icthi
denda:⁊ hoc cũ dicit: Cũq; tranſibit glia mea. vſq; ibi Zĩa Bur.iĩ addi vlti. circa illud ca. Si igitur det᷑ tertium ].] bll hnn
ciẽ aũt meà videre nõ poteris ⁊c. Ad e itellectũ ſciendũ iꝓ tante pfectionis fuerit moyſes ꝙ nullus fuerit ei cuſtos 4 W
ſim ſanctũ Lho.in pᷣma ꝑte.q.i.arti.ix.in coꝛ.q. Et ẽ cõots coopatoꝛ vt vẽ ſentire Bur.hoc v fantaſticũ ⁊ mo ctoh
opio ſanctoꝝ doctoꝝ:in ſacra ſcriptura tradũt᷑ nobis ſpi dicũ fauere fidei chꝛiſtiane:nã nemo ſane mẽtis dicre apatundi
ritualia ſub metaphoꝛis coꝛꝑalium. vñ in hoc loco mera audebat Chꝛiſtũ nõ pꝛecellere moyſen in natura ⁊ graa: R miniſen
phoꝛice ſũt ĩtelligenda duo:vnũ eſt cũ dicit: Dꝛotegã te de ¶ ⁊ tñ de Chꝛiſto hoie ſcriptum eſt: Angelis ſuis de mã nfne ni⸗
xtera mea ⁊c.qð iĩtelligitur ad ſilitudinẽ hoĩs qꝗ non põt vi dauit de te vt cuſtodiant ⁊c̃.vſus ẽ eni Chꝛiſtus miſte Nenin
dere aliũ tranſeũtẽ coꝛã ſe ꝓpter hoc ꝙ ꝓtegitur p manũ rio angeloꝝ in multis nõ ꝙ indigeret ſʒ ꝓpter hierar nithe
eiᷣ ne ipſũ videat ⁊ poſt tranſitũ alio auferente manũ ſuaʒ chicã inſtitutionẽ: quã declarat ſanct Diony.capi.ix. lte dey⸗
videt poſterioꝛa illiꝰ tranſeũtis:nõ aũt faciẽ e qͥ iã tranſi angelice hierarchie dicẽs:Eqdem diuini luminis diſtti erön⸗
uerat ab ipſo oculis. Aliud metaphoꝛicũ eſt ꝙ ꝑ faciẽ dei butio a deo indita eſt oibꝰ hierarchijs angelicis ⁊ hũa . ſcſonar
in hoc loco ſicut in multis alijs intelligit metaphoꝛice di nis oꝛdinatiſſime ſi. upueniẽs ad cõicandũ oĩbꝰ pſonis ufiſer
uina eẽntia: ꝑ poſterioꝛa vᷣo itelligũtur in hoc loco effectus bierarchicis. Bur. igitur ꝑ hanc fantaſiã crelntt ſolä tnedeen

rMl

ð

lecher ze.a. r eb,- 795 „ 1,5„. „„„ „ .
en rier ercheſiaſtien hi archie⸗ ver Anis dalie au iſte hectiaes Bur. nihil vidẽtur valere:nõ pꝛima:qꝛ exxõ
nn debug eliaz ſancts min gra pʒedita ꝙ; ſynago poſtillatoꝛis ad itentionẽ etià alioꝝ lre bñ conſonat:qð ſic
A dnin gam cũ ſuo moyſe:tñ eccleſiã tetã ⁊ ſingulas ei mreokt pʒ:nã cũ mo pſes petiſſet ſignũ miſerationis diuine dicens:
druinine nactus hierarchicos angelico miſterio du igi:purgari:ll In quo poterim ſcire gẽam apud re iueniſſe ꝛc ⁊ cũ iam fi
l luminari: ⁊ pfici credim vt ſancta ſancti Dionyſij tra ducialiter ſubiũgeret: Oñde mihi gliaʒ tuã.q nõ ſolũ coſi
dune n dit auẽtas vbi.S.ponitur etiã a ſanctis ſanct michael S ſtit in viſione vbi ſed
Sſärnd foꝛe pꝛinceps eccleſie traſlat a pncipatu ſynagoge:ioq; — ettiã relucentiũ i vbo
enr unſi ſub noie eius oẽs angelos eccleſia veneratur: nec puto . deincepsXxXXIIII. ideo itelligit moyſes
nignͤſin fauere fidei nr̃e dicere moyſen ductoꝛem ſynagoge poti ꝛecide ait tibi duaſ ta petiſſe cognitionẽ vo
Nc'Niin oꝛem ꝙ petrũ paſtoꝛẽ ecdeſie. Quot aut ꝛ qb modis / ne an io dua ta tnis electoy ĩno
Bdeiſadiiiin petr i regimie eccke ſit direct adiut cuſtodit ab an ulas lapideas inſtar pꝛio ticia diuia exñtium.
tgict gelis nõ niſi ac aploꝝ ignoꝛans ignoꝛat. Erroꝛ igitrr rũ ct ſcribã ſup eas verba ¶ Ad quã petitionẽ ſic
ſenorhen Oera eente lue. v. q dicit angelu tpe moyn1 iſti. . ad viſionẽ dei: Oſtẽ
iuu pedituʒ fuiſſe:qꝛ tranſit colũne ignis ⁊ nubis fuit mini Sie Eſs Parasnone 6 dam tibi oẽ bonũ. qᷓ
oſronlia ſterio angelico. ſi eni datio legis fuit facta p angelos in alcedas ſtati i mote ynai: t ad relucẽtiã i deo
dinilin manu mediatoꝛis:vt dẽ ad Gal.iij. multo ronabilius ſtabiſe qʒ mecuʒ ſup vᷣticem ſubdit:Et vocabo vł
niſirinii motio colũne ⁊ cetera oia q̃ noie dñi facta ſunt ꝑ mini mõtis. Nullus aſcendat te legã ſᷣm hebꝛaicã ve
wlnindhi ſteriũ angeloꝝ facta intelligũtur: dño tñ imutabiliter cũ: nec videatur qſpiã per ritatẽ coꝛã te.ſ.exara
mArunmn pñte ⁊ pꝛeſidente.ᷣ hec eſt ſententia beati BGꝛego. vt pʒ. ð. totũ m õtẽ:boues quoqʒ m in noie dñi: vt ſup
lil coꝛꝛectoꝛio pmo.iij. ca.nec allegatũ Bur. ex Deu. ppart ple videre cognoſce
cin qð itendit:cũ eni dᷣ Dñs ſoł dux ei fuit.dictio excluſi ⸗ . ie poſſis ſignum mi
äne. ua nõ excludit eẽntialiter oꝛdinata oꝛdine hierarchico: ſeratõis qð petis nõ eẽ ex pꝛecedentibmeritis ſz a ſola mea
lergtin in qͥ oꝛdine angeli includũtur: vt pʒ pꝑ beatũ Dionyſiũ voluũtate. Ideo ſeqt: Cui volo miſereboꝛ ⁊c. Hec igit᷑ expõ
RrZ vbi. S. ⁊ ideo nõ ſeqtur tm hõ currit: igitur aial nõ cur poſtillatoꝛis optie cõſonat lr̃e cõtra pmaã obiectionẽ Bur.
R—M rit: ꝓpter oꝛdinẽ eẽntialẽ inter hoiem ⁊ aial. Lalis a=t ⁊ ipſe Bur. vẽ cũ iſta expõne quã ipꝛobat poſtea coincidere
Ntpommüͤch oꝛdo ẽ inter hierarchiã ſupceleſtẽ ⁊ terrenã ex inſtituts cũ dicit ꝙ ſenſus illoꝝ vboꝝ:a legã coꝛũ te in noie vñi.
hrtt ne no ex rex foꝛmali rõne:quia bm actus hierarchicos mopſi ꝓmitteret de dare ſtelligentiã eoꝝ qᷓ in glioſa ſpecie
= ſe debito oꝛdine pꝛeſupponũt.vñ dẽ.xij.metaph.Entia tranſeuũte repntabantur:illa aũt relucẽtia ſũt in eẽntia diui
Mndui nolũt male diſponi ſm qu optimã diſponẽ influxvus naq; ipſam repntant:vñ pʒ moyſen hec petiſſe ↄ ſecũda ob
Nana a pꝛimo ꝑ media pꝛocedũt in inferioꝛa: qð aũt excludi iectionẽ Bur. Tertia etia obiectio Bur. nihil valet:quia q
uaihen tur cũ di: Oñs ſolus dux ei ſuit. cõtinuo ſubinfert ⁊ nõ poſſibilis ẽ petitio vt oſtendat᷑ viſio dei:tã poſſibilis ẽ peti
irboleuin erat cũ eo de aliemꝰ:ſolus eni de ductoꝛ ppli exñs ange tio viſionis relucẽtiũ in eo:a qꝙᷓ poſſibilis ẽ collatio pmi tã
jagthnman licã ſeruitutem ſibi oꝛdine eẽntiali ſuboꝛdinataʒ neqꝙ poſſibilis ẽ ⁊ ſecũdi. Apud Bur. aũt ⁊ alios poſſibilis eſt
Gus 19 en excludit:ſed poti icludit ſʒ doctrinã beati Diony. vbi collatio pmi:igit᷑ ⁊ ſecũdi: ſʒ ⁊ illud qð adducit de collecta
ci Nr utd ſupꝛa. Et ſiqs obiecerit dicẽs: De ad oĩa ſufficit ſpẽalr eccleſie no vꝛget:qꝛ ⁊ſi oñdat᷑ alicui relucẽtia ĩ deo nõ Jo⸗
Pdmuids in genere cauſe efficiẽtis:vt pʒ ꝑ Pꝛoculũ de cauſis:igit tet ꝙ oñdant oia:nec numer omniũ: iõ ſtat aliquẽ videre
S miniſteria angeloꝝ in hoc ducatu nõ erant neceſſaria. electionẽ diuinã eẽ ex grã ⁊ videre aliquã certã gentẽ: puta
Dufnrbian Rñdeo hec obiectio valet de miniſterio hominũ ſicut iſraeliticã ex hmodi electõe iueniſſe grãm qui tñ nõ vidẽt
chitul⸗ angeloꝝ:igitur nec moyſi ducatſuit neceſſaro:iuxira numerũ electoꝝ omniũ qð ſoli dei ẽ iuxta collectã allega
niennn allegatũ Bur. Deu. Oñs ſolus dux ei fuit. q̃ rõne eniz tam. ⁊ vẽ illa tertia obiectio tẽdere ad vnũ erroꝛẽ Pariſius
