etdi glannen tũ: Aſpgant᷑ aq luſtratõis rũ iſrłtã ex hoib qᷓ; ex iu- leuite tradebã⸗ rbe e
lum fuit Aro. xxv. ⁊ radãtoẽſ piloſ carnis ſue mẽti. Ex diẽ quo pcuſſi oẽ tur dño ꝓ pmo fenilete
vbi cetera q̃ hic dicũ Cũq; lauerit veſtimẽta ſua Ppmogenitũ i terra egypti: genitis aliaꝝ tri⸗ tiaci tetn
tur de candelabꝛo er 4 buü:a io ipi Dugrüldan
poſita ſunt. 76 o „ , radacl . Gnbenger⸗
cutuſq; ẽ dñs. Hic deſcribit᷑ oꝛdinatio leuita: q̃ ptinebat tio deo facta tota multitudine. o ¶ Ponẽt filij iſrae nnttin
ad põtificis officiũ: ⁊ pꝛimo ponit᷑ eoꝝ oꝛdinatio:ſco off man ſupꝑ eos.qꝛ offerẽs debebãt ponere manũ ſup ob beloinui
cioꝝ executio:ibi Locutuſq; ẽ oñs. Circa pmũ pᷣmo poni᷑ latoeʒ ſuã: vt pʒ in leuitico. p ¶ Et offeret aaron leui · Cemascimni
p̃ceptũ dñi:ſcòo impletio mãdati:ibi eceruntq;. Adhuc tas.ſicut erãt ſibi ad h traditi a multitudine. q Te Pteluemnen
circa pmũ pᷣmo pcipit᷑ leuitaꝝ oꝛdinatio:ſcòðo ſubdit᷑ hui uite q; ponẽt manus ſuas ſuꝑ capita boũ.qꝛ erat ſacri neyitafi
mãdati rõ:ibi Statueſq;. Circa pmũ dicit: g¶ Tolle leqficia ipoꝝ. r¶ Statueſq;. Hic ſpdit᷑ rõ dicti maͤdati mogu goe
uitgs de medio filiox iſt. vt ſint deputati diuino cultu. agd hoc eni de madato dñi oꝛdinabant: vt ſeruirent ſa⸗ füttemin
hbEt purificabis eos iuxta ritũ. in quo ritu quatuoꝛ cõ cerdotib' in cultu diuino:q cultus añ legẽ dataʒ ptine u
tlent ꝛimu eſt aſperſio eoꝝ aqua luſtrationis cũ dicit: bat ad pmogenitos iſrl:q erat ipſi deo obligati: exquo 1. 6a
i ¶ Aſpergant ⁊c. in hac aũt aqua ponebant᷑ cineres vacee pcuſſit pᷣmogenitos egypti ⁊ iſtos ſaluauit:vt h Exo. ar
cobuſte: vt habet infra.xix.ca. que oꝛdinata erat ad purga xij.ſed quia pꝛimogeniti aliaꝝ tribuũ facti ſunt inepti iund
tionẽ pollutoꝝ ex tactu moꝛtui vel alterius immũditie: ad cultũ dei:vt dictũ ẽ:ideo dñs loco illoꝝ voluit leui nicb
pter quã nõ poterat ſic pollutus ingredi atriũ tabernaculi tas oꝛdinari ad cultum ſuum:⁊ hoc eſt quod dicitur: igin
donec eẽt mũdatus: ⁊ io tales imunditie erãt quaſi quedã s Ex die quo pcuſſi omẽ pᷣmogenitũ in terra egypii intiiiit
irregularitates ꝓhibẽtes acceſſũ ad diuina:ꝓpter qð dice ſanctificaui eos mihi. ideſt pꝛimogenitos iſrael. 7

ä
17
widin
mm
iicl
1 hußen
3

egwwn
tp
l
E ſöheint
/ lotgnii
2 lutaint
I ſninnlnn
1 inüdin;
84 n
choffetit
uhowi
dit Lolit⸗
untig ut

(Betaat4

ilapi
zödertirin
nö
Moit
aiimn
1 hut
e ni
wirn

mnunkt in hoc loco

bꝛaica cũ dicitur 44 moyſen ĩ ðſerto ſy

WWMume.

¶ Et tuli leuitas. deputãdo mihi ꝓ cũctis pmogeni
tis filioꝝ iſrl.cetera patẽt ex dictis. Fecerutq; moy
ſes ⁊ aaron ⁊c̃. Hic ponit᷑ executõ dicti mãdati:⁊ patet
lr̃a vſq; ibi: x ¶ Eleuauitq; eos aaron.i.pñtauit:nõ

eni poſſet eos eleuare in altũ:ſicut fiebat de oblatoõnib'

alijs. y Locu

tuſq; ẽ dñ. Poſt SZ ,„
Raß deſcipta en ſciſicaui eos mihi: ẽ᷑t tuli le
ſeu purificatio: p uitas ꝓ cuctis pmogenit

cõſequent᷑ ponit᷑
ecutio cũ dicitur dio ppli:vt ſuiãt mihi pꝛo
3 ¶Decẽ lex le/

uifaꝝ. ſ. quãẽtim Ooꝛẽt ꝓ eis ne ſit in pplo pla

crarr en ga: ſi auſi fuerint accedẽ ad
xxv.ãnij ſupꝛa ſcũariũ. Fecèrũtqʒ moyſeſ
tuc eni ing edie· ⁊ aaron ⁊ ois multitudo ſi
hankfächadltes, lioꝝ iſrl ſuꝑ leuitis q pᷣcepe
anno iſtituebane Lat dñs moyſi:puriſicatiq;
miniſtri vł repel · ſũt ⁊ lauerũt veſtimẽta ſua
lebant: vt dictuz Elẽuauitq; eoſ aarõ ĩ ↄſpe

ctu dñi ⁊ oꝛauit ꝓ eis:vt pu

eſt ſupꝛa. iiij. ca.
be unch qnã rificati ingrederent᷑ ad offi

geli.an.eta. ĩple.

ler. ceſſabũt. ſ. in cia ſua in tabernaculũ fede
poꝛtãdis oneribꝰ ris coꝛã aaron ⁊ ſilijs eius
conſimilibus. Sicut pᷣcepat dñs moyſi ð
c ¶Eruntq; mi/ leuitis:ita factũ ẽ. L 4
pter hoc erũt oli G dñs ad moyſen dices
oſi: is ſubaltu Hẽc ẽ lexleuitaꝝ: A uüigiti
t cuſtodi/

ant qᷓ ſibi fuerit
cõmẽdata.ſ.poꝛ.
tas ⁊ vaſa.¶¶ In
ca.viij. vbi dicit

ent. vt miniſirẽt in tabnacu
lo ſederis. Cunq; qnq̃geſi
mũ annũ etatis ipleuerit ſᷣ/

in poſtilla: In au nire ceſſabũt:c᷑rũtq; miſtri
akdli framu ſuoꝝ itabernaculo
A. tran fſederis: ũt cuſtodiãt q̃ ſibi
ſlatöne fuerit ↄmẽdata: opa ãt ipᷣa
fa po nõ faciãt. Sic diſpones le

uitas ĩ cuſtodijs ſuis ¶IX.

In auſtrali part
cõtra boꝛea e re ½ 4
gione reſpiciãt ad mẽſã.vnde iĩ hebꝛeo ĩ hoc loco ſic ha
bet: Loq̃re ad aaron ⁊ dices ad eũ:Cũq; accenderis lu
cernas cõtra eã ꝑtẽ quã candelabꝛum reſpicit:lucet ſe
ptẽ lucerne:vñ oia alia q̃ hic addunt in noſtra trõſlatõ
ne vident᷑ fuiſſe appoſita ab aliquo lectoꝛe ĩ margine ꝑ
modũ gloſe:⁊ poſtea ab aliquo ſcriptoꝛe imperito fue
rũt textui interpoſita:ſnia tn vr eẽ eadẽ. ¶ La. IX.
34 Otutuſ; ẽ dñs. DHic cõſequent᷑ deſcribit᷑ of
f ficiũ põtificis quãtũ ad phaſe celebꝛationem
qꝛ debebat docẽ populũ de mõ ⁊ tꝑe celebꝛã/
di. Pꝛimo igit᷑ deſcribit᷑ tẽpus celebꝛationis: ſcòo cãus

dilatõis:ibi Ecce aũt qdã.tertio reatus trãſgreſſionis:
ihi Sids aũt imũdus ẽ. Circa pmũ dicit ſic: b ¶ Ja

ciant filij iſt bon e in tempoꝛe ſuo.i.xiiij.die menſis
pꝛimi. c ¶ Ad veſperam.qꝛ talis hoꝛa erar lege deter

filioꝛuʒ iſrl: tradidiq; eos
officioꝝ ſuoꝝ ex dono aarõ ⁊ filijs eode me

iſrl ĩ tabernaculo federis:-

qnq; annis ⁊ ſupꝛa ĩgredi/

feſtum.

minata:vt patet Exo.xij. ð&¶ Juxca omnes ceremonias.

nai:anno ſecũdo poſtquaʒ

egreeſſi ſunt de terr egypti
mẽſe pᷣmo diceſ. Faciat filij
iſrl phaſe ĩ tpe ſuo q̃rtade/

cima die menſis hulad ue

ſperã:iũxta oẽs ceremõias
êt iuſtiſicatões eꝰ. Pꝛece/
pitq; moyſes filijs iſrł ut fa

ceret phalſe. Qui fecerũt tẽ
poꝛe ſuo q̃rtadecia die mẽ

ſis ad ueſperã ĩ mõte ſynai
Juxta oĩa q̃ mãdauẽat do

minꝰ moyſi fecerũt filij iſrl.
Eccè aũt qdã imũdi ſuper
aia hoĩs ꝗ nõ poterãt facẽ
phaſe in die illo: aàccedẽtes
ad moyſen ⁊ aaron:dixer̃t
eis: Inmũndi ſumꝰ ſuper
aĩa hoĩſ:quare fraudamur
ut nõ ualeam oblationeʒ
offerre dño ĩ tpe ſue ſuo int᷑
filios iſrł/Quᷣibꝰ reſpondit
moyſes:State:ut ↄſulã qd
p̃cipiat dñs de uobis.Lo/
cutuſq; ẽ dñs ad moyſẽ di
cens:Loqre filijs iſrl. H
mo ꝗ fuẽit imũdus ſuꝑ aĩa
ſiſe ĩ uia ꝓcul in gẽte ur̃a:
faciat phaſe dño:menſe ſe⸗
cuudo quartadecima die
menſis ad ueſperam: cum
agimis ⁊ lactucis agreſtibꝰ
comedent illud. Non re
linquent ex eo quippiam

oſiliũ:p h'oñdẽs ꝙ i dubijs ñ ẽ pcipital P.
mo ꝗ fue.imũ.ſuꝑ aia.exponat mõ pᷣdicto. m ¶ Siue in

p hoc intelligunt᷑ coditiones agni:vt dicit Rab.ſa.vt ꝙ ſit
ſine macula maſculus ⁊ anniculus. e ¶ Et inſtificatones
eiꝰ.quãtũ ad modũ comedẽdi.ſ.cũ agimis ⁊ lactucis agre
ſtib ⁊ alijs cõditionibꝰ:que pleni face ſ expoſite Exo.
hic ponit cãus dilatd
nij quatũ ad aliquo)5
cũ dicit:Ecce aũt qui

cce auteʒ.

dã immudi. ex tactu

moꝛtui vel alia imũn
ditia: ꝓpt᷑ quà impe/
diebãtur a celebꝛatio
(Acce
dentes ad moyſen
aaron. ſimul exñtes
ad docẽdũ populum
h¶ Immugdi ſumuj⸗
ſup aia hois.qð ex

ne dicta: g

ponit᷑ duplicit. Uno

mõ ſic: Sup aia ho/
minij.i.pluiq; hõ qᷣ li

cite poſſit comedere

agnuz paſchalẽ: ⁊ ſic
accipit hic aia hoĩijp
toto hoĩe: ſicut dicit᷑
j. Mach. ix. pereme⸗

rüũt aias hoium mul
tas. Alio mõ vt per
animã hois itelligat᷑
moꝛtu: vt ſit ſenſus
imũdi ſum ſuꝑ moꝛ
tuũ ex tactu e:vnde
S.ca.v. vbi trãſlatio
nr̃a hʒ: Pollutuſq; ẽ
ſuꝑ moꝛtuum. In he
bꝛeo habet: Supꝑ ani
mã.⁊ qꝛ hoc põt acci
dere ſine peccato: im

mo etiã cũ merito ſi

cut in ſepultura moꝛ
tui.ſeqt: i
frau.vt nõ vaà. obla.
offerre dño ⁊c̃. ac ſi
dicãt ex bono oꝑeñ
debem ipediri a cele
bꝛatione phaſe.
Kk ¶ Quib' reſpõdit
mo pyſes ſtate ⁊c.qꝛ ca
ſus videbat᷑ dubp vo

Qua.

luit ſupꝑ hoc q̃rẽ deai

tant᷑ rñdẽdũ. lPHo

via ꝓcul ĩ gẽte vra.ex hoc aũt qꝗð dicit: In via pcul poſſet
alidqs credẽ ꝙ lex iſta loq̃ret᷑ de illis qͥ eẽnt in itinẽ extra ter
rã iſrl:⁊ ꝑ ↄns exñtes intra terrã vbiq; poſſent facere pha
ſe ĩ die ſuo:quod nõ ẽ veꝝ:qꝛ nõ pot fieri extra hierim: vt
habet᷑ deute. xvi.iõ addit: n ¶ In gẽte vra.ad ondenduzʒ
ꝙ lex iſta loquit etiã de illis ꝗͥ erat ĩ terra iirl tantum extra

hieruſalẽ. o¶ Faciat phaſe dño mẽſe ſecũdo.ſicut eniʒ ir

regularitas in nouo teſtamẽto aliquãdo cauſatur ex bono

actu:vt ex occiſione malefactoꝛis ꝑ ſentẽtiam iudicis:ſic in

ve. te. ex actu ſepulture impediebatur ad tempus celebꝛatõ

phaſe. Expectabatur autem menſis ſecundus vt luna eſſet
in eodem ſtatu: ſecũdum cuius motum oꝛdinabatur iſtud
5 Cum aʒimis ⁊c̃.hoc expoſitum eſt Exo.xij.

q ¶ Siquis autẽ. Hic cõſequent᷑ ponit᷑ pena traſgreſſioni)
ſ.moꝛtis:ſi nõ habebat cauſas pᷣdictas dilatõis. r ¶ Pe/
regrinus quoq; ⁊ aduena.li et ẽ expoſitiuũ huis dictionis
pegrinus. Uñ in hebꝛeo eſt hic vna dictio im̃ ꝓ vtroq;. di
cit aũt hic peregrinus ⁊ aduena:qui nõ eſt de filijs iſrael:ſʒ

eſt cõuerſus ad iuda/
iſmũ ⁊ talis ſimiliter
tenet᷑ facere.Igit᷑ in p
cedẽtibus huius l bꝛi
deſcripta ſũt ea que
ꝑtinẽt ad oꝛdinatõeʒ
populi ꝓficiſci debẽ⸗
tis:hic cõſequent de/
ſcribit᷑ eius oꝛdinatõ
actu ꝓficiſcẽtis. Cir⸗
ca qð pᷣmo ponit ꝓ/
fectois directio: ſcòo
ipᷣa ꝓfectio.ca.x. ibi
Anno ſecũdo ⁊c̃.Ad
huc circa pᷣmũ pᷣmit/
tit᷑ directio facta mi/
niſterio angelico: ſe
cũdo hu mano in pᷣn
cipio decimi ca. Pꝛi/
ma directio erat per
motũ nubis q;̃ mini/
ſterio angelico moue
bat᷑: vt habet᷑ Exo. x
iiij ca. vbi dicit᷑ ſic:
Tollẽſq; ſe angelus
q pᷣcedebat caſtra iſrł
abijt poſt eos: ⁊ cum
eo parit᷑ columna nu
bis: cũ igit᷑ mouebat᷑
nubes mouebant ca⸗
ſtra nubẽ ſequẽdo:cũ
aũt dqeſcebat ibi ma⸗
nebãt figẽtes tẽtoꝛia
ſua.De colũna auteʒ

¶ Liber

vſq; mane:⁊ os eiꝰ nõ con
fringẽt:oẽm riiũ phaſe ob
hßuabũt. Siquis aũt ⁊ mũ
dus ẽ:⁊ in itinere nõ fuit:⁊
tñ nõ fecit phaſe: extermia
bit᷑ aia illa de pplis ſuis:qꝛ
ſacrificiũ dño nõ obtulit tẽ
poꝛe ſuo. NPeccatũ ſuũ ipᷣe
põtabit. Peregrin quoqʒ;
⁊ aduena ſi fuerit apð vos

mõias et iuſtificatões ſuus

duo aut vno mẽſe vel lon/⸗
gioꝛi tpe fuiſſet ſup tabna/

culũ:manebãt ſilij iſrl in eo

dẽ loco ⁊ nõ ꝓficiſcebanti:
ſtati aũt vt receſſiſſet moue
bãt caſtra. Ner pᷣbum dñi
ſigebãt tẽtoꝛia:⁊ pꝑ verbum
illiꝰ ꝓficiſcebant᷑: erantq; ĩ

excubijs dñi iu imperiuz

eius p manũ moyſi.X.

faciet phaſe dño iuxta cee· Ocuůtuſqʒ eſt dñs ad
moyſen dicẽſ. Fac tibi

Pꝛeceptũ idẽ erit apð voſ
tã aduene qᷓ; idigene. Igit
die qua erectũ ẽ tabnaculũ

opuit illud nubes.A veſpe

aũt ſup tẽtoꝛiũ erat q̃ſi ſpẽs

ignis ⁊ nubis vtrum

eſſet vna vel due: di⸗
ctũ fuit Exo.xiiij. Ce

tera patẽt in littera.

In caplo.ix.vbi dicit᷑
i poſtilla:Ex hoc aũt
qð dicit: In via ꝓcul
Additio.

Studi:ð gẽ-
te veſtra.no
E ĩ hebꝛeo:
1 iõ lex iſta loquit᷑ de

eo ꝗ ẽ in itinere extra
viã filioꝝ iſrael: vbi
nõ poterat celebꝛari
phaſe:ideo li de gẽte
veſtra:quod addituʒ
eſt in tranſlatione no
ſtra nõ ẽ referendum
ad viam pꝓcul:ſed ad
hominẽ qui ẽ ĩ itinẽ:
vt ſit ſenſus:homo ðᷣ

—

ignis vſq; mãe. Sic ſiebat
iugit. Per diez opiebat il⸗
lud nubes: ⁊ pꝑ noctẽ quaſi
ſpẽs ignis. Cũq; ablata fu
iſſet nubes q̃ tabnaculũ ꝓ
tegebat:tũc ꝓficiſcebant ſi
lij iſrl: ⁊ in loco vbi ſtetiſſet
nubes:ibi caſtra metabãt᷑.
Ad iperiũ ðñi ꝓſiciſcebãt᷑

⁊ ad impiuʒ illiꝰ figebãt ta

bernaculũ. Cüũctis diebus
ꝗbus ſtabat nubes ſup ta/
bernaculũ:manebãt in eo/
dẽ loco:⁊ ſi eueniſſet vt mł
to tpe manẽt ſupꝑ illud:erãt
filij iſrael in excubijs dñi:⁊
nõ ꝓſiciſcebant᷑ quotquot
dieb fuiſſet nubes ſup tab
naculũ.Ad impiuʒ dñi eri

gebãt tẽtoꝛia: ⁊ ad impiuʒ
ilꝰ deponebant. Si fuiſſet
nubeſ a veſpe vſq; mane:?-

ſtatim diluculo tabernacu
lü reliqſſet ꝓficiſcebãt: ⁊ ſi
poſt diẽ ⁊ noctẽ receſſiſſet:

diſſipabant tentoꝛia. Si bi

gente veſtra.i.de gen
te vr̃a eir reN.
2–„Ocutuſch ẽ dom inus. Hic cõſequenter agitur de

5*„

directione pꝛofectionis miniſterio humano.ſ.ſo-
nuitu tubaꝝ cũ dicit: b ¶ Fac til

ac tibi duas tubas ar

duas tubaſ argẽteas duͤcti
les:qbůs cõuocare poſſis
mſtitudinẽ qñ mouẽda ſũt
caſtra. Cunq; increpueris
tubis: congrègabit ad te
oĩs turba ad oſtiũ taberna
culi federl. Si ſemèl clãgue
ris:veniẽt ad te pᷣncipes ⁊
capita młiitudinis iſrł. Si
quũt ꝓlixioꝛ atq; ↄciſus clã
goꝛ ĩcrepuerit: mouebunt
caſtra pᷣmi ꝗ ſũt ad oꝛienta
lẽ plagã. In ſecũdo aũt ſo

nitu ⁊ pari vlulatu tube le/

uabũt tẽtoꝛia ꝗ habitãt ad
meridiẽ: ⁊ iu?̃ hũc moduʒ
reliq faciẽt vlulãtib tubis ĩ
ꝓfectionẽ. Qñ aũt congre
gãdus ẽ pplus:ſimplex tu/
baꝝ clangoꝛ erit:⁊ nõ cõci
ſe vlulabut. Filij aaron ſa/
cerdon clãgẽt tubis:ritq;

boc legitimuʒ ſempitnũ in

. , — „ . ‚
generationib vr̃is. Si exiẽ
ritis ad bellũ de terra vꝛa:
cõtra hoſtes qui dimicant
aduerſum vos: clangetis
ululantibus tubiſ. et erit re
coꝛdatio ueſtri coꝛam dño
deo ueſtro:ut eruamini de
manibus iimicoꝝ ur̃oꝛuʒ.

richo ⁊ alijs locis pluribus. n/

genteas.quia argentum eſt metallum bene ſonoꝛum.
c ¶ Dactiles.id eſt factas cum martello non fuſiles.
d uiua couors:c poſſis multitudinẽ qñ mouen/
da ſunt caſtra. In hebꝛeo cõiunctio copulatiua ⁊ inter
ponit᷑:Et quãdo mouenda ⁊c̃. Ad hec enim duo deſer

uiebãt tube 2 eti
am ad quedam
alia: vt ſpᷣdit᷑ ifra
Non eni mo yſe⸗
vocabat multitu
dinẽ in motione
caſtroꝝ:ſʒ qlibet
dux vocabat eoj

q erãt ſub ſuo ve

xillo. e¶ Cũq; i
crepueris tubis.
ſcilicet duabus.

f¶ Longregabik
ag te omnis tur⸗

ba.non dicit pꝛi/
cipes:quia hoc fi
ebat quãdo moy

ſes volebat inqre
re qualit᷑ regebãt

populũ pꝛicipes
⁊ tribuni ⁊ centu
riones ⁊ ceteri qͥ

berãt in pplo vt

diẽ ra. ſa. g Si
ſel clangueris. In
hebꝛeo hẽ: Si in
vna.ſ.tuba clãgu
eris veniẽt ad te

ncipes 7no tur
i aũt

a. h .
ꝓlix.atq; conciſ.
clã.icre.moue.ca
ſtra. ⁊ iſte clagoꝛ
erat in duab tu

bis:ſic poſtea ſb/⸗
dit: iUlulã.
tu. in ꝓfectoeʒ. 2

ſic clãgoꝛ motoij
caſtroꝛuʒ differe

bat a clãgoꝛe vo⸗

catõis multitudi

nis:qꝛ erat ꝓlixi

oꝛ ⁊ cõſciſſus:nõ
aũt ali:vñ ſbdit᷑
Qñ aüt ogrega⸗
dus ẽ pplus ſim-
plex tubaꝝ clan-
goꝛ erit ⁊c. ⁊ pʒ:
k ¶Filij aaro ſa
cer.clã.tubis.h
enim pertinebat
eoꝝ officium
¶ Eritq; hoc le
gitmum. ideſt le⸗
ge ſtatutum.

m(lSi exieritis

ad bellum. ſequi

—

tur: Clangetis.
miniſterio ſacerdotuʒ: vt habeturtaſuhuer ſione hie

Et erit recoꝛdatio

veſtri coꝛam dño.ad dandum vobis victoꝛiam.

10 ſsl
oſcrant

ſaipradil

(aſtrop:

ſcdoadd

in itinere

mns:bil
moſſant
duitlaſn
ens ria
Pmnüſct
ad cleuan
niſe
motiont⸗
ludaciſi
ctismore
ſruguen
buoſono:
loolorib
ebtare
liſoriſi
ſcitadus

1lia
1WerN

ſuhen
Waare
her

Lolve
truͤmn
chon
ſig
Ethurar
hchant
Mulliag
uitü:
ſtisoner

E =
=

AMAkornnisnr
banondiat
(gbis boe
1 duguühom
n bowru
8 nain
1 Mün
¹ mimtom
fmmn
e
1

—

Kiuſ⸗

Nni ſ
dcand)
e ri
1 mllant
i as in

1 Zirahn
3 dämm
0 frihg
„ crius

I w
. drr
nn
, an
unm,
ettiiſſund
ial piſd
Cii e⸗
sippllsſn
mnde

0 Mume.

niebãt de alijs tribubꝰ ad recuperãdũ pdita. x ¶ Dixitq;

o ¶ Si quãdo habe.epu. ⁊ dies feſtos ⁊ calen. canetis
tu bis.vr ſint vobis in recoꝛdarionẽ ꝙ ad honoꝛeʒ dei
offerant᷑ ⁊ accepta ſint coꝛã eo. p ¶ Anno ſecũdo.de⸗

ſcripta directõòe ſignoꝝ:hic cõſequent᷑ deſcribit᷑ motio

2

caſtroꝝ: vbi pmo

ſcðo addit᷑ ſociu⸗

in itinere expedi-
ens: ibi Dixit
mo yſes.tertio

oꝛit᷑ caſuj impedi

bpmũ ſciendũ: ꝙ

ad eleuationẽ nu

bis q̃ erat ſignuʒ
motionis tribus
iuda cũ ſibi adiũ
ctis mouerũt ca⸗
ſtra:erat eniʒ tri
bus foꝛtioꝛ ⁊ bel/
licoſioꝛ: iõ pᷣpo⸗

nebat᷑ ad reſiſten

dũ foꝛtit ſi occur
rerẽt aduerſarij:

pʒ lĩa vſq; ibi:
1 Bcs
ẽ tabernaculum.

ſtatiʒ enĩ poſt ele

unationẽ nubis fi/

lij aaron itrabãt
tabernaculũ: ⁊ ĩ
uoluebant illa q̃ᷓ
erãt itra:⁊ diſpo
nebãt onera:qᷣbꝰ
egreſſis gerſoni⸗
te 7 merarite de⸗
ponebant taber⸗

naculũ ⁊ atriũ p
circuitũ:⁊ diſpo-

ſitis oneribus ar

ripiebãt iter poſt

exercitũ iude cuʒ

dDuab' tribubus
ſibi adiunctis.
r ¶ Pꝛofectiq;
ſũt ⁊ filij ruben.

iſta acies ſeq̃bat᷑
gerſonitas 1 me/

raritas. 20

fectiq; ſunt ⁊ caa

thite.qꝛ põtabãt

—

ponit᷑ exercitus oꝛdinate pgrediens:

Si quando habebitis epu

lũ ⁊ dies feſtos ⁊ calẽdas:

canetis tubis ſup holocau
ſtis ⁊ paciſficis victimis:vt

ſint vobis in recoꝛdationẽ

dei vri. Ego dñs de veſter
Annðo ſecũdo mẽſe ſecũdo
viceſima die mẽſis:eleuata
ẽ nubes de tabernaculo fe/
deris. Pꝛofectiq; ſunt filij
iſrłꝑ turmas ſuas de deſer
to ſynai:⁊ recubuit nubeſi
ſolitudine pharan.Moue

rũtq; caſtra pᷣmi iur impiũ

dñi ꝑ manũ moyſi.Filij iu
da ꝑ turmas ſuas: quoꝛuʒ
pᷣnceps erat naaſon filam
minadab. In tribu filioꝛuʒ
iſachar fuit pᷣnceps natha/
nael filiuſſuar. In tribu ca
bulon erat pᷣnceps eliab ſi

li helon. Dèpoſitũqʒ ẽ tab

naculũ:qð poꝛtãtes egreſſi

ſunt filij gerſon ⁊ merari.

Pꝛoͤfectiq; ſũt ⁊ filij rubẽ
p turmas ⁊ oꝛdinẽ ſuũ:qͥꝝ
pᷣnceps erat eliſur fil ſede
ur. In tribu auteʒ ſilioꝝ ſy
meon pnceps fuit ſalami/
hel fup ſuriſaddai. Poꝛꝛo
ĩtribu gad erat pᷣnceps he
liaſaph filᷣ duel. Pꝛfecti

qʒ; ſũt ⁊ caathite:poꝛtantes

arcã teſtionij ⁊ alia q̃ eràt ina tabẽnaclʒ q erãt ſcioꝛa:

iõ erat ĩ medio totp exercit iſrl:tãqᷓ; i loco tutioꝛi:
poſſẽt defedi ſi eẽt neceſſe anterius ⁊ poſtery. t(¶

diu taber. poꝛ. do.veni.ad erectõis locũ.In hebꝛeo ha
bet ſic: Eleuabãt tabernaculũ vſqʒ ad aduentũ ipoꝛuʒ

refert ad gerſonitas ⁊ meraritas qꝗͥ pᷣcedebãt poꝛtan-

tes tabernaculũ: ita ꝙ in ipos ⁊ caathitas erat tribus
ruben cũ ſibi adiũctis:⁊ iõ qñ veniebãt caathite poꝛtã
tes vaſa ſancta iueniebãt tabernaculũ erectũ:⁊ illuc in
troducebãt ea q̃ poꝛtabant:qbus egreſſis filij aaron ĩ-
trabãt tabernaculũ ⁊ amouebant operimenta ⁊ pone⸗

bt arcã a cherubin ⁊ alia in locis ſuis. v ¶ Touiſſi
mi caſtroꝝ omniũ ꝓfecti ſũt filij dan. in hebꝛeo habet᷑

ſic: Et mouit vexillu exercitus dan cõgregatis omnibꝰ
caſtris.quia iſta acies erat vltima: ꝓpter qð ſi pceden-

tes alido pdebãt in via iſti iueniebãt. Et iõ ad cos cõue

ve
Ta

„

mopſes obab.hic agit᷑ de ſoci

etate expediente in itinere: qꝛ

filij iſrael habebãt incedere p deſertũ:cui noticiã habebat
iſte obab:⁊ dicũt aliq ꝙ fuit ſil ietro:⁊ iõ dicit ̊ cognat
moxſi.i.affinis:qꝛ fuit ey ſoꝛoꝛius.Dicit Ra. ſa.⁊ alid alij

ſcũariũ. Tamdiu taberna-
culũ poꝛtabat᷑ donec veni⸗

rẽt ad erectõnis locũ. Mo
uerũt caſtra ⁊ filij ephꝛaim
p turmas ſuas:in quoꝝ ex
ercitu pᷣnceps erat eliſama
filᷣ ammiud. In tribu aũt
filioꝝ manaſſe pᷣnceps ſuit
gamaliel filꝰ phadaſſur: ⁊

iI tribu beniamin erat dux

abidan ſilꝰ gedeonis. Nõ
uiſſimi caſtroꝝ oĩuʒ ꝓfecti
ſũt filij dan ꝑ turmas ſuas
ĩ quoꝝ exercitu pᷣnceps fu
it abiecer ſilius amiſaddai.

In tribu ãt filioꝝ aſer erat

pnceps phegiel filꝰ ochꝛã

Et in tribu ſilioꝝ neptaliʒ

pᷣnceps fuit ahira filius he
nan.Hec ſunt caſtra ⁊ ꝓfe

ctiones filioꝝ iſrł pꝑ turmaſ

ſuas qñ egrediebat᷑. Dixit
qʒ mõyſes obab ſilio ragu
el madianite cognato ſuo.
Piꝛofiſcimur ad locũ quẽ
dðñs daturꝰ eſt nob:veni no
biſcũ vt bñfaciamꝰ tibi: qꝛ
dñs bona pꝛomiſit iſraeli.
Cuiille reſpondit: Nõ va/
dam tecum:ſed reueriar in
terram meaʒ in qua natus
ſum. Et ille: Nli inꝗt nos
relinquere. Tu enim noſti

ſuit ad iudaiſmũ:de quo tpe actũ ?

dicũt ꝙ fuit ipemet
ietro: vñ ⁊ ipᷣe voca⸗
tus eſt obab:ſicut di

cctũ fuit Exo.ij.ca.vñ

i hebꝛeo habet᷑: Soce
ro ſuo. vbi traſlatio
noſtra habet: cogna/
to ſuo. Sʒ hic occur⸗
rit duplex difficultas
pma ẽ quõ iſte obab
dicit hic filo raguel:

cũ tñ raguel ſit idem

qð ietro: ſᷣm illã opi/
nionẽ quã ſecutus ſũ
Exo.ij.ca. Ad quod
dicẽdũ:ꝙ pater ietro
vocarx ẽ raguel ſicut
⁊ ipᷣe: qꝛ cõmunit ac⸗
cidit ꝙ filius pᷣmoge
nitus hʒ nomẽ patrij
vñ luc. ij. dẽ de iohe
baptiſta: ꝙ vocabãt

eũ noie pꝛis ſui ʒacha

riã. Scda ẽ: qꝛ ð ipᷣo
ietro dicit᷑ Exo. xviij
ꝙ poſtq fuerat cum
mople reuerb: abijt iĩ
terrã ſuã. Ad qð dðʒ
ꝓꝙ ſic dẽm fuit ibideʒ
ietro vidẽj mirabilia
q̃ dñs fecerat in pplo
iſrael:re icta gẽtilita
te cõuerſusẽ ad iuda
iſmũ:⁊ ad pᷣces moy
ſi generi ſui oſẽſit ire
cũ filijs iſrł: pꝛius tñ
abijt i terrã ſuã: q̃ nõ
multũ diſtabat a mõ
te ſynai.vt dictũ fuit
:vt ſic domo

ſua diſpoſita adduce
ret ſecũ familiã ſuaʒ:

7 qð hic dicit᷑ ð moy⸗

ſe pᷣcib' ad ipᷣm dẽm

fuit eo tꝑe a ↄuerſus

Exo.xviij.ca.dcã tñ re

uerſio ad diſpõneʒ dom ſue fuit poſt legẽ datã:⁊ añ receſ/

ſũ ppli de mõte ſynai:⁊ tãto tꝑe ꝙ poſſet ſe ↄuenient᷑ diſpo

nere ad recedẽdũ cũ filijj iſr:.ſequi:: y¶Noli inqt nos re

linq̃re.exquo tu es ↄuerſus ad cultũ veri dei. ʒ

u eni

noſti i ꝗͥ.lo.ꝑ deſer.caſtra po.debe.qꝛ maſerat ppe deſertũ
illud:qð pʒ ex hoc ꝙ moyſes paſcẽs oues eius minauit gre
gẽ ad interiora deſerti:vt habet᷑ Exo.iij.ca.hoc videt᷑ ᷣdi/-
cere pᷣdictis:qꝛ de mãdato dñi babebãt ponere caſtra ad ĩ/
diciũ nubis:ergo in nullo idigebãt idicio hoĩs quãtum ad
hoc.Ad quod dicunt aliqui:ꝙ licet haberẽt ponere caſtra
vbi ſtabat nubes:tamen neſcire poterant an ponerẽt ad ꝑ⸗
tem nubis poſterioꝛem vel anterioꝛem: dextram vel ſini⸗
ſtram: ⁊ iſte ſciebat que pars eſſet accõmodioꝛ exercitui:
vtpote ꝓpter maioꝛem pꝛopinquitatem fontium vel bo/
nox Pafbog quibus indigebat exercitus ꝓ animalibus:

2

(Tiber

ſcicbat etiã q; ꝑs efſet ſecurioꝛ ab aduerſaris: ⁊ in hoc ⁊ in
cõſimilib idigebat ſua directõe. a ¶ Pꝛofecti ſũt g̊. moy/
ſes ⁊ obab ⁊ totus exercit. b ¶ Uiã triũ dierũ.dicit rab.
ſa. ꝙ pma die ſui receſſus ambulauerũt ꝑ tm ſpaciũ quatũ
faciũt tres diete:qꝛ dũs volebat ondere ꝙ ꝑatus erat eoj ci

to iĩtroducẽ ad terraʒ boꝛis:ſcða ex cõ/⸗
ꝓmiſſioni):niſi poſu . „- „„ cupiſcentia ſapo/
inet ipedimẽtũ. Alj in ꝗbus locis ꝑ deſertũ ca nẽ exercitus iſrl. C. X. ris: ibi Qulg qp
deeu c be n erur ſtra ponẽ debeam : ⁊ eris Ntẽrea öꝛtum eſt mur r
2 e magis ↄſonat ductoꝛ nr̃.Cũq; nobiſcum mur ppli:q̃ſi dolẽtiũ p iu eſt mur aͤt
textui in pꝛincipio ſe veneris:qcqd opumu fue⸗ laboꝛe dñm. Quod cum dolen. ꝓ laboꝛe.
quẽtis capłi:vbi dici rit ex opib'ꝗᷓs nobis tradi audiſſet irat᷑ ẽ:⁊ accẽſus in q; ꝑ ſpaciũ triuʒ

tur ꝙ ꝓ tãto laboꝛe
itineris oꝛtũ eſt mur
mur ppli. c¶ Arca
q; fe.dñi pᷣce.eos per

turus ẽ dñs:dabimus tibi.
Pꝛõſfecti ſũt ergo ð mõte
dñi viam triũ dieꝝ: arcaq;

tres dies. Iſtud videt federis dñi pᷣcedebat eos ꝑ
Zaͤcere Bae s yar dies tres: Puidẽs caſtroꝛũ
erat in medio pgredi locu. Nubes quoq; dñi ſu
entiũ. J6 dicunt alii per eos erat ꝑ diẽ cũ icede-
ꝙ oꝛdinatio pdicta d rẽt. Cunq; eleuarer̃ arca di
Bangten der me cebat moyſes: Suͤrge dñe
timerer dagnnerlarg) e diſſipent᷑ inimici tui:⁊ fu

ſed ptũc qꝛ erãt lonꝰ Flãat ꝗ oderũt te a facie tua
ge poſiti ab eis non
poꝛtabat᷑ ĩ medio ſed
añ exercitũ ad ꝓuidẽ
dum loca caſtroꝝ:qꝛ

Reuertẽ dñe ad multitudi

colũna nubis erat ſuꝑ eã q̃ ſtabat qñ caſtra erãt ponenda.

Ra.ſa.dicit ꝙ erat q̃dã alia arca ĩ qua reuerent ſeruabant᷑
me tabule fracte:eo ꝙ erãt ſcripte digito dei:⁊ iſta pᷣcede/

at exercitũ:⁊ i ea apparebat ſignũ qetis:ſicut i ſtatone nu

bis:ita ꝙ certioꝛes eẽnt pluralitate ſignoꝝ. bej qʒ
dñi ſupꝑ eos erat. licet eni nubes eẽt extẽſa ſuꝑ totũ exercitu
ad refrigeriũ eſr tñ ſpãli mõ ꝑ modũ cuiuſdã colũne erat
ſuꝑ arca:vbi erãt tabule integre tꝑe detis:tꝑe aũt motõnij
erat ſuꝑ vexillũ iude qð pᷣcedebat. uq; eleuaret᷑ arca.
de loco caſtroꝝ vt poꝛtaret᷑ in via. ¶ Surge dñe.qꝛ con
fidimus de tua vtute. g ¶Et diſſipent᷑ inimici tui.qꝛ ſũt
inimici ppli tui:vel qꝛ cultũ latrie tibi ſoli debitum idolis

attribuuũt. h ¶ ¶ũ aũt depo.i loco caſtroꝝ. i ¶ Aiebat
cõſeruãdũ pplm tuũ: vt tibi exhibeat debi

reuertẽ dñe.a
tũ cultũ in loco qetis caſtroꝝ.(¶ OIn ca.x.vybi dicit i poſtilla
Et dicũt aliqui ꝙ fuit filius ietro. Additio.
Pinio dicẽtiũ ꝙ obab de quo hic agit fuit filius
ietro:nõ aũt ip̃emet ietro videt verioꝛ: qꝛ magis
Ncõſonat planioꝛi ſenſui lr̃e:nã de ietro dicit᷑ ſupꝛa
Exo.xviij.an dationẽ legis ꝙ regreſſus ẽ in terrã ſuã:ſʒ vi
det᷑ ꝙ obab filius ipᷣius ietro remaſit cũ moyſe ⁊ cũ ſoꝛoꝛe
ſua de quo ꝓtũc no fuit mẽtio in ſcriptura ꝙ regrederetur
cũ patre:qꝛ remãſerat ĩ oꝛeb q erat locus ꝓpe madian: ſed
cũ moyſes ⁊ pplus diſponeret ſe ad receſſũ verſus terram
iſrael zus dicit᷑:moyſes voluit vt ſecũ iret cognatuj ſuus.ſ.
obab filius ietro.vñ ⁊ dixit ei:ꝓfiſcamur ad locũ. Nec va
let qð cõtra hoc dicit᷑ quod ĩ hebꝛeo habet᷑: Socero ſuo.tũ
qꝛ cũ dicit:ſocero ſuo:refert᷑ ad raguel nõ ad obab:vt itelli
gat ſicut dixit moyſes obab filio raguel: qͥ qdẽ raguel erat
ſocer ſuus:tũ qꝛ ĩ hebꝛeo nõ ẽ ĩ hoc loco diſtinctio caſuum
tum quia dictio hebꝛaicꝗ in hoc loco poſita pot ſumi etiã
pꝛo cognato. DPeagiruli X.
AANterea. Hic cõſequent ponit᷑ caſus iĩpediẽs ꝓgreſ
ſũu ppli ad terrã ꝓmiſſionis. Et pᷣmo ponit᷑ mul
plex caus ipedies: pᷣmo murmuratõis ppli: ſco

Lũůᷣʒ aũt deponeret᷑:aiebat

nes. Circa pmũ o

obiurgationis moyſi:ca.xij.tertio deſperatois.xiij.ea.
quarto ſeditionis choꝛe ⁊ ſibi adiũctoꝝ ca.xvi.quito
cõmotionis populi ꝓpter penuriã aquax.xx.ca. ſexto
ex inuaſione hoſtium: ibi Miſit interea. Circa pꝛi/-
mũ ponit᷑ duplex murmuratio:pma ex impatientia la

eos igniſ dñi:deuòꝛauit ex dietan amnbin⸗

tremã caſtroꝝ ꝑtẽ. Cunq;

ra. ſa. vel qꝛ per
clamaſſet pplus ad moyſẽ tres dies ↄtinuoj
oꝛauit moyſes ad dñm: ẽt fuerãt in itinere:
abſoꝛpr ẽ ignis. Nocauit Em alioj quia ita
loci illincẽſio: poterãt incedẽ ð
q; nomẽ loci illᷣ incẽſio:teo Rocte in colũna
ꝙ ſuccẽſus fuiſſet ↄtra eos ignis: ſiẽ de die
ignis dñi. Nulg ꝗqppe pꝛo vt br Exo.xiij.c.

Sed contra hoc

miſcuũ qð aſcederat cũ eii Sed contra
ẽ qð dicit᷑ hic de

flagrauit deſiderio ſedẽs ⁊

flẽs: iunctis ſibi parit᷑ filiſs orüſaen ti
iſrael:⁊ ait:Quis dabit no habet deute. vii
bis ad veſcenduʒ carnes? capᷣ. Adduxit te
” J dñs deus tuy. xl.
annis ꝑ deſertuʒ

ſequit᷑ ibi:Ueſtimẽtũ tuũ quo oꝑiebaris nequaq; de
fecit:a pes tuus nõ ẽ ſubtritus.Dicẽdũ ꝙ illud bñficiuʒ
habebat locũ ĩ bonis hoĩbus ⁊ nõ ĩ malis:ſicut ⁊ man
na erat valde ſapida bonis ⁊ malis inſipida: vt habet᷑
ifra:⁊ hoc pʒ ex mõ loquẽdi quo dicit᷑ h: Oꝛtũ eſt mur
mur ppli.qꝛ qñ intelligit᷑ de bonis dicit᷑:pplus dñi vel
pplus meus:vł qͥd huiuſmoi determinas ad bonũ:qñ

aũt de malis dicit᷑ abſq; determiatõe:ſicut Exo.xxxij

ca. Populus iſte dure ceruicis ẽ. c Seagizuit extre
mã caſtroꝝ ptẽ. Extremũ aũt accipit᷑ duplicit.ſ.de pte
ſupioꝛi ⁊ inferioꝛi:⁊ ſcõm hoc ꝑ extrem pꝑtẽ caſtroꝝ iĩ
telligit vulg ſᷣm aliquos. ſcòm alios vero intelligunt
maioꝛes de pplo:⁊ hunc ſenſũ ſedtur ra.ſa.di.ꝙ ſenio
res ppli qᷣ erãt pncipales meruerant moꝛtẽ: vt nadab ?
abiu: cũ eis ꝗͥ viderũt deũ:vt dictũ fuit Exo.xxiiij. ſed
qꝛ dñs eo tpe quo data erat lex de nouo noluit imiſc
luctũ cũ gaudio de receptõne legis:iõ diſtulit moꝛtẽ na
dab æ abiu vſq; ad dedicatõem altaris: vt habet leuit.
x. moꝛtẽ autẽ. xx.ſenioꝝ vſq; ad iſtũ locũ in quo fue-
rũt negligẽtes de repᷣſſione murmuratõnis populi quẽ
tenebant᷑ regere ſicut ? moyſes:⁊ qꝛ foꝛte murmuraue
rũt cũ populo. O ¶ Et abſoꝛptus eſt ignis.i.extinctuj
e¶ Uulgus. Hic coſequent ponit murmuratio ex con
cupiſcẽtia ſapoꝛis:vbi pᷣmo ponit dicta murmuratio .
ſcoo moyſi afflictio:ibi Audiuit ̊ moyſes. tertio dñi
cõſolatio: ibi Et dixit dñs.quarto ꝓmiſſi impletio:ibi
Uenit moyſes.qnto peccati punitio: ibi Adhuc car-
. ẽdit᷑ murmuratio eẽ iniuſta roe cibi

petiti cũ dꝛ: e ¶ Uulg qppe ꝓmile
ptij ↄuerſi ad iudaiſmũ: ſic dictũ fuit Exo.xj. QFla
grauit deſiderio.i.ardent deſiderauit. Carniu.no e in

hebꝛeo nec habet i libꝛis coꝛectis qꝛ ñ ſolũ deſiderauit

carnes ſed etiã piſces ⁊ alia:vt ifra ſubdit: g ¶ Quis
dabit nobis ad veſcendum carnes. patet iſta petitio ꝙ
ſit iniuſta: quia adduxerant ſecum de egypto multa

qppe ꝓmiſcuũ ⁊c. iſti erãteg x

ginalinyt
ſunptue.
Loumult
ſuiguerinu
nes magisd⸗
zſie i
1 ga
quos conne⸗
ptogans
lo hcon
uligni
cuzetisp
noͤarantel
nupthrbi
P capl.
mentino
llmne dlait
gſitunt
ljnitecſ
udgmuſter

ſiui el
dagi

1 un
eNC
comedede
Ksgos
ſameto
mento⸗t
i Mn
litl
lllina
ocdor.
lich oiclen
nunno inn
iſe chi hi
lidich: e
MAaliud rel
Untochlin⸗
nan⸗qöti
lui ſeo
ſſuauitati⸗
hebet Cab.
Un eninſ
minshabeba
ſchnmelli⸗
ſerarbonis
Ndenbit
uanhitsn
ſälhiſcn
ciuaduen

.

hee. .. r r. k ¶ Audiuit ergo moyſes.·hic ponit᷑ afflictio mo yſi habẽt
ng umpta: q:.), . ict⸗ in gnerube ſz ꝓpter pʒ lr̃a vſq; ibi: I ¶ Nõ poſſu ſolus ſuſtinere. quõ cõqueri
nnegai pecoꝛa multa ⁊c.iõ inde poterãt habẽ carnes: ſʒ ꝓpter pʒ lr̃a vlſq; ibi: I ¶ Nõ p Kicudeconlic aecehinn
nmn nn ſus auariciã pcebãt ſuis aialib:⁊ qꝛ deſiderabant car tur ꝙ ſolus ſuſtineret onus ppli: cũ de cõſilio Jeni eoſt eu
aimtmi nes magis delicatas:ꝓpt qð dñs quaſi ſatiſfaciẽs eoꝝ erit tribunos ⁊ cẽturiones:qꝛ ſᷣm le a ſenes a g.
—– dlid erio miſit ei me ppli tatn iiostal
achd coturnices. 2 Pc. terr; DGi i pꝛi/ erat: vt dictũ ẽ in pn
XAugni auos come leg? comedebam in egypio ᷓ bus eox: VUñ mihi. Clont tes ꝙ illi qͥ fuert moꝛ
dſ ho peio mn p tis: i mentẽ nobiſ veniũt cu vt dem tate młiitudi: Flent tui b igne no fueruͤt
nckmp uo pcio ⁊ no pot eres ⁊ pepoͤnes: pòꝛꝛi coꝛã me dicẽteſ:da nob car de maioꝛib' ppli:ſed
doln ln intelligi p nihllo Ccumeres ⁊ pepones: poꝛi us. Mon de vulgarib': illi aũt
Poſprin cuʒ etia balee ad q; T cepe ⁊ allea. Aia nrf̃a nes vt comedamus an enntlenr ate
nctin nil coficiẽdu lateres arida eſt:nihil àliud reſpici poſſũ ſolus ſuſtinẽ oẽʒ hũc pplin cũ moyſe intro
ugu udi⸗ no oarent eis gra ñt oculi nf̃i niſi man. Erat pplin qꝛ cuis ẽ mihi. Sin mittebãt ſe im de te⸗
Klr tis: vt habet exo. aũt man q̃ſi ſemẽ coꝛiãdri Qlit᷑ tibi videt᷑:obſecro vt in poꝛalib:mo yſes aũt
mmdin, v. capi. bl Jn aut ma llij. Circuibat terficias me:⁊ iueniã grfam volebat hie etia adiu
imit nin mentẽ no. Ve cu coloꝛiſ bdellij. Circuibatq; tei lis tuis:nẽ tantis affi toꝛium in ſpũalibus.
mnnioſanut cume. dicũt alii pplus:⁊ colligẽs illud fràn in oculis tuis:nẽt en mSin alit tibi vi
Mririnacle⸗ ꝙ ſũt cu curbite: gebat mola ſiue ter ebat in clar maliſ.Et dixit domin get obſe. vt inifi. me .
mn hlin alg aut geſt al. moꝛtario:coquẽs in olla ⁊ ad moyſen: Congrega mi iaccipias anima me⸗
Gafütned ud genu) terrena ſaciẽs ex eo toꝛtulas ſapo/ bi ſeptuagita viros de ſeni am de vita pnti ad te
Tenm äse noſtip m ileran affciar
Momm pones.i.melone, ris quaͤſi paniſ oleati. Cun 0b Urael q fi: ét mal. tiebat. n. mopſej
icörtitin 5 Pori ene q; deſcẽderet nocte ſuꝑ ca ſenes ppli ſint ac magfi: ᷑t ne malicia ppli elſer
rünt allea, iſt d ſtra ros: deſcendebat parit duces eos ad oſtiuʒ tabna ſibi occaſio ruẽdi in
Ani neen 2 man. Audiuit ergo moy culi federie: ſacieſq; ibi -ſa ma ſimpatientie.
etmi Eanelchar an, nn Ehe familias: re tecũ vt deſcẽdã ⁊ loquar n Et oixit oñ Hic
d; Aun iſtis quaſi cũ ſal ſes flẽteʒ pplin p amase : bi: auferã ſpũ tuo tra ſequẽi ponit cõſola
mnt ſamẽto vdl codiſingulos p oſtia tẽtoꝛij ſui. tibi:&᷑ auferã ð ſp tio oñi. Et pmo quã
müt mento lie Eſdre Iratuſq; furoꝛ dñi yalde dãqʒ eis: ut ſuſtetent tecu, t ad ppli cura: ſcoo
Numz uij. Memoꝛejſa ſʒ ⁊ moyſi intolerãda res on ppli:⁊ nõ tu ſolus gra quãtũ ad cibi ꝓuiſio
iri⸗ oge⸗ Elac viſa ẽ: ait ad dñʒ? Cur af ueris. Npulo quoq; di emeibt Dopulo in
inglsſiunn ſale cõditoꝝ. Se fflxiſti ſeruũ tuũ?: Quare ñ ece. Sneliſc inſnt. Cras Zn gega muikt
guſhinnnn cũdo oñdit mur uenio gr̃aʒ coꝛã te: Et cur comedetis carneſ. Ego.n. lxx viros c. Ra. ſa.
vckb rit⸗ muratio iniuſis ſoſuiſtt põdus vnuſi ppli audiui uos dicẽ: Quis da oicit iſti fuerut pꝛe
— ne i i uuſemer kmägaegoea bnobecndcarniae Ba bolilior ikalen
= cũ dicik: e äl orat eẽnt i laboꝛe egypti:
ernnn⸗ hil aliud reſpic cepi oẽm hãc multitudine nob er ar ieg to. E der 2ꝛ coͤp aiebagt eis
ſdann unt oculi nri niſi vr genui eã:vt dicas mihi: uob dñs carnes ⁊ cõedat nõ artabant eos ad iĩ
inn an d in ile poꝛta eos ĩ ſinu tuo ſic poꝛ ſi uno die nec duobus uel plẽduũ numen later
SS bat i ſe oẽʒ ſapo/ ri u: † mnec uiginti ter qð flagellati fu
lenni Saß Py . . . pparacns. vr ube
— an enim ſi JMVVNGdf . ca. is meruerũt aſſumi ad regimẽ ppli loco illoꝝ dqᷣ
Gnfi mona habebat triplicẽ ſapoꝛẽ: vn erat nalie: erat qſi ¶Exo. v. ca. is meruerů . ltuntad n pberievt. I. haber.
i is: .alb ſuꝑnãlis: ⁊ hic du moꝛtui fuerãt:⁊ cũ h habuerũt ſpᷣm ꝓph ⸗Habet.
vrN ſapoꝛ mellis: vt habet᷑ Exo. xvi. al' ſupnalis: ⁊ hic du . cnh n pus regebãt pplm i tpalib⸗
n ꝛqꝛ bonis ſapiebat ꝓut volebãt: ſapiebat eni piſco ¶Scðz alios fuerũt ijdẽ ſenes ꝗᷣ pus regeb te
zii⸗ 1 Ebonis de derãtibus carnes ſimilit co cũ hoc ĩpoſita ẽ eis cura ĩ ſpualib: ꝓpt q recep
unnit u deſder hatpiſegadeſider js cibt nouo ſpm ꝓphetie:quo ad ſpualia mouebanf᷑. p ¶ Et du
wingoet uertebat eis in ſapoꝛẽ carnis:⁊ ſic de alijs cibis mag de li.ĩ oculis toti ppli: vt ĩ timoꝛe
onli Edẽdo ĩ ſpali: it Sap. xvi. Subſtantia ces eos ad oſtiũ tabernaculi.i oculis toti ppli: vi
tnis lli ſcẽdẽdo ĩ ſpali:⁊ hoc ẽ qð dicit Sap̃. Xvr. ſtẽdebas de æ reuerẽtia habeant. q ¶ Et auferã de ſpu tuo.i. de cura
unum ceenitꝛ Walecain: mms qui in flioe hal eo:oſtidebas d tua eben eis.vt partito ĩ alijs onere leuũ tibi ſit.
tigis ini ſeruiẽs vniuſcuiuſq; volũtati:ad qð qſq; volebat en Allie exponit: De ſpuͦ tuo i de ſpũ gre tibi date:⁊ tũc nõ eſt
– nertebat: ⁊ eadẽ rone malis hoibus erat cibus inſipid dũ ꝙ aliqd ſit ablatũ moyſi ⁊ traditũ alijs: ſed fue
Ginurmunn, q de nã ſua erat dulcis. Erat aũt man quaſi ſen⸗ 212 rur Ul Smiatt abſq; diminutõe gre moyſi: ſiẽ a lumie vniuj
aſes tnnn Qriiĩ figura ⁊ quãtitate:ſʒ nõ ĩ coloꝛe:iõ ſbdit᷑ 2— cãdele illuminani ples abſq; ſul lumis diminutõe. Sciẽdũ
ſinton loꝛij bdellij.qð ẽ albũ ⁊ lucidũ ſic chelalt; 6 ns tñ ꝙ ſilitudo iſta ñ tenet quatũ ad cãʒ effectiuã:ita ꝙᷣ donũ
ii Tus gebat mola ac. hoc faciebat mali qb' erat cib inſipi e ma ſe exñs cauſaret graʒ i alijs effectiue: i tm merito
. unc ⁊ iõ qrebãt ibi ſapoꝛẽ ꝑ diuerſas vias:tñ ex decoctone grer nalu pces mopſi ad er' ſpleuatoeʒ alij ſuerut illu⸗
vani, N.- nõ melioꝛabat.ſʒ magis ſapoꝛ dulcis imutabat in pei . rieia at plo q; dlces. Dic ponit cöſola 3 defectu cibi
in ½ decoctionẽ:iõ ſubdit᷑: 5 C aſi panis oleati.i. in natati. tSairamnt ppuratevos ad rectpfedu id ad
