diuertebat ad doꝛmiendũ:⁊ ad alia ſibi neceſſaria. Cetera

timoꝛe iuxta ↄſuetudineʒ

ſidonioꝝ ſecuꝝ ⁊ quietuʒ
nullo eis penitus reſiſtente
magnarũq; opũ:ẽt ꝓcul a
ſidone atq; a cũctis hoibꝰ
ſeparatum. Meuerſiqʒ ad
fratres ſuos ĩ ſaraa ⁊ eſtha
ol:⁊ qd egiſſent ſciſcitãtibꝰ
rñderũt: Surgite ⁊ eamus
ad eos. Vidim.n. terram
valde opulentã ⁊ vberem.
Nolite negligẽ: nolite ceſ
ſare. Eam ⁊ poſſideamuſ
eã:nulũi erit laboꝛ. Intrabi
m ad ſecuros in regioneʒ
latiſſimã:tradetqʒ nob dñſ
locũ in quo nullũᷓ rei ẽ pe
nuria eoꝝ q̃ gignũt᷑ ĩ terra
Pꝛofecti igit ſut ð cogna/
tiõe dan ð ſaraa ⁊ eſthaol

ſexcẽti viri accincti armis

bellic:aſcẽdẽteſq;ʒ manſer̃t
i cariathiari iude:q loc ex
eo tpe caſtroꝝdan nom̃ ac
cepit:⁊ ẽ pꝰ terguʒ cariathi
gri. Iñ mſiert ĩ mõtẽ ephꝛa
iʒ. Cũq; veniſſẽt ad domũ
miche:dixer̃t qnqʒ viri ꝗ pᷣ
us miſſi fuerãt ad ↄſideran
dã terrã lais:ceten fratribꝰ
ſuis. Noſt ꝙ ĩ domib iſtiſ
ſit ephot ⁊ mheraphi ⁊ ſcul
ptile atq; cõflatile. Aidẽte
qꝗd vobis placeat.Et cum

Pꝛofecti igi

patent vſq; ibi: h ¶ Rogauerũt aũt ⁊c.l.i.falſum deũ.iã
enim eis dixerat ꝙ idola colebat: ut patebit infra:iam eniʒ
H multi de ürł declina-
uerat ad idolatriam.

vram. dicunt alid

hoc dixit eis de capi/
te ſuo volẽ eis loqui
placentia. Alij vero
dicũt ꝙ hoc dixit eis

ex rũſo demonis lo/

theraphin mo ſupꝛa

dicto. de.n. pmittit

aliqñ demones dare

talia reſpõſa idolatr
qꝛ ex malicia ſua de/
merent᷑ ꝙ ſic in erroꝛi
bus nutriant᷑: ⁊ talia
rñſa aliquãdo ſũt ve/
ra. k¶ Uenert lais
ſic debet ſcribi. Ala.n
ciuitas que vocatur

lachis fuerat capta

ante ab ipſo ioſue:ut

hẽt᷑ Joſue.x. Et iſta

que vocat᷑ hic laij vo
cat᷑ leſem Joſue.xix.

I¶Uideruntq; ..]

2p ↄſequẽs impꝛoui
ſum ad reſiſtendũ ad

uerſarijs repẽte ſuper

—

uenientib'. m ¶ Ju

xta ↄſuetudinẽ ſido/

nioꝝ.qꝛ ſidon erat ci

uitas foꝛtis ⁊ munita

7 iõ hitatoꝛes eꝰ nõ

timebãt ab extraneis

ita nec iſti de laiſ quã
uis nõ haberẽt ciuita

tem ita foꝛtem.
n ¶ Et ꝓcul a ſidoe.
ita ꝙ nõ poterãt cito

iuuari ab illa citate.

Atq; a cũctl ꝛc.
i.no hñtẽ fec ſocieta
tis cũ aliqb alijs: p
qͥs poſſet ſuccurri ei.

Pic ↄñter deſcribit᷑ ſpo/

liantiũ occupatio.excenti.n. viri bellatoꝛes de tribu dan
euntes ad capiendũ ciuitatẽ lais exploꝛatã:dũ tranſiret iu⸗
xta domũ miche abſtulerũt idola ⁊ oꝛnamentaſ. acerdota-
lia ducẽtes ſecũ ſacerdotẽ:de ↄſenſu tñ ipſius. Et patet lr̃a
paucis exceptis q̃ diſcurrent᷑ exponẽdo. q ( Manſerunt
in cariathiariz iude.nõ in ciuitate ſʒ extra: ut patet ex hoc

quod ſbditur: r

*

¶ Poſt terguz cariathiarim noſtis. i. coꝛ
gnoſcere debetis. Ex quo patet qð pꝛedictũ ẽ.ſ. ꝙ ſciebant

quinq; viri ſupꝛadicti idola eſſe in domo miche ꝑ leuitã qꝗᷣ

*

eis indicauerat: aliter nõ potuiſſent hoc indicaſſe alijs.

s (. in domib' iſtig ſit ephot ⁊c᷑. ca pꝛecedẽti dictũ ẽ qᷣd

ſignificent iſta. t

¶ Uidete quid vobis placeat. videlicʒ de

ablatione idoloꝝ oꝛnamentoꝝ ad hoc pertinentium: et

—

quia erant pꝛoni ad idolatrio conſenſerũt ꝙ hoc fieret.

.
N . /
*
. ₰

v ¶ Sexcenti aũt viri. ⁊c.. parati luuare illos ꝗᷓ ingreſſi g. v. non amplius. (Kaplm XIX. ſmni
fuerat ad tollendũ pᷣdicta ſi indigerẽt.Cetera patẽt vſq; ibi Vit vir quidam. Hic ponitur caſus ſecund tenti
x¶ Qui cũ pgerent ⁊c.] Bellatoꝛes.n. ita fecerunt ne mi V de vxoꝛe leuite qᷣ in ciuitate gabaa moꝛtua
chas ⁊ illi qui cũ eo erãt ſequẽtes talia raperẽt vel paruuli,) mfuit ex nimig libidine abutentium ipſa. Cir “?
nocerẽt: qui defendere ſe no poſſent. y¶ Janq;. DPic ↄnpt ca quod ſic pꝛoceditur: quia pꝛimo deſcribitur hic ſce deſcr
dalr ibik Tolittl con ”MMB ſert he denaris con
queſtio. Et pʒ littera , „ „ fſecundo perpers gio.
vſq; ibi: 30 as paululũ declinaſſẽt ĩgr loquaris ad nos: ⁊ veniãt tiuʒ vaſtatio xx. ſſy
meo quojmihiae. ſt domũ adoleſcẽt leuite q ad te viri aĩo ↄcitati: ⁊ ipſe ¶ ca. iertio vaſtato⸗ ſo
In hebꝛeo habetur: , ni rum reparatio. ao
.ꝛ Et quid mihi ampli erat ĩ domo miche: ſaluta⸗ cuoin domo tuo per eas.] xxj. ca. Pꝛima ps nio:
us ·q.o. illa qᷓ tuliſi lerũtqʒ eũ verbis paciſici ¶Et ſic cepto itinere prexerĩt diuidit in tres:qꝛ cſet
ita pcioſa erat mihi ſexcenti aũt viri ita ut erãat Videns aũt micha ſoꝛti primo deſcribit ce;
SSSõ nibu be. armati ſtabãt ante oſtiuʒ. oꝛes ſe eẽnt: reuerſus eſtin i hoann . ſirt
telligendat maſlatio Alt illi g ingreſſi ſuerat do/ domũ ſus. Sexcenti autez perandiibi AAltj) n
noſtra que habet. mum iuuenis: ſculptile et viri tulerũt ſacerdotẽ et q epulantib. tertio dal
a¶Et oia qͥ habeo ephot ⁊ theraphim atq; ſupꝛa dixim:venerũtq; in maniteſtatio facti tiu
no. n. abſtulerunt bo oflatile tollere nitebant᷑: et lais ad pplin geſcentẽ atqʒ ibi Quam cu eẽt M
na miche alia cũ eſſet ſacerdos ſtabat ante oſtin ſecux:⁊ pcuſſerũt eoſiĩ oꝛe ingreſſus. Occa⸗ e⸗
de filijs iſrael qs ſpoꝰ acerdos ſtabat an e 9 in cuꝑ: beu⸗ erut eol loꝛe ſio autem pecca⸗ M⸗
liare nolebant ſed im̃ ſexcentis viris foꝛtiſſimis gladij:urbeq; incẽdio tra tiſuit in hoc ꝙ le D
acceperũt illa q erante haud ꝓcul expectatibus. diderũt: nullo penit ferẽéte uites vxoꝛem ſu⸗
ad cnna aloe piot Lulerũt igit᷑ ꝗ intrauerãt pᷣſidiũ:eo ꝙ pꝛocul habita 1 uerrſerat an
adq religtonez ptinere ſculptile ephot æ idola at- rẽt a ſidone: ? cũ nullo ho ab eo reduxit per
ad religioneʒ ptinre E n „. „R. ciuitatem gabaa
nõ ad furtuũ: ⁊ hoc efſt ; ↄflatile. Quib dixit ſa- minũ haberẽt ꝗcq; ſocieta in qua erant aliq
quod ſubditur: cerdos: Quid facitis: Cui tis ac negocij. Erat autẽ cei bhomines peſſimi 4
b( Ka ere vltra . reſpõderũt: Tace ⁊ pone uitas ſita in regione roob 1. lurutioſ. i nimij
nis tulo Crtera patet digitũ ſup os tuuz: veniq; quã rurſũ extruẽteſ habita peoe zactrgega ii⸗
ex ſupꝛ dictis vſq; nobiſcũ ut habeam te Pa uer Ut in ea:vocato noie ci pꝛimo deſcribi⸗ At
ibi: c¶Erat at c] trem ac ſacerdotẽ. Quid ti uitatis dan:iuxta vocabu tur vxoꝛis recon/⸗ in⸗
In hebꝛeo habet. In bi meliẽ ut ſis ſacerdos in lũ patris ſui quẽ genuerat ciliatio. ſecundo l
a, pic domo vni viri an i vna mi iſtaelq pus lais dicebatur mcroclliate reu⸗ nr
2 Kank delen bitu bu familia in iſrl. Qð cũ voſuer utq; ſibi ſculptile qbWuarto. tertio in ſlozi
ſpolioꝝ abuſio:quia audiſſet acqeuit ſermonib èêt ionatha filiũ gerſan ſfilij gabaa hoſpitatio ſubtt
iüllis q abſtulerant de eoꝛuũ: ⁊ tulit ephot ⁊ idola moyſi àc filios el ſacerdo ibi Occubuitq; ilĩ
RuS ileis Ae⸗ ac ſculptile:⁊ ꝓfect eſt cuʒ tes in tribu dan uſq; àd di as ol girta pzr
cenda: boc? quod eis. Qui cũ pgerent ⁊ ante em captiuitatis ſue. Män n (Alrmi Vro
dẽ: d ¶Poſuerrq; le ire feciſſent puulos ac iu ſitq; apð eos idolũ miche rem de bethleem and
ſibi ſculptile. per hoe mẽeta: ⁊ oẽ qð erat pᷣcioſũl oi tꝑe quo ſuit dom dei ĩ iuda. hoc dẽ ad lunclu
intelliguntur alia ad ianqʒ a domo miche eſſẽt ſylo. In dieb' illis nõ erat Pets⸗ alar bep i
aennfmlel cul. viri q bab itabant in rex in iſrael. KEa. XIX. abrlon ut ſpen nce
ercenduʒ idolatriam edib miche cõclamantes Vit quidã vir leui dictu eſt. xvij ca. fnehu⸗
ideo ſubdit: e¶ Et ſecuti ſunt:⁊ poſt tergũ cla — tes hitãs in latere eOue Kliatu dindck
ionatha. iſte ẽ leuites mare ceperũt.Qui cumre ⸗ mõtis ephꝛaim:ꝗ fi R. In bevres Fnn
quẽ adduxerũt eᷣ pdo ſpexiſſent: dixert ad michã ccepit vxoꝛẽ de bethleem bhabetur: Que tſn
mo miche. ¶ Ac e, 77 4 — 2 „ foꝛnicata eſt ſup eſtdeh
ſilios e ſacerdotes. Quid tibi viſ. Cur clamaſ)/iuda. Que reliꝗt eũ: ⁊ reů eum. et ſic in bo⸗ ceen
predicoꝝ idoloꝝ. Qui reſpõdit: Dẽéos meoòſ/ ſaẽ in domũ pfis ſui in be bꝛeo videtur tan 100
84 elen 33 die en, quos mihi feci tuliſtis ⁊ ſa thleeʒ: mãſitq; apð eũ qᷓtu gi uſe teeelius den
ptiuitatis ſue. que fa-⸗ cerdotz & oigꝗꝙ — méſibꝰ. Se H é eᷓ urpote: quia pꝛo- b
cta eſt ꝑ ſalmanaſar cerdotẽ ctoiag habeo: 1 oꝛ mẽſib Secutn ſch ca pter foꝛnicationẽ 6zhohit
regẽ aſſyrioꝝ: ut hẽt dicitis ad tibi e: D xeriqʒ vir ſu volẽſq; recõcillari el vir eius eiecit eaz d: Oen
iin. reg xvij. ⁊ ſhm ei filij dan. Cauᷣe ne vltra atq; blãdiri ⁊ ſecũ reducẽ ucel quia ipſa ig ioſclin
ad tribum dan. Hieronymus aũt ſuper libꝛum paralip. adultid ⁊ poſtea nõ fuit auſa reuerti ad maritũ ſuũ:et o *
dicit ꝙ refert ad domuʒ oni.i.vſq; ad captionem arce per ið iuit ad domũ patris ſui. d ¶ Secut qʒ ẽ eã vir ſu⸗ ((En
Peu ſteocane habetur pꝛimo Reguʒ.iiij.quia tunc tranſ volenſqʒ ei recõciliari.ſicut frequẽter ↄtingit ꝙ viri ſci cchere
atum fuit tabernaculum e ſxlo. ⁊ hoc dictum conſonat entes vxoꝛes ſuas male egiſſe contra legẽ thoꝛi: adhuc ſithn

. lre ſequenti cũ dicit᷑: h¶ Manſitq; apud eos idolũ c. eas tamen reuocant.

—
nd
ſung
Mu
Nal⸗
Nheſe
or
kaog.
un.
dings
Um
darde
arn.
ncn
Wemo
nhfni
mac
Oe
M
hag⸗
wmſ⸗
natſan
cuntde
n gon
mma
Eeſn
noſinmn
horigu
Miunn
elaibi⸗
nowor⸗
ſaunco
enu“
Mauti
rnon
inrio
bunqg
ape⸗
cun:
u
bethlem
hordi dd
lu beh
nmibu
unſuhu
tpis
vefcliui
Sbehen
tur: Oe
ann ctſ⸗
aſe ohe
ſa nucſi

grund
Eaunch
is
enione
en n
nuüſuid
“
q riiſe

Gnhut

mitatu pueruʒ.i.

ſeruũ. Cetera pa
tent in Ia.
Die aũt qᷣrto
Pic cõſequenter

deſcribit vxoꝛis

reconciliate redu
ctio. Et patet lr̃a

vſq; ibi: g ¶ ¶õ

ſidera ꝙ dies ad
agd occaſum decli
uioꝛ ſit.nõ quia
eſſet ita ꝓpe no-
ſierat hoꝛam me
ridionaleʒ:a qua
hoꝛa incipe iel
declinare a ſug al rũtq; ſimul:ac comederũt

titudine. Et

venit cõtra ieby.
que altero nomie

nominat᷑ hierlm
De ratiõibꝰ hoꝝ
nominũ ⁊ alioꝛũ
quibus nomiata
eſt hec ciuita) ſᷣm
diuerſa tpa dem̃
fuit geñ. xxviij.
Ex hoc aũt loco

dicunt hebꝛei

iſta hiſtoꝛia cõti/

Lit tpe othoniel

ante illã que ſcri
bitur in pncipio

hublibꝛi de capti

one hieruſaleʒz ꝑ
filios iuda: quia
ſubdit᷑ hic:

i(MMo ingrediar

opidũ gentis alie

ne. Ex quo videt
adhuc filij iu/

a nõ ceperat il-

lam ciuitatẽ. Ca⸗

tholici autẽ aliqꝗ
dicũt ꝙ ↄtigit añ
othoniel:eo ꝙ in
fine hub hiſtoꝛie
dẽ in dieb illis ñ
erat rex in iſrael
ſicut ſupꝛa dictũ
eſt de hiſtoꝛia mi
che. cc. xvij.
Kk ¶ Occubuitqʒ
eis. Hic ↄſequent᷑
deſcribit᷑ redeũti
uz hoſpitatio cũ
dẽ: Occubuitq;
eis ſol iuxta ga⸗
baa.Et ideo non
poterãt bono mo
do vltra traſire.
¶ Et nulbl' eos
recipẽ voluit ho/

8

habens in comitatu pueꝝ
7 duos aſinos. Que ſuſce⸗
pit eũ ⁊ introduxit ĩ domũ

patris ſui. Qð cũ audiſſet
ſocer eius eũq; vidiſſet:oc/

currit ei le:⁊ amplexatus
eſt hominẽ. Manſitqʒ ge⸗

ner in domo ſoceri tribus
diebꝰ comedẽs cũ eo ⁊ bi/

bẽs familiarit:di? aũt q̃rto

de nocte ↄſurgẽs ꝓſiciſci
voluit.Quẽ tenuit ſocer:⁊

ait ad eũ: Guſta prius pu-
ſillũ panis ⁊ ↄſoꝛta ſtoma-
chũ:⁊ ſic ꝓficiſceris. Sede

⁊ biberũt. Dixitq; pat᷑ pu/
elle ad geneꝝ ſun: Queſo
te ut hodie hic maneaſ:pa
riterq; letemur. At ille con
ſurgẽs cepit velle ꝓficiſci.
Et nihilominꝰ obnixe euʒ

ſocer tenuit:⁊ apud ſe fecit

manere. Mane aũt facto
parabat leuites iter. Cui ſo

cer rurſũ:Obſecro inqt ut

paululũ cibi capias:⁊ aſſũ
ptis viribꝰ donec increſcat

dies:poſtea ꝓficiſcar.Co
medert ergo ſil:ſurrexitq;

adoleſcẽſut pꝑgeret cũ vxo/
re ſua ⁊ puero. Cui rurſuʒ
locut eſt ſocer:Conſidèra
ꝙ dies ad occaſũ ðcliuioꝛ
ſit: ⁊ ꝓpinq̃t ad veſperũ.

Mane apud me etiã ho/
die ⁊ duc letũ die:⁊ cras ꝓ

ficiſceris ut vadas i domũ
tuã. Moluit gener acgeſcẽ
ſermonibꝰeb:ſʒ ſtati pꝛexit
et uenit ieb q altero noĩe
vocat᷑ hier: ducẽs ſecum

duos aſinos onuſtos ⁊ co

cubiinã. Janq; aderãt iux
ieb dies mutabat᷑ in no/

ctem. Dixitq; puer ad do
mini ſuũ:Aeni obſecro ð

P

8
N—UR

clinemꝰ ad urbẽ iebuſeoꝝ

⁊ maneam in ea. Cui rñ/
dit dñs:Non ĩgrediar op/
pidũ gentis aliene q̃ nõ eſt
ð filijs iſrl:ſed trãſibo vſqʒ

ſpitio. quia boni gabaa.⁊ cũ illuc puenero

manebim in ea:aut certeĩ

urbe rama.Trãſierũt ergo
ieb: ⁊ ceptũ carpebãt iter
occubuitq; eis ſol iux ga/

baa qẽĩtribu beniamĩi: di
uerter̃tq; ad eã ut manerẽt

ibi. Quo cũ ſtraſſent ſede/

bãt ĩ platea ciuitatis èt nul

lus eos recipere uoluit ho

ſpitio.Et ecce apparuit hõ
ſenex reuertẽs de agro ⁊
opere ſuo veſperi:q ⁊ ipſe
de mote erat ephꝛaim:⁊ ꝑ
egrinꝰ habitabat in gabaa
Hoies aũt regionis illius
erãt filij gemini. Eleua q;

oculis vidit ſenex ſedenteʒ
hominẽ cũ ſarcinulis ſuis

in platea ciuitatis: ⁊ dixit
ad eũ:vñ venis ⁊ quo va/

dis: Qui reſpondit ei:pꝛo
fecti ſumus de bethleèe iuK/

da:⁊ pergim ad locũ nr̃m
qui ẽ in latere mõtis ephꝛa
im vnde ieram in bethleẽ
Et nunc vadim ad domũ

dei: nulluſq; ſub tectũ ſuũ
nos vult recipere:habẽtes

paleas ⁊ fenũ in aſinoꝝ pa
bulum: ⁊ panẽ ac vinũ in

meos ⁊ ancille tue vſus et
pueri ꝗ mecũ eſt. Nulla re
indigemus niſi hoſpitio.

Cui reſpondit ſenex: Pax
tecuʒ ſit. Ego pꝛebebo oĩa

que neceſſaria ſũt:tantũ q/

ſo ne ĩ platea maneas. In/
troduxitq; eũ in domũ ſu/
am:⁊ pabulum aſinis pꝛe/
buit:ac poſtq; lauerũt pe
des ſuos recepit eos in cõ
uiuium. Illis epulantibus
⁊ poſt laboꝛẽ itineris cibo
⁊ potu reſicietibus coꝛpa:
venerunt uiri ciuitatis illi
filij belial: idſt abſq; iugo
⁊ circundãtes domũ ſenis

ſòꝛes pulſare ceperunt cla

mantes ad dominum do/

mus atq; dicentes: Edũůc

virum qui ingreſſus eſt do
mum tuam: ut abutamur

eo. Egreſſuſq; eſt ad eos

timebant eos recipe⸗

re.timẽtes inuaſionẽ

domus ſue de nocte

ab hominibus inſo⸗
lentibus:qui erant in

ciuitate:ſicut ⁊ conti-
git ei qui eos recepit
mali auteʒ homines
vagi et inſolentes nõ

habẽt hoſpitia ad re

cipienduʒ tranſeũtes

nec ipſi libent᷑ ðclina.

rẽt ad eos. Cetera pa
tent vſea Bibtim —

Et nuc vadim' cc.]

bocẽin ſylo vbi erat
tabernaculuʒ ⁊ arca

teſtamenti: quia an

teq; intraret domum
ſuam volebat deo re
gratiari de hoc ꝙ di⸗
rexerat eũ in via ⁊ cu
ſtodierat: ut ex hoc
deberẽt homines in⸗
clinari ad ipſos reci-

n ¶ Illis epulantib.
Delcripta peccãdi oc
caſione:hic ↄſequent᷑
deſcribitur peccati ꝑp
petra tio:cum ſubdi⸗
tur:Uenerunt viri ci
uitatis illius filij be/
lial.quod autem ſeq/
tur: o ¶¶ Ideſt abſq;
iugo.nõ eſt in hebꝛeo
ſed eſt interpꝛetatio
huius dictiõis belial
uis tales homines
ut ſine diſciplina et
p ¶ Foꝛes pulſare ce
perunt. cum tamen

ſcò:n dictamen ratio

nis recte perigrini in

hoſpitio debeant eẽ
ſecuri. q ¶ Educ vi

rũ ⁊ce. concubitu ſo
domitico:ut commu

niter dicunt expoſito
res. Joſephus autez

dicit ꝙ non querebat

niſi mulierem:ſed ſic

loquebantur ut incli
narent dominuʒ do⸗

mu) ⁊ maritum mu/
lieris ad tradendum

eam. vnde ⁊ i fine in
tentabant viro moꝛ/
tem niſi traderet eis

vxorem ſuaʒ: ſᷣm ꝙ

allegat ca ſequẽti.d.

Voleẽtes me occidere

⁊c.⁊ hoc vẽ ex hoc ꝙ
tradita eis vxoꝛe fue

rũt ↄtẽti:ut habet.j.

es fnian vᷣgineʒ. Dicũt aliqui ꝙ nõ peccauit offe⸗
rẽdo filiã ſuam ad euitandũ maius malu.ſ.peccatũ contra
naturã qð ipſi pꝛetendebat ad iniuriã hoſpituʒ ſuoꝝ. Sed
hoc nõ eſt veꝝ qꝛ nullus debet cõſentire ĩ hoc qð eſt pecca
tũ:maxime moꝛtale de genere ut euitet in alio mai pecca-

tum: ꝓut declaratuʒ
fuit diffuſe Geñ. xix.
de loth ꝗᷣ in caſu con
ſimili voluit tradere
filias ſuas vgines.
.¶ Et hic homo ha
bet ↄcubinã.i.vxoꝛeʒ
que ſic nominat᷑ a cõ
cubitu.⁊ ſimilis mo⸗
duj loquẽdi habetur
ſcðo Reguz. xvj. vbi
architophel dixit ad

Abſalon: Ingredere

ad ↄcubinas pfr̃is tui
que tñ erant vxoꝛes
dauid.nõ.n. habebat
cõcubinas ad exercẽ⸗
dum adulterium.
v ¶ Qua cũ ⁊c. da
nõ erat eoꝝ vxoꝛ. et
iõ talis ↄcubit erat

abuſus. uel qꝛ vteba/

tur ea ↄcubitu in
rali. x¶Et ibi coꝛ
ruit.tũ da erat nimij

afflicta: tũ etiã ex ve-
recũdia. ua cũ
efſet igreſſus. Hic de/

ſcribit᷑ facti diuulga/
tio cũ dꝛ: 3 ¶ Arri⸗
puit gladiũ ⁊c. Erãt
enim. xij. tribus pᷣter
tribũ leui.tribus aũt

manaſſe erat diuiſa

in duas ꝑtes:quaruʒ
vna erat vltra ioꝛda-
neʒ:alia citra: ⁊ ſic ꝓ

illa tribu fecit duas

partes: aliter nõ fuiſ/
ſet notificatum factũ
ſufficiẽter. pꝛo tribu

vero beniamin nõ fe

cit aliquã partem:qꝛ

nũcios per quos mi/

ſiſſet occidiſſent.neq;
pꝛo tribu leui:quia e
rat diſperſa per om-
nes tribus:⁊ ideo de/
nunciato facto alijs
tribubſufficient erat
denũciatũ tribui leui
7 iſit in oẽs teꝛ

minos iſrael.l. p nun
cios qͥ factũ et modũ

faciẽdi pplło explica-
bant. Cetera patent.

S

taq;. Pic ↄñter deſcribit᷑ peccan/
tiuʒ vaſtatio:vbi pꝛimo facti veritaj diſquiritur
ecundo iuſticie equitas requiritur:ibi Et miſe/
runt. Tertio iniqtas defenditur: ibi Qui noluerũt. Quar/
to iuſte inuaditur: ibi Ciroꝛum quoq; iſrael¶ Circa pꝛi-

Breſſi itaq;.

ſenex: ⁊ ait: Nolite fratres
nolite facẽ malum hoc:qꝛ
igreſſuſ ẽ hõ hoſpitiũ men
⁊æ ceſſate ab hac ſtulticia.
Haãabeo filiã virgineʒ. et h

hõ habet ↄcubinam:edu

cam eas ad vos ut hũiliei
eas ⁊ ueſtrã libidinẽ ↄplea
tis:tm̃ obſecro ne ſcel hoc
naturã opemini in uiruʒ
Nolebãt acgeſcere ſermo/⸗

nibꝰ illius. Qð cernẽs hõ

eduxit ad eos ↄcubinã ſu/
am:⁊ eis tradidit illudẽdã
Quã cũ tota nocti abuſi eſ
ſent: dimiſerũt eazʒ mane

Alt mulier recedẽtib tene/

bꝛis venit ad oſtiũ domus
vbi manebat dñs ſu:ẽt ibi
coꝛuit. Mane facto ſur/
rexit homo ⁊ aperuit oſti/
um ut ceptã explẽt viaʒ.⁊
ecceↄcubina eſ iacebat añ

oſtiũ ſparſis in limie mani

bus: Cui ille putãs eã ge/
ſcere loquebat᷑: Surge ut
ambulemꝰ. Qua nihil rñ/

dẽte intelligẽs ꝙ erat moꝛ
tua:tulit eã ⁊ ĩpoſuit aſino
reuerſuſq; ẽ in domũ ſuazʒ
Qũa cũ eẽt ingreſſus arri/
puit gladiũ:⁊ cadaueꝛ vxo
ris cũ oſſibꝰ ſuis in duode

cim ptes] ac fruſta ↄcidẽs:
miſit in oẽs termios iſrael
NQð cũ vidiſſent ſinguli cõ
clamabãt: Muũqᷓ; res talis
facta ẽ in iſrl ex eo die quo
aſcẽder̃t pres nr̃i ð egypto
vſq; in pñs tpᷣs:Ferte ſentẽ
tiã:⁊ ĩ ↄmune decernite ꝗd
facto opus ſit. ¶ Ca.xx.

XX.

mun dicitur: Egreſſi itaq; ſunt omnes. Sequitur.
b ¶ De dan vſq; berſabee. Hic expꝛimitur longitudo
terre iſrael:quia ciuitas dan eſt in termino eius aquilo

nari.⁊ berſabee in termino auſtrali. c
laad.in hoc expꝛimitur latitudo que
laagd que eſt vltra
ioꝛdanem:⁊ pꝛo⸗

Grẽeſſi itaq; ſunt oẽs

gregdti qſi vir vn d dan
vſq; bẽſabee èt fra galaad
ad dñm ĩ maſpha: omnès
quoqʒ anguli pploꝝ ẽt cũ/
cte tribiſrl ĩ cccliaʒ ppli ði
ↄuenefr̃t q̃dragita miliũ pe
ditũ pugtoꝝ. Mec latuit ſi-

lios beniamin ꝙ aſcẽdiſſẽt

filij irrl in maſpha. Interro
gatuſq; leuita marit mulie
ris intfecte quõ tãtũ ſcelłꝰp/
petratũ eẽt:reſpondit: AVe/
ni in gabaa beniamin cuʒ
vxoꝛe mea:illucq; diuerti.
Et ecce hoiĩes ciuitatiſ illi
circũdeder̃t nocte domũ ĩ
q̃ manebã volẽtes me occi
dẽe:⁊ uxoꝛẽ meã incredibili
furoꝛe libidinis vexãtes:ð
niq; mõtua c.Quã ãreptã
I fruſta ↄcidi:miſiq; ꝑteſ in
oẽs kmios poſſeſſ iõls vre
qꝛ nůnq; tãtũ nephas ⁊ tã
grãde piaculũl ſcm̃ ẽ ĩ iſrl.
Adeſtiſ oẽs filij iirl: ðcerni
te ꝗd facẽ ðbeaſ. Stanſq;
oĩs ppls ⁊ quaſi vni hoĩs
ßmòe rñdit:l Noõn recede
mꝰ ĩ tabuacula nr̃a:nec ſuã
qſq; itrabit domũ ſʒ hoc ꝗ
gabaa ĩ cõe faciem. Decẽ
viri elegãt e cẽtũ ex oĩb tri
bub iſrl ⁊ cẽtũ de mille et
mille de decẽ milib ut cõ⸗
poꝛtẽt exercitui cibaria: et
poſſim puãre gabaa bẽ
iami:⁊ reddẽ ei ꝓ ſcelẽ qðᷣ
meret᷑.Cõuenitq; vniũſus
iſrael ad ciuitatẽ qſi hqͥ vn
eadẽ mente vnoq; cõſilio

filij iſrl:⁊ parier con/

. Et terra ga⸗/
incipit a terra ga

tenditur vſq; ad
mare mediterra⸗
ncum. d QOẽs

quoq; anguli po

puloꝝ.hebꝛei di

cunt:domini po/

puloꝝ .i.capita*
nei in tribub' ⁊i
familijs.
e¶ Et cuũcte tribꝰ
iſrael. excepta tũ
tribu beniamin.
f¶ In eccleſiam
i. in cõgregatioe;

tũc.n.nõ fuerunt
congregati ĩ ſy'lo
vbi erat domus

dei: ſed i maſpha
g (Inerogatuſ⸗

q; leuita.qꝛ non
debet pꝛocedi ad

punitionem tãati
facti abſq; diſaſi⸗
tione diligenti.
h ¶ Reſpodit ve

ni in gabaa. mo

expꝛeſſo capittu/
lo pꝛecedenti.
¶ Uolentes me
occidere.niſi eis
tradereʒ vxoꝛem
meam Fm dictuʒ
ioſephi.vel:
¶ Uolẽtes me
occidere.affligen
do me carnali cõ
cubitu ⁊ nepha/
rio:ſim dictũ alio
rum. k Nuqꝙ;
tantuʒ nephas:⁊
tam ⁊c.] Piacu/
luʒ dicit a pio pi⸗
as qð ſignificat
purgare.vñ dicit
piaculũ q̃ſi factũ
nullo mo abſq;
purgatione pene
trãſeũduũ. Scien/
dũ tñ ꝙ leuita nõ
ſolũ factũ retulit
ſed etiã teſtib ꝓ⸗
bauit. ſ. ꝑ ſeruuʒ
quẽ hẽbat ĩ comi
tiua:⁊ ꝑ ſenẽ qͥ re

cepat eos hoſpitio ⁊ familiã ep:alit ñ eẽt ꝓcedẽqũ fi

lios beniami ad bellũ ad dem vny hois. I ¶ Staſq;
Quaſi vnc.i.cõ

+☛

oĩs ppls.ex admiratõe facti. m

corditer ⁊ ſine retractatione ⁊ dilatione.Ideo ſubdit᷑:

n ¶non recedeni in tabernacula ⁊c Ceia patẽt in l̃ĩa

fetiuſt
nimis⸗
Pmntſite
1Ader
ungi⸗
eonen
miche⸗
tigerari⸗

bothin

r.
d
gul,
nagr
ng
Ml
1do⸗
n
ent
0
Wh⸗
uid,
cyr
Gerij

Lnd
Pun
nn.
in
oe
mmn
niſſh⸗
don
h
orl
Genn
octin.
min
pdicſt
nn.
Wrrr
1u. n
nti
vne
ias
en
;
.
E
M
mtnch
1nobe
digitlo

rũt in gabaa ut il

s „ „ „„ 5„ „„
o(Et milerũt.· Hic ↄſequẽter iuſticie equiras requir
videlicet ut actoꝛes ſceleris tradant᷑ cà o? p¶ Qur ta

tũ nephas ⁊c.]. q.d. nullo mo debetis ſuſtinere actoꝛej

tanti mali: ideo ſbᷣdit᷑: q

adite c. auferatur

malũ de iſrl.qꝛ experimẽto didicerãt ꝙ ꝓ flagitio vn

uel paucoꝝ infoꝛ
tunium veniebat

ſup totũ pplm ſi

cut dictũ fuit Jo/

noluerũt. Hic cõ⸗

ſequeni iniquita)

pꝓpterue defendit᷑:
qð notat cũ ſpᷣdi/
Couene

lis ferrẽt auxiliuʒ

⁊c̃.Inuẽtiq; ſunt
c In hebꝛeo ha
bert.xxvj. milia. ?

èμ miſerũt nũcios ad oẽem

ſue vij. ð peccato
achag.

videt᷑ hic lr̃a nfa

coꝛꝛupta ꝑ aliqs

coꝛꝛectoꝛes: q ex
hoc ꝙ infra eodẽ
capłlo ↄnũerat᷑ vi
ri de beniamin:qͥᷣ

cecider᷑̃t in pꝛelio

tribũ beniamin ꝗ dicerẽt
Cur tãtũ nephas ĩ vobis
reptũ ẽ:. Tradite hoĩes ð

gabaa ꝗ hoc flagitiũ ppe
trar̃t ut moꝛiant᷑: et aufera

tur malũ ð iſrł.Qui nolu/

erũt fratrũ ſuoꝝ filioꝝ iſrł
audire mãdatũ:ſj ex cũci
yrbib q ſoꝛtis ſue erãt cõ
lienerunt in gabaa ut illis

ferrẽt auxiliũ ⁊ Zð vniuerſũ

pplin iſrl dimicarẽt. Inuẽ
tiqʒ ſũt vigintiqnq; milia

de beniamin educẽtium

inueniunt᷑ tantuzʒ

xxv. milia atq;

ſexcẽti viri q fu-

gerũt: ꝓpt᷑ qð ab
iſto numero ſub/
traxerũt mille ex
ignoꝛãtia hebꝛai

ce veritatis.

t ſic fudis ⁊c̃.
ocutio ẽ ipboli⸗
ca ad expmẽduʒ
excellentia artis
füdibalarie ĩ ipᷣis
Siẽ aliqñ dẽ:to/
ta ciuitas currit
ad tale ſpectaculũ
cũ tñ aliquando

gladiuʒ pꝛet᷑ habitatoꝛes

gabaa:q ſeptingẽeti erãt vi/

ri foꝛtiſſimi ita ſiniſtra ut

dextra pᷣliãtes: &t ſic fũdis
lapides ad certuʒ iaciẽtes

pcutere: nequaq; ĩ alte
ram ptẽ icł lapidis defer/

ret. Airòꝝ quoq; iſr! abſ-
qʒ filiſs beniamin inuenta

maioꝛ ꝑs remane
at. v¶iroꝛu
uoq; ürł. Hic cõ

equent᷑ cõtũacia
iuſte inuadit᷑ per
bellũ aptũ:vbi pᷣ
mo repᷣmit ſuper⸗
bia. ⁊ ſecũdo con
fũdit᷑ ↄtũacia:ibi
uãobꝛc. Circa

pꝛimũ ſciendũ ꝓꝓ

licet filij iſrl habe
rẽt iuſtũ bellũ:tñ *
nimis ↄfidebãt in ſua mltitudine ⁊ foꝛ

ſũt quad ragita milia edu/
centiũ gladios ⁊ paratoꝝ

ad pugnã:ꝗ ſurgẽtes vene

rũt in domũ dei: hoc ẽ in
ſylo:ↄſuluerũtq; dñʒ atq;
dixerũt:Quis erit in exer

citu nr̃o pᷣnceps certamis
3 filios beniamin:Quibꝰ

rñdit dñs: Judas ſit dux
ueſter. Statiqʒ filij iſr:ł ſur

gẽtes mane caſtrametati

ſũt iuxta gabaa:⁊ inde ꝓ/

cedentes ad pugnã õ ben/

iamin:urbẽ oppugnare ce
perũt. Egreſſiq; filij ben/

pmiſit eos bis in pꝛincipio debellari:ut humiliarentur
ad deum recurrerent magis cõfidentes de virtute di
uina ꝙ; de ſua.hebꝛei autem dicũt ꝙ iſtud cõtingit eis
eo ꝙ negligentes erant de punitione idolatrie ĩ domo

miche ⁊ in tribu filioꝛum dan:quod quidem factũ cõo

tigerat immediate ante iſtud:ut dicunt hebꝛei:⁊ fuerat

notoꝛium: pꝛopter quod filij iſracl tencbantur illud

coꝛꝛigere quia fuit ita graue ⁊ grauius iſto: ſicut ⁊ cõomu⸗
nitas populi iſrael voluit ire ad pꝛelium contra ruben et

gad ⁊ dimidiam tribũ manaſſe:eo ꝙ credebant eos cdifi/
caſſe altare ſacrilegũ:ut habetur Joſue.xxij. Sat cõueniẽ

iamin de gabaa occiderũt
de filijs iſr! die illo viginti
duo milia viroꝝ. Rurſuʒ
filij iſrl ⁊ foꝛtitudine ⁊ nu/

mero ↄſidẽtes in eodem
loco in quo pᷣus certauer̃t
aciẽ direxerui:ita tñ ut pꝛi

us aſcederẽt ⁊ flerẽt coꝛã
dño vſq; ad noctẽ:cõſule/

rentq; eũ ⁊ dicerẽt:Debe
mus vltra ꝓcedere ad di-
micãdũ õ filios beniamin

fratres nros an nõ: Qui/-
bus ille rñdit: Aſcẽdite ad
eoſ:⁊ inite certamẽ.Cũq;

filij iſr altera die g̊ filios

beniamin ad pᷣliũ ꝓceſſiſ/

ſent: eruper̃t filij beniami

de poꝛtis gabaa: ⁊ occur/

rentes eis tãta in illos ce/
de bachati ſũt:ut deceʒ et
octo milia viroꝝ educen

tium gladiũ pꝓſternerent.

Quãobrem dẽs filij iſrl ve

nerũt in domũ dei: ſe/
dentes flebãt coꝛã dño. Je

iunauerũtq; die illo uſqʒ

ad ueſpam: ⁊ obtulerũt ei
holocauſta atq; paciſicas
victimas: ⁊ ſup ſtatu ſuo ĩ/

terrogauerunt. Eò tpe ibi
erat arca federl dñi èt phi/

nees ful eleacari filij aarõ

pꝛepoſitus don. Conſu/

lůerũt igitur dñũm atq; di/

xerũt:Exire vltra debemꝰ
ad pugnã ̊ filioſ beniamĩ
fratreſ nr̃os:an geſcẽ:Qui
b ait dñs: Aſcedite:Cras

.q.n. tradã eos in man vr̃as

titudine :iõ dĩs b ¶ EZo tempoꝛe ibi erat arca domi

ſylo:non

agtet vſqs ibi:
eluche ſit dux veſter
ideſt trib iuda ſit pᷣn

ter poteſt dici ꝙ vtrũq; dictoꝝ ſuit in cauſa debellatiois

populi iſrael ꝑ filios
beniamin in pncipio
ut ſic peccatum pᷣmũ
pꝛius puniret᷑ q; ſecũ
duʒ. His dictis venia
mus ad litteram que

cipalis ⁊ pꝛima:⁊ ille
qui eſt capitaneus in

illa tribu ſit dux exer
citus. y ¶ Rurſum

filij iſrael c.] Ex q

quo patʒ quod ſupꝛa
dictum eſt ꝙ nimis pᷣ
ſumebant de ſeipſis
ratione multitudinij

7 ſoꝛtitudinis. Cete-

ra patent in littera.

3 uamobrez. Hic

conſequenter confun

ditur cõtumacia:vbi

pꝛimo deſcribitur fili

oꝛum iſrael humilia

tio: ⁊ ſecundo filioꝝ
beniamin confuſio:
ibi:Poſuer̃tq;.Circa

pꝛimuz dicitur:
5 Quamobeen id-
pꝛopter caſuʒ ſuo/

rum pꝛecedentem.

a ¶ Omines filij iſrael

venerunt ⁊c. Utruʒ
autem venerunt in ſy
lo:vel vtrum domuj
dei hic vocatur arca
teſtamenti ⁊ taberna
culum que aliquãdo
poꝛtabantur ad exer/
citum:ut habetur pꝛi
mo regum.iiij.ca.nõ
habetur expꝛeſſe: ve⸗
rũtamen ſatis videt᷑

ꝙ conuenerunt in ſy⸗

lo quia ciuita gabaa
quam oppugnabant

non eſt longe a ſylo

ſed ſatis pꝛope:ita ꝙ
poterant illuc ſatis
conuenienter accede-

re abſq; arce ⁊ taber/

naculi tranſlatione:

mini. qð autẽ ſubditur in
in hebꝛeo ſed ſubintelligitur quia arca non

fuit tranſpoꝛtata ad exercitum: veruntamen vbicunq; e-
rat arca cum qua traſferebatur tabernaculum 2 altare
holocauſtoꝛuʒ poterat ibi ſacriſicium fieri. c (Et phi/
nees filius eleacari filij agron erat pꝛepoſitus dom:ideſft
ſummus ſacerdos. ð ¶Lonſuluerunt igitur dominuʒ.

per ipſum phinees. Cetera patent.

e ¶ Poſueruntq;. Hic .
conſequenter deſcri

bit filioꝛuum benia/
min confutatio.iuſtũ

enim erat ꝙ eoꝛ con.

tumacia puniretur.⁊

quia littera videt᷑ in
tricata:eo ꝙ ſᷣm moꝰ

dum loquendi hebꝛa
icum ideʒ pluries ali⸗/
quibus interpoſitis
replicatur. Ad intelle
ctum ipſu ſciendũ ꝙ;
exercitus filioꝝ iſrael
fuit in tres ꝑtes diui⸗

ſus inequales tamen

vna pars fuit poſita
retro ciuitateʒ in inſi /
dijs:ut cũ filij benia⸗
min ciuitatem exirẽt
ipſi intrarent ⁊ ↄbu/
rerent ciuitatem atq;
occurrerent filüs be/
niamin ſi ð bello vel⸗

lent refugere ad ciuiꝰ

tatem. Alia pꝑs ĩ qua
erãt decẽ milia bella

toꝝ ante ciuitatẽ pꝛso
min ad bellũ:⁊ cũ fi

lij beniamin exiſſent

contra eos inceperüt

fugere verſus duaj ſe

mitas:ut ſic filij ben-

iamin eoſ inſequẽtes
a ciuitate ſe aliquãtu
lum elongarent: ⁊ ſic
daretur in inſidüjs la⸗
tentibus ſpaciũ intrã
di ciuitatem ⁊ cõbu⸗/
rendi:⁊ cum hoc filij

beniamin inciderent
in tertiam partem fi

lioꝝ: iſrael iqua crat
multitudo exercitus
ue erat iuxta duas
emitas pꝛedictas: et

ſic factum eſt. per tal?z

modum fuerunt de⸗
bellati filij beniamin
fere omnes trucida

ti: da erant inter ad/

uerſarios icluſi. Pis
dictis patet littera ſa
tis longa vſq; ibi:
¶ Et ſic factum eſt
c.Et ſequit᷑:
Remanſerunt ita

q; de oi numero ⁊cẽ.

ſᷣm auteʒ hebꝛaicam

veritatẽ de filij ben /
iamin erant.xxvj.mi

lia ⁊ cum hoc ſexcen/
ti viri de ciuitate ga

baa:ut ſupꝛa dem̃ eſt

⁊ ſic deficiũt mille.⁊

Poͤſuertqʒ filij iirł iſidias
p circuitũ urbis gabaa et
tertia uice ſicut ſemel ⁊ biſ
coõtra beniamin exercituʒ

ꝓduxerũt. Sʒ ⁊ filij beni/

amin audacter eruperunt
de ciuitate:⁊ fugiẽtes adu
ſarios longius pſecuti ſũt
ita ut vulnerarẽt ex eis ſic
pꝛimo die ⁊ ſecundo:⁊ ce

derẽt p duas ſemitas vᷣten

teſ terga:quaꝝ vna fereba
tur in bethel:⁊ altera ĩ ga
baa:atq; ꝓſternerẽt trigin
ta circit᷑ uiroſ. Putauerũt

eni ſolito eos moꝛe cedere
Qui fugã arte ſimulãtes ĩ

ierũt ↄſiliũ ut abſtraherẽt
eos de ciuitate:⁊ qualſi fu
giẽteſ ad ſupꝛadictas ſemi
tas pducerẽt. Oẽs itaq; fi

lij irrl ſurgẽtes de ſedibus
ſuis:tetẽderũt aciẽ in loco

ꝗq uocat᷑ baalthamar.inſi

die quoq; ꝗᷓ circa urbem

erãt:paulatiʒ ſe apire cepe

rũt:⁊ ab occidẽtali urbis

pte ꝓcedere:ſed ⁊ alia de/

cẽ milia uiroꝝ de uniuſo
iſrł habitatoꝛes urbis ad

certamina ꝓuocabãt: inz
uatũq; ẽ bellũ q̊ ſilios be
niamin:⁊ nõ intellexerũt

ꝙ ex oĩ pte illis inſtaret in
terit. Percuſſitq; eos do

minꝰ in cõſpectu filioꝝ iſrl
⁊ interſecerũt ex eiſ in illo

die vigintiqnq; milia ⁊ cẽ

tũ viros:oẽs bellatoꝛes et
educẽtes gladiũ.vFilij autẽ

beniamin cũ ſe inferioꝛes

eſſe vidiſſent: ceperũt fugẽ

Q5 cernẽtes filij iſrł dede

rũt eis ad fugiẽdũ locũ ut
ad pᷣparatas iſidias deue/
nirẽt quas iur̃ vrbẽ poſue
rãt. Qui cũ repente de lati

bulis ſurrexiſſent:⁊ benia

min terga cedẽtibꝰ daret:i
greſſi ſũt ciuitateʒ ⁊ pcuſſe
rũt eã ĩ oꝛe gladij. Signuʒ
autẽ dederant filij iſrł! his
quos ĩ iſidiiſ collocauerãt

ut poſtq; urbeʒ cepiſſent:
ignẽ accẽderẽt ut aſcẽdẽte
in altũ fumo captã urbez
demoõſtrarent. Qdð cũ cer

nerẽt filij iſrael in ipſo cer/
tamine poſiti:putauerunt
enim filij beniamin eos ſu
gere ⁊ inſtãtius pſeqᷓbant᷑
ceſis de exercitu eoꝝ trigi
ta viris ut viderunt quaſi

colũnam fumi de ciuitate

ↄſcẽdere. beniamĩ quoq;
reſpiciẽs retro:cũ captam
cernerẽt ciuitatẽ ⁊ flamas
in ſublime ferri:ꝗ pꝛius ſi
mulauerãt ſugã: vᷣſa facie
foꝛtius reſiſtebãt. Qð cũ

vidiſſent ſilij beniamin in iſ
fugã vᷣſi ſũt:⁊ ad viã deſer

ti ire ceperũt:illuc quoqʒ
eos aduerſarijs pſequẽti-
bus. Sed ⁊ hi ꝗ vrbẽ ſuc/
cenderãt occurrerunt eis:
atq; ita factũ ẽ: ut ex vtra⸗
qʒ pꝑte ab hoſtibus cederẽ
tur:nec erat vlla reqeſ mo
rientiũ. Ceciderũt atqʒ ꝓ/
ſtrati ſunt ad oꝛiẽtaleʒ pla/
gam urbiſ gabaa. Fuerũt

daiũt ꝗ in eodẽ loco interfe
cti ſũt decẽ ⁊ octo milia vi

roꝝ oẽs robuſtiſſimi pu/
gnatoꝛes. Qð cũ vidiſſẽt

ꝗ remãſerãt de beniamin

fugerunt in ſolitudinẽ:⁊ ꝑ
gebãt ad petrã cu voca/
bulũ ẽ rẽmon.In illa quo
qʒ fuga palãtes ⁊ ĩ diuerſa

tedẽtes occiderũt qnq; mi
lia viros. Et cũ vltra tede/

rẽt pſecuti ſũt eoſ:⁊ intfece
ft etiã alia duo milia:t ſic
factũ ẽ ut oẽſ ꝗ ceciderãt ð
beniamin ĩ diuſis lod eſſẽt
vigitiqnq; milia pugnato
res ad bella ꝓmptiſſimi.
Remanſert itaq; de omni

numero beniamin q eua

dere potuerant ⁊ fugere in

ſolitudinẽ ſexcenti viri: ſe

deruutqʒ; in petra remon
mẽſibus quatuoꝛ. Regreſ-

ſi aũt filij iſ rlòẽs reliquias

wꝙꝙ refugerũt ad ci

uitates alias de

ſoꝛte beniamin.

vnde venerant in

gabaa: ut ſupꝛa
habitũ eſt. homi ½

nes enim fugien/
tes de pꝛelio fugi/

unt ad diuerſa lo

ca: ſcõm ꝙ meli

poſſunt:⁊ in illis

ciuitatib fuerũt
interfecti cuʒ mu
lieribus ⁊ anima/

buaen hoc vide
tur per hoc quo
ſubdit: Re/

greſſi aut filn iſrl.

poſt victoꝛiaʒ in
campo habitam
mues relida,/

ciuitatis c7...)

1

che
nonisl⸗
noiui
Gr
Gran
figine
phak.
rauerant
lom. 1
cuaſeran
lerit a
fes aglie
llum eſt.
uina p⸗
geo no
viaggel
beniannt
ſipoſe
rutione
muliere
niamin
terfecte
tis min
batur.
bus te
iſtlode
me cu
pꝛece⸗
dixpifl
dame
vics:

lapio⸗
Nuumit
1. Aler
dleac. c
reilloqo
pꝛius era
tum. pel
ranſpoꝛ
dererci
hoꝛtatio⸗
ſuu ſitui.
catur
. Olui
voloczuſt
coꝛia habe
copaterent
beniamin
ſipate.
Nerut quis
cendite
uſn ſihe
diak eſ
nento ze,
balii d
tmenpopn
mumukpat
conſegente
loſandne
Abes Nen

*„
— .
. .— *
.* .
* —

gquoq;. Hic conſequenter deſcribitur tribus be
niamin diſſipate reparatio. Circa quã pꝛimo

dDeſcribitur affectus cõpaſſionis. Secũdo effectus repae

tionis ibi: Iccirco dixerunt. Circa pꝛimuʒ pꝛeponitur

nis:cum dicitur
urauerãt q̊q;

pha ⁊c. hoc iu⸗
rauerant ante bel 6
luma quia illi min uoꝛax flama ↄſũpſit.
euaſerant no pox raüeräͤt ([XN
cum eſſet lege de pba ⁊ dixerũt: Null’ nrjm
uina pꝛohibituʒ dabit filis beiamin de fili

—

ido nõ videbat abſuis uxoꝛẽ. ¶ Aener̃tqq
gia gualice ib oẽs ad domũ dei in ſylo:
n ehare. 2zipſpectu er ſedetes uſq;ʒ

ri poſſet per gene EH
rationẽ:quia oẽs ad ueſpaʒ léuauerũt vocec
mulieres tri'e be T magno vlulatu ceperüut
tis mirabile vide de⸗ iſrt factü . malum 8
batur: ꝙ vna tri in pplo tuo: ut hodie vna
bus tota de pplo tribus auferret᷑ ex nobis-
iſtk oeleret:maxi· Altera aũt die diluculo cõ
me cu hoc vnsů ſurgẽtes extruxerft altare
biriſſet: cras rra obtulerutq; ibi holocau-
dam eos in mam ſta ⁊ paciſicas victimas:ct
vfas: ut habetur dixerũt:Quis nõ aſcendit

caplo pᷣcedẽti: iõ
Asg⸗ 2„. „ ſn. * 6
ſubdit: b e tribub'iſrl⸗. Grandi. n. iura

uauerũt vocẽ ſuã . õü
⁊c̊ Altera autez Mẽto ſe ↄſtrinxerãt cũ eẽnt
die ⁊c. quia ſoꝝ- in maſpha: interſici eos ꝗ
te illõ qð erat ibi defuiſſẽt:lductiq;ʒ pnia filij
peius erat diſſiba ſſrł ſupꝑ fratre ſuo beniamĩ
tum. vel foꝛte qa 21 . e. „
tranſpoꝛtauerät ceperũt dicẽ: Ablata ẽ tri
ad exercitũ: ⁊ re bus vna ð iſił: unde vxo
poꝛtatio ad locuz reſ accipiẽt:Oẽs.n.in cõe
ſun e ſiuatio vo iurauim no daturos nos
(Obrlertqg ibi bis filias nr̃as. Iccircò di
Kner .pꝛo xXxerut: Quͤis ẽ ð vniuerſis
graꝝ actiõe ðd vi tribubus iſrłꝗ nõ aſcẽdit
croꝛia habita liz ad dñʒ i maſpha⸗ Et cce
ope iu inuẽti ſũt hitatoꝛes iabis

beniamin ſic dil⸗/ er 11 a
ſipate. d ¶ Et di galaad in illo exercitu nõ

xerũt quis nõ aſ· fffuiſſe.] Eô quoqʒ tẽpoꝛe
cendit ⁊c. cuius cũ eẽnt in ſylo nulłex eis

dicit: e ¶ Gran
di enim ſe iura/
mento ⁊c. eo ꝙ
bellũ cõtra filios beniamin pertinebat ad totã ↄmuni
