mody veniẽdi ad virtutẽ ſeu ad oꝑa virtuoſa ẽ:cũ quis
imitari intendit diuinã bonitatẽ ſeu ſanctitatẽ quatuzʒ
humana fragilitas ꝑmittit:qᷓ; cũ qs ex recognitione bñ

ficij ꝑcepti ad hoc inducit:ſicut maioꝛ ẽ ꝑfectio ſeu bo
nitas diuina in ſe ↄſiderata q infinita ẽ: q; ſi ↄſideret᷑ ex
certo bñficio alicui ipenſo:qð ſemp eſt finitũ vñ hoc di
ctum:Sancti eſtote ⁊c.nõ videt᷑ itelligẽdũ ut concluſio
p̃dictoꝝe put poſtillatoꝛ dicit:ſed magis ut ßambulum
ſequẽtiũ.nõ eni ſolũ in hoc pᷣambulo exhoꝛtat᷑ ad ſepa
tionẽ ab oibꝰ imũdicijs ſeu turpitudinib coꝛpoꝛalibus
q̃ in pᷣcedẽti capitulo tractãtur:ſed etiam ab ĩmũdicijs
ſpiritualibꝰ ⁊ intrinſecis:de qᷣb in hoc capitulo tractat
ut dictũ ẽ:⁊ io dicit:Qm̃ ego ſancxſũ dñs de veſter ⁊c
Sanctitas eni diuina no ſolũ ẽ a contagijs coꝛpoꝛalibꝰ
a qby etiã ſpũs maligni ſũt imunes:ſed etiã a ſpũalibuj
qbuſcũq;. Si aũt qrat᷑ q̃re inter pᷣdicta pᷣcepta in hoc
capitulo ↄtenta omittit᷑ p̃ceptum:Nõ mechaberis. Di
cendũ ꝙ i pcedẽti capitulo fuerũt multa ſi upaddita illi
pᷣcepto:ſimiliter ⁊ ifra in hoc capitulo q̃dã alia eidẽ ſu

peraddunt:iccirco hic nõ iterat᷑ cũ alijs. Pꝛecepta autẽ

de nõ ↄcupiſcẽdo rem ꝓximi tui ſatis icludũt in hoc pᷣ

f .e

dicit᷑: In hebꝛeo hẽ:videt᷑ eẽ addẽdũ.

as ⁊c.pꝛecipue pꝑtinet ad ceremonialia:ut ex ipſis ꝑpʒ:a expo

nant᷑ put in poſtilla. Si aũt q̃rit᷑ de oꝛdine hoꝝ pꝛeceptoꝝ

quare deuiat ab oꝛdine pᷣme traditõis:qꝛ ibi incipit a pꝛece
ptis oꝛdinãtibꝰ ad deũ:h̊ aũt de his q ꝑtinẽt ad ꝓximũ. di
cendũ ꝙ pᷣma traditio ſedt᷑ oꝛdine dignitatis:qꝛ illa qᷓ oꝛdi
nant ĩ deũ ſũt potioꝛa.in hac aũt ſecũda traditõne:qꝛ dile

ctionẽ pximi pᷣncipalit᷑ expmere intendebat:reſeruata expli

catione pꝛimi pᷣcepti charitatis: qð maius ⁊ ſũmũ pᷣceptũ
legis ẽ: ad vltimã explanatoem legis.ſ.in Deut.vj.qũ iam
auditoꝛes erãt magis puecti:ſcriptura ſeqt᷑ oꝛdinem nr̃e co
gnitionis ſenſitiue ſcom quã pxim ẽ nobis magis nor qᷓ;

„

de': iuxta illud pme Jo.iiij. Qui nõ diligit pximũ ſuũ quẽ

videt:deũ quẽ nõ videt quo poõt diligẽ:⁊ io ppoſuit pmuʒ
pꝛeceptũ de obſequio parẽtũ ĩ q mr̃em añpoſuit pꝛi: eo ꝙ;

etiã ſcõᷣm nr̃am cognitionẽ mater pᷣmo ĩnoteſcit filio q; p:ꝛ

adiungit etiã huic pᷣcepto de cuſtodia ſabbatoꝝ:qð ptinet
ad pᷣcepta oꝛdinatia ĩ deũ:qꝛ ẽ pᷣceptũ affirmatiuũ:⁊ ſic ite
ratio incipit ab affirmatiuis.Letera aũt oꝛdinatur dinerſi
mode in qua oꝛdinis diuerſitate dat᷑ ddammodo itelligi
pluralitas pᷣceptoꝛum: ſm quã cuilibet eoꝝ obſeruantia
neceſſaria ẽ ad ſalutẽ:qꝛ ut Jacobi.ij.ca.Qui in vno deliq̃
rit fact ẽ oĩum re.introducit᷑ aũt iĩ hac iteratõe:Si imola
ueris hoſtiã pacificã dño.ut ſit placabilis ad oñdendũ ꝙ
act interioꝛ mẽtis de q̊ ĩ hac iteratõe poti itendebat qᷓ; in
pma traditione ẽ apud deũ pncipalit᷑ accept.vñ in hebꝛeo
habet᷑:Si imolaueris hoſtia pacificã dño ſit placabilis:⁊ ẽ
ſenſus ut ſit acceptabile obſequiũ deo:ſic ut nihil pᷣmittat᷑
de agendis circa ipſam:⁊ exemplificat de hoſtia pacifica q̃
minimũ locũ tenet in ſacrificijs inuẽdo ꝙ ſi de cerimonijs
aliqd obmittat᷑ totũ ẽ pphanũ.¶ Item in hoc ca.xix.ubi
¶ Additio ſecunda.
Vog in hebꝛeo vbi ĩ hoc loco dẽ ſcòᷣm Ra.ſa.Et
parata viro.ẽ vnũ vocabulũ obſcuʒꝝ qð ſᷣm Ra.
moy.gerũdeñ.ſignificat cõcubinã: ⁊ ſic ſcriptura
oqtur de acilla chananea q̃ eſt ãcilla alicup liberi hebꝛei:
cũ qͥ non õxit mr̃fimoniũ ſed ẽ ei ↄiuncta i ↄcubinatu:⁊ ſic
tales nõ icurrũt penã moꝛtis cũ nõ ſit ibi adulteriũ. vñ dẽ
Uapulabit ipſa.i.verberabit᷑:qꝛ nõ fuit libera:a ſic nõ ha⸗
bet vñ offerat ꝓ peccato ſuo.Uir vero ꝓ delicto ſuo offert
⁊c.ꝓut in poſtilla.¶¶ In eodẽ ca.vbi dẽ in poſtilla:Aufere
tis pꝛeputia eoꝝ:videtur eẽ addendum. (Radiri tertia.
AUoog in hebꝛeo hẽ in hoc loco:Pꝛeputiabitis pꝛe
putia eoꝝ.⁊ ẽ ſenſus ꝙ illi fruct ſũt imũdi ppter
rõnes i poſtilla allegatas:⁊ iõ reputãdi ſũt ſiẽ pꝛe
putia q̃ apud hebꝛeos refutãda ſũt tanq ſuꝑflua ⁊ inutilia
vñ ſeqt᷑: Poma q germinat imũda erũt vobis:exq̃ pʒ ꝙ ñ
auferebãt᷑ pᷣmi floꝛes ſeu gẽme ne erũperẽt in fruct:put dẽ
in poſtilla:ſed pmittebat creſcere:⁊ tñ eſus eoꝝ erat illicit
v. (¶ Replica coꝛrectoꝛij ↄtra burgenſren.

ſet de replicatõe pꝛeceptoꝝ: Burgñ. facit longam
.- igreſſionẽ: in qua pᷣmo repꝛobat ſanctum Tho.
cup dicta tñ in ꝓlogo ſui oꝑis firmit credit eẽ igne charita
tis examinata ⁊ naturalis rõnis dictamine multipliciter
purgata:hic tñ abijcit ⁊ ſepe poſtillatoꝛẽ redarguit ꝙ ali

L ¾Nca.xix.cũ poſtillatoꝛ bꝛeuit᷑ ⁊ clare ſe expediuii

qñ ex manifeſta rõne ea declinauit. Notat cõſequeni in ea

dem digreſſione poſtillatoꝛem aſſerens ꝙ exponat illud
dictum: Sancti eſtote quoniã ego ſanctus ſum:ut concluſi
onem pꝛedictoꝛum cum ſit pꝛeambulum ſequentiuʒ. Sed
apparet Burgeñ. non diligenter hic vidiſſe poſtillatoꝛem
non enim ponit illud:Sancti eſtote ꝓ concluſione:ſed po
ius pꝛo concluſionis pꝛincipio cauſa ⁊ ratione: ut patet
bene intuenti dicta poſtillatoꝛis. S

4

cepto de dilectione pximi in qͥ ↄſtituit finẽ huiuſmõi itera
tionis:finis eni pꝛecepti charitas ẽ: pma Timo.j.vñ ea que
ſequũt᷑:cũ dicit: Leges meas cuſtodite: Jumẽta tua nõ faci

4 –
”ͦ”cͤ

laui. r. Miben

ta ſũt ¶¶Ca. XX. uat maioꝛi pene.l. gehenne. Seck iſti volẽtes laluare di lnl. Aſigen
Ocut' eſt dñs: Supꝛa poſita ſũt CTa e doet uor dicut verbu ofi: Egec xvi: Si aut linnii .
pcepta oꝛdinatiua vite abſq; dtermanenenr impi egerit penitẽtiã.⁊ ſeqt.Omniñ inictatũ ſuax qs ie aii
. hic ead lierrno oi⸗ etirate atorſb eſtcè operat'ẽ nõ e ozaah ⸗ quo pʒ ꝙ nuls errars hic tgi
tione. Ratio aut hul/ oꝛ . eſt añ bñ opantke in vita pñti nõ poſſit expiari. c ¶¶¶ Succidaq; ipʒ ſepane.
ves facerebonos atuolos pot autẽ eſt qñ bñ oꝑant ex qo n vita pni mpollue n delaco e ſein
iuſticie:⁊ ideo S ſteritatẽ. t S
Pmili Perpta able⸗ api. xX. Qui doꝛmierit cũ nouerca oↄtaminauerit ſa ühunel
dererminalione pene H ſua:⁊ reuelauerit ignomini ctuariuʒ meum. nneſ
p hoc iſinuãs ꝙꝙ eent Ocuůtuſq; ẽ dominus ſua:⁊ reuelauerit ign nf Allibi ſacrifican⸗ niſi
adimplẽda ex amoꝛe 1 ad moyſen dicẽs: Hec am piis ſui:moꝛte moꝛiant do ꝙ ad ſanctua nſoud,
boni:ſʒ qꝛ nõ oẽs ſüt ris filijs iſrl. Hõ de ambo. Sanguis eoꝝ ſit ſu riũ meum: quaſi beüdcwaſ
xirtuoſi ſed auc re loquetis filiſs iſrl. . b eos. Sigs doꝛmierit cũ loo ſacrifici mei keinnnſ
ſpectiue:iõ replicauit filijs iſrł ⁊ de aduenis q ba pꝑ ſua: werag molamur: eler Stamnat wittt
Pcepta cũ deiminatõ bitãt ĩ iſrłiſiqis dederit de nuru ſua:vterq; Sãauis Acpolluerit eiel
ne pene ut ipfecti aa ſemine ſuo idolo moloch qꝛ ſcelus opati ſũt. Sãguis nomen ſanctum Uicniinie
adimplerét ſaltemn ti 2 oꝛiat᷑. Pplus tre eoxꝝ ſit ſuꝑ eoſ. Qui doꝛmi meum. ipſuʒ mo Pſertllinun
morepae o oe lceere o pohain erlt enz malenio con enn mes nilosn ulini
igit ponit᷑ dicta deter lapidabit eun: ⁊ ego pon , wterch oparénephas F Rruodſine ent ii
minatio: ſecundo de faciẽ meã ↄtra illum: ſt ucci neo: vte Por Sitſ. ſg gligens populus ifnuent uat
terminatonis rõ: ibi dãq; eũ de medio ppli ſui moꝛte moꝛiat. Sit angul terre. Ex quo pʒ iinnte
Auſtodite leges meas eo ꝙ dederit de ſemie ſuo eoꝛum ſupꝑ eos. Qui ſupꝛa ꝙ illi qui debent tuur röher
Tertio itenta conceu EO y b: et cõtaminauerit vxoꝛẽ filiã duxerit matrem coꝛrigere crimia lttligtpens
ſio:ibi Uir ſiue muli moloch: t cõtaminauerit : ſeel opal 6. Viuns ar ſinaiſfiaunt nn Catuan⸗
e. Circa pᷣmuʒ ponit ſanctuariũ meuʒ:ac pollue en: ſcel op . — ebit tientes reputank: lali ndero⸗
veenmiario eict r nit nomẽ ſãctũ meũ. Quod aebit cũ eis: nec pman eſtri eude penam in ſtciigiennis
nalem: ſecundo circa ſi negligẽs pplus tre ⁊ qᷓſi taãtũ nephas ĩ medio veſtti urrunt. Secun (däe
ſraſeidem⸗ Aui Pared wipiremm meu:di Qui cum iumẽto ⁊ pecoꝛe dus autem calus mens ditc̃
maledixerit pꝛi. ter. Parumpedes Hlt . ſeritmoꝛte moꝛiat᷑: pèc ponit cum dickk: ſeagerer poriif
tio circa ↄcupiſcibii? miſerit hominẽ ꝗ dedit de coiaſt moꝛi monar Hec d aue HH
ibi Si mechat. Cir ·ſemie ſuo moloch:nec vo quoqʒ occidite. Mulier q̃ Sclinausit ad ma Nord:aib
ama Ant luerit eũ occidẽ:ponã faciẽ ſit ncctbueri aullibe o Sa gos . 7 Hare ni mni
Ftale mbecs merſagpatemilumate formmäckcchco Sz ZxksA
fugiẽda. Dꝛim poni gnationẽ eũ:ſuccidamq;ʒ ⁊ guis eoꝝ ſit eſ 5. fili hic ſolum addit hoieſſalihin
cuͦ d: b ¶ Siqs de ſᷣm ⁊ oẽs ꝗ ↄſenſerũt ei: ut acceperit ſoꝛoꝛẽ ſua: uam pena:cumſſubdit pene tonnni.
derit de ſemine ſuo foꝛnicaret᷑ clum moloch de pis ſui vel filiã mr̃is ſue:et Interficiam illaz niſeſiͤelt
alo moloch hone eo ppli ſii. Ata que de pierit turpitudinẽ ed: ila & b Qui rhoc id i
orier eanem ant miedio ppl ſi. mia guc de ſpexerit fris ignomini maledixerit. hic Mer oj
loqt ſcriptura de mo linauerit ad magoſ⁊ 9¹0 B5 P bariã . ti ſunt coõſequenter poni nnat a tygb
loch iy de alijs idolis los:& foꝛnicata fuerit cũ eiſ am:nephariã rẽ 1n urcetenmihots in 4
nit ponã facie meã ↄtra eũ: ereuppllro cy penequatum d tuii
eacoere fnliigen n anein nortabätind e i ede
dicris rviij cap. um ſui. Sãactiſicamini ⁊ eſtote uelauerint ⁊ poꝛtabũti 4 bQuimaledt (anig
quia multi circa hoc ſancti:qꝛ ⁊ ego ſanci ſum tatẽ ſuã.Qui Coierit cũ m PCievatriibot z
crar clinati credeẽtes dñs de vẽ. Luſtodite p̃ce liere ĩ fluxu mẽſtruo: reue matni moꝛtemo lſi ctiaſ⸗
ꝙ ex tali pueroꝝ ob æ facite ea Ego lauerit turpitudinẽ ei:ipſa riatur. Nõ eſt tñ annini
latoe.ↄſeqrẽt pea dqc Pta mea 7 lacite ca. E , Herir Eonss inis intelligendum aWe
e.eqrer ge 5 Qui q; apuerit fontẽ ſanguinis intelligendum ꝙ ſa Chr
qd vellet. Ex bocaut dñs q ſanctiſico vos. Qui q; ap nt boye ne ervna maleglcll tuen
as dieik hic De ſemi maledixerit pii ſuo aut ma ſui:ter ſctetin am diney one aliquis incur urii
ne ſuo. qð impoꝛtat rri: moꝛte moꝛiat᷑. Patri dio ppli ſui.Turpitudineʒ vNpengziſtun: NN
bteee lidni matriq; q maledixerit: ſan matertere T amite tue non ſed quãdo fuerit aadetn c
doctdꝛee Deb:coꝛinm gunlebſit iup e Simecha diſcoopies. Qui hoc fece agſſuefact a ſerio aEnn
mõ idebito lĩ̃e initen guiſ ebſit ſup eũ.Si EE nn ſe fecerit nõ ioco „V.Wthen
tes ꝙ ſi aliquis varet tus gꝗs ſuerit cuʒ vxoꝛe alte rit: gnominem carmig ſue ſicut fuit declare nniiun
ẽs pueros ſuos idd rius ⁊ adulteriuʒ ppetraue nudauit: poꝛtabunt am tũ Exo.xx. abetno
lo moloch non ineur i i et iniquitatem ſuam. Qui co inechat. lkihtäigah
reret penaʒ pdictam rit cu ↄiuge ꝓximi ſui:moꝛ . cnm vxoꝛe patrui vel Pie coſequenter areiaſiif
ũ:qꝛ pꝑs icludit᷑ ĩ too quãtũ ad cocupi S
to: ⁊ io dans totum . .. . , cta ſũt: ſolu H5 üpſiali
dat ptẽ: tũ etiã quia dans totũ grauppeccat: ꝓpi qò ñ mi ſcibilẽ: ⁊ replicãt eadẽ Pcepta ſupt reaſin⸗ vſ; ibi bſ
nus ſed magis dʒ puniri: ⁊ i alij volẽtes coloꝛare dictuʒ p adgit᷑ dced nene:o19 aauerie ceff hẽat liberu hrleſe⸗
dictũ dixerũt ꝙ dans totũ ſemẽ idolo moloch ita graui k ¶ Pec q;; occidite.ñ qꝛ pe ne ex aſpectu tal aial ali Alimi'hoe
peccat ꝙ nõ por aliq pena expiari in vita pñti etiaʒ moꝛte arbitriũ ſʒ teſtemezerin 4 eri cũ mu. i flu. mẽ. * ndnen
Ct is ixerũt doctoꝛes non icurrit penã moꝛtis:qe reſer qiclinarẽt ad idẽ viciu. Qui coient ci ſl

i
hhii
. Müm
l helnt
E:
1 E
nomai
m hohne
s
licue
8 egrc
cb wru
ho
ommn.
r iun
N
ri ,
ce,
n bebel
D
vα
e
l
Enſnn
–
NI nſit
6 uin,

.
6
.
4

niie⸗
rupeng,⸗
ſalgr
ſutr i⸗
ienti
nin
ien,

„ —,,

4

+☛ —

¶ Weui.

Sequit: a ¶ Interficiẽt ambo.hoc ẽ itelligẽdũ qũ ali
quis ſciẽter mulierẽ mẽſtruatã cognouerit:⁊ fuerit de
hoc cõuict i iudicio. Si aũt eẽt occultũ:imũdus eſſet

ſeptẽ dieb: vt dictũ 6.8.
re patrui. Sequit: b⸗

expoit Ra. Sa.
dicẽs:ꝙ ſi tũc ha . „.
berẽt pueros:ſe auũcli ſui:⁊ fuelauẽit igno
palarent voes aure miniã cognatiõis ſue: poꝛ
bfent tũc nec ba tabũut ambo peccatuʒ ſuũ:
berẽt ð cetero: ſij Abſq; liberis moꝛiẽt. Qui
buati a deo:⁊ ſi duxerit vxoꝛẽ fratris ſui:rẽ
moꝛerẽt abſq; li facit illicitã:turpitudinẽ fra
eg. Ber ias. tris ſui fuelauit: abſq; filijs
ꝙ ſi ex tali matri erit. Cuſtodite leges meas
monio aliq puẽ?i atq; iudicia ⁊ facite ea:nẽ
naſcerent: illegtii ⁊ vos euomat terra quam
reditate: 1 iõ per lite äbulare i legitimis na
hoc ĩtelligit pnna tionũ q̊s ego expulſurꝰ ſuʒ
exhereditatonij. añ vos.Oia enim hec fece
Eode mo ervo rũt: ⁊ aboſatus ſ eas. Ao
(Luſtodite le bis ãt loquoꝛ:poſſidete ter
ges meas. hic cõ r eoꝝ:quã dabo vobis in
equẽter ponit᷑ p hẽditatẽ:terrã fluentẽ lacte
dicre determiati· 4 melle. Egò dñs deus ve/⸗

onis rõ: ad hoc
enĩ determiata ?ẽ
pena pꝛedictarũ

xv.ca. Qui coiẽit cũ vxo

ſter: ꝗ ſepaui vos a ceteris
pplis. Sèpate ergo ⁊ vos

traſareſſionũ: vt iumẽetuʒ mũdũ ab imũdo:
Hooe tüno; ⁊ auem mũdaʒ ab imũda.
trãſgreſſioe leg: Me polluatis aias vf as in

hoc ẽ qõ dẽ:

miablej. ecſio
lite abulare i legi
timis nationũ.i.

di ipaꝝ. Eg

oñ) de/ veſt .)
ꝑ ſignũ circũciſi-

onis ⁊ dationẽ le

gis. gl Sepate ergo 2 vos iumẽtũ mũdũ ab imũdo.
in hebꝛeo hẽtur: Beſtiã mũdã ab imũda.iumẽtuʒ eniʒ

pecoꝛ ⁊ auib:⁊ cũciis que

oolſle ⁊ voj eue mMouent in terra:⁊ q vo bis
mat tra.taq; abo oſtẽdi eẽ polluta.Erii ſan/

ctimihi:qꝛ ſcũs ego ſũ dñs
⁊ ſepaui vos a ceten pplis:

iritu ⁊ mõ viuẽ pt eſſetis mei. Air ſiũe mu

lier in gbus phuonicus vl

X

Xhac littera nõ habet᷑ ꝙ negligetes coꝛꝛigere cri⸗
mia eandẽ penã incurrat:ſed ſolũ ſi ſunt cõſentiẽ
tes:dicit᷑ eni in lr̃a:Succidãq; ipſum a oẽs qͥ con

ſenſerit.nõ eni dixit: Et oẽs qui neglexerint:ſʒ q cõſenſerĩt:

lbſq; liberis moꝛiẽt. quod ex quo pʒ ꝙ negligẽtes licet ſint dign

diuinatõis fuẽit ſpũs: moꝛ
te moꝛiãt: lapidibus obꝛu
ent eos. Sanguis eoꝛũ ſit
. XXI.

ſuper illos. (.
C( ri quoqʒ dominP ad
AImoyſen: Loãre ad ſa

2

cerdotes filios aaron:⁊ di

ces ad eos: Ne cõtaminer

ſacerdos ĩ moꝛiibus ciuiũ
ſuoꝛũ:niſi tm̃ in conſangui/

neis ac ꝓpinꝗs.i.ſupꝑ pꝛeʒ

⁊ matrẽ ⁊ filium ⁊ ſiliã: fra
treʒ quoq; ⁊ ſoꝛoꝛẽ vᷣgineʒ
que nõ eſt nupta viro: ſed
nec ĩ pᷣncipe populi ſui cõ
taminabit. Nèc radent ca/
put nec barbaʒ: neq; ĩ car
nibus ſuis faciẽt inciſuraſ.
Sancti erũt deo ſuo:et nõ
polluẽt nomẽ eius. Incèn
ſum enim dñi ⁊ panes dei
ſui offerũt: t ideo ſci erũt.
Scoꝛtũ ⁊ vile ꝓſtibulũ nõ

ducet vxoꝛẽ: nec eã qͥ repu

diata eſt a marito:qꝛ conſe
cral ẽ deo ſuo:⁊ panes ꝓ/

poſitõis offert.Sit ergo ſã

ct qꝛ ⁊ ego ſcũs ſũ dñi ꝗ ſã
ctiſico voſ. Sacerdot filia
ſi depheſa fuerit ĩ ſtupꝛo: ⁊
yviolauerit nomẽ patris ſui

i pena:nõ tamẽ eandẽ
penãa incurrunt ſicut
trãſgreſſoꝛes:niſi cuʒ
hoc ſint cõſentientej.

¶ In eodẽ capitulo

vbi dicit᷑ in poſtilla:
Qui maledixerit pa
tri ſuo vl matri moꝛ
te moꝛiat᷑ ⁊c̃.
dditio ſecunda.
Uog uauteʒ ex
vyna maledicti/
one pꝛis quis icurrat
penã capitalẽ: dictuʒ

fuit.S. in additoe ſuꝑ

Repli. coꝛꝛectoꝛij cõ/

tra Burgen.
cabatulo.xri5

mal edictione paritu
⁊ eꝰ pena vide ſupꝛa

Exo.xxj. (¶ Ca. XXI.
Ixit quoq; do
minus. Poſt
poſita ſũt pᷣcepta oꝛ-

dinatia vite qtuʒ ad
ad cõmunẽ ſtatũ:hic
ↄñter ponunt᷑ pᷣcepta

oꝛdiatiua vite qntuʒ

ad diuinũ cultũ:⁊ p/
mo ꝓtũ ad miniſtra-
tes: ſecũdo quãtũ ad
miniſtrata. capi. xxij.
Circa pꝛimũ oſtedit᷑
pꝛi mo dqd circa ſacer
dotes mioꝛes ſit obpᷣ/

uandũ: cðõo qd circa
ſacerdotẽ magnũ:ibi

dontifex. tertio qui
ſũt inepti ad ſacerdo/
tiũ: ibi Locutuſq; ẽ
dñs. Circa pᷣmũ inhi

bet ſacerdotibus mi

noꝛibus ne interſint

funeribus: niſi certarum perſonarum que in littera expꝛi-
muntur: 7 patet littera. Cauſa huius duplex eſt: vna ex

ꝓpꝛie acceptũ dꝛ q̃ſi iuuamẽtũ: qð.ſ.deſeruit hoĩ tãtũ
in laboꝛãdo:ſicut equus aſin a ſimilia:qᷓ oiĩa ſunt imũ
da ad eſum: ⁊ iõ diſtictio mũdi ab imũdo nõ hʒ hic lo
cũ. h ¶ Eritij mihi ſci.qꝛ ſi aialia mũda debẽt ſepari
ab imũdis:multo foꝛt hõ ꝗ eſt rõnalis creatura debʒ
ſeꝑari a peccatoꝛibus. i(¶ Uir ulier. hic ↄñter
ponit᷑ intẽta ↄcło:intẽtio eni pᷣncipalis q̃re determinate
ſũt pene ĩ caſibꝰ pᷣdicil:ẽ ad deſtructionẽ idolatrie ⁊ cir
cũſtãtiarũ eius:io finaliter ↄcludit᷑: k ¶ Uir ſiue mu⸗
lier in qui.phi. vel diui.ſu.ſpi.moꝛ.mo.non eſt ꝑ hoc
itelligẽdũ ꝙ ſi aliq fuerint arrepticij a demonib in eis
loquẽtib' abſq; ꝓcuratõe illoꝝ in ꝗbus ſũt tales ſpũs
mali:qꝛ tale qͥd ẽ penale ⁊ nõ culpabile. Si aũt ꝑ ꝓcu/⸗
ratõeʒ alicu hoc fuerit directe vel ĩdirecte ita ꝙ ſit ei
culpabile:tũc incurrit penã iſtã. 6 n caplo.xx.
vbi dẽ i poſtilla: Q ſi negligẽs ppls ire. Nack gena.

hoc quia contrahebant quandam imundiciam ſeu irregu
laritatem impedienteʒ eos ad tẽpus miniſterio tabernacli
a qua opoꝛtebat eos pꝛimo purgari: ⁊ ideo magij arceban
tur a funeribus ꝙᷓ; alij qui non habebant ſic miniſtrare in
tabernaculo. Secũda ratio ẽ: qꝛ ſacerdotes qui magis de-
bebãt hr̃e cognitionẽ de reſurrectiõe ſutura nõ decebat ita
lugere moꝛtuos ſiẽ cõem pplm. b¶ Nec radẽt caput c.
hoc expoſitũ eſt. . xix.ca.hic tamẽ replicat: qꝛ licet oẽs ad
hoc tenerent:ſpãliter tamẽ ſacerdotes qui debebãt eẽ alijs
mũdioꝛes:⁊ hoc ẽ qð ſpdit᷑: c¶ Incẽſu eni dñi.ſuꝑ altare
thymiamatl. OlIEt panes dei ſui offerũt.ſupꝑ mẽlaʒ ꝓpo
ſitõis. t iõ ſaneti erũt. i. ab imũdicijs magis elogati:
⁊ qꝛ vilitas vxoil redũdat i viꝝ cũ ſint vna caro: io ſbdit:
Scoꝛtũ ⁊ vile ꝓſtibulũ ñ ducʒ vxoꝛẽ.⁊ qꝛ ſilii ſtupꝝ filie
redũdat ĩ pꝛeʒ q eã dʒ cuſtodire: iõ ſedt᷑: ſ¶ Gacerdoi fi. ſi
depꝛehenia fuerit in ſtupꝛo.i.defloꝛata ipſa conſentiente.

¶Flãmis exuret. qꝛ filia ſacerdotiso

(Liber

eberet pollere ma⸗

ioꝛi mũdicia:iõ puniebat᷑ grauioꝛi pena. Alie autẽ virgieſ

dicto mõ defloꝛate nõ puniebant᷑ moꝛte: niſi eſſent viro al

fidate:vt dictũ fuit S. Exo.xxij.⁊ idẽ habet᷑ deutro.xxij. di
cit tũ Ra.Sa. ꝙ hocẽ intelligẽdũ de filia ſacerdotis mari

tata:vel ſalteʒ affida-
ta: ⁊ nõ de illa que ẽ
oĩo libera a viro. Sʒ

hoc videt᷑ cõtrarium

textui qui nullã facit
exceptionẽ. Itẽ ↄtra
intẽtionẽ legis:qa ſic
nõ eẽt differẽtia qtũ
ad hoc ini filiã ſacer
dotis: ⁊ filiaz homis
alterd: qꝛ filia cuiuſ-
cũq; maritata vel af
fidata ſi foꝛnicet᷑ de
bet lapidari ſᷣm legeʒ
dataʒ:deutro.xxij.et
exo.xxij.⁊ ita lex hec
de filia ſacerdot eſſet
ſuꝑflua: ideo pꝛima
hPotifex. hic cõ
ſequeter oñdit᷑ qd ob
Fuãdũ ſit circa ſacer/
dotẽ ſummũ cũ dẽ:
i ¶ Caput ſuũ nõ di⸗
ſcooꝑiet amouendo
cydari de capite ſuo
pꝛo luctu moꝛtui.
k QEt ad oẽm moꝛ-
tuũ nõ ingrediet᷑ oĩo.
qꝛ ſempꝑ debebat eſſe
parat miniſtrare co-

ram dño:⁊ iõ magis

arcebat᷑ a cõtagiõe ex
moꝛtuis ſacer
dotes. ¶Sup pꝛe

quoq; ⁊ mr̃e.ſi moꝛiant᷑. m

flammis exuret᷑. Pöntifex
id eſt ſacerdoſ maxim iter
fratres:ſup cuiꝰ caput fuſũ
ẽ vnctiõis oleũ:⁊ c manuſ
i ſacerdotio cõſecrate ſunt:
veſtituſq; ẽ ſcis veſtib: cꝗ
put ſuũ non diſcoopiet: ve
ſtimẽta nõ ſcidet:⁊ ãd oẽm
moꝛtuũ nõ igrediet᷑ oĩno.
Sup pĩe quoqʒ ſuo ⁊ mf̃e
non contamĩabit᷑: nec egre

diet᷑ de ſcis: ne polluat ſan

ctuariũ dñi: ꝗa oleũ ſcẽ vn
ctiõis dei ſui ſuꝑ eũ ẽ:Ego

dñs. Virginẽ ducet vxoꝛẽ.

Viduaʒ aũt ⁊ repudiatã ⁊
ſoꝛdidã atq; meretricẽ nõ

accipiet:ſʒ puellã dè popu

lo ſuo:nẽ cõmiſceat ſtirpeʒ

generis ſui vulgo gẽtis ſue
ga ego dñs qui ſciſico eũ.

Locutuſq; ẽ dñs ad moy
ſen dicẽs: Loq̃re ad aarõ:
Homo de ſemine tuo ꝑ fa

¶ nõ ↄtamiabit iſte due pſo

ne ſunt hic expᷣſſe ad maioꝛẽ declarationẽ dicti:qꝛ ſi no de
bebat cõtamiari i moꝛte pꝛis ⁊ mr̃is:

lus debebat

milias qui bũerit maculaʒ

igeſt auarus:cũ ſit officiũ largitoꝛis. Habẽs iugeʒ ſca/

petiginẽ.i.ſcabiẽ ſiccam que ſine doloꝛe coꝛpoꝛis coꝛp
fedat ⁊ defoꝛmat.Et idẽ eſt iudiciũ de alijs defoꝛmita⸗

tibus notabilibus ꝓpter quas reddit homo cõtempti .

bilis alijs: iõ ſubdiiur: Omnis qui hũerit macula c.
2 pʒ. V¶ Veſcet᷑ tñ de panibus qꝗ offerunt. hoc dĩ ad

differẽtiã panuʒ
poſitiõis ꝗᷣ ſie
non offeret panes deo ſuo gde luden
niniſteri rat licitũ
nec accede 4 miniſteriuz eis comedere niſſi
eius.Si cecus fuerit:ſi claau ſolij ſacerdotib?
dus:ſi vł paruo vl grãdi æ? ceta patẽt. Mo/
toꝛto naſo:ſi fracto pede:ſi ralit ſacerdotali
manu: ſi gibbůs: ſi ipp:ſi offico ect it
albuginẽ bñs ĩ oculo: ſi ů Re ecl cj imer⸗
. EeE, g: cu lacer
gem ſcabieʒ: ſi ſpẽtiginem dotiũ ſit officiuʒ
in coꝛpoꝛe: vel hernioſus: doctoꝛis. Qlaucd
oĩs qui hũerit maculaʒ de ideſt iniuſtus:qꝛ
1. augen & eſt officiu diffini
ſemie aaron ſacerdotis:nõ ſſci⸗
AIE to in foꝛo cõſciꝭ
accedet offerre hoſtias do &ctie. Naſo defoꝰ
mino:nec panes deo ſuo. mis i:qdiſcretus:·
Aſcetur tamen panibus q⸗ eſ eio
qui offeruntur in ſanctua ſepia. Fractus pe
rio: ita dũtaxat vt intra ve de.i. ineptus ad
lum nõ ingrediatur:nec ac gradiẽdu in via
cedat ad altare q maculaz mop: ge ſecacdo
habet:⁊ contaminare non og. Wamenol.
debet ſanctuariuʒ meum. ſpotẽs opari vir⸗
Ego dominus qui ſanctiſi tuoſe:cuʒ ſit offi⸗
co eos. Locutus eſt ergo ci cultogin v⸗
moyſes ad aarõ ⁊ ad filioſ gen ſupbus: c
eius ⁊ ad oẽm iſrael: cũcta ſit officiuʒ exem
que ſibi ſuerãt impata. platoi. Lippy.i.
“ vidẽs obſcure in
ptinẽtib ad ſalu

tem:cũ ſit officium ductoꝛis. Habẽs albuginẽ ĩ oculo.

biẽ.i. caſtrimargia: cũ ſit officiũ pꝛedicatoꝛ:cuius ẽ ca-

vitare talẽ cõtamiationẽ in aljs. n ¶ Nec egrediet᷑ ð ſanꝰ
ctis. etiã a longe ſequẽdo feretrũ:⁊ qꝛ vir ⁊ vxoꝛ ſunt vna
caro iõ ſubdit: Uirginẽ ducet vxoꝛẽ ⁊c.ſeqt: o ¶ De po/

pulo ſuo.qð fuit inſtitutũ a pncipio: tñ fuit ↄceſſuʒ vt poſ
ſet accipe vxoꝛẽ de ſtirpe regia:⁊ hoc ꝓpter nobilitatẽ gene
ris: ⁊ vt rex qᷣ pᷣeſſʒ in tẽpalibuj:⁊ ſũmus ſacerdos qͥ peſſʒ

ſpiritualibꝰ:eẽnt magis cõcoꝛdes:qð faciebat ad bonũ re

gimẽ populi:⁊ vt reges ꝑ familiaritatẽ ſacerdotũ eẽnt ma
gis edocti de lege diuina:⁊ talis cõiunctio vẽ ↄcedi ꝑ hoc
qð ſubdit᷑: p ¶ Nec cõmiſceat ſtirpẽ generis ſui vulgo gẽ
tis ſue.i.cõibus de populo: ⁊ ꝑ hoc vẽ ↄcedi cõmixtio cuʒ
ſtirpe regia. Sciendũ autẽ ꝙ pᷣdicta que ſpaliter ſunt oꝛdi/⸗
nata circa ſacerdotes: ⁊ potiſſime circa ſacerdoteʒ magnũ

ſtigare coꝛpus ſuũ ⁊ in ſuitutẽ redigere.Habẽs ĩpetigi

nẽ.i.luxuriã:cũ ſit officiũ cõſecratiois agni imaculati.

Hernioſus.i.rupt vel põderoſus.i.ad trena affectuo/

ſus:cũ ſit officiu genitoꝛis:qꝛ habet gignere filios ſpiri
tuales ĩ eccia derena⸗ 1
ginẽ ducet vxoꝛẽ. ſequit᷑:De pplo ſuo ⁊c.¶ Additio.
ſacerdotali vł leuitico tm:ſʒ ſufficit ꝙ ſit ð po
lo iſraelitico. Nũqᷓ;.n. vt credo legit᷑ fuiſſe p/
hibitü ſũmo ſa

cũ muliere ð qcũq; tribu:oũ tñ eẽt vᷣgo:⁊ nõ eẽt vidua

ad eoꝝ excellentiã hoc fuit vt haberent a populo ĩ maioꝛi vꝑ oꝛdida ſeu fpudiata.O. aũt ſbdit᷑ in lr̃a nfa: Nõ cõ

reuerẽtia:qꝛ hoc redũdabat ĩ honoꝛẽ cult diuini. q Co

miſceat ſtirpẽ gener ſui vulgo gentis ſue.in hebꝛeo ha

cutuſq; eſt dñs.hic oñter oñditur qᷣ debeãt reputari inepti bet᷑: Nõ polluat.ſ.qui intelligeret polluef̃ ſi cõmiſceret

ad ſacerdotiũ:licet ſint de ſemieaaron:cũ dicit᷑: r ꝓ Qui
habuerit maculã.i.notabilẽ defoꝛmitatẽ: ⁊ hoc fuit oꝛdia
tũ qꝛ tales homies vident᷑ cõtemptibiles: ne ex hoc vileſce
ret ſacerdotale officiũ: imüt iſte defoꝛmitates magiſ
in ꝑticulari cũ dicit᷑: ed Slerus fuerit ⁊c. ⁊ pʒ lr̃a vſq;
ibi: t¶ Si gibbus.i.gibboſus in pectoꝛe vel in doꝛſo.

v ¶ Si iugem ſcabiẽ.i.cõtinuã vel pungentẽ. x¶ Si im

.

alicui pᷣdictaꝝ ſibi ꝓhibitarũ.¶ Replica. coꝛrectoꝛi
caplo.xxj. Burgeñ. ponit 65 Burgenſẽ.

q̃ndã extoꝛtã ſniam illo dicti: Ducet vxoꝛẽ ð

aad ſuo.opponẽs ſe cõi ſnie oiuʒ doctoꝝ no

ſtroꝝ dicẽtiũ tribꝰ leni ⁊ iuda ↄiũctas:⁊ neutrã illaruʒ

—

ibuu vxoꝛibus plebeoꝝ piungi ⁊ ecouerſo:⁊ puto ſi oli

Burgeñ. hic no foꝛe credẽdũ ) ſniam cõem oium.

n caplo. xxj. vbi dẽ i poſtilla:ir/
Nboc ꝙ dẽ: de pplo ſuo.nõ ĩtelligit᷑ ð genere
oti vt Zheret cũ aliqᷓ ð alia ibu qcũu/

q;: ſic etiã nec fuiſſʒ diſpẽſatũ ſeu ↄceſſũ vt accipet vxo
rẽ ð ſtirpe regia:qꝛ idifferent᷑ poterãt mr̃imoniu ohere

Abewscn
nisipdreuen
mcblwsdi
fumey eg
quliteraun
Hutalalionh
Nh eculte
ſriiſuoti
Matltbinr
Nrmuc
Glepraneehn
Mhinn obland
Wwimaiori ren
ſitia. Katio aun
ſhurglisfuit:
hboc deſinab
rpqollbetn
iulnitalus a⸗
Npdezeuchart

ſſeltn penſo⸗

nſtclsn müce
Wepponenuur⸗
Glinmuſantpt
S
homen, wu
dlici

betgimimn

Sn

.„
.
1
–
. Z

uii deſcripta ſut pꝛe
KZ ni cultus oꝛ Rmigr ates: Hic oñter * diuini cſuus k
rt quid ſit obſe ma tũ ad miſtr nũt pcepta diui Omnis alieni
diüin ſers obſeruandũ cir ata. Et pꝛimo oñditur accipitur alieni gena non comed
⸗ erẽda: ibi Lo ca iã oblata. ſcõo qui ſiditur ceptis ali ienigena omnis qui et de ſanctificati
nche neſtons. itio ad õ Belialh poſtenenperſſi. 10 kmine Waroter
aͤ 1 1 . . oep
wend tia ncnctiue ill O 4 Caplzʒ. XXII. dia R 7d nc eing. non eſt ð ge
6 Lir i. Zchtuſq dus al Gt ceptamen vr i bia trenk merine
. ca . dſis ad 2 ga mea arius qu .
ponit minhpler, ad as oyſẽ dicẽs: Lo aue 1cest pcto: 7 morläm ſis mertede ee⸗ ſr uir
M pceptũ:ſcõo trã aarõ ⁊ ad fili Loquer ctuari ⁊ moꝛiãtur i ſan/ iſti non ſũ rdoti: qꝛ
tũ: ſcöo traſ/ ad aaro 74 filios ei ario cu 1— non ſüt ſui iuri
n is mediũ at a 4 cu pollucrint! u lls.
i Nlu ibi Qui anai ſnr ſead ↄſecrata ſũt o dis a ſcifico nii emerit 1 —
g mil Snnene t. Ego dñs. Di ißi of mercẽari ñ acerdotis ét tusan rit.i. ſenu na
u an Snlan⸗ 34 poſteros Bi coſ Zcza ton ex eis. ercote od r
n dſin videlicʒ lepꝛo 6 q acceſſerit ð DOmis q vernacul olſ emerit ⁊ comedent ex eis. qui
mutra ſus: ſeminifluus: deaã erit ð ſtirpe ufſa rit:l naculus dom ei n ach g e⸗
do deee e us: dea q ſe unpeuna rit:hi comedẽ m' eb fue m res ißt
o. miün immüdus ex eſu tulerut filij iſrl dño ĩ 00 lia ſacerdot᷑ cui xeis. Si fi filia ſacerd v ¶Si
w n alien n n nſno ibu⸗ coraz on 6 ulo nupta — AN Zt bi dlicni gu non
Nin fili mercenari: o ſũ dñs. Homoͤ ð o. fſcificata ſũt ⁊ 8 pᷣn de hiſd tali. 3 1 acerdo⸗
lußun ilia ſacerdot: S omo ð ſemi ata ſut 2 8pr de hil q tali. q ¶ Non x 0
n lmmg pta. Ro latrerali, wanent ꝗ fueru lepꝛoſꝰ a ueſcet. Sin ãt bnnitiia na artqule llon velee
X mäs ut huius excluſio ſcet ð uxũ ſemis:non udiata ⁊ abſqʒ libis r e ta a patre: ⁊ f
rtin nis ẽ ꝑꝑ reuerenti hi:do is q̃ ſciſicata ſũt mi a fuerit ad domũ uer caro ai marito: 7 i5
D ÿnõ ũdũ ſu 1 cibis patri ne erat:alet᷑ iuendi mariti.
n quilibet admi ñ ſup moꝛtuo: ⁊ ex q is patris ſui.Ois alieni r¶ Quiẽ
wa bat ad eſũ mitte⸗ egredit᷑ ſemẽ q̃ſi E q gæẽa: ſui.Ois alieni ui comederit
mn at ad eſ oblat tãgi emẽ q̃ſi coiy: gẽa:comedẽdi ex eis ñ ni Pic ponitur traͤſgret
däil ens uecrcbar u eptile ⁊ qlibet imũ cei OQui cõederit ð 5 doi remediũ quan
“M vin reoaf n an tactue ðlibet imũ ctiſicatiſ ꝑ ign crit ſan do lla raſcreſſio li
moiit ſed excl debã ö e. us ẽ ſoꝛdidꝰ:i atiſ ꝑp ignoꝛã .— per . gn eſſio fit
tkintn 5 ccludebãtur mũd erit vſe *im gntã ptẽ cũ ꝛãtiã:addet ignoꝛantiaz: qui
ſtoſenr es 7 ui ⁊· ñ ueſcet᷑ hiſ q̃ ſcifi perũ: dabit ſace qð cõedit: bet reddere quod
NandIin bebatar obiato ſz cũ lauerit carnẽ cata ſũt nec ↄtamĩ oti ĩ ſcũarium h. im eſt: a ſuper
a . io 1 rit carnẽ ſuã aqᷓ nec ↄtamĩabũt ſciſi ium oc quintam p
Ceden hebarut oblanio 0 it carne lua a 7 . niabũt ſcificata fili untam parte
E⸗ es ĩ maioꝛi reue ccubuerit ſol:tũc mi ᷓ ? ox iſrl que offerũ icata fili E o adhibui e:
Piürli rẽtia. Rati egeſcer 8 ri ꝛtũc mũdar que offerũt᷑ dño:ne bitam dili uit de
doüanziin figuralis dig eu⸗ e ð ſcificatis: „ foꝛte ſuſtieãt ſiqtatẽ no:ne diligentiaʒ ad
4 uit: da illiꝰ ẽ. Moꝛticii 3.2 cibus ſuicũ ſcifi ãt iiqtatẽ deli ł— pꝛecauendũ ſibi ðᷣ
s hilt ꝑ hoc deſi Moꝛtlicinũ uicũ ſciſicata cõede elicti meſti ioco⸗
ns Nelnſn eſignab⸗ —2202 7 capt icũ ſciſicata cõede. meſtione ſanctifi
ndre F admittẽdi et nõ ct ĩ eis enn pollu .= T= eoſ. Locutuſ ſatur n excu
Enagin ae ſ Ego ſu dñs. Quſto⸗ Toara ad moyſe eututl ſꝛur e tog ſe ſolu
lnninn ſtieſed nmnm ri 4“”JM oqr̃ ad aarõ ⁊ ſilic s8: per co eſti oꝛaliter
hriſſii que exponentu e. patet autem . 1 ttera ,„ l per cep tio m: itelligit
bior N conſecrata mnt. diſcum nda⸗ b mule exceptis: peccatis aſſi adqua ex auctnerliti⸗
owwitlalt⸗ dum 7 comecend non irreuerenter ⁊ i eant ab his q nifl atis aſſiduuj qui peccat per ſone. Le ur iſte
gſuſial ſi iſrael hic di ndum ſe in indebite ad es⸗ ni uus.i.mend . t ex coꝛꝛupti NE epꝛoſus.i.
utge nomen tmerilento dPlarrabel⸗ ToRerdle ſlomim nedtac ideſt n eluit verbis fal Pahaus Sanl
En omen ſanctifi ab eis. amt ioſus:qui⸗ is falſis. Jn
i, arvicruen nan ni oian aut ⸗ neziaens Ihnundse i lernats e alaamnt⸗
ſi, libet etiam immund n reputatione homi quia ſi⸗ ſus Inqulli etuberaſoctetate genctoc uel guloſus. Ali
ritninge imunditia peribi lus eis veſceretur. d inum: ſi qè tẽ Inquilinus.i.inconſt tate gentis chꝛiſtian At
igornot, ctum fuit ſupꝛa.xj no. ſicut Nad quo eſt habet oculũ it. Mercenarius.i. et ad tempus:
gi li immũ ſupꝛa. xj. ca. Con Nadab 7 Abiu: abet oculũ niſi narius.i.cupid pus: ſʒ tpe
ſrieen citur: e Ponm udentes ab eſu explicat in ſpeci mollis. 8 Locutu cꝑ. Filia ſacerdotis.i. rus qn
nizcem m. i. Qui tetigerit immune K perſonis: ibi o oñdit᷑ q̃ debeã
ſenzan mu l pertinẽtibꝛ etigerit immund et ex pꝛe minatur perſonis:ibi De manu ali tq debeãt offerri
N omo efficitur i bus ad moꝛti nundum ſuper mo unatur tempus oblationis:i anu alienigene: at offerri
deſi 1 eltentu⸗ immundus:pꝛ uum:ex quoꝛum ꝛ circa offerenda pꝛi ationis: ibi Locutu gene:tertio deter
a dl t Ec uo egreditur e: pꝛout habe un tactu circa hypoͤi la pꝛimo ponitu cutus eſt ons. Adh
üiſmn Pry. QAulia cibus illi men. 1. qui tetigerit ſen xix. mu ſciendũ qie exceptio: ibi Couẽ 1 ouẽ ermiatio :ſcdo o
, N Moꝛtici e, us eſt. eo ꝙ eſt ⸗ gerit ſemiflu ũ ꝙ ĩ oĩ ſac ficio ouẽ ouea 2 c 0
mnhin ra de animali mun ben ſe moꝛtuuʒ:⁊ lo laron. q; defectu ali ũ ĩ ſacrificijs opo eb oc er arobſeruandug
in ſpeciem: ſʒ ex moa vᷣ la nõ accipit ꝓ varietate lnotahili defoꝛnitate:i rabſ
. o holocauſti qð totũ ĩcẽ pellis:ſed mõ dcõ ta ꝙ ma
toti cedebat ad honosem In ſacrifici
honoꝛem diui cio
diuinum:⁊ ſit
t

cur ẽ dñ
quoq; ẽ dñs.Poſtqᷓ ¶ aplm. NXII

° .

cicatricẽ i.notabileʒ

¶ ¶iber

erat digniuj alijs ſacrificijs hoc erat cõſeruandũ ſpecialiter

50

ꝙ offeret aial maſculinũ tm:qꝛ ſexus maſculinꝰ rrFe- ferri i p

eo ꝙ femina eſt mas occaſionatus:⁊ hoc eſt qð di:

—w—

mo de domo iſrł.i.iudeus natoe. v ¶ Et de aduenis.ideſt

alienigena cõuerſus ad iudaiſmũ. x¶ Maſculus imacla
tuj erit ex bob ⁊ ou·
buj ⁊c.qꝛ ex hij tribꝰ
ſpecieb aialiu tantuz ad oẽl filios iſrl: diceſq; ad
eerilicom coſ.Homò ð domo iſrl
beti pachi 6 benef de aduenis ꝗ 5 abitãt ap
cio obtẽto vel obtin? vos ꝗ obtulerit oblationẽe
do. 3 ¶Immaclatũ ſuã:vel vota ſoluẽs vl ſpõ/
ial maſenling. Loſe lerit ĩ holocauſtũ dñi vt of
quẽter oñdit qir aial ferat᷑ ꝑ uos:maſculus ima/
dẽat dici maculatum culatus erit ex bob ⁊ oui
cñ dꝛ: a ¶ Si eecuz bꝰ a ex capꝛis. Si maculaʒ
fuerit. i. carens duo Herit nõ offerei:neq; erit

bus oculis: uel vno.

Si fractuz. i. raa acceptabile. Homò gꝗ ob⸗

cturã hñs in aliq par tulerit victimã paciſicoꝛuʒ
—

te coꝛpoꝛis. c dño vel vota ſoluẽs vl ſpõ

defoꝛmitatẽ reman⸗ leofferes ta de bob' q; de

5 9,7 E — 2
tẽ poſt ſanationẽ pla ouib:imaculatũ offeret vt
ge. d (Si papulas acceptabile ſit. Ois macla
r u unis er gube no erit i eo. Di ccu ſuerit:
es. e ( Aut ſcabiez

₰

vel ipetigineʒ. hec eex · .
poſita ſunt ſupꝛa ĩ pncipio capituli. Et eadem rò ẽ de alijs
notabilibus defoꝛmitatibꝰ:qꝛ talia reddũt aial cõtẽptibile:
iõ no dʒz dño offerri ĩ ſacrificiũ:ne vileſcat cultus diuinus:
qꝛ dño ðbẽt offerri melioꝛa. f ¶ Bouẽ ⁊ ouẽ. Pic ↄñter
oñqdit ĩ qͥ cãu maculata aĩalia poſſunt offerri cum dicitur:

Bouem ⁊ ouẽ:aure et cauda aputatis.In hebꝛeo hi: Bouẽ
⁊ ouẽ ſuꝑfluũ ⁊ diminutũ.i.hñntẽ aliqð mẽbꝝ ſuꝑfluũ: ſic

tertiũ oculũ:vel tertiã aurẽ: vel deficiẽtẽ in vno oculo ul au
re vel huiuſmõi:a redit i eãdẽ ſniam cũ traſlatõe nr̃a:quia
tã iſti defect' ꝙᷓ illi reddũt aial maculatũ. g ¶ Uolütarie

offerre potes.etiã i ſacrificiũ:vt dicũt cõiter expoſitoꝛej no
ſtri:ſed ſi aliquis eẽt obligatus ad tale ſacrificiũ nõ potat
ex tali aĩali fieri:ſed hoc dcm vꝛ ↄdicẽ textui pᷣcedẽti cũ dẽ:
PHõ qui obtulerit uictimã pacificoꝝ dño:vel vota ſoluens:
vel ſpõte offerẽj imaculatũ offeret vt acceptabile ſi:ex quo
patet ꝙ ſacrificiũ de aiali hñte talẽ defectũ nõ eẽt deo acce
ptũ:ẽt ſi eẽt oblatũ volũtarie ⁊ abſq; obligatõe:⁊ iõ qð di

cit᷑ ̊: Uolũtarie offerre potej.aliter expõit Ra.ſa.di.ꝙ hꝰ

itelligit ð oblatõe q̃ fiebat ſacerdotib tm:ut de pᷣcio tal aia
lis fierẽt aliq̃ neceſſaria ĩ tabernaclo uel tẽplo:vtpote reꝑa/

tio coꝛtinaꝝ ſeu vtẽſiliũ: qb vtebãt miſtri tabernacli:ſʒ ñ
poterat ex eo ſacrificiũ fieri:nec de eo aliqᷣd offeri ſuꝑ altafß

is ſpdit: h¶ Votũ aãt ex his ſolui ñ põt.h̊ accipit votum
Haͤcüch ſacriſicio:vñ i hebꝛeo hi: Ad ſcificationẽ nõ place
it. i. ad ſacrificiũ. i ¶ De mau alienigene. Hic ↄñter oſtẽ-
dit a qbꝰ ñ debẽt ſacrificia accipi cũ dĩ:De mãu alienigene

X vocat᷑ h alienigena ꝗᷣ ñ ẽ iude natoe nec ↄuerſus ad iuda

iſmũ:qꝛ a talibus ñ bebat accipi aliqd offerẽdũ ĩ altãi:po
terat tñ accipi pecũia vł alia dõa:ex ᷣ pᷣcio emerent illa q̃
eẽnt offerẽda:⁊ hoc mõ dẽ.ij. Mach.iij.ꝙ ſeleuchus Aſie

rex ex ſũptib ſuis pᷣſtabat ea que pertinebant ad ſacrificia.
Quia coꝛꝛupta et maculata ſũt oĩa.ſacrificia.n. et ob
latõej veteris legis ñ erãt accepta m ſe:ſed ex fide offerẽtiũ
iõ gẽtiles qꝛ nõ habebãt circũciſionẽ que erat ſignũ fidei re

putabant᷑ imũdi:⁊ per ↄñs dõa eoxꝝ:⁊ iõ ñ poterant of
a ſpecie ut dem ẽ. Ra.ſa.aliter exponit paſſuʒ

iſtũ.Ad cuius intellectũ pꝛimo ponẽda ẽ hebꝛaica litte

ra q̃ talis ẽ: De mau alienigene ñ offeretis panẽ deo ve

ſtro:de oibus his:qꝛ coꝛꝛuptiones eoꝛum in eis ſunt et
. macula ĩ eis ẽ:nõ

ſi frãctũ:ſ ĩ cictricẽ hñs: ſi ignur lex iſta
d3 ant i dat ad remouen
päpmas autſcabie aufin Jum vublir guin
petigine:ñ offeret ea domi lex non fuit data
no:nec adolebitis ex eil ſu gẽtilib:ſed iude⸗
per altar̃ dñi. Bouẽ ⁊ ouẽ is tm̃:et iõ prece⸗
aure ⁊ cauda ãputatis:vo/ plũ de oblatione

lũtariẽ offerre potes: vᷣtũ nnaculatoꝝ tat̃
