re patri puelle.l.ſiclos argenti ꝓ iiuria ſibi fcõ: qꝛ puel populum iſrael coõmiſſum: et egyptij et idumei ad tempus

¶ iber

A. uſqʒ ad tertiã generationẽ: qꝛ ſiẽ diẽ Ra.ſa ñ peccauerũt
ita grauit õ pplm iſrl:ſiẽ ãmon:te ⁊ moabite:qꝛ fecerũt eis
pſecutionẽ coꝛpoꝛalẽ:vtpote egyptij pplm laboꝛib affligẽ⸗
do:⁊ pueros ĩ flumie demergẽdo:ut hi Exo.j.idumei vo ĩ
gladio fil is iſrẽ occurrẽdo.Nũi.xx.Sed amõite ⁊æ moabi
te plecuti ſũt eos ſpũ
aliter cõducendo ba/

Es 4,naledlerur maledictionẽ eo ĩ bñdictio
cis.ð c ↄlilio filj ulr te & Iia; 5
iducti ſũt ad luxuriã iua eo diligẽt te. MR
7 idolatriã. Aſſignat᷑ acies ci eis pace:hec q ra
ẽt alia ratio iĩ lfag eis bona cũctis dieb uite
idumei deſe cẽderũt tue ĩ ſempiternũ. Nõ abo⸗/
Jefctuif geoh3 minaberis idumeũ:qꝛ frat
1 ſic iſraelite idũei: tu e: nec egyptiu q aduẽa
erãt qodam frarres fuiſti in terra eius. Qui na
⁊ boc ẽ qð di: Quia ti fuerint ex eis ttia genera
fr tuus eſt. ſil eg prj tione intrabũt ĩ eccleſia do

receperũt filios iirł i

ira ſua tpe fãis: et u Mini. Nñ égreſſus fuen ad

erũt ibi coſeruati ſu lerſus hoſtes tuoſi pugnã
uidẽtia ioſeph:⁊ h cuſtodies te ab ol re mala.
e qð dĩ: Aduena ſui· Si fůerit int᷑ vos hõ ꝗ no/
ſti ĩ terra eius: ⁊ ideo .
icumei ꝛ egyptij cit· cLturno pollutus ſit ſomno
admittebat ad ben · Egredietur extra caſtra: ⁊ ñ
dũ matrimoniũ: ⁊ ſe reuertet pꝛiuſq; ad veſpaʒ
cũdũ hãc ſniam patʒ ſauet᷑ aq̃:⁊ poſt ſolis occa-

littera hoc excepto:
b ¶ Quia nolu. vo/
bis occur.cũ pane et
aq̃. Quia vi orium ci qð.S.dcm̃ ẽ.ij.c.ꝙ lʒ moabite nõ cõ
ceſſiſſent eis trãſitũ ꝑ irã ſuã:tñ ĩ cõfinio tre ſue poꝛtauerũt
eis alimẽta venalia. Ad hꝰ rñdẽt hebꝛei:ꝙ viri no poꝛtaue
runt talia remanẽtes i ciuitatib armati ad cuſtodia tre: ſʒ
mulieres tm: ⁊ ꝑꝑ hoc viri fuerũt repulſi a matrimonio pᷣ
dco:nõ ãt mulieres:vñ ⁊ ruth moabitis fuit vxoꝛ viri iſra
elite:⁊ iõ dĩ ̊ ãmonites ⁊ moabites ⁊c̃.que ſũt noia maſcu
lini generis ⁊ ñ feminini:2 mõ expõit᷑ ab aliqb doctoꝛibuj
catholicis:ꝙ ꝑ igreſſũ ecclie dei:a qͥ perſone ſupradẽce exclu
dũt᷑:itelligit igreſſus atrij:i qͥ hoies mũdi oꝛabãt ĩ hierlʒ ꝓ
pe tẽplũ: a cup igreſſu arcebat ꝑſone pᷣdẽe taq; imũde ratio
nib' p̃dcis ⁊c̃.Exponãt ſic pus.3 mõ expoit᷑ ab aliqbꝰ do
ctoꝛibus nf̃is:a roabili:vt vẽ. Dicũt ãt ꝙ lex diuia nulluʒ
excludit ẽt extraneũ a cultu dei:⁊ ab his qͥ ꝑt nẽt ad aie ſa-
lutẽ:vñ di Exo.xij. Siqs pegrinoꝝ: i ueſtra voluerit tran-
ſire coloniã: a facẽ phaſe dni:circũcidet priuj oẽ maſculinũ
eius:⁊ tũc rite celebꝛabit:eritq; ſiẽ idigena terre.ſʒ ĩ tꝑalibꝰ

ſũ regrediet᷑ in caſtra. Ha/

itũ ad ea q ꝑtinebãt ad regimẽ ppli ꝑ ꝑſõas eminetes: vt
pote magiſtrat a iudices tribunos:ceturioes:⁊ cõſiles:no

oẽs admittebãt᷑:ſʒ excludebãt eunuchi:qꝛ cũ eſſẽt ĩpotẽtes
ad generãdũ:honoꝛ pr̃n qᷣ cõſiſtit ĩ regimie Fpli eos ñ dce⸗
bat. vñ ⁊ antiqv iudices ⁊ gubernatoꝛes pꝑpłi vocabãt᷑ pr̃eſ
cõſcripti. Silr excludebãt᷑ patiẽtes defectũ nataliũ:qꝛ ꝓpi
vilitatẽ ſue oꝛigis nõ decebat eos ſtar tãti honoꝛis:nec po/
pulus ſhiect pacifice toleraret: ꝓpt qð tal ꝓmotio eẽt tur-

bationis occaſio:vñ ⁊ ĩ eccleſia tales ab oꝛdib ⁊ dignitatiꝰ

bus repellũt:ſilr alienigene a regimie ppli merito repellebã
tur: qꝛ ñ ẽ tm̃ cofidẽdũ in eis ſi i idigeis. Opoꝛtet at habẽ
magnã cõfidẽtiã de illis dqbus comittit᷑ regimen ppli: qꝛ oʒ
ꝙꝙ ſciat ſecreta ⁊ infirma ppli. Aliq tñ excludebat᷑ ad ſemꝑ
Et aliq ad tps pᷣdictis roib.et ſcõm iſtũ itellectũ ſatis pa-
tet ir̃a cõſideratis cũ hoc ſupꝛadictis. c ¶ Qñ egreſſus. h
ↄñter oꝛdinatur roalis attẽdẽdo ad bonũ cõe tꝑe belli: qð
Aggdẽ bonũ conſiſtit pᷣmo i mũdicia ſpũali:2 qꝛ qñ munde

ſeruiebãt deo dabatur eis victoꝛia:a iõ dĩ h: e ¶ Añn

egreſſus fu.⁊c. cuſtodies te ab oĩ re mala.i.ab oi pecca
to ne veniat ſuper te diuia offenſio:⁊ cadas coꝛã inimi
cis tuis gladio:2 requiritur mundicia coꝛpoꝛalis: iõ
ſpditur: d ¶ Si ſuerit ⁊c pollutus ſit ſomno.in ſom

no enim non eſt i
, . mũdicia ſpũalis
bebis locũ extra caſtra ad licet poſſit eſſen
quẽ egrediaris ad requiſi- vißilia breceder.
ta nãe: gerẽs paxillũ in bal ibi ſemper eſtim
theo. Cũq; ſederis ſodies mungdicia coꝛpo⸗
P circuituʒ ⁊ egeſta humo tralis quam coco⸗
opies qreleuatus es: Onſs iimeuti deri⸗
eni dñs tuus ãbulat in me qik: el greuiet
dio caſtroꝛuʒ ut eruat te ? extra caſtra. ſ. dei
tradat tibi inimicos tuos: tatis ⁊ leuitaꝝ q
yt ſint caſtra tua ſea: ? nibil cranter meci e⸗
ĩ eis appareat feditatis: ne opoꝛtebat egredi

dereliq̃t te. Non trades ſer

en U ler caſtra cõis popu
uũ dño ſuo qui ad te cõfu⸗

li:p:out dictũ fu

gẽit. Habitabit tecũ ĩ loco it in ſimili Nueri
qui ei placuerit:⁊ i vna vr Wice Echmin
biũ tuaꝝ requieſcet ne con imundicijs q̃ qᷣn
triſtes eũ. Nõ erit meretrix dam irregularita
de ſiliabus iſrael: nec ſcoꝛ tem faciunt ur di
tatoꝛ de ſilijs Url. N offes ſed poitur h 1

imundicia ꝓ exx

plo:quia frequenter accidit OQ autem ſbdit᷑: f ¶ Pa/
bebis locũ extra caſtra ⁊c̃.intelligitur etiam de caſtris
populi:quia ſi tales immundicie fierent itra caſtra po-
puli coꝛꝛumperetur aer ex fetoꝛe:⁊ ſequeret᷑ inſirmitas
q moꝛtauitas in populo. Item quia arca cuʒ ſacerdoti
bus ⁊ leuitis erat in caſtris:non erat decens ꝗ talis fe-
toꝛ eſſet ibi:⁊ hoc eſt quod ſubditur: g ¶ Dominus
enim deuj tuus ambulat in medio caſtroꝛum. quia ibi
erat per ſpecialem cultum ſacerdotum ⁊ leuitarum: 4
tenebantur exire cum pplo ad exercitum licet non om-
nes: ſed aliqui eoꝛum. h ¶ Mon irades ſeruum. Dic
conſequenter oꝛdinatur pars rationalis attendẽdo ad
bonum ſingularis perſone. Et diuiditur in tres partes
ſcom tria que ſunt de dictamine rationis:ſed ut legali-
tas ſeruetur ad omnes: pietas ad pauperes: ⁊ ſeueritas
ad rebelles:ſcòa incipit ibi Cum repetes a pꝛoxio tuo:
circa medium. xxiiij ca. tertia in pncipio.xxv.ca. Ad-
huc pᷣma in duas:ſcõm ꝙ legalitias duo reſpicit.ſ.opa
tõej ⁊ pũitões.2 icipit.xxiiijc.ibi Si depᷣhẽſus. pma
I duas ſcõʒ duo ad que oꝛdiat legal opꝑatio.ſ.ad vuam
politicã dõeſticã. 2e ibi ĩ pncipio.xxiiij. ca. Adhuc p
i duas ſcõʒz duo q̃ reſpicit vita politica.ſ.vrbanitate et
fidelitatẽ:ꝛ* ibi Cũ votũ voueris ⁊c. Circa m ſciẽcũ p
hõ viuit vrbane 1 ↄuenienter:primo qñ cõpatienter ſe
habet ad afflictum: ⁊ q;tunsad hoc dicuur: h 7 o

trades ſeruũ dño ſuo ⁊c. ⁊ ĩtelligitur qñ q̃ritur a dño

iõ ſbdit: i t ira on
ſui:a tũc reddẽd ẽ ei cũ ſit res dñi ſui:ſic ⁊ alie res ſut
reſtituẽde.2* qñ ad ſeipm hʒ ſe munde ? decenter: 2
notatur cum dicitur: Mõ erit meretrix oe filiabus int
7c& ſtio q ad deũ ſe hʒ reuerẽi:⁊ ꝙ̃tũ ad hoc ſoditur:

ad occidẽdũ mutilãdũ ſeu aliter ĩdebite affligẽduʒ:

k ¶Nò offeres mercedẽ pſtibuli. qꝛ ẽ qĩd vile: ⁊ pꝑ bꝰ*

vocaiur turpe lucruʒ:⁊ io talia offerre dño maxime in

abitabit tecũ rc.ſ.qqᷣuſq; qeſcat ira dni

antp vengti
alrg
merericio d
N Ai ane⸗
nuͦtdeynopit
iingi ne
ni nuli in
iierq
nunſfmnin
Ainebäurtnn
giclantbiun
ſunenpyina
binr umi⸗
iſiy znoni⸗
Mltrifauli⸗
uhe arpt
tptopnig⸗
lahartenp
ſeliop dait
ſondehmnoi
ss
hnöepornik,
igpedleg
ſccbetſiand
nogetosſn
Exo pij ain
ekinent
no d nni
Harſtork⸗
jühalte
nur d N
nisbiſfin no
lelrith
llch ifuich
iiſſonorlant
lianefumnſi
rahal hi
poltlu gar / in
n ſunin
Unlodeno

T
walcfn
Angign
kahch
kamiin
woinn
nücdfii
lapſtcen
Nglunenin
Abſint
biinrtn
undtn
Mlsgumain
minaur de
ſonmant
ii (E
maaſnlat
mnor laini
amtermaoe⸗
munend tun
ooechncg
am dsdon
lporrdinzi
kinſindiſin
vAG

inuncicsi in

mmmln

ten ainntus
wun uittbicg
wwiur n
uns9

mn decaſtns
nſm po⸗
tnirmia
lrconi
ega
W
frumguli
Palmumm:
mimmn
Ebun⸗
Pumi⸗ 4
ürwS
R ol⸗
giori u⸗
onehfetſchi
nio ſadun
orbmmin

lna ii

¶Deutero.

publico pertinet ad dei irreuerẽtiã : poͤt tñ de hoc fieri
elemoſyna. a ¶ Nec pꝛeciũ cãis. Dicit ãt Joſephus ꝙ
hoc ĩtelligit de pᷣcio qð accipieb at᷑ ab illis:qui locabat
canes venaticos ⁊ cuſtodes ouiũ ad ipregnationẽ cani
cularũ:qð ꝓhibet offerri:ꝛo ꝙ erat turpe lucꝝ:ſicut ð

meretricio dictũ ꝙ cauſe pꝛopter quaj
eeAls ase naod erak dümier pro-
B deßenogela mercedẽ pſubiii:nẽc pciuʒ Ingreſſul vineã ꝓximi tui erat Eauzten kss e.
RRS„.-— i domo dñi dei tui qcg comede vuas quãtum tibi ali ma . enitos Ver
rũ ner qͥẽ cais: ñ Adillud eſt qdᷣ vouerit: ga placuerit: foꝛas autẽne effe ECcoꝛpoꝛe vel ĩ aia: ſic
poterat offerrire aboiĩatioẽ utrũqʒ apð dñʒ ras tecum. Si intraueriſ ſe foꝛnilcatio oculta:vel
rchaur daͤn deũ tun. Mon ſenerab fra geteʒ amici tui:franges ſpi aliqd huinſnadiqs
PRurG1E. Iri tuo ad vſurã pecuniam cas ? manu conteres:falce in moꝛibus defoꝛmi
nen vii e nec fruges nec quãlibet ali autẽ nonmetes. (XIII g6: ienr e der
ti:ſz p pmogeto am rem:ſed alieno. Fratri (Jãacceperit hõ vxoꝛeʒ pter aliquã feditareʒ.
cais nõ oabat pp autem tuo abſqʒ uſura: id &ι9)et habuerit eam 7 nõ (ſ.in coꝛpoꝛe vlimo
Uuicare raleit duo nage — .— ncneri Sgatlam ocu/ ſius d1 Hihzen ase
tedeptio pmige Ut bñdicat tibi dne deuſtu los eius pꝛopter aliquam Hoprer re tupe
aͤhrt⸗ — us in oĩ opere tuo ifra ad fſeditatem:ſcribèt libellum gns ——
tõe alioꝝ.qᷣd aut quã ĩgredieris poſſidendã repudij:⁊ dabit in manu il has cãs ſatis pꝛoba-⸗
iuebae⸗ bnage Kuz voͤtũ Vanerl o do lius 1 dimittet eam de do ballen —
Serpꝛimit: v? Ho.: nõ tardab reddere: da mo ſua. Cunq; egreſſa al- ar vncpuĩda-.
erꝛiniter regret illud dũs deus tuus terum maritum duxerit: et aliqunmn eaun, Fins⸗
ficiebat:ſicut ð p ⁊ ſi moꝛatus fueris reputa ille quoq; oderit eam: de trimonium ſuperue⸗
Pog te mnl bitur tibi i Peccatumn. Si eritqʒ ei libellum repudij/ icneen e⸗ alim⸗
edimebat añ Noluer polliceri:abſq; pec ⁊ dimiſerit de domo ſua pter qualibet raleʒ:ſʒ
gin cba age cato eris.Qð ãt ſeml egreſ vel certe moꝛtuuſ fuerit nõ Satſ eolee
habet liberalr: ſuũ ẽ de labijs tuis obſerua poterit prioꝛ maritus reci impedire: vel coꝛpo
iiu bai⸗ bis: ⁊ ſacies ſicut ꝓmiſiſti pere eam in vxoꝛem:quia urſeruorlepia⸗
ndabij anni tuo dño deo tuo: ⁊ pꝛopꝛia vo polluta eſt ⁊ abomiĩabilis ————
ad vſurã ꝛc ſz ali luntate ⁊ oꝛe tuo locutuſeſ facta coꝛã dño:nẽc peccaf Avxor ea maloum
aliẽo.iſtud eſti —̃ moxꝛ quos filij filie

licet ne fratres ſuos iudeos grauarẽt uſuris.
votu voueris. NHic ↄñter oꝛdinatur rationalis in uita
politica put reſpicit ſidelitatẽ:q pmo ⁊ p cipaliter ha
benda eſt ad deũ:a hoc nõtur cũ dẽ: c ¶ ¶ũ voueris
domino deo tuo ⁊c.ad fidelitatẽ ãt hois ad deũ requi
ritur ꝙ adimpleat quod ei promiſit: ſed qꝛ votũ nõ eſt
de bono neceſſario ad ſalutẽ:ſed de bono ſupererogati
onis: ſpditur: d ¶ Si nolueris polliceri abſq; pecca-
to eris.quia non tenetur ad illud bonum niſi ratione
yvoti.ſcòo habenda eſt fidelitas ad pꝛoximum: ideo ſpᷣ
ditur: e¶ Ingreſſus vineam pꝛoximi tui ⁊c᷑ quod in
telligitur de eo qui ingreditur vineam aut ſegetem pꝛo
ximi ſui ad operandũ: vt dicit Ra.ſa.⁊ ideo ei concedi
tur de fructibus comedere:nõ tñ ad domũ ſuam poꝛta
re:qꝛ hoc eẽt infideliter agere:ſcõm expoſitoꝛes noſtro
itelligitur etiam de alijs:qꝛ intentio legis erat inducere
hebꝛeos ad enitei⸗ rerum ſuarum ad

miſſio non liciti:ſed minus mali ad cuitadu malgs:
c ¶¶ Cuz

inuicem: io lex cõceſſit ĩ talibus eſũ:⁊ phibuit exceſ/
ſü.ſ.depoꝛtationẽ extra qꝛ hoc ad infidelitatem ⁊ cupi-
itatem pertiner. ¶ ¶ãCapfm.XNIII mI.
N accepit hõ. Pic oꝛdiatur rationalis in vita
domeſtica:que maxime cõſiſtit ĩ cohĩtatione
WViri cũ vxoꝛe:⁊ qꝛ õrioꝝ eadem eſt diſciplina
deo pꝛimo agitur de ſeparatõe viri ab vxoꝛe:2*de co
habitatione:ibi cuʒ acceperit homo.ʒ ð neceſſarie ſu⸗
ellectilis pacifica poſſeſſione:ibi Non accipies. Circa
pᷣn ſciendu ꝙ in ve.le.plures erant cauſe propter quas

homo poterat dimittere vxoꝛem: ſaluatoꝛ at vnã ſolã po
nit.ſ.foꝛnicationem Matth.v. lIʒ eni hic odium dicat cau⸗
ſa dimiſſionis:verũtamẽ qꝛ vxoꝛ non hẽ odio niſi pꝛopter
aliquã cãm aliã:ideo reducenda eſt talis dimiſſio in allam
cam vlterioꝛem que poteſt eẽ multiplex:ideo dixerunt alr

ex conuerſatione cum matre imitarentur. c ¶ Scribet li
bellum repudij.licet repudiatio ñ eſſet iniuncta:ſed tantuʒ
permiſſa:conſcriptio tamen libelli repudiantibus erat iiũ⸗
cta:ad hoc ut mulier libere poſſet alteri nubere ſi vellet.vn
de dicit Joſephus:ꝙ foꝛma libelli talis erat:promitto tibi
ꝙ nuniꝙ; tecum conueniam. Alij autem dicunt ꝙ in libello
erat ſcripta cauſa repudij.ſed hoc non videtur rationabili
ter dcem:quia aliquando cauſa erat occulta:utpote foꝛnica
tio ſoli marito nota:⁊a ideo ſi hanc cãm vel ↄſilem in libel
lo ſcriberet:eam diffamaret publicando peccatum ocultuʒ
ꝓpiea ĩ lr̃a dẽ: iſte libelłi mãu mlierij rpudiate dabat᷑: ⁊
⁊iõ nõ eſt veriſile ꝙ ibi aliqd expreſſe ↄtineret᷑ qð eẽt ĩ dif
famationẽ mulieris.Sed magis hoc pᷣceptũ de libelli dati
one vẽ fuiſſe datũ ĩ ſauoꝛem mulieris repudiate. Nã dabat᷑
ad hoc ut poſſet alii nubẽ:vt dem ẽ:⁊ ne marit poſſet eazʒ
iuolũtariã ad ſe reuocare:⁊ ſic eẽt minꝰꝓn ad repudiãduʒ
ipᷣaʒ a pᷣnꝰ. peccar̃ facias irã tua.i.hitãte) i ira tus
qꝛ ſi mulier bis repudiata:iteꝝ nubẽt alti:uel marito poꝛi:
pp pᷣcedẽtia tãqꝙ; aboiabilis poſſet ð facili a marito intfici.
Ad maioꝛẽ itellectũ eoꝝ q̃ dcã ſunt:h̊ qrit᷑ vtꝝ repudiatio
vxoꝛis eẽt licita iĩ veii lege.dom ꝙ ſic ĩ cãu foꝛnicatõis:⁊ in
hꝰconueniunt oẽs:loqndo ſaltẽ de repudio q;'tũ ad thoꝛũ.
In alijs ẽt caſibus dicũt aliqᷣ ꝙ erat licita ex diſpẽſatõe leꝗ
ſicut hĩe plures vxoꝛes:ſic̃.n.vnitas vxoꝛis ẽ de dictamine
nãe:ſic ⁊ inſeꝑabilitas:⁊a ideo ſicut ill fuit licitũ:qꝛ abꝛaaʒ
⁊iacob non peccauerunt:nec etiam dauid qui poſt legẽ ha
buit plures vxoꝛes:ſic nec repudiãtes peccabãt.Itẽ lex vet
⁊li non conferebat gratiam:tñ petm̃ onñdebat ſicm omnes

¶ Liber

doctoꝛes:ſi igẽ repudiũ eẽt illicitũ oñſũ fuiſſet ꝑ legẽ:qð ñ pignoꝛis iferioꝛẽ ſupioꝛẽ molã:qꝛ vtraqʒ ẽ neceſſaria
fuit factũ:qꝛ mag cõcedit vt vẽ h cum dẽ: Scribet libellux ad terẽdũ bladũ: vñ fit pãis uel alia ad vitã neceſſaria
⁊c.aut per ꝓphas:qð nõ v ẽt:qꝛ Mal.i di: Si odio ha ⁊ꝛ idẽ ĩtelligẽdũ ẽ de alijs vtẽſilib neceſſaris ad ppꝑãädũ
bueris eã dimitte eã. Itẽ diẽ Chryſtomus:ꝙ ſic apli pmiſe cibũ:vt diẽ Ra.ſa.lʒ iſtõ ſolũ ponat᷑p exeplo. h¶ Si
rũt ſcòas nuptias:ſic moyſes libellũ repudij:ſcõe ãt nuptie dephẽſus fuerit. Poſti actũ ẽ ð legalitate ſuãda ĩoꝑa
ſüt licite:O 7c. Sʒ h tõnib: hic ↄñter
vẽ eẽõ dom̃ ſaluator „ „ „ „ , „ „ „ aggil de eius obſer
Maith.c. xix.ſꝙ li- facias terrã tuã quam dñs is iſrl: ẽt uẽdito eo accepit uatõe ĩpunitõib/
bellus repucij conce deus tutradiderit tibi poſ pciũ intficiet: et aufereſ ma 2⁊ hoc in duobus
ſus ẽ a moyſe ꝑꝑ du- ſidẽdã. Cu t bõn luz medi . Obſe grauibus caſibuj
riciã coꝛdij eo;: talia iideda.? 3 accepit ho nu uz medio tui. bſerua Et pᷣmo deſcribi
nõ excuſ. at a peccato Per vxoꝛez: non ꝓcedet ad diligent ne incurras plagaã tur pũitio ab ho
qn ñ vidẽt ceſſa niſi bellũ:nec ei qppiaʒ neceſſi lepꝛe:ſʒ facies quecũq; do mie ifereda: pu
ad euitãdũ maſ ma tatis iiũget᷑ publice:ſed va cuerit te ſacerdotes leuitici qitio deo ime
lũ:ſic ẽt dẽm eſt cap bit abſaz cul i-r 5 da: ibi Obſerua
pᷣcedẽti. Non trades ca it abſq; culpa domui genenis iuxta id quod pE diligent. Circa pe
fri tuo ad uſurã: ſed ſue:ut vno anno letet cum pi eis:⁊ iple ſollicite. Mmü ſciẽdũ e ho i
aliẽo: nacerf allena vxoꝛe ſua. Nõ àccipies lo mẽtote q̃ fecerit dñs de ue terarawras ile⸗
nunqᷓ fuit licitum:vt g ſferioꝛé l⸗ ie ſ via eñ rioꝛes ẽ nobilioꝛ:
beztotores eurbolt opignoꝛle ſeore ⁊ ſuꝑi ſter marie i via egredere rac inaginen
ci dicũt:⁊ ẽt phs diẽ oꝛe molg:q; aiaʒ lua appo minið egypto. Liuʒ ſpeteſ dei fẽs:⁊ iõ ꝓ fur
* 7dv. ethoꝛuʒ: ſuit tibi. Si dephẽſus ſuẽit a pximo tuo rẽaliquã quã to hois ipoit ma
iõ dõʒ ꝙ nũq tale hõ ſollicitãs freʒ ſuũ de fili debet tibi:non ingredieriſ ioꝛ pẽa.ſ.pẽa mõ
fpudiũ fuit licitũ:qa tis:⁊ hoc ẽ quod
fuit cõceſſũ uel poti „. pp: 5021 ep
miln ũ ad euitadũ map malũ.ſ. vxoꝛicidiũ: a hoc nõ facir henſus ſuerit homo.ideſt conuictus i. iudicio. i ¶
icitũ: ſicẽ Pnie, io foꝛnicatõis ad euitãdũ adulteriũ nõ facit licitans frarrem uum. ideſt ſolicite inſidians vt eũ poſ
eã licitã. Ad p dõʒ:ꝙ n ẽ ſile: qꝛ vnitas vxoꝛis i veti lege ſit furari. ¶ Et vendito eo accepꝑit pᷣciũ iterficietur:
fuit ĩmiſſa ꝑꝑ maibonũ.ſ.pꝑ mltiplicationẽ ꝓl ad cultũ Ex quo patet ꝙ ſi deprehenderetur ſur anteq hoiem
diuinũ:q tũc multiplicãda erat p generatõʒ carnalẽ: ⁊ tali furto ſublatum vendidiſſet: non puniebatur pena moꝛ
imiſſio ẽ ſca ⁊ licita:ſʒ ꝑmittẽ malũ aliqð ꝑp mabpmalũ vi tis:ſed alia minoꝛi ſcõʒ arbitrium iudic:ſic Exo.xxij.
tãdũ:ñ fac illõ licitũ:vt dẽʒ ẽ. Ad ꝛ oðʒ:qꝙ aliqd eẽ illicitũ dꝛ de illo ꝗ furatus fuerat ouem uel bouem ⁊ occderat
qð tñ lege ꝑmittit᷑:oñdit᷑ duplłr:vno mò ꝑ ꝓpham a ſpũſco vel vendiderat:ꝙ debebat reddere quattuoꝛ oues pꝛo

7C 7 — 2

loqntẽ:⁊ hoc mõ vſurã eẽ licitã ẽt cũ extraneo dauid ꝓpha vna:⁊ quinq; boues pro vno.Si autem iueniebat᷑ ani

oñdit dicẽs: Dñe qͥs hitabit i tabernaculo c. ſeqtur: Qui mal viuens apud eum anteꝗ vendidiſſet vel occidiſſ

pecuniã ſuã nõ dedit ad vſurã. abſolute loqᷓndo ⁊ nullũ ex non reſtituebat niſi duplũ:ſicut ⁊ de alijs rebꝰ. I¶Et
cipiẽdo:qꝛ indefinita iuris equipollet vli.vñn ĩ li.· machtoc. auleres malum de medio tui.ſ.malum culpe per bonũ
apud iudeos ẽ auctẽtic: vbi expõit᷑ pſalm pdẽj ſuꝑ illul inſticie. m ¶ Obſerua diligenter. Hic veſcribitur pu/
vbu: Qui pecũiã ſuã nõ dedit ad uſurã:diẽ glo.ẽt gẽtilli. nitio a deo timẽda pꝛo peccato ad rebelliois ſupioꝛes:
Alio mò ofdit illicitũ ꝑ cõeʒ obſeruatõeʒ bonoꝝ: qꝛ ↄſue· ⁊ maxie ſacerdotes:ꝓ qua a deo inflicta eſt aliquando
tudo ẽ optia iterpᷣs leg.⁊ dẽ cõſuetudo bon vſus:ñ at abu plaga lepꝛe:vt patet i ogia rege iuda.ij.paralipo .xxvj:
ſus:⁊ ſic oñſũ ẽ repudiũ illicitũ:qꝛ nulł eoꝝ ꝗͥ ↄmẽdãtur i ⁊ hoc eſt quod di: m ¶ Obſerua diligẽter ne icurras
ſcriptura legit hoc feciſſe:niſi de mãdato uel iſtictu diuio: plagas lepre. pꝛopter rebellionem ad ſuperioꝛes:⁊ ideo
ſiẽ de mãdato dei abꝛaã emiſit agar:qꝛ de pot mrfimonia ſvᷣditur: n (Se facies quecũq; docuerit te ſacerdo-
cõiũgere ⁊ diſſoluẽ put ſibi placet. Ad ttiũ dõʒ g pctus ſe tes ⁊c᷑. In hebꝛeo bẽ: Obſerueris ĩ plaga lepre.qð expo
cũdaꝝ nuptiaxꝝ ipꝛope vel large vocat᷑ ꝑmiſſio:inqtũ cõſi nit Ba. ſa. dicẽs: Caue ne celes plagã lepꝛe ĩ te vel ĩ alio
liũ qð dat᷑ de mioꝛi bono:tioꝛe ne maius bonũ male cõſer- n (Sd facies quecũq; docuerit te ⁊c. ideſt ſi dixerint
uet᷑ vocat᷑ pmiſſio:⁊ ſic apls cõſuluit uel ꝑmiſit large loqn te uel alium eijciendum de caſtris: ſicut leproſum vel

5*

do iunioꝛes viduas nubẽ.j.thimo.v. ⁊ hoc ẽ reſpectu liciti recludendum ad diligentius conſiderandum:vel iudi

nõ ſic ãt pmiſſio mior mali ad vitãdũ maſ: vt dem eſt cauerint immundum: obedias eis:pꝛima tamen expo-
d ¶ Lũ accepit. Hic agit᷑ de viri ⁊ vxor cohitatoe ĩ nouita ſitio videtur magis concoꝛdare littere ſeq̃nti. fe

amoꝛ adiuicẽ mag firmaret᷑:iõ dẽ: e ¶ Nõ ꝓcedet ad bel quam percuſſit lag lepre pꝛopter eius rebellionẽ cõ⸗
lũ.cup cã ſuꝑi ẽ expᷣſſa.xx.ca. f ¶ Mec.n.qppiã neceſſita tra moyſen:ut h Numeri.xij. ac ſi dicatur:memoꝛes
tis iiũget᷑ publice. Dicit Ra.ſa.ꝙ hoc ẽ itelligedũ tm ð pti debetis eſſe huius facti:ne pꝛopter peccatum rebellio⸗
nẽtibꝰ ad bellũ. vñ ĩ hebꝛeo hẽ: Nec iponet ei aliud.ſ.de pti nis plaga lepre inferatur vobis: quia in hoc dominus
nẽtibus ad bellũ:ita ꝙ refert᷑ ad l'am imediate pᷣcedẽtẽ: da non pepercit marie: licet eſſe ſãcta pꝛophetiſſa: vt ha-
ſiẽ ñ obebat bellare: vt dem ẽ. . xx. c. Sic nec victualia põ bet᷑ Exo.xv. p ¶ Aum repetes. Hoſt oꝛdiatiõeʒ ratio
tare exercitui:vel vias pᷣpare:vt exercit poſſet trãſire: vel nalis in legalitate ad omnes:hic oꝛdinatur i pietate aj
alia ad bellũ ꝑtinẽtia. Illis ãt qͥ platauerãt vineas de nouo pauperes. Et pꝛimo in pignoꝛibus accipiendis: ſcdo in
domos edificauerãt: ⁊ vxoꝛes deſpõſauerãt:ſ nodũ accx¶ mercedibus reddendis:ibi Non negabis mercedem. ter
pant:iſta bñ iiũgebãt:lʒ ei de ↄgreſſu belli ꝑceret᷑: g õ tio in iudicijs non peruertendi:ibi Nõ occidẽt. quarto
accipies. Hic ↄñi agit᷑ ð neceſſaria ſuppellectili ĩ domeſtica ĩ elemoſynis enna OQnñ meſſueris ſegetẽ. Lirca pᷣ

te matrimonij ↄcti:qꝛ tũc ꝑmittebat᷑ ſil irne letari vt mentote que fecerit dominus deus veſter marie i via.

vita ſeu hitatõe. Cu.n.nõ põt habitare i domo vir ⁊ vxoꝛ mü dicit: pa ũ repetes a ꝓxio tuo rẽ aliquã qua dʒ
abſq; ſuppellectili ad cibũ pᷣpandũ:⁊ io H phibet: ne credi- tibi. ⁊ non põt ſoluere:ꝓpter qo vis habere pignus.
toꝛ accipiat talia ꝓ pignoꝛe cũ dẽ: 80 Tlõ accipies ĩ loo q¶ No igredieris domũ ep ut pign auferas. qꝛ poſſes

Cirttenli
ſu nusc
Penoenbit .
mneiteppott
tſſario die
harſtntdin

t ro .
iun
Ppicañtera
picurt ulnr
fesi mordue
lboiull tj
lorcoͤte it
nupcupes go ñ
ftonocrſil
onigpean.
locicoſain.
NEroo i.
Ghldiiun.
1 Neecamer/
Euidinge
Anoreudttadin
rhpridh a
wbssamar
wwint Indiann
AAbocgrop
Dczitgroni
enda. Etpnoi
gapep:biſ
ſoeui-
Früßynfi
ii uaiui⸗
nukſüim⸗
Utujniim
Cufnij flee
iſMoreroe
nuwpanisaci
iſipdlidpoſt
ipelüdasi
loͤglroicinpina
ſifloeppuint
inipßo lteid
Ppatnopnenti⸗
Crſalinlluing

Pdrdine,
u
mieezi
anr
Anfülf
giin
1herünme
Duchegtia
Lino An
Whütht
neknin

V—w—
E — .
— — 22

Giosdene.

dlimi n
müſaätigne
rnn
oweobie⸗
inugten
Nisnß̈Pin
mufin
aha hun
nsthaigol
wiiicn
Einſclannr
pitöaiinfrr.
r urmny en
nicbaur un
C
ouen? oudn
morous
mgiis
ercl oca/.
Pnh E
lyeper bonn
erbturpu⸗
MMöäsrſe.
nd u
ziri.
län nd
Ainomni
Nai unn
alore oe
irir liat
i Cckloirenin
iutovſingl
mäum rdliu
mnund n
Pannit
us rchclion.
–
pann in
gainbo⸗ e /

poſa

pernoctabit ⁊c. lſi ẽ veſtimẽtũ neceſſariũ de nocte:ſʒ in
mane iteꝝ põt accipi:⁊ ita itelligendũ ẽ de veſtimento

neceſſario ð die:qð dʒ reddi ĩ mane ⁊ põt reaccipi ĩ ve
ſpere: ſicut dictuzʒ
fuit Exo xxij.

c¶ Nõ negabij.

Ricgitten aait 5 ras: ſd ſtabis foꝛis r illeti
tes iĩ mercedibus bi ꝓferet ꝗð hũerit. Si aũt
laboꝛis ſui relddẽ paup eſt ñſ pnoctabit apð

te pign:ſed ſtatim reddes

dis:qꝛ cõiter ſũt
ita paupes qð ñ

pñt cõmode ſolu e; Nſumn 5 „
tionẽ expectaf: ? Egl ueſtimẽto ſuo bñdicat
boc ẽ qᷣ ſbditur tibi:⁊ hẽas iuſticiã coꝛam
d ¶ Ex eo ſuſtẽ. dño deo tuo. Nõn negab
ani.ſus.i.vitam. mercedẽ indigẽtiſ ⁊ paupe
e¶ ſie clamet 3 Near N
te ad dñm.qꝛ tal

clamoꝛ audit᷑ a dño:ſcòm ꝙ dẽ Jacobi.v. Ecce merces
oparioꝝ vioꝝ q meſſuerũt regiões vias q̃ fraudata ẽ
a vobis:clamat:⁊ clamoꝛ eoꝝ ĩ aures dñi ſabaoth in/
troiuit.In dilatione ãt ſolutõis defraudat᷑ pauꝑ qtuʒ

ad boc:ꝙ nõ hʒ ad neceſſitatẽ ſuã. f¶¶Nõ occidẽtur.

Pic ↄñter oꝛdiat᷑ rõalis ĩ pietate qtũ ad iudicia ñ ꝑuer
tenda.Et pᷣmo iducit ad hoc generalr:x ſpãlr ĩ iudicijs
paupeꝝ:ibi Nõ peruertes iudiciũ.Circa pmũ dicitur:
n occidẽt᷑ patres ꝓ filijs nec filij p patribus.Sed
Zriũ h vẽ hĩi Exo.xx. Uiſitãs iniqtates patrũ ĩ filijs
⁊c.⁊ ad cõcoꝛdia h dicũt aliq ꝙ chnpler ẽ moꝛs:coꝛ
poꝛalis:ſpũalis:tpalis ⁊ eterna.Dicũt igit᷑ ꝙ moꝛte ſpũ
ali ⁊ eina ñ pũitur pr̃ ꝓ filio:⁊ ecõuerſo: ſcòõm ꝙ dẽ:

Eech. xviij. Fil nõ poꝛtabit iniqratẽ pꝛis:nec pẽ iniqᷣ
tatẽ filij. Moꝛte vo coꝛꝑali ⁊ tꝑali ĩterficit᷑ aliqn filꝰ ꝑ
peccato patris et ecõuerſo:ſed lʒ iſtud dem ſit veꝝ: nõ

i vẽ valẽ ad ꝓpoſitũ:qꝛ lex iſta ẽ ad ĩfoꝛmationẽ iudi/
cũ tpaliũ ad às ñ ſpectat ĩponẽ penã ſpũalẽ vel eternazʒ
2 iõ ꝓ nihilo diceret᷑ eis: lõ occidẽt᷑ patres ꝓ filis ⁊c̃.

2iõ alr dicũt:ꝙ iudicibꝰ tꝑalibꝰ nullo mõ ẽ licitũ ĩter/
ficẽ filios ꝓ peccat ꝑẽtũ:vt h̊ dꝛ: Nõ occidẽt᷑ ⁊c̃. niſi eſ-

ſẽt ꝑticipes crimis:⁊ tũc nõ ĩterficerentur tm̃ ꝓ peccato
alterius ſʒ ꝑ ſuo:ſed deus qᷣ ẽ actoꝛ vite ⁊ moꝛtis ⁊ cui
ẽ qlibet q;tũcũq; iuſtus moꝛtis debitoꝛ:põt iterſicẽ fili/
os ꝓ peccatis parentũ ⁊ ecõuerſo:⁊ hoc ſit ab ipᷣo ĩime/
diate:ſicut i diluuio ꝓ peccatis parentum ſbᷣmerſi ſunt
paruuli:qui adhuc non poterant eẽ participes i peccatꝭ

parentum:vtpote rationis vſũ non habentes:vel me/

diantibus angelis ſanctis:ſicut ĩ ſubuerſione ſodomo⸗
rũ ĩterfecti ſũt paruuli cũ parentibus:vel mediantibuj
angelis malis:qbus aliqñ vtitur deus ad executionem
ſue iuſticie:ſicut pꝛo peccato egyptioꝝ pꝛiogeniti fuer̃t
iterfecti qtũcũq; paruuli:vel mediãtib hoib: ſicut de
mãdato dñi ſilij iſrł iterfecerũt hiĩtatoꝛes terre chanaan

cũ vxoꝛib a filijs ꝓtũcũq; puulis:ſʒ abſq; ſpali mãda

to dei nõ pñt inocẽtes ĩterfici:g ſcòm hoc currit pꝛohi/
bitio iſta: Nõ occidẽtur ⁊c. Sed hoc nõ vẽ ſufficẽ: da
i ſacra ſcriptura iueniũt᷑ filij q,tũcũq; puuli ⁊ inocẽtes
ꝓ peccatis parentũ iterfecti:nec hĩ expreſſe ꝙ hoc fue⸗
rit de ſpãli mãdato dei ſicut hẽ ioſue.vij.ꝙ achoꝛ cum
filijs ⁊ filiabꝰ iterfectus fuit:nec tñ iuenit᷑ ꝙ fuiſſẽt con/
ſcij de furto patris:nec ꝙ dñs pꝛeceperit eos lapidari.
Itẽ Judic.xx.decẽ tribus pugnaàtes õ tribũ beniamin ĩ
terfecerũt mulieres ⁊ paruulos ꝓ peccato parentum:a
liter non fuiſſent ſoliciti reparare tribũ illam per alias

domũ eius ut pignuſ aufe
cu moꝛatur ĩ tra ⁊ itra poꝛ

ei añ ſolis occaſũ:ut doꝛmi

iif.

HDeutero.
ſibi videre alidd de rcerndaree adl ; habi fo mulieres dandas fugitiuis de prelio:quia potuiſſent reha
ris. pignus curialr accipiẽdo. b ¶¶ Si at pauper ẽ nõ buiſſe ſuas vxoꝛes:potuiſſet etiam reparari illa tribu) per

filios ſi remãſiſſẽt:nec tñ iuenit᷑ ꝙ dñs pᷣcepit puulos iterſi-
ci.Itẽ ibidẽ caplo.xxj.dẽ:q vndecim tribus pᷣdce miſerunt
viros ad iterficiẽdũ viros iabes galaath cũ mulieribus ⁊ p
uulis exceptis mulie/
ribus q̃ viros non co
gnouerãt:nec legit᷑ ꝙ
dñs hoc pᷣceperit nec
ſcriptura fem eoꝛũ re
p̃hendit.Item ſcõðᷣm
iura ciuilia nõ repꝛo/

ris fris tui ſiue aduene ꝗ te

tas tuas ẽ:ſed eadẽ die red
des ei pᷣciũ laboꝛis ſui añ

ſolis occaſũ:qꝛ paup eſt:et bata aliqñ ꝓ crimine
x eo ſuſtẽtat aniaʒ ſuã: nẽ lele maieſtatis iter fici
= 5 unt᷑ ſpditi ꝓ peccatis
clamet 3 te ad dñz r cpu doñox: a filij ꝓ peccai
tetur tibi ĩ peccatũ. Nõ òc parẽtũ: ppter qð vx
cidẽt patres p filijs nec filij ĩ aet caſibus
ꝓ pfibꝰ: ſʒ uſꝰ tS bPoſſunt filij etiaʒ ino
PP fib: ſj un ꝗſq; ꝓ pciõ cẽtes ꝓ peccatĩ paren-
H tum iterfici: ẽt abſ,

ſpali mãdato dei:⁊ iõ dicũt alij ꝙ occiſio põt duplr cõſide
rari:vno modo ut eſt pena tm:⁊ ſic hʒ rõem mali:cũ ſit pᷣ

uatio bõi.ſ.vite:qð ẽ maximũ bonũ iter coꝛpoꝛalia⁊ ſic nł

lus occidit᷑ iuſte ꝑ pccõ altero:qꝛ pccem ẽ qͥd perſonale: pẽa
ſt vt hʒ roõnem pene pciſe:reſpicit ti culpã uel peccatuʒ:et
iõ nõ trãſfert᷑ ad aliã ꝑſonã:ſicut nec culpa actualis ð qua
ẽ ſermo.alio mõ conſideratur occiſio iqytum eſt quedã me
dicia:qꝛ moꝛte aliquoꝝ multi ðterrentur:⁊ a peccatij cohi
bentur:⁊ ſic nõ hʒ rõem maliſimplr:ſed tmn ſcõm qd: ſic ⁊
potio amara iq;ꝛtum iducit ſanitatẽ: vel abſciſio mẽbꝛi pu-
tridi ut ſaluet᷑ coꝛpꝰ nõ hʒ rõem mali niſi ſcom qᷣd:ſʒ hʒ rõ/
nẽ boni ſimplr.vlterius dicũt ⁊ veꝝ ẽ ꝙ bona exterioꝛa oꝛ
dinãtur ad vitã coꝛpoꝛalẽ:⁊ vita coꝛpoꝛalis ad ſaluteʒ aie
ad dei gloꝛiã:⁊ bonũ ꝑticulare ad bonũ cõe.Ex quo con
cludũt ꝙ ſic rõabilr oꝛdinat᷑ detrimẽtũ ĩ rebꝰ exterioꝛibus
ad ſalutẽ coꝛpoꝛalis vite:ut patet ĩ eo qui ꝓijcit merces in
mari:vt per hoc poſſit i vita ſaluari:ita roabilr oꝛdinat᷑ ðᷣ
trimẽtũ vite coꝛpoꝛalis ad ſalutẽ aie ⁊ gloꝛiã dei:⁊ detrimẽ
tũ boni ꝑticularis ad bonũ cõe:⁊ iõ qñ occurrit caſus in q̊
ꝓpter peccatũ alicuius occiſio ipſius ⁊ ẽt alioꝝ: lʒ ſint inno
cẽtes cedit ad ſalutẽ aſaꝝ ⁊ ad cõe bonũ:põt rõabilr oꝛdia/
ri per iudiciũ humanũ:vt ſi per deſtructionem vn domꝰ
melioꝛet᷑ tota ciuitas:⁊ per deſtructionẽ vnius ciuitatis to
tũ regnũ:vtpote qñ ꝓpter enoꝛmitatẽ crimis cedẽtis in de
trimẽtũ ſalutis aiaꝝ vel honoꝛis diuini:vel cõis boni:iĩfli-
gitur pena ſic dura paucis reſpectiue:⁊ multi ꝑ hoc terrent᷑
ab enoꝛmibus pꝑ que poſſet traquillitas ciuitatis vł rgni
pturbari arcent᷑:⁊ ſic bonũ cõe per detrimẽtũ boni ꝑticula
ris cõſeruat᷑:talis tñ occiſio inocentum ũtum ẽ pena refer

tur ad peccãtes qui i hoc puniũt᷑:inq;tum filij ſui vel amici

ſeu ſubditi occidũt: inqtum tñ eſt medicia reſert ad illos
q occiduntur:qꝛ ualet eis ad ſalutẽ aie ſi patiẽter ſuſtineãt
oꝛdinẽ iuſticie ꝓpter bonũ cõe.Eſt etiã medicia reſpectu ali

oꝛ qͥᷣ ꝑ hoc deterrent᷑:⁊ a malis cohercẽt:vt pᷣdem eſt. Sic

igit᷑ ſcòʒ iſtã uiã qð dẽ h:Nõ occidẽt᷑ ⁊cc.ielligẽdũ ẽ inqtuʒ
occiſio hʒ rõeʒ pene ñ ãt iqtũ hʒ rõcʒ medicie mõ pᷣdco:ſʒ
qm̃ occiſio ĩnocẽtis ẽ directe ð pᷣceptũ ðcalogĩi:qͥ dꝛ:Nõ oc/
cides.ſic̃ dcm̃ fuit Exo.xx.qð qdeʒ pᷣceptũ eſt idiſpẽſabile:
ſaltẽ px hominem:ideo difficile videtur qualiter inocẽs poſ
ſit ꝑ hominẽ ad moꝛtẽ cõdẽnari:cuiuſcũq; ctis ſit auctoꝛi/
tis:ſed auctoꝛitate dei ⁊ mãdato põt fieri:quia nullus in p
ſenti vita q;tum ad hoc eſt ei innocens:lſed ocs ſũt debitõe⸗
moꝛtis:ideo poteſt hoc debitum qñ ⁊ qũo vult exigere: iõ
ui vult tenere opinionẽ aliã qᷓ mitioꝛ vẽ:poteſt ð facili re/
pondere ad ſcrip uras inductas pꝛo alia opinione: licet

Outeo Kxiiij.

—

cũ ipo ſterſici:tiñ credẽdũ ẽ ꝙ ioſue i qͥ erat ſpũſſancxnihil
fecit in hoc niſi de madato dni.Põt ẽt hoc hĩi ex textu ali
q̊ mõ:vbi dẽ a dño: Nõ poiis ſtare coꝛã hoſtibꝰ tuis:doec
deleat᷑ ex te q cotamiatus ẽ hoc ſcelere.deletio ãt hois ipoꝛ
tat moꝛtẽ eius cũ ſua
poſteritate: qꝛ q; diu
viuunt fiulij: remanet
in eis pr̃᷑ defũct᷑ quo
damo:vt hẽ ſcõo de
aia:⁊ Ecci.xxx.dicit:
Moꝛtu ẽ pr eb:⁊ ̃ᷓ

iudiciuʒ aduene ⁊ pupilli:
nẽc auferes pignoꝛis loco
vidue veſtimẽtũ.Memen/

ſi nõ ẽ moꝛtuus: reli· to ꝙ ſeruieris in egypto ⁊
qt eni filiũ ſimilẽ ſibi eruerit te dñs deus tuuſ in
Sülr dõʒ de iterfecti⸗ ir, Srn eir de
ami de. Icirco p̃cipio tibi vt
one ꝑuuloꝝ beniami , OPerete
qꝛ cu a decẽ tribubuj facias hãc rẽ. Quãdo meſ
qreret cõſiliũ dñi:rñn ſueris ſegetem in agro tuo
dit Aſcẽdite: cras. n. æ oblit mãipulũ reliqriſ:ñ
tradã eos ĩ manuj ve llas illũ:ſed
ſras. Judie. xr 2 leuerteris ut tollas ill:ſed
cũ pceſſerũt ad belli aduenã ⁊ pupillũ ⁊ viduã
de cõſilio mandato aulſerre patieris:ut benedi
dñi:nõ eſt viſile ꝙ ex =
ceſſerint cõſiliũ ⁊ ma

datũ eius:⁊ ꝙ dñs mãdauerit oẽs ĩterfici cuiuſcũq; etatis

lʒ no ſit ſcriptũ:qꝛ nõ oia qᷓ deus dixit fuerunt ſcripta:⁊ eo

dẽ mõ dõm eſt de iterfectoe paruuloꝝ ĩ iabes galaath. Id
illud qð iducit de iure ciuili põt dici leges humane mul ⸗
ta ꝑmittũt et ẽt ſtatuũt:que per diuinũ iudiciũ ſũt punien/

da:qꝛ ratio humana non eſt infallibilis regula:ſed aliqñ ð

ficit deducẽdo cõcluſiões ex pncipijs operabiliũ:leges autẽ

humane ſut tales concluſiones put a principibus ſũt cõſti
tute:licet ſcõm veritatẽ nõ habeat ronem legis qñ deuiant
a veritatate.Ad roem ãt alterius opionis põt dici: ppia
re talẽ medicinã que ẽ ꝑ moꝛtẽ inocẽtis nõ ꝑtiet niſi ad ſup
mũ medicũ:qᷣ eſt vñs vite ⁊ moꝛtis. g¶ o ꝑuertes iudi
ciũ. Hic oꝛdiat᷑ rõal qᷓtum ad pietatẽ i iudicijs magis ĩ par
ticulari: videlicet vt nõ ꝑuertat᷑ iudiciũ aduene ⁊ pupilli:qꝛ
i hoc cõmittit᷑ duplex peccatũ.ſ.iuſticie ſbuerſio et paupex
depreſſio:⁊ qꝛ pupillus ⁊ vidua frequẽter ſil iũgunt᷑ i ſacra

ſcriptura:iõ ↄni agit᷑ ð pietate ad viduã cũ di: h ¶ Nec

auferes pignoꝛis loco vidue veſtimtũ.dẽʒ ẽ eni.S.ꝙ veſtim
tũ neceſſariũ de die nõ erat retinẽdũ de die ab ipᷣo creditoꝛ
ſed ſolũ per noctẽ:nec veſtimẽtũ neceſſariũ ð nocte òbebat

retieri per noctẽ:ſed ſolũ iĩ die:vidue ãt pro illo tpe hẽbãt

ueſtimẽta diſticta:per q diſtiguebãt ab alijs mulieribus: et
is tale ueſtimẽtũ pauꝑibus viduis erat neceſſariũ ð die ad
icedẽdũ: ⁊ de nocte ad ſe cooperiendũ:⁊a iõ rõabilr precipit
ꝙ nõ accipiat᷑ loco pignoꝛis:qꝛ no debebat retinere a credi
toꝛe nec ð die nec de nocte. i ¶ Memento ꝙ ſeruieris.q.
d.ex hoc tu debes ſcire te eẽ obligatũ ad obediẽdũ manda
tis meis. k ¶ QAn meſſueris. Hic oꝛdiat᷑ roalis ĩ pietate er

fructibus colligẽdis erat ꝑs aliqua reliqnda ⁊ pʒ lr̃a ¶ IJn
ij. vbi d i poſtilla: Circa pꝛimũ ſciẽdũ ꝙ in ve.le.⁊c̃.
Entẽtia ſaluatoꝛis ð cã legitia reAdirio pꝛia.

pudij ẽ viſſima ꝓut litera teſtat. nã vbi nos hẽmꝰ

adulterinis ⁊ iceſtuoſis coitib agit. Ex qͥ pʒ ꝓ nullo modo
licebat repudiare vxoꝛẽ:niſi ꝓpter huiuſmodi turpitudieʒ
q̃ foꝛnicationẽ icludit. Thalmudici vero qͥ phariſaicaʒ do
ctrinã ſectates ſepe irritabãt mãdata dei ꝓpter traditiones
ſuas: ut Matth. xv. In tm deuiauerũt a vitate i hoc loco:
ꝙ ſcom cõeʒ falſa eoꝝ doctrinã ꝓ ſolo libitu volũtati⸗ vir

ſuo moꝛiet᷑. Moͤn peruertel

ga pauꝑes iĩ elemoſynis cõferẽdis:qbus titulo elemoſ 8

6, Pꝛopt᷑ aliquã feditatẽ: in heb.hẽ ꝑꝑ aliquã tur
pitudinẽ qð qdẽ dẽʒ ſe eadẽ foꝛma pòit᷑.S.leui.xviij. vbi ð

eni nõ habeak expreſſe de textu: dñs pcepit filios TRlchoꝛ

poſſet repudiare vxoꝛem:⁊ ſic inoleuit vſus vel abuſuj

ꝓnitioſus vſq; ad hodiernum diem inter eos:qð con/

ſtat manifeſte eſſe contra diuinam legem. Nec obſtat

quod dẽ malach.ij.c. Si odio habueris eaʒ dimitte ea

Nam hoc eſt ĩtelligendũ de odio cauſato ſcm foꝛmaʒ

moſapce legis ib
l ſenti caplo contẽ
cat tibi dñs deus tuus ĩ oi „ſenni Mal
emar Si fru chias ĩ fine ſue ꝓ
ohe mannn; mar Siſu pphetie concludit:
ges collegeris olluap: qc⸗ MWemetg legem
gd remãſerit ĩ arboꝛibꝰ nõ momyli. ¶ In eo⸗
reuerteris ut colligas: ſed dẽ. c. xxiiij. vbi dĩ
relinqs aduene pupillo ac i poſtilla: Ad ma

vidue. Si vindemiauer vi maioꝛem intelle⸗

neã tuã:ñ colliges remanẽ/
tes racemoſ:ij cedẽt ĩ vſus
aduene pupilli ac vidue.
Memẽto ꝙ ⁊ tu ſeruieriſĩ

Ame einengent otaz ꝑ
cgypto: T iccirco precipio poſilllatotem
tibi ut facias hanc rem. an fpudiatõ vxy
YUVUW rriis eſſet illicita in
ve. le.ſũt due opi

niones pᷣncipales:quarum illam tenet que cõius tenet
ſ. ꝙ fpudiũ nũqꝙ; ſuit licitũ:ſʒ ꝑmiſſũ ad euitãdũ mai·
malu.ſ.vxoꝛicidiũ:q qdẽ ꝑmiſſio ñ ſac licitũ ſic tradef
ad vſurã nũꝙᷓ fuit licitũ:etiã aliẽo cũ ſit ð natura:ſcdoʒ
phm in.v.ethicoꝝ. Licet fuerit permiſſum ad euitädu

maius malum:ſcilicet ne fenerarentur fratribus. Sed

