⁊ effunde eam ſuper arida cũdo ↄſiderat ſtatus
⁊ quicquid hauſeris de flu ppli quantũ ad egreſ

. . ſu de Egypto ſi .
uio:vertetur in ſanguinem ra ſplininefir aid

Ait mòyſes: Obſecro do/ hoc refert᷑ ſignuʒ ma

mine:nn ſũ eloquẽſ ab he nus Bino daraln
. . ano tra ſinu facta ẽ lepꝛo
ri ⁊ nudiuſten: et ex quo ſa:⁊ ſcòo ibi repoſita
ſanata eſt: p quod de
ſignabat ꝙ filij iſrael

qñ pmo repoſiti ſũt cure moyſi:que cura ꝑ ſinũ deſignat:

vñ Nume.xj.dẽ: Poꝛta eas in ſinu tuo.pꝑ hoc fuerut magij
abomin abiles egyptijs:⁊ qſi in ↄſpectu eoꝝ fetidi:vnde di
xerũt moyſi:fetere feciſtis odoꝛẽ nrm coꝛã pharaone ⁊ fuij
eius:ut hẽ infra.v.ca.Sʒ pꝑ man ſanatõem in ſequẽti repo

ſitõe deſignabat᷑ ↄſolatio eis futura ꝑ curà moyſi ſicut pa-

tuit in traſitu maris rubꝛi ⁊ alijs bñficijs ꝑx oꝛonem mopſi

a deo ſibi collatis. Stat᷑ aũt ppli intmedius fuit pꝰ moꝛteʒ

ioſeph:⁊ anteq; moyſej curã ppli ſuſcipet:⁊ in aliqua parte
illius tpis intermedij fuit illud edictũ crudele de pueris ma
ſcul hebꝛeoꝝ ſbmergẽdis in flumie:⁊ ad hoc refert tertiuʒ

ſignũ de aq̃ flumis vſa in ſanguinẽ:ꝑ qð deſignabat᷑ ꝙ de/

reqreret ab egyptijs in grauib' plagis ſanguinẽ pueroꝛuʒ in
flumie extinctoꝝ. His dictis pʒ lr̃a pauq except᷑ vocabulis
b uid eſt ⁊c. Inoõ q̃rit ex ignoꝛatia:ſʒ ut ↄuenientius in
ferat qð ſequit᷑: c ¶ Extẽdit ⁊ tenuit.in qͥ apparet obedien

tia mo yſi ꝗ ſtatim cuũ manu nuda accepit colubꝛũ ad vbuʒ

dñi. d ¶ Pꝛotulit lepꝛoſã inſtar niuis.cãdoꝛ lucẽs oꝛt in
cute eſt ſignũ lepꝛe:ut hẽ Leui.xiij.ca.albedo aũt niuis hẽt
quãdo lucẽ:⁊ q'tũ ad hoc tenet ſilitudo:no aũt q;tũ ad oia
e¶ Effude ſuꝑ aridã.ex qͥ pʒ ꝙ nõ ↄuertebat᷑ ĩ ſanguinẽ do
nec effuſa eẽt ſuꝑ irã. f ¶ Ait moyſes.Hic ↄnt ponit᷑ moy
ſi dep̃catio:vidẽs.n.mo yſej ꝙ opoꝛtebat eũ exeꝗ dei mãda
tũ:⁊a ſẽtiebat ſe min eloquentẽ ad tale officiũ:⁊ io petiuit ſo
cietatẽ alicumag eloquent: ⁊ intẽdebat hoc de fratre ſuo
aaron:tũ qꝛ erat eloquẽtioꝛ:ut infra dicet᷑:tũ qꝛ erat ſenioꝛ
tribꝰ annis:ut ſupꝛa dem eſt ca.ij. Cãm aũt ſue inſufficien-
tie ad loquẽð expmit moyſej dicẽs: g (Ilõ ſũ ⁊c ac ſi.d.lIʒ
a iuuẽtute ñ ſiʒ multũ eloquẽ:qꝛ ſic dicũt hebꝛei hẽbat vo
cẽ exilẽ:tñ pqᷓ; apparuiſti mihi ⁊ locues mecuũ ipeditioꝛis
ligue facꝰ ſũ ad loquenõ:qꝛ fragilitas huana ex pũtia diui
na vel ãgelica aliq ſtupefit:ſm ꝙ dẽ Dañn.x. One in viſioe
tua diſſolute ſũt ↄpages mee ⁊ nihil i me remaſit viriũ:⁊ ꝑ

TLiber
oyſes petitiõem ſuaʒ ceꝝ ſuũ.i.affinitate ↄiunctũ:vñ ⁊ in hebꝛeo hi:S luu
sSem Poi imẽti inſinuat moyſes petitioem ſuaz cex luu. i, aglfinitate 1: ꝛeo hꝛ: Soce .
eguon h mbedine n s)ad en oſtende) ſuu. n Aui ait itro: vade in paceerarcni po moni
ꝙ poſſet ſupplere eius defectũ cũ ſubdit: b ¶¶ Quis fec os bilis: ⁊ io noluit eũ impedire: Jacob aũt receſſit a lab ſgr ind ru
bois:ac ſi diceret: Ego ꝗᷣfeci os homis poſſũ tibi dare elo licẽtia no petita: r ſciebat eũ eſſe hoĩem fraudulentum liqipſclife
quentiã. c Aut ꝗs fabꝛicat eſt ⁊c. ac ſi dicẽt:ego q om ſicut ocm ſuit SGeñ.xxxj.ca. o ¶ Et ipoſuit eos ſuper u Contgl⸗
niũ conditoꝛ ſuʒ poſ- Pſind Hicunt he bintſo d
ſü de ceco facere vidẽ „ boeei: g iſte Saſin Kppirberr
tẽ:⁊ de ſuꝛdo ⁊ mua locutus es ad ſeruum tuu: T reuertar ad frẽs meos in q poꝛtauit lignuʒ ſi eſn
to audientẽ eloquẽ fſpeditioꝛis et tardioꝛis lin- egyptũ:ut videaʒ ſi adbuc lgcanſt uan nancg
rehocinccif ad oñ gue ſü. Dixit dñs d eum: viuãt. Cüi ait ietro: Aade imolme iſngen⸗ .
eere alle gan. delek Duis fecit os hoiſ. Aut ꝗſ iĩ pace.Dixit ergo dominꝰ quo bĩ Geñ xxi miui
moypli. Alit exponũt fabꝛicat ẽ mutũ ſurduʒ. ad moyſen in madian: a ca. eungez alit ilug
hebꝛei dicẽtej: ꝙ cum uidẽtẽ et cecũ: Mõnẽ ego: de ⁊ reuertere in egyptum n tatur erex gegirine
moea ſuiſer crul? Perge igit ⁊ ego ero ĩ oꝛe Moꝛtui. n. ſunt ocs q qre veq pe c. ſii
fertise egypti: ut dom luo: doceboq;ʒ d loqris. bant aiam tuã. Tulit erg”o ca. Eccerex tuus iſiinnn
eſt ſupꝛa. . ca. Moy At ille. Obſecro dñe ingt: moyſes vxoꝛẽ ſuã ⁊? filios pyeniet tibi c et fnitl e
ſes fuit capt de pꝛce mitte quẽ miſſurꝰ es.l Ira/ luos:⁊ iĩpoſuit eos ſuꝑ aſi· io poterat anei —
beoea ra ucrh tus dñs in moyſen:ait: Aã nũ:reuerſuſqʒ eſt ĩ egyptũ ucapparet wie glchirum
valde ſtani locutus ron frat tuuſ leuites:ſcio p pꝛtãs virga dei in manu ficticuͦ:ideo dic 4
eſt dicẽ ꝙ iuſte feccat eloquẽs ſit: Ecce ipſe egre⸗ ſua. Dixitq; ei dns reuerte u li accipit iuhel ſii
vñ de eo dĩ hPebꝛeoꝝ diet᷑ in occurſũtuũ:videſqʒ ti in egyptuʒ: Vidẽ ut oĩa ſing lare p plali in
. N veruus aoſi te: letabit᷑ coꝛde. Loqre ad oſtẽta poſui in manu tia muber d vwns Geninrngin
tepto tegis poſims? eũ ⁊ pone verba mea ĩoꝛe facias coꝛã pharaõe. Ego ſufficre:ad po⸗ nuunnyf
ac⸗ decapitanduʒ:ſel ei:⁊ ego ero in oꝛe tuo et ĩ indurabo coꝛ e: ⁊ ñ dimit tandũ tot pſonaj ainapolcen
ſpiculatoꝛ fuit percuſ oꝛe ill: ⁊ oſtẽdã vobis ꝗd tet pplin. Diceſq; ad eum: pꝗ⸗ Eorno vgs annte
ſus acriſia:qͥ ẽ cecitas ggere debeat.Et ipſe loqᷓ NHec diẽ dñs:Filiũs me pᷣ dei ſic aute; nois auzen
qua non vẽ illud qð „ ⸗ genir iſr!. Bixi tibi: Bi bat:tũ qꝛ ex pᷣce⸗ ija Nwim
omo volt vigereg te ad pplin ⁊ erit os tuũ mogenit iſtl. Dixinbi: Bi peo dei rat po funmmſ,
alia videat:ſicut dem tui aut eris eim his 4 ad de milte filiũ meũ ut ßuiat mm tãda:tũ qꝛ p eam ßunlraiti
fuit Geñ. xix. de illis um ptinẽt. Airgaʒ quoqʒ hi:⁊ noluiſti dimitere euzʒ erant miracl dei ute r
qui volebãt ir angere hac ſume in mau tua in q Eccè ego intficiã filiũ tuuʒ Bre di ean
ochanpentsmor lactur eſ ſigna. Abiſt moy Pinogenitſ. Cdnc eſſzin Nucnen ide itun
ſen euz nõ vidit: et ſc ſes ⁊ reuerſus ẽ àd ietro ſᷣ itinẽ in diuerſoꝛio occurrit uertẽdũ ſe diſo-) mi haliid
moylej eſfugit ppara cexꝝ ſuũ.Dixitq; ei: Nadã ei dñs:⁊ volebat occidẽ eũ nenti. r¶ UNide iümoni
one vidẽte:ſic ſcribit᷑ =ð utt omig oſteta. i. u(Oenerit
ſupꝛa.ij.capᷣ.Qui fu S „, ůll mirabilia oñſioe nſulterninia
giens de ↄſpectu eius ⁊c᷑.qui etiã a deo fact fuit ita ſtupisꝰ digna. s ¶ Ego indurabo coꝛ eius. Hoc pᷣdixit dñj ſu ninoſnhi
ac ſi eſſet ſimplłr ſurdus ⁊ mur:ita nõ potuit vbo vel ſis tux: ut nõ admiret᷑ moyſes:quando videbit effectum. inſnoncsippl
ſignificare ſuis ſeruis ꝙ moyſes caperet:⁊ ſic exponũt p̃di· Sciendũ tñ:ꝙ dñs nõ eſt ca obduratõis coꝛdis inquan kaatann gen
ctã lr’ĩam: b ¶ Quis fecit os hois.i.te loq ita ↄſtani coꝛaʒ tũ eſt pctm̃:ſʒ hoc mõ eſt a libero arbitrio:dñs autẽ eſt Pulbien ſtu
pharaone. c ¶ Aut qᷣs fabꝛicat eſt c. .i.pharaonem ita cauſa induratõs inquantũ ẽ qdã pẽa:q; in penã pctiꝑ igughoeigon
ſtupidũ ut dem eſt. d ¶ Uidentẽ ⁊ cecũ.i.ſpiculatoꝛẽ ꝗͥ fa peetrati ſbtrahit gram:cui eſt coꝛ mollificare:⁊ iõ ea ſ ſeßlininzneht
ctus fuit cec te nõ vidẽdo:⁊ vidẽs cetera vidẽdo. e ¶ lõ tracta ſequit᷑ induratio coꝛdis humani in malo ſuo. ſoclusanfaiſ
ne ergo. ac ſi diceret: ſicut talia mirabilia feci tibi:ita tanta t¶ Filꝰ me pmogenit iſrl. i. dignioꝛ in pplis: cui ma fpüͤmmpſuſnet
⁊a maioꝛa poſſũ facẽ. ſ ¶ Oblſecro inqt ⁊c lʒ moyſes de v ioꝛa bona reſeruant᷑:⁊ maxime qꝛ vnigenit dei fil:qẽ dde N
bo dñi nõ dubitaret:tñ qꝛ aaron frater ſuerat ſenioꝛ ⁊ elo pmogenit oĩs creature:ut d Col.ca.j.Erat de iſr!ᷣm nEehicrun
quẽtioꝛ deſiderabat eũ hĩe ſociũ ſibi a dño aſſignanõ:ideo carnem naſciturus. v( Ecce ego ⁊c. Iiſta fuit vltima ſcpiizzid
hãc petitõem replicauit. g ¶ Irat dñs in moyſen.non pena egyptis inflicta:⁊ tñ denunciat hic pᷣma:qꝛ illa q̃ Ande.
peccauerit moꝛtalit:ſʒ qꝛ nimis puſillanimis videbat᷑ in ſu ſunt pᷣoꝛa in intẽt one:ſũt poſterioꝛa in executione. NOrnin
ſcipiendo dei ↄmiſſionẽ. ſi enim moꝛtalit peccaſſet: nõ emſſet x ¶ Qunq; eſſet in itinere. Dic ↄñter deſcribit receſſus poſſefu
veriſimile:q de petitionẽ eius exaudiuiſſet:qð tñ fecit. vñ mopſi qtum ad ſpaciũ ꝑ qð ceſeen dicoh eſſet moyient
ſequit: h. ¶ Aaron frater tuac. ⁊ pʒ l̃a vſq; ibi: i ¶ Tu in itinere. reuertẽdo in egyptũ. y ¶ In diuerſoꝛio. i in ralicriin
aũt eris ⁊c᷑. .i.accipies oꝛdinatõem meã ⁊ legej a me imedi hoſpicio ad qð diuerterat p refectioe vl qete nocturna. iugiiclegnt L
ate:⁊ ipſe eas pꝑ te ſibi relatas denũciabit pplo. k ( Abijt ʒ3 1Barriteiono r vol bar occidẽ eũ.illud eum ſm iglintop,
Moylſes. Hic ↄñter deſcribit ↄmiſſionis moyſi ſcẽ executõ aliqᷣ refert ad moyſen:quẽ volebat oñs occidẽ:eo ꝙ du aiiie
et pmo reſpcũ imini a q Moyſes receſſit:ſcòo reſpcũ ſpacij cebat ſecũ elieter filiũ ſuũ incircũciſũ:Gerſon aũt circũ ſuuͤninin
P qð inceſſit:ibi Cunq; eſſet in itinẽ.tertio reſpcũ termi ad ciderat in tra madian.Alij aũt dicũt ꝙ refert ad eliexer ſllet 3
quẽ acceſſit:ibi Uenerũtq; ſimł. Circa pᷣmũ dẽ: k b quẽ volebat occideꝛe:co ꝙ erat icircũciſus:⁊ tñ ducebat ein
moyſes.· reuertẽs de monte ſynai. l¶ Ad ietro.nolebat. n. iĩ egyptũ ad moꝛanð int filios iſrł ꝗͥ erant circũciſi. Sed koſninſecl
recedẽ abſq; licẽtia ep: tũ q; iurauerat manẽ cũ eo:tũ q:ꝛ nõ iſtud nõ vẽ ↄuenient᷑ dem:qꝛ ille puer nõdũ venerat ad Su
poterat ſecũ ducẽ vxoꝛẽ ⁊ filios ſine volũtate eb. mS5. etatẽ adultaʒ: ⁊ iõ nõ erat i culpa ex dilatõne nimis ſue a

ti
Ul
tnſzn
nte
kiſe⸗
iu
ial

anch
Win
gciin
iſcht
bn u
thi
ti
orareſt
e
oe
D

wol
ew
ud
hen
ub ti
ecti

= =—

E

N

Gehen
Puhee

J
1 *

ſc
1N
de
U
oſt
diſf
ſetun
Hut
utit
ipeß⸗
GeN

ℳ.

Exo. V-

circũciſiõis nec puniẽdus:ſʒ pẽ habebat eiꝰ curã:ſicut

fuit declaratũ Geñ.xvij.ca.⁊ iõ pᷣmũ dem meli videt
ſ. ꝙ refert ad Mopyſen. a Eel illico ⁊c. Pebꝛei
dicũt: Aciẽ vel nouaculã. b
ſen cognouit ꝙ il
la ionsi analt . SZ
erat ppter hoc:ꝓ Tuülit illico ſephoꝛa acutiſ
Alas eün nõ erat ſimã petrã:lét circũcidit pᷣ/
el⸗ Berigitq, putiũ filij ſui. Ltigitqʒ pe
geb elus t filh ul des eius:ẽt ait:Spõſuſ ſan
circũciſi:ad cuiuj guinũ tu mihi es. Et dimi
pedej manauit ſ ra poſtq; dixerat:ſpõſuſ
guig ex inciſione. ſanguinũ tu mihi eſ ob cir

t itſ 6ſu — r, — „ „ F —
2 i. fere n cũciſionẽ.Dixitque dñſad

te ſponſus meus garon:Vade in occurſum

molſes ult oece ¶moyſi in deſertũ. Qui pre⸗
ſus Ali ervont xit obuiã ei in montẽ dei:
ad moyſen: ad aun ⁊ oſculat eſt eũ. Narrauit
ius pedes piecit q; moyſes aaron oia ̈ba
— filij ſui .
abſciſum. d.

Sponſus ſanguinũ tu mihi es.i. ppter te q es ſponſu

meus ne te angelus occidèt:ſanguis filij mei effuſus eſt.

„

et iſta expõ ſcõa magis ↄcoꝛdat lr̃e ſequenti cum dicit᷑:

e ¶ Et dimiſit eum. qꝛ indignata receſſit a moyſe:⁊ re-
dijt ad piem ſuũ cũ filijs ſuis:ut pʒ ex eo qð hẽ ifraxv/
iij. ca.ſ.ꝙ Jetro venit ad Moyſen in deſerto:adducens
ſecũ vxoꝛem moyſi ⁊ filios eius:placuit etis Moyſi q
ipᷣa rediret cũ fili:qꝛ pcepit tüc ꝙ no eſſet niſi oneri i;⸗

tũ ad negociũ ꝓ q; ibat. ¶ Dixitq; dñs ad aaron.ex

hoc pʒ ꝙ aaron tanq; ꝓpha habuit reuelatõem dñi:hꝰ
etiã pʒ ex eo qð dẽ.j.Reg.ij. ca.ad heli hec dicit domin
Nunqd nõ apte reuelatus ſũ domui pꝛis tui cũ eſſet in
egypto ⁊c. Heli eni deſcẽdit de aaron. g ¶ Qui ꝑrexit
c.l.i.in montẽ ſynai qͥ vocat᷑ mons dei rone pᷣdcã.iij.
ca. h ¶ Uenerũtq; ſimł. Hic ↄñter deſcribit᷑ acceſſus
moyſi ad terminũ ad quẽ:vbi manifeſtauit cam aduen
tus ſui:pmo ſenioꝛibꝰ ppli cũ dĩ: i ¶ Et ↄgregauerũt

cũctos ſenioꝛes/i.ppli iudices:ut dem̃ eſt ſupꝛa.iij.capᷣ.

Et poſtea aaron q erat eloquẽtioꝛ:⁊ habebat vocẽ ma

gis audibilem vba que dixerat oñs moyſi ppoſuit co/⸗

rã pplo.et hoc ẽ qð dẽ: Locutuſq; ẽ aaro ⁊c. k¶ Et feẽ
ſigna. pdicta in pncipio h ca. nõ tñ pꝑ ſe ipᷣm:ſed ꝑ moy
ſen cuius erat facẽ ſigna pᷣdicta coꝛã pplo iſrl:qð pʒ per
ſignũ man ſue facte lepꝛoſe ⁊ iterũ uaceras nõ poteſt
dici de aaron. I ¶ Et cedidit ppls.viſis ſignis.
m ¶Et ꝓni adoꝛauerũt. ꝓ gratiarũ actione.
In cap.iii vbi dicitur in poſtilla: Dixit domin ad
eum ⁊c. Acdditio.j.
On vr ronabile:ꝙ moyſes dubitaſſet ꝙ deuj
poſſet ſupplere defectũ ſuum: verba.n. dñi ad
mnmwmoſpfſen in hoc ca. vident᷑ meli exponi ↄfoꝛmi
ter ad pdcã in pcedẽti ca. Dixerat enĩ oñs ad moyſen ĩ
ſnia: ꝙ io elegerat eũ impotẽtẽ ⁊ inſufficientẽ ut eſſet ſi⸗
gnũ ꝙ liberatio ppli fiebat virtute diuia tm:ut fuit ex
poſitũ in additõe ſuꝑ illud verbũ:hoc hẽbis ſignũ ⁊c.
Nic aũt pari rõne rndit ad defectũ elo uẽtie:quẽ moy
ſes allegabat ad excuſanõ ſe ab officio ſibi iniũcto.q.d.
Tu ſcis ꝙ ego ſũ qui fecit os hõis:vnde ſi vellẽ te facẽ
eloquentẽ ⁊ diſertũ in locutõe poſſem:ſed hoc nõ expe⸗

dit:ne liberatio ppli attribuat᷑ hũane pſuaſioni.
RX eodẽ ca.iiij. vbi dẽ in poſtilla: Obſecro inqt dñe

tcircũcidit S. A.
filij ſui.qꝛ ꝑ verbũ mopſi vel angeli volẽtij occidẽ moy

mitte quẽ miſſurus es. (¶ Adaditio.ij.

paſſũ.ſ. Mitte quẽ miſſurus es.dicũt eni ꝙ moy
dſes nõ erat itroducturꝰ pplm ĩ frã pmiſſiõis: put
i pᷣma ei reuelatõe facta dem̃ ſuit.ſilr a credebat ꝙ alerat
a deo mittẽdus in re

Dmes hebꝛeoꝝ ſpaliter Ra. Sa. alit exponũt bũc

dæẽptionẽ finalẽ:⁊ iðo

dñi ꝓ quibꝰ miſerat euʒ:et peetebat ꝙ alter illoꝝ

ſigna qᷓ mandauẽat. Mene mittendoꝛuʒ mitteret᷑

N BZrit uoꝛꝛ vtrüq; dignio
rutq; ſilt ↄgregauerut cu Eſe numabateet gen

ctos ſenioꝛes ſilioꝛuʒ iſrael hoc videbat᷑ ð poꝛdi

Locutuſq; ẽ ad aaron oia natiõem diuina petẽ
verba q̃ dixerat dominad eſt a e etu
moyſ. einæ . cit ſigna coꝛaʒ hanc expõnem vẽ ꝙ
pplo:ct credidit pplłs. Au Moyſes peccauerit:

dierũtq; ꝙ viſitaſſet dñs ſi vñ nec dñs petitioem

lios iſrl ⁊ ꝙ reſpexiſſet affli Ris hoc raudiuit
NXerm iry- Sr nſ 5fuit tñ eius peccatum
Sbenileti⸗ i aalon dignũ venia:qa ma/
ert. . gis pꝓcedebat ex ma-

greſſi ſt moiſeſ ⁊ aarõ gna humilitate qᷓ ex

icredulitate ſeu inobe
—⸗—⸗— dientiiag.
In eodẽ ca.iiij vbi dẽ in poſtilla:Allr exponit᷑:ut li e re
erat᷑ ad moyſen ⁊c. Additio.iij.

On vr bñ exponi illud verbũ: Et dimiſit eũ de ſe
phoꝛa: ꝓut ĩ poſtilla.nã legit᷑ infra.xviij.ca.de ie⸗
tro ꝙ tulit ſephoꝛã vxoꝛẽ moyſi quã rmiſeat.Ex
q̊ pʒ ꝙ vxoꝛ moßfſte i nõ dimiſit eũ:ſʒ ecõtra.lſ.moyſes rmiſit
vxoꝛẽ. Rõ aũt h remiſſionis hẽ in glo.ibidẽ.ſ.ut expediti-
oꝛ eſſet in oꝑe oñi.vnde ꝑ hoc ꝙ dicit hic:Dimiſit eũ.intlli
git ꝙ mopſej dimiſit filiu ſuũ nouiter circũciſum ut expedi
tioꝛ eſſet in officio ſibi cõmiſſo:ut dem̃ eſt:⁊ ne piclitaret᷑ ĩ
via:⁊ ꝑ conſequens dimiſit matrẽ:eo ꝙ ei cura nutritionis
bᷣnapaliter incũbebat.
¶ Neplica coꝛꝛectoꝛij contra Burgenſem HW
Nca.iiij.vbi poſtillatoꝛ exponit illud: Dimiſit eũ
de ſephoꝛa vxoꝛe moyſi indignata.hic loc bꝛeui
n'cte obſcur eſt:ut dicit beat Augu.ꝑ magr̃m hi

— 1 .
ſto.allegat:iõ multiplłr a multis exponit᷑.Sed cũ poſtilla

toꝛ elegit expõnem gloſe interlinearis:Burgẽ.eũ repᷣhendit
ex debili argumẽto:qð fundat in eo ꝙ infra.xviij.ca.dicit᷑
Moypſes ſephoꝛã remiſiſſe:arguẽs ex hoc ꝙ Sephoꝛa hic
moyien ñ dimiſerit ſʒ pot ecotra. Sʒ h' argumẽtũ modi/
cũ vẽ ↄcludere:qꝛ põt vtrunq; ſtare:⁊ q Sephoꝛa dimiſit
mopyſen:⁊ ꝙ mo yſes remiſerit ſephoꝛã.Moyſes ſentiẽj irã
vxoꝛis ⁊ volũtatẽ dimittẽdi eũ non reliquit eã ſolã vagari
cũ filijs ſuis reuertẽdo in terrã madia:ſʒ aſſignauit familiã

recducentẽ: ⁊ ſic remiſit eã ne pateret᷑ eius iurgia:⁊ ut eſſet in
negocio ↄmiſſo expeditioꝛ:⁊a tãgit glo.loci allegati.(La.vV.
4

Oſt hec. Poſti deſcripta eſt ꝓuiſio duc ppłm iſ
p rael de egypto educent:h̊ ↄñter deſcribit᷑ flagella
regis pplm detinent:⁊ qꝛ illa pũitio iudiciaria ẽ:
iõ pᷣmittit᷑ noĩatio ex vbis:ſcòo monitio cũ ſignis addit in
pncipio.vij.ca.⁊ tertio ſbdit᷑ pũitio in decẽ plagis circa me
diũ eiuſdẽ ca.ibi Dixit aũt dñs ad moyſen ingrauatũ ẽ ⁊c̃.

Circa pᷣmũ ponit᷑ monitio ⁊ reg dura rñſio:⁊ ſcðo ppli ag

grauatio:ibi Dixitq; pharao.Lirca pᷣmũ dẽ ſic: a¶ Poſt
hec.i.poſtqᷓ iſrł pplłs crediderat moyſi de ep liberatone:ut
dem̃ ẽ in fine pᷣcedẽt ca. b Ingreſſi ſi ⁊c. Sʒ q̃rit᷑ h:vbi
erãt ſenes ppli iſrł de quib dixerat dñs:ꝙ ingrederent᷑ cuʒ
moyſe ad regẽ egypti:ut dem̃ eſt.iij.ca.Dicunt hebꝛei ꝙ re/

mãſerũt ducti timoꝛe regis:⁊ ꝓpter h ipediti ſũt accedere

ad dñm cũ moyſe:ut hĩ infra.xxiiij.ca. Sʒ hoc videt᷑ falſũ

„ „

¶ Liber

dendũ numeꝝ pdictũ ut moyſes ⁊ alij pdicti eſſeta la⸗

quia aaron qui hic ingreſſus eſt cũ moyſe:eodẽ mõ tũc im

peditus ſuit: quia ſolus moyſes accedere iuſſus eſt. ut ibidẽ
dicitur: ⁊ ideo melius dicit ab alijs:ꝙ ſenes ingreſſi ſũt ad

5„

regem ſicut dixerat dñs:ſed ſolũ ſcriptura facit mentioneʒ
de moyſe ⁊ aaron:ꝗ erãt pᷣncipales:⁊ quia eis erat cõmiſſũ

negociũ. (¶ Dec di
cit dñs.ĩ ſua monitio
ne auctoꝛitatẽ dñi pᷣ/
mittũt:ut ſit efficaci/
oꝛ ad regeʒ inclinanð
ſed rex econtrario re-
ſpondit ↄtẽptibiliter
dicẽs: dH ¶ Quijeſt
oñs.ac ſi diceret nõ ẽ
tãte auctoꝛitat:ꝙ de
beã ei obedire. Rñdʒ
etiã infideliter dicẽs:
eni deũ eſſe ßm Anſ⸗
helmũ ſit ꝑ ſe notuʒ:
7 ꝑ ↄñs eius noticia ĩ

et dixerũt pharaoni. Hè
dicit dñs deus iſrl: Dimit/

te pplim meum ut ſacriſicet

mihi in deſerto. At ille rñ/

dit:OQũis eſt dñs ut audiã

vocẽ eius:⁊ dimittã iſrael:

Nẽſcio dñm:⁊ iſrł non di/

mittã. Dixkrũtq;: De he/

bꝛeoꝛuʒ vocauit nos:uᷣt ea

ſerta ẽ nãlit᷑ mẽti hũa

ne:hoc tñ eſt inqtu
mens hüuana deu eſſe
cogitat:id qð eſtimat
maximũ in entibẽ: ſʒ

ſub iſta determinatio
ne ꝙ ſit deus populi

iſrł ꝑ fidẽ ⁊ cultũ ſpe/
cialeʒ: ꝓput ſonabant
verba mo pſi:deuʒ eẽ
noõ eſt naturaliter no
tũ:a ſic rñũdit rex:
e¶ Neſcio dominũ.
qꝛ egyptij infideles et
idolatre exñtes cole-
bãt aialia tanq; deos

Beſt põdit etiã inobe⸗
dient᷑ dicẽs:Et iſrael

nõ dimittã.
fC Dixerũ
nẽtes cãm pᷣdicte mo
nitiois. g ¶ De he⸗
boz vocalitt nos .
cui tenemur obedire.
h ¶ Ut eam viã tri
unm dierũ. Iſtud ẽ ſu/
pꝛa expoſitũ ĩtio ca.
adduũt tñ aliq ꝙ per
tres dies intelligũtur
tres mẽſes:qꝛ ĩ tertio
mẽſe ab exiu de egy⸗
pto venerũt ad mon/
tẽ Synai:ut hẽ infra

xix. ca. ⁊ ibi ſacrificauerũt dño. In ſacra eniĩ ſcriptura aliqñ

Egech.iiij. ⁊ eodẽ mõ dicunt ꝙ acci

——☛2⁴

cipi anno:
pit hic ꝓ mele. 1h

accipit᷑ dies

toem:⁊a ſic agere ↄ regiã maieſtatẽ. n

expo

m viã triũ dieꝝ in ſolitudi

nem:⁊ ſacrifſicemꝰ dño deo

nr̃o:nè ſoꝛte accidat nobis
peſtis ãut gladius.it ad
eoſrex egypti:Auũar̃ moy
ſes ⁊ Aaron ſolicitatis po
puluml ab opibꝰ ſuis: Itẽ
ad onera veſtra.Dixitqůe
pharao:Muüli eſt popls

terre. Nidtis ꝙ turba ſuc

creuerit:quãtomagis ſi de/
deriij eis requiẽ ab opibꝰ.
Pꝛẽecepit ergo ĩ die illo pᷣ⸗
fectis opeꝝ ⁊ exactoꝛibus
populi dicẽs: Nequaqm
vltra dabitis paleas popu
lo ad ↄficiẽdos lateres ſic
pᷣus:ſed ipſi vadant ⁊ colli

gãt ſtipulas:⁊ menſurã la-
terũ quã pᷣus faciebãt:iĩpo/
netis ſup eos:nec minuetii

qcqᷓ;ᷓ. Nacãt eniʒ ⁊ iccirco

vociferant᷑ dicẽtes:Eam⁊
ſacrificemꝰ deo nr̃o. Oppᷣ /

mant᷑ opib ⁊ expleant ea:
ut nõ acgeſcant ᷣbis men/-
dacibꝰ. Igit᷑ egreſſi pꝛeſecti

lẽſe. i ¶ Ne foꝛte accidat nobis peſtis.q̃ ꝓpuẽit
ex coꝛꝛuptoe geris. k ¶ Aut gladp.qͥ ꝓuenit ex inuaſiõe
hoſtis. 1 Ait ad eos rex.ſicut dure reſpõderat loquẽdo
3 dñm:ita dure reſpondet ↄð moyſen ⁊ aaron dicens:
m ¶ Quare moyſes ⁊c. limponẽs eis ꝙ velint mouẽ ſedi/

te ad onera vr̃a.

Ex q̊ pʒ ꝙ erat eius intẽtio:ut affligerent᷑ onerib:ſic et alij

ſed pp

rus.n. detminat'latexꝝ

eis ⁊ alijs ſenibꝰ parcebat de laboꝛe manuali:Nũe
iponebat᷑ pplło ꝑ ſinguloj dies:ut pʒ

ex ſequẽtib:⁊ cõis ppls maioꝛi laboꝛe ſe ſuppõebat ad red

boꝛe liberi. O ¶ Dixitq; pharao. hic deſcribit aggra⸗
uatio regis:a pᷣmo ſuꝑ pplłin in generali:ſcoo ex hoc cõ

ſequeni oñdit afflictio moyſinbi Occurrerũtq;. Circa
bmü tangit cã aggrauatois cũ dĩ: p ( Mulb eſt po⸗

pulus.ſ.filioꝝ iſ/

exactoꝛeſ ad See.
opeꝝ ⁊ exactoꝛeſl ad popu i ꝙ turba lucere
lũ dixerũt: Sic dic pharao uerit Sed ani
Nõ do vobis paleas. Ite qa ocm ſuin
⁊ colligite ſicubi inuenire ge de maſculis ſb
potuerii:nec minuet᷑ qcq; mnergedis: ut di⸗
deope vio. Diſperſuſq; ee eria wiris
ppls ĩ oẽm terrã egypti ad nimis crudele
colligẽdas paleas. Pꝛefe fuerat reuocatuʒ
cti quoqʒ opeꝝ inſtabant r. ¶ Quanto ma
dicẽtes: Cõplete opus ve aſl Plae ſdi
ſtrũ quotidie: ut pus fac? pzc ſunr magt
ſolebatis qñ dabant᷑ vobiſ opiby affligẽdi ut
palee. Flagellatiqʒ ſũt qui ſic minus poſſint
pᷣerant opibus filioꝛuʒ iirł eenit ,
ab exactoꝛib pharaoniſ di 3. ebit e
centibus:Quare nõ ipleſti Andreas:q exa⸗
menſurã laterũ ſicut pꝛius ctoꝛes ⁊ ppfecti e⸗
nec heri nec hodie: Aene qt We annles 7
rũtqʒ ppoſiti fllioꝝ iſrael: ? ſed hoc py faliu
vociferati ſunt ad pharao ex hoc qð ſequit
nẽ dicẽtes:Cur ita agis cõ poſtea: lagellati
tra ſeruos tuos: Paleenõ ꝙ ſ ne nr
dant nobiſ: ⁊ lateres ſiliter r iaeg l
ĩiperant᷑.En famuli tui fla raonis. nõ eſt ve⸗
gellis cedimur:èt iniuſte a riſile: flagillarẽ
git᷑ ↄtra populũ tuũ. . Qui tur ab eg ptys ſi
ait: Aacatis ocio: ⁊ icciro ſer geleet
dicitis: Eamus ⁊ ſacriſice erãt de filijs Iirl
mus dño. Ite ergo ⁊ ope ⁊ erãt ↄſtituti ut
ramini. Palee nõ dabunt pplim ad laboꝛe
uobis:⁊ reddetis ↄſuetum tucetnace
numerũ laterũ. Aidebant by redderent qui
qʒ ſe pᷣpoſiti filioꝛum iſrael erãt bii⸗
in malũ eo ꝙ diceret eis: n r TNlequacy vl.
minuet cq; opiſ de latib nao eblenbeue
ꝑ ſiglos dies.Occurrertq; ſcurt iba⸗ afici
L 0O) latere).Pa
lee eat ſe
qd remanet de meſſe excuſſo grano:a talia ↄmiſcebant

cũ luto ut lateres foꝛtioꝛes eſſent: ex talibaut fiebãt edi

ficia in egypto:qꝛ rari lapides ſũt ibi: v

Nec minue

tis qci. de magnitudine laten nec de multitudine pus

impoſita. x ¶ Flagellatiq; ſũt. qꝛ nõ poterãt reddè nu

meꝝ ↄſuetũ exactoꝛibꝰ. y

—

3¶ Et iniuſte agit᷑ ⁊c. nõ dixerũt:

Tocitferati ſũt.cũ clamo

iniuſte agis:ne regeʒ

Gar ⁊ miſerabili:ut regem flecterẽt ad pietatem.

offenderẽt ut honoꝛi regio deferrẽt:ſ. ed dicũt: Iniuſte
agit.ſ.ab exactoꝛib'tuis:⁊ 3 intentõem tuã:ſed ꝑ h no

inuenerũt aliquã gr̃am. et pʒ lr̃a. a ¶ Occurrerunt.q;

moyſi. hic ↄñter oñdit afflictio moyſi ⁊ aaron in ſpali

in
r nnel
naſit tun
bertilln
cepnſtrpnin
ſaum no
Phand Min
—W
ueti 0
enlti
lunci iheſu
Unrcdinant
Nlunicuton
Pbarde ſol d
fürilunucen
Pwofſcnaant
oüpperone
Apbermoneno
ſtospetim
ſonopentf
iſiktuiint
gilinitoen
ilan irtaa
Abrncufg
Nitnnligöſata
iwrtoninubis
Ulſtpagadtä
ſonoi. f
Geretpatientia
ſenipbacopd
ſlbateosinpe
hligeſſunlia⸗
e mng
lgment. g
Nſemiätti
Rlbgntd'.
Achunniiſti
ſiiglcir⸗
(panwdi
nſtonuien

n
Wi
4

ſuerütphen
di: hec dict
nomsenutpe
lrruelati
Adiniri
llpfano far
nünome
cerghoec
mpnotu⸗
ſepnude per
ſmmigrf

ppli:cũ di: . 1 ſi
iſrł. b¶ Qui ſtabãt ⁊c᷑. Dicũt aliq ꝙ poſtq; moyſe

7
4 4 .
* ÜRðů 8
.
4 .

⁊ pmo ponit᷑ dicta afflictio: ſecũdo diuina cõſolatio:i
bn. vj. ca. Afflictio aũt moyſi oñdit᷑ ↄñter ex afflictõne
a Wemrcrarcß mopſi. l. ppoſiti Rlio
ej

aaron fecerũt monitionẽ pꝛedictã egrediebãt᷑ a pha
raone ⁊ pꝛepoſiti V
tunc igrediebant᷑
⁊ ſic ex aduerſo
veniebãt iſti ob/
uiam illis:⁊ ſic li
egrediẽtes a pha
raone refert᷑

moyſi ⁊ aaron qui ſtabãt
ex aduerſo:egredientes a

eos:Vidèat dñs ⁊ iudicet

moyſen aaron: qũuoniã fetere ſeciſtis odo
ſed hoc vẽ falſu, rẽ noſtrũ coꝛã pharaone ⁊
boſt monbc ſeruis el: pbuiſtis ei gla
pharao aggraua diu vt occideret nos. Reũ
nit iugũ populi: ſuſq; ẽ moyſes ad dñũm ⁊?
flagellati ſuert ait: Ofè cur afflixiſti pᷣ/
ſpocti Hatel pulum iſtũ: Quare miſiſti
gmoeru ipoſuu, Ie: Ex eo enĩ quo ĩgreſ
ꝓpter qð iuerit lſũ ad pharaonẽ vt loq̃rer
ad clamãdũ coꝛã H H
pharaõe vbi du 8

— —

rũ rñũſum hũerũt.Ex quibpʒ ꝙ inter monitionẽ factã

p moyſen ⁊ aaron ⁊ acceſſum ppoſitoꝝ ad clamandũꝝn

coꝛã pharaone fluxerũt ples dies: ⁊ ideo li egrediẽtes
a pharaone nõ refertur ad moyſen ⁊ aaron ſed ad pᷣpo

ſitos pꝛedictos:quoꝝ egreſſũ a pharaone moyſes ⁊ aa

ron expectabat ſtantes extra domũ regis vt ſcirent q̃le
rñſũ habuiſſent tanq; curã hñtes de bono populi:⁊ iõ
qñ ſciuerũt ꝙ pᷣpoſiti filioꝝ iſrael iuerũt ad pharaonẽ
ipſi ſecuti ſũt eos ertant Be a domũ regis exituʒ

illoꝝ vt ſcirẽt rg rñſũ. c ¶ Uideat oñs ⁊ iudicet.i.pu

niat malũ qð feciſtis nobis. d ¶ Qm fetẽ feciſtis ⁊7.

.i.nos abominabiles ⁊ odioſos reddidiſtis. e ¶ Et p

buiſtis ei gladiũ.i.occaſionẽ affligendi nos laboꝛibus

vſq; ad moꝛtẽ. ſ ¶ Reuerſuſq; ẽ moyſes ad dñʒ.vbi
apparet patientia moyſi qͥ iuis eẽt ſuꝑioꝛ dictis pᷣpo
ſitis tũ vba eoꝝ dura ⁊ pũgitiua patiẽter ſuſtinuit: qꝛ
videbat eos in paſſione poſitos:ex quo hñt ſuperioꝛes
exẽplũ ceſſandi a coꝛꝛectione ſubditoꝝ in paſſione po
ſitoꝝ donec tranſeat paſſio niſi ꝑiculu in moꝛa ꝓbabi
liter timeat. g ¶ One cur afflixiſti.i.affligere miſiſti.
bPopuia iſtũ. ex quo apparet charitas moyſi:qꝛ
1Abagenrn eũ no rñdit ſed etiã ꝓ eis oꝛauit.
i ¶ Quare miſiſti me:q̃ſi diceret ad liberandũ eos me
miſiſti:⁊ ipſi ecotrario magis q; pꝛi ſũt afflicti.
In ca.v.vbi dẽ in poſtilla: Hec dicit dñs in ſua mo
nitione auctoꝛitatem dñi pꝛemittũt. ¶ Additio.
Erba pharaonis dicẽtis:Quis ẽ dñs:Ab ex
poſitoꝛib' hebꝛeoꝝ. nõ itelligũt cõtẽptibiliter
ſolũ iterrogatiue dicta:⁊ ẽ rõ:nã ipſi ꝓpo
ſuerũt pharaoni nomen dñi:Letragrãmaton.vbi eni
dẽ:Hec dicit dñj.ponit᷑ illud nomẽ:pharaõi vo pᷣdictũ

nomẽ erat penitus ignotũ: cũ etiã ipſi moyſi fuerat no

uiter reuelatũ:vt dictũ ẽ:vñ dicit: ſleſcio dñm nec iſra
el dimittã.qſi diceret:lodmi mihi ex ꝑte cuiuſdã igno
ti:vñ ⁊ nõ faciã q̃ petitis.ipſi vo rñderũt ꝓponẽtes nõ
pꝛimũ nomẽ ſibi ignotũ ſed aliud nomẽ qð ſibi ĩnote
ſcebat:⁊ hoc cũ dẽ:De hebꝛeoꝝ vocauit nos. gen eni
hebꝛeoꝝ notũ erat apud egyptios. dicebat ei filia pha
raonis de pueris hebꝛeoꝝ:De infantibꝰ hehꝛeoꝝ e hic
ſupꝛa.ij.ca.⁊ ſic ſciebat etiã eos hꝛe ritũ circũciſionis:

7 ↄñs hẽe deũ ſeꝑatũ a dijs egyptioꝝ qͥ colebant aia

pharaone ⁊ dixerunt ad

q factuùr ſũ pharaõi. Pẽèr

lia tanq; deos:⁊ ideo eum pharao ronabiliter queſiuiſſet:
Quis ẽ dñs:ignoꝛãs peni hoc nomẽ ipſi ↄgrue ſatiſſacie
bãt ei dicẽtes:De hebꝛeoꝝ vocauit nos.q̃ſi dicerẽt lʒ non
cognoſcas deũ ſub pᷣmo noie ſaltẽ ↄgnoſcas ſub ſecũdo.ſ.
de hebꝛeoꝝ:ſed doctoꝛes nr̃i cõiter exponũt pꝛedicta vba

pharaonis cõtẽptibi
. , liter dici ⁊ inobedien
ex noĩe tuo:afflixit pplum ter qð magis ↄſonat
tuũ ⁊ nõ liberaſti os. es o —
Yritq; dñs ad ¶ VI. ſibiqdamo notũ ꝓ⸗

b „
moylen: Nunc videb poſuer̃t magis ⁊ ma
gis idurat eſt aggra
uans populo onera:
vt.. cotinetur.
Capi. V.
N Ixit dñs.
PHic oↄñter
oeſcribitur
ipſi moyſi cõſolatio
⁊ pᷣmo circa eũ oñdi
tur dei cõſolatio be
nigna: ſecũdo deſcri
bitur ipſo moyſi ge
nnealogia:ibi Iſti ſüt
pꝛincipes domoꝝ:. Adhuc circa pꝛimũ pꝛemittit diuia cõ
ſolatio:ſecũdo eiuſdẽ ↄſolatõis relatio:ibi Narrauit ergo
moyſes. Circa pꝛimũ cõſiderandũ ꝙ dñs vidẽs moyſen aß
flictũ:tũ ex grauamine populi: tũ ex eo qð imponebat ſibi
Cõſolat᷑ eũ dñs dicẽs: b ¶ Mũc videbis.i.cito. ¶ Que
facturꝰ ſũ pharaoni.ſ.mirabilia als iaudita. O ¶ Per ma
nũ enĩ foꝛtẽ.i.p potentiã meã eũ foꝛtiter flagellãtem.

manũ eĩ foꝛtẽ dimittẽt eos
⁊ ĩ manu robuſta eijciet il
los de tra ſua.Locutuſq; ·
ẽ dñs ad moyſen dicens:
Ego dñs ꝗ àpparui abꝛa
am iſaac ⁊ iacob in deo oĩ
potente ⁊ nomen meum
adonai:non indicaui eis.

e¶ Dimittet eos.ſ. filios iſrael quos nũc foꝛtiter retinet
violẽter ⁊ nõ ſolũ dimittet:ſed etiã eiciet eos de terra ſua:
qꝛ egyptij de moꝛte dꝛiogenſtan territi cogebãt filios iſra
el exire:vt hꝛ.j.xij.ca. f ui apparui abꝛaã iſaac ⁊ ia

cob in deo oipotente ⁊ nomẽ meũ adonai nõ indicaui eis.

qꝛ dñs volebat cõſolari moyſen vt dictũ ẽ: inſinuat ei:ꝙ
ſit ei daturꝰ clarioꝛẽ ſui cognitionẽ ꝗ; pꝛib pꝛeteritis. Iſto
tñ varie exponit᷑ a doctoꝛib' catholicis ⁊ hebꝛeis. Dicunt
igit᷑ alid doctoꝛes catholici ꝙ hoc nomẽ adonai ſignificat

generale dominiũ:Iʒ aũt pꝛibꝰ pꝛecedentib' moyſen oſtẽde

rit ſe dñm toti creature nõ tñ ita ꝑfecte ſicut moyſi ꝑ trã/

mutationẽ creaturarũ vt virge ĩ ſerpentẽ:⁊ ecõuerſo:⁊ flu
minis in ſanguinẽ: ⁊ alijs ſignis mirabilib in qb oñditur
dominiũ dei ſupꝑ creaturas obediẽtes ei ad nutũ cõtra nãe
curſũ.ſed hoc nõ vẽ ſufficiẽter dictũ:qꝛ tpe abꝛae oſtendit
ſilia cõuertendo vxoꝛẽ loth in ſtatuã ſalis: ⁊ in deſcẽſione
ignis cõtra nãz ſup ſodomã ⁊ gomoꝛꝛã:vt hẽ Beñ.xix.ca.
⁊ in multiplicatõe aquarũ.xv.cubitis vltra cacumia mon
tiũ tꝑe diluuij:⁊ in creatõne mũdi de nihilo q̃ oĩa notifica
ta fuerũt abꝛae ab ipo deo. Itẽ hoc nomẽ adonai qð ſigni
ficat generale dñium nõ ponit᷑ hic ĩ hebꝛeo cũ dꝛ: Nomen
meũ magnũ ⁊c̃.ſed ibi eſt nomẽ dñi Tetragramaton. ve
rũtamẽ qꝛ iſtud nomẽ apud hebꝛeos tãte ſanctitatis repu
tat᷑ ꝙ nõ debeat noiari niſi a ſũmo ſacerdote: ⁊ ſolũ in bñ
dictionib' fiẽdis ĩ tplo:io loco illꝰ nois ꝓnũciat᷑ adonai
ſicut ſi apud nos hoc nomẽ de ꝓpter ſui ſanctitatẽ no eẽt

licitũ noĩare: a loco ill vbicũq; iueniret᷑ ſcriptũ pnüũciaret

hoc nomẽ dñs:⁊ hoc mõ tranſlatio nr̃a hic hʒ hoc nomẽ
adonai loco noĩs dñi tetragrãmaton.nomẽ aut dni tetra
grãmaton nõ ſignificat dñiũ vt videbit᷑: ⁊ iõ pᷣdict moc
dicẽdi ꝓcedit ex ignoꝛãtia idiomatis hebꝛei: qꝛ accipit no

mẽ qð ꝓnũciat᷑ loco illi qð ſe cribit. Sciẽdũ igit᷑ ꝙ ad vidẽ

ouũu qᷣd dicẽdũ ſit de ſignificatõe noim hebꝛaicoꝝ vẽ recur

rẽdũ ad voctoꝛes hebꝛeos antiqͥs. Dicit eni Ra. Moyſes

loquẽs de diuinis noib q̃ in ve.te. ↄtinẽtur ꝙ aliqᷓ noia de

deo dicunt᷑ ꝑ reſpectũ ad creaturas: vt creatoꝛ: dñs:⁊ ſilia.
Alia aũt dicũt᷑ de deo px modũ qlitatũ circa dininã eẽntia
vt ſapiẽs:bon:oipotẽs⁊ ſilia.⁊ alia ꝑx modũ ꝙtitatũ:vt i
mẽſus:ĩcircũſcript: ⁊ ꝑ modũ aliarũ ꝓpetatũ lʒ tranſeãt

in diuinã ſbaʒ q;tum
ad rẽ ſignificatã: ſed aet: ;—.
nomẽ dñi tetragrram Pepegiqʒ; fedus cũ eis vt

matõ ſignificat diui
nã eẽntiã purã ⁊ nu
dã ꝓut ĩi ſe exiſtit cir
cunſcripto oi alio: ?
iõ ẽ nomẽ icõicabile
appꝛopatũ ſoli deo:
qꝛ ſignificat veritatẽ
diuine eẽntie in ſe.
Hoc igit ſuppoſito d
dicit Ra. Sa. hebꝛe Educam vos de ergaſtulo
vh nomẽ ſigniſiat egyptioꝝ ⁊ eruã ð ſeruitu
ve ee ie: re dc redimã i bꝛachio ex
ad veritatẽ aũt ptiet 2
ipletio dicti ſui vel ꝓ
miſſi: iõ dĩ hic: No
mẽ meũ magnũ. ſ. te
tragrãmaton: qð ve
ritatẽ ipoꝛat: Nõ idi
caui eis.qꝛ i diebꝰ eo

runt aduene. Egò audiui
gemitũ filioꝝ iſrael quo e/

Ffcoꝛdatl ſũ pacti mei:ideo

aſſumã vos mihi in ppln
⁊ ero vꝛ deus.Et ſcietis qꝛ
ego ſü dñs de vẽ: q ẽduxe
rim vos de ergaſtulo egy

rũ nõ ipleui ꝓmiſſũ ptioꝝ:⁊ ĩduxeriĩ vos in trã
as eis kcide Pe ch ſup quã leuaui manũ meã
nasn ab eis pofiden it parẽ eã abꝛaã iſaac ⁊ ia

dã: qꝛ nõ hitauerũt iĩ
ea niſi tanq; pegrini:
ſed nũc ad hoc te mi
ſii:vt ipleã illud pmiſ

ſũ:⁊a ſic oſtẽdã me eẽ veracẽ ĩ ꝓmiſſis iplẽdis: ⁊ lr̃a ſequẽs

huic expõni cõcoꝛdat q̃ facit mẽtionẽ de victo ꝓmiſſo ⁊
eductione ppli ifrael de egypto:⁊ itroductione ipſo i terrã
pꝛibꝰ ꝓmiſſaʒ:vt pʒ lraʒ ituẽti. Sʒ iſta expõ adhuc nõ vẽ

ſufficies:qꝛ veritas ꝓut ipoꝛtat ipletionẽ diuini ꝓmiſſi nõ

7 7„7 —— *

ſignificat diuinã nãʒ in ſe:ſed magis ſᷣm reſpectu ad crea

turõ: vñ ſic accipit ꝓ fidelitate ad aliũ inqtu iplet ꝓpmiſſũ
ei factũ:⁊ iſta expõ nõ accipit ſignificationẽ noĩs dei tetra
grãmaton:ꝓut Ra. Moy.eã exponit. Itẽ dictũ pmiſſum

pꝛibꝰ factũ de terra chanaan poſſidẽda a filijs iſrael nõ fu
it ipletũ tꝑe mopſi:qꝛ illã nõ itrauit moꝛte puenvꝰ:vt patʒ
Deu. vlti.⁊ ideo aliter dicũt alij ꝙ dñs apparẽs pꝛib pᷣce
dstib moyſen ñ noiauit ſe eis ſub noĩe dñi tetragrãmatõ
ſegd hoc pʒ falſũ Geñ.xv. vbi dñs apparens abꝛae dixit ei:
Ego ſũ dñns qᷣ eduxi te ò hur chaldeoꝝ. In hebꝛeo loco hꝰ
noĩs oñs hẽ nomẽ dñi tetragrãmatõ: ꝓpter qð aliter dicẽ
vñiũ.Suppoſita ergo ſignificatõe nois dni tetragrãmaton
pꝛedicta:dicendũ ꝙ de' idicauit hoc nomẽ moyſi nõ ſolũ

ꝓtũ ad vocẽ ſed etiq qtũ ad ſignificatũ qð ẽ ꝓpe indicare

nomẽ aliqð:⁊ hoc pᷣmo idicauit moyſi qñ dixit ei:Ego ſũ

ꝗ ſũ.vt dictũ ẽ ſupꝛa.iij.ca qꝛ ꝑ hoc nomẽ ſignificat᷑ neceſ

ſitas ⁊ ſtabilitas eẽndi ⁊ plenitudo ipſy eẽ:qꝛ ꝑ hoc ipoꝛta

tur quoddã pelag ſbe infinitũ:vt dicit Dama.⁊ hoc ẽ

pꝛiũ diuine eẽntie ⁊ cõpetit ei circũſcripto oĩ alio:nec ſigni

ficat ꝑ modũ cuiuſdã diſponis diuine eẽntie:ſicut ſapiẽtia

7 potentia ⁊ ſilia. Secũdo oñndit ei clar qñ in raptu ei cõ

ceſſũ ẽ vidẽ diuinã eẽntiã nude ⁊ clare ſʒ ꝙ dicit Aug.xij.
ſuꝑ Geñ.⁊ ad Paulinã in li.de videndo deũ.hoc etiã vẽ ꝑ

hoc ꝙ dꝛ Nu. xij. ð mo yſe palã ⁊ nõ p enigmata ⁊ figuras
deũ videt: neutro aũt pꝛedictoꝝ modoꝝ legit de loquens

pib pꝛecedentibꝰmoyſen ſigniſicatũ nois dñi tetragrãma

ton ſic idicaſſe:ſed vſus eſt noie vel potius ſignificato nois

darẽ eis terrã chanaan:ter
rã pegrinatõis eoꝝ ĩ q̃ fue
pter anguſtiã ſpũs ⁊ opuſ chaldeoꝝ. ſilite-
durifſimũ. Locutuſqʒ eſt nulli eox oſtedit
gyptij oppꝛeſſerũt eos:l?
gredere ⁊ loq̃re ad phara

dic filijs iſrael. Ego dñs q onẽ regem egypti vt dimit parui eis in deo

celſo ⁊ iudicijs magnis: ẽt

cob: daboq; illã poſſiden

Liber

ipoꝛtante reſpectũ ad creaturã:ſicut Geñ.xlvj. dixit ia
cob: Ego ſum foꝛtiſſim de' patris tui. ? Geñ. xvij di
xit abꝛae: Ego de lotens ambula coꝛã me ⁊c. vnde
⁊ Geñ.xv.qn loquẽdo abꝛae vſus ẽ noiĩe dñi tetragrã
maton:vt pꝛedictũ ẽ:nõ tñ ſignificatũ ꝓpꝛiũ expꝛeſſit
. . d magis per no
„ð „ meſpoꝛtas reſ
dã vobis ego dñs. Narrã ccuz ad creatula
uit ergo moyſes oĩa filiſs determinauit di

r — 4 8: E ne
iſrael: ꝗ nõ acꝗeuerũt ei:p eauxi 1 do

dñs ad moyſen dicẽs: In entiam ſuã clare
noyſen dices: In ſecuemolli⸗ iõ
bene dẽ hic: Ap

tat filios iſrael de terra ſua omnipotẽte i in⸗
Rñdit mo yſes coꝛã dño Roregotrannde
1 52 nF andi lpoꝛtante re
Ecce filij iſrael nõ audiunt ſpectum ad cre
me: quũo audiet pharao tmrã. Et nomen
pſerti cũ ĩcircũciſus ſim la tQmeum adonai i.
bijs: Locutuſqʒ ẽ dñſ ad tetragrämaton:
moyſen ⁊ aarõ c vᷣdit mã· con indicaul ei
datuʒ ad filios iſrael ? ad dis pꝛedictis.
pharaonẽ regẽ egypti vt e g ¶ Ego audiui

ducerẽt filios iſrael de krra gẽitũ on 161
.. Iſti ſnt pꝛincidve, lconſideraui a
egypti.Iſti ſunt pꝛincipes flictionẽ qua egy

domox per ſamilias ſuus ptij fecerũt eos ge

mere. 4
SèMU coꝛdatus ſũ pacti
mei.i.ad modũ recoꝛdatis me habui:qꝛ obliuio no ca
dit i deo nec recoꝛdatio:ſʒ modꝰ obliuiſcẽtis fuit in eo
