– Pilio ſe arn eni viua ſen utabit. co ga cõbuſtiois ẽ aruſ: cea ab meltof⸗
. mugin oꝝ mutauẽit git:ꝛimüũda eſt i lepꝛa aſp⸗ omũdabit᷑: qe ci ⁊ iccir aaͤuſtions ioꝛi.ſ. per
ica 4 pectuʒ.i.coloꝛẽ ſuʒ .,Qiuod ſi cõbuſtu 47 cicatri ignis: ⁊ b†
lik⸗ nat ele⸗ Pſ fuerit ĩ albo dſi rur in cuiu re. Air ſiuᷣe m eſt Boſt afugeerlag
uncnen bſtinu. n ꝛe: s capi ier i poſt ſanati Dl
ens ro ca⸗ abcdnog n, Pſie⸗ arcaplehn barbi =
tuim ſife re boc ba lora an erdos:⁊ mũdũ eos ſacerdo videbit fa acula alba vl ru
uuſi rie voc oes neut erti⸗ dde oe ſaccre eſadͤe a declinans notabi
latunſſ ſecluchet.ſad mator. õõ lerit loc' carn ſi ſit naturali colo?
nſiete dicie ? qᷓ d maioꝛ? ſiröet e iõ o apparzife · iudi rne it ibi albedo tra ⸗
e ipen dſen anc anir ipatnd S li iloꝛu colo⸗ dnſeqnente honir noe ſheaclit
eabiesd erſignb lpe. etn uni⸗ lnn enns BThrrlete Pprctclnne
ũ lepꝛe. h¶ Et Ale aliq oꝛta nu ed vicll 5 ebe in cabierr pre
. erdos ꝙ ibi ſit zmnehnd Rſu l ictolep lepꝛa.i. pu-
vcon oſio epeaß Fide
capilloꝛꝛ

. .

¶Miber

mutatio a naturali coloꝛe in albũ: ⁊ a groflitie i ſubtilita⸗ cu dicitur: bebit v⸗ heini⸗
nutatio a naturali coloꝛe in albũ: 7à: ei ſubt um dicitur: o ¶ Habebit veſtinenta diſſuta. i mgto hloneſ
t e ollitiẽ. a ¶ Cõtaminabit eos.i. iudicabit cõtamia? in lateribus abckiee nenta diſſuta igeſt lopterl 1
os lepꝛa.Cõſequẽter ponit caſus dubo cũ dicit: b¶ Sin pulas: vt de facili poſſit indui eiabicg eſta ⸗ mundolli, ſ
aũt viderit locũ macule equalẽ vicine carni. qꝛ nõ apparet cundo quantum ad caput: c exui abſ; leſione Se⸗ foelnsini
ibi coꝛoſio carnis ꝑ aſpectũ nec p tactũ. t Et capillux, dum (Tertio caput: cum dicitur : aput nu⸗ nclueditt
nigrũ. in hebꝛeo hẽt: 2 — io quantum ad os: cum dicitur : hs ſr vidchul
Eteapillus niger noõ eſte cantcct⸗ uni gont⸗
1.Dato apil“ . Ai ʒj „„707 —,RD . id i 11 Jen:
lus noͤ ſit — reliq̃:⁊ capillus flauus ſoli uitio ſine ĩ recaluatiõe alb oſtendit ſn ſ⸗ I giinbe
ne ludlcadeg elepo 10 ſubtilioꝛ:cntamiabit vłruſus coloꝛ fuerit exoꝛ· citur: p Wöta aluri
ſus: ſed recludendus eoeë: qa lepꝛa capitis ac bar ⁊ hoc ſacerdoſ viderit: cn minauũ ac ſordi⸗ lui
licertoe olide be ẽ. Sin qauũt viderit locu, dẽnabit eũ:haud dubio le n Camahu Ae ſoni
iduũ:ſi poſt hoc ali macule eq̃lem vicine carni pꝛe ẽ qi zi ideſt per pꝛedicta e ſrlo tu
qua mutatio fiat pr ᷣ capillũ ni pꝛe ẽ que oꝛia ẽ in caluitio. arebit mani ſneſnſun
gus poſſit olſtern. . er cap illü nigrum:recludet Quicunq; ergo macula- ſo ous i⸗ chric⸗
pꝛa clarius. Et ſi pr 08 ſeptẽ dieb: ⁊ die ſepti tus fuerit l ſum eſſe le 5 Pſtrurlnt
Pen e pei epie died: r uerit lepꝛa ſepatus ſum eſſe lepꝛoſſ: iamiun
bee nõ appareat: frie mmO ituebit. Si nõ creuerit ẽ ad arbitrium ſacerdotis: m ſi hoc voce dla tcn iid
oñditur qd agendu, macula ⁊ capill ſui coloꝛiſ haͤbebit veſtimẽta diſſi marete vt ſ dl. limun
ſitcu vicl: d Rs . ſe habebit veſtimẽta diſſuta: ber poſſit vi nitiſmun
det᷑ homo abſq; loco lo plage carni relique caput nuduʒ:os veſte con ſpin. QAnar mymmint
macule. ad hor enim Ealis: radet hõ abſq; loco tectũ:cõntamiatũ ac ſoꝛdi dquantum ad lo- ſartiywua
rungur lae mac⸗ enlereolſet ſeptẽ di dũ ſe clamabit. Omni tpe cũ guz dicitur: en
ach: vt hat eandẽ eb' alijs. Si die ſeptio viſa . „ 177 1 q¶ Sol habita⸗ nal
ur ain ocara, fucrie ſeriſſe nlaga in loco Roeeernchie:. ee a
dant᷑: vt ꝑ hoc mag ſuo:nec hũilioꝛ carne reliqᷓ Asſtis lanea ſiue linea q le citu Pebeeoeg fa unr,
eanſ infectio ma mũudabit eũ: lotiſqʒ veſtib· pꝛaʒ hũerit in ſtamie ang aſtra:caſtra dei⸗ miſii
ken⸗ alia en ie ſuis mũdus erit. Sin autẽ fubtegmie: ant certe p tatis.ſ.atrium in gncnd
fundat. ecitrclu py' emudationẽ rurſus cre- vl quicqd e it certe pellis quo erat taber- Aſenin
det leptez dieb alis. merit ationẽ rurſus cre vlquicqd ex pelle cõfectũ niaculum c hor Crntndi
vt videatur ſi fiat ali ueni macula i cute: nõ qret eſt ſi alba vel ruſa macula crat imedio erer ani
Qqua mutatio p quu, ampli vtꝝ capillus i flauũ fuerit infecta: nta⸗ (itus: vt pʒ ſiu tumt
poſſit diſcerni viias coloꝛẽ ſit cõmutatus: quia bit᷑ Kernleb ene ſncrt 9. aaſr
lpie v non cpet apte imundus . Donoſi Aul cleruem. cenorin leuttan anace 1a1
¶ WUir in cuus. Hic ſteterit macula ⁊ capilli ni⸗ ſepteʒ diebus: ⁊ die ſeptio lũ:⁊ caſtra popli nftupnlfnief
tewoner quoddam gr. 1 fuerit: nouerit hominẽ rurſus aſpiciẽs ſi depꝛehẽ q̃ erant extra cir Mülgkgi
dichhe ch frequenter ſanatũ eẽ: ⁊ cõfidẽter eũ ꝓ- derit creuiſſe:lepꝛa perſe cuitũ leuitax. le tipanr
õä cuiuſ raãs ẽ: pollutu eltabieve bat abes duix gä
Eẽ deceptio in iudicio Pit cgdor apparuerit:itue ſtimentũ: ⁊ oẽ i quo fuerit caſtris.Sciendũ urliniri
macallen oſtendit bit eu ſacerdos. Si dephẽ iuenta:⁊ iccirco cõburetur emceige her di⸗ finerpinlun
— nñ facit lepꝛaʒ derit ſubobſcuꝝ alboꝛẽ lu amis. Qſiod ſi ea iderit ctio: ſolus: n ex- ftiolckinpe
dices: g Sidepꝛre Ccere cute: ſciat nõ eẽ lepꝛã nõ creuiſſe: pcipie lg cludit ſocietateʒ Nhebꝛe
bẽderit ſubobſcuru eeuden pꝛã nõò creuiſſe: pᷣcipiet et laua : rdi
Rchre mage lan u maculã coloꝛis cãdidi: bũt id in quo lepꝛa Sl f̃clu lprmal K⸗ fie
Kiat no et lepꝛaz a.. boſninẽ mũduʒ. Air dẽ etqʒ illi uo lepia e: clu i lane Aihmelln
in epꝛaz £.. . etq; illud ſeptem die ſtis lanea.· hic (ünzorenuri
boꝛẽ lenticuloſuz r 7 mũdus e. Et ſia frõ qdẽ pſtinã no reuerſ: nec dhernann E unuia
Lcns lenclcaldanz t⸗ te ceciderit pili:recaluaſter iñ creuiſſe lepꝛam:i iner egentR letfterctsy
ido ic .ä imũduʒ dicitur: i. amalti
alba apparẽt macule ⁊ mũdus ẽ.Sin autẽ in cal iudicabit⸗ SSõ Gpiia
C unege Ccal in igne c alba vel rufa fue
nigre vel rufe addoo — dicabit v igne comburet lnwe aleſe⸗ ſg
därrgrraelree o è cta: r hoc notabi
gutte roſacee:ſicut ſolet in rufis homibus:⁊ ey —MNẽd liter diſcrepan midelns
. icur 10 . 1 1 „ liter ducrepante lusedisties
Leher honns⸗ iudicari lepꝛoſus. Ruer eAwuinon eb allo coloꝛe: non ex aliquo ſupereffuſo a caſu: ſed iineih
ſero ſtec n. er ager ð lepꝛa in capillis ſeu ceſarie: vbi dicik ex hoc ꝙ talis macula pꝛocedit ex materi eſt: ⁊ hoc rimoim
verdo⸗ anil oꝝ ſiue ſit ĩ parte ãterioꝛi ex quo dicitur noratvr per hoc quod pꝛeponitur: t ( In mine alihaii⸗
deber ingic poſterioꝛi ex quo dicit rec ex boc non yel ſubtegmine. dicitur autem ſtamen ipſa tela:ſubte⸗ iluninn
ri a. rl lepꝛoſus mũdus. i ¶ Sin aüt i caluitio gien nrenn ipſa eſt trama que intexit. Si poſt ſepteʒ rnnh
nel mha pte capitie caluata. k Siuein recalua dien recluſionis iuenitur creuiſſe talis macula: lepꝛa iu ſin
roloren aſteng. ¶ Albus vel rufus coloꝛ. diuerſuj a licatur: ar infecriug eſ rcorzſiua: aſtie hin: etcnen
egmea⸗ . bſtino. m ¶ Condeẽnabit eũ. ſubintelligẽ⸗ a ſenvile ponitur caſus dubius cũ dicitur: cniti nid
moſupemdinn oc cocurrat aliud ſignũ de coꝛꝛoſiõe ige r. i eam viderit nõ creuiſſe c].i.illam partẽ in q̃ V alin
ſupꝛadicto. n Muicũq; ergo Hic ↄñter agitur de le — hic ſicut ⁊ ĩ alijs locis Keakete lepꝛa Ntutticn
pꝓ ſigno lepꝛe:vt pʒ intuẽti textũ. x ¶ Et cu viderit fa miin
Ntali

pꝛoſi ſeꝑatiõe ⁊ diſtinctiõe ab alijs: ⁊
tee alijs: ⁊ pmo quatu ad hitu iig
. tu . . 1 22 ½ L 5e S „ „
Qiẽ ac ſr quo pʒ oicbat er ſiionb: ñ ab cmiobd Wwickii

. Nſibae
. laſn
n din
zDeerr
ie Erſe
u. Nmo
n itar
i⸗ atmi
Mradtnde⸗
1 wulemurn
n
mi numtt
b wimec
D cue et
1 mite
. Luu
1 am un
lizafny
. icunt am
4 ai bwr

iräi

e sbin
1 an
umngad⸗

V toenon

1 dlt baann
Eei
4 wic/

1,

pꝛa:no creuit vl/

EKo ꝙ cauata ſit i

(Teun.

exquo ꝑ lotionẽ macula nõ receſſit. a ¶EZo infuſ⸗ a

ſit i ſuꝑficie ⁊c .iſte text videt᷑ eẽ coꝛrupt vel ꝑ ſcripto
res vel ꝑ illã via:qꝛ manitfeſte pʒ ex pcedẽti lr̃a ꝙ loqui
tur de lepꝛa q̃ videt eẽ ĩ ꝑte veſtimẽti ⁊ nõ in toto:vñ ⁊
imediate dicit᷑: Nec tñ creuiſſe lepꝛã.qꝛ poſt lotionẽ ꝑt.

ĩ qua videbat᷑ le

bo e inſuſa ſit in ſupficie ve
ſtimẽti vel p totum lepꝛa.
Dinaũteʒ obſcurioꝛ fuerit
loc' lepꝛe poſtq; veſtis ẽ lo

tra extẽdendo ſe
ad alias ꝑtes: vñ
in hebꝛeo ſic hẽt

caluicio ſuo vel

feneſtra ſua. ⁊ ag ta:abꝛũpèt eũ ⁊ a ſolido di
Ppie bic cqustis uidet. Quod ſi vltra appa
beaoheleheer ruerit i his locis q̃ pus im/
ſupꝛa dem ẽ. Cal Maculata erãt lepꝛa volatil
uiciũ vero accii ⁊ vaga:debet igne cõburi.
tur ꝓ vetuſtate ? Si ceſſauerit:lauabit aqua
feneſtra p nouita

ea q̃ pꝑura ſũt ſecũdo ⁊ mũ
da erũt. Iſta ẽ lex lepꝛe ve/
ſtimẽti lanei ⁊ linei: ſtamis

te. loquitur eniʒ
ſcriptura meta/
phoꝛice de lepꝛa

Pebief 1 ſimili atqʒ ſubtegmis: oiſ; ſupel
minis c 1 calui ectil pellicee:quo müdari
cio: e teneſtr oi deat vel ↄtaminariilXIIII.
cit pncipiũ veln Ocuůtuſq; ẽ dominus
choationẽ alui Had moyſen dicẽs: Hic
bie feneſtras vel ẽ: Addũcet᷑ ad ſacerdoteʒ.
feneſtrã in capil /
lis. Caluiciũ aũt

. .

tudinẽ ĩtelligit᷑ ſi talis macula appeat in veſte ꝓpe no
uitatẽ ſuã:vel in vetuſtate iudicãda ẽ lepꝛoſa ⁊ dʒ com
buri. b Sinaũt obſcurioꝛ fuerit loc lepꝛe.i. magis
dubi ſm ꝙ dicit gloſa. c ¶ Abrũpet eũ ſ. locuʒ in qͥ
eſt macula:⁊ faciet qð ſequit᷑:⁊ lra. d6 3 Der.
ponit᷑ recapitulatio bꝛeuis pᷣcedẽtiũ. lra.
xiij.vbi dicit᷑ in poſtilla:Un i hebꝛeo ſic hẽ
N hebꝛeo in hoc loco nõ fit mẽtio de feneſtra
ſed ſic dicit᷑ Eo ꝙ ſit cauata ĩ caluicio ſuo vel
in recaluicio. 1 ẽ ſenſus qꝛ ſicut hõ cui capilli

„ „ „. „ „ 7 — *
Aut a pte anterioꝛi dicit᷑ calu:ſic ſi fluũt a ꝑte poſteri

oꝛi dicit᷑ recaluaſter.i.retro caluꝰ.vñ ⁊ ſimili modo ĩ le
pꝛa veſtis accipit caluatio ⁊ recaluatio: ꝓut lepꝛa con
tingit ĩ facie veſtis vel ĩ doꝛſo e.Et videt᷑ hec diſtinctõ

Ocutuſq; ẽ dñs.Hic oñi agit᷑ de lepꝛoſi mun

Adatione: et pᷣmo oñndit qd in ea ſit agendum
ſecũdo agir̃ de lepꝛa circa domũ: ibi Locu

tus ẽ dñs. Circa pmũ oñdit᷑ pmo qͥd agẽdũ ſit pma die

purificatõis lepꝛoſi:ſecũdo qd ſeptimo die:ibi Et die
ſeptimo.tertio qͥd octaua:ibi Die octauo.Circa pmuʒ
ſciẽdũ ꝙ alids ppi lepꝛam ſegregat ab alijs dicebat᷑ ali
ñ ſanari duplici. Uno mõ ſᷣm apparẽtiã: videlicʒ qñ
ſacerdos iudicãdo eũ lepꝛoſũ fuerat decept:qꝛ ſigna ꝑ
q̃ fiebat tale iudiciũ fallibilia ſũt.qñ igit᷑ illa ſigna tran

ſibant ⁊ curabãaãt᷑ dicebat᷑ ſanari a leꝛa ſcom apparẽtiã

inquãtũ ſanitas pus latens apparebat:qꝛ non fuerat le
pꝛoſus ſecũdũ veritatẽ. Alio mõ dicebat᷑ ſanari ſcòðm
veritatẽ.ſ.qñ iudiciũ ſacerdotis fuerat veꝝ.ſed aliqñ
contingebat talẽ ſanari miraculoſe:aliqñ vero virtute
nature.ſi eſt aliqᷓ ſpecies lepꝛe ſic curabilis:⁊ tũc purifi

cipiet ei ꝗ puriſicat᷑ ut offe -

èt hyſopũ.Et vnuům ex paſ

dicit pfectio vel finis fluxus capilloꝝ. Per hãc ů ſimili

le ad deſignãdũ ꝙ ĩ eo erat putredo lepꝛe. h
Erubeter e ien epꝛa aufert

4

cabat lepꝛoſus:p quã qdẽ purificatõem oñdebat᷑ eẽ mũd.
Pꝛima igit die purificatois fiebat qð dicit h: b ¶ Addu

cetur ad ſacerdotẽ. nõ ꝙ intraret ad atriũ ſacerdotum:qꝛ

adhuc nõ erat ei licitũ igredi etiã caſtra ppli:ut dicet infra
ſed ſacerdos exibat aliquãtulũ extra caſtra ⁊ lepꝛoſus veni

ebat ibi ad eũ: ? hoc
eſt qð dicit: c ¶ Qui

Quͤi egreſſ de caſtris cůʒ
iuenerit lepꝛã eẽ mũdatã:pᷣ

rat duos paſſeres viuos
ſe quůos veſci licitum ẽ:ct li⸗
gnũ cedrinuʒ vermiculũq;

ſerib imolari iubebit ĩ va
ſe fictili ſù aquas viuẽtes:
aliũ aũt viuũ cum ligno ce
drino ⁊ cocco ẽt hyſopo:

ſacerdotis: e

egreſſus de caſtris.ſ.
ſacerdos:qð pʒ ex lit
tera ſequẽti cũ dicit᷑:
Lum iuenerit le
pꝛam eẽ mundatam
pcipiet ei qꝗᷣ purifi.ut
offe. ꝓ ſe. nõ ad locũ
tabernaculi:ſed ibidẽ
extra caſtra manibuj
Du
os paſſeres viuo) ⁊c̃.
cui rõ ẽ: qꝛ lepꝛa au
fert viuacitatẽ ſenſu

. . . um: ⁊ ppr hoc illeq
tinget in ſanguine paſſer 18 onckebge macfts lr
imolati quᷣo aſpget illũ qui trebat ꝑ oppoſitũ paſ
mũdandꝰ ẽ ſepties ut iure ſeres viuos ſenſibilej
mobiles ad deſignã

purget᷑:ẽt dimittet paſſereʒ
viuũ ut ĩ agꝝ auolet. Cũn

dqũ in ſe viuacitatem
ſenſuũ. f ¶ Quibꝰ

qʒ lauerit hõ veſtimẽta ſua veſci licitũ eſt. hoc dẽ
radet oẽs pilos coꝛpis: ad differentiã aliquo
rũ paſſeꝝ exiſtẽtiu in

lauabit aq̃: purificatuſqʒ i
grediet᷑ caſtra: ita dũtaxat

ira illa ꝗbꝰ nõ erat li
citũ veſci:⁊ ſũt alteri
us ſpẽi licet ↄueniant

H in nomine. vel aliter
põt dici ꝙ hoc dicit ad excludẽdũ paſſeres eiuſdẽ ſpẽi qb
nõ erat licitũ veſci ppter aliqð accidẽs ſuꝑueniẽs in eis:ſic
aial mũdũ aliqñ ar illicitũ ad comedendũ ex aliquo ca
4 Et li

ſu tingente. g

gnũ cedrinũ.qꝛ lepꝛa affert putredi

Uermicu

nem:a io ꝑ oppolitũ offerebat lignũ cedrinũ F iputribi

lũq;.i.filũ rubei coloꝛis. i

viuacitatẽ coloꝛis ⁊ affert fetoꝛẽ carnis:⁊ iõ p oppoſitum
filũ rubeũ offerebat:qꝛ coloꝛ rube ẽ coloꝛ viuidus: Et hy
ſopũ.q̃ ẽ herba odoꝛifera ad deſignãdũ ꝙ ĩ eo nõ erat coloꝛ

lepꝛe neq; fetoꝛ.

Et vnũ ex paſſeribiu.iĩmo.i vaſe ficti
up aquas viuẽtes.dicunt᷑ aũt aque viue

qꝛ hñt quodãmodo ĩ ſe pncipiũ mort:ſicut aque fontiuʒ ⁊
fluminũ: ſicut aial dicit᷑ñ viuũ qð mouet᷑:⁊ hoc fiebat ad de
ſignãdũ in eo qͥ purgabat᷑ mũdiciã ⁊ viuacitatẽ:qꝛ aque vi

uentes vtrũq; deſignant. m
drino ⁊ cocco.i.filo rubeo. n

iũ auũt viuũ cu ligno ce
t hyſopo tin.i ſanguine

paſſerij imolati. iebat.n.q̃ſi ddã aſpſoꝛiũ cumanubꝛiũ
erat lignũ cedri oblatũ cui alligabãt᷑ hyſopPꝰa paſſer viuus
cũ filo coccineo pᷣdicto:⁊ iſta duo ſic alligata ligno cedrino
tingebãt in aqua viua poſita tñ in vaſe ſictili:⁊ cui mixtus
erat ſanguis paſſeris imolati. o ¶ Quo aſper.il. ꝗq mun.
eſt ſepties.ad deſignãdũ ĩ eo ꝑ Afnunalered pfecto nu

mero ſeptenario deſignat᷑. p

Et dimittet paſſerẽ viuuʒ

ut in agy auolet. Ad deſignandũ ꝙ hõ ſic purgat reſtitue
bat cohabitatõi hõium:ſicut paſſer cohabitatoi paſſeruʒ.

q ¶ Cũq; lauerit hõ veſti.ſua.ad amouẽdũ imaginati
nem ex quacũq; occaſione ĩmũdicie pᷣcedẽtis. r ¶ Radet

oẽs pilos coꝛpoꝛis.qꝛ lepꝛa ẽ coꝛroſiua piloꝝ. s Zt la
uabit᷑ aqua.ad amohelgind piloꝝ a oꝝ q̃ poſ-

ſent eẽ in coꝛpe. t

2

urificatuſq; ingrediet᷑ caſtra.non
caſtra dei ſiue tabernaculũ:nec etiã caſtra leuitaꝝ ſʒ caſtra
S

Liber

ſuꝑ extremũ auricule ⁊c᷑. exponat᷑ ſicut.s.dem̃ ẽ de po⸗

populi tantũ: ita dũtaxat ut maneat extra tabernaculum
ſuu ſeptẽ diebꝰ.cup rõnẽ aſſignat Ra.ſa.qꝛ act᷑ mr̃imonia
lis erat ſibi interdictꝰ vſq; ad diẽ octauã: in qua pficiebat
ſua purificatio: ⁊ iõ interdictũ erat ei ingredi tabernaculuʒ
ſuũ ad manẽdũ cũ vxoꝛe ſua. v¶ Et die ſeptima. NHic cõ

ſequẽter oñdit᷑ quid
agẽdũ ſit circa purifi
cationẽ lepꝛoſi die ſe
ptima:⁊ pʒ lr̃a ex pꝛe
dictis. Iſta aũt q̃ dcã
ſunt de purificatione
lepꝛoſi fiebãt i purifi
catõe tã pauperis qᷓ;
diuit. x ¶ Die octa
uo.Pic ↄñt᷑ oñditur
qͥd erat agendum die
octauo.i qua pficie
bat purificatõ lepꝛo/
ſi:⁊ ĩ hoc differebant
diues ⁊ pauꝑ:⁊ ideo
pᷣmo oñdit᷑ dd tene-
bene fecer diuites:ſe
cũdo qͥd pauꝑes:cuʒ
dẽ Q ſi pau deſt Lir
ca pmũ deſcribit ob
latio diuitis:cũ dꝛ:
y¶ Sumet duos
agnos ⁊c.⁊ pʒ lr̃a ex

ſupꝛadict de ſacrifici

is: vſq; ibi: 3 ¶ Et
ſeoꝛſũ olei ſextariuzʒ.
.i. abſq; oleo qð po-
nebat i ↄſpſione ſeu
piſtatõe ſimile. dicũt
aũt aliqᷣ qͥ diligẽtius
cõſiderauerunt dicta
Iſidoꝛi ꝙ ſextaroõ ĩ li
qdis de qͥ ẽ h̊ ſermo
Ztinet duaj dragmaj
q̃ valẽt q i q̃rtã ꝑtem
qrte pariſienſis:⁊ ſᷣm
hoc ſextarp erat val
de paruꝰ: addebatur
aũt oleũ in ſacrificio
ad deſignãdũ ſanatõ
nem illius qͥ purifica
bat᷑:tũ qꝛ oleũ habet
vim ſanatiuã puſtu/
laꝝ ⁊ apoſtematum
i coꝛpe:tũ qꝛ oleũ in
ſcriptura ſignificatdi
uinã gr̃am ſeu miſeri
coꝛdiã ꝑ quã lepꝛoſꝰ
aliqñ ſanabat᷑ mira

culoſe: ut ſupꝛa dem̃
eſt. ler agnũ

vofferet eũ p delicto.
qꝛ plaga lepꝛe frequẽ
ter ifligit homini pꝛo
peccato:ſicut patʒ de
maria ſoꝛoꝛe moyſi:
Nu.xij.⁊ de Oxia re
ge Juda.iiij. Re.xv. ca
dos ð ſanguie ſeqᷣt᷑: b

ut maneat extra tabernacu
lü ſuũ ſeptẽ diebuſ:ct die ſe
ptima radet capillos capi
tis: barbãq; ⁊ ſupcilia:ac
totiꝰ coꝛpis pilos. Et lotis
rurſum veſtibꝰ ⁊ coꝛpe:dit
octauo ſuùmet duos agnoſ
imaculatos:⁊ ouẽ ãniculã
abſq; macula: ⁊ tres deci⸗
mas ſimile ĩ ſacrificiuʒ que
ↄſpſa ſit oleo:èt ſeoꝛſũ olei
ſextarium. Cũqʒ ſacerdos
purificans hoĩem ſtatuerit
eũ:⁊ hec oĩa coꝛã domino
ĩ oſtio tabernaculi teſtimo
nij:tollet agnũ ⁊ offeret eũ
ꝓ delicto:oleiq; ſextarium
Et oblatis añ dñm oĩbus
imolabit agnum ubi ſolet
imolari hoſtia ꝓ peccato ⁊
holocauſtum.i.in loco ſcõ
Sicut eni ꝓ peccato:ita ⁊
ꝓ delicto ad ſacerdotẽ pti/
net hoſtia. Scãſcõꝝ cẽ. Aſ
ſumenſq; ſacerdotes de ſã
guine hoſtie q̃ imolata ẽ ꝓ
delicto: ponet ſup extremũ
auricule dextre eꝗq mũdat᷑

⁊ ſup pollices man dextre
⁊ pedes:⁊ de olei ſextario

mittit ĩmanũ ſuã ſiniſtram
tingetqʒ digitũ dextꝑ ĩ eo:
⁊ aſpget coꝛã dño ſepties.
Qð aũt reliquũ ẽ oleiin le

ua manu: fndet ſup extre

mũ auricule dextre e qui
mũdat᷑:⁊ ſuꝑ pollices ma
nus ac pedis dextri:c᷑᷑t ſup
ſanguinẽ ꝗ effuſus ẽ ꝓ deli
cto:et ſup caput e. Roga
bitq; ꝓ eo coꝛã dño: ⁊ faci
et ſacriſicium pꝛo peccato.
Tuͤnc imolabit holocau⸗

7 i dali rnj Aſſ. nmenſch ſace
8 ſa ſeqt: onet ſuꝑ extremũ auricule ⁊c.
qꝛ in iſtis partibꝰ Pionet, c Ep

pset ſepties coꝛã

ↄño.i.õ altare holocauſti in qͥ imolabat᷑ dño. d

ſitione ſanguis iĩ partib' illis, e ¶ Et ſuꝑ ſanguinẽ.i.ĩ
eiſdẽ locis i qb iã poſucrat languinẽ. f¶ Et ſuper ca

put ei.q;ꝛ ſupꝛa dem ẽ de lep:oſo ꝙ debebat hĩe caput
nudũ ut apꝑeret lepꝛoſus oibꝰ:⁊ iò h̊ vngit᷑ caput eius

ſtũ:&t ponet illõ ĩ altari cuʒ
libamentis ſuis:⁊ hõ rite
mũdabit᷑.Quod ſipaupꝑ ẽ
⁊nõ põt man ei iuenire q̃
dicta ſũt:ꝓ delicto aſſumet
agnũ ad oblationem ut ro
get /ꝓ eo ſacerdos:decimã
q; ptẽ ſimile ↄſꝑſe oleo ĩ ſa
crificiũ:⁊ olei ſextariũ:du
oſqʒ turtures ſiue duoſ pul
los colübe:quoꝝ vn ſit ꝓ
peccato:⁊ alter ĩ holocau
ſtũ:offeretq; ea die octauo
purificatõnis ſue ſacerdoti
ad oſtiuʒ tabernaculi teſti/
monij coꝛã dño. Qui ſuſci
piens agnuʒ ꝓ delicto ⁊ ſe
xtarium olei:leuabit ſimul
imolatoqʒ; agno:de ſangui
ne e ponet ſuꝑ extremum
auricule dextre e ꝗq mũda

tur:⁊ ſup pollices man eꝰ

ac pedis dextri. Olei vero
ptẽ mittet in manũ ſuã ſini
ſtrã:ĩ quo tingẽs digitũ de
xtre man aſpget ſepties cõ
tra dñm:tãgetq; extremuʒ
dextre auricule illꝰ q mun
dat᷑ ⁊ pollices man ac pe
dis dextri:in loco ſanguis
g effuſus ẽ ꝓ delicto. Reli
quã aũt ꝑteʒ olei q̃ ẽ in ſini
ſtra manu mittet ſup caput
puriſicati vt placʒ ꝓ eo do
minũ:⁊ turturẽ ſiue pulluʒ
colũbe offeret: vnũ ꝓ deli
cto:⁊ alterũ in holocauſtũ
cũ libamẽtis ſuis. Hoc eſt
ſacrificiuʒ lepꝛoſi ꝗq habere
nõ põt oĩa in emũdationẽ
ſui. Lòcutuſq; ẽ dominus
ad moyſen ⁊ aaron dicenſ
Cũq; igreſſi fueriiũ terram

oleo: ut deſignet
perfecte mundus
g ¶ Tuc imola
bit holocauſtuz.
qð totũ incẽdeba

tur. h Et po

net illud i altari.
.ſ. holocauſtum:
qꝛ ibi cremabat.
i ¶ Cũ libamen
tis ſuis.i.cũ illis
qꝗq ſimul cremabã
tur i liqdis:ſʒ ꝙ
determingt: Nu.

xv. k C O£

paup eſt. Pic cõ
ſequenter agit de
pblatoe daupis
puriſficatõe ſua a
epꝛa: ? pʒ l̃a ex
his qᷓ dcã ſũt.S.
l¶ Locutuſq; ẽ
dñs. Hic agit cõ
ſequent de lepꝛa
domẽ: ⁊ ponitur
vltio quantũ ad
ea q̃ ptinẽt ad le

pꝛã: qꝛ lepꝛã ho

minis ⁊ veſi ha
bebãt ſacerdotes
diſcernere cũ ad
huc eẽnt in deſer
to:ſʒ circa lepꝛaʒ
dom ñ habebãt
officiũ ſuũ exer·
cere donec veniſ/
ſent ad terrã pꝛo
miſſionis: ⁊ hoc
notat᷑ ĩ textu:
dẽ: Cunq; ingrel/
ſi fueritis terram
anan ⁊c. Sci
endũ aũt ꝙ ꝓpᷣe
loquẽdo lepꝛa ñ
põt eẽ in domo:
qꝛ ſolũ aial ẽ ſu/
ſceptiuũ ſanitatj
T infirmitatis: ſʒ
aliqᷓ coꝛꝛuptio ex
iſtens ĩ domo diᷣ
lepꝛa ſimilitudi
narie iquãtũ põt
habitãaͤtes in ea i
ficere: ⁊ talis do
mus qñ erat coꝛ

ruptio ꝑſeueranj

iubet᷑ H̊ dirui du

plici de cà. vna ẽ ne ificeret habitãtes:ut doem eſt: Alia
qꝛ in talib domib aliq gentiles idola colebãt ⁊ inuo
cationes demonũ exercebat:ne filij iſrl q erãt ad idola
tris ⁊ ad tales ſuſpicies ꝓni ad cõſimilia declinarent.

lrrrigtlp

onetccicode

nuoiltt⸗
zdonnp nullis

di Alehe
ſodit:

inucdt inn
crlidoffiul

tlentnnl

cerLotercu n

(it idono

ſuicjin
Gaſnnnnd.
b(Eantn
Unpeminiti

rttluſinn

conipnivlcud
ſien nue.
6 Alach

l dich ge⸗

tli cuuſionen

d pparetc⸗
NN

labibewn
Wado no
enecebpen
Wr. d(S1
nerit antuiſe
Man vottbi

mſuey
e/M
iouihals

ſuſinane
tiizſia
o wſit⸗/
ſunau mino
fummmndodo

in(

nllo lnini do
nit. alio
dg (OQui

ni il l
Aſnln;
dul mnig

1 NI
h dwhcſ di

ſaunngn
1o wuups
doi win u
„ —
1ke mdut

donm:np
plig gean:
ra ea
miniiſi⸗
diamens
U än
Ne whcng,
(5 n
„ ℳ.
n en
(x du ſ

u eöü
N
im
1 1,1,
i
ſtee n
ſpu ini⸗
nntininn
iinr

i drniA⸗

Wenn.

Lirca igit lepꝛa dom pᷣmo agit e ei iudicio ⁊ diſcreti
one:ſecũdo de eppurificatõe:ibi Q ſi itroieris. Circa

mũ oñdit qͥd dñs dom debebat facere:cũ dẽ: Ibit cui

ẽ dom nũciãs ſacerdoti.Et qd ſacerdos debebat facẽ

cũ dẽ At ille pᷣcipiet ut efferãt vniuerſa ð domo.cupcj
¶ Ne

ſbdit᷑: a

imũda fiant ⁊c.

qqꝛ ſi dom iudica
ret lepꝛoſa per ſa
cerdotẽ: oia que
eẽnt i domo tpꝑe

ſui iudicij eẽnt fa
cta immüda.
bEt cũ viderit

in parietib'. c!.

qꝛ talia ſũt ſigna
coꝛruptõis coꝛꝛo

ſiue ⁊ infectiue.
c¶ Aaudet eaʒ

ſeptẽ dieb. qꝛ p
talẽ clauſionem

cit apparet coꝛ

mruptio eo ꝙ nul⸗/
lus ibi habitat:

vñ ⁊ domnõ ha

bitate cit peioꝛã

tur. d ¶ Si iue
nerit creuiſſe le-
pꝛam.notabilr i/

tenſiue vel exten
ſiue. e ¶ Jube
bit erui lapides.i

lepꝛã: iubebit erui lapides

qbus ſũt macule

ad vidẽduʒ ſi coꝛ

ruptio poſſit a/
moueri cũ mino

ri detrimẽto do-/
mus. f¶Et lu

to alio liniri do

mũ.i.alio cemen
to. g Qui

doꝛmierit in ea ⁊
comederit zc.
ille eni q doꝛmie

rit in tali domo

vł comedẽit ma
gij pot ifici q ille
ꝗ ſolũ igredit᷑:2
io ingrediens nõ
indigebat veſtiuʒ
lotione:ſed ſoluʒ
etat imũd vſq;
ad veſpam: ſic
purgabatur ſolo
trãſitu tempoꝛis

Letera paten t.
hb ¶ QÆ ſi introi

des ei ac ligna atq; vniuer

chanaan quam ego dabo

vobis iĩ poſſeſſionẽ ſi fuerit
plaga lepꝛe ĩ edib: ibit cu

ius ẽ dom nũciãs ſacerdo

ti ⁊ dicet. Quaſi plaga le/
pꝛe videt᷑ mihi eẽ in domo
mea. At ille pᷣcipiet ut effe
rãt vniuerſa de domo pᷣuſ
qᷓ; igrediat᷑ eã:⁊ videat vtx
lepꝛa ſit: nẽ imũda fiãt oĩa
q̃ ĩ domo ſunt. Intrabitq;
poſtea ut oſidẽt lepꝛam do
mus:ẽt cũ viderit ĩ parieti

bus illi q̃ſi valliculas pal

loꝛe ſiue ruboꝛe deſoꝛmes
⁊ humilioꝛes ſupficie reliq̃
egrediet᷑ oſtiũ dom:⁊ ſtati
claüudet illã ſeptẽ diebus:re
uerſuſq; die ſeptio ↄſidera
bit eã. Si ienerit creuiſie

i ꝗb lepꝛa ẽ:⁊ ꝓijci eos ex

tra ciuitatẽ ĩloco imundo.

domũ aũt ipᷣaʒ radi itriſec
p circuitũ:⁊ ſpgi puluereʒ

raſure extra vꝛbẽ ĩ loco im

mundo:lapideſq; alios re
poniꝓ his ꝗ ablati fuerãt
et luto alio liniri domum.
Sinaũt poſtq; eruti ſũt la
pides ⁊ puluis ela ⁊ alia
kra lita:igreſſꝰ ſacerdos vi
derit reuerſaʒ lepꝛã ⁊ parie

tes reſpſos macul:lepꝛa eſt N⸗
pſeuerãs ⁊ imũda domus L Deutuſe eſt dñs a

9

Quã ſtatim deſtruẽt ⁊ lap

–

ſũ puluerẽ pijciet extra op

pidũ ĩ locũ imũduʒ. Quiiĩ

ens ſacerdos.hᷓ agit de lepꝛe domꝰ purificatoe: pʒ ſen

recapitulat bꝛeui

lepꝛe. ſeqt: i E

◻

tentia ex his q̃ dicta ſũt de purificatõe hõis.Cõſequent᷑
que dicta ſüt: cũ dicitur: Iſta eſt lex
.ſel terupentium papulaꝝ.papule ſũt vl
cexra minuta in cute naſcẽtia:que doloꝛe ⁊ ſcabiẽ affert
Cetera patent ex ſupꝛadictis. ca. x.
ſtilla. ſciẽdum aũt ꝙ pꝛope loquẽdo Addi.
Icet aĩal ſuſceptiuũ ſit ſanitatis vel infirmitat
tñ cibus dẽ ſanus vel medicina ſana :ꝛinquãtuʒ

In ca.xiiij. vbi dĩ i

Xxv.

ſanitatem coͤſeruat vel efficit: ? talis modꝰ dicendi no ẽme
taphoꝛicus ſeu ſimilitudinari: qꝛ ſanitas que ſignificatur
ꝑ cibum ſanũ vel medicinã ſanam eſt vera ſanitas animal

q a pꝛedictis cauſat:⁊ iõ cum dꝛ:Dom
narie dẽ ſed effectiue:qꝛ cauſat lep:

trauerit domuʒ qñ clauſa ẽ
imund erit vſq; ad veſpʒuz
⁊ qüi doꝛmiẽit ĩ ea ⁊ come

derit quippiã lauabit veſti

creuiſſe ĩ domo poſtq; de

nuo lita fuerit: purificabit

eã reddita ſanitate: ⁊ i puri

ficatõe eᷣ ſumet duos paſ-

lereſ lignũq; cedrinũ ⁊ ver

miculũ atq; hyſopũ ⁊ im
molato vno paſſere ĩ vaſe
fictili ſup aqᷓs viuas: tollet

lignũ cedrinũ ⁊ hyſopum
⁊coccũ ⁊ paſſerẽ vnum:? h

tigetoĩa ĩ ſãguie paſſeris:i/

molati atq; ĩ ags viuẽtibuſ

⁊ aſpget domũ ſepties:pu

riſicabitqʒ eã tã ĩ ſanguine
paſſeris qᷓ; ĩ ags viuẽtibus
⁊ ĩ paſſere viuo:lignoq; ce

drino ⁊ hyſopo atq; ver/
miculo.Cũq; dimiſerit paſ

ſerẽ auolare in agꝝ libere

oꝛabit:ꝓ domo ⁊ iure mun
dabit᷑. Iſta ẽ lex oĩs lepꝛe
⁊ pcuſſure:lepꝛe veſtium ⁊

domox: cicatricis ⁊ erũpẽ

tiũ papulaꝝ:luceẽtis macu

le ⁊ ĩ varias ſpẽs coloꝛibuſ

imutatis:ut poſſitſciri quo
tpe mũdũ ꝗd vel imũdum

Imoyxſen ⁊ aaron dicẽs
Loquimini filijs iſrael: et
dicite eis: Vir qui patit flᷣ
xuʒ ſeminis:imudus erit:èᷣ

Pic agitur de immundicia fluxus ſeminis:⁊

ꝛe.nõ ſimilitudi

am in his qui in ea ha-
bitant ſi ſint ad hoc

diſpoſiti ?. ¶ Re⸗
plica coꝛrectoꝛij ↄtra
burgenſen.
vbi poſtilla
t192 dicit: do
mum impꝛope dici
lepꝛoſam: qꝛ pꝛopꝛie
ſolü viuuz qᷣd Eſuſce
ptiuuʒ ſanitatis ⁊ in

firmitatis:Burgen. p

equiuocatõem putat
hoc bñ dictũ ipedire
dicẽs cibũ vel medici
nã dici ſanã. Ad qð
reſpõdeo ꝙ poſtil. lo⸗
quit᷑ de ſanitate foꝛ/
malit᷑ inherẽte:⁊ ſic
nihil pꝛopꝛie ẽ ſuſce
tiuũ ſanitatis ⁊ eiuj
ↄꝛij niſi viuũ animal
cibꝰ aũt ⁊ medicina ⁊
ſi ſint cauſatiua ſani
tatis:nõ tamen ſuſce
ptiua dicũtur.dicũt᷑
igit᷑ ſane equoce pꝛo
ut oẽs ⁊ philoſophi

2 theologi teſtantur.

dicẽs igit cibum ſanũ
dicit eadem ratione

ſolez calidũ: ſed patʒ

ꝓ ſcom nõ eſt pꝛopᷣũ

cum coꝛpoꝛa celeſtia
nõ ſint capacia taliuʒ

impꝛeſſionum.igitur
pmum etiaʒ erit ſᷣm

ſimilitudine: ⁊ videt᷑
ad pꝛopoſitũ ð lepꝛa

domuj accipiẽda ma

la qualitas ĩ loco do

mus exuberans lepꝛe

cauſatiua: ⁊ ſic locus
potius eſt dicẽdus le
pꝛoſus qꝙ domus:

ſic acciperet᷑ cotinens

pꝛo cõtento:que ẽ ve
ra metaphoꝛa ſm lo
gicos 1 gramaticos.

Kap. XV

ꝛzimo de im⸗

mundicia ex fluxu innaturali:ſecũdo ex naturali:ibi Uir

de quo egredit. adhuc pᷣmo agit᷑ de dicti fluxus pollutione

ſecundo de eius purgatione:ibi Si ſanat fuerit. Circa pꝛi

—.

mum dicit: b (¶ Uir qui patit᷑ fluxum ſeminis immund'
erit. quia non poterat ingredi locum ſacrificij: ⁊ ex tactu
etiam ipſius cõtrahebat immũdicia:ut dicetur poſtea. Cõ

ſequẽter oſtendi
cum dicit: c

alit debebat iudicari talis infirmitas:
t tũc iudicabit huic vicio ſbiacẽ cum per

8 3

—

pꝛadictis. f ¶ Si ſa
natus fuerit. Pic oñt
agit de ipius purgati
one:⁊ pmo quãtum
ad tempꝰ:cum dicit᷑:
g ¶ Numerabit ſeptẽ
dies. ab illo die quo

ceſſauit paſſio illa: v
tũc loto coꝛpe ⁊ veſti

bus mũd erit.

ſubiacẽ:cum ꝑ ſingula mo
menta àdheſerit carni eius

atqʒ ↄcreuerit fed humoꝛ.
Oẽ ſtratũ i quo doꝛmierit

imũdũ erit:⁊ vbicũq; ſede

rit. Sigꝗs hõiuʒ tetigerit le

ctum eb:lauabit veſtimẽta

10 alteꝝ i holocauſtũ:ro
gabitq; ꝓ eo coꝛam dño ut

emũdet a fluxu ſemis ſui.

Vir dẽ quo egredit ſemen
coit᷑: lauabit aqua oẽ coꝛ

pus ſuũ:⁊ imunderit vſq;

ad veſpꝝ. Veſteʒ ⁊ pellem

ea ĩ cibo ⁊ lecto.
hec etiam imũdi
cia ad alia deri
uabatur iaiata
giata:qð nõt᷑ cuz
d: Ois q tetigeit
eam c. n Si⸗—
coierit cũ ea vir.

hoc ꝓhibet᷑ non

¶iber 6 ri⸗
— . -— „ - . .. „„ tstdſe ine
omẽta fingula.i. frequẽter. d ¶ Achbeſerit carni illius Lirca pmũ ſciẽdů mulieres a tpe qͥ incipiunt eẽ apte unolnigr n
a⸗ nrenerir ecg⸗ Kenc — ilahe dicto mõ fluẽète ad ↄcipiẽdũ vſq; ad tps qͥ deſinũt cõcipere libet men ſtini,it
Coſequẽter oñdit qualit ex eo deriuet imũ dicia ad alia in ſe coii patiutur hanc paſſionẽ:q vocat fluxus ſanguis ſusſe
animata ⁊ animata: ⁊ pʒ lr̃a vſq; ibi: e Sagina.i. ſella mẽſtrui: niſi ipediat p ifirmitatẽ vel conceptũ. pꝛo ta bhfirtemnt
vel deũq; aliud qð ponit᷑ ſuꝑ alal ad ipᷣm eqtandum.vñ iĩ li paſſione ſeptẽ dieb ſeꝑabatur:ita ꝙ non admitteba aundicu
hebꝛeo hꝛ: Equitatu tur ad locũ ſacri (Nilzi⸗
ra.Cetera patet ex ſu ůͦ . ficij: nec aliqs coõ ni .
. tunc iudicabii huic vicio ti. Qui faciet vnũ ꝓ pecca municabat cim e N

iugtaign
nuertn
nhpülb,i

Er oe a Tiin vſqʒ ad veſpum. Si ſederit ⁊ imũda erit vſqʒ ad veſpꝝ erbocgerib⸗⸗ . mnmkitng
W Aſpertton aane pbl ille ſederat: ? ipſe laua 2Mulier cuz qua coieri la cianertalcol unifin
in qua erant eineres bit veſtimẽta ſua: æ lot ad uabit aqua: immũda erit tu ſolet generari ln
vacce rufe: ſʒ prr ab imũd erit vſqʒ; ad veſpum vſqʒ ad veſpuʒ. Muũülier qᷓ pueri moſtruoſi: ir
lutionem in aquis ac Qui tetigerit carnẽ e laua redeũte mẽſe patit fluxum r ban entes 4 mlmſwi
Vpter mmotum: ut di⸗ aqᷓ imũd erit vſq; ad veſpe bit. Ois ꝗ tetigerit cã: imũ nis vel en in to Un Drugn
ctũ eſt cap. pcedenti: ruʒ. Si ſaliuã hcemõi hõ dus erit vſq; ad veſpũ:⁊ lo to:ſicut lepꝛã vel ienn
pꝛo gratiage actioie uabit veſtimta ſua: ⁊ lotus derit dieb ſepatõis ue⸗pol „ Immuͤdus fmmni in
one beneni ibi ol aqua imũderit vſqʒ; ad veſ luet. Qui tetigerit lectũ ſuũ erit vij diebꝰ. in mnillun
lati. ..ſanitatis a pdi peꝝ. Sagina ſup qð ſedẽeit lauabit veſtimẽta ſua: ⁊ iſße fſra xx. cap. di ittta⸗
cta paſſione:cũ dici: imũdũ erit: ⁊ qeqd ſub eo lopaqua imũderit vſq; ad dal⸗ eber natt n
Die aute ocua fuerit q fluxuz ſemis patt: veſpn. Oẽ vas ſup qd ila qbiloddt oe co kel
la er iupꝛadictig. bolluti erit vſqʒ ad veſuu,ʒ ſederit: aſas atiigerit. laua ꝗ ſciẽter accmd iihuſo
EEkr otzegedti DQui poꝛtauent hoꝝ aliad bit ueſtimeta ſua: x ipe lo? ad mulier men. Wa
⁊c Pic ↄñter agit de lauabit veſtẽ ſuã:⁊ ipe lo/ aqua pollutus erit uſq; ad ſtruat 7 cuinet Knüne,
ſmuduta puenit e aqua imũ critvſq; ad veſ veſpn· Si cdierit cũ ea: vir qicoe h auͤr logt iudunn
rotturelia in attru Pee. Ois quẽ teiigerit ꝗ ta tpe ſanguiſ mẽſtrual: imun oeeo qui accedit i⸗ Dnacſt
mrimoniali in emi- lis ẽ nõ lotis anñ manib: la dus erit ſeptem dieb:⁊ oẽ ignoꝛant: de eo uludefuiteist
ſione eni talis bumi uabit veſtimenta ſua:⁊ lo ſtratũ ĩ qno doꝛmierit:pol cur S cual tanulinn
ſenten kolin adqua immũd' erit vſqʒ ad luet. Müler qᷓ paut᷑ muli i del Pi a 4 ene
Py r ireq uter etii et veſpg. Aas ſictile qð teti dieb fluxu ſanguis non in aat oeimuͦdicia tnini
ibi imũdicia ſpualis gerit ↄfriget: vas auũt ligne tpe mẽſtruali uel qͥ p men ſluxus ſanguinis fnüehrdi
etia in actumfimoni um lauabit᷑ aqua. Si ſanùt ſtruũ ſanguinẽ fluẽ ñ ceſſat ex iſirmitare: Et wüddrgit,
ali:qꝛ licz poſſit ſine fuerit ꝗ hꝰmõi ſuſtinet paſ q;diu ſubiacet huic paſſiõi H F lurs⸗ nunſn
ei ſionẽ numerabit ſeptẽ dies immũda erit quaſi ſit iibe tione bi gi ſtete Nren
do ioꝛdinata. Ppoſt emundationé ſui: ⁊ lo mẽſtruo. Oèẽ ſtratũ in quo qrit. Circa pmũ diᷣ lidi
¶ Wulier cuʒ qua tiſ veſtibꝰ toto coꝛpeiĩ q ſ doꝛmierit ⁊ uas ĩ quo ſelde·ꝙ durãte ifirmi gelſneti
coierit c. qꝛ ſieut ett viuẽtib erit mũd.Diè aut rit pollutũ erit. Quicũq; te tate ſa 5; auat um
dalendn re octauo ſumet duos turtu- tigerit eã:lauabit veſtimen calnier varie, n liii
mnliero maio em res laut duos pullos colũ ia ſua: ⁊ ipe loſ aqua imũ ſtua tpe illi flu –
mulier ſit frigidioꝛ: · be: ⁊ veniet in cõſpectu dñi us erit uſq; ad ueſpũ. Si xus: pʒ lſa. aialti
ns bumoꝛes ines ad oſtiuz tabernaculi teſti ſtᷣrerit ſanguis a fluere ci ſ Z agit de ir iüifn
m Muller qrede⸗ Monij: dabitq; eoſ ſacerdo ſauerit. numerabit ſeptem ens purgatione: ſandenn
uẽter agit de innmmmm aaaaagtbus:c dicit neeain nun
dici flueus ſanguis. Et pᷣmo iꝙtũ ad fluxum naturalẽ:ſe T¶ Numerabit ſeptz dies ſatemporz quo ceſſauit in aitein
cundo vtuͦ ad innaturale:ibi Mulier qᷓ patit multis die firmitas: ſecundo quo ad ſacriſiciũ deo offerendum n⸗

1 mmche
) gichenn
1 AN
1 inii
eitian
r bütn
u üriniin

E nrii

n un
I woimdt
m erd
nö waim
wiarhi
Aligniginn
TE
cit Mot
ſa a
ulsdebar in

a Moti

gtibeldeen
4ſün wln
Andrim
A muinun
4 vudn
n pru
wrn,
luſ

ſonas vel aliqus
in ſpali:h ↄñi agi

e

.
*

2 Sü
AereE —

2 è”l

(

ſua ſanatione:cũ d fferet p ſe ſacerdoti duos tur

tures ⁊cʒ/ ſeqt᷑: s ¶ Docebitis ergo. hic ponit ↄcluſio ĩ
tenta:⁊ dirigit ſᷣmo ad ſacerdotes ut doceãt pplm caue

re ab imũdicijs pᷣdictis. t Et nõ moꝛi.in ſoꝛdi.ſuis.

i.ꝓ ſuis ſoꝛdib:ſi imũdi accedãt ad locũ tabernaculi.
H ↄni recapitult
cu tur:

v ¶Iſta ẽlex .
215

domi/ tabernaculi teſtimonii:qui
nus. Supi actũ

eſt de purgatione terr
ab imudicia in bolocauſtuʒ: rogabitq;
ea coꝛã dño:⁊ ꝑ fluxũ imũ

tũ tagit aliqs per

lios iſrl ut caueãt ĩmunditi

generalb tanse 28:ct nõ moꝛiãti ſoꝛdibus
bat totũ ppim: ? ſuis cũ polluerint taberna
ſiche x. die mẽß Zui meu: qð eſt mier eos.
eptimi: cui coꝛꝝ Iſta ẽ lex ei q̃ patit᷑ fluxuʒ
getſerrede⸗ ſemie: T q polluit᷑ coitu: ?
dico: Exo. xi,.ca ꝗ mẽſtruis ipib ſepal: vel
pitu. Circa quazʒ q; iugi fluit ſanguĩe:⁊ hõis
purgatione quat gꝗ doꝛmierit cum ea. xVI.
tuoꝛ ðſcribũtur:

pꝛimũ ẽ modus-
pᷣparatois: ſcom
act imolationis Oꝛuũ qa⸗
ibi His rite cele-

ſen pꝰ moꝛtẽ duoꝛũ ſili
5: qñ offerẽtes ignẽ

8 ftiii 9 7„7 E 8
eetuierii bit ei diceno⸗Cöquere ad
Cũq; poꝛtauerit aarõ frẽm tuũ ne oĩ tꝑe in-
qrru rit ſucceſmſio grediat᷑ ſcũariũ qð ẽ intra
nis: ibi Menſe velũ coꝛã ꝓpiciatoꝛio quo
ſeytimo. Lirca p tegit᷑ arca ut non moꝛiat᷑:
mũ ſciẽdũ ꝙ iſtd · b bo ſu
feſtũ fiebatoupli guia Inube apparebo luꝑ
ci de cã. Una eſt 8

qꝛ illa die fuit eis denũciatum ꝑ moyſen peccatum de
coflatoe vituli remiſſũ. Alia cã eſt:qꝛ ſicut pʒ ex pᷣcedẽ
tibꝰ frequẽter ⁊ ex multis cãis ↄhebãt imũdicia:⁊ iõ qꝛ
aliq ꝓpter neggligẽtiã vel ignoꝛatiã ſeu aliã cãm omit
tebat emũdari:iõ ſemel i anno fiebat generalis purga
tio:⁊ iõ vocabat᷑ dies expiatõis: ⁊ qꝛ ſʒ ꝙ dicit apoſto
lus ad Debꝛe.vij.c.Lex enim hoies iſtituit ſacerdotes
infirmitatem habentes: p conſequens erant peccato
res ſicut alij:iõ pᷣmo fiebat expiatio p ſacerdotib pꝰea
ꝓ pplo.Circa pmũ pᷣmittitñ monitio ſummi ſacerdotis
cu di: b¶Toquere ad Aaron fra. tuũ: ne om. tpe in
gredia. ſanc. qð ẽ itra velũ.i.illã ptẽ qᷓ dĩ ſanctaſcoꝝ:i

qua erat arca ⁊ ꝓpiciatoꝛiũ:qꝛ hoc non debebat fieri

regularii niſi ſemel ĩ anno:ut dicit apoſtolad hebꝛe.ix

Si aũt alias eẽt igrediẽdũ hoc erat ex iu⸗ neceſſtts

