caſus ꝗᷓ ſũt cõtra bonũ ꝓlis ex inoꝛdinato ſeu emiſſione ſe aliquid vt minuj de alia habeat: in ſecũdo eſt maliuo tonid,
unis Gdicie dd mulierẽ q patit mẽſtrua ⁊c. qꝛ ex tali cõ lus:q tacendo innuit vt pei ſuſpicet᷑:in tertio repᷣhen ium perwaf
4 ditu lolet meran pꝓles mõſtruoſa ſeu defectiua:yt dẽm ſoꝛ ꝗᷣ nimis exaggerat:vt graui credat᷑: in quarto ſu- atlagcinich
1 upza. M gelit vxo. ꝓxi tui nõ coi.qꝛ hoc nõ ſolũ ẽ con ſurro:q ĩ aure loquit᷑:quaſi ex charitate moueat:in qͥn lnlillignann⸗
ihnir itatẽ: ſed ẽt cõtra ꝓlẽ inquãtũ falſus heres to bilinguis qᷣ alit de pnte:alit᷑ de abſẽte loquit: ⁊ vnũ ltöͤneniwin
8 tene⸗ verus defraudat ſalteʒ in ꝑte. m (De ſemine vni ⁊ alterũ alteri: in ſexto adulatoꝛ: qͥ pntẽ ẽt de ma- ſegennin
5 dc exponi duplicit. Uno mo aerin o ſemẽ pꝛo lo ↄmẽdat:vt ei p alijs placeat:in ſeptio emulatoꝛ q in inigpſuri
— icut alidqᷣ ſacrificabãt idolis de anguine ſuo:vt xta malũ alter bona ꝓpa fingit ⁊ demõſtrat:vt fama okünon
viag Res vvli oe ſaecrooꝛii Baal q incidebãt ſe cultrij alteri vileſcat: in octauo murmuratoꝛ: q malũ ſemi- Pncppalsbis⸗
cha ſar pfüderent ſanguine: ita etiã alid idolatre nat vt oib clareat: in nono maledic qͥ verba mala re i Aüneſuet
le ANl acrificiu de ſuo ſemine:qꝛ eſt ſanguis magis dige citat:vt turbatio excitet᷑: in decimo ſimulatoꝛ: qͥ mala mun dickone
mine. 0 Nic exponit᷑ accipiẽdo ſemẽ ꝓ puero nato ex ſe alioꝝ exaggerat vt ipe iuſtus putet᷑: in vndecimo diffa Ponceigi
gi ne: 4 alid idolatre ſacrificabãt de puerig ſuis idolo p/ matoꝛ:ꝗ ea relatõe maloꝝ apparẽtiũ verba bona ob unt in hoc
na⸗ Eras eni vt vꝛein hebꝛei idolũ cupꝛeũ ad foꝛmã ho nubilat:vt inocẽs cõdẽnet᷑: in duodecimo mendoſus: dcucikerd
mln . al interꝰ cocauũ: ⁊ in illa cõcauitate fiebat ignis ꝗ de alijs falſa refert ſcieni:vt in hoc delectet. Signuz nnunciceſin
r mu cp ldold eſſet quaſi ignitũ: ⁊ tũc ponebat᷑ puer inter eni habitus generati ẽ delectatio ĩ oꝑe.ij. Ethycoꝝ. iatsſen
rlebe ⁊ ſacerdos tympana pcutiẽs tantũ ſonitũ fa In caplo.xviij.vbi dicit᷑ ĩ poſtilla:Que faciens homo ngrho
teocöpaterentacd moꝛientis audiri nõ poterat:ne paren/ viuet in eis. E bma. r
cõpaterent᷑:ſed magis crederẽt animam acceptã a dijs ĩ hic dẽ: ſẽs hõ viuet i eis.ñ vr i -
quiete ⁊ ſine doloꝛe. C nec pollues nomen datf dar⸗ AntsB,Gihlamm . lnchzſ

telligẽdũ ð vita nãe:nã lʒ veꝝ ſit ꝙ ĩ ſtatu ve. nlinigi

(Nrwi
rulipoi⸗
emiani
mine

deoen.
oos h N

nibitönehiß
puliſui iutn
un humanil
fuit Ec p

omnis hõ: Per·

ciũ humanuz.

Ainari
ſenſualis: cõuictus ciuilis. Et ſcòm hoc iſtud capitu pʒ lf⸗ oõ facietl furtu. Pic oñte
ctus rõnalis ad oẽs ꝑ inocẽtiã:rõ eni nãlis dictat nulli eſſe

ligant᷑:in hoc capitulo replicat᷑. c
cocludit ex dictis in capitulo pᷣcedenti: vt turpitudies
immundicie ſint excluſe:immundicie autem excluſio ẽ
ſanctitatis ſeu mundicie concluſio. Conſequenter indu

Eegis pſperitas ⁊ aduerſitas filioꝝ iſrl cõiter ſequebat᷑
ex obedientia vel inobediẽtia eoꝝ reſpectu mãdatoꝛ
dei:hoc tñ erat ĩ vniuerſali reſeriir totius populi: nõ
i

aũt reſpectu cuiuſlibet ꝑſone

vt patet de Joſia
rege: Pieremii
1 Rls inced NADOcüui ſdic ad e
ic loquit᷑ ſingu moyſen dicẽs:Loqre
gri dics: Quad oẽz cetũ ſilioꝝ iſrl⁊ di /
faciens homo vi Xe OE e enn
uet in ea. intelli ces ad eos: Sancti eſtote:
gendũ eſt de via qꝛ ego ſcũs ſuʒz dñs de vf.
grarie vel grit. Anuſaſq; piem ſuũ 1 ma
Furin oſlae teſuam timeat. Sàbbata
de vita nature. mMmea cuſtodite. Ego dñl de D
iuxta illud Ecci. us vr. Mõlite ↄuerti adido
ix. ca. Uniuerſa la:nẽec deos ↄflatiles fſacie

ue eenin — tis vohis. Ego dñs de ur
Si ĩmolaueritis hoſtiã pa
cificoꝝ dño ut ſit placabil
eò die qͥ fuerũt ĩmolata co
mede eã:⁊ die alto.Quic

ſto æ impio.¶ In
eodem ca. xviij.
vbi dicik i poſtl
la: Omnis aia.i.
ibit de medio pp ea: e a. n
inain ka gg aut reſidun ſuerit ĩ dieʒ
tertiũ igne comburetis. Si

talis traſgreſſoꝛ p iudiciũ humanũ interficiat ſi fuerit
cöufeeno eſſer mi⸗ valde duꝝ dicere ꝙ p comeſtione,zʒ
is vel ſanguinis: aut ꝑ inuẽtioneʒ modici

moice adipis vel ſanguin
fermẽti in alicuiuj domo in paſchate cõdẽnaret᷑ homo

ſnia capitali:vnde ſᷣm hebꝛeos numerant᷑ i lege moſai :
de collectoe e
ſecabis. m (¶Uſq;

ca.xxxvi. caſus in quib dicit᷑: Peribit vel interibit de

populo ſuo.quoꝝ alid ſunt in ꝗbus iudicio humano
cuicti erãt rei moꝛte coꝛꝑali: alij vero nõ ſic:ſed ſem/

per relinquebant᷑ iudicio diuino. Qui aũt ſũt iſti cãus
vel illi: eſſet longũ enarrare aſt upꝑfluuʒ: cũ iam iſta que
ꝓ maioꝛi pte iudicialia ſũt ceſſent. LCa. XIX.

öA– AOcutus eſt dñs. Hic cõſequent᷑ ponunt᷑ pꝛece

pta oꝛdinatiua vite: ꝓut hõ eſt pncipiũ opa-
tionis: opoꝛtet aũt quatũ ad hoc hominẽ oꝛ
ſpectu affect rõnalis: motus vegetabilis: act

lũ diuidit ĩ quatuoꝛ partes:ſcõa ibi Jumẽta tua.tertia
ibi Nõ auguriabimini.quarta ibi Coꝛam cano capite
cõſurge. Circa pꝛimũ ſciẽdũ ꝙ affectus rõnalis bñ oꝛ

dinat erga ſuperioꝛes ꝑ reueretiã: erga paupes ꝑ miſe/

ricoꝛdiã: erga omẽs ꝑ innocẽtiã. Et ſcõm hoc pᷣma pꝑs

pncipalis huius capituli diuidit᷑ in tres: ſecñda incipit

ibi Lũ meſſueris.tertia ibi Non facietis furtũ.Circa pᷣ

mun dicit᷑ p modum pꝛeambuli. b (¶ Loqre ad om

—

nem cetũ ⁊c᷑. quia magna pars legis ad quã omnes ob
acti eſtote. hoc

citur homo ad parentum reuerentiam cum dicitur:
d¶ Unuſquiſq; patrem ſuũ ⁊ matrem ſuam timeat.

offenſam eoꝝ pꝛecauendo: ⁊ quia ex ſenſibilibus ma⸗
nuducimur ad inſenſibilia: ideo conſequenter inducit

homo ad reuerentiã dei qui eſt pater ſ iritualis cu dicitur
e ¶ Sabbata mea cuſtodite.Qualit it aũt intelligẽda ob
u to ſeruatio ſabbati dictũ fuit diffuſ Exo.xx.⁊ qꝛ maxia irre
ngularis. Multi enim

iuſti etiã in illo tꝑe affligebant ? pſecutões patiebant: f ¶ Nolite cõuerti ad idola.·eis quãcũq; reuerentiã

ꝗꝛ ſactũ dñi pollui: ⁊ peri
bit aia ill de populo ſuo.

terre ue non todebis uſa

tis furtũ:non mẽtiemũ: nẽc
decipiet vnuſqſq; ꝓximuz

meo:nẽc pollueſ nomẽ dei

gꝗs pꝰ biduũ comederit ex ciles calũni pꝛoximo tuo

nici oppiimco ed. Hon

H An S æa: ꝓphan erit ⁊ ipietatis
vbicuncq; dicit᷑ in lege: Peribit de medio populi ſui.

natio rationalis erga paupes ꝑ miſericoꝛdis cum dicitur:

vfſi i hebꝛeo

uerẽtia fit deo: qñ ei cultus idolis tribuit᷑:ideo ſubditur:

chi⸗

r e: poꝛtabitq; iniqtatè ſuã excludunt idola que

Cuͤnqʒ meſſueris ſegetes

manentes ſpicas colliges:

J neq; in vinea tua racemos lius tpis nõ erãt acce
⁊ grana dectdẽtia ↄgrega pta ſm ſe:ſed inquan

bis:ſed paupib ⁊ pegrinis ti becli⸗
carpida dimittes Ego do oirigendto aldſe⸗
min de veſter. Non facie bS

ſuũ. Nn piurabis in nõie
tui. Ego dominuſ. NMòn fa

cifica. ö. vij. ca. Dʒ qꝛ
i nõ determinauit

tur in caſu frequẽti
accidẽte:qꝛ vt frequẽ
argẽto vl alijs metal
lis. Et qꝛ ſacrificia il

tũ fiebãt ex obedienꝰ

ideo ſubdit:
Si imo. ho. pa
ci. vt ſit placabilisi.
ſi vultiſ ꝙ ſit deo pla

cita facietis quod ſb/
dit: Zoblequo Z
fuerit imolata come“)½
detis ⁊c. quia ſic pꝛe

ceptũ ẽ de hoſtia p-

.
—

penã tranſgreſſionis

ieo bie re etit A dicta ena expmat cũ dicit: Et pibit aa
illius æc. k (Cuq; mneſnerio. Die coͤſequent ponit᷑ oꝛdiꝰ

I¶moõ todebis vſq; ad olũ ⁊c̃. Aliqui expoſitoꝛes dicũůt .

ꝙ vera lra ẽ: tondes.i. cõteres: ⁊ dicit a tõdo.is.ſed hoc nõ

videt᷑ veꝝ:qꝛ hicnõ loquit᷑ ſcriptura de tritura ſegetũ: ſed

2:2 i vera l̃a ẽ: l

₰.

7

pture ſmagio veſteis ppe terrã nõ ſeminata exiſtẽtibus
vf ĩ hebꝛeo habet: Nlõ finies vel cõplebis angulũ terre tue
ad metendũ:qꝛ ĩ colligẽdo meſſẽ ſuã nõ debebat aliqs ꝑoce
dere vſq; ad extremitatej capi ſui:vbi meſſis ꝑtim cõculcs
tur a traſeuntibus.:ptim a beſtis coꝛodit᷑: io illud qò re
mmanet nõ ẽ magni valoꝛis:⁊ iõ lex pᷣcepit illð dimnitripa⸗
ũ

mẽtũ verbo iuramento firmato cũ dicit: q

* . —

fcõ apto cũ dẽ: ſ(¶ Mo fa.calũ.Calunia eni

te

lonẽ abſq; ſuo ðtrimẽto.

veralra?: I ¶Ton todebis. i-non
ad ſol, qꝛ ſicut dicũt aliq debebat di
mitti ſtipula paupibus colligeda. Sʒ hic nõ ẽ intellect ſcri

Berc ſiur a picge ſeugieten man' metẽtiũ: ? alia qᷓ ſubdũd
tur: 1 pz lr̃a. n ¶ No facietj furtũ. Hic ↄñter oꝛdinat᷑ affe

nocẽdũ:⁊ iõ pᷣmo ꝓhibet nocumẽtũ de facto ⁊ occulte:cu,ʒ
dicit: Nõ facieil furtũ. Qualit aũt iſtud ſit intelligẽdũ di·
ctũ ſuit plen· Exo. xx. ? ꝓhibet nocumẽtũ verbo cũ dieett·
o (o metiemini. icet.n. oẽ mẽdaciũ:ſit fugiẽdũ genẽa
lit: tñ hic ꝓhibet mendacinm ꝑnicioſum ſpalit:iõ ſequii:
p ne deci. vnuſqſq; px.ſuu. Cõſequent᷑ ꝓhibet noeu
el Nõ ꝑpiura

bis ĩ noĩe meo.quia p tale iuramentũ nõ ſolu fit iuria pri
mo dꝗ ledit: ſ ẽt ipi deo q in teſtẽ falſitatis adducit:iõ ſubdi
tur: r (ec pol.no. dei.Cup ro ſbiũgit᷑:Ego dñs.⁊ io

mibi honoꝛ ⁊ reuerẽtia debet᷑. Cõſequẽt phibet nocumẽéetu
extõſio rei aii
ene cũ qᷓdã apparẽti rõe ſʒ nõ va. t ¶ Nec vi op.eũ. motn·
voluütat iniq abſqʒ rõiſ allegatõe. v¶ Nõ mo. op mer. tiu
mer ces opilſ ſui: qꝛ tles oiter ſrpanceee qttidiano labo.
re viuẽtes: ⁊ iõ ñ pñt expectare

õ .“ „ .
„
W

¶Mon malecices ſurdo.h̊ accipit᷑ ſurd“ nõ ſolũ buatus

ſenſu audir:ſed etiã nõ audiẽs:ſicut ẽ abſens. b ¶ Nec co

ram ceco pones offendiculũ. Similr h̊ accipit cecus non ſo
lum pᷣuar viſu:ſʒ nõ vidẽs vel nõ aduertẽs offẽdiculũ.Diẽ

etiã Ra.ſa.h̊̊ ꝙ cecus h̊ itelligit᷑ ignoꝛãs vel ſimplex:de qᷣ ꝓ
bibet vari ſib ſci⸗ter
cõſiliũ malũ i aliquo

negocio:iõ ſubditur: moꝛabit᷑ opᷣmeꝛcenaꝛij tui
Sed timebis de. apud te viq; mane. Hõn
enegers . er maledices ſurdo:nẽc coꝛã
timere:tñ debes cuue ceco pones offendiculum
re a nocumẽtis eoꝛuz ſèd timebis dñm deũ tuuʒ:
tingee Sicheite⸗ qꝛ ego ſũ dñs. Nn facies
——— qaus dõs iniquum ẽ:nẽc ſiuſte iu

tũ ad iudices:cũ dicit
d Nõò facies qu.nd
iniquũ ẽ.penã indebi
tam alicui iponẽdo.
e¶ Nec nuſte iudica
bis. mot fauoꝛe vel
odio ſniam ĩiuſtã
nunciãdo. fᷣ¶ Non

ſonã paupis:nec honoꝛes

Noͤn ſtabis ↄtra ſanguinẽ
pꝓximi tui.Ego dñs. Non

cõſideres pſonã pau/ f-zr 5
peris nõ phibet con⸗ Sieri frẽʒ tuũ ĩ coꝛde tuol
deſcèſio ad pauperes ſced publice argue eũ nẽ ha
his q pñt fieri abſ beaſ ſuꝑ illo peccatũ. Noͤn

leſione iuſticie:ſʒ ĩ hi
tãtũ ꝑ qᷣ iuſticia lede
ret. g. ¶ Nec hono
res vultũ potẽtis.licʒ
enim potẽtes rõe ſui
ſtat ſint pᷣ alijs mino
ribus honoꝛãdi ĩ cõi
bus:nõ tñ in his pr

ligès amicũ tuñ ſicut teipʒ

q̃ iuſticia lederet.
h¶Nõ erij crimina

*

faciens hoc occulte. k ¶ Non ſtabis ſanguineʒ pꝛ. imi

tui.iungẽs te illis ꝗ machinãt ĩ moꝛte innocẽtij. l ¶ Mon
oderis frẽm tuũ ⁊c. ex rancoꝛe ⁊ odio diſſimulãs peccatũ
ſuũ donec poſſis deſtruere eũ.
i.voce expᷣſſa:fm illud Matt.xviij. Si peccaueriti tefra
ter tuus vade ⁊ coꝛꝛige eũ ⁊c̃.ſi aũt ꝑ hoc qð dẽ publice:in
telligat᷑ coꝛꝛeptio ſcã ĩ publico ſeu iudicio:tũc ẽ ĩtelligendũ
de peccatis qͥ pnt pꝛobari: æ tũc talis coꝛꝛeptio ꝑtinet ad iu
dicem exequedo ad accuſatem ⁊ teſtes denũciando ⁊ teſtifi

cando. n ¶ Me habeas ſup illo peccatũ. Si eni coꝛꝛectõe,z
fris ſui a omitteret:ut in pep rueret:ſaceret ↄ charita

tem. o¶ Non q̃res vltionẽ. liuoꝛe vindicte: põt tñ queri
amoꝛe iuſticie. p ¶ Nec memoꝛ eris iiurie ciuium tuo .
.ſ.ad vindicãdũ liuoꝛe vindicte:põt tñ haberi memoꝛia ad
vincdictã amoꝛe iuſticie. 80 Diliges amicũ tuum ſicut te

ipm. li ſicut nõ ĩpoꝛtat equalitatẽ ſed imitatõis ſimilitudi

nem:qꝛ amicabilia ad alteꝝ veniũt ex amicabilibꝰ ad ſeipᷣ
ut hĩ Ethicoꝝ. ix. r ( Jumenta tua.h ↄñter oꝛdinat ho
uãtũ ad motũ vegetabilis:ſᷣm autẽ phᷣm.ij. de aia.duo
ut opa aie vegetatiue.ſ.generare ⁊ alimẽto vti. Uſus vero
alimẽti ouo reſpicit.ſ. nutritõem augmẽtum. pꝛimo igit᷑
oꝛdinat᷑ hõ reſpectu generatõis:ſecũdo reſ pectu augmenti:
ibi OQun egreſſi fueritis.itio reſpectu nutritõis:ibi Ego dñs
irca pᷣmũu oꝛdinat᷑ hõ in generatõe alioꝝ: ab hoie in qytuz
hoiem ad generädum applicant᷑: ⁊ quãtuʒ ad hoc dẽ
umẽta tua ⁊c. qꝛ ex aſpectu taliũ poſſent hoies aliq

i ad beſtialitatis vicium:qð eſt coir cũ beſtijs. pᷣcipit

dicabis. Non cõſideres p
vultũ potẽtis. Juſte iudica

ꝓrimo tuo. Nõn eris cria
toꝛ nec ſuſurro in populis.

q̃ras vltioneʒ : nẽc memoꝛ
eris iiurie ciuiũ tuoꝛũ.Di

Ego dñᷣs. Leges meas cu
ſtodite. Jumeia tua non ſa
cies cũ altero generis aian

toꝛ. detegen crimè pꝛoximi tui mãiteſte. i¶ Nec ſuſurro.

Sʒ publice argue eü.

t h i deteſtatòeʒ idolatrie:qꝛ idolatre colentes cell mi
litiã ĩ ↄiũctiõib planetaꝝ faciebãt ↄiũctiões diuerſoꝝ
aialiũ: ⁊ eadẽ rõe diuerſa ſemia ĩ eodẽ agro ↄiũcti ſemi

nabant: ⁊ veſtib ex pluribꝰ ↄtextis:utpote ex lana 7 i

no:vel ex diuerſis coloꝛib vtebãtur ĩ veneratõe ſid

tibꝰ. Agrũ tuuʒ non ſeres
diuerſo ſemine. Veſtẽ q̃ ex

duob texta ẽ non idueris. ſ
NHoõmo ſi doꝛmierit cũ mu

liere coitu ſemĩs q ſit ãcilla

etiã nobilis:⁊ iñ pᷣcio nõ re

dempta nec libertate dona
ta:vapulabũt ãbo ⁊ ſi mo/

rient᷑:quia non fuit libera.
Pẽõ delicto autẽ ſuo offe

ret dño ad oſtiũ tabernacu
li teſtimonij arieteʒ: oꝛabit

q; ꝓp eo ſacerdoſ ⁊ ꝓ pecca
to er coꝛã dño:⁊ repꝛopici
abit ei:dimittetq; peccatu

OQnñ ingreſſi fueritis fraʒ:qᷣ

plantaueritis ĩ ea ligna po
mifera:auſeretis pᷣputis o
rũ. Põma q̃ germinãt im

munda erũt vobiſ:nec ede

tis ex eis. Quartò autẽ an
no omnis fruci' eoꝛuʒ ſan/
ctiſicabit: laudabil domĩiol

iudeo libero: qꝛ lʒ hebꝛei liberi nõ poſſint ohere cn chs
nanea:Fui tñ porferãt de volũtate dñi: ut dicit: t¶a
hẽ: Uapulabit ipᷣa.i.vberabit

pulabũt abo. In hebꝛe

pꝛopter qðò talia
pꝛohibent. Dicit
aũt Joſephus
veſtis ex duobus
cõtexta alijs niſi
ũmo ſacerdoti
pꝛohibebat: qꝛ i

veſtib ſummi ſa

cerdotis erant ta
les varietates: ⁊=

iõ non erãt licite

alijs:ſecũdo oꝛdi

nat᷑ hõ reſpectu

generatois in ſprᷣ
humana :p hot
ꝓꝙ excludit᷑ illici

tus coir:cũ dici
8Hõ ſi doꝛ. ci

muli. coitu ſe. j
ſit ãcilla etiãõ no.
ſ. genere:vendita

ti in ãcillam. In
hebꝛeo hi: Que

ſit ancilla ? pars
ta viro.vbi dicit
Ra.ſa. ꝙ ſcriptu

ra loqtur de ãcil
Al Chananea affi
data ſuo hebꝛeo

quoꝝ mr̃imoni

tũ ſed nõ pjectuz
⁊ tũc foꝛnicat ceau

ipᷣa:cui cã ſbdit: v ( ¶ Quia no fuit libera.⁊ iõ nõ ha

bebat vñ offerret p peccato ſuo:qꝛ ſᷣuꝰ⁊ ãcilla qcqd ha

bent ẽ dñi ſui:⁊ dato ꝙ haberet tñ offerre nõ poterati

tẽplo cũ eẽt alienigena:nec erat adhuc deſpõſata iudeo

ſne viro coeũte cũ illa ꝗ iude a liber erat ⁊ offerre de

uo poterat:ſbdit᷑: xx

(Pꝛo de leialit ud olfent 6
2 Y itelligat de ſolo viro:pʒ pꝑ hoc qꝗõ ſbdit: y¶ Oꝛa
bitq; ꝓ eo ſacerdos ⁊c.vl alit: ꝙ nõ fuit libeꝛa:in hoc

reddet᷑ cã q̃re pᷣa ⁊ vir foꝛnicãs cũ ea nõ icurrũt penaʒ

moꝛtis:qꝛ de libera ſimpłr affidata viro hebꝛeo ſi ſoꝛ

nicet: d Deut᷑ xxij. ꝙ vterq; dʒ moꝛi. y ¶ Añ igreſſi

fueritis. B ↄni oꝛdinat hõ circa augmẽtatoeʒ i vegetabi

lib ſiue plãtis:cũ dẽ: Qñ igreſſi fueritis tra.Ex qᷣ pʒ q

ſeqtur: be
qn ñ aufen
obliuioe. c

iſtõ pᷣceptũ nõ erat obligatoꝛiũ añ igreſſũ tre ꝓmiſſio

nis. 5 ¶ Et plan.i ea li pomi. ꝑ hoc itelligũt rruc ge
neralit: etiã vineax: 7 Aafkeri⸗ p̃putia eoꝝ.i.pꝛi
mos floꝛes ſeu gẽmas ne erũpat i fruc duplici de ca:⸗sPp
ma cẽ᷑:qꝛ arboꝛes poſtea ſũt minvtiles qñ nimis cito fa

ciũt fructũ: ſecũda qꝛ idolatre tales fruciꝰ tãquõ pᷣmiti
it dijs gratioſos: ⁊ eos idolis offerebat: iö5
PHoma qͥ germinãt. tribꝰ pmis anis qꝛ ali
at ꝑfecte floꝛes vel gẽme ex negligentia vel
mmũda erũt vobis. rone pdcKa.
5 auato Mo ois c ] In heb. hi: Laudabil ojm.
qa: frucqrti ani offerebãt dño: ⁊ cedebãt i vyſũ ſacdotãũ

ti

tnunghn

tones
niii
de
ſ um
lintni,Amn

ſten
unpenin
urolrimu;
ihenhi ne

nhaian
uneſahſicd
ifin digis⸗
1nefei i ⸗
lü doneten

ſ Ergrirumn
se
dsſowntsi

bosfiunt frn
1r iona,
nonuio not⸗
nen ſelüin
Oruingeltt
fuit enſlan
o caard
ueter peipid
inn hoc no
ceſtte de pi

laute pnotic⸗
rde ſumis n⸗
lilupilciii⸗
iiptttioiſe
ſuſeonenclte
ſtcntopſig
ioe ilni /⸗
dekſcntreitn
Nibmnchyf
nchinlb
iNin
„KSwei
ultignlunee
tnen
apactopc)
weegponlon
mncoeporgli
ilonrcann
Ntbltigli
olighha
kaglarg⸗

ei to inc 1 accenſum loco numinis de nocte ad ſuũ ↄcubitũ ꝓpter pe
igi ctus. qꝛ dñi arboꝝ poterãt inde comedere: vendẽ: ⁊ da cuniã eis pꝓmiſſa data admiſerũt: ꝓpter qð idẽ ipatoꝛ fa
N rep ſua volũtate. c ¶ Ego dñs. Hic cõſequẽter oꝛdia num fecit dirui ⁊ ſacerdotes crucifigi. Nl Et impleat ra
tur hõ reſpectu nutritõis:in hoc ꝙ phibet eſus ſangui piaculo.i.peccato nephario:ſm ꝙ hẽ Judi.xx. Nũq; tãtũ
nis:cup rõ frequẽter in pcedentibꝰ expꝛeſſaẽ. d¶¶ Io nephas ⁊ tam grande piaculũ fem eſt in iſrael. I ¶No de·
. l .„. (llinelad magoj.ſ. ad

¶ Quito aũt ano. ? deinceps. b ¶ Tomedetis ſru

di
a
pci
y
ga
o
eo

n augurabimiii.

hii
Trme;
bunmg
N
iut
Lülgi
pordi
iniln))
oni

clee

urmo
nlire
lau;

uz eſt ꝓppꝛie diui
natio ꝑ garrituʒ

Pic oꝛdinat hůa
na vita itũ ad
actũ ſenſualẽ in
quãtů phibẽtur
auguria ⁊ ſupſti
ritiones ꝑ illuſio
nes ſenſuũ:⁊ qua
tũ ad hoc dicii:
d ¶No augura

ſeun volatü auiuz
raliter ꝓ oĩ diui
natione ſuꝑſtitio
ſa q fit in vigilia
maxie q̃ fit ex
aliq̃ illuſione ſen
ſuũ exterioꝛum.
e ¶ Nec obſerug
bitis ſomnia. iĩ qͥ
bus fiunt frequẽ?

Qũĩto aũt ãno comedetis
fructuſ:oↄgregãtes poma ꝗ

Pferũt. Egò dñis de veſter
Nõ comedetis carnẽ cum

ſanguie. Nòn augurabimi

ni: nẽc obſeruabuis ſõnia:
Nẽq; i rotũdũ anodebitis
comã: Inec radetis barbã.
Et ſup moꝛtuo nõ icidetis
carnes vias: neqʒ ſiguras
aliquas aut ſtigmata facie
tis vobis.Ego dñs: Mè ꝓ
ſtituas filiã tuã ne ↄtamine
tur tra:ẽt impleat᷑ piaculo.
Babbata mea cuſtodite ?
ſanctuariũ meum metuite.
Ego dñis: Non declinetis
ad magos:nẽc ab ariolis
aliqd ſciſcitemini ut pollua

vos:non expꝛobꝛetis ei:ſſ- lat.
ſit iter vos quaſi ſdigena:⁊ a quo debetij inqrere

Veäaatp phpetas 2

ipᷣos.Fuᷣiſtis.n.⁊ voſadue r
nec ĩ terra egypti. Ego dñẽs rz cacane
de vꝛ. Mlite ſacẽ ſiquũ ali te Dic cndineiut..
qd:iĩiudicio: in rẽgula:in
pondẽ:i menſura. Statera
iuſta:⁊ equa ſintpõdera:iũ

ſtus modp:equuſqʒ ſextari
us. Ego dñs de vꝛ ꝗ edu

xi vos de kra egypti. Cuſto
dite omnia peecepia mea
⁊ vniuerſa iudicia:⁊ ſacite

q̃rendũ aliqd ab eis:
vꝛ. Coͤꝛã cano capite cõſur
ge:⁊ honoꝛa pſonã ſenis: ? agra.
time dũm deu tuũ. Ego ſũ
dñs : Si habitauerit adue
na ĩ fra vꝛa:moꝛal fuerit it

7 dicũt magi ꝗ ſuper
t her

ſtitioſe diuinant

ariolis qui in extis
aialiuʒ ſacrificatoꝛu,z
demonibuj ſuꝑp aras

¶ Loꝛaʒ cano capi

h.6õ quãtuũ ad ↄuictuz
ciuilẽ i qͥ requit reue-
rentia ad antiqs:⁊ iiõö
ditur: p Pono

ra pſonã ſenis.qð eſt

intelligeclum de ſene
moꝛib ⁊ ſapientia:

ut dicit Ra.ſa.ſecun
do ad ciuilẽ cõuictuʒ
reqrit humanitaj ad

extraneos: ⁊ quatuʒ
ad hoc d: Si habita

ter illuſiones de Mini ꝑ eos. Ego dñs deus
monuʒz ꝑ motio ́ÿMRßV
oꝛum. qualit᷑ aũt diuinatio poſſit fieri ꝑ ſomnia dictũ
fuit: Geñ.xl ca.Sciẽdũ etiã ꝙ aialia ⁊ aues ⁊ etiã piſcej
eo ꝙ carẽt rõne:⁊ totalit᷑ ducũtur impetu naturali fre
quẽter ꝑcipiũt ĩmutationẽ cõtinẽtis futura de ppiquo
⁊ ſᷣm hoc mouent᷑ ad aliqua:ſicut delphini imminente
tẽpeſtate de pfũdo maris exeunt ad ſupꝑficiem:⁊ ꝑ hoc
naute pᷣnoſticãt de tẽpeſtate futura:⁊ hoc mõ piectura
re de futuris pcedẽtib ex cã naturali ꝑ motũ auiũ aia
liũ ſeu piſciũ iquãtũ pᷣſentiũt ipꝛeſſionẽ cauſe agẽtis no
ẽ ſupſtitioſũ ſed licitũ. Pꝛenoſticare aũt de futuris ad

ea. Ego dominus.
bꝛetis ei. ſpditur cũ: x ¶ Fuiſti eni 4 vos aduene. vatu
um ẽ eni expꝛobꝛare alteri defectũ i ſeipo exñtem:qꝛ hoc ẽ
pꝛiũ defectũ reducẽ ad memoꝛis.ĩtio ad ciuilẽ ↄuictũ re-
ritur iuſticia ad oẽs:qꝛ nulla cõitas ſtare põt abſq; iuſti
cia:etiã illoꝝ qͥ aduerſant iuſticie: cuiuſmoi ſunt latrones
niſi eni inter ſe iuſte diuiderẽt latrocinia ſtatim iter eos oꝛ
retur diſcoꝛdia ⁊ eoꝛum ſocietas deperiret:quantũ igit acd
obſeruationẽ iuſticie dicit: 6 nolite facere iniquum ali
qd ĩ iudicio. accuſando teſtificado ſeu ſniam ꝓferengdo.
Elupſtitiolu led lu IIn regula. vocat h regula illoꝝ mẽſura qͥ linealr mẽ
q nõ ſe extendit cã naturalis:vel ſi ſe extẽdat non tñ fir ſurant:ſicut pannii qrũ mẽſuratõe vlna ẽ regula. v/ In
pᷣnoſticatio ꝑ ſigna naturalia mo pᷣdicto ſed mõ ſupſti poõdere:ĩ mẽſura. vocat hͥ pond mẽſura eoꝝ q̃ põderib.
Neq; in rotũdũ ⁊c. Poc pᷣcipitur mẽſurãtur:io ſbdit᷑: x ¶ Statera iuſta ⁊c. Mẽſura autẽ

Ale
inn
mu

ni
hi I
Planfulfnnt

irlian oß
riſi
imend u
urchäluiid
temmcimen
müſucfal
zbat.

tioſo ẽ illicitũ. f¶ Neq;
in deteſtationẽ idolatrie: qꝛ idolatre faciebat talia. vñ
dicit Baruth. vj. Sacerdotes ſedeẽt habẽtes tũicas ſciſ
ſas:⁊ capita ⁊ barbã raſam. Sup moꝛtuos nõ ĩ 8
cidetis carnẽ vꝛam.qꝛ idolatre hoc faciebãt: ut habet
mnantogf⸗ iij. Reg. xviij.vbi dicit᷑ ꝙ ſacerdotes Baal icidebant ſe
Gisni culttig a lanceolis donec pfunderentur ſanguine.
an GTteq; figuras aliquas i via carne. qꝛ talia ſunt ſi ⸗
gna pactoꝝ cũ demonibj. ¹epſtituas fuliã tuam.
L hoc exponit᷑ duplr. vno mõ de ꝓſtitutiõe ad foꝛnicatio
nem coꝛpoꝛalẽ.alio mõ de ꝓſtitutõe ad foꝛnicationem epta decale
inbtr ſpũalem ⁊ coꝛpoꝛalem. Sacerdotes eni idoloꝝ qñ vo tü fere: ut pʒ lr̃aʒ ĩtuẽti: ſed etiã multa ſupaddũt
luci lebãt abuti aliqua puella:fingebat ꝙ de ꝗᷣ colebatur in Eqᷓ ad pfectoꝛem modũ obſuãdi p̃dicta pcepta pti
ẽtes nent. vñ ⁊ iſtud capitulũ apud antiqſſimos hebꝛeoꝝ ſpax
Pueie cederes aGi a ſui pncipio vſq; ad illũ locũ vbi dẽ: Diliges ꝓximu tuum
nocte ad fanũ idoli vbi ſacerdoteſ ea abutebãtur ĩ tene ſiẽ teipᷣm: iĩcluſiue nõbiliſſimũ reputai:2 qꝛ i e expoſitone
bꝛis: ⁊ illa credebat ſe a dijs cognoſci. Et fem conſimile poſtil.valõ bꝛeuit ſe expediuit.io cinca e declaraioe; vli; i
L narrat Joſeph.xx. antiqtatũ rome accidiſſe tpe Tybe ſiſtẽdũ vi. Circa qo pᷣ iqrẽdũ vꝛ qͥ fuit rõ iteratõis pcepro
zihi rij ceſaris.ſ. Paulinã pulcherrima feminã ꝑ ſacerdote, rũ decalogi amo yſe ĩ hoc loco.lʒ eni put qͥdã dicũt hec ite
. iſidis deceptã: d in fano iſidis quẽdã iuuenẽ amoꝛe eiꝭ ratio fuerit ad maioꝛẽ firmitatem:⁊ ut magis mẽtib eoꝛa⸗

H ppᷣe accipit᷑ pꝛo determiata ↄtinẽtia vaſoꝝ qpuj liquida
Tbeafnthei uratur: io baif 1 Buik mn do: equuſeg
ſextari. Moꝛalit᷑ iniquũ hñt iudiciũ qͥ ſcã ppa bñ: alioz
male iterpꝛetant: Inequalẽ regulã.qᷣ retinẽdo odiũ iploꝛat
veniã:ſed qua mẽſura menſi fuerint remetiet᷑ eis: qnequa
le poncd:q defect alioꝝ põderãt multũ:ſuos autẽ parum ð
Inequalem mẽſurã:q grauia alijs iponũt ⁊ digito ſuo no
lũt mouẽ. ¶ In ca.xix. vbi di in poſtilla:Locut eſt domi
¶ Kadittio pꝛiiiggs.
hoc ca.nõ ſoſũ replicãtur pᷣcepta decalogi ꝑx to

fu ii idolo diligebat eã: ⁊ volebat vti e cocubitu: parẽter
puelle credẽtes ſacriſiciũ facere deo ſuo mittebãt eã de

memoꝛia pꝛeceptoꝝ infigeret᷑:tñ hoc nõ videt lr̃e cõſonuʒ
cum moyſes non pꝛocedit hic ut repetitoꝛ legum: ſicut in
Deut.ſed ſolum ut pᷣmo ſeu nouiter de mãdato dei ea pꝛo
ponens.non enim dicitur:hec pꝛecepit vobis in ſynai: ſed
ſunpliciter lodtur pꝛecipiẽdo:ac ſi hacten nõ ſuiſſẽt a deo
eis pcepta ſaltẽ ſbᷣ foꝛma q̃ hic tradunt᷑. Ad qð vẽ dicendũ
ꝓut dem̃ ſuit Exo.ij.ca.i pᷣma additõe:ſicut i ſciẽtijs ſpe
culatiuis ex notioꝛib ⁊ ↄfuſis pcedit᷑ ad minꝰ nota ? mag
determinata:ut pʒ i bᷣmo phyſicoꝝ:ita etiã opoꝛtet eũ qui
vult ĩducere hoiem ad vtutẽ ꝑ obſᷣuãtiã pꝛeceptoꝝ de acti
bus vtatũ:ut ex illis eũ iſtruere icipiat q̃ ſũt notioꝛa ⁊ faci
lioꝛa:⁊ io ĩ decalogo pᷣmo tradito a deo facilioꝛa ⁊ cõmu-
nioꝛa pᷣcepta ponũtur tã ĩ his qͥ oꝛdinãt ad deũ qᷓ in bieg
ad pximũ:ut ibidẽ fuit lati expoſitũ.vñ in datione legi
ppls nõ eẽt ſolũ rudis:ſʒ qſi nouii icipiẽs in diſciplina vtu
tum:iccirco nõ ſuit eis tũc expꝛeſſus mod obſᷣuadi illa pᷣ/

. —
¶ Liber

Ivanũ.vbi pᷣdem̃ nomẽ magnũ expmit:ſʒ etiã ĩ oͤcuc
noie diuio ꝓhibet᷑ piuriũ. In 2* vo pticula: cũ dĩ Nlec
pollue nomẽ dei tui.ſuꝑaddit᷑ alia.i. neqs q̃ſi obligat
iuramẽto aliqð malũ ↄmittat:ſiẽ legit ð iuramẽto De
rodis ad filiã herodiadem.talis eni iurãs cuſtodiendo
iuramẽtũ videt nomẽ dni polluẽ: ut in gloſa.ſimilr cir
caphibitõem homicidij dic: Nõ ſtabis ↄ ſanguinẽ pxi
mi tui.in qͥ auxiliũ ⁊ ↄſiliũ vel fauoꝛẽ homicidij videt

ꝓhibẽ:nec ſolũ iſta qͥ in actib' exterioꝛib ſiſtũt ſ etiã
rancoꝛ coꝛdis phibet᷑:cũ dẽ Nõ oderis fratrẽ tuũ ĩ coꝛ
de tuo ⁊c. ⁊ qꝛ iſta negatiua ſũt nec ↄpꝛehendũt itentio
nem legiſlatoꝛis circa oꝛdinatoem hois ad pximũ:iõ ſi

nalit ↄdudit dicẽs: Diliges amicũ tuũ.i. ꝓximum ſᷣm

cepta:ꝓut põt cadẽ ſbᷣ lege diuia:ſed ut pꝛecepta illa ex ite

rioꝛi motu tanq; volẽtes ⁊ eligẽtes iplerẽt.ſʒ ſolũ ſuerũt eij
ꝓpoſita ſ ltẽ ꝓ maioꝛi ꝑte quatũ ad act exterioꝛes:pꝛout

ppñt cadẽ ſb lege etiãs humana q̃ de exterioꝛib tãtũ iudicat

in hoc aũt loco cũ iã ppls licet rudis eẽt:tñ magis erudituj
in huiuſmõi diſciplina tanqꝙ; expert ĩ multis ⁊ varijs iudi
cijs diuis:q̃ in ipſos ↄtigerat pꝛecepta decalogi eis iterant᷑
expmẽdo ſeu inuẽdo modũ ea obſᷣuandi: ꝓut ſb lege diui
na cadẽ debẽt.ſ.ut ex motu iterioꝛi ad oꝑa vtutũ exterioꝛa
pꝓcederet᷑:qð ſic pʒ.nã circa parẽtũ obſequiũ ĩ datione leg
dẽ: Honoꝛa pꝛem tuũ ⁊ mr̃em.qð qᷣd.n. pꝛeceptũ ipleri po
teſt ꝑ ſolo ſact exterioꝛes. Honoꝛ eni qͥ ẽ exhibitio reueren
tie in ſignũ vtutis: ut hẽ in pᷣmo Ethicoꝝ.in ſolo actu exte
rioꝛi pot ipleri:in q̊; ſigna reuerẽtie demoſtrant᷑.in hac autẽ
iteratõe dẽ: Unuſquiſq; mr̃em ⁊ pꝛem ſuuʒ timeat.Coſtat
aũt ꝙ timoꝛ eſſentialit᷑ iĩ interioꝛib ↄſiſtit:qð eſt difficilius
iplẽ ꝙ; pmũ:⁊ etiã dat modũ qͥ ipleri debeat pꝛeceptũ illud
. HPonoꝛa pꝛem tuũ ⁊ mr̃em.ſ.ꝙ talis honoꝛatio exterioꝛ
ꝓcedẽ debeat ex timoꝛe iterioꝛi.ſ.filiali ſeu reuerẽtiali. Ideʒ
pʒ i ſecundo pꝛecepto h̊ tradito:cũ dẽ: Sabbata mea cuſto
dite. in pᷣma enĩ traditõe decalogi hĩ: Memẽto ut diẽ ſab
bati ſanctifices.vbi ſabbatũ ponit᷑ in ſingulari:h̊ autem dẽ
ſabbata in plurali:qð nõ vacat a myſterio.vñ gloſa. Nota
ꝙ non ait ſabbatũ ſʒ ſabbata:qꝛ itelligit redes qͥ nõ ab vno
ſed ab oib' carnalib quieta ẽ ⁊ abſoluta:⁊ ideo ĩ hoc loco
pluralit᷑ ſabbatoꝝ nomẽ ĩ diuia ſcriptura poſitũ ẽ ut ſcias
qꝛ ſabbatũ plena ⁊ pfecta quies ẽ:hec ĩ glo.Et attẽdẽdũ ꝙ;
lʒ foꝛte ꝙ dẽ in hac gloſa:ꝙ ſabbatum plena ⁊ pfecta eſt q/
es:intelligat de requie erna: iñ ſatis dat intelligi qꝛ des ſab
bati ꝓut cadit ſbᷣ pᷣcepto legis vniuerſalis:debet eẽ ab oibꝰ
ipeditiuis quietj eiuſdẽ:qð nõ itelligit᷑:cũ dẽ:ſabbatũ in ſin
gulari. vñ pʒ hec iteratio difficilioꝛ ẽ ⁊ pfectioꝛẽ moduʒ
pꝛecipit ĩ obſᷣuatõe ſabbati q; pma ꝓpoſitio.ſ.in datione le
gis. Idẽ pʒ iĩ phibitõe idolatrie: de q h dẽ: Nolite cõuerti
ad idola ⁊c.h eni act᷑ iterioꝛ in huiuſmõi phibit oe vẽ con
tineri. Cõuerſio eni hũana ꝓpe ĩtelligit ĩ coꝛde.vñ Johelis
ij.ca. Cõuertimini ad me ĩ toto coꝛde vꝛo.q̃ qdem phibitio
ſe extẽdit etiã ad illos q cultus ſeu ſupꝑſtitiones idoloʒ: mẽ
taliter appꝛobãt:łʒ exterp nihil hoꝝ oñdant:qð nõ fit i da

—
*

tione legis circa hoc expꝛeſſũ: ⁊ qꝛ foꝛte ex ſe aliqs putaret
ꝙ tota ꝓhibitio idolatrie oſiſteret i mẽte:ſic ꝙ qui mẽtalit
idola nõ coleret: licite poſſit eis ꝑ act' exterioꝛes exhibẽ cul
tũ: ꝓut foꝛte ꝗdam eſtimauerũt:iõ ſeᷣdit: Nec deos cõflati
les facietis vobis:ut ĩtelligat᷑ ꝙ Iʒ quis ĩ mẽte ad idola non
uertat᷑:fabꝛicat tñ ea ꝑ actũ exterioꝛẽ:nihilomin eſt trãſ/
greſſoꝛ huꝰpꝛecepti.ſimilr circa phibitionẽ piurij ifra pau
cis intpoſitis dic: Nõ ꝑiurabis ĩ noie meo: nec pollues no-
men dei tui. Circa qð ſciẽdũ ꝙ ĩ pᷣma particula ſupaddit᷑
no ſoluͦ ĩ noie vñi Tetragramaton ꝓhibet piuriu: ut in p
ma traditõe decalogi vbi dicit᷑: Nõ aſſumes nomẽ dei tui

trãſlatõem.lxx.ſicut teipᷣm. In hoc eni madato totius
legis ↄfirmatio ⁊ abbꝛeuiatio oſi iſtit. vñ Ro. xiij. capi.
Qui diligit ꝓximũ ſuũ legẽ ipleuit.ſimilr cir a Phibi
tionẽ furti addit: ne decipiat vnuſquiſq; ꝓpximũ ſuum
Non facias calũniã nec vi oppꝛimes.⁊ multa alia qͥ ſe
quuũtur ad phibitionẽ cuiuſcũq; iniurie ſeu dãni q in
bonis ꝓximi pñt ĩferri:vel etiã in eius fama: ut cũ dicit

Nsõ maledices ſurdo nec eris criminatoꝛ: nec ſuſurro

pplis.nec in d rectòe actuũ ignoꝛãtis:cũ dẽ Nec coꝛam

ceco pones offendiculũ. nec etiã p̃ſtãdo fauoꝛẽ iiuſtum

in iudicio:cũ dicit Nec ſiuſte iudicabis: no cõſideres p
ſonã pauperis.cõſtat aũt ꝙ oia pcepta pꝛedicta negati

ua qb' ꝓhibent᷑ iniurie vel nocumẽta quecũq; pximo iᷣ
ferẽda pñt ipleri ſine hoc ꝙ hõ diligat pximũ põt eniʒ
hoõ nõ hiůe odiũ fratris ſui in coꝛde ſuo:nec querere vlti

onem ab eo:⁊ oia huiuſmõi:⁊ tñ cũ hoc nõ diligẽ euʒ.

uũ eni amoꝛ ⁊ odiũ ſint paſſiones ↄꝛie poſſibile eſt ut
qquis neutra habeat circa ꝓximũ: ſicut poſſibile ẽ ꝙ ali

qð coꝛp nec ſit albũ nec nigꝝ.vñ ſeqt ꝙ licet qs ipleret
oiĩa pᷣcepta negatiua pꝛedicta circa fratrẽ: nõ tñ ex hoc
ſequit᷑ ꝙ ipleret pꝛeceptũ i dilectõne pximi circa eũ:ille
tñ qꝗ diligit pximũ ſuũ ſicut ſeipᷣm oia pᷣdicta pꝛecepta
negatiua circa pximũ iplet:cui rõ ẽ.nã in hoc pᷣcepto

de dilectõe ꝓximi lʒ nõ ĩpoꝛtet᷑ equalitas dilectois eo ꝙ

amicabilia ad alterũ venerũt ex amicabilibus ad ſe: ut

patet.ix. Ethicoꝝi: mpoꝛtat᷑ tamẽ per hoc pꝛeceptum
dilectionis ꝓ homo velit bonum anime ⁊ honoꝛis ſeu

fame ⁊ omnium alioꝛum que licite homo poſſet pꝛo ſe
velle:quãuis pꝛius ſibi ⁊ poti iſta bona vellet:⁊ hocĩ
poꝛtat᷑ per hoc qð dicit᷑: Diliges pꝛoximũ tuuʒ ſicut te
ipſum.nam poſtq enumerauit omniũ maloꝛum gene
ra que pꝛohibẽtur inferri ꝓximo.ſubdit: Diliges pꝛo/
ximum tuũ ſicut teipſum.ut intelligat ꝙ ſicut homo di
ligẽdo ſeipſum nõ ſolum oia mala pꝛedicta inquãtum
in ſe eſt a ſeipſo amoueat:ſed etiaʒ eoꝛum contraria ·ſ.

bona pꝛocuret:pari mõ pꝛoximum diligat: ſeruato tñ

oꝛdine charitatis qui itelligit in hoc qð dicitur: Sicut
teipſum. Exemplar enim pᷣus a potius eſt exemplato
Ex quibus ſequit᷑ ꝙ implere huiuſmõi mandata de di
lectione pꝛoximi perſectiPeſt qᷓ; implere cetera mãdata
circa eũ pꝛet pꝛeceptum dilectionis.nam ꝑ impletioneʒ
iſt us pꝛecepti affirmatiui virtualiter implẽtur omnis
alia negatiua circa pꝛoximum:ſed nõ econtra: ut dem̃
eſt. Sequit etiam ex dictis ꝙ pꝛeceptum de dilectione
pꝛoximi:pꝛout in lege diuia tradit᷑:nõ eſt de pꝛeceptis

iuris naturalis pᷣmo ꝑ ſe notis. Mãifeſtum eſt eni ꝙ ta

lia pꝛecepta pma iuris naturalis ſũt eadẽ apud omnes
ſed cõſtat ꝙ pᷣcipui philoſophi qᷣ de naturali dictamie

rationis maxime ſcrutati ſũt ut pperipatetici hoc non

inuenerunt. nam tractantes de amicitia que apud.

eos virtus eſt: vel non eſt ſine virtute:ut in. viij. Ethi
coꝛum: ipſam poſuerunt ſolam eſſe inter viros vir-
tuoſos quoꝛum alter alterum veraciter agnoſceret eſſe

bezni
uuninſond n
Grrelcunci ner
ctortlfnig
cioneoeizpuin
ſdoſenourmnn
lkſeiain
nſal
rſtoutmidnd
mmunli 1i
lcunii e
ilage o aii in i⸗
lir gteluͤ
foloßegptsno
imi
Noortcptrhnod
linenickniecdt
Grponlic ct⸗
lletnickuſ
Henidicis-
ifl'ens
iiletppmnd
nacgaihms
et )esirn
hunegrmdn
Knia Mon
Kpociaca
ſiümonpn

dHcckatden

9

ion nach
Coneppin
Maritan
malerüde⸗
meri alcea
cialisz
Pop i
lo velode
coꝛdat ait
gioponiku
detra egypp.
obſerusna
hacait/
iGmaieſt
ſoſclt yhie⸗
lüerimitatio⸗
noc enili
ſnbtrlintendi
bunufegl
ſiigenig e
ükusdtuiminte
rſfchͤ
cun Imai
ſticnezun
quetii n
nonegboſ⸗
inpeciie
Prinualier
llueni
getitzsen;
ſhaiii⸗
igllbotete
glßccd
fimlte
rii
Meli

——

f f —

Cpgnnni,
iraki
ci tin iniin
ie rycihn
iinunt
mnciN
RidNKiin
ſſng u lt
Inmni iapfif
E nilckuff
nana mtiit
tſamndazun
d rdͦi niini
—
rüg mitiul
mitni
—
ein ure
Erninſiin

Teui

talẽ: q eſt de rariſſime ↄtingẽtib:qð nõ eẽt ſie pᷣmo

dictamine rõnis naturalis hoc pceptũ eẽt.ſed ð hoc vi
ſentire ſanct doctoꝛ i pᷣma ſecũde.q.c. articulo ttio in

reſpoſione ad pmũ argumẽtũ:vbi dicit ꝙ pᷣcepta de di
lectione dei ꝓximi ſut pᷣma ⁊ cõmunia legij nature:q̃
ſũt ꝑ ſe nota rationi humane:vel ꝑ natura vel ꝑ fideʒ
idẽ in eadẽ.q.arti.x.in coꝛpe queſtionis.di.ꝙ q̃dam

ſunt pᷣcepta rectiſſima:⁊ adeo mãaifeſta ꝙ editõe nõ idi-
gent:ſicut mãdata de dilectoe dei ⁊ ꝓximi:⁊ hoc videt᷑
tenere in multis alijs locis:qð valde miraãdũ eſt ꝓpter

pꝛedicta: niſi foꝛte ſanctᷣ doctoꝛ loquat in ſtatu nature
itegre:nõ aũt in ſtatu nature lapſe:qð tñ nõ intelligitur
bñ ex verbis ſuis.pᷣſertim cũ hãc roneʒ aſſignet quare

iſta duo pᷣcepta nõ fuerit poſita inter pᷣcepta decalogi
q̃ ddem pꝛecepta aliã admirationẽ inducũt. Naʒ ſi hec

duo pꝛecepta iõ nõ ponũt iter pᷣcepta decalogi: quia ex

ſui manifeſtatõe editõe nõ indigẽt: multo min debuiſ/
ſent poni iter pᷣcepta ſupaddita decalogo:qͥrũ rõ nõ eſt
cuilibet manifeſta:ſed ſolũ ſapientib ſcòm ipᷣm ĩ eadẽ
q.· ſequit ex dictis ꝙ hoc pᷣceptũ de dilectõne ꝓximi eſt
difficiliꝰ ceteris pᷣceptis:q̃ oꝛdinãt ad ꝓximũ:qð ſic patʒ
nã ꝗᷣ diligit ꝓximũ ſicut ſeipſum ꝓmpte ⁊ delectabilit
exercet erga ipᷣm oꝑa amicitie:ſicut erga ſe talia oꝑa ex

ercet. Ille aũt qͥ nõ diligit pximũ ſicut ſeipᷣm: licet alia

pcepta negatiua ſupꝛa dicta ipleat abſtinẽdo ſe ab odio
ꝓximi ⁊ alio nocumẽto ſibi inferẽdo: nõ tñ eſt neceſſe
ut hoc faciat pmpte ⁊ delectabilit᷑: poſſunt eni iſta iple
ri timoꝛe pene:vel q̃dã ſimulatiõe ſine ꝓmptitudie nec
delectate:qð non ↄtingit iĩ eo ꝗͥ ꝓximũ diligit ſicut ſe
ipſum.nã cuũ amoꝛ ſit ca delectatonis ſᷣ pᷣcepto de dile
ctione ꝓximi cadit:ut iplens huiuſmõi cũ delectatione

⁊ hilaritate oꝑa amicitie exerceat erga ꝓximũ:ut i pꝛi

ma ſecũde.q.c.articulo.ix.in reſponſione ad itiũ argu
mẽtũ.⁊ ſic ex vi huiuſmodi pᷣcepti dat᷑ modꝰadimplen
di alijs pᷣceptis ad pximũ oꝛdinãtib lʒ ex vi alioꝝ pᷣce/
ptoꝝ qͥ nõ dant᷑ de dilectõe ſed de abſtinẽdo a nocumẽ
to vel odio ꝓximi:talis modꝰ nõ cadat ſbᷣ pᷣcepto.Co
coꝛdat aũt huic expoſitioni qð.in pᷣma traditoe decalo
gi ꝓponit᷑ ut pambulũ:Ego ſum dñs de tu q eduxi te
de tra egypti.in q̊ͥ oñdit᷑ ꝙ de volebat eos inducere ad
obſeruatiã pᷣceptoꝝ ex recognitione redẽptois accepti

In hac aũt ſecũda iteratõe decalogi pᷣmittit᷑ ut pambu

lũ:Sancti eſtote quoniã ego ſcũs ſum dñs de veſter.in
q̃ ondit᷑ ꝙ hic intẽdit eos iducere ad pᷣceptoꝝ obſeruan
tiã ex imitatione diuine ſanctitatis.Cõſtat aũt ꝙ altioꝛ

