Nunc ãt eſt ita ꝙ int mittentẽ ⁊ miſſuʒ ſp eſt diſt nctio ꝑſo/-
nalis:igit᷑ eſt diſtinctio ꝑſonaꝝ in dini tertn itas.ſ.dei miſ

ſi ⁊ dei mittẽtis ⁊ ſpũs ep.deũ at miſſũ dicim deũ incarna
tũ.ſ.filiũ:deũ ãt mittentẽ ⁊ ſi ũm en dicim pꝛem ⁊ ſpm̃ ſem

⁊ ſic pʒ trinitas ꝑſona euadendũ ãt iſtud dem Ra.

niſi de xp̃o:ſicut pᷣus declaraui in epla ad hebꝛe.j.c. 13

Sa.vnũ mendaciũ adinuenit ſuꝑ locũ iſtũ.d.ꝙ omne p:o

phete fuerunt cũ moyſe in monte ſynai ⁊ ibi acceperunt ꝓ
phᷣias ſuas:ſicut ⁊ moyſes legẽ: ſed poſtea illas pꝛophias de
nunciauerunt pplo tꝑe a deo determinato: ⁊ iõ dicit ꝙ ver
ba pꝛedicta ſunt verba Eſa.ab iſto loco: Ex tꝑe anteq fie⸗
rent ibi erã.i.a tpe dationis legis de qua ſit ſermo ibi fui in
monte ſynai:⁊ qð ſequitur:Et nunc me miſit deus ⁊c. refer
tur ad tpᷣs quo Eſa. miſſus eſt ad annunciandũ pplo illa qᷓ
pꝛius acceperat in monte ſynai a dño.ſed iſtud dem̃ pʒ eſſe

falſum multipliciter: nã imediate pꝛemittitur verbũ vñi lo

quẽtis de datione legis:cũ dicitur: Non a pꝛin in abſt condi
to locutus ſum. et ideo ĩmediate ſubditur: Ex tꝑe anteqᷓ fie
ret ibi erã. a ſic ex modo loquendi pʒ ꝙ eſt verbum eiuſdeʒ
ſic patet ꝙ illud ⁊ non eſt verbũ Eſa.ſed ipſius dei: ſicut
⁊ pꝛimũ. autẽ pꝛimũ ſit verbum dei loquentis de datio
ne legis patet per lutterã pꝛecedentẽ:quia ibi pꝛemittit: Ego
pꝛimus Yego nouiſſimus manus mea fundauit terram ac.
qð non poteſt dici de Eſa.ẽ gloſa hebꝛaica que apud cos
auctentica reputatur ſuper illũ locũ:Exod xx.cap. Ego ſuʒ
dominus de tuus ⁊c᷑.dicit ſic: Si dicis in ſR ecreto fuit ſermo
ſ. legis:nonne iaʒ dictum eſt Eſa.xlviij. Non a pꝛincipio in
2

abſcondito locutus ſum. ⁊ ſic patet per iſam gloſam apud

eos auctenticatã ꝙ iſtud verbũ Ela.in perſona dẽ loquẽtis

dei:⁊ hoc de datione legis.Itẽ ſuper illud Exo.xix. Uene⸗

rut in ſolitudine ſynai.dicit ſic glo.auctẽtica hebꝛaica: Da
ta eſt lex in publico:vt ois qui voluerit recipere eã recipiat
ſequit:Et ecce deus ſanctus ⁊ benedictus.d.Eſa.xlviij. Nõ
a pn in occulto locutus ſum anteqᷓ fierent ibi erã.⁊ ideʒ hã
ſuꝑ ülud Exo.xx. Ego dñs deus tuus.⁊ ſic pʒ non ſoluʒ ex

textu pꝛecedenti ⁊ ſequenti ſedẽt ex gloſis hebꝛaicis apud
iudeos auctẽticis:ꝙ auctoꝛitas pꝛeallegata Eſa. Non a pnꝰ
⁊c̃.non eſt intelligenda de ipſo Eſa.loquente in perſona ꝓ

pꝛia:ſed magis loquit᷑ in perſona dei:qꝛ p dedit legẽ in mõ
te ſynai:⁊ poſtea miſſus in mundũ a deo pꝛe ⁊ ſp eius ad
redẽptionem hnmani generis: ſᷣm ꝙ expꝛimitur manitfeſte
in pꝛedicta auctoꝛitate: ⁊ iõ in fine illius auctoꝛitatis ponit᷑
DHoc dicit r̃dẽptoꝛ tuus ſcũs iſrł. Itẽ ꝙ dicit Eſaiã fuiſſe in
monte ſynai eſt valde abſurdũ:qꝛ Eſaias adhuc nõ erat na
tus:imo ſuit natus p fere per. õ86. annos:qꝛ ab egreſſu de

egypto vſq; ad ꝗannũ regni ſolomonis in quo fundatuz

eſt tepluʒ:fluxerunt anni.cccclxxx. vt hãẽ.ij. Re.vj.⁊ extũc
vſq; ad p annũ oxie regis iuda ſub qͥ cepit Ela.ꝓphᷣare flu
xeruüt.ccvj.anni:vt põt hꝛi de facili ↄputado tꝑa regũ inter/
medioꝝ inſpiciẽdo ʒa ꝗ"libꝝ regu. Si ãt dicit᷑ ꝙ Eſaias
poſtq; acceperit pꝓphiã in monte ſynai moꝛtuu) ſit:⁊ poſtea
tpe oxee reſuſcitatus:illud videt᷑ ficticiu: qꝛ ſacra ſcriptura
hoc nullo modo innuit:ſed magis ↄriũ:⁊ maxime qꝛ opoꝛ
teret ſᷣm eũ dici idẽ de oĩbꝰ ꝓphᷣis:vt pʒ ex pꝛedictis: ſi autẽ
dẽ ꝙ aia Eſaie fuit creata an coꝛpus:⁊ ſic fuit in mõte ſynai
in aiĩa ⁊ nõ in coꝛpoꝛe:⁊ poſtea illa aĩa tꝑe oxie fuu ↄiuncta
coꝛpoꝛi per viã nature generato ⁊ oꝛganigato: hoc dem eſt
ʒ ſcpiura:Geñ.j.⁊.ij.c. oꝛmauit hoiem de de limo terre:
inſpirauit ⁊c̃.ex quo pʒ manifeſte ꝙ oꝛganixatio coꝛpoꝛis

humani pꝛecedit oꝛigine creationeʒ ⁊ infuſionem H

gachie.xij. dicitur: Hoc dicit dñs extendens celos ⁊ fundas
terrã ⁊ fingens ſpm hois in eo.ex quo pʒ ꝙ aia hois creat᷑
in ipſo coꝛpoꝛe iã oꝛganięato:vñn ⁊ gloſa hebꝛaica ſuꝑ locũ
iſtũ ſic dicit: Creatoꝛ creat aiam cũ perfectione figure hũa
ni coꝛpoꝛis Itẽ arguit ↄ vtranq; rñſionẽ ſimul:qꝛ ſi Eſai.
fuit in monte ſynai tꝑe legis date:⁊ hoc ſiue in aia ti ſiue
in aia ⁊ coꝛpoꝛe ſimul:⁊ ibi accepit pꝓphiam quẽ poſtea de
nunciauit ⁊ ſic alij ꝓphe:ſequit᷑ ſcriptura ve.te.in magna
parte ſit falſa:qꝛ ſepiſſime diẽ ꝓphas accepiſſe ſpm ꝓphᷣan
di de nouo:ſicut pʒ de helieo.iiij. Neg ij. ⁊ de exechieli: exe
ch.j.⁊ de multis alijs.ſimilr ꝙ reuelationes ſunt facte ipſis
ꝓphᷣis de ipſis que ignoꝛabant:ſicut pʒ de heliceo.iiij. Re.
iiij. vbi dicit de illa muliere ſunamite:Aia eius in amaritu/
dine eſt ⁊ dñs celauit a me.ſimilr de daniele de quo ſcribit᷑
danieł.j.ꝙ deus dedit illi intelligentiã viſionũ:⁊.ij.c.quali
ter reuelatu eſt ei ſomnii nabuchodonoſoꝛ ⁊ eius interpꝛe
tatio:⁊.ix.c.introducit angelus gabriel reuelans danieli di
ctũ myſteriũ hebdomadaꝝ:⁊ in pluribus alijs locis eiuſdẽ
libꝛi ſile inducit:ſimilr ẽt in alijs libꝛis ve.te. vt pʒ intuenti
que omitto pꝛop er pꝛolixitatẽ vitandã:hec aũt oia ⁊ ſimi
lia eſſent ſimpliciter falſa:ſi pꝛophete perfecte accepiſſent ꝓ
phetias ſuas in monte ſynai: qꝛ extunc fuiſſent de omnibꝰ
illuminati: ſiue fuiſſent ibi in anima tantũ:ſiue in anima ⁊
coꝛpoꝛe:⁊ ſic pʒ ꝙ ratio Ra.Sa.non ſolũ eſt contra totam
ſcripturaʒ veteris teſtamenti ⁊ pꝛophetiaʒ que dicit ꝙ ani
ma pꝛecedit coꝛpus:ſed ⁊ contra totam ſcripturam phoꝝ
vt ex pꝛedictis patet:Et ſic ex pꝛedicta auctoꝛitate Eſaie:tri
nitas perſonaruʒ patet in diuinis. 2ld idẽ etiam facit iliud
Eccles.iiij. Yuniculus triplex difficile rũpitur glo.hebꝛaica
Sẽſus videtur eſſe myſteriuʒ trini dei ⁊ vnius nõ de facili
diſcutitur.ſed hanc gloſam antiquã moderni iudei peruer
terunt retoꝛquentes hanc trinitatem ad tria attributa diui

na que ſunt potentia:ſapientia:a bonitaſ:ſed hoc eſt ſu

pꝛa impꝛobatũ:ideʒ.in pſalmo: Uerbo domini ccli fir
mati ſunt ⁊ ſpiritu oꝛis eius ⁊c.⁊ ſic ð alijs:¶ Hatet igi
tur pꝛincipale qualiter pluralitas perſonarum poſſit ꝓp
bari ꝑ ſcriptura a iudeis recepta:lilr ⁊ ᷑nitas deimiata
2obatio incarnatiõis diuine perſone.
Ecundũ pꝛincipale eſt pꝛobandum.ſ.incarna⸗

in lege ⁊ pꝛophetis ſit verus deus ⁊ verus ho/
mo: ⁊ ad hoc pꝛobanduʒ adduco auctoꝛitatem:hiere.
xxiij. Ecce dies veniunt dicit domin ⁊ ſuſcitabo dauid
germen iuſtuʒ:⁊ per hoc patet.⁊ apparet chꝛiſti huma/
nitas:qꝛ hec auctoꝛitas ſᷣm omnes expoſitoꝛes hebꝛeo/
rũ intelligitur de chꝛiſto ad litterã. ſequitur in eadeʒ ſe

tionem diuine perſone:ita ꝙ meſſia pꝛomiſſu⸗

rie textus ⁊ in eadẽ perſona: Poc eſt nomẽ qð vocabũt

eũ dominus iuſtus noſter.⁊ per hoc expꝛimitur chꝛiſti

diuinitas vera:qꝛ vbi habemus: Juſtus dominus no/
ſter. in hebꝛaico habetur nomen domini Tetragrãma

ton:qð nomen eſt pꝛopꝛijſſimũ inter nomina diuina:⸗
pꝛopter hoc de nullo dicitur niſi de deo vero.¶ Sʒ ad
hoc reſpondent aliqui dicenteſ ꝙ nomen domini tetra
gramaton non dicitur de deo vero tantũ:ſed ẽt de alij
vt hi Egechielis vltimo de iila ciuitate que deſcribitur

ibi:Et nomẽ ciuitatis dñs ibidẽ.vbi habemus:dominꝰ

ibideʒ:in hebꝛaico ponitur nomè dñi Tetragrãmaton
⁊ ſic illud nomen ⁊⁊ e illa ciuitate que tamen non eſt
idẽ ꝙ deus: e geñ. xxij c dẽ: Uocauit abꝛaam
nomen loci illius ðñs videt:vbi habem:Dominus:in

hebꝛeo ponitur Tetragrâmaton. ſic locus ille nomia

tur illo noie vt videtur. Itẽ iudicũ.vj.c.Edificauit igit
ibi gedeon altare domino: vocauitq; id dñi pax.in he⸗

bꝛeo hĩ: Dominus pax.? ibi eſt nomen oñ̃j tetragrãma

ton. ſic idẽ qð pꝛius ſupꝛadictũ eſt hẽ. Itẽ Exodi.xvij
Edificauit moyiej altere dño ⁊ vocauit nomẽ eius:de
exultatio mea.vbi nos habemus:dñ̃s:in hebꝛeo eſt no
men oñi tetragrãmaton. ſic idẽ qð pꝛius¶ Sʒ iſta re
ſponſio nulla eſt: qꝛ nullũ pꝛedictoꝝ noiatur pꝛop:io
noie dei qð eſt nomẽ dñi Letragrãmaton.ſed nomina

tur quodlʒ pꝛedictoꝝ a quodã effectu dei:qꝛ ſolus de

noiatur hoc noie:⁊ hoc non eſt inconueniens:ſicut ali/
quis homo bene vocatur Adeodatus: vel Deuſdedit:

vel aliquid huiuſmodi non tamẽ vocatur deus abſolu

te:qꝛ hoc eſſet impiũ:⁊ hoc pʒ diſcurrendo per oĩa pꝛe
dicta: qꝛ egechiel vlti. non di: Nomẽ ciuitatis dñj.ita ꝙ
noĩetur nomẽ dñi Tetragrãmaton.ſed dẽ ibi nomẽ ci

uitatis dñs ibidẽ.i.denoĩari dʒ a diuina inhitatione:?-

hoc pʒ ꝑ chaldaicã traſlationẽ que ſic hʒ: Nomẽ ciuita

tis:exponens adiecit: A die qua fecit dñs deſcẽdere ſus

diuinitatẽ ibidẽ.ſilr geñ.xxij.non dẽ: Uocauit abꝛaam
nomẽ loci illius dñs abſolute:ſed:dñj videt:qꝛ locus il
le non eſt noiatus:nomẽ dei tetragrãmaton:ſed eſt no/
minatus a viſione diuina:qꝛ vidit ibi humilitatẽ ⁊ af
flictionẽ ipſius iſaac:liberans eũ a moꝛte ⁊ arieteʒ loco
eius ponens vel aliter ꝙ abꝛaà vidit ibi in ſpũ teplum
deo ediſicãdũ per ſalomonẽ in quo deus viſurus erat
pꝛeces populi ſui ⁊ oblationes:⁊ hoc pʒ per tranſlatioʒ
chaldaicã:vbi dẽ: Adoꝛauit ibi abꝛaa ⁊ ait coꝛaʒz domi
no:hic erunt colentes coꝛã des gentes.ſilr Exod.xvi.
Mopfes non vocauit id altare nomine domini tetra/
gramaton abſolute: ſʒ vocauit id:dñs exaltatio mea:a
quodam effectu diuino:quia dñs liberauerat ibi popu
lum a manibus amalech ad pꝛeces mopſi: vt patet ibi
deʒ. ſimiliter Judicum ſexto:gedeon nõ vocauit altare
illud nomine domini abſolute: ſed a quodam effectu
diuino: Et ideo vocauit illud: domini pax vel dei

£

mg

tina
coꝛ⸗
hoe
lben
effic

„ſ.

pax:qꝛ dñs ꝓmiſerat ſibi pacẽ ab inimicie ꝑſequẽtibus
eũ: ⁊ de facto cõpleuit. Et hoc pa ꝑ traſlationẽ caldaicã
q̃ ſic hʒ: Edificauit ſibi gedeon altare vño ⁊ ſeruiuit ſu-
per illud deo q fecit ei pacẽ. Patet igit ex pᷣdictis ꝙ no
mẽ dñi tetragrãmato nõ dẽ de aliqͥ niſi ð deo vero tm
VPoc etiã expᷣſſe dixit rabbi mo yſes ĩ libꝛo directionis
pplexoꝝ: dicẽs expᷣſſe:ꝙ oĩa noia diuina deriuata ſunt
ab opibdiuis:pᷣter nomen tetragrãmaton:qð ẽ appꝛo
pꝛiatuũ altiſſimo creatoꝛi: ⁊ ſm ipʒ ſolũ denotat diuinõ
eſſeẽtiã cũ ppetatibſuis intriſecis. Cetera aũt noĩa diui
na impoſita ſũt ab oꝑib diuinis ſicut pʒ de hoc nomie
heloy ⁊ adonay: q̃ int cetera noĩia ſunt magis ꝓpꝛia: ⁊
tñ hoc nomẽ heloy vel adonay imponit ad ſignificãdũ
deũ ex generali ꝓuidẽtia:⁊ ppt hoc cõicat᷑ alijs.vñ iudi
ces ⁊ ſapiẽtes ⁊ diuia ſapia pᷣditi aliqñ noĩant᷑ heloy in

ſacra ſcriptura:vt dicit pᷣſ. Ego dixi d eſtis ⁊c. In he⸗
bꝛaico ponit heloym: cõſilia habent i plaurib locis.
ſilit hĩ de hoc noie Adonay:qð imponit᷑ ab vniuerſali

p̃ᷣſidẽtia:⁊ iõ bñ dẽ in ſcptura de potẽtib ⁊ regib:non

gũũt ita ẽ de noie dñi tetragrãmatõ 5 ſignificat diuinã

eſſentiã nudã ⁊ puro abſq; reſpcũ ad extra:vt dicit do/
ctoꝛ pᷣdictus:⁊ iõ nõ ẽ cõicabile alteri:⁊ iõ cũ ipᷣe xpᷣus
noĩet hoc noie: vt pʒ ꝑ auẽtẽ allegatã hiere.xxiij. pʒ ꝙ
iße xpᷣus ẽ ver de.Pꝛopi hoc alij ſoluerũt alit᷑ auẽtem
pᷣdictã coꝛꝛũpẽtes verã lr̃am dicẽtes:ꝙ ſic ẽ in hebꝛeo

hiere. xxiij. Et hoc ẽ nomẽ ei q vocauit eũ dñs iuſtus

noſter. ita ꝙ nomẽ dñi tetragràmaton loco cur ponit ĩ
trãſlatõe nr̃a dñs:vt dictũ ẽ: nõ refert᷑ ad meſſiaʒ filiuʒ
dauid:ſed ad deũ verũ qͥ vocabit ipᷣm ad liberationeʒ
ppli iſrł qñ placuerit ſibi. CSirs iſtã ſolutionẽ non

põt argui:niſi oſtẽdẽdo ꝙ ſibi coꝛꝛũpũt verã lr̃am:⁊ ne

gãt veritatẽ vt negẽt xpi oiuinitatẽ: hoc aũt poſſet opti
me fieri ex anti js biblijs qᷓ nõ eſſeẽt coꝛꝛupte iĩ paſſu iſto

æ in alijs in ꝗb' fit mẽtio de diuinitate xpi ſi hꝛi poſſẽt

a hoc mõ illi qͥ p̃ceſſerũt nos ↄ eos ĩ hoc paſſu ⁊ cõſili-
bus arguebãt:lʒ aũt ego nõ videriʒ aliquã bibliã iudeo
rũ q̃ nõ ſit in paſſu iſio coꝛꝛupta:tñ audiuia fidedignij
rõne vite r ↄſcie ⁊ ſcie affirmãtibꝰ iuramẽto:ꝙ ſic vide
rãt in antiqs biblijs:ſicut hʒ trãſlatio hierony.ſuperi
inducta. Si aũt nõ poſſũt hẽe antique biblie nõ coꝛu-
pte:recurrẽdũ ẽ ad alias trãſlationes:quas iudei rõna⸗
bilit negare nõ poſſũt. Et ꝑ hoc poterit pdicta falſitas

dep̃hendi.Et pᷣmo dep̃hendit᷑ ꝑ trãſlationẽ. lxx.interpᷣ
tũ q̃ ſic hʒ vt tranſlatio hierony.vt pʒ ꝑ officiũ eccleſia

ſticũ qð de iſta trãſlatõne afſũptũ ẽ:in qͥ qdẽ officio ſic

ſic ponit iſta auẽtas: In dieb illis ſaluabit iuda: ⁊ iſr

hitabit ↄfideni: ⁊ hoc ẽ nomẽ qð vocabũt eũ dñs iuſt
noſter. Ex hoc pʒ gꝙ nomẽ dñi tetragramato ad xpᷣʒʒ re

fert. ¶ Sed qreret aliqs ⁊ bñ quõ.lxx. interp̃tes ſic trã⸗

ſtulerut:qꝛ quãtũ poterãt ĩ ſua trãſlatione operiebaut
diuinitateʒ ipius xpᷣi ne rex toleme crederet eos ado
rare duplicẽ diuinitatẽ:vt dicit hierony.in plogo pen/

tateuchi ⁊ ĩ plurib alijs locis. ¶ A hocẽ dicẽduʒ:
lxx.in hoc loco ſufficient operuerat diuinitate xpi: q

trãſferẽdo de hebꝛaico in grecũ nõ poſt uerũt nomẽ dei

tetragrãmaton: ſʒ loco ei poſuerũt nomẽ cõe:kyrios:
qð in greco ſonat idẽ q dña apud nos. Et hoc nomen

põt dici de deo vero ſeu de quolibet magno pᷣncipe ſeu
magnate:⁊ eodẽ mõ hierony.trãſferẽs de hebꝛaico ᷑ la
tinũ poſuit nomẽ cõe dñs:qꝛ nõ habuit nomẽ ꝓpꝛium
coꝛꝛñdẽs nomini dñi tetragrãmaton:iõ loco ei poſuit
boc nomẽ cõe dñs qðò indiffereni dictũ ẽ de deo ⁊ quo
libet hoĩe magno: ꝓpt qð auẽtas hiere.xxiij.ſilit᷑ nõ eſt

efficax ad pbadũ xpᷣi diuinitatẽ ſᷣm trãſlationẽ hiero.

Hſz ſolũ ex hebꝛaica veritate ſm quẽ modũ ego ꝓceſſi.
Secudo pʒ falſitas iudeoꝝ: ĩ loco pᷣdicto ꝑ trãſlatio

nẽ chaldaicã qͥ ẽ auctẽtica apud eos qᷓ ſic hʒ: Ecce dies ve-

niũt dicit dñs ⁊ ſuſcitabo dauid meſſiã iuſtũ.vbi habem

Germẽ iuſtũ. Ex quo pʒ ꝙ hec aucias in telligit de xpo ad
lr̃am: ⁊ ſequit in trſlatione chaldaica: Et hoc ẽ nomẽ qð
ipᷣi appellabũt ei dñs iuſtus noſter.⁊ hiere. xxiij. tranſlatio

caldaica hʒ: Et hoc ẽ nomẽ qð ip̃i dicẽt ei dñs iuſ noſter.

æ ibi ponit᷑ nomẽ dñi tetragrãmatõ: vbi poſuit hotc nomẽ

dñs.Ex quo pʒ ꝙ ĩ hebꝛaica veritate nõ ẽ vocabit ſʒ voca
bũt:et ſic pʒ ꝙ nomẽ dñi tetragrãmaton refert ad meſſiam
quo noie dicit hiere.ipᷣm appelladũ ſeu nominadũ a popu
lis ſibi ſditis. Et iõ alij aliter ſoluerũt dicẽtes ꝙ ꝑ hoc no
mẽ nõ hĩ ꝙ meſſias ſit de: qꝛ nõ dicit debeat eè deus:ſʒ

vocabit deus. Sed iſta reſpoſio nõ valet:qꝛ iſta noiatio vlł

vocatio ſi vera eſſet ſ⸗ equit ꝙ ſit deus re ſicut noĩe: ſic autẽ
ẽ in ppoſito:qꝛ ibidẽ deus pᷣmittit᷑ de ipo ſic noĩato: Ecce

dies veniũt dicit dñs ⁊ ſuſcitabo dauid germẽ iuſtum:⁊ re

gnabit rex ⁊ ſapiẽs erit:a faciet iudiciũ ⁊ iuſticiã in terra.
Hoc aũt eſſet falſũ ſi nomẽ diuinitatis ꝓpꝛiuʒ ſibi vſurpa
ret: ⁊ illo noĩe vocari ſe pmitteret:niſi 'm veritatẽ de eſſet
Itẽ lʒ iudei expectẽt meſſ pue hominẽ futuruʒ tñ expe/
ctãt eũ ſicut pphetã ſanctiſſimũ ⁊ ſ anctioꝛẽ moyſe: hoc au
tẽ eſſer impoſſibile ſi pmitteret ſe vocari noĩe dñi tetragrã
maton:nilſi ſic eẽt ſm veritatẽ:immo incurreret peccatum
blaſphemie: ⁊ ſic pʒꝙ illa obiectio nulla ẽ. Ite ad ꝓbã
dũ xpᷣʒ eẽ verũ deũ ⁊ hoĩeʒ adducat᷑ illa aucta) Eſa.ix.vbi
de xpo ſic dicit: Paruulus natus ẽ nobis ⁊ filius datus eſt
nobis ⁊ factus ẽ pncipat ſuꝑ humerũ ey: ⁊ vocabit nomẽ
epadmirabilis:cõſiliari:de foꝛtis:pat futuri ſeculi:pncepj
pad.Et ꝑ hoc ꝙ dẽ Paruulus nat ⁊c.oſtẽdit᷑ iᷣoxpᷣi vera
humanitas.p hoc auũt ꝙ ſequit:Et vocabit᷑ nomẽ ei admi
rabilis c apparet eius diuinitas. Sed ad hoc rñũdent di/
cẽtes ꝙ in hebꝛeo nõ hẽ vocabit᷑:ſed vocabit.et ſic illud qdð
imediate ſequit᷑ qð expmit diuitatẽ: nõ refert ad puulũ na
tũ:ſed ad verũ deũ nominãtẽ ipᷣm ⁊ nomẽ pueri ponit i fi
ne auctoꝛitatis cũ dẽ: Pꝛiceps pacis. ita ꝙ m eos non eſt
pncepsĩ noĩatiuo:ſʒ potiiĩ vocatiuo:o pnceps vl potiſſime
in accuſatiuo: pncipẽ pacis:qð de facili poſſũt dicere:quia
noĩa apud eos ſũt indeclinabilia: ⁊ iõ eodẽ mõ ſcribit᷑ noiĩa
tiuꝰ ⁊ accuſat uꝰ:Eſt igit᷑ ſẽſus auẽtis ſʒ eos:Paruulus na
tus ẽ nobis c. vocabit ille q ẽ admirabilis cõſiliar de
foꝛtis pat futuri ſeculi nomẽ ep.i.puuli nati: pncipẽ pacis
2 iõ dicũt ꝙ iſta auctas ẽ intelligẽda de pncipe ecechia rege
iuda ſub quo dñs dedit populo pacẽ intſecto exercitu ſena
cherib regis aſſyrioꝝ ab angelo diuinituj miſſo:vt hꝛ.iiij.
Re.xix.vel ſi dicat᷑ ꝙ de xpᷣo debebat intelligi ꝑ hoc non pꝓ
bat᷑ eius diuinitas:ſed qꝛ ſic rñdentes coꝛꝛũpũt textũ:iõ re
currẽdũ ẽ ad alias trãſlationes ſicut feci ĩ auẽte ſ upꝛadicta
Et pᷣmo pʒ hoc falſũ p. lxx. interpᷣtes q hñt hic: vocabit. ſi
cut dicit hiero.ĩ ſua trãſlatione:ſʒ tñ en hoc differũt a tran
ſlatõne hiero.qꝛ noia expmẽtia diuinitatẽ xpi celauerant ĩ

ſua trãſlatione rõne pᷣdicta in pcedẽti auẽte:⁊ iõ ſic tranſtu

lerũt: Puer natus ẽ nobis ⁊ filius datus ẽ nobis cub impe/
riũ ſup humerũ ep ⁊ vocabit᷑ nomẽ eymagni ↄſilij angey.
Et iſto mõ ĩ officio miſſe recitat ĩ natiuitate dñi: qꝛ officiũ
eccliaſticũ in his q̃ accipiunt᷑ de veteri teſtamẽto ſequit᷑ trã
ſlationẽ. Ixx. inipꝛetũ ſaltẽ ĩ pluribꝰ: ꝑ hãc aũt trãſlationẽ
pʒ ꝙ in hebꝛeo nõẽ vocabit:ſ ed vocabit: vt iſti dicũt coꝛꝛũ
ẽtes textũ:⁊ ꝑ ↄſequẽs ꝙ iſta noia:admirabilis:cõſiliar:
de foꝛtis ac. que ſũt expmẽtia diuinitatẽ referunt᷑ ad pue
rũ natũ: ſicut ⁊ illud qð iſtis noibus coꝛꝛñdet in trãſlatõne
lxx.ſ.hꝰ: Et vocabit᷑ nomẽ e magni olili angelus. qð ideʒ
ſignificat implicite ⁊ velate:qꝛ iſta noĩa diuinitatẽ xpᷣi exp
mẽtia ſignificãt explicite ⁊ manifeſte maximũ ↄſilium ⁊
ſecretũ diuinũ fuit incarnatois diuine myſteriũ añqᷓ ĩ effe-
ctu cõpleret᷑patet etiã ꝑ hanc trãſlatõem ꝙ hec aucias nõ

põt itelligi de eechia rege iuda: qꝛ iſta noia diuinitatẽ xbi

3

expmẽtia.ſ.admirabilij:æ deus foꝛtis ⁊c᷑nõ poſſũt ei coõue
nire:⁊ ꝑ conſequẽs in fine auẽtis nõ hẽ i hebꝛaico:pncipeʒ

pad:i accuſatiuo cau vt ipi dicũt coꝛꝛũpẽtes ſniaʒ:ſʒ poti

pnceps pacis in noĩatiuo:qꝛ ſicut dictũ eſt ĩ auctoꝛitate pꝛe
mittit:vocabit᷑ ?⁊ nõ vocabit: ⁊ ꝑ cõſequẽs ſi in fine auctis
poneret:pncipẽ pacis in accuſatiuo:male eſſet dictuʒ vt de
ſe pʒ. Itẽ ꝙ iſt pacẽ dicũt debere intelligi de vace quã ha-
buit pplus iirł ſub eechia rege interfecto exercitu ſenache⸗
rib pʒ falſũ ꝑ ſequẽtẽ textũ:qꝛ imediate ſubdit in aucte pꝛe
dicta eſaie: Multiplicabit eius imperiũ ⁊ pacis eius nõ erit
finis.qꝛ iſta pax quã habuit tunc ſub ecechia populus fuit
ſatis bꝛeuis:vt pʒ intuẽti quartũ libꝛũ regu. Ite pᷣdicta re/
ſpõſio iudeoꝝ pʒ falſa ꝑ traſlationẽ chaldaicã q ſic habet
Infans datus ẽ nobis ⁊ filius datus ẽ nobis:⁊ recipiet ſuꝑ
ſe legeʒ ad ſeruãdũ eã: ⁊ vocabit nomẽ eis de ante admira
bilis ↄſilio:deus foꝛtis:pmanẽs in ſecula ſeculoꝝ meſſias
in cuius diebus multip icabit᷑ pax. pꝑ hoc eni ꝙ dẽ hic meſ⸗

ſias: pʒ ; hec auctoꝛitas nõ ẽ intelligẽda de erechia. ſed de
xpᷣo.pꝑ hoc. n.ꝙ bic di:Et vocabit᷑ nomẽ eb oe ante admi/

rabilis ↄſilio deus foꝛtis pʒ ꝙ noia diuinitatẽ expmẽtia re
ferunt ad xp̃ʒ:ita e ip̃e ẽ verus deꝰ. Q aũt inipoit hic iſta
determinatio de ante qð nõ ẽ ĩ hebꝛeo:hoc ẽ ad denotadũ
ꝙ nomen xpᷣi pꝛius fuit vocatum a deo ⁊ etiã ab angelo i
tẽpoꝛalit naſceret᷑ ſm ꝙ habetur Luce.ij.⁊ matth.pmo.¶
aut ĩ hac trãſlatione chaldaica dicit᷑: Et recipiet ſuper ſe le
gẽ ad ſeruandum eã. loco cuius in hebꝛeo ⁊ in traſlatione
hiero.habet᷑: Et factus ẽ pncipatus ſuper humerũ ei. hoc

= ad denotandũ ꝙ xpᷣus erat impleturus legẽ:⁊ ſeruaturuj

ſm ꝓꝙ ipemet dicit matth. v. No veni ſoluere legẽ ſʒ adiple
re.Itẽ notandũ ꝙ in pᷣdicta auẽte eſaie vbi de xpᷣo dicitur:
Et multiplicabit᷑ eius imperium. In hebꝛaico ponit᷑:Leuia
the.quod in latino ſonat:multiplicabit.⁊ ſcribit᷑ hec dictõ
hebꝛaica pᷣdicta ſic ꝙ hec littera men:clauſa ponit i medio
dictionis:qð ẽ cõtra naturã huius lr̃e: ⁊ moduʒ ſcribendi
hebꝛeoꝝ que nunquã alibi ponit᷑ niſi in ſine dictionis ᷣm
ꝙ tãgit hieronymus i plogo galeato vbi dicit ꝙ ſunt qnq;
lre duplices apud hebꝛeos:qꝛ per has aliter ſcribunt᷑ fines
dictionũ:aliter pᷣncipia ⁊ media:⁊ de his qͥnq; lr̃is duplici
by: vna ẽ men clauſa alia ẽ men apta: men clauſa ſemꝑ po
nit in fine dictionis:men aũt aperta in pncipio ⁊ in medio
hic aũt vt dictũ ẽ ponit᷑ men clauſa in medio dictionis con

tra naturã fe:⁊ modũ ſcribẽdi ad denotanduũ ꝙ xpᷣus de q

loquit᷑ pꝛopheta erat naſciturus de virgine clauſa ↄtra mo
dum nature: myſteriũ incarnatõis erat clauſuʒ ſecre
tum:ſicut enim poete per figuras grãmaticales ſignificant
aliquid ſubtilit intelligentibus:ſic ꝓphete ꝑ talẽ modũ ſcri
bendi inſolitũ myſteria occulta aliquãdo deſignabat:⁊ hꝰ
modo mopſes ſignificabat pluraliratẽ perſonaꝝ in vnita⸗
te diuie eſſentie ↄpiungendo hoc nomen heloym cũ verbo
ſingularis numeri:vt dictum ẽ. Item pꝛobat᷑ tertio incar
catio diuine pſone ꝑ auctoꝛitatẽ michee. v. Et tu bethleem
ephrata puulus ẽ ĩ milibuj iuda:ex te enim ĩgrediet᷑ qui ſit
dñatoꝛ ⁊c. Et egreſſus el ab initio a dieb erernitatis. Q
aũt hec auctoꝛitas ad lr̃am intelligat de xpᷣo pʒ ꝑ trãſlatio
nẽ chaldaicã quẽ ſic hʒ:Ex te eni egrediet᷑ meſſias.vbi eniz
nos habem: Ex te.n. egrediet᷑ qᷣ ſit dñatoꝛ.p hũc enim exi
tum de bethleem oñdit ipi xpᷣi vera humaniras:a etiã ſm
carnẽ natus ẽ de ſemine dauid ꝗ fuit de bethleem: vt hẽ. j.
Reg.xvi. ꝓpt qð ſcribe iudeoꝝ ⁊ periti ĩ lege inrogati ab
herode de loco natinitatj xpᷣi:rñderũt ꝙ naſceret ĩ bethleẽ

⁊ ↄfirmauerũt oictũ ſuũ ꝑ hãc auẽtẽ michee:vt pz matth.

ij. ſed ꝑ exitũ ea diebus eternitatis expmit᷑ natiuitas eius
eterna qua ſempꝑ naſcit᷑ a patre ⁊ ſemꝑ natus ẽ. Sed ad h
reſpoderũt aliqui ꝙ ꝑ hoc nõ intelligit᷑ xpi eternitas ſm di

uinitarẽ: ſed puiſio ſiue pᷣdeſtinatõ ſue natiuitatis que eſt i
humana natura tm̃.ſed hoc nõ valet qꝛ eternitas talis pᷣui

ſionis ẽ oibus cõis:qꝛ omnia quãtũcũq; minima ſunt
a deo pᷣuiſa eternalit ⁊ poꝛdina a: ⁊ io ſi hoc modo in
telligeret pᷣdicta auctoꝛita ꝑ ipᷣaʒ nõ expᷣmeret ſpalitaj

in xpᷣo reſpectu alioꝝ quatucũq; mimox: ꝓaheta aut

intelligit 7 intẽdit p ipam expmere Heminctiã 2 excel-
lẽtiã xpᷣi:vt pʒ intuenti. Pꝛopt qð dicũt aliq iudei ꝙ ſe

prẽ res ſuerũt createa deo anñ mũdũ.ſ.lex:penitẽtia:ge/

hẽna:domſanctuarij:thronus gloꝛie:hoꝛt volupta/
tis:⁊ nomẽ meſſie:⁊ iõ ſic exponũt illõ geñ ij. de hoꝛto
voluprat: Platauerat aũt dñs hoꝛtũ voluptatis a pn
cipio.i.ante mũdũ ꝑ ꝛooo.annoꝝ.⁊ hoc mõ exponut
illud qð dẽ michee.v. Egreſſus eius ab initio ⁊c̃.qꝛ no
men meſſie fuit creatũ añ mundũ modo p̃dicto:ſed hꝰ
dictũ ẽ ta irrõnabile ꝙ nõ indiget repꝛobatione:lex. n.
nõ potuit per ſe creari ſed in aliquo itellectu:hoc antez
nõ põt eẽ in intellectu diuino ĩ quo nõ põt aliquid crea
ri:nec angelico vel humano põt ſic creari añ mundum
qꝛ angelus vel hõ nõ ponunt inter creata añn mũdũ ſᷣm
ipᷣos. Similit ꝙ pnia que non ẽ niſi de peccato pᷣterito
fuit ante mundu:a per cõſequẽs añ peccatũ quod ẽ val
de abſurdũ. Hoc aut mõ poſſz argui de iſtis æ de alijs
cõſequentibus:ſed dimitto:qꝛ dicta eoꝝ friuola appa⸗
rẽt ⁊ oĩa abſurda. Itẽ incarnatio dei pꝛobat᷑ p auẽtem
canti.iij.Egredimini filie ſyon ⁊ videte regẽ ſalomonẽ
in diademate quo coꝛonauit eũ mater ſua. nã ſᷣm oẽs

doctoꝛes hebꝛeoꝝ vbicũq; ĩ libꝛo cãticoꝝ ponit᷑ nomẽ

ſalomonis ſub illo noie itelligendus ẽ deus ipe ꝗq ma/
gnus ſalomon.i.pacificus qꝛ facit pacẽ ⁊ concoꝛdiã in
creaturis ꝑ cõnexionẽ ꝑtiũ vniuerſi ſjm hẽ Job.xxv.
Qui facit ↄcoꝛdia in ſublimibuj ſuis.vnde dicũt ĩ to
to illo libꝛo agit᷑ de deo ⁊ ſynagoga ſub noie ſalomõis

ſpõſe ſeu amice ſicut doctoꝛes catholici dicũt ꝙ in eo

gẽ libꝛo ſub pᷣdictis nominibꝰ agit᷑ de cõiũctõe xpᷣi ⁊ ec
cleſie:hoc ſuppoſito arguo ad ꝓpoſitũ qꝛ in pᷣdicta au

ctoꝛitate dicit᷑ de matre ſalomonis:ſi igit᷑ noie ſalomo

nis intelligendus ẽ deus etiã ſᷣm ſenſũ l̃alẽ ſᷣm ipos:
optet eos cõcedere ꝙ deus habeat matrẽ:hoc autẽ eſt i
poſſibile ſᷣm naturãa diuinã ⁊ ſili ᷣm naturẽ angelicaʒ
& ralis natura ẽ natura humana in qua auenit ſibi ha
bere matrẽ:etiã qꝛ natura hũana ẽ nobilioꝛ int illasna

turas qͥ ſũt ꝑ generatõeʒ:⁊ ſic pʒ icarnatio diuie pſone.

„

Szʒ ad hoc reſpõdẽt aliq iudei: dicẽtes ꝙ de qͥ ẽ magnꝰ

ſalomõ vocat hic eccliam iſr matrẽ H endũ ma
gnũ amoꝛẽ quẽ habuit ad eã:aliqñ filiã:aliqñ ſoꝛoꝛem

aliqñ matrẽ appellado. Sed cõtra hoc arguit:qꝛ vnuus
ſacre ſcripture paſſus obſcurus nõ debet exponi niſi ꝑ

aliũ locũ clarioꝛẽ eiuſdẽ ſcpture:nunqᷓ aũt in ſcriptura
veteris teſtamẽti iuenit ſile ꝙ deus vocat eccliam iſrael
matrẽ:ſʒ bñ inuenit ꝙ vocat eã ſpõſam amicã filiã ⁊ hꝰ
modi:ſᷣm ꝙ dẽ hiere.ij. Recoꝛdatus ſum tui miſerans
adoleſcẽtiã tuã ⁊ charitatẽ deſpõſatõis tue qñ ſecuta es
me in deſerto.⁊ hiere.xxxi.Reuertere virgo iſrł ad ciui

tates tuas vſq;quo delitijs diſſolueris filia vaga.ergo

pᷣdicta expoſitio nõ eſt rénabilis. Itẽ mater reſpectu fi
lij hʒ rõem pᷣncipij:hoc aũt nullo mõ põt dici de ecclia
reſpectu dei vel alicui dignioꝛis ⁊c. a ſic remanet pᷣdi/
cta noſtra expoſitio roõnabilis ⁊ vera. Itẽ ꝓbat᷑ diuini⸗
tas ⁊ hũitas xpᷣi ꝑ auẽtẽ:gacha.ix.Exulta ſatia filia ſp/

on ⁊ iubila filia hierlłʒ ecce rex tuꝰvẽit tibi iuſꝰa ſalua

toꝛ ipe pauꝑ aſcẽdẽs ſuꝑ aſinã.ſᷣm doctoꝛes hebꝛeoꝛuʒ
iſta aucfas nõ põt exponi ad lr̃am niſi de meſſia.p hoc
ꝙ dẽ hic: Paup ⁊ aſcẽdẽs ſuꝑ aſinã.oſtendit᷑ er huma-
nitas iĩ qua ſicut pauꝑ cũ hoĩb cõuerſatꝰ ẽ.pꝑ hoc autẽ?
ꝙ dẽ: Rex iuſtus ⁊ ſaluatoꝛ.oſtendit᷑ ĩ eo natura excellẽ

tioꝛ ꝑ quã pot ſaluare ⁊ regnare:qꝛ paup iquãtũ hub

modi ẽ ipotẽj ad talia:⁊ iõ fuit in vnũ ſil diues pauꝑ

nin
xxi
chĩ
49
cui
nit
is:
nuss
gni.
ab ali
fuit an
buch
nelo
fuerũ
dotalt
late be
manife
chabel
aliſol
monie
boam
Paͤict
niatſt
bꝛiicu
locor
loloa
regehi
oblati
ſalomo
verltate

hſtulin

Pfala
fobozm
femotun
8705

hebriie

—

diues in natura diuina:a pauꝑ ſ natura humana:⁊ ꝙ

ſic debeat intelligi auctoꝛitas pᷣdicta cacharie: patet p
gloſã hebꝛeoꝝ apud eos auctẽticã ſuꝑ illud cãticoꝝ p
Exultabimꝰ⁊ letabimur in te gloꝛia.i.in te ſancto ⁊ be

nedicto.ſimile ẽ eni hic cuidã regine cu maritus filij ⁊

generi trãſierũt mare:poſtea ꝑ magnũ tempus dictuʒ

c ei:venerũt generi tui.rñdit:qd ad me: letent᷑ filie mee
dʒ ẽ ei:venerũt filij tui.rñdit:qd ad me:leut᷑ nurꝰ mee
qñ autẽ dictum eſt ei: venit vir tuus:vixit: nũc facta ẽ

pfecia leticia mea:ſic factũ ẽ vt eſſent ꝓphete dicẽtes ad

hieruſalẽ filij tui de lõge venerũt:rñdit: qͥd ad me: letẽ

tur filie iude.ſʒ cũ dictũ ẽ ei illad gacha. ix. Ecce rex tu

venit.tunc fuit ei leticia ꝑpfecta:vñn ibidẽ ſatis pᷣmittit:
Exulta ſatis filia ſyon:iubila filia hieruſalẽ ⁊c. Ex iſta
glo.pʒ ꝙ cacharias ꝓpheta loquit de aduẽtu dei ad fi-
lios iſi an i igit᷑ ſm eos iſta auctoꝛita) loquit᷑ de meſſia

qꝛ etiã in eadẽ auẽte dẽ venire in pauꝑtate cõcludit᷑ ꝙ
ipᷣe ſit deus ⁊ hõ:ita ꝙ ſit pauꝑ roe humanitatis ⁊ po
tẽs ſaluare rõòe diuitail.Pʒ ex pᷣdicil ⁊m pᷣncipale.ſ q̃lr
ex ſcpturis receptis poſſit ꝓbari icarnatio diuie pſone.
Eſtat pbare ꝭ pncipale.ſ.ꝙ tẽpus hup icarna
tionis ſit pᷣteritũ ad hoc aũt induco ꝓphetiam

ux de femoꝛe epdonec veniat q mittedus ẽ ⁊ ipᷣe erit
expectatio gentiũ.ſʒ mõ ablatũ ẽ regimẽ ⁊ dñatio a iu/
deis a tꝑe herodis aſcolanite ſub quo natus ẽ ieſus: g
ab illo tpe venit xpᷣus.Ad hoc rñdeẽt aliq iudei ꝙ hec

Aauctoꝛitas nõ ẽ intelligẽda de xpᷣo ad lr̃aʒ:ſed de nabu

chodonoſoꝛ rege babyloñ.q miſſus ẽ ex oꝛdinatõe di/
uina cõtra hieruſalẽ ꝓpt peccata ppli: vt hẽ.iiij. Reg.
xxiiij. Extunc enĩ defecit regimẽ iudeoꝝ: qꝛ cepit ſede
chiã regẽ ⁊ excecauit eũ ⁊ filios ei occidit:vt hẽ ibidem

ca. xxv. nec poſtea alids de en ſtirpe regnauit: ſʒ hoc di
ctũ apparet falſũ:qꝛ poſt captiuitatẽ babylonicã habu

erũt duces ⁊ pᷣncipes ſicut pʒ de oꝛobabel:eſdra: nee-
mia:⁊ machabeis. Habuerũt etiã reges qꝛ iohes hirca
nus ſymeonis machabei filius ipoſuit ſibi diadema re
gni:a extũc regnauerũt filij eius vſq; ad herodẽ ꝗᷣ fuit

ab alienigena a gẽte iudeoꝝ:⁊ iõ vſq;ʒ ad illud tẽpᷣnon

fuit amotũ oĩo dñiuzʒ iudeoꝝ.Si aut dicat ꝙ a tꝑe na
buchodonoſoꝛ fuit amotũ a tribu iuda de qua amotõ

ne loquit᷑ ppheta pᷣdictus:qꝛ illi ꝗ regnauerunt poſtea

fuerũt de alia tribu:qꝛ machabei fuerũt de tribu ſacer

dotali:nõ valet hoc dictũ: qꝛ ꝓoꝛobabel qᷣ poſt captiui/

tatẽ babylonicã fuit eoꝝ dux fuit de tribu iuda: vt pʒ
manifeſte ex textibus multis ſacre ſcripture:ſimilit ma
chabei:qꝛ tribꝰſacerdotalis ⁊ regia erãt cõmixte:Et iõ
alij ſoluũt alit᷑ dicẽtes ꝙ intelligit᷑ de roboam filio ſalo

monis a quo receſſerũt decẽ tribus:⁊ adheſerũt hiero

boam filio nabath:vt habet᷑.iij. Re. xij. ſic 5 exponunt
p̃dictã auẽtẽ: Nõ aufſeret᷑ ſceptrũ de iuda ⁊c̃. donec ve
niat ſylo:qꝛ vbi hieronymus trãſtulit: mittendus. he/
bꝛaica veritas hʒ:ſylo.⁊ ẽ nomẽ loci vt dicũt:qꝛ in illo
loco venit roboam vt cõſtitueret᷑ poſt patrẽ rex:⁊ in il/
lo loco receſſit populus iſrł ab eo:⁊ ↄſtituerũt ſuper ſe

regẽ hieroboam qui erat de alia tribu.ſ.ehpꝛaim. ſic
ablatũ fuit ſceptrũ tũc de iuda: verũtamen qꝛ ipᷣi filio

ſalomonis remãſerũt due tribus: iõ ſequit in hebꝛaica
veritate:Et ei aggregabuntur gẽtes. vbi hieronymus
trãſtulit:Et ipe erit expectatio gẽtiũ.Sed iſta reipoſio

pʒ falſa ꝑ textũ.iij Reg.xij.qꝛ ibi dicit:ꝙ ille locus vbi

roboam fuit a pplo derelictus vocat᷑ ſichem:⁊ ẽ loc bñ

remotus ab illo ꝗͥ vocat᷑ ſylo. Itẽ huiuſmoi rñſio Pce⸗/
dẽs ⁊ cõſiles apparẽt falſe ꝑ traſlationẽ caldaicã: quia
vbi hieronymus trãſtulit: Donec veniat q mitrẽdus ẽ

hebꝛaica veritas hʒ: Donec veniat meſſias. qꝛ id quod

iacob:geñ.xlix. Nõ auferet᷑ ſceptrũ de iuda nec

erat obſcurũ ꝑ hoc voluit declarare: a ſic pʒ ꝙ pdicta au

ctoꝛitas nõ poterat intelligi de nabuchodonoſoꝛ nec de ro

boam nec de alio qꝗ; de xpᷣo.quod aũt ſequit᷑ ĩ hebꝛaico:Et

ei aggregabunt᷑ gẽtes.ſic ẽ intelligẽdũ qꝛ iudei ĩ aduẽtu xpᷣi

ꝓ maioꝛi pte ſũt obſtinati ĩ ſua ifidelitate:⁊ gẽtiles qͥ noie
gẽtiũ deſignant᷑ aggregati ſũt ipᷣi xpᷣo fidẽq; ebdeuote ſuſci
piẽtes ſim ꝙ dicit apls ad ro.xi. Cecitas ex pte cecidit ĩ irł
donec plenitudo gentiũ itroiret ⁊cc. Q aũt ipe herodis ab/
latũ ẽ a iudeis ſceptrũ pʒ:qꝛ ipe fuit pᷣmus alienigena d re/
gnauit i iudea:pat.n.ſufuit idome.ſte herodej romaoꝝ

auxilio fretus debellauit antigonũ regẽ iudeoꝝ qꝗ deſcẽde

rat a machabeis ⁊ oẽm ꝓlem regiã occidit:a libꝛos de ge

nealogia regũ cõbuſſit ne poſtea depᷣheuderet᷑ ipᷣe ⁊ filij eꝰ

alieni a regno dauid.interfecit ẽt doctoꝛes legis q docebat

i pplo illud deute.xvij. ca. De medio fratrũ tuoꝝ pones ſu
per te regẽ. vt ſic auferret a iudeis oẽm via recuperãdi ſce/
ptrũ:qð etiã pʒ ꝑ effectũ:qꝛ: ab ũllo tpe vſq; uũc fluxerunt
M. ccc.ix.anni ad min': qꝛ tali ãno incarnato is ceptũ eſt
hoc opus:⁊ adhuc iudei vident magis a pᷣdicto ſceptro lõ

ginqui qᷓ;' a pncipio. Cũ eni ablatio ſceptri fuit ſignũ eis pᷣ⸗

dictũ de aduẽtu xp̃i manitfeſte pʒ ꝙ illud ipletũ ẽ tpe hero

dis: quo regnãte natus ẽ xpᷣus ieſus:⁊ ſic pʒ ppoſitu.ſ ꝙ tẽ
pus icarnatõis ſit pᷣteritũ.Itẽ hoc idẽ ꝓbat᷑ auẽte aggei.ij.
Hec dicit dñs excercituũ adhuc modicũ vnũ eſt ⁊ ego mo

uebo celũ ⁊ terrã mare ⁊ aridã ⁊ mouebo oẽs gentes ⁊ ve

niet deſideratus cũctis gentibus.⁊ ſequit᷑. Magna erit glo
ria iſtius domus nouiſſime magis qᷓ; pme dicit dũs excerci
tuũ.ſᷣm oẽs expoſitoꝛes hebꝛeoꝝ hẽ ꝙ iſte deſideratus eſt
meſſias ſiue xpᷣs.pʒiigit᷑ p plura iĩ auẽte pᷣdicta poſita ꝙ tpᷣs
aduẽtus xp̃i ſit pᷣteritũ:pmo p id qð dꝛ bidẽ: Adhuc vnũ
modicũ.⁊ ſubdit᷑ ð aduẽtu xpᷣi:Ueniet deſideratus cuncdj
gẽtibac. Aggeus ꝓpheta dixit hoc verbũ ⁊ꝰ anno darij re

gis pſarũ:ab illo aũt tpe vſq; nũc fluxerũt anni. M. cccccc
lix. ſᷣm cõputationẽ iudeoꝝ ⁊ plures adhuc ſᷣm cõnutatio

nẽ noſtrã M. dcc.j.Talis enĩ numerus nõ dẽ in ſcriptura
modicũ:cũ n.dicat ppheta in ſcptura reſtare tẽpus modi/
cũ vſq; ad tẽpus deſiderati cũctis gẽtibus pʒ ꝙ tẽpus ſui
aduẽtus ẽ pᷣteritũ. Sʒ ad hoc rñ dẽt aliq ꝙ tm tẽpus ĩ ſcri⸗
ptura bñ dicit modicũ:qꝛ ĩ pᷣſ.lxxxi.dẽ: Mille ani añ ocu
los tuos tanq; hodierna dies pᷣterijt. Sed ꝙ hec reſponſio
nõ valeat:pʒ qꝛ ſi tẽpus mille ãnoꝝ cõparet᷑ eternitati mo
dicũ ẽ:a ſic loqu t᷑ auctas pſalmi pᷣdicti:quod patet ꝑ hoc
qð dicit: Mille ãni ⁊c.qꝛ diuia cognitio q̃ ꝑ oculos deſi-
gnat᷑ einitate mẽſurat᷑:ſʒ ſi referat᷑ tᷣs mille ãanoꝝ ad expe/
ctatõnẽ ppli:ſic nõ põt dici ronabilit᷑ loquẽdo tpᷣs modicũ
ſʒ magnũ.vñ ⁊ baruth.vj. Tpᷣs captiuitatis babylonice pᷣ
dicit᷑ magnuʒ:⁊ lõgũ qð tñ fuit valde modicũ reſpcũ.ſ.lxx
ãnoꝝ.Itẽ ꝓpoſitũ ꝑ id qð i auẽte ſubat: Veniet deſidera/
cũcil gẽtibꝰ: ⁊ replebo domũ iſtã glia.⁊ lodt᷑ ꝓph̊a ð do
mo dei edificata a iudeis pꝰcaptiuitatẽ babylonicã:Igitur
ſtãte illa domo venit ieſus xpᷣs:qꝛ ꝓphᷣa dicit eã replẽdam

gla pꝑ aduẽtũ ipᷣp deſiderati cũci gẽtibꝰ ad eã:domaũt illa

deſtructa ẽ ꝑ titũa veſpaſianũ.xlij.ãno poſt dñi paſſionẽ
8 e. re p hoc idẽ pʒ ꝓpoſitũ ꝑ illud qð ſequit᷑ ĩ auẽte pᷣ
dicta.ſ. Magna erit gloꝛia iſtius dom nouiſſume magis q;
pᷣme.⁊ conſtat ꝙ ꝓpheta loquit᷑ de domo edificata poſt ca
ptiuitateʒ babylo nicam vt dictũ ẽ: ad cuius edificationeʒ
inducebat ppłm ⁊ pᷣdixit głaʒ eꝰ maioꝛẽ futurã qᷓ; fuit glia
domus ediſicate ꝑ ſalomonẽ:hoc aũt nõ itelligit ppt᷑ ma/
ioꝛes diuitias ſeu honoꝛes ſeu cultũ diuinũ vł edificatoꝛes
qꝛ ſtatus ppli tũc erat quaſi nullus reſpcũ illꝰdomꝰ⁊ ſtax
qᷣ fuit ſub ſalomone: ꝓpt᷑ hoc dẽ.ij.eſdre.xiij.ꝙ ſacerdo/
tes ꝗͥ viderãt pᷣmã domũ lachꝛymabãt alijs exultãtibus iĩ
dedicatõne domus ſecũde:qꝛ quaſi nullius momenti erat
reſpectu me: ⁊ iõ nõ põt itelligi gloꝛia emaioꝛ niſi ꝑ ad

uentum ipſius deſiderati cũctis gẽtib qui eaʒ gloꝛifſicauit

/

pñtia ſua:qꝛ ĩ ea fuit a matre oblatus ſᷣm ꝙ ppheta mala
chias pᷣdixerat.iij.ca.Statiʒ veniet ad tẽpluũ ſanctũ ſuum
dñatoꝛ quẽ vos queritis ⁊ angelus teſtis quẽ vos vultis.
Ipᷣam aũt do mũ frequent᷑ honoꝛauit qñ ibi docuit ⁊ pᷣdi⸗
cauit.Dicũt aũt aliꝗ iudei ad hoc ꝙ maioꝛ: fuit gloꝛia ſcõe
dom ꝙᷓ pme ĩ annis:qꝛ plus durauit:ſʒ hoc nõ valet:lʒ qꝛ
veꝝ ſit ꝙ plus durauit: hoc tñ nõ fuit ad gloꝛiaʒ ſed igno
miniã:qꝛ pluribus tꝑibus fuit cõculcata ⁊ dehonoꝛata:qꝛ
antiochus epiphanes poſuit ibi abominãdũ idoluʒ ⁊ fecit
ibi pſtibula mulierũ ſm ꝙ hẽ.j.macha.⁊.ij. Sʒ qꝛ libꝛum
iſtu nõ recipiũt iudei:iõ põt dici ꝙ hoc ideʒ hẽ danie. viij.
hoc etiã dicit Joſeph' li.xij.antidtatũ. Siliter qñ ciuitas
