derni ĩ circũciſiõe:ſʒ cultello ferreo. c ¶ Circũcide ſe
cũdo.Ex hoc dixerũt alid ꝙ idẽ hõ pot bis baptięari ſi
cut ⁊ circũcidi:ſed hoc ẽ falſũ:qꝛ eedẽ ꝑſone nõ fuerunt
Hh circũciſe:q̃ alias fuiſſẽt:ſed illi tm ꝗͥ nati ĩ deſerto re/

mãſerũt ĩcircũciſi:vt pʒĩ textu.Et iõ cuʒ dẽ hic: Circũ-
cide ſcõo.ſbᷣintelligit᷑ ſolẽniter:qꝛ iſta fuit ſcòa circunci

ſio ſolẽnis:ſʒ reſpectu cui dicat᷑ ſcòa:varie dꝛ.dicũt.n.
hebꝛei ꝙ dẽ ſcda reſpectu illcircũciſionis qᷓ facta fuit
illa nocte ĩ egypto q̃ ꝑcuſſit dñs pᷣmogenita egypti:tũc
enĩ ut dicũt:multi fuerũt circũciſi:maxime qꝛ milti egy

ptij cõuerſi ad iudaiſmũ exierũt cũ filijs iſrł de egypto

vt hẽ Exo.xij.Sed hoc dcm nõ vẽ veꝝ:tũ qꝛ nõ habet
auctoꝛitatẽ de ſcriptura:q de hac circũciſione nullã fa
cit mẽtionẽ:tũ qꝛ eis iminebat itineris laboꝛ egyptijs
cogẽtibus eos exire:⁊ iõ ſi ĩ deſerto fuit dilata circunci
ſio ꝑpꝑ itinerationẽ iminẽtẽ:vt videbit:eadẽ rone ⁊ foꝛ
tioꝛi fuiſſet tũc dilata circũciſio.tẽ tũc nõ hũerũt tpᷣs
fermẽtãdi:eo ꝙ egyptij cogebãt eos ad exitũ:vt dicitux
Exo.xij.⁊ ideo multo minus habuiſſent tempus circũ

nead ioſue:hHodie abſtuli
nj̃is.vno mõ ut acci
FFPliilrgsk gdwrobeli; egy
pti paſſiue.ſ.ꝙ ſuſtinuerãt egyptij a filijs iſrt expꝛobando
eis ꝙ erãt incircũciſi:ſed hoc non vr rõnabiliter dictuʒ:qᷣa
filij iſtl fuerunt in egypto ſubiecti:⁊ in maxima ſeruitute:
vt habetur Exo.j.et ideo non eſt veriſimile ꝙ egyptüs ex

Prabaren⸗⸗ Alio mõ accipiẽdo oppꝛobꝛiũ egypti actiue:ſci

icet ꝙ egyptij itulerãt filijs iſrł.ſ. oppꝛobꝛiũ ſeruitutis:qa
licet exitu de egypto fuerũt liberati a ſeruitute egyptioꝛũ:
tñ iſta libertas pfecte fuit declãta qñ fuerũt iĩ tra ꝓmiſſiõis
⁊iõ dicũt ꝙ loc ille vocat ẽ galgala:qð ſignat libertatem
ſʒ hꝰ dem ñ vẽ bñ cõſonũ textui:qꝛ ablatio oppꝛobꝛij videt
referri ad circũciſionẽ cũ dicitur: Hodie abſtuli ⁊c. quia il
la die fuerũt omnes circũciſi:illud etiam qð accipit ad pꝛo
poſitũ de ſignificatione galgale nõ ẽ veruʒ:qꝛ nec Hierony
mus nec remig ſic interpꝛetantur hoc nomẽ: ſed aliter ut
videbitur:iõ aliter exponitur ſcòʒ hebꝛeos:videlʒ ꝙ qñ filij
iſrael petebãt a rege egypti de regno ſuo egredi:vt habetur
in Exo. Egyptij q cõſtellationes obſeruabãt dicebant eis:
Miſeri quo uultis ire:ecce ↄſtellatio ondit effuſionẽ veſtri
ſanguĩs futuram:ſi recedatis. In circunciſione facta per io/
ſue:effuſus eſt ſanguis populi circunciſi: que effuſio non
fuit eis ad vituperiũ ⁊ malũ:ſed magis ad bonũ:qꝛ circũci

. sõ 3 4 2
—
.

ſio erat ſignaculũ fidei:⁊ ſic exponũt vᷣbũ dñi dicentis: ho
die abſtuli oppꝛobꝛiũ egypti a vobis.q d.effuſionẽ ſãguis
veſtri quã egyptij dicebat vobis futurã ad vituꝑiũ ⁊ malũ
cõuerti ad laudẽ veſtrã:⁊ bonũ per circũciſionẽ. i ¶ Uo/
catumq; eſt nomen loci illius galgala.quod interpꝛetatur
tat rota uel circulatõ
qꝛ pellicula qͥ ꝑ circũ è”ỹ”MÿMẽ .
Allone gbſcicerenab; oppꝛobꝛiũ egypti a vobiſ.
igu cl arem. rrün 5 5 „.α11i
k Waſerürq;. Die Aocatũq; ẽ nomẽ loci illi
agit 5paſche celebra Balgala vſq; in pꝛeſentẽ di
tione:cũ dẽ: Et ſfe em. Manſerũtq; filij iſfrl in
cerũt phaſe.i. imolati galgalis:ci fecerunt phaſe
i Realkatan⸗z qrtadecima die menſis ad
mẽſij ſmi. nid veſpeꝝ ĩ capeſtribus hieri⸗
veſperũ . hic eni erat cho: ⁊ cõederũt de frugib

dies ⁊ hoꝛa h' imola terre die altero: èt acimos
an eſtom R panes ẽt polẽtã eiuſdẽ ãni.
itbopanes ibꝰ eni B fecitq; mana P oſta; c0
panib' debebãt vti ſe mederũt de frugib tre:nec
ptẽ iebꝰ:vt hẽ ibidẽ vſi ſũt ultra cibo illo ſilij iſ/
¶Er pollets eude, rael:ſed comederũt defru-
granatã.i ſolẽnitate gibus P ntis anni terre cha
n. paſchali fiebat ob⸗ Naã.Cuũz aũt eſſet ioſue in
laꝰ de grani) nouij ex

cuſſij ð maiplo ꝑ ↄfricatoʒ: vt dẽʒ ẽ.s.iij c.⁊ ð talib poiat
cõedẽ ppls poſtꝙ bmitie erat oblate. q¶ Defecitq; mãna.
qꝛ ñ erat data a deo niſi i ſuppletionẽ victualiũ defſiciẽtiuzʒ
vt pʒ Exo.xvj. r ¶ Tuz ãt eẽt ioſue. Pic ↄñter ponit᷑ pplłi

cõfoꝛtatio . apparitionẽ ãgeli ipſi ioſue qꝗͥ erat dux populi

cũ dẽ: s ¶ Et vidit viꝝ ſtatẽ.i.ãgelũ ĩ ſpecie viri. t Eua
gĩatũ tenẽtẽ gladiũ.q̃ſi ꝑatũ ad pᷣliũ. v¶ Noſter es an ad
uerſarioꝝ.ignoꝛabat adhuc eũ eẽ ãgelũ. x ¶ Qui rñdit
ei neqq;.ſupple ſum aduerſarioʒ. y ¶ Sʒ ſü pnceps exer/
citus dñi.exercitus autem iſrael hic vocatur exercitus do
mini quia a dño mittebat᷑ ad facienduʒ vindictã de iniqta-
tib hitatoꝝ terre chanaã. 3 Eet nũc vẽio.ad adiutoꝛiũ
veſtꝝ:dicunt ãt hebꝛei ꝙ iſte fuit michael:⁊ rõnabilr:eo ꝙ
dãieli dem̃ fuit Dañ.x. Nemo ẽ adiutoꝛ meus iĩ oibꝰ his ni
ſi mihael pꝛiceps i⸗ ãgelus hic apparẽs noiatur pᷣn
ceps exercit iſrl. a ¶ Cecidit ioſue.ad faciẽdũ ei reuerẽtiã
exq cognouit eũ eẽ ãgelũ. b Achsesgadozaklone dulie.
c ¶ Quid dñ̃s meloqt᷑ ad ſeruũ ſuũ.q.d.obedire paratus
ſũ. ð ¶ Solue calciamẽtũ ⁊c. Sile vbũ dem̃ fuit moyſi i
apparitiõe ſibi fcã ĩ rubo:vt hẽ Exo.iij. e¶ Loceni in qͥ
ſtas ſcus ẽ.pp apparitionẽ angelica ibi fcãm. ¶ In capitlo
qnto ioſue vbi dẽ i poſtilla: Jõ alr dẽ ꝙ hec circũciſio ſolẽ
nis drẽ ſcòa reſpectu illo quã fecit abꝛaã:vt hẽ geñ.xxij.
Apoſitio hec ñ cõſonat lr̃e.Nã i illa ¶ Additio.
circũciſione generali quã abꝛaã fecit cũ oibus ma
ſculis ð domo ſua nulbfilpiſrł fuit circũciſus:nec
etiã iſaac nõdũ erat nat :nec ẽt cõcept:ꝓut pʒ ĩ eodẽ ca.
geñ.xvij.ſed tñ ĩ circũciſiõe ſcã ꝑ ioſue:de q agit᷑.iij.ca.expᷣſ
ſe dicit lr̃a. Circũcide ſcòo filios iſrł.oʒq li ſcõo referat᷑ ad
aliquã circũciſionẽ generalẽ ſeu ſolẽnẽ:q ĩ filijs iſrł fuiſſʒ fa
cta:nõ ad illã de abꝛaã ĩ q̃ nulł filioꝝ iſrł circũciſus fuit:et
iõ opio hebꝛeiſtaꝝi hoc loco tenẽda ẽ ſaltẽ ĩ ꝑte ⁊ ſi ñ in to
to.Ad euidẽtia attẽdẽdũ ẽ ꝙ filij iſrłi egypto exñtes non
oẽs circũcidebãt᷑ ĩ octauo die:ſicut fuerat pꝛeceptum abꝛae
geñ. xvij.ſʒ ex quacũq; cã ſeu occaſiõe ꝓlõgabãt parentes
circũcidere pueros ſuos: ꝓut ponit poſtillatoꝛ:Exo. xij.in
fine:vbi ð iſraelitis i egypto exñtib'expᷣſſe diẽ ꝙ iudei ĩ egy
pto exñtes nimij ioꝛdiate amãtes pueros ſuos dimittebãt

eos ĩcircũciſos:timẽtes ne ex circũciſiõe moꝛs vel infir/
mitas eis accideret:hec ĩ poſtilla.Cup ſignũ eſt ꝙ filius
mopſi circũciſus fuit a mr̃e ſua ĩ itiere:ne occideret᷑ mo
yſes ab ãgelo ꝑꝑ pctm̃ icircũciſiõis filij: vt pʒ Exo.iiij.
Pꝛeſumẽdũ eſt ð cũ moyſej omittebat ritũ circũciſiõis
ſaltẽ ad tpᷣs: ꝙ
ceti iſraelitici mi/

agro vrbis hiericho:leua dotti ſilr feciſ

ſet. Cũ igit᷑ ĩ pᷣn
mẽſis pᷣmi ꝓxio
pᷣcedẽt exitu iſrł

uit oculos:è᷑t uidit vixꝝ ſtan
tẽ cõtra ſe euaginaàtũ tenẽ

tẽ gladium: perrexitq; ad de egypto: pꝛecep
eũ:et ait:Noſter es:an adũ tũ ſuit moyſi de
rioꝝ:OQui rñdit: Neãds acceptõe agni pa
ſarioꝝ:Qui rñdit: Neq̃qᷓ; ſchal ver mmoln

ſed ſũ pᷣnceps exercitus do
mini:ct nũc venio. Cecidit
ioſue pꝛonus ĩ terrã:⁊ adð

tõe de cui ritu ⁊
religioe erat vti⸗
circũciſus nõ ve

rãs ait:i.Quid dominuſme reker are.
us loguiur ad Etune ſu auz e giegypto!
um:? Dolue liquit calclame minete tepoꝛe pPa

ſchali fuit fcã cir

tum de pedibus tuis. Lo
cũciſio generalis

cus enim in quo ſtas ſan/

ctus eſt. Fecitq; ioſue vt ſi gun lor Ka
bi fuerat imperatum. pᷣmittit circũciſi⸗

onez omiſerant:
reſpectu cui hec circũciſio per ioſue ſcã ſcòa dẽ:qꝛ ĩter
illas duas nulla interuenit alia circũciſio de qua men
tio fiat pꝛeſertim cuʒ littera in hoc caplo: ſcilicet ioſue
.v.dicat ꝙ populus natus in deſerto incircũciſus fuit.
Diceret ergo quis:ꝙ illa circũciſio in egypto celebꝛata

fuit in eadem nocte qua percuſſi fuerunt pꝛimogenita

egypti:vt hebꝛei dicut ficticiũ eſt:⁊ non habet aliquaʒ
auctoꝛitatem nec veriſimilitudinem pꝛopter ratiões al
legatas a poſtillatoꝛe: ſed dicere ꝙ iminente tempoꝛe
paſchali ſpecialiter poſt pncipium pꝛimi menſis ⁊ vſq;
ad.xiiij.eiuſdẽ:quia fuerunt filij iſrłl.in magna multitu
dine pꝛopter ſolẽnitatem paſchalem pꝛoximo vẽturaʒ
circũciſio fcã ſit:eſt oio neceſſariũ.Qð ãt obijcit poſtil
latoꝛ de hoc:ꝙ nõ fit mẽtio in ſcriptura de circũciſiõe
egyptiaca non vẽ valere.Nã etſi no fiat expꝛeſſa mẽtio
fit tñ tacita:ut pʒ ex dcis.Qð etiam obicit de impedi/
mẽto itineratõis:valeret ſi ĩ eadẽ nocte qua egreſſi fue
erãt circũciſi fuiſſent:quod nõ dẽ:ſed per aliquos pau
cos dies anticipauerũt. Sciebant enim hoꝛam ⁊ diem
egreſſionis ſue ex reuelatõe diuia:vt pʒ in lr̃a. Uñ ⁊ po
terãt ãticipare ꝑ tpᷣs qð ſuffecerat ad eoꝝ ſanationẽ:ſe/
cus i deſerto:vbi tpᷣs itineratõis pẽdebat ex eleuatione
nubis ſibi igta:vt pʒ Exo.vl.c.⁊ i pluribꝰalijs lod.Idẽ
dðʒz ad itiã rõneʒ quã fac̃ poſtillatoꝛ q̃ ꝓcedẽt:ſi nocte
egreſſiois fuiſſʒ fca circũciſio ⁊ nõ aliter.¶ Repplica.

circũciſionem hic ioſue mandatam eſſe ſcòaʒ
VV—preſpectu eius que fuerat abꝛae mandata:Illa
enim fuit pᷣma:iſta ſcõa:Burgeñ ſe opponit motus de/
bilibꝰ rõnibꝰ:aſſerens ꝙ pꝛima nõ fuit circũciſio filioꝝ
iſrl: quia nullus tempoꝛe abꝛae fuit filius iſirl: ⁊ iõ iſta
q̃ ẽ filioꝝ iſrael non põt reſpectu illo dici ſecunda.Hic
dico ꝙ ꝙuis tpe inſtitutionis:nec iſrael nec aliquis e
filius fuit:ipſa tamen circũciſio fuit pꝛo filijs iſrł inſti-
tuta:⁊ non ſolũ pꝛo filijs ſʒ ꝓ volẽtibus ritui eoꝝ ↄiũ
gi: ꝓut expꝛeſſe dicit᷑ geñ.xvij.Illud auteʒ qõ Burgeñ.
pꝛo coloꝛe ſue opinionis addit: ficticiũ videt᷑: videlicet
ꝙ iudei in egypto exñtes non circũcidebãt pueroj ſuos

caplo.v. Joſue cum poſtillatoꝛ exponeret

ſeun
ii uupmne
cicſion
gopoſtll
lotnon dic
giue flios
amanteſdi
biteobiala
ſootinines
la grnicl
noblt ii/
no alli⸗
Gelauußß⸗
Grriegpai .
acicliremen
firuſiynund
garentpalchze
ͦcliou⸗

1qepnud ,liu

luenit: unn
aiderin nd
aibpuſche i⸗
neto dert
iineen n
ſodideicrci⸗
kilclt
ſeuop pegri⸗
1lienigen
ciruückiiss
ucatonipat
ſdebehtt u
tiqꝛevilri⸗
y/itprm
nihliit

Uſuligais

ſlurgarrie
ſni itulkint
unei wi;
mntkn
Peiticſnii
ſeheuutner⸗
ilingi
nitnn nr⸗
leuer ſe;⸗
folanportbiger
entin ddir
ſionenfliſlvict
tludnegrtoi⸗
ninutine
Nnſehfſiſalti⸗
delintncnnii
noftmägdeſcin

oonli⸗
tni
im
eni⸗
cniſit
iußge
Nciſkfen
äkfnim
iunſ

chbeigigg
Cacbin
Neuakun

raabp,

jnni
niſeol
Weſirg
iitſich
cin gerls
gatandin
Pnintanidi⸗
drezonianmt
liſcadinir
biodegnann
lo: ſalcaio
Niiiſusfi.
prv iehean
tprinogena
Mber alique;
rratioebl
me tempo⸗
nmisa ſq;
ganukiu
wmnd ſarn
udi
nnde cMihciie
Aapſſunt
bictdeinhad!
qes . nn
eraignosln
mboum 1din

ufr lin

R
Eirlumm
bisloe

. (Ne.

q eam añ exitũ ð

HM .—W
2
. SZ
.
— .
. . .

Nðõ eniʒ veꝛiſile ẽ: deũ illius ppli tãtã curã habuiſſe:et

eũ ſuũ pᷣmogenitũ noĩaſſe:Exo.iiij ſi hec tranſgreſſio
circũciſionis ĩ pplo fuiſſet:vt ſingit Burgen. Nec valʒ
qð ð poſtillatore Exo.xij.allegat Burgen. Nã poſtilla

toꝛ non dic expꝛeſſe:ꝙ iudei:ſʒ ꝙ alid iudei nimis inoꝛ

diate filios ſuos

am antej dimitie
eos icircunci
os:timẽtes ne ex ſen
ipſa circũciſione a erat arqz mmunſfa u.
moꝛs uel infirmi Moꝛe filioꝝ iſrl:et nullus ĩ
tas accidẽt. Ilos gredi audebat:aut egredi.
Seſtanl ulc ad SDixitq; dñſ d ioſue:Ecce
exitů egypti ĩ cir jj „ Rür
cucũciſi remanſe dedl inan nag hienich 5
rãt: añq mandu- ⁊ regẽ eoẽſq; ſoꝛtes viroſ
carent paſcha erLircuite vrbe cũcii bellato
cũcidi opoꝛtebat res ſemel ꝑ diẽ.Sic facietiſ
1 4: baucl vlnul ſex dieb:ſeptimo ãt die ſa
c deritu maͤc ⸗· Cerdotes tollẽt ſeptẽ bucci-
catõis paſche ſie nas q̃ꝝ vſus ẽ in iubileo:⁊

pᷣcedent arcã federis. Sep
tieſq; circuibitis ciuitatẽ: ⁊

ret mẽtio ð circũ
ciſione:Exo.xij.

ſis o etiſel ſacerdotes clãgẽt bucciniſ
ſeruoꝝ pegriotũ Cunq; iſonuerit vox tube
⁊ alienigeaꝝ:qui lõgioꝛ atꝗ cõciſiõꝛ:⁊ in au
incircũciſi ad mõ rib ueſtris icrepuerit:ↄcla
Zrcarens pancne mabit ois ppls vocileratõ
ti: qꝛ eadẽ lex ib ne maxia:⁊ muri füdii coꝛ
au eẽ Sgeber co ruét cunit rict cdleunch
ono a idigene vt ſinguli ꝑ locũ ꝗ̊ quẽ ſteterũ
, S gi Aocauit ergo ioſue filius
Ag e circũci Nun ſacerdotes ⁊ dixit ad

eos: Tollite arcaʒ federiſ.
Et ſeptẽ alij ſacerdotes tol-

ſionẽ diſtulifſent

egypto feciſſet ta Iqt ſeptẽ iubileoꝝ buccinaſ
*—— fr, ⁊ icedãt añ arcam dñi.Ad
ticularij nec ſpalr pplin qͥq; au: Ie ⁊ circui/
mãdata:nec ſol? àͦD

nit executa:ſic bpp·
mo tempoꝛe abꝛae:⁊ ſcððo in colle preputioꝛum:ò quo
hic dicitur. Qðò ãt Burgñ.allegat de moyſe:qui circũ/
ciſionem filij ſui diſtulit:hic locũ nõ hʒ:qꝛ nõ amoꝛe i/
oꝛdinato nec ex cõtẽptu:ſed timoꝛe vxoꝛis:⁊ ad eam ꝑ
tinẽtiũ incircũciſoꝝ fecit:ideo exñs in via circũciſuj eſt
illo timoꝛe ceſſãte:de qua mã vide.s.Exo.iiij. Nec bur
geñ.ſe bñ hʒ ĩ ſolutione argumẽti poſtillatoꝛis. Nã ipᷣe
declinat argumẽtũ poſtilla toꝛis qͥ arguit:ꝙ i ſcriptura
nõ fit mẽtio de ſolẽni circũciſione vel mãdata vel fcã i
egypto:que poſſet dici pᷣma reſpectu cuius hec dicatur
ſcòa.hoc eniʒ argumẽtũ apud Burgeñ.ſepe reputatur
achilles:quia ſemper arguit ab auctoꝛitate negatiue:ſʒ
Burgeñ.ſoluendo dicit illiuscircũciſionis fieri tacitaʒ
mentionem:quod tamen falſum eẽ oñſum eſt.s.quia
potius ibi filij iſrl excludũtur q; inclquduntur: cum ta/
men in tali reſpectu pꝛimi ⁊ ſcòi opoꝛteret fieri expꝛeſ
ſam mentionem. Unde ad ſatiſſaciendum burgen et
ſuoꝛum amatoꝛum contentioni poteſt dici: ꝙ li ſcõo
debet referri ad ſolẽnem pꝛeceptionem ipſius circũciſi

onis:que pꝛimo fuit ſacta abꝛae:vt patet geñ.xvij. ſecũ

do hic ioſue.v.nec legitur deus alibi de circũciſione ſo

NJerichò ãt clau ¶ VI teciuitatẽ rmati pꝛeceden

ca dñi ciuitatẽ ſemel p dieʒ

lenne mandatum dediſſe:niſi ibi æ hic. Conſtruatur igi/

tur littera ſic: Circũcide filios iſrael.ſubintellige circũciſiõe

ſcõo mandata: que primo fuit mandata abꝛue: huic ↄſtru
ctioni conſonat quod ſequitur. Pec auteʒ eſt cauſa ſecũde

circuciſionis. ⁊ non additur filioꝛum iſrael:ad innnendum
ꝙ eſt circũciſio ? ſol?

Eniter mandata: per
hoc tollitur argumẽę

teſ arcaʒ dñi.Cuůnq; ioſue
pᷣba ſiniſſet:⁊ ſeptẽ ſacerdo
tes ſeptẽ buccinis clãgerẽt
añ arcaʒ federis dñi: oiſ
ppls pcederet armati exer
citus:reliquuʒ vlg' arcaʒ
ſeq bat᷑ ac buccis oĩa cõcre
pabat. Preceperat aũt io-

pal hlibꝛide ↄflictu
⁊ acqᷣſitõe terre:et pꝛi
mo de acqſitõe hieri/
cho:⁊ ð acqſitõe hay
.cc.viij. 3 de debellati

ſue pplo dicẽs:Nõ clama dr nck regi cab.
it: liet voxr vẽa: de debellatoe plu
bit:nec audiet᷑ vox via: ne revc tit ameraßs

q; vllus ſermo ex oꝛe vro
egrediet donec veniat dieſ
iqᷓ dicã vob:lamate ⁊ vo
ciferami.Circuiuit ergo ar

rũ.c.xj. Pria diuidit᷑
i duas.ſ.ĩ ptẽ pᷣncipa
lẽ et icidẽtalẽ.2 inci/
pit i pr.vij.ca.Circa
captionẽ hiericho pᷣꝰ
docet᷑ mocł captiõis:
ſcðo ſbdit᷑ act᷑ execu⸗
tõis:ibi Cũqʒ ioſue.

⁊ reuerſa ĩ caſtra maſit ibi.
Igit ioſue de nocte conſur

4 . is: ibi Luz i
gere tulerut ſacerdotes ar- aura batt g do
caʒ Oni:⁊ ſeptẽ ex eis ſeptẽ mo captõnis: r ioſue
buccinas quaꝝ in iubileo ðnũciauit pplło: 2 pʒ

vſus eſt:pᷣcedebatq; arcaʒ
domini ambulantes atq;
clangentes:⁊ armat ppis
ibat añ eos:vulgus ãat reli
quũ ſeqbat᷑ arca:⁊ buccis
pſonabat.Circuierũtq; ci-

lra paucij excepiqͥ ex
ponẽt: b ¶ Et nulluj
ingredi audebat: ad

auxiliãdũ icluſos ĩ ci
uitate. ((¶ Aut egre⸗
di.ad fugiẽdũ ꝑ ſua
ſalute. dH ¶ Dixiiq;

H ons ad ioſue.dicũt a
uitatẽ ſcdðo die ſel: reuerli lid 7 phabil ꝙ dñs
ſt ĩ caſtra:ſic fecertſex dieb' docuit ioſue ꝑ ãgeluʒ
ſibi apparẽtẽ:vt dem̃

EE ðdde his q ſeguut. ſ. 5
mõ capiẽdi ciuitatẽ. e¶ Cociſioꝛ.i. iterpolat. f ( Armati
pᷣcedẽtes.dicũt hebꝛei ꝙ hoc itelligit᷑ ð filijs rubẽ ⁊ gad ⁊ di

miccia tribu manaſſe:q armati debebãt pᷣcedẽ alios ad bel/

lũ vt ocm fuit ca.pmo.⁊ Nũi.xxxij. g ¶ Cũq; ioſue. Hic
ↄñt põit᷑ pᷣcepti executio: et pꝰ qtũ ad deſtructoeʒ ciuitatij:
ſcòo q;tũ ab raab metricis ſaluatõeʒ:ibi Duob at viris.3
ſ̈tũ ad ioſue impᷣcationẽ:ibi In tꝑe illo. Pꝛia ꝑs pʒ paucij

exceptis:qꝛ põit᷑ executio captõis hiericho:ſic fuerat dicta
a dñno ⁊ ꝑ ioſue denũciata pplo. h

c eliquũ uulgus arcã
fequebat᷑.ñ ẽ itelligẽdũ ꝙ muliẽs ⁊ ꝑuuli iepti ad pᷣliũ cirꝰ
cuirẽt ciuitatẽ:qꝛ i pncipio h capli dẽ: Circuite urbeʒ cũcti
bellatoꝛes.⁊ iõ per reliquũ vulgus hᷣ itelligunt᷑ viri bellato
res tłꝰ dã:cũ alijs duab thub ſibi adiũctis:qꝛ erãt vltimi
in motione caſtroꝛum: ⁊ faciebant vltimam cuſtodiaʒ: vt

habetur Numeri decimo capitulo.vnde vbi tranſlatio no
ſtra habet: Reliquum vulgus.in hebꝛeo habetur Aggrege

tio.ſic enim vocabatur acies illa:eo ꝙ illi qui de precedenti

bus aciebus ꝓpter laſſitudinẽ i glin can fmanebat poſt

alios vltime aciei aggregabãt. i ¶ Igit᷑ ioſue ð nocte cõſur

gente. in hebꝛeo habetur: De mãae. Surrexit eni in auroꝛa
que ẽ cõfiniũ diei ⁊ noctis:⁊ io ab vtroq; põt denoiari: qᷣa

¶Miber

rũ qñ moyſes miſit eũ cum alijs de cades barne ad ex

mediũ ſapit nãm vtriuſ. q; extremi. a Die at ſeptio c.

dicũt hebꝛei ꝙ erat ſabbatũ: rõnabilr:qꝛ vocat dies vij.
tñ nõ peccauerũt iuadẽdo ⁊ deſtruẽdo ciuitatẽ: qꝛ fecerut
hoc de mãdato dei:vt pʒ in l̃a q eſt dominus ſabbati:im

mo bene fecerũt ei obediendo.

b ¶ Dixit ioſue ad omnem

ploꝛadã terrã ꝓmiſſiõis:vt hẽ ifra.xiiij. ca.Ab illo vo
tpe uſqʒ ad traſitũ ioꝛdanis fluxerũt ani trigitanouem
qꝛ miſſio illa fcã fuit ãno ſcðo egreſſiõis de egypto.Ab
egreſſu vo illo vſq; ad igreſſũ ire ꝓmiſſiõis fluxerunt

iſraelẽ vociferamini. ãni. lx. ⁊ ſic pʒ ꝙ
Nõ ẽ viſile ꝙ tantus . ,,0 ĩ captõe hiericho
exercir poſiet voteem Diẽ ãt ſeptio diluculo con aſinos ĩ oꝛe gladij percuſſe halẽ habebat
é au ate — ſurgẽtes:circuierũt urbẽ: ſi rũt.Dũuũobus at viris q ex Pnzennos
er ideo vtö LEut diſpoſituz erat ſepties. ploꝛatoꝛes miſſi fuerant: di H viri v mnuenes:
tur ꝙ dicẽ hic acci Cuq; ſeptio circuitu clgãe xit ioſue: Ingredimini do ut pʒĩ textu: viri
W dengriste ali rẽt buccinis ſacerdotes: di mũ mulieris meretricis et ne ere 7 en
q ibili ſig: utpote —„ 7 — i .7 . , . —„— S7II6 e:. e ve
ſe re xit ioſue ad oẽm iſrl: Noci ꝓducite eã: ⁊ oĩa que liul roe apgleua,
levkalig hyri: qo pote ſerami. Tradidit.n. vobis ſũt:ſicut illi iurameto ſirma nis ⁊ audacie ad
rat uidela to o pplo dñs ciuitatẽ. Sitq; ciuitàs ſt. Ingreſſiq; iuuenes edu gradiẽdũ ad bel-
¶ E Sitq; ciuitas hec hec anathẽa:⁊ oĩa q i ea ſt xerut raab ⁊ parẽtes eius: lũ.vñ de chaleb
anathẽa. in hebꝛo pño. Sola raab meretrix fſres qͥq; et cunctaʒ ſupelle o iſa riiij c. O.
hẽ herem: qð habet . ;] Is conationé ilt: & cũ eẽt.lxxxxv.ãno
baplicẽ ſiqn ficatiöe, Viuat cũ vniuerſis q cũ ea i ctilẽ ac cognatione illů: et ainaß
plicẽ ſignificatiõeʒ „ . . . noꝝ erat ita foꝛij
qꝛ ſignificat deſtructi domo ſũt. Abſcõdit.n.nũ extra caſtra iſrt manẽ ſece.¶zpotẽs ad gradi migend
onẽ ⁊ conſecrationeʒ cios qͥs direxim. Nos ãt rũt. Arbẽ aũt ⁊ oĩa qͥ inue endũ 2 belladum ipenn ote
an olffeſus icturfu, cauete ne de his q̃ pcepta ta ſunti ea:ſuccẽderũt:abſ ncg ue . ſobilig ni
q iñ igniſtratio on ſut ꝗppiã cõtingatis: x ſitiiſ q; auro ⁊ argento æ uaſis epracaſtra iſael gont
currit i boc facto: da Puãaicatõiſ rei: èt oĩa caſtra eneis ac ferro:que in erari manere fecerunt. irttcizn
ciuitas fuit c hitaro iſrl ſub pctõ ſint atq; turbẽę um dñi cõſecrarũt. Raab ꝛ no erat adhut ii Ci
ribus deſtructa: auz tur. Quicqꝗd ãt auri aut ar vero meretricẽ ⁊ domũ pa c'd NR ill unrtttif
rro:gge fueia ſireft genti fuerit ⁊ uaſoꝝ eneogꝝ tris eius ⁊ oia que hẽbat: e ſe v linit nnuſ⸗
ibi: fuerũt releruara ac ferri:dño ↄſecret repoſi fecit ioſue uiuere:et habita uere. I z enim pce Parbgant
dño conſecrata ita tũ in theſauris eiuſ. Igitur uerũt in medio iſrael vſqʒ prũ fuiſſet Nũi. alin
Päni vlih⸗. poht oi pplo vociferãte ⁊ cläge ĩpñtem diem: eo ꝙ abſcõ i Aele. aucto
puanis rib ayp us tibus tubis poſtq;ᷓ ĩ aures erit nuncioſ quos miſẽat eiſnercleotuſ itiftin
illa qᷓ erãt neceſſaria Multitudis vox ſonituſq; ĩ vt exploꝛarẽt hiericho. In t cũ raab ⁊ ſibi niem
ad cltũ dei.hiericho crepuit:muri ilico coꝛueft lmpoꝛe illo imprecatuſ ẽ coniüctis fuit diſ Nunihi,
enĩ fuit aa uuas ⁊ aſcẽdit vnuſqſq; ꝑ locuʒ ioſue dicẽs: Maledici vir Ha ſeruun iytum Rinauti
capta a fili iſrl: ſſe q cõtra ſe erat. Ceperũtq; coꝛã dno:qui ſuſcitauerit ? ᷣ vitam coha öänyſelnen
ciali miraculo:iõ io) ea Ar⸗ britationẽ: ppter. A
ſue conenieter eã po Ciuuitatẽ: ⁊ interfecerunt oia ediſicauerit ciuitatem hieri ſpale ſem ſue fidi ſobipz.
ue coueniẽter eã po rumme , = keii 1 pale fem ſue fidi nan
ſuit ſub anathemate q̃ erãt in ea a viro vſq; ad cho. In pᷣmogenito ſuo füů 2 virtutis: ab fu ſenntoo⸗
deſtruẽdo clo in mulierẽ:ab infante uſq; ad dameta illiꝰ iaciat: in no reg r. Nigt reun
ignu duuine iuſticie: n6 riſſſa li 5 „ eptis at de M oe ru.
Niijd poterze veni ſenẽ. Boues qͥq; ⁊ oues ⁊ uiſſio liboꝝ põat põtas e·¶ alogi ſüt dedi ipſinii l in
re ĩ pꝛeda bellatiũ do —“ gamiie luris nãli llni elia
mino ↄſecrãdo tanꝙᷓ; pmitias pᷣdax:ſiẽ ⁊ ð fructib'anima noõ cadit talis diſpẽſatio. Suerbe medt iſrk hewaſceinbeh
liũ ⁊ fre dabãtur pᷣmitie:ſic ãt nõ ſuit de pda hap ⁊ alia conuerſi ad iudaiſmum. k ¶ In tempoꝛe illo. Pic de/ ußntoſcio⸗
rũ ciuitatũ: vt dẽ infra.Cauete ne de his q pcepta ſunt vo ſcribitur ioſue imprecatio:ciuitas enim hiericho mira floglitge pan
bis quippiã contingatis. per auariciã accipiẽdo alidd de il culoſe fuerit euerſa: vt dictum eſt:ideo ad buius facti fnärnmmnesn
lis que debebãt deſtrui ⁊ cõburi:vel de his que debebant memoꝛiam: 1 dei gloꝛiam optabat ioſue ꝙ non reedifi SS
dño cõſecrari. ¶ Et oĩa caſtra iſrł ſub peccato ſint.i.pia caretur: ideo ioſue impꝛecatus maunpene eiani Orgeſäfannin
peccati.qꝛ pro peccato aliqͥꝝ vel etiã vnius qui eſt ꝑs alitu reedificaret eam in poſterum dicens: I ¶ In pmogeni fllifuitcogt di
ius cõitatis tota cõitas pũitur aliqñ ⁊ iuſte:⁊ maxie a deo: to ſuo ſundamenta illius iaciat. ideſt pꝛimogenitus e nuboeſencte
cui oẽs ſũt debitoꝛes moꝛtis:⁊ hec mã diffuſius fuit ꝑtra moꝛiatur quando ponet fundamenta. m (¶ Et in no- ohataiin
* tracta Deu. xxiiij. ſup illud verbũ: Ilõ occidẽt patres ꝓ fi uiſſimo liberoꝝ ponat poꝛtas eius.i. vltimus liberoꝛũ igrſiii ge
lijs ⁊c.ſicut accidit p pctõ achoꝛ: ut hẽ.cſeqnti.ceta patent ſuoꝝ moꝛiat i poſitõe paataꝑꝝ:a ſic accidit Ahiel ꝗᷓ eaʒ Nſecluttuibzn
ilr̃a. e¶ Duob ãt viris. hit ↄñter agitur de raab ſaluati reediſicauit:ut hẽ.ijj.reg.xvj.i fine.qm bꝛeuis ẽ ſnia h nſtirpoigi,
one quã ipoſuit duob'exploꝛatoꝛib':qꝛ eãẽ ⁊ domũ eiuj me ca. põt bꝛeuis h moꝛlalitas põi. Hiericho ſignificat ciui iſbeiniat
lius cognoſcebãt: per iuramẽtũ aſtricti erãt: vt tatẽ diaboli quã fac amõ ſui uſqʒ ad ↄtẽptũ ði. hec ciui ngcſeagsi
dcm fuit. S. ij.ca. f¶ Ingreſſiq; iuuenes ⁊c. Querit h̊ qno taj tplici muro dlaudit.ſ.muro carnal 2cupiſcẽtie:tꝑal thlaiarobe
iſti duo exploꝛatoꝛes vocãt iuuenes:tũ qꝛ ad exploꝛanduʒ afluẽtie:mũdial excellẽtie:q tpli murſbuertit: ſonitu i chpelanig,
ſolẽt mitti viri pꝛudẽtes ⁊ aſtuti:ñ at iuuenes iepti ⁊ iexpti: ſce pdicatõis:clamoꝛe deuote oꝛonis:circuitu ꝓpe diſ / dsſen
tũ qꝛ. S. dem ẽ c.ij. ꝙ chaleb fuit vn de illij duob:vt dicũt cuſſiõis:q circuit dʒ fiẽi. vij.vicibusi.pfce: qꝛ pfectio genniaſtic
hebꝛei:qͥ tñ iã fere erat octogenari:qꝛ q̃dragita erat anno nũo ſeptenario ðſignat᷑:quin. conuertitur de culpa ad W
4 dibe wun
guebi

Lbmneil
Enitnnonen
N
füginmn

vruiſol
wͤu gui
Müthalicden

ſn an.
mr g(S
mdnitted

mumſru.
gnötün

n
it b u
1.ſfeüia
rliani
pti fulſa ſi
nnij gieh⸗
rolperderiun
mici ub ꝛbi
Cnücisftit di
un imn
–
dantioni h
hütſcnſif
znnmtg
inſi in⸗
uprucr

Amſedd
mturonil ſ

rminrld
nbiericho nna
A buns ſa

ſuegnonn

ir

¶ Joſue

gram: dʒ diligeni ⁊ pfecte diſcutere cõſciẽtiã:qcdd autẽ
in hac ciuitate repit ſaluti ↄriũ dʒ iterimi.Qð at iueni
tur ibi:auri phice ſapiẽtie:argẽti:eloq̃ntie:vaſoꝝ eneo/

rũ.i.nãlis ĩduſtrie:q̃ ualet ad multa:ſic ut vaſa ferri.i.

coꝛpoꝛalis ⁊ tꝑalis potẽtie:dʒ dño ↄſecrari.i.decetero
bonis actibus ap .
plicari. Raab cũ
Fuit ergo dñis cũ ioſue:et

ſuis ꝓpt᷑ opꝰ pie
i auanuig⸗ nomẽ eiuſ uulgatum eſt in
ati miſericoꝛdes: lij autẽ iſr! pᷣuaricati
qm̃ ip̃ᷣi miſericoꝰ ꝓNſũt mãdatũ:èt uſurpa/
dis 2ſeqntur c. Ouerũt ð anathemate. Naʒ

Maolm lI· achan fſili charmi filij gab

di filij care ð tribu iuda tu/

rael. Hic

Poucß⸗ iacalli altguid de anacheeinole.
ponit fem achoꝛ. ratuſq; ẽ dñs ſfilios iſra
duteiree el. Cünqz mittét ioſue de
tur pcci ꝑpetrat? hiericho viros hay: que
2 ppetrati cogni· ẽ iuxta bethauẽ ad oꝛienta
tio: ibi cũq; mit lẽ plagã oppidi bethel:ldi
tis ibi Miltr à kit eie: Aſcẽdite exploꝛa
ioſue. Circa pymũ te terrã. Qui pᷣcepta cõplẽ
dẽ: a Filj autẽ tes exploꝛauerũt hay. Et
iſtl puaricati ſi. reuerſi dixerũt ei:Nõ aſcẽ/
arennnnen deatois pploſs duo ul tria
tñ generaliter oꝛ: Milia viroꝝ pergãt:⁊ dele
Filij ãt iſrl preus &t ciuitatẽ.Quare olſ ppls
ricati ſũt. eo mo
loq̃ndi qͥ fem̃ vni

us de coitate maxie i malis toti cõitati attribuit᷑: ſicut
vno fre mioꝛe peccãte:publice dẽ fres mioꝛes fecerũt hꝰ
⁊ ꝑ talẽ modũ loq̃ndi dẽ Matth.xxvj.de vnguẽto ef⸗
fuſo ſuꝑ caput ieſu: Uidẽtes ãt diſcipuli idignati ſt c᷑.
cũ tñ vn ſolus idigne tulerit.ſ.iudas ſcarioth:vt habe
tur. Johã. xij = de anathẽate.i. de
cõſecratis dno.ſ.auꝝ ⁊ argẽtũ:vt patebit ifra eodẽ ca.
q̃ tñ erãt oſecrata dno:vt dcm̃ ẽ.vj.c.Et dĩ anathema
ab ana qð ẽ ſurſũ:⁊ theſis qð ẽ poſitio:qꝛ ↄſecrata do
mino ſurſũ vel ſeoꝛſũ ponebãt᷑::ne humanis uſib ap/
plicarẽt. c ¶ Nã achã fil charmi.ſic dʒ nomiari ſcðʒ
Piero.⁊ ſic ẽ in hebꝛeo: nec alicubi noĩat᷑ achoꝛ in he/
bꝛeo:ſʒ vitio ſcriptoꝝ noiat h achoꝛ. d ¶ Irat ẽ dñs
5 filios iſrl.qꝛ ꝓ pctõ vnp de cõitate:alij de illa cõitate
uniüut:vt dem ẽ.S.vj.c. e uq; mit. Pic oñt deſcri
it peccati ꝑpetrati cognitio: et pᷣ i genãli:ꝛ i ſpali:ibi
Surge ſcifica ppłm.Circa pᷣ ſciedũ ꝙ gen pcc̃i ĩ gene
rali fuit cognitũ ꝑ diuinã reuelatõeʒ ad pᷣces ioſue:⁊ iõ
circa hoc ſic pcedit᷑:qꝛ pꝰ põit᷑ depᷣcatonis occaſio:ſcõo
ipſa depcatio:ibi Joſue vo.itio dñi rñſio:ibi Dixit dñ)
LCirca pſciẽò ꝙ occaſio ðpᷣcatõis fuit:eo ꝙ filij miſſi a
ioſue ciuitatẽ hay fuerũt debellati:⁊ reliq ĩ pplo ĩ cio/
re poſiti:⁊ ꝑ ↄñs ĩ kteKakian pʒ ĩ lr̃a:pᷣmittitur

tñ ſit ciuitat᷑ cũ dẽ: ¶ Queẽ iuxca bethauẽ ⁊c.Di

cũt aliq ꝙ eadẽ ẽ ciuitas bethel ⁊ bethauẽ:ſed vocata ẽ
bethel a iacob eo ꝙ vidit ibi ſcalã:vt hẽ geñ.xxviij.vbi
dẽ: Appellauitq; nomẽ vrbis bethel.qð iĩterpᷣtatur do/
mdei.ſʒ poſtea vocata ẽ bethauẽ.i.domus idoli:eo ꝙ
hieroboa poſuit ibi vitulũ aureũ a pplo adoꝛandũ:vt
hꝛ. iij. reg.xij.c. Primũ ãt qꝗð h dꝛ.ſ.ꝙ ſit eadẽ ciuitas
bethel ⁊ bethauẽ:bñ ẽ viſile:tũ qꝛ i textu idẽ ſit᷑ deimi/

nat vtriuſq;:tũ qꝛ hoc diẽ Ra.ſa.ſup oſee.rx.c.ſuꝑ illò ver
bũ: Uacca) bethauẽ coluer̃t.ſʒ ſcʒ ñ vẽ veꝝ.ſ.ꝙ noĩata ſit
bethel a iacob:qꝛ illa ciuitas quã ſic noiauit iacob ẽ eadẽ ci
uita cũ hierlm:ſcõʒ ꝙ dicũt coii doctoꝛes: ꝓut diffuſi fuit
declãtuʒ geñ. xxviij. illa ãt bethel de q h fit metio ẽ longe ſi

ta a hierlʒ: vt pʒ ꝑ de
. ſcriptionẽ ire ſce:⁊ ſic
fruſtra uexabitur ̊ hoſtes ñ ẽ eadẽ. Itẽ qꝛ ut hẽ.
pauciſſimos: Aſcẽderunt iij reg xij ad poc bo
Fon la milia pugnatoꝛũ aureũ ĩ iſta bethel:ne
Qui ſtatĩ iga vᷣetes pcuſſi ppls iſtl iret ĩ hierim
ſũt a uiris urbis hay:⁊ coꝛ ad adoꝛãdũ oñʒ:⁊ ſic
ruerunt ex eis trigita ⁊ ſex g proſuß. Sar 5
E dẽ ꝙ noĩata ẽ 4
hoĩes. Perſecutiq; ſũt eoſ uz o hierobo po

aduſarij d poꝛta vſq; ad
ſabarim:&᷑t ceciderũt ꝑ pꝛo
na ſugiẽtes. Periimuitq;

ſuit ibi idolũ:vẽ aliq
lit extraneũ: qꝛ ioſue
ſcripſit iſtũ libꝛ:a tẽ

z lig; boꝛe vo ioſue vſq; ad
coꝛ ph 8 7 ad inſtar 99 liq/ tpᷣs hieroboã fluxer̃t
factũ ẽ. Jſue bᷣo ſcidit ve· ani qngeti uel circit:
e voOAdie ve. geti uel circit:
ſtimẽta ſua:ct ꝓn cecidit ĩ qꝛ qdrigẽteſimo octo
terrã coꝛã arca dñi ſſq; ad Seſeno noal- egrel⸗
ueſperã:tã ipᷣe qᷓ; oẽs ſenes iu ſiliox iſrl de egyp.
iſrl. Miſerutq; puluerẽ ſu deu ae nele
capita ſua: et dixit ioſue: ſui:vt hẽ ·iij. reg. vj.
eu dñe de. Quͤid volui iple at negnguit qdra
ſti traducẽ pplłx iſtũ i ginta annis:vt hẽ ij.
uce pp tz ſtü ioꝛda reg.xj.c. PHieroboam
nẽ fluuiũ ut tradẽs nos in vo reqnauit p' morẽ
.aa1 . Ar gnauit pꝰ mõtẽ
man amõꝛei ⁊ ꝑdẽſ. Vtinã ſalomois:ut pʒ ibidẽ
xij.c.⁊ tũc feẽ vitulo,⸗

́ððMMUD—d aureos. Ab exitu vo
de egypto uſq; ad deſtructionẽ ciuitatis hay ⁊ bethauẽ per
ioſue fluxerũt tm̃ q̃dragita anni integri:⁊ ideo ſi tũc betha
uen vocabatur a facto hieroboam futuro per quingentos
annos videtur extraneum:niſi dicatur ꝙ ioſue in ſpiritu vi
dit hoc futurum:⁊ ſic eam nominauit in hoc libꝛo per an/
ticipationem: que anticipatio eſt multum magna: et ideo
aliter poteſt dici:ꝙ vocata eſt bethel:ideſt domus dei:eo
ꝓꝙ abꝛaam edificauit altare domino inter bethel et hay:
habens bethel ab occidente: ut habetur Geneſis.xij. Et
quia hebꝛei adoꝛant ad occidentem: ideo abꝛaam ibi ado
rans hẽbat faciem uerſam ad bethel:que erat prope:et in
de ſic vocata eſt. Dicta eſt autem bethauen: ideſt domus
idoli:eo ꝙ chananei ibi habitantes colebant idola.Cetera
patent uſq; ibi: g ¶ De poꝛta uſq; ad ſabarim.Dicunt ex
poſitoꝛes noſtri ꝙ ſabarim eſt propꝛium nomen loci: Pe/
bꝛei vero dicunt:ꝙ eſt nomen commune:⁊ ſignificat con/
fractionem:ut ſit ſenſus:ꝙ illi de hay perſecuti ſunt filioj iſ
rael vſq;quo ſentirent in ſe laſſitudinem in perſequendo:
vel ꝙ confractio referatur ad filios iſrael:vnde ſubditur:
h Sefecgifnun per prona fugiẽtes.tãq; confracti ab ad
uerſarijs. i ¶ Joſue uero. Hic conſequenter ponitur ioſue
deprecatio occaſione caſus predicti. Srveninan
ta ſua.in ſignum doloꝛis ſcõᷣm conſuetudinem iudeoum:
ut pʒ ĩ plłib locis veteris ac noui teſtamẽti. l ¶ Et pꝛonuj/
cecidit ĩ terrã.qꝛ oo dʒ eẽ hũilis: m ( Uſq; ad ueſperaʒ.
ieiunus oꝛãs. n ſerutaz puluerẽ ſuꝑ capita ſua.iĩ ſi
gnũ hũiliatõis. o ¶ Quid voluiſti traducere ⁊c̃.vt trade
res nos in manR ãmoꝛꝛei. li vt non tenet᷑ hic caſi aii

ↄſecutiue.q.d.hoc ſeq̃t ad illud:niſi tu ꝓtegas noj. ti
nã vt cepi.man.trãs ioꝛdanẽ.i.i regnis ſeõ ⁊ og:q acqſierãt
filij irł trans ioꝛdanẽ. hoc dixit ioſue ex paſſioe doloꝛis:lʒ

Liber

male:nec dixiſſet extra paſſionẽ poſit᷑ ꝑꝑ qð idulſit ei wmqᷣↄẽ pta noia tbuũ.xij.⁊ dixit ei dñs: oꝛ ülius ib? Keodlcn
b ¶ Audliet a el Pallioo iſt Roaiot a paucis aduerx Peecanarat ubemerarenn ſic dep eecho uneret. utumn
ſarijs. c parit ↄglo.circũ.nos.h facto aiati. de¶Et lia detmiata i illa fbu ⁊ dom i fãilia:⁊ vir ĩi domo depᷣ votnoſtin
qd/fa.magno.no.tuo.qſi dicẽt: hjcedẽt ĩi oppꝛobꝛiũ nomis hẽſi ſũt ꝑ miſſio ſoꝛtis:ſʒ p v eẽ ficticiũ:qꝛ eſt õ te uuninatuse
tui: quia dicerent infidelej:ꝙ non poſſej nos vltra iuuare. xtũ:vbi dẽ: mEt quacũq; tribũ ſoꝛs iuenernit ⁊c.ex qͥ wtnolli
e¶ Dixitq; dñs. Hic S pʒ ꝙ tbus ſuit de Gog wle
ↄnt poit dñi rñſio pheſa ꝑ ſoꝛtex:ſi- cboꝛiturde
quã fuelat petm ige ut cepimus manſiſſemus ioſue mane:applicuit iſrł! p cut ⁊c̃. (ece . iſiedenoin
neralic oꝛ: f(tu trans ioꝛdanem. Mi do“ mibus ſuas: T iuenta eſt irri derꝑ cognatbes, ſo nin
lerutq; d anatheate. —1 h iien ucinee i. p failias: idẽ. n. ſitntt
ge ecz lacrilegh. mine deus qd dicã videnſ bus iuda. Que cu iuxta ſa ſignificat bic c llſcei⸗
3lAne mẽ. ſůt. qe p iſraele hoſtibſuis iga vte/⸗ milias ſuas eẽt oblata: iuẽ gnatio ⁊ familia. eſs ſia
miſera deo obecre, tẽ. Aůdieèt chananei et oes ta eſt familia care. Illã qq ¶Scied at e ioſue oe Wimni
uerepn ild Ser⸗ hitatoꝛeſterre:è᷑t ꝑiter ↄglo per domos offerẽs reperit ñ peccauit h vtes ſ onenn
endũ tñ ꝙ ſcriptura bati circũdabũt nos: aliqʒ cabdi:cui domũ in ſingu/ ſaereti ge gie unhe
H loqt ĩ plurali: licrr delebut nome noſtrum de los diuides viros:iuenit a/ pʒitextu. vñ diſ t
vn tm peccauerit re terra. Et quᷣid facies ma chan filiuʒ charmi fulij gaab vbi. xvj. Soꝛtes rlg
Pdes ipn h' capii. gno nomini tuo: Dixitqʒ di fiiij gare ð mmbu iuda. Et miitut i tinuͦ ga ſinmni i
h ¶ Surge. Dic ↄñt am EC „ n. Lili mi. dño tepant, tü qꝛ
pott cognitio pperra dominus 39 ioſue:Surge ait ioſue ad achan: Fili mi: hſeẽ bla ſe id
tu dpion peccatcẽ uit iſrl a puaricat ẽ pactuʒ tere: atq; indica mihi ꝗd ſe one ppli pmiſſa. tri,
tu a culpa dre, meü:tuͤlerütq; de anatbéa ceris:ne abſcdas. Bcpo nndus r auali iirlat
nian i te 2 furati ſut tq; mẽtiti: et ditq; achan ioſue: æ dixit ſaſtuns n auett, ſileibtr
Seitan ppg.i.ciia abſcõderũt inter uaſa ſua. ei: Aere ego peccaui dño tibus⸗r in quid⸗ –
ez eb⸗ e ge ma Nec poterii iſri ſtare ante deo iſrl: ⁊ ſic ⁊ ſic feci: Nidi non:dictum ſuit i
edt kala ſne boſtes ſuos: eoſq; fugiet: . n. intèr ſpolia palliũ cocci diffuſius Nume. ſtiiuſuiß
mi gr aſtind .ehe g: pollutus e anatbemate. neũ valde bonũ æ ducetoſ gensl Sur⸗ ufnteil
nf̃os h accipit ſcficas HM ero ultra vobiſcũ: do ſicloſ argẽti:regulãq; aure genneen Lrequs⸗ nitintit
„ Fnors⸗ ppli ꝓ nec cõteratis eũ ꝗ bur ſce am an uaginta ſicloꝛuʒ:⁊ dum dilig ni dei –
n, leris roẽ. Surge ſanctiſica cõcupilcẽs abſtuli:⁊ abſcõ andanmm e. –
bꝛaica p poſita equo pplin: ⁊ dic eis: Danciiſfica di ĩ terra ↄ mediũ taberna erierera. mnifircdun
aaa alatoez ppa⸗ mini i craſtin. Hec. n. die culi mei: argetũq foſſa bu ueuer voifur ki
toez a ſcificatoez. Do dñs deus iſrl: Anathema i mo operui. Milit ergo io cognitio peccati: ide
enitroneit medio tuiẽ iirl. Hõ poter ſue miniſtros: qui currẽétes ïtum ad culpaʒ untatome
vb ſuſcipiedis dtuino ſtare coꝛã hoſtibuſ tuiſ.do ad tabernaculu illius rep determinatam b. uret. Selſotd
oꝛaclo:fiebat pᷣpara- nec deleat ex te ꝗ hoc cõta per erũt cũcta abſcõdita in wine mren deſe⸗ tban addanlen
tio ppli puotoè: à minar é ſcelẽ. Accèdetiſqʒ; codẽ loco ? argentũ ſimul qFili mi da gli unlin urn
aar al lieda mane ſinguli p trib' vr̃as. Aufereteſq; de teẽtoꝛio tule aʒ domino. ut.ſ. —
drhi Exo xviilegil⸗ quãcũ tribũ ſoꝛs inue runt ea ad ioſue ⁊ ad omẽſ Pcofeſſionẽ n Uagghen
adetaligd posone: NRierit: accedet per cognatõ ſilios iſtl: piecerũtq; ante Eh es die, tilületii en
vt hĩ act.p mathie nes ſuas: ⁊ cognatio p do dñm. Toͤllẽs itaq; ioſue a matis: ⁊ per ↄñs niper huntic
