q; iqſien diligẽter. qꝛ
n ẽ pcedẽdũ ad ſniaʒ
ſine diligẽti examiĩiati
one pᷣuia:ſeu etiaʒ ad
ifamia dnunciatoz.
Educes virũ ac
mũulierẽ ⁊c̃. vt i loco
iudicij detur eis audi
entia anteq iᷣ 3
eos ſnia. e ¶ Et la-

pidibus obꝛuẽt᷑. poſt

ſniaʒ dataʒ. F¶ In
oꝛe aut triu te

ſtiũ. Iſtud dʒ pᷣcedere ꝓlationẽ ſnie. g¶ Si difficile. Pic
agit᷑ de ſupioꝛib iudicibad qs dʒ eſſe recurſus in dubijs ?
difficilibꝰ:⁊ ponũt aliq ꝓ exẽplo cũ dꝛ: h¶ Int ſaguinem
⁊ ſanguinẽ.hoc ẽ qñ vna ꝑs iudicũ dicit:ꝙ effuſio ſanguis
alicuõ hois ẽ moꝛte plectẽda:qꝛ reducit᷑ ad homicidiũ vo
lũtariũ. Alia ꝑs dicit nõ:qm reducẽda ẽ ad homicidiũ cãu

ale. i (¶ Cam ⁊ nõ cãm.ſ.qñ vnaꝑ

ris eẽ iuſtã:alia ãt cãm rei. k

8 iudicũ dicit cãm acto

uſtã: alia ãt cam rei. k ¶epꝛa ⁊? no lepꝛã.ſ.qñ vna
pꝑs dicit ifirmitatẽ alicui eẽ lepꝛam:alia nõ. ¶ ¶ Surge
aſcẽde ⁊c.i.in his caſibus ⁊ cõſilibꝰ recurrẽdũ ẽ ad ſuꝑpides

iudices.ſ.ad ſũmũ ſacerdotem ⁊ iudicem populi iſrael. Et
aliqñ contingebat ꝙ vtrunq; officiũ in vnam concurrebãt
perſonam: ſicut patet de heli qui fuit iudex: ⁊ ſũmus ſacer
dos populi patet.j.reg.iiij.ſed vt cõr erat perſone diſticte:
ſicut ⁊ officia. Poteſt ergo intelligi iſte recurſus ad vtrũq;
coniunctim:⁊ hoc erat in cauſis que non poterant termia
ri ab vno ſine alio:utpote in ediſicatione templi que nõ po
tat fieri ſine poteſtate regia:nec diſpoi abſq; ſacerdotali oꝛ/
dinatione.vel diuiſim:vt in cãis ſpũalibus eẽt recurſus ad
ſũmũ ſacerdotẽ:⁊a in tpalibus ad iudiceʒ:⁊ ex hoc inoleuit
conſuetudo:ꝙ ab inferioꝛibus iudicibus eccleſiaſtid appel-

latur ad ſũmum pontificem: et ab inferioꝛibus pꝛincipiꝰ
⁊ iudicibus ſecularibuj ad regem ſeu iperatoꝛẽ. m. (. Qu

1

iudicabũt tibi iudicij veritate. Oebẽt iñ eẽ magis inſtructi

7

27 longo tpe regnet ipſe et filij e. Sicut p deoa

ul ſcbanti

alijs: ita y poſſint dirigere in dubijs. n ¶ Sequeriſq; ſen oreset
teẽtiam eoꝝ.qꝛ ẽ vltia qtũ ad oẽs. o ¶ Tec declinabis ad uid ꝓpter cuius iuſticiã regnũ fuit ſibi ⁊ filijs er a do/⸗ iunch 1
dexterã vel ſ iniſtrã.i.mot/cõmodo vł dãno tpali. Hic dicit mino confirmatũ:vt hẽ.ij reg.vij.⁊ in pluribus alijs —
gloſa hebꝛaica: ſi dixerit tibi ꝙ dextra ſit ſiniſtra:ul ſiniſtra locis.¶ In caplo. xvij/ubi vẽ in poſtilla: Circa qð ſciẽ uſet Anon
dextra:talis ſnia eſt tenẽda:qdð pʒ manifeſte flm:qꝛ ſnia n!· dũ ꝙ illud qð dꝛ h:Eũ conſtitues.ſ.in regem: nonẽ ⸗* inee
lius hoĩs cuiuſcunq; ceptum nec ſim- ſet⸗
ſit auctoꝛitatis eſt te plex conceſſio. eopte⸗
nageſi ſineot mai cabũt tibi iudicij vᷣitateʒ:et ſbᷣleuaſ:preſertiʒ cũ dñs pᷣ Additio. ncnſ nl
ſ. 1 nare Aare facieſ qðᷣcũq; dixerit ꝗ pꝛe ceperit vobis ut neqq; am Fereptuz . nliti⸗ ſ.
Pmittik itextu: Judi ſũt loco quẽ elegeritdñs æ plius p eandem viã fuerta /¶ I niuroͤne hmltr
cabũt tibi iudicj vᷣi docuerit te iuxta legẽ e ſe mi. Mon hẽbu vxoꝛes plu Aregls nõ ẽ pmiſſi- ſuuun ee,
ders vo ſten d 5ft qriſq; ſniam eoꝝ:nẽc ðᷣclia rimas:q alliciãt animũ e ue intelligendũ p “
Scelus. xrapz vſi bis ad dextrã neqʒ ad ſini nẽq; argẽti ⁊æ auri immẽſa Hotilla:ſeri otögin
cãt fim uel oerlinẽéta ſtrã. Qui t ſuperbierit no pondera. Poſtq autem qi adliibe in ir tu l ueſun⸗
lege dei maifeſte:ꝛnon lẽs obedire ſacerdot impe ſederit in ſolio regni ſui: dẽ tera ſcriptis. Nec D
ſũt audiẽdi.Ceia pa. rio ꝗ eo tpe miniſtrat dño ſcribet ſibi deuteronomiũ ſecqtur ꝙ ſi ſit cõ l haen .
tet vſq; ibi. p ¶uů deo luo:ex decreto iudicis leg hup ĩ volumie accipiẽſceſſio ſimplex: tẽ intwen
ctuſq; pplłs audiẽs ii r eCeOd Dut i volumie accipie Nlro nbie. rultitd cicd
B! . Rid nõ peccaſſet ppłs .
mebit. Pena. n. mo⸗ Moꝛiet hõ ille:⁊ aufereſma exeplar a ſacerdotibus le/ —H ſe(nmz;
tis no ifligit ad coꝛe⸗ lũ ð iſrl:cunctuſq; ppls au uitiice trib ⁊ habebit ſecũ: a perierrnene ſuntocin⸗
tione illy⸗ Ine e: ſᷣ dliẽs timebit vt nullus ðin legetq; illud omnibus die aliter i fuit ſibi ſtutlol⸗
ſus⸗ Hic iiter aglt (eps intũeſcat ſupbia. Cuůz bus uite ſue: ut diſcat timẽ conceſſu. nam er le
regis iſtiutoe. Lirca igreſſus fueris terrãẽ quam dñm deũ ſuũ: ⁊ cuſtodire har itte en ulneeafi
qð ſciẽd ꝙ illd qò dẽ dſs de tu dabit tibi:⁊ poſ pba ⁊ ceremonias eius q̃ ĩ ſeqtur ꝙ non de mmad liſii
hic: r ¶ Eu cõſtitu ſederis eã hitaueriſq; i ila lege pᷣcepta ſũt. Nèc eleuet berret habẽ regez usplidn
ea ſen. ce ehteh ⁊ dixeris conſtituã ſup me coꝛ eius ĩ ſuperbiã ſu p fres ſupꝛa ſe: ꝓut iſta nn wenn
ſio: qꝛ ſic no peccaſſet regẽ ſic hñt oẽs ꝑ circuitũ ſuos neq; declinet ĩ ptẽ de enplius nld⸗ Ln ape
ppis iſtl petedo reg;::· Natões:cuʒ oſtitues: qůem Xerã vel ſiniſtrã: ůt longo tur in additoe ſu lmmin
cuũ zriũ oi pꝛio reg. dſis de tu elegerit ð nuero tpe regnet ipe ⁊ ſilij eius ſu pra pmo reg viij bium /
Babernuſſi dgis fraty tuoꝝ. Mõ poteris al per iſrlt. (L.xvVIII. ca. vbi poſtillatõ nnd
poli eoͤſinebat pus teri gẽtis hoĩeʒ regẽ ſac On habebũt ſacerdo- oun Hoez vrk⸗ aueen
ꝙ ſolde' regnaret ſu q nõ ſit frat tuus. Cũq; fue· Ates leuite ⁊ oẽs ꝗ de velenco ſi rs ſe ſirlinieu
per eũ: eo erat ppts rit cõſtitutuſ:non mltiplica eadẽ tnbu ſũt:ptẽ ⁊ heredi regẽ. (Replica. fürineodii
ſeg digiganeregin bit ſibi equos:nẽc reducet tatẽ cũ fliqͥ iſr qꝛ ſaèriſicdcia Ncaplo. nde
erune Etg Fi 1 *znüũero fii ates ei? cõöede vij. vbi cyentro⸗
hie vellẽt pmittebal ppl ĩ egypiũ egtar nũüero dñi ⁊ oblatões e cõedent IE bpoſtilla⸗ Rbaänuin
eis ſb cõditionib:tñ , ”SDWẽ . toꝛ lr̃am de cõſti ſrürlun
b erat ꝙ eẽt ð filij iſrl að nõt cũ oꝛ: De nũo fratꝝ tuoꝝ. tutione regis dicit nec ſonare preceptũ:nec ſimplicẽ cõ onblaeqbut
2˙ n eet ſiply ad volũtatẽ ppli:ſʒ ꝑ electõeʒ dei:qð nõt᷑ c eceſſionẽ ſed permiſſionẽ: Burgeñ.dicit eẽ pꝛeceptum⁊ Unincoeſignan
di: GOn⸗ dñs deus tuus elegerit. ⁊ ſic fem fuit ð ſau/ ſimplicẽ cõceſſionẽ cũ cõditionibus in lr̃a poſit᷑. Et vę limkoininoer
le pmo rege:⁊ de dauid ſcðo vt hĩ pᷣmo reg.x.⁊.xvj. Cõſe/ ¶ Burgeñ. duplicẽ intrare Zaicntoneich n ſenl eum ſit nllgi ta pper
quẽter deſcribit cõditio regis conſtituti. t 6 multipli conceſſio:no erit pᷣceptũ:ipᷣe tñ dicit eẽ pᷣceptůũ tamẽ lammnonhecu
cabit ſibi equos.i.ad iactãtia:ſed ſolũ ad decentiam ſui ſta nullũ verbũ pꝛeceptoꝛiũ:nec pᷣcepto equipollẽs in litte⸗ Gfunanini
tus ⁊ regni defenſionẽ. v ¶ Tlec reducet pplm in egyptũ. ra ponatur. Et cũ dicit eẽ cõceſſionẽ ſimplicẽ videt cõ/ ins ittalüinen
preſumẽs acquirere terram illam. x(¶¶ Nõ habebit vxõej tradicere ei qð dicit cõceſſionẽ ſbᷣ cõditõib:ↄditionata irſpiäbhehren
plurimas:non inhibetur regi ſimplr pluraritas vxoꝝ:cuʒ enim ↄceſſio ſimplex dici nõ põt.vñ intuẽdo lr̃aʒ ⁊ po unimanin
dauid:qui fuit ſanctus ſex vxoꝛej habuerit:ſed ꝙ n habeat ſtillatoꝛis itẽtionẽ᷑:occurrit ꝙ paſſus iſte de regis cõſti/ meloniwiapn
i numero exceſſiuo:⁊ potiſſime alienigenas:⁊ hoc eſt qued tute ſit pᷣnoſtic:⁊ huic pᷣnoſtico addit pᷣceptũ negati genniihin
notat᷑ cũ d: y ¶ Que alliciat animũ ei.ſ.ad nimiã carna uũ deñ cõſtituẽdo extraneo ⁊ ceie negatiue in lr̃a poſi boeilihiihnn⸗
litatẽ: ⁊ inde ad idolatriã ſaltẽ aliqualiter:ſicut de ſalomo teð ñ multiplicãdo vxoꝛib a eqs ⁊c. Illa.n.ſola ſonãt ſeneihui
ne accidit: eẽt ſapiẽtiſſimus: de quo ſcribit.iij.reg· xj. Cũ Epcepta:ſʒ ñ ad itẽtõeʒ Burgeñ. Et qꝛ Burgeñ.hc mãʒ deemmi tnin
q; iã eẽt erocgegrd coꝛ epᷣ per mulieres:vt ſeqret de rẽittit a pmi reg.viij.uide ibi latũ cõꝛectoꝛiũXVIIi acl Pne
os alienos ⁊c. ʒ ꝗ/¶ Neq; argẽti ⁊ auri imẽſa põdera.i.ad On habebũt ſacerdotes. Hic ↄñter agitur de iſſtn
ſupꝑfluitatẽ:ſed ſolum ad neceſſitatem ſui ſtatus regni de/ ſacerdotũ ⁊ leuitaꝝ ſuſtẽtatioe.Et pᷣmo in ge rdeſſti ii⸗
fenſionem. a ¶ Deſcrihet ſibi deuteronomiũ legis huius. nerali: ĩ ſpali:ibi Si exierit leuites.ſcoõm ꝙ hiern H
i.faciet deſcribi. b ¶ Et habebit ſecũ.dicũt hebꝛei ꝙ öbe dcm̃ fſuit Nũeri.xviij.trib leui nõ habuit ꝑtem i ter/ bielnut 4 ed
bat habere volumẽ duplicatũ.vnũ ad poꝛtandũ ſecum:vt ra:ſiẽ alie tribus:niſi ſolũ vrbes ⁊ ſburbana ad hitan/ percbin uh
poſſet ibi frequenter legere aliud ad reſeruanduʒ in domo dũ:⁊æ io pebebãt de bonis alioꝝ ſuſtẽtari:⁊ hoc eſt qðᷣ rufnp, rblid
theſauri ſui taq quid precioſiſſimũ. c ¶ Nec eleuetur coꝛ di: a ¶Ilõ hẽbũt ſacerdotes ⁊ leuite c. ⁊ ſpdit: mo rten h
eius in ſuperbia. ſicut accidit de ſaule: ꝓpter qð fuit a doño dus ſuſtẽtadi eos cũ dĩ: b GSacriſicia oni voblatio⸗ wwaldiuc
reprobatus:⁊ regnũ ablatum a filijs eius.pmo reg.xij. nes comedẽt. Si accipiãt ſtricte ſacrificia ad oblatioes altie id

Kmehniſ
mipoſtlric
ſngn ⸗
i Mnin
wſchuſt
Grgſiſti
nlnunt
eruſypl
Urrinti
l i ſbi
ucſi uner
horaplepp⸗
au olir d
ſajurgnmn de
benbabi g
ſipuſe uuſt
moluusidn
ir nantun
nalihl
nonm rij
bi poſtllas
hoe vte
penuuert
lupra ſ

a.
N
nh
Nlin dit⸗
ntinglii⸗
timmmnum

iupſt Atti

anan it
Nuanli⸗
oieundnei
nniclitn⸗
Eenndl
löenti un
anuenfife
ſuncti⸗
Bungei in
mi l
cinzi,
ibini
unfi,

os armi de ſacri-
ficijs ſuis reſerua

tionẽ exercebant.
f¶ Ac ventrita-⸗½· .—
lũ. Dicũt aliqui ꝙ hic accipitur vẽtriculu p pectuſclo:

¶Heutero.

que fiebant in templo ex illis ſuſtentabantur tantum
ſacerdotes et leuite qui miniſtrabant in templo in hie
ruſalem. Si autem accipiantur large oblationes:pꝛo
ut ſe extendunt ad decimas: ſic ex eis ſuſtentabantur

leuite qᷓ moꝛabãt᷑ ĩ alijs vrbib' ⁊ oppidis. omi⸗

MW. n. ipᷣe ẽ heredi
tas eoꝝ.hoc dici
tur qꝛ de oblatis
dño mõ predco
ſuſtẽtabãt: ſicẽ de

⁊ nihil aliud accipiẽt ð poſ
ſeſſione fratꝝ ſuoꝝ. Domi
nuſ.n.ipᷣe ẽ hẽditaſ eoꝝ: ſic

Heae l locut il Hoc eꝛit iudiciũ
Nuũeri.xviij. Cõ ſacerdotũ a pplo ⁊ ab his
Eaufter deſeru, q offert victiaſ ſiue bouẽ ſi
bat ad is ſacer⸗ Ue ouẽ ĩmolauerit:dabunt

ſacerdoti àrmũ ac ventricu
lũ:pᷣmitiàs frumenti vini ⁊
olei ⁊ lanaꝝ ptẽ ex ouiuũ tõ

dotũ cum dicit:
d ¶ Hoc erit iu⸗
diciũ.hoc ẽ iuſte

ſe ü e egeef. ſione. Ipſum. n. elegit dñs
ſ dextꝝ. hoc au deus tuuſ ð cũctis tribub
teʒ fiebat ad deſi tuis vt ſtet ⁊ miſtret nomi
gnächum g ſacer⸗ dñi ipſe ⁊ filij eius ĩ ſẽpiter
am ad ſuſtẽtãdũ vrbiũ tuaꝝ ex oĩ iſrli q̃ ha
onus ppli qð per bitat ⁊ voluerit venire ðſi/
armũ dextꝝ deſi derãſlocũ quẽ elegerit dñſ
gnat vbi eſt foꝛti. miſtrabit ĩ noie dñi dei ſui
tudo coꝛpis. Jte , 2
ad remouèdũ n lſic oẽs freſ e leuite ꝗ ſtabũt
dã idolatrie ſp eo tꝑe coꝛã dño. Partẽ ci
q̃ ſpatulomancia boꝝ eandẽ accipiet quã et
dẽ.idolatre enim

ceti:xcepto eo qð in vrbe
ſua ex paina ei ſucceſſione
debet. Quãdo igreſſuſ fu

bãt:⁊ in eo diuia

qð de iure ſ⸗ acerdotis determiat᷑: Exo.xxix.⁊ hoc eiſ. dẽ
rationibus:qbus ⁊ de armo dextro dem̃ eſt:qꝛ per ipᷣʒ
foꝛtitudo deſignatur:a qꝛ in oſſe pectoꝛis reſeruato ab

idolatr diuiatio exercebat᷑: ĩ hebreo hẽ Armũ ⁊ genas

⁊ muletã.ita ᷣ per ouo vltima itelligũt quedã ſuꝑad⸗
dita armo ⁊ pectuſculo dada ſacerdoti. g¶ Pꝛimiti⸗
as frumẽti vini ⁊c̃.iſta ſilr pertinebãt ad ſacerdotes:q̃n
titas ãt taliũ nõ detmiat᷑ per ſcripturã:ſed detmiata fu
it per ſapiẽtes hebꝛeoꝝ:videlicet ꝙ p pᷣmitijs daret᷑ ꝑs
ſexageſima ad minus:q̃drageſima ad plus:qnq̃geſima

mecdiocriter:ita ꝙ minus deuoti dabãt ſexageſimã:ma
gis deuoti qdrageſimã:intermedij q; dnquageſimam:⁊

hoc idẽ hĩ ĩ libꝛo de collatõibus patꝝ collatoe pꝛima
theone abbatis:⁊ ſic quãtitas iſta qtũ ad aliquid erat

„

daer niar ⁊ q'tum ad aliquid deuotõi dãtiũ dereli

cta. h( Ipſũ. n. elegit dñs ⁊c iuſtũ ẽ ãt ꝙ illi qui ſer
uiũt deo ſuſtentẽt a pplo. i Si exierit leuites. Hic agi
tur de ſuſtẽtatioe leuitaꝝ i ſpali.ſ.qñ aliqs leuites ex/
tra hierlm hitãs deuotoe ducł veniebat ad manẽduʒ
ĩ hierlmn ut ſeruiret dño ĩ tẽplo:⁊ ĩ iſto cau determiatur
H:ꝙ accipiat ꝑtẽ de oblatoibꝰ:ſic ẽt alij leuite ibidẽ mi/

ſtrate): 2 pʒ vſq; ibi: k¶Excepto eo qð i urbe ſua cc.
In urbibus.n. in qbus manebãt extra hierlm hẽbant
domos ad hitandũ ꝓ ſe ꝑ pecoꝛibus ſuis:⁊ talia ſuc-

cedebãt eis a patribus:⁊ de talibus poterãt uiuere qui

⁊ dinoſ audiũt:t ãt a dño
phetã de gẽte tua ⁊ de fra

bit tibi dñs deus tu ipſüʒ

gata eſt atq; dixiſti: Altra

ctũ fuit gen.xl.c.ĩ fine.

fic leg dermiato dabit tibi pꝓphetica iĩ
dit᷑: ropheta 5 gẽ. tua. i.ð iudeis. da¶
moyplſi. e¶ Opʒ au.ſ.ꝓphetã a deo tibi dãdũ.

veniebãt i hierlim mõ predcõ cũ illis q̃ accipiebãt de oblati
onibus:i hebꝛeo hẽ:Exceptis vẽditioibus ſuis.⁊ in eandẽ
ſniam reuertitur:qꝛ qñ veniebãt in hierim ad manenduũ vẽ
debãt talia ⁊ de precio ſe iuabat. I ¶ An igreſſus ſuerij
Dic ↄntet agitur de ꝓphetica reuelatione:⁊ pᷣmo a qbuſdã
aboiĩationib pploꝛuʒ
inhitatiũ terrã ꝓmiſ
ſiois filios iſrl ðhoꝛ
tat᷑:in ?ᷣ oñdit᷑ neceſſi
tas ꝓphetie ⁊ miſſio
ꝓphete:ibi Gẽtej iſte
Lirca pmũ ſciẽdũ: ꝙ
hõ oꝛdinat᷑ ad finem
ſpũalẽ vim rõis nãlij

eris terrã quã dñs deus tu
us dabit tibi:caue ne imita
ri velis aboĩatões illarum
gẽtiũ:nẽec iueniat᷑ ĩ te qui lu
ſtret filium ſuũ aut filiã du
cẽs p ignẽ:aut ꝗ arioloſ ſci

. E n ½ träaſcẽdẽtẽ: ſcòʒ illud
ſcitet: aut obſeruet ſõnia ůt (oꝛith. . Qd oculus
q; auguria:ne ſit maleficuſ ñ vidit nec aun audi
nẽc icatatoꝛ: neq; phitões uit nec ĩ coꝛ hoij aſcẽ
ſulat nec dinos: t querat dit ac tedetiat n⸗
a moꝛtuis Vlate. O ia emz; gnoſcẽ aliq̃liter finẽ 2
hec aboĩat᷑ dñs:⁊ pp iſtius cea ꝗ ĩfinẽ dirigũt. Cũ
modi ſcelera delebit eos ĩ igit ſe ad hoc ñᷣ exten
introitu ſuo. Perfectuſqʒ dat reſpectu vltimi ſi
eris:t abq; macula cũ do nis ſimplr cognitio
5 a näal redrit᷑ diuia reue-
mino deo tuo. Gẽtẽs iſte qᷓlatio:hac ãt cognitio

— — .— —

nẽ ſuꝑnãlẽ ñ tñ rſpe
ctu vltimi finis ⁊ di
rigẽtiũ ĩ eã ſcoõʒ vita⸗
tẽ ſʒ ſcõʒ falſã eſtiatõ
nẽ ſeu deceptionẽ q̃re
bãt gẽtiles a demoni
bie riicia 2 qdaz
adieg ir nefiſii a d alia ſupſtitioſa q̃ oĩa
angies ur bericti 2 dno deo Pphibet fi is irkcum
noꝛeb qn cocio ↄgre“ dr. meane ne imi
tari velis aboiatões.
ii.ſupꝑſtitioſas ĩqſitio
nes occultoꝝ idoloꝝ:

rũ poſſidebᷣ terrã:augures
deo tuo alit᷑ ĩſtitul eſ. Pꝛoᷣ

tribus tuis ſicũt me ſuſcita

n (Mec ĩuẽiat ĩ te ᷣ luſt.ſi. rat. n. qdã ſupſtitois moduj

adhuc dicũt᷑ vti tardari qꝗ credũt oia ꝑ ignẽ puriſicari: ⁊ io
hoiĩes extranei ad pᷣncipẽ accedẽteſ:an traãſeut iter ignej ⁊ ta
lis trãſi vocat᷑ h̊ luſtratio. o ¶ Aut ꝗ ariolos ſciſcitet᷑.q̃
rẽdo ab eis futura vel alia occulta. Dicũt ãt arioli qꝗ i viſce
ribꝰaialiũ ſuꝑ aras idolij imolatoꝝ diuinãt. p( Aut obp
uet ſõnia.q̃lr ãt ſit licitũ ⁊ qlr ſuꝑſtitioſũ diuiar̃ ꝑ ſõnia di
tq; augu.diuiatões ſi ꝑ garri
tũ ſeu auiũ volatũ. ſit malefi. ꝗͥ ꝑ iuocatões qſdaʒ
ſeu iĩcãtatões fac apparẽ monẽ ĩ aliq effigie viſibili ad da
dũ rñſa. S¶Nec ica.qui ludit ſeſuj hũanos:vt videat᷑ qð

nò ẽ̃. t¶ Neq; phi.ↄſu.dicũt᷑ ãt phitões vẽtloqᷣ: ꝗͥ hñt in

vẽtre ðᷣmonẽ vba exti ꝓferẽtẽ:tñ p reg.xxviij.dẽ illa muli/
er phitoniſſa:q̃ fſaciebat apparẽ moꝛtuos q̃ſi ſuſcitratos.
v Mec diuios.q fingũt ſe loqͥ ex ren la dei:cũ tñ loqn

tur ex reuelatõe demonũ:ſic balaã. x ¶ Et q̃rat a mõtuis

vitatẽ.ſtãdo ſuꝑ erc ⁊ eos iuocãdo ſeu ꝑ aliquẽ moduʒ

Et abſq; macu. a pdcis cauẽdo. a ¶Betes iſte. Dic ↄñt
cribit᷑ miſſio ꝓphete:a pᷣ agit᷑ ð ppheta vo:? ð ꝓpheta

upſtitioſũ. y ¶ Perfectuſq; eris deo fidelr puiẽdo.
5

falſo:ibi ꝓpheta aũt.Circa p p ↄtiuat ſniaʒ pᷣdcis cũ dẽ:

SGẽtes iſte ⁊cc.x exedt᷑ ꝓpoſitũ cũ dꝛ: b ¶ Tu auteʒ a dño
deo tu.alrxr iſti.es.ppls dei.ſ.ꝑ legẽ diuinit᷑ datã:⁊ vbi ñ ſuf
fmiatõ dabit tibi ꝓphetica ruelatio:⁊ hẽ qð ſub-
¶ Ut petiſti
2 2

¶ Tiber

a dñſio:vt h⸗ Exo.xx.qꝛ non poterãt vltra luſtiere vba dei

loquentis:petierũt ꝙ loq̃ret eis ꝑx moyſẽ:qð.fuit eis cõceſſũ

⁊ nõ ſolũ per mo yle:ſed ẽtꝑ alios ꝓphas i diuerſis genera
tõib ſuccedẽtes: vt pʒ de ioſue:ſamuele: Eſaia: hieremia

⁊ alijs:⁊ hoc eſt qð ſpdit:Et ait dñs.⁊ ſeqt: g ¶ Pꝛophe
tam ſuſcitabo eis ⁊c᷑.
Et ĩtelligit hoc nõ ſo
lu e ioſue:qͥ imedia- non audiã vocem dñi dei
te ucceſlit morſiſel mei: ignẽ hũc maximuz:
äntibus: PPSie; amplũ nõ videbo ne moꝛi
tui.oẽs enim Ppien, ar. Et ait dñs mihi: Bene
miles fuerüt moyſi ĩ oia ſüt locuti. ꝛoͤphetaʒ
hoc qꝗ ſbdit᷑: i ¶ ẽt ſuſcitabo eis de medio fra⸗

dens aden vrbi⸗ trũ ſuoꝝ ſimilem tui:&t po
rũ oꝛa: iſta tñ auctoꝛꝛ nã verba mea ĩ oꝛe eius:lo
tajpᷣncipalr ĩtelligit queturq; ad eos omnia q̃ᷓ
Hon leſe chꝛiſo: precepero illi. Qui ãt ᷣba
ppa magm:ad aue er d loqtur in noie meo au
pphᷣie alioꝝ ppheta dire noluerit:ego vltoꝛ exi/
—„ . L 2 k — J
rũ fuerũt oꝛdinate. ſtã. Pꝛopheta aũt ꝗ arro/
k ¶ Pꝛopha at. Pic
ↄñter agit᷑ de ꝓpheta

falſo qui non ẽ audiendus:ſʒ magis interficiẽdus. Et hui
ꝓphete ponit᷑ duplex modus.Unus ẽ qñ aliqs ad ſui iactã
tia:vel ꝓpter queſtũ accipit pꝓphetiã a vo pꝛopheta dcãm
æ eã denũciat noie ſuo:quaſi ſibi reuelatũ:⁊ hoc nõtur cũ
dẽ: ¶ Voluerit ⁊c. non pᷣcepi illi ut diceret.ſed magij al
teri. Scòs modus ẽ qñ aliqs ẽ ꝓpheta demonũ:apꝑ modũ
quẽcũq; ſuꝑſtitioſũ:⁊ hoc notat᷑ cũ di: m Aurer noie
alioꝝ deoꝝ.⁊ qꝛ ſtatim poſſent dicẽ qũo diſtinguet᷑ falſus
ꝓpha a vo:iõ ad hoc rñdet᷑ cũ ſᷣdit: n ¶ Hoc habebis ſi
gnũ ⁊c.dñs ñ ẽ locutus.⁊ ꝑ ↄñs talis ẽ ppᷣheta falſus: ſed
4 5 dictum ẽ.xiij.ca.ꝙ ſignũ pᷣdictũ a ſalſo ꝓpha aliqua/
do ſic euenit: qũo tũc cognoſcet᷑ falſitas e. dðʒ ꝙ ibi doce

tur. ſ.ſi ex hoc procedat ad auertendũ hoiĩes a deo ꝑ idola/

triã vel aliã nequitiã. Et ſic patet ꝙ falſitas pphete duobꝰ
modis deprehẽdit:vno mõ ex euẽtu.ſ.qñ no euenit qð pre
dixit:alio mõ ex fine ĩtento:vt ſi qð pᷣdixit euẽit:vel quocũ
qᷓ; alio mõ videatur eẽ ꝓpha:⁊ poſtea nitit hoies auertere
a deo:qꝛ nullus talis ꝓpheta põt eẽ a deo.Sʒ õ vtrũq; mo
duʒ arguit᷑:ↄ pꝛimũ ſic:Eſaias pᷣdixit Exechiã moꝛituʒ de
ꝓpinqͥ : Eſa.xxxviij.et Jonas niniuẽ ſbuertendã: Jone.iij.
1 tñ nõ ſic euenit:⁊ tñ ñ dicũt᷑ ꝓpter hoc falſi ꝓphᷣe ſʒ veri.
Cõtra ſecũdũ ſilr arguit:qꝛ imolatio in excelſij fuit illicita
poſt edificationẽ tẽpli:⁊ tñ helias tũc iduxit pplm iſrł vt fi
eret imolatio ĩ mõte carmeli:vt hẽ.iij.reg.xviij.Nec tñ re
putatus ẽ falſus ꝓpha ꝓpter hoc.Ad pmũ reſpõdent aliq
dicẽtes:ꝙ lʒ ille pphetie nõ fuerit adiplete ſcõm ſenſũ lr̃aleʒ
fuerũt tñ iplete ſcõm ſenſũ ſpũalẽ.vbi gr̃a de ꝓphetia nini
ue:fuit eni ibi uerſio ſpũalis.ſ.a culpa ꝑ pniam:ſcòm illud
ꝓuer.xij.Uerte ipios ⁊ nõ erũt.ſ.ipij:ſed iſta rñſio ñ vẽ ſuf
ficere:qꝛ de q̃cũq; ꝓphia ab hoie conficta ſi nõ eueniret ad
lr̃am:poſſet ſingi aliqs ſẽſus myſticus ĩ qͥ diceret᷑ cõpleta:⁊
iõ aliter dõʒ.Ad cuiuj itellectũ ſciẽdũ ꝙ ꝓphetica reuelatõ

ẽ quedã impᷣſſio cognitionis diuine fca i mẽte ꝓphete. Fu⸗

tuʒꝛ ãt cõtigẽs duplr cognoſcit᷑ a deo.vno mõ ꝓut ituitus
diuie cognitõis fert ſuꝑ pñtiã ipᷣius.lʒ futurã:eo ꝙ ituitus
diuine cognitõis mẽſuratur eternitate que cõplectitur om/
ne tpᷣſl:⁊ qð ſic pᷣcognoſcit᷑ futuꝝ ifallibilr euẽit. Alio mõ ſe
cundũ oꝛdinẽ cãe ad effectũ.ſ.ꝓut cõtingẽs futuʒꝝ ẽ ĩ cã va

riabili ⁊ ↄtigẽte: ⁊ qð ſic pcognoſcit᷑ no ſeꝑ euẽit qꝛ aliquã/
do mutatur cã:⁊ ꝑ ↄñs effectus. Impreſſio ãt diuie cogniti

onis fit ĩ mẽte ꝓphe ſcòõᷣm foꝛmã volũtatis diuie.Qnq; igi

tur ĩ mẽte pphe ſpꝛnnie cognitio alicuius futuri conti/
gẽtis pꝛimo mõ.ſ.ꝓut intuit dei fert ſuꝑ illud:⁊ qð ſic
a ꝓpheta denunciat᷑ futuꝝ:ita fallibilr euenit:⁊ vocat᷑

talis ꝓphia a doctoꝛibꝰ ꝓhia pᷣdeſtiatõis.Aliqñ ãt in

mẽte ꝓphe ipꝛimit᷑ cognitio futuri ? mõ: videlʒ ſcm

oꝛdinẽ cãe uaria/
. „ bhllis ad effectũ:
gãtia deprauatus voluerit qð ſic denũciat ꝑ
loꝗ in noĩe meo que ego ñ ꝓphaʒ: nõ ſemp
Pcepi illi vt diceret: äut ex onẽ caller boe
nomine alienoꝛum deoꝛuʒ mõ fuit de pphe⸗
ſterficiet. Qð ſi tacita cogi tijs predictis. In
tatõe rñder qũo poſſũ ĩtel/ firmitas enim exe
ligẽ buũ qð dñs ñ ẽ locut chie erat oiſpoſi
hoc hẽb ſignuʒ:Qð ĩ noĩſe malicia niniuita⸗
dñi ꝓpheta ille pᷣdixerit et rum meruerat ci
non euenerit: hoc dñs nõ uilatis ſpuerſio⸗
eſt locutus: ſed per tumoꝛẽ cpicik patam ni⸗
animi ſui pꝛopheta ↄſinxit niuitaꝝ ſcã ẽ mu

tatio caãꝝ:⁊ ꝑ ↄſe
quẽs eftectuuʒ:æ

⁊ iccirco non timebis euʒ.
talis phia vocat᷑

a doctoꝛibus ꝓphetia cõminatoõͤis:qꝛ ſbintelligit ↄdi-

„

tio vtpote ꝙ niniue ſbuerteret᷑:niſi niniuite peniterent:
7 ꝙ exechias moꝛeret:niſi ꝑ pᷣces veuotas Pls ngationẽ
vite ipetraret:⁊ ſic ſem̃ ẽ.Ex dbus pʒ ꝙ eſaias ⁊ Jonas
falſũ ñ pᷣdixerũt:lʒ ãt pᷣdcã ſint va:tñ ñ vidẽt ad plenũ
ſoluẽ q̃ſitũ.ſ.qũo a pplo diſtiguat᷑ vus ꝓha a falſo qñ
ꝓphᷣa verus ↄditionẽ pᷣdcãm nõ expmit:ſic Eſaias di
xit abſolute ipᷣi eechie: Diſpone domui tue moꝛieris
enĩ tu a ñ viues.Et ionas dixit abſolute:Adhuc.xl.di
es ⁊ niniue ſpuertet᷑. Ad qð dicẽdũ:ꝙ adhuc diſtingui
guit᷑ veruj propheta a falſo:qꝛ qñ pꝛenũciatũ a vero ꝓ
pheta nõ eſt vẽtuꝝ pꝛopter mutationẽ cãe:hoc ↄñt re/

uelatur ipᷣi pphe:ſiẽ̃ Eſaie pᷣ denũciationẽ moꝛtis ece

chie dem̃ fuit a dño:Uade ⁊ dic eęchie: hec dicit dñs
deus audiui oĩonẽ tuam:⁊ vidi lachꝛymas tuas.Ecce
ego adijciã ſuꝑ dies tuos.xv.annos.Et eodẽ modo ipi
ione fuit reuelata miſeratio dñi ſuꝑ niniuitas ꝑꝑ eoꝛũ
pniam:qð nõ fit falſis ꝓphis.Alio ẽt mõ diſtiguit᷑ per
mutationẽ cãe effectus futuri:ſicẽ pnia niniuitarum fu
it oibus nota. Ex quo poterat ↄueniẽs uideri ſpuerſio
ciuitatis ꝓ tũc reuocata:⁊ ſilr de fletu ⁊ pꝛecib' exechie
ꝙ noõ eſt iĩ falſitate ꝓphetie. Ad ſcõm dõᷣm ꝙ imolatio
Iexcelſis non fuit illicita ſimpłr:alr peccaſſet abꝛaam ĩ
molãs arietẽ ꝓ iſaac ĩ mõte:geñ.xxij.⁊ ſalomon immo
lãj victimaj i gabao.iij.reg.iij.c.qdð pʒ falſũ:qꝛ ĩ vtraq;
imolatõe fcã ẽ reuelatio dñi:ſed imolatio ĩ excelſis ſo-
lũ fuit illicita:qꝛ ꝓhibita:rõ ãt phibitõis fuit: qꝛ ſi ex-
tra tẽplũ ĩmolaſſet ꝓ libito ſue volũtatis:poſſet eẽ oc/
caſio idolatrie ſeqntis:⁊ iõ imolatio ĩ excelſis erat diſ/
pẽſabilis ĩ cau oppoſito.ſ.ad deſtructionẽ idolat᷑e ⁊ la
trie cõfirmationem:⁊ hoc mõ helias inſpiratus a deo ĩ
monte carmeli imolauit dño ad deſtructionẽ cult'ido
latrie ipſius baal:⁊ ad contirmandum populum iſrael
in cultu vnius vi dei:⁊ ĩ talibꝰcredẽdũ ẽ pꝓphete.Si au
tem vellet inducere ad aliquid quod eſſet ſimplicit ma
lum:⁊ propter hoc prohibitum:ſicut furari:occidere ĩ
nocentem ⁊ adulterari ⁊ conſimilia nullo modo eſſet
credendum ei: ſed eſſet occidendus ſicut falſus prophe-
ta ut dictum eſt ſupra.xiij.cap. In caplo. xviij.
vbi or ĩ poſtilla: Iſta tamen auctoꝛitas pncipalr iĩtelligi
tur de dño nr̃o ieſu chꝛiſto. ¶ Additio pꝛima.

ininemribi⸗
bitbas de
ſent Pern
nͤepenug
namſohnd
dicitl Non
Ahorpnn
uitecinn
lniian⸗
rletera
nudnnid
Mmlmrrt
zwherperc
Nediahicgien
iſcne percndh⸗
ſousbloczurd
rauglin
fiutgs /ah
hpeghphui
Uethionborus
angwnr⸗
NgCeiſts
Aunafun⸗
lo akbeben
Glachsatboon
Nhentdebo
chmüämngn
Cperdiinnin
Pobictn
doccbit ediie⸗
Nuſtisdiodo
eguitunte
flpenerunt,n
ſieſanlin
Purſbi conee
neomnia

4

Wegnicn,

n phsg⸗
Retpnian ni⸗
win .
aamg
ule gapoet
zſörrlii d
uik ainne
s pongron
cui zns
nilita oi
Nhas aloi
bisn
e monims
huc loi
e diſtingui
ha rewy
enir /e⸗
NWNs
nunnet
wuüngni
unns en
nödiſinnte
uri ſbuaſo
nuh tuhl
ng inolato⸗
ſc wbraami
lonon immo
ſürari vraqg
li
fuin rſig⸗
Eepſde

¶ Deutero.

Oc qð dẽ h: ppham ſuſcitabo eis:ſingularit
de chꝛiſto itelligendũ ẽ ⁊ nõ de alio ꝓphᷣa ſi ſe
ries lrf̃e bñ iſpiciat᷑.Ad qð ſciẽdũ:qꝙ in hoc lo
co alr eſt ſtelligendũ illud qð dẽ p: Pꝛopham de gẽte
tua ⁊ de fr̃ibus tuis ſic me ſuſcitabit tibi dũs deus tuꝰ

chꝛiſto:quem ſuſcitauit dñs de medio fratrum ſuoꝛum.ſ.
de ſemie dauid: ꝓut i gloſa:de quo dicit: Similem tui ⁊c.
ſ.verum hominem de quo vlterius dicit:Qui auteʒ ver⸗
ba eius que loquetur ĩ nomie meo audire noluerit:ego vl
toꝛ exiſtam. iuxta illud mar.vltimo: Qui autem non cre/

ipm audies. Et a diderit condemnabit᷑
liter ĩtelligendũ ẽ „ l ⁊c. Unde ad iſtaʒ au
bloeo ſog on Vm diſperdide (xx. gietis cuius vita ſeruãda ẽ. ccoꝛitatẽ moſaicã re⸗
obneto . it dñ deus tuus gẽteſ Qui pcuſſerit pximũ ſuuʒ ferenda ſut iſta goh.
fratz ſuoꝝ ſilez * tibi traditur eſt terrã ⁊ neſciẽs:⁊ qui heri ⁊ nudiu yſi crederetis foꝛſitan
tui:⁊ ponaʒ v?bv poſſederis eaʒ hĩtaueriſq; ſtertiuſ nullũ g̊ eũ odiũ ha⸗ 2z mihi: de me.n. ille
mea ĩoꝛe eiuj c. in vrbib eius ⁊ in edibus: buiſſe cõpꝛobat᷑ ſed abiſſe tſcripſit.ſ. vt mihi cre
adrh Pne⸗ tres ciuitates ſeparabis ti cũ eo ſimpſr ĩ ſiluam ad li- deats⸗ ns in legtur
tua. iclligit oe io bi in medio terre quaʒ do gna cedẽda:⁊ i ſucciſiõe li ꝙ moyles preciper vt
ſue ⁊ alijs ſequsti minus deus tuus dabit ti· gnox ſecuris ſugerit mãu crederetur chꝛiſto: nri
bus pphis. ꝓut i bi in poſſeſſionem ſternẽs ſerrũq; lapſũ ð manubꝛio ſi in hoc loco im.
ola kerlinle i. diligenter viam: ⁊ ĩ res eqᷓ amicuʒ ei percuſſerit ⁊ cäaw CIn eoden aer H
Pꝛophetam ſu liter partes totã terre tue pꝓ ciderit:hic ad vnã ſupꝛadi la: Arideo imolatio
ſcitabo eis ⁊c. ite uinciã diuides:ut hẽat e vi ctaꝝ vrbiũ ↄſugiet ⁊ viuet in excelſis erat diſp-
ligit de chꝛiſto t cino ꝗ ꝓpter homicidiũꝓ ne ſoꝛſitan pꝛoximus ecu ſabilis
ͦ⸗ õ fugus eſt quo poſſit euadẽ ius effuſus ẽ ſanguis dolo acigie esa. oſid
tio at hul diner⸗ Hec erit lex homicide ſu/ re ſtimulatus perſequatur tores ⸗

ſitat pʒ ex ↄtinu Jð
atõe vtriuſqʒ verbi pᷣdicti ad ea que ſtati ante dicũtur:
nam ſcòm Pylariũ.itelligẽtia dcõꝝ ex cãis eſt ſumẽda
dicẽdi.In pᷣmo.än.loco itẽdebat moyſes iducere ppłlm
ad hoc:ꝙ ſutura cõtingentia ⁊ alia huiuſmodi qͥ no
ticiã hĩe cõuenire pplo potat:nõ quereret ſcire ab ario
lis ſeu phitõibus ⁊ huiuſmodi:ſicut alie gẽtes qrebant
Promittebat.n.eis ꝙ talia qñ opoꝛtuiſſet potuiſſet ſci
re ꝑ reuelationẽ diuinã.ſ.ꝑ ꝓpham de ꝓpa gente: cui
de ea reuelaret:⁊ ſic ſine pcto ſcirẽt illa: ⁊ hẽ qð dẽ in
pmo loco: Perfecx erij ⁊ abſq; macula cũ oño do tuo:
he dicẽ hãc ꝑfectionẽ.ſ.ſciẽdi abſcõdita abſq; macula

i.ſine peccato:hẽbis cũ dño deo tuo.Et ſtati declãt

qbus h̊ loqᷣtur dicẽs: Gentes iſte quaꝝ poſſidebitis
rã:augures ⁊ diuios audiũt:tu ãt a dño deo tuo alr in
ſtitutus es.ſ.ad hñdum noticiã de talibus abſcõditis:
⁊ hoc qꝛ ꝓphetã de gente tua ⁊ fratribus tuis ſuſcita/
bit tibi dñs deus tuus.ſ.per quem poteris ſcire pꝛedi/
cta cum opoꝛteat:⁊ oñter addit aliud qdãmodo ſile
dicẽs: Ut petiſti a dño deo tuo i oꝛeb ⁊c̃.i quo loco in
ducit alium caſum a pᷣmo:i quo requiritur ꝓpheta in
populo.ſ.ad habendum noticiam de lege diuia:⁊ de pᷣ
ceptis eius ad hoc:vt vita ppli oꝛdiaretur ſcom legem
diuinam:⁊ de hoc dicit:vt petiſti a dño deo tuo ĩ oꝛeb
ideſt non ſolum pꝛouidebit tibi deus de ppheta reuelã
te tibi contigentia:⁊ huiuſmodi abſcõdita: que alie gẽ
tes per diuios ⁊ augures conãt᷑ ſcire:ſed ẽt quod ãpli
eſt pꝛouidebit tibi de ppha:qͥ abſq; terroꝛe cõturbãte
docebit te diuiaʒ legẽ:qð ad nullũ ꝓphaʒ ve.te.ꝑtiuit
niſi ad ſolũ moyſẽ ꝗᷣ fuit legiſlatõ ve.te.⁊ hẽ qð dĩ:Et
petiſti a dño ðo tuo ĩ oꝛeb ⁊. Jbi.n.qꝛ pplłs ñ potat ſu
ſtinẽ auditum terribilis vocis dñi:nec vidẽ ignẽ maxi
mum ibidem concurrentẽ:ideo ad notitiã legis haben-
dam petierunt mediatoꝛem per quẽ legem diuiam trã/
qllius ⁊ familiarius perciperent:pꝛout.S.Exo.xx.cap.
qð fuit ſibi conceſſum.vnde dicit h ĩ lr̃a:Et ait dñ mi
hi:Bene omnia ſunt locuti:pꝛophetã ſuſcitabo eis ⁊c̃.
quod nõ itelligit de ipſo moyſe:qꝛ ſuſcitatus erat: nec
ẽt de alio pꝛophetarum ve.te:cũ nullus eoꝝ fuit ſuſci
tatus ad dandam legem:vnde opoꝛtet ꝙ itelligatur de

rũ dicũt ꝙ ve

ro ꝓppe credẽdũ ẽ:qñq; ut flat alicſc⸗ qð ẽ phibituʒ: qꝛ ma

lũ:duʒ tñ ñ aſſerit hoc eẽ licituʒ ſimplr:ſi ed ꝓtũc ex ca emer
gẽte:⁊ hoc modo dicũt ꝙ helias ĩ monte carmeli imolauit
aſſerens ex parte dei ꝙ tuc illa imolatio erat ſienda: ſed nõ

alias. Si autẽ ppheta aſſereret:ꝙ aliquid i lege phibitũ eſ

ſet licitum ſimplr: etiã ſi eẽt ð his qͥ ſũt mala qꝛ pꝛohibita:
tũc eẽt occidẽd: ꝓut.ð.i.c.xiij.Facit ꝓ hac opione ꝙ oſeas

rem adultera iuſſu dñi.Oſee.iij.⁊ tũ manife/
a ẽ de his q̃ ſũt H qꝛ mala. 7 Replica
1¾Nca.xviij.vbi poſtillatoꝛ ꝑtractãs illð Pꝛophe⸗
tã ſuſcitabo ⁊c̃.dic pncipalr dici ð dño noſtro ie/
u chꝛiſto. Burgeñ.dic̃ debẽ dici tm̃ ðò chꝛiſto ñ ð
alijj.allegat ad id gloſã:ſed Burg.ad dem̃ ſuũ falſum falſe
allegat glo.nam glo.intlinearis expõit de chꝛiſto ſine exclu
ſione. gloſa ãt margialis expõit de alijs:pncipalr tñ ð chꝛi
ſto. Nec rões Burg.valẽt.Nã pᷣma q̃ roe vbi futuri tꝑis.ſ.
ſuſcitabo:ð mopſe iã ſuſcitato dicit:iĩtelligi ñ poſſe.Ita di/-
co ꝙ vbũ futuri tpis.ſ.ſuſcitabit:ð ioſue iã ſuſcitato ñ poſ
ſit itelligi:ð q̊ tñ Burg. expõit. Rñdeo igit᷑ ꝙ talia verba ſi
gnificãt ꝙ vltra ꝓpheticas illuſtratões iã factas alias ſuꝑ-
addat.Sic igit᷑ de moyſe ⁊ alijs ſucceſſoꝛibitelligũt r̃cte ad
lr̃am q;'uis pᷣncipalr de chꝛiſto. Nec ⁊2 ro Burgenñ. valer cũ

dicit ꝙ nullus ꝓphaꝝ alioꝝ: a chꝛiſto ſuſcitat fuit ad dan

dã legẽ:qꝛ lr̃a non dicit ſuſcitabo legiſlatoꝛẽ ꝓpham qꝗͥ au

diri debuit:ñ dẽ vt legiſlatoꝛ:ſʒ vt vboꝝ dei annũcigatoꝛ.
Um diſpdiderit.Explicatis illis qͥ perti C. XI X:·
nẽt ad ſtaᷣ ꝑſõaꝝ ſblimiũ: hic ↄnt᷑ ponũt᷑ q̃ ꝑti
nẽt ad bonu ſtatu iferioꝝ ⁊ uulgarium.Circa qoᷣ
ſic ꝓcedit᷑:qꝛ pᷣmo põit ea q̃ oꝛdinat hoieʒ qtũ ad ꝑtẽ iralci
bile: ꝙtũ ad ↄcupiſcibilẽ.c.xxij.ibi Si duxerit vir vxoꝛẽ
⁊c̃.itio ꝙtũ ad rõalẽ.c.xxiij.ibi Ammonites ⁊ moabites.
Lirca pᷣmũ ſciendũ ꝙ deoꝛdiatio ꝑtis iraſcibilis maxie ap/
paret i hõicidio:ꝰ ĩqbuſdã alijs qꝗ pcedũt ex rãcoꝛe ⁊ odio
Pꝛimo ergo agit᷑ de hõicidio:ꝰ qbuſdã alijs qͥ pcedũt ex
odio.xxij.ca. Adhuc pmo agit᷑ ð hoicidio cup actoꝛ cogno
ſcit:ꝛ de illo cuiactoꝛ ignoꝛat᷑.ca.xxj.Itẽ adhuc circa pmũ
agit᷑ p de hõicidio ĩ ꝑticulari facto:ſcõo de hõicidio ĩ bello
ca.xx. Adhuc circa p agit pmo de cauali hõicidio:ſcõðo ö
facto a ppoſito:ibi Si qs at odio.Circa pmũ oꝛdinat lex:
2 3

ꝙ oecidẽs a cu totalr poſſit refugẽ ad aliquã cinitateʒ reſu
fugij:⁊ ibi ſaluari:⁊ pʒ lr̃a ex his q dcã ſuert Nũcri.xxxv.
vbi hec mã plenius tangit᷑:addit᷑ tũ hic alidd cũ dicitur:
b ¶ Addes tibi tres alias ciuitates. Ex qͥ pʒ non tm̃ obe
bãt eẽ ſex ciuitates reſugij:ſʒ.ix.qñ tota terra patribus ꝓ

miſſa foꝛet acqſita.
cSiqs aut odio.
DHic agit᷑ de hõicidio
volũtario.Et pꝛimo
põit᷑ ↄdeẽnatoi) actus
2 moduſ:ibi ñ ſtabit
teſtis vnus. Pꝛima iĩ
dua):iĩ ꝑtẽ pncipalẽ ⁊
incidẽtalẽ:ibi nõ aſſu
mes. Circa pmũ dicit

æ app̃hendat eũ ſi longioꝛ

via fuerit:⁊ pcutiat aĩaʒ eᷣ
ꝗnõ ẽ re moꝛtis:qꝛ nulluʒ
eũ ꝗ occiſus eſt odiũ pᷣuſ
habuiſſe mõſtrat᷑. Iccirco

pᷣcipio tibi ut tres ciuitates

ꝙ; homicida a ꝓpoſi

to cũ hoc declatũ ſue
rit:dʒ ad moꝛtẽ cõdẽ
nari ꝑ ſenes ſeu iudi/
ces ciuitatis illᷣ:i cu/
ius termis factuʒ ſuit
homicidiũ:⁊ patʒ lr̃a

equalis intra ſe ſpacij diui
das. Cum aũt dilatauerit

odñis deus tuus tmioſ tuos

cx his q̃ dcã ſjt Nuũe

ri.xxxv. d No
ſumes.Pic poit᷑ inci-
dẽj.ſ.ꝙ mete terrarũ
⁊ cãpoꝝ nõ mutẽtur
ab aliquo i augmẽtũ
ſue poſſeſſionis ⁊ di/
minutionẽ hereditat
ꝓximi:⁊ ponit᷑ i iſto

eapib:a⸗ talia ſolẽt fi

4
.

ſicut iurauit patribus tuis
⁊ dederit tibi cũctã terram
quã eis pollicitus ẽ:ſi iñ cu
ſtodieris mãdata ei ⁊ fece
ris qᷓ hodie pᷣcipio tibi ut
diligas dñm deũ tuũ ⁊ am
bules ĩ vijs er'oi tpe:addeſ

tibi tres alias ciuitates: et
ſupꝛadictaꝝ triũ vrbiũ nu

eri:maxie tꝑe quo ali

qͥj ẽ exul a ſua terra ⁊
ciuitate:qꝛ tũc nõ po

teſt dãno ſue herediꝰ

tatis pᷣcauere.In hoc
ãt caplo ſcã ẽ mentio
de homicida a caſu
q debebat eſſe exul a

dabit tibi poſſidendam:ne (
ſis ſãguĩis reus.Siquis ãt
odio habẽs ꝓximuʒ:iſidie

ſua ciuitate ⁊ patria

vſq; ad moꝛteʒ fũmi

pontificij: Nũi.xxxp

7 iõ ihibitio de tranſ
latione termioꝝ hic
ponit᷑ cũ dẽ: d¶/ Nõ
aſſumes. lapidẽ poſi
tũ ꝓ meta: eradican-
do. e
alibi ponẽdo ad au-
gmẽtũ tue poꝛtõis ⁊
diminutionẽ alteriuj

Dicit ãt Ra.ſa ꝙ hoc

ponit᷑ h ad ðſignãdũ
ꝙ talis trãſferẽs tmi/

nos itra terra ꝓmiſſi

onij traſgredit᷑ duo pᷣ
cepta negatiua.ſ.illꝰ

meꝝ duplicabis: ut nõ ef

fũudaĩ ſãguis inoxius i me

dio terre quã dñs deus tu

tus fuerit uite e:ſurgẽſq;
pcuſſerit illũ ⁊ moꝛiuus fu
crit: fugeritq; ad vnã de ſu-
pꝛadictis urbibus:mittent
ſenioꝛes ciuitatis illiꝰ: ⁊ ar

——

ripiẽt eũ de loco effugij:tra

daentq; ĩ mãu ꝓximi cuſ ſa

guiiſ effuſus eſt:⁊ moꝛietur.

NHNõ miſereberis eius:⁊ au

¶ Et traſferes

feres noxiũ ſãguinẽ deiſrl
vt bñ ſit tibi. Hon aſſumeſ:
t trãſſeres fminos ꝓximi

tui qͥs fixerũt poꝛes i poſſeſ

ſione tua quã dñs deus tu

dabit tibi tra quã accepis
poſſidẽdã. Non ſtabit teſt

Nõ ſurtũ facies.⁊ illud qð h̊ dẽ: Non trãſferes.Si ãt hoc
fieret extra terrã ꝓmiſſiois:eẽt ſolu õᷣ illud: Nõ furtũ faci
ej.nõ at g illud qð hi. di:quod ꝓbat ꝑ hoc qò ſbditur: In
poſſeſſioe tua quã oñs deus tuus dabit tibi i terrã quã ac/
cepis poſſidenda. Seqt: f ¶¶Moõ ſtabit. Dic agit de modo
puniedi homicidã volutariu:qꝛ nõ dʒ cõdẽnari ꝑ vnuʒ te
ſtẽ:ſed ꝑ duos uel ꝑ tres diligent examinatos: ſi per taleʒ
examiationẽ apparuerit aliquis teſtis mẽdax uel falſus: pᷣ/

cipitur pũiri ſecũdũ legẽ talionis.ſ.eadẽ pena qᷓ; punire
ienn depoſuit ſi fuiſſet cõuictus:⁊ patet lr̃a.

g ¶ Mon miſereberis. nõ phibet

paſſionẽ pen

vnus ã aliquẽ:qcquid illð
peccati ⁊ facinoꝛis fuerit.ſʒ

i oꝛe duoꝝ aut triũ teſtium

ſtabit oẽ ᷣbũ.Si ſteterit te

ſtis mẽdax hominẽ accu
ſãs eũ preuaricatiouis:ſta
büt ãbo qͥꝝ cauſa eſt ante

dominum ĩ cõſpectu ſacer

dotũ ⁊ iudicũ ꝗ fuerit ĩ di
ebus illis. Cũqʒ diligetiſſi
mepſcrutãtes iuenerũt fal
ſũ teſtẽ dixiſſe Z̊ fratrẽ ſuuʒ

mẽdaciũ:reddẽt ei ſicut fra

tri ſuo facẽ cogitauit: ⁊ au

feres malũ de medio tui:vt

audiẽtes ceteri timoꝛeʒ ha
beãt:⁊ neq̃q;ᷓ talia audeãt
facẽ. Mon miſereberis eiuſ
ſed aiax /ꝓ aia:culũ p ocu
lo:dẽtẽ p dẽte:manũ ꝓ ma
u:pedẽ pꝛo pede exiges.

Alũ ʒ hoſtes tuos:⁊ við
ris eꝗtat ⁊ curr ⁊ maioꝛẽ
q́ᷓ; tu hẽas aduerſarij exer
citus multitudinẽ:nõ time
bis eos:qꝛ dñs deus tuus

tecum eſt qui eduxit te de

terra egypti. Appꝛopiquã
te iã prelio ſtabit ſacerdoſ
ante aciem:⁊ ſic loquet᷑ ad
ppł̊:Audi iſrael: Noſ ho
die cõtra inimicos veſtros

pugnam cõmittitis: nõn p
timeſcat coꝛ ueſtrum. Moõli

te metuere:nolite cedẽ: nec
ſoꝛmidetis eos:qa dñs de

