lis: ⁊ fuerũt inſil

filij ãmon a filijs iſrl. Reu
tenti aũt iepthe in maſpha
domũ ſuã:occurrit ei uni-
genita filia ſua cum tympa
nis ⁊ choꝛis. Hõ.n.hẽbat

alios liberos.Qua uiſa ſci dauid regnauit ã

Cie ieſtiti ta ſiia git: nis. xl. ut hẽt᷑. j.
dit ueſtim̃ta ſua X alt: Heu reg.v. Peeũ ſalo
me filia mi:decepiſti me:. ? mo trib' ãnis añ
—— „.— Sõ een e
ipſa decepia eſ. Apẽrui.n. fudationẽ templi
Z ut hẽ. iij. reg. vj.
iſti ani ſił iũcti cũ

cclxvij.pᷣdẽi.ſ.a tpe bellatois ſeonvſq; ad pncipiũ du
cat iepthe ſic accipiũt ꝑ ꝑtes:vnann añ igreſſũ ire p/

2 —

miſſioij) ð ducatu moyſi:ut pʒꝑ pᷣdicta.q̃dragita qbꝰp

fuert Joſue ⁊? othoniel:ut het᷑ iudic.iij. Epᷣs.n.ioſue i
ſac ſeptura ñ ðtmiat᷑:⁊ iõ ſbᷣ tpe othoniel qꝗᷣ ei ſucceſfſit
ↄpᷣhẽdit᷑. Octuagita ꝗbꝰ pᷣfuit aioth pꝰ othoniel:utha
bet iudid.iij.ca. Quadragita ãni olboꝛe:ut hẽt iudieccd
v.ca. Quadragita gedeois:iudid.viij. Tres abimelech

iudid.ix. Uigititres ipi thola iudid. x. ca. Cigitiduo

ipᷣp Jair iudicũ.x. Decẽ et octo ani qbjfilij iirl fuert ſiñ
iudice ſuiẽte philiſtijm ⁊ filijſj ãmon añ pmotoʒ iepthe

ut hẽt iudid.x.⁊ iſti ani ſil iũcti faciũt.cclxvij.⁊ ſic pʒ

ꝓpoſitũ. i¶ Fact ẽ g. Hic ↄñt᷑ ðſcribit ꝓſtratio rebel
lãtl.ſ.reg ãmõ q noluit acqeſcẽ vybis rõnabilib ipſpie-
pthe:c mocoſcribit᷑ cũ d?. iFaci ẽ ſup iepthe ſpũůp/
oñi.i.volũta) ⁊ audacia pugnadi ꝓ pplo ĩ ↄfidẽtia dini
adiutoꝛij:

iutoꝛij: k¶ Uotũ vouit dno ⁊c. ʒ ãt illð votũ ꝓceſ
ſerit ex duotiõe:tñ ſem̃ fuit idiſcrete qͥa de domo ſua p/

mo potcrat egredi obuiã ei canis ꝗᷣ ñ ẽ aial imolaticiu
imo nec ĩ oblatiõe poterat rcipi e p̃ciũ.ceta patẽt vſq

ibi: ¶ Decepiſti me ⁊ ipᷣa ðcepta ej.ĩ hebꝛeo hẽt᷑: Tur

baſti me tu turbata es:tũ qͥ creqebat ea imolãdã:tuz
qꝛ nõ habebat aliã pꝛolẽ. m ¶ Aperui.n. æc. ꝑ votltũů

gni ſalomonij in

ãni.c.⁊.hxxiiij. an

iũcti.xl. ut habef
Act.xiij. Poſtea

iſioo
(an *
re le
goono in
laimmndke
nufnigf
allet i
rinpius
0o. bebꝛel

dchtgyipl

Giolauiti⸗
eh fuit tel⸗
. iön Ph
Et aliq die
fut intarp
pſapiẽtesa
deberet vot

alupilus
dininem
alei mote
cti ſapie
gecaforſt
niet moct
tionis ſeu
io dehe
val itüp
pmogͤg
ſcatadi
eo moqn
nisaenb/
puncth
iniunu
Muraitoicni
ſonmoq diio
nütatäuti
ſlceptir m
Aiusſacer
gmortizata.
pker hococ
putnbat put
pſiia iepthe
bſaſis depu
Pichthelpue
ſctponu ſup⸗
Cligehi ͤen
nninipoͤtnſtig
cſttfleſueri
puhoe
lenttde voto

„

niſtäücetde
wotiſni impt
nuiſſte et
itpliiouty
faitſbidien
n Jea ben
nan picef⸗
ſeſtipeu
diſchrmmah
lenuhrezſut
ſöeintliil
noſiei c

lemi
oeſin
eOntſio⸗
akſein

Niſtne

efan
Mpig
nüinir⸗
droniin
furmm
flirins
doſtes

lnd.

ucip,.
m dot
ci iniſiu
uerüt ni
Luthabet
Poſte
iſalo
nis i
npli
EN
ücic
iniddä
Pmnit
Neigid
relünep
Muc
nbloe
aſucceſit
nichunhe
hit indien
wvinceh
Uigini
lfutſi
rziathe
wi c
iont
inile
intrſiü
ſCinton
wi
oſiaß
nonncu.
obet u
vlicunm,
ilonen

do dño in hol

ei fuit relaxatuʒ

ſupꝛadictũ. n ¶ Et aliud facere nõ potero. qꝛ votũ ẽ

ꝓmiſſio deo facta qᷓ debet impleri:eo tñ mo qͥ licituʒ ẽ
o¶Plãga vginitatẽ meã. qꝛ tũc tpis obpꝛobꝛiu erat mo

riſine ꝓle. p ¶ Reuerſa ẽ cc. eã interficiẽdo ⁊ offerẽ
holocauſtn ſᷣm ꝙ dicũt expoſitoꝛes catho⸗
lici. vnde dicẽ Hie

ronym ꝙ fuit in½

diſcret i fouẽdo
⁊ unpius adiplen
do. Pebꝛei auteʒ
dicũt ꝙ ipſaz no
imolauit:ſʒ votũ

os meũ ad dñm: ẽt aliud

qdðcũq; pollicit es:oceſſa
tibi vltiõe atq; victoꝛia de
hoſtib tuiſ. Sixitqʒ ad pa
trẽ:Hoc ſolũ mihi pᷣſta qd

p ipᷣm phinees.
Et aliq dicunt ꝙ
fuit interpꝛetatũ
p ſapiẽtes ꝙ non

deberet votu ad;? depcoꝛ. Dimitte me ut du
bleri p moꝛeʒ fi· ob' mẽſib' circueãꝗ mõtes
h ſup illud vbu, ſodalib meis. Cui ille rũ
Dimitte me ut cir dit: Nade.Et dimiſit eam
cueã mõotes.ſic di duobꝰ mẽſibꝰ. Qũq; abiijſ/
cit.i.ſapiẽtes in le .UM
ge ga foꝛſitan iue S
niẽt modũ relaxa

tionis ſeu interpᷣtationis voti tui. Queſtio iſta ẽ ð fcõ

⁊ iõ de hoc nihil põt ſciri niſi qᷓtũ dicit expᷣſſe ſcptura
vel itũ põt trahi ex ipſa.Igit᷑ ſine pᷣiudicio ⁊ aſſertioe

p moduũ collatiois põt dici ꝙ filia iepthe nõ fuit ſacri

ficata dño ꝑ moꝛtẽ coꝛpꝑalẽ:ſʒ poti ꝑ ciuilẽ ſeu ſpũaleʒ
eo mõ qͥ religioſi dicũt mũdo moꝛtui:inq'tuʒ a mũda/

nis actib' ſũt ſegregati:⁊ dinis obſequijs totalit mãci

pati:ſic filia iepthe fuit ſacrificata dño ꝑ obſeruatiõeʒ

vginitatis viuẽdo in or̃onib'ac ieiunijs ⁊ pijs opibus.

Poc aũt dictũ vẽ ↄſonũ ei qð dẽ leuit᷑.vltio: Oiĩis con/

ſecratio qᷓ dño offert ab hoie nõ redimet᷑:ſʒ moꝛte mo/

riet: tñ ut ibidẽ dẽ ager poterat dño ↄſecrari qᷣ nõ eſt
ſuſceptiu' moꝛtis:dicebat᷑ tũ moꝛtiſicari: qꝛ tranſibat

ad ius ſacerdotũ uel templi: ſicut bona ecclie dicũtur

amoꝛtiʒata. ſimilr ibidẽ dĩ ꝙ hõ poterat ↄſecrari:ñ tñ
ꝓpter hoc occidebat᷑:ſʒ obſeqijs tẽpli ſeu ſacerdotũ de-

putabat᷑ ꝓut ibidẽ diffuſe fuit declaratũ: ⁊ ſic põt dici
ꝙꝙ filia iepthe fuit ↄſecrata dño ſeu ſacrificata qꝛ dinis

obſeqijs deputata mõ pᷣdicto. Itẽ ſupꝛa dictũ ẽ: Fact ẽ
ſv iepthe ſpũs dñi.ſ.ad pugnadü 5 filios amon: ⁊ tunc
fecit votũ ſupꝛadictũ:qð licet fuit indiſcrete factũ:tñ in

telligẽdu no erat niſi ꝑ modũ licitũ a bonũ:qꝛ ſpũs do
mini nõ inſtigat niſi ad bonũ. Itẽ in l̃a dꝛ ꝙ iepthe co/

ceſſit filie ſue ts duoꝝ mæſiũ. Cu igit eet iudex ppli et

Piud hõ nõ ẽ veriſile qͥn in tpe intmedio colloquʒ ha

uerit de voto ſuo cũ ſapientib' in lege:maxime cũ vo

tũ ſuũ iã eẽt diuulgatũ nulł aũt talis ſibi cõſuluiſſet
votũ ſuũ implẽdu ꝑ occiſionẽ filie inocẽtis:cũ hoc ſit
maifeſte ð pceptũ legis:Exo.xx.⁊ ↄ intẽtionẽ legis Le
uit. vltio: ut pʒ ex pᷣdict.Et io viſile vẽ ꝙ a ſapiẽtibus
fuerit ſibi dictũ votũ ſuũ ipli debẽ ꝑ modũ ſupꝛa di

ctũ. Itẽ ad hebꝛe.xj. Jepthe ponit᷑ in ſcõꝝ cathalogo:

⁊ iõ nõ videt᷑ factũ ſic enoꝛme aſſeri debẽ de illo:niſi ex
ſacra ſcriptura expᷣſſe haberet᷑. Sed diceres ſicut ⁊ ↄi

dẽ ꝙ ſcptara hoc expᷣſſe diẽ ſiẽ ſupꝛa allegatũ ẽ. Reuer/

ſa ẽ ad preʒ ſuũ ⁊ fecit ei ſicut vouerat.Ad qð dicẽduʒ
wyſcptura nõ dicit ꝙ occiderit eã:ſʒ 4. votum ipleuerit
u

qð ẽ intelligẽdũ ꝑ modũ licitũ: ꝓut ſupꝑiuj ẽ expſſũ:im
mo ſi eã occidiſſet nullo mõ votũ impleuilſſet: qꝛ emiſ

facere nõ potero. Cui illa
rñũdit: Pater mi ſi apuiſti
os tuuʒz ad dñm fac mihi

tudo ſeruata ẽ: ut poſt ãni

ſio voti nõ põt fieri niſi de bono:nec ꝑ ↄſequẽs ei ipletio

Et igeo argumentũ magis videt᷑ ad oppoſitũ. Itẽ ſic argu
es: hic ſcribit:Dimitte me ⁊ plangã vᷣginitatẽ meã.⁊ poſtea

ſubdit᷑: ¶õſuetudo ſuata ẽ ut poſt ãni circulũ ↄueniat filie
iſrł ⁊ plangãt iepthe filia:⁊ iõ videt ꝙ fuerit occiſa.id qð

pot dici ꝙ in pncipio
iepthe credidit ca eſſe
occidendã: ⁊ ipſa ſilłr
audito verbo patris
Et iõ dixit: Dumi tte
me ⁊c̃.Sed anqᷓ redi

ſet cũ ſocijſ ac ſodalib ſuis
flebat pᷣginitatẽ ſuã ĩ mõti/
bus.Expletiſq; duobꝰ mẽ
ſibꝰreuᷣſaẽ ad pr̃eʒ ſuũ:⁊ fe
cit ei ſicut vouerat. Que
ignoꝛabat virum. Exinde
mos increuit in iſrl ⁊ ↄſue/

poſitũ de ↄſilio ſapiẽ
tũ. Q aũt poſtea ſb/

eſt cc.dicẽdũ ẽ ꝙ hec
ↄſuetudo facta ẽ rati
onabilit᷑ in memoꝛiã
filie iepthe: q parata
fuit patri obedire vſ/
q; ad moꝛtẽ coꝛpaleʒ
⁊ obediuit vſq; ad
moꝛtẽ ciuilẽ vel ſpũa
lem:ut ⁊ relique filie

circulũ ↄueniãt ĩ vnuʒ filie
iſrl:⁊ plãgãt filiã iepthe ga
dite dieb quatuor.
Ccẽ aut XII
Ain ephraim oꝛta ẽ ſe
ditio.! Nã trãſeũtes cõtra

parẽtib. Sed adhuc
otra pᷣdicta arguit᷑ e
imolatio inocentis ſit deo accepta:ſicut pʒ Geñ.xxij.vbi a

bꝛaam ↄmẽdat de hoc ꝙ voluit inocẽtẽ filiuʒ imolare. Ad
qð dicendũ ꝙ nõ ẽ ſile:qꝛ abꝛaã habuit de hoc pꝛeceptum
diuinũ: ut habet᷑ ibidẽ.ois aũt hõ qtũcũq; inocẽs debitoꝛ

ẽ moꝛtis ꝓpter pctm̃ pmoꝝ parẽtu ipᷣi deo q hoc debituʒ

põt repetẽ qñcũq; vult ⁊ quoõ vult.Et iõ abꝛaã bñ ſec deo
volẽs obedire in ſui filij imolatiõe. Sʒ qꝙ aliqs ex voto e/
miſſo volũtarie inificiat inocentẽ ẽ illicitũ.Itẽ pꝛedicta
arguit᷑:qꝛ ſcribit᷑ Geñ.ix.Creſcite ⁊ multiplicamini.⁊ deu⸗/
tero.vij. Nõ erit apud te ſterilis vtriuſq; ſexꝰ.Obſeruatᷣ

vero vginitat excludit multiplicationẽ ꝓlis: vẽ ꝙ fuerit
illicita tpe legis:ꝓpt᷑ qð vẽ incõuenient dictũ ꝙ fulia iepthe
fuerit dno ↄſecrata ul ſacrificata ꝑ obſᷣuationẽ vginitatis
Dicẽdũ ꝙ illud pᷣceptũ:Creſcite ⁊ multiplicamini ⁊c̃.datũ
fuit noe ĩ exitu arce qñ erat pauce ꝑſone hũane.ſ.octo tin
qᷓ̃tuoꝛ viri ⁊ qtuoꝛ mulieres:qꝛ tũc genꝰ: hũanũ indigebat

multiplicatioe ꝑ carnalẽ generationẽ oꝛdinatã ad dinum
cultũ:⁊ iõ multiplicato genere hũano ceſſauit illð pᷣceptũd

in ꝑticularib' pſonis:qꝛ in ↄitate hũani gener multi ſunt
ꝓni ad generationis actũ ꝑ ùs implet᷑ pceptũ ↄitati factuʒ

O aũt addit᷑ illud deutero.vij. Nõ erit apud te ſterilis ⁊c.
nõ ẽ pᷣceptũ:ut pʒ inſpiciẽti textü:ſed ẽ qda ꝓmiſſio facta

obfuantib legẽ matrimonij de fecũditate ꝓlis hñda: ſic
etiã tpe euãgelij multiplicatio ꝓlis ꝑpſonis exñtib ĩ matri
monio reputat᷑ beneficiũ dinũ.Per hoc tñ nõ excludit᷑:qͥn

obfuatio vᷣginitatis ſit deo acceptioꝛ:q ti repit in paucis
pſonis: ꝓpter qð dicit ſaluatoꝛ Math.xix. Süt eunuchi

q ſe caſtrauerũt ꝓpter regnũ celoꝝ:ꝗq põt cape capiat.q.d.

pauci tales inueniũt᷑. Q auũt obſuatio vginitatis nõ ſoluz

tpe euãgelij:ſʒ etiã tꝑe vetenl teſtamẽti fuerit laudabilis et
ðo accepta pʒ ꝑ exẽpla:qꝛ helias ꝓpha q fuit valde pfect
⁊ deo accept vginitatẽ fuauit:ſic hẽt᷑ ex vbis gregoꝛij ho/
melia. xix.ſuꝑ euãgelia.Raſias ẽt ꝛꝰ mach.xiiij. ↄmẽdat ð
hoc ꝙ ꝓpoſitũ ↄtinẽtie tenuit.btã ẽt vgo maria votũ vgi/
nitat emiſit:⁊ ſanct᷑ ioſeph ſpõſ'epcũ ea:ut tenẽt doc.ca⸗
tholici:⁊ tñ adhuc erat ſtarve.teſ.pauł.n.apls cũ adhuc

eẽt leg veten emulatoꝛ ⁊ euãgelij ꝑſecutoꝛ vgitatẽ ſfuauit.?

ſic pʒ ꝙ obſuatio vgitatᷣ fuit ðo grata a EX leg.

Cce aũt. Deſcripta tribulatõe ⁊ modo 1.A.

.

ret iepthe mutauit ꝓ

dit᷑: Cõſuetudo facta

iſrł docerent᷑ obedire

— .

boleth.n. eſt nomẽ equiuocũ ad vtrũq;:videt tũ mag ꝙ h̊

omnino liberati de ſeruitute philiſtinoꝝ:licet reſtricta

is. ſonus er appꝛopinquat ad ſonũ littere qͥ apud nos ſo iſeu
iberationis: hic cõſequent deſcribit᷑ impetus ſeditionis. ſantn Bo An lra in latino ponit ch. vnde adhucĩ an ittu.
e renckiſrtiintw deſcribit. Sergto ins run tielio abbeti, que ſequũtur nua bſcndt⸗ nriann .“ r
tpeuno huuninaricdtno dei c iudicauit. Circa tiquis abbath) que ler e' vbi ſcribit matthey. illi ã ̊”ͦ”èðͤ
iudicũ ſuccincte ſubditur ibu Poſs avetne tribu erat ſu ſic ꝓnũciat: Rird⸗ nne lingue uel ꝑ ↄſuetudineʒ pbia⸗
pꝛimũ dĩ: a (Ecce aut D cauſam dictam ſupe de ephꝛaim vel ꝑ coꝛꝛuptionẽ li ꝓp ki ſin ꝓnũcia leogha
ferpi gloꝛie m̃ ſcane cupian pier caula bant lraʒ ſamech ne
riuj in pꝛincipio octa Picz erpeirm? n naâfene. ſicut ho bleſus p ſn ſen
bant de hoc ꝙ victo aqu . dẽs ad pugna,z ſtatimq; appꝛehẽ mgu eret chimon: umentun
ria ipſi iepthe aſcribe Quare vades ᷣcari nos labãt in ipſo ioꝛdanis trã Ideo bait: mamn
vibiu i auercben noluiſti: ut pgerem tecuʒ? ſitu. hꝛaim quadraginta daꝓ lia ſin pꝛo- En
RsoinCtGes Fan, atbib ille teipon duo mnnia Aulcaltttcge Nde nt lbl
tiebant ut patet exſe qit: Diſceptatio erat annis ⁊ moꝛtu'ẽ ac ſepul· phoc ſciẽtes e eſ
auad. Sed Kntin populo meo⸗ contra nli⸗ ne in ciuitate ſua galaad fſet dee aimn.
querebat occaſionem s ammon uehemẽs: vo- ”äe ſſ el k ( Poſt hüc. Hic Alil
diſſenſiõis. Et ꝑzʒlſa, Os ammo ut pᷣberetis mi Poͤſt büc iudicauiti. rge nter deſcribitur mmunds
vſcz ibi: c (Moſui caquiq; uos u abẽſſan de bethleem quia prter eerbitur ſänlen
animaʒ 26] 1. neceſ⸗ hi auxiliũ: ⁊ facẽ no hoabuit triginta filioſ ⁊ toti iudicũ: bmus Nenni
ſitate vrgete expoſui d cernẽs poſui aĩaʒ me dem filias. Quas emittẽs fuit: I Abech ineca⸗
periculo vit meã bu manibꝰmeis:l trãſi / dem ſilias. Quae it: eiuſ- ſan: als abeſſan 5 ur n.1
n enn i ad ſilios ãmon:⁊ tra ſoꝛas maritis dedit:⁊ eiu bethleem. Pebꝛei rbibi⸗
tra filios ãmon. Seqᷣ uigs ad! fis in man me/ dezʒ numeri filijs ſuis dicunt ꝙ iſte fuit hibent
tur: ¶Hugnabat lidit eos dñ ſꝛut aduz pit uxoꝛes: introducẽs in boox. Secũcfuit nune:
ſubait⸗ eſBehe e c vatio inliuz⸗ domũ ſuã. Quiſeptẽ ãnis Aion Terti
xerat fugitin ẽ ol Enme⸗ “ ad ſe cũctis iudicauit iſr l: morten m ¶ Qui habuit pn
e min emade Zalaich pugnabat ac ſepult in bethlecz. Cui m. Quihabut ie
n deiepthoui ut viris de ga ercuſſertqʒ ſucceſſit abialon cabuloni Al traͤlationem 09
ri edn nie 3 ephꝛaim. Percu quia tes: ⁊ iudicauitiſri decẽ an iſtam li aſinaruʒ gtt⸗
lpio / x. capli⸗ 8 dixerat fugitiu ẽ galaad è& nis: lon. hũc iudica p boc intelligunt pnn
l gs ſeaniur det,⸗ hꝛaiʒ:Et habitat in me · ĩ gabulon. Pel. el oba qui iuuenes fo⸗ nulu
phraim nõ bene con- ephꝛai;: im ⁊? manaſſe. uit iſirl abdõ fili hellel pha te ⁊ electi ſicut di W
nashuic crpoſiidi cdio ephꝛaim ⁊ manaſſe ratonites qui habuit qua cr fuit ſupta. x. ungin
a nõ fugit de triuu α tqs galaadite ratonites . “ ſaßigir ,
Praamzis maing O eda ⸗ 5 q̃ ephrai dragita filios ⁊ triginta ex caplo e fili iair ien⸗
exponit populo ga uada ioꝛdanis pq ephrai d aſcẽdẽtes ſup Xa. OXI ntiſi⸗
xponit ò populo ga⸗ ada l020 7 eis nepotes aſcẽdẽtes P Xs=. αIII 1
ladiau lbihi rer wor i wentr ſeptuagii pullos aſinax 1 † is ie n
f bbrrinre fſectad ea de eppraiʒ nu. ? iudicauit iſrl octo anni ptima tribu ji
lihabitat non eſt in . ſugiẽs atqʒ dixiſſet:ob/ mörnabe eenat atio qᷓ facta eſt p pkeeni
hebꝛeo: ſec ſic hibe ſecro ut me ptraſire pnit. mon bꝛaiz ĩmõte pbiliſteos. Etp nſen
tngimn in tas: dicebant ei galaadite: raton tere ep 9 r pont nibuleti ſuroße
in medio errraie Nuũqd ephꝛaten es: Quo amalech. ¶XI „ nispondus. Se- furede!
ananeete idrn Ketrogabat Atfüng il ſe auidh ibrraniis ſfun
nullin E Uuner. Ft malũ i ↄſpectu dñi quᷣi us: ibi Erat aeen
Hõs „ E. ert malũ iↄſpectu dñi qui mo bt Erar Phö pere
on le zad par eu: Dic èrgo ſeboletb qð i/ c idit eos ĩ man philiſti/ aũt qda vir. Cir/ motii
comparatioe ad häc El etat ſpica:! Qui rñde tradidit eos ĩ man P at qt ca pmũ ponit fili r
tribuũ ⁊ ad illaʒ: ut ex terpꝛetat᷑ ſpii. . Fn fa noꝝ q̃dragita ãniſ: Eràt ãit caß iſnk ulpa re⸗ onſanno
ponũt Hehrei Ketcta bat cheboleth: eädeml nox iniſt lckat uhonn
. —— t maluʒ.⁊ ſubdit᷑ pena infli- t auedeg
Au bare btet pie nbeſtin heb ror ein anlietn teicAntnadidnt ai d an purarur Ren
trãſlatoꝛe. Pebꝛei aut dicũt ꝙ ſeboleth c gall : fl. Se a tpe ſanſonis ⁊ heli: qa ꝑ ſanſonẽ nõ fuerũt fili
ſignificatide: ſed Ocurſu vl impetu aque: q gall.

pphetien

is eox. e ic ↄñter ponitur
:4 ite petebat ut ꝑ fuerit tyrannis eoꝝ. c ¶ ZFrat aũt. Hic ↄñter poniti
accipiat᷑ ꝓ ſenſu quẽ dicũt hebꝛei:qa ephraite petebãt ut ꝑ fuerit ty

berationis modus: vbi peimo deſcribit oucis cõditio pniſenbi
eph enf iberationis modus:vbi pꝛimo deſcribit d ſiu de eniſſet b
An n i is: 71 i de hoc examinabat liberation maſſoni io ca. xiij. Tertio hoſtiũ de-
. Qui rñdebat c aEE (-, ſũmatio caplo.xvj. Circa . aegnae
eis: dic ſeboleth fluuiũñ traſibo: bebꝛeos lr̃a. ſ. triplicat ſanſonis moꝛs ⁊ ↄſũma ſdo eꝰ natiuitas ? coddi· angelu
vna vocatf ſim: hʒ foꝛtẽ ſonũ vbicuqʒ it in pꝛincipio tio: ibi: Peperit.Circa pꝛin Stute nature tm: ſʒ vᷣtu
nogi nedi . nimſ.qn ponit᷑ in pꝛincip llis: 7i cepit euʒ vtute nature tm::ſʒ
eclig. e nſataaiheche⸗ habet talẽ ſonuʒ erat ſterilis:⁊ ideo nõ ↄcepit euʒ
dictiois ve Al

fam adiute. Circa quã gram pᷣmo ðſcribit euernd
ſicut nrmſ.qñ ꝓnũciat᷑ ab hoĩe linguã bleſam habente:et te natureꝑ gram adiute.Circa quã gram pᷣ

d⸗ 0

min
u
e l

undn
in nicn
fineh
d Ns
Onieſinn

Ki
luſin
mh
ungze,
daie
S
baun.
ſbärde⸗
Ednos
teini
Ngrut
Seidfin
n T
Md.
Quihert
inule
ilutoren
liaſnmng
behreo⸗
eligunt
es ſ
ſcvroi

Achinn

5 9

5 .
——
— — —

4

annũciatio angeli: ſecundo relatio verbi:ibi Que cuʒ
veniſſet ad maritum:tertio cõfirmatio facti:ibi Oꝛa-
uit itaq;: quarto oblatio ſacrifici: ibi Dixit manue.

Cir Aeinmmm ponitur conditio patris cum dicitur:
d Uir de ſaraa.nomen eſt loci. e(¶ Et de ſtirpe dan
⁊c.vbi apparet ei
us cognatio. 5 .
Cav quidã uᷣir de ſaraa èt de ſtir
em eren. d, pe dan noĩe manue habẽs
quo oſtendit᷑ ipe Aredng .
dimentum ex pte uxorez ſterilẽ ecin gpparuit
matris: ut conce angel dñi: ⁊ dixit ad eam:
gri uarſirna Sterilis es ⁊ abſq; liberiſ
Suicur: g C: Ea⸗ ſed ↄcipies ⁊ paries filiuʒ

ue ne bibas c.]
ſicera dĩ omnis

e ebꝛiatiu⸗
Nec imuͤduũ
c].i.illa q̃ dicũt

imunda ad eſum
ſcom legem: ꝓut
determinat Leui
ſ.xj.ca. Pꝛohibe
tur.n. comedere
⁊ bibẽ illa que ꝓ/
hibent᷑ naxareis.
nume. vj. ca. Cui
i¶ Quia conci-
pie ⁊c. gra adiu
ua urã.
kꝑ¶ui nõ tan/
get ⁊c.] qꝛ nata⸗/
rei tpe ſue ↄſecra
tionis nõ poterãt
radi: ut habetur
nume. vj. ca. Iſte
auteʒ ſanſon fuit
ↄſecrat ꝑ totam
vitã ſuã. Ideo ſb
dit᷑: l ¶ Erit eni
nacareus dei ⁊c̃.
nõ ẽ intelligẽduʒ
ꝑ hoc ꝙ fuerit ſa⸗

ccificat' in vtero

ſicut iohßs bapti/
ſta:qꝛ de talibus
ſanctificatij tenet᷑
ꝙ nõ peccauerũt
moꝛtalit. Sʒ iſta
conſecratio intel/
ligit᷑ ꝑ donuʒ foꝛ
titudinis:que fu/
it quedaʒ gratia

Caũe ergo ne bibas uinnʒ

ac ſicerã:l nẽc imũdũ ꝗcq;

comedas:qaà ↄcipies ⁊ pa/
ries filiũ:l cùrnꝰ nõ tãget ca/
put nouacula. Erit enim
nacareus dei ab inſãtia ſua

*

⁊ ex matris utero:&t ipᷣe ici

piet liberare iſrł de manu

philiſtino x. Quũe cũ ueniſ
ſet ad maritũ ſuuʒ dixit ei:
Vir dei uenit ad me ha⸗
bẽs vultũ angelicũ:terribil
nimis. Que cũ infrogaſſeʒ

gs eẽt ⁊ vñ veniſſet ⁊ quo

noĩe uocaret᷑: noluit mibi
dicẽ:ſʒ hoc rñdit:Ecce ↄci
pieſ ⁊ paries filiũ:Caue ne
vinũ bibas nec ſicerã ⁊ ne
aliquo veſcaris immũdo.
Erit.n. puer nacçareus dei
ab infantia ſua ⁊ ex vtero
matris vſq; ad diẽ moꝛtis
ſue. Oꝛauit itaqʒ manue
dñm ⁊ ait: Obſecro dñe ut
vir dei quẽ miſiſti uẽiat ite⸗

rũ:⁊ döceat nos qꝗd debea
mus facẽ de puero lq na/

ſcitur ẽ.Exaudiuit dñs de/
p̃cantẽ manue:⁊ apparuit
rurſũ angeł dñi vxoꝛi eiuſ
ſedẽti ĩ agro. Manue aute

gratis oata: ⁊ põt ſtare cum pctõ moꝛtali: ſiẽ ⁊ donuʒ

ꝓphetie:⁊ fuit data

7

ſanſoni ꝓ ↄſolatiõe ppli: iõ ſbdit᷑

m (Et ipſe incipiet liberarę iſrl ⁊c. ⁊ dẽ incipiet:quia
nõ liberauit cõplete:ut ſupꝛa dictũ eſt. n ¶ Que cun
qꝛz mulier

veniſſet. Hic ↄſequent ðſcribit᷑ reuelatio vbi
iſta retulit marito ſuo pᷣdicta dicẽs: o

lir dei c

i. angelus in ſpecie viri:neſciebat tamẽ mu er ꝙ eſſet

vere angelus:credeb

at tñ ꝙ eẽt a deo miſſus.

—w

bens vultum angelicu. i. ſolengiclum vltra conſuetum

hominum modũ. q

erribilis nimis.i.venerabilis

q reuerendus:ſicut geñ.xxviij. Quã terribilis eſt locuj

Judicum

Pa at .
lu) vixit nomẽ ſuuũ eẽ occul
mittẽuꝰ erat. Alio mo pot exponi:

tent ex dictis. r ¶ Oꝛauit. Hic ↄſequent᷑ ponit᷑ confirma⸗

iſte:non eſt hic aliud niſi domu dei ⁊ poꝛta celi. Cetera pa

tio facti per angeluũ ſecũdo apparentẽ ad pꝛeces manue. Et
patet lra paucis exceptis que diſcurrent᷑. s Varenrnos

⁊c̃. lʒ.n.angel dixiſſet mulieri a quib' cauere deberet:hoc

maritus ep nõ erat cũ ea.
Que cũ vidiſſet angelum

feſtinauit ⁊ cucurrit ad vi-
ruʒ ſuum: nũciauitq; ei di

cens Ecce appuit mihi vir
quẽ ante viderã.Qui ſurre
xit ⁊ ſecui ẽ vxoꝛẽ ſuã: ve/
nienſq; ad viꝝ dixit ei:Tu
es ꝗ locut es mulieri: Et

ille rñdit:Ego ſũ. Cui ma

nue: qñ inqt ſermo tu fue-
rit expler :ꝗd vis ut faciat

puer:aut a quo ſe obſuare

debebit: Bixitqʒ angelus
dñi ad manue: Ab oöibus
que locu ſũ vxoꝛi tue ab
ſtineat ſe:l ⁊ qcqd ex vinea
naſcit᷑ nõ comedat:vinũ et
ſicerã nõ bibat: nullo veſ/
cat᷑ imũdo: ⁊ qð ei pꝛecepi

impleat atq; cuſtodiat.Di

xit itãq; manue ad angelũ
dñi: Obſecro te ut acquieſ
cas pᷣcibus meis ⁊ faciamꝰ
tibi hłdũ de capꝛis.Cui rñ
dit angeł:Si mẽ cogis nõ
comedã panes tuos. ſi aũt
vis holocauſtũ facẽ: oͤffer
illud dno. Et nẽſciebat ma
nue ꝙ angelus dñi eſſet.
Dixitq; ad eũ:Oð eſt tibi
nomẽ ut ſi ſermo tu fuerit
exple honoꝛem te: Cui
ille reſpondit: Cur queris
nomen meũu:quod ẽ mira
bile?l Tuͤlit itaq; manue

hedũ ð capn ⁊ libamẽta

gebat. a

tamen nõ dixerat de
puero naſcituro: io

ſequit poſtea:
t (¶Ab omnib'ac.]
da hec abſtinẽtia in/

iucta erat mulieri ra
tõe pueri:⁊ iõ multo
foꝛtius puer erat a ta

libꝰ abſtinẽdus:aliter

tñ q; mater:qa cũ eẽt

naseus p totã vitaz
de

ebat ſeruare legẽ
nacareoꝛü omnibus
dieb vite ſue: mater
aũt vſq; ad natiuita

tem pueri tm.
v ¶ Dixit uaq; ma⸗

nue. Hic ↄñi ponitur
oblatio ſacrificij.ma
nue.n.credebat eum
qui ei loquebat᷑ eſſe
hominẽ:⁊ ideo volu
it ei offerre pꝛandiuʒ
dicẽs: Faciam

tibi.i.pᷣparemuj tibi

ad comedeẽdum.
y¶ Bedũ de capꝛis.
7 p hoc intelligũtur
alia in pꝛandio neceſ
ſaria: ur panls 2 vi⸗
imilia.

num: Ha.
3 ¶ Lui reſpõdit an/
gelus.qꝛ cibo no idi/

bat. i me
cogis nõ comedã.i.ſi
velles me cogere non
comedereʒ. b (¶ Si
aũt vis ⁊c..i. illa q̃

attuliſti ad honoꝛem

dinum incendere.¶ c
Offer illui dño. ꝓ be
neficio qð tibi ãnũci
aui ex ꝑte e. d¶ Et
neſciebat ⁊c̃..qꝛ tlia
nõ obtuliſſet ei ad co
medẽduũ: ſʒ credebat
ꝙ; eẽt ꝓpheta a deo
miſſus:⁊ iò nõ pecca

uit offerẽdo ſacrificiꝰꝰ

um extra locũ taber/

naculi de pcepto vł ꝑſuaſiòe illi qͥ erat nic dei. Sequit᷑

e ¶ Lur q̃ris ⁊c. In hebꝛeo habet qð ẽ celatũ vl ignotum

——

qð exponũt hebꝛei dicẽtes ꝙ noĩa angeloꝝ ꝗͥ mittunt᷑ ĩ mi-

niſteriũ variant᷑ ̃m legatiões ad qs mittũt᷑.vñ Eſa.vj.An
ꝗ miſſus ẽ ad purgãdũ labia Eſaie cũ calculo ardenti
noiat ibi ſeraph cũ tñ ñ eẽt de oꝛdine ſeraphico. Angeli au
tẽ de futun ad q̃ mittẽdi ſũt nõ hñt pᷣcognitioeʒ niſi qñ de
reuelat eis:q reuelatio fit ſ̃m fſoꝛmã ſue volũtat:⁊ iõ ange

ſuũ eẽ occultũ:qꝛ neſciebat ad qð de futuro
qꝛ ſecreta dei ⁊ angeloꝝ

ñ ſũt hoib reuelãda niſi qtũ do placʒ. ulit tach ne

—

. . - . .

i liqda qᷓ cũ carnib' holocauſtoꝝ offerri ſolẽt: put bẽt in reʒ. Dicẽdum ꝙ ſanſon eis voluntatem dñi reuelauit:
Pe- 3

leuit. g ¶ Et poſuit ſupꝛa petra.vtẽs ea ꝓ altari. hi⸗ lʒ nõ ſit ſcptũ.Erãt.n.deuoti:⁊ iõ nõ ẽ viſile ꝙ feciſſent m
ferens Eer ſain bebeeo bẽt:Offerẽs dno ⁊ mirabili v½ z pceptũ dni:niſi ſanſon eis dixiſſet hoc eſſe de dñi vo n
occulto ad faciẽduʒ: qꝛ manue ñ erat de gnẽ ſacdotali:⁊ iõ luũtate:⁊ bñ debebãat ei credere:eo ꝙ fuerat ꝑ angelum t
ad eũ ñ ptinebat offerre ſacrificiũ:ſʒ obtulit mãz ſacrificijj annüciatus ⁊ mirabilit᷑ natus: ut ſupꝛa dictum eſt.
ei ꝗᷣ ſibi loq̃bat᷑ ĩ noĩe S d ¶ Et qreret oc ne
dei q dixerat nomen g. , „ bp. . „ „ caſiocs ⁊c̃. Sci⸗ ſit
ſuũ eẽ mirabile v oc &t poſuit ſuꝑ petrã ôffers patri ſuo ⁊ mfr̃i ſue dicens cbat. n. ſanſon in e
cultũ ut ex illa mã ſla dñno qꝗ facit mirabilia.l Ip/ Aidi mulierẽ in thãnata ðgenerali ꝑ reuela lun
ceret ðo ſacrificiũ:qᷣa , n bant filiab hiliſti anaz tionẽ ꝙ ↄce illiuj n
Pphe loquẽtes i neie e aũt ⁊ vxoꝛ ei intuebant filiabus philiſtinoꝝ: quaz matrimoni eſlet n
oni poterãat offere au Cunq; aſcederet flãma al / queſo ut mihi accipiat᷑ vx/ occaſio rebelladi uene
cctoꝛitate eb:ſiẽ ⁊ ſac taris in celu:ãgel dni pa oꝛem. Eui dixerut pr̃ ⁊ mr ppiliſteis: licʒ ad- ’
Jores: ſcpzgehella riter in flãma aſcẽdit. Qð ſua: Mundd nõ eſt mulier hur oelg nd an
At ercgebat efn 4ſibi Eu vidiſſet manue ? vxoꝛ in filliab' fratrũ tuoꝝ:⁊ in Salaertt h re
9. E. . EE „— . . lu H ene
apparebat eẽ pphetã ei: ꝓni ceciderũt in terra, oiĩ populo tuo:qꝛ vis acci ad hoc q̃rebat᷑ oc rjj
domini erat etiã p½ ⁊ ultra eis nõ apparuit an pere uxoꝛẽ de philiſtijm g caſio cũ philiſtei ſeben
ſ/, bera ſeangelus gelus dñi.Staiimq; intel incircũciſi ſunt? Dixitqʒ abiteret in e 6
i( Cuq; aſcencleret ſexit manue ãgelũ dñi eſſe ſanſon ad patrẽ ſuũ: Hãc bebꝛeis ꝓmiſſa: 7
c.] ex hoc videt᷑ ꝙ xit ad ſug: Moer mihi accin lacui ut patet ex ſupꝛa nunf
ev illo lapide pceſſit ? dixit ad vxoꝛe ua: M oꝛ: ‚ mümibi accipe ꝗ?e placuit ocu dictis ca'. iij. De i
ignis cõſumẽs holo te moꝛiemur:qꝛ vidim do lis meis. MParetes autẽ e üülij aut habitato at
auſtũ in ſignũ dine minũ.Cui rñdi mulier:Si neſciebant ꝙ res a dño lIſi ribꝰ pꝛecepat 90. in
aceptionis. in dñs nos vellet occidere & eret: èt quereret occaſiões min filis iſtk di⸗
geluj Dominn ⁊c. vo ib — — liſt „ EZ6 tẽ „ ecos cxten minani et dup⸗
lens oſtendere ꝙ ipte Manib nris bolocauſtuz 3phi utijm. I o. n. epoꝛe ſine miſericoꝛdia po
eſſet vere dei angeluj ? libamẽta nõ ſuſcepiſſet: philiſtijm dñabant iſraeli! ut habet Nume.
ad riſteion⸗ vbi nec oſtendiſſet nobis hec Sẽſcendit itaq; ſanſon cũ xxxii. ⁊ deutero.
te A ga ene⸗ oĩa:neq; ea qͥ ſũt vetura di patre ſuo ⁊ m̃e inthãnata 4 D nie ſn⸗
dominũ.exponat ſiẽ xiſſet. Pép erit itaq; filiuz . Luq; veniſſent ad ingas alia occaſio. Di⸗
ſupꝛa vj de gedeone. ⁊ vocauit nomẽ eſ ſanſon oppidi appàruit catul le· cẽdũ ꝙ ppr petã
m¶ Pe et it aq;. Creuitq; puer ⁊ benedixit onis ſeu ⁊ rugies:⁊ occur bebꝛeoꝝ domin
Dccon equenter & ei dñis: cepitq; ſpirit dñi rit ei.l Irruit aũt ſpũs dñi eij ꝑmilerat phi- nir
r eins ecucatid eeh Eſſe cuʒ eo in caſtris danl in ſanſon:⁊ dilacerauit leo liſt Aacthin imi⸗
dicitur: n ark. inter ſaraa ? eſthaol. neʒz q̃ſi hedũ in fruſta ðcer/ erat aliq pacta iu l
puer ⁊c.] conferẽ (Xap. XIIII. perʒ:nihil omnino hñis in ramẽto firmata: rh
do ei donum weriu⸗ Eſcẽdit ergo ſaſon manu:⁊ hoc patri ⁊ matri qderat licitu he⸗ Kadi
dint: rſonte cu hoc. in thanata: videſqʒ noluit ĩdicare. DPèſcẽditqʒ bæeij facẽ itli ca. ſaun
gratie gratũ facien filiab phi locur' mulierilqᷓ pl ſu:ut dem fuit Jo un
pitq; ⁊c..qꝛ ꝓtunc liſtijm:aſcendit ⁊ nuciauit rat oculis eĩ. et P aliquot pt qð licebat he⸗ ſucone
illa trib' habitabat bꝛeij philiſtcoy tẽ (e
in tẽtoꝛijs. ¶ XIIII G . iuadẽ abſq; noua wblſni
Eſcendit ergo ſanſon. Hic conſequenter deſcribiꝭ occaſioe.vñ ⁊ ꝑalipo.vltio int mala ſedechie reg ppr qᷓ Mbiün.
occaſio inuaſionis philiſtinoꝝ:que occaſio data fuit captiuat'⁊ citaj deſtructa dẽ a rege quoq; nabuch. Cgal,
eſt ſanſoni ex acceptione vxoꝛis de philiſteis: ut receſſit q adiurauerat eũ ꝑ deũ: ⁊ hoc notat cũ ſubdit᷑ ile
patebit ex ſequentib. Et iõ circa hoc pᷣmo deſcribit dicte e (Lorm tpe Oñabant᷑ ⁊c.] qð dñium erat pᷣdicto mõ woß
vpoꝛis petitio.ſecũdo petite deſponſatio:ibi Deſcẽdit ita tfirmatũ. f 4 Deſcendit itaq;. Hic deſcribit᷑ pᷣdicte mu NE
tertio deſponſate acceptio:ibi Et poſt aliquot dies.quarto lie gneſponſatio: pꝛemittit tñ caſus accñs in via cũ dẽ für
inuaſionis occaſio:ibi Cũ igit ciues. Circa pꝛimũ dicitur: Apparuit ⁊c..ſ.ſanſoni qſi ad deuorandũ eũ.Se b
(Deſcendit igitur ſanſon in tanatha. villa ẽ philiſtino pauit.n. ſe ſanſon a parẽtibſui ꝓ aliqᷓ neceſſitate:⁊ tũc Ee
rum ad quã venit ſanſon ad videndũ feſtũ qð faciebat ppi occurrit ei leo ita ꝙ pntes nõ viderũt. h ¶ Irruit aut liltat
liſtei quibꝰ ßuiebat hebrei ꝓ trib e ꝓpt qð ſecure poterat ſpũs dñi ⁊c̃.i.ſpũs foꝛtitudinis.illa.n.foꝛtitudo nõ ine obſane
ad loca eoꝝ declinare. b Muũqd no eſt ⁊c.] hoc dicebat rat ei ex ↄplexione ſeu vtute naturali: alioqn nõ receſ⸗ pinan
parẽtes ſanſonis:qꝛ pꝛohibitũ eſt Deutero.vij. Ne ↄhant ſiſſet ab eo qñ fuit raſus:ut habet᷑.j.xvj. Sed erat illa lncadene
matrimonia cũ alienigenis:ideo ſubdit: c ¶ Paretes aũt foꝛtitudo q̃dã gratia gratłs data:q nõ ſemp adeſt hoiĩ ſandi
ei ⁊c. Ex hoc aũt ꝙ ſcriptura excludit parẽtes ſanſonis ſicut ſpũs ꝓphetie no ſemp aderat ꝓpheti:ſʒ qñ expe/ locſ ſon
tm ab hac noticia videt᷑ ꝙ ſanſon cognouerit ꝑ reuelatiõe, diebat ſᷣm oꝛdinationẽ dinã.⁊ hoc mo vr dicẽdũ ð foꝛ D
volutatem dñi circa hoc:aliter.n.peccaſſet ſi mulierẽ alie titudine ſanſonis: ꝓpi occurrẽte leone dʒ h ꝙ irruit Mmeleon
nigenaʒ accepiſſet vxoꝛẽ: niſi ſciret dñi volũtatẽ qͥ poterat in eo ſpũs dñi.i.mor illi foꝛtitudinis. Sün oĩo Nün a
in pꝛecepto diſpenſare. Sed adhuc videt᷑ e parentes eius his i manu.ad onñdẽdũ ꝙ hoc ñ fecit gladio ul baculo ongi
male fecerũt illã mulierẽ petẽdo ꝓ filio:qꝛ hoc phibet᷑ deu Deſceditq; ⁊c. .ſ.de mr̃imonio ↄᷣhẽdo:⁊ tũc facta z(ſe
tero.vij.vbi dẽ fili eb.ſ.alienigene ñ accipiej filio tuo vxo ſfuert ſpoſalia. 1Etp alit dies. Hic ↄñt deſcribit Ganen

nt
d
nn
Neret.
lulnn
n
Aaa
oielckkt
dli
n
ann
Dnalii.
chroe
pbllet
ann
omich:
ſpn
i de
Mt
n do
g
muaret
uond
Elne.
tdau.
igno
Närondn
o di
Ne

domn

cũ dẽ:

tatpbi⸗
ſon
os
ain
nana.
übe⸗
inc
futh
1
chnbe⸗
lſroſti
Eynu
wypin
nabuch.
tüſwot
Gicone
tn
nwo
duci

ſtnezu
ii
mco oie
niun
canlu
at hol
gicne⸗
ioſe

ſchlei⸗

tbaclo

üchn
gbi

»

2: Declinauit c. n.
gatio apũ. Querit᷑ hic quõ apes q̃ abhoꝛꝛẽt fetida ibi

———

Judicum

mulier oſpõſate acceptio ĩ mrimoniũ:iõ ſbditur:
. m — 2 „„ ar

it tñ caſus ↄtingẽs in via
Et ecce examen apũ.i.ↄgre⸗

melliſicauerat: Pot dici ꝙ apũ diuerſe ſũt ſpẽs: ⁊ aliq̃

ſũt ruſticane ⁊ n
abhoꝛꝛẽt talia:cu

iuſmõi erant iſte.
vñ ⁊ allq mellifi⸗
caãt in foꝛaminibꝰ
terre. Sequitur:

q; c&.]. qꝛ locus
vbi manebat mu

lier erat dimiſſi⸗
oꝛ ꝙ; loc' vbi ma
nebat pr̃ ſanſõis
p(¶¶ Et fecit ⁊c.

pꝓ celebꝛatioe nu-

oñter deſcribit re

bellionis occaſio

duplex. Secũda

ponit᷑ in pn. xv.

ca. ꝓirca pmũ dẽ

q(Cũ igit cc.

ſ.magnũ robu/

ei ſodalej.xxx.ut
ſi ſanſon vellet a
liqd agẽ ʒ eos iſti
reſiſterẽt ei:-tamẽ

fuerũt ei aſſigna-

ti ſᷣ ſpecie ſocie

tatl honor nu-

priar. Qui⸗
bus locut ẽ ſan⸗
ſon. ut inde inter

ipſos oꝛiretur qõ

ſeu contentio.
1 ¶Pꝛoponam
vobij ⁊cl.i.vbuʒ
dubiũ ⁊ occultũ

qð gall. dꝛ demu
alle. vi Dabo

vobij.xxx.ſyndo
ne.i. i 9 veſte)
. ixitq; eis.ꝓ

y¶ De comedẽte

exiuit ⁊c ꝑ hoc
obſcure ꝓpoſuit
ꝓ inuenerat mel

in cadauere leõis

qa mel ẽ dulce et
leo eſt foꝛtiſſimꝰ

beſtiaꝝ. ⁊ in illa
parte leonis inue
nit mel quod eſt

Qui rñderũt ei: Pꝛopone

uit cib:⁊ de foꝛti egreſſa ẽ

dieſ rẽuertẽs ut accipet eã

declinauit ut videret cada-
uer leonis. Et ecce examẽ
Aapũ ĩ oꝛe leonis erat:ac fa⸗

uus mellis. Quẽ cũ ſũpſiſ
ſet in manibꝰ:comedebat ĩ
via:veniẽſq; ad patrẽ ſuuʒ
⁊ matrẽ dedit eis ptem q ⁊

ipᷣi comeder:nec iñ eis vo
luit indicare ꝙ mel de coꝛ
pe leonis aſſũpſerat. Dèſ/

cẽdit itaq; pr e ad mulie-
rem:l&t fecit ſilio ſuo ſanſõ

ↄuiuiũ.l Sic.n.iuuenes ſa
cẽ ↄſueuerãt. Cum ergo ci
ues loci ill vidiſſent euʒ:
dederũt ei ſodales trigita
q eẽnt cũ eo.Quibꝰ locut
ẽ ſanſon: ꝛòponã vobis
ꝓblema: qð ſi ſolueritis

mihi intra ſeptẽ dies cõui

uij:dabo vobis trigita ſyn
doneſ ⁊ totidẽ tũicas.Sin
aũt nõ potuerit ſoluẽ vos

dabitis mihi trigita ſyndo
nes:⁊ eiuſdẽ nũeri tunicas

ꝓblema ut audiamꝰ. Dix⸗
itqʒ ecis: Dẽ comedẽæte exi⸗

dulcedo.l Nẽc potuerunt
p tres dies ꝓpoſitionẽ ſol/
uere. Lunq; adeẽt dies ſe
ptimꝰ: dixerũt ad vxoꝛem
ſanſon. Blãdire viro tuo

⁊ ſuade ei ut indicet tibi
gd ſignificet ꝓblema. Qð
ſi facẽ nolueris: incẽdem
te ⁊ domũ pr̃is tui. An ic/
cire vocaſtis nos ad nu-
ptias ut ſpoliaretis?: Que
fſũdebat apð ſãſon lachꝛy/

comeſtibile:que eſt inſtrumentũ comeſtionis.ſ.in oꝛe.

—

3 ¶ NMec potuerũt ꝑ tres diej ꝓpõnẽ ſoluẽ. Iʒ multũ co
gitaſſent. a ¶ Euq; adeſſet dies ſeptim.nõ eſt intelli⸗

gendũ ꝙ eſſet dies ſeptim cõuiuij:immo erat quartus

ſed vocatus ẽ ſeptimus:quia erat ſabbatũ occurrẽs ini

cõuiuium nuptiaxꝝ. Cetera patent vſq; ibi: b ¶ Septem

igitur diebus ⁊c..i.pꝛo maioꝛi
gquartta die incepit: ut patet expᷣ

arte ſeptem dieꝝ: quia a
ictis. c ¶ Tandẽq; die

ſeptimo ⁊c; Hic accipit dies ſeptima ꝓ ſeptima die ↄuiuij
no pꝛo ſabbato. d¶Et illi dixerunt cc.. quia ſi tardaſ

mas:⁊ qrebat᷑ dicẽs:hdiſ
me:⁊ ñ dilig:iccirco ꝓble/
ma qð ꝓpoſuiſti filijs ppli

mei nõ vis mihi exponere
At ille rñũdit: Pri meo et

mfi nolui dicẽ: ⁊ tibi idica
re poto:Sẽptẽ igit diebuſ
ↄuiuiij flebat:lañ eũ:tandẽ/

q die ſeptio cũ ei eẽt mole

ſta expoſuit. Que ſtati idi/
cauit ciuibꝰ ſuis. Et illi di/

xcrũt ei die ſeptio añ ſolis
occubitũ:Quid dulci mel
lel:⁊ qd foꝛto leõe:Qui ait

ad eos: Si ñ araſſetis ĩ vi/

tula mea nõ iueniſſetis p
põnẽe meã. Irruit itaq; ĩ eũ

ſpuũs dñi:l.deſcẽditq; aſca⸗
lonẽ:⁊ pcuſſit ibi trigita vi/

ros: quoꝝ ablatas veſtes

degit his ꝗ ꝓblema ſolue/

rãt. Iratuſq; nimis aſcẽdit
i domũ pr̃is ſui:vxoꝛ auteʒ
eſ accepit maritũ vnuʒ de
amicis e ⁊ ꝓnubis.(XvV.
Oſt aliquãtulum
aut tpis cũ dies tri
ticee meſſis iſtarẽt
venit ſanſon ĩuiſere volens

vyxoꝛẽ ſuã:⁊ attulit ei hedũ
de capꝛiſ. Cunq; cubiculũ/f
eius ſolito vellet intrare:

Pꝛohibuit illũ pater illi

dicẽs: NPutaui ꝙ odiſſes

eã:l ⁊ iõ tradidi illã amico
tuo.Sʒ hʒ ſoꝛoꝛẽ q̃ iunioꝛ
⁊ pulchꝛioꝛ illa ẽ: ſit tibi ꝓ
ea vxoꝛ. Cui ſanſon rñdit
Ab hãc die nõ erit culpa ĩ

me õꝗ philiſteos. Faciã.n.

vobis mala. NPèrrexitq;
et cepit trecentas vulpes

data: 1 iõ dixit: d¶ Ab bac die ⁊c.

ſent vſq; poſt occaſũ
amiſiſſent: qa finita
fuiſſʒ dies ſeptima:qꝛ
dies eſt latio ſoli ſu⸗
per terrã. e

dulcius melle. intelle

ctus patet ex pᷣdictis
f¶Si nõ araſſetl in

vitula mea ⁊c. ille qᷓ
arat inueſtigat terra

inferius: ita fecerunt

iſti qui ſolutioeʒ quã
inuenire no poterant

inueſtigauerũt ꝑ vxo

rem ſanſonis:quam

vocat vitulaʒ ꝓpter
muliebꝛeʒ inſolentia
g ¶ Irruit itaq; ⁊c.
in vindicta iniurie ſi/
bi facte: tũ quia pꝛo-

blema p ſeipſoj ſoluẽ
debebat:no ꝑ aliam

pſonam: ut patet ex
modo loquẽdi ſupꝛa
poſito: vbi dẽ: Qð
ſi ſolueritis mihi ⁊c᷑.
tũ quia pꝑ metũ moꝛ/
tis incuſſuʒ vxoꝛi ſue

⁊ amicis ei ſolutioʒ

inqſierãt. Sequitur:
h¶ Iratuſq; nimis.
ↄtra philiſteo ⁊ vxo
rem ſuã eo ꝙ reuela⸗

uer Kren ſuuz.
i ¶ Aſcendit ĩ domũ

patris ſui. ab vxoꝛe

ad tps decedendo.
Waplmn
NAOſt aliquaã⸗
vonit᷑ ſecũda

occaſio: eo ꝙ fuit p⸗
hibit ab vxoꝛe ſua.

Et eS dicitur:
b ¶ Cuq; cubiculuʒ
eiꝰc. i.mo ⁊ affectu
maritali. c ¶ Pꝛo⸗
hibuit illũ ⁊c. ihoc
facta fuit ſanſoni iiu/

ria:qꝛ nõ repudiaue/

rat vxoꝛem ſʒ tm ad

hoꝛã receſſerat ab ea
q5 erat ſibi licitũ: et
iõ facta fuit ſibi iniu/

ria:eo ꝙ ſine ſcitu et
requiſitioe ei alii fuit
inuadẽdo.ſ.eos ꝓ/

pter infidelitates ⁊ iniuria) mihi factaj:⁊ maxie qꝛ dixerat

rare
ut habet᷑ ſupꝛa ca.xiij. e ¶ Perr

angel' de eo ipe incipiet liberare iſr! de manu philiſtinoꝛuʒ
C exitq;. Habita iuſta occa/

ſione nocẽdi philiſteij: ut patet ex pꝛedict: ↄnter deſcribit

B 4

eoꝝ inuaſio ⁊ debellati o in eo⸗
