nus pꝛib tuis vt daret tibi

bona parũ valerẽt hõi:iõ ſubdit: d

dictus q pmanet in
ſermonib' legis hui
⁊ reſponſo a populo
amẽ:ꝓnũciabãt ma/
ledictoem oppoſitaʒ
dicẽtes: Maledictus
q̃ nõ ꝑmanet ⁊c̃.
XXVIII.
— Jaũt audie
ritl. Hic cõ
equẽt᷑ põit᷑ bñdictio
nũ ⁊ maledictonuʒ ĩ
pᷣcatõ: Et pᷣmo bñdi
ctõnuʒ ſuꝑ obſᷣuato)
rej legis:ꝛ maledictõ

nũ ſuꝑ traſgreſſoꝛes

ibi Q ſi audire nolu
er.. Circa pᷣſciẽdũ q;
bñdictõnes impᷣcant
ſm ea que ſolẽt hoĩe
deſiderare ĩ pᷣſenti vi
ta:qꝛ ĩ veteri lege ob
ſeruatoꝛibus legis ꝑ⸗
mittebant᷑ bona tpa⸗
lia tanq hominibus
carnalibꝰ⁊ impfectis
q̃ ñ pñt cape ſpũalia
⁊ ꝓpi hoc dicit aplłs
ad hebꝛeos. vij. Ni⸗
hil ad ꝑfectum addu
rxit lex.Solẽt aũt ho
mines deſiderare pꝛi
mo ꝓſperitatẽ dom
ſue:q̃ cõſiſtit in fecun
ditate plis ⁊ abundã
tia tpaliũ bonoꝛuʒ ⁊
quãtũ ad hoc dicit᷑ ĩ
generali: Bñdictꝰ tu
in ciuitate ⁊ bñdict ĩ
agro.⁊ ↄſequent᷑ ex⸗
plicat᷑mag ĩ pticula⸗
ri cũ dẽ: Bñdict fru⸗
ctus ventris tui ⁊c.
b ¶ Bñdicta hoꝛꝛea
tua qꝛ plena erũt bo
nis:nec putreſiẽt ibi.
c ¶ Et bñndicte relide
tue.i. ſupabundãtie
bonoꝝ tuoꝝ:qꝛ de il

lis dabis paupꝑibꝰ: æ

illi bñdicẽt tibi.Cõſi⸗
ſtit ẽt bona diſpoſitõ
dom ĩ coꝛpis incolu
mitate ſine qᷓ pᷣdicta
¶ Gñndicteris igredi

ens ⁊c᷑.qꝛ intus ciuitatẽ ⁊ extra poteris cõuenieni exercere

opa tibi cõueniẽtia:ꝛ ſolẽt hoĩes deſiderare iimico
pᷣſſionẽ:⁊ q;'tũ ad hoc dẽ:Dabit dñs iimicos ⁊c̃. e

vnã viã veniẽt ⁊c.modẽ eni veniẽdi ad pᷣliũ.ſ.vnite ⁊ cõ
iũctiʒ:⁊ modus fugiẽdi ꝑ diuerſas vias.ʒ deſt icerat hoies

fame celebꝛitatẽ i bonitate:⁊ quãtũ ad hꝰ di: f

Suſcita
ð

ſuoz
er

¶ Liber

timmõ ex me auxiliũ tuũ.cõſiſtit etiã ? pncipali mala

bit te dñs ſibi ĩ pplm ſanctũ.⁊ſ. anctitas iſta p famã oiuul-
gabibit᷑ ad dei gliam ⁊ tuã:iõ ſubdit: Uidebũtq; oẽs terra

rũ pplłi ⁊c.⁊ ſubdit᷑: g

periet dñs theſaurũ ſuum opti

mũ celũ.dicit aũt celũ theſaurus:qꝛ ibi repoſita ſunt ⁊ ab
ſcõdita bona diligẽtibus deũ:ſᷣm illud.j.ad Coꝛinth.ij. ca.

Quod oculus nõ vi
dit ⁊c̃. Dicit᷑ aũt the⸗
ſaurus:qꝛ tota fertili
tas bonoꝝ ĩ iſtis iſe/
rioꝛibꝰ puenit ex iflu
entia celi 2 ſtellaꝝ.
b(¶Et fenerabis gen
tibꝰmultis i.accõmo
dabis.q.d. ita plenꝰ
eris diuitijs ꝙ poter
accõmodare grat gẽ
tibꝰ multis. 4 deſide
rãt hoĩes vnij ⁊ ho/

Apẽriet dñs theſaurũ ſuũ
optimũ celũ:vt tribuat plu
uiã terre tue in tpe ſuo: bñ/
dicetq; cũctis opibꝰ manu

um tuarũ.Et fenerabis gẽ

tib multis:⁊ ipᷣe a nullo fe
nus accipieſ. Coͤnſtituet te
dñs ĩ caput ⁊ nõ in caudaʒ
⁊ eris ſemꝑ ſupꝛa ⁊ nõ ſub

noris ſblimitatem: ? ter: ſi audieris mãdata dñi

ytũ ad hꝰoẽ: i o
tuet te dñs i caput.
qꝛ ẽ ſuꝑioꝛ ꝑs coꝛꝑis
¶ Ac nõ declinaue
ris ab eis nec ad dex.
nec ad ſiniſtrã.i.qͥcũ-
q;ʒ ipulſu ꝓſi peritatis
ſeu aduerlitatis.
lXZ ſi audire no
lueris. Hic cõſequeni
ponit᷑ impᷣcatio ma-/
Fa ctionuʒ ſuꝑ legis
traãſgreſſoꝛes: ⁊ ſicut
impcate ſũt bñdictõ/
nes ſᷣm ea que hoies
deſiderãt in vita pñti
vt dictũ ẽ:ſic etiã ma
ledictões impᷣcant᷑ ſʒ
ea q̃ hoies abhoꝛꝛct i
pñti vita: ⁊ ſm hoc
poſſʒ diuidi ſequens
fa:vt patebit ꝑ diſti
ctiones eoꝝ q̃ abhoꝛ
rent᷑:iſta aut diſtictio
nõ ẽ ita pᷣciſa qn de ꝑ
tinẽtibus ao vna ꝑte
plura ponãt᷑ i alia: ⁊
ecouerſo: qꝛ moyſes
iſta tradebat pplo ꝑ
modũ exhoꝛtatois ⁊
pᷣdicationis:⁊ iõ fre/
quent itermiſcet illa
q ptinẽt ad diuerſas
maledictões ꝑ modũ
culuſdã exaggeratoij
Accipiat᷑ tñ diſtictio
ꝓut põt fieri ꝑ oppo
itũ ad bñdictões: qꝛ
P ſolent hoies ab

poꝛ malã diſpoõneʒ febꝛi ⁊ frigõe:ardoꝛe ⁊ eſtu
Zorn ine⸗ Sipenn ⁊ aere coꝛupto ac rubigie
mabonog: 2 qugtus pſequat᷑ donec ꝑeas.Sit
ad hoc dẽ: 1 a

dei tui que ego pᷣcipio tibi
hodie:⁊ cuſtodieris ⁊ fece
ris:c non declinaueris ab
eis nec ad dextrã nec ad ſi/
niſtrã: nec ſecui fuernl deos
alienos neq; colueris eos
Qõ ſi audire nolueris vo/
cẽ dñi dei tui vt cuſtodias
⁊ facias oĩa mãdata eiuſ ⁊
ceremoniaſ q̃s ego pᷣcipio
tibi hodie:veniẽt ſuꝑ te oẽſ
maledictões iſte ⁊ appᷣhen
dẽt te: Maledicius eris in
ciuitate: maledictus ĩ agro
Maledictũ hoꝛeũ tuũ:⁊
maledicte reliqe tue. Ma⸗
ledictus fructus vẽtris tui
⁊ fructus terre tue: armẽta
boũ tuoꝝ gregeſ ouiũ tua
rũ.Maledict᷑ eris ingredi
ens:⁊ maledictuſ egredies
Mittet dñs ſup te famẽ ⁊c
eſuriẽ ⁊ increpationẽ ĩ oĩa
opa tua q̃ tu facies donec
ↄterat te ⁊ pdat velocit᷑ ꝓ/

pter adinuẽtönes tuas pel

ſimas ĩ qbreliqſti me. Ad
iũgãat tibi dñs peſtilẽtiã:do
nec cõſumat te de terra ad

quã ingredieris poſſidẽdã

Percutiat te dñs egeſtate

ledictus eris ĩ ciuitate ⁊c᷑. ⁊ patet lr̃a ex pᷣdictis vſq; ibi:
n ¶ Pꝛopter adiuẽtões tuas.i.peccata q ſũt a nobis:ſʒ bo
na ſut a deo:ſm qð hẽ Oxe. xiij. Perditio tua ex te iſrael

diſpoſitio domin languoꝛe ⁊ ifirmitate coꝛꝑis: q̃ pot
cauſari młtis modis:⁊ quãtũ ad hoc dẽ: o iun
gat tibi dñs peſtilẽtiã.ex fulgure:tonitruo:a graãdinibꝰ
2 ſilibꝰ:bona terre ⁊ aerẽ coꝛꝛũpẽtibꝰ:ex qᷣbꝰ ſequunt᷑i

cłlũ qð ſupꝛa ẽ eneũ:ẽt ter/
ra quaʒ calcas ferrea. Det
dñs hymbꝛẽ terre tue pul/
uerẽ ⁊ de celo deſcendat ſu
per te cinis donec cõterar
Tradat te dñs coꝛꝛuẽtẽ añ
hoſtes tuos:⁊ ꝑ vnã viam
egrediaris cõtra eos:⁊ per
ſeptẽ fugias ⁊ diſpgaris ꝑ
oĩa regna fre. Sitq; cada/
uer tuu in eſcã cũctis vola
tilibꝰ celi ⁊ beſtijs terre ⁊ ñ
ſit q abigat. Percutiat te
dñs vlcere egypti: t ꝑtem
coꝛpis pꝑ quã ſtercoꝛa dige
runt ſcabie qͥʒ ⁊ pꝛurigine:
ita vt curari neqaſ. NPercu
tiat te dñs amẽtia ⁊ cecita-
te ac furoꝛe mẽtis:⁊ palpeſ
in meridie ſicut palpare ſo
let cecus ĩ tenebꝛis:⁊ nõ di
rigas vias tuas. Oi tꝑẽ ca
lũniã ſuſtineas:⁊ oppᷣmar
violẽtia nec habeas ꝗlibe
ret te. Axòꝛẽ accipiaſ. & ali
us doꝛmiat cũ ea. DPõmuʒ
edifices: ⁊ nõ habites ĩ ea
Plãtes vineã:⁊ nõ vinde
mies eã. Bos tuimmolet
coꝛà te:⁊ non comedas ex
eo. Aſinus tuuſ rapiat ĩ cõ
ſpcũ tuo:⁊ nõ reddat᷑ tibi.
Oues tue dent᷑ inimid tuiſ
⁊ non ſit ꝗ te adiuuet. Filij
tůᷣi ⁊ filie tue tradant᷑ alteri
pplo vidèntib oculis tuis
7 deficientib ad cõſpectuʒ
eoꝝ tota die:⁊ non ſit ſoꝛti
tudo ĩ manu tua. Fructus
terre tue ⁊ oẽs laboꝛes tu/
os comedat pplus quem
ignoꝛaſ:⁊ ſis ſemp calũniã
ſuſtinẽs:⁊ oppᷣſſuſcũci die
b:⁊ ſtupẽs ad terroꝛẽ eoꝝ

ficatõe dom⁊ plãtatõe vinee ⁊ ſilib.
tue tra.al.ppło.qð fit:qꝛ aduerſarij v

firmitates lan
guoꝛes. p ¶ Sit
celuʒ qð.S. te eſt
eneu.i.ad modũ
eris ſiccũ ⁊ clau-
ſũ: ita ꝙ inde nõ
pꝛocedat ros vel
pluuia. q ( Et
ter.quam cal.fer
rea.i. Rard ⁊ ſic
ca nullũ fructuʒ
ꝓferẽs. raEr.
at te dñs.?R ſo⸗
lẽt abhoꝛꝛere ho
minej dedmi ab
ĩ micis: q̃ qdẽ de
pᷣſſio fit mid mo
dis:⁊ q;tũ ad hꝰ
dẽ: Tradat te do
minꝰcoꝛuẽtẽ ⁊c̃.

2 pʒ expoſitio ex
S 8C Se
cadauer ⁊c.
abhoꝛꝛet. n. hõ
ꝙ coꝛp occiſũ ab
limicis remaeati
ſepultũ. t¶ Der
cu.te dñs vl. egy/
pti. de q̊ vlcẽ hꝛ
exo.ix.c. t
Ei⸗ coꝛpis ⁊c̃.ta⸗
i plaga pcuſſi fu
erũt philiſtei: vt
hi pmo Reg. v.
x 4 Oi tpe calũ.
ſuſtineas. ab ad
uerſarijs:ita ꝙ ñ
ſit tibi aliqd ini-
uallũ pad ⁊ deil
y¶ Uxoꝛ?ẽ acci-
pias.ñ ad leticiã
ſʒz doloꝛẽ:iõ ſbdi
tur: 3 ¶ Et al
doꝛmiet cum ea.
qð ſolet fieri qñ
a id ſũt ab ũmid
deuicti:qꝛ mulie
res ĩ pᷣlijs nõ ini⸗
ficiũt:ſʒ victoꝛes
ad luxuriam eis
abutut: poſtea
vilibgar oibꝰ di
mittũt. a¶ Do.
edifices. afflictio
magna ẽ ñ repoꝛ
tare fructũ ab ill
i qbꝰhõ mltũ la/-

baeireſice edi

ilij tui fi.

ictoꝛes exñtes ca
piũt eos ⁊ vẽdũt iĩ ſeruos ⁊ ãcillas. 6 Uidẽ. ocu. tu

goͤſ adaugt
linci
cone po 4
pous qꝛon
naholude
cor coſumun
biinicgti⸗
ſicd minnun
Erport⸗⸗
ie
nipoſtnin
y
ediontegen
i ttoft
aduerini
laospolitcan
eicdrates
ſlos nor
ſtiu t
Mene ntamie;
ſſepen ſuſci
rlglängzed
lediErorsß
Ausin pord
1ſcbecla oddp

(Sena
ſnan li .
capperac⸗
Ytuagfina
Aluuuap/or
MrAh
i tormt
ſiimiyimr⸗

hinſriot

erquännad
edi. M
lns re aſcnde
ſipte inge⸗
huitihio ſplt
Pe ſnenbbit ni⸗
TOunutz ad
Moglo ſpclt
ſert inpput
ſai
tüinteſigna⸗
ſlneedecclo

8.
(Naicn.
H Wll
Sipaiiin
7 Nepent⸗
(Aghan
lortunig defu⸗
o: pyge dicß
imal ddig⸗
nlhonge apr⸗
lnben gue di⸗
limwſoln
Mohines bhor⸗
W

W
ſand
uhm
ueſt
cuml
ulm
a Mliſ
i
Crdis
lthung
nig don
ngige
Pſbitnin
rin
deTrr
nri
1cene n
. 64
borg 16h
gcoyluii⸗
iimids enu
ſau ſſt
aMroſonl
n, eg iſe
wair c.
lecopisili
umguuſiin
rüdhlieen
F NN.
CSerrc.
Kair
girngn
thiiiſin
Unn u
Piad ien
ſolniͤſl
u. 3 4
gbſcle ien
dcnici ginn,
nißlen
AAlunnen
nti,

fitſin

. A.

qð faẽ ad augmẽ
tu loꝛis.
d ¶Fruccx terre

⁊c.come.po.quẽ
ignoꝛas.qꝛ omia
bona hoiuʒ deui⸗
ctoꝝ cõſumũtur
ab ümicis:⁊ ſi eſt
alidd reſiduũ ra-
pit poꝛtat᷑ alibi
e ¶ Et i ſuris.ſu
ra ẽ poſterioꝛ ꝑs

—

tibie. f ¶ Ducet

q; te dñs ⁊ regem
tuuʒ ⁊c̃.⁊ hocfit
qñ aduerſarij de
uictos nolũt occi
dere:ſʒ ducũt eos
captiuos: ⁊ affli/
gunk lõöga moꝛte
3 ſolẽt hoies ab⸗
hoꝛꝛere infamiaʒ
⁊ ipꝛoperia ſuſti-
nere: quãtuʒ ad
hoc dẽ: Et eris ꝑ-
ditus in puerbiũ
æ fabulã oibꝰ po/
g ¶ Semẽtẽ ml⸗
tã iacies c. vt ꝑ
hoc appeat oĩbuj
ꝙ tu es hõ male⸗
dictus a deo ⁊ de
relict. A ſolent
hoies abhoꝛꝛere
ſe ubiectoez: ma⸗
xime ab inferioꝛi
b ſe:⁊ quãtuʒ ad
hoc dẽ: h ( A
uena ⁊c̃.aſcendet
ſuꝑ te.quãtuʒ ad
diuitiaſ:iõ ſbdit᷑:
Ipe fenerabit ti·
bi. ⁊ qunatuʒ ad
honoꝛes:iõ ſbᷣdit᷑
IJpe erit in caput

⁊c̃.ſbdit: k ¶ E remonias q̃s pꝛecepit tibi.

erũt in te ſigna. i.
peſtilentie de celo

OD ntes.
¶ Atq; ꝓdigia.

de terra vel aliter
kꝑ¶Signa.i.ĩfoꝛ

tunia de pꝛeſenti.
I¶ Atq; ꝓdigia
l.ĩfoꝛtunia de fu⸗
turo: vnde dici-
tur pꝛodigium q̃
ſi pꝛocul a digi
co.i.longe a pꝛe/
ſentibus que di⸗
gito poſſunt tan/
gi. quinto ſolent
homines abhoꝛ/
rere obſideri ab
inimicis eo gg tũc

q; videbunt oculi tui. Per
cutiat te dñs vlcẽ peſſimo
i genib èt in ſuris:ſanariqʒ
ſñ poſſis a plãta pedis vſq;

verticeʒ tuum. SDucetq; te

diñs ⁊ regẽ tuũ quẽ ↄſtitu/

es ſup te in gẽtẽ quã igno

ras tu ⁊ patres tui:⁊ ſuies
ibidijs alienis ligno ⁊ lapi

di:⁊ eris pdit in ꝓuerbiuʒ
ac fabulã oĩib ppũis ad qͥs
te introduxerit dñs. Sèmẽ
tẽ mliã iacieſin terrã ⁊ mo
dicũ ↄgregab: qꝛ locuſte ð
uoꝛabut ola. Nineã plãta/
bis ⁊ ſodies:⁊ vinũ non bi
bes:nec colliges ex ea ꝗp-
piaʒ:qm̃ vaſtabit᷑ vermib
Oliuas habeb in oib ter/
minis tuis ⁊ non vngeris
oleo:qꝛ defluẽt ⁊ depibũt.

Filios generabis ⁊ ſilias:
⁊ nõ frueris eis: qͥniã ducẽæ?

tur ĩ captiuitatẽ.Oẽſ arbo
res tuas ⁊ fruges terre tue
rubigo cõſumet. Aduẽna

q tecũ vᷣſat in terra:aſcẽdet

ſuꝑ te eritq; ſublimioꝛ: tu
aũt deſcẽdes: ⁊ eris ĩferioꝛ

IJbe fenerabit tibi:⁊ tunõ
fenerabis ei. Ye erit in ca

put: ⁊ tu eris in caudã.Et
venient ſuꝑ te oẽs maledi/
ctõnes iſte:⁊ pſequẽtes ap

p̃ᷣhẽdẽt te donec itereas:qꝛ

nõ audiſti vocẽ dñi dei tui
nec ſeruaſti mãdata er⁊ ce

Et erũt in te ſigna àtq; ꝓdi

gia ⁊ ĩ ſemĩe tuo vſq; ĩ ſem

piternuʒ:eo ꝙ nõ ſeruieris
dño deo tuo ĩ gaudio coꝛ
diſq; leticia ꝓpt᷑ rerũ oĩuʒ
abũdãtiã. Seruies ĩimico

tuo quẽ imittet tibi dñs in
fame v ſiti ⁊ nuditate ⁊ oĩ

penuria:⁊ ponet iuguʒ fer
reũ ſup ceruicẽ tuã donec
le ↄterat. Adducet dñs ſu
per te gẽtem de lõginquo

⁊ de extremis terre finibꝰi

ſilitũdinẽ aꝗle volãtis cuʒ

ipetu:cuᷣp linguã itelligere

nõ poſſis:gentem ꝓcaciſſi
mã q̃ non delerat ſeni nec
miſereat᷑ puuli: ⁊ deuoꝛet

fructum iumẽtoꝝ tuoꝝ ac

fruges terre tue donec inte
reas:⁊ nõ reliquat tibi tri/
ticũ vinũ ⁊ oleuʒ armenta
boũ ⁊ greges ouiũ donec

te diſpdat ⁊ cõterat ĩ cũctiſ

vrbibꝰ tuis:⁊ deſtruantur
muri tui firmi atq; ſubli/
mes:in ꝗbꝰhabebas fidu
ciã in oĩ terra tua. Obſidè
beris intra poꝛtas tuas in

oĩ terra tualquã dabit tibi
dñs de tuus: et comedes

fructũ vteri tui ⁊ carneſ fili
oꝛũ tuoꝝ ⁊ filiarũ tuarum
q̃s dederit tibi dñs de tu
in auguſtia ⁊ vaſtitate qua

oppᷣmet te hoſtis tu. Hõ

delicatus ĩ te ⁊ luxurioſus
valde ĩuidebit fratri ſuo ⁊
vxoꝛi q̃ cubat ĩ ſinu ſuo ne
det eis de carnib filioꝝ ſu
oꝛũ q̃ſ comedet eo ꝙ nihil
aliud habeat ĩ obſidiõe ⁊
penuria qua vaſtauerit te
iimici tui intra oẽs poꝛtas
tuas. Tenèra mulier ⁊ de
licata q̃ ſuꝑ terraʒ ingredi
nõ valebat:nec pedis veſti
giũ figere ꝓpter mollitiem
⁊ teneritudinẽ nimiã:ĩuidẽ
bit viro ſuo . cubat ĩ ſinu
el ſupꝑ filij ⁊ fil
illuuie ſecundinarũ q̃ egre
diunt᷑ ðe medio feminũ ei
lt ſup liberis ꝗ eadẽ hoꝛa

nati ſunt. Comedẽt.n.eos

clã ꝓpt᷑ rerũ oiuʒ penuriaʒ
ĩ obſidione ⁊ vaſtitate qua
oppᷣmet te ſimicus tuꝰ itra
poꝛtas tuas. Niſi cuſtodie
ris ⁊ feceris oĩa vᷣba legis

huõ q ſcripta ſũt ĩ hoc vo-

lumine:⁊ timueris nomen
ep gloꝛioſũ ⁊ terribile:hoc

ẽ dñʒ deũ tuũ:augebit dñſ
plagas tuas ⁊ plagaſ ſemi

nis tui:plagas magnas et
pſeuerãtes:iſirmitates peſ
ſimas ⁊ ꝑpetuaſ. ⁊ ↄuertet

ie carnib èt

multa mala contin
gunt ipſis obſeſſis:22½
maxime quando ob-
ſeſſio eſt longa ⁊ a gẽ
te crudeliſſima: ⁊ ꝙ;-
tũ ad hoc dicitur:
Adducet dominꝰ ſuꝝꝰ
te gẽtẽ ⁊c. m¶ In
imilitudinẽ aqᷣle vo/
lantis.i.ita ſubito ve
niente: ꝙ nõ poteris
te parare ad relſiſten
dum victualibꝰ ar-
mis. n ¶ Luius lin⸗

guam intelligere non

poſſis.⁊ ſic non pote
ris cũ eis tractare de
pace. o ¶Bentez ꝓp
caciſſimam. ⁊ iõ non
dimittet obſidionem
p ue nõ deferat
ſeni ⁊c̃. capta ciuitate
ſed omnia deſtruens
q ¶ Obſideberis in⸗
tra poꝛtas tuas ĩ om
ni terra tua. ita ꝙ
non poteris adiuua/⸗
re alios fratres tuos
nec ipᷣi te nec per ar⸗
ma nec per victualia
ideo ſubdit᷑: r ¶ Et

comedes fructũ vteri

tui ⁊c̃.pᷣ nimia fame:
quod ẽ maxime hoꝛ⸗
ribile. s ¶ Tenera
mulier ⁊ ölicata que
ſuper terram ingredi
non valebat. non ex
defectu membꝛoꝛum
ſed pꝛe teneritudine:
ſicut in eundo ſuſten
tant magne domine
t ¶ Inuidebit viro
ſuo ⁊c̃.ſuꝑ filij ⁊ filie
carnibus.i.abſcõdet:
ne ide accipiat ꝑtẽ: ſʒ

ip̃a totum glutiat ß
nimia fame. v¶ Et
illuu e.iimmundicie

x¶Secundinaruʒ.

dicuntur autem ſecũ/

dine pellicule in qui⸗
bus inuoluuntur pu

eri in ventre matris:

⁊ ſimul egrediuntur
cum eis quando na
ſcuntur. Dicunt ali⸗
qui quod melius di-
citur: x ¶ Secundi
narum de medio fe⸗
minum eius. ideſt co

xarum eius. ¶-

Et ſuper liberis qui
eadeʒ hoꝛa nati ſunt.

cũ pꝛedictis pelliculis

¶Miber

3 ¶ Eſplagas que nõ ſut ſcripte. qꝛ nõ poſſũt ad plenũ ex

bmi pᷣ mititudine ⁊ magnitudie. a ¶ Et ſic añ leta.ẽ dñs
ſuꝑ vos bñ vo. faciẽs.vtẽs ſua benignitate ⁊ gra:qñ ei fui
ebatis b ¶ Sic letabit᷑ diſpdẽj voj.vtẽs ate ⁊ iuſti⸗
cia:eo ꝙ a ſeruitute eius receſſeritis. c¶ Oiſpget te dñs ⁊
oẽs pplos.qð factũ ẽ
p titũ ⁊ veſpaſianum „. —
xlij. anno a paſſione in te oẽs afflictões egypti
pi: eo ꝙ peccauera? Ig ftimniſti r
deg . n d Anſtulti 7 gaͤberebuͦt ti
gẽtib q; illis nõ qui⸗ I. Inluꝑ ? vniuerlos lan
eſces. qꝛ frequent ejei guoꝛeſ ⁊ plagas qͥ nõ ſunt
unt de ciuitate iĩciui ſcripte ĩ volumie leg hui
tatem: 7 de regno ĩre ĩ f . t
ene Re ide iducet dñs ſuꝑ te:donec te
dñs ĩbi coꝛ pauiduʒ. Ci Pun
timoꝛe malox iminẽ cl numero 4 pus er alis ſi⸗
tiũ de futuro. f¶ Et cut aſtra celi p mliitudine:

delicistes o . qm̃ nõ audiſtis vocem dñi
5 4 „ , — 9₰ „
g (Eterit vita tua dei yft. Et ſicuᷣt añ letat ẽ

aſi pẽdẽs añ te i. ip?· dñs ſup vos: bñ vobis ſa
dulo poſita ex piulij ciẽs voſq; multiplicãs: ſic
iminetib b Ern; letabit diſpdens vos atq;
poſir etam ald modi ſubuertens: vt auferamini
cum ſtare: vpote de de terra ad quaʒ ingredie
ris poſſidendam. Siſpèr

mane ad veſt. peraz:7 Udend Per
ecõuerſo:iõ ſubitur: get te dñs ĩ oẽs pplos a ſũ

Mane dices c. ⁊ pʒ mitate terre vſq; ad termi⸗
CRucrt oe: nos eius: leruies ibi dije
factũ fuit ꝑ tituʒ ⁊ ve

ſpaſianuʒ: qꝛ vt dicit
ioſephus libꝛo de iudaico bello:capta ciuitate hieruſaleʒ
młti iudei fuerũt captiui:intãtũ ꝙ dabant᷑.xxx.ꝓ denario
vno:vt dicũt aliq:⁊ iõ onerate fuerũt plures naues de ipᷣis
ĩ dbus ducti ſũt i alexandriã q̃ ẽ i egypto:vt ibi reuẽderent
cari a mercatoꝛib q eos emerãt. ¶ In ca xxviij. vbi dĩ i
poſtilla:Quẽ ſi audire noluerit. ¶ ¶ Additio.
Alledictões in hoc caplo cõtẽte nõ ſolũ ſũt ↄmia/⸗
toꝛie:ſʒ etiã ꝓ phetice: qꝛ oẽs cõtigerũt illi pplo in
M ſequẽtib'tpibꝰ: ſed notadũ ẽ: ꝙ ſicut dictũ fuit. S.
leui.xvi in additõe ꝛ*: vbi alie maledictões ponunt:q̃ cõtẽ
tis i hoc ca multũ aſſimilant᷑: maledictões ibidẽ ↄtẽte ꝑti/-

nẽt ad babylonicã captiuitatẽ: ꝓut ibidẽ ſatij fuit expoſitũ
Maledictões vero in hoc capitulo ↄtẽte ptinẽt ad hodier/

nã captiuitatẽ iudeoꝝ:quã ipᷣi romanã vocãt:eo ꝙ fuit ꝑ
romanos icepta:p quos etiã cõſũmata fuit vaſtitas tẽpli
ſecũdi:⁊ ciuitatis hierſm:⁊ ſtat eoꝝ deſtructus:ꝓut ꝑ Da
nielẽ. ix.ca.fuit ꝓnũciatũ. Q aũt huiuſmõi maledictones
ꝓphetice i hoc caplo ↄtẽte ꝑtineãt pncipali᷑ ad hodiernaʒ

captiuitatẽ iudeoꝝ:pʒ ex multis:ſpalit ex octo q̃ ſequunt.

Pꝛimo qꝛ ĩ hoc capitulo non aſſignat᷑ tanq cã pᷣcipua de/

ſtructionis eoꝝ peccatũ idolatrie::ſicut ĩ aljs maledictõi/
bus i pᷣdicto caplo leuitici contentis. Cup ro eſt qꝛ in teplo
ſecũdo nõ icurrerũt peccatũ idolatrie:ſed ſolũ aſſignat᷑ hic

vt cã deſtructionis hoc qð dẽ.ſ. ſi audire nolueris vocẽ
dñi dei tui:vt cuſtodias ⁊ facias oia mãdara ep ⁊c̃.qð qui
dem peccatũ i hoc loco expꝛeſſũ: quod omia mãdata legꝗ
cõpᷣhendit: ꝓpꝛie incurrerunt iudei in vltimo tꝑe tẽpli ſecũ
di:et ſpecialii tpe xpᷣi q eos redarguẽs dicebat:one mop/
ſes dedit vobis legẽ:⁊ nemo ex vobis facit legẽ:vt hẽ Johᷣ.
vij.ca.que qͥdẽ icrepatio mãifeſte ↄcoꝛdat cũ cã hubp deſtru
ctionis añ dicta.Secũdo hoc pʒ ex ꝓgreſſu vtriuſq; deſtru
ctõis ſeu captiuitatis:pᷣma eni deſtructio eoꝝ fuit paulatiʒ

ↄterat. Et remanebit pau

ſeu partibilit:qꝛ pmo p aſſyrios:vt iiij. Reg xv. ca. vbi

dẽ: ꝙ tꝑe phacee regis iſrl Teglatphalaſar rex aſſur ce
pit galaad ⁊ galileã ⁊ totꝗ terrã neptalim: ⁊ quaſdã ci-
uitates regis iſrł ⁊ trãſtulit eas in aſſyrios. Poſtea ve
ro tpꝑe oxee filij hela regis ilrł. Salmanaſar rex aſſ yrio
. ruʒ accepit ſama/
„ „ , riã: ⁊ traſtulit hic
alienis qs ⁊ tu ignoꝛas ⁊? ſſrael in aſſyrios
pꝛes tui:lignis ⁊ lapidibuſ iuxta fluuiuʒ go-

nri Sr ſri 4 Sã: vt i.iiij. Reg.
In gentib q; ill nõ geſces xvij. Poſiea o
neq; erit reges veſtigio pe tpe gfechie regis
dis tui. Dabit.n. tibi dũs iude ſennacherib
ibi coꝛ pauidũ èt deſiciẽteſ rex aſſyrioꝝ acce
oculos ⁊ aiaʒ cõſũptã me tet omnea cluita⸗
roꝛe:ẽt erit vita tua q̃ſi pen gni iude: v
„C. C. An. gni lude: vt patet
dẽs aſi te. Timebis nocte iiij. Reguʒ. xviij.

7 die et nõ credes vite tue. Poſtea vero tpe

Mane dices:ꝗs mihi det

e ier ge nabuchodo-⸗
veſperuʒ: ⁊ veſpe qs mihi noſoꝛ rex babylo
det mane: ꝓpter coꝛdis tui mnie tranſtulit ioa-
foꝛmidineʒ q̃ terreberis: ⁊æ chin rche eiuj
ꝓpr ea q̃ iu videbis oculiſ oẽs pncipes iu⸗
Reducet te dñs claſſibꝰ in e igbabonid
egyptu ꝑ via de q dixit ti- quaʒ quidem de
bi vt eã ampli nõ videres ſtructonẽ ſeu trãſ

Ibi vẽderis iimicis tuis ĩ migratõem ſic⸗
ſuos ⁊ ãcillas:⁊ nõ erit ꝗ tur ſonare verba
in pꝛedicto caplo
M leuitici vtẽta vbi
dicit᷑: Si aũt nõ obedieritis mihi:addã coꝛꝛectiones.a
infra:Si aũt ambulaueritis ex aduerſo mihi:nec audi
eritis me addaʒ plagas veſtras ⁊c̃. que vba ⁊ ſilia vlte
terius repetunt᷑ in quo deſignat᷑:ꝙ i varis modis ⁊ tẽ/
poꝛibus illa deſtructio erat fiẽda:iuxta illud Dañ. ix.
ca.qui de captiuitate babylonica dicebat: Diſtillabit
dñs maledictõem q̃ ſcripta ẽ ĩ lege moyſi:ꝓut ibidẽ ex/
onit᷑. In maledictionibus vero in hoc caplo ↄtẽtis ni/⸗
Pa huic ſimile ponit᷑:in quo denotat᷑: ꝙ deſtructio de

qua hic loquit᷑:nõ ꝑtibilit᷑ ⁊ ꝑ diuerſos reges:ſed q̃ſi in

vno ſemel ⁊ ↄtinuatim per eandẽ gentẽ eẽt cõſũmanda
Tertio pʒ ex hoc ꝙ ĩ maledictõnibus cõtentis ĩ leuitico
dẽ: Uos aũt diſpgã in gẽtes.quod ipletũ fuit:cũ fuerũt
diſpſi ĩ chaldea perſia ⁊ medea:⁊ huiuſmõi ꝓpinqs re

gionib' tꝑe captiuitatis babylonice:ſed i hoc caplo dẽ:

Diſpdet te dñs ĩ oẽs pplos a ſũmitate terre vſq; ad ter
minos ep:qð ipletũ fuit tmmõò i hac captiuitate:in q̃ ꝑ
oia mũdi climata ſũt diſꝑſi. Quarto pʒ ꝓpoſitũ ex ꝑ
te durationis vtriuſq; captiuitatis.ſ.babylonice ⁊ ho/
dierne. Pꝛima eni durauit ꝑ.lxx.ãnos: Here xxxix.c.
Qðò qdẽ tẽpus fuit equale tpi:qͥͥ nõ ſeruauerũt ſabba⸗
ta ſua terre cũctis diebus ſolitudinis ſue ⁊c.ꝓut ibideʒ
fuit expoſitũ in additõe ſscũda.Duratio aũt captiuita/⸗
tis hodierne excedit nõ ſolũ tẽpus ſabbatoꝝ:ſed etiam
totũ tpᷣs duratõnis vtriuſq; tẽpli:vñ ĩ hoc ca.quod re
ſpicit hodiernã captiuitatẽ nõ deſignat᷑:nec inuit aliqð
tẽpus determiatũ hup duratõis. Quinto pʒ ex hoc ꝙ
maledictoes cõtẽte ĩ leuitico caplo ſupꝛadicto termiant᷑
ĩ cõſolatõeʒ cũ ibi dẽ: Recoꝛdaboꝛ federis mei iacob ⁊c
⁊ terre q; memoꝛ ero.ſ.ad hoc vt iteꝝ hitarẽt i ea:⁊ in
fine ad oſtẽdẽdũ ꝙ etiã poſt illã captiuitatẽ eſſẽt ſub di
uino cultu ſicut antea.ſubdit ibidẽ finalii: Et recoꝛda-

ioachin regis iu⸗/

tibilit fcãm vidẽ/

borſcni⸗

pecu gen
enten
ſenſicc
llcoes va
ſenoeß
coͤri
deluctiin
veſpaſimn
h n
hie: Vira
pofllifn
baſeenbi
modequbihe
ui coſoluiin
adend
iCi wcn
lun con
günpardein⸗
lgqud igno⸗
hoolegreeor
ritgeoqua ign
lteypiiarche
ſeromana den
ſuelige deſen
eos tu grde
nues ſup te S
deſcicchalde
Pl Besm
Quãipoust
ſiceifuenwpn
eltclnui

rimn pie
tgoꝛas 1parns
nerhocaddiid
kdelongngude⸗
ſatautghoſe
nntellgiero pot
btim nupine
hotlcialigualiß
irſholnoen⸗
Puepit i nin⸗
noſienlipof
ſl,nulalladen
ſcnit: usg ſnſin.
eingnignent
Ciſenn hiiri
Wakſuiilop
dedtillgnaſ⸗
rehellnai;
omniiſtucenin
ſueniizlinnn
Nelutareeinen
neſemontzſti
nen toclliancle
dlt Et ductug N.
inuerſus ſuenisa
lnedin deug
igönmniiſtei
tacirchlidde
ulttadrn

tubnnge
di Tuuntoh,
i umtiton
1 Cunmtii,
nnſtchgin
izgnn
ſmcoriſuri
nigzinſ
urſonun M
inprwlaocay⸗
tuina uͦn il
icorichones
tonthiner audi
eititſtule
Nmianalsale⸗
uml du i,
1dohn⸗ Dilte
Anofezubiͤc,
zubocigo akn
nottt gdeſncſd d
ucbengeſtiin
Cinichtin
õ
1bauuſnoi gpll
ecſdibot ⸗
ninetan ſu
har aptiuitarhi
ſtic
uno h Poll i
sbabfonim
ins dan ,
öͤſanuni

——

boꝛ federis mei pſtini: qñ eduxi eos de terra egypti in
ↄſpectu gẽtiũ:vt eẽm de eoꝝ ego dñs de :in quo mani
feſte oſtendit᷑ ꝙ illa captiuitas erat terminãda ĩ cõſola-
tõem:ſic ꝙ de haberet eos ĩ populũ ſicut antea. Male⸗
dictões vero cõtẽte in hoc caplo nõ terminant᷑ ĩ aliquã
ſolatõeʒ:ſʒ potivident᷑ terminari in qdã peſſima ma-
ictõe:q cotingit eis vltio tpe tẽpli ſecũdi.ſ.ꝙ ſuerũt
deducti in egyptũ ⁊ alexandriã in claſſib :⁊ hoc ꝑ titũ
⁊ veſpaſianuũ:⁊ ibi fuerũt in tãta vilitate venũdati:qꝛ
nõ erat q emeret:vt hẽ in hiſtoꝛia ioſephi: de quo dicit᷑
hic: Ibi venderis ĩ ſeruos ⁊ ancillas:⁊ nõ erit qͥ emat.
poſt illã finalẽ maledictõem ſtatim ſubdit᷑: Hec ſũt v⸗
ba federis q peipit dñs ⁊c. Ex qͥ pʒ huiuſmõi captiui
tas de qua ĩ hoc caplo loquit᷑ no erat terminãda in ali
quã cõſolationẽ:nã de deſtructione ciuitatis ⁊ tẽpli ſe⸗
cũdi de quo Dañ.ix.ca.dẽ:Et finis ei vaſtitas. ad deſi⸗
gnãdũ ꝙ nõ erat in deſtructõe tẽpli ſecũdi ſpectãda ali
qua cõſolatio reſtitutionis. Sexto pʒ ppoſitũ ex h qð
dẽ in hca. Deducetq; te dñs ⁊ regẽ quẽ cõſtituas ſupꝑ te
in gẽtẽ quã ignoꝛas tu ⁊ patres tui.qð impletũ fuit cuʒ
berodes rex eoꝝ tpe tẽpli ſecũdi fuit ductus romã vbi

erat gẽs quã ignoꝛabant iudei ⁊ patres eoꝝ: nuſqᷓ; eniʒ

legit ꝙ pꝛiarche ſen Pphett vel pplus iſrliticus ĩ regio⸗
nẽ romanã deueniſſent:que quidẽ auẽtas nõ põt ſane
intelligi: de ſedechia qͥ fuit ductus in babyloniã ꝑ chal
deos:tũ qꝛ de ſedechia nõ ppꝛie diceret᷑ Nege quẽ cõſti
tues ſuꝑ te.Sedechias aũt cõſtitutus erat a deo inqtũ
deſcẽdebat de genere dauid:q fuerat a deo cõſtitut: vt
pʒ.j. Reg.xvi.tũ qꝛ de gẽte chaldaica nõ vere diceretur
Qus ignoꝛas tu ⁊ patres tui ⁊c. Abꝛaaʒ eni qͥ pᷣm pat
fidei fuit:nõ ignoꝛauit chaldeã:ſʒ in ea fuit natus ⁊ in/
de fuit eductus ſupꝛa:Geñ.xi.ca.De herode nõ ꝓpe dĩ
Regẽ quẽ cõſtitues ſuꝑ te.qꝛ nõ fuit a deo conſtitutus
immo ̊ legẽ diuinã q ꝓhibet alienigenã cõſtitui ĩ regẽ

vt. S. deute. xvij. c. ſimilit᷑ de gẽte romana ꝓpe dẽ: Quã

tu ignoꝛas ⁊ patres tui:rõne pᷣdicta.Septimo qꝛ ppoſi
tu ex hoc qð dẽ ĩ hoc capitulo: Adducet dñs ſuꝑ te gẽ-
tẽ de longinquo:cuilinguã intelligere nõ poſſis. Con⸗
ſtat aũt ꝙ hoc ſane itelligi nõ põt de lingua chaldaica:
intelligi vero põt de lingua romana:cuſᷣgẽtis lingua.ſ.
latina maxime diſtat a lingua hebꝛaica: vt pʒ habenti
noticiã aliqualẽ pᷣdictaꝝ linguarũ. Octauo pʒ ppoſitũ
in recõciliatõe quã de eis pꝓmittit ſeu ꝓnũciat.j.xxx.c.
qð ĩcipit:Cũ eni venerit ſuꝑ te oẽs ſᷣmones iſti ⁊c. Dꝛo
quo ſciendũ ꝙ poſtquã ꝓpoſuit moyſes in pñti ca.xx/
viij.maledictões ppheticas:q̃ tꝑe tẽpli ſecũdi iudeis cõ
tigerũt: quas inſinuauit eẽ interminabiles ꝑ aliquam
abſolutionẽ generalẽ toti pplło ꝓut dictũ fuit ſtatim.ã.
Cõſequeni ſubiũxit ĩ.xxix.ca.qdã exhoꝛtatoꝛia ꝑtinen
tia ad ſtatũ illõ ppłi:vt eos redderet attẽtos ad maledi-
ctões ⁊ bñdictões ſibi pponẽdas i mõte garigcim ⁊ i mò
te hebal:vt dictũ ẽ pᷣcedẽti cap.ibi Uocauitq; moyſes
omnẽ iſraelẽ ⁊ dixit ad eos ⁊c᷑.vſq;ʒ ad finẽ capituli.Cõ
ſequent᷑ ĩ pᷣdicto.xxx.ca.pᷣnunciat eis qualit᷑ ab iſta ca/⸗
ptiuitate erãt deo recõciliandi dicẽs:Cũ ſuꝑ te veniẽt

oẽs ſermones iſti ⁊c.ſ.cõpleta deſtructione ciuitatis ⁊
tẽpli ſecũdi:⁊ diſpſione ppli de quib' agit:vt dictũ eſt:

tunc recõciliandi erãt pᷣmo ⁊ pncipalit pꝑ pniam de quo
dicit: Et ductus penitudine coꝛdis in vniuerſis gẽtibꝰ
⁊ reuerſus fueris ad deũ ⁊ obedieris eius imperijs ⁊c.
reducet te dñs deus tu de captiuitate tua ac miſerebit
tibi. qð manifeſte implet᷑ in quolibet iudeo:q duci pe/
nitudine coꝛdis:de infidelitate ⁊ obſtinatõne pᷣſtina re
uerſus fuerit ad xpᷣm a obedierit ep imperijs:talis eniʒ
ſtatim reducit᷑ a deo de captiuitate: ⁊ deus ei miſeret p
gr̃am:⁊ qꝛ in tali recõciliatoe ſeu redeptione nihil faẽ

¶ Beutero.

diſtãtia localis:ſicut in captiuitate babylonica:iõ dicit:Si
ad cardines celi fueris diſſipatus: inde tũc retrahet te dñs
detuus:⁊ aſſumet atq; introducet in terrã quã poſſederũt
patres tui.ſ.terrã viuẽtiũ:⁊ vt inſinuet qualit pᷣdicta peni⸗
tudo coꝛdis ſalutifera eis deueniret ſubdit: Circũcidet dñj
deus tuj’coꝛ tuũ.ſ.au
ferẽdo a te duritiam
coꝛdis ꝑ quã doctri-
ne ſaluatoꝛis nõ cre-

——
—

emat. Ca. xxIxX.
Ec ſunt vba kederiſ ad dicint ecos Emeni
Vapit dñs moyſi vt ſe tuia te deſcẽdẽtis ßm
riret cũ ſilijs iſrl ĩterra mo/ ſpiritũ: vt diligas do
ab:pᷣter illud fedus qð cuʒ ming dei cuuitoro
ſgit i coꝛde tuo ⁊c̃.quia hꝰ
ein pepigirin oꝛch. Zoca Eanijpeeprei l polli,
uuq; moyſes oem iſtl di viuere vita gfe leu et/⸗
xit ad eos: Aòs vidiſtis na. Pꝛomiſliones. n.
vniuerſa q̃ fecit dñs coꝛam

ↄſoſatoꝛie ĩ hoc loco
vobᷣ ĩ terra egypti pharaõ polite itelligede ſunt

⁊ oib ſeruis e vniuerſeq; Pilce n f .
terre illi' tẽtatões magnas nã ſi lr̃alit intelligerẽ
qs viderũt oculi tui:ſignã tur.ſeq̃reret ꝙ qcũq;
MMD hebꝛe eẽt penitudine
ducład deũ:⁊ ei obe
diret:ꝙ ſtati a deo fu

iſſʒ aſſũpt a reduct in terrã ꝓmiſſionis: ſicut antea poſſi/
dendam:quod eſt falſum etiam ſᷣm eos: nullo enim modo

concederent ꝙ a tempoꝛe deſtructionis templi ſecũdi vſq;

hodie nõ fuerit aliquis inter eos vere penitens:⁊ tamen cõ
ſtat ꝙ nullus eoꝛnm fuit ſic reductus modo pꝛedicto ad lit
teram intellecto. Relinquitur igitur ꝙ huiuſmodi vltime
conſolationes intelligende ſunt ſpiritualiter modo pᷣdicto
ex quibus omnibus bene attentis ſatis patet: ꝙ iudei ſpe/
ctantes pꝛeſentis captiuitatis redemptionem per meſſiam
quem credunt omnes illos ſimul foꝛe congregaturum:fal⸗
ſe ⁊ inaniter hoc eſtimãt: pꝛeſens enim captiuitas eoꝛum
nullo modo eſt terminanda: niſi per conuerſionem ſeu pe-
nitudinẽ vniuſcuiuſq; ſinguloꝛum:vt iam dictum eſt: qð
manikeſte concoꝛdat catholice veritati. ¶ Ca.XXIX.
g Etc ſunt verba. Hic conſequenter ponitur pꝛedi-
. ctarum benedictionum ⁊ maledictionuʒ ſuſceptõ
. ſicut eniʒ in ſuſceptione legis in monte ſynai pꝛo
feſſi ſunt ſe eaʒ ſuſcipere ⁊ ſeruare:iic replicata lege ꝑx moy
ſen ſuꝑ ioꝛdanem fluuium ⁊ expꝛeſſis benedictionibus ſu
per obſeruantes:⁊ maledictionibus ſuper tranſgreſſoꝛes:
ꝛofeſſi ſunt eam obſeruare ſub iſtis bndictionibus ⁊ ma-
ledictionibus.Circa quod ſic pꝛogreditur:quia pꝛimo po⸗
nitur huius pꝛofeſſionis cauſa motiua: ſecundo pꝛofeſſio
ipſa:ibi Uos ſtatis hodie.tertio tranſgreſſionis pena: ibi
vos enim noſtis. Circa pꝛimum ponitur pꝛimo quaſi qui⸗
dam pꝛologus cum dicitur: a ſbẽ ſunt vrba federis.
i. legis federãtis inter deũ ⁊ populũ. b¶ Pꝛer illud fedus
⁊c̃. non ꝙ ſit alia lex ab illa que ſuit data in monte ſynai.
ſed quia ſunt in hoc libꝛo aliqua addita ad illius legis
declarationem: ⁊ pꝛopter benedictiones ⁊ maledictiones
hic expꝛeſſas P modum additionis. Et conſequenter ex
pꝛimitur triplex cauſa pꝛofeſſionis fiende. Pꝛima eſt bene
ficium eductionis de egypto:quod notatur cum dicitur:
c ¶ Uos vidiſtis vniuerſa que fecit dominus coꝛam vo
bis in terra egypti.percutiendo multipliciter egyptios: vt
vos inde educeret. d ¶ Tenitationes magnas.ſicut eniʒ
dominus tentando abꝛaam:notam fecit alijs eius obediẽ
tiam:ſic totiens percutiens egyptios notam fecit alijs eoꝝ
maliciã ⁊ ouritia: ideo plage ille tentationes dei poſſunt
dici. e ¶ Signa illa· de celo imiſſa:ſicut grandines: igneʒ
2 3

⁊ tonitrua:vt hi Exo.ix. e ¶ Poꝛtẽtq; ingẽtia. data de ſio ſubſannãs q ponit᷑ ibi Dicet ſequẽs generatio. Cir im niic
terra: ſicut ĩ ſpſione cineris facte ſunt velice turgẽtes ſuprr ca lrich timoꝛ trãſgreſſionis cum dẽ: ien
egyptios.vt legit Exo.ix.⁊ in ꝑcuſſione puluerij terre facti s ¶ Uos eni noſtis quo hitauerimi terra egypti. in qᷓ gen aelt
ſut ciniphes Exo.viij. f¶ Et nõ de.vo. oñs coꝛ itelligẽj. abũdabat idolatria:⁊ iõ timẽdũ erat ne filij iirt ex his ine⸗ lcut
qꝛ poſt pᷣdicta ſigna frequent ↄ dnʒ murmurauerut nec ei qᷓ ibi viderãt inclinarent᷑ ad ea:⁊ ſimilii ex viſione ido/ le
bñficia debito modo . loꝛ illaꝝ geẽtium Gl i⸗
recognouerũt: 2 cã ẽ . ,„ „ „ „ . , „ „ p quas traſierant ⸗ ie
ſuſtẽtatio i veſeng — illa pöꝛtẽtaq; ingẽtia:t nõ mẽta ↄfirmo:ſʒ cũctis pnti ¶⁊ hoc notat cũ d iche
garakcu de⸗ ele dedit vobis dñs coꝛ intelli bus ⁊ abſentibꝰ. Aos eniz Er ue tranſieri. miiim
garit vNa6 ges 7 oculos vidẽtes: ⁊ au noſtis quõ hitauerimiter magateis ſubdit mii hiniͤ/
T nubis dãs ↄductu,ʒ es q poſſint audire vſq; i ra egypti: quõ trãſierimꝰ ter voj ſit vir aut ligni
2in delcẽſu mane vi pñtẽ die; . Adduxit vos q ꝑ mediũ naionũ qᷓs trãſeũ mulier. declinas l
ctũ. h ¶õ ſut at · qraginta ãnis pꝑ deſertum: tes vidiſtis abhoĩationes ad idolatriꝗ pt hfnn u,
trita ve. vꝛa.qꝛ diuia n ſij r dos, 12., ſſta. v tſi ſtqvod ho
virtute ſt yßuata. nNon ſũt attrita veſtim̃ta ve- ⁊ ſoꝛdes.i.idola eaꝝ lignũ int vos ra ger.ſel 1: tu
¶Panẽ ñ coõediſti.. ſtra:nec calciamẽta peduzʒ ⁊ lapidẽ:argentũ ⁊ aurũ q zamaritudinẽ.i. id do ſoſn
laboꝛe veſtro acqſitũ vfoꝝꝶ vetuſtate oſupta ſũt colebãt. M ſoe ſit int voſ aliqs conuptu niti
gcelli darn. t Panẽ nõ cõed iſtis: ninuʒ vir aut mulier faĩlia aut tri idolatriã: qᷣ vlte-/ Ble
ͦnens egunt ba T ſicerã nõ bibiſtis: ut ſere bulſ cu coꝛ auerſũ ẽ hodie usre hen an niluico;
buiſſe i deßto:ſʒ aqᷣm tis qaꝛ ipe e dnñs de veſter. 2 dno deo vro vt vadat 7 perſuaſionem. tt Uridue⸗
de petra eductam. Et veniſtis ad hũc locum: ſeruiat dijs illarũ gentiũ: t x. (Cuq; aucdie- ripeicun
1R Fieee 3 iße egreſſus ẽ ſeon rex eſebon ſit int vos radix germinãs til verba iuramẽ n Kun
vobio euicl ſna ir ⁊ og rex baſan occurrẽtes fel ⁊ amaritudine. Cunq; aul ican —
tute 2 gra. Sciẽdũ tñ nobis ad pugnaz:7 pcuſſi audierit ᷣba iuramẽti buꝰ tiam. y¶ Bñdi ſſekegno
aliq victualia ha fnus eos ⁊ tulim terrã eo benedicat ſibi in coꝛde ſuo cat ſibii pꝛomit⸗ gfermifn
buerũt ꝑ ẽptoem rũ:ac tradidim poſſidẽdã dicẽs: pax erit mihi:⁊ ãbu tat ſibi veniam:⁊ ſani ſon
dictu fuit. S.ij. ca. ſed ruben t gad ⁊ dimidie tri labo ĩ pꝛauitate coꝛdiſ mei ſiccſidenti raſ. hemur
hoc fuit ĩ exitu de de ey⸗ 36 . 2 2grediat legem dei puc ner en
ſro qꝛ emerũt ab ila bui manaſſe. Cuſtodue er cᷣ aſſumat ebꝛia ſitietem et iõſubdit: . nittinn
meis 1 moabitis: go vba pacti hur iplete dñns nõ ignoſcat eu ſed tũc aſſumat ebꝛia ſi matu
a ere Kurſſeri⸗ ea vt ĩtelligatis vniuerſa q q;maxime furoꝛ ep ſumet ki qpᷣus pecca atteir
cui finia trãſierüt itis. Vòs ſtati hoſem illuz: é at ex ignoꝛantia Ninltiulor,
filij iſrł. 3 cã ẽ ptectõ lacitis os ſtatis hogdie KE lus 5 bolem illu; 4 ſe ſicut ebꝛo ꝑ aſſue ippe tſenis
ls i ofinio: qò notak Cucti coꝛã dño deo vꝛo:pn deãt ſup eũ oĩa maledicta Fer deri itendnle
nis iĩ ↄfinio: qð notat n0 Hoe.d ear up enn factõeʒ acqrit ha ſütneputcürin
cũ di: m ( Et veni cipes veſtri ⁊ trib ac maio ſcripia ſũt ĩi hboc volumi bitũ vicioꝝ: ꝛ ſic daceloefi
gisad harlock. qu⸗ res natu atq; doctoꝛes olſ ne:⁊ deleat dñs nomẽ eiuſ tasereat ex cer ei A
erat int deſertu ⁊ tra ls iſlre:liberi 1 zſſin ſ malicia: i qua as⸗ Dercat
Pmuͤliszerveo venn⸗ ppls iſriliberi vxoꝛes ve ſub celo ⁊ cõſumat eü in delectat: ſit ebꝛ⸗⸗ eA
ete vos 2 ptegente: tre aduene q tecũ moꝛa ditõne ex oĩb tribub iſrl: ſitiẽs ĩpotu: ſʒ nnen
iõ ſubdit: n (Egrei turi caſtris exceptis ligno iux maledictões q̃ in libꝛo dicit puerbio.ij. —
ſuſqʒ ẽ ſeon ac. iſta ex ruʒ ceſoꝛib c his q cõpoꝛ legis hui ac federis ↄtinẽt ¶ Qui letant cum ſiinalrpni⸗
poſita ſũt ume xri tãt aqᷓs: ut trãſeas i ſedere Dilcetq; ſequẽs generalo maleſeeinbivef iitu llihf
ca. vbi pleni hec ha dñi dei tui: et ĩ iurei d filij q naſcent᷑ deinceps ⁊ ultant in reb pel⸗ Pupnnnnct
bent᷑ ⁊ tuũc infert ↄclu⸗ Oln ei tunecti iureiur an 0„ ja naſcent deinceps ſimis. In hebceo galer abzin
ſio cũ dẽ: Cuſtodite S qdð hodie dñs de tuus per pegring de lõge venenint hĩ: Et augmẽtat ledie⸗
v̈ba pacti hui c ſe cutit tecũ vt ſuſcitet te ſibi i videies plagas tere ill ſatiara ſitiente i. uknite
ui, oltoj ſaeif. pplm ⁊ ipᷣe ſit dñs de tuus iſirmitates ꝗb eã afflixerit ac ſuo mlün. An NMcd
oſequeni ponit ꝓ ſicut locutc tibi:⁊ ſicut iu dñs ſulphure ⁊ ſolis ardo cedetlr ſteur ſaln mi icheh⸗
feſſionis foꝛma q̃ fuit ioci ei ile cedẽtiũ:ſicut ſatie lungin
ſub iuramẽto: vt eſſj rauit pꝛib tuis abꝛaã iſaac re cõburẽs ita vt vltra non tatẽ ſequit deſide —
