qua edificant vꝛ-
bes.i.palatia ad
ſui oſtẽtationem
Caulaj.ouiũ q̃rẽ

tej) delicia) ad ſui

delectatõez. Sta

bula iumẽtoꝝ: qᷓ

ſi q̃rentes edqtare
ſemꝑ tẽdẽtes ad
altioꝛa ꝑ ambitõ

nẽ: ⁊ iſti laboꝛãt

ꝓ alijs: vt habe

ant terrã pmiſſi

onis:qꝛ frequeni
contingit ꝙ pᷣlati

operant ad ſalu/

tẽ populariũ i re
gumine ſpuali:

pnceps in regimi

ne tpali:⁊ religio
ſi coſulẽdo pplłis
a pᷣdicãdo verbũ
dei: ipi omẽs tñ
hac ſalute pꝛiuã
tur in pſonis pꝛo

pꝛijs ſuis oꝑibuj
intẽtionibus ꝑ

a E ſunt

ne). Hic

delcribit recapi

tulatio bꝛeuis pᷣ“

cedẽtiũ i quibus
actũ ẽ de ꝓceſſu

de egypto vſq; ad ioꝛdanẽ fluuiũ

q erat termin ad quẽ ſui ꝓceſſus: qꝛ ab eo icipit terra

ſ ENN
(Mädi
ſei in craſt
molations
palchaliagg
Molavennt
pauciti: ſc
Auutagecima
nenſs pꝛm
paperaz: ur
betur bie,
4 autemib
hit Altern
arütphaſe
ſecerürnoẽ
buconerilit⸗
rnſne mi
moedetertu
lent ſniz pl
i undi
ſonare g fi
ini ſn
Uaüd nne
ſediirerſ

3
ſetag
iaß oſt
derumeſſeg
gig nocein
ſuntsdeo
geniti egypti⸗
Pgoͤegpt
nlicopellebz
Giflirede;
rarn
Pahlidore

ninti,
n
nicürdi

ſe
4

S

8

.

—

aglsnen

S=.

Kiſenzen
dag
daimian

☛.

fni

ciuldenti
Pldan
Gdnwien
An
Goſerinn
cißlrü
lcgepnnt
Ndomͤhinn
r bn
ndiiri
um
rdniz
chmirun
i tühmelim
Mmai
ummi
zinteürtr
b fnſmnb
1Müadi
guutlicun
„ winln
ſiofintor
Culicij
ſoeliii
delan no
bulu iumar
ſienuc ihin
inp tatiz
Aoupanbi⸗
nie aiſtliboꝛet
Piizs: bebe
n m hni,
onis gefaen
mmugig fn
Svopwarti
H nnnegnn
ſgtn,
colledo we.
iaihmn

da:ionin

i hoc libꝛo itẽtio moyſi fuit deſcribẽ

¶Mume.

ꝓmiſſiõis.Circa qð ſciẽdũ ꝙ i pᷣcedẽtibꝰ tꝗ i Exodo qᷓ;

ceſſũ filioꝝ iirl

ſinotado oĩa loca vbi mãſerũt filij iſ . iĩ via:ſʒ illa ſolũ
ĩ qbfiebãt alia nõbilia: ⁊ iõ hic põit nũerꝝ ⁊ oꝛdinem

mãſionũ ab exitu de

in tres ꝑtes ſcõm
tria notabilia lo
ca vñ caſtra mo
uerunt. ſ. rameſ⸗
ſes mons ſynai ⁊
cadej.2vicipit ibi
Sʒ 1 de ſolitudi⸗

ne ſynai egreſſi. 3

ibi Egreſſiſq; de
cades. In pma ꝑ
1 Stnge xij.mã
ioes q̃ ſic nume/
rat: b ¶ Pꝛofe
ctiq; igitur de ra
meſſes. Hic eſt lo
cus vñ pᷣmo receſ

ſerũt en .
ſe pꝛimo.ſ. Mar

tio d ¶ Quita
decia die menſis.
in mane illi diei
aeſlan : ut dcʒ
uit Exox.
e ¶ Alta i pha
ſe.i.in craſtio im
molationis agni
paſchalis:queʒ ĩ/
molauerant die
pꝛecedẽti: ſcilicet
quĩtadecima die
menſis pꝛmi ad
veſperaʒ: ut ha-
betur ibideʒ. Ali/
dq autem libri ſic
hñt: Altera die fe

cerũt phaſe.ſed li

fecerũt:nõ ẽ in he
bꝛeo nec ĩ librl coꝛ
recti:nec miꝝ qꝛ
nõ ẽ de textu ſʒ ꝑp
uertit ſniaz:vl ſal
tẽ obſcurat eã:qꝛ
vi ſonare ꝙ filij
iſrl fecerũt phaſe
p exitũ ð rameſ/
ſe:qdð ñ ẽ veꝝ ſed

añ :ꝛut dictum eſt
f 4 Filij iſrl. h' re
fert ad illõ qð pᷣ⸗

dicit: Pꝛofci igit᷑

de rameſſe. qꝛ me

dia nocte iterfecti
ſunt a deo pꝛimo
geniti egyptioꝛuʒ
pꝑ qð egyprij ter
riti cõpellebãt fili
os iſrl ire de tra:
⁊ ſic receſſerunt ĩ
mane de ramel/
ſe. g n manu

excella. li poteſta

„

egypto vſq; ad ioꝛdanẽ:et diuidit᷑

mutabãt. Pꝛofecti igi de
rameſſe mẽſe pᷣmo ꝗqntade

cima die menſis pꝛimi:alte

ra die phaſe filij iſfrael ĩ ma
nu excelſa uidentibus cun
ctis egyptijs ⁊ ſepeliẽtibuſ
pꝛimogenitos quoſ ꝑcuſſe
rat dña. MNãʒ ⁊ i dijs eoꝛuʒ
exercuerat vltionẽ.Caſtra/
metati ſũt in ſochoth ð ſo/⸗
choth venerũt ĩ ethaʒ que
ĩ extrẽis finib ſolitudiniſ.
Inde egreſſi uenerũt ↄtra
phiairoth q̃ reſpicit beelſe
phõ:⁊ caſtrametati ſũt ãte
magdalum. MPꝛofectiq; ðᷣ
phiairoth traſierũt ꝑ medi
um mare in ſolitudinem:⁊
ambulantes tribus diebuſ
per deſertũ ethã:caſtrame/
tati ſunt in mara: Pꝛoſecti
qʒ; de mara:venerũt i heliʒ
vbi erãt duodeciĩ fõtes aq̃
rũ ⁊ palme ſeptuaginta:ibi
qʒ caſtrametati ſũt.Sed ⁊
inde egreſſi:ſixerunt tento/
ria ſuꝑ mare rubꝛũ. Pꝛofe
fectiq; de mare rubꝛo: ca⸗
ſtrametati ſũt ĩ deſerto ſyn:
vnde egreſſi uenerunt ĩ de
pha. Pꝛofectiq; ð depha
caſtrametati ſunt i halus:
egreſſiq; de halus:ĩ raphi
dim ſixer̃ tẽtoꝛia:ubi pplo
defuit aqua ad bibenduʒ.
Mꝛoſectiq; de raphidim:
caſtrametati ſũt in deſerto
ſynai. Sèd ⁊ ð ſolitudie ſy
nai egreſſi:venerũt ad ſepl:
chꝛa concupiſcentie. Pꝛo
fecti de ſepulchꝛiſ concupi
ſcẽtie:caſtrametati ſũt ĩ aſſe
roth: ⁊ ð aſſeroth uener̃t ĩ
rethma. Nꝛofectiqʒ de re
thma:caſtrametati ſũt ĩ re
momphares:vnde egreſſi
venerunt in lebna.De leb/

te diuina. h Nam ĩ ds eoꝝ exercuerat vltionem. tunc

.n.idola egypti coꝛꝛuerũt ⁊ coõminuta ſũt. i

¶ Laſirame⸗

tati ſũt i ſochoth.iſta ſuit pᷣma mãſio:⁊ poſt iſtã enũerant᷑
xj.vſq; ad mõtẽ ſynai:vbi fuit duodecima maſio:⁊ pʒ lrĩja

vſq; ibi: k ¶ Sixerũt tẽtoꝛia ſuꝑ m iſiud non
vexꝝ:qꝛ iã añ mar̃ ru⸗

na caſtrametati ſunt reſſa
egreſſiq; de reſſa venerũt ĩ
ceelatha. VUñ ꝓfci caſtrãe
tati ſunt in monte ſepher:

egreſſi ð monte ſepher ve⸗/

nerunt in arada. Inde pꝛo
fiſciſcẽtes:caſtrametati ſũt
in maceloth. Pꝛofectiq;
de maceloth: venerunt in
thaath. De thaath caſtra/
metatũſũt ĩ thare:vñ egreſ/
ſi fixere tentoꝛia in metcha
⁊ de metcha: caſtrametati
ſunt in emmona. Pꝛofecti

q; de eſmona:vener̃t ĩ mo

ſeroth: ⁊ de moſeroth ca⸗/
ſtrametati ſunt in bancia
chan. Pꝛofectiq; de bane
iachan:venerunt in montẽ
gadgad:vnde pꝛoſecti ca⸗
ſtrametati ſunt in ietheba/
tha:⁊ de iethebatha vene⸗
rũt in ebꝛona.Egreſſiq; ðᷣ
ebꝛona:caſtrametati ſunt ĩ
aſiongaber:inde ꝓfecti:ve
nerũt in deſertum ſyn: hec
ẽ cades.Egrẽeſſiq; de cadeſ
caſtrametati ſunt in monte
hoꝛ:ĩ extremis finibus ter
re edom. Aſcenditq; aarõ
ſacerdos in montem hoꝛ:
iubente domino:⁊ ibi mõ
tuus eſt anno quadrageſi
mo egreſſiõis ſilioꝝ iſrl ex
egypto mẽſe quinto: pᷣmo
die mẽſis cũ eet ãnoꝝ cẽtũ
vigintitriũ. Audiuitq; cha
naneuſ rex arad ꝗ hitabat
ad meridiẽ in terrã chana
an vẽiſſe filios iſrl:⁊ ꝓfecti
de möte hoꝛ: caſtrametati
ſunt i ſalmona:vnde egreſ
ſi venerunt ĩ phinõ. Pꝛo
fectiq; de phinon: caſtra
metati ſunt in oboth et de
oboth venerunt in ieaba
rim:que eſt in finibus moa

pꝛima poſtegre

are rubꝝ.iſtud non vẽ

bꝛꝛ traſierãt: ⁊ ab eo
ſe elõgauerãt ple) mã
ſioes. Ad qð doͤm ꝙ
mare freq̃ni ſinus
magnos vbi plus in/
trat terram: ⁊ ſic fem
eſt hic:quia poſtq fi
lij iſrael tranſito ma⸗
ri rubro ambulaue/
rant per deſertum:ve
nerunt ſuper vnuʒ ſi
num maris rubꝛi vbi
fixerunt tentoꝛia.
I¶ In raphidim ſixe
re tentoꝛia vbi defuit

aqua ⁊c. ꝓut Exodi
xvij. m Sed 7 de
ſolitudie.hic ↄñt᷑ enu

merãt᷑ maſiões a mõ/
te ſynai excluſie vſq;
ad cades incluſiue:et
ſunt manſiones. xxj.
n enerunt ad ſe
pulchꝛa concupiſcen/
tie.ſic enim vocatus
eſt locus ille:quia ibi
ſepultus eſt populus
qui ðſiderauerat car/
nes: ut dictum eſt.S.

FE1 ca cerer atent ĩ
littera. o ¶ Egreſſi

q; de cades. Hic ðſcri
buntur manſiones a
cades vſq; ad ioꝛda-
nẽ excluſiue:⁊ ſũt no/
uem manſiones.
p ¶ aſtrametati ſũt
in monte hoꝛ. iſta eſt

um
de cades. q Aſccé
ditq; aaron.⁊c.⁊ ibi
moꝛtuus eſt. ſicut di
ctum fuit ſupꝛa.xx.c.
Dicunt tamen aliqui
ipſum moꝛtuum fuiſ
ſe in moſeroth:ſic di
ctum fuit ibidem.
r. ¶ Audiuitq; cha
naneus. ſcilicet moꝛ/
tem aaron ⁊ aduẽtuʒ
filioꝛum iſirl:⁊ ex mo
te aarõ q̃ acciderat fu
it audacioꝛ ad iuadẽ/
dũ filios iſrl:qꝛ crede
bat diuinũ adiutõiũ
ab eis elõgatũ: eo ꝙ
aaron q oꝛabat ꝑ po
plo:⁊ offerebat ſacri
ficia moꝛtuus erat.
8 (enert i ieabari.
7

in hebꝛeo hi: inieabarim.i.in ſolitudinibꝰ abarim. Eſt.n.
abarim nomẽ moni iuxtaquẽ ſüt ſolitudines in qᷣbſfixert
Supꝛa ioꝛdanéẽ cotra hiericho. ita ꝙ ioꝛdan
fluuberat it Beip filioꝝ uũrł ⁊ hiericho q̃ ẽ ciuitas ire/ ꝓ

tẽtoꝛia. t

miſſiõis. v¶ Ibiq; caſtra.ſt ð bethſimõ uſq; ad belſathi.

i hoc oñdit᷑iqtu ſpaci
um tenebat exercitus
ſ.de vno iſtoꝝ loco/
rũ uſq; ad aliu.Dicit
ãt Ra.ſa.ꝙ ſi ibi.xij.
miliaria:ſʒ nõ ẽ veri/-
ſile ꝙ exercitus tantũ
ſpaciũ occuparet:ma
xime qꝛ caſtra erat ſi
tuata i qdro circa ta/

bernaculũ:ut dcm fſu

it. S.iij.c. x¶ Abi lo
cutus ẽ dñs ad mo y⸗
ſen.illa q ſequũturſin
iſto libꝛo.⁊ Deu.qtũ
ad magnã ptem. In
Deu.n.multa replicã
tur q̃ fuerãt atea ſibi
deã a dño: Sciendũ
qt ꝙ pᷣdce maſiones i
vniuerſo fuerũt:xlij.
x filij iirl fecert.xiiij

pmo ano egreſſionis

ſue de egypto:⁊ ĩ pn/
cipio ſcoi ãni.ſ.vſq;
ad locũ vñ miſſi fue/
rũt exploꝛatoꝛes:iteʒ
octo fecerũt.x l.anno
ſ.a mote hoꝛ excluſi
ue vſq; ad ioꝛdanem
⁊ lic pʒ ꝙ tꝑe iterme/
dio qð fuit fe.xxxviij
annoꝝ. filij iſrl fecer̃t
tm.xx.manſiones.ex
q̃ patet ꝙ lʒ dem fuit
ſupꝛa.xiiij.ca. ꝙ filij
iſrl eẽnt vagi ꝑ deſer⸗
tu toto illo tꝑe:nõ ta
mẽ ſic eſt intelligẽdũ
ꝙ eẽnt qſi ſic ĩ ↄtinuo
motu ð loco ad locũ
ſʒ aliqñ in vno loco
diu maͤſerũt: qꝛ tam
diu maebãt i vno lo
co q; diu nubes ſta-
bat ſuꝑ tabernaculũ.

ð mõtib abariʒ:trãſierunt

mon vſq; ad belſathim in

nis ioꝛdanẽ itrantes terraʒ
chanaã:diſpditẽ cũcioſ ha

Recipe lſilijs iſrł. Supꝛa
deſcriptus ẽ ſtatus ppli in itinẽ pcedẽtis: h conſe/
quẽter deſcribit᷑ ſtatuj eius ad terminum acceden
tis. vbi pᷣmo pcipitur idolatrie deſtructio:? deſcribit terre
pꝛomiſſionis limitatio: ibi locutuſq; ẽ.ttio ire limitate diꝰ n

l leqtur. g

teribꝰ:⁊ aduerſabũt᷑ vobis
in terra habitatiõis veſtre:
et qcqd illis cogitauerã fa/⸗
cere:võbis facia. Locutuſ
q; ẽ dñs ad moyſen dicenſ
Pꝛecipe filijs ilrl: ⁊ dices
ad eos:Cũ ingreſſi fueritiſ
terrã chanaã ⁊ in poſſeſſio
nẽ vobis ſoꝛte ceciderit hiſ
finibus terminabit. Dars
meridiana incipiet a ſolitu
dine ſyn q̃ ẽ iuxia edon: ct
habebit tminos õ oꝛiẽtem

bitaruʒ. Pꝛofectiq; de iea
bariʒ:ſixẽ tentoꝛia ĩ dibon
gad:vñ egreſſi caſtrameta/
ti ſũt ĩ elmoadeblathaim.
Egreſſiq; de elmondebla/
thaim:venerũt ad montes
abarim nabo. Pꝛoſciq;

ad cãpeſtria moab ſupꝛa
ioꝛdanẽ õ hiericho. IJbiqʒ
caſtrametati ſũt de bethſi

planioꝛibus locis moabi/
bitaꝝ:uũbi locutus eſt dvñs mare ſalſiſſimũ:qui circui/
ad moyſẽ. C.XxXXIIII. buüt auſtralem plagã ꝑ aſcẽ
Necipe filijs iſrſ: ⁊ dic ſũ ſcoꝛpioniſ:ita ut traſeant
ad eos. Qñ tranſieri in ſenna ⁊ pueniãt ad meri
diẽ vſq; ad cadeſ barne:vñ
egrediet᷑ cõſinia ad villam
noiĩe adar:⁊ tẽdent uſq; aſe
mona.Ibitq; per gyꝝ ter⸗
minuſ ab aſemona uſq; ad
toꝛꝛentem egypti:et magni
maris litoꝛe finietur. Pla/
ga aũt occidentalis a mari
magno incipiet:etipſo fine
claudet᷑. Poꝛꝛò ad ſepten
trionalẽ plagã a mari ma
gno termini incipiẽt pueni
entes uſq; ad montẽ altiſſi
mũ:a qͥ ueniẽt in emath vſ
q; ad termioſ ſedada:ibũt
q; cõſinia vſq; ad ebꝛona
7 villã henan. Mi erunt ter

bitatoꝛes tre ill: cõfrigitẽ
titlos:⁊ ſtãtuaſ cõmiute àt
qʒ; oĩa excelſa vaſtate:mũ/
dateſ trã ⁊ hitãteſ ĩ ea. Ego
.n. dedi vobᷣ illã ĩ poſſeſſio
nẽ:quã diuidetis vob ſoꝛte
Pluribus dabitis latioꝛẽ
⁊ paucioꝛibus anguſtioꝛẽ
ſingulis ut ſoꝛs ceciderit:
ita tribuet᷑ hereditas. Per
tribꝰ familiaſ poſſeſſio di
uidet᷑. Sin ãt nolueritis in
terſicẽ habitatoꝛes terre ꝗ
remãſerint:èrũt vobiſ qua
ſi claui i oculis ⁊ lãcee ĩ la

(gap. NNXIIII.

tabãtur arboꝛes ad idolatriã exercendã:⁊ oia talia pꝛe
cipiũtur deſtrui ut tolleretur idolatria ⁊ memoꝛia eiu
ð tra illa qͥ erat deputata clłtoꝛib vnpvi dei. f.
diuidet ſoꝛte ⁊c᷑.h ẽ expoſitũ.s.xxvj.ca.Si ãt nolueri
¶ Erunt vobis quaſi claui in oculis ⁊c. i.

moꝛtales qduer/
larij. h ¶ Et qᷣc

qd illis cogitaue/

rã facere.moꝛte
iferẽdo. i C-

bis faciam.qꝛ no

luerit exeqᷣ iuſti

ciã mea. k ( o
cutuſqʒ eſt domi
nus. Hic deſcribi
tur terre ꝓpmiſſio
nis limitatio.¶u
iuj una ratio fuit
qꝛ aliq erat pꝛece
pta in lege q obli
gabaãt tin i terra
illa:⁊ aliqua etiã
q̃ nõ poterat fieri
extra:ſic̃ edifica
tio tẽpli:⁊ oblatõ
ſacrificij:⁊ iõ de⸗
buer̃t limites hu
ius terre determi

nari:⁊ pꝛimo det᷑

minatur termin
ptis meridiõalis
cũ dẽ: Pars me⸗/
ridiana incipie
c.ſedt᷑: I ¶ Et
habebit termios
contra oꝛientem
mare ſalſiſſimũ.
.i.mare moꝛtuũ:
qð ẽ ita ſpiſſũ et
ſalſum:qð ñ ẽ na
uigabile: nec pi⸗
ſces pñt ibi viuẽ:
ut dicit phus. ij.
Methoꝝ. Ille ẽ
locus vbi qᷣnq; ci
uitates fuerũt ſbᷣ
merſe: vt hẽ geñ.

xix.⁊ in illo loco

deſcendit ioꝛdais
fluuius.Illud igi
tur mare erat in

angulo cõiungẽte partem oꝛiẽtaleʒ terre pꝛomiſſionis
⁊ meridionalẽ. m ¶ Qui circuibũt auſtra.pl
ſũ ſcoꝛpionis.mons ẽ in latere meridionali illius terre
ſic noiatus:quia ſcoꝛpiones erãt ibi in multitudine.
q; ad toꝛꝛẽtẽ egypti.̃ᷣ eſt nilus:ſcòm aliqͥs vero

auſtra.pla.ꝑ aſcẽ

ſtributio: ibi pcepitq; moyſes. Circa pmũ dẽ: a ¶ Pꝛeci qð vẽ pꝛobabilius:ẽ quidã toꝛẽs deſcẽdens ĩ mari me

pe filijs iſrł. auctoꝛitate mea ut ſint ad hoc firmiter obliga-
ti. Qnñ trãſieritis ioꝛdanẽ.ſeqtur: b
habitatoꝛes terre illi. In tm̃ eni multiplicate eraãt iniquita
tes eoꝝ:ꝙ ſnia moꝛtis erat a deo data ſuper eos:ſcom ꝙ pᷣ
dem fuerat abꝛaã: Geñ.xv.c. nondũ eni cõplete ſunt iniqta m
tes amoꝛeoꝝ.q.d.qñ implebũt᷑ tunc occidentur ⁊ filij 1 mediterranei. p

poſſidebunt terrã. c

terrã. c ¶ Cõfringite titulo.i.aras. d ¶ Et
ſtatuas cominute.i.idola que erãt ſupꝑ altaria. e tq;

Diſperdite cunctoʒ

diterraneo vocatus Riuocoꝛula:⁊ i extremitate terre
pꝛomiſſionis uerſus meridiẽ. o Fi nari) lit
toꝛe finietur.i.littoꝛe maris mediterranei:qð dꝛ h̊ͥ mar̃
magnũ reſpectu maris moꝛtui:a quo incipit terminus
meridionalis tre ꝓmiſſiois:vt pᷣdem
Plaga at occ

Et magni marij lit

Ei⁊ finit littõe ma
idetalis. Hic ðſcri
bit iminus occidẽtalis qꝗͥẽ torꝰſupꝑ liat maris mediter-
ranei. q ¶ Poꝛꝛo ad ſeptẽtrionalẽ plagã. Hic deſcribi

ua

oĩa excelſa vaſtate.qꝛ in montib altis fiebãt edificia ⁊ pla tur imin aqlonarlicipies a mari mediiraeo.

Ppnen. B ,
Cehontil
oonectshil
cum vocnt
ens nughon.
Mrrusoaini
cuetſaracii no⸗
lun 1eſthifns
der ſonlish⸗
boeprlt
hicſotiiniſer
ipiünriomon
cn ſubtamneo
nenn 1 aſonte
Ding ſor no
dns. Wn.
Epuenit )oe
nad marecen⸗
cb enilacn
na dn
ſioräiskun
KvocNor m
morebebnie

dis cogfegtt

dais genn
tnmelen.
luei Cat
tithz mueni
Cpclultnarin
roartärincuige
ſonaregellten
fiſtiupa g
icuitaslitaien
Ueräsguri, r.
vtera omniſſi
ſe cioꝛictaliſe
Iiportio roczt
ſinüiſaliſiin
iſcitud nare
Mriitꝛlecu m
llomntifre
mickrtdi⸗
iſctin de
nuictemn
1 dedllleri
iurmektit
zenng
6.. Np. dee
huby dinic
ſubeneedn
fiſ nue
(derſitn
ſert ponnie
lcpo.
elili
tmacen

egnn lit
ſicri.

.

8 ln N

e
Ne
. rid
herin

1
8 Uhckhe

N Mni⸗
nmt
6 (kirin
Pilgfat
Kmimmm
lümi
in inwruſe
mKti
wtimn
ſniirid⸗
boeftlnia
1 dsm
IETNuV
Mninumrm
dioien
ridlana inp
1 1
babebit mi
vnma ouimnn
ure ſallimu
maremoꝛnui:
ziin hiſii a
Am göfene
igl
srirſd.
dcn .
Dbn Nu
basrdicſcht
luusinn
nenenbich
oeſontoti
luuns i⸗
urmnarei
mne nonlſin
uin un
Gionalilum
in mulin
Usönaiß

(Mume.

ad mõtẽ altiſſimũ.in heb.hẽ:Uſq; ad motẽ moilqꝛ ſiẽ
diẽ Ra.ſa.ſuꝑ moõtẽ illũ erat ꝗda moticułꝰ ſuꝑeminẽs
Et credo ꝙ iſte ẽ mõs libani qꝛ alibii plib' lod mõs oli
bãi deſcribit᷑ eẽ in termio aqlõari tre ꝓmiſſiõis. s ¶ In

re aliqd dubiũ nel icertũ: ſiẽ ex feſtucis ppoſitis per hoc ꝙ
alids accipit bꝛeuioꝛẽ vel logioꝛẽ:ſeu i piectoe taxilloꝝ: ex
hoc ꝙ alids pijcit plura uel paucioꝛa pucta:vel ex ↄſilibus

vbi aliqð dubiũ int᷑ hoies determinat:⁊a ſi hoc fiat ad alic

de metabũt᷑. Hic deſcribit᷑ terminus oꝛiẽtalis. t

¶

rei diuiſionẽ int hoics: ur per hoc detmiet᷑ qͥs qua ꝑteʒ acci

gã. Et ait dñs ad moyſen:

Hẽc ſuüt noĩa viroꝝ ꝗ fraʒ

vob diuidẽt. Eleatçar ſacer
dos:et ioſue fil nun ęet ſin

guli pᷣncipes de tribubꝰ ſin
gulis:quoꝝ iſta ſunt voca/
bula.De tribu iuda:caleb
fil iephõe. Be tribu ſyme
on:ſamuel ſilꝰ amiud. SDe

piat:vocat᷑ ſoꝛs diui⸗
ſoꝛia:ſi ãt hoc fiat ad
aliqd detmiate agen⸗
dũ vocat᷑ ſoꝛs cõſulto
ria:igit᷑ ſi diſpoſitio ł
euẽtus ſoꝛtiũ expecte
tur a foꝛtũa tm: nul/
lũ eſt uiciuʒ: vt ſi mit
tat᷑ ſoꝛtes ad deteꝛmi

. 7
„ „ „ .
111†
— S .

nãdũ ini homies qs

quã ptẽ accipiat alic

rei:⁊ hoc ex cõi ↄſen/
ſu cõmittitur ſoꝛiũe.

tra fõtẽ. in aliqᷣbꝰ
libꝛis additur da ⸗ „ S
phnen. ſʒ nõ in minmii pte aglõis. Ind? me
hebꝛeo neo ib tabũt fines g oꝛientalẽ pla
cane voeae WMat S3 de villa henan vſq; ſe
m vocat Mat
theus magedon. Phama:⁊ de ſephama de/
Marcus dalmãi ſcẽdeẽt termini ĩ reblatha
ca:et ſaracti mo tra ſôntem. Indẽ perueni
dan: a eſt ibi vᷣus 3ʒ oꝛientẽ ad
ort ioꝛdsis:ad p ent oꝛientẽ ad mare cene
boc pꝛ: q palce ᷑ reth:et tẽdẽt uſq; ioꝛdanex
hũc fotẽ imiſſe re ct ad ultimũ ſalſiſſimo clau
cipiũtur ĩ dan du dẽt mari.Haãc habebitis t᷑

ctu ſubterraneo
meatu: ⁊ a fonte
dan Joꝛ naois
ioꝛdanis. n

rã p ſines ſuos in circuitu.
Pꝛẽcepitqʒ moyſes filijs
iſr dices:Hẽc erit fra quã

de pueniẽt ð oꝛi poſſidebitis ſoꝛte: ⁊ quam
rem ad mar cene iuſſit dñs dari noueʒ tribu
maqm pquâ rrã bus ? dimidie tribui. Tri-
ſit ioꝛdãis fluuꝰ: bus.n.filioꝝ rubẽ p famili
et vocatur mare as ſuas:⁊ tribus filioꝛum
moꝛe hebꝛaico: gad iuxta cognationũ nũe
bilis aquat nz vo Tũ: media quoq; trib' ma-

naffſe.i.due ſemiſ tribus ac
ceper̃t ptẽ ſuã trãs ioꝛdane᷑
hiericho ad oꝛiẽtalẽ pla

cat᷑ mare:ſcòm il
lud aeñ.j. Cogre⸗
gatõeſq; aquarũ
appellauit maria
vocakt ãt in euage
lio mare galilee ⁊
trãſit iuxta galileã:⁊ mare tyberiadis a tyberiade que
ẽ ciuitas ſita ĩ eius ripa.dẽ ẽt mare genexareth:quaſi ge
nerãs aurã. x (Errendetuſc, ad ioꝛdanẽ.Ex quo pʒ
q terra pmiſſionis i angulo coiũgẽte ꝑtẽ eius aquilõa
rẽ cũ oꝛictali ſe extẽdebat ultra ioꝛdanẽ:⁊ ſcðʒ aliqs il/
la poꝛtio vocat᷑ traconitidis regio Luc.iij. y r ad
vltimũ ſalſiſſimo claudẽt᷑ mari.⁊ ſic pʒ illud qð.s.dcm̃
.ſ. ꝙ iſtud mare erat i ãgulo terre ꝓmiſſiõis cõiũgente
ptẽ oꝛiẽtalẽ cũ meridionali:qꝛ ſic eꝰ pars meridionalij
ab illo mari incipit ut pᷣdcm̃ ẽ:ita ꝑps oꝛiẽtalis ad ipſuʒ
termiĩat᷑:vt h̊ dẽ: 3ʒ berepith Hi⸗ agit de h' ire di
uiſiõe: et pᷣmo detmĩat᷑ huiuſmodi diuiſio:ꝛ ex pᷣ̃dcis
mouet᷑ qõ.c.xxxvi.Adhuc pᷣmo agit᷑ de terre diuiſiõe:
de diuiſe datõe q;tũ ad ptẽ.c.xxxv.Lirca pᷣmũ deſcri

bitur modꝰ diuiſiõis.ſ.ꝑ ſoꝛtes cũ dꝛ: a ¶ Hec erit ter

ra quã poſſidebii ſoꝛte.de mõ ãt iſtaꝝ ſoꝛtiũ dem ſfuit
S.c.xxvj. Deſcribit᷑ etiã qpꝰſit diuidẽda cũ dẽ: Nouẽ tri
bub a dimidie.cuius cã ſubdit᷑ cũ dĩ. Tribus.n.filioꝝ
rubẽ ⁊c.qꝛ due tribꝰ a dimidia iã acceperant ꝑtes ſuas
trãſ ioꝛdanẽ.Deſcribit᷑ ẽt ꝑ qᷣ terra ſit diuidẽda cuʒ dẽ:
b ¶ Pec ſũt noia viroꝝ ꝗ terrã vobis diuidẽt eleaxar.
qꝗ erat pontifex. ¶ Et ioſue.qͥ pꝰ moyſẽ cõſtiturfuit
pnceps. dO (Et ſinguli pᷣncipes de tribubꝰ ſingul.hoc
E ĩtelligẽdũ ſolũ de pncipalib.x.tribuũ:qͥb erat diui/-
dẽda terra.cetera patent in lr̃a:qm ĩ hoc.c.⁊.sõ.xxvj.di
ctũ ẽ ꝙ terra eẽt ſoꝛte diuidẽda:iõ querit᷑ ̊ utx uti ſoꝛ⸗
tibꝰſit licitũ. Ad qð dicẽdũ:ꝙ vti ſoꝛtibꝰẽ ex vario euẽ
tu ſeu diſpo ſitõe alicuius rei ſenſibilis ꝓpoſite deimia

tribu beniamin: helidad'fi

l chaſelon. De tribu ſilio
rũ dan:bocci fili iogli.Fili
oꝝ ioſeph de tribu manaſ
ſe:bannihel filo ephot. De
tribu ephꝛaim:camuhel fi
liꝰ ſepthan. DBe tribu cabu
lõ:heliſaphan filius phar

pccm̃:ut ſi bp cupidi
tatẽ ꝓpaʒ vel alið vi

cõcoꝛditer:ſi ãt diſpo
ſitio ſoꝛtiũ vel euẽtuj
nõ expectet᷑ ſolũ a foꝛ

eſt duplłr:vno modo
a cã coꝛpoꝛali ut a di

nath. De tribu iſachã dux ſpoſitione ſtellax: et
phaltibel filᷣ ocan. De tr· ſic u aeeus ſeellarum
bu aſer:abiud filiuſ ſalomi pſticioſũ eñt m illiciũ
De tribu neptalim:pheda ⁊ nõ caret occulto pa
hel filius amiud. Hi ſunt q cto demonũ.alio mõ
bus pᷣcepit dñs ut diuide q expectat eueẽt dt

ſpoſitio ſoꝛtium a cã
ſpũali dirigẽte:⁊ hoc
ẽ duplr:vno modo a

Ca tñ motiua pot eẽ

ciũ nõ pñt ali diuidẽ

tuna ſʒ ab alia cã:h

demone:⁊ hoc ðẽ illicitũ:qꝛ includit familiaritatem ⁊ pactũ

cũ demonibus.alio mõ a deo expectatur imediate: uel me
diaãtibꝰ ſãctis ãgelis:⁊ hoc nõ ẽ illicitũ ſcòm ſe:ſi fiat cuʒ re
uerẽtia debita.vñ dẽ ꝓucr.xvj. Soꝛtej mittũt᷑ in ſinũ:ſed a
dño tẽpant᷑. Põt tñ ĩ hoc q̃druplr pctm accidere.Pꝛimo ſi
abſq; vlla neceſſitate ad ſoꝛtes recurrat᷑:hoc eniʒ vẽ ad dei
tẽtationẽ ꝑtinẽ.vnde dicit Amb:ſuꝑ lucã:Qui ſoꝛte eligit᷑
hũano iudicio nõ cõpꝛehẽdit᷑:? ſids ẽt i neceſſitate abſq; t
uerẽtia debita ſoꝛtibus utat᷑.vñ ſuꝑ actus aploꝝ dic Beda
Siq neceſſitate aliq cõpulſi deũ putãt ſoꝛtibꝰexẽplo aploꝝ
eẽ cõſulẽdũ uideat hoc ipᷣos nõ niſi collecto fratrũ cetu ⁊ B
cibus ad deũ fuſis egiſie.tertio ſi diuina oꝛacula ad irena
negocia cõuertãt᷑.vñ dic̃ Aug.ad iquiſitões ianuarij: Pis
q de paginis euangelicis ſoꝛtes eligunt:etſi optandũ ſit: ut
hoc potius faciãt qꝙ ad demõia cõſulẽda cõcurrãt tñ mihi

diſplicet iſta cõſuetudo ad negocia ſingularia:⁊ ad uite hbu

ius uanitatẽ diuia oꝛacula uelle cõuertẽ.quarto ſi in electõ

nibus eccleſiaſticis q̃ ex ſpũſſanti iſpiratõe fieri debẽt alid

ſoꝛtibꝰ vtãt.vñ dicit beda ſuꝑ actus aploꝝ:Matthias ãte

pẽtecoſtẽ oꝛdinãd ſoꝛte querit᷑:qꝛ.ſ.nodũ erat plẽitudo ſpi
rituſſãcti in eccleſia effuſa. Septẽ ãt diaconi poſtea nõ ſoꝛ/
te ſed electiõe diſciploꝝ ſt oꝛdiati:ſec' ãt ĩ tpalibꝰ dignitati/
bq oꝛdinãt᷑ ad terꝛẽa diſponẽda:⁊ iõ ĩ electõe illaꝝ pnt ho
mines uti ſoꝛtibus:ſic̃ ⁊ i diuiſiõe reꝝ tꝑaliũ:vt pᷣdem ẽ: ſi
vo aliq̃ neceſſitas alia vł ab electioe dignitatᷣ eccliaſtice imi
neat:licitũ ẽ cũ debita reuerẽtia ſoꝛtibꝰ diuinũ auxiliũ iplo
rare.vñ dicit Augi epłla ad honoꝛatũ:Si int᷑ dei miſtros
ſit diſceptatio qͥ eoꝝ tꝑe ꝑſecutõis maneãt ne ſuga omniũ
v 2

ꝗ eoꝝ fugiãt ne moꝛte oium delſerat eccleſia ſi hec diſcep
tatio aliter nõ poterit termiari:q;tũ mihi vi:q maneat ⁊ q
fugiat ſoꝛte legedi ſũt.⁊ hoc mõ ⁊ alijs modis lcitis pᷣdcis

vſi ſũt ſoꝛtib viri ſacti qᷣ ĩ ueii ac no.teſt. vſi fuiſſe ſoꝛtib

legũt:ſiẽ ioſue iudicio ſoꝛtiũ pũiuit achoꝛ.ioſue.vij.⁊ ſaul.

ophẽdit ionathã fili
um ſuũ mel comediſ
ſe:pᷣmo reg.xiiij.⁊ ga
charias ſoꝛte exijtut
incẽſũ põeret Luc.j.

rẽt filijs iſrł! terrã chanaã.

ias i cube dñs ad moyſen ĩ
Mathias i aplnp ⸗ . nibdem
mor' act᷑.j.2 lics nik⸗ Capel ibꝰ moab ſupꝛa 102
is: ⁊ ſic pʒ rñſio ad q̃
ſtionẽ. ¶ In capto
xxxiiij. vbi dẽ i poſtil

la:Plaga autem occi
enaiie,t Adtini
N VUidã hebꝛeo

rũ dicunt g

ſeſſonibꝰ ſuis vrbes ad ha

maneãt: ⁊ ſuburbana ſint

de bieſit metio gb pecoꝛib ac iumẽt:q mun
terminus occidẽta? cluitatu foꝛiſec:p circuituʒ

terre pmiſſiois:nõ ẽ mille paſſuũ ſpacio tẽdent

mare mediterraneuʒ

ſed mare oceanũ: qa Hin: J noer ATrz ſiK. erſir
nane geenii Pbe or cubitu⁊ meridiẽ ſili erũt
mar magnü.· S ſi ſic duo milia. Ad maf quoq;ʒ
eẽt opoꝛteret dicere: qð reſpicit occidẽtẽ: eadeʒ
ꝙ limitej tre ymiſſio mẽſura erit.⁊ ſeptẽtriõalis
ne 13 eriendene uſch plaga eq̃li mio finiet. Eft
kincöuemeur dicru G urbeſ medio: fon ſub
Remãſiſſet eni max urbana. Dè ipᷣis ãt opidis
ma ps terre pꝓmiſſio⸗ q leuit dabid:ſex erũt in ſu
s⸗d ac Wiſſ z e gitiuoꝛuʒ auxilia ſepata:ut
ta: r ſqgni
de iplafc.NNNV fugiat ad ea ꝗ fuderit ſãgui
— Ec qᷣq; locu⸗ S=

tuj ẽ. Hic ↄñt᷑

Lu duplex cã:vna ꝓ leuitaꝝ habitaculo.Alia ꝓ fu/
gitiuoꝛ receptaculo ꝗᷓ delcribit᷑ ibi De ipſis autẽ oppidis.
Circa pmũ dẽ: b ¶ Precipe fülijs iſrl. Ex qͥ pʒ ꝙ erat ad
hoc aſtricti diuino pᷣcepto. c ¶ Ut dent leuitis de poſ.ſu.
iã habitis qtũ ad duas tribus ⁊ dimidiã:⁊ habẽdij ad no
uẽ tribꝰ cũ dimidia. O ¶ Urbes ad habitandũ:nõ dic̃ ad
dñandũ vel ad reddit' ide accipiẽdũ:qꝛ ſic erãt ipſius regij
vel alioꝝ dñoꝝ urbes in qbꝰ habitabãat leuite.vnde et he/
bꝛon fuit vna de illis:ut hẽ ioſue.xx.⁊ tñ chaleb fuit dñsi
ſius:qꝛ data eſt ei i poſſeſſionẽ:ut hẽ ioſue.xv. e ¶Er ſub
urbana ꝑ circuitũ.ſpacia ſunt extra muros ciuitatis q̃ non
ſunt clauſa muris. f ¶ Que a muris ciuitatũ ⁊c. tendẽt᷑.
.i.pꝛotẽdent᷑ vel plongabũtur i circuitu ciuitatũ: iõ ſbᷣdit᷑
g ¶ Lontra oꝛietẽ erũt duo milia cubiti. dicũt expoſitoꝛes
noſtri cõiter:ꝙ idẽ eſt ſpaciũ mille paſſuũ ⁊ duoꝝ milium
cubitoꝝ:qꝛ paſſus cõtinet q̃ttuoꝛ pedes:ut dicũt:cubit ãt
cõtinet duos pedes:ſed hoc ẽ ̊ cõe dcm:ꝙ paſſus continet
quinqʒ pedes. vnde vſus. Quinq; pedes paſſũ faciũt:paſ/
ſus qͥ; cẽtũ. Uigintiqnq; ſtadiũ:ſi des miliare: Octo fac ſta

dia: duplicatũ ſit tibi leuca. Dato ẽt ꝙ paſſus cõtiẽnt quat

tuoꝛ pedes tm:adhuc dem̃ eoꝝ nõ coſonat hebꝛaice vitati
qꝛ ubi trãſlatio nr̃a hʒ mille paſſuũ.In heb.hẽ:mille cubi/
toꝝ ⁊ iõ vẽ repugnãtia ad h'qð ſubdit᷑:
milia cubiti ⁊c. Ra.ſa.dicit ꝙ ſcòm vitatẽ duo milia cubi/

ti erãt extra muros ciuitatũ ꝑ circuitũ:mille tñ cubiti ꝓpi/

quioꝛtes muris erãt ſic oꝛdinati:e non poterat ibi domus

=– E&X quoq; lod. xxXV.

danẽ hiericho. P:ẽcipe
filijs iſrl uůt dẽt leuitiſ ð poſ

bitãdũ:è᷑tſub vrbana eatnũ
p circuitum:ut ipᷣi ĩ opidis

Coõtrãa oꝛiẽtẽ duo milia ert

1 gitur de terre diuidẽde datõe qtum ad eo ptem.
p ſui

h(¶ Ad oꝛiẽtẽ duo

edificari:nec poterat arari:uel ſ· eri: uel vinee platari: 8; “

erat ad recreationẽ hominũ ⁊ paſcua aialiũ. Fiebãt tẽt

ibi piſcine ad lotionẽ ueſtiũ:⁊ iõ iſti mille cubiti vocabz
tur ꝓpᷣe ſuburbana:⁊ de illis lodtur ſcriptura pciſe cũ
dẽ in hebꝛaica vitate: Que a muris ciuitatũ foꝛinſec· p
ccircuitũ mille cu⸗

nẽ:⁊ excepti his alia q̃dra

gitaduo oppida.i ſil qdra/
gitaocto cũ ſburbãis ſuis.
Ipſeq; urbesq̃ dabunt᷑ ð
poſſeſſiõibus filioꝝ iſrlł ab

his q plus hñt:ples auferẽ
tur:⁊ ꝗ min paucioꝛeſ.Si
gli iu meſurã hẽditaſt ſue

dabunt oppida leuid. Ait

dñs ad moyſẽ:Loqre ſiliſſ
iſrl:⁊ dices ad eoſ:ñ traſ

greſſi fueriiſioꝛdanẽ ĩ terrã
chanaũ:ðecernite q̃ urbes

eæẽ debeãt ĩ pᷣſidia fugitioꝛũ
ꝗ nolẽtes ſãguinẽ fuderit:
iꝗb' cũ fugerit ꝓſug:cog/
tocciſi ñ potit eũ occidere
donec ſtet ĩ ↄſpectu mititu/

dis:⁊ cã ill iudicet᷑. De ip

ſis at urbibꝰqᷓ ad ſugitiox
ſoſidia ſepant:tres erũt traſ
ioꝛdanẽ:⁊ tres ĩ fra chana-

an:tã filijs iſrł q; aduẽis at
q; pꝑegrinis:ut cõſugiat ad

⁊ per hoc ꝙ dicit erunt: patet q moy

bitoꝛuʒ ſpacium

tendẽt. In alij t

mille cubitis lon

ginquioꝛib'a mu
ris poterat vinee
plantari:large tñ
loqndo ꝑtinẽtad

ſburbana:et hoc

moò lodqt ſcriptũa

cum di. Ad oꝛiẽ⸗
tez duo milig cu⸗

biti 77 h ¶ De
ſipſis ãt oppidis.
ic cõſequẽt tan
gitur cã ſca aſſi

gnationis predẽca

rũ ciuitatũ leuid
ſ. ut eſſẽt recepra
culũ fugitiuoꝛuʒ
2 pmo deſcribikt
predictaxꝝ ciuita⸗

tũ oꝛdinatõ: ſecũ

do fugitiuoꝝ ſal

uatõ:ibi Si quij

ferro percuſſerit.
tertio redditur ß
dcõx: rõ:ibi Ne

polluatis terraʒ.

Circa pꝛimũ agit

ð nũero ciuitatũ
reſugij cũ dicitur

i ex erüt i fu

gitiuoꝝ auxilia.

ſes duz adhuc vi

ueret ſeparauit tres ciuitates pꝛo fugitiuis: ut habetur
Deu.iiij.tñ non fuerunt oꝛdinate totaliter ad reſugium
donec per ioſue alie tres fuerunt ad hoc oꝛdinate ĩ ter-

ra chanaan:ut habetur ioſue.xx. k

In quibus cuz

fugerit ⁊c. po.eũ occidere.ex quo videtur ꝙ ſi attigiſſet
eum anteq intraſſet ciuitatem:poterat eum occidere.
¶ Donec ſtet in conſpectu multitudinis ⁊ cauſa eius
iudecetur. a iudicibus ciuitatis:in cuius termini ſuerit
homicidium factum ut uidebitur infra. Conſequẽter

agitur de ſitu ciuitatum refugij cuʒ ſubdit᷑: m

erunt trans ioꝛdanem ? tres in terra chanaã. Licet.n.
trans ioꝛdanem habitarent tantum due tribus cũ di

midia: tamen tot erant ibi ciuitates refugij quot erant

circa ioꝛdanem : ubi habitabant nouem tribus et di⸗
midia. Cuius rationem aſſignat Ra.ſa.dicens ꝙ hoc
fuit:quia in terra galaad que erat trans ioꝛdanem: ha
bitabant homines proni ad effuſionem ſanguinis:ſcõʒ
quod dicitur Oſee.vj. Galaad ciuitas operantiuʒ ido

lum ſupplantata ſanguine. ubi in hebreo habet: Toꝛ
cular ſanguinis. Alia etiam cauſa poteſt aſſignari: da
terra trans ioꝛdanem erat longinqua a templo domi:

ideo ibi multiplicantur ciuitates refugij ut effuſoꝛes ſã

guinis elongarentur a templo:vnde ⁊ dauid licet eẽt ſã

ctus:pꝛohibitus eſt tamen edificare templuʒ eo ᷣ ml-
tum ſãguinẽ effuderat in bellis:vt hĩ pᷣ paralipo.xxij.

Item qꝛ alie tres addende erãt:q dilatati fuiſſẽt imini

WB

tribeorin
tdeni
iriehn
ſſomimi
npmmatnſi
tongpoſtil
nniſie ie
nor ſoͤhe
batſalumnpail
iie
enge⸗
ami
trtnn r
ſatigußp
pummwe
iirs goſtn
gnlnchek
wſe Ol
in aißton⸗
irri. AAldeti⸗
lipoct hal
Piuſtopouſt

erohreeg bo

iingenna
ſenoz. di
N 0. An
wwort i
Cecchuenrintl
wöſutünmg
ludisqy woſrl
dlepuly in
Accinoirt
Ahellinpir
ulcuo⸗
oind w
Niblrr⸗0
culopauſe
rnonns in
un Wephni
lu an ſoſtcen
Ctcligtedgi
mnimo inſfo ie
reo: utpoteun

A poſetinteri

poſtolpilo⸗
wakppbochen
ltscirno:
Wrundtap
ul
Wdebom
n
nnamichin
MMlihrti
ochh
deſlinne
bſnimiptt⸗
eeugy
tüig⸗ bine

=
eacui
iiin 8
ſncllenol
ezmi⸗
ngiſlltii

. — uiat uitã: ẽ ctiã
ſeiutn .„ Siquis dicẽs: ꝙ effuſio ſãguis ẽt a cãu abbꝛeuiat uitã: ẽ
ne habitatõis eoꝝ:ut hẽ Deu.xix. n Sautere d ie⸗ de⸗ Offm̃ ſũmi ſacerdotis ẽ Ranibn⸗ 65
Kii ſerit. Pic ↄnter deſcribit᷑ fugitiuaꝝ ſa 22 bmo ficijs ipetrare ꝓlõgationẽ uite: ⁊ deitatẽ plac e: 7 ic
diſinleaee cuſſerit. Hic oñter deſa adi: qᷣ ſint ſaluãdi: ibi crificijs ĩp Flosanon d ꝛiã redire.
rdlkahti n r. e t ſaluadi:2' q ſint ſaluãd E . a nõ debebat ad terram ꝓp
N Srd tunirrnchain ñ ſaluãdi deben aennel S ulnrne hom cide epor⸗ nignartli j. ern intenfecro⸗ . e
unantiei . icida ſo teſtib' pũiet. Circa pmũ ſci u pc ſu eẽt innocẽs: ⁊ pui-
tni bltoiteſtin H —-= te⸗ ſie Pa en
bennſ, „ 5 5 pn- erat ꝓfug B
nuſt ex pcuſſioe ſeda nolẽſ ſãguinẽ fude dos magn q oleo ſcõ vn. eſnars tñ hoc erat
Ei fur moes no öbe eas qui nolel la ſſerit:· ctus ẽ:moꝛiaf. Si ĩterfectõ l laa⸗ quia ex moꝛa
. And barſelueripci rit. Diquͦis Hal extra fines urbiũ que exuli ipſius iter amicos de
h Dan as e . moꝛuus meri a ſer bus deputate ſũt fuerit ĩuẽ fũcti poterãt Ka toe
8 tũ ad hoc dicit: z. rit homicidij: 5 omicidia oꝛiri:
K Saie ſe wp noeet bigid icc me: rperuma ab eo dvt g Bandelgid n turba
ſloh rit ler. ⁊ moꝛ. fu. inſe moꝛict. buerit: ſiliter ẽ ſãguis:abſq; noxa erit ꝗ ri: maxie qꝛ iudei cru
E. Kin qRen766o nit,r ictu occu ſus eã occiderit. Sebuerat eni qcleg erat ? pni adef
nonot Püietur. Si ligno bcuflus fugus uſq; ad moꝛtẽ põ/ fuſionẽ ſguls: iõ ad
aldi cutiẽte bi interierit:percuſſoꝛis ſagui n ci urts reſidẽ. Moſt hoc malũ — i
donl pzʒ illð qo ſe indicabitur. ꝛzopin ti nee. 1 cõitate: homicida a
it tar Peſtea: ſi foꝛ ne uindicabitur iclcier ꝙᷓ; ãt ille obierit: homicida caſu mãebat exul ad
iſ i itu qceꝙ hoꝛuzʒ quus occiſi hõicidã ĩ in terrã ſuã. Hec ſẽ . hen⸗
. D te erit. Cbſiers⸗ ſlanim ut appꝛebẽderit euʒ reuertet᷑ in terrã ſuã. ec le enucrae Rerre W
I clen eceri . 1 cu dum ono ic⸗
Qa du greir Kal ſterficiet. Si ꝑ odiũ ꝗs ho/ ien en egnin 1902 un ꝑꝑ cõſeruationẽ
Drinene lo.ĩ inſtr̃o ꝑcuſſi- inẽ ipulerit uel iecerit qp ctis „H .1 bonl cõis:poterat ãt
G füchnik onis reqrit᷑:ꝙ hõ mine u rn nele aut ; micida ſůb teſtibꝰ puietur. fuerti ĩ mõte ſummi
i ſucinn pcuſſus ex eo voſ piã in eũ p inſidiaſ: ſſerit Ad vnius teſtioniũ nulluſ põtificis: ꝓ qᷓ tũc erat
t izun lit mo: 21o ni eet inimic' mau percu Enabit. accipietis afflictio et luctus in
1 wrt dẽ: S1 lapi ille moꝛtu ſuerit:pcuſſoꝛ 2denabit. Nona ; uiniſ:· populo toto:⁊ tali tẽ
miapm deʒ iecerit a icuu homicidij reus erit. Cogt pciũ ab eo ꝗ re el lef poꝛe ſolẽt ire ꝑticula⸗
e tanhnin occubuerit.i. ſi la ſi ſtatim ut iuenerit eu, ſtatim ⁊ ipe moꝛiet.Exũlea res ſedari. DPomi
/ cofügiort pij ſit tãte magni occi 1 atim 4 dſi foꝛtui 2 ꝓfugi añ moꝛtẽ põtiſicis cida. Hic ↄñter deſcri
luninigt tudis ꝙ poſſit le · iugulabit. Qũᷣo I Dul lo mõ ĩ urbes ſuaſ fuer bit qualiter non ſal-
impmn tale vuln iſerre. 7 abſq; odio ⁊ ũmicitijs nplio m ne lluat terrã nandlus debeat codẽ-
muni ⁊ eodẽ mo dicit i cq;ᷓ hoꝝ lecerit:⁊ hoc au ti poterũt:nẽ polli iſontiu, nari: 1 pꝛimo itũ ad
dormii alis leſionib'ite gee it cõpꝛoba habitatõis vre: q̃ iſontiuʒ teſtes cum dicltur:
Ghuminz cepto pꝛimo vbi tũ: atqʒ iter ꝑcuſſoꝛẽ ⁊ ꝓpi cruoꝛem ſi p eo ſaguine,y tur. quia duo teſtes
Aaing abſolute: Si ñ ſãguis qſtio uẽtilata: piari põt niſi ꝑ eũ ſaguine⸗ ninus ac eius eo
öͦnuno clinn di ſſe guu laguis ali lto⸗ lterius ſanguinẽ fuderit ad minus r5
Sn emonlus de liberabik innoces pſnez Alaggnn emadabit neira ancinnen ach ludl
ſeerenni Aan er i ris manu:⁊ reducet᷑ p ſnĩaʒ o me cõmoꝛãte yo tur: qtum a
1 uunli crit.7 no expmit Iis ine co5 . ſſeſſio me cõmoꝛãte ces cum dicitur:
aaluen ictu: qꝛ ſufficient ĩĩ urbẽ ad quam cõfugerat: ba . Ego. a. ſü voininus x Mon acctpietiſ
dgeſn — r, manèbitq; ibi donec ſacer biſcũ. g “ cium ab eo qui reus
e mimo inſtro fer⸗ ð nec etiam ut eius moꝛs
WEmürtuien . Lſanguinis ut a moꝛte ſaluetur: nec et ck. an⸗
W e , reo: utpote ccum· eſt ſanguinis. ut 1, oꝛict. quãdo
1 ne, ꝓpoſito lapillo mimo vel feſt 5 eſt viſile erit cõuictus de hom “ ire ad loca ſus
Aeurodsncn Ppoł ſgag iciẽd:qꝛ nullo mò eſt viſüe „ la ſimil er preciu non poterat ire a loce
oruaug no eẽt ꝑpꝑ hoc peutiẽs iterficiẽ . gi ⁊c.quia ſimiliter per preciũ volluatis. Dic red-
nn a E n ſſiõe iᷣla: ſed alia cauſa. ſũmi pontificis. a ¶ Ne polluatis.
onnaun tt heuſſus eẽt moꝛtuus ex ꝑcuſſioe ſla:ſed al itate ffu ante moꝛtem ſũmi pontificis. utterra euſodiretur maã
tmndnis ali Ttaricr apphẽderit eü intficiet.ẽt ĩ ciuitate ff ditur ratio pꝛedicte punitionis.i.ut ter Grane ma⸗
ſin P, Htal itelligẽdũ qñ iueniet eũ pꝰ in latur effuſione ſanguinis innocentis:q 4
nuunn n gh:ut dic Ra. ſa.ſed hoc ẽ itelligẽdũ qñ 3 da:que macu jͦ homicide: æ eadẽ
a. LCnt gene⸗ cidio illo: qð fuit ſcem a pꝛopoſito. auſerenda per moꝛtẽ voluntarij homicide: eadẽ
rüf. uf diciũ dato de homicidio illo:qo fui luari i ciuita cula erat auferenda p icide a cau per exilium pꝛediciũ
Kteckkt N0 foꝛtuitu. Hic oñdit᷑ qs debeat ſa arii ci e effuſio ſanguinis homicide a cãu p getã
zlicl. 4 a ¶ O ſi foꝛtuitu. hic oñdite dio 7 iſidis: ? roe effu . itie terre conſeruande tã
nichnn. , te refugij: videlʒ interficiẽs a cau n oe cis erat pr. erauend cauſ e munit dominus qui habi⸗/
nannte ponit ad hoc M aa ſeldedu lignat⸗ ferrũ ſeuris gitur os irk. per ve fidẽ vnius dei:⁊ per ſpłcialẽ tut
wereſigh as clr ꝓxio uadit cu eo ad ſcidẽdũ ſeqt: r ¶ Reducek to inter fllios iſrk. huiuj habitationis diuine pꝛe ceteri
uen mtet, deſiliẽs manubꝛio ĩterficit ꝓximu. leqt: icidio p tü latrie: ideo terra ionem peccatoꝛum: ? ma
halet, p miami vrbe . π A an aiim degeicndo h⸗ debet .———— Kugto emocts effuſus ſuper
