te ſuꝑueniẽte:ut i motione caſtroꝝ:ut hẽ

ca.ad iuoluẽdũ ea que erãt ĩtra ſcãſ. cõꝝ. c Ernon
igrediat᷑:⁊ ppter hoc ĩ

moꝛiat. ſi idiſcrete ⁊ irreuerẽte
bncipio h capituli recoꝛdat moꝛs duoꝝ ſilioʒ: Aaron
q moꝛtui ſũt offerẽtes ignẽ alienũ:ut dem̃ ẽ.S.x.ca.
d ¶ Quia in nube apparebo.hoc dupłr exponit᷑.vno
moõ de nube q̃ erat ſupꝛa tabernaculũ qdiu filij iſrael
luerũt ĩ deſerto.Alio mõ de nebula cõſurgeẽte de thuri

dies puriſicatõis ſue:⁊ die
bᷣei octauo offeret p ſe ſacerdo
cu li duos turtures aut duos
q; eſt pullos colũbaꝝ ad oſtiuz
vnũ faciet ꝓ pctõ ⁊ alteꝝ ĩ

ditie e. Docebitis ergo fi

Scuipq; ẽ dñſad moy

alienũ intfecti ſunt.Et pce

bat ſibi animal determinans ill

bulo qñ ſumm' ſacerdos igrediebat ſanctũſanctoꝝ:iqͥ ibi
Niſi hec ante fecerit.·
ntraſſet:ſed ſolũ in die
gularis:ut dem ẽ.Coſe
ebeat ꝓ ſe ⁊ domo ſua
cũ dꝛ: f ¶ Uitulum
offeret pꝛo peccato.i.
offerẽdũ pᷣparabit de
ſuo in memoꝛiã pec
cati aaron i cõflatñe
vituli aurei. g ¶ Et
arietẽ in holocauſti.
in memoꝛiã arietis p
iſaac immolati: Sen.
Tunica li
nea veſtietur ⁊c. H̊ taã
tum ponũtur qttuoꝛ
veſtimẽta qͥ erãt coia
ſũmo ſacerdoti ⁊ aliꝰ
is inferioꝛib ſacerdd
tib: ut dem fuit gxo
di. xxviij. cui rõ aſſi

5

cremabat icenſum:ut hẽ infra. es
no ꝙ deberet hoc facere äͤtienſcũq; i
expiationis:q erat dies ingreſſus re
quẽt ponit᷑ ifoꝛmatio ei' qͥd agere d

oꝛaculũ:niſi hc añ fecerit.

Vitulum ꝓ pctõ offeret èᷣt

arietẽ i bolocauſtũ.Tuni/
ca linea veſtiet᷑: femialibꝰ li
neis verẽda celabit. Accin
get cona linea: cydari line
neã ſponet capiti. Hec eni
veſtiméeta ſut ſcã: qbus cũ/
ctis cũ lor fuerit iduet. Su
ſcipietq; ab vuiuerſa mul/
titudie filioꝝ iſrt duos hir
cos ꝓ pctõ ⁊ vnũ arietẽ in
holocauſtũ. Cuùnq; obtu-
lerit vituluʒ èt oꝛauerit p ſe

⁊ pꝛo domo ſua:duᷣos hir

cos ſtare faciet coꝛã dño ĩ
oſtio tabernaculi teſtimo/
nij:mittenſq; ſuper vtrũqʒ
ſoꝛtẽ:vnã dño:⁊ alteraʒ ca

pꝛo emiſſario:cuiulſ exierit

ſoꝛs dño:offeret illum pio

pctõ: cuſ aũt ĩ capꝛũ emiſ

dño ůt füdat pᷣces ſuꝑ eu,z:

⁊ emittat eũ in ſolitudineʒ.
His ritẽ celebꝛatis offeret

vitulum: ⁊ rogans pꝛo ſe ⁊
pꝓ domo ſua:imolabit euz

„
. 8
8

xxij. h ¶

nat᷑ infra. i ¶ Su

cipietq; ab vniuerſa
uuithaibe quln
e. kIZuq; obtu
it ⁊cc. hoc nõ ẽ ĩtel

ligendũ de oblatione

vituli coꝛã dño in alꝰ

tari holocauſtoꝝ:da

de illa hẽ pte ſequètrti
ſeg de oblatone qͥ fie
ũ: 1 eñ vi —— 5 2 aliaͤfi bat ol atõᷣö
ſariũ:ſtatuet eũ viuũ coꝛa,ʒ altcuputalisad ime
landũ dno:pᷣmo offe

rebat᷑ manibꝰſacerdo
tis:⁊ poſtea ſacerdos
offerebat dño:ſi ĩ iſta

oblatioe qᷓ erat de ſũ
ptu ſacerdotis:ipſe ſa

cerdos pꝛimo accipie
imolandũ: ⁊ poſtea

offerebat dno:⁊ iõ cuʒ dẽ h: k¶ ¶ Cumq; obtulerit.ſic eſt
intelligẽdum.i.ad offerendũ diſpoſuerit: qꝛ h agit de pᷣpa

ratione ad imolationẽ:⁊ eodẽ modo exponẽdũ eſt qð ſbvdgi
tur: I ¶ Et oꝛauerit. In hebꝛeo habet: Et expiauerit.i.d

expiandum determinauerit ſeu oꝛdinauerit. m
hircos ſtare faciet. per man ſibi miniſtrantiũ. n

tens ſuꝑ vtrũq; ſoꝛtẽ.qꝛ ꝑ ſoꝛtes determinabat᷑ qs iloꝛum

hircoꝝ eẽt imolandꝰ a quis mittency in deſertũ modo qui
habel infra. qualiter aũt licitũ ſit vti ſoꝛtibꝰ hẽ infra Nu.
xxxiiij. o ¶ Et fundat pces ſuꝑ eo.qꝛ rogabat dñm ut pe
na debita ꝓ peccatis ppli traſferet᷑ in illũ hircum: ut dicet i
fra. p ¶ Dis rite celebꝛatis. hic ↄñt deſcribit᷑ actus ino
lationis qui agẽdus erat in die expiatõnis: qꝛ ſacerdos im
molab r ſea domo ſua vitulu: qð notat᷑ cũ dicituͤr.
q ¶ Offeret vitulũ c. ⁊ dicunt aliqui ꝙ erat vitula ruſa:
de qua hẽ Nu.xix.⁊ ꝙ noiatur h vitul pꝛo ſpẽ ⁊ non po
ſexu: hoc vr dicere magiſter i hiſtoꝛijs.ſʒ hoc nõ videtur

veꝝ:qꝛ vitula rufa immolabat extra caſtra.hic aũt vitu

in atrio tabernaculi. Item illa offerebat pꝛo toto populo
hic ãt ꝓ peccato ſacerdotis ⁊ dom ſue tantũ. Item offerẽ
illam erat immũdus: offerens autẽ iſtum non erat immun
dus cum haberet ingredi eadem die intra ſanctũſanctoꝛuzʒ

86 4.

Ad inferendũ ibi de ſanguine vituli immolati: vt ſtatiʒ ſß

dit᷑. Sunt etiã cũ hoc alia plura diſſonantia:vt patet intu⸗

cere ꝙ vitulus hic ẽ alius a vacca rufa. r.
thuri.quod de pꝛu. altaris imple.ſ.altaris

autem ea que dicta
ſüt Exo.xxx.iſtõ thu

ribulũ erat intra ſem

ſanctoꝝ ꝓpe igreſſuʒ
7 ibi ſacerdos poꝛta-
bat carbones viuos
de altari holocauſto-

rũ in bacilla ⁊ ſuppo
nebat incẽſũ:⁊ nebu-
la inde conſurgẽte:in

trabat vltra ſacerdoſ

in ſanctũſancto . hꝰ*

etiã videt ꝑ illud qð

habet᷑ Hebꝛe.ix. Au½

reũ habẽs thuribulũ
Si aũt alids velit di

cere ꝙ illud thuribu-

lũ poꝛtabat᷑ ab extra

itra ſanctũſanctoꝛuz

opoꝛtet dicere ꝙ pꝛo
tato hebꝛeoꝛũ nono:

dicit᷑ eẽ ĩ ſanctoſcõꝛꝛ:

qqꝛ illuc iferebatur in
die expiatoõnis. vt hic
dicitur. ¶¶ Nebula

eoꝝ.cõſurgẽs de thu

ribulo. t
oꝛaculũ.i. iciate
riũ qð oꝛaculũ dicit:

eo ꝙ ide audiebat᷑ di/

ẽ ſupꝛa teſtimonium

i.ſuꝑ arcã in qua eſt

7 4.

imo

enti textũ hic ⁊ in libꝛo numeroꝝ:pꝛopter que opoꝛtet di⸗
8

lciato⸗

lex uedeſtanoni dic

Aſſumptoq; thuriblo qd

de pꝛunis altaris ipleuerit

⁊ hauriẽs manu cõpoſituxʒ
thymiama ĩĩcẽſuʒ:vltra ve
lũ itrabit ĩ ſcã vt poſitis ſu
p ignẽ aromatibuſ nebula
coꝝꝑ ⁊ vapoꝛ pperiat oꝛacu

lũ qod ẽ ſupꝛa teſtimõiuʒ

ſi moꝛiat. Tollet quoq;
de ſanguine vituli: t aſper
get digito ſepties còntra p
piciatoꝛiũ ad oꝛiẽtẽ.CunqBʒ
mactauerit hircũ ꝓ pecca
to ppli:ĩferet ſãguinẽ eᷣ in
tfra velũ ſicut pᷣceptũ ẽ ð ſã
guine vituli: vt aſpgate re
gione oꝛaculi: ⁊ ẽxpietſan
ctuariũ ab imũdicijſ filioꝝ
iſrl: ⁊ a puaricatõnib eoꝝ

cũctiſqʒ pctis. Juxta hũc

ritum faciet tabernaculo te
ſtimonii qð fixu ẽ int eos iĩ
mèdio ſoꝛtiũ habitatõiſ eo

ti ꝓ eo ⁊ domo ſua vt dictũ ẽ. p üsegarfi⸗ .
ſepties. ad denotadũ ꝑfectã remiſſionẽ peccatoꝑ: q̃ ſepte/

nario numero deſ Sni naelalus decurſus tempis ſepteʒ
diebus cõpꝛehendit᷑. ʒ ¶ Cõtra ꝓpitiatoꝛiũ ad oꝛientem

Dicüt hic aliqui Poſicaꝛes noſtri:ꝙ lʒ tabernaculũ ſic eẽt

viſpoſtturc iner
ecc

oſitũ: ingreſſus eſſet ab oꝛiẽte. ſ. mõ cõtrario noſtrij
eſijs:tñ adoꝛatio ⁊ aſpſio huius ſanguinis erat verſis

ꝛientẽ: ⁊ in hoc appꝛobat᷑ modus oꝛãdi ecclie vt dictum ẽ
Sed hoc nõ videt aliqualit veꝝ:qꝛ ſi aſperſio ſanguis de
qua fit hic mentio fieret cõtra oꝛietẽ:ſequeret᷑ ꝙ facies ipᷣo

riũ cherubin exiſtentiũ ex vtraq; pte ꝓpiciatoꝛij eẽnt vſus

occidẽtẽ:⁊ doꝛſa eorũ verſus illã ꝑtẽ tabernaculi que dice-
bat ſancta:cup cõtrariũ Pabet Darali. iij. vbi dicit ꝙ faci⸗

es ipoꝝ cherubin erãt verſe
ptẽ tẽpli que vocat᷑ ſancta:⁊ dicebat᷑ dom exterioꝛ reſpectu

ſanctiſanctoꝝ: qð dicebat᷑ domus interioꝛ. Tẽplũ aũt ſa-

lomonis ſᷣm oẽs doctoꝛes fuit diſpoſitũ in ſitu ad moduʒ

tabernaculi. Itẽ qð dicit᷑ de appꝛobatõe modi oꝛãdi nõ va

let: qꝛ doctoꝛes noſtri cõiter dicũt ꝙ iõ adoꝛem verſus oꝛai

entẽ:ne aſſimilemur iudeis adoꝛatibꝰ verſus occidentẽ:Et

iõ diceduͦ ẽ y cu dicit hic: 3 (Conn
entẽ. Nõ accipit hic oꝛiẽs reſpectu mũdi ſeu tabernaculi:ſʒ
reſpectu ꝓpiciatoꝛij tm̃: qꝛ cũ ſacerdos aſpergẽs ſanguineʒ

habuit doꝛſũ ad oꝛiẽtẽ mũdi illa pars ppiciatoꝛij que obj
ciebat ſuo aſpectui erat eius ꝑs oꝛiẽtalis: pars aũt occidẽ/-

umptoq;
locauſti. bm

rũ. Nllus hoĩum ſit in ta

naculũ. Cuʒz aut exierit ad
altare qð coꝛã dño ẽ oꝛet p

exterioꝛẽ domũ.i.ad illaʒ

illu. k

S= y — 5 . „7 „ „ 5 „ 6
Cotra pꝛopiciatoꝛiũ ad oꝛi uoꝛandus ꝓ hominibus moꝛte dignis ꝓ ſuis peccatis

Tiber

to. Ille ẽ hircus de quo pᷣdictũ ẽ: ꝙ ꝑ ſoꝛtẽ eſſet imolan
dus: 1 de eius ſanguine inferebat ſacerdos itra ſanctuʒ
ſanctoꝝ. a ¶Et expiet ſanctuariũ. Nõ ẽ intelligẽdum
qꝙ ſanctuariũ haberet aliqð peccatũ in ſe expiandũ: cuʒ

5 ₰

eſſet res inaĩata:ſʒ dicebat᷑ quodãmõ pollui ex peccatis
aſuſacerdotu a ppii
ſicut ⁊ ecclie nr̃e
ꝓ aliquo facino/
bernaculo qñ põtifex ſcũa
riũ igredit᷑ vt roget ꝓ ſe ⁊ pꝓ
domo ſua ⁊ ꝓ vniuerſo ce
tu iſr donec egrediat᷑ tabẽz

indiget recocili
dicit᷑: Ab imũdi⸗
ritũ faciet taber⸗
naculo teſtimoij

ſe: ⁊ ſũptũ ſanguineʒ vituli igeſt poſt expia-
auch Pnci clar ſu
e; p gyrũ: aſpgẽſq; digito ctoꝝ expiabi ſe
ſepei erpier ſaniicetil Uauspiez the⸗
lud ab imũdicijs filioꝑ irr? bat ſancta:1 bor
Pooͤſtq; emũdauerit ſcũa vocat hic taber-
riũ ⁊ tabernaculũ ⁊ altare naculũ teſtimoj
quia continebat

tũc offerat hircũ viuentẽ:?-
poſita utraq; manu ſup ca
tur nomie totiuj

tes filioꝝ iſrł: ⁊ uniuerſae ð c ¶ In medio
licta atq; peccata ecox:qne ſaor Babiterh
ſpꝛecãs capiti e emiitet il· bꝛeo habel: In
lũ p hoĩem patũ in deſertũ medio ſoꝛdiũ eoo½
Cunq; poꝛtauerit hire ocſ rum. quia taber
Ddddulus aut habi⸗

tãs i circuitu fre⸗

qjuent incurrebat ſoꝛdes peccatoꝝ:q̃ redũdabãt ĩ taber
naculũ quodãmodo vt dictũ ẽ: lʒ aũt traſiatio noſtra
ag eundẽ ſenſũ reducat᷑: credo tñ eã eẽ coꝛuptam vicio
ſcriptoꝝ ꝗ erperut. p.d.⁊ iõ ſcripſerũt loꝛtiũ ꝓ ſoꝛ
Q Nullu

diũ. d ¶ Nullus ho. ſit in taber. c quia tũc ſummuj

ſacerdos debebat eẽ maxime eleuatus in deũ: 1 ppih
excludebat᷑ ſocietas alioꝝ:q poſſet iĩpedire ipʒ. e( Cäi

aũñt exierit ad altare.ſ.thymiamatis:qð erat extra ſan

ctũſanctoꝝ: vt dictũ fuit Exo. xxx. ꝓpt qð expiato ſan

ℳ₰ *

ctoſanctoꝝ optebat ſacerdotẽ exire ad expiandã aliaz

ptẽ tabernaculi: in qua erat altare thymiamatis: quo

„„

facto exibat tabewach ad offerẽdũ hircũ emiſſariuzʒ

hoc eſt qð ſubdit᷑: f ¶ Poſtꝙ; emũdauerit ſanctua-
riũ ⁊c. ſequit᷑: Lũc offerat hircũ viuẽtẽ i atrio.

fiteat oẽs iniqtates ⁊c nõ explicãdo oia pticularit: d·

impoſſibile erat tũc fieri:tum ꝓpꝛt bꝛeuitatẽ tꝑis:tum

qꝛ ſacerdos nõ oĩa peccata populi ſt ciebat:ſed in genera

li: ſicut facimus in cõfeſſione in pncipio miſſe vel hu

mogdi. h Que ipꝛecãs capiti eius.qꝛ rogabat diam
p illis peccatis vellet trãſferre in hircrã

vt penã debitã ꝓ illis peccatis vellet traſfer
In terrã ſolitariã. vt ibi relinqueret᷑ a ferij de

i ¶ Cũq; poꝛtauerit. Deſcripta expiatone hic cõſequẽ

ter deſcribit cultus celebꝛatõis: ꝗᷓ coſiſtebat in coſũma
tione ſacrificij: in crematione illoꝝ qᷓ erat cemenda in
li erat eius ꝑs oꝛiẽtalis: pars auũt occidẽ altari holocauſtoꝝ:⁊ in crematione incenſi ſuꝑ altare
talis erat verſus ptẽ poſterioꝛẽ tabernaculi:vt de facili pot
quilibet imaginari. ⁊ ¶ Cunq; mactauerit hircũ p pecca

tpymiamatis: ⁊ in iſto officio ſummus ſacerdos pone-/

bat veſtimẽta linea: in quibus pei miniſtrauerat: ae⸗

re in eis facto:vñ
atõe:⁊ hoc eſt qdõ

cijs filioꝝ iſtlac.

duas ptes taber
a uach an i en naculi:a iõ noĩſa
put eb:cònſiteat᷑ oẽs inigta

frtoni ae⸗ bo

fbmeon f
(luo il
f(pectueitiv⸗ .

ſtrnitmng

fritbicors.

ſalſ. Wam
fonthigerdi
irgävedu⸗
besidrdan ſi⸗
ciſicor nemi
higer eſit die
deſt ſcindlid⸗
arſancnüſn
tuzerarloen⸗
fiusdetiſiii
fepeſatignrel
fult
iideo u⸗
füiauniadi
peerinthhien
mn: cririſliti
Noꝛnamnetai
wquod vonti
mumiterſeg ni
nſtomameno
N t Ero. xry
ullinutntonere

lalotborig
ſitpiotlus n
ſnglnißcini
Uufisidiffik
ürumnnrtie
tüfarirkun
ſſüninnitr
1.kpunfugz
duuneirin
uoitconini
liri e ſct

i Scne
o rg
l wihge

l i
let Wanmnd
* M athe⸗
d nrtöndi⸗
d upne
15 ((de
—
ötnn,
het
U nalohtie
n gluct⸗
„linit
haſny.⸗
alsdi hinn
mgiarmufe.
tgürrile 1
üpii ie
an n ſl

it altaris:ponti

ctũſãctoꝝ:ne mi

¶Meu.

cipiebat oꝛnamenta potificalia. Cuius rõem aſſignãt
doctoꝛes noſtri:qꝛ miniſteriũ expiationis quod pᷣceſſe

rat debebat fieri cũ humilitate:ſed ↄſũmatio ſacrificij
cũ ſolẽnitate:⁊ ad ſimilitudinẽ huius potifex euãgeli-
cus in aſperſione baſilice quã dedicat quaſi in expiato
ne ey lineis ⁊ mi

noꝛibus vtit᷑ idu
mẽtiſ. 1 etiã ĩ ſab riã ⁊ dimiſſis fuerit ĩ deſer
batg bantianali to: reuertet᷑ ĩ tabernaculuʒ
tii: a in imerſio- teſtimonij:⁊ depoſitiſ veſti
ne cathecumio bᷣ gbus Pus idui erat cuʒz
cᷓ.ſ. trãſferũtur ſtraret ſcũariũ:rlictiſq; ibi
percana eoꝛuz: ſi laiiabit carnẽ ſu ĩloco ſcõ
neris Luͦ aut Iduͦeturq; veſtibus ſuiſ. Et
his pactis ad mi põſtq; egreſſus obtulerit

niſtrationẽ acce holocauſtũ ſuũ ac plebis:
rogabit tã ꝓ ſe q; ꝓ pplo:

⁊ adipẽ ꝗ oblat᷑ ẽ ꝓ pecca/

ficalibus ⁊ pᷣcio⸗

ſis veſtibus inſu- ,
lat: vt dicit magi tis:adolebit ſup altare. Il/
ſter in hiſtoꝛjs. l& vero ꝗ dimiſerit capꝛum
ebe Aon emiſſariũ lauabit veſtimen
o weh veſtivu; ta ſua ⁊ coꝛpus aq̃:⁊ ſic in

grediet᷑ in caſtra. Aitũlum
aut ⁊ hircũ ꝗq ꝓ peccato fu
erãt ĩmolati:⁊ quoꝝ ſãgiuſ
illatus ẽ in ſcũariũ vt expi/

lineis itrabat ſ/

niſter eẽt ſiẽ dñs
að eſt ſic itelligẽ

: qꝛ ſanctũſan- .
iius dei: qſi ib; foras caſtra: ⁊ ↄburẽt igni
repꝛeſentãs:vt di tꝗ pelles q; carnes eoꝝ ac

cr fuit exo. xxx fimũ:è᷑ᷣt qcũq; ↄbuſſerit ea:

. iciato⸗ „dedPe
ni ſeo hiclald lauabit veſtimẽta ſua ⁊ car
que erant ibi an· nẽ aq:⁊ ſicigrediet᷑ caſtra.
rea: erãt qſi q̃dã
dei oꝛnamẽta: ꝓ

pter quod pontifex nõ debebat ibi ingredi cuʒ aureis
oꝛnamẽtis:ſed miniſteriũ qð agebat extra ſanctũſãcto

rũ in oꝛnamẽtis pontificalibꝰ in quibus erat aurũ: vt

dictũ fuit Exo.xxviij. exercebat.Et ſᷣm vtrũq; dictuʒ
in tali mutatione veſtiũ manus ⁊ pedes lauabat in la⸗
bio eneo:⁊ hoc ẽ qð ſequit᷑: ¶ ¶ Relictiſq; ibi.ſ. veſti
mẽtis pꝛioꝛibus. m uabat carnẽ ſua in loco ſan
cto.qꝛ labiũ pᷣdictũ erat in atrio. n¶ Induetq; veſti
bus ſuis.i.põtificalibus ſibi appꝛopꝛiatis:qꝛ pꝛius mi
niſtrauerat in veſtimẽtis lineis:que erant oĩa cõmunia
etiã ſacerdotibus minoꝛibus.Et conſequẽter deſcribit᷑
cõſũmatio miniſterij cũ dicit᷑: o S poſtq; egreſſus
⁊c.⁊ patet lr̃a ex pᷣdictij ⁊ ſubdit qd debeat facere ille qᷣ
duxerat hircũ in deſertũ cũ dicit᷑: Ile vo qᷣ di.ca
pꝛũ emiſ.laua.veſti.ſua.pꝑ aſperſionẽ aque expiatois ĩ
qua erãt cõmixti cineres vacce rufe. q Eali autẽ
⁊ hircũ ⁊c᷑.ſedqᷣt: Wð extra caſtra ⁊c. ad de
ſignãdũ ꝙ deberet totalit a peccato elõgari quantũ ad

actũ ⁊ circũſtantias ⁊ occaſiones peccati. s¶ Et qui⸗

cũq; cõbuſ.ea laua.veſti.ſua ⁊c᷑.aqua aſpſionis mõ ſu
pꝛadicto. t
ſcribit᷑ circa expiationẽ ritus ſucceſſionis: qꝛ ptinebat
ad ſũmũ ſacerdotẽ miniſteriũ illius diei: pᷣmittit᷑ tamẽ
tẽpus cũ dicit᷑: Mẽſe aũt ſeptimo decima die mẽſis.in
reuolutone cuiuſſlibet anni affligetis aias vias.qꝛ ſicut
pᷣdictũ ẽ:erat dies expiationis peccatoꝝ ſacerdotum ⁊

ſtri atqʒ mũdatio: ab oĩbꝰ

enſe aũt ſeptimo. Hic cõſequent de⸗

totius populi:iõ generalit᷑ oẽs debebãt ꝑ ieiuniũ affligi in
corpen p debitã cõtritionẽ in mẽte. Expiabit aut ſa
cerdos qui vnctus fuerit.i.ſũmus ſacerdos ꝗ in officio pa
tris 5 eſſerit: ⁊ exequet officiũ expiatõnis ſicut pᷣdictũ ẽ.
ettt en tu e.

x igit. ſ. Aaron q erat ſummus ſacerdos. y¶ Si
cut pᷣcepat dñs mop⸗
⸗ . ſi.qꝛ adueniente deci⸗
Eritq; vob hoc legitimuʒ ma die ſeptimi mẽſij
ſempiternũ. Mẽnie aũt ſe cclebꝛauit dictã expi
. „ gtionẽ:eo mõ quo ſu
7 z.—. . 23 ire
etl aĩas vꝛas:nullũq; op· In capitulo. xvi. vbi
acietiſ ſiue ĩidigena ſiue ad dicit ĩ poſtilla: Uitu-
uena ꝗ pegrinatur int᷑ vos lederrar .—

In hac die expiatõ erit ve da.
tulus nõ ſo⸗
lũ ab Aarõ

peccatis vẽis coꝛã dño mũ Aarõ
ſed a ſucceſſoꝛibꝰ ſuij

dabimini. Sabbatũ.n.re/

getionis ẽ:c affligetis aĩas enabalrſft ge
vꝛas religione ppetua.Ex/ trendus: vt pʒ in fine
piabit auteʒ ſacerdos q vn capti hui: non videt
cius fuerit ⁊ cuius manus Snobiotctb⸗ Ff
initiate ſũt vt ſacerdotio ſů q nihila eni videba

at᷑ ꝓ patre ſuo. Induetr᷑qʒ
tola linea ⁊ veſtibuſ ſcis:⁊
expiabit ſcũariũ ⁊ taberua
culũ teſtimonij atq; altare:
ſacerdoteſ quoq; ⁊ vniuer
ſũ populũ. Eritq; hoc vo⸗
bis legitimũ ſempiternum
vt oꝛetis ꝓ filijs iſrl.⁊ ꝓ cũ

tur ꝓficere ſũmis ſa/
cerdotib' ipᷣi Aaron
ſuccedẽtibus facẽ me
moꝛiã pᷣdeceſſoꝛij ſui
de hoc in quo pecca-
uit. merita enĩ patrũ
pᷣſentãt a filijs in ſuis
oꝛonibus:ſicut in mł
tis locis habet᷑: non
aũt demerita.vñ me

FeEcit igit ſict pᷣcepat dñs vitulus iſte offerebat
ꝓ peccato pꝛopꝛio:ſi
ue ſacerdotis offeren

tis qᷣcũqʒ eſſet ille:qꝛ nullus erat ſine peccato: vñ ſequit in
lr̃a:Cũq; obtulerit vitulũ oꝛabit ꝓ ſe ⁊ ꝓ domo ſua.⁊ h
& etiã quod dicit Aplus ad hebꝛeos.ix.ca.In ſecũdo aut
introibat ſemel i anno ſolus põtifex: nõ ſine ſanguine quẽ
offerrʒ p ſua ⁊ populi ignoꝛãtia:ꝙ aũt aries imolaret᷑ ĩ me
moꝛia arietis IAaac ẽ cõſonũ ratõni:ſcilicet vt de haberet
i memoꝛiã merita patrũ:ſcilʒ Abꝛaã imolantij ⁊c᷑:⁊ Iaac
qᷣ ad imoladũ ſe obtulit: ¶ Replica coꝛꝛectoꝛij ð Burgen.
caplo. xvi. poſti latoꝛ dicit oblationẽ vituli ſe
mel ꝑ ſũmũ ſacerdotẽ factã in anno int cetrra in
UHrememoꝛationẽ peccati Aaron. Sed Burgeñ. di

lt hoc irrõnabile:qꝛ nihil ꝓf ciebat ſũmis ſacerdotibuj hꝰ

modi memoꝛia:etiã qꝛ in oꝛonibus debẽt rememoꝛari me
rta patrũ nõ demerita. Reſpõdeo ꝙ rõnabile ẽ vt in o'oni
bus ⁊ oblationib' fieret rememoꝛatio nõ mõ virtutis: ſed
etiã peccati p̃deceſſoꝛũ. Ibi eni fit rememoꝛatio collate gfe
hic remiſſionis ⁊ venie ⁊ ablationis culpe:qð mix ſi vitu-
lus nõ p peccato Aaron:ſʒ in memoꝛationẽ peccati Aarõ
offerat᷑: ſicut aries in memoꝛiã obediẽtie iſaac ⁊c. Nec ẽ ve
rũ ꝙ ſolũ merita patrũ nõ demerita reducant᷑ ad memoꝛiã
oꝛãtiũ ⁊ offerẽtiũ:qꝛ ſcriptura ſacra plena ẽ huiuſmõi mo
dis oꝛãdi: Peccauim cũ patrib noſtris ⁊c. Uide Danielẽ
Peſt.:Tobiã. Judith ⁊c᷑. Nec eẽt irrõnabile ꝙ qlibet ſacer
dos offerẽs vitulũ reduceret ad memoꝛiã:ꝙ illo vituli ob-
latio eſſet meritoꝛia ablutionis ulpe ꝓpꝛie:ſicut quõdam
fuit culpe paterne q̃ erat in vituli fabꝛicatione:⁊ ſicut Uind
6

leut xvi

lus aliquãdo fuit populo cã idolatre ita eius imolatio fit
meritoꝛia placatõis diuine dũ hoc deo mactare ſtuduerit
qð aliq ſtultus populus adoꝛauit ⁊c. que nõ irrõnabilii
ad memoꝛiã reduci poſſunt. G WI.

lche b4
B lam ſacriii —
cia vt viſum ẽ:hic c moyſi. C. XVII.
0 . 2r „ „ — —
Mocib⸗ Ps Aid; iſrl dicẽs ad eos: Iſte ẽ ſer
extra locũ ſacrificij ĩ mo auen mãdauit dus di
molatio: ſcoo oblats? cens: Hõmo glibet de do
B poͤ devomo ir mo eel Locaadetij dus
ireg pmüu dicit ſi: aut oue ſiue capꝛa i caltris
nedte exra aſnat r obuie⸗
nõ eſt itelligẽd hoc krit ad oſtiũ tabernaculi ob
. 7Wr- „ 29 7*
de ualiber occiſione szdor ſangnſork ai⸗
qꝛ licitũ erat talia aiaa Quaſi ſi ſãguinem fuderit:
lia q ſãt etiẽ immola ſic pibit de medio ppli fui.
ticia occidere in caſu Ne ibe de media pli ſui .
2æ comedere:non ſol; Jdeo ſacerdoti offerre de
exira tẽplũ:ſed etiim beẽt ſilij iſrael hoſtias ſuas
extra hieruſalem: vt quas occidũt ĩ agro vt ſciſi
Babetoeterg Sad cent dſio añ oſtiu tabnacu/
p modũ ſacrificiqñ li eſtnnoni imolent eas
fuit licita extra atri Oſtias paciſicas dño. Inn
tẽpli:poſti tẽplũ fu detq; ſacerdoſ ſãguinẽ ſuꝑ
ir eclſicatuͦ alomo altare dñi ad oftin tabenna
henec nne repli Culi teſtimonij: adolebit
macun? P „ e ,
edificatõnẽ:⁊ hoc no adipẽ ĩ odoꝛẽ ſuauitail do

tat per hoc qð ſubdit᷑ .
c ¶Et no obtulerit bũt hoſtias ſuaſ Smõbꝰcũ

⁊c Ex quo pʒ ꝙ loqꝗᷣ
tur de occiſij ꝑ modu
ſacrificij. d ens⸗

erit quaſi ſanguinem eoꝝ.Et ad ipol dices: H
fuderit.ſ. humanum mo de filijs iſrl et de adue/

homicidio. e
offerre debẽt ſacerl
tii filij iirl hoſtia ſuaj UUVM
alit enim vſurparent ſihi officiũ ſacerdotis:ſicut faciũt ido
latre: vnde ſubdit᷑: f ¶ Quas occidũt in agro.i.occide/⸗
re cõſueuerũt:idolatre eni in agris ⁊ alijs locis indifferent᷑
ꝓ ſua volũtate imolabant hoſtias idolis:⁊ in hoc filij iſrł
imitabant eos ſaltẽ ꝓ magna pte:anteq; ꝑ legẽ eis datã de
terminaret᷑ locus ſacrificij.ſ.ipᷣm tabernaculũ an edificatio
nẽ = poſtea ipᷣm templum qð ſucceſſit tabernaculo.
gS ¶ Et nequaq vltra imola. hoſti.ſuas demo, ſiẽ faciebãt
añ dationẽ legis:ritũ gentiliũ imitantes. Pomo de
domo iſrael. Hic cõſequent᷑ ꝓhibet᷑ extra locuũ ſacrificij de⸗
terminatũ ꝗblatio cũ dicit᷑: Hõ de domo iſrł.i.iudeus na
tone. i ¶ Et de aduenis.i.de conuerſis ad iudaimmum.
K ui obtu.holo.ſiue victi. hoc dicit᷑ ad cõpᷣbendẽduʒ
Et ad oſtiũ taber.teſti. non ad
duxe.i.extra locũ determinatũ a deo qocũq; ſacriſiciũ ob/
tulerit. m ¶ Interibit de populo ſuo.⁊ ſic patet ꝙ eandẽ
penã incurrit immolãs ſacrificiũ extra locũ determinatuzʒ
a deo ⁊ offerẽs:⁊ iõ ſi vnus imolaret ſacrificiũ: ⁊ ali offer

qꝛ puniẽdus ẽ ſi eS nis 9 pegrinãt᷑ apud vos:

omne genus ſacrificij. l

Tlocut'ẽ dñs. Poſti actũ ẽ de purgatõe genẽali

mio:èͥt neq̃q; vltra imola

gbefoꝛnicati ſũt. Legitimũ
ſẽpiternũ erit illis ⁊ poſteri

¶Aiber

ret pari pena eſſent puniendi. Sciendũ aũt ꝙ immola⸗
re ſacrificiũ ⁊ offerre extra tabernaculũ vel teplum fuit
Plipin ad vitãdũ idolatria:ad quã iudei erãt ꝓni:qꝛ
i licitũ fuiſſet cuilibet ĩmolare vbi vellet:ſicut faciebat

— F5HF 1 —

gẽtiles idolatre:cito ad gẽtilẽ ritũ declinaſſent. Si aũt

qui obtulẽit holocauſtũ ſi

ue victimã:et ad oſtiuʒ tab
naculi teſtimõij ñ adduxe/
rit eã vt offẽat dño:ĩtcribit
de pplo ſuo. Homo glibʒ
de domo iſrl ⁊ de aduenis
ꝗ pegrinãt int᷑ vos ſi còme

derit ſanguinẽ:òbſirmabo
faciẽ meã aiaʒ illi: t diſp
dã eã de pplo ſuo:quia aia
carnis ĩ ſãguie ẽ: t ego de/

di illũ vobis:vt ſupꝑ altare ĩ
eo expietis ꝓ aĩabꝰ vr̃is:⁊
ſanguis ꝓ aie piaculo ſit.
Iccirco dixi filijs iſrł: Ois
aia ex vob nõ comedet ſan
guinẽ:nec ex aduenis ꝗ pe
grinant᷑ apð vos.Hõ ꝗcũ
qʒ de ſilijs iirł ⁊ de adueniſ
q pegrinant apð vos:ſi ve/
natõne atq; aucupio ceꝑit

ferã vel auẽ ꝗbuͤs veſci lici /

tũ ẽ:fũdat ſanguinẽ eius ⁊
opiat illũ terra. Aia.n. oĩs
carnis ĩ ſãguie ẽ. Vñ dixi ſi
lijs iſrl: Sãguinẽ vniuerſe

carnis nõ comedet:qꝛ aia
carniſ i ſãguĩe ẽ:⁊ ꝗqcũq; co

mederit illũ ĩteribit. Aiã q̃
comederit moꝛticinũ vł ca/

ptũ a beſtia: ii de idigenis

maliũ immolatoꝝe idolis edebt:⸗
generalit iudeis eſus ſanguinis: nõ

ſed ne ꝑ hoc pꝛonioꝛes fierent
humanũ:⁊ hoc ẽ qõ dicit᷑: n

ſancti legunt᷑ im⸗

molaſſe ⁊ obtu⸗

liſſe ſacrificiũ ex
tra tabernaculuʒ
ſicut de Manue

legit Judic. xiij.

Uel extra tepluʒ
ſicut de helia le⸗
git. iij. Reg. xvii
hoc fuit per reue
lationẽ dei: ſicut
patet de Manue
qui hoc fecit per
monitionẽ ange⸗
li:⁊ Heliasĩ mo/
te Carmeli fecit
hoc inſtinctu ſpi

rituſſancti:quocd

atet in miracu⸗
o ſequenti: quia
ignis deſcẽdit de
celo ⁊ coͤſumpfſit

ſacrificiũ eius in

ſignũ diuine acce
ptationis:illa.n.
que ſũt mala eo
ꝙ pꝛohibita: qꝛ
poſſunt eſſe occa
ſio mali:cumo

di ẽ offerre ſacri ½
ſicium deo extra

locũ determina⸗
tũ ſunt diſpenſi⸗
bilia: ſecus aüũt ẽ
de his que ſunt ꝑp

ſe mala: nec pol⸗
ſunt per ſe fieri.
n ¶ Pomo qui-

libʒ. Pic cõſequẽ
ter ꝓhibetur mo

dus gentilis. Gẽ⸗

tules enim aliqui
de ſanguine ani⸗

ideo pꝛohibit fuit
ſolu ratione pᷣdicta
undendũ ſanguinẽ
comegderit ſangui/

nẽ. in hebꝛeo habet: Omnẽ ſanguinẽ.Ex quo patet ꝙ

eſus ſanguinis generalit ẽ phibituj. p¶ Obfirmabo
fa· meã cõtra ani.il.i.firmit ⁊ abſq; retractione puniazʒ
eũ moꝛte. t diſpdã eũ a populo ſuo.ſemẽ ei de

lendo. r¶ Quia aia carnis.i.vita ĩ ſanguine eſti. pn
cipalit ibi cõſiſtit. 8¶Et ego dedi illuʒ vobis. qꝛ ſan
guis aialiũ immolatoꝝ? ꝓ peccatis filioꝝ: iſrael ptiʒ po
nebat᷑ ſuꝑ altare holocauſti:⁊ ꝑtiʒ effüdebat᷑ ad baſem
eius:vt frequent dictũ eſt ſupꝛa. ſequit᷑: t ¶ Quibus
veſci licitũ eſt. ad excludẽdũ feras ⁊ aues imũdas ſupꝛa

determinatas.xi.ca. v

ia que comederit. hic ↄſe

quenter ꝓhibet᷑ alius modus getilis:qꝛ aliq getiles co-
medebãt carnes aialiũ ꝑ ſe moꝛtuoꝝ vel laceratoꝛuʒ a
beſtijs qð ꝓhibet hic⁊ intelligit᷑ de aialibus ſᷣm ſpem

duntthmno⸗
rennnd
lte:ſcho ch
Aminetde
apr uͤn
ucidoas
wodrdin
gdarhe
Mon
Kpuun
dpario
Pꝛine
Uesr
Nitiun
ſemit
ſecico
plono
ibi
conclu

dch aun

„ LEld
ni r
Nt
wioſt. E
ngge ani⸗
Hogei Kin

91
lidini in

. r
1e ig rodt
yoban
iumid
ulng,
na o ſoh⸗ s

1
.

ca.xx. Pꝛima ad

Meui

ſu licitis ad eſum:⁊ hoc fuit ſuperius phibitũ:ideo ta

mẽ hic replicat:vt ſi aliquis fecerit coõtrariũ ꝑ ignoꝛan-
tiã:⁊ poſtea delictũ ſuũ cognouerit:ſciat qd debeat fa-
cere:quod oſtẽdit cũ dicit: x¶ ¶auabit veſtimẽta ſua
⁊c᷑.⁊a pʒ littera ex ſupꝛadictis. ¶ ¶a.XVIII. .
8– Ocut
Doſt qᷓ; de aduẽis: lauabit veſti/
bolia Heepie mẽta ſua a ſemetipm aq:
motiug inne tagmiat erit uſq; ad ueſpe
cie:hic cõſequen 7 . 6 4
ter ponunt᷑ pꝛece rũ:⁊ hoc oꝛdine mũd fiet
pta oꝛdiatiua vi ꝙ ſi nõ lauẽit ueſtim̃ ta ſua
te: et pꝛimo qus ułcoꝛpꝰ poꝛtabit iniꝗtateʒ
tũ ad oꝛdinatio/ (I.xvIII.

nẽ cõmnuis ſtatꝰ Hõ
ſcoo quãtũ ad oꝛ Ocũt q;ẽ dñſ ad moy
dinationẽ cultus ſen dicẽs: Loqre filijs
ca. xxi. Pꝛima in iſre⁊ dices ad eos: Egò ſũ
duas: q; pmo da xjs de ueſter. Juxta oſue

tur pᷣcepta abſo⸗ — XiR
lutceſcho cã de tudinẽ terre egypti in q ha

terminatõe pene bitaſtis:nõ facietis:⁊ iůxta
x. Dꝛima ad moꝛẽ regionis chanaã: ad
huci duae: qꝛp gquã ego introducturꝰ ſum

mo oꝛdinat hbo iĩ

quãtũ ẽ pncipii uos:mon aget: nec legitti

ꝓpagationis:ſe- mis eoꝝ ãbulabitis. Facie

cũdo ꝓut eſt pn tis iudicia mea èt pꝛecepta

cipium humane J ee S
opationis ca.xix Mea ſeruabitis:⁊ aãbulabii

Pꝛima adhuc in in eis. Ego dñs de ueſter.

ires: qꝛ pmo po- üſtodite leges meaſ atq;
nit iductio ad ob iudicia:que faciẽſ hõ viuet

ſeruatia oicẽdoꝝ in eis.Ego dñs de ueſter.

„ K „ *
Rne ubatan Ois hòmo ad ꝓximã ſan
ibi Ois hõ. terts guinis ſui nõ accedet ut re
concludit᷑ comiaag
tio reſpectu trãſ .
greſſoꝝ:ibi Ne polluami.Circa pᷣmũ pᷣmo ponit indu
ctio ex auctoꝛitate pᷣcipientis cũ dẽ: b Ehe ſũ dñs
Deus veſter.quaſi diceret:lʒ ſim deus oĩum ꝑ creatõnẽ
⁊2 dñs ꝑ generalẽ gubernationẽ:ſum tñ veſter deus ſpe
ciali mõ ꝑ eductionẽ de Egypto:⁊ legis dationẽ:⁊ ꝑ ſpe
cialẽ ꝓtectionẽ ⁊ ꝓuiſionẽ:vt pʒ ex decurſu libꝛi Exo.
c¶ Juxta cõſuetudinẽ terre Egypti ⁊c̃. Licet intendat
excludere a filijs iſrk omnẽ gentilẽ ritũ:⁊ omnẽ moduʒ

viuendi inoꝛdinatũ:tñ ſpecialii expmit Egyptios:qꝛ fi

lij irael diu habitauerãt inter eos:⁊ aliq de ritu ⁊ mo/-
ribus eoꝝ acceperãt. 0 Et iuxta moꝛẽ regionis cha
naan.qꝛ in terra eoꝝ habitaturi erãt ⁊ homines de fa⸗
cili accipiunt moꝛes terre in qua debẽt habitare:⁊ po/
tiſſime quia Egyptij ⁊ Chananei erãt vicioſi i his que
poſtea ꝓhibentk. d at smoꝛem i. moꝛes eoꝛum.
e ¶ Nsð agetis nec in legittimis eoꝝ.i.in eoꝝ ritu colẽ
di Ambulabitl.Secũdo ponit᷑ iductio ex vtilitate obe
diẽtis:cũ dicit᷑: f G* ietis iudicia mea. quantum ad
pꝛecepta iudicialia. g ( Et pꝛecepta mea ſeruabitis.
quantũ ad moꝛalia. h¶ Cuſtodite leges meas.quan

tnm ad ceremonialia: ⁊ que ſit vtilitas huius obſerua
ue faciens ho
mo viuet in eis.pꝛimo vita nature:quia ſᷣm decurſum
ve.te.patet:q; quamdiu filij iſrael ſeruauerunt dei mãa/

tionis expꝛimitur cum dicitur: i

data fuerũt in quiete ⁊ pꝛoſperitate:quando aũt decli
nauerunt a dei obedientia fuerũt dati ĩ gladiũ famẽ ⁊

uelet turpitudineʒ eõ. Ego

AXvii 3

captiuitatẽ. Scðo vita gratie: quia licet opera legis ſm ſe
accepta non iuſtificarẽt:tamẽ inquantũ fiebãt ex obediẽtia

ad deũ:⁊ fidẽ mediatoꝛis venturi iuſtificabãt: ꝓpter quod
talis iuſtificatio in ſacra ſcriptura attribuit᷑ fidei ⁊ obedien
tie ad deũ.Tertio vita glłie apud deũ qꝛ illa oꝑa erãt meri
toꝛia vite eterne: mõ

dñis. Lurpitudinẽ pꝛis tui to ipedimẽto genera⸗

AIn⸗ . li per moꝛtem xp̃ᷣi.
⁊ turpitudinẽ matris tueñ k 61⁸ bom Pi
diſcoopies. Mat tua ẽ:nõ oſequeni ponit᷑ expli⸗

reuelabis turpitudinẽ eius catio pceptoꝛuʒ oꝛdi
Türpitudinẽ uxoꝛis pꝛis ain horen⸗ Dari
tui non diſcooꝑpies. Turpi debita aũñt ꝓppagatio

tudo.n.pꝛis tui ẽ. Turpitlu impecdit dupliciter.
dinẽ ſoꝛoꝛis tue ex pꝛe ſinie Uno nð ex illegitti⸗
ex matre qᷓ domi ulłl foꝛiſ ge mitate pſonaꝝ. Alio

nita no reuelab. Türp ltu pula carnali:⁊ iõ pꝛi/
dinẽ filie filij tui uel neptis mo excludunt᷑ pſone

ex filia nõ reuelabis:qꝛ tur illegittime ad contra
pitudo tua ẽ. Lurpitudinẽ

ercg Ea oſhe
f/ jjodinate copule: ibi
filie uxoꝛis pꝛis tui quã be ¶ Aa mulierez q patit
perit pꝛi tuo ẽt ẽ ſoꝛoꝛ tua: mẽſtrua. Circa pᷣmũ
nõ reuelab. Turpitudine, excludunt᷑:pmo pſo-
ſoꝛoꝛis pꝛis tui ñ diſcoope De ileſen⸗ raoenſ
rieſ:qꝛ caro e pꝛis tui. ur nitai: ibi Turpitudi
pitudinem ſoꝛoꝛis matris

ſit matris tue. Lurpitudi h ad ꝓxi.ſan. ſui ñ

nem patrui tui nõ reuelab opo e m alici⸗
nec accedes ad uxoꝛẽ eius fſanguinitatis ſit ꝓhi
q̃tibi affinitate cõiungitur bitus i ctu mrimoi
ſed illi gradus ſũt p

hibiti qͥ inferᷣ expꝛi

mũt. Alij aut ↄceſſi itelligũt. ¶¶ Tur. pꝛis tui ⁊.p.i.Tur
pitudinẽ matris tue.in hoc eniʒ ꝓhibet᷑ cõcubit cũ matre
qꝛ ſi ia ſit vxoꝛ patris tunc reuelat᷑ turpitudo patris:quia
vir ⁊ vxoꝛ ſũt vna caro:⁊ ſic eſt ibi reuelatio duplicis tur/
pitudinis.ſ.patris ⁊ matris.Si aũt non ſit vxoꝛ :eſt tñ ibi

reuelatio vnius turpitudinis.ſ.matris:⁊ hoc eſt quod ſub-

ditur: m ( Mater tua ẽ nõ reuelabis c. ⁊ pʒ. n¶ Tur
pitudinem vxoꝛis patris tui.i.nouerce tue:⁊ in omnibujꝑ
reuelationẽ turpitudinis intelligit quicũq; cõcubitus car/

q multo foꝛti ſi ex vtraq; pte. q ue domi vl foꝛij ge

nita.i.ĩ mr̃imonio vel extra mr̃imoniũ. r ¶ Lurpi. filie

filij tui ⁊c. cuius cã ſubdit cũ dicit᷑: Quia turpitudo tua ẽ.
qꝛ filius ⁊ filia ſũt de patris ſbſtãtia. s ¶ Lurpi.filie vxo
ris patris tui.nõ ẽ aliõ pᷣceptũ a pᷣcedẽti de ſoꝛoꝛe:vt dicũt
aliꝗ:ſʒ ẽ magis explicatiuũ cãe cũ dĩ: t( Et ẽ ſoꝛoꝛ tua.ſ.

ex pte pꝛis.vel dicẽdũ ꝙ differt a pᷣcedẽti ſicut ꝑs a toto:qꝛ

i pcedẽti ꝓhibet᷑ cõcubituj cũ ſoꝛoꝛe:tã ex ꝑte pꝛis q ex ꝑte
matris:⁊ hoc ſiue genita ſit ĩi mr̃imonio ſiue extra:hᷣ aũtꝓ

hibet᷑ cõcubit cũ ſoꝛoꝛe ex ꝑte pꝛis tm:⁊ genite in mrfimo

nio. v ¶Turpi.ſoꝛo. pa.tui.i.amite:⁊ eodem modo pꝛo
hibetur matrimonium inter fratrem filis eiuſdẽ:qꝛ ideʒ
gradus eſt. x rpitu. ſoꝛo.ma.tue ⁊c.cuius cã ſubdit᷑

cum dicitur: Eo ꝙ caro ſit ma.tue.i.quia ipᷣa ⁊ mater tua

⸗

in eodeʒ gradu deſcenderũt a pꝛe. y ¶ Curpi. patrui tui.

iam dicto: nõ tñ ha-
bẽde ſtatim:ſed amo

mõ ex inoꝛdinata co

5 . nẽ patrui tui.Circa b
tue nõ reuelabiſ:eo ꝙ caro muz dĩ ſic: S 5

nalis: vnde ⁊ mẽbꝛa deſeruiẽtia ↄcubitui dicunt᷑ verenaa.
urhr o. tue ex patre.tantũ Siue ex matre.tin

¶ Libre

2 aporbsd
Di. H gietl
Pic cõſequeni excludunt᷑ pſone rõne affinitatis. Et pᷣmo ex tribuendo ipᷣm idolis. o ¶ Lũ maſculo nõ cõmiſcebe aalnihl
cludit vxoꝛ auũculi: ſecũdo murus ꝓpꝛia:videlʒ cuʒ dicit: ris.qꝛ talis coitus ẽ cõtra naturã: ⁊ vocat᷑ ſodomiticuʒ ibemic⸗ ſt
pitudinẽ nurus tue. cuius ca ſubdit᷑ cũ dicitur: viciũ a ſodoma ciuitate: que pꝛopter hoc ſcelus ſbuer- ittſnd⸗
uia vxoꝛ filij tui eſt. ⁊ ꝑ cõſequẽs vna caro cum eo. ſa legit᷑: Señ.xix. Similit᷑ alij duo caſus ſequẽtes ſunt Kiai⸗ ni
c¶ ¶Et vxo.fra.ſui nullus accipiat.hoc nõ eſt in hebꝛeo: cotra naturaã ⁊ magis i iſte:qꝛ in eij cõmixtio ẽ ad ani pude
nec in libꝛis coꝛꝛectis mal alterius ſpe⸗ en hareni
ui s rl ko,
tui ⁊c cupcã ſpᷣditur Turpitudinẽ nur tue non ſuccũbet iumẽto nec miſceo pſec pollua- oauſn
Quia turpitudo fra reuelab:qᷣia vxoꝛ ſfilij tui ẽ bit᷑ ei:qꝛ ſcelus ẽ. Nc pol mini. Hic coclu⸗ gmilen
1n tuie. aꝛ vir 1 ẍÿ nec dilcoopies ignominiã luamini ĩ oib bis ꝗbꝰ ↄta qt cominatio re ungſtal,
ſũt vna caro: excipit Nec di coopie gnonn mmi 10100 Dis go dg ſpectu traͤſoreſſo rhea l
tñ caluj.ſ. qñ frat mo eſ:ct vxoꝛẽ fris tui null ac· minate ſũtuniuerſe gentes rũ: ⁊ ponit exem- ptichteu
rit ſine liberis: tc. n. cipiat. LTůrpitudinẽ vxoꝛiſ quas ego eijciã añ ↄſpectũ plũ de chananeij telfin .
a ues no olu bo friſtui ẽ. Turpitudinẽ vxo ueſtrũ:⁊ ꝗb polluta ẽ rra ꝓbt vicia Pdicta nigili
reſed et tenet ei acc ris tue a filie e nõ reuelab cuũ ego ſcelera uiſitabo:ꝛ ut qis:cm ſin delen eſun
pere: vt ſuſcitet ſemẽ Filiaz filij ei' filiã filie ill? euomat habitatoꝛes ſuos: Auas ego mrihitt
bardi defucto: vt ha⸗ no ſumes:vt reueles igno/ Cuſtodite legittia mea at / eijcla c. Ja ex bꝰ ta. ir
mdl. vro tue Minia eb: quia caro illi ſũt q; iudicia: ut nõ faciatis ex ↄcdudit ppoſitiʒ t⸗
f eſ ac In hebꝛeo c talis coitus ĩceſtus ẽ. S oib abhoĩationib iſtis tã on nia riſinl
babet: Turpitudin? roꝛè yxoꝛis tue ĩ pelicatũ il indigena q; colon ꝗ pegri i pceptũ oꝛdinõ anal,
mulietten filie aug⸗ li nõ accipies:nec reuelab nat᷑ apud uos.Oẽs eni exe tia ad deum. Lormairi
die ie arergigin turpitudineʒ er adhuc illa cratõesiſtas fecerũt accole ſ¶ Atqp iudici anſeore⸗
¶ Filia fuij eiuj ꝛ. viuẽte. Ad mulierẽ q̃ patit terre ꝗ fuerũt añ uos ⁊ pol eefes ortima Pidengkße
cuius cauſa ſbditur: Mẽſtrua nõ accedes:nec re luerũt eã. Cauete ergo nẽ ? tc( Ne ⁊ vojſſili tN
a. D 13r. illiuj Uelabis feditatẽ eiuſ. Cum uos ſilit euomat cuʒ paria ter euo.i ignoio- PP ioche.
an ccdern b uxoꝛe ꝓximi tuinõ coibis ſeceritis: ſicut euomit gẽte,ʒ ſe a turpit eicit Fo
Soro vro tue i nec ſeminis ↄmixtione ma q fuit añ uos. Ois qia q fe tani holabiles iis
pelicatũ.i ad cõcubi culaueris. Dẽ ſemie tuo ſñ cerit de aboĩationibuſ his v Bo⸗ . 2 E
tũ In hebꝛeo habet: dabis ut ↄſecre idolo mo/ qꝗppiã:pẽribit ð medio po/ ois hõ. x pe — ahen
Same⸗ is tue ñ loch:nẽc pollueſnomẽ dei puli ſui. Cuſtodite manda/ tribit ð medio po cülnncſtaif,
eſvna it mant vi kui. Ego dñis. Cuům maſcu ta mea. Molite facere que buliſeln laͤlef mlttliunt⸗
lecta qᷓ alia: oꝛii iuni lo nõ cõmiſcearis coitu ſe fecerunt biqui fuerunt an/ fuerit zuler:d niillauuſ⸗
dia manns dilecte ad mineo:qꝛ aphoqrio cẽ.Cũ te uos: ⁊ ne polluamini in iudiciũ diuinũ ſi ntrll
magis dilectã: ⁊ p ccõ ojĩ pecoꝛe nõ coib: nec ma eis. Ego dominus deus euaſerit huanũ. DH
ſequẽs odiũ ⁊ anxDie- a . . ireas cant iſtuci llo ſud. gu
tas vite inter illas:cũ culaberis cũ eo. Mulier ñ ueſter. reen rnas iligittun
t̃ int ſoꝛoꝛes debeat DVMM moꝛalitas: p re- gnlnapchmni
eẽ pax ⁊ concoꝛdia 2 — elationem eniz Kilieferlong
amoꝛ: ppi hjſbdit: il idhuc illa viuẽte. qꝛ ſi ᷣma ſoꝛo? turpitudinis intelligit indebita detectio criminis que nuoloteiuc
ſit moꝛtua:talis ĩuidia nõ oꝛit:⁊ iõ alia ſoꝛoꝛ tũc accipi nõ fit.xij.modis ſecundum quod.xij. vicibus hic dicta re Oaue
ꝓhibet. Ad mulierẽ᷑. Pic cõſequẽter excludũt᷑ aliqui uelatõ replicat: in pꝛimo gradu eſt detractoꝛ qui dicit norln
