iampeiminun
meamumn. 10d
llſlmn uu
unopourbatta
Mamnetrepri
nu decſecuds
une ſcut de
Aigeibus ſari

ancrun id
Aie non poterit

fleruari oian

cerdotumninte

lig
n (Onia que
ſca cinr. hoe

Edeo pꝛomittu
Wrher pvotum.
1CUaaidt
hfliscig g of⸗
fcolcorcotel.
po lbore

6 N
mi
Rlewono⸗

„

k. ugroren
Pionpin
Emſan
mimn
Moämt
dünti
plnch

guenn den

3 uenert

dlas gluſn

onus inpn
z'mgrts in
iur:tbilanm

dis Cla i
di 4/Diriz
donninbo 40 4

on. Neduanten

nonoſe rton
nldone⸗
üwi
adommhen
uinun on
iſnguif
cum Uin

E-=
=
— —

hchillucu

S

Gr enigst
ginpoſtun
mmlotchns gn⸗
mnencapinin⸗
hmapenal .
incbits n

☛

ſic pʒ ꝙ ipoſitũ erat ſacerdotibrepmẽ leuitas et leuilr
Ego dedi vobis frej vioj leuitas.ñ ad faciẽ

pplʒ. h

—
—

(MWum

dũ oꝑa vra exterioꝛa ĩ dõibvris:ſʒad ſᷣuiendũ in mini

ſterijs tabernaculi:ideo ſubdit: Et tradidi donuʒ dño
ſequit: i ¶ Tu aut ⁊ filij tui cuſto.ſacer.ve.i.ſacerdo/-

tale officium qð
ſeruat᷑ debite mi⸗
niſtrando: et per
ditur idebite exer
cendo:ſicut Na/
dab ⁊ Abiu moꝛ
tui ſunt offerẽdo

ignem alienum:

vt habetur leuit.
x. k ¶ Tocutuſ
q; eſt dominus.

Pic deſcribitur ĩ

tributõ pꝛo labo
re: et pꝛimo q;tũ
ad ſacerdotes ge
neraliter:ſcõo q;
tũ ad leuitas: ibi
Filijs autem leui
tertio q?tũ ad ſũ/
mũ ſacerdotẽ ſpe
cialiter:ibi Locu
tuſq; ẽ dominuj.
Quantum
mum dẽ: l

ce dedi tibi cuſto

diam pꝛimitiarũ
mearum. 2 dicit
cuſtodiam: quia
non opoꝛtebat ta
lia comedere pꝛi/
ma die et ſecuda
tantum: ſicut de
aliquibus ſacrifi
cijs quoꝛum reli/
quie non poterãt
reſeruari ꝓ victu
ſacerdotum in tẽ

pus magis lõguʒ
Oina que
ſãctificãtur. hoc

eſt deo pꝛomittũ
tur per votum.
n ¶ Libi tradidi
1 filüjs tuis ꝓ of/
ficio ſacerdotali.

ideſt pꝛo laboꝛe

officij. o
ſanctuario come
des illud.⁊ ſic de-
terminat locum.
p( Mares tan
tum edent. et ſic
determinat ſexuʒ
quantum ad ſa-
ificia pꝛedicta.
q ( Pꝛimitias au
tem ⁊c̃.ſequitur:
Qui mundus ẽ

in domo tua ve-

ſcetur eis. Licet

ĩ cuſtodijs tabnaculi:⁊ ĩ oĩ
b'ceremonijs ei. Aliẽigẽa

ñ miſcebit vob. Excubate
ĩcuſtodia ſcũarij:⁊ ĩ miſte-
rio altari:ne oꝛiat idignatõ

ſup filioſiſrl. Egõ ðᷣdi vob

ſres vr̃os leuitas ð medio
filioꝝ iſrl:ẽt tradidi donuʒ
dño vt ſeruiãt ĩ miſterijs ta
bernaculi e. Tu ãat et filij
tui cuſtodite ſacerdotiũ ve
ſtrũ:⁊ oĩa q̃ ad cultũ altar.
ptinẽt ⁊ itra velũ ſũt:per ſa
cerdoteſ admiſtrabũt.Si/

gs extern acceſſerit:occide

tur. Lòcutuſq; eſt dñs ad

garõ.Eccè dedi tibi cuſto

diã pᷣmitiaꝝ meaꝝ. Oiã qᷓ
ſcificãt a ſilijs iſrł tibi trãdi
di ⁊ filijs tuis ꝓ offõ ſacer/
dotali:legitia ſepitna.Hec
ergo accipies de his q̃ ſci
ficãt᷑ ⁊ oblata ſũt dño. Oiſ
oblatio ⁊ ſacrificiũ ⁊ quic/
quid pꝛo peccato atq; deli
cto reddit᷑ mihi ⁊ cedet in
ſcãſcõꝛum:tuum erit ⁊ filio
rum tuoꝛuʒ. In ſanctuariò
comedes illud. Mares tã/
tũ edent ex eo:qꝛ ↄſecratuʒ
ẽ tibi. Pꝛimitias ãt q̃s vo
uerit ⁊ obtulerit filij iſrl:ti/

bi dedi ⁊ filijs tuis ac filia/
buſ tuis iure pꝑpetuo.Qui

mũdus ẽ ĩ domo tua ueſce

tur eis. Omnẽʒ medullaʒ

olei ⁊ vini ac frumẽti:qgcꝗd

offerunt pmitiaꝝ dño: ubi
dedi. Aniuerſa frugum ini
tia:q̃ gignit hum ⁊ dño de

poꝛtant᷑:cedent ĩ vſus tuos

Qui mũdẽ ĩidomo tua ve
ſcet eis.Oẽ qð ex voto red

diderint filij iſrſ:tuum erit.

QAQuicꝗd pꝛimum erũpete

poſſẽt cõedi a maſcuł et mulieribꝰ:vtpote vxore ⁊ filia

bꝰſacerdotũ:tñ ñ erat licitũ imũdis.

¶ Oeʒ medullã

q:

mercede ſũm

5
t 4

“? RrZ . 5
. . . . . 42 „ .

itie debebãt dari ð melioꝛi qð ſignificat p medullaʒ.
Quicqd pmũ erũpet a vulua.i.quod pꝛimo naſcitur.
t pꝛo hominis pꝛimogenito pꝛecium accipias. quod

eſt. v.ſicloꝛum argenti: ut dictũ ẽ ſupꝛa.iij.cap.⁊ intelligit᷑
ð pꝛiogẽit aliaꝝ tribuũ a tribu leui:c'pmogæiti erat ðo ob

vulua cũcte carnis quã of
ferũt dño:ſiue ex hoibuſ:ſi

ue de pecoꝛib fuerit tui iu/
rl erit:ita dũtaxat:ut ꝓ hoĩſ
pmogenito pciu accipias:

t oẽ aĩial qð imũdũ e redi

mi facias:cuiꝰ redẽptio erit
poſt vnũ mẽſẽ:ſiclis argẽti
ꝗqnq; pondere ſanctuarij.
Siclus viginti obolos hʒ.

Pꝛimogenitũ ãt bouis:⁊
ouis:⁊ capꝛe:nõ facies rf̃di

mi:qꝛ ſciſicata ſũt dño.Sã/
guinẽ tm̃ eoꝝ fundes ſup
altare:⁊ adipes adolebis ĩ

ſuauiſſimũ odoꝛẽ dño.Caꝛ

nes vᷣo in vſũ tuũ cedẽt:ſic

pectuſculũ conſecratũ ⁊ ar

mus dexter tua erũt. Oẽs
pᷣmitias ſcũarij q̃s offerũt
filij iſr! dño:tibi dedi ⁊ filiji
ac filiab tuis iure ppetuo.

Pãciũ ſalis ẽ ſepiternũ co

ram dño tibi ac filijs tuis:

Dixitq; dominuſ ad aarõ
In terra eoꝝ nihil poſſide

bitis:nèc habebitis ꝑtẽ int
eos.Egò ꝑs ⁊ hẽditas tua
in medio ſilioꝛum iſrl. Fili
is àutẽ leui dedi oẽs deciaſ

iſraelis in poſſeſſionẽ ꝓp mi
niſterio qͥ ſeruiũt mihi ĩ ta-
bernaculo federis:vt nõ ac

cedaãt vltra filij iſrael ad ta⸗
bernaculum:ne cõmittant
peccatum moꝛtiferum: ſo/
lis filijs leui mihi in taber/

naculo ſuiẽtib: et poꝛtãti

bꝰ pẽca popli. Legitimũ

ſepiternũ erit in generatõi⸗
b vr̃is. Nihil aliud poſſið

bũt:deciaꝝ oblatiõe cõtẽti

quaſi ůſus eoꝝ ⁊ neceſſari

a ſepaui. Locũuᷣtuſq; ẽ dñs

ad moyſẽ dicẽs: NRrecipe

mutare. h enmſg, eſt domin
.

lati ad miniſteriũ ta/
bernacli. v Et o=
aial qð imũdũ ẽ redi
mi facias.hoc ñ itelli
git generalr ð oĩ aĩali
imũdo:ſʒ ð oi idigen
te rdẽptoe:ini anialia
n. ĩmũda aliqᷓ erãt qͥ
rũ pꝛiogẽita ñ r̃dime
bãt: ſʒ iterficiebãt: ſiẽ
bmogẽitũ cais ⁊ aliq̃
q̃ ñ rdimebãt᷑ pecũia:
ſʒ ꝓ eis ouis offereba
tur:ſic pmogẽitũ aſi⸗
ni. x eimogeiu
ãt. o. et bo.⁊ ca.n fa.
re.quia ſan.ſũt dño.

quia debebant imoꝰ

lari ipi deo. ¶ Car
nes vero in uſum tu
uʒ cedent ſicut pectu/
ſculum conſecratuʒ.

.i.ſicut de alijs ſacri-

ficijs:qͥꝝ vna ꝑs ẽ of
ferentiũ.ſ.pectuſculũ
tñ ⁊ arm dext᷑ ð illis
ꝑtinẽt ad te:ſic cãnes

de iſtis. a ¶ Pactũ

ſalis ẽ ſẽpiternũ.in oĩ
ſacrificio poebat ſal:
iõ ſtabilitas alicuiꝰ
pacti deſignat᷑ nomie
pacti ſalij. b ( In ter
ra eoꝝ nihil poſſide-

bitis. exquo enim ac

cipiebãt victuʒ a po⸗

pulo ñ debebãt habẽ
partem i hereditate.

Nec habebit pteʒ
int eos. h addit᷑ 15

nõndũ ꝙ nec ẽt i pᷣda
hoſtiũ debebant hꝛe

ptẽ:ut dicit Rabi ſa.
go ꝑs ⁊ hẽditas
tua.qꝛ oblata ⁊ ſcifiꝰ

cata dño erãt aſſionannga

ta o victu ſuo. e Ei

lijj at leui. H ↄñt agit

ð mercede leuitarũ:?

pzʒ lr̃a uſq; ibi: f Et
poꝛ.pec.po.quia ſi ex
eoꝛum negligẽtia alij

ſe igerãt idebite ad ta

bernaculũ puientur.

g¶Quas i uſus eoꝝ
7 neceſſaria ſeꝑaui.ꝑ
hoc oñdit ꝙ leuite ñ
poterãt tin decimas
cõedere:ſed etiam in
alia ſibi neceſſaria cõ

ſq; eſt vominus. Dic oñter agitur õ
acerdotis ſpãlr:qꝛ leuite de decimis receptis

5 . D
„* è
——
. 7
.„

a pplo debebãt dare ꝑtẽ decimã ſũmo ſacerdoti:⁊ de illis
debebãt dare illa qᷓ erat melioꝛa:aliter peccarẽt ſi ſciẽt᷑ ſibii
melioꝛa cotinerẽt:⁊ ex his pʒ lr̃a uſq; ibi: i
tis obla.filioꝝ iſrl.i.decimas vobis oblatas ab ipſis ꝑ pec
Et moꝛiaminti.i.ſi hoc feceritis. ¶
Ocutuſq; ẽ

catũ pᷣdicti. kC

oñ). Hic oñ
ter agit᷑ ð of
ficio ſacerdotis iq;tũ
mediatõ dei ad po/
pulũ:⁊ hoc ꝓpꝛie re-
ſpicit puriſicationem

q a deo deriuatur ad

pplim per ſacerdotis

officiũ. In lege autez

erãt due puriſicatões
Una ab imũditia ſpi
rituali qᷓ ↄtigit ex pec
catis:⁊ iſta q erat gra
uioꝛ purificabat᷑ ꝑ ob
latoes ⁊ ſacrificia: vt
hjẽẽt᷑ leuitici.iiij.⁊.v.
Alia at erat ab imũ/
dicia coꝛpoꝛali:q̃ con

tingit ex tactu alicu

rei imũde:vel alia im
mũditia coꝛpoꝛali ꝑ
qu efficiebat homo
ĩeptus ad igredieduʒ
locũ cult diuini: ita
ꝙ tales immunditie
erat q̃ſi q̃da irregula/
ritates ipediẽtes acce⸗
dere ad locum diuini
cultus:q'diu mãebãat
⁊ tales purificabãtur
per aſpſionẽ aque lu/
ſtratois:in qᷓ comiſce
bãt cinerej vacce ↄbu
ſte:et de iſta puriſica⸗
tioe agitur hic. Circ
gõ pꝛimo ponitur ri
tus oblatois:? modꝰ
expiatõis: ibi Pabe⸗

Ne pollua-/

leuitis atq; denũcia.Cũ ac
cepitis a fuijs iſrł decias qᷣſ
dedi vob:pꝛimitiaſ eoꝛum

offerte dñno.i.ðcimã ꝑtem

decie:ut reputet᷑ uobi i ob
lationẽ pᷣmitiuoꝝ:tã ð are/
is qᷓ;ᷓ de toꝛcularibꝰ ⁊ vniũᷣ
ſis:qͥꝝ accipitis pᷣmitiaſ of
ferre dño:⁊ date ea aarõ ſa

cerdoti. Oia qᷓ offertis ex

decimis:⁊ ĩ donaria dñi ſe
pabitis:optia ⁊ electa erũt
cũcta.Diceſq; ad eos: Si
pᷣclara ⁊ melioꝛa qq; obtu
leriil ex deciſ:reputabit vo/

bis q̃ſi de area ⁊ toꝛculari

dederii pᷣmitias:⁊ cõedetiſ
eas ĩ oibꝰ lod ueſtil:iã vos
qᷓ; familie veſtre:qꝛ pꝛeciuʒ

eſt ꝓ miniſterio quo ſerui-
tis i tabernaculo teſtimõij

⁊ ñ peccabit ſuꝑ hoc:egre
gia vob ⁊ pinguia rſeruan
tes nẽ polluatis oblatiões
filioꝝ iirl:t moꝛiamini.

Aeiuſn dñſ (xx.

ad moyſẽ ⁊ aarõ dicẽſ

Iſtà ẽ religio uictie: quaʒ

cõſtituit dñs: Prẽcipe ſili/

Puüt hoc ſilij iſrt. Adll
huc circa pꝛimũ deſcribitur vacce ĩmolatio:ꝛ ex hoc aliqᷣ
rũ inquinatio:ibi Et tũc demũ.Lirca pmũ dẽ ſic: 4

dũ ꝙ idolatria ðbebat ſimplr a toto pplo elõgari:quia

piculoſi inficit qꝙᷓ lepra:pꝑ quã t
tribꝰ caſti pᷣdcis:ut dem̃ e.s.v.ca.

Immolabit ĩ cõ

emmakit de

ſpectu oium. In hebꝛ.hẽ:In ↄſpectu ſuo.qꝛ ſiẽ dit Ra.

ſa. eleagar debebat eã ĩmolare per alteꝝ coꝛa ſe multi
tudie. m Et tin
S 2 „ ges digi. ſu.ĩ ſan.
is iſrl:ut educãt ad te vac⸗ aſp.ð —– ta⸗
cã rufa etatis i er. no ꝙ de loco
nulla ſit marnuaſecpo. ⸗ exrra calta roo⸗
ia it macula nec poaa ret ad tabernacu-
uerũ iugu: tradetiſq; eã ele lüũ: vt dicũt ali:

acaro ſacerdoti.Qũi edu/

clã extra caſtra imolabit ĩ

cõſpectu oĩum:&t tingẽs di
giiũ i ſaguĩe eius alpget 3
ſoꝛes tlabernaculi:lſepteʒ vi
cibus:cõbůᷣrretq; eã cũci
vidẽtibꝰ taʒ pelle ⁊ carnibꝰ
eius q; ſãguie ⁊ fimo flame
me traditis. Lignùm quo
qʒ; cedrinũ ⁊ hyſopuʒ:coc
cũq; bis tinctuʒ ſacerdos

qꝛ ñ debebãt ide
recedẽ:dõec vac/

ca eẽt iclerata: ſʒ
ð loco illo vtebat

ſe vſus illã ptem

vbi erãt foꝛes ta⸗
bernaculi aſpgẽs

vſus illaʒ pte: ſic
Dañ.vj. ca. dẽ ꝙ

aptis feneſtrl oꝛa

bat z hierleʒ exñ

tamen i chaldea.
n Benie pic,
d denotãduʒ ꝙ

miutet in flãmã q vaccã vo peccatũ idolatrie
rat.Et tůnc demũ lotis ue quoddãmõ equi
ſtibus ⁊ coꝛpoꝛe ſuo:ingre poderat oib alijj
diet in caſtra:cõmaculatuſ peccal :eo ꝙ ipoꝛ

gnü q;

tat totalẽ receſſũ

ꝙ; erit uſq; ad ueſpeꝝ. Sʒ a deo: vniuerſitaj
⁊ ille ꝗ cõbuſſerit eaʒ: laua ãt ſeptenario nũe
bit ueſtimẽta ſua ⁊ coꝛpꝰ ⁊Z? ro deſt malu
ſmunidb erit iiſ ne 0 C ret
imud erit ulſq; ad ueſp .· e cuctis vidẽtib⸗
Colliget ãt vir mũduſ cine In heb. hẽ: In cõ
res uacce:⁊ effdet eos ex ſpectu ſuo.qʒ iſtã
tra caſtra ĩ loco puriſſimo: cobuſtionẽ facie/
ut ſint multitudini filioꝛuʒ bat per alium.
iſr aeliĩ cuſtodiã ⁊ i aquã aſl carnib ac flame
pſiois:qꝛ ꝓ peccato uacca traditis. ad deno
S tandũ ꝙ de pecca

to idolatrie nul⸗
la coditio vel circũſtãtia debebat i pplo
cedrinũ ⁊ hyſopũ.iſta põebãt᷑ iigne ad repmen/

lo rẽanẽ. q ( i

religio uictime ⁊cẽ. qꝛ imolabatur ꝓ purificatõe totius po
puli vt poſſet accedere ad cultũ dei:qui cultus ĩ ſacra ſcri
ptura vocat᷑ religio:⁊ iõ hec victima ſpãlr noĩat᷑ noie religi
onis. c ¶ Precipe filijs iſrl vt adducaãt.qꝛ ꝓ purgatoe mł
titudis fiebat iſta imolatio:io aial imolãdũ debebat exhi⸗
beri a toto pplo. O ¶¶ Ad te vaccã. Erat eni imolanda ꝓ
pctõ idolatrie uituli:iõ dĩ uacca mag ꝙᷓ; uituł:qꝛ ſic noiat
ille ppls. Oſee.v. Sic̃ vacca laſciuiens òcliauit iirl:⁊ eadẽ
rõe adducebat᷑ ad moyſẽ:⁊ ñ ad aaro: qꝛ tioꝛ ppli ſec idolũ

qꝛ idolũ pᷣdem fuit aureũ ꝑpꝑ ſilitudinẽ coloꝛis. f¶ Etatis
itegre. In hebꝛeo ñ hẽ: etatis:⁊ iõ itegritas refert᷑ ad coloꝛẽ
vacce qͥ debebat eęæ rubea itegralr abiq; uarietate aliqᷓ alti
coloꝛis. eE ſit macula.i.defect mẽbꝛoꝝ: qa
talia deſectuùdſa nõ erãt imolaticia. h¶ Nec poꝛtauerit iu
gũ.·ad ſignificãdũ ꝙ filij iirl ĩ idolatria uituli abiecerãt a ſe
iugũ leg vei. Araderiſ q; eã eleagaro.⁊? ñ aaron qꝛ elea
gar ñn peccauit i ↄflatõe uituli. k (Aui eductam extra ca
ſtra.no ſolũ ð caſtijl deitatis ⁊ leultaꝝ:ſʒ ct pplłi:ad deſignã

vituli:ut hẽ Exo.xxxij. e¶ Rufa. In hebꝛeo ſerne

..

ↄburrẽs vaccã maculabat ex h

ecẽnt mũdãdi ponẽt de cieribus illis i aq munda ⁊ tunc

duũ fetoꝛẽ exalãtẽ ex combuſtione pellis ⁊ fimi vacce.
r¶Coccũq; bis tictũ.q diu ſuat coloꝛẽ:ad deſignãduʒ
ꝙ cinẽs ðbebãt ſᷣuari ꝑ totũ annũ ad purificatoeʒ ppli
ꝓut ſpdit᷑ poſtea.At ſint multitudini ſilioꝝ iſrł i cuſto
diã ⁊c. s ¶ Et tũc demũ loſ veſtibuſ ⁊c. Hic q̃rit᷑ qũo
:cũ illa ↄbuſtio fiẽt ad
hy ex cierib' vacce ↄbuſte imũdi purgarẽt᷑. Ad h' rñ-
det᷑ ꝙ imũdicia duplir ohit᷑:vno mo ex imũdicia rei ta
cte:⁊ ſic tãgẽs mõtuũ efficiebat imũd':Alio mõ ex indi

gnitate tãgẽt:ſiẽ ſi laic' tãgẽt calicẽ ↄſecratũ peccaret:⁊

hꝰ mò r̃digẽs vaccã i cinẽs:⁊ ẽt colligẽtes cinẽs illos effi

ciebat imũdi:qꝛ cinẽs illi oꝛdinabãt᷑ ad purificationẽ to

tius ppli:⁊ iõ tangẽs illos qcũq; mõ debebat ſe reputa
re ad hoc idignũ:⁊ maculã aliqus phẽ:a pꝑ ↄñs idigere
aliqᷓ purgatione:iſta tũ purgatio no fiebat ꝑ aſpſioneʒ
cũ aq luſtratõij:ð q dicet ifra:ſʒ ꝑ ablutionem coꝛpoꝛij
⁊ ueſtiũ:⁊ ſic pʒ lr̃a vſq; ibi: t Ei cuſtodia ⁊ i aquã
aſpꝑſiõis. Ad hoc enim cuſtodiebat᷑ cinẽs:ut cũ aliqui

1

rie
1 460 .

inogti in

nictle. A
nerhotſcne
Cusfiue inun
luggnoͤpoiu
Fecigttüta⸗
nuculicuiaſn

tü poruari

llo oci g er
geuer moͤuie
Unthumoꝛce
uptiguiuot⸗
scdauer
Gitiptiadu
laläadlaratu
ailohnetſo
lgiamnuno
ſctbir ſpgft
iolrrücalun
fuinnöͤciert
n gpibchat9
geſn arri
Nr Ent wu
Gloſratdis
mocöpiſt
iz di M
( hac d
ODoq
rit hicern
pen ititis
naculiuel
no punifice
taliimücit
ius pen eſt
ſuba
Pexbitex
faele
gltur de yi
agtone glen
muͤcitieput /

Ulitno ſoli

poen ⸗eetiz
ttligand⸗
hionomi⸗
Ebochi
lind ebatt
ifnafteeneno
hopmhin
ilͤlmaſetie
Uononan
getaligbitdi
Poechahi
teltpꝛegene
ſolametii
ſeehebaog
mouebat ſeto
nicluſtbit
wiispeeclcni
tlleimuch
.
n Enn moꝛt
ſgi
E ſet 4

lintdii 4
Pidchtü
edrr
ckiinn
blhſtt
kiiellin
hcitſa
Cnmliihi
ſulltzgeſt
dunadig
Pſorſn
kiduhaif
ummichee.
ſſ.
Adadtätg
Naanüihln
coceinii
rncyin
latwtnli uti
deo:miugti,
tſopanani
olignenr
buruq
nens igai
Nb hi⸗ Mo
u ſio gelſi
Koni tae⸗
iiun.
Ung
Nudirsuddn
mmiögdefen

5 e S
Piini 4

1 imi ,
un eſhitß
unfcatoej⸗
loiſiumn
i biini
buſto fin
Mri; 295 ,
inüdlcunt
Noniͦgi⸗
gmüpeumn,
Sauli
puinnn
chn tmn
,ln
mnnhu
liimu

ex üla aq aſpergeret illa qᷓ erãt mũdãda ꝑ modũ qᷣ hã ĩ
fra: a (Pabebut q;. Vic ↄñter deſcribit expiatõnis
ritus qtũ ad imiditiã ctã ex moꝛtuo: et pᷣmo q'tũ ad

hoc ꝙ iſta imũditia ẽ i hoib :? ꝓut ẽt i alijs reb ẽ: ibi

Iſta eſt lex. Circa pmũ dẽ ſic: b ¶ Qui teti.ca.ho.⁊/p

pter hoc ſeptẽ di
ebus fue. ĩmũdꝰ.
ita ꝙ nõ poĩat in
gredi atriũ taber
naculi:cuiuj ꝛatõ

E:ꝛtũ ꝑꝑ reuerẽtiã

illi' loci: qꝛ ex ca
deuer̃ mõtui exe

ex hac aqᷓ et pʒ.

nõ purificatus a

tali imũditia:cu/

ius pẽa eſt moꝛs.
vnde ſubditur:

Peribit ex iſr.

cõbuſta ẽ. Cũq; lauerit ꝗ
vacce poꝛtauerat cinẽs ue

ſtimẽta ſua:imũdꝰ erit vſqʒ

ad ueſpeꝝ. Hãbebũt qͥʒ fi
lij iſrl ⁊ aduene ꝗ habitant

unt humoꝛes coꝛ int eos ſãctũ:iure ppetuo.
rupti: quibus tan Oui tetigerit cadauer ho
gentes cadauer fi 3 K —.
ebat iepti ad ace Mis: ⁊ pp hoc ſeptẽ diebuſ
dẽdũ ad ſacra:tũ fuerit imũdus:aſpgetur ex
idolane i hac aqᷓ die ttio ⁊ ſeptimo:
iat perſt ⸗ ſic mũdabitur. Si die ter
EEheſti. tio aſperſus nõ fuerit: ſepti
tioſa: iõ cadaue to alperſus nõ fuerit: ſepti
ris immũdi ex a mo nõ potit emũdari. Oiſ
ciu ꝓhibebat ab qui tetigerit hũane aie mõ
ingreſſu atrij. do ticinũ:⁊ aſpſus hac cõmix
nec eẽnt mũdati 22 E,.
a luſtratõis prr liõe ſi fuerit: polluet taber/
modũ qui ſvᷣdit: naculuʒ dñi ⁊ pꝑibit ex iſrl.
cuʒ dẽ: Aſperget Quia aq̃ expiatõis non ẽ

aſpſꝰ:imũd erit:⁊ mãebit

CcF is ꝗ tetige/ hi — 24²
iit hic erpꝛimi ſpurcitia ei ſup eü.· Ita eſt
pẽa itrãtis taber lex hoĩs ꝗ moꝛit᷑ ĩ taberna
naculũ uel atriu culo:Oẽs qui igrediũt᷑ ten

toꝛiũ ill:⁊ vniuerſa uaſa

ibi ſũt:polluta erũt ſeptem
dieb. Vas qð non hũerit
opculũ nec ligaturã deſuꝑ

ſta r Hie imũdũ erit. Sigs in agro
Kone balirte in tetigerit cadauer occiſi ho
mũditie put ſe eex Mis:aut per ſe moꝛtui ſiue

tẽdit nõ ſolũ ad

hoiĩies:ſed etiã ad

ueſtimẽta ſua:⁊ imũd erit

res alias cum dẽ: e ¶ Oẽs qui igrediũtur tẽtoꝛiũ illy.
ſ.bois moꝛtui ⁊c. ¶ as qð nõ habuerit opculum
⁊c̃. Ex hoc h ꝙ ſi in tẽtoꝛio mõtui eẽt uaj qð hr̃et oꝑp
culũ nõ õhebat imũditiã:qꝛ imũditia talis nõ ↄᷣhebat᷑
iĩ ſuperficie exterioꝛi:ſed iter ubi reponebãt᷑ illa quibꝰ
hoies vtebatur. g¶ Siue illius os vel ſepulch. quia
idolatre ⁊ ſoꝛtilegi in ſuperſtitionibus ſuis vtebat᷑ oſſi
bus moꝛtuoꝝ:⁊ circa ſepulchꝛa talia exercebãt: ⁊ etiaʒ
qꝛ talia hñt in ſe imũditiam coꝛpoꝛalem. h ¶Tollẽt
de cinerib cõbuſtionis atq; peccati. ſic aũt noiat᷑: qꝛ
icut pꝛedcm̃ ẽ illa uacca imolabat᷑ i expiationẽ peccati
idolatrie uituli. i IIn quibus cũ hõ tinxerit hyſopũ.
que ẽ herba odoꝛiſera:ad denotãdũ ꝙ ꝑ talẽ aſperſiõeʒ
amouebat fetoꝛ vel imũditia õᷣcta. k ¶ Atq; hoc mò
mũdłꝰ luſtrabit.i.aſperget imundum ex tactu moꝛtui 2
modis pꝛedictis. l¶ Tertio ⁊ ſeptimo die.ad tollẽdã

enim talẽ imũditiã:requirebat᷑ talis ritus:aliter incur⸗/

rebat᷑ pena moꝛtis:vel ſcm alios pena excõicatõis.vñ

ſubdit: m ¶ Siquis hoc ritu no fuerit expiatuj ante
q; ingrediatur atriũ dñi.Peribit aia illꝰ ac. n ¶ Ie

ꝙ́ͥ; qui aſpergit aquas ⁊c. licet eẽt mundus:vt pꝛedictuʒ

ẽ:tamen ex tactu rei ſacre debebat ſe reputaf idigẽ aliq pur
gatione:eo ꝙ debebat ſe reputare indignũ tali tactu:ut ſu-
pꝛadictũ eſt de colligẽte cineres:iſta tũ purgatio nõ fiebat ꝑ
aſperſionẽ aq̃ luſtratõis:qꝛ ſi aſpergeret ſeiſßm ↄheret ma⸗
cula ſicut aſpergẽs aliũ:⁊ ſi aſpergeret᷑ ab alio eadẽ rõne: ⁊
ille aſpgens ipᷣm indi
geret aſpergi ꝑ alium
⁊ ſic in infinitũ: ꝓpi
qð iſta purgatio fie/
bat per lotionẽ ueſti⸗
uʒ ſuaꝝ. o ¶ Quic
qd tetigerit inunduj
imundum faciet.⁊ iõ

os illi uel ſepulchꝝ :imun
dus erit ſeptẽ diebus. Zöl
lẽtqʒ de cineribꝰ cõbuſtiõiſ
atq; peccati:⁊ mittẽt aquaſ
viuaſ ſup eos ĩ uas:ĩquibꝰ
cũ hõ mũcd tinxerit hyſo/

puũ:aſperget ex eo oẽ tento purgatione. p ( Et

anima que illoꝛũ qᷣp

riũ:⁊ cunctã ſupellectilẽ: ? piam tetigerit. ideſt
hoĩes huiuſcemodi conta lllis que lſunt ſic pol
gione pollutos. Atq; hòc luta. q ¶C mmũuͦda

mõ mudy luſirabit imũdũ it u waſheru⸗
tertio et ſeptio die: expiat ſu atrij:non tamẽ ad-
qʒ die ſeptio:lauabit ⁊ ſe I expiationeʒ eius reqͥ/
ehetu aſberſig as:
vſq; ad veſperum. Siqiiſ Rcut in pꝛedictis: ſe
hoc ritu nõ fuerit expiatuſ pyurgabatur per tran
pibit ania ill de medio ec ſitum tempoꝛis.
cleſie:qꝛ ſcũariũ dñi pollu In capitulo. xix.
it:⁊ nõ ẽ aq̃ luſtratiõis aſp RbiRieitur im voſt,
ſuſ.Erit hoc pᷣceptuʒ legiti citur ſic: Iſta eſt reli⸗
mũ ſẽpiternũ.Ipſe quoqʒ gio uictime. ddi
ꝗ aſpgit aqᷓs: lauabit ueſti tio pꝛima.

ſa n tetigerit — N bebꝛeo in
mẽta ſua.Omis ꝗ tetigerit poc loco non

adqs expiationis:imundus oicitur: Iſta
erit uſq; ad ueſpum. Quic eſtreligio victime: ſʒ
quid tetigerit imundus im Aaitun ſte dud⸗ c⸗
m ſaclet:t nne cipefiliß iirl 1c t di
que hoꝛuʒ ꝗppia tetigerit cunt expoſitoꝛes he
mũda erit uſq; ad veſpex. bꝛeoꝛum ꝓꝙ hoc pꝛece
ptum vocatur ſic:da
nos habet ronem litte
ralẽ ſic claram: ſed potius ſecretam. Multa enim ſũt iĩ hoc
p̃cepto deuiantia ab alijs ſacrificialibu:vt pʒ intuenti.Uñ
in hoc loco Ra. mo.gerundeñ.excuſans ſe a reddẽdo rõneʒ
de hoc pꝛecepto talia verba ſcripſit: Nos autem qui ꝓ pec
catis noſtris ſumu) contaminati in hac captiuitate:ignoꝛa
mus munditiam ſanctitatis:donec veniat ſuper nos ſpũs
de alto:⁊ effundat deus aquas mundas ſuper nos ⁊ mũde
mur amen:ſic fiat in diebus noſtris.hec ille.vtinaʒ iſte Ra
bi ſaperet ⁊ ſeipſum intelligeret. In eodem cap.xix.
vbi dicitur in poſtilla: Ad deſignãdum ꝙ cineres debebãt
ſeruari per totum annum itio ſcdꝛo.
Inerej vacce non ſolum ſeruabantur per totũ an
num:ſed per plures annos.Tradunt enim hebꝛei
ꝙ ſex vacce fuerũt tm immolate ꝑ totam durato
nẽ vtriuſq; tẽpli.Quaꝝ pꝛima fuit facta in deſerto tẽpoꝛe
moyſi:de qua hic hẽ:cuius cineres durauerunt per tẽplum
pꝛimũ:ſcòa fuit facta tempoꝛe eſdre ſacerdotis in pꝛincipio
templi ſcòi:alias autem duas Symeon iuſtus imolauit in

diuerſis tẽpoꝛibus qui fuit ſũmus ſacerdos:⁊ durauit per
lxxx.annos in officio: alie auteʒ due per Johannem ſum/

mũ ſacerdotẽ pr̃eʒ Matathie a qͥ deſcẽdert Machabei ⁊c̃.

etiam talia indigent

—

ueniẽs ex aquis ↄdictois:vbi pmo ponit᷑ retar-
datiuũ itineris ex aqᷓ deficiẽte:? addit᷑ ipedimẽtũ
ex hoſte inſurgẽte:ibi Miſit interea.Circa pmũ pᷣmittitur
marie obitus:ſcòo aq̃ defect:ibi Cũq; indigeret aq · Circa
obitũ Marie pꝛemit
tit᷑ locus cum ricitu

4

oe ertũ Sin.
iſte locus ẽ alo ab ilo Aiſi ⁊ ois miiitudo ĩ dᷣ
qvocat ſin Exo.vj.fextũ ſin mènſe pᷣmo:ẽ᷑t mã

vñ ⁊ üle ſcribit᷑ ꝑ lr̃aʒ
ſamech: iſte autẽ ꝑ ſa
de.Delcribiti ẽt tpᷣus
cũ dẽ: c ¶ WMeſe pꝛi
mo.ſ.q̃drageſimi ani
ab exitu filioꝛ iſrł ð
egypto :poſtq; fuerãt
uagi ꝑ deſertũ ſcoʒ ſẽ
tẽtiã dñi ut dem ẽ.S.
xiiij. ca. d ¶ Et mã

ſit ppls ĩ cadeſ. Mòꝛtuaq;
eſt ibi maria ⁊ ſepulta ĩ eo/
dẽ loeo.Cunqʒ indigẽt aq̃
ppls cõuenerũt aduerſum
moyſẽ ⁊ aarõ:è᷑t uerſi ĩ ſedi
tionẽ dixerũt:vtinã periſſe
mus iĩiter fres nr̃os coꝛam
dño. Cur eduxiſtiſ eccleſiã

ſit pplus in cades. Di l. econhen
cũt aliqui ꝙ iſte eſt o dñi in ſolitudinẽ: ut ⁊ nos
cus de qͥᷣ miſſi ſuerür ⁊ nf̃a iumenta mõiamur:
nis erhreg u babe Quare nos feciſtis aſcẽdẽ
pulus fult bij ino lo de egypto:et adduxiſtis in
co. ſemel anno ſcoo locũu iſtũ peſſimũ ꝗ ſeri nõ
egreſſionis de egypto põt:qui nec ficũ gignit nec
An eeſſer ⸗ inõ pineas: nec malognata:iſũ̃
rruc ide miſſi ſůt ex E/T aquã n hit ad bibẽdũ.
ploꝛatoꝛes:qui redeũ Ingrẽeſſiqʒ moylſes ⁊? aa/

rõ dimiſſ multitudie in ta
bnaculũ feden:coꝛuerũt/p
ni ĩ terrã:clamauerũtq; ad

tes fecerũt deſperare
pplm de cõſecutione
tre ꝓmiſſiõis:ut dem̃
ẽ.xiij.ca.⁊ tũc dñs fe
cit eos reuerti ꝑ deſer
tũ:⁊ poſtea.xl. anno
ab exitu de egypto re =M
dierũt ad eũdem locum. Alij ãt dicũt ꝙ iſte ẽ al locus ab
illo. vnde ⁊ ad differẽtia eoꝝ loc' vñ exploꝛatoꝛes miſſi ſi
vocatur cadeſ barne:ut hẽ Deu.pꝛimo:⁊ ioſue.xiiij.Iſte at
vocatur cades abſolute ſine additõe e ¶ Moꝛtuac ẽ ibi
Maria.dicit Ra.ſa.ꝙ moꝛs marie coueniẽter deſcribit pꝰ
caplm de purgatoe per aqs luſtratõis:qꝛ ſic fit expiatio per
dcãm aſpſionẽ:ita ſuo mõ ꝑ iuſtoꝝ moꝛtẽ:ſcom ꝙ dĩ pᷣſ.
cxiiij. Pꝛecioſa i cõſpectu dni moꝛs ſãctoꝝ eius. f ¶ Cuq;
idigeret. Pic deſcribit᷑ aq̃ defect:vbi ꝑꝑ hoc deſcribit᷑ pᷣmo
ppli murmuratio:ſcdo defectus reuelatio:ibi Ingreſſuſq;.
Circa pꝛimũ dẽ: fCuũq; indigeret aqᷓ ppls.dicit Ra.ſa.
ꝙ hoc ſbᷣdit᷑ poſt moꝛtẽ marie:ad inſinuãdũ ꝙ dũ uiuebat
p ei merita ppls i deſerto exiſtẽs ꝑ magnũ tps:ante ñ hũit
defectũ aqᷓ. g (¶ Et uerſi i ſeditionẽ.i.rebellionẽ:⁊ cõtẽtio/
nẽ 3 moyẽ ⁊ aarõ. h ¶ irar utinã piſ.int᷑ fra.no.hec
ẽ cũ illis qͥ perierũt tꝑe choꝛe:qꝛ moꝛs illoꝝ ſuit bꝛeuis:iſta
ãt ꝓlixa:⁊ p ↄñs grauioꝛ. i Auare nos feciſtis aſcẽder
de egypto. ubi viuebam iĩ abũdãtia.Et adduxiſt i locũ iſtũ
peſſimũ.cuſ cãm ſbdũt dicẽtes: k Qui ſeri ñ põt.⁊ ſic
patit᷑ defectũ fructuũ qͥs ꝓfert ira ꝑ huanũ laboꝛẽ ⁊ ẽt eoʒꝝꝛ
qͥs ſpõte gignit:iõ ſbᷣdit: l ui nec ficuʒ gignit Tcc. Ita
tñ qrela crat irrõnabil:qꝛ mana ſufficiebat ꝓ oi cibo hoĩ/

b' bõis:vt dem̃ ẽ.s.xj.c. m ¶ Inſupꝑ ⁊ aqua nõ hʒ.iſta

hẽbat de rõe:qꝛ ſine aqua nõ pot hõ ↄuẽiẽter uiuẽ. n
greſſiq;. Hic ponitur deſectus releuatio qtũ ad deſectũ aqͥ
qͥ nõ poterat tolerari cõpetẽt: vbi pᷣmittitur mopſi ⁊ aarò
oꝛo:q dʒ eẽ ſolitaria.⁊ hoc nõt cũ di: o ¶ Dimiſſa multi

¶ Liber

2 Enerũtq;. Pic ↄñter põitur ĩpedimẽtum ¶.· XX.

En᷑rũtq; ſilij ¶. X.

muratio eoꝛum.Et appuit

dñm:atq; dixerũt:fHñe de

tudie ⁊c. hũilis ⁊ ſupplicatoꝛia:iõ ſbdit: p¶ Coꝛꝛneft

pꝛoni in terra. debet etiam eſſe deuota:2ideo ſubditur:
q ¶lamauerũtq; ad dñm.ex magno affectu ⁊ feruo/
re:debet ẽt eẽ rõabilis ⁊ diſcreta:ideo ſbᷣditur: r ¶ E
aperi eis theſaurũ tuũ fontẽ aque viue.Iſta eni petitio
erat diſcreta ⁊ rõ
nabilis: qꝛ ð hoc
dð erat neceſſari-
um. Cõſeq̃nt᷑ põi
tur oñi exaugito
cũ ſbᷣdit᷑: s ¶ Et
appuit glia dñi.
.i.nub es i q̃ dñs
ſolit erat loqͥ cũ
moyſe q̃ſi pal pe
titionẽ eoꝝ exau
dire.vnde ſubdit
t ¶ Tolle vgam
⁊c. Iſta fuit vir⸗
go aaron:quia ðᷣ

us audi clamoꝛẽ bꝰ ppli:c᷑t
api eis theſauꝝ tuũ fonteʒ
aq uiue:ut ſatiati ceſſʒ mur

glia dñi ſup eos: Locutuſ
qᷓ; ẽ dñs ad moyſẽ dicens:
Toͤlle vgã ⁊ ↄgrega pplʒ
tu ⁊ aarõ fr̃ tu:⁊ loꝗmi ad
petrã coꝛã eis:⁊ illa dabit
aqs. Cũq; cagrei aquaʒ

de peira:bibe ois multitu ipſa ſubditur:
do ⁊ iumẽta ei Tuli igit Lulit igꝛ moy
moyſes vᷣgã q erat ĩ cõſpe/ ſes vᷣgã qᷣ erat ĩ cõ
cxu dñi ſicut pcepat ei:ogre ſpectu oñi. De n
gata mliitudie añ petrâ:di Zyij. Refer vnam
xitqʒ eiſ: Audite fbelleſ ⁊ i aaron ĩ taberna⸗
creduli. NMum ð petra hac culiũ teſtimonij
vob aquã poterim eijcere vcAudie ebl
Cunq; eleuaſſet moyſes Einb
manum percuciens virga freqni ↄſilia acci
bis ſilicem:egreſſe ſũt aque derat in populo.
largiſſime: ita vt populus p¶ſlum o petra
bibet et iumenta. Dixitqʒ bac aquã nobis
duſ d ſel Aa = -2* poterim eijcere?
Onl ad moyien ? Aaro aa Iſtud vbuͦ morſi
poꝛrat duplr ĩtelli
gi: affirmatiue et

negatiue:quia ſi ꝓtulit vt dicunt expoſitoꝛes catholici

cõiter:qꝛ licet nõ dubitaret de potẽtia dei qͥjn poſſet il
lud :dubitauit tñ de effectu ne ipediret᷑ ppter maliciaʒ
ppli:⁊ iõ dubitãdo de effectu dixit: Nũ de petra ⁊c. ut
ſi effectus fuiſſet ſecutus:ſic intelligeretur non obſtante
incredulitate ueſtra poterimus eücẽ aquã de petra vtu-
te diuia.ſi ãt nõ ſequeret᷑:ſicſtelligeret᷑: Nũ de petra ⁊c.

Iſi dicẽt:nõ poterim ꝓpter maliciam veſtrã. er

cutienj virga ſilicẽ. qꝛ pꝛimo ictu nõ exiuerũt aque pꝛo

pter dubitationem moyſi: in ſcõo tñ ictu exiuerunt pꝛo
pter impletionem diuini pꝛomiſſi. Conſequenter ponit᷑

dubietatis puitio cũ dicitur: b ¶ Quia nõ credidiſt
mihi tu ⁊ aarõ ut ſactificaretis me.ideſt ſanctitatẽ meã
ĩ ipletõe pmiſſi mei abſq; dubio credẽdo:⁊ fidẽ veſtrã
abſq; dubio coꝛã pplo pnũciãdo: mõ õoriuʒ feciſtis: iõ
a(Nõ introducetis hos pplos ĩ frã quã dabo eis.ſed
moꝛiemini añ igreſſũ:⁊ lʒmltũ deſiderarẽt igredi qꝛ tñ
ſciuerũt ꝙ vᷣbũ dei erat diffinitiuũ:iõ vbũ dñi hũilr ac
ceptauerut: ⁊ tũc ñ oꝛauerũt ꝓ eſ retractõne:poſtea tñ
moyſes oꝛauit dñʒ ꝓ igreſſu tre:ſʒ nõ fuit exaudituſ:vt
hẽ Deu iij.c ſedt: b¶ Et ſcificat ẽ ĩ eij. ꝑ hoc.n.ꝙ filij
iſrl uidert ꝙ uidca dei ñ ꝑcebat moyſi ⁊ aarõ:q crãt ſci
amici ſui fuert triti ⁊ mag obediẽtes ne icurrerẽt offẽ
ſã dei. hebꝛei at dicũt ꝙ moyſes ⁊ aarõ peccauerunt:eo
ꝙ nõ fecerũt ſiẽ pcepat de:qꝛ dixerat: Loqmi ad petrã
coꝛã eis:⁊ illa dabit aqſ: ut pʒ ĩ textu ita ꝙ ex ſolo vᷣbo
abſq; ꝑcuſſoe ðdiſſʒ aqſ qð fuiſſʒ nouũ ſig diuine poꝰ

giui nri t
ſtfuiſetis verdo
1ſacorgd ſ
ſelepnthn
ioſun i i ſ
umnocueetsho
poprlost.
e(Milcinrera
he addt ed⸗
nit erboſei⸗
ſurgitenhan
Nrpumiun
ai in or⸗
npten mo⸗
i n
Ciraprumd pur
no dökipedoms
tüſpereg don
Wargenns.
Citur tgedimi
roe potſics
riens:dbi un
Caſrea monui
Cirapnun⸗
bucnmnpnt
uulomnaav

Vnddn

t iclnaret ad
Crulditüpenr⸗
igno Aegut
Ppincas
ndi: d
nnidatff wunst
nnel idumeien;
lalite unt
duobusfratni⸗
(Cuu riaobe
mnlborege g
Nlepolituns
Qun damz.
toſlltiheigci⸗

Mfuigfſt.

inigun⸗ nr
iank
Negnichd 4
nütenetueie
decnblp
ltiopmee⸗
pibft deui
ſonpere r
ſiean. Ab
uylzreraao
tre ſie ſicut p.

bonnſen
„wllſerkae
Ulpachar

5 4 2 .
l

¶ Mume

,.„ 1e, . u: qꝛ ut dicit: lʒ filij eſau denegaſſẽt iſraelitis trãſire ꝑ ter
legit ꝙ adhuc lcm̃ fuiſſet ſile:⁊ iõ ſpdit᷑ poſtea: D nne. ſnn elz cibaria venalia: vbi tra ibat fili
unre ne rcict mid ut ſan. me a eläs iſe⸗ it iurta extremitates regni raon magis pprer lu ſier,
nniinin ig nol lls iſrt dixiſſetis: ecce lapis iſte qͥn il ſtentationem filioꝝ iirl: quaobrem iDiuer⸗
ſir id rarſ ien thn⸗ obedit vbo dei: emittẽdo aqua abſq ꝙᷓ Slie medio regni: non tñ ab extremitatibus Fʒ
) 4 ſtnec uier⸗ ius vos qᷣ eſtis rõabiles vᷣbis tit ab eo ppꝛiam ſignificatoeʒ
— vlla —— eulto ſon Dꝛegietam uel toralit
Cdnn dñi debet obed i⸗ R——. regno eius ſᷣm aliaʒ
chlenin fla⸗ ——1, 7 Iſihi Alioqn arma a regno eius .
aſi re abſq; ulla fla⸗ n credidiſtis mihi vt ſã trãſibiup me. Aloqn arma k ( Tuq; caſtra mo
rach gellatiei hoc la non credidiſtis 3 ſiliſs iſtk. rtoccurrã tibi. Dixertq; fi ent. Dic interpoit
n aten vho cliſicaret me coꝛi ſili in flij ſr: Peꝛ tritã Sgdiemur impedimẽtũ rõe mõ
ng fuilſetis verbo ſtroduceſ hos pplos in flij. Re s aaré cum dicitur:
8 5 ſi itroducei . 1 aqᷓs tuas tis garõ cu
ſarto q bbie fra quã dabo eis. Hec eſt viã: ⁊ ſi biperin naſ abün⸗ Dergat nano ah
cR feciſt: ꝓut vobis rt —& Ri ſüt nos ⁊ peco Knlt 8 ſuos.i.ad lxm
ubgiie ſpoſucha: i no aqᷓ ↄdictõis ybi uunoliſt qð luſt ẽ. Nulla erit ĩ pᷣcio Kparp. m (Hon
ſbii mhi introducetis hos filij iſrl dnm:7 ſci aune difficltas:tm̃ velocit᷑ traſea eni intrabu terrã ⁊c.
noſtie⸗ populos ⁊c. leis. Miſit ſtẽrea nuncios dil At ille rũdit: Nõ tranſi vã ꝙ hecnõ fuerit cs
ummnii c¶ Miſit interea cades ad regem m'. At i ſWic uare moꝛtuus ẽ aa-
en et le adait ipedi⸗ mMoyſes cades ad bin. Slatiq egreſna ẽ ob gunte mauns eaa⸗
M ich ex boſte in· edom q dicer toece man uoͤcü ifinita młtitudie ⁊ ma Pmiſtlor torge, añ fa⸗
1 üin ſurgete: 1 hoc tri at ff tujiſrl: Moͤſti Dem l nu ſoꝛti:nec voluit acqeſcẽ? Rum aque contradi-
Dumnu pir: pꝛimo idqdume poꝛeʒ a appᷣhendit nos: q nu äti ut cõcederet traſitũ tionis dixerat oñs ꝙ
ſbnun. oꝛũ:2 ãmoꝛꝛeoꝝ 5 deſcenderit pr̃es nr̃i in ðpcã aobꝛẽ di caleb ꝛ ioſue tin itra/
Kuin tatio n egppti habitauerim ibi p ſfines ſuos. Qudcl q; cãꝗ rẽt terram: ut dictuʒ
Pſienn abitaꝝ cap xxij. „firori nertit ab eo iſrl. ungz (23 .xiiij. ca. Ad hoc.n.
ani Circa pꝛimũ pꝛi multo tpe: afflixer uch nos ſrn mouiſſẽt ð cadeſ uene otcietsiter e dla ſen⸗
cLiuinia mo poit ipedimẽ egyptij v pres Mo: c quo ñt ĩ mötẽ hoꝛ:ꝗ ẽ ĩ ſinibuſ tentia fuit tantum ſu
iſirinn uberes rdäom. clamauerim ad dñũm et ex fre edom:ubi locut ẽ dñs per un murtoꝛen
— ditur pedimeuʒ audierit õ e, ad moyſẽ dicẽs: Pergat ĩ norlos raaror⸗ Po
rt e pot cis mo luͦg Zakerirne cades q ẽei ꝗt aaron ad poplos ſuos. veſ ltia aliter ſeſon⸗
ir, moni, bioGcct ivrecade done önn Irabiregduiodt alertenazh bee
iriin Lirca hmum ad obſecrain n nob trãſire li filijs iſrl: eo ꝙ ĩcredu ne in Parlarehlin aattane
gzl e buc Remn⸗ Honi ceat p fra tuã. Nòn ibim p erit oꝛi meo D Nras con ueſtra oen nücrati
uni populi depꝛec bieas: nõ bibe tradictionis. Tolle eſtis a. xx. annis et ſu
( int ad regem edom 7 agros necpꝑ piceas: a Eip nanin eius cum eo: ⁊ du pꝛa: in q̃ nũeratiõe ñ
awec ut mchnsrrt a0, myaq̃s de puteis tuiſ: ſe ces eos in montẽ hoꝛ. Cũ bunet undie urt bics
4 exaudiẽdũ p lemuz? via publica:nec ad 9 e. deictuz fuit:de quibu
u mif onẽ. pᷣmo allega diemu mſira öͤcli daueris patrem ue dis
irpfi . aerterz cli ꝙ; nuũᷣ fuerunt moyſes vaa
Piroupfr iͤtl . dexterã nec ad ſiniſtrã ð zindneo dij eleacg 4
afimnuen H ec naes dõec trãſeam imios ſte ſua zinduen n ollig t ron. n ene s,
cs lhelin mzde: 2 8 iſ- rñdit edom:non filiũ eius ⁊ aaron c 8 ron. no uioleter:3 p/
n oſet i mãar ff tun tuos.Qui rñdit edom:ne ſuaſiue vt pmpte obe
n deg e umeen. diat diuine Volgtan.
n maln raelite er . . debeban
raR. u — one. Iſta enim duo debeba
unnmni duobus fratrib' fflictionẽ laboꝛis cũ di: e ¶ Noſti de ſuo tranſitu ⁊ filij ſucreſi i l volebat: ⁊ quia flliue
n nſt aen iarb lam abpanaag tertio oꝛdinatio eum conſolart de orrred d„ 4 Wünags muhaenis patrẽ
nſn oẽm laboꝛ? ⁊c. afflictis.n. f: † hoc not eũñ dicitur: eius ei in honoꝛe ſi ficali ndues ea eleaxarũ
ſünenm diuie volũtatis:cui ñ ẽ reſiſtendũ:⁊ hoc nõt cũd ardaa ueſte ſua.ᷣideſt tunica pontificali. P zliu ſti bonorhſuc
umyefi. A Quomõ clama. ad oñm oelo el ĩ ex filium eius. ut anteq; worreurvl 4 põtifex nouuj p̃be
murürtgnet⸗ tio ſui itineris cũ oẽ: f cce in vrbe cades q̃ eſt i Dic.n. Aug.ꝙ hoc fem fuit u Rr.
eAirrrr .-tui noſit iſi poſſimus trãſire ꝑ ter re tua ab m ſepłture defucti:ſed hoc nõ v li
jingimn tre. ſi. tui poſiti. q. d. niſi p erimus grauit ipedi ret offm ſepl t. xx. ꝙ ſũmus ſacerdos non debet ali
itins qus accepim de madato dei er . ſſet de ſcoõm m dicitur leuit. xxj. oyſes fecit illud of
WT. . etitio eox poſſet de ſepelire. Et ideo dicit Ra.ſa.ꝙ moſes fecit illud
Auun ti. Conſequẽter nenauer Ulabt ros ac.inulluʒ dẽõ quem ſepelire. Et ic ſcẽdiſſet in montẽ viderũt ibi ſpelũcaʒ
ckſungin, negari cũ dꝛ: g ¶Non ibimu be Pi . Coſequenter ficium dicẽs: Q cũ aſcẽdiſſet in 2 ante lectum lampadẽ
Przfcintt t. iferem :ſed pacifice trãſibim. Cõſequenter aratã: ⁊ in ea lectũ ſtratum: ⁊ ant ſepulture
SSS nũ terre tue ĩferem io cũ di: h (Non tranſi a deo par latum fuit moyſi ꝙ erat locus ſepu
72 nr liſt⸗ ſhif hy atio cu dꝛ: h Ilon tr⸗ et reue atum fuit moyſi ꝙ mor llo:et
tuzini, deſcribit h petitois deneg dũ tñ ꝙ hꝰ grium argdentem n. moyſi ⁊ ipᷣe aaro poſuit ſe ĩ lecto illo:
igniſ britis p me zc: 1 pz l̃a per ſe. Notandũ tñ qy hy⸗ id aaro: a tũc ad dcm. moyſi ⁊ ipᷣ 2 ſic de accepit ei
gnionn 4 itis p me ⁊cc vbi moyſes dixit. Miſi g nücios ac Edit manꝰa pedes: clauſit os ⁊ ocloj:⁊ ſic de ac. 4
ernuſghl vĩ hfi Deu. ij. ca. . dies das trãſitũ ſicut fecerũt extẽdit man 7 b9 ſes h' uidẽs deſiderauit talẽ moduzʒ
, din ⁊c̃.⁊ ſbᷣdit᷑: Nobis cõcedas trã fi coiter dicen· ſpũz i pace:ꝑp qð moyſes b'ut . i. Jun
R podet expoſitoꝛes nr̃i coi oꝛtis:⁊ fuit ſibi cõceſſus frater tuns Po
mir filij eſau 5oceſſerit filijs iſrl trãſitũ ꝑ medii mo: s tuis ſicut moꝛtuus eſt aaron frater tu
eAde tes ꝙꝙ lʒ rex edom nõ ↄceſſerit filij Url trali geris populis tuis ſicut moꝛt ſepeliuit preʒ ſuu et
ontgn es ꝙ ſaeſi ãt: tñ cõceſſit eis trãſitũ ꝑ extremi- g 1 ocm Auguſtini ꝙ eleatar ſepeliuit p zun er
NAWY e ſicut petebãt:tñ cõ r ided teſt tñ teneri dem Auguſtin Kiã anro. Nrc ualet obi
i larrsſe iſui. Ra. ſa. oicit ꝙ illud qð ẽ allegatũ de Deu h fuit ſpãlr illi cõceſſũ pꝑ excellẽtiã aarõ. ſacerdoj
