men defuncti in hereditate ſua: ⁊ ſic dixit: m ¶ Quia

pꝛopinquus es. ad quem ſpectat redemptio hereditat
⁊ ſuſcitacio ſeminis ſcom duplicem legem pꝛeallegataʒ

dixit: Partem agri vendidit noemi. n ¶ Et ille.Hic

cõſequenter ponitur ipſius boog rationabilis reſpõſio

⁊ hoc dictum conſonat ei quod ſequenti Senn boof⸗

⁊ ſecudo curialis emiſſio:ibi Surrexit itaq;. Circa pꝛi⸗

mũ dicit᷑: o ¶ Benedicta inqt es ⁊c. ⁊ in hoc oſtendit
ipſa erat ſine culpa ratione pꝛedicta: æ cum hoc oſtẽ⸗
it eius affectũ bonuʒ dicẽs: *p ¶ Et pꝛioꝛẽ miaʒ ⁊c.
pꝛioꝛẽ miam vocat:qꝛ bene ſe habuerat ad virum ſuũ
viuentẽ: ⁊ ad ſocrum ſuã ſicut audierat boo a naꝛran

tibus: u patet ſupꝛa.ij.ca. Secundã aũt vocat bonum
affectũ quem habebat ad ſuſcitandũ nomen defunctiꝑ

cũ ſubdit: y ¶ Anteq; homines ſe cognoſcerent mutuo.
nolebat.n. ab omnib' videri in illo egreſſu ne mala ſuſpi/
cio de ipſa ⁊ boo? haberet. Secũdo ex parte ipſiuj boox qꝛ
monuit eã de fama vtriuſq; fuanda dicit: ʒ ¶ Caue neq
nouerit ⁊c. ⁊ qꝛ noluit eam redire vacuam: ideo ſubditur
3 ( Menſus eſt ſex modeos oꝛdei. In hebꝛeo habet: Sex
oꝛdea.i.ſex menſuras oꝛdei:ſed cuius quantitatis fuerit nõ
expmit᷑:tñ ex circũſtatia tex habet᷑ ꝙ nõ fuerũt multũ ma
gne:tũ qꝛ ↄtinebant intra palliũ ipſi ruth:tũ qꝛ ipſa ſola
poꝛtauit ſuꝑ caput ſuũ totũ ſimul vſq; ad ciuitatẽ ⁊ vſq;
ad domũ noemi. Dicit aũt h̊ ra.ſa.ꝙ iſte ſex mẽſure ſuerüt
ſignũ ⁊ pꝛefiguratõ ſex bñdictionũ dei q̃ future erãt ſuper

meſſiã naſcituꝝ de ruth ꝑ dauid ⁊ genealogiã regiã: ſᷣm q;

dẽ Eſa..Egrediet᷑ vᷣga de radice ieſſe ⁊c. Scequit ⁊ requieſ
cet ſuper eum ſpũs domini:ſpũs ſapientie ⁊ intellectus:ſpi
ritus conſilij ⁊ foꝛtitudinis:ſpũs ſcientie ⁊ timoꝛis dñi.qð
aũt in trãſlatiõe nr̃a interponit᷑ pietatis: nõ eſt in hebꝛeo

Ex hoc autem dicto Ra.ſa.duo habent.vnũ ẽ q ſcriptura
ve.le.nõ ſolũ exponẽda ẽ hiſtoꝛice:ſʒ etiã aliqũ myſtice.Se

cundũ eſt ꝙ illud dictũ Eſa.allegatũ intelligitur de chꝛiſto
etiam ſcòm hebꝛeos. Cetera patent in lr̃a.

Scẽdit boox. hHic vltimo del= cribit copu/¶I .
la matrimonialis inter boox ⁊ ruth per ceſſioneʒ

ünar mogkgin quod pꝛimo tangitur dicti
Vpꝛopindq citatio: ſecũdo vxoꝛis acceptio: ibi At ille maioꝛi
buß natu:tertio ꝓlis cõceptio:ibi Ingreſſuſq; ẽ:qrto plebij

congratulatio:ibi Di
xeruntq; mulieres.

Pꝛima ĩ duas: quia

pꝛimo deſcribit cita/

tio pꝛopinquioꝛis:
ceſſio ſui iuris: ili 13.
Qui reſpõdit. Circa

pꝛimũ dicitur:
a ſcendit 5boo⸗
ad poꝛtã ĩ poꝛta.n. ci
uitatis antiquit tene
bantur iudicia:ut ci/
to ⁊ in pꝛomptu vni
cuiq; pateret loc' iu/
ſticie. b ¶ Et ſedit
ibi. tanq; iudex pꝛin-
cipalis: ſᷣm hebꝛeos
gqui dicũt ipſuʒ fuiſſe
abeſſan: ut dictuʒ eſt

ſupꝛa pꝛimo ca.
ideci pauliſp

.] ut in loco iudicij
rñdeas. d ¶ Tollẽj
aũt ⁊c᷑.] ut negociuʒ

fieret firmius.
ę¶ Parteʒz agri ⁊c̃.
vocat eum fratrẽ: eo

ꝙ erat de cognatione

ſua:⁊ h̊ mocy'loquen
di frequẽs ẽ in ſcrptu
ra. f¶ Uẽdʒ noemi

per ſequentia. Hebꝛei

autem nõ habẽt pñs

tpᷣs in mõ indicatiuo
verbi:ſed pꝛo eo vtũ/
tur participio pñtis
tẽpoꝛis ↄmunii dicen
tes vendens ꝓ vẽdit
aliqñ pꝛeterito ver
bi in mõ indicatius:

ut in iſto loco vł foꝛ

te iam vendiderat: et
qð de emptione per
pꝛopinquũ ſubditur

itulum. IIII.
Scẽndit ergo booæ
ad poꝛtã èt ſedit ibi.
Cunque vidiſſet pꝛopin/
quum pꝛeterire de quo pꝛi

us ſermo habitus eſt:dixit

ad eum: ẽéclina pauliſper
⁊ ſede hic:lvocans euʒ no
mine ſuo. Qui diũtit ⁊ ſe/
dit. Lòͤllens autem boog

decem viros de ſenioꝛibuſ

ciuitatis:ldixit ad eos:Se
dete hic. Quibus reſiden/
tibus locut eſt ad pꝛopin/
quum. artem agri fra/

tris noſtri elimelech ven ⸗
det noemi que reuerſa ẽ de
regione moabitide: quod

audire te volui ⁊ tibi dice/
re coꝛaʒ cunctis ſedentibꝰ
⁊ maioꝛibus natu de pplo
meo. Si vis poſſidere iure

pꝛopinquitatis eme 7 poſ/
l.ẽ in ꝓpoſito ven de ſide:ſi autem diſplicet tibi
dQdieꝛ: qꝛ nõ erat adhauc
ager vendib:ut patet

hoc ipſum indica mihi ut

ſciam quid facere debeam

Nuͤllus eniʒ eſt pꝛopinquꝰ

excepto te qui pꝛioꝛ es: et
me qui ſecundus ſum. At
ille reſpondit:Egò agrum
emã. Cui dixit boos: Qnñ
èmeris agrũ de manu mu/

lieris:rutb quoq; moabiti
dem que vxoꝛ defuncti fuit

debes accipere: ut ſuſcites

(Tiber

ita habere ius in dicto negocio. h ¶ Ego agrũ emam
bene volebat habere poſſeſſionem:ſed non vxoꝛem: tũ

intelligendum eſt de redemptione emptionis q̃ ſpectabat
ad ius pꝛopinqui:ut habet᷑ leui.xxv.Sciendũ aut eſt hic ꝙ

licet mulieres nõ ſuccederent in hereditate:tamen qꝛ vxoꝛ

boſ maritum defunctum ſine liberis remanebat:ipſa tene

at partem hereditatis ad vitam T illam poterat vendere
inquantum erat ſui iuris:⁊ ſic dicitur hic:q noemi eodem
modo venderc volebat partem agri. Cetera patent vſq; ibi

g Nullus.n.eſt ⁊cc.] non eſt intelligendũ ꝙ nulli alij eẽnt

de conſ anguinitate illa cum eſſent homines magni ⁊ potẽ
tes.Sed quia nullus erat ꝓpinquioꝛ iſtis duobus:nec qui

vnum erat annexum alteri:ideo ſubditur: i ¶ QOuan
do emeris agrum ⁊c̃.⁊ patet littera. k ¶ Qui rũdit.

nomen pꝛopinqui tui ĩ he/
reditate ſua. Qui reſpõdit

Leædo iuri pꝛopinquitatis

Neq; enim poſteritateʒ fa

milie mee delere debeo.)]

Tu meo vtere pꝛiuilegio

quo me libẽter carere pꝛo/
fiteoꝛ. Hic auteʒ erat mos
antiquitus in iſrael inter ꝓ
pinquos: ut ſiquãdo alter
alteri ſuo iuri cedebat ut eſ

ſet firma cõceſſio:ſoluebat

homo calciamentum ſuũ

⁊ dabat pꝛopinquo ſuo.j

HNHoc erat teſtimoniũ ceſſi
onis i iſrael. Dixit ergo ꝓ
pinquo ſuo boog: Tolle

calciamentum. Quod ſta/

tim ſoluit de pede ſuo. At
ille maioꝛibus natu ⁊ vniũ
ſo populo: teſtes vos inꝗt
eſtis hodie ꝙ poſſederim
omnia que fuer̃t elimelech
⁊ chelion ⁊ maalon tradẽ

te noemi:⁊ ruth moabiti/

dem vxoꝛeʒ maalon in cõ

iugium ſumpſerim ut ſuſci

tem nomen defuncti in he
reditate ſua:ne vocabuluz
eius ð familia ſua ac fratri

bus ⁊ populo deleatur.

Vos inquam huius reitè/
ſtes eſtis. Reſpõdit oĩs po

puł ꝗ erat ĩ poꝛta ⁊ maio-
res natu:HNos teſtes ſum

Vic conſequent᷑ deſcribitur ceſſio iuris cum dicit᷑

¶ Eedo iure ⁊c᷑.

cuiuj ratio allega
tur cum dicitur:
m ¶ Neq; enim

poſteritatem ſa⸗
milie mee delere
debeo. qð expo/
nũt aliqui hebꝛei
de poſteritate e/
greſſura ð ruth ſi
eam acciperet: eo

ꝓꝙſcribit᷑ deutero

nomij xxiij. Mo

abites ? aämoni⸗

tes non intrabũt

in eccleſiam dei ĩ⸗

eternuʒ: ſed ſi iſte
hanc cauſam alle
gauit: falſum di⸗
xit:quia illa pena
nõ cadit ſuꝑ mu/⸗
lieres: nec ꝑ ↄñs
ſuper pꝛoleʒ eax
de viro iſraelita:
ſicut ibidem dem̃
fuit. Et ideo alit
exponit᷑:videlicet
de pꝛole quaʒ iaʒ
habebat de alia

vxoꝛe:quia ſi ac-

cepiſſʒ ruth opoꝛ
tuiſſet eum inten
dere educatiõi ꝓ

lis naſciture de
ipſa:⁊ per conſe/

quens minus poſ
ſet intendere pꝛo/
uiſioni pꝛolis iaʒ
habite de alia: et

iſtud vocat deleti
onem ſᷣm ↄmunẽ

modum loquẽdi
quo dicitur ð ali
quo ſi habeat ali
quod dãnum no

tabile deſtructus

eſt vel deletus.

n (¶ Soluebat hõ calciamẽtũ ⁊c. h'erat ſignũ ꝙ vn
ſpoliabat iure: ⁊ alt iueſtiebat. Dicit aũt deutero.xxv.
ꝙ mulier defuncti ſoluebat calciamẽtũ illud:⁊ ſpuebat
Ifaciẽ illo nolẽtis ſuſcitare ſemẽ deſuncti.Sʒ h erat qñ

mulier ↄueniebat eũ corꝭꝗ iudicibꝰ ⁊ ille recuſabat eã ac

cipe. Sʒ qñ alt ꝓpinqu ↄueniebat eũ:ſic fuit in ꝓpoſi
to:tũc ipemet ſoluebat:io ſbdit᷑: Dixit s boo? ꝓpi vc
o(¶ At ille maioꝛibnatu. hic ↄñt ðſcribit vxor acce⸗

ptio vbi ad maioꝛẽ ſolẽnitatẽ boox dixit: p Teſtes
vos inqt eſt.h.n.dixit boo ad maioꝛẽ certitudinẽ f

ienn

enn
mi⸗
N
burt
oeleg
udi.
ſcpann
ner dhr
guibehe
ft
1nhſ
een
lanm
i o
immni⸗
nmmwüt
andai
ſalſiſe
lmmaͤle
falunde⸗
llren
irſoom⸗
ner pois
olicr
iſrlr
bicenden
o
enica
eanzzi;
de A
nuli
go
nminemn
nol,
bun de
ninard
nanp
ipolsin
tdenlirc
woandclal
enzmune
mn oanäi
ictur dl
babentl
dänunn
edeſnuns
Aodm
ſügn
tooN.
rſuthu
h'N
ſuud
n
oc N

s

„4

q(¶ Faciat dñs c. qꝛ filij earuʒ facti ſũt capita xij.tri
buũ iſrael.pꝛeponit᷑ aũt rachel ipſe lye:licet eſſet minoꝛ
quia fuit pꝛima ⁊ pꝛincipalis vxoꝛ ipſius iacob:ut ha
betur Gene.xxix.quia in illam pꝛimo conſenſit:lʒ alia
ſibi fraudulenter ſuppoſita fuerit. r ¶ Fiatq; domus

tua c.] hoc expᷣſ
ſit:quia genealo/
gikatio ipſius da
uid inchoatur a
phares poſtea:cũ
dicitur: hHee ſunt

Faciaãt dominus hãc muli
erem que ingredit᷑ domuʒ
tuam ſicut rachel ⁊ lyaʒ qᷓ

generatione Rhe edificauerũt domũ iſrael:
u“

res ⁊cc. S

lit itaq; boo? vc.

videt fecerit cõ
tra inhibitionem
dñi de ducendis

alienigenis mulie

ribus: ut habet᷑
deutero. vij. Di⸗
cendũ ꝙ illa inhi
bitõ fuit facta ne
per vxoꝛes alieni
genas filij iſrl tra
herentur ad ido/
latriam.iſta autẽ
ruth iam erat cõ
uerſa ad fidem 2
cultum vni dei
⁊pꝑ bonaʒ vitam
ĩ hoc firmata: ut
patet ex pꝛedict
pꝛopi qð dicta in
hibitio nõ habe⸗
bat hic locũ. Sʒ
maalon ⁊2 chei⸗
on nõ vident᷑ ex
cuſari a dicta trã
greſſione:qꝛ cepe
runt vxoꝛes mo/
abitida) anteq eſ
ſent conuerſe
fideʒ ⁊ caltũ vni
dei: quod videt
ex hoc ꝙ oꝛpha
redijt ad deos ſu
os:ut dictuʒ fuit
ſupꝛa primo caj.
⁊ per hoc ꝙ noe/
mi ſuadebat ipᷣi
ruth ſimiliter re
uerti:quod nõ fe/
ciſſet ſi ante con-
uerſa fuiſſet:dqa ñ
ſuaſiſſʒ ei apoſto
tare a fide ⁊ cultu
vnius dei veri.
t¶ Ingrefſuſq;
eſt. Hic ↄſequent
deſcribitur ꝓlis
conceptio cũ dici

ut ſit exemplũ virtutis in e/
phꝛata:⁊ habebat celebꝛe
nomen in bethleẽ. Fiatqʒ;

domuſtua ſicut dom pha

res quem thamar peperit
iude de ſemine quod tibi
dederit domin ex hac pu
ella. Tuͤlit itaq; boox ruth
⁊ accepit vxoꝛeʒ:igrẽeſſus
q; eſt ad eam: èt dedit illi
dominus ut conciperet et
pareret filium. Dixẽrũtq;
mulieres ad noemi:Bene
dictus dominuſ qui nõ eſt

4.

KRutb

obeg ntia legis que ad hoc inducit: Deutero. xxv.

x ¶ Dixerũtq;. Hic ponitur plebis congratulatio ⁊ gratis
rum actio:cum dicitur: Benedictus dominus ⁊c. y ¶ Et
vocaret᷑ nomen eius in iſrael.quia filius ſic natus dicebat᷑
filius defuncti:licet alio nomine vocaretur:ſicut iſte voca/
tus eſt obeꝗ:no elime
,„ —GMũ , lleech:aut maalon.
nuit iſai. Iai genuit dauid zC.αEhni⸗ c. Jhrp
bolica eſt locutio ad

regem.
e⸗ congaudendũ ipſi no
Explicit liber rulb. emi vel da mel erat
JM ei habẽ vnü nepotẽ ðᷣ
—R——.ã—ů ⸗—GG patre diuite ⁊ potẽte
ſeptẽ filios de pꝛe paupẽ q̃lis fuit elimelech ĩ fine:ut dem

fuit ſupꝛa pꝛimo ca.Cerera patent vſq; ibi: ⁊ ¶ Salmon
genuit boo?. tres fuerunt boo ſibi ſuccedentes:h̊ cõpꝛehẽ
ſi ſub vno nomine:ſic t dictum eſt ſupꝛa.ij.ca
Liber ruth Finit.

paſſus ut deficeret ſucceel

ſoꝛ familie tue: et vocareĩ᷑
nomen eius in iſrael:⁊ ha
beas qui conſolet᷑ animaʒ
tuam ⁊ enutriet ſenectutem
De nuru.n.tua nat᷑ eſt qui
te diliget: t multo tibi me
lioꝛ eſt q; ſi ſeptem habẽs
filios. Suſceptũq; noemi
pueꝝ poſuit in ſinu ſuo: et

nutricis ac gerule ſungeba
tur officio. Nicine aut mu
lieres cõgratulãtes ei ⁊ di

centes:natus eſt filius noe
mi:vocauerunt nomen ei

obed. Mic eſt pater iſai pa
tris dauid. He ſunt genera
tiões phares. Phares ge

nuit efrrom: Afrom genuit

aram: Araʒ genuit amina
dab: Amiadab genuit na
aſon:Naaſõ genuit ſalmõ

Salmon gẽuit boog o

oc genuit obed. Obed ge

tur: v ¶ Et dedit illi ⁊c. vñ videt᷑ ꝙ nõ ſolũ vtute
nature:ſed cũ hoc gratia naturam iuuante:co ꝙ ita ci-
to concepit de homine ia ſenc: ⁊ hoc fuit conceſſum a
domino:quia boot acceperat ruth ex fraterna charita
te ad ſuſcitandum ſemen defũcti in ſua hereditate ⁊ ex

ſun⸗
ponuunt
cciſe
glibe
dicät
regü.
ecech⸗
in ſcoo
reſacte
pſalno⸗
Porneno
fenient
Piſtinc⸗
purehe
bꝛaico⸗
videlic
hebꝛai
nume
tamen

i„
teſtmn.⸗
ſtauc
biaic
hebrtic
ſſoione
laico
curain
iſto che
tone
lia St

¶ Incipit libellus editus 4 magfʒ Nicolaũ delyra oꝛ
is minoꝝ theologie pfeſſoꝛẽ: in quo ſũt pulcherri⸗
me qõnes iudaicã ꝑfidia ĩ catholica

Rimo ãq̃rit᷑ vtꝝ ex ſcripturis receptij a
iudeis poſſit emficaciter ꝓbari ſaluatoꝛẽ
noſtꝝ: fuiſſe deũ ⁊ hoĩem.Et arguit᷑ pii
mo ꝓꝙ ſic:quia tñ queſtio duo includit:
vnũ qð ꝑtinet ad ꝑſonã chꝛiſti.ſ.ꝙ ſit
deus ⁊ hõ:aliud ad tpᷣus.ſ.ꝙ ſit chꝛiſti
myſteriũ completũ: ideo de vtroq; arguit:¶Et pᷣmo
ꝑ id quod hi Piere. xxiij. Ecce dies veniũt dicit dñs ⁊
ſuſcitabo dauid germẽ iuſtũ ⁊c.Ex ᷣ patet chꝛiſtum
miſſũ ex ſemine dauid ⁊ per ↄns veꝝ homineʒ: et ſeqt
in eadẽ auctoꝛitate que de chꝛiſto loauee gu iebe il⸗
lis ſaluabitur iuda ⁊ iſrł hitabit ↄfidenter: et hoc ẽ no
mẽ ꝙ vocabunt eum dñs iuſtus noſter. ex quo pʒ eius
diuinitas. ¶ De ⁊ videlicet ð tpe arguit᷑ ꝑ illud aggei.
.ij. vbi de chꝛiſto dẽ: Ueniet ðſideratus cũctis gẽtibus
⁊ replebo domũ iſtã glia dicit dñs exercituũ.pꝛopheta
autem ibi loq̃batur de domo dei edificata a filijs iſrael
poſt reditum de captiuitate babylonica:& ſtante illa do
mo venit chꝛiſtus:domus auteʒ illa deſtructa fuit.xlij.

anno a paſſione dñi per Litũ ⁊ veſpaſianũ:g añ erat
cõpletũ chꝛiſti myſteriũ:Et ſic pʒ pꝛopoſitũ. Zri ⸗
um aũt arguit᷑ qꝛ inter iudeos ſũt ⁊ fuerũt multi hoies
ingenioſi ⁊ in ſcripturis legis ⁊ ꝓphetaꝝ valde ſtudio/
ſi: ſi pꝛedicta poſſent hĩi efficaciter per ſcripturas ab
eis receptas non eſſet veriſile ꝙ tãdiu ſtetiſſẽt in tali er
roꝛe:igit᷑ ⁊c. ¶ Rñdeo hic ſũt pꝛincipalr duo intenden
da Pain eſt q̃ ſũt ſcripture a iudeis recepte.(¶ Scõʒ
vtꝝ pꝛedicta poſſint ꝑ illas ſcripturas ꝓbari ꝓbatiõe
b

efficaci. ¶ Lirca pᷣ ſciendũ ꝙ libꝛi canonici veteris te
ſtamenti ſũt ab eis recepti:tãq; deo iſpirãte ſcripti:⁊ ſi
in vniuerſo.xxij.ſcᷣm antiquaʒ cõputationẽ: ⁊.xxiiij.
ſcõm modernã:qꝛ lamentatiões hieremie:⁊ liber ruth
ponunt᷑ modo ꝓ duobus libꝛis a libꝛis hieremie ⁊ Ju-
dicũ ſepatis: De iſtis autẽ libꝛis aliq dicũt᷑ legales.ſ.qn
q; libꝛi moyſi:⁊ ſũt in pꝛimo oꝛdine apud iudeos.llij
dicũt pphetales.ſ.ioſue iudicũ ſamuel.i.pmus ⁊ ſcõs
regũ. Malachim.i.tertius ⁊ quartus regũ.Eſa.hiere.

ecech a liber.xij. ꝓphetaꝝ: ꝗqᷣ dẽ tereaſta. Et iſti octo ſi

in ſco oꝛdine. Reliq vero dicũt agiographi.i.ſcriptu/
re ſãcte:vel ſanctoꝝ ſcripture.Et ſũt iſti:liber iob:liber

pſalmoꝝ:parabole:eccliaſtes:cantica canticoꝝ:paraly

pomeno: daniel: eſdra:⁊ heſter:ruth:lamẽtationej hie
remie: ⁊ iſti ſunt in tertio oꝛdine¶ Conſiderandũ etiam
ꝙ iſti libꝛi ſũt apud eos multipliciter cõſcripti. vno mo
pure hebꝛaice:⁊ ſic ſᷣ traditi ſũt: videlicet ſermone he
bꝛaico cũ lr̃is hebꝛaicis. Alio mõ hebꝛaice ſed nõ pure:
videlicet ſermone chaldaico ſed lr̃is hebꝛaicis.Sed qᷣa
hebꝛaicuʒ ⁊ chaldaicũ ſunt idiomata ꝓpinqua eundeʒ
numeꝝ litterarũ hñtia:que lr̃e quis diſcrepẽt in figura
tamen conueniunt in ſono ⁊ virtute: vt dicit hierony
m i ꝓlogo galeato: et iõ vnũ idioma põt facilit ſcri
bi per lr̃as alterius.Hoc igit᷑ mõ plures ſcripſerũt ver
teſtm:⁊ maxie ionathan filins oꝛiel: cuius ſcriptura eſt
ita auctẽtica apud hebꝛeos ꝙꝙ nulł' adhuc auſus fuit ſi-
bi zdicere: ꝓpter qð in libꝛis notabilibus iudeoꝝ ponit
hebꝛaicũ puꝝ in vna colũna ⁊ chaldaicũ ſcriptum ab
iſto ionathã lr̃is hebꝛaicis in alta:⁊ vtũt iudei iſio chal
daico q̃ſi ꝓ expoſitione:qꝛ aliqua que erant multũ ob⸗
ſcura in hebꝛaico puro:clari ponũt ⁊ quaſi exponũt᷑ i
iſto chaldaico:vt infra patebit magis:Et iõ illa trãſla/
tio neceſſaria ẽ ad diſputãdũ cũ iudeis in paſſibus mł-
tis. Silr tranſlatio.lxx.interpꝛetũ apud eos hẽ ſaltem

apud aliquos ſtudioſos. uli.n. lxx. fuerunt electi de toto po
pulo iſrł tãqᷓ excellẽtiſſimi ⁊ ſtudioſiſſimi ac periti in litte/
ra hebꝛaica ⁊ greca: ſcõʒ ꝙ dicit ioſephus.xij: libꝛo antidta

tum. ipſi aũt nõ ſemper tranſtulerunt de hebꝛaico in grecũ

verbũ ex verbo:ſed frequenter ſenſum ex ſenſu: mutantes

aliqua vel occultãtes ex induſtria ea que poſſẽt eſſe cã erro

ris tolanneo regi. HPãc aũt tranſlationẽ voluerunt hẽe ſtu
dioſi hebꝛeoꝝ tãqᷓ ſcm̃ ſapientiſſimoꝛuʒ viroꝝ: et dato ꝙ
nuſq ab eis haberet᷑:nõ tñ pñt ipſam negare cum fuerit fca
a lapiẽtiſſimis ⁊ valẽcioꝛibus de toto pplło ⁊ in tanto nũo⸗/

Et iõ de illa poſſumus nos iuuare gbani altauid ipij.
iudeis:ſicut infra patebirſte pre⸗ c

adeis: icur mira pate tẽ pꝛeter ſcripturas canonicas
ſt alie ſcriptur̃ a iudeijrecepte taqᷓ; auctẽtice.ſ. CThalmud ꝙ

ſcoõm eos ſcriptura iſta nõ differt a ſcripturis canonicis: ni

ſi ſicut lex data verbo:a lege data ſcripto:qꝛ iſta fuit reuela
ta moyſi a deo ſicut illa que ſũt ſcripta in libꝛis moyſi: ſed
tũc mo yſes nõ ſcripſit ea que continentur in thalmud. Et
hoc potuit eſſe duplici de cauſa:vtpote qꝛ non erat neceſfſſa

rium vt ppls ſciret talia ſicut erat neceſſariũ de pꝛeceptis ĩ
lege: vel quia iſta erãt magis in ſecretis habenda: moyſes tů
tradidit eã ioſue ⁊ alis ſenioꝛibus verbo ſicut habuerat a

oño ⁊ alij alis poſterioꝛibus eodẽ mõ:⁊ ſic ↄñter quouſq;

ſcripta ſũt talia per poſterioꝛes doctoꝛes ne cederẽt in obli

uionẽ.Bilr dicta doctoꝝ hebꝛaicoꝝ qui gloſauerunt ve
tus teſtin ſunt auctẽtica apud eos:mlto magis q; apud nos

dicta hierony. ⁊ auguſtini ⁊ alioꝝ doctoꝝ catholicoꝝ.Et

hoc potiſſime per id qꝗð ſcribitur Deui:xvi Nõ declinabij
a vᷣbis eoꝝ ad dextera ſiue ad ſiniſtrã.vbi loquit᷑ ſcriptura

5*

de ſacerdotibus ⁊ doctoꝛibus ad qͥs pᷣcipit ſcriptura ĩ dubi

is recurrere: a eoꝝ ſniam indiſcuſſe tenere. licet autem hui⸗
mogi ſcripture in magna parte ſint falſe.ſ.thalmud ⁊ gloſe

doctoꝝ hebꝛaicoꝝ:tñ per eas poſſumus cõtra eos efficacit
arguere exquo ſũt ab eis pᷣdicto mõ recepte:ſicut ecõtrario

arg“ qð facerent cõtra nos ex euãgelio ⁊ ſcripturis aploꝛuʒ

huiuſmodi eẽt efficax ↄtra nos:lʒ reputẽt huiuſmodi ſcrip
turas falſũ cõtinere: Dicu ſcripture ſint a iudeis re-
cepte:a⁊ videndũ eſt an id qð in qõne ponitur poſſit ꝑ illas

ſcripturas efficaciter pꝛobariEt diſtinguo hmo de ꝓbatõe
effteactq: Pbarioni efficacia pot duplir accipig vno modo
effi

ꝙ ſit ita efficax pbatio ꝙ nullo mõ poſſit euitari ſine euidẽ
ti negatione vel ↄdictioòe ſcripture pᷣdicte: ⁊ ſic mihi vĩ ꝙ
adhuc non ſit ꝓbatũ qð in queſtione qrit᷑ per dcãʒ ſcriptu
ram. Cuius rõ eſt:qꝛ myſteriũ trinitatij ⁊ incarnatois chꝛi-
ſti expꝛeſſius ponitur in nouo teſtõ i veteri ſicut pʒ mani-
ſte ⁊ ab oĩbus cõcedit᷑: et tũ multi heretici totũ nouũ teſta
mẽtũ recipiũt:⁊ ꝓ ſuis erꝛoꝛibus exponũt: aliq tñ ipſoꝛ ne
gãt trinitatẽ pſonaꝝ in diuinis:ſicut Sabellius: aliqui ne⸗
gãt diuinitatẽ in chꝛiſto ſicut arrius aliq verã humanita
tẽ:ſiẽ manichequi dixit chꝛiſtũ hie carnẽ fantaſticã:ad qð
ſequitur ipſum non fuiſſe veꝝ hoĩem:quia caro vera eſt ð
veritate nãe humane. Silr arrius dixit ipᷣm ñ hẽe aiam in
tellectiuã:ſed verbũ ſupplere aĩe locũ:qð tñ verbum dẽ eẽ
creatũ. Silr appolinaris dixit ipᷣm non hĩe aiam intellecti
uã:licet aſſũpĩerit aiam ſenſitiuam: et ad dem vtriuſq; ſe
quitur chꝛiſtum non fuiſſe veꝝ hoiem cũ ab aĩa intellectia
accipiatur ſpecies bumana. Si igitur dicti heretici expone
bãt pꝛo ſe ſcripturam noui teſtamenti: multo magis iudei
poſſunt pꝛo ſe exponere ſcripturaʒ veiis teſtamẽti. ¶ llio
mõ pot accipi pꝛobationis efficacia per ſcriptur: ſic ꝙ licet
ſcriptura poſſit aliter poni aliquo modo ſaltem ad euaden
dum abſq; contradictione manifeſta:tũ ſimplr loquendo
nõ poteſt alio mõ rõnabiliter exponi qͥn ſemꝑ appareat ex
poſitio fidei catholice rõabilioꝛ: Et hoc modo credo ꝙ id
qo poſitum eſt in qõne ꝓbatũ eſt ſatis per ſcripturam vete/
ris teſtamẽti:⁊ iteꝝ põt hoc idem ꝓbari hoc modogeeden-

do ( In qõne aũt ponunt duo: vt ocm eſt. Unuz. qo per

tinet ad ts.ſ.vtꝝ tpᷣs aduẽtus chꝛihi ſit pᷣteritũ. ¶ Scom runt eũ.ſ. hoiem põt dici deus

qð ptinet ad pſonã chꝛiſti vtꝝ ſit deus ⁊ hõ i vna ꝑſoa: et
iſtud iplicat duo: qꝛ fides catholica põit vnionẽ nãe diuine
⁊ hũane i demĩata ꝑſõa.ſ.filij ⁊ ñ pr̃is nec ſpũs ſci:et ex h

ſuppoit pluralitas ꝑpſonaꝝ ĩ diuis qð foꝛtiſſime negat᷑ a iu
deis. Et iõ ad ꝓbãdũ qð ĩ qõne põit᷑ ꝑ ſcripturã a iudeis re

——

ceptã:iſta tria ſũt ꝑ oꝛdinẽ declarãda: ex eadem ſcriptura.
6 Pꝛin

poſitoꝝ. ¶ Scðm ẽ ꝙ iĩ pſõa filij na hũana ⁊ diuia ſi vnite
ita ꝙ ipſe ẽ ver' de ⁊ verus hõ. ¶ uẽ hefeʒ
terito ⁊ ñ expectadnʒ de futuro:ſic expectãt iudei:⁊ ĩ hoc ſt
valde decepti.¶ Ad declarationẽ pᷣmi p iduco argumẽtũ

ẽ ꝙ i vnitate oiuie eẽntie ẽ plaritas pſõaꝝ ſiue ſup

erti ẽ ꝙ h ſʒ ẽ de ß5

magfi ſniaꝝ di.ij.pmi libꝛi:q pbat pluralitatẽ pſoaꝝ ĩ di/
uini) ꝑ illud qð ſcribit᷑ i n gen. In on creauit de celu ⁊ ira
⁊c᷑.hebꝛaica veritas ſic hʒ:qn pnꝰ creauit heloyʒ celũ ⁊ irã
⁊c. Peloym ẽ nomẽ plurale hup nois hel vel helon quod
ſignificat deũ i ſingulari:et hꝰ ſatis pʒ ſciẽtib ꝓpetates idi-
omatis hebꝛaici.p hoc aũt ꝙ nomẽ plale dinũ ↄiũgit᷑ cum
Vbo ſingularis nũi:cũ dẽ:Creauit heloym.ac ſi dicẽt:Crea
uit dij.oñdit᷑ igit i ſcriptura ꝙ i ðo ẽ aliq̃ plitaj i vnitate eſſẽ
tie:qꝛ talis modꝰ loq̃ndi ſepe ĩ veii teſtõ iuenit᷑ de deo ⁊ ð nł
lo alio.Ex qͥ pʒ ꝙ aliq̃ plitas ĩ vnitate diuie eẽntie ẽ q̃ ĩ nul/
la alia iuenit᷑ nã:et hec ẽ plitas ꝑſoaꝝ i vna ſimplici eẽntia
q̃ ĩ p̃dcõ mõ loqndi deſignat᷑ ꝑ vbũ ſingularis nũi ↄiũctum
nomini plali/¶ Sed ad h'rñdẽt dicẽtes:e hꝰ nomẽ heloyʒ
idifferent accipit iĩ plari ⁊ ſingulari:⁊ qn dẽ de deo vo:ſempꝑ
accipit ꝓ ſingulari:⁊ ſic ẽ i ppoſito qñ dẽ:In pᷣn creauit he
loym celũ ⁊ terrã.i.de.¶ Sʒ ↄtra hãc ſolutionẽ arguo ex
textu ſacre ſcripture ꝙ hoc nomẽ heloym ⁊ alia noĩa dina
dicũt᷑ freq̃nt᷑ de deo vo ĩ plali qð pʒ manifeſte:qꝛ ↄiũgit᷑ cuʒ
adiectiuis plalibus ⁊ vbis pluralis nũi.Exẽplũ de adiectis

ioſue vltio: Nõ poteritis ſuire dño qꝛ dñs ſcũs ipſe. vitas
he

hebꝛaica ſic hʒ:Nõ poiitis ſuire dño qꝛ heloym ſacti ipſe.
Itẽ hiere. xig Dernertiſtis vba dei viuẽtis dñi exercituuʒ
dei vꝛi tetragramatõ.⁊ nõ ꝙ ibi põit᷑ nomẽ ði tetragrãma
ton:qꝛ vitaj hebꝛaica ſic hẽt: Peruertiſt vba heloym viuẽ

tiũ dni exercituũ dei vꝛi. Et nota ꝙ ibi põitt nomẽ domini

tetragrãmaton dei vr̃i:cũ dẽ i aucioꝛitate pᷣmiſſa:Dii exer
cituũ.vbi hẽm': nomẽ dñi:iĩ hebꝛaico põit᷑ nomẽ dãi tetra
grãmaton:qð ſignificat diuinã nãʒ ſᷣm ſuas ppetates itrin-
ſecas abſq; reſpectu ab extra vt magis patebit ifra:et ſic pʒ
ꝙ ĩ intrinſecis diuinitatis eſt aliqᷓ pluralitas ꝑ pluralitatẽ ĩ

mediate pᷣcedẽtẽ:cũ dẽ ĩ auctoꝛitate:Peruertiſtis vᷣba helo

ym haijm.i.deoꝝ viuẽtiuʒ:⁊ ↄiungit᷑ iſta plitaj nomini dei
tetragrãmaton:tñ ĩmediate ſbᷣdit᷑:Dñs exercituũ ⁊c᷑. in ſin/
gulari:⁊ ſic ꝑ hoc pʒ ꝙ ĩ vnitate diuine eẽntie ẽ aliqᷓ plitas
cuʒ ſũma ſimplicitate qꝗᷓ nõ ẽ ĩ alijs:qꝛ ſẽꝑ vbi ſcriptura po
nit aliqd ſignificãs malitatẽ ꝑſõaꝝ:ibi deide poit qð oſtẽ
dit eẽntie vnitatẽ vt ꝑ auctoꝛitatẽ pᷣdcãm pʒ vt ifra ſbſeq̃n
ter patebit ¶ Htẽ eſa.liiij.Dñabit᷑ tui qꝗᷣ te fecit dñs exercituũ
0 ebꝛaica vitas ſic hʒ:Dñatoꝛes tui factoꝛis tui
dñs exercituũ nomẽ ep. In hac auctoꝛitate vbi poit᷑:domi
nus exercituũ nomẽ e:põit᷑ nomẽ dñi tetragrãmaton. Et
io ex hac auctoꝛitate põt argui ſicẽ ex pᷣcedeti:ſilr hoc nomẽ
heloym freqnt piũgit᷑ cuʒ vbo plalis nũi.vbi gra.ij. reg. vij.
dẽ: Que ẽ at gẽs vt ppls tu iſirl i terra pꝑ quã iuit de vt
redimẽt eã ſibi ĩ pplm ⁊c̃. hebꝛaica vitas ſic hʒ.Quis eſt vt
ppls tu iſrl gẽs vna ĩ terra pꝑꝑ quã iuerũt heloym ad redi/
mẽduʒ ſibi pphin. Itẽ ec ij. Quijẽ hõ iquã vt poſſit ſed re
gẽ factoꝛẽ ſuũ.hebꝛaica vitaj ſic hʒ:Quis ẽ hõ vt itret poſt
regẽ ꝗᷣ iã fecerũt eũ. 6 Patet igit᷑ ex pdcis ꝙ p̃dicta euaſio
falſa:qꝛ nomẽ heloym dem de deo vo accipit frequenter ĩ

„

ſacra ſcriptura in plali:vt pʒ ex auctoꝛitatibꝰ pᷣdictis qᷓͥ non
pnt intelligi ad lr̃am niſi de deo vo: ppi qð alij ſoluerũt alr
alibi. ſ. in glo.ſuꝑ illud ecẽ.qð dcm̃ ẽ᷑: Quis ẽ hõ vt intret

pꝰ regẽ qui iam fecerunt euz· glo.hebꝛaica:Si querat qᷣ fece

ℳ.

coõſilr reſpondet᷑ in glo.ſuꝑ pᷣſ.xlix. Qui factus eſt ab a⸗
ſaph deus deoꝝ dñs locutus eſt ⁊c. In hebꝛaico ſi tria
noia diuia.ſ.hel:heloym:⁊ nomen dñi tetragrãmaton
loco hhẽmPꝰh'nomẽ:dñs.( Querit ibi gloſatoꝛ qua⸗
re aſaph ter noĩauit deũ i pncipio h pſalmi: Rñdit vt
oñdẽt ꝙ deus in tribus ppetatibus creauit ſeculum: ſi
conſiderent᷑ iſte rñũſiones due ſunt veriſſime.Pꝛima.n.
q̃ dicit ꝙ deus ⁊ dñs conſilij ſui fecerunt hoiem: ppi
hoc dẽ in plali Ecc.ij. Quis ẽ hõ vt itret pꝰ regẽ qui iã
fecerunt euʒ.qꝛ dñs accipit hic ꝓ pre:dñs conſilij ſui p
pꝛie dicitur filius qui eſt verbum mẽtis pr̃ne:⁊ ſpũſſan
ctus amoꝛ ex ipſispꝛocedens. Silr 2 rñſio que dicit ꝙ
aſaph ter noiauit deuʒ:quia deus in tribus ppᷣetatibuj
creauit muuduʒ eſt veriſſima:qꝛ tres ſunt ppꝛietatej in
diuinis.ſ.paternitas:filiatio:⁊ ſpiratio:que ſunt ꝓpꝛie
tates conſtituentes.Et creatus mũdus eſt in tribus ppᷣe

tatibus iſtis qm indiuiſa ſũt oꝑa trinitatis¶ ʒ etiam

ex iſtis c non eſt ↄtra intentionem hebꝛaico? doctoꝝ
antiqꝝ ꝙ aliq pluralitas ponat᷑ in deo ſeu in dinis: dũ
tñ ſeruetur vnitas deitatis quam vnitateʒ catholici ve
riſſime confitentur. Hãc igitur vltimã reſponſionẽ que
vt viſum eſt continet veritatẽ:poſterioꝛes iudei depꝛa⸗
uant dicẽtes:ꝙ diuina ſapientia:bonitas: ⁊ potẽtia ſi
iſte tres ppꝛietates in quibus deus creauit mundum æ
omnia fecit:⁊ ideo in pꝛincipio geñ dẽ:In pncipio crea⸗
uit heloym. in plurali ad denotandum iſtas tres ppꝛie
tates ſiue attributa in deo in quibus oia operatur. Et
eo mõ exponũt auctoꝛitates alias. Sed iſta reſpoſio ñ
eſt roönabtlio(eino quia ſicut deus operatur ꝑ potẽ
tiam: ſapiam:⁊ amoꝛem:ita artifex creatus operat᷑ per
artem ſuã:ſicut ꝑ regulã directiuam ⁊ per potẽtiã trãſ⸗
mutandi mãm:⁊ per lucri amoꝛem ſicut ppter finem:
Si igitur ꝓpter pꝛedictaſ.pꝛopter potentiam:ſapienti
am:a bonitatem diuinam nomen dñi ponitur in plali
qñ operatur: eadeʒ ratiõe ⁊ maioꝛi dʒ ſcriptura ſic loqᷓ
de artiſice creato operationem ipſius expꝛimendo qð ñ
inuenitur: ⁊ talis modus loquendi in ſacra ſcriptura ð
deo fruequenter hẽ. Et cõfirmatur rõ:qꝛ potentia ſapi
entia:⁊ amoꝛ pluj differũt in artifice creato q; ĩ deo:qa
differunt.ſ.re abſoluta: qð nõ poteſt eſſe ĩ deo:ꝭ̊ modꝰ
loquendi in plurali magis competit in expꝛeſſione ope
ratoꝛis creati artificis q; ipſius dei. i arguitur ſic
Intentio moyſi erat inducere ppł'm ad cultũ vnius dei
⁊ ipᷣm ab idolatria reuocare:ad quam ille ppls erat ꝓ/
nus:vt patet ex toto diſcurſu veteris teſtamenti. Cum
igitur per modum pꝛedictum loquendi in plurali poſ/
ſit haberi aliqua occaſio cogitandi abſolutã pluralita/
tem in diuinis nõ eſt veriſile ꝙ moyſes cognoſcens pꝛo
nitatem ppli ad idolatriam vſus fuiſſet tali vocabulo
vel modo loquendi ⁊ in ſcripturij reliquiſſet niſi ꝑx hoc
ſptiliter ſapientibus indicare voluiſſet ꝙ cum vnitate
ſimplicis eſſentie in deo ſtat pluralitas perſonaruz:ali-
ter enim ſuus modus loquendi eſſet contarius ſue intẽ
tioni. ¶ Eſt autem ſciendũ ꝙ in hebꝛaico myſteria ab⸗
ſcondita ⁊ ſolum ſapientibus nota ex modo ſcribendi
inconſueto frequenter deſignantur: Iſta ſunt que dixi
de hac reſponſione:⁊ hanc queſtionẽ determinaui. Sʒ
poſtea venit ad manus meas quidam libellus hebꝛaice
ſcriptus:vbi pꝛedicta ratio aliter ſoluitur: Et qtuʒ ad
illud argumentum dixit ſic auctoꝛ illiuj libelli:ꝙ illi ꝗᷓ
arguunt pluralitatem perſonarum in diuinis per hoe
nomen heloym quod pluralitateʒ ſignificat ⁊ tamẽ di
citur de deo inituntur ſuper baculum arundineum cõ/
fractum: quia talis modus loquendi alibi inuenitur õ
vno ſolo:ſicut patet pᷣmo reg.xxviij.vbi ſcriptura loqᷣt

ſe dñs conſilij ſul: et

.
gſthr

dn
Nnnmn
⸗

MW N
lne .

ding
n
Kali
e niitg
Phanbef
wangn
in nt
pe
cun
aor
ndi
äe
ſwiqn
lacen⸗
doru ſ
mn
choce
pr⸗
cum. 4
i
ur)i
oont
Ninini⸗
Wfn.
nſpint
Pin
lf
vgoi
mnd
uſhi
ii
fſiorag⸗
murſe
misd,
eu,
Cun
müipl
Nuritr
ſcns po
voctu⸗
nilpro⸗
n miar
R
ſs uenni
ſut,
ntori
gu⸗ N
i
hchac
zm eg
plid
tamedt
ſeund
cniurd
tur zel

ſhl le

nllifui

de ſuſcitatiõe ſamuelis:cũ dixit illa mulier phitoniſſa:

VUidi eloym aſcendẽtes de ira.ſequit᷑ vbũ ſaulis: Qua

eſt ſoꝛma epac̃.Itẽ nõ ſolũ loquit᷑ ſcriptura ſic de hꝰ no
mine heloym:iſed ẽt de aliquibꝰalijs:vbi ga:Exechielij
xlvj.dẽ ſic: In die ãt calendaꝝ vitulũ de armento ima
culatũ ⁊c.in hebꝛaico ãt ponit᷑ Thamin:qð ſignificat ĩ
maculatũ:ſed Thaminũ:qð eſt plurare h'nois thami

vel Themau: ⁊ ↄiũgit᷑ cũ vitulo in ſingulari:⁊ ꝑ hoc tñ

nõ intpꝛetat᷑ aliq pluralitas: ⁊c. Itẽ aliqñ vba pluralij

nũeri ↄiungunt᷑ cũ noiba ꝓnoib ſingularis nũeri: vbi
gẽa Cantic᷑.j. Trahe me p'te:currem⁊c̃.⁊ ſic nõ valet

argumẽtũ qͥ ↄcludebat᷑ pluralitas ꝑſonaꝝ ex hoc ꝙno

mina diuina ↄiungunt᷑ cũ vbis pluralis nũeri:vt videt᷑:
⁊ ſic ꝑ iſta loca ſcripture arguit õ pᷣdicta.¶ Sʒ p iſta nul
lo mõ infringunt ea q dcã ſt:qꝛ ᷣm expoſitoꝛes hebꝛai-
cos ſamuel nõ ſurrexit ſolus ſed moyſes cũ eo:dicũt.n.

ꝙ ſamuel ſurrexit tũc nõ vᷣtute magica:ſed vtute dina

ſeu pmiſſione:qð dem̃ ↄuenit cũ illa opione:quã tãgit

auguſ.in eplła ad ſimplicianũ: ⁊ hĩ in glo.j. Reg. xxiiij.
ſup locũ illũ dicũt iudei ꝙ ſamuel timuit ad diuinũ iu

diciũ euocari: iõ rogauit moyſen venire ſecũ vt eẽt ſibi
teſtis ꝙ integre ſeruaſſet legẽ ab eo ſcriptaʒ.mulier igit
phitoniſſa qͥ ſolũ ſamuelẽ vocauerat vidẽs aliũ ipᷣm aſ
ſociantẽ admirãs dixit in płari: Deos video aſcendẽtes
de ira.i.hoĩes diuĩo ⁊ indicauit modũ ſue viſiõis ſauli
Iʒ bꝛeui ſcribat᷑j.Re.xviij. Saul ãt nõ q̃ſiuit niſi ð figu
ra ipſiqᷣ pappuerat ⁊? nõ de aſſociate ipʒ:⁊ pꝑ h qſiuit
in ſingulari. d. qualis eẽt foꝛma eiuj:qꝛ cũ ſolo ſamueli
volebat loqui:⁊ ſic pʒ ex dictis doctoꝝ hebꝛaicoꝝ paſ-
ſum iſtũ exponentiu:qꝙ nõ infringit nrjm argu pᷣdem̃:
ſed ↄfirmat᷑ magis:qꝛ heloym de duobidẽ: Si at dicat
ſm aliã opionẽ quã ẽt tangit aug. ꝙ nõ fuit vere ſamuel
qui appuit:tũc rũdeo ꝙ duo alij appuerũt:vʒ demon
pꝛiuatus illi mulieri magice:a qda foꝛma repñtans ſa-
muelẽ: ⁊ pꝑ hoc dixit in plurali:video deos ⁊c.ſaul ãt
nõ niſi de vno q̃ſiuit.ſ.de ſamuele quẽ vocari fecerat.
Ad ꝛnargdicendũ ẽ g thamin qð ſignificat imacula
os in plurali:nõ ↄiungi᷑ cũ vitulo in ſi ingulari: vt ipſe
arguit ⁊ male:ſed cũ gtõ pluralis nũeri:nõ.n. hñt vari-
ationẽ caſuũ: ſicut nos:ſed tm̃ variant᷑ noia ſm nũeruʒ
luralẽ ⁊ ſingularẽ: ⁊ eſt ſenſus: In die ãt calẽda: vitu
ũã de armẽto imaculato.i.de nũero illoꝝ imaculato/
rũ qᷣ ad hoc reſeruabant᷑:faciet ſi rieid : Ad au⸗

dentiã eſt notandũ ꝙ ex ſtatuto legis in bn cuiuſlʒ men
ſis debebat offerri vitulus vn imaculatui:et io oꝛdina/

uerũt ſacerdotes in vno loco ꝓpe tẽpluʒz vt tales vituli
ſeruarent ſaltẽ.xij. ad min: ⁊ de illis ſaltẽ ad hoc reſer⸗

uatis ſp accipiebat᷑ ille ꝗͥ in pn mẽſis ſeu calẽdaꝝ qð iõ

eſt offerebat: de tali ãt oblatioe loquit᷑ Ech. in loco pdi
cto: riõ ad hoc denotãdũ poſuit thaminũ in plari ad
inuẽdũ ꝙ vn de illis plib ſic debeat offerri:⁊ ſic pʒ ꝙ pᷣ
dicta nõ infrigunt ea ꝗᷓ dcã ſi de hoc nomie heloym:pꝑ
qð antid doctoꝛes hebꝛeo enlecbane ſoluẽ pᷣdictuʒ
arg:vt patuit ex pᷣdictis: z meſt dicẽdũ q liber cã⸗
ticoꝝ: a doctoꝛib hebꝛaicis exponit᷑ de deo ⁊ ſynagoga
ſicut de xp̃o:⁊a ẽt a doctoꝛib catholicis vt infra dicetur
Igit m illos illa vba:Lrahe me pjte.ſt vba ſynagoge:
ᷓ dẽ ſpõſa dei:iõ talis ſpõe nõ eſt vna pſona ſingularis
collectio fideliũ: i ad hoc denotandũ ſubditi plu
rali:Currem.et iõ hoc ponit᷑ ad denotãdũ pluralitatẽ
pſonaꝝ:⁊ iõ ex hoc nõ infringit᷑ ar oe hoc noie heloyʒ
alijs noib' diuinis:ẽt ð noie dñi tetragramaton: q co
iungit cũ vbis plaris nũeri:ad denotandũ ibi aliquam
plalitatẽ p modũ pᷣdictũ:ſ. ed magis ꝑ hoc arg/ pdictũ
ↄfirmat᷑. Quedã ẽt alia inducit auctoꝛ pᷣdicti libelli ad
ſuũ ppoq̃ omitto ad pñs:tũ qꝛ pᷣdictis ſolutis alia pa

tent:tũ qꝛ intẽdo libellũ illũ ipꝛobare ꝑ oia decurrẽdo: qa

ibi multa õ fidẽ xp̃ᷣianã tangunt᷑.Itẽ nõ ſolũ arguit᷑ plalitas
ꝑſonaꝝ in diuis ex hoc noie heloym:vt ipſe ſupponit.d.qꝙ

initimur bacculo arũdineo ↄfracto: ſʒ eandẽ pluralitatem

clarius expꝛimũt pꝓphe in miltis loc: vbi gĩa:in pſal. xliiij.ᷣ
nõ põt eyponi:niſi ad lrĩam de xpᷣo:vt diffuſõ declaraui ſu
epłam ad hebꝛe.c.j.⁊ ibidẽ dẽ de xpo:Sedes tua in ſclm ſe
culi vga equitatis vᷣga regni tui: Dilexiſti iuſticiã ⁊ odiſti ini
qtatẽ:ppea vnxit te de deti. In hac auctoꝛitate expꝛimit

—

xps tanꝙ de vnct᷑:qꝛ ĩ hũana nã aſſumpta vncx᷑ ẽ plenitu/

dine ge.expꝛimit᷑ hic ẽt de vngens ipm tanq; ꝑpſona diſtin
cta ab ipſo vncto:qꝛ ſcriptura ſacra de ipſo vngente loquit
tanqꝙ de alia perſona.¶ Notandũ ẽt ꝙ ex ꝑte dei vngentis

duplicat hoc nomẽ de:cũ dixit: Unxit te de deus tu.ad ð

notãdũ pſonã pĩis ⁊ ſpi.ſ.Et ſic pʒ ex hac auctoꝛitate plali
tas pſonaxꝝ ⁊ diuĩtas ipſi xpi:pꝑ qð ad idẽ ppo ꝓbanduʒ
inducit eã apls ad hebꝛe.j.c. Ite pſal.cix.dẽ:Dixit dñs dño
meo ⁊c̃. ⁊ ꝙ iſta ſint vba pꝛis ad filiũ: vt pʒ ꝑ tranſlationeʒ
chaldaicã qᷓ dicit ſic: Dixit dñs vᷣbo ſuo ſede a dextris meij.
Pʒẽt ꝑ id qð ſequit᷑ in eoð pſal. Ex utero añ luciferũ gẽui
e. qꝛ nõ põt ↄpetẽ niſi filio dei.p hoc.n.ꝙ dẽ hic:De vbum
ex vtero.i.genir de ſba dei:oñdit᷑ diuie eſſentie vnitas diui
ne eẽntie:qꝛ deitas plurificari nõ põt:p hoc ãt qð dẽ genit
de ſba dei:oñdit᷑ diſtinctio pſonax::qꝛ nulla res ſeipſam gi
gnit:ſilr ꝑ hoc qð dẽ:Sede a dextris meis.vna.n.pſona ñ
dẽ ſedere ad dexterã ſui ipſo: ⁊ ſic ex hac auctoꝛitate pʒ plu
ralitas pſonax::et maxie qꝛ hic pſal.nõ põt exponi ad lr̃am

ſaluatoꝛ allat eã in hoc ſenſu:mat.xxij.et aplus vbi.s
plaritas ꝑſonaꝝ nõ ſolũ expmit᷑ in ſcriptura veris te.ſed ẽt
detminata pluralitas: vʒ beata trinitas: Eſa.xlviij. Non a
pᷣnein abſcodito locurſũ ex tpe añiꝙᷓ ſierẽt ibi erẽ ⁊ nũc dñs
de miſit me ⁊ ſpũs e. Iſta ſt vba dei loq̃nt :vt pʒ ex textu
imediate pᷣ̃cedẽti:ſilr ex hoc ꝙ imediate ſubdit᷑: Poc dic dñ
de redẽptoꝛ tuſcũs iſrł. In hac ãt auctoꝛitate ĩmediate pꝛe
miſſa Eſa.expᷣſſe loquit᷑ de de datiõe legis:qꝛ fuit data in
maniteſto:qꝛ de die ⁊ audiẽte toto ppło vocẽ dei loqntij:vt
pʒ B hoc eſt ꝙ dicit: Nõ a pᷣnciꝰ in abſcõdito
locutſũ.i.qñ lex ᷣ fuit data:⁊ imediate ſubdit᷑:Et nunc me
miſit de a ſpũs ey. vbi de dicit ſe miſſuʒ a deo ⁊ ſpũ eius.
