nn an an Peecebit co ci3 la. Inmũtatũq; tis vſq; iſepiternu. Dns na ne: qꝛ deus adhu
ſmn cuũt ꝙ non iſſet Ppls.3 bitis vſqʒ b: vos ta tione: ia ſanctis
A Poueru ſacri Lilt aõil ſeruoꝝ e ugnabit ꝓ vob: ad vult rogari a ſ̃
„. Mrig ibãt ſolũ ad ſac coꝛ pharaõ ixerũt: Quid pugnabit ſtqůe dñs ad agd eoꝝ meritum de
ami ficãdũ ſʒ ad tota ſup pplin ⁊ dixerũt: Qj *cebitis. Dixitque d ad eox lt facere. Q
. ſup pplin ? dixerũ itemꝰ ce id clamas ad pis q vult d da
n liter rececdendũ. facẽ: vt dim ¹ moyſen:Qui . Pt auũt dẽ hic: Quid c 4
Eine olum , YJun/ moxylen: Quid frael vt p/ aut dẽ 56 ppi
Efniin h¶Immutatu „ ſeruiret nob: Ju CLoõjre filijs iſrael mas ad me:no ppr
unnühentn ; ẽcoꝛ pha. c ſſrael ne irrũ: ⁊ oẽz ppin mie⸗ ät. Tu aũt eleua vgaz hoc itelligendũ ei
untiſ direr t oleru n xrit ergo eunx. Tuliiq; ficiſcãt.? de manũ tuã ſup be deo diſpliceret:
iiſnini exire:vt dictũ e ſuũ aſſupſit ſecuʒ tua ? extede me vt gra vt oñderet᷑ exau
wurnmtiß . xij. ca. ⁊ mõ vo ſexcẽtos curiꝰ electos:⁊ mare ⁊ diuide il dio ma dita. vñ ſubdit:
1i. lebant eos cogere n to curruũ fuit:⁊ lat filij iſrael ĩ me filijjs iſrael vt pꝛo-
unzmite 11 . d in egyp 5*. Indu diã „ E at idurabo reun ſequitur:
We n ad rede um. ad ² % ercit .In . ſi . cu. Ego ãꝗ — ficiſcãtur.
g. t ergo ces toti ex bõis rip ſic atur ſciẽt egyptij.
W: Min i¶Junxi ſeiblũ duces toti oꝛ pharaõis tioꝝ vt pſequ b (Et ſci
inninin curp. nõ p ſeipi rauitqʒ dñs c ſili coꝛ egyptioʒ bos inpha PAMentaſiag
ünſnthen iro. fau rr pſec Eſſai zgloaiſicabo⸗ inpha p Tollelq; ie ange
nigfniand PPmiſe ſex regis egypti: ſſi erãti vos ⁊ gloꝛif ercitel:ei Wollaſ dalcer
nünmn u S Sd iſrael. at illi greſſi erãt raone: v iol exercitu tſci lus. Picpñter 3
— urre. os ilrael.a ſeqrẽt lbꝰ i eqꝗtib ill. Et ſci i iſrael ſal
uRa itmi⸗ Etoscal habu⸗ au excelſa. Cũqʒ; p : currib Tie ſuʒ dñs bürur pp imo ab ag
ur iſ Aritur iumẽę mai ii ſtigia pᷣcedentiũ: „ tij ga ego luʒ uatio:⁊ p eim ioꝛz:
— t eaͤs cũ i egyptij veſtigia pᷣced ent egypti ꝗ hara aneleie halm :
nürntyrii, ern mõtua ſu egypptij 8 ĩ caſtris ſup ũ gloꝛificar ſuero ĩ ph 1 Ereiſu: bijt pꝰ
önciu ta coꝝ mott uẽ repperũt eo 3½ cüg Oalficat atq; i egti cũ dẽ: d
itmci ꝛvt. S. dictũ ẽ . currꝰ ibus atqʒ; e . angeluj
biknüini ix. ca. Dicẽdũ g mare. 5is ⁊ vniſus exerci o . Toͤlleſq; ſe ãgel dñi oſuit ſe iter exercitü
uinlianfrü Kca. lita; fu haraõis ⁊ vniuſu E b' eb. Loͤ Sslet abijt poſuit ilios iſr!
illa moꝛtalitaj : Pharaois 7 ilroth 3 beel cedebat caſtra iirlà t egyptioꝝꝛ ⁊ filio
nn it tm ſuꝑ aialia: s erãt ĩ phiairoth iqſſy ꝗ pcedebat caſtran lüna es Et erat nubes te
— vm inp, apis tus erat i phian Peopiqſi, abo ſ.⁊ cũ eo pit᷑ co e N e
atdkt que erãt in capig ſephon. Qũq; appꝛoj ſrael poſt eoſ:⁊ cũ ee ttẽs: poſt nebꝛoſa. ex rie egy
rnn vr bidan dieu harao:leuantes filij iſragel bis Bhoꝛa dimittes: poſt ned fC(Hllumi.
tr dumin . agrao: 8 nubis. pPoꝛe ſtra egy ptioꝛꝛ x pte he
SS fuit: equi aũt foꝛ: p os: viderũt egyptio⸗ ergũ ſtetit inter ca 8 nãs noctem. ex ꝑte h
enkrenn ioꝛes 2 p̃cioſio⸗ oculos: viderũt de. Cla tergũ ſi aſtra iſrl. Et érat m: ⁊ hoc facie
Ranf e el io.⸗ ſe: timuer̃t valde. Cla io caſtra iſrl. ·bꝛeoꝛum: æ hoc 4
ſes in d lti etiãs P le:⁊ t d dñm:⁊ dix nubes tenebꝛoſa eèt illumi⸗ bat i ptes: m
nümti uabat: multi etia mauerntqʒ ad dñ̃n tãnõ nubes tenebꝛe d ſe iuicẽ diuerſas ſui ptes:jm
ein de pplo pharao m. ſen: Foꝛſitã nõ nube cle:ita vt ad ſe ſuicè? i dicuͦt ꝙ fuit
1 Ar. de pplo phar. 4 L dmoy . nas no r dẽ nõ illos qui d R
1 un npipe is fecerũt cõfu rut a ĩegypto: 10 na tis tpe accedẽ a tm: ſed ſʒ hebꝛe
nen nis 8 ſuos erãt ſepulchꝛa morcremuri toto noc „ ebe NN diſſz mo vna tm: ut ülam ſi
iin, i gere ſeruo s Erat eph vt moꝛeremuri⸗ valerẽt. Cũq; extẽ os qui dicu nam
e, 7¾ 5 cos itudine. Quid hoc fa „ En— ũ ſuꝑm eͤê iſſe dup eniẽte no⸗
EH ad ſaluandũ ſolitudine. 8 ex yſes mann flante vẽto ve/⸗ nubis adueniẽte
n ih vt ibide di. ſſti vt educereſ nos ex t illud dñs flante vẽto v e non receſſit ſicut
lli.ſ. filj. poluiſti v onne iſte ẽ ßmo lit illud vꝛẽte tota nocte: Ron n ſed remã
ezN, 16 Eare- Monne iſte ẽ ßm hemẽti ⁊ vꝛẽte tota ?Ecſueuerat: ſed ren
hl iſr. m¶Egreſ egypto: IHol d te ĩ eg ſjertit ĩ ſiccũ Diuiſaq; ẽ it adueniẽte colũna
Fültin erant in manu e8 bamur a 37 Uertit ĩ ſicc aAddr lſit adu
mee ſi erant in manu quẽ loq bamur a nob T üertit i ſſi ſüt filij iſrael gnis: ita e erat ex ꝑ
ungo⸗n e en lſa. i. in ptate 1 j Etes: recede 2 gqua:⁊? igre ig 72 12 colũna
, eAnds excelſa. i b;̊ ptio dicẽtee js. Mul aqua: igr te egyptoꝝ:⁊ colũ
R diuina: vt pʒerb iam egyptijs. säs it illud oñs flate vẽõto
unu,, ictis. Vt ſeruiam “äs . Abſtulit diuiſerit mare: ſʒ
ntalinen, appꝛopinqualſer Sire val ignis Enete ebaz: G. ꝙ̈ ventus Acanſſce deſicca
n l Paifad tepigakiongꝛviäkbarſi⸗ ae ei daentoeg eanga. minamnsedctackaidn ſubit:
i bitur ppli iſrael trepic⸗ bñ armatã 1 doc ixerũt dñs: vent. ſrael mundius 2 ſuau Sainach Eaqᷓ
uufn, multitudinẽ a bñ Marm t dixerũ t yt filij iſrael munc aris funduʒ. i ici ꝙ
pun emagna mitſtudi ꝛedictis. o (E ſe uir yvt filij iſr ſiccũ.ſ.maris fundu toꝛes catholici
rnt, d tebat eis fuga:vt pʒ ex pꝛi Foꝛſitan nõ erant h ¶¶ Et vertit m in l. Oicũt aliqui doci trib' intrauit
ann z nec patebat ei turbati. p (Foꝛl antes ſe b . li ſunt filij iſrael. ita ꝙ quelibet trib int lui
e⸗ Padntro Nirrsonle branoa aindribiouedndivtaitonen. culudt nw. Qul oiut
Buln pulchꝛa iĩ egypto ⁊c hoc ſermo ꝛc. hoc eni d fuerũt ibi oue etes ad hoc
ui fli pu dere. q Noͤne iſte bis ppoſitoꝝ filio iuiſionẽ ſuã: adduc
Wralii Pi ſibi alic de pplo: vt ſarla viee S.v ca. Fetere feciſtis d
1 7„ E⸗B VLR.
aletli t5iſael dicentiũ moyſi ⁊ aa
nn

n 4

¶Liber

rũ ad dekendend ſez hoſtes inſurgẽtej. Ad ſcom poteſt

diuiſio qð vẽ babile gm illuc 85 dẽ cõiter ab hebꝛeis ⁊ ca

tholicis. ſꝙ fllij irt ſfoꝛmidabat intrare mare poſt moyſen
⁊ tũc tribꝰ iuda q̃ erat ↄſtantioꝛ pma intrauit poſt moyſen

4 alie oↄñter ↄſecute ſũt:⁊ ꝙ trib iuda ibi meruit regnũ. Si

aüt q̃libet tribus habuiſſet ſuã diuiſionẽ mag foꝛmidaſſet

intrare: maxime ille

que nõ habuert moy

ſen in ſua diuiſiõe pñ
tẽ. Pꝛobabile eſt etia

ꝙ moyſes intraſſʒ cũ

7 leua. Perſequẽteſq; egy
ptij ingreſſi ſũt p eos:⁊ oiſ-

tribu leuitica ⁊ nõ cu
tribu iuda. Ad illud

aut qð opponitur de

p̃ſ.pot dici ꝙ ibi acci

pit᷑ plale ꝓ ſingulari
.ſ. diuiſioes p diuiſio
ne: qꝛ in hebꝛeo alic-
do fit hoc:ſiẽ Seneß

xlvj. ca.dẽ: Filij dan.

7 tñ habuit vnicũ fili

uʒʒ tm̃:ut ibidẽ habet᷑
otuit etiã illa diui/

ſio dici diuiſiões: tuz
ꝓpter ſui magnitudi

ne:tũ ſᷣm diuerſa) ſui
aq̃ quaſi mur.i.ſtãs

⁊ erecta in altũ ad ſi

militudinẽ muri.
I.¶ Perleqnteſq; egy
ptij.cũ eni filij ürl iaʒ
eſſent multũ elongati

a littoꝛe:colũne ignis

æ nubis q̃ ꝓhibebat
egyptioj accedẽ ad he

aqua qᷓi murꝰa dextra eoꝝ

egꝗtat pharaoniſ:curr eius

⁊ eqtes pꝑ mediũ maris. Jã
que aduenerat vigilia ma/
tutina:⁊ ecce reſpicies dñs
ſup caſtra egyptioꝝ per co

7

lũnã ignis ⁊ nubis:intſecit

tẽde manũ tuã ſuper mare

ut reuertãt aque ad egypti
os ſuꝑ currc eꝗtes eoꝛuam
Cũq; extendiſſet moyſes
manũ ʒ mare:reuerſũ eſt p

6

bꝛeos receſſit: ⁊ tũc egypiij vidẽtes ꝙ ſilij iſr receſſerũt ſecu
ti ſut eos ꝑ eandẽ via credẽtes traniire ſicut ⁊ ipſi. Nec ẽ mi
rũ ſi diuino iudicio int naum excecati ſi ↄſiderent᷑ ſcã eo

rũ pᷣceedntia. m
egyptioꝝ ſubmerſio.
duratõem eoꝝ. O

ſũt tonitrua ⁊ fulgura.

—

er.
aguenerat. Hic ↄñter deſcribit
Reſpiciẽs dñj ⁊c. rebellionẽ ⁊ in
er coluna ignis ⁊ nubis.ex q̃ gnãta

31¹
n

nõ currebat ad liti:ſʒ magij õ aquaj

ſup ſe veniẽtes. ſequit: r¶ Et vi.egy. moꝛ.ſu.lit.maris.et
hoc dixerũt ali doctoꝛes:ꝙ filij iſrl traſeuntes ꝑ mare:nõ
venerũt ad litt oppoſitũ:ſʒ ad littus ꝑ qðò intrauerãt:ita ꝙ

mare fuit eis diuiſũ qͥuſq; traſierũt montẽ aſperuʒ:de q ſu

„7 7

7

piꝛa dem eſtge p magnd te intrabat mare:⁊ tunc diuiſio

maris ꝑ mo

„ „7

☛

uerà

ꝓpbinquo: egyptij aut fuerũt ſbmerſi ſope littus vnde intra
.

ducũt

erãt: qꝛ nõ fuerũt multũ elongati a
ex hoc ↄcludũt ꝙ filij iſrł redierũt in idẽ littus:qꝛ dẽ hic:q

s p modũ ſemicirculi redijt ad lit:iñᷣ vltra montẽ.cu
ius rõem aſſignãt:qꝛ nã maris eſt eijcere moꝛtuos ad littus

ttoꝛe:ut dicũt iſti:et

viderũt ptios moꝛtuos ſuꝑ littus maris.ᷣ ad hoc aut in-

qdð hĩ Nu. xxxiij.ca.ꝙ poſt traſitũ maris rubꝛi

filij urł fuerũt in deſerto ethan:⁊ illud deſertũ erat ad litt⸗
qð eſt ex ꝑte egypti:ut dem eſt ca.pcedẽti.Joſephus aũt dic

—

expſſe ↄtrariũ.ſ.ꝙ filij iſrl traſierũt ad terrã ↄtrapoſitaʒ:et

hoc vꝛ magis ꝓbabile:qꝛ nõ eſt veriſimile ꝙ de reduceret
eos ad terrã aduerſarioꝝ:qð aũt dẽ ð moꝛtuis nõ valet:qꝛ

nõ hẽ de textu ꝙ eſſent ꝓpindqoꝛes vni littoꝛi qᷓ alteri. Item

qꝛ ſicut dicit ioſephus dei oꝛdinatõe factũ eſt: ut eijcerẽtur
Aad lit oppoſitũ ad ↄſolatõem filioꝝ iſrłꝛita deceio eos
nõ timerẽt cũ viderẽt eos moꝛtuos:⁊ ut haberent arma oo

p mediũ ſicci man. Erdt.n.

exercitũ eoꝝ:⁊ ſubueꝛtit ro
tas coꝛuũ:ferebantq; inpꝓp
funduʒ. Dixerũt ergo egꝰ
ptij:Fügiam iſraelẽ dñs e
nim pugnat ꝓ eis ↄtra noſ
Et ait dũs ad moyſen:Ex

ntfecit exercitũ eoꝝ.i.magnã

partẽ exercit: ⁊ tũc egyptij voluerunt fugẽ ⁊ reuerti:⁊ patet
lækr̃a vſq; ibi: q ( Fugiẽtibuſq; egy.oc.aq.ex timoꝛe.n.erãt
turbati ⁊ ſtupefacti ꝗꝙ

uit ro

dici:ꝙ deſertũ ethan: de q̊ fit ſermo Nu.xxxiij.no eſt il
lud de q; dẽ ca.pcedẽti qð eſt ex ꝑte egypti:qꝛ poſt traſi/
tũ maris nõ legunt filij ürt appꝛopinſſe egypto.vñ ca.
ſequẽti oẽ: Lulit aũt moyſcs iirł de mari rubꝛo:⁊ igreſ

mo diluculo ad pᷣoꝛẽ locũ.
Fuglẽtibuſqʒ egyptijs oc
currerunt aque:⁊ inuoluit
eos dñs in medijs fluctibꝰ
Reuerſeq; ſũt aque:⁊ opyu
erũt currus ⁊ eqtes cuncti
exerci pharaoniſ:ꝗ ſequẽ
teſ ingreſſi fuerãt mare:nec
vn qdẽ ſupfuit ex eis. Filij
aũt ürl pꝛexerunt ꝑ mediũ
ſicci maris:⁊ aque eis erãt
qſi ꝓ muro a dextris ⁊ a ſi/
niſtriſ. Liberauitq; dñs in
die illo iſr! de mãu egyptõ
rũ:⁊ uider̃t egyptioſ moõtu
os ſi liti mar:èt manũ ma
ggnam quaʒ exercuerat do/
minus contra eos.Timuit

q; populuſ dominuʒ ⁊ cre

ſi ſüt deſertü ſur.
nõ dicit in dſer⸗

ſi egreſſi fuiſſent
ad ripam egypti:

ſertũ ethan: ut pʒ
ex dict! 2 io eths
de quo fit ſermo

ud deſertũ eiuſdẽ
noiĩs:ſicut i ve.te.
frequent᷑ diuerſe
ciuitates et loca
eodẽ noĩe noĩant᷑

manuz. i. iuſticie
ſue ptateʒz. cetera
tent.
Sin boli E. vi
gert egyptio mõ
tuos. Additio
Pinio io

loco non
vs tenẽda:na ᷣm
eã oʒ dicẽ e deſer
tů ethan ẽ duplex
vnũ citra mare:⁊

aliud vltra:q nõ hĩ extextu. Sed planius lra ſonat:
ꝙ idẽ eſt deſertũ ethan:in q ſuerũt ſtatim poſtq receſſe

rũt de ſochoth deſertũ ethan in quo fuerüt poſt tran
ſitũ maris: ut pʒ l̃am bene intuenti. Qõ aũt poſtil. ap-
ꝓbãdo pᷣdcãm opinionẽ dicit non eſſe veriſileꝙ de de

quceret eos ad terrã aduerſarioꝝ: ↄcedenõ eſt:ſj ex hoc

nõ ↄcludit ſuũ intentuʒ:nã mare rubꝛũ erat in otibus
pinqs terre egypti: ut pʒ ex hoc: in trib/ diebꝰ acceſ·
Kut ad eã filij rl lʒ feſi ⁊ oneroſi:⁊ extẽdebat vſq; ad
terrã ꝓmiſſiois terminãdo eã ſ̃m plaga oꝛientalem:ut

hi infra.xxiij. ca. in textu ⁊ in poſtilla: ſic filij iſrl tran

ſeuntes p littus maris ſm eius longitudinẽ ſep elonga⸗

bant ab egypto:⁊ appꝛopinqbant terre ꝓmiſſiõis: ſic
ven eſt ꝙ poſt tranſitũ maris filij

ver is filij iſr! no appꝛopinqua
uerũt egypto:ſʒ magis elongauerũt ſ⸗ e. Unde deſertum

ethan intelligend eſt eſſe idẽ ut dem eſt: totũ exiſtẽs ci

tra ⁊ ꝓpe mare rubꝛũ:⁊ eſt magnũ deſertuʒ:cuius vna

ps eſt ꝓpe egyptũ:in qua ꝑte ingreſſi ſunt mare:et alia

ps eſt remotioꝛ ab egypto:in qua ꝑte ptinet deſertü ſur
tanq; quedã ꝑticula in quodã toto:⁊ ido dẽ in ſequenti

ca.ꝙ egreſſi de mari rubꝛo ingreſſi ſt t deſertũ ſur. ⁊ Nu

runt in deſertum Ethan.

¶ Repl.

„ 2 .

cap.xiiij poſtil.diſputat mam de ing
1 egreſſu mar rubꝛi:qbuſdã dicẽtib:ꝙ ex ea⸗
pte qᷓ ingreſſi ſũt egrediebant: alijs dicetib
5 ex vna pte a pte oppoſita egreſſi ſunt. Pꝛi
mã opinionẽ acceptat Burg. ſcoam poſtil. cu ioſepho:

meri. xxxiij ꝙ cuz tranſiſſẽt x medium maris rubꝛi iue

ica coꝛectoꝛij contra Burgeñ.

tat mãm de ingreſſu

⁊ poſtil.ſoluit rõnes fcãs ꝓ opione ria: ſed bur.nõ ſol

—

es ioſephi ? poſtil. Opio burg tẽdit ad duo ſatis

tũ ethan:⁊ tamẽæ

ingreſſi fuiſſet de

Nu. xxxiij. eſt ali

8(Et magnam

lephi ib?

ſiſeragagune
ſt moltuge
ſeorinmnehhi
ſenſuiciuge
öͦnichnanr,
liihedl

mumrtnbp⸗

ptini din:
Eeprosſalnc
Nclmmhee
atiet fg⸗
gigtAnen
lbp aens
nporia mo⸗
Cogr hbay⸗
fnühtatin per
ndectt hcn
gni
ne:d N
ed de
ſnücdäing
GGtmenr.
ſngteſt nan
geſiiitala⸗
Peenlomir
linamutnr
A tvnſnir⸗
lliaupea
Uſynurlttarn.
ſcnntadvomt
Plidicäte
ecing

1) Unca
altiop
ochtüͤ aan

ini peemimit
nidisquay
nnsdio ,ho

lui cbio

nicpioplöge
Mungſndin
Kiere⸗
imentt
tüdgnnſon
ſinn
nſctdäg
nohzandhin
puobaurne
rüſtemun
deſcoceſcee
ſntiogg it
eenigpi
Auileuit
iti
ro⸗r
mii
☚

1 üchmn
nice

A Pinin
4
* l
K.

*
W

lce
min
iſam
—
nn
cere
tbrr*

m gien
— 4

vſq; ad mare pec

rubꝝ relictos a

cata delent᷑ peũt

mare: peccata

dubia: vnũ qꝙ mare rubꝝ nõ diuidat iter egyptũ ⁊ ter
ram pꝓmiſſionis:ſed ſint ſite i vno ⁊ eodẽ littoꝛe: ⁊ pu

to ioſepho ibi nato ⁊ noto cõtrariũ ſentiẽti de hoc me
lius cõſtare q; Bur.qͥ nũq; fuit ibi.Secũdũ dubiũ ꝙ fi

lij iſrael nũq; mare rubꝝ ꝑtranſierũt i latũ ꝙuis in eo

p aliqð ſpatiũ lõ
gitudinis ambu·

ſit moꝛalitas glo

laſlẽt: qcqd tamẽ (RSE cecenit moy. xVv.

ſe oꝛdinarie huic NS eeen
ſenſui c Burgẽ. boc dño ⁊ dixer̃t:Catem
nõ vẽ conuenire. dño: gloꝛiõſe eĩ magniſica
lola nãq; oꝛdi tus ẽ: equũ ⁊ aſcẽſoꝛẽ deie
naria mare rubꝝ cit i mare. Fòꝛtitudo mea

baptiſmũ dicit:
Egyptios ſequẽs
catũ dicit. Fugiẽ ⁊ gliſicabo eũ:deùᷣs patris
tes igit᷑ ad mare

tergo vidẽt moꝛ Nus q̃ſi vir pugnatoꝛ oĩpo

tuos: qꝛ p bapti- tèns nomẽ e: cuͦrrꝰ phara
ſmũ pᷣterita pec onis ⁊ exercitu ei ꝓiecit in

mare. Electi pᷣncipes eius
ſubmerſi ſũt ĩ mari rubꝛo:
abyſſi opuerũt eos:deſcen
derunt ĩ ꝓfundũ q̃ſi lapis.

egyptü vſq ad

vſq; ad bapti/
ſmũ ⁊c̃.q̃ in glo.
cõtinẽtur. ſi igit
ingreſſi mare re⸗

Keict airaa tua dñe pcuſſit inimicũ:⁊
ffam: accedentes Mltitudine gle tue depoſui
ag baptiſmũ re- õ
uerſi ſũt ad pecca

tũ ꝑ moꝛtalitatem:⁊ ſic filij iſrael poſt tranſitũ maris

₰ — ℳ ☛G

figurarẽt ad vomitũ redeũtes:qð tñ nõ vi cõueniẽs:qꝛ

hi ⁊ illi dicũt tranſito mari äraſſeennni ded glioſe.
hec in glo.in effectu. ¶ Capi.XxVy.
Unc cecinit moyſes.Hic ↄñter ponitur graꝝ

actio pꝛo tanto bñficio: ⁊ pᷣmo qtũ ad viros

ſecũdo q;'tũ ad mulieres:ibi Sũpſit ergo maria. Circa
pꝛimũ pꝛemittit᷑ dei laudatio: ſecũdo ſubdit᷑ cã vel ro:
ibi Oñs quaſi vir pugnatoꝛ. Circa pꝛimũ dẽ: b (¶ Cã
temus dno.pꝓ hoc deſignat᷑ ꝙ inuicẽ ſe iuitabãt ad dei ficiet ee m 3 ogitabat pha
rao:ſʒ vulgariter dẽ: Multũ remanet de cogitatoe fatui:iõ
Flauit ſpũs tu.⁊ ope.eos mare.qꝛ ſicut ad flatu
venti palee mouẽt᷑:ita ad nutũ dei mare reuerſũ ẽ ſuꝑ eos.
5 Bubmerſt ſũt qſi plũbũ ⁊c̃.p grauitatẽ plũbi intelligit

222

laudẽ. c ¶ Gloꝛioſe eni magniſicatus ẽ.ex ſubmerſiõe
agni
tudinis. O ¶ Foꝛtitudo mea.ſ.effectiue. e ¶ Et laus
mea dñs.ſ.maliter:qꝛ ex eius facto habuerũt mãʒz lau
ſte de me;. dicũt hebꝛei ꝙꝙ li iſte:facit demõ

enĩ egyptioꝝ lõge lateq; diffuſũ eſt pꝛeconiũ ſu

dis. f
ſtrationẽ ad ſenſũ:qꝛ filij iſrael videbãt deũ ⁊ oñdebãt

cũ digito ſuꝑ mare rubꝝ: in aliqua tamẽ ſilitudine vi

ſibili:qꝛ deitas nõ põt videri ſic:vñ dicũt ꝙ clarius tũc

vidit deũ pplłs ꝙᷓ ꝓphete poſtea: ſed iſtud de ſcriptura
nõ hʒ auctoꝛitatẽ:ideo eadem facilitate cõtẽnitur qua
pꝛobatur:maxie cũ ppłs parũ ante cotra moyſen acrit
⁊ iiuſte murmuraſſet.nec ẽ veriſile ꝙ ſcriptura tantam
dei cõdeſcẽſionẽ tacuiſſet:ideo dicendũ q ẽ ibi demon
ſtratio ad itellectum:accepta tamẽ ex effectu viſibili:ex
hoc enĩ ꝙ videbant factũ ſoli diuine vtuti poſſibile ĩtel
ligebãt dei pntiã adeſſe. g¶De pꝛis mei.hoc addit᷑
ad oñdendũ ꝙ ꝑ merita ſanctoꝝ patrũ deus fecit eis il
Dñs q̃ſi vir pugnatoꝛ.Pic ſubditur
laudis rõ:⁊ pꝛimo ꝓpter bñficiũ pꝛeteritũ:ſecũdo ꝓpi
futurũ:ibi Et poꝛtaſti eũ ⁊c. Circa pᷣmũ dꝛ:Dñs quaſi
vir pugnatoꝛ.i.foꝛtis pugnatoꝛ:qꝛ tamẽ eius foꝛtitulo

lud bñficiũ. h

(Exo. Xy

cũ dẽ: k

ſti aduerſarios meos. Mi
ſes ⁊ filij iſrrael carmen

furoꝛis tui cõgregate ſunt

gate ſũt abyſſi ĩi medio ma
E A, — 9 ⸗ — 6 „ £ ł,L
èt laus mea dñs:⁊ ſact᷑ eſt ri.Dixit inimicũs pſeq̃r ⁊
mihi in ſalutẽ. Iſtẽ de me coõphẽd⸗
us patris plebit᷑ aia mea. Euagiabo
mei:⁊ exaltabo eũ. Dõmi

laudabil:èt faciẽs mirabi/
Dexterã tua dñe magniſi/
cata ẽ ĩ foꝛtitudine:dextera
ſiſti ĩ miſericoꝛdia tua pplo
quẽ redemiſti. Et pöꝛtaſti

rus erecta. r. ¶ ege . ni EiEAN—
ſe aq vt pꝛeberẽt mediu iter eleuate ſũt aque ĩ altũ ĩi melio

xit iimic. i coꝛde ſuo ⁊ oꝛe. t Diuidã ſpol.
victoꝛ. v ¶ Implebit aia mea. i. volũtas mea. x¶ Int/

te

incõpabiliter excedit oẽm foꝛtitudinẽ creatã: ideo ſubdit
i ¶ Oipotens nomẽ e. qð pʒ ꝑ effectũ multiplitẽ ſequẽtẽ
((Aarn⸗ pharaonis ⁊ exer.e ꝓiecit in mare.eos
fulminibꝰ feriendo ⁊ rotas curruũ ſubuertẽdo:vt dictũ eſt
pᷣcedẽti ca. ¶ Abyſſi oꝑuerũt eos.i.aque ꝓfunde ex dei
pꝛecepto ſuper eos re
uerſeę:vt ꝑꝛedictũ eſt.
Dextera tua p/
cuſſit inimicũ.i.pha
raonẽ caput exercit.
Depoſuiſti aduer
ſarios meos.i.egypti
os eũ ſequentes. In
hebꝛeo hẽ?: Aduerſa
rios tuos.⁊ ẽ eadem

ſiſti irům tuaʒ q deuoꝛauit
eos ſicut ſtipula:⁊ ĩ ſpiritu

aqᷓ.Stètit vnda fluẽs ↄgre

cõpᷣhẽdã:diüuidã ſpolia:im

ſiſti irã tuã q̃ deuoꝛa
uit eos ſicẽ ſtipulã.i.
ita facilit᷑ ſicut ignis
ſtipulã deuoꝛat.
p ¶ In ſpũu furoꝛis
tui cõgregate ſũt aq̃.
videt᷑ ꝙ deberet dice:
In ſpũ dulcoꝛis tui.

gladiũ meuʒz: iterficiet eos
man mea.Flauit ſpũs t
⁊ opuit eos mare:ſubmèr
ſi ſunt q̃ſi plũbũ ĩ aꝗſ vehe
mẽtibꝰ. Quis ſilis tui ĩ fſoꝛ
tibꝰ dñe:ꝗs ſilis tui magni
ficuſ ĩ ſcitate:tèrribilis ůtqʒ
cõgregate ſũt q̃ſi mu
ri hinc ⁊ inde:vt filij
iſrael poſſent traſire
dicen dũ ꝙ idem effe
ctus ẽ dulcedinis he
bꝛeis ⁊ furoꝛij egypti
is. cõgregatio eni aqᷓ
rũ pᷣdicta grõſa fuit

lia: Extendiſti manum tuã
⁊ deu᷑oꝛauit eoſ fra:duůx fu

iſrael tranſitũ habuerũt malis gratib' eoꝝ:⁊ qꝛ ꝓpt᷑ dictaã
cõgregationẽ ſecuti ſunt hebꝛeos ⁊ ſubmerſi. q 1
vnda fluẽes.i.aqᷓ de nã ſua fluida ſtetit ↄ nãm ſuã ſicut mu
6 Cogregate ſũt abyſſi.ꝑ hoc eni ꝙ retraxer̃t

mari:qꝛ ex tali cõgregatõe nõ exierũt ripas maris. i
¶ Diui
ficiet eos man mea.i.ptãs exercit mei:hec cogitabat pha
ſeqt: y

ꝙ erant peccatis valde aggrauati ⁊ ſubmerſione digni.
a ¶ Quis ſilis tui i foꝛtib/ dñe.
nitũ nulla ẽ cõpatio. b

agnific' ĩ ſanctitate.facta ãt

hoim aliqñ lʒ ſint magna tñ ſũt mala: ſʒ dei facta nõ pñt
tq; lauda

eẽ niſi ſancta. c ¶ Terribilis.ſ.egyptijs. d

Hebia pache⸗ eis tranſitũ:ſed dura fuit egyptijs:quia filij

—

q ¶ Stetit

idã ſpolia. cũ rediero

d.nulł:qꝛ finiti ad infi-

ſententia:erãt eni ad
uerſarij ipſ dei ⁊ po
puli ifrael. o ¶ Mi

quia ex dei grf̃a aque

–—

bilis. ſ. hebꝛeis. ¶ Et faciẽs mirabilia.in vtriſq;:ſʒ i egy

ptijs in eoꝝ deſtructionẽ: in hebꝛeis ad eoꝝ ſaluationẽ?.

¶ Extendiſti manũ tua.i.manũ iuſticie tue rlcarli⸗

q̃ cũ ceſſat a punitõe maloʒ vẽ eẽ ↄtracta. g ¶ Et deu
uit cos terra.nõ ꝙ itrauerit viſcera terre:ſʒ qꝛ deſcẽder̃t ad
erat i füdo maris ita opti ac ſi fuiſſẽt i ra abſoꝛpti.

viã die nocteq; oſtendentẽ:vt pʒ ex pdictis. i ¶ Populo
quẽ redemiſti.nõ auro vel argẽto ſʒ mirabilib ſignis.
kà ¶ Et poꝛtaſti. Hic ↄñter ſubdit᷑ ro laudij ex bñficijs futu

ris: ẽ hic ꝓphetia cũ laude: ⁊ pmo ponit᷑ bñficiũ qð erat
vltimũ in executõe:ſʒ pꝛimũ i itentõne.ſ.ĩtroductio filiox-

n 5

Et deuoꝛa

ux fuiſti. p angelũ pᷣcedẽtẽ ⁊ ꝑ colũnã ignis nubis

iſrael in terrã pmiſſionis ⁊ ſpẽaliter ĩ hieruſalẽ vbi edifica qð dẽ hic:irmiſſimo hitaculo tuo qð oꝑat es dñe ꝛ?

vel tẽplũ vbi de colit᷑ nõ ꝑ ſpeculũ i enigmate ſʒ ꝑx iugẽ lau
dẽ ⁊ iĩ apta viſione:ſᷣm ꝙ dẽ pᷣſ.lxxxiij. Beati qͥ hitant i do

mo tua dñe in ſecula ſeculoꝝ laudabũut te. ⁊ hoc dicit Ra.

Sa. in loco iſto:⁊ e dictũ cõſonat fidei nr̃e:⁊ ſic itelligitur

da violẽtia ipoꝛtunitate fecit eos ide recedere. erant
eni cupidi:⁊ iõ erant nimis intenti ad ſpolia egyptioꝝ

ſbmerſoꝝ colligenda:qꝛ ſᷣm ꝙ dicũt hebꝛei iſta ſpolia
fuerunt maioꝛa ⁊ p̃cioſioꝛa iᷓ illa que aſpoꝛtauerat de

dũ erat tẽplũ ad diuinũ cultũ:qð vocat hitaculũ ſãctũ dei qꝛ celũ empyreũ qð ẽ hic tẽplũ vel loc beatoꝝ ẽ factũ gſ ſit
hoc ẽ qð dẽ: E poꝛtaſti eũ.i.poꝛtabis.loqt eni ſeri a pncipio creatõis mũdi ⁊ ei actoꝛ ⁊ artifex fuit de ſo Eune gitin
ptura de futuro ꝑ modũ pᷣteriti ꝓpter certitudinẽ ꝓphetie lus. Notandũ etiã qꝛ qð ſupꝛa dixit ꝑ modũ pꝛeteriti enni
p̃deſtinatõis:qꝛ illud qð ẽ poꝛdinatuũ a deo fieri ẽ ua cerr ¶ppter certitudinẽ ꝓphetie: hic replicat ꝑ modũ futuri clltin ſert
ac ſi iã eſſet fact. Luim di: Introdu niſlie
¶n foꝛtitudie tua. . „ . „ ces eos cc. qꝛ fu- pn em
qꝛ ꝑ ſigna diuine vtu euʒ in ſoꝛtitdine tua:ad ha mauerũt man tue:dñs rłè/ turũ erat ꝙ itro ſenifn lir
a deduxi raonis blitaculũ ſanciũ iuũ.Aſcen gnabit ĩ eternũ ⁊ vltra. In b (Bnnte . t hmi
an eniſſi⸗ ſic derũt ppli ⁊ irati ſũt: dolo⸗ greſſus ẽ enĩ eqs pharao cinc d vltra⸗ Jn tclniſ
catione: r in regũ fſoꝛ res obtinuefr̃t habitatoꝛes cũ currib ⁊ eꝗtib' e iĩ ma hebꝛeo bãi: In ſe⸗ ſal n
tiſſimoꝝ debellatise philiſtijm. Tunc ↄturbati re: ⁊ reduxit ſup eos dſs culũ a vltra. ſecu mmuutni
ĩ ſubuerſiõe ciuta ſũt pᷣncipes edõ: robuſtos aq̃s maris. Filij ãt iſr(K äbulũ aũt ꝓpe ſigni Ilenm
tis hiericho ⁊ ſilib'. b obtinui 102: b- iaierijir n ſicdri: medio e? ficat tẽp q̃nq̃gin hoicrapocon
m ¶ Zld habitaculũ moab obtinuit tremoꝛ: ob lauerũt 5 ſiccu:i medio el. t ãnoꝝ:ſʒ qn ad Detüttlinen.
ſanctũ tuũ.i ad lorm riguerũt oẽs habitatoꝛes Sũumpſit ergo maria pꝛo ditur ei: 1 vltra: ſagiataoi
vbi Bones ſonclaruͤ chanaꝗ. Irruat ſup eos foꝛ phetiſſa ſoꝛòꝛ aarõ tympà ſisgnificat eternita ſinihman
replu. n ence mido:D᷑t pauoꝛ:in magnitu nũ ĩ manu ſua: egreſſeq; ſi ne⸗ biͦor hic nen ni
7 Arhalechite ppli dine bꝛachij tui. Fiat imo oẽs mulieres p ea cutym regaui etdr⸗ keumg
q ert eis cõfederati biles qᷓſi lapis: donec ꝑtrã panis ⁊ choꝛis: ꝗb pᷣcine¶no ſicut non fuit urlo 00
audiẽtes ꝙ filij iſraal ſeat ppls tu dſie: donec ꝑp bat dicẽs: Cãtem dño:glo ( eatoꝛ ab eterno Ae ananit
rraͤſierat ne rubꝝ tranſeat ppls tu iſte quem rioſe ei magnificat ẽ: equũ nec dñs: qꝛ talia r fmiis
nin iran ſuͤrtimei Hoſſediſt. Yntroduces eof aaſceſoꝛem deiecitimare. mnitarmund mni
ne iuaderetterrã eoꝝ plãtabis i monte herediTuülit ãt moyſes iſrael de lectã qᷓ nõ fuit ab zuſcobtop
⁊ iõ anteq; eẽnt mag talis tue:firmiſſimo hitacu mari rubꝛo: ⁊ egreſſi ſũtin eterno. . Cnare Nt
ꝛrificati voluern lo tuo: qð õpatus es dñe. ðᷣſernũ ſur. Ambulaueftq; IInarenf inck mmnl
eos velere † cecaerr GS iũ tuũ dñe qð fir tribꝰdieb p ſolitudinem:t eꝗs pharao. iſtõ ulof
ad pugnandũ cũ eis: Sãctuariu tuũ dñe qð ſir trib dieb ꝑ ſolitudinem:et d fnir oleruz in Uleaiä
vt hẽ.j. xvij. capi. . , . . “ Incipio f ſchuiin
o ¶ Doloꝛes obti. ha. philiſtijm. ex ꝓſpitate ſilioꝝ iſrael hic repetitur fine:ſicut ſolet fieri ĩ cãtilenis.od ¶ Sãẽ nuteſitjtti
tũ qꝛ antiqt fuerant moleſti pꝛi eoꝝ iſaac:vt hẽ Geñ.xxvj prfſit ꝗ̊ maria.Hic ↄñter deſcribit᷑ grarũ actio q'tum ad lluo ccenr
ca.tũ qꝛ hitabãt infra termios terre eis ꝓmiſſe. p ¶ TCũc mulieres cũ dẽ: Sũpſit maria ꝓphetiſſa: Q eni ha⸗ nitileuiri
cõtur.ſũt pᷣn.edõ:robu.moab obti.tremoꝛ.ne filij iſrael in buerit ſpũm ꝓphetie pʒ ex li. Nu.xij.ca.vbi ipſa ⁊ aa/ tiiat lttibe
uagerẽt eos:tñ fruſtra timuerũt:qꝛ dñs inhibuit fuijs iſr ron dixerũt:Et nobis ſicut ⁊ moyſi locut᷑ ẽ de. iucluauthic
ne pugnarẽt eos. q ¶ Obꝛiguert oẽs hitatoꝛes chanaã. e ¶ Soꝛoꝛ aarõ.Et q̃re nõ dẽ ſoꝛoꝛ mopſi ſicut ⁊ ſoꝛoꝛ oſetpoci gg
cũ eni audierũt ꝙ dñs ſiccaſſet aquas ioꝛdanis añ eos vt i aaron? Hebꝛei aſſignat duplicẽ cauſã.Una ẽ qꝛ añ nati Mondaditeis:
trarẽt ad terram chanaã timoꝛ nimu irruit ſuꝑ eos:ᷣm uitatẽ moyſi cũ adhuc nõ hẽret frẽm niſi aaron ꝓphe liemopadu.
Raab meretrix dixit exploꝛatoꝛib filioꝝ iſrael Joſue.ij. c. tauit mr̃i ſue ꝙ paritura erat filiũ qᷣ liberaret iſr:l. Alia lumobſeruut
Pertimuit ⁊ elãguit coꝛ nr̃m nec remaſit i nobis ſpůs ad cã ẽ qꝛ aaron oñdit ſe multũ ęelare ꝓ ea qñ fuit pcuſſa ehrcömixns
itroitũ vim:⁊ hoc deſignat᷑ cũ dẽ hic: Obꝛiguęrunt.qꝛ tre lepꝛa vt hẽ Nu.xij.ca. f ¶ Tympanũ i manu ſua.co linr imücheyt,
moꝛ magn' facit mẽbꝛa exterioꝛa rigeſcẽ. r ¶ Iruat ſuꝑ gnouerat eni p ſpũm ꝓphetie anteq exiret de egypto ꝗ nlndeptinitn
eos foꝛmido. ĩterõp. 8 2 pauoꝛ. exterꝰ. t¶ Fiat imo. de' eẽt collaudand ꝓ bñficijs exhibẽdis iſrael p exitũ lciliſenp
Iſi lapis.ita ꝙ nõ poſſint ſe deſendẽ. v ¶Donec ptrãſeat de egypto:ideo ſecũ poꝛtauit tympanũ de egypto ad cã lſginpen
ppls tu' one. ad locũ vbi fundandu ẽ tẽplũ. x ¶ Introdu tandũ laudes diuias ⁊ fecit appoꝛtari pꝑ alias mulieres intcheli⸗
ces eos ⁊ plãtabis.i.radicare faciej itantũ ꝙ nõ poſſint ile vñ ſeqt᷑: g ¶ Egreſſeq; ſũt ⁊c.qbꝰ pᷣcinebat.ſ.q̃ opoꝛte feilinhog⸗
auelli vtute hũana. ꝓ ¶ In mote he. tue.i.in terra ꝓmiſſi bat fieri ⁊ alie rñdebãt ſicut ſolet fieri ĩi tympais ⁊ cho 1heenitrut
onis q̃ eſt motuoſa. 3¶¶ Firmiſſimo hitaculo tuo.i.tẽplo ris:⁊ eodẽ mõ fecit moyſes reſpectu viroꝝ. h ¶ Tulit ſcudeiſit
ibi füdando. a ¶ Qð opar' es dñe.ſicut pncipalis actoꝛ aut moyſes. Poſtq deſcripta ẽ remotio ipedimẽti: hic ggninin
ſſed Salomõ opat ẽ ĩ hoc ſicut miſter dei: ⁊ loꝗt ꝑ moduũ ↄñter deſcribitur ↄtinuatio itineris icepti. Ad hoc tria penitd
pbteriti de futuro ex cã ſupꝛadicta cũ dẽ: Qð opat es.quia reqrũtur:pꝛimũ ẽ pꝛouiſio alimẽti:ſecũdũ ẽ repᷣſſio ad Neltin
noõdũ erat factũ tẽplũ. Coſiderandũ aũt ꝙ ſicut dictũ ſuit uerſarij:tertiũ oꝛdinatio ppli ſubiecti. Et ſᷣm hoc diui Hinmit
BGeñ.xv.ca.vbicũq; in ſacra ſcriptura ꝓ oꝑib vtutũ pmit ditur ĩ tres ptes:ſecũda icipit ĩ medio.xvij.ca.ibi Ueit pltitucn
tüf bona tpꝑalia illa nõ ſũt pncipalr itellecta:qꝛ finis ſep dʒ aũt amalech.tertia in pncipio.xviij.ca. Circa pꝛimũ de ſe
eſſe melior eis qᷓ ſũt ad finẽ:pꝛemiũ aũt finis ẽ opij qõ oꝛdi ſcribit᷑ puiſio alimẽti ꝙtũ ad qlitatẽ:ſecũdo q;tũ ad ſb aſewey
nat᷑ in illud:⁊ ideo ſub illis bonis tpalibꝰ ꝓmiſſis q ſũt mi ſtantiã ca.xvij.Alimẽtũ aũt cõſiſtit in ciboꝰ potu: Hha n. en
noꝛa bona qᷓ; oꝑa vtutũ itcelligũtur illa bona ſpualia pnci / bebãt aũt adhuc filij iſrael de cibo quẽ appoꝛtauerant (ii
paliter itenta. Sicut ſub ꝓmiſſioe terre pmiſſiois itelligit de egypto:⁊ i de hoc hic nõ fit mẽtio ſʒ de potu tantu
terra viuentiũ i. ciuitas celeſtis pꝛomiſſa: ita hic ſub pio ctũ ad qlitatem qꝛ aq amare dulcoꝛate ſũt: dicit igiurr WOa
miſſione tẽpli mãlis itelligit᷑ pncipir ꝓmiſſa doni celeſtis h¶ Tulit aũt mopy.iſ.de mari rubꝛ. ⁊ dẽ: Tulit.qꝛ ca n,

r
ünbi
4 .

„ün
im Wen
nn an
we. N
iß (h
„ Ern
„ 2 n 4
Hidinngcſl⸗
igriamo im
heiſr Oai
Ana withen

fübar ie

nmmſiiatſen
iadiDrigün
ziiiben!
an,agii⸗
eminn

noĩ

foꝛtis ſũ laudabilis.

ℳ .
4 .

egypto ꝑ accõmodationẽ:de q̃ dictũ eſt.xij.ca. i
egreſſi ſũt i deſertũ ſur.de littoꝛe maris rubꝛi. k

cus ille adhuc nõ vocabat᷑ marath:iſʒ ſic poſtea vocat
fuit a filjs ifrraal H

ꝓpter amaritiuild „
nẽ aq: Alab⸗ nõ iueniebant aquã.Et ve
dit: m ¶ Uñ ⁊ nerũt in marath: nec pote/

cõgruũ nomẽ lo
co ĩpoſuit.ſ. .
iſrael. n Et

murmurauis vo gruũ loco nomẽ impoſuit
pub. i. vulgares is ill m ,
hoies:qᷣͥ nõ conſi vocãs illũ marath.i.amarxi

derãt niſi pñtia: tudinem. Et muůrmurauit

ſapientes vo qui

cõſiderabant dei bibemus. At illè clamauit
bñficia pꝛeteriia ad dñz:Qui oñdit ei lignũ
patient᷑ poꝛtabãt

ſperãtes de di cuũ miſiſſet ĩ aqs ĩ dulce

auxilio. o At
ille clamauit ad
dñm. oſtendẽs ꝙ
boni rectoꝛes nõ
debẽt omittẽ bo

tẽtauit eũ dicẽſ:Si audien
vocẽ dñi dei tui:⁊ qð rectũ
ẽ coꝛã eo feceris ⁊ obedie

na ſubditoꝝ pꝛo ECOeg de
curare ꝓpt eoꝝ riſ mãdat ep:cuſtodieriſqʒ

p ui oſtẽdit

ei lignũ. Dicũt alid ꝙ iſtud lignũ de nã ſua erat amax

7 ſic fuit ibi ma miraculũ iqtũ ꝑ ei imiſſionẽ dulco

rate ſũt aqᷓ ⁊ facte potabiles. Cõtrariũ aũt vĩ mihi per
illud Eccle.xxxviij. Nõne a ligno idulcata ẽ aqua ⁊c̃.

nã ibi loquit ſeriptura de nãlib ꝓpetatib terrenaſcen/-
tiũ ad vtilitatẽ hoĩm. 40 i
iudicia. dicit hic Ra.Sa.qꝙ vñs videns filios iſrael oci
oſos ne ꝑ ociũ qð ẽ ſentina oium vitioꝝ: declinarẽt ad
peioꝛa dedit eis duo pᷣcepta leg vt ſtuderẽt i eis ad ſciẽ
dũ ⁊ ad oꝑãdũ.ſ.pᷣceptũ de obſuatõe ſabbati qð ↄtiet
plures obſeruãtias.Et pꝛeceptũ de vacca ruffa: de c ci
nerib cõmixtis aq̃ fiebat aqua luſtratõis ꝑ quãpurga

bãtur ĩmũdi:vt hi Nu.xix.ca.Tradidit etiã eis aliq̃ ca

pitula de ꝑtinẽtib ad iudicialia vt ſcirẽt qliter deberẽt
ad iuicẽ iuſte ⁊ pacifice cõuerſari. r ribi tentauit
eũ.ſ.pplłm vt ꝑ expientiã ſeruãdi pᷣcepta vel negligendi
appareret obedientia e ad deũ vel iobedientia: nõ tñ
ſic itelligendo ꝙ deo appareret aliqd de nouo:ſed alijs
T hoc mõ tẽtauit abꝛaã vt e obedientia alis eẽt nota
ſicut dictũ fuit Geñ.xxij.ca. s ¶ Cũctũ lã.quẽ po.in
egy.nõ idu.ſuꝑ te.ſi obedieris mihi.vñ dẽ pᷣſ.ciiij.Et
nõ erat i tribub'eoꝝ infirm.qð ẽ itelligendũ de illis qͥ
obediebãt deo:qꝛ rebelles ſuert a deo pcuſſi pluries:vt
pʒ in multis locis.j.ſicut pꝛo adoꝛatõe vituli: ⁊ ꝓ ↄcu

t¶ Ego eni dñs ſanatoꝛ tiᷣ.q.d. ſi ꝓpter peccatũ tep
cu tge Pote pniaʒ verã te ſanabo: ſᷣm ꝙ ſcribit᷑ Job
AIple vulnerat ⁊ medet᷑ c. ¶ In capi. xv. vbi
dꝛ in poſtilla: oꝛtitudo mea ⁊c.¶ Additio.j.
Icut foꝛtitudo mea itelligit effectiue:ſic ⁊ lau⸗
mea effectiue itelligi põt. vñ ſup illud vbum
o mea ⁊ laus mea vñs glo.iterlinearij qꝛ ꝑ eã

legnlonof rebellione ↄ moyſen ⁊ ſilibdꝰ.
e

Foꝛtitud

ſtilla: Aſcẽderunt ppli ⁊ irati ſunt ⁊c. ¶ Additio.ij
QArlrſſio ire nõ cõſurgit ex timoꝛe ſʒ ex alijs paſ
ſionib.ſ.ex triſticia illata cũ deſiderio ⁊ ſpe

—

ebãt aqua.ſ: ad ſufficientiã ꝓ ſe ⁊ aialibꝰ ſuis.
lI ¶ Et venerũt i marath. hoc dẽ ꝑ anticipationẽ qꝛ lo

rãt bibere aqᷓs de marath:
eo ꝙ eẽnt amare. Vñ ẽt cõ

ppls moyſen dicẽs:quid

dinẽ vᷣ̈ſe ſũt. Ibi conſtituit
ei pᷣcepta atq; iudicia:et ibi

Ibi cõſtituit ei pᷣcepta atqʒ

In eo. ca. xv. vbi dẽ in po

.R W
4

7 C “ 1, . 7 S 9 — HD H . * LE
ä (Exo. xy

—

poſtilla:ſʒ poti

Et vlciſcẽdi ſᷣm phᷣm. ij. rhetoꝛice. vñ nõ vẽ dicendũ ꝙ amale
chite irati ſint ꝓpter timoꝛẽ ne ĩuaderẽt terrã eoꝝ: ꝓut in
ira eoꝝ ex triſticia pꝛocedẽte ex ꝓſpitate fi

lioꝝ iſrael itelligenda ẽ vna cũ deſiderio ⁊ ſpe vidicandi ſe
qð ex odio antiqͥ qð hẽbat Eſau erga Jacob ꝓceſſit: de q̊.s

oĩa pᷣcepta illi: cnctũ lan
guoꝛẽ quẽ poſui in egypto
nõ iducã ſupꝑ te.Egò enim
dñs ſanatoꝛ tuꝰ. ¶ XVII.
Enerũt ãt ĩ helim:vbi
erãt duodeci ſõtes aqᷓ
rũ et ſeptuaginta palme: ẽt
caſtrametati ſũt iuxta aq̃s
pꝛõfectiq; de helim venit
ois multitudo filioꝝ iſrł in
deſertũ ſyn:qð ẽ iter helim
⁊ ſynai: quintadecima die
menſis ſecũdi poſtq; egreſ
ſi ſunt de terra egypti. E

ſtitit

Geñ.xxvij.ca. Ama⸗
lech enim de pſapia

eſau fuit:vt.S.Geñn.x

xxvj. ca.de Philiſteij

aũt ⁊ alijs nõ dicit ꝙ
fuerũt irati: ſed dicit
Doloꝛes obtinuerũt

hitatoꝛes philiſtijm:

timẽtes ne iuaderent

terram eoꝝ.

—
—

C¶In eo.ca.xv. vbi

dꝛ in poſtilla: Ibi cõ
¶Aagitio.iij.
Ntiq hebꝛe
aox coiter te
nẽét ꝙ pꝛece

ptum de obſeruatioe
ſabbati ⁊ q̃dã iudici⸗

alia fuerunt data po

muͤrmurauit omnis cõgre fulo iſraelitico ĩ hoc

gatio ſilioꝝ iſrł ↄtra mopy
ſen ⁊ aaron in ſolitudine.

xvj. ca. ante dationẽ legis hẽat᷑: Uide

loco:nõ aũt pꝛeceptũ
de vacca ruffa: vt dic.
Rab. Sa. qð rõnabi

liꝰ dẽ: nã de pꝛecepto
ſabbati ſatis pʒ cu.j.
te qꝛ dñs dedit vobis

ſabbatũ.De iudicialib aũt ſatis vẽ neceſſariũ vt eis darẽt
aliqᷓ iudicialia pꝛecepta:nõ eni tant᷑ ppłs potuiſſet durare
vſq; ad dationẽ legis niſi hũiſſet aliqs cõſtõnes qbꝰ regerẽt
in iudicialib.pᷣceptũ aũt de vacca ruffa erat oĩino ſuꝑfluũ

⁊ ĩutile ꝓtũc donec tale tabernaculũ

fieret ⁊ alia ſacra ad

qͥ igreſſuʒ ſeu tactũ reqrebat᷑ purgatio ꝑ aqua luſtratõis

ꝓut in ca. Nu.s

Replica coꝛꝛectoꝛij

legato p poſtillatoꝛẽ 7c.
P

Bur.

¾Necapi.xv.cũ poſtillatoꝛ exponeret illud: Aſcen
Hſderũt pꝓpli ⁊ irati ſunt timẽtes ne iuaderẽt terraʒ
ecoꝝ: Bur.notat eũ ꝙ velit dicere irã illã ex timoꝛe oꝛigiari
qð nõ ẽ verũ:ſʒ poſtillatoꝛ vult irã cũ timoꝛe cõcurrere:vt
vigdelʒ timẽtes futurũ eis malũ ſub ſpe tñ euadendi ⁊ ipedi
cendi illud aſcẽderũt irati ad pugnãdũ filios iſrł.

pꝛouiſio alimẽti qᷓtũ ad ſbaʒ:⁊ pᷣmo q;tũ ad cibũ

NEnl aũt in helim. Pic deſcribit᷑ ¶ Ca.XVI.
ecũdo ꝙ;tũ ad potũ.xvij. ca. Circa pꝛimũ pꝛemit

titur defeci cibi:ſecũdo ſubdit᷑ puiſio dei:ibi Dixit autem

*

dñs ad moyſen. Circa pꝛimũ dẽ: a

Uenerũt aũt ĩ heliʒ

vbi erant duodeci fontes.ſᷣm numeꝝ duodeci tribuũ:⁊ ſic
q̃libet tribꝰ habuit ettrnss hauſtu cõi inter tri

bus diſſentio oꝛiret. b

Et ſeptuagita palme.in ſignũ ꝙ

hituri erant ſeptuagita iudices ſub moyie. c ¶ Et caſtra
t iuxta aqs.vt recrearẽtur potu ⁊ palmax: fructu
d¶ Pꝛo

P

fectiq; ſunt de helim.qꝛ ille fruct fuit cito ↄoſum

ptus.ſeqᷣt᷑: e¶¶ Et mur.oiĩs cõgregatio.qꝛ.xv.die mẽſis ſe
cũdi defecerunt vietualia q̃ appoꝛtauerant de egypto. Ex
quo patʒ q.xxx. dieb de illis vixerunt nõ comedendo ad
ſaturitatẽ ſʒ ad famẽ tpandã:ſʒ qũo dẽ hic:ꝙ ois congrega
tio murmurauit:quia ibi erant Joſue ⁊ Caleph ⁊ plures
alij boni hoĩes de qbꝰ credendũ ẽ ꝙ patiẽter poꝛtabãt defe
ctũ victualiũ ſperantes diuinũ auxiliũ:Dicendũ ꝙ illi erãt
valde pauci reſpectu multitudinis:qð aũt modicũ ẽ q̃ſi ni

4%

hil reputat᷑:vt dẽ.ij.phᷣyco.⁊ ꝓpt hoc ſcriptura nõ dimiſit

loq generaliter:qꝛ hic ẽ cõſue mod

loquẽdi in talibꝰ*.

dA, r

E . . .
. ed cas,

cibos:qꝛ noie panis

veſpe carnes 7
