GaXXXVI5_fol-1

fIInnIanncdummran .

usß Tübingen

4
2. 9 3
7
4
.
7
. „
.
5 .
4 7
,
, .
3 2 .
— 7
4
1 . —
1
/ 2
4 5
.
7 2 . 4
. 3
4 =
,
.
3
32 * 7
.D
. 4 „ 6 .
. . 17 “
„
.
7 .
2 * 1
3 9
. 3 2
—
1 8
. 5
4 — r
7 7 5 4
, 7 . 2 7 4
. .
— „ „
4 *
„ „ 1 5
5 . *
. 4 4
WD 2 . .
☚
1 . 3 5 . .
. .
4. .
.
6
. X
— 1 .
5
— 7
1
— „* 7
2 .
8 g 8
7 . 6
2 5
.
⸗ . „
— 5 3
„
1 7
. .
7 1
„
7
2

4
†

.
4
4
.
x
N
.
—ð
„
1
.
N
.
2

„Wür ⸗
.
1
£●
.
N
»* 4
— R
.
. . . .
.
— .
—– 2 DD
R
5
.
.
6 — 5
. 8 .
.
. —
4
.- .
4 .
⁶
. .
— .
. . .*
2 2 7 1R
7
4 R 4
7
8
.
* †
. .
.
—
5
*
—
* 1.
— .
.
7
.
.
. „ 8
8
4
„
. *
—
4 *
V . .
.
. . X S
.
* .
. 7„
* „
— 4 —
. .
„ .
*
9 .
. 1 . —
7
—– .
V
*
. . „ 8
.
2 *
4
—
1* — 4
4
.
. * )
. 4
. .
— *
. ₰ 7
5
„7 RNH 2 4
.
„ 6
. 4
. 1
.
. — 4 —
ſ .
X
D „7 .
.
. 1
. .
8 . .
¹ S
8 .
2 .
4
=
14 1
—– 6
.
4
. .
.
△
7
—
—
.
5
. P
4
— 4
2 . 7 2 7
. 4 . .
.
4
2 N

4

n

E

–
5

. “
4
.
4

—
g0

—

Franciſci Monelienſis de Senua in ſacroſanctã bibliam epiſtola.

ter omnes ſũmos optimoſq; Diogenes: illũ Diogenem Cynicũ ſapientem om̃es iudi
gcant et appellant: qui in libꝛo quem cõtra mathematicos copoſuit:voluit deum ſic ſub
luimem atq; immẽſum:vt nemo ſit qui illũ excogitare poſſit:ex quo mathematicoj carpe
bat: ꝙ ſolem lunam ⁊ ſidera intuerent:que vero erãt ante pedes nõ cognoſcerent:ſed nos

oꝛthodoxe fidei ſectatoꝛes tam in vereri q; nouo teſtamento enucleatius legimuj:a audiuim.Sci

mus enim nec deũ nec dei archana vllis oculis cõſpici nec in coꝛ hominis dilucide aſcẽdere poſſe.
Itaq; deum timeas:cum cognoſcere ipᷣm non potes:quod ipᷣm dei nomen indicat: quum a timo
re ſi eius nominis naturã cognoſces:recte deſcendat:quod latius in alia mea epiſtola in calce opis
poſita perlegere poteris. Sed quo pacto deum timebis:ſi eius pꝛecepta nõ ſeruaueris:quo pacto
ſeruabis:niſi ſcias:ſed neſcies:niſi hunc libꝛũ legas:⁊ habeas.Leges pmo libꝝ Geneſeos:qui gene
rationem humani generis oſtendit:quã philoſophi tam greci i; exteri ignoꝛarũt:qð diuus hiero

o nymus tetigit:dum inquit: Hoc voctus Plato neſeiuit:hoc Demoſthenes cloquẽs ignoꝛauit.hHa

bes ⁊ Exodũ:in quo exitũ egypti per diuerſa ⁊ maxima miracula cognoſces: quantaue ſit in deo
fides habenda ac tenenda:qui nunqᷓ in ſe ſperantem ↄfundi voluit:legemq; datã videbis populo
coadunato. Pabes Leuiticũ:in quo pꝛecipue dei ſacrificia demonſtrant᷑:que ꝑ Leuitico) maxime
fieri ſolebant. Pabes ⁊ libꝛum Numeri:vbi oꝛdinant numeranturq; deo miniſtrtes:⁊ armatos
milites leges:quibus ſe tueantur. Habes ⁊ Deuteronomiũ:in quo declaratioem ⁊ replicatioem le
gis dei poteris inuenire.hec in pentateucho. Sed quid memoꝛem veteris aut noui teſtamẽti ſentẽ
tias ac verba:hoc ſcias:nihil homini melius:nihil optabiliuj:nihil dignius:q; huic operi dies no
cteſq; vacare:eiq; ſtudere:atq; parere:nam hoc pacto te beatũ felicemq; redde):que omia vt perfe
ctius intelligas:habebis Nicolaũ de lyra in margine dilucide ſingula exponẽtem. Sunt ⁊ alioꝛuʒ
doctoꝛum additiones atq; replicatioes:vt melius argumentis res ipᷣa habeatur:⁊ intelligat. PHoc
quippe laudibus excolendũ:cum vno in volumine tot ↄmoda repoꝛtabis:atq; acquires: ⁊ extem
plo rei veritatẽ accipias:hoc mihi crede interpꝛete cõtentus eris. Sed quãta ſit laus ⁊ gloꝛia ſum
mis optimiſq; Johani de Colonia: Nicolao Jenſon:ſocijſq;:qui ſua ſolerti cura talem nobis fru
ctum dedere ⁊ excogitarũt:pꝛofecto nulla oꝛatione cõtingere poſſem. Quid:ſi nobilitatẽ:ſi digni
tatem: ſi liberalitatẽ vellem annotare:hoc quippe meis eſt viribus impar. Quid de emendatioe:
Eſt opus adeo elimatũ:adeo enucleatius caſtigatũ:vt nihil ſit qð magis excolas:⁊ obſerues. Ad/
hibuere nanq; huic operi caſtigando optimũ theologie virũ magiſtrũ Paulum Mercatellũ:qui
ſua ſolerti cura atq; ingenio omia edomuit:atq; caſtigauit:nihil mende:nihil incompti inuenies:

gs ſi legeris:facillime diiudicabis. Sed quo eſt charactere cõfectus:Eſt adeo laudandus ⁊ aman

dus:vt hunc pꝛe ceteris ames:⁊ obſerues. Si pꝛeterea diligentiã:ſi curam velim annotare: ꝓfecto
nec res tanta dici poſſet:nam nihil eſt omiſſum:qð ad rei vtilitatem gloꝛiãq; pertineat. Sed qͥd:
eoꝛum omia ſunt adeo exquiſita:adeo optima:vt nihil eſt:quod addas vel detrahas. Uos itaq;
omes hoꝛtoꝛ ⁊ monco:vt hunc libꝛũ habeatis legatiſq;:vtq; viam vite cum fido interpᷣte intelli/
gatis:ſine quo nec deum nec dei pᷣcepta poteritis cognoſcere.

Accipe queſo optime pater ac Reuerẽdiſſime dñe frater Franciſce Sanſon ſacre theologie p
feſſoꝛ celebꝛande:ac oꝛdinis minoꝛũ generalis hoc opus tuo nomini dedicatũ: per venerandũ fra
trem magiſtrũ Pauluʒ a Mercatello:opus quippe laude dignũ:ac pꝛeconis excolendũ. Js vero
ſe talem pᷣbuit ad hoc opus caſtigandũ elimãdumq;:vt merito laudari et celebꝛari ab omibus di
ius ſit. Accipe inqua ⁊ letare:naʒ a doctiſſimo ⁊ optimo viro electus es in iudicem ⁊ patronũ:
cuius dignitatem famã ac gloꝛiam vt augeas ⁊ obſerues:obſecro:rogoqʒ. Gñ vale pater optime.

N
5
4 4 “ AR
G0 8

G

4 .
C α4

* 7
24

— .

Mrologus in bibliam

Pꝛologus pꝛimus Menerabilij fratrij Nicolai delyra
oꝛdinis ſeraphyci Frãciſci:in teſtamentũ vet de comẽ
datione ſaure ſcripture in generali incipit.

Ec omnia liber vite ⁊c᷑.

xxxv. euãgelioꝛũ: Cꝑal
Vita eterne vite copata:
moꝛs eſt potü dicẽda q;
vita. Scie ve a phis tra-
dite oꝛdinant᷑ ad finẽ cõᷣ

te oꝛdinant᷑ ad felicitatẽ
— politicã:loquẽdo de po/
litia pñtis vite. Silr ſcie eculatiue oꝛdinant᷑ ad felici
tatẽ ↄtemplatiuã:loquẽdo de cõtemplatioe que poteſt
hii in vita pñti:⁊ ꝑ viã nature q̃ depẽdet ex fataſmate
vñ dẽ.iij.de aĩa.ꝙ intelligentib' nobis nece ẽ fantaſma
ta ſil ſpeculari.⁊ de tali ſpeculatõe dẽ ibidẽ:ꝙ intelligẽ

coꝛꝛũpit᷑ in nobis:quodã inter coꝛꝛupto Sacrã autẽ

ſcriptura oꝛdinat᷑ ad felicitatẽ vite future:quaʒ phᷣi ne-
ſciuerũt:ſᷣm ꝙ dicit beat Hiero.ĩ epla ad Paulinũ de
oibus ſacre ſcripture libꝛis: hHoc doct Plato neſciuit:
hoc demoſthenes eloquẽs ignoꝛauit.Ex qb ↄcludit᷑ ꝙ
libꝛi a phis deſcripti ↄtinẽtes ſcias oꝛdinatas ad finem
in hac tꝑali vita tantũmõ nãlr ↄſequendu:ſi cõpentuꝛ
ad libꝛos ſacre ſcripture:q̃ oꝛdinat᷑ ad finẽ eterne vite:
magis ſũt dicẽdi libꝛi moꝛtis qᷓ;ᷓ vite.Sʒ liber ↄtinens
ſacrã ſcriptura:q̃ lʒ in multis libꝛis ꝑtialib diuidatur
ſbᷣ vno tñ libꝛo ↄtinet᷑:qͥ noie gnãli liber vite ppe noia/
tur:Fm ꝙ dr in ybo pᷣaſſumpto: Hec oia ⁊c᷑.in q ſacra
ſcriptura qdruplicit᷑ deſcribit᷑ ſm q̃ttuoꝛ excellentia) qꝗᷓ
bus oẽm ſcripturã aliã excellit. Pꝛimo.n.deſcribit᷑ ut
ſingularis eminẽtie: qð notat ꝓnomẽ ſingulare: cum
dẽ: hec. Scdo deſcribit᷑ ut generał ↄtinẽtie: qð oñdit ſi/
gnũ vle:cũ dẽ:omnia.Tertio ut ſpecularis intelligetie
qð denotat ↄditio libꝛi:cũ dẽ:liber. Quarto ut ſaluta⸗
rig efficacie:qð oñdit pↄſecutio ſinis intẽti:cũ dã:vite.
irca pmũ ſciendũ ꝙ vna ſcia eminẽtioꝛ eſt altera ſeu

honoꝛabilioꝛ duplici de cã:ut habet᷑.j.de aia. Una eſt:

qꝛ eſt de nobilioꝛi ſubiecto.Alia:qꝛ ꝓcedit certioꝛi mo
⁊ ꝓpter vtrãq; ſacra ſcriptura q̃ ꝓpꝛie theologia dicit᷑
cũ ipſa ſola ſit textus huĩ ſcie oẽs ſcias aliaj antecellit
Pꝛimo qꝛ hʒ deũ ꝓ ſubiecto ꝗ eſt in ſũmo totoy nobili
tat :ꝓpter qð noĩat᷑ theologia:quaſi ſermo de deo.Se
cundo:qꝛ ꝓcedit mõ certioꝛi. Alie eni ſcie humanitus
repte ꝓcedũt ꝑ inueſtigationẽ rõis hamane:in qͥ quidẽ

ꝓceſſu lʒ nõ ſit erroꝛ qꝙtuʒ ad cognitionẽ pᷣmoꝝ pnci/

pioꝛũ que ſunt ꝑ ſe nota:ſᷣm ꝙ dẽ.ij.metaphy. In foꝛi⸗

bus qs delinquet:tñ in deductõe ↄcluſionũ ex pᷣncipijs

t eſſe erroꝛ:maxime itũ ad ↄclones a pmis pncipijj
nginq̃s.vñ ⁊ in tali ꝓceſſu oẽs phᷣi innitẽtes tm hũa

ne inueſtigatoi inueniunt᷑ erraſſe.⁊ iõ de ſingulari emi⸗

nẽtia huiuj ſcie dꝛ deut.iiij. hec ẽ ſapia vꝛa ⁊ intellect
coꝛã pplis.Sapiã eni dẽ ꝓpꝛie illa ſcia que ↄſiderat al/
tiſſimas cãs:ut habet᷑j.metaphy. Sacra vero ſcriptu

ra hʒ deũ ꝓ ſubiecto:ut dem̃ eſt:q eſt pᷣma cã ſimplicit

omniuʒ:⁊ iõ ꝓpꝛie dẽ ſapia.ſed ↄuenient᷑ addit᷑ veſtra:
ad diſtinguendũ ſapiam ſanctoꝝ ſeu catholicoꝝ:q eſt
ipſa ſacra ſcriptura a ſapia phoꝝ.⁊ hoc potiſſime i du
obus:videlʒ in ꝓpꝛietatib de deo cognitis:⁊ iĩ fine co-/
itionis. lʒ. n. phi habuerit cognitionẽ de deo: hoc tñ
olũ fuit itũ ad ꝓpꝛietates que de ipſo pñt ↄcludi per
inueſtigationẽ ronis ꝓcedentẽ ex creaturis: ſicut phus

eccle.xxiiij. Scom ꝙ di ⸗
cit beat Grego.homel.

ſAubdu in pñti vita:qa
Icie pꝛactice ab eis tradi

„ „ „ „ ℳς „ p: ,
xij. metaph.ꝓbat ed vnitatẽ:⁊.viij.phyſi. vtutij infinitatẽ.

⁊ ſic de ſimilib.Sʒ ꝓphe ⁊ apli ſancti qͥ hac ſcripturã no

bis tradiderũt: p reuelationẽ ſpũſſancti habuerut cognitõ
nem de ꝓpꝛietatib'diuinis tranſcẽdentibinueſtigationem

ronis:ut de płalitate pſonaꝝ ⁊ eaꝝ diſtinctione in vnitate

eſſentie:⁊ ↄſilibꝰ. Item phᷣi cognitionẽ de deo habitã non

oꝛdinauerũt ad aliũ finẽ:ſʒ ipſam q̃ſierũt ꝓpter ipᷣm ſpecu

lari tm inqtũ eſt pPfectio ipſi Locol cent᷑.. Cognitio autem

dei q̃ in ſacra ſcriptura tradit:ad hoc pᷣncipalr querit ut ꝑ

ipſam ipſe ſpeculas ſeu ↄtemplãs ferat in amoꝛẽ ipſ obie-

cti cogniti.ſ.dei:ipᷣm ſuꝑ ſe ⁊ ſuper oĩa diligendo.⁊ ꝓpter
hoc ſaluatoꝛ math.xxij.dicit:ꝙ in duob' pᷣceptis charita⸗
tis tota lex pendet ⁊ ꝓphe.Et aplus.j.thi.j. ,Yiniscepti ẽ
charitas de coꝛde puro:⁊ ↄſcia bona:ac fide nõ ficta.Et qꝛ
phi ſuo ſenſui innitẽtes huc finẽ nõ attenderũt:iõ errauert
ꝓpter qð eoꝝ ſapia inſipia noiat᷑:ad Ro.j.Qui cũ deũ co⸗
gnouiſſent nõ ſicut deũ gloꝛificauerũt aut gratias egerunt

ſʒ euanuerũt in cogitationib' ſuis:⁊ obſcuratũ eſt inſipiẽs

coꝛ eoꝝ.dicẽtes ſe.n.eẽ ſapientes ſtulti facti ſũt. Sʒ qmi ſa/
cra ſcriptura nõ ſolũ excellit alias inquantũ eſt ð ſubiecto
nobilioꝛi:ſed etiã inquãtũ pcedit mõ certioꝛi:videlʒ ꝑ diui
nã reuelationẽ cui no põt ſubeẽ falſũ:iõ ſubdit᷑ in auctoꝛi/
tate pᷣmiſſa:Et intellect coꝛ populis. Intellectus.n.ꝓpꝛie
dẽ habit pncipioꝝ:circa q̃ nõ eſt erroꝛ:ut iã dem̃ eſt:ꝓpter
qð üllud qõ duchi directe ex illis iudicat᷑ ſimplr eſſe verũ
et qð inuenit᷑ eis repugnans:iudicat᷑ ſimplr eſſe falſum.Ita
ſilłr qcquid ex ſacra ſcriptura maniteſte ↄcludit᷑: veꝝ iudi/
cat᷑.quod aũt ei repugnat: falſuʒ ſimplr reputat᷑.⁊ iõ ſacra
ſcriptura nõ ſolũ vocat᷑ ſapia:ſʒ etiam cũ hoc intellect:vn
de dẽ eccle. xv. Implebit eũ ſpũ ſapie ⁊ intellecx.Et ad co/
lo.j.Impleamini agnitoe voluntat e in oĩ ſapia ⁊ intelle
ctu ⁊c.⁊ ſic pʒ pmũ.(¶ Circa ſcõm pſideranð:qꝙ ſub ↄſidera⸗
tione alicui ſcie nõ ſolum cadit ſubiectũ:ſʒ etiã ea que hñt
attributionẽ ad ipᷣm:ut habet᷑.iiij.metaph.ſic ſub ↄſidera-
tione medici nõ ſolũ cadit ſanitas:vel coꝛpꝰſanabile:ſʒ etiã

vꝛina inquantũ ẽ indicatiua ſanitatis:⁊ potio inquantum

eſt factiua e:a dieta inqtũ ẽ ipſius ↄſeruatiua:⁊ ſic ð alij
Omnia aũt creata habent attributionẽ ad ipᷣm deũ qui ẽ
hubp ſcie ſubiectũ:ꝓpter qð iſta ſcia eſt quodãmo ↄſidera-

tiua omniuʒ:in qͥ apparet eius ↄtinentia generalis q̃ notat

„

in verbo pᷣmitus pᷣaſſumpto:cum dẽ:Omnia.de quo põt
exponi:qð d Sap.j.Hoc qð ↄtinet omia ſciam habet vo/

cis: ut ſit ſenſus: Hoc.ſ.volumẽ ſacre ſ trclureraue lz diui⸗

dat in ples libꝛos pꝑtiales:tñ redigunt in vno volumine qð
biblia appellat Continet omia:qꝛ hec ſcientia eſt quodam
mõ omniũ ↄſideratiua.Scientia habet vocis. de ꝓpꝛieta/

te vocis eſt:ꝙ ſit vᷣbi ſigniſicatiua.⁊ ꝓpꝛiũ eſt ſacre ſcriptu-

re ꝙ ſit diuini verbi expᷣſſiua:ſᷣm ꝙ manifeſte habet᷑ ioh.j.
In pncipio erat verbũ ⁊c. Et qꝛ ꝑ vbũ omnia facta ſũt:ut

ibidẽ ſubdit᷑:iõ omnia ſub ↄſideratioe hup ſcie ↄtinent᷑:nõ

tñ ſub ꝓpꝛijs rõnibus ſinguloꝝ:qꝛ hoc pꝑtinet ad ſcias ꝑti/
culares ⁊ humanitus inuentas:Sed inquãtũ ex oibus cre
atis manu ducimur in cognitionẽ ⁊ dilectionẽ dei ꝑ veraʒ
fidem charitate foꝛmatã:ad quã ↄſideratio hubp ſcie oꝛdi/
nat᷑:ut pᷣdictũ eſt. Et hoc ẽ qð dicit Auguſtinus.xiiij.ð tri/
nitate.ca.j.Non vtiq; quicqd ſciri põt ab homine in reb⸗
humanis vbi plurimũ ſupuacue vanitatis ⁊ noxie curioſi
tatij eſt:huic ſcientie tribuens:ſed illud tmmodo q̊ fides ſa
luberrima q̃ ad verã beatitudinẽ ducit:gignit᷑:nutrit:defe
dit᷑:⁊ roboꝛat᷑ Unde ⁊ Johã.xvj.ſaluatoꝛ loquẽs de ſpiri⸗

r 45 11 . W

tu ſancto cul reuelatioe tradita eſt hec ſcriptura dicit: Do

cebit vos omnẽ veritatẽ. gloſa.neceſſariã ad ſalutẽ:⁊ ſic pʒ
ſcõm.¶ Circa tertiũ:qð eſt intelligẽtia ſpecularis: qð notat
cũ dẽ:liber:conſiderandũ ꝙ liber habet ſilitudinẽ ſpeculi:
quia ſicut in ſpeculo apparent foꝛme ſenſibiles:ſic in libꝛo
relucent intelligibiles veritates. Unde ⁊ diuina pᷣſcientia iĩ
K 2

PNO &

aliud ſignificẽt. Scom i 3
accipit ſenſus lr̃alis hiſtoꝛic: Scom vo alia ſignificationẽ
g̃ eſt pꝑ ipſas res:accipit᷑ ſenſus myſtic ſeu ſpũalis:q eſt tri/

Q¶ Mꝛologus

qua relucẽt oẽs veritates liber vocat᷑.in qͥ libꝛo legerũt ſci
apli ⁊ ꝓphᷣe ꝗ hãc ſciam tradiderũt:⁊ hoc eſt qð dicit glo/
ſa ſuper illud Iſai.xxxviij. Diſpone domui tue ⁊c.Gloſa.
Pꝛophe in iplo libꝛo pᷣſcie dei in qͥ oĩa ſcripta ſũt legẽ pñ
qð tñ non eſt ſic intelligẽdum: pphe viderit ipſã dei eſ
tiã:q idẽ eſt cũ ei pᷣſcia:qꝛ ꝓphetica cognitio cuʒ hẽat eni⸗
gma:euacuat᷑ in tali viſioe:ſᷣm ꝙ dicit apoſto.j.coꝛin.xiij.
Sʒ ꝓ tãto dicunt᷑ ꝓphe in libꝛo pᷣſcie dei legiſſe: quia per
ſpẽs diuinit impᷣſſas mẽtibꝰ ꝓphaꝝ ⁊ ꝑ lumẽ ꝓpheticuʒ
eis ꝓpoꝛtionatu:videbãt ſuo mõ veritatẽ a dei ſcia ad eoj
deriuataʒ ꝑ reuelationẽ:ſicut intellect poſſibilis vtute lu/
minis intellect agenii inſpicit i ſpẽb a fataſmatibꝰ accept
ſibi ꝓ πonabiles vitates. Nos aũt ꝗͥ talẽ cognitionẽ nõ
habem:qꝛ lumie ꝓphetico illuſtrati nõ ſum:nõ poſſum
legẽ in dco libꝛo:ſʒ in libꝛo ſcripture ſacre nobis tradito a

ꝓphis. Habet tñ iſte liber hoc ſpale: ꝙ vna lr̃a ↄtinet ples

enſus. Lub rõ eſt:qꝛ pncipalis hy libꝛi auctoꝛ ẽ ipſe de in
cui ptãte eſt nõ ſolu vti vocib'ad aliqd ſignificano:qð eti/

am hoiej facẽ pñt ⁊ faciũt:ſʒ etiã reb ſigninicat ꝑ vocej vtit
ag ſignificanò alias res:⁊ io cõe ẽ oibꝰlibꝛis:ꝙ vocej aliqᷣd

ſignificẽt. Sʒ ſpale eſt huic libꝛo:ꝙ res ſignificate ꝑ voces
mã ſignificationẽ:q̃ ẽ ꝑ voces

plex in gnali:qꝛ ſi res ſignificate ꝑ voces referant ad ſignifi
candũ ea q̃ ſũt in noua lege crededa: ſic accipit ſenſus alle/

goꝛic : Si aut referat᷑ ad ſignificanð ea qͥ ꝑ nos ſũt agẽda:

ſic ẽ ſenſus moꝛalis vł tropologic'.Si auũt referãt᷑ ad ſigni
ficanð ea q̃ ſũt ſperãda in btitudine futura:ſic ẽ ſenſus ana
gogic'. Et dẽ ab ana qð ẽ ſurſũ ⁊ goge qð ẽ ductio.vñ ver

ſus: Littera geſta docet: qd credas allegoꝛia. Moꝛalis ld hʒ ꝙᷓ libꝛi hebꝛaici:ſᷣm ꝙ declarauit Hiero.in libꝛo de k d

.

agas:qͥ tendas anagogia.Et iſtoꝝ q̃ttuoꝛ ſenſuũ põt poni
exemplũ in hac dictõe Hieruſale:q̃ ſᷣm ſenſũ lr̃aleʒ ſignifi/
cat quãdã ciuitatẽ q̃ fuit uanc metropolij i regno iudee
q̃ pꝰ fuit fundata a Melchiſedech:poſtea ꝑ Salomonem
dilatata ⁊ foꝛtificata. Scõm ſenſũ vo moꝛalem: ſignificat
aĩam fidelẽ:ſᷣm quẽ ſenſũ dꝛ Iſa.lij.ca.Coſurge ſede Hieru

ſalẽ ⁊c. Scõm vo ſenſũ allegoꝛicũ ſignificat eccliaʒ militã/

tẽ:ſᷣim quẽ dẽ Apoc.xxj. Uidi ciuitatẽ ſcãm Hieruſalẽ no/
uã deſcẽdentẽ ð celo:ſiẽ ſponſã oꝛnatã viro ſuo. Scòm ve
ro ſenſũ anagogicũ ſignificat eccliam triuphantẽ:ſᷣm ꝙ dẽ
Gala.iiij. Illa q ſurſũ ẽ Hieruſalẽ ẽ libera:q̃ eſt mr nr̃a.Et
ſiẽ poſitũ ẽ exemplũ in vna dictõe ita poſſʒ poni i vna oꝛo
ne:⁊ ſicut in vna ita ⁊ in alijj. Igit᷑ de iſto libꝛo ſub vna lr̃a
ↄtinẽte ples ſenſus dẽ Eʒech.ij. Ecce man miſſa ad me i q̃

erat inuolurliber ⁊ expaãdit illũ coꝛã me qꝗ erat ſcript int

7 foꝛis. Et Apo.v. Uidi in dexia ſedeni ſuꝑ thꝛonũu libꝛuzʒ
ſcriptũ int ⁊ forl.Scriptura exterioꝛ ẽ ſenſus lr̃alis:q ẽ pa
tentioꝛ:qꝛ ꝑ voces imediate ſignificat. Scriptura aũt inte
rioꝛ:ẽ ſenſus myſtic vel ſpũalis: ẽ latẽtioꝛ:qꝛ ꝑ res ſigni/
ficataj vocib deſignat᷑ ut pᷣdem̃ ẽ:⁊ ſic pʒ tertiũ. Circa q̃r
tũ in q̊; notat᷑ efficatia ſalutaris cũ dẽ:vite: oſideranð ꝙ ſic
dem eſt a pncipio:nulla alia ſcriptura niſi iſta ducit imedi
ate ad vitã btaʒ:q̃ ẽ ſola vita ſimplr:qꝛ moꝛtẽ neſcit. IJdeo
ſaluatoꝛ Joh.v. loquẽs de efficacia h' ſacre ſcripture dice/
bat iudeis in lege ꝑpitis. Scrutami ſcripturas in qꝗbꝰputatl
vos vitã eterna hꝛe.Circa qð ſcienò:ꝙ hoc vᷣbũ putat: qð
ipoꝛtat falſi opinionẽ:vel ſaltẽ veri dubitationeʒ:nõ refert
ad ipſã ſacrã ſcripturã q̃ nullũ falſũ ↄtinet:ut pʒ ex ſupꝛa-
dici:nec ẽ etiã dubiũ qͥn ad vitã pducat beatã: cũ ſit addã
inſtrumẽtũ ꝑueniẽdi ad et᷑nã felicitatẽ:ut pʒ ex vbij bti Au

guſ.ſuꝑius induci.Sʒ refert᷑ ad legiſpitos ſcripturã ſacra

male exponẽtes:⁊ male viuẽtes pp q̃ merito puãdi erant a
ↄſecutõe btitudinis ene:q̃ ẽ finis hy ſe

ſequunt᷑:eã ſane intelligẽtes:⁊ ſᷣm ſanũ ipſo intellem pie vi
uẽtes: im ꝙ dĩ ecc; xxiiij. Qui clucidat me. vita etnaz ha⸗

cie quã ſine dubio cõ⸗

bebũt. Elucidat᷑ aũt ſacra ſcriptura in va ipſi expone
⁊ in ſcã oꝑatoe:qꝛ hec ſcriptura taqᷓ oibeminẽtioꝛ cõ/
tinet pfectoes ſcie pꝛactice ⁊ ſpeculatie.Et ſioꝑ veri coꝛ-
gnitionẽ: ⁊ boni opationẽ:pducit ad vitã btãm: quaʒ
nobis ↄcedat qᷣ ſine fine viuit ⁊ regnat. ?⸗⸗
Explicit pm ꝓlog de ↄmẽdatione ſacre ſcripture ĩ
gnali. Incipit plog de intẽtõe auctorl ⁊ mõ ꝓcedẽdi.
Igdii dextra ſedẽtl ſup thꝛonũ libꝛu ſcriptũ
int ⁊ forl. Apo.v.Siẽ dem̃ ẽ in plogo pᷣce
dẽti: liber iſte ẽ ſacra ſe aplurarch dẽ ſcript⸗
erxterp:qtũ ad ſenſũ lr̃alẽ:⁊ inter qtuʒ ad
ſenſũ myſticũ ⁊ ſpualẽ:qᷣ lʒ trifariã diuidat in gnãli:ut
pdictũ ẽ:tñ ſub qͥlibʒ mẽbꝛo põt fieri expõnuʒ myſtica/
rũ multiplicatio ĩ ſpali.oẽs tñ pᷣſupponũt ſenſũ lr̃aleʒ
tãqᷓ füdamẽtũ: ꝓpter qꝗð ſic ediſiciũ declinãj a füdame
to diſponit ad ruina:ſic expo myſtica diſcrepãs a ſeſu
Irali:reputãda ẽ indecẽs ⁊ iepta:vel ſaltẽ min decẽs ce
terj pib':⁊a min apta:et iõ volẽtibꝰ ꝓficẽ in ſtudio ſa/
cre ſcripture:neciuʒ ẽ incipe ab ĩtellectu ſeſus lr̃al: ma/
xime cũ ex ſolo ſenſu lrali:⁊ nõ ex myſtid voſſit argu/
mẽtũ fieri ad ꝓbationẽ vł declaratoeʒ alicup dubij:ſᷣm

ꝙ dicit Augꝗ· in epla ʒ vincẽtiũ donatiſtã. Ulteriꝰ ↄſi/ x

derandũ ꝙ ſenſuj lr̃al a qͥ ẽ incipiẽdũ ut dem̃ ẽ:vẽ mul
tũ obfuſcat dieb' modernis:ptiʒ vicio ſcriptoꝝ:qͥ ꝑpp
ſilitudinẽ lr̃aꝝ in mulij lod alit ſcripſerũt:qua hẽat vi
tas texx:ptim ipitia aliqͥ coꝛꝛectoꝝ: qͥ in plibꝰ loc fe
cerũt pũcta:vbi nõ debẽt fieri:⁊ vſus inceperũt vel ter/
miauerũt vbi nõ debẽt incipi ⁊ imiari.⁊ ꝑ hoc ſnia lr̃e
variat᷑ vt patebit in ſuis locis infra ꝓſequẽdo dño cõ/
cedẽte. ptim ex mõ tranſlatiois noſtre:qͥ ĩ multi lod alr

hebꝛaicis q̃ſtionibꝰ:⁊ in plibꝰ alijs loc:⁊ alij expoſito/
res ſacre ſcripture legẽdo vel ſcribẽdo idem dicũt:⁊ tñ
ſim Hiero.ĩſcðo ꝓlogo ſuꝑ geñ.⁊ in plibꝰ alijs lod ꝓ
vitate lr̃e hñda in ſcriptura ve.teſta.recurrẽdũ ẽ ad co
dices hebꝛeoꝝ.In hoc tñ valde cauenð ẽ:q;tũ ad paſ/
ſus ſcripture ve.teſta.q de deitate xpᷣi ac de ↄñtibuj ad
hoc loquunt᷑:qͥ aliqͥs iudei coꝛꝛuperũt ad defenſionẽ
ſui erroꝛis:ꝓut in ꝑte declaraui in q̃dã q̃ſtiõe de diui/
tate xpᷣi:l adhuc declarabo plenp qñ paſſus tales oc
currẽt dño ↄcedẽte. In illis aũt in qbꝰ nõ eſt veriſile ꝙ
aliqd imutauerit:cũ nec cãm hoc faciẽdi habuerit:nul
lũ videt᷑ piculũ:ſʒ magis ſecuꝝ:ſᷣm dem̃ bti Hiero. in

dubijs recurrẽ ad textu habꝛaicũ tanqᷓ ad oꝛiginale ꝓ

2

Aι

Vitate texr declarada. Scienð etiã ꝙ ſeſus lr̃alij ẽ mul

tũ obumbꝛat᷑:pꝑ modũ exponẽdi cõiter traditum ab
alijs:q lʒ multa bona dixerit:tñ paxꝝ tetigerũt lr̃alẽ ſen
ſũ:a ſẽſus myſticos intin multiplicauerũt:ꝙ ſẽſus lr̃ał
int᷑ tot expõnes myſticas inicept ꝑtiʒ ſuffocat. Item te
xtũ in tot ꝑticulas diuiſerũt:⁊ tot ↄcoꝛdãtias ad ſuuʒ
pꝓpoſitũ induxerũt:ꝙ intellectũ ⁊ memoꝛiã in ꝑte ↄfũ/
dut ab intellectu lr̃al ſẽſus aiuʒ diſtrahẽtes. Hec igit᷑ et
ſilia vitare pponẽs:cũ dei adiutoꝛio intẽdo circa lr̃alẽ
ſenſũ inſiſtè:⁊ paucas valde ⁊ bꝛeues expõnej myſtica
aliqñ intponẽ:lʒ raro. Silr intẽdo nõ ſolũ dcã docto/

—— „

K

9
nẽ ſẽſus lĩal inducẽ. Aliq̃ etiã dcã hebꝛeoꝝ valde ab/
ſurda aliqñ:lʒ valde raro intponã:nõ ad tenẽduʒ ea vł
ſequẽð.ſʒ ut ꝑ hec appeat qta cecitaj ↄtigerit iĩ iſek fm
dem Pauli apli ꝗd roma.xj. ꝓpter qð etiã dicij hebꝛe
oꝛũ nõ ẽ inherẽdũ:niſi q;tu roni ↄſonat ⁊ lr̃e veritati.
Itẽ omiſſis ꝓlogis a pncipio gene.incipiã:tũ qꝛ reſidu
um vite mee nõ credo ad exponeʒ totũ ſacre ſcripture
ſufficẽ: ⁊ iõ nolui ĩ exponẽdis dici bti Piero.vł alterꝰ
cuiuſcũq; doctor imoꝛari:tũ qꝛ dci ꝓlogi paꝝ faciũt

rũ catholicoꝝ:ſʒ ẽt hebꝛaicoꝝ: maxie Rabi Salomõ Kab/

„

. M.

int᷑ doctoꝛes hebꝛeos locut ẽ rõnabilo ad declarat⸗ viun

1.* 7“

5

4

oE6

4.π

„

¶ MPrologus

ad intellectũ libꝛoꝝ ſequentiũ:ut mihi vẽ: tũ qꝛ vnus

aluſrat ð oꝛdie noſtro ꝓlogos biblie valde ſufficient ex

4 Myn, hyteusgtina qn in mul poſſiʒ deſice:iõ eſtor g nihil iutec⸗
HZ ea qͥ maifeſte

poſuit:qd opP habet᷑ coiter:⁊ io intẽdẽ iteꝝ exponi di⸗
ctoꝝ ꝓlogoꝝ nõ mihi neciuʒ videbat᷑. Aliqᷣꝛ tñ libꝛo
rũ ꝓlogos expoſui:ſup qͥs ſcripſi anqᷓ; a libꝛo gen.ĩcho
arẽ. Poſtremo qꝛ nõ ſu ita ꝑit in ligua hebꝛaica vł la
dicẽ aſſertiue ſeu dermiatiue: niſi qtu a
detmiata ſũt ꝑ ſacrã ſcripturã vłl eccle auctoꝛitatẽ. ceta
vo oia accipiat taq; ſcholaſtice ⁊ ꝑ modũ exercitij dcã
ꝓpter qð oia dcã ⁊ dicẽda ſuppono coꝛꝛectoi ſcẽ matr
ecclie:ac cuiuſlibet ſapiẽi:piũ lectoꝛẽ ⁊ charitatiuũ fla

gitãs coꝛꝛectoꝛẽ. Uerũtñ añqᷓ; deſcẽdã ad exponem lr̃e

Smitto. vij regulaj exponẽdi ſacr ſcriptura: qs tangit
Aſi.] libꝛo de ſũmo bono.ca.xx.⁊ vocant iſte regle ab
aliqb reevgoh eas intellect ſcripture aꝑit in multj

Pꝛuma ẽ de dno Ju chꝛiſto ⁊ eb coꝛpe myſtico:qð eſt
ecclłia:qꝛ ꝑꝑ ↄnexionẽ capit ad coꝛpꝰſacra ſcriptura ſb

vno ↄtextu qſi ſb eadẽ ꝑſona aliqn loquit᷑ ð vtroq;:
vno traſiẽs ad aliud:vbi gra Aai.lxj. Induit me veſti ⸗

menti ſalut:⁊ indumẽto luſticie circũdedit me: q̃ſi ſpõ

A

ſũ decoꝛatũ coꝛona:⁊ q̃ſi ſponſaʒ oꝛnatã monilibſuis

Q..n.dẽ h q̃ſi ſponſũ:itelligit᷑ de chꝛiſto.⁊ qð ſbdit q̃ſi
ſpõſam ⁊c̃.intelłr de ipſa ecclia.Silr can.j.Oſculet᷑ me

oſculo oꝛis ſui:qꝛ melioꝛa ſũt vbera tua vino.cũ.n.dẽ
oſculet᷑ me ⁊c̃.vbuʒ eſt ſpõſe frui ſpõſo deſiderãtis.⁊

ſubdit᷑:qꝛ melioꝛa ſũt vbera ⁊c̃.vbũ eſt ſpoſi:ſpõſã co⸗
mẽdantl.Unde in talib' ſic ↄnexis rõe pᷣdicta dʒ lectoꝛ
pꝛudẽs attẽdẽ qͥd ↄueniat capiti:⁊ qͥd coꝛpi. Scða re⸗
gula ẽ de coꝛpe domini vo ⁊ ſimulato. Ecclia.n.que ẽ

coꝛpꝰ dñi myſticũ:ut pᷣdictũ ẽ:eſt q̃ſi ſagena nõduʒ tra

cta ad litt:⁊ iõ hʒ malos ꝑmixtos cũ bonij vſq; ad iu

diciũ:in qͥ ſepabunt᷑ hi ab illis:⁊ iõ in ſacra ſcriptura

gliqñ mali ↄmẽdant cũ bonis qb ſũt pmixti:ſic Oſee

rj. Puer iſił ⁊ dilexi euʒ. Et ecouerſo aliqũ boni vitu⸗
pant᷑ cũ malis:ſic Iſa.j.Coguit bos poſſeſſoꝛẽ ſuuʒ:et

aſii pᷣſepe dñi ſui.iſrł aũt me no coguit: ⁊ pplłs meus

nõ intellexit.Aliqñ etiã in eoð textu expmit᷑ qd ad bo/
nos ptineat:⁊ qd ad malos:ſic LCa.j.dẽ: Nigra ſum ſʒ
foꝛmoſa filie Hieruſalẽ ſic tabernacula cedar:ſic pellej
Salomonij.Uerba ſũt ſponſe:q̃ rõe maloꝝ in eccleſia
ↄtẽtoꝝ dicit:Nigra ſũ:ſʒ rõne bonoꝝ ſubdit:ſʒ foꝛmo
ſa:a qð ſubdit᷑ q̃ſi ꝓ exẽplo:Sic̃ tabernacula cedar:ad
malos refert᷑.cedar.n.fuit filius maełl:ut habet᷑ gene.
xxv.a qͥ deſcẽder̃t ſaraceni.Qð aũt ſubdit᷑:ſicut pelles
Salomonis:refert᷑ ad bonos.ꝑ Salomonẽ.n.h̊ intelli
git ipſe deus ſcõm expoſitoꝛes catholicos ⁊ hebꝛeos:⁊
iõ pelles eius dicunt᷑:qb oꝑiebat᷑ tabernaculũ in qͥ bo/
ni colebãt deu. Tertia regula ẽ de ſpũ ⁊ lr̃a:⁊ ſᷣm ꝙ ac
cipit᷑ ſub eadẽ lr̃a ſẽſus hiſtoꝛic' ⁊ myſtic:qꝛ vitas ho/
ſtoꝛie ẽ tenẽda:⁊ tñ ad ſpũalẽ intellem eſt referẽda.hoc
mõ exponit᷑ iſta lr̃a cõiter. Poteſt etiã alr exponi:ut re
ferat᷑ ad ſenſũ lr̃aleʒ tm̃ ſicut ⁊ alie.Circa qð ↄſideranõð
ꝙ eadẽ lr̃a aliqñ hʒ duplicẽ ſenſũ lr̃alẽ.vbi gra.j.palip
po.xvij.dicit dñs de Salomone:Ego ero illi ĩ pꝛẽm ⁊
ipſe erit mihi i filiũ.Et intelligi᷑de Salomone ad lꝛãʒ
inqtũ fuit filꝰdei ꝑ adoptoeʒ iĩ iuuẽtute:ꝑꝑ qð Natha
ꝓpha vocauit eũ amabilẽ dño:ut habet.ij.re.xij. Pꝛe
dẽa ẽt auctoꝛita): Ego ero illi ĩ pꝛẽʒ ⁊ẽᷣ.iducit᷑ ab Aplo

ad hebꝛeos.j.tãq; dẽa dechꝛiſto ad lrãm:qð pʒ ex hoc

qꝛ Apoſto.inducit eã ad ꝓbanõ ꝙ xpᷣs fuit maioꝛ an-

gelis:talis aũt ꝓbatio nõ põt fieri ꝑ ſenſũ myſticuʒ:ut

dicit Aug. Cincẽtiũ donatiſtã:ut ſupꝛa allegatuũ eſt
pdicta. n. auctoꝛitas impleta fuit ad lràm ĩ Salomõe:
minu tñ ꝑfecte:qꝛ fuit dei filiuj ꝑ grãʒ ſolũ.In chꝛiſto

aut ꝑfectius:qᷣ ẽ dei filiujꝑ nãʒ. Lʒ aũt vtraq; expõ ſit

ro annoꝛũ in plib' locis:a
minutias pᷣdictas cõputãdo: In alio vo loco ponit paucio
rej: ocas minutias omittẽdo. Tertio mõ ↄtingit:eo ꝙ com

ptuꝛã cũ ↄfidẽtia diui adiutoꝛij ðſcẽdam ad lr̃aʒ exponẽdã

lralis ſ imphłr: ſca tñ q ẽ de xpo:ſpũalis ⁊ myſtica ẽ m qᷣd

inq;tũ Salomo fuit figura xpᷣi. Quarta regula ẽ de ſpẽ et

genẽ: ſiue de pte ac toto:cũ de vno trãaſit ad aliud ⁊ ecouer⸗/

ſo:ſicut Iſa. xiij. pmo loquit ↄ Gabylonẽ ſpaliter cũ dicit᷑:
Onus Bab ylonis ⁊c. traſit ad intelligenõ vbuz de toto
mundo gnãlit:p hoc qð ſubdit᷑:a ſũmitate celi dñs ⁊ vaſa

furoꝛis eb: ut diſpdat oẽm terrã. Poſtea reuertit᷑ ad loquẽ

du 3 Babylo nẽ ſpãlłr cuʒ dã:Ecce ego ſuſcitabo ſuper vos
medos:q argentũ no q̃rant ⁊c. qꝛ Dar meduj cũ LCyro ne

pote ſuo cepit Babyloniã:⁊ intfecit Balthaſar regẽ Babp⸗

lonis:ut habet᷑ Danie.v. Quinta regula ẽ de tpib' q̃ ↄtin/

7

toto:ſicut in euãgelio dẽ Chꝛiſtus trib dieb iacidſe in ſe⸗

O

ek es 1 H
WU —⸗ *

git quadruplr. Uno mo ꝑ ſynodochen:qñ ponit᷑ ethis 3.

pulchꝛo:⁊ tñ pᷣma dies ⁊ tertia nõ fuerũt integre.Alio mõ =

ꝓpter minutia tpis:q aliqñ in ſcriptura cõputant:⁊ aliqñ

omittunt᷑. Et ſᷣm hoc ſie Riptu⸗ ſacra lo quẽs de aliqͥ nume
iqñ in vno loco ponit ples ãnos

putatio annoꝝ incipit in vno loco a Roritern io:in alio a
poſterioꝛi:ſicut Geñ.xv.dictũ fuit A

ꝛae: Semen tuũ fu⸗
tuꝝ pegrinũ qdringent annis. Et Exo. xij. de iſta pegrina-
tione dẽ:ꝙ maſio filioꝝ iirł in terra egypti fuit qdringẽto/
rutriginta annoꝝ: qꝛ cõputatio hu maioꝛis numeri inci
pit a tꝑe qͥ dem fuit Abꝛae gene.xij. Egredere o ira tua ⁊c.
Loputatio aũt minon incipit a natiuitate Naac:qꝗ fuit tri
ginta annis pꝰ egreſſũ Abꝛae de Aran:ut plenpvidebit᷑ in

fra Exo.xij. Quarto mõ otingit eo ꝙ ſcriptura ſacra loqt
de futuro ꝑ modu pᷣteriti:ſicut Iſai.ix. Paruulus nat eſt
nobis ⁊c̃.⁊ hoc ẽ ad denotanð certitudinẽ dolterur⸗ euẽ⸗

us de futuro ẽ it ſicu et: ⁊ hoc ẽ ꝓpter cer
titudinẽ diuine pᷣ̃ſcie ex q fit reuelatio ipſi ꝓphe. Aduertẽ-
du tñ ꝙ talis modus loquẽdi nõ hʒ locuʒ niſi in pphia pᷣ⸗

tus de futuro ẽ ita cert᷑ ſicut iã pᷣterijſſet:⁊

deſtinatiois qᷓ eſt qñ aliqð futuꝝ ↄtingẽs reuelat ꝓphᷣe: eo

tia ⁊ pᷣterita. In ꝓph̊ia vo cõminatiois nõ hʒ locũ:que eſt

mõ quo ẽ in pᷣſcia dei:q̃ infallibilit᷑ futura intuet᷑ ſicut pᷣſen Noxra

qñ aliq̃ pena reuelat᷑ ꝓphᷣe infligẽda populo:vel alicui pſo
ne:nõ ſᷣm ꝙ eſt in dei pᷣſcia:ſed ſᷣm oꝛdinẽ cauſaꝝ ſcoarum
utpote ſᷣm demerita hominuʒ:ſicut ẽ illa ꝓphia Jone.iij.
Zdhuc.xl.dies ⁊ Niniue ſubuertet᷑.hãc eni ſubuerſionem
meruerũt pcta illo ciuitatis. Nerũtñ qꝛ talis cã mutubilis
eſt:iõ effect' aliqñ nõ ſequit᷑ ſiẽ in ꝓpoſito: qꝛ niniuite ege⸗
rũt pniam:⁊ ſic dñs nõ inflixit pena ↄminatã.Sexta regu
la ẽ ð recapitulatoe ⁊ anticipatoe.In ſacra.n.ſcriptura nõ
ſemꝑ eodẽ oꝛdine geſta ⁊ facta ſcribunt qͥ fiũt:et iõ qñ pᷣpo
nunt᷑ poſterioꝛa dicit anticipatio. qñ aũt fit ecõuerſo dicit᷑
recapitulatio:ſicut gene.x.de filijs Noe dicit᷑:Ab his diui
ſe ſũt inſule gentiũ in regionib ſuis:vnuſqſq; ſᷣm linguaʒ

ſuã ⁊c̃. Et infra eodẽ capi.Hi ſunt filij Cham in cognatio⸗

nibꝰ ⁊ linguis ⁊ gnãtionib ⁊c̃. Et poſtea.xj.ca.dẽ:Erat au
tem tra labij vnp:a ſermonũ eoꝛũdẽ.Ex qͥ pʒ ꝙ illud qð pᷣ
dicit᷑ de diuiſione linguaꝝ dẽ ꝑ anticipationẽ. Silr Geñ.ij
poſtq; Moyſes.j.ca.deſcripſerat creationẽ celi ⁊ tre:⁊ diſti
ctionẽ:⁊ oꝛnatũ ꝑtiũ mũdi dꝛ:Iſte ſũt gnãtiones celi ⁊ tre
in die qͥ create ſũt.Ex quo pʒ ꝙ hoc dẽ ꝑ recapitulationeʒ.
Septima regula ẽ de diabolo ⁊ el coꝛꝑe.ſᷣm.n. ꝙ dic bea/
tus Gregoꝛi homel.x. Certe iniqͥ oiuʒ diabolus caput ẽ
⁊ hcapitl mẽbꝛa ſũt oẽs iniqᷣ: Et io pꝑ ↄnexionẽ capit ad

mebꝛa ſcriptuꝛa loquẽs de vno ĩ eoð ↄtextu trãſit ad loq̃n

duũ ð alio:ſic Ia.xiiij.loqns ð rege Babylois ꝗ erat diabo
li mẽbꝛũ:trãſit ad loq̃nð ð pncipe demonũ:cũ ſpᷣdit᷑ ibidẽ
Quõ cecidiſti lucifer de celo ꝗͥ mãe oꝛiebar:⁊ Eʒe.xxviij.
loqn ð pncipe Tyꝛi tꝛaſit ad loq̃nð ð diablo cũ ſbᷣdit᷑:Tu
ſignaclim ſilitudis plenꝰ ſapia:pſect decoꝛe:i delicijj ꝑadyſi
dei fuiſti. Hij ig pᷣmiſſ̃ ð regul ł clauib'exponẽdi ſacꝛã ſcri

3

N

—
4
£

Cuiuſdam clariſſimi viri ex oꝛdine minoꝝ in eplas hie-
nemi expoſitio feliciter incipit.

Rater Ambꝛoſiu ⁊c. Ad euidentiã hꝰ
eple quã ſcribit Pieronymꝰ ad Pau-
linũ pᷣſbyteꝝ:q elegant fuit igeni: ſic
T ſcòa epla ad eunð: q renũciare vo
lẽj ſclo:cuiuſdã ſoꝛon ſue tenebat᷑ vin
culo:ne gradu icederet expedito.hic ꝑ
Ambꝛoſiũ monachũ ſcripſit hierony
no ſignikicas ei deſideriũ:qð hẽbat i-
telligedi ſacras ſcripturas:⁊ a ſcli vin
cul exeũdi:⁊ qſiuit vtꝝ ſñ doctoꝛe poſ
ſet hẽe ſacraꝝ? intelligẽtia ſcripturaꝝ.addidit etiã ꝙ ut eas
poſſet addiſcere:multũ deſiderabat cũ beato Hieronymo
ↄuerſari:Cui reſcribit beat Hieronym dicẽs:rater Am-/
bꝛoſius ⁊c. Iſta epla diuidit in tres ꝑtes.ſ.in ꝑtẽ exoꝛdialẽ:
In narratione intentioeʒ explicat.In ocluſione ꝓpoſitum
ipſonõ ꝓlonganò determiat. Pꝛima pꝑs incipit hic: Frater
Ambꝛoſius.ſcða ibi:Legimus. tertia ibi: eſtina q̃ſo. Ca⸗
ptat aũt beniuolẽtiã ↄmendãas eũ de miſſione munerũ: de

Partes ꝑ ſe patet in lr̃a.Scða pꝑs in q̃ intentionẽ explicat
recipit ꝑtium ſubdiuiſionẽ. Pꝛimo.n.intẽdit euʒ inducere

vtilitatẽ:⁊ poſt pꝓponit gentiles phos ad imitanõ:ibi Legi
mus ⁊c᷑. Scõo ꝓponit Paulũ catholicũ:ibi:Quid loqr.
Tertio vtilitate que ↄſequit᷑ ex audiendo doctoꝛe oſtendit

dicit ꝙ Paulus multũ ꝓfecit ex doctrina Gamalielis. Se

ardoꝛẽ ad ſiudenðò ⁊ humilitatẽ ad ꝓficiendum ↄmendat:
Quia vero ſacerdos erat:cuius eſt legẽ intelligere: alijs pᷣ/
eſſe:⁊ alios docere:iõ tertio in triplici ſtatu ſciam ſacre ſcri
pture eſſe neceſſariã ꝓbat:⁊ defectũ ipſoeſſe dãnoſuʒ. Et p/
mo oñdit ſciam eſſe necefſariã in ſtatu pᷣlationis:ibi: Thi⸗

ibi: Malachias pꝓpha. Tertio in ſtatu officij p̃dicationis
ibi:Cui Paulus apls ⁊c. Econueꝛſo aũt defectũ h'ſcie in qͥ
libet ſtatu pbat eſſe damnoſũ:ibi: Sancta quippe ruſtici/
tas.vbi doctã iuſticiã oſtẽdit ſimplici potioꝛẽ. Quia vero
Paulinus ſecularibuj erat lĩis erudit:ne crederet ꝙ per ſe
poſſet ſacrã ſcripturã intelligere:iõ quarto oñdit ꝙ nõ poſ
ſet niſi diuia gratia reuelãte. gratia.n. reuelat myſteria: ad
quoꝝ cognitionẽ nõ ꝑuenit ſcia ſecularis.Sic reuelata fu/
it chꝛiſto ſm humanitatẽ.vñ dẽ: Phariſei ſtupẽt.Sic reue
lata fuit diſcipulis.vñ dẽ:mirant᷑ in Petro ⁊ Johanne ⁊c̃.
Sic ꝓphis ⁊ patriarchis:ſicut pʒ in lr̃a.Sed ad hoꝝ noti
ciaʒ no puenit ſcia ſecularis.vnde di: hoc doct Plato ⁊c̃.
Et ſubdit quaſi ↄclo huius ꝑtis.cũ dẽ: Lex.n. ſpũalis eſt.
.i.ſpũaliter intelligenda:vnde reuelatõne opus ẽ.Quinto
oñdit ſacrã ſcripturã ſine doctoꝛe nõ poſſe intelligi:ꝓpter
ſui difficultatẽ:ibi: Liber in Apocalypſi.Et ꝓtendit iſta ꝑ
vſq; verſus finẽ ſeptimi capituli:ibi:Oꝛo te frater ⁊c. Et pᷣ
mo oñdit difficultatẽ iſtam particulariter. Secundo gene/

oſtendit iſtam difficultatẽ abſolute.cum dicit: Liber ĩ Apo
calypſi. Scòo in ↄpatione ad alias ſcias:ibi:Taceo de grã
maticis. vbi arguit ꝑ locũ a maioꝛi: ſi aliaꝝ ſciaꝝ q̃ mi/
nuj difficilej ſũt:ſine doctoꝛe nõ poſſit haberi noticia:mul
tomagis nõ poteſt intelligi ſacra ſcriptura:que magis ẽ dif
ficilis ⁊ quaſi aliaꝝ oĩium ↄplexiua. aũt alie ſcie nõ poſ
ſint ſciri ſine doctoꝛe oſtendit.⁊ pmo exemplificat ð libera/
libus:ibi: Taceo de grmaticis. ſcõo de mechanicis: ibi:

narratiõeʒ:⁊ ↄcloneʒ. In ꝑte exoꝛdiali beniuolẽtiã captat.

fidelitate amicitiaꝝ:de timoꝛe dei:a diuinaꝝ ſtudio lr̃ariu
ut ſibi ſacre ſcripture doctoꝛẽ querat. Et hoc facit duplicit
Pꝛimo.n.monet ad alioꝝ imitatioeʒ. Scðoo oñdit ↄnñtem
ibi: Hʒ neſcio quid ⁊c. et infra.iij.ca. Pauluj aplłs ⁊c.vbi

cundo arrogantiã euitat:ibi:Nec hoc dico.vbi ⁊ Paulini

motheũ ⁊c.q fuit epᷣs.Scòo in ſtatu ſacerdotalij dignitat

raliter in pncipio ſeptimi capli:ibi:Uidelicʒ ⁊c. Item pᷣmo

Dꝛologus

Ad minoꝛes artes ⁊c. In fine futat multoꝝ pᷣſũptöez

—w

q volunt docere ſcripturã cu nunq habuere noticia
ibi: Sola ſcripturaꝝ ar Et hoꝝ doctrinã æguit mlti
plr:tuʒ qꝛ inepta eſt:ibi: Hãc garrula an.tũ quia ſuꝑp⸗

ſcunt ꝓhpudoꝛ a feminis.tum qꝛ erronea: ibi: Taceo

de mers ſilibus: tum qꝛ ridiculoſa:ibi: Puerilia ſunt

hec ⁊c. Scða pars in qua oñdit difficultatẽ ſacre ſcri-
pture:diuidit᷑ ĩ tres ꝑtes. In pma oñndit veter teſtamẽ/
ti difficultatẽ ꝑ ſingulos libꝛos diſcurrendo. In ſecun-
da oſtendit affectũ ſuũ ad ſacram ſcripturã:humilr ſu

am ignoꝛantiã ↄfitendo. In tertia innuit difficultatem

libꝛoꝝ: noui teſta. eos bꝛeuit pſtringẽdo. Pꝛima ꝑs in-

cipit ibi: Uidelicet maniffeſtiſſima eſt geneſis. Secũda

ibi:cernij me ⁊c. Tertia ibi:tangã ⁊ nouum ⁊c. Ponit
aũt quaſi ↄclonem iſtius ꝑtis:ibi:Oꝛo te ⁊c. vbi dicit
ꝙ lʒ ſit ita difficilis: tñ meditanti ⁊ ↄtemplati eſt vtilis
7 ſuauis.vnde ſubdit: Noõne videt tibi ⁊c. Monet etia
ne ↄtemnat ſacrã ſcripturã ꝓpter verboꝝ ruditatem.
Cuius aſſignat multiplicẽ ronem.lr̃a plana eſt.Sexto

humilr ſe excuſat: ꝙ quaſi ſciẽs magiſteriũ nõ affectat
ſed quaſi ſocius collaboꝛaturallicit ut veniat. Pꝛimũ

tangit᷑:ibi: lõ ſũ taʒ petulãs ⁊c. Scom ibi:magiſteriũ

renuẽs ⁊c. Multa aũt ponit allicitiua.pᷣmũ eſt ſtatus

equalitas:ibi:Comitẽ ſpondeo.Scòm eſt ꝓficiendi fa-
cultas:ibi:Petẽti dat᷑ ⁊c. Tertiũ eſt ſacre ſcripture di/
gnitas:ibi:Diſcamus in tern.Quartũ eſt receptiui cõ
ſoꝛtis vꝛbanitas:ibi:O buijs te manibus ⁊c. Quintũ
eſt cooperandi volũtas:ibi:Et ne inepte ⁊c̃. Sextũ eſt

aqmicabilis ſocietas:ibi: Habes hic amãtiſſimũ tui ⁊c.

