toꝛ oĩm a pꝛincipio dẽ:de quo in pᷣs. Emitte ſpũm tuũ ⁊
creabũtur:hec ille. Que quidem viuificatio põt recte itel

ligi ſᷣm motũ pꝛimi mobilis.nã motus ſᷣm ph̊ᷣm.viinj.phy
ſicoꝝ ẽ vita rerũ naturaliũ:⁊ cũ iter oẽs motus rerũ nãli
um motus pꝛimi mobilis ſit pꝛim ⁊ pꝛecipuus:⁊ a quo
oẽs motus coꝛpales regulãtur ⁊ mẽſurantur tanq; a pᷣma
oim motuũ meſura:⁊ a deo tanq; a pᷣmo mouente pᷣncipa
liter cauſatus:iccirco in pmoꝛdio creationis rerũ nãlium
de hoc pꝛimo motu tanqꝙᷓ de vita rerũ naturaliũ fit mẽtio

attribuendo ipſum motũ deo in ꝑſona ſpũſſancti: cui ap

ꝓpꝛiatũ eſt viuificare.Et ex hoc tollitur quedã incõueniẽ
tia qᷓ quodãmõ animũ pulſat.ſ.ꝙ iter pꝛimo creata fit mẽ
tio de tꝑe cũ diẽ: Dies vny:dies ſecũcꝰ:⁊ hmõi. Sʒ ð mo
tu nulla vx fieri mẽtio:cũ tñ mot ſit poꝛ ipſo tꝑe nãlr.vñ
Fʒ pᷣdcaʒ expõnẽ pᷣdẽa tollit᷑ icõueniẽtia: q ð motu fit mẽ
de tꝑe vt pʒ ex pꝛedictis.

tio S
dubia bꝛeuiter pñt moueri inqſitiũe ex quoꝝ ſolutone ve

ritas magis elucidat. Pꝛimũ: poſſet rõnabiliter qri ꝓut

ed ↄ pꝛedicta queda

Aug. querit ſup Señ.ad lr̃am: cur nõ ſcrip ũẽ Dixit

deus:fiat terra ⁊ facta ẽ.ꝓiat aqua ſeu abyſſus ⁊ factũ

c.ſicut dixit de luce ⁊ de firmamẽto ⁊ hmodi: Scðo

põt queri ſi abyſſus hic accipitur vt dictum ẽ ꝓ aqrũ
multitudine ipenetrabili terrã vndiq; circũdante: cur

nõ ꝓpe hoc declarauit deus dicẽs: multitudo aquaxz
erat ſuꝑ terram:cũ aqua ab omnib q;tũcũq; rudibus

ſit ꝑceptibilis:⁊ de aqua in hoc capitulo frequẽter fiat

mẽtio:nõ aũt de abyſſo in hoc loco? Tertiũ:ſi faciem
abpſſi accipitur i hoc loco pꝛo pꝛimo mobili vt dictũ
c:cur ſtatim ipſum noĩat aquas cũ dicit erebatur ſu
per aquas. ſᷣm iſtaʒ expõnẽ: Quartũ:cũ ſpũs dni ſeu

ſpũs dei pluries in ſacra ſcriptura accipiatur pꝛo aere

ſeu vento:vt in pᷣs.Flauit ſpũs eius ⁊ fluent aque.⁊ in
alijs:vñ ergo cogimur vt in hoc loco accipiat᷑ pꝛo ſpũ
ſancto vt dictũ ẽ: Quintũ:ſi ſpũs dei in hoc loco acci
pitur pꝛo ſpũſancto vt dictũ ẽ: cũ ſpũſſanctuſ ſit deus
incouenienter dẽ ꝙ ferebatur ſuꝑ aa
petat localiter ferri nec ſitum hẽe. ¶ Ad pꝛimũ igit di

cũ deo nõ cõ

cendũ ꝙ ex verbis Aug.vbi ſupꝛa apparet ꝙ in hoc ꝙ
dẽ Terra erat ianis ⁊ vacua ⁊ tenebꝛe ſuꝑ faciẽ abyſſi

intelligitur materia oĩs infoꝛmis:dicit eni in. xij. cofel. .
Quic eni in omnib mũdi pꝑtib reperiri põt ꝓpinquj
infoꝛmitati oĩimode iꝙ; terra ⁊ abyſſus: ⁊ infra ſubdit:

Alud aũt totũ ꝓpe nihil erat qm adhuc oĩino infoꝛme
erat:hec Aug.Ex quo patet ꝙ ſᷣm ipſum ideo pꝛeter/
miſſum ẽ oicere:fiat terra ſeu abyſſus. Siliter ⁊ factũ
ẽ ita.⁊ vidit deus ꝙ eẽt bonũ.ſicut dẽ in alijs ꝓpter in
foꝛmitatem oĩmodã materie que in pᷣdictis vbis ſigna
tur.⁊ ẽ rõ:quia cũ dꝛ Dei ꝑfecta ſunt oꝑa:vt deutero.

xxxij.ca.ideo incõueniẽter de natura oino infoꝛmi di

ceretur:Dixit deus fiat hoc. Siliter ⁊ vidit deus ꝙ eẽt
bonũ.Ambꝛoſius aũt ⁊ alij ſancti doctoꝛes noõ cocoꝛ
dant cũ Auguſtino in hoc.ſ.ꝙ cum dẽ Terra aũt erat
ianis ⁊ vacua.intelligatur mã infoꝛmis ſed ipſum ele
mẽtũ terre.ſᷣm quos.ſ.ſanctos doctoꝛes aliter ab Au
guſtino opinãtes dicendũ ẽ ꝙ alie tres infoꝛmitates at
tribuũtur creature coꝛpali ĩ pꝛimoꝛdio pꝛoducto:ꝓpi
quas nõ decebat vt de creatura ſic infoꝛmi diceretur:
Fiat ⁊c̃.vel vidit deus ꝙ eẽt bonũ ⁊ hmòi. deerat eni
coꝛpi diaphano.ſ.pmo mobili pulchꝛitudo lucis.vñ
dz ꝙ tenebꝛe erant ſupꝑ faciẽ abyſſi.deerat etiã terre du
plex pulchꝛitudo. vna quã hʒ ex hoc ꝙẽ aquis cooꝑ
ta:⁊ q'tũ ad hoc dẽ ꝙ terra erat inanis.ſ.iuiſibilis.alia
vo quam habuit cũ nõ eẽt oꝛnata herbis ⁊ platis:⁊ iõ
dẽ ꝙ terra erat vacua.vñ in hoc loco moyſes intendit
expꝛimere infoꝛmitates creature coꝛꝑalis tã celeſtis qᷓ;

terreſtris in pᷣmoꝛdio pꝛoducte:⁊ ideo nõ opoꝛtebat in

hoc loco dicere:Dixit de fiat terra ⁊ h modi: ſicut in

alijs creaturis:q in pꝛima ſui ꝑꝛoductione tales infoꝛ⸗ꝛ
mitates mime hũerũt.ſi aũt cõtra hoc dicatur ꝙ luxi

pꝛima die facta etiã vr ipfecta ſeu infoꝛmis reſpectu lu
cis luiariũ:qð patet ex excellẽtia ꝓpetatum luiariũ q̃ ĩ

ope quarte diei expꝛimuũtur:q̃ no ptinẽt ad lucẽ i pᷣma

die factã vt ifra patebit:⁊ tñ de ipſa luce d fiat lux ⁊c
⁊ vidit de lucẽ ꝙ eẽt bona.⁊ ſic ſiliter potuiſſet dici de

terra nõ obſtantib' infoꝛmitatibꝰ pdictis.(Ad hoc di
cendũ ꝙ lux in pꝛima die facta lʒ nõ eẽt ita pfecta ſicut

lux ſolis: hẽbat tñ ꝑfectionẽ ſibi ꝑtinẽtẽ qtũ ad illud

pꝛo quo facta fuit.ſ.diuiſionẽ noctis ⁊ diei vt pʒi lr̃a.
ſed terra fuit facta a deo ad hoc vt habitaret᷑ ab aian
tib: iuxta illud Eſa.Nõ in vacuũ creauit eam.ſ.terrã
ſed vt habitaretur ⁊c. Et qꝛ hec ꝑfectio ad quã oꝛdia
ta ẽ terra ſibi deerat in pꝛimoꝛdio ſue creationis: iccir
co nò erat cõueniens vt de ea dicerẽtur verba pᷣdicta qᷓ

de alijs creaturij:q̃ in pꝛima ſui pꝛoductione ꝑfectões

iscü⸗
auip⸗
hänyt
lühe
opqſt
gipein
ſuin
minatu
hiag
turali.
ritaten
phmei
ciatel
ſmn Au
hicig
ſteco
hoolcrpr
Mitfon
ſeiobe
nüno
ap
ſcdſ⸗
Node
weyn
ſore
Gſpis
nulten
lwohi
Moys
loo woi⸗
Mife

1

Meſ⸗
chtin
letr
deoſ
velig
dicakae
let ſouia
larüdi
uigens
ſini
fülegt
Murznt
Nepren
Rſeren
eniis 7
hünin
(uinull
ſced.
pocen
fſeco

dirit
Ntuai
Scdo
Pacri
nte cur
aanan
Tdibes
uerfun
liiten
Nt dicni
balur i
dniſen
ro aere
ne zin
poſpi
locogec
lſtdeus
ono
ͦigtdi⸗
nnhocg
abfſit
n coſe..
Dpinuß
ſaſubdtt.
owideme
1 pan⸗
luen ſai
1s arin
wbisſin
tdauten.
nformi d
deusĩ
8 no o
raaüten
dipſun c
lurab A
umitans 1
ocan pp⸗
iunur.
gi
Pluas yn
umou
scoop
lsau
cceſto
Nudun
ode ſatn
tunszie⸗
augit
Pſhhemk
ltini
Oluiini
iirberk
ri de
S
Picukrat
Fui
npiin
ut an
vnn A
gi ot

upgin
epſanoe⸗

ad qua pꝛoducte ſunt attigerũt. IJdem de abyſſo dicẽ
dũ q ꝓpter eius cõmixtionẽ cõfuſam ſupꝛadictã nõdũ
habebat pfectionẽ ſufficientẽ ad pꝛoducendũ generabi

lia.ſupꝑficies aũt abyſſi in hoc loco nõ ĩtelligit᷑ ꝑ ſe niſi

reſpectu ipſius abyſſi e dẽ eẽ ſuꝑficies:⁊ ideo nõ opoꝛ

tebat vt de ipſa ſuꝑficie fieret mẽtio ſeoꝛſum ĩ hmodi
creatione.vtrũ aũt ex auẽtib' ſanctoꝝ ⁊ ſpẽaliter Ba⸗
ſylij: Ambꝛo.Chꝛyſo.itelligatur ꝙ oimoda ĩfoꝛmitas
materie tpe pꝛeceſſit foꝛmationẽ eyꝰ omitto cã bꝛeuita
tis:vide tñ in pꝛi.par.q.lxvj.arti.j.veritatem hqſiti a
ſancto doctoꝛe determinata¶ Ad ſecũdũ facilit rñũdet᷑

ex dictis.abyſſus eni hoc loco nõ noĩat aquã ſolã: ſed
aquam cũ alioꝝ elementoʒ: ꝑmixtione cõfuſam vt di

ctum ẽ:pꝛetermiſit tñ expꝛeſſaʒ mẽtionẽ de alijs elemẽ

tis cũ aqua ꝑmixtis ꝓpter ruditatem eoꝝ qb' loqᷓbat
qui pꝛo maioꝛi ꝑte ea q̃ nõ ſubiacẽt viſui no cognoſce

bãt: vt iam dictũ ẽ ¶ Ad tertiũ dicẽdũ ꝙ pꝛimũ mobi

le in hoc loco noĩatur diuerſimode ꝓpter diuerſitatẽ
eoꝝ q̃ ſibi cõpetũt de quib' in ꝓpoſito agitur. cõpetit
enĩ pꝛimo mobili oĩa coꝛpa nalia ⁊ mobilia cõtinere:

ſicut ſupficies coꝛpus cõtinet c ẽ ſuꝑficies:et ex hoc no
minatur facies abyſſi.i.ſuꝑficies abyſſi:de q̃ cotinẽtia
hic ẽ agendũ taniꝙ; de loco vniuerſali oim coꝛpoꝝ na

turaliũ.cõpetit etiã ei diaphaneitatis ſʒ ſue nature pu

ritatem.ſiliter ⁊ pꝛima mobilitas coꝛpalis:de qua dia
phaneitate in hoc loco ẽ agendũ tanq; de pꝛima capa
citate lucis:que quidẽ lux in coꝛpibꝰ pꝛimũ locũ tenet
ſ̃m Aug.de li.arbi Siliter ⁊ de pꝛima mobilitate eiuj
hic ẽ agendũ tanꝙ; de pꝛima vita vel de pꝛimo effectu
vite coꝛpoꝝ nãliũ que duo nulli earũ creaturarũ de qͥ
bus ſcriptura mẽtionẽ facit inter pꝛimo creata ſic cõpe
petũt ſicut aquis. Aqua eni inter viſibilia coꝛpa maxi
me ẽ obediens motoꝛi ⁊ ẽ pſpicua.⁊ hec ẽ rõ quare pꝛi
mũ mobile in hoc loco his diuerſis noibꝰ appellatur.
hec expõ de pꝛimo mobili ⁊ de pꝛimo motu vr rõnabi
lis cõſiderãdo ꝙ in pꝛima rerũ pꝛoductione fieri debʒ
mẽtio de ſummo bono vniuerſali coꝛpoꝝ nãlium:ſilr

⁊ de pꝛimo motu ⁊ de pꝛimo mobili:⁊ etiã de tꝑe que

ſunt menſure oĩm rerũ naturaliũ/(¶ Ad quartũ:dicere
ſpũs dñi in hoc loco ĩtelligatur pꝛo aere elemẽtari ẽ
valde irrõnabiliter dictũ ꝓpter tria.pꝛimũ:qꝛ ſi ĩ hoc

loco ſpũs dñi accipitur pꝛo aere elementari ꝓut Rabi
Moypſes ⁊ quidã alij volũt dicere ꝙ ſcriptura in hoc
loco noiat quatuoꝛ elemẽta:trã.ſ.cũ dicit Terra aut
Aquã vo:cũ dicit Suꝑ aquas:xlerẽ cũ d Spũs dñi

Ignẽ vo cũ dicit: Et tenebꝛe erãt.⁊ hoc qꝛ ignis vt di
cũt in loco ꝓpꝛio non lucet.ſᷣm hanc poſitionẽ nulla
eẽt rõ ꝓpter quã aer qui dẽ ſpũs magis appꝛoparetur
deo ſic vt noĩaretinr ſpũs dñi q;ᷓ elemẽtũ aque ſeu terre
vel ignis quoꝝ nullu in hoc loco tali mõ noiatur: vt
dicat aqua dñi:terra dñi. Secũdũ qꝛ vt ex ſerie lre pa
tet:ſpũs dñi de quo hic agitur:ferebatur ſuꝑ aqs ante
earũ diuiſionẽ q̃ facta fuit ſecũda die ꝑ firmamẽtũ di

uidens aqᷓs ab aqs:⁊ ſic ferebat᷑ indiſtincte ſup aqs nõ

ſolũ inferioꝛes ſed etiã ſuꝑioꝛes.nulla eni diſtinctio aq̃
rũ legitur in pᷣma die.Ex quo ſeqtur ꝙ h'modi ſpũs
adhuc facta diuiſione ferret᷑ ſuꝑ aqs ſupioꝛes:cũ ĩ ſcri
ptura nulla fiat mẽtio de hoc ꝙ h'modi ſpũs dñi con
gregaretur ſeu attraheret᷑ ad hoc vt poſt aq̃rũ diuiſio
nẽ ferretur ſuꝑ aqs inferioꝛes tm̃: qð tñ eẽt valde incõ
ueniẽs ⁊ cõtra mẽtẽ Ra.Moy.⁊ alioꝝ ſequentiũ qui
ſpũm in hoc loco dictũ accipiut pꝛo aere elemẽtari tin
cui nullo mõ copetit eſſe ſuꝑ aqs:q̃ ſupioꝛes ſunt celo
ſidereo.Tertiũ qꝛ vt ex pꝛedictis patet moyſes in toto
pꝛoceſſu ſex dieru nũq; noiauit aerẽ etiã in loco vbi fu
iſſet congruũ aerẽ noĩari:ſicut cũ dicit Pꝛoducãt aque

volatile ſuꝑ terrã. vbi cõgruũ fuiſſet dicere: pducant aqͥ z

aer. ſilr ⁊ dicere vt volitẽt ĩ aere ⁊ nõ ſolũ ſub firmamẽto:

cũ volucres ꝓ maioꝛi pte ꝑticipãt nãz aereã pł'q; aqueam
vn i gere viuüũt ⁊ nidificãt maioꝛi ſui ꝑte. vñ earu vola
tus pꝓncipir ad oꝛnatũ aeris ptinet:vt dicit mgr̃ ĩ ſe.di.xv.

⁊ tñ in hoc loco nullã mẽtionẽ facit de aere ꝓpt᷑ en iuiſibi

litatẽ ⁊ ppi ibecillitatẽ vt ſupꝛa dictũ ẽ.nõ eni dicit de aui
bus vt volẽt i aere ſeu ſpũ:ſed ſuꝑ terrã ſub firmamẽto ce
li pᷣtermittẽs totaliter noiationẽ aeris. vñ eadẽ rõne cũ dẽ
Spuũs dñi:nõ ẽ itelligendũ de aere de qͥ nũq; fecit mẽtionẽ
ꝓceſſu ſex dieꝝ vt dictũ ẽ. Si aũt ↄ hoc dicat᷑ q; ſit půs
dñni:no põt h̊ ſtelligi de aere ꝓpter eriuiſibilitatẽ:eo ꝙ illi

iuiſibilia nõ ꝑcipiebãt:ſequeret᷑ a foꝛtioꝛi ꝙ nõ debeat itel

ligi ð ſpũſancto ꝗ icoꝛpaliter ẽ magis iuiſibilis oculis coꝛ
poꝛalib ꝙ aer:cũ ſit penit icoꝛpoꝛe' ⁊ imãlis. Id hoc di
cẽdũ ꝙ qtücũq; populł' ille rudis fuiſſet ⁊ icapax ſpũaliũn
nihilomin neceſſe erat vt eis ꝓponeret᷑ pmo ⁊ ſupponer
tur q̃da penit iuiſibilia:ſicut deũ eẽ:qꝛ ſine hoc iuanũ in

ſtruerent de fide:ſᷣm quã accedentẽ ad deũ opꝑtʒ credeꝛe:qꝛ

S.:vt ad hebꝛe.xj.ca.Silr lʒ aia hũana ſit iuiſibil de ſui na
tñ ꝓponedũ erat eis de ea inqtũ ſᷣm illã pneipłr hõ eſt ca
pax remunerationis dine:qð ẽ pncipiũ in his qͥ credibilia
tradũt.vñ Apo.cũ dixiſſet: Accedentẽ ad deũ oꝑtet erelcec
qꝛ ẽ.ſtati ſubiũxit:Et inqrentib ſe remuneratoꝛ ẽ. ⁊ iõ de
dia hũana circa foꝛmationẽ hoiĩs expꝛeſſaʒ ſcriptura fecit

mẽtionẽ dicẽs:Spirauit i faciẽ eiᷣ ſpiraculũ vite: Señ.ij.
ca. De iuiſibilib ergo nulla mẽtio fit ĩ pceſſu ſex dieꝝ niſi
tm de deo ⁊ de aia huana:qͥrũ cognitio ſaltẽ enygmatica
neceſſaria ẽ cuicũq; fideli.vñ ſpũs dñi nõ icõueniet in hoc
loco accipit᷑ ꝓ ipſo deo:lʒ iuiſibilis ſit. De alijs vo iuiſibili
bus q;rũ cognitio nõ ẽ explicite neceſſariaoĩb fidelibꝰ:ſic ẽ
nã angelica vel aer elemetaris ⁊ hmodi pᷣtermittit mẽtio

expᷣſſa ĩ hoc loco iã dicta. Si aũt abijciat᷑ de pᷣmo mobili

qð ẽ iuiſibile ⁊ tũ ſᷣm pᷣdictã exponẽ de eo fit mẽtio cũ dit
ſuꝑ faciẽ abyſſi.vt dictũ ẽ. Dicẽdũ ꝙ pᷣmũ mobile ſatis ẽ
viſibile p ſuũ effectũ:q ẽ mot diurn' ſolis ⁊ alioꝝ coꝛpym
celeſtiũ. Notandũ etia ꝙ antiq expoſitoꝛes hebꝛeoꝝ nota
biliſſime ⁊ cõpẽdioſe expoſuerũt pᷣdictũ vbũ:ſpũs dñi:i il
lo libꝛo qꝗ dẽ bereſich rabbaa.i.gen ꝰmagnũ:vbi ſic hẽ iter
rogatoꝛie qͥd ẽ qð dẽ ſpũs dñi ferebat᷑ ſup aqs: Ad qð rñ
det:nil aliud ẽ niſi ſpũs meſſie de q; legit᷑: Reqeſcet ſup euʒ

ſpũs dñi.ſ.Eſa.xj.Ex qͥ dicto manifeſie dat itelligi ꝙ ſpũs
dñi hic itelligit ſpũſſcũs qꝗͥ ẽ ſpũs meſſie:iqtũ ſm catholi

cã veritatẽ ꝓcedit a pꝛe ⁊ filio:q qͥdẽ fil ẽ verꝰ ⁊ bñdictus

meſſias.( Ad qntũ dicẽdũ ꝙ p h ꝙ ĩ hoc loco dẽ:Ferebat
nõ dʒ itelligi aliqd paſſionis i ſpũ dñi.nec hec dictio mera
hephet:qð iĩ hebꝛaico ĩ hoc loco ponit᷑ eſt vbũ paſſiuũ ſed
mere actiuũ:ſignificans ꝙ ſpũs dñi fouebat ⁊ viuificabat
aqs ad ſilitudinẽ galline cubãt:⁊ vitalẽ vtutẽ his q̃ fouẽt
tribuẽtis:qͥ qdẽ viuificatio iĩ hoc loco itelligit᷑ ꝑ pmũ mo
tũ q ẽ pᷣcipue viuificatiu coꝛpoꝝ nãliũ:vt dictũ ẽ.vñ ſile
vbu oino hi Deu.xxxij.ca.vbi dẽ: Sicut adla ꝓpuocãs ad
voladũ pullos ſuos ⁊c.q̃ ẽ ꝓpa ſilitudo ad ꝓpoſitũ.nã ſi
cut auis mouet pullos ſuos ad volãdũ ⁊a ſic eos fouet ⁊ vi
uificat:ſic de' pmũ mobile mouet ad viuiſicandas creatu
ras coꝛpales.lʒ eni ſit aliq itelligentia imediate mouẽs pꝛi
mũ mobile de q̊ hic agit᷑:tñ pᷣma cã ⁊ pᷣncipalis h motus
de ẽ:in qͥ oẽs creature viuũt mouẽtur ⁊ ſunt:vt actij.xvij.
ca.Allegoꝛice etiã ſequendo cocoꝛdantiã antiqᷣ hebꝛeoꝝ
pᷣdicta:q ſpũm dni ꝗ hic ſuꝑ aqs ferebat exponũt eẽ ſpuʒ
Meſſie:de quo oẽ Requieſcet ſuꝑ eũ ſpũs dñi:vt dictũ ẽ:
notabiliter dici põt ꝙ ſicut ſpũs dñi viuiſicabat aquas.ſ.
coꝛꝑa naturalia vt dictum ẽ:ſic idem ſpũs dat vitam ſpi
ritualẽ ꝑ aquam baptiſmi:de qua Johan.iij. Niſi quis re
nat fuerit ex aqᷓ ⁊ ſpuſancto ⁊c. Seqtur in lr̃a Dixit deus
Fiat lux.qᷣliter intelligatur qð dẽ de dixit.Ambꝛo.in exa.

oeclarat dicẽs: Non ꝑ oꝛgana vocis: nec ꝙ aereʒ iſtũ qda ponẽtes ꝙ hec lux fuiſſet lux ſolis. ſed dicegdũ ꝙ hec nchi
verboꝝ ſtrepitus verberaret:ſed vt volũtatis ſue eternaz viciſſitudo deſeruiebat diſtinctionib ſex dierũ ad hoc vtmn
cogitationẽ pꝛoderet in opationis effectu. cotinuatur aut · ſ. ꝙ in ſex dieb pficeretur opus creationis ꝓut ĩ ꝓpo bin
pꝛoductio lucis ad pꝛedicia ſic:nã cũ pꝛemiſſa fuerat circa ſito diuino ab eterno fuerat diſpoſitum:⁊ etiam vt ꝑ dedie
creationẽ coꝛpalẽ multiplex infoꝛmitas. vna.ſ.cũ di: Ter heos ſex dies pꝛefigurarẽtur etates mũdi:⁊ traderẽtur nnei
ra aut erat ianis ⁊ vacua. Alia cũ dẽ: Lenebꝛe erat ſuꝑ fa alia myſteria ſᷣm doctoꝛes.Ad ſecũdũ dicendum 4 in nicl
ciem abyſſi. Cõueniẽs ergo fuit vt infoꝛmitas tenebꝛarũ p hoc capitulo nõnulla miraculoſe facta tradũtur: icut nin
mo remoueretur ꝑ lucis pꝛoductionẽ. Tũ qꝛ lux ẽ q̃litas pꝛoductio herbarũ ⁊ plãtarũ anteq; luminaria ſtelle 6 .
bmi coꝛpis. Lũ qꝛ iter ceteras qlitates coꝛpoꝛeas lux ẽ ſpi eſſ. ent: quod eſt manifeſte miraculoſuʒ:quia excedit fa 1. ſn
ritualioꝛ: vñ Zlug.in li. de li. arbi. dicit ꝙ lux in coꝛpib' p cultatem naturalẽ creaturarum:⁊ etia ẽ penitus inſoli . u
mũ tenet locũ. Lũ ꝓpter cõitatẽ lucis:in qua inferioꝛa cu tum:que duo pficiũt roõnẽ miraculi¶ Jdem dicendu ẽ ſid
ſupio Ab cõicant. Sed qᷓ̃ ſit iſta lux varie tradit a doctoꝛi de cõgregatione aquarũ facta in ſecũda die: ⁊ ideo ni len
bus. quidã eni dicũt illã lucẽ fuiſſe dam nubẽ lucida ꝗq mirũ ſi pꝛoductio h pᷣme lucis ⁊ eius ↄtractio ⁊ emiſ
poſtmodũ facto ſole in mãz piacẽtem redijt: vel adhuc re ſido ſit miraculoſa. Cetera aũt exponatur ꝓut in poſtil heeg
manet ſoli cõiũcta ipceptibiliter: vel ex illa nube foꝛmatũ la vſq; ibi:actum ẽ veſpere ⁊ mane dies vnus.ſ.natu fuſten
coꝛpus ſolis.que quidẽ tres poſitiones nõ ſolũ ſunt ipꝛo ralis.Circa quod arrnel endũ ꝙ hebꝛei per veſpere iétel ſißhnn
bãde ꝑ rõnẽ vt in pma par.q.lxvij.arti.iiij. in rũſione ad ligunt noctem:que icipit a veſpera ⁊ terminatur ĩ ma auue.
ſecũdũ argu.ſed etiã ex ſerie ſententie lr̃e nõ vidẽtur ſtare ne ſequenti.⁊ ꝑ mane ĩtelligũt diem artificialẽ:que incei ſmane
Tũ qꝛ lux ſignificat q̃litatem tm: nubes aũt lucida nõ eſt pit ab ipſo mane ⁊ terminatur in veſpere ſequẽti:⁊ ſic Nanr
lux lIʒ ſit coꝛpuj luminoſuʒ vel luiare ⁊ hmodi:ſicut albũ dicũt ꝙ dies naturalis ĩcipit a pꝛincipio pꝛime nocti tmnoch
nõ ẽ albedo. vñ in tali lucide nubis pꝛoductione debuiſſet ¶⁊ terminatur in pꝛincipio noctis ſequẽtis: qð itendũt (li
expmi ſha cũ ſua q̃litate dicẽdo:iat nubes lucida:vel dd pꝛobare ꝑ hoc ꝙ in pꝛimoꝛdio rerũ tenebꝛe que a deo ſonisa
luminoſuʒ ⁊ hmodi.fieri eni ſicut ⁊ eſſe pᷣncipalit᷑ ꝑtinet nox vocatur:vt patet in lr̃a pꝛeceſſerũt lucẽ in oꝛdine oytde
ad ſubiectũ ſeu ſbam. Accidentiũ eni put in metaphyſica tꝑis:nã poſtꝙ dixit: Tenebꝛe erant.cõſequenter dixit dagtion
traditur nõ ẽ eſſe ſed ineſſe. nec etiã vẽ lr̃e cõſonũ nec roni Fiat lux.Ex quo vẽ ꝙ nox naturaliter debet pꝛecedere ſonbi
ꝙ illa lux fuerit lux ſol: ſʒ adhuc infoꝛmis put poſtillatoꝛ diem in cõputatione dierũ. hoc etiam cõfirmat ex eo delui⸗
diẽ. Tũ qꝛ ſi ſic debuiſſet dicere:pꝛoducat᷑ ſeu ꝓcedat lux qð legitur in Exo. A veſpera vſq; ad veſperã celebꝛa locea
vel pꝛoducat ſol ſeu celũ lucẽ:ſicut dẽ in hoc capi.in his bitis ſabbata vꝛa: ſed lʒ hoc hẽat locũ ex hac auẽte in Adbe
ab alijs pꝛocedũt. Lũ qꝛ ſᷣm hoc diuiſio lucis a tenebꝛij p feſtiuitatib antiqui teſtamẽti eo ꝙ feſtiuitates eoꝝ ha fuitp
ma die facta fuit ꝑ circularẽ motũ ſolis:vt etiã poſtillatoꝛ: buerũt initiũ a feſto paſchali in qͥ agn ad veſperã imo noͤnt
dicit ſicut in q̃rta die:⁊a tñ ſcriptura in hoc loco attribuit labatur:tñ i oꝛdine cõputationis dierũ nãliũ tenẽdũ ẽ Au
hanc diuiſionẽ deo dicẽs:Et diuiſit de lucẽ a tenebꝛis. In cũ doctoꝛib nr̃is.ſ.vt cõputẽtur dies a mane vſq; ad ſbust
qrta aũt die attribuit hanc diuiſionẽ lũiarib' dicẽs: vt di mane: ꝓut magf ponit in.ij. diſt.xiij. reddens ad hoc irg
uidant lucẽ a tenebꝛis. Lũ qꝛ maxie incõueniens vẽ dicere ronẽ myſticã.ſ.eo ꝙ hõ a luce ꝑ peccatũ coꝛꝛuit in te iya
ꝙ accidens ſeu motus alic' rei ſingularis ſit in rerũ n an nebꝛas ignoꝛantie ⁊ peccatoꝝ. Sed põt hic ſumi alia ſomte
teqᷓ ſuũ ſubiectũ in eſſe ꝓducatur. Ex qb patet ꝙ lux ĩ p r nãlis ex hoc ꝙ res denoiant᷑ a termino ad quẽ nõ nchre
ma die facta differt a luce ſolis de q̃ fit mẽtio in qrta die: a termino a qͥ: vt in pᷣmo phyſ. ⁊ ideo dies artificialis bi
nõ ſolũ ad pꝑticulares effectus:ſed etiã qtũ ad eẽntiam.vñ debet denoiari a veſpa in quã terminat᷑:⁊ nox denoia lſolicit
poſitio Baſy. in hoc loco vr l̃e cõcoꝛdare ⁊ roni nõ diſſẽ ri a mane in q̊ͥ teiminat᷑.⁊ ſic ꝑ hoc ꝙ dẽ Factũ ẽ veſpe glercen
tire. dicit eni in Examerõ ſic:poſt ſolis creationẽ dies ẽ cũ itelligend' ẽ dies artificialis:c' termin ad quẽ ẽ veſpe iroi
a ſole illuminat ẽ aer:in eo ꝙ ſuꝑ terrã ẽ hemiſperio relu ſiue nox. Et cõſequẽter cũ dẽ Et mane.itelligẽda ẽ nox Maue
cẽs:⁊ nox vmbꝛa terre occultato ſole: tũc aũt.ſ.i pmis tri cui termin ad quẽ ẽ mane:⁊ ſic pꝛima ps diei nãlis ẽ ci
bus dieb nõ ſᷣm motũ ſolarẽ:ſed refuſo pꝛincipali lumie dies artificialis ⁊ ſecũda nox ſequens.nec valet qð dẽ i
illo rurſus cõtracto ᷣm determinatã a deo mẽſurã dies ꝙ i pmoꝛdio tenebꝛe pᷣceſſerũt lucẽ: nã ille tenebꝛe nõ lu
generabatur ⁊ nox reinducebatur:hec Baſylius. Unde ſʒ erant dicẽde ꝓpe nox:na ſicut dies ꝓpe loquendo ẽ la zae
eum hec lux non fuit coꝛpus ſeu ſubſtantia coꝛpoꝛea ſed tio lucis ſeu ſolis ſuꝑ terram:ſic ⁊ nox occultatio talis n
quedam qualitas foꝛmaliter illuminatiua nõ pꝛocedens lucis ſeu ſolis ſub terra:qð non cõpetit tenebꝛis q̃ fue atae
ab aliqͥ coꝛpe luminoſo ſed ſolũ a volũtate diuina ꝑ crea rũt in pmoꝛdio anteꝙ aliqͥ lux coꝛpalis pꝛoduceretur. Wnd
tionẽ ꝓut ipſa lr̃a plano mõ ſignificat cũ dicit Fiat lux.qᷓ irca opus ſecũde diei duo ſunt pꝛinciplłr cõſiderãda c
quidem lux no hẽbat ꝑ ſe motũ:⁊a ideo non poterat de ſe Pꝛimũ ꝙ celũ ſit illud qð oꝛ firmamẽtũ.ſecũdũ quali cu⸗
diuidere lucẽ a tenebꝛis:ſed hoc faciebat ꝑ emiſſionẽ ⁊ cõ ter hoc itelligatur qð dẽ: Ut diuidat aquas ab aquis. cone
tractionẽ lumis virtute diuina determinatã:⁊ ideo dĩ hic Circa pꝛimũ omiſſa varietate opionũ ſequẽdo poſi no nn
diuiſit deus lucẽ a tenebꝛis. Sed iĩ quarta die vbi de lumi tionẽ Chꝛy.q magis vẽ planioꝛi ſenſui lr̃e cõcoꝛdare: mholen
narib agitur expꝛeſſe dicit:vt diuidant lucẽ a tenebꝛis. qꝛ vt iam dictũ ẽ vẽ dicendũ ꝙ hoc firmamẽtũ de q;ᷓ hic ſiutn
luminaria ꝑ motũ ꝓpᷣũ ſibi cõnaturalẽ hanc faciũt diui- agitur ẽ celũ ſidereũ quod diuiditur in octauaʒ ſperã noſce
ſionẽ:ſᷣm quam poſitionẽ Baſy. que valde vẽ ↄſonare lre que ðẽ ſtellarũ fixarũ ⁊ in ſeptem planetarũ oꝛbes: de eumun
no ẽ inquirendũ qd factũ fuit de illa luce pꝛima poſt craa quib' etiam ſtellis ⁊ planetis legitur plane infra in ope ſaen
tionẽ ſolis:nã adueniente pꝛouiſione naturali roõnabiliter quarte diei: Poſuit eas deus.ſ. luminaria ⁊ ſtellas in iſil
ceſſat ꝓuiſio miraculoſa:ſicut ⁊ legitur Joſue.v. Defecit firmamẽto celi.nec obſtat quod dicitur in pꝛima die: hlibz
mana poſt comederũt de frugib terre. Obijcitur auteʒ In pꝛincipio creauit deus celũ.quia ibi ſummarie in/ hferio⸗
coõtra poſitionẽ Baſy.pꝛimo ꝙ ex hoc ꝙ ꝓtunc cũ nec aii cduditur totum opus ſex dierum:vt dictum eſt. Et qꝛ tute⸗
lia nec hoies eſſent:ideo iſta viciſſitudo lucis ⁊ tenebꝛe no in pma die mẽtionẽ fecerat de pmo mobili ⁊ eius mo uſc
habebat aliquã neceſſitatem ſeu vtilitatẽ. Secũdo ex hoc tu vt ibi fuit expoſitũ: nũc aũt in ſecũda die de fima llum
* ꝙ hec cotractio ⁊ emiſſio no eſſent nãles ſed miraculoſe: mẽto in q ſidera fuerũt poſita mẽtionẽ facit:oſtẽdens Ubor
0 yt dicut noõ hʒ locũ vbi agitur de inſtitutõne nature ꝙ hoc firmamẽtũ fuit ꝓductũ de nihilo ĩ ſua ꝓpa ſpẽ
Sed rñdetur ad pꝛimũ ꝙ hec obiectio eſt cõis etiam ↄtra creationẽ:qð cõſonat huic qð dẽ:viat firmamẽtum

nõ expꝛimèdo aliquid de quo tale firmamẽtũ fieret.

diſtinguit aquas ab aquis.Alij vo dicũt.ſ.ꝙ firmamẽtuz

—

iobe Si eni de abyſſo vel aliq pte e firmamẽtũ fuiſſet ſoꝛ die ſ ecũda factũ itelligatur illa ꝑs aeris q codenſt rur i
üboe matũ vt adã dicũt dixiſſet vtiq;: Fiat abyſſus.vel fiat bes:⁊ dẽ firmamẽtũ ꝓpter ſpiſſitudinẽ aeris ĩ pꝑte illa. ſect
ie de abyſſo firmamẽtũ: ſicut dixit de herbis ⁊ platis q qꝛ hec expoõ lʒ ab Aug.ſupꝑ Geñ.cõmẽdetur intum nihi
unn de terra fuerũt ꝓducta:expꝛimẽdo Germiet terra ber dicit cotra fidẽ:⁊ qð ꝓponit ꝓmpto documẽto credi põt
W bã ⁊c̃. Et ↄñt dicit: Pꝛotulit terra herbã. Silr iqnta qꝛ tñ remota vr planior ſenſu marißen quẽ tradit dane
mngi die dicit: Pꝛoducant aq reptile.⁊ in ſexta: Pꝛoducat c in qrta die poſuit de luiaria ⁊ ſtellas in firmamẽto c⸗ li
Wü terra aiam viuentẽ.Ex que ſeqt ꝙ illa vbi no expmi iccirco pᷣma expõ vẽ verioꝛ. Q aũt ſeqtur Uocauit de fir
urſd mã ſed ſolũ dẽ Fiat.noõ debẽt itelligi fieri ex mã piac? mamẽtũ eeln elligenau ßm rlenge e⸗ iſta voca
RKWH te:ſed in ſua ꝓpa ſpecie totaliter ex nihilo ꝑ creationẽ tio diei hẽ itelligendũ ẽ eſle Nlii eiud: ao r noie nnc
binc ꝓduci.⁊ ſic itelligendũ ẽ cũ dꝛ: Fiat lux.fiat firmamen palius vocatur ſed appꝛofati⸗ min pncipa pnre ũ
denci; tũ.fiant luiaria. Si aũt ↄtra hoc dicat᷑ ꝙ ſi ſic: ſcriptu cõem hoim: ſ icut dies pncipaliter dẽ —— . vra
nilon ra debuiſſet vti i illis vbo creatonis vt itelligerẽtur ta put ibi: Factũ ẽ veſper ea mane dies vnn.ſed coõr in v a
io⸗ ml lia de nihilo fieri ſeu ꝓduci.Dicẽdũ ꝙ hoc no requiri tio lucis ſeu ſea olis ſ⸗ ue⸗ ter des vn de vocauit 1 kc
tühaſtl tur ſᷣm opi. Chꝛyſ⸗ o. ſupꝛadict quã hic ſedmur:nã in diẽ. Siliter in hoc loco celu pncipa . ignifiea oẽs 2 o
ſn hoc ꝙ dixit Creauit de celũ ⁊ terrã.itelligunt oia cele ſ. nouẽ ſperas etia empyꝛeum ? celos in erioꝛes put ibꝛ
silmarn ſtia ⁊ terreſtria in pceſſu ſex dierũ a deo imediate craa In pncipio creauit de celũ.vt ſupꝛa expoſitũ S.ſed coioꝛi
perin ri:pᷣterqꝙᷓ illa de qb' in lr̃a aſſignat᷑ ipſoꝝ mã: vt iam mõ celũ dẽ ſidereũ tm:⁊ iõ vocauit firmamẽtũ celü. Silr
Gkm dictũ ẽ. Si aũt qratur de hoc qð ſeqtur:Et fecit deu, no ſolũ arida ſed totũ terre elemẽtũ pncipaliter dẽ terra:
gue firmamẽtũ.qũo hẽat intelligi:cũ eni dẽ de deo in pᷣs. pꝓut ibi: Terra aũt erat inanis ⁊ vacua. ed coĩioꝛi mõ lo/
nmntſ Ipſe dixit ⁊ facta ſunt.cũ dixiſſet: iat firmamẽtũ.ſta quendi arida dẽ terra: ideo vocauit de' aridã terram,
mneſold tim debuiſſet dicere:⁊ factũ ẽ ita.ſicut in luce pᷣma.ODi De ope tertie diei aliter itelligatur hoc: ogregatio aqrũ
ciir cendũ ꝙ qꝛ fieri qñq; ipoꝛtat acqſitionẽ alic diſi poſi in vno loco nõ modicã vẽ hie difficultatẽ. cũ eni terra em!
anen den tionis accñtalis in re facta: put ĩ poſtilla deducit:iccir ſue nature grauitatẽ abſolutam vndiq; debeat eẽ aqs coo
in auin co vt denotaret ſcriptura firmamẽtũ in ſua pma pꝛo pta:nò vẽ aliquis loc' ſuꝑ terrã ad quẽ ſeu in qͥ aqͥ naliter
mnrdint ductione fuiſſe a deo m oẽs ſuas qlitates accñtales ꝑ ſint cõgregate:ſic vt terra diſcoopiet: ad quã difficultate,ʒ
apenter fectũ:iõ ſubdit: Fecit de firmamẽtu. Idem ẽ dicendũ tollẽda diuerſi varie ſcripſerũt. Quidã eni dicũt ꝙ terra
fmäcen de luiarib cũ dicit: ecitq; de' duo luiaria magna.de pbuit aliqs ꝑtes cõcauas in qb' lelluentes ad ꝑtes ter
erichc luce aũt nõ ſic:nã lʒ lux i pma die eẽt facta ꝑfecta q;tũ re q̃ͥ nũc ẽ diſcooꝑta reciperent:ſed hoc non vẽ poſſe ſtare
hxminn ad hoc ꝙ de pꝑ eã diuideret diẽ a nocte:non ſimplr tñ nã elemẽtum aq ẽ multo rarius iꝙ terra:ſicut ⁊ aer multo
usenß fuit pfecta ſicut lux luiariũ: vt infra patebit:⁊ iõ de ea rarioꝛ ẽ aq vt patet ad ſenſuʒ: na modica ꝙtitas aq in va
eſperiind nõ dẽ: Et fecit de lucẽ. ſicut dixit fecit de luiari. poꝛẽ aereũ ꝑ oꝑationẽ ignis reſoluta multo maioꝛẽ ꝙtita
iitenilii Lirca ſecũdũ pᷣncipale attendendũ ẽ ꝙ lʒ de aqs ſupio tem aereã facit. vñ qlda phi dicũt elemẽtũ aqͥ i decupla iti
meyſch ribus multe ſint opiones ſanctoꝝ doctoꝝ ſemꝑ ſalua tateẽ maius terra.ſilr ⁊ elemẽtũ aeris in multo maioꝛi
ns ad he auẽte pſequẽdo in hoc loco q̃ ſupꝛadicta ſunt:dicenõ poꝛtione excedere qtitatem elemẽti aq: ꝓut ſatis patet co
dnuit it ẽꝙ coꝛꝑa diaphana ſub noie aqrũ itelligũtur ꝓpter ſideranti loca ꝓpa elemẽtoꝝ:q ,tomagis recedut a cẽtro
ſumitlt cõfoꝛmitatem ꝑſpicuitatis.vñ ⁊ pmũ mobile eadẽ ſili vſus circũferentia:tato ſũt multo maioꝛis capacitatij.nõ
aani ß tudine aqueũ dẽ ſeu cryſtallinũ. vñ magiſter in lr̃a de ergo terra hʒ capacitatem recipiendi in cocauitatib ſuis
8 Mfalls adqs ſuꝑioꝛibꝰ dicit ꝙ nõ vapoꝛali tenuitate:ſed glacia tantam iptitatem aque ꝙta erat ſup totaʒ terrã habitabi
nordovi li ſoliditate ſuſpenduũtur ne labãtur: ſed qꝛ pꝛimũ mo lłẽ:que ẽ quarta ꝑs fere totius oꝛbis ßm aſtro nomos. Uñ
fmiirche bile ⁊ cetera coꝛpꝑa celeſtia maxie obediũt motoꝛi:ſicut alij dixerunt ꝙ aqua ante eius coglegatione el at valde ne
ſpkiptße aq iter oĩa coꝛꝑa viſibilia mixta hoc hʒ:iccirco potiunj buloſa:que poſt cõgregationẽ denſata ẽ: iccirco mnonen
linir noiĩatur noie aq in ſcriptura ꝙ noie eryſtalli: iuxta ill? occupat locũ: quod etiã nõ videtur valere: Tum quia ſa
Pnainils s.ciij. Qui tegis aqs ſuꝑioꝛa eiꝰ.nõ ergo mere eduo nõ dicit: Condenſentur aque:ſed eger r i quia ſen
la gooi ce ſupioꝛes ⁊ inferioꝛes aq dicũtur: ſed qdãmõ q̃ſi ana ſibiliter videmus ꝙ aque recepte in cocauitatib terre no
ache . ãdũ ꝙ h'modi firn ſ. celũ ſidere denſate ꝙ; alie. Lũ quia qtitas elemẽti aque
mehr o logice.Et notãdũ ꝙ hjmodi firmamẽtũ.ſ.celũ ſidere’ ſunt magis cõdenſateq alie. Cu quia q; aque
unhil diuiſit aqs ſuꝑioꝛes ab ads inferioꝛib: nõ ſolũ ſᷣm lo ſemp excedit qtitatem elemẽti terre: Tie aque ue. i
– cũſed ena m aſda ppetates eentialiter coſequentes magna ppoꝛtione vt oictum a ſic dem incoueniens ſe
aüiie motũ earũ put magiſter Bonauentura ſup. di. xij. quitur ſicut pꝛlus.ꝙ capacitas terre no ſufficit ad tantn
Aumen. hoc vr dicere: Aque ei ſ⸗ upioꝛes. . celũ cryſtallinũ ſeu aque iꝙlitatem in cocauita ui rerinien 5. gudealite⸗
ſidridn aqueũ ẽ pꝛimũ mobile:qð vnifoꝛmiter ⁊ cotinue vni ditcitur ab alüs.ſ. ꝙ aque in e 1 nuc ſun caeo
ger no maxie vnifoꝛmi. Aque vo inſerioꝛes.ſ.elemẽtares perimẽto förerure in mari 1 ietur ſucheere Tü
M mouent multiplr ⁊ diffoꝛmiter ᷣm golibet genꝰ mor½ que quidẽ rñſio ach oc no totaliten P. eſceng . Et⸗
4. We ſicut mutationis ⁊ alterationis ⁊ h'modi.firmamẽtũ quia pluries in ſcriptura eũtes ad mare deſcen ere dicut:·
vo.ſ.celũ ſidereũ pticipat ppetatẽ pꝛimi mobilis iq'tũ ſicut in pſalmo.cvj. Qui deſcendũt ad mare in nauibus.
* z une ab alia mutatione qᷣcũq;:pᷣterq ſm ſitũ: imꝓ 2Z Jone.j.capit de iona eũte in mare dicitur: Et deſcẽdens
in fecte tñ attingit vnifoꝛmitatẽ mot pᷣmi mobilis:eo Joppen iuenit nauem ⁊c̃. Tum quia aqua de ſui natura
ſuts elũ ſidereũ ſm diuerſos oꝛbes qͥs cõtinet motũ varia cũ ſit fluida nõ põt habere in ſe ptes montuoſas.ſ.ceteris
uche b 1e by eicipat eri hoc fi ctũ q́cdãmõ pꝓpetatẽ altioꝛes:ſicut in terra ꝓpter ſui ſoliditatem hoc cõtingit.
ls n bie b; pticipar eria Pec Wtnatect Addina ie hʒ Tum quia rotũditas aque poteſt demõſtrari phyſice: ſi⸗
4 8 inferioꝝ aquarũ nõ foꝛmaliter ſi ed effectiue: inqytũ hʒ um quia rotuditas aque potel elibet pars aque
er⸗ virtutẽ caulandi oiuerſitatẽ generatõis ⁊ coꝛuptonis cut ⁊ terre rotũditas:quod patet: nam quelibet pars aqu
nmein ⁊ cuiuſcũq; alteratõis ſeu mutationis p acceſſum ⁊ re babet equalẽ inclinationẽ naturaliter ad cẽtrum.eleuatio
nindie ceſſum p diuerſas ſtellarũ ſeu cõſtellationũ influẽtias etiã poli in diuerſis ptib⸗ maris. Site in erſitast⸗ darn
icnen vñ hoc firmamẽtũ ſic itellectũ q̃ſi mediũ ĩter pꝛedicta, occaſu ſolis ⁊ ſtellarũ vnifoꝛmit . 3 egiterna D .
aqs ⁊ dãmõ ꝑticipans vtriuſq; ſilitudinẽ extremoꝝ cũq; ſunt nauigãtes in mari oceano ſeu m ix
ſ

tmranquillitatis ſemꝑ vident hemiſperia plana abſq; mon
tuoſitate ſeu altitudine i aliqᷓ ſui ꝑte: ſicut fit ĩ planiſſima

terra in q̃ nulli mõtes ſeu colles reperiũt᷑:⁊ ideo ſaluo ſem LP 4 que añ eius cõgregationg m.n.
ſup cẽtrũ.a.ſupꝛadictũ qð eſt cẽtrũ vniuerſi. nã aq̃ ex

per melioꝛi iudicio vlterius vẽ de hoc aliqd dicendũ.Pꝛo
quo attendendũ ẽ ꝙ ſicut terra ſᷣm aſtronomos ⁊ phos ẽ
in medio vniuerſi tanꝙᷓ eius cẽtrũ: ⁊ ẽ rotũda ſeu ſperica
cꝰ cẽtrũ ẽ idem cẽtro vniuerſi: ꝓput demõſtratiue ꝓbat᷑ in
vtraq; ſcia pᷣdicta:ſic elemẽtũ aq rõne pari de ſui nã ẽ ro/
tũduũ ſeu ſpericñ c' cẽtrũ ẽ idem in ſua pma ꝓductione cũ
cẽtro terre ſeu vniuerſi:ſed opoꝛtuit terram eẽ diſcooꝑtaʒ
ab aquis pſᷣm aliq̊s ꝑtes ſui ꝓpter neceſſitatem finis.ſ.ꝓpit
habitationẽ aialiũ ⁊ h'modi. Sapientia aũt diuina que
diſponit oia ſuauiter ſic diſpoſuit:vt elemẽtũ aque ſeruã
do ſuã dtũditatẽ nalẽ hẽret cẽtrũ ſepatũ a centro terre ⁊
vniuerſi:ſicut ſᷣm aſtronomos qͥ motus ſiderũ diligenter
iueſtigarũt cẽtrũ qrũdã oꝛbiũ planetarũ ẽ ſepatũ a cẽtro
vniuerſi.vñ apud eos tales oꝛbes dicuũt ecẽtrici ſeu egreſſe
cuſpidis:vt in q̃rto Almageſti:⁊ in alijs locis ill libꝛi p/
tractatur. Que qͥdem diuerſitas ſeu diſtantia vtriuſq; cẽ
tri.ſ.terre ⁊ aque ab iuicẽ ſic a deo ſunt diſpoſita: vt inde
ſequerẽt qnq; ad ꝓpoſitũ ptinẽtia: quoꝝ pᷣmũ ẽ ꝙ lłʒ ſint
multe cõgregationes aq̃rũ in diuerſis locis:tñ oẽs aque q̃
ſub celo ſunt:ſuũt ad vnũ locũ cõgregate ꝓut de diſpoſuit
nã q̃libet aq̃ hʒ eq̃lẽ inclinationẽ ad cẽtru elemẽti aq:ſicut
q̃libet ꝑs terre ad centrũ terre:⁊ ſic hẽ verus intellec illᷣ
qð dẽ:Coõgregent᷑ aque ad locũ vnũ.hoc ẽ dicere iclinẽtur
aque oẽs qᷓ ſub celo ſunt ad vnũ locũ.ſ.ad vnũ cẽtrũ ſeoꝛ

ſum a cẽtro terre:ad qð cẽtrũ cõgregentur aque ſicut ꝑtes

terre ad cẽtrũ terre:que qdem cõgregatio veritatẽ etia hʒ i
omnib cõgregationib aq̃rũ:ſiue in flumibꝰ:ſiue ĩ ſtagnis
ſiue in ciſternis:⁊ hmodi.nã oẽs aque vbicũq; ſint hñt ĩ
clinationẽ ad cẽtrũ aque ad qð fluũt ceſſante ipedimẽto:
ſicut ꝑtes terre etiã ſi ſint i aere ⁊ extra terrã ſuſpẽſe ſemꝑ
hñt inclinationẽ ad ſuũ ei erudli qð ſeqᷣt ex pᷣdicta
diſtantia ẽ ꝙ aqua nõ totã coopiat terrã ſed aliquã ꝑtem
dimittat diſcooꝑtam ꝓut reqrit talis diſtatia cẽtroꝝ ab
inuicẽ:⁊ de hoc dicit in lr̃a:Et appareat arida. Sequitur
tertiũ ex hꝰmodi diſtantia cẽtroꝝ ꝙ hec cõgregatio fuit a
deo facta ꝑ certã legẽ ſeu diſpõnè in gyro vallatẽ abyſſos
ſ. rmultitudinẽ aquarũ: ꝓut lr̃a ſonat puer.viij.cap.Qñ
certa lege ⁊ gyro vallabat abyſſos.¶ Quartũ ſeqtur ex pᷣ
dicta diſtantia:ꝙ lʒ in ripa maris coiter terra ⁊ aqua ſint

equalis altitudinis:tñ ꝓcedendo in mari ꝑ elongationẽ a

terra mare ſẽp ẽ alty terra. vñ ĩ pᷣs.xviij. Ueni i altitudi
nẽ maris.⁊ intantũ qnq; ꝓceditur ꝙ mare ẽ altius q; mõ
tes in terra:⁊ ſic intelligitur illud pᷣs.cij. Supꝑ montes ſta
bũut aque.qꝛ altioꝛes ſunt aque oceani: pᷣſertim ꝓcedẽdo
verſus mediũ q; mõtes terre. Seqᷣt qntu ex pᷣdicta diſtan
tia ꝙ incedentes ꝑ terrã ad mare deſcendentes debẽt dici
ſicut in auẽte pᷣallegata: ⁊ ĩ alijs qplurimis hr. Siliter ꝙ
mare dẽ eſſe ſeu fundari ſuꝑ terra: ꝓut legitur in p̃ᷣs.xxiij.
Ipſe ſuꝑ maria fundauit eu. Et vt pᷣdicta clari itelligant᷑
ponitur hec figura q̃ repñtat hec elemẽta.ſ.terrã ⁊ aquaʒ:
tã pᷣma eoꝝ pꝛoductione q; poſt aque cõgregationẽ. In q̃
figura lʒ coꝛpus mathematice cõſideratu no poſſit in ſuꝑ
ficie plene repntari tũ ſatlſuffic rẽe imaginãti.Seqᷣt figura

n bac figura ſit. a.cẽtrũ terre qð ẽ etiã cẽtruʒ

I vniuerſi: ⁊ ſit ſpera terre.b.d.g.e.ſuꝑ centrũ.a
ſit ſpera aque añ eius cõgregation m.n.o.

ſui pᷣmeua nã eqliter hẽbat circũdare terrã:cũ q̃libʒ ꝑj
aque eq̃liter hẽret inclinationẽ ad cẽtrũ terre:qð ẽ cen
trũ vniuerſi.Diſpoſuit aũt de ꝙ hec ſpera aque ↄgre
garet᷑ ad vnũ locũ ſic vt arida appareret. Sit ergo ſpe
ra aque ſecũda.ſ.poſt hmodi iuſſionẽ cõgregate vbi

nũc ẽ:ſcʒ.c.d.e.que qdẽ ſpera ẽ eq̃lis pᷣme ſpere aq̃: ſc,ʒ

m.n.o.Sit etiã cẽtruũ ſpere aque poſt eꝰ cõgregationẽ

f.qð ẽ ecentricũ vt dictũ ẽ:eo ꝙ diſtat ſeu egredit᷑ a cẽ

tro.a.qð ẽ cẽtrũ vniuerſi. Interſecet ergo hec ſpera aq̃
ſperã terre in duob pũctis ſeu locis: ſcʒ.d.e.Patet igi
tur in hac figura pᷣmũ intentũ.ſ.ꝙ oẽs aq̃ vbicũq; fue
rit ſub celo ad ſperã aq ſũt vtualiter ↄgregate:⁊ ꝑ ↄñs
ad vnũ locũ.na q̃libet aq̃ hʒ eqᷣlẽ inclinationẽ nalẽ ad

ſperã ſeu cẽtrũ ſui elemẽti.ſ.aq:qð ẽ.f.etiã ſi ſint ſexa

