v ¶ At illi cõtenebꝛati.i.pctõ ſuo excecati. x ¶ Perſe
cut ẽ eos vſq; hoꝛma. Nomẽ ẽ loci ipoſitũ ab euentu
r infra.xxj.ca.ſed h̊ͥ põit᷑ per anticipationem.
In caplo. xiiij. vbi dẽ in poſtilla: Et iõ cõcludit: ma/
n

ite foꝛtitudo dñi itis. e at ülud pi. uadragt
Upꝛa ĩ additõe ſuꝑ Exo.xxxiij. ſup illud ver ira mea ſi troibũt ĩ reꝗẽ meã.
bum. Quo trãſeunte coꝛã eo ait:dñatoꝛ dis
de ⁊c. fuit oñſũ ꝙ illa vba dñatoꝛ ⁊c.nõ fue
yſi oꝛãtis:ſed ipᷣius dei docẽtis moyſẽ uias ſu/⸗

rũt n

iij. longa digreſſioe cõfinxit:ſʒ ea

in Deu.moyſes rpetit oꝛones q̃s fecit ꝓ pplo dicẽs ca.ix.Et
oꝛaui dñʒ ⁊ dixi ⁊c̃.et ẽt de oꝛone ꝓ aaron facit mẽtionẽ:ñ
tñ ð hac oꝛoe aliqd dic:qꝛ nõ petebat remiſſionẽ oĩmodã
nili ꝓꝙ de ſe hůet lõganimit erga eos:qð pʒ i executõe qꝛ oẽ
illi ꝗᷣ fuert ĩ h pctõ explõatoꝝ: culpabile
ſolũ ad moꝛtẽ tꝑalẽ i deſerto:ſʒ ẽt ad moꝛtẽ eternã. Ad qõ

eplica cõrectõij ↄ Burg.

aliq allegãt illud p̃ᷣſ. Bencr ſen ãnis ⁊c.quibus iuraui i
I Ncap.xiiij. Burgen.ſingular ẽ:allegãs circa oꝛa

tionẽ moyſi q̃ſi vba dñi ſint:quẽadmõʒ.̊.Exo.

V *

es fuer̃t cõdẽnati ñ

itẽdit H̊ ⁊

declaratũ:que qͥdẽ vie maxia pte miſericoꝛdiã ſonant:
q̃ qdem miſericoꝛdia maxiĩe diuinã oĩpotẽtiã mãifeſtat
ꝓut in collecta dẽ: Deus qͥ oiĩpotẽtiã tuã pcendo maxie
7 miſerãdo maniteſtas.iccirco moyſes edoct a deo de
vijs dñi ſupꝛadicil cũ mõ diuias miſeratões ĩploꝛabat
ꝓ pplo pꝛope dicebat:magnificetur Drocuck domi⸗
ni.Foꝛtitudo eni dñi ſua oĩpotẽtia ẽ ⁊ magnificat᷑ maxi
me.i.manifeſtat᷑ miſerãdo.Qò ãt ſeqᷣt᷑ in lr̃a ſcòm traſ/

—

as quibus deus rõalẽ creaturã regit: put ibi fuit pleniꝰ ibi ñ eẽ fudata: uide ĩ coꝛectoꝛio vltio Exo.
a
1

pl. XNV
Ocutus eſt dñs. Hic ponit᷑ quoddam ĩicidẽs:eo
circa idẽ tpᷣs de colligẽte ligna in ſabbato accidit
cãus:⁊ tñ obſeruatio ſabbati fuit ſtatuta a pꝛinci
pio creationis mũdi:ut hẽ Heñ. ij. ca. Et bñdixit dñs diei
ſeptimo ⁊ ſãctiſicauit illũ.ideo occaſione huius fit hic mẽo
ria de aliquibus alijs legalibus: et pꝛimo de oblatione ſa/
crificioꝛ:x de redditiõe pꝛimitiarum:tertio de expiatione
peccatoꝛum per ignoꝛatiam:quarto de punitione pctox: ꝑ

3

ſupbiã: ſcõa ꝑs incipit: ibi Locutus ẽ dñs.tertia.ibi Oſi p

Liber

igi.oꝛãtia.quarta ibi Nia vo ꝗᷓ per ſuperbiã. Circa pꝛimuʒ
ſciẽdũ ꝙ de iſtis ſacrificqs qͥ h tangũt.ſ.ð holocauſto ⁊ ho
ſtia pacifica dictũ ẽ ĩ leuitico:ſed hic plenius additur ve ob
lationibus que debebant fieri cũ iſtis ſacrificijs: qꝛ cũ ſacri

ficio agni offerebat ſi
mile decima pꝑs ephi
oleo conſperſe: qa in
piſtatione e miſceba
tur oleũ:⁊ vini quar
ta pars hin ſilr offe⸗
rebat᷑: cum ſacrificio
arietij offerebant due
decime ſumile oleo cõ
ſperſe ⁊ vinum tertia
pars hin. In ſacrifi-
cio bouis offerebant
tres decime ſimile:et
vinuz medietatẽ hin
Melſura auteʒ olei ⁊
mẽlſura vini erat ea-
dem ĩ quolibet iſtoꝛũ
ſacrificioꝝ:⁊ ex dcis
patet lr̃a paucis exce/
ptis. b ¶ Lu igreſſi
tueritis terrã habita-
tionis veſtre. Et ex h
patet ꝙ ea que dicun
tur hic: referenda ſũt
ad tpᷣs futuꝝ in quo
itrauerut terrã ꝓmiſ
ſionis. c(¶¶ Holocau
ſtũ.ſacrificiuʒ erat to
tũ icẽſũ ad dei hono/
rẽ. ictimã pa
cificã.pꝛo aliquo bo/

no obtento a el
obtinẽdo. gnol

⁊ hedos.per hoc deſi
gnatur ꝙ ideʒ erat ri-
P agni ⁊ hedi:⁊ eedẽ
oblationes offerende
hic ⁊ ibi. f¶ Ta in

digene. qui ẽ de filijs
iſrl. g ¶Qus pere/
grini.qui erat couer-

ſus ad iudaiſmum.
b¶ocutus ẽ dñs.
Px ↄnter agit᷑ de da
toõe pᷣmitiaꝝ:qꝛ aliqᷣd

addit:qð ñ erat.S.di
ctũ cũ dẽ: i ¶ Sepa
bitis pᷣmitias ðno de

cibis ur̃is. In hebꝛeo
hĩ: De paſi ueſtr toꝛ
tellũ.qꝛ ð qualibʒ oe
coctõe furni.gall.Foꝛ
nee:ſepabat᷑ toꝛtellus
vnus dãdus ſacerdo/

tibus pꝛo pꝛimitijs. K

eos. Cůʒ ĩgreſſi fuerit fraʒ
habitatõis vꝛe quã ego da

bo vobis ⁊ fecerii oblatõ

nẽ dño ĩ hoͤlocauſtũ aut ui
ctimã pacificã:vota ſoluen
tes:uel ſpõte offerẽteſ mũe
ra:aut ĩ ſolẽnitatibꝰ veſtris
adolẽtes odoꝛẽ ſuauitatis
dño:ð bob' ſiue ð ouibus
offeret qcũq; imolauẽit vi
ctimã:ſacrificiũ ſile ðcimaʒ
ꝑtẽ ephi cõſpſã oleo:quod
mẽſurã hẽbit q̃rtã ptẽ hin:

⁊ vinũ ad liba füdẽda eiuſ

dẽ mẽſure dabit ĩ holocau
ſtũ ſiue in victimam. NPer
agnos ſingulos ⁊ arietes
erit ſacrificiũ:ſile duaꝝ ðci
max:q̃ ↄſpſa ſit oleo tertie
puhin:⁊ vinũ ad libametũ
ttie ꝑtis eiuſdẽ mẽſure offe
ret i odoꝛẽ ſuauitatis dño.
OQnñ vᷣo ð bob fecerholo/
cauſtũ aut hoſtiaʒ:aut iple/⸗
as votũ vl pacificaſ victias
dabis p ſinglos boues ſile

treſ ðciaſ ↄſpſe oleo:qð ha

beat mediũ mẽſure hin: et

vinũ ad liba füdẽda eiuſdẽ

mẽſure:ĩ oblatõeʒ ſuauiſſi/
mi odoꝛis dño.Sic facies
p ſingulos boues ⁊ arieteſ
⁊ àgnos:⁊ hedos.Tam in
digene qᷓ;ᷓ pègrini:eodeʒ ri
tu offerẽt ſacriſicia. Anũ pᷣ
ceptũ erit atq; iudicium:tã
vobis qᷓ; adueis tre.Lcu
tłẽ dñs ad moyſen dicens:
Loquẽ filijs iirl:⁊ diceſ ad
eos:Cũ venerii i trã quaʒ

—SNr

Sicut de areis.i. de grãis qᷓ ſunt

i area. I ¶ Ita ⁊ de pulmẽtis.In hebꝛeo hẽ: Ita de paſi ve
ſtris. Supꝛa enim fuerat dictũ de pꝛimitijs dandis de gra/-
no exñte in area uel grãgia:ſʒ nõ de paſta dcõ mõ:⁊ iõ d h
ꝙ debebãt pꝛimitias dare de iſto ſicut ⁊ de ilo. m ¶
ſi ꝑ ignoꝛatiã. Hic agitur de expiatione peccatoꝝ q hẽbant
aliquam cãm diminuentem de ratione peccati. Et pꝛimo

minuunt.

agit de iſtis intum tangunt cõͤitatem inter illa que di

pio: n

m eſt ignoꝛãtia:⁊ hoc tangitur in pꝛinci
die qua cepit iubere.Ex quo patet ꝙ hoc

intelligitur de peccatis cõmiſſis poſtq; voluntas domi
ni fuerat ſignificata po pulo per moyſen. o (¶ Et ſacri

dabo vob:⁊ cõederiũ ð pa
nibregiõis illi:ſepabii pᷣ/
mitias dño de cib vr̃is. Si
cũᷣt ð aꝛeiſ epᷣmitiaſ ſepabii
ità ⁊ de pulmẽt dabii pᷣmi
tiua dño. Quũod ſi ꝑ igno/
rãtiã pᷣteriet qcq; hoꝝ qͥ lo
cut ẽ dñs ad moyſẽ:⁊ mã/
dauit ꝑ eũ ad vos:ã die q̃ᷓ

cepit iubẽ ⁊ vltra:oblitaqʒ

fuerit facẽ mititudo:offeret
vitulũ de armẽto holocau
ſtũ ĩ odoꝛẽ ſuauiſſimũ dño
èt ſacrificiũ eac liba ut ce/

remõie poſtulat hircũq; p
pctõ.Et rogabit ſacerdos

ꝓ oĩ muitudie filioꝝ iſrl.⁊
dimittet eiſ: quòniã ñ ſpon
te peccauerũt: nihilomin

offerẽtes incẽſũ dño /ꝓ ſe:?-

ꝓ pctõ atq; errõe ſuo:⁊ di
mittet vniuerſe plebi filioꝝ
iſrl: aduẽis:ꝗ pigrinãt᷑ int
eos:qm̃ clpa ẽ oĩs ppli per
ignoꝛãtã. Quod ſi aĩa vna

neſciens peccauerit offeret

capꝛã ãniculã ꝓ pctõ ſuo ⁊

depcabit᷑ ꝓ ea ſacerdos:q

iſcia peccauerit coꝛã dño:ĩ
petrabitq; ei vẽiã:⁊ dimu
tet᷑ illi. La idigẽis qᷓ; adue/

nis:vna lex erit oĩuʒ ꝗ pec

cauerit ignoꝛãtes. Aia vo
q̃ ꝑ ſupbiã aliqd cõmiſerit
ſiue ciuiſſit ille ſiue peregri
n:qm̃ aduerſus dominuʒ
rebellis fuit:pribit ð pplo
ſuo. Nerbum eni domini
contempſit:⁊ pꝛeceptum il

li feẽ irrituʒ:iccirco ðlebit

ficium eius ac li⸗
ba ut ceremonie
poſtulãt.que det᷑
minate ſüt: leuiti
nõ ſpõte pẽccane
runt.per hoc itel/
ligũtur ea que cõ
mittũt᷑ timõe mõ
tis uel alteriuj ꝑe
ne: ut dicit Aug.
qꝛ hoc diminuit
roõem voluntarij
per conſequens
peccati. q G cA
ſi anima. Hic co⸗
ſequenter agitur

de expiatione pꝛe

dictoꝛum pctoꝛũ
ſtum ad vnaʒ ꝑ
Snam ſingulare
quia aliud ſacrifi
cium offerenduʒ
erat pꝛo multitu
dine populi:⁊ ali
ud pꝛo perſõa ſin
gulari. r Ani
ma uero quẽ per
ſuperbiã. Hic cõ⸗

ſequenter agitur

de punitione pec⸗
cati cõmiſſi ex cõ
tẽptu:⁊ de iudeo
rum habitu: ibi
Oixitq; domin/.
De punitione vo
peccati ex contẽp
tu agitur pᷣmo ge
neraliter:quia ge
neralis pena eſt
moꝛs.vnde ſpᷣdi⸗
tur: 8¶Peribit
de populo ſuo.⁊
hoc eſt intelligen

dum qñ aliquis

erat ↄuicł p teſtej
nõ ſolũ de facto:
ſʒ etiã de mõ faci
endi:videlicet ꝙ
ſcienter feciſſet ʒ
mãdatuʒ dñi: ut
dicit Ra.ſa. ⁊ h
erat qñ teſtes de⸗
ponebant contra

eũ:⁊ nõ ſolũ ꝙ feciſſet contra domini mandatum: ſed
etiam ꝙ ſuper hoc fuiſſet monitus ⁊ edoctus ꝙ tale fa
ctum eſſet contra domini mandatum:et ſcõʒ hoc expo
nũt aliqui verbũ ſaluatoꝛis:Matth̊.xvij. Si peccaue⸗

rit in te frater tuus.i.te ſolo ſciẽte ⁊c.ſequitur:ſi nõ au/

dierit te: adhibe tecum vnum vel duos:ut in oꝛe duoꝝ
uel trium teſtium ⁊c. dicunt enim ad hoc adhibebet

R

aiumie ſtb

ittiniceſtl

Gtnecbant
ipone depche
nottct moͤ
ctis nofack
Narniad:
ni
rnrei co
ſcrahoch
ſtionidit⸗
ſen ear ⸗
eilegi
nſtunant
oauſtonel
ſcuvdoer ix
gi eſon
Sahpgtiadh
fdlecuegen
Porndalt
ſvoluites

nen
WUrſanit i
ithin iſign

nugliur gni⸗
fileenieſt.

ilicofimaie

ltdimuth⸗

ulhrai nen

unpoſlr.

oͤtgit in ler
Dicdj

wapoon
chor
luͤ
li⸗

¶Mume.

“Z

”ñů

. ꝛe ſuo: p cuius memoꝛia ligat ſt⸗
n eẽt cõ ut aliquid faciat pꝛo amoꝛe ſuo: p enens eind. moꝛie illõ
6 fem̃ eẽt cõ ut aliquid hoc viderit tradat me Cad
ut coꝛã eis moneret eũ erdote Flale rent᷑ teſtej bi oigitum cum ſiloꝛut cu at plane lr̃a cũ dẽ: Quas cũ vi
tere neltegn adatũ: ut ſi poſtea recidiuaret: habe 2cõ qð ẽ ſibi iniuquʒ: ⁊ hoc ſon 4 10 dei. ⁊ iõ non fit hic men
anidl tra vñi. mian e fco: ſed etiã ꝙ feciſſet Z monitionẽ derintreroꝛdeni oium maͤdate boc g ſit ionuͤꝛſieut in
he⸗ eũ:nõ ſolũ eat ter determinatur p er h pꝛecepti de hoc ꝙ ſit 1
Fn Fecions. t¶Factũ e at. Dic ↄñ eciali.ſ. ꝓ uiolatio tio in reddẽdo roõem circuciſione ꝛc.
Nin e de peccato comiſſo p.r ſuꝑbia in ſp Repleachrreetd
ne ſsbbati. byacithinas. Quas cũ vi co . xv.
hnc MQui recluſe ꝛtabit iniqtatẽ ſuã. Fjꝗ h acithinas. 1i8 Ncap. xv.
iketteueen p dli H 2=èð Gcin Wr Kmn g
unüin nel. qd ſune ho ein carch iſſet hoiem tox dñi:nec ſequãt res obſeruantia ſabbati
ne W facẽ deber z 97 litudie muenil le ſabba tõnes ſuas:z oculos ꝑ . ſit ex iſtitutõe mũdi.
—R ARn autfe⸗ colligẽtẽ ligna ĩ di ſi ⁊ẽ aa varias foꝛnicãtes:ſ- S Burgeñ. ſe Gppör g
ocnn hin⸗ T.—+— Blia beoſno. 1, eeichleti
“l . . . C1 — „ ſi ₰ „ —„ „
duln alabeelt Arecluſeru en ncarce enreg. n 5 qui eduxi riũ: vide ĩ odẽ ca. al
tung. crore. lẽtes ꝗd ſuꝑ eo fſacẽ Ego dus de vẽ: ti: ut eẽʒ legato. 1l.gen. ij. In eo
Kni ebat ißn ꝛſiẽ di rẽ neſciẽtes ꝗd dñs ad vos de lerra egypti: dẽ ca.cũ poſtillatõ di
Ebocanm interfici: q at ſibi deberent. Dixitq; eſter deus. C.XyI. ceret fimbꝛias eſſe int
men wimn en d at hoc moyſen moꝛte mo bo Ccèê autem choꝛe fili iudeos 7 Etes ſignü
1eneget a . u lapidib oĩ E filii le⸗ iſtinctiuñ: Burgen.
fſ aketninscne ei rareuß⸗ ne unanſlli caart fſ e- die im ſignu ſorre
ſmnimn ec⸗ Dati:7 tn no ceſia turba extra caltra. erft ui ⁊ dathan atq; abi Soꝛatiuu: ſʒ ſi Bur
ie Ir. vieneſeichay en eduxiſſẽt eũ Prabtole ueft 1i eliab bon coch filius gefi loct no Slufine
ni nnot: modus e Hpidibſ⸗ Slr jaue pheleth de filijs ruben nir. ſtat rn r
dunundi . tis no fuerat = dñs. Bixit q; E a moyſen. alij oſitio.Si ãt
mung mo:tis lra ceperat ſe: Loqre filiſſ r exerunt tra moyſe cti qn lrcluſineen ſua non
ſnmn ſinnin derermiat: lule · dñs ad moyle: ut fac q; filioꝛuʒ iſrael duc 8 Ccogit:qꝛ qᷓuis circũci
Nüslcſa. xxXI. 7 i0 rec . iſrl:⁊ dices ad eos: At fa inta uiri pꝛoceres ſy ſio eẽt ſignum diſti⸗
ſſent runt eũ quou q; t ſibi fimbꝛias p ãgulos quas e:⁊ ꝗ tpe cõcilij per tiuum iudeoꝛum ab
n ſcirẽt hocp reue an j Etes Heiſ vittaſ nagoge: 7 qtp dli nationibus: hꝰ
l o iſt eũ lapidãi. Aliqᷣ s ſiẽ ſignũ fimbꝛiaꝝ: ⁊ iõ cũ hoc ſtat: ꝙ fin ſi
uln / eor „ „ ettor; atẽs oculis ſiẽ ſignũ fĩ d iuz dei ſpalit circũciſio
— in, ie * er⸗ ᷣ - tificati ꝑ diui Cue . :q nõ erat ma iEn. ãd t dei.i. recoꝛde
vpatii hia ſabbato eng karernt Crfi e diſtictioe filioꝝ iſrt nis:q nõ era derit recoꝛdet oĩuʒ madatoꝝ dei.i. tä hol
c 1 8 u uiderit recoꝛdet O ociliati ꝑ occultã hoij/
onn innn onẽ. x ¶ Dixit ds e agik ls erat a deo ſppe Qua extrinſecũ: ſũt deo recociliati ꝑ occ =
js ꝙtũ ad habitũ: ſicut eni ille ppłs . khoc ſignum extr I legis ſuſceptionẽ. ¶-X
tuͦniſients ciali electus:eo ꝙ ipe chꝛiſt erat ab illon io Exo.ideo circicſionẽ?. ſt choꝛe filius iſuar. Dic nrer Poniteß ꝛi
,ee, g alr: ſiẽ fuit dem̃ in pᷣncipi . Lce aũt choꝛe filius iſua hoꝛe inſurgens:vbi pꝛ
SS qð data ẽ ei lex ſpãl:ſic fuit de lijs gentib: ſicut imẽtũ itineris ex abitõe choꝛe inſurgens. ſater
nbirin:bi oñs voluit eos diſtingui ĩ habitu ñ ſm ꝓfeſſionẽ ad 1è— it eius ſeditio ꝓ ſacerdotio:2 ipſi iij. c.
Dwn igioſi hñt habitũ diſtictũ 1Pleiti⸗ . mo pon cvij. tertio oneris iĩpoſitio. xv j.
nipdonlt in no. te religioſi hñt habitũ dii teſtabãt ſe eẽ iuldes: inatio. ca. xvij. ? tertio oneris iũct: ? totius
. A ſ ef. talẽ habitũ p ĩ eis vitaj hya gdotij determinatio.ca. xvij. choꝛe cũ ſibi adiũct:2
punitone o quꝭ ſut aſtricri: io p tal n. ꝗᷓ tuoꝛ pal. po. ĩ eis vitaj hy Circa pꝛimũ deſcribit᷑ ſeditio choꝛ ltitudo. Adhuc cir
uichanh AE l falit ibit ſim p an ·qᷓ tuo⸗ ſationẽ celeſtẽ fpe CLirca pꝛi ibi Murmurauit at ois multitu eſio iuſticie
. ePias iſi deberẽt hꝛe cõuerſation loꝛi celi: mltitudis:ibi it traſgreſſio culpe: reprehẽſio iuſt .
gur znt⸗ einthias ĩ ſignu y cithinus ẽ ſilis coloꝛi celi: pꝛimũ pᷣmo ponit᷑ traſgreſſio cu iflictio pene:ibi Locu
urintt ctu aliaꝝ gẽtiũ:qꝛ A le uide.recoꝛ.om.mãd. dñ 3 a el audiſſet srſes nerkio Mictio pene leui habu⸗
ie ⸗ reneſt. legis talis coloꝛ rterute eis n cuſq; ẽ dñs.Lirca mms moaente ſin ar 2n. ebꝛon kerrin:
e. vñ ⁊ i cõ . liij. 7 iõ talis coloꝛis v . it qttuoꝛ filios: amram pmo . ſej ãt æ aarõ ꝗᷣ eran
A ſt dñm: ut hẽ Exo. xxiiij. i In cap. xv. vbi d. it q̃ttu i: ut dem ẽ. S. iij. ca. Moyſej ãt o
de derũt dñm: iã madatoꝝ. ¶In cap. xv. vb⸗ lquartũ: ut dem ẽ. S. iij. c. qꝛ moyſes erat dux po
4 ad memoꝛiã mãda bbati fuit ſta⸗ ⁊Zoxiel quart. : erãt pꝛomoti ĩ pplo:qꝛ moyſe oſt
Nmmhin ducchar illa: Et tamen obſeruatio ſabbati fuit uu pmogenici: etãt pꝛomofii pp idebat ipſi choꝛe ꝙ poſt
Prl . tilla: en odienar . 7 i0 ui erabier gee g fen
darcinlin citur in poſtilla: Et tam undi ⁊c. ditio hma. f li: aarõ ſumus ſacerdos: 7 i0 u at filius ſcdi filij
dicis pncipio creationis mundi ⁊c iſſe ſtatuta a pn puli: je dignitatẽ i pplo: eo q erat filius ti
un giit tut Abne tio ſabbati nõ legit fuiſſe ñi. ij. Bñ ißpos debebat hie dig . qͥ crat filius oʒiel.ſ. quarti
7 ruatio ſabbati nol ð dẽ geñ. ij. Bn ipo i qñ uidi elixaphã qᷣ erat f . ſbᷣ
r ulc hn Bſe ij mũdi: ſcõʒ hoc qð dr geñ. ij. B haat:⁊ iõ qñ uidit ꝙ e uper filios chaath:tamẽ
iein io creatoij mũdi:ſcõʒ hoc llũ. Alr in cha t factus pnceps ſuper filios chaath: eo
pͦlieſen lri⸗ deus diei ſeptime ⁊ ſcificauit illũ. Nec filij chaath fuit factus pnce ii. c. coõcepit indignationeʒ: eo
tnitenuſi ai t ĩ additõe ſuꝑ geñ.ij.ẽ onſum Ile eleaçaro filio aaron:ut hi.S. tpoſitus ſuper eũ ⁊ ſuꝑ ali
bvidll telligit ad lram pui ſt aliqᷓ legalia: qꝛ hoc ſepe lius iunioꝛis filij chaath erat p ꝓppter quod mo
ict een, . —

isde NOc pꝛeceptũ de faciẽdo fim
mugi
vntii N

21 ere habuit conlſili
iũ: ideo ut ad hoc poſſet pertingere habu res
lagulis pallioꝝ: put hebꝛei exponũt: et cerdoti FErte Abrron:an erat oetribu muben ngkerte
4 Picfaguliahe oräner ad diſt nctionẽ nle eis vipſ ideberẽt hꝛe beincigatn plrro ſic iſte choꝛe ha
ſ abilr.: vt vẽ: lã de hoc habebant ſi· eis ꝙ ſſir det enitus ipſ iacob: facili
mn ſid dan bus:qꝛ iã de hoc habe an ben qui fuit pꝛimog rant autem de faci
nandun 13 — iſt alijs nationi „ „ ſi nu ut ru en q . * 9 illi ducatum. pote 9 E H ₰
vum irr ab alyonario iſionẽ que data fuit in ſignũ: ſacerdotium:⁊ athite de qbus erat cho
n/ notiſſimũ.ſ. circũciſionẽ que da oc beret ſe ia tractare: eo chaathite de bus iru. g.
= Ecnotuſim ij cap. ſed hoc pꝛccept dalnabat koc⸗ adinuicem talia gfactaree ationi pꝛopinqua in ſitu: da
4 4 , 4 uten vidiſſet laafünheias H ſuuz ren tribus ruben
Ourind A dei: ſicut cũ aliquis hõ
uim Ldno mandatoꝝ dei: lcutch;
ne

4

4

temeritate. kEt ſã

glob tuẽ ſtet Z dñʒ. Quid

gatõis h :ut eos repete dii

ligni: ut habetur

—

(iber
mi ũſlli habebãt tentoꝛia ad meridionalẽ ꝑtẽ tabernaculi. ꝓpter qðↄñter pcedũt ad cõuicia. t ¶ Nũquid parũ tüniltniel
vt pʒ ex ſupꝛadictis de poſitiõe caſtroꝝ:⁊ qꝛ iſti erat poten eEtibi. ſ. ꝙ feceris hoc malũ toti pplo:qð malũ expꝛimit᷑ rirnigie
tes i duab tribub aggregauerũt ſibi magnã ꝑtẽ maioꝛum cum ſubditur: v eduxiſti nos ð terra.ſ.egypti. ginzcipe⸗
ppli iõ ſpditur:Alijq; filioꝝ iſrł.ccl.⁊c. üng ſtetiſ ·X¶ Que lacte ⁊ melle manabat.i.bõis oĩbus abunda- Vhnu di
ſet aduerſ'moyſẽ ⁊ aarõ.volẽtes eos deijcẽ a ſuo honoꝛe: bat:illã terrã vltra debitũ cõmẽdabãt in uitupiũ moy Glllſ⸗ ola
b ¶ Dixer̃t ſufficcat S ſi qui eos iqe edu nlißchn
vobis. ſic ſitis ſicut . . .„ . rerat: y¶toc rſacgt ol
alij 7nõ maioꝛes. noia vocabãt. Cunq; ſtetii ꝙ duxiſti noſ de terra egy ¶cderes in deſerto unſhue
e¶ Quia ois multi ſẽt aduerſũ moyſẽ ⁊ aaron pti que lacte ⁊ melle mana exdefectu ahl et nnuct iel
tudo ſacroꝛuz ẽ a . ll dixerũt: Sufficiat vob: qà batũut occidẽſi deſerto:niſi porus, Clllui uſe il
cta ad dei cultũ:qꝛ to dixerut: Dufnicigt 'o *aa darn en NA, 2 dñar' fuen nĩi. nuſſeſtepetcaue⸗
ti multitudini locur oĩſ młiitudo ſcõꝝ e eti ipil ei dnatus ſuerinti⸗ Reuera vñ ipoõebãt ei qð füraß, lenn
7 dñs ĩ mõte ſynai:ut c dñl.cur ᷑leuami ſuꝑ ppʒ induxiſti nos ĩ terrãqᷓ fluu uellet eos redige- ti o (dehi
550 . er dñie. Quod cũ audiſſet mo riuis lactis ⁊ mellis:⁊ ðdi/ . nanitate. R—;— tinchilin
uliͦ eſt imedio ca Yſes: cccidit pn in ſaciem. ſti nobᷣ poſſeſſiões agroꝛũ uera iduxiſtinos D n
ſtrox. e (Kur eleua Locutuſq; ad choꝛe: ⁊ ad ⁊ vineaꝑꝝ. An ct oculoſno in terram que flu Seet en
mini ſuꝑ ppł di.q. oẽm mltitudinẽ: mane iqt ſtros vis eruẽ: Nõ venim it riuij laci mel I mig n.
or Eex ueſtra b“ notũ faciet dñs ꝗ ad ſe pꝑti Iratuſqʒ moyſes valde ait ia hor debant iliſatei
dinroe. 1 6 Qloei neãt:ct ſcõs applicabit ſi ad dñʒ: Mẽ reſpicias ſacri ganduʒz gnoy en rvii
audiſſet. Dic ↄñt põi bi:et quos elegerit appꝛo/ ſicia eoꝛum. Luũ ſciſ ꝙ nec xes per falas pꝛo üpknout
tur culpe rephẽſio. ꝓ piq̃bũt ei: Moc igit facite: aſellũ ꝗdeʒ vnq; acceperi, miſſionej decepiſ önicztotin
an⸗ Frn ad lris Tollat vnuſqſq; thuribu/ ab eis nec afflixeri quẽpiã ſernonulun:e uaiſilt
adti uα Iü ſuu tu choꝛe et oẽ ↄciliũ eoꝛum. Dixitq; ad choꝛe: lacte r malle fue⸗ uilrnia
bbi miſit ergo morſej tuũ: hauſto cras igne po Tu ⁊ oĩs congregatio tua tẽ. bi lln ⁊2 oauu ginchiſufn
Circa pmum vt moy nite ðᷣſuꝑ thymiama (O0295 ſtate ſeoꝛſũ coꝛã dno: ⁊ aa los nr̃os vis erue hHaanchireſ conſt
E afere⸗ pplo ſe n dñno. Et quẽcunqʒ elegerit : rõ die craſtino ſepati. Col reinon venimt. u ſegt g
hac repheſiõe mouẽi iße erit ſact. Muüiltũ erigi lite ſinguli thuribula vrfa lde von mac 43 ſlrülch in
gelo iuſticie nõ vindi een. ſij.· PFr Nobis quicquã p siiemiiin
cte: pmo oꝛauit oſim Mini filij leui. Dixitqʒ; rur ⁊ ponite ſupꝑ ea ĩcẽſũ:offerẽ bono noſtro ſecd botnun⸗
ut no iraſceret Z torñ ſũ ad choꝛe:Audite filij le tes dno duceta qnquagita ꝓ malo. a H Rüſuga
ppylz y maliciã iſto ui. Num paꝝ vobis ẽ ꝙ ſe thuribula:aarõ qzs teneat gaſ o ſej val ionlnu⸗
rũ: boc nõt cuʒ d: pauit vos de iſrł ab oĩ po thuribulũ ſuũ: qð cũ feciſ de: no bꝛo llunia luu ifſie⸗
¶ Cecidit ꝓnus in oe e ee g e Ui Iſibi illata: ſz qꝛ ta llitir,
kaeit pumill ando ſe Pulo: T iũ xit ſibi ut ſeruire ſet ſtatib moyle ⁊ aarõ: et lis iiuria inuehe⸗ mimnic
coꝛã deo. h¶ Locu lis ei ĩ cultu tabernaculi: ? coaceruaſſẽt aduerſuʒ eos batur contra de- einun
tuſq; ẽ ad choꝛe. roa ſtaret᷑ coꝛã freqntia ppli et oẽm multitudinẽ ad oſſuz; um aunfrazu. iiſtoitc
harieaniue . miſtrarer ei⸗ Jcirco ad ſe tabernaculi:appuit cuctis picias ſacntllfd i
cras ſaliua ieiuna. te fecit accedẽ teæ oẽs frfes tu glia dñi.Locutuſq; domi eop. ſicut non re ntarte
tabat eni vtꝝ iterim os filios leui:ũt vobis eti nus ad moyſẽ ⁊ aaron ait: ſpexiſti ad ſacer- —
choꝛe reſipiſcẽt a ſua ſacerdotiũ vẽdicetis:èt os Sepamini de medio ↄgre dotium cayn ma miidttn

eyeit

icabit ſi . . ₰ „. — = „ „ 2 72 n. iiij. c. 4 een „.
arblesrebi. z.n. aarõ ut murmuretis pdã. Qui ceciderũt pꝛonii Gs wner aſtella. uäim
cerdotio coꝛam eoo. eũ: Miſit ergo moyſes ut faciẽ atq; dixerũt: Foꝛtiſſi igeſt minimã reʒ K i
I¶Et quẽcũq; elege vocaret dathan ⁊ abirõ f- me deus ſpirituũ vniuerſe Ceia patent uſ; 8
nit ie eit ſcy tad di lioſ eliab. Qdi rũdert. Nõ carnis: nuim vno peccante: i⸗ ſe ſos ſ
dotali. mMltuʒ nenmm . Mungd baxye tibi oes ira tua deſeuiet. Et ſum eos: omnem ri
erigimini.qꝛ nõ ſolu, 1 multitudineʒ. di⸗ ikin .
5enden cit Ra ſa, bor. (langi
2 ¶ Num panuz eſt vobis ⁊c᷑. quaſi diceret:non deberetis totam noctem pꝛecedentem ⁊ partem diei choꝛe ⁊ ſibi ir diende
reputare parum ſed multum diuina beneficia que fecit vo acdherentes diſcurrerent per caſira dicentes populo: ꝙ rigin dol
bis pꝛe alijs. o ¶ Ut vobis etiam ſacerdotium vendicetijꝗ mouebantur ꝓ vtilitate ci: hoc mõ coaceruauerũt nü nun
ideſt indebite vſurpetis tãq; ingrati diuis bñficijs. p¶Et ſibi multitudinem. g Locutuſq; eſt dominus. Hic ns un
omnis globus tuus ſtet contra dominum.a veritate enim conſequenter ponitur inflictio pene: vbi pꝛimo poitur Alorün
ſe eſſe vacuos pꝛoſeſſi ſunt:qui multitudine ſe armauerũt. comminatio dei cum dicitur: h Separamini de 4 16 ͤſanl,
q¶ Quid eſt enim aaron ut murmuretis contra eum.q. medio congregationis huius.quia ſunt indigni ſocieta utcho⸗
d.non aſſumpſit ſibi ſacerdotium:ſed dominus impoſuit te ue aCoo repente diſperdam. omne) ſimt. ꝰ ireckr
ei. r Miſit ergo. Hic ponitur repᷣhẽſio moyſi q;'tuʒ ad k ui ceciderũt ꝓni in faciẽ.ad placãdum dei iraʒ. “D 1 ganon.
ambitionẽ ducatus ppli: et ᷣmo vocauit mo yſes iſtoj: am I ¶ Foꝛtiſſime deus ſpuum. ideſt qui cognoſcis coꝛda. un ſani,
bitioſos coꝛã ſenib':ut eos rõabilłr iducẽt ad deſiſtendum.,. m m vno peccante ð omẽs ira tua deſeuiet.q.d. l

s ¶ Qui rñderũt nõ venimus. oñdentes ſe aꝑte rebellare: noõ oecet: iudex enim moꝛtalis qui non cognoſcit coꝛda

8

1Riet

Pnde A d

gunge

SNis O
niſendenn
ſepune
niniccini

loonidsae

evoni
qd No nil G
bono noſto 4
uſ moſ

1. peou

billataen

urtnts de ,

mde
u. Nee.

ſe ſrii

dop int n
PenA
unn

uaſon

peichorii

nsen

bi:ſ(dag

ſum coo ON

daen

ꝛ: hõ videt tm̃ q̃

parẽt: aliqñ pũit

inocẽtes cũ pecca
tib: ſʒ tu qͥ diſcer

nis uidẽdo cõda

hominũ ñ debes
hoc facere:iõ ſub
Oꝛecipe

dit: n
vniuerſo populo
ut ſepet. ab iſtij q
maifeſte Fperatde⸗
rut: ? pʒ lra uiq;
bi: o (¶ Dathã
7 abirõ egreſſi ſta
bãt.parati ad re/-

ſiſtendum mo pſi

p¶ Sciet ꝙ do
min miſerit me
⁊c..i.ſcietis ꝙ ð
mãdato dñi ſeci

illud p quibꝰ iſti

ſeditonẽ mouer̃t
qꝛ ð mãdato eiuj
ducatũ ſuſcepi:⁊

aarõ i ſacerdoteʒ

oꝛdiaui:⁊ eliaga-
phã pncipẽ ſuper

chaathita conſti

tui. ſect: q¶ De
ſcẽderũtq; viuen
tes i ĩfernũ.i.in ĩ
ferioꝛes ꝑtes ter⸗
re in qbus dẽ eſſe
infern a doctoꝛi/
bus: no tñ ſic eſt

ſtelligedũ ꝙ ſint ĩ
pena iferni: ita ꝙ

nõ fuerũt mõtui

pꝛiuj moꝛte cõpo
rali.qꝛ ſcõʒ g di ⸗/
cit᷑ ad hebꝛe.ix.c.

Statutũ ẽ oĩbus
ſemel moꝛi ad ſol

uendũ debitũ na

ture lapſe:pꝰ hoc
at iudiciũ.ſ.retri

butio pꝛemij vel
pene. Sfe⸗
ignis egreſ a do

mino.i.vtute di⸗

uia. dicit. n. Ra.
ſa. ꝙ exiuit ð thu

ribulis qͥ tenebat
8¶Tocutuſq; ẽ
dñns. Hic ↄñt põi

tur ſignuũ punitõ
nis p̈dicte ad repᷣ
hẽſionẽ alioꝛũ in

futuꝝ a cõſimili

temeritate cũ dĩ:
1 Pꝛecipe elea⸗
Aro filio aaron.
Hoc enim ſignuzʒ

ponebat ad repꝛi
mẽdũ alios in fu

turo ab uſurpati

¶Mume.

alt dñs ad moyſen: Orẽcci

pe uniuerſo pplo ut ſepare

ur a tabernaculis choꝛe:⁊

dathan: T abiron. Surre/
xitq; moyſes ⁊ abijt ad da
than:⁊ abiron ⁊ ſequẽtibꝰ
eü ſenioꝛibiſrl dixit ad tur
bã. Recedite a tabernacuł
impioꝝ:⁊ nolite tãgẽ qᷓ ad

eos pertinẽt:ne inuoluami
ni in peccatis eoꝝ. Cunqʒ

receſſiſſẽt a tẽtoꝛijſ eoꝝ per
circuitum:dathã ⁊ abiron
egreſſi ſtabãt in itroitu pa/

pilionũ ſuoꝛum cũ uxoꝛibꝰ

⁊ liberis oĩqʒ frequẽtia.Et
ait moyſes: In hoc ſciè᷑tis
ꝙ dñs milerit me ut facerẽ

ꝓpᷣo ea coꝛde ꝓtuleriʒ. Si
conſueta hoiuʒ moꝛte ĩteri
erint ⁊ uiſitauerint eos pla

ga qᷓ ⁊ ceteriuiſitari ſolet: ñ

miſit me dñs.Sin autẽ no/
uam rẽ fecerit dominuſut
aperies terra os ſuũ deglu

tiat eos ⁊ oĩa que ad illos

pertinẽt:deſcẽderitqʒ uiuẽ/

tes ĩ infernũ:ſcietis ꝙ blaſ

phemauerit dñm. Coeſtiʒ
igit᷑ ut ceſſauit loꝗ:dirupta
ẽ terra ſub pedibus eoꝝ:⁊

aperiens os ſuũ deuoꝛauit

illos cũ tabernaculis ſuis

⁊ uniuſa ſuba eoꝝ.DPeſcen

deruntq; uiui ĩ infernũ op
ti humo:⁊ pierũt ð medio
multitudis.A t vᷣo oĩs iſrł
ꝗ ſtabat p gyꝝ:fugit a cla

moꝛe peũtiũ:diceſ. Me fote

et nos tra deglutiat. Sʒ et

ignis egreſſus a dño:inter

fecit ducẽtos quinqᷓgita ui
ros qui offerebãt incenſuʒ

Locutuſq; ẽ dominus ad
moyſẽ diceſ. Pꝛẽcipe elea

garo filio aarõ ſacerdo ut

tollat thuribula q iacẽt ĩ in
cendio:et ignẽ huc illucqʒR

diſpergat:quoniã ſãctiſica

ta ſũt ĩ moꝛtibus pctõꝛuʒ i
ꝓducatq; ea ĩ lamias:et al/
fligat altari:eo q oblatum ·

interitus.

ſit in eis incenſũ dño:ct ſei
ſicata ſint:ut cernãt ea pꝛo
ſigno et monimẽto ſilij iſrł
Zulit g eleacar ſacerdos

thuribula enea:i quibꝰ ob

tuleraãt hi quos incendiuʒ

deuoꝛauit ⁊ ꝓduxit ea ĩ la

minas affiges altari: vt ha
berẽt poſtea ſilij iſrł quibꝰ
cõmonerẽt᷑: ne ꝗs accedat
alienigena:⁊ q nõ ẽ ð ſemi
ne aarõ ad offerẽdũ ĩcenſũ

dño : ne patiat ſicut paſſus
ẽchoꝛe:⁊ oĩs congregatio

ei loquẽte dño ad moyſẽ.

Murmurauit autem ois
multitudo ſilioꝝ iſrł ſequẽ
ti die moyſen ⁊ aarõ: di
uniuerſa qͥ cernitis.l⁊ ñ ex

cens: Aòs ĩterfeciſtis ppłʒ
dñni. Qunq; oꝛiretur ſeditio
⁊ tumultus ĩcreſceret mõy
ſes ⁊ aaron fugierunt ad ta
bernaculum federis. Qð

poſtq; ingreſſi ſunt oͤper uItabernacu

it nubes:⁊ apparuit gloꝛia

. J

one ſaderdotij: ideo
hoc ſignũ madat fie
ri ꝑ eleacaꝝ magij qᷓ;
per garo:qꝛ debebat
ſuccede ĩ ſacerdotio
m ſacti.ſunt in
moꝛti.pec.i.p moꝛtẽ
peccatoꝝ: qͥꝛuʒ thuri/
bula remanebunt vt
apparebit futuris ꝙ
ſcitas dʒ cẽ i ſacerdo/
tibus:⁊ hoc ẽ ꝙ ſbdi
tur:Et ſciſicata ſint:
vt cernãt ea ꝓ ſigno
⁊c̃ ſ.holocauſtoꝛum
Ju:murauit au

tẽ. Hic ↄñter põitur

trãſgreſſio multiudi/
nij cũ di: y ¶ Mur
murauit ãt ois miti/
tudo.xelãs pꝛo choꝛe
7 ſibi adiunctis. —
5 ¶Uos iterfeciſt po
pulum domini. per

—

hoc innuetej ꝙ erant

mote digni. vn ſbdit᷑:
oyſes ⁊ aaron
fugiert.ad ꝓtectionezʒ
dñni ꝑuit nubej
lum. dicũt
aliq ꝙ non fuit illa

dñi.Dixitq; dñs ad moy nubej ꝗᷓ pbebat duca

ſen: Recedue ð medio bu
ius multitudinis:etiaʒ nũc

delebo eos. Cunq;ʒ iacerẽt
ĩterra:dixit mõyſes ad aa/

ron: Tolle thuribulum: et
hauſto igne ð aliari mitte ĩ

cẽſum deſuper:pergẽs cito
ad pplin ut roges pꝛo eis.
Jaã.n. egreſſa eſt ira a dño:
7 plaga deſeuit. Quod cũ
feciſſet aaron ⁊ cucurriſſet
ad mediam multitudinem

quam iam vaſtabat incen
diũ:obtulit thymiama: et
ſtans iter moꝛtuos ac uiuẽ
tes pꝛo populo depꝛecad

eſt: ⁊ plaga ceſſauit. Fuer̃t
autem qui percuſſi ſunt q̃

tũ poplo:ſʒ qͥda ꝑua
nubes ĩ q̃̊ dñs ſolitus
erat loq cum moyſe:
alij dicut ꝙ fuitiſta qᷓ
pᷣbebat ducatũ:iʒ an

hb' ſep ſtabat i alio ſu

h tabernaculũ:⁊ tũc
dſcẽdit oꝑiẽs ⁊ ãbiẽs

tabeꝛnaculũ circũqᷓ

ut nullpoſſʒ accede.
c¶¶uũq; iace.i ter.ad
placãdu irã dei ð po
pluʒ excitatã. ¶¶ Di
xit moyſes ad aaron

olle thuribulũ c.

cognouit.n. ex ruela⸗
tioe diuia ꝙ ꝑ pꝛeces

garo ⁊ oblatoes:incẽ

ſi qeſcẽt plaga ichoa⸗
ta. e¶ Sta) ini moꝛ
tuos ⁊ uiuẽtes.ut re/
tineret ꝓceſſũ uindce
f¶ Reuerlſuſq; ẽ aa⸗

tuoꝛdecim milia hominuz rõ ad mopſen. adhuc

⁊ ſeptingenti abſq; his qui
perierant in ſeditione cho

re. Reuerſuſq; eſt aarõ ad
moyſen:ad oſtiuʒ taberna
culi federis:poſtq; quieuit

Tlocutus ẽ dominuſ

.F.... — .

Aad moyſen:dicẽs:Lo

pꝛo pplo oꝛãtẽ.Et in
hoc dedit exeplũ pᷣla

tis ꝙ non debẽt ſpũa

lia ſubtrahẽ bñnficia
ſubditis ꝑpꝑ iniuriam

Tlocutus ẽ
cerdotij deter⸗
u1 5

põoit᷑ ſa

—

minatio per floꝛitionem virge aaron. Circa quod pꝛimo
tangitur vir garum acceptio ad facti diſ cuſſionem: ſecun
do vnius germinatio ad ſacerdotij pꝛobationẽ ibi Quas
cum poſuiſſet. tertio eiuſdem reſeruatio ad :recoꝛdatio⸗

9 2 7 * *

nem: ibi dixitq; dominus. Circa pꝛimuʒ dicitur: b ¶ Ac⸗
cipe ab eis virgas ſſi· L
gulas per cognatio⸗

nes ſua. ideſt tribue:
iõ ſbditur: A cunctis
pꝛincipibus tribuum

ceia. ¶ Et vniuſ-

quere ad filioſ iſrl t accipe
ab eis v̈gas ſinglas ꝑ cog½

tões ſuas a cũciiſ pᷣncipib

cuiuſq; nomen ſcili⸗ tribuũ p̈gal duodeci:⁊ uůni

cet tribus. d ¶ Su
per ſcribes virge ſue.
ita ꝙ nomen ruben

erat ſcriptũ in virga

illius tribus: et lic de
algs. e ¶ Nomen
autem aaron erit in
tribu leui hoc dici⸗
tur: quia in virga q̃ᷓ
erat in tribu leui non
erat ſcriptum nomẽ
leui ſicut de alijs. ¶u
ius ratio erat:quia q̃
ſtio de ſacerdotio qᷓ;
tum ad illos de tri-
bu leui iam erat de
terminata per moꝛ“
tem choꝛe ⁊ ducento
rum ⁊ quinquaginta

viroꝛum qui obtu½

lerant incenſum: et
ideo de ſacerdotio aa
ron non erat queſtio
niſi quantum ad ali
as tribus. ſ(Et
vna virga cunctas eo
ꝛum familias conti/
nebit. Ex hoc dicunt
aliqui ꝙ pꝛeter. xiij.
virgas pꝛedicta) erat
vna cõis omnib tri⸗
bub: ſʒ hoc non vide
tur rõabilr dem̃:qꝛ ñ
apparet cui deſeruirt
æ iõ illud qð dẽ h: Et

vna vga cũctas eoꝝ familias cõtinebit. nõ refert ad famili

uſcuiuſq; nomẽ ſupſcribẽs
pᷣge ſue. Nòmẽ ãt aarõ erit
1tribu leui:et vna virga cũ/
ctas eoꝝ familias cõtiebit
poneſq; eas ĩ tabnaculo ſe
deris coꝛã teſtionio:vbi lo
quar ad te.Quẽ ex his ele
gero germiabit v̈ga eius:⁊
cohibebo a me qrimõias
filioꝝ iſrł:ꝗbuſõ vos mur/
murãt. Locutuſq; ẽ moy⸗
ſes ad filios iſrł: ⁊ dederuũt
ei oẽs pᷣncipes pᷣgaſ per ſin
gulas trib. Fuͦerũtq; vge
duodeci abſq; vᷣga aarõ
Quas cũ poſuiſſet moyſeſ
coꝛã dño ĩ tabernaculo te
ſtionii:ſeqᷓnti die regreſſus
luenit germiaſſe vᷣgã aarõ
domo leui:⁊ turgetib gẽ
mis eruperãt floꝛes ꝗ foli
is dilatatis ĩ amigdalaſ de
foꝛmati ſũt. Pꝛotulit ergo
moyſes oẽs vᷣgaſ de cõſpe
ctu dñi ad cũcios filios ilr:
vigdèrũtq;: c᷑t receperũt ſin

as aliaꝝ tribuũ:ſʒ ad fãilias de tribu leui in q̃ erant plures
familie:ut ſupꝛa dem ẽ.iij.c.ſed virga aarõ ſufficiebat ꝓ oĩ
bus: eo ꝙ queſtio iã erat detẽrmiata qytũ ad alias failia) le
ui:ita ꝙ domus aarõ cõtinebat totũ ius tribus leui iÿtum
ad ſacerdotiũ. g ¶ Quẽ ex his ele.germi. vir. eẽ. vt hoc
ſigno alij quieſcat a ſacerdotio. h uertq; vge. xij. ⁊c.
2 erãt duodeci tribus pꝛeter tribũ leui. In hebꝛeo habet᷑:
Juerurq; virge duodeciia virga aaro in medio.qꝛ ſic fuer̃t
diſpoſite coꝛã dño in tabernaculo:ꝙ ſex vge erãt ex vna ꝑ
te:⁊ ſex ex altera:⁊ ex hoc patet ꝙ nõ fuerũt ibi. xiiij. virge

ſed.xiij tm. i derũtq;. ſ.virgã aaron ſola germinaſſe
miraculoſe. k ¶ Et receperũt ſinguli virgas ſuas. fcogno
ſcẽtes eas tãq; nõ mutatas:⁊ ſic viderũt ſacerdotiu reman/
ſiſſe aarõ ⁊ filijs e?ᷣ ꝑ ſignũ datũ a d

—

eo. ¶ Refer virgaz

aaron in tabernaculu. ut ſiq deceſo vellẽt cõtẽderep ſacer
dotio repꝛimãt᷑ hoc ſigno. Moꝛalit vga ꝗ eſt ſignũ domi
nij ⁊ coꝛꝛectõij:ſignificat bonũ pᷣlatũ:ĩ qͥ ẽ ptas regẽdi: atqʒ

—

ẽt coꝛigẽdi. Dec vga germiat bonita e coͤſe ciẽtie: frondet
veritate doctrine: floꝛet celebꝛitate fame: et fructificat ſci

Fecitq; moyſes ſic pᷣcepat

oẽſpiuimuſ. Quicunq; ac
cedit ad tabnacluʒ dñi mo

(Diber

tate uite: ⁊ iõ ſibi debet᷑ dignitas ſacerdotalis. m Di
xerũt ãt filij iſrt. iſtud refert ad pꝛedicta in ca. pꝛeceden/

ti. viderãt enim filij iſr! choꝛe ⁊ ſibi adiũctos moꝛtuos
eo ꝙ accedebãt idebite ad diuina: ⁊ occaſione etia hui
plures alij ſũt moꝛtui:iõ timẽtes petierũt a moyſe f̃ᷣme

guli virgas ſuas. Dixitq;
dñs ad moyſẽ: Rſer vgazʒ
aarõ in tabernaculũ teſtio
nij:vt ſeruet᷑ ibi in ſignuʒ re
belliũ ſilioꝝ iſrl quieſcãat
q̃rele eoꝝ a me ne moꝛiãt᷑:

dñs. Dixẽrut at filij iſr! ad
moyſẽ:Eccè cõſũpti ſum:

rit᷑. Nũ vſq; ad int᷑nitioneʒ
cũcti ðlẽdi ſumꝰ: (XyVIII.
Vxitqʒ dõminuſ ad aa
Nrõ:Tů ⁊ filij tui ⁊ do/
mꝰ patris tui tecũ poꝛtabi/
tis iniqtatem ſcũarij:⁊ tũ ⁊

filij tui ſimul ſuſtinebit᷑ pec

cata ſacerdotij vꝛi. Sed et
fres tuos de tribu leui ⁊ ſe
ptro pfr̃iſ tui ſume tecũ:pꝛe

ſtoq; ſint ⁊ miniſtrent tibi.

Tu ãt ⁊ filij tui mĩſtrabitiſ
tabnaculo teſtionij. Excu
babũtq; leuite ad pᷣcepta
tua ⁊ ad cuncta opa tabna

culi:ita dũtaxat ut ad vaſa

ſe cũarij ⁊ altare ñ accedant:
ne ⁊ illi moꝛiãt:ct vos pea/
til ſil. Sit ãt tecũ:⁊ excubẽt

diũ appoi: et iõ
nõ ſũt pũiti cum
dixert: n ¶ E
ce conſumpti ſu
mus ac̃.quia nõ

dixerunt h mur

murando contra
deum vel contra
moyſen:ſed r̃me/
dium querendo.

¶ Caplim XVIII.

to lacerdotio: H
conſequenter ad-
iungitur oneris ĩ
poſitio:⁊ pꝛimo ĩ
q̈tum ſacerdosẽ
mediatoꝛ populi
ad deum:⁊ econ-
uerſo inqtum eſt
mediatoꝛ dei ad
populum.cap.ſe
quenti. Pꝛima iᷣ
duas: quia pᷣmo
onus imponitur
2 merces retribu
itur:ibi locutus?

dñs. Circa pmũ
dẽ: a ¶ Dixitq;
dominus ad aa-

ron.mediante ta
men moylſe:vt di
cit Rabi ſalomõ
b¶ Lu et filij tui
et domus patris
tui tecum poꝛta/
bitij iniquitatẽ ſã
ctuarij. ideſt ha

bebit illa que of/

aliq. Sed iſta expoſitio non videtur

feruntur in ſanctuario pꝛo peccatis populi vt exponũt

conueniens: quia

poꝛtaren ſuſtinere deſignant onus impoſitum: recep/
tio autem oblationum non eſt ſacerdotibus oneroſa:
ideo aliter exponitur referendo ad finem capituli pꝛece/
dentis:vbi queritur remedium contra periculum mo⸗
tis in populo: ſi indebite aliqui accederent ad diuina:
vt ſit ſenſus: c¶ Tu ⁊ filij tui ſuſtinebitis peccata ⁊c.
ideſt ſi aliqui ſe ingerant per veſtram negligentiam nõ
ſolum punientur pꝛo ſua temeritate: ſed et vos pꝛo vr̃a
negligentia: ⁊ ideo vobis incumbit onus arcendi eos:et

OD

ſtodia vaſoꝝ: ⁊ poꝛtarum ne aliquis

ed ⁊ fratres tuoj de tribu leui ⁊c ſume tecũ pᷣſto

diligenter pꝛecauendi ne aliquis indebite accedat.
Sle⸗ ad officia ſibi conuenientia: utpote in cu

indebite ſe ingẽat

e¶ LZu autem ⁊ filij tui miniſtrabitis in tabernaculo.

leuitis enim non erat licitũ ingredi niſi in motione ca/
ſtroꝛum qñ vaſa ſancta erãt inuoluta: ut ea poꝛtarent
f¶ Nie ⁊ uli moꝛiantur. pꝛopter ſuam temeritateʒ.
g ¶ Et vos pereatis ſimul.pꝛopter veſtrã negligẽtiam

uſczi domil

Quanrumad
mumdi: l
ce deditbiaut
