Pꝛo quo aduertendũ ẽ ꝙ pꝛeceptũ de inhibitõe comeſtio
nis ligni fuit datum ade anteq; eua fuiſſet in rerũ nã ꝓdu

cta:vt lr̃a teſtatur.⁊ lʒ tamẽ ſᷣm Aug.ſuꝑ BGeñ.ca.viij. ex
hoc nõ ſequitur ꝙ eua nõ fuifſet obligata ad pꝛeceptũ ob

ſeruandũ.tranſgreſſio aũt h' pꝛecepti non fuit cõſũmata

donec Adã comederit:lʒ fuiſſet quodamõ inchoata ꝑ co
meſtionẽ mulieris:qð patet ꝑ magr̃um in.ij.di.xxiiij.vbi
oñdit ꝙ talis ẽ oꝛdo peccandi iĩ nobis qlis fuit in pmis pa
rentib ſic.d. Ut eni tũc ſerpẽs mulieri malũ ſuaſu:ipſaq;
cõſenſit:deinde viro ſuo dedit:ſic cõſũmatũ ẽ peccatũ: ita

⁊ nũc in nobis pꝛo ſerpẽte ẽ ſenſuslis mot aĩe: ꝓ muliere

inferioꝛ poꝛtio Fonis pis viro ſupioꝛ poꝛtio rõnis:hec ille
Ex quo patet ꝙ tranſgreſſio pᷣcepti ipſi ade dati nõ fuit to

taliter coſũmata vſq; ad comeſtionẽ viri.nec ẽ etiã neceſſa

riũ dicere ꝙ adam fuerit tranſgreſſoꝛ illo pᷣcepti ſibi dati
añ comeſtionẽ ligni ꝑ actũ interioꝛẽ in hoc cõſentientẽ.nã
ꝓut ex ſerie lr̃e patet ſola comeſtio fuit pꝛohibita:nõ aũt
deliberatio ſeu cõſenſus pꝛecedẽs comeſtionẽ. Dicit eni in

die quo comederis ex eo ⁊c.nõ aũt in die qͥ cõſenſeris ſeu

deliberaueris comedere ⁊ hmodi. vñ ſicut de qbuſdã pᷣce

ptis ve.te. dẽ a doctoꝛib' ꝙ lex pꝛohibet manũ:nõ aũt ani

mũ.eodẽ mò in ꝓpoſito dici poſſet ꝓut lr̃a ſonat.Ex qbꝰ
vlterius ſeqtur ꝙ lʒ tam eua ꝙ adã ante comeſtionẽ ligni
peccaſſent ꝑ actus iterioꝛes peccato ſupꝑbie qð ẽ initiũ oĩs
peccati: vt pʒ ecc.x.nõ tamẽ trãſgreſſio pᷣcepti ſibi dati fu
it facta vſq; ad hoc ꝙ adã comediſſet:⁊ tũc ⁊ non ante nu
ditatem ſuã erubuiſſe debuerint: qð videntur ſonare vba
Aug.in.iiij.de ci.dei: poſtꝙ tranſgreſſio pꝛecepti facta ẽ
gr̃a dei deſerente de coꝛpoꝝ ſuoꝝ nuditate cõfuſi ſunt.nõ
eni dixit poſtq; peccauerũt.qð poſſet intelligi de quocũq;

genere peccati:ſʒ poſtq trãſgreſſio pᷣcepti facta eſt: vt ĩtelli

gat ð trãſgreſſide pᷣcepti de qᷣ agit:q nuq; fuit ↄſũmata do
nec vir comedẽt:⁊ ſic de nuditate ſua tpe ↄgruo erubuerf̃t.

4

¶ In eodẽ tai dẽ in poſtilla: Serpentẽ aũt nõ inter

ſerpens nõ iterrogatur ſed poꝛ excipit penã:quia

8 Eelre peccatũ põt:nec hʒ oino vñ ſe excuſet.

In eodẽ ca.iij. vbi dẽ in poſtilla: Sed iſta expoõ qtũ ad
multa 7. (Ad ſibeig erh rll a
Sta expõ vltima nõ ẽ tanqꝗᷓ irrõnabilis excludẽ
da.cõſonat eni lr̃e płꝙᷓ; alia:⁊ ẽ ſnia Hiero.de he
bꝛaicis qõnib. nec obſtat qð poſtillatoꝛ obijcit.

——— —
—

—

Pꝛio de hoc ꝙ deus dirigeret ſermonẽ ſuũ ad animal

bꝛutũ:nã alibi legitur: Et ait dñs ad piſcẽ: Jone.ij. ca.

qð ſignificat expꝛeſſionẽ diuine volũtatis ꝑ effect exte
rioꝛes. O aũt obicit ſecũdo ꝙ ſerpẽs in nullo peccaue
rat ſed ſolũ demõ nõ obſtat: nã in ſignũ deteſtationis
peccati etiã bꝛuta qñq; puniũtur:vt patet de iumento
cũ quo alidqs coierit: Leui.xx. pꝛout allegat poſtillato?
7 no ſolũ hoc ſed etiã res inaiate q oino carent ſenſu ⁊
motu volũtario pᷣcipiũtur cõburi ⁊ deſtrui ꝓpter hoꝛ
roꝛẽ alicᷣ magni peccati:vt Deu.xiij.de ciuitate auerſa
a cultu dei ad idoloꝛ: ſeruitutem: vbi pᷣcipitur ꝙ non
ſolũ pecoꝛa occidantur ſed etiã cõburãat ſupellectilia.⁊
habem.j. Re.xv.de Amalechitis vbi ꝓpter peccatũ a
ſuis pꝛedeceſſoꝛib' longe añ ppetratũ de pᷣcepit occidi
nõ ſolũ viros ⁊ mulieres: ſed etiã paruulos ⁊ lactãtes

boues ⁊ ouej c. Oe aũt poſtillatoꝛ tertio obijcit de ſta
tura recta q nõ cõpetit niſi tm hõi nõ obſtat: na ad ſalł
uandã veritatem lr̃ſe ſm hanc expõnẽ ſufficit ꝙ ſerpẽs

antea cũ pedib altis icedebat ſicut ⁊ alia aialia ⁊ poſt
hmodi ſententiã pedes ſunt ei amoti: ſic vt nõ poſſet
incedere niſi reptando:vñ hec expõ vẽ tenẽda tanqᷓ; lr̃a
lis:alie vo expõnes Aug.⁊ ſanctoꝝ tenende ſunt tanqᷓ;
vere⁊ ſpũales ſeu myſtice.
n eodẽ.iij. ca.vbi dẽ in poſtilla: Et vocauit adã ⁊c
e Aa in hebꝛaico vitã ſonat itio. iiij.
ſimplrxr nõ cõnotado ꝙ ſit penalitati ſubiecta
vel nõ. ſicut enĩ cũ dĩ mater omniũ viuentiũ

nõ denotatur ꝙ ſint in hac vita moꝛtali vel nõ:vñ hec

vocatio aliter vi cõtinuari ad pꝛedicta. ld qð ſciẽdũ
ꝙ lʒ adam ᷣm ꝙ tradũt doctoꝛes ſciuerit nãs omniũ

/2*

aĩaliũ ⁊ omniũ ſciarũ de quibꝰ hõ natus ẽ inſtrui:ꝓut

pʒ in pᷣma par.q.xciiij. arti.iij. coꝛ.q.nõ tñ habuit no
ticiã futuroꝝ cotingentiũ: niſi pꝛout ex diuina reuela

tione habuit vel experimẽtaliter poterat acqrere: ⁊ i0

cũ mulier ſtatim poſtq fuit pꝛoducta ſibi adducta fue

rit neſciẽs an deus diſponeret eos ſic remanere ⁊ alios

de nouo pcreare an ex ea eẽt pꝛoles ꝑ ꝓpagationẽ pꝛo

creãda:vocata ẽ ab eo virago: q̃ſi de viro ſũpta:ad de

notandũ ꝙ erat ſibi data in cõſoꝛtiũ domeſtice cõuer

2.

ſationis:nõ declarãs an eẽt ſibi data etiã ad ꝓlis ꝓpa
gationẽ: qð etiã cõuenit vbis dei dicẽtis ante mulieris
pꝛoductionẽ ſupꝛa Geñ.ij.ca. Dixitq; de nõ eſt bonũ
hominẽ eẽ ſolũ faciam' ei adiutoꝛiũ ſile ſibi.ſed p pec
catũ ex diuina ſnia ↄtra ipſũ ⁊ vxoꝛẽ ſuã lata duo col
legit:vnũ.ſ.ꝙ ipſi eẽnt moꝛtales: ⁊ hoc cũ ſibi fuit di-
ctũ:puluis es ⁊ in puluerẽ reuerteris. Secũdũ qꝛ debe
bant hĩe filios p ꝓpagationẽ ſicut cetera aialia.⁊ hoc
cũ dictũ fuit mulieri: Multiplicabo erũnas tuas ⁊ co

cept: ⁊ ĩ doloꝛe paries filios.Ex qb cõcluſit ꝙ illa de

bet eẽ mr̃ oĩuʒ ſuccedẽtiũ:cũ iã ceſſauiſſet de' a nouis
creatur ↄdẽdis:⁊ iõ audita diuia ſnĩa vocauit eã eua:
qð nomẽ üpᷣtat ẽ ipſe adã.d.eo ꝙ eẽt mr̃᷑ oim viuẽtiũ
Replica Coꝛꝛectoꝛij cõtra Bur.
Nca.iij.vbi poſtillatoꝛ mouet dubiũ cũ eua
peccauerit actu iterioꝛi ſupbie ⁊ diffidẽtie: ⁊
actu exterioꝛi comeſtionis vetiti:⁊ tñ nõ pcepit ſuã nu
ditatẽvſq; poſt eſũ viri:qũo iuſticia oꝛiginalis potuit
ſtare cũ pfatis peccatis eue: Et rñdet dicẽs iuſticiã oꝛi
ginalẽ fuiſſe gram gratis datã q ſtare põt ne dũ cũ pec
catis venialibꝰ ſed etiã moꝛtalibꝰ. Hanc rñſionẽ Bur.
ipugnat rone min efficaci vt dicetur. ⁊ põit ad motũ
dubiũ aliã rñſionẽ dicens ꝙ ade datũ ẽ pꝛeceptũ non
Eue:iõ tranſgreſſio nõ fuit cõſũmata quſq; adã come
deret aduſq; mãſit iuſticia oꝛigialis:Et multa circa
hoc dicit iepta.ſuppoſitũ enĩ Bur.ex lr̃a apparet falſũ
dẽ ei ĩ lfa ꝙ mulier rñũdit diabolo:nobis pᷣcepit de ⁊c᷑.

i
mrotlit⸗
norehip
Punonis:
höſgtin
riied
iſepo
iofütek
rirna-
inuſ,
Alue N
ſenͤ
aliol
tinsſue
Ntocio
arhe
eircn
etirobt
muelst
hiünorug
Nitesnt

ſn bored⸗

ſeplcre
nougn
idsſec
inde
ſoſtichn
cireaſe

fſußcft

tiſn
zmiae
dautzr
dlunoßa
hben
urfiuch
ſtluti⸗
nmnleſe
ſtigur
ſidro⸗
Alcſſnin
lunipit
mmli

Fi
ſalniu
Güͤ⸗
ſpüsel
nals;
i
Reiae
pente
ſibcit
nlie
nſs
debi
ſeli
Allan
N
Wj
An
hbef
net
ne

utadin
ſienn
füwuni
Anörüber
agdſänti
nis onnii
ibabuitne
kcrere 1
dduafr
mge as
Gioni
ſürr d
neſtce uc
ls n
mennulins
ckbonu
biſcp'
Mα
bituit di⸗
igtdcbe
luabo
3ua5400
ug ade
nous

—

. ——ʒ— .VMMB

igitur mulier recepit pᷣceptũ ſiue ꝑ ſe ſiue ꝑ virũ: ſicut
qbuſdã placet.ſi igit᷑ fuit mulieri pꝛeceptũ ad ſeruãdũ
erat obliata: tranſgrediendo igit᷑ nõ ſolũ venialiter ſʒ
⁊ moꝛtalit᷑ peccauit.ſtat igit᷑ rñſio poſtillatoꝛis.Q aũt
Burgenſis de magr̃o ſententiarum adducit allegoꝛia
ẽ:nõ ſenſus lr̃alis:vt pʒ ꝑ eũdẽ i eo.ca.Illud quoq; nec
verũ vẽ qð addit Bur.dicẽs ſolã exterioꝛẽ comeſtionẽ
fuiſſe pꝛohibitã nõ actũ interioꝛẽ:qꝛ ſᷣm oẽs illa phibi
tio fuit ad pꝛobàdũ obedientiã:iõ dẽ cõiter ꝙ fructnõ
erat mal nec eius eſus niſi qꝛ pꝛohibit.nũc aũt inobe
dientia ſicut ⁊ obedientia reſpiciũt actũ interioꝛẽ pᷣnci
paliter:oñter exterioꝛẽ:nec exterioꝛ alidd malicie inten
ſiue addit ſuꝑ interioꝛẽ vt vult magr̃ ſniarũ ꝑ eũ indu
ctus li.ij.di.xlij.Et eni iqt vna inobedientia vnuſq; cõ
tẽptus ſiue qñ vult ſiue qñ agit lʒ ſᷣm expõnẽ doctoʒ:
diſtinctio ſit in malo extenſiue:nec valet ſilitudo ꝑ eũ
ſ. Bur. inducta de lege cohibẽte manũ ⁊ nõ animũ:qꝛ
hoc dẽ rõne tꝑalis pene ꝑ legem taxate:ſed nõ quo ad
deũ:apud quẽ vbicũq; man cohibetur animꝰ nõ ma
net ſine obligatione:ĩmo dato ſed non cõceſſo ꝙ ſolus
actus eſus exterioꝛis pꝛohibit fuiſſet adhuc ſtaret du
biũ motũ qũo iuſticia oꝛiginalis manſiſſet in eua man
ducãte ante viꝛ::mãſit qͥdẽ ſᷣm poſtillatoꝛẽ ⁊ nõ maͤſit

fEm Bur. Pꝛo vtriuſʒ; ptis cõcoꝛdantia notandũ ꝓut

ſcripſi circa ſnias liij.diſt.xxxj.xxxij.⁊.xxxiij. ꝙ iuſti
cia oꝛiginalis multos habuit effectus vnũ pꝛincipalẽ:
alios ſecũdarios. pꝛincipalis fuit oꝛdinatio volũtatis
in deũ.ſed ſecũdarij effec nõ fuerũt ſimplr ⁊ directe a
iuſticia oꝛiginali.ſed a cõcurrentib q̃ enumerat Scot
circa ſecũdũ.di.xix.q̃ ſũt imoꝛtalitas:pꝛeſeruatõ a ſiti
⁊ alijs paſſionibꝰ:⁊ trãqlitas viriũ ſenſitiuarũ. Oppo
ſitũ effectus pꝛincipalis ẽ culpabile.oppoſitum aũt effe
ctuũ ſecũdarioꝝ nõ ẽ culpabile:ſed poti penale.p pec
catũ igitur actuũ iterioꝝ ceciderũt a iuſticia oꝛiginali
qtũ ad effectũ pꝛincipalẽ:qꝛ volũtas eoꝝ fuit quo ad
deũ inoꝛdinata:dũ adã ſe ad amoꝛẽ vxoꝛis cõuerteret
diuino pᷣcepto diſſimulato:ſicut colligitur a btõ Aug.
xj.ſuꝑ Geñ.ca.ix.vbi dẽ adã peccaſſe quadã ſocietatis
neceſſitudine. ſed his ſic ſe hñtib'effectus ſecũdarij nõ
ſũt ſecuti:qꝛ penale reſeruatũ ẽ vſq; poſt peccatũ opꝑis
manifeſte ꝑ mulierẽ inchoatũ ⁊ ꝑ virũ coſũmatũ.mã
ſit igitur iuſticia oꝛiginalis cũ peccato quo ad effectus
ſecũdarios pꝛo poſitione poſtillatoꝛis ⁊ nõ maſit quo
ad effectũ pꝛincipalẽ ꝓ poſitione Bur. Signũ h' dicti
ſumi põt ex eo qꝛ reſtitui põt gr̃a equiualẽs iuſticie oꝛi
ginali qͥ ad effectũ pᷣncipalẽ reſtõne nõ facta qͥ ad effeci
ſecũdarios:nec ꝑ hmodi cocertationẽ fit variatio in
ſenſu lr̃ali.Ad argumẽtũ igit᷑ pꝛincipale Bur.dẽ ꝙ per
actũ interioꝛẽ ſupꝑbie ⁊ diffidentie qͥ venit ex rebelliõe
ſpũs ad deũ ceciderũt a ſtatu inocentie ⁊ iuſticie oꝛigi
nalis qͥ ad effectũ pncipalẽ: ſed nõ qͥ ad effect ſecũdari
os q; uſq; peccatũ actu exterioꝛi foꝛet cõſũmatum.
Itẽ iĩ eo.ca.vbi poſtillatoꝛ ponit de locutiõe dei ad ſer
pentẽ expõnẽ bti Aug.quã ponit ex itẽtione foꝛe lr̃alẽ
ſubdit poſtillatoꝛ ponẽs exponẽ aliã quã btũs Hiero.
in li.qõ.hebꝛa.v recitare.ſed hãc repꝛobat poſtillatoꝛ
tribꝰ rõnib'.ſed Bur.opponit ſe poſtillatoꝛi dicens ex
põnẽ bti Aug.foꝛe myſticã:ſʒ eã quã recitat btũs Hie.
foꝛe l̃alẽ:⁊ nititur ſoluere rones ꝑ poſtillatoꝛẽ in ↄꝛiũ
adductas.Et cũ pmo poſtillatoꝛ arguit ꝙ irrõnabile ẽ
ꝙ de dirigeret ſermonẽ vocalẽ ad aĩal bꝛutũ nõ intelli
gens. Rñdet Bur. ꝙ nõ obſtat ꝙ alibi legit᷑:Et ait dñs
ad piſcẽ: Jone.ij. Sed illa rñſio nõ valet:qꝛ locutio dei
hic fuit vocalis:ibi aũt q̃dã ĩterioꝛ inſpiratio:vt Bur.
met teſtatur dicẽs: Locutio ad piſcẽ ſignificat expᷣſſio
nẽ diuine volũtatis ꝑ effeci interioꝛes:ſed ꝙ hic fuerit

¶BGeneſis iij.

vocalis patet ꝑ beatũ Aug.xj.ſup Geñ.ca.j.vbi ꝓpter illa
locutionẽ dei ad ſerpentẽ dicit:vbi ĩ ſacra ſcriptura aliqd
dẽ qð nõ niſi abſurde ad lr̃am põt intelligi pꝛoculdubio fi
guratiue dictũ eẽ:⁊ ad aliã ſignificationẽ accipi debere.⁊
ob id idem beat᷑ Aug.eo.li.ca.ix.ponit dꝛiaʒ iter locutio
nẽ dei ad virũ ⁊ mulierẽ ⁊ ſerpẽtẽ dicẽs:Locutionẽ ad pꝛi
mos eſſe ad lr̃aʒ:ſed ad ſerpentẽ figuratiuã: qꝛ abſurde ſo
naret vt arguit poſtillatoꝛ ex illo loco beati Fus. ſed non
ſonaret abſurde ſi ꝑ inſpirationẽ locutus fuiſſet ſerpenti ſi
cut piſci:de q ſupꝛa.Coſtat ergo ꝙ fuit vocalis:ſed ad dia
bolũ ſub noie ſerpẽtis. cõfirmatur totũ ex itentione beati

SGꝛego.in moꝛa.ꝓut Bur.eũ allegat ĩ ſolutione vlti.ar.q.
ſue pᷣambule:vbi dẽ:Cũ oꝛdo hiſtoꝛie deficit ſeſe nobis in
tellectꝰ myſtic q̃ſi aptis iam foꝛib' oñdit:⁊ tunc myſtic p
lr̃ali hũdus ẽ: vt Bur.met vbi ſupꝛa teſtatur.⁊ ſic ẽ ĩ ꝓpo
ſito de locutione dei ad ſerpentẽ:ſicut de locutione lignoꝝ
Judiẽ.ix.Certũ ẽ eni vtrobiq; hiſtoꝛiam ſᷣm vocũ ſigniti
cationẽ deficere. Eſt igitur ad myſticũ ſenſũ tanq; ad vere
lr̃alẽ recurrendũ ſᷣm doctrinã beati Gꝛego.⁊ Aug.⁊ oĩuʒ
cõiter ſcribentiũ:ruſtra igit᷑ laboꝛauit Bur. cũ ſolutione
pᷣmi argumẽti. Nec rñſio ad ſecũdũ valet:nã inſtantia de
iumẽto eſt cõtra Bur.pꝛo eo ꝙ ſerpens potiſſime venit de
ſtruendus pluſq iumẽtũ ſi inſtantia valeret.nec alie inſtan
tie valẽt de interẽptione pecoꝝ ⁊ etiã inaiatoꝝ:nam cũ iu
mẽto pecoꝛibꝰ vaſis ⁊ ſupellectilibꝰ iaĩatis cõmiſſa ſũt pec
cata idolatrie ⁊ alia tanq; cũ ſubiectis pollutis. diabolus
auũt ſerpente nõ vtebatur vt ſubiecto qð polluit: ſed ſoluʒ
vt inſtrumẽto qð de ꝑmiſit vt cito dicetur infra:ideo illa
in deteſtationẽ peccati deſtructa ſũt.ſerpens aũt qꝛ ſolum
fuit ꝑmiſſuʒ inſtrumẽtũ puniri non debuit.exemplũ fami
liare:occidat qͥs clericũ gladio in deteſtationẽ peccati loc
execrat᷑:iterdicit᷑:⁊ tota terra ſupponit᷑ ĩterdicto:qꝛ vident᷑
ſubiecta in qb' ſanguis clerici effuſus ẽ. Contra gladiũ vo
q ſolũ inſtrumẽtũ fuit occiſoꝛis nihil fit ipſo iure:Nec va
let rñſio ad tertiã rõnẽ poſtillatoꝛis: nã expõ quã ipꝛobat
dic ᷣpẽtẽ erectã ſtaturã hũiſſe nõ moꝛe pecudis pedes:nec
tamẽ ſerpentẽ habuiſſe pedes ẽ in ſcriptura ſundatum: nã
ante tẽtationẽ ſerpens fuit dict a ſerpẽdo: vt dicit Iſido.
⁊ iter reptilia cõputatus.nec lr̃a quã putat Bur.ſaluare ẽ
eius ꝓpoſitũ:nã cũ in ſerpẽtis maledictõe dixit dñs:Suꝑ
pectus tuũ gradieris.nõ itelligi debet ad lr̃aʒ ſᷣm itentionẽ
beati Aug.q̃ſi pꝰ ſuꝑ pect repere nõ cõſueuerit:ſed ad dia
bolũ dictũ itelligitur nõ ad ſerpentẽ q;uis ſub noĩe ſerpẽtij
ſim ꝙ poſtillatoꝛ ad beati Aug.intentionẽ exponit:⁊ dato
quis nõ cõceſſo ꝙ ſerpẽs tꝑe tẽtatõis erect vel ſuꝑ pedes
iceſſerit:diabolus eni ad hoc potuit eũ erigere aut pedes
foꝛmare:qͥ ad loquendũ ei liguã poterat mouere:⁊ tũc ſẽ
ſus lr̃e ẽ: Suꝑ pectus tuũ gradieris.i.ꝙ decetero nõ pmit
tetur diaboł ſic tranſfoꝛmare ſerpentẽ:⁊ ad iſtũ ſenſũ con
ferre vẽ qð poſtillatoꝛ ſᷣm itẽtionẽ beati Aug.xj.ſuꝑ Geñ.
ca.ix.vbi ſupꝛa exponẽdo q̃re potp ꝑ ſerpentẽ tẽtat ẽ hõ
ꝙ; ꝑ aliã effigiẽ ait:.ſ.hoc nõ fuit ex demonis electione:
ſed magis ex diuia diſpenſatione q̃ nõ ꝑmiſit hoĩeʒ tẽtari
p diabolũ in ſpecie affabili ⁊ nobili ꝑ quã poſſet facil de
cipi ſed magis in ſpecie hoꝛꝛibili:in qͥ fallacia demonis po
terat facilꝰ depꝛehendi:⁊ mirũ q; Bur.iu hac pꝑte poſtilla
toꝛem nõ redarguit qᷣ pueriles frequẽter cõtra eũ occaſio
nes q̃ſiuit cũ tũ hic moc dicẽdi vel loquẽdi ſit antecedẽs
ad oia que Bur.in hoc loco repꝛobare nitebatur.
Itẽ in eo.ca.vbi poſtillatoꝛ dicit euã ſignificare vitã pena
litati ſubiectã:ſicut ⁊ bea PHiero.dicit ꝙ ſignificat veh vi
tã ⁊ calamitatẽ. Bur.fingere vẽ oppoſitu innix fũdamẽto
falſo:.ſ.adã a pᷣncipio foꝛmatõnis mulieris neſciuerit eã
matrẽ cũctoꝛũ hominũ futurã: ſed hoc falſũ vꝛ. ſciuit eni
hoc ſtati ſpũ ꝓphetico ꝗ foꝛmata muliere dixit: Hoc nũc
os ex oſſibꝰ meis:ꝓpter hoc reliquet hõ patrẽ ⁊ marron

Daz vo co
„ gnouit ⁊c̃.
Poſt de⸗

ſcripſit Moyſes hoi-

2
–

7

iimonn

2 adhẽbit vxoꝛi.Ecce ſciuit eã ſibi datã ĩ vxoꝛẽ.iſciuit q;
ſe futurũ patrẽ a euã futurã matrẽ.ſciuit nihilominꝰ plus
eã ſibi cõiũctã qᷓ; ob cõuerſationẽ domeſticã quã hñt pꝛ ⁊
fil:qͥ tñ cõiũctione maioꝛẽ dixit cõiunctionẽ vxoꝛis ad
virũ ⁊ ecõuerſo.ſciuit qͥq; hoc ipſuʒ ex dei bñdictiõe ante
lapſũ de qᷓ dr. j. capit.

Nõ latuit eũ nuptia?ß — . ⸗„ —
añ lapſũ inſtitutas ? . Zãam voο coIIII.
ꝑ deu benegicras: ot/gnouit vxoꝛẽ ſuam
deci vei ca g, Zuã ꝗ Cocdëρ17ùt7 pepit Ca
i.ſup Geñ· ca. ij. En VYn diccs: Poſſedi hoiem
igit añ lapſũ fuerant p deũ. Růrſi ũq; pepit frẽʒ
nuptis celebꝛate un eius Abel.] Fuit aüt abel
ptũ de cõſũmando p Daltesduin. . rayn
bñdictionẽ receperũt Jaciu e aut pont mu
cũ dixit ñ: Creſcite tos dies: vt offerret cayn
SS cc. de fruclibus terre munera
apit. Ill. dño. Abel quoq; obtulit

de pmogenitis gregis ſui:
⁊ de adipibꝰ eoꝝ. et reſpe

nis oditionẽ ⁊ lapfꝗür.·
hic ↄñter deſcribit multiplicationis actũ diſcernẽdo fide
les ab infidelibꝰ:⁊ hoc facit ꝑ tres ſtipites:pmo ꝑ ada:ſecũ
do p noe vj.ca.ibi Noe vo.tertio ꝑ abꝛaaʒ.xij.ca.ibi Dixit
aũt dñs ad abꝛaã. Circa pmũ pᷣmo deſcribit᷑ ade generatio
ſecũdo generatõis recapitulatio.v. ca. ibi Hic ẽ liber. Ad
huc pᷣmo deſcribit᷑ generatio filioꝝ adã delẽda: ſecũdo p/
manẽda ⁊ eligenda:ibi Cognouit qͥq; adhuc adã.Adhuc
pmo deſcribit᷑ delẽda generatio.ſ.cayn ⁊ abel:qꝛ cayn gene
ratio deleta fuit in diluuio:abel vo fuit iterfectus a fratre
añqꝙ generaſſet. ſecũdo deſcribit generatoꝝ diſtinctio: ibi
Fuit aũt abel. ¶ Circa pᷣmũ dicit: a ¶ Ada vo cognouit
vxoꝛẽ ſuã.Dicut hebꝛei ꝙ iſta dicũt ꝑ modũ recapitulato
nis:⁊ qꝙ ada genuit iſtos pueroj antea cũ adhuc eẽt i para
diſo voluptatis:qð cõfirmãt ꝑ illud qð ſupꝛadictũ ẽ hõi:
Creſcite ⁊ multiplicami.qð itelligit᷑ de actu generationis.
⁊ ideo dicũt ꝙ foꝛmata muliere ⁊ adducta ad adã ſtati co
gnouit eã carnaluter cũ dixiſſet: Et adhẽbit vxoꝛi ſue. alio
qn eẽt trãſgreſſoꝛ pdicti pcepti. Doctoꝛes aũt catholici di
cũt ↄꝛiũ videlʒ ꝙ pmi parẽtes de paradiſo egreſſi ſũt virgi
nes. vñ dicit Aug ix.ſuꝑ Geñ.ad lr̃am ꝙ pᷣmi parentes in
paradiſo nõ coierũt:qꝛ foꝛmata muliere poſt modicũ pꝓpi

peccatũ eiecti ſunt de paradiſo:⁊ ideo Piero.dicit: Nuptie

replẽt mũdũ:virginitas aũt ꝑadiſũ. Argumẽtũ aũt iudeo

rũ ad oppoſitũ nõ valʒ. Tũ ꝓpterea qð dictũ ẽ ꝙ foꝛmata

muliere modicũ ſteterũt in paradiſo. Tũ qꝛ lʒ datũ eẽt p
ceptũ de multiplicatione in generali: expectabat tñ deter⸗
minationẽ dei in ſpẽali:qꝛ pꝛeceptũ affirmatiuũ itelligẽdũ
ẽ ſᷣm determinationẽ debiti tpis ⁊ circũſtantiaꝝ:⁊ iõ dicẽ
dũ cũ doctoꝛib catholicis ꝙ iſta generatio filioꝝ ade:de

qbꝰhic agit fuit poſt eiectionẽ de paradiſo:qꝛ eiecti de deli
cijs ill paradiſi: recurrerũt ad delicias carnis. b ¶¶ Coce/

pit ⁊ pepit cayn. ſic eiʒ vbiq; debʒ ſcribi ꝑ.n.iĩ fine vt hẽ in
hebꝛeo. c ¶ Poſſedi hoiĩeʒ ꝑ deũ.q.d.in pma foꝛmatõe
hois nihil cooꝑta ẽ mulier ſed ĩ generatõe iſt coopta fuit
d ¶ Rurſũq; pepꝑit ⁊c. Dicũt alid ꝙ ſic noĩatẽ ab euẽtu:
dqꝛ ꝓpter ep occiſionẽ parẽtes diu fuerũt i luctu.vnde abel

vno mõ lucx᷑ iterpᷣtat᷑. Alij aũt dicũt ꝙ hoc fuit qꝛ nã hu

mana vanitati moꝛtalitatij iꝗ erat ſubiecta. Abel aũt alio
mo iterpꝛetat᷑ var itas. e Fuit aũt abel. Hic ponit᷑ nato
rũ diſtinctio:ſecũdo ipſo cayn monitio:ibi Dixit aũt dñs

ad cayn.tercio e obſtiatio:ibi Dixitq; cayn ad abel.qᷣrto

5

ctio q'tũ ad officia cuũ dꝛ:

ꝙ dẽ. .xlvij.c. Uiri paſtoꝛes ouiũ ſum.

. .
. . *“ ₰ 6 ò „

ep punitio:ibi Et ait dñs ad cayn. quito ep generatio
ibi Cognouit aũt cayn.¶ Circa pmũ pᷣmo ponit diſtin
u di: e ¶ Fuit aũt abel K. Uiuẽs
in ſimplicitate:vñ ⁊ iſta fuit occupatio pꝛiarcharũ ßm
. 7 f Et cayn
agricola. ex cultu
ra tre qrens lucra

xit dñs ad abel ⁊ ad mũe Secuũdo ponit᷑ di

ra e: àd cayn ãt æ ad mu ſi ria oe
. — .7 4
nera illi nõ reſpexit. Irg mo i vtute latrie

tuſq; ẽ cayn vehemẽter:et
cocidit vult ep. Dixitqůe
dñs ad eũ: Quare irat es
et cur concidit facies tua:

aũt ⁊c. Adam
eni docuerat fili
os colere deũ p

rE oblatones de fru
Noͤnne ſi bũ egeris recipi cibyterre. ſ. de pe
es: Sinaũt male:ſtati ĩ fo ioꝛib ⁊ coꝛꝛoſis.

in peccar tuũ adẽit. Iſed 1 ack e!
ſub te erit appetit᷑ ei: Ic lu . de mello⸗
dñaberis illᷣ. Dixitque ca n; tales
—11 oblatõnes ñ erãt
vEn ad abel frẽʒ ſuũ:l Egre accepte ex ſeipſis
. ſeg ex boitate of
ferentiũ: iõ ſedt:

i 4 Et reſpexit dñs ad abel.i.ad bonitatẽ eiuſ:⁊ ꝑ ↄns

ad eius munera. k ¶ Ad cayn aũt nõ reſpexit. ꝓpter

ep maliciã:⁊ ꝑ ↄnñs nec ad eius munera. Secũdo ꝑpoaitt

diſtinctio natoꝝ: in frna cõuerſatione cũ ſubdit:l

Iratuſq; ẽ cayn vehemt᷑.iuidẽs gre fris inocẽtis¶ m

Et cõcidit vultus eius.qꝛ triſticia mẽtis apparet ex de
iectione vulꝰ. Si aũt q̃ratur qũo ꝑcepit cayn fris ſui
munera deo accepta ⁊ nõ ſua.Dicendũ ꝙ hoc ꝑcepit ꝑ/
ignẽ imiſſum a deo cõſumẽtẽ oblationẽ abel: vnde hʒ
tranſlatio Theodoſionis:Et inflãmauit de ſuꝑ abel.
talis eni inflãmatio ſignũ ẽ manifeſtũ diuine acceptatõ
nis: ſicut in oblatõe Gedeonis: Judi.vj.⁊ in oblatione
Helie.iij. Re.xviij.⁊ in oblatõe Salomonis. ij. Daral.
iiij. n ¶ Pixitq; dns ad eũ.Hic ponitur ipſi cayn be
nigna admonitio ab ipſo deo vt daretur ſibi pnie occa
ſio:cũ dẽ: o ¶ Quare irart es.q.d.nõ hẽs cauſam.
p ¶ Et cur ↄcidit facies tua:cũ deberes eẽ hilaris ꝓpt᷑
bona fris:⁊ ſubdit cauſa: q (Moõne ſi bñ egeris.trẽʒ
diligẽdo. r ¶ Recipies. mercedẽ a dño. 8Sinaut
male. Fratrẽ odiendo ⁊ ꝑſequẽdo. t ¶ Stati in foꝛib
⁊c..i.ita patẽs erit mihi ſicut ea qͥ ponũt᷑ in oſtio. vñ
⁊ ij. Metaph.phs loquẽs de noticia pꝛimoꝝ pncipio

rũ q̃ oib' ſut nota dicit: In foꝛib qs daan A
nu

Sed ſub te ⁊cc..i.tu poteris deuicere peccatũ:
peccat niſi volẽs. x Dixitq; cayn. Hic oñter deſcri
bitur ipſius cayn obſtinatio:qꝛ ex admonitione dñi ñ
fuit motus ad cõtritionẽ: ſed magis icepit machinari
ad fratris innocẽtis occiſionẽ. vñ ſubdit᷑: x ¶ DixiqBʒ
cayn ad abel frẽm ſuũ.qd aũt ſibi dixerit nõ expꝛimit᷑
in hebꝛaico textu.illud eni qð ſubdit᷑ in trãſlatone no/
ſtra: Egrediamur foꝛas.nõ eſt de textu.⁊ ideo dicũt he
bꝛei ꝙ Cayn dixit abel fratri ſuo verba iiurioſa q̃rens
occaſiones occidendi eũ:lʒ nõ ſint expꝛeſſa in textu illa
vba:⁊ ſile hẽ.ij.Re.v.ca.vbi trãſlatio nr̃a hʒ.ꝓpoſue
rat eni Dauid in die illa pᷣmiũ ei qͥ ꝑcuſſiſſet Hiebuſeũ

VUeritas hebꝛaica ſic hʒ: Et dixit dauid in illa die qui

cũq; ꝑcuſſerit hiebuſeu ⁊ nõ expꝛimitur ibi aliquid de
pꝛemio nec in pticulari nec in generali:ita hic ĩ hebꝛai
co textu ꝙ nõ expꝛimit᷑ quid dixerit cayn ipſi abel:ſed
ſm iſtã tranſlationẽ ſubitelligitur:Egrediamur foꝛas.
⁊ ideo illud expꝛeſſit. ſᷣm aũt Hiero.in li.de hebꝛai.q.

cũ dẽ g ¶ Factũ

ipoſih

Euni

ndi
euſita
n z0
dis i
ſcbbiu.
1 zuncn
nd
n l
Nanmni
frodi⸗
lun dec
at
nun i⸗
ſirtge⸗
Nlcus
niol
Tiche
ſooͤe
fanta
fülon
wnce
bir.
rii
ſala
crl
ſoin

lot

BGeneſis iiij

doni n ſubintelligitur ꝙ cayn dixit abel ea qᷓ dñs ſibi dixerat petens a deo cõſeruari. Aliter exponitur ad cõtrariũ.ſ.ꝙ
1t. Wi⸗ eũ increpando. ſm hebꝛeos ſubintelligitur ybũ iurio vigens ſe derelictũ a deo ⁊ in tanta miſeria conſtitutũ: de
arheri, ſum:vſ pꝛedictũ ẽ. y ¶ Cuũq; eẽnt in agro. Ad inſtin ſiderauit cito moꝛi vt ſua miſeria terminaretur:⁊ iõ quaſi
f (S ctum ipſius cayn ſᷣm Hiero.vt pꝛedictu ẽ.ᷣm hebꝛeos moꝛtẽ deſiderans dixit dño: o ¶ Omnis igitur ⁊c. pe
gan aüt poſtꝙ cayn dixerat verba iũiurioſa fratri ſuo inſi tens a dño vt iſtud fieret.⁊ lr̃a ſequens vr ad hoc cõcoꝛda
eiole diatus ẽ ei qùoere ririrecũ ſubditur:p
8 win periret eü ſolũ in „ d » Dixitq; ei dñs ⁊c.
nonm; KH— btltc ſeen diamur foꝛas:Cunq; eẽnt dieb vite tue. Dixitque ca Enen beris g S.
men nr. 5 N¾ iagro: cõſurrexit cayn ad yn ad dnñim. Maioꝛ ẽ iniꝗ amd en ueſna
nnem dñs. Dic ñter à Uerſus frẽʒz abel: ⁊ iterfecit tas mea: q; vt veniã mere audebit te occidere.
ſcribuur ipſ· ca eũu. Et dit dñs ad cayn:vbi ar.] Eccc eiicis me hodie Aduertendũ tamẽ ꝙ
Wanſt An bunditio de eſt abel fr t Qui rñũdit a facie terre: ⁊ a ſacie tua iſa la: Sel ois qui
di lam niſccuiw. Meſcio. Nunquid cuſts abſcodar: c ero vag c pfu ponitur cöiter ſie el
udefl de qrimine: ideo fris mei ſũ ego: dixique gusi terra. Ois igitůr qi figedo occiſoꝛ ipſ
Denſd bmo dñs cõuicit ad eũ. Quid feciſti? NHox ueuerit me occidʒ me. Di capn debeat ſeptuplũ
n eum de occiſione ſa anguĩs fris tui clamat ad xitque ei dñs: MNeq̃qᷓ;ᷓ; ita fi puniri q; ipſe cayn:ſi
tnauikt fratris: ſecdo pe me de terra.! Nunc igitur et: ſed oòs ꝗ occiderit ca cut vẽ ſonare nanſla
nelabi⸗ nam iponit: ibi zledick eris ſi . ſe ũ puniek.] 0 nr̃a.ſed qũo iſtud
Gengtnl Nũc igitur male Maledict eris ſup terra: q Yn:leptuplu puniet. Noõ ſtt rõnabile ⁊ quo fu
tnwigti dictus.¶ Circa h apuit os ſuũ:⁊ ſuſcepit ſan ſuitqʒ dñs in cayn ſignũ:l erit adimpletũ nõ v
ralti muũ diẽ ſic: a guinẽ fris tui de manu tua ũft nõ ĩterficeret e oĩis q in auia ille ꝗᷓ occidit ca
Edtnee. Abi eſt abel ꝛc Cũʒ opat᷑ fueris eã:nõ da ueniſſet eũ. Egrẽſſuſq; ca n mulio min pecca
m: io ſect. Nõ querit ex igꝭ⸗ 2 5 „ facie dñi Pabilaui uit ꝙ; ipſe cayn: ⁊ iõ
iauiadys rantia ſed vt ex bit tibi frucſuos Nag' yna facie dñi habitauit ꝓpꝓ no vẽ ronabile q de
2 rke — . 9 △1 . * & 6 — „
rn pp rñſione eius con ꝓfug eris ſuꝑ terrã oibul fugus in terra: ad oꝛietalẽ beat ſeptuplũ puniri
„Sicoi uincat eũ rõna reſpectu illius.mod
iſibar büp. bAR rM”.!MG—WG— eettia adimpletiois p
iotind n rñdit:neſcio.addens mẽdaciũ fratricidio:⁊ excuſatoeʒ ut cõiter aſſignatur nõ vrẽ ronabilis.dicitur eni coiter ꝙ la
puärde falſam dicẽs: c inaui cuſtos ⁊c..q.d.no:cuũ tñ mech interfecit eũ ⁊ punitio eius ſeptula fuit:quia in dilu
tamnffü ſi ex lege nature ad hoc obligaretur. d = ad eũ uio fuit ſubmerſus cũ multis qui de eo deſcenderant: ſed
bocpocptp⸗ lſ. ons ad cayn. e Outeciſti cre &s occultare ma hec punitio non plus videtur ꝑtinere ad lamech q; ad ali
Pcl pnech, leficiũ tuũ. f ¶ Uox ſanguinis ⁊c. Ac ſi diceret occi os homines illius temꝑis qui omnes fuerut ſubmerſi ex-
de ſup al. ciſio eius ẽ ita patens coꝛa me:ac ſi ſanguis eꝰ hoc cla cepto Noe ⁊ filijs ſuis.Itẽ lamech deſcẽdit de cayn ⁊ ideo
nearchtn maret. Notandũ ꝙ in hebꝛeo hẽ:vox ſanguinũ fratris filij lamech erant filij cayn:⁊ ideo in tali punitione fuiſſet
noblatone tui.⁊ dicũt hebꝛei ꝙ dꝛ ſanguinũ in plurali eo ꝙ cayn punitus cayn:ſicut ⁊ lamech. ꝓpter qð aliter exponut he
nsi Dea. interficiendo frẽm ſuũ fuit reus ſanquinis nõ ſolũ ipſi bꝛei dicentes:ꝙ iſta punitio ſeptupla refertur ad moꝛtem
ramnbe us abel led etiã omniũ quos genuiſſet ſi vixiſſet.¶g cayn:ſic exponendo lr,̃am: Omnis qui occiderit cayn. ibi

eſt punctus ⁊ finis ſententie.⁊ ſubintelligitur grauiter ꝑpu/
nietur:ſed modus punitionis nõ expꝛimitur.⁊ talis mochꝰ
loquendi in pluribus locis eſt in ſacra ſcriptura ſᷣm lr̃am
l Adhuc pꝛi punitio hebꝛaicam:vt patet per exempla ſupꝛadicta de verbis ca-
s Sra deſperatio:ibi Dixitq; cayn. Pꝛimo igitur determina in ad abel. OQð aũt ſubditur ſᷣm noſtram tranſlationem:
niſ tur punitio cũ dꝛ: h ¶ Ma dictus eris. quia omnes Septuplũ punietur. m ꝓpꝛietatem hebꝛaici ſermonis di
4 nafun maledicent tibi ppter oꝛꝛoꝛem maleficij tui. i (Cũ citur:Septenis punietur.quia in fine ſeptem generationũ
n d operatus fueris eam ⁊c.l Licʒ maledicta ſit ſupꝛa ꝓ cayn poſt multas miſerias interfectus eſt a lamech i vltio
pter peccatum patris tui amplius erit maledicta pp: nem ſanguinis fratris ſui.ꝙ aũt tunc eẽnt complete ſepteʒ
te:

ſbiritate Nuũc igitur maledictus eris. Pic ↄñter determinat pu
bösuuim. nitionẽ ipſius cayn iã cõuicti:⁊ pᷣmo determinat penã
iͤblus ſecũdo pene diuturnitatem: ibi Omnis igitur qui in/
. uenerit. Adhuc pꝛimo deſcribit᷑ punitio: ſecũdo cayn

Per ia paucos fructus dabit tibi: ⁊ cũ magno laboꝛe generationes patet: quia ab adam vſq; ad lamech ſũt ſex
laam. genni k ( Uagus ? pꝛofugus ⁊c. quia omnibꝰ odioſus eris generationes:⁊ lamech anteqᷓ interfecit cayn iam erat ce/

1 zinanr ideo in nullo loco ſecurus eris. l¶ Dixitq; cayn ad cutiens ex ſenectute:⁊ ante genuerat filios:⁊ ſic currebat ſe
ninoſen dDdruyiñm.· Dic ↄñter ponitur ipſius cayn deſperatio dicẽti, ptima generatio. r¶Poſuitq; dominus in cayn ſignũ.
dr mmtin m ¶ Maioꝛ ẽ iniquitas mea ⁊cc. Qõð exponũt catho ſcilicet tremoꝛem hoꝛꝛibilẽ omniũ mẽbꝛoꝛum:vt comuni
1 lici doctoꝛes depꝛeſſiue ⁊ affirmatiue dicentes ꝙ cayn ter dicit᷑: ⁊ ꝙ in faciẽ cayn ſignũ impꝛeſſit quo cognoſceba
ntſpcnin deſpatus dixit: ꝙ tantũ erat peccatũ ſuũ ꝙ nõ cadebat tur ab omnibus fratrem ſuum innocentem oc diſſe: 2 ſic
riln ſub dei miſericoꝛdia. vñ dicit Aug. Mẽtiris cayn ma abominabilis omnibus reddebatur. s t non eum in
Graimh ioꝛ ẽ dei miſericoꝛdia q; omniũ Pedegtoz miſcnti, Do terficeret ⁊cc. Hoc factum eſt non ſolum ad cayn diuturna
ii ins ctoꝛes aũt hebꝛei exponũt pꝛedictũ verbũ iterrogatiue punitionem: ſẽ ed etiam pꝛopter alioꝛum coꝛectionem. Se
gunul ⁊ negatiue:ac ſi diceret cayn:Eſt ne peccatũ meũ tantũ quitur: t Egreſſuſq; cayn a facie domini. A diuinitate
t, we ꝙ non poſſim mereri veniã: ac ſi diceret nõ:p hoc indi que vbiq; eſt nullus poteſt egredi:ſed egreſſus eſt a facie ſi
ladenic cans ꝙ deus puniebat eũ vltra codignũ n ¶ Ecce eij militudinis vel creature in qua deus loquebatur. ¶ v
ndeen ciẽs ⁊c. Dic deſcribitur pene iflicte diuturnitas: ⁊ po DHabitauit pꝛofugus ad oꝛientalem plagam Eden. Per
cendne nitur iſta lr̃a dupliciter. videns eni cayn ſe pꝛoiectuʒ a edẽ intelligitur paradiſus terreſtris.in penam enim cayn
unrlcn facie dñi ⁊ vagũ ⁊ pꝛofugum ſuꝑ terram:timuit ne in factum eſt: vt expelleretur verſus illam regionem delecta
git terficeretur a quocũqʒ hoie vel beſtia occurrẽte:⁊ dixit bilem ⁊ felicẽ:quam per peccatum patris amiſerat vt ide „
lunutu o ¶ Omnis igitur c. quaſi refugiens hoc ⁊ timẽs haberet materiã doloꝛis:quia illuc accedere nõ valcbat.

rbcug

HGeneſis. ii .

. ſeret 4t
— „ S ⸗r ey, . „ onri
x ¶ Lognouit aũt cayn ⁊c. Pic deſcribit ipſ cayn gene fuiſſet ſibi ꝓpicia.Itẽ lamech iam genuerat plures fili nandi
ratio. ali qᷓrat᷑ vñ habuit vxoꝛẽ: Rñdet᷑ ꝙ adã habuit alii os:vt pꝛedictũ ẽ:de qb no veriſile ꝙ pmiſiſſent pꝛeʒ immie
pꝛolẽ qᷓ in ſcriptura nõ ẽ expꝛeſſa:vñ dicũt hebꝛei ꝙ in qͥli ſuũ ita tractari:maxie illo tpe in qͥ erat maxia keueren opolcdi
et ꝑtu eua peperit gemios.ſ.maſculũ ⁊ feiaʒ. ⁊ ſic dĩ coii tia ad pꝛes. Item ſupꝛa ipꝛobatũ eſt ꝙ lamech occiſoꝛ ſarreog⸗
ꝙ cayn accepit ſoꝛoꝛẽ ſuã.hoc enĩ opoꝛtuit ſieri ꝓ illo tꝑe ipſo cayn ſeptuplũ deberet puniri.Itẽ friuolũ v q ali ſſig r
ad multiplicandũ * qs puniret᷑ ſeptu irceii
m huũanu. Et edi . . . . agies ſepties ſi oc lms ſ
ficauit ciuitatem. ad plagã eden. Cõgnouit aũt gano. Solla quoq; genu ciderit lamech. U
ſui defenſionẽ:qꝛ ſẽp proꝛẽ ſuã q cõcepi ſt tubal fuit mall ideo ali᷑ exponũt jun
erat in tioꝛe 1 memo Ayn vxoꝛẽ ſuã ꝗq cõcepit it tubalcayn ꝗ fuit mallea iꝗ hebꝛel. d. ꝙ eun
re poſit:vt pᷣdictũ ẽ. pepit enoch: Eedinicauit toꝛl faber: in cůncta opa vxoej lamech qn trn
(Wor enoch ⁊c. ciuitate:⁊ vocauit nomen exris ⁊ ferri. Soͤꝛoꝛ vo tu audiuerãt diluui 1 raunt
Z, genealogia der ei ex noĩe filij ſu enoch. balcayn noẽma.l Dixitqʒ um debene iunda iginii
ſat e Larn d Poͤno enoch geuit iral lamech vxoꝛibuſ ſuis lade dl le ſldu . tinre
dirde ſen e n irad gẽuit mauiael:⁊ ma ⁊ ſelle. Augite vocẽ meaz vj. ca. Ois qppe ttten
Qui accepit ⁊? hic uiael genuit mathuſael: ? vxoꝛes lamech:auſcultate caro coꝛꝛupat vi nnii
r nerdrie lis mathuſael genuit lamech ſermonẽ meüu. Qm̃ occidi fi nc de viei ſͤn⸗
5 i arcenf fr ff. mech erat nota ler
tionẽ q̃ fuit vnius cũ QAn ac crhit dnoſr oꝛes vuni vuͦlnuſ meu:ct ado tus: iõ ſubtrahe D
vna. a (Benuitch Momèé vni ada:æ nomẽ al leſcentulũ in liuoꝛẽ meum bat ſea cocubina neſt
ada ꝛc. Jpſe eni ad teri ſella. Genuᷣitq; ada ia Septuplum vltio dabitur tu lamech dicẽtej nilon
ſneni ne ſeiedi le⸗ hel ꝗ fuit pater habitãtiũ ĩ de cayn: ldẽ lamech vo ſe ad qᷣd rinien nanen
oꝛia vt paſtoꝛes ha zazii . 6B34½ 2 pariem' filios:
berẽt domo) poꝛtabi eto . aletch gleern ptuagieſſep len . Sn. an vna die ſupue Dimni
les:qꝛ opoꝛtet eos fre me fris ei tubal. Ipſe ſuit uit quoq; adbuc ada vxo niet diluuiũ 1 in auuchnd
quenter trãſire Fl. pater canẽtiũ cithara ⁊ oꝛ rem ſuam ⁊ peperitſilium terficiet eos: ⁊ iõ ſk a
co ad locũ. . Et lamech volẽs eaʒ ſ ioc
nomẽ fris ⁊c. Pebꝛii , . “ê „„ iducere ad coitũ niinſt
dicũt in melo cithara.ipſe eni pᷣmo adinuenit inſtra mu dicebat: Occidi virũ in vuln meũ ⁊c᷑. Et ſic exponitur Ainun
ſica. c ¶ Sella qͥq; ⁊c. Pebꝛei dicunt limatoꝛ. d n negatiue:ac ſi diceret:occidi ne virũ ⁊ adoleſcẽtulũ ĩ li laſch
cũcta opa eris ⁊ ferri. Quia artẽ ferraria adiuenit. hebꝛei uoꝛẽ.i.ex iuidia:ſicut fecit cayn ꝗ ĩterfecit abel.q.d.nõ nͤtetn
dicũt ꝙ ipſe adinuenit arma ad occidẽdũ:⁊ i hoc fuit imi Et vocatur hic abel vir ꝓpter pfectionẽ vtutis: ⁊ ado Amtun
tatoꝛ patris ſui cayn:q fuit occiſoꝛ. De Jabel fratre ſuo ex leſcẽtuł qꝛ adhuc erat iuuẽij q;tũ ad ãnos.ſʒ .iſta expõ nichiß⸗
patre dicũt ꝙ fecit tẽtoꝛia ad ponẽdũ idola.Et de Cubal vẽ extoꝛta.ſ.ꝙ pᷣdictũ vbũ:occidi virũ ⁊c᷑ʒ.intelligat᷑ de ſbiccn
dicũt ꝙ canebat inſtrumẽtis muſicis coꝛã idolis ea venerã abel. Itẽ vi ↄ vbũ dñi Luce.xvij. Edebãt ⁊ bibebant: Ncnt
do. Ex quo iſti q deſcẽderũt ex cayn fuerũt mali ? pꝑ ducebãt vxoꝛes:⁊ dabat᷑ ad nuptias vſq; in diẽ in qͥ ĩ ſounmseb

uerſi. e ¶ Soꝛoꝛ vo c. Iſta adinuenit lanificiũ ad faciẽ trauit noe in arca: ⁊ venit diluuiũ ⁊ ꝑdidit oẽs. Ex qͥ
dũ veſtes:cũ pᷣꝰ hoĩes pellibꝰ aialiũ tegerent. ſ Dixitq vẽ ꝙ mulieres pᷣdicte nõ retrahebant᷑ a copula carnali
lamech ⁊c̃. Iſtud iterponit᷑ ad oñdendũ occiſionem ca,yn. ꝓpter timoꝛẽ diluuij.Et ideo aliter exponit᷑ ꝙ iſte mu
vñ ſegtur: g ¶ m occidi virũ.Iſtud exponit᷑ coõiter ſic lieres refugiebãt cõcubitũ lamech ꝓpter hoꝛꝛoꝛẽ ſacti
lamech eni aꝛ bigamiã ĩtroduxerat in vxoꝛibj fuit puni ſui.ſciebãt eni eũ iĩterfeciſſe cayn: occiſionẽ dñs ꝓhi
qꝛ ꝑ q̃ ꝗs peccat ꝑ hec ⁊ toꝛquet᷑:⁊ iõ iã ſenex factus a ſuis buerat ſub graui pena.interfeciſſe etiã filiũ ꝓpũ tubal
vxoꝛib male tractabatur ⁊ volẽs eas repᷣmere a malis qᷓ cayn quẽ dicũt hebꝛei aliqᷣ fuiſſe directoꝛẽ ipſ lamech
ſibi faciebãt dixit eis:qm occidi virũ ⁊c᷑. Ad e intellectum iĩ occiſione cayn:⁊ iõ ꝓpter iſta timebãt ꝓbabilr ne ꝓ
ſciendũ ꝙ lamech ia cecutiens cũ puero ductoꝛe exiuerat i les ab eo genita pꝰ pᷣdicta eẽt a deo grauiter punienda
cãpũ ad venadũ:nõ pꝛo carnib:qꝛ illis nõ veſcebat hoiej ¶ꝓpter qð lamech volẽs ſuꝑ hoc eas pacificare excuſa
ſſed pꝛo pellib qb iduebatur: ⁊ cayn inter frutecta latebat bat ſe dicẽs:qm occidi viruũ ĩ vulnꝰ meũ.ac ſi diceret lʒ
e ,⸗ hler.n g ſempꝑ in timoꝛe erat:quẽ videns ille iuuenis ꝗͥ erat acu occideri cayn:hoc fuit pᷣ itentionẽ credẽs ĩterficẽ beſtia
. 17/ tioꝛis viſus q; lamech ſuſpicat ẽ eſſe beſtiam aliquã: ⁊ is ⁊ adoleſcẽtulũ ĩ liuoꝛẽ meũ.ac ſi diceret:łʒ iuuenis me
dixit ipſi lamech ꝙ illuc dirigeret iaculũ vel ſagittaʒ:quo dirigẽs ex vberatõe quã ei ĩtuli fuerit moꝛtu: tñ ad h
