potẽtes voluit inducere fidẽ ſuã ꝑ oꝛbẽ:ut ex hoc mag
luceret virt ⁊ potẽtia diuina:iuxta illud.j.Coꝛ.j.ca.In
firma mũdi elegit deus:ut foꝛtia queq; ↄfũdat.pari rõ
ne voluit in antiq̃ lege px moyſen:q modice reputatiois
erat:intantũ ꝙ in etate.lxxv.annoꝛ: gregẽ paſcebat:ut
pʒ in lr̃a:fieret liberatio populi ⁊ eius eductõ de egypto
ut ſic tota virt ⁊ potẽtia h liberatõis ſoli deo attribu
eret: ⁊ ppls induceret᷑ ad imolanð deo in recognitõnem
ſui bñficij: ⁊ nulli alteri:⁊ hoc ſonat lr̃a cũ dicit:h ha⸗
bebis ſignuꝛꝙ miſerim te cũ eduxeris pplm de egypto.
ut id qð dicit:hoc habebis ſignũ. referat ad inhabilita
tẽ ipſius Moyſi ad tantũ officiũ:⁊ eſt ſeſus:ppter hoc
ego elegi te nõ potentẽ nec foꝛtẽ:qꝛ hoc erit ſignũ ꝙ mi⸗
ſerim te. ſ. ꝙ nõ virtute ppꝛia hoc feciſſes:ſed mea vtu⸗
te ⁊ potetia:qua rone tu ⁊ ipſe pplłs imolabitij deo ſuꝑ
montẽ iſtũ: ⁊ ſic inhabilitas ſeu debilitas moyſi quam
deo oſtẽdebat ad excuſatõnem ſuã:erat intẽta a deo:ut

eſſet ſignũ manifeſtũ de hoc:q illa eductio fuiſſet a ſo

lo deo:⁊ ꝙ ſibi ſoli erat imolandũ in recognitiõem ſui

bñficij. Quinto ſequit in lr̃a:Ecce ego vada:ſi dixerint

mihi qð eſt nomẽ eius:qd dicã: In è; paſſu ad lr̃aʒ fiũt
quedã obiectões. Pꝛimo enim obiqcit᷑ ſic:aut nomẽ dei

erat notũ moyſi añ reuelatõem h'modi:aut nõ erat ei at aliq diuinũ p ſilitudinẽ: d' pfal-xxrj.
Ego dixi dij eſtis ⁊c. Silr eſt coõicabile ſm opionẽ:vnð ſuꝑp

notũ antea. ſi ſic:ſ. upflue q̃rebat hoc iterũ ſcire.ſi auteʒ
no:quare querebat hoc in ꝑſona filioꝝ iſrl:⁊ nõ potiuj
in ſua ꝑſona dicẽs:Notũ fac mihi nomẽ tuũ.ſi aũt di/

catur: hoc nomẽ erat ei notũ añ huiuſmodi reuelatiõòemm
noõ tñ erat notũ filijs iſrł:⁊ ideo qᷓrebat a deo:ut poſſet eis i

dicare nomẽ dei ut ipſi crederẽt moyſi in dicẽdis. Cõtra h
obijcit Ra. moy.in pᷣma ꝑte de directõe ca.lxxij.vbi ð hac
mã ꝓlixe tractat dicẽs: aut filij iſrł! hoc nomẽ ſciebãt anꝰ“⸗)

teq; a moyſe audirẽt illud aut no.ſi ſic ſupflue eis iſtud no⸗

mẽ notificaret:cũ iam ipſi ſeierẽt ſicut ⁊ ipſe.ſi aũt ipſi non

ſciebãt antea:ſeq̃ret ꝙ ex hoc ꝙ ſibi notiſicaret᷑ a moyſe:nõ
magis crederẽt ei:cũ ipſi neſcirẽt vtruʒ hoc eſſet nomen dei

vel nõ. Itẽ hanc introgatõem moyſi obijcit᷑ a quibuſdaz

Nam filij iſrł in egypto exntes anteq; eis mitteret Moyſes
aut erant fideles.ſ.hñtes fidẽ vni veri dei:aut nõ habebãt
fidẽ de deo vero.Nõ eſt dicendũ filios iſrl nõ hie fidem de
deo vero:qꝛ tũc nõ eſſẽt ppls dei:nec de eis dixiſſet de:UWi

duiuafflictõem ppli mei in egypto. Nullus eni reputat᷑ dei pe
pulus ſeu de populo dei ſi ſit extra verã fidẽ. Si aũt erant
8 fideles.ſ.verã fideʒ habentes de vero deo:nõ redrebat᷑ alia
montẽ ſynai:q̃ͥ quidẽ imolatio debebat eſſe ſignũ certi

noĩatio dei:ſufficiebat eni ꝙ moyſes dixiſſet eis:Ale.n.quẽ

vos creditis eſſe deum:ille miſit me ad vos.pꝛeſertim cdum

eis inſuꝑ declaraſſet:De abꝛaã ⁊c᷑.ſicut fuerat dem moyſi

in pma allocutõe:oẽs eni erãt de ritu circũciſionis qᷓ fuerat
Data abꝛae in ſignaculuʒ fidei:Geñ.xvij.qð pʒ infra.iiij.ca.
vbi ꝓpter incircũciſionem filij moyſi volebat deintficẽ eũ
Ad quoꝝ declaratõem vr vlterpalidd dicenõ. Circa quod

—

attẽdenð eſt:ꝙ ex his qͥ dixerat dñs moyſi ſuꝑ ſua miſſiõe
vicdent oꝛiri duo:q ab ipſo mopſe merito erãt inqrẽda: ra
pmũ eſt:ꝙ lʒ dñs expᷣſſe dixiſſet moyſi ꝙ deſcẽderat ut llbe

raret pplłm iirł de manib egyptioꝝ:ad qð volebat mittere

mopſen ad pharaonẽ ut educeret pplm ⁊c.nõ tñ eidẽ decla
rauit:vtrũ hoc volebat facere ꝑ aliqs via) occultas:utputa

inclinãdo coꝛ pharaonis ⁊ ſuoꝝ ad dimittenð pplm:ſeu
aliqs plagas occultas:q̃ etiã ſᷣm curſũ nãlẽ fieri poſſunt:ſiẽ

feẽẽ in facto ſarai vxoꝛis abꝛae:Geñ.xx.ca.ſilr de abimelech
eodẽ ca. ꝗᷣ etiã ipſa ſarã dimiſit ꝓpter reuelatõem diuinaʒ
quã habuit in ſomnis.ſilr ⁊ laban dimiſit iacob cũ gregit?ꝰ

ſuis ꝓpter reuelatõem diuinã eidẽ in ſomnis ſcãm:qð indu
bie potuiſſet etiã in hoc caſu fieri ꝑ volũtatẽ diuina:cui ne
mo põt reſiſtere.Aut foꝛte de voluit pplm educẽ cũ ſignis
⁊ ꝓdigijs ſupꝛa nature curſũ coem publice factis:ꝓut in ef
fectu fuit oſtenſũ:hoc eni ptinebat ad mopſen ſcire:qꝛ foꝛte

ſi de pᷣmo mõ voluiſſet educẽ pplum moyſes reputaſſet ſe

aptũ ad hoc:qꝛ hj fieret ſine ↄtentõe ⁊ ↄtradictõe:ꝓut in pᷣ/

dictis geſtis pʒ. Sec aũt ſi ſcõo mõ:qꝛ tũc reqdrebat᷑ magne

inſtãtie ⁊ ↄtrouerſie:ſicut ↄtigit in caſu ad qð nõ rputabat
ſe moyſes dignuʒ:ut iã dixerat.Silr hec inqſitio ptinebat
ad eũ ex ꝑte filioꝝ iſrł:eo ꝙ foꝛte facilꝰ ⁊ ſuaui venirẽt ad
credenõ diuinis ꝓnoſtid mãdat ꝑ internã inſpiratõnem
ſeu monitõeʒ diuinã q; ꝑ miracula vel ſuaſiõem moyſi.vñ

pꝓpter hoc petebat moyſes nomẽ dñi ſbᷣ quo debebat filijs

iirt iſta nũciare:nã noia diuina cõit᷑ iponunt᷑ deo ſᷣm opati

ones qͥ ab eo ꝓcedũt:ſicut cũ dẽ:Dñs vir pugnatoꝛ oipotẽ/ʒ

nomẽ eius:infra.xv.ca.⁊ Eſa.lv.Et erit dñs nominatrin ſi
gnũ eternũ.et ſic ex hoc ꝙ ſibi reuelaret nomẽ diuinũ:ſbᷣ qͥ

iſta liberatio debebat fieri:moyſes haberet certificatõem ꝭ

hoc q̃ſito.In q̃ qdem introgatoe vẽ moyſes nõ tenẽ modũ
qͥdãmõ beate vginis infrogani:quomõò fiet iſtud:nõ.n. du/
bitabat ð efficacia diuie volũtai:ſʒ qrebat moð.Scom ꝙ
ex diciᷣ dñi oꝛiebat᷑ indreno ipſi moyſi ẽ hoc:naʒ dñs dixe
rat ei:q ipſe ⁊ pplłs imolarẽt deo ſuꝑ monteʒ pᷣdcm:vñ vo

lebat moyſes ſcire nomẽ diuinũ:ſbᷣ qͥ tal imolatio debebat
fieri. hoc.n. nomẽ de vere intellem lʒ nõ ſit cõicabile alicui

creature ſᷣm rẽ:eſt tñ cõicabile ſᷣm ꝑticipatõem:ut dij dicãt
qꝗ ꝑticipat aliqð diuinũ ꝑ ſilitudinẽ:iuxta illud pſal.lxxxj.

illud ad Galat.iiij. his qͥ nã nõ ſũt dij ſeruiebat.glo.nõ ſe
dij nã:ſʒ ſᷣin opionẽ hoium.Et qꝛ ſacriſicare ſeu lnolare?
5§

¶ Liber

acxt ſoli deo vero debit: vñ infra.xxij.ca. Qui imolat djs

occidet᷑: niſi ſoli dño.iccirco moyſes qrebat aliqð ppꝛiũ no
mẽ diuinũ: qð eſſet oibꝰ modis incõicabile: ut ſic ppls ille 4
ꝓn erat ad idolatriã:ſm quã leuiter vocabãt creatura no-

mie dei: ut infra.xxxij. ca. ð vitulo dicebat: hi ſũt dij tui iſ

rael. ut in hac imolatoe ſeu ſacrificio non deuiaret a via re
cta. Qua quidẽ expone ſic poſita ceſſãt obiectões pᷣdcẽ:naʒ
ad pmãa obiectõem dicenð: ꝙ hoc nomẽ diuinũ qo moyſes
q̃rebat: nec erat notũ moyſi nec etiã alijs filijs iſtl: ꝓut itra
dicet᷑: q̃rebat aũt hoc moyſes in ꝑſona filioꝝ iſrl:⁊ nõ ĩ ſua

pſona ex quadã humilitate ⁊ reuerẽtia. v eni adamõ teme
rariũ ſeu pſũptuoſũ:pᷣſertim viro tã hũili dicẽ deo: Qð ẽ

nomẽ tuũ:ñ.n.erat moyſej ignar:ꝙ iacob petẽti nomẽ age
li fuit rñſũ qſi increpatiue: Cur petis nomẽ meũ.S.Geñ.xx-
xii.ca.⁊ iõ moyſes petebat in ꝑſona ppli cui mittebat᷑:de qͥ
pᷣſũmebat: ꝙ ſaltẽ alidq eoꝝ hoc peteret. Ad ſcõm dicendũ:

ꝙ moyſes nõ petebat cognitõem h' nois:ut ꝑ hoc filij iſr k
crederẽt ei:ſʒ hoc q̃rebat ꝓpter rõnes ſupꝛadcãs.Ad tertiũ

dicendũ:ꝙ lʒ filij iirt ⁊ a foꝛtioꝛi moyſej haberet fidẽ ð deo
pero ꝗᷣ eſt de abꝛaã ⁊c.nõ tñ hec noticia ſeu cognitio ſuffi-
ciebat ad certificanð moyſen de alijs ſupꝛadictis.Cõſequẽt
ſexto dẽ in lr̃a ſm traſlatoem nr̃am: Dixit oñs ad moy en:
Ego ſũ qͥ ſũ. Ait:Sic dices filijs iſrl:q eſt miſit me ad vos
⁊c᷑ quã quidem trãſlatõem nr̃am doctoꝛes nr̃i coiter tenet
ꝙ hoc nomẽ ꝗᷣ eſt.maxime eſt nomẽ ꝓpꝛiũ dei:ꝓut ſanct
Tho. in pᷣma pte.q.xiij.ar.xj.in coꝛ.q.vbi ad hoc aſſignat
quaſdã rões:quaru vna eſt hiero.ad marcellã de decem dei
noib'. et Aug. in. v. de trini. qᷓ quidẽ rõ talis eſt:qꝛ in h'no⸗
mine ſignat imutabilitas ꝓpꝛia diuini eẽ:qð no nouit pᷣte-
ritũ nec futuꝝ. cetera.n.q̃ mutabilia ſũt:q̃ſi nõ ſũt:qð.n.dẽ
fuit:iã nõ eſt.⁊ qð dẽ erit:nõdũ eſt.⁊ iõ de deo maxime ꝓpe
dẽ ꝗᷣ eſt in pñti. Que quidẽ expõ lłʒ ſm trãſlatiõem noſtraʒ
ſupꝛadcãm a ex auẽte ſcõꝝ locũ habeat:nõ tñ vi hĩe locuʒ
ßm hebꝛaice lr̃e veritatẽ:vbi ſic hẽ: Dixit dñs ad Moyſen
Ero q ero. Ait: Sic dices filijs iſrl: qui erit miſit me ad voj
⁊c̃. Ponit᷑ eni in libet loco vbi dĩ:ero:hec dictio ehie:que
ꝓpꝛie eſt verbũ ſpſtantiuũ ſuturi tpis pᷣme ꝑſone idicatiui
modi:que quidẽ dictio frequẽtiſſime ponit᷑ in ſacra ſcriptu

ra:⁊ nullã aliã ſignificatõem nec equocatiõem hʒ.vñ ſcom

hãc lr̃am nõ eſt dicendũ:ꝙ dñs in hoc loco oñdit nomẽ ꝓ·
pꝛiũ ſuũ.nam ꝑ hoc ꝙ dẽ qui erit.nõ ſignificat einitas:in qᷓ
nulla ẽ ſucceſſio:nec etiã imutabilitas:cũ tñ in hoc qð dĩ q

in futurũ: nec etiã neceſſitas eſſẽdi hic oñdit᷑:cũ illa qᷓ erunt
nõdũ ſint: ut pʒ p auẽtes ſcõꝝ allegatas.vñ valde miranð
vñ de poſtillatoꝛe qui in hoc loco veritatẽ hebꝛaicò allegat
mõ pᷣdcõ:⁊ tñ ex hoc ꝙ dicit:ero qui ero.intẽdit cõcludere

„ — *

einitatẽ ⁊ imutabilitatẽ dei ⁊ hmoi:qð eſt manifeſte ↄ ro/

n?ẽ: ⁊ etiã g mentẽ ſcõꝝ:qͥ iſta nõ ↄcluſerũt:niſi ex vbo ſbſtã
tiuiuo pñjtis tpis:nõ aũt ſuturi:ut dem̃ eſt.vñ iſte paſſus ſᷣm
hebꝛaice lr̃e veritatẽ alit᷑ vx Erpon e Ad gð ſcienð:ꝙ in
vbis pᷣdictis.ſ.cũ dñs dixit ad moyſen:ero qͥ ero ⁊c.nõ oſtẽ
dit dñs moyſi aliqð nomẽ diuinũ de nouo:ſʒ potius oſten

dit ei ꝙ nõ erat introgatio ſua necia de hoc:cuius rõ ẽ:naʒ
ſufficiebat filijs iſrl:⁊ etiã ipſi moyſi:ꝙ de patrũ ſuoꝛuʒ.ſ.
Aebat eẽ vnũ den: vo
lebat eẽ cũ eis ad educenð eos de ſeruitute:ſiue hoc fieretp

abꝛaã iſaac ⁊ iacob:quẽ ipᷣi ꝑ fidẽ co

miracula potẽtia ſiue nõ.i.aliter.⁊ hoc eſt qð dicit:ero qui

ero. eſt ſenſus: Ero cũ eis:qᷣ ero tecũ.ſtatim.n.ſupꝛa dixe/
rat moyſi:Ego ero tecũ ⁊c᷑: ac ſi.d.Ego dixi tibi ꝙ ero tecũ
in hac liberatõe:ſilr dico ꝙ ero cũ eis.Et qꝛ vtrũq; erat ſu

9

ꝑ eoð facto:iccirco tm̃ ſemel ↄcludit:Qui erit miſit me ad

vos.q.d.nõ debetʒ vos curare quo:ſʒ ſufficiat vobis ꝙ ero
vobiſcũ.ſ.cũ moyſe ⁊ cũ pplo ad implenð pᷣdcã:in qͥ deus
ſatiſfſaciebat mopſi etiã de ſcõöo motiuo ſue inirogatois:ſcʒ

ꝙ ad imolanduʒ deo ſufficiebat pplo immolare vero deo:

quẽ pĩes coluerunt:ꝗ etiã de redimeret eos a ſeruitute

egyptiaca:etia ſi aliqð nomẽ diuinũ eis nõ innotcſceret

qꝛ hoc qðò eſt eẽ deũ abꝛaã iſaac ⁊ iacob:q educeret po⸗

pulũ iſrł de egypto:non eſt coicabile alicui creature.Et

nota ꝙ antid hebꝛeoꝝ nõ exponebãt hoc qð di: Ero qᷣ

ero.de aliqͥ noie diuino:ſʒ dicũt ꝙ de in rñſione offere

5

bat ſe pplo ſeu ꝓmittebat eis ꝙ eſſet cũ eis in hac tribu

latõe egyptiaca:⁊ in alia qñ ↄtigiſſet:Et notanðò ꝙ hec

dictio ehie:q̃ in hoc loco ponit:q ſignificat ero:ut dem

eſt: nũcᷓ in tota ſi ac̃ ſcriptura ponit ꝓ noĩe diuino:vñ ſi
nomẽ diuinũ eſſet:rõnabile eſſet ut alicubi deꝰ hoc no/

mine noiaret¶ Sequit᷑ in lr̃a ſeptimo: Dixitq; iteꝝ de·

ad moyſen:hec dices filijs iſrl Dñs de patrũ veſiroꝛũ

miſit me ad vos.hoc nomẽ mihi eſt einũ:⁊ hoc memo
riale meũ in gnãtoe ꝛ gnatoem c. hec in lja. Sup qb⸗
vbis lʒ nõ modice attẽtõnis ſint nihil vẽ pᷣſcripſiſſe po/

ſtillatoꝛ:niſi ꝙ vbi dẽ: Dixitq; iteꝝ de ad mopſen. li ite

rũ exponit:ut referat᷑ ad introgatoes:ac ſi dicat:ſi qrat᷑

ſcðo de noĩe mittent᷑ te:rñdebis:De patrũ vioꝝ:deus

abꝛaã ⁊c.que quidẽ expõ maniteſte deuiat a vitate lr̃e⁊

hiſtoꝛie. Pꝛimũ pʒ qꝛ cũ dicit:Dixitq; iteꝝ de ad moy

ſen: manifeſte hĩ: ꝙ li iteꝝ deiminat id qð dẽ: dixitq; de

us.⁊ eſt ſenſus:ꝙ de nõ ſolũ ſemel dedit moyſi rñſiõeʒ

dicẽs:qui eſt.ſeu qui erit:miſit me ad vos:ſʒ etiaʒ dedit
iteꝝ aliã rñſionẽ.ſ.dñs de patrũ vẽoꝝ ⁊cc.qð ſonat pla

ne illud qð dicit: Diriggeſen. Deoni pʒ:qꝛ ut hiſtoꝛia

teſtat moyſes nec filij iſrl ſcõo q̃ſierũt de noie mittentis
⁊ ſic moyſes nõ debuiſſet ſibi nomẽ a deo reuelatũ pꝛo

palaſſe pplo:cũ de ↄditionalit iuſſiſſet mo yſi:ſi querãt

ſcòo.ſ.de noie mittẽtis:rñdebij ſᷣm expõnem poſtillato
ris.vnde alii vẽ dicendũ.ſ.cũ dein pᷣma rñſione.ſ.cum
dixit: Ero qᷣͥ ero.nõ reuelauiſſet moyſi aliqð nomen di
uinuʒ de nouo:ſed poti' ei oñderat q; nõ erat ſibi neceſ
ſariũ hoc petẽ:ut dem eſt.mò q̃ſi ex ſupabundãati volu

it ſibi notificare nomẽ diuinũ:in qͥ moſes certiſicaret
de pᷣdictis de quib certificari volebat:⁊ de hoc dic: Di

xitq; iteꝝ deus ad moyſen.q.d.lqʒ pᷣma rũſio ſuffeciſſet

gratioſe tñ volo tibi dare iteratã rnſionẽ:p quaʒ nomẽ

nouũ ꝓpꝛiũ mihi notifices filijs iſrl. vnð dicit: Dixitq;
iteꝝ dns ad moſſen:it⸗ qð nomẽ mopſi in hoc loco

nouit᷑ reuelatũ pla occurrũt ↄſiderãda ad ſenſũ lralem
s: ců tn in . d ptinẽtia:ſpãliter.xij. Pꝛimũ.ſ.quõ nomen diuinũ h re
erit: ſignificat᷑ a no eſſe in eſſe vel ſaltẽ ab eẽ pñti vel pᷣterito

uelatũ moyſi ſcribit᷑ in hebꝛaica lr̃a:⁊ qualit ab hebꝛeij
ꝓnunciat᷑:⁊ quõ in alijs linguis trãſferat. Scõum.ſ.an
pdem nomẽ.i.tetragramaton ſignificet veꝝ deũ.Terti
um.ſ.an pᷣdem nomẽ ſit ꝓpꝛiũ vel appellatiuũ.Quar

tũ an pᷣdem nomẽ ſit maxime ꝓpꝛiũ nomẽ dei. Quin⸗
tũ.ſ.an hoc nomẽ ſignificet naturaliter: vel ad placituʒ

ſeu ex inſtõne. Sextu an ſit aliqᷓ r qᷓrenda de h'modii.

ſtitutiõe. Septimũ an deo ſm ſignificatoem h/ nomis
pncipalit ꝑtineat miracula facẽ. Octanũ an deo im ſi

gnificatoem hy nois ꝓpꝛie ptineat imolari ſeu ſacrifica
ri. Nonũ an ſbᷣ pᷣdcõ noĩe ꝓpꝛie ptineat ppłm ſub lege

a deo data cultui diuino applicari. Decimũ an hoc no

mẽ habeat ſpãlem efficaciã int alia noia diuina. Unde-

cimũ.ſ.ð ſolẽnitate h'nois apud hebꝛeos. Duodecimũ

ſ.quõ ſũt intelligẽda hec vba.ſ.hoc eſt mihi nomẽ in

einu: ⁊ hoc nomẽ memoꝛiale meũ in generatone ? gene
ratõem. ¶ Lirca pᷣmũ dicenð ꝙ vbi in traſlatoe nra dr
in hoc loco:Oñs de patruʒ vioꝝ ⁊c. in hebꝛaica lra ẽ

vnũ nomẽ ex quattuoꝛ lr̃is compoſitũ:qð cõiter dicũt
tetragrãmaton a tetra qð eſt quattuoꝛ:⁊ gramma qð ẽ

lfa.i.nomẽ quattuoꝛ lr̃aruʒ:que quidẽ lr̃e in hebꝛaico
ſiüt iſte: pma.ſ.i.ſcõa.h.tertia.b.quarta.h.⁊ ſic hoc no/

—

mẽ ſcribit᷑ apud eos ſic:ſcʒ ihbh. Iſtud aũt nomẽ ſic ſcri

ptrũ cũ pᷣdictis quattuoꝛ lr̃is nunq ꝓnunciat ab hebꝛeis

aſcnpcents
D
ihoclvodefocl
aunier
Wbloioſapont
rtietet
Fnd *

ſacnuner
ſemnücicli
nicgpdine
ſurrehtinel
dianol
nnbchnioſe
vobigen
diccoſnon
thlegifoomn
ſnſmnintn
ſnotuing
Uliglhchu⸗
Ilſnti en
ginmon ſe
lelitbrosin
ccſomei
–—
Nmuveinſac
ſtocnomen
ſilhonm
Uniohzutdecl
Alcſtmiſtm
Wſesvenite
Mrzpurnn
Mmtak
hmginn
Khüͤſtniig
Muam
DPone
donaikri
no ſomch
Uichune
colnluſg
ynoibroͤ

ging de
N
,l 1 . We
1 RWãWKr
wie .
L „. S
i
94. NNI
K,e S
dag
lerc,,

auihi
rund
rnliſt
eNn
driginin
urr
iime
nonis Win
rghön
rſ
oſſ
ertoebaed
jnutiſoſif
Uiinnedele

e

g! 8
Vrdn

mina que in
ꝓ hoc nomẽ:qui eſt:eſt maxime ꝓpꝛiũ nomen dei:ꝓut
ſcuũs Tho.pᷣma pte.q.⁊ arti.allegatis deducit.que qdẽ
opinio lʒ ut deductũ fuit fundet in trãſlatõe nr̃a qͥ hẽt:

cõiter ꝓut in lr̃a iacet:ſʒ in loco illius vbicuneʒ in ſacra

ſcriptura oni plerunt legtiee adonai:qð eſt aliud no
itũ ex quattuoꝛ lris:quaꝝ pᷣma eſt.a.ſe
cũda.d.tertia.n.quarta.i.⁊ ſichoc nomẽ ſcribit᷑ apud
eos ſic.ſ.adni:que quidẽ quattuoꝛ lr̃e ſic in hebꝛeo ſylla
bicant᷑ ꝙ ꝓpꝛia nois ex eis ↄpoſiti ꝓnunciatio eſt ado/

mẽ diuinũ ↄpo

nai:qð quidẽ nomẽ adonai ſignat plane dñm cuʒ addi

tõne mei vel nr̃i vel nr̃m. Pꝛimũ aũt nomẽ.ſ.tetragrã/⸗
maton nõ eſt trãſferibile ĩ aliud nomẽ:ſeu etiã plane ex

ponibile ſicut adonai ⁊ alia noia diuina:⁊ iõ tranſlato-

res tã chaldei q latini ⁊ etiã arabici poſuerũt loco illiuj
diñm: que eſt traſlatio ſcòi nois pᷣdicti.ſ.adonai nõ tñ ẽ

—

trãſlatio pᷣmi noĩs tetragrãmaton ſupꝛadicti. ¶ Circa
ſcòm.ſ.an pᷣdem̃ nomẽ diuinũ.ſ.tetragrãmaton ſignifi
cet verũ deũ.dicenð ꝙ ſic:hoc.n.teſtat de dicẽs moyſi
in hoc loco de hoc noie:Hoc nomẽ mihi eſt in erernum

et Eſa.xlij. ca.Ego dñs hoc eſt nomẽ meuʒ in quo loco
vbi dẽ dñs:ponit᷑ in hebꝛeo nomen pᷣdem:⁊ ſic in pluri

bus alijs locis. ¶ Lirca tertiũ.ſ.an nomen pᷣdcm ſit ꝓ
Peig vel appellatiuũ:dicenð ꝙ eſt ꝓpꝛiũ:qð pʒ ex hꝰ:nã
huic noi ↄpetũt oẽs ꝓpꝛietates ꝓpꝛioꝝ nominũ:quaʒ
vna cee bncipalis eſt ⁊ cõis in omnib linguis eſt:n hĩe
pluralẽ numeꝝ.cuius rõ eſt:nã nomẽ ꝓpꝛiuʒ ſigniſicat
ſbam nõ cũñ qualitate cõi ſed ꝓpꝛia:ut grãmatici dicũt
vñ ex pᷣdicti noij nã no inuenit᷑ plale in lingua hebꝛaica
ſicut p in alijs diuinis noibꝰ:ut de hoc noie de:vel
dñs:et hmodi.⁊ adhuc ampli ꝙ ſᷣim foꝛmã iſti nois
in hebꝛaico ſcriptaʒ:nõ poſſet ex eo fingi aliqð plale:ſiẽ
verbi gratia de hoc noĩe ſimon poſſum fingẽ plale ut
dicẽdo ſimones ꝓ multis:quoꝝ qlibet appellet᷑ ſimon
talẽ eni fictõem pluralitatt nullo mõ patit᷑ pdem nomẽ

Fjm foꝛmũ in qua foꝛma ponit in lingua hebꝛaica:ut pʒ

in ea e uditis.Sũt aũt alie ppꝛietates nominũ ppꝛioꝝ

in lingua hebꝛaica: que nõ facilit in lingua nr̃a xpone-
rent:q̃ quidẽ ꝓpꝛietates oẽs adaptant᷑ pᷣdcõ noi.ſ.tetra

grãmaton ꝓut Ra.abenhaga:qui maxim fuit grama
tic int hebꝛeos in hoc ſoeslenseronirvi naniſeſii
eſt hoc nomẽ eẽ ꝓpꝛiũ. ¶ Circa q̃rtũ.ſ.an pᷣdcm nomẽ
ſit arlne ppꝛinj nomẽ dei:dicenð ꝙ ſic:naʒ int oĩa no
acra ſcriptura de deo dicunt᷑ cõiter tenet᷑:

ui eſt miſit me ad vos.q̃ quidẽ trãſlatio nr̃a delyrat

manifeſte a veritate hebꝛaica:ut ſupꝛa oſtẽſũ eſt:tñ ſup/

poſito ppter reueꝛentiã ſcõꝝ ꝙ hoc nomen:qᷣ eſt:ſit no

mẽ ꝓpꝛiũ dei:adhuc vlter vẽ manifeſte dicendũ:ꝙ hoc

nomẽ tetragrãmaton:eſt magij ꝓpꝛiũ q; hoc nomen:qͥ

eſt: lʒ nõ ſit in aliquo alio noie ſeu ꝑ aliud nomẽ trãſfe-

ribile ſeu ꝓpꝛie exponibile ut dem eſt:ex lr̃is tñ ex qbuj
ↄponit pot intelligi tã eſſe qᷓᷓ eſſetia nihil aliud ↄnotan
do nec limitãdo:qð maxime ↄpetit eſſetie ſeu eſſe diui⸗

no. Foꝛma etiã in qua ponit᷑ ſm grãmaticã hebꝛaicam
ↄſiderata nec eſt ꝓpꝛie concreta nec abſtracta:nec aliqd
tps in ſui ſignificatõe includit:cũ ſit ppꝛie ppꝛiũ nomẽ
Vñ oẽs roes ex quib' ſancti doctoꝛes dicũt:q; h nomen
q eſt:eſt pꝓpꝛiũ nomẽ dei: ꝓut in.q.⁊ arti.allegatis ha⸗

bet:pampliu competũt huic noĩ tetragrãmaton:quod

ſic pʒ:nã vna rõ ſumit᷑ ex hoc ꝙ:ꝗ eſt:ñ ſignificat foꝛmã

ℳ

aliquã: ſʒ im eſſe: ⁊ dẽ maxime eſſe ppꝛiũ nomen dei:
cuius ſoli eſſe eſt ſua eſſẽtia:que qdeʒ rõ magis cõpetit

noĩ tetragrãmaton:qð ſignificat tã eſſe qᷓᷓ eſſentiã nihil
aliud ↄnotando ſeu limitãdo:ut dem̃ eſt:q; huic nomi

ꝗ eſt: qð ſolũ ſignificat ip̃m eſſe nõ expmẽs aliquã eſſen
tiã: q ſit eadẽ cu ſui eſſe. Mauifeſtu eſt eniʒ: ꝙ de quoli⸗/
bet ente etiã ſi nõ ſit idẽ cũ ſua eſſetia eſt veru dicẽ:qð ẽ

vñ dicẽdo:qꝗ eſt:vel qð eſt:de aliq ente nõ intelligit᷑ ꝙ ſua eſ-
ſentia ſit ſuũ eſſe. Alia vo ro que aſſignat᷑ ad hoc ꝙ hoc no
mẽ:qͥ eſt:eſt maxime ꝓpꝛiũ dei:eſt talis.ſi qto aliqua no⸗
mina ſũt minus deiminata ⁊ magis cõia ⁊ abſoluta:tanto
magis dicunt᷑ de deo:ex quo ↄcludit᷑ ꝙ hoc nomẽ:qꝗ eſt:qð
ſe hʒ indetminate ad oẽs modos eſſendi noĩat ipᷣm pelag

ſwe infinitũ dem a damaſceno:que quidẽ rõ ↄcludit ꝙ hoc

nomẽ tetragramaton eſt magis ꝓpꝛiũ.miny.n. deiminate
⁊cõius ⁊ abſolutp eſt nomẽ ſignificãs eſſentia ſeu rem ſub
ſiſtentẽ abſolute ⁊ abſtracte a qcunq; ↄcretoe ſeu limitatõe
qð magis ptinet ad nomẽ tetragrãmaton:qðo ut dem̃ eſt ſi-
gnificat eẽ ſeu eſſẽtiã:nõ ↄcretiue:nec abſtractiue:nec cuʒ tẽ
poꝛe q; hoc nomẽ:q eſt:qð nõ ſolũ ſignificat cũ tẽpe:quia ẽ
Vbũ pñtis tpis:ſed etiã ocretiue:nã hoc vbũ eſt:in ſui ſigni⸗
ficatoe includit:eſt ens:ſicut alia vba in ſui ſignificatõe ĩclu
dut ꝑticipia ſua. Cõſtat aũt ꝙ ens ſignificat ↄcretiue:⁊ ꝑ cõ
ſequens intelligit᷑ cũ ↄpõne:qð nõ ↄpetit deo.Alia autẽ rõ
ſumit᷑ ex ſignificatõe ſic:nã hoc nomẽ q eſt:ſignificat eſſe in
pnti:qð maxime ↄpetit deo:cuius eſſe nõ nouit pᷣteritũ nec
futuꝝ:que quidẽ rõ manitfeſte ↄcludit:ꝙ nõ ſolũ nomen te
tragrãmaton:ſed etia hoc nomẽ de :magis ꝓpꝛie dẽ ð deo
iᷓ hoc nomẽ:q eſt:nã ſicut einitati nõ ↄpetit pᷣteritũ nec ſu/
tuꝝ:ita nec nunc tpis:qð eſt ini pᷣteritũ ⁊ futuꝝ.Cõſtat aũt

ꝙ ꝑ hoc vbũ eſt:cõiter intelligũt loquẽtes nunc tpis ſeu tẽ

pus ꝓpinquũ tpi pñti pᷣteritũ diſtiguens a futuro: quoꝛuʒ
neutrũ ↄpetit deo:ut eſt manifeſtũ.nomẽ aũt tetragrãmato

nõ ſignificat cũ tpe:ſed ſolũ eſſe ſeu eſſentiã abſtracte a q̃cũ

qᷓ; tẽpis ſignificatõe.Si ↄſideret᷑ etiã hoc nomẽ pᷣdcm̃ qtũ

dqad illud a qͥ iponit᷑:manifeſtũ eſt ꝙ eſt magis ppꝛiũ nomen

dei ꝙ; h'nomẽ:q eſt.nã hoc nomẽ impoſitũ eſt ei ab ipſo eẽ

nõ ꝓut eẽ ĩ creatur ſeu ꝑ creatas cogſcit᷑:ſʒ put ẽ i mẽte diui

na:ꝓut declarabitur in articulo ſequẽti. Similii eſt magis
pꝛopꝛium quantũ ad modum ſignificandi:nõ enim habet
modũ ſignificandi put creaturis competit:talis enim mo/

uus ſignificandi in nominib ſemper eſt concretiuus ſeu ab
ſtractiuus:quod nõ competit huic nomi:ut iam dictuʒ eſt.

Significat eni hoc nomẽ:qui eſt:complexe ut patet:nomẽ
auteʒ tetragrãmaton incomplexe omnino.Si aũt conſide/
ret᷑ hoc nomẽ quantũ ad hoc quod imponit᷑ ad ſignifican/
dum:manifeſtũ eſt ꝙ nomẽ tetragrãmaton:eſt magis pꝛo

pꝛium qꝙ; nomẽ deus:vel nomẽ:q eſt.impoſitũ enim eſt ad

ſignificandum ipſam dei ſbᷣſtantiã alteri icõicabilem: ⁊ ut

ſic liceat loqui ſingularem:ut ĩ pᷣma par.q.allegata arti.xj.

in rñſione ad pᷣmũ argumentum.Exqͥ pʒ ꝙ hoc nomen eſt
omnibꝰ modis incõicabile alicui creature:qꝛ ſignificat qua
ſi ut ſigulare ſeu indiuiduũ. Nullum autem nomen ſignifi
cans indiuidualiter eſt cõmunicabile multis:niſi metapho

rice tm:licet autem in aliquibus locis ſcripture dicat hꝰno

men aliquibus creaturis cõmunicari:ut infra.xvij.capᷣ.de
altari edificato a moyſe dicit᷑: Uocauit nomen eius:Domi
nus exaltatio mea.vbi ponit hoc nomen:hoc tamẽ eſt alit
intelligendum: ut in ſuis locis exponet᷑. ¶ Circa quintum
ſ.an hoc nomen ſignificet ad placitũ ſeu ex inſtitutione ſeu

naturaliter:dicendum ꝙ hoc nomẽ ſicutet cetera nomina

vocalia ex inſtõne ſignificat:non autẽ naturalit. ifferunt
tamẽ: quia cetera noĩa cõiter ⁊ ut in plurib ex inſtone hũa
na ſignificãt:hoc nomẽ vero ex inſtone diuina tm.Si eniʒ

ex iſtone humana ſignificaret:notum eẽt hoc nomẽ ſaltem

ilł qͥ nouerãt liguã hebꝛaicã:cuius oppoſitum pʒ ex hoc:ꝙ

mo pſi querẽti de nomie dei tanꝙ ipᷣm nomẽ ignoꝛãti deus

dixit: Dic filijj iirl. Et ſequit: hoc eſt nomẽ meum.Ex quo
pʒ ꝙ nec moyſes:nec filij irł hoc nomẽ nouerãt añ hmodi

reuelatõem. hoc etiã pʒ infra.vj. ca.vbi dicit᷑: Nomen meũ

adonai non indicaui eis. ut ibidẽ oſtendet᷑. Dico autẽ ce⸗
tera noĩia ut cõiter ⁊ in plurib ex inſtitutione hũana ſigni⸗
ficãt:ꝓpter hoc ꝙ pauca nomina leguntur a deo inſtituta

bilis 7 penitus incõpꝛehenſ ibilis ab hoib: boc videt
ſatis ronabilit dcm:qꝛ ꝓut dem eſt:hoc nomen ſignifi

ad ſignificanõ:ſi icut. 8. Geñ. j. Uocauit de lucẽ diẽ: ⁊ ibidẽ
Uocauit de firmamẽtũ celũ.⁊ hmodi:⁊ ſic de aliquibus

ſingularib paucis in pmoꝛdio reꝝ ↄtent :q quidẽ vocatio
nes ſeu inſtones ↄfoꝛmes ſũt ↄceptõibꝰ hũanis q̃ de reb?ha
bent: ut pʒ ↄſideranti.De hoc vero noie diuino alr ẽſ⸗ entiẽ⸗
du.ſ.ꝙ excedit oẽm ↄceptũ hũanũ.Ad cub euidẽtiã atten⸗
denð eſt:ꝙ ſicut apud nos voces ſignificãtes res:ſunt ſigna
eaꝝ: q̃ ſũt in aia paſſionũ:ut in. j. Periher. q quidẽ paſſiões
aie res ſignificãt nãlit:cũ ſint eedẽ apud oẽs:voces tñ qʒ ſüůt al
ſibilia abſolute:⁊ ſic eius potẽtia extẽ
qð hʒ vel poteſt hĩe rõnem entis:cui nihil opponit niii
gqð implicat in ſe eſſe ⁊ nõ eſſe ſimul:qꝛ tñ rõ diuine o/
potẽtie fundat᷑ in eſſe diuinuʒ:ſᷣm ꝙ eſt infinitũ:non li ?
mitatũ ad aliquẽ modũ entis:ſed pᷣhabens in ſe totuus
eſſe pfectõnem: ꝓut.s. dic in pᷣma pte.q.xxv.arti.iij. in
coꝛ.q.conſtat aut ex ſupꝛadictis:ꝙ nomen tetragrama
ton ſignificat ſvam diuinã ꝓut eſt pelagus ſbe infinite
ſequit᷑ ꝙ ad deũ ꝑtinet omnipotentia:⁊ ꝑ ↄñs facere mi
rabilia put ↄſiderat᷑ ſignari p dem nomẽ. ¶ Circa octa
uum.ſ.an deo ſᷣm ſignificatoem huius nois ppꝛie perrtit
neat immolari ſeu ſacrificari.dicenduʒ ꝙ ſic:nam ſacii
ficia ſeu ĩmolatões cõiter fiunt deo ꝓ expiatõne ſeu mm

eaxꝝ: ſigna nõ nãlit ſʒ ad placitũ ſt ignificãt: vnde ſũt diuerſa
apud diuerſos:ſic ſuo mõ ↄſiderare poſſum apud deũ du/
plex nomẽ ꝓpꝛiũ: vnũ.ſ. mẽtale ſignificãs nãli᷑ deũ:⁊ hoc
mo fily dẽ nomẽ patris:vñ ſuꝑ illud Eſa.xxx.Ecce nomen

dñi veniet de longinq̊.glo.nomẽ dñi.i.filꝰ q eſt nomẽ piis

Cub rõ eſt:nã ſᷣm ſoem tho.in ſcriptis ſupꝛa pmũ di.xxij.ar
ti.j. De q ſeim ↄpᷣhendit:ipſe ſolus ſeipᷣm noĩat pfecte:ut

—☛

ita dicã: verbũ coeqle ſibi generando. hec ille. Aliud vo no
mẽ ꝓpꝛiũ diuinũ ſignificàs ad placitũ.ſ.ex inſtone diuina

dei ſbᷣam incoicabilit ⁊ adeq̃te:ẽ nomen pᷣdem̃ dewagit:q

aũt hoc nomẽ ſignificet dei ſam incõicabilit᷑:pʒ ex pᷣdictis

ꝙ aũt adeq̃te pʒ ex hoc:nã ſᷣm ſem tho.vbi.s.cũ voces ſint
ſigna itellectuũ:ſᷣm phm:ið iudiciũ ẽ ð cognitiõe rei:⁊ noia
tõe eb:vñ ſiẽ deũ ipfcẽ cogſcim:⁊ ita iĩꝑfcẽ noiam:⁊ q̃i bal
butiẽdo:ut diẽ Greg. Ex qͥ ſequit᷑: ꝙ cũ de pfecte ſe cogſcit:

ipſe ſolus ꝑfecte ſe noĩet mẽtalii:ut dem̃ eſt:ſic ⁊ ipſe ſolus
pfecte ſeipᷣm noĩat ꝑ voces ab eo inſtitutas:q̃ ſũt ſigna ſuii

tellect' ad placitũ inſtituta.vñ de hoc noie tetragraãmaton
ſic a deo inſtituto verpo dẽ:ꝙ noĩat pelag ſbe infinitũ a da
maſceno dem̃:nã cetera noĩa diuina determinãt ſeu ſignifi/
cãt q̊dãmõ modũ eſſendi diuinũ: ꝓut cognitõ nr̃a:q̃ finita

eſt:⁊ a cognitõe creaturaꝝ accepta attingit: hoc tñ nomen

nullũ modũ eſſẽdi diuinũ detminat:niſi ꝓut eſt in mẽte di
uia hoc nomẽ inſtituente:⁊ ad h tẽdit illð Ra.mo.de dire/⸗

ctõe ꝑplexoꝝ qð allegat᷑ a poſtilla.infra.vj.ca. Cõſtat autẽ

ꝙ illud eſſe abſolute ↄſideratũ eſt infinitũ ſimplr:⁊ ſic pela

finitũ ꝓpꝛie ſignificet ſpam infinitã: qꝛ int vocej ad placitũ

ſignificãtes ⁊ res ꝑ eas ſignificatas nõ eſt ppoꝛtio aſſignan

da ſcòm nãm:ſed ſolũ ad placitũ.hec eni dictio mũdus:q̃ ẽ

quedã bꝛeuis dictio:ſignificat totũ vniuerſũ:⁊ hoc nomen

lʒ ſit finitũ ſᷣm vocẽ:ſignificat tñ infinitũ ſᷣm rem. ¶ Circa
rci. ſ. an aliqᷓ rõ ſit qrenda de hmodi inſtõne.Dicenðõ ꝙ
cũ hoc nomẽ ſit ad placitũ diuinũ inſtitutũ:ut dem eſt:nõ
eſt ad hoc q̃renda ro q̃ſi nãl vel neceſſaria:cũ etiã multa no

——

mina ab hoib' ad ſignificanõ inſtituta: ntputa pmitiua:q̃

a nullo alio noĩe deriuant᷑:nõ habeãt rõem ſue inſtõnis:ni/
ſi ſjm bñplacitũ inſtituentiũ:⁊ a foꝛtioꝛi ð bñplacito diuio
qð eſt maxime libeꝝ:nõ eſt cã q̃renda:nihilomin tñ qdam
rõnes poſſũt aſſignari ꝑtinẽtes ad ↄgruentiã h ſigniſicatõ
nis:ſicut ↄtingit in ſacramẽtis:q lʒ ex voluntate diuina ha
beãt efficaciã:nõ ex nã rex:tñ ſũt alique rões quib ↄſidera
tur aliqᷓ ↄgruẽtia inter ſacr̃a ⁊ res qs ſigniſicãt ſeu efficiunt
utputa cũ ꝑ ablutõem exterioꝛẽ q̃ fit in baptiſmo:ↄgrue ſi⸗
gnificat᷑ ablutio interioꝛ.ſ.quã ſignificat ſeu efficit:q quidẽ
rõnes in hoc noie a diuerſis diuerſe aſſignant:a ſpaliter int
expoſitoꝛes hebꝛeoꝝ ẽ in hoc magna diuerſitas. Quidam
enĩ eoꝝ aſſignãt rõnes ex nã lr̃aꝝ in hoc noie ↄtentaxꝝ:que

quidẽ lr̃e oẽs ſunt vocales:lr̃e aut vocales ſũt magi) abſtra

cte a mã qᷓ cetere:⁊ iõ aptioꝛes ad ſignificanõ diuinã ſbam

que magis abſtracta eſt a q̃cunq; ↄditõe mãli.Alij vo hui

modi roem aſſignãt ex ꝑte numeroꝝ ꝑ has lr̃as ſignificato
rũ:vnicuiq; eniĩ lr̃e aſſignat certus numer ſᷣm hebꝛeos:nu
meri aũt appꝛopꝛiati iſtis lr̃is hñt ꝑfectõnes ſingulares int
alios.Sed h no videt᷑ ↄuenient᷑ dcm:qꝛ lr̃e non ſignificant
numer os niſi ex inſtitutõe humana:qðò hic non hʒ locum.
Quidã vero eoꝝ dicunt ꝙ rõ inſtõnis huiuj nois eſt ineffa

tas domus eius victimis ⁊ munerib
tia diuina ꝑcendo maxime ⁊ miſerando manifeſtet:ꝛpr
hoc eni oſtendit᷑ deũ habere ſũmaʒ potentiam ꝙ libere
peccata dimittit eius enim qui ſupioꝛis legi aſtringit:
n eſt liberep eccata ↄdonare: ꝓut in.q.⁊ ar.ſupꝛadici
vnde eadẽ rõnx dicendũ eſt ꝙ ſacrificari ⁊ immolari ſo

X⸗

cat diuinã ſbam ꝓut eſt in diuina mẽte:qð eſt incomp

henſibile ab intelleciu creato:nihilomin tñ roõnes aſli-

gnate ſupꝛa in articulo qrto vident᷑ gruere ꝓut fragili

ti intellecr/ videk petere. ¶ Lirca ſeptimuz. l.
an deo vᷣm ſignificatõem h

„

— 6

at miracula facere:ex hoc eni dommmorkee pot poſ

datõe a peccatis:iuxta illud.j.Reg.iij. Non expiet᷑ iniq

li deo ptinet: ꝓut ↄſiderat᷑ pᷣdicti nominis ſignificatio:

2 inde eſt ꝗ in leuitico vbi de oib ſpẽb ſacrificioꝝ ſin
gulari agit: nunq; aliud nomẽ imponit᷑ niſi ſolũ nomẽ

pᷣdcm̃.ſiliter ⁊ in.iij. Reg.xviij.vbi agit᷑ de Helia õ ido

latras oicit: Si dominus ẽ deus ſequimini eum:vbi ex
p illud eſſe abſolute eſt infinitũ ſimpl prte helie ſemꝑ pᷣdictum nomẽ nominat᷑: ſic de ſimſtibſus
gas ſbe infinite dicenð. Nec miranð ſi aliq dictio vel nomẽę

CLirca nonũ.ſ.an ſub pᷣdicto nomie ppꝛie ptineat po

pulũ ſub lege a deo data cultui diuino applicari.dicen
dũ ꝙ ſic:cup talis rõ aſſignat᷑ a quibuſdaʒ expoſitoꝛibꝰ
hebꝛeoꝝ:nã diuine ꝓmiſſiões ir lege atemne ofſea ſun
miracloſe.ſ.ſupꝛa facultatẽ nãe facte.ſ.
nee deſcendãt populo exiſtẽte iuſto:⁊ detineant᷑ populo
peccãte:ut pʒ Deut.xj.⁊ in locis qplurimis ve.teſt. Con
ſtat enĩ ꝙ huiuſmodi bona temꝑalia:⁊ mala ſᷣm curſũ

ꝙ pluuie tempa

cõem nature ſilr ſe hñt ad bonos ⁊ malos:ſᷣm illud Ec

cleſiaſtes. ix. Uniuerſa eqᷓ euẽiũt iuſto ⁊ ipio: immolãti
victimas:⁊ ſacrificia ↄtẽnenti.vñ ꝙ talia ſequant᷑ boni
tatẽ vel maliciã populi:hoc nõ eſt ex curſu cõi nãe: ſed

ſupnatur ali ptãte diuina. Ex q ſequit᷑ ꝙ lex diuia debu

in ᷣ pncipalia legis tradunt᷑:hoc noĩe

it ppꝛie dari ſbiillo noĩe:ᷣm ꝙ ad deũ ꝑtinet mirabilia

fac:et inde eſt ꝙ in pncipio decalogi hoc nomẽ fuit ex

pꝛeſſũ cũ additoe eductois de egypto: in q̃ miracula di-

uina fuerũt potiſſime manifeſtata: ⁊ hoc cũ dicit infrra
Exo.xx. Ego dñs detu qͥ eduxi te de ira egypti c. vbi
eni dicit dñs:ponit᷑ pdem nomẽ.ſilr ꝑ totũ decalogum

expmunt:nõ autẽ

* —

in creatõe mũdi:in opib' eni ſex dieꝝ nuq; hoc nomen
repit᷑:ſʒ ſolũ de:lʒ eni creatio a ſolo deo fuerit:tñ in cre

atõe ſᷣm Aug.oꝛdo nãe pᷣncipalit qrit. ¶ Lirca decimũ

.ſ. an hoc nomẽ habeat ſpalẽ efficaciã int alia diuia no
mina. dicendũ ꝙ lʒ diuina inuocatio efficax ſit cuʒ ſuis
ebitis circũſtantijs q in oꝛone efficaci reqrunt᷑:iuxta il
lud pſal.cxliiij. Pꝛope ẽ dñs oib inuocãtibꝰ eũ in vita ⸗d
te. de iſto tñ noie legit᷑ in ſpãli Nu.vj.ca. Ponẽt nomꝰ·
meuũ ſup filios iſrl: ego aũt bñdicã eis. Ex qᷣ pʒ g ad h

ꝙ bñdictio ſacerdotalis in ve.le.ↄtẽta efficacia haberet

reqrebat᷑ impõ pᷣdicti noĩs ſuꝑ populuʒ qð ibidem ter

ſignifil nois ppꝛie ptineat mirauau
la facere. dicendũ ꝙ lʒ ad deũ ꝓut eſt omnipotẽs ꝑtine-/

it ſe ad omne id

us cuʒ omnipoten

lonlipſunnu⸗
licoͤſcniiio⸗
Ceronbitſehen
hocnirtimpin
boeſeni ie
terapinno
mmotulnb
flanpenciun
niſcvöͤindli⸗
bickinarnürdb⸗
Ne diendhn
ſntvnb acldi⸗
ſrmmtadddäd
aummonin
Rradeboe woi
mihlineemu
batdeofnſuit
fuasutenwli⸗
ſalei/u
mnonolalenein
poͤniponi oan
neſcenſaconain
luürmludpalp
Plokinen⸗r0he
niſatefb:ion
Nnder gnaͤtöem
guurreſpci di as
bullierponi.Ac
mumeſtofoene.
nlear n
Umikfcoſeay
ſchiagerpnb⸗
Ntunipnon
nilagignni
Chngluint
mugmndsſon
megliſge
ſſtgnegii
ocptrilg
dicktin gſes
ird
Pbizi de
olunomẽ din
ralthoenon

enrirſun
i nqnri
R
mMnmiiſf
winge
Nraging
tngirim
Hõü
onmnis iglan
iſennf
wniiiſin
=
uttſroeſl
gnr men
lemid
giisgnin
gti
rig uun
Nndanuf
iumiſii
zi nnoi
1mdin 4

expmit. vn 'm heb:coj ⁊ ſat᷑ ↄſonũ lre:ad efſicaciã bñ
dictõis ſpũalis ibidẽ ↄtẽte expᷣſſio pᷣdicti noĩs reqrebat᷑
dẽ eni ibi:Dic aaron ⁊ filijs ſuis:Sic bñdicet filijs iſrł-

dicite eis: Bñdicat te oñs. irca vndecimũ.ſ.de ſolẽ?

nitate h noĩs apud hebꝛeos.dicendũ ꝙ hoc nomẽ.ſ.te
tragrãmaton nulli erat licitũ ꝓnunciare:niſi ſolũ ſacer
dotibꝰ cũ bñdicebãt ſolẽniter pplm in templo:ut infra
Tu.vj.ſed loco illius vbicũq; ponit᷑ pferebãt legẽtej h
nomẽ adonai:ut dem eſt ſupꝛa in pᷣmo artũ:qð ẽ nomẽ
ſignificãs maieſtatẽ ſeu ſümũ dñium ⁊ ptãtem. Que qͥ
dem mutatio videt᷑ fieri ꝓpter duo:pᷣmuʒ ut pᷣdem no/
mẽ a deo inſtitutũ in maioꝛi reuerẽtia haberet᷑:ſcom qꝛ
veritas pᷣdicti noĩs.ſ.tetragrãmaton:nõ eſt cognoſcibi
lis:niſi ꝑ ſummã poteſtatẽ diuinã in effectibſuij relucẽ
tẽ:qð ſignificat᷑ x hoc nomẽ adonai:ut dem̃ eſt:⁊ iõ val
de ronabilit ſe habuit beat hiero.in ſua trãſlatoe circa
hoc:nã vbicunq; inuenit pᷣdcm̃ nomen loco ill poſuit
hoc nomẽ dñs:qð eſt trãſlatio hꝰ noĩs adonai:nõ autẽ
tetragrãmaton.addit aũt in hoc loco huic noĩ de abꝛa
am:eo ꝙ reuelatio facta moyſi ad impletõem ꝓmiſſo
pᷣdictis patribPꝰfactoꝝ: fuerat oꝛdinata. irca duode
cimũ.ſ.quõ intelligẽda ſunt hec verba.ſ.hoc nomẽ mi/
hi eſt in eternũ:⁊ hoc memoꝛiale meũ in gnãtõe ⁊ gnãti
onẽ. Dicenð ꝙ lʒ hec vba pᷣtermittant᷑ in poſtilla:quaſi
ſint vnp ⁊ eiuſdẽ replicatiua:vlteri tñ vẽ dicenð:ꝙ re⸗
ferant᷑ ad pᷣſcã duo noia:quoꝝ vnuʒ eſt qð ſcribit᷑.ſ.te⸗
tragrãmaton ſupꝛa dem̃:qð eſt ppꝛiũ nomẽ dei ut ocm
eſt:⁊ de hoc noĩe.ſ.tetragrãmaton dicit:hoc nomẽ eſt
mihi in eternũ.qꝛ añqᷓ; eſſent creature:hoc nomẽ pꝑtine
bat deo ſᷣm ſuã eſſentiã abſq; aliqua relatõe ad creatu/
ras ut expoſitũ eſt. Scõm vero nomẽ eſt nõ qð ſcribit᷑
ſed legit.ſ.adonai:de quo intelligendũ eſt qð dẽ:Et hꝰ ẽ
memoꝛiale meũ in generatõe ⁊ gnãtoem.ad innuenduʒ
ꝙ pᷣmũ nomẽ nõ erat cõiter memoꝛiale cũ labijs:ſʒ no⸗
mẽ ſcõm.ſ.adonai:noĩa eni qᷓ pferunt᷑ dicunt᷑ memoꝛia
lia:iuxta illud pſal.xv. Nec memoꝛ ero nominũ eoꝛum
P labia mea.⁊ qꝛ hoc nomẽ.ſ.ſcòm implicat habitudi
nẽ.ſ.ad effect:io nõ dẽ eſſe nomẽ dei in eternũ:ſed ĩ ge/
neratõe ⁊ gnãtõem:qð denotat ſucceſſionẽ creaturarũ
quaꝝ reſpcũ dẽ adonai:ut dem̃ eſt. Poſſũt etiã pᷣdcã v/
ba alit exponi.Ad qð ſcienð ꝙ pᷣdcm nomẽ tetragram
maton eſt ↄfoꝛme huic noi Jeſus:in quo etiaʒ ſũt quat
tuoꝛ lr̃e:quaꝝ pᷣma ⁊ tertia ſunt eedẽ cũ pma ⁊ ttia al/⸗
terius nois.ſ.i.⁊.v.ſcõa vo ⁊ quarta ſũt etiã conſiles in
ſcribẽdo:qꝛ vtrobiq; ſcribunt᷑ cũ.h.ſed in legẽdo ẽ dif⸗
ferẽtia:qꝛ in pᷣmo noie cũ aſpiratõe legunt᷑:in ſcõo vero
noie loco aſpiratõis vtriuſqʒ legit.ſ.qð põt eſſe duplici
cã.vna eſt ꝙ latini nõ ita ꝓferunt aſpiratõnes nec litte
ras gutturales ſicut hebꝛei.Alia cã eſt:qꝛ cum pᷣmũ no
mẽ ex lr̃is ſignificãtib eſſe ſeu eſſentiã ↄponit᷑:ut dictũ
eſt:que quidẽ lr̃e in latino nõ ſignificãt eſſentiã: iccirco
loco vtriuſq; poſite fuerũt due lre.ſ.s.que quidẽ lr̃a.s.
dicit in ꝓferẽdo eſſe:⁊ ut ſic redit in eandẽ ſniam. vnde
