⁊ ſicut manaſſe. Conſtituͦit mo ſeu vlulatuj
qʒ; ephꝛaĩ añ manaſſen.Et raachel referẽdus
ait ad ioſeph filius ſuũ: En ad ocriſionem
ego moꝛioꝛ ⁊ erit de vobi⸗ Pberockerut end⸗

ſcum:reducetq; vos ad ter
rã patꝝ vioꝝ.D tibi ptẽ
nni extra fres tuos: gin
tuli de manu qmoꝛei ĩ gla
dio ⁊ arcu meo. ¶ ce. ſencer
Ocãuit autẽ iacob ſili ctoꝛij Burgeñ.
Aos ſuos:⁊ ait eis:dòn I daa
gregami ut ãnunciẽ qᷓ vttu Burgẽ. die

Jar RILI —uijnn hebꝛeo
ra ſunt vobis ĩ dib nouiſ no bidictto ſigni

Matth. ij. put ĩ
ca.allegato hiere

. — — d Y13
ſimiſ. Cõgregamĩ 7 audite ficãs vernuʒ neq;
filij iacob audite iſrł patrẽ tempus ⁊c ita et
vr̃m. Ruͤben pmogenitus voſtilkoe n ze
meus. T ſoꝛtitudo mea: ſeretia manllatio
7—6 . ferẽtia tranſlatio
et pꝛincipiim doloꝛis mei nis noſtre 2 he⸗
bꝛaice veritat ibi
eepypoit ut h burg.
in ꝓpoſito aũt ſe noſtre tranſlationi coaptat:ut ſatiſſa
ciat vie vtriq;. rNI.

„

dictio filioꝝ iacob generaliter:2 pmo inſtruit
8 de ſtatu vite moꝛtalis: ſcõo eos erigit ad

*

ſpem vite immoꝛtalis:ibi Et benedixit eij.Circa hmuz

pmittit᷑ pfatio in qua reddit eos attẽtos dicẽs: b¶C
gregami ut ⁊c᷑. quilibet eni attent᷑ ẽ ad audienð futura
maxime circa ſe ⁊ poſteros ſuos. c ¶ In diebus no⸗/

uiſſimij.i.poſtꝙ filij vꝛi reuerſi fuerit ad terrã ꝓmiſſio

nis: dixit etiã: In nouiſſimis.qꝛ aliq dixit eis tuc de ad/

uẽtu chꝛiſti:cuptꝑa dicunt᷑ nouiſſima:ſᷣm ꝙ dicit oB.

pma canonica.ij.c. Nouiſſima hoꝛa eſt qꝛ tpi ipſi xpᷣi
nõ eſt aliud tpᷣs ſucceſſuꝝ:ſᷣm ꝙ dꝛ Apoc.x.Jurauit ꝑ
viuentẽ in ſcla ſcloꝝ:qꝛ tpᷣs amplius nõ erit:ſicut tpᷣus
noue legis ſucceſſit tpi veten:ſcòo reddit eos dociles di
cẽſ dD¶¶ Audite filij iacob.qꝛ filij debẽt eſſe ſubiecti di
ſcipline. Lertio reddit eos beniuolos dicẽs: e ua
te iſrl patrẽ veſtrũ.i.eum qͥ tota mẽte deſiderat bonum
veſtrũ. f ¶ Ruben. Dic ↄñter ponit᷑ pſecutio bñdictio
nis ꝑ ſingulos filios: incipiẽdo a filijs lye:a patent pꝑtes
ſm numerũ filioꝝ:et bmo incipit a ruben ꝗᷣ erat pᷣmo
genir dicẽs: u foꝛtitudo mea. ac ſi dicat:qꝛ tu es
pᷣmogenib:foꝛtitudo mea:quãtũ ad bonũ vtutis ⁊ gra

£*

tie deberet relucere in te:ſʒ ecotrario fem ẽ:quia tu es

h¶ Pꝛincipiũ doloꝛis mei.qd.lʒ multos doloꝛeset

urnlepicnif

geliſta declarat

mie dño ↄcedẽte

1onae
ſaſticatnbig

Ocauit aũt iacob ⁊c. Hic ↄñter deſcribit bene

cutocud eni
ſuci pei li⸗
ſanndeckoeftl
1derioeflo⸗
Neſceatandren
Uicliggregyru⸗
uirarg ogsr
ſhurdenc

Goſch dignien
gſoomltci
alrhu
ſoli olai
No mlurcibal
ſemumuſuegel

nigypeerh
S
fmoscrptepin
pfrrüt iüci⸗
ligvitui bel
nnniadeppli/
ſtic ionenſig
eſupradaf,
Pmanerüro⸗
tiin men in
gug
Gninnln;
aglcätoden
Naſftsunsgti
nnned Madd
hnideotſieff
hocghoigzlle
arſchiunbt

1N dands
Wn
guas

r
i
5
dij/

4
m

1

gee
enai gane
ie.
6 e', ,W
rirtai
4 . 4 X
anpiisen

an

c
i⸗ in donis.ſ.deberes eſſe rõe pᷣmogeniture:rõe

cuius debebat tibi duplex poꝛtio in hereditate:ac bõis
pinis reſpcũ fra

d tuop. Maiioo.
ĩpio. da debeba?ꝭ Pꝛioꝛ in donis maioꝛ in ĩ

tibi regnuʒz mihi . 5
Hmmnulſil bituz perio.Effuũſus es ſiẽ̃ aqua
eſt ſupꝛa. xxxv.c. HoR A CaSz
et ſacerdotiuʒ:qd ſti cubile pꝛiſ tui:⁊ macula
añ legẽ datã erat ſti ſtratũ eius. Symeon et

Noͤn creſcas:qũia aſcendi

barosenlcune ne leui fr̃es vaſa iniqtat bellã
n xryi en. tia. In cöͤnſiliñ eox noͤn ve
k ¶ EZffuſus es ſi Niat aia mea:ẽt in cetu illo/

cut aqᷓ.aqua eniʒ ru noͤn ſit gla mea aa in fu
de vaſe pfecto ef
fundit᷑ ꝙᷓ; alij iig⸗ èèðB
res:qꝛ de oleo effuſo remanet in vaſe pinguedo ⁊ hũoꝛ:

7 de vino effuſo ſapoꝛ:ſed effuſa aqua de vaſe cito vas

deſiccat: ⁊ nõ remanet aliqð aque veſtigiũ:⁊ ꝑ hoc dat
intelligere:ꝙ ruben pᷣdcã bona totalit᷑ ꝑdiderat:qꝛ pꝛio

genitura quãtũ ad duplicẽ poꝛtõem trãſlata erat ad io

4. eph:ut dem eſt ſupꝛa ca.pcedẽti.⁊ regia dignitas ad iu

dam: ſſe hẽ.j. Paral.v.ca.Et ſacerdotiũ ad leui.
l¶ MNMon creſcas. In hebꝛeo hẽ:nõ excedes:ac ſi diceret
ſufficiat tibi ꝙ tu ſis ſicut vn de alijs fratrib minoꝛibꝰ
abſq; dignitatibꝰ huilegh dictis:cup cã ſbdit᷑ cum
cẽdiſti

dẽi: m Quia cubile pꝛis tui ⁊c.qð fuit

qñ doꝛmiuit cũ bala vxoꝛe pꝛis ſui:ut dem̃ eſt ſupꝛa.x/

xxv.eca.Ex his q̃ dicunt᷑ hic v eſſe falſũ dem̃ hebꝛeoꝛũ
q dicũt ſuꝑ locũ pᷣdem̃: ꝓut ſuit ibi allegatũ:q Ruben
nõ ↄcubuit cũ bala:ſʒ ſolũ amouit lectu eiuj de camera
lye matris ſue:qꝛ hoc nõ eſſet tanq; malũ:ut pᷣma facie

vẽ ꝙ ppter e debuiſſet kuari tot bonis ⁊ dignitatibꝰ

pᷣdictis. n ¶ Symeon ⁊ leui fratres.lʒ enĩ eſſent eij alij

fratres ex pte pꝛis ⁊ matr:tñ hic vocat eos frẽs ſpalit:
qꝛ fuerũt ↄiũcti mẽte ⁊ ope in ſequẽtibꝰ mal. o e

ſa iniquitatj bellãtia. hoc exponunt cõiter doctoꝛes nr̃i
de inifectõe ppli ſychẽ in dolo cũ ſychimite recepiſſent

circũciſionẽ in ſignũ federis ⁊ amicitie cũ Jacob ⁊ filijs
eius:ut ſupꝛa dem eſt.xxxiiij.ca. p ¶ In ↄſiliũ eoꝛuʒ.

qð tractauerũt occulte de pᷣdicta occiſiõe. q ¶ Nõ ve

niat aia mea.i.nõ appꝛobo:ſʒ deteſtoꝛ. r ¶ Et in cetu

eoꝝ. qꝛ agg egauerut ſibi aliud ↄſoꝛtiũ: ut pficerẽt cõſi
liũ ſuũ. S¶ Mõ ſit gla mea.i.de hoc nõ gloꝛioꝛ:ſʒ ma
gis ↄfundoꝛ.Sʒ hoc vẽ ꝙ iacob dixit in fine pᷣcedẽtij
capli gloꝛiãdo de acqſitõe ſychem:Do tibi ꝑtẽ vnaʒ ex
tra frẽs tuos:quã tuli de manu ãmoꝛꝛei in gladio ⁊ ar
cu meo.Ad qð dicenð:ꝙ iacob hoc dicendo nõ gloꝛia/
bat de occiſiõe ſychimitaꝝ ꝑ ſymeon ⁊ leui:ſʒ mag de
hoc ꝙ hoies illũ terre ↄgregati ad inuicẽ voluerũt irru

ere ſup iacob ⁊ filios ei ⁊ iacob ↄfidẽs ð dei adiutoꝛio
pauit ſe ad reſiſtenð:⁊ terruit de eius aduerſarios ⁊ re
trroceſſerũt:ut dem̃ eſt ca.pᷣcedẽti. t 0.
ſuo occiderũt virũ.i.viro ſychẽ.et exponit᷑ ibi ſinglare
Pp plali:ſicut Exo.viij.ca.Uẽit muſca grauiſſima.i.mł
titudo muſcaꝝ. v¶ Et in volũtate ⁊c.qꝛ libeni ſub
uertiſſent muros ciuitatis ſychem:ſʒ nõ poterãt: qꝛ ad

ia in furoꝛe

hoc reqrebat᷑ tractus

1 us tp is:⁊ maioꝛ multitudo plebij qᷓ;
habuerüt. x ¶ Diu

dã eos in iacob c. hoc denunciat᷑

*

futurũ in penã pdictoꝝ. vnde ⁊ trib'leui nõ accepit ptẽ
in diuiſioe terre ſicut alij fratres:ſʒ ſolũ loca ad habitä

duũ:⁊ trib' ſymeon quantũ ad vna ꝑtem recepta ẽ ĩ ſoꝛ⸗

Beneſis Alr

lAboꝛes ſenlerim aliũdertñ pui fuerint reſpectiue: qi
ꝓ nihilo eos reputaui in ↄpatiõe ad illũ doloꝛẽ quẽ cõ
ecnsannr ſceleris tui:qð exponit᷑ poſtea.
ꝛioꝛ

te iude. hebꝛei aũt alii exponũt ptem iſtã:ſʒ in hoc diuidũ

tur:quia aliqui exponũt totã lr̃am pᷣcedentẽ de malicia ſy/⸗

meon ⁊ leui ̊ Joſeph. Dicũt eni ꝙ iſti duo pᷣmo machina⸗

ti ſũt in moꝛtẽ Joſeph:qð ſic declarãt:qꝛ ruben nõ videbat᷑
ad hoc machinat᷑ fuiſſe:qꝛ nitebat᷑ eũ liberare de manibus
alioꝝ: ⁊ reddere pr̃i
ſuo:ut hẽ.xxxvij.ca.

roꝛe ſuo occiderũt virũ:c᷑t ĩ Silr nec iudas: quia
voluũtate ſua ſuffodert mu/ ne ioſeph moꝛeret in

fouea: ſuaſit fratribꝰ
rũ..Maledict furoꝛ eoꝛũ ut eũ venderẽt. di. Ca

qꝛ ptinax:⁊ indignatio eo/ ro enĩ nr̃a ⁊ frater no

rũ qꝛ dura. Diuidã eos in ſter eſt. ſilr nec qttuoꝛ

ſarob:æ diſpaꝙ in filij ancillax.ſ.Dan:
lacob:? diſpga eo Ein I rl Neptalim:Gad:⁊ A
Juda:te laudabũt frẽs tui. ſer: qꝛ cum iſti deſpi⸗
Nznd zeſ on
Man tue in ceruicib inicerent ab alijs:⁊ r̃pu
micoꝝ tuoꝝ:ladoꝛabũt te tarent᷑ quaſi ſerui.Jo
ſeph erat cũ eis ad eo
ru ↄſolatiõem:ſᷣm ꝙ
dẽ ibidẽ: Et:erat cum filijs bale ⁊ eelphe.Silr nec iſachar ⁊
ſobulon:d erãt filij lye ceteris iunioꝛes:⁊ iõ nõ eſt veriſimi
e:ꝙ ipſi aſſumpſiſſet pncipalit tale negociũ:ſed fuerũt idu-
cti ꝑ fratres ſuos vterinos.ſ.ſymeon ⁊ leui q erant ſenioꝛe⸗
eis:⁊ ↄñter alij fratres ↄſenſerũt.His ſuppoſitis exponunt

lrxram ſic: Symeon: leui fratres.i.in malo ↄcoꝛdes p̃ ceter

Uaſa iniqtatis bellãtia.quia frẽm innocentẽ occidere volu
erũt. In ↄſilium eoꝛũ.quod int ſe tractauerãt pᷣmo occulte
Et in cetu illoꝝ.qꝛ alios ad hoc induxerũt ⁊ ↄgregauerunt
Quia in furoꝛe ſuo occiderũt viꝝ.i. Joſeph qᷣ lʒ eſſet iuue/
nis etate:erat tñ vir moꝛib ⁊ ſapia:occiderũt aũt euʒ q;tũ
in ipſis fuit. Et in volũtate ſua ſubneruauerũt thauꝝ. Hec
eſt lra hebꝛaica:⁊ vocat᷑ hic thauripſe ioſeph:ſicut etiã de
eo dẽ Deut᷑.xxxiij.c. Quaſi pᷣmogẽiti thauri plłchꝛitudo ei

libent eni neruos ioſeph pᷣcidiſſent. Maledictus furoꝛ eoʒ

qꝛ ptinax.qꝛ ad monitõem ruben noluerũt reſilire a mala
volũtate ſua:ut ſupꝛa dem̃ eſt.xxxvij.ca.ꝓpter qð ſbditur
pena cũ dẽ: Diuidam eoj ⁊c.exponat ſicut ſupꝛa.Sʒ addũt
hebꝛei de diſpſione ſymeon dicẽtes:Nõ ẽ pauꝑ ſcriptoꝛ nec

pedagogus niſi de ſymeon.hoc ẽ dcm:ꝙ illi de tribu ſyme

on diſcurrebãt ꝑ ſoꝛtes alioꝝ ad querenð victũ ſcribendo
vel pueros docedo:ſicut clerici Paudes faciũt apud chꝛiſti
anos. Alit᷑ etiã exponũt aliq hebꝛei paſſũ iſtũ:ptim de vir
ſychem ⁊ ptim de ioſeph dicentes ſic:Symeon ⁊ leui frẽs.

exponẽdo ſic dem̃ eſt in alia expõne hebꝛeoꝝ vſq; ibi:Qꝛ

in furoꝛe ſuo occiderũt virũ.i.viros ſychẽ:accipiẽdo ſingu
lare ꝓ plali.Et ĩ volũtate ſua ſᷣneruauer̃t thauꝝ.i.ioſeph
rõne pᷣdcã.Maledict furoꝛ eoꝝ ⁊c̃.hoc dicit ꝓpter occiſi
onẽ viroꝝ ſychẽ:qꝛ lʒ nõ fecerit dolũ vel iiuſticiã ſᷣm opio
nẽ hebꝛeoꝝ:ut dem̃ eſt ſupꝛa.xxxiiij.ca.tñ nimis rigide ꝓ/
ceſſerãt:⁊ iõ nõ dẽ hic:Maledicta inidqtas eoꝝ vel iniuſti
cia:ſed furoꝛ:ꝓpter violatõem ſoꝛor ſue dine.Et indigna⸗
tio eoꝝ qꝛ dura.hoc dicit qꝛ indignati fuerunt nimis dure
3 ioſeph ꝓpter viſiones ſuas pᷣcedẽtes eius oñium ſuꝑ fra
tres:⁊ quia a patre plus amabat:ut dem̃ eſt ſupꝛa.xxxvij.
ca.cetera ut pus. ꝓ ¶ Huda te laudabãt fratres tui. Judas
interpᷣtat᷑ ↄfitens ſiue laudans:⁊a ideo volẽs bona dicere de
eo incipit ab interpᷣtatõne ſui nois dicens: Juda.quaſi dicc

ret:bene noiatus es:quia Te laudabũt fres tui.tum qꝛ tri/
bus iuda in exitu iſrl de egypto pᷣma poſt moyſen intrauit

mare rubꝛũ miraculoſe diuiſũ:alijs timẽtib ibi ſeq Moy
ſen:ut dẽ in Exo.tum quia poſt moꝛtẽ ioſue pᷣncipalis fuit
ad expugnanò inimicos filioꝝ: iſrl qͥ remanſerũt in terra ꝓ
miſſiois:ſᷣm ꝙ dẽ in pncipio libꝛi iudicum: Judas aſcendit
ſ.pmꝰq aduerſarios:⁊ ex his meruit trib' iuda laudẽ p̃ ce-
teris ⁊ regiã dignitatẽ. 3 ¶ Man ⁊c̃. Hoc ſnglerum eſt
4*

91 ιſ-s 2

n len —
S. rr n
ſerekn. ſap:

¶Geneſis

in dauid pᷣmo rege trib' iuda:q inimicos iſrael ꝓ magna ꝑ
te intfecit:⁊ alios tributo ſbiecit:cui ꝓceſſũ deſcribit dicẽs
a ¶ Latulus leonis iuda.et dicit catulus leonis:qꝛ cum da
uid eſſet minimus int fratres ſuos:tñ ↄſtani iuit ad pugnã
duũ ʒ SGoliã gigantẽ:⁊ extũc fuit poſit ſuꝑ viros belli ꝑ ſau
lẽ regẽ:ut hꝛ.j.Reg.x

viij. ca. et ide moꝛttuo
ſauleaſtiutma era. filij patris tui. H leo
ut hꝛ.ij. Reg.v.c.vbi ig iuda. Ad pꝛedã fili mi
dẽ: ¶ũ eſſet rex Saul nis iud P

aſcendiſti:rèquieſcẽs accu/

ſuꝑ nos:tu eras edu/ rin .
nos buiſti ut leo:⁊ quaſi leena.

cẽs ⁊ reducẽs iurl.Et

ſequit ibidẽ: Unxeft Quis ſuſcitabit eũ: Nõ aàu
gg danidl regẽ ex feret᷑ ſceptrũ de iuda:⁊ důx
tc debellauit potent v femoꝛe ey: döͤnec veniat

aduerſarios iſrł: ppt . ⸗ .
qð ſpᷣdit: b¶ Ad p q mittendus eſt:et ipſe erit
dã fili mi aſcediſti.et
intm pᷣualuit aduer/
ſarijs:ꝙ circa finẽ regni ſui nullus audebat inſurgere cotra

eũ:nec eius regnũ ꝑturbarę:ut pʒ libꝛo Re.ij.et in pncipio

tertij:iõ ſubdit᷑: c ¶ Requieſces accubuiſti ut leo.quẽ alie
beſtie nõ audẽt inuadere:⁊ qꝛ de ꝓmiſit ei regnũ ⁊ filijs e
in ſempitnũ:ut hꝛ.ij. Reg.vij.ca.io ſubdit: d 6
ſcitabit eũ:auferẽdo ſibi dignitatẽ regiã.q.d.nullus:vñ ſb/
dit: eg ns aubferet᷑ ſceptrů de iuda.i.dignitas regia.

f¶ Et dux de femoꝛe eius.qꝛ ðficiẽte regno inifecto rege ſe

dechia in captiuitate babylonica:extunc gubernat fuit po
pulus iudeoꝝ ꝑ illos qꝗͥ erãt de tribu iuda:qꝛ in reditu dcẽ
captiuitat goꝛobabel fuit dux eoꝝ:ut hẽ cach.iiij.c.⁊ Agg
ij.c.Et pl?ea ſacdotes gubernauer̃t pplłʒ:ut pʒ tpe machabe
oꝝ q etia erãt de tribu iuda:qꝛ trib ſacerdotalis:⁊ tribus
regia erãt ↄmixte:ut pʒ.iiij. Reg.xj.ca.vbi dẽ ꝙ ioſabeth ſo
roꝛ ochoxie regis iuda tulit ioas:⁊ erat cũ ea ſex annis ĩ do
mo dñi:qꝛ ipſa erat vxoꝛ ioiade põtificis.Et iſtoꝝ regimẽ
durauit vſq; ad tpᷣs Perodis qᷣ fuit alienigena.ſ.de genere
idumeo::et ipſo regnãte nat᷑ eſt chꝛiſt:ut hĩ Matth.ij.

nec veniat qͥ mittẽdus eſt.i.chꝛiſt q miſſus ẽ a deo pꝛe ꝓ ſa
lute generis humani. h⸗ Et iple erit expectatõ gentium.

hſm ꝙ dẽ Aggei.ij. ca. Ecce veniet deſiderat᷑ cunciᷣ gẽtib'ꝛcẽ.

In hebꝛeo aut hẽ ſic:Et erit ei aggregatio gentiũ.⁊ hoc im
pletũ eſt in regno chꝛiſti:qꝛ poſt reſurrectoem ⁊ aſcẽſionem
chꝛiſti ad celos aplis pᷣdicantibꝰ fidẽ chꝛiſti iudei ꝓ maioꝛi
pte remãſerũt obſtinati in infidelitate ſua:et gentes cũ ma

gna deuotõe fidẽ chꝛiſti receperũt:⁊ ſic chꝛiſto aggregate ſt

gẽtes: ꝓpter qð apli dixerũt iudeis:ut hẽ Act.xiu.c.Uobis
opoꝛtebat pᷣmũ loqͥ verbũ dei:ſʒ qm̃ repuliſtis illud:⁊ indi
gnos vos iudicaſtis eine vite:ecce ↄuertimur ad gẽtej:ſic.n.
pcepit nobis de. Sed hãc ꝓphetiã q̃ ſatis clare expoſita ẽ

de chꝛiſto:iudei multiplr nitunt᷑ ſubuertere.Ad cuius intel

lectũ ↄſideranð: in hebꝛeo hẽ:donec veniat ſilo.hec autẽ
dictio hebꝛaica ſilo:eſt ꝓpꝛiũ nomẽ loci. ſignificat etiam in
alio ſeſu miſſionẽ:⁊ ſic eſt nomẽ cõe. put igit᷑ eſt nomẽ loci
accipiũt eã hic aliq iudei dicẽtes:ꝙ hec ꝓphetia ipleta eſt:
qñ ſaul q erat de tribu beniamin:ut hꝛ.j.Reg.ix.ca.fuit ele
ctus in regẽ:⁊ inuncx fuit in ſilo:vbi erat tabernaculũ dni
7 arca:⁊ ꝑ ↄñs vnctio vnde reges debebant᷑ inungi:⁊ ſic ſce

ptrũ qð accipit᷑ ꝓ quodã dñio ⁊ pᷣmatu:qð fuerat in tribu

iuda vſq; tũc:fuit trãſlatũ ad tribũ beniamin.ſed hoc dcm

maniſeſte otrariat textui:qꝛ añ electõem ſaulis arca dei iaz
erat amota de ſilo:⁊ erat in chariathiarim:ut hꝛ.j.Re.vij.
ca. Itẽ poſt ſaul imediate:imo ipſo adhuc viuẽte regnäte

fuit oauid inunct ꝑ ſamuelẽ:q dauid fuit pm rex ð tribu
iuda:et extũc reges de illa tribu ſucceſſerũt. aũt ſceptrũ

dicat᷑ auferri ð tribu iuda:iõ qꝛ tũc incepit eſſe in ppinqua

uis ſu⸗/

lege? in pphetis:⁊ e

diſpõne ad gradũ pfectũ:non eſt veriſile:iõ alij dicũt

iſta ꝓphetia impleta ſuit in electõe hieroboaʒ in regem

q erat de tribu ephꝛaim:qꝛ decẽ trib'ablate ſũt a regno
iuda:a adheſerũt hieroboã:qũ roboã die cõſtituto de
dit populo durã reſpõſionẽ:⁊ ſic exponũt:Dõec veniat

ſilo.i.donec veni
ßßs5t hierobod in ta
expectatio gentiũ. Ligàns liloco coꝛonãdu,
ad vineã pullũ ſuũ:⁊ ad v. d os ſilo ʒ iſa
tẽ o fili mi aſinã ſuã. Làua/ Prsige a
bit in vino ſtolã ſuã:⁊ ĩ ſan gatio illa nõ fuit
guine vue palliũ ſuũ. Pul ¶ n ſilo ſʒ in ſychẽ
chꝛioꝛes ſunt oculi eius vi ut hi iij. Reg. xij.
no: &t dẽtes eius lacte cãdi aremön un
dioꝛes. zabũulon in littoꝛe mo Juda tũc:ſed
fſtetit vſq; ad ca-

ca dñi ⁊ illa q̃ ad inunctõem reqrebant᷑ in hieruſalẽ re/

mãſerãt:q erat metropolis in regno iuda:ꝓpter qð alj

iudei accipiẽtes hoc nomẽ ſilo ꝓut ſignificat miſſioneʒ

dicũt ꝙ dicta ꝓphetia ipleta ẽ tpe nabuchodo.qñ vẽit
3 hieruſalẽ ⁊ occidit ſedechiã regẽ:⁊ ſic defecit regnum
iuda:⁊ ideo exponũt lr̃am pᷣdictã ſic:Nõ auferetur ſce
ptrũ de iuda:donec veniat qͥ mittẽduj ẽ.i.nabuchodo.

q ꝓpter pctã ppli iudaici miſſus fuit a deo ad deſtruen

dũ terra:⁊ ad auferenð regẽ.Et erit ei aggregatio gẽtiũ
ſ.ipſi nabuchodonoſoꝛ:qꝛ ꝓpter dilatatõem ſui iperij
6a6Edete;
72 ſilej ſi fiãt ðſtruũt᷑ ꝑ trãſlatõeʒ chaldaicã:quã iudei
vocãt thargũ:que ẽ ita auctẽtica apud iudeos:ut nllus
doctoꝛ eoꝝ auſus fuerit ei ↄdicere:imo qñ vet expõ he
bꝛaica eſt obſcura:recurrũt ad illã ꝓ explanatoe.In il
la auũt ſic hẽ: Nõ auferet᷑ ſceptrũ de iuda ⁊c᷑.donec veni
ius regnũ durabit in ſcla ſcloꝝ amen:⁊ iõ ſbdit: g ¶ Do⸗

aggregate ſũt gẽtes ſub eonio.Sʒ iſta

at meſſias. Nabuchodo.aũt nec aliqs pᷣdictoꝝ vocat

eſt meſſias in ſcriptura:ſʒ ſolũ chꝛiſt q ꝓmiſſus erat in
clard veritas nr̃e catholi
ce expõnis pᷣdcẽ. i ¶ Ligãs ad vineã ⁊c. Aliq doctoꝛe,/
catholici iſtã lr̃am ↄnter exponũt deↄiunctoe iudeoꝛũ

4

deſignant᷑ ꝑ aſina:⁊ gentiũ:qͥ deſignant᷑ ꝑ pullũ:in fi/

chꝛiſti ꝗ fecit vtraq; vnũ:⁊ ꝗᷣ vocat ſe vitẽ Joh.xv.

Ego ſũ vitis vera.⁊ ſubdit᷑: k ¶ auabit in vino ſto⸗

lã ſuã.exponũt de chꝛiſti paſſione.ſʒ iſta expõ ſaluo me
lioꝛi iudicio videt mihi magis myſtica ꝙᷓ lralis:et ideo

alit põt dici:ꝙ p'qᷓ; iacob pᷣdixerat dignitatẽ regiã futu

rã ĩ tribu iuda:cepit pᷣdicẽ ↄditõem ire:quã in ſoꝛteʒ de

bebat accipꝑe:q̃ fuit valde fertilis in vino ⁊ lacte.et hoc

eſt qð dẽ: Ligans ad vineam pullũ ſuũ ⁊ ad vitẽ aſinaz

ſuõ.p hoc deſignãs ꝙ in vno ſtipite vitis poſſet ð vuis
onerari vna aſina vel pullus:vnde in hebꝛeo hi:Et ad

palmitẽ filiũ aſini ſui.⁊ idẽ ſignificat qð ſubdit: Laua/

bit in vino ſtolã ſuã.ac ſi dicat tãta abũdãtia vini erit
ibi:ꝙ poſſent inde lauare pãnos:⁊ eſt locutio hypboli/

ca. ſiẽ ẽt apud nos dẽ ad deſignanõ magnã abundãtiãv·
de vino ad lotõeʒ peduz
idẽ facit qò ſubdit: I¶ Pulchꝛioꝛes oculi eᷣ vi
poitatio vini abundãs:⁊ maxime qñ vinũ eſt bonuũ:ap

vini e fertilitatis qð ſatis
Et a

paret in oculis ſcintillãtibꝰ cit q in alijs ꝑtibus.
m ¶ Et oẽtes eius lacte cãdidioꝛes.per hoc deſignatur
abundantia lactis futura in ſoꝛte iude:qꝛ albedo lactis

apparet in dẽtib comedẽtiũ ipᷣm. n ¶ Zabulon. H pᷣdi
cit iacob ſitũ ſoꝛtᷣ ipſo cabulon cũ dicit: o ¶ In litto⸗

l

õ
nicã ꝑ ſucceſſionẽ hereditariã: ⁊ illi ſoli tůc dicebantur
ꝓpꝛie reges:qꝛ inſtituebant᷑ ꝑ inunctõem:qꝛ tẽpluʒ ⁊ ar

☛ ι
*
=
=

Utteni

ſpdt
hufohulne⸗
ncie⸗

iion fch
(Frl

Uburſeuinsi.
Nhets dicht
igadboedtli
bor hoſie vas
eſuctoiem
lusſiccents
öpendatonen.
ſchtrdeſtene
ibeegn in⸗
deß etkima
rloneſci met
gerignmici:
ſoitkirgule
heuinwaiggoi
Ggluninglauitci
ugnonoͤbi ddi
flupicirtvn
tſendicis Z
tüſetes ad ſufi
tirusoſſe'ae
Mpeſoſuaten
Uilioudanefiun
n gi rſttio
hlcifutes
ſeimmih
NKignitt
Aalherthn
fininant
arnandnn

anedelazt
Geſoluneil
llh go pot te
ſöbebebitgi
il ſcirdemn
lttwphi i

N

ſerſizt

mtuis m
nmi wi
Mighfil
üitinin
1aiſininett
mus u wadi
Sagm
Sprcluiki
gamiun
ridedntin:

— 4
Biint
ürinu
iſin Uii
i mli h

raneũ. p ¶ Et in ſtatõe nauiũ.qꝛ in ſoꝛte illa fueft ali
qui poꝛi maris in quib' naues ſtabãt. q ¶ Pertigẽs
vſqʒ ad ſidonẽ.nomẽ eſt ciuitatj in q̊ hitaueruũt gẽtiles
r¶ Aachar aſin foꝛtis. hic pᷣdicit ſtatũ futuꝝ ipſi ſ⸗ 2

intẽta ſtudio leg
hoc ẽ qð dicit᷑:

oꝛs ſua in vna pte fuit ſup mare mecditer

—

char. et exponüt

aliq catholici et

hebꝛei: dicẽtes fmariſ habitabit: èt in ſtatõ
tibꝰ iſachar pᷣ ce ne nauiũ pertingẽſ uſq; ad

„ 9 . „* r „ .
teris tribub ſuir ſidonẽ. Iſachar aſin ſoꝛtis

8¶ Uidit requis dit rèquiẽ ꝙ eẽt bona:⁊ ter

.otẽplatoõnis er rq ꝙ optia:ẽ᷑t ſuppoſuit hu
ie en tr meꝑꝝ ſuũ ad poꝛtandũ: f-
humeruʒ ad po- ccuſq; eſt tributis ſeruiens
tandu.ſ. pondus Dan iudicabit pplin ſuuʒ
2 laboꝛ? ucg. ſicut ⁊ alia trib in iſrl. Fiat
nbun ſeruiens . dan coluber in via: ceraſtel
p tributis. dicůt in ſemita mõꝛdẽs vngulaſ
eni ꝙ ad hoc ut li equi:ut cadat aſcẽſoꝛ eius
berr goſſe vatd, retro. Daͤlutare tuũ expe⸗
bug ſatebanteis cdabo dñe. Had accinct pᷣ
recõpenſatõnem: liabt ante eũ:let ipſe accige
ſicut ⁊ de ſacerroddo
tibꝰ egypti ſupꝛa

4%

dem̃ eſt. xlvij. ca. Sed hec expo vẽ mihi extranea:tũ qꝛ

ꝙ rõne ſtudij vocet᷑ aſinꝰ:qð eſt aial valde ſtolidũ ⁊ ru

de vẽ extraneũ:tũ qꝛ nõ repꝑit in ſcriptura ꝙ de iſachar
fuerint hoies excelletes in ſcia ſuꝑ alios:ſʒ magis de tri⸗
bu leui:vñ ⁊ Deut.xvij.pᷣcipit᷑: ſi int iudicej cuiuſcun
ciuitatis alidd difficile emerſerit in qͥ dubitẽt:veniãt
ad ſacerdotes leuitici generl:⁊ eoꝝ teneãt ſniam:tuʒ da

dicta expõ nõ bñ ↄtinuat lr̃am:ut vẽ:et iõ ali põt dici

ꝙ iacob pᷣdixit ↄditõem trib' iſachar qtũ ad populum

⁊ tre ſitũ dicẽs: Iachar aſin foꝛtis.qꝛ hoĩes illꝰtribujꝗj
erãt foꝛtes ad ſuſtinendũ laboꝛẽ coꝛpis.vñ ⁊ in hebꝛee

hẽ:Aſinus oſſe accubãs.i.habitas int᷑ imios.quia ex
vna pte ſoꝛs ſua termiabat᷑ ad mare meditraneuʒ et ex
alia ad ioꝛdanẽ fluuiũ:vbi eſt mare galilee.i.lacus ma/⸗
gnus p quẽ trãſit ioꝛdanij fluup. Nidit requiẽ ꝙ eẽt bo
na. Uiſũ eni fuit eis:ꝙ meli erat ſtare in terra ſua qᷓ di
ſcurrẽ ꝓ mercatoib ad fras longinq̃s aut mare nauiga

re cup cã ſubdit᷑: Et terrã ꝙ eſſet optia.ra eni ſue ſoꝛtij

cũ puo laboꝛe reſpectiue ad alia) potat multũ fructum
afferre:iõ magis volebãt ibi dqeſcẽ qᷓ ad loca diſtãtia ꝓ
mercimonijj diſcurrẽ ꝑ terrã vel ꝑ mare.Et ſuppoſuit
humeꝝ ſuũ ad poꝛtanð.laboꝛem in cultura trre ſue.Fa

ctuſq; ẽ tribu ſeruiẽj.i.illij q̃rebãt trenaſcẽtia ad ſol

uenð tributa regib:qꝛ in ſoꝛte illa creſcebãt in abũdan

tia:⁊ de leui poterat inde ferri ad loca remota ꝑ mare:

qð eſt ↄiunctũ illi ire. In hebꝛeo hẽ:Et fact᷑ ẽ cenſui ſer

uiẽs.qð põt ſic exponi:qꝛ erat agricole:ut viſũ eſt:⁊ iõ

nõ habebãt aliud facẽ cu alijs:niſi reddẽ cenſũ debituʒ
ipſi regi:⁊ decimas ipſis ſacerdotibꝰ:q̃ ãnuatim redde/

bant eis p modũ cẽſus. x¶ Dan iudicabit pplmn ſuũ.
In hebꝛeo hẽ vidicabit.⁊ exponit᷑ de ſaſone qui fuit de
tribu dan:ut hẽ iudicũ.xiij.ca.⁊ ipſe iudicauit Iirl.xx.

an u hẽ Judicũ.xvj.ca. Ipſe etiã vidicauit filios iſrł
de ph

¶ Moꝛdẽs vngulas eqͥ cc.] ſicut.n.moꝛdẽs eq vngu
lã facit cadẽ eqtẽ abſq; eo ꝙ tãgat eũ:ſic ſſõ ãplexat ẽ

Geneſis

tuũ expectabo dñe ac ſi dicat q;uis futur ſitita

accubãs int᷑ terminos. Ni/

iliſteis: àrũ multos intfecit: ut h ibidẽ:vñ ſbdit:
V¶ Fiat dan coluber in via ⁊c.qꝛ in dieb e philiſtei
ñ e vẽire ſuꝑ iſrł ꝑ via) ⁊ ſemita qs cuſtodiebat
3.(WO

colũnas:⁊ fecit cadẽ domũ ſuꝑ philiſteos:⁊ ſic ples inifecit
moꝛiẽs:q;ᷓ añ viuꝰ occiderat:ſicut ibidẽ dꝛ: a 1 Salure
s ac tantu)
nõ tñ erit meſſias:ſʒ erit adhuc expectãdus. b GBad acci
cłc̃ lh ipletũ fuit:qñ filij gad accepta ſoꝛte citra ioꝛdaneʒ
trãſierũt armati ante
filio iſrl:q adhuc ter
rã nõ acceperat:quo⸗/
uſq; eſſet eis hẽditas
acqſita: ſicut hẽ in liꝰ
ioſue. c ¶ Et ipſe ac

tur retroꝛſũ. Aſèr pinguis
panis eius:ẽt pꝛebebit de
litias regibus. Neptalim

ceruus emiſſus:⁊ daͤnſ elo cinget retroꝛſu. qa re⸗
quia pulchꝛitudiniſ.Filiũſ eri ad ſoꝛtẽ ſuam
.flie in eodem numero:qꝛ
rceſceen⸗ ſep beñline ac nlls de eis cecidit i pᷣ/
lcens 7 decozus alpe lio. dAler piguij

ctu. Filiè diſcurrerunt ſup
mux: ſẽd exaſperauerunt
eũ:èt iurgati ſũt inuidẽrtq;
illi hñteſ iacula. Sedit ĩ foꝛ

panis eb.ꝑ hoc deſi
gnat᷑ fertilitas ſoꝛtis
Alſer in victualibꝰ:qꝛ
noĩe panis ois cibus

. . deſignat:ut ſupꝛa di/
J ti ircus eius:?t diſſoluta ſt neli⸗ eſt. xlij. c.
vincula bꝛachioꝛuʒ:et ma e¶ Et pᷣbebit delici-
num illius pẽr manus po/ as n egil nalce
tentis iacob.l Indẽ paſtoꝛ ra 2pcioſa: 7 i de

litijs regibꝰ pᷣbebant.
f¶Neptaliʒ ceruus
emiſſus.per hoc deſi
gnat᷑ ꝙ in ſoꝛte ſua trenaſcentia pᷣus creſcebat ⁊ matureſce/
bãt qᷓ in alijj ſoꝛtibꝰ:ſicut ceruꝰvelocioꝛ eſt ad currenò alij
aialib. 66Dis eloda pulchꝛitudinis.ꝓpter hoc.n.ꝙ ter

egreſſus eſt: lapis Arael.

renaſcẽtia ibi pus matureſcebat iñ fiebãt oblatioes pᷣmitio

rũ.vnð ſacerdotes ⁊ leuite pulchꝛas laudes deo reddebant

Alii exponũt alidq hebꝛei dicẽtes:q iacob h̊ ꝓphetauit de

bello Z ſiſarain in qͥ barach accepit ſecũ decè milia de filis
neptalim:q iuerũt ꝓmpte ⁊ expedite q̃ſi ceruꝰ emiſſus: et

iñ hita victoꝛia delboꝛa ⁊ barach cecinerũt cãticuʒ dño:ut

pꝛ Judicũ.v.iõ ſbᷣdit᷑: g¶ Das eloqa pulchꝛitudinis.i.e/
loda diuie laudis. h ¶ Fil accreſcẽs ioſeph.in pᷣdicendo
ſtatũ ioſeph:incipit iacob ab interpᷣtatõe nois eiuj:Joſeph
eni interpᷣtat᷑ accreſcẽj:ſicut ſupꝛa feẽ de iuda.Et duplicat h
accreſcẽs:qꝛ notabilit pᷣ ceten frib creuit in ſpũalib bonis
⁊ tpalibꝰ:ut ſatis pʒ ex dict de eo. i¶ Filie diſcurrert ſuꝑ
mux. In hebꝛeo hꝛ:ilie diſcurrerũt pꝓpter aſpcm.⁊ in eað
redit ſniam:qꝛ dñe egypti qñ audiebat aduentũ ioſeph cur

rebãt ad feneſtras:⁊ deſuꝑ muros:vñ poſſet eũ vidẽe traſeũ
tẽ ꝓpter ei gratioſitatẽ. k ¶¶ Sʒ ⁊ exaſpauerũt eũ.In he

bꝛeo hẽ: Amaricauerũt eũ.ſ.frẽs ſui:ac ſi dicẽt:q;uis eẽt ita
gratioſus:ẽt aliẽis gẽtib:tñ frẽs ſui dure tractauerũt eum.
Et iurgati ſũt.qꝛ ſic ſupꝛa dcm ẽ.xxxvij.ca.nõ poterãt
ei qcq pacifice loqᷣ. —— iſti. h. n. pceſſit ex
inuidia fratꝝ p ipᷣm: ut ibi dem ẽ. n ¶ Babeẽtes iacla.i. xꝰ
aibiren dicẽtes:Ecce ſomniatoꝛ vẽit ⁊c.vel ad lr̃am:

Hñtes iacla.qꝛ ſymeõ ⁊ leui habuer̃t iacla pᷣpata ad iu-

gulanõ eũ.vñ dicebãt:vẽite occidameũ:ut hẽ ibiõð: o¶¶ Sᷓ&Qe

¶ Aro ey.i.deſeſio ſua:qᷣa

dit ĩ foꝛti.i.in deo Abotett. p
¶Et diſſoluta ſi

a deo ꝓtect᷑ ẽ q̊ inſidias fratꝝ ſuoꝝ.

ac.qn educi fuit de fouea:⁊ iteꝝ qñ educi fuit de carcere

Per man ⁊c.i.p vtutẽ ill qͥ ẽ potẽtia ⁊ vt ipſꝰ Jacob
.i.p deũ nõ ꝑ hoiem. Hebꝛei dicũt h: Et deaurata ſunt bꝛa
chia manuũ ep.qð exponũt hebꝛei de oꝛnamẽt᷑ qᷓ erant in

bꝛachijs ⁊ digit᷑ ioſeph.ſ.de armilł ⁊ anuli):q huit qũ ↄſi

turꝰfuit pᷣpoſit'tre egypti:⁊ iſta ↄſecut ẽ ꝑ vtutẽ dei. s¶ Iñ

paſtoꝛ egreſſus ẽ.i.hieroboã qꝗͥ aſcẽdit ad dignitatẽ regia q̃

p paſton officiũ deſignat᷑:qm hʒ regẽ pꝑlłm ſibi ſubditum.
t¶Tapis iſrl.qꝛ fuit pm rex in regno Iſrl:ꝓut diuiditur

ſignificatõem ſequit᷑ Ra. Sa.⁊ alij hebꝛaici ſaltẽ moderni:
dicẽtes ꝙ hec eſt lr̃a hebꝛaica:vſq; ad terminũ colliũ ſeculi
ita ꝙ vbi habemus donec:dicũt:vſq; ad.Et vbi habemuj
etnoꝝ dicunt:ſeculi:qꝛ dictio hebꝛaica q̃ eſt ibi.ſ.oulam ſi
gnificat ſeculũ:⁊ frequent᷑ accipit᷑ ꝓ eterno in ſcriptura.Itẽ
notanõ ꝙ de appares ipſi iacob iuxta luęam int᷑ bona que
ei ꝓmiſit bñdicẽs ei dixit: Dilataberis ad oꝛientẽ ⁊ occidẽ
tẽ:ſeptẽtrionẽ:⁊ meridiẽ ⁊c᷑.ut hẽ ſupꝛa.xxviij.ca.Et i hoc
ut dicũt hebꝛei ꝓmiſit ei dvñium tot mundi:qð expectant
implendũ in meſſia:⁊ nos dicimꝰ ꝙ ipletũ eſt i chꝛiſto. hãc
aũt ꝓmiſſionẽ nõ fecit abꝛae nec iſaac:ſʒ ſolũ de tra chana
an. vñ ſupꝛa.xiij.ca.dixit dñs abꝛae:Leua oclos tuos ⁊ vi⸗
de a loco in qͥ nunc es ad adlonẽ ⁊ meridiẽ oꝛientẽ ⁊ occidẽ

tẽ. ſtatiʒ ſdidit reſtringẽdo ⁊ deiminãdo:Oẽm terrã qua⸗

ↄſpid tibi dabo.ꝑ hoc deſignãs ꝙ ſolũ ſibi ꝓmittebat fraʒ
chanaan quã ↄſpiciebat ⁊ nõ alia.Silr ca.xxvj. dixit iſaac
Dabo poſteris tuis vniuerſas regiones has.ſ.tre Chanaan
DHis dictis exponũt lr̃am ſic: c
cob. O ¶ Lonfoꝛtate ſũt bñdictõibꝰ patrũ eius.i.melioꝛej
⁊ ad ſe plus extẽdẽtes qᷓ; bñdictões patrũ ſi. uox. ſ. abꝛaam ?

iſaac. et ſpdit᷑ ca: Uſq; ad terminũ colliũ ſchi. qꝛ bñdictio ia

cob ſiue ꝓmiſſio ſe extẽdit vſq; ad fines terre hitabili:: ut pᷣ
dem eſt:⁊ hoc deſignat᷑ p terminũ colliũ ſclłi.non ſic aũt bñ
dictões patrũ ſi uoꝝ. Ali põt exponi ⁊ melput vẽ ſequendo

Bidictões pꝛis tui.ſ. Ia

nea:maxime qꝛ rapacitas lupi vbiq; in ſcriptura alibi
accipit in malo:qð nõ poõt dici hic:quia hoſtie incende
bant in altari ad honoꝛẽ diuinum:io ali exponitur de
tribu beniamin:que fuit valde bellicoſa.vnð ⁊ accepit

guerrã vndecim trib alias:⁊ bis debellauit eas in cõ⸗

po: ut hẽ Judicũ.xx.ca.⁊ multos ex eis occiderunt filij
beniamin:qͥrũ ſpolia rapiebãt:⁊ poſtea cũ rediſſent de
bello int ſe diuidebãt:⁊ ſic pʒ quo beniamin dẽ lupra-
pax. Itẽ alio mo exponit Aug.de Paulo aplo qᷣ fuit ð
tribu beniamin: ut hz.j.Coꝛin.xv.qui añ ↄuerſionẽ ſu-
am grauii ꝑſecut eſt chꝛiſtianos tanq; lup'rapax: ut hi
Act.ix.ca.ſed pꝰↄuerſionẽ ſuam fidẽ chꝛiſti publicauit
verbo ⁊ ſcripto ꝑ oꝛbẽ vniuerſum:qð notat cũ dicitur
Et veſpere diuidet ſpolia.i.ſnias legij ⁊ ꝓphetarum

quas a iudeis acceperat: exponendo de chꝛiſto ad in/

ſtructionẽ fideliũ k ¶ Omnes hi in tribubus iſrl. xij.
iſta eſt oclo reſi ſen p̃cedentiũ:vñ ſubdit: l ¶ Hec locu
tus eſt eis.q̃ pᷣ
ca eoj futura erat. m ¶ Bndlixitq; .Pic di
iacob erigit aios filioꝝ ſi p A ſpem vite unmoꝛtalis

pmo impcando eis bona ſpualia ⁊ eterna:qð notat cũ

dẽ: Bndixitq; ſingulis ⁊c. Dicũt tñ hᷣ alid:q illud refer
tur ad ea que dcâ ſunt: ita ꝙ iacob alit non benedixit fi

lios ſuos niſi pꝛedicendo eis futura: ut pdictum eſt. ſed

Wtültzii

,geerer
otra regnũ iuda: ut hẽ. iij. Reg.xij. ca. v ¶ De pfis vccl. q. trãſlatoem nr̃am. Ad cui intellectů oſideranð:ꝙ ſicut nagenala⸗
ns ſe ꝓpter menihzudel en men: de· nã ꝓcedit de minus pfecto ad magis pfectũ: ita reuela⸗ 4 hi Enun
adiuuit te de pᷣterito:⁊ adiuuabit te de futuro. x ¶ Et oĩ tes facte pꝛib ve.teſ.de myſterio chꝛiſti et futura bti⸗ ſgſ n
potens bñdicet te cẽ. hoc duplicit exponit᷑:vno mõ referen tudine clarioꝛes facte ſũt poſterioꝛib qᷓ Pmis. vñ dicit ſiiratteu
do ad pſonã ioſeph. ſolet aũt aliqua ꝑſona notabilis ꝓp ꝓphᷣa dauid: Suꝑ ſenes intellexi:⁊ iõ iacob qᷣ fuit po/ uſnuſi
excellẽtiã ſue bonita⸗ ſterioꝛ abꝛaam et bgivciled
tis benedici ab homi „ „„ lulaac clarioꝛ? no- ſgingb nonin
nib'dicendo ſic: pymo Deus patris tui erit adiu/ colliũ eternoꝝ. Fiant in ca ticia habuit de ß niſe:ſtken
de eo: Bñdicta ſit di toꝛ tuus: ⁊ Om̃ipotens bñ pite ioſeph èt in vᷣtice naga dicris . ipſi.a ſi illin, .
Zin qua nat ecd licet tibi benedictionibus rei ĩter fratres ſuoſ. Beni neriit ipl dumn glſirn
ᷓ nat ẽ: tertio: Sint celi deſup:bẽnedictõnibuſ amin lupus rapax: mane quantũ ad ei ge⸗ ileinin ⸗
benedica vbeꝛa que abyſſi iacẽtiſ deoꝛſũ: lbẽne comedet pꝛedaʒ:⁊ veſpere neratõem 2 paſi mnmi ind
ißm lactauerut: qrto qictõib vbexꝝ ⁊ vᷣlue. Bc diuidet ſpolia.Om̃ès hi in Ren auaapts isnnltt
Sit benedietus veni nedictões patn tui:ↄſꝛta tfbub' iſt duodeci. Hèc lo plenp ſupta den wttad
hoc exponit᷑ iſta lite te ſũt benedictõib patrum curẽ eis piſ i: benedixitq; eſt. xxviij ca Et L Eitntii
ra de pſona ioſepp. ei:dònec veniret deſideriũ ſingulis bñdictõib ꝓpꝛijs fm hoc exponit ſen 4
x Binnipotto b⸗ lra: Bndictoej pa NtaidiSepeltem
dicet tibi.i. ppter o „ r zr e Iira ris tui i. Jacob. ſtenugis üpti⸗
nitatẽ quã dedit ⁊ dabit tibi: faciet tibi benedici ab hoib' tKoſoꝛtate ſũt bñdictõib' patruʒ ſuoꝝ.qm foꝛtioꝛes et ttſcisgenn
qᷓttuoꝛ modis pᷣdici:iõ ſbᷣdit᷑: y ¶ Bñndictioibceli deſup. clarioꝛes reuelatões de myſterio chꝛiſti? futura btitu⸗/ wnddidic
p qð intelligit pᷣm modus q eſt ex bñdictoe diei:qꝛ dies ẽ dine ei facte ſũt:io ſpdit: e( ¶Donec veniret deſideriu Mtüſchlhi d
leno lolis ſup terrã:⁊ hʒ pncipalitatẽ in lũiarib celi deſup colliũ einoꝝ.q.d.ad hoc deuenit reuelatio ſibi ſcã ꝙ ☚
3 ¶ Bmndictoib abyſſi ⁊c..i.terre q̃ eſt infimũ elementum cdarauit ei aptoem ianue celeſtis fienda ꝑ chꝛiſtũ:ad qõ ſütalhnb,
⁊ i hoc ẽ ſcõs modus. a ¶ Bñdictoib' vbeꝝ.quantũ ad deberet tendẽ oẽ deſideriũ nr̃m. ſ¶ Fiãt in capite Jo⸗ unaimenmn
tertiũ modũ. b ¶ Et vulue.quantũ ad quartũ.Alio mo ſephi.veniãt ſi uꝑ eũ oẽs bñdictõnej pᷣdicte. g ¶ Et in ſilzdengi⸗
exponit᷑ quantũ ad bona exterioꝛa collata ipᷣi ioſeph a deo vertice naxarei ⁊c. replicatio eſt eiuſdẽ ad maioꝛẽ ofir⸗ unctinmtgi
ſic: Bñdicet t᷑ oĩpotẽs. ↄferẽdo tibi irenaſcẽtia in abũdãtia matoem · ⁊ eſt ſeſus: n vertice naxarei.i.ipſ Joſeph ai nel ſil
et hoc deſignat᷑ cũ dĩ: Bñdictõiby celi deſuꝑ ⁊ bñdictõibus eſt natare.i.ſcũs int fratres ſuos. h ¶ Beniamin lup t launie
abyſſi iacẽtis deoꝛſũ.qꝛ ex bona influẽtia celi ⁊ bona diſpoo rapax. hic pᷣdixit iacob ſtatũ beniamin futuꝝ. et expo abttetliabr
ne terre talia multiplicant᷑. Silr bñdicet tibi ↄferẽdo bona nit᷑ vno mõ ſic ab aliquib hebꝛeis:a aliquib catholid gicnct Mnin
aĩata in multiplicãdo tibi filios ⁊ pecoꝛa:⁊ hoc deſignatur dicẽtibu:ꝙ qꝛ templũ fuit in ſoꝛte beniamin: ⁊ ibi erat non aobbl
cũ di: Benedictionib vbeꝝ ⁊ vulue.qꝛ vulua deſeruit tali altare holocauſti i q̊ erat ignis ꝑpetujin qͥ quolibet ma ſiwniiutt
um gnãtoi ⁊ vbera nutritõi. c ¶ Benedictiões patris tui ne ponebãt ſacerdotes ligna ad otinuanð ignẽ: 2 poſtea ſonluhifin
⁊c̃. Iſta lr̃a multiplr exponit᷑:ponãa tñ ſolũ duos modos ꝗ deſuꝑ hoſtias q̃ erãt ↄcremande q̃s duoꝛabat ignis:po ſrfifrrirtl
vident᷑ mihi magis ↄcoꝛdare lr̃e.Ad cuius intellem ſciend ſtea veſpere ꝑtes hoſtiarũ ⁊ oblatõnũ remanẽtes ꝓ ſa- mutopoſti
ꝙ vbi traſlatio nr̃a ſic hʒ:Donec veniret deſideriũ collium cerdotibus diuidebant᷑:⁊ ſic exponit hec l̃a: Beu igkemmine
eternoꝝ. in hebꝛeo nõ eſt veniret. Item ybi hĩ deſideriũ:in amin lupus rapax ⁊c.qꝛ ĩ ſoꝛte ſua fuit altare holocau H
hebꝛeo hẽ tanat:et eſt dictio hebꝛaica hñs duplicẽ ſignificas ſti:qð deuoꝛabat hoſtias:ut pᷣdictũ eſt. ¶ Mane Et Upinſtüial
tõem: vno eni mò ſignificat deſideriũ:⁊ hãc ſigniſicatiõem veſpere diuidet ſpolia.eo ꝙ remanentia diuidebant᷑ ſa- ſpalr zi
ſequit᷑ traſlatio nr̃a.ſignificat etiã terminũ vel finẽ.et hanc cerdotibus:ut dem eſt.ſed iſta expõ videt᷑ multũ extra/ ed

Cperilud
ſof gerü⸗
ſͤtdie,
Nürfaſtaci

uiſiit

Deoncftüheil

Iralai
NMoan⸗
Cpiumddlann
W
ii⸗
hülalcönen

Dae min
Sbin Wu
rb i
ů ſainn
Dpus ſrhe
n
deni

7

S
git 5 n
nſentmiunint
Z
nnden
mhisdu
aftini
ir
—
Fir Gbluitin

poi ad cõ

hoc nõ vꝛ veꝝ:qꝛ in ſcedẽtib aliquib eoꝝ nõ bñdixit
ſed magis maledixit:ſicut pʒ de ſymeon:⁊ leui:⁊ ruben
tñ dẽ hic ꝙ benedixit ſingulis:⁊ ideo melius vẽ dicen
dũ:qꝙ poſtq pᷣdixerat eis futura:impᷣcatx eſt eis boa:et
ſic bñdixit eis:ſʒ foꝛma bñdictois noõ expmit hic:qꝛ nõ

om̃ia ſcripta ſũt:
nõ eni veriſile eſt „ . .dẽ
qn iacob moꝛis ⁊ pcẽpit eis dicẽs:Ego cõ⸗
impcat ſit bona gregoꝛ ad pplin meuʒ. Se
ſpũalia ⁊ eina ſin —— ib meis i
gulij filioz ſuox pelite me cũ patrib meis ĩ
ad que dʒz dirigi ſpelunca duplici que eſt in
finalis intẽtio o- agro ephꝛon ethei:ð mam
um aetuũ buans bꝛe in terra chana: quã e
ru. Sedo incucit mit abꝛaaʒ cum agro ab e⸗
eos ad fidẽ reſur· . 4
rectois: cũ ſubdit Phꝛon etheo in poſſeſſiõeʒ

a ¶ Et pcepit eij.
cuiuis pᷣceptũ ſb/ ðWBð
dit cũ dẽ: Sepelite me ⁊c᷑. ſciebat eni ꝙ hoc nõ poterat
ſine magnis ſũptibꝰ ⁊ laboꝛe fieri:⁊ nihilominꝰhec pᷣce
pit:oſtendẽs ꝙ coꝛpus ſuũ erat reſurrectuꝝ ad vitã im
moꝛtalẽ ꝑ ieſũ chꝛiſtũ ut ſupꝛa dem eſt.xlvij.ca. Cetera
patẽt vſq; ibi: b¶ Lollegit pedes ſuos ⁊c᷑.ex quo patʒ
62 obijt pacifice ⁊ dete. c¶ Appoſituſq; eſt ad poplim
uũ.i.ad lymbũ ſcoʒꝝ patru:ſicut ſupꝛa dem̃ eſt ð abꝛa
am ⁊ iſaac:tñ mgr in ſchola.hiſto.exponit ad populũ
ſuũ.i.ad angelos:allegãs ꝓ rone:qꝛ abꝛaã ⁊ JIaac tam
pauci erant:ꝙ nõ poſſent dici pplłs:ſed hoc nõ vẽ bñ di
