p'ſuũ ad ſepelienð in ſpelũca duplici:ut hẽ infra.l.capᷣ.

Põt ãt h ⁊ alit intelligi de filijs iſrł qͥs eduxit ð

ſeph qᷓ; cc. Mos erat ãtiquoꝝ ꝙ ꝑſona pᷣdilecta clau

debat oclos defũcti:p hoc at certificat᷑ fuit iacob:q io
ſeph nõ moꝛeret᷑ añ ipᷣm:qð ſũme ðſiderabat. i
rexit iacob.cõfoꝛtat de diuina cõſolatioõe.ſedqt: k

ETLP

in bꝛachio extẽto:⁊ manu potẽti:ut hĩ in Exo. h¶ Jo ri:ſicut ecouerſo:ut hẽ E

————

de

potes filie. lʒ hẽet vnicã filiã.ſ. Dinam:dẽ tñ in plali:qa fi/

ſ filioʒ ſuoꝝ eiꝰfilie dicebant᷑:⁊ cũ Dina h̊ intelliguntur.

ec ſut aũt noia. Hic ↄñter deſcribit numerꝰ deſcẽden

tiũ: vbi cõſideradũ ꝙ aliq ꝑſone h̊ noĩate alibi in ſcriptura
alit noĩant eiſdẽ modis ⁊ rõnib :q̃ ſupꝛa tacte ſũt de filijs

phares: eſrom ⁊ amul. Fi

lij iachar:thola et phua et
iobab ⁊ ſenron. Filij cabu⸗
lon:ſareth ⁊ chelon ⁊ iahe
lel.Hi ſilij lyè quos genuit
ĩ meſopotamia:ſyrie cũ di
na filia ſua. Oẽs aĩẽ filiorũ
ed Tiliaꝝ triginta tres.Fi/
lij gad:ſephon ⁊ aggi ⁊ eſe
bon ⁊ ſuni ⁊ beri⁊ arodi ⁊
areli. Filij aſer iemna et ie/
ſua ⁊ ieſui ⁊ beria ſara quo
qʒ; ſoꝛoꝛ eoruʒ Filia beria:
heber et melchiel. Hi filij
lphe quã dedit labã lye
ilie ſue:⁊ hoſ genuit iacob
ſedeci aĩiaſ.Filij rachel vxo
rl iacob:ioſeph ⁊ beniamĩ
Natiq; ſũt ioſeph ſilij ĩ tra
egypti quos genuit ei aſſe
ne:filia phutifariſ ſacerdo
tis eliopoleos:manaſſes ⁊
ephꝛaiʒ. Filij bẽiami: bela
⁊ bechoꝛ ⁊ aſbel ⁊ gera et
naamã ⁊ iẽchꝛi ⁊ iethꝛoſ ⁊
reſe: mophĩ ⁊ ofim ⁊ ared
Hi filij rachel quos genu/
it iacob:oẽſ aĩe q̃ttuoꝛdeci

Filij dan: vſan. Filij nepta

li:iaſiel ⁊ guni et ieſer ⁊ ſalẽ
HDi filij bale:quaʒ dedit la

ban racheli filie ſue:⁊ hos

genuit iacob:oẽs aie ſeptẽ
Cũctẽq; aĩe q̃ ingreſſe ſunt
cũ iacob in egyptũ:⁊ egreſ

ſe ſüt de femoꝛe ill' abſqʒ

vxoꝛib filioꝛũ ep:ſexagita
ſex. Filij aut ioſeph ꝗ nati

Eſau.xxxvj. caplo.
m ¶ Pꝛimogenit ru
ben. ex occaſiõe eb e/
numerãt᷑ pꝰ eũ om̃ſ fi
lij lye naturales et ad
optiui ãte alios filioſ
t patet littera exce/
ptis ꝑaud vocabulis
n¶ Fmäct-Hne
ri.xxvj.vocatur Na
muel. o ¶Saber. H
in palip.nõ noĩat᷑:qꝛ
nulla ꝓgenies pceſſit
de eo. p ¶ Onan. p
n debet ſcribi in fine
Job.primo palip.vij
ca vos . ſ. D
q ¶Di filij lye ⁊cc.
hoc vꝛ falſuʒ: qꝛ filij
iude ſupꝛa noiati no
fueꝛũt ibi geniti:ut pʒ
ſupꝛa.xxxviij.ca.Di⸗
cendo ꝙ hoc dẽ eo ꝙ
pꝛ eoꝝ fuit genit in
meſopomia.ſ.iudas.
r (25 aie filiox 2
filiaꝝ eiꝰ.xxxiij· in hꝰ
tñ nũero no includit᷑
dina:ut pʒ ſi ↄputent
mares. s Filij gad
Hic enumerat filij gel
phe:qᷣ erãt filij lye ad
optatiui.⁊ pʒ littera.
t¶ Silij rachel. H enu

merant᷑ filij eius.

v (Avel.j. Daral.

vij.capᷣ.vocat᷑ iadiel.

x¶ Gera.j. Paralipᷣ.
viij/ ca. vocat᷑ ahara.
1 aamã.h̊ voca

tur Nohaha ibidem

3z ¶ Jechꝛi. hic vo
rapha ibidẽ. 2 e HMZ

thꝛos mophim. duo
noia ſüũt ⁊ in alidqby li
bꝛis ſil iũgunt ꝓ vno
æ male.et eodẽ mõ ð/
fecit remigplibꝛo de i
terpᷣtatõib ponẽs am
bo ꝓ vno noie. Remi
gi enĩ ꝗᷣ fecit illuʒ li/
plib iterpᷣtatõib defe

cit: ppter qð beat hierony.frequeni eũ redarguit in ly. de

hebꝛaicis qſtionibꝰ:⁊ in alijs lod. b

Filij dan. H enume

rant filij bale. c ¶ Ulſan.lʒ iſte fuerit vnigenit ipſi Dan:
tñ h̊ dẽ filij:qꝛ aliqñ in ſacra ſcriptura ponit plłale ꝓ ſingla

młtitudo muſcaꝝ. d

lij. Uenit muſca grauiſſia.i.
¶ Salẽ: als ſyllã. H vocat ſelboam
ij. Parał.vij.ca. Si aũt ↄiũgant ſil filij Lye.xxxiij.
celphe. xvj. rachel.xiiij. bale ſeptẽ. faciũt. lxx. e
cteq; aie ⁊cc. Circa iſtos nüeros ſequẽtes varij doctoꝛen va⸗

QAun

¶eneſis

rie dicũt a multiplr:accipiã at duoj modos dicẽdi qͥ vidẽt

mihi ꝓbabilioꝛes. ei

xvj. iſte nũerꝰeſt ꝑſonax: qᷓ egreſſe

ſut de iacob:⁊ cũ hoc ingreſſe ſũt egyptũ cũ eo:ut pʒ in lija
Et ab hoc numero excludũt᷑ her erhonan:qͥ nõ intrauerũt
egyptũ:ſʒ moꝛtui ſüũt in trà chanaan:ut pᷣdem eſt i iſto cap.

⁊ ſupꝛa.xxxviij. cap̃ᷣ.
Silr excludũt᷑ ioſeph

⁊ filij e q erãt in egy

pto añqᷓᷓ iacob egreò/
ret᷑:⁊ ſic ð nũero.⁊o.
pᷣdeõ remanent. lxv.
cũ quib ſi ponat᷑ Di/
na:que fuit excluſa a
nũero.xxxiij. pueroꝝ
lye:ut ſupꝛa dem eſt:
7 q̃ igreſſa ẽ cũ iacob

egyptũ:ſic hẽm.hxvj

pſonas h̊ numeratas
cũ qb ſi addant᷑ Jo/
ſeph ⁊ duo filij cb:et
Jocabeth filia leui q̃

2cepta erat añ ingreſ

ſũ iacob i egyptũ:nõ
dũ tñ nata:ut dicunt
hebꝛei:⁊ ſic intrauit i
egyptũ lʒ in vio mꝛis
⁊ ſic habem vltimuz

numeyꝝ cũ dẽ: Omes

aie dom iacob:q̃ in-

greſſe ſũt egyptũ fue/

rũt.lxx. ſʒ qa ſeripta
n expmit ꝙ leui ali⸗
quã filiã habuerit q̃
vocata ſit Jocabeth:
qꝛ illa de q̃ fit mentio
Exo.nõ fuit ei filia
ut ibi dicet᷑:ido põt h̊
dimitti ⁊ loco eꝰ põi
ipſe iacob:q cũ pꝛole
ſua ingreſſuj ẽ:⁊ ſic ſt

ſunt ei ĩ fra egypti:aie due.
Oẽs aĩie dom iacob q̃ in/

greſſe ſũt in egyptuʒ:fuere

lxx. Miſit aut ad iacob iu

dã añ ſe ad ioſeph lin egy/

ptũ vt nüciaret ei ⁊ ille oc

curreret in Jeſſen. Quo cũ
pueniſſet iũcto ioſeph cur/
ru ſuo: aſcẽdit obuiã patri
ad eũdẽ locũ:vidẽſq; eũ ir/

ruit ſuꝑ collũ eb:et int᷑ amꝰ

plexꝰ fleuit. Dixitq; pꝛ ad
ioſeph: Jam letuſ moꝛiar:
qꝛ vidi faciẽ tuã:⁊ ſupꝑſtiteʒ
te relinquo: ⁊ ille locui eſt
ad frẽs ſuos:⁊ ad oẽm do/
mũ pꝛis ſui. Aſcẽdã et nun
ciabo pharaõi.Dicãq; ei:
Frẽs mei ⁊ domꝰ pr̃is mei

q erãt in t᷑ra chanaan vene
rũt ad me:⁊ ſunt viri paſto
res ouiuʒ:curãq; hñit alen
doꝝx gregũ. Pecoꝛa ſua ⁊

armenta et oĩa q̃ habẽ po/
tuerũt adduxerũt ſecũ.Cũ

ſeptuagita. vnde ⁊ ĩ hoc nũero ultio nõ dẽ: Oẽs aie qͥ egreſ
ſe ſũt de femoꝛe iacob:qꝛ ipſe no fuit egreſſus a ſeipᷣo:ſʒ dẽ:
Oẽs aie dom iacob q̃ ingreſſe ſũt egyptũ fuere.lxx.Et hic
modus dicẽdi vẽ ↄueniẽtioꝛ:tñ igreſſus ipſiꝰioſeph fuit añ
ingreſſũ pꝛis.et ſili ingreſſus filioꝝ ioſeph:qͥ dicunt᷑ h igreſ
ſi rone pꝛis ſui:⁊ ſic in eo qdãmõ ingreſſi ſũt. Uñ ⁊ de pſoij
H ultio noiatis nõ dẽ: Que ingreſſe ſũt cũ iacob ĩ egyptum
ſʒ q ingreſſe ſũt abſolute. Traſlatio vo.lxx.h̊ hʒ.lxxv. Sʒ
ſim hiero.h̊ cũ pᷣdici᷑ nũerauerũt qͥnq; filos filioꝝ ioſeph
qͥ tñ nõdũ erãt nati:⁊ hoc ſem eſt ꝑ anticipatõeʒ ꝓpter ho/
noꝛẽ ioſeph: ꝓpter quẽ alij fuerũt recepti honoꝛifice in egy
pto.et hac traſlatõeʒ ſecut ẽ lucas Act.vij. Q aũt aliq di/
cũt nulla mulierẽ h̊ ↄputari pʒ falſũ:qa ſara ↄputat᷑ iter fi/
lios gelphe:alii nõ eſſet.xvj.ſʒ.xv.tm:qð eſt ðↄ textũ vbi dẽ
Sedeci aias ⁊c. Cõſiderãdũ etiã:ꝙ cũ dẽ h:Aie egreſſe de fe
moꝛe iacob.nõ eſt hy intelligẽdu:ꝙ aia intellectiua ſit per

gnãtõem: ipit h aia p hoie: eo mõ q; totũ onoiat a par

te pᷣncipalioꝛi:lʒ aũt hõ generet᷑:aia tñ intellectiua nõ gñ
c it. f¶Miſit aut iacob iudã.̃̊ deſcribit᷑ ip
p ioſeph occurſus:⁊ ſᷣm ꝙ mãdauerat pater ſtetit i era ieſ

ſen:quſq; ioſeph ei ibidẽ occurrẽt ſignificas ei ſuũ aduẽtuʒ

t hoc ẽ qð dẽ: ſ¶ Miſit aũt iacob ⁊c᷑. qꝛ iudas int alio,
erat cũ iacob erat honoꝛabilioꝛ ⁊ rõabilioꝛ.

filios qᷓ

ſcẽdit obuiã.tũ ut debitã reuerentia pꝛi exhibẽt:tũ ut pꝛeʒ
⁊ fres inſtrueret quõ cũ rege loqrẽt᷑:iõ ſeqᷣt: h 6 c 5

cauẽit vos.ſ.rex.Et dixerit qð ẽ opᷣ vrmerñdebi

bit: Wiri pa

ſtoꝛes ſum ⁊c᷑. Cuł cã ſbᷣdit cũ di: i ¶ Pec autẽ ⁊c.
que fertilis eſt ⁊ apta aialib alẽdis. k( Quia deteſta⸗

tur ⁊c. ʒ ſic volũt ꝙ habitẽt ſeoꝛſũ ab eis. Cã aũt qre

is coluntur. B a. XI

.

deteſtant eſt:qꝛ ꝑcutiũt aĩalia aliq qᷓ tanq dij ab egypti

qʒ võcauerit vos ⁊ dixerit. N Hoſtquã
qð ẽ opPꝰvr̃m: reſpõdebit: mna ic eſeribſe
AViri paſtoꝛes ſumus: ſerui egrptutbie vta
tui:ab ifatia nr̃a uſq; ĩ pñs deſcribit ipfomo
⁊ nos ⁊ pr̃es nr̃i. Hẽc aũt ra ⁊ ſtatũ ibidem
dicetis vt habitare poſſitis Sen Fen ac
„ ₰ 9 5. 9 E
in tra ieſſẽ: lqꝛ ðteſtant egy cũdo qꝙtũ ad finẽ
ptij oes paſtoꝛes ouium.! zoſũmatiõeʒ:ibi

Factiq; ſũt oõj di
es. Adhuc deſcri
bit ipſy Jacob re
ceptõ grõſa:ſcòo

a.XLCVII.
NEgrẽeſſus ergo ioſeph
ũciauit pharaoni di/
cẽs: Pãt᷑ me et frẽs:oues

eoꝝ ⁊ armẽta ⁊ cũcta q̃ poſ ꝗ:ibijſeph vo
ſidet venerũt ð tra chanaã Acdhuc pmo de⸗
⁊ cce ↄſiſtũt in terra ieſſen ſcribit ipſy rece⸗
Ex 5 f. ptio benigna i p/
Extremos quoq; fratrum le ſua: ſcdo in pſo
ſuoruʒ ꝗqnq; viros ↄſtituit na ꝓpꝛia: ibi d
coꝛam rege.Quos ille int⸗ hee introduxit.
ſr. Oni irca pmü dicit:
S uun utch hake ope Warer mot
Riñ erun . Pa oꝛes ffes rc. Hec nũci/
ouiũ ſum ſeruitui:⁊ nos ⁊ auit Joſeph pha

pfr̃eſ noſtri. Ad ꝑègrinãdũ traoni añq addu-
in terram tuam venimus:
qm̃ nõn ẽ herba gregibus

ſeruorũ tuoꝝ: igraueſcẽte

pñtiã ipſ:ad ꝓ/
bandũ ſi affectio
boͤa reg erga eos

ecce ↄſiſtũt in tra ieſſen. hoc addidit ioſeph:qꝛ deſidera
bat ꝙ illa tra eis aſſignaret᷑:ut pʒ in pᷣcedẽti ca.⁊ iõ hoc
dixit:ac ſi ei inſinuaret: exqͥ vxoꝛes ⁊ familie ⁊ oĩa bõa
eoꝝ mobilia ſũt ibi bonũ eſſet ꝙ remanerẽt illic:qa la
boꝛ eſſet eos traſferre alibi. d earanasi fratruʒ
ſuoꝝ. Extremitas alicuprei accipit᷑ duplr.ſ.a pte ſupio
ri:⁊ a ꝑte inferioꝛi.et ſᷣm hoc iſta lr̃a duplicit exponit᷑:

vno mõ ſic: Extremos fratrũ.i.minoꝛes ⁊ debilioꝛes:⁊

hãc expõnem ſequunt᷑ iudei dicẽtes:ꝙ hoc fecit ioſeph
ne ſi rex vidiſſet maioꝛes ⁊ foꝛtioꝛes poſuiſſet eos cum

viris bellatoꝛib. Aliomõ ſic:Extremos fratꝝ.i.maio

res ⁊ valẽtioꝛes:ut ex hoc rex ⁊ ↄſiliarij ſui mag hꝛent
acceptũ dñium ioſeph:vidẽtes cognatõem ep eẽ groſa
et iſtud magis coccen pᷣdiciᷣ ca.pᷣcedẽti. Ape⸗
uns i.ad moꝛadũ ad tpᷣs:cui cauſa ſubditur:

¶ Am no eſt herba gregibus ⁊c. ſed ſi nõ erat in ter

ra chanaan herba:quo erat in egypto:vbi erat tãta ſte
rilitas ſicut alibi. Et dicũt aliq hic:ꝙ tpe ſiccitatis ex qᷣ
cauſabat illa ſterilitas ſũt bona paſcua in egypto:quia
magna iundatio nili ex aqᷓ remanẽte ſuꝑ terra plus ipe

dqit naſcẽtiũ herbaʒꝝ: qᷓᷓ ſiccitas. Uł alit põt dici:i tera
ieſſen quã petebat erat ſic diſpoſita:ꝙ nõ erat tata ſicci

tas: qn eſſet ſufficient paſcualis:exquo habebãat coloꝛẽ
petendi eam:quia bona eoꝛũ conſiſtebant pᷣncipalit in
animalibus. g aa egypti in conſpectu tuo eſt.

ac ſi diceret:vbicunq; placuerit tibi faceos habitare.

igibſfiu
cCoſetcec
iut iler
onorurerde⸗
Igreſſus
ioſeph

ei ſuſtẽtatio larꝰ

ceret fres ſuos ad

b eueraret ſiuuta
oͤncipio. c ¶ Et

Gerne
t
eltt

tonnt i
gdebetien
vehe i
ſhulei
altu
ob uruut
dliiſeh fit
ennc idte
nhbilier.
(Dspeyn
iopir ne
no egturft
Gtinncopots
ſhppucdluban
Etſcnndentck.
linginitn
Utaregfvain.
raena chemas
itwenorpe
WspMaidu
(anocar aſe
ſofiumin
ſiinpuape⸗
e.Alter a⸗
getot niu aii
nuin min nlan
ſtni gucti ⸗
Eluroepwen
Alckanmnefn
Holer ps he⸗
bw i ſo ha
lonh manente;
itreſzfuur
einns.
Sunt parui
nli dicunur
tierdiesfe
e mo di
(Enopuene
ſte abri
ls ſo pieitc.
Ppenmnisnthi
ſhu n ch
ſtfiſunc⸗
Pmmongbepet
dinb yini,
Auomllzopern
Uapmnoe ſen
egplalcben⸗
Arräſgeſſöen
ingrſlin
biobi⸗ ,
Mdeſa

¶ Beneſis xlvij.

wi 5b ¶ Poſt hec. Hic deſcribit receptõ iacob in pſona ꝓ/ bi fidelit theſaux:⁊ ſcõo clement᷑ ſe habẽs erga populũ:ibi
iAu pꝛia:quia poſtq iacob exptus fuerat ꝙ rex fratres ſuo) Dixit g ioſeph. Circa pmũ dẽ ſic: s ¶ E quibꝰ. i.egypto et
4 N gfloſe receꝑat:certificat eſt de bona receptiõe patris ſui chanaan ⁊ alijs tris circũadiacẽtib'. t ¶ Omnẽ pecuniaʒ
6 ſequit: i (Et ſtatuit euʒ coꝛã eo. tũ ut pꝛem ſuum ↄgregauit.nõ ꝑ exactões:ſʒ p venditõem bladi iuſtã:qa tan
ſn hHhonoꝛaret de acceſſu ad pñtiaʒ regis:tũ ut pẽ ſuus gra tu valet res quantũ pot vedi:⁊ iõ illud qð Joſeph emerat
„ W tias redderet ipſi ꝓ paruo pꝛecio tem/
1 — * regi de bonis ab poꝛe fertilitatis: pote
ite do repelop ſeet fame in tra chanaã. NPeti ti:⁊ intulit eã in erariuʒ re ne⸗ — iſden
1 Niſſ, cẽs illi.ſ. regi qu? luos in tra ieſſen. Dixit ig bus bciũ vẽit cũcta egypt⸗ cio:maxime quia nul
t niti iacob ſalutauit:· q; rex ad ioſeph: Pat᷑ tu agd ioſeph dicẽs:Ha nobiſ lũ cõpulerat ad ven-

z 9

R NN
ſ
üm unt
Eeii demn
ſrs n
ENNR
ot i

. „ 1 4
m,

„
4 6
1
* Ar
tN
En .
4 mibe
me.
2 —
1 Crutlahe
1., e
bockn

E

ES
=Sͤ =

==

S=

cui impᷣcat᷑ fuit

bona. et iſtud vo
E h bñdicere.

¶ Dies pegrina
tois vite mee. qa
pᷣmo pegrinatfu

erat in meſopota
mia apud Laban

ut ſupꝛa dem̃ eſt.
Itẽ pegrinat᷑ erat
in terra egypti. in
terra etiã chanaã

hitauẽat ut pegri
nus ꝓ maioꝛi pte

qa nõ erat aſſecu
tuj oñium in illa

niſi in pua poꝛtõ

ne. Aliter expoit

dqꝗz tota vita huũa

na in pñti vita ñ

eeſt niſi quedã pe/

grinatio reſpectu

Leleſtis patrie:ſm
wW dicit Apls he/

bꝛeo. xiij. Ilõ ha

bem'H manenteʒ
ciuitatẽ:ſʒ futurã

inqrimus.
Sunt parui

mali.Dicuntur

gut pui eü dies re
Fetiue vns di:
n ¶ Et nõ puene

rũt ⁊c. qꝛ abꝛaã

auus ſu vixit. c.

lxxv.annis:ut hẽ
ſupꝛa. xxv. coy. et
iſaac pẽ ſuus.clx/

—— 7

xx.ãnis:ut habet᷑ ſup

⁊ fratres tui veneruũt ad te.
Terra egypti ĩ cõſpcũ tuo
eſt:i optio loco ſac eos ha

bitare: ⁊ trade eis trã ieſfſẽ7.

OQð ſi noſti in eis eſſe viroſ

induſtrioſ:ↄſtitue illos ma
giſtros pecoꝝ meoꝝ. ρα

hẽc introduxit prem ſuum
ad regẽ:èt ſtatuit eũ coꝛam
eo. Qũui benedicẽs illi:⁊ in
troga ab eo:quot ſũt dieſ

annoꝝ vite tue:rñdit:Ditſ
pegrinatois vite mee cetu

triginta annoꝝ ſůnt pui et
mali:et nõ puenerunt vſqʒ
ad dies patrũ meoꝝ ꝗbuſ

pegrinati ſunt.Et bñdicto

rege: egreſſus ẽ foꝛas. Jo/
ſeph vᷣo patri ⁊ fribſuiſ dẽ
qit poſſeſſionẽ in egypto ĩ

öoptimo tre loco rameſſes
ut pᷣcepat pharao:⁊ alebat
eos:oẽmq; domũ patriſui

pᷣbẽs cibaria ſingul. In to/⸗
to enĩ oꝛbe panis deerat:⁊
oppꝛeſſerat fames terram:
maxime egypti ⁊ chanaã.

Equůibꝰ òmnẽ pecuniã cõ

geegauit ꝓ venditõe frumẽ

ꝛa.xxxv.ca.⁊ alij pꝛes eᷣ poꝛes ad

huc diuti vixerũt:ut hẽ ſupꝛa.xj.ca.Dicunt᷑ autẽ dies

eius mali: ꝓpter malũ penalitatis qð ſuſtinuit in vita

ſua:pᷣmo ex ꝑſecutõe fratris ſui eſau:ſcõo ex lõga ſerui
tute apud laban:tertio ex violatone dine filie ſue:q̃rto
ex traſgreſſiõe ruben pᷣmogeniti ſui:qͥ fedauit ſtratum

ey:qnto ex vẽditõe ioſeph:de q̃ fuit incõſolabilr afflict
ſexto ex ſterilitate ire chanaã:ut pʒ ex pᷣdict. o ¶ Jo⸗
ſeph vo. Hic deſcribit ipſo Jacob ſuſtetatio p ip̃ᷣm Jo/
ſeph: vbi pmo deſcribit᷑ puidẽtia ipſioſeph reſpcũ pa

tris:⁊ ſcõo reſpcũ regis:ibi E qb. Circa pᷣmum dicitur

p ¶ Dedit poſſeſſionẽ in egypto.ꝓuidenj patri ⁊ fratri

paneſ.Quare moꝛimur co
rã te ðᷣficicte pecunia:Qui
buſille rñdit: Adducite pe

coꝛa vꝛa:⁊ dabo vob ꝓ eis

cibos:ſipᷣciuʒ nõ habetis.
Que cũ adduxiſſent dedit
eis alimenta ꝓ eꝗs ⁊ ouibꝰ

⁊ bobus ⁊ aſinis:ſuſtẽtauit

ne pecoꝝ. Venerũt quoqʒ
Ino ſcðo ⁊ dixerũt ei:Nõö

celam dño nr̃o ꝙ deficien
te pecũia pecoꝛa ſil defece
runt:nec claʒ te eſt ꝙ abſqʒ

coꝛpoꝛibus ⁊ tra nihil ba⸗

beamus. Cur ergo moꝛi⸗
mur te vidẽte:Et nos ⁊ ter
ra noſtra tui erimus. Eme

nos in ſeruitutem regiam:
⁊ pꝛebe ſemina:ne pereun

te cultoꝛe redigat᷑ terra ĩ ſo
litudinẽ.Emitigi᷑ YJoſeph
omnem terram egypti:vẽ/
dentibus ſingulis poſſeſſi
ones ſuas pꝛe magniiudie

famis. Subiecitq; cã pha/
raoni ⁊ cũctos populos e/

ius a nouiſſimis imis egy/

pti vſq; ad extremos fines

Et ideo dicendũ eſt:ꝙ ſecũdus annu

dendũ ſibi bladuʒ no
mine reg. v ce⸗

ducite pecoꝛa veſtra.
3 eni eſſẽt in fame po
ſiti:no tamen tenebat᷑

rex eis dare bladum

grat quãdiu haberẽt

bona vñ poſſet emẽ.
x¶ Ueneruntq; ãno
ſecundo.dicũt hebꝛei
wꝓꝙ iſte fuit ſecũdus an
nus famis:⁊ ꝙ in ad

uentu iacob qui vẽit
in pᷣncipio tertij anni

famis: ſtatim Nilus

irrigauit terram egy-

pti ꝓpter merita eiuj

facta eſt fertilitas:q̃
ſubtracta fuerat ꝑ ſic
citatẽ:ut pᷣdictum eſt
ſᷣim vnã opinionem.

Seld hoc videt᷑ cõtra

textum.pᷣmo quia io

ſeph p ſpiritum pꝛo/

phetie pᷣdixerat famẽ
durare per ſepteʒ an⸗/
nos.ſcòo qꝛ ſᷣm iſtud
dictum ſequeret᷑ ꝙ io
ſeph ſuſtentaſſet egy⸗
ptios pꝛio ãno famij
pecoꝛibus:⁊ per cõ

ſequens durante ad/

huc fertilitate:ſuſten/
taſſet eos ꝓ pecunijs
qð videt᷑ mãifeſte fal/
uz:quia tũc emebat
Joſeph bladum ab e⸗
gyptijs ⁊ nõ ecõuerſo
8s hic intelligit᷑ ab illo

tempoꝛe quo defecit eis pecunia ad emendũ: ⁊ ille fuit circa
finem ſterilitatis terre:maxime quia ioſeph pᷣdixerat publi

ce:ita ꝙ erat notum per totã terrã Egypti de ſeptẽ annij fa

mis future poſt fertilitatẽ:⁊ ideo veriſimile eſt ꝙ multi de
terra egypti reſeruauerũt ſibi bladũ vnde poterant ſuſtẽta
ri per aliquod temp:ita ꝙ nõ fuerũt compulſi vẽdere pꝛo

blado pecoꝛa ſua ⁊ poſſeſſioes ſuas ita cito:ſed magis ĩ vl

timis annis famis.ſequit᷑: ꝓ ¶ Subiecitq; eam pharaoni
⁊c. In hebꝛeo dicit᷑ ſic:Et fuit terra ipſius pharaois:⁊ po
pulũ tranſtulit ad ciuitates de fine terre Egypti vſq; ad fi-
nem eius.Dicũt enim hebꝛei: ad oſtendendũ ꝙ terra erat

mana
—RZ Gite bus de loco habitatois. q ¶In optimo tre loco Ra ipſius regis immediate: Joſeph fecit tranſferre populuʒ de
nno yi/ meſſes.eſt eni rameſſes in fritoꝛio Jeſſen qð ſupꝛa peti vyna pte terre egypti ad aliam ⁊ ecõuerſo:ut per taleʒ tran/
Niit numt uerat. E alebat eos. Tolaegej de victu. 8 ſlatõem quilibet oſtenderet ⁊ ꝓfiteret᷑ ꝙ nihil iuris haberet
4 innie qbꝰ. oſtendit᷑ puidẽtia ioſeph reſ pcũ regis augẽdo ſiꝰ in hereditate ſua pᷣſtina.Cã aut h diuerſitatj int tranatoez

„ — 9

Benelſis

noſtrã ? lr̃am hebꝛaicã in hoc loco potuit eẽ ex hoc:ꝙ iſte

due dictoes hebꝛaice.ſ.vaiaenir ⁊ vaiaenid:quarũ pᷣma ſi/

gnificat: ⁊ fecit traſire.⁊ ſcòa ſignificat:⁊ ſubiecit ſeruituti:

nõ differũr in hebꝛeo niſi in vltia lr̃a que in pᷣma dictoe eſt

lr̃a rhes:in ſca lr̃a dalet.Iſte aũt due lr̃e hebꝛaice:lʒ ĩ ſono

habeãt magns diuer
ſitatẽ:tñ in figura ha
bẽt gueniẽtia:⁊ iõ ꝑpꝑ
ſilitudinẽ hanc traſla
toꝛ noſter accepit vl
timã dictoem ꝓ pꝛia
vł ecõuerſo.Scripto
res hebꝛeoꝝ ꝗqᷣ fuerũt
pytpᷣs trãſlatoꝛis ſcri
pſerũt pmã ꝓ ſecũda
tamen vtraq; lr̃a va
dit ad eandẽ intentio
nem:hebꝛaica tamen
magis exbmit: ut pʒ
ex pᷣdictis.
terrã ſacerdotũ.eꝛant
enĩ deputati ad cultũ
deoꝝ illius ppli:⁊ eti
am ad ſtudiũ ſciaruʒ
ſpeculatiaꝝ:ſᷣm ꝙ di
cit ph̊s.j.meta.qꝙ gẽs
ſacerdotũ egypti ibi
pmo ſtudere ↄceſſa ẽ
Et ioſephus in libꝛo
antiquitatũ dic: a
bꝛaam qñ deſcendit iĩ
egyptũ:ut habitũ eſt
ſupꝛa.xij.capᷣ.docuit
ſacerdotes Egypti a-
ſtronomiã:⁊ extunc i
talibus ſciẽtijs ſtudẽ
ceper̃t:⁊ iõ a rege ha
bebst victũ. vñ ſbdit

WPꝛet

4ℳ

a ¶ Et ſtatuta cibaria ⁊?

eius pᷣtèr terrã ſacerdotũ q̃
a rege tradita fuerat eis:q/
b et ſtatuta cibaria ex hoꝛ
reis publicis pᷣbebant:⁊ ic

circo nõ ſũt cõpulſi vẽdere

poſſeſſiões ſuas.Dixit èr/
go ioſeph ad pploſ: En ut

cernitis ⁊ vos ⁊ terrã vr̃a,ʒ
pharao poſſidet. Accipite

ſemia ⁊ ſerite agros ut fru/
ges habẽ poſſitis. Quitaʒ

ptẽ regi dabitis:q̃ttuoꝛ reli
qᷓs pmitto vobis in ſemen/

te:⁊ in cibum familijs ⁊ li/
beris vr̃is.Qui rñderunt:
Salus nr̃a in manu tua cẽ̃.
Reſpiciat nos tm̃ dñs no/

ſter:⁊ leti ſeruiem regi.Ex

eo tpe vſq; in pñteʒ dieʒ in

vniuerſa fra egypti regibꝰ
ꝗnta ps ſoluit:⁊ ſcm ẽ qua
ſi in legẽ:abſq; terra ſacer

dotali:que libẽa ab hac cõ

¶Et ſtat. ia ⁊c᷑. Et ex hoc loco hẽ ꝙ illis ꝗͥ ſũt
putati diuino cultui ⁊ ſtudio:oebet de victu ab his qͥ hñt

curam regende coitatis puideri. b ¶ Dixit ergo Joſeph.
Pic ↄñter oñdit᷑ clementia ioſeph erga pplin in hoc ꝙ fraʒ
egypti quã iuſto titulo ꝓ rege acqſierat:reddidit his qͥ ven
diderãt ꝓ qnta ꝑte fructuũ.ex quo pʒ ꝙ fecit eis magnam
graʒ:qꝛ alibi vbi terra nõ eſt notabiür fertilij:bene traditur
colẽda ⁊ ſeminãda ꝓ media ꝑte fructuũ.terra aũt egypti ñ

ſolũ eſt bene fertilis:ut referut illi ꝗͥ eã viderũt:ſed etiã cuʒ

paruo laboꝛe ꝓpter nigrisem nili:q fecũdat terrã illam

Et pʒ lr̃a ex dictis. c

Et pʒ l ¶ Habitauit ergo. hic deſcribit᷑ ſtat
iacob in egypto quantũ ad finẽ:? ↄſũmatõem:et pᷣmo ðſcri

bit᷑ ſue ſepulture oꝛdinato:⁊a dicte oꝛdinatõij executio:ca.l.
Adhuc pmo deſcribit᷑ dcã oꝛdinatio:ſcòo ſbdit᷑ filioꝝ bñ/
dictio.xlviij.ca. In pma pte dicit ſic: dð ¶ Auci ẽ æ mul
tiplicatus. in bonis ſpũalib ⁊ tpalib':⁊ ꝓle filioꝝ ſuoꝛum
e ¶ Kunqʒ appꝛopinqre ⁊c ex quo pʒ ꝙ habuit ſpm pphe

tie. f

Uocauit filiuũ ſuũ ioſeph.p nunciũ:qꝛ diſtabat ab
eo negocijs regni occupatus. g

Pone manũ tuã ſub fe/

moꝛe meo.ſ.ad iuranð ꝑ chꝛiſtũ naſcituꝝ de iacob ſicut ſu

pꝛa expoſitũ eſt.xxiiij.ca. h

¶ Condaſq; me in ſepulchꝛo

maioꝝ.ſ.in terra ꝓmiſſiõis:in qua erat ſepulti abꝛaam et

iſaac:et nõ ſolũ ꝓpter illos deſiderabat ibi ſepeliri:ſʒ pᷣnci/

palit᷑ ꝓpter recẽptõem generis hũani ibi fiendã ꝑ chꝛiſium

qͥ in illa tra chꝛiſt nav eſt:⁊ ↄuerſat eſt:moꝛtu ⁊ ſepultus

⁊ ibidẽ reſurrexit:a inde ad celũ aſcẽdit:de quibꝰ iacob ha⸗

buit fidẽ ⁊ noticiã: ⁊ foꝛſitan videbat in ſpũ:ꝙ cum chꝛiſto
reſurgete reſurgerẽt multi ſancti iã deſuncti:ut h; Matth.

xxvij.ca.⁊ ſperabat cũ eo reſurgere. i
deũ. ꝓ beneficio ſibi ↄceſſo. k ¶¶ Couerſus ad lectuli
caput.caput eni lectuli erat verſus terrã pꝓmiſſionis. et
ad illã ptem adoꝛabãat iudei deuoti:qñ erãt extra terrã

vbi dẽ in poſtilla

ditõe fuit. Haàbitauit ergo Oẽm pecuniã cõ
iſrł in egypto.i.i terra ieſſẽ Aciti c.

⁊ poſſedit eã:aũctuſq; eſt ⁊
multiplicat nimis:⁊ vixiti
ea decẽ ⁊ ſeptẽ ãnis. Fqʒditioe
ſũt oẽs dies vite illius cẽtũ litas iuſticie obß/

ãdragitaſepte nop. Cun, asde ſeie air⸗
q; appꝛopinqre cernet die vij. ar. j. in coꝛ. q.
moꝛtis leius:vocauit ſiliu, ¶ Iccirco nõ videt
ſuũ ioſeph:⁊ dixit ad eum dicend:q tm val,;
Si inuẽi gram in cõſpectu PAd nesenant “
tuo:pone manũ tuã ſub fe/ doq; res ven in
moꝛe meo:⁊ facieſ mihi mi multo maioꝛi pᷣ/

ſericoꝛdiã ⁊ veritatẽ:ut nõ
ſepelias me in egypto:ſed

doꝛmiã cũ patribꝰ meis:et HH
auferas me de fra hac:con emẽtis quã habʒ
daſq; in ſepulchꝛo maioꝛũ de illa re: in tali
meoꝛũ. Cui rũdit Joſepph: caſu no n eſtlinẽ
Ego faciã qð iuſiſti.Et ille t¶ Sytitatẽ q ipſa re
Jura eꝛgo inqt mihi.Quo põt vendi: qa ſic

iurãte adõòꝛauit iſrl dñũm cõ
uͦerſus ad lectuli caput.
iuſtũ pᷣciũ ppter

magnã neceſſita⸗
tẽ emẽtis:tũc vẽditoꝛ videt᷑ qſi vendere qo nõ eſt ſuum
qꝛ id qð accreſcit ſuꝑ iuſtũ pciũ nõ ẽ ex ↄditõe rei vẽdi

te:ſʒ ex ↄditõe emẽtis:ut in pᷣdicta qſtione. Ad excuſati
onẽ aũt ioſeph qᷣ vẽdit blada ꝓ maioꝛi pcio ꝙ; emerat

ſuffiẽ diuerſitas tpis: que ſicut ⁊ diuerſitas loci magnãs
faciũt differentiã in vero valoꝛe rerũ:ut in pᷣdcã qſtioe
6 Replica ce

ica coꝛꝛectoꝛij otra Burgen.

ioſeph quõ fuerũt iuſti: inſtat Burgeñ. auẽte
ancti Tho.ſcõa ſcòe.q.xvij.ar.j.in coꝛ.q.

rñſiõe et

nõ poſſit: quicqd dicat ſcũs Tho.p burgẽ. allegat: qa
totũ auꝝ mundi ſᷣm nãm nõ valet vnũ equu:cuʒ tn o=ꝛ
dine ad hũanos vſus modicũ auꝝ valet magnu equuʒ
Equalitas igit᷑ in cõmutatiua iuſticia q eſt in ↄtr actib
nõ ſeruat: ſed ꝑ rõem iuſticie mẽſurat᷑ ut dicit ſcus Dio/
nyſius de diui.noi.capᷣ.viij. Rõ aũt iuſticie mẽſurantis

hãc equalitatẽ: ⁊ terminatij ineqlitatẽ deſcribit a beato
Aug.in libꝛo.lxxxiij.qſtionũ.q.xliiij.dicẽte: Juſticia
habit animi cõi vtilitati ſeruata:ſuã cuiq; t
gnitatẽ. Nũc aũt tempoꝛe fertilitatis modicũ auruʒ va
ſet multũ bladũ:ideo ſᷣm menſurã iuſticie tempoꝛe ſteri

tribuẽs di⸗

litatis modicũ bladũ valet multũ aurũ:ideo videt di/

cendũ:q; tantu valet res ſm illã equalitatis menſura,

– vẽdi põt:ſeruata vtilitate nõ puata:maxie ceſ⸗
antib'dolo: metu:⁊ violẽta ↄpulſione:ſic ⁊ in his faci

illã:ſicut hẽ.iij. Reg.viij.ca.⁊ Dan.vj.ca.···

cio q; valeat pm

Nctber flou,
loſeb ninan
zocorbenanſ
ſielizi
mno iis )
ſchhpllapmmi
ibit a
icb AMhec),
no dacdit de

verũ ſuũ valoꝛe,z

ſids rẽ ſuã ſuper
uẽdit in notabili
quantitate: vltra

ca. xlvij. vbi poſtillatoꝛ dicit de ↄtractibu,

ã ad vltimũ arg.aſſerẽs:ꝙ in comutatõnib
eqlitas iuſticie ſeruãda ſit. Sʒ ego cũ poſtillatoꝛe veriuj
puto:ꝙ in cõmutatiua iuſticia equalita jm nam fuari

prenotſccun
bat ipi
edd gauln
iMi

ſaggßmüdi
lu
ſolopedgen
ciftanenan
btoeſhoale⸗
Hinccnoſtal
ſiniſenn nu⸗
lug Fep
nrhoeſoe in
Muoſniis ti
Giagundozſe

ſſoſit.
ſr Nfotta
ſdeacluenufi
lfloclet.
E ſhori
rutnhiin
ttanuſtie
ſhenttü
umlnnſ
en

—

Zoſeph: put poſtillatoꝛ dicit: Yateoꝛ quidẽ ꝙ reſpiciẽs

extra ſpeluncã duplicẽ:qꝛ eram in itinẽ cũ magna familia:

e iu zacobbenoat, n, pèliui eã iux viã ephꝛate qᷓ rã et:æ memoꝛiaz ci
K ctio:⁊ pᷣmo ipſi · ad alios deferre. ac ſi
„Nnn ſenh fildis ſnij tus eſt ioſeph ꝙ egrotaret alio nomie appllat᷑ bethle ½ dicèt ii ioſeph debej
i (r ioſeph i filis ſui) ⸗ 1 gt, aPDil A. oiccet ipi ioſeph debe)
1ipſy ioſeph i p pʒ ſi. Qui aſſupt duob ſi em. Aidens aũut filios eiuſ me excuſatũ hĩe ð h
in ſona ppa cũ aljs liſſ manaſſe ⁊ ephꝛaiʒ irè ꝑ dixit ad eum: Quᷣi ſũt iſti? ꝙ nõ poꝛtaui eam ad
mm Aug filijs zacob. xlix. rexit. Dictũq; ẽ ſeni: Ecce Reſpondit: Filij mei ſunt: ſepulchaũ maioꝛum:
upe ca'. Zdhuc pᷣmo ſi 9 „ 9 . 2 2 „ gq? habui legitimuʒz i⸗
en deſ crihit fi il tu' ioſeph venit ad te. quos donauit mihi domi pedimentũ:ſʒ nihilo⸗
de Wa deſcribit᷑ filioꝛuʒ 7 rer . pegcimentũ: ſz nihilo
N nrin loſeph adoptats Qui ↄſoꝛtat᷑ ſedit in lectu nus in hoc loco:Adduc ĩ 2min ↄſtruxi ei nobi-
unnt ſcoo eoꝝ benedi lo. Et ingreſſo adſe ioſepp quit eos ad me:ut benedi/ le ſepulchꝛuʒ Sic ex.
un ini etlo icasar ait: Dèuſ oĩpotẽſ apparuit cam illis. Oculi enim iſra⸗ koebeeot allt erpo⸗
* ſeph ſ pkli⸗ pᷣmia mihiiĩ luca: el tra chana- 3 caligabant pꝛe numa ſe⸗ nũt lʒ ad eundẽ fineʒ:
de di tio: ibi Et ait ad an benedixitq; mihi: ⁊ ait: nectute: ⁊ clare videre non vigdelʒ ad excuſatoem
ni mn ioſeph. Adhuc b Ego te augebo et multipli potẽat. Applicitòſq; ad ſe Jacob de hoc ꝙ Ra-
tni bfnuf mo delcribit ocõ caboꝛet faciaʒ te in turbas deoſculatuſ et circumplex chel erat ſepulta in e
1 i adoptatio:ſecun- õ = . S T bꝛon:⁊ ſcom eos Ja⸗
bt unn do ſubdit ipſius P ploꝝ. Daboqʒ tibi tere odi i ged alimn Bum cob ſe nõ excuſat pꝛo
Eu Kan ioſeph excuſatio hãc:⁊ ſemi tuo p te:ĩpoſſei. MNon ſum fraudat᷑ aſpeciu prier difficultateʒ poꝛ
— ibi Mihi enim. ſionẽ ſẽpitnã. Duüo ergo fy tuo:inſupꝑ oſtẽdit mihi de tandi coꝛpus Rachel
bei rürin girfa bmu vici lij tui g nati ſut tibi in rene nen un. Eunch tulifſet anlefena
e en ioſeph c. qꝛ nun Egpii. anq; huc venne 3 cos TPoleph de gemio pa (do. Wonua E.
le Am cij MageNedn te:mẽi erũt ephꝛaim et ma tr is:qdoꝛauit ꝓnus in ter· rachel in terra chana
, mli bãt de ipſo ad pa naſſes:ſicutruben ⁊ ſymeõ ram:ct poſuit ephꝛaim ad an. in q tra eſt ebꝛon:
in tre ecouerſo:ad fputabũt mihi.Reliqũĩos dextera ſuaʒ.i.ad ſiniſtram er is longitudo ſine
itnn ſanns ſianiz nu, autẽ quos genueris p eoſ iſrilmanalſſen vo ĩ ſiniſra tien nlen de⸗
mnr, rexit hoc nõ ẽ in tui erũt: l⁊ noĩe fraty ſuoæ ſua:ad ðxterã.ſ.pati:appli ſcriptiõeʒ terre ſancte
ui⸗ hebꝛeo. ſenſus tii vocabũt in poſſeſſiõib ſu/ cuitqʒ amboſ ad euʒ. Qui Heleon ñ diſtat abe⸗
Mun eſt. i. ad eunduʒ ſe iſ: Imihi ᷑ni qñ veniebaʒ ð extẽdẽs manũ dexterã po/ thleem iuxta quaz ſe
ünti diſpoſnit· mDelopotamia: moꝛtua eſt ſuit ſup caput epheaiz iuni bults et Rachllniit
beaduentuſi racheli tra chanaani ipſo oꝛis fiis: iniſtru aüt ſub ca o Serus vernum
maiſie lij ſui pdilecti. itinẽ. Eratqʒ vernũ tẽp. put manaſſe ꝗ maioꝛ natu tpᷣ eſt aptũ Zais
uNEK, e ¶ De oipotẽs =”MWM . J nerandu:⁊ ido mali⸗
“ ,,,7 L& S . CTyseI
rriniu apparuit mihi in ü‚ü‚üͤa tpi ſinntlit me no
zi luxa.iſta ciuitas vocat᷑ bethel ⁊ hieruſalẽ ⁊ alijs noibꝰ impediuit.Quid igit᷑:volũtas dei ⁊ eius oꝛdinatio.Dicũt
irinnil ut ſupꝛa expoſitũ eſt ca.xxviij. ¶ Daboqʒ tibi terraz hebꝛei:ꝙ iacob ſciuit ex diuia reuelatõe ꝙ tpe nabucho.de
* Mi hãc.hoc dixit iacob ut oſtenderet ꝙ poterat dare pteʒ ſtruenda erat hieruſalẽ:ut hẽ.iiij. Reg.xxv.ca.et ꝙ Nabu⸗
umiene in terra illa ꝓmiſſiois filijs Joſeph:ſicut ⁊ ꝓpꝛijs filů ardã duceret populuũ eius captiuũ in babylonẽ:⁊ q tranſi
s nii iõ ſubdit: g (Duo ergo filij tui.ſ. manaſſes ephꝛai. rẽt iuxta ſepulchꝝ Rachel qð eſt ſuꝑ viã illã:a tũc in trã
aöntenl h ¶ Wei erũt. p adoptoem. i ¶ Sicut ruben 1 ſyme ſitu illoꝝ ipſa rachel de ſepulchꝛo miraculoſe clamaret ad
rnaiiniii on reputabunt᷑ mihi.i. quilibet o ita accipiet poꝛtio deũ querẽs miſericoꝛdiam eius ſuꝑ populũ captiuatuʒ: ut
win nẽ ſuã in eramiſin qn deni et:ſ̃ Eeurti rknece — Hiere.xxxj Ker excelſ⸗ aucir⸗ ſ ncterisice⸗
airnöain ⁊ ponit exemplu de ruben ⁊ ſymeon p us i de alij qa et ctus rachelis ploꝛatis filios ſuos:ideo lubditur:
e ng erat pmogeniti:⁊ iõ eqpauit filios Joſeph ipſis:p ns p(EQtt ſepeliui eam iuxta viã. m diuinã oꝛdinatoem pdi
it⸗ ⁊ alijs minoꝛib. 1G liquos aut qs genueris ⁊c ].e i. ctã. q ¶ Uigẽs aut. Hic ſubdit ipſius ioſeph bñdictõ ſpaã
n non adopto eos tali mõ. 1 E noĩe fratrũ ſuoꝝ ⁊c] lis in fils ſuis. r ¶ Qui ſũt iſtiehoc queſiuit iacob:quia
eni iiiii⸗⸗ i. ab eis nõ denoiabit᷑ aliq trib:ſʒ noĩabunt᷑ ſub tribu/ caligauerãt oculi eius:⁊ poſtea ſubdit᷑:⁊ io lʒ viqerʒ eos a-
n bus manaſſe ⁊ ephꝛaim:⁊ cũ eis accipiẽt hereditatem. ſtantes obſcure:nõ tamen clare ⁊ diſtincte. s ldduc in
i, n ihi eni. Pic ſubdit ipſi iacob excuſatio:ppen quit eos ad me guid n benee en voiebeeds lele
mt ⸗ obcuͤtal aKann a ietar pwanrir nehar Aſe . Sicuh tuliſſer eos 1 eph d gremtg ris ſui vbi am
n ũ tatis ſumptibus volebat poꝛtari coꝛpꝰſuũ ad ſe ⁊c. Et cum tu s ioſeph (doraun
gumg plturã duplicẽ in hebꝛon:⁊ maxime qꝛ rachel mat᷑ ſua plexatus ⁊ deoſculatus fuerat eos. v genit beonu
qᷓ fuerat vxoꝛ iacob pᷣdilecta: nõ erat ibi ſepulta: iõ ia in terram. oiſponẽs ſe ad benecete X be poluit e
bi⸗ cob volẽs ſuß hoc pacificare ioſeph dixit: n ¶ Moꝛ phꝛaim ⁊c.· vult eni pueroꝛum ⁊ ipſius ioſeph erat cotra
uſumnk, tua eſt rachel ꝛc q.d.neceſſitas me ↄpulit ipſã ſepelire vultum ipſius iacob:⁊ ideoille q erat ad ſiniſtram Pco⸗
ins

ad ſolã neceſſitatẽ emẽtis:⁊ ſic carius vendẽs:qꝛ no re-
ſpicit ad oẽ ↄferẽs:ſʒ puatũ iuſticie cultoꝛ nõ eſt.ſed h
non eſt in faci Joſeph:nec apparet ex dictis poſtillato-

quã no poterã deſerere:⁊ adhuc nimis diſtaba a loco ſepł
ture p̃ᷣdicte. o ¶ Eratq; vernuʒ tps.in qͥ pecoꝛa hñt fetus
in vtero: ꝓpter qð nõ poterã iter accelerare ne moꝛerentur

Et igrediebar ephꝛatã: . ſe

4 38 ita ris.¶ Caplm.X.VIII. P ¶ Et ſepeliui ibi eam iuxta via.vbi trãſeũt hoĩes cõiter
h8rrãaſactij. et edificaui ſepulch
ic cõſe⸗ ita ꝙ tranſeũtes pote

teraãt videre ſupultu/

/.

1441
aens
11ιαα b ν

fuit regnum ilrl a rezꝭ

unent pueroꝝ ñ erat

tñ bñ reuelat᷑ aliquã/

qõ celat alii:ſic pʒ in
multis locij ve.⁊ no.

lis cum dẽ: f

erat ad dexter ipſi iacob:ſic eni poſuerat eos Joſeph:vo/
lens ꝙ manaſſes qͥ erat pmogenit eſſet ſub manu dextera
iacob:tanq; pncipal in la bñdictõe:ſʒ pꝛ fecit ↄtrariũ ex ca

q̃ expmit infra. y ¶ Bñixitq; iol⸗

mẽ meũ.qꝛ vocati ſi
filij adoptiui Jacob:

Tfacti ſut capita dua erat:cõmutãs manus.. Dc
eroeſicnr ai ſi nedixitq; Jacob ſilios Jo
. . . 14 . ₰ „ . — .
a ¶Nõ ita ↄuẽit pꝛ. eph:⁊ ait: De in cuius cõ

hoc dixit ioſeph qꝛ e ſpectu ambulauerũt pf̃es
n erat mei abꝛaã ⁊ iſaac:deuſ qui
ſibi reuca: i pe
lʒ eni ioſeph hꝛet ſpi⸗ . e
iun ppherient huũ Iea vſq; in pꝛeſentẽ diẽ:an
gelus ꝗ eruit me de cunctil

do aliqd vni ꝓphete ctinuocei ſup eos nomen

teſ. b¶ Scio fili mi mMeoꝝ abꝛaã ⁊ iſaac:⁊ cre-
ſcio. ſ. c eſt nackin ſcãt in multitudinẽ ſuꝑ ter/
c¶ Sed ⁊ fr eius iu ram.Nidẽs autẽ ioſeph qꝙ
nioꝛ:als minoꝛ maiõ

erit illo. in numeroſi
tate ⁊ dignitate:qꝛ io
ſue qͥ fuit dux populi
poſt moyſen ⁊ fec tot
mirabilia:⁊ hierobo
am q fuit pmus rex
iſrael:poſtq; diuiſum

num ſup caput ephꝛaĩ:gra
uit᷑ accepit.Et appꝛehẽſaʒ
manum pꝛis leuare conai
ẽ de capite ephꝛaim:⁊ trãſ-/
ferre ſuper caput manaſſe.
fuieremumn iſkar⸗ Dixitq; ad haue lan ita
iuda fuerũt de tribuu ↄuenit pꝛ:qꝛ hic eſt pᷣmoge
ephꝛaim. o ¶Kon- Rie one dexterã tuaʒ ſu

bpmitiarũ ⁊ in ſituati ait:Scio fili mi ſcio.Et iſte
one tabernaculoꝝ:et
motone eoꝝ:⁊ digni

o tibi partẽ vnã ⁊c. Ac ſi diceret:tu me
⁊ fres tuos tꝑe famis ſatiaſti:⁊ me deſerenõ ad ſepulchꝛum
patrũ meoꝝ ꝓmiliſti:⁊ iõ terra ſycheʒ ſpeciali munere do
tibi. g Aa tuli de manu amoꝛꝛei.i.ipſi emoꝛ qͥ fuit ð
genere amoꝛeoꝝ. h ¶ In gladio ⁊ arcu meo.i.iure belli.
Dicũt hebꝛei:q depopulata vꝛbe ſychẽ ꝑ filios iacob:ppli

tatibus alijs. . Et ait. Hic deſcribit᷑ pᷣmiatio ioſeph ſpã

ꝗ erãat in circuitu ↄgregauerũt ſe ut irruerẽt ſuꝑ iacob ⁊ fili
os eius:ſed ipſe armauit ſe ⁊ familiã ſuã ad reſiſtenduʒ eis

ↄfidẽs de diuino adiutoꝛio:ſicut ſibi ꝓmiſſũ fuerat a dño
vñ ⁊ᷣ timoꝛ dei.i.a deo immiſſus cecidit ſuꝑ illos:⁊ↄ nõ ſũt
auſi inuadere eũ:ut habitũ eſt ſupꝛa.xxxv.ca.⁊ iõ locũ iſtũ

obtinuit iure belli:tũ qꝛ dñs ðderat ſibi illa terrã:tũ qꝛ pp
violatioeʒ dine digni erãt eã ꝑdẽ ſychimite:⁊ isõ qñ iacob
fuit in poſſeſſione:vẽ ꝙ licite potuit eã ut ſuã retinere: vnaz
etia ptẽ emerat:ut hẽ. xxxiiij. ca.ſʒ de illa qꝛ modica erat nõ

facit hic mentõem:ex tũc aut loe ille fuit ipſõ iacob: ꝓpter
qð dem̃ eſt ſupꝛa.xxxvij.ca.ꝙ filij iacob oẽs p̃ter ioſeph et
beniamin paſcebat oues in ſychimi::⁊ ꝙ iacob milit ipſuʒ
ioſeph illuc ad ſciendũ ſtatum eoꝛum. Ex quo patet ÿ ibi
moꝛabant᷑ ad tempus:⁊ iõ veriſimile eſt ꝙ haberẽt ibi do⸗
mos ad habitãdũ:⁊ caula⸗ p pecoꝛibꝰtanqꝙ in loco qð erat
patr ipſoꝝ. ¶ In ca. xlviij. ybi px in poſtilla:Eratq; vnuʒ
tempus. (Additio
Nhebꝛeo aũt nõ hꝛ hic aliqᷓ dictio ſignificãs vᷣnũ

nec tp̈s: ſz eſt ibi dictio ſignificãs menſurã ꝑpuã ter

filio ſuo.qꝛ ꝓpter
eũ bñdicebat puer eius.ſequit᷑: ʒ ¶ Et inuocet᷑ ſuꝑ eos no

paſcit me ab adoleſcentia

malis:bñdicat pueris iſtis

meęeum noĩa quoq; patruʒ

poſuiſſet pẽ ſuꝰ dexterã ma

53 D “ ”“äl 2 ð 2
2
. —— .
e.

re:et eſt ſenſus:y moꝛtua eſſʒ rachel in itinere in loco a
̊ reſtabat modicũ ſpaciũ itinerj vſq; ad bethleẽ:ſed tiñ

ſepeliuit eã in via rõne q̃ declarat᷑ in poſtilla.

In eodẽ ca.xlviij.vbi xi in poſtilla:Dicũt enim he

Additio.ijj.

. — bereei
e erit in pplos ⁊ multi⸗ ſt falſa:
apb pp no eniʒz hoc qdð le

plicabit᷑:ſẽd frat᷑ eꝰ iunioꝛ

maioꝛ erit illo:?: ſemen illi· Dor cre ie n
creſcet in gẽteſ. Bñdixitqʒ ita eſt referẽduʒ
eis in tpe illo dicens:In te eſt ad tp̃s captiui
benedicet᷑ iſrlł:atq; dicetur eis filoꝛn r
Faciat tibi de ſicut ephꝛai nabuchodo.
2 ſeg potb' ille cla
