vobis contra aduerſarios

dimicabit ut eruat vos de

oꝛa ab actib ſuis. c

eſte⸗ in medio ufi eſt: ꝓ

reberis. no phibet cõpaſſionẽ nalẽ: ſz cõ⸗
paſſion debitam diminuentem vel differenteʒ
iuſticis. h ¶ Oculũ ꝓ oculo ⁊c̃. Dicit autemRabi.

ꝙ talis mutilatõ
nõ ẽ ifligenda: ſʒ
pᷣciũ ſcðʒ taxatio
nẽ iudicu:ſic̃ etiã
dictuʒz fuit Exo.
xxj. Sʒ hoc ñ vẽ
roabilr dem̃ qꝛ ĩ
lr̃a dꝛ:Nõ milſere
beris eius.qꝛ aliq̃
miſericoꝛdia eẽt
ſi ꝓ mẽbꝛo muti
lãdo poſſet dari

pecũia. C.XX.
AgAg J exieris
4 ad belluʒ

agit᷑ de hoicidio
ſcõ ĩ cõi.ſ.i bello.
Et pᷣ oñdit qᷣd ſit
agedũ ĩ coõgreſſu
belli: i obſidiõe
aduerſaꝛij:ibi Si
qñ acceſſeris.Cir
ca pm tria deſcri⸗
büt. Pꝛimũ ptiet
ad coeʒ pplm exe
untẽ ad belluʒ iu
ſtũ.ſ.ꝙ ñ timeãt

multitudinẽ ad-
uerſarioꝛuʒ q; ſu⸗
az memoꝛes illi⸗/
magne mltitudi
egyptioꝝ quã ſe
merſit dñs i ma
ri rubꝛo pugnãs
pꝓ hebꝛeis:vt hẽt᷑
Evxo.xiiij.ſcõm ꝑ
tinebat ad ſacer
dotej:qꝛ ſacerdoj
ðbebat ſtar ante
aciẽ: ⁊ aiare pplʒ
bonis exhoꝛtatio
nib ad ſecure cer
tãdũ ꝓ iuſticia:et
hoc eſt quod dẽ:
b¶ Appꝛopinqn
te iã pꝛelio ⁊c. Et
ſbdit᷑: b Ne
ptieſcat coꝛ vr̃uʒ
gqgꝛ deficiẽte coꝛde

unkt᷑ mẽbꝛa exteri

Tolite metuẽ. pigre ⁊ pauide:

ↄtra aduerſario) ꝓcedẽdo. dD ¶ Nolite cedẽ. ſugiẽdo.

e
H

¶ Quia dñs de veſter ĩ medio vꝛi ẽ qð exponũt alid
ꝛei de arca dñi q̃ poꝛtabat᷑ ad pᷣliũ:ſʒ qꝛ raro poꝛta/

bat meli expõit de pntia dei:qᷣ lłʒ ſit vbiq;:tñ ĩ iuſto bel
lo ſolet adeſſe certatibus ꝓ iuſticia ꝑ ſpalẽ ↄſeruatõnẽ
ipoꝝ ⁊ ptectionẽ.tertiũ ꝑtiet ad duces exerciv: qͥ pmo

debẽt remouẽ ĩeptos ad bellãdũ ð acie ð q remouenda

b¶ Ton

p timoꝛẽ deſtitu/

ndeffugid
tiniée p⸗
dis de
Vniatucdi
piesſcicos.
ipCächii
wdoror:
nomn men
nlii iil
mwxifd⸗
Nu g⸗
Mrcktpons
tlubo l⸗
uuttmnuliie
tai ab
nag ina non
teygliufn
lututi obor/o

lt ſuentrc

ggiibi nin co
folmin aptul
Nbelindier
ſtciäisipei
ilnir
guilset ſoꝛ
Akge⸗
agnii
uifüit
ndgsnumm
izaͤpänn⸗
Npſugin
mſimoij ſün
Enlteigete
niomag tini
ſtniann
toulmnoren
Mnſecmagt

¶ Deutero.

gx.

Aen;
amfu
n erãt qjttuoꝛ gene
a ð
dẽ: Et nõ olẽne cõuiuiũ 2 accipit h rät domo
ru da Sede dedicauit uiuii ipirat Fdealemne 4 e qꝛ ad ducesnõ ſolſ ptx
ui Ssig RS Eit bocnotcuͦ vi: 8 0 27 Ane Pneipid'n lat er emons ertoo:ſe t oꝛdi
rzſ veſci coiter: ſe pᷣpabit. dẽ „ neis exerci . it: R 0 ex
errrcner Pien n lotolta adbind tue u ac
. “D ano:qꝛ la o. Buces qᷓ .M , ta ad ſbitrãdũ lata ad modũ bella.
kiſin naſcebãt tbß 64 asturmnses q; p ſingu ren. es modi t aguli
nſtiun ãnis reput mij u ꝓclam Raldigt exerci re noluerit cepi ſarioꝝ. meſ/ aduer
nälzenar galc⸗ b5 ſtonpugbioe ee ber⸗ ke ziir
4 eʒz cu —2.— nen e, „ O ã. Lũ —* it qᷓ Hic onter.
iinn eefn dedicauit a acarer ne . Wah dgo denotums il oaa agecn
ſgti ctib qſi qb fru uertat i dom adat et re⸗ manu tua:p 18 tuus illã rũ:⁊ encer
Non acrificijs i eã.Qui ali ðdi oꝛe eris maſcui E res:ibi Qñ rbo
de e s idolo pi uis eſt bõ icet b'1i gladij abſ. tni ẽ Lirca . ñ obſegen
——— netelihu zun clultats ſar em Haa, Nrgkaoe pu
älibcb. a iu er cKceba Aadat ⁊ oſbus liceat exercitui diuic Em pᷣdaʒ pacẽ. lodt fe ei pmũ
aii ideie Qbant ſucne Ereua at damui ð ſpolijs Diuleſeo:r eaeſ e zdcder naz
ie na co o ſerebat æ alõ hõ te moꝛiat i bell dñs deus t n tuoꝝ que euilllors:⸗ de —
alie deo: de fructi hõ eius fũ % Si us tu dederi Itn. at itra erat ei is ꝗ
:de fruc Quis ẽ bõc a icſ ri at
Auriud at ani qnti tibus re3 is ẽ hõ q ðᷣ Satur. offö q qcies cũctis ci t tibi. bitũ ne aliq eis phi
giuſtelr PDhe e potat rẽ:&᷑t nõ ac a⸗ ſpõdit vxo q̃ a te ꝓcul val ciuitatib rẽt cũ ei dmo face
N vti: tũc die = eã: Nadat ſi hcii Paldſe ſũt : nõ n0 a can
ii hunin⸗ viea fcã coi⸗ ꝛte moꝛiaĩ omũ ſuaʒ: eſſionẽ acce 8 qs ĩ lea genen malchli
ſonmnt enlcjcata⸗ bo mosaki dalowanns bis ãt acceptur es poſ Eα bocipe aſculini
ng ifica hõ accipi bello ⁊ ali his ãt ciuitati es. De hoc ĩ pẽaʒ illᷣ pec
Eunln 4 res domoꝝ 7 ; aader cipiat eã. His 1 lus tibi. n 4 uitatibus q̃ d bat tt ꝙ noluerũt ,
yi ani tatoꝛes vin et reliq: loqᷓ dictis u dlluʒ oĩo pmi abut Pepac?:a ppter eci
Kimn amouebt Flis puli Quls⸗ . ant ad po- e ſz intcies enütss rltin muſiẽs 0o5
eA; oc er „5 Ai 0 eihe deli adii . petit be
nne, ctis Sbarid d us ⁊ coꝛde barmic . gen videlicet ⁊ e achi pueri eitleerne
norzll⸗ laboꝛ — dat ? reuertat in ido. Aa eu ananeũ phere oꝛen at ad ningein Lene
nind, ac talia boͤ ala⸗ aʒ:nẽ pauẽ faci domũ ſu⸗ gianis iebuſeũ:ſiẽ feum et belladi. Aabur
ortid oraui bo l tru ſuoxꝝ:ſic ſran coꝛda fra dedne deus i ac hecpi ti 5 decetis lISic ſa
train cil: 2 io ex h ri ẽ. Cũq; ſi moꝛe pter ceãt vos facere e foꝛte te pcul valde ſü
npus mag timet oc exerci q; ſiluerint d aboĩatõ acere cunct ex q pʒ qo. z. dẽ ut.
n mag inet moun r cituſ ⁊ finẽ loq̃ uces ti ſũ es quas ip̃i as g ſcri d335. ſ.
perafiti auñ ꝓ aliquẽ fru rit:ũn l. nẽ loqndi ſe ti ſũt dijs ſi 1* ipi ope ciui P ra lodt̃ h
aa . è”ü ra uitatib oqk hᷣ ð
aeroers ũ cuneos pᷣ ad bella deũ u etis in a tro pmiſſ bi ex
kuch ſegues ieap,, do cunc hahi Sell obſederis uſtt. Qũando ac Gun eber
Sate or nun eruf auakr agi Bozere o elutatom o te⸗ gu beli tralii in
ituin põt eẽ alij ũ:ex q́ acẽ. Si oneres ei pᷣmũ eris u rcun/ rõne iuſta ꝛſeu ali
erhe 31 2 T„ 1r. 4 nu 3 te f e iuſta. a2—
Zam n Pncue pplin non leie lorn de Ranied.
iliguint depauldner fos a ẽ: ſaluabit ppluſꝗ pci eſci põt:nec eg ſis. a iira pmiſ⸗
S ſeruiettibi. p circuitũ t: nec ſec 43 ois. pmiſ⸗
rchan micloſis Nee ſub tributo. Si rulettibi gi cuitũ deb urib hmitte lullu oio
Gn nt, rs ſordi to. Sin ãt fed ini gonea onii vaſtare re ſio di e ins oꝛ ex in
Rne d iceieeieo b nechotbellinioan⸗ kikuns ailbni
N magis i abãt a ꝑi bonũ ⁊ ñ iu o delẽdi 1 mes
giceren i . dela denf 7 abin iculo bora ngſice ppter ali tra te di: elfen T⁊ iterficien
aoeſtul⸗ degol d accidiſſet ader ereẽt pliari i moꝛerẽt alij alia rõ.ſ.ne ſi remanerẽ mütcbanku filij iſr!
gämin mr̃imõij ilger gia renahd tale ifoꝛtuni cos ad idolatriã: anerẽt aliq eoꝝ cũ 5. vij. c Ad t dem ẽ.
katoendei i a gai ie ðð
gin,i 7 iõ mag tales ſolẽt m nõt cũ dẽ: at ꝑ arioꝛꝛ qtũ erl. Dic oñdi oꝛte doces erent
gito, 0 timẽt m ult de . : b Et nõ ac de db 72 3 . it qd ſi ceat vos c
1 gnũ:⁊ ſic magi ip̃lio:r umatõʒ mii pp. qð tpe captõis:qꝛ ĩ te obſidioni ib veſci põt
N u: 7 ſic magis b ꝛreputaret᷑ 563 mrimon ſi aptioꝛ dibi gꝛ tra e oblidionis dẽ i pot. et
gi on⸗ erãt pauidi abhoꝛꝛerẽt pᷣli ab alijs if⸗ lic i 02 a ihitandũ: x releruatio e ẽdo ð fructibꝰ
(Gne alios tim i ? foꝛmidoloſi pᷣlium. ifoꝛtuniũ ma ꝓmiſſionis:e 7 per ↄñs ſi ne taliũ era ð fructib
lios timere: ⁊ ey oſi:qꝛ guarto ren ret 8: erat meli isin talis ciui t melio
dPohr it toagens moenn vanbipenegare⸗ egfn hocnaegu dei na edde-
ti magnũ achir ni: ita alis g ilh he pyrv belgane linu eſt
: de obſicioe: itr I ſereret de Ause⸗ mi egi
alia excidere:qꝛ ſrkaneree rececere
Eanerẽt deſeruirẽt

vtilicati
aduerſarioꝝ:
ioꝝ:⁊ per ↄñs eſſent eis in no

e „ „ 2
pauẽ faciãt coꝛ.fra.ſuoꝝ ⁊c̃
7 4

ͤnn

Oeutero. N

⁊ hoc m ſtllij irłreceſſerũt de obſidione vrbis regie filioꝝ
moab ſucciſis arboꝛib fructiferis regiõis.iiij.regũ.ij.
In caplo. xx. vbi dẽ i poſtilla: Qm̃ lignũ ⁊ ñ hõ¶ Add tio
N hebꝛeo non eſt aliqua negatia expreſſa:ſʒ h d
Lignũ ẽ hõ.qð varie expoit ab expoſitoꝛibus he
. ̃breoꝛuzʒ: ſed

traãſlatio nr̃a ppoſuit

illa vba iterrogatiue

augere nũeꝝ.Siq̃ᷓ ãt lig ſ

aitenig ens e lu ſũt pomifera: ſz agreſtia et
giat a te q.d. lignũ ñ ĩ ceteroſ apta vſus:ſuccide
hõ:⁊ ſnia trãſlatodis ⁊ extrue machias dõec ca

nfe ↄſoat vbis:q̃ hic
bonut . Hebꝛalco⸗ i i
telligãt᷑ admiratie:ut *
diclo: Nũqd lignua . fueritĩ terra quaz dñs
hõ. qð ſatis litie he de tuus daturus ẽ tibi ho
bꝛaice coſonare pot. mis cadauer occiſi:⁊ igno

iaſ ciuitatẽ q̃ te dimicat

abm⸗ Bal. ⸗„ rabitur cedis reus: egredi
1 4) ta fuerit. P· entur maioꝛes natu ⁊ iudi
aciũ ẽ de ho ces tui:⁊ metientur a loco
micidio cui actoꝛ to cadaueris ſingulaꝝ per cir
gnoſcit: hicont agie cuitum ſpacia ciuitatum:⁊

rels etheig quã vicinioꝛẽ ceteriſ eẽ per

nem ſcom ꝙ diẽ Ra ſpexerint ſenioꝛes ciuitatis
bi mo. oe ciuitate p illius:tõllẽt vitulã de armẽ
pindoꝛi loco ĩ qͥ ſuẽt t0 q nön traxit iugum:nec

edate⸗ rls terraʒ ſcidit vomere:èt du

bat:⁊ carnes ei i loco cẽt eã ad uallẽ aſper 6 2 tq;
occiſionis relinqbat ſaxoſã que nũq; arata eſt:
i putredinẽ cõuerten nec ſemetẽ recepit:èͥt cedẽt
hele ellereme in ea ceruices viule. Accẽ
obuj dãnificabat ilila ẽtq; ſacerdotel ſilij leui qͥſ

ciuitas: ſenej et ciuia elegerit dñs deus tuus ut
rig lurabant g ñ fue · miſirent ei ⁊ bñdicãt i noĩe
at neglig cuſ ns: adeh
dia viaru:ita ꝙ ꝑ ne- eius: T ad v̈bum eoꝝ om̃e
negociu:⁊ quicquid mun

gligẽtia eoꝝ no cõti⸗ Boie Anaecee
gerat illõ orrckuz. duũ uel imũdũ eſt iudicetur

Hoc ãt iuramẽtũ nõ Et veniẽt maioꝛes natu ci
e acs aſ ſciret uitatis illius ad interfectuʒ
dei botcih:ner einej lHuabũtqʒ manus ſuas ſu
pᷣdca dãna ſuſtinerẽt ”?JYJMVUD

T⁊ iõ ad euitãdũ pᷣdca:freqᷓni pdebat hõicida:q vt cõiusẽ ðᷣ
ciuitate ꝓpinqoꝛi loco fei hõicidij:qꝛ difficile erat qn vba
aliqᷓ ⁊ ſuſpicões cucurriſſet iter ciues de actoꝛe illi homici
dij. His dictis p magna pte pʒ lr̃a. b ¶ Tollẽt vitulaʒ de
armẽto.itã ꝙ ſit ſufficiẽtĩ etatis. c ue nõ traxit iugũ
⁊c.qꝛ debebat eẽ foꝛtis ⁊ nõ fracta laboꝛe:⁊a hoc erat ad in
ferẽdũ Hatiivf ciuib:niſi de paſeidin. d ¶ Et du-/
cẽt es ad vallẽ aſpam ⁊c᷑ ꝑ qð deſignat᷑ hoꝛꝛoꝛ hõicidij per
Parar eA¶2 Et cedẽt i ea ceruices vitule.ad delignaͤch ÿ½
oicida ⁊ celãtes hoicidiũ eſſẽt digni doloꝛoſa moꝛte.
f¶ Accedẽtq; ſacer. qᷣ erãt cetis certioꝛes in iudicijs ⁊ ꝑſpi
cacioꝛej ĩ fcis iqrẽdis:ad vidẽdũ ſi de actoꝛibuj hoicidi ap
pareret aliqõ ſignũ. g¶¶ Lauabũtq; man'ſuas.ad ðſignã
dũ inocẽtis ſuã. h¶ Et dicẽt. cũ iuramẽto. i ( Manuj
nfe nõ effu. ſan. hũc. Dicit Ra.ſa.h ꝙ nulli debebat eẽ du⸗
biũ:ꝙ ſenes illi q erãt melioꝛes ĩ toto pplo ciuitatis non fe⸗
cerãt hõicidiũ illud manibus pꝛopꝛijs:⁊ iõ non erat ð hoc
vſo ſolum iuramentum:ſed iurabant ꝙ hoc non eſſet ſcem̃

Vãndo iuentũ(¶xxI.

ptiuoꝝ mulierẽ pulchꝛã ⁊=

¶Liber

per eoꝝ negligentiz vel cõſenſũ. k¶ Nec oculi vide
rũt.per hoc itelligitur ꝙ nihil oio ſcirẽt:qꝛ per viſionẽ
omnis alia cognitio deſignat. l ¶ Si egreſſus ſueris
ad pugnã. Poſti egit de hõicidio:hic ↄñter agitur de
his que ſolent procedere ex odio:licʒ enim odiu ſit paſ-
ſio partis cõcupi
ſcebit ſice 7 amoz
per uitulã q̃ ĩualle pcuſſa ẽ tamen paſſiones
&t dicẽt. Maͤnus nf̃e nõ ef aeraliſosge
t ſzaninom Kfee , Unk ex paſſionib
fuderũt ſãguinem hũc:nẽc cocupiſcibilis ⁊

oculi viderũt Pꝛopicius ip̃is iminant: qs
eſto pplo tuo iſr quẽ rede oꝛiũt ex amoꝛe ⁊
miſti dñe:⁊ nõ repetes ſan odio: lenuinan
guinẽ inocẽtẽ i medio ppli miſtelime n⸗
tui iſrl. Et auferet ab eis re paſſionej raſcibi
atus ſãguĩs:tu ãt alien eriſ lisq mali reſpici
ab inocẽt cruoꝛeg ſuſus ẽ unt oꝛiũſt cx odio
ſeceris q pꝛecepit dnÿl. Ztoͤali agit
Si egreſſ ſueris ad pugnã perſone cõiuncte
ↄtra inimicos tuos: et tra ⁊ reſpectu extra/
diderit eos dñs deus tuus nerri en
i manu tua:captiuoſq; du/ lduasapmoep

xeris:ct uideris ĩ nũero ca udit effect odij
reſpectu vxoꝛis:

adamaueris eꝗ volueriſq; Hõ des
Df 5 j 8. b Di habue
hfe vxoꝛẽ inttndceseeam Mauibi Sil LCirca

ĩ domũ tuã.Que radet ce
deponet ueſtẽ in qua ca filijs iſrł ne acci-
pia eſt ſedeſq; idomo tus Serent mulies ali
flebit patrẽ æ matrẽ ſuam mmiſſioni vtot
uno menſe: ⁊ poſtea intra ctũẽ 5. vij. ca. tñ
biſ ad eã:doꝛmieſq; cũ illa ꝓpter ſua coneu
⁊ erit uxoꝛ tua.Si auiẽ po piſceuia pmiſſuʒ
ſtea ñi ſederit ĩ aimo tuo:di vroen de algh ee

mitiè ſeam liberam:nẽc uẽ tibus:oimiſſo p⸗

dere poteris pecunia: néc us geriliton ritu:
oppꝛimere per potentiam a qꝛ fequent con
qꝛ hũiliaſti eã. Si bůbuẽit ligehat gnal mu

marita:iõ le

. x p“
bibet h iiuurio fiendi ili mulierir boc? q dicitur: Gi
egreſſus ⁊c̃.⁊ ſeqtur: m¶Et videris i numero capti/

uoꝝ mulierẽ pulchꝛã. que freqͥnt Rug allici hominẽ
ad ſe qᷓ aurum ⁊ argentum. o¶ o
rẽ.ductus concupiſcentia illius:

quenter contingit de alienigẽnis mulieribus: qꝛ habẽt
moꝛes diſſimiles ⁊ odibiles viris ſuis. s ¶ Dimittes
eã liberã.abſq; pꝛecio ab ea vel eius amicis ꝓ dimiſſio
ne accipiẽdo. t e vẽdere poteris:qꝛ exqͥ facta eſt
vxoꝛ:non dʒ redire ad coditionẽ ãcillaꝝ. 74 lec op
primere per potentiam.iponẽdo ei ĩ domo tua opꝑa ſer
uilia 1 dura. x ¶ Si habuerit hõ. Hic ↄñter excludit
effectus odij reſpectu pꝛolis. Et pꝛimo ponitur pꝛopo/
ſitum.2 ex dcis cõcludit coꝛꝛelarium:ibi Si genuerit.

. 2. *.n mũ ſciẽdũ:e lʒ
ſariem ⁊ circũcidet unguel in et pꝛohibitum

vxoꝛes de alij gẽ

lueriſq; hie vxo

icet eẽt melius abſtine
re ab alienigenis mulieribus. p( Saicduces dam⸗
iſtud ẽ ꝑmiſſio ut dem̃ ẽ. Aue radet ceſſariẽ ⁊c.
p iſta deſignat᷑ dimiſſio gẽtilitatis ⁊ conuerſio ad iuda
i at poſtea nõ ſederit iaio tuo. ſicut fre/

nlimu
i naſs ſunn
rnpetiiiß
nulin mwiu
ſul eond
ltos daucs
meſemoni
guihoſiccon.
ſtnaped⸗
buur wgnn
fomalopl
cpbotbe
Conationis
Plüttiborwa
bebrtoni⸗
llyxa /
nnthpt
”
ni r
Muil. ics
ansocin
nisnocdlüis
Etpmoi noꝛ
gipiuunnn
ſpio a Nr
38 ſaoo;
ſchlirnoru⸗
miop nlinon
ſinnbhßt
kuufufintoce
ſilonctidcn
ſahnilizih

nhigtückti

nüdibuegin

maritgall
tii'
Simnſen
inczunet
1 r
Nrbiuanch
—
ſonaggehnde
pen in⸗
donpeng
ibigi hin
bomo. Ain
iſaitig⸗
obibium
ſtne ca⸗
tmuliisali
betene
ſoniptdi
RN
G
aü piſn,
1 ts unet
wrpdelliſg
weniniſo d
Flur niu
negvent on
ugtul nu
rwtöle 8
polclur. Si
ungo capnr
lich homme
ricpbie
nauiſt
roducts ben⸗
Gercſuneſt
õ
nouf
ſbug hen
1n⸗
aſeg
e
mulgeſ
nic gludit
mn pop
open

ponẽd:⁊ tm̃ accipe de bonis pr̃nis qtũ duo alij.vnde

¶ Deutero.

Cirea pꝰ dẽ: Qk ſi filius odioſe vxoꝛis eẽt pᷣmogenitus qᷣdẽ pctã erãt aboiabilia qᷓ nolebat de'ꝙ noĩarẽt: iuxta illõ
pr̃ nõ potat ꝓpter odiũ ipʒʒ puare iure pᷣmogenituf̃ qð gopli ad eph.v.c.oꝛnicatio ãt ⁊ oĩs imudicia nec noietur ĩ
ↄſiſtebat in duob :qꝛ pᷣmo genit᷑ erat als in honoꝛe p

⁊ ioſeph qͥ ſucceſſit pr̃i ſuo iacob ĩ iure pᷣmogeniture qᷓ

tũ ad hereditateʒ
accepit duplicem
ptẽ:vt dictuʒ fuit
geñ. xlix.ex dicti
patʒ lr̃a. )¶ Si
genuerit hõ filiũ
qꝛ dem̃ eſt ꝙ ex
odio nõ dʒ filius
a bono ſibi debi⸗
to ĩpediri.Ex hꝰ
coꝛꝛelarie ↄcludi-
tur:ꝙ ex amoꝛe iᷣ
oꝛdinato non dʒ
in malis foueri:
ſz magis iudicibꝰ
u moꝛial
añq; ad peioꝛa ꝑ
inſolẽtias ðduca
tur:⁊ ſic moꝛs ta
lis ei pꝛoficiebat:
inqtũ ei pꝛeclude
batur augmenta
tio maloꝝ ⁊ alijj
qꝛ ꝑ hdabat᷑ eis
coꝛꝛectionis exẽ
plũ:tñ hoc nõ de
bebat fieri niſi de
illis de quibꝰ nõ
apparebat ꝓbabi
litas coꝛ 86
2 pʒ lra. 3Qñ
peccauẽit. Hic cõ
ſequent᷑ excludit
ectus odij in ꝑ
ſonis nõ cõiũctis
Et pᷣmo ĩ moꝛtu
is:⁊ꝛ i viuis in pᷣn
cipio.xxij. ca.Qir
ca pmũ ſcienduʒ
ſepelire moꝛtu⸗

5*

um ẽ op miſerico

lʒ eoꝝ vita fuerit odioſa:⁊ aſſignat᷑ rõ cũ dꝛ:

hõ vxoꝛes duas vnaʒ dile/
caã ⁊ alterã odioſ:genue-

ritq; ex eis liberoſ: ⁊ fuerit
ſilius odioſe pᷣmogẽit᷑: vo
lueritq; ſõᷣam inter filioſ ſu
os diuidere:nõ pot̃it filiuʒ
dilecte facẽ pᷣmogenituʒ ⁊
p̃ferre filio odioſe:ſed filiuʒ
odioſe agnoſcet pᷣmogeni/
tũ:dabitqʒ ei de his qᷓ ha

buerit cũcta duplicia. Iſta
ẽ enim pᷣncipiũ liberoꝝ ep

⁊ huic debent᷑ pᷣmogenita
Si gẽuerit hõ filiũ ↄtuma
cẽ ⁊ ꝓteruũ ꝗ ñ audierit pa
tris ac matris ĩperiũ:⁊ co/
hercid obedire cõtẽpſerit:
appᷣhẽdent eũ ⁊ ducẽt ad
ſenioꝛes ciuitatis illius ad
poꝛtam iudicij: dicẽtq; ad
eos:Filinr̃ iſte pteru ⁊ cõ
itumax E:monita nr̃a audir

cõtẽnit: cõmeſſatõibus ua

cat ⁊ luxurie atq; cõuiuijſ:
lapidibus eũ obruet ppls

ciuuatis:⁊ moꝛiet᷑ ut aufe/

retis malũ de medio vꝛi:et
vniuerſus iſrl audiẽs perti

meſcat.OQñ pẽccauerit hõ

n op miſericoꝛdie: ⁊ iõ de ↄdẽnatis ad moꝛtẽ ⁊ ſu
ſpẽſij in patibulo pᷣcipit hic:ꝙ non pꝛiuẽtur ſe Pe

Quia

maledictus eſt a deo qui pẽ.i ligno.In hebꝛeo hꝛ. Uili
ficatio dei ẽ ſuſpẽſio.qð expõit Ra.ſa.dicens ꝙ hõ ad
imaginẽ dei fẽs eſt: ⁊ io ſi diu remaneret ſuſpẽſuj hqũo
dãmo rediret i dehonoꝛationẽ dei:ſcõm vo trãſlatiõeʒ
noſtrã:maledictio dei h̊ accipit p Dena ſuſpẽſiõij iflicta
it ſen

a iudicibus qui tenẽt locũ dei:ut
maledict ẽ a deo qͥ pẽdet ĩ ligno.i.qꝛ dʒ ſufficere talis

ſus: 3 ¶ Quia

pena a tenẽtibus locũ dei impoſita:iõ ñ dʒ vltra hoc p
uari ſepultura:⁊ qð dem̃ ẽ hi de ſepultura ſuſpẽſi:itel

nulus ſu

telligendũ ẽ de ſepultura lapidati: vel alio modo cõdẽ/
nati ad moꝛtẽ.¶ In caplo.xxj.vbi dẽ i poſtilla:In he-
Ailificatio dei ẽ ſuſpẽſio
1Nhebꝛeo hẽ. Maledictio dei ẽ ſuſpenſus:ad
qð aſſignat᷑ ab hebꝛeis duplex rõ. Una ẽ ipſi
Ra.ſa.quã poſtillatoꝛ hic aſſignat.alia ẽ da
. pẽdebat᷑ i ligno apud eos niſi blaſphemus et
idolatra: ⁊ io ſi diu rẽaneret ſuſpẽ daret᷑ occaſio ho/-
minib: ut loqrẽt de blaſphemia illa uel idolaia. Que

dditio.

nobis ⁊c.

qð moꝛte plectẽduʒ ẽ:⁊ ad
iudicatus moꝛti appenſus
fuerit in patibulo:nõ pꝑma
nebit cadauer eiuſĩ ligno:
ſed ĩ eadẽ die ſèpeliet᷑ quia
maledictus a deo ẽ ꝗ pen⸗/
det in ligno:⁊ neq̃q;ᷓ cõta/
minabis terrã tuã quã do
minus deus tuus dederit
ibi ĩ poſſeſſionẽ. ¶XxXII
n ůidebis bouẽ fris
ui aut ouẽ errãtẽ:⁊ pᷣte
ribis:ſed reduces fri tuo ẽt
ſi nõ ẽ ꝓpinquꝰfr̃ tuus nec
noſti eũ duces ĩ domũ tuã

⁊ erũt apud te q;3diu qrat

ea frat᷑ tuus ⁊ recipiat. Si/
milit᷑ facies de aſino ⁊ ð ve
ſtimẽto ⁊ de oĩ re fratriſ tui
q̃ perierit:ſi nueneris eam
ne negligas quaſi alienam
Si uidèris aſinum fr̃is tui
aut bouem cecidiſſe in via:
nõ deſpicies:ſed ſubleuab
cũ eo.Nõ idůet᷑ mulier ue
ſte uirili:nec uir utet᷑ ueſte
feminea. Aboöͤſabilis enim
apud deũ ẽ ꝗ facẽ hoc. Si
ãbuͤlãs ꝑ uiã ĩ arboꝛe vł in

leuandũ om:vt ſi aial eẽt lapſũ ĩ loco

ZXij.

NFJ. Laplm. XXII. ,
On uidebis bouẽ. Poſtq; moyſes oꝛdiauit iraſci
NAbilẽ reſpectu ꝑſõe ↄiũcte:hic ↄñter eã oꝛdiat rſpe/
7

ctu nõ cõiũcte. Et di
uidit᷑ in duas ꝑtes.ſ:i
ꝑtẽ pncipalẽ ⁊ iciden
talẽ:2ibi Nõ arabi)
Adhuc poꝛdinat ira
ſcibilẽ reſpectu pñtis
2 reſpectu futuri: ibi
Cuʒ edificaueris.d
huc pꝰoꝛdinat eã re⸗
ſpectu creature ratio
nalis:ibi Si aãbulãs.
Circa primũ ſciẽduʒ
ꝙ ad oꝛdiationẽ ꝑtis
iraſcibilis ꝑtiet:ſi hõ
ſpᷣtrahat auxiliũ pꝛo
ximo:qꝛ hoc videt ꝓp
cedere ex odio:⁊ ipoꝛ
tat ſignũ crudelitatis
defectũ pietati⸗:⁊ iõ
ꝓhibetur hic cũ vꝛ:
a ¶ Non uidebis bo
uẽ frij ⁊c᷑.⁊ preteribij
ac ſi nõ vidẽes nulluʒ
remediũ apponẽdo:
7 idẽ itelligit᷑ de rebꝰ
alijs que ſũt i pericłlo
amiſſionis:vñ ſequi/-
tur: b Silr facie

de aſino ⁊c. fris tui.

7 noie fr̃is hic intelli⸗
tur iudeus vel ꝓximꝰ
qꝛ ñ ſolũ apponen
dũ ẽ remediũ ĩ aniali

errãte:ſed ẽt i aiali ſbᷣ
onere lapſo uel igteen
te io ſpdit: c ¶ SSi·

videris aſinũ fr̃is tui
⁊c̃.Dicit ãt hic Rabi
ſa.ꝙ ſacerdos in cãu
nõ debebat iuuar̃ ad
ſepultur̃ vbi ſüt oſſa

moꝛtuoꝝ:qꝛ ex hoc cõtamiaret:ſed hoc ñ hʒ locũ in noua
lege: vbi ceſſat iſte ceremonie:⁊ qꝛ ſic ad ioꝛdiationẽ iraſcib i
lis ptinet ſbtrahere fratri auxiliũ:ita ẽt ꝑtinet ad eã pᷣſũp-

tuoſe tẽdẽ ad alidd ſibi idebitũ:iõ ſbᷣdit᷑: d⸗

o iduetur

mulier veſte uirili. Qðò exponũt doctoꝛes aliqᷣ:⁊ bñ vt cre
do:ꝙ hoc itelligitur de armis quibus viri vtũt.vñ in heb.
hĩ:õ erit vas uiri ſuꝑ mulierẽ.⁊ accipit᷑ alibi ĩ ſcriptura
vas ꝓ armatura.vnde pꝰ reg.xx.dẽ de ionatha:ꝙ tradidit

puero arma ſua. In hebꝛeo hᷣ: Uaſa

ſua. ꝓhibet᷑ ãt hic

mulier nõ poꝛtet arma uiri:tũ qꝛ ĩdecẽj mulieri ⁊ preſũptu
oſũ:tũ qꝛ ꝓtũc erat ſuꝑſtitioſũ:qꝛ gẽtiles mulieres i ſacris
martis poꝛtabãt arma viri:⁊ i ſacris veneris viri poꝛtabãt
oꝛnamẽta mulieꝝ ⁊ inſtr̃a eaꝝ:vtpote colũ fuſũ ⁊ ſimilia:

io ſvdit:

Aboĩiabilis. n. apõ deũ ẽ q hoc fac Abeinatio

.pn. ĩ ſacra ſcriptura coiter accipit᷑ p idolatria:ſeu ꝓ aliq ad
idolatriã ꝑtinẽte.Si ãt lr̃a pᷣdc̃a itelligat᷑ de ueſte cõi: ꝓhi⸗
bet᷑ h̊ tal uſus:vel pot abuſus:qꝛ ẽ occaſio libidis:qꝛ mu⸗
lier ĩ veſte virili poſſet licẽt cũ hoib luxuriã exercere:⁊ ſi

milit vir ĩ v

mulieris:qꝛ liberõ poſſet loca ſecreta mulie
rũ igredi. f ¶ Si abulãs. Hic oꝛdinatur iraſcibil reſpectu
7 §

—

Wiber

Chtutgif

irrationalis creature:per hoc.n.ꝙ lex iducit ad ea q̃ ſpectiẽ os:p oñdendo qᷣd ſit cauẽdũ cũ di: o ¶ Noõ iduen ve leſi
pietatis hñt: ⁊ retrahit ab his que hñt ſpẽm crudelitat cir ſtimẽto ⁊c.lqð exponit ioſeph' dicẽs: ꝙ hoc fuit phi orichaſ
ca irronabilia: multoſoꝛtiad talia iducit hoĩes circa růòna bitũ ꝑp ſacerdotij dignitatẽ:qꝛ i veſtibꝰ ſũmi ſacerdon ni /
lẽ creaturã.ad quãdã ãt crudelitatẽ vẽ ꝑtinẽ ꝙ auicula capi eratcalis cõmixtio texture:⁊ iõ ñ erat licita alijs veſtis thnie
atur ſiml ⁊ detin eat᷑ cũ pullis ſuis:⁊ ad pietatẽ ꝙ dimittat ſic cõtexta.Aliq ãt doctoꝛes dicũt:ꝙ hoc fuit ihibituʒ ſobeihi
abire: iõ ad hoc ſduc· euitädu quan ſoſocz
ler apzlfa. g (Kuz“ dã ſilitudine ido Niaſten
ediſicaueris. Hic oꝛ- terra nidũ auis ſuenens et facies ꝑ quattuoꝛ angulos latraxꝝ:ꝗ colebãt m .
dinat iraſcibilẽ fſpe. matrẽ pullis uel ouis deſu pallij tui qͥ opiris. Si dùxe militia celi: 2 ad ampa 12
u futurt:ficne enin ratt enlig ollts deles Pal tn d re veſignädii olüctt emin
d pietatẽ ptiet nõ ſß“ bper incubãtẽ:nõ tenebiſ eã rit vir vxoꝛẽ:⁊ poſtea odio e plaäͤetarii Acwritl;
ad pietate ptiet nol S . E —. NAWOKE„νà L ones plãetarũ in be⸗
trabere auxi iu fri in cũ filijs:ſed abire patieris hũerit eã:qſieritq; occaſio ſacris ſuis talib ctiicclur
nnr⸗ drt ſc ad captos tenens filios:ut be nes ꝗbus dimittat eã:õbij Tarhi ↄmixtioni dn le
am pertin 4 Ir ti Di . 6 oa ei 5 us vtebaͤt 4 . Ne
Anb cnauchfgree Ne ſu Uhle lango viuas tẽ ciẽs ci nomẽ peſſimũ et di bi ſareb rt chi nii⸗
maxie piculo periõe: Poꝛe. Cůz ediſicaueris do xerit:vxoꝛẽ hãc accepi ⁊ i· vendi gaſim ſhluni
⁊ iõ pcipit p:ꝙ in eir mum nouã:facies murum greſſus ad eaʒ non inueni veſub iudeoꝛuz ſmoniſn
cuitu tecti dom ſiat tecti per circuitũ ne effüda pirginẽ:tollẽt eã pat et mar obſerusdu cũ di ⸗ irywu
likeac He eidi tur ſaguis ĩ domo iua ⁊ ſiſ eius:et ſerẽt ſecũ ſigna vgi⸗ ir. a Gunk. ane
deſup abulãtib. i ter euſ labẽte alio ⁊ i precepſ niitatis eius àd ſenioꝛes yr zc viſtge eer runnui⸗
ra eni ꝓmiſſionis te· ruente. Nõ ſerẽs vineaʒ tu bis qui in poꝛta ſũt:⁊ dicet poſitum.S. Nui winno
cta domox erat pla/ am altero ſemie:nẽ ⁊ ſemẽ/pater: Filiã meã dedi huic iij c. qSidu no 3
na: a ibi coueniebant tis quã ſeuiſti ẽt q naſcunt vxoꝛẽ:quaʒ qꝛ odit ĩponit xenit vir. Doſtq7/ ſeni gdcn
hoies cã recreatois ? ariter ſãctificent᷑ . . uit Rirat- oꝛdiauit hoiem i alüäfuice
collocutois: ideo ni Ex uinea pariter ſactiicent einome peſſimuʒ ut dicat: pte iraſcibili: hic gi p ef
ſi ibi fieret qödam re Mon arabis i boue ſunł et noõ inueni ſiliã tuã virgineyʒ 2ñter oꝛdiat euʒ i a
tinaculũ imineret pꝑi / aſino. Mon idueris ueſtim ⁊ ecce hec ſunt ſigna virgi lpte ↄcupiſcibili: femfe⸗
uue Dhoripettu to qð ex lana linoq; conte nitatis filie mee. Expandẽt a Hnn vehinen⸗ mant .
. crr u e. Funi fimbꝛiiſſ peſtimetũ coꝛã ſenioꝛi o adulteriuʒ:ſe- veraüdup
Pſtäne r Fri ad b⸗ xtũ c. F uiniculoſ i ſimbꝛijſ veſtimẽtũ coꝛã ſenioꝛibus cdj ſtupru ibl lien
ſbdit: bEns ſac, . . Si inuenerit vir liniti
vinea tuã altero ſemie:vtpote i vinea ſeminãdo triticũ vel puellã.itio iceſtũ:ibi Nõ accipiet. Circa pᷣm ſcienduʒ ꝙ li b
hoꝛdeũ vel huiuſmodi. i ¶ Hle et ſemet quã ſeuiſti.i.fru maulier põt accuſari de adulterio dupłr. Uno mõ poſt Abrocbus
ctꝰ ꝓueniẽs ex grano ſemiato. k ¶ Et que naſcũt ex vies. ðꝙ ducta ẽ i vxoꝛẽ. Alio mõ ante:tñ poſt affidationẽ de yonin
ſ. racemi. I¶ Pariter ſciſicẽt. reddẽdo ide pꝛimitias ⁊ de quo agit ſcòo:ibi Si puellã vgineʒ oſpõſauẽt vir.Ad lulofun
cimas dñno.Fruct n. ꝓuẽiẽs ex ſemie pᷣdco citꝰ matureſcit huc circa pmũ ſciẽdũ:ꝙ poſt ↄctũ matrionium mulier utznsane
⁊ colligit᷑ ꝙ fruci vince:.⁊ io i collectoe bladi ſi darẽt ide p duplir pot de adulterio accuſari.vno mõ qꝛ a viro nõ ſllanonini
mitie ⁊ decie:crederẽt aliq ꝙ h debẽt ſufficè ꝓ pmitijs ⁊ de iuenta eſt vgo:⁊ de hoc agit pᷣmo.alio mõ qꝛ lʒ ſit iuen nalenß ni,
cimis totiagri: ⁊ ſic dãnificarent ſacerdotes:⁊ leuite ꝗꝙ tum ta vgoꝛpoſtea tñ adulterata c: de q̊ agitur ſcðo: ibi Si tur monenr
ad pmitias ⁊ ðcias fructuũ vinee:ſcõʒ ãt heb.h ẽ tex: Nõ doꝛmierit vir. Circa pᷣmũ dẽſic: q ¶ Si du.vir vxoꝛẽ leß⸗ 16
ſeres mixti ne polluat᷑ plẽitudo ſemis qð ſemiaſti:⁊ puent· ⁊ poſtea odio habuerit eà.qdð põt eẽ iuſte:⁊ tũc mulier i S
vinee.⁊ vocat᷑ h plẽitudo ſemis qñ granũ ẽ ꝓpe maturitat ẽ puniẽda.vel iiuſte:⁊ tũc vir ẽ pũiendꝰ:ut ðclarabitur -
ei:a exponit᷑ lr̃a iſta ſic. Fruct.n. vinee de nouo plãtate tb?* poſtea. r ¶ Obijciẽs ei no.peſ.ſ.eã ↄmiſiſſe adulteriũ iivalmd
ãnis pmis ſcòm legẽ reputat imũdy':vt hꝛ leui.xix.de arbo ñ poſt eius acceptionẽ in vxoꝛẽ: ſed poſt affidationẽ:et W
rib platatis:⁊ idẽ ẽ de vinea:⁊ ſic de illo n poĩat fieri obla/ ſic ẽ ibi fractio date fidei:⁊ ꝑ ↄns adulteriũ:inqtũ tale iimen
tio oño:fruciꝰ at grani ſemiati eodẽ ãno reputat mũdꝰ. Si peccatũ accidit ei p matrimoniuʒ pᷣdcõ mõ inchoatũ. Eiuimnan
igit i vinea de nouo plãtata ſemiaret bladu fructus inde ꝓ s(Ferẽt ſecũ ſigna vginitati e.q aũt ſint illa poſtaa len
ueniẽs tãgẽs fructũ vinee imũdũ:ſiir pollueret ex tactu rei dicetur: t ¶ Ad ſenioꝛes vrbis.i.ad iudices. x¶¶ Ex 1 Su
imũde:⁊ ſic de illo nõ poſſet fieri oblatões dño:vtpote pri pandeẽtq; veſti.coꝛa ſe.ciui.Dicũt expoſitoꝛes catholici lde⸗
mitie ⁊ decie:⁊ ſic dãnificarent᷑ ſacerdotes ⁊ leuite.Rõ at ᷓ citer:ꝙ pater ⁊ mater ſponſe reſeruabant lintheum i ſcein
re hebꝛei h̊ dicũt pollutionẽ: vbi traſlatio nr̃a hʒ ſcificatů gquo eoꝛum filia a viro ſuo fuerat defloꝛata ſub ſigillo biginnn,
ẽ:qꝛ dictio hebꝛaica q̃ h põit᷑ equoca ẽ:⁊ ipoꝛt t vtranq; ſi auctẽtico:ut per hoc oñderẽt ſigna virgitatis: ſi vir ei Feſnn
gnificationẽ ꝓut vario mo puctat᷑:⁊ tñ puũcta nõ ſũt de ſb vellet poſtea ei obijcere malicioſe:ꝙ eã vginẽ nõ iueniſ⸗ nirſeine
ſtatia lr̃e:ſʒ variaãt modũ ꝓnũciãdi ⁊ ſignificadi ſic var ac ſent:ſed hoc vẽ valde turpe:ꝙ pãnus talis expanderet᷑ Rlinn ⸗
cẽtus apð latios variat ꝓnũciationẽ ⁊ et ſignificationem. coꝛã iudicibus.preterea non eſt veriſile:ꝙ vir e audẽt öeng rrahe
m 6 arabis. Hec ẽ ꝑs ĩcidẽtalis:i qᷓ ponũt duo icidẽtia eã falſo accuſare:cũ ſcirepentes vxoꝛis hĩe teſtimoniũ dn Ceailſ
ex pᷣdcis. Primũ ẽ qꝛ ſupꝛa iducẽdo ad pictatẽ circa irröòna pᷣdem ſue vgitat·:qꝛ erat ↄſuetudo cõis ſic uare pãnũ i tepoi
bilia:poſuerat tim exẽplũ de auibus:poſſet aliqs dicẽ: nõ ſcðʒ iſtã opionẽ:⁊ iõ alr exponũt hebꝛei dicetes ꝙ h eſt tenehir
eẽt itelligedũ de aialib':iõ de ipᷣis põit exeinplum dicens: locutio pabolica cũ di: v ¶ Expandẽtq; veſtimẽtum opoten
m ¶Mo arabis ĩ boue ſil ⁊ aſino.bos.n.ẽ foꝛtioꝛ aſinoꝛet ¶⁊c.i per vba teſtiũ declãbũt ⁊ explicabũt vgitatem filie mric⸗
habet maioꝛẽ paſſũ:⁊ iõ aſinꝰ nimis grauãet᷑:ſi cũ eo ĩ oꝑ. ſue:ſic explicat᷑ pãnus:ſic Exo.xxij.de fure nocturno ẽ 9 lerit⸗
copularet᷑. Aliqͥ tñ dicũt ꝙ h ẽ ꝑabolica locutio:p quã uel locutio metaphoꝛica cum dẽ: O ſi oꝛto ſole id fecerit 8 nllceg dub
ligit ꝙ ſapiẽs ⁊ ſatu ĩ oꝑe pᷣdicatõis no ſũt ſiml ↄbinandi. cxc.ſicut ibidẽ fuit expoſitũ. Modus ãat teſtificandi vgi Enbntͤbi
ſcoz icides ẽ qꝛ. . dixerat:ꝙ mulier non dʒ vti ueſte virili: nitatẽ potat eẽ per matronas fidedignas:que ad petiti ealldezuel
vel ecõuerſo:iõ h̊ tractat de decẽtia veſtimẽtoꝝ apð iude onẽ parentũ vidiſſet vᷣginẽ ſecrete qn debuit tradi viro nndetglide

Nuhullel

Pngninn
Ephri
tmiih
naitiilrt
ſc uc
lmnitiiir
Kiintnzfr
mnſudi
Mm oſth
aamnhini
Krichlebi
iaine,
iore pichi.
Aznonnmn
coachlennt⸗
i ſupl
Ginuenent
vſaencli
no poſt
Aficanonee
auüt ri
mummulir.
n ond
dcinn
Uurſoneh
nrN
d miau
,miilſe Minn
Atmflum
Alunünngut
Mnoinchen

Auudcs
ſant
bant lnpan
Canſiſel
jnhtmng iin,

egniſonl

ms ⸗
irprin
0 un

iſntll 1

ſcriptura ĩ pluribus locis hʒ talẽ modum loq̃ndi meta
phoꝛicũ:ſic hů iudic.ix.c.Jerũt ligna ut vngerẽt ſuꝑ ſe
regẽ ⁊c̃.⁊ i pluribꝰ alijs locis. x
vrbij viꝝ illũ.ſi cõuictᷣ fuerit ð falſa accuſatoe. t
verberabũt illũ.i.faciẽt coꝛã ſe vberari:iſta tñ verbera/

tio nõ dʒ exceder
xl.ictũ:vt h ifra
xxv.ca.Ex heti/
am patz ꝙ vir et
vxoꝛ no ſemꝑ iu
dicabãt᷑ ad paria
ẽt i fidelitate tho/
ri:qꝛ vir deficiẽs
ꝓbatõne ipoſiti
cris ñ puiebatur
ſcðʒ legẽ talionis
ſ. moꝛte ſic vxoꝛ
ſilr vir potat hĩe
ples vxoꝛes:⁊ nõ
econuerſo: ⁊ vir
poterat repudiar̃

vxoꝛẽ ⁊ nõ con · ginitas: cijciẽt eã extra ſo/
uerſo. res dom patris ſui:&t lapi/

ſi ven ẽ qo obie⸗
cit. ſ. eã ſege co⸗
gnitã pꝰ affidatõ
nẽ. a ¶ Eicient
eã extra foꝛes do
mus pfis ſui.in
verecũdia paren/
tũ:q i domo ſua
nu terũt tãtũ ma
lũ. b (Et lapi/
dibus obꝛuẽt.ex
qͥ pʒ ꝙ nõ accuſa
bat᷑ de fractõe vir
ginitatis ante af
ſidationẽ viro:qꝛ
tale pctm̃ nõ pui
tur moꝛte:vt i fi⸗
ne h' ca. 7 Exo.
Xxij. 1doꝛ“
mieritvir. Hic a/
git de adulterio
p ↄctum matrio
niuʒ perpetrato:
qð pũitur moꝛte
adulteri ⁊ adulte
re. dR ¶ Si puel
lã. Pic agit 5 fra

ctione virginita⸗
tis ipoſita puelle

„ „

p' affidationẽ viri:que
nij:⁊ ſic iſte caus differt a precedẽti ĩ q vir ĩpõebat vxo
ri iã ducte culpã eã non eẽ vᷣginẽ iuentã ab eo ĩ cõſuma
tõe matrionij:⁊ ſi hoc accidat ĩ ciuitate:ubi puella per
clamoꝛẽ poiat adiutoꝛiũ hee:⁊ tacuit uterq; debet mo

ciuitatis:apprehẽdẽtq; ſe

per centũ ſiclis argenti qes
dabit patri puelle: qm̃ diſ
ſfamauit nomẽ peſſimũ ſuꝑ

adultera:⁊ auferes malum

ri ſ.puella ⁊ vir qui cõcubuit cũ ea.ᷣſi at extra ciuitatẽ
vbi nõ poterat hꝛe adiutoꝛiũ ꝑ lamoꝛẽ:ſolus vir de/⸗
bet moꝛi:qꝛ lex iterpᷣtat᷑ ſcem ĩ ꝑtem melioꝛẽ.ſ.ꝙ puella
clamauerit:⁊ cognita fuerit
gumẽtũ:ꝙ dubia ſint ĩ melioꝛẽ ꝑtẽ iterpᷣtaãda. e Si
iuenerit vir. Hic repmiturcõcupiſcibilis qtũ ad ſiup
qꝛ agit de puella deflorata ab aliqͥ anq; eẽt alicui affi⸗
data: ⁊ de tali determĩat lex:ꝙ vir eã defloꝛãs debʒ da/⸗

Heunutero.

Apphedẽtq; ſene

dictos.l.ſiclos:vt hi exo.xxij.⁊ ſi nõ
eſt rea moꝛtis:quoniam ſiẽ
latro cõſurgit õ fratrẽ ſuuʒ
⁊ occidit aiam eiꝰ:ita ⁊ pu/
ella ppeſſa ẽ. Sola erat in
agro clamauit:⁊ nullus aſ
fuit ꝗ liberaret eã.Si inuᷣ᷑e/
nMNerit vir puellã vᷣgineʒ que
nõ hʒ ſponſũ ⁊ appᷣhendeſ
cõcubuerit cũ illa:⁊ res ad
ſiudiciuʒ venerit: dabit qui
doꝛmiuit cuʒ ea patri puel
le qnquaginta ſiclos argẽ
ti:⁊ hẽbit eã vxoꝛẽ:qꝛ hũili
auit illaʒ. Non potit dimit

nes yrbis illius virũ ⁊ vᷣbe
rabũt illũ:cõdẽnantes iſu⸗

virginẽ iſrl:hẽbitq; eã vxo
rẽ ⁊ nõ poterit dimittẽ om
nibꝰ dieb vite ſue. Quùod
ſi uerum eſt quod obijcit:
⁊ non ẽ ĩ puella iuenta vir

dibus obꝛuent viri ciuitai
illius ⁊ moꝛiet qm fecit ne terre eã cunctis diebus vite
phas i iſrl ut foꝛnicaretur i ſue.Nõ accipiet hõ vxoꝛẽ
domo patris ſui:⁊ auferes pris ſui:nec reuelabit ope/
malũ de medio tui. Si doòꝛ rimẽtũ eius. ¶ xxII
mierit vir cũ vxoꝛe alteriu ¶ On itraãbit eunuchꝰ at
vterq; moꝛiet᷑.i.adulter et ¶¶htritis uel ãputatis teſti
culis ⁊ abſciſo veretro ec/
de iſrl. Si puellã virginem cleſiã dñi.MNõ ingredietur
deſpõderũ vir ⁊ iuenerit ea mãger hoc ẽ de ſcoꝛto nat
aliꝗs in ciuiiate ⁊ cõcubue in eccleſiã dñi vſq; ad deci
rit cũ ea:educes utrũq; ad mã generationẽ. Ammõi/⸗
poꝛtã ciuitatis illius:⁊ lapi tes ⁊ moabitel ẽt poſt deci
dibus obꝛuent᷑: puella qꝛ ñ maʒ generationẽ ñi itrabũt
clamauit cũ eet in ciuitate: eccleſiã dñi in eternum:ꝗa
vir qꝛ humiliauit vxoꝛẽ ꝓ/ noluerũt vobis occurrere
ximi ſui:⁊ auferes malũ de cũ pane ⁊ aq̃ ĩ via qñ egreſ
medio tui. Sin ãt in agro ſi eſt ð egypto:⁊ qꝛ ↄduxe
reperit vir puellã q̃ deſpõ/ rũtõte balaã ſiliũ beoꝛ de
ſata ẽ: ⁊ appᷣhendẽs concu meſopotamia ſyrie vt ma
buerit cũ ea:ipſe moꝛiet᷑ ſo ledicet tibi:⁊ noluit dñſ de
lus:puella nihil patiet᷑ nec us tu audire balaã:pᷣtitq;

alia ratoe:nihilominus vir ille tenebat᷑ dare patri puelle pᷣ

Driiſ

la erat in eius tutela:⁊ cũ hoc tenet eã accipere vxoꝛẽ:ſi pri
puelle voluerit ſibi dare:nec poſtea porit eã repudiare. Sʒ
ſi pater puelle dare noluerit:qꝛ eſt potẽtioꝛ vel nobilioꝛ ſeu

—

poſſet ſoluere tenebat᷑
ad equiualentiaʒ ſer/
uire:ſeu per alia uiã
ſatiſfacere. f NS
accipiet. Hic refrenat᷑
cõcupiſcibili q;tũ ad
iceſtu:ut nullus acci
piat in vxoꝛẽ nouer/⸗
cã ſuã qꝛ hoc reuertik
i verecũdiã patris cũ
vir ⁊ vxoꝛ ſit vna ca

ro:⁊ iõ vxoꝛ patris ñ

dz eſſe ſubiecta filio:
cũ igitur vxoꝛ ſit ſub
iecta uiro ſcõʒ matri
monij legẽ:contra re
uerentiam filij ad pa
trem quaʒ debet ei ð
iure nali eſt:qꝙ accipi
at nouercã ſuã ĩ vxo⸗
rẽ:⁊ iõ.ij.reg.xvj.diẽ̃
ꝙ abſolon fedauit pa
tre ſuũ dauid igredi/
endo ad cõcubias ey:
ꝓpter qð in deteſtati
tionem huius crimis
pꝛecipiuntur interſici
vir ⁊ mulier ð tli cri/
ine couicti: Leuiti/
Cap. XXIII
On intrabit
eunuch'. P⸗
q; declarata
ptinẽt ad oꝛ/
dinationeʒ partis ira
ſcibilis ⁊ concupiſci
bilis:hic conſequent᷑
ponuntur ea que per
tinent ad oꝛdinatoeʒ
partis rationalis: et
rimo attendẽdo ad
onum cõc: ſcòo ad
bonum ſingularis ꝑ
ſone:ibi Non trades

ſeruum.Pꝛima i du

as ſcõm quod bonuʒ
cõe eſt attendendum
tpe pacis:⁊ tempoꝛe

tñ erat añ cõſumationẽ matrio belli:ſcòða ibi Quãaãdo egreſſus fueris aduerſus hoſtes.Cir
ca primum ſciendum ꝙ bonum cõe maxime pacis tẽpoꝛe
ex tribus conſeruatur. Pꝛimum eſt ſi bona ⁊ honeſta ↄnu
bia coniungantur quia per hoc bona proles ꝓcreatur:ſcòʒ
ẽ ſi perſone imũde a diuinis elõgent᷑:
⁊ defectuoſe ad honoꝛes ⁊ regimẽ populi non admittatur:
et ſcõm hoc littera iſta ripliciter exponitur: pᷣmo modo
ſic:dicũt eni hebꝛei ꝙ ꝑ igreſſũ iĩ ecclłia dei a qͥ repellüt hic
p violẽtiã:⁊ ex hoc hĩ ar/ alique perſone ⁊ gẽtes:⁊ aliqͥ ad ſemꝑ:⁊ aliqͥ ad tpᷣs:itelligi
tur contractus matrimonij cum muliere iſraelitica: a quo
impediuntur impotentes ad generandum:qꝛ nõ eſt ibi bo⸗/
nũ pꝛolis:⁊ patiẽtes defectũ natalium ꝓpter vilitatẽ oꝛigi
nis. Ammonite ⁊ moabite repellũtur ad ſẽp ꝓpter peim ʒ

tertiũ ſi perſone viles

