tatem populi cui ſufficienter fuerat nũciatũ ſcelus eo-
rum:ut patet per pꝛedicta. f = dixerunt. Hic
conſequenter deſcribitur tribꝰ beniamin reparatio ſtu
dioſa.⁊ pmo ꝑ mulieres eij datas.ſecundo ꝑ mulieres
ab eis acceptas ibi: Dixeruntq; maioꝛes natu. Circa

cauſa eike u jbi rept ẽ. Milerũt itaq;

uraun at a;e citatis a virl uſqʒ ad iumẽé.
rzma tI0 gladio pcuſſerũt: cũctaſ
qʒ urbes ⁊ uiculos benia

eas ad caſtra in ſylo ĩ Praz

eis vxoꝛes de ſiliab iabis

in exercitũ dñi lde vniuerß

pꝛimũ dicitur: g ¶ Quisẽ de vniuerſis tribubꝰ iſrt ⁊?.
hoc autem queſierunt duplici de cauſa. vna ut occiderent᷑

ratione iam dicta.ſecunda ut virgines ibi repte filijs beni

amin qui de bello euaſerant darentur. h ¶ ! Et ecce inuẽ
ti ſũt ⁊c mod hur inuentionis ſubdit᷑ cũ di: i ¶ Eo

quoq; tempoꝛe cum
eſſent in Sylo ſcili

decẽ milia viros robuſtiſ cet filij iſrael rdeutes

ſimos: ⁊ pccperũt eis: Nté de blio ur gra ageret
pcutite habitatoꝛes i161 „„ ino :ꝛut pdictů
⁊ ꝑcutite habitatoꝛes iab] ulluj ex eis. ſcilz.
Dalgad !oO gladi: tan de habitatoꝛibus ga
vxoꝛes q; puulos eoꝑ: ? laad: I¶Ibi reptus

Galaad i oꝛe gladij:tam
hoc erit qð obſeruare de/ eſt. ⁊ per hoc ſcitum
bebitis. Oẽ generis maſ/
culini ⁊ muliereſq̃ cogno
uerũt viros interficite:vgi
nes aũt reſeruate. Inůen /

drigeie ᷣgines:q neſcierft deteſtatoeʒ eni ſui cri

viri thoꝛum:⁊ adduxerut minis:qꝛ ſbtraxerãt
ſe a negocio totopiĩta

chanaã. Miſeruůntq; nun

erãt in petra rẽemon:èt pce
perũt eis ut eas ſuſcipertt
in pace. Aenerũtq; filij be
niamin i illo tpe:⁊ date ſũt

queratur qualiter co
poteſt dici ſicut dictũ

ginibus madianitaꝝ
vxoꝛes de niudo ladis feailicz e faciebat mu⸗
galaad: alias aũt ũ reppe lieres tranſire añ ar-
rerũt q̃s ſili mõ traderent
Vniuerſuſq; iſrł valde do
luit ⁊ egit pniaʒ ſuꝑ ifectõ virgines ⁊ que nõ.
ne vnbtribex iſrl dixcriq;ʒ o¶ Miſerũtq; nuũcios
maioꝛes natu:Quid facie c⁊cc. qui ducerẽt illas
mus reliqſ ꝗ nõ acceperũt
vxoꝛes: Oẽs in beniamin
femine ↄciderũt: ⁊ magna

gno ibidem dato co/

ceperunt eis ut eas ſu
ſciperent in pace.In
hebꝛeo habet᷑ pꝛece⸗

nobil cura ingẽtiq; ſtudio perunt ut eos ſuſcipe
ꝓuidẽdũ ẽ ne vna tribꝰde rent in pace.Et vtru

q; fuit verum: quia
ꝛeceptum fuit filijs
eniamin ꝙ reciperẽt
illas virgines in vxo/

leat᷑ ex iſrł. Filiůs.n. nr̃as
eis dare nõ poſſumꝰ con
ſtricti iuramẽto ⁊ maledi- gines in vxe
ctiõe qua diximus: male ſes⸗ Virin ibuſc in
dictus qui dederit de ſilia q Slrerutg. ic c
bus ſuis vxoꝛẽ beniamin. ſequenter deſcribitur
Ceperũtq; ↄſiliũ atq; dixe reparatio dicte tribꝰ
rũt: Ecce ſolennitas dñi ẽ per mulieres ab eis

. Fnisſaria.5 . captas:de conſilio ta
in ſylo ãniuſaria:q ſita efſt min zvoluntate ma⸗

ioꝛum de iſrael. Cir⸗
ca quod pꝛimo poni-
tur dictoꝝ maioꝝ conſultatio.ſecũdo conſultatiõis denũ
ciatio:ibi pᷣceperũtq;. Circa pꝛimũ dicit᷑: q ¶ Dixerũtq;

maioꝛes natu.ad qᷣs ſpectabat cura tot pplłi. r ¶/ Auid

faciem relids.quia adhuc manebãt.cc.viri de bẽniamin
abſq; vxoꝛibꝰ. s ¶ Filias.n. ⁊c.] dẽ tñ ↄmunit poterãt
quia filij beniamin no poterãt ducere alienigenas vxoꝛes

4 .

fuit ꝙ nõ fuerant in
pꝛelio: quia redijſſẽt
in ſylo ad reddenduz
gratias cuʒ alijs:ideo
ſequitur punitio eoz

facta ẽ tata punitio
cios ad ſilios beniaminlq centen ſunrde .
gnoſcebãt eaj ab alj,ꝗ⸗

fuit nume.xxxj.de v⸗

cam domini: ⁊ ex li ½

vgines. p Etpꝛe

5 rant filias ſuas diligeni: ſed pmiſerà
ir eſſe ↄtra charitatem: da eo ꝙ nõ aodat lineguger poterãt capi. eo eniʒ
et ſic iuramentũ illud videbatur eſſe rerevarlo cedebat nl⸗ vuce orc dare eas filis benininocbchant
carconta renation vnina ttibus: que dat cdn. ep cunodire üli no baberent facultate, rapiend
a bonnmunttaris totius populi: Zideo u te Cuan eeas ſic ena Nile na ſm tranſlationẽ noſtram.
gautun glatee Bialdd lis wdlia vfiide ſieergo erpon bier
iuramentũ: ideo habuerũt a

n hebꝛeo autez
fKflo e. Wiſe
ere— .0⸗ ini eoꝝ. nõ. n.
niamin nõ habentes is be iure bellãtiũ atq; uictoꝝ remini e nden.
vxoꝛes venirẽt latent d ſeptẽtrionem urbis be iure bellänaäl ut accipe cepim viro o.
benrnnb urtl:, hel ad ouentalsplagan ſech tnn dediſtis: a ufa en tao du
oꝛos acciperet ſibi vie qᷓ de bethel tẽdit ad ſi 1 petm̃ ẽ. Fecerũtq; filij eis: quaſi tẽpox
enannen uler , chimat ad meridiẽ oppi Perumin n⸗ merarun owlpanlt galtr
grentin terr boni di lebona. Pꝛeceperutq; ben u: ? iuxta numerum Ablſeremini eoꝛ
min: nec maioꝛes na- dli lebona. in: atq; dixe peratu: ⁊? iuxta n bisqd 2 int oane
iu hoc oſulẽtes vene · filijs beniami ſuineis. ſuũ rapuerũt ſibi de his q̃ ut poſſint harr
runt ↄtra iuramenti rũt: Ite latitate ĩ uin. lo ducebant choꝛos uxoꝛes tribũ p gen im⸗ olio: ſr
ſuũ: quia nullus iun EGũqʒ uideritis filias glo ſingulas: abierũtq; ĩ poſ n HH ſzoumn
rnie elne ach ducendos choꝛos , ſenttone ſius ecliſicatee ur. s callizvus didus
ale quia non moꝛe ꝓcedere: iis eiſ bes:⁊ habitãtes in eis. F 1 vxoꝛẽ lcgu⸗ gſösnin
fuerũt in hoc conſilio te de uineis: ? rap las:⁊ lij quoq; iſr: reuerſi ſũt ꝑ dã. In s, ge icnlnüͤft
nec dederut eas. ſini· ſinguli uxoꝛes ſingulas: tribus ⁊ ſamilias in taber ros betſget. Pfit deſi
e Ränrerca nglie imn ren an beri nacula ſua. In Plcb lis vos ediſtis o fib nn
eas rapiente uüt Lũq; uenerint pres “ trex in iſrael: ſecd zi tpe culpemini puind dea
rũt: quia hoc fecerũt uenen duerſuʒ uos non eratr ſibi re⸗ Aipe t vobls nth deſi
de mandato illo; ad ac fratres T aduerſuʒ uos unuſquiſq; quod ſibi ideſt ñ pot vobis actbin
quos ſpertabat cura qucriccperit acaz irgan unulaielc guo⸗ eiebar onl. ulpa ra. ütnent
ror' populi ut oictä emus eis: Miſeremini Erplicit liber iudicũ. greſſiõ porech nuagiteri
in matrimoniũ: ii9. ·= neaß iuramenti veſtri: is eis:con dictuſtpe
cognoſcerent ab cs Miſeremini eoꝛuʒ.nõ.n. poſt lauaucrartorſtliret niſi ꝙ non daretlsei⸗ an. ſüeicn
T.. pbrer neganlonan n luoiinoninſtisuianon aperunt ensde 5 dnün
danomtshin⸗ ſe Lälanr natu hoc allega neen crur hae tale veſten. Judicum finit. nlll
ſimili culpa eo , uas fllias llis n deſel anus eveſerg. e auen
rentfronten ſic loquẽdi.ſed iſtud peccatũ ẽ intelligend . —
urpepeviccl
biurcontig-
greiſraely⸗
lerr ini oun
icktempoꝛe
ſocimelech
ddelieſſerzi
chonregni⸗
delnunpo⸗
Wenchervu
Oonemonn
tültuenode
Mkaduenn
Nuto fuiſtet
lotnopelſalt⸗
gräapitnn
duuitianrn
httuitſerfüie
Mnopenll,
wmantpiganr
Abarggocd
ancab gian
dolctanmi
noo rrſt
Obedquong

uunborge

Print
0
napinl
nſtun.
.
wpſn
Gnoyp⸗
nbd
uſtim
negiſt
nhde
mnie⸗
me⸗
no
wſe;
lhnir⸗
Ncli
Mhi
chefi
nein ſier
Ctse
lhenn
öipobs
llpari⸗
i inmi
nde⸗
tunttul.
Giſis cs
cion
e wur

—

tioſa:ſecũdo eius

Lui dixit noemi

uerſiois ruth ad
iudaiſmũ fuit eo

1N diebus vnb iudicis.hHic pↄñter ponit᷑
terti caſus.ſ.ipſiꝰ Ruth. Et diuidit᷑ in
q uatuoꝛ pꝑtes: qꝛ pmo deſcribit ipſius
th ↄuerſio gra/

conerſio vurt J liber Ruth Ca. I.
ſa:tertio cõöouentẽs A diah vni
legalij:quarto co N cl lucl .
pulatio mfimoni ludic qn iudi
alis. Partes inci ⸗ ces pᷣerant: fa-
bun tr a, cta ẽ fames in
pitulij huiꝰhiſto)%½ kra. ſiten
rie. Pꝛia adhuci fſa Abijtque
ſcribit cõuerſiois iuda:ut pegrinaret᷑ in regi-
occaſio: ſeuunno one moabitide cum vxoꝛe
ipa conuerſio:ibi ſua ac duob liberis. Ipſe

Occalſio aũt con- Vocabat᷑ elimelech:⁊ vxoꝛ
e noemi:⁊ duo filij: alter
ꝙ fuit deſpõſata . . .. .
filio elimelech iudeo perigrinati in terra moab. Et io
pꝛimo deſcribit᷑ elimelech perigrinatio: ſecundo ipſius
ruth deſpõſatio:ibi Qui acceperũt. Circa pꝛimũ pmo

deſcribit᷑ tempus pegrinationis hup cũ dicit: a ¶ In

diebus vnid iudicis.quis aũt hic fuerit varie di.dicit.n
magiſter in hiſtoꝛijs ⁊ aliqui expoſitoꝛes alij ꝙ iſte iu-
dex fuit heli qͥ cũ hoc vſurpauit ſibi ſacerdotiũ qꝛ no
fuit de eleatar ſz de ithamar. licet autem iſtud ſecuduʒ
dictũ ſit veruʒ quantũ ad hoc ꝙ heli nõ fuit de eleaxar

ſed de ithamar nõ tamẽ videt᷑ veꝝ ꝙ ſibi vſurpauit ſa

cerdotiũ: quia pꝛimo regũ ij. ca. dicit Jpſi heli in ꝑſona

domini: Loquens locut ſum ꝙ domtua ⁊ dom patr

tui miniſtraret in conſpectu meo in ſempiternũ ⁊c.Ex

quo videt ꝙ illud ſacerdotiũ habuit ex oꝛdin atiõe di⸗
uina: ut dicet᷑ ibidẽ plenꝰ. Pꝛimũ etiam dictuʒ nõ vide

tur veꝝ: videlicʒ ꝙ pegrinatio elimelech que hic deſcri
bitur contigerit tpe heli qꝛ a pꝛincipio quo incepit iudi

care iſfrael vſq; ad pꝛincipiũ regni dauid fiuxerunt tin
lxxx.ãni ꝓut fuit declaratũ ſupꝛa Judid.xj.ca. In iſto
igit᷑ tempoꝛe opoꝛtuit ſcõm iſtud dictum ꝙ perigrina-
tio elimelech fuerit ⁊ booxg deruth obed genuerit: et
obed ieſſe:⁊ ieſſe dauid:⁊ vita ipſius dauid vſq; ad pᷣn
cipium regni ſui quod non videtur verum:pꝛimo quia
de iſto tempoꝛe fluxerunt xj.anni ad minus ante natiui
tatem obed:videlicet.x.anni quibus noemi manſit ĩ re
gione moab: ut habetur in hoc ca.⁊ vnus ann añ na-
tiuitatem obed quia dato ꝙ boos ſtatiʒ acceperit ruth
poſt aduentum eius in bethleem cũ noemi: tamẽ anqᷓ;
natus fuiſſet de ea obed trãſiuiſſet annus vndecimus

totus: vel ſaltem fere. Item dauid vixit.xxx. annis ante
quã cepit regnare:ut habet ſecũdo regũ.v. Iteʒ ieſſe pf

dauid iam erat ſenex quãdo genuit dauid: ut videt qꝛ
habuit ſex filios ante eum:ut habet᷑ pꝛimo regũ.xvj. et
pꝛimo paralipᷣ.ſecũdo:⁊ ſic heduit.xxxix.ãnos ad mi-/
nus:ut videtur quando genuit dauid. hoc etiam patet
ex hoc quod dicitur pꝛimo regum.xvij.ꝙ erat ſenex et
grandeu' ⁊ iam emerite militie quando dauid adhuc
adoleſcens miſſus fuit ab ipſo ad viſitandum fratres
ſuos. Si autem iſti anni ſimul coniungantur faciũt an
nos.lxxx. ⁊ ſic non remanet aliquod tempus vite ipſo

obed quouſq; poſſet generaſſe ipſum ieſſe:poſito etiam

cum hoc ꝙ elimelech a pꝛimo anno heli cepiſſet pere-

Poſtilla ſup libꝛũ Ruth Incipit. Ca. I.

bo moꝛtui ſũt:maalon við

deſcendit de boꝑx
ppli pctã. c e
onis varie aſſignat᷑ dicit.n. hieronym ſuꝑ quartũ caplm

.

grinari pꝛopter quod non videtur verùm ꝙ hiſtoꝛia ruth
fuerit tempoꝛe heli:ſed ante. Et ideo aliter dicũt hebꝛei et

melius:ut videtur ꝙ iſte iudex fuit abeſſan:de quo dictum

fuit Judicũ.xij. qui fuit ante heli.xlvij.annis: ut patuit ex
dictis ſupꝛa iudicũ.xj. Dicunt etiam hebꝛei ꝙ iſte abeſſan

⁊ boogẽ idem homo
H binomius tamen: oʒ
maalon ⁊ alter chelion: e tamẽ dicere ſcõm igs
— ☚ £ι vlam ꝙ perigrina 10
Pbrarcl 8 bethleẽ racha. elimelech iceperat an
grelliq; regioz moabiude tequam boox incipet
moꝛabant᷑ ibi.Et moꝛtu ẽ iudicare:quia iudica
elimelech marit noemi:re uit populum vu an⸗
1 filiiſ. ‚nis tantum: ⁊? noem
– inla e ſuit WDu fuit in regione moab
cperut vxoꝛes moabil decem annis: ut dicit
das:quaꝝ vna vocabatur infra eodem capitu-
oꝛpha:alteraq; ruth. Mã lo: ⁊ boo accepit ru-
ſerũtq; ibi decẽ ãnis:⁊ am th poſt: veruntamen

illa perigrinatio per
reditum noemi fuit
terminata ſbᷣ abeſſan
qui eſt idem qð boo⸗
ſcom hebꝛeos: ideo
dicũt hoc fuiſſe tempoꝛe eius:quia res a fine denominatur
7 quia iſta hiſtoꝛia hic ponit᷑ ad oſtendendũiquõ dauid rex
1t. patetin fine. b¶Facta eſt c. ꝓpter
bijtq; hõ de bethleem ⁊c. cã h pegrinati

licet ⁊ chelion:remanſitq;

peralipᷣ.ꝙ tũc tꝑis ſol ſtetit ꝑ aliqð ſpaciũ imobilis ad ter-
rendum homines:ut ſic retraherent᷑ ab enoꝛmibus peccati

quib' erant inuoluti:qð nõ fecerũt pꝛopter quod tanta fa-

mes facta eſt in terra illa ꝙ elimelech qui erat de nobilioꝛi/

bus ⁊ potentioꝛib ciuitatis bethleem fuit coact ire ad ter/

ram extraneã ad querendũ victum ſuũ. Pebꝛei aũt dicunt
ꝙ; ꝓpter famẽ in illa terra accidentẽ multi pauperes recur/
rerunt ad elimelech quia erat diues ⁊ potenj:⁊ ꝓpter auari
ciam ſuam duꝝ erat ei dare:ꝓpter qð ad euitandũ ipoꝛtu
nitates eoꝝ exiuit de terra iſrael cũ bonis mobilibꝰ q habe
bat:⁊ quia ex mala cauſa exiuit ibidẽ moꝛtuy fuit cũ filijs
ſuis ⁊ depauꝑatus. Cetera patẽt in lr̃a. D m arapi
Pic conſequeni deſcribit᷑ ipſius ruth deſponſatio.dicũt au
tem hebꝛei ⁊ etiam aliqui catholici: ꝙ iſta ruth fuit filia
eglon regis moab:ſed hoc videt᷑ falſum qꝛ a tꝑe aioth qui
interfecit eglon: ut habet᷑ Judic.iij.fluxerunt anni ducenti
xxxij.vſq; ad abeſſan: ut declaratu fuit Judic.xj. Et milto
plures anni fuerunt vſqʒ; ad heli:⁊ ideo ſi abeſſan fuit ideʒ
quod boo: ut dicũt hebꝛei: ipoſſiblie ẽ ꝙ ruth ſuerit filia
eglon quem interfecit aioth:qꝛ adhuc enat ſatis iuuenis et
apta ad pꝛolem quãdo fuit coiũcta ipſi boog Item ſi boo⸗
fuit alter ab ipſo abeſſan ita ꝙ hiſtoꝛia ruth accidit tꝑe he
li ut dicunt aliqui:multo magis impoſſibile ẽ ꝙ ipſa ruth
fuit filia pꝛedicti eglon:quia multo plures anni fuerũt vſq;
ad heli quã vſq; ad abeſſan: ut declaratum fuit Judic.xj.
⁊ ideo ſi aliquis velit dicere ꝙ ruth fuit filia eglon reg mo/-
ab: opoꝛtet conſequenter dicere ꝙ iſte eglon ſuerit alius ab
illo quẽ interfecit aioth ⁊ longe poſterioꝛ ipſo:⁊ tamen ad-
huc hoc nõ videtur conuenienter dictum ſcõm dicta hebꝛe
oꝛũ a catholicoꝝ:qꝛ ſcõm hieronymũ elimelech iuit pau-
per ad regionem moab:⁊ ſcõm hebꝛeos:licet iuerit diues:
tamen fuit ibi depauperatus: ut dictum eſt ſupꝛa:⁊ hoc vi
detur ex eo quod dicitur infra eodem capitulo: ꝙ noemi
redijt de terra moab vacua.ſ.ſine viro filus ⁊ diuitijs.non
eſt autem veriſimile ꝙꝙ rex moab dediſſet filiam ſuam vxo-
rem viro pauperi ⁊ extraneo:⁊ ſi poſt dationem depauper
tatus fuiſſet vir eius:non eſt veriſimile ꝙ permiſiſſet cem

rece rra ſua ita pauperem: ꝙ indigeret colligẽ ſpi nobis colere deos alienos.⁊ ipſa reſpondit: o ¶ De⸗ Nal
ar ſelrd na atn deo warene c. 7 ideo Pagis tuus deus meus.quaſi diceret alium nolo colere. Ite⸗
idet᷑ ꝙ ipſa ruth fuerit de humili pꝛogenie. Sequitur: rum dixit ei:trangreſſoꝛibus legis noſtre in diuerſis ca bi
viger pla rutn, fueat de pumiln erra ſi ſibus imponitur pena quadruplicis moꝛtis:ſcilicet la/ aten
ę¶ Audierat enim ⁊c. ⁊ iõ famę recedente de terra ſua me besi poni⸗ ben aqt Kraeeſnncer l⸗ ſilo
lius poterat ad eam redire. ſ¶ Ne in domũ ⁊c̃. hoc dix· pigdationis:combuſtionij:ſtrangulationis in i pen vob
rat quia patres earũ ne? occiſiõis gla hlig
erant moꝛtui:vl quia . D . , „ DZ digurpaetin exx
mulieres ſunt magis mulier oꝛbata duob libe⸗ heſit ſocrui ſue. Cui dixit Ai tune ngtele⸗ luntar
ſen lares nalribs ris ac marito. Et ſurrexit noemi:En reuᷣſa eſt cogna ſpongit. ſrr
G a ucha vo ut in patriaʒ pergeret cum 19 tua ad pplin ſuum 7 ad p Queteter⸗ titur
ce ⁊ce.] Ex quo patet vtraq; nuru ſua de regiée deos ſuos: vade cum ea. rg ſuſceperit mo- oge
ſuas. l. vltra £ . e ASn arata ſum ſuſci⸗
abro a naruuu; 2 dechiſiet eis eſcas-Egreſ abeam. Qubciiq n. per barataſtun ſuſet nn
aurnerat in kge den ſa eſt itaq; de loco peregri rexer is pergã:⁊ ibi moꝛa cunq; moꝛtis: ſi tiſuir
tero. xxv. ꝙ ſi aliqui, nationis ſue cuʒ vtraq; nu ta fueris:⁊ ego parit moꝛa marie o ſicut tu hocen
moꝛiretur ſine heres ru:⁊ iam in via reuertendi boꝛ. Põpulus tu ppliis . igens igit
e ree ſeiect⸗ poſita in terram iuda:dixit meus: ⁊ dẽ tu deus me allquie hal drar ſnc
tandũ ſemen fratri à ad eas: Mè in domũ matr Quẽ te terra ſuſcepit moꝛi mam voluntatez lunt
ſuncro. eige patent veſtre.l Yaciat vobiſcũ do entẽ:in ea moꝛiar:libiq; lo tranſeundi ad le- ncle
in lra. i ¶Qui dirit minus miſericoꝛdiaʒ ſicut cũ accipiã ſepulture. Hec gem oiuinam vl
eaſur epen feciſtis cũ moꝛtuis ⁊ mecũ mihifaciat de hec addat edien ns ſein 8.
rinbh conuerſio: qu Det vobis inuenire requi ſiñ ſola moꝛs me ⁊ te ſepa reſutandus. Cete rutk
noluit reueri ſicut al em in domib viroꝝ quos uerit. Nidens ergo noemi ra patent vſq; bbi wnn
tera: ſed ire ad terra, ſoꝛtiture eſtis. Et oſculata ꝙ obſtinatio ruib aio de r Rcebanteg mal
vnb getilurate relicta flere cepert: ⁊ dicẽ: Tecũ ri noluit:nec ad ſuos vltra expoſitoꝛes nr̃os mon
pꝛopt quod dixit: pergemus ad populũ tuũ fditũ pſuadẽ. ꝛofecteq; legitur depꝛeſſiue boog
lraguerſen mi Qulbus illa reſpõdit: Re ſut ſil ⁊ venerũtin bethleey 2Zeſt verbum con tenp
bi ⁊c.] reuertẽdo ad uertimini filie mi.¶ ingreſſus Saudendi de redi ucen
õõ uertimini filiemi. ur veni Quibus vrbem ingreſſus eeene een
ibeß pꝛexe ſtis mecuʒ: Num vlira ba velox apud cunctos fama bebꝛeos veroin⸗ acg
ris vc. hic dicunt he· bebo filios in vtero meo: percrebꝛuit: diccbãtq; mu⸗ terrogatiue:: eſt V
bꝛi ꝙ volentibus co ut viros ex me ſperare poſ lieres: Hec eſt illa noemi. verbun admira- ſitcop
uerti ac iuchain mn,. ſii: Meuertimini ſilie mi ? Quib' ait: Me vocetis me cdlequali dicatur kot
gis ſcom partem :ſie abite. Jam. n. ſenectute cõ noemi. .pulchꝛã: ſed voca P gaererellincaͤ dnn
volentib' ingredi reli fecta ſuʒ:nec apta vinculo te me mara.i.amaram:qa curru ⁊ equis et eap⸗
gionez explicada ſůt cõiugali. Etiam ſi poſſem amaritudine valde reple- viune emodo ducatu
vifficilia li religio, hac nocte cõcipere ⁊ parẽ uit me omnipotẽs. Egrèſ . ve tanagtan naipio
ni. Ricut iget nde ſilios: ſi eos expectare veli ſa ſum plena:⁊ vacuã redu uirterram urt en
cõuerti ad iudaimũ lis donec creſcant ⁊ annoſ xit me dñs. Kur ergo v'o de mala cauſa: nini
dixit ſibi aliua one pubertatis impleant: ante catis me noemi:quaʒ dñs uarolerum caſmm. Pande
ra legis: no vrit critis vetule q; nubaſ.No hyumiliauit: ⁊ afflixit oſpo ob eect funt n
eere teremn lite queſo ſilie mi facẽ hoc tẽs: Aenit ergo noemi cdõ Gn Rged ten han
iſr: niſi ercauſa ma- quia veſtra anguſtia mag ruth moabitide nuru ſua tur: s (Egreſmſa *D
gne neceſſitatis:⁊ tũc me pꝛemit :7 egreſſa ẽ ma de terra perigrinationis . ſum plena fuusr opini
rurh ei re pondit. nus dñi contra me. Eleua ſue:ac reuerſa eſt in bethle ninieſſtercvo n poſſ
1CQuocuͦq ta igit voce rurſum flere ce em quando pꝛimuʒ oꝛdea ms poe enn vyrn
bi hrem olrit ei lls bperunt. Oapha oſculata metebatur. (Ca. II. ſMtetur penam ſi⸗ uke
eſt nobis licitũ ꝙ mu ſocrũ ac reuerſa ẽ:ruth ad Rãt autẽ viro elime/ biinfnctam do. dpane
GiRces.-⸗ ſi Eittin de Narud
Et ruth reſpondit: m ¶ Ubi moꝛata fueris c᷑. nolens terra iſrael ex mala cauſa: ut ſupꝛa dictum eſt: cilicet ſt ſ

eſſe ſme te cũ aliquo viro.Iteꝝ dixit populus hebꝛeoꝛum ſcom opinionem hebꝛeoꝛum.
eſt ſubiectus legis oneribus in qua ſunt ſexcenta ⁊. xiij.b (Xaplm II. —
cepta. Tunc reſpondit: n Populus tuus ⁊c.quaſi dicte Bee deſcribitur ipi
tetn V

ret volo ſubdi legi ipſius. m dixit: pꝛohibitum eſt us ruth conuerſatio virtuoſa:⁊ qꝛ humilitaj

lboct
enndiirsan

mitſlar ,⸗

ginſleſ⸗

6 1da.

odt

mmnne
Nauſden
rnſont⸗

onbſ R

ſru
un

nir in,
wobcaft
meAmenn

mſenndiad⸗

mdünnuny
tanmnnöc
iindſa

uruncns de

untt

Ulis hect
4 woni
voſtorsfos
rocpreſe
tportomoon
ndoeneti

vni: ſonm

vo mol-⸗

nne t
madniri⸗
Midoarr
Klawe
Auenefuci
m cus
Zõ
mim
mdh:.
ummi
ala cun.
Cumektfmn
umenbuN
gar golt l

ngeufliel

encundd
64 hol
aur un .
itiuunade
ſieeis 1
mun tſollen

aglinß

4 gimii

eſt fundamentũ omninʒ virtutũ:ideo circa eam pꝛimo

deſcribitur humilitatis virtus:ſecũdo honeſtatis dec/
ibi Accidit autẽ:tertio gratitudo in beneficijs:ibi Que

cadens in faciem ſuam: quarto ſolicitudo in exercitijs
ibi Collegit ergo. Humilitas autem eius apparet ĩ hoc

ỹ obtulit ſe ad
colligendum ſpi⸗

cas in agro ð vo/

lun tate ⁊ licentia
ſocru) ſue:pꝛemit

titur tamen hic

nomen ipſius bo

ox eo ꝙ ager in ᷣ
collegit erat ipᷣ

qui etiam erat de

cognatione mari
ti ſui defuncti: et

hoc eſt qð dicit᷑:
a ¶¶ Erat autem
vi o elimelech cõ

ſanguincus. Di⸗
cunt hebꝛei ꝙ eli⸗
melech ſocer ru⸗
th: ⁊ ſalmon pat᷑
boox fuerunt fra
tres: ⁊ ſic marit

ruth ⁊ boog eräat

conſanguinei ger
mani.Sed pmuʒ
dictum videtur
falſum: quia ſal-
mon qui genuit

boosę de raab fuit

tempoꝛe ioſue:et
accepit vxoꝛem
raab poſt deſtru⸗
ctioneʒ vrbis hie

rico: quia tunc
fuit copulata po

ulo iſrael: ut ha
etur Joſue. vj.
hoc autem fuit
circa pꝛincipium
ducatus ioſue. a

pncipio vero du/

catus eius vſq;
ad abeſſan: aug
hebꝛei dicunt eſſe
ipſum boo fluxe
runt anni.cclxx/
i.⁊ multo plure
fluxcrunt vſq; ad
heli:⁊ ideo ſi ſᷣm

rint manus metẽtiũ:vbicũ

lech conſanguine homo
potens ⁊ magnaꝝ opum
noie boog. DBixitq; ruth
moabitis ad ſocrum ſuam

Si iubes vadaʒ in agrum

⁊ colligã ſpicas que fuge

q; clementis in me pr̃iſſa/

milias repperero gratiam

Qui illa reſpondit: Nade
filia mi. Abijt itaqʒ ⁊ colli½
gebat ſpicas poſt terga me
tentium. Accidit autem ut

ager ille haberet dominuʒ

nomine booę:qui erat de
cognatione elimelech. Et
ecce ipſe veniebat de berh
leeʒ:dixitq; meſſoꝛibꝰ:Do

minus vobiſcum. Qui rñ/

derũt: Benedicat tibi dñs
Dixitque boo iuueni qui
meſſoꝛibꝰ pᷣerat:Cuſ ẽ hec
puella: Cui reſpõdit:hec
eſt moabitis que venit cuʒ

noemi de regione moabui
de:⁊ rogauit ut ſpicas col/

ligeret remanentes:ſequẽs
meſſoꝝ veſtigia.Et de ma
ne vſqʒ nũc ſtat in agro: et
nec ad momentũ quidem
domũ reuerſa ẽ.Et ait bo/
o ad ruth:Aũudi filia: Ne
vadaſ in alteꝝ agrũ ad col
ligendũ:nec recedas ab hb
loco ſʒ iũgere puellis meil

opinioeʒ hebꝛeoꝝ dical ꝙ boe?7 abeſſan ideʒ hõ fuit:

ipoſſibile vr̃ ꝙ elimelech fucrit frater ſalmon:qꝛ ruth
vxoꝛ maalon filij elimelech adhuc erat iuuenis:ut ſat
patet ex ſequentibus:quando fuit copulata matrimo-
nio ipſi boog:adhuc potena generare: adhuc magis
impoſſibile eſt ſi dicatur ꝙ boox fuit tempoꝛe heli qui
poſtea per multos annoj iudicauit: pꝛopter quod dicũt
doctoꝛes noſtri ⁊ bene:ut videtur ꝙ tres fuerunt boo⸗
ſibi ſuccedentes:quoꝛum pꝛimus fuit auus: ſecũo fily

⁊ vbi meſſucrint ſequere.
Mandaui.n.pueris meis

ſed etiam ſi ſitieriſ vade ad

poſt moꝛtem viri tui: et ꝙ;

conſolatus es me:⁊ locud

et tertius nepos. pꝛimus fuit filius ſalmon quem genuit de

raab:⁊ tertius fuit iſte qui genuit obed ex ruth:a hoc idem
dixit ſuper matth.pꝛimo cap.vbi iſti tres ſub vno nomine

compꝛehenduntur: tum quia cõpꝛehenduntur eodeʒ mo-
do in fine huius libꝛi ſub vno nomine: tum quia matthe

ceuangeliſta genealo⸗
giaʒ ſaluatoꝛis in tri-
bus quaterdenis vo/
luit deſcribere:ut ibi⸗
dem dicitur: in quo
autem gradu vltim
boot attinebat ipſi e⸗
limelech ⁊ filio eius
maalon poſtea dicet᷑

ut nemo moleſtus ſit tibi:

ſarcinulas ⁊ bibe aquas ðᷣ
quibuſ ⁊ pueri mei bibunt

S- Bena n ſ,- Letera patent in lra
Sat cadens in faciem ſu⸗ 8 d Rckicltt aurem.
am: ⁊ adoꝛans ſuper ter· pPi dſcribitur ipſiuj
ram dixit ad eum: Ande

ruth honeſtatis dec
quod percepit booę

veniens ad meſſoꝛes

mihi hoc ut inuenireʒ gra
tiam ante oculos tuos: et ſuos

noſſe me dignareri peregri irng varnmnne

nam mulierem: Cui ille rini qui meſſoꝛib' pꝛe-
dit:Nuciata ſunt mihi om car ree ſin Kar⸗
ſa d ncunt hebꝛei ſat a
nia que feceris ſocrui tue pateicy ieyin. boos
eC.ε& 1&* *ct iam erat homo pꝛo/
reliqueris parentes tuos uecte etatis ⁊ honoꝛa
⁊ terrã in qua nata es:⁊ ve bilis ratione ſcientie
neris ad populum quem zvu tutis: ldeo no
antea neſciebalſ: Reddat ti reret de rqna unhen
bi dominuſ pꝛo opere tuo cula muliere que eẽt

⁊ plenam mercedem reci niſi ratione honeſta-
pias a domino deo iſrael 1s ſngdaris auns, in
ad quem veniſt: ſub cut· (unrßebꝛei, ſplcas
conſfugiſti alas. Que ait: ſtantes poſt meſſoꝛes

Inueni gratiam apud ocu olligebat ſtando:ia-
los tuos domine mi: qui centes autem collige⸗
bat ſedendo:ne incli-
. mmnmnangdo ſe ad colligen-

ſuʒ ſimilis vnius puellaꝝ apte poſterioꝛi:⁊ ps

tuarum. Dixitquè ad eaz aliqua tibiaꝝ ſuaruʒ

boog: Quãdo hoꝛa veſcẽ·lcbone or hale
di fuerit veni huc ⁊ come eius Poncſtates mor
de panem: ẽt intinge buc Nuit ad querendũ que
cellam tuam in aceto.. Se eſſet: ⁊ ad faciendum
ſibi gratiam dicẽs ei

. gug ſegulur⸗ .
d ¶ Audi filia ⁊c᷑. et

patet la.patet etiam ꝙ erat iuuencula rel pectu ipſy: quia
vocauit eam filiam. e ¶ Que cadens ⁊c. hic ↄmendatur
ru th de gratitudine:qꝛ ipſi boos de beneficijs oblatis licet
nõ eſſent multũ magna valde fuit regratiata. Et patet lr̃a
vſq; ibi: f Que nõ ſum ⁊c. In hebꝛeo habetur ancilla
rum tuax.q.d.nõ ſum tanti valoꝛis ſicut minima ancilla
tua:a ideo maioꝛc gratiam inuenit apud ip̃ᷣm boo?: vnde
ſubditur: g ¶ Dixitq; ad eaʒ boo? ⁊cʒ. li. eſt cibũ paratũ
de domo mea cũ famulis meis. h (Et intinga bucrcliaʒ
2

tuam in aceto. acctum enim multum refrigerat:⁊ iõ in ca-

lidis regionibus cuiuſmodi eſt terra iſrael vtunt᷑ aceto ma-

xime tempoꝛe calido:cuiuſmodi eſt tempus meſſionis.
i Et nseſtit polentam ſibi.ſ.ipſa ruth pꝛeparauit ſibi

cibum ſcòm tranſiatio

rexit ei granatam.i.
cibum factuzʒ de gra-⸗
nis nouis quẽ de ma
nu ſua dedit boox ipi
ruth:ut dicũt hebꝛei

Cetera patent in litte
ra. k Tollogit 76.
Pic cõſequent᷑ deſcri
bitur ſolicitudo ipſiꝰ
ruth i opere pꝛo quo

venerat de volütate

ſocrus ſue:cũ dicitur
CLollegit ergo in agro
vſq; ad veſperaʒ ⁊c.
quod auteʒ ſubditur
i.tres modios n eſt
in hebꝛeo:ſed loco ei
us habetur oꝛdeoꝛuʒ

quia inuenit ephi oꝛ

gei in hoc qð co llege
rat. Cuius tamẽ quã/
titatis ſit hec menſu/
ra ephi dictum fuit
Exo xvj.gomoꝛ eniʒ

eſt decima pars epyhi

2 gomoꝛ manne ſuf⸗
ficiebat vna die pꝛo
vna perſona: ut ibidẽ
dicitur: I ¶ Juncta
eſt itaq; ⁊c. Ii ancil/
lis. Cetera patent in

Oſtẽ autem
Hic cõſequẽ/

legalis:quia ſcòm le/⸗
geʒ que habetur deu
terono.xxv. de ſuſci

tatione ſeminis def=ũ

ctci:ipſa requiſiuit bo
oꝑg ⁊ matrimonio de
conſilio ſocrus ſue:⁊
ideo circa hoc pꝛimo.
ponitur ſocrus cõſul
tacio: ſecũdo nurus
obtemperatio:tertio
ipſius boo? rationa/

bilis reſponſio.ſecun

da ibi Que reſpodit
tertia ibi Et ille. Cir
ca pꝛimuʒ dicitur:

a ¶ Poſtq autem re

,dls circa

ipſam ruth conuẽtio

eʒ noſtram. In hebꝛeo habel: Poꝛ

dit itaqʒ ad meſſoꝛum latr

⁊ còngeſſit polentam ſibi:

comeditqʒ; ⁊ ſaturata eſt:x
tulit reliquias. Atq; inde

ſurrexit ut ſpicas ex moꝛe
colligeret. NPꝛecepit autẽ
boo pueris ſuis dicens:

Etiam ſi vobiſcuʒ metere
voluerit ne pꝛohibeatis eã
⁊ de veſtris quoqʒ mani/

puliſ pꝛoijcite de induſtria

1 remanere permittite ut
abſq; ruboꝛe colligat: 7
colligentem nemo coꝛipi/
at. Lollegit ergo in agro

vſq; ad veſpera: ⁊ que col

legerat virga cedens ⁊ ex-
cutiens inuenit oꝛdei qua
ſi ephi menſuram ..i.tres
modios quos poꝛans re/

uerſa eſt in ciuitatem: ⁊ oñ

it ſocrui ſue. Inſuper pꝛo

tulit ⁊ dedit ei de reliquijs

cibi ſui quo ſaturata fuerat
Dixitq; ei ſociꝰ ſua: Abi
hodie collegiſti: Et vbi fe⸗
ciſti opus:Sit benedictus
qui miſertus eſt tui. Indi/
cauitq; ei apud quem eẽt
operata:⁊ nomen dixit vi
ri ꝙ boog vocaret᷑. Cui ri

dit noemi: Benedictus ſit

a domino quoniã candeʒ
gratiam quã pꝛebuerat vi/

uis:ſuauit ⁊ moꝛtuiſ.Rur
ſumq; ait: NPꝛopinquꝰ no

ſter ẽ homo. Et ruth hoc

quoq; inquit pꝛecepitmi/

hi vt tamdiu meſſoꝛibꝰ e
üugerer donec omnes ſege

uerſa cſt ad ſocrum ſuam.ſ.de meſſionibus quaꝝ tẽpoꝛe
fuit coniuncta puellis boop: ut dictũ eſt ſupꝛa ſecũdo ca. in

fine. b ¶ Queram tibi requiem.i.matri
ꝙ non opoꝛteat re laboꝛare ꝓ victu. c

bene ſit tibi.habendo pꝛolem:qð maxime deſiderant

mulieres. dD ¶ Et hac nocte areaʒ oꝛdei ventilat. ideſt
feſtũ faciat ꝓ ventilatione.Dicũt.n.aliqui ꝙ mos erat

tel meterentur. Cui dixit ſo
crus: Melius eſt filia mi
ut cuʒ puellis e exeas ad

metendum ne in alieno a/

gro quiſpiam reſiſtat nbi.
Juncta eſt itaq; puelliſ bo

oc] ⁊ tãdiu cuʒ eis meſſuit

donec oꝛdea ⁊ triticum in
boꝛeis conderent᷑. (l. III.
a

Oſtquaʒ autem re-
uerſa eſt ad ſocrum
uam audiuit ab ea: Filia

mi queram tibi requieʒ: èt

pꝛouidebo ut bene ſit tibi.
Boog iſte cui puellis in a

gro iũcta es pꝛopinquus
noſter eſt: hac nocte are-
am oꝛdei ventilat. Lâuare
igitur ⁊ vngere: ⁊ induere

cultioꝛibus veſtimentis: ⁊
deſcende in aream. Mõ tẽ

vigdeat homo:doöͤnec eſlum

potumq; finierit. Quãdo

autẽ ierit ad doꝛmiendum

nota locum in quo doꝛmi
at. Nenienſq; ⁊ diſcoope

ries palliũ quo opitur a p-
te pedum:⁊ pꝛoijcies te et

ibi iacebis. Ipſe aũt dicet

tibi qd agere debeaſ. Qũᷣe
reſpondit: Quicquid pꝛe

ceperis faciam. Deſcendit

q in aream.⁊ fecit oĩa que
ſibi imperauerat ſocrus.

Cũq; comediſſet boo et
bibiſſet:⁊ ſactus eſſet hila/
rioꝛ:iſſetq; ad doꝛmiendũ
iuxta aceruũ manipuloꝛũ

venit abſcondite:⁊ diſcoo/
perto a pedibus eius pal

moniũ:nec de modo:niſi ꝙtum ſua ſoꝰ 1
h ¶ Querñdit. DPic ↄñter deſcribit᷑ ipſius ruth obtẽ
peratio:qꝛ fecit oĩa que ſibi ſocrꝰ dixerat:credẽs ſe in oi

antiquoꝝ in ventilatione meſſis facere ↄuiuiũ meſſo⸗
ribus ⁊ doꝛmire de nocte in area. Ra.ſa. dicit hic in

illo ſpe erant ml
ti latrones in ter

ra:⁊ iõ boox iuit

illuc ad doꝛmiẽ-
dum: ut in pñtia
ei melius cuſto⸗
diret᷑ ꝑ famulos
ſuos granũ venti
latum: ⁊ vtrun
potuit eẽ in cauſa
e ¶ Lauare igitur
⁊c. hoc dixit ſibi
ad h' ꝙ boox ma
gis inclinaret᷑ ad

deſponſandũ ea
H Ens te ieen⸗
0

. ſ. ipe boog.

g ¶ Donec eſum

potumq; finicꝛit.
hoc dixit qꝛ tunc
magis ꝓni ſunt

hoies ad contra/
hendum ⁊ conſũ

manduʒ mr̃imo⸗

nium. Dicüt hic

aliqui ꝙ iſta noe

mi n peccauit:qꝛ
P. legem mr̃imo/
nij querebat ſuſ⸗
citationẽ ſeminis
defuncti : Zrium
tamẽ mag vẽ:tũ
qꝛ modus q̃rẽdi
nõ erat bony. ſ. in
occulto:tuʒ quia
etiam erat alius
—— ipᷣo

boogut infra ha
betur: qui debe-

bat pꝛius requiri
aliter ſuiſſet ſibi
facta iniuria:niſi

voluütarie ſuo iu/

ri ceſſiſſet: ꝓpter

quod booę dixit
ipſi ruth:ꝙ facti

celaret.ipſa auteʒ

ruth fuit totali

excuſata qa erat
de nouo conuer⸗

ſa ad iudaiſmum
neſciebat ð lege
requirendi matri
ſocr' docebat eam

us bene agere. Et patet littera vſq; ibi:

ſonſitan
buohn
nmmnu
pelet
maliere

opitag

132 te

lenzi

P tactun

ce
⸗
n
ſinant

Eoy⸗
güͤt po⸗
debaty
giebar
adhuc
que e
termir
ſiutt:
es: I
cit. E

Ecx.

rebat
onez.
mocht
Gſpo
ſpoſa
exrre⸗
ſeln
ia
luhoe

elcbat.

onezme

ſcöm

cla aſoe

Mſat
door: ſ

neceſſeh
Aflioꝛun
enpto
lename⸗

lciti

rhocdie
coſequen
midief⸗
Piplaen
ſellgaf
Proremnig
uenten
tibugn Pa

Ahe

ni
moen
ken
ociut
lni⸗
rinpitn
famulo
müen
nm
Chcn
mrign
dintſbi
lognn
uni
Wie
Eenicdeet
Nrcum
Gfinat
mqnn

lunt
Cn

n1 ond
g miin
decubie
P we
uin
miino⸗
eber iß
ſenins
zum
nini
iicl
genu
As
ihe
nfabe
D
nsrc
i
imunii
Llou
P,
oodlrt
biluan
iplaaun
uln wult
ncen
o0 nuc
dainun

baole

ndinmn
cnan
hobee
slena

foꝛſitan timuit de latronibus ⁊ conturbatus eſt. In he

bꝛeo habetur: Et tenuit vel amplexatus eſt. qꝛ extẽdit

ta ⁊ tecta ꝙ; viri:

, i6 t⸗
k¶ Uiditq; mu-

aut populus vi⸗

debat voces.i.au

diebat: tñ bootę

Ali aut dicũt ꝙ
cũ hoc curialiter
petebat ↄſũmati/
oneʒz matrimonij
ſcõm ꝙ erat edo⸗

cta a ſocru ſua pꝛopter quod boox habuit eaʒ totaliter

manũ ſuã:⁊ tetigit caput ipſius ruth: ⁊ per hoc coqᷣuit
ꝙ eſſet mulier:qa
mulieres habent
capita aliter para lio ſe ꝓiecit. Et ecce nocte

iam media expauit homo
⁊ conturbatus eſt:uᷣiditq;

liereʒ. i. cognouit Mulierem iacentem ad pe
rancifegrdeno des ſuos: ⁊ ait illi: Que
goſeche per viſũ ſi Illaqʒ reſpondit. Ego
ſed noie viſus de ſuʒ ruth ancilla tua: Expã
ſignant aliquãdo de palliũ tuũ ſup famulaʒ
alij ſenſus: ſicut tuam:quia ꝓpinquus es.
Exo. xx. ĩ: cũc Et ille: Benedictq inquit

es a domino filia: &t pᷣoꝛeʒ
miſericoꝛdiam poſterioꝛe

adhuc neſcichat ſuꝑaſti.qà nõ es ſecuta iu
que eẽt muiier ꝑÿuenes paupes ſiue diuites
ſiut: 1QAue Holi ergo mmetuẽ: ſz gcd
es: Ilaq; reſpon dixenl mihi faciã tibi. Scit
dit:Ego ſuʒ runh enim oiĩs ppls ꝗ habitat in
cc. per hoc req tra poꝛtas vrbis mee muli
rebat deſponſati exrem te eẽ virtutis. Nec ab
oneʒ. Hic.n. erat naſt Sal
modus tũc tpis: nuo me ꝓpinquũ:ſᷣ eſt ali
ꝙ ſponſus hens us me ꝓpinquioꝛ. Quieſ
ſpoſalia ponebat ce hac nocte:⁊ facto mane
erremum veſtis ſitte voluerit ꝓpinqtan iur
ue ſup ſponlam retinere bene res acta e:ſin

aut ille noluerit:ego te abſ
qᷓ; vlla dubilatiõe ſuſcipiã

Kutb

¶ Expanit homo dicit ra.ſa.ꝙ timuit ne eſſet mali-

A1 a⸗ rin 14 matrimonium: hec vocat᷑ maioꝛ pꝛima:
gnus ſpũs:qui in coꝛpoꝛe aſſũpto eẽt ad pedes eius: vł pꝛima

ſericoꝛdia ẽ bene ſi e habere aliquem poſt moꝛtem er qñ nõ

poteſt ſe inuare:q; dum adhuc viuit:⁊ ꝙ ipſa rutb mouere
tur amoꝛe pꝛolis ⁊ non libidinis eſtenan

dicens:

q ¶ Quis non eſt ſecuta uuenes.querendo eis coniungi i

viuit dñs: Hòꝛmi vſq; ma
ne. Doꝛmiuit itaq; ad pe
des e vſq; ad noct abſceſ
ſuʒ. Surrexit itaq; ànteq;
boies ſe cognoſcerent mu
tuo.⁊ dixit booc:Caue ne
gꝗs noueꝛit ꝙ huc veneris.
Et rurſum: expande inꝗt
pallium tuũ quo opiris:et
tene vtraqʒ manu:Qua ex
tendæéte ⁊ tenẽte: mẽenſus ẽ

ſex modios oꝛdei ⁊ poſuit

ſuꝑ eam. Que poꝛtans in
greſſa ẽ ciuitatẽ:⁊ venit ad
ſocruʒ ſuam. Que dixit ei
Quid egiſti filia: Narra
nitqʒ ei oia que ſibi feciſſet
hõ. Et ait: Ecce ſex modi
os oꝛdei dedit mihi: ⁊ ait:
nolo vacuã te reuerti ad ſo

crũ tuã. Dixitq; noemi:ex

pecta filia donec videam

quem res exitum habeat.

mo:niſi compl
locutus eſft.

. „

—

matrimonio: ſed me

ſenem: in cupꝰ copula
non eſt talis delecta-

tio. r ¶Noli ergo
metuere.ð matrimo/
nio tibi affuturo.
8(¶Scit. n. ois popu

lus.q.d.ex fama boꝰ-
nitatis tue paratuj eſ

ſem te accipere:ſed ñ
poſſuʒ hoc licite abi⸗

pꝛopinquioꝛis ceſ
ſione:io ſubditur:
t¶ Eſt alius me pꝛo
pinquioꝛ. Iſte pꝛopin
quioꝛ eſt cu nomen

nõo expꝛimit᷑:eo ꝙ no⸗
luit ſuſcitare ſemen
fratri ſuo defuncto:
pꝛopter quod fuit in/
dignꝰ nominari.Eli/
melech. n. marit noe
mi:⁊ pater iſtius bo/
og ſuerũt fratrej:⁊ ſic
vno gradu alter pꝛe-

cedebat eum.
vV¶ Doꝛmi vſq; ma
ꝛminuit itaq;. et

in hoc patet continẽ/

x ¶Surrexit itaq;.
Pic conſequenter de

ſcribitur ipſius ruth

curialis receſſus ſeu
emiſſio: pꝛimo ex
pfte ipſiuj ruth:⁊ hoc

quia maioꝛ mi/-

excuſatam. Dicunt enim hebꝛei ꝙ ruth dixit pꝛius ip̃i
booꝑ: ſcõm ꝙ eam ſocru docuerat: ſocrus mea ego

neceſſe habem vendere hereditatem que fuit elimelech

⁊ filioꝛum eius:⁊ tu es pꝛopinquus ad quem ptinet re
demptio:ut habetur Leuitſ.xxv.a ideo accipe here ita
tem ⁊ me per conſequens in vxoꝛem ad ſuſcitanduʒ no

7 7

