nn gin cuũ piſtatõe oleũ miſcebat. i ¶ Cuũq; deſcẽ. no. ſuper cũ vz: t Scificam bebꝛe requet accipiep ppate: ra.
pen eu debat pꝛui petiſtis. Scificatõ.n.ĩ hebꝛeo frequẽt a
ſrr- caſtra ros deſcẽ.ꝑiter ⁊ man. Pꝛimo eni cadebat p qſi ſa expoit: ppate voj ad fcipiẽdũ puitõeʒ ppi vraʒ murmu
n⸗ 1s na quaſi ſtramẽtũ mane:poſtea mana: ⁊ tertio ros qſi . 1 ſen hiere. rij. Scilica eos i die occiſiois Et vtrũq;
g ei oꝑimentum ꝓut plenius expoſitum fuit Exo.xvi. ratoeʒ ſic dẽ hiere.xij. Scifica eos M

. Z . 4
4 1 1
D
— .

põt intelligi:qꝛ de diſponebat eis dare carnes ſicut petiue-
rãt: ⁊ eos punire ꝓ iuſta petitõe. e nec exeat ꝑ nares
as.qꝛ vomit egredies ꝑ os vt frequenter fedat nares.
Eo ꝙ repuleriti dñʒ.quãtũ i vobis ẽ ex igratitudie via
exceẽta milia ⁊c.S.j.ca.expᷣſſit nũeꝝ eoꝝ ſexcẽta ⁊ tria
milia qngẽti.l.dðʒ ꝙ
illi ꝗͥ erãt vltra ſexcẽ ł.
ta milia fuert mõtuii gqdẽ:ſed vſq; ad mẽſẽ dieꝝ
plaga ignis vcà i pn donec exeat p nares vr̃as

ca. D(Et tu dicij da 1

ſentiunt voctoꝛes he leritis dñʒ ꝗ ĩ medio veſtri
becortis: dicit n E: fleueritis coꝛã eo dicen
ra.aquiba.ꝙ mopie „ .
———— ſple⸗ tes: Quare egreſſi ſum ex
tione verbi dei: m ald egypto vt periremus in ſo
hoc iducit id qð ſeꝗlitudine. Et ait moyſes ad
tur de reſpõſione dni dñm:Sẽxcenta milia pedi

Nũqd manꝰ dñi iua
lida eſt. qvẽ eẽ rñſio
ad dubitatẽ vł deſpe
rãtẽ de ipletõne facti
⁊ iõ peccauit ita gra/-
uit᷑ ſicut ĩ ads cõtradi

tũ hup ppli ſũt.Et t dicis
dabo eis eſũ carniũ mẽſe ĩ
tegrol Nũqůid ouiũ ⁊ bo
um mlititudo cedet᷑ vt poſ
ſit ſufficere ad cibũ:vl oẽs

ctõis de quib habet᷑ .
Fr. ca. QAerutñ non piſces maris vnn. grega
fuit hic punitus ſiuut bũt᷑ vt eos ſatiẽt: Cui rũdit

dñs: Nũgd manus dñi in
ualida eſt: Jã nũc videbis
vtrũ me ſermo ope cõplea
tur. Nènit igitur moyſes ⁊

ibi:qꝛ illud fuit factũ
in publico coꝛã tota
multitudie filioꝝ iſrł
iõ ſtati fuit detmĩa/
ta punitio.ſ.ꝙ nõ in/⸗

traret terraã pmiſſio narrauit pplo ᷣba dñi: cõ/
nis: ſʒ iſtud fuit d᷑m gregãs ſeptuaginta viros
in deſerto/ſ.coꝛã deo

de ſenioꝛib iſrliquos ſtare
fecit circa tabnaculuʒ. De
ſcẽditq; dñſꝑ nubẽ:⁊ locu

tm: ⁊ iõ pena nõ fuit
ſtatiʒ ipoſita:qm alit
ſũt puniẽda peccata

mls eer⸗ ra: tus ẽ ad eũ:auferẽs de ſpũ
g. Di m E ſν* αι
peccauitbir:ad b 4 allmorſe dao ſep tu
ucit ill qð dicit ca asginta viris. Cũq; reqeuiſ
pitulo ſequẽti moy ſet in eis ſpũs: pꝛophetaue
ſe a dño:q i oti domo rũt nec vltra ceſſauer̃t. Rè
mea fideliſſimus ẽ.⁊

hoc idẽ dicũt docto/ 8.
res noſtri dicẽtes ꝙ moyſes nõ dubitauit de impletõe ver/
bi dei: ſed qꝛ modus ipletõis nõ erat ſibi reuelar: q̃ſiuit de
mõ iplẽdi: nec in hoc peccauit: ſic beata vᷣgo qñ petiui
angelo Luc.ij. quõ fiet ⁊c.⁊ ſic exponẽdũ ẽ illud. e ¶¶ Nũ
qͥd ouiũ ⁊ boũ multitudo cedet᷑ ⁊c ac ſi dicat iplebit᷑ ne ver
bũ tuũ ꝑ hũc modũ vł aliũ. f¶ Cui reſpõ.dñſ:nũqd ma
nus dmi iualida eſt. ac ſi diceret potẽtia mea põt iplere hoc

„

multis mõis cũ ſit ifinita:modũ tñ iſtũ nõ reuelabo tibi x
5 eeen en labo tibi vp/
bo:ſʒ oſtẽdã facto:iõ ſpdit᷑: Jã nũc videbis ⁊c᷑. ſeqt: e

nit igit moyſes. hic ↄſequent deſcribit᷑ impletio diuini pꝛo

miſſi: ⁊ pmo quãtũ ad ptẽ cure alijs iponẽde:ſcoo quantũ

ad cibi ꝓuiſionẽ:ibi Uetus aũt egrediẽs. Pꝛimũ pʒ in lr̃
ex pᷣdictis vſq; ibi: h ¶ Pꝛophetauerũt nec vltra ceſſaue

rũt. dictò hebꝛaica q́ ponit᷑ hic ẽ equoca ad addere ⁊ ceſſa
re:⁊ ſm hoc exponit᷑ oppoſito mõ ab hebꝛeis:vno mõ ſic:

Pꝛophetauerut ⁊ no addiderũt.i.illo tm die pꝓphauerũt

⁊ nõ vltra.Alio mõ ſic: Pꝛophauerũt ⁊ nõ ceſſauerũt.i.ñ
fuit ablatus ab eis ſpũs ꝓphie:licet nõ cõtinue ꝓpharẽt:⁊2

hũc ſenſũ ſequit᷑ noſtra traſlatio qᷓ videt verioꝛ: qꝛ ſpũs p
phetie erat eis datus ad regimẽ populi vt dictũ ẽ:⁊ iõ noõ ẽ

mi moyſes ꝓhibe eos. At

trãſ mare coturniceſ ðᷣtulit

iſte fuit gerſon dor
phibe eos. dicit rab.ſa.ꝙ ꝓphetabant de moꝛte moy“

vbi multi abudãt. ob'
vt poſſẽet capi ſine laboꝛe:qꝛ ñ oꝑtebat ad capiẽdũ eas

veriſimile ꝙ habuerint tm̃ vno die:ſed durãte eoʒ re⸗
gimine:⁊ hoc oſtẽdit lr̃a pᷣcedẽs. Cũq; redeuiſſet in eis
ſpũs.⁊ ſeqtur: i ¶ Remãſerãt aũt in caſtris.nõ ex cõ⸗
temptu ſed ex humilitate reputãtes ſe indignos tanta
ꝓmotõne:⁊ iõ receperũt donũ dei ſicut Alhai

Sup s req
‚„ „ „ , euit ſps.qͥ fqeſcit
mãſerãt aũt in caſtris duo ſuꝑ humiles:ſᷣm
viri: quoꝝ unus vocabak dr Eſa. lxvi.
beidad æ alt medadſůber Siallauone ie
quos reꝗeuit ſpũs:naàm ⁊? eſcet ſps mo: niſi
ipi deſcripti fuerãt ⁊ nõ ex ſuꝑ hũilẽ ⁊ qetũ
ierãt ad tabernaculũ. Cuz ⁊c. ¶Nãa ꝛ ipi
ꝓphetarẽt ĩ caſtris:cuᷣcur/⸗ velelpti ſueran
rit puer ⁊ nunciauit moyſi noſes voleses
dicẽs:Heldad ⁊ medad ꝓ peſcere murmur
phetant in caſtris. Statim ppliõ ſe ſi plures
accipet ðò vna tri

ioſue filꝰ nun miſter moyſi ede
⁊ electus e pluribꝰait:Oñẽ EH

u ſex ſeneſ:q ſũt
ſimł accepti.lxxij

ille: qd inꝗt emularis pꝛo ti. hexi.
ſed aꝛ de pᷣcepat

me:Quis tribuat ut omis

pplus ꝓphetet:⁊ det eiſ ðo en da r. ⸗
min ſpᷣm ſuũ. Reuerſuſqʒ las ſcribẽs i qlibʒ
ẽ moyſes ⁊ maioꝛes natu caquen..i.ſenex:
iſr! in caſtra. Nentus autẽ ceptis duab ce
dulis in qbꝰnihil

égrediens a dño arreptͤs cxrat ſeri tuz: ril

„E cel dtulii las cedulas poſu-
⁊ dimiſit in caſtra itinẽ quã it in vaſe vbinõ
tũ uno die cõſici põt ex oĩ poterant vicderi

t dicé). lxxij. ſenib
pte caſtroꝝ p circuiluʒ: uõ qlibet accipet
labãtq; in aere duobus cu ibi vnã cedulam
bitis altitudine ſuꝑ terram ad foꝛtunã: ⁊ qui
Surgẽſ ergo ppls toto die acciber rrch la,
4 gaeg ans
illo ⁊ nocte ac die altẽo:cõ erat deusnole

gregauit coturnicũ mititu

cheaig nc bat eum cum ſe⸗
dinẽ:qui paꝝ decẽ choꝛos

nibus computa⸗

ꝙ ipſi deſcripti fuerant: quia cedulas ſcriptas habue-
rant. m Auauri puer ⁊ nunciauit.dicũt hebꝛei ꝙ
on filius moyſi. n Domine mi moyſes
i futura:⁊ ꝙ Joſue introduceret populum in terrã ꝓ
miſſionis loco eius:⁊ iõ ioſue motus fuit ad hoc dicen
dũ:ne videret᷑ appetere vanam gloꝛiam:a magiſtri ſui

moꝛtem. Expoſitoꝛes autẽ noſtri dicunt cõmuniter ꝙ
motus ſuit eo ꝙ videbatur eſſe contra reuerentiã moy

ſi:ꝙ in abſentia er ꝓphetarẽt quaſi moyſes nihil feciſ
ſet ad hoc ꝙ recepiſſent ſpm ꝓphetie: ppter qð ſubdit

mopſes: Quis tribuat vt oĩs ppłs pphetet ⁊c: ⁊ patet.

o Uetus aũt. hic ponit ipletio ꝓmiſſi quantu ad ci
bi pꝛouiſionẽ. p ¶ Egredies a dno.i.vtute diuia exci-
tat. q ¶ Arreptas trãs mare coturnices.ſ.in arabia
Molabãtq; i aere duobcubitij

ſurſũ leuari aut depᷣmi. ui pa. de. cho. i. q min

acceperũt:acceperunt ĩ tãta ꝙtitate.Eſt aũt choꝛus ge⸗

nus mẽſure ⁊ cõtinet decem ephi: vt habet exech. xlv.

ri: ⁊ ideo dicitur
de iſtis duobus:

rgliſfen⸗
llnz vrunt
rdilgſeimn⸗
gawn
* Gſe
lerötengenoreco
Ajtatktſonun
Elefuthitpoon
ſropoſtätpui
ftrüspgru
ſcunihoniiß
itamesſeän
Pſtle deuon
Node
ad
geſo
rſalas

.

Mtinliana

rehſſonemn
nnüfiſinan
ſlon ty
rkyentmninn
Nnmninrit
ptibenen⸗
re uosdie
Gcitdenaior
Pewv
mater
molde
AMsinrpteupte
ſchetiudtcab⸗
Ealutoriihal
tutpbinbata
iidcicepio⸗
hmmcsin
i krenopgg
malngneſu
dikilarn
Modegllepin
hikchen

— 4
pehiiſt
honobi⸗ ſone
ſelatantisſch
Mostu noſti.
nois liget
Mll Eraufe

rlnin
inen De quãtitate aũt ephi dictũ ẽ Exo.xvi.qꝙ gomoꝛ qͥ eſ nenſ in alg .
ri uriti decima ꝑs ephi cotinet quaſi auanrs d wemnl aen. rno eru omuniein alag exceſſibus populi imiſeri
inie ſem: ſcm dicta iſidoꝛi ⁊ papie.i.tm̃ de aridis kaia lihto ver ebat intantu: in peccato vituli petebat de
l F vag esrinz ½ pepE. quantuʒ i a libꝛo dei niſi eis parceret᷑:vt ſupꝛa Exo.xxxij ⁊ etiam
ſ nuͦ vs cõtinẽs quarta ⁊ dimicdiã cõtineret:⁊a ſic ephi pꝛo murmuratoꝛibus oꝛauit:⁊ ceſſauit nis: vna in
R continet quãtũ vas.xv.quartaꝝ.⁊ ꝑ cõſequẽs cł ne. xvi. ca. i e vnde lupꝛa
tſeig . gus quẽs choꝛus Nume. xvi. ca.i 8 521 uß
e Ztinet quatiiĩ was U ine yita.n boctame co ho ſecgaivenrte basin
N nien B rvi ſerf Den lu 24 ſn arap 1aſ ſ
NA 7 dimidũ. Ueri?ꝰ ut ſy = — . . „8 ubtrabendum
M in redec gti t ſiccauerũt eas ꝑ gyrũ ca mis. Vocatuſq; ẽ ille locuſ ſea regimme populi
W tas hui⸗ meſure ſtroꝝ. Adhuc carnes erãt ſepulchꝛa cõcupiſcẽtie: ibi iee n poſſu ſoluj
4 afni ẽ nobis ĩcerta: ſi ½ in dentibuſ eoꝝ:nec defece enim ſepelierunt populum ſisenus boh
cut aaliaſſtequs rat huluſcemoicib vecce qui deſiderauerat cames. cohoc lelt: Au.
4 n mtr vniaßk ſuroꝛ dñi cõcitatus ĩpplm Egreſſi autem de ſepul / ipoſuiſti ponduspo-
kda em vißͤerſa tem ⸗ Pcuſſit eũ plaga magna ni chꝛis cõcupiſcẽtie venerũt dulluiaj ſup me ⁊c
1 en nn d. Arienner ummoniboperatſu wleit o aeind
„*½ Mm t᷑ ¶ Et ſiccauerũt eas p gyrũ caſtroꝝ.i.mũda ſitum mopſi hoc petẽti ſeu volẽti: 6 ſtj
z6 1 5. 1 1 1 F „ — „ » . „ . „ ꝛvt habet. . 4.
um nlinn Bergrend emouid iteſtina extra caſtra. Alit᷑ exponüt additione. Tertio q̃rendũ videt᷑ de hoc qð Rorrii
mm icut lr̃a ſonat:ne p humiditatẽ nimiã putrefierent hicarnes ⁊cẽ.vt dem multitudini:flent eni coꝛã me ꝛc dicẽ
Ni nfti ufficiebãt ꝓ comeſtione vſq; ad mẽſem: vt pdictuʒ tes: Da nobis carnes vt mãaãducem.cũ ipᷣi nõ videant hoc
g. ulcn ſt: a expoſitoi huic cõſonat lr̃a hebꝛaica q ſic hʒ: Et ex petiuiſſea moyſe: dixerũt eni: Quis dabit nobis ad veſce
lloigin tẽderũt eas ꝑ grruʒ caſtroꝝ. v ¶ Adhuc carnes. Dic dũ carnes.in quo vident᷑ potp a deo ablenahperaalern
do Kcih cõſequeni ponit᷑ punitio peccati comiſſi eoꝝ ꝗͥ deſidera quo cetera dabankt ſibi:⁊ ſic icõuenient᷑ videb clarnoy
1 Prin bãt carnes:ſed nõ eſt det 1dicit i ihi enient videbet diei moy
nis Arine rarnes: eſt de textu. ¶ In ca. xi. vybi dicit in ſe: Unde mihi carnes:qꝛ hoc ab ipᷣo nõ petebãt ſibi dari:ſ
v rir poſtilla: Deuoꝛauit extremã caſtroꝝ ptẽ. ¶ Addito.j. a deo ⁊ hoc habebat in ptãte ſua. Quarto q̃renduʒ nes
w ana Er hoc qð dicit hic: Extremãa.nõ intelligit an cur dicit: Nõ poſſũ ſolus ſuſtinere ⁊c. qꝛ ad ſatiſfactendu
5 kttii ine Dauoet ſit de vulgo vel de maioꝛ bus huic petitioni nõ videt facere ꝙ eſſet ſolus aut cũ cieran⸗
ei TLagrar n 10 ol it ꝙ hec deuoꝛatio nõ ſuit ꝑx oia cũ hoc nõ poſſet impleri niſi potentia diuina q̃ ſimilii poſ/
amtnt caſtra:ſed ad quãds ptẽ:q tñ fuerit ila ꝑs nõ determi- ſet cũ moyſe ſolo ſicut etiã cũ ſocijs. Ad ſolutoõem pᷣ
lerzi nat in lr̃a:nec culpadi ſũt ſenioꝛes tanquã negligẽtes ð taltescandtdno. ſeimi:gei hoc loeo bopor rani per
5 mi reßſclone murmuratois ppli:qꝛ ſi ſi moyſes ⁊ aaron cato cõcupiſcẽtie inoꝛdinate:habebãt eni cibũ lörinui ſs
1 aallane etiã fuiſſent culpãdi qͥ magis tenebant ad regimẽ ppli: uiſſimũ ⁊ ſalubꝛẽ.ſ.manna:⁊ ſine laboꝛe:⁊ tamẽ cũ hoc cõ
tuni ſed tam iſti q illi ex duritia populi ſũt excuſabiles. vñ cupiſcebãt inepta cibaria.ſ. cepe ralna: anod adͤcs Eoce 2
Pvum iin nec lra facit mẽtionẽ ſponẽdo huiuſmõi culpam pplo tiam valde inoꝛdinatã pertinet: vnde vocane loens ule
uiimi murmuritivñ opinig Rab ſ nontene:ab ale er wnnta oodi caniralo⸗Sepaichuu cwcupiſcantie ſm vl⸗
altg uhe a:ßm a iquos ni⸗ eodẽ ca.xi. vbi dicit ĩ poſtil ciũ cõcupiſcẽtie ſm phᷣm in. iij. ethicoꝝ eſt puerile vicium:
binni anlen a:ßm a iquos dicit ꝙ illi qͥ fuerũt moꝛtui ab ignenon nõ ſolum qꝛ cõtingit ſepe pueris:ſed ſᷣm ſimilitudinẽ 1
autingl fuerũt de maioꝛibus. ditio ſecũda. dam:⁊ hoc pꝛopter tria ſᷣm ſanctũ tho i ranirdc rii
a iter videt magis ꝓpꝛie diſtinguendũ in hac ar. ij. in coꝛpe queſtionis. Pꝛimũ qꝛ ſicut puer non alredi⸗
⸗ J —„ mareria:vt.i.ſenioꝛes cõſtituti tribuni: hub ad oꝛdinem rationis:ſic concupiſcẽtia rationeʒ dit
iri mòi de cõſilio ietro intẽdebãt tm de iudiciali vt in.vij.ethi.Secũdũ:quia ſturpuc Niſttev nr nd
0 urwe ge otes ve erz Oe GCR in. vj. etl. Secudqu: cut puer ſi ſue voluntati di-
1 uum dusinepte vr Rbſſe aber Exo. xviij. vbi de illis mittat creſcit in ꝓpꝛia volumteterv Ecẽ.xxx.ca. unl d
L dicit: Et iudicabũt pplm omni tpe.ſed h̊ petebat moy- miſſus a coꝛꝛectone euadet pᷣceps. ſic ⁊ concupiſcentia
8 — ſes adiutoꝛiũ habere in regimine populi toto vniuerſia Aug.in. vij. confeſſionũ:ſi ei ſatiſſiat ————
1a li: put ptinebat ad materiã de qua hic agit. vnde dicit: Tertium ſimiliter quantũ ad remediũ. vnde in. iij. E *
Nkönt Nũquid cõcepi oẽm hãc multitudinẽ vt di i lci vne in. ij. Ethi.
* oce ic multitudinẽ vi dicas mihi: dicit᷑: Quẽadmodũ puerum opoꝛtet ſm pꝛeceptũ pedago-
iliſe Pei oo ii inu tuo: ſicut poꝛtare ſolet mulier infan gi viuere ſic concupiſcibile cõ bnareront. Dictdi igit ad 5
gtnn . ⸗ I gus i, pocadurto⸗ig moyſe hic p titum mũ qſitũ ꝙ moyſes noluit ꝓ hac vicep pplo oꝛare:vt dñj
Denn dt regune eu cura vniuerſalẽ ppli:quod altioꝛij uideret de his q petebãt:ne eoꝝ malicia augeret᷑: vt dem
an haee iucicgretaiana ratione receperũt ſpirituʒ pꝓ c.Ald ſecũdũ dicẽdũ ꝙ lʒ moyſes acceptaſſet ſeu petiuiſſet
nnlluen 3 ettege⸗ . , nsi bmitiuis a ꝓphetis comunit re regimẽ ppli ſibi a deo comiſſũ: hoc iñ itelliebat inquantũ
atus iulnlinn Lehat ꝛc. ¶ In eo ẽca. xi.vbi dicit in la: Ra.ſa. eẽnt cõſentanei rõni ſaltẽ ſicut hoies adulti: nõ aũt vt pue-
Prumnini, dicit ⁊c᷑. Cõgrega mihi.lxx.viros ⁊c dditõ tertia ri:⁊ io cõqrẽ dicebat:vt di auistens aut vehüe
bun i Saa cerilo de yr ma. 4 Gie a . ⁊ io cõq̃rõ dicebat:vt dicas mihi poꝛta eos in ſinu tuo
nunmni; Si daco de⸗ udh w ime res gar rrire eraei r areſ nnoſns imſee
ontraſ . Pncau . ppli qᷣ ſe haberet vt hõ adultus: nõ iñ poſſũ ſuſtinere
irwſittit – a egyptiaco ⁊ huiuſmõi: ſed poti in grauitate eos q ſe habẽt vt infantuli ĩ ſinu nutricis e⸗ hoc ꝓpter
Lõ Pisr. E neſtats vite. vñ gloſa ĩ hoc loco dicit ſic: jn puerilitatẽ hub vicij:vt dictũ ẽ.vñ dicit phᷣus i pᷣmo ethi.
epmnn ea S vie ſenertus cori⸗ notat. ſi eni coꝛpoꝛis ſenect· ¶Nihil differt etate iuuẽis: vl Fʒ moꝛes iuueil. Ad ʒ dðʒ
D mniſeg Pos mnoſtt veenit aunnris videri:cũ vero d: titõ ppli ib loco poſſz dapk inipᷣtari:qꝛ aut ipi petebat
ſiſß nörosie eliga * . Ebe unt. pʒ ꝙ ſenectus mentis hie qð cocupiſcebãt miraculoſe a deo: h' erat grau: nã
S ocoibiei⸗ ſi ein glo n eodẽ ca.xi. vbi dicit in appetẽ ꝙ de pᷣtermittẽt oꝛdinẽ nãe ad ſatiſſaciẽ ũ ſupflue
ginan de e rꝛaſcta èr aia tua. Additõ Cocupiſcẽtie mag vicioſũ ẽ: cũ magis deuiet ab oꝛcdie nae.
uicii . +☛ gof c oc caplo cõtẽtoꝝ ab illo lo ¶ Alio mõ põt itelligi hec petitõ ꝑ humanã iduſtriã: ſic ſolẽt
trſiin 1 Acarnes at. vſq ibi⸗ dabit nobis ad veſcẽdum duces ꝓcurare vt appoꝛtent cibaria ſuis exercitibꝰ:⁊ hoc ẽ
gibalg ) / carnes ⁊c. vſq; ibi: Et det eis dñs ſpiritũ ſuũ leuius:cũ non ſit pᷣter oꝛdinẽ nature:vñ moyſes volẽs ini⸗

—————

n n ſe as tFer „ 5 Oe un leum din⸗ ñ!
etgch Olterioꝛẽ declararoez occurrũt aliqua inqrẽda.Pꝛimũ ptari hoc dubiũ ad melioꝛẽ partem dixit: Fent coꝛaz me:

„

. .
*

ce i s Srar lr arſan no len n Gkeiil
dicẽtes:da nobis carnes vt comedam.q.ð.nõ petũt hoc ſi regiminis qð totalit᷑ erat ſuꝑ moyſen in alijs partito:le e Nugilhho
bi fieri miraculoſe qð eẽt maxie inoꝛdinatũ:ſed petũt a me uius remaneret in ipſo moyſe huiuſmõi or: an cũ dẽ hrſutnio o
vt eis ꝓcurẽ ꝓpꝛia induſtria:qð tñ nõ poſſum.vnde dicit: de ſpiritu tuo:intelligat᷑ de ſpũ ge ipᷣi moyſi gratis da bebutillumhi
Unde mihi carnes ⁊c̃. Ad quartũ dicendũ:ꝙ qꝛ viciũn hoc te:q qdẽ duo modi exponendi ponũt ĩ poſtilla.ſʒ pᷣm usangels lu
erat puerile:iõ pplus ille quãtũ ad hoc indigebat regimie noõ cõſ⸗ onat Ire.ſecũdus aũt modus verioꝛ videt:n de io wolnnn
pedagogi vt dictũ ẽ:nõ pot aũt maxia multitudo pueroʒ ſpiritu gre q̃ data erat moyſi fuit datũ.lxx. viris:qð in colat lune/
ſub vno regi pedagogo:qꝛ redrũt magis pticularit inſtrui telligẽdu eſt ꝓut in poſtilla:nõ ꝙ ꝑ hoc fuiſſet aliquid gepkinebatid
nec ad inuicẽ cõgregant ſi ſũt in magna multitudine. vnde ablatũ ab ipᷣo moyſe⁊ alijs traditũ: ſed ꝙ fuerũt illu/ cnitlilr tiin
dicit: Audiuit ergo mo rſes populũ flẽtẽ ꝑ familia ⁊ ſingu minati abſq; diminutoe gre moyſi:ſicut a lumine vnd iciſanenoſſe
los in oſtio tẽtoꝛij ſui.ex quo pʒ ꝙ erat diuiſi ab inuiceʒ ⁊ cãdele plures illuminant᷑ ſine ſui diminutõe ꝓut in po/ huͦmmnbuiu
nõ cõgregati: ſed pplus ex viris adultis cõgregatus etiã ſi ſtilla:q qdẽ ſimilitudo videt᷑ tenere etiã quãtũ ad cam ſinubiahi
ſit magnus põt ſub vno duce regi ſeu oꝛdinari: ⁊ iõ ſequir effectiuã:lʒ hoc videat᷑ negari a poſtillatoꝛe:gloſa eniʒi füifnpenzneg
Nõ poſſũ ſolus ſuſtinẽ ⁊c᷑.q.d.ſi miłtitudo eẽt qſi adultoꝛʒ hoc loco ſic dicit:Moyſes ⁊ ſpũ q erat in eo quaſi cla ſarleiou⸗
I vno loco ſociatoꝝ:foꝛte poſſem eis ſatiſfacere.Cõſequent riſſimi luminis lucerna fuit:ex qua.lxx.de accẽdit:ad 1 luoreputa
circa hoc qð ſequit in lr̃̃a: Cõgrega mihi.lxx. viros quoes quos pncipalis luminis ſplẽdoꝛ aduenit:⁊ oꝛigo ipius inani
tu noſti ꝙ ſenes populi ſũt.querẽdũ videt᷑ cur fuit hic ele· nihil dãni ex diminutõe accepit. hec ĩ gloſa.ex qͥ mani hbͤn
ctio moyſi cõmiſſa:nã ſenectus ĩ hoc loco ad lraz intelligit ieſte pʒ:ꝙ ſpũs ſeu lumẽ gfe ĩ ſenioꝛib illis fuit deriua r Prllõ
nõ numero annoꝝ ↄputata:nã ꝓut ait Sꝛego. Si ð coꝛpo tũ a lumine gre qð erat in moyſe ſine ſui diminutione dudii
ris ſenectute qᷓreret: nõ opoꝛteret dici:quoj tu noſti ꝙ ſene· irca qð duo ſũt attẽdẽda.Unũ ẽ ꝙ ſpũs ſeu gra de q̃ nlar inde
populi ſũt.ſenecx.n. coꝛpalis nõ ſolũ a mopſe ſʒ a cuctij vi hic agit᷑:⁊ in glo.pᷣdicta ꝑ lumẽ oſtẽdit᷑:nõ ẽ lumẽ natu nle rbla
dẽtib dinoſcit:hec ille.Cũ aũt ſenect mẽtalis de q̃ hic agit req a ſolo deo creante dat:nec lumẽ gre gratũ faciẽtis Ponlknil
a ſolo deo vere cõſpiciat:q coꝛ intuet᷑:vt pᷣmo Reg.xvi.ta q̃ᷓ a ſolo deo iuſtificante cõfert᷑:nec lumẽ gloꝛie ꝑ qð ra- lilenſäic
liũ electio nõ erat moyſi comittẽda:ſʒ potpilli ſenes fuiſſẽt tionalis creaturaa ſolo deo beatificat᷑:ſed debet intelli Prcſenſbi
a deo nominãdi:ſi icut beſeleel ⁊ ooliab electi fuerunt a deo gi ſpũs ꝓphie qẽ qoòdam lumẽ in quo manifeſtant ve no py
noiatim ad op tabernaculi.õ.Exo.xxxi.ca.Similit in ſuc ritates q ꝑ ꝓphetia reuelant᷑ a deo ipi pphete.vnde ad enl 9 .
ceſſoꝛẽ moyſi ioſue fuit electus noiati a deo: vt ifra deute. Ephe.v. Omẽ qð manitfeſtat᷑ lumẽ eſt. OQ aũt ſpũs iſte D *
xxxi. ca. Ite ſi foꝛte ꝓpt aliquã cãm hec electio fuiſſet com de quo hic agit ſit ꝓpheticus:ſatis pʒ ex lr̃a cũ dicitur noß
mittẽda:qrẽdũ videt᷑:cur no fuit pplo cõmiſſa: ſicut inrra· Cũq; reqeuiſſz ĩ eis ſpũs ꝓphetauerũt.ſpũs eni ꝓphe Paabponn
deut.j.dẽ: Date ex vobis viros ſapiẽtes ⁊c̃.ꝑ hoc eni ꝙ po ticus ĩ pmis patrib ve.te.reqrebat in rectoꝛib pncipa Warmel
pulus elegit ſuos maioꝛes magis pax ppli coſeruabat᷑:vidẽ lib' ppli vt pʒ viſcurrendo fere ꝑ rectoꝛes pᷣncipales a 1 rni
tur eni oes quaſi aliquã ꝑtẽ habere ĩ pncipatu:vñ ⁊ oẽs ta mopſe vſq;ʒ ad dauid. pʒ etiã de ſaule: pᷣmo Reg. x. ca. aan
lẽ oꝛdinatõem amãt ⁊ cuſtodiũt:vt in ſecũdo politicoꝛum ꝙ cu eſſet vnctus in regno ꝓphetauit.vñ ⁊ iſti ꝗ aſſu⸗ müßini
Ad qð dicendũ ꝙ ſᷣm phᷣm ĩ ſcðo politiẽ int ſpẽs reg.imis mebant᷑ ad regimẽ pplo in coadiutoꝛes ipᷣi moyſi caue al a
alicui cõmunitatis pᷣcipua ẽ illa in ꝗqᷓ vnꝰ ſᷣm virtuteʒ pnci niebat vt haberẽt ſpiritũ ppheticũ.Scòm ẽ ꝙ illumia ſhiuult⸗
pat᷑.de voluit ꝙ moyſes toti pplo tãq; pfectioꝛ ceteris peẽt tio ꝓphetica q a deo pᷣncipalit ẽ:qñq; tãgit mẽtes pꝛo- enu
vt pplus dei ſ optima ſpecie regiminis regeret᷑: qꝛ tñ ꝓp: phetaꝝ mediãtib' angelis. vt pʒ de ipo moyſe in pᷣmoꝛ nitui hunlit
impfectionẽ populi moyſes ſolus nõ ſufficiebat. vñ dicit ꝭ dio ſue aſſũptionis ad ꝓpheticum ſtatũ Exo. iij. ⁊ de inthunlie
Nõ poſſũ ſolus ſuſtinẽ. diſpoſuit de vt ſui coadiutoꝛes eſ. abꝛaam geñ xviij.ca.⁊ de multis alis ⁊ qð magis ẽ:q; ntdemaal
ſent ab ipo moyſe electi: vt ſb eo eſſent tãc inferioꝛes:⁊ ſic etiã int angelos eandẽ beatitudinẽ poſſidẽtes ſupioꝛes tolto inidch
ppli regimẽ pncipalii eſſet monarchicũ:qð ẽ optimũ:iõ di illuminãt fferioꝛes:Fm dionyſiũ i.viij. ca.ce. hicrarch. aninthiet
cit: Cõgrega mihi.lxx.viros quos tu noſti: qꝛ tũ regimen ⁊ eodẽ mõ põt intelligi circa.lxx.viros.ſ.q; lumẽ pꝛo/ depopolo⸗
ariſtocrarchicũ i quo regimine multi pncipant᷑ ſm virtutẽ pheticũ in mẽte moyſi a deo infuſũ cõfoꝛtabat lumen hnn epl oſ
bonũ regimẽ citra ſecũdũ:iõ de voluit ꝙ illi electi eſſene naturale ipoꝝ ſenioꝝ ⁊ manifeſtabat eis veritateʒ de kangninſe
ſenes ppli.ſ.virtuoſi vt dictũ ẽ: ⁊ ſiẽ hec oꝛdinatio.lxx.vi his q̃ ptinebat ad ſtatũ regiminis ppli ita ꝙ pᷣncipali iſctrüſir ſian
roꝝ pᷣdicto mõ electoꝝ ẽ mixta ex regno monarchico: in tas huius illumiationis ẽ in ſolo deo:ſecũdaria vero il go. (Rep .

quantum vnus pncipaliter pᷣſidebat: ⁊ ex ariſtocrachia in
quãtũ multi ſũt qͥ ſm virtutẽ ſub illo vno pᷣſidebãt. Par/

ticipabat aũt hoc regimẽ de monarchia:inquantũ ex toto

pplo iſti fuerũt electi ⁊ inequali numero de q̃libet tribu:vt
habet in poſtilla in eodẽ capło.Cõſiderãdũ tñ ꝙ hec electõ
lxx.viroꝝ nõ fuit cõmiſſa pplo:tũ ꝓpt rationẽ iã dictã.ſ.
vt regimẽ eſſet pᷣncipalit monarchicu: tũ qꝛ iſti eligebãtur
ad ſtatũ ꝓpheticuʒ: oẽs eni iſti ſic electi ꝓphetauerunt: vt
pʒ in hoc ca.Cõſtat aũt ꝙ populus neſciret diſcernere qᷣ vi
ri eſſẽt magis diſpoſiti ad donũ ꝓphetie obtinẽdũ:qꝛ hoc
reſpicit errone itellectualej.qð aũt legit᷑ deute. pmo:Da

luminatio actiua in ipſo mopſe ſicut ⁊ luna recipit lu
mẽ ab ipᷣo deo mediãte ſole.Et hoc videt᷑ ſonare lr̃a q̃ .
hoc loco dicit: Deſcenditq; dñs ꝑ nubeʒ ⁊ locutus eſt

ad eum ſcilicet ad moyſen:non aut ſenioribus.ſequit᷑:
Auferens de ſpiritu qui erat in mo yſe ⁊ dans.lxx. vi⸗

ris. Et notandũ ꝙ vbi nos habemus: Auferẽs deſt pũ
q erat in monſe.ponitur in hebꝛeo quoddam verbum
equiuocũ ad multa: nunquam tamen reperit᷑ idem ſi

nificare qð auferre:⁊ trãſlatio chaldaica in hoc loco
poſuit quoddam verbũ ſignificans ideʒ qð diffundere

ſeu pꝓtendere:⁊ eſt ſenſus ꝙ deus diffudit ſeu pꝛotendit

te ex vobis viros ſapiẽtes.intelligit de electõne tribunoꝝ ? de ſpiritu qui erat in ipſo moyſe:⁊ dedit.lxx.viris mo
centurionũ ⁊ huiuſmoi q fuerũt electi ad iudicia pticula do pᷣdicto.Et foꝛte in tranſlatõne noſtra pꝛimo fuit pe gtlum;
ria ini ꝑtes exercẽda:vt ibidẽ manifeſte pʒ.⁊ tales eligeban ſitu:afferam de ſpũ tuo:ſimiliter afferẽs de ſpũ qꝗᷣ erat ĩ genins
tur ex bona cõuerſatione ⁊ fama celebꝛi: q eti a pplo poſ mopſe:quod ſatis conſonat cũ tranſlãtione chaldaica (Rrgein
ſunt cognoſci:qͥ qdẽ electõ huiuſmõi cẽturionũ nõ erat cõ ⁊ poſtea per viciũ alicui ſcriptoꝛis fuit interpoſitũu. D
tra rationẽ monarchici regiminis:qꝛ ipᷣi iudicabant tm de ita ꝙ vbi dicebat᷑ afferam: poſitum fuit auferam: qʒ uͤpbl decil̃
minoꝛib:maioꝛa aũt moyſi referebãt:vt sð Exo. xviij. ca. non bene littere conſonat nec pꝛopoſito ⁊c᷑. Et notaids ulftm
qð nõ legit᷑ de.lxx.viris hic electis.Cõſequeni circa hoc q etiã ꝙ hec excellẽtia rõnabilit᷑ videt᷑ fuiſſe conceſſa ipſi ſihbere⸗
dicit in lr̃a:Auferã de ſpiritu tuo tradamq; eis. Uidẽdũ ẽ mopſi int᷑ ꝓpheta ceteros ve.te.tũ qꝛ fuit eximp pphe ldtin W
an hoc qð dẽ: de ſpũ tuo:intelligat᷑ de cura tua.ſ.vt in onʒ lueir

taꝝ:ꝓut i ſcõa ſcõe.q.clxxiii.ar.iiij.in coꝛpoꝛe qonie.

Pmin
naz

1,
Dululn

Pbbeiinin
Cniſ d
Ntfrn mun
dininnde i
rni gii
doſilrgi,
qantinenente
ulenid
Abenttoig
theigoſnginn
iorbelisfndn
eſveſnidinin
gegfüsſgn
otäctrbilnnifn
umigtgni fi
niereldchant
nqronmicſntn
wwßiRant
mick Qaüͦbu
nopzerliidan
umit hieai
nmmiß ſin
mors hun
uut pi riſtc n
w ſinofſc
Sromillini
ononeinino
ni ij r0
Agomugbog
Casſipioꝛes
zaa dannch.
migmmzd
irubn und

=

”

l ugfiche
wltilnnl
=
erioctſonm
onubi 1bame
1Knonbus i
ſendanali ,
1 Auferis diſ
guoccam 4

collatũ:lumẽ ꝓpheticũ

MWi ne.

tuʒ qꝛ ſolus int᷑ illos dei eſſentiã i hac vita exiſtẽs vidit

7„% £

ꝓut Aug.ĩ libꝛo pᷣmo de vidẽdo deũ:de moyſe ⁊ pau

lo teſtat:⁊ iõ cõgrue angeloꝝ deũ videntiũ pᷣrogatiuã
habuit ĩ illuminatione ꝓphetica.ſ.ꝙ ſicut de median
tibus angelis illuminat mẽtes ꝓphetaꝝ: ſic mediante

ipᷣo moyſe ꝑ lumẽ ꝓpheticum ſibi a deo excellẽtiſſime
traderet illis.xx. viris:tum qꝛ
hoc ꝑtinebat ad maioꝛẽ ꝑfectionẽ regiminis ppli. Si

eni illi. lxx. viri recepiſſẽt a deo ĩmediate ſpiritũ ꝓphe
ticũ ſicut moyſes imediate recipiebat eẽnt quodamõ

oẽs pares in huiuſmodi regimine:nõ obſtãte ꝙ moy⸗
ſes in maioꝛi copia recepiſſet huiuſmõi ſpiritũ qᷓ; illi.
Nã ſᷣm ph̊uʒ magis ⁊ minus nõ variãt ſpeciẽ. Ex quo
poſſent ſeq duo icõueniẽtia. Pꝛimũ ẽ ꝙ daret᷑ occaſio

vt populus reputaret eos eqles i regimine:⁊ ſic pplus ñ
regeretñ monarchice qð ẽ optimũ regimẽ vt dictu ẽ. Se
cũdũ qꝛ poſſʒ cõtingẽ aliqð ſimile illi qð legit.iij. Reg.

xiij. de pphᷣa illo ꝗͥ aliũ ꝓphetã induxit ad traſgreſſio
nẽ mãdati dei dicẽs:Et ego ſuʒ ꝓpha ſimilis tui: ⁊ an-
gelus locut ẽ mihi in noĩe dñi ⁊c.ex quo poſſent ↄtin-
gere multe tribulationes ĩ regimine vt ſatis pʒ.In hoc
loco valde comẽdanda ẽ humilitas mopſi:q potiuj vo
luiſſet vt ſui coadiutoꝛes ei parificarent᷑i ſpᷣu ꝓphetie
i ꝙ eſſent ſb ipo cõſtituti:qð pʒ ex hoc:nã ioſue dicen
te de duob ꝓphetãtibin caſtris:Dñe mi mo yſes phi/
be eos:ille rndit:qd inquit emularis ꝓ me: qᷣs tribuat
vt oĩs pplus ꝓphetet:⁊ det eis dñs ſpiritũ ſuũ.q.d.va⸗
na ẽ tua emulatio:qꝛ ego potũ vellẽ ꝙ nõ ſolũ iſti.lxx.
ſed oĩis populus ꝓphetaret:⁊ ẽt vltra hoc vellẽ ꝙ nõ p
phetare:ex hoc ꝙ deus accepit de ſpiritu meo vt daret
eis:ſicut mõ fit:vt cẽſeant᷑ eẽ meminoꝛej: ſed ẽt vt habe
rẽt ſpiritũ ꝓpheticũ a deo imediate ſibi datũ:⁊ hoc eſt
qð dic:Et det eis de ſpiritũ ſuũ.q.d.nõ meũ vel de me
qð nõ ad modicã humilitatẽ reputandũ ẽ:nã apli licet
iã ſepe doctrinã chꝛiſti audiuiſſent:in qua maxime cõ⸗
mẽdauit humilitatẽ:vt Matth.xi.Diſcite a me qꝛ mi
tis ſum ⁊ humilis coꝛde.in fine tñ iminẽte paſſionis tẽ
poꝛe de maioꝛitate cõtẽdiſſe legunt᷑:vñ Luc.xxij.Facta
E cõtẽtio int diſcipulos qs eoꝝ videret᷑ maioꝛ eẽ. Moy
ſes tñ vt hic teſtat᷑ ſcriptura nõ ſolũ illis.lxx.ſed etiam
oib de populo parificari volebat vt dictũ ẽ. Tenẽduʒ
ẽ tñ ꝙ apli poſt cõfirmationẽ ad maioꝛẽ gradũ humili
tatl attigeruũt:ſequẽdo doctrinã chꝛiſti dicẽtis:q maioꝛ
ẽ veſtrũ fiat ſicut minoꝛ ⁊c̃.ſicut pʒ Luce in caplo alle/
gato. ¶ Replica coꝛꝛectoꝛij cõtra Burgei..
Nlibꝛo numeroꝝ vſq; ad caplm.xi.non po
nit Burgeñ.q;̃ multa egeãt ptractatõe. In ca⸗
pitulo itaq;.xi.vbi poſtillatoꝛ dicit gr̃aʒ moy
ſi in. lxx. viros partitã ſine ſue gr̃e diminutõe:ſicut mi⸗
te cãdele ab vna accẽdunt᷑:⁊ dicit illud quo ad moyſen
nõ intelligi debere effectiue ſʒ meritoꝛie verhierarchi
ce.Cõtra hoc Burgeñ.audacter ſe opponit aſſerens in
hoc ꝙ in ſpiritus diſtributõne ad.lxx.viros moyſes ſe
habuit effectiue:addẽs ꝙ ille ſpiritus diſtributus debe
at accipi ꝓ ſpiritu ꝓphetie reſoluẽs ſe finali᷑ ad actus
hierarchicos:volẽs ꝙ ſicut ſugioꝛ purgat ⁊ illumĩat ef
fectiue inferioꝛẽ:ita ⁊ moyſes reuelãdo veritates cõfoꝛ
tabat lumẽ naturale in illis.lxx.viris.Sed ſic dicendo
Burgenſi nõnulla cõtingũt incõuenientia. Pꝛimũ ẽ:qꝛ
ſic Burgeñ.recedit a plana lr̃e expoſitione: nã in lr̃a dẽ
deũ dixiſſe nõ moylſen: Auferã de ſpiritu tuo tradãq;
eis.vbi de cãlitate ſpalit᷑ effectiua ad moyſen ptinente
nulla fit mẽtio:ſʒ pot oppoſitũ:qꝛ ſpirit᷑ morſi ex lr̃a
videt᷑ habere rõnẽ cãe materialis ex qua vł aqua reſpe

ctu diuine diſtributõis:cã aũt materialis ⁊ efficiens nõ

coincidũt ex.ij.phᷣycoꝛ. Secũdũ icõueniẽs qð accidit

X
Burgenſi ẽ: ꝙ illa roͤne qua moyſes hic ponit᷑ cã effectiua
reſpectu actus vel habit᷑ ſuꝑnaturalis:eadẽ rõe ⁊ baculus
heliſei ⁊ virga moyſi ⁊ cetera inſtr̃a ꝗbus facta dicunt᷑ mi
racula dicerent᷑ habuiſſe ratõem cauſe effectiue:qð ẽ cõtra
cõmunẽ ſcholã:niſi qͥs inſtrumẽta reducere vellet ad genꝰ
cãe efficiẽtis:de quo ſupꝛa Exo.viij. Tertiũ incõueniẽs q;
nullus ſupioꝛ poſſzʒ exercere actũ hierarchicũ inferioꝛẽ: ni⸗
ſi cõferret ei gram vel habitũ ſuꝑnaturalẽ:quod ẽ falſum:

qꝛ actus hierarchici ex diſpoſitone diuina oꝛiunt᷑:⁊ hec di
ſpoſitio cõfert᷑ nature:vt exerceat illos aci naturali oꝛdine

docere põt. Et de hoc dictũ ẽ amplius ſuꝑ Exo.xxxiij.con
tra Burgeñ. digreſſionẽ. Multa eni alia incõuenientia ſic
dicẽti cõtingũt:de quib trãſeo. Etſi ille ſpiritus partitus
debeat dici lumen ꝓphetie ꝓut vult Burgeñ. nõ eſt cõtra
poſtil.⁊ quo ad hoc ſequit᷑ ꝙ mopſes in huius luminis di/
ſtributõne nullã cãlitatẽ effectiua habere potuit:nec ex lr̃a
bene intellecta habet:ſic eni illud lumẽ moyſi potuit habẽ
rõem cãe materialis reſpectu multiplicationis e ꝑ deum
nõ ꝑ mo en facte:ſicut coſta ade reſpectu mulierij:de qua
materia ſupꝛa Geñ.ij. coꝛꝛectoꝛio vltio. Eſto bene ꝙ moy⸗
ſes in illo actu de quo ſermo potuerit eẽ miniſter no cauſa
ſicut ſacerdos euãgelicus in ſacramentoꝝ adminiſtratione
ceteris actibꝰhierarchicis:quo ad diſtributõeʒ habituuʒ
ſuꝑnaturaliũ rõnes Burgeñ.q eũ ad ſic imaginãdũ moue
rũt debiles ſũt:qꝛ nihil cocludũt niſi qð ſupꝛa dictũẽ:vide
licet ꝙ moyſes circa.lxx.viros habuit officiũ purgãdi ⁊ ce/
tero) act hierarchico) exercẽdi:ex quo nõ habet᷑ ꝙ ipe illis
cõtulerit effectiue lumẽ ꝓpheticũ qð ſuꝑnaturale ẽ:ſʒ ſolũ
effectiue fec qð naturalit ex oꝛdie hierarchio fieri oꝑtebat
Stat eni ꝙ qs alteri reuelet ꝓphetia:q tñ nõ cõſtituet euʒ
eſſe ꝓphetã:ita ⁊ moyſes potuit eos hierarchice illumiare
nõ tn dare eõ ſpiritũ ꝓphetie.Nec ad hierarchicũ quẽcũq;
creatũ hoc poterit ꝑtinẽ:qꝛ lumẽ ꝓpheticũ ſicut a ſolo deo
tearchice creat᷑:ita ab eo ſolo multiplicat᷑: diffundit᷑ ⁊ tra
dit᷑:quãuis a creatura hierarchica ꝑ illumiatõeʒ miniſteri
alit᷑ deriuet᷑ nõ effectiue.nec ex hoc ſequit᷑ vt infert Burgeñ.
hierarchicã iĩferioꝛẽ ⁊ ſuꝑioꝛẽ eſſe pares:ſi a tearcha omẽs
imediate lumẽ recipiãt vt oſtẽdit beat᷑ dionyſi vbi ſupꝛa.
Nec opꝛtet ini ſuꝑioꝛes ⁊ iĩferioꝛes hierarchici oꝛdinis ſem
per eẽ diſtinctõnẽ ſpecificã:ſed ſufficit ſm diuinã diſpoſitõ
nẽ eẽ eoꝝ ſuboꝛdinatõeʒ ſᷣm dignitatẽ hierarchici oꝛdinis
Nec ſequit᷑ ꝙ pplus iudaicus reputaſſent moyſen ⁊.lxx.vi
ros equales:ſi nõ a moyſe ceffectiue ſpiritũ ⁊ lumẽ habuiſ/
ſent:⁊ ſic hierarchia ceſſaret ⁊ nõ eẽt regimẽ monarchicuʒ
qð eſt optimũ.Opinio eni populi ad hoc nihil facit. Bꝛo⸗

cardicũ quoq; ẽ q Burgen.adducit de falſo ꝓpha qͥ ſedu

xit veꝝ:vt patet.iij.Reg.xiij. Hic eni agit᷑ de veris electis
⁊ illumĩatis hierarchice:vbi falſi ſũt imptinẽtes:imo talis
deceptio poti locũ haberet: ſi a moyſe ille ſpirit᷑ effectiue
daret᷑:qꝛ cõſtat moyſen fuiſſe peccabilẽ ⁊ errare potuiſſe:p
cõſequẽs darigt decipe:multo foꝛtius hoc etia locũ hrẽt
in lxx.ab eo illuminatis:ſi effectiue:ſi aũt ponit᷑ a deo effe/
ctiue:⁊ a moyſe miniſterialit:tũc ceſſat huiuſmõi argumẽ/
tuʒ:nec hoc in moyſe in ſpecie humilitatis comendanduʒ
eſt:qd vt vult Burgẽ. optauit omni populo a deo immedi
diate dari de ſpiritu dei non ſuo:quaſi.lxx.ſolum accepe/
rint de ſpiritu ſuo:⁊ per eum effectiue:non enim actus hu
militatis eſt peruertere velle oꝛdineʒ hierarchicũ a deo ab
oꝛigine reꝝ inſtitutũ:qð ſieret ſi poneret᷑ ꝙ moyſes effecti⸗
ue ſpiritũ pphetie diſtribuiſſet: ꝓut late ſupꝛa oſtenſuʒ eſt
auctoꝛitate beati dionyſjũ. Ca. XI.
Otcutaq; ẽ maria.Hic ponit᷑ obiurgatõnis iĩpedi
mẽtũ ̊ mopyſen: ꝓpt᷑ quã pplus ipedu fuit ab iti
¶nere:vt pʒ i fine hu capli.Circa hoc igit᷑ pᷣmo di

ccta obiurgatio:ſcõo obiurgatonis repᷣhẽſio: ibi Quod cũ

cũ audiſſet.q eiuſdẽ punitio:ibi Jratuſq;. Circa bmũ dẽ:

¶ Liber

a(Locutacq; ẽ maria. Iſta copulatiua cõiũctio q; ↄiũgit ſimul rephenderũt moyſen. e( Qð cũ audiſſet. con
b' caplm pcedẽti: cuius cã dicet infra. b ¶ Cõtra moyſen ſequeni põit᷑ aaron ⁊ marie rephẽſio cũ dicit: Qð cuʒ
ppter vxoꝛẽ ei ethiopiſſã. Circa hoc varie dicũt doctoꝛes audiſſet dñs.ſ.verba aarõ ⁊ marie pᷣſũptuoſa ⁊ mala
hebꝛei ⁊ catholici. Dicit eni Joſephus ⁊ plures expoſitoꝛe,; f ¶ Jratus ẽ valde. eo ꝙ ſciebat excellentis ſanctitatis

catholici eũ in hoc ſequẽtes: ꝙ iſia vxoꝛ mo yſi fuit filia re moyſi: iõ culpa erat grauioꝛ:iõ ſubdit: g ¶ Erat.n.

gis ethiopuʒ: qꝛ ethi moples vir mitil
opibus rebellatibus -— ſimẽ. quia cũ eſſʒ
egyptijs moyſes qᷣ iã roth ⁊ manſerunt ibi voſ tãtũ tres ad tabernacu valde excelles re
erat adultus z elegj?:· OQchtaqʒ maria. xI. lu federis. Cũq; fuiſſent in ſhecmu eopetß na
afonne viſli ſa⸗ 7 aarõ moyſen: ꝓpt greſſi deſcẽdit dñs ĩ colum iuriqʒ ſuſtinuit⸗
domados: qꝗb' debel vxoꝛẽ eius thiopiſſã:᷑ di na nubis: ⁊ ſtetit ĩ introltu h ¶Statiq; ꝛc.

ſatle in cãpo obſedit xerũt: Mũ p ſoluʒ moyſen tabnaculi vcans aaron ⁊ oſede. i, dil
ugiẽtes ĩ ciuitate re- oenutus ẽ dĩs? Hönè 1 no mariã. Qui cũ iſſent:dixit plicetia der luper
ge Ai pbiatsac locutus ẽ dñs: Nõnè c no mariã. Qui cũ iſſent:dixit e verbo facto:
mirãs filia regis q̃ re- Plg ium EEE n ie,
moͤſerat morteo pke cuũ audiſſet dñs irà ẽ val meos: Siquis fuerit inter Zt ſubito. cuius
miſitad eü bcios ꝓ de.i Erãat.n.moyſes vir mi vos ꝓphea dñi in ri lone caʒ angne Ra.
mfrimonio cõtraben tiſſimſup oẽs hoĩes ꝗ mo apparebo ei:lvlł per ſõniũ ſa.dice ey aaron
do: Cui ſenſit mor rabant in terra. Statiq; lo loquar ad illũ. At nontal mudier pconle⸗
ſes. Dicũt igit᷑ ꝙ ma , 3 Ie imũdi:⁊ ꝑ conſe
ria aaron obiurga cutus eſt ds ad eum ⁊ ad ſeru' meus moyſes: qui in quẽs ĩepti ad ap
uerunt moyſen: eo ꝓ aaron ⁊ mariã:Egrèdiemi oĩ domo mea fideliſſimus parend in ↄoſpe-
accepiſſet mulierẽ ali “ cCLtu dei: ⁊ iõ com
enigenã: ſed hoc non .
videt᷑ valere:qꝛ eadẽ rõe obiurgaſſet euʒ de ſephoꝛa q̃ erat aquã purificationis:vt ꝑ hoc oſtẽderet᷑ bonitas moyſi
gẽtilis. Et iõ dicũt aliq ꝙ repᷣhẽderũt moyſen eo ꝙ illã ac coõtinedo ſe ab vxoꝛe:vt ſemꝑ eſſet ꝑat apparere coꝛaʒ
ceptã dimiſerat. Rab.ſa.aũt di.ꝙ iſta vxoꝛ fuit ſephoꝛa qᷓ deo q frequent ⁊ ſubito vocabat eu ad loquẽdũ cũ eo
dicit᷑ ethiopiſſa. Et ideʒ dicit Aug.alia tñ rõne:qꝛ ſᷣm Au ⁊zad cõſfuſionẽ aaron ⁊ marie qͥ imũdi erãt:qñ fuerunt
gu. ⁊ alios doctoꝛes nr̃os dicit ethiopiſſa:qꝛ madianite an vocati. i ¶ Egrediemini vos im tres.nolebat eni fatu
