bꝛei ꝙ iſtoõ gen piſciũ ẽ icredibilis magnitudis ꝓpter qò ſi
eoꝝ muliplicata fuiſſent idiuidua deſtructũ fuiſſet ſeculũ

qꝛ mare nõ eẽt nauigibile:nec alij piſces poſſent ſtare i ma
ri:ideo poſtq; de' creauerat hãc ſpẽm in ſexu maſculino ⁊
feio occidit femella:
ne multiplicarẽt᷑ indi
uidua:⁊ reſeruat eaʒ
iuſtis ad comedẽdu

patet iudeoj cecidifſe 2 „— ſlef
p ſpẽs ſuas:⁊ oẽ volatile ſʒ

potit clertad et bonũ: benedixitqʒ eis
2 venercoꝝ:qð nõ ſo diceſ:Crẽſcite ⁊ multiplica

bimi:⁊ replete aqᷓs maris:
aueſqʒ multiplicẽt ſuꝑ trã.
Et factũ ẽ veſpe ⁊ mane di

abſurdũ reputat᷑ ſed
q btitudinẽ hoĩs po

Peꝛoducat tra aiaʒ viuen

voluptuoſa eẽ vitaz tel ĩ genẽ ſuo: iumẽta ⁊ rẽ

pccudum: vt patet.j. lia: et beſtias tre ſʒ ſpẽés
eth. ꝓpi qð btitulo ptilia:et beſtias re ſʒ ſpẽs
ibi nõ ẽ ponẽda:cum

felicitas nullo mõ ꝑtineat ad bꝛuta aialia: ſed ſolũ ad itel
lectualẽ ⁊ rõnalẽ creaturã: ꝓpt qð catholici bñ ponũt bti
tudinẽ in viſione ⁊ fruitione ipſo dei: ⁊ ab hac btitudine
aie poſt reſurrectionẽ fiet redudantia ad coꝛpus ꝑ quã fiet
gloꝛioſũ ꝑ dotes coꝛpis:iter q̊s ponit᷑ ipaſſibilitas:⁊ p ↄñ)
reſurrectio erit ad vitã imoꝛtale:opꝑib nutritiue ⁊ genera
tiue nõ idigentẽ. Ad hoc ſũt auẽtes clariſſime no.teſta. ſʒ

qꝛ nõ recipiũt᷑ a iudeis ad hoc põt adduci auẽtas ꝓphete

dajuid dicetis: Satiaboꝛ cũ apparuerit glia tua: qꝛ ex bea
titudine aie fiet talis redudantia ad coꝛpus ꝙ ſatiabit᷑ oĩs

hois appetit᷑.ad hoc etiã facit exemplũ Mopyſi:qᷣ exñs in

mte cũ dno.xl.diebꝰ.⁊.xl.noctib nõ comedit neq; bibit
coõſoꝛtio ⁊ͤ collodo dñi ſatiat:⁊ multominꝰ ſtatu future

btitudinis vſus ciboꝝ ẽ ponẽdꝰ ſequit t ¶ Quã ꝓduxe

rãt ⁊c. In piſcib eni ⁊ auibꝰ ⁊ bꝛutis aĩalib' ſunt multe

ſpsẽs ſubalterne ac etia ſpẽaliſſime:⁊ ideo in ꝓductõe eoʒꝝ

fit mẽtio de generib ⁊ ſpẽbꝰ.nã aũt hũana ꝓducta ẽ pᷣmo
ĩ vno ſolo idiuiduo:vt patebit infra: ⁊ ideo nõ fit ibi men
tio de genere vel ſpẽ. v ¶ Benegixitq;. Iſta bñdictio ẽ oꝛ

dinatio ad multiplicationẽ idiuiduoꝝ p cõmixtionẽ ma
ris feie:ideo ſtati ſeqt: x ¶ Creſcite ⁊ multiplicami ⁊c̃.

Quia multiplicatio ꝑ talẽ modũ nõ ẽ in platis ⁊ herbis:

y¶ Dixit quoh dey. Hic deſcribit᷑ opus ſexte diei ĩ qoꝛna
ta ẽ terra aialib :⁊ hoc ẽ qð dꝛ: ʒ ¶ Pꝛoducat terra ⁊c̃.

ia q; ven iq generali noie dicũt iumẽta: qſi
iuuamẽta. a ¶ Et reptilia.q;'tũ ad aialia pedibꝰ carẽtia:

⁊ ïtũ ad hñtia pedes bꝛeues vt lacerte ⁊ cõſilia:ppter qo
ESt beſtias terre. q;tũ ad
Aialia ſilueſtria: ideo dicũtur beſtie qſi vaſtie. c¶ Et vidit
de' ꝙ eſſet bonũ ⁊c.] Poſtq; moyſes deſcripſit creatõneʒ

ſe vident trahere ſuꝑ terraã. b

eoꝝ qᷓ facta ſunt q dãmo ꝓpter hoĩeʒ:vt pᷣdictũ ẽ: hic ↄñt

deſcribit hois foꝛmatione.⁊ diuidit᷑ in duas ꝑtes:qꝛ pᷣmo

deſcribit hois foꝛmationẽ.ſecũdo ei lapſũ ⁊ trãſgreſſionẽ

hoĩs foꝛmationẽ.ſecũdo e ſtatũ ⁊ cõditionẽ.ij.ca.igit᷑ ⁊c.

Pꝛĩa adhuc in duas: qꝛ pᷣmo deſcrinit hois foꝛmationX.

ſecũdo eius cõſeruationẽ:ibi Bñdixitq; de.¶ Circa pᷣmũ

CErèauitq; de cete grãädia: ſuas:vFactũq; ẽ ita.et fecit
7 oẽʒ aĩaʒ viuẽtẽ: atq; mo
tabilẽ quã ꝓduxerãt aq ĩ .
nere ſuo.Et üidit de ; et
er ſuũ. Et vidit de ; eſ

es qnt. DHixit quoq; deuſ us hoĩem ad imaginẽ ⁊ ſi

nem dei creauit illu:maſcu
lum ⁊ feminã creauit eos.

ferioꝛa ſᷣm nãzʒ inſtitutã. ſed in penã peccati iſta obedi

Geneſis.

coõſiderandũ ꝙ aia itellectiua q ẽ foꝛma hois nõ ẽ ex ſe

mine ꝑ generationẽ ſed a deo ꝑ creationẽ:⁊ iõ ĩ foꝛma

tione hois nõ dẽ ꝓducat terra vel aliqd hoꝝ ſile: ſed
faciam hoiem. ⁊ dicũt hebꝛei ꝙ ẽ vbũ dei ad angelos
ſed hoc vr falſũ:qꝛ angeli nõ cooꝑant᷑ deo in creatõne

alie: in qᷓ conſiſtit
umago ipſo dei:
q ideo dicẽdũ qꝙ;
dicit faciam in
plurali: ad deno
tãdũ plitatẽ pſo
narũ in diuinis.

de beſtiaſ tre iux ſpẽs ſuaſ
iumẽta ⁊ oẽ reptile tre ĩ ge

bonũ ⁊ ait: Faciã hoĩey verũtamẽ qꝛ iſta
ad imaginẽ ⁊ ſimilitudinẽ Huita atcihrut
nr az. et plit piſcib maris ⁊ tie: iõ poſtea ſub
volatilib celi ⁊ beſtijs vni ditur i ſingulari
uerſeq; tre:oĩq; reptili qð et gennitde ho⸗
moner ſ fra. Et it Dde miez ad imaginẽ
mouet ĩ fra.Et creauit de fradine fiag⸗

Imggo autẽ dei
oↄſiſtit in aia qtũ
ad ꝓpetates nã
les.ſ.memoꝛiã: ĩ
telligẽtia: ⁊ volũ
tatẽ: ſilitudo aũt

7

militudineʒ ſuaʒ:ad imagi

in gratuitis: ⁊ iõ ſilitudo ẽ q̃dã pfectio imagis: qꝛ gra

pficit nim. Judei aũt in glo.ſuꝑ pᷣs.ponũt imaginẽ in

aia qtũ ad q̃ſdã alias ꝓPbetates. Pꝛio qꝛ ſicut aia re/
plet totũ coꝛpus:ita de

totũ mũdũ. Hiere.xxiij. Celũ
⁊ terrã ipleo dicit dñs. Itẽ qꝛ ſicut de vnie eſt in ſuo
ſeculo:ſic aĩia vnica in ſuo coꝛpe. Itẽ ſicut de nõ iqna
tur ſoꝛdib oꝛbis:ſic nec aia ſoꝛdib coꝛpis.Item ſicut

de' videt oĩa ⁊ nõ videt᷑: Exo.xxxiij. Non videbit me

hõ ⁊c̃.ſic aĩa videt exterioꝛa ⁊ nõ vꝛ. Iteʒ ſicut de nõ
doꝛmit :iuxta pᷣs.Ecce nõ doꝛmitabit neq; doꝛmiet qᷣ

cuſtodit iſrael ⁊c.ſic aia nõ doꝛmit in coꝛpe.ſed iſta aſ

ſignatio imaginis vẽ multũ accidentalis: pᷣdicta aũt ẽ
magis pꝓpa:qꝛ ponit᷑ in illis potentijs aie ꝑ qs efficitur
capax ipſꝰ dei ꝑ cognitionẽ ⁊ amoꝛẽ. d e pᷣſit pi
ſcibꝰ maris.ſ.qdiu ſtabit ſubdit deo: qꝛ talis fuit hõ
in ſtatu nãe cõdite vt qdiu ſtaret i obedientia ipſi dei

inferioꝛa obedirẽt ei:⁊ iſtud dominiũ ẽ hoĩ nale. Pꝛi
mo qꝛ ipfecta ſunt ꝓpter pfectioꝛa:vt plãte ꝓpt aialia

2 animalia ꝓpter hoieʒ:⁊ ideo ſicut plate vtũtur aq ⁊
terra ad ſui nutrimẽtũ:⁊ aialia plãtij:ita hoies aialibꝰ
⁊ ideo iuſte pᷣeſt eis. Secũdo:qꝛ ꝑfectioꝛa gubernãat in

Quia multiplicatio ꝑ talẽ modũ nõ ẽ in platis is: ipfectioꝛa vt angeli hoies. regimẽ vo eſt ꝑ pꝛudentiã qᷓ
ideo ĩ ꝓductoe earũ nõ fit mẽtio de tali bñdictione earũ.

ꝓpe ẽ iĩ hoĩe:in qͥ ẽ pꝛudentia general.in aialib' vo ſut
qdã pꝛudentie ꝑticulares tm: vt in aranea ad faciẽdũ

:2 tela: ⁊ ſic de alijs:⁊ iõaialia ſunt hõi ſubiecta. Tertio
iii.aialia viuentia:q̃ ſignificãt᷑ ꝑ aiaʒ:qꝛ res denoĩatur a foꝛ
ma. ⁊? ↄñt magis ſpecificat dicẽs: umeta ctu ad aia
lia q;̃ veniũt ad vſũ hoĩs

qꝛ hõ factus ẽ ad imaginẽ dei:ideo iuſte obediũt ei in

*

entia ẽ ei ſubtracta: ſicut ⁊ obedientia viriũ inferio⸗
reſpectu rõnis ⁊ coꝛꝑis reſpectu aĩe.ſedt᷑ e ¶ Maſcu
lũ ⁊cc. Ex iſta lra dixerũt aliq hebꝛei ꝙ a pᷣma foꝛmati
one nã hũana foꝛmata ẽ in vtroq; ſexu:verũtñ coꝛpa

viri ⁊ mulieris ita erant cõiũcta in laterib' ꝙ faciebãt
vnũ continuũ:ſed poſtea ſepata ſunt vtute diuina:ſed

qꝛ cõtra hoc vꝛ illud qð infra dꝛ: Tulit vnã de coſtis
ei a edificauit eã ĩ mulierẽ. Itẽ qð ibidẽ dꝛ: Repleuit

deſcribit hoĩs foꝛmationẽ.ſecũdo e lapſũ ⁊ trãſgreſſione carnẽ pꝛo ea. talis aũt repletio nõ eẽt neceſſaria ſi fuiſ
tertio capitulo.ſed ſerpẽs.Pꝛia in duas:q;ꝛ pᷣmo deſcribit

ſent tmn coꝛpa ſepata:iõ ad hoc rñdent dicẽtes ꝙ iſtud

vocabulũ qð hic accipit pꝛo coſta hic: in hebꝛeo ẽ eq
uocũ qꝛ ſignificat coſtã ⁊ lat:⁊ de hoc hñt᷑ plura exẽ

pla in biblia hebꝛaice ſcripta q̃ ꝑtranſeo: ⁊ ſimile ẽ in

„

*

muaßfe

olan
nuide
opus
gueſ
cotpus
gcope
müde
Aſe
1er
wuin
n
lulii
Pd
geunbo⸗

ſen
ſodi
Cbſtun
Ahucy
dlopc
“
ſol
loune
ohei⸗
Plica:
mylier
Gude
fuitm
1ſe⸗
conim
anin
tulone
ri
cicnban
Noiena
nuronen
cutoſti
bicoſtaſe
auao⸗
nuleriy⸗
ſeſadll
funta
dd
Mepant.
llihtcn
ſſiecäſu
aſroſe⸗
laideo
woccii⸗
Goini
mſute
Uucoh
dat py⸗
Wrmagis
Polcete
inntne⸗

meqeiſ
htciy
Plichei
doſteaſab
ſingole
wirde ho⸗
Minugti
nannſin.
D i da
tin uii
Reraees ni⸗
nondrüi
nitwli
ncait
Segeg
nannen
ſanian⸗
i G
lctinſ
de'noͤin
FRem ſar
widchtn
ſcutden
5dormin
geſaliun
deimuii

gppchun
funho

0 e
inie pi
Nun
iura7
—Z
mnin
mtug
lynſi
friii
T
i
giſkchet
füpen⸗
na
nii
indi
iuſe
uſt
Replen
nuffi
phiti
chwoe
egunzan
ſimleenn

n

1 ½

gallico vbi coſta ⁊ latus eiſdẽ lr̃is ſcribũtur:⁊a modicũ
differũt in ꝓlatõe:vbi ergo tranſlatio nr̃a habʒ Tulit
vnã de coſtis eiꝰ.dicũt ꝙ debuit dicere: Tulit vnũ de
laterib ei.qꝛ illiꝰ totiꝰ coꝛpis cõtinui vnũ latus erat

coꝛpus mulieris:⁊ aliud latus erat coꝛpus viri:vt pᷣdi

ctũ ẽ. ſepãdo aũt
coꝛpus mulieris ⸗ Y” ,
a coꝛpe viri rulitt ¶ enedlixitqʒ illis de:⁊ ait
ynũ de lateribus Orèſcite ⁊ multiplicami et
Ad ſecũdã dicũt 7. —aun
verũ eſt: ꝙ vbi replete tra:⁊ ſubijcite eã: ⁊
tranſlatõ nfa hʒ dñſiamini piſcib mariſ⁊ vo
Et repleuit carne latilibceli:⁊ vniuerſ aĩan/
ꝓ ea.lra hebꝛaica tibꝰq mouẽt ſup trã. Dixit

hʒ ⁊? clauſit car/
nẽ in loco ſuo.ſ.
extendendo cutẽ
ſuꝑ carnẽ in loco
ſepatõis:ſed non
obſtantibus illis
adhuc vẽ dicta expoſitio irronabilis:qꝛ talis coõiũctio
duoꝝ coꝛpoꝝ pꝑtinet ad moſtra:ſicut legitur ĩ cronica
BGuil.ꝙ tpe Philippi regis francie:qͥ fuit non añ iſtũ
Carolũ q mõ regnat: Anno dñi.M. ccc.xxij.ĩ ↄfinio
Noꝛmanie ⁊ Bꝛitanie nate fuerüt due mulieres ĩ vno
coꝛpe:ita tñ ꝙ oia ſuꝑioꝛa vſq; ad vmbilicũ erãt du
plicia:inferioꝛa aũt erant ſimplicia: ⁊ ꝙ eẽnt vere due
mulieres apparuit ꝑ hoc ꝙ aliqñ vna triſtabat᷑ ⁊ alia
gaudebat:⁊ aliqñ vna doꝛmiẽte alia vigilabat:⁊ vna
fuit moꝛtua pł'ꝙ; ꝑ annũ ante alia: ſecũda tñ ex podẽ
⁊ fetoꝛe cadaueris moꝛtua ẽ. Moſtra aũt ꝑ accidens
cõtingũt in nã: ⁊ ideo nõ ẽ roõnabile ꝙ in pma rerũ iſti
tutione artifex oim iciperet ab illis q ſũt ꝑ accidẽs: qꝛ
talia nõ caduũt ſub arte ⁊ maxie in nã hũana q;̃ nobili
oꝛ ẽ. Item vr cõtra veritatẽ lr̃e:qꝛ infra dẽ ꝙ foꝛmatis
cũctis aiantibꝰ dñs adduxit ea ad Adam: ⁊ ꝙ in illis
nõ iueniebat᷑ adiutoꝛ ſilis illi:ppter qð ꝓceſſit ad foꝛ
mationẽ mulieris de coſta viri. Item ibidẽ dẽ:Et editfi
cauit coſtã quã tulerat de adã in mulierẽ. ſi aũt ñ eẽt
ibi coſta ſed lat:qð ſepaſſet dñs ab alio latere mõ ſu
pꝛadicto:ꝑ talẽ ſepationẽ non magis edificata fuiſſet
mulier i; vir:ꝓpter qð Rabi Sa. hanc exponẽ nõ te
net: ſed illã q ſeqꝗt.ſ.ꝙ nã humana pmo ſit foꝛmata in
ſexu maſculino tin:⁊ poſtea mulier ſit foꝛmata de co
ſta viri. Q aũt hic dꝛ Maſculũ ⁊ femiaʒ creauit eos.

q; de: Eccè dedi vob oẽm
herbã afferẽtẽ ſemẽ ſupꝑ ter
rã:⁊ vniuerſa ligna q̃ hñt

hoc ẽ ꝑ antipationẽ:qꝛ ſtati volebat facere mẽtionẽ de

multiplicatione hũane nãae q̃ fit ꝓꝑ comixtionẽ maris
⁊ feie:cũ ſubdit:Creſcite ⁊ multiplicami.ſed poſtea.ij.
ca.ſerioſe explicat modũ foꝛmatõis mulieris de coſta
viri:⁊ ideo tenẽdũ ẽ nã hũana pᷣmo fuit ꝓducta in
vno idiuiduo ⁊ in ſexu virili tm: vt ſic eẽt pmꝰ hõ pᷣn
cipiũ oĩm idiuiduoꝝ nãe hũane:⁊ ꝑ ↄñj toti ſpẽi ſuo
mõ:ſicut de ẽ pᷣncipiũ toto vniuerſi: vt i hoc eẽt q̃dã
ſilitudo hoĩis ad deũ ꝓpter dignitatem hũane nãe.vñ
dẽ act.xvij.De fecit ex vno oẽ genꝰ hoiĩm. Secũdo vt
vir magis vxoꝛẽ diligeret ⁊ ei inſepabilo inhereret dũ
ↄgnoſcẽt eaʒ ex ſeipſo ꝓductã eẽ:vñ dẽ infra:De viro
ſumpta ẽ.q;'obꝛẽ relinquet hõ patrẽ ⁊ matrẽ ⁊ adhere
bit vxoꝛi e. hoc fuit maxie neceſſariũ in ſpecie hu
mana:in qua mas ⁊ feia ᷣm dictamẽ rõnis recte hñt
ſimul manere ꝑ totã vitã:qð nõ cõtingit i alijs aĩalibꝰ
Tertio qꝛ mas ⁊ feia cõiũgunt᷑ in hoib no ſolũ ꝓpter
generationẽ vt ĩ alijs aĩalibꝰ:ſed etiã ppt domeſticã vi
tã ĩ qᷓ ſũt aliq ꝓpa oꝑa viri:⁊ aliq feie:in q̃ vir ẽ caput
mulieris:ꝓpter qð cõueniẽter ex viro foꝛmata ẽ:ſicut
ex ſuo pncipio. Quarto ẽ ad hoc rõ ſacramẽtalis.fi⸗

Beneſis.

gurakeni hoc ꝙ eccleſia ſumpſit pncipiũ a Chꝛiſto. vñ
6

dicit Apls ad eph.v. Sacramẽtũ hoc magnũ ẽ in chꝛiſto
2 eccleſia. f. Beeſirnic illis. Hic ↄñter deſcribit hua
ne nãe i foꝛmate coſeruatio.⁊ pmo q'tũ ad ſpẽm. ſecũdo
ꝓytũ ad idiuiduũ ibi: Dixitq; de. Circa pmũ cõſiderandũ

ſpẽs hũana coſer⸗
. uat ꝑ generationem
ĩ ſemetipſis ſemẽtẽ generiſ 2maxie poſt lapſũ per
ſui vt ſint vob ĩ eſcã ⁊ cũcil quẽ icurrit neceſſita
aiantib tre:oĩq; volucri ce tem moꝛidi:a hoc ?

qð dẽ: f ¶Bñdixitq;

li⁊ uniußqᷓ mouẽt in tra:? ill. Ina bñdictio eſt

iꝗbeſt aia viuẽs vt hẽant dei oꝛdinatqd mul
ad veſcẽdũ.Et ſem̃ eſt ita. cattoneianzin.
Aiditq; dẽ cũcta q feceat oru in na huana pei

generationẽ:io ſbdit
g Kreſcite et multi⸗
plicamini ⁊c. Cetera
patent ex pꝛedictis.

⁊T erãt valde bõal.Et ſcem
veſpe ⁊ mãe dieſ ſexi C.II.

h¶ Dixitq; de'. Pic
ſcribit conſeruatio itũ ad idiuiduũ: qᷓ fit ꝑ nutritionẽ: ⁊
hoc eſt qð dẽ: i Eae dedi vobis ⁊c. Nõ ðẽ ſic itelligen
dů ꝙ herbe ⁊ fructus arboꝝ darent᷑ ĩ eſcã hoib: beſtijs 2
auib cõit᷑: ſed ſingula ſingulis ſᷣm ↄditionẽ nãe ſue:vtpo
te fructus arboꝝ hoibus:vt dẽ infra:Ex oi ligno paradiſi
comede.herbe aut ⁊ ſemia herbarũ aialib' ⁊ auib : diuer
ſe tñ diuerſis aialib'ꝰ ſᷣm cõuenientiã nãe ſue:aliqᷓ tñ aialia
⁊ aliqᷓ aues fructib arboꝝ veſcebantur: eſus aũt carniũ ⁊æ
piſciuũ nõ ẽ laxatus ſiue ꝑmiſſus hoib': niſi poſt diluuiũ:
vt hẽ infra.ix.cap.vbi dꝛ ſic:Omne qð mouet ⁊ viuit erit
vobis in cibũ. k itq; de c.] Pec ẽ cõcluſio pᷣcedẽ
tiũ.lʒ eni q̃libet ſpẽs entis bona ſit in ſe:ex vniuerſis tamẽ
ptib vniuerſi oꝛdinatis ad ſe iuicẽ ⁊ vlterius ad deu ſicut

admirabilis pulchꝛitudo ⁊ bonitas cõſurgit.
Beneſis.j.poſtilla. In pncipio creauit de celũ ⁊ terram.

VBmiſſis diuiſionib curioſis accipio illã qᷓ magis ↄſueta
eſt dic. cgiu⸗
Irca exponẽ lr̃alẽ h pmi ca. Geñ.q̃ valde difficili
leſt:⁊ varie a doctoꝛib' traditur:tã grecis q; latinij
AAV etiã hebꝛeis:qda videntur pᷣſupponẽda ad hoc:
vt ex multiplicitate ſenſuum aliqð planũ ſaltem ſimplicii
capientib extrahat᷑.¶ Pꝛimũ pᷣſupponit ꝙ in hac expone
dictũ Aug. maxie ẽ attendendu: ſupꝛa Beneſim ad lr̃aʒ
de hac ma tractans ſic dicit: In hmodi qonib duo ſunt
obſe Eun ela. Dnnu ꝙ veritas ſcripture icocuſſe teneatur
ſecũdũ ꝙ cũ ſcriptura diuia multiplr exponi poſſit ꝙ nul
li expõni aliqs ita pᷣciſe inhereat: ꝙ ſi certa rone cõſtiterit
hoc eẽ falſuʒ ꝙ aliqs ſᷣm ſenſu ſcripture hoc aſſerere pᷣſu⸗/
mat.ex hox eni ſcriptura ab infidelib derideret᷑:⁊ eis pᷣclu
deret᷑ via credendi.hec ille. Ex quo ſeqᷣt᷑ ꝙ veritas q ẽ i ſcri
ptura plane tradit: icõcuſſe tenẽda ẽ:nõ obſtãte ꝙ phᷣi ali
ter ſentiant tenẽdo circa hoc varias ſeu ↄꝛias opi.lʒ eni ea
q̃ ꝑ rõnẽ demr̃atiuã hñntur eſſe falſa nõ ſnt attribuẽda ali
cui auctoꝛitati ſacre ſcripture: eo ꝙ talia certa rone ↄſtat
eẽ falſa:tñ illa qᷓ no demoſtratiue ſed opinatiue ⁊ ꝓbabilit᷑
hñtur nõ cõſtant tãta certitudine:vt veritas plana ſcriptu
re ꝓpter talẽ debilẽ certitudinẽ foꝛmidoloſam ⁊ opiatiuã
omittat᷑:nec ob hoc ep plana expoſitio variet᷑ ſeu diſſolua
tur:⁊ hoc ſonat plane auẽtas Aug.pᷣdicta. Et inde ẽꝙ lʒ

phi pagani cõiter opinẽt mũdũ fuiſſe ab eterno: nõ tñ ca

tholici variant ex hoc exponẽ hy dicti:In pncipio creauit
de celũ ⁊ terrã.ſic vt ex ipſo non itelligant mũdũ a deo ꝑ
creationẽ icepiſſe.nõ eni de ꝑpetuitate mũdi a ꝑte ante de
monſtratiua rõnẽ phi hñt:vt in pᷣma pte ſcĩ Tho.q.xlvj.
arti.ij.ſed ſolũ opinatiuas ⁊ ꝓbabiles. Ex q̊ pᷣſuppoſito ĩ
fertur ꝙ poſtillatoꝛ min cõueniẽter ſe hʒ circa pꝛoceſſum
c 4.

„ X 4

(Heneſis

introductoꝛiũ expõnis lr̃alis h capi. Dicit enĩ ꝙ ex varie
tate opionũ de nã mãe a phis poſitarũ dependet itellecx
opationis ſex dierũ:qð vẽ icoueniẽter dictũ. Cõſtat eni ꝙ
phᷣi in hoc nõ demõſtratiue ꝓcedũt:als nõ cõtingeret eos
diuerſimode vel cõtraria opiari: ſicut nec ĩ geometricis

——

h'modi:ſed ſolũ pꝛocedũt opinatiue: vñ no debet ſenſus

ſcripture ꝓpter hoc variari: ⁊ iõſ ancti doctoꝛes modicuʒ
curauerũt de hmodi opionib varijs in hac mã:ſicut nec
etiã refert ad articulũ creatois credende vtrũ celi ſint ima
teriales vel hẽant mãz eiuſdẽ rõnis cũ his inferioꝛib vel
alterius röms. Serhao pᷣſupponit᷑ nõ ẽ incoueniẽs mul
tiplicare expõnes in hoc loco:dũ tamẽ a veritate ſcripture
planonò intellecta nõ deuient: ⁊ cũ hec nõ aſſerendo ſed
quaſi ꝓponẽdo dicant᷑:hoc patet ꝑ auẽtem Aug. ſupius
inductã. magiſter etiã in.ij.di.xij. de hac mã tractãs dicit
ſic: Quidã ſanctoꝝ patrũ qᷣ verba dei atq; archana excel
lẽter ſcrutati ſunt ſup hoc q̃ſi diuerſa ſcripſiſſe videt: hec
ille. Ubi notanda ſunt verba magiſtri ꝙ nõ dixit diuerſa
aſſeruiſſe vidẽtur. hoc enĩ eẽt periculoſu: ſed ſcripſiſſe tin
ſcʒ ſine aſſertione:taliter eni expones multiplicare nõ ẽ pe

riculoſum etiã ſanctis ⁊ ꝑfectis viris quoꝝ doctrina locũ
auẽtis hʒ:⁊ multo foꝛtius põt cõuenire ſimplicib ſcripto

rib': quoꝝ dicta nullã hñt auẽtem niſi qtũ veritas lr̃e ſa
cre vel rõ efficax eis tribuit. nihil igitur temerarie aſſeren
do: nec aliqua veritatem a ſanctis patrib' traditam exclu
dendo: nec in aliqͥ diminuendo ad expõnem lralẽ eoꝝ q in
boc capitulo cõtinẽtur ſpẽaliter vſq; ad opus qrte diei in
cluſiue pcedam: a pncipaliter ſm pmũ ſenſum lralẽ: de qͥ
pᷣus in additoõne ſuꝑ ꝓlogũ dictũ ẽ. Et qñq; de ſecũdario
ſenſu etiã lr̃ali queda tangent:⁊ hoc omiſſa recitatõne va
riarũ ſeu diuerſarũ expõnũ:ſiliter ⁊ curioſitate diſtinctio
nũ ſᷣm oꝛdinẽ lr̃e plane pꝛoſequẽdo. In pᷣmo igit de pmo
auodda ſummariũ toti diuine oꝑationis ſeu creationis ĩ

toto ſpacio ſex dierũ cõtẽtũ Moyſes vẽ ꝓponere cũ dicit

In pncipio creauit de' celũ ⁊ terram. In his eni vbis jm
CLhꝛy. p mittit ſũmarie ⁊ cõpendioſe totũ opus diuinũ cir

„ —

ca creationẽ: diſtinctionẽ:⁊ oꝛnatũ mũdi:in oib' ſex dieb
actũ. ſicut ſiquis dicat talis artifex edifi-
cauit hanc domũ: ⁊ poſtea ſubdat᷑ pmo fecit fundamẽta:

—

pᷣmis ſucceſſiue factũ

ſecũdo erexit parietes:⁊ tertio ſupꝛapoſuit tectũ ⁊ hmõi

ſm quã exponẽ cũ dẽ deũ creaſſe celu ⁊ terra: itelliguntur

oĩa celeſtia ⁊ terrena eẽ a deo creata:que in ꝓceſſu ſex die
rũ fuerũt creata ſeu ꝓducta:⁊ hoc vꝛ ſentire Baſyl.i Exa.

qui ſuꝑ hoc vbũ Creauit celũ ⁊ terrã. ſic dicit: Ex duob
aut q extrema ſũt:toti exñtiã enygmatice ſignificat: ⁊ ſic

nõ opoꝛtet ꝑ celũ in hoc loco intelligi empyreũ ti: vel ſi⸗
dereũ ſeu firmamentũ ⁊ hmodi:ſed ſimul oĩa celeſtia in

hoc intelligenda ſunt.ſiliter ꝑ terram in hoc loco nõ ſolũ

intelligenda ẽ arida ſeu elemètũ terre ſed tota ſpa genera
biliũ ⁊ coꝛꝛuptibiliũ tam elemẽtoꝝ q;ᷓ mixtoꝝ in pᷣdictis

ſex dieb' a deo pꝛoductoꝝ. Ueritas hup exponis patet ex

mõ loquendi ſacre ſcripture coioꝛi ⁊ frequẽtioꝛi.ſiliter ex

77

doctrina ſanctoꝝ aploꝝ. Pꝛimũ patet: nã infra Beñ. ij.

ſup illud vbũ: In die q̃ fecit dñs celũ ⁊ terra. glo.his igit

paucis vbis inſinuata ẽ oĩs creatura. Legit᷑ etiã Exo.xxxj.
circa obſeruationẽ ſabbati ſex dieb fecit de celũ ⁊ terraʒ

—

⁊ in die ſeptimo requieuit.in quo loco manifeſtũ ẽ ꝙ celu

accipitur ꝓ qcũq; celeſti creatura.⁊ terra ſiliter pꝛo qᷣcũq;

terreſtri mõ ſupꝛadicto.Si eni hic accipitur celũ pꝛo aliqͥ

celoꝝ: tin: ⁊ terra ꝓ aliqua terrarũ tm: cetera terrena ⁊ ce
leſtia viderent᷑ excludi ab oꝑib' ſex dierũ: qð eſt manifeſte
falſum.ſilr ⁊ deutero.iiij.c. Scias hodie ꝙ dñs ipſeẽ de
in celo ſurſũ: in terra deoꝛſũ: ⁊ nõ ẽ alius. Intelligendũ ?
vniuer ſaliter. ſ. ꝙ in celeſtib' ⁊ in terrenis nullus alp de'ẽ
ſilr Piere.xxii.c. vbi ꝓpha itendens aſſerere deũ eẽ vbiq;
dicit: Nuũdd nõ celũ ⁊ terrã ego ipleo dicit dñs:quod hʒ

expõnẽ conſonã veritati tanq; fundatam in planioꝛi 2
coioꝛi mõ loquendi aploꝝ ⁊ ppharũ nõ reſtat loc g⸗
ce

Abuſlibet ſed etia de qbuſcũq; reb cele

itelligi de totẽᷣ mũdi ltegritate. Eodẽ mõ pᷣs.dicit Ini

tio tu dñe terrã fundaſti:⁊ opa manuũ tuarũ ſut celi.
Idẽ patet de alis inumerabilib locis ſacre Cripture.
lʒ eni i nõnullis locis ſacre ſcripture qñq; cũ pdictis.ſ.
cũ celo ⁊ terra mare vel aqua expᷣmat:hoc tñ ẽ i paud
p̃ter modũ ⁊ ſtilũ cõem ſupꝛadictũ. Secũdo hoc idẽ

patet ex doctrina ſeu mõ loquendi aploꝝ qb' ſenſus

ſacre ſcripture ꝑfectius fuit aptus.iuxta illud Cuce xx
iiij. ca. Aperuit eis ſenſum vt intelligerent ſcripturas.
Pi eni circa articulũ creationis mũdi nil amplius ex
pꝛeſſerũt fuiſſe a deo creatũ niſi celũ ⁊ terrã dicẽtes n
ſymbolo: Credo in vnũ deu creatoꝛem celi ⁊ terre. vbi
manifeſte tanꝙ doctiſſimi in ſcripturarũ intelligentia
nos docẽt ꝙ ĩ hoc ꝙ ꝓfitemur deũ creaſſe celũ ⁊ terrã
cũcta celeſtia ⁊ terrẽa a deo fuiſſe creata teſtamur. nul

lus eni ſani itellectus diceret ꝙ apli articulũ creatõnis

mũdi ipfecte tradidiſſent. In ſymbolo aũt patrũ here
ſib' inſurgẽtib' ſpẽaliter Manicheoꝝ: q dicebãt vnũ
deũ eẽ bonoꝝ:⁊ aliũ maloꝝ:⁊ alijs ſilib fuit additũ
in hoc articulo de creatiõe mũdi qſi exponẽdo: viſibi
liũ oiuʒ a iuiſibiliũ.ad denõndũ ꝙ i hoc ꝙ dẽ in hᷣmo
ſymbolo: Creatoꝛẽ celi ⁊ terre.intelligũt celeſtia ⁊ ter
reſtria:nõ ſolũ viſibilia:ſed etiã iuiſibilia. ſᷣm igit᷑ hůc

rendi de quo celo ſcriptura hic loqt᷑: cũ nõ ſolũ de
ib' creatis: ſi
de angelis itelligi debeat. ſiliter nõ ẽ iquirendũ de aere
elemẽtari vel igne:in qᷓ pticula ſacre ſcripture in hoc
loco ſpẽaliter ĩtelligant᷑:cũ nõ ſolũ de terra elemẽtari

ſegq de tota natura generabiliũ ? coꝛꝛuptibiliũ ĩ pᷣmis

ſex diebꝰ creatoꝝ: ſeu pductoꝝ itelligit᷑ cũ dẽ: Creauit

—

de terrã. Circa ſenſum vo ſecũdariu ſeu vlterioꝛẽ ad
ſenſuz lr̃alẽ ptinẽtẽ h vbi: In pncipio creauit de celũ
æ terrã.multa tradũtur a ſanctis doctoꝛib ⁊ alijs àdã
mõ ienarrabilia:iter qᷓ vĩ expoõ ſancti Tho.in.j.par.q
xlvj. arti.iij.iĩ coꝛ.q. copendioſa ⁊ recta lr̃e ⁊ roni cõſo
nans: dicit eni ſic ꝙ hoc dictũ In pncipio crea.deæc.
triplłr exponitur ad excludendu tres erroꝛes. quidam Nol
eni poſuerũt mũdũ ſemꝑ fuiſſe tempus nõ hĩe iitiui
ad boc excludẽdũ exponit in pncipio.ſ.tꝑis. Quida·
vo poſuerũt duo eſſe creaturarũ pncipia:vnũ bonoꝝ
2 aliud maloꝝ. Et ad hoc excludendu exponit:in pᷣnci
pio.i. in filio. ſicut eni pncipiu effectiuũ appꝛopat᷑ ꝓpi
potentiã patri:ita pᷣncipiũ exemplare appꝛopatur filio
ppter ſapientiã:vt ſicut di: Oia in ſapientia feciſti ita
ſtelligatur deũ oĩa feciſſe:in pncipio.i.in filio. ſᷣm illõ
Apli ad Colo.j.in pᷣncipio.i.i filio cõdita ſunt vniuer
ſa. Alij vo dixerũt coꝛpalia eẽ creata a deo mediãtibꝰ
creaturis ſpũalib.⁊ ad hoc excludendũ:i pᷣncipio cre/
auit de celũ ⁊ terrã.i.añ oia:hec ille.Que qͥdem tres
expones itelligende ſunt no diſiũctiue ſed copulatiue
ſic ſ. ꝙ ſcriptura ĩ hoc loco ĩtendit quẽlibet iſtoꝝ triũ
erroꝝ excludere ⁊ nõ vnũ eoꝝ tm.ſi eni diſiũctiue itel

ligerẽetur iſte expõnes tũc nõ excluderetur pluſq; vnus

erroꝛ:⁊ foꝛte nullus:qꝛ ex vna ꝓpoſitione tres cãs ve
ritatis hñte ex q̃libet earum no poſſet cõcludi veritas

vnb cauſe earũ determinate:ſed videndũ ẽ qũo qlibet

illarũ triũ expoſitionũ ex lr̃a ſane itellecta conſurgat:

vt ſic q̃libet illarũ dicenda ſit lr̃alis.Ad qð ſciendũ ꝙ

cũ hec dictio pncipiũ cõiter itelligat relatiue reſpectu
pncipiati: iccirco in ſacra ſcriptura cõiter vbi pᷣncipiũ

ſeu initiũ legit in eodẽ cõtextu adiũgit aliud ſignificãs

illud reſpectu c dẽ tale pᷣncipiũ ſeu initiũ:ſicut dꝛ ifra

Geñ. x. fuit pncipiũ regni eius Babylonia:vbi ĩ hoc ꝙ

adiũgit᷑ regni e expꝛimit᷑ reſpectu c' dẽ pꝛincipiũ:⁊ ſic

Ppnen
e
horiin
floin
ſpoſan
ne
Hen
ain
cyyi.
dictu
tior
ginſe
era
na
i .
Z
hehn
ſholaun⸗
Phagr
ninut
ndilins
Ueient
ſopun
fmlng
Nrod⸗
hcauil
mmgnihe
nüͤlipre
ntine
Getosin
Nreturd

(tione

Ui'p⸗
neni:
er
lſiſci⸗
Weed

at nl
itcel.
pture.
ige
ſcnſus
lueep
pPurs.
guscr
cetesin
mmepbi
ligenna
aterz
nur nul
reatönis
mühere
Wärvni
tacini
: pibi
npno
1ter
igit ha
uin
tloc ic
Müdecel
means:ſil
lüdeage
mein hoe
Kenäan
üins
ACreauit
nioren
tdoli
alisqc
1 r
foncoſo
nde.
dbidam

dirügd

1sniii 6
mübono⸗
onitinin
odet
vpaurflo
i uſtini
lo. mi
int vniucr
nnellitb⸗
io ſe
Copuleene
tiſor u
ſücurit
uſynns
ſ 6 1

¶ Beneſis

cõiter in alijs locis:cuiꝰ rõ ẽ:nã ſi ſic expꝛimeret᷑ rema
neret q̃ſi vĩgnotũ quid ſignificaret᷑ ꝑ illud pncipiũ: niſi
ſubitelligeretur ex pᷣcedentibꝰ ſeu ſubſequentib imedi
ate adiunctis:⁊ qꝛ in hoc loco nõ expꝛimitur determia
te ĩ lr̃a ad quid referatur hoc qð doẽ In pᷣncipio.ſed q̃ſi
abſolute noiĩatur opoꝛtet ꝙ referat᷑ ad illud qð ſibi ad
iungitur. Unde pᷣmo occurrit referendum ad hoc qð
dicit ſtatim Creauit.i.in pᷣncipio creationis ſeu ĩ pᷣnci
pio illius qð creauit᷑ ⁊ ſic itelligunt multi doctoꝛes he
bꝛeoꝝ:ſicut Rabi Abẽhaęara:⁊ Rabi Sal.⁊ alij. Et
iſte modus loquendi cocoꝛdat cũ tertia expone pꝛedi
cta ſᷣm quã itelligitur:in pᷣncipio.i.ante oia:vt pᷣdictũ
ẽ.ſecũdo referri poſſet ad hoc qð ſubditur Deus.ſic ꝙ;
itelligatur hoc pᷣncipiũ eẽ aliquid cũ quo ſeu ꝑ quẽ de
us fecit oĩa:qð couenit filio:ſicut cũ dꝛ:Oia in ſapien
tia feciſti.⁊ ſic itelligit Ra. Moy.gerũdeñ.ꝙ ꝑ hoc qð
dẽ In pᷣncipio.ſignificatur aliqð ꝑtinẽs ad nãaʒ diuinã
Iʒ hoc q̃ſi balbuciendo expꝛimat.⁊ hoc cõcoꝛdat cũ ſe
cũda expõne pꝛedicta. Tertio poſſet referri hoc qð dꝛ
In pᷣncipio.ad hoc qð dẽ:celũ ⁊ terrã.q ſunt res ſucceſ

d ſioni ſubiecte.ꝛ ſic ĩtelligit pᷣma expõ.ſ.in pncipio tpis
hoc ẽ in pᷣmo nũc:qð pꝛecedit oẽm ſucceſſionẽ tẽpoꝝ:
vel oĩm rerũ celeſtiu ⁊ terreſtriũ ſucceſſionẽ. Quarto

poſſet referri ad hoc qð dẽ In pncipio.ad totũ ꝓceſſũ
pmeue creationis ſeu ꝓductionis rerũ:qᷣ in hoc capit.
BGBeñ.j.cõtinetur:vt ſic itelligat᷑ In pᷣncipio creauit de
i.in pᷣmis ſex dieb' de quib' agitur i toto pꝛoceſſu h
capi.Creauit de celũ ⁊ terrã.⁊ ſic itelligit Chꝛy. vt pᷣ

dictũ ẽ.⁊ qꝛ abſolute ⁊ ſine aliqua expꝛeſſa determina

tione dẽ hic in pꝛincipio.iccirco referendũ ẽ ad lr̃aʒ ad
oĩa ſignata ꝑ q̃tuoꝛ modos pᷣdictos:inqtũ qlibet eoꝝ
ex adiacentia ſeu cõtinuatione lr̃e ĩtelligit vt dictũ eſt.
Item attendendũ ꝙ ſᷣm vlterioꝛẽ ſenſũ lralẽ ex hoc qð
dẽ In pᷣnci.crea.de celũ ⁊ terrã.itelligitur ad lr̃am ſᷣm
hebꝛaicã veritatẽ pluralitas ĩ diuinis put magiſter al
egat i pma par. di.ij.qð pʒ ex hoc:na vbi nos dicim
de. hebꝛaica veritas hʒ heloym. qð ẽ plurale h nois
ſingularis hel.⁊ ſic exponit in hoc loco expꝛeſſe Rabi
Albẽhatara:lʒ ex hoc nõ verã cocluſionẽ eliciat:ſed ex
toꝛtã.vult aũt itelligi ꝙ hoc nõ ſignificat pluralitatem
in diuinis ſed pluralitatẽ virtutũ ſeu potentiarũ ab eo

pꝛocedentiũ: in e' ſignũ allegat ipſe ⁊ ſui ſequaces ꝙ ĩ

ſcriptura qñq; etiã iudices dicũt᷑ heloym: ꝓpter eoꝝ
vtuoſam potentiã i iudicando:vt Exo.xxij.ca.vbi dẽ
Dijs nõ detrahes ⁊ pncipi populi tui nõ maledices. ſʒ
hec cauillatio ẽ valde irrõnabilis:qð pʒ ex duobꝰ.Pꝛi
mo eni hebꝛei nobiſcũ cõueniũt in articulo creationis
mũdi:pꝛeſerti in hoc ꝙ ſołꝰ de mũdũ creauit:⁊ eũ im
mediate ꝓduxit intantũ 4 ipſi tradũt angelos fuiſſe
creatos in feria ſecũda:ne ſi eati c
deretur de angelis ꝙ fuiſſent cooꝑatoꝛes dei in mũdi
creatione.ſi igitur hoc qð dẽ heloym intelligatur de v
tutibꝰ pꝛocedentib' a deo:aut tales virtutes ſũt aliqd
creatũ: aut qd icreatũ.ſi pᷣmo mò ſequit᷑ ꝙ aliud qð ñ
ẽ de' creauit mũdũ:vel ſaltẽ cooꝑatũ ẽ in creatiõe mũ
di. ſi ſecũdo mõ ſequit᷑ ꝙ in diuinis ẽ aliud icreatum a
deo ꝓcedens qð ẽ intentũ.nã cũ de etiã ab illis conce
datur eẽ ſũme ſimplex quicqᷣd ẽ in deo de ẽ. Secũdo
hec cauillatio vi irronabilis ex eo ꝙ Moyſes pᷣcipue
itendebat infoꝛmare populũ de vnitate dei ⁊ excluſioe
pluralitatis deoꝝ:vt cũ dẽ deutero.vj.ca.Audi iſrael
de tu vn' ẽ.⁊ deutero.xxxij.ca. Uidete nũc ꝙ ego ſuʒ
7 nõ eſt alius de' mecũ.⁊ ſic de multis alijs.Lũ igitur

Mo pſes dixiſſet: Creauit heloym manifeſte dediſſet

occaſionẽ credendi populo pluralitatẽ qua itendebat
excludere:ſᷣm eos etiã potius debuiſſet dicere hel: qo

in pma fuiſſent creati cre⸗

nullã pluralitatẽ ſignificat ⁊ ex quo nullũ incõueniẽs ſeq̃
retur. Item qð allegat pꝛo ꝑte ſua ꝙ qñq; iudices vocant
helo ym:hoc manifeſte facit cõtra eos.na vbi heloym acci
pit᷑ pꝛo iudicib' ſeu dijs opiatiuis vel falſis ſemꝑ cõſtruit᷑
cũ verbo vel adiectiuo pluralis numeri: vñ Exo.xxij. vbi
dẽ. Ad deos vtriuſq; cauſa pueniat: ponit᷑ ibi heloym: æ
ſtati ſeqt ibi vbũ plurale ſic.ſ.⁊ ſi illi iudicauerint.⁊ i p̃ᷣs.
Oẽs dij gentiũ demonia. vbi dẽ heloym:⁊ tñ ibi nõ dẽ de
mon:ſed demonia. Siliter ĩ pᷣs.vbi di: Ego dixi heloym
eſtis.i.dij nõ dicit:Ego dixi heloyʒ es:⁊ ſic de multis alijj
ſed in hoc loco ⁊ in alijs vbi helo ym ponit᷑ pꝛo vero deo
ſemꝑ adiũgitur vbũ ſingularis numeri.nõ eni do hic In
Paerb creauerũt dij:ſed creauit:qð quidẽ vbũ includit v
ũ ſubſtantiuũ.ſ.fuit creans:ad denotandã vnitatẽ eẽntie

Ex quib' patet manifeſte ꝙ Mo yſes itendit inſtruere nal U

pulũ ſpẽaliter q'tũ ad doctos ꝙ in deo ꝗᷣ celũ ⁊ terrã crea
uit ẽ pluralitas ꝑpſonarũ inqtu dixit helo ym.ſiliter ⁊ vni
tas ſᷣm eẽntiam inqtũ dixit creauit. ⁊ hoc notãter inſinu
at moyſes in pᷣma ꝓpoſitione toty ſacre ſcripture: in qua
cõtinetur articuł creationis vt inueret hoc myſteriũ in pᷣ
mo exoꝛdio fidei eẽ attendendu. . aũt hec pluralitas at
tribuenda ſit pſonis ſeu ſuppoſitis hẽ etiã ſᷣm ſenſuʒ lr̃alẽ

7

,.*
ℳ—

vlterioꝛem in hoc loco vbi inuitur aliqua inſtructio de di vimn oe imene E

uinis pſonis.nã cũ dẽ in pncipio.intelligitur in filio cui at

tribuitur cauſalitas creationis ꝑ modũu cauſe exẽplaris vt

dictũ ẽ.⁊ ꝑ ↄñs cũ dẽ deus. intelligitur pꝛ cui attribuitur
cauſalitas creationis ꝑ modũ efficientis.Cũ aũt d; Spus
dñi ferebatur.itelligitur pſona ſpũſſancti:ꝓut plenius de
clarabitur infra. No tñ ẽ itelligendũ ꝙ creare ſit ꝓpũ alic/
pſone diuine ⁊ nõ cõe toti trinitati.hoc eni eẽt erroneũ cu
oia oꝑa trinitatis ad extra ſint idiuiſa: ſed qꝛ de ẽ cã rez·
p ſuũ itellectũ ⁊ volũtatem ſicut artifex reru artificiataꝝ
artifex aũt ꝑ verbũ i itellectu cõceptũ ⁊ ꝑ amoꝛẽ ſue volu
tatis ad aliud relatũ opatur. vñ ſilr de pẽ oꝑatus ẽ oẽm
creaturã ꝑ verbũ ſuũ qð ẽ filius:⁊ ꝑ ſuũ amoꝛẽ qui ẽ ſpuj
ſanctus:⁊ ſᷣm hoc ꝓceſſiones pſonarũ ſunt rones ꝓducto
nis creaturarũ inq;tũ includũt eẽntialia attributa q̃ ſunt
ſcientia ⁊ volutas:vt pʒ in pma par.q.xlv.arti.vi. Seqt
lr̃a Terra aũt erat inanis ⁊cc.vbi Moyſes poſtq; ſümarie
tradidit totũ opus diuinũ circa creationẽ mũdi in pᷣmis
ſex dieb' ſucceſſiue pꝛoductũ: hic explicat illud ꝑ ꝑucula
ria. Circa qð pᷣmo oñdit ſtatũ ſeu conditionẽ quaruda re
rũ creatarũ in pᷣma ſui creatione ſeu pꝛoductione.ſecũdo
pꝛocedit ad alia q̃ creata ſeu pꝛoducta ſunt in pᷣdictis ſex
dieb' ſucceſſiue.ſecũda ibi:Dixit de fiat lux.¶ Circa pᷣmũ
ſciendũ ꝙ cũ moyſes rudi populo loquebat᷑ vt oẽs docto
res tenẽt q nõ ſolũ ſpualia veraciter nõ capiebat ſed etiaʒ
de coꝛpalib illa cõiter tm appꝛehendebaãt q viſui coꝛpali
ſubiacẽt:vt in pma par.q.lxvij.arti.iiij. IJccirco lʒ in geee
rali viſibilia ⁊ iuiſibilia celeſtiũ ⁊ terreſtriũ creaturaꝝ ſb
quodã ſummario vt dictũ ẽ cõpꝛehendat attribuẽs ea di

uine creationi: ita vt nihil in rerũ natura excluderetur a
creatione dei:loquens tamẽ poſtea in ꝑticulari vt imbecil

litati rudiũ ſeu ſimpliciũ audiẽtiũ ↄdeſcẽderet:pᷣtermiſſis
iuiſibilibꝰ tam celeſtiũ qᷓ; terreſtriũ: de viſibilibꝰ im meto⸗
nẽ facit.vñ de celeſtib' pᷣtermiſit celuũ empyreũ ⁊ angelicã 3
naturã.⁊ de terreſtrib pꝛetermiſit duo elemẽta.ſ.aerem ⁊
ignẽ: eo ꝙ nõ ab oib' ꝑcipiutur. multi eni etiã phᷣoꝝ elemẽ

„

tũ ignis nõ cognouerut vſq; ad tempus Ariſtotelis. Silr.

⁊ aerem nihil dicebant:adeo vt loca plena aere vacua exi
ſtimarent: vt. iiij. phyſi.vñ in pᷣma rerũ pꝛoductione de tri

bus viſibilib' pncipaliter facit mẽtionẽ.ſ.de infimo funda
mẽto vniuerſi ſenſibilis:⁊ de ſummo tecto eius:⁊ de qdã

medio it vtrũq;:q ſunt pncipales ptes itegrales cuiuſcũq;
edificij:qͥrũ duo ſe hñt ad totũ vniuerſuʒ viſibile: ſicut cẽ
trũ ⁊ circũſerentia ad coꝛpus ſpericũ qᷓ cõplẽt totam eius
c §

—
ℳ 28
— 75
. 5 .

rõnẽ plaſmatica:in qͥ quidem.ſ.coꝛpe ſperico centrũ ſe hʒ

vt fundamẽtum ⁊ circũferentia ſicut ſummũ tectũ ⁊ alia
iter vtrũq; cõtenta ſe hñt vt mediũ iter vtrũq;.ſ.iter cen

trũ ⁊ circuũferẽtiã. Pꝛimũ oñdit:cũ dicit Terra aũt.terra
eni ſᷣm phos ⁊ aſtronomos ſe hʒ ad vniuerſuʒ coꝛpale vt

cẽtꝝ.ſecũdũ aũt ⁊ tertiũ oſtẽdit:cũ dicit Supꝑ facie abyſſi
Abyſſus eni ſᷣm grãmaticos multitudinẽ aquarũ ipene/
trabilẽ ſignificat.q̃ qdem ipenetrabilitas ideo pot intelligi
non ſolũ ex magna eius pꝛofunditate ſed etiã ex hoc ꝙ ex

eius cõfuſione nõ põt abyſſus penetrari:p qð intelligit a,d
elemẽtaris q ante eius cõgregationẽ in vna ꝑmixtione co

fuſa enat cũ aljs duob elemẽtis.ſ.aere ⁊ igne: ꝓut magr
ponit ĩ.ij.li.di.xiij.qð totũ vocatur abyſſus ſᷣm eſtimatio

nẽ ſimpliciũ ſeu rudium quib loquebat᷑: qui aerẽ ⁊ igneʒ
elemẽtarem ꝓpter eoꝝ iuiſibilitatẽ vt dictũ ẽ no ꝑcipiut

q̃ ddem abyſſus totam terrã vndiq; coopiebat:⁊ vſq; in
altum poꝛꝛigebat 46 q; nũc ſummita) coꝛpoꝛee nature
ptingit:ſicut qbuſdã vẽ ꝓut magiſter ponit di.ſupꝛadicta
itelligatur tamẽ hec ſummitas nature coꝛpoꝛee circa celũ

cryſtallinũ qð ꝑ ſupficiem abyſſi itelligẽdu ẽ.⁊ hoc ẽ pymũ

coꝛpus mobile:qð ſe hʒ ad oia coꝛpa naturalia ſicut ſupfi
cies ad coꝛpus ſpericũ qᷓ totam eius ſoliditatem continet.

Ungde notandũ ẽ ꝙ nõ dicit ſcriptura tenebꝛe erant i terra

nec i abyſſo neq; ſupꝛa abyſſum:ſed ſupꝛa faciem abyſſi.

CLubꝰ rõ ẽ:nã illa multitudo aquarũ iĩpenetrabilis ⁊ pfun

diſſima i pᷣma ſui ꝓductione erat turbida ⁊ quaſi opaca
ex eius coͤfuſa ꝑmixtione ſeu cõpoſitione intantum ꝙ nõ

erat capax lucis ſicut nec terra:⁊ ſic nõ erant in terra nec i

abyſſo tenebꝛe ꝓpe loquẽdo:ſicut nec in ligno dẽ eſſe ceci
tas lʒ nõ videat:ſupꝑficies tamẽ abyſſi qð ẽ pꝛimũ mobile

vt dictum ẽ ex ſua pura ⁊ ipmixtibili natura eſt diapha

nũ:⁊ fuit ſemꝑ capax lucis:ſed quia nõdum lux facta erat

ideo ꝓpꝛie loquendo tenebꝛe erant pꝛotunc ſupꝛa faciem

abyſſi.i.in pꝛimo celo mobili. Cõuenienter igitur ĩ pᷣmoꝛ
diali rerũ viſibiliũ ꝓductione fit expꝛeſſa mẽtio de terra:
qð ẽ centrũ ⁊ quaſi fundamẽtũ vniuerſi ſenſibilis:⁊ de cir
cũferentia qð ẽ ſummũ tectũ.iſ.pꝛimũ mobile eo mõ quo

dẽ Eſa.xlviij. Man eni mea fundauit terram: ⁊ dextera

mea mẽſa ẽ:alias tetendit celos.⁊ loquitur ad modũ foꝛ
mãtis circulũ cũ circino:qui pꝛimo ponit vnũ pedem in

cẽtro qð ẽ fundamẽtum:⁊ aliũ tendit circũducedo circũ⸗

ferentiã. Sedqᷣtur in lr̃a:Spũs dni ferebatur ſuꝑ aquas. qͥ
qdem verba ꝓpe ⁊ notabiliter exponũtur a Hiero. de he
bꝛaicis qõnib vbi ſic dicit: pꝛo eo ꝙ nr̃is in codicib ſcri
ptum ẽ ſpũs dñi ferebatur.in hebꝛeo h? Merahephet.qð

nos appellare poſſum icubare:in ſilitudinẽ volucris oua
caloꝛe aiantis.ex quo intelligimꝰ non de ſpuũ mũudi dici:vt
nõnulli arbitrantur:ſed oe ſpũſancto qui ⁊ ipſe viuifica
