nnnd utn git de repulſa iudeoꝝ ⁊ gentiũ electione. a. X. buſtus venatoꝛ.i.oppꝛeſſoꝛ hoim. y¶ Coꝛa dno.qꝛ nihil
ie N⸗ mu E ſũt generatões filioꝝ noe. Poſtq; deſcripta latet eyꝰ aſpectůũ. ʒ Ab hoc exiuit ꝓuerbiũ. i.vbũ coe
a ẽ ipſi noe generatio:hic deſcribitur ſue gene vulgatũ: (Enan nẽroth ⁊c̃.qñ eni p'ea videbat᷑ alids
ſe ine te rationis multiplicatio: ⁊ pmo deſcribit mul oppꝛeſſoꝛ hoim vocabat᷑ alt nẽroth:vel ſilis ipſi neẽroth.
rur i⸗ tiplicatio ſue generatois:ſecũdo electio vnp ꝑtis.xj. ca. b ¶ Fuit aũt pᷣncipiũ regni eꝰᷣ babylo.hoc nomẽ hic dẽ ꝑ
iſein . Acdhuc pmo deſcribit multiplicatõ generatois iaphet anticipationẽ:qꝛ ipoſitu ẽ ꝓpi diuiſionẽ liguarũ ibi factã
miniſi e ſecũdo ipſi cham:ibi Filij aut chã: tertio ipſo ſem:ibi poſtea. c ¶ Et arach. hec p ea vocata ediſſa. dð ¶ Et ca
mnnn e Sem quoq; nati ſüt. ägi pꝛimũ ponit multiplica lãne.q̃ poſtea vſo noie a ſeleuco rege dicta ẽ ſeleucia.
S in tionẽ filioꝝ noe in generali:⁊ patet vt deſcendat ad fili e ¶ De terra illa egreſſus ẽ aſſur. Iſtud iterponit hic occa
je wuſn os iaphet in ſpẽali dicẽs: b ¶ Filij iaphet ⁊c. Et pꝛio ſionalit᷑ rone babylonis de qᷓ imediate faci ẽ ſermo.iſte eni
vnn . agit de multiplicatioe filioꝛuʒ iaphet vt ↄtinuet dicta aſſur ñ fuit de filijs chã:ſʒ fil ſem:vt oꝛ.j. qꝛ nolebat re
2 ya ſ dicendis:quia in fine pᷣce.ca. loquendo de filijs noe ſer bellare ʒ deũ cũ neroth ĩ edificatoe babyloiſ:iõ fugit ð ira
nligzin monẽ terminauerat in ipſo iaphet. Cõſiderandũ ꝙ ſiẽ ſennaar ad aliã an egienr b ihitatã:q ex noie el vo
nſuun. Ge dicit beatᷣ Piero.li.de hebꝛai.qõni. Filij iaphet poſſe cataẽ aſſyria. f¶ Et e ificauit niniuẽ. edificauit eni cĩtatẽ
Ebin ii derũt in Aſia terram ab amano ⁊ tauro montib vſq; q; poſtea ꝑ logũ tẽpꝰ vocataẽ niniue a nino pmo rege aſſy
gil ad tanai fluuiũ. in Europa vo vſq; ad gadiram noia rioꝝ ſʒ Euſe. ⁊ durauit illud regnũ ꝑ mille. ccxl anos. ſed
lid

e ¶ BPecẽ ciuitas magna. De magnitudine dĩ Jonee ij.
Erat aũt niniue ciuitas magna itinere dierũ triũ. ſ¶ At
vo meſraim genuit ⁊c̃. Iſti populi ſunt ignoti: vt dicit
Piero.exceptis Laabin:qui dicti ſũt libies: q pꝛimo voca
bãtur phutei a phut. g¶ De qb egreſſi ſunt philiſtijm.

iſti habitauerũt cum
filijs iſrael in terra ꝓp
miſſionis. dicüt at Mẽc ẽ ciuitas magna. At
hebꝛei ꝙ phetruſim ò meſraim genuit ludim
7 celluim omutabat q qnamim:⁊ laabim: ⁊ ne⸗

aginuicẽ cõcubitum .
vxoꝝ ſuarum: ſi ptuim:⁊ phetruſim:⁊ cellu

egreſſi ſut philiſum. im: dè ꝗb egreſſi ſũt phili
hhanaan autẽ. ſtiim ⁊ capturim: Chanaã

i¶ Benuit ſidonem nitũ ſuũ: etheũ: ⁊ iebuſeũ :
pꝛimogenitũ ſuũ.a q ⁊ qmoꝝeũ:⁊ gergeſeum ⁊
noiata ciuitas ſilõ eueum: T aracheu: cynèuʒz
gue Ein be T äradium: ſamarithen:
um. q cõdidit archa) amatheũ. Et ꝑ hos diſſe⸗
oppidũ cõtra tripol minati ſunt populi chana

i radicibe libani ſitũ.
I ¶ Lyneum. qui ciui
tatem pꝛedicte ꝓpin

quã noie eyn edifica
uit. m Arachum
a qͥ dicti ſũt aradij qꝗͥ
aradiaʒ inſulã poſſe

derũt anguſto freto

neoꝝ. Factiq; ſũt termini
chanaan venietib a ſidõe
ieraram:lvſq; gacã donec
ingrediaris ſodomã ⁊ go
moꝛrã ⁊ adamã ⁊ ſeboim
vſq; ieſa. Hi ſunt filij chaʒ
in cognationibꝰ ⁊ linguis

a phenicis littoꝛe ſe- omm .
paratam. (Ama 2 generationib terriſq; ⁊
theũ.a quo noĩata ẽ gęẽtibꝰ ſuis.Dẽ ſem quoq;

ciuitas emath. . tr. j 1i
mini ⁊c̃. We ciuita Tum beber: Hatre iap

r „ % 3 2 1t
tes ſan note ſũt ⁊ de Maioꝛe. Filij ſem helã et aſ
ſcripte inferius i ſcri
ptura. p ¶ De ſem . „.
quoq;. Hic deſcribit generationes ipſius ſem:⁊ ponũt᷑ vlti
mo:vt cõtinuẽtur dicta dicẽdis:quia infer pꝛoſeqtur ſcri
ptura de eis:dicit ergo: p ¶ De ſem quoq; ⁊c. iſtũ pᷣmo
noĩat in ſpẽali:qꝛ ab ipſo denoĩati ſũt hebꝛei quib ſcribe
bat moedevbe aũt nr̃a tranſlatio hʒ heber: hebꝛei dicũt
tranſitus. Heber eni ẽ nomẽ ꝓpũ ⁊ cõe:qꝛ ſignificat vnuʒ
hoĩem ſingularẽ de q̊ iã dictũ ẽ:⁊ ſignificat tranſitũ.dicũt
eni hebꝛei ꝙ iter iſtos Pepulas 7 alios erat qͥdã fluub quẽ
trãſierũt ad poſſidendũ terrã q̃ erat vltra: ideo vocati ſũt
filij tranſitꝰ. q ¶ Fratre iaphet maioꝛe.dicit aũt iaphet
frater ipſius ſem:qꝛ ſociatus fuit ei in reuerẽtia patris.
r¶ Maioꝛe. hoc refert ad ſem: qꝛ maioꝛ fuit alijs fribꝰ di
gnitate:vt pꝛedictũ ẽ.hebꝛei aũt dicũt Maioꝛis:⁊ tunc re

fert᷑ ad iaphet:q ſm eos fuit . mogenit noe. s ¶ Filij ſem

elã.a qͥ dicti ſũt elamite. t ¶ Et aſſur.a qͥ aſſyru:vt dictũ
eſt. v ¶ Arphaxat. a chaldei deſt. dengerän. x. Etlud
a quo lydij. y ¶ Et aram.a qͥ dicti ſũt ſyri.vñ ⁊ i hebꝛeo
ſyria noĩata ẽ hara:cᷓmetropolis ẽ damaſc'. ʒ ( Filij arã
hus.qui trachonitidis ⁊ damaſci pꝛincipatũ tenuit:⁊ ide
dicũt aliqui iob fuiſſe natũ.ſ.de terra hus: vt hʒ iob.j.ca.
a ¶ Et hul.a quo guari qui ⁊ armeni. b ¶ Bethera qͥ

ethari: qui armeni. c ¶ Et mes.a à meones. d ¶ At

vo arphaxat genuit ſale:de qͥ oꝛtus eſt heber.de quo iã ſu
pꝛa dictũ ẽ. e¶ Matiq; ſũt heber duo filij:nomẽ vni pha
lech. eo ꝙ in dieb' ſuis diuiſa ſit terra.ex hoc dicũt hebꝛei
wheber habuit ſpũm ꝓphetie:quia impoſuit nomẽ filio

/

ſuo ex diuiſione terre que futura erat. ¶ Zectan ge
nuit elmodad.Iſtoꝝ populoꝝ plurimi ſũt nobij igno
ti:vt dicit Hiero.vel ꝓpter longinquitatem terrarum
vel ꝓpter mutatõnes populoꝝ ⁊ nominũ ex guerris ⁊
ſubuerſionib: vel alijs cauſis ſilibꝰ.⁊ patet lr̃a ſequẽs

. . In capi. x. vbi
ſur:&Q̊ arphaxat:et lud:ẽt a dicitur in poſtil
ram. Filij araʒ bus ẽt hul la: Iſtũ pꝛimo no

2 gether: et mes. At ò9 ar mie eali 1c.

phaxat genuit ſale:de quo cet he
oꝛtus ẽ heber. Natiq; ſũt bꝛei de/
beber ſili duo. Nomẽ vni Up⸗ ſedan
phaleg: eo ꝙ in dieb eius no tame ab eo of
diuiſa ſit terra.? nomẽ fris cũtur hebꝛei:pꝛo

ut largius ĩ addi

eius iectan. Qui iectan ge u
tione ſup Mat.

nuit elmodad ⁊ ſaleph et

aſarmoth iare et aduram rr ha vicde
et iacal et deda et hebal et ¶ Replica coꝛꝛe
abimahel ſaba et iophir ccoꝛij cõtra Bur
et euila et iobab. Oẽs iſti genſenm.
filii iectan. Et facta ẽ habi cbi
tatõ eoꝝ de meſſa pgẽtib cig vbi
vſq; ſephar mõtẽ oꝛiẽtalẽ. poſtilatoe diett
Iſti ſüt filii ſem ſim cogna 2 Eb eher did
tiões et linguas et regiões ſe opponie oſees.

in gentib ſuis. He familie
noe iuxta pplos et natées de
ſuas. Ab his diuiſe ſüt gẽ dicerentur hebꝛei
tes ĩ terra p diluuiũ.(.XI. quod ſalſumn eſt.
Rat autem terra labii ſed ab abꝛaam di
n ſermonũ eoꝛũdẽ cuũtur hebꝛei: ſed
tunc argumẽtu
Bur. eſt cotra ſe

Ergo oẽs deſcen

quia iſmaelite deſcendentes ab abꝛaaʒ: ⁊ in cultu vni

dei remanẽtes dicti ſunt hebꝛei:alij non. Ita rñdeo ꝙ;
⁊ taliter valere põt de filis heber ſicut abꝛae. Nec iſta
ratio ſua cũ rñſione valet:quia conſtat decem tribꝰ he
bꝛeos fuiſſe ⁊ eſſe:⁊ tamẽ cultũ vnius dei deſuiſſe.:⁊ ad
idola defluxiſſe:vt patet in libꝛis Pꝛophetarũ: Regũ:
⁊ Paralip. Uerius eſt igitur dictũ poſtillatoꝛis ſequẽ
tis dictũ beati Aug.quod Bur. ex debili motiuo ſepe
relinquit contra ſuam doctrinã ꝓpꝛiã in qone pꝛeam
bula:vbi docet ſanctoꝝ reuerentiam ſemper eſſe ſalus
dam. Dicit nãq; beatus Auguſtin.xvj. de ciuita.dei.
capitu.xj.ꝙ hebꝛei dicti ſunt ab heber: lłʒ poſſet eſſe ꝙ
ab abꝛaam dicantur quaſi abꝛaei.Et quia beatus Au
guſtinꝰ fuit illius opionis ĩ libꝛo de cõſenſu euãgeliſta.
retractat tamẽ in ſecũdo libꝛo retrac.ca.xv.vbi ex iten
tione ponit ꝓpoſitũ.ſiliter ⁊ Joſeph dicit ab heber di
ctos hebꝛeos in pᷣmo libꝛo antiquitatũ. ¶ Capi.XI.
. Rat aut terra labij vn. Poſtq deſcripta eſt
generatois noe multiplicatio:hic deſcribitur
vni pꝑtis electio: ⁊ pmo pꝛemittit᷑ à ad aliqͥs
ſententia repꝛobatõis:ſecũdo addit᷑ qtũ ad alios etiaʒ
fa electionis:ibi He ſũt generatõnes Sem.repꝛobati
unt aũt aliqui:quia rebellauerũt cõtra dñm volentes
facere turrim vbi poſſent ſeruari cõtra diluuiũ: ⁊ hoc
quod deſcribitur ſic: a Era aüt terra labij vnb. i.
ideomatis.ſ.hebꝛei:qð vſq; tũc ſolum fuit inter hoiĩes.

dentes ab heber

nonen
vig n⸗
Rinra
Dum um
nirſcar
gtu 0
Oulcanur.
Phcwo
Folppumun
Raephuuen
ivediluni
neniszdiſpe
daeranfa

. f er
.Wang
int
N☚
Apaale ſi

Unchirz
Inw
ketünimn

niniälit⸗
beide
LAr
Pborfloſ⸗
Wmnideo
Cunrbchän
uehreisi
none ſ M
chiban
Rolache
corj cn Bu

(ſanm
ud.
–D

Doſtlnn d
gab bche dii
ebꝛe But
ſeogponttdi
Eoos dal
dentes ab her
dicgentur hit

— —

„„ —

—avo filſune

hlr
cbchem
2 cdurhenn ,
mur amnin
ucant
iimn Mil⸗
H 19
ntsninſtl
ci flunis gi
antüninſ
i gbt n

.

rũt querentes ſibi locũ vbi poſſent ſimul manere quia

b ¶ Cũq; pꝛoficerent de oꝛiẽte. Ab illa eni pte receſſe

nẽroth volebat eos ſub ſuo dominio tenere. c¶ In
uenerũt campũ.i.terrã planã ⁊ magnã ad hoc aptam

e ¶¶ Dixitq;ʒ alter
pꝛoximũ ſuũ.
Inducente enim
ipſo nẽroth con

nſeru hocſa.
cto. ¶ Uenite

faciamuſ lateres.
quia illa terra cã
peſtris ẽ non hñs
lapidicinas.
g ¶ Uenite facia
mus nobis ⁊c.
vtrũq; eni facere
inceperũt vt tur
ris eſſet in medio
ciuitatis tanq; e
foꝛtaliciũ.

h ¶ Cub culmẽ

ptigat ad celũ.i.
ſit ita altũ ꝙ non
poſſit illuc attin
gere diluuium.
¶ Et celebꝛemꝰ
nomẽ nr̃um.⁊ ſic
vi ꝙ nõ ſolũ mo
ti ſunt ad edificã
dum timoꝛe dilu
uij: ſed etiã ex ſu

pbia. k ¶(Anqyp

diuidamur æc.
In hebꝛeo dẽ: Ut
n diſpgamur ſuꝑ
faciẽ vniuerſe tre
i.ne diluuiũ ſuꝑ
neniẽs diſpgat ca

dauera nr̃a ſuper

faciem terre:ſicut

fecit de p̃deceſſo

ribꝰ nf̃is. ¶D
ſcendit aũt dñs.
hoc aũt dẽ nõ ꝙ
indigeat deſcenſu

RN

ad videndũ ea ꝗ
fiunt in terra: cũ

oĩa pateant ocul
eius:ſed vt ꝑ hoc
inſtruant᷑ iudiccs
hominũ ne ꝓce
dant ad ſententiã
dũ donec cauſam
exaiauerit diligẽi

d ¶ In terra ſennaar.que nũc dẽ terra chaldeoꝝ.

Kuᷣnq; ꝓſiciſcerẽt ð oꝛiẽte
iuener᷑̃t cãpũ ĩ tèrra ſenna
ar:⁊ hitauer̃t ĩ eo.Pixitq;
aͤlter ad ꝓximũ ſuũ: Aeni
te faciam lateres:⁊ coqua
mus eos igni:habuerũtqʒ
lateres ꝓ ſaxis:⁊ bitumen
ꝓ cemẽto:⁊ dixerũt:deni
te faciamꝰ nobis ciuitateʒ:
⁊ turrẽ caiꝰ culmẽ ꝑtingat

vſq; ad celũ:èt celebꝛemuſ

nomẽ nr̃m anteq;ᷓ diuida

mur ĩ vniuerſas fras.lDè

ſcẽdit aũt dñs vt videret ci
uitate ⁊ turrẽ quã edifica/
bant filij adã ⁊ dixit. Ecce
vn ẽ pplus ⁊ vnũ ẽ labiũ
oĩbꝰ: Ceperũtq; hoc facẽ:
nec deſiſtẽt a cogitationibꝰ
ſuis donec eas ope cõple
ant. ANenite igit dſcẽdam
⁊ cõfundam ibi linguã eo
rũ ut non audiat vnuſqſqʒ

vocẽ ꝓximi ſui:tq; ita di
uiſit eos dñs ex illo loco ĩ

vniuerſaſ terras: t ceſſaue
rũt ediſicare ciuitatẽ: Et ic
circo vocatũ e nomẽ loci

illi babel: ga ibi ↄfuſũ ẽ la
biũ vniuerlſe terre:Et inde

diſpſit eos dñs ſup faciem
cũctaꝝ regionũ. He ſt ge
neratões ſẽ: Sèʒ erat cẽiũ
ãanoꝝ qñ genuit arphaxat
biẽnio pꝰ diluuiũ.Nixitq;
ſem poſtqᷓ; genuit arpha⸗
xat ꝗngẽtis ãnis:⁊ genuit
filios ⁊ filias. Poꝛꝛo ar/

m ¶ Filij adam.i.imitatoꝛes eius: qꝛ ſicut ille rebella
uerat deo in tranſgreſſione pᷣcepti:ſic ⁊ iſti i edificatõe
turris. n Leperũtq; hoc facere nec deſiſtent. niſi p
hibeant virtute ſupioꝛi. o ¶ Uenite igitur c. Uerba
iſta in plurali poſita ſũt verba dei ad angelos qᷣ ſunt
executoꝛes diuie iuſticie. p ¶ Ut no audiat vnuſqᷣſq;

boyꝝ

vocẽ Prumia ui. i. nõ itelligat. bñ enĩ audiebã
ed nõ intelligebãt ſignificata eoʒ. q

nos v
tq; ita

diuiſit eos dñs ⁊c. illos qui erãt vnius idiomatis ad
vna terram :alios vnius ideomatis ad aliam.

Tr Et ceſſauerũt edificare.quia qñ vnus petebat lapides
alter poꝛtabat ſibi cemẽtum:vel aliquid ſimile:⁊ ſic crede
bat vnus ſe derideri ab alio:ꝓpter quod mota eſt iter eos
rixa ⁊ cõtentio:⁊ ſic opoꝛtuit ꝙ ceſſarent ab edificando:⁊
iccirco vocatum ẽ nomẽ eius babel.i.confuſio:vel fᷣm pꝛo

5 7

phaxat vixit trigintagnq;
anis ⁊ gẽuit ſale. Nixitq;
arphaxat poſtq; genuit ſa
le trecẽtiſtribꝰ ãnis:⁊ genu
it filios ⁊ filias. Sale quo
qʒ vixit triginta ãnis:⁊ ge
nuit heber. Nixitq; ſale p

qᷓ; genuit heber q̃dringen

tiſtribꝰ qnis ⁊ genuit filios

⁊ filias. Nixit ãt heber tri

gintaqᷓtuoꝛ annis ⁊ genuit
phalech. Et vixit heber
poſtq; genuit phalech q̃/
drigetil.xxxiij.ãniſ ⁊ genu
it filios ⁊ ſilias: Nixit quo
qʒ phalech triginta ãniſ ⁊
gẽuit reu: vixitq; phalech
poſtq; genuit reu ducẽetis
nouẽ annis:⁊ genuit ſilioſ

⁊ hilias. Aixit aũt reu trigi

taqnq; annis ⁊ genuit ſa/
ruch. Nixit quoq; reu po

ſtq; genuit ſaruch duceétiſ
ſeptẽ annis ⁊ genuit filios

⁊ filias. Nixit aũt ſaruch
triginta annis:⁊ genuit na
choꝛ: Nixitq; ſaruch po
ſtq; genuit nachoꝛ ducetiſ

annis:⁊ genuit filios ⁊ fili

as. Vixit ãt nachoꝛ.xxix.
qnis ⁊ genuit thare:vixitq;
nachoꝛ poſtq; gẽuit thare
cẽtũ.x.⁊.ix.ãnis:⁊ genuit
filios ⁊ filias. Aixitq; tha
re.lxx.ãnis ⁊ genuit abꝛaʒ
⁊ nachoꝛ ⁊ ara:He ſuũt aũt

generatões thare: Thare

genuit abꝛã nachoꝛ ⁊ araʒ

fine alic': æa moꝛtuus ẽ.quia hec eſt

petatem hebꝛaici ſer

monis mixtio: quia
hoies adinuicẽ mixti
nõ iĩitelligebat ſe mu
tuo ꝓpter multitudi
nẽ idiomatum.
s ¶ Sem erat cẽtuʒ
annoꝝ ⁊c̃.Hic conſe
quẽter ponitur vni
ptis electio.ſ.genera
tionis ipſius Sem ⁊
nõ oĩs:ſed vnius: de
qua ĩ fine pꝛoſeqtur:
⁊ legat᷑ lr̃a ſicut iacet
hoc excepto ꝙ duo
ſũt hic notãda. vnũ

ꝙ& in deſcriptone h

generationis dicũtur

gliqui vixiſſe qngẽtij

vel qdringentis anis

.

poſt diluuiũ¶ Ex qͥ
pʒ ꝙ illud qð ſupꝛa

dictũ ẽ. vj.ca.Erũtq;

dies illi cẽtũ viginti
annoꝝ:nõ fuit termi
nus vite humane pꝰ

diluuiũ vt credũt ali

qui: ſed fuit terminꝰ
vſq; ad inundationẽ
diluui: infra quẽ po
terant penitere. Se
cũdũ hic notandũ ẽ
ꝙ deſcripta vita cu⸗
iuſlibet iſtius genera
tionis nõ dicitur hic
in fine: ⁊ moꝛtuus ẽ:
ſicut ſupꝛa dictum ẽ
deſcribendo genera⸗
tionem ipſius Seth
ante diluuium:cuius
ratio eſt: quia in illa
generatione vnus ſci

licet Enoch fuit ſub

latus de medio ho⸗
minum: nõ per moꝛ
tem:ſed quia tranſia
tus eſt in paradiſum
vt ſupꝛa dictũ ẽ. hic
aũt nullus ẽ excipien
dus a moꝛte ꝑ talem
modũ: ⁊ ideo nõ dẽ iĩ

ex cõis ⁊ certa de oĩbꝰ.

t ¶ Uixitq; thare ſeptuagita annis ⁊c. Ex hoc dicũt ali
qui doctoꝛes catholici ⁊ hebꝛei ꝙ abꝛam fuit pꝛimogenit

Thare:⁊ aram vltim.Sed contra hoc arguitur quia ſᷣm

ipſos ⁊ omnes alios expoſitoꝛes ſarai vxoꝛ abꝛam ſuit fi
lia aram. de ipſa vo ſcribitur ĩfra.xvij.capitulo. Putaſne
centenario naſcetur filius: Sara nonagenaria pariet:
Ex quo patet ꝙ Sara erat iunioꝛ abꝛam decem annis ta
tum:Si igitur Aram fuit iunioꝛ ipſo Abꝛam:ſequitur ꝙ
nõ habebat decem annos quãdo genuit Saram: imo nec

octo quia iter natiuitatem abꝛae ⁊ arã fuerũt pluſq duo
anni qð vĩ incõueniens:maxime illo ipe in quo iĩcipiebat
generare:qũ erant.lx. annoꝝ:vel.lxx.⁊ ideo melius videt
dicendũ ꝙ abꝛã fuit vltimo natus de trib filijs thare: tñ
noĩatur pꝛimo ꝓpter eius dignitatẽ: ⁊ qꝛ ponẽdus erat ca
put ⁊ ſtipes generati
onis ſequẽtis: ⁊ qꝛ pᷣ
mo facta eſt ei repꝛo
miſſio expᷣſſa de chꝛi
ſto ſicut ſupꝛa dictũ

Ponꝛo aram genuit loth
Moꝛtuuſq; ẽ arã ãte tha
re patrẽ ſuũ in terra natiui

ẽ de ſem filio noe.vj. . uu un
ca. ꝙ pꝛeponitur alſj tatis ſue ĩ hur chaldeoꝝ!
ꝓppter dignitatemno Duxerũt aũt abꝛam ⁊ na
pter pᷣmogeniturã. choꝛ vxoꝛes. Nomen vxo

Item lʒ abꝛã nõ fue
rit in textu vocatus
abꝛaã vſq; ad.xvij.
ca.in quo deſcribit᷑ ĩ
mutatio noĩs ipſius
m i hoc ope frequẽt
noiat᷑ abꝛaã ante illũ
locũ quia ẽ nomẽ ma
gis vſitatũ ⁊ ſcribenti vel dictanti citius occurit. nec ẽ vis
de illo cũ p hoc ſententia nõ mutetur. a ¶ MWoꝛtuuſq;
arã añ patrẽ ſuũ ⁊cc. Poc duplir exponitur:vno mõ ſic
Ante patrẽ ſuũ.i.ipſo viuente ⁊ ꝓcurate. dicũt eni hebꝛei
ꝙ thare idolatra exñs accuſauit abꝛam filiũ ſuũ ipſi nem/
roth:eo ꝙ nolebat ignẽ colere ſicut faciebãt chaldei de pꝛe
cepto nẽroth: ꝓpter qð abꝛã de pꝛecepto nẽroth pꝛoiectus
in ignẽ. aram aũt frater ed aſſiſtens dicebat in coꝛde ſuo:

ris abꝛã ſarai:⁊ nomẽ vxo
ris nachoꝛ melcha filia a/
ram patris melche ⁊ pꝛis
ieſche. Erat aũt ſarai ſteri
lis:nec hẽbat filios.Lulit

ſi vicerit abꝛã illeſus ab igne ſequar ep fidem: ſinaũt colã

ignẽ ſicut alij.cũ igitur abꝛã virtute diuia liberaret᷑ illeſus
ab igne:⁊ q̃reretur arã de eius cultu:rñdit velle ſeqͥ abꝛam
tũc pꝛoiectus ẽ in ignẽ ⁊ ibi moꝛtu ẽ:qm̃ non fuit tante fi
dei ſicut abꝛã:vt patet ex pꝛedictis.nec tanta bong futura

erant p ipſnmm:r ic iͤrer ohonm⸗ ð ſeqtur: b ( In hur
1

chaldeoꝝ:.i.in igne vel incẽdio chaldeoꝝ. ſed iſta expõ no
v ronabilis:qꝛ poſtea ſubdit: Tulit itaq; thare abꝛãa filiũ
ſuũ ⁊ loth filiũ arã. c ¶ Et eduxit eos de hur chaldeo⸗⸗
nõ aũt eduxit eos de incẽdio maxie cũ ſʒ iſtã expõnẽ dictũ
ſit ꝙ ꝑ eius accuſationẽ filij e pꝛoiecti ſunt itra ignẽ: ⁊ iõ
meli vẽ dicẽdũ ꝙ hur ſit hic nomẽ terre vel ville in qᷓ ma
nebãt:ita ꝙ hur nomẽ cõe ẽ ⁊ ꝓpũ ꝓut ſignificat villã de
terminatã vel ignẽ:⁊ hoc idẽ dicit qdã doctoꝛ hebꝛeus au
ctentic noĩe Manathen:⁊ ideo alio mõ exponit᷑: Ante pa
trẽ ſuũ.i.ipſo adhuc viuente:qꝛ alij fil thare poſt patrem
moꝛtui ſunt. OD ¶ Patris melchie ⁊ pꝛis ieſche.Arã eni

.

abꝛã ⁊ loth filiũ arã:⁊ eduxit eoſ de hur chaldeoꝝ.qꝛ
vbi nos hẽn: a eduxit eos. veritas hebꝛaica hʒ. Et e/
greſſi fũt cuʒ eo de hur chaldeoꝝ.ↄcoꝛdat cũ hoc glo.
q̃ hẽ. j.xij.ca.ſuꝑ illud vbũ.lxxv.annoꝝ erat abꝛa cũ
egrederet᷑ oe harã ſic dicẽs: Uera ẽ igit hebꝛeoꝝ tradi
tio ꝙ egreſſus ſit
thare cũ filijs ſu

itaq; thare abꝛã filiũ ſuũ is ve igne chalde
loth filiũ aram: filiũ ſilij ſUi oꝛũ 7 abꝛa val
e ee latus babylonio
⁊ ſarai nurũ ſuaʒ: vxoꝛem tcedio: qꝛ illoꝛuʒ
abꝛaʒ filij ſui:⁊ eduxit eos idolũ.ſ. ignẽ ſiue
de hur chaldeoꝝ ut intrét incẽdiũ illud ado
rare nolebat libe

in terram chanaan. Vene rarann unins

runtq; vſqʒ aran:⁊ habita dei: hecĩ glo. ⁊ ẽ
uerũt ibi. Et facti ſũt dies Piero erne

thare ducentoꝝ qnq; ano 5 a.
rũ:⁊ moꝛtu ẽ in arã XII. one
Grit aut dñs ad abꝛaʒ Raror blate ti

=ð . agricultura egy⸗
ptiaca. ſ. idoloꝝ: cõtinet᷑ ꝙ ddã vir noĩe abꝛã diſcepta
bat publice cũ idoloꝝ cultoꝛib:aſſerẽs ꝙ nõ erat ignij
coledus vt de: ⁊ ꝙ rex timens ne populũ auerteret ab
illa cultura icarcerauit eũ ⁊ Teve de terra ſua eiecit
q̃ qdẽ hiſtoꝛialia aſi ab infidelib tradant᷑: qꝛ tñ i fauo
rẽ fidei ſonãt nõ ſũt repellẽda: hẽ eni ex hoc ꝙ abꝛã fu
it tam ardẽs in cõfeſſione fidei ꝙ etiã publice ⁊ coꝛã ty
ranno rege idolatras cõfutabat:⁊ cũ hoc v deus ipſü

de manu tyranni liberauit. ð .
n eo ⸗ xj. vbi dẽ in poſtilla:Notãdũ etiã ꝙ abꝛã.
lege veteri nũqᷓ fuit phibitũ ¶Additio.ij.
ꝙ hõ accipet ĩ vxoꝛẽ filiã fris ſui: ſeu filiã ſo
— oꝛis ſue: put pʒ Leui.xviij.vbi oẽs ĩ mr̃imo
nio phibiti expmut iter qᷣs pᷣdict grad nõ cõnũerat.
Aulare admiratio teneat lectoꝛ digniſſime ſi excel
lẽtiſſimꝰ doctoꝛ magẽ Matthias coꝛꝛectoꝛ Bur. iſtis
duab' additionibꝰ nõ rñdet nec replicat ad illas:ſicut
nec ad multas alias inferius adductas: qm pᷣdict᷑ do
ctoꝛ nõ itendit replicare niſi ad illas q̃ ſũt cõtra poſtil
latoꝛẽ qᷓ vidẽtur facere difficultatẽ contra dicta poſtil
latoꝛis:alias aũt aut tãqᷓ additões:aut tãqᷓ idigna⸗ rñ
ſione dimittit:vt põt colligi ex dictis eiuſdẽ inferius in
coꝛꝛectoꝛio e ont Exo. C.XI.

Irit aũt dñs ⁊ẽ. ¶ Doſteyỹ Moyſes deſcripſit
multiplicationẽ hũani generis ⁊ diſtinctõem

de moꝛte dictũ ẽ genuit iſtas duas filias:⁊ ipſa ieſcha fu figeliũ ab infidelib ꝑ duos ſtipites pᷣmos.ſ.adã ⁊ noe

it binomia:qꝛ vocata fuit alio noĩe ſarai.ſedtur: e ¶ Ut
itrent ĩ terra chanaã.hec fuit itentio eoꝝ i receſſu de chal
dea:ſed occaſione habita remãſerũt i loco ĩtermedio.ſ.in
harã vbi moꝛtu ẽ thare.In actib vo aploꝝ vocat᷑ charã
⁊ hoc ẽ:qꝛ pma lr̃a ẽ heth:ꝓ q̃ ĩ greco ponit᷑ chi lr̃a: ⁊ i la
tino due lre.ſ.ch. Lucas aut ſcripſit act aploꝝ in greco.
Notandũ etiã ꝙ abꝛã accepit vxoꝛẽ filiã fratris ſui:qꝛ tũc
is talis gradus nõ erat pꝛohibitus.
n ca.xj. vbi dẽ in poſtilla: Hoc duplr exponitnr:Uno
nmnsõ ſic: Ante patrẽ ſuũ ⁊c. 2agitio pma.
Uaãuis ea q̃ dicũt᷑ ab hebꝛeis de moꝛte arã fabu
loſa videant:cũ nõ habeãt fundamẽtũ in lr̃a: tñ
qabꝛaã fuiſſet diuina virtute liberat ab igne vel ab aliq
magno piculo ĩ chaldea ſeu in hur chaldeoꝝ aliqð vꝛ hĩe
fundamẽtũ in lr̃a:dẽ eni.j.xv.ca.Ego ſũ dñs qꝗ eduxi te de
hur chaldeoꝝ: q̃ qdẽ vba ſonãt aliꝙ; liberationẽ diuinit᷑
factã:eo mõ qͥ dꝛ Exo.xx.ca.Ego ſũ dñs ꝗͥ eduxi te de ira

egypti.nec obſtat qð hic legitur: Tulitq; thare filiũ ſuum

hic ↄñter facit hoc idẽ ꝑ tertiũ ſtipitẽ.ſ.p abꝛã:⁊ currit
iſta deſcriptio ꝑ tres ptes: pᷣmo ꝑ abꝛa: ſecũdo ꝑ iſaac
ca.xxv.tertio pꝑ iacob errrwizl Tirca pmũ deſcribit
quo abꝛã ꝓceſſit de ipfecto ad ꝑfectũ:⁊ ideo pᷣmo oſtẽ
ditur qũo ſe habuit vt incipiẽs:ſecũdo qũo vt ꝓficiẽs
ca.xvij.tertio qũo vt ꝑfectus ca.xxij.¶ Circa pꝛimũ ſic
pꝛocedit᷑ qꝛ pᷣmo oñditur q̃liter ſe habuit circa deũ: ſe
cũdo q̃liter circa pꝛoximũ.xiij.ca. tertio q̃liter circa ſe
ipſũ ca.xv.¶ Circa pꝛimũ tria oñdũtur:pmũ eſt ipſius
abꝛe obedientia ad deũ ſiue ſubiectio:ſecũdũ ipſius de
uotio:ibi Apparuitq; dñs abꝛã. tertio ſue fidei pꝛoba
tio:ibi Yacta ẽ aũt fames.pꝛimũ aũt deſcribit ꝑ hoc ꝙ
abꝛã obediuit deo ꝓmpte dimittẽdo terrã ⁊ cognatio
nẽ cũ dẽ: a ¶ Dixit aũt dñs ad abꝛã.ſᷣm ꝙ dicit Ra.
Salo.iſtud fuit ei dictum per ſexaginta annos añ moꝛ
tem patris ſui: quia pater ſuus ⁊ frater eius Nachoꝛ
declinauerunt ad idolatriam in terra Param: ⁊ ideo

dominus dixit abꝛae ꝙ recederet a patre ⁊ a cognatoe.

uititel
niſtodyn
noſspoe
diniiſl d
fuiͦckonn
ſo dicids
morten the
gu det
in
ichalatt
tusfuit S⸗
uurqiober!
dichumduu
ntfiofuiſe
deliſie uo
prcigi
detteli
W
porenonj ne
uinetut
le are:1
hor erchamne
diet gede⸗
ſalhoc no v
beblevae
Ore ſch yr
e hemrotk
Alduc reg
ſcur hini
Annphel
uundegal
diohatni⸗
it onmn:
t tuvnuin
7llovninoo⸗
Mulehuthe
timmm.
Nloetmntua.
ſenahln
oenu poſte
nlee
endein

Ee mi⸗
ahnqzte⸗
nalchnt

kline
nußzh
küherth.
an di
RrH
Pegeſuſ
maäſii
Rlechak⸗
igehä
u dſi
g l
dül igiſr
tiiide
Nmculbe
umſt unli
Nic ti
d n
ni D
dedinmie,
npem
Pi Ailkode
oe tidiign
ropwauigt
linmat
eniut
Anentüiia
iagbocg mint
blirtthin
wepoasſpi

igigehi
i Acnoi.
ſur ſa flii ſ⸗
bioissimfino
Enoͦconüer,
Gilineſierel
n Bor. iſns
uusſen
1: gi en
iſirdin pl
mdinn vl
Drte rhſt
ünniihin
mnsl Ail
lntiland
e cüphlu
niͦnozlod
ichcio ſ
ahon umn
nniin
inzut
vtulnin⸗
ielt
ciſtt ig

te ipſius gare:hoc ẽ ꝑ anticipationẽ ſᷣm ipſum: quia
moyſes volebat ponere tertiũ ſtipitem.ſ.abꝛã: vt pꝛe-

dictũ ẽ. ſed dictũ Rabi Sa.pꝛocedit ex ſuppoſitioe: ꝙ

abꝛã eẽt pmogenitus ipſ thare:qð ipꝛobatũ ẽ ca.pce.

ideo dicẽdũ ꝙ p
moꝛtem thare di

ctũ ẽ ei: b Egre

dere de terra tua
i.chaldea ĩ qᷓ na
tus fuit. Sed q̃ri
tur qũo hoc ſibi
dẽ cũ iam diu añ
egreſſus fuiſſet in
de cũ pꝛe ſuo: vt
pꝛedictũ ẽ. Et rñ
dent aliꝗ ꝙ licet
egreſſuj fuerit coꝛ
poꝛe no tñ mente
quia itendebat il
luc redire: z ad
hoc excludendũ
dẽ ei: Egredẽ ⁊c᷑.
ſed hoc nõ vẽ; ꝓ
babile ꝙ vellet re
dire ſub tyranni

de nemroth qui

adhuc regnabat
ſicut hẽ.xiiij. ca.
Amraphel rex ſẽ
naar:de qͥ dicunt
oẽs hebꝛei ꝙ iſte
erat nemroth: q

⁊ erat binomin“ꝰ“ — HW
ideo melius oĩ: b¶ Egredere ðde terra tua.i.logius
vẽ h lraʒ hebꝛaicã que ſic hʒ: ade

recede ab ea:⸗ hoc

Egredere de terra tua:18
cognatoe tua:et de domo

patris tui:èᷣ vẽi ĩ terrã quã

nedicam tibi:èt magnitfi⸗
cabo nomen tuum:riſq;
benedictus. Benedicam
benedicentib tibi: ⁊ male
dicã maledicẽtibtibi:tq;
ĩ te bñdicẽtur vniuerſe co

gnatoes terre. Egreſſus ẽ
itaq; abꝛaʒ ſicut pᷣcepat ei

I

dñs:ct iuit cũ eo loth. Sè
ptuagintaqnq; ãnoꝝ erat

abꝛã cũ egrederet de arã.
XTulitqʒ ſarai vxoꝛẽ ſuã ⁊
loth filiũ fris ſui: vniuſãqʒ
ſubam quã poſſederãt: et

anias qᷓs fecerant in arã:⁊

tibi de terra tua. ac ſi diceretur ꝓp vtilitate tua vade lõ

gius a terra tua. c
viueret adhuc vt pꝛ

Et de domo patris tui.nõ quia
ictũ ẽ:qꝛ bñ denoiatur dom ab

bus locis. O ¶ Et veni ⁊c. Adhuc ei determinatoeʒ

aliquo etiã Erun⸗ e: vt pʒ in ſcriptura in pluri

terre nõ ei reue

uerat vt onñdatur obediẽtia abꝛae exe

e¶ Faciamq; te i gentẽ magnã.q;tum ad multitudinẽ

aan⸗ mãdatũ etiã ad locũ indeterminatum.

pꝛolis: Iʒ ſara ſit ſterilis. f ¶ Et bñdicã tibi. multipli

—

cando in bonis ſpũalib a coꝛpalib. g¶ Et magnifi
cabo nomẽ tuũ.augendo fama tuã. h Eriſq; bene

dictus. Anthonomatice ⁊ excellẽter pꝛe ceteris piibus

tuis:⁊ ad hoc deſignandũ ĩ hebꝛeo dꝛ:Eriſ. q; bñdictio
ſicut de aliq excellẽter largo vel liberali nõ ſolũ dẽ qʒ
ſit liberalis in cocreto:ſed etiã liberalitas in abſtracto

Aliter exponũt hebꝛ

ei dicentes ꝙ ppter hoc dictũ eſt

Et eris bndictio.quia futurũ erat vt bñdictio ſacerdo

tũ fieret ſm hũc modũ:deus abꝛaã:deus iſaac:a deus

iacob bñdicat tibi.⁊ iterũ repetebatur nomẽ abꝛaã di
cendo:Et de abꝛaã bñdicat tibi.ita ꝙ foꝛma bñdictio
nis qua ſacerdotes vtebãt ſup populũ ici iebat a noie
abꝛae:⁊ in nomẽ eius terminabat. i¶ tq; in te bñ
dicẽtur oẽs cognationes terre: Hebꝛei exponüt ſic: qñũ̃
aliquis ipꝛecabit᷑ bona alteri dicet: Bñfaciet tibi deus

ſicut fecit abꝛae.Chꝛiſtiani exponũt de Chꝛiſto mel?

vt vẽ: In te bñdicet᷑ ⁊c᷑.i.in ſemine de te naſcituro: qð

Eẽ Ahꝛiſtus. In omni eni gente ſunt aliqͥ chꝛiſtiani:⁊ iõ

benedictio Chꝛiſti fit ſuꝑ oẽʒ natioeʒ terre. hoc aũt nõ

9

pot dici de pſona abꝛae.

k. ¶ Egreſſus ẽ itaq; abꝛam

7

ſicut verus obediẽs. I¶ Et iuit cũ eo loth. volutarie

magis volẽs eſſe cũ auculo ſuo fideli a iuſto qᷓ c alijs re
manere. m ¶ Septuagintaqnq; annoꝝ erat abꝛã. Iſtud
patet ex pꝛedictis ſi ponat᷑ exiſſe añ moꝛtẽ thare p ſexagin

ta annos:vt dicit Ra.Sa.qꝛ thare.

m ipſũ:qꝛ dicit eũ fuiſſe pmogenit

egereſſi ſunt vt irẽt in terrã

chanaã. Cũq; veniſſent in

tris tui:ct vei ĩ terrã quã eã:pirãſiuit abꝛã terrã uſq;
mõſtrauero tibi. Faciaqʒ
te in genteʒ magnam et be

ad locũ ſycheʒ:èt vſq; ad
cõuallẽ illuſtrẽ Chanane⸗
aũt tũc erat in terra. Appa
ruit aũt dñs abꝛã ⁊ dixit ei
Semini tuo dabo trã hãc
Qui edificauit ibi altare
dño ꝗ apparuerat ei: ⁊ in

uUocauit ibi nomẽ er: ⁊ ide

trãſgrediẽſ ad mõtẽ ꝗ erat
cõtra oꝛiẽtẽ bethel: tetẽdit
ibi tabernaculũ ſuũ ab oc
cidente habens bethel:
ab oꝛiente hay. Ediſicauit
quoq; ibi altare domino
⁊ inuocauit nomen eius:
pꝛexuq; abꝛãvadẽſ ⁊ vltra
pꝛogrediens ad meridiem

lxx.ãnoꝝ genuit abꝛã

ũ: ⁊ abꝛã.lxxv. annoꝛzꝛ

egreſſus ẽ de haram:
quib ſi adiũgant᷑.lx.
quibꝰ pꝛ ſupuixit:vt

ſpſe dicit: ſʒ nõ pbat
habẽtur anni. cc. v. q

bus vixit ipſe thare:
ſicut hꝛ i fine p̃ce.ca.
ſed quia hoc dictũ ꝓ
cedit ex ſuppoſitione
ꝙ abꝛa fuerit pᷣmoge

nitus thare: qõ ipꝛo

batũ ẽ: ideo dicendũ
ꝙ abꝛã exiuit de ha

ram poſt moꝛtẽ piis

ſui thare:⁊ ꝙ nõ fuit
bmogenitus eius ſed

vltim: ita ꝙ, inter na

tiuitatem pᷣmogeniti
thare ⁊ natiuitatem
abꝛae fluxerũt.lx.an
ni:⁊ ſic in moꝛte pis

ſui thare fuit. xxp.

annoꝝ: qꝛ thare cuz

cet lxx. annoꝝ cepbit
generare:⁊ inde vſq

ad natiuitatẽ abꝛne
fluxer̃t.lx.ãni.⁊ abꝛã
lxxv. annoꝝ: erat qñ
exiuit de haram ime

diate poſt moꝛtem patris:qui anni ſi ſimul iungantur fa
ciunt ducẽtũquinq; annos:⁊ tot annis vixit thare: vt hba
betur i lr̃a.ſequitur: n¶ Et animas quas fecerant ĩ hara
i.in ſeruos ⁊ ancillas quos emerant. Uel ſm alios viros
⁊2 mulieres uoe de idolatria cõuerterãt ad cultũ vn dei

locũ ſichem. de hoc fit mentio ſpẽalis: quia

dominus oſtendit ibi ſibi mõtem garigim: ⁊ mõtem ebal:
vbi filij iſrael ſuſcepturi erant iuramenta legis ſeruandeꝑ
bñdictiones ſuꝑ ſeruantes legem: ⁊ maledictiones ſi ue traſ
greſſoꝛes:vt hẽ Deu.xxvij. p EEt vſq; ad conuallẽ illu

ſtrem. Hec eſt regio pentapolis v

i erant quinq; ciuitates

quas ſubuertit dñs:que erant valge delectabiles ante ſub
uerſionẽ: vt hĩ ca. ſequẽti. q¶¶ Chanane aũt tũc erat in
terra.i.occupans iiuſte terrã datam ſem ⁊ filijs eius:quia
vt dicũt hebꝛei Noe poſt diluuiũ oꝛdinauit ꝙ Sem filius
ſuus haberet terram illã. vnde infra.xiiij.ca.dẽ ꝙ; melchi
ſedech erat rex ſalem:que ciuitas poſtea dicta ẽ hieruſ alet
⁊c metropolis in regione illa. Scom aũt oẽs hebꝛeos ipſe
Sem noiatus eſt melchiſedech: ꝓpter bonitatem ſui regi
minis:quia melchiſedech interpꝛetatur rex iuſticie.ſi enuam
cõputentur anni ipſius Sem inuenitur vixifſe vltra illud
tempus. r ¶ Apparuit autem. Hic cõſequenter deſcribi
tur ipſius abꝛae deuotio:⁊ hoc ex duob'.ſ.ex diuina ap-

par itione facta ſibi:⁊ ex ipſius abꝛae gratiarũ actione deo

reddita: a patet lr̃a.ſciendũ tamẽ ꝙ cũ dicitur: s ¶ Qui
edificauit ibi altare dño qui apparuerat ei. illud quod ſe
quitur: Et iuocauit ibi nomen eius.n eſt de textu ſed ſub
intelligitur:⁊ ꝓpter hoc aliqui doctoꝛes poſuerũt illud in

gloſa interlineari:ſed poſtea aliqui neſcientes diſcernere in

ter gloſam ⁊ textum inſeruerũt illud in textu: 7 ſ imile ha . H
betur in multis locis ĩ biblijs noſtris.ſequitur: t ¶ PDꝛo
grediens ad meridiẽ.i.ad illã partem iudee: que eſt verſus

A

egyptũ:qꝛ terra egypti eſt ad meridiem reſpectu terre pꝛo Ooꝛis ſue lcluſerat eaã infra vnã
H hae arcã ne videret ab egyptihs qs ſciebat eſſe luxirioſos:
ſed cũ pueniſſent ad quodda paſſagiũ vbi ſcrutabant
eaq ferebant᷑ cuſtodes paſſagij apperuerũt arcã illa
viderũt ꝙ illa mulier eẽt apta coiugio regis ꝓpter ſuꝰ
pulchꝛitudinẽ: ·

miſſionis. v(Facta ẽ aut fames. Dic deſcribit fidei abꝛae
pꝛobatio.ad hoc eni pmiſit dñs famẽ fieri in terra chana
an: ⁊ maxime in illa parte vbi erat abꝛaam: vt oñderetur
fides eius:quia oñs dixerat ei parũ añ ꝙ in terra illa mul
tiplicatet eu:⁊ nihilo
min ppter famẽ imi
nentẽ opoꝛtebat eum

exire:⁊ tamẽ non eſt = bzii
diffiſus de diuina Dẽſcẽditq; abꝛã i egyptu

miſſione. x¶ Delſcẽ vt pegrinaret ibi. Weeua⸗
dit abꝛa in egyptum luerat eni ſames in terra.
quia ĩ illa terra erat Lunq; ꝓpe ect ut igredẽĩ
ſerniitaan rarphii egyptuz: oirit ſarai vxon
re chanaein ſue: Moui ꝙ pulchra ſis

uo erat abꝛaʒ. ? bñ Hum⸗n;
u aſelit dl teni⸗ mulier:èᷣt ꝙ cu viderint te
egypti inferioꝛ eſt re egyptij dicturi ſũt: vxoꝛ il-
ſpeetu iudee. lius E:⁊ intficiẽt me:et te re
uq; ppe eẽt 61 ſeruabunt. Dic ergo obſe

ante igreſſuz hoc ſibi

dixit: vt p̃caueret pe cro te: ꝙ ſoꝛoꝛ mea ſis: vt

riculo de caſtitate v bñ ſit mihi ꝓpt te: viuat
oꝛis ſue ꝙtuũ fieri po aia mea ob gratiã tui.Cũ/
terat via humana.

q; ita ingreſſus ect abꝛam

¶Xu viderint e zi enan er 1
D egyptum: vidrũt egyptij

pti ac.] Sciebat eni
abꝛa nephas eſſe apo
egyptios adulteriuʒ.
⁊2 moꝛte plectendũ:⁊
min reputabant ho
micidiũ viri q; acce
dere ad voꝛei glic
ipᷣo viuẽte:⁊ ideo ad —
hoc periculũ euitandũ e oꝛi ſue. a ¶ Dic ergo ob

mis. Et nũciaüerũt pnci/
pes pharaoni: et laudaue-
rũt eã apud illu. Et ſubla⸗

ſecro ꝙ ſoꝛoꝛ mea ſis ⁊c. ¶ Ged queritur hic qũo abꝛã hõ
tante pfectionis ꝑ tale mẽ xoꝛe
culo adulterij:qꝛ vt vẽ magis debuiſſet eligere moꝛi
hoc dicendũ ꝙ hõ in periculo poſitus ſemꝑ debet agẽ ad
ſui liberationẽ id quod põt ᷣm viã humana: vt nõ tentet

deu omittendo illud ꝑ quod pot euitare periculũ ꝙtũ pot

q qñ nihil põt vltra tuc abſq; tẽtatione dei poõt reſiduu cõ
mittere diſpoſitioni diuine. abꝛã aũt in terra chanaã habe
bat familia magnã nec habebat bona tpalia vt panẽ ⁊ vi
nũ ⁊ ſilia vñ poſſet eam ſuſtentare cũ eet ihi peregrin nec
habebat magna pecuniã vñ poſſet victualia emere: ⁊ſi ha

beret incole illi terre nõ venderẽt ſibi:cũ eẽnt i tonta fame
poſiti ꝙ vix haberẽt victualia pꝛo ſeipſis ⁊ familia ꝓpꝛia
2 ideo ſi maſiſſet abꝛã in terra illa ſtatim iminebat ſibi
familie ſue periculu moꝛtis ꝓpter famẽ: ⁊ ideo illi piculo
pmo debuit occurrere qð ⁊ fecit deſcẽdẽdo i egyptũ qͥ erat
terra fertilis.periculũ aut caſtitatis ſue vxoꝛis nõ erat ita
pꝓpinquũ: qꝛ ꝓbabiliter eſtimabat ꝙ vxoꝛ ſua reſeruare/

tur regi ꝓpter ſui pulchꝛitudinẽ ſicut ⁊ factũ ẽ. ſ. ciebat eni
tpe ülo reges no accedebat ad vxoꝛes ſuas de nouo acce
ptas niſi p? ani circulũ:qꝛ ſicut hꝛ in li. Heſt.ij.ca.ſex mẽſi
bus vngebãt oleo myrthino: ? poſtea ſex alis mẽſib qui
puſqdã vnguentis ⁊ varijs pigmẽtis vtebat᷑:⁊ poſtea ad re

adiutoꝛio ſibi vxoꝛi ⁊ familie affuturo. a ( Dic ergo o

ſecro ꝙ ſoꝛoꝛ mea ſis. nõ docuit eã mẽtiri ſʒ veritatẽ occul
tare caute. mulieres eni ⁊ viri de eadẽ cognatõe ꝓpiqᷓ frẽs

⁊ ſoꝛoꝛes noĩabãt.vñ ⁊ ĩ ca.ſe.abꝛã vocauit loth nepotem
ſuũ frẽm. d. Ne qſo ſit iurgiũ iter me ⁊ te ⁊ iter paſtoꝛes tu
os ⁊ paſtoꝛes meos:frẽs ei ſumꝰ. Niderũt egyptij c.
Dicut hic hebꝛei ꝙ abꝛã vt nihil omittẽt de his qͥ poterat

Geneſis. xij

ad ſeruandũ caſtitatẽ vroꝛis ſue leluſerat ea infra vnã

Fãcta ẽ aũt fames in terra

2 dixit ei: Quidnã eſt hoc
mulierẽ ꝙ eẽt pulchra ni/

aciũ expoſuit vxoꝛem ſuã peri

cocluſio vulue vxoꝝ

cognoſcẽ eã nõ poterat. k

S . ſ fè?
. . 5

*

“

ta ẽ mulier ĩ domũ phara c( Er nuciaueit
onis: àbꝛã vo bñ vſi ſunt bcdae piſlagi
ꝓpt illã. Fuerũtq; ei oueſ d Pharaonii.
7 boues ⁊ aſini ⁊ ſerui ⁊ ſa

milie aſine ⁊ cameli. YFlä eni oẽs reges egy
gellauit aũt dñs pharabe, Ptes: ſieut r ali
plagis maximis ⁊ domu, quo tpe oẽs ipe⸗

ratoꝛes romani
vocabãt᷑ ceſares.
e Et laudaue/
rũt eã. dicẽtes ꝙ;
eẽt valde cõueni
ens ſibi: ⁊ hoc di
xerũt ad captan
iAe gram.
f¶ Et ſublata ẽ

edᷣ ꝓprter ſarai vxoꝛẽ abꝛd.
Nõcauitq; pharao abꝛã.

qð ſeciſti mibi? QAuare nõ
idicaſti mihi ꝙ vxoꝛ tua eſ
ſet: Quã ob cauſaʒ dixiſti
eẽ ſoꝛoꝛẽ tuã:ut tollerẽ eaʒ

mihi ĩ vxoꝛẽ: Nunc igitur mulier. vt fieret
ecce cõiũx tua:ccipe eã et ¶ vxoꝛ regis: vt pʒ
vade Prcepitq; pparao infa. 8 Abꝛs
rut eum et vxoꝛẽ ey: et ola do 7 munera er⸗
que habebet. bribeédo credentes

ꝙ eẽt frater ey 2
6 maritus: 1 qe
docuit tũc egyptios aſtronomiã quã ignoꝛabãat:vt dit
Joſeph'. h (Flagellauit aut dñs pharaonẽ.qꝛ abꝛa
fecerat fidelit ꝙᷓtũ poterat ſm viã hũans reſiduũ.ſ.

7 —

d caſtitatẽ vxoꝛis comiſerat diuie ptectõni: vt ſupꝛa di

ctũ ẽ.iõ dñs ꝗͥ ẽ ꝓtectoꝛ oĩm ſperatiũ i ſe caſtitatẽ vxo
ris ſibi cõmiſſã coſeruauit flagellado pharaonẽ plag
maxis: qᷓ ãt ſint ille plage nõ ẽ expſſũ ĩ tex. ſʒ hebꝛei di
cũt ꝙ fuit flux' ſemis ita ꝙ cocubit eẽt grauis vel ipoſ
ſibil pharaoni ⁊ ſeruis ep. Expoſitoꝛej nr̃i dicũt ꝙ fuit
2 pharaonis ⁊ ſeruoꝝ eb:ita ꝙ pa

—

vbuũ ſarai. dicũt eni hebꝛei ꝙ ſarai hẽbat agelũ cuſtodẽ

„7 . — „

