bmübi E Finos ba mos paneſ:⁊ pone tunc edif are qd ſupta dictum guo
Aberci4 r voc dleg pꝛa petrã i pone ſu icatum erat: diy anticipal tum eſt per
l⸗ ebꝛei cut 2 ra illaʒ:⁊ iu runtq; ad inui Dixe/ ticipationẽ: qð p
gr guſſ leni i ꝙ erat ſo⸗ füde.Cũ . s deſup ꝙ; ad muicem: Qui ex eo ꝗð ſbdi 9 pz
rian⸗ lenitas paſchali. de. u5 feciſſet ita: ẽxtẽ hoc fecit: is ditur:
mußnurit⸗ ſh vtũt᷑ acimij ua tene at ĩ manu: ⁊ teti ctum eſt:Gede Acti: di no poterat ab coc
ntien S oc argumẽtũ git carneſ ⁊ paneſ 1 leti as fecit be eon filius io edificari. ob afre
(Snne aalt ⸗ pane aſcendit „ acimoſi * ech omnia. Et di ria. o Sate⸗
ne ſo oblati debe⸗ qʒ ignis de petr xerunt ad ioas: . di en a
timmn bateseeimiertg; ⁊ canes acimoſ. petra filium oas: ꝛoduc ſcom. ipiguatu
igfmmi⸗ 1 ori ium tuum urn uc ſeptẽ anis. iguatu
Ninizfun al t rib etiaz cõſũpſit: nd ſq; panes um tuum ut moꝛi ſepts anis ut Pdem ẽ
nleindo b Skom nuit ſitꝛangel aut dñi en quia deſtruxi ꝛiatur: PQ¶ Kofferes
a nii it ex oculi ſi eua- deſtruxit aram b cauſtuũ & es holo
e p Eulitun oculis eb. Nidẽ ⁊ ſuccid gal ſtũ cc.ex pᷣdci
ſie . is es. Nidẽſ. iu it nemuſ.Qui ꝙ edificã pdcis pʒ
öſbiden. Sikenn tacp ei ſa gedeon ꝙꝙ eẽt 6„1 q; ille rñ dit: Nur uibus edificãdo altare 5
liſicans: ſz ut Hẽu mi dñ agel dñi ait ſidit: Nunquid bi i iĩ locũ tab fe eli
9 n eũ offerret᷑ o 8 eu mi dne d . res eſti quid vlto/ locũ tabernacli
tel GnS cO0 eus: ſIr , 8 b . Zoffer LHi nS n
tai. crificiũ: iõ ſe iſ qꝛ vidi pꝛo eo: al ut pugnetis cauit. cgeiet nõ pec
ukf. voſtea: c ¶ Extendit angel i aduerſarius mandato debnin,
elus domini ſummi UMUMU ex pᷣdcis. cete n P
ummitatez vir dixit ibi. d Tliteſc
3vir dixit qꝛ nolebat fllĩ ſuũ . q; ibi: q (Muqd
. lebat filiũ ſuũ moꝛi. re Vltoꝛes eſtis Ciac
ui adue ſarb ⁊.

d ſeſuoe
„„

ruin
— mai⸗
Beplicca. gt
„ . . 7 E. 1 cir 6. 2
,⸗ duce declarabitur udich facit modicũ agenno it.
St ſe vindicare. Irca libꝛ ñ: vbi poſtillatoꝛ dlit agelos bo⸗
rop pominẽſz p ipſũ baalſi do krcdidaig: aul eE . Tipturiond diclppherae oge ptaltenn ſtnnn
nõ p hominẽſʒ h li.ſoꝛtis haal: vel foꝛ ſe de eo baal: cũ Aſcripunis ne mittit ſup ꝓlogũ pſa idcibi
Erillo die 5 2t ndicauit ſe de eo ł ſiter 1diuie eẽntie: burgẽ. p hoc dicẽ: vide ibi
ti deſtruriſſet altare cy. edi victoꝛiã. 2 pmo deſc IBSũ bie ſgnind
Fcd —– cu eo: roba aor⸗
dat gedeoni duplex . 8 7 oĩs pplus Doſta lvun,
t belli pparatio: cũ ai &π I ſurgẽs ⁊ o⸗ arad. U PDo 1, nhetn
bi⸗ Renr 5 “ 2 eſt ,anoriamur aiicſli vẽit ad Steg rocal⸗ val, ogaipnl voen⸗ nn⸗
pʒ lra. 2 ſbdit in eine iat. Si ie Ers ãt caſt z . io ducis: H onter u.
eie ſor bi Aafe ſedeeo aluffodit Ea ſeptẽtrionalẽ plagaz ehen e nl⸗
4 + con indq IS †⁄2 voca- 7 Ees . Dixitq; le rtamis:v Aulo
v ¶ Dixitq; gen c YV P. Ex illo die v llis excelſi. épo certamis tat ſun i
— 2 m ei. :collis — tecuz ẽ po nit᷑ cocertatio n ie
2X1 v: gee enghu aram deon bierobaal: d gedeõ: Mli tecuʒ ẽ po ponte (oltall⸗
zneri . on iſca? ad gedeõ: ladiã ĩ ma l ne. 2 pfecti. ulinißn
cauerit pereco o ine egeaeogn. as:vlciſcat a : nec tradt᷑ madiã i ma bugne. ca. vij. gto
cũ iã eẽt enear eo ꝙ dixiſſet io ſ. ffodit puł:nec tr⸗ õ me iſrl:⁊ di wetoꝛte. de e⸗
ille qᷣ ſibi appa iſerat ſ⸗ ecO baal: qui iu . n'ei:ne glie „ 7 ſi „ Lirca pᷣm P tium⸗ .
en e de t is madian is viribꝰ libat ſum. ibit bellatoꝛuz ngr,
vltoꝛid mickat eb. Igit òis madian altemels vird. ar um: E io. ſecuco ele unn
ae i, An cie ectio ſeclcoe Gianan
eſſet ver iges Ad aram h ⁊ oꝛiẽtaleſ ppli Gre ad pplm: 2 cũ electio 00E Glarn
. E ogre ad ppl ui fömi aſſecuratio Nd
ut pʒ ex halen petik ⁊ amalech ſil: ⁊ trãſentes Loãdre vp̃dica: Qui clo allecha aue
il: 7 traleutes dietib pdica: lertat.] ibi Caſtra at ma 1sſomt
go diedac ctia pp½ ↄgregati ſüt tati ſũt i au ꝰ* timid'ẽ reuertat᷑. i lan. z aſſecura⸗ em
e, ioꝛda is auté SS e mote gale certatio:ibi
certificationẽ det ſed le iegrabel. Spũs iul eſſer̃tqʒ ð igi tox certatio:i ͤdi.
rtifi e iegral ges Keceſſertq; de lo vigi t0o; iſitq; trecen ſini
cio dei peccatũ ẽ i⸗ valle t gedeon:q clãgẽs 2 reueſi ſt ex Ppplo) Diluiſitq; „ad E
ñ petit ex ãdã fam dñi iduit ge . uʒ ad.: ⁊ reueſi ſte 7 m de os viros. ac e guiſ
lelan ine n buccing ouocautt de tino nng⸗ iron aleriais —
luntate ſeu de iga abiecer ut ſeqret ſe. cæé milia remãi Adbücpo⸗ ibi Conclamaͤtes luslchn
ga abiecer i vniuerſuz ma cél! gedeõ:Adhũuc p Lirca pmũ ſciẽd no
vt maniteſtel etg B nucios iĩ vniuer . n& Is ad gedeõ: LCirca p alalr eli a
tũc no ẽ peccatũ.Sic G; nucios! ſe ſecut ẽ euʒ ul mulreſt. Duc vñs voluit eli ng,
. it ſignũ ſſen:q ⁊ ip 3 puł mu pbabo illos: I2 bellatoꝛes in nbſtr
Fiahe i ſenn ge vos nũcios i aſer a puł'n ibi phabo ilodel2 Keehbellar ero:
de ſanitate müciaue Et alios nüci im goccur ads: T ibi. tibi vt tecũ pa paruo ictotlai urutr
ar i atagryerg bulon ⁊ neptalim ꝗ 5 ad q dixero queʒz ire ꝓhi ut ſibi nrateton lipn
rat ei Eſaias pp ſt ei. Bixitq; gedeõ dat:ipᷣe pgat:queʒ ir de la totalit atti nurhrf
n, ens rerütet Diruc Eedene uerertwerat Cume eur et denu innn
:Siſ Acix buero:r. as: igut igit h'moi e
Elſa.xxxviij.⁊ Dnm: — ſt lſic locut᷑ “ lus ad gqau 9* eligũ 1g de onecud⸗
jt gedeon ſignum dn eã pplin iſr in ſcédiſſet pplus Qui pellatote duplici
Pernt gadeon ianumn nu mea! ell' lane in ſced ſis ad gedeon: OQ be imu eſt (ſnt
Fazini sereedo ewmonabor y ellẽ ſu dixit dñs buerint ſigno. Dꝛimu eſt inlnüͦg⸗
. h excepto es: p H ſolo vellẽ fu ligua lam e atia mẽtal: cũ onsſe
ra: i ros ĩ ſo . anu 7 ligua! bẽé oſta . Aötsttli
am roꝛe grea. S 2 LO ſciaʒ m s ſicẽ ſolẽt caneſ lã .. b ui foꝛ aee
x rHZõ hẽt it: 7 1 oi fra ſiccitas: aquas lſic ſolẽt qui d: lens . uunfßßne ,
ſpleuit. in = eEldit meã:ſiẽ locuuus ae rabis eos ſeoꝛſuz: qui de dlü ſtare, iuamntit
Batinũ. ew pmanũ meã: ſich. ẽita ſeperabis e ibuſ bibe ita ſol sſtaͤre F Gntnni
ſus ad dñm ne iberab iſrl. Fom̃q;ʒ ẽ it ut curuatis genibul Fu/ z iĩpauidi ad pliũ
q; rurſus a tuꝰ c. esg libera . Es expſauũt curuatie te erũt. Fu zipau et: vii ſ 4otontde
„ARic — en 8 eoꝛum 4 g. c¶ Receſſe cdle
ſimilẽ mloguen llẽ conchã roꝛe unpl it itaq; numeruse as dlit᷑: e mote ga thontnar'n
qi habana oluirre ſo ve xitq; rurſus ad dñzʒ it itae d os ꝓijciẽte aqua turch de mote ga. kibori
. 29 ad os ꝓ 1piri: iſte monj Nipborſi
dño quãdo vo ſuã Uit. Dixitq; ruͤrſuse me: mau ad trecenn viri: ſaad ac iſte fent
. tionẽ ſuã iraſcat᷑ furoꝛ tuꝰ me . buerant trece 1I 5 ille qᷣ vltra glöonon⸗
plicare peti domoꝛuz Me iraſc ntauero ſi lam ue reliqua mu no eille bi labã un pmnhn
ſalute ſodomoꝛ . el tentauer 5. 8 gutem reliquan ioꝛdanẽ vbi . N—
e rit , Raddelc re ſi tiudo fiexo poplir zre. 2bbenair aob Kunk
Si adhuc ſel ttta gnn alesi it: æ oĩs terra ait dominus ad ge vt hẽ Geñ. xxxj. Nden
o.ñ accipit᷑ ̊ ttta Alil llꝰ ſiccũ ſit:⁊ Slent at. Et ait d & viri 6 al? mons in Cnengelen
uero.ñ accipit᷑ io dei luũ ve diis r tis viris ꝗ ſz ẽ al m 51 Weie
ecitq; In trecentis vn iſſionis ꝗᷓ ſoopein⸗
dior ornenineod roꝛe madens. erat deon: uas libera tra pmiſſio 50 dilli
peccatũ:qð eſt ꝗ illa ut oſtulau a buerunt aq ſimilr noiat.ſc 9 Chnonen,
alicfe exponit ſe un nocte ſaur r ſolo vellẽ enl os:⁊ radaʒ in mann. eligut ſigno porẽ ninu
lo:volens p h expiri ⁊ fuit ſic VII. bo adiã: oiſ aũt reliqᷓ m tie coepalis: bi: Aogini
Piuin aurüiäif o er ne. lqui æ tua madia: tur in locuz d Adhuc po⸗ unhunh
hẽeat qd agẽ poſſitjʒ Git᷑ hierobaal qui ⁊ titudo reuerta 2 ub c.] No e in aitlcii⸗
vis bnancitfe KV edeon de nocte cõ flieido oe 3 alande
ſrtcndenie cdk⸗ ius gla betaliquẽ vkalis ad? lraa uds ſblag ſignu 1Nanc
nonleo: ſz accipi ſigni peedete ex ofidẽtia dei ſacrs wiͤ gaͤtimlin ſiibugt.e os mag p modu feigne ſtuleet
tiop hetise ſupꝛa dem ẽ. llla: Angeli vero i ſacra ge aq cũ manu:⁊ pijcẽs tatõis. ſignũ ẽt erat ñ ſier lehep
pls maleſt⸗ Judici vbi oĩ i poſtilla: le. da whalegdg ngan pocto Pcubo ſy ſtati maͤſif:
5 aben enigmate: ex h ſolo

iũct fra ut effüderent
1ill qᷣ biber genub' ad tra ut
Alterij Srio ĩ ill qͥ biber̃t curua
adiũcto: ꝓut ſupꝛa ꝓlogũ pſalterij deo eãrio ĩ ill qͥ
ici p cũ alio adiucto:
dici pphete cũ a
* .

ic⸗
g⸗
nimio

md
ub
tne
ſobel
doh
ipocr
Thoi
knocis
epdip
danmd
1co
ni
wa,
nicoce
wurato
üma
ſſeurz⸗
miorbi
men
14 al
õl
camän
mü ſci⸗
polit
torn
umer:
aorial
tmnbu
tertu
moi
uplei
nich
l

sit.)
li ſic
ainlii
ninpn
. not 6
ſtemong
gegl
ebilobe
Aitiacob⸗
Si
6 monen
niſonie
noint ſc
igoui
Palatht.
Whe
Moid
,5
pani
nn iin
genodich
iefngen⸗
rgii
itam

erãt fatigati æ multũ ſitibũdi:⁊ iõ de exercitu fuerũt ſe
parati. Pebꝛei auũt dicũt ꝙ h fuit eo ꝙ erãt aſſueti cur
uare genua coꝛũ idolis:ſʒ pᷣma expoſuio eſt magis lr̃a
lis. g ¶ Sumptis itaq; ⁊c l.ſ.ꝓ trecentij viris electis

ad pᷣliũ:qꝛ reſidu
um ciboꝝ dimi⸗

ſit reuertẽtibus.

Caſtra auteʒ
madian. Hic con
ſequẽter deſcribit
electoꝛꝛ aſſecura⸗
tio:⁊ pꝛimo vbo
diuino: cum dici
tur: Surge ⁊c.
ſecundo ex ſõnio
audito. Et io ſulł

ſuum. Sumptis itaq; pꝛo
numero cibariis ⁊ tubis:
oẽm reliquã multitudineʒ
abire pᷣcepit ad tabernacu
la ſua:⁊ ipſe cuʒ trecẽtis vi
ris ſe certamini dedit. Cã/
ſtra aũt madian erãt ſubt᷑ ĩ

valle. Eadẽ nocte dixit do

ditur: i ¶ Cum min ad eũ:Surge ⁊ deſcẽc

audieris c. qð iĩ

telligit᷑ ð ſomnio

q interpꝛetatione
eius: que poſtea
ponũtur:cuʒ dici
tur Marrabat ali

quis ſomniũ ac᷑.
cubꝰ foꝛma ſpᷣdit

cũ diclt᷑: k 1

debat᷑ mihi ⁊c̃.
per quẽ ſignifica
bakt gedeon ꝗ nul
lius reputationij
erat in conſpectu

reguz macdian: ſic
panis ſubcinerici

us ⁊ oꝛdeaci vi

lis ẽ ex mã ⁊ foꝛ

ma: ⁊ hoc eſt qð

ſbditur in interpᷣ

tatio ne:cũ dicit:

I¶ Non eſt hic
aliud niſi gladi

gedeõis c. Cũqʒ

audiſſʒ ⁊cc.leo q;

—

de ĩ caſtra:qꝛ tradidi eos ĩ
manu tua. Sinaũt ſol ire
foꝛmidas: deſcẽdat tecum
phara puer tuꝰ.Et cũ àudi
eris ꝗd loquãt᷑:tũc ↄfoꝛta⸗
bũtur man tue:⁊ ſecurioꝛ

ad hoſtiũ caſtra deſcẽdes.

Deſcẽdit ergo ipſe ⁊ pha-
ra puer ei ĩ ꝑtẽ caſtroꝛum
vbi erãt armatoꝝ vigilie.

Magian aũt ⁊ amalech:

⁊ oẽs oꝛiẽtales ppli fuſi ia

cebãt ĩ valle ut locuſtaru,ʒ
multitudo. cameli aũt inu

merabiles erãt:ſic̃ arena qᷓ

iacet ĩ littoꝛe maris. Cuqʒ
veniſſet gedeon narrabat
aliqs ſõniũ ꝓximo ſuo:⁊ ĩ
hüc modũ referebat qð vi

derat. Aidi ſõniuʒ: ⁊ vidè

inuenerat vvͥum bat mihi q̃ſi ſubcinericius

cofoꝛtatiuũ:ſicut
ei dixerat domi⸗
nus: Tunc cofoꝛ
tabunt man tue

c̃.⁊ ꝑ hoc ſciuit

panis ex oꝛdeo volui ⁊ in
caſtra madian deſcẽdere:
cũq; pueniſſet ad taberna
culũ: pcuſſit illud atq; ſub

nõ erat ſomni uertit:⁊ terre fũditus coeqᷓ

um vanuʒ: ſʒ ma
gis a deo immiſ/

ſum ad cõfoꝛtati

uit. Rñdit is cui loqbatur
Nõn ẽ hoc aliud niſi gla

onem gedeonis ? dius gedeonis filij ioas vi

ſocioꝝ eius:⁊ ad
deſolationem
uerſarioꝝ ipſius
tales eni viſiones

ri iſraelite. Tradidit enim
dñs ĩ manus epmadian:⁊
oĩa caſtra ed.Cunq; audiſ

2 inipꝛetationes ſet gedeon ſõniuʒ ⁊ iterpᷣta-

earũ aliqñ a deo
concedunt᷑:etiam
malis hõibus: ſic
ꝓphetandi act
ꝓut habet᷑ in plu

ribus locis ſarre .
ſcripture.vnde ſaluatoꝛ Matth.vij.dicit Mlii dicẽt

tionẽ e adoꝛauit: c reuer
ſus ẽ ad caſtra iſrael: ⁊ ait:
Surgite:tradidit enĩ dñs ĩ

udicum.

ſe ſuper aquã ad bibẽdũ in magna copia:ſignuʒ erat

N

mihi in illa die:nõne in noie tuo ꝓphetauimꝰ ⁊c᷑. ſequitur
Tũc cõfiteboꝛ illis:qꝛ nũqꝙ; noui vos ⁊c̃. Sedeon aũt ex p
dictis aſſecurat de victoꝛia aſſecurauit ſocios ſuos dicens
Surgite tradidit eniʒ dñs ⁊c. m ¶ Diuiſitq;. hic ↄñter
ponit᷑ aſſecuratoꝝ certatio:cũ dẽ: Diuiſitq; ⁊c. ut ſic iua

man'nr̃ as caſtra madian
Diuiiſitq; trecẽtos viros ĩ

tres ptes: ẽt dedit tubas ĩ
manib eoꝝ:lagenaſq;ʒ va

cuas àc lãpades in medio
lagenaꝝ. Et dixit ad eos:

MQõ me facẽ videritis hoc

facite:ingrediar partem ca
ſtroꝝ: ⁊ qð fecero ſectami
ni. Qñ perſonuerit tuba ĩ

manu mea:voſquoq; per

caſtroꝝ circuitũ clangite ⁊
cõclamate dño ⁊c gedeoni
Ingreſſuſq; ẽ gedeõ ⁊ tre
centi viri ꝗ erãt cũ eo ĩ par
tem caſtꝛoꝝ:incipientibuſ
vigilijs noctis medie:⁊ cu
ſtodibꝰ ſuſcitatis:lcepunt

buccinis clangẽ:⁊ ↄplodẽ

int ſe lagenas. Cũq; pꝑ gy
rũ caſtroꝝ ĩ tribꝰ pſonarẽt
locis: ⁊ hydrias ↄfregiſſẽt
tenuerũt ſiniſtri manibus
lãpades ⁊ dextris ſonãtes
tubas:clamaueruntq; gla

dius dñi ⁊ gedeonis: ſtan

tes ſinguli ĩ loco ſuo ꝑ cir
cuitũ caſtroꝛum hoſtiliuʒ.
Oia itaq; caſtra turbata
ſunt:⁊ vociferanteſ vlulan

teſq; fugerũt.Et nihilomi

nus inſiſtebãt trecenti viri
buccinis pſonãtes. Immi
ſitq; dñs gladiũ in oibꝰ ca

ſtris:⁊ mutua ſe cede trun PBli
g)̊ diſcurrẽt. o ¶ Ac

cabant:fugientes vſq; ad
bethſeca ⁊ crepidinẽ abel
meula ĩ thebbath. Cõclã
mãtes aũt viri iſrael de ne
ptalim ⁊ aſer ⁊ oĩ manaſſe

pſeq̃ bãt᷑ madian. Et dedit

dñs victoꝛiã pplo iſrl ĩi die
illa. Miſitq; gedeon nüci

os ĩ oẽʒ mõtẽ ephrai diceſ
ðᷣſcẽdite ĩ occurſũ madiã:⁊

pefacti. q ¶Eoclamãtes autem. H

derẽt exercitũ aduer
ſarioꝝ ꝑ tres ꝑtes: qᷓ

ſi eẽnt tres exercitus

magni ſubito ſupue
niẽtes:ut ex hoc exer
citus terreret᷑: ſicut et

factuʒ fuit: ut pʒ ex ſe

quentib': n ¶ Et de
dit tubas in manib

coꝝ ⁊cc᷑. Mod' enim

pugnãdi fuit talis:qꝛ

qlibet de trecentis vi

ris habebat tubaʒ in
manu dextera:a lam
padẽ.i.faculã ardẽtẽ
in ſiniſtra manu:qͥ ñ
poſſʒ defacili extigui
7 lagene vacue erant
deſup icludẽtes facu/
las:ita ꝙ lumen non
poſſet videri:ppti qð

vigdet᷑ ꝙ oꝛificia lage/

naʒꝛ eent infer vſus
manuj tenentiũ facu
laſ:⁊ buccinãte gedeo
ne trecẽti viri in tribꝰ
ptibus circa exercitũ
hoſtiũ ofregerũt lage
nas:⁊ ſic ſpito appa⸗
uit lumẽ icluſũ: ⁊ ce
perũt clamare:gladi
domini ⁊ gedeonis ⁊
buccinare: ⁊ ex terri/
bili ſonitu ↄfractõis
lagenaꝝ ⁊ clamoꝛis

hominũ ⁊ ſonitu tu-
ban: 2 ſubita appari
tione lumis fuit terri

tus exercit hoſtium
q ita turbat vnus

intficiebat aliũ credẽ)

pcutẽ aduerſariuʒ: ⁊

ſic fuerũt aduerſarij

debellati. ⁊ ex pᷣdictij
pʒ l̃a: paucis exc

lampades.i.faculas
ardentes vel toꝛticea
vel aliqᷓ h moi: q̃ nõ
poſſent defacili extin
gui. p¶ Incipienti
bus vigilis ⁊c. ita
ꝙ illi qui vigilaueraãt
pꝛo cuſtodia exercit
erãt fatigati: ⁊ depo
nebant arma ut doꝛ
mirẽt:⁊ alij qui debe
bant eis ſuccedẽ in vi
gilia nõdũ erãt arma

ti: ⁊ ſic fuerũt citũſtu
ic conſequeni ponitur

ð

. „ /

adiutoꝛ aſlociatio: qꝛ fili ifrael aͤnõ erãt in pᷣlio videntes b Quid enim tale facere potui ⁊c. q.d.vobis eſt at GE⸗

aduerſarios fugẽ inſecuti ſũt eos:qꝛ vulgariter di:ſieſt qui tribuenda victoꝛia:⁊nõ mihi:ad qð rõnem apparentẽ ſon
fugiat ſatis n- qui ſaleclellr iterfecerũt eos poccupi inducit dicẽs: c ¶ Monne melioꝛ eſt ꝛc. loquit᷑ para O
tes loca ꝑ q poterãt ioꝛdanẽ trãſire:⁊ patet lr̃a vſq; ibpi: bolice. Racemus ↄtinet enĩ pauca grana:vindeia auteʒ lung
8( In petra oꝛeb. Iſta ñ ẽ petra oꝛeb: de q̃ moyſes eduxit multa.p hoc igit ſignificat ꝙ pauce pſone capte ⁊ occ nhir
aquã:vt habet᷑ Exo. ü ſe a filijs ephꝛaim
xvij. qz illa no iisl eraãt maioꝛis pon debdlo⸗
miſſionis:ſed in ee occupate aquaſ vſq; beth tale facere potui: qᷓle vos eris q multitu/ oti
ror⸗lſta aute iterra bera atq; ioꝛdanẽ̃. Clama fſeciſtis: Qðd cũ locut eſſei len rein ſ
rlbut in hebeo: qa Uitq; ois ephꝛaim: ⁊ pocregeuit ſpũs cox: quo tu u gedeoneguaz
illa incipit p lr̃aʒ beʒ cupauit aquas: atq; ioꝛda mebãt eũ. Cunq; veniſ/ denoiĩant abieger vebelo
inta aut p am aim: nem vſqʒ bethbera. App ſet gedeon ad ioꝛdanẽtrã cui domum vo hetphl
n iat⸗ s iſte perras hẽſoſq; duos viros madi ſiuit eũ cuʒ trecẽtis viris ꝗ ce at daPiiu⸗ niiſil
milia kierr, r an z0ꝛeb a gebꝛintfec oꝛeb ſeci erãt: c p laſſitudine ſun urʒey ſupeadli imi
pita oꝛeb c.i. pofſt ptra oꝛeb:ceb vᷣo ĩ toꝛcu giẽtes pſeꝗ non poterant. ex humilitate ẽt nrevni
gedeon tranſierut io⸗ lari geb. Et pſecuti ſũt ma SDixitqʒ àd viros ſoccoth non aſcribit ſibi nng
dane⸗ l eautaum dian:capita oꝛeb ⁊ ceb poꝛ Sate öbſecro paneſ pplo ictaeti ozemii aſtk lu
ſtu bi ca ſequentir tates ad gedeon trag lué qui mecũ eſteqꝛ valde deſe ntucinie ſe alte
io illud quod dĩ de la ioꝛdanis.] VIII. cerũt:vi poſſim pſequi LEE gegeon erat de fa riteſic⸗
iſta poꝛtarone capitti VYrxẽrütq; ad euʒ vi bee ⁊ ſalmana regel madi mullia abiexer: iͦgbeig
nura hactanem deb Yriephꝛaim: Quid ẽ an. eſpoderũt pncipes i5 enz ntiche
ſtans ſemp ſeribum boc quod facẽ voluiſti: vt ſoccoth. Foꝛſitan palme ol anilieahe lin
. Quia ſnia b capitu gnã pges madian: Jur in manu tua ſũt: ⁊ iccirco Qautem pauce Nertws
libeeuis enbot i bo Fantes foꝛiit⸗? ppe vim in poſtulas vt dem exercitui pſone capteafli noinn
bꝛeuis moꝛtalitas ſeretes. Quibus ille rĩũdit: tuo panes. Quibuſille ait is ephꝛaim eſſent ſuthn
ieroba al eni d iter LE e en O radiJorit mMaioꝛis poderis “l
tat᷑ foꝛtis ↄ baal: ſi Quid eniĩ tale facẽ potui ᷓ Cũ ergo tradiderit dñs ce deſtanateufft a ſi
Ptat foꝛtis õ̊ baal: ſi 131 AEAI „ R Oe 5Eες dveſignat: cum coõo (Tun
gnificat dñʒ nrjm ieſũ le vos feciſtis: Moönẽ me bee ⁊ ſalmana in manus ſequeter dicit: ain
xpᷣm 5 demonem fo⸗ lioꝛ ẽ racem ephꝛaim vin meas: ⁊ cum reuerſus ſue o In man ve nnpe
una. Sreneevido demijs abiexer:l In man ro victoꝛ in pace contẽèrazʒ Rrgs vomin tra gmmtaſt
bbeererciru muleſt ras dñis tradidit pncipeſ carnes veſtras cum ſpinis qucit Pucipes ma isrniu⸗
hoc exercitu multeſt vein 2 eN e e OLEE gian . Qo cuz ſtrci
pplus: qꝛ multi unn¶ mMadian:oꝛeb ⁊ ceb. Quid tribuliſq; deſerti. Et indẽ locur eſſerregdn enſtt
vocati: pauci vo ele/ kkkuit ſpiritus eoz ſacheft
pudiãt aũt taqᷓ iepti ad p̃liũ ʒ vicia timidi ſitibũdi et fati bie:quia non querebant niſi gloꝛiam victoꝛie. ex hoc (u⸗
gati.i.timẽtes ad tremoꝛẽ humanũ:ſitientej honoꝛẽ mũda autem loco ⁊ foꝛte ſi imilibus: accepit poſtea ſalomon hhin
num: ĩpotẽtes ad laboꝛẽ ſeu obſequiũ diuinũ.Et ecõtrario parabolam:que habetur Pꝛouerbioꝝ.xv. Reſponſio tiutin
eligũt apti ad hoc pᷣliũ: cõſtãtes ĩ hũanis terroꝛibꝰ:non cu mollis frangit iram:ſermo autem durus ſuſcitat furo Fhiſpoai
rantes de mũdanis honoꝛib:pſeuerãtes ĩ diuinis obſeqdis rem. e Amne veniſlet gedeon. Hic conſequẽter de ttiſſfuüin
ſeu laboꝛib': ⁊ iſti vincũt ↄfractõe lagenaꝝ:pſonatione tu ſcribitur gedeonis iniuſta deriſio: quia cum peteret re ftan im.
baxꝝ: exclamatione vocũ hũanax. ↄfractio lagenaꝝ eſt car fectionem ab illis qui erant de populo iſrael:vt poſſ Cukkrie
nis moꝛtificatio:exclamatio vocũ:deuota oꝛo.ſonit tuba perſe equi aduerſarios fugientes: non ſolum non dede 1ebieinn
rũſancta ⁊ feruẽs pdicatio:qbꝰ aduerſari nfr̃ diabolus de runt: ſed etiam deriſoꝛie reſponderunt: ⁊ patet littera ͤf
beltlaurrr. LCa. VIII. paucis exceptis. f ¶Dixit ad viros ſoccoth. Soc-⸗ nüſglertfit
. Nrerũtq;. Hic ↄſequẽter deſcribit᷑ victoꝛie pfectẽ coth non eſt hie nomen manſionis filioꝛum iſrael: wrtfngnti
vbi pmo ponit᷑ occaſione huũ victoꝛie ↄtẽtio. ſe in exitu eoꝛum de egypto: quia locus ille eſt in egypto ſn i⸗
cuũdo ma ignoꝝ deriſio:ibi Ubicunq; veniſſent. vt habetur Numeri xxxiij Sed eſt locus vbi iacob nneUſoe⸗
tertio aduerſarioꝝ ↄp̃henſio:ibi gebee añt ⁊ ſalmana.r recedens ab Eſau poſt confederationem fixit taberna- ſaſonmptn
to deriſoʒ unitio: ibi Reuerteniq; de bello. qnto aduer culum: ⁊ appellauit nomen illius loci in ſoccoth: vt (fanosſdai
ſarioꝝ oↄpꝛehẽſoꝝ: occiſio:ibi Dixitq; ad ęebee ⁊ ſalmana. habetur Geneſis. xxxiij. ⁊ erat locus ille pꝛope ioꝛda nt riöhzen
ſexto pde diuiſio: ibi Dixerũtq;. ſeptimo ſequẽ traãſgrefſrio nem. g ¶ Date obſecro panes. confidenter petebat ſiltcinoni
bibi fecitq;. Circa pmũ ſciẽdũ ꝙ Jacob patriarcha bñdicẽs ab eis:quia erant de filijs jſrael. h ¶ Reſponderunt fiawininick
filis ioſeph manaſſe ⁊ ephꝛaim:pᷣpoſuit ephꝛaim ipſi ma pincipes ſoccoth. negatiuẽ ⁊ deriſoꝛie. i ¶ Foꝛſitan ſteſtare⸗ B
naſſe: vt h Geñ.xlviij. ꝓpter qð tribꝰ ephꝛaim pᷣponebat palme manuum ⁊c.id eſt iam tenes eos captos: idod· iguus ⸗
ſe tribui manaſſe. Sedeon aũt erat de tribu manaſſe:vt pʒ merito gedeon reſpondit: k ¶ Conteram carnes hrhomnce
ex dictis ſupꝛa ca.vj. Et iõ iſti de ephꝛaim fuerũt indigna ueſtras. In penam debitam huius iniurie. I ¶ Et in iafcepthi
ti de hoc ꝙ gedeon poſſet de victoꝛia p̃ ipſis glari: iõ vole de conſcendens: uenit et cetera. Locus eſt vbi Jacob mipr.
bant zʒ ipſũ ↄtendere ⁊ pugnare: ſcõm ꝙ dẽ: Jurgãtes foꝛ luctatus fuit cum angelo:⁊ ideo vocauit nomen loci ſegz
titer: ⁊2 ppe vim inferentes. qð videns gedeon maluit eis illius phanuel:vt habetur Beneſis.xxxij. Et viri pha un .
gloꝛiã victoꝛie tribuẽ:ne ſeditio moueret᷑ inter eos dicens: nuel reſponderunt deriſoꝛie: ſicut ⁊ pꝛecedentes. volhi⸗ ben

*

de bello. hic ↄnt
deſcribit᷑ deriſoꝛ
ſupꝛadẽoꝝ puni
tio:cum dicitur:
o ¶Reuertenſq;
de bello ⁊c. in

hebꝛeo hẽ de alti

. tudie ſoł.i. añ oc
caſum ſol ſole ad
huc exñte in alto
vt exponũt heb.
Introgauitq;
eũ ⁊cc. tũ qꝛ vo
lebat ꝑpcere multi
tudini ppli:eo ꝙ;
erãt de filijs iſrl:
tũ qꝛ ſoli pᷣncipe
erat i culpa:vt

ꝑ p̃dca. q ¶ En

Evebee ſalmana
ad h' eniʒz repua
uerat eos viuos:
vt oñderet viros
ſoccoth victoꝛiã
a deo ſibi dataʒ.
r¶ Tulit ſenio⸗
res ciuitatis ⁊ ꝓ
ſerpinas defti ⁊c
qꝛ traxit eoj ꝑ ſpi
nas 2 tribulos:
vl qꝛ ↄbuſſit eos
igne fcõ de ſpinis
ſcom alios.
I Biritch ad e
bee. H ↄñt deſcri⸗
bit᷑ aduerſarioꝛũ
ↄp̃ᷣhẽſoꝝ: occiſio
cui cã i ſpali tan

git: cum qritur.
Ti Auales fuer̃t
⁊c.] ibi eni mane
bãt fres gedeonij
⁊iõ ſolicit fuit q

rere qᷣd ſaht
fem̃. v ¶ Siles
tui ⁊c.i. ſpecio⸗
ſus foꝛma p alijs
x¶ Fratres mei fu
erũt.⁊ iõ habuit
ſpãlẽ cãm occidẽ
di eos ĩ vindictã
fratꝝ ſuoꝝ:qꝛ ꝓ

ebat homicidaʒ
iterficẽ:vt hꝛ Nu

meri.xxxv.
„Dirertc, gebee
⁊c]. tum da magꝗ

piauus occiſi de

volebaͤt hꝛe moꝛ

¶ Judicum.

m ¶ Zebee aut ⁊ ſalmana. Hic ↄñter deſcribit cõpꝛehen
ſio aduerſarioꝝ ꝗͥ remaſerãt:⁊ patet littera vſq; ibi:

n ¶ Qui ſecuri erat ⁊c.qꝛ erãt vltra ioꝛdanẽ: nec crede
bant ꝙ gedeon trãſiret ioꝛdanẽ ad pſequẽdũ eos:a da
ete venit ſuꝑ eos:fuerãt defacil .i capti ⁊ debellati.

conſcendens venit in pha
nuel: locutuſq; eſt ad vi

ros loci illius ſimilia. Cui

⁊ illi reſpõderunt ſicut re
ſponderant viri ſoccoth.
Dixit itaq; eiſ:Cum reuer
ſus fuerovictoꝛ in pace:de
ſtruam turrim hanc. gebe?

auteʒ ⁊ ſalmana requieſce

bant cum omni exercitu

ſuo. Quindecim eni milia
viri remanſerant ex oĩbus

turmis oꝛiẽtaliũ pploꝝ:ce
ſis cẽtũ vigĩti milibꝰ bella
toꝝ ⁊ educentiũ gladium.
Aſcẽdẽſq; gedeon ꝑ viam
eoꝛum qui in tabernaculiſ
morabantur ad oꝛiẽtalem
partem nobe ⁊ iec baa per
cuſſit caſtra hoſtiuʒ:qui ſe
curi erant:⁊ nihil aduerſi
ſuſpicabantur.fugeruntq;
cebee ⁊ ſalmana: quos ꝓꝑ
ſequẽs gedeon cõpᷣhendit
turbato oĩ exercitu eoꝛuʒ.
Rẽeuertenſq; de bello antt
ſolis oꝛtũ:lappᷣhẽdit pueꝝ

de viris ſoccoth: interro/

gauitq; eũ noĩa pᷣncipuʒ
enioꝛuʒ ſoccoth: delcri
pſit ſeptuagitaſeptẽ viros

Aenitq; ad ſoccoth ⁊ di
xit eiſ:En cbee ⁊ ſalmana
ſup qbexpꝛobꝛaſtis mihi

dicẽtes:foꝛſitã man cebee
⁊ ſalmana ĩ manibꝰtuiſ ſũt

⁊ iccirco poſtulas vt dem
viris qꝗ laſſi ſũt ⁊ deſecerũt
paneſ.Tulit ergo ſenioreſ
ciuitat: ⁊ ſpinas deßti ac
tribulos:⁊ ↄtriuit cum eis

atq; comminuit viros ſoc

coth. Turrim quoq; pha

nuel ſubuertit occiſis habi

tatoꝛibꝰ ciuitatis. Dixitq;
àd çebee ⁊ ſalmana: Qua⸗
les ſuerũt viri quoſ occidi

tem bꝛeuẽ ꝑ manũ hois foꝛtis q poterat hoĩem interfie?

vno ietu qꝙ; lõgaʒ ꝑ manũ pueri qͥ hoc no poſſet:tũ q:ꝛ ma

ſtis ĩthaboꝛ: Qui reſpon

derunt: Similès tui: ⁊ vn

ex eis quaſi filius regis.

Quibus ille reſpõdit: Fra
tres mei fuerunt: filij ma/

tris mee. Niuit dñs: qa ſi
ſᷣuaſſetis eos nõ vos occi
derẽ:Dixitq; i ether pᷣmo
genito ſuo: Surge ⁊ itfice
eos:q non eduxit gladiũ.

Timebat eni qꝛ adhuc pu
er erat.Dixeruũtq; gebee
ſalmana:Tu ſurge ⁊ irrue

ĩ nos:lqꝛ iuxta etatẽ robur
ẽhõis. Surrexit gedeõ 7
iterfecit cebee ⁊ ſalmana:⁊

tulit oꝛnamẽta ac bullas q/
bus colla regaliũ camelo-

rũ decoꝛari ſolẽt. Dixẽrũt

q; oẽs viri iſil ad gedeon: tranſlatio: cum dicit
Dominare noſtri tu ⁊ fili a CFecnch gedeon ex
us tuus ⁊ filius filij tui: qi

liberaſti nos de manu ma
dian:quibus ille ait: Non
dominaboꝛ veſtri: nec do
minabitur i vos filius me/
us: ſed dominabit᷑ vobis

dominus.DBixitq; adeos

Anam petitioneʒ poſtulo
a vobis: Date mihi iaureſ
ex pꝛeda veſtra. Iaaures
enim aureaſ iſmahelite ha

bere cõſueuerant:q reſpõ
derunt:Libentiſſime dabi

mus. Expandenteſq; ſupꝑp

terram palliũ ꝓiecerũt in

eo laures de pᷣda:⁊ ſuit põ
dus poſtulataꝝ iauriũ mil
le ſeptigẽti auri ſicli: abſq;

oꝛnamẽtis ⁊ monilib ve

ſte purpurea:ꝗbus reges

madian vti ſoliti erãt:⁊ pꝛe

ter toꝛques aureas came
loꝛum. Fẽcitq; ex eo gede

on ephot:⁊ poſuit illud in

ciuitate ſua ephꝛa. Foꝛni

catuſq; eſt omnis iſrael in

gij hoꝛrebant moꝛi ꝑ manũ pueri:qui in hoc no videt᷑ dif
ferre a muliere:q; per manũ hominis perfecti:ſicut ⁊ Abi
melech letalit vulneratus a muliere fecit ſe interfici per
armigeruʒ ſuum ne

diceretur ꝙ a mulie
re interfectus eſſet:vt
habetur capitulo ſe/
quẽti. ——
Dixeruntq;. Dic

conſequẽter deſcribi

tur pꝛede diuiſio.p
acta enim victoꝛia fi

filij iſrael obtulerüt

gedeoni ꝙ dominare

tur ſuper eos vſq; ad

tertiam generatione;

incluſiue: qui rẽnuit

eo ꝙ dominus hoc
dominiũ ſibi retinu
iſſet:ſicut dictum eſt
ſupꝛa: petüt tamẽ ut
de pꝛeda ſibi darent᷑

inaures auree: quas
nobiles iſmaelitaruʒ
poꝛtare conſueuerat
qð ſibi conceſſuʒ fuit

7 pz littera. a Ce

citq; ex eo.Hic conie

quenter ponit᷑ ſequẽ

eo ephot..i.veſtem ſa

cerdotalem: que vo/

catur ſuperhumera-

le:ut Exo.xxviij.Sci
endum tamen ꝙꝙ iſto
veſtimentum non eſt
ſolum de auro: ſed

etiaʒ de lino ⁊ ſerico

diuerſoꝛum coloꝛuʒ
⁊ lapidibus pꝛecioſij
ſicut fuit dictum ibi
dem. ⁊ ſecundum ꝙ;
dicitur in ſcholaſtica

hiſtoꝛia: Auguſti⸗
nus idem videtur di
cere ꝙ per iſtud oꝛna

mẽtum quod ſummi
ſacerdotis erat pꝛo⸗
pꝛi um:intelliguntur
alia eius oꝛnamenta

Iſte eni gedeon mo

tus quadaʒ deuotio
ne indiſcreta:⁊ com
muniter dicitur ab

expoſitoꝛibꝰ noſtris

uoluit habere cultuʒ
diuinũ in domo ſua
ſicut erat in ſ lio qð
tamen erat illicitum

vt habetun Hoſue.·

b (Foꝛnicatulque.

D
.
„
WYudicum

a

Woeo

eſt omnino iſrael in eo. Foꝛnicatio in ſcriptura in tali ma tione ꝙ gedeon in pᷣdictis nõ peccauit:licet eni illicitu, 1
teria accipit pꝛo idolatria. Licʒ eniʒ gedeon vſus fuerit pdi eẽt qdiu arca fuerit in ſylo alibi offerre ſacrificia de co C
ctis ad cultũ diuinuʒ tm: tamẽ fil ürt poſt moꝛtẽ eius vſi muni curſu: vt dem fuit Deut.xij. tamẽ ſpali diſpẽſatãõ. .no
ſunt in cultu idoloꝝ: vt dicunt doctoꝛes hebꝛaici ⁊ latini. ne diuia poterat hoc fieri:⁊ ſic gedeon ſacrificiũ obtu/ guclſal
e¶ Et factũ eſt ⁊c. quia gedeon in pᷣdictis peccauit:vt cõi lit ĩ ciuitate ſua:vt dem eſt ſupꝛa ſexro. ⁊ foꝛſitã nõ ſo bis b
ter dicunt doctoꝛes: =JèZ lu fuit coceſſuʒ p ſtiueri
ꝓpi qð ⁊ es domus . — „ lllla die ſed etiam hehreo
poſt moꝛteʒ eius feer eo:ẽt factuʒ eſt gedeoni ⁊ it eos de manib iimicoꝛu ꝓ futuro, tempo Tru
delela fule⸗ vt habet om̃i domui eius in ruinã. ſuoꝝ oĩum p circuitũ:nẽc ſaragon ien e “ ueque
vn bi. d ben. Hüiliar eſt autẽ madiã co fecert miam cü domo hie veis vtiqꝛ cui co. r
bina aũt illius c. Di ram filijs iſrael: nec potue robaall gedon iuxta oia cedit pncipale: ei lri
cunt alid ꝙ fuit vro rũt ultra ceruices eleuare: bonaꝗ fecerat iſraeli. ix. dem ⁊ acceſſoꝛin ſupcl
SHõ bncibe ſed geuit tra px quadragita Bijt autẽ abimelech redll.rigu di abpn
abiaam o' gen xxv. anos ꝗb gedeon bfuit. . ſilus hierobaalli ſy pier vblarionen n
Filijs aũt cõcubinaz bijt itaqʒ hierobaal fil io chem ad fres mr̃is ſue: ⁊ ſacrificioꝝ: a qd n⸗
largitus eſt munera: as: T habitauit ĩ domo ſua locur eſt ad eos ⁊ ad oẽm annexũ ẽ eis:? tc gain
tamẽ nõ cognouit habuitqʒ ſeptuagita filios cognatõeʒ dom pꝛis mr̃iſ iepi ſis ad tur omo
vrorſua ea / Mor Aegreſſi ſũt de ſemoꝛe eiuſ q; ſue dices: Loqꝗmini ad Pneeabe , pvieni
tuuſq; ẽ c. Ex boc Eeo ꝙ plures haberet uxo oss uiros ſychẽ. Quid uõ bhoc dcm vidert licidin
videt᷑ ꝙ i gratia mo- res.Coõcubina aũt illquã bis ẽ melb:ut dñent ufi ſe qdilfa dẽ: Et fa- uden
tuus fuerit: ⁊ per nns habebat ĩ ſychem genuit ptuaginta uiri oẽs ſilij hie ctũ ẽ ipſi gegeoni az
ꝙ a peccato pꝛedicto ei filium noĩie abimelech. robaal:an ut dominet᷑ uo ⁊ domuied irni bols
penituerit vel excuſa oꝛtuhſqz é gedeon finꝰ bis un uir: Simul nã. Põt dici ꝙ ſa bad
tus fuerit. f Poſt oꝛuu q; e gedeon ſin 18 un uir: mu con ctũ eſt domui cis ſecüdos
aũt ⁊c. ſcʒ a cultu ioas in ſenectute bona:l ⁊æ ſiderate qꝛ osurjm ⁊ caro in ruinã culpe:o tuz opl
dei. g¶ Et foꝛnicati ſepultus ĩ ſepulchꝛo ioos ufr̃a ſũ.l Locutiq; ſũt fr w abuſi fuerunt wi
Pigglanri pꝛis ſui ĩ ephꝛa de familia mf/is ei de eo ad oẽs uiroſ ad idolatriã: W *
lekrrro in pheuu. exri. Poͤſich aüt moꝛtu. ẽ ſychem uniuerſol monel im habeboͤt icen fmni
¶ Rec fecerũtaẽl. .· gedeon:auerſi ſũt filij iſr.l iſtos:⁊ iclinauer̃t coꝛ eoꝝ tiã vtẽdi eiſſicut perl
inifecerunt filios eö.· Z fòꝛnicati ſũt in baalim. poſt abimelech dicentes: gedeon. Factuʒz ẽ nalit
vt hẽt E Naͤne, Percuſſerũtq; cuʒ baal fe Frater noſter ẽ. Dẽder̃tqʒ etiã domui gede gn
tia vel pormsaugts dus ut eẽt eis ĩ deũ:lnec re illi ſeptuagita põdo argen wene:d uan 4
ſoꝝ exercitatiöez pie Coꝛdati ſũt dñi di ſui:q eru ti lde phano baal beruh. 1 ↄñs ipſi gede inith
teſt queri: vtꝝ gedes oni inquãtuʒ par luumden
moꝛtuuß fuerit in pec qdammõ manʒz i pümmiuror
cato moꝛtali:⁊ videt᷑ ꝙ non:qꝛ dẽ hic de eo:Moꝛtuẽ eſt in in filijs:ſm illud Eccle.xxx. Moꝛtu eſt pꝛ eius:⁊ que 1ſcun ib
ſenectute bona.qð nõ cõſueuit dici in ſcriptura ſacra: niſi ſi nõ eſt moꝛtuus:⁊ pꝑ ↄns pꝛ punit in filijs inquantum Mlfian
de illis qͥ moꝛiunt in gr̃a ſᷣm doctoꝛes hebꝛaicos ⁊ latinos manet aliqualit in eis:⁊ ſic ruina filioꝝ cianße igpen
Itẽ ad hebꝛeos.xj.noiat᷑ in cathalogo ſãctoꝝ: ⁊c. Contra nã redũdat in ipſũ:nõ tamen qtũ ad culpã. ¶ ¶a..X un ounn
qꝛ dem eſt ꝙ fecit oꝛnamẽta ſacerdotalia p cultu diuino ex Bijt aũt Abimelech. Hec eſt ꝑs incidentalis in ltanura
ercẽdo ĩ domo ſua:qð erat illicitũ: put dictum fuit Joſue qua deſcribit᷑ ruina dom gedeonis:de qua fé6a Hjigton
xxij.qꝛ ut ibigẽ dẽ: Filij iſrael voluerunt bellare ð ruben æ⸗ fuit mẽtio capitulo pᷣcedẽti. Circa qð pᷣmo de Gmnt pingue
gad:⁊ dimidiã tribũ manaſſe:eo ꝙ putabãt eos feciſſe alta Acribit ipſius abimelech ꝓmotio iniq. Secũdo maledi Cißs: dul
re ad ſacrificia offerẽda extra locum ſ ylo: etiam dno. Item cctio digna:ibi Qð cũ nuũciatũ eẽt. Tertio ſequẽs vltio nanſuenn
iſte gedeon: vt dicũt expoſitoꝛes cõiter in oꝛnamẽtis pᷣdicl diuina:ibi Miſitq; domin. Circa pᷣmum deſcribit p nlipicn i
offerebat ſacrificia dño:qð no erat licitũ: niſi filijs aaron: mo ambitio abimelech:cũ dẽ: a ¶ Abujt aũt c.. o le er ſhn
ut hĩ Numeri.iij. Si aũt dicat᷑ ꝙ penituerit:nõ videt roôona ius matr noiĩat ↄcubina:capi.pᷣcedenti: 7 ancilla in iſto (Pinnclehe
bilit dcm̃:qꝛ ſi vere ⁊ pfecte penituiſſet pᷣdicta deſtruxiſſet ut videbit᷑:ꝑ qð denõtur ꝙ iter filios gedeonis fuit mi aiſgge
NRñſio :queſtio iſta eſt de facto ꝑ viã nãe nobis ignoto: et nus nobilis:⁊ minoꝛis reputatois: ⁊ tñ anhelabat ad tumn ad alie
is nihil eſt dicẽdũ:niſi quãtũ pot trahi ex ſcriptura vel di dñium p̃ alijj ⁊ regnũ. b ¶ Ad frẽs mj̃is ſue.vt ꝑ eo) Nrunt iian
ctis ſaãctoꝝ. Dicũt igit doctoꝛes nr̃i ꝙ moꝛtu fuit in gratia iclinaret alios ad votũ ſuũ. c ¶ Auid uobis ⁊c. per rendu; 5
ꝓpi rones allegatas ꝓ pte iſta. Dicũt tñ cõiter: peccauit hoc inuebat ꝙ oẽs alij filij gedeonis vellẽt ſupꝑ beu nigd⸗
moꝛtalit veſtes ſacerdotales faciẽdo extra locũ diuini cult? dominari:qð erat falſũ.Sʒ hoc fingebat ad habẽdum Pter
⁊ eis vtẽdo cũ nõ eẽt de tribu aaron:nec etiã leuita:dicunt itentũ. d Sinuleß oↄſiderate ⁊c. qſi diceret ſi pꝛo Kanen
tñ ꝙ añ moꝛtẽ penituit.Ad illud aũt qð cõtra hoc arguit mor' fuero defẽdã vos ⁊ ꝓmouebo. Cõſequẽter deſcri nie⸗ nom
ꝙ talia nõ deſtruxit: põt dici ꝙ penituit circa moꝛtẽ:cũ iaz bit ey indebita ꝓmotio:cũ di: e ¶ Dederũtq; illi ⁊ꝛc. enhin
erat ita debilis ꝙ hoc facere ꝑ ſe nõ poterat: p̃ᷣcepit tamen Podo ideclinabile ẽ: a ſignificat põd' iderminatũ ſcõʒ “ los
filijs ſuis hoc fieri:vel ſaltẽ veſtes dictas ad locũ diuini cul aliquos:ſcõm alios idem eſt qð libꝛa.In hebꝛeo auteʒ tnos
tus poꝛtari:qð qꝛ ſem nõ fuit nõ ſibi iputãdũ eſt: ſed mag bꝛ. lxx. argẽteoj ð phano baal berith nomẽẽ illphani nalien
illis qͥ ad idolatria ad quã ꝓni erat abuſi ſũt:iõ dom eius co ꝙ habitatoꝛes ſychem ibi pcuſſerũt fedus cum bgaal de
fere deleta fuit. Poſſet aũt dici ſcholaſtice tñ ⁊ abſq; aſſer berith.n.fed iterpᷣtat᷑:ibi aũt theſauiꝰ cõis reponebat obling⸗

Yudicum.

illin fQui cdurxi e.] In bebꝛeo hẽtur: Et ceruicoſos ficuʒ vitem: magis lraliter: vt videt dicentes q, per iſta
2 Qaleure M bebren dñari: vñ ſequit. ſi ignificant tres perſone notabiles in bñficis exhibitis Ror
dhin ¶ Longregati ſunt ⁊c. Mello autẽ ꝓut accipitur.iij. pulo iſrael.ſ.gedeon delboꝛa:2 othoniel:qui oblatum ſibi
ld 8 Congregatiſu raginis que erat in hierlin: dñniuʒ ſup filios iſirł recuſauerũt:eo ; dñs illud dñiuz ſibi
Can E naoms eſteuiuſam voraginis al ello nomẽ ẽ vr retinuerat: vt dictũ ẽ ſupꝛa. De gedeone aũt ꝙ recuſauerit
ſtiñſ⸗ qus ſalomon coequauit terre: ſʒ hic mello nomẽ ẽ vr ret vr dictue patet in. c. Fceden. 7
ale⸗ bis. h n ð l DððMMNd de aljs duob' idem
llai ſtituerũt c.] n ” . AE i: licet
N nenn. Dcondriſbiereo dii ve; vccniziünmperanobig. Raarhahzer lier
ibit Zuxta vlmuʒz ſia ros ĩopes ⁊ vagos: lſecuti Que ridit eis: Mũꝗd poſ omia ſut ſcripta. Di⸗
glgi tue que erat in ſy qᷓ; ſũt eũ.Et venit ĩ domuʒ ſuʒ deſerẽ vinũ meum qd cunt igitur: p oli⸗
ndid chem: ibi eni erat pais ſui in ephra:⁊ occidit letificat deuʒ ⁊ homiĩes:l 2 uazʒ ſignificat othoni
