nle am darnn e ſuos filios hierobaal iter ligna cetera ꝓmoueriꝰ elqui fuit de tribu iu
ſi idolatria: ibi c ffes ſuos filios h AN Vir ia ligna ad da:vt dictum fuit ſu
ennuin ſtiut etiite rex: ſeptuaginta viros ſup lapi Dixèruũtq; omia Sdepaa cl. Tribus aut
tbict cub ꝓmotio fſuit qe vnu. Remãſitq; ioathã r hanuʒ: Aeni ⁊ impꝑa up iuda vocatur oliua:
lnom nn fiill hierobaal mim: ab nos. Que rudit eis: Si yÿe hiere.xj. oliuam vbe
cort ¶Qdcu nücia⸗ fill Dierobaal mum ſt aut me regeʒ vobis oſtituitis: reʒ: pulchrã: fructife
iichzt tum eſſet. Hic cõ ſcõdit e. Cogrẽegati zant ne g. b ſbꝛa mea raeſci ram: ſpecioſaʒ:voca⸗
riio ſequẽter veſcribi oẽſ viri ſyche; vniüſe ſa⸗ reite veud ltis:e reliaf uit dñs nomẽ tuum.
brfu mollentiu male⸗ Milie vꝛbis mello: abierüut te. Si auͦt ñ vj ie: egr ecliat ¶Per ficu que bz fru⸗
nc, mouentiũ male⸗ q; et ↄſtituerũt regẽ abime ignis de rhãno: deuoꝛet ctum dulcẽ: intelligit
Nñpicet dictio:in qua pꝛi biu? quercũ ꝗq ſiabat in cedros libani. MNic igitůr delboꝛa que i hebꝛeo
ditſ mo ponit᷑ pabola lech iux quer 2 giiabatin ſi bſqʒ peccato cõ ſcribitur diboꝛa. Etiĩ
ſahen cuz dꝛ. Jerunt li ſychem. Qð cuʒ nüciatũ ſi recte ⁊ abſq; peccat bi terpꝛetat᷑ apis qᷓ facit
ichimni gna ⁊c. Er Feinn eẽt ioathan iuit ⁊ ſtetit in vᷣ ſetuid ſe un vos reran an mel dulee ſuei ficus
N fe. pabola poit᷑. Et ice mõtis garicim:eleuata melech: æ bene eg eI fructum dulcé: ita ꝙ
u ſecũdo ad ꝓpoſi· lce o eS ice dixit: hierobaal ⁊ cuʒ domo e ꝓpꝛietas huü arbo⸗
iae tuʒ applicat ibi: q; voce clamaut e reddidiſtis viceʒ bñficiſs ris reſpodet interpᷣta
Kaben Nunc igit᷑. Ciraa Audite me viri ſycheʒ ita ⁊ reddidiſtis picez bſnci tioni noĩs. Per viteʒ
uifum piꝛimuʒ ſciẽdum vt audiat vos dñs. Nrũt li eius ꝗ pugnauit ꝓ uobis vero intelligit gedeoö
nin vꝓ aliq expoſito⸗ gna vt vngerẽt ſup ſe regez ⁊ aiam ſua dedit p iculis: vt de filijs ioſeph: eo 4.
Ruine res nji dicũt hic Strütq; oliue: Impera erueret vos de manu ma/ ioſeph vocat eſt fili
au per ligna in e Dixeruũtq; oliue: Inpera dian qui nũc ſurrexiſtis ᷣ accreſcens: Geñ.xlix.
iaſſun nerali itelligitur nob. Que rũdit: HNũquid glian qui i: 7 interfeci vitis aũt ram creſcit
fanyi ois populus ſy põſſuʒ deſerẽ pinguedine,ʒ domũ pꝛis mei: ⁊ inte vi nobilter i vna eſtate.
rugt che peroepn meaz ꝗᷓ ⁊ dij vtũt: c hoies ſtis filios er ſeptuagita vi ¶Scom hc igi ſenſi
iefr cchales qfauerſi — ⁊ venire vt iter ligna ꝓpmo ros ſup vnn lapideʒ: 7 oſti exponit᷑ ſi e liere .
Nigt⸗ sunclahede e Bixeruntq; ligna ad muiſtis regem abimelech fi kiqer uneligha ceſt
n e liuam:de qua ex lUear. X 2 liuʒ ãcille er ſup hitatoꝛes fulij iſrae generaliter
und. pꝛimitur olueum. ꝗarboꝛẽ ficum: Veni:⁊ ſup liuʒ deine veſter ſit: ñ ſchimite ſpaliter.
mmt ficum qͥ habet nos regnũ accipe. Que re ſycheʒz:eo frat veſter ſit: 1Diatuntg⸗ oliue.
An dulcẽ fructum: ſpõdit eis: Nunqd poͤſſuʒ Si g recte ⁊ abſq; vicio e ideſ othoniel rone
ummum ttẽ Min a lcta. undd
numun vitẽ que facit fru ſerẽ dulcedieʒ meaʒ:lfru giſt cũ hierobaal domo dicta 1n . en ag
Noonsp ctum plurimũ in de eiꝰ hodie letemini ĩ abime pofſuʒ ⁊c. ideſt de
(A telliguntur alij ſi ctuſq; ſuauiſſimos:⁊ ire vt ei lle leter in vob. Sin in lucernis ardentib
Anal lij gedeonis: qui int cetera ligna pꝓmouear: lech: 7 lete di, kig nio mhernarnlo⸗ iple⸗
eqba ſen erant pingues in „ At puerle egredia ant oleo oliugꝑ pu
r daie:aladt Dcutaq ſuntigna ad di dtpuerſe egredialig ralevolaef
bnitl manſuetudine: ? H mines loannentts .
bisrli⸗ mltiplicati in ꝓ/ 4. boꝛuʒ 2 ↄfectisib' medicinarũ. p hac aũt pinguedieʒ itel
iadi ttg⸗ rbamai autem que eſt arboꝛ vilis itelligttr boꝛuz ttlaib zmegrinoru A ſubleua luz niſenia filio
bneleheui rat oeinobilimare temautalie gi inkvr pʒ er dictieſupa. i. c. o llunddd poſſu zc.
lanit oeriſis et ſcudum boc pater erpoitio tcre. S qua fi iſr u en⸗ ſolatiõis dine:que fuit in delhoꝛa habẽte
wrüßfun tum ad aliquid videtur littera obuiare: in qua dicitur ideſt ou bertervt porx vlcti ſupꝛa.iiij.c. p ¶ uũqᷣ poſ
dbehbun Jerunt ligna ⁊c. quia viri ſychem non iuerut ad requ ſpᷣm Pp e k hoiuz videm p expientia: de letifica-
ſrn, renduʒ alios filios gedeonis: vt domiarentur eis: ſecdſuʒ ⁊c. del rabi ſalomõ: ꝙ hoc dẽ eo ꝙ leuite in oblatiõibꝰ *
si ℳ magis dederunt pecuniam ad interficiendum eos: pꝛo tidoe dei dic ntabat catica dina doner offerrent libamia ꝗᷓ
ir n pter quod dicunt expoſitoꝛes pꝛedicti ꝙ ſimilitudo n Raref t ar Griee don r r ruchanitteei. D
li tenet in omnibus:ſed tenet quantum ad hoc ꝙ ſychi fiebat de vir fümß. . ↄuertit vinũ ĩ ſanguieʒ; xpi. q¶ Di
ſ mite tractabant inter ſe dicentes:Si requireremus ali de gergeti ni abimelech roe ſupꝛadicta: ⁊ accipii hic
quos filios gedeonis: vt dominarentur noſtri defen/ Kana Pſer Punis in ſpali:⁊ ĩ alijs ꝗ cuz eis ↄſtituerũt abi
g lini. 4 ent nos:ipſi nos deſpicerent pꝛopter nobilitateʒ et ligna ꝓ ſyc vt pᷣdictuʒ ẽ. r Si aut c.] Rhãan ſm iſi
ſe acuſecratta ſuã:nec curarent de nobij quaſi dicerẽt: mielah tegt.xt ß 4 vento agitat ex ſe emittit ignẽ: ſic abi
oul RlSz/ Birnenms r Wine tn doatgedel dekira uccrair poſnn ſſehse, v eeei So ſovdl
ilephn nobilẽ: 1 q ẽ ꝓpinquus noſter ex parte matris. Pebꝛei Er venoꝛet ꝛc. idẽ pncipes di ppli. t( Iiuc igi. bic
gcunbi vero exponũt aliter pabolam iſtaʒ: quãtum ad oliun,z ſC0£ Hr

zoncponcht

conſequẽter applicat᷑
pᷣdicta parabola ad
ꝓpoſitum: videlicet

de impcatione male

dictionis ſuper abim
lech regẽ: ⁊ ſup pplłʒ
ipʒʒ ↄſtituẽtẽ.⁊ pʒ lĩa

ex dictis. v ¶ Mi

ſitq; dñs. Hic oñter
deſcribit᷑ diuina pũi⸗
tio:vbi pmo ðſcribit᷑
ſychimitaꝝ? rebellio
Scöo rebellãtiuz im
pugnatio ibi: Dictũ
qʒ eſt. Tertio vtroꝛũ
q; ðſtructio ibi: Poꝛ

ro abimelech. (irca

pmũ dů v ¶ Miſit
q; dñs. ideſt pmiſit.

x ¶ Spiritu peſſimũ.

i.ↄtẽtiõeʒ ſeu diſcoꝛ

dia excitari ꝑ ſniritũ
malignũ. y ¶ Inter

abimelech ⁊c. vt ſu/

is iniqtatib exigẽti/
b' öſtruerent᷑ ad inui

cex. ⁊2 ꝑʒ lr̃a vſq; ibi:
30 2geies p̃das ⁊c.

maxie de illis qͥ faue
bant abimelech.

a ¶ Ueit at gaal i an

xiliũ ſychimitax. a⸗
biẽs ſupꝑ eos dñiũ:vt
patʒ in ſequentibus.

b ¶ AUld cuius aduẽtũ

c.] ideſt audacio/

res effecti pꝑt᷑ eoꝰᷣ pꝛe
Egreſſi

ſentiazʒ. c
ſũt c. que ptinebãt
ad abimelech ⁊ fau⸗
toꝛes eius in ↄtẽptuʒ
ipius. d (¶ Alamãte
gaal filio obeth. vt ſi
bi pplʒ attraheret 2

ↄtra abimelech cxci⸗
taret. e Quis eſt
iſte abimelech. qſi di

ceret nullius eſt mo/
mẽti. f
ſichẽ. q̃ſi dicẽt ita no/
bilis ciuitas eſt ⁊ an
tiqua ꝙ nõ debet ſer
uire ei. g ¶ Nunqd
nõ ⁊c̃. ideſt hoiſ qui
nõ hẽt hic ius domi/
nãdi. hEt conſti
tuit pᷣncipeẽ.ideſt pᷣpo
ſtũ vł pᷣfectũ:ꝓut in
hebꝛeo habetur.

10 Zebul ſeruũ ſuũ.

ſic fecit m

1 n tem
ptũ. k

uper vi⸗

ros emoꝛ ⁊c.] ideſt

Et que eſt

—

(Jud

eo: ⁊ ↄſumat habitatoꝛes
ſychem ⁊ oppidũ mello:
egrediaturq; ignis de uiriſ

ſychẽ:⁊ de oppido mello:

⁊ dᷣuoꝛat abimelech. Que
cũ dixiſſet fugit ⁊ abijt ĩ be
ra: habitauitq; ibi ob me/
tuʒ abimelech fratris ſui.

Regnauit itaque Abime/

lech ſup iſr tribꝰ qniſ. Mi
ſitquè dñs ſpiritům peſſi
muzʒ inter abimelech ⁊ ha
bitatoꝛef ſychẽ:qui cepũt
euʒ deteſtari:⁊ ſcelus int᷑fe
ctõis ſeptuagĩita filioꝝ hie
robaal:⁊ effuſiõeʒ ſanguĩs
eoꝝ cõferre in abimelech
frẽm ſuuʒ:⁊ in cetos ſychi
moꝝ pncipes ꝗ eũ adiuue

rãt. NPoſuer̃tq; iſidias ad

uerſũ euʒ in ſũmitate mõti
um: ⁊ duʒ ill pᷣſtolabãtur
aduentũ exercebãt latroci
nia àgẽtes pᷣdas de pᷣtereũ
tibꝰ. MNüciatüũq; eſt abime
lech. Venit aũt gaal filius
obeth cũ fratrib ſuiſ:⁊ trã
ſiuit in ſychimã. Ad cůᷣius
aduẽtũ erecti habitatoꝛes
ſychẽ:ẽgreſſi ſũt in agros
uaſtantes uineas:l uuaſq;
calcãtes:⁊ factis cantãtiuʒ
choꝛis ingreſſi ſũt phanuʒ
dei ſui: ⁊ int᷑ epulaſ ⁊ pocu
la maledicebãt abimelech
clãmãte gaal filio obeth.
Quͤiſ ẽ iſte abimelech:ẽt qᷓ
ẽ ſychẽ ut ſuiamꝰ ei: Nun

qd ñ eſt ipᷣe filius hieroba

al: &t ↄſtituit pᷣncipẽ cebul
ſeruũ ſuuʒ ſuùp uiros emoꝛ
pꝛis ſychẽ: Qur ergo ſuie

m ei: AVtinaʒ daret aliggs

pplm iſtũl ſub manu mea
ut auferreʒ de medio abi/

melech. Bictumq; eſt abi
melech. Cõgrega exercit᷑

młltitudineʒ:⁊ ueni.cebul
eniʒz pᷣnceps ciuitatis audi
tis ſmõibꝰ gaal filij obeth
irat' eſt ualde:⁊ miſit clam
ad abimelech nuncios di

cẽs: Ecce gaal ſilo obeth

licunm

uenit in ſychimã cuʒ fratri
bus ſuis:⁊ oppugnat ad
uerſum te ciuitatẽ. Surge
itaq; nocte cum pplo qui

tecuʒ eſt: ⁊ latita in agro:?

pᷣmo mane oꝛiente ſole ir

rue ſuꝑ ciuitatẽ. Illo auteʒ
egrediẽte aduerſuʒ ie cum
pplo ſuo fac ei qdð potue
ris. Surrexit itaq; abime

lech cum omi exercitu ſuo
nocte:⁊ tetẽdit inſidias iu
xta ſychimam in quattuoꝛ
locis.Egreſſuſq; ẽ gaal fili
us obethꝛ:⁊ ſtetit in ĩtroitu
poꝛte ciuitatis. Surrexit
aũt abimelech:⁊ oĩs exer/
citꝰcũ eo de inſidiaꝝ loco.
Qunq; uidiſſʒ pplʒ gaal di
xit ad gebul: Ecce ð mõti
bꝰmliiudo deſcẽdit.Cui il
le rñdit: Ambꝛaſ mõtiũ ui
des: quaſi capita hoim:⁊?
hoc erroꝛe decipis.Rurſũ
qʒ gaal ait: Ecce pplus de
umbilico terre deſcẽdit:⁊

un cune uẽit ꝑ uiã que re

ſpicit quercũ. Cui dixit ce
bul:Abi ẽ nũc oſ tuũ quo
loqbaris:qꝗs ẽ abimelech
ut ſeruiamuſ ei: Nõne hic

ppls eſt quẽ deſpiciebas:

Egredẽ ⁊ pugna ↄtra euʒ.

Abijt ergo gaal expeciãte

ſychimoꝝ pplo:læ pugna

uit Z abimelech ꝗ pſecui
eſt euʒ fugictẽ:⁊ in urbẽ cõ
pulit. Cecider̃tq; ex parte

ei plurimi uſq; ad põtã ci
uitatiſ: ⁊ abimelech ſedit ĩ
ruma. cebul ãt gaal ⁊ ſoci/
oſ ei expulit de urbe:lnec
ea paſſuſẽ cõmoꝛari. Se
quẽti ergo die egreſſus eſt
ppls in cãpũ.qð cũ nũcia
tũ eẽt abimelech tulit exer

citũ ſuũ ⁊ diuiſit in tres tur

mas:tẽdẽs inſidias ĩ agris
Vidẽſq; ꝙ egꝛederet᷑ ppls
de ciuitate ſurrexit ⁊ irruit
in eo cuʒ cuneo ſuo oppu
gnãs ⁊ obſidẽs citatẽ.due

aũt turme palãtes ꝑ cãpũ

ſuper viros tam

antique nobilita
tis: ꝙ Emoꝛ qui
fuit a tempoꝛe a⸗

bꝛaam potens 7
nobilis: fuit pa/
ter ⁊ dominus il

lius ciuitatis.

l ¶ Utinam daret

⁊c. Ex quo patʒ
ꝙ volebat domi
nari ibi.

PHic conſequẽter
deſcribit᷑ ipſoꝛuz
rebellãtiũ impu⸗
gnatio ad inſtin
ctuʒ ipſius gebul
pᷣpoſiti ſui nũciã

tis ſibi in ſecreto

verba que audie
rat ab ipſo gaal:
⁊2 caute diſſimu⸗
lauerat. Et patet
littera vſq; ibi:

n (Dixit ad ge-

bul. qui ſimula⸗
bat ſe eſſe cuʒ ga⸗
al quouſq; Abi

melech repẽte ve

niret ſuper eum
ſocios eius:

ſubito eos inter⸗
ficeret: ꝓpter qd

nitebat᷑ eum deci
pere dicense:

o ¶(Umbꝛas mõ-

tium vides ⁊c.

Sequitur: Ecce

populus ⁊c̃.ideſt
dec cacumine mõ
tia: quod dicitur
vmbilicus terre:
quia ſuꝑeminet

alijs Sri⸗ ven/
trig. Sequitur:
p biͤt⸗ ergo ga

al ⁊cc.]. Qui non

exiüjt ciuitatẽ cuʒ

gaal ad pugnan-
dum:ſed expecta

bat interius belli

q Jebul autem

⁊c.quia debella
ti iam fuerant in
campo: et ꝓpter
hoc populufciui
tatis parum cu/

rabat de eis. Ce
tera patent vſq;

r Palantes per

tatez ſ
ſal iſi
pictoꝛ
deſcrib
ctio ſoꝛ
di: pl
ci aud
Etol⸗
Aute qe.
gaduzan
gi aut 9
cloultas n
gueſimt
thebes:
itlecio
cuifu
maurit
in iude
thelba
it hel⸗
tes. S
grecig
beagt
theun
obicon
Nchunin
nilak
F]
bro habet
cen eins.
lofregiſßze
ſatim fuig
tuus ut pi
lamẽ no fin
haptt poſt
migero ſuo⸗
ſoorteun.

lblt bi
lenetk
ehimſornic

obpeobꝛüͤ
poſt morti⸗
nnzf
lttüefgi
Aeccleran
ſua.
lidit deug
toclaſiohe
chrpjnor
ctone;

Oe
ſi
g Pin
lboni

. . * =
.
2 H
4
. .
. “
— 4

iwet capũ.·ideſt mãifeſie diſcurrẽtes: æ inde paleter dẽ gall. aplo. Pꝛima in duas:quia pᷣmo deſeribitur tpus pacis:
Eohln t¶ Poꝛꝛo abimelech. H piñter deſcribit lroruch e . ainarruttrant ra deſelAnir oanen⸗ S
n ; abimelech: ⁊ eoꝝ qui ꝓmoueft eũ ad regnu:da in ſe poſita magis eluceſcat. tepus aunt pacis deſcribitur ſub
Ne. terfecit eos:⁊ finalii intiectus eſt ab eis. Pꝛi rgo de duobus iudicibus ſucceſſiue pᷣſidẽtibꝰ. Tẽpus autẽ ſecũdi
Winen ſcribit᷑ deſtructio vꝛbis ſichẽ cum dẽ: v ¶ Quã cepit ponitur ibi: Huic ſucceſſit Jair. De pmo dicit: b Soſt
Sal eiz rddit ter- . dux in iſrl. Non dici
ie rã ſterilẽ: io qñn aduerſarios pſequebãtur. titer: ⁊ appꝛopiquãs oſtio tur rer ſicut de abi⸗
” alis deſtruebat Moꝛò abimelech oni die igneʒ ſupponẽ nitebart. Et melech: qni iniqne
undn fundit aliq; ciui lll bat vꝛbẽ:qůã E lier fraamẽ vlſurpauit ſibi nomẽ
H tatez ſpgrbat bi Ulo oppugnabat vꝛbẽ:quͦâ Kcce una miier fragmẽ mo regii Ciſte ant redit
um ſal ĩ ſignũ pfecte cepit itfectis habitatoꝛibꝰ le deſuꝑ iacies illiſit capiii ad modũ pᷣſtinũ quo
cJ victoꝛie. Secũdo ci:ipſa quoq;ʒ ðſtructa ita abimelech: ⁊ cõfregit cere iudices pcrat: ſcʒ perꝰ
H deſaibit deſru vt ſal iea diſpget. Qubͤd b er. Qui uocauit cid noqud oftcrddis r olt
di, v Qaed ü audiſſẽt q babitabãt in armigeꝝ ſuũ: ait ad euz: inage moan
in i n ent nurreſpchimox:⸗lioreſſ ſu Euagina gladiũ tuũ ⁊ pcu lius c. Datruus eſt
i Et pʒ l̃a vſqʒibi phanũ dei ſui berith ubi tẽ me: ne ſoꝛle dicat ꝙ a fe frar piis: ⁊ i ſʒ iſtaʒ
Aiſim 7 C. e feduſ cũ eo pepigerãt:⁊ ex mina iterfectus ſim. Qui trãſlatidez phua fuit
ſuogkul rqnzenz Deien⸗ eo locus nomẽ accepat:ꝗq iuſſa pficiẽs interſecit euʒ. ſaegeſeg vii Seſ

unu au aut galia eſt erat munit valde. Aͤbime Illo quoq; moꝛtuo oẽs gnare cu dicit: vir de
– ciuitas in eggpto lech quoq; audiens uiros cuũ eo erãt de iſrl fuerſi ſüt iſachar. Gedcon aut
woget que ſimiliĩ vocat turn ſychimoꝝ parit oglo in ſedes ſuas:ẽ rddidit de ſuit ð tribu manaffe
Ndiim iaean aſt batos aſcẽdit in mõteʒ ſel us malũ qð fecerat abime xᷣ ditürt ſebrevi,
ken cui pfuit ſanctis Mon cuʒ om̃i populo ſuo: lech contra piem ſuũ iniſecõmixte ¶ld qo pot
ne⸗ maurity. Et alia ⁊ arrepta ſecuri pꝛecidit ar ctiſ ſeptuagita fratribꝰ ſuis dici ꝙ incomixtio tri
in iudea nomine boꝛis ramũ:impoſitũq; ſe ſychimitis quoq; qdð opa buuʒ fuit ſub pᷣcepto

leme theſba:de qua fu rens humero dixit ad ſoci ti erant retributũ ẽ:⁊ uenit pe cõmiſcerent ſoꝛtes
ouſg i pns theſbi os:Quod me uidiſtis face ſuper eos maledictio Jog Bnire rf digafn
bmirn grecia que dĩ the re cito facite. Igit᷑ certalim than filij hieroboal. 6 xX. lieres ꝗᷓ nõ hebãt bẽ⸗
nann be:a qua dicũõtur ramos de arboꝛibus pꝛeci Oſt abimelech ſur ditatẽ poterant nube
vb ile⸗ Merabi:⸗ in ae dẽtes ſeqbãtur ducẽ. Qui/⸗ rexit dux in iſ retbö⸗ ai viisalter i
Perg ng eſt. circũdãtes pᷣſidiũ ſuccẽde la fil phua patrui abime Zer ge eboc ns ſe
umoui vñ ſeqk: a ¶¶ rũt:atq; ita factum eſtutfu lech: uir de iſachar: ꝗq ha bat᷑ cõmixtio ſoꝛtiuʒ
. ecce c. In be· mo ⁊ igne mille hoĩuʒ ne bitauit in ſanir mõſt ephra Mat aũt gedeõis ſʒ
n beeo Babe faui carent᷑: uiri pariter ⁊ mulie im: iudicauit iſrł uigiti 7 e huit u⸗ andis
u: cõͤfregiſſ cerebeg cs habitatoꝝ turr 15 ſicheẽ trib anlſ. moꝛtuulſqʒ eſt ac xit vni viro de rribn
efiict ſtatim fuiſſz moꝛ: Abimẽélech aũt inde ꝓfici ſepuli ĩſanir. Huic ſucceſ manaſſe: ⁊ alteri de
untennu tuus: ut videt: q; ſcens uenit ad oppidũ the ſit iair galaadites ꝗ iudica ilſachar. Scienduz
bn tamẽ nõ fuit imo bes: qð circũdãs obſide uit iſri ꝑ uiginti ⁊ duos an vbi traſlatio nfa het
ſn : bat exercitu. Erat autẽ tur nos: bñs trigita filios ſedẽ uarrutalle,
Inb'ven ficeret eum: vnde ris excelſa in media ciuita tes ſup trigita pulloſ aſina mr filij dodo. m
Ai. ſubdit: er te: ad quã cõfugerãt ſimul rũ:⁊ pncipeſ trigita ciuita hbebꝛcos ẽ hoc nomẽ
ſagog cute me ⁊c plus uiri ac mulieres:⁊ oẽs pᷣn tum: que ex nomine eius pꝛiuʒ patris ipſius
Wuea Dernlene cipes ciuitatis: clauſa fir- ſut appellate anothiair.i. Pbua d in bocnon
Aunn poſt moꝛtẽ ỹ aie miſſime ianua:⁊ ſuꝑ turris oppida iair uſqʒ in pᷣſentẽ 7 gedeon fuerunt fra
(Acnen Sinatéez. 16 eiz tectũ ſtantes ꝑ ꝓpugnacu diez in terra galaad. Mι tres ex parte matris.
nausbeli licitũ eſt alicui ſi la. Accedẽſq; abimelech tuuſq; ẽ iair ac ſepult in llo Sciendum ctiam ꝙ
yohkÄA+ʒ᷑celcraje naꝛte iuxta turrim pugnabat ſo;: co cuiẽ uocabulũ camon. dodo apud bcbieos
Stlum didit deus.¶ PhPYccce ”MVM mune: ſigniſicat pa *
gnudbali eſt ↄcluſio huius capli oſten dens qualiter malũ abime truũ ſuũ:⁊ ſʒ hoc ꝓceſſit trſſatio noſ tra. Sicut in latino
niamn lech ꝓmouẽtiũ ipᷣm reuerſuʒ eſt in caput eoꝝ ſʒ ma idẽ nomẽ aliqñ eſt ꝓpꝛiũ ⁊ cõe:equiuoce tñ. Sicut hoc no
perc e⸗ ledictioneʒ Joathan filij gedeonis. mfmẽé romanus aliqñ accipit᷑ pꝛo ꝓpo noie vnb hols: aliqn
ſelfn Ca. X. po noie adiectiuo cõi ad oe; homieʒ romanũ. Trãſiatio
mun Oſt abimelech . ¶ Dic deſcribit quita tribulatio auteʒ noſtra diſcrepat hic ab hebꝛaico: vt patet per pꝛedi-
ts 1 p filioꝝ iſrl: a qua liberati fuerut per Jepthe. Et cca. c ¶ Huic ſucceſ it. Hic deſcribitur tẽpus ſecũdi iudi
pꝛimo ponit pondus tribulatõis. Secũdo mo cis: 7 pz la vſq; ibi: d ¶ Sedetes ⁊c. J.i.mulos fʒ traſta

g liberatiois: caplło. xi. Tertio impetus ſeditiois.xij. tioneʒ iſtam ¶In hebꝛeo non additur aſinaruzʒ: ideo ſm

.êẽ “L l

rij rebellatis ibi: Factus eſt ergo. Circa pmũ ðſcribit ipius

coꝝ aliqui ad quos pꝛincipaliter direxit verbuʒ ſuuʒ:

doctoꝛes hebꝛaicos. per pullos ĩtelligunt᷑ hic equi iuuenes: ¶ Jepthe eiectio: ſecũdo ipius encine derlo tbu n i⸗ poerg
electi. f Gg au iſrl. Hic ↄñter oſcribit᷑ tepus tribula lis diebus. Circa pᷣmũ dẽ. a (Fuit itaqʒ illo in tpe Je Obba⸗
tõis:vbi pmo ðſcribit᷑ culpa:cuũ dicit᷑: f ¶ Filij at ⁊c. que ptte galaadites. Galaad aũt aliqñ accipit᷑ ꝓ noie vnius (GBiyen
explicãt᷑ magis in particulari:cũ dicit᷑: g¶ Et fuierũt ido terre: aliqñ ꝓ noie vnius ciuitat in illa fra: ⁊ aliqñ ꝓ poedictti
lis baalim ⁊c. ⁊ noĩant᷑ hic ſeptẽ idolatrie:vt pʒ in lr̃a.Se noie vnius hois.⁊ oibus iſtis modis iepthe dẽ galaadi Go etuin
cũdo põit᷑ debita pe tes:qa fuit natus dchinteſt
na: cuj v:: Aotra quoj „ „ M detierra galaad. eSecui
irat/ eſt oñs ⁊c.⁊ pʒ. Filij autẽ iſrł peccatis vete nũc libera nos. Que dicẽ ⁊ pat eius vocat locuuſa
ae Deeemn ae rib iſgenteſ noua fecerut tes oia de finibus ſuis ali- elr galzad ſta⸗ ihe ſ
Et ſe eqt: hb QAuib' malũ conſp ectu ni:⁊ ſer enoꝛu deoꝛn idola lece capto. E cintan a
Erſee p phi uierũt idoliſ baalim ⁊ aſta rũt:et ſeruierũt dño:lꝗ dõ ſua vocata eſt ga ogon
nees:qui adpuc viue roth: ⁊ dijs ſyrie ac ſydo/ luit ſup miſerijs eoꝛũ. Ia/ laad: vt hapet j. dſopiſs⸗
bat: vt dicũt hebꝛei. nis ⁊ moab ⁊ filioꝝ ãmon qʒ filij ãmon ↄclamãteſlin ca xij. b ¶ Fil leeribine
tñ ſi dict coxẽ ven hiliſtiim: dimiſe Sglaad fi 32 mlien meretric. benaculi
erat mltu antiquus: Philiſtijm: dimiſeruntq; Balaad ſixere tentoꝛia: Pebꝛei dicut. Fi bireple⸗
qꝛ a tpe quo filij iri dſñim ⁊ nõ coluerũt eum. quoſↄgregati filij iſrtlimaſ liy mulien hoſpi ernt
obellauert ſeon 1 om Lontra quos dñs iratus: phat caſtrametati ſũt. Di tatricis:q; nomẽ lurlii
Ebaler hen aaef tradidt eos in man phili xer̃iq; pᷣncipes galaad ſin bic poſitu eſteq- nenegrai
libs irl de hac trbu ſtiim ⁊ filioꝝ ãmon:afflicti guli ad ꝓxios ſuos. Qui gori nd ſügir niaſola
latde fluxert ani. cc. ; ſüt ⁊ vehement᷑ oppᷣſſi pᷣm ex nobõ ſilios ĩmon cem: vt dictü fuit ani
vt hẽt. c. ſe. oficiut tn p annos deceʒ ⁊ octo oẽs ceperit dimicare: erit dux Joſue. ijj. de Ra/⸗ piene
alich urouete ſfuit ? ꝗ habitabant trãſ ioꝛdanẽ pli galaldd. ¶ X. ab: a foꝛſitã vtra ditis M⸗
en arho erbeck hi in terra qmoꝛei q eſt in ga Ait itãqʒ illo in tpe ie· &; . vairai ii gligii⸗
ductoꝛ exercit cõtra laad: intãtuʒ vt filij qamon pthe galaadites vir. foꝛtiſſi m arere aane lc fln
* madianitas: vt habe ioꝛdane traſmiſſo vaſtarẽétmatq; pugnatoꝛ fili mliẽégalaad. pater Je⸗ wni
rurnmi xrri Potch iudã ⁊ bẽiamin? ephꝛaim ris meretrid:q nar ẽ de ga pche. Wxoꝛẽ alia uanch
pohets: ub alc Alflictuſq; ẽ iſrl nimis. Et laad. Habuit autẽ galaad ⁊verã. d De⸗ nin e
bic quis ille ſuerit. Clamates ad dſim dixerũt: vxoꝛẽ de q ſuſcepit ſilioſa c.] In bebres gut u⸗
i ¶ Nudq non egypti Meccauim tibi:qꝛ derelig poſtq; creuerat eiecerũt ie pabet᷑ r in libꝛis n u
c. Pic noiant vi.ge mus te deũ nr̃jm ⁊ ſeruiui pthe dicẽtes:Hẽs ĩ domo coꝛectis quia de oeg
n n muletoe⸗ mus baalim. Nuibꝰ locu/ pfis nf̃i eẽ nõ poterl:qꝛ de altera matre na Petiim
wiiolmrind ſupia tus eſt dñs: Mungd ñ egy adulta mr̃e nat es. Quoſ hegn eo iu ſor iin
noiata in ab'dliqrät ptij ⁊ qmoei filiiq; ämon ille fugiẽs atq; deuitãs ha eum vir, imopes Nulftaun
k ¶ Iccirco ac.] tales ⁊ philiſtijm:ſidonij quoq; bitauit ĩ fra thob. Còngre Z latrocinantes. uakii
gard e X amalech chanaan op/ gatiqʒ ſũt ad eũ viri iopes In hebꝛco non iteeh
1 õ ne pꝛeſſerüt uos:⁊ clamaſtis et latrocinantes: ⁊ quaſi labene or e⸗ lune p ſer
niteit illi ꝗ ſunt in af ad me ⁊ erui voſ de manu pꝛincipem ſequebatur. In qibile enim eſt feümondeg
flictoe poſiti: vt pʒ ex coꝛu⁊ tñ reliꝗſtis me ⁊ co illis diebus pugnabant fſi agebant pꝛedas Ncagtreme
ſeaueribe. 1I Re luiſtis deos allenos. Iccir lij mon cõtra urli quib' a⸗ de aauerfunst ☛
odce Deobg 5 iſtãtib* erſjt mai ioꝛum iſr! tatuʒ
giſtis. ironice loqt:vt c0 n0 addam ut vltra uos crir iſtatib pꝛexerũt maio⸗ ſicut dauid ⁊ vi⸗ uſu 4
de pccis mag doleäẽt liberez It ⁊ inuocate de res natu de galaad vt tolle rieius faciebant: lb tunihu
⁊fudant: ideo ſvᷣdii os quoſeligiſtis. Jbi uos rẽt ĩ auxiliuʒ ſui iepihe de vt habetur pmo Pethtt rafl
m ¶ Dixeruntq; ꝛc ⁊a libherẽt in tpe anguſtie.Di fra thob. Dixèrũtq; ad ei regum. xxvij. inuſenr
ewuerig a mit xeruntq; filij iſr(ł ad dſm: Veni ⁊ eſto pᷣnceps nr̃:l⁊ f Paͤn ziis diett. 6 gute
„. ,1165 er, Er dic cõſequenter r eh!
n ¶ ODin de finib c Peccauim redde tu no/ pugna cõtra filios ãmon. Jepthe npelnct⸗ fit derlnnmn
ideo pꝛius negatux bis qcquid tibi placet: im̃ Quib'ille reſpõdit: Mõnẽé peʒ terre Galaad nume pregt
auxiliũ conceſſit doꝛ) S eligit. vnde ſpᷣdit᷑ aica hoc pii
minus: ideo ſpditur: . . g Sircrun hontipſins
. 0 1 Qui doluit ſuper miſerijs eoꝛum. Gtag; c.] ideſt ad ad eum: Ueni ⁊ eſto pꝛinceꝑs nr̃. dum tamen tu ſis epento hun
belluʒ mutuo ſe cõuocãtes ⁊ exhoꝛtates ð iſrł. p ¶ Quis vux belli noſtri. h uibus ille reſpondit. non ſta lo Sericon
pᷣm ex nobis ⁊c. Hoc dixerũt pᷣncipes de galaad vt alids tim credens eis pꝛopter ea que paſſus fuerat ab eis. mmon riſio
cñ maioꝛi diligẽtia eẽt capitaneus in bello illo:qꝛ ad victo i ¶ Nonne vos eſtis qui odiſtis me. licet ſupꝛa dictum nnoreſpot
riaʒ ↄſequẽdaʒ miłtũ valet diligẽtia ducis ⁊ ↄſtatia iꝑſius. it de fratribus ſuis tantum ꝙ eiecerunt eum: tamen eruosrurl
a /ſ Nit itac;. Deſ. cripto podere tribula ¶ Lapi.XxI. hic alloquitur ſenes illius populi generaliter: quia ad RKyolebatn.
tiois: Hic pñter ðᷣſcribit᷑ modus liberatois:vbi pꝛi gquerimoniam ⁊ inſtinctum fratrum ſuoꝛuʒ ſenes qui iitnicios
mo svᷣſcribit᷑ ↄditio duꝗ liberãtis:ſi ecũdo hũiliatio erant iudices illius populi eiecerant eum. vel foꝛte in- li⸗ (Qu
Hius depcatis ibi: Et miſit nũcios: ttio pſtratio aduerſa ter illos qui venerunt ad Jepthe erant fratres ſui. vel wolätnenbel

Etpaſtares
Cnnlſam

bh
nie
wemis
enii)
gling
utmunns
ngl
auſpep
dkni
Aäiltn
NCcſte
nbr
nem.
a dit f
lien
ſiti ſkaß⸗
Anorm
wſetn
digüfuin
1N e⸗
dv
inͤiti
Nultane
Apn e
Uwiii
AIbe
S bchn
1llbis
ghisde
natre
(AX.
ſit
nope
nantess.
Wn
:
ints e
gimchq
nn polts
ern
ittin,
dzwi
ucbant.
uurind
ſosdicy.
ſeguonne
ein peinch
vngelbei⸗
rung
umenmſs
Ai mſt
nttbes⸗
Puoluun
un. umn
meguid .
. esgui
aſonen
uzſun

p:
4

deũ in teſtẽ iuoca
re. Sequit᷑:¶ n
Locutuſq; ẽ iep/
the ſuos in maſ/
pha. ibi.n. erant

ↄgregati galaadi-

te coꝛa dno: quia
dñs pñs ẽ v bu:
licet ibi nõ eẽt ta/
bernaculũ:⁊ ideo

ibi replicauit ie
pthe pacta q̃ erat
inter ip̃ʒ ⁊ pplm

ut negociũ eẽt fir
mũ ⁊ ſolidũ.(P

Et miſit nũcios
Hic ↄñiter ponit

ſupplicatio depꝛe
cãtis.Ad cui in-

telligẽtia oſidera-
dũ ꝙ filis iſrael

petentib trãſituʒ
pacificũ per terrã

ſeon regis amoꝛ-

rei nõ ſolũ ipᷣe ne
gauit: ſed eis oc-
currẽs eoſdẽ etiã
ad pᷣliũ puocauit
ꝓpt᷑ qõ dñs ipᷣm
7 terrã ſuã in ma
nus filioꝝ iſrael
tradidit:cuiꝰ ter
re vnã pꝑteʒ ſeon
abſtulerat a filijs
moab: ut habet
nume.xxj. Rex ãt
iſte mon de quo

.
4 —.?.Rſ* „»
7 ₰ .

irrõnabilis cũ d?: s ¶ Quia tulit ürł terrã meã qò erat
falſt um ut iſrl nõ abſtulit a filjs moab ammon aliqd
ſua:ut habet᷑ nume.xxj.⁊ deutero.ſccũdo:ſed ſolũ
a ſeon ⁊ og.⁊ illud ſuit eis licitũ:ut declaratũ fuit nume.
xxj. ⁊ iteꝝ hic declarabit᷑ ꝑ verba Jepthe. t

r. qðò diligentius explicant intentũ ſuũ dicentes
Ob hsoc igit᷑ cauſam ⁊c᷑. Qua explicata rñdit iepthe.
ESi vere veniſtis ad me.ideſt fidelit:⁊ abſq; fallacia.
hoc dicit iterrogado. qui reſpõderũt ei ſimpłr affirma
do etiã iuramento:cũ dr: m ( Dñs ⁊c̃. Jurare.n.eſt

vos eſtis qui odiſtis me ⁊
eieciſtis de domo patris
mei:⁊ nũc veniſtis ad me

necitate ↄpulſi: Dixer̃tq;

vncipes galaad ad iepthe

r

hic agit regnabat

etiã imoab: ꝓpi
qð illã terrã qua
ſeon abſtulerat ð

moab tanqᷓ; ſuaz

fpetebat:⁊a a filijs
iſrael iniuſte poſ/
ſeſſaʒ dicebat: qd
nõ erat veꝝ:ſicut
fuit declaratum
nume.xxj. Igitur
circa hoc pꝛimo
ponit ipſius Jep/
the petitio humi
lis. Secũdo regꝗ

Ob haͤnc igit caulaʒ nũc
ad te venim ut ꝓficiſcariſ

nobiſcũ:⁊ pugnel q filios

ãmon:ſiſq; dux oĩuʒ q ha
bitant in galaad. Jepthe

quoq; dixit eis: Si uere

veniſtis ad me ut pugneʒ

pꝛo uobis õ filios ãmon:

tradideritq; eoſ dñs ĩ ma

nus meas: ego ero ueſter
pnceps: Qui reſpõderũt
ei.Hñs qui hec audit ipſe
mediatoꝛ ac tłeſtis lẽ ꝙ nr̃a
ꝓmiſſa faciem. Abiit ita/
qʒ iepthe cũ pᷣncipib ga/
laad:fecitq; eũ oĩſ popuł

pncipẽ ſui. Locũtuſq; eſt

iepthe oẽs ſmones ſuos
coꝛaʒ dño in maſpha. Et
miſit nůncios ad regẽ filio

rũ ãmon qui ex pſona ſua

dicerẽt: Ohid mihi ⁊ tibi

ẽ:qa ueniſti ̊ me üt uaſta

res terrã meã:Quibũůs il/

le rñdit:Quia tulit iſri ter/

rã meã qñ aſcẽdit de egy/
pto:a finib arnon vſq; ie
boc atq; ioꝛdanẽ. Nũc er
go cũ pace redde mihi eã
eẽr quoſ rurſũ mãdauit
iepthe ⁊ ĩperauu eis ut di
cerẽt regi ãmon. Hec dic

iepthe: Mõ tulit iſl terraʒ
moab:nec terrã filioꝝʒ am

ammon rũſio irrationabilisibi:Quibus ille reſ⸗ podit

—w 7

Tertio reſpõſionis euacuatio rationabilis: cũ dicitur
Per quos rurſuʒ. Circa pᷣmũ di: o Et miſit nũcios
Tcʒ.volebat.n.declarare titulũ ſuũ iuſtu: ⁊ ideo pꝛimo
miſit nũcios de pace tractãda: ⁊ in hoc ſe humiliauit

dicẽs: p

lices: p¶Quid mihi ? tibi ẽ:qnaſi diceret. nõ habeo
volũtatem belladi tecũ nec tu habes cauſaʒ ð me:¶ q

Ut vaſtares terrã
cõmiſſam ri

7 7

eã ideſt meo regimini ⁊ defen 16i

uiby ille rñdit. Hic ↄñter ponit᷑ rũſio

De terra

mon:ſʒ qñ de egypto con
ſcẽderũt:ãbulauu ꝑ ſolitu

dinẽ uſq; ad mare rubꝛuʒ

⁊ venit in cades. Miſiqʒ

nũcios ad regẽ edom di⸗

cẽs:Dimitie ut trãſeã ter⸗

rã tuaʒ. Qui noluit acꝗeſ-/

cere pᷣcibe. Miſit quo-/

qʒ ad regẽ moab:ꝗ ⁊ ipſe
trãſitũ pᷣbere ↄtẽpſit. Mã
ſit itaq; ĩ cades ⁊ circuiuit
ex latere terrã edom ⁊ ter/

rã moab. Venitq; ad oꝛiẽ

talẽ plagaʒ terre moab ⁊
caſtrametatr ẽ tranſ arnon
nec voluit ĩtrare termios
moab. Arnõ ꝗppe ↄſiniũ

c terre moab. Milit itaq;

iſrl nücios ad ſeon regem

ãmoneoꝝ ꝗ hitabat ĩ ele⸗

bon:⁊ dixerũt ei:imitte
ut trãſeã ꝑ frã tuã vſq; ad
fluuiũ.Qui ⁊ ipſe iſrl ꝓba
deſpiciẽs nõ dimiſit eum
trãſire p terminos ſuos: ſʒ
infinita multitudine ↄgre⸗
gata egreſſus ẽ eũ ĩ iaſa
⁊ ſoꝛtit᷑ reſiſtebat. Tradi
ditq; euʒ dñs in manu iſrł
cũ oĩ exẽcitu ſuo ⁊ ꝑcuſſit
eũ:⁊ poſſedit oẽm terram
qmoꝛꝛei habitatoꝛis regi/
onis illi vniuerſos fines
ep de arnon vſq; ieboc et
8 ſolitudine vſq; ad ioꝛda

nẽ. Dñs ergo de iſrł ſubũ

tit ãmoꝛeũ pugnãtẽ g illũ
populo ſuo iſrl. Et tu vis
nunc poſſidere terrã eius

Tradiditq; eum domin⁊c᷑. Et pa

¶ Per quos
rurſuʒ. Hic ↄñter po⸗
nitur dicte rñſionis

euacuatio rationabil
vbi iepthe oſtẽdit tri/
plici ratione ꝙ illam
terram filij ürl iuſte

poſſidebant. Secũda
ponit᷑ ibi Tradiditq;

Tertia ibi:Niſi foꝛte

Pꝛima ratio accipit᷑

ex hoc ꝙ filij iſrkim/⸗

pugnauert filios am
mon ⁊ moab. Sed ſe
on eos ipugnantẽ oc/
ciderũt:⁊ ꝑ ↄñs qcqd
poſſid ebat iure belli

acquiſierũt. Pac aũt

rat ionẽ iepthe tangit
diffuſe repetẽs ꝓceſ⸗/
ſum filioꝝ iſrł decli/
nãdo a terminis am/
mon ⁊ moab: ut hẽt᷑
deutero.ſecũdo:⁊ nu

me. xxj. Et patet lra
vſq; ibi: v ¶ Egreſ/
ſus ẽ ð eũ ⁊c. ipſe.n.

ſeon init obuia filijs
iſrł etiã extra terram
ſuã ad eos debellãdũ

Evx q̊ patet ꝙ habue⸗

rũt ↄ eũ iuſtũ bellum

7 p ↄñs regnũ eo iu/

ſto bello acqſitũ a fi⸗

lijs iſirlł: fuit ab eis et

iuſte poſſeſſuʒ.

Tradiditq; euʒ. Hic

ponit᷑ ſecuda rõ que
accipit᷑ ex auẽte dina

qa ẽ dñs celi ⁊ terre:

7 io põt traʒ ab vno

poſſeſſaʒ alteri dare

ꝓ ſua volũtate:qð fe

cit de terra poſſeſſa a

ſeon rege tradẽdo eã
filijs iirl poſſidẽdam

Sßm ꝙ dẽ deutero. ij.
Ecce tradidi ĩ manu

tua ſeon regeʒ eſebon
ãmoꝛꝛeoʒ:⁊ terrã ei
incipe poſſidẽ ⁊c̃. et

hanc rationeʒ tangit

lepthe dicens:

Noõne ea que poſſedit chamos ⁊c᷑.quod dupliciter expo/
nitur vno modo ſic: Que poſſedit chamos de tuus:ideſt
popul' moab q chamos colebat: ut ſit ſenſus ꝙ illa ps ter

re moab q̃ actu poſſidebat᷑ ab eo qñ filij irł debellauerũt

ſeon illa de iure erat ppli moab:ñ aũt illa ꝑs quã poſſide/

bat ſeon a filüs iſrl a

uiſita. Alio mõ exponit᷑: ut ſit ofir/

. 4— — — 1—
matio rõis degetis⸗ Ad cup intellectũ ↄſiderãdũ ꝙ ſicut

fideles victoꝛias ſuas attribuunt deo vero ita int

fideles

—

-

tet littera vſq; ibi:

victoꝛias ſuas ſuo deo falſo:dic igit: yMoõne ea q poſſe
dit.i.poſſidere te fecit. ʒ ¶ Chamos de tuj.ſᷣm opinionẽ
a. ibi iure debent.i.reputas iuſte acqſitã ꝑ victo/
riã. b¶ Que aut dñs de noſter ⁊c̃.q̃ſi diceret multo foꝛ
tius illud quod obtinuim deo vero nobis victoꝛiã pᷣſtã/
te:iuſte ẽ nobis acqſi⸗
tum 7 poſſeſſuz.
cMiſi foꝛte. Hic põit
tertia rõ qͥ h̊ accipit
ex pᷣſcriptoe:qa pplłs
iſrł fuerat i ta lõgeua

Noͤnne ea q poſſedit cha/
mos de tu tibi ire debẽ/
tur: Quũe aũt dñs deus nr

⁊ pacifica poſſeſſione uictoꝛ obtinuit: in noſtraʒ
hui terre ꝙ nul' de cedẽt poſſeſſionẽ. Niſi foõꝛ/
cetero öberet ſclama· te melioꝛ es balac ſilio ſe-
re ⁊ maxime qa iuſt

phoꝛ rege moab:at docẽ
potes ꝙ iurgatus ſit ↄtrà
iſre; ⁊ pugnauerit euʒ qñ
habitauit in eſebon ⁊ uicu

titulus pᷣceſſerat: ut
patet ex pᷣdict.⁊a
ẽ qð dẽ: c¶ Miſi foꝛ/
te melioꝛes balach ⁊c

r goebellen urt lis eius ⁊ in aroer ⁊ uillis
ſeon: ut habet nume. illiꝰ:uel in cũctis ciuitatibꝰ
xxij. ꝗ lʒ vocauerit ba iuxta ioꝛdanẽ pèr trecẽtos
laam ad maledicẽdũ annos: Quare tãto tpe ni/
Plus ſl no th ce hil ſup hac repetitiõe ten-
filij iſrl abſtulerant a taſtis: Igitur nõ ergo pec
ſeon. Sed timebat ne co in te: ſed tu me male

pderet aliã ꝑtẽ ⁊ ter-
ram madian de qua
erat natus:ut dictuzʒ
fuit ibidẽ.nec aliquis
ale rer poſt eũ ehe
uit hac terra: iõ ſbᷣdi
tur: d Aut docẽ

agis: indicẽs mihi bella ũ
iuſta. Judicet dñs arbiter
huius diei inter iſrl ⁊ flios
ãqmon. MNoluitq; acqeſcere
rex filioꝝ amon uerbis ie-
ptheque ꝑ nücios mãda/

☚⏑ 7318⸗α Dige E 1 2 „
hores qy iur gar ſt ſ. uerat. Faͤck' ẽ ergo ſup ie/⸗

cuq; rexn AEn r r
ſenn otra ir?k z pthe ſpus dñi:⁊ circulens
pugnauẽit ð eũ.ad re galaad ⁊ manaſſe maſpha
cuperandũ hãc traʒ.
Aß Pitauit icſebs

⁊c.i.toto tꝑe qͥ iſrł hitauit i iſta ira. 2 qtũ fuerit illõ tõs ſᷣj pPpcedẽtibfaciũt ãnoſ ccxiij. qb'ſi iũgãt. cclxvij. ani pdei
dit.d. er. ccc. ãno.ðficiũt tũ aliꝗ ut videbit᷑. h( Ig faciũt cccclxxx.ãnoj.⁊ ſic pʒ qo ſupꝛa dem ẽ. Anni at

n ego pecco ĩ te. Hic ex pdictis ronib Jepthe ↄcludit ꝙ ha
beat iuſtã cãm defenſiõis:⁊ rex ãmon iniuſtã iuaſiois.An
teq; vltra ꝓcedat᷑ vidẽdũ ẽ qd de trecẽtis ãnis pᷣdict᷑ defi⸗

ciat. Ad cui intellectũ ↄſiderãdũ ꝙ ſicut i ſciẽtjs hũanit

inuẽtis min nota vł dubia ꝑ ea q̃ ſunt certa declarant᷑:ſic
in ſacra ſcriptura q̃ ẽ ꝑ diuinã reuelationẽ tradita paſſus
dubius vel obſcurus per aliũ paſſum qᷣ certus ẽ ⁊ dermi⸗
natus debet declarari. Iſti aũt trecẽti anni nõ derminãtur
hic ꝑ ſcripturam niſi relatiue tantũ.ſ.inquãtũ refert dem
iepthe arguentis pꝛeſcriptionẽ. In qua allegatione ſolent
homines allegare quãtũ poſſunt plus de tpe apparenter
⁊ aliqñ excedut:nec tñ ſcriptura vel actoꝛ ſcripture hoc re/
ferens dicit falſum:quia refert veraciter id qð dictuʒ eſt:lʒ
dicẽs exceſſerit vel defecerit. Sic eſt in ppoſito de iepthe
cui vba nõ ſunt auctẽtica inquãtũ ſũt ipſius.Sacra autẽ
ſcriptura tertio reg. vj.determinat tpᷣs qð fluxit ab exitu
filioꝝ iſrł de egypto vſq; ad fundationẽ tẽpli ꝑ ſalomon
in pꝛincipio quarti anni regni ſui.ſ.cccclxxx.ãnos.Si aũt
lxxx.anni ab iſto numcro qᷣ in ſcriptura certreputatur re⸗
moueant᷑:tempus qð pꝛeceſſit ab exitu de egypto vſq; ad
dehellationẽ ſeon qñ terra pᷣdicta fuit acqſita: ut dictũ eſt
⁊ tp̃s qð fluxit a pncipio pncipat iepthe qñ iſta allegauit
vſq; ad quartũ annuʒ regni ſalomonis excluſiue:in cuius

¶ Judicum

pncipio teplũ ſundauit:remanẽt tantũ. cclxvij. anni.
ſic a.ccc. pdictis deficiũt.xxxiij.ãni. Pꝛobatio aſtůpti
qa ab exitu de egypto vſq; ad ingreſſuʒ terre pmiſſio-

nis fluxerũt.xl.anni:ut pʒ in plurib locis ſacreſ· criptu

re.ſeon auteʒ fuit debellatus quaſi ꝑ vnuʒ annũ an in

greſſuʒ terre pꝛo⸗
miſſiois viuente

quoq; galaad:⁊ inde tran adhuc moyſe. Et
ſiẽs ad ſilios ãmon: uõtuzʒ ſtcañ eitiiktones
uouit dño dicẽs: Si tradi· t qni xxxvii.
deris filios ãmon in man Itẽ a pncipio pn⸗
meas qcũq; pmus fuerit cipat iepthe vſq;ʒ

egreſſus de foꝛib domus ad tertiũ anu re-
mee:mihiq; occurrerit re/
uertẽti cũ pace a filijs ãmõ
eũ holocauſtuũ offerã dño.

cluſiue fiuxerunt

ni:qa iepthe ſudi

Trãſiuitax i filioſ cauit iſrl ſex anis
Trãſiuitq; iepthe ad ſilioſ Znlei er anis
dqmon ut pugnaret eos bes Et voſien
quos tradidit dñs ĩ manꝰ Abis vere EE
eius:pcuſſitq; ab aroer uſ p Abdon octo:
qʒdũ uenias in mẽniht ui ut hẽt iudicũ. xj.
glti citates: ⁊ uſq; ad abel de hijtrib'. Poſt
8 e uineis ofta pl ißm ſaſon. xx. Ju
q eſt uineis pſita plaga ma die xvj o pſu
gna nimis: hũiliatiq; ſũt heli. xl. ut het. j.

reg. iiij. Poſtea
ſamuel:cꝰ ani opᷣ/
hẽdũt᷑ cũ ãni ſau
