I ¶ Ponãq; buccellã panis ⁊c. ex h manifeſte pʒ ꝙ tuc
credebat eos eſſe hoĩes: ſciebat eni ꝙ angeli ñ indigebat
talibus. m ¶ Qui dixerũt ⁊c. i quo apparet gratia

boſpitalitatis. n ¶ Feſtinauit abꝛaã. ne attediarent in

nimia expectatõe. o ¶ Et tulit c. l.i. coco. Hebꝛei au
tem dicũt: ꝙ iſte puer luit iſt mael fil ſu cui tradidit ci

bũ erde eũ aſſuefaceret hoſpitalitatis opiby. ſeqt

Iple vo ſtabat iuxta eos. ad vidẽð ne alidd vſicẽt. ſe

n
oloncrlicern
mi ihrcimenm
gindscid i
busayni
Rgiarerod
(rur.
E deſce
SMefinim
biin imon
ſraſinit
nottn nul

uprdze
ſe
Earkhn
Wmrterboc
figharatinun
bemncöingeli
o trſit ĩ
clpiencifn⸗
unddinmnan
kiglus inin⸗
mcind ſareoe
ſclehipo
tdiflle un⸗
Gepiri angel
Nlosae iurt
Ilgedlrt ſin
ſugälcſt⸗
osethoicinn⸗
Pietas ngedi⸗
reſädten
lbgepnopon
mpo, Peimni
lin pncipio

Ainbusange

mpauiſe⸗
laſtondiſte

unclanit cep

Phebmni
nune min

ſcumnt

l
ſrge
Nurun
Ouͤrftri
nittun if
Sa
lngus
nllni
mdcgit
Mernnnd
nmrſun
Poopyn

I incrdnie

riſi
Aurmhinn
ünms
meri
1. Weube
„ Ktgi
B nütlim
a

mad

ſſn
Sõ
0 Nunn ſun
ligiſi
N. wrindt
ſiu pon
uireni
riociinn. A
tien hecd ſe

mtſunfi
inteſs

S=

6

4
.
7

T 3 ſ eE
1
„

n iui

4

,
e mr

a ßt
* igo

bolene).⁊ ſic erat

. bꝛia menmn
p' ̊ ceſſatioem . U OI
nõ eſt apta muli et habebit ſara filium. Ne-

nõ decet:⁊ ex hoc Welt/ E—◻W .
vi ꝙ lara ↄtinuit So ſurrexiſſet inde viri: di/
ab actu cõingali :· H

ſpites ꝑ aliqð ſpaciũ ↄducũt᷑

¶Beneſis xviij

gt. q ( Ubiẽ ſara vxo: tua h petiuit ñ ex ignoꝛatia

ſed ut ↄyenienti nuciet eius ↄcept de ꝓpinqͥ futurus.
r¶ Ecce in tabernaculo eſt. erat.n. ſimplex a verecũda
et võ ſe nõ exponebat aſpectib hominũ. s ¶ Cui dixit
eiu

ſille angelus de trib' q venerat ad nucianð eius cõce-
ptũ. t (Reuer⸗ HZ
tẽj venia ad te.in

guo oñdit age Lũq; comediſſẽt dixerunt
li ſüt ſolicitið v· ad eum: Abi eſt ſarà vxoꝛ

eeao. tua: Ille rũdit: Eccè itaber
loquit moꝛe hũa naculo ẽ:Cũuᷣi dixit. Reuer

no:qꝛ hõ eſtima tẽs veniã ad te tpe iſto vitů

bat ab Zl comite:⁊ ha bebit filiũ ſara
iũ.non

5 ErEE 11
abat. vrötua. Qno audito: ſara

adoptiuũ ſz nilẽ riſit poſt oſtiũ tabernaculi.
Quo audito Erãat aut ambo ſenes pꝛo/

iara riſit. reputa, uecteq; etatis:⁊ dẽſierãt ſa

n denfiins⸗ re fieri muliebꝛia: Que riſit
5 (rat aut am occulte diceés: Poſtq; con
ſenui ⁊ dñs me vetul ẽ vo

daluent luptati operã dabo: Dixit
98’ LCL — 4 .
Ruis vnu ſple Aüt dſis ad abꝛad: Quare
in ſara: qò notat r iſit lara vxoꝛ tua dicens .
cũ ſpditur: Mum ve paritura ſũ anuſ:

a (Et deſierant Mũqd dèo ꝗcqꝙ; ẽ difficile:

Sare fierimulie· Jux cõdictũ reuertar ad te
hoc eodẽ tpe vita comite:

er ad ↄceptoez ſe· gauit ſara dicẽs:non riſu:ti
bhoſiy more ptemita. Dfs autns
ꝗ.d eſt inqt ita:ſed riſiſti: Cũ er

exquo trãſijt tpᷣs

ſuũ ↄcipiendi ſm nam: quſq; fuit certificata de coõceptu

futuro diuina vtute. c ¶ Dixit aũt dñs ad abꝛaa.i.il

le ãgelus ꝗᷣ int tres apparebat ut ſupꝑioꝛ:⁊ ꝗ venerat ad

nuncianð ſare ↄceptũ. ind deo ẽ qci difficile.

ac ſi dicat:lʒ ĩpoſſibile ſit nae dare tibi ↄceptu: ñ tñ deo

eſt difficile. cetera patẽt vſq; ibi: e ¶ Zu ᷓ ſurrexiſſent

inde viri.i.angeli in ſilitudine viroꝝ. f ¶ Direxerunt
oculos ⁊c. lincipiẽtes ire vſus ꝑtẽ illa. g ¶ Et abꝛaaʒ
ſil gradiebat᷑.ſicut ſolet fieri ex curialitate hũana: ho
ꝛaã.n.adhuc credebat

*

eos eẽ hoiĩes itinerãtes. h ¶ Dixitq; di dit
pietas abꝛae oꝛãdo ꝓ ꝓximo:et pmo eius oꝛo deſcribi
tur:⁊ ſcðo exauditio ondit᷑ ca.xix.¶ Circa pᷣmũ ſic ꝓce/

dit᷑:qꝛ pᷣmo ponit᷑ reuelatio abꝛae facta de ſodomoꝝ ſſ
uerſiõe:ſcòo ponit oꝛo eius p popli liberatõe:ibi Abꝛa

am vo. Pꝛimũ exponit᷑ dupir:m enim expõnẽ hebꝛai/-

5*

cã in pncipio h' capli poſitã:dñs ꝗͥ loquebat᷑ no ẽ aliq)

7

de tribus angelis pᷣdict᷑:ſʒ ipſe dñs:dq ſᷣm illã expõnem

dẽ apparuiſſe abꝛae in pncipio capli.Scoõm aũt aliã ex
poſitionẽ: iſte qui vocatur hic oñs:eſt ille angelus de
nunciauit ↄceptũ ſare:ut pᷣdictũ eſt.et jm hoc dicendũ
ꝙlʒ abꝛaã vſq; tũc crediderit illos angelos eẽ hoĩes:tñ

tunc reuelauerunt ei ꝙ eſſet angeli:a extũc ille pncipalij

angelus loquebat᷑ in pſona dei.Lra aũt ſequẽs in alijs

vnifoꝛmit exponit᷑ ſᷣm iſtã ⁊ aliã expõnem. i ¶ Nü ce

lare potero abꝛaã ⁊c.ac ſi diceret:cũ Abꝛaã ſit mihi fa

Dixitq; dñs. Hic oſtẽdit

miliaris amicus nõ eſt decẽs ꝙ ego celẽ ei vindictã quaʒ fa

cturus ſũ in ciuitatib ſodomoꝝ:a maxime cũ illã terram

nrin abꝛae. et cã amicicie dei cũ abꝛaanſubditur:

¶ Scio enim ⁊c.· let ſequit᷑: I ¶ ¶Clamoꝛ ſodomoꝝ ⁊ go
moꝛꝛeoꝝ.pctã.n.eoꝝ erat patẽtia ⁊ maifeſta: m ꝙ de Eſa.

rexerũtoculos ʒ ſodomã:
⁊ abꝛaã ſil gradiebat:dedu

cẽs eoſ.dixitquᷣe dñs:Nuʒ

celare poto abꝛaaʒ q geſtu

rus ſũ:cuʒ futur ſit ĩ gentẽ

magnã ac robuſtiſſimã. et

bfdicẽde ſint ĩ eo oẽs nati-
ones tre: Scio.n.ꝙ bcep/

turus ſit filijs ſuis ⁊ domui

ſue p ſe:vt cuſtodiãt viam

dñi:⁊ faciãt iudiciũ et iuſti/
ciam: vt adducat dns ꝓpt
abꝛaã oia q locut᷑ ẽ ad eü.

Diyxit itaq; dñs:Claoꝛ ſo⸗

domoꝛũ et gomoneoꝛum
mũiltiplicat e: et pcim eoꝝ

aggrauatũ ẽ nimis.Deſce

da: ⁊ videbo:vtrum clamo
reʒ ꝗ venit ad me ope con
pleuerit:an nõ ẽ ita:utſciaʒ

Lõuᷣerterũtq; ſe ide:⁊ abie

rũt ſodomã. Abꝛaã vo ad/

buc ſtabat coꝛã dſo: ⁊ àp/
pꝛopiquãs ait: MHuqdpdé
iuſtũ cu ipio: Si füerit ꝗqn/

fuit inidtas ſodome ſoꝛoꝛis tue ſuꝑ
um:⁊ manũ egeno pauꝑi no poꝛꝛigebat. O
videbo ⁊c. Poc dẽ nõ quia deus in

ſed ut doceant
inquiſierint veritateʒ.

bia:ſa

W———

iij. Petm ſun qi ſodo

ma pᷣdicauer̃t nec ab/
ſconderũt.et ppter h

dicunt᷑ h̊ clamare.Et

E h̊ ↄſideranð: ꝙ tria
gnã pctoꝝ legunt᷑ cla
maread deũ.Pꝛimũ
ẽ occiſio innocẽt:ſᷣm
ꝙ dicit dñs ad caym

Beñ.iii.Uox ſaguis
frair tui abel clamat

ad me de tra. Scoõm
eſt pctm õ natura:ſic

hic dicit. Tertiuz de⸗
fraudatio paupeꝝ la
boꝛantiũ:de q; h? Ja-

cobi.v. Merces opa/
— ——

rioꝝ vioꝝ q meſiue-
rũut regioes vias:que

fraudata eſt a vobis
clamat:⁊ clamoꝛ eo/
rum in aure) domini
ſabaoth introiuit.
m ¶ Multiplicatus

eſt. addendo peccata
peccatij.
n ¶St peccatum eo/
ruʒ aggrauatũ nimis

Hebꝛei dicunt ꝙ iſta

aggl auatio fuit:eo ꝙ

quadã puella occide
rũt moꝛte iſolita: eo
ꝙ dederat alimentuʒ

paupi.⁊ hoc cõſonat

Dicto ch. . ec

deus indigeat tali inueſtigatiõe
per hoc iudices nõ ſententiare donec diligẽi
¶ Lonuerterũtqʒ ⁊c. ſcilicʒ duo

angeli qui apparebant in ſpecie viroꝝ: ut habet in bncipio

ſequentis capituli. tertius autẽ qui annunciauerat ſare con

ceptũ: ⁊ ꝗᷓ loqbatur ĩ perſona domini: ut dem eſt adhuc re

manſit ibi cum abꝛaa:Fᷣm iſtam exponem. Scõm vero ex⸗
poſitionẽ hebꝛaicã pᷣtactam:ille angelus qui annnciauerat

fare ↄceptum:quia ꝑfecerat legationẽ ſuã:diſparuit ⁊ receſ-
ſit: quia duo tin angeli mittebant᷑ a deo ſodomam: vn ad
ſpuertendum patria: alꝰad liberandũ loth.et ille qui voca
tur hic cõmuniter dñ cum quo abꝛaã loquebat᷑:eſt ipſe de
us quiſſibi apparuit ꝓut dem eſt in pncipio capli. In alijs
auũt lr̃a vnifoꝛmiter exponit᷑ Abꝛaa aũt adhuc ſtabat coꝛã

dño. Abꝛaã.n. audita populi ↄdenatioe pietate mor cepit

rogare dominuʒ pꝛo eius liberatione:et ideo dicit: Stabat
coꝛam domino.paratus ad populi adiutoꝛium. et accipit

bic domino pꝛo ipſo deo ſᷣm expoſitionem hebꝛaicam.ᷣm

aliam vero pꝛo angelo loquente in perſona dei.
Pr ¶ Et appꝛopinquans ait. ut ↄuenientius oꝛatonem ſuaʒ
ꝛoponeret. S ¶ Nunquid ꝑdey iuſtum cũ impio.q.d.no

Et qꝛ ſciebat loth eſſe iuſtũ: liberationem eius habuit pho.
obtenta: 1 iõ ↄuertit ſe ad liberationẽ alioꝝ dicẽs. t ¶ Si

fuerint quiquaginta iuſti in ciuitate.i. in ciuitatib:qꝛ erãt

N G

ginc; ciuitates.In hebꝛeo aũt aliqñ accipit᷑ ſingulare pꝛo
plurali:ſicut Exo.viij. Uenit muſca grauiſſima.i.multitu⸗
do muſcaxꝝ.vel In ciuitate.in ſigulari pꝛo ſodoma:qꝛ illa
ciuitas pncipalis erat:a ſub illa intelligunt᷑ alie q̃ttuoꝛ:que

erãt ei ſpdite: ꝓpter qð reges illaꝝ iuerũt cũ rege ſodomo/

ruz ad pᷣliũ tanq; va
ſalli ſui: ut he ſupas -=
xiiij. pʒ ergo: q ꝓ qli ginta iuſti ĩ ciuitate pibũt
bz ciuitate accibiebat ſil⁊ non pces loco illi ꝓpt᷑

x.iuſtos petẽs a dño
liberatõem cuiuſlibʒ
ciuitatis ꝓ decẽ iuſti
in ea repti):ſᷣm ꝙ ex
ponũt hebꝛei. ſequit᷑:
v ¶ Quid ſi min'qn
Iginta iuſtis qnq; fu
erit.ita ꝙꝙ cuilibet ci⸗
uitati aſſignent nouẽ

qnq ginta iuſtos ſi fuerint ĩ
eo? Abſit a te ut rem hacſa
cias:⁊ occidas iuſtũ cũ im
pio: fiatq; iuſt ſicut ipius.
Mõ ẽ hoc tuũ qui iudicas

iudiciuʒ hoc.Dixitq; dñs

iuſtupetit abꝛaã g b ad eü: Si inuenero ſodoõis
ber cluitatend n.au⸗ gnquaginta iuſtos in me-
ſus fuit ad minoꝛem dio ciuitatis:Dimittã omi
numerũ deſcendẽ:qda loco ꝓpter eos: Reſpõdit
licerabar gocto b. abꝛaãa: T ait: Quia ſel cepi
one1 At 1 ar ſe
ca tpe diluuij:⁊ tamẽ loquar ad dñ m men en ſiz
nlls alius fuit ſaluat?“ Puluis ⁊ cinis.QAuid ſi mi/
ꝓpter eoꝝ iuſtieiaiim nus ꝗqnquaginta iuſtis qn/

iõ qñ abꝛaã querit ¶q;ʒ fuerit:delebis ꝓpter ꝗ
vltra:ſi pceret Ppter,. d “ 18 Ppter aqn

tatũ tm̃:⁊ qñ ꝓpi tri

ginta intelligitur de liberatone trium: ⁊ quando pꝛo vigin
ti de liberatõne duarum:⁊ quando ꝓ decem de liberatone

ratõe vnp:⁊ iõ ibi ſtetit:qꝛ nõ erat vltra deſcẽſus. Expoſi/

toꝛes aũt catholici dicũt:q a pncipio petitõnis abꝛae vſq;
ad finẽ: intelligit᷑ ſcã ꝓ liberatõe totius populi qnq; ciuita/
tũ:ſed ꝓcedit ſic deſcẽdẽdo vſq; ad decè iuſtos tẽtando ob/
tẽta vna gr̃a:ſi poſſit maioꝛẽ ipetrare:vltra vero decẽ non
deſcẽdit.decẽ eni hoĩes ⁊ non paucioꝛes faciũt populũ.O
autem pꝛo iuſticia minoꝛis populi petat᷑ liberatio populi
maioꝛis iniuſti nõ vr irrõnabile petere.ſed ꝙ ꝓ iuſticia taʒ
paucoꝝ qͥ nõ pñt dici ppls peteret᷑ liberatio populoꝝ.v.ci
uitatũ vẽ magis extraneũ:et iõ abꝛaã ñ fuit auſus vltra de

ſcendere. ¶ In ca.xviij.vbi dẽ in Aila e oſitoꝛes aũt

catholici dicũt ꝙ a pncipio capli.¶ Additio...
Iſcuſſio ſeu exaĩatio kar duaꝝ expoum circa ap
paritõem abꝛae fſcãm in hoc loco nõ eſt ſic ſupfici
alit᷑ trãſeunda ſicut in poſtilla. Cõiter.n.tenet ec⸗

cleſia in hoc loco abꝛae fuiſſe ſcam reuelatõem de trinitate
diuinaꝝ pſonaꝝ:⁊ vnitate diuine eſſẽtie.vñ eccleſia cõiter

cantat: ꝙ abꝛaã tres vidit ⁊ vnuʒ adoꝛauit:ſed diligent ad
uertẽti ſatis ↄpꝛobat vitas ex lr̃a catholice expõnis ex mul
tis. Pꝛimo qꝛ ſi hic eſſent due apparitõcs:pᷣma eſſet oĩo ſu

pflua. Cu.n.dẽ: Apparuit ei dns cc.nõ expmit᷑ q aliquid

dixiſſet dñs abꝛae:nec ecõtra:qꝛ ſtatim ſbᷣdit: Cũ eleuaſſet
oculos.Ex quo pʒ ꝙ ꝓceſſus ſeu foꝛma illius viſiois ↄſiſte
bat in apparitoe illoꝝ triũ viroꝝ.et ſic exponit Ra. moy.
in ſuo libꝛo de deductoe pplexoꝝ.ſ.q apparitio dñi in hꝰ
loco facta abꝛae expmit ꝑ hoc qð ſequit᷑:. Cũq; eleuaſſet cc.
Itẽ qꝛ angelo loquẽte cũ abꝛaã de annũciatõe ſare:a ipſa ri

dẽte deus locutus eſt abꝛae ↄtinuãdo locutoõem angelicam

ſine aliqua interruptoe q̃ſi eſſet idẽ angeluj.ſ.q loq̃bat᷑ ⁊ de
us. vñ dicit: Dixit aũt dñs ⁊c. qð nõ eſt intelligenð de iden⸗
titate eſſetiali: ſed de identitate repntatiua.ſ.ꝙ ille angelus

oẽm tram. Neqqᷓ; facies

Eltra: i pceret Ppter/ vniuerſã vi⸗
rastni i ybẽ.Et ait:Nõ delebo ſi in

tũc loqᷣbat in pſona diuina quã in illa apparitiõe repñ
tabat. Iẽ dem angeli.ſ.Reuertẽs veniã ad te c. nõ le

git᷑ impletũ niſi in hoc qð dẽ infra.xxj.ca. Dñs aũt ⁊c.

in qͥ apparet ꝙ ille angelus ꝗ dicit ſe reuerſuꝑ:a dñs vi
ſitãs:accipiunt᷑ in hoc loco ꝓ eodẽ mo pᷣdco. Iteʒ hoc

Prer wocliopt
uenero ibiqᷓdragintagnqʒ dit tres: vnũ ado-
Rurſũq; locutẽ ad eũ:Si trauit.qð intelligẽ
= ſta ibi inueti f dũ eſt de adoꝛatõ
aũt qᷓ̃dragita ibi inuẽti ſue ne latrie dicit. n.
rint qd facies: Ait: Non ꝑ Et adoꝛauit iĩ ter
cutiã ꝓpter qᷓdraginta. Ne ra:qð vnũ ab ip
qſo inqt idigneris dñe ſilo ſo adoꝛatuʒ ado-
r. Quid ſi ibi inuẽti fuerpit m ieahebiaten
trigita: Rñdit: NHõ ſaciam Itẽ hoc pʒ ex ob⸗
ſi iuenero ibi trigita. Quia ſequio abꝛae p̃di
ſemel ait cepi: loqr ad dſiz cris vie ſeu ange
meũ.Quid ſi ibi innẽti ſue lis ĩpeſo:tu in
õ cutoe cũ ſe vocat
rit viginti: Ait:Mõ interfi ſeruũ: ut cũ dixit
ciã ꝓpter viginti. Obſecro Ne traſeas ſeruü
inquit ne iraſcariſ dñe:ſi lo dun 3 Pae 7
I 1 D0, eacad
qr adhuc ſeml. Quid ſiin⸗ parauerat per ſe
uẽti fuerit ibi decez.· Dixit: im cum magna
Nõ delebo ꝓpter decem. dlligẽtia ſeu feſti⸗
Abijt dñs poſtq; ceſſauit natoe faciebat: ut
loq ad abꝛaã: ile reuſus dr Fentiuit
mẽtũ cucurrit ⁊c

q feſtiauit ⁊c. Lulit q̊ butyꝝ ⁊c.⁊ poſuit coꝛã eis.vñ
Oꝛige.Cõſidera ꝓtinſenẽ abꝛaã ipigrũ ⁊ alacrẽ i offici
ia des qꝛ ipſ recubẽtib'dẽ: Ipe vo ſtabat iuxta eoſ:q̃i ñ
audẽs ↄſedẽ cũ eij:nec etiã illi ipᷣm ad h iuitabãt q̃ oia
attẽta dignitate abꝛae ⁊ eins ſenectute irrõnabilr fierẽt

niſi hec apparitio eẽt ſibi repñtatiua diuioꝝ: ⁊ abꝛaa 3ʒ
h' ſs preis coguiſſet.vñ Ambꝛo.in li.de abꝛaaʒ.
Uide pᷣꝰ

ei myſteriũ:de illi apꝑuit:⁊ tres aſpexit:cui
de/ refulſit trinitate:non ſine filio pꝛem ſuſcipit:nec ſine
ſpũſcõ filiũ ofitet.hec ille.Ex qᷣbꝰ ⁊ alijs ad h coꝛꝛñdẽti
b' in l̃a ↄteni:ſi attẽte ↄſiderẽt᷑ manitfeſte pʒ:ꝙ hec fuit
vna appitio incedẽs ab h'qð dẽ: Appuit aũt ei dñs:in
pnciꝰ hcapituli.xviij.vſq; ad pꝛincipium ſequentis ca
pituli ſcʒ.xix.vbi dẽ: Abijt dñs poſtꝙ ceſſauerat lod a-
bꝛaã:⁊ iõ cũ angeli receſſiſſẽt abeũdo ſodomãa: inipoit᷑
Abꝛaã vo adhuc ſtabat coꝛã dño:ↄtinuãdo pᷣdicta di
cẽdis ſbᷣ eadẽ apparitõe in q̃ abꝛae poſtqᷓ; a deo audiuit

Ambala coꝛã me ⁊ eſto ꝑfect ⁊c.ꝓut ſupꝛa fuit dcemn i

additõe ĩ ca.ĩmediate pᷣcedẽti:et recepit pactũ dñi ĩ car
ne ſua in feduj einũ ⁊c̃.ſ.ad etnitatẽ ducẽs:ut in glo.ſta
ti fuit ſibi fcã appitio triũ diuinaꝝ ꝑpſonaꝝ cũ vnitate
dinie eſſẽtie repntatiua:ut ille ꝗ pꝛ multaꝝ gẽtiũ ↄſtitu

ebat a deo in vera fide:vltimũ tminũ in quẽ fides tẽdit

ſaltẽ enygmatice ſeu repñtatiue vidẽt:et ↄr oñderet᷑ eẽ
iniceſſoꝛẽ ꝓ delinquẽtib' etiã alienigenis tãqᷓ; pẽ multa

rũ gentiũ:ut pʒ in ſcõ ſodomoꝝ q̃ ẽ ſca ꝑs p pncipalẽ
Happitois.vñ recte ↄſiderãti hec expõ ẽ va apð catho
licos ⁊ lr̃e mag ↄſona:lʒ foꝛte apud ifideles diſtictõem

pſonaꝝ in diuis ñ recipiẽtes poſſet irrõnabilr decliari:

ð qͥ catholic'exponẽs curare ñ dʒ: put ðclaratũ fuit in
qone ſuꝑ ꝓlogu ar.v. Et notãð ꝙ ſ in exoꝛdio creatoij
mũdi:⁊ deiceps ſepe plitas pſoaꝝ diuiaꝝ cũ eſſẽtie vni

tate inuat:ñ tñ nũer ðimiat diuiaꝝ ꝑſõaʒ: explicite oñ

N

An

rulaletrni,

GPiibennetn',
ſuiſſapeneg⸗
dieenoguhoel
t abmnid et
6sſuisadonut
cein puniccis
hürde qubin
lanoꝛe ulon⸗
in abꝛaa neſt
hunmmorutit
li neſtnt
Gignus ſüt pumn
o Nai gut no
ſrhalninigi
llici inpio

ſynng diephs⸗
Kdicboogntben
eplann
hapi
cuchu

libbiütnſe
nipeſio houl
ſtlngidigeſi,
inllüpaſfiT
Pr ſonar
Agz Vini⸗
nde itbni
fonminiienog
no Re wse⸗
hncſnn

wmit

N
Jibapetd
ſcht
e Eiinind
mtäſn
ninin
0 rigſni
in ilmum
ncn
. Minllt
huiichang
1 1 wlurgit
ſoſcbriumdi
n ud iututſi
irhurtn
Piminſſfi
almmaNen
Enramn igdd
rhetanbi
tein nic
õ
4 inun
ennt in
uinilii

—
0 20

In eodẽxa.xviij.vbi dꝛ in poſtilla:Et adoꝛauit ado
atoe dulie. ( Additio. ij.
Ec adoꝛatio vꝛ eſſe latrie:qꝛ vbi dꝛ:Dñe ſi in
ueni gram ⁊c̃.ibi ponit᷑ adonai:ut dem ẽ.ado
rabat eni abꝛaã deũ repñtatuʒ ꝑ iſtos tres vi/

rtae, in his q̃ ad fidẽ ptinẽt.

ros. vñ Aug.xvj. de ciui.dei: Abꝛaã in tribꝰviris deuʒ

cognoſcebat:cui ꝑ ſingularẽ numeꝝ loqbat᷑:etiã cũ eos
hoiĩes eſſe arbitraret᷑.hec ille. Nec valet qð hebꝛei dicũt
ꝙ vn apparebat quaſi dñs inti alio) quẽ abꝛaã alloqba
tur.nã abꝛaã ibi ſe expᷣſſe vocat ſeruũ illoꝝ:nõ tm vni
us. dicit eni: Iccirco declinaſtis ad ſeruũ vim. De noibꝰ
aũt hoꝝ: triũ angeloꝝ nõ vĩ temere aliqd aſſereno:ſed
veriſilir vẽ eſſe dicendũ:ꝙ ille qͥ venerat ad denunciãdũ
ſare ↄceptũ:a q̃ chꝛiſtus ſᷣm carnẽ naſcitur erat:eẽt ga
bꝛiel. ipſe enĩ denũciauit danieli tpᷣs aduent chꝛiſti:Da

niel. ix. ſilr ⁊ Zach. cõceptũ pᷣcurſor ipſichꝛiſti:Lu.j.et

finaliter beate vgini chꝛiſti conceptionẽ:Lu.j.
¶ In eodẽ ca.xviij.vbi dicit᷑ in poſtilla:Scðm ãat aliã
expoſitionem. ¶ Agdglitio. ii.
Ecũdũ vero expõneʒ.ſ.catholicã ſupꝛadcãm
— iſte ꝗ vocat hic dñs ẽ verꝰ de ſbᷣ rõne deitatij
◻☛ ab abꝛaã appᷣhẽſus:nõ habito reſpectu ad di

7

eſcẽdit. Additio.iiij.
Jeremie.v. ca.legit: Circuite vias hieruſalem
⁊ q̃rite in plateis eius:an inueniatis viꝝ faciẽ
tẽ iudiciũ ⁊ q̃rentẽ fidẽ:⁊ ppicius ero ei.ſ.hie
ruſalẽ:ex qͥ vi:ꝙ ꝓ iuſticia vni tm̃:nõ eſſet irrõnabile
ꝙ liberaret᷑ vn ppls:vñ nõ vẽ extraneũ ꝙ abꝛaã auſus
fuiſſet petere:qð hiere.in ꝑſona dñi ↄcedebat( Cid qð

rhedkr in qplurimis lod ſacre ſcripture

n eoð ca. xviij. vbi dẽ in poſtilla: Ultra vero
decẽ 4 Adaditio.i

dicenð ꝙ in hoc loco de loquit᷑ moꝛe humano:ut doce

ret abꝛaã:qͥ ꝓut de in hoc loco teſtat᷑:pᷣcepturꝰerat fili
is ſuis:ac domui ſue poſt ſe cuſtodire viã dñi:⁊ facẽ iu/
diciũ:⁊ iuſticiã addiſceret:qm ꝓcedenð eſſet ꝑ viã iuſti
cie in puniendis magnis flagitus:q publicã euidentiam
hñt:de quibitelligit clamoꝛ.vñ ſᷣm Ambꝛo. Pctm̃ cũ
clamoꝛe:culpa cũ libertate eſt:et iõ iſte collatões int de
um ⁊ abꝛaã referẽde ſũt ad infoꝛmatõeʒ ipſ abꝛae mõ
humano:ut cũ dicit:Deſcendã ⁊ videbo pᷣcipitatõnem

iudicij. ↄpeſceret pᷣſertim qͥ ad maioꝛa crimina:que q;/

to acrius ſũt puniẽda:tãto vident᷑ tardi credẽda:ut in
glo. Abꝛaã aũt nõ petiuit in hoc loco miſericoꝛdiã ſim
płr:ſʒ admixtã cũ iuſticia.vnde dicit:Abſit a te ut occi
das iuſtũ cũ impio ⁊c̃.et iõ poſtqᷓ; acceſſit ad numerum
decẽ ceſſauit vltra petere:eſtimans ꝙ modicũ q̃ſi nihil

reputat᷑:ut dicẽ ph̊s.ij.phy. Hiere.vero ĩ pſona dei mo/

re diuino loquit:cuius miſericoꝛdia ẽ infinita:ut ſic ẽt
ter vnũ tm pcenò dicit eſſe qñqʒ ceteris.
Replica coꝛꝛectoꝛij ↄ Burgen. fictoꝛem.

Nca.xviij. exponit poſtillatoꝛ apparitõeʒ fa/
ctã abꝛae ſᷣm intẽtõem hebꝛeoꝛ: ⁊ etiaʒ docto

ũ catholicoꝝ ad lram multũ ſufficient᷑ et in/

telligibiliter: ſed qꝛ myſticã exponem hic non tãgit: ſed

in oꝑe ſuo moꝛali Burgẽ. dicit eũ ſuꝑficialit facẽ:et fa⸗
cit longã digreſſionẽ:q̃ tũ ad ſenſũ lr̃alem nõ vr ptinẽ
naʒ illuũ paſſũ:Tres vidit ⁊ vnũ adoꝛauit.ẽt exponit ð
trinitate ꝑſonaꝝ: ⁊ vnitate eſſentie ꝑ allegoꝛiã. ſilr bea-
Aug.ij.ð trini.ca.v.⁊ glo.oꝛdi.vñ etſi ĩ hac appariti
one de' repũtabat᷑ ad lr̃am:a in eius pſona fiebat locu
tio miniſterio angelico in coꝛpib' aſſumpi:abꝛaã tñ pᷣ
mo putabat eos eẽ hoĩes:quib humanitat impẽdebat
obſequia:ſʒ ex colloquio aliqd ſupꝛa hoies excellentie
habere eoj ↄcepit:utputa ſcire occultũ:ſcire riſũ:⁊ ceta

dit vſq; ad tpᷣs abꝛae in hac apparitõe:ex qͥ; dignitas a/

q ex littera trahi pñt: vñ nõ dubitauit deũ adeẽ. DHec ẽ ſnia
beati Augu.xvj.de ciui.dei.ca.xviij.⁊ magr̃i hiſto.Pʒ etiã
in ſpãli ex geſtis abꝛae ipᷣm pᷣmo no intellexiſſe deũ vel ãge
los fuiſſe in hac apparitõe:quẽadmodũ ſentit Bur.h̊ õ po/
ſtillatoꝛẽ.nã ſtultum fuiſſet deo vel angel pedũ coꝛpalẽ ex-
hibere loturã:nec minſtuliũ intelligẽtijs infatigabilibꝰ de
barere locũ qetis poſt laboꝛẽ:multũq; irrõnabile imoꝛtali
uj ꝓpponẽ cibũ:qꝗ.n.cibo egẽt ĩmoꝛtales eẽ nõ pñt:qð vidit

Ariſtoteles in lumine nãli:⁊ abꝛaã nõ dubitauit nec dubi/

tare ðbuit ex lumie fidei.Ex quibP manifeſtũ eſt ꝙ pmũ pu
tabat eos hoĩes eſſe: ⁊ ꝓtũc eis cultũ dulie tiimo exhibuiſ
ſe:ſʒ ꝑ colloquia moꝛes ⁊ eoꝝ ↄcłlones:⁊ deimiationes oti
nuo:didicit abꝛaã angelos eos eẽ:ipᷣmq; deũ repñtare:iðo

aliqñ loq̃bat᷑ eis plalr dicõj: Iccirco declinaſtis ad ſeruũ ve
ſtruʒ:aliqñ ſingularit᷑ dicẽs: Nũqd ꝑdej iuſtũ cũ ipio:ſicq;

exhibuit eis cultũ hypdulie.ſed ſi latrie recepit ſignatũ ꝓ ſi
gno:repñtatũ deũ ꝓ repñtatib ãgel:quib bn pꝑẽſatis ſoluũ
tur facili ea q̃ ꝑ Burgẽ.ſũt adducta in Zriũ.In codẽ ca.

vbi poſtillatoꝛ exponẽs adoꝛatõem abꝛae:dicit eã fuiſſe la

triã:allegãs ad hoc q; i hebꝛeo hẽ adonai:vbi nos habem

dñe:hoc vẽ Burgẽ. fingẽ e in hebꝛeo. ſ. habeat᷑ adonai.naʒ
Exo.vj.dẽ: Ego ſũ dñs qͥ apparui abꝛaaʒ:iſaac:⁊ iacob:et
nomẽ meũ adonai nõ indicaui eis.quõ igit᷑ abꝛaã vocaſſet

dñm adonai:cũ nomẽ illud nõ fuit ei notũ nec indicatũ:et

puto eũ ſepe ſic fingẽ:qñ loquit᷑ ð hebꝛaica veritate: hoc tũ

nõ vrget:qꝛ ſm beatũ Hiero.adonai nõ eſt ꝓpꝛiũ nomẽ:qꝛ

— —

interptat dñs vel vnaroq pitnenire alis ei cui latria
eſt adhibẽda. Nec vʒ inſtatia a
ex illis tribus apparuiſſe quaſi alijj pꝛeſtantioꝛẽ:quia dicit
Burg. ꝙ abꝛaa dixit ſe ſeruũ omniũ trium.ſtat eni appare

llud qð dicut hebꝛei: vnũ

re regẽ cũ quattuoꝛ vel qnq; pncipib:inter quos rex appa
ret ſolẽnioꝛ:et tñ q; dicat ſe ſeruũ omniũ.ſed in pncipali vẽ

Burgẽ. implicare:allegat eni beatũ Aug.ꝙ abꝛaã arbitra-

bat᷑ eos hoies eſſe:ſicut ⁊ verũ eſt:ut pʒ ex diciᷣ in pᷣcedenti

§S. Et ibidẽ Burgẽ. dicit abꝛaã deo latriã exhibuiſſe i ꝓpo

ſito:qui ſingulariter de eis loquebat. Uñ arguit ↄtra LBur.

quia Abꝛaam in eodem littere cõtextu loquebatur de eis
plur aliter: igit᷑ nõ exhibuit eis latriam a cõtrario ſenſu:igi/
tur ſi exhibuit latriam:nõ exhibuit latria:que eſt implica-
tio.nec foꝛtaſſe valet fugere ad myſteriũ trinitatis perſona
rum: quia hoc in veteri lege fuit valde velatũ:quauis mul
tipliciter fuit ſub velaminibus expꝛeſſuʒ. nec Abꝛaam ad
huc in hoc loco in eo myſterio fſoꝛte plene fuit inſtructus.

Quib'ſic ſtantibus ꝓ Burgen.reſpondetur:ꝙ cũ Abꝛaaʒ
eos quos eſtimabat eſſe homines ex certis ſignis cognouit

angelos eſſe: ip̃os deuʒ repꝛeſentare locutus eſt eis ſingu-
lariter habendo reſpectum ad angeloj repꝛeſentantes ⁊ iia

eſtimatione pꝛima exhibuit illis duliam: ut vult poſtilla-
toꝛ:ſed poſthac melius inſtructus ꝓpter repꝛeſentatum:la
triam exhibuit:ut vult Burgen. Et hunc intellectum vide

tur aperire idem Burgeñ. in additõne ſequẽti:vbi dicit
Abꝛaam appꝛehendit in hoc loco deũ verũ ſub ratõe dei-
tatis:nõ habito reſpectũ ad diſtinctõem perſonarum. S
quid veritatis habeat hoc dem Burgẽ.quo ad aliqua:aliũ
In eodem caplo vbi poſtillatoꝛ dicẽ

requirit tractatum. ¶ In eoden die
abꝛaã vltra deceʒ ñ deſcẽdiſſe ⁊c. Bur.inſtat ꝑ illud Hiere.
v.ca. Circuite vias hieruſalẽ ⁊c̃.vbi ſᷣm ꝙ Bur.exponit:ꝓ

vniiuſticia tm̃ ↄcedit᷑ venia toti cõitati:non ergo fuiſſet ex
traneũ abꝛaã petere ꝓ paucioꝛib qᷓ; decẽ. hic dico ꝙ illum
paſſũ Hiere.alit᷑ poſtillatoꝛ exponit ⁊ melius dicẽs:ꝙ virũ
nõ accipiat᷑ H ꝓ vnico tm: ſed accipit ſingulare p plali:ſicut
Exo.viij. Uenit muſca grauiſſima.i.multitudo muſcaruz
Pꝛobat aũt ſuam expoſitionẽ ex eo:quia ibi erat hieremi
as:baruth:⁊ abdemelech ethiops:qͥ iuſti comemoꝛantur
de duobus pꝛimis dubiũ non eſt. de tertio dẽ Hiere.xxxix.
Aia tua erit tibi ĩ ſalutẽ:qꝛ in me habuiſti fiduciã:ait ñns

Kllerre,

Et hũc locũ dimittit burgeñ.intactũ:nec valere vẽ diſtictõ
burg.de modis loquẽdi h̊ ⁊ ibi:diuino.ſ.⁊ humano:quia
vtrobiq; ſüũt aes nõ deciſioes.de'.n. pcit aliqñ mult ꝓ
pter paucos:aliqñ aũt nõ ꝑcit ꝓpter multos. na.iij. Regũ
xviij. hẽ quõ nõ peꝑcit ſamarie:ſʒ totã afflixit fame ꝓpter
idolatriã:cũ tñ ſalus
ti fuerant ſeptẽ milia ¶

₰ℳ

viroꝝ:qᷓ nõ curuaue ( NEnene duo ãge. xIx

raãt genua ſua añ Ba/
al:ut pʒ.xix.ca.ibidẽ
Sic ⁊ aliq;do punit

ſodomã ueſpè ſèdẽte
loth in foꝛibciuitat..Quũui
cuʒ vidiſſet eos ſùrrexit et

multos ꝓpter vnum C. EeOS. i
ſiẽ ꝓpter pct̃m dauid iuit obuiã eis: adoꝛauitq;
utpʒ i Re. vlei anu ꝓn i tra: x dixit: Obſecro
oium cas qrẽ no ẽ pi e, H . .
Rti ppoſiti. Ca. xlJ. dni: declinate in domu pu
Eneruntq; eri vii:⁊ manete ibi. Laua
duo angck. te pedes vẽos:⁊ mane ꝓſi
Ri AMsge de ciſcemini in viã ũam. Qui
cribit᷑ Abꝛae exaudi xerunt: Minſe: ſed ĩ
ochth aglihenatseg dixerunt: Minie: ſed ĩ pla

— „ b „„„
ipſoloth: in qᷓ ſic pce tea mãebim. Compulit il
dit: qꝛ pᷣmo ponit de los oppido ut diuerterent
ſtructõis ſodome oc/
caſio:ſcòo ipſo Loth
liberatio:ibi Jaʒ ppe
erãt ut effringerẽt fo⸗
res:tertio deſtructõij
executio:ibi Igit᷑ dñs

eius fecit cõuiuiũ:coxit aci
ma:⁊ comederũt. Prius
aũt qᷓ;ᷓ irent cubitum: viri
ciuitatis vallauerũt domũ

di Alſcẽ it P loth ðͤ dis ppls ſil. Nocauer utq;

ſegoꝛ.¶ Circa pᷣmum VMU
ſciendu:ꝙ lʒ pctã pᷣterita demeruiſſẽt ſuerſionẽ ſodomo/
rũ:tñ vltima occaſio fuit ex nephario crimie:qð volebant
cũ angelis in ſpecie iuuenũ apparẽtibexercere:qð deſcribit᷑
cũ dẽ: a Eeueruͤte duo ageli ſodomã ⁊c̃.vn uer
tendã patriã:alius ad liberanðò loth ⁊ familiã. eſpe.
tm. n.tardauerũt: ut viderẽt ſi dñs pceret ire: ꝓpter pꝛeces
abꝛae:qꝛ erãt ãgeli boni. c Sedae loth ⁊c̃. Dicũt h̊ he
bꝛei:ꝙ illa die ſederat tani; pncipalis ini iudices q tũc tpis
ſedebãt ad iudicanò in poꝛta ciuitatis:ſed iſtud no ↄſonat
lr̃e ſequẽti infra eodẽ ca.vbi dẽ ipſi loth: Ingreſſuj es ut ad
uena:nunqᷣd ut iudices:q̃ſi dicat᷑ nõ:⁊ iõ mel dẽ: in do/⸗
mo abꝛaã didiceꝛat hoſpitalitatẽ:⁊ iõ circa veſpeꝛã venẽat
ad poꝛtã ciuitatis:ut videret ſi venirẽt tpegrini ⁊ eos ducẽt
ad domũ ſuã:⁊ iõ ſbdit᷑: d ¶ Qui cũ vidiſſet eos.ſ.ĩ ſpẽ
viroꝝ. e ¶ Surrexit ⁊ iuit obuiã eis. credẽs eos eſſe hoi/
nes peregrinos. f
inclinaret eos ad declinanõ iĩ domũ ſuã.ſequit᷑: g ¶ Qui
diyxerũt minime. videt᷑ ꝙ mẽtiti ſint angeli:qꝛ intẽdebãt ad
domũ eius declinare. dicenð ꝙ nõ:qꝛ lʒ intenderẽt finalit il
luc ire:tñ nõ intendebat unecktate ire:ad petitõem pᷣmã ipᷣi
us loth: ut ꝑ hoc declararet᷑ magis pietas ipſi:a daret᷑ alij
exemplũ hoſpitalitat:iõ ſequit: h¶ Lompulit illoj oppi
do.i.valde:⁊ tũc acqeuerũt.ſile hẽ Luce vlti.de duobus di
ſcipulis euntibus in emaus:cũ quib dñs erat in ſpẽ ꝑpegri
ni:⁊ finxit ſe longiire.Et cũ ſbdit᷑: coegerũt eũ ⁊ remaſit
cũ illis.ex qͥ pʒ: ad ſimplicẽ inuitatõem no remãſit cũ eij
Et ex iſtis locis ⁊ ſilibus hẽ ꝙ peregrini nõ ſolũ ſunt inuitã
a hoſpia ſupficialii ⁊ leuii:ſed cũ inſtãtia magna.
i ¶ Coxit acima ⁊c. Ex hoc loco dicũt hebꝛei:q tpᷣs erat
paſchale:in qͥ; pcipit in lege:ꝙ iudei comedãt agimo) panes
ſeptẽ dieb :⁊ ꝙ loth iſtã obſeruatõnem didicerat in domo
abꝛae. ſic.n.aliqᷓ alia ceremonialia añ datõeʒ legis obſerua
bant:ut de circũciſione dem eſt ca.xvij.Et de obſeruatone

ſabbati ca.ij. ita dicũt hᷣ de obſ. eruatoe paſchali: ſz h'yz

rterent ciatis:ꝗa igreſſi ſũt ſub vm
ad eũ. Ingreſſiſq; domãa

Adoꝛauitq;. adoꝛatõe dulie:ut faciliꝰ

falſũ: qꝛ Exo.xij. vbi agit de exitu filioꝝ iſrl de egypto

dꝛ ꝙ exierũt nocte paſchali. Et cã qre tuc oomedeft pa⸗

nes agimos aſſignat᷑:qꝛ nõ poterãt tũc aliqd fermẽtare

eo ꝙ egyptij cogebãt eos exire:ex q manifeſte pʒ:q non

habebant agima

— Lcomedsé ex aliqua
loth:⁊ dixerunt ei: Abi ſũt obſeruatde pus i
viri ꝗ ĩtroierunt ad te no ſtituta:ſed ex hoc

W in illo exitu fu

1
cte: Educ illos huc ut co Fär coactl vti n⸗

gnoſcam eos. Egreſſ ad gimis: inſtitutu ?
eos loth poſt tergũ acclu ut decetero iſolẽ
dẽs oſtiuʒ ait:MNolite qᷓſo mnitate paſchali a

frẽſ mei nolite malũ hoc ſa Fimis vterent in

cere. Hibeo duas ſilige d maneeznpro 5
necdũ cògnouer̃t vixꝝ edu etiã vi ex noĩe pa
cã eas ad vos:et abutimi ſche:qð trãſi in

terpꝛetat᷑:eo ꝙ il

. e⸗An⸗
eis ſicut vob placuerit:dũ la nocte angelus

mõò viris iſtis nihil mali fa
ptũ:egyptio) peu

bꝛa culmĩs mei. At illi di ⁊C/ tiẽs:⁊ filios iſra⸗

xerũt: Recede illuc.Et rur el ſaluaſſa qꝛ ead
vt aduena nũꝗqd ut iudiceſ pto ſe diſponẽdo
Te ergo ipſum magis qm ad exeũdũ ĩ me
hos affligemꝰ. Nimq; i urvibea ri⸗
ebãt loth vehementiſſime Prnlgſtois, kpin
qð nõ vẽ ꝙ antea

eſſet aliqᷓ obſeruãtia paſchal:⁊ iõ qñ dẽ: Coxit agima.
hoc eſt:qꝛ tales panes cito pñt fieri hoſpitibꝰ aduenien
tibus.ſequit: k ( Omnis ppls ſił. Synecdoche ẽ locu
tio:ſiẽ̃ d:tota ciuitas currit ad tale ſpectaculũ:lʒ aliqñ

maioꝛ ps remaneat.nõ.n. eſt veriſilę ꝙ tot ppls vnius
ciuitatis eſſet circa domũ loth. l ¶ Educ eos ⁊c. con
cubitu nephario. m ¶ Egreſſus ad eoj loth poſt ⁊c᷑.

ne intrarent domum eius:⁊ impeterent hoſpites quos
adhuc credebat eſſe homines. n ¶ Pabeo duas filias
⁊c. Hoc dixit ut euitaretur maius malum: ſcilicet vici/
um cõtra naturã:⁊ violentia hoſpitũ ſuoꝛum:de iure
eniʒ naturali eſt cõſeruare hoſpites:et patet littera.hHic

querendũ eſt:vtrum Loth peccauit offerendo filia illij

luxoꝛioſis:et videtur ꝙ nõ:quia de duobus malis mi/
nus malum eſt eligendũ:ſed maius malũ eſt viciũ con/
tra naturam qꝙᷓ; defloꝛatio virginum per ſtupꝛum:ergo
⁊c᷑. Item Mopſes permiſit dare libelluʒ repudij:quod
erat illicitũ:ſm ꝙ dicit ſaluatoꝛ Matthᷣ xix.Ad duri⸗/
ciã coꝛdis veſtri ⁊c᷑. Et hoc ad euitanõ maius malũ:ſcʒ

vxoꝛicidiũ. vnde dicit glo.ibidẽ:Permiſſũ ẽ eis ut vxo

res dimitterẽt:ne eas occiderẽt:⁊ tñ Moyſes ſcũs fuit:
nec ĩ hoc peccauit:ergo ⁊ ipſe loth potuit ↄcedere filias
ſuas ad euitanðò viciũ ↄtra naturã ⁊ violentia hoſpitü
ſuoꝛum. Item licite pꝑmittunt᷑ meretrices in ciuitatibuj

ne omnia turbent᷑ libidinibꝰ:ſm Aug. Cotrariũ videt᷑

p dictum Auguſtini:ꝙ loth turbar dixit hoc:qa tales
cõmutatioes nõ ſunt faciende. Dicenõ ꝙ illicitũ ſuit ſi

bi ↄcedẽ abuſũ filiaꝝ ſuaꝝ:charitas.n.ẽ oꝛdinata:⁊ iõ

nllłs dʒ ↄmittẽ aliqd inoꝛdinatũ qͥ ad ſe:ut pᷣcaueat ma
ioꝛi pctõ alterp.vñ ſᷣm Aug.libꝛo ) mendaciũ:etiã ad
pᷣcauenð homicidiũ:nõ eſt mentienðò.loth aũt nõ potu
it offerre filias ſuas mo p̃dcõ:qͥn ↄſẽtiret in re qð erat
pctm de genere:nõ ſolũ vẽiale ſiẽ mẽdaciuʒ officioſum

dñi traſijtp Egy

ſenombint⸗
Mhitſauchmt.

imcnter i

diniſtoe ſene⸗
liiükpeccauert
Pgluncoegſpti
iuärditaͤpo
t porpuk vn
ufere 1elid⸗
repoerntic
petmin dinini
ch'eraliciſ
ſiiniſtogibit
porss vdb'no
AAbocdiarz
Nani fſdo
Abrois Ma⸗
theipg Wr.
pgisdint

tproreznii⸗

ſomicatioezt
Hdltrett net
1c dimiſſam
mit mechat:
ſpcſetperum
mni mfiontũe
ttniſoluti⸗rn
nſſigenopun⸗
ledarecd pſuri
None Nuk Adn
ſeniinäründ
Punteſclääri
notltüͤckie
ſndnumgiͤpn
deiurenzleſo
bertentheſpin
peccareggen
demmeſt. 1
gino enl
lͤ gſErin
dt Ncin
elſzqꝛ no
mäincnn
Nebhanlibeng
glnigalde
alin

—
☛
—
E
⸗ =
—☛
=.

nißzt⸗
lide murſir
Sint Aläge
Wſhiſtt
l wintdi
umünt
Piſüä
Püürigen
Kröqginln
Aulhniit
rveiar en
N Cnt /,
Eatſuaubttli
Sripumn flb n
ns 10 Mnufin
WisnuN GU
mni hni unde

WBeneſis

ſed etiã moꝛtale:tñ exoneratfuit a tãto: aſi non a toto:

tũ rõne ꝑturbatois menil in qᷓ erat:tũ qꝛ vicio peſſimo

in ſuis ↄciuibꝰ:⁊ violẽtie in ſuis hoſpitibꝰ occurrere in-
tendebat. Ad pᷣmũ in oriũ dicenð:ꝙ veꝝ eſt in coꝛpali
bus:ſʒ ꝙ hõ faciat pctm̃ qdcunq; minimũ ad euitanõ

mmaius in alio:nõ

eſt licitũ:nõ.n.fa
cienda ſunt mala
ut veniãt bõa:ʒ
ꝙ diẽ Apls. Ad
ſcòm dicũt aliq:
ꝙ moyſes nõ cõ⸗

ceſſit ex ſe:qꝛ pec

caſſet:ſʒ ex auẽte

dñi:ꝗ põt mr̃io/

niũ ↄiungẽ ⁊ diſ⸗

ſoluere: ꝓut ſibi

placet. Tiec illi qͥ
ſic vxoꝛes dimit⸗
tebãt peccabant:
cÿtuz erat ex ipſa
dimiſſioe: ſic̃ nec
filij iſrl peccauer̃t
ſpoliando egypti
oj auẽte dñi:q po
teſt ꝓut vult vni
auferre ⁊ alii da
re.poterat tñ eſſe
pctm̃ in dimittẽ⸗
tib ex alia cã:ſe
ſi iniuſte odiebãt
vxoꝛes vel hmo
di. ſed hoc dictuʒ
nõ vẽ ↄſonũ vbo
ſaluatoꝛis Mat/
thei.xix.⁊ Mar.
x. ꝙ ſiqs dimiſe/
rit vxoꝛeʒ niſi ob
foꝛnicatioeʒ ⁊ ali
az duxkit mechat᷑
qᷣ dimiſſam du
xerit mechat᷑:qð
nõ eſſet yerum ſi
bmũ mfioniũ eſ/

Janqʒ; pꝛope erat vt effrin
gerẽt foꝛes:let ẽcce miſerũt
manũ viri ⁊ intròduxerũt
ad ſe loth:clauſerũtq; oſti

ſerũt cecitate:la mimo vſq;
ad maximũ:ita vt oſtiũ iue
nire nõ poſſent. Dixèrunt
autem ad loth:habes hic
quẽpiã tuoꝝ genex aut fili
os aut filiaſ. Oẽs qꝗ tui ſũt
educ de urbe hac.Belebi
mus.n.locũ iſtũ:eo ꝙ ĩcre

uerit clamoꝛ eoꝝ coꝛã do

mĩo:ꝗ miſit nos ut pdamꝰ
illos.Egreſſꝰ itaq; loth:lo
cutus eſt ad generos ſuos
ꝗ accepturi erãt filias eĩ:
dixit:Surgite ⁊ egredimi
ð loco iſto:ꝗa delebit dñs
ciuitatẽ hãc.Et viſũs ẽ eis
q̃i ludẽs loꝗ.l.Cunq; eſſet
mane cogebãaãt eũ ãgeli di⸗
cẽtes:Surge tolle vxoꝛem
tuã ⁊ duas filias qs habes
ne ⁊ tu ꝑit peas ĩ ſcelẽ ciui
tatis. Diſſimulãte illo app
henderunt manum eius ?

5

let diſſoluti:⁊ iõ alr põt dici:ꝙ repudiũ vxoꝛis fuit p/
miſſũ:qꝛ nõ puniebat᷑ in lege:nõ ꝑ hoc ꝙ foꝛet licitum
ſic dare ad vſurã extraneo:ut hẽ Deut.xxiiij.vbi de hꝰ
pleni dicet᷑. Ad tertiũ dicenõ ꝙ lex hũana ꝑmittit me
retrices inqtũ nõ punit talẽ foꝛnicatõem:qꝛ nõ põt oia
punire:ſed aliqᷓ rõnabilr dimittit dei iudicio punienda
nõ tñ licitũ eſt legiſlatoꝛi ad meretriciũ vel foꝛnicatiõeʒ
inducere etiã ꝓ maioꝛi malo vitãdo.Qð autẽ iducit᷑ ꝙ
de iure nali eſt ↄſeruare hoſpites ſuos ⁊cc.Dicenð ꝙ qli

— 1. — ——

bet tenet᷑ hoſpites tueri inqtũ põt ꝑ modũ licitũ:nõ tñ

dz peccare aq eoꝝ tuitõem ꝓpter oꝛdinẽ charitatis:ut
Jaq; pꝓpe ⁊c. Hic intponit ipſo loth li
beratio:qꝛ violẽtia ſuꝑ ipᷣm increſcebat. p ¶ Et ecce

demeſt.

miſerũt ⁊c. Ji. angeli:qꝛ tps erat ut oñderẽt ptãtẽ age⸗
licj. q ¶ Et introduxerũt ad ſe loth. mal gratib' om

niũ qᷣ erat circa domũ. r¶E .
vigderẽt:ſʒ qꝛ nõ videbãt ea qͥ qrebãt ⁊ volebant vidẽ:⁊

Et eos ⁊c. ñ talr ꝙ nihil

vocat᷑ tal cecitas acriſia:ab a qð eſt ſine:⁊ criſis qð ẽ in
diciũ:⁊ talit ꝑcuſſi fuer̃t illi qͥ qrebãt heliſeũ:ut hẽ.iiij.

Re. vj. ca. s

ν.

¶ Sixerũt aũt ad loth. reuelãtej ei ꝙ eſſẽet

ãgeli miſſi ad deſtruenð ciuitatẽ: ꝓpter ppli inidqtateʒ.
t¶ Habes hic ⁊c. ex hoc dicũt hebꝛei:q Loth hẽbat

uz:et eos ꝗ foriſ erant pcuſ

duas filias maritatas in ciuitate:q filij hᷣ filij loth vocãt.
Sʒ hoc nõ vr veꝝ:qꝛ infra dẽ ꝙ loth iuit ad generos ſuos
qᷓ accepturi erãt filias ſuas:ut ſaluaret eos:⁊ miłto foꝛti ſi
habuiſſet i ciuitate filias maritates ⁊ nepotes citiuj iuiſſet

ad ſaluanð eos.cetera patẽt vſq; ibi: v¶ Et viſus ⁊c..i.

manum vxoꝛis ac duaruʒ
filiaruʒ eius:eo ꝙ parceret
dñs illi:eduxeruũtq; eum ⁊
poſuerũt ex ciuitatẽ:ibiq;
locuti ſt ad eũ dicẽtes:Sal
uã aĩaʒ tuã. HNli reſpicẽ pꝰ

tergũ:Inẽc ſtes ĩ oĩ circa re

giõe:ſſèd ĩ mõte ſaluum te
fac ne ⁊ tu ſil peaſ.Dixitqʒ;
loth ad eos: Queſo domi
ne mi:lꝗa ĩuenit ſeru tu
gr̃aʒ coꝛã te:et magnifica
ſti gliaʒ tuã ⁊ miſericoꝛdiã
feciſti mecum ut ſaluares
anmiam meam:nẽc poſſũ
ĩ mõnte ſaluari:ne foꝛte ap
pᷣhendat me malum ⁊ mo
riar. Eſt ciuitàs hic iuxta
ad quam poſſum fugere ꝑpar
ua:⁊ ſaluàboꝛ in ea. Nun
quid non modica eſt ⁊ vi
