ctũ:qꝛ angeli ſci ſũt in btitudine:⁊ iõ nullus pꝑõt dici ap
poſit ad eos:niſi q trãſfert ad gliam:qð no fuit de ia
cob nec aliqͥ alio hoie añ aptõem ianue celeſtis ꝑ paſſi
onẽ chꝛiſti. Motiuũ etiã ſuũ nõ valet:qꝛ in lymbo ãte
moꝛtẽ iacob nõ ſolũ recepti erãt abꝛaã ⁊ iſaac:ſʒ oẽs iu
ſti qᷓ moꝛtui fuerãt ab adã ꝗᷣ penituit:ut hẽ Sapie.x.c.
vſq; ad iacob:qᷣ fuerũt multi.ſ.abel ſeth ⁊ multi alij de
filijs eiuj:qͥ fuerũt religioſi ⁊ iuſti:⁊ noe ⁊ melchiſedech
⁊ multi de poſteris eoꝝ ⁊ mulierej ſcẽ:ita bñ poterãt
dici ppłs:maxime cũ iᷣm leges decẽ hoĩes faciãt pplum
ꝓppter qð nõ valet dcm ſuũ:⁊ iõ exponenò eſt ut dcm̃ ẽ
Ad pplm ſuũ.i.ad iuſtos exiſtentes in lymbo.
¶ In ca. xlix. vbi dẽ in poſtilla: Dicit eni in nouiſſimis
diehus. itio.ſj.
Uper illud verbũ:In nouiſſimis dieb . Rabi
mopy.gerũdeñ.in ſua glo.dicit:Nouiſſimi di/
es ſut diej meſſie:qm̃ iacob ſignificabat illa tẽ
poꝛa in vois ſuis:cũ dixit:Donec veniat ſilo ⁊ ipſi ↄgre
gabunt᷑ ppli ⁊cc. Scòm.n.cõem opionẽ nouiſſimi dies:
dies meſſie ſũt.hec ille.Et ſũt vᷣba notãda:licet frequen

ter a iudeis malicioſe negentur.

¶ In eodẽ ca. xlix. vbi dẽ in poſtilla:Quia tu es pꝛin

cipium doloꝛis mei ⁊cẽ. Additio.ij.
Nhebꝛeo in hoc loco ponit: Tu es pᷣncipiuʒ
oni. ⁊ eſt dictio q̃ qñq; ſignificat doloꝛẽ:qñq;
foꝛtitudinẽ ſeu roboꝛẽ:⁊ vtroq; mõ põt ex
ad cõmendatõem ipſo ruben anñqᷓ; peccaſſet.cũ eniʒ
dẽ:pncipium doloꝛis mei.i.ſolicitudini) mee circa filioj
meos:⁊ ſic exponit męr in hiſto. Si aũt dicat᷑:pncipiũ
foꝛtitudiuis mee.põt intllłigi:qꝛ in eo pᷣmo apparuit vi
rilitas ipſ iacob in actu generãdi ⁊ redit in idẽ qð pᷣus
Uel ſᷣm Ra.mop.in hoc ↄmendat᷑ caſtitas iacob:quia
ut tradũt hebꝛei tũc nõ emiſit de ſe ſemẽ ante ↄceptoeʒ
ruben:⁊ ſic fuit pncipiũ foꝛtitudinis ſue qͥ ad hoc:⁊ ẽ ſẽ
tẽtia planioꝛ. Dicit eni pmo:oiĩa q̃ faciebat ad cõmenda
toõem ruben.ſ.tu es foꝛtitudo mea.vſq; ibi:Maioꝛ im
perio.Et poſtea ſbdit illa que faciunt ad eius decremẽ-

ev

BGeneſis A.

N

tum: ⁊ hoc cũ dicit: Effuſus es ſicut aqua 7.
¶ In eodẽ ca.xlix. vbi dẽ in poſtilla: ſlõ auferetſceptrum
de Juda. audtoc
Etc aucias pꝛiarche. I. Nõ auferet᷑ ſceptrũ de iuda
Aoone veniat ſilo:eſt valde efficax ad vincendũiu
deos de hoc ꝙ chꝛiſt
ꝓmiſſus iã venit a tẽ

ſepulchꝛi. Ibi ſepeliert euʒ
⁊ ſarã vxoꝛẽ e. Ibi ſepul

poꝛe qͥ ablatũ eſt ſce⸗
ptrũ de iuda ⁊c.et iõ

Ei P⸗=Bereg 3 hoc multiplicit ca-⸗
tus ẽ iſaac cu rebecca coiu uillant᷑:qͥrũ cauillatö
ge ſua. Jbi ⁊ lya ↄdita iacʒ nib ibi bene videtur
Finitiſq; mãdan ꝗb filios rũderi in poſtilla.ex-

iſtruebat coͤllegit pedes ſu cepto vno. ſ. cũ dicit
oſ ſuplectulũ ⁊ obijt:appo machabei ꝗ ſacer

.. otes fuerũt ⁊ guber
ſituſq; eſt ad pplin ſuum. nauerũt pplin: erant

de tribu iuda:qð ipſi
H negãt:nec plane ↄtra
eos hoc ꝓbat᷑:vnde int᷑ alios qͥs de hac mã vidi loquentes
ſeu ſcribetes ſuꝑ Ray. Mar.in pugiõe ſua ſcða ꝑte.ca.iiij.
⁊.v.de hoc elegant᷑ tractat:pmo exponẽ hec verba:Nõ au
feret᷑ ſceptrũ:nec dux de femoꝛe:de collegio ſeu ↄſiſtoꝛio iu
deoꝛ: qͥ dicebant᷑ canhedrin:ad qͥs oẽs difficultates ſeu du/
bia legis ⁊ fidei pueniebãt:⁊ oĩa ſũma iudicia ⁊ ↄtrouerſie
q quidẽ reſidebat pᷣncipaliter ſub regibꝰ a ducib' iude iĩ hie
ruſalẽ:⁊ poſtea in babylonica captiuitate dũ eſſent reges vł
duces ð iuda:ↄſequenter aũt in reditu captiuitatis apð hie
ruſalẽ durabat etiã poteſtas illoꝝ: ꝓut ptãs alicup capitli
vacãte ſede durat:qͥrũ auctas ⁊ poteſtas durauit etiã tẽpo
re machabeoꝝ:⁊ vſq; ad certũ tpᷣs añ deſtructõem templi
ſcði:qð quidẽ tpᷣs ↄcurrit cũ tpe paſſionis chꝛiſti: ⁊ tũc ceſ
ſauit oĩo eoꝝ ptãs:q̃ oia ſufficient᷑ ꝓbat pᷣdictus auctoꝛ:et
deducit ꝑ auẽtes ſumptas a doctoꝛib' auctẽticis hebꝛeoꝛũ
antidqs quibuj nullo mõ pñt iudei rõnabiliter diſſentire:q̃
quidẽ ad euitanð ꝓlixitatẽ omitto: remittendo eas pᷣdicto
libꝛo vbi plane tractant᷑. ¶ In eogẽ ca. xlix. vbi dẽ
in poſtilla: Ligans ad vineam ⁊c. . Additio.iiij.
VZRpoſitio catholicoꝝ in hoc loco no dʒ cẽſeri my
ſtica ſed poti lr̃alis: Jacob eni ꝓphetado de fili5
in hoc loco:ſepe loquit᷑ metaphoꝛice:ſᷣm quaʒ lo/
cutoem accipienda eſt ſnia lr̃alis:ex hoc ꝙ res ſignificate p
voces:vlterp aliud ſignificãt:ꝓut oſtenſũ fuit in plogo h
libꝛi. Q aũt hic circa iudã metaphoꝛice loquit᷑:ſatis videt
ex hoc qð dixerat:Catulus leonis ⁊c.qð exponit de dauid
ut in poſtilla:q nõ fuit catulus leonis niſi metaphoꝛice.Et
ſilr i hoc loco cũ dicit:igas ad vineã ⁊c.locutio metapho

rica dʒ cẽſeri:pᷣſertim cũ ſilitudines qs in h' loco ponit:ſint

oĩo ↄfoꝛmes ſilitudinib in alijs locis ſacre ſcripture ↄtendᷣ
vbi de ſili mã tractat᷑. Pꝛo qͥ attẽdenð ꝙ vinea in ſacra ſcri
ptura accipit᷑ ad lr‚am ꝓ ↄgregatõe eoꝝ q ſunt ſbᷣ fide:vnð
Eſa.v.Uinea dñi ⁊c.ſilir chꝛiſł ſe vocat vitẽ: Joh̊.xv.Ego
ſũ vitl vera ⁊c.ſiir diſcipulo vocat palmites:ut ibidẽ. Per
aſinã vo ſignificat chꝛiſ pplm iudeoꝝ:⁊ ꝑ pullũ pplm gẽ
tiliũ:ut Matth.xxj.ca.⁊ Zach.ix.ca.ꝓphetice hoc idem ſi
gnat᷑. Per haũt qð dicit: Lauabit in vino ſtolã ſuã ⁊c̃ etiã
metaphoꝛice ſignificat᷑ ad lr̃aʒ paſſio chꝛiſti:de q̃ Eſa.lxiij.
Cũ a chꝛiſto qrit᷑:Quare rubꝛũ ẽ indumẽtũ tuũ ⁊ veſtim
ta tua:⁊c.q̃ oĩa ad lr̃am itelligunt de xpᷣo ⁊ ey paſſione.vñ
tenẽda ẽ expõ nr̃oꝝ doctoꝝ in hoc loco tani l̃alis:⁊ cõti
nuat᷑ cũ pᷣcedẽtibꝰ ↄuenient:cũ.n.dixerat:Donec veniat qui
mittẽdus ẽ.ſ.xpᷣs:cui erit ↄgregatio ſeu expectatio gentium
ↄñter declarat ↄiũctõem haꝝ: gẽtiũ dicẽs:Ligãs ad vineaʒ
⁊c᷑.ſilr ⁊ paſſionẽ ꝑ quã ſpectabat᷑ redẽptio oĩuʒ gẽtiũ:⁊ h
cũ dic: Lauabit iĩ vino ⁊c᷑. ⁊ exponãt᷑ ad lr̃am:ꝓut i glo.oꝛ.
⁊c̃ ¶ In eoð.c.xlix.vbi dꝛ ĩ poſ.Sʒ hec expõ ⁊c. Additõ.v.

ſtantib obiectõib poſtillatoꝛis ð eã. pᷣma eni ob
Hiectõ nõ vẽ valere:na ille q nimis dat᷑ ad ſpecula⸗
tõem ſepe negligit curã tpaliũ negocioꝝ:intm̃ ꝙ iudicio cõ
muni hoium rudis ſeu fatuꝰ reputat᷑:ſicut phᷣs.vj.ethico.
dicit de anaxagoꝛa ⁊ ſilibꝰ phis:ꝙ videbant ignoꝛates con
ferẽtia ſibiipſis. Scõam vo obiectõem manifeſtũ eſt no va
lere: repit᷑ eni in ſacra ſcriptura expꝛeſſũ ꝙ de filijs Iachar
erãt hoĩes excellẽtes in ſcia ſup alios:vñ.j. Paral.xij. cap.
de filijs quoq; iſachar viri eruditi ᷓ nouerantſ ingula tem
poꝛa ad pᷣcipienð qᷣd facẽ deberet iſrt cc. ſup qð verbũ glo.
doctoꝛes legis in tribu iſachar fuiſſe tradũt᷑:qui ſingula tẽ⸗
pa cerimoniaꝝ obſeruãda docebãt.⁊ quid facẽ deberʒ iſra
el p̃ſcribebant. Hec in glo.quod etiaʒ ipſemet poſtillatoꝛ in
hoc loco teſtat:vbi ð filijs iſachar ſic dicit:Erãt eni iſti ſtu/

—

dioſi in lege:⁊ ſciebãt optie coſulere quid ⁊ quomodo eſſet

agenõ:a cetere trib' eoꝝ ↄſilijs acqeſcebãt. hec poſtillatoꝛ.
A aũt de tribu leui etia eſſent cõiter iudices ⁊ doctoꝛes po

puli:veꝛꝛ eſt:⁊ hẽ Deut.penul.vbi de leui dẽ: Perfectio tua

7 doctria tua a viro ſcõ tuo cc. Sed cũ hoc ſtat ꝙ iſachar
etiã habebat excellentiã in ſcia: ut dem eſt reſpectu alioꝛum
pꝛeter leui.Cõtinuat᷑ etiã lr̃a ſm hãc expõnem ſic:nam cum
iſachar eſſet auidus ad ſpeculatõem ſcie:⁊ hẽet trã fructife
raʒ: erat accubãs int᷑ imios:abhoꝛꝛens.ſ.laboꝛes coꝛꝑales:
vñ vidẽs requiẽ.ſ.ſpeculatõem ꝙ eẽt bona:⁊ trã ꝙ eet opti
ma.ſ.fructifera cũ modico laboꝛe: ꝓut in poſtilla:ex amo/
re ſtudij excuſabat ſe ut plurimũ ne iret in exercitiũ:qꝛ dili
gebat quietẽ ⁊ dulcoꝛẽ ſapie:⁊ iõ pᷣeligebat ſoluẽ tributum
regib potũ q;ᷓ dimittẽ requiẽ ſpeculatois:⁊ hoc eſt qð ſeqᷣt
et ſuppoſuit humeꝝ ſuũ ad poꝛtanð.ſ.qꝛ volebat mag eẽ
tributarũ q; bellicoſus ſeu militaris rõne pᷣdicaa.
¶ In eodẽ ca.xlix. vbi dẽ in poſtilla:Dan iudicabit ppluʒ
ſuum v7. itio. vj. .
Ictio hebꝛaica in hoc loco poſita ſignificat vno
modo iudicare:⁊ alio mõ vidicare:⁊ vtrũq; poſ/
ſet intelligi de ſanſone:ꝓut in poſtilla.
In eodẽ capᷣ.vbi dẽ in poſtilla:Salutare tuũ expectabo
domine Additio.vij. 2=
AIcet Sanſon fuiſſet foꝛtiſſimꝰin coꝛpali roboꝛe:
nõ tñ ab aliqͥ poſſet dubitari an eſſet meſſias:fuit
Heni ſanſon modice pꝛudẽtie ⁊ diſcretõnis:nec fuit
etiã ppha:nec de eo legunt᷑ tales vtutes quibꝰ de hoc poſſʒ

ſuſpicari.vñ ꝙ pꝛiarcha dixit in hoc loco:Salutare tuum

ac.meli vẽ referenðò ad tpᷣs antichꝛiſti:put Greg.iij.Mo.

dicit:qui quidẽ antichꝛiſt:ꝓut cõiter fert᷑:deſcẽſurꝰ ẽ de tri

bu dan:ꝗ circa tabernaculũ ad adlonẽ caſtrametat ẽ:⁊ qꝛ
ipſe Greg.ibidẽ ait:Judea erroꝛis ſui laqueis capta ꝓ xpᷣo
antichꝛiſtũ ſpectat. Unde iacob in electoꝝ voce in eodẽ lo/
co repẽte ↄuerſus eſt ad deũ dicẽs:Salutare tuũ expectabo
⁊c.i.nõ ſicut infideles antichꝛiſtuʒ:qͥ.ſ.ventur eſt de tribu
dan:ſed eũ q in redemptõem nr̃am ventur ẽ fidelit᷑ ſpecto
veꝝ chꝛiſtũ:de chꝛiſto eni vo ſupꝛa dixerat:Donec veniat
mittẽdus eſt:⁊ hãc ſniam expᷣſſe tenet traſlatio chaldaica

In eodẽ ca.xlix. vbi dicitur in onila Sea in foꝛti æc.

NVn vxẽ roi ↄſonũ:ꝙ ĩ h loco int tot ¶ Udditio.viij
boõa q iacob ð ipſo ioſeph ꝓphauit intpõat᷑ taq; bo
mũ deſcenſus hieroboaʒ ex ipſo ioſeph:cuʒ ipſe hie
roboã fuerit peſſim idolatra:qͥ nõ ſolũ peccauit:ſʒ ẽt pec-
care fecit iſrlł: ꝓpter qð diuina ſnia fuit abſciſus a reg̊ cum
poſteritate ſua:excepto vno filio ti: ut in.iiij. Regũ.xiij.⁊
xv.ca.⁊ etiã regnũ e Iʒ ꝓ tꝑe a deo fuerit ꝑmiſſũ:nõ tamẽ
gratũ:de eo eni legit᷑ Oſce.viij.ca.pſi regnauerũt ſʒ nõ ex
me.⁊ ſilr.xiij.de eodẽ:Dabo eis regẽ in furoꝛe meo:nõ ̊ð

ipſo recte diceret᷑: Per manũ potẽtis iacob.vñ alit᷑ circa hꝰ
vꝛ dicenð. Ad qð ſcienõ eſt: Joſeph duas habuit pncipa

les ꝑſecutiões.vnaʒ.ſ. a fribus de q intelligit᷑ illud: Exaſpe

Eẽec expoſitõ nõ vẽ tanq; extranea repellẽda nõ ob

Geneſis

rauerũt eũ ⁊ iurgati ſũt ⁊c᷑. put dẽ in poſtilla.Aliã vo
ab vxoꝛe dñi ſui.ſ.pharaonis:ut ſupꝛa.xxxix.a q̃ quiõ
ꝑſecutõe fuit a deo ꝓtect intm̃:ꝙ non fuit inclinat ad
peccanð:lʒ vehementi incitat ad hoc fuiſſet: ut ibidẽ pʒ
7 de hoc exponũt quidã hebꝛeoꝝ:qð ſequit.ſ.Sedit in

foꝛti arc eius.ſ.appetit eius carnal:ꝗ ſepe in hoibꝰmo

dice vᷣtutis tẽdit ad extra ad ſuũ ↄcupiſcibile:tanq; ar
ꝓijciẽj ſagittã ad ſignũ:qð nõ ſic fecit ioſeph:ſʒ ſedit ĩ
foꝛti.i.in foꝛtitudine vtuiᷣ ↄtinẽtie.⁊ qꝛ qñq; alidq qͥ ex
ductu rõnij refrenãt ſuũ carnalẽ appetitũ:cũ hoc tamẽ
moleſtant᷑ a pꝛauis ↄcupiſcẽtijs:ꝓut ↄtingit ↄtinẽtibuj
Joſeph aũt nõ ſic:ſʒ tanq vere tpar vires ꝓpꝛias car/
nales ſubiectas hẽbat rõi:ſic ut nullũ motu ad hoc ſen
tiret moleſtie ſẽſualitat:iõ dicit:Et diſſoluta ⁊c. ſic ꝙ
li eius referat᷑ ad hoc ꝙ dicit: Arcum ſuũ ⁊c. arc.n.hʒ

duo bꝛachia q̃ cũ coꝛda foꝛtii ſũt ligata:ad hoc ut poſ/

ſit ſagittare:qͥrũ quidẽ bꝛachioꝝ arc ſi vincula diſſol/
uant᷑:tũc arcus penit eſt indiſpoſit ad ſagittanð:⁊a iſto
mõ vires ſenſuales ioſeph cũ quibiarc appetit carnalł
ſolet ſagittare:erãt diſſolute a vinculł carnalib:iccirco
in hoc ↄmẽdabat᷑ nõ ſolũ ut ↄtinẽs:ſʒ tanq tꝑat:⁊ qꝛ

vitare pctm̃ pᷣſerti hoc mõ in ſtatu nae coꝛꝛupte nõ poſ

ſumꝰ niſi gea dei auxiliãte ſm Aug.in li. de pfectone iu
ſticie:iõ ſbdit᷑: Per manũ potẽt iacob.qꝛ ꝑ vtutem gfe
dei illud petm ſic vitauit. Põt etia hoc qð dẽ:Et diſſo

luta ſũt vincla e:alit exponi.ſ.ut intelligat᷑de diſſolu/
tõe vinculoꝝ ioſeph in carcẽ de mãdato reg:a ꝓuiden

tia diuia:vñ de eo legit᷑ in pᷣſ.ciiij. Pũiliauerũt in cõpe/
dib pedes ep.et ſequit infra de eodẽ: Miſit rex ⁊ ſoluit
eũ.qð aũt ſequit: Inde paſtoꝛ egreſſus ẽ lapis iſrł:vẽ alr
exponenðò.Zid cupᷣintellcem̃ attẽdẽð ẽ:ꝙ qꝛ poſteritaj io
ſeph ꝑ ephꝛaim deſcẽdẽs receſſerat a diuino cultu:a tẽ/
poꝛe ipſi peſſimi hieroboã ut dem̃ eſt:intm ꝙ nõ repu
tabant᷑ iã de filijs iſrl ſᷣm fidẽ:ſʒ qſi gẽtiles ⁊ alienigene
vnge de eis legit Oſee.v. In dñm ꝓditioſe egerũt:quia
filios alienos genuerũt ⁊c᷑. Iccirco iacob vidẽs in ſpũ:
ꝙ filij ioſeph nunqꝙ; eſſẽt deo recõciliandi niſi ꝑ chꝛiſtũ
q oẽs tã hebꝛeos ꝙꝙ; gentiles vocauit ad gram:iõ dicit:
Inde egreſſus ẽ paſtoꝛ ⁊c᷑.q.d.ab ipſo potete Jacob.ſ.a
deo:qᷣ pᷣſeruauit ioſeph a pctõ:ut dem eſt:egrediẽdus ẽ
paſtoꝛ.ſ.chꝛiſt' q tanq; paſtoꝛ bonus dixit:Alias oues
hẽo q̃ nõ ſũt ex hoc ouili:⁊ illas opoꝛtet me adducere.
Silr ⁊ lapis iſrł:ſupple iñ egrediẽdus ẽ:qᷣ qdẽ lapis iſi I
ille.ſ.quẽ repꝛobauerũt edificãtes qᷣ fecit vtraq; vnuʒ.
Uñ ad ↄſolatõem poſteritatĩ ioſeph hoc introductũ e:
ne p hoc ꝙ apoſtatauerũt a lege diuina:intelligerent ex
eluſi a finali ſalute ꝑ chꝛiſtũ fiẽda:vñ ⁊ h notabilit᷑ no-
miat chꝛiſtũ ꝑ nomẽ paſtoꝛis ⁊ lapidis:ᷣrũ vtrũq; no
mẽ ĩiplicat reductõem gentiliũ ſeu apoſtatãtiũ ad vnuʒ
deũ ⁊ vnã fidẽ. nec obſtat huic expõni qð dicit:egreſſus
eſt qſi de pᷣterito: qꝛ hoc ẽ ꝓpter certitudinẽ pphie:⁊ ẽt
ſim expõnem poſtillatoꝛis de futuro hʒ intelligi:ut pʒ i

poſtil. Quida aũt exponũt hoc qð dẽ: Iñ egreſſus ẽ pa

ſtoꝛ lapij iſrl ⁊c.de ioſue filio Nun:ꝗᷣ fuit ð tribu ephꝛa
im:⁊ p ↄñs de ioſeph:⁊a lʒ rõnabili poſſet de illo expoi
q fuit iuſp rectoꝛ iirł pꝰ moyſen: ꝓpꝛp tñ adaptant hec
vba xpᷣo:pᷣſerti cũ dẽ:lapis iſirł.na etiã Ra.moy.gerun/
deñ.in h loco dicit expᷣſſe: lapij hᷣ dicx intelligit ille
qͥ in pᷣſ.cxvij. Lapidẽ quẽ repꝛobauerũt c in aͤloqt qſi
pphetado nelſciẽj: ſic legit᷑ de caypha. ¶ In eogẽ c. xlix

vbi dẽ in poſtilla:Bñdictões pati tui ⁊c itio. ix.

L B expones vidẽt inſufficiẽtes:vtraq; eni

aean pᷣſuppõit falſũ vel icoueniẽs:nã pᷣma expo
„pſupponit:ꝙ dñ) pmiſerat ipſi iacob dominiu
tot mudi:cũ ei apparuerat iuxta luęã:de qͥ ſupꝛa.xx

viij. capᷣ.ſed hoc videt᷑ falſum:nã in ſecunda apꝑitione

—

gunemnn
n hicſrrcungnnt
iabiclen n
lmignidalin
tauo nn
rdeErcno e⸗
Zpanib b⸗
uiͤfinn
atciofclnn
ſedierde in
nschinundil
aborſui⸗
mrleihicbon ,
terihic ienn 1
jmanieſteg⸗
Popznniihih⸗
Abrrniikticn
Nedttei⸗
vrli tulie
gietiotdiudn
Uinplis Sonſo⸗
ſortuchonde!
ziheebuugdeni
ſdcrinabinn dun
urtüedee lgt⸗
lrepegochrnegt
omnageniis rg
Niſchtimmepane
Cinnrabent
ſaniſoofoeri
Denwrusd aperi
Thrtßſuppontt
neinncalex,nd
bitcariooste
mnoennor tpo
Alſißnl
Uuaiu/
nutifnborii⸗
Yurfitalnmi⸗
ſitruelaroe
hrla ri glüerpo
hrr⸗ ubidewee
ilnaglimdel
ſöentfriergut
nüatian
iihnſen
mmüiginlie
ſniginu
mhlizdſfing
nackanit

— =

incictötben

n.
Tordend
Whr

un. 8
ic

=

7

5 ers, A
(N KRan, Abert
MM
Kunlieten
nihe
„ c. M
Lr A r ſe.
nſüige
. „
/ 5 1, N
Cüank..
n
e
. „ W
4 . 4

nienn
angihn

lt

6† .
NNee

. „„ 0. e „,
n d en eeene.
up. ML

„* .
Aee,,
eeWeren

ArAiee
e seeN
Aäa
art
6 ſerwro
„ 1 1
0 mnpfe
wit ncni
. α 1
4 MEEN
iehaſi tn
1. . 1† 5 4
4 . 4
„ nnrſ

ſA1ꝑ1eee
ro

7 „*
1e
„ Mach 4 m
RMooe * A
117 „
” N
MWEn
„ — An
N
1 NRS
, 1
. E
”” Nee N
eX
’
. r
„44 et
. 7“
, Aeenes
„

Sumd

in qua de' apparuit ipſi iacob in eodẽ loco.ſ.Lua:vbi
iteꝝ bñdixit eũ:a mutauit nomẽ ed in iſraeleʒ ibi legił:
Terrã quã dedi abꝛaã ⁊ Jaac:dabo tibi ⁊ ſemi tuo p
te ⁊cc᷑. Ex quo pʒ maniteſte ꝙ nõ ampliauit ſibi termio)
plus ꝙ; patrib' ſuis. Cõſequent etiã iacob ſupꝛa.xlvij.
ca.repetẽs pᷣdcãm ꝓmiſſionẽ facta in luęa ſibi Joſepp:
ſic dicit:De oĩpotens apparuit mihi in luęa que eſt in
terra chanaan:bñdixitq; mihi: ⁊ ait: Ego te augebo et
multiplicabo:⁊ facia te in turbas poploꝝ:daboq; tibi
terrã hãc:a ſemini tuo pi te in poſſeſſionẽ ſempitnã.ex
quo pʒ manifeſte: ꝓmiſſio fcã iacob in luęa nõ ſe extẽ
debat niſi ad trã chanaã.Q aũt in ca.xxviij.ſupꝛadcõ

di: Dilataberis ad oꝛientẽ ⁊ occidẽtẽ ⁊c̃.intelligit de oꝛi

entali ⁊ occidẽtali plaga ipſõ terre ſibi ꝓmiſſe.ſ.chana
an:q̃ etiã põt diuidi in qttuoꝛ plagas:ſicut tota ira ha/-
bitabilis. Scðòa vo expõ pᷣſuppõit ꝙ iacob ha buerit cla
rioꝛẽ reuelatõem de myſterio chꝛiſti ⁊ futura btitudine

̃ᷓ ipᷣe abꝛaã:qð ẽ valde incoueniẽs:tũ qꝛ abꝛaã dẽ ẽe pꝛ

fidei:in cup ſinu ꝓut h? Lu.xvj. Juſti ab angel poꝛtabã
tur.tũ qꝛ de eo legit᷑ ſupꝛa.xviij.ca.dixitq; dñs:Nuũ ce/-
lare potero abꝛae q̃ͥ geſtur ſum?⁊c.Et eadẽ rõne ⁊ foꝛti
oꝛi incõueniẽs vẽ:ꝙ de celaret abꝛaã de his qͥ ꝑtinent
ad ſalutẽ:maxime illa q̃ reuelatur erat ipſi iacob:tum
qꝛ futura beatitudo reuelata fuit ipſi abꝛae cũ lux ſacta
ſemĩ ſuo fuerit ꝓmiſſa:ut expoſitu fuit ca.xv.que qdeʒ
beatitudo apertonem ianue celeſtis ⁊ ceia q̃ ad hoc reqᷣ
runt᷑ pᷣſupponit.Per illud aũt qð dicit ꝓpha:Suꝑ ſe/
nes intellexi.nõ eſt intelligenð ꝙ ſp poſterioꝛes ſci habe
bãt clarioꝛes reuelatões ꝙꝙ pꝛimi:alioqn ſequit᷑ ꝙ ſacti
modernoꝝ tpoꝝ eſſent mag illũinati de his q̃ ꝑtinent
ad fidẽ qᷓ;ᷓ apli:q fũt antidoꝛes ⁊ ſenioꝛes:qð eſt fallſum
Vltia etiã rõ ad hoc inducta ꝑ poſtilla.nõ ſufficit:nam
lʒ nã ut in plib ꝓcedat de min ꝑſecto ad magis ꝑfectũ:
nã tñ ſ̃m Boeciuũ ſꝑ ſumit initiu a ꝑfectis:⁊ iõ abꝛae fu
it dcm ſupꝛa.xvij.ca. Ambula coꝛa me ⁊ eſto ꝑfecł ⁊c̃.
ꝓput fuit declaratũ.Aſſumit etia hec expõ bñdictõnem
reuelatoem ꝓ eodẽ:q tñ ſũt diuerſa:non.n.oẽs bñdi
ctões ſũt reuelatões:nec ecouerſo:ut eſt maniſeſtũ.vnõ
hec lra vẽ alit exponẽda ⁊ plan .Ad qð ſcienõ:ꝙ cum
iacob bñdiceret᷑ a pꝛe ſuo:ſupꝛa.xxvij.ca.eidẽ dixit ſic.
Det de tibi de roꝛe celi ⁊ de pinguedie terre ⁊c.in qͥ fuit
bñdict ad lr̃am de bona influẽtia celeſti:⁊ de bona di⸗
ſpõne treſtri:ex quibꝰ imediate multiplicant᷑ trenaſcen-
tia:nõ tñ legit᷑ ꝙ iacob fuiſſet bñdict expᷣſſe a pꝛe ſuo ð
multiplicatõe ꝓpagatõis hoiuʒ ⁊ aialiũ:qð intelligit ĩ
bñdictõibꝰ vulue:nec etiã de bona gubernatoe ſeu nui/
tione taliũ:qð intelligit᷑ in bñdictõibꝰvberũ.iſta aũt be
nedictio qᷓ ptinet ad ꝓpagatoem aialiũ ↄſueuit in ſcri/
ptura ab alijs diſtingui:vñ Deutr.vij.dẽ:Bũñdict eris i/
ter oẽs pplos ⁊ nõ erit apud te ſterilis vtriuſq; ſexꝰ tam
in homib ꝙ in gregib tuis ⁊c. Jacob ergo in hoc loco
amplo bñdixit ipᷣm ioſeph qᷓ; ipſe Jacob fuit bñdict a
pꝛe ſuo qtũ ad pᷣdcã:et hoc eſt qð dicit Bñdictioes pa⸗
tris tui.ſ.quibꝰte bñdico Confoꝛtate ſũt bñdictoib pa⸗

ſanctis ⁊ iuſtis:omnia iſta fiãt in capite Joſeph ⁊c.
¶ In eodeẽ ca.xlix.vbi dꝛ in paſilla⸗ rn mgr i hiſto.ſcho

itio vlIttiia.
Etc expnõ mgfr̃i hiſtoꝛiaꝝ eſt in glo.intlineari:vbi
— ſuꝑ hoc verbũ:ad populũ ſuum:ſupꝛapoſuit ſre
uentiã angeloꝝ.ſilr ⁊ expõ ſtrabi q̃ in glo.ponit
in margine ⁊ nõ ponit᷑ ibi qꝙtũ ad hoc aliqua opinio oppo
ſita:vnde nõ vr ꝙ ſit hec expoſitio repellẽda:pᷣſertim cũ au
guſ.ſuꝑ Geñ.illa ponit:lʒ no totalit᷑ aſſertiue.dicit eniʒ ſic:
Uidendũ quõ dicanc ſcripture:q̃ aſſidue dicũt de moꝛtuis
Et appoſit eſt ad pꝛes ſuos:vel appoſit eſt ad ꝑpln ſuum
c.Ecce enĩ de iacob dẽ:Jaʒ quidẽ moꝛ uo ſʒ nodũ ſepulto
⁊ ad quẽ pplm apponat:no in ꝓmptu hẽ:ex illo eni ppls p/
oꝛ naſcit᷑:q diciꝰ eſt ppls iſrl:q vero eũ pᷣceſſerũt tã pauci iu
ſti noiant᷑:ut eos pplm noĩare certem.nã ſi dem eſſet:Ap/
poſitus eſt ad pꝛes ſuos.nulla queſtio fieret:an foꝛte eſt nõ
ſolũ hoim ſanctoꝝ:ſʒ etiã angeloꝝ ppls ciuitatis illius:de
qua dẽ ad Hebꝛe.xiij. Acceſſiſtis ad mõtẽ ⁊ ad ciuitatẽ dei
hieruſalẽ:⁊ ad milia angeloꝝ exultantiũ:huic poplo appo
nunt᷑:qͥ pꝰ hanc vitã placẽtes deo fiũt:tũc eni dicunt appõi
qñ iam nõ remanet ſolicitudo tentationũ ⁊ piculũ pctoꝛũ
qð intuẽs ſcriptura ait: An moꝛtẽ ne laudes hoiem quẽqᷓ;y.
hec Aug ex qua auẽte ſoluit᷑ obiectio facta ꝑ poſtilla.nam
ad hoc ꝙ dicit:ꝙ nullus pot dici appoſit ad angelos:niſi
qñ traſfert ad glam. Rñndet᷑ ſm Auguſ.ꝙ q poſt hac vitaʒ
placẽtes deo fiũt:dicunt᷑ angeł apponi:inquantũ iam in eis
ceſſatſolicitudo tentatõum ⁊ pꝑiculũ peccatoꝝ:ſʒ ſũt ipecca
biley ſicut angeli:lʒ adhuc ſtatũ gloꝛie nõ attingat. Nec etiẽ
vẽ incõueniẽs dicere:ꝙ cũ ſancti in hac vita exñtes ſepe ha
beãt angeloꝝ ↄſoꝛtia:ꝙ tales cũ ſint in lymbo ad eoꝝ cõſo
latõem ab angel frequent᷑ viſitent᷑:⁊ hoc vꝛ ſonare glo.intli
nearis pᷣdicta cũ dicit:Frequentiã angeloꝝ.nõ enĩ di.ad ſo
cietatẽ angeloꝝ:qð ſonat ↄtinuũ ↄſoꝛtiũ:ſʒ dicit:frequenti
am angeloꝝ:qð magis ſonat frequentia viſitatõis.¶ aũt
poſtillatoꝛ arguit ð motiuũ h exponis dicẽs:ꝙ ante moꝛ
tẽ iacob fuerũt recepti in lymbo adã ⁊ abel.Dicendũ ꝙ de
nullo ſancto ꝗͥ añ abꝛaã deceſſit legit:ꝙ fuiſſet appoſit ad
pplłm ſuũ.¶uvꝰrõ pot eſſe:qꝛ illi lʒ deceſſiſſent in gra:tñ foꝛ
te habebat aliq̃ venialia:ꝓ quib opoꝛtebat eos eè in purga
toꝛio ad tpᷣs:et ſic ꝓpter tales nõ diceret᷑ iacob eſſe appoſi⸗

tus ad ppim ſuũ:cu nõ eſſent adhuc in lymbo.Et notandũ
ꝙ ſcriptura loquẽs de moꝛte qrũda iuſtoꝝ qͥ añ paſſioneʒ

xp̃ᷣi deceſſerũt:frequeni dẽ: Appoſit ẽ ad pꝛes ſuos: ſeu ad
pplm ſuũ.ut in ſupꝛadicil pʒ ⁊ in alijs.vel obdoꝛmiuit cuʒ
pꝛib ſuis.ut de dauid.iij. Reg.ij.⁊ de alijs qð ideʒ ſonat:ſ,-·
p' paſſionẽ chꝛiſti alit dicit.ſ.obdoꝛmiuit in dno.ut Act.
vij. ca. de ſtephano:⁊ in alijs ſacij hiſtoꝛijs ⁊ legẽdis ſcoꝛũ
qð multũ ↄſonat catholice vitati:nã pᷣmi q;'tũcunq; ſci nõ
obdoꝛmiebãt in dño:cũ nõdũ in deo reqelcerẽt ꝑ btãʒ frui
tõem:ſʒ cũ pꝛibꝰ hec ſpectãtib apponebant:ſʒ poſtremi ſci
q ianua celeſti iam apꝑta ſtati pꝰ moꝛtẽ deo ↄiugebant᷑:dicũ

tur obdoꝛmire in dño:de qbꝰ Apoc̃.xiiij.ca. Beati moꝛtui

q in dño moꝛiunt᷑:ad quã moꝛte:q̃ poti vita dicẽda ẽnos
ue en⸗ nf ieſus chꝛiſtqui viuit ⁊ regnat in ſcla ſcloꝝ.

n meoꝝ ⁊c.ſ.bñdictõib quib pꝛes mei me bñdixer̃t Replica coꝛꝛectoꝛij ↄtra Burgern.
t dem eſt. Et ſequit᷑ i lr̃a ſm hebꝛaicã vitateʒ: Uſq; ad ca.xlix. vbi poſtilla. clare expoſuiſſet teſtm Ja

deſideriũ colliũ einoꝝ:ſeu colliũ ſeculi ⁊c̃.in quo intelli
git᷑ xpᷣs deſiderat a cũctis gentib':ut Aggei.ij.ca.de qͥ
Lu.x. Multi reges ⁊ ꝓphete voluerũt vidẽ qͥ vo) vide
tis ⁊ nõ videlſũt ⁊c. Et ↄtinuant᷑ hec verba cũ pᷣcedenti⸗
bus ⁊ ſequentib ſic:Gñdictones patris tui que confoꝛ
tate ſunt bñdictõibus patrũ meoꝛũ cc̃. Et ſenſus eſt:q
benedictõnes tempoꝛales quibus iacob ipᷣm ioſeph be/
nedixerat:que foꝛtioꝛes ſeu amplioꝛes ſut q;ᷓ benedictõ
nes patrũ meoꝝ.ſ.ipſius iacob ut dem eſt:vna cũ ſum/
ma benedictõe ſpũali deſiderata a collibus eternis.ſ.a

cob reſpcũ ruben: Burgeñ. neſcio qͥd cõſuſũ mur-
uras dicit qð nihil valet ad ꝓpoſitũ. Nã ſupꝛa

ca.iiij. in additõe pᷣma ponit regulã ꝙ ille ſenſus eſt lr̃e pꝛo

pinquioꝛ:qui extra lr̃am paucioꝛa ſi upponit: quã regulam
hic nõ obſeruat cũ ſuo gerũdenſi:qͥ ſupponũt hic pmo:qꝙ
doloꝛ ⁊ foꝛtitudo de Ruben dicant᷑ cõmendatoꝛie:quod tũn
nõ ꝓbat ꝑ aliquẽ textum nec expoſitones ſanctoꝝ:ſecũdo
xp foꝛtitudinis ↄmendatio fundet᷑ ſuꝑ turpitudine:videlicʒ
actũ generãdi:qͥ ⁊ſi infra limites matrionij ſit licit:habet
tñ turpitudinẽ annexaʒ:p ↄñs ſpũs ſcũs hunc ſenſum non

efflagitat:igit᷑ ſm beatũ hierony.errone eſt. Tertio ſuppo
nũt:ꝙ act gnãtõis ſit act foꝛtitudis vel roboꝛis:qð ẽ ↄtra
oẽm ꝓphiam nalẽ æ moꝛalẽ:nã q;uis ſit act᷑ nãliſſimꝰ viuẽ
tiũ ꝓ ↄſeruatõe ſpẽi:ex.ij.de aia:nihil tñ ibi apparet foꝛtitu
dinis: qꝛ nõ eſt ꝓ ↄſeruatõe ſpẽi:ſʒ poti de ↄſtitutoe indiui
dui. Etiã minuta ⁊ debilia aĩalia actũ gnatõij diligent exer

cẽt:imo ⁊ hoĩes egrotantes:nõ eſt igit᷑ act foꝛtitudinis nãl

multo min'moꝛalis. ¶ Itẽ in eodẽ ca. vbi poſtillatoꝛ expo

nit illũ paſſũ:Nõ auferet᷑ ſceptrũ de iu.⁊c᷑. Burg. voluit a⸗
liqd addẽ: qð niſi diſtraheret a vitate lr̃e ⁊ fidei:merito dii-
ſilarẽ:fingit eni cũ ſuo pugione à; ddã ↄſiſtoꝛiũ hñs ſileʒ viʒ
ſicut.hʒ ca. ſede vacante. per qð ↄſiſtoꝛiũ putat Burgen. co
cludere iudeis male hũc paſſũ exponẽtibꝰ ꝓp tpe machabeo

rnũ:qñ de tribu iuda nec erat ſceptrũ nec pncipat᷑:ſʒ qꝛ illõ
ↄſiſtoꝛiũ fictũ maſit apud iudeos vſq; ad deſtructoem ciui
tatis ⁊ tẽpli ſcòi ꝑ titũ fcãm ãno octogeſimottio pꝰ natiui⸗

tatẽ xpᷣi. Dñs eni ieſus.xxxiij.ãnis vixit:⁊ qnq̃geſimo ãno

pꝰ paſſionẽ deſolatio fcã ẽ:qᷣ ſil iũcti. lxxxiij.ãnos faciũt:et
ſic ſm Bug. ⁊ ſuos ſẽſus ill paſſus:Nõ auferet᷑ ſceptrũ de

iuda ⁊c.eſt ꝙ chꝛiſt nõ venit añ ablatõem illiꝰ ↄſiſtoꝛi:qð
Dicit hẽe auctem regalẽ:ſicut ca.põtificalẽ ſede vacãte. Mo
dicũ igit pbare põt additio ſua ↄ iudeos:nec multũ certare
p fide videt᷑:qꝛ eis admittit erroꝛis plus q.lxxx.ãnos. TCu

etiã qꝛ nõ ꝓbat illud ↄſiſtoꝛiũ fuiſſe de tribu Juda ſp:imo

fpm opionẽ cõem ſcribe ⁊ ceteri phariſei qͥ hoc ↄſiſtoꝛiũ co⸗

ſtituebãt fuerũt de tribu ſymeon ⁊ leui:ut dic h̊ glo.intline
aris:ut hẽ Deut.xvij. Suppletõem qͥ; ⁊ ꝓbatõem ſuoꝝ di

ctoꝝ Burg.remittit ad foxꝝ iulij:qꝛ ad libꝛoj iudeoꝝ:qͥ cõi

ter apud nos nõ habẽt.¶¶ Itẽ in eodẽ ca. vbi poſtilla.addu
cit expõnem gloſe myſtica:⁊ ad lr̃am alit᷑ oñdit exponendũ

illũ paſſũ:Ligãs ad vineã ⁊c. Burg.ſe oppõit:volẽs illam

myſticã exponẽ foꝛe lr̃alem:qð tñ nõ vẽ.nã ſᷣm beatũ? lug.
2 Greg.ſupꝛa ſepe allegatos:ille ẽ ſẽſus lr̃alis pᷣm:q ꝑ vo/

ces vel imios cõiter ſignificates accipit ſine abſurditate:vbi
aũt i eo mõ exponẽdi hiſtoꝛia deficẽt:⁊ ſine abſurditate ſic

exponi nõ poſſet:tũc pᷣmũ ad myſticũ ſeſũ recurrenð ẽ:i ex
pone aũt poſtilla. nihil eſt abſurdũ:ſz totũ lr̃e ⁊ rõni ↄſonũ
igit᷑ ſẽſus ꝑ eũ poſit ẽ pᷣmo lr̃alis:ſẽſus aũt glo.oꝛdinarie ⁊

alioꝝ catholicoꝝ: nõ ſolũ h̊ ſʒ ſepe myſtic ẽ:⁊ ut talij recipi

endus.nõ valet igit argumẽtũ Burgꝗ.qͥ dic:qꝛ leo h accipit
metaphoꝛice:igit᷑ ⁊ alia.ſ.vit ⁊ vinea metaphoꝛice ſũt acci

piẽda:qꝛ ſepe in ſacro eloꝗo fit mixtio trãſſũptionũ ⁊ ꝓpꝛi

etatũ:ſicut ſupꝛa de ruben totũ eſt l̃ale:tñ in fine miſcet᷑ aq̃
effuſe: ita ⁊ infra de iſachar ꝑ metaphoꝛã dẽ aſin foꝛt.cera
aũt ſũt lr̃alia:ita h de Juda fit mixtio metaphoꝛice ⁊ ꝓpe
tatis.Et ꝙ Burg. dicit expõnem glo.hꝛi ex ſilitudinib ali

bi poſit 5 hoc nõ plus ꝓbat:niſi ꝙ allegoꝛia catholicoꝛuz
it

doctoꝝ ſit bñ füdata:na ſẽſus myſtic nõ ẽ multũ auctẽtic
niſi ex aliqͥ paſſu ſacre ſcripture poſſit ꝑſuaderi:ut vult be/
at Zlug.de doc.chꝛiſ.ut ſupꝛa.(¶¶ Iteʒ ĩ eodẽ ca.vbi poſtil
latoꝛ expõnem eoꝝ dicit extranea q dcã de Iachar expo/

nũt de ſtudio ſapie: Burgeñ.capta occaſiõe debili dicit ðri
um:pᷣtẽdẽs ſoluẽ rõnes poſtillatoꝛis:qð tñ ſufficient᷑ nõ faẽ

ut vẽ.nã rñſionẽ ad mã ronẽ burg.fundat ſuꝑ iudicio ho
minũ indiſcreto:qͥ ſapiẽtes ſtulti:⁊ ſtulti ſapietes ↄſueuer̃t
iudicari: de q̊; iudicio dẽ. j. Coꝛin.j.ij.iij.⁊.iiij.p totuʒ.Non
igit᷑ bene infert Burg. hoĩes mũdani ſapiẽtes ⁊ ſtudioſoj iu
dicãt rudes ⁊ aſinos:igit᷑ ſũt tales. In hac aũt lr̃a vbi dicit᷑
iſachar aſin foꝛtis.nõ dẽ de iudicio hoĩum:ſʒ ð ꝓphʒia ipᷣi
iacob iudicio diuino reuelata:ſᷣm quã extraneũ v dicẽ:ut
arguit poſtillatoꝛ:ſᷣm reſpcm vel ſilitudinẽ ſtudioſũ foꝛe a-
ſinũu. Sʒ ꝙ Burg. allegat Ariſto. vj. ethi. modicũ fac̃ ꝓ eo
dꝛ Ariſto.ↄſueuit antids detrahẽ:nõ enĩ pepcit mgr̃o ſuo
platoni:multo minalijs: ut pʒ in mulij lod libꝛoꝝ: bti ZFlu
guſ. Nec tñ Ariſ.dixit anaxagoꝛã ⁊ alios phᷣos foꝛe aſinos

ſi aliqñ dixit eos ignaros vel min bene ſetire:hoc tñ ipꝛo/

aũt expoſitõ quã fouet eſt iudeoꝝ:⁊ i

onij ⁊ petra ſcã

perabat antidqs nõ qꝛ ſtudioſis:ſed qꝛ ignoꝛãtibus:⁊ ſic
illud allegatũ eſt ↄtra ꝓpoſitũ Burgen. Pꝛo ſolutone
ſecũde ronis quaʒ facit poſtillatoꝛ: Burgeñ. aſſumit: q;

repit᷑ in ſcriptura hoies de tribu Iſachar fuiſſe alijs in
ſciẽtia excellẽtioꝛeſ:in loco tñ ꝑeũ allegato no dẽ ꝙ erãt

eruditi in ſciẽtia:ſed in tẽpoꝝ obſeruatõe ꝓ cerimonijſ

2 ita foꝛtaſſe erãt famli ſacerdotũ ⁊ leuitaꝝ ad onũciã/-
dũ populo hꝰmõòi tẽpoꝝ ⁊ cerimoniaꝝ obſeruãtiaj ad

modũ pᷣconũ:qð eſt vilis cõditõnis officiũ:ſicut⁊ cãpa
niſtaꝝ:dicit᷑ tñ qðlibet officium ſuos habere ſuo modo
magiſtros: vilitas q; illi trib innuit in litera allegata
pꝓ burg.in qua cetere tribꝰ veniẽtes in adiutoꝛiũ Dauid

numerat᷑ ꝑ milia valẽtiũ:hec tribꝰ Iachar numerat᷑ p

ducẽtos pᷣdicto modo valẽtes. Nã reliqͥs omẽs de illa

tribu dicit pediſſequos qui ↄſilia ſeq̃bat᷑:q̃i dicerʒ:ſicut

aſin ſtolic' directõne eges:iſtis ducetis dẽptis qui erãt
vt pᷣdicit᷑ eo modo ſtudioſi.vnð ⁊ glo.pꝑ Burg.adducta
nõ loquit᷑ aſſertiue ſed ſcm alioꝝ opinionem. Iccirco
dicit glo. tradũt doctoꝛes in illa tribu fuiſſe:ſed eoꝝ ſtu
dia modificat: ſiẽ ſupꝛa dictũ eſt ſolũ ad tpa cerimoni
arũ obſeruãda:⁊ populo itimãda verbo vl ſcripto. Et
ad eũdẽ effectũ poſtilla. illũ locũ allegatũ exponit:ma-
nẽt igit ratões ep incõcuſſe.Burg.etiã hic ðdicit ppꝛie
regule qua poſuit in ꝓſecutõòe ſui ꝓlogi:videlicet ꝙ ex⸗
poſitõej ſãctoꝝ debeat mag reputari qꝙ; infideliũ.Nuũc
ua ipꝛobat ẽ
beati Hiero.vt patet in gloſa.oꝛdi. ¶ Item capitlo eo/
dẽ vbi poſtillatoꝛ ad intẽtõem magiſtri hiſtoꝛi.illũ paſ

ſũ: Inde paſtoꝛ egreſſus eſt ⁊c.exponit de res hieroboã

q fuit de tribu ioſeph: Burg. dicit illa expõnẽ roni incõ
ſonaʒ: allegas motiua:qꝛ hieroboã fuit peſſim idola/
tra:regnũ qͥ; ſuũ etſi ad tpᷣs a deo ꝑmiſſu:nũq; tñ fuit
gratũ.Ceia q ibi ponit Burg.pꝑ longã digreſſionẽ oclu
dẽs ꝙ ergo ꝓphetia iacob de eo nõ põt exponi ↄueniẽt
Sed reuera motiua burg.ſũt ↄ rotundũ textũ.iij. Re/
gũ. xj.xij.⁊.xiiij. vbi dẽ:pꝛopham ex pꝑte dei regnuʒ de
cẽ tribuũ ei ꝓmiſiſſe:⁊ ſigno oñdiſſe.dẽ eni oꝛe dei ad
hieroboam: Te aſſumaʒ ⁊ regnabis ſuꝑ oia q̃ deſierat
aĩa tua:eriſq; rex ſuꝑ iſirl:ſi ſeruaner pcepta mea ſicut

Dauid:ero tecũ:⁊ edificabo tibi domuʒ fidelẽ:quõ edi
ficaui domũ dauid.et regnũ Juda pugnare volẽs ↄtra

regnũ iſrl ꝓhibitũ eſt a dno dicẽte.iij. Reg.xij.Nõ aſcẽ
detis neq; bellabitis ) fratres veſtros:a me eniʒ fem eſt
verbũ hoc.q̃ oĩa nõ ſonant in regnũ ꝓmiſſũ ſʒ oꝛdina
tũ.nec ↄſonat Hieroboã fuiſſe idolatraʒ:etſi poſt ſuſce
ptũ regnũ fact ſit peſſim.ante eni ſuſceptũ regnũ capᷣ.
Xj. Reg.iij.dẽ:Erat aũt hieroboã vir foꝛtis ⁊ potẽs:vi⸗
dẽſq; Salomon adoleſcentẽ bone indolis ⁊ induſtriuʒ
ↄſtituit eũ pᷣfectũ ſuꝑ oĩa tributa vniuerſe domioſeph
Et cũ egrederet᷑ hieruſalẽ occurrit ei ꝓpha Ahyas vo/
lũtatẽ dei pᷣnũcians:ut pʒ in lra:q̃ no ſonãt eum fuiſſe
idolatrã:ſed bonum quauis poſt auerſiõem male egẽit
Burgeñ. dicit illud Oſee.viij.caplo:Dabo ei regem in
furoꝛe meo.de Hieroboaʒ ſcriptũ:ſed neutrũ de eo ſcri
ptum eſt:ut pʒ intuenti lr̃am:⁊ gloſam ſanctoꝛũ vtro/
biq;. ⁊ quia Jacob vidit tribũ Joſeph in pſona Hiero

boam per dominũ ſic exaltandũ in regnũ Iſrael:ut di/
cit᷑.iij. Reg.xj.pꝛophetauit dicẽs:Inde paſtoꝛ egreſſus

eſt. pꝛeteritũ ꝓ futuro expꝛeſſit:⁊ ſicut pᷣuidit circa hie
roboam:⁊ tribuʒ Joſeph dei beneficentiã:ita pꝛeuidit
ipſius Hieroboam poſt ſuſceptũ regnũ ſcandalũ ⁊ ma-

liciam:ideo poſtq de eo dixit: Per manus potentis ia-
cob egreſſus eſt paſtoꝛ. continuo ſubiũxit:Lapis offeſi

* ãdali: ipſe eni fecit iſrlt peccare multiplicit
ut dꝛ.iij. Reg.xiiij. Stat igit᷑ expõ poſtillator ut lralis

glo. auũt ⁊ expoſitõne ſanctoꝛum myſtica remanente.

Aidſnbno
la ulis lij
gißnodilhil
me Reb
getino,
ituäiin
ſiobaleguiih⸗
Aiiinilnsnontnn
knmnue
F necfi Jamaigt
rnn tu
Petiteverharen
cocdlogn bun
ſegettigthabuia
ſeni Otn anilend
Urloginvorh/
Nurrpingufiil
las ltanhani⸗
o rtur or
luetithaiiiante
iiclinnuphorueen
Myl xldit ner
Nycurpvid ab⸗
Afunsſodormee
Eſo⸗dumit valet
luſditudine:rde⸗
Merniby inteſuey
Niton pfernoꝛ
ittir iuſe
fi ieyiditonn
ialullwne incob
füpmniſueginti
Pmrinrtieen,
iisihdigdoeir
fiſtppefrinmbe
flnlſogtenn
Pmnintſagtie
ſſenignaiite
ndceſtdegſonſce
glaircgnatine
Mimplictent .
dliteipen⸗

— — —

dnmt
däzmi
ZM
ütleign

ce

nngmnninc
cvri
napeda nn
ieniniarn
õ
ñ
Eigimmißfi
oiſimin
õ
iſin
öſalnaunn
anlumi,⸗

ENine
n in

¶ BHenelis 4.

Iteʒ ĩ eoð ca.poſtillatoꝛ illũ paſſũ Bñdictõej pꝛis tui
3 P 3 P

ↄfoꝛtate ſũt.duplr exponit:pmã tñ expõnẽ nõ multuʒ
ponderãs:in ſcòa reſedit:q̃ vult: ↄfoꝛtatio bñdictõuʒ
iacob ſuꝑ bñdictõib patꝝ ſuoꝝ ẽ quedã excreſcẽtia no
ticie de deo ex myſterijs fidei poſterioꝝ ad poꝛes:qᷣa in

ꝓceſſu rpun den
aucta ẽ clarita) re —
uelatiois:qᷓ moꝛe (Laplin. L.
bñdictois: vel cũ Aod cernens ioſeph.
bñdictõibfacta ẽ

Mruit ſuꝑ faciẽ pr̃is: flẽs
⁊ doſculãs eũ:pᷣcepitq; ſer
uis ſuis medicis ut arõati⸗

Sʒ burg. dicit il
lud valde incõue
nient᷑ dici:motu

d oni no.— by codirẽt pre. Quib iul
eni pmo diẽ abꝛa ſa explẽtib: trãſierũt q̃dra
am eẽ pꝛem fidei:
ex hoc tñ nõ ſeq/

tur eũ habuiſſe clarioꝛẽ de credẽdis reuelatõeʒ intẽſiue
⁊ extẽſiue qᷓ; poſterioꝛes.ſ.iacob ⁊ ceteros ꝓphas:qqᷓ; ĩ
mã obedie qͥ ad fidẽ ꝑtinet:fuerit heroic pᷣ alijs qſi pat
alij tñ in alis non min ad fidẽ ꝑtinẽtib eo fuerũt lõge
clarioꝛes:ꝓut declarat beat grego.in pᷣfatoe moꝛaliuʒ
pꝰ mediũ. In mã igit᷑ obedie oẽs vere obediẽtes ſũt filij
abꝛae:ut notat᷑ ad Galath.iij. in textu ⁊ in glo.ita ĩ mã
patiẽtie:vere patiẽtes ſũt filij Job:⁊ ſic de alijs.Nec ex
eo qð allegat Burgeñ. ꝙ in ſinũ abꝛae iuſti depoꝛtabãt
ſequit᷑ igit᷑ habuit credẽdoꝝ clarioꝛes reuelatones q; po
ſteri. Sinꝰ eni lymb patrũ dicebat᷑ ppter requiẽ ſᷣm cõi
ter loquẽtes de hac mã.ſed ꝙ dict ẽ ſin abꝛae ex euẽtu
narratois chꝛiſti ẽ: Luce.xvj.et nuſq; reꝑit᷑ in ſcriptura
alias. Inde eccla aſſũpſit ut locũ quiet᷑ aiaꝝ ſinũ abꝛae
nõ ꝓpter abꝛae ſinũ de qͥ xpᷣs narrauit:qꝛ illa erat lym
bus:quã requiẽ ià eccle minime petit:ſʒ ꝓpter requieʒ
efnã quã metaphoꝛice traſumit.Ex metaphoꝛa igitur
Burg.nihil ↄcludit.nec valet qð ttio ſumit id videlicet
Nuʒ celare poto abꝛae q̃ geſturꝰ ſũ:hoc eni ſolũ ẽ ĩi mã

deſtructõis ſodome.ex qͥ nõ ſequit᷑ qð Bur.intẽdit.nec

qð q̃rto aſſumit valet:q abꝛae ſcã fuit reuelatõ de luce
etna ⁊ btitudine:a de his q̃ ꝑtinẽt ad eã qꝛ nõ ſeqt:igit
poſterioꝛib intẽſiue vel exteſiue fcã nõ ẽ de illis maioꝛ
reuelatio ⁊ ꝑfectioꝛ.In pꝓpoſito enĩ oẽm reuelatõem fa
ctã abꝛae ↄſtat fuiſſe ꝑ ſenſibilia ⁊ coꝛꝑalia:Jacob aũt
ſpũali viſiõe vidit dũm inixũ ſcale ⁊c᷑. Copanti reuela-

toões fcãs abꝛae ⁊ iacob in hoc loco ſcriptas:manifeſtũ

eſt iacob extẽſiue ⁊ intẽſiue ſupgreſſũ in bñdictoib'. Sʒ
Burgeñ ptractãs rõem poſtilla.fcãm ex auẽte dauid di
cẽtis:Suꝑ oẽs docẽtes me intellexi:dicit id ñ debẽ itel
ligi: ſic ꝙ poſterioꝛes abundarẽt in his q ſũt necia ad ſa

lutẽ ſuꝑ poꝛes ⁊ antidoꝛes:qꝛ als ſeq̃ret᷑:q moderni ſci

abundarẽt ſuꝑ cognitõe aploꝝ:qð falſũ eſſe dicit Bur.
ipſe tñ exponẽs illũ locũ pſal.dic᷑:Sr ſenes itellexi:itel/
ligenð eſt de ꝑſona fideliũ:qͥ ꝑ tempoꝝ ſucceſſionẽ pla
explicite cognoſcũt de his q ad fidẽ ꝑtinẽt q; antiq: licʒ
oĩa implicite ↄtinebant in fide atiqͥꝝ:vñ pʒ ꝙ burg.ſibi
ipſi ðdicit:nec Burg.debuit dicẽ foꝛe falſu:qð beat᷑ au
guſ.dicit eẽ verũ loquẽs de ↄſilijs gnãlib li.j.de vnico
