Colo. Nuqᷓ p illa vr· platõis dogma cadẽ vide
tanetard e. baf. DPèniq; vbicũq; ſacra
nitate. Ui tñ in epla lũ aligd ſcripta teſtat ð pꝛe
ad Paulinu ſetire 2 filio ⁊ ſpũſcõ: aut alr int/

pꝛetati ſũt:aut oĩo tacuer̃t

viroj ſenioꝛej:qͥ bibli

othecã ð hebꝛeo in grecũ ei ſcirẽt interpᷣtari:tunc Eleatar

vnaqᷣq; tribu elegit ſex ſenioꝛes legẽ ſciẽtes ⁊ miſit ei.Hi

ũt ſeptuaginta interpᷣtej:qᷣ lʒ ſeptuagintaduo fuerint:tamẽ
moꝛe ſacre ſcripture ſeptuaginta dicunt᷑:q modicũ numeꝝ
ſi ſupꝛa aliquã ſũmã ſupexcreſcit ſepe ſubticet.De hij inue

hiſtoꝛijs.et de his ſpdit h: c Deniq; vbicũq; ⁊c. Iſtud

nies diffuſius in Joſepho libꝛo ca.ij. a qͥ accepit magr i

dicit: O

iã ſupꝛa eſt expoſitũ:qꝛ vo de h fecerat mentoeʒ incidenter
oñdit ꝙ lxx.nõ ſigillatim i ſinguł celluł interpᷣtati ſũt:ſʒ ni
vna baſylica ꝑiter ↄtulerũt.Et in oñſioe hſatl imoꝛat᷑.vñ
O (¶Et neſcio qs ⁊c.] vł ſcriptitarẽt. melioꝛ littera.
LCũ Ariſte ⁊c. Aug..in ſcõo libꝛo de doct. chꝛiſtiana

s vẽ mẽdaciuʒ ꝙ Hiero.reputat ꝓmẽdacio:ſʒ foꝛte opio

Hiero.pᷣualet.nõ eſt.n.in ſuo teſtionio ſingularl.Dicit eniʒ

ZJoſepus in libꝛo.xij.loquẽs de iſtis ſeptuaginta: Q& Deme

trius ↄſiliũ fecit in domo ꝓpe litr ſtate ⁊ apta a ſecre ad

cogitatõem negocioꝝ:vbi eos pꝓducẽs petebat oiĩa quibus

op habebãt ad leg interpᷣtatioem.Cunq; laboꝛioſe tantaʒ
interpᷣtatõem facerẽt vſq; ad hoꝛã nonã in hoc ſedentej ad
curã coꝛpis vertebant᷑. Mane aũt ad eundẽ locũ redibant
⁊ ita legis interpᷣtatõi vacabant:ita trãſcripta lege ⁊ ope in
terpᷣtatois ad effectũ pꝰ ſeptuagintaduos dies traſactos:cõ
gregãs Demetroy iudeos oẽs ad locũ in ̊ leges trãſlate fue/-
rant pñtibꝰ interpᷣtiblegit eas ⁊c. Uñ ⁊ Hiero.dicit eos in
vna baſilica cõtuliſſe.GBaſilica.n.dom regia dꝛ a baſilios
qð eſt rex vel impatoꝛ. Ariſteus aũt de q; fit hic mẽtio ſicut
dẽ in. xij. li. JYoſephi:amic regis neceſſarius fuit. Uñ dẽ hy
paſpiſtes grece qð eſt ꝓtectoꝛ latine.et ↄponit ab hyꝑ pᷣpo/
ne greca: a aſpiſtes. Spixo.n. verbũ grecũ eſt idẽ qð extedo
inde aſpigo: qð ẽ in circularẽ foꝛmã voluo. Uñ dẽ aſpis ſer
pẽs ꝗ ĩ modu circular ſcuti ſe gyrat. Et ſilr aſpis ſignificat
ſcutũ circulare.vñ aſpigo idẽ eſt ꝗð ſcuto ꝓtego.et iñ cõpo
nit᷑ hypaſpigo ⁊ hypaſpiſtes.Et iſte ariſte erat vn de cuſto

dib' coꝛpis regis:de qͥ Ptolome' loquens Eleaçaro pncipi

ſacerdotũ:dicit in.xij. Joſephi:Trã miſi qui deberẽt ð his
vobiſcũ diſputare:Andreã pmatẽ:mei coꝛꝑij cuſtodẽ:Ari

ſeũ mihi dilectiſſimos. dicit Hiero. Ariſte Ptolo
mei hypaſpiſtes.i. ꝓtectoꝛ:q eiuſdẽ ptolomei ſcᷣ fidelr
expoſuit: et Joſeph qᷓ multo p tꝑe geſta ill ſcripſit:ũ̃

tacuiſſent ſi diuiſi per cellulas ſine mutua co tioe ea
dẽ ſcripſiſſent. Si. n. hoc mò in dẽia dixiſſi et: Uate po
th pphe:ꝙ iter⸗
—,⸗ „ pᷣtes dicẽdi eſſent
eſt. n. eẽ vatẽ: aliud ẽ eẽ int quogno ceueni
Ptẽ. Ibi ſpiritůs ventura pᷣ C2 . 1 Plretam
dicii:biè eruditio boꝛun lhed e ce in

copia ea q itelligit trãſſert.
Miſi ſoꝛte putãdus ẽ tulli
iconomicuʒ xenoſontis et
platonis pythagoꝛaʒ ⁊ de

moſtheniſ ꝓ ctheſifonte: af

flat rhetoꝛico ſpũ trãſtuliſ

ipꝛetez. quod p
FSeneſpini⸗

venka ßicit..

vl ꝓphat. i¶ Hic
ſ. in inipꝛetatoe.
Eruditio ⁊c

ſpu fuiſſe locutos. ſequit: o

ſe. Añt alit de eiſdẽ libꝛis a5⸗aliud Eyphe
p ſeptuaginta interptes: ali mai aliu nbee,
ter ꝑ aplos ſpũſſcũs teſtio ſipiẽs velit aſtru⸗
nia texuit: ũt qð illi tacue ere idẽ eẽ vateʒ 2
rũt hi ſcriptũ eẽ mẽtiti ſũt. interptẽ: qð ſi cõ
Quid igit:HDamnam vete celſuz fuerit h ri⸗
”â”õ diculuʒ: ſequit
res: Minime: ſz p/ pꝛioꝛu, Tullius q oͤſdaz
ſtudia in domo dñi qð poſ trbetoꝛicos libꝛoj
55S5S5 greco in latinũ
traſtulit:rhetoꝛi/

co ſſtar u eos trãſtuliſſe dicat:et hoc ẽ qð dicit:
I¶ Mini foꝛte ⁊c. os libꝛos traſtulit Tullius de gre
co in latinũ.ſ.economicũ xenoſõt:.i.diſpẽſatoꝛiũ.Eco/
nonp. n. ið eſt qð diſpẽſatoꝛ.ᷣm grecã ſcripturã nõ ſcri
bit᷑ econom pe:ſʒ oyconomic pꝑ diphthongon. Et
deriuat᷑ ab oycos.i.domy:qꝛ diſpẽſat.i.oꝛdinat domũ
i. ꝓpꝛiã familia. vel dẽ ab echo qð eſt redditiu ſonus
geris:vel valliũ:vel rupiũ:vel motiuʒ: qꝛ ad ſonũ ⁊ ad
vocẽ eius tota familia dʒ oꝛdinari. Dicit᷑ ð economicũ

xenofont liber: quẽ R.enofon ↄpoſuit de officio diſpẽ/

ſatoꝛis. Iſte Eenofon diſcipulus fuit Socrat᷑: vir ma-
gne facũdie:ſicut pʒ in.v.libꝛo Ualerij maximi. Et pla
tonis pythagoꝛã.i.libꝛũ quẽ plato cõpoſt ncPnbag
re noie intitulatũ:ſicut dẽ thime platonis. Plato.n.ſo
lebat libꝛos ſuos intitulare a noib diſcipuloꝝ ſuoꝛum
vel eoꝝ ͤs introducebat loquẽtes. Et Demoſthenis 8
u

ctheſiphote.i. libꝛ quẽ demoſthenej qdã rhetoꝛ ↄpo

it: de defenſiõe ctheſiphont Elchinẽ. Iſtã hiſtoꝛiaʒ q̃
re ſupꝛa in epla ad Paulinuʒ.ij. c. Quidã dicũt p cthe
ſiphonte eẽ vnã dictõeʒ ſʒ errãt:ſicut pʒ inſpicientibus
hiſtoꝛiã. Dicat᷑ ̊ verius pꝛo ctheſiphote ut ſint due di
ctiões:ſicut cũ dẽ Cicero ꝓ dei oꝛato.ꝓ deioꝛato diuiſe
ſũt dictões. Dicamgᷣ: Demoſthenis ꝓ ctheſiphote:ſub
intelligẽtej libʒe p cais ctheſiphõtis:ſicut dẽ Tullius p
deioꝛato.i.ꝓ cã deioꝛati regis.cetera plana ſunt. Sic
igit᷑ ſi ſeptuaginta interpᷣtes:vates vel ꝓphas dicimus
ꝙ interptes fuerũt:neceſſe ẽ ut tulliũ vatẽ ⁊ ꝓpham
dicam:qꝛ interpᷣs fuit. Aut etiã aliu incõueniẽs ſeqᷣt
ſi eos ſpũſcõ locutos aſſerim.ſ.eundẽ ſpminſcm̃ aliter ꝑ
iſtos: alr pꝑ apłos fuiſſe locutũ:ſibiqʒ ↄriũ:p quẽ videlʒ
alr ſcriptũ eſſe falſo teſtati ſũt:qð illi oio tacuerũt.hoc
illud incõueniẽs qð tangit᷑ cũ dẽ: m ¶ Aut alit rc.
i. oꝛdinauit ſpũſſcus. n ¶ t ꝙ illi cc. Lra plana eſt
Sic oñdit ſeptuaginta interpᷣtes nõ diuino ſed hũano
ſt e locuto⸗ uid igit᷑. Hic incipit
qrta ꝑs pncipalł in q̃ ponit ſuã excuſatõem ꝙ noõ ad aſꝑ

aaue --0-. —, —. = — — — —— —

—.— – — — —— —

— ᷑ —

=S,S —

,— — —

¶ In pentatenchu

natõem veteꝝ nouã faciat trãſlatõem. Et facit hic tria
Pꝛimo ſuã innocẽtiã indicat cũ dicit: o ¶ OQu
ſ.intẽdo nouã trãſlatõem faciẽdo. p ( Damnam ve

teres ⁊c ¶ Arrogantiã deuitat.vel ſignant dicit qð poſ
ſum.q.d.plenp nobis liquet veritas:⁊ ioõ licentioꝛ dat᷑

trãſferẽdi facłtas

dqꝛ apud veteres

nullus ſcribebat

i.magis certitu⸗

hoc eſt qð ſeqt ““́”ñR.
q ¶ Illi inerbta ſum laboꝛam. Illi inter
1i ⁊c. Non ſcribi ptati ſũt añ aduentũ chꝛiſti
mus ꝓphetiaʒ:q̃ 31, N n
eſt fuiuroꝛü pfa⸗ ⁊ qð neſciebãt:dubijs ꝓtu
tio ſz biſtoꝛiaz ꝗ lere ſentẽtijs:nos pꝰ paſſio
etreigene nerr⸗ nẽ ⁊ reſurrectõem er nõ tã
tio. vnd o ab hi · pꝓphiam q; hiſtoꝛiã ſcribi
ſtoꝛin að eſt vilẽ mus. Aliter. n. audita: alit

viſa narrant᷑. Qð mbitel

hiſtoꝛiaz niſi is q ligim:meli ꝓfeꝛim..Aũ
1 cibi imikuſſſt di igit emule: obtrectatoꝛ
1 ea vidiſiʒ hu auſculta. Nòn dano:ñ re⸗
ic expõni hiſtorꝛie 2 21 „Lalg⸗e
alluit la ſeque, Bhẽdo ſeptuagita: ſed cõ
r ¶ Ali. n. æc.] fident cunctis ill aplos pᷣfe

ro:l er iſtoꝛum os mihi

inar e noli, icchꝛiſt ſonat quos añ ꝓphe
narrãt viſaqᷓ au tas int᷑ ſpiritalia chariſma
dita: certe ta poſuos lego:lin quibuſ
8¶Quod meli· pltimũ pene gradũ intpteſ
lmei tanſ tenẽt. Quid liuoꝛe toꝛqr:
Secũdo aplis a Quid ĩpitoꝛum aios me
ctoꝛib obtrecta
elonſurer ibi
t ¶ Audi ⁊c. Auſcultare dẽ qſi aures ſono culcare:vł

ptuaginta nõ habent.et ſic patet ꝙ noſtra tranſlatõ eſt ve
racioꝛ completioꝛ. ſed foꝛte te aliter excuſabis dicens:ꝙ il
la teſtimonia nõ fuerunt ab initio in hebraica veritate:ſed

ſunt ab hebꝛeis ſupaddita:poſtꝙ falſa ab apoſtolis ſunt aſ
ſumpta. et ſic latina exemplaria veracioꝛa ſũt q; greca:gre/

Explicit pfatio.

ca q; hebꝛea:⁊ hoc eſt
ðð quog dicitur hic:
ↄcitas:l Sicubi ĩ trãſlãtöe P¶ Aliud excuſatõ
tibi videoꝛ errare: introga nis genus eſtſeilq ſi
hebꝛeos: diuèrſaꝝ vꝛbiu, bauerin: teſtimonia
— . F 75
magr̃os ↄſuſe.l Quod illi pꝛedicta.
pitde cpa . ii cociceg Ab avoſtali⸗ cõ
nõ hñt. Aliud ẽ ſi ſe pb tra c. ſideſ falio co-
ſtea äb aplis vſurpata teſſti tra pee none
monia ꝓbauerũt:lI? emen tis rapta.
datoõꝛa ſut exẽplaria latina i ¶ Poſtea. ſcilicet p
q;ᷓ greca:greca q; hebꝛai ᷓ ſeptuaginta editio
ca. Aè bec ↄtra iuidos. nmem ſuam ſecerunti
Nuüc te ðpᷣcoꝛ deſidericha poſtmodum addide-
riſſime:ut quia metãtũ opp runt.
ſubire feciſti: ⁊ a geneſi ex e nendar dn
oꝛdiũ capere oꝛationibꝰ iu na ⁊c Ged iſta ercu
ues:lquo poſſim eodẽ ſpũ aſatio nihil habet pꝛo
quo ſcripti ſũt libꝛi:ĩ latinũ babilitatij. Apoſtolo
eos trãſferre ſermonẽ. rum enim cura fuit
——H falſa deſtruere. Unðò

falſa teſtimonia nul⸗
latenus aſſumpſerũt
ꝓpterea non veriſile
eſt ꝙ hebꝛei libꝛij ſui)

non pote) ↄtradicere veritati. b

ut dico: ⁊ non ſo

hebꝛei habent de chꝛiſto. g

qſi auribſones celare:⁊ ẽ ↄpoſitio vel etymologia. net

eſt diphthong in pᷣma ſyllaba ſicut quida ponũt hñteſ
reſpectũ ad ↄponętia:nõ attendẽtes ꝙ obedio lʒ ↄpona
tur ab ob ⁊ audio:cã Euphonie mutat au in e:⁊ ſiliter

cã Euphonie dicimaſcultare nõ auſcultare.Audi ita

q qð ſequit: v ¶ No dano ⁊c. .ſ toto: ſ in quib
teſtibaplis duninutoj ↄuinco.

5 3ↄfident ⁊c. L ʒ
n.apli ſint paucioꝛej numero:eoꝝ tñ teſtimonia pᷣferẽ
da dcerno:nec miʒ qꝛ: y Parinon ⁊c. Hoc chari
ſma atl dẽ gra vlł donũ gre.Et dẽ a chan grece qð ẽ gra
latine.vñ ſpũalia chariſmata appellat Hiero.diuiſiõe⸗

ſiue oona gfeoe ꝗb'agit Apte os ki. 5 n d⸗

vltimũ pene ⁊c. Pene.i.penit .vltimũ.n.locũ tenent:

ſicut pʒ inſpicienti textũ.j.Coꝛin.xiij. Dicit tũ pene qð

ↄpatiuũ ad innuendũ ꝙ non ex toto ꝓut poſſet accu
ſat trãſlatõem ſeptuaginta interpᷣtũ.Tertio infallibilẽ
ſue trãſlatõis veritatẽ ꝓbat:ibi a ¶ Quid liuoꝛe toꝛ
qris. Liuoꝛ dẽ inuidia vel nigredo q̃ remanet ex ꝑcuſſi-
one. Et dicitur a liueo es quod eſt inuidere:vel liuiduʒ
i.nigrum ex percuſſione fieri. Toꝛqueo es toꝛſum vel
toꝛtum:dicitur cruciare:flectere:mittere: iaculari.in p/
ma ſignificatione ponit᷑ hic.dicit ergo:O emule qᷣd li-
uoꝛe toꝛqueris:ideſt cur inuides mee tranſlatõni cuius
Quid imperitoꝛuʒ
animos ⁊cc. cuʒ ſcilicet ſit irrefragabilis veritas.quod
oſtendit cum ¶ Sicubi. ideſt ſi alicubi aduer-

bium loci. dð ¶ In tranſlatione videoꝛ ⁊c. Si eſt ita
m in vna ciuitate. e ¶ Diuerſarũ
vꝛbium ⁊c..i.peritos in lege:⁊ quid lucraberis ex hoc
quia tunc ſenties mecum:quia: f ¶ Quod illi.ſcilicet

¶ Tui codices.ſcilicet ſe-

fuperaddiderint que ſt ibi cõtraria cognouerunt:quin poti

negarent ſi poſſent:demum quicquid veritatis ⁊ latina:et
greca exemplaria habent de fonte hebꝛaice veritatij exhau
ſerunt. m ¶ Uex hec ↄtra inuidos.ſcilicet diximus:qui
bus per omnia contraria ſentimus:qui meã tranſlatõnem

volunt repᷣhendere:quia immediate ſumpta eſt ab hebꝛai-

ca vitate tanqᷓ a puro fonte. n ¶ Mũc te depꝛecoꝛ. Pec eſt
vltima pꝑs pncipalis iſtius ꝓlogi in qua facit tria. Pꝛimo
enim oꝛatonum ſuffragia imploꝛat cum dicit: n ¶ Nunc
te depᷣcoꝛ Deſideri charſſime:vt me oꝛationib iuues. Se/
cũdo aſſignat rõnem cur oꝛare debeat cuʒ dicit: Quia me
tantũ opus ſubire feciſti:⁊ a geneſi exoꝛdiuʒ capere.Tertio

finem oꝛationis inſinuat.ſ.ut pentateuchuʒ fideliter tranſ

ferat. vnde dicit: Quo poſſim eodeʒ ſy pũ quo ſcripti ſũt li/
bꝛi in latinum eos tranſferre ſermone.

¶ Expoſitio in ꝓplogũ pentateuchi ↄfratris cuiuſdã de oꝛ

dine poſtillatoꝛis finit:ad quẽ in pncipio oꝑis ſua in pᷣfato
ne ſuꝑ quoꝛundã ꝓlogoꝛum elucidatõe tanq; per eundem
ſufficlenter expoſitis poſtillatoꝛ ut patuit ſeſe exonerando

¶ Sequit᷑ plogus in additiones.
aatones ad poſtillam magiſtri Nicolai de lyra ſuꝑ
biblia:edite a reuerẽdo patre dño Paulo ð ſancta Maria
magiſtro in theologia:epᷣo Burgen. Archicancellario ſere
niſſimi pncipis oñi Johᷣis regis caſtelle ⁊ legionis incipiũt
q̃s venerabili viro Alfonſo legũ doctoꝛi:decano ↄpoſtella
no filio ſuo ex legitimo matrimonio genito direxit: pᷣmit-
tens ei plogum ſub foꝛma ſequẽti.iniuit autem eas: ano
domini M..cccc.xxix.

Uid tibi vis ut viuens doneʒ dilectiſſime fili:
aut ſucceſſionis titulo pꝰvita relinquã:niſi qð
ad ſacraʒꝝ ſcripturaꝝ noticiã ↄferat:⁊ greſſos
tuos in catholice veritatis ſolidiſſimo feruoꝛe
ↄfirmet. Hec eſt.n. quã coꝛde geſto:ac oꝛe ꝓfiteoꝛ:⁊ de qua
puto ſcriptũ fuiſſe:Pateꝛ filijſ notã faciet veritatẽ ſuã:quã
cũ ab ineunte etate non recepiſſem:ſʒ ſb iudaice cecitat ꝑfi
dia nat᷑:ſacras lr̃as nõ a ſacris doctoꝛib didicifſẽ:ab erro
neis magr̃is erroꝛeos ſenſus trahebã:lr̃am rectã nõ rectis
cauillatoib ut ceteri illo ꝑfidie duces temerarie inuoluere
ſatagens.Cũ vo placuit illi cub miſericoꝛdia mẽſuram no
hʒ:me a tenebꝛis ad lucẽ:a caliginoſa turbine ad ſerenũ ae
rẽ euocare:ceciderũt qͥdãmõ ſquame de oculis mentij mee
cepi ſcripturã ſacrã aliqto ſtudioſius relegere:⁊ iã nõ ꝑfi
de ſʒ hufflilr veritatẽ inqrẽ:a ingenij mei virib nõ ↄfidens
toto coꝛde a dno poſtulare:ut qð ſalubꝛiꝰaie mee eſſet coꝛ
di meo infigẽ dignaret᷑:nocte dieq; eius auxiliũ pᷣſtolabar:
ſicq; fem ẽ ut catholice fidei deſideriũ in mẽte mea de die ĩ
diẽ foꝛtius incãdeſcẽt:quo ad ipſam fidẽ quã coꝛde gerebaʒ
publice ꝓfiterer:⁊ ea fere etate q̃ tu nunc es baptiſmi ſacr̃m
in h eccle ſacro fonte ſuſcepi:pauli nomẽ aſſumẽs te tũc in
fantie innocẽtia gaudẽte:q poſt me ĩ etate illa tenera ſacro
lauacro ab oꝛiginali culpa mundat es:añqᷓ;ᷓ actuali inqna/
ri valuiſſes nomẽ Alfonſi ſuſcipiẽs:puſq; lr̃a) noiare nouiſ
ſes. ꝓcedẽte vo tpe ſacraꝝ lr̃aꝝ ſtudio inſiſtens vtriuſqʒ; te
ſtamẽti lectõi operã dedi:⁊ interdũ a magtr̃is viuẽtibꝰaudi
endo:ſepe etiã ſanctoꝝ doctoꝝ: alioꝛũq; inſigniũ viroꝝ:qͥ
ab hac vita trãſierũt oꝑa relegẽdo:diuina donante clemen
tia:q pus fuerã magjr̃ erroꝛis:factſũ diſcipulus veritat:qͥ
uſq; ad hac quã vides ſenectutẽ acceſſi:⁊ ut veꝝ tibi fatear
inter pᷣſſuras ſeculi:⁊ curie noſtre curas:quibꝰ qñq; venti/
latus ſũ:hec fuit pᷣcipue delectatio mea:hoc ſingulare ſola
tiũ meũ:eternum ⁊ imutabilẽ deũ:eiuſq; mirabilia opa in
ſancte ⁊ imaculate legis ſue lectoe ↄtemplari:nec tñ hi qp
ſperos vulgus appellat ſucceſſus defuerũt. Nã me lʒ pꝛſuj
imeritum nõ ad paruũ eccłe gaudiũ diuina gr̃a ſbleuauit.
Pꝛimo.n.ad carthaginenſẽ:deinde ad hãc Burgeñ.ſedem
ꝓmotus:ampliſſimis eccleſie dei fauoꝛibꝰ ſũ nutrit: eccle⸗
ſiaſticis etiã ſecularia adiecta ſũt:cuʒ tñ in domo gloꝛioſe
memoꝛie iuſtiſſimi regis Qurrici:q; eius illuſtris plate icly
ti regis nr̃i Sigiſmũdi officio ſuſcepto ſad familiari ſum
verſat.Fratrẽ vo tuũ pᷣmogenitũ ac te qꝙ; clement qᷓᷓ pie oĩ/
potentis clementia tractauit:ego nõ referaʒ:voſipſi cogno/
ſcite. Unũ eſt qð ſilentio ↄmittere nõ poſſu:nobis ex leuiti
co ſanguine deſcendẽtib aliq;tulum demoõſtratũ fuiſſe:qð
añ tot ſecula ſcriptũ eſt:tribui Leui nõ fuiſſe datã poſſeſſio
nem:qꝛ dñs eſt poſſeſſio eius:deꝰ.n.eſt poſſeſſio nr̃a:Chꝛi⸗/
ſtus hereditas nr̃a:q purgatur filios leui vt ſacrificia dño
in iuſticia offerrẽt:voce ꝓphetica antiquit pᷣdicatus: his
iã diebus manib pfr̃is ſe ſacriſicium veꝝ tractari ꝑmittit:
vtinã ſic acceptãs ſicut ⁊ tolerãs. Nec volo iſta me putes
ſuꝑuacue iactanterve inſeruiſſe:vitãq; meam fruſtra ãnũ
ciaſſe tibi:cũ nõ ſupuacuũ qnimo neceſſariũ reoꝛ oĩpoten
tis bñficia cognoſcẽ:⁊ arrogãtie attribuenð nõ eſt: infirmi
tatis ꝓpꝛie aꝑta ⁊ inficta ofeſſio:pᷣſertim cũ tibi loquar a
memoꝛia hec excidere nullo vnq; tꝑe vellẽ. nec.n.me ſatis
gratũ puto tãtoꝝ bñficioꝝ receptoꝛẽ agere:ſi cũ vita mea

tantẽ aliqͥ munuſculo excitare ſepe ꝓpoſui:deſideriũq;
tuum pꝛno fauoꝛe iuuare:⁊ qm innũerabilia pene oꝑa
qꝝ varietate diuia ſcriptura circũdata refulget:poſtil⸗
la Nicolai de lyra tã ſui recẽtia qᷓ; digna celebꝛitate cla
reſcit:q vtrũq; teſtm̃ ſtudioſe diſcernẽs:lr̃alem ſenſuʒ qꝗ
int ceteros pᷣcipuus ẽ copioſa luculẽtia tradidit: hãc ti⸗
bi donare ppoſui.Et cũ infirmitatt humane pꝑiculo de
tẽt:dieꝝ meoꝝ finẽ ignoꝛẽ: merito tñ ex etate accelera
re ſuſpicoꝛ. Memoꝛ ſũ illã tibi ex bibliotheca mea ele
ctam iã bis plegifle:cũ vo ſũmi pꝛis clemẽtia vitã meã
miſericoꝛdit᷑ ꝓplongauit:viſũ ẽ mihi:ut qð legare ↄcepe
ram int᷑ viuos:nõ nude donarẽ:ſʒ pꝛna additamẽta pa
terno munuſculo cumularẽ:⁊ in gacophilacio eius qui
vite dies addidit:etiã ſi modicũ aliqd ſuꝑaddereʒ. Nec
‚n. qꝛ multa donare nõ poſſum:manũ ex toto retrahẽ
lʒ.vnuſqſq;.n.tanti debitoꝛ eſt qtũ ingenij ſui vires ex
oluere valet:nec qſq apud deũ ꝓ ſoluẽdo debito ↄpos
nõ eſt:cũ vltra facultatẽ nõ petit:nec opulẽtioꝛ debito
eſt:cũ nihil habeat qð nõ recepit:ſed miſericoꝛdia eius
his qͥ poſſum ↄtentat᷑.iuſticia.n.oia queq; valemtrã/
ſcendit.Cũ & poſtillã hanc diſcurriſſẽ:⁊ ſi ſolenniſſima
⁊ miranda copioſitate ſcriptã cõſpicio:qꝛ tñ nullũ opꝰ
humanũ adeo pꝑfectũ eſt:qn ei ſupaddi aliqd poſſit.Et
de ſola ſcriptura diuina ſcriptũ eſt:ne addas qcq; vbis
illius:expedire putaui aliquibus in locis aliqᷓ additare
in illis pmaxime:vbi ſanctoꝝ: doctrinas aliq̃ten pꝛeter
miſſas ↄſpexi. Nec fuit ꝓpoſiti mei curioſe inquirẽ qͥd
ſupplerẽ ſed libeni ſine ſupplemen: trãſiui:niſi vbi ipſa
me ſupplemẽta vocarũt.Quare nec volumen ꝓpoſui
ſcribere:nec libꝛi noĩe gloꝛiari:ſʒ poſtillã ipſa cũ paucis
admodũ additõibꝰ in margine traãſcripᷣ tibi donare:
ut ⁊ ipſi nouicij ſtudẽtes facere ſolent:q cũ libꝛũ aliquẽ
affectuoſe plegũt:aliqbꝰ gloſulis ſepe manu pꝓpꝛia ↄſcri
ptij margine occupat:vt firm memoꝛie qð legerit tra
dant:nõdũ tñ ut ꝓpoſui tota poſtillã diſcurrere valui:
tũ etatis pondẽ ⁊ paſſionũ illi adherentiũ grauitate:tũ
tarditate ingenij:tũ etiã occupatõuʒ multitudine ⁊ hu⸗
manoꝝ caſuum varietatib obſiſtetib:q̃ his in ptibuj
nõnũq; abundãt. Sʒ lʒ aliq̃ ex ꝑte nondũ pfecerim: qð
trãſcurſũ eſt ofeſtiʒ dono:reliquũ ſi de ↄpleri ꝑmiſerit
donaturꝰ. Nec.n.ipfecti occaſione qð ſcriptũ erat retie⸗
re volui:imo in q̃ſdaʒ arras ↄmercij nr̃i illico tradere.

Hoc eſt& fili mi teſtm meũ:hi ſũt codicilſi mei:hoc ex

illis pᷣlegatũ agnoſce:ut in lege dñi ſit volũtas tua:⁊ in
lege eius mediter die ac nocte. Meditatõem vo tuam
hec ⁊ ſilia relegendo purioꝛẽ ꝓfecto:a ſuauioꝛẽ afficies
gratant.Igit᷑ donũ hoc tui parẽt accepta paterna affe⸗
ctõe:⁊ leta manu donatũ. Sʒ omittam hec:⁊ oipoten
tis dei cuopꝰaggredimur:a a qͥ ⁊ cum qͥ; ois ſapia fuit
ſp:⁊ ẽ añ euũ auxilio humillimis pᷣcibꝰinuocato:qᷣcqᷣd
huic poſtille addidim:ſtilo plano ⁊ oium vboꝛũ floꝛe

depoſito expmentes:manũ aratro iã imponamus.

—

¶ [Dꝛologus

Supꝛa plogũ pmũ poſtille in ncipio habite g inct

pit: Hec oia liber vite. Silr ſupꝛa ſcõm ꝓloguʒ eiuſdeʒ
poſtille qͥ incipit: Nidi in dextra ſedent ſuꝑ thꝛonũ ⁊c.
¶ ., Seqt additio ſuꝑ vtrũq; ꝓplogũ.

ndu vi:vtꝝ ſen

illoꝝ recognitio qeſcat:tibi ãt nõ ab re:ini ceteros hec libẽ Uoniaʒ intentio poſtillatoꝛis pᷣcipue vſat᷑ cir
ter enarro:ut q̃ bñficio etat᷑ nõ vidiſti:ſaltẽ a patre audiẽs ca ſenſuʒ lr̃alem:iõ añ oia qre

memoꝛie tradas:iunioꝛibuſq; qͥ foꝛſan nõ audierũt:cũ ho
rũ occurrerit ſermo:frequent enarres:ut ⁊ illi enarrẽt filijj
ſuis ne obliuiſcant᷑ opeꝝ dñi:ſʒ legẽ eõ exqrant.Cubclario
ri exqꝗſitõi fili chariſſime:cũ nõ modicũ ↄferãt ſtudiũ ⁊ di⸗
ſciplina:ad q̃ te lʒ iuriũ doctrinis a pueritia occupatũ inti⸗
dũ anhelare oſpicio: ⁊ int ſtudia iuris ⁊ diſceptatonũ foꝛẽ
ſiũ occupatoes vtriuſq; teſti ſpicas qſi furtim rumiare tẽ

oꝛ?⁊ vẽ ꝙ ñ.nã ſm Aplm.ij. Coꝛi.iij. Lr̃a occidit:ſpũs

ſus lr alis ceter ſenſibſacre icripture ſit a
at viuificat.ſʒ ſẽſus lr̃al ꝓpꝛie fũdat in lr̃a:ſẽſus vo ſpũ

alis fũdat ppe ſupꝛa ſignificatõeʒ ſpũalẽ:q res ſignifica
te ꝑ lr̃aʒ vlterꝰalias res ſignificat. ſẽſus lr̃al ſacre ſcri⸗

pte nõ viuificat ſʒ occidit:⁊ ꝑ ↄñs ñ ẽ dignioꝛ ceten ſeſi⸗
by. Pꝛetea:dignioꝛ ẽ doctrina q hĩ ꝑ ſenſus ſpirituales

Eus ks

s
fe

——

MMDꝛologus

q illa que habetur ꝑ ſenſũ lr̃alem: ergo ſpũales ſenſus
ſunt dignioꝛes:tʒ ↄna qꝛ quecũq; ſcripta ſũt:ad noſtra
doctrinã ſripta ſut:ad Ro.xv. lſſumptũ ꝓbat:nam
p ſenſũ allegoꝛicũ habent᷑ que ſunt credenda:qð ptinet
ad fidẽ.ꝑ ſenſũ anagogicũ que ſũt ſperanda: qð ꝑtinet

7

ad ſpeʒ. p ſenſũ vo tropologicũ que ſunt agenda:qð p⸗/

net ad charitatem. In quib'.ſ.tribuj virtutibꝰ ꝓpꝛie de
us colit:ᷣm Aug. Per ſenſuʒ vero lr̃alem habet᷑ hiſto⸗
ria tm. aũut ꝑ dictos q̃ttuoꝛ ſenſus intelligant᷑ quat
tuoꝛ pᷣdcã pʒ ꝑ verſum allegatum i ꝓlogo poſtille et ẽ
cõis ſnia expoſitoꝝ in quo verſu dicit᷑:Lfa geſta docet
quid credas allegoꝛia. Cropologia qͥd agas: quid ſꝑes

anagogia. Pꝛeterea ſᷣm phᷣm.j.poſte. Pꝛopt qð vnuqð
q; T illud magis.ſed ſenſus lr̃alis eſt ppter ſenſũ ſpualẽ

igit ſenſus ſpualis eſt dignioꝛ:ↄña tʒ:⁊ ancedes ꝓ ſcõa
ꝑte ꝓbat.nã ſenſus lr̃alis ſe hʒ ad ſpũales ſicut ſunda/⸗
mentũ ad edificiũ:ꝓut ponit poſtillatoꝛ in ſcõo ꝓlogo

Conſtat aũt ꝙ fundamentũ eſt ꝓpter edificiũ ⁊ no eco

tra. Pꝛeterea ſenſus lr̃alis accipit ſjm pmã ſignificatoeʒ
lr̃e qua voces ſignificãt res: ꝓut coiter tenet:⁊ poſtilla⸗
toꝛ ponit in pᷣmo ꝓlogo:ſʒ ᷣm pᷣma ſignificatoem qua
voces ſignficãt res multa falſa reꝑiunt in ſacra ſcriptu
ra:ſpãliter attribuendo deo quod minime deo copetit
ſicut motus localis:ut Geñn.xj.ca.Deſcendit deus ut vi
deret ciuitatẽ ⁊ turri ⁊c.⁊ ſic de multis alus que tn i ſẽ
ſu ſpũali no reꝑiunt:ergo ſenſus lr̃alis non eſt dignioꝛ.
Pꝛeterea illa q ſũt interioꝛa tã in tpalib qᷓ; in ſpualibꝰ
exterioꝛibꝰ ſũt dignioꝛa.In coꝛpꝑalib.n.illa in quibus
pncipalit oſiſtit vita aialis ſunt in interioꝛibeius ꝑtibꝰ
ſicut coꝛ.Idem etiam pʒ in ſpuũalibus.ſ.ꝙ illa qͥ ſut in
terioꝛa foꝛtioꝛa ſunt ⁊ in dignitate potioꝛa: ſic pʒ in ta
bernaculo federis:in quo arca teſti ponebat᷑ in loco in
terioꝛi:qui dẽ ſcã ſcõꝝ.Cetera vero in locis magis exte
rioꝛibus ſᷣm gradũ ſcitatis eoꝛum:ut pʒ exo. xl. iitr.iij.
regũ.viij. Idem pʒ in ſacris eccle in quib inuiſibii gra
tia que interius dat᷑:dignioꝛ eſt ꝙ, vuibilis ſoꝛma q ap
paret exterius.Lũ aũt ſenſus lralis dẽ ſcripteſſe ĩ libꝛo
foꝛis:ſenſus vo myſticus intuj:ut pʒ apoca.v. in aucto
ritate allegata ꝑ poſtillatoꝛẽ vbi dẽ: Uidi in dextra ſe/
dentis ſuꝑ thꝛonũ libꝛũ ſcriptũ intus ⁊ foꝛis.Coſequẽ
eſt ꝙ ſenſus lr̃alis ſit minoꝛis dignitatis reſpectu ſeſus
ſpualis. Pꝛeterea noticia humana coiter pcedit a minꝰ
ꝑfectis ad magis pfecta:ꝓut pʒ no ſolu in humanij ſci
entijs qᷓ ꝓcedut a ſenſibuibꝰ⁊ ꝑticlarib terminãat ĩ ſu
mis reꝝ cauſis:ſed etiam in his q ad noticiã diuinoꝛũ
ptinẽt.vñ Roma.j.Inuiſibilia dei a creatura mũdi ꝑ
ea que fcã ſunt intellecta ↄſpiciunt᷑. Sed in ſtudio ſacre
ſcripture incipienð eſt ab intellectu ſenſus lr̃alis:ut po/
ſtillatoꝛ dicit in ſũma:ergo ſenſus lr̃alis no eſt dignioꝛ
Pꝛeterea ille ſenſus ſcripture dʒ dici dignioꝛ qꝗͥᷣ alteriu)
defectũ ſupplet:ſed ſenſus ſpũalis qñq; ſupplet defectũ
lr̃alis ſenſus.Dicit eni Grego.in moꝛa.Quʒ oꝛdo hiſto
rie deficit:ſeſe nobis intellectus myſticus qſi aptis iam
foꝛibus oñdit:ac ſi patenter clamet:qꝛ rõem lre defeciſ
ſe cognoſcitis:reſtat ut ad ſpualem ſenſum ſine dubita
tõe redeatis:ergo lralis ſenius nõ eſt dignioꝛ q; ſpuũalis
Sʒ : Seſus ille ad quẽ tm ꝑtinet honoꝛ ſacre ſcriptu⸗
re ꝓpꝛie debitus:eſt ceteris ſenſibꝰ vtuoſioꝛ ſeu dignioꝛ
cũ honoꝛ ſit pᷣcipuuʒ ſignũ vᷣtutis:ut in.j.ethico.Sʒ ſẽ
ſus lr̃alis ſacre ſcripture eſt hmodi:ergo ſenſus lr̃alis
inter ceteros eſt dignioꝛ.minoꝛ pʒ:nã ſᷣm Augꝗ.in epla
ad Hiero.Solũ.n.ſcripturaꝝ libꝛis qꝗ canonici appel-/
lant᷑ hunc honoꝛẽ didici deferre:ut nullu auctoꝛẽ eoꝛũ
ſcribẽdo aliquid erraſſe firmiſſime credã.Conſtat autẽ
ꝙ hũc honoꝛẽ nõ hʒ ſacra ſcriptura ſᷣm ſenſũ ſpuũalem
qꝛ ſi ſic ex tali ſenſu ſpũali poſſet ſũmi efficax argumen

tũ:qð eſſet ↄ Aug.in epla ad Uincentiũ donatiſta dicẽtem
ꝙ ex ſolo ſenſu lr̃ali efficax argumentũ ſumit᷑. In hac qſtio
ne ſex vident᷑ oſiderada.Pꝛimu:qꝗͥs dicẽdus ſit ſenſuj ſacre
ſcripture lr̃alis:⁊ ꝗqs ſpũalis.Scòum:an qlibet paſſus ſeu
textus exponat᷑ qdruplici ſenſu ſupꝛatacto.Tertiu:an cuꝰ
libet paſſus ſeu textſacre ſcripture ſit tm vrſeſus lr̃alij vł
qnq; ples.Quartũ poſito ꝙ aliqñ vn texx᷑ ſeu vna aucto
ritas ſacre ſcripture habeat ples ſenſus lrales:qs eoꝝ eſt al
teri pᷣferendus. Quintũ:an ex qͥlibet ſenſu lrali poſiit ſum

mi efficax argumentũ.Sexto:rñdendũ eſt ad queſtionè ⁊c

Airca pᷣmuʒ.ſ.qs dicẽdus ſit ſenſus ſacre ſcripture lr̃alis:et
qs ſpuᷣalis.Dicenõ ꝙ ſenſus lr̃alis qñq; dicit ille:ſm quem
aliqᷓ hiſtoꝛia narrat᷑ ad lĩam.et hꝰ videt ſonare vbs Oreg.ĩ
iij.moꝛa.qꝗ de ſenſu lr̃ali loquẽs dicit:Dũ narrat geſtum/ꝓ
Dit myſteriũ.Silr in vſu pᷣallegato dẽ:Lraiqgeſta docet.ʒ
Sm hoc ſola hiſtoꝛialia ſacre ſcripture dicerent᷑ hẽe ſenſum
Hiſtoꝛialem vel lr̃alem:nõ aũt doctrinalia ſeu ꝓphetica et
Hhmodi:cũ in talib nõ vẽ narrari aliq hiſtoꝛia.ſed hoc eſt
cõem ſniam expoſitoꝝ: qͥ cõiter auẽtatib ſacre ſcripture
ſenſũ lr̃alẽ attribuũt.Uñ alii ⁊ magis ꝓpꝛie dẽ ſeſus lr̃alis
ſ. ille ꝗͥ hẽ ꝑ ſignificatoem lr̃e qᷓ voces ſignificãt res.Ille ar
dẽ ſenſus ſpũalis:qͥ hẽ ꝑ ſignificatões reꝝ ſignificataꝝ per
voce: ꝓut ten pma pte.q.ij.arti.vlt.Et eſt ſnia cois quꝗ
ſequit᷑ poſtillatoꝛ in plogo.Sed attẽdenð eſt ꝙ ꝑ pᷣdca nõ
hẽ diffinitio ſeu deſcriptio adeq̃ta ſenſus lralis:de qͥ h̊ agit
Sunt.n.queda in ſacra ſcriptura tradita:q ſi accipiant Im
ſignificatoem q̃ voces cõiter ſignificãt res:eſſent falſe:ut pʒ
in locutionib' pabolicis ⁊ hmodi:ut infra patebit.Unde
addendum eſt pꝛedictis:ꝙ ſenſus ſacre ſcripture ad hoc ꝙ
lralis dicat᷑ requirit᷑ ꝙ ſit intent ab auctoꝛe ſacre ſcripture
q eſt de'. Cuius rõ eſt:nq ſenſus lr̃alis cuiuſcũq; ſcripture
eſt üle quẽ auctoꝛ intendit cũ voces ſint eaꝝ que ſut in aia
paſſionũ note:ut in.j.pihermẽias.Sʒ ↄſtat ꝙ auctoꝛ ſacre
ſcripture eſt de'.et ſic pʒ ꝙ ſenſus lr̃alis de quo agit: eſt ule
qui a deo intendit᷑:⁊ ꝑ voces in lr̃a ↄtentas ſignat.Ex qbꝰ⸗
ſequit᷑ ꝙ ſenſus lralis ſacre ſcripture nõ dʒ dici ille ſenſus qͥ
in aliqͥ repugnat eccle auẽtati ſeu deiminatoi:q;tücũq; ſen/-
ſus talis ſit ↄfoꝛmis ſignificatoi lr̃e.talis.n.ſenſus no ſoluũ
no intendit ab auctoꝛe:ſed potius eſt hereticus. vñ Hiero.
Quicunq; ſcripturaʒ aliter intelligit ꝙꝙ ſenſus ſpuũſſci effla
gitat:a qͥ ſcripta eſt:hic heretic appellari põt:qð intelligit
De illo qui ad hoc expoſitõem ſacre ſcripture retoꝛquet:qð
Sriat ei quod ꝑ ſpmſcm reuelatũ eſt:ut ſcòa ꝑte.q.x.Seq
tur etiam ꝙ nec habendus eſt ꝓ ſenſu litterali:ille qui rato
ni recte repugnat.talis.n.ſenſus nõ intendit᷑ ab auctoꝛe: ſcʒ
Deo qui eſt pꝛima veritas:a quo omnis veritas deriuatur
et ideo Auguſtinus ſuper Geñ.ad litteram:cum ſcriptura
diuina multipliciter exponi poſſit: nulli expoſitioni ita pꝛe

ciſe aliquis inhereat:ꝙ ſi certa ratoe coſtiterit hoc eſſe fal/

ſum:ꝙ aliquis ſenſum ſcripture huc aſſerere pꝛeſumat.Ex
Hoc enim ſcriptura ab infidelibus derideret᷑:⁊ eis pꝛeclude/
retur via credendi:hec ille.dem etiã eſt dicenduʒ de ſenſu
ſpũali ſacre ſcripture:qui periſignificatõnem rerum per vo
ces in littera contentas ſigniſicatarum habetur.iſ.ꝙ tal ſen
ſus non debet repugnare auctoꝛitati eccleſie:nec recte ratio

ni: quia ſi ſic:talis ſenſus ſpiritualis non eſſet attribuẽedus

ſacre ſcripture a deo qui eſt veritas ſũma reuelate.¶Circa
ſecũdu.ſ.an quilibet paſſus ſeu textus ſacre ſcripture expo
natur quadruplici ſenſu ſupꝛa tacto. Dicenduʒ ꝙ non.Di
cit.n.Zug.ij.ſup Geñ.In quibuſdãa ſolus ſenſus lr̃alij que
rendus eſt.qð pʒ manifeſte.Sũt.n.multa in libꝛis canonid
tã ve.teſta.q; noui:que nõ habent niſi ſenſuʒ lr̃alem:quod
pʒ in multis:⁊ ſpecialiter in duobus pᷣceptis charitatis: in
qb tota lex pẽdet ⁊ pphᷣe:ut hẽ matth.xxij.Lʒ.n.i his pᷣce/
pil.ſ. Diliges dũm deu tuũ ex toto coꝛde tuo:⁊ diliges ꝓxi
mũ tuũ ſiẽ teipᷣm:multa ↄtineãt exponẽda ſeu exponibilia

Tlotau

ekio

MMDꝛologus

tam ad obiectũ charitatis:qᷓ; ad eiuj actũ interioꝛẽ ſeu exte
rioꝛẽ : qꝙᷓ; etiã ad eoꝛdinẽ ⁊ alia h'modi ꝑtinẽtia:oĩa tamẽ
illa ptinẽt ad ſenſũ lr̃alẽ tim̃.no.n.in hoc loco res ſigniſica
te ꝑ hanc vocẽ deus:ſeu ꝑ hac vocẽ pximus:⁊ hãc vocem
diliges: iteꝝ res alias ſignificãt a quibrebſic ſignatis ſẽſus
ſpũalis vltim accipiat᷑.vñ totũ qð in expõne hoꝝ pᷣcepto-
rũ tradit:ad ſenſũ Ir̃alem eoꝛum tmmodo ptinet: vſic cõit
de alijs pceptis moꝛalibus ve.teſta. ex multis alijs paſſib⸗
quos cã bꝛenitatis omitto. In euagelijſ etiam multa tradũ
tur quib'nõ oʒ aſſignare ſenſũ myſticũ ſed tm lr̃alem: ſic ĩ
his que traduntur ut pᷣcepta:ut cũ Johᷣ.xiiij.ca.dẽ: Credite
in deum:⁊ in me credite:⁊ ſilibus.Silr in his q̃ dant ut co
ſilia:ſut cũ dẽ Math.xix. Si vis pfectus eſſe:vade ⁊ ven
de oĩa que hẽs ⁊ da paupib'.in quib ⁊ ſilibus nõ eſt que/
rendus ſẽſus ſpũalis:qui ex reb ſignatis ꝑ voces accipiat᷑:
ſed tm ſenſus lr̃alis qui ex ſignificatõe vocũ accipit ut ẽ ma
nifeſtũ. Silr cũ Luce.viij.ca. Chꝛiſtus interpᷣtat pabolã ſu/
am dicens: Semen eſt verbũ dei ⁊c. manifeſtũ eſt ꝙ illa v⸗
ba interpꝛetatiua nõ oʒ ꝙ habeant alios ſenſus ſpuales:cũ
ipſamet interpᷣtatio ſit expoſitiua pabole pᷣcedentis. Simi
lit eple Pauli q̃ vna de pcipuis ꝑtibus no.teſta. cenſeri de⸗
bent:p totum fere ſenſum lr̃alem tmmõ habẽt.Loquit᷑.n.
ibitanq; doctoꝛ vlis eccle:exponẽs ⁊ ↄcoꝛdãs vtrũq; teſtin
lʒ enĩ in ipſis eplis ꝓfunda ⁊ difficilia ad fidẽ ꝑtinẽtia:⁊ ad
vtriuſq; teſti declaratõem tradant᷑:nõ tñ allegoꝛice vellana
gogice tradunt᷑:ſed tm lr̃aliter. ipſe.n. hiſtoꝛialit loquendo
ſeu lr̃alr oñdit de quibuſdam ſcripturis quõ ſint intelligẽ
de in ſeſu ſpũali:ut cũ Galat.iiij.ca.dic ð duob'filijs abꝛae
que ſunt ꝑ allegoꝛiã dicta.Nõ ergo vba apli ſũt allegoꝛixã
da ſeu moꝛaliganda ⁊ h modi:ſʒ potenucleanda: ut ex ip
ſis veri ſenſus lr̃ales extrahant᷑:ex quibus diſcurſiue pꝛoce
dẽdo multa magna ⁊ ꝓfunda inferunt᷑ argumentatiue:ſic ĩ
alijs ſcientis humanis ex certis ⁊ veris pncipijs multa di/-
ſcurſiue inferunt᷑: ꝓut pʒ in pᷣma pte.q.j.arti.viij.que qdẽ

oĩa ad lr̃alem ſenſũ ꝑtinent:a quo recte deducunt᷑. et ſic pa

tet ꝙ nõ quilibet paſſus ſacre ſcripture quadruplici ſenſu
ſit exponẽdus.Sʒ ꝓut ſãctus Tho.notabiliter tradit.x.qͥ

libeto.q.xiiij. Sacra ſcriptura an; exponẽda eſt iſtis qttu

oꝛ ſenſibus:qñq; tribus:qñq; duobꝰ:qñq; vno tantuʒ. vñ
ea que ſᷣm lr̃alem ſenſum ad facta ve.teſta.ſpectat: pñnt q̃t/
tuoꝛ ſenſibuj exponi.ſilr ea que ad lr̃am ð chꝛiſto capite di
cunt᷑:pñt exponi lr̃aliter de chꝛiſti geſtis:⁊ allegoꝛice referẽ/
do ea ad coꝛpus eius myſticũ:⁊ moꝛaliter ea referendo ad
actus noſtros qͥ ſᷣm ipᷣm debẽt regulari:et anagogice iquã
tum in ipſo chꝛiſto ẽ nobis iter gle demonſtratũ.illa auteʒ
que ſᷣm ſenſũ lr̃alem dicunt᷑ de eccla pñt exponi moꝛaliter
⁊ anagogice.ea vero que ſᷣm lr̃am moꝛaliter dicunt᷑: nõ cõ

ſueuerũt exponi niſi anagogice.Illa vo que ſᷣm ſenſum lr̃a

lem ꝑtinẽt ad ſtatum gle:nullo alio ſenſu ↄſueta ſũt expoi
eo ꝙ ipᷣa nõ eſt figura alioꝝ:ſed ab omnibalijs figurata:q̃
quidẽ oia ⁊ alia ad hoc ꝑtinẽtia plenpin pᷣdicta q̃ſtione de
clarant.¶ Circa tertiũ.ſ.An cuiuſlibet paſſus ſeu textus ſa/
cre ſcripture ſit tm vnus ſenſus lr̃alis:⁊ vĩ ꝙ non. Naã ſᷣm
Aug.in libꝛo de vti.cre.ad ſenſũ lr̃alem ꝑtinẽt tria.quoꝛũ
pmũ eſt:cũ lr̃a ſimplłr exponit.et hunc dicunt ſenſũ hiſtoꝛi
cum.Scðm eſt ꝙ cã h qð in lr̃a ↄtinet᷑ aſſignat᷑ ſeu exponi
tur:quẽ ſenſũ vocat etymologicũ.Tertiũ eſt:cũ veritas il/
lius lr̃e oſtendit᷑ veritati alterpſcripture nõ repugnare:quẽ
vocat anagogicũ.vbi gr̃a:cũ legit᷑ Geñ.ij.ca. Edificauit do
minus de coſta quã tulerat de Adã in mulierẽ ⁊cc. Senſuj
hiſtoꝛicus illius dci eſt cũ ſimplłr exponit᷑ qð in lr̃a ↄtinet᷑
Senſus vo etymologic eſt qn reddit᷑ cã quare de latere vi⸗
ri foꝛmata ſit mulier ⁊ nõ de alia ꝑte coꝛꝑis.ſilr q̃re doꝛmi
enti ⁊ nõ vigilanti ſubtracta ſit coſta:ꝓut tꝛactat᷑ in ſecũdo
diſtinctõe.xviij. Senſus vo anagogicus eſt: cũ ondit᷑ ꝙ ve/

ritas huius dicti nõ repugnat veritati alter ſcripture:vbi

poõnes. Cuũ auũt di: Et diſtincte: intelligit᷑ ſenſus anagogi
cus ab Aug.noĩiatus:qꝛ ꝑ ꝓpꝛias ⁊ veras diſtinctones

dẽ Geñ.j.ca. de creatõe hoĩs:maſculũ ⁊ feminam crea
uit eos. Ex qua lr̃a apparet ꝙ ſimul in eodẽ tꝑe fuerũůt
maſculus ⁊ femina humane ſpẽi creati: ⁊ no ſucceſſiue
ſic ut femia eſſet poſt creatõem maſculi de latere e ſb/
tracta. Sʒ bñ attendẽti ex hac ↄſideratõe aug.nõ hĩ ꝙ
ſbᷣ ſenſu lr̃ali ↄtinent᷑ tria genera expõnum:ſic ꝙ q̃libet
illaxz ſit ſenſus lr̃alis ꝓpꝛie:ſʒ pma expoſitio eſt ti ſen⸗
ſus lr̃alis.ſcõa eſt redditiua cauſe ipſius lr̃alis ſenſus.
tertia vᷣo eſt ſolutiua ↄrietatis illius.vñ ſcõa ⁊ tertia ex
poſitio lʒ ꝑtineãt ad ſenſũ lr̃alem:eo ꝙ ꝑ eas magis pfi
cit᷑ ſeu elucidat᷑:nõ tñ ſũt ſenſus lr̃ales ꝓpꝛie dicẽdi. De
quibꝰ tribꝰ generib exponũ ad ſenſũ lr̃alem ꝑtinentiuʒ
põt intelligi illud.ij. Eſdre.viij. vbi dẽ: Et legerũt in li/
bꝛo legis dei apte ⁊ diſtincte:⁊ appoſuerũt ad intelligẽ⸗
dum. In hoc enĩ ꝙ dẽ legerũt in libꝛo apte:põt intelligi
ipſa expoſitio lr̃e:que eſt q̃ſi ianua oium expõnũ ſequ?⸗

tiũ:ſine cuaptõe nõ põt quis recte intrare ad alias ex/

—⏑

ſoluunt᷑ jrietates que qnq; apparẽt. In hoc aũt ꝙ ſeqt
Et appoſuerũt ad intlligendu.põt intelligi noticia cau
ſe legis ſeu hiſtoꝛie:vel alicuius dci ſacre ſcripture.cum
eni intelligere ſit intus legere:ille qui ꝑ cognitiõem affe/

ctuj deuenit ad noticiã cauſe ꝓpꝛie dicit intelligere:qui
quidẽ ſenſus vocat᷑ ab Aug.etymologic. Sʒ vlter at
tendendũ:ꝙ ſub libet gnẽ pᷣdictaꝝ triuʒ exponum ad
lr̃alem ſenſum ut dem eſt ꝑtinentiũ:pñt eſſe multe ſpẽ
põt.n.nõ ſolũ vna cauſa:ſed ples cauſe vnius dicti aſſi
gnari.ſilr ⁊ nõ ſolũ vno modo ſoluere orietates ſʒ plu/
ribus:ut eſt manifeſtũ.Itẽ qtũ ad ſimplicẽ expõnẽ ſcri
pture q̃ ex pᷣmaria vocis ſignificatoe ↄſurgit:manifeſtiũ
eſt ꝙ ples ſenſus lr̃ales tradunt᷑ nõ ſolũ ab expoſitoꝛibꝰ
ſeu ſcriptoꝛib cõiter:ſʒ etiã a doctoꝛib ſanctis:vt patʒ
Geñ.j.in qͥ loco:vt magjr dicit in ſcõo.di.xiij.Quidaʒ
ſanctoꝝpatrũ qͥ vba dei atq; archana ſcrutati ſũt: q̃ſi
diuerſa vident ſcripſiſſe.et ſic patet ꝙ non cuiuſſlibet te
xtus ſacre ſcripture ſit tantũ vnus ſenſus lr̃alis.Si au
tem dicat᷑ ↄtra hoc:ꝙ licet diuerſi diuerſos ſenſus attri
