
uabuntur ⁊ mutabãt quodãmõ coꝛpoꝛa celeſtia: et tũc ſa

nabit᷑ vulnus ppli ⁊ percuſſura plage eius:qꝛ tunc deſtruet᷑

moꝛtalitas ꝑ pctm pᷣmoꝝ parentũ iducta:qꝛ oẽs hoies re-
ſurget ad vitã imoꝛtalẽ.(¶ Undecimo arguũt ꝑ id qð hẽt᷑

Ela.liij. idebit ſemẽ longeuũ ⁊c.a pᷣſ.lxxxviij. Ponã ĩ ſe

Qluuiulũ ſeculi ſemẽ e. Jeſus autẽ nagaren ñ legit filios hũiſſe

nõ fnit chꝛiſt. Ad hoc ẽ doʒ ꝙ hʒ ⁊ hũit filios ſpũalej
talis filiatio ſibi debebat᷑ per fidẽ ⁊ ſacr̃a nõ autẽ ꝑ carna
lẽ ppagationẽ que ſẽꝑ hʒ feditatẽ cõiũctã:vnde ſuꝑ illud ge

ne.xxj. In iſaac vocabit tibi ſemẽ. glo.hebꝛeoꝝ: Ois ꝗᷣ ↄfeſ

ſus fuerit duo ſecula vel deos vocabit᷑ tibi ſemẽ:vocãt᷑ aũt
hic duo ſecula:tpᷣus legis ⁊ tpᷣs chꝛiſti. Ali ẽt qͥ ꝑ fidẽ con
fitẽt chꝛiſtũ ſũt ſemẽ ⁊ filij chꝛiſti. ¶ Duodecimo arguũt
ꝑ id qð hẽ exech.vltio.vbi deſcribit᷑ dldã tẽplũ mirabile ⁊
magnũ in terra iſrl edificãdũ:a hoc dicũt ĩ aduẽtu chꝛiſti
cõplẽdũ:hoc autẽ nõ ẽ ſcm:igit ⁊c̃ hoc ẽ doz ꝙ ſcri

hoc dõm ꝙ iã non erant filij iſrr

ptura ibi loqtur ſub metapho: pe domo celeſti de qᷓ
ſupꝛa dem̃ ẽ.Et hoc pʒ ꝑ id qõ ſine ecech.cõcluditur
Et nomẽ ciuitatis ex illo die vñe hidẽ.Hoc ẽt pʒ ꝑ mł/
ta alia qᷓ ponũt᷑ in lr̃a:qꝛ ibi deſcr hitur fluu habens

ligna pomifera ex vtrac; ꝑte fatiẽtia fructus alibet mẽ

ſe: ⁊ hñtia ſolia nſiqꝙ; defluẽtia q̃ nullo mõ vidẽt verifi

cari ad lr̃am. Hoc ẽt vẽ per dem̃ Ra ſa. doctoꝛis hebꝛe

oꝛum dicẽtis ꝙ de hierlm ſuꝑna locu ſt ſcripture in
fine exechiel. ¶ Hec igit ſũt q̃ arguũt udea quedã alia
que dimitto tũ pꝓpter ꝓlixitatem vitantam:tum qꝛ eui
am ſolutiones eoꝝ patent ex pꝛedictis:Et ſic pʒ tertiuzʒ
pncipale qð erat determinandum in iſta queſtone vide
licet ꝙ tpᷣs aduentus chꝛiſti ſit pꝛeteritũ.¶ Ultimo ſol
uendũ eſt argumentum qð fiebat in oppoſitũ in pꝛinci
pio qõnis:vbi dicebatur ꝙ ſi pꝛedicta de fide catholica
pñt pꝛobari ꝑ ſcripturã a iudeis receptã nõ eſt viſimile
qn illi qͥ ſunt inter eos ſtudioſi hoc percepiſſẽt:⁊ ꝑ ↄñs
ſuum erroꝛẽ reliquiſſẽt. ¶ oc eſt dõz ꝙ multi in
ter eos lr̃ati ꝓꝑceperũt ⁊ a tꝑe chꝛiſti ſiẽ pʒ ð Natanaele:
Nicodemo: gamaliele d fuer̃t doctoꝛes ⁊ piti in lege:ſi
militer de Paulo aplo ⁊ apollo:⁊ multis alijs. vn Jo
han.xij.dicitur:Et de pꝛincipibus multi crediderũt in
eum.ſed pꝛopter phariſeos nõ ↄfitebantur ne de ſyna⸗

goga expellerent᷑.dicebantur tunc pꝛincipes: ſacerdotej

Tlegis doctoꝛes. Multi etiam poſtea legiſperiti hoc ꝑ
ceperunt ſicut dictum eſt de ioſepho: et idem poſſet di
ci de multis alchs.(MWultt autem auertũtur a fide chꝛi
ſti triplici de cauſa:vna eſt ꝓpter timoꝛẽ penurie tẽpo/

ralis:quia ſemper fuerunt cupidi ⁊ in lege eoꝛum ſemꝑ

ꝓmittitur abundantia tempoꝛalium:ideo ſupꝛa modũ
abhoꝛꝛent contrarium: Alia cauſa eſt:qꝛ a cunabilis
in odijs chꝛiſti nutriuntur ⁊ legi chꝛiſtiane et chꝛiſtico

lis maledicunt in ſynagogis oĩ die. Illa autem ad que

homines ſunt aſſueti a pueritia ſunt quaſi in naturam
conuerſa ⁊ per ↄñs auertunt iudiciũ intellectus a veri⸗
tate cõtraria. Tertia cauſa eſt pꝛopter difficultatem ⁊
altitudinem eoꝛum que in fide catholica pꝛoponuntur

credenda:ſicut eſt trinitas perſonaꝝ in diuina natura:

⁊ due nature in vna perſona chꝛiſti:⁊ ſacramentum eu
chariſtie:que nullo modo poſſunt capere: et ideo repu
tant nos tres deos colere ⁊ credere.In ipſo etiam ſacra
mento euchariſtie reputant nos peſſimos idolatras:ſi/
cut per experientiam cognouerunt illi qui frequenter õ
iſtis cum eis ↄtulerunt:et ideo a fide catholica ꝓ talibꝰ
auertũtur ⁊ plures iã baptigati ad vomitũ reuertũtur.

Et ſic eſt finis. Laus deo.

—

— —

— „

—— — .

—ʒ—ʒ—ʒ M

—

— ,. —

— — —

—

————r—rYDD

—

* 7 2
* .
— — — .
R S 2 —
4 „ — — * — 7 — — . . — . —= ⸗ —
—
— „ . ssl S
3
„ L
5
3
1 —
7 .
4
.
.
4
.
X V
„ .
.
.
.
„
—
.
.
5
„
.
—
4
. . .
1
2 7
.
—
—
78
1
R L
.„
6–
= /
5
.
. . . /
„
„
.
. 2 . .
*„
*
ð
–
.
.
—
* 3 .
„
4 .Z
— .
4 —
7
2
4
3
S
. *
—
.
4

Z
.
8
8 2
4
* .
RWð
M
*
4
—
*
*
„
. .
W
*
U
R
4
4
X
2
R
*
4 —
2
R
4
r
ð”U
*W
2

one
c
o⸗
na

uei
.
pi
de
ie 3
zd
lut
/
me
iſu
ce
ſa⸗
1e/
u⸗
m

4

ul „½

1
I
fe⸗
ter
lie
0*
alr

de o i

to⸗

o;
/ vWR

)7

— — — —

— C. –—

—

„„

¶Mrologus

ad intellectũ libꝛoꝝ ſequentiũ:ut mihi vẽ: tũ qꝛ vnus

aluſrat ð oꝛdie noſtro ꝓlogos biblie valde ſufficient ex

poſuit:q op habet᷑ coiter:⁊ iò intẽdẽ iteꝝ expõni di/
ctoꝝ ꝓlogoꝝ nõ mihi neciuʒ videbat. Aliqͥ tñ libꝛo
rũ ꝓlogos expoſui:ſupꝑ qͥs ſcripſi anq; a libꝛo geñ.icho
arẽ. Poſtremo qꝛ nõ ſu ita pit in ligua hebꝛaica vł la

4„ 8 ſtren nõ ſu ita pit
Men, hievytina qn in multi poſſiʒ defice:iõ teſtor g nihil iuredo
ea qͥ mãifeſte

dice aſſertiue ſeu detmiatiue: nui ꝙtu
det᷑miata ſũt ꝑ ſacrã ſcriptura vl eccle auctoꝛitatẽ.ceta
vo oĩa accipiat taq; ſcholaſtice ⁊ ꝑ modũ exercitij dcã
ꝓpter qð oia dcã ⁊ dicẽda ſuppono coꝛꝛectoi ſcẽ matr⸗
ecclie:ac cuiuſlibet ſapiẽt:piũ lectoꝛẽ ⁊ charitatiuũ fla
gitãs coꝛꝛectoꝛẽ. Uerũtñ añqꝙ; deſcẽdã ad exponem lĩe

. pᷣmitto.vij.regulaj exponẽdi ſacrã ſcriptura:q̃s tangit
Iſi.j.libꝛo de ſümo bono.ca.xx.⁊ vocant᷑ iſte regle ab
gliqb rewegoh eas intellect ſcripture aꝑit in mult

Pꝛima ẽ de dño

eccłia:qꝛ ꝑꝑ ↄnexionẽ capit ad coꝛpꝰlacra ſcriptura ſb
vno ↄtextu q̃ſi ſ eadẽ pſona aliqn loquit᷑ ð vtroq;: è
vno traſiẽs ad aliud:vbi gr̃a Iſai.lxj. Induit me veſti
ment ſalut:⁊ indumẽto iuſticie circũdedit me:q̃ſi ſpõ
ſũ decoꝛatũ coꝛona:⁊ q̃ſi ſponſaʒ oꝛnatã monilibꝰſuis

A.n.dẽ h qſi ſponſũ:itelligit᷑ de chꝛiſto.⁊ qð ſbdit᷑ q̃ſi

ſpõſam ⁊c.intellr de ipſa ecclia.Silr can.j.Oſculet᷑ me

oſculo oꝛis ſui:qꝛ melioꝛa ſũt vbera tua vino.cũ.n.di
oſculet᷑ me ⁊c̃.vbuʒ eſt ſpõſe frui ſpõſo deſiderãtis.⁊

ſubdit᷑:qꝛ melioꝛa ſũt vbera ⁊c.vbũ eſt ſpõſi:ſpõſã co-
mẽdantſ. Unde in talib ſicↄnexis roe pᷣdicta dʒ lectoꝛ
pꝛudẽs attẽdẽ qd ↄueniat capiti:⁊ qͥd coꝛpi. Scða re/

gula ẽ de coꝛpe domini vo ⁊ ſimulato. Ecclia.n.que ẽ
coꝛp dñi myſticũ:ut pᷣdictũ ẽ:eſt qſi ſagena nõduʒ tra
cta ad litt:⁊ iõ hʒ malos pmixtos cũ bonij vſq; ad iu

diciũ:in qͥ ſepabunt᷑ hi ab illis:⁊ iõ in ſacra ſcriptura

gliqñ mali ↄmẽdant cũ bonis qᷣb ſũt ꝑmixti:ſiẽ Oſee
xj. Puer iſrł ⁊ dilexi euʒ. Et ecouerſo aliqn boni vitu-

pant᷑ cũ malis:ſic Ia.j.Coguit bos poſſeſſoꝛẽ ſuuʒ: et

aſin pᷣſepe dñi ſui.iſrł aũt me no coguit: ⁊ pplłs meus

nõ intellexit. Aliqũ etiã in eoð textu expmit᷑ qd ad bo-
nos ꝑtineat:⁊ qd ad malos:ſic LCa.j.dẽ: Nigra ſum ſʒ
foꝛmoſa filie Hieruſalẽ ſicẽ tabernacula cedar:ſic pellej
Salomonij.Uerba ſũt ſponſe:q̃ rõe maloꝝ in eccleſia
ↄtẽtoꝝ dicit:Nigra ſũ:ſʒ rõne bonoꝝ ſubdit:ſʒ foꝛmo
ſa:a qð ſubdit᷑ q̃ſi ꝓ exẽplo:Sic̃ tabernacula cedar:ad
malos refert᷑.cedar.n.fuit filius Imaelut habet᷑ gene.
xxv.a qͥ deſcẽder̃t ſaraceni.Qð aũt ſubdit᷑:ſicut pelles
Salomonis:refert᷑ ad bonos.ꝑ Salomonẽ.n.h̊ intelli
git ipſe deus ſcòm expoſitoꝛes catholicos ⁊ hebꝛeos:⁊
iõ pelles eius dicunt᷑:qbꝰ oꝑiebat᷑ tabernaculũ in qͥ bo/
ni colebãt deũ. Tertia regula ẽ de ſpũ ⁊ lr̃a:⁊ ſᷣm ꝙ ac
cipit᷑ ſub eadẽ lr̃a ſẽſus hiſtoꝛic ⁊ myſtic:qꝛ vitas ho/
ſtoꝛie ẽ tenẽda:⁊ tñ ad ſpũalẽ intellem eſt referẽda.hoc
mõ exponit᷑ iſta lra cõiter. Poteſt etiã alr exponi:ut re
ferat᷑ ad ſenſũ lr̃aleʒ tm ſicut ⁊ alie.Circa qð ↄſideranð
ꝙ eadẽ lr̃a aliqñ hʒ duplicẽ ſenſũ lr̃alẽ.vbi gra.j.palip
po.xvij.dicit dñs de Salomone:Ego ero iũlli ĩ pꝛẽm ⁊
ipſe erit mihi i filiũ.Et intelligit᷑ de Salomone ad lꝛãʒ
inqtũ fuit filᷣdei ꝑ adoptoeʒ i iuuẽtute:pꝑ qð Natha
ꝓpha vocauit eũ amabilẽ dno:ut habet᷑.ij.re.xij. Pꝛe
dẽa ẽt auctoꝛita):Ego ero illi ĩ pꝛẽʒ ⁊cᷣ.iducit᷑ ab Aplo
ad hebꝛeos.j.taq; dca de chꝛiſto ad lrãm:qð pʒ ex hoc
qꝛ Apoſto.inducit eã ad ꝓbanð ꝙ xpᷣs fuit maioꝛ an-

gelis:talis aũt ꝓbatio nõ põt fieri ꝑ ſenſũ myſticuʒ:ut

dicit Aug.õ Cincẽtiũ donatiſtã:ut ſupꝛa allegatu eſt
pdicta. n. auctoꝛitas impleta fuit ad lram ĩ Salomòe:
minuj tñ ꝑfecte:qꝛ fuit dei filiuj ꝑ grãʒ ſolũ.In chꝛiſto

auũt ꝑfectius:ꝗᷣ ẽ dei filiuj ꝑ nãʒ.Lq aũt vtraq; expõ ſit

furoꝛis eb: ut diſpdat oẽm terrã. Poſtea reuertit᷑ ad lo

git quadruplr. Uno mõ ꝑ ſynodochen:qñ ponit᷑ ꝑs tꝑtꝰ

omittunt᷑. Et ſm hoc ſcriptura ſacra lo quẽs de aliqͥ ni

hu chꝛiſto ⁊ eꝰ coꝛpe myſtico:qð eſt ro annoꝛũ in plib' locis:aliqñ in vno loco ponit ples ã/

minutias pᷣdictas cõputãdo: In alio vo loco ponit pau
r: dcas minutias omittẽdo. Tertio mõ ↄtingit:eo qꝙ;

poſterioꝛi:ſicut Geñ.xv.dictũ fuit A

pit a tꝑe qͥ dem fuit Abꝛae gene.xij. Egredere o tra tua s

ginta annis p egreſſũ Abꝛae de Aran:ut plen videbi
fra Exo.xij. Quarto mõ ↄtingit eo ꝙ ſcriptura ſacra l

deſtinatiois qᷓ eſt qñ aliqð futuꝝ ↄtingẽs reuelat ꝓphe

ſuã ⁊c. Et infra eodẽ capi.Hi ſunt filij Cham in cognat

mebꝛa ſcriptuꝛa loquẽs de vno ĩ eoð ↄtextu trãſit ad lo.

lralis ſimplłr: ſcõa tñ q̃ẽ de xpo:ſpũalis ⁊ myſtica ẽ pjn? —
inqtu Salomoò fuit figura xpᷣi. Quarta regula ẽ de ſ —
genẽ: ſiue de pte ac toto:cũ de vno traſit ad aliud ⁊ ecò

ſo:ſicut Iſa.xiij. pmo loquit᷑ Babylonẽ ſpaliter cũ
Onus Bab ylonis ⁊c. traſit ad intelligenõ vbuʒ de
mundo gnãlit:pꝑ hoc qð ſubdit᷑:a ſũmitate celi dñs ⁊

du 5 Babylonẽ ſpalr cuʒ dẽ: Ecce ego ſuſcitabo ſuper
medos:q argentũ no qrant ⁊c᷑. qꝛ Daro meduj cũ Cyr
pote ſuo cepit Babyloniã:⁊ inifecit Balthaſar regẽ Be
lonis:ut habet᷑ Danie.v. Quinta regula ẽ de tpib' q

toto:ſicut in euãgelio dẽ Chꝛiſtus trib' dieb iaciAſe
pulchꝛo:⁊ tñ pma dies ⁊ tertia nõ ſuerũt integre.Alio
ꝓpter minutia) tpis:q̃ aliqñ in ſcriptura cõputant᷑:⁊ al

R

14

putatio annoꝝ incipit in vno loco a Soritenn io:in all
ꝛzae: Semen tuu
tuꝝ pegrinũ qdringenti annis. Et Exo.xij.de iſta peg
tione di:ꝙ maſio filioꝝ iſirł in terra egypti fuit qdringe
rutriginta annoꝝ: qꝛ cõputatio hu maioꝛis numeri

O Balance Q

ALõputatio aũt minon incipit a natiuitate Naac:q fuit

de futuro p modũ pᷣteriti:ſicut Iſai.ix. Paruulus nat
nobis ⁊c.⁊ hoc ẽ ad denotanð certitudinẽ Pbbtercur⸗
tus de futuro ẽ ita cert᷑ ſicut i pᷣterijſſet:⁊ hoc ẽ ꝓpter

Focus

titudinẽ diuine pᷣſcie ex q̃ fit reuelatio ipſi ꝓphe.Adue
dũ tñ ꝙ talis modus loquẽdi nõ hʒ locuʒ niſi in ꝓphie

N

mõ quo ẽ in pᷣſcia dei:q̃ infallibilit᷑ futura intuet ſicut p
tia ⁊ pᷣterita. In ꝓphia vo cõminatiois nõ hʒ locũ:que
qñ aliq̃ pena reuelat᷑ pꝓphᷣe infligẽda populo:vel alicui
ne:nõ ſᷣm ꝙ eſt in dei pᷣſcia:ſed ſᷣm oꝛdinẽ cauſaꝝ ſcðart

utpote ſᷣm demerita hominuʒ: ſicut ẽ illa ꝓphia Jone
Adhuc.xl.dies ⁊ Niniue ſubuertet.hãc eni ſubuerſion

meruerũt pctã ill ciuitatis. Uerũtñ qꝛ talis cã mutubi
eſt:iõ effectł' aliqñ nõ ſequit᷑ ſiẽ in ꝓpoſito: qꝛ niniuite
rũt pniam:⁊ ſic dñs nõ inflixit pena ↄminataã.Sexta re
la ẽ ð recapitulatoe ⁊ anticipatõe.In ſacra.n.ſcriptura
ſempꝑ eodẽ oꝛdine geſta ⁊ facta ſcribunt qͥ fiũt:et iõ qñ p
nunt᷑ poſterioꝛa dicit anticipatio. qñ aũt fit ecouerſo d
recapitulatio:ſicut gene.x.de filijs Noe dicit᷑:Ab his d
ſe ſũt inſule gentiũ in regionib' ſuis:vnuſqᷣſq; ſᷣm lingi

nibꝰ ⁊ linguis ⁊ gnãtionib ⁊c̃.Et poſtea.xj.ca.dẽ:Erat
tem tra labij vnp:a ſermonũ eoꝛũdẽ.Ex qͥ pʒ ꝙ illud q
dicit᷑ de diuiſione linguaꝝ dẽ ꝑ anticipationẽ. Silr Geij s⸗
poſtq; Moyſes.j.ca.deſcripſerat creationẽ celi ⁊ tre:⁊ d
ctionẽ:⁊ oꝛnatũ ꝑtiũ mũdi dẽ:Iſte ſũt gnãtiones celi ⁊
in die qᷣ create ſũt.Ex quo pʒꝙ hoc dẽ ꝑ recapitulation.
Septima regula ẽ de diabolo ⁊ eb coꝛꝑe.Fᷣm.n. ꝙ dic b
tus Gregoꝛ homel.x. Certe iniq̊ oiuʒ diabolus caput
⁊ h'capitl mẽbꝛa ſũt oẽs iniq:Et ioõ ꝑꝑ ↄnexionẽ capit
dũ ð alio:ſic Ia.xiiij.loqns ð rege Bab ylois ꝗᷣ erat dis
li mẽbꝛũ:trãſit ad loqnð ð pncipe demonũ:cũ ſpᷣdit᷑ ibi
Qu cecidiſti lucifer de celo qꝗͥ mãe oꝛiebar:⁊ Eʒe.xxv
loq̃n ð pᷣncipe Tyꝛi tꝛãſit ad loq̃nõ ð diablo cũ ſbdit: ¶
ſignaclm ſilitudis plenꝰ ſapia:pfect᷑ decoꝛe:i delicijj pad
dei fuiſti. Hij igẽ pᷣmiſſ ð regul Iclauib'exponẽdi ſacꝛa ſᷣ

ptuis ciofidena oiui adiutoꝛi oſcdampad ia eppond .
. 0
4

10

VierkarbSelector Standard*- Euroskala Offset

Copyright 471999 VxVMaster Gmba www.yxymaster. Com