bernaculo: de q;

dictũ ẽ. S.xvj.ca.

vel coꝛam altari

pbi obtulẽat ho

ↄñter deſcribit᷑ aſ
ſenſus pᷣſidentis:

vbi pᷣmittit᷑ cõſul

tationis occaſio:
cũ dẽ:Altera aũt

die. ſ. poſt oblatãõ

nẽ ietro. i ¶ DSe
dit moyſes vt iu
dicaret pplłm.deb

nõ in motu paſſionis:⁊ hoc deſignat᷑ ꝑ ſeſſionẽ:

qᷓ to
ach

dñs pharaoni ⁊ egyptijs
ꝓpt iſrael:vniuẽrſumq; la
boꝛẽ ꝗ accidiſſet eis ĩ itinẽ
⁊ ꝙ liberauerat eos dñs.
LłEtatuſq; ẽ ietro ſuꝑ oĩbꝰ
bonis q̃ fecerat dñs iſraeli
eo ꝙꝙ eruiſſet euʒ de manu
egyptioꝝ:Et ait. Bẽnedi
ctuſ dñs ꝗ liberauit vos ð
manu egyptioꝝ:⁊ de ma
nu pharaonis:ꝗ eruit po
pulũ ſnũ de manu egypti.
Nũc cognoui qꝛ magnus
dñs ſup oẽs deos:eo ꝙ ſu
pbe egerit cõtra eos. Hb
tulit ergo ietro cognamo
yſi holocauſta:èt hoſtias
dño:venerũtq; aarõ ⁊ oẽs
ſenioꝛes ſilioꝝ iſrael vt co
mederẽt panẽ cũ eol còͤꝛaʒ
dño. Altã aũt die ſedit mo
yſes vt iudicaret ppł̊:quᷣi
aſſiſtebat moyſi a mane
vſq; ad veſpam. Nð cũ vi
diſſet cognat ep oĩa.ſ.que
agebat ĩ pplo ait: Quid ẽ
dʒð facis in plebe: Cur ſolꝰ
ſedes:⁊ oĩs ppls pᷣſtolatur
de mane vſq; ad veſpam?-
Cui rñũdit moyſes: Aenit

5—

ad me ppls q̃res ſentẽtiaʒ
dei. Cũq;ʒ acciderit eiſ aliqᷓ
diſceptatio veniunt ad me
vt iudicẽ iter eos ⁊ oſtẽdã
p̃cepta dei ⁊ leges el. At
ille: Mon bonã iqtrẽ facis
Stulto laboꝛe cõſũmeris:
T tu ⁊ pplus iſte ꝗ tecũ eſt.

et eni iudiciũ fieri in trãqllitate rõnij
ter

qð iudices debẽt dare ſententia ſedendo. k¶¶ QAui aſ
ſiſtebat ei de 1erſe⸗ ad veſpaʒ. ꝓpi negotioꝝ: mul

titudinẽ. l

pꝛocedendi mocꝰ.vñ ſeqt᷑: m

uid ẽ qð facis:ac ſi diceret nõ ẽ bonꝰ
6 bonã rẽ iqt facis

nõ ẽ itelligendũ ꝙ res eẽt mala de ſe imo bona:ſed me
lius fieri poterat:vt oñdit.j.minaũt bonũ cõpatũ ad

mau bonũ hʒ ronẽ defec':a ꝑ ↄñs mali aliqualiter:ſic
min malũ cõꝑatũ ad map pʒ ronẽ eligibilis: ⁊ ꝑ pñs
boi aliqͥ mõ.ꝰ ponit᷑ ipſa cõſultatio cũ dẽ: B

ſuſtinẽ:ſed audi ᷣba mea
op qð facẽ debeant. Pꝛd

canos:ꝗ iudicent pplm oĩ

tuit eos pᷣncipeſ ppli:tribu

di vba mea ⁊c..i.meli gubernabis pplʒ a deo tibi cõmiſ
ſũ. o ¶ Eſto tu pplo ĩ his qͥ ad deũ ptinẽt. accedẽdo.ſ.ad

deũ ꝓ ppło ⁊ volũtatẽ ipſ audiendo ꝓ ppli directõne:iõ
ſubdit᷑: p ¶ Ut referas.ſ.pplo. a Bed
nias.qtũ ad celebꝛatoeʒ dieꝝ ſolẽniũ.

aſq; pplo cemo
Et ritũ colẽdi q

tũ ad actũ offerẽdi

Altra vires tuas ẽ negoci ꝑ quã igredi debeãt.
um. Solus illud ñ poteriſ FPti ad credenda.

t ¶ Et op’ qð facere.

qtũ ad moꝛes ⁊ ag

atq; oſilia:⁊ erit dñs tecũl da. vPꝛouide at.
Eſtò tu pplo ĩhiſ q̃ ad deũ nneaged —
in zr ör. dſeſj deliberatõe. x De
ptinẽt uit referas qᷓ dicũtur oĩplebe abſas piona

ad eũ: oſtndaſq; pplo ce
remõias E᷑t ritũ colẽdi:uũiã
qʒ ꝑ quã igredi de beãt:et

rũ acceptatione.
res ñ debẽt dnari nec

cretionis ⁊ coſtantie.
38 Mi Pi 3(Potetes. ſ. iudica
ros potentes:ẽt timeteſ de rep ſuã ſapiẽtiã ⁊ ex
um i quᷣib ſit veritas:ẽt q ¶pientia. vñ r alia trã
oderit auaricia: et cõſtitu
ex eis tribunos ct cẽturio
qb ſit veritas.ſ.vite
iuſticie æ doctrine.

tpe. Quicꝗd aũt mar fue/
rit referãt ad te:⁊ ipi mino

ra tãtümodo iudicet leui vtis qꝛ wes cupidi

Pr eO ir⸗ pter munera de facili
uſq; ſit tibi partito ĩ alios ectũt a iuſtieia.
onere. Si hoͤc feceris ĩple d ¶Et otitue ex eis
bis lpiũ dñi ⁊ pᷣcepta eius tribunos.tribun ẽ qͥ

poteris ſuſtetare: ⁊ omnis beſt mille hoit

qnqᷓgenarios ⁊ de

moyſes fecit oĩa qᷓ ille ſug Sa e J

nuis de cũcto iſrael:conſti
8. dictũ ẽ. xij. c. Ex qͥ

nos:⁊ cẽturiões: dcludit᷑ ꝙ ibi fuerunt
noeccacaâûοραοα aͤ ſexceri thuni. r cerur
narios:⁊ decanos:ꝗ iudi ones ſex milia: qnqᷓ

Quicqd aũt graui erat re cani ſexagi
ferebant ad eũ:facilioꝛa tã S

tũmodo iudicãtes. Dimi/ rna
ſitq; cõgnatũ ſuũ:ꝗ reuer deo. h ¶ Et ois hic
ſus abijt in terrã ſuam. ppls reuertet. hoꝛa õ

bhbitg negotij expedit
.. tnare phieni
ſidẽte cõicãt᷑ alijs ſʒ gradꝰ ſuos ẽ maioꝛ pax

ꝙ, honoꝛes it alijs z gr pax
P audit. Hic tertio ponit ↄſultatõis ad

ipletio:cũ dẽ: l ¶ Fecit oia q ille ſuggeſſerat.Ex q̊ dat᷑ exẽ
plũ ꝙ bonũ cõſiliũ inferioꝛis nõ ẽ còtẽnendũ: Moyſes eni
erat dux ppli ⁊ ita deo ꝓpinquꝰ ꝙ loqbat ei ſicut hõ ad
amicũ ſuũ:tñ fecit ipſo ietro cõſiliũ. m ¶ Et electis viris
Deu.j.c.d:ꝙ ppls elegit iſtos:dicẽð ꝙ moyſes hãc electõʒ
pplo ↄmiſit:qꝛ ꝑ exꝑiẽtiã cohiatõis ↄgᷣſcebãt mel ↄdões

vicioꝝ ſuoꝝ.illã etᷣ electõeʒ moyſes appꝛobauit:a iõ dã G̊

clesi auẽte ep electõ illa fcã fuit ⁊ appꝛobata.⁊ pʒ lr̃a
vſq; ibi:

iſitq; cog.ſuũ.i.ſoceꝝ ſuũ qͥ reuerſus abt i

y¶ Uiros.qꝛ mulie

regẽ pꝓpi defectũ diſ⸗

vbi hẽm potentes.

lia: Et cõſtitue ſlatio hʒ Sapientes
a ¶ Et timẽtes dee.

c Et q oderũt aua

R3 i8 rehe, A

N t cẽturiõneg cẽ?
hic pplus reuertet ad loca turio ßeſt cẽtũ 6
ſua cuʒ pace.Muib audid

—ꝑ

oc* r H

„ o e ee

cẽta milia peditũ.vt

Nanm

Liber

terrã ſuam: illi qui dicũt ꝙ ietro venit ad moyſen pꝛimo
anno egreſſionis de egypto qð ẽ ꝓbabilp vt dictu ẽ: dicut
ꝙ nõ redijt ad terrã ſuã vſq; ad annũ ſequentẽ: ita ꝙ fuit
cũ pplo iſrael ꝑ ãnũ:⁊ ideo redit᷑ ponit᷑ hic p anticipatõeʒ
⁊ hocẽ magis pbabile:tũ qꝛ erat nouiter ad fidẽ cõuerſus

t Hõ 65 de
ebat plenp inſtrui ? —
esxie ge dlo ano Enſe tẽrtio ¶Q.·XIxX.
lex dãda a deo:tũ qꝛ A½ egreſſiõis iſrael de t᷑ra
eneeauaſt in die hac veneruti ſolitu
liaʒ ſuã ⁊ nepotes ſu dinẽ ſynai. NHã ꝓſecti ð ra
os nõ ẽ veriſile ꝙ its phidim ⁊ pueniẽtes vſqʒ 1
cito recederet ab eis. deſertũ ſynai càſtrametati
Kn ponih. Euli ſutin codẽ loco: bique iſi;
gephoꝛzâ vxoꝛẽ moy fixit tẽtoꝛia regione mõon
ſi. ¶ Additio. Moyſes aũt aſcẽdit ĩ mõ
Ualiter ſit tẽ ad deũ. Nòcauitq; euʒ
ireligendůͦ odñis de mõte: ⁊ ait: Hec di
rulit epboꝛa vxo⸗? ces domui iacob ? annü/
moyſi quã remiſerar ciabis filijs iſrl: Aoͤſipſi vi
dictu fuit. S. iiij ca. in diſtiſ qᷓ feceri egyptijſ:qũðᷣ
addrii⸗1a Ne poꝛtaueri vos ſup alas aq
DSoſiq de larũ: ⁊ aſſũpſeriʒ mihi. Si
AKcripta eſte Ergo audieritis vocẽ meã:
. Gen gli deegn ⁊ cũuᷣſtodieritis pactũ meũ
3 ſkie gis and. def eritis mihi ĩ peculiũ de cũ/

ctis pplis. Mea ẽ enĩ ois
terra: ⁊ võs eritis mihi in
regnũ ſacerdotale:⁊ gens

mo pᷣmittit᷑ pꝛepatio
plebis:ſecũdo ſubdit᷑
datio legis.xx.c. Ad
huc pmo diſponit pᷣ
paratio ppli pꝑ mun
diciã: ſecũdo ꝑ reue/
rentiã:ibi Jã aduene
rat. Adhuc pᷣmo iducit᷑ ppłs ad mũdiciã mẽtis:ſecũdo ad
mũdiciã coꝛpis:ibi Ait eni oñs iã nũc veniã ad te.Circa pᷣ
mũ dẽ: a ¶ WMeſe tertio egreſſionis ĩ die hac.i.pᷣma die

ad filioſ iſrael. Aenit moy

mẽſis tertijjj. b ¶ Uenerũt i ſolitudinẽ ſynai.vbi lex erat

danda. c ¶ Caſtrametati ſũt.i.terrã mẽſurauerũt ĩ q̃ po
nẽda erant caſtra:qꝛ ſᷣm oꝛdinationẽ illoꝝ qͥ erant deputa
ti ad hoc aſſignabat᷑ cuilibet capitaneo familie loc' maioꝛ
vel minoꝛ ſᷣm ititatẽ tẽtoꝛij ſibi neceſſarij ⁊ familie ſue.
d4 bie⸗ iſrael fixit tentoꝛia.ſᷣm ꝙ erat diſpoſitũ ab illis
q hẽbãt oꝛdinãdi officiũ. e ¶ E regione motis.ad ꝑtem
oꝛientalẽ:vt ſic adoꝛarẽt dñm deſcẽdentẽ ſup motẽ Feat⸗
qꝛ iudei adoꝛant vᷣſus occidentẽ. vñ ⁊ tabernaculũ ⁊ tẽplũ
ſie fuerũt diſpoſita:vt igreſſus eẽt a pte oꝛiẽtali: vt ad ꝑtẽ
oppoſitã adoꝛarẽt ſacerdotes ſiẽ ⁊ ſtelle celi ab oꝛiente mo

uẽt in occidentẽ q̃ſi adoꝛantes ad ꝑtẽ illã.vñ.ij. Eſdre di: 1 B oyſ
raret cũ ſcit omnia anteqᷓ; fiant:ſed vt bona voluntas

Exercitus celi te adoꝛat. f ¶ Uocauitq; eũ dñs de mõte.
nõ eni audebat aſcẽdere ad ſupioꝛẽ ꝑtẽ mõtis niſi vocat'a
deo:qꝛ dictũ fuit ſibi in rubo: Ne appꝛopies huc ⁊c.vt di
ctũ eſt. e.iij. ca. g ¶ Uoſipſi vidiſtis qd feceri egyptüs.fla
gellãdo eos ⁊ ſubmergẽdo ꝓ vobis. h Qũo poꝛtaueri
vos ſuꝑ alas aqlarũ.i.cito ⁊ expedite educẽdo vos de egy
pto ſicut aqla iĩter aues alias citiſſime volat:qꝛ oẽs eadem

die egreſſi ſũt:vt dictũ ẽ.S.xij.ca.Dicit hic Ra.Sa.q mo

dus adle ẽ qñ poꝛtat pullos de loco ad locũ ꝙ poꝛtat eos
ſuꝑ doꝛſũ:ita ꝙ ſi ꝓijciat ſagitta ab infer ipſa recipiat ſa
gitta ⁊ no pulli:ideo dñs cõpat ſe aqle:qꝛ cũ voluit traſfer
re filios iſrael ꝑ mare rubꝝ angelus qꝗᷣ pcedebat caſtra iſr!
in hoc ꝑſonã dñi repñtans poſuit ſe cũ colũna nubis iter

ſãcta. Hec ſũt vᷣba q̃ loqri

egyptios ⁊ hebꝛeos ne egyptij poſſent ipetere hebꝛeos
machinis vel ſagittis: vt hẽ. S.xiiij. ca. Oꝛedicta aũt bñ

ficia debebãt mouere hebꝛeos ad ſeruiẽdũ deo mpta

volũtate ⁊ mũda mẽte:ideo ſeqt᷑: i ¶ Si ergo audie

vocẽ meã.nõ tm̃ aure coꝛꝑis ſʒ ⁊ mẽtis. k¶ Et cuſto

dierek pactũ me
. ðð um. i. legẽ vobis
ſes:&t cõuocatis maioꝛib' dandã ope adim

natu ppli expoſuit oẽs ſer⸗

mones quos mãdauerat mmiplipauliue
dñs. Rñditq; oĩs ppls ſil: cultüvt hie gec
Cũcta q̃ locut ẽ dñs facie pit᷑ ẽ puus cenſus
mus.Cunq; retuliſſet mo extra hereditatẽ:
yſes vᷣba ppli ad dñʒ ait ei mil ot nne
dñs:Jã nũnc veniã ad tei vult line rena
caligine nub vt audiat me pij:⁊io ẽ q ſibi
ppls loquẽtem ad te:⁊ cre ſpẽaliſſimuʒ: ⁊ ꝑ
dat tibi in ppetuũ. Nũcia/ Hoc itelligttur
uit ergo moyſes ?ba ppli puloj ſimag ap
ad dñm. Qui dixit ei: Nã pꝛopat 2 ſpealis
de ad pplum ⁊ ſcifica illos ipſi deo ſi legẽ ob
hodie ⁊ cras:lauẽtq; veſti ſeruet:a Paeme
mẽta ſua ⁊ ſint parati ĩ diẽ pih ſte. Eriuns
tertiũ. In die eni tertio de mihi amicabili⸗
ſcẽdet dñs coꝛã oĩ plebe ſu tas de cunctis po
p mõtẽ ſynai. Cõſtitueſqʒ; pullacd eel
tmios pplo ꝑ circuitũ di gniſtcat pnomen
ces ad eos:Cauete ne aſcẽ abſtractũ: ſiẽ dẽ
daß ĩ mõtẽ: nec tãgat᷑ fineſ de aliq excelleter
ill. Ois ꝗ tetigerit montẽ Eperalin- ns ſole
mote moꝛiet. man ñ taget ipla liberalimns⸗
m ( Et vos eritl

mihi in regnũ ſacerdotale.i.maximũ: quia noie ſacer
dotij aliqñ maioꝛitas intelligitur: ſicut ſupꝛa dictum
eſt de ietro.ij. ca.⁊.ij. Re.viij.ca.dicitur: Filij dauid ſa
cerdotes erant.i.maioꝛes ⁊ pꝛimi poſtregem. n ¶ Et
gens ſancta.i.ad dei cultum applicata:ſicut ⁊ veſtes ſa
cerdotales dicũtur ſancte:quia ad dei cultuʒ applicate
ex hoc enĩ ꝙ Chꝛiſtus qui ẽ ſanctuſſanctoꝝ naſcitur⸗
erat ſᷣm carnẽ de populo iſrael ideo dcbeherſteclelc

ctitate pollere pꝛe ceteris populis terre. o ¶ Et couo

catis maioꝛib natu.illis eni pꝛimo expoſuit verba do
mini: ⁊ illi populo tunc omnis populus cõſenſit.
p ¶ Cũq; retuliſſet ⁊c̃. Hic cõſequẽter diſponitur po
pulus per mũdiciam exterioꝛẽ:tamẽ pꝛemittitur rela
tio rũſionis populi dño per mopſen cum dicitur:
p ¶ Aunq; rettuliſſet moyſe cc. nõ quia dominigno

populi pꝛeſentaretur dño tanqꝙ ei placita: ſicut ⁊ ange
li bona hominũ opera offerũt coꝛam domino: pꝛout
raphael dixit Thobie.xij. Ego obtuli memoꝛiam oꝛa
tionis tue coꝛam domino ⁊c. q ¶ Jam nũc veniam
ad te in caligine nubis.ꝑ hoc deſignatur ꝙ in pꝛeſenti
nõ habem niſi cognitionẽ enigmaticã de diuinis: ſᷣm

ꝙ diẽ apls.j.Coꝝ.xiij. Uidem nũc ꝑ ſpeculũ ienisma
te. ?. ij. Meta. dꝛ. ꝙ itellece nr̃ ſe hʒ ad diuina ſiẽ ocul
noctue ad lucẽ ſoł:⁊ ppi hoc appuit dñs in caligie:·

tles appitões fiũt cõit ſʒ diſpõz illoꝝ qbꝰfiũt. nCa

de ad pplʒ⁊ ſcifica illos. Hic accipit᷑ ſcificatio 1 Naa
cia:qꝛ ſactũ ĩ vna ſignificatoõe idẽ ẽ qð mũdũ. &c⸗ ſti

plẽdo. ¶ Eriid

“
34

ndchitſin
leetiͦgtenm
ſſioriiſc
Cor gppropicft
s 1h wou
Aenligelli⸗
niniatinzlapi
tulii Ceiinmo⸗
is gnbehrehi
Oruanbuc⸗
hetſidnt.S
dict ged Sa
Eirs wo
dignd el
acratligni r⸗
ſusdeitat den
tenphotau
tini mni
nnigi
r alule n
Mnolny
e
Acnnrelioii
nitni. CE
ſnciicauit e.
Munciando g

fütgrentur.
Eiq; lauiſet
Münita ſug G

Ayno futniſt
baindeegppr⸗
nineop no⸗
üdagra.
Waſcb niſs
nngntdn
N
Cpiknade
ſidetmanie
cüͤtoai

W 7
☚
„ „
PN
.
Nhrl u
.
.* .
, .
„ 8
i 9 1
e
7
4
iühn
AEw
. .
UG ℳ
Tn!
n
W * 14

R

ranugſed,
V l
.
D n

r
7

tueſq; terminos populo per circuitum. ne irreuerẽter
ſe u curioſe ſe igerãt ad diuia. t aniib
f odiet᷑ iaculis. In hebꝛeo hẽ ſagittis.taliter eni iterficit
hõ a loge:⁊ ꝑ talẽ moꝛtẽ deſignat᷑ ꝙ ñ debuerãt appꝛo

op. aut cõ

(Exo. vix.

Aug. Bꝛeuis dꝛia legis ⁊ euangelij timoꝛ ⁊ amoꝛ. c rõ eſt
qꝛ illa lex dabat hoib ipfectis qᷣ ꝑ terroꝛẽ iducẽdi ſunt ad
opꝑa vtutũ:lex aũt nous data ẽ ꝑfectis ꝗͥ magis iducũt᷑ ad
talia ꝑ amoꝛc.vñ dicit poeta Oꝛatb: Oderũt᷑ peccare mali

ſanctificauit eũ.

pinqre:ſʒ de lõge ſe tenere. v ¶ Lüũ ceperit clãgẽ buc

cina ⁊c. qð expoe ·
nüũt doctoꝛes: nfſi ”MB
dicentes ꝙ ꝑ ho eũ:ſed lapidibꝰ oppꝛimet᷑:
ñ licetiant traſeẽ aut aſodiet iaculis: ſiue iu
dictos: ſy e ante mMẽtũ fuerit ſiue hõ: ñ viuet
clangoꝛẽ hmodi Luz cepit clangere buccia
bae tenere tũc aſcẽdãt i mõtẽ. Deſcẽ
ge etiã a termis ſte 5te
Phris r iplo cls ditqʒ moyſes de mõte ad

pplz Et ſcificauit eũ. Cũq;
lauiſſet veſtim̃ta ſua ait ad
eol:Eſtõte parati ĩ diẽ ttiũ

goꝛe appꝛopĩqre
eis ⁊ hꝰ vocatur
aſcendẽ:qꝛ ſli ter

mini erat aliqu, & ne appꝛopiĩq̃tis vxoꝛib

tulu i aſceſu mõ vꝛis. Jaqʒ aduenerat terti

tis: In hebꝛeo h : veᷣe .
In ptractu buc dies ⁊ mane inclaruerat:⁊
cine aſcẽdant. ẽꝑt ecce cẽper̃t audiri tonitru/
dicit Rab. Sa. ꝓ a:ac micare fulgura: ⁊ nu/

erat qꝗdã modus peg dẽſiſſima opire mõtẽ.

Moenci aenu Clãgoꝛq; buccine vehem
ſus deitat de mõ ti pſtrepabat:ẽt timuit po/
te:⁊ p hoc erãt i puł ꝗ erat ĩ caſtris. Cuq;
centiati tranſire quxiſſet eos moyſes ĩ oc/
terminos coſtitu 7 Roi nol
tos r alcedere in curſũ dei de loco caſtroꝛũ
montem. ſteterũt ad radices mõtis.
xDeſcenditid Tot aũt mõs ſynai fuma
dcg molſan bateo ꝙ deſcẽdill dñs ſu

—22 — Y 0 9
mãdatu. C p eũ ĩ igne:l⁊ aſcẽdẽt fum
ex eo q̃ſi ð ſoꝛnace.Eratq;

cine paulati creſcebat ĩma

bᷣ:æ ꝓlixi tendebat᷑. M00

ſes loqbat᷑:⁊ dñs rñũdebat
ei.Deſcẽditq; dñſſuꝑ mõ
tẽ ſynai ĩipᷣo mõtis veritce

⁊ vocauit moyſẽ i cacumẽ

eius. Quo cum aſcẽdiſſet

dixit ad eum: Deéſcende ⁊

conteſtare populum: ne
foꝛte velit trãſcẽdẽ tminos

ad vidẽdũ dñm: ⁊ peat ex
eis plima mliitudo. Sàcer

dotes quoq; qꝗ accedũt ad
dñʒ ſciſicẽt ne pcutiat eos

Dixitq; moyſes ad dñm:
Nõ poterit vulg aſcẽdẽ in
mõotẽ ſynai: tu eĩ teſtifſicat
es:⁊ iuſſiſti dicẽſ.· Põe ter
minos circa mõtẽ:⁊ ſcifia
illũ. Cui ait dñs: Nade de
ſcẽde:aſcẽdeſq; tu ⁊ aaron
tecũ. Sacerdotes aũt ⁊ po
pul'ñ trãſeãt iminos nec a
ſcẽdãt ad dñʒ ne foꝛte itfici
at illoſ. Deſcẽditq; moyſeſ

foꝛmidine pene:oderũt peccare boni vᷣtutis amoꝛe.⁊ ideo
ð ſicut lex noua data ẽ

in qete ⁊ traqllitate a

CEbꝛiſto: ꝓut dicitur

Matth. v. Cu ſediſ
ſet acceſſerũt ad eum

diſcipuli ee ⁊ aꝑiens

os ſuuʒ docebat eos
dicẽs: Beati paupes

Tc.ita lex vet data ẽ
cũ terroꝛibꝰ:⁊ hoc eſt

ðò dẽ hic: d

Cepe
rnut audiri tonitrua

ac micare fulgura: ⁊

nu.⁊c clagoꝛq; bucci

ne ⁊c.· audiebat᷑ enim
cũ pᷣdictis terribilis
ſonus q̃ſi tube:⁊ hoc

fiebat miſterio ange⸗

fiebat ĩ quodã coꝛnu
qð fuit acceptum de

ac. e ¶ Et timuit

ppls. ꝓpter pꝛedicta.
A

eduxiſſet

eos moyſes. cũ qdaʒ

ipoꝛtunitate eo ꝙno

augehat exire.
g¶¶ Moõs ſynai fumi
gabat ac. nubes eniĩ
denſiſſima vt pdictũ
ð opuerat mõtẽ ſynai

„ * .

dũ ꝙ nõ fuit niſi ad cõmẽdandũ dei miraculũ ꝑ quod

legis ꝑ duos dies fuit pꝛohibiv:qꝛ ad ſuſceptionẽ le
reqrebat᷑ magna mũdicia ⁊ eleuatio mẽtl. c¶ aq;
uenerat. Hic ↄñter diſponit ppls ꝑ reuerentia ad deũ qᷓ
exyx timoꝛe cõſurgit:⁊ ideo ante plationẽ legis ſigna ter

denunciando ꝙ

mügarentur.
35Kucgs lauiſderrtt
imẽta ſua. Si q̃ratur qᷓre nõ acceperũt noua: Dicẽ

ois mõs rribil: ſonit buc

ab exitu de egypto vſq; ad igreſſum terre ꝓmiſſionis

veſtimẽta eoꝝ nõ ſũt attrita nec vetuſtate cõſũpta: vt
dẽ Deu.xxix.ca. a ¶ Eſtote parati in diẽ tertiũ. Hic
dies ſext mẽſis tertij:q̃rto eni die eiuſdẽ menſis dixit
eis mo yſes iſta vt dicit Rab. Sa.⁊ in ſexto die fuit lex
data:ex quo cõcludit᷑ ꝙ fuit data qnquageſima die a
die exit de egypto excluſiue:qꝛ mẽies apud hebꝛeos ac
cipiũt ꝑ lunatoes:ita ꝙ duo mẽſes faciũt.lix.dies:
ſi de tertio mẽſe addãt ſex dies vſq; ad dationẽ legis ſa

*

ciũt.lxv.a qb ſi ſubtrahant᷑.xiiij.dies pᷣmi mẽſis qui

pꝛeceſſerũt exitũ de egypto qᷣ fuit.xv.die:vt hꝛ. S. xij. c.

remanẽt.lj.dies. b ¶ Nec appꝛopinq̃tis vxoꝛib vꝛẽis.

lHʒ eni actus mr̃imonialis ſit liciᷣ tñ hʒ ãnexã qdã tur
pitudinẽ quã optet excuſari ꝑ bona mr̃imonij.Pʒ etiã

annexã depꝛeſſionẽ mẽtis ꝓpter vehemẽtiã delectatio

nis carnis.vñ dicit Gꝛego. Tanto mẽs a ſupno amoꝛe

—— „

diſiũgitur:to inferi delectat᷑ ⁊ ideo ante ſuſceptionẽ

ribilia apparuerũt. Alia etiã ca ẽ ad hoc: qꝛ lex vetus
fuit lex timoꝛis:ſicut lex noua dẽ lex amoꝛis. vñ dicit

ctificari. Cetera patent. ¶ In capi. xij
E regione mõtis ⁊c̃.ad partẽ oꝛientalẽ.

bãt vᷣſus occidentẽ cũ eẽnt i tabernaculo vel i tẽplo in qᷣb

ad pphᷣ 7 oĩa narrauit eis. ⁊ ex pte ſupioꝛi mon

tis egrediebat᷑ fum ⁊2
M ingnnis de medio nubij
facta ẽ aũt talis apparitio nubis ⁊ ignis q̃ nõ hñt figuraʒ
ſtabilẽ ne populus ad idolatriã pꝛon haberet occaſionẽ fa
ciendi ſibi imagines:vt dicũt hebꝛei. Nec eſt itelligendũ ꝙ
dñs deſcenderit ibi ſm nãm ſuã q̃ vbiq; ẽ de neceſſitate:⁊
pꝑ ↄñs nõ põt aſcendere nec deſcendere:led in effectu ipſum

*

ꝛeſũpſiſſet niſi vocatus. i

repñtante. h¶ Et vocauit moyſen.quia accedere ppe nõ
Se

ſcende ⁊ cõteſtare pplm.

łk hoc iam ante feciſſet tamẽ pꝛecipit iterũ fieri iminẽte ho
ra ad maioꝛem certitudinẽ ꝓpter periculũ euitandu.

k ¶ Sacerdotes quoq; qui accedunt ad dñm ⁊c. adhuc

non erant inſtituti ſacerdotes:⁊ ideo dicũt aliqui ꝙ hoc h
Dicitur per ãticipationẽ:⁊a eſt ſenſus:ſacerdotes ſuturi ſan/

ctificẽtur quando accedent ad miniſtrandũ coꝛam domio
NRNãbbi Sa.dicit ꝙ hoc intelligitur de pꝛimogenitis pꝛinci
pum duodeci tribuũ qui obtulerũt ſacrificiu: vt habetur
infra.xxiiij.pꝛimogeniti eni vſq; ad inſtitutionẽ ſacerdotij
aaron faciebãt ſacerdotale officium:vt dictum fuit Gene
x.⁊.xxvij.ca.⁊ iſti temꝑe oblationis debebãt pꝛe alijs ſan
In capi. xix. vbi d; in poſtilla:
dditio pꝛima.
NOnẽ neceſſariũ dicere ꝙ omnes filij iſrael caſtra
nMetati eſſent ad partem oꝛientalem mõtis ſynai
tm ſicut dicit Rabbi Sa.quẽ poſtillatoꝛ ĩ hoc ſe

io quã ad hoc aſſignat nõ valet: iudei enĩ adoꝛa

lico: fabulãt ãt iudei
wꝙ ille clãgoꝛ vel ſonꝰ

ariete ĩmo lato ꝓp iſa

¶ In eo. capi. xix. vbi dẽ in eenns daii iĩ peculiũ

–
.

—

5„ —— „ „ „ 7 — e
ſynai ad plagã oꝛientalẽ vt vſus diuinã apparitõnẽ oꝛarẽt va

bebãt adoꝛare vᷣſus hieruſalẽ ⁊ tẽplũ:iuxta illõ.iij. Re.viij

iudaisęare q̃ſi id qð allegat hodie ſit obſeruandũ: cũ tñ per

rẽt ad tẽplũ:qð eẽt eis magnũ icõueniens:vn hogdie hebꝛei

diligit ab hñte ꝙ nulli alteri eã daret: qð bñ copetit pplo

onẽ de' ſe hʒ ad talẽ pplin ſicut ſpõſus ad ſponſã: ꝗq nullo

vñ pꝛedicta dictio ppe appꝛopat in hoc loco ſm hũc intel

tca.ꝙᷓ etiã Deu.v.¶ Replica coꝛꝛectoꝛij ↄ Bur. iudaixantẽ.
— Ncapi.xix.Bur.egre tulit ꝙ poſtillatoꝛ dixit iu

filij iſrael p gyrũ tabernaculi federis: ſed hec ſua cõfir
matio vẽ eẽ ↄ rõnẽ ⁊ mõtis ſynai diſpõnẽ:nã mons ſy
nai magnus ⁊ lõgus ẽ:c' ꝑs ẽ mõs oꝛeb: vt dicit Joſe
ph'. ij. ⁊.iij.antiquitatũ: imo ſᷣm qͥſdã lr̃aliter exponẽ
tes illud ad Gal.iiij. Syna monsẽ ĩ arabia ꝗᷣ cõiũctus

arca teſtamẽti ⁊ ꝓpiciatoꝛiũ vbi rñũſa diuina dabant erat
in pꝑte occidentali tabernaculi vel tẽpli:ita ꝙ ſi eẽnt extra
tẽplũ in ꝑte occidentali reſpectu ipſp templi adoꝛabãat ad
4 enĩ ſic exñtes adoꝛaſſent vſus occidẽtẽ terga vte

exñtes in ꝑtib' europe q̃ẽ in occidentali plaga reſpectu hie eei qᷓ nüc ẽ hieru
ruſalẽ nõ oꝛant ad occidentẽ ſed ad oꝛientẽ:iuxta illud. ij. „⸗2 ſalẽ ⁊c. mons ille
Re. viij. vbi ppe agitur de hac mã legitur: Et adoꝛauerit Ocuůtuſq; ẽ dñs ¶. Xxx ſe cõtinuo exten
te contꝛa viã terre ſue:quã dediſti pꝛib'eoꝝ ⁊ ciuitate qua cũctos ſermones hos dit ym longitudi
elegiſti:⁊ tẽplũ qð edificaui noĩ tuo exaudies ⁊c. Ex â E Fi Ofiſ dti: q duxi nẽ vſq; ad terraʒ
ꝙ cũ ſunt extra templũ verſus tẽplũ debẽt oꝛare.vñ ĩ hoc gon n g eduxi ſancta: vñ pzgi
beo melius vr dicendũ ſᷣm alios expoſitoꝛes.ſ.caſtrame/ te de tra egypti: de domo circuitu illᷣ mo⸗
tati ſũt filij iſrael e regione mõtis ſynai circũquaq;: vt ſic ſeruitutis. Non habebis tis nõ poterãt ca
vnuſqſq; adoꝛaret ſuo mõ dñm deſcendentẽ ſuꝑ montẽ ſy deos alienos cöͤꝛam me. ſra locare: ſed e
nai.ſ. aliqui vſus oꝛientẽ: ⁊ aliq vſus occidentẽ ſʒ ritũ ſuin regione mõtis in

pte oꝛiẽtali ↄtra
. moötem in plaga
dẽ in miht occidentis ſitũ maxie qꝛ ppłs accedere ad mõrem ꝓhi
cũctis populis ⁊7. Additio.j. betur.j. ca.xix. Cõcoꝛdantia ꝑ Bur. de Nu.ij.adducta
Ictio que hic ponit᷑ in hebꝛaico vbi nos hmus nulla ẽ: nõ eni ibi dꝛ: Caſtrametati ſũt ꝑ gyrũ mõtis ſʒ
gynꝝ tabernaculi qð erat fixũ i plano ad radicẽ motl
4 Ocutuſq; ẽ dñs. Deſcripta diſpo Capi.xX.
ſitione populi ad legis ſn ceptionẽ: hic ↄñter
deſcribitur legis datio: ⁊ pmo q'tum ad pᷣce
pta moꝛalia:ſecũdo q;'tum ad iudicialia. xxj.ca. tertio
qtum ad ceremonialia:c.xxv. Sciendũ tñ ꝙ iſta diui
ſio nõ eſt ita pꝛeciſa qͥn inter moꝛalia cõtineant᷑ aliqua
ceremõialia:⁊ ſilłr iter iudicialia aliqua ceremonialia

ſm ꝙ cõſonat huic qꝗð dẽ.j. Nu.ij. Singuli ꝑ turmas ⁊c.
caſtrametabãtur filij iſrael ꝑ gyruũ tabernaculi federis.

peculiũ vel amicabilitas:ſignificat ꝓpe rem q̃ ſic

q vere deo cõiũgitur ꝑ ſuſceptionẽ ſue legis ꝑ quã ſuſcepti

mõ daret eam alteri. vñ ſup illud Oſee.ij. Spõſabo te m
hi in iuſticia ⁊ iudicio.glo. Deſpõſauit eni de pplin iſrael
in mõte ſynai dans ei pꝛo ſpõſalib legis iuſticiã ⁊ iudiciũ

lectũ ⁊??. ¶/ n eo. capi. xix. vbi dr in poſtilla: Jam nũc ⁊ moꝛalia:ſic ⁊ de tertio:ſed hec diuiſio accipitur ſßᷣm
5eniã ad te in caligine nubis ⁊c. ¶ Additio.iij. maioꝛẽ ꝑtem.Circa pꝛimũ pꝛemittũtur pꝛecepta data

Icet verũ ſit ꝙ in pñti nõ hẽm clarã cognitionẽ

ve p in pñti nõ hẽm clarã cognitionę pplo a deo imediate:ſecũdo data ab ipᷣo mediãte moy
de diuis ſʒ enigmaticã:tñ ſi hoc tm̃ voluiſſet lr̃a

— Hoc! ſe:ibi Cũctus aũt pplus. Adhuc pᷣmo ponũt᷑ pꝛecepta
hic inuerè ſuffeciſſet dicere: Jam nũc veniã ad te in nube. oꝛdinãtia ad deũ:ſecũdo ad ꝓximũ:ibi Ponoꝛa pꝛẽm
nec erat addendũ i caligine nubis. videntes eni in nube nõ tuũ.Circa pꝛimũ ſciendũ ꝙ doctoꝛes nr̃i ponũt tria pᷣ/
clare ſed ꝑ ſpeculũ vident. vñ circa hoc vẽ vlter dicendũ cepta tm oꝛdinantia ad deũ:c' ro ſumitur qꝛ ho debet
ſꝙ ſm gradus hũane cognitõis enigmata clarius vel mi ſelitatem deo reuerẽtiã ⁊ debitũ famulatum ad reco
nus clare apponũtur: ⁊ io de moyſe ꝗ clarioꝛẽ noticis ha gnitionẽ ſui dominij. infidelitas aũt pꝛohibetur pmo
bebat de diuinis q; ppls cõiter dẽ: Deſcendit dñs ĩ nube ⁊7 pꝛecepto cũ dẽ: Nõ habebis deos alienos. Irreuerẽtia
vt.j.Nu.xij.⁊ ĩ alijs locis:ſed ppło qͥ nõ attingebat ad tã ſecũdo cũ di: Nõ aſſumes nomẽ omi dei tui i vanũ.Et
clarã noticiã ſicut moyſes:reqrebatur ꝙ de veniret nõ in ꝑ iſtas negationes itelligũt᷑ oppoſite affirmatioes.ſ. co

nube clara ſed ĩ caliginoſa nube:⁊a hoc ẽ qð dicit lr’a: Jam lere vnũ deũ:⁊ ei reuerẽtiã exhibere.debit aũt famula

nũc veniã ad te ꝛc᷑.q.d. Si venirẽ vt tu ſolus audires me tus pcipit᷑ tertio cũ dꝛ: Memẽto vt diẽ ſabbati ſancti

nõ opteret me venire ĩ caligine nubis:⁊ hec ẽ rõ q̃re ĩ datõ fices.⁊ ſʒ hoc illud qð pꝛemittit᷑ cũ dẽ: E5 ſũ dñs de

ne legis vbi tot pꝑłs cõuenit fit mẽtio de caligine tã.j.xx. tuus.nõ ẽ pꝛeceptũ ſʒ ẽ àddã pᷣambulũ ad pꝛecepta: ac
ſi diceret: b ¶ Ego ſũ dñs.p generalẽ mudi guberna
tionẽ: c ¶ Deus. ꝑ creationẽ. d ¶ Tu.p ſpẽalẽ ap
ꝓpiationẽ pᷣ ceteris populis:vt dictũ ẽ ca.pꝛecedenti.
KA eduxi te de terra egypti. de ſeruitute hũana
n lle vt vſus diuina apparito e dura cõpata ad ſeruituteʒ diuinã que eſt ſuauis
mos reſpectu deſerti in qͥ fuerũt iudei ꝓtũc fuit ad occi a gratioſa: ⁊ ideo ꝓpter iſta debes recipere mandata
dentẽ. ait eni Bur.ꝙ adoꝛatio ad occidentẽ erat iudeis ne mea non tm aure coꝛpis ſed etiam mẽtis: ⁊ ad impleti
ceſſaria qñ erant ĩ tabernaculo vel tẽplo ſʒ exñtes extra de onẽ operis:⁊ tunc ſequitur pꝛimũ pꝛeceptum cũ dẽ:
f¶ Mon habebis deos alienoj. dicit Rabbi Sa. ꝙ dij
alieni hic intelligũtur generaliter pꝛo omni idolatria:
que alienat a vero deo.doctoꝛes auteʒ noſtri dicunt
hic pꝛimo pꝛohibetur idolatria in ſpẽali: ſed diuidũt
in hoc:quia aliqui dicunt ꝙ pꝛohibetur hic idolatria
que fit ſine quacũqʒ imagine.vnde dicit Uarro ꝙ anti
qui romani diu coluerant deos abſq;ʒ ſimulacris.Alij

deos adoꝛaſſe ad plagã occidentalẽ: ⁊ ꝙ iõ opoꝛ
M tuit figere tabernacula ⁊ caſtra e regione montis

Adoꝛabũt cõtra viã ciuitatis ⁊ tẽpli ⁊c᷑.ſed i hoc v Bur.

Chꝛiſtũ ſit ablatũ:vt pʒ Jo.iiij.vbi dixit ſamaritane:vẽit
hoꝛa ⁊ nũc ẽ qñ veri adoꝛatoꝛes neq; ĩ mõte hoc neq; hie/
roſolymis:ſʒ oꝛabũt pꝛeʒ ĩ ſpũ ⁊ veritate.vñ illud ceremo
niale abolitũ ẽ ſicut ⁊ ſacramẽtale circũciſionis.ait ei apłs
ad Gal.v. Si adhuc circũcidamini hꝛiſt vobis nõ ꝓpꝓde dicũt ꝙ pꝛohibetur per hoc idolatria rerum que ſunt
rit. illũ aũt erroꝛẽ ſuũ ꝙ iudei debẽt adoꝛare nõ ad occidẽ conficte:ſicut ſi coꝛpi humano inſeratur caput arietis
tem ſed vnuſqſq; ſᷣm ſuũ ſuũ cõfirmare volẽs Bur. dicit ¶ ⁊ ale ad volãdũ ſicut pingebatur imago iouis:⁊ in tali
ꝙ filij iſrael caſtrametati ſi unt e regione mõtis ſynai circrũ figura credebãt iouem eẽ: a ideo dicũtur dij alieni. ſ. a
quaq; vt vnuſqſq; adoꝛaret vſus mõtem vbi dñs apparu rerum natura. g ¶ Coꝛam me i. in nullo loco vel tpe
it vn ad oꝛientẽ alad occidentẽ ſm ſitũ vniuſcuiuſq;:alle habebis:quia pñs ſum omni tpe ⁊ loco:ↄñter ꝓhibet
gans ad hoc illud Nu.ij. Siguli ꝑ turmas caſtrametabãt idolatria in imaginib rerũ qͥ ſut nõ tñ ſuũt dij: cũ dicit

7 .
2
7
2
S
C . H

,lFilcaiſ
Aa
rive ſa
utniid iee,
iurealitlue
gnigialn
efiolli
ſto i
n o,
.
lunile
cltuppl 6
Pbebctarcyint
irnetdn
Peerdaghlie
ſtne. ⸗
no. Cn
leg
pnliſie⸗
lllsci ſödtc
ndEpſ
digde eA N.
o. an
Wus de
—
ialypozin
aunontali
Nlare bvem
tadonpalenup⸗
Niinflangointl
ſenuninttnuri
barpununt ichi

gitinerſpzadn

4

4 ſiusgwecrese

ſictfloo giniaͤtn
ſüntioſbait
wictaligämäi
Nitdegerſicinſorn
iqd viaerütin
ſat mags plong
hlonaflis bo
iflospnala
Mfaptriayhn
Mißcpkafinnan
Unnflogiftoön
agltbeöbeben
Aenllmen
til
WN
ludlfmntin
ubinkein⸗
mnncdinhaſi
Pcllinmn
Pyppibtönſi
wltdieſibbat
uale dininif
Muninoispſc

WD
glicut
ſchenato,

Nginoin
aſtirn

ſben,
s
cd
W.
erduäi
ktiind
Nfnh
ſmrfg
Grnnil;,
ndri
ſralei
Ndni
Dciiiin
notennze
Z
iſütggnini
udl luil.
arein
Nmwini

=.
— =

E-
— . =

õõ

Jmäüngidin
MAcitil
ind
XDinid hini
ninin
cSoänn
nüibi wun

prcgniiginſ

ſumiwrain
hamulamnt;
obin
3iends M
diin ni⸗
Nirzimuiſt
õ
hthiltttiiir
zir kpbnin
minlan
MEäir
iagunmn
nneſimahie
unigit ie
un n
au,
oomi

18

fuſurã vel picturã:vel qͥcu

¶Exo. xx

hb ¶ Moõ facies tibi ſculptile. q ſit p dolaturaʒ in ligno
vł lapide vel alijs q̃ ſculpi pñt:nec aliquã ſilitudineʒ ꝑ
alio mõ. i ¶ Neq; oẽʒ
ſilitudinẽ ⁊c..i.rei q eſt in celo:qꝛ alid impendebãt cul
tũ latrie ſoli ⁊ lune ⁊ ſiderib . k ( Et q in ira deoꝛſũ.
qꝛ aliqui colebat

beſtias ut.ð.dcm̃

eſt ð egyptüs. viij

ZBat⸗ RE neq; oẽm ſilitudinẽ que ẽĩ
alus vagon as elo deſup: et q in terra de
— 1 —„ PAr ⸗„ „
colebat a philiſte oꝛſũ:nec eoꝝ qᷓ ſüt in aquil
is habebat caput ſiᷣ terra. Mõn adoꝛabis ea
piſd : iõ vocat da neq; coles.Egò.n.ſuʒ dñs
gon:qꝛ dag piſcẽ

ignificat in he⸗ de tu ſoꝛt celotes: viſitůns
bꝛeo. m (ſon iniqtatẽ patꝝ in filios: ter

adoꝛabij ea. itaw tiã ? qrtã generatõem eoꝝx
fnali ſructur goderũt me: ct faciẽs mile⸗
⁊cultura idoloꝝ ricoꝛdiã in milia:his q dili

generalit ꝓhibet:
cuius cã ſRdit cũ
dẽ: n ¶ Ego ſuʒ

dñs de tu no⸗
al;. o 4 Foꝛtis
elotes. gelus ppe
ſignificat amoꝛeʒ
viri ad vxoꝛeʒ:in
qua nõ patit aliũ
cõicare:⁊ hoc mõ dẽ de en Eilin hõ foꝛni⸗

gũt me ⁊ cuſtodiũt pꝛece
pta mea. NMõ àſſumes no/
men dñi dei tui in vanuʒ.
Mẽc. n. habebit inſontẽ do
min eũ:ꝗ aſſũpſerit nomẽ

cet cũ dijs alienis ꝑ idolatriã. p ¶ Uiſitã iniqtatẽ pa
trũ in filios.qð intelligit᷑ dupł. Uno mo pena tꝑali q̃
iuſte puniunt᷑:⁊ maxime a deo filij ꝑ inidtate patrũ:qa
in hoc puniunt᷑ pꝛes:iõ ſbdit᷑: q¶ In tertiã ⁊ in qrtaʒ
gnãtõem.qꝛ vſq; ad tot gnãtones viꝗẽt aliqũ mali ho-⸗
mines pueros ex eis exeũtej. Alio mõ de pena eina: que
infligit filio ꝓ iniqtate pꝛis:inquantũ ẽ imitatoꝛ patni
ſceleris:iõ ſbdit᷑: ¶lſq; ad tertiã ⁊ qrtã gnãtõnem.qꝛ ſiẽ
dem̃ eſt aliqñ mali hoies vidẽt filios ſuos vſq; ad tot
gnãtões: ⁊ ſic infoꝛmãt eos ſuis mal exeplis:vel illi imi
tant᷑ qð viderũt in patribꝰ. r Er ſacih, miſericoꝛdiã
⁊c᷑.qꝛ magis ꝓlongat᷑ eius miſericoꝛdia ⁊ bonitas dan/
do bona ſilijs ꝓ bonitate patrũ: ꝙ eius inſticia in puni
ẽdo filios ꝓ malicia patrũ. hebꝛei dicũt ꝙ in pᷣdictſũt
duo pcepta:ita ꝙ pmũ incipit ibi:Ego ſũ dñs de tuuj.
p qð pcipit᷑ affirmatiue:ꝙ i
eduxit filios iſrł ð egypto in tot ſignis mirabilib:ſcom

incipit ibi: Nõ habebis deos alienos ⁊c᷑ in phibet ne⸗
gatiue ne cult' latrie alteri impẽdat. S ¶ lo aſſumes

⁊c̃. hic ꝓhibet᷑ falſa iuratio:⁊ etiã q eſt ſine cã debita
qꝛ ꝑ vtranq; fit irreuerẽtia ipſi deo aſſumẽdo nomen
eius ad ↄfirmatoem falſitatis vel fruſtra. Dicũt aũt ali
qui hebꝛei ꝙ etiã hic ꝓhibet᷑ platio noĩs dñi tetragram
matõ indebita:ſolũ eni erat licita ſacerdotib:nõ vbiq;
ſz ſolu in templo qñ bñdicebqt pplin:⁊ nõ alias.Cã at
h ꝓphibitõis ſpdit᷑ c dĩ: t ¶ MNec.n. hẽbit inſontẽ do/
minꝰ.i.innocentẽ vel ſine pena euadentẽ. v. Memẽ
to ut diẽ ſabbati ſanctifices. Poſtq remouit ipedimen
ta culr diuini.ſ.idolatriã ꝑ pmũ pᷣceptũ:⁊ irreuerẽtiaʒ
diuini nois ꝑ ſcõm:hic ↄnter dat pceptũ de cultu debi-
to ipſi deo exhibẽdo:⁊ pʒ oꝛdo:qꝛ pus ſunt remouẽda
ta alicuius rei inſtituẽde q; ꝙ inſtituat᷑:diẽ igit᷑:
v ¶ Wemẽto. Dicũt hebꝛei ꝙꝙ hoc ponit in pᷣncipio hꝰ
pcepti:qꝛ in oĩ re pᷣcioſa debet hõ hꝛe memoꝛia de ſab/
bato:ut ſi hẽat nouã veſtẽ vel iocale pulchꝛuʒ vel aliqd
h'modi:dʒ expectare diẽ ſabbati:ut pᷣmo tũc vtat ipſo.

Nön facies tibi ſculptile:

le habeat ꝓ vero deo: qui

xCUt diẽ ſabbati ſanctifices. i. diuino cultui Ser
Sexx

ces de diuis bñficijs meditãdo ⁊ gras exhibẽdo. y
diebꝰ opaberis.illa q̃ ſũt neceſſaria ꝓ vita hũana ſuſtẽtan-
da. ʒ ¶ Septimo aũt die ⁊c. q; etiã illa q erãt neceſſaria
ꝓ victu nõ erat licitũ coquere vel parare:ut dem̃ eſt ſupꝛa

xvj. cap̃. licitũ tñ erat
„ „ „ Pbhart illa que nõ po-
ðñi dei ſui fruſtra. Mn terãt bono mõ differ

e nn ſat, ſaeſf ri nec anticipaꝛi die pᷣ
to uůᷣt diem ſabbati ſcifices. tegeri ſicut aiallaada

Słex diebꝰ opaberis:⁊ faci

—Oe 18.C Iact quare: 7 pabulũ eis pᷣ
es oĩa opa tua.Sẽplio aut bere: ⁊ in caſualibre
die ſabbatũ dñi dei tui eſt. mediũ adhibere:qua
Nõ facies oẽ opus in eo:] do non poterat bono

mõ oifferri:ſicut bo/
uẽ in foueã lapſũ ide
leuare ⁊ ſilia. Et hoc
mõ Mach. pugnaue
rũt inuadenteʒ eos

tũ ⁊ filꝰ tuꝰ ⁊ filia tua:ſerũ
tu a ancilla tua:imentuʒ
tuũ:&t aduena:q̃ eſt itra põ
tas tuas. Sex enĩ dieb fecẽ

deus celũ ⁊ terrã ⁊ mare et dberiun baber
omnia que in eis ſunt:⁊ re⸗ aTurfin⸗ tuo ac.
quieuit in die ſeptimo. Ic/ noõ loquit de aduliĩ qꝗ

circo benedixit domin di/dee i ſciebãt legẽ ſabbati
ei ſabbatuet ſcificauit eum. q: phibici ſunt ſimul
Honoꝛa pꝛem tuũ ⁊ mr̃eʒ qit᷑ p pueris ignoꝛan
tib' legẽ:qui nõ debe
bãt pmitti a parenti-
bus alidd opari in die ſabbati:ut accendẽ igneʒ vel extiguẽ
lãpades ⁊ h modi: ut dicit Ra Sa. b ¶ Seru tu r ancil
la · intelligit hoc de illis qͥ nõ ert iudei:qꝛ cedẽtia ſeruu)
ancilla de gẽte iudeoꝝ erãt phibiti. c Et iumentuʒ tu
um. qꝛ nõ erat eis licitũ ↄducere vel accõmodare gentili ad
opus ſuũ faciendũ:ſʒ dimittebat ſimplr quieſcẽ:⁊ refici pa
bulo ↄuenienti. ð ¶ Et aduena. iſte eſt gentilij ↄuerſuj ad
ritũ iudeoꝝ:ꝗ ſili mõ tenebat᷑ obpuare ſabbatũ. e ¶ Se
enĩ diebꝰ c᷑. hoc inducit᷑ tanqᷓ cã ⁊ rõ hpᷣdicti mãdati:⁊ pʒ
lr̃a. Circa iſtud pᷣceptũ qꝗð ego expoſui ſm intentioeʒ hebꝛe
oꝝ quibfuit pᷣmo datũ ↄſideranð ꝙ ptim eſt moꝛale:aꝑti
ceremoniale. Moꝛale eſt. n. tuʒ ad hoc ꝙ hõ tenet᷑ vacare
diuinis. Ceremoniale eſt qtu ad deiminatõem tpis:qꝛ req
ej diei ſabbati figurabat requiẽ dñi in ſepulchꝛo:in q; iacuit
totã diẽ naturalẽ ſabbati.et qꝛ ceremonie legij ve. ceſſant

ℳ x

adueniẽte veritate euãgelij:iõ in noua lege non obſeruat di

dñica:⁊ etiã ppter memoꝛiã dñice reſurrectõis die dñica fa
cte. Et qꝛ opus peccati eſt maxic ſe eruile.ſ.ſeruitute diaboli

2 maxime ipedit vacare diuinis:iõ maxime intelligit eſſe p

hibitũ p dictũ pceptũ:ita ꝙ qꝗ adulterat illa die eſt traſgreſ
ſoꝛ duplicis pᷣcepti.ſ.mechie:⁊ diei ſabbati:qð nõ intellige/

bãt iudei:vnde dicit Aug.li.de decẽ choꝛdis:Melufaceret
iude in agro ſuo aliqd vtile qꝙ; in theatro ſedicioſus exiſte

ret: ⁊ meli ſemine eoꝝ die ſabbati lanã facerẽt:qᷓᷓ tota die ĩ
neomenijs ſuis ipudice ſaltarẽt. Sciendũ tñ nõ c
cũ tãto rigoꝛe vacatio ab opib⸗ manualib icut in ve. lege:
qꝛ pñt parari cibaria:⁊ aliq alia fieri die dnica:q no erat li
cita in ſabbato:qꝛ illa vacatio ptim figuralis erat:ſicut to/

tus ille ſtatꝰ.j.Coꝛ.x.Oia in figura ↄtingebãt illis. A figu ⸗

ra.n. qtũcunq; modico ſubtracto mutat tota ſignificatio:

ſicut vna lr̃a ſubtracta ab hoc noie lapis:mutat᷑ tota ſigni/
ficatõ. circa vero totã rem ipſam lapidis poſſunt aliq̃ addi

ſubtrahi abſq; mutatõe ſubſtantie. f ¶ Honoꝛa patreʒ
tuũ. Pic oñter ponunt pce nãtia a et pꝛio
ponit᷑ pceptũ circa opatõem boni cũ dicit: Ponoꝛa patrem
tuũ:qꝛ intelligit᷑ nõ ſolũ de honoꝛe qui ↄſiſtit in reuerentia
o

exvcũ paꝛentibꝰ:ſed h'ad

nõ obſeruat᷑

mosa le

Lkrektee

es ſabbati:qꝛ eſt deiminatio tpis:ſʒ loco eius obſeruat᷑ diej cascmonrde

pta oꝛdinãtia ad ꝓximũ.et pꝛio

. * .
¶ Lil 5 † .

exterioꝛi: z etiã in puiſione itũ ad neceſſaria vite ſi indige
ant. Et ſjm doctoꝛes nr̃os noie parentũ intelligit ois ꝓxim
in neceſſitate poſit: cui eſt puidenð. vnde dicit Augu. Pa
ſce fame moꝛientẽ:ſi nõ pauiſti occidiſti. erũtũ exbmũtur
hic parẽtes tm:qꝛ iſta decẽ pᷣcepta ſunt qſi qdã ↄclones ime

diate ſequẽtes ex pᷣnci

pijs iuris naturalij:q̃ „’ 5
ſtatiz capiunt etia ab tuajm:ũt ſis longeuſupꝑ ter
intelligerib par: ⁊ ta ram quã dñs de mi dabit
aidi nipi. Hé öccides. Hon me
bofn ur ſe dcenn chaberis. Hon furtü facieſ
