, bꝛos Moyſi: conſiderandũ ꝙ lex nõ datur vni ꝑſõe pie dicta que ẽ ĩ genere ſubſtantie ẽ potentia cõtradictõis
ſed cõitati populi adunati: ideo pꝛimo deſcribit adu- ad eſſe a ad no eſſe ſimpliciter. talis auͦt porentia no eſ in
natio fidelis populi ſub cultu vni dei: quod fit in li· coꝛpib' celeſtib que ſunt ĩcoꝛꝛuptibilia: vt ab oib ſuppo
/

bꝛo Geñ. Secũdo deicribit legiſlatio populo adunato nitur tanꝙ; veꝝ. c. ⁊ ideo ſi aliqñ in coꝛpib celeſtib' a
T hoc fit in Exo.⁊ duob' libꝛis ſequẽtibꝰ. Tertio po his dicatur eſſe materia:hoc ẽ large accipiendo iqtũ ſub
nitur pꝛedicte legis repetitio: ⁊ explicatio:⁊ hoc fit in iectu accipitur pꝛo materia:qꝛ ẽ ibi ſ ubiectũ mor localis
Deutro. Pꝛima in duas:qꝛ pꝛimo Moyſes oſtendit ¶⁊ potentia ad vbi. Alij aũt dicũt ꝙ in coꝛpib celeſtib' eſt
nature humane pꝛoductionẽ. ſecundo ipſius ppaga materia que ẽ ꝑs ſubſtãtie cõpoſite: alioqᷣn coꝛpa celeſtia
tionẽ. iiij. ca. vt ſic pꝛocedat ad electionẽ fidelis populi eſſent foꝛme actu itelligibiles:qꝛ eẽnt a materia ſepate.Itẽ
2 diſtinctionẽ eius ab infideli populo per ſucceſſiões qꝛ ibi ẽ qtitas:que ſequit materiã:ſicut qualitas foꝛmam
generationũ:vt patebit inſfa Krürca pꝛumnd conſiderã ſed ẽ alteri rõnis q materia coꝛpoꝝ elemẽtoꝝ ⁊ mixtoʒ?
dũ ꝙ tota coꝛpalis creatura facta ẽ ꝓpter hoiem. nã ꝛ in ipſa ẽ tin potentia ad foꝛmã quã hʒ ⁊ ad nullã aliazʒ.
R217 elemẽta ſunt ꝓpter mixta:⁊ mixta inaiata ꝓpter mi/ ſicut materia ſolis ẽſe olũ in potentia reſpectu foꝛme qus
Iwra g, fr xta aiata: 7 iperfecta ꝓ pter pfecta: vt plãte ꝓpter aia hʒ no alterius. ꝛ ſit ic ẽ de alüjs coꝛpib celeſtib: pter qð
aum wrwιπ☛ lia: aialia vo ppter hoiem ꝙtum ad eius nutritionẽ:. coꝛpa celeſtia ſunt icoꝛꝛuptibilia. Materia vo elemẽtoz?
H 2 iuuamentũ.Coꝛꝑa etia celeſtia facta ſunt quodãmo ⁊ coꝛpoꝝ mixtoꝝ e in potentia ad plures foꝛmas:que no
. ꝓppter hominẽ ſᷣm quod d deutrono.iiij. ca. Ne foꝛte pnt ſimul eẽ in materia: et ideo qñ ẽ ſub vna foꝛma ẽ in
Pi= † culis eleuatis ad celũ videas ſolẽ ⁊ lunã:⁊ oia aſtrag potentia ad aliã qua caret:⁊ ſic hʒ pꝛiuationẽ annexa. ꝓ-
celi: erroꝛe deceptus adoꝛes ea: ⁊ colas q creauit dũs pter quod pꝛedicta coꝛpꝑa ſunt coꝛꝛuptibilia: qꝛ pꝛiuatio
deus tuus in miniſteriuũ cuctis gentib. Et ideo pꝛimo ſemp machinat ad maleficiũ: vt dꝛ.j.phyß. Alij vo dicuͦt
deſcribit coꝛpalis creature ꝓductionẽ generaliter. Ze ꝙin coꝛpib celeſtib' ẽ materia:⁊ ꝙ ẽ eiuſdẽ rõnis cũ ma/
cũdo hoĩs foꝛmationẽ ſpẽaliter ibi:Et ait faciamꝰ ho teria generabiliñ ⁊ coꝛꝛuptibiliũ.cui ro ẽ q; materia ſub
mineʒ. ⁊c. Circa pꝛimũ tria facit ſcriptura: qꝛ pꝛio ex ſtantiat ꝑ ſuũ poſſe ſm pmẽtatoꝛẽ ⁊ phm:⁊ ideo circũſcri
. „ ponit opus creationis: ſecundo opus diſtinctionis ſeu pta omni foꝛma: materia que e in genere ſubſtantie ⁊ ẽ pHs
ra cE: ſoꝛmationis ibi: Dixitq; deus fiat lux. Tertio op oꝛ- cõpoſiti:nõ põt intelligi niſi pura potentia. Au igit actus
natus ſeu diſpoſitõis ibi: Dixit aũt deus fiant luiaria ſit qui diſtinguit ⁊ ꝑ mera potentia nulla poſſit eſſe diſtin

4“ Opus creationis deſcribit ante oẽm diẽ. Opus diſtin ctio videtur ꝙ circũſcripta pꝑ itellectũ omni foꝛma coꝛbim
l ctionis pꝛimis tribꝰ diebꝰ. Opus aũt oꝛnatus alijs tri coꝛuptibiliũ ⁊ icoꝛꝛuptibiliũ no remaneat aliquid vnde
bus dieb ſequentib'. a ſeptimo die requieuit de a no bhec materia poſſit diſtingui ab illa:ſed remanet vni ſim
i. h. uis creaturis condendis. m vo ſententiã hiero.ĩ epi pliciter ronis in coꝛpiby ccleſtib a coꝛꝛupꝛibilib Irem ʒ
7 ſoola ad Paulinũ pꝛeſbꝛm de oib' ſacre ſcripture lib⸗ Aug'li.cõfeſ. Materia ẽ ꝓpe nihil ita nihil pot exco/
pꝛincipiu Ge ẽ tantis obſcuritatib' iuolutũ: vtante gitari itermediũ.· Si aur in coꝛpib celeſtib emateria a⸗
tes ſatis apparent ex varijs ⁊ multiplicib expoſitõibꝰ? ignobilioꝛ nõ põt eſſe:ergo magis recedit a nihilo: ⁊ p cõ
. tam doctoꝝ hebꝛeoꝝ: qꝙᷓ catholicoꝝ circa ipſuʒ. Et q ſequẽs pdit rõnẽ materie: æ accipit rone ſoꝛme. verutamẽ
conſuſio ta itelligentie ᷓ memoꝛie inimica: intendo. lʒ in ipſis ſit materia eiuſdem ronis.tñ coꝛpa celeſtia ſunt
8 vitare talẽ multitudinẽ expoſitionũ: illaꝝ maxime qᷓ incoꝛꝛuptibilia: inferioꝛa aũt coꝛꝛuptibilia. Cuũ ro eſt aꝛ
a ſenſu lfali remote videntur: cui ſenſui itendo inſiſt? ſm phm li. ve ſenſu x ſenſato: Ignis v terra non agut 7 pa
4 ſm gram a dño mihi datam. Igitur circa pꝛincipium tiũt ad inuicẽ inqtu hmodi: ſed ſolũ inqtũ cõtarietatẽ

—
—

SGeñ. ſunt tres expõnes ſolẽnes ad quas alie vident᷑ re· hñtia:ideo coꝛꝑa elemẽtaria ⁊ mixta quoꝝ ſoꝛme ſbales »

z.

hnñt annexas otrarias qualitates actiuas ⁊ paſſiuas:agũt
⁊ patiũtur ad iuicẽ paſſione ꝓpꝛie dicta:que ẽ cũ abiectoe
cõtrarij:ideo tranſmutant᷑:generatur ⁊ coꝛꝛũpunt᷑. Foꝛme
aũt ſubſtatiales coꝛpoꝝ celeſtiũ nõ hñt annexas tales qua
litates actiuas ⁊ paſſiuas: ꝑ ↄñs nõ ẽ in eispaſſio q̃ ma

gis facta ↄtraria abij
cit ab ipſa ſpa: ⁊ per ,. .
oñs remanẽt incoꝛu Incipit liber Geneß
ptibilia.h eni hant q dẽ hebꝛaice Bꝛe⸗
materia eiuſdẽ ronis ſith 6 Cap.
cũ coꝛpib coꝛꝛupti e e
bilib: accipiẽdo mãʒ Paincipio créa
pciſe put ẽ ꝑs cõpo uit deus celuz ⁊ ter⸗

ſiti ik genere ſhe:que
diſtinguit᷑ a pꝛiuatoe èl
ꝓut hẽ.j.phyp.Et ſm iſtos mã coꝛpoꝝ celeſtiũ nõ ẽ pᷣuati
oni adiũcta:qꝛ mã nõ hʒ pꝛiuationẽ adiũctã ꝓpꝛie loquẽ
do:niſi ꝓut ẽ infoꝛmata foꝛma ſbali hñte annexas q̃lita-
tes hñtes otrarietatẽ ad qualitates annexas alteri foꝛme
ſpali icõpoſſibili in eadẽ mã:ſicut foꝛma ſbalis ignis hʒ
annexas caliditatẽ ⁊ ſiccitatẽ. Yoꝛma ſbalis aque hbʒ anne
xas frigiditatẽ ⁊ humiditatẽ:qͥ ſũt generatõis ⁊ coꝛꝛuptio
nis cã:vt ſuperi expꝛeſſuʒ ẽ. Que aũt iſtarũ triũ opionũ
ſit verioꝛ nõ ẽ pñtis ſpeculatõis iquirere:nec p ↄñs multi
tudinẽ rõnũ ad hoc iducere:cũ ſicut pᷣdictũ ẽ itendã inſiſtẽ
expoſitõi lr̃ali:ppter qð ĩitendo lr̃aʒ q ẽ i pꝛincipio Geñ.ſʒ
pᷣdictas opiones varie exponere ⁊ rõnes ad vtrãq; ptẽ in
ductas ſoluere:quib ſolutis alie q̃ poſſent induci de facili
poterũt ſolui ſicut credo.Et ſic lectoꝛ eligat expoſitionem

quã tenere voluerit:vel vtranq; ſi voluerit pſequat. Pꝛi

ma expoſitio ẽ ꝙ oẽs ptes mũdi pꝛincipales videlʒ coꝛpa
celeſtia oi: qtuoꝛ elemẽta: p opus creatois a pncipio fue
rũt ꝓducta iĩ foꝛmis ſuis ſbalibꝰ diſtinctis: et totũ opus
diſtinctõis ſeu foꝛmatõis in tribꝰ dieb ſequentib: ⁊ etiaʒ
opus oꝛnat coꝛpoꝝ celeſtiũ qð factũ ẽ ĩ q̃rta die:intelligit
qtũ ad qlitates ppꝛie tates accidentales ſupadditas:vt
patebit magis in pticulari ꝓſequendo iſtã expoſitionẽ. Et
pꝛocedit iſta expoſitio ſm duas pᷣmas opiones de nã mãe
ſupꝛapoſitas. Illi eni qͥ dicũt ꝙ ĩ coꝛpib' celeſtib nõ ẽ mã
no pñt dicere ꝙ mã omniũ coꝛꝑalium ſit pducta ſub vna
foꝛma coi:⁊ poſtea ſᷣm diuerſas ſui ptes ꝑ foꝛmas ſhales
ſpecificas diſtincta:cũ ſm eos in coꝛpib celeſtibꝰ nõ ſit mã
ideo ↄnter hñt dicere ꝙ oĩa coꝛpa celeſtia a pncipio ſũt
ꝓducta in foꝛmis ſhalib diſtinctis.⁊ cõſiliter dicũt de ele
mẽtis que ſũt ptes itegrales mũdi pᷣncipales ꝙ in ſuis foꝛ
mis ſbalib' ſimul ſũt pꝛoducta:lʒ nõ ita neceſſario ſeq̃tur
de elemẽtis ad dictũ eoꝝ de nã mãe ſicut ſequit᷑ de coꝛpi/
bus celeſtib in qbꝰ nõ ponũt mãz. Eodẽ mo dicendũ eſt
illis q tenẽt opionẽ ſecũdã de mꝗᷓ ſi upꝛa poſitã:qꝛ ſi mã c
libet coꝛpis celeſtis ẽ ſolũ ĩ potentia ad foꝛmã ſbalẽ quaʒ
hʒ nõ pot dici ꝙ mã coꝛpoꝝ celeſtiũ elementoꝝ: ſit pdu
cta ſub vna foꝛma cõi:⁊ poſtea p foꝛmas ſbales diſtincta

nec etiã ꝙ, mã coꝛpoꝝ celeſtiũ ꝑ ſe ſit ꝓducta ſub vna foꝛ
ma cõi:⁊ poſtea diſtincta per foꝛmas ſbales ſolis ⁊ lune
alioꝝ coꝛpoꝝ celeſtiũ:qꝛ ad vtrũq; iſtoꝝ ſequit᷑ oppoſitũ
dicti ſui:videlʒ mã coꝛpis celeſtis nõ ſolũ ſit in potẽtia
ad vnã foꝛmãa:ſed ad plures.Secũda aũt expoſitio lr̃alis
quã tenẽt Strab⁊ Beda ⁊ aliq alij doctoꝛe) ẽ:q mã oĩim

coꝛpaliũ ⁊ elemẽtariũ p opus creationis ꝓducta ẽ ſb vna

foꝛma cõi in genere ſbe:vtpote copoꝛeitatis:⁊ dieb ſe equẽ
tib ſit diſtincta ſm diuerſas ſui ꝑtes ꝑ foꝛmas ſpecificas
tã celeſies q; elemẽtares. Cõſiderandũ vo ꝙ ſi ĩ qualibet p
ticula lr̃a exponeret᷑ ſʒ vtrãq; opionẽ pᷣdictã ſucceſſiue talł
frequẽs mutatio ⁊ tranſit de vna expoſitõe ad aliã cõfun
deret intellectũ: ꝓpter qð ĩtendo exponere totã lr̃am a pn
cipio capituli vſq; ad opus q̃rte diei incluſiue. Pꝛimo ᷣm

pꝛimã expoſitionẽ: æ ſecũdo qtũ ad ſecũdã. Lta aũt q

ſequit᷑ opus qrte diei fm vtraq; vnifoꝛmiter põt expo
ni. Pꝛimo igit exponit᷑ opus creatõis cũ dcᷣ a ¶¶ In
pncipio.Et deſcribit᷑ factũ ante oẽm diẽ:ſed illud ante

Fm iſtã expoſitionẽ nõ accipitur duratõe ſed nã tm:ſi
cut ſonus pᷣcedit

.— . vocẽ. dicit igit In
rã. Terra aũt erat ĩanis ⁊ peincipio.ſ. tẽpis
vacua: ⁊ tenebꝛe erant ſup Lei Faattisiare
h „„ eE⸗ 5
rebat᷑ ſuper qquas. Dixit pꝓgduxit qð ẽ ppup
que deus:fiàt lux:⁊ ſacta ẽ ibpſo dei. c e —
lũ.i.coꝛpa celeſtia

oĩa i ſuis foꝛmis
ſbalibꝰ diſtincta:lʒ adhuc in aliqbꝰ ꝓpꝛietatib accidẽ
talibꝰ eẽnt infoꝛmia:vt patebit inrra. dðD ¶ Et terrã
in ſua foꝛma ſbali diſtinctã:⁊ aliquib ꝓpꝛietatibꝰ foꝛ
mã ſpalẽ neceſſario cõcomitantib.qꝛ tñ adhuc qtuʒ
ad aliqua erat infoꝛmis:ideo ſequit e ¶ Inanis.i.in
uiſibilis:qꝛ erat vndiq; aquis cooꝑta. Er vacug
qꝛ nõ erat adhuc plãtis ⁊ herbis oꝛnata.Sẽquit᷑
Et tenebꝛe ⁊c. ab yſſi.i.ſuꝑ faciẽ elemẽtoꝝ. Abyſſus ei
dẽ ab a ẽ ſine:⁊ byſſus qð ẽ genus lini cãdidiſſimi.
vñ abyſſus dẽ qſi ſine cãdoꝛe vel ſplẽdoꝛe: qꝛ coloꝛ cã
didus bʒ plurimũ de luce.⁊ ideo cõgeries elemẽtoꝝ pᷣ
dicta vocat᷑ abyſſus:qꝛ lux non erat adhuc pꝛoducta.
Dicit etiã abyſſus alio mõ illud qð ipoꝛtat q;'dã cõfu
ſionẽ ⁊ cõmixtionẽ. totũ aũt qð eſt infra circulũ lune
erat cofuſum:qꝛ lʒ elemẽta eẽnt ꝓducta in ſuis foꝛmij
ſpalibꝰ:nõ tñ adhuc hẽbant oẽs pꝓpꝛietates accidenta
les debitas vſq; ad tertiã diẽ in qua ſunt diſtincta ele
mẽta.⁊ ideo vſq; tũc aqua ipſa nõ habuit debitã dẽ
ſitatẽ:ſed q̃ſi vapoꝛaliter eleuabatur ꝑ totũ ſpaciũ ae
ris ⁊ ignis:coopꝑiebat eni terrã:a ſic qdã confuſio ⁊ cõ/
mixtilo erat in elementis:⁊ ideo hoc vocabat abyſſus
h ¶ Et ſpus ⁊c.aquas.i.ſuꝑ illã cõgeriẽ ⁊ cõmixtionẽ
elemẽtoꝝ pᷣdictã:a vocat᷑ noie aquarũ:qꝛ ſicut dictuzʒ
ẽ ipſa aqua coopiebat terrã:⁊ alijs duob elemẽtis cõ
mixta erat mõ pᷣdicto:⁊ accipitur hic ſpũs dei.i.volũ
tas q ferebat ſuꝑ illã congeriẽ elemẽtoꝝ:ſicut volũtas
artificis ſup mãʒ quã foꝛmare ⁊ oꝛnare itendit.(i
Dixitq; de. Hic ĩcipit opus diſtinctõnis:⁊ pᷣmo ponit᷑
diſtinctio diei ⁊ noctis. Secũdo diſtinctio coꝛpoꝛ ce

leſtiũ ibi: Dixit de⸗Far diſtinctõ elemetoꝝ

ibi: Dixit vo de ⁊cẽ̃.¶ Lirca pmũ conſiderandũ ꝙ dies
⁊ nox diſtinguũt ꝑ lucẽ que ẽ quoddã poſitiuũ ⁊ ꝑ te
nebꝛas q ipoꝛtãt puationẽ lucis:⁊ ideo opus diſtinctõ
nis icipit a luce:⁊ hoc ↄueniẽter. Pꝛio qꝛ ẽ qlitas cõis
in q̃ coꝛꝑa celeſtia cõicãt cũ inferioꝛibꝰ:vtpote cũ igne
⁊ cũ aliquibꝰ coꝛpib mixtis q̃ lucida ſunt.⁊ qꝛ ſʒ iſtã
expoſitionẽ diſtinctio rerũ accipit ſᷣm qᷣlitates ⁊ ꝓpꝛie
tates accidentales: ideo cõueniẽter inchoat᷑ a luce: q̃ ẽ
qlitas cõis ſicut in generatõe naturali inchoatio fit a
coioꝛib foꝛmis:qꝛ ſᷣm phᷣm embꝛyo pᷣ viuit vita pla
te:poſtea aialis:poſtea hois vel leonis:⁊ hꝰmodi.Et
pmo phyß. dicit phᷣs ꝙ a coĩoꝛib ẽ icipiendũ via do⸗
ctrine: ſicut pueri ĩ pncipio vocãt oẽs viros pꝛẽs ⁊ oẽs
feias matres:poſtea diſtinguũt.Scðo qꝛ diſtinctio nõ
apparet niſi ꝑ manifeſtationẽ. oĩa aũt ꝑ luceʒ manitfe
ſtat᷑:⁊ ideo diſtictio icipit a luce. Tertio qꝛ dies nõ põt
eſſe ſine luce:ideo lucẽ optuit fieri pᷣma die. dicit igit
i¶ Dixitq; de. Iſtud dicere dei nõ ipoꝛtat aliquã vocẽ
enſibilẽ: ſed itelligẽ dei pꝛacticũ qð icludit ipſũ velle:
2 ſm foꝛmã ſue diſpoſitõis ⁊ volũtatis ſeqt effectus.
in lux. Iſta lux ẽ lux ſolis q ẽ q̃litas accidentalis:a

ule
untg
Nugoy
tdel
htin
lhnis⸗
prins
tifn
ali
guartun

goͤdie

tien⸗
in

uitſe

ngdiepe
ſn n
ſtlue⸗
innn
noriſ
novet
henio
ncben
wohont

poꝛĩc
nngu
hes
ohie
awrea
ſiguih
lifn
rrnen
füpeca
lch
Pnp⸗
ae
d
Pe
Nin
cen⸗
fatur
ſtila

nitj qua luce alia celi luminaria illuſtrant᷑: ppter qð.ij.de inde.Q aũt in ſcriptura ſacra res aliqua fieri dicatur ſᷣm
Poterpo aia dẽ ꝙ ſolẽ pꝛ viroꝝ deoꝛũq;:qꝛ celi luminaria ꝗͥ ab acquiſitionẽ alic diſpoſitionis accidentalis pbat idẽ Ra.
antiqs vacabatur dij:recipiũt lumẽ a ſole. l ¶ Et v· Sa.· p illud quod hẽ Deutro.xxj. de muliere gẽtili captiua
lu inre dit de lucẽ ꝙ eẽt bona. quia vtilis ẽ ad multa:vt pa apud hebꝛeũ virũ de qua dẽ ibidem:ꝙ ſi voluerit hẽe eaʒ
mimi tebit infra in oꝑe qrte diei. Aduertendũ tñ ꝙ iſta lux vxoꝛem radet ceſariẽ ſuam ⁊ circũcidet vngues ſuos ᷣm
8pactt ſolaris q̃ͥ facta dẽ HUMDUD fttnanſlationé noſtra;
ugten pꝛima die adhuc D ſed textus hebꝛaicuj
wa had lux: z uidit de lucẽ eſſet to ab his erat ſupꝑ irna paberꝛ a fecler vn
R auartun oll um bona: ct diuiſit luce; a tene metũ. Et factü ita. Aoca Sns ſude Càans
enihh q5 dicit Diony. bꝛis: appellauitq; lucẽ die uitq; de ſirmamẽtũ celu, guiuʒ ibi accipit pꝛo
depa⸗ iiij. ca. de dininis ⁊ tenebꝛas noctẽ.ſactũq; ẽ ⁊ factũ ẽ veſpe ⁊ mane dieſ diſpoſitione acciden
i⸗ auallt nat veſpe ⁊ mane dies vn.Oi ſcðũs. Dixit uero dey:cn t ene er
id vanbir i⸗ Kit quoq de :fͦt fimamẽé greger aque ſub celo ſüt ens e oa n e
u fra. m Et oiui tũ i medio aquarũ: æ diui- Tlocũ vni: ? appareat ani nem nfam Daji iii.
Kim ſit lucẽ a tenebꝛis dal aquas ab ags. Et ſecit Ddao: 7 factu Eita: ⁊ vocauit vbi dixit Nabucho
uibefn Zlea Piuiſio eſt p de ſfirmamẽtum: diuiſitiqʒ dearidã frã:oↄgregatõeſq; donoſo ns
En⸗ n en . ſup vnu Aquas qᷓ ert ſub firmamẽ aquaxꝝ appellauit maria. is magna qu
paen⸗ emiſperiũ fiunt Z H eglificaui?a tñ certũ ẽ
tenebꝛe in oppooi““ vꝓY né fecit pmo illaʒ
WC to hemiſperio ꝓpter opacitatẽ terre q̃ ẽ in medio. ciuitatem:qꝛ multi reges fuerũt ante eũ in Babylone:imo
lilimi. n C Zppellsuir vince diẽ. qꝛ dies ẽ latio ſolis ſuꝑ ter etiã illa ciuitas videtur fundata ⁊ edificata ſatis cito poſt
lor ram. o ¶ Et tenebꝛas noctẽ.qꝛ ſicut ꝑ pntiaʒ ſolis diluuiũ:vt hĩ Gen.xj. Sed qꝛ nabuchodonoſoꝛ eã ampli
rüdn; efficitur dies:ita ꝑ ſuã occultationẽ efficitur nox. No auit ⁊ foꝛtificauit:ideo dẽ eã edificaſſe ſeu feciſſe: ⁊ eodem
ucn. tandũ eni ꝙ cũ dꝛ appellauitq; lucẽ diẽ: loquit᷑ de die modo dẽ hic:Et fecit deus firmamentũ.qꝛ ſecũda die de
icif artificiali: cũ aũt ſubditur: p actũq; ẽ veſpe ⁊ ma dit ſibi qualitatẽ accidentalẽ vt pꝛedictũ ẽ. t ¶ Diuiſitq;
B ne dies vnus.loquit᷑ de naturali:q eſt.xxiiijhoꝛarũ. aquas ⁊cc. hic aque dicũtur equoce vt patʒ ex pꝛedictis:qꝛ
niſeni coplectitur diem ⁊ noctẽ:⁊ ideo dicit p(actũq; ẽ ve ille q ſunt ſuꝑ firmamẽtũ ſunt de natura ceęleſii: ille aũt q
cilan ſpere ⁊ mane dies vm. In veſpe eni cõpletur dies arti ſub firmameto de natura elemẽtari. v ¶ Et factum ẽ ve
inante ficialis:qui ẽ pᷣma ꝑs diei naturalis: ⁊ in mane diei ſe ſpere ⁊ mane dies ſecũdus. exponatur ſicuũt pꝛius ⁊ eodeʒ
* quentis cõpletur nox:q ẽ ſecda pꝑs diei nalis.⁊ ideo mõò in ſequentib dieb. Hic queritur q̃re in ſecũda die no
mir pᷣponit veſpe ipſi mane:vt oñdat cõpletionẽ diei na d:Et vidit deus ꝙ eẽt bonũ ſicut in alijs diebꝰ. Ad quod
niori expꝛimẽdo terminos diei artificialis ⁊ noctis qᷓ ſunt ꝑ eriqdent aliqui ꝙ hoc ẽ qꝛ numerus binari ẽ infamis eo ꝙ
= tes itegrãtes diẽ naturalẽ. q¶ Dixit quoq; de. Pic pm' rexedit ab vnitate. ſed iſta rñſio videtur truphatica:
A deſcribitur opus ſecũde diei:in q facta ẽ diſtinctio coꝛ maxime qꝛ ĩ ſacro euangelio numerus binarius laudabil
dnlan: poꝛũ celeſtiũ ab elemẽtis. Ad cur intelligentis coſile ¶a myfſticus deſignatur.vnde ſuꝑ illud Luce.x.Miſit illos
mdñ randũ ꝙ pꝛeter celũ empyreũ de quo dubitauerũt do binos ⁊ binos ante faciem ſuã.Dicit Gꝛego.qꝙ ꝑ binariuzʒ
mis ctoꝛes vtrũ ſit alids loc' coꝛpalis an nõ: ꝓpter qð de delſignauit charitatẽ q ẽ excelletiſſima virtus ⁊ ſoꝛma vir
lnl ipſo hic nõ fit mẽtio ſᷣm iſtã expoſitionẽ quã nuũc ꝓpſe tutũ. Alij aũt dicũt ꝙ hoc ideo ẽ:qꝛ angeli peccãtes cecide
win quoꝛ ẽ celũ cryſtallinũ:qð etiã dꝛ aqueũ ꝓpter ſilitudi rüt ſecũda die:ſed hoc de ſcripturis auctoꝛitatẽ nõ habet

M

5 * 8 —

.

4

nẽ quã hʒ cũ aqua ĩ diafanitate ⁊ ſub ipio celo cryſtal ideo eadem facilitate cõtẽnitur q pꝛobatur:maxime quia

vponl lino ẽ firmamẽtũ:ſub quo noie itelligitur octaua ſpe doctoꝛes dicũt cõiter ꝙ iter creationẽ angeloꝝ ⁊ eoꝝ la
wrc ra:que magis ꝓpᷣe dꝛ firmamẽtũ:⁊ ſpere ſeptẽ planeta pſum fuit modica moꝛula tpis.ſᷣm aũt iſta rñſionẽ iterfrfu
mko rũ que cõtinẽtur ſub octaua ſpera:videlʒ Saturni:o iſſet ad min ſpatiũ vnius diei nãlis:qꝛ ſᷣm oẽs angeli ſue⸗
igas, uis: Martis:Solis:Ueneris:Mercurij: Lune: ita ꝓ truũt creati a pᷣncipio. Ideo aliter rũñdet Rabi Sa.⁊ magis
int ſpera ſaturni ẽ ſupioꝛ exñs imediate ſub octaua ſpera f intentionẽ lre vt vi dicẽs ⁊ verũ ẽ ꝙ hoc verbũ:⁊ vidit
nimd Sper a aũt lune inferioꝛ cui imediate cõiũgũtur elemẽ de ꝙ eẽt bonũ ⁊c. In alijs dieb dẽ ad appꝛobationẽ opꝑis
ind⸗ ta. Ex quib patet ꝙ firmamẽtũ ꝓut icludit ſperas ſe illarũ dierũ:appꝛobatio aũt ꝓpe reſpicit opus cõpletum.
raͤe ptem planetarũ mediũ ẽ iter celũ cryſtallinũ ⁊ elemen In ſecũda aũt die lʒ pncipaliter fiat diſtinctio coꝛpm cele
gſiſi ta:que noĩe ꝗquarũ deſignãtur vt pꝛedictũ ẽ:⁊ hoc eſt ſtiũ:tñ cũ hoc etiam fit metio de diſtinctõe aquarũ elemẽ
“ dõ dẽ: MhFiat ⁊c aquas ab aquis.i.celũ cryſtallinũ tariũ:⁊ qꝛ iſta diſtinctio nõ fuit cõpleta vſq; ad tertiã diẽ
lue i ab elemẽtis. s ¶ Et fecit deus firmamẽtũ.iſtud fieri qñ cõgregate ſunt aque ĩ locũ vnũ vt videbitur infra:ideo
npfi⸗ nõ intelligitur qtũ ad foꝛmã ſbalẽ:qꝛ ſic factũ ẽ ꝑ opꝰ ſubticuit verbũ pꝛedictũ die ſecũda.⁊ tertia die illud bis
ſuni creationis ſm iſta expoſitionẽ vt pꝛedictum ẽ: ſed itel dixit vt patet in r̃a ſemel pꝛo ope ſecũde diei:⁊ ſemel pꝛo
d ligitur ſᷣm aliquã qualitatem ipſius firmamẽti.q̃ aũt ope tertie diei. x ¶ Dixit vo deus. Hic ↄnter deſcribit
n ſit illa qualitas in textu nõ expꝛimitur. ſed dicit Ra. op‚us tertie diei quo diſtincta ſunt elemẽta: que diſtinctio
ois Sa. hebꝛeus ꝙ ẽ ſoliditas de qua dẽ Job.xxxvij. TCu facta ẽ p hoc ꝙ aqua pꝛius ꝓducta in foꝛma ſbali vt pdi
on foꝛſitan cum eo fabꝛicatus es celos:qui ſolidiſſimi qſi ctum ẽ:accepit tunc a deo debitã denſitatem: ⁊ ſic occupe
nft ere fundati ſunt:⁊ ꝓpter hoc ipſum celũ tũc vocatũ ẽ uit minoꝛem locũ aeris ſpatiũ dimittendo: ⁊ ꝑ hoc ꝙ vir
ͤpot firmamẽtũ:a firmitate dictũ.Alij aũt dicũt ꝙ iſta qli tute diuina facte ſunt cõcauitates in terra vbi recepta ẽ ꝑs
i igi tas ẽ quedam virtus ad influendu ſuꝑ elemẽta ad ißo aqrũ:⁊ ſic apparuit ꝑs terre diſcoopta ads ad habitatoeʒ
vod rum cõſeruationẽ ⁊ gubernationẽ: ꝓpter qꝗo dẽ j. me hoim ⁊ aialiu:⁊ ſic meends ſtunerg iſort⸗ ſibi de
cle thauroꝝ ꝙ mũdus qui ẽ circa terrã.i.elemẽta ↄtiguus bitis:⁊ hoc ẽ qð dĩ y Cogregent᷑ aqᷓ c. ⁊ patet lr̃a ex pᷣdi
ſetns eſt ſuꝑioꝛib' lationib vt ois ipſius virtus gubernetur cctis. Seqt: 3 õgregatõeſq; vè maria.Loquitſ. Cipern

alsu

moꝛe hebꝛaici ſermonis quo vocatur mare nõ ſolũ ocea
nus:ſed qlibet congregatio magna aquarũ: ſᷣm ꝙ in euan
gelio frequenter noiatur mare tyberiadis: ⁊ mare galilee:
⁊ tñ nõ ẽ niſi quidã lacus.vñ ⁊ in euangelio vocat᷑ ſtagnũ
Genaſaret. ⁊? ¶ Et vidit de ꝙ eẽt bonũ.hoc dẽ ꝓ oꝑe
ſecunde diei: cõpleta
diſtinctõe aquarum

ſed qꝛ terra ſupius di ct vidit deus ꝙ eſſet bonũ
aquis: qͥ inuiſibilits virentẽ ⁊ facietẽ ſemẽ: ctlig
remota ẽ ꝑ congrega nũ pomiſeꝝ faciẽs fructuʒ

tionẽ aqrũ:qꝛ tũc ap iuxta gen ſuũ:cub ſemẽ in

bruntg e (han ſemeriſbo ſit lup ter az. Et
erat oꝛnata plãtis ? factũ ẽ ita.ẽt ꝓtulit tra her
berbia:ideo remouẽ baã virentẽ Zallercieſeinen
do hanc vacuitatem iuxta gen ſuũ:lignuq; fa
niter ſubdit: a (Et ciẽs fructũ.⁊ hñs vnũqð/

ait ⁊c̃.i.virtuteʒ ger
minandi accipiat.
Et lignũ pomife
rũ.p hoc lignũ intel
ligitur omne lignum .
faciẽs fructũ. c ¶ Cub ſemẽ in ſemetipſo iit.ſicut grana

ſi 1 in pomis q̃ ſunt ſemina: ⁊ eodem mõ ĩ alijs fructibꝰ.

qʒ ſementẽ ſcðᷣm ſpẽm ſuã
Et üidii de ꝙ eſſet bonuz

Et pꝛotulit terra. Hoc itelligitur paſſiue: qꝛ virtute di
uina actiue pꝛotulit. videtur foꝛſitan alicui ꝙ iſta ꝓductõ
plãtarũ ⁊ herbarũ pꝑtineat ad ſextã diem in q̃ oꝛnata ẽ ter
ra:vt dicetur infra. Ad qð dicendũ ꝙ oꝛnatus hic accipit᷑
ex ſilitudine oꝛnatus in hoibꝰ:in qb nõ ꝑtinẽt ad oꝛnatũ
ꝓpe ea q inſepabiliter adherẽt coꝛpib humanis: ſed ea q̃
pñt apponi ⁊ auferri:ſicut veſtes ſeu ſerta monilia ⁊c̃. hu
iuſmodi aũt plãte ⁊ herbe imobiliter adherẽt terre:⁊ ideo
ptinẽt ad opus tertie diei qñ apparuit arida. Item notan
dũ eꝙ ex eo ꝙ dẽ Germinet terra herbã virentẽ. dicũt aliq
hebꝛei videlʒ Ra. Joſue:⁊ ſui ſeq̃ces ꝙ mũdus factus ẽ in
mẽſe Martio qñ terra icipit germinare herbas ⁊c. Uñ ⁊
Exo.xij. Martius vocatur pᷣmꝰ mẽſis. Ex hoc aũt ꝙ ſub
ditur: Et pꝛotulit terra herbã virentẽ ⁊ facientẽ ſemẽ.Di
cũt aliq videlʒ Ra.Elieſer:⁊ ſui ſequaces ꝙ factus ẽ ĩ men
ſe ſeptembꝛi qñ fructus ſunt in arboꝛibꝰmaturi ⁊ hñtes ſe
mina in ſeipſis:⁊ hec opio cõius tenetur ab hebꝛeis tanq;
rõnabilioꝛ: qꝛ ſcriptũ ẽ deutero.xxxij. Dei ꝑfecta ſunt oꝑa
vñ ſᷣm oẽs homo pᷣm factus ẽ in ſtatu ꝑfecto potẽs gene
rare.tũc eni vnũquodq; ꝑfectũ ẽ qñ põt generare ſibi ſile.
æ eodem mõ vẽ dicenduũ de terren aſcentibꝰ: qð ẽ qñ hñt ĩ

ſeipſis ſemina. e ¶ Et vidit deus ꝙ eẽt bonũ. Iſtud re
plicatur pꝛo appꝛobatõe opis h tertie diei. ſ ¶ Dixit

aũt de ⁊c. Hic ↄñter deſcribitur opꝰ oꝛnat: ⁊ pmo deſcri
bitur oꝛnatus coꝛpoꝝ celeſtiũ.ſecũdo oꝛnatus elementoʒꝝ
medioꝝ.ſ.qͥnta die.tertio oꝛnatus elemẽti inferioꝛis.ſ.ter
re ſexta die.⁊ ſic patet ꝙ oꝛnatus coꝛꝛñdet diſtinctioni.
Circa pᷣmũ deſcribit pᷣmo ꝓductio luminariũ in generali
ſecũdo magis in ſpẽali:ibi Fecitq; de duo luminaria.
LCirca pᷣmũ conſiderandũ ꝙ ad oꝛnatũ hoĩs ptinẽt illa q̃
unt ſepabilia vt dictũ ẽ: ⁊ ad ſilitudinẽ h in firmamento
celi dicũtur ptinere ad oꝛnatũ illa q̃ hñt ꝓpũ motũ pᷣm rẽ

vel ſaltem ſᷣm apparentiã ſenſus.Septẽ vo planete habẽt

Pno⸗ motus diſtictos a motu firmamẽti. Stelle aũt fixe
3 nõ hẽant motũ ꝓpũ ſed moueant᷑ tmm motu firmamẽti
verũtamẽ q;tũ ad apparentiã ſenſus depꝛehẽdũtur mani
feſte moueri:no ſic aut motus coꝛꝑis firmamẽti:ſed ſolũ
rõne arguitur ex motu ſtellaꝝ:⁊ qꝛ Mopſes rudi populo
loqbatur:vt ſupꝛa dictũ eſt:q capiebat tin ſenſibilia:ideo
nõ ſolũ planete ſed etiã ſtelle fixe deſcribunt᷑ ꝑtinere ad oꝛ

de duo luminaria magna

licet ſolẽ ? lunã. k

Geneſis.

natũ firmam̃ti:⁊ hoc ẽ qð dẽ: f ¶ Fit lũiaria. Iſtud

fieri ſᷣm iſtã expoſitionẽ nõ ĩtelligitur qtũ ad ſbam lu
minariũ:nec ꝙtũ ad lucẽ q̃ facta eſt pᷣmo dię:qꝛ tũc fa
cta fuit lux ſolis vt pꝛedictum: 2 ꝑ ↄñs alic?u lumia

riũ qꝛ illuminãtur a ſole:ſed itelligitur qtum ad q'da
infoꝛmatione h

lluupminis: quod fit
⁊ factũ ẽ veſpe ⁊ mane di/ eorne alid 6
es tertius. Dixit aũt deus: lc aa arta diez
—.◻ℛ1 SEe—d. iquafuit foꝛma
Fiãt luminaria ĩ firmàmẽ tum:qꝛ tunc acce
o celi.et diuidant diem ac piita deo virtutẽ
noctẽ.ð ⁊ ſint ĩ ſigna ⁊ tẽpo intinencli 4 Xnr
ra ? diela ãnos: vt luceůti rioꝛbj ſenſibli
ſirmamẽto celi:⁊ illuminẽt eni pꝑcipitur ꝙ ra

terrã.⁊ factũ ẽ ita. Fecitqʒ dij diuerſoꝝ lu⸗
minariũ hñt
B5B fug r varios effectus ⁊
luminaremaius uᷣt pꝛeeſſſ diſtinctos circa

dieiẽt. lüiare min iñ peet ferioꝛa. ſequitur
nocti.⁊ ſtellaſ:⁊ poſuiteas g¶ In firmamẽto
ð celi. Aliter dicũt
in firmamẽto ce
li eſſe ſtelle fixe:qꝛ ſunt ibi imobiliter:a planete qꝛ hñt

Pꝓpos motus ⁊ ꝓpos oꝛbes:⁊ ideo non ſunt in firma
mẽto celi:niſi large loquẽdo de firmamẽto ꝓut conti

net ſub ſe oꝛbes planetarũ:vt ſupꝛa dictũ ẽ. Cõſiderã

dũ aũt ꝙ lʒ luminaria celi ſint facta pꝛincipaliter ppt

glam dei: tamẽ facta ſunt ↄnter ad vtilitatem hoium.
verũtamẽ qꝛ populus iudaic erat ꝓnus ad idolatriaʒ
ideo Moyſes vt reuocaret ipſum a cultu luminariuʒ
tetigit tm ſecũdam cauſam. vñ ⁊ deute.iiij.dẽ: Ne foꝛ
te oculis eleuatis ad celũ videas ſolẽ ⁊ lunã: ⁊ omnia
aſtra celi:⁊ erroꝛe decept adoꝛes ea:⁊ colas q̃ creauit
dñs deus tuus in miniſteriũ cũctis gentibꝰ: hoc auteʒ
miſteriũ er Mol es hic cũ d: h. ¶
dant diem. ¶
ria celi deſeruiũt hõi iq;tum faciũt viciſſitudinẽ tpis
apti ad oꝑandũ:⁊ tpis apti ad quieſcendũ:qꝛ hõ non/
põt cõtinue laboꝛare:ſed opoꝛtet eũ ſomnũ capere ad
recreation ſenſui ? quietem coꝛpig: Zqtum ad hoc
dẽ: Et diuidant diem ac noctem. ¶ Secũdo dei
inqtũ ex celi luminarib accipitur ſignificatio pluuio
ſi tpis vel ſereni:⁊ h'modi.q ſunt apta diuerſis oꝑib
hũanis ⁊ negocijs:⁊ q;'tum ad hoc dꝛ: Et ſint in ſigna
Tertio deſeruiũt inqtũ diſtinguũt diuerſas ꝑtes tꝑis
ſcilicet veris:eſtatis:autũni:⁊ hyemis:in qᷣbꝰ varia oꝛ
dinãtur ⁊ diſponũtur vſui humano neceſſaria:⁊ qtũ
ad hoc dẽ:Et tꝑa ⁊ dies ⁊ annos. qꝛ ꝑ replicationẽ q̃/
tuoꝛ tẽpoꝝ ⁊ dierũ multiplicãtur anni.¶ Quarto de
ſeruiũt hoi q;tum ad viſum qui ẽ directiu in opibus
hũanis:⁊ maxime vtilis ẽ ad cognitionẽ rerũ vt dẽ.j.
metaph.⁊ itũ ad hoc dẽ: Ut luceant ⁊c᷑. i ¶ Fecitq;
deus ⁊c. Coſequẽt᷑ deſcribit ꝓductionẽ luminariũ in
ſpẽali:cũ dicit k Namtn luminaria magna:vi

is: 7 q'tum ad

peẽt diei.qꝛ dies ẽ latio ſolis ſuꝑ terrã. m ¶ Et lumi
nare min.ſ.lunã: n ¶ It peſſet nocti.qꝛ de die nõ ap

a

paret lux eius.Sequẽs lr̃a patet ex pᷣdictis. Doctoꝛes eia

aũt hebꝛei ex hoc ꝙ dẽ hic Fecitq; de' duo luminaria
magna.dicũt ꝙ ſol ⁊ luna a pᷣncipio fuerũt eqles ĩ cla
ritate:ſed luna ſuggeſſit ipſi deo vt diminueretur lux
ſolis:volẽs hꝛe ſingularẽ glaʒ lumis: ꝓpter qð de pu
niuit ipſam diminuendo de ep luie:ſed iſtud dictũ de
ſtruit ſeipſum:qꝛ ſᷣm ipſos lux ſolis ⁊ alioꝝ luiarium

h
. 2 Et diui
d intellectũ conſiderandũ ꝙ; lumina

Tuminare maius.i.ſolẽ. ¶ t

nitli
ſontron
Pöni
dſtute
lirin
itticn
ſemicc
mmet
lſtsno
na
mncn.
wut
pio
nyn
Jin
ni
penrtl
Nitmi
giſan
lpoat
Aloire
Xnide
ulien
ſelareyt
notenbo
ſine
prreo⸗
oeco⸗
ſenohy
noͤlyee
ntthne
litie
Cfeng
id
fheccl
nue
mni⸗
Alen
ſieu
ſcceſti
iinne
muſhals
fnüifi
Kin
eſtbie
liun⸗
ſbiſe
N
Ga

scrai
ſguiur
ſumeto
er dicit
nao ce
ege bit
nfüme
conti
Cöſei
im
nboun.
ſcolan,
minarij
ſteſe
Tomts
r
hoc
glunin
inigi
unt
Au⸗
8
nſ
ons
nun
nit
uimii⸗
unode
nchins
na.
ſummn⸗
“
uni
p
ors ne
nunis
gi da
urlox

facta ẽ pᷣma die. Luna etla fuit facta in oppoſito ſolis:
vt ſic pᷣeẽt nocti:⁊ ideo ſi fuiſſent eqlis claritatis vſq;

ad q̃rtũ diẽ nõ fuiſſʒ nox nec ꝑ ↄñs ſucceſſio diei ⁊ no/

ctis:ſʒ fuiſſet ↄtinua dies:c ↄriũ expᷣſſe dicit ſcriptura

⁊ ideo friuolũ eſt
ꝙ luna loqᷓretux·
ipſi deo. motiuũ in firmamento celi ut luce
aut ipſoꝝ nulluy rent ſuper teręrã:⁊ pꝛeeſſẽt

E: qꝛ magnũ ?⁊ pp — õc
1elanihe oielit diei ac nocti:⁊ diuiderent

⁊ ideo ſol ⁊ luna lucẽ ac tenebꝛas. Et vidit
de e eſſet bonũ:⁊ factũ eſt

luiaria dicuntur
magna reſpectu
aliarũ ſtellarũ:lʒ =M

ſol ſit maioꝛis ititatis ⁊ claritatis q ſit luna. Expoſi
ta igit᷑ lr̃a ſm duas pᷣmas opi.de mã coꝛpaliũ ſoluẽde
ſunt rõnes tertie opi.q̃ ponit mãʒ in coꝛpib celeſtibꝰ:

eẽ eiuſdẽ rõnis cũ mã coꝛpoꝝ elemẽtariũ ⁊ mixtoꝝ
Ad pᷣmũ cũ dẽ: Actus eſt qͥ diſtinguit. dicendũ ꝙ ois
diſtinctio ẽ ꝑ actũ:nõ tñ optet ꝙ ſit ſemꝑ ꝑ actũ actua
liter infoꝛmantẽ. mã igit᷑ celi ⁊ mã coꝛuptibiliũ diffe
rũt inqtũ ſunt ĩ potentia ad actus diuerſarũ rõnũ:qꝛ
foꝛma celi ẽ act inſepabiliter infoꝛmãs:nõ aũt foꝛma
elemẽti vel mixti¶ Ad ſecũdũ dicẽdũ ꝙ mã coꝛpis ce
leſtis nobilioꝛ ẽ ma mixti vel elemẽti:nõ pꝑ aliquã foꝛ
mã vel actũ actu infoꝛmãtem ſi cõſiderat᷑ oĩ foꝛma ſb
tracta:ſed ꝑ relationẽ ſeu aptitudinem ad nobilioꝛem
actũ.ſ.foꝛmã.¶ Dis viſis exponẽda ẽ iterũ lr̃a a pᷣnci
pio ſᷣm tertiã opi. Ubi aduertendũ ꝙ diuiſio ẽ eadem
in vtraq; expoſitione:ꝓpter qð nõ itendo eã repetere.
Itẽ in expone pᷣdicta plurima ſunt q̃ nõ variant᷑ ꝓpt
tertiã opi.de mã pᷣdicta: ꝓpter qð ſilr nõ ĩtendo ea re
petere ſed ad pᷣdicta remittere. Igitur ſᷣm opi.illã q̃ po
nit mãʒ eiuſdẽ rõ nis in coꝛpib celeſtib ⁊ elemẽtaribꝰ
quã ſequũt᷑ Beda ⁊ Strab exponẽda ẽ ſic lr̃a: In pᷣn

cipio creauit de celũ.ſ.empyreũ: qð ſtatim factũ an
gelis ẽ repletũ.⁊ dẽ empyreũ a pyr.qð ẽ ignij:inõ qꝛ ſit

de nã elemẽtari:ſed qꝛ cõuenit cũ igne ĩ ſplẽdoꝛe: ſicut
celũ cryſtallinũ dẽ aqueũ:qꝛ cõuenit cũ aq in dyafa.
neitate:vt pᷣdictũ ẽ. Et ẽ celũ empvrei

tionem loc ſplẽdidꝰ:imobilis ⁊ quiet cõtemplationi

glie aptus. Et terrã.i. mãm omniñ coꝛpoꝝ qͥ ſunt ſbꝰ
empyreo:q̃ ꝓducta ẽ ſub vna foꝛma cõi in genere ſbe:
vtpote coꝛpoꝛeitatis:⁊ ꝓpter talẽ cõitatẽ noĩat᷑ diuer

ſis noibꝰ:vtpote noĩe abyſſi ⁊ aque.( Cerra aut erat i
anis ⁊ vacua.qꝛ illa mã nõ erat adhuc ꝑ foꝛmas ſpẽa

les diſtincta. Sequit᷑ viat lux.ſᷣm iſtã expoſitionẽ iſta

lux fuit q̃dã nubes lucida deſi upioꝛi pte mãe cõis pᷣdi
cte facta a deo:qͥ motu ſuo faciebat diẽ ⁊ noctem vſq;
ad qrtã diẽ:in qᷓ factuj ẽ ſol.verũtamẽ impfectioꝛi mo

i ipſe ſol:qꝛ ſicut in generatione nali ẽ ꝓceſſus ex ipfe

fectionẽ agentis:ſed ad ondendũ oꝛdinẽ ſue ſapientie.

¶Beneſis.

Itẽ coꝛpa celeſtia ſunt iaĩata ⁊ inſenſibilia ſʒ Damaſ.
1

ms. Dixit ètiaʒ de: Mꝛ 0ö/
ducãt aque reptile anime

„

hendit oꝛbes ſeptẽ planetarũ remanſit mã cõis: ex q̃ facta

ſunt elemẽta tertia die:q mã deſignat᷑ noie aq:vt pᷣdictũ ẽ
⁊ ſic patet qũo ſecũda die factũ ẽ firmamẽtũ in medio aã
rũ.i.ĩter celũ cryſtallinũ ⁊ mãm elemẽtoꝝ.⁊ ſic patet lrĩa.
Dixit vo de:cogregent᷑ aqͥ. Hic ponit᷑ opus tertie diei:ĩ q

diſtincta ſũt elemẽta
p hoc ꝙ erx illa parte
mãe qᷓ remãſerat ad
huc ſb foꝛma coi: vt
p̃dictũ ẽ:facta ſũt ele
nede ſt mẽta in ſuis foꝛmis
viueni ⁊ volatile ſuper ter palib' æ ppetatib
ram:ſub firmamento celi. coõſequẽtib. In terra

veſpere ⁊ mane dies quar

cauitatej diuia vtute

in qbꝰ receptij ads apparuit pꝑs terre diſcooꝑta:⁊ ſic appa
ruerũt elemẽta ĩ ſuis locis diſtincta. Dixit aũt de fiat lu
minaria. Hic deſcribit᷑ op qrte diei.⁊ itelligit᷑ hic fieri lu/
minariũ qtũ ad ſuas foꝛmas ſbhales ſpecificas.⁊ ſᷣm iſta,zʒ

expõnẽ ſol fact ẽ de illa nube lucida pᷣdicta: q̃ tribꝰ dieb⸗

pcedentib fecit diẽ ⁊ noctẽ motu diurno. Nec valet qð ꝓ
hoc obijcit fr tho. pᷣma pte ſũme ſue dicẽs: ꝙ no pot coue

niẽter dici ꝙ i pma rerũ ꝓ

loautd de coꝛꝛuptõe ſᷣm pfectã e ronẽ qð tranſmutat᷑i
me

pᷣ: vt dẽ.j.li.de genera.ſicut nõ dicũt᷑ elemẽta ꝓpe coꝛ
rũpi:qñ ex eis fit coꝛxꝰ mixtũ:qꝛ coꝛuptio ꝓpo mõ dicta
ẽ via ad defectũ:hic vo ad pfectũ.illa at nubecula erat qdd
ipfectũ reſpectu ſolis. Ipſe etiã tho.icidit iĩ id qð repꝛobat
qꝛ ĩ ope qnte diei dixit ꝙ aues ⁊ piſces facte ſunt ex qtuoꝛ

rũ pductoe aliqd ſit pductu ſatis ci
to coꝛꝛũpendũ:ex qͥ cõcludit icoueniẽter dici ſolẽ factũ ex
illa nubecula: qꝛ ſic fuiſſet coꝛꝛupta.nõ eni coꝛꝛũpunt᷑ ꝓppe

etiã facte ſũt gliq̃ coõo

elemetis:lʒ i textu ſolũ noĩet᷑ aq:qð nõ potuit fieri niſi per

coꝛꝛuptionẽ foꝛmarũ elemẽtariũ mõ pᷣdicto. Alia aũt lu

minaria celi luna:⁊ ſtelle:dicũt᷑ facta q̃rta die qtũ ad ſua,

iſtã exponẽ. ¶ Cetera aũt qͥ i hac

foꝛmas ſpecificas ex aliq̃ pte ſuoꝝ oꝛbiũ.⁊ ſic patet lr̃a ſʒ
nãt ſicut ẽ ĩ alia expõne.

ſbatur ꝑ ſuũ poſſe.Dicẽdũ ꝙ verũ ẽ ſi accipiat᷑ poſſe e vl

potentia put ẽ i genere ſbe:⁊ ſic talis potẽtia nõ ẽ aliud j⸗
ipfſa eẽntia mãe circũſcripta oĩ foꝛma:⁊ hoc mò accepta ẽ

ĩ potentia ad eẽ ſub foꝛma qcũq; qtũ ẽ de ſe:⁊ ſic mã celi ẽ

ĩ patentia ad foꝛmã elemẽti:⁊ ad nõ eẽ foꝛme celi: ſed iſta
potentia nõ ẽ reducibil ad actũ niſi ꝑ agẽs qð imediate at

tingit mãʒ ſm ſuã eẽntiã:qð ẽ agẽs diuinũ. ſed ſi accipiat
potẽtia ꝓpiq·ſ. reducibilis ꝑ ages nãle vel creatũ ſic nõ ẽ i
potentia vt trãſmutet᷑ de foꝛma ad foꝛmãa:niſi ꝓut ſubeſt
q̃litatibꝰ actiuis ⁊ paſſiuis ↄꝛij:⁊ iõ mã q ẽ ſub foꝛma coꝛ

pis celeſtis nõ ẽ ſic ĩ potentia ad nõ eẽ ſue ſoꝛme: ⁊ ad eſſe
altero: qꝛ nõ ſubeſt talibꝰ qlitatib vt ſupꝛa dictũ ẽ. Roõnej/
aũt ill opi.q ponit mãʒ ĩ coꝛpiby celeſtib tñ alteri rois:

ↄcedẽde ſunt ᷣm iſtã exponẽ iqtũ ponit mãz ĩ coꝛꝑib cele

negatõis patet ex pᷣdictis. o

cto ad pfectũ.ita in pᷣma rerũ ꝓductione:nõ pꝓppter ipſtib: ſed iq;tũ.d.eã alter S nõ ꝓbat negãda ẽ: ⁊ rõ

Cõſiderandũ tñ ꝙ illa nubes lucida nõ põt cõuenient᷑
dici eiuſdẽ rõnis cũ nubib' q̃ fiũt in aere:qꝛ illa erat õ
nã celeſti:iſta aũt ſunt de nã elemẽtari(Fiat firmamẽ
tũ in medio aquarũ.Iſtud fieri hic accipit᷑ qtũ ad foꝛ
mã ſbalẽ:qꝛ de vna ꝑte mãe p ꝓducte ſub foꝛma cõi
factũ ẽ firmamẽtũ ſᷣm foꝛmã ſpecificã celi ſiderei: in q̃
pꝛoductõe itelligũt᷑ etiã pducti oꝛbes ſeptẽ planetaruʒ
q ſub noie firmamẽti copᷣhẽdũt. De ꝑte aũt ſuꝑioꝛi il

lius mãe cõis factũ ẽ celũ cryſtallinũ qtũ ad foꝛmam

ſbalẽ ſecũda die:ſicut de firmamẽto dictũ ẽ.· Et ſigniſi
catur ꝑ aqs q̃ ſunt ſuꝑ firmamẽtũ ꝓpter couenientia

ũ aqua:vt pdictũ ẽ. Sub firmamẽto aũt ꝓut cõpꝛe

op ꝗqnte diei:i q̃ oꝛnata ſunt elemẽta media.ſ.aer:⁊ aq̃:ad
qrũ oꝛnatũ ptinẽt illa q̃ᷓ mouẽt᷑ i eis.ſ.aues ⁊ piſces:⁊ hoc
ẽqð dẽ: p

cõuenit cũ piſcibꝰ:p vapoꝛẽ qꝗͥ ſurſũ eleuat iĩ aere ↄuenit cũ

auib. Cõſiderãdũ etiã ꝙ aues ⁊ piſces nõ ſũt ꝓducti ex aãd

actiue ſʒ a deo: paſſiue aũt ex elemẽtis vt dictũ ẽ. q ¶¶ Re
ptile ⁊c Reptilia dicũt illa q nõ hñt pedes: vel ſi hñt bꝛe

ues tñ: nec ĩ altũ eleuãt: ⁊ talia ſũt q̃ coit hitãt ĩ ads. dẽ et

hb q ¶ Reptile aĩe viuẽtis. ita ꝙ vita aial ponit iĩ obliq ad
deſignãdũ ꝙ vita ẽ iĩꝑfecto mõ i piſcib' reſpectu hominũ

„

expõne nõ ſũt tacta expo
ne. (Dis dictis ſoluende ſunt
rones q ſunt ↄ iſtã exponẽ. Ad ronẽ cõmẽtatoꝛis cũ d:ma

ixit etiã de'. Hic dſcribit

ꝛoducãt aq̃. lõ qꝛ aues ⁊ piſces de ſola aq̃
ſint foꝛmati:Iʒ de qtuoꝛ elemẽtis:tñ aqͥ ſola expᷣmit ppter
qdã cõueniẽtiã cũ iſtis. hʒ eni aq̃ hũoꝛẽ ⁊ vapoꝛẽ:p huoꝛẽ

peIn

i futuro ſeculo.Ex qͥ

in erroꝛẽ ſaracenoꝝ:
ꝗ btitudinẽ future vi

lũ apud catholicos
etiã apò gẽtiles phoj

nmnũt ĩ opib itellectiue
ptis: aſſerẽtes vitaʒ

7 aialiũ. ? ſedt s ¶ Creauitq; de cete grãdia. Dicũt h he
