tũ eſt:oſecratũ erit domio.

aial pꝛedictarum

ſpẽꝝ non habẽs

aliquã maculam
e Sanetuz erit
.i. applicatum ad

ſacrificium dñi.
fü Et mutari ñ

poterit. alio aiali
nec pꝛecio redimi

q ſi de fcõ mutar

tur ꝓ alio anima
li:ipſo fcõ utrun

q; aial erat obli⸗

Ra ſa. ꝙ hoc nõ
— E — aia
o bᷣm ſpẽez
ſuã:ut poꝛc' vel
huiuſmodi: ſʒ de

li imũ

aiali imũdo ſcðʒ

idiuiduũ tm̃: ut
bos ouis uel ca/
piꝛa hñs maculã
contractam poſt
votũ facrũ de ip⸗

ſo:pp quã offerri

ℳ₰

non poterãt:ſed debebat redimi:de cui redemptise ab
eo qui votum fecerat ſubdit᷑: h¶ Adde ſupꝛa eſtima
tionẽ qͥntã ptẽ.Rõ ãt q̃re caro vẽdebat᷑ vouẽti qᷓ alteri

qnqʒ ſicli:ꝓ femiĩa tres.Se
xagẽar ⁊ ultra maſcul da

bit ꝗndecim ſiclos:femina
decẽ. Si paup fuerit ⁊ eſtia

tionẽ reddẽ nõ ualebit: ſta

bit coꝛã ſacerdote:⁊ quãtũ
ille eſtimauerit ⁊ uiderit eũ
poſſe redde: tantuʒ dabit.
Animãl ãt ꝙ immolãi po

Animal imũdũ qð immo

lari dño nõ põt ſiꝗſ uouẽit
adducet᷑ ate ſacerdoiẽ:q di
iudicãſ utꝝ bonũ an malũ
ſit:ſtatuet pᷣciũ. Oð ſi dare
tio uUolueritis ꝗ offert: äddet
ſupꝛa eſtimationẽ ꝗntã ptẽ
Homo ſi uouẽit domũ ſu
am ⁊ ſciſicauerit dño: cõſi
derabit eã ſacerdos utruʒ
bona an mala ſit: ⁊ iuxta pᷣ
ciũ qð ab eo fuerit ↄſtitunũ
uenuũdabii. Sin ãt ille ꝗquo
uerat uoluerit redimẽ eam
dabit gntã ꝑtẽ eſtimatiois

erat:ne faciẽtes votũ de reb ſuis haberẽt oculũ ad r̃ha

tũ. i

bẽdũ egee uouebãt:et ꝑ hoc votũ eẽt deo minꝰ gra-
HPõ ſi uonerit do. Hic ↄnter agit᷑ de redẽptone
votoꝝ circa res inanimatas.Et p qtũ ad domos:ꝛ qᷓ;

tũ ad agros:ibi Oſi agꝝ.Circa pmum dẽ:ꝙ redẽptio

voti facti de domo debebat fieri ᷣm eſtimationẽ ſacer
dotis cõſiderato ualoꝛe dom :⁊ ſi vouẽs uolelat eaʒ re
dimere debebat ſuperaddẽ qntã ꝑtẽ rõne ſupꝛadicta: 2
Aagg. Hie ↄñter agit᷑ de redẽptione

patet lr̃a. k (¶ Q£
votoꝝ circa agros. Et pmo agit ð agro poſſeſſo ex hẽ

dijs oꝛdei ſerit᷑ fra: qnq̃gin
ta ſiclis uenũdet᷑ argẽti. Si
ſtatiz ab ãno incipietiſ iubi
lei uouerit agꝝ: q;to ualer
põt:tato eſtimabit. Sin ãt
pꝰ aliqᷓntulũ tpis: ſupputa
bit ſacerdos pecũiaʒ iuxta
ãanoꝝ q reliq ſũt nücꝝ uſq;
ad iubileũ:⁊ detrahet᷑ ex p
cio.Oð ſi ůoluerit fdimer
agruʒ ille q uouerat addet
Antã ptẽ eſtimate pecũie:et
poſſidebit eũ.Sin ãt nolʒu
erit redimẽ:ſʒ alti cuilʒ ſfſue
rit uenũdaſ:ultra eũ q uo
uerat redimẽ ñ potit:qꝛ cũ
iubilei uenerit dies:ſcifica
ᷣ erat dño:⁊ poſſeſſio ↄſe-
crata ad iuſ ptinet ſacerdo
tũ. Si ager ept ẽ ⁊ ñ de poſ
ſeſſiõe maioꝝ ſciſicat fuẽit
domino: ſupputabit ſacer
doſ iuxta annoꝛuʒ uſq; ad
iubileum pᷣciuʒ:⁊ dabit ille
ꝗ vouerat eũ dño.In inbi
leo autem reuertetur ad P
oꝛem dominum qui uendi
derat euʒ:⁊ habuerat ĩ ſoꝛ
tẽ poſſeſſiõis ſue. Oiſ eſtia
tio ſiclo ſcũari põderabit.

pꝛeciũ redẽptionis:et

iſte due cõſideratiões
tangutur cũ dicitur:
L¶ Si trigita modij
oꝛdei ſerit᷑ ira.l.ſiclis

vendetur argẽti: ſi ſta

tim ab anno incipien

iubilei vouẽit agꝝ.
1 ſic accipit pꝛo qᷣllibʒ

anno vnus ſiclus: qa
a pꝛicipio tpis huius

voti uſq; ad iubileuʒ

erãt.l.anni. Si auteʒ
a voto facto uſq; ad
iubileum eſſent pau⸗
cioꝛes anni pꝛo quoli
bet ãno deficiẽte a pᷣ/
dicto nũero defalca/
bat vn ſicdlus ð pᷣcio.
m ¶ Q ſi uoluerit re

dimẽ agy ille qui vo

uerat addet qntã. vẽ-
debatur ãt ſibi cariuj

ÿy alteri: non ſolum

ratione ſupꝛadicta:ſʒ
etiam quia per hoc
damnificabantur ſa
cerdotes: qꝛ quando
dictus ager alteri vẽ

debatur in anno iubi
leo fuertebatur ad ſa

cerdotes:et erat poſ-
ſefſio conſecrata do⸗/

mino: quando au/
tem uendebatur ipſi

uouenti:in iubileo ñ
reuertebatur ad ſa⸗

aaͤote⸗ ſed remane
redemerat. n ¶ Si

ager. hic conſequenter agitur de agro poſſeſſo per empti

onem cum dicitur: Si ager emptus eſt ⁊ non poſſeſſione

maioꝛum. ideſt parentum illius qui emit. o ¶¶Supputa
bit ſacerdos ⁊c.ideſt determinabit pꝛecium redẽptionis ſʒ

diſtantiã ad annũ iubilei: quia quanto eſt maioꝛ diſtantia

a tempoꝛe voti facti uſq; ad iubileũ:tãto dʒ cẽ maius pꝛe/
cium. p (¶ In iubileo autem reuer. ad pꝛio.dñm ꝗͥ uendi.

eũ.a non ad ſacerdotes:qꝛ ñ poterant uendi niſi vſq; ad iu
bileũ:vt pʒ ex ſupꝛadictis.xxv.ca.⁊ iõ faciẽs votum de illo

agro nõ potat illũ obligare:niſi vſq; ad iubileũ:qꝛ nihil iu

ris habebat in eo ultra:ſecus ãt erat ð agro queʒ hẽbat ex

hereditaria ſucceſſioe: ut pꝛedictũ. q ¶ Ois eſtiate
dictis redẽptionib': r ¶ Siclo ſactuarij ponderabitur: a⸗

is eſtiatio.ĩ p

¶ LTiber

el fuit cõſecratus a parentibus:vt hẽ pꝛimo reg.j.⁊ eo

alius erat ſiclus quo vtebãt᷑ i alijs. a Sich. xx. obolos
hʒ.hoc dĩ ad determinationẽ quãtitatis ſicli ſcũarij:ſiclus
eniʒ cõis erat maioꝛ vt dicit Ra ſa.qꝛ cõtinebat.xxiij.obo
los. Alij ãt dicũt ꝙ erat minoꝛ dicẽtes:ꝙ põdus ſanctuarij
erat duplex reſpectu põderis cõis. b Belmogenita. hie
remouet dubiũ circa
pꝛedicta:qꝛ poſſet ali
quis credere pmogẽi
ta aialiũ poſſe cader
ſub voto: hoc xemo⸗
uet cũ dẽ: c ¶ Nẽo

Siclůs vigiti obolos hẽt.
Pꝛimogenita q̃ ad dñiuzʒ
ptinẽt nẽõ ſciſicare potit et

ſanctificare poterittt uouere. Siue boſſiue ouiſ
uouere: cuius rõ ẽ:da fuerit:dñi ſũt. Quòd ſi im/
nullus vor aere vo muũdũ ẽ aial rediet q obtu
ſud ibmogenira ait litiuxta eſtimationẽ ſuã et
roͤe pmogelture erät addet qntã ptẽ pcij. Si rdi
ipſiuj dei:vt pʒ Exo. MmMẽ noluerit uẽdet᷑ alijs q̃n
xiij.⁊ ĩ pluribus alũĩs è

locis. dD ¶ Quod ſi ””ꝗ”ů
imũdũ eſt aial. hoc nõ refertur ad bmogenita in quib' erat
macula.ppꝑ quã ñ offerebãt᷑:ſed raqamelan:ꝛverbn i redẽp/
tõe eoꝝ no fiebat additio qnte ꝑtis ſᷣim ꝙ dicit Ra.ſa.hic
ãt fit huiuſmodi additio:ut pʒ ĩ lr̃a:⁊ iõ ſm ipᷣm refert᷑ ad
illud qð.S. dem̃ ẽ de redẽptõe aĩaliũ mũdoꝝ ſᷣm ſpẽm:que
tñ ñ potᷣant offerri ꝑꝑ maculã:h̊ ãt loqt᷑ de aialib alit imũ
dis:q lʒ non poſſẽt offerri dño ad hoc ꝙ alidd de ipſis po
neret᷑ ſupꝑ altare:porant tñ offerri mãib ſacerdotis vt vẽde
rẽt ⁊ pᷣciũ i aliq neceſſaria tẽpli ↄuerteret᷑:vt i repatõe coꝛti
naxꝝ uel vtẽſiliũ vel hmodi:ſi tñ offerẽs volebat redimere
addebat quitã ptẽ:⁊ ſibi car vẽdebat᷑ q alteri rõe pᷣdicta
e ¶ Oẽ qð dño ↄſecrat.h̊ agit᷑ de cõſecrat:⁊ accipit᷑ h cõſe⸗
cratio ꝓ deputatione alicuius rei ad cultũ diuinũ abſ. ; re⸗
ditu ad cõem uſũ:et tale qͥd ñ poĩat vẽdi vel redimi:⁊ ideo
ſubdit᷑: f¶ No rediet ſʒ moꝛte moꝛiet. Sciẽdũ tñ qꝙ docto
res tã catholici q;ᷓ hebꝛei bꝛeuit᷑ ⁊ ſupficietenꝰ trãſeũt paſſũ
iſtũ:cũ tñ hẽat mlos ſinꝰ ut videbit᷑ pſeq̃ndo:pꝑpꝑ qð h̊ intẽ
do diutiuj moꝛari. Ad itellectũ ãt ſeqntiu ↄſiderãdũ ꝙ vbi
trãſlatio nr̃a hʒ h: e ¶ Oẽ ꝙ ↄoſecrat dño ⁊cc.i hebꝛeo hẽ:
Omne herem̃ dno.herem ãt i hebꝛeo duplicẽ hʒ ſignificati
onẽ:vno.n.mõ ſignificat ſcificationẽ:alio modo ſignificat
deſtructionẽ ñ quãcũq;:ſed deſtructionẽ aliquã ad gliã dei
oꝛdinatã:vt ſit ſẽſus:Omẽ herem dñno.i.oẽ ꝙ dño cõſecra
tur vel deſtruitur.⁊ aliqñ ↄtingebat:ꝙ i eodẽ fcõ cõcurre/
bat herem ſᷣm vtrãq; ſignificationẽ:lʒ i diuerſis rebus:ſic ĩ
deſtructione ciuitatᷣ hierico qtũ ad ciuitatẽ ⁊ habitatoꝛes
fuit deſtructio fcã ad dei gloꝛiã oꝛdinata:qꝛ peccata ill ci/
uitatis hoc meruerãt:q̃ ꝑ ſniam dñi erat puniẽda ciuitatis
euerſiõe ⁊ habitatoꝝ occiſione. Quãtũ at ad ſpolia ciuita
tis qᷓ poterat cedẽ ĩ cultũ dñi fuit ibi herem q'tũ ad aliam ſi
gnificationẽ: qꝛ auꝝ ⁊ argẽtũ es et ↄſilia fuerũt dño conſe
crata:ita ꝙ ñ potant alijs vſibus applicari.Aliqñ vo acci
piebat herem: i vno fcõ ꝓ deſtructoe tm: aliqñ vo ꝓ ſcificati
one tm. Si at accipiat᷑ ꝓ ſcificatione tm: ſic talis ſcificatio
poĩat eẽ i pſona hũana vel ĩ aiali vel ĩ re ianimata ſᷣm ꝙ di
cit᷑ in l̃a. Omne qð dño cõſecratur. ſiue hõ fuerit ſiue ani
mal:ſiue ager:⁊ ſᷣm hoc illud qð poſtea ſubdit: f ¶ Non
redimetur ſed moꝛte moꝛietur. varie itelligitur:non eni ho
mo domino conſecratus interficiebat᷑ cum non ſit aĩial im
molaticium. ſimiliter nec ager conſecratus eſt moꝛtis ul vi
te ſuſceptiuus loquendo pꝛopꝛie:⁊ ideo opoꝛtet ꝙ accipiat
moꝛs equiuoce. Dicendum igitur ꝙ res conſecrata domio
erat perſona humana:aut erat hebꝛea:aut gentilis. Si he⸗
bꝛea aut de tribu leui:aut de alia tribu. Si pmo modo pu-
eri a parentibus poterant conſecrari domino ad ſeruiendũ
in tabernaculo domini vſq; ad moꝛtem:⁊ hoc mõ Samu⸗

dem modo vẽ ꝙ leuita adultus porat ſeipᷣm conſecrare
dicto mõ:vt hẽ Deu.xviij.videlʒ qñ leuites manens ex
tra Hieruſalẽ deuotione ductus veniebat ad manen⸗
dum in Hieruſalem vt miniſtraret in templo. Si autẽ
quis eſſet de alia

tribu non potẽat
tũcũqʒ; fuerit añ eſtimatuʒ. ſic conſecrari: qa
Omẽ qð dño ↄſecrat: ſiue nonerat Airiuimn
hõ fuerit ſiue aial:ſiue ager ſieriuz templl vel
nõ ueniet nec redimi potit tabernacull:ʒ
Quicquid ſemel fuerit cõ/ dicitur Numeri
ſecratum ſanctumſanctoꝝ ih⸗ Entanen
erit domino:⁊ omnis con“ꝰ acceſlerit mont⸗
ſecratio que offert ab hoie moꝛietur. mul/
ſi rédiet:ſed moꝛte moꝛiet. tomagis erat illi
Litum gentilibus

wwwwdwdoterant tamen
perſone de alijs tribubus iſrael conſecrati domino in

alijs pijs operibus exercendis: ſicut Sanſon de tribu

Dan fuit conſecratus in abſtinentia ab omni potu in-
ebꝛiatiuo:⁊ cibo immundo ad repꝛimendum iugum
Philiſteoꝛuʒ ſuper iſrael: vt habetur iudic.xiij.⁊ ſimi
liter filia iepte ad ſeruiendum deo in vigilijs et oꝛatio/

nibus viuendo in virginitate ſecũdum ꝙ dicunt hebꝛei

iudic. xl.et de hoc plenius dicetur cum venerimus ad
locum illum domino concedente. Si autem erat per-/
ſona gentilis: utpote ſeruus uel ancilla hominis hebꝛei
ſic erat res dñi:⁊ per ↄñs poterat cõoſecrare ea:qꝛ erat ꝑ

ſona ſerua ſimplr: ⁊ ad ſemp:nõ tñ cõſecrabatur ad ſa

ciẽdũ opera leuitaꝝ:ut dcm ẽ:ſʒ ad quedã opa ſeruilia
ad tẽplũ uel miſtros ey neceſſaria:ſic ẽ cedẽ ligna:⁊ poꝛ
tare aquaj ad locũ diuini cultus. Et hoc mõ ioſue öcre
uit Gabaonitas ĩ miſteriũ ppli ⁊ altarl dñi: vt hĩ ioſue
ix. Hoc ãt mõ ñ poĩat ↄſecrari ꝑſõa hebꝛea:qꝛ ñ potiat
eẽ ſerua ſi unphrh tin ad tpᷣs.ſ.vſq; ad ſeptimũ annũ re/
miſſiõis: a ſi tũc nolebat egredi liber:manebat ſeru vſ
q; ad iubileũ ⁊ ñ vltra:vt hi Exo.xxj.a ſupꝛa leuitici.
xxv. Si autem res conſecrata eſſet inanimata aut erat
imobilis vt ager:et tunc diſtinguendũ:qꝛ aut erat ager
de hereditate pr̃na:⁊ tunc poterat domino conſecrari:
quia talis ager in iubileo no reuertebatur ad pꝛioꝛẽ do
minum: ſed remanebat de poſſeſſione tẽpli uel ſacerdo
tũ.· Si ãt ager eẽt acqſuꝰ ꝑ emptionẽ ñ poiat ſic cõſecra
ri: qꝛ in iubileo debebat reuerti ad pꝛioꝛẽ dñm:vt dem

eſt ſupꝛa de redẽptioe votoꝝ:a pꝛopter hoc vbi traſla/

tio nra ſic hʒ: Oẽ qð dño conſecrat:ſiue hõ fuerit ſiue
aial ſiue ager: ĩ hebꝛeo habet. Siue ager poſſeſſiõis vel
hereditatis ſue. Si autem res conſecrata erat mobilis:
vt aurum et argentum:es ſericum:et conſimilia de qui
bus poterant fieri inſtrumenta tabernaculi uel templi:
aut alia neceſſaria ibidem tunc poterãt domino conſe⸗

crari:nec decetero poterant ad vſus alios applicari:vt
dictum eſt de

pꝛeda ciuitatis DPierico: et multa exẽpla
alia ad hoc ſũt in ſcriptura.Si autẽ res cõſecrata erat
animal:aut erat animal imolaticiũ:⁊ tunc ſine mutati-

one aut redemptione immolabatur domino:niſi pꝰ cõ

ſecrationẽ anteqꝙ veniret ad locũ imolatois fieret inep-
tũ imolatioi:ut per fracturã tibit uel alterius macule i
ſanabilis: 2 tũc interficiebat᷑ abſq; uenditione ſeu redẽp
tione:qꝛ nõ poterat alijs vſibus applicari. Si ot ñ eſſet

uerunt edsnon
Copoulssfuirmu
Pſip ſiucſe
Mſfone umdle
buspingtiorbe
Aurrarſionad
Erbaberorpin
dotecints
ceriem p
tuuet tatian
eaſuwor
Noenmtizavp
Ai; oea⸗
Crnortiadiudi
Mhpokeratpecct⸗
di: ſiͤu
Ubſtuumaiben

aial imolaticiũ ad tẽpli tñ miſteriu uel ſacerdotũ vtile

ut equus aſinus et ſimilia:tunc manebat in obſequiuzʒ
tẽpli vel ſacerdotũ vſq; ad moꝛtẽ: ſiẽ de ſeruo uel acilla

uce

Nmg
ſie mnd
er di⸗
ät um
1
o i hn

con⸗ Anne

doe unn

Nk. mn
eng
„ Mm
indotn ns
s: i nin den
dimubenmnidn
Amin ig
Nder ueti n
”õ
iian nantch
Sn n W

Sumn

ESdmelidennek
vrudiiamnit
nohtüntn
ehedgtig
nisbchaf
(rſqgdſahens
do n
nucſcnusi

iuinsg,
eni:an
R n
—
inil

dictum eſt. Si autem accipiatur hereni pꝛo deſtructõe

ad dei gloꝛiam oꝛdinata:ut ſit ſenſus in allegatione ſu

paa poſita:Omne quod domino deſtruitur ⁊c᷑.tunc ta
lis deſtructio aut erat ex ſententia domini: aut iudicu,ʒ
locum eius tenentium: aut ad iplendum pꝛomiſſũ deo
factum. Si pmo .h
moco tunc talis
Sſtructõ erat ſim

pliciter inferenda frugibꝰ ſiue ð pomis arbo
⁊ hoc ſiue eent g ꝑ ¶nm domini ſũt: v illi ſactifi
ſone humane: ſiẽ um domim lut: ⁊ illi lactin
de chananeis ſen cant᷑. Siquis autem volue
— domin rit redimere derimnar ſuas
ut interficerentur addet ꝗqntã ptẽ eaꝝ.Oium
a filijs iſrl: ßm g add bn . iſ: T c
oẽ Nueri. xxrij.. ðeimaꝝ bouis: ? ouiſ: c ca
CTum tranſieritis pꝛe:q̃ ſũb paſtoꝛis ᷣga tr⸗
ioꝛdanem intran ſeũt:qcꝗd decimũ uenerit:
tes terram chanaga ́ƷMẽß

an diſperdite cõ

caos habitatoꝛes regionis illius: excepti tamen fuerũt

Gabaonite:eo ꝙ pꝛincipes iſrael inconſulto domino iu

rauerant eos non occidere:⁊ pꝛopter hoc moꝛs eoꝛum
coꝛpoꝛalis fuit mutata in ciuilem per ſeruitutem: ut h
Zoſue.ix. ſiue eſſent bꝛuta animalia:et ideo ſaul qui in
odcciſione amalechitarum ex cupiditate pepercit aiali-
brvus pinguioꝛibus de quoꝛum moꝛte dominus ſententi
auer at:ſicut ⁊ de hominibus:fuit a domino reprobat
ut habetur pꝛimo reg.xv.ſiue eſſent res inanimate: vt
pote ciuitates ſic deſtructe:quia non debebãt vltra ree
dificari:vñ Joſue.vj.dicitur: Maledictus vir qui ſuſci

tauerit ⁊ edificauerit ciuitatem Hiericho. Si autem ta

lis deſtructio erat inferenda ex ſententia iudicum locuʒ
Dei tenentiuzʒ:pꝛopter quod dij appellantur Exo.xxij.

ca. Dijs nõ detrahes. talis ſnia erat executioni danda

abſq; redemptione aliqua: videlicet qñ aliquis per eos

erat moꝛti adiudicatus:maxime pꝛopter homicidium

non poterat hꝛecio aliquo redimi vita eius. Uñ Nũcri
xxxv. dĩ: Nõ accipietis pꝛecium ab eo qᷣ reus eſt ſãgui⸗
nis ſtatim ⁊ ipſe moꝛietur. Alio modo talis deſtructio

Oẽs decime terre ſiue de
tauerit:⁊ qð mutatum eſt:

cepta qᷓ mãdauit dñſ mopy
ſi ad ſilioſ iſrłĩ mõte ſynai

la. f r de i
dicuntur ſanctiſicate domino: qꝛ erãt deputate ad ſuſtẽtati
onẽ leuitarũ. g autẽ . ima⸗
ſuas addet qͥnta parteʒ. cuius cã ſupꝛadicta eſt de redẽptõe

inferebat pꝛopter adimpletionẽ pꝛomiſi deo facti:ſcdm q
hẽ Nüeri.xxj. vbi dꝛ: At iſr! voto ſe domino obligans ait:

Si tradideris pplʒ iſtũ ĩ mãu mea delebo vꝛbes ep: a ibidẽ

ſpdit vocatũ eſt nomẽ loci illᷣ Hoꝛnia:qð ſignificat ðſtru
ctũ:⁊ deſcẽdit de hereni qð ſt ignificat deſtructionẽ:vnð vbi

I:Iitrranſlatio noſtra hʒ:
„ HHHaomig ſcriptura he⸗
ſciſicabit̃ dño. Nõ eligetur bꝛaica habet:herenia

nec bonũ nec malũ:nec al Noia eni hebꝛea ſcri/
tero cõmutabii. Siqſ mu pta lrij latij min ꝓpe

ſcribũt cõit. ex pᷣdcis
taueru: 2 q mutatum eſt: pʒ ꝙ cũ d: e ¶ů Oẽ
7 ꝓ qͥ mutatũ eſt ſcificabit qð dno cõſecrat᷑ non
rediet ſʒ mõte moꝛie

no: 7 ñ rediet᷑. Hec ſũt pᷣ morde t viteſts ue
cipit᷑ equoce:qꝛ leuite

AAnO e. olſecrate diuio cultui
Explicit liber leuiticus. dicebaͤtur moꝛtui ſi⸗
cut apud nos fligioſi
”MM moꝛtui mũdo dicun

tur. Agri et res inalate ↄſecrate moꝛi vl moꝛtue dicebaͤtur
ſiẽ poſſeſſiones eccleſie dicũt amoꝛtiʒate:⁊ eodẽ mo dicẽdũ
ð ſeruis⁊ ãcillis. Aialia vo imolaticia moꝛiebt᷑ ppᷣe pꝑ imo

lationẽ. Silriꝛet homines ⁊ aialia moꝛti adiudicata per oc-
ciſionem. Ciuitates autem deſtructe dicebantur eſſe ſimili/

tudinarie moꝛtue:quia non erat reditus ad eaꝝ reedifica

tionem:ſicut in hominibus et animalibus non eſt reditus
de moꝛte ad vitam. Sciendum etiam ꝙ conſecratio pꝛedi
ctoꝛum aliquando cedebat ĩ vtilitatẽ ſacerdotũ:aliqñ ãt in
neceſſaria ip tẽpli ̃m ꝙ cõſecrãs expꝛimebat ĩ cõſecrãdo:
de illis tñ qͥ poterãt venire ĩ vſũ ſacerdotũ vt ſeruu a ancil
Oẽs decie. hic conſequenter agitur de decimis q̃

ids autẽ voluerit redimere decimas

votoꝝ. h ¶ Que ſp paſtoꝛij vga trãſeũt. Modẽ.n. paſto
rũ cũ vᷣga nũerare aĩalia egrediẽtia de caulis ad paſtũ:⁊ ſi/
milit᷑ cũ reuertũt᷑ ad caulas.Cetera patent in littera. Ultio
rexapitulat:dicens. Hec ſunt mandata ⁊c. ⁊ patert.
Penl fratris Nicolai de lyra ſuper Leuiticum finit.

2

7
4
„

.

Poſtilla ſuper libꝛo Numeroꝛum incipit.
Dcutuſq; eſt ds. Ex pᷣdictis i pꝛecedẽtib
libꝛis pʒ: ꝙſſicut ĩ libꝛo geñ: agit de fidel po
puli electione cui lex erat danda: ſicĩ Exo.
agitur de legis datiõe pplo iã electo: ⁊ a ſer-
r. uitu⸗
Egyptiaca lidera-

dominus ad mopſen de oꝛdinatione populi in cultu di
uino:ſic in iſto de conuictu populi oꝛdinato. b 63 —
deſerto ſynai:anteq inde recederẽt uerſus terram pmiſ
ſionis: c d tabernaculo federis: quia exq fuit ere⸗
ctum:ibi loquebatur dominus ad eum:tabernaculum
fuit erectũ menſe
pꝛimo:pꝛima die
menſis anni ſcdi

to:verũtamẽ q;'uij in

¶ Incipit vaiedaber.i. liber

mi:abidã filꝰ gedeõis.De

Exodo ſi data lex Mumeri. (Laplin. I. tibu dan abiexer ſil ami eritus ſlloꝛn iſick
rũ ad pcepta moꝛ alia Ocutuſq; eſt ſaddai. De tribu aler: phe· iſta Wbir Mori
udicialis ꝛceremois dominus ad gliel fil ochꝛan. De tribu Nee
lia: hoc tñ ẽ bꝛeuit et 8 ad Lielnl ochran. De p menſem poſt. li web
ſuccicte:⁊ iõ in alijy li moxyſen in dẽᷣ gad:eliaſaph ſili duel. De ct ſtatim ſubdit blte
bꝛis ſubſeqᷓntibus ad ſerto ſynai:in tribu neptali:ahira filᷣ enã *E la die mẽ oel
dite ſut alid leges ad iabernaclo ſe HMi nobiliſſimi pncipeſ mI cNollite ſum⸗ c
oꝛdinatõem ppli dſi pſm J die m ſis ſe titudis ptrib ⁊ cognatõel te lum⸗ ſtifgen.
magis ſpecificãtes: et deris pꝛimà die menlis ſe. titudis Pptrib 7 cognatocl mam. Oicit Ra. giſärnunn!
ad tria p̃dcã reducũt cundi: anno altero egreſſi ſuas T capita exercituſ iſrl: ſa. ꝙ ſimile eſtbo Pltolp.
In leuitico vo ſũt ad onis eoꝛum ex egypio di· qᷣs tulerũt moyſes ⁊ aarõ min baben de⸗ iͤ
i egts vel Paches cenſ: Toͤllite ſummam vni cũ oi uulgi mliitudie: ⁊ cõ- can pzopter atnoch utn
ppli reſpectu cult di uerſe congregatioõis filio⸗ gregauerũt pᷣmo die mẽſi numerat im fre Kininr ch
uini:ut viſũ ẽ ibidem rum iſrl per cognationes ſcði:recẽſetes eos p cogha quenter: populuj N bTrwo;
SSequent at ipoc domos ſuas: ⁊ nomina tiões ⁊ domos ac familiaſ neleror audl pe nalnn
20 Nueroꝝ addu in :quᷣicquid ſe- pita c noia ſinguloꝛu cul urha lcam Ags
tionẽ ppli rſpectu cõo/ X ane e z Tlup e. ideo numerus füernr he⸗
uictus mutui. imine⸗/ mMmo and 7 ſupꝛa:oĩuʒ virõ“ pcepꝑat dñns moyſi. Huũer eius expꝛimituri rſei
bat t tũc ppio pꝛofi rũ foꝛtiũ ex iirl ⁊ nüerabii tiq; ſũt i öſerto ſynaide ru eriu de egpto:· in. t(
lci terrã ſibi pꝛo eos ꝑ turmas ſuas:tu ⁊c ra ben pᷣmogenito iſraelis p unr er cus nſſunnn
m1bene ha r: erutq; vobiſcũ pꝛicibes cognatões a failias ac do- r poſt caſum ali
oꝛdinationem popu tribuũ ac domoꝝ i cogna- mos ſuaſ⁊ noĩa capitu ſin adoꝛatione vitu- lunmumn
li pꝛoficiſci debentis: tõibus ſuis:quoꝝ iſta ſunt guloꝝ:oẽ qð ſex ẽ maſcu/ li:vt habet Exo. ltfuini
auc bernent ado: nomia. De tiibu ruben: eli lini a viceſino ino zſupꝛa Fyſimdltn han m
Püchckrie Prarertio ſur ſilius ſedeur. De tribu ꝓcedẽtiũ ad bellũ: qdragi pitur numeratri· ncttn
que ſpectãt ad oꝛdinẽ ſmeõ: ſalamihel filiuſ ſuri taſex milia qngenti. Oe fili 2 bec nũeratio fmmſölin
ie ad terminũ ac ſaddai. De tribu iuda: naa is ſymeõò ꝑ generalioneſ æ ſit ali ab illa vz n ul
dentis. xxxiij ca. Cir ſon ſilᷣ aminadab. De tri - fſailias ac domoſ cognatio a de reni Gſin
ea pꝛimũ conſideran bu iſachar:nathanael fil nũ ſuaxꝝ:recẽſiti ſũt ꝑ noia nijfacte ſũt baſes in ſug tide⸗
dũ:qꝙ in populo debẽz? “ e E, „E ⸗ niſfacte ſuͦt bales nalum teſtimo
ti pficiſci neceſſario ſuar. De tribu cabulon:eli ⁊ capita ſinguloꝝ:omẽ qð tabernaculi vt hi li tbge git
requirit ꝙ aliqui ſuit ab fili helõ. Filio autem ſexus eſt maſculini a uiceſi Exo. xxx. ca. ⁊ is ii n ali
ſubditi ⁊ obediẽtes: ioſeph de tribu ephꝛais:eli anno et ſupꝛa pꝛocedenti- ſia n⸗ aoen uug a dlui⸗
alij ſint regẽtes: da ſama ſilſᷣ ammiud. De triꝰ um ad bellum quinquagi it ebdaber icliiied no
vbi nõ eſt gubernatõ . o GI,:5 e, 1O erectioné ta –
pplus coꝛꝛuet: puer. bu manaſſe:gamalihel fili tanouem milia trecẽtn. De naculi: iſta autez ⸗
xxj. Et iõ pꝛmo pot phadaſſur. De tribu beia filijs gad per generatiões que h pꝛeipitur Nnämi
oꝛdinatio ſubditoꝛũ ecuta eſt erectio/ itigliee
ſcdo rectoꝝ.vij.ca. , nem tabernaculi D
Circa pꝛimũ pꝛimo ponitur oꝛdinatio populi ſm legẽ cõeʒ per menſem:vt iam dictum. ¶ Per cognationes.i. iianin
ſcdo qtum ad ſpecialem obligationem. vj.ca. Circa pꝛimů tribus.voluit enim dominus ꝙ non ſolum ſciretur nu ntin
adhuc pꝛemittitur oꝛdinatio ppli ſubditi:ſcoo remotio im merus multitudinis ĩ genera ſed etiam cuiuſlibet tri- bornii
pedimẽti. v. ca. Circa pꝛimum conſiderandũ ꝙ in poplo ſb bus per ſe:et in ſpeciali. g t domos ſuas. quia in l
dito cõiter ſunt tres ſtatus vel oꝛdines.ſ. agricole: milites:· vna tribu erant multe familie: ſicut in tribu leui erant upr itinn
deo ſeruientes. Pꝛimus nõ habet hic locum:quia populuj Chaathite:Merarite: Gerſonite.:⁊ faciebant diuerſaſ Ppppiin
tũc habebat panem de celo collatum ſine laboꝛe:vt dem ẽ domos. h ¶ Quicquid eſt ſexus maleulint ſemn ſ iti
Exo. xvj. et iõ pᷣmo agitur de oꝛdinatione bellatium: ſcoo lieres excludebantur ab iſta numeratione. i A.xx. i g ag⸗
ð oꝛdinatõe deo miniſtrantiũ.iij. ca. Circa pꝛimum adhuc anno et ſupꝛa. quia iunioꝛes non mittebantur ad pꝛeli ſi uan ſ
pꝛemittitur numerus bellatoꝛum: ſcðo eoꝛum ſitus circa ta um. k (Uiroꝛum fortiam adl ercludenas ſenes qjia nr. ⸗
bernaculum ca.ij. Circa pꝛedictam numerationeʒ pᷣmo po/ erant emerite militie. ¶ ¶Erutq; vobiſcũ bncipes in lils botami
nitur pꝛeceptum dñi:ſcðo executio mãdati:ibi Pi nobiliſſi buũ.fuerũt enim adiũcti ĩ hoc negocio mopſi ? aaron: llanz
mi pꝛincipes. Circa pꝛimũ dicitur ſic: a ¶ Locutuſq; eſt qꝛ quilibet eoꝝ mag co oſcebat illos de tribu ſua ꝙ “ lunſteii
dñs. Iſta dictio copulatiuaq; copulat hunc libꝛum ad pꝛe mopſes ⁊ aaro. m i nobiliſſimi pn. Pic ↄñt põit lurs.
cedentem: et eſt ſenſus: ſicut in pꝛecedenti libꝛo locutus eſt executio dci mãdati ꝑ perſõas pꝛedictas: ⁊ patet littera tun
. i

T
man dat
t agſin
rö muihete
, Aunul
gar

i aurie

Mun r
fum
1 agnnir
en an de
Nbeem
Ni
iuten
1 MWan
lnbueh
bntlir
iyuünnn
nute
Pm

d ſi

i nm
uim

uite autem in trii
bu familiaruʒ ſu
aruz non ſũt nu
merati cũ eis:cu/
ius cã ſubditur i

. Deſcripto nu⸗
mero bellatoꝝ H

Ddiſpoſitõ circa ta

tit᷑ tñ rõ q̃re leui-/
te ñ ſũt nũerati:?
ſtRhdit᷑ diſpõ ppli:
ibi Metabüt aũt
caſtra. Rõ pꝛimi
fuuit inhibitio dei

que tangitur cuzʒ
di: b Tribuz
leui noli numera

re.ſ. cum alijs fili
is iirl:fuit tñ ꝑ ſe

tur ca. ſe. ideo ſbᷣ
ditur: c ¶
ponaj) ſummam

ſupꝛa:oco q potant ad bej

1 in unmne

maius.ſ. ad diui-
nũ cultũ:ideo nõ

bellatoꝛib: quia

ad pꝛeliũ ad hoc
ut bellarẽt. Attñ
aliqui ſacerdotes
tenebãtur ire ad
eexhoꝛtandũ bel-

dos añ aciẽ:⁊ ſic

ap. II.
.⸗ Ocut'q;
eſt domi

oñt dſcribit eoʒꝛ

bernaculũ:pᷣmit/

nüerata:vt habe

eoꝛũ cum filijs iſ

rael.i.quãdo eos
numeraueris nõ
aggregabis ſũmã
xoꝛuʒ cũ ſumma

glioꝛum: ſed erit

per ſe diſticta:cu/

ius ratio ſᷣditur

cum dicitur:
4lSad cõſtitu
es eos ſuꝑ taber-

naculum teſtimo
monij ⁊c:qꝛ erãt

ðputati ad aliqd

ſunt numerati cũ

non tenebant ire

latoꝛes:ut habet᷑

Ddeu. xx. vbi dẽ ſic

Appꝛopiqnte iã
pᷣlio ſtabit ſacer-

loq̃tur ad popu-
lum ⁊cẽ. no tamẽ
erat illis illicituʒ
bellare maxie in
caſu neceſſitatis.
vnde Jonatas 7
ſimon frater eiuſ)

⁊ fãilias ac domos cogna/
tionũ ſuaꝝ:recẽſiti ſũt ꝑ no
nis ⁊ ſupꝛa oẽs qꝗ ad bella
ꝓcederẽt:q̃dragitaquinqʒ;
milia ſexcẽti qnqginta. De
filijs iuda p generatões et
failias ac domos cognatõ

nũ ſuaꝝ per noĩa ſinguloꝝ
a viceſimo ãno ⁊ ſupꝛa oeſ

Q potant ad bella ꝓcedere
recẽſiti ſũt:ſeptuagintaqua
tuoꝛ milia ſexcẽti. De filijs
iſachar p generationes ?
fãilias ac domos cognatõ
nũ ſuaꝝ ꝑ noia ſingloꝝ a
viceſimo ãno ⁊ ſupꝛa oeſ ꝗ

ad bella ꝓcederẽt:recenſiii
ſunt quinquagintaquattu/

oꝛ milia quadrigẽti. De fi
lijs cabulõ ꝑ generatões ⁊

nũ ſuaꝝ:recẽſiti ſũt ꝑ noĩa
ſinguloꝝ a uiceſimo ãno ⁊

la,ꝓpcedẽ:qnquagintaſepiẽ
milia quadringẽti.De ſili

is ioſeph filioꝝ ephraiz ꝓ

generatões ⁊ failias ac do
mos cognationũ ſuaꝝ rcẽ

cẽſiti ſunt ꝑ noia ſingloꝝ a

uiceſimo ãno ⁊ ſupꝛa: oẽs

ꝗ potant ad bella pꝓceder̃:

quadraginta milia ꝗngẽti.
NPono ſilioꝝ manaſſe per
generatões ⁊ failias ac do

mos cognationũ ſuaꝝ:rcẽ
ſiti ſũt ꝑ noĩa ſingloꝝ a vi/
ginti ãnis ⁊ ſupꝛa oẽs qui
potant ad bella pcedẽ: tri
gintaduo milia ducẽti. De
filijs bẽiamin ꝑ generatio
nes ⁊ fãilias ac domos co
gnationũ ſuaꝝ:recẽſiti ſũt

nominib ſinguloꝝ a uice
ſimo ãno ⁊ ſupꝛa oẽs ꝗ po

terãt ad bella ꝓcedere: tri
gintaqnq; milia quadrin

gẽti. De ſilijſ dan p genera

iões ⁊ failiaſ ac domos co
gnationũ ſuaꝝ:rcẽſiti ſunt

nominib ſingloꝝ a viceſi⸗

murt

mo anno ⁊ ſupꝛa:oẽs qʒ po
terant ad bella pcedẽ:ſexa
gintaduo milia ſeptingeti.

De ſilijs aſer p genẽatões

⁊ ſailias ac domos cogna
tionũ ſuaꝝ rcẽſiti ſunt p no
mina ſinguloꝝ a viceſino
Sno ⁊ ſupꝛa oes ꝗ poterãät
ad bella pcedẽe:quadragin
ta milia ⁊ mille ꝗqngẽti. De
filiſs neptalim p generatio

nes ⁊ failias ac domos co

ſimo ãno ⁊ ſupꝛa oẽs ꝗ po
terãt ad bella pꝛocedẽ:ꝗn

gẽti. Hi ſũt quos nũeraue

rũt moyſes ⁊ aaron ⁊ duo

decim pncipes iſrlſinglos
p domos cognationũ ſua
rũ. Fuerũtq; oẽs filij iſrp

domos ⁊ failias ſuas a vi
ceſio ãno ⁊ ſupꝛa q potant
ad bella pcedẽ:ſexcẽtatria

milia uiroꝝ nger nqua

ECeuite ãt ĩ tribu failia/
ũ ſuarũ ñ ſunt nũerati

cũ eis. Lòcutuſq; ẽ dñſ ad

moyſẽ dicẽs: Tribůʒ leui
noli nũerare neq; pões ſũ/

mam eoꝛum cuz ſilijs iſrl:
ſed cònſtitues eum ſuꝑ ta

bernaculũ teſtimonii ⁊ cũ/
cta uaſa eius:quicquid ad

ceremonias pertinet. Ipſi
poꝛtabunt tabernaculum
7 omnia utenſilia eius: et

erunt in miniſterio ac per
gyrũ tabernaculi metabũt
Cum pꝛo ficiſcendum fue
rit deponet leuite taberna
culum:cum caſtra metan⸗

da erigẽt. Quiſqꝗs externo

ruʒ acceſſerit bͤccidet. Me

tabuntur aũt caſtra filij ir
vnuſqſq; p turmaſ ẽt cueoſ
atq; exercitũ ſuũ. NPoꝛꝛo
leuite p gyꝝ tabnacli ſigẽt
tẽtoꝛia:ne ſiat indignatõ ſu ti diſpoſitũ. m Ne
fi. idi. ſuper ml.ſi alidq
55 alijs vellẽt accedere
nimis ppe tabernach;

ꝑ mititudineʒ ſilioꝛũ iſrlet

qui fuerũt ſummi ſa

cerdotes:fuerũt ſtre/
nui pᷣliatoꝛes ſiue bel
latoꝛes:ut habetur li
bꝛo Machabeoꝝ: of

ficia at leuitaꝝ ꝗqbus

taguͦt hi generali.ple

ni expmẽét ca.ſeqnti.
e¶ Quiuqs exinoꝛũ
eige

i.alt tribꝰ. f ¶ Ac
ceſſerit. volẽs exercer
officia leuitarum.

g ¶Occidet.ſa dño
Ked & Iali domos co taqꝙ idebite uſurpãs
gnationũ ſuaꝝ: recẽſiti ſũt
a nominibꝰ ſinguloꝛũ uice

t cãʒ q̃re leuite ñ fue
rfũt cũ alijs nũerati:ĩ

ducit Ra.ſa dicẽs ꝙ

h' fuit: qꝛ ſnia moꝛil
erat pᷣuiſa a deo ſup

oẽs bellatoꝛes ꝗ fuer̃t

h nũerati:vt hᷣ infra
xxvj. ca.dñs ãt nole-

bat ꝙ leuite huic ſnie
ſbiacerẽt:eo ꝙ ñ pec-

rauerft ĩ adoꝛatiõe vi
tuli ſaltẽ ꝓ maiõi ꝑte

vt dẽʒ fuit Exo.xxxij
H¶ Wetabũt ãt. Hic

ↄñt ðſcribitoiſpoſitõ

caſtroꝛuʒ circa taber
naculũ: et pmo in ge⸗
nergli: ſcõo in ſpali:

ibi Ad oꝛiẽtẽ. Circa
bᷣn dẽ: h Metabũũ

tur ãt caſtra.i. diſpo-
nẽt tẽtoꝛia. i ¶ Per
turmaj.ẽ aũt turma

mltitudo.xxx. bella⸗
toꝝ:⁊ dẽ a turbo baj
qꝛ diſpoſita ẽ ad tur
bãdũ aduerſarios: ſi

tñ ſit eqtũ dẽ ꝓpe ala

itum turma:
Et cuneoj.ẽ ãt cu

ne'miltitudo błlatoꝛ

ſil obite piunctoꝝ:⁊
dẽ a coeo is: q̃ſi coeũ

tes i vnũ.ſcõm aliqͥs

ãt dẽ mititudo diſpo
ſita ad modũ cũei:
ẽ iſtrʒ ad ſcidẽdum l

gna:⁊ ex hoc hʒ nom

qꝛ ad modũ tabł iſtr̃i
diſpoſita ẽ tal młtitu
do ad penetrãdũ ⁊ fi

dẽduʒ aciẽ aduerſari-
oꝝ. I¶ Poꝛꝛo le. ꝑp
fi. te.

gy. tab. fi. tẽ. Inter ta⸗
bernaculũ ⁊ rliquuʒ
Hpip modu i. c. ſea
ti diſpoſitũ. n

ſeqt. n. Singuli p
mInas ſigna ve
xilla. Signa ꝓpe ſũt
veſtib: 1 ſ⸗ ding. qᷣbꝰ
bellatoꝛes mutuo ſe
cognoſcũt:⁊ ſuos ab
aduerſarijs diſtiguũt
vexilla eleuat ĩ haſtis
vel pticis:ut ad eoꝛũ
aſpectũ bellatoꝛes di
rigãt᷑ ⁊ vniãt:q̃lia vo
fuerint iſta vexilla in
textu nõ hẽ. Sed di/
cunt alid hebꝛei ꝙ ue
xillum cuiuſlibet tri/
bus erat ſimile i colo
re lapidi poſito in rõ
nali in quo erat ſcul/
ptũ nomẽ ſui patriar
che:ita ꝙ vexillũ tri‚
bus Rubẽ erat rubei
coloꝛis:ſic ⁊ lapis ſar
di ĩ qͥ erat ſclptuʒ no
mẽ ipᷣo Rubẽ: ⁊ ſic ð
alüs. o oꝛiẽtẽ.
Pic deſcribit᷑ diſpoſi
tio caſtroꝝ cca taber
naculũ iĩ ſpali:ſʒ qᷣttu
oꝛ ptej oꝛbis:⁊ ĩ q̃libʒ
pte erant tres tribus:
vna pꝛicipalis: ⁊ alie
due ſibi adiũcte. Ad
oꝛiẽtẽ vo erat tribus
iuda pꝛicipalis:⁊ tri-
bus iſachar ⁊ cgabulõ

ſibi adiũcte. Ad meri

diẽ tribꝰ Rubẽ pꝛinci
palis:tribus ſymeon
Gad ſibi adiuncte.
Ad occidentem tribꝰ

Ephꝛaim pꝛincipalij

tribus Manaſſen et
Beniamin ſibi adiun

cte. Ad aquilonẽ ue-

ro tribus Dan pꝛinci
palis:tribus Aſer et
Neptalim ſibi adiun
cte:et ſicut erãt diſpo
ſite in ſitu caſtroꝛum
ita ⁊ i motu ſuo mo⸗/
do:quia tribus iuda
cum ſibi adiũctis pᷣ/-

mo mouebat caſtra:

tribus Rubẽ cuz ſuis
ſeðo:tribus Ephꝛaiʒ
cum ſuis tertio: tribꝰ
Dan cuz ſuij vltimo:
7 ſcoõm hoc poteſt di
uidi in quattuoꝛ par
te) ⁊ patent. In quali
bet autem tribu h̊ no
minatur pꝛinceps et
numeruj bellatoꝛum
ſuoꝛum:a poſtea nu⸗
merus ſimul aggrega

P

excubabũt i cuſtodijs tab

naculi teſtionij. Fecerũt er
go filij iſr! iuxta oĩa q̃ pᷣce/
pat dñs moyſi. Locutuſqʒ
dñs ad moyſẽ ⁊ aarõ di/
cẽs:Siguůli ꝑ turmaſ ſigna
atq; uexilla:⁊ domos co/
gnationũ ſuaꝝ metabũtur
filij iſrł p gyꝝ tabernacli fe
deris. Ad öꝛientẽ iudas ſi-
get tẽtoꝛia ꝑ turmaſ exerci/
l ſui:eritq; pꝛiceps filioꝛũ

eius naalõ ſilꝰ aminadab:
⁊ oĩs de ſtirpe ebðſũma pu

gnãtiũ ſeptuagintaq̃ttuoꝛ
milia ſexcẽti. Juxta euʒ ca
ſtrametati ſunt de tribu iſa
char:qͥꝝ pꝛinncepſ fuit na
thanael fil ſuar ⁊ oĩs nũe
rus pugnatoꝝ ep ꝗqnqgin/
taq̃ttuõ milia q̃drigẽti.In
tribu cabulon pᷣnceps fuit
heliab fil helõ:oiſq; ð ſtir
pe ep exercii pugnatoꝛum
qnq̃ gintaſeptẽ milia qᷓdri/
gẽti. Aniuerſi ꝗ ĩ caſtriſ iu
de annumerati ſũt:fuerunt
centuʒ octogintaſex milia
quadringẽti:⁊ per turmas

ſuas pᷣmi egredientur. In

caſtris filioꝝ rubẽ ad meri

dianã plagam erit pꝛiceps

9

eliſur filſedeur: ⁊ cunctus

exercit pugnatoꝝ eꝰ q nu

merati ſũt qᷓdragitaſex mi
lia qngẽti. Juxta eũ caſtra
metati ſũt ð tribn ſymeon
quoꝝ pᷣnceps fuit ſalamiel
fil ſuriſaddai:⁊ cũci exer

citus pugnatoꝝ el:ꝗ nũe/

rati ſũt quiqᷓgitanoueʒ mi⸗
lia trecẽti. In tribu gad pᷣn

ceps fuit eliaſaph fil duel

⁊ cũct exercii pugnatoꝛũ

e:q nũerati ſũt qᷓdragita/

Oẽs ꝗ recẽſiti ſũt ĩ caſtriru
bẽ cẽtũgnq̃gita milia ⁊ mi/
le q̃drigẽti ꝗqnqginta:p tur
mas ſuaſi ſcðᷣo loco ꝓſici

P trib'tribub'ad vnã plagã oꝛdinat: 7 . hoc pʒ l̃a vſ. 1

ſcẽt. Leuabit᷑ ãt tabernacu

lũ teſtionij ꝑ officia leuitaꝰ

rũ ⁊ turmas eoꝝ.Quũo eri
get ita ⁊ deponet. Singuli
per loca ⁊ oꝛdies ſuoſ pꝛo
ficiſcẽt. Ad occidẽtalẽ pla⸗
gã erũt caſtra filioꝝ ephra
im:quoꝝ pᷣnceps fuit eliſa
ma fili ammiud.Cunctus
exercitus pugnatoꝝ ei ꝗ
nũerati ſũt:q̃dragĩta milia
qngẽti.Et cũ eis tribus ſi/
lioꝝ manaſſe: qͥꝝ pᷣnceps
fuit gamaliel filius phadaſ
ſur:cũctuſq; exercitus pu⸗

gnatoꝝ ei:ꝗ nũerati ſunt

trigintaduo milia ducenti.
In tribu filioꝝ beniamin
pnceps fuit abidã filius ge
deonis:⁊ cũci exercit pu/
gnatoꝝ eũ ꝗ recẽſui ſũt: tri

gitaqnqʒ milia q̃dringẽti.

Oẽs ꝗ nũerati ſũt i caſtris
ephꝛaim cẽtũocto milia cẽ
tũ:p turmas ſuas tertij ꝓfi
ciſcẽt. Ad aqlõiſ ꝑtẽ caſtra
metati ſũt filij dan:qͥꝝ pꝛin
ceps fuit abieçer fil ami⸗
ſaddai:cũci exercitus pu
gnatoꝝ eᷣꝗ nũerati ſũt: ſe
xagitaduo milia ſeptigen
ti. Juxta eũ fixẽ tẽtoꝛia de
tribu aſer: qͥꝝ pꝛiceps fuit
phagiel filius ochꝛan. Cũ
ctus exercitus pugnatoꝛuũ
eius qui numerati ſũt:qua
draginta milia ⁊ mille ꝗqn
gẽti. De tribu filioꝝ nepta

lim pᷣnceps fuit ahira ſiliuſ

enan.Cũctus exercituſ pu

gnatoꝝ ei quinqᷓ gintatria
milia quadringẽeti.

4 Omẽs
qui numerati ſũt ĩ caſtrl dã
fuerũt centuʒ quiquaginta
ſepteʒ milia ſexcẽti nouiſſi
mi pꝛoſiciſcentur. Hic nu
merus filioꝛum iſrł per do
moſcognatõuʒ ſuaꝝ ⁊ tur

mas diuiſi exercit᷑ ſexcẽta
tria milia ꝗngẽti ꝗnqᷓ ginta

ad finem capituli
vbi dẽ: p ¶ Et ꝓ
fecti ſũt. nõ tunc
ſed poſtea.xx. die
mẽlis ſcdi:ut hĩ i
fra.c.x. Sʒ hic dẽ
mocd ill ꝓfectio
nis:⁊ ſic pʒ expo/
ſitio lral hꝰ capli
Moꝛaliter taber
naculũ dñi ẽ aia
iuſti:pʒ illð Ecẽ.

xxiiij. Qui ccreun

uit me requieuit
ĩ tabernaclo meo
Habet ãt iſtud ta
bernaculuʒ aſpe⸗
ctũ ad oꝛiẽtem: ꝑ
cuez inrelliglar
expiatio ſoꝛdij in
oꝛtu lucij gre:ad

meridiem ꝑ qu
intelligitur inſle⸗

matio coꝛdis: qda

inde pꝛouenit vir
tus coloꝛis: Ad
occidenteʒ ꝑ quẽ
intelligitur medi
tatio moꝛtis in qᷓ
occidit lux vite p
ſetis:Ad aquilo/
nem per quem in
telligit c luctats
foꝛtis ↄtra inſul-
tum vemonis ſʒ
quod dẽ: hiere.
j.Ad aquilonem
pandetur omne

maluʒ. Igitur acd

oꝛientem ſunt iu⸗
das Iſachar ⁊ ca
bulon. per iudaʒ
qui interpꝛetatur
confitens intelli-
gitur confeſſioni
veritas: per JIla⸗
char qui interpꝛe
tatur memoꝛans

dominũ:oꝛoij aſ

uirgb arn
tudis habitaculũ
ouer ſatoõnis puri
tas. Per hec eniʒ

tria ſoꝛdes cõddii

iat: ad mẽidiẽ
aũt ſũt Rubẽ ſy⸗
meõ ⁊ gad:ꝓ Ru
bẽ vo ꝗ interpᷣtat
viſiõis fili itelli⸗
git ſplẽdoꝛ vitat!
ĩtellectũ pficiens:
ſymed ginrerp
tat audiẽs amoꝛ
charitatl bõis cõ

ſetiẽs: p Sad d iterp̃tat felicita dulcoꝛ ſuauitat reſiciej

ſnotpobri:ſi
ſpiblect ulitani
rt.,Aler

nptit beanim⸗
fPbamor omc.

beeiaſacinn
wainſchdene
monoziddid 0
lacaredeqcol
Cclatrde diclt A
w adephen
octrobis
lucatioederi⸗
camnitſaguine⸗
ſedadlaisn
(lpes titers

mn ſptlun

etribu iu⸗

((Nteznüeni
Auuſam quare

iui huſi
Aulaa
ſcnteria
Lruntes
Rirmum

4 gormini
1 bshert
MWnru

qs iplicet uilitati

iterpᷣtat᷑ beatitu

tra inſultũ demo

ducit Ra. ſa.

HPec.n.tria iflãmationẽ coꝛdis cõcomitãt᷑.Ad occiden/

