malnz. g (E!
pꝛudęetia.in nò eligen
do bonũ. h

nã ſapẽt. pꝛeterita.
i ¶ Et intelligerent.
pñtia. k ¶ Ac no-

Uti/

uiſſima puiderent.i.

futura:qꝛ ꝑ pᷣteritoꝝ
memoꝛiã ⁊ pñtiũ in-
telligẽtiã: hʒ hõ viaʒ
ad ꝓuidẽdũ de futur.
1 Oas =
vnus. de aduerſarijs
m ¶ Mille de iude⸗
is. n Mone ideo.

Et dixi. Hic conſequent᷑
Et dixi.i.ꝓpoſui

Föꝛiſ vaſtabit eoſ gladict ĩ

lpauoꝛ:iüuuenẽ ſil ac ᷣginẽ
lactẽtẽ cũ hoĩe ſene. Et di⸗
xi: Abi naſcũt᷑: Ceſſare fa⸗
ciã ex hoib memoꝛiã eoꝝ
Sʒ /ꝓpt irã inimicoꝝ diſtu
li: nẽ foꝛte ſupbirẽt hoſtes
eoꝝ: ⁊ dicerẽt: Man nr̃a
excelſa: ⁊ nõ dñs fecit hec

& ſine pꝛudẽtia

9*
4

2
U

oĩa. Gens abſq; cõſilio ẽ:

tinã ſape/

rẽt èt intelligerẽt c nouiſſi
ma /ꝓuideret. Quo pſeque
bat᷑ vnuſ millè:⁊ duo ſuga
rẽt decẽ milia: Nõnẽ iõ qꝛ
de ſuus vẽdidit eos:⁊ dñs
cõcluſit illos: Nòn.n.ẽ de
noſter vt dij eoxꝝ: t inimici
nfi ſũt iudiceſ. Dè vinea ſo
domoꝝ vinũ eoꝝ:⁊ ð ſub/

urbanis gomoꝛꝛe. Nua eo

rũ vua fellis: ⁊ botruſ ama
riſſim. Fel dꝛaconũ vinuʒ
eoꝝ:⁊ venenũ aſpidũ inſa⸗

q.d. deberẽt manifeſte cognoſcere:ꝙ hoc nõ ẽ ex virtute ſi
ue foꝛtitudine aduerſarioꝝ:ſʒ ex vindicta diuie iuſticie.Et
qꝛ aliqs poſſet querere q̃re de ita punit peccata ppli iſrl:cũ
dij aliarũ gentiu nõ puniãt peccata ſuoꝝ cultoꝝ. iõ ad hꝰ
rñdet᷑ cũ dꝛ: o ¶ No ẽ eni de noſter vt dij eoꝝ.qꝛ ẽ deus
verus ⁊ potẽs ⁊ volẽs exercere iuſticiã ſuã:illi aũt nõ:cum

ſint dij falſi: ⁊ qꝛ de executionẽ iuſtic

hoies ſicut ⁊ ꝑ demones:iõ ſubdit: p ¶ Et

ie aliqñ facit ꝑx malos
E ſimici vfi ſunt
iudices.qꝛ deus ęelo ſue vindicte ſuppoſuit iudeos pᷣ chal⸗
deis tpe nabuchodonoſoꝛ ⁊ poſtea romanis iꝑe titi ⁊ veſ-

paſiani:a iudicabãt eos ꝓ volũtate ſua ad moꝛtẽ ⁊ exiliuzʒ

ad alias penas.huraũt vindicte ſubdit᷑ cã qͥ fuit iudeoꝛũ
culpa:q̃ notat cũ di: q De vinea ſodomoꝝ.in quo oſtẽ

dit᷑ grauitas peccati ipoꝝ:ĩ hoc ꝙ ſodomis coparãt.Et no
ta ꝙ peccatuʒ pmo ẽ in coꝛde ꝑ cõſenſum:⁊ i interioꝛi ma
chinatõe ad opus ꝑpetrãdũ:ʒ qñ ꝓcedit in exterioꝛẽ actuʒ
pmũ vocat᷑ hic vinea:ꝛ vua:⁊ 3“ vinum. r (¶iõ

cõdita. Poſita cã dilationis ad tẽpus:hic cõſequent᷑ deſcri
bit᷑ foꝛma impletõis eo ꝙ nõ fuerũt vſi tpꝑe ſibi dato ad pe/
nitẽtiã:⁊ pᷣmo deſcribit᷑ eoꝝ punitio:⁊d aduerſarioꝝ deſtru
ctio:ibi Uidete ꝙ ego ſim ſolus. Circa pmũ ponit᷑ certiiu-

one hec

do punitõis cũ dĩ: r ¶ Mone hec cõdita ſũt apud me ⁊c̃.

gq. d. licet diſtulerim punire peccata ppli mei q̃ſi ignoꝛata:ñ

tñ eſt ita:qꝛ ſũt firmit retẽta ⁊ obſeruata apud me ad puni
endũ ſuo tpe. ſubdit᷑ acceleratio tpis cum d nune

ẽ dies pditionis ʒꝰ ſeueritas afflictõis

bit dñs pplm ſuũ.feriẽdo pctã eoꝝ. t ſuis mi

ſerebit. qꝛ i qlibet captiuitate iudeoꝝ dſmiſit aliquos: vt

cũ dẽ:

s ¶ Judica-

arion. b (Etituſ
Seo ſimul ⁊ vginẽ ⁊c̃.

reſiduiqʒ ↄſuũpti ſunt.Et di

cebãt: Ubi ſũt d

. 4 3
4
. .
D
1 cr
.
*

cũ eis exerceret ſuã migkodiai circa finẽ mũdi con
uertent᷑ ad fideʒ xpi. v ¶ Uidebit ꝙ infirmata ſit ma
nus.loquit᷑ de captõe iudeoꝝ ad modũ ciuitatis debel
late:i cu murj exterioꝛib ponunt᷑ aliq viii foꝛtes ad ð
feſionẽ: ⁊ illi pꝰ deficiũt:ꝓpi laſſitudinẽ ⁊ qtũ ad h dẽ

vV¶ Uidebit ꝙ i⸗
, . · firmata ſit ma/-
nabile. Nonne hec cõdita nus. lbellatiũ.
ſut apð me: a ſignata ithe dlictdt ltnt
ſauris meis: Mea ẽ vltio iterioꝛib': ⁊ quã

⁊ ego retribuã eis in tpe:vt tum ad hoc di:
labat᷑ pes eoꝝ. Juxta ẽ di etuni
es pditõnis ⁊ adeẽ feſtinät oeigreli coſe
tpa. Juͦdicabit dſs pplim 9. ,nb
ſuũ:ẽt ĩ ſuis ſuis miſerebit coõſumpti ſunt:

et buis I . cõſumpti ſunt:
Vidłæebit ꝙ iſirmata ſit ma x (Eisickla

ny: t clauſi qͥqʒ defecerunt ufarij eoꝝ eos
ridẽtes ad augm̃
tationem pene:
a ¶ Ubi ſũt dij
eoꝝ.q.d.non po

lẽt:ᷣbi ſũt dij eoꝝ in ꝗbus
hẽbant fiduciã: Nè quoꝝ
victimis cõedebãt adipes

k Ir wirez ſi . tuerũt eos defen/
T/ bibebãt vinũ libaminuʒ dere: ſicut rapſa⸗
Surgãt ⁊ opitulent vobis tes loqbat iin. re
2 neceſſitate vos ꝓtegant gũ. xviij. vel alit
Vidẽte ꝙ ego ſim ſolus:?⁊ vr ſint Porb ali
nõ ſit aliᷣ de pter me. Egoᷣ nulo iſl fe bie⸗
occidã ᷑t ego viuere facia,ʒ remiaj ⁊ piej alij
g b „ .
pcũtiã ct ego ſanabo:⁊ nõ iuſti fuert tpe ca-
eq ð mãu mea poſſit eru? prtiuitat babylo
Leuabo ad celũ manum nice: qui vidẽtes
, n e e S Ppbli miſeriã dice
mea:⁊ dica:vino ego ietnu bat eã euẽiſſe ppi
idolate cłpa:⁊ di

62

eoꝝ ac. 7 hꝰ mag ↄſonat lre ſequẽti
cũ dẽ: b ¶ De à ·vic. co. adipes. hic erat mochi ſacriſi⸗
cijs idolatrãtiũ: ꝙ adipes a ſacerdotibꝰ comedebant᷑:⁊
vina libaminũ bibebãt:qð pꝓhibitũ erat ĩ ſacriſicijs dñi
vt hẽ leui.i plurib lod. c r. ⁊ opi. vobis.q.d.ñ

pñt: vt maifeſte videtis. d ¶ Uidere Hic denũciat᷑ ad
uerſarioꝝ: deſtructio ad ↄſolàtõeʒ iudeoꝝ.h.n. moduj

fuit phaꝝ: vt poſtq; nũciauerãt mala futura pplo iſr!
ꝓpt ſua pctã:i fine ad ei ↄſolatõeʒ ðnũciabãt vaſtatoõʒ
aduerſarioꝝ:ſiẽ pʒ ĩ eſaia:hiere.⁊ plibalijſ:⁊ hᷣrõnabi
lit:qꝛ lʒ iſideles eent executoꝛes diuie iuſticie:puniendo
eos qͥ deũ colebãt ð pctis ſuis:tñ h ñ faciebãt ex amõe
vł obediẽtia ad deũ:ſʒ cupiditate nocẽdi vł ex aliq̃ alia
mala volũtate:ſiẽ ⁊ demões ex mala volũtate ⁊ ꝑuẽſa
exequũt᷑ diuinã iuſticiã:qꝛ dñs volũtatib mal dmonũ
⁊ hoiuʒ vtit ad gliaʒ ſuã: ⁊ iõ mali hoiej diuiaʒ iuſticiã
exe quẽtej merẽt a deo pũiri:ꝓpt᷑ qð ꝓphe vaſtatõeſiu
deoꝝ finalit᷑ denũciabãt deſtrui ⁊ vaſtari:⁊ eodẽ mo
fac moy es:⁊ pᷣ oñdit᷑ vnitas veri dei cũ dẽ: id
ꝙ ego ſiʒ ſob.qꝛ alij diñ hñt ptãtẽ iuuãdi.
malefaciẽtej. ſ¶Et ego vi.fa.bñ agẽtej.
vos:cuʒ me ad iracũdiã puocauerit. h¶ Et ego ſa.cu

p pniam reuerſi fuerit: ſz ſic nõ erit ð aduerſarijs vr̃is:
ad ce.ma.meã.

qͥs ego deſtruã ſimplr:vñ ſvdit᷑: i 1
mod' ẽ iurãdi ad affirmatõem ep qð ſeqt: k¶ iuo
ego in eternũ.i.ſicut verũ ẽ ꝙ vita mea ẽ immutabilis
ita faciã vindi tam de aduerſarijs veſtris: ideo ſequit᷑:
a Si acuero vt fulgur gladiu meũ:⁊ accipit hic ſi ꝓ

ſubſannãtes ⁊ de

Moterati red

hoſul
cttoꝛesolbll
lpuerſain
npoͤuceos
hoſtesdid
ii poipoten
ſuat lapi
mnalisact
luntanb'holn
i un
akr,
eu, nenz i
penes poluntare

ma imiſſos. i
iral go D

buntſbatu
(demn c⸗
lorapti nuds
ne nocusera
tininuch⸗
ulducchät nn
ltoaapind
nnonep doſt

fſone:Awicor⸗

Dararde 1
ſicpuniet
erſanos ſlo⸗
ſacliceocid
t ean
enenmpun
Cpin i
ſſelepbon
(Clnguig
inſop ti
irgaifuichin
gluluniene
übwtü pp
Lfmnn ng
lerponidiſagi⸗
nulitiilisen

intfeibant cap

ſceci ogis uts
ſionrifuenun
ighula og⸗ p⸗
nuſfſs picpont
hooſickiiud
Ueitaäbubn u

Wmmün,

Dortetnllzfzi
Arcriz
dacthiciſinna
norga diozit
ſnonlknſehdieg
lAälina
lnenon na
oeynmel'pige
Kierrächanag
ingecl
ſnktgthocdifft
eldoſo
nliuſun
eNrAlubclterz
ninaini
eſttſl

ianſ
nnide
igiinain
nachainen

alet
klnſngel

1(D.:
to
N
4 lhi
e Mülei
iul⸗

iembeg

ah
mpi
: dibei

ſr

lmninn
ina
1e winmn r
1 rlſite
6 sdmnn

„ Müchsdein

0 rſn en.
Prctür

Kpi Au
ſrſorſent
Künkir
uloiftfik
mfmintli
ſifucn
vriniay bihi⸗
Nier guincin
plmiſeni N
batti aiſegp
urchir
mr iiſehi
Rerurokſanit

4

õ

Ktörniinizti
tibogn
uneni
1 rbancgl
zimiml

SDeutero.

qꝛ. b Red. vltio. hoſti meis. hoſtes eniʒ dñi dicunt PDic pſequẽt deſcribit exhoꝛtatio plebis ⁊c. ¶ Acdditio p

hic hoſtes filioꝛũ iſrl: qꝛ lʒ puniendo filios iſrł eẽnt exre

I

apõ iudeos erat deſtruere: ⁊ ideo cõſequent dicuntur do:Si

cutoꝛes oiuine iuſticie:hoc tñ faciebãt ex mala volũta
te ⁊ ꝑuerſa intentione: intendenres diuinũ culium qui

lã exponẽdi ſacrã
mali:tñ cũ illis erãt etiã multi boni:⁊ frequent᷑ cũ mal
intficiebant᷑ ⁊ captiui ducebant᷑:ſicut pʒ de tobia ⁊ da⸗
niele cũ ſocijs ſuis:⁊ de vindicta taliũ loquit᷑ hic ſcptu⸗
ra: g ¶ Et ppicierit terre ppli ſui. qꝛ poſt captiuitatẽ
babylonicã fuerunt iudei reducti ad terrã ſuã:⁊ tũc fu/
it exculta q lõgo tꝑe mãſerat q̃ſi deſerta. h Uenit

ocut q; ẽ dñs. Hic

moꝛs a dno pdicit᷑: ꝛ pplus a moyſe bñdicit:ca. xxxiij.
mP moꝛit ⁊ ſepelit:ca.xxxiiij. Circa pmũ dicitur moyſi:
k ¶ Aſcẽde i mõtẽ iſtũ abarim i motẽ nebo. abarim ẽ

— 2

Oc carmẽ moſaicũ nõ ẽ exhoꝛtatoꝛiũ ſeu cõmia
toꝛiũ:ſed mere ꝓpheticũ:inipᷣo enim nõ ponunt᷑
Naliqua verba comiatoꝛia vel coditionalia:vt dicẽ
oc feceritis vel nõ feceritis:cõtinget vobis hoc vel

boſtes dñi: deus iüllud: vt. S. ca. xviij.
t poipotsim vbi ꝓcedit nõ ſolũ p/
ſuãs ⁊ ſapiaʒ vti Di acuero vt fulgur gladi ĩ volumie legis hup: qꝛ nõ pbetice ſʒ ẽt comina⸗
en bom um mei: r aripuerit iudi, incaſſü̃ pcepia ſut vob: ſel toale vrer ho moio
ad ſuã gloꝛiã: vꝓ c(iũ man mea. Reddã vlti vt ſinguli eis viuerẽt:q̃ fa⸗ pe ca pphetice rãtu⸗
ſupꝛa dictum eſt onẽ hoſtibus meis: ⁊ his ciẽtes lõgo pſeueretis tpe ĩ modo denunciabant᷑
t. ſeashe ſ goderũt me retribuã. In fra ad qu ioꝛdane traſmiſ ea jentun er cir
nao volumat. Evalabo ſagittas meas ſan ſo ingredimini poſſidẽdãä. dſiatus leghlizin
mDea imiſſas. ⁊ ſi Guine: ⁊ gladi me deuoꝛa Locur q; ẽ dñs ad moyſẽé vident᷑ ꝑtinere:⁊ hoc
Arat quõ inebꝛia bit carnes.Dc cruoꝛe occi in eadẽ die dicẽs: Aſcende ßpdicendo certa pctã
bunk: ſubditur:· ſox: ⁊ de captiuitate nuda ĩ motẽ iſtũ abarim ĩ mõte,ʒ magna eoꝝ futura d
cet uada, liiimicor capitis. Ctauda neboq eſtitera moab 3 Hfilli Polimn aiua
ti v modus erar te gẽtes pplin e: qà ſãgui hiericho:&t vide terrã cha t1 p maioꝛi pte abie⸗
antiquitus ꝙ ca nẽ ſeruoꝝ ſuoꝝ vlciſcei. Et naan quã ego tradã filiſs ctur erat: pꝑtiebat.n.
ptiui ducebat nu vindictã retribuet i hoſtes iſrł obtinendã et moꝛere in ad pfectõem moſaice
daris capitib ad eop: et ppici erit terre ppli mote. Quẽ ↄſcẽdẽs iũgeriſ pgerls vt maͤſeic̃.
declaratõez: 1 a locutus ẽ ola yba cãtici h eſt aaron frat tu' in monte miniſter pplin illum
doe ſic puniet ad ĩ aurib ppli:ipᷣe ⁊ ioſue ſili hoꝛ ⁊ appoſitus pplis ſunuis adaduxit ad diuinum
uerſarios ſiliozx us nun. Cõpleuitq; oẽs ſ/- gqã pᷣuancati eſtis ͥ me in cnltdit Pr be ado di
ec Nauch moncs iſtol loques ad vni mnedio ſlio iſffad aquag ſea giunum ads,
te gentes ppuum Uerſum iſi E⁊ dixit ad eos: Sdictionis in cades deſerti mniret: qo qdẽ vltimũ
ei.i. pplin iſrl q Ponite coꝛda vꝛa in oia ꝰ ſyn: ⁊ nõ ſanciiſicaſtis me ĩ erat vt pplo illo ſuis
ĩ ſpalijppłs dei ba q ego teſtincoꝛ vob ho ter filios iſrael. Econtra vi Pereatis ddei perull
tonztis dievtmadetis ea ſilſe ve debis terram: ⁊non ingre fäntiartep ne
don ꝗ ei buiebät ſtris cuſtodire ⁊ facere:⁊ gieris in eam: quã ego da ꝑs eoꝝ cũ gentilibus
iĩ cultu latrie:⁊ ac plere vniuerſa q̃ ſcripta ſũt bo ſilijs iiraaal. in culiũ diuinũ adu⸗
cipit᷑ h totũ ꝓ ꝑ/ naret:quod ſuit iple-⸗
te ᷣm vnaz regu⸗ tũ ſub xpᷣo:⁊ ſic vlti/

ſcripturã:lʒ.n.in pplo iſrł eſſẽt multi mũ in mo ſaica voctrina ↄtentũ cõtinuat᷑ cũ exoꝛdio publi

cationis legis xpᷣi:in qua gẽtiũ vocatio in pplm dei ꝑ apo-
ſtolos fuit ichoata.vñ ⁊ hoc carmen tanq; notãdiſſimum
diſtrictiſſime ↄmẽdat᷑ a pplo retineri:de quo dẽ in pcedẽti
capitulo: Nunc itaq; ſcribite vobis cãticum iſtud ⁊ docete
filios iſrael:vt memoꝛit teneãt:⁊ oꝛe decãtẽt:⁊ ſit mihi car
mẽ iſtud ꝓ teſtimonio ini filioj iſrł.que qdẽ pphetica denũ

mopſes. Hic ponit epilogus reſpectu cãtici p̃dicti:ĩ q̊ ciatio ꝓponit᷑ abſq; aliqua cõditione:vt pʒ intuenti ſicut ĩ
pmo oſtẽdit᷑ ipppublicatio cũ dẽ: Locutus ẽ dñs oĩa v
ba cãtici hubp in aurib ppli.2° impᷣſſio e in coꝛdibus
eoꝝ ad memoꝛiter retinendũ ⁊ oꝑe adimplẽdũ cũ dẽ:
Ponite coꝛda vr̃a ⁊c̃.⁊ pʒ lr̃a. i
deſcribit᷑ cõſũmatio legiſlatoꝛis moyſi: et pꝛimo enim

dictis pphetarũ ſepe cõtingit: pphete aliqñ denũciãt fu
tura: ꝓut ſunt in diuina pᷣſcia:que infallibilis ẽ :et ſic con/
tẽta in hoc ca.ſũt mere pphetica:nõ aũt exhoꝛtatoꝛia nec
minatoꝛia: illa vero q̃ ſuperp i pᷣdicto capitulo.xxviij di⸗
cunt᷑ que ad hãc materiã ptinẽt cõminatoꝛie ſeu pmiſſoꝛie
⁊ etiã cõditionalit intelligẽda ſunt:ꝓut ſonant:⁊ hoc ꝓpi
cõtingẽtiam humanoꝝ: actuũ:quã nõ tollit diuina pᷣſcien
tia ſeu ꝓuidentia: ꝓut in pᷣma pte.q.xxij. in coꝛꝑe qõnis ⁊

nomẽ mõotis magni:⁊ nebo cuiuſdã ꝑtis ſupeminẽtis ĩ etiã in reſponſione ad vltimũ argumentũ:lʒ etia ꝓphetice
¶ Et

illo:vñ meli videri poterat tełra pmiſſionis. l

vide terrã chanaan.hoc dẽ ad ep cõſolationẽ: vt quaʒ
nõ poterat ingredi:poſſ tñ itueri. m ¶ Et moꝛere in

mõte.qꝛ hoc diffinitũ ẽ apud me. n ¶ Jungeris pplis
tuis.i limbo ſcõꝝ patrũ. 0 Sicut moꝛtuus ẽ aarõ
frat᷑ tu.i.ita ſuauit ⁊ qete:de cuius moꝛte dictum fuit
Nu.xx.⁊ ſubdit᷑ cã ãre ãbo moꝛtui ſũt eã igreſſũ ire p
miſſionis:cũ dꝛ: p ¶ Quia pᷣua.·eſtis ð me.ð q̃ puari
catoe dẽm fuit Nu.xx.c.¶ n.c.xxxij. vbi oꝛ i poſtilla:

itelligant᷑: vt dictũ eſt. Itẽ ꝗð hic dẽ: Audite celi ⁊ auribus
pcipe terra ⁊c̃.intelligẽdũ ẽ ꝑ moduũ atteſtatõis: nã ſtatim
ſupꝛa añ huiuſmõi carminis ꝓpoſitõeʒ dẽ:Et iuocabo cõ⸗
tra eoj celũ ⁊ terrã.vbi in hebꝛeo hẽ:Et teſtificabo ) eos ce
lũ ⁊ terrã.qualit᷑ aũt celũ ⁊ terra itelligant᷑ eſſe teſtes: hẽ ex
gloſa oꝛdinaria: que vbi dẽ celuʒ: iterpoſuit celeſtes: ⁊ vbi
terrã:terreſtres: ⁊ ſic vocant᷑ hic in teſtes angeli beati qui
celeſtes ſunt.ſimiliter per hoc quod dicit: Terrã. inuocan
tur anime ſanctoꝛum patrum:que nondum erant in celo.

Diber

vnde qñ ea q̃ coõtinent᷑ in hoc capitulo pplo otingerẽt:crea
ture celeſtes ⁊ terreſtres teſtificarẽt iuſticiã ⁊ veritatẽ diui/
nã in abiectõem hup ppli ppi demerita eoꝝ:vñ Eſa.j.cul
tpe ea que hic pᷣnoſticant᷑ ad executionẽ ꝓcedere incipiebãt
ab huiuſmodi moſaica atteſtatõe ſua ꝓphetiã icepit dicẽs
Audite celi ⁊ aurib pcipe terra.vbi glo.Sicut pplo iſraeli
p mopſen dictũ fuit: Audite celi ⁊ loquar: ⁊ audiat terra v
ba oꝛis mei:ſic poſt pᷣuaricatõeʒ ppli eos vocat ĩ teſtimoni
um vt oia cognoſcãt deũ vt vltoꝛe ſuoꝝ mãdatoꝝ ad ira/
cundiã cõcitatũ vt ĩ glo. vñ aduertẽti vtrũqʒ caplm.ſ.iſtò
7 pᷣmũ Eſaie ſatis pʒ:ꝙ ea que in hoc capitulo pᷣnoſticant᷑:
lilio capitulo Eſa. denunciant tãq; ꝓcedentia ad executõeʒ
dicit᷑ enĩ ibi:Filio enutriui ⁊ exaltaui ipᷣi aũt ſpꝛeuerũt me
æc.⁊ hic dẽ:Deũ ꝗᷣ te genuit derelidſti:⁊ oblitus es dñi crea
toꝛis tui.⁊ multa ſimi ia.Itẽ circa iſta q̃ hic tradunt᷑ ð deo
ſ.cũ dẽ:Dei ꝑfecta ſũt opa ⁊c̃.que vera ſũt ꝓut in poſtilla
exponunt:vlterptñ ĩ eis aliqua ſũt attẽdẽda:q ad ꝓpoſitũ
ꝓpꝛie ptinẽt. Ad quod ſciẽdũ ꝙ qꝛ deus ꝓmiſerat patrib
multa bona ſe daturũ filijs:vt pʒ Geñ.xij.ca. ⁊ in qꝙ pluri-
mis alijs capitulis ſequẽtibP: in quoꝝ executõne magnalia
fecerat cũ eis ĩ egypto ⁊ ĩ mari ⁊c̃.ſimilit᷑ ⁊ legẽ eis dederat
tanqꝙᷓ pplło peculiari:vt Exo.xx.ca. iccirco qꝛ moyſes ĩ hꝰ
loco deiectõeʒ eoʒ: pphetare ⁊ teſt ficari itẽdebat: ne foꝛte
quis pᷣſumeret deo attribuere aliquã impꝑfectionẽ ſalteʒ in
operibꝰ ſuis cũ pplm imperfectũ accepiſſet:vel legẽ imꝑfe/
ctã dediſſet ⁊ huiuſmodi:iõ in exoꝛdio ſue atteſtationis di
cit:Date magnificẽtiã deo noſtro.q.d. Ex iſtis q̃ dicturus
ſum nihil impfectionis deo ẽ attribuendũ: ne eius oꝑibus
qꝛ dei ꝑfecta ſũt oꝑa. Silii iſta q̃ ſequunt᷑ neqs debeat re-/
putare cõtrariari diuine miſericoꝛdie ait: Et oẽs vie ei iu/
dicia. Circa quod attẽdẽdũ ẽ:ꝙ vie dñi qᷣbus regit vniuer/
ſũ:ſᷣm p̃ſ.ſunt miſericoꝛdia ⁊ veritas.i.iuſticia. Sed in qᷣ
buſdã effectibꝰ diuine gubernationis magis relucet miſeri
coꝛdia ꝙᷓ iuſtitia: ꝓut pʒ de vijs dei quas deus moyſi oſten
dit.S. Exo.xxxiij. Et hoc ẽ pᷣcipue cũ de ꝓcedit ꝑcendo
qæ miſerado:ſicut in peccato vituli:de quo ibi agit᷑. In qui/

buſdã vero diuinis effectibus magis relucet iuſticia q́; mi-

ſericoꝛdia:ſicut cũ punit peccata:pᷣſertim illa q̃ cõtra diui/-
nũ honoꝛẽ publice cõmittunt᷑:de quibus in hoc caplo ſpã/
lit agit:oſtẽdẽdo qualit talia fuerũt a populo cõmiſſa: ⁊ a
deo rõe ſue iuſticie erãt puniẽda: in quib' iudicijs diuinis
diuina fidelitas abſq; vlla iniqtate demõſtrat᷑:ex hoc ꝙ nł
lũ malũ remanet impunitũ:⁊ de hoc dicit: Deus fidelis ⁊

abſq; vlla iniquitate.ſimilit ⁊ ep iuſticie rectitudo oſtendi

tur: inquãtũ punitões pcedẽtes a ſua iuſticia ſm quã iuſ-
dẽ recte coꝛꝛeſpõdẽt peccatis:q̃ ꝑ delinquẽtes fuerut cõmiſ
ſa: ꝓut in hoc caplo patebit:a de hoc dicit: Juſtus ⁊ rect
⁊c. ¶ In eodẽ ca.xxxij.vbi dẽ in poſtilla:Secũdo cõmina
tur eis ſubiectõeʒ reſpectu vilis populi. itio 2.

⁊c.Et ego Pierbo eos ⁊c. notabilit᷑ ⁊ ꝓpe oſtẽ
it rectitu
Ad qð ſciẽdũ ꝙ iudei pncipalit receſſerũt a dei obedientia
in duob'. Uno.ſ.mõ colẽdo idola:vt pᷣcipue pʒ i hiſtoꝛijs
2 in.iij. 2.iiij. Reg.⁊ in alijs locis de quo dẽ hic: Jpi me ꝓ·
uocauerũt:in eo qð nõ erat deus.ſ.ĩ idolo qð nõ ẽ de:reci
piẽdo illud tanq deũ. Secũdo peccauerũt pncipalit᷑ ð deũ

nõ idola colẽdo:ſed deũ irritãdo ꝑ vanas ⁊ inſanas doctri
nas a phariſeis malicioſe cõfictas:qbus madata dei irrita

uerũt:iuxta illud Matth.xv. ca. Irritum feciſtis mãdatũ
dei ꝓpi traditiones veſtras:de quo dicit:Et irritauerũt in
vanitatibſuis.Glo.interlinearis. In ſuperſtitionibꝰ eoꝝ:
uie ſuperſtitiones ppꝛie ꝑtinẽt ad doctrinã phariſaicã
pᷣcepta dei ſic falſe ⁊ vane exponebãt vt intẽcio dei pcipi
entis irritaret ppt eoꝝ falſas traditõnes: vt xpᷣs eis oſtẽdit
circa pᷣceptũ de parentũ honoꝛatõe in pᷣdicto capitulo. Ex

date gentes populũ e c.

his duobus verſibus.ſ. Jpi ꝓuocauerunt me

o iuſticie diuine in iudeoꝝ punitione

qua quidem falſiſſima doctrina xpᷣm deum reum eẽ

moꝛtis iudicauerũt: dicẽtes Joh.xix.ca. Nos legeʒ ha
bem ⁊ ſm legẽ debet moꝛi. ꝓpi que duo peccata pᷣno-
ſticat eis duplicẽ penã pᷣdictis peccatis coꝛꝛeſpondẽteʒ.

Pꝛo pmo enim peccato ſᷣm qð coluerũt nõ deũ ꝓ deo

deus puniuit eos coꝛꝛeſpõdent aſſumẽdo non pplłm.ſ.
pplłm gẽtilẽ in populũ iudeis repꝛobatis:de quo dixit:
Et ego ꝓuocabo eos in eo qͥ nõ ẽ pplus.vñ glo.ſuꝑ h
verbo:Sicut irritauerũt me:mltitudinẽ falſoꝝ deoꝛũ
colẽdo:⁊ me repꝛobado:ſic irritabo eos multitudinem
gẽtiũ aſſumẽdo:⁊a illos repꝛobãdo.que qͥdẽ glo.i dictis
apli manifeſte fundat᷑:q hãc auẽtem ad ꝓpoſitum alle
gãs ad Ro.x.ca.ſic di.pꝛimus mo yſes ſic dicit:Ego ad
emulatõem vos adducã nõ in gẽtẽ inſipientẽ ⁊c. Pꝛo
ſecundo vero peccato ꝑ quod nõ colẽdo deos alienos
ſʒ ſuꝑſtitionib varijs deũ irritãdo atq; blaſphemdo
a deo vero receſſerũt:pᷣnoſticauit eos foꝛe puniẽdos ꝑ

gẽtẽ ſtultã.ſ.paganoꝝ:quã deus nõ aſſumit ſibi in p

pulum: ſed habet tanꝙ gẽteʒ vanã ⁊ ſtultã:que tamen
gens.ſ.pagana irritat eos cũ quottidie iudei ſub eoꝛuʒ
dominio habitãtes maxime affliguntur ⁊ irritant᷑: de

quo dicit: Et in gẽte ſtulta irritabo illos. Et ſic notan/

ũ:ꝙ in hoc loco ſtatus iudeoꝝ a xpᷣo recedentiuʒ ho/
diernus pꝛopꝛie pꝛenoſticat᷑:qͥ quidẽ ſtatus ẽ maxie ſer
uilis:qui tamẽ antea maxime fuerat liber:cuʒ ſoli deo
cui ſeruire regnare eſt:ante huiuſmodi peccata ſubde-
bant᷑:de quo dẽ ſupꝛa eodẽ capitulo:Dñs ſolus dux eᷣ
fuit cẽ. De hoc quoq; ſtatu ſeruili eoꝝꝛ hodierno pau/

loante dixerat:Et cõſiderabo nouiſſima eoꝝ.i.ſtatum

eoꝝ tpe legis xpᷣi:quod quidem tẽpus ꝓphete nouiſſi
mũ vocãt:vñ Eſa.ij.Erit in nouiſſimis diebus ⁊c.
In eodẽ ca.xxxij.vbi dẽ in poſtilla:Ideo cõcludit᷑: Lau
1 Additio tertia.
expoſitõe huũ verſus.ſ.Laudate gentej ⁊c
que ẽ ↄcluſio finalis totiꝰ hui cãtici vr poſtil/
latoꝛ manifeſte a veritate deuiare:exponit.n.

2

p̃dictũ verſũ qͥ ſolus int ceteros verſus huũ cãtici cõſo-
latõem ſonat de reuerſione iudeoꝝ a captiuitate baby
lonica:qð ẽ manifeſte ↄ apł'm ad ro.xv.q allegat hunc
tex. ad ꝓbãdũ vocatõem gẽtiũ.ibi.n. inter alias aucte⸗
ſacre ſcripture:quas ad hoc allegat iſtũ verſuʒ inducit
ſic dicẽs:⁊ iterũ dicit: Letamini gentes cũ plebe eõ.vbi
norandũ ꝙ in hoc loco vbi trãſlatio noſtra hʒ: Lauda-
te gẽtes ppłm ep. hebꝛaica veritas hʒ: Exultate ſeu leta

mini gẽtes cũ plebe eius. Idẽ enim verbũ oino ponit h

in plalmo vbi dẽ: Exultate deo adiutoꝛi noſtro.ſimi
lit᷑ ⁊ in alio pſalmo vbi dẽ: Exultate iuſti in dño. ⁊ ſic

veritas hebꝛaica cõcoꝛdat cũ allegatione apli ⁊ cõſe⸗
quẽs pdicta auctoꝛitas ad lr̃am intelligenda eſt de vo-

catione gẽtiũ. Expoſitio aũt poſtillatoꝛis que eſt ipſiuj
ra.ſa.manifeſte ẽ incõſona lr̃e:tum rõne iã dicta: tũ qꝛ
vt lr̃a manifeſte ſonat in hoc cãtico pꝛincipalit intẽdit
pꝛenoſticare repꝛobationẽ iudeoꝝ:pꝛopi eoꝝ: maxima
peccata in hoc capitulo aſſignata. vt dictũ ẽ:tũ qꝛ a ca
ptiuitate babylonica pncipalii fuerũt reducti ex merit
patrũ: ⁊ etiã ex ↄpunctõe ſeu confeſſione eoꝝ: ꝓut ſaij
clare hĩ.S.Leui.xxvi.vbi de illa captiuitate ⁊ oe termi
no ey plene agit: vt ibi fult expoſitũ. In hoc aũt caplo
nihil ponit᷑ ꝑtinẽs ad penitentiã ſeu cõfeſſionẽ iudeoꝝ
nec ad merita patrũ: vñ ille verſus nullo mõ ẽ aſſignã-
dus ad reductoeʒ: ſed vere æ ꝓpꝛie applicandus eſt put
allegatur ab aplo quem ſequitur gloſa noſtra ad aſſũ-
ptionem gentilium in populum dei:de quo dixerat:
Ego pꝛouocabo eos in eo qui non eſt populus. Ratio
autem continuationis huius verſus ad pꝛecedentia de
claratur per dicta apoſtoli ad Roma. xi. vbi dicit:

Clutn lte⸗
Nlopoſg
anigteiiſl
iucuuueſt
abiudeopin⸗
ecleſiaqnarh
ſaona ßl
6 mmmbi,
lnt,llluu
ninntzgilb
gſpoſcall. 1
Cont ugnceh
lu da fut i
gtentane
iutingti
hcagktinuni
Aſon Mo⸗
jemimi
Nntorholiae
ioſetagponit
Pſusmeise
list ſonii'o
Ntiſſindur

— ar
Rcum
gog
m

orlſel norn
ſüorclumiin
potumni vi
üiuraw
puilininſtui
nttien
ſlunſttnüi no⸗
Sglloate
eluudarodeni⸗
Nrcadonis irach
Seneralisadmnoni
mhoſtdehultamn
li hetnoͤnablli
ninüphepentath
Mxumienulli
ugici noyſesa
flfſeragſewer
hmlgcanniniorſi
ſinpceittiſegi
Pahromfiao r
uni ul nt
eheun

taſetne

.

ndi)d

nänm
dueden

icai
i
Düsnüihhi
Aitichinen
numin
eſders
inſgmniti
dug dmin
Viſmeſbin
Etfnligennn
miritt iban
Smmgmint:
Gi aſear.
1merrininbo⸗
ſmimreſe
ruleNNlde
mNdſe
le⸗Disſens
loor odinon
us gpbet wll
—

ocn
auue anteſſ
Mtina nipoſtl
nirrapontt.
ghurcincicoſo⸗
trm
kmtent
Kwd
onſnbz e
azinmin
uunipſro
itindio⸗

.

nn
ans

cnn

—

LCecitas ex pte coͤtigit ĩ irl:donec plenitudo gẽtiũ intra

ret:⁊ iõ poſiq; mo yſes declarauit in toto caplo pñti ce
citatẽ que ĩ irł cõtigerat:ſtatiʒ cõcludit introductioneʒ
gẽetiũ ĩ hoc verſu finali dicẽs:Exultare ſeu letamini gẽ

tes cũ plebe e;.⁊ ẽ ſẽſus:O voj gẽtes exultate cũ plebe

eius cũ qua eſtis aſſumpti in populũ dei:qꝛ pᷣdicta ceci
tas iudeoꝝ ĩ veſtrũ comodũ verſa ẽ: ſed qꝛ in pᷣmitiua
eccleſia qñ gẽtes fuerũt aſſũpte in populũ dei:multe af
flictões ⁊ ſanguinis effuſiones cõtigerũt in ſeruis dei.ſ.
in martyribP⁊ ſãctis:iõ ſubdit:Quia ſanguinẽ ſeruoꝝ
ſuoꝝ vlciſcet᷑.quos qͥdẽ ſeruos noiat ſine hoc ꝙ deno/
minent a gẽtilib vel iſrliticis:qꝛ iã indiſtincte ab vtro/
qʒ pplo.ſ.gẽtili ⁊ iudaico ſerui dei.ſ.diſcipuli xpᷣi affli
gebant᷑ ſeu cruciabant᷑. Cõſequent᷑ qꝛ in hac vocatione
eccleſia dei fuit ſũdata ⁊ dilarata:iõ finalit᷑ ſubdit:Pꝛo
pitherit terre populi ſui.i.miſertus erit eccleſie ſancto-
rũ: ꝓut in gloſa. Eccleſia enĩ gentiũ de cur aſſumptõe
hic agit᷑ in ſola miſericoꝛdia dei fundat᷑: nã ſᷣm Apim
ad Ro. xv. Dico eniʒz xpʒʒ miniſtrũ fuiſſe circũciſionis
ꝓpi veritatẽ ⁊c. gẽtes aũt ſuper meſericoꝛdia.vñ hec ẽ
vera ⁊ catholica expoſitio:ſm quã pᷣcedentia in hoc cã
tico ſunt exponẽda:⁊ cũ pauloante dẽ: Reddã vltioneʒ
hoſtibus meis ⁊c.nõ ẽ intelligẽdũ de chaldeis:ſʒ ð pha
riſeis ⁊ ſimilib'odiẽtibus xpᷣm.Et cõfoꝛmit dicẽdũ eſt
de alijs ſimililibus i hoc caplo cõtentis. ¶ Replica.

ticũ moyſi Audite celi ⁊c. Burgen. ponit lon
gã digreſſionẽ:ĩ q̃ pmũ ↄ poſtil.dic carmẽ il-
– ud moſaicũ non eẽ exhoꝛtatoꝛiũ nec ↄmina-

az oſtillatoꝛ optime exponit cã

ſã oꝛdinariã in ꝓpoſito hʒ eã cõtra ſe:ait eni gloſa:Hec
verba mopſi no ſunt ſimplicit accipienda: qꝛ ſᷣm hiſto
riã iudeis deo largitoꝛe ingratis explicat ꝑfidiam:pꝑ al-
legoꝛiã ſcãm inſtruit eccliaʒ:⁊ ad moꝝ ꝓuocat honeſta
tẽ ꝑ tropoloicã. Seruãda eſt g in hiſtoꝛia veritas:i alle
goꝛia myſteriũ:ĩ tropoloica diſcipline vtilitas:⁊.j.ad-
dit gloſa:Locut ẽ moyſes vba carminis hui.vt qͥ deũ
oꝛe laudat:opꝑe nõ ↄdicat:qꝛ non ẽ ſpecioſa laus in oꝛe
peccatoꝛis.⁊ ifra circa illũ verſũ:Ego occidã.gloſa dic
Generalis admonitio ẽ.huic ↄſonat magr̃ hiſtoꝛiarũ ĩ
expoſitõe huicarminis:dicẽs ipᷣm eẽ monitoꝛiũ.Bur/
gen.igit᷑ irrõnabilit᷑ notat poſtillatoꝛẽ ſic exponẽtem: ⁊
mirũ vnde veniat hec ſingularitas Burgeñ. vt dicat in
hoc carmine nullũ verbũ exhoꝛtatoꝛiũ vel ↄmiatoꝛiũ
ↄtineri:cũ moyſes ad expꝛobꝛãdũ admonẽdũ ⁊ exhoꝛ
tãdũ fecit ad ſe vocaꝛi ſenes ꝑ tribus:vt dẽ in lr̃a intro/
ductoꝛia carminis:ſcio inquit ceruicẽ tuã duriſſimam

qm̃ ſemꝑ cõtẽtioſe egiſtis ↄ dñm me viuẽte: quãto ma

gis cũ moꝛtuPfuero.⁊ infra:Locutus ẽ g̊ moyſes verba
carminis hui ⁊c.vnde pʒ ꝙ lr̃a ipᷣa itroducit hoc car/
men tanqꝙ; exhoꝛtatoꝛiũ ⁊c̃.cũ quo bñ ſtat ꝙ in multis
ſit ꝓpheticũ:eadẽ etiã littere ĩtroductio ẽ cominatoꝛia
cuʒ dẽ:Occurrẽt vobis mala ĩ extremo tꝑe ⁊cᷣ.cũ qͥ tñ
ſtat ꝙ cõminatio ſit pphetica:neſcio quid mouit Bur
geñ. vt tãta digreſſione ſe reſtringeret ad locutionẽ pꝛo
pheticã ſolũ:niſi qꝛ foꝛte voluit aliqd hꝛẽe ↄ poſtillato
rẽ quãuis qͥ ad hoc nõ ſit magni põderis:⁊ certe cõpa-
tio hucapituli ⁊ pᷣmi capituli eſaie quã Burgeñ. ꝓ cõ

firmatõe ſue intẽtonis adducit:ẽ eũ:⁊ ꝓ intẽtione pp

ſtillatoꝛis. Cõſiderãti enĩ diligent modos loquẽdi hic
2 ibi clare videbit:ꝙ ſtilus ẽ duplex.ſ.comedicus ⁊ tra
gedicus:nã ꝓphetãdo vtrobiq; expꝛobꝛat vicia:cõmi/
nat᷑ penã:exhoꝛtat ad penitẽtia:pꝛomittẽdo veniam ⁊
puto raro tã pᷣciſã ꝓphetiã reperiri:qͥn habeat expꝛo/
bꝛatõis mixturã ⁊c.

ꝛoꝛiũ:ſed mere ppheticũ.ſed Burgeñ.q ſepe allegat glo

En n eodẽ carmie cũ poſtillatoꝛ
exponit illũ verſuʒ:Ego/puocabo eos in eo qͥ nõ ẽ po/

pulus ⁊ in gẽte ſtulta irritabo eos.de oppꝛeſſione iudeoꝝ:
a paganis:vt ſicut ipᷣi iudei coluerũt nõ deũ ꝓ deo: ita de
ſtultũ pplim deũ ignoꝛãtẽ pᷣtulit iudeis:ſubijciẽdo eos pa
ganoꝝ oppᷣſſionibꝰ: Burgeñ.nõ ſtãs cõtẽtus ĩ tali rõnabi
li ⁊ lr̃ali expoſitione:exponit ꝓuocatõeʒ de electõe nõ ppli
ſ.gẽtilis cõ gregando ex eis eccliam iudeis repꝛobatis:et ir⸗
ritatõeʒ in gẽte ſtulta exponit de punitione iudeoꝝ a paga
nis:ſed hec Burgeñ.expoſitio ⁊ſi poſſet ꝓ myſtica expoe
ſuſtineri:lr̃alis tñ eẽ nõ põt:niſi valde extoꝛte: Extoꝛta eſt
eni ſnia electõeʒ ppli gẽtilis dicere iudeoꝝ puocatoõnẽ:qꝛ ex
iudeis ⁊ gẽtibus ẽ a pncipio collecta eccleſia diuina electio
ne in charitate:nõ ꝓuocatõe:⁊ in fine fiet ex eiſdem ⁊ iude-
oꝝ relidis vnũ ouile:⁊ vnus paſtoꝛ ſine puocatione: qꝛ ꝓ
uocatio hic ſonat in penã:nõ ĩ gram.videt᷑ igi᷑ puocatio ⁊
irritatio ad vnũ effectũ ꝑtinere:⁊ ſic ad idem ꝑptinent non
pplus ⁊ ſtultus pplus:na ⁊ glo.inilinearis dicit ad vtrũq;
ptinẽ:qꝛ deũ verũ ignoꝛãs fuit gẽtilitas etiã ſtulta:⁊ ꝑ con
ſequẽs nõ pplus: ſʒ cõuerſa ad xpᷣm facta ẽ dei pplus ⁊ ſa⸗
pies populus.nec igit irritatio ꝓuocatio ẽ: qꝛ illu populuʒ
aliqñ nõ pplm ⁊ ſtultũ pᷣtulit iudeis incredulis ⁊ ipᷣos iu/
deos illiꝰ ppli ſubiecit ſeruituti:vt ſic maioꝛ ſeruiat mino⸗
ri:ꝓut declarat appls ad Ro.ix.quẽ etiã allegat Burgeñ.
ſed nõ ad ſuã intẽtionẽ:vt pʒ: Si eniʒ irritatio ĩ gẽte ſtulta
dẽ afflictio iudeoꝝ a gẽtibꝰ:ꝓut Burgeñ. vult: dicit vtiq;
xpᷣianos eſſe gẽtẽ ſtultã:quod ĩ ecclia tolerari nõ debʒ a iu
deo baptięato. ¶ In eodẽ carmie cũ poſtillatoꝛ illũ verſũ
Laudate gẽtes pplłin e ⁊c̃.exponit de cõſolatione iudeoꝝ
in reditu captiuitatis babylonice. Burgeñ. dicit eũ mani/
feſte a veritate deuiare:aſſerẽs eẽ illã expoſitõeʒ ↄtra aplʒ
ad ro.xv.qͥ vt Burgeñ.dicit illũ verſũ:Adducit de voca/
tõe gẽtiũ ad fidẽ ⁊c.hic dico ꝙ ſi ita eſſet vt Burgeñ. alle⸗
gat.non obſtaret qͥn ꝑticularis reductio captiuitatis baby
lonice ad lr̃am etia exponat᷑ de humani generis generali re
dẽptione:hoc enim ſepe fit in ſacra ſcriptura:ꝙ trãſit᷑ dep
te ad totũ:⁊ econuerſo:vt pʒ in regulis ticonij quas ponit
beatus Augu.iij.de doctrina xpᷣiana:⁊ ẽ regula quarta:ſʒ
nõ apparet ꝙ aplus hunc verſu aſſumat ad itẽtionẽ Bur⸗/
geñ.nã ſcribens romanis diſtinguit i loco allegato ĩter vo
cationẽ iudeoꝝ: ⁊ gẽtiũ:dicẽs in ſnĩa:xpᷣm vocaſſe iudeos
ex debito quodã ad cõfirmãdũ ꝓmiſſiones patrũ: gentes
autẽ ſuꝑ miſericoꝛdia ſine tali pᷣuia ꝓmiſſione.hoꝛtat igit
vtroſq; ad deum honoꝛandum: ⁊ ad hoc inducit tria te/-
ſtimonia ſacre ſcripture: quoꝝ ⁊“ ſũpſit ex hoc loco:Nũc
aũt inuitare gẽtes ⁊ iudeos:immo oẽs creaturas ad laudã
dũ deũ non obuiat expoſitioni poſtillatoꝛis.nec valet qð
Burgeñ.⁊ꝛvadducit:ꝙ videlʒ h̊ pᷣnoſticat repꝛobatio iudeo
rũ ꝓpter eoꝝ maxima peccata.in hoc capitulo aſſignatur
pncipalit᷑ idolatria ꝓ ca repꝛobatõij ⁊ deiectõis eoꝝ:cũ dã
Pꝛeuocauerũt eũ i dijs alienis ⁊c̃.q ꝓcedũt ⁊ ſequunt᷑:que
idolatria tpe vocatõis gẽtiũ iĩ iudeis locũ ñ habuit:vt bur/
geñ.ſepe teſtat᷑ ĩ hoc ſuo coꝛꝛuptoꝛio: ſpalii.õ.leuiti.xxvi.
Abiectio igit iudeoꝝ de q̃ ĩ hoc caꝰ:fuit ꝑ captiuitatẽ baby
lonicã:igit᷑ hec ↄſolatõ q̃ ↄcludit:ẽ ad eadẽ:ꝓut poſtillatoꝛ
vult:nec valʒ ꝙ vlteri burgẽ. ꝓ ſua itẽtõe adducit:dicẽj ꝙ
reductio captiuitatis babylonice fuit ex meriil patrũ: ⁊ co
feſſione captiuoꝝ:⁊ ĩ h'ca nihil taliũ ponit:nã ſepe dictũ
ẽ ꝙ argumẽtũ ex auẽte negatiua nõ valʒ: ſʒ ſapit erroꝛem
Uiklef⁊ huſſitarũ:nã ſi valeret poſſema nos arguẽ õ ſus
⁊ gloſe allegoꝛicã expoſitõeʒ. Deiectio hec iudeoꝝ ⁊ gẽtiuz
vocatio ẽ ppt᷑ iudeoꝝ ꝑfidiã:qꝛ xpᷣm negauerũt:ſʒ nihil ta
liũ hẽ ĩ lr̃a niſi de idolatria:q̃ locũ ꝓtũc habuit:vt dictũ ẽ

ſed manifeſtũ ẽ vtrũq; argumẽtũ nõ valere cũ expoſitůòne

igit verã ppſtillatoꝛis expoſitionẽ ⁊ glo.oꝛdina.nõ abijcio
qꝛ ſtãt ſimul ſᷣm regulas ticonij.s.allegatas:quis burgẽ.
ſe ad vnã aſtringat:⁊ in odiũ poſtillatoꝛis pmã abijciat ſi
ne rone:vt patuit ex dictis.

¶ Liber

Ec ẽ bñdictio. Hic ↄñt᷑ ponit᷑ bñdictio .XXXIIl.
moſi:ſuꝑ ppiʒ ſiẽ ⁊ iacob pꝛiarcha bñdixit filioj
. ſuos iminẽte moꝛte ſua:vt hẽ geñ.xlix.c. In hac
bñdictõe pᷣmittit pᷣfatio:⁊ꝰ ſbdit᷑ executio:ibi viuat rubẽ

3 ponit ↄcluſio:ibi Nõ ẽ al.Circa pmũ pᷣmittit᷑ tituł cuʒ
de: a erii
ctio:⁊ ſubdit᷑ bñdicti
onis cã: q̃ fuit oatio La. NXXIII.

Esie el ulcneioet E eſt benediciio qua
Bis veſnn ve I. benedirit moyſes ho
nit. qꝛ ibi dedit le S dei filijs iſrl! añ moꝛtẽ ſuaʒ
Et

vt hẽ exo. xx. cEt Et ait:Dhòminð ſyna vẽit

'legem obtulit idu⸗ it ð mõte pharan: t cũ eo

meis:q hitabãt ĩi mõ ſcõꝝ milia. In dextra eius
te ſeir: ⁊ iſmaelitis: q ignea lex:dilẽxit populos

hahitabat ea men DOmnẽs ſcli manu ill ſut
Ae 9 7 . 2
erũt eã accipe: ⁊ tunc Et ꝗqꝗ appꝛopinquãt pedib

dedit eã fils iſrael i ep: accipiẽt ð doctrina illi
mõte ſynai: ⁊ ſic im Lęegẽ pcepit nob moyſes:

eos nit᷑ qð dicit
c ¶ De ſeir oꝛt ẽ no
bis ⁊c.i.de illis locis venit ad nos dãdo nobis legẽ ab alijj
recuſatã:ſed hoc dictũ nõ ↄſonat ſacre ſcripture:q in toto
ſuo ꝓceſſu vẽ ſonare ꝙ ppls hebꝛeoꝝ a deo fuit ſpalit ele⸗
ctus:vt inde xpᷣs naſceret᷑: ppi qð ſpali ſcitate debuit pollẽ
ꝓpt qðo ab alijs pplis pᷣmo fuit ſegregat' ꝑ fidẽ vnp dei.ſ.
ĩ abꝛaã:vt hẽ Geñn.xij. Et poſtea diſtinct ꝑ circũciſioneʒ q̃
fuit ſignũ fidei:vt hẽ Geñ.xvij.poſtea deo ſpalit applicat
legis ſuſceptõeʒ:Exo.xx.⁊ ð talibꝰbñficijs illi ppło ſingu
larit᷑ datis:dẽ pᷣſ.cxlvi. Noõ fecit tali᷑ oĩ natõi ⁊c̃. ⁊ iudicia
ac̃.q̃ i lege cõtinent᷑:⁊ iõ a iudeis v eẽ cõfictũ ꝙ lex illa ob-
lata fuerit alijs pplis:ꝓpi qð alit᷑ exponũt doctoꝛes nr̃i ſic:
c ¶ De ſeir oꝛtẽ nobis ⁊c̃.i.idumeis ⁊ iſmaeliticis ĩ ſua in

fidelitate 1 idolatria dimiſſis:de' ꝑ ſpale bñficiũ oꝛtus eſt

— —— —— ——

nobis ĩ datõe legis:lʒ aũt hoc ſit bñ dictũ:tñ nõ ↄſonat ad
plenũ lr̃e:qꝛ ſcptura vnifoꝛmit᷑ loquit᷑ hic de ſyna ⁊ ſeir ⁊ ð
mõte phara:vt pʒ ĩ tex u:iõ põt alit᷑ exponi:qꝛ pꝰ dationeʒ
legis ĩ mõte ſynai:pplłs eũdo vſuj terra ꝓmiſſionij trãſiuit
iuxta mõtẽ ſeir:vt h? Nume.xx.ca.Et dũ circũirẽt mõtem
illũ pplłs cepit tedẽ itinerl ⁊ laboꝛis:⁊ ex hꝰ murmurare:ꝓ/
pt᷑ qð dñs imiſit ſpẽtes ignitos ĩ pplm:vt hẽ Nu.xxi.⁊ cuʒ
ppls clamaret ppt᷑ moꝛſus ſerpẽtũ:dñs pᷣcepit moyſi vt fa-
ceret ſerpẽtẽ eneũ:ad cuoſpectũ ꝑcuſſi a ſerpẽtib ſanabãt᷑
Ille aũt ſerpẽs hẽbat ſimilitudinẽ aialij venenoſi:erat tñ ſi
ne veneno:⁊ iõ fuit figura xpᷣi:q habuit carnẽ ſimilem pec
catrici:ſʒ fuit ſine pctõ:cui ituit᷑ ꝑ verã fidẽ ſanat a moꝛſi-
b'pctõꝝ. Illã aũt figurã itellexit moyſes:⁊ iõ dixit:de ſeir
ficiũ ĩicarnatõis xpᷣi ⁊ paſſiõis:qð ẽ maximũ. dð ¶ Appa⸗
ruit oe mõte pharan. Nume.x.hẽ:ꝙ cũ ppls receſſiſſet de
mõte ſynai nube eos ducẽte:reqeuit nubes ĩ ſolitudie pha-
ran:⁊ cũ pplus ibi deſideraret carnes:dñs dedit eis cotur
nices ĩ tãta multitudine:qð habuerũt ſatis vſq; ad mẽſem
itegrũ:qð moyſi viſũ fuit valde magnũ:vt hẽ nũe.xi. Tũc
ẽt i adiutoꝛiũ mopſi ĩ regimine ppli repleuit oñs.lxx.ſen
ſpũſcõ:vt ibidẽ hẽ:⁊ ꝓpt iſtõ bnñficiũ dixit moyſej: d( Ap

oꝛtus ẽ nobis ⁊c̃.qꝛ ĩ circuitu mõtis ſeir reuelatũ ſutt eb

paruit de mõte pharã illuminãdo.lxx. ſenes: e ¶ Et cuʒ

eo ſcõꝝ milia.i.angeloꝝ ei miniſtrãtiũ:ſm ꝙ dẽ Dañ.vij.
Milia miliũ miſtrabãat ei ⁊c.ſic igit᷑ pᷣbñficiũ legis date in
nste ſynai mo yſes facit hic mẽtioneʒ de alijs duob' locis
ꝓpi pᷣdicta bñficia ibi collata. f ¶ In dex.eius ignea ex.
qꝛ fuit data de medio ignis:vt hẽ exo.xix. g ¶ Dilexit po

pulos.i.xij.trib :qꝛ q̃libet poterat dici ppłs vnꝰ vł aliᷣ
Dilexit pplos generalit᷑.ſᷣm illud Sapᷣ· xi. Diligis dñe
oia qᷓ ſũt: ⁊ nihil odiſti eoꝝ q̃ feciſti. ſʒ ſpalii dilexit po
pulũ iſrl tanq ſibi deputatũ:iõ ſubdit᷑: h 6 Omnes
ſci ĩi manu ill ſũt.i.iĩ ſua gubernatõe ⁊ ꝓtectõe:lʒ enim

lbi eẽnt aliq mali
maioꝛi pte
hẽèreditatẽ multitudinis ia cralboni. E
cob. Et rit apud rectiſſi· beet c.
mu rex. cogregails pnopt Lis eis ſup mon
beppli cuʒ tribub ilrl. Ai tẽ ſynai loqbat:
uat rubẽ èt nõ moꝛiat᷑:ct ſit ppls erat in valle
puus ĩ nũero. Hẽc ẽ iude iuxta pedẽ mõtis
bñdictõ. Aũdi dñe voceʒ andlebe nl
iude: & ad pplin ſuũ intro caioge d ſunt
duc eũ. Man eiuſ pugna ab eo imediate:ce
bunt ꝓ eo:&èt adiutoꝛ illꝰ j̊ tera vo mediante
aduerſarios ei erit. Léui monſe: is ſequi:

ſt: 1 nO“
quoq; ait: Perſectio iua nes⸗ bce. n

èt doctrina tua a viro ſcõ dei. I¶ Deredi.
mul. iacob. qꝛ ſiẽ
hẽditas ẽ rej imo

