or Nin cedidiſt..x quo nec timeat eos:Dñs deus boni ac mali ignoꝛãt diſtãẽ⸗ õ hoc
ef. nin oraͤachra 5 9 ducto ẽ nf: ꝓ vob ipe pu nia:ipᷣi ingrediet: ipſis da- E antſo⸗
dile on bie Boltſie ſec iegypto ccis bo terri ? poſſidebüt eaʒ: ra iüt illes apib iz
⸗ ter deſcribit oi vidẽtib 1⁊7 i ſolitudie ipi ui Aõs ãt reuerlimni ? abite ĩ byt aculeos venena-
ic dg. uini pmiſſi ipedi diſtis. Pòtauit te dñs de ſolitudinẽ ꝑ uiã man rubꝛi tos:⁊io qn hoſes ab
g Un meingꝛ dꝛope tuus ut ſolet hõ geſtar, par Et rèſpõdiſtis mihi: Pec⸗ mornmelnz gaant e
, Gn Leni konn oe/uUuluũ filiũ ſuũ ĩ via px quj cauimꝰ dño. Aſcẽdemus ? mozlunturꝛſi

lij iſrl coꝛã ſuij aduer

t aeln ts ſuit data a 90 ũbulaſtiſ donec veniren ad pugnabim:ſic pᷣcepit dñs ceciderunt.
g

ſuper oẽ viros qᷓ locũ iſtũ.Et nẽc ſic qdẽ cre deus nr̃. Cunq; iſtructi ar 3 Nec voci vfe vo
N rit.xx. annoꝛuʒ qidiſtis dño deo vro q bꝛe nmis pꝑgeretis ĩ moiẽ:ait mi lult acqeſcẽ. qꝛ ñ fira
(in W 2 vultra except ca

1 8

Nen tuſ & bi dñs: Sir ad onſ Halis (ctauit ſuã Iniam: ſec
Ai leph Tloſbterr ſi⸗ ceſſit vos ĩ uia:⁊ metatuſ ẽ hi dñs:Oic ad eoſ:MNolite

TeiſSrsete gne . E5 R magis fumanit.
ſai uin lijs leui: vt dẽʒ ſfu locũ ĩi qͥ tetoꝛia ſigẽ ðöberen aſcẽdẽ neq; pugnetis. NMõ ediſt &i cades
dl u it Nii xiii ciira nocte oſidẽs vobiſiter per .n. ſũ vobiſcũ ne cadatiſ co/ bane mlio te i he-
n mun Pnullus eoꝛum ignẽ: ⁊ die ꝑ colũnã nubis rꝗ inimicis ueſtris. Locut bꝛeo hẽ ſic: Et ſediſſ

mr eunad intrauit terrã ꝓ- I. ſI C(ades dieb mir ſcõʒ
miſſiõiß. ſ mõꝛui Runq; audiſſet dñs vocey ſũ ⁊ nõ audiſtis:ſʒ aduerſã-

PS., — . 2 HSõ . 2 dDies qb' ſediſtis. i.ſe-
l rdr ſfſi olerto: retar ſermonũ veſtroꝝ:iratuſ iu tes iperio dſii ⁊ tumẽtes ſu- cudu nunee dier
A ſii 4 * . X . — K,. „ 48 — „ „ — — ,⸗ 2% 2
n hamii Aata eſt igreſſ ire auit:⁊ ait:Hõ uidebit ꝗſ pbia aſceẽdiſtis ĩ motẽ. ANa bus ſed ſtis i alijj ma
u zii miſſiois: hocẽ piã ð hoĩbꝰ generatõiſ bu/ qʒ ègreſſus amoꝛꝛe'q habi ſiib'vt expoit Ra.
y enmn e v (Kü e. frã bonꝗ́ aket; ee iã vei ſa. qꝛ ſcõʒ eu tato rpe
= P. anpe uor. ſub mrn dletug fi Is beeruins c von dicdt erur izls mauͤioi⸗
uiſt ad puniẽdum. patrib ueſtris:pᷣter caleb ſi et apes pſeꝗ:⁊ cecidit ð ſe ſeqntibꝰ.i.xix. annij: .
wzti Ait nõ vide liũ iephõe. IYbe.n. uidebit ir uſq; hoꝛma. Cũq; ruerſi q; totum tpus ſede
ſarehor Ahuien eNcer⸗ eãᷓ:⁊ ipi dabo lerrꝗᷓ quã cal D ploꝛaren COꝛꝗ dño ñ audi rũt i cade ⁊ alijs fuit
inpralpuin ptij predictis:⁊ il 5 ee Eeer l n& varinſr, kvyxxviij. ãnoxꝝ: vt het
) prah s aucnoha cauit:⁊ filijs eᷣ: qꝛ ſecu ẽ uit vos:nèc voci ueſtre vo ca.ſeqᷓnti:icludunt tñ
tmrſſu iis quinonduzat Cal Nic mirada idigtio ĩ luit acqeſc. Geqini eanti:tiuunt ti
üigerant Xr., änu dnm. Hẽc mirãda idigtio ĩ uit acge cẽ. Sediſt ergo i ibi dies in guib⸗ am⸗
Nwium VNec mirãda pplin: cůʒ mihi qq; iratus cades barne milto tpe.(III. vulabat. ap. II.
u idignatio in ĩpo odñiſ ꝓpier voſ dixerit:Nec Rõfectiq; inde vènimꝰ de⸗ en in.
n pulum. qui tam tu ingredieriſ illuc:ſʒ ioſue ¶ Jin ſolitudinem que du/ ducit moyle
Dn grauiter peccauit e, iſter tuus ipſe in A cſt ad mare rupnme ene 1 wL ucit moyſes
i neiſe ut pꝛedictum eſt: fili' nun miſter tuus ipſe in cit ad mare rubꝛum: ſicut I plʒ fplicãdo bñficia
n – 33 (Kum mihi q̃ᷣ trabit pte. Huũc exhoꝛtare mihi dixerat dominus: et vei p legẽ datã. Etp'
En äreſnomee. Fobord iße ſoꝛte terraz circuiuimus montem ſeir i iaren lata hen
1 iit c. Cõtrariuzʒ duilceri raell. Haruuli ve logo tpe. Dixitq; ons ad ca mediũ h'ca. Sur⸗

autem videt Na ſtri ð ꝗb ariſtll ꝙ captiui me:ſuffic vob circuire mo/ gite traſite ⁊c. Pꝛia

„ „ar . S b Zr, „ sä es zre
merirrcab vbi guceret &t filij ꝗ hodie bæ tẽ iſtũ:ite aglonẽ æ pplo lrres ſcom tres pploj
ren dicitur ſic: Dixit S JDMUU 3 â6ο pPhibiti fueft ini
wi ine q; dominus Gd — „ — ebellu:ſcoa ibi Au⸗
1. duſ moplen ⁊ aaron:qꝛ non credidiſtij mihi vt ſanctitica⸗ cq; trãſiſſem. tertia ibi Poſtq ãt. Pꝛim ppls ð quẽ pꝛohi
oinitel n reij me coꝛã filijs iirl:ñ itroducet hos pplos ĩ frã quaʒ biti fuerũt bellare:fuit ppls idumeoꝝ q delſcẽderut de eſau
aſie fiſen dabo eis. ex ᷓ patet ꝙ oñs fuit irat moyſẽ ꝑp pccʒ ſu Lirca qð pᷣmittit᷑ phibitio belli ʒ idumeos:⁊ ſcõᷣo delcribi
ſinl uʒ.dõm ꝙ pcᷓ; ppli fuit occaſio ipſmoyſi oiſcredẽdi tur ſbᷣ breuib vbis bñficioꝝ exhibitio illo tpe: ⁊ precedeti
rfunnnl i v̈bo dominiet ſic oquitur hic: a 6 Pꝛopter vos. ſ. Stũ ad aliqd: ⁊ ẽt ſeq ibi Oñs deus tu. remittit g modꝰ
lpiſſ occalſionalit. b Et filij qͥ hodie bõi ⁊ mali ignoꝛät deuẽiẽdi iu ta frã idumeoꝝ cũ di: a (Pꝛo ide.ſ. 5
dift Diſtantiam.hoc dixit qtum ad illos qui adhuc nõ ha cadej. b Uẽimi ſolit dinẽ qᷓ duc ad mafr̃ rubꝝ ſicut di
S bebant uſum rõis. c Cos ãr reuertimini ⁊c. a pceſ xerat mihi dñs. ꝓut h̃ ca. precedẽti: anq; eni peccaret ppis
ſu che ſu verſus ter ram pꝛomiſſionis. d UE reſpoõdiſt mi/ decepy ab exploꝛatoꝛibus icedebat recte vſus mote ſeir.q ẽ
i; . hi. hic deſ⸗ cribitur penitentia omiſſa ſiue obſtinatio: lʒ ĩ terra idũeoꝝ:ſʒ pj pctm̃ decliauerüũt a via recta:a magno
Gäi e cmim lili iſt ! audita ſnia oni predca peniterent de boe tpe fuerũt vagabudip deſertu: ⁊ poſtea redierũt vſus mon
. e V non aſcenderãt ad terrã promiſſionis ſcom mãadatũ tẽ ſeir: et qꝛ filij eſau noluerũt eis cõcedere traͤſitũ p irà ſuã
iitinn dei:tñ ñ fuit vera pnia:qꝛ volebant accedere ad eam 3ð coacti ſũt declinare ⁊ circuire irã illa quſqʒ veniſſet vltra:
mmnN eius prohibitionẽ: ⁊ iõ ab aduerſarijs fuerũt debellati: vt habetur Numeri.xx. ca. Et hocẽ qo ſpduur: Et circui
S 7 3 Fa. e ¶ Itaq; egreſſus eſt ãmoꝛꝛe. Nũeri.xxj.hi uimus montem ſeir ⁊c̃.Conſequẽt deſcribit᷑ ꝓhibitio belli
H

¶ lber

cõtra idumeos cũ dĩ: a( LCrãſibitis per terminos.i. iuxta geñ. xij. 2.xiij.c. abraã fputauit eũ qſi filiũ. q ( Emim ninei
termios:qꝛ nõ itrauerũt terrã eoꝝ:vt ocm̃ fuit Numeri. xx ppmi fuert habi. ep dicti ſũt at emim. i iribiles:qꝛ ex al cfelin
ca. ſcõm ꝓbabilioꝛẽ opinionẽ: ⁊ dicetur ifra iſto caplo. pectu ſue magnitudis alij irebat. r ¶ Ut de enachim on⸗
b¶ Fratrũ vroꝝ filioꝝ eſau. vocat fratres:qꝛ iacob a quo ſtirpe. enach fuit giga de cuius magnitudie ⁊ filioꝝ ei l⸗ ſüt ybe
delcenderunt filij iirl ⁊ eſau a quo idu mei: fratres fſuerunt dẽ Nũeri.xiij.c. qbus cõpati q̃ſi locuſte videbamur: iſdii nna
vterini:vt hẽ geñ. xv 8¶Sicut feẽ ilrk 4 ſöhor⸗
ee Pairrrt “ .lexhy oietali neigii,
veb ieneban eni ne bp̃cipe dicẽs: Tranſibitis p ſeſſiõis ſue:lquaʒ dedit illi q ꝙ eſdras ſcrip/- anttit
aliqd malüu facere: p . eſau ꝗ hitat ĩ ſeir:ct time ſiremus toꝛꝛẽteʒ careith: ve ⸗ glitse gloa eas e Nri
pter qo negauerit eij büut vos. Videte ergo dili nimus ad eũ. Zpᷣs auteʒ q̃ iürliq tñ fuit arch⸗ . im
tmaſlen e3. n⸗ gęter ne moueaminiõ eos ambulauim de cades bar ſita p mõtẽ moy ſentini
liss ppter rec ca Mèq;.n. dabo vob de fra ne vſqʒ ad trãſitũ careih tri E. dẽz.. im⸗ nrtude⸗
oneeas eo G̈tũ põt vn' pediſcal ginta t octo ãnoꝝ fuit: do bpey born i5 ſſöugin
enim dabo vobis de care veſtigiũ:qꝛ ĩ poſſeſſio- nec cõſumeretur ois cõgre tur de futuro pen iupltant
terts ozn d mer nẽ eſau dedi montẽ ſeir. Ci gatio hominũ bellatoꝝ ð̊ mocdũ pᷣteriti ad ie
babac a aud oeſe/ bos emet ab eis becuia et caſtris: ſicut iurauerat dĩs oñdedũ certitudi üiſbich.
bifea üla era fuit on CGedetis: aquã ẽptã haurie cuius man fuit aduerſus neleoin , Sebrdlt
ceſſa filin eſau:qui er lis ⁊ bibet. Domin de tu eos ut interirẽt de caſtroꝝ loͤl B55 bato gaginuhn
Baiunraꝛin dei expule us bñdixit tibi in mi ope medio. Poͤſtq; at vniuer· Prũ ad acqſſtoeʒ iͤnin
— eaneo gee Manuuz tuag. Nouit iter ſi ceciderũt pugnatoꝛes: lo ire ſeõ reg eſebo: nec
erat oaiſſimit het tuũ: qu traſieriſſolitudie, cutus ẽ dñis ad me dicens: eins mwüwufe
bos emetis ab eis. qa hãc magnã per qᷓdraginta Tu trãſibis hodie termioſ te noze anc, lſpcichoſ
lʒ fili eſau nollẽt eis annos hitãs tecũ dñs de moab vrbẽ noie ar: ⁊ acce ſcribẽt libꝝ inug ifflend
de Ven bee ti : nihil tibi defuit. Cun ges in vicinia ſilioꝝ ãqmon ccia patẽt t .· uälii
udai wvealia ad traſiſſem fres noſtroſ ſi caue ne pugnes cõtra eos “õ D
loes vbi raſibant iu lios eſau g habitabat i ſeir necmoucaris ad prelium. zmoran 9que p miliii
xta termios ſuos. P via capeſtrẽ de helath et Mõ.n. dabo tibi de terra ſi hibitũ fuit pliuzʒ tum uiin
4CBene mers de aſiõgaber: veim ad iter lioꝝ ãmon: qꝛ filiſſlob de g⸗ amo 2 moab mnee
ic ikia toto Alo re J0 Oucit in deſertũ moab. dl eã in poſſeſſionẽ. Terra x qb: deſcẽdeft igiolſ⸗
pore erhibita ct: Bixitq; dominus ad me: gigantu reputata e:t lipſa bire ſuerunt fild Piclbalan
Dñs de tuus benedi Nn pugnes contra moa olim habitauerũt gigãtes: loth de duabfili ai di⸗
Pir Broend legez. bitas:nec ineas aduerſus q́s qmonite vocãt cõmim: abus ſuis: ut hek Uumnlun
EPeaap viname in Los preliũ. Nõ.n. dabo ti- ppls magnus ⁊ multus et F r. Qasn ſclil
n eernaenli ad bi gcq deten a cop: ga fi bꝛocere longitudis: ſi(ẽ ena com po meritum pit eöhen⸗
cultũ dei poſt legẽ da lijs loih tradidi eã i poſſeſ chim quos deleuit dñſ a ſa eae filius fipumnenie⸗
alee d ſionẽ. qmim pꝛimi fuerunt cie eoꝝ:et lecit ülloſ habita loth reputabatk: nſuam
n cubis. hitatoꝛeſ eius:ppls magnꝰ re pꝛo eis:ſicut fecerat filijſ aſSurgite bie Mirv'l
ne enraſieri ſo 7 validus ⁊ ta excelſus ut eſau qui habitant in ſeir de Bids pnen as ,(e
litudinẽ hãc. in q ſür de enachim ſtirpe quaſi gi lens hoꝝeos:⁊ terram eo/ dei ⁊? legis reuerẽ ſsvofn
ſpacs ſorbianer, gãtes crederẽt:et eẽnt ſſes rum illis tradenſ:qua⸗ poſ tiã recolẽdo bene tcfipifti,
eal vone leſl⸗ ſilioꝝ enachim. Dẽiq; mo ſident uſq; in preſenſ.Cue ficia diuina tpe uunmumi
uanch te aeoe an, abite appellant eos emim. os guoc; ui habitabant vellug pꝛimo d naiing,
nos habitãs tecũ. per In ſeir ãt pꝛius habitauert in aſerim uſque gaçam ca bita ebelli bte⸗ ini
ſpecialem cultum. honei:quibuſ expulſiſ aiq; padoces expulerunt: qui riti:ꝛ exhibenda Kintäihin
m ¶ EZt nihil tibi de deletis habitauert filij eſau egreſſi de capadocia dele- tpꝛe belli ſuturi : inkandi
fuit. qꝛ dedit tibi mã ſicᷣt fecit iſrael i õ . ibi Joſue q;. Bñ⸗ Enatminni
a zcduri aqus og ſiciit fecit i aei in terra poſ uerũt eos:⁊ habitauerũtp ficia ãt exbibita ſmnüitſöne
para. AAAdcbss in bellis pteritis iſeſbiul
ſiſſemus. it deſcribit ſecũdus ppls.ſ. mo abitaꝝ: cũ qbus ſũt regna acquiſita per victoꝛiã diuinitus datã . Cirra (bſa
phibiti fuerũt fili iſrl bellare: ⁊ pmittit mocły veniendi ad qð pꝛimo agitur de terre acqſitõe:? de diſtributoe ac ho⸗
terrã eoꝝ cũ dẽ: Cũq; trãſiſſem ⁊c᷑. Cõſeqnt ꝓhibet᷑ ð eos ſite: ibi Terramq; poſſedimus: circa medium terti tdon
bellũ cũ dꝛ: o ¶ Non pugnes ) moabitas ⁊c.cup cã ſvᷣdi capituli.Adhuc primo deſcribitur acquiſitio regni ſe Uotbi deS
tur cũ dẽ: Nõ eni dabo tibi qcꝙ de tra eoꝝ. p uia fi on: ſecundo ipſius og in principio tertij capituli. Cir / . . Eriſtibo⸗
lis loth tra. eã iĩ poſſeſ. a hoc fuit ex merio abꝛae ⁊ ꝓmiſ. ca primum primo deſcribitur prelij cauſa: ſecundo vi karbi ſnt
ſione ſibi ſcã: ex hoc enim ꝙ loth receſſit de harã vt uet cũ cctoꝛia : ibi percuſſimuſq;. Circa primũ oſtenditur belli manen ilui
abraã i terrã chanas ⁊ cũ eo iuit iegyptũ ⁊ redijt ut habet cauſa et iuſta ex parte filioꝛum iirl: ſecundo iniuſta ex räe

eutero. HWZ
. ?? tñ conceſſerunt traſitũ per ter
.. 3 itqʒ ſeõ. Circa pmũ oñditur bellũ filijs iſr! per mediu terre ſue: cit ꝙ non conceſtert
tii E parte lon:l vſ ne kenno dlie vni tunn ſuam liagen satcnntkrtfmdinganan eij ali
nin filioꝝ iſrt eẽ iuſtũ ex⸗ : 1 hocẽ ꝗð dicitur: tranſitũ per aliquam iſibant iuxta terram ſu⸗
RNW te t dare alteri:⁊ hoc ẽ qð dicitur: . ue tranſibant iuxta
ü us volgrare ius poͤrore⸗ connuatur ſic cü Pordenti. menn Gelckadiai Lcbsnt fecerũt filij eſau. hoe
ind ba. it vbo dit ad pplin q refert moyſes. b ¶ Ecce am: 1 16 dicit ꝙ. no refert ad conceſſio
akitnn bugra fürvba n nẽ tranlitus:ſz ſolum
etennWd rmmaſte tone? ſienunc nides Dirit do lnidiiene i
dcedand ad oñdẽdũ ꝙ vi/ illis. Sür vtaſtte. 18min ad me:Ecce cepi tibi filij iſrl. ſ. tranſituz p
igahtn la fueatex be 5. Eccẽ tradidi ĩ ma- mina⸗ 5a. . flilij iſrl. ſ. tranſituʒ
Einahih crozia ueater b⸗ farnéô. „n dere ſeon ⁊ terrã eius:ĩ᷑ terrã ⁊ venditionem
te Reketo widi ſi; nutua ſeõ regẽ eſebon am ts von dere eã. Egrèſſuſ yictualiũ. Primũ ne
kcel ex vᷣtute ppli ifrk. . eius icipe cipe poſſidere eã. JSr it filtſ eſau: r ſe
ſterſlon xN Rei iãs moꝛꝛeuz: ⁊ terra eiu ſeõ obuiã nobis cũ oĩ gauerũt fili eian
arentlke c (Hogie icip : „ E ſeõ obuiã no 38 cu udũ cõceſſert. Poſ⸗
ſiziu mitere terrorm poſſidẽ: ni te adueſue Bobino ſuo ad pꝛeliũ ĩ iaſa an H liar
. ⁊c.j qꝛ ꝑ victoꝛi eæij pᷣliũ. Hoͤdie incipia m nuadidit eumn domin de tut re pot eulerii ach
Rimin as habitas de re⸗ tere froꝛẽ gic oreinucine; oſter nobis: pchᷣſſimuſqʒ vtrũq;:qꝛ lʒ filij Alau
9 KncG gib ſeõ ⁊ og:tioꝛ ã i pplos qui hiĩtãt ſ , ſuo: nõo coceſſiſſet traſituʒ
iynſti filiox iſrᷣ cccidit kuã ĩ pplos qui hi a euʒ cũʒ ſiliſs ⁊ oĩ pplo ſuo: no ſua th dimiſſe⸗
nrimg . i celo:vt audito noie tuo pa euʒ cũʒ filijs ⁊ oi 0 ce Prraz ſus iñ vimun
– ee tremiſcat: ? doloꝛe teneantẽ pimu viris ac mulierib? treſue: vegetes ei ibt
iiſn, Ex hoc dicit Ra Miſi ergo nũcios de ſoli bus eaꝝꝑ viris ac mulie dẽ victualia: neutruʒ
2 Whüinl bi ſa. ꝙ in pugna ie cademoth ad ſeõ re ⁊ par uulis. HMõr eliquim : it coceſſit ſeo: ſed exi
hd fii⸗ iſrl ↄtra ſeõ ⁊ og tudie cae pbis pacificis di/ eis quicq; abſq; umenio :· uit de terra ſua ↄ fili⸗
n luſti ſolſterit ſicut t⸗ ge eſebõ pdonc tuã q in ptẽ venere pꝛedãtiuʒ æ oen vate eos eximia
b nn ſti ioſue: ⁊ ꝑ hoc vi/ ces: Craſibim p terrã tuã ſpolijs vrbiũ qᷓs cepimus re. k¶ Et moabite
ſon i ctoꝛia nota fca fu ublica gdiemur via. Nõ polij eſtſi ripi ꝗ ſir vẽdiderunt eis
„ uinſur it ſᷣ oĩ celo:ſedñũñ P liabim neq; ad dexte ab aroer que eſt uper ip Victualia. 1 (AIlolu
en i le monſe⸗ gegg ad ſiniſtrã: alimẽéta toꝛẽtis nan enblce itq; ſeõ. Dic de cribit
älhzin m dei buſcin ta rane is vt veſca i valle ſit e vic; galaad. hefluͦ iuſtu ex pte re
aiupuut cuiſſer. cup ſcnip pᷣcio vende nobis vt veſca n fuit vicus vel ciuitas gis ſeõ:pmo qꝛ dene/-
zait hiex turã hy libꝛi iten mur:aquã becunia t ibue: ſtras effuget man. gauit petitionẽ r Sabe
Rae err anire z ſicbibem.Tatu evr E Bevſrachdt ons nenent ea ecam dieiſe,
inoͤnx hi⸗ iumros ad fue Eſtco⸗ ãſitũ:ſicut fe Oẽs tra ra fiſſouom Nloluitq; ſeõ ac.
bin ut hli ennz ver Tieois bia c Kcgze ai in ſe nobis abſq; terra filioꝛum us ca: m (Quiai
inb oid diule: 2 10 dußle cerũt ſilij eſau ꝗ ãt ĩ ar ãmon ad quã ñ acceſſin: durauerat dominus
rc'oll aagemocej o e moabite ꝗ moꝛãt i ar ũci qᷓ adiacẽt toꝛꝛẽti ie zc di t oñs idurare
inmir? mor etne, vonerventagz nar ioꝛdanẽ aci Abib⸗ õtãis: vniů hoiĩes ĩ malo: inqtuʒ
di unn ill cũ dẽ: Sub dle ⁊ trãſeam ad trã quã dñs boc ⁊ vrbibꝰmõtãis: hi ſuo iuſto iudicio ꝓpt
ſihdedhfli lo. qui modusle nf daturꝰ eſt nobiſ. Nò ſiſq; locis a agbus .( demerita hominu i
sſusubit qndi freq̃nt in 2 de nĩ datu reſcboͤ dare — o hnitdeſe de nf, Cerrx. mahbiteis gratlam vt
iirud cra ſcriptura re- luitqʒ ſeon rex elebo da T zaz ouſi aſcendim p nõ infũdit:⁊ qꝛ effeuj
Sn rit: e(n mo is trãſitũ: q induraue II. Tãqʒ ↄuͦſi aſcendim . mollificat
snmtin Fe partue letii cõ nobis trã ltu:ꝗ 19 ſ. ; ey — iter baſan. Egrèſſuſq; og gre iss ſttractoez
8 rturietiu ce 5 In = is ad eius ſbtra
wrbn i tremiſcãt. exter? rat dñs deus tuu ſ9. re baſã ĩ occurſt ũ nob cuz ſeqtur induratio coꝛ
x . lõ bfirmauerat coꝛ illiꝰ:ita x H“ uratio
lcy wuurtf cozpose e ſno obſumauer⸗ anꝰ tuas pplo ſuo ad bellãð ĩ edrar dis ⁊ obſti ario pec
1 . . ð 1, cõſecutie:qꝛ AtO
6 h len on ii iuhi er pte ſon:q: hune obruleft uri iln pen⸗ leruute eg e bor pergnani
,lens reven 1 cee e unn ex Plie ſpc oyſes ſcirer p cuta ẽ illa pe ,„,Poz z. ¶ Egreſſuſq; ẽ ſeõ ⁊c.·
witleg n acem petentes trãſitũ aciſicũ. Licet.n. moy . filios iſrł ſine cã:⁊ hẽ qð d. 9 11Egreil t ſe idigẽ au
i tgliloben felelatiane dñi: vt predem̃ eſt:q ſeo traſitũ no neechs ocauit ſeõ og ad ſuũ auxiliũ: q? no n Srbarie eu. hic
ſcz dinn . ret:ſed magis cotra eũ bellaret: tñ pacẽ obtulit: vt o ali⸗ xilio epad deſtructõeʒ filioꝝ iirł. br ecrin .
ne uc craplc llis inen Ecr bune deeren 6E tgs Faebie Bainuen ſuo. qo ponens
0 alze quã facerẽt cũ 2 itate „05 4 ch; ntib alijs q Kum gs. itelligit de adã filio nõbili quẽ E at: 7
binge ſimplr: ſicut dem fuit Nũeri. xxxiij. in en gen Ra.ſa.dicit:ꝙ hoc itelligit᷑ de dã f die:põt tñ dici ſcom
iabbat :Deimi offerre pacẽ:vt hẽ ifra.xx. c. is pri i magnitudie ⁊ foꝛtitudie:põt ic⸗
rtif apban, pugnaturi:pꝛimũ debebãt offerre pacẽ: vt iſit ad eos erat equalis pr̃i ĩ mag Sit ſingulare ꝓ plurali:ſicut
lſuun, ã ãt ſeõ erat extra terrã chanaã:⁊ iõ m dit ad aſlationẽ nr̃am: ꝙ i hebreo põi ingul ſcaꝛꝛ. cete
Prebe l⸗ Regnũ ãt ſeõ erat ey ſc dz : Miſi ergo ncios c. trãſlationẽ ni ſca grauiſſima.i.mltitudo muſcaꝝ.
bigirß nũcios vbis pacificis ſiẽ dẽ H: n ntũi Exo. viij. Mẽit muſca grauiſſima. i illa ẽ q̃ ñ hʒ muros:2
7, ti g ¶ Publica gradiemur via. ita ꝙ nullũ nocume et vſq; ibi: r ¶ Nõ fuit vic'. villa ẽ q ñ
ſca attM 4Rublicagra 1 dre ſcentibus. ra patẽt vſq; ibi: r ¶ Nᷣ ¶ Laplm. IIi.
ls feetto 5is tuis imobilib' ſeu terre tue na centibus. iuitas villa ẽ clauſa muris. e„ e*
rile ln ſer⸗ s m⸗ bis. ita ꝙ nullam iiuſticiã ciuitas villa q; cõuerſi. Hic oñter deſcribit · victoꝛia den
airiusoti⸗ h ¶ Alimẽta pᷣcio vende nobis.ita ꝙ nullam iiuſticiã aq; conerit. Pic onter aſio pugne: cõditio
i n i, is mobilib'. i m ẽ vt nobis cõ tet pꝛimo ðſcribit᷑ occ no pugne: 2 ce -
. M nbi in bonis mobilib Strarlu vi Rueri geog:et peii irca pᷣ“ dẽ ſic: a( Ita
ndnen Roien. ſicut fecerũt filij eſau. Lotrariũ vẽ Nũeri victoꝛie. ibi pcuſſimuſq;. Circa p dẽ ſic: a( Ita⸗
,en cca n eurkeeritflie Eeieat trlet berufzp Obellatoz ſeo: b Eic.
ae Er.ca. occurrã. poſtea ſhdit: Et diuertit ab eo irk q; baſãi· q duẽ ad baſã. cc(Egreſiuſq; ẽ ogex h apꝑz
no armatusoccurre licet filij eſau nõ cõceſſerit trãſitãũ iter
gegcunt A hoc dicũt alid ꝙ lic
N enlun
ni ſohiſil

¶iber

ſicut iam dem eſt: longitudo que eſt a planta pedis vſq; ad

h'ẽ qð dẽ: Et ciui.il.de rubẽ ⁊ gad ⁊c. ⁊ pʒ lĩa vſqʒ ibi

„ „ p, = e. g » , „ — —„ . “ mnio⸗
quare moyſes nõ petiuit trãſitũ vᷣbis pacificis ab iſto og:ſi cauillã non eſt ad plus niſi quarta pars longitudis pe/ ſegi
cut fecerat a ſeon:qꝛ iſte og nõ expectauit ꝙ moyſes ad iraz dis:⁊ ideo ſi inter plantam pedis ⁊ cauillam ipſius og 6 hla ſenoi
eius appropinãret:⁊ inde nũcios mitteret: ſʒ poccupauit te erant. xxx. cubiti vſuales ſcom predictam fictionem: ſe uicluc
pus mouẽdo bellũ iiuſtũ 3 filios iſrk. d ¶ Dixitq; ons ad qtur ꝙ tota longitudo pedis eius ad minus eſſet.cxx. u rua galle
me: ne timeaj eũ.hoc dem fuit ſpãlr de og:qꝛ erat mire ma cubitoꝛum: vt predem eſt: ¶ubitus autem contiet duo,) ger liſimr
gnitudis ⁊ foꝛtitudis L pedes ſeõm com⸗ ihiint
vt pʒ ifra eodẽ caplo. „„ „ “””Mco munioꝛem opio/ nda ſiati
e Panſſinu Bixitq; dominus ad me. amoꝛei ſanir:oẽs ciuitatel nem ⁊ verioꝛem: lanis huuf:
eũ. Dic deſcribit ma Me timeas eu: quia ĩ mau q ſite ſũt ĩ planitie ⁊ vniuer vt credo: ſcoʒ ali lbeotbiſten
gnitudo victoꝛie: ? p „ A nn = am vero pedem ilo en izute
mo ex hominũ iterfſe tua tradit e cu ol pp lo ac ſã terrã galaad ⁊ baſan vſ/ 2 dimidium: ex ſithniun
ctoꝝ ⁊ cinitatũ cata fra ſi ua: ſacieſq; ei ſic ſeciſti qʒ ad ſelcha ⁊ edrai ciuita quo ſequit a. eir fuſ⸗
mmer MR mlitu/ ſeõ regi moꝛeoꝝꝑgꝗ habi tes regni ogi baſã. Soölus bitus ipſoog con ſng in
pz lja: ? ex reg tauit ĩ eſebõ. Ltradidit er· ꝗppe og rex baſã reſtiterat tinebat.· ccxl. pe⸗ ſiairnita
og magnitudie cũ di: o dñ anfj P* . . N des cões ſcom pᷣ⸗ ingn
enuud ecu dꝛ: go dñ̃s deus n in manib- de ſtirpe gigantu. Etmon, dczmictone vl atun⸗
de ſtirpe gigãt. Die niis et og rege baſan ⁊ vni ſtràt᷑ lectus e ferre'qui ẽ ĩ ad minus. clxxx. nat betuif
at a loat p H uerfſũ ppl eb: pcuſſimuſq; rabath ſilioꝝ ãmõ:nouem Et per conſequè Rc
Se nerſe. eos uſqʒ ad iĩternitionẽ va cubitos hñs longitudis: ⁊ lecens ciusru- Pdlini
ch eb: vt bi geñ. xiij. ſtates cũctas ciuifates illiꝰ q̃ttuoꝛ latitudis ad mẽſurã kuog co nie; t ckſonilul
1 de ilaa iniſectöe eua vno tpe. Nõ fuit oppiduʒ cubiti virilis mar. Terrã tudiequod iclu⸗ iligthid
ſ ſolus os: 5 poſtaa qð nos effugẽt. Sexagita q; poſſedimus tpe illo ab dit maximaʒ ab/ igii; ih
eete⸗ a:ut d: urbeſ ⁊ oẽz regionẽ argob aroer q ẽ ſuꝑ ripã toꝛentis ſurduatem: quia ſtmrl
r ſcõʒ b iſte ogdiun regni og in baſan. Cuncte arnõ:vſ. iᷓ partẽ non poſſct nuri e eäc
vixerat: qꝛ a tpe belli gni ogin Daſan.-ln arnõ: vſq; ad mediã partẽ (nus ferreus tate irpoldii
pdei de qà euaſit vſq; vrbes erat muite muris 4 mõtis galaad:⁊ ciuitateſ il longitudĩs ⁊ lati dlngu de⸗
ad bellu ĩ àᷓ obijt flu⸗ tiſſimis:poꝛtiſq; ⁊ vectibꝰ: lius dedi rubẽ ⁊ gad. Reli tudis conñdẽtis: ibth dini
ra ian abſq; oppidis inumeris quã ãt ptẽ galaad æ omnẽ nee iueniretur tã ei
tnor t len, nõ beébat muros. Et öleui baſa regni og: tradidi me- tama ſeru nerar Wrnn
gnitudie e og dicůr m coS ſic feceram ſeon re die tribui manaſſe oẽm re/ necet uen aodi nncuſ ni,
indei:ꝙ aplta e' v gi eſebõ diſt dẽtes oẽz ciui gionẽ argob. Cuctaq;ʒ ba- cituritexru. nnm u
H tatẽ viroſq; ac mulieres et ſan vocabatur terra gigan Bonhratur A beli
iĩlibꝛo Nũeroꝝ.xxj. vrbiu diripuim. Tulimuſ poſſedit omnem regione, mon. i itali einf hahßi
ca. 7 qꝛ iſte paſꝰ vbi ᷓ; illo ĩ tpe tra de mau du argob vſq; ad tminos geſ tate:qꝛ magnitu⸗ ſcuebatecum
deſcribit i mẽſura le· oꝝ regũ ãmoꝝeoꝝ ꝗ erãt ſuri ⁊ machati. Aocauitqʒ do predũi lecti fe- Uupſtnen p
cti eiꝰ:illã falſitatẽ de loꝛdanẽ . re occuparet locũ ufannilias
ſtruit: iõ ad coloꝛan/ trans ioꝛdanc a tonente ar exnomine ſuo baſan ano/ vnius mnagne D (polreaut
qũ pꝛedictã falſitateʒ non vſq; ad moõtẽ hermõ: thiair ideſt uillas iair uſ / uitatis: r ideo di hoſcy it eppſ⸗
iudei puerſe exponüt que ſidonij ſarion vocãt et que in pꝛeſentem diem. cẽdũ ꝙ hᷣ accipit tliſfcis pſti
hãc l̃am:dicũt enim cubitus vſualij ⁊ blcloßteith
aliqui ꝙ i hebꝛeo nnGo . H Ctis: ᷓ cõtiet du⸗ fyim oplen
eſt lectus:ſ cuna ĩ qᷓ erat poſit qñ erat puer: ⁊ ꝙ iã tãte erat os pedes cões:vel ad minus pedem ⁊ dimidium:Ex ; filibeliffun
foꝛtitudis 2 magnitudis:ꝙ nõ poĩat tenẽi niſi ĩ cuna ferrea patet ꝙ lectus ipſius og erat bene magnus cõtinẽs. ix. fideifwernn
hñte. ix. cubitoſ vſualeji magnitudie. Sʒ hec expoſitõ aſſu cubitos longitudis.ideſt.xviij.pedes cões ſcõm cõioꝛẽ rpllininilen
mit nnat i hebreo no hĩ cuna ſʒ lect: vel ſtratu: vt magij opionem de magnitudine cubiti: vel.xiij. pedes cuʒ di inoſſcerpian
Fb oqmur: eadẽ eni dictio ẽ h hebꝛaica:que hĩ pᷣſ.vj.la midio ſcòm aliam. Moꝛaliter og dᷣ iterpᷣtatur congre/ ſturt deciclic
car rinig meis ſtratũ meũ rigabo. Et geñ.xlix. Maculaſti gans:ſignat peccatoꝛẽ:q ſ ibi cõgregat inidtatem:ſcom phei e⸗
ſtratũ ep: de lecto iacob cũ ia eẽt vir pteci:de qͥ ceriũ ẽ ;ñ̃ qð dĩ pᷣſ. xl. Coꝛ eius congregabit iniqtatẽ ſibi. Quia ſn tdenn
lacebat i cuna. Itẽ lʒ puer de nouo natr ſit mioꝛis quãtitan ſcõm Greg. Peccatũ qð per pniam no diluit:mox ſuo ſoerdatlun
iỹ i etate adulta: tñ de cõi curſu hʒ quãtitatẽ pedalẽ vel pa pondẽ ad aliud trahit. Lect'.n. ſũt alliciẽtia ad pctm: wpdifthan
rũ pł'reſpectu ſuiipᷣi i etate adulta: ſpaciũ aut a planta pe detinẽtia ĩ ipo:ſic ĩ lecto ĩ qͥ iacet pſtratus:hʒ ãt nouẽ diſbidenſſin
dis vſe de eanili ad plus nõ eſt niſi qrta ꝑs lõgitudis pe cubitos lõgitudis:⁊ q̃ttuoꝛ latitudis: exẽplũ i pcco car ſoeit hiſier
dis: 7 i0 4 fictio iudeox pᷣdcã de lõgitudie og eẽt va:qñ fu nis:⁊ ſic pot itelligi de aljs. Pꝛim cubit logitudis eſt Aterftractzef
die⸗ nouo nar: nõ ſolũ hũit nouẽ cubitos vſuales ĩ lõgitu i elcis:ſecũd ĩ poculis:ttius ĩ ſpectacul:quart ĩ cãtilẽis reſhuentet
ie:ſz qter. xxx. ad min ſ.c.xx.⁊ iõ ad coloꝛãdũ pᷣdcãm ſi diſſolut: ꝰi ſuauitate aromatũ: i mitiplicitate do/ lpmiſſötgea
ctionẽ ſeu lalſitatẽ. Ra.ſa.alr expõit liam pᷣdcãm: cõcedẽs nox grat datoꝝ: YT'ĩ mollitie lectoꝝ:octauji applauſu Eenciſtioii
gnod H hi: Lectus ⁊ nõ cuna:ſed cũ ſpdit: habẽs nouẽ cu ſocioꝝ:i turpi vſu mlieꝝ. Latitudij vo bmẽcubitẽ ð lucnetui
bitos longitudis ad mẽſurã virilis manus: dicit q hoc eſt lecta :ẽ ↄſeſ:ʒ' opa: ↄſuetudo: qũ lteruẽit ĩcoꝛꝛi riichälgn
naligrande mẽſura cubiti ipius og: qᷣ vocabat vir ꝑ quan gibilitas ⁊ obſtiato tũc e lect ferre. h¶ Terrãq; poſ. Eeheoertu 1
ſicio n din Ule cubütus erat ulde magr. Sʒ hec expo Hic ↄñt recolit pᷣdce ire acqᷣſite diſtributõ:q̃ aſſignata lui uſ 5
no p are nec coloꝛare predcãm falſitatem: quia fuit duab' tbub'a oimidie: ⁊ plẽpↄtiet Nũeri.xxxij. et hmmineollie

Aalſcit ſen del

umith,
nprianten
nsal
Enn
un
iner Nang
man
ir mnin
iei
Aus uſ
nn
utl Ann
Nuen ün
Ari rine
m wanzii,
uglid
lon unmgt
„ Mf
l ni
S
1 N
. iai
ſe. rä
“ drien
.
We
a'in
unh ſun

6 iron Litlaad

urn nugli⸗
, Untüint
5 wmled
einnd,
I iuriNd
gmmſi
islüin
eg

a ¶ Et termios cenereth. Nomẽ ẽ lac magni ꝑ quem
trãſit iꝛdãij fluui:⁊ vocat᷑ ĩ euãgelio mare cenereth a qᷓ
dã villa ſic noĩata ſuꝑ litꝰ eius ſita:⁊ mare tyberiadis
a quadã alia ciuitate ſita ĩ eius litoꝛe: ⁊ mare galilee:

qꝛ ẽ iuxta galileã regionẽ.

qð ẽ ſalſiſſimuʒ.
nomẽ? eſt alterius
lacus ĩ qͥ cadit iõ
danis fluu: ⁊ ẽ
i loco ubi ſbuerſe
ſũt qᷣnq; ciuitate)
de qꝝ ſbuerſione
hĩẽ geñ. xix. ⁊ de
iſto lacu dẽʒ fuit
Nüeri.xxxiij.ca.

Uocat᷑ aũt mare

moꝛe hebꝛaici b/⸗
monis ſcoͤʒz queʒ
q̃libet ↄgregatio
aq̃ꝝ nõbilis mar

vocar ſcom illud

neſq; aq̃ appel/

uit maria.
c ¶ Expediti p̃ce
dite.hoc dẽ viris
bellatoꝛibꝰ dua:
tribuũ ⁊ dimidie
que iã hẽbãt ter/
rã aſſignatã ⁊ ci
uitates muratas
in quib reliq̃rũt
vxoꝛes ſuas ⁊ p
unlos ⁊ familias
2iõ poterãt ꝓce
dere ad bella ma-
g expedite alij
q ducebãt ſecum
vxoꝛes ſuas ⁊ ꝑ⸗
uulos ⁊ familias
d ¶ Joſue autez.
Poſte zt expli⸗
cauit bñficia pᷣſti
ta i bellis pᷣteritij
H oñter explicat

pCᷣbẽda ĩ bellis futuris

b¶ Uſq; ad mare delerti

Machir qqʒ; dedi galadnd

⁊ tribubꝰrubẽ ⁊ gad ðdi ð

terra galaad uſq; ad toꝛꝛẽ/
tẽ arnon mediũ toꝛẽts et

ↄfiniũ vſq; ad tõꝛẽtẽ ieboc
ꝗ eſt termin filioꝝ ãmõ:et
planitieʒ ſolitudis atq; ioꝛ
danem: ẽt tmĩos cenereih
uͦſqʒ ad mare deſerti qð ẽ
ſalſiſſimũ ad radicẽ mõtis
phaſga oꝛiẽteʒ. Pꝛecepi
qʒ vobis ĩ tpe illo dicens:
Dſis de vr dat vobis traʒ
hãc ĩ hereditatẽ:èxpediti pᷣ
cedite fres vr̃os filios iſrł
oðẽs viri robuſti abſq; vxo
ribus ⁊ paruulis atq; ium̃
tis. Noui.n.qꝙ plura habe/
atis pecoꝛa ⁊ ĩ urbibꝰ r̃ma
nere ðöbebũt q̃s tradidi vo

bis:donec reꝗẽ tribuat do

min fratrib yris ſiẽ vobiſ
tribuit:⁊ poſſideãt ipſi etiã
trã quã daturꝰẽ eis trãſ ioꝛ

danẽe:tũc reuertet᷑ vnuſquiſ

baeAibn⸗ ſuã quã de
1

c vob: Joſue q̃q; in tpe il/
lo pcepi dicens:Oculi tui
uiderũt q̃ fecit dñs deuſ ni

r hoc totũ fit ad inducẽdũ filioj

iſrł ad dei reuerentiã ⁊ obſeruatiã legis:⁊ diuidit ĩ ꝑteʒ
pncipalẽ ⁊ ineidentalẽ:ſcõa ibi Pꝛecatuſq; ſũ.Circa pᷣ/
mũ moyſes ex victoꝛijs cõceſſis filijs iſrl de preterito
aſſecurat de cõcedẽdis i futuro: qꝛ ſcõm ꝙ dic̃ beatus
Greg. Pꝛetitaꝝ reꝝ exhibitio futuraꝝ ẽ certitudo ⁊ pʒ

lr̃a. e ¶ Precatus. Hec ẽ ꝑs ĩcidẽtalis:ex hoc.n. mo

yſes ex dei adiutoꝛio duos reges debellauerat:⁊ terraʒ
eoꝝ diſtribuerat:ut predcm eſt:opiatus fuit q verbuʒ

dñi ſibi dem Numeri. xx.ſ.ꝙ nõ itraret irã ꝓmiſſiõis

nõ eẽt vᷣbũ ſnie diffinitie:ſʒ magis cõminatõis: qð

re-
quẽter r̃tractat᷑:ſiẽ illud ione.ij. Adhuc.xl.dies ⁊ ht

ue ſbuertet᷑.⁊ iõ oꝛauit dñm vt itrarẽt ioꝛdanẽ:a vidẽt

tfrã ꝓmiſſiois:ac diuidẽt:et hoc ẽ qð dẽ h: f

de tu cepiſti oñdere ſeruo tuo.i.mihi moyſi. g¶ Ma

gnitudinẽ tuã.iĩ opibus mirabiliũ. h = foꝛ⸗

riſſim ĩ debellatoe duoꝝ regũ. i ¶ Traſibo igit ꝛc.i.
hoc peto ex tua gratia. k ¶ Et montẽ iſtuʒ egregiũ ⁊
libanũ. Ra.ſa.dicit ꝙ per mõtẽ hic ĩtelligit᷑ hierlin q̃ ꝓ

parte pᷣncipali erat ſita i mõte:a per libanũ ipʒ tẽplum

quod fuit ſcm̃ de lignis libãi:vt hẽ tertio Reg.v.c. Sʒ

dendo. q

Domie

hoc nõ vẽ veꝝ:qꝛ moyſes nõ petebat viſionẽ ſpũalẽ terre:
ſed coꝛpoꝛalẽ: ut maifeſte pꝑʒ ex textu:tẽplũ ãt nõ fuit factuzʒ

uſq; ad tꝑa ſalomonis:⁊ io vſq; tũc videri nõ poterat vili

one coꝛpoꝛali:⁊ iõ dicẽdũ ꝙ per montẽ ⁊ libanũ ĩtelligunt᷑

duob his regib:ſic ſaciet

oib' regnis ad q̃ trãſituruſ

es. Ne timeas eos.Oñſ.n.
de vr pugbit ꝓ vob. Prẽ
catuſq; ſũ dñʒ ĩ tꝑe illo di/

cẽs:Oñ de :tu cepiſti oſtẽ

dere ſeruo tuo màgnitudi/
nẽ tuã maãnũq; foꝛtiſſimaʒ.
MNeq;ʒ.n.eſt alꝰ de vel in ce
lo uel in terra qui poſſit ſa
ce opa tua ⁊ cõpari foꝛtitu

dini tue. Tranſibo igitur ⁊

uidebo terrã hãc optimaʒ

trãſ ioꝛdanẽ:et mõteʒ iſtuʒ

egregiũ ⁊ libanũ.ratuſq;
ẽdñs mihi pꝑ vos:nec ex⸗

audiuit me:ſed dixit mihi:
Suffiẽ tibi:nequaq; ultra

loquaris de hac re ad me.
Alcende cacumẽ phaige ẽt
oculos tuos circunfer ad
occidẽtẽ ⁊ ad aquilonẽ: au
ſtrũq; ⁊ oꝛientem:⁊ aſpice.
Nec.n.trãſib ioꝛdanẽ iſtuʒ
Pꝛẽcipe ioſue èt cõꝛobõa
eũ atq; ↄfõta:qꝛ ipᷣe pᷣcedʒ
pplm iſtũ ⁊ diuidet eis frã

quã uiſurPꝰeſ. Mãſimuſq; ĩ

valle phanum phogoꝛ.

₰»

ioſue.vt recipiat fgimẽ ppli:⁊ laboꝛes i acqrẽdo t᷑rã ⁊ diui
Er coꝛꝛoboꝛa eũ atq; confoꝛta. Timebat eni
ioſue ne ſicut moyſes magiſter ſuus ab igreſſu terre ⁊ e di
uiſione fuerat ipeditus: ita ⁊ ipſe qͥ nõ erat tãte ꝑfectionis:
multo foꝛtius ipediretur: ⁊ ideo dñs voluit eum aſſecuraf

duo termi ire ꝓmiſſiois ſcòm ei' lõgi udinẽ: qꝛ mons in qͥ
aſceſus ſcoꝛpio is: ẽ

ẽ ĩ ᷑mio auſtrali:⁊ li-
banus i termio aqui⸗
lonari:⁊ per hoc itel
ligitur petita viſio lo

coꝛum itermedioꝛuzʒ
¶ Iratuſ q; eſtmihi
dñs ꝓpter vos. iſtõ

refertur ad peceamm

mo yſi in aquis cõtra

dictiõis:quod habet᷑
Numeri.xx.cub pec-

cati occaſio fuit mali

cia populi:ut..dcm
eſt. c.j. m ¶ Nec ex
audiuit me.verbũ ſu
um retractando: ſed
magis confirmando:
qtum ad hoc ꝙ traʒ
nò itrarem: conceſſit
tñ ꝙ eaʒ ab extra mi/

raculoſe viderẽ:vnde
ſvᷣdit᷑: n ¶ Alſcende
cacumen phaſge. no

mẽ eſt motis. o ¶ Et

oculos circunfer ad

oꝛientẽ ⁊c ¶ Non ac/

cipitur hic oꝛiẽs ⁊ oc
cidẽs auſter ⁊ aqlo ꝓ
ut ſũt termĩ toti ter⸗
re habitabilis: qꝛ nõ

fuit oſtenſa moyſi: ſʒ
ꝓut ſignificãt termi/
nos ire ꝓmiſſiois qa

moyſes vidit ocul cõ

Palibtotã tra pmiſſi
onij a mio e'auſtꝛali

vſq; ad aqloarẽ ⁊ ab

oꝛietali uſq; ad occi
dẽtalẽ. recipe

de tranſitu ⁊ diuiſione: ideo ſeqᷣt: Ipſe precedet pplʒ iſtum

T diuidet eis terram ⁊c̃.

ditio.

viſio terre ꝓmiſſionis quam moyſes petebat a
a deo itelligat de viſione coꝛporali tim nõ modice
agdhmir atõis dignũ vẽ cur moyſes ꝗᷣ tãte ꝑfectõnis
erat vt de eo dicẽt᷑: Qui i oĩ domo mea fideliſſim ẽ:⁊ palã
et ñ ꝑ enigmata ⁊ figura) dñm videt.s. Numeri.xij.cũ tan

ta affectõe ⁊ tam ardenti iſtantia peteret videre a deo terrã
rã illã trãs ioꝛdanem: montem illum egregium nõ tran/
ſiret ioꝛdanẽ:pᷣſerti cũ ad hoc ipetrãdũ iducat mẽoꝛiaʒ ma
xioꝝ operum que deus ſibi oſtenderat:ad hoc cũ dic:tu ce
piſti oñdẽ ſeruo tuo ⁊c. Neq;.n.ali de i celo ⁊ i ira q poſ/
ſet facẽ opa tua.ĩ qͥ vĩ maxie magniſicare hi petitõeʒ qſi co

eqndo ea his potiſſimis:qꝗᷓ iã deſibi oñderat:cũ tñ iter illa
ſit modica vł nulla cõpatõ.Nã pᷣm

1 mae illa copatõ. Na pma magnalia qᷓ moyſi ſu
rũt oñſa ð dbꝰ h fit mẽtio ꝑtinebat ad oipotẽtia diuinaʒ:

docẽdo:⁊ mirabilia faciẽdo:vt ĩ hiſtoꝛijs euãgeliſta⸗ꝝ ſatj

repugnãt tãqᷓ falſa repudiari. e ¶ Nec eſt alia natio.

—2 „ „ .YO . . „ „ E „ „ „„, MM iinobis oſf
ad magnã ppli dei utilitatẽ:ſiẽ redẽptio egyptiaca: ⁊ da- bʒ aliquid ſuperfluũ aut diminutum. Conſiderandum hin.atti
tio legis:⁊ deductio ꝑ deſertũ ⁊ huiuſmodi. at moyſes tn ꝙ hic ꝓhibetur additio depꝛauans intellectũ legis: 15 inu fälliar
trãſiret ioꝛdanẽ: æ uideret illã terrã coꝛpoꝛaliter nibil ho? non autem additio declarans aut illucidans: ſcom q ſoi tal⸗
ſile vel eqle icludit.Ald qð qdã expoſitoꝛes hebꝛeoꝝ dicũt ſcribitur Ecc.xxiiij. Qui elucidãt me uitam eternam . ur AI
ꝙ hoc faciebat moples vt ppls ille magis diligẽt terrã illaz habebũt. autem obſeruantia legis pꝛolonget uitaʒ: ſsandt
cuius uiſio taʒ deſide oſtendit ꝑ hoc ꝙ ſt or Arubt
rabilis erat a uiro i — olatoꝛes legi) p Binch
te pfectõis: ſz boc nõ Z nũnc iſrł au Q.IIII. cepta atq; iuſticias:ſic mã/ icddhlatriã fuerant unht imul⸗
vi ↄueniẽter dcm: da &. Adipcepta ⁊ iudicia qᷓ dauit mibi dñs de meus: αααααα ob p̃ſtin
ſi ſic moyſes hoc pe⸗ . woc ſeruãtes eam ad/ ttioſen⸗⸗
es boc pe cgo doceo te ut faciens ea ſic facietis ea ĩ terra quam huc erant uiui: alonip
tebat ꝑ modũ fictõis . ege n, 5 cn . uc erant uiui:et ſit es
vt pplo hoc oſtendẽt uiuas ⁊ ingrediẽs poſſide poſſeſſuri eſtiſ: ⁊ obſeruabi hoc eſt dꝛ: Oculi ibnili⸗
nõ ꝙ ĩ coꝛde ſit habe as terrã quã dñs deus pa tis ⁊ iplebitis oꝑe. HMẽc eſt ueſtri uiderũt ⁊c᷑. ſe nnr
ra vi Deieod vi trũ ueſtroꝝ daturus eſt vo.n. vra ſapia èt itellectus co al; nade itole⸗ uitiii ti⸗
au:w moes ice, bis. Hon àddetis ad pbuʒ rã pplis: ut audiẽtes vniüli imogte idolatraf⸗ tit minn
rab t illa erra vidẽ: quod vob loquoꝛ: nec au p̃cepta hbec dicãt: En ppls ocm fuit Numi auſaont
ex duotõe quã hẽbat feretiſ ex eo. Cuſtodite ma ſapiẽs ⁊ itelliges gens mna xxv. tertio oſtedi nleuſtin
13 lla neunt ill data dñi dei ueſtri q ego ? gna. Hẽc eſt alia natio taz tur knnais leg dil
n tend⸗ cihio vobis. Scull ueſti Frandioꝛalebeat degoed cnot ecl e i
le moꝛie vbi deus cõ viderũt oĩa que ſecit dñſ ⸗ pꝛopinquãtes ſibi:ſicht de n. ueſtra lapiẽtia mdmm: bi
