añqᷓ; iuuaret eos:⁊ modꝰ recoꝛdãtis qñ icepit eos adiu
uare. 1Auez vos de ergaſtulo. Ergaſtulũ loc eſt
vbi cogũt᷑ captiui opari ⁊ laboꝛare:⁊ dẽ ab erge qð eſt
laboꝛ ⁊ ſtolos qð ẽ miſſio:⁊a ad ſilitudinẽ h loc vbi ſi
lij iſrael cogebat᷑ laboꝛare iĩ luto ⁊ latẽ vocat᷑ ergaſtulũ.
k¶Ac redimã ĩ bꝛachio excelſo.ac ſi dicẽt nõ i pecũia
p redẽptõne vꝛa danda ſed ꝑ ſigna vtutis mee oñſiua.
10 Et iudicijs magnis. kplagis luſto iudicio meo egy
ptus infligẽdis. m ¶ Et aſſumã vos mihi iĩ pplm ⁊c.
qð factũ fuit qñ dedit eis legẽ ⁊ ipſi receperũt eã.

n (Et ſciet.p expientiã bnficioꝛ meoꝝ. o S
t

edu.vos iĩ terrã ſuꝑ quã le.ma.meã.i.iuraui. p
darẽ eã abꝛaã.ð qͥ iuramẽto hẽ Geñ.xxij.vbi dẽ abꝛae
Per memetipſũ iuraui. dicit dñs ⁊cc. q ¶ Narrauit.
Hic ponit dicte cõſolatõnis diuie relatio cũ dĩ: Narra
uit ̊O moyſes oĩa.pᷣdicta dñi vba. r ¶ Filijs iſrael. ad
eoꝝ cõſolationẽ. s ¶ Qui nõ acqeuerũt ei.hoc nõẽ
itelligẽdũ de ſenibꝰ ppli:ſʒ de pplło cõi qͥ magis attẽde

bat afflictionẽ laboꝛis pñtis q; vba mopſi cõſolãtiss

t ¶ Ecce filij ⁊c. Loc' ẽ a maioꝛe negãdo. vPꝛefti
cũ ⁊c᷑.· incircũciſus labijs ꝓpe dẽ qᷣ vbis ſupfluis vtit:
qð ñ ẽ credẽdũ de moyſe:iʒ large accipiendo trabit ad
deſignadũ quẽlibet defectũ eloquẽtie:⁊ ſic dĩ de moyſe
ex vocis gracilitate:vt ſupꝛa dictũ ẽ.iiij.ca. x¶ o
tuſq; ẽ dñs ⁊c. vt ñ deſiſterẽt a negocio ĩcepto ex hꝙ
ppls iſrl ñ acqꝗeſcebat eis. y ¶ Et dedit eis ⁊c. de mo
nẽdo ⁊ cõſolãdo eos:qꝛ bon pᷣlat nõ dʒ talia omittẽ
circa ſubditos ſi ĩ pncipio nõ audiũt eũ.vñ dicit Pau.

ij. ad Timo. iiij. ca. Pꝛedica vbũ inſta oppoꝛtune ipoꝛ
tune. 3 (Et ad pharaonẽ regem egypti. cõminando

ſtnttlgſ
wſianti
Atöcede d⸗
ſrerd⸗
el nödirent
li ai
a ſcorde R⸗
aiagwrn
Ggtofapie,
peermofſenn
fongoitdet
buleuiritvt
ſent nooſfu
1o ulga⸗
aiftnutn
nugeriu
(Mr ait
Ami nn o.
lit ſliam
linlſulyt.,
Nii capi.
Aepttait
m vroꝛ de.
ſeon detnbbu
ſgrqe ppterdi
Iüunnſacerdo
ird⸗ ghen
ſirkie
WENN
nt
hinniſee
mcgſtiänci
ducſu
ghiwe
hazen

urcrchlue
luutins iun
nugiicten
hin nri

bbidẽ lr̃am ituẽti

tribub ſequẽtibꝰ

ta ſicut de iſtis:

ron ꝗq erãt de tri

tes ex eadẽ cauſa
c ¶ Accepit aũt
amrã vxoꝛẽ io.

penas ?infligẽdo ſi ſtaret iĩ rebelliõe. a ¶ Ihn ſut pn

cipes.Hic deſcribit᷑ moyſi ⁊ aaron genealogia vt ſciret᷑

in poſterũ ꝗᷣ ⁊ q̃les fuerũt:⁊ ne ꝑ idetitatẽ nois facta ſe

quentia alijs attribuerẽtur. b¶ vilij rubẽ. Incepit ãt
genealogiã iſtã deſcribere a rubẽ:tũ qꝛ erat pmogenit
reſpectu leui: de

cup tribu fuerũt

morſes v aaron: Filij rübẽ pꝛimogeniti iſra
tu qꝛ iaco en. . *
xlix. capi. dixerat elis enoch ⁊ phallu: eſrõ

⁊ charmi. He cognatiões
rubẽ. Filij ſymeon:iamuel
⁊ iamin ⁊ ahod ⁊ iachin ⁊

mala de rubẽ ſy
meõ ⁊ leui: vt pʒ

ſaa oai U ſaber ⁊ ſaul ſili chananiti
bꝛeuiter repetdo dis. He Psenes ſymeon
ne viderẽt a dew Et hec noĩa ſilioꝝ leui per
repꝛobati: ne ꝓ cognationes ſuas: gerſon
ceſſit genealogirã caath ⁊ merari. Anni ãt

do ra nibi e pite leui fuerüt cetuͦrigita
ſeptẽ. Filij gerſon:lobni ⁊
ſemei ꝑ cognationes ſuas.
Filij caath:amram ⁊ iſuar
⁊ hebꝛõ ⁊ oxiel. Anni quo

mala nõ dixerat
ſaltẽ talia vel tã

tũ qꝛ iſta genealo 2 AJunc
pter moyſen ⁊ aa tres. Filij merari: mooli ⁊

muſi. He cognatiões leui

gu leul tec ih p familias ſuaſ. Accèpit ãt

us genealogiga alnram vxoꝛẽ iochabeth

patruelẽ ſuã:q pepit ei aa
ron ⁊ moyſen ⁊ mariã. Fu
erũtq; anni vite amrã cetũ

uit eã q; pꝛeceden

patr. ſua i. filiam triginta ſeptẽ. Filij quoq;
auũculi ſui: vt.ð. iſuar:choꝛe ⁊ napheg ⁊ ce
dictũ ẽ.ij. capi. chꝛi. Filij quoq; ociel mi/
Accepit auf ſael ? eliſaphan ⁊ ſechꝛi.
que crarde trbu Accèpit aut aaron vxoꝛẽ
regia:qꝛ ꝓpter di “
gnitatem ſacerdo

talẽ trib' regia ⁊2 ſacerdotalis fuerũt comixte. e

vo eleatar ⁊c. Iiſte fuit ietro:vt dicũt hebꝛei. f¶ Iſte
aaron ⁊ moyſes.qñ ↄbinatur aliqñ aaron pᷣponit᷑ vt

hic:tũ rõne pᷣmogenture:tũ qꝛ de puiderat ⁊ elegerat

eũ in ſummũ ſacerdotẽ. Aliqñ moyſes ecõuerſo pᷣpõit

„ 7,— — „

tũ qꝛ ſibi comiſſũ ẽ pꝛiciplłr educere filios iſrael de egy

pto:tũ qꝛ vba dñi imediate recipiebat ab eo ⁊ ꝑ aaron

tanqᷓ; ꝑ ĩterpᷣtẽ tradebat pplo. g ¶ Et ait moyſes ⁊c̃.
Poſtq; genealogiã moyſi ⁊ aaron ĩterpoſuerat: hic re
ſcripta ad id qð.s.dixerat añ dictã genealogięatõeʒ
n capi.vj.vbi dẽ in po Ni Apparui abꝛaã iſaac
⁊ iacob 7. ¶ Additio.j.
Rpõ poſtillatoꝛis de hoc qð dꝛ: Nomẽ meũ
adonai nõ idicaui eis.nõ vẽ cõſona rõni: nã
ad ſuã rõnẽ cõfirmãdãa aſſignat duas rõnes min ſuffi
ciẽtes:q̃rũ pꝛima ẽ ꝙ nomẽ tetragrãmatõ fuit pꝛibꝰ oñ
ſum qtũ ad vocẽ tm:nõ aũt qtu ad ſignificatũ:Moy
ſi vo nõ fuit ſolũ oſtenſũ qtũ ad vocẽ ſʒ etiã qtũ ad ſi
gnificatũ:qð vẽ icõueniẽter dictũ:nã idicare nomẽ ſᷣm

vocẽ tm̃ ⁊ nõ ſᷣm ſignificatũ modice ſeu nullo vtilita

tis ẽ:cũ noĩa ad ſignificãdũ oꝛidinat᷑:⁊ ſic ſᷣim eos pꝛes

iutiliter cognouiſſent hoc nomẽ,. Rõ aũt ſecũda quaem

—

aſſignat ad hoc dicẽs ꝙ hoc nomẽ tetragrãmaton fuit oñ
ſũ mopſi ⁊ nõ pꝛib ex hoc ꝙ fuit ei conceſſũ videre diuinã
eẽntiã nude ⁊ clare nõ aũt pꝛib vẽ facere ad ꝓpoſitũ:tũ qꝛ
aliud ẽ cognoſcere nomẽ ꝓpꝛiũ dei:⁊ aliud videre diuinã

eẽntiã.pot eni quodlibet illoꝝ ſine

heliſabeth filiãẽ amiadab!
ſoꝛoꝛẽ naaſõ: q̃ pepit ei na

dab⁊ abiu ⁊ eleacar⁊ itha
mar. Filij quoq; choꝛe
aſer ⁊ helchana ⁊ abiaſab
He ſunt cognatões choꝛi
tarũ. At ᷣò eleacar filiꝰ aa

bus phutielq
nees. Hi ſũt pᷣ

ron accepit vxoꝛẽ de filia

pepit ei phi
ncipes fami

liarũ leuiticarũ p cognatõ

nes ſuas. Iſte ẽ aarõ ⁊ mo

yſes ꝗb pcepit dñs yt e⸗
duceret filios iſrael de kéra

egypti ꝑ turmas ſuas. Hi
ſũt ꝗ loquũt᷑ ad pharaonẽ
fgẽ egypti vt educãt filios
iſrael ð egypto. Iſte ẽ mo

yſes ⁊ aaron ĩ

die q̃ locur

dñs ad moyſen ĩ fra egy

pti. Et locui ẽ dñs ad mo

Ylen dicẽs: Ego dñs. Lo

quere ad pharaonẽ regeʒ

egypti:omnia que loquoꝛ
tibi. Et ait moyſes coꝛam
domino:En incircũciſus

labijs ſũ: Qũ
pharao:

o audiet me

alio hꝛi:vt pʒ:tũ quia
moyſes qñ fuit ſibi
dictũ: Apparui abꝛa

am ⁊c̃.nondũ fuerat

ſibi cõceſſa viſio diui
ne eẽntie:nã.j.xxxiij.

ca. hoc petebat a deo
dicès: Oſtende mihi
glam tuã.vñ circa h

vꝛ aliter dicẽdũ. Ad
declarationẽ ſunt
q̃dã pꝛemittenda:pꝛi

mũ.ſ.ꝙ ſᷣm tho.iij.p

te.q.xliij.arti.j.ĩ coꝛ.
q.diuinitus concedit᷑
hõi miracula facere
pnciplr ad cõfirman
dã veritatẽ quã aliq
docet:vt dũ alidqs fac
opa q̃ ſolus de poſſʒ
facere credat᷑ ei q ea

q̊̃̊ facit vel docet ſint

a deo. vñ ſupꝛa.iiij.
ca. Si nõ crediderint
iqt tibi neq; audierit
ſermonẽ ſigni poꝛis
credent vbo ſigni ſe⸗
quẽtis.⁊ Joh.x. Si
mihi nõ vultis credẽ
opib credite. Secũ
dũ qꝛ lʒ ante tẽpꝰ mo
ſi de' fecerit aliqua
uꝑnãlia.ſ. nõ ſʒ cur
ſum cõem nãe: vt de

cõuerſiõe vxoꝛij loth

in ſtatuã ſalis: ⁊ i ſbłᷣ
uerſione ſodomoꝝ:
h'modi:nunq fuit
tamẽ conceſſũ alicui
antirũ ꝙ poſſet mi

racula facere in noie diuino:vt crederet ei i dicendis ſicut
moyſes cui hoc fuit cõceſſũ a deo:vt in hoc ca.⁊ in qplu
rimis ſequẽtibꝰ:vñ lʒ ſancti pꝛiarche cognouiſſent oipotẽ

tiã diuinã:eo ꝙ multa a deo facta ſupꝛa curſũ nãe viderãt
viſibiliter:vel ſaltẽ ꝑ fidẽ cognouerat de qͥ dicit: Apparui

abꝛaã iſaac ⁊ iacob i deo oĩpotẽte.i.nota fuit ſibi oiĩpoten

tia mea:nõ tñ de eis notificauit hoc nomẽ adonai.ſ.cõce
dẽdo eis ptãtẽ mirabilia facere ĩ hoc noie ſicut moyſi. Rõ
aũt h dꝛie talis ẽ:nã ꝑ moyſen ex diuia oꝛdinatõe lex dei
erat dãda:vñ Joh.j.Lex ꝑ moyſen data ẽ. Ad o cõfirma
tionẽ oñdit miracula facieda vt crederet᷑ legiſſatoꝛi. vñ.j.
Exo.xiiij. iſo miraculo facto in mari rubꝛo legit᷑: Uidit
iſrael manũ magnã.⁊ ſeqt᷑:Et crediderũt dño. Sed cõſtat

ꝙ deo ſm ſignificationẽ h' noĩs.ſ.tetragrãmaton pᷣncipłr

tinet miracula facẽ:vt pʒ ex dictis i additõe.s.ca.iij.ĩ ar.
vij. Silr ſub eodẽ noie ꝑtinet ppłm ſub lege a deo data ap
plicari cultui diuio:vt pʒ ĩ eadẽ addi. arti.ix.⁊ io moyſi fu
it cõceſſũ facẽ miracula mò pᷣdicto nõ aũt pꝛibꝰ: ſic itelli
gẽdũ ẽ qò dẽ: Nomẽ meũ adonai nõ ĩdicaui eis.ſ.cõceden
do eis miracula facẽ qð ad deũ pꝑtinet ſʒ ſignificationẽ hꝰ
nois ſicut ⁊ tibi cõceſſi:nec etiã ĩcõueniẽter dicẽt ꝙ nomen
tetragrammaton etiam ſᷣm vocẽ nõ fuit pꝛib reuelatum.

m 2

RWWFE4 2

carnis ſupfluitatẽ ⁊ h

¶ Liber

Q aũt obijcit a poſtillatoꝛe de hoc qð hẽ Geñ.xv. vbi dĩ:

Ego ſũ dñs qui eduxi te de hur chaldeoꝝvbi ĩ hebꝛeo lo

co h' noĩs dñs: ponit tetragrãmaton: nõ valet: nã illa ſunt
vba mo pli ſcribetis ea q̃ tranſierũt ĩter deũ ⁊ abꝛaa quem
deũ moyſes cognoſcebat ſub noĩe tetragrãmaton: ⁊10 ſic
eũ noĩabat:nõ aũt abꝛaã ib noie dei qᷣ eũ eduxerat de hur
chaldeoꝝ. Cõtinuant᷑ aũt hec verba.ſ.Apparui abꝛaã ⁊cc.

nomẽ meũ adonai nõ idicaui eis.cũ pꝛecedẽtib ⁊ ſequẽ //

tibꝰ ſᷣm hanc exponẽ ſic: Cõquerebat᷑ enĩ moyſes deo de h
ꝙ pharao peius ſe hẽbat circa pplm p eius miſſionẽ ꝙ an
tea:⁊ hoc cũ dẽ in fine pᷣcedẽtis ca.Ex eo eni qͥ igreſſus ſt .
ad pharaonẽ vt loqrer in noĩe tuo afflixit pplm ⁊c.ad qð
de rũdit:Nũc videbis q̃ facturus ſũ pharaoni:p manu ei
foꝛtẽ dimittet eos.q̃ſi diceret: Obduratio pharaonis ⁊ e
rebellio de q̃ tu moleſtaris erit occaſio ꝙ ego nõ ſimplr ꝑ
viã q̃ſi nãlẽ ſed poty ꝑ potẽtiã meã potentẽ miraculoſeq;
oꝑantẽ eos educã:intatũ ꝙ ipſemet eijciet eos de terra ſua
qᷓpꝛopter idicaui tibi nomẽ meũ ſub ꝑtinet ad me mira
cula facere:qð nõ feci pꝛib:q̃ qdẽ eductio miraculoſe erat
a deo intenta:vt ſic pplm infoꝛmaret de potẽtia ⁊ ꝓuiden
tia diuia:vt eẽnt apti ad hoc vt aſſumerẽt᷑ in populũ dei:
hoc ẽ qð dicit paucis ĩterpoſitis in eodẽ cõtextu:ideo dic
filijs iſrael:Ego dñs ꝗᷣ educã vos de ergaſtulo egyptioꝝ iĩ
bꝛachio extento ⁊ iudicijs magnis:⁊ aſſumã vos mihi in
populũ ⁊ ero v de :ſcietiſq; ꝙ ego ſũ oñs devẽ.Ex qbus
pʒ ꝙ de qᷣ ſᷣm Aug.ẽ adeo bon ꝙ etiã ex malis eliciat bo
na .·ex ꝓteruia eni ⁊ obſtinatõe pharaonis hoc bonũ elicu
it.ſ.vt ex hoc eliceret᷑ ꝙ deꝰ magna miracula faciẽs oñdẽt iĩ
liberatoòe ppli ⁊ ex hoc ppls cognoſceret deũ:⁊ aſſumeret
in eius populũ:⁊ ꝑ hũc modũ dey ſatiſfecit qõnib ipſius
moyſi.O aũt obduratio pharaõis eẽt rõ vt magna ſigna
diuina fierẽt cõtra egyptios ita vt ex hoc ſeq̃retur ꝙ ppls
iſraelitic amplius cognoſceret deũ pʒ ĩ multis locis ſpẽalr
infra.x.ca.vbi dr: Ingredere ad pharaonẽ ego eni iduraui
coꝛ eiꝰ ⁊ ſeruoꝝ: illius vt faciã ſigna magna: hec narres in
auriby filij tui ⁊ nepotũ tuoꝝ qͥtiẽs cõtriueri egyptios ⁊ ſi
gna feceri in eis:⁊ ſciatis qꝛ ego dñs.ex qᷣb vbis expᷣſſe hẽ
intentũ.Qualit᷑ aũt dicat᷑ de iduraſſe coꝛ pharaonis põt
duplr itelligi:vel ꝑ ſubtractionẽ gre in penã peccatoꝝ pᷣce
dentiũ: vel ᷣm glo.qꝛ obſtinatioꝛ fiebat mal' anim ꝓ eo
ꝙ de patiẽter eũ ſuſtinebat. In co. ca. iiij. vbi dẽ in
poſtilla:Et recoꝛdat ſũ pacti mei ⁊c̃. G Additio.ij.
Icut obliuio ⁊ recoꝛdatio nõ cadũt i deo ſic eadẽ
rõne nõ vi dicendũ ꝙ iſta ſilitudo referat᷑ ad effe
ctus a deo ꝓcedentes tm.ſ. ꝙ de ꝓduxit erga fi
ſrael effect ſiles effectib recoꝛdãti æ hoc qñ cepit eos
adiuuare poſtqꝙ; lõgo tpe eos no adiuuerat:⁊ de hoc vide
ſupꝛa Geñ.vj.in addi.iij. ¶ In eo. ca.iiij. vbi dꝛ in po
Qilla:Et icircũciſus ſũ labijs ⁊c᷑.
Ncircũciſus labijs magis ꝓpe vẽ dicendus qͥ hʒ

— in labijs aliqð ipedimẽtũ coꝛpale:vtputa aliquas ¶
Benhlich ꝓlatio vboꝝ q̃ labijs ꝓfe

rũtur iĩpedit.vñ ſicut.ð.ca.iiij. coqrebat᷑ moyſes de ipedi⸗
mẽto locutõis ex pte oꝛis ⁊ lingue:nũc etiã addit ex ꝑte la

bioꝝ:vt ſic oñderet ꝙ oꝛgana coꝛpoꝛea ꝗbꝰ vba ꝓferũtur
erant ĩ eo ĩepta ad loquenduũ:⁊ ex hoc nõ erat vir eloquẽs

vt ſupꝛa dixit.De vocis aũt gracilitate ſeu tenuitaie nulla

fit mẽtio in lr̃a:nec opoꝛtet fingere:pꝛeſerti cũ in vltia ſene
ctute ſua legat᷑ ꝙ loquebat᷑ oibj filijs iſrael ſiſ: vt pʒ Deu.

I·⁊.xxxj.qdð nõ poſſet eſſe cũ tenuitate vocis.
NReplica coꝛꝛectoꝛij cõtra Bur. rabulã.
Ncapi. vj.poſtillatoꝛ exponẽs illũ paſſũ: Et no

S mẽ meũ magnũ.i.tetragrãmaton nõ idicaui eis.
dicit inter cetera ꝙ illud nomẽ tetragrammaton idicauit

abꝛae pꝛobãs ꝑ illud Geñ.xv. Ego dñs qᷣ eduxi te de hur

chaldeoꝝ. ꝑ alios tex. ſed vt oſtẽdat poſtillatoꝛ veritatẽ

ſtitui te deum pharaonis:

ſtis paſſus dicit ꝙ quis indicauit pꝛib ante moyſen
hoc nomẽ: nõ tamẽ m ep ſignificatũ ꝓpꝛiũ ſiẽ moyſi
Illud bene dictũ egreferẽs Bur.dicit irronabile volẽs

ꝙ; abꝛae nomẽ tetragrãmatõ nõ ſit reuelatũ dicẽs illud
Geñallegatũ eſſe vbũ moyli ſcribẽtis:nõ dei loquẽtis
ſed ſi Bur. fuiſſet
. memo dictoꝛuz
Nitque domin. VII.

ca. non ipꝛobaret

l bafk eniz ibi oñdẽ
ꝙ abꝛae facte ſunt plures reuelatõnes q pꝛib poſterio
rib allegãs ad hoc illud SGeñ.xviij. Nũ celare potero

abꝛae q geſturus ſũ:habuit enĩ ibi pꝛo icoueniẽti ꝙ ia

cob ĩ illuſtrationib ſupꝛa abꝛaã abũdaſſet. Quid mi

rũ igit ſi de nomẽ tetragrãmaton abꝛae reuelaſſet jm
ſuã cõcluſionẽ ibi intentã ⁊ hic pꝛo icouenienti reputa
tam. Sed ⁊ nota ꝙ Bur. poſtillatoꝛẽ male repoꝛtauit

q̃ſi voluiſſet talẽ ronẽ dꝛie iter reuelationẽ abꝛae ⁊ mo

yſi ꝙ abꝛae reuelatũ eẽt ſolũ nomẽ nõ ſigniſicatũ nois
qꝛ hoc poſtillatoꝛ nõ dicit vt pʒ intuẽti ſcripta ſua:nec

poſtillatoꝛ dicit qð pꝛo ſecũda rõne eidẽ iponit: nec vt
iutile quẽadmodũ Bur. arguit pꝛimũ aliquẽ inſtrui ĩ

noie ⁊ poſt in nois qdditate: ĩmo ẽ verꝰ oꝛdo docendi

nec abſonũ ꝙ vn doceat᷑ cognoſcere herbas ⁊ lapides

pꝛecioſos:⁊ alter cũ tali cognitõe doceat᷑ cognoſcere vi

res earũdẽ. nec bñ ſoluit Bur. motiuũ poſtillatoꝛis di
cẽs tetragramaton a moyſe ibi ſcriptũ:nõ a deo dictũ

nã ſi mo yſes vere refert vbũ ⁊ factũ dñi hĩ ppoſitum
ſi aũt abꝛae nomẽ tetragrãmaton nõ expꝛeſſit falſe re
fert moyſes ⁊ ſcribit:qð nõ ẽ dicendũ. vñ Bur.aliter
exponẽdo iuoluit ſe ſupꝛa coꝛꝛectis.iij.ca.h qũo ſub
noie illo fiũt mirabilia ⁊c̃. que qᷓ; vera ſint ⁊ vtilia pʒ
ibidem. ¶ In eo. capi.cũ poſtillatoꝛ defectũ eloquẽtie

moyſi exponeret vocis gracilitatẽ: Bur.extra lr̃am fin

git fuiſſe aliquã carnis ſupfluitatẽ in labijs moyſi ex

creſcentẽ qð vẽ fictũ:nec valet argumẽtũ el ʒ poſtilla

toꝛẽ factũ ex eo qð dẽ Deu.j.⁊.xxxj.Qũo moyſes locu

tus ẽ coꝛã oi multitudine:vnde dicit poſtillatoꝛẽ graci
litatẽ vocis finxiſſe:nã reuera docentib ſepe dat deus

grãz ⁊ donũ ligue qð nã negauit:iuxta illud:Aperi os
tuũ ⁊ iplebo illud.pſal.lxxx.et iterũ:Dñs dabit verbũ
euãgelięantib. ⁊.S.dẽ: Loquentẽ ⁊ mutũ qs fecit⸗none

ego? Potuit igit mo yſes loqꝗᷣ vniuerſo pplo itelligibilit

gracilitate vocis nõ obſtante: nec illa gracilitas ficta ẽ
ꝓut dicit Bur. qꝛ ponitur in gloſa iterlineari ſuꝑ vba

ipeditionis lingue.S.iiij. ca.ponit᷑ etiã hoc diſputatiue

p beatũ Aug.in glo.margi.( Capi.VII.
Ixitq; dñs. Poſtq; moyies ⁊ aaron monue

rüt pharaonẽ vbis:hic ↄñter deſcribit᷑ eiuſdẽ

monitio in mirabilib' ſignis:⁊ pᷣmo deſcribitur hmo

Circa pꝛimũ dẽ ſic: b ¶ Ecce conſtitui te deũ pharao
nis.non dicit deũ abſolute:ſed pharaonis:quia deitas
nõ eſt cõicabilis creature:tamẽ aliqua ſimilitudo ⁊ ꝑ
ticipatio ipſius bene cõicatur ei: ſicut di. lxxxj.pᷣſ. Ego
dixi dij eſtis.quod exponens ſaluatoꝛ Johᷣ.x.dixit: Jl

nitionis ipoſitio:⁊ ſecũdo executio ibi: Ingreſſi itaq;.

los ad quos ſactus eſt ſermo dei dixit deos.⁊ eodẽ mõ

infra.xxij.ca.applicabitur ad deos.i.ad iudices.⁊ hoc

modo mopſes dictus ẽ hic deus pharaonis.i. potens
ſupꝑ eũ in plagis dei virtute ⁊ eius iudicio infligendis.

Sciendũ tamẽ ꝙ in hebꝛeo hẽ: Cõſtitui te eloym pha

raonis. quod nomẽ ſᷣm ꝓpetatem hebꝛei ſermonis eſt
pluralis numeri:ſicut patet in duabus auctoꝛitatibus

1 ſuoʒꝝ in additiõse
ad moyſen: Eccè con penul. Heñ. vlti.

poſtillatoꝛis. nite

Nf m eg

Gemd dann .
And geſ
Faripens
N inedine.
Wsmags e
Klnageln
ſoonor nOD
dipicanonpe⸗
PhexaAcöd
guncioe d
uyig /1
di /pnun ,
hveir aĩ
oſfſgoltenr
en unt
Neignepheaaeri
Gtbritreuann⸗
Pulicpi. dS
Tii ſa aoſai
rnagniuciirn
Pühraptenig
uſzlerrwr:
airlicyno noucd
hpanmntare.
Winiga diun
ſfennnnübun
Danmr icdi⸗
Enfanuinnthi
fnugnagweiſſe
ſnmſunrinn
Gonſerboenten
gunintnn
ſogaulſenixfeli
Mnnttiizſihni
kigtiiiintn
Perminegrod
ſiu Unnin
inbupmtt
leign diau
W mani
W

tcrigtur

i,nTen
nlimnicke

Wung
nanitunn
imi dral
iiligtr
i it
fmrtni
Püru i
—ð
mli
vesuN,,

Hinin

ßallegatis in quibꝰ ponitur hoc nomẽ eloym:ſicut hic

⁊ tranſfertur in plurali numero: ⁊ ideo tranſiatio nr̃a
eſſet magis ꝓpa ſi hẽret ſic: Ego conſtitui te deos pha
raonis.i.tantu timẽdũ ⁊ amplius ꝙᷓ illos qͥs colit tãqᷓ;

deos:quia nõ poterãt eũ ſic affligere ſicut moyſes.hoc

aũt dixit dũs mo
yſi vt eẽt coſtans
coꝛs pharaone.
c ( Et aaron fr
tuꝰ erit ꝓphᷣa tu

ꝓpheta aliqũ ac

cipit᷑ ppᷣe ⁊ ad h

reqrit᷑ ꝙ hẽat re

uelationẽ a deo:
vñ dẽ pmo Re.
ix.capi. Qui ho
die dẽ ꝓppheta oli
appellabat᷑ vidẽs
Aliqñ accipitur

large pꝛo eo qui
verba dei denun

ciat vel exponit:
lʒ ea nõ habeat a

deo imediate: ?⁊

talis magis ꝓpe
dẽ interpꝛe) vl ꝓ
locutoꝛ: ⁊ h mõ
dẽ hic aaron pꝛo
pheta:ad qð deſi
gnandũ dẽ: Pꝛo
pheta tuus.⁊ no
dẽ ꝓpheta dñi.
Poc aũt dictũ ẽ
mopſi qꝛ dixerat
ſe excuſando:En

£

incircũciſus labij

t aaron fr tu' erit ꝓpheta
tuꝰ.Tu loq̃ris ei oĩa q̃ mã

do tibi: ⁊ ille loq̃t ad pha

raonẽ:vt dimittat filioſ iſr:
de terra ſua. Sed ego ĩdu
rabo coꝛ ei: ẽt multiplica

bo ſigna ⁊ oſtẽta mea ĩ tra

egypti ⁊ ſ audiet vos. Im

mittãq; manũ meã ſuper

egyptũ:⁊ educã exercituʒ
⁊ populũ meũ filios iſrael
de tra egypti:p iudicia ma

xima. Et ſcient egyptij: qꝛ

ego ſũ dñs ꝗ extẽderi ma
nũ meã ſuꝑ egyptũ:⁊ edu
xeri filios iſrael de medio
eoꝝ. Fecit itaq; moyſes ⁊
aaron ſicut pᷣcepat dñs:ita
egerunt. Eràt aũt moyſes
octogita annoꝝ ⁊ aarõ o/

ctagintatriũ qñ locuti ſunt

s ſum. Sciendũ tamẽ ꝙ lʒ aaron nõ

dicat᷑ ppꝛie ꝓpheta ex iſto loco:aliũde tamẽ põt dici:
uia habuit reuelationẽ a deo ĩmediate: vt dictum eſt
upꝛa. iiij. capi. d ¶ Sed ego idurabo coꝛ eius. quali

ter aũt deꝰi

*

it cauſa idurationis dictũ eſt ſupꝛa. iiij. ca.
e ¶ Et multiplicabo ſigna ⁊ oſtenta.i.oſtenſi vigne
ꝓpter magnitudinẽ ⁊ multitudinẽ ipſoꝝ. f

egyptij.per expientis plagarũ qs infliga eis. g ¶ Erat
aut moyſes.lxxx.ãnoꝝ:⁊ aaron.lxxxiij. c. PHoc dẽ ad

oſtendendũ ꝙ; nõ mouebãatur ex paſſione iuuenili: ſed
ex magna maturitate. h S
rao oſtendite ſigna.diuine virtutis declaratiua:qꝛ alii
reputaret eos mẽdaces niſi de ſua legatione poſſent ſi
gna oſtendere. i ¶ Dices ad aaron. hoc aũt factum ẽ

ũq; dixerit vobis pha

qꝛ moyſes diu fuerat abñs de egypto: ideo credẽ pote

„

rant egyptij ꝙ tunc fuiſſet imbur magicis artib:⁊ iõ
ſi manu ſua pꝛoieciſſet virgã que verſa ẽ in colubꝛum

potuiſſent hoc iputaſſe magicis artib:ſed aaron in iu
uentute mãſerat in egypto vbi artes magicas addiſcẽ
nõ potuiſſet niſi de volũtate ⁊ ſcitu egyptioꝝ:⁊ iõ non
poterant eũ ita ſuſpectũ hꝛe. k ¶ olle virga tuam.

„

iſta virga aliqñ dẽ virga dei: quia

„ ☛

de pꝛecepto dei fuit

appoꝛtata in egypto: ⁊ qꝛ ĩ ea fiebãt ſi igna virtutis dei
oſtenſiua. Aliqñ dẽ virga mo yſi:tũ qꝛ eã tenebat moy
ſes i dñs apparuit ei in rubo:tũ qꝛ moyſes in ea fecit
multa ſigna. Dicitur etiã aliqñ virga aaron: vt hic pʒ:

1

au
tio:cũ dicitur:
mãdatũ.5. m

*

„

in eaper manũ aaron facta ſunt ſigna aliqua.
Ingreſſi itaq;. Hic ponitur dicte monitionis execu

7

reſſi itaq;. coſtater ad exequẽdũ dei
ulitq; aaron virgã coꝛã pharaoe ⁊c

vt viderẽt manifeſte ꝙ non erat factũ moyſi:cui artem

ßſe ſũt in dꝛacones: Sʒ dẽ

ſciet

magicã iponebant. n Que verſa eſt in colubʒ. nõ jm
apparentiã tĩ ſicut virge magoꝝ vt dicetur infra:ſed ſᷣm
veritatem.cõuerſio eniĩ virge aaron que facta ẽ ad declara

tionẽ diuie vtut debuit eẽ diſſilis ↄuerſioni virgaꝝ ipoꝝ

magoꝝ:nõ ſolũ q'tum ad virtutem faciẽtem ſed etiã qtũ

ad rei facte veritateʒ.
.ùO Hocauit aut pha
ad pharaonẽ. Dixitqʒ; duſ rao ſapientes.i.phos
ad moyſen ⁊ aaron.Cům quia qui mo dicurur

dixerit vobis pharao:oſtẽ
dite ſigna:dices ad aaron
Tollẽ virgã tuã ⁊ ꝓijce eã
coꝛã pharaone: ac vᷣtat᷑ in
colubꝝ. Ingrẽèſſi itaq; mo
yſes ⁊ aarõ ad pharaonẽ:
fecerũt ſicut pꝛecepat dñs.
Tũlitq; aaron vᷣgã coꝛam
pharaone ⁊ ſeruis e:que
vſa ẽ ĩ colubꝝ. Adcauit ãt
pharao ſapietes ẽt maleſi
cos:&t fecerũt etiã ipſi ꝑ in
cãtatões egyptiacas: et ar

tes vocabat᷑. Pytha
goꝛas eni pꝛim fecit
hãc noĩs mutationẽ
cũ eni arrogatiſſimũ
ſibi videret᷑ ꝙ ſe dicẽt

ſua cõditione nõ rñ
dit ſe eſſe ſapientem:

amaton. pü tma
leficos.i.magicis arti
bus ibutos. q ¶ Et

lʒ fecerũt virtute de⸗

urgtͤ e⸗ monũ vocãtur tamẽ
chana qdam ſilr. Pꝛoidce egyptiace: tũ quia in
rũtq; ſinguli pᷣgas ſuas:qᷓegypto docebãtur: tũ

uoꝛauit ga aarõ pgas eo vtebaͤtur. 1¶ En

— 2Oa 2 D archana quedã.tum
rũ. Induůratũq; ẽ coꝛ pha quia tales incãtatoes
raonis ⁊ non audiuit eos in ſilẽtio ꝓferũt:tum
q effectus earũ ex v/-
tute occulta ꝓcedũt.

iſti aũt talia facientes fuerũt Jamnes ⁊ Mãbꝛes: vt dicit

aplus.ij. ad Limo.iij. cl. Sicut iamnes ⁊ mambꝛes reſti⸗
terunt moyſi ⁊c. s e iguli virgas ſu⸗
que verſe fuerũt in dꝛacones.no ſᷣm veritatẽ ſed ſᷣm appa

rentiã tm̃ vt videbit. t¶ Sed deuoꝛauit virga aaron v

gas eoꝝ.⁊ illud fuit ſecundũ ſignũ: Dicũt aũt doctoꝛes ca

*

tholici ꝙ iſta deuoꝛatio fuit anteq; vga aaron rediret ad
nãʒ virge:qꝛ virge nõ cõpetit deuoꝛare ſed magis ſerpenti
vocatur tñ virga lʒ tũc eẽt ſerpens:qꝛ pꝛioꝛ ei nã erat vga

7 qꝛ ſerpens ille erat reducẽdus ad nãʒ virge. Pebꝛei autẽ

magis initentes lr̃e dicũt ꝙ fuit poſti illa redierat ad nãʒ
virge:qꝛ dẽ ſic in textu:Deuoꝛauit virga aaron ⁊c. Certũ ẽ
aũt ꝙ vtroq; mõ potuit fieri qꝛ illud fuit factũ diuia vtu
te que põt indifferẽter qolibet coꝛpus maxie coꝛꝛuptibile ĩ
aliud cõuertere:lʒ dubitent aliqᷣ de coꝛpe celeſti dicentes ꝙ
nõ põt etiã diuina vtute in coꝛpus coꝛꝛuptibile conuerti:
hoc tamẽ diſcutere nõ ẽ pñtis negocij. Q aũt dẽ ꝙ deuoꝛa
tio virge nõ cõpetit: verũ ẽ ꝓpe loquendo:qꝛ deuoꝛare pti
net ad vim nutritiuã: tñ ſilitudinarie ⁊ large loquendo cõ
uenit rei inaiate: ſicut dẽ ꝙ ignis deuoꝛat ligna: ⁊ hoc mo
potuit dici de virga aaron ſi aliqd fuit cõuerſum in ipſaʒ
poſtq redierat ad nãz virge ſᷣm dictũ hebꝛeoꝝ: pꝛimus tñ
modus dicendi vẽ pbabilioꝛ. v ¶ Induratuq; ẽ coꝛ pha
raonis.qꝛ iputauit factũ illud artfbꝰ magicis.2 d maioꝛẽ
itellectũ pꝛedictoꝝ querit᷑ vtrũ vtute demonũ q magi vtũt
potuit fieri cõuerſio virgarũ in dꝛaconej.a vĩ ꝙ no: qꝛ aut
hoc eẽt ſᷣm veritatẽ aut ſm apparentia ti: no pꝛimo mo
qꝛ mã coꝛꝑalis nõ ſubeſt vtuti demonis ꝙtũ ad traſmuta
tionẽ ipſius ad foꝛmã:ſm ꝙ dicit Aug.iij. de trini.dicens
Nõ ẽ putandũ iſtis tranſgreſſoꝛibangelis ad nutũ ſeruire
hanc viſibiliũ reꝝ mãʒ:ſed ſoli deo. ec ſecũdo mo:quia

ph̊i antiquit ſapien

ſapiẽtem inquiſit de

fecerũt etia ipli ꝑ icõ
tationes egyptiacas.

Pꝛoiecerũtq; ſinguli virgas ſuass.

ſed phᷣm.i.ſapientie

quia egyptij talthuus

78

) 1
22

6

ſenſus nãliter ⁊ oꝛdine nature imutatur a ſenſibilibꝰ: ſed
demon vel angelus nõ pot ꝓpa virtute nature oꝛdinẽ im
mutare qꝛ tũc poſſet facere vera miracula:qð ẽ falſum:er
go ⁊c. Rndeo virtute demonũ nõ potuerũt cõuerti virge
in oꝛacones ſᷣm veritatem. Cui rõ ẽ qꝛ in cõpoſitis ex mã
⁊ foꝛma mã nõ fit ꝑ —
ſe nec foꝛma ſʒ totuʒ
copoſitũ ⁊ ideo totũ
tranſmutat᷑ ĩ totũ:vt
ex toto aere fit totus
ignis:qñ aer cõuertit᷑
in ignẽ:vt dẽ in li. de

ſicut pcepat dñs. Dixit aũ
tẽ dñũs ad moyſen: Ingrà
uatũ ẽ coꝛ pharaoniſ⁊ nõ
vult dimittẽ pplm. Aade

generatoe. effec' aut ad eũ mane. Eccè egredie
aſſilat agenti 2iipſo tfurad aqᷓs: t ſtabis in oc

Pexiſtit ſaltẽ vtualit
2 io copoſitũ ex mã
7 foꝛma nãli nõ põt

curſũ ep ſuper ripã flumis
⁊ ̈ga q̃ cõuerſa ẽ in dꝛaco

ꝓduci niſi ab agente nẽ:tolles ĩ manu tua:diceſ

ma: vel niſi hẽat to/

tũ cõpoſitũ in vtute I ũ miſit me ad te dicẽs:Di

ſua. angel aũt eſt ſoꝛ Mitte pplin meũ vt ſacrifi
ma ſimplex nõ bñs cet mihi in deſerto: ⁊ vſqʒ
mʒ prẽ uiinec ctiaz ad pꝛeſens audire noluiſti
ſolus de potea pda Wec igit dicit dñſ. In hoͤc
cere: ideo in vitute ſcies ꝙ ſim dñs. Eccẽ pcu

tiã ᷣga q in manu mea ẽla
quã flumĩs ⁊ pᷣtet i ſangui

demonis noõ põt ali
gð cõpoſitů ex mã ⁊

foꝛma pꝓduci lʒ in eo 5 . 1
remaſerint nãalta inte ne. Piſces quoq; 9 ſunt
gra. cõuerſio aũt vge fluuio moꝛient᷑: coputre
in ſerpentẽ icludit cõ ſcẽt aqͥ:⁊ affligẽ egyptij bi

poſitum ex mã ⁊ foꝛ
ma nãli ꝓductoõne g
ns Ponit tñ cõuerſio fieri ſjm apparẽtiã: qꝛ lʒ mᷣ coꝛpalł
nõ ſu

bijciat virtuti angelice qtũ ad trãſmutationẽ pᷣdictã

ſubijcit tñ ei qtũ ad motũ localẽ vt ab oibꝰ cõcedit:⁊ ideo
demones ꝓpa virtute dimiſſi potuerũt vgas a magis pie
ctas ꝑ motũ localẽ ipceptibiliter ſenſui hũano toliere ⁊ lo
co earũ ſerpẽtes aliũde appoꝛtatos vel ibidẽ generatos nõ
virtute demonis ſed agẽtis nalis:ſicut dicet infra ſupponẽ
Uidemeni ꝙ aliq mimi ꝑ ſubtilitatẽ manuũ ⁊ localẽ mo
tũ aliq ſic tranſmutant ꝙ hoĩes nõ pcipiũt:⁊ multo foꝛti
demones q́; rũ ſubtilitas ⁊ celeritas in motu locali maioꝛ ẽ
qſi icopabiliter hoc pñt ⁊ multa maioꝛa. Itẽ qꝛ abeütibꝰ
ſenſibilib' remanẽt fantaſie ⁊ imaginatões:vt dẽ. ij. de aia
inde ẽ ꝙ ex motu locali foꝛmarũ ſenſibiliũ remanẽtiũ in v
tute fantaſtica cũ hũoꝛib' in qb ſũt vt ĩ ſubiecto apparẽt
aliq q̃ nõ ſũt.vñ dicit phs li.de ſom. vigi. ꝙ deſcendente
plurimo ſanguie ad pꝛincipiũ ſenſitiuũ ſil deſcẽdũt foꝛme
imaginate:⁊ ſic vidẽtur aliq̃ qᷓ nõ ſũt:ſicut accidit ſomniã
tib: ⁊ iſto mõ pnt demones cõmouere hũoꝛes interioꝝ ſẽ
ſuũ ⁊ exterioꝝ:⁊ ſic pñt ad oꝛgana ſenſuũ aliqs ſoꝛmas re
ducere ac ſi venirẽt ab extra:nõ ſolũ in doꝛmiẽtibꝰ ſ 3 etiã
vigilãtibꝰ:⁊ ſic vident eis aliq̃ eẽ extra q̃ tñ nõ ſunt: ⁊ hoc
mo poterant facere ꝙ viderẽt virge cõuerſe in dꝛacones: ⸗
tñ de hoc nihil eẽt extra ſm veritatẽ. Tertiũ aũt modũ ad
dũt aliq oicẽtes ꝙ demones ꝑ motũ localẽ pñt applicare
actiua nãlia paſſiuis ⁊ ſic ſequẽtur effect nãles ſicut appli
catis lignis ad ignẽ ꝑ manũ hois generatur ignis in mꝗ li
gnon: illa tñ generatio eſt ab igne licut ab agente ppo: ab
upplicãate ligna miſterialiter tin: ſed lʒ hoc ſit verũ tamen
§ hoc nõ hʒ locũ in ppoſito:qꝛ lʒ ex virgis poſſent generari
erpẽtes p agẽs nale hoc tamẽ eſſet ꝑ multas traſmutatõej
2⁊ lõgotꝑe ⁊ no ita ſubito:poterant tñ demones mãʒ exñtẽ

e * .
.
⸗ 3 — . ——
⸗

in ꝓpinq diſpone ad foꝛmã ſerpentis ſupponere ppo
actiuo ⁊ ſic cito generaretur ⁊ in loco virgarũ p demo
nes ſupponeret᷑ ex pꝛedictis pʒ ad illud obuciebat.

qꝛ ꝑ modos pꝛedictos demones nõ tranſmutant mäz

ad foꝛmã nãlẽ:nec mutant nature oꝛdinẽ. a ¶ Dixit

aũt dñs ad mo
. . ,ſflen. Pꝛemiſſa re
bẽtes aquã flumis. Dixit gis monitione:h
quoq; dñs ad moyſen:dic Zñter deſcribitur
. Sr iflictio pene: di
ad aaron:Tolle pᷣgã tuã ⁊ uidit in decẽ ptes
extende manũ tuã ſup aqe fſm numerũ decẽ
egypti ⁊ ſuꝑ fluuioſ eoꝝꝑ ⁊ plagarũ egyptijs
riuos ⁊ paludeſ ⁊ oẽs lacꝰ inflictax.ptes pa
aqjrũ vt vtãt i ſaguinẽ: ⁊ ſit Thut Pleduedb:
9⁰ Vr Vat gu NVoſideradu etiaʒ
cruoꝛ ĩ oĩ terra egypti:tã ĩ ꝙ Saß. v. ca. di

Armabit creatu
rã ad vltionẽ ini
micoꝝ. ⁊ iõ iſte

ligneis vaſis q; in ſaxeis.
Fecerũtq; moyſes ⁊ aarõ
ſicut pᷣcepat dñs. Et eleuãſ

„LKE . plage iflicte ſũt a
vgã pcuſſit aquã fluminis deo miſterio qſi
coꝛã pharaõe ⁊ ſeruis e] ois generis creaan
quᷣe vᷣſa ẽ ĩ ſaguinẽ:èt piſceſ rarumn.l. eno⸗
aerãt i flumie moꝛtui ſunt met cihm
Cõpũᷣtruitqʒ fluu æ non zangeloꝝ: vt pa
poterat egyptij bibẽ aquã tebit ꝓſequendo
flumis:⁊ fuit ſanguiſ ĩ tota ¶ Due auͤrme fee
fra egypti. Feceruntq; ſii ſunt in lemento
maleſiciegyptioꝝ icatatõ m pmuͦrit ooͤmt
nibꝰ ſuis: ⁊ iduratũ eſt coꝛ natio:⁊ ſubditur
fiictio: ibi Dixit
qq; dñs. Lirca p

mů dẽ ſic: b Ingrauatuͦ ? coꝛ pharaõis. ac ſi dicat
exqͥ cõtẽpſit monitionẽ pꝛocedẽdu ẽ ad pene inflictoeʒ
c ¶ Uade ad eũ mane.qꝛ illa hoꝛa hoies ſũt magis di
ſpoſiti ad accipiendũ ea q̃ ronabiliter dicũtur vt ſic mi
nus ſit excuſabilis pharao mãdatũ meũ repellẽdo.
d (Ecce egrediet᷑ ad aquas. In egreſſu aũt de domo
regia poterat magis hii acceſſus ad regẽ. e¶ Et ſtabis
ĩ occurſũ e.coſtant ⁊ itrepide. ſ ¶ Sup ripã flumis.
qꝛ pena infligẽda erat p flumẽ. g(In hoc ſcies ꝙ dñs
ſũ.pꝑ expientiã pene inflicte a me. h ¶ Ecce ꝑcutia vir
ga ⁊c. Inõ dixit ꝑcutiã manu mea.qꝛ illa ꝑcuſſio facta
fuit ꝑ manũ aaron ſicut pʒ infra cũ dẽ: Dic ad aaron
tolle virgã tuã. Cã aũt qre factũ ẽ illud pꝑ manũ aarõ
ſupꝛa dicta ẽ:qꝛ nõ poterat ſic hii ſuſpect de arte ma
gica ab egyptijs ſicut moyſes. Aliã cauſã aſſignant iu
dei dicẽtes ꝙ qꝛ moyſes fuit ſaluat ⁊ extract᷑ de flumi
ne:⁊ ideo nõ debuit manu ꝓpa ꝑcutere flumẽ couertẽ
do in ſanguinẽ. i Percufk it aquã flumis ⁊c. vt vi
derẽt ꝙ pena eẽt a deo inflicta eo mõ ᷓ fuerat pꝛedicta
k ¶ Que vᷣſa ẽ in ſanguinẽ ⁊ ſic pena coꝛꝛñdet culpe qᷓ

pueros extinxerat i flumie.aĩa eni oĩs carnis in ſanguie

ẽ:vt dẽ Leui.xvij. l ¶ Et piſces ꝗᷣ erat i flu.moꝛ.ſunr.
qꝛ nõ pñt viuere in ſanguie. m ¶ Loputruitq; fluui
fetoꝛ eni intolerabilis exalabat ide ppter moꝛtẽ piſciũ
n ¶ Fecerũtq; ſilr malefici. Sʒ q̃rit᷑ vñ habuerũt aquã
cõuertẽdo ĩ ſanguinẽ:? dicũt hebꝛei ꝙ nõ oẽs aque egy
pti fuerũt cõuerſe in ſanguinẽ:ſed ſola aqua flumis ⁊ q
ide manabat ad riuos ⁊ paludes ⁊ q̃ ide hauſta fuerat

„

in vaſis:pᷣter hãc aũt erant aliq aque fontiũ in egypto

——

q̃ nõ erant ↄuerſe in ſanguinẽ:⁊ ide fuit appoꝛtata ma

gis: ſed hoc yi ziari textui pꝛecedẽti: ybi or: Extende

. Gediont⸗
ſt Mnnn
N n iſn

„
— — ——ʒ———

intif
iee ni
liſadlor c⸗
egd dnk
ioygleit
usitabetgn⸗
ofutiſinti
ſealbithoen⸗
rearltreg

Se

ſtcci ebns

nchititen⸗
üianinnen
Qcherot vas⸗
fibgrpkfiügii
Anis an
fitchhongai⸗
gicdpitfune
tedilscp'dl
Ppiönuenor:
Aiua
u⸗
/
Gnn olsnon
lsſartgata
Uihlune poteritſe
Antygiaeiecon
ufctiggi is
Uharonevtpzin
oͤdebuiſſetfar
flwoꝛis vgleret:
mtnce P
ſihoterat ſentn
tmi yn de hocn
nlalete doner
ei ptanron
inc coſegnitrti
firimeſtieizſ⸗
mmangſfaſpis
dide niluitnen
guirüctnaridn
ucſerütnenti
lorigticde
lundtti⸗
ſiad boen
lummmi⸗
Mronz mopſe
—
Unſen ſungt
Gpitiäloi

nmmſiale

nt
fiunlini
airſi
Wmmn ſi
mninpen
kübone

imhr
ern

deuznn

ſtddne
ſüßmuten

wunſcur
Kanbda
Goi i
ösl
Apereinflen
cisſütnage
rdüm n
mündi
Ttſiusi
i ſbin
Senmin,
Pls
umnui
i.Dead m
A nmd
ſiaſi
n
gefunit

fen
cnin

Pppꝛiã reuerteret᷑.

ſſi diceret ꝙ aaron eẽt eqlis ipſi moyſi ĩ hoc officio ex

(Exo. vſ

manũ tuã ſup aquas egypti ⁊?. Ex ᷣ vĩ ꝙ ois aq̃ egy ddeclarauit ꝙ illa huilitas moyſi merebat exaltari. vñ ſeqᷣ
pti cõuerſa fuit in ſanguinẽ. Itẽ infra dẽ: Foderũt egy in pn.vij.c. Ecce cõſtitui te deũ pharaonis:⁊ aaron fr̃ tuꝰ

e

ptij p circuitũ flumis aquã vt biberẽt nõ iueniebant tn erit ꝓpheta tu.q.d.nõ pᷣtermitto aarõ eo ꝙ nollẽ eũ mit

niſi ſanguinẽ: vt dicit Joſephꝰ. Si aũt hũiſſent fontes tere tecũ:ſʒ volo ꝙ in altioꝛi gradu ſis.vñ ſicut ꝓphete an
aquas potabiles nõ ẽ veriſile ꝙ fodiſſent iuxta fluuin nũciaãt vba dei hoib q deũ nõ pñt vel nõ merẽt᷑ audire:vt
ĩ ſanguinẽ cöouer in glo.ſicut cõſtitui te deũ pharaonis.ſ.ꝙ pharao cõiter ñ
ſũ. Doctoꝛes aut „, Hÿ 4
gri coit dicunt ꝙ pharaõis:nec audiuit eos ſeqᷣt:Tu onel à mando tibiille.l. aaron D pha
fuerit appoꝛtata ſient p fig. raonẽ.⁊ eadẽ rone.j.eo.ca.dicit: Cũ dixerit vobis pharao
de terra Beſſen: ſe⸗ becpar vo Aitec oñdite nobis ſigna.dicẽs ad aarõ:Tolle virgã tua ⁊c.hoc
vbi habitabãt ſi ⁊ igreſius e domu luam dicẽ: tu mãdabis aaron nõ ſolũ vba q dictur ſũ ſʒ ſigna
lij iſrael:⁊ ꝙ pᷣdi nec appoſuit coꝛ etia hac etiã ſi ũt fiẽda fiẽt ꝑ eũ ſicut ꝑ ꝓphaʒ fiũt miracula a deo
cta plaga nõ fuit vice. Foderũt aũt oẽs egy oꝛdinata. Et nota ꝙ ex pꝛedicto ꝓceſſu iter deũ ⁊ moyſen

ibi: ſed hoc eſt Z ptij p circuitũ flumis aquã hñtur duo:pmũ magna huilitas ipſmoyſi q̃ maxiĩe ptiet

hoc qð dicit hic W& n „ ad illũ ꝗqᷣ dẽ eẽ rectoꝛ ppli:iuxta illõ Matth.xx. Quicũ
ioſ. py q üle flu Pt biberẽt. No eni poterat voluerit iter vos maioꝛ fieri ſit vĩ miſter. Secũdũ vo
uius ita ibi cõuer biber aquã fluminis.m uigentia diuia q cõiter exaltat humiles.
ſus fuit ĩ ſäguinẽ plłètiqʒ ſũt ſeptẽ dies p qᷓ; In eo.ca.vij.vbi dẽ ĩ poſtilla: Ad maioꝛẽ itellectũ pᷣdi
ſiẽ alibi:⁊ hoc vꝭ pcuſſit dñs fluuium. ccoꝛꝝ q̃rit vtrũ vtute demonũ. ¶ Additio.ij.
vex: qꝛ alitereg ccccccc Ullus illoꝝ modo qͥs poſtillatoꝛ aſſignat cõſo
ptij qͥ cũ hebꝛeis Aunmgt lre:nã ſi magi pharaonis ſerpẽtes aliũde vtu
manebãt ĩ terra geſſen nõ fuiſſent afflicti illa plaga:Q 1ite demonũ appoꝛtauerũt:vel ibidẽ generatos nõ ex vgis:
aũt egyptij manerẽt cũ hebꝛeis vẽ ex hoc qð dẽ. j.xij.c. ſed ex alijs reb ſuppoſuerũt tũc virge eoꝝ nõ ſuerũt vſe ĩ
Q acceperũt vaſa aurea ⁊ argẽtea mutuo a vicis. erat dꝛacones qð tñ lr̃da ꝓteſtat᷑ dicẽs: Pꝛoiecerũtq; ſinguli vir
tñ potabil filijs iſrael:qꝛ ſtati cũ hauriebãt reuerteba: gas ſuas q verſe ſũt i dꝛacones.ſilr ſi illi ſerpẽtes erant tm̃
ad nãz ꝓpꝛiã:⁊ iõ meliꝰ vẽ dicẽdũ ꝙ miſterio demonũ Em apparentiã ⁊ nõ ᷣm rẽ nõ ẽ verũ ꝙ virge fuerüt vſe in
fuit appoꝛtata ipſis magis de terra q̃ ẽ extra terrã egy ſerpẽtes.vñ melp vẽ dicẽdũ q demones deo pmittẽte ſubi
pti qð pñt facere mira celeritate. o ¶ Impletiq; ſunt to talia ſeminalia rerũ adhibuerũt ꝑ q̃ vge ſine multij trãſ
ſeptẽ dies.qbꝰ durauit plaga illa anteq fluuiꝰ ad nim mutationib ⁊ ſine tꝑis moꝛa ꝑceptibili vterẽt᷑ i dꝛacones
6 In capi.vij. vbi dẽ in poſtilla ⁊ hoc vtute nãli taliũ ſemialiũ rerũ a qb talis ↄuerſio ſic
Dices ad aaron. Addino-j. aAab agẽte ppo creat᷑:a demone tñ applicatiue ⁊ miſterialit᷑
Atio quã aſſignat poſtillatoꝛ ad hoc ꝙ in h tm:⁊ ſic ẽ verũ qð lr̃a ſõat.ſ.ꝙ ꝓiecte vge ſigloꝝ.ſ.magoꝝ
ſigno.ſ.virge verſe in colubꝛũ aaron piecit ꝰ vſe ſũt ĩ dꝛacões.Si ãt dicat ꝙ nõ reꝑit᷑ ĩ creaturis aliqͥ vt
gã ⁊ nõ moyſes nõ vꝛ ſufficiẽs:tũ qꝛ lʒ de moyle pbabi nãłq virgã cõuertat ĩ ſerpentẽ ſine multis traſmutatoib iĩ
lius ſuſpicaret᷑ ꝙ eẽt artib magicis ibut qᷓ de aaron: termedijs qͥ reqdrũt magnã moꝛã tꝑis. Ad hoc dicẽdũ ſᷣm
