nihilomin poterãt ſuſpicari ꝙ moyſes iſtruxiſſet ixpũ ſanctũ tho.i.j.pte.qcx.arti.vl.iĩ rnſiõe ad.ij.arg.ꝙ nõ oĩs
aaron de ipia eiectione ꝑ artẽ magicã quã ſic diceretu vr nature create ẽ nobis nota:⁊ io cũ aliqd fit pᷣter oꝛdinẽ
nouiſſe:tũ qꝛ ĩ alijs plagis legit᷑ moyſes extẽdit virgã nãe create nobis note ſicut i hoc loco mõ pᷣdicto miraculũ
7nõ aaron:vt pʒ in ſeptia plaga.ſ.de grandine.j.ix.c. poſſet dici nõ ſimplr cũ nõ ſit cõtra oꝛdinẽ totp nãe create

dÿ5 nõ debuiſſet facere moyſes ſʒ aaron ſi pᷣdicta rõ poe nobis note:ſʒ qͥ ad nos qꝗͥ hmodi vtutes in elemẽtis mũdi

ſtillatoꝛis valeret.Sʒ circa hoc vẽ qdã pᷣdictoꝝ ſeries latentes ignoꝛamꝰ:⁊ hoc vr ſentire Aug.qͥ ĩ hoc loco iĩ glo.

attendenda. Pꝛo qͥ ſciendũ ꝙ tãta huilitas erat moyſi ſic dicit ꝙ demones dũ ꝑ icãtationes eoꝝ: malefici aliqd ef

ꝙ nõ poterat ſentire ꝙ ipſe eẽt idone nũci ad iſtã libe ficere conãt᷑ diſcurrũt ꝑ mũdũ ⁊ ſubito eoꝝ ſemia de qbꝰ
rationẽ.vñ de hoc nũqꝙ pᷣbuit aſſenſũ aſſignãs defecti hoc agit᷑ afferũt:ſicq; ex illis pmittẽte deo nouas rerũ ſpẽs
ſue eloquẽtie donec de aſſignauit ſibi aaron frim ſuũ ꝓducũt.hec ille. Si aũt pꝛedicta dicat ꝙ ex hoc tolleret
in ſociũ:ſic vt aaron loq̃ret᷑ pplo nõ aũt moyſes: vt pʒ efficacia miraculoꝝ ad veritatẽ fidei cõfirmãdã:qð ẽ ↄtra
ʒ.iiij.c.cõſequẽter tũ de mãdauit ipſi moyſi ꝙ loqret Marci vl.Dño coopãte ⁊ ſermonẽ cõfirmãte ſequẽtib ſi

filijs iſrael certificãdo eos de redẽptione ſua: qð no fec gnis:nã illa q x demones fiũt pᷣi nãʒ nobis notã ſic ſũt mi
ſine iterpoſitõe ipſo aaron:c' moyſi dictis non credide racula qͥ ad nos ſicut illa q̃ fiüt vtute diuia.Ad hoc dicen

rũt ex anguſtia ſpũs:vt.sS.vj.capi.Cõſequẽter aũt ĩ oo dũ ſᷣm Aug.i li.lxxxiij.qõ.ꝙ cũ talia faciũt magi q̃lia ſci:
dẽ de madauit moyſi ꝙ loqueret᷑ pharaoni ð hac mã dinuerſo tñ fine ⁊ diuerſo iure fiũt.iſti eni faciũt q̃rẽtes glo
qui rñdit moꝛe ſolito ſe excuſando: Ecce filij iſrael nõ riã ſuã:illi vo q̃rẽtes glaʒ dei.Silr iſti faciũt ꝑ q̃dã pᷣuata
audierũt me:⁊ qũo audiet me pharao ⁊c᷑.arguẽs a foꝛ comercia:illi aut publica admiſtratõe ⁊ iuſſu dei cui cũcta
tioꝛi:⁊ tũc de còmiſit illã liberationẽ mopſi ⁊ aarõ ſiꝭ creatura ſubiecta ẽ:⁊ de hac mã vide in pᷣma.p.q.cxiiij.
vt patebit ibidẽ. Circa qð itroduxit genealogiã viuſq; ca.vij.vbi dẽ i poſtilla:Dic ad aarõ.Additio.iij.
ſ rõ quã aſſignat poſtillatoꝛ ad h ꝙ hec ꝑcuſ
i

o fuit fcã ꝑ manũ aarõ ⁊ ñ ꝑ manũ moyſi fuit
ꝛobata.S.iĩ addi.j.h ca.vbi fuit alia rõ q vioꝛ
aſſignat

plẽdo:⁊ hoc vt mo yſes nõ excuſaret ſe:ſʒ magis aiaret᷑
ad acceptandũ:vñ genealogia expleta ſtati ſubdit: Iſte

c aaron ⁊ moyſes qbi de pcepit vt educerẽt filios irra vx aſſi vide ibi ¶ Alia vo rõ q̃ aſſignat᷑ a iudeis.ſ.eo

el de terra egypti ⁊c. ⁊ qꝛ ↄnter in fine iſt ſeptimi dũs ꝙ moyſes fuit ſaluat de fluie nulla ẽ: na tertia plaga fuit
ad moyſen ſinglłr loquẽs ait: Loquẽ ad pharaonẽ regẽ etiã facta ꝑ aarõ ⁊ nõ ꝑ manũ moyſi lIʒilla plaga no pꝑtine
egypti oĩa q̃ loqr tibi.nõ faciẽdo mẽtionẽ de aarõ: ſta bat ad fluuiũ vt pʒ de ſe. ¶ Replica coꝛꝛectoꝛij Bur.
tim moyſes allegat defectũ ſuũ ſicut.ã.vñ dicit moyſeß ꝓ volẽtem apparentia eſſe vera.
coꝛã dño:En icircũciſus labijs ſũ: qũo audiet me pa· Ncapi. vij. vbi poſtillatoꝛ reddit rõnẽ q̃re pᷣma
rao:q.d.qũo mittis me ſine ſocio pꝛedicto cũ ſi ihabil ſigna facta ſũt ꝑ aaron ⁊ nõ ꝑ mopſen:qꝛ videlʒ

ad qð de qᷣ huilia reſpicit ⁊ huilib dat grãm cõtinue moyſes potuit haberi ſuſpect de magica arte non aaron

m 4

audiat vᷣba tua ſʒ ipſi aaron iterpꝛetis ſeu ꝓphete tui:vñ

¶ ¶W. iber

Bur.opponit pmo ꝙ aaron ſili mõ potuit hẽi ſuſpect q̃ſi
eã a moyſe didicerit:ſecũdo qꝛ moyies vltia ſigna fecit no
aaron qð nõ debuerit ſi ſuſpeci' hꝛet: ⁊ ſic rõ poſtillatoꝛis
valeret. Rñdeo hic ad pmũ ꝙ moyſes ⁊ aarõ ñ fuerũt diu

tũ: moyſen aũt foꝛis
docere aũt artẽ magi „„ —
ca vel addiſcẽ reqrit xit qũoq; dñs.vVIII.
tẽpus: iõ ꝓbabiliter Jad moyſen: Ingredẽ
aaron no voruit eſe ad pharaonem ⁊ dices ad
uſpectus ꝙ a moyſe 5. cit ofiſ. Dimitt
didiciſſz cũ ᷓ nõ fuitt eũ: Hec dicit dñſ.: Dimitie
diu couerſat:vt pʒi pplin meũ vt ſacriſicet mi
lia. Ad ſecſd dio hi. Si aüt nolueriſ dimittẽ
lhr egpti vbabl. Ccce ego pcutiã oẽs tenmi
itelligere art? magicaẽ nos tuos ranis:et ebulliet
nõ iterueniſſe:qꝛ ĩter fluui ranas q̃ͥ aſcẽdet ⁊ in
tia plaga etiã digituy gredient᷑ domũ tuã ⁊ cubi

dei recognouer̃t ma
lefici pharaonis: vt
dẽ. j. viij. ca. Extũc g
potuit moyſes ſine

culũ lectuli tui:⁊ ſup ſtratũ
tuũ ⁊ i domos ſeruoꝝ iuo
rũl⁊ ĩ pplm tuũ ⁊ ĩ ſurnos

ſuſpicoe vti eadẽ vaa tuos ⁊ ĩ reliqas ciboꝝ tuo
Bur d angaeeno miet ad ten ad pplin tuuʒ
7 ad laudẽ moyſi: j ⁊ ad oẽs ſeruos tuos ſtra
poti ad vituperium büt rane. Sixitquᷣe dñſ ad
ta morſes moyſen:Bic ad aarõ: Ex
ſeneſer arleſign 6 reche manũ tuã ſup fluuios
p mediũ aarõ:qꝛ di· ⁊ ſuper riuos ⁊ paludes ⁊

cũ aſſueſcẽt ſtare co educ ranas ſup trã egypti
rã pharaone:q̃ſi ti
muiſſet qð nõ ſonat
in vtutẽ moyſi hñtis .
dñm ꝓ auctoꝛe ſub nutu nẽo vtuoſe tiet hoieʒ quẽcũqʒ.
¶ In eo. capi. vbi poſtillatoꝛ diſputat de cõuerſione vᷣga
rũ iĩ ſerpẽtes vẽ iclinari ad hoc ꝙ cõuerſio vge magoꝝ fuit

ſolũ apparẽs nõ exñs:Bur. Sdicit ſed rõnib' poſtillatoꝛis
nõ ſatiſfacit:⁊ rõ quã ipſe Bur.adducit non valet. arguit
eni ſic:ſi virge magoꝝ ſolũ ſᷣm apparentia verſe ſũt in ſer

pentes:igit᷑ nõ ẽ verũ qð dẽ in lr̃a:Couerſe ſũt virge in dꝛa
cones. Rñdeo ꝙ verũ ẽ qð dẽ in lr̃a:ideo ſtant bñ ſil veruʒ
ẽ virgas verſas in ſerpentes:ſed nõ vere ſed apparẽter:hũc

modũ dicẽdi vꝛ iuuare text dicẽs:ecerũt aũt malefici ꝑi

cãtationes egyptiacas ⁊ archana qda ſili:ſed nõ dẽ ſile: vt
inuat mod ſilitudinis i apparẽtia:ſed nõ ſilitudo in exiſtẽ
tia:nõ eni ſemꝑ Ira ẽ falſa qͥ narrat apparentiã nõ exñtiaʒ

Luce.xiiij.dĩ qũo dñs heſus nõ pegrin exñs pegrinꝰ ap

paruit exñs in ſpecie ꝓpa apparuit in aliena:nec tñ ſuffuit
falſũ ꝓpter myſteriü ſicut nec in fictione qñ fingebat ſe lõ

gius ire:cũ Bur.etiã ſentiendo magnã ptẽ ſcripture falſifi
carem q̃ ẽ de apparitõibꝰ ãgelicis ⁊ diuis.de eni ignis coꝛ
poꝛalis nõ exñs ⁊ coluba:apparuit in igne ⁊ colũba: æ ſic
de alijs. Quid igit᷑ mirũ ſi dei ꝑmiſſione hec mutatio vir

garũ in ſerpẽtes apparuit:q̃ tñ ſ̃ᷣm rẽ mutatio no fuit ꝓpt᷑
rones poſtillatoꝛis ⁊ alioꝝ doctoꝝ: a Bur.nõ ſo
NAIritq; dñs. Hic deſcribit᷑ ſecãda plaga(Ca. VIII.
c' pꝛemittit᷑ cõminatio:ſecũdo ſubdit᷑ iflictio: ibi

diuerſi generis iter q̃s aliqͥ fuerũt venenoſe. c ¶ Et ebulli
et fluupranas,i.in magna abũdantia emittet:qð ſignat no
mẽ ebullitõis. Ex qͥ pʒ ꝙ iſta plaga fuit facta in elemento
dq ſicut ⁊ pma ⁊ coꝛꝛndet culpe pueroꝝ ibidẽ ſubmerſoꝛ

ſil cõuerſati: ↄſtitit enĩ egyptus aarõ ſemꝑ in egypto educa

as qm̃ ñ ẽ ſicut dñs de nr:

Et extẽdit aarõ manũ ſup

Diyitq; dñs. ⁊ tertio eiuſdẽ rẽotio: ibi Uocauit
aũt. Circa pꝛimũ dẽ: b ¶ Ecce ego ꝑcu.oẽs ter.tu.ranis.

qꝛ hoc mõ interficiebãt vt cũ minoꝛi tumultu ⁊ ſtrepi
tu extinguerent᷑:vt dictũ ẽ.s.ca.j.ꝓpter qð iuſto dei iu
dicio inde exiuerũt rane in maxia multitudine egypti
os infeſtantes ſua ipoꝛtunitate loca oia
trantes ⁊ eos cruciando iqetantes. f ¶ Sup ſtratum

— è pcuſſione pꝛimo
aqᷓs egypti ⁊ aſcẽderũt ra nainn rer q plus
ne:opueruntq; frã egypti beccauit: ⁊ po
„ O . OE EL⸗ ulus ſubdit
F ecerũt ãt ⁊ malefici Pica ſbicoſemſit. 4

tatões ſuas ſilr: eduxertqʒ g (Et adte ⁊ ad

ranas ſup trã egypti. H polm tuũ.· Dicũt
cauit ãt pharao moyſen ⁊ ſehei g nõ ſolü
aarõ: ⁊ dixit eiſ: Oꝛate dn,õ in miore nelo
vt auferat ranas a me ⁊ a coꝛda eoꝝ vt per
pplo meo:⁊ dimittã pplin oj qñ doꝛmiebat

oꝛe apto ⁊ ali/

vt lacrificet dño. DPixitque
os meatus: p ͤs

moyles ad pharaonẽ:Cõ

. õ oterãt itroire.
ſtitue mihi qñ depcer ꝓpte K Viriecp oßs.
⁊p ſeruis tuis ⁊ ꝓ pplo:vt Dit deſcribit hy
abigãt᷑ rane a te:⁊ a domo plage inflictio:cũ

tua:⁊ a ſeruiſ tuis ⁊ a pplo

: 122 agaron exteẽde ma
tuo:⁊ tm̃ ĩ flumie fmaneãt nũ ⁊c Iſta plaga
Qiii rſidit cras. At ille iu ſicut ⁊ pꝛecedens
xta ĩqt vᷣbũ tuũ faciã:vt ſci ſacta fuit per ma

nũ aaron ⁊ nõ p
⁊ recedent rane a te ⁊ ado eiſdẽ cauſis ꝗbus
mo tua ⁊ a ſeruis tuis ⁊ a diqũ? de pꝛima
pplo tuo:⁊ tm̃ ĩ flumie re &k ¶ Uocauit at.

Hiẽ deſcribit᷑ pꝛe

Dicte plage remo

tio rege ſimulãte petitioni moyſi ⁊ aaron ſe acquieſca
cũ di Qocauit aũt pharao moyſen a aaron ⁊c. Sed

qritur quare nõ vocauit eoj ad amotionẽ pꝛime plage
Dicendũ ꝙ hoc fuit qꝛ magis fuit afflictus de ſecunda
qꝛ ipſe ⁊ alij potentes habebãt vinũ ⁊ alios liquoꝛes
quos poterant bibere ſeptem dieb quib durauit illa
plaga: ſed ab ipoꝛtunitate ⁊ feditate ranarum nõ pote
rat ſe defendere ¶ Item
i; pꝛima:a ideo coactus fuit vocare moyſen ⁊ aaron qͥ
pꝰ nõ pmittebatur igredi ⁊ rogare eos: qð fuit magna

pena ſibi cum eẽt ſupbiſſimꝰ. I ¶ Dixitq; moyſes ad
pharaonẽ cõſtitue mihi.videtur ꝙ mopſes hic tẽtauit

dñm ponẽdo tẽpus determinatũ ſm ꝙ dẽ Judith. viij
Qui eſtis vos qui tentatis dñm ⁊ poſuiſtis tẽpus miſe
rationis dñi ⁊cc. Item pꝛomiſit qð nõ erat in poteſtate

ſua: qð vr fatuũ ⁊ pꝛeſumptuoſuʒ. Dicendũ ꝙ nõ fuit

„£ „

ibi dei tẽtatio: qꝛ mopſes a pꝛincipio ꝑ reuelationẽ dei

fuit certificatus ꝙ talia fierent ad nutũ ep: vñ dixit ei
Ego conſtitui te deũ pharaonis.S.vij.ca.⁊ per en⸗

ꝙ nõ fuit pꝛomiſſio indiſcreta vel pꝛeſũptuoſa. tem
queritur quare moyſes poſuit hoc in arbitrio pharao
nis dicẽs: Cõſtitue ⁊c᷑. Dicendũ ꝙ hoc fuit ad excluden
dũ ſuſpicionẽ qᷓ poſſet hꝛi cõtra eũ faciendi talia artib

7

meſeel virtute alic cõſtellationis determinate.
m

m ¶ Qui rndit cras. Querit quare pharao in craſti
nũ diſtulit cũ maxima neceſſitate vꝛgeret: Dicendũ ꝙ

credebat ꝙ ſi arte magica eẽnt adducte rane:maleficiũ

illud p ſe deſiceret: ⁊ ideo hoc aliquãtulũ expiri voluit

nõ tũ multũ diſtulit ppter neceſſitatem vꝛgentem.

n (Egreſſiq; ſũt moyſes ⁊ aaron a pharaone. nõ eni

tioꝝ ſubi

dẽi: i¶Dic ad

manũ moyſi ex

tem iſta ſecũda plaga plus durauit

olhd iopi
twtmneis uri
lni. t (Et
ſtnifos mu⸗
i ſubtles
ſſmerticoꝛ
Mwaiinicentace
debeiaürt
intspoten
lüinn
F ſgrlie
wümngii
fuegnenti
lyimign
uaſonito
Pinittirpolü
uytmaggti
reminai
gus ei hie
ſurroggoe
cholcoo he
Uerornſt
Ghoſetalite
ſſuninne
lchniniine
hbſthen

ſcce
1 e
. ünn
(ö=

4

en An
.
Nſd wu
do as
12 dii
he on
ir uer
unl
un

mn mdͤ

õ
pn
imgi
goſtif⸗

tm̃ in flumine remaneant.Dicendũ ꝙ nõ ꝓmiſerat eas

reducere ad fluuiũ:ſed ꝙ vltra de flumie nõ exirent:?

ꝙ ille qᷓ exierant

ampli ipſũ siss „— „ ⸗
feſtarẽt. PEπι manebũt. Egreſſiq; ſi mo

coputruu tera. vſes ⁊ aarõ a pharaone æ
c. des clamauit moyſes ad dnñm

ꝓ ſpõſiõe ranarũ quã ↄdi
xerat pharaõi.Fecitq; do
minus iuxta ?ᷣbũ moyſi:⁊
moꝛtue ſũt rane ð domibꝰ
⁊ de villis ⁊ de agris. Cõ⸗/
grẽgauerũtqʒ eas ĩ imẽſoſ
aggeres:et cõputruit terra
Videns aũt pharao ꝙ da

aũt pharao ⁊cc.
ſic faciunt multi
q cũ ĩ afflictione
poſiti ſũt multa
deo ꝓmittũt ſed
extra periculũ po
ſiti retractant.
r¶ Dixitq; dñs
Hic deſcribit᷑ ter

tia plaga: ⁊ nõ pᷣ 2009 . O01
mikrit hie gan ta cet reges:ĩgrauauit 002
tio ſicut in duab? ſuũ ⁊ nõ audiuit eos ſicut

p̃cedentibꝰ:qꝛ hõ

⸗ er ſis. xitqu 6
ſic idurat dign beepat dñ Dixitque dñſ

ad moyſen:Loquẽ ad aa

ẽ pcuſſione abſ . AaESOnn
ſnne oſch ron: Extende virgã tuã ⁊ p
one: r ideo ſtati cute puluerẽ terre: ⁊ ſint x
ponit h plage in nifes ĩ vniuerſa fra egypti
a ind⸗ gã Fecerũtq; ita. Et extendit
tus 1pcu pulue. 2a manũ:vᷣgã tenẽs:per
terre. fuit eni ila cuſſitq; puluere terre: ⁊ fa
plaga ꝓducta ex cii ſũt cynifes ĩ hoib ⁊ iu
Alemento terre: ?¶ mẽtis.Ois puluis tre vᷣſuſ
coꝛñhz culpe eg z cynifes p totã terrã e
ptioꝝ ꝗᷓ afflixert El cyniſes gy

filios iſrael ĩ opi Pli. Fecẽrutqʒ ſili malefici
bus iſi. ĩcãtatiõih ſuis vt educerẽt
. e 18. cynifes:ẽt non potuerunt
ſce ſt ſubtiles Erãtq; cyniſes tã ĩ hoĩb
minute ⁊ tñ coꝛ

„ „

pus cui inſident acerbiſſimo terrebant ſtimulo. dicit

Oꝛige. Hebꝛei aũt dicũt ⁊ ioſeph pediculi:q in tanta

multitudine creuerũt ſuꝑ hoies ⁊ beſtias ꝙ nullo me/

dicamine eis poterat ſubueniri. v¶ Fecerũtq; ſiliter
malefici.i. facere conati ſũt. x¶ Et nõ potuerũt.Cãʒ
hy aſſignãt aliq hebꝛei dicentes ꝙ demones qᷣrũ vtute
vtũtur magi no hñt ptãtem ſuꝑ aliqð coꝛpus qð ẽ mi
nus grano hoꝛdei:qð apparet irrõnabilit dictũ.qð eni
hʒ ptãtem ſuꝑ maius bʒ ptatem ſuꝑ min:ſed nõ econ
uerſo: ⁊ ideo cauſa h ẽ:qꝛ demones nihil pñt niſi q̃tũ

pmittit volũtas diuina. in hoc aũt a deo fuerũt ĩpedi

ti vt magi qui moyſi reſiſtebãt eẽnt magis cõfuſi i hoc

voluerũt ipſo pũte oꝛare:qꝛ in domo ſua erant idola:
æ hoiĩes dediti idolatrie. o ¶ Cõgregauerũtq; eas.
hoc vẽ ꝙ moyſes nõ ipleuerat pmiſſum:qꝛ dixerat:Et

lefici ad pharaonẽ. Digii

coꝛ pharaõis ⁊ nõ audiuit

ſi nõ dimiſeris eum:eccẽ

domos pharaõis ⁊ ſfuoꝝ

nõ cõfitebãt Moyſen dei ſeruũ ſʒ magũ:⁊ ſ̃m ꝓceſſũ tex.
v ad hoc tẽdere itẽtio ipſoꝝ ⁊ pharasis ᷣ credet moyſes
facẽ ſigna artib' magic q faciebat. 3 Dixit qͥqʒ dñs. Hic
ponit qrta plaga e pmittit᷑ cõmĩatio ⁊ ſt nbaſit afflictio: bi
Et venit muſca. Circa pmũ dẽ moyſi: a ¶ Coſurge dilu
culo.ĩ qͥ nõt᷑ ꝙ hõ dʒ

dei mãdatũ. b ( Et
ſta coꝛã pharaoe. cõ
ſtat ·itrepide.
c ¶ Egrediet᷑ eni ad
aqs. ſic de facili po
teris ad eũ accedẽ. q̃

qᷓ; i iumẽtis. Et dixer̃t ma
dei eſt hic. Induratũq; eſt

eos ſicut pꝛeceꝑat dñs.Di

xit qoq; dñs ad moyſen ri᷑ qre ita frequenter
r — pharao egrediebatur
Conſurgẽ diluculo: tſta aq aqs hoꝛa matutia

coꝛã pharaone. Egrèdiet᷑
enĩ ad aqᷓs.Et dices ad eũ
Hec dicit dñſ:Dimitie po
pulũ meũ vt ſacriſicʒ mihi

Dicũt aliq ꝙ erat cã
ſpaciãdi: Pebꝛei aũt
dicũt ꝙ erat cã idola
trãdi: qꝛ nilus fluui
fecũdabat ſua irriga
tione terrã egypti: iõ

ego mittã ĩte:᷑t i ſeruos tu tipſu colebat ei reuerẽ
os:ct ĩ populũ tuũ ⁊ indo tia beo eni 1
mos tuas: ðc gen muſcaꝑ iddlaie ſz hoc alr l.
⁊ iplebũt᷑ oẽs domus egy qꝛ apis qd apud egy
ptioꝝ muſcis diuerſi gene ptio] maximũ numè
ris ⁊ vniuerſa terra in qua reputat᷑ aliqñ ibi ap
fuerit. Faciãqʒ mirabilẽ in parcharti Hofieran
die illa terra ieſſen in qus tis Aliter alt poͤ oi
popuł me ẽ vt nõ ſint ibi ci ꝙ hoc erat cã pur
muſce:⁊ ſcias qm̃ ego dñs gationis. credebat ei
ĩ medio terre:pònãq; diui oꝛte ſicut a pur
ſionẽ iter populũ meum ?· Fmatales vn rdeſt
pplm tuũ. Cras erit ſignũ lia pharaonis dictuʒ

fuit.ij.ca.ꝙ deſcende
bat vt lauaret ĩ fluie
C cã potuit eẽ eadem
ad hoc aũt ẽ argumẽ
ttfüi qꝛ ſaraceni qͥ mõ
terrã egypti inhabitãt talib' ablutionib vtũt ad emudati
onẽ peccatoꝝ:⁊ foꝛte tenẽt hoc ex ritu antiqru egyptioꝝ:
ſicut ⁊ aliq Chꝛiſtiani ĩclinãt iĩ oꝛtu ſol ſe vſus illã ꝑtẽ: reti
nẽtes in hoc modũ paganoꝝ eos in eadẽ terra pceſſerũt

iſtud. Fecitq; dñs ita. Et
ſůenit muſca grauiſſima in

ſm ꝙ dicit leo papa. O ¶ Zcce ego mittã in te. pnciplylc
rebellas mihi. elet Lſeruos tuos.qꝗ aſſiſtũt tibi. f¶ Et

in pplm tuũ.tũ qꝛ tibi aſſentiũt:tũ qꝛ ꝓpi peccatũ pᷣncipij
punit᷑ ppls. g ¶ Oẽ genꝰ muſcarũ.qruũ aliq hẽbat aculeos
venenoſos. In hebꝛeo hẽ: Cõmixtionẽ. ⁊ dicũt hebꝛei ⁊ io
ſeph ꝙ ꝑ iſtã cõmixtionẽ nõ itelligit᷑ multitudo muſcarũ
ſz multitudo aialiũ diuerſoꝝ: generũ q erãt terribilia aſpe

„— . .

ctu ⁊ nociua moꝛſu:ita ꝙ hoies ⁊ aĩalia vomeſtica ĩterfici

¶ Di ebãt: ʒ hoc iſta plaga fuit ex elemẽto ire: qꝛ talia aialia

ꝙ rẽ mimã facere nõ potuerũt:vñ ⁊ dixerũt: y ¶ Di

gitus dei ẽ hic.i.virtus diuina nosipediens.vñ coacti

ſunt recognoſcere diuinã vtutẽ:⁊ hec expõ ẽ cõis apud
catholicos ⁊ hebꝛeos.Sed qꝛ dicti magi nõ ceſſauerũt
pter hoc reſiſtere moyſi ⁊ aſtare pharaoni:vt hẽ ſe.c.

ideo poſſet aliter exponi ſine pꝛeiudicio tamẽ ꝙ nõ cõ
feſſi ſunt virtutem diuinã dicẽtes: Digitus dei ẽ hic. ſʒ
vtutem alic demonis ſupioꝛis ipedientis ꝑ artẽ magi

cã opationẽ inferioꝛis:ſicut pharaſei iponebãt Chꝛiſto

expulſionẽ demonũ ꝑ pꝛincipẽ eoꝝ dicentes: In beelxe
bub pᷣncipe demonioꝝ eijcit demonia Luce.xj.ca.⁊ ſic

de cauernis terre exibat. ſᷣm aũt pᷣmã expõnẽ fuit ex elemẽ
to aeris ex ̈ coꝛuptõe generãt᷑ muſce diuerſi generis:⁊ rn
det iſta plags r multitudie diuerſarũ muſcarũ: vel diuer
ſoꝝ aĩaliũ culpe egyptioꝝ qᷓ afflixerat hebꝛeos i mult mo
dis ſeruitioꝝ: viliũ:qꝛ no ſolũ afflixerũt eos in lateribꝰ fa
ciẽdis ſʒ eti ĩ imũdicijs extra villas depoꝛtãdis ⁊ ĩ foſſat
fiẽdis circa villas:ne fluui iundãs ſubitraret ⁊ vt eẽnt foꝛ
tioꝛes aduerſarios iuadẽtes. h ¶ Yaciaq; mirabilẽ ⁊c.
qꝛ egijptij hitãtes ibi cũ hebꝛeis fuerũt afflicti dicta plaga
noõ aüt hebꝛei: iõ ſedt: i ¶ Ponãq; diuiſionẽ ⁊c̃. Decmk
m 5

eẽ ſolici᷑ de ipld

hebꝛei ꝙ nõ ſolũ determiauit ei diẽ ſʒ etiã hoꝛã diei ad oñ
dendũ certitudinẽ vbi dei. k ¶ Et venit muſca grauiſſia.
Hic ponit᷑ plage inflictio eo mò qͥ pꝛedicta ẽ: In hebꝛeo hẽ:
Et comixtio grauiſſima.⁊ exponit᷑ ſic pꝰ ſjm hebꝛeos

I¶ Coꝛꝛuptaq; ẽ terra.i.habitantes ĩ ea. m
pharao. Hic ponitur
dicte plage ablatõ ad
regis petitionẽ dicẽt
nIte ſacrificate deo

ocauitq;

vꝛo ĩ terra hac.ſʒ mo H— õ
ile eſſe dicens. T aaron:⁊ ait eis: Ie ⁊T
o ¶ Abolatiões egy ſacriſicate deo vro in terra
nirbevocante bac. Etait moyſes: H pt
aboiationes illa que ita fiei. Abolatiões eiʒ egy

ptioꝝ imolabimꝰ dño deo
nr̃o:ꝙ ſi mactauerim ea q̃
colũt egyptij coꝛã eis lapi
dibꝰ nos obꝛuẽt. Niaʒ triũ
dieꝝn pgem i ſolitudineʒ:⁊

colũtur ab idolatris
egyptij aũt colebant
api i ſpecie tauri:⁊ io
uẽ ĩ ſpecie arietis. vñ
⁊ pingitur cũ capite
grietino: talia vo aĩa

lia erant ab hebꝛeis i ſacriſicabimꝰ dño deo nr̃o
nmolada ab non pmi ſicut pcepit nobiſ. Dixitq;
er rndie: bbarao: Ego dimint vos
p ¶ ſi mactaueri Vpt ſacriſficetis dño deo vr̃o
mus ea q colebãt egy MV

ptu. lapidibꝰ nos bb““
ruet. q¶ Miam triũ dieꝝ ⁊c᷑. qð cſenſit pharao lʒ ficte
r. ¶ Egreſſus a te oꝛabo.qꝛ pñtibꝰ idolatris nolebat oꝛare

8 (Et recedet muſca. DHebꝛ: Et recedet cõmixtio. Cetera

patent ex pꝛedictis. In capi.yiij vbi dẽ in poſtilla
fFecerũt ſur malefici ⁊c. Additio.j.
Eebꝛei dicentes ꝙ demones nõ hñt ptãtẽ ſupꝑ ali
gð coꝛpus qð ẽ min grano hoꝛdei ſeu lenticule:
hoc itelligut de coꝛpe aĩialis ſicut ſũt cynifes de qbhic agit
quoꝝ rõ ẽ:qꝛ cũ ĩ coꝛpꝑe aialis reqrũt multa oꝛgana coꝛpa
liter diſtincta ad diuerſa ⁊ varia opꝑa ſenſus ⁊ mor exercẽ
da:vt pʒ ꝑ Galie.de lineamẽtis ſiue anothamia mẽbꝛoʒꝝ:
iccirco ᷣm hanc cõſiderationẽ maioꝛ potẽtia reqrit᷑ actiua
ad foꝛmãdũ vnũ aial i qtitate modica ſeu mima iᷓ in aliqᷓ
iytitate ad hoc cõpetẽti:ſicut maioꝛ ptãs reqrit᷑ ſcriptoꝛis ĩ
ſcribẽdo lr̃am tã tenuẽ vt cõtineat᷑ totũ pſalteriũ ĩ vno fo

lio iᷓ ad ſcribẽdũ eũ in multis folijs ad hoc ſufficiẽtibꝰ.vñ

rõ poſtillatoꝛis dicẽtis cõtra eos ꝙ potentia actiua q̃ põt ĩ
maius põt ⁊ i min nõ ſufficeret niſi coaddat᷑ ꝙ demoes ñ
qucũt aliquã foꝛmã niſi applicãdo actiua paſſiuis.Ex qͥ
eqtur ꝙ cu mouere poſſint magna actiua ad pducẽdum
magna aialia ꝙ etiã poſſint mouẽ pua ſeu mima ad ꝓdu
cẽdũ mima:⁊ ſic rõ eoꝝ nõ vẽ hie füdamẽtũ. Ulterp circa
hoc qð magi dixerũt:Digit dei ẽ hic. cõſiderandũ ẽ in
hoc cõfeſſi ſũt vᷣtutẽ diuinã ꝓut doctoꝛes catholici expo/
nüt: nõ tñ ſic itelligẽdo ꝙ ipſi crederẽt vt adonai quẽ pfite
bat moyſes eẽt deꝰ:nõ eni dixerũt:Digir dñi ẽ.ſ. ſub noie
tetragrãmaton: ſʒ digit dei: lʒ eni oẽs crederẽt eſſe aliquẽ
cãm pᷣmã ſeu ſupioꝛẽ ſup oẽs ⁊ illa eẽt de: nõ tñ ex hoc
ſeqt ꝙ ipſi credidiſſent ꝙ ille adonai c nũciũ ſe dicebat eẽ
moyſes eẽt illa ſupioꝛ cã.Itẽ notandũ ꝙ illud qð dicit po
ſtillatoꝛ ꝙ dicti magi nõ ceſſauerũt poſtea reſiſtere moyſi
ẽ min verũ:nã vt pʒ ex decurſu lr̃e nũqꝙᷓ ĩ aliqᷓ ſeptẽ plaga
rũ ſequẽtiu fit mẽtio de magis niſi tm in ſeptia plaga.ſ. de
vlcerib ⁊ veſicis:vbi dẽ: ec poterãt malefici ſtare coꝛaʒ
moyſe. ꝓpter vulnera q̃ ĩ eis erant. vbi nõ dẽ ꝙ fuerũt ma

lefici conati facere ſilia:ſicut dẽ in tribꝰ bmis plagis: ſed ꝙ cenoꝝ

——

verecüdia vel hoꝛꝛoꝛe nõ cõparuerũt.vñ dicdũ ꝙ i tertia

ed ⁊ ĩ oẽm terrã egypti cõꝛ
ruptaq; ẽ fra ab hi muſciſ

plaga fuerũt magi oino victi a deo: que qdẽ plaga fult
facta ꝑ manũ aarõ ꝗ erat minoꝛ in gradu eo q reputa

batur tanqꝙ; ꝓpheta ipſi moyſi: ꝓut dictũ fuit. ö. Narõ

fr tu erit ꝓpheta ti a in hoc magis ondebat diuina
potẽtia itũ ꝑ minoꝛẽ ſeruũ vicebat maleficos. Itẽ no
AAAAAAndüwſi coſide
ĩðſerto veꝝtũ lõgi ne abe
atis. Rogate ꝓ me. Et ait
moyſes: Egrẽſſus a te oꝛa

plagarũ i couicẽ
do egyptios pot
iĩ eis talis oꝛdo at
tendi.ſ. ꝙ plage
flicte ꝑ aaron.ſ.

pharaone ⁊ a ſuis ſuis ⁊ a tres pme attinge
pplo eiꝰ cras. Aerũtñ noli rẽt ad cõuicendũ
vlira ſallẽ:vt ñ dimittas po magos tena
pulũ ſacrificare dño. Egrel Bit ele ſit.
ſuſq; moyſes a pharaone tm attigũt ad mol
oꝛauit dñʒ. Qui ſecit iuxta lificationẽ coꝛdis
vẽbũ illi: ⁊ abſtulit muſcaſ pharaonisitoto
ErEn pte: dẽ ei lbi
a pharaõe ⁊ a ſuis ſuis ⁊ a Induatũc; ẽ coꝛ
pplo eius. Nõ ſupfuit nec pharaonis a non
vna ꝗqdẽ.Et ĩgrauatũ ẽ coꝛ audiuit eosſ.. ma

leficos pfitentes
diuinã vtutẽ eſſe
vt dictũ eſt: Sex
“” vo plage ſubſe,
— ô Auentes facte per
moyſen attigerũt ad hoc vt deuicerẽt oẽs ſeruos pha
raõis qͥ ĩ octaua plaga dixef̃t ei: Uſq; patiemur hoc
ſcãdalum: dimitte eos vt ſacrificent deo ſuo. qͥrũ cõſi
lio nõ acqeuit pharao niſi in hoc tm ꝙ dimittet viros
remanẽtib familia ⁊ pecoꝛib. In nona vo plaga per
mopfſen inflicta cõdeſcẽdit pharao ad hoc vt irẽt cũ fa
milia:nõ tñ cũ armẽtis ⁊ ouib . Decia vo plaga a deo
inflicta.ſ.pmogenitoꝝ attingit ad vltimũ effectũ.ſ.vt
totalit᷑ eos dimitteret ⁊ etiã cõpelleret exire: vt.j.Exo.
xij.c. Adhuc vna plaga tãgã pharaonẽ ⁊ egyptũ ⁊æ pꝰ
hoc dimittet eos ⁊ exire cõpellet.in qbꝰ oꝛdo diuie ꝓ
uidẽtie relucet qͥ ꝑ minoꝛes facit minoꝛa: ⁊ ꝑ maioꝛes
maioꝛa:⁊ ꝑ ſeipſũ qð vltimũ ⁊ pfectũ ẽ:in creſpectu pᷣ
cedentia lʒ diſponãt tñ qͥdãmõ q̃ſi nihil reputat: iuxta
illud.j. Coꝝ. iij. Nec qͥ plãtat nec ꝗ rigat ẽ aliqd:ſed qᷣ ĩ
cremẽtũ dat.ſm quã coſiderationẽ plaga decia pmoge
nitoꝝ egyptioꝝ: fuit a deo imediate iflicta: ꝓut hebꝛei
tenẽt:qð plane ſonat lr̃a.j.xij.ca.vbi di:Crãſibo ꝑ irãẽ
egypti nocte illa ꝑcutiãq; oẽ pᷣmogenitũ ĩ ira egypti ⁊c
lʒ tñ ſᷣim doctoꝛes nr̃os hec plaga ꝑ angelũ fuerit facta
qð etiã ĩ eo.c. hẽ vbi di: Et nõ ſinet ꝑcuſſoꝛẽ igredi do
mos vꝛas. Ex q̊ pʒ ꝙ pcuſſoꝛ imediat nõ erat ipſe de
ſʒ angelus deo ſubditui:qð pot etiã itelligi de malo an
gelo qꝛ ſᷣm glo.mali angeli tales peſtes facere ſolẽt per
miſſione dei.vñ de hac mã in pᷣſ.dẽ: Miſit i eis irã ici
gnationis ſue ⁊c. imiſſiones ꝑ agelos malos nihilõin⸗
tñ appꝛopat᷑ hec plaga decia imediati deo qꝙᷓ; alie:qꝛ ĩ

pharnois ita yt nec hacꝗ-
dẽ vice dimitteret ppluʒ.

ea mediatoꝛ erat iuiſibilis:nõ aũt ĩ aliis vbi moyſes ⁊

aaron erant miſtri q̃ rõe hec plaga appꝛopat᷑ deo tãqᷓ;

imediato actoꝛi:⁊ etiã qꝛ erat cõpletiua itenti.ſ.de libe
ratione populi. ( B In eodẽ capi.viij.vbi pẽ in poſtilla
Ad hoc aũt ẽ argumẽtũ:qꝛ ſaraceni ⁊c̃. dditio.ij.
Aoaoog ſaraceni ablutionibꝰ vtant᷑ ex ritu anti
A egyptioꝛũ non vr rõnablr dictũ:tũ qꝛ a tpꝑe
deqq hic agit vſq; ad mahometũ ꝗ ſectã ſara
ĩcepit fluxerut pł' q mille ⁊ ſeptigenti anni in q

bus i egypto multa ⁊ varia dominia iteruenerũt: ſicut

rẽtur effecł harũ

,„ 10 4
pilettb ni

ilpnoint
iaintti
neremerician
ynodinin
luionb hli
ſocrelgin⸗
noeſelbin
nolgelggoin
glehrccbtn
ſegüͤtſeerron
ileuipi ane
duitr Sinlli
ſonmaiibiß
peeti nmulns.
ſterat pucd loe⸗
ſonnoneſenui
dlos eſen
og vna hel
god heb
nontenegemn
ficraboci⸗
Oataactualis
nermticedi
Uuntnos o
pationeiut
oꝛiginaeöne
ſna pfionun
uttia⸗
nib ellboli/⸗
bnotialluto⸗

bydemonesn
ſtactiug paſſin
Pntheologi
Mmicoſtuctit
ſtirdeqjlogi
dagſitcti r
Nchrücaper
Padidtddtto
ntminan
hiangiſͤ
nr
Cnöfcäündn
nulrnini
efienufn
ngggunen
Moneono
napaſſiugag
nllgigkin⸗
whit nlliom
inmainsnd
acöccgeng
uſ Anni
hol Pfrtie⸗
wüet
lueſttie
ſglſnmin

inol dni
1do

beeg, Gi
Ane⸗
Wr⸗
2 K..
mter Dgn
D
in boetign
nobartoadhen
uiy. deiznn
—„ee
„ 1r1,
7 .
ziaatilib
„
pP1E
1
* 3 N
wen
P,
uzci,
⸗
SS
„ 7 / 9
tr
9 „N

—

nõ ſolũ habitãtes ĩ terra egypti:ſʒ etiã habitãtes citra

mare meridianũ vſq; in ptes oꝛitales mũdi ablutõni

b' h'modi vtũtur.fundamẽtũ aũt eoꝝ in hmodi ab

lutionib lʒ falſũ ⁊ erroneũ aliud tñ eſt. Pꝛo qͥ ſciendũ
ꝙ ipſi pᷣcipiũtur a ſuo pſeudo ꝓpheta.ſ.mahometo cu
ſtodire legẽ.ſ.moſaycã ⁊ euangelicã:vt in ſuo alchora
no expꝛeſſe cõtinetur:ipſi vo ſimulãdo obſeruationem
moſaice legis in q̃ pꝛecipit᷑ vt qlibet maſcuł circũcidat᷑

qð qᷣdẽ pꝛeceptũ ẽ initiũ totius obſeruantie legalis cir

cũcidũt ſe erronee tñ:qꝛ nõ ĩ octaua die ſicut Geñ.xvij
Leui.xij.ca.pꝛecipitur:ſʒ poſt lapſũ cuiuſcũq; tpis in

dꝛñter. Simulãdo etiã obſeruatonẽ euangelij ĩ qͥ pmũ
ſacramẽtũ ẽ baptiſmy ipſi ſe baptigant ſeu abluũt:erro
nee tñ in multis:ſpẽaliter in hoc ꝙ ille falſus baptiſmꝰ
iterat᷑ apud eos ⁊ frequentat᷑ multotiens ad libitũ:in qᷓ
iteratione ſequũt multos alios erroꝛes ſuos ⁊ ſpẽaliter
duos.vn ẽ qꝛ nõ credũt moꝛtẽ Chꝛiſti: nos aut credẽ
tes ꝙ vna Chꝛiſti moꝛs vnũ baptiſma cõſecrauit: vt ĩ
glo.ad hebꝛeos.vj.baptiſmũ nõ iteram:ipſi vo hanc
moꝛtẽ negantes baptiſmũ frequẽtant.Secũd erroꝛ eo
rũ circa hoc ẽ:qꝛ nõ credũt oꝛiginale peccatũ eſſe ſʒ pec
cata actualia tin: ⁊ qꝛ iſta.ſ.actualia peccata multotiẽs
iterant᷑ ideo ipſi ſua baptiſmata ſeu ablutioes frequen
tant:nos vo credentes ꝙ ꝑ vnp delictũ oẽs hoies dam
nationẽ icurrerũt:vt pʒ ad Ro.v.contra qð delictũ.ſ.

oꝛiginale pᷣnciplir fuit baptiſmꝰ oꝛdinat tm vnũ bapti

ſma ꝓfitemur:⁊ lʒ iſta ad exponẽ lr̃e nõ requirant᷑ iter

ponut᷑ tñ hic ad inſtructionẽ fideliũ:q qñq; cũ ſarace/
nis de ſilibꝰ diſputant ſeu rõcinat.vñ ſi eis iponeret᷑ ꝙ
hmodi ablutiones hẽrent ex ritu pharaonis ⁊ alioꝝ
egyptioꝝ tante antiqtatis verteret᷑ eis in deriſum.
— Replica coꝛꝛectoꝛij Bur.

1Ncapi.viij. poſtillatoꝛ repꝛehendit iudeos aſ

coꝛpus min grano milij arguẽs qcqd pot in mai pot

in minꝰ ⁊c. Bur.dicit illã rõnẽ nõ ſufficere niſi ſuppoſi

to ꝙ demones nõ ꝓducãt aliquã foꝛmã ſed ſolũ appli
cẽt actiua paſſiuis. Sed vi Bur.hic peccare in logica:
phia:⁊ theologia. In logica nãq; argumẽta ꝑ locuʒ a
maioꝛi cõſtructiue valet pꝛeſerti in mꝗ motiua vel trã

ſlatiua:de qᷓ logici exẽpliſicant ꝙ potẽs poꝛtare mille li

bꝛas põt etiã poꝛtare decẽ:⁊ ita potẽs applicare ad ma
gnũ effectũ coꝛpa põt etiã ad minoꝛẽ effectũ. Item ſᷣm
phᷣos dato addito Bur. rõ non valeret:põt enĩ qs pdu
cere foꝛmã maioꝛẽ ꝗͥ nõ minoꝛem.põt eni hõ generare
hoiĩeʒ magnũ ſed nõ põt generare muſcã ꝑuã:⁊ iõ ſtãte
addito Bur. videlʒ ꝙ demones nõ ꝓducerẽt foꝛmas ſi
cut no faciũt tunc no valet rõ quã cũ ſuo medio putat
valere.nõ eni ſeqtur demones nõ ꝓducẽtes foꝛmas fa
ciũt effectus maioꝛes igit᷑ minoꝛes:pʒ inſtantia de hoie
in argumẽto logico.S.qnimo ſuppoſito ⁊ cõceſſo ꝙ de
mones no pꝛoducãt foꝛmaj nouas:ſʒ ſolũ applicẽt acti
ua paſſiuis:adhuc argumẽtũ ẽ foꝛmale:demones pñt ĩ
maius igit᷑ in min iytũ ad ꝓpoſitũ:qꝛ ſᷣm ſanctũ tho.
nõ pnt niſi ꝓꝑmittant᷑:ꝑmittere igitur de' poterit faci
ent maius nõ potendo min ecõuerſo. vñ pʒ ꝙ theo
logice cõcedendũ ẽ:ſi de ꝑmiſerit ꝙ demones ſiue pꝛo
ducãt ſiue nõ adhuc pñt in minꝰ ⁊ nõ in maius ⁊ econ
uerſo. Argumẽtũ aũt poſtillatoꝛis tenet ꝑ locũ a ma
ioꝛi cõſtructiue qͥ ad motũ exterioꝛẽ ⁊ potẽtiã motiuã
de cõi lege:videlʒ ſi demones pñt mouere ⁊ applicare
actiua paſſiuis ad generationẽ vel pꝛoductionẽ maio⸗
ris ſeqtur ⁊ minoꝛis:nec reqritur ad valoꝛẽ cõſequẽtie

ntes demones nõ hñt ptãtem ſuꝑ aliqo

in aliie ptibmuũdi vtputa Chaldeop: Medoꝝ: Gꝛeco
rũ: Romanoꝝ:a h'modi:in qᷣb veriſile ẽ ꝙ nõ ſerua
bat h'moi rit: ſicut nec ĩ aljs nationibꝰ:tũ qꝛ ſaraceni

an pꝛoducant foꝛmas vel nõ:vt patet ex dictis.
¶ Itẽ i eo. capi. hoc dicit poſtillatoꝛ magi py tertiã pla
gã nõ ceſſauerũt reſiſtere moyſi: Bur. dicit eẽ minꝰ veru: ſʒ
ad hoc no adducit rõnẽ niſi ab auẽte negatiue qð ñ valʒ: ſʒ
poſtillatoꝛis ẽ bona rõ fundata ĩ lr̃a.in ſequẽti eni ca.dẽ de
magis ꝙ i ſeptia plaga vulnerũ ⁊ veſicarũ turgẽtiũ nõ po
terant ſtare coꝛã moyſe:ex q lr̃a pʒ uᷣ vſq; ad illud tẽp ſte
terũt coꝛã moyſe nõ ad iuuandu ſʒ reſiſtendũ:qꝛ als iiuſte
fuiſſent puniti illa ſeptia plaga: uis eni poſt tertiã plagaʒ
ꝓptter cõfuſionẽ qꝛ nõ poterant facere ſilr decetero nõ attẽ
tauerunt reſiſtere moyſi ꝑ facere aliqd ſilr:tñ aſtitert pha⸗/
raoni pꝛauis cõſilijs ꝓpt qͥ puniti ſũt.ſi eni in tertia plaga
cõfeſſi fuiſſent dei iſit 1Ael oilainitate vt dicit Bur. deſtitiſſẽet
vtiq; a malo ⁊ regi bonũ pſuaſiſſent:⁊ ſic ſeptia plaga pu
niti nõ fuiſſent:exemplũ h' hẽ i eo.ca.ix.j. de plaga grãdis
quã euaſerũt hi ſeniPharao nis q timuerũt vbu dñi:a fe
cerũt cõfugere ſeruos ſuos ⁊ iumẽta ĩ domos:q aũt verbũ
dñi neglexerũt plaga grandis iterierũt:ita de ꝓnioꝛ ad mi
ſerandũ qꝙ; ad ꝑdendũ maleficis ĩ ſeptia plaga pepciſſet:ſi ĩ
tertia cõfeſſi diuinitatẽ dei iſrael ab iniqs reſiſtentijs abſti
nuiſſent. Falſũ igit᷑ ẽ c Bur. dicit in pmis trib' plagis ma
gos cõuictos ad cõfitendũ deitatẽ.na bᷣmo ĩ ſeptia ſũt cõui
cti añ pᷣ vulnerib coꝛã mopſe ſtare no potuerũt. Itẽ idem
Bur. ꝓ cõfirmatione dictarũ ſuarũ ieptiarũ ponit cõpatõ
nes plagarũ factarũ ꝑ aaron ⁊ moyſen ⁊ deũ imediate di⸗
cẽs: in eis relucere oꝛdinẽ diuine ꝓuidentie cũ pꝑ minoꝛes
facit mioꝛa:p maioꝛes maioꝛa:⁊ maxia pꝑ ſeipſũ q̃ dicit in
decia plaga cõſiſtere. Sʒ hic oꝛdo Bur.multiplr deficit: 5
mo qꝛ dicit decimã plagã factã a deo ſine aliqͥ medio:cui
oppoſitũ pʒ ex lr̃a dicẽte eã factã a pcuſſoꝛe.dẽ eni j. xiäj. c.
de dño:Et nõ ſinet ꝑcuſſoꝛẽ igredi domꝰ vẽas ⁊ ledere.vñ
pʒ ꝙ illa decia plaga ſit facta a deo mediãte ꝑcuſſoꝛe: ſicut
alie mediante moyſe ⁊ aarõ:⁊ hec ẽ ſnia ſanctoꝝ doctoʒ:
⁊ cõiter catholicoꝝ ſicut poſt idẽ Bur.dicit. Secũdo defiẽ
qꝛ diſtinguit pᷣmas plagas factas ab aarõ tanq; minoꝛes
ſex ſequẽtes factas a moyſe tanq maioꝛes ⁊ decimã tanqp
maximã factã ĩmediate a deo.ſᷣm hec dicta qrta nõ diſtin
gueret᷑ a decia:qꝛ nõ legit ĩ ea aaron vel moyſen aliqᷣd feciſ
ſe:ſed dẽ in hoc.viij.ca.dñs fecit:Et venit muſca grauiſſia
nec vẽ catholice dictũ deũ imediate talia ſigna no feciſſe ef
fectiue q̃ p moyſen ⁊ aaron ⁊ ãgelos tãq;; p inſtrumẽta fec
nã inſtrumẽta creata ad tales effect' ſuꝑnales ſe ñ extẽdũt
effectiue:qꝛ nõ oꝛiũt ex potentia nãli ſed obedientiali qᷓ qʒ
libet põt fieri ex quolibet q̃ ſolũ dñm reſpicit p ĩmediate
efficiente:ſententia eni ẽ beati Aug.ix.ſuꝑ Geñ.⁊.iij.de tri
ni.ca.vij.nã ⁊ſi ſancti ſicut moyſes ⁊ alij dict᷑ ſigna facere
hoc catholice ĩtelligendũ ẽ d eos ꝗ ꝑ ſeipſu.¶ LCertio
deficit qꝛ ſi minoꝛa p mioꝛes ⁊c᷑.ſeqᷣt demones tanq; ma
ioꝛes debẽt moyſi aaron pꝛeferri:na a decia plaga quaʒ
reputat Bur. maximã fecit de miniſterio demonũ vt etiẽ
Bur.ponit auctoꝛitate ſanctoꝝ doctoꝝ:⁊ tales etiã plage
in ſcriptura dicũtur imiſſiones ꝑ angelos malos:cũ igitur
illa maxia ſit ꝑ eos facta nõ ꝑ mopſen nec aaron ſeqt᷑ eos
eẽ potioꝛes moyſe ⁊ aaron no ſolũ nã qð verũ ẽ:ſed ⁊ pote
ſtate ⁊ auẽte qð falſũ ẽ.Et ſi verũ ẽ peſtes ⁊ mala pene infli
gi miſterio maloꝝ angeloꝝ: ꝓbabile ẽ dicere g oẽs plagas
egyptiacas de fecerit miniſterio eoꝝ quis ad nutũ ⁊ exte
rioꝛẽ deſignationẽ moyſi ⁊ aaron eleuatio ⁊ pꝛoiectio vir
ge facta eſſe dicãtur.nõ eni virga nec ey eleuatio ſe extende
rẽt ad eruptionẽ ranarũ muſcarũ ⁊ ceterorũ tã ſubito niſi
miniſterio angeloꝝ dictoꝝ ꝑ deũ deputato ad deſignatio
nẽ ⁊ pꝛenũciatione moyſi ⁊ aaron cocurrẽte:fruſtra igitur
Bur. hic ſe fatigauit. In hoc aũt ĩ q̊ Bur. poſtillatoꝛẽ
notat vltio.ſ.an ablutionẽ pharaonis imitent᷑ adhuc ſara

ceni: vel an hẽant eã a mahometo nõ ẽ magni põden: nec

ad lr̃aʒ exponẽdã vel ad ↄferẽdũ cũ ſaracẽis multũ ipoꝛtat

4
b

itũ dñ diligebat po
pulũ illũ.ſubditur:

c¶Ecce man’ẽ meag.

nõ dicit manꝰ moyſi
qꝛ iſta plaga ſic ⁊ pᷣce
dẽs fca ẽ a deo abſq;ʒ
miſterio moyſi ⁊ aa

ron: in trib' ãt pᷣmis

dẽ aarõ extẽdiſſe ma
nu. up agros
t. 1 ſu.eqͥj ⁊c pe.val.
grauij. Ex q; pʒ 62 illa
peſtis fuit ſolũ ſuper
aialia q̃ erãt ĩ cãpis.
Quali ãt fuerit illa
peſtis ĩ textu nõ expᷣ

mitur nec ioſephꝰ de

hac peſte lodt᷑:⁊ ideo
dicit Andr. ꝙ fuit ex
volũtate diuia nõ ꝑ

coꝛꝛuptionem aeris.

alij aũt dicũt ꝙ fuit
ex coꝛꝛuptõe aeris di
uinit cauſata cadẽte
ſuꝑ paſcua:⁊ iõ aĩali
a paſcẽtia coꝛꝛupta ſi
2 ſ̃m hoc dẽ peſtis il
la a paſtu. e ¶ Et fa
ciet dñ mirabile ⁊c
qꝛ ĩ eiſdẽ cãpis aialia
egyptioꝝ ſũt mõtua
7 aialia filioꝝ iſrael
ſaluata. f ¶ Cras fa
ciet dñs vᷣbũ illud.di
cũt hebꝛei ꝙ moyſes

fecit lineã ĩ pariete di

cẽs: Craſtina die cuʒ
ſol attiget lineã iſtazʒ

fiet plaga iſta.⁊ hoc ẽ

factũ ad oñdendum
certitudinẽ diuie pꝛo
uidẽtie. g ¶ Fecitq;
dñs. hic oñter deſcri
bit᷑ pꝛedicte pene infli
ctio ęo mõ qͥ pdicta ẽ

R

Irxit aũt oñs. Hic ↄñter deſcribit ¶ Capi. N.
qnta plaga:c pmo pᷣmittit᷑ cõminatio: ⁊ ſecũdo
ſubcit inflictio: ibi yecit ̊ dñs Circa bmũ dicil
Pec dicit dñs de hebꝛeoꝝ. Iʒ eni ſit de ⁊ dñs oim:dꝛ
tñ hic de a dñs hebꝛeoꝝ: ĩ ſpẽali ꝑ verã fidẽ ⁊ ſpẽalẽ cultũ
æ vt videret pparaa .

moyſen: Ingredẽ ad
pharaonẽ: ⁊ loqre ad euʒ
Hec dicit dñs de hebꝛeo

Vrxit àũt dñs ad (.Ix.

—

oꝛdinatus ĩ his q̃ ꝑtinebãt ad populũ:moyſes ãtĩ his
q̃ ꝑtinebãt ad deũ:⁊ ideo manu ꝓpa iuſſus ẽ ſꝑgere ci
nerẽ qͥ ſygẽcy erat vſus celũ. n ¶¶ Erũt eni ĩ hoie ⁊cc.
bᷣmo eni fuerũt i eis veſice turgentes.i.calefactionẽ pũ

gentẽ ↄtinẽtes:⁊ poſti rupte ſũt veſi

ſice turgẽtes lĩ vniuerſa tra

egypti. Tuler̃tq; cinerẽ de

rũ:Dimitte ppln meũ vt

ſacrificʒ mihi. qð ſi adhuc
rẽnuis ⁊ retines eos: eccẽ
manuſ mea erit ſůp agros

tuos:et ſuꝑp equoſ ⁊ aſinoſ
⁊ camelos:⁊ oues ⁊ boueſ
peſtis valde grauis.lEt ſa
ciet dñs mirabile inter poſ
ſeſſiones iſrael ⁊ poſſeſſio
nes egyptioꝝ: vt nil oĩno
peat ex his q ptinẽt ad fili
os iſrael. Cõſtituitq; dñs
tẽpꝰ dicẽs:Rrs faciet dñs

vp̈bũ iſtud ĩ fra. Yecitq; er

go dñs ̈ᷣbũ hoc altera die
