gnificat extractũ vel eductũ:⁊ ſbintelligit᷑ de aqua. s¶ n P

diebillij. Hic deſcribit᷑ in

clinatio adulti:ſicut.n.ſupꝛa dem̃

eſt:ex dei ꝓuidẽtia oꝛdinat erat ad liberandũ pplm ilrl:et

iõ erat inclinat ad eos vi

ſitanò: ꝓ poſſe ſuo adiuuandũ

⁊ hoc eſt qð dẽ: t¶ Nid
poꝛis: ſed etiã meni p ↄp

v ¶ Et virũ egyptiũ.iſte erat vn de pᷣpoſitis egyptijj ſuper

lit afflictoeʒ eoꝝ.· nõ ſolũ oclo coꝛ
aſſionẽ:qð pʒ ꝑ effem: vñ ſubdit᷑:

filios iſrł ad ↄpellenõ eos ad afflictõem laboꝛis. x ¶ Per
cutientẽ quendã de hebꝛeis.Dicũt hebꝛei ꝙ iſte fuit marit

ſalomith q̃ erat pulchꝛa valde:de qua hẽ inferi:⁊a ideo iſte

egyptius in aurora fecerat ſurgẽ maritũ eius occupado eũ
in laboꝛe:⁊ tũc redijt ad vxoꝛẽ eius:q̃ recepit eũ credẽs eſſe

maritũ ſuũ:⁊ cũ marit poſtea cognouiſſet rẽ geſtaz argue/
bat inde egy tiũ: ꝓpter qõ egypti pcutiebat eũ ⁊ graui af
Sunq; circũſpexiſſet ⁊c. lin qͥ apꝑet pꝛuden-

fligebat. y

tia moyſi. 3ʒ ¶ Percuſſũ egyptiũ.i.inifectũ. a ( Abſcon

dit ſabulo.qð de facili põt fieri in ira ſabuloſa. Sʒ qrit
hic:quõ moyſes hoc fecit cũ nõ eſſet ↄſtiturᷣ iudex eoꝝ
Item dato ꝙ eſſet iudex:vẽ penã iniuſtã intuliſſe:utpo/
te ꝓ ꝑcuſſioe ſimplici moꝛtẽ:cũ tñ ſola repcuſſio deb?

tur ſm legẽ taliois in qᷓ dẽ: Dentẽ ꝓ dẽte:vulnus ꝓ vul

nert dl Hon di
„ cenduʒ ꝙ moyſes
diebẽillis p q; creůat moy ex diuina electioe
ſes: egreſſus ẽ ad frẽs ſus ad liberationem
iditq; afflictem eoꝛuz:dt auotoskete, il
vix egyptiũ pcutientẽ que ¶cadi iniurias eis
dã de hebꝛeis ſribus ſuis. ſactas:.⁊ hoc ſcie⸗
Cunq; circũſpexiſſet huc bat ꝑ reuelatioeʒ
— 2 0 diuina: 2 hoc eſt
atq; illuc ⁊ nulluʒ adeẽ vi qð dẽ Act. vic
diſʒ:pcuùſſũ egyptiũ àbſcõ Exiſtimabat aũt
dit ſabulo. Et egreſſus die cognoſcẽ fres:
altcro: oſpxit duos hebꝛe b manu; ipſt oe⸗
os rixãtes: ldixitq; ei q fſa-⸗ Zget lalut ilis.
EeO H Ad ſcom dicend
ciebat iniuriã: Quare pcu/⸗ inifecit egyptiũ
tis ꝓximũ tuũ:Quirñdit. nõ ſolu p pcuſſio
Quis ↄſtituit te pᷣncipeʒ et ne hebꝛei:ſʒ etiaʒ
iudicẽ ſupꝑ nos:Nũ òccideẽ adulterio com
11 mmiſſo frauduleni
me tu vis ſicut heri occidi/ ut p̃ſcm ẽ:qð fu⸗
ſti egyptiũ: Timuit Moy it notuz moyſi:p
ſes: ⁊ ait:Quõ palã factũ ẽ bjꝙ audiuit cam
pbũ iſtud: Auudiuitqʒ pha Pcuſſiois in oten

rao ſermonẽ hũc:c᷑tqrebat

occideꝛe moyſen. Qui fugi HH
ens de ↄſpectu ei: moꝛat gqtatũ:dic ꝙ moy
eſt in terra Madian:et ſe / ſes duxit Rrartus
dit iuxta puteum. Eränt pelbr ibi aerepit
qutem ſacerdoti Madian vxoꝛẽ flliaz regis
deoe4ͤ pleniuj dicet
fſfſuup libꝛuʒ Nueri

xij. ca. b ¶ Lonſpexit c.] hebꝛei dicũt ꝙ iſti duo ſue

ruũt datan 1 abiron. c ( Quis ↄſtituit te pncipẽꝛo
bons iad qð illos iducebat:reddidit vbũ pugitiuu
d ¶u occidẽ me tu vis:ac ſi dicat:bñ appet ꝙ tu es
vn homicida a malus hõ. e¶ Aud iuitq; pharao.pᷣ
ↄñter deſcribit᷑ ↄditio moyſi tꝑe aduerſitatis:vbi pmo
deſcribit e pſecuto: ſco diuia ↄſolatio: ibi Erant aut
Circa pᷣmũ dẽ: e ¶ Audiuitq; pharao ſmonẽ hũc. vi

delʒ ꝙ mo ciderat de ppoſii reg ad vidicoan
3ʒ ꝙ moyſes vnũ occiderat de pp A

querebat occidere Moyſen. tum quia interfecerat po
ſituʒ eius qð redundabat in iniuriã regis:tu quiꝗ ſcoõm
ꝙ dicit Joſephus circa temp quo natus fuit Moyſes
quidã ſacerdos egyptioꝛũ diuinatoõnib intent dixerat
regi:ꝙ circa pueros hebꝛeoꝛũ attẽderʒ:ꝙ vnus naſci de

bebat de hebꝛeis:qui populũ iſrl de egypto educeret:et
regnũ egypti humiliaret:⁊ ideo cũ audiuit fem Moyſit i

gelantl tim ꝓp hebꝛeis etiã in iniuriã regi ꝛexiſtiauit ꝙ e
ſet ille de q́;ᷓ ille ſacerdos dixerat. g ui fugies ⁊c.
Dicũt hebꝛei:ꝙ moyſes fuit capr ⁊ adduct coꝛaʒ rege
ut decapitaret᷑: ſed euaſit miraculoſe: ut pleni dicet in
fra.iiij. ca. h (Erãat ant. Dic deſcribit moyſi fugient
ↄſolatõ:⁊ pᷣ ex ſuſceptõe epcuriali:ſcoo ex moꝛte ſui ad

uerſarij: ibi Poſt multu. Circa pmũ dẽ: Erãt aũt ſacer

doti madian. ſm hebꝛeos ſacerdos h accipit 1 maioꝛe
vel magnate:ſiẽ dẽ. ij. Regũ. viij. Filij dauid ſac

toe ꝓ oicto adul

erdotes

nichfnien
hcerode
dudinatöe pot
Prbonosden
uriocsqnigen⸗
ſuſroemplur
Hiifimija.
ertaut Obuba

iſuofl ad uude

ſawabt 1
miſteitiniand
aabrnihebrnt
taändisſubc
Mtas vocatel
Wenugulc
Ampbaraont
ſn
ſtiidi
umſannons
mmdarkti
nliniiitn
Püen
hunmilin
mnaptteict
calltinddt
ſsiſegt

wi
An
idtſc

. dNunn

ahfi
Mus
Münn
feugi
1 winn

) hinie;

tnnn
uſtii
Reoin4

—

m ſont
oill
idi

„Srrtan

enöſin
gin
mml

4 aaet

VofN

nükfalet

(Exo. ij.

—

erãt. i ¶ Septẽ filie. nec miranð ſi filie magnoꝝ habe

bãt curà de gregib alendis:quia iſte erant diuitie anti-
quoꝝ. k ¶ Et impletis canalibꝰ.p adiutoꝛiũ Moyſi

ut infra dicit. I ¶ Supuenere paſtoꝛes ⁊c̃. qꝛ foꝛſitan
erat ↄſuetudo:ꝙ pus ↄgregarent᷑ greges oẽs anteq bibe
rẽt:ſicut dĩ. Señn.
xxix.ca.ſed ꝑ ad-
iutoꝛiũ moßyſi ꝑ⸗
uenerant hoꝛam
hauriẽdi aquã:et
iõ eas fẽdit ga pa
ſtoꝛibꝰ. m ( Cũ
reuertiſſẽt ad Ra

ſeptèm filie:que veneꝛãt ad
hauriẽdã aquã:ẽt iplet ca⸗
nalib adaq̃re cupiebãt gre
ges pẽis ſui. Supuenẽ pa⸗

ſtoꝛes:⁊ eieceꝛũt eas. Sur terra aliẽa Altèꝝ vᷣo pepit

—

tatẽ ex lr̃a:in vera eni cõputatõe aiarũ:que ingreſſe ſunt cũ
iacob in egyptũ:quã appꝛobat poſtillatoꝛ ſuꝑ Geñ.lxvj.nõ
cõputat᷑ iochabeth:lʒ quidã hebꝛei hoc voluerit dicere ſine
fundamẽto:ut ſupꝛa pʒ in poſtilla in dicto ca. Q aũt obijẽ
ſcòðo.d.ꝙ dato ꝙ adhuc viueret opoꝛtẽt dicẽ ꝙ ipſa iocha
beth eſſet in natiuita

ette mohlſi. cxxx. ãnoꝛũ
habitarz cũ eo. Accẽpitqʒ pPut large deducitur
pepeꝛit ei filiũ:quẽ vocauit chabeth pputaret int

gerſan dicẽs:Aduena fui ĩ ꝑſona) que ingreſſe ſt

egyptũ cũ Jacob:qðᷣ

guel patrẽ ſuuz i. rexitq; moyſes ⁊ defẽſiſ pu quẽ vocauit eliecer dicens quidẽ pſuppoſituʒ in
zußuroicik i ellis adeqᷓuit oues earum. Deé. n. pati meracind me ezfndenn
cendũ cuz alijs: - MQuüe cũ reueꝛtiſſẽt ad ragu us: 7 eripuit me de manu hẽãc obiectõem poſtil
fuerit pẽ q voca el patrẽ ſuuʒ:dixit ad eas: pharaonis. mũůͤltuʒ po latoꝛis tollendaʒ: põt
ſit Riegnsu f. CLur veloci veniſtis ſolito-: tpis moͤꝛtu eſt rex egypti. dici: leui genuit Jo
eeeJbnder Rüñderũt: Vir egyptius li- Et ingẽmiſcẽtes ſilij iſrael ztenſ u in neſſu
dicunt hebꝛei ꝙ berauit nos ð manu paſto ꝓpter opa vociferati ſunt. in egyptũ: utputa per
vocar ẽ ietro:qð rũ. Inſuper ⁊ hauſit aquaz Aſcẽditq; clamoꝛ eoꝛũ ad lx. annos fere:quibuj
lilicze gaeie nobiſcũ:potũq; deditoui deũ ab opꝑib:ct audiuit ge ſubtractisa numero
uia adaicitligi bus. At ille: bieſt ingt: mitũ eopràc recoꝛdar ẽſc- —
ordinatioe popli Quare dimiſiſtis homie? gen qð pepigerat cũ abꝛaã qucit SPoſtilla mo
ꝑ tribunos ⁊ cnp-/ Aocate eũ ut comedat pa iſaac ⁊ Jacob. Et reſpexit nẽt. d. a quib ſi retra
turioes anãgena nẽ. Jurauit ergo moyſeſ dñ filioſiſrl ognouit eoſ bant. xxx. anni quoj
rioj ⁊ decanoſ:ut habebat moylſes i ex
hẽ infra.xviij.ca. H itu de egypto: ꝓut in

Uocat᷑ aũt Obab ut dicũt.i.diligẽs:qꝛ dilexit legẽ:⁊ cõ
uerſus fuit ad iudaiſmũ:ut hẽ ibidẽ.xviij.ca.et pʒ litte
ra vſq; ibi: n ¶ Jurauit ergo moyſes.poſt multa ver
ba q̃ fuerũt int᷑ ietro ⁊ moyſen:fecit pactũ cũ ietro de re
mansd cũ eo:⁊ illud pactũ iuramẽto firmauit.
o ¶ Accepitq; ſephoꝛã. vidẽs eni eum ietro virũ valen
tẽ ⁊ induſtriũ:dedit ei filiã ſuã. Au vocauit ger
ſan. SGer eni hebꝛaice idẽ eſt ꝙ aduena vel peregrin lati
ne. et cã nois ſubdit᷑: Aduena fui ⁊c. q
pepit:quẽ vocat eliecer.qð interpᷣtat᷑ dei mei adiutoꝛiũ

in hoc recognoſcẽs diuinũ beneficiũ in liberatõe ipſius

de manu pharaonis:⁊ in ꝓfectu ipſius in terra aliena.
r Pocwelu. Negoni moyſi ↄſolato ex moꝛte ad
uerſarij cũ dꝛ: s ¶ Moꝛtuus ẽ rex egypti.q ꝑſequeba

tur moyſen: ⁊ moꝛs eius fuit reuelata moyſi a deo ĩ ter
ra madian: ut hẽ.iiij.ca.ad eius ↄſolatoem. t ¶ Et ige
meſcẽtes filij iſrł. qꝛ viuẽte rege illo nõ audebãt de⸗

in palã anxietatẽ animi:ne graup tractarent. v

audiuit gemitũ eoꝝ.loquit᷑ ſcriptura de deo ſm modũ

humanũ.Lũc eni dẽ aliquis clamoꝛẽ alicup audire:cũ

incipit eũ adiuuare. x ¶ AZlc recoꝛdar ẽ.nõ qꝛ obliuio
cadat in deo:ſed qꝛ ad modũ recoꝛdãtis ſe habuſuß

t in⸗ ꝛa it: pbẽ
do filijs iſrael auxiliũ ppter merita patruʒ. y ¶ Et re-
ſpexit dñs ⁊c. oculo me. ʒ ¶ Et cognouit eos:ideſt
ad modum cognoſcẽtis ſe habuit oſtendẽdo dilectõem
circa oos
n ca. ij. vbi dr in poſtilla: Filiã leui. ¶ Acditio
Ecundũ hebꝛaice lr̃e veritatẽ opoꝛtet dicẽ ꝙ
iochabeth mater mo pyſi fuit filia leui:tum qa

it vxoꝛẽ iochabeth patruelem ſuam. hebꝛaica lingua
3: Accepit amrã iochabeth auiã ſuã in vxoꝛẽ.vñ glo.
quã repꝛobat poſtillatoꝛ veriſſima ẽ: nõ obſtantib ob
iectõib poſtillatoꝛis.nã qð pᷣmo obijcit ex eo ꝙ Jocha
beth fuit moꝛtua añ afflictõem populi:nullã hʒ neceſſi

Alteꝛ vero

infra.vj.ca.vbi trãſlatio nr̃a hʒ: Amram acce

fra. vij. ca.remanẽt.lxx.anni:in qᷓ etate erat iochabeth cum
genuiſſet moyſen: qð nõ eſſet ad miraculũ cõputandũ com
leui pi ipſius iochabeth vixit. cxxxvij.annis:⁊ totideʒ fere
chaath frat᷑ ipſꝰ iochabeth:ſilr Amram vir eius:ut patʒ
infra. vj. ca. Cũ igit᷑ tunc tempoꝛis hoiĩes ill ↄgregatiõis.ſ.
ipſius leui attingebãt cõiter etatẽ.cxxxvij. annoꝝ:nimiʒꝝ ſi i
femina illiꝰ cognatõis concepiſſet cũ eſſet ſeptuagenaria: et
multo minꝰ mirandũ de ↄceptõe aaron ⁊ marie:qͥ fuerant
ↄcepti anteqᷓ moyſes:⁊ pꝑ ↄñs in minoꝛi etate.Sara at erat
nonagenaria ⁊ deſierant ei fieri muliebꝛia:ut ſupꝛa Beñ.x/
viij. ca. ⁊ ideo nõ ẽ accipiẽda in argumentũ ð pᷣdcã.Dicenð
eſt igitur: ꝙ vxoꝛ Amrã fuit iochabeth ſoꝛoꝛ chaath: ꝓut
dẽ in glo.pᷣdicta. Et idẽ dẽ in tranſlatõe chaldaica:cui litte
ra hebꝛaica ut dcm̃ eſt oĩo ↄſonat:lʒ nõ idẽ dicat tranſlatõ
nr̃a.Nec põt ↄ pᷣdicta obijci ꝑ hoc ꝙ leui nõ eſſet ĩ etate ge
nerãdi in anno.lx.p ingreſſu Egypti:nam leui in ingreſſu

9*

egypti erat.xlv. annoꝝ fere:qð ſic pʒ:nã Jacob ſtetit in do/
t mo laban p ſpaciũ.xx.annoꝝ:ut ſupꝛa Geñ.xxx.ca.a qui

bus ſi ſᷣtrahant᷑vij.ãni:quibꝰ ſeruiuit Jacob anqᷓ accepit
lyam:⁊ trib annis fere quib nati ſũt ruben ſymeon ⁊ leui
ſucceſſiue:ut ſupꝛa Geñ.xxix.remanẽt.x.anni fere a natiui
tate leui vſq; ad finẽ.xx. annoꝝ pᷣdictoꝝ:a quib ſi ſubtra
hant᷑ ſex anni quib' ſeruiuit iacob in domo laban ꝓ gregi
bus nato iã ioſeph: ut in pdicto ca. reſtat ꝙ a natiuitate e
ui vſq; ad natiuitatem Joſeph fluxerũt qnq; anni fere. Jon)
ſeph aũt cũ Jacob ⁊ fili ep ingrederent᷑ egyptu erat.xxxix.
annoꝝ. nam cũ pᷣmo ſtetiſſz coꝛa pharaone erat.xxx.anno
rũ:⁊ poſtea fluxerũt.vij.anni fertilitat:⁊ duo ſterilitat: ut
ſupꝛa Geñ.xlv. Sequit᷑ qy leui in illo ingreſſu erat.xlv.an
rũ fere: ut dem̃ ẽ:qbꝰ ſi addant᷑.lx.ãni vſq; ad natiuitatẽ io
chabeth:ſequit᷑ ꝙ leui erat. cv. annoꝝ cũ ea genuit:qo no ẽ
ʒ curſũ nature.Leui.n.vixit.cxxxvij.anis:ut infra.vj.capᷣ.
et ſic tpe gnãtõis iochabeth adhuc remanebat qrta ps fere
etat ſue trãſeunda. Cõſtat aũt ꝙ in modernis tpib lʒ dura
tio cõiter mẽſuret᷑ i.lxx.ãnis iuxta poſtiliadhuc halesi

¶ Liber

generãt cũ ſint.lx. annoꝝ ⁊ vltra:qꝙᷓuis nõ remaneat niſio/-
ctaua ſeu ſeptia ꝑs etatis fere.Ad illud aũt qð obijẽ dicẽe:
mfioniũ cũ auia illicitũ erat ſᷣm legẽ:⁊ ꝙ multa que ꝑti
nẽt ad mr̃ioniũ fuerãt obſeruata añ legẽ:qð itendit ꝓbare
p boc ꝙ iudas ↄiunxit onã filiũ ſuũ vxoꝛi fratris ſui defu-
cti:ut Geñ.xxxviij.Ad hoc dicenð:ꝙ añ legẽ ſi aliqua obß
uabant᷑ de hij que ꝑtinẽt ad matrimoniũ:hoc erat caſualit᷑

nõ aũt ex obligatõne. Obligatio.n. legis nõ ſe extẽdit ad pᷣ

4

Mohſes.

illa lege incebbit.
n eodk cap.ij.vbi dẽ 2

inifectũ.

terita:vñ manifeſtuʒ ẽ iacob habuit duas ſoꝛoꝛes in vxo

res:qð tñ ꝓhibitũ eſt in lege:Leui.xviij. Thamar etiã ſm

legẽ inceſtuʒ cõmiſit ſcient cũ ſocero ſuo iuda:⁊ tñ iudaj eũ
iuſtificauit dicẽ: Juſtioꝛ me eſt. ſupꝛa Geñ.xxxviij.capᷣ.E
quibuj pʒ ꝙ mfionia q̃ erãt illicita tpe legis nõ erãt illicita
ſte legẽ. Si aũt ʒ hoc dicat᷑:ꝙ Jacob illas habuit ex iuſſu
ſeu inſtinctu diuino:ſilr ⁊ thamar ꝓpter fructũ qᷣ ex pdici
mr̃ionijs ſecup eſt:ſiliter põt de Amrã dici:notabilis enim
fructus fuit ſecutus ex illo mr̃ionio.ſ. mopſes legiſlatoꝛ ⁊
redẽptoꝛ populi:⁊ Aaron ſanctus a qͥ linea ſacerdotalis in

oltilla: Percuſſ. ũ egyptium i.
On eſt neceſſariũ dicẽ Moyſes inificiendo egy

tã ipᷣe eſt in vicio:qᷓ ille qͥ facit:ut in ſecũda ſcõe.q.hx.arti.
vlti.in rñſione ad ſcòm ar.et qꝛ hoc nõ poterat facere moy
ſes ꝑ aliquã ꝑcuſſionẽ niſi egyptius moꝛeret᷑: immiebat.n.
ſibi ꝑiculũ ſi egypt de hoc ꝙ moyſes ꝑcuteret eũ reclama/
ret ad regẽ:iccirco opoꝛtuit ut moyſes egyptiũ occideret ad
liberatõem ꝓximi:vñ nõ opoꝛtet in hoc allegare adulteriũ
Shr de quo nulla fit mentio in ſacra ſcriptura.

gitio. iij.
Erbũ qð hic ponit in hebꝛeo frequẽtat in ſac̃ ſcri
ptura:⁊ qñq; in tranſlatione nr̃a interpᷣtat incipe
it in libꝛo Geñ. Abꝛaã alloquenj deo oicebat:Ec

ce nũc incepi loqꝗ. et Deut.j.incepit moyſes explanare legẽ.
In alijs vo locij interpᷣtat qñq; iurare:ut in hoc loco.⁊.iiij

Reg.v. vbi dẽ de Giexi:Et iurauit.ſʒ ſim hebꝛaicã veritateʒ
verbũ iſtud vniuocũ eſt:⁊ nihil aliud ſignificat vbicũq; po

nit niſi actũ volendi:itaq; eſt cũ dẽ: Incepitq; moyſej expla
nare. ſiliter. iij. Re.v. Naaman dicebat giegi ꝙ vellz recipe

duo talẽta nulla mentõe facta de iuramẽto:vñ in hoc loco

nil alið dẽ niſi ꝙ moyſes voluit habitare cũ viro ⁊c̃.ſ.cum

Jetro nullo interpoſito iuramento.
eplica coꝛectoꝛij Burgeñ. mendacen.
capᷣ.ij.vbi poſtillatoꝛ impꝛobat opionẽ hebꝛe/

i ronib in hebꝛeoꝝ opinionibꝰfundatis:ad q̃ᷓᷓ

Burgeñ.nõ recte rñdet:Burgeñ.tñ volẽs magnificare fim-

bꝛiã certamẽ aſſumit ꝓ ſuis hebꝛeis:ſuſtinẽs ↄclonem quã
poſtillatoꝛ rõnabilit᷑ ipꝛobauit. Dicit nãq; burg.ꝙ vbi trã
ſlatio nr̃a hʒ infra.vj.ca.Accepit Amrã vxoꝛẽ Jochabeth
patruelẽ ſuã.in hebꝛeo hẽ ut dicit:auiam ſuã.ſed ꝑ hoc nõ
cõcludit ꝓpoſitum ſuũ:ꝗꝛ auia ſm canoniſtas ⁊ legiſtas dẽ
mater mr̃is:quã auiã nõ duxit vxoꝛẽ:tũ qꝛ vetula:tũ qꝛ in
linea aſcendẽte ꝓpinqua:aſi lex mr̃ionij nõdũ eſſet poſita:
ut dicit burg. nature tñ honeſtas docuit quedã in mr̃ionio
vitanda:vbi neceſſitas nõ erat:imo vẽ legi nature repugna
re ꝓlem nubere parẽti vel ecõuerſo:⁊ ſic qð allegat Burgẽ.
2tra pmu argumentũ poſtillatoꝛij de etate:ꝙ videlicet ꝑ ſe
xaginta ãnos pꝰ lagreſlum iacob in egyptum leui genuit io

chabeth: ex lr̃a hii nõ pot:nec ꝓbat p aliquã auẽtem:ea igi

tur facilitate ↄtemnit᷑ qua pbat᷑ ſm Piero.ſilr ⁊ alia qᷓ Bur
geñadducit ad ſuũ ꝓpoſitũ pſuadenduʒ nõ ſunt ſundata:

ptiũ ꝓceſſerit ut iudex:ſʒ potout ꝑs.Ex debito.n.
chharitatis q uilibet tenet repellere ĩiuriã a ꝓximo
ſi põt. hec Ambꝛo. Itẽ ꝗᷣ nõ repellit iniuriã a ſocio ſi põt

oꝝ dicentiũ matrẽ moyſi fuiſſe iochabeth filiam

culta:ne greges paſcerent᷑ aliena blada. c

etiaʒ dato ſed nõ aceſſo:ꝙ iochabeth fuiſſet auia amrqᷓ
adhuc no hẽ qð Burgꝗ. intendit: ꝙ fuerit filia leui. Pꝛo
qͥ notandũ ꝙ quidã libꝛi habent amita:vbi Burgẽ. diẽ
hẽi auia:quo dato:quia amita etſi ſm legiſtas ſit ſoꝛoꝛ

patris eſt tñ cõe nomẽ ſignificãs nõ ſolũ ppiquã ex co

gnatoe:ſed etiam
— ex adoptõne: qui
N. (Ea. I. by ſic ſtantibnon
J )Oyſes auteʒ paſcebat bi & iſta Jocha⸗
oues ieno ſoceri ſui ſa⸗ uiſoior Adett
cengot madian. Cunq; mi nec ex littea trabi
naſſet gregem ad interioꝛa pot:ſufficit eni
deſerti: lvenit ad montẽdei lochaberh mnarer
äl L Ierit filia
oꝛeb. Apparuitq; ei domi ſeul ide tribu le
nus in flamma ignis ð me ui: put dicit ĩ po
“ Billa. 1 Ieca eo
dẽ vbi poſtillatõ

nitit excuſare moyſen occidentẽ egyptiũ a peccato qua/
ſi auẽte inſtinct diuini feciſſet: put ſanct ſtephanexpo
nere vẽ Act. vij. vbi Bur. inſtat d. ꝙ debeat excuſari aſi
fecerit ex debito charitati) ⁊ ſocietat put tenebat᷑: alle⸗
gãs ad hoc beatũ Ambꝛo. ſem Lho. ſcha ſcde. q. lx. Sʒ
huic ſnie opponit᷑ ex eo:qꝛ idẽ ſanctus Tho.dicit: hoc
debitũ charitatj intelligi debẽ cũ moderamine inculpa
te tutele.ſʒ occidere ꝓ ꝑcuſſioe ꝓut in ꝓpoſito non fuit
moderamẽ inculpabile igit᷑ c. Qõ excuſare nitit᷑ Bur.
dicẽs:ꝙ moyſes iõ potuit excedẽ moderamen:qꝛ repcu
tiendo citra occiſionẽ ipſe pcuſſus accuſaſſet moylen:

⁊ incurriſſet piculũ.Sile ꝑſuaſũ eſſet furibus ut occide
lla it mentio in la . rfrreent viʒ paſſos:ne ꝑ eos accuſari valerẽt: qð hoꝛꝛerent
¶ In eodem capitulo.ij.vbi dicit in poſtilla:Jurauit ergo

pie aure). ¶ Item in eodẽ ca. vbi poſtillatoꝛ dixit moy
ſen feciſſe cautõem iuratoꝛis ppter nr̃am trãſlatiõem q̃
diẽ: Jurauit moyſes. Burg. redarguit nram tranſlatõeʒ
dicen:ꝙ in hebꝛaica lr̃a nõ ponit᷑ aliqd ptinẽs ad iurẽ
dũ:ſʒ qcqd ſit de lr̃a hebꝛaica de quo nõ iudico:niſi ꝙ
puto ſoli burgẽ. beatũ Hiero.⁊ oẽs alios non eſſe cre

denð:pᷣſertim vbi ratio videt᷑ militare in otrariũ.rõna

bilit᷑ eni eſtimanò nõ ẽ hoĩeʒ potentẽ ſic ietro deſcrbit:

ad ſolã ⁊ nudã expᷣſſionẽ voluntatis ſine alia adhibita

cautiõe homi aduene:cuiuſmodi fuit moyſes tradere fi
liã in mr̃ionio:⁊ eũ facere diuitiaꝝ ſuarũ pticipem:ſed

nulla legit hic appoſita cautio niſi iuratoꝛia:pꝛeſumen

dũ eſt igit ꝓ beato hiero.in tranſlatõe nr̃a ⁊ alijj:ꝙ ver

bu h̊ poſitũ ſignificet iuramentũ allegatõe Burgẽ. non

obſtante. (IXa. Il1I. .
Oyſes aũt. Pic ↄñter deſcribit᷑ miſſio Moyſi
ad liberatõem ppli:a pᷣmo deſcribit᷑ ſibi ſacta
MRmiſſio:ſcõo ↄmiſſiois extẽſio:infra q̃rto ca.
bit Moyſes ⁊c᷑. Adhuc pmo deſcribit᷑ apparitio di

uina:ſcõo ↄmiſſio fcã ſibi:ibi Cui ait dñj.tertio inſtru

„

ctio circa agẽda:ibi Dixitq; moyſes.Circa pmuʒ notat᷑
apparitõis loc' cum dẽ: b ( Cunq; minaſſet ⁊c. tuʒ
qꝛ ibi erãt melioꝛa paſcua:tuʒ ad elonganduʒ ſe a terra
Uenit ad
mõtẽ dei oꝛeb.ille ẽ mõs ſynai qͥ pᷣdicit᷑ hic mõj dei rõe
futuri:qꝛ deibi datur erat legẽ.deſcribtur etiã modus

apparẽdi cũ dẽ: d ¶ Apparuitq; ei oñj. In hebꝛeo hĩ

Apparuit ei angeluj dñi.Angeluj.n.ille apparebat ⁊ lo
qbat᷑ in ꝑſona dei:⁊ iõ aliqñ angelus:aliqñ vocat᷑ dñs:
ſm ꝙ dic beat Greg.ſic Ela.vj.angeluj qꝗͥ purgauit la

bia Eſaie cũ calculo ardẽti:vocat᷑ Seraph roe inflãma
tõij: la nõ eſſʒ de oꝛdine ſeraphyco. e ( In flama ignis
de medio rubi. erat eni pplus iirl ad idolatriã ꝓn:⁊ io

apparuit in flama q nõ pot imagine ſigurari: ⁊ ĩ rubo

ſuciti
ntolal

l cbatqy ubo⸗

birircfnin
hoc zil diſe⸗
batgli h
goc ienin

i menden.⸗
b Maprn
sinqt haca
dieazhuͤma
gliuei n
Utchmuon inn
woranoleguia⸗
ſcſpipoue
bionzyn QAu
Nonmucti ma’
ſtniuppnets
NN.
(Solecalei
utiqe modr
Numntiquorur
ſfiltr hebren
ſinngeci ſei
bupitrealeis
grtiaſteſe⸗

Wiancirin
Ullin
W.
ü Nen

mhſilberi

dh „ ”
i ſiue vepꝛe: ut in hebꝛeo dĩ: qꝛ in talibꝰ nõ põt imago ſie tiũ:qꝛ occiſio innocentiũ dã damare ad deũ: Señ.ii· gce
d d ri:ne ppls iſrl qui venturuj erat ad locũ illũ rõne dicte vox ſanguinis fratris tui abel clamat ad me de terra.ſiliter
i apparitõis aliquid faceret ad idolatriã ptinẽs. ſ ¶ Et afflictio vel defraudatio laboꝛantiũ: Jacobi. v. lamoꝛ eo
nin vigdehat ꝙ rubus arderet ⁊c. qꝛ flãma occupj rubum rũ in aures dñi ſabbaoth ⁊c. t ¶ Sed veni mittã te. eni
ni rubi viriditatẽ nõ minuebat:łʒ eſſet mã ↄbuſtibilis:per eſſet pntialiter coꝛã eo:tñ dixit veni:pꝑ hoc ſignificãs:ut de⸗
⸗ hoc aũt deſigna/ beret eſſe pmptus ad
nn bat: ꝙ laboꝛ affll“E „ „ . ſuſcipienð dei mãda-
fi giedp ignez deſi dio rubi:et videbat ꝙ rubꝰ rũ iſrael vẽit ad me:vidiqʒ mente ⁊ volũtate:
4 Ki gnatttillos iſraal arqeret ⁊ nõ ↄbureret. Di afflictiõeʒ eoꝝ q̃ ab egypti ſicut erat pñjs coꝛpe.
n i Aumeret ner de· pidebo viſiõeʒ hãc magnã mittã te ad pharaonẽ: ut èipſo moyſi inſtructõ
d c Er ls magl m quar̃ nõ ↄburat᷑ rubꝰ. Cer ducas pplm meũ filios iſrk Earargto ane maäre
an, rifice liberarent: nog añt d ad vi SL ritaz 8 ank offic
di N aac eren nrnd nes aũt dñſ ꝙ pgeret ad vi de egypto. Dixitq; moy (ſalkiptenber inafn⸗
i E pmoſen oñs ap denð:vocauit eũde medio ſes ad deũ:Quis ſuũ egout ſtuit zfoꝛtai vbis:
e nnn parebat moyſiet rubi: ⁊ ait: Moyſes moy/ vpadã ad pharaonẽ:⁊ edu ſcð ex ſocijs adiũct
e io talis apparit? ſes.Qui rñũdit:Adſũ.At il cam filios iſrł de egypto? ibi Ingredieris tu et
in facta ẽ hm oueniẽ le: Nõ appꝛopieſ inqt huc Qui dixit ei:Egò ero tecũ ſenioꝛes.tertio ex mi⸗
iegnin tiaʒ negocij: ſicut ¹ , E . X. 1. 1. —„α. - , rabilibus ſignis:i pn
WKZ alie apparitões S olue calciamentũ de pe ⁊ hoc hebis ſignü miſe⸗ cipio capᷣ.q̃rti. Circa
n h'moi coiter fi=t dib tuis.Loc eni in quo rim te.Cum eduxen pplin pmũ ponit moyſi ſiu
bi (Morſej moy ſtal tena ſcã eſt. Et ait:Ego meiũ de egypto imolabis ed dirctis
la, ſes. ia ouplicd ſũ de patris tui:de abiaã deo ſup monteʒ iſtum. Alit isn goiae
rexcia voca de iſaac: de iacob. Ab mmoyſes ad deuzs: Ecce ego ſictfad toen negecii
Eand ti attentöem. ſcondit moyesſſaciẽ ſuay. vadaã ad ſilios iſrſ:⁊ dicim æziõ dñsↄſolat eũ di-
ilin p(¶õ appꝛopi Mõ eni audebat aſpicere eis:De patrũ vĩoꝛuʒ miſit cẽs: P a te⸗
— es inqt huc ar ſi deü. Cui ait dñſ. Vidi àffli mead vos. Si dixèrint mi Sõ Ples en
iritn ueen nae ctõem ppli mei in egypto: hi qò eſt nomẽ ep:qd dicã Enac. 51et hor
niiin: archana dei iqni T clamoꝛẽ ei audiui:ꝓpter eis: Dixit dñſad moyſen pabebis ſignuʒ gj mi
nrche rere curioſe:quia duritia eoꝝ ꝗ pſũt opibus Ego ſüũ ꝗ ſü. Ait: Sic dicẽ ſerim te. ᷣm hebꝛeos
hten ſeriptu ẽ Pꝛouer. Et ſciẽs doloꝛẽ ep: deſcẽdi filijs iſrl. QAdi ẽ miſit me ad Kackſatdd cece⸗
ean ; u“ ut liberẽ e de manib'egy· vpoo. Diritq; iten deus al tiarne dicnl vin,
ülmt ieſtatiſfoppmet a bPtioꝶ:a educaz terra ila moyſen: Hec dices filijs iſ boꝛeſt tibi p ſigno:
õ gloꝛeia. in terrã bonã ct ſpacioſaʒ:ĩ rael:Oſis de patru vꝛoꝛu esgo mitto te. ſcom ca
nnüini Slne atis trã q̃ fluit lacte ⁊ melle: ĩid deus abꝛaam: ⁊ deus iſa⸗ olico aern e ſ⸗
tnmnmn mentu. qꝛ modu) ſoca chananei ⁊ ethei:⁊ ĩ/ ac: ⁊ deus iacob: miſit me e e
iäme . 2Lnn H 27 o e H. Taà (¶ Cu edu.po. meũ
päliur bebero Monei r pherexei euei et ad uos. Hoc nomen mibi do egy imo dev ind
giügin ruͦnd ineredi ſe⸗ iebuſei. Clamoꝛ ergo ſilio eſti eternũ:⁊ hoc mẽoꝛiale wo ne Haae sl⸗ -
riun. oca pedib calcia ÿM H rS Doico Rilr
oäüs
msiniin raceni nõ audẽt intrare locũ oꝛonis niſi diſcalciati. imolabis deo ſuꝑ montẽ iſtũ:⁊ cũ i acciderit: erit t
witziin Terra ſancta eſt. ꝓpter diuinã apparitõem ibideʒ. bi certũ ſignũ: fui tecũ in eductõe populi de egypto.Erit
W ¶ Abſcondit moyſe) faciẽ ſuam. ppter diuinã reuerẽ etiã tibi ſignũ de futuro:qꝛ dñs dixerat moyſi duo.ſ.edu-

tiã. m ¶ Lui ait dñs.hic ↄñter deſcribit ↄmiſſio fcã
moyſi ad liberatõem
ppli mei.oculo cõpa

.

pli cum dẽ: n¶ UVidi afflictõeʒ
iõis ad ipᷣm liberanð:et in hᷣ dñj

aperuit moyſi pᷣdicte viſionis mirabilis intellcm:qᷣa lʒ

diuina nõ ſint pᷣſum
tõem ſũt humiliit ſ̃

ptuoſe inqrẽda:tñ ꝑ diuinã reuela
uſcipiẽda:⁊ iõ qñ moyſes curioſe ſe

nõ ingeſſit:ſed humilit᷑ faciẽ ſuã abſcõdit:tũc dñs ei re⸗

uelauit:qꝛ abſcõdit talia a ſapientib
uelat ea puulis:ut hꝭ Matth. xj.
ctũ:qꝛ de in ſe deſcẽdere nõ pot. p

ꝛugẽtib: ⁊ re⸗

In terra bonaz.

qð oſtendit᷑ cũ ſpdit᷑:Que fluit lacte ⁊ melle.q.d.cuʒ ꝑ
uo laboꝛe facit magnũ fructũ. q ( Et ſpacioſã.qð
tet ex hoc:qꝛ hitãt ibi multe gẽtes q expᷣmunt᷑ cũ ſpdit᷑:
r ¶Ad loca chananei ⁊ ethei.tacent᷑ aut h̊ gergegei:⁊ in

plib' alijs locis vbi ceteri noiĩant᷑:qꝛ ut dicũt hebꝛei nõ

reſtiterũt filijs iſrł ꝑ bellüũ alij:ſʒ de terra receſſer̃t

añ ingreſſũ filioꝛũ iſrl. s
ꝑuuloꝝ innocentiũ:

lamoꝛg. ppter occiſioeʒ

⁊ ppter iniuſtã afflictõem laboꝛan/

ctiõem ppli de egypto:⁊ inductõeʒ eius in terrã lacte ⁊ mel

le fluentẽ:⁊ ideo ſicut imolatio pᷣdicta erat ſignuʒ reſpcũ pᷣ-/
teriti:liberãdo eos mirabilit᷑ de ſuitute egypti:ita eẽt ſignũ
reſpeũ futuri.ſ.ꝙ oẽs introducẽt mirabilit in irã ꝓmiſſam
b ¶ Si dixerit mihi:qð ẽ nomẽ e:⁊c moyſes eni in h ex
ſſe qſiuit de noĩe mittẽtl:⁊ tacite de e ↄditõe.et dñs rũdʒ
pᷣmo de ſcdo. ſ. de ↄditõe mittentᷣ ipᷣm dicẽs: Ego ſuʒ
q ſũ. In hebꝛeo hẽ: Ero ꝗᷣ ero.ꝑ vtraneq; tñ lr̃am idẽ ſignifi
cat᷑.ſ.necefſitas eſſẽdi:⁊ einitas ⁊ imutabilitas ꝑ oẽm moð
q̃ eſt ↄditio ꝓpꝛia ⁊ ſinglar ipſi dei. oia eni alia eoipſo ꝙ
ſũt de nihilo hñt pncipiũ ſui eſſe:⁊ ſũt vᷣtibilia in nihil:qa
ſptracta manutenẽtia diuia caderẽt in nõ eſſe:⁊ iõ nõ eẽ cõ

uenit eis itũ eſt ex ſe:ſʒ eẽ hñt a deo:ſᷣm ꝙ dẽ 662
vos eſtis ex nihilo:⁊ opꝰveſtrũ ex eo qð nõ eſt. d

c Di

ces filijs iſrł.ac ſi diceret:ſi q̃rat᷑ a te:quis miſit te:rñ

e ¶ Qui eſt miſit me.i.ille qͥ hʒ ex ſe neceſſitatem eſſẽditet

idebis:

plenitudinẽ abſq; reſtrictõne ⁊ determinatoe aliq. f¶ Di

xitq; iteꝝ de ad moyſen ⁊c ac ſi diceret:ſi qrant ſec o de

miſſionẽ fcãm abꝛae

noie mittentis te. rñdebis: Dñs de patrũ vioꝝ de abꝛaaʒ
ac᷑. hoc nomẽ eſt mihi ⁊c. ⁊ ſequit᷑: gꝗg ¶ Uade ↄgrega ſeni
oꝛes iſrł.nõ intelligit᷑ hoc de oib ſenibꝰ ppli:qꝛ cũ in poplo
illo eſſent ſexcẽta milia peditũ: ut hẽ infra.xij. ca. Oẽs ſenej
ppli nõ poſſent de facili ↄgregari:ſed ꝑ ſenioꝛej hᷣ intelligun
tur iudices:qͥ hñt po
pulũ regẽ. h ſſi

tãs viſitaui vos.hboc meum in generatõe ⁊ gene
modo loquẽdi vſ uge ratoõem. Vaàde ↄgrega ſeni
Baee aarots oꝛes iſrael:⁊ dices ad eos.
meg de viſſabt Dñs de patrũ veſtroꝝ ap/
meã de viſitabit voj ns de patru
⁊ aſcẽdere faciet ð ter paruit mibi:deus abꝛaam
ra iſa:ur Hienelec. 7 deus iſaac ⁊ deus iacob
audlier worem dicẽs: Aiſitanſ viſitaui vos
pꝛudẽtes r ſcicte pi ⁊ vidi oĩa q̃ acciderãt vob

in egypto:⁊ dixi ut educaʒ
vos de afflictõne egypti in
trã chananei ⁊ ethei ⁊ am/
moꝛꝛei ⁊ phereei ⁊ euei et
iebuſei ad terrã fluenteʒ la

Beñ.xv.ca.vbi dicit᷑
Quarta gnãtione re
uertent᷑ huc. ⁊ iõ vide
bãt qꝙ tps ſue liberati
onis inſtabat:⁊ ideo

verbis morſi crelide cle ⁊ melle:ct audiẽt voceʒ
r farae gne c&ẽ tuã. Ingrẽedieris tu ⁊ ſe-
caplo. k (Ingredie MiOe iſrl ad r ege GPlii
ris. hic Ponk inſru⸗ 5 dices ad eũ:DOñs de
ctio ⁊ ↄſolatio moyſi bꝛeoꝝ vocauit nos. bim
ex ſocietate ſibi adiũ/ *
cta ad loquendũ regi

egypti cum dẽ: Ingredieriſ tu ⁊ ſe.iirł ac. ¶ ¶ Pbimus viã

triũ dieꝝ.nõ dicit vni diei aut duoꝝ:qꝛ nõ eſſent ſufficien

ter elongati ab egyptis qͥ lapidarẽt eoj:ſiſcirẽt eo) imolare
aĩalia que colebat tanqꝙ; deos.nec dicit ſex vel octo:qꝛ vide/
ret᷑ ꝙ nõ quererẽt deo imolare:ſed mag fugẽ:⁊ iõ dicit triũ
dieꝝ:nõ plus expmẽdo:ut ſic q;to petitio eſſet magis rõna/
bilis:tãto rex egypti eſſet magis inexcuſabilis de inobedien
tia ad deũ:ſciebat eni dñs ꝙ illã petitiõem nõ exaudiret:et
ſic mereret᷑ a deo flagellari:intantũ ꝙ inuit maioꝛa ↄcedẽt
ſ.totalẽ exitũ:⁊ nõ ſolũ ↄcederet:imo ad exitũ de tra ↄpelle
ret:ut dẽ infra.xij.ca.vnde ſubdit᷑: m ¶ Sed ego ſcio ꝙñ
Dimittet vos.ad mandatũ meũ ſimplici vbo ſcm:iõ ſpᷣdit:
n 6 iſi ꝑ manũ validã.i.pꝑ vtutẽ meã ipᷣm cum pplo ſuo
grauiter affligentẽ:ſicut patebit in ſequẽtibꝰ. o ¶ Daboq;
gratiã. Dicũt hebꝛei ꝙ in exitu ppli de egypto dñs dedit eis

tantã grãm ꝙ liberaliter offerebãt ⁊ dabat eis iocalia pᷣcio/

ſa:ſed hoc nõ vꝛ ↄcoꝛdare lr̃e ſequẽti vbi dẽ: Poſtula

bit mulier a vicina ſua.poſtea etiã ſbᷣdit᷑: q ¶ Et ſpoliabi

tis egyptũ.qð nõ videret᷑ verũ ſi egyptij eis dediſſent:⁊ iõo

dicenð ꝙ ab egyptijs receperũt ꝑ modũ mutui:⁊ ſic ſecum

poꝛtauerũt:a egyptü q erant intẽti ad ſepeliendũ moꝛtuos

ſuos:qꝛ nulla erat dom egyptioꝝ in q̃ nõ iaceret moꝛtuus
ut hẽ infra.xij.ca.Obliti ſũt repetẽ. Nec tñ hebꝛei ↄmiſert
furtũ:qꝛ volũtate ⁊ auẽte dñi hoc fecerũt:ut pʒ hic:ꝗͥ eſt do
minſimplr oium reꝝ:⁊ ideo ſine iniuria aut iniuſticia qua
cunq; põt vni auferre ⁊ alteri dare ꝓ ſua voluntate.Cõſide
ranð etiã ꝙ ex ↄſideratioe ꝑſonaꝝ iſta dei oꝛdinatio fuit rõ
nabilis:qꝛ hebꝛei in multij valde ⁊ grauibſeruierãt egypti
is:nec habuerãt recõpẽſatoem laboꝛis ſui:nec violẽtie ſibi
facte:nec ꝓ ſpᷣmerſione ꝑuuloꝝ ſuoꝝ habuerãt emendam
vel recompẽſatõem:⁊ ideo egyptij eis in multis tenebantur

ocratrt itere⸗ —
In ca. iij. vbi dẽ in poſtilla:Moyſes aũt. ¶ Additio
hoc ca.ſ.Exo.iij.ↄtinet exoꝛdiũ redẽptiois po
puli dei ab egyptiaca captiuitate:ſicut in euãgelio

miſſus eſt angelus gabꝛiel:Luce:j.exoꝛdiũ hũani gener
ↄtinet᷑.vnde ſicut ⁊ ĩ ilo nomẽ ꝓpꝛiũ chꝛiſti redẽptor
expmit᷑:ita ⁊ hic nomẽ ꝓpꝛiũ dei pᷣncipalit liberat oñ/
dit᷑. Et qꝛ poſtillatoꝛ in hoc ca. nimis bꝛeuit ſe expediſ-
ſe videt᷑ cũ tñ magna in ea ↄtineant᷑ rõne pᷣdcã:iõ certa

quedã in hoc ca.
uiã triũ dierũ in ſolitudinẽ attendẽda ſeu de
ut imolemuſ dño deo nr̃o. Kntga oocnter
Dẽd ego ſcio ꝙ nõ dimit· mũ eſt e nõ vide
tet vos rex egypti ut eatis: tur neceſſariuʒ di

niſi per manũ validã. Extẽ cere in hoc loco:
dãq; manũ meã ⁊ pcutia,z ꝓ da idẽ angelu
egyptũ in cunctis mirabili hadanio gec

bus meis q̃ factur ſũ ĩ me noiet᷑ nã ſm ſeriẽ
dio eoꝝ:poſt hoc dimittet ¶ lre: put etiã vba
yvos:daboq; gratiã poplo plane ſonant pot
huic coꝛã egyptijs.Et cuʒ derifinoiheg
egrediemĩ nõ exibit vacui erat ãgelus appa
ſed poſtulabit mulier a vi rẽs ad excitandũ

cia ſua ⁊ ab hoſpita ſua va menteʒ moyſi: ut
ſa argentea ⁊ aurea:ac ve⸗ enas mi gecſ⸗
ſtes:ponetiſq; eas ſuper fi/ enduʒ vocẽ a ver
lio⸗ ⁊ filias veſtras et ſpoli b oluina S; cũ
itis egyptum. equit: LCernẽs ãt
8 n SEptum. dñs ⁊c. hec vba ⁊
”” etiã v̈ba ſequẽtia
immediate poſſunt intelligi ab ipſo deo dcã ꝓut ſonat
Scðdo poſſet qͥs admirari quõ moyſes illã angelicã vi⸗
ſionẽ vidẽdo ⁊ vba dei audiendo non legitur adoꝛaſſe:
Mos eni ſcõꝝ erat in hmodi viſionib ſeu apparitio
nibꝰ adoꝛare:vñ Geñ.xviij.ca.legit᷑ de abꝛaã ꝙ tres vi/
dit ⁊ vnũ adoꝛauit.et de ioſue legit᷑: Joſue.v.ca.ꝙ cum
ſibi dixiſſet angelus:Ego ſũ pᷣnceps exercit dñi ⁊c·ꝙ ce
cidit pnus in terrã adoꝛãs:qð intelligit de adoꝛatõe du
lie reſpcũ angeli:ſʒ hic nõ vẽ fieri mẽtio de aliq adoꝛatõ
ne.Ad qð vẽ dicenð:ꝙ hoc ⁊ quedã alia in hoc ca.ↄtẽ⸗
ta faciũt ad ↄmẽdatõem hũilitatis ipſi moyſi:de q; le⸗
git infra Nume. xij. Vir aũt moyſes erat humil valde.
Luius rõ ẽ:qꝛ nõ eſtimabat ſe dignũ ad adoꝛanõ:ſʒ po
tius ad modũ publicani cu hũilitas a do ↄmẽdatur
Lu. xviij.ca. Qui ex magna hũilitate nolebat oclos ad

celũ leuare ſeipᷣm vilificado:ſic ⁊ moyſes in hoc loco:

legit eni: Abſcõdit moyſes faciẽ ſuã.nõ audebat.n. aſpi
cere deũ:qð maioꝛẽ oſtendit hũilitatẽ qᷓ adoꝛatio coꝛ
palis:nihilomin tñ moyſes coꝛpaliter adoꝛauit.in b*
eni ꝙ dicit: Abſcõdit faciẽ ſuã. etiã adoꝛatõ coꝛpalis in
telligit. nã ſup hoc verbo abſcõdit:glo.dicit inclinãdo
tm vultũ hũilitatis vſus terrã: ut facies ſua eſſet abſcõ
dita:ne aſpiceret ↄ deũ:⁊ ſic pʒ:ꝙ cũ interioꝛi hũilitate
adoꝛauit. Lertio cũ dẽ in la: Quis ego ſũ:oñdit hũili
tas ipſius moyſi in vbo:q̃ yus oſtenſa fuerat in actu in
terioꝛi mẽtali:a etiã exter in coꝛpali:ut dem eſt: “D
n. vba hẽ ꝙ ad neutrũ eoꝝ que ſibi a dño iniũgebatur

eſtimabat ſe dignũ.ſ.nec ad hoc ut iret ad pparaonem

etiã ꝓ modica re:cũ pharao eſſet magn rex:a de h dic
Quis ego ſũ:ut vadã ad pharaonẽ. Pꝛo ſcðo nec etia
eſtimabat ſe dignũ ad educenõ pplum iſrl de egypto:lʒ
nõ eſſet in ptãte pharaonis:cũ ducat tati populi reqre
bat viꝝ magne pꝛudęẽtie ⁊ vtutis.Et nota ꝙ ñ dixit:nõ
ſũ ego dignꝰ ad hoc ut vadã:ſed qs ſũ ego:qð denotat

maioꝛẽ huũilitatẽ:ſentiebat.n.ſe ñ ihabilẽ ſolũ ad pᷣdcõ

ꝙ qa idẽ angelus

nontiſmuii id
lann
ſentaiwſeirc
ingſimnin
gollirätens⸗
nnclnofafui
Aticmtg
muregipearchde⸗
füdeſcodop
icainnakua
Auwhphid
neno faciun
Geſelontle
Acolcenli⸗
iiluttmn
göſicrtii⸗
hunloria
elitplin
Ptlisdchui
ſittuznu
genmauplio
tiſguͦgni
Pveſcendi:
Pitsvoluitinea
lantnir npot
Nutinanni
nmnn
Mirinalbe

iiiunü
hgaſpini
tltnrche
niphialhe
ſcnmn reſg
Nrmgtinn
nontiſtugͤ
Npoffüllberg

tii
ire
h
mt
L n
ückpnin
Muſin
hrle
Münen
. tonc
„ Mimün
1 ki
) Mrim
5 Nüig
afke
Mmmſ
Ain
pnonkant
niſiond lun
emi,
inin

uben

Artk
EEE
S

(Exo. iij.

ſed etlã ↄteptibilẽ: qo ſonãt vba: quis ego ſi u:q. d. vilis
ſũ.Cõſequeni qrto dẽ in lr̃a:qͥ dixit ei:Ego ero tecum.
Circa hec vᷣba ſũt multe ⁊ varie expõnes:quaꝝ due coi

oꝛes ponunt in poſtilla:⁊ tñ neutra eoꝝ videt᷑ ſufficere.
Illa eni q dicit:ꝙ hoc qð dicit᷑: Et habebis ſignũ.refert
ad viſionẽ fcãm mopſi in rubo:q quidẽ viſio ut dicunt

fuit data moyſiꝓ ſigno ꝙ de' mittebat eũ:eſt expõ quo

rundã hebꝛeoꝝ lʒ nõ oio videat᷑ ↄtinẽ veritate:tũ quia
moyſes ñ petiuit tale ſignũ:ut pʒiĩ lr̃a:ſed ſolũ oſtendit

deo fragilitatẽ ſuã:Quis ſũ ego: ur dem eſt:tũ qꝛ ex hꝰ
videret᷑ ꝙ moyſes eſſʒ modice fidei:qui etiã vidẽs ſignũ

miraculoſuʒ manitfeſte:⁊ audiẽs diuina vba dubitaſſet

vtrũ illa vba eſſent ſibi diuinit dcã: ſi ita eſſet repu-
taret᷑ ſibi ad culpã:ſicut de gach.legit᷑ Lu.j.Eo ꝙ no cre

didiſti vbis meis.qð tñ nõ legit᷑ in hoc loco nec aliqð ſi
mile.Scða vo expõ que dicit ꝙ cũ dẽ: PHoc hẽbij ſignũ
refert᷑ ad imolatoem futuraʒ:q̃ facta fuit a pplo dei ſuꝑ

ficãs moyſen de duobi:quoꝝ vnũ erat pᷣteritũ.ſ.ꝙ de
fuerat cũ moyſe in eductõne ppli de egypto.Aliud erat
futuꝝ.ſ.futura inductio ppli in terrã ꝓmiſſa:qͥ quideʒ
expõ vẽ incõueniẽs qͥ ad vtranq; ꝑtẽ.de pᷣmo pʒ:nã qn
immolatio fcã fuit in monte:oio ſupfluum erat ſignuʒ
ad certificandũ ꝙ de mirabilit liberaſſet ppł'm de ſerui
tute egypti:cũ hoc eſſet cũctis manifeſtiſſimũ ꝑ expien⸗
tiã.de ſcòðo vo pʒ:nã ut oſtat ex lr̃a:nõ fuerat moyſi cõ
miſſa introductio popli de egypto ad terrã ꝓmiſſã:ſed
eductio popli de egypto:dicit eni: Mitta te ad pharao
nẽ.nõ faciẽs mentoem de introductoe ad aliã terrã:vn
de ſaluo melioꝛi iudicio:alit iſte paſſus v exponendus
Ad qð ſciendũ ꝙ moyſes in hoc loco nõ fuit locut deo
aliqua vba incredulitatẽ ſonantia:ut ex hoc redret᷑ ali-
qð ſignũ certifics ipᷣm moyſen:ſed ſolũ expoſuit deo
humilitatẽ ſuã ad tantũ officiũ qð ſibi cõmittebat di/

cẽs:Quis ego ſũ ut vadam:in quo intelligebat᷑ tacite:

ꝙ ronabilius debuiſſet mitti alius apt᷑ ad hoc.vñ dñs
rñdet ad pᷣmũ:Ego ero tecũ.q.d.etſi tu nõ es ſufficiens

ex te:meo auxilio eris ſufficiẽs. Ad ſcòm dic̃:Et hꝰ ha-

bebis ſignũ ꝙ miſerim te cũ eduxeris pplm de egypto.
Pꝛo ̊ſciendũ:ꝙ ſicut de in noua lege ꝑ paupꝑes ⁊ im
