uet ania mea:Dixitq; ad
eũ:Ecce etiã in hoc ſuſcepi
pꝛeces tuas:ut non ſubuer
tam vꝛbẽ ꝓ qua locur es.
Feſtina ⁊ ſaluare ibi:l qã ñ
potero facẽ qcq; dõec igre
diarilluc. Iccircõo vocatũ

erãt pᷣdicte ciuitates. f
duob angelis:tñ dir

—

ng
dñs ꝙ pirẽt cũ a

eniz
lijs:

ꝑ iſtos deſignant᷑ per
uerſi ⁊ in ꝑctij obſtia
ti:q qn audiũt ↄmia
toes de diſtrictiõe iu⸗

diccij futuri repu

A

aſi truphã. x (

q; eſſz mane. tota.n.
nocte fuerũt depcati
in oꝛone ppllibea-

toe. y

madatũ exequi.

3 (Diſſimulãte

toe. y ¶ Logebat eũ
ãageli. voleẽtes diuinũ

aũt

illo.qꝛ ſp retardabat
q̃rẽ) milericoꝛdia dei

ſuꝑ pplm.ſequitur:
a ¶ Salua aiam tuẽ

ac ſi dicerẽt: ſufficiat

tibi ſaluare vitã tuaʒ
⁊ illoꝝ qꝗͥ tecum ſunt

b(oli reſpicẽ

☚1l

ꝑ inoꝛdinatũ affectũ
ad ea q̃ remanẽt in ci
uitate: qꝛ hoc eẽt ðʒ di
uinã iuſticiã quã tibi

annüciauimus.

c (Nec ſtes vc. da
venerat ad ſbuerten/
dũ cũ ſodoma qᷓtuoꝛ
alias ciuitates: ⁊ etiã
ſpaciũ intmedium.
d ¶ Sʒ in mote ⁊c.
hebꝛei dicũt: In mo
te. ideſt ppe abꝛaam
eo ꝙ eius pᷣcib loth
ſaluabat᷑.Alij expoſi
toꝛes dicũt: In mote
ppinoͤ ciuitati ſe ane dus volebat deſtruere vallẽ in qᷓ
t

Dixitq; loth ⁊c. lʒ eni loqueret
ermonẽ ſuũ ad illũ qͥ venerat ad

ſaluanõ ipm. g ¶ Nec poſſũ in mõte ſaluari.ſm exponẽ
hebꝛeoꝝ. h ¶ In mõte.i.ꝓpe abꝛaã ꝗ tũc manebat ĩi mõ
te:mag tñ remoto a ſodoma ꝙᷓ; monj iüle de loquunt᷑ alij
expoſitoꝛes.timebat.n.loth ſᷣm expoõnem hebꝛeoꝝ ne ſi ve
niret iuxta abꝛaa q erat ſcũs:eius ipfectio magis apparerʒ
⁊ a deo puniret᷑:q tñ de ſodomis ſaluabat᷑:in qͥ ↄpatone
iuſtus erat.ſile hx.iij. Reg.xvij.de muliere ſareptana: q di/
xit ad Heliã: Ingreſſus es ad meut recoꝛdarent᷑ iniqtates
mee:⁊ interficẽs filiũ meũ.Alij expoſ itoꝛes dicũt: ꝙ Loth

dixit hoc:eo ꝙ mons ille ꝓpinqu

erat ſodome:⁊ timebat

ne ſbuerſa ciuitate mõ) rueret.vel qꝛ erat ſenex:timebat ne

i ¶ Eſt ciuitas h ⁊c. lac ſi dicat modic eſt ibi ppls:⁊ ꝑ ons
iniqtates eius nõ ſunt tate ſicut aliaꝝ q̃ttuoꝛ:ꝓpter quod

facil põt ꝑci illi ciuitati.
ceſſũ ẽ ei:et pʒ.ſedqᷣt᷑: l

n. volutatẽ oñi liberatiõe loth õ q

¶Feſtina c· ſic petiſti. ma
nõ ⁊c.H at dixit agelł qͥ erat miſſus ad ſbuertẽð: ſc
uã vẽire nõ potrat nec

kenltaba⸗ ibi ⁊ infirmaret᷑:⁊ iõ petit ꝓ alio loco

t ſaluaboꝛ in ea. qð et cõ⸗
uia

alen

volebat. n( Icirco ⁊c...i pua:ꝑꝑ vbũ loth q dixẽat: Nlũ⸗

oza

g--A.

quid nõ modica eſt ⁊c ſequit. o ¶ Igit dñs pluit. pic põi fuerãt excepi ci eo erant in al niſſi
Aud.. c en eu⸗ Jaoit dns pluit. Dic be ueraãt excepto Noe:⁊ ꝗq cũ eo erant in arca:i guror dan⸗
, viu Heio executio:⁊ qꝛ pena dʒ coꝛñdẽ pctõ: iõ ſpᷣdit: eſſent oẽs gnalr ꝑ ee ncedillanapimeae ncheran⸗ Nunn nitn
7* 5 4 eelphur. nie lelle ardoꝛẽ ⁊ fetoꝛ a pie mũdu pituꝝ incẽdio in futuro:ſic Kickenp Kllunt Punli⸗
a ſigmficand iciũ ſodomoꝝ: cuiuſmodi eſt viciũ nam um de pᷣterito: ⁊ iõ habuerũt piã intẽtõ N
qð fetet vilitate: a ardet ↄcupie feruoꝛe. buerti ſani: ut piã intetoem. l. oſeruatio topennt
ciuitatej haj ac.lꝑ mi kocupt oꝛe. q Et ſu uatie nẽ genen hũani:lʒ malo mo ad h vellet venire. l. p ince lng,
i hebꝛei: ꝙ ille qᷣ 5 2 vbig illi ge in f „ ä ta⸗ „
orcluttatenerg ſinn ẽ nomẽ vꝛbis illius ſegoꝛ. mãſit in tra ꝗ poſſit ĩgredi bile. b Ueni utliin lei
te ſupꝑ rupẽ vnã:⁊ an Sol egꝛeſſ ẽ ſupꝑ trã:⁊ loth ad nos liuxta moꝛẽ vniuer imebꝛiem c. Di inii
gelud Vuertit upe i igreſſul ſegoꝛ. Iituͦr duũſ ſe tre. Aeni inebꝛiem eum uhelael giſt ntan
politoꝛes iae A ra ſulphur et ignez 4 dño ut ſeruare poſſimex patre utꝑ hoc ⸗ tigtan
Subuertit. . deſtru⸗ ð celo:⁊ ſubuertit ciuitateſ nro ſemẽ. Deder̃t itaq; pa creatio duoꝝ po Citumfet )
xit igne ſulohureo “ has: oemn circa regionẽ: tri ſuo bibere vinũ nocte il puloꝛu.ſ. moabi⸗ nre
des. r Reſpicieſ pniuerſos habitatoꝛes vr/ la. Et ingreſſa ẽ maioꝛ:doꝛ er amoliſs icdin
æc.· inoꝛdiato affeettu biũ:⁊ cũcta tre virẽtia. . D * “õ Sʒ hoc pʒ falſuʒ nirnſin
3 Sreptum aͤgeli. Huie cũcta tre viretia. Re/ miuitq; cũ pꝛe.At illẽ non v de lacenet mi⸗ giſfiifſ
8 [Uerſa eſt c. Di picieſqʒ vxoꝛ e pſe lverſa ſenſit:nec qñ àccubuit filia raculuũ ad pcurã lliftit
⸗ cut aũt bebꝛei: hoc eſt in ſtatuã ſalis.] Abꝛàa, nẽec qñ ſurrexit. Alta quo duũ inceſtũ: ⁊ ideo le iult af
giese „,a:Aunit da nocre bcecẽti auũt ↄſurgẽſ mane lvbi ſtete q; die dixit maioꝛ ad mio alit oꝛ: e in pꝛin⸗ inmdan
. . . peccauerat in ſale:ut rat pus cũ dño:intuit ẽ ſo rẽe:Ec , , cipio noctis ageli liſcnorhe
ſal, ſic pena coꝛndet pec- 18 cũ dno:intuit'ẽ ſo re:Ecce doꝛmiui heri cum dixerunt loth et dortubobagd
caro: persti eniz loch volna æcgomona? vniuſã patre meo. Demuſ ei bibẽ familie ſue de⸗ nitidtatſenn
ſal p cõdimento cibi lelta regiols illoͦ. Niditqʒ vinũ ẽt hac nocte ⁊ doꝛmi ſtruenda erat ci⸗ fonfüſtanng
angelor as boies ere aſcẽdetẽ fauillã de terra qſi es cũ eo: ut ſaluemſ Imes abaleter nec Oob, nllignb
Dortardrg auſt et ſoꝛnacis fumũ. Cũ eni ſõ/ paatre nr̃o. Dederũtq; etiã dickttamen dol —
ſodomon imne biea uerteret dis ciuitates regi c⁊ illa nocte patri ſuo bibe exiuerunt ii vſ⸗ Bacat
bat: affqʒ ad hoſpites oniſ ill:recoꝛdatẽ abꝛael re vinũ. Ingreſſaqʒ minoꝛ mane. ſic per to dlcgeſtoanb⸗
ns pehar. Nri aut ex ⁊ liberauit loth de ſubuer filia doꝛmiuit cũ eo.Et nec a nocrez ſe potnu tnſin
poſitoꝛes dicũt: ꝙ fa ſiõe vꝛbiũ in ab habitaue quidẽ tũc ſenſit qñ runt ad exttuß Litthip
ctũ ſit ĩ figura.ſal eni In Iſra . E g enſit qñ ↄcubue paarare: pꝛopi qð Rurrüttonmzbt
neneabonan rat. Aſcenditq; loth de ſe rii:vel qñ illa ſurrexit. Cõc ꝓbabile eſt po⸗ nannln
nenu ecboun goꝛl 1 maſit in monte: aucrüriecum v nrcrnen
Measb. et iõ vxoꝛ loth reſpi 9§ aſit in monte:due perũt ergo due filie loth ð tauerüt ſecum vi gocbfnübign
retro verſa eſt in quoq; filie e cũ eo. Timu patre ſuo. Peperitqʒ; ma ctualia:que pote igttmgpbni
er y aa dallig⸗ punit erat eniz manere in ſegoꝛ. ioꝛ filium:⁊ vocauit nomẽ ithabereindn laſügnn
Rng, ſapie entertener ad maſir in ſpelüca ipſe et eius moab. Ipſe eſt pater fepntantus danc, Riuchn
pᷣſtina pctã reuertant᷑ due llie ei cũ eo. Dixitqʒ moabitarum vſq; in pñ̃᷑ ⁊ vinum. Dicunt inenacan
ctã reuertan uch 0 um vſq; in pnñteʒ inum. Dicunt lbor ſoco oͤctſi
ppter qð ⁊ ipſe wdis Maloꝛ ad minoꝛẽ: Pat᷑ nr̃ diẽ. Minoꝛ quoq; peꝑit ſi enim aliqui ꝙ fi⸗ uniß
dixit Luce. xvij. Me ſenex eſt: èt nllus viroꝝ re liü:⁊ vocaui RPnen ier Rilon Ataafh
mores eſtote vxoꝛis nom el qmo! no miſcuerũt ali⸗/ kähngm⸗ ſc⸗
ma ica i en pͤt . dici lr̃alis:pꝓphe.n.ſci q pphabãt ſpi tinebꝛiandi⸗ candi ad coitum i norantepatreſe enino⸗
ciuitat hierulale Di par vbis:ſiẽ Hiere. deſtructioeʒ pdixit quitur: c ¶ Alt ille nõ ſenſit ꝛc Dlacntl bebte ben riniſtmumn
iaz Diere. poltut 1 ev:liañ aũt pphabãt ſcis: ſiẽ̃ tur verum: q impoſſibile eſt ipſu loth co er ſe e Nitktſlnrynus
ad deſignandũ:q ſic a igneas in collo ſuo: Piere.xxvij naliter mulierem: ⁊ maxime vir e er filie unſſcalſaen
inos dletnbech . bed nogent catenati in babylonẽ. et eo ſue:ut ſupꝛa dictum eſt in hoc cuner ant ilie ſchzlebaburci
at futura vbis: ut pʒ q̃ſ ul ſpuͦ locuri ſut ꝓphe: aliqñ inſinu de concubitu cum muliere:et icen . rclo dentek ſittüntiden
aliañ facu: ſie in 4 veppo⸗ huͤcß. exẽplis in ſcriptura laãs de nocte bene aduertit multere. arete⸗ ocge ſliprn
aiii at leinhh locs devpoꝛelotßer in gliby alauirci curnalircrſec g, eſet illa iua faſi hoemnit mefietn
gionẽ illã: p qᷓ die p pietate ut vidẽt qͥd fem eſſʒ circa re quia calefactus vino Hacſer mor nitnidtki
onẽ ill: p qᷓ die pcedeti oñz rogauerat. v ¶¶ Ciditq; a⸗ tuaꝛet ide⸗ non recoluit ꝙ vxoꝛ ſua eſſet moꝛ Nteet
ſcẽdẽtẽ ⁊c.l.i.q̃ſi foꝛnad in q̃ coquunt᷑ v ¶ Uiditq; a tua:et ideo credebat ſe eſſe cum ea:ſed per hoclł h to⸗ gapninlun
da.ſequit᷑: x¶ Recoꝛdat AX 23 Er lapides ꝓ calce faciẽ taliter non excuſatur:quia in craſtino on dib de ſrdianun
fuit liberat p iuſticia ſua: ſz c. Xd pʒq; loth nõ ſolu,ʒ ſimili:et ꝓpter pꝛedicta ſcriptura nõ dici calter broe ſhni ſboſunn
ſceditag c. Dic oñter de 3 pncipalr ꝓ pᷣcib'abꝛae. 7 ſenſit quando cognoui ipmna nopicit liſ non erpenii
ditq; c. Dic ↄñter deſcribit inceſius ipſol nſit quando cognouit mulierem vel filiam: ſed ꝙno endli
enĩ ciuitates qᷣttuoꝛ que erat i us ipſo loth. Uidenj ſenſit: d ¶ Quando accubuit filia. i i .
montsdecus ſbuertis tin in valle ſpuerſas: vidẽs etim trauit cum eo. e ( Ilecqnſt Llia n nd enuin ſ. utiel
in valieſiy erſioc timuerat. timuit ne ſegoꝛ que erat iuxta eũ:qꝛ ipſo doꝛmiẽ qñ ſurrexit.i.qñ exiuit lectum * e noeſup⸗
valle ſpuerteret᷑ iõ aſcẽdit in montẽ cũ duab filiabſuis i iqꝛ ipſo doꝛmiẽte itrauit:⁊ ꝑ impᷣgnatioeʒ pꝛe Wenitinffgi
ciuitas etia ſegoꝛ pꝰ ei 5 duab' filiab ſuis iteꝝ doꝛmiẽte exiuit:⁊ eoð mõ diceð ẽ ð alia fili WN
rat ſaluata actps. eius wellaſp uerſa eſt: ſic ppter eũ fue pʒ lra vſq; ibi: (Pep s nale lla lllia e ſi a ad
to ĩ eo deficiet imair ae . id rerc⸗ luerecũda fuit: qꝛ Rpeu itrhic i 65 er
vircw v HS 1oꝛiet. Et nul/ it Jantt in ne ſo l. e cu pꝛ T
lus viroꝝ ⁊c. credebãt enĩ ꝙ ſicut ꝑ diluuiuʒ oẽs moꝛtui ui 7 neue zult in noie fili: oñdens ꝙ ex pie ſuo con N 4
ceꝑat. g ¶ Minoꝛ quoq; pepit c. liſta fuit hõeſtio: Nln

S

nenianen
lend cienn
erpdlui
adinlgin
aeptt

rhini
unbchiriß
ückndie
a minale
Npherfin
wunonen
Müſ norbe

Ptinin

„5 —

Bdo pilln
de e 1
nalidi
Unigunn
0 Ne
hooadigt
In m ht
mleſrgde
mherc

2

nmtn
ammui
nueniitſen
mmali:gun
fübabeein
4 wrintrn
a uunane
) 1mum
11 Pondbr
vuit
Nenrinmn
ip ulſegu
Actuntnönn
Cvro, lubahn
lu ,nmlucſn
criu lit

Ulcnin) —

———.ÿ

quia in noie filij ſui:nõ expmit᷑ inceſt'eius:de pplo eniʒ

ſuo poterat mulier ocipere licite:ſicut pʒ de ſara:q ↄce

pit de abꝛaã qͥ erat auũculus eius.

dditio pꝛima. plicem ⁊c.
DOtandum
Wwangeli in
uitati ab abꝛaaʒ
ad pmã inuitato

ideſt fil ppli mei. Ipſe eſt
pater ãmonitaruʒ vſq; ho

nem acqeuerunt Jie Var
ut pʒ ſupꝛa.xviij gie. LCap lm. xXX. 2
ca. vbi ad pᷣmam Roſfect inde abꝛaã in
petitõeʒ abꝛae an/· tra auſtralẽ:habitauit
keli⸗ Dineet ſae ut int cades ⁊ ſur: ⁊ pegrinat
t aloth ns acde ĩ geraris. Dixitq; dẽ ſara
uerũt: niſi ad ma Vxoꝛe ſua: ſoꝛoꝛ mea eſt.
gnã inſtãtiã qſli Miſit eꝛgo abimelech rex

cõpulſũ:vñ dicit
ibi: Cõpulit eoj
⁊c. Exquo dicũt

gerare:⁊ tulit eã. Nenitãt

doctrina hoibus:ut cũ inuitant᷑ a viris magne auctoꝛi

tatis nõ debent ſe retrahẽ:ſʒ acqeſcẽ ſtatim ꝓpter eoꝛũ
reuerentiã:ſicut angeli fecerũt abꝛae:cũ aũt inuitantur

ab hoibꝰ mediocris ſeu modice auẽtis: non debent ſta
tim aeceptare inuitatõem ſeu ↄuiuiũ:ſed aliqllr ſe retra
here ne leues videant᷑:ſicut angeli fecerũt cũ loth.
In eodẽ ca.xix.vbi dẽ in poſtillg O

olica eſt locutio ⁊c. itio:⸗ej.

Ste paſſus nõ vẽ exponedus hypbolice:nõ enizʒ
ooꝛ hic ſolũ:ꝙ tota ciuitas ſeu viri ciuitatis valla
uerũt domos loth:ſʒ ſuꝑ hoc addit a puero vſq; ad ſe
nẽ.et adhuc vltra dicit:Ois ppls ſil.vnde dat᷑ intelligi

ꝙ oẽs fuerãt ibi ꝓpꝛie loquẽdo.nec dʒ ꝓ nõ veriſimili
reputari: ppls valde numeroſus ſit circa vnũ domũ
vel caſtrũ:qꝛ dato ꝙ nõ oõẽs ſint ꝓpe:ſʒ aliqui ꝓpe ſint

⁊ aliqui remote:oẽs tñ ſunt circa caſtrũ u longe vel

ꝓpe circundat:⁊ intẽdũt eũ vallare:que qdẽ ↄſideratio
in hoc loco nõ eſt ſine myſterio.dixerat.n.dñ) abꝛae ſu
pꝛa.xviij.ca.Deſcendã ⁊ videbo vtꝝ clamoꝛ ⁊ẽ. vbi de
us loquẽs moꝛe hũano:ut dictũ eſt:oñdit ꝙ volebat ſe
hẽe in hoc facto ſodomoꝝ ad modũ volent aliqd ex-
piri vel tẽtare:ſupꝛa qð fuit ↄceſſũ a deo:ꝙ ſi inuẽti fu
iſſent decẽ iuſti ꝙ nõ delerent᷑:ut ibidẽ. Nuc aũt in pſe
cutiõe facti ſcriptura nos docet ꝙ nõ ſolũ nõ erant ibi
decẽ iuſti:ſed nec vnus pᷣter loth:et iõ expmit᷑ in lr̃a:q;

a puero vſq; ad ſenem:oĩs ppls fuit in illo facinoꝛe.q.

d.de fidelr ſe habuit cũ abꝛaã:qꝛ nõ exercuit vltioneʒ
ſuã in ſodomitis donec angelos ſuos repertũ fuit: q
oẽs ſil a puero vſq; ad ſenẽ nullis iuſtis ↄueniebant in
crimine.vñ Ambꝛo.in li.de abꝛaã:Audi ſcripturaʒ te/
ſtificantẽ:circũdederũt domũ ab infate vſq; ad ſenẽ to
tus ppls:penit nulla etas erat culpe imunis ⁊c.
In eodẽ ca.xix.vbi dẽ in poſtilla:Sʒ hoc dem̃ non
vẽ ↄſonũ vbo ſaluatoꝛis:Matth.xix.dicentis:¶ ſids
dimiſerit vxoꝛẽ:⁊ aliã duxerit mechat᷑ vꝛ ⁊c.

nadditiõe ſup Matth.xix.
ne:⁊ ẽt infra ĩ Deu.xxiiij.dño ↄcedẽte tractabit

atth.xix.ð hac mã tractat᷑ ſal
ibi. n. ppꝛi eſt loc de hoc inquirendus: v ideo ad pᷣſen
relinquo. ¶ Replica coꝛꝛectoꝛij ↄ burgenremn.

*

Nca.xix.vbi poſtillatoꝛ dicit eẽ hypbole cuʒ dẽ

Dis populuj circuibat domũ loth ⁊c᷑. Burgen. ſe
opponit dicens: ppꝛie debere intelligi:qꝛ oẽs ppe erãt

ibi ſicut ꝑticipes in crimine:⁊ ſolus loth iuſtus ibi rep

¶ In ca. xix. vbi dẽ in poſtilla:Ex quo patʒ ꝙ ad ſim-

gentẽ ignoꝛãtẽ ⁊ iuſtã int᷑fi

8 ppls ſil. hyper

tus eſt. ſed h' Burgeñ. expoſitio ſimplr eſt falſa:pueris eni
pcepti nõ capacibus ſᷣm beatũ Aug.xxj.de ciui.dei ca.xxj
illud facinus imputari non põt. Si.n. ꝓpꝛie intelligi debet
ſicut vult Burgeñ. mulieres ſunt de populo:⁊ ſic opoꝛtuit
omnes vtriuſq; ſexus adeẽ:imo ⁊ vagiẽtes in cunabul: da
ffffſequit in lra:eos ꝗ fo
„ „„ iiis erat ꝑcuſſerunt ce
de ad abimelech ꝑ ſõniuʒ citate a minimo vſq;
nocte:⁊ ait illi:En moꝛier 2 õ
pp mulier Equa tuliſti. Hʒ pyuero vſq; ad ſenem
n. vix. Abimelech o nõ opoꝛtet accipi excluſi
tetigerat eã. Et ait:nie nũ ue nõ incluſiue ppter
pꝛedicta.nec valet ar
gumẽtũ burgẽ. qꝛ ſo⸗/
luj loth fuit iuſt:ꝛigẽ
oẽs alij fuiſſent ibi in
obſidione ⁊ ſic filie

cies: Noõne ipſe dixit mihi
ſoꝛoꝛ mea eſt:⁊ ipſa ait: fra
ter meus eſt: In ſimplicita
te coꝛdis meiet mundicia loth ⁊ vxoꝛ e cũ alj/
fffuuiſſet pticipes in cr;

miie 1 ſocietate in ob
ſidione: qð falſũ eſt ⁊ 3 lr̃aʒ.ſtat eni ibi neminẽ pꝛeter loth
iuſtũ fuiſſe:⁊ tñ i illo crimie nõ pticipaſſe.et illud bti Rm /
bꝛo.ꝓ Burg.allegatũ:q; ibi nulla etas erat cuſpe immunis
itelligi dʒ de etate pᷣcepti capace ſᷣm btm̃ aug.vbi ſupꝛa.vlł

dicat᷑ ꝙ loquit᷑ de peccato oꝛiginali q; etiaʒ oẽs pueri vnius

diei obnoxij fuerunt.

Rofect inde abꝛaam. Hic oñdit᷑ qualr abꝛaam ut p
ſicien ſe habuit ad ꝓpꝛiã domũ:et pᷣmo reſpcũ vxo
ris:ſcòo reſpcũ ꝓlis.xxj.ca. Circa pᷣmũ ſic ꝓcedit᷑:qꝛ circa
vxoꝛẽ abꝛae deſcribit᷑ culpa ſplatois:ſcõo pena coꝛꝛeptiois
ibi Uenit aut deus ad abimelech. tertio ſatiſfactio trãſgreſ
ſionis:ibi Statimq; ð nocte ↄſurgẽs:et q̃rto relaxatio pu
nitoõij ibi Oꝛãte aut abꝛad Tiren pᷣmũ ſic diẽ: a ¶ Pꝛo
fect᷑ inde abꝛaa.ſ.de loco vbi manebat:nõ multuʒ longe a
ſodoma. Et cã fuit ut dicũt hebꝛei:qꝛ diligebat multũ ho
ſpitalitatẽ: ſubuerſis aũt qnq; ciuitatibꝰ a oĩ pplo moꝛtuo
nullus de illis ciuitatib remaſerat:qͥ tranſiret vltra ad do
mũ abꝛae:nec ex alijs locis veniebãt ad pᷣdictas ciuitates:p

domũ abꝛae trãſeütes:et iõ qꝛ nõ poterat exercẽ hoſpitali/

tate:io traãſtulit ſe ad aliũ locũ vbi vie eſſẽt frequẽtate:⁊ ſic

poſſet hoſpites recipe. b ¶ Dixitq; de ſara ⁊c. Cã h in⸗

fra exponit. ca Miſit cc. Jut accipet eã ſibi vxoꝛẽ: ſed
hoc vẽ abſurdu:qꝛ reges nõ accipiũt vxoꝛẽ alienigenã:niſi
ꝓpter magnã pulchꝛitudinẽ vel aptitudinẽ ad ꝓlem:vel p
pter vtrunq;. Sara aũt iam erat nonagenaria ⁊ vetula:et
deſierant in ea fieri muliebꝛia:ut pᷣdem eſt.ca.xviij.et ideo
nõ videbat᷑ pulchꝛa:nec ↄceptui apta.dicũt igit᷑ hebꝛei: ꝙ
vſq; ad finẽ vite ſue remãſit in ea teneritudo carnis ⁊ viua
citas coloꝛis:et ſile habet᷑ de moyſe Deut.vltimo ca.cuʒ eſK
ſet centuʒ.xx.annoꝝ non caligauit oculus eius.In hebꝛeo
hi: Nõ eſt obſcurat coloꝛ ey:vł ñ emarcuit recẽtia eb.ſ.car
nis ⁊ color ei:⁊ de chaleb dẽ Joſue.xiiij.ca.ꝙ cũ eſſet.xxxxr
⁊.v.annoꝝ erat ita foꝛt᷑ ad bellanõ ⁊ gradienð:ſic cũ fuẽat
xlv. annoꝝ. Et eodẽ mõ põt h̊ dici de pulchꝛitudie ſare et
teneritudine carnis:ꝙ ↄſeruate ſũt a deo ꝓpter ey ſcitatem
Et lʒ h ſẽſus nõ ſit h̊ expᷣſſus in lra:tñ pbabilr pot trahi ex

r12

circuſtatia lr̃e.ſ.ex ↄcupiſcẽtia regali ſupꝑ eã in tanta etate.

d ¶ Uenit aut deus.Hic oñter ponit pena diuine coꝛꝛecto
nij ſup abimelech:qꝛ poſt ſublatoem ſare ſtatim infirmat
eſt: ut dicit Joſephus:et deſperantibꝰ medicis dñs apparu
it ſibi in viſione:dicens qꝙ nõ erat niſi ppter ſara:a ꝙ etiaz
moꝛeret niſi ea redderet viro ſuo.et pʒ lra vſq;ʒ ibi: eIn
ſiplicitate ⁊c .i· igrs q eſſet alligata viro. ¶ Et mudi
cia manuũ meaꝝ.qꝛ ñ intẽdebã eã tãgẽ niſi affcũ maritali

aacceptus. k (Et vi

ſequit: g ¶Nõ dimiſi ⁊c Iaffligendo te infirmitate: ſic ut
nõ poſſes ea tangere. h ¶ Nüůc igit redde vxoꝛeʒ ⁊c. ac ſi
dicat: nõ foꝛmides eam reddere timẽs ꝙ ipſe no reapiat ea

vel ꝙ eã odio habeat:eo ꝙ fuerit in domo tua:qꝛꝑ ſom ꝓ

phetie ſcit eã eſſe mundã ⁊ ꝙ eã nõ tetigiſti. ¶ Et oꝛabit
p te.qꝛ ſancł᷑ẽ ⁊ de

ues.i curaberis ab in manuũ meaꝝ feci hoc. Di
enitne⸗ Sun xiq; ad eum deus:Et ego
q; ⁊cẽ. Hic ponit᷑ ſa . .
Tcio culpe in boc ſcio ꝙ ſumplici coꝛde fecer

⁊ iõ cuſtodiui te ne pecca/
res in me:è᷑t nõ dimiſi ut tã
gereſ eã. Nũunc ergo r̃dde
viro ſuo vxoꝛẽ:⁊ oꝛabit ꝓ
te:qꝛ ppha eſt: l⁊ viuᷣeſ. Di
aut nolueris reddẽ:ſcito ꝙ
moꝛte moꝛieris:tu et oĩa q
tua ſũt. Stàtimq; de nocte
ↄſurgẽs] abimelech:uoca
eſt vniuerſa vᷣba hec in au/
ribꝰ eoꝝ. Timuerũtq; oẽs
viri ualde. Hocauit autem
abimelech etiã abꝛaã ⁊ di/
xit ei: Quid feciſti nobis:

abimelech deo obedi
uit ſarã ip̃i abꝛae red
dẽdo:⁊ cũ hoc ei mu
nera offerendo: eo ꝙ
ſarã ſibi accepat.nõ
,n. ſufficient inqſiuit
ſi eẽt alligata viro vlł
nõ:io peccauit eaʒ ac

q; ibi: m ¶ Quid vi
diſti ut hoc faceres.i.

qd mouit te ad dicen
dũ de vxoꝛe tua:ꝙ eſ
n¶Rundit abꝛaã æ?
Et iðo celauit ꝙ eſſet
vxoꝛ ſua: qͥuſq; ſciret
ꝓditiõem ill populi
timebat. n. ne eſſet ta
les ſicut Egyptij:⁊ iõ
ex eadẽ cã qͥ dca ẽ ibi
ſ.xij. ca.celauit ſarã

Quid peccauim in te:qꝛ ĩ-
meũ petm grãde: Que nõ

cẽ vxoꝛeʒ ſuã:nec ex debuiſti facẽ feciſti nobis.
poſuit piculo ipſt ca Rurſüuqʒ; expoſtulans ait:
ſtitare ge uerbeMiid vidiſti ut hoc ſaces
fuerat ĩ egypto: ꝙ ip/ ne n een.
ſa babebat agelu ue Rñidit äbꝛaam: Cogitaui
caſtitatis cuſtodeʒ: et mMecũ dicẽs:Foꝛſitã nõ eſt
iteꝝ hic de nouo ĩerr?““

eã nõ eſſe tangendã. ſicut dictuʒ eſt abimelech: Redde vxo/
rẽ viro ſuo ꝗ: ꝓpha eſt. et ↄnter excuſat ſe de mendacio di-
cens: o ¶ Alias aũt ⁊ vere ſoꝛoꝛ mea eſt filia patris mei:
æ nõ matris mee.erat.n.filia ara fratni ſui:⁊ ꝑ ↄñs dicebat᷑
filia thare patris abꝛae:qꝛ filij filioꝝ dicunt᷑ etiã filij auoꝝ
Ueruntñ:qꝛ abꝛaaʒ ⁊ aram no erãat de eadẽ matre:qꝛ tha⸗
re habuit plures vxoꝛes:io dẽ ꝙ nõ erat filia matris abꝛae
attinebat.n.ex parte pꝛis ſui:⁊ nõ attinebat ſibi ex ꝑte ma/
tris. Unde ⁊ loth q in eodẽ gradu attinebat ipſi abꝛaũ:vo/
cat᷑ frai eiuſ:ſupꝛa.xiij. ca.ſequit᷑: p¶¶ In oi loco ad quẽ in
grediemur.qui mihi erit ſuſpect ꝓpter tuã pulchꝛitudineʒ
⁊ ppli malicis. q
eũ ⁊ ꝓuocaret ad oꝛanduʒ ꝓ ſe. Sare aut dixit: r ¶ Ecce
mille c.]. i. abꝛae quẽ vocaſti fratrẽ tuũ. s¶ Doc erit ti
bi in velamẽ oculoꝝ ad oẽs qᷣ tecum ſunt.i.iſte modus lo/-
quẽdi quo vocaſti virũ tuum fratrẽ tuũ:qui eſt qddã vela
men veritatis:debet tibi eſſe int illos qui tecũ ſũt:qui cos/
ſcunt ꝙ ipſe eſt vir tuus:quia ꝑ talem modũ loquendi non
decipient credentes te ſolutã eſſea viro. t ¶ Et quocunq;
perrexeris. inter extraneos. v ¶ Memẽto te eſſe dephen⸗
ſam.i.acceptã a me in vxoꝛẽ:ꝓpter talem modũ loquendi
velatuʒ:⁊ ideo inter hoies exiraneos nõ debes vti tali mo/
do loquẽdi.Alr tñ exponit᷑ fm hebꝛeos qui habẽt taleʒ lit
terã:Hoc tibi i velamen oculoʒ omnibus qui tecũ ſunt:⸗
omnibus argumentũ vel ꝓbatio.et eſt ſenſus:Illud quod

Dices ꝙ frater tuus ⁊c. vt honoꝛarʒ

—————— .
. — .
K. 4
. 7

degdi Abꝛae erit in velamentũ oculoꝛum omnibus qui
tecuũ ſunt ut nõ poſſint dicere:q ego fedaui te: a poſica

reddidi te vacuam: ſicut ſolet fieri de leuib'mulieribus

ſei 4 dona pꝛedicta oſtendi:ꝙ ego cõpulſus ſum a deo
re

ere te mũdam viro tuo:⁊ iſtud etiã erit tibi argu/

mentũ vł ꝓbatio
, è ad oẽs alios qui
timoꝛ dei in loco iſto c inꝭ male vellent loqᷣ
ſiciẽt me ppter vxoꝛẽ meazʒ de te:eo ꝙ fueris
Aliaſ aũt ⁊ vere ſoꝛoꝛ mea . Brante an
eſt:filia pris mei:⁊ nõ filia Pitc ponit relaxa

matris mee:⁊ duxi eam in
vxoꝛẽ. Poſtq; aũt eduxit
me de de domo pfis mei:

tio pene quia oꝛã
te Abꝛaaʒz ꝓ abi
melech ſanab eſt

dixi ad eã: Hãc miſericoꝛ- iniredl
diã facieſ mecũ. In oĩ loco le ab impoſſibili
ad quẽ ingrediemur: dicéſ tate pariendi.
ꝙ frat tuſiʒ. Tulit igit abi · ¶ In capitlo. xx
meleh oues ⁊ boues ⁊ ſer- nil Rc i
uos ⁊ acillas ⁊ dit abꝛaã vxoꝛem viro ſuo

„

Reddiditqʒ illi ſaraʒ vxxo i noun .
rẽ ſuã:⁊ ait:Lerra coꝛã uo Acdackiaen
bis eſt: ubicũq; tibi placue l
rit habita. Sarg autẽ dixit Lkoſulit
Eccæ mille argenteoſ dedi lud quod dictuʒ

fratri tuo:hc erit tibi ĩ ve fuerat ſupꝛa cap.
lamen oculoꝝ ad oẽs q te E. in eddflone
cũ ſt: T quòcũq; prexerinẽ pirium pphetie
mẽto te depheſã. ꝛãtẽ ãät abꝛaazʒ cognoſce⸗
abꝛaam ſanauit de abime bat ſaram eẽ mũ
lech ⁊ vxoꝛẽ:ãcillaſq; ed:- dam o Abime⸗
peperũt. Eocluſerat. n. dſiaſ. hohelicer ſuiſſei
I. domo ſua eodeʒ

oẽm vluã dom abimelech ſpiritu potuiſſer

cognoſcere ſaraz

6 ſoꝛe contami
natã in domo Pharaonis: quod ſufficit ad euacuãds
queſtionem ibi motam: ut ibidem dictum fuit.
In eodẽ capitulo.xx. vbi dicitur in poſtilla: Aliter

ẽ exponitur ſᷣm hebꝛeos. ¶ Additio.j.

doctoꝛibus hebꝛeoꝛum:eo ꝙ verba littere ſunt

curtata ſeu truncata: quos cauſa bꝛeuitatis omitto: qa

non videt᷑ hic eẽ magna vis.Sed notandũ ꝙ in hoc lo
co non eſt dictõ que ſonet memẽto:ſicut in tranſlatone

noſtra dicit: nec eſt ibi dictõ ſonãs illud quod ẽ argu
mentũ ſeu ꝓbatõ: ſed potius eſt ibi quedam dicto que

ſignificat redargutonem ſeu repꝛehẽſionem verbaliter

vel nomialiter: quod concoꝛdat cum pꝛima expoſito

ne. Et eſt ſenſus:ꝙ quorũq; perrexeris.ſcilicet inter ex
traneoj eris redarguta ſeu repꝛehẽſa.pꝛopter talẽ moð
loquendi.ſ.vocando viꝝ tuũ frẽʒ.Alia at expõ.ſ. ſcõa
ponit᷑ hͥ ſm hebꝛeos non vꝛ rõnabilis:qꝛ lʒ p dona p
licta qᷓ abimelech dedit abꝛae:oñdat᷑ iõm abimelech fu
iſſe a deo ↄpulſũ:nõ tñ ex h oñdit᷑ ꝙ vxoꝛ redderet᷑ mũ
da viro:ſʒ potuiſſẽt dicẽ obloquẽtes:q tãta dona fuiſ/
ſent data abꝛae ad ſatiſfacienð ð iniuria adulterij. Põt
etiã alr exponi.ſ.ꝙ cuʒ dẽ in h loco: Hoc t erit in vela⸗
mẽ oculoꝝ ⁊c li hoc refert ad abꝛaã:de q dixerat ime
diate: dedi fri tuo.ut ſit ſẽſus:h.ſ.fr̃ tuᷓ abꝛaa erit tibii

velamẽtum:nõ qbuſcũq; hoibꝰ:ſʒ oib qᷣ tecuʒ ſi:qꝛ cuʒ

VUltis alijs modis exponitur ille paſſus ab alij

6t inlah.
(tupniͤ dien⸗
Uknatuitns i⸗
Adeſara Aper
D
ß Pii N
bi be darn
ſara .)ini
ulrriglnm
ſowprſien
pugepnur
ſOuigan
entei/igu⸗
Mrrorogbont
Cte munmme
hdiede ſaa
nni bean veo
ibflunſuum
Aliun atmulit
nunomundo

((Ouisudi⸗

tharn gaſi
ifligcgah
ſiimulte⸗

me netate

Unpglnpirſſe
iinaaltehal
uſtgtalbir⸗
udkablanis
efllenespoc
nach lactäte
onpueni.
ndlginb

Wequadi
uy N

d kißi
A mn
(a
„ Mdaren
mmmmin
e a⸗
e Uuͤpſl⸗
e’ Mrinug,

1

ſe huungt
Dug
e buſamin
„ blini
nvſue
cd brn
D
pͦtucn
arapilil

l
— .
– . . . 4
. 2 .
. „ . . „
* .
4
3
42 2

ipſe ſit pphᷣa:⁊ talis reputet᷑ apud ſuos.ſ.eos d tecũ ſũt

illi nõ pñt dicẽ ꝙ ego fedaui te:vidẽtes ꝙ ipſe ꝓpha te

acceptat tanq; munda:ſʒ qcunq; ꝑrexeris.ſ.int᷑ extrane
os eris repᷣhenſa ſeu redarguta:eo ꝙ nõ oẽs habebant
abꝛaã tanq; ꝓpham:ex qͥ hoꝛtari intẽdebat ſarã:ne vl/
tra hoc mõ loqn
di vteret᷑:ſic ẽt in
crepauerat abꝛaaãa

r

ter ſaram vxoꝛẽ abꝛae.
Ilitauit (Qa. xxXI.
autẽ domin ſaram ſi
H cut ꝓmiſerat ⁊ ĩpleuit q̃ lo
dic ↄñter onñdit cut ẽ. Cõcepitq; ⁊ peperit
quõ abꝛaã ſe ha filiũ ĩ ſenectute ſua tpe quo

buit reſpcũ plis. qi J5 den
Et omo deſeribit Bdixerat ei de. Nocauitq;
libere pturitioꝛet abꝛaã nomẽ ſilij ſui quẽ ge
ſcdo acille ⁊ fllj nuit ei ſara Iſaac:⁊ circũci
6 atielr ig dit eũ octauo die:ſicut pᷣce
candie el
tertio eijctentij Perat ei de cũ eẽt ctũ ano

abꝛae ſtabilitio:
ibi Eodẽ tẽpe di/
xit Abimelech.

nat ẽ Iaac. Dixitq; ſara.
Riſuʒ fecit mihi de:l⁊ qui

Circa pᷣmũ ðſcri⸗ an dier Jehi
bit natiuitas iſa⸗/ n; chter cecehi⸗
— — 12 . ₰ „₰ £
lr̃ ex pdici.xyj auditurꝰ credẽt abꝛaã ꝙ ſa
cap.⁊.xyiij. vſ; ra lactaret ſiliũ:lquẽ pepit
ibi b ¶ Dixitq; ei iã ſeni Creuit igit᷑ puer:
ſara ⁊c..i.mãm ? ablactat? c. Fecitq; abꝛã
exultatõis in puu T ablactat c. Jecilq; abꝛa
pliy ↄcepte ſupa grande cõuiuium ĩ die ab
vtuts nature. lactatiõis eius.Cunqůe vi
Peifnc⸗ diſſet ſara filium agar egy
t c gau ptie ludentẽ cuʒ iſaac filio
debit de dei boni 3. „
tate. Et maxime ſuo:dixitq; abꝛaaz: Eijce
h d:qꝛ de Iaac ancillã hãc ⁊ filiũ e.Nũ

nata ẽ beata vgo
q̃ ꝑ filium ſuum
gaudium attulit

dne o mundo
d ¶ Quis audi⸗
turuj ⁊c̃. lin etate
ſit ꝓuecta: quaſi

„

enĩ erit heres fili acille cõ
filio meo iſaac.HBuůre acce
pit hoc abraã ꝓfilio ſuo.
Cũui dixit de. Non tibi vi

didcer nllus: qa h “RUẽK
fem eſt diuina vᷣtute ſupꝛa nãʒ. In bebꝛeo hẽ ſic:Quis

auditur crederet abꝛaã:ꝙ ſara lactaret filios.Ex h di
cũt hebꝛei:ꝙ vicine mulieres dicebãt iſaac nõ eſſe filiuʒ
ſare:eo ꝙ diu vixiſſet cũ marito abſq; ꝓle:ſed accepat
eũ ſara occulte ab alia muliere ꝓ pᷣcio:⁊ finxerat ſe euʒ
genuiſſe.et ad hãc opinionẽ tollendã fecit ↄuiuiũ gran
de in die ablactatõis pueri:ut ſtatim ſbᷣdit᷑ in lr̃a. et vi/

cine mulieres vocate ad ↄuiuiũ:appoꝛtauerunt pueros

ſuos adhuc lactãtes:⁊ ſara lactauit eos:ad pbandũ ꝙ
habuerat puerũ. Scõm vo trãſlatoem nr̃am q hʒ: Fili
um. põt dici ꝙ in hebꝛeo vbi dẽ:ilios.accipit᷑ plurale
p ſinglari:ſic aliqñ ecouerſo:ſingulare poit p plali:ut

dem eſt ſupꝛa.xviij.ca. e ¶ Luq; vidiſſet ſara. Pic de

ſcribit᷑ ipſius agar cũ filio ſuo eiectio. Et pꝛimo decã eie
ctio deſcribit᷑.ſcõo cicctoꝝ ↄſolatio ſubdit᷑:ibi Exaudi
uit aũt dñs.¶ Circa pᷣmũ pᷣmo ponit᷑ cauſa eiectiois cuʒ
ſubdit᷑: e ¶ Cunq; vidiſſet ſara ⁊c᷑. Dicũt enim aliq
ꝙ iſmael qut erat antiquioꝛ ⁊ foꝛtioꝛ luctando cuʒ iſa⸗
ac ⁊ alias ludẽdo ipſum ledebat:quod ſare diſplicuit:

rũ.Hac quippe etate pfpis

deat aſperũ ſuꝑ puero ⁊ ſu

ꝓpter qð voluit iſmaelẽ eijci. Sʒ iſtud dem pocedit ex mõ
traſlatois noſtre.ſ.ꝙ de textu ſit illud totũ qðò pᷣmiſſuʒ eſt

*.

Ludentẽ cuʒ iſaac filio ſuo.Sed in hebꝛeo noõ hẽ niſi:ludẽ/⸗
tẽ tm:⁊ qð ſequit᷑ nõ eſt de textu:ideo alr exponunt hebꝛei
vbi. n. nos habem Ludentẽ:hebꝛei hñt Meſſahet. ⁊ ẽ di⸗

per ancilla tua. Oia qᷓ dixne

rit tibi ſara:audi vocẽ ei.
quia ĩ iſaac vocabit tibi ſe/
mẽ. Sed ⁊ filiũ ãcille ſaci
am ĩ getẽ magnã:qa ſemẽ
tuũ cẽ.Surrexit itaq; abra
am mane ⁊ tollens panẽ ⁊
vtrẽ aq̃ ipoſuit ſcapule ed:
tradiditq; puerũ:⁊ dimiſit
eã Que cũ abiſſet:errabat
ĩ ſolitudie berſabee.Cũq;
ↄſũpta eẽt aq̃ ĩ vtre abiecit
buerum ſubt vnã arboꝛẽ qᷓ
ibi erat:⁊ abijt. Seditq; e
regione ꝓcul:quãtum põt
arc iacẽ. Dixit eni:Nõ ui

debo moꝛiẽtem pueꝝ.Et
ſedes õᷣ leuauit voceʒ ſuã ⁊
fleuit.Exaudiuit aũt deꝛuo

cẽ pueri. Vocauitq; ãgeł
domini agar de celo dicẽs
Quid ag agar: Noli timẽ

Exaudiuit.n. deus vocem

pueri:ð loco ĩ quo ẽ. Sur
ge ⁊ tolle puerũ:⁊ tene ma
num illi: qꝛ in gẽtẽ magnã
faciã euʒ. Apuᷣitq; oclos e

ius deuſ.. Que vidẽs pute
um aque: abijt ⁊ impleuit
vtrẽ:deditq; puero bibere
et fuit cum eo. Qui creuit

ꝙ querebat caute iſaac occidere ut h

ctõ equoca in hebꝛeo
qꝛ ſignificat ludenteʒ
idolatrantẽ: occidẽtẽ
⁊ coeuntẽ ſiue laſciui
enteʒz. vñ Exo.xxxij.
vbi nos hẽmꝰ:Sedit

pplus mãducare ⁊a bi

bere ⁊ ſurrexerunt lu
dẽ:hebꝛei dicũt: IJdo
latrare.et ſcõo Regũ
vbi habem: Surgat
pueri ⁊ ludaãt.hebꝛe
dicit:Et occidãt.⁊ in
fra.xxvj.capᷣ.vbi ha
bemus: Uidit abime

lech iſaac iocantẽ cuz

rebecca vxõe ſua:He
bꝛe dicit: Coeuntẽ.et
in oib' paſſib' iſtis al
legatl ẽ ſile hebꝛaicuʒ
pᷣdicte dictõi:Meſſa

het.⁊ ſic pʒ equocatõ

p̃dicti nois ſᷣm hebꝛe

os. Et ſnia iſtoꝛũ paſ

ſuũ pᷣdictoꝝ oſtendit
varietatẽ pᷣdictoꝛum
ſenſuuʒ ſaltẽ apparẽt᷑
quã equocatioem vi⸗
det᷑ ignoꝛaſſe tranſla⸗
toꝛ noſter:vel eaʒ nõ

reputaſſe:quia vbiqs

tranſtulit iĩ vna ſigni

ficatone : ſcilicet ꝓut

impoꝛtat ludum. Di⸗
cunt igitur hebꝛei:ꝙ;

dictõ pꝛedicta meſſa/-
het accipitur hic ĩ tri
plici ſignificatõne:qa

ſara vidit Iſmaelem
facientem aliqua que
pertinebant ad idola

triam. Item percepit
aberet hereditateʒ:vn

de ⁊ Apoſtolus Gala.iiij.dicit: is qui erat ſcòm carneʒ
ideſt Iſmael perſequebat᷑ eum qui tũc erat ſᷣm ſpiritũ:ſcili/

cet IJaac. Item ꝑcepit ꝙ eſſet pꝛonus ad luxuriam:⁊ timeʒ

ne ad ſimilia iduceret ſiliuʒ ſuũ Iaac:nunciauit iſta abꝛae
petens ut Iſmmaclem eijceret dicens: f ( Eice ancilla hac
⁊c̃.quia nõ poterat filius cõuenienter emitti ſine matre.ſe

quitur: g

dure accepit hoc abꝛaam ⁊c.quia nõ ſoluʒ

ſibi diſplicuit eiectio:ſed etia eius indoles maal.
h¶ Aui dixit deus:nõ tibi ⁊c. Et cauſa ſpdit᷑: i ¶ Quia

tibi feci.et patet littera. k

117

in Iſaac vocabitur ⁊c. in quo complebũtur pꝛomiſſa que
Exaudiuit autem deus. Hic
oↄñter ponit᷑ eiectoꝛũ cõſolatio. Imael aũt ia erat xx.anno

rũ vł pł:qꝛ ia.xiiij.annoꝝ: erat qñ iſaac fuit nat:⁊ iõ vidẽ

ſe in piculo moꝛt de mal ſuis pᷣterit᷑ doluit:⁊ dñʒ rogauit

vita ſua plongãda: a fuit exaudit.vñ ſequit᷑ vbũ angeli
¶ Exaudiuit. n. ⁊c. ac ſi diceret: attedit de' pniam quam
nuũc hʒ i loco in qͥ iacet:ñ ãt maliciã qua cxercuit ĩ alijj lod
m ¶ Aperuitq; ⁊c̃.Nõ qꝛ ñ vidẽt an:ſʒ ad vidẽð illð ð qͥ

M— X

AInmi po +ars

Lacarr

ſtentatõne pueri et ſua.et patet littera vſq; ibi: n ackè
qʒ eſt iuuenis ſagittarius.i.excedens artem venãdi. ebꝛei
dicũt:exercens latrocinia:⁊ pꝛedas a tranſeuntibus:ꝓpter
hoc dictum eſt ſupꝛa xvj. Manus eius contra omnes:licet
eni penituerit in infir
mitate:ut dem eſt: ta
men poſtea redijt ad
vomitũ ut dicunt he
bꝛei. Et accepit

non aduertebat.ſ. puteum cuius aqua erat neceſſe ene⸗

factuſq; ẽ iuuenis ſagittari
illi mat᷑ ſua vxoꝛẽ de us. Habitauit ĩ deſto pha
terra Egypti.i.de ter ran. Et accepit illi mat᷑ ſua
ra in qua nata = vxoꝛẽ de tra egypti.l. Eoð
nutrita. p ( Eodez tped
tpe. Hic ↄñter poitur
abꝛae ſtabilitio:quia
enĩ obedierat dño in
eiectõe filij ⁊ matris:

Abꝛaam. Deũs tecũ eſt in
vniuſis qᷓ agis. Jura ergo

Zueniei efarg eren per dñm ne noceas mihi ⁊
1 Cig „ , 7 l
ven eieiu ao ſn boſteris meis ſtirpiq; mee
cũ rey ire venit ad e; luxr miſericoꝛdiã quaʒ ſe
querẽs eius amicitis ci tibi: facies mihi ⁊ tre in

⁊ fechdicẽs: q ¶ De

qDe ꝗᷓ verſatus es aduena. Di
us tecuʒ eſt. audierat

xitq; Abꝛaã:Ego iurabo

n.ꝙ qᷓttuoꝛ reges foꝛ 12 , .
niſiim s cii del adiu/ Et icrepauit abimelech P
toꝛio debellauerat: et pter puteñ aq:quẽ vi abſtu
viderat ꝙ dñs i ſene lerant ſui e. Rñditq; abi
ctute ſupꝛa virtutem melech: Neſciui ꝗs fecerit

nãe filiu ei dederat:⁊2
ppter eius vxoꝛem
ons euz flagellauerat
iõ q̃ſiuit amicitiã ei

hãc rẽ. Sʒ ⁊ tu non indica
ſti mihi:⁊ ego nõ audiui pᷣ
ter hodie.Lulit itaq; abꝛa

lene . am oues ⁊ boues:⁊ dedit
2T. pute ſeprem p abimelech. Percuſſer̃tq;

pter ſepteʒ agnas ds dabo fedus. Et ſtatuit abꝛa
abꝛaã ibi ſtatuit. el
puteus iuramẽti: Eu
iuj cã ſbgit: s
melech. Berſabee. n
puteus iuramẽti.ſequit᷑: t

vtrocq; berſader pute' ſeptem: 7

et hoc ꝓpter hoſpites tranſeuũtes recipiendos: ut am
te loci recrearent᷑:⁊ fructibꝰ reficerent. v ¶ Et inuocauit
⁊c᷑.qꝛ poſt recreatõem acceptã inuitabat hoſpites ad red/
dendũ gr̃as deo de beneficijs ſuis. x ¶ Et fuit colon⁊c.
quia plus ibi manſit q; in Ebꝛon:vbi manſerat.xxij. ãnis

hic aut manſit.xxv.annis.
In ca.xxj.vbi dẽ in po
n. pabemus ludentem æc. .
1 Ec dictio meſſahet q̃ſi equoca eſt in hebꝛeo.ſigni

fficat. n. ut plurimũ ridentẽ:ſicut in h ca.Dixitq;
Sara:riſũ fecit mihi dñs.vbi hec dictio ponitur

Oñqʒ vo ſignificat irridentẽ ſeu deridẽtẽ:ut in pᷣſ:ij. Qui
habitat i celis irridebit eos.vbi etiã hec dictio ponit. Qnñ/⸗
vo gaudentẽ:ſicut in pᷣſ.cxxv.cũ dꝛ: Cũc repletũ eſt gau

io os noſtrũ ⁊c̃.vbi ponit᷑ hec dictio.Qñq; ſigniſicat lu
dentẽ: ſicut Exo.xxxij. Surrexerũt ludere.et in alijs q; plu
rimis. Nunq tñ in hebꝛeo hec dictio ſignificat idolatrantẽ
nec occidentẽ:nec coeuntẽ ſeu laſciuientẽ:nec auẽtatej ad h

inducte ꝑ poſtillatoꝛẽ hoc ꝓbãt:ſicut dño ↄcedente in ſuis
locis patebit.Uñ tranſlatoꝛ nr̃ ꝓpꝛie ſe habuit tranſferẽdo

hãc dictoõem qñq; ꝑ ludũ:qũq; ꝑ riſũ ſeu gaudiũ:qñq; per

⁊ moꝛatus eſt in ſolitudine

tpe dixit abimelech et phi
col pᷣnceps exercii eius ad

AVẽ poſtq; geſta ſunt
tentauit deus Abꝛa

Quia vterq; ibi iurauit.ſ. Abꝛaã ⁊ Abi
Abꝛaã aũt ⁊c. hebꝛei dicũt

hoꝛtũ:in quo plãtauit diuerſas arboꝛes ad fruct ferendos

irriſionẽ:nuni tñ ꝑ alia pᷣdicta ſignificata.Iſte autem

paſſus meli exponit᷑ ab aliquibexpoſitoꝛib'hebꝛeoꝛũ

magis auctẽtid q; Ra. Sa. Dicũt. n. ꝙ iſmael videns ꝙ
tã magnũ feſtũ celebꝛaſſet abꝛaã in die ablactatois fra

triu ſui iſaac iunioꝛis:illudebat ſeu irridebat:dãs intel

ligẽ ꝙ ex hoc nõ
ſequeret᷑:qui ipſe
am ſeptẽ agnaſ gregis ſeoꝛ; ¶ Iſmael eſſz heres
ſum. Cui dixit abimelech: exquo Trar maiõ
Quid ſibi uolunt ſeptem a gain. Litimue⸗
ſu: At ille: Septeʒ inquit a Uñſupꝛa ca. xxvij

gnaſ accipies ð manu mea
ut ſint mihi in teſtimoniuʒ

un . caʒ ei.et hoc ẽ qo
am ego⸗ fodi puteuʒ iſtum di: Cunq; vidiſi,ʒ
Iccircò vocat ẽ locus ille Sara filiũ Agar
berſabee: qa ibi vterq; iu ludentẽ.i.illuden
c tẽ ſeu deridenteʒ.
rauit:⁊ inierunt fedus pꝛso Exr qs ſequit ilrſa
puteo iuramenti. Surrexit nra:cũ Jaac.no
autez abimelech ⁊ phicol ẽdetextu: ꝓut di
pnceps exercitus eius: reů cit boſtillatoꝛ ex
ſiqʒ ſut in terrã paleſtinor muitne fone I⸗ V
Abꝛaaʒ vero plantauit ne mael in pceſſu tẽ
mus in berbaſee:let inuo pooꝛis ingereret ſe
cauit ibi nomẽ dei etni: et hereditatict hoe
fuit colonus terre paleſtio e do equu:hce
Hõ — ancillaã ⁊ filiũ ei
filius ãcille cuʒ fi

4: e† dirir maeo. qq.d. nõ erit
ain: er dixit ad eum⸗ heres ſicut ipſe ſe
Abꝛaam abꝛaam. At ille iactat deridendo
reſpondit: Adſuʒ. Ait illi Silr ⁊ de confir
èòM mãs in h Sare i

. eeeetrentionem dixit
