ex oꝛdinatõe patris:ſi nõ fuit pᷣmo natus:ut dicũt alij.
Jus.n.pᷣmogeniture bene tranſferebat᷑ ad filiũ poſt na/
tum ex oꝛdinatione patris:maxime de voluntate dei:ſi
cut Jacob ius pᷣmogeniture trãſtulit a Ruben pᷣmo na
to ad Joſeph quantũ ad duplicẽ poꝛtõem hereditatis
accipiendã:⁊ ad Judã quantũ ad dignitatẽ regiam:ut

hẽ infra.xlviij.ca.⁊.xlix.Sacerdotiũ aũt fuit annexuʒ &α nit ſi V is. 1. ilos lert
. 2expti. ex qͥ pʒ pꝛudẽtia abꝛae in re militari:qꝛ nõo inerme) ac

bmogeniture vſq; ad legẽ datã ꝑ Mopſe: et iõ audit

victoꝛia Abꝛae diuina vtute fca:ꝓtulit panẽ ⁊ vinum

i.ſacrificiũ.reddendo gr̃as deo:et ideo bñdicẽdo abꝛa/
am dixit: Bñdictus Abꝛaã deo excelſo ⁊c. c ¶ Et de⸗

dit ei decimas.ſ.Abꝛaã ipſi melchiſedech:cui debeban

nõ erat ſuũ dare pꝑtes ipſoꝝ de pᷣda illa. auteʒ dẽ hic de
ipſis: Qui venerut mecũ.vno modo exponit᷑:ꝙ cum ipſo i
trauerũt bellũ:ut pᷣdictum eſt.Et ſᷣm hoc certuũ eſt:q habu
erunt ius:⁊ partẽ pꝛede. Alio modo ꝙ nõ intrauerut bellũ
ſʒ remanſerũt ad cuſtodienò ſarcinas:⁊a ſᷣm hoc etiaʒ decla
rauit Abꝛaam ꝙ haberẽt ius in ꝑte pᷣde.Ex iſto loco acce
pit Oauid illud quod ðtermiauit.j.Regũ.xxx.ca.d.Equa
ps erit deſcendenij in pᷣliuʒ:⁊ remanẽætis ad ſarcinas.vñ qð
ibidem ſequit᷑: Et fem eſt hoc ex die illa ⁊ deinceps ↄſtitutũ
⁊.q.lex in iſrael:In hebꝛeo hẽ:Et fem eſt hoc ex die illa:et
deſupꝑ vel de ante:qꝛ obſeruatũ fuerat tpe abꝛaam:ut pʒex
dictis:verũtñ ꝙ abꝛaã hoc ſeruãdũ decreuerit:Dauid po⸗
ſtea mag declarauit:⁊ firmpſtatuit tanq; ex regia ptãte ⁊c.
¶ n ca.xiiij. vbi picit in po. Q factũ eſt iſt ꝑꝑ Abꝛaam

Hidditio pꝛima.
Ec expõ hebꝛeoꝝ eſt friuola:qꝛ ex hoc ꝙ rex ſodo-
moꝛꝝ miraculoſe exiuiſſet de puteo:nõ attribuerũt
Etes exitũ Abꝛae ð incẽdio chaldeoꝝ: teſtionio ve
ritatl diuine fidei:in deteſtatõem idolatrie:ꝓ qᷓ Abꝛaaʒ ex
poſuit ſe ꝑpiculo incẽdij:cũ etiã rex ſodomoꝝ qͥ peſſimus
idolatra erat:ſic exiuerat armat de puteo ⁊ illeſus:ſʒ potiꝰ
iſta attribuebãt magic artibꝰvel hmodi. Et ſic iſtud mira
cł'm fem regi ſodomoꝝ: nõ redũdaret in gliam dei:qð eſſet
valde inconueniens ⁊c. rJMẽũ .
73 eodeʒ.xiiij.ca.vbi dẽ in poſtilla.Ex hoc pʒ ꝙ hebꝛei
non ſũt dicti ab Abꝛaam.
dairis.ꝛ .
e dicat᷑ Abꝛaã hebꝛe pleni hẽ in additõe ſuper
Matth.xxj.ca. Uide ibi.
Coꝛꝛectoꝛiũ coꝛꝛuptoꝛij his additõib nõ rñdet:qm̃ dicit il
las nõ eſſe dignas ꝑtractioe:cũ ſint nullius vtilitatis:ſic pʒ
ſupꝛa reſpondẽdo additoib' tertijdecimi capituii.
In eodẽ ca.xiiij. vbi dẽ ĩ poſtilla: Numerauit expeditos
vernaculos. S
¶ Uidditio.iij.

hoc loco vbi lra nr̃a dicit: Et numerauit expedi
tos.lr̃a hebꝛaica hʒ:Muniuit exptos.et eſt ſenſus

H muniuit ſuos armis bellicis.ſ.illos ſeruo) qͥ erãt

1

cepit qͥ ad fugã ſũt pni:ut dicit Uegeti:ſʒ munitos ſeu ar/

matos. Silr nõ accepit tyrones:ſʒ iã exptos.Põt eſſe ꝙ ex
vicio ſcriptoꝝ hec varietas otigat:ſic ꝙ vbi dẽ: Muniuit:

poſuerũt Numerauit.⁊ vbi hẽ exꝑtoj:poſuerũt expecltoſ

pp ſilitudinẽ haꝝ dictõnũ ad ĩuicẽ:et ẽt ꝑꝑ hoc ꝙ ſtati ad-
dunt᷑ termi numerales.ſ. ccxviij. Sʒ hoc nõ obſtat: nã ex
hoc nõ ſedt᷑:niſi ꝙ tant fuerat munitoꝝ ⁊ exꝑtoʒ nüerus.
¶ In eodeʒ caplo. xiiij. vbi dicit in poſtilla: Et ideo audi-
Additio.iii. ¶ a victoꝛia abꝛae dina vtute ⁊c.

WOt ſacriſiciunz
1Das obtulit mel
chiſedech nõ ẽ intelli

genð eẽ idẽ realit᷑ cu
nro ſacrificio:ſed eſſe
ſiguratiuũ ill. vnde
glo. intlinearis ſuꝑ il

= Js itãq; trãſaci(xv.
fact eſt ſermo dñi ad
abꝛam per viſionẽ dicens:
Nõᷣli timere abꝛã:Ego/ꝓte

lud vebuͦ Hoferts ctoꝛ tuꝰ: let mèrces tua ma
panẽ ⁊ vinu.dic:. Hec na nimis Dixitqʒ qbꝛam
fa nroꝝ ſacfoꝝ fi Ma . 5enen
are nerit (Ca N V Dñẽ deuſ gad dabis mihi⸗
Ego uadã abſq; liberis ẽt

filᷣ ꝓcuratoꝛis dom mee:
iſte damaſc elyecer. Addi
ditq; abꝛaʒ: Mihi aãt dedi
ſti ñ ſemẽ:ẽt ecce pnaculus
meus:hères me erit. Sta
timq; ſᷣmo dñi ſcũs eſt ad

oſcripſit moy
ſes qlii abꝛã bñ ſe ha
buit ut incipiens ⁊ h
qtũ ad deũ ꝓximũ
hic ↄñter oſtẽdit qlit
ſe habuit ad ſeipᷣm:⁊
qꝛ ꝓles reputat᷑ vna
pſona cũ patre:ſᷣm il
ud Eccle.xxx. Moꝛ =
tuus ẽ pꝛ eð:⁊.q.nõ eſt moꝛtuꝰ.reliqt.n.filiũ ſilem ſibi:⁊ ſi
milit᷑ vir ⁊ vxoꝛ qſi vna pſona ↄputant᷑:ſᷣi dem̃ ſaluator

Matth.xix. Itaq; iã nõ ſunt duo ſʒ vna caro:iõ pᷣmo oſtẽ

vxoꝛe.xvj.ca.¶ Lirca pmũ pᷣmo ponit Abꝛae petitio: ſcõo
petitiois exauditio:ibi Statiq; ſermo dñi ⁊c̃.tertio exau/
ditois ↄfirmatio:ibi At ille ait:dñe de. Circa pᷣmũ deſcri
bit᷑ occaſio petitõis. Abꝛa.n.ex victoꝛia tã ſolẽni quã dñs
dederat ei:timuit ne in hoc accepiſſet totã mercedẽ iuſticie

dit᷑ qlit᷑ abꝛã ſe habuit in peteẽda ple:ſecũdo qlit᷑ in regenda

Geneſis xv. HD

vitam beatã:q̃ erit in reſurrectione moꝛtuoꝝ.vñ dicit
Apls.j. Coꝛin.xv. Stella differt a ſtella in claritate :ſic
⁊ reſurrectio moꝛtuoꝝ. Multiplicatio.n. ꝓlis ⁊ bona
q̃cunq; tpalia nõ pñt eſſe merces:vel finis pncipal ope
rum iuſticie vel vtutis: qꝛ finis pꝛincipal melioꝛ ẽ ſem/

eũ dicẽs: Non erit hic hẽs
tuus:ſẽd ꝗ egrediet᷑ de ute
ro tuo:lipᷣm hẽbis heredẽ
Eduxitq; eum foꝛas et ait
illi:Süuſpice celũ:læ nũera
ſtellas ſi potes.Et dixit ei:
Sic Erit ſemẽ tuũ.Credidit
abꝛã deo:et reputatũ eſt il
li ad iuſticiaʒ. Dixitq; ad
eũ:Egò dñs ꝗ eduxi te de
hur chaldeoꝛũ:l ut darem
tibiterram iſtam èt poſſide
res eam. At illè ait:Hdõmi
ne de vñ ſcire poſſũ ꝙ poſ

g mòo yſaice ⁊ nae:i qͥ hoies ipfci erãt

P his q̃ ſunt ad fi
nẽ:⁊ pᷣmiũ a deo
pncipalit᷑ ꝓmiſſũ
ſp ẽ meliu) q; opꝰ
meritoꝛiũ: ꝓpter

qð ꝓmittit:bona
aũt q̃cunq; tẽpa-

lia ſůt minoꝛa qᷓ;
iuſticie opa: ⁊ iõ
het in alis locis
ſacre ſcripte: vbi
ꝓ opibvtut ve⸗
re ⁊ ꝓpꝛie dict ꝓ
mittunt᷑ aliq̃ boa
tẽꝑpalia:nõ intelli

gunt᷑ pncipalit p
miſſa: ſʒ qſi mau
duuctiua ad bona

ſpũalia et eina:q̃

pncipalr ĩtelligut
Pfpmiſſa. ⁊ h ↄouẽi
ebat maxie tpe le
reſpcũ tpis gre:fʒ

ꝙ diẽ apls ad Hebẽ. vij. Nihil.n. ad ꝑfom adduxit lex.
mod' at ipfectoꝝ ẽ:ut ad amoꝛẽ bonoꝝ ſpũaliũ ⁊ cele
ſtiũ inducant᷑ ꝑ amoꝛẽ tꝑaliũ ⁊ terreſtriũ:ut ſm Greg.
Animex his q nouit ſurgat ad incognita q̃ ñ nouit:⁊
p h' qðò ſcit notũ diligẽ:diſcat ⁊ icognita amare. Qat
abꝛaa in h loco intellexerit ſibi ſemi ſuo:nõ ſolũ eſſe
ꝓmiſſa trena:ſʒ etiã celeſtia q̃ ꝑ chꝛiſtũ ſũt adipleta pʒ

Joh.viij. vbi dẽ: Abꝛaaʒ pẽ veſter exultauit ut videret

ſue a dño:et iõ de'aſſecurauit eu ð ↄtrario dice: b¶ No diẽ meũ: vidit ⁊ gauiſus ẽ. Dies ãt chꝛiſti vel tps intelli
es git᷑ tᷣs paſſionis ⁊ reſurrectõnis eius:ſm ꝙ ipſe dixit i⸗
minẽte paſſiõe Matth.xxvj. Lpᷣs meuʒ ꝓpe eſt ⁊c. Et
tũc apta eſt ianua celeſtis:⁊ educti ſũt ſancti pꝛes de in
ferno:et ꝓpter pᷣdicta bñ dẽ in officio de moꝛtuis:Sʒ ſi
gnifer ſcus michael repñtet eas in lucẽ ſcãm:quã olim
abꝛae ꝓmiſiſti ⁊ ſemi epᷣ.et accipit ex hoc loco.Conſide
ranð ꝙ in hpaſſu ⁊ ↄſilib'eſt vno duplex ſeſus lralis.
Un de bonis trenis:q min pncipalr ⁊ mauductiue ꝓ
mittunt. Ali'de ſpũalib'ſeu einis qᷓ pncipalr intẽduũtur
toꝛ dommee pʒ filiũ:cui põt bona ſua relinqre:no aũt ego qꝛ ſẽſus pᷣncipali intẽt lr̃alij dẽ:tñ aliqͥ mõ põt dici vn

li timere. de eo qð cogitaſti.ſequit᷑: c ¶ WMerces tua nimij
magna.i.victoꝛia quã dedi tibi nõ eſt merces tua:ſʒ maio/
rẽ ſat᷑ ego reſeruo tibi.Et ex iſto vbo dñi habuit occaſiõeʒ
petẽdi plẽ:qꝛ qlibet nãlr deſiderat in bonis ſuis hꝛe heredẽ
ſiue ſucceſſoꝛẽ: ꝓpter lequik. d ¶ Dixitq; abꝛã oñden
do ſi nnee ideriu. e Diie den qd odbb mihig ſidien
paꝛ? valebũt iſta mihi:exqͥ filiũ nõ habeo. f ¶ Ego vadã
noſe liber.qꝛ ſara erat ſterilis. g ¶ Et fil pcuraton do

mmee. Hoc expᷣmit᷑ duplłr. Uno ſic ut ſit ſenſus: Pꝛocura

⁊ ſic melioꝛis ↄdictõij me eſt qtuʒ ad hoc.Alio ut cum dẽ
g ¶ Filius pcuratorn dommee.ſbintelligit᷑:erit heres meu)

Et iſta expõ mag ↄſonat lr̃e:qꝛ ſequit᷑ poſtea: h ¶¶ Et ec

ce vnaculus me'.i.ſeru'nat in domo mea. i ¶ Peres me
erit iſte damaſcus elieer. Elieer. n. erat ꝓcuratoꝛ domus
abꝛae:⁊ damaſcfilieius fuit:a qͥ etiã denoĩata eſt ciuitas

aoamaſci. k ¶ Statiq; ſermo dñi. Pic ponit᷑ ſue petitiõis

cxauditio. Petitio.n.ẽ deſiderij oſtẽſio:⁊ iõ qꝛ abꝛã oſtẽde

rat deſideriũ ſuũ de ple habenda:dñs rñdet illi dicenae:

I¶ Mon erit hic heres tu.ſ.filius pcurator tui. m ¶ Sʒ
q egrediet᷑ c.l.i.quẽ generabis in vxoꝛe tua:et qꝛ nõ oluʒ

ſequit: n ( Suſpice celũ c. accipit hᷣ ſi ꝓ no. o
erit ſemẽ tuũ.ſ.in tãta multitudie ꝙ vix aut nũq; poſſit nu
merari ab hoie.pʒ etiã ex dict:ꝙ iſta viſio oſtẽſa eſt abꝛae
de nocte qñ ſtelle pñt videri.Cõſiderandũ etiã:ꝙ lʒ depꝑ hꝰ
intẽderet ſignificare multiplicatõeʒ ſemis abꝛae ↄpando ip

ꝓmiſit ſibi ꝑlę:ſed etiã ꝓlis magnam multiplicatonem:i
E

qꝛ ſᷣm phᷣm vbi vnũ ꝓpteꝛ alteꝝ vtrobiq; tm vnũ. Mi

. 1 ny pncipale vᷣo ſp eſt ppt mag pᷣncipale.illud at qð dem
qꝛ cogitabat eũ adoptare in filiũ:eo ꝙ vxoꝛ ſua erat ſterili? ẽ pᷣbet viã ad intelligenõ multa qͥ ↄtinent᷑ ĩ ve.te.pꝑ qð

diuto h moꝛat ſũ. p ¶ XTredidit abꝛã deo.in 1 be
ſitãs de diuio ꝓmiſſo. q ¶ Et reputatuʒ ⁊c. qꝛ fides

foꝛmata ꝑ dilectõeʒ illa ſola ẽq̃ vere iuſtiſicat mẽtẽ foꝛ
malit. r ¶ Ego dn) ⁊c.l.i.igne chaldeoꝝ ſᷣm vnã opi

nionẽ.vcl de tali loco q̃ ẽ in chaldea:

ſiẽ dem̃ ẽ ſupꝛa.xj

ca. S ¶ Ut darẽ tibi trã iſtã. ꝑ quã pncipalr intelligit

ppetuã. v

tra viuetiũ ꝓmiſſa. t ¶ Et poſſideres ea. in hẽditateʒ
R At ille ait ⁊c. Hic oñter ponit᷑ pᷣdicte pꝛo

miſſiois ↄfirmatio ꝑ ſignũ abꝛae diuiir oñſuʒ. Ad cu

iu) intellcm ↄſideranò ꝙ abꝛaã nõ dubitauit qͥn hꝛet ꝓ

lem ſibi ꝓmiſſã:⁊ ſilr hereditatẽ in pᷣſona ꝓpꝛia vel fi-
lioꝝ. Aliter nõ eẽt veꝝ qð dem̃ ẽ: Credidit abꝛã deo ⁊c
Sciebat tñ abꝛã:ꝙ ſic bona pferũt᷑ a deo ꝑꝑ oꝑa meri

toꝛia:ita ꝑꝑ oppoſita aufeꝛũt:a iõ ad ↄfuatõʒ bõi dini
t'collati:reqrit᷑ q hoĩes ſint ſoliciti ↄpuãdo ꝑ exercitiu

ſum ſtellis celi: tñ pᷣncipalr intẽdebat ꝓmittere ei ⁊ ſemĩ e?“ opis deo placiti: ⁊ ppiea ð h qſiuit abꝛã.d. x ¶ Dñne

ſonutih
nioſtoganc
Urgtauey
lubhargni
oments
kenchmen
eeperior⸗
ſoein
blactich
(met
lbefrm
lbaſricl⸗
Che wſ⸗
niiſu Nowe
palitmocbn
Hobeutic tot
lurnpeerſa

Allun

ſirfuuna
ftüdeiſtig
fiinabln
ſͤftbicnenti
fiteſſcnure⸗
ifhübthr
Altpcitic
ſunhickeri
1Fundlusni
tor ni
uspteſthntfa
debitſehient

aaie⸗

iclun
eſrrunvelſi
lr Nißaict
1 ſttiſn
ntumn capr⸗
gcolübe
rfcupzupe
Atmerßlfi
gin lludn
. Ren
ſſiösapn

Popminkign
cangin
lin nwi,
ibrggrt
annsbe
ſarſchr
Par,
mieuunkläͤbe
Walanöind
Cunt napnlt,
nllr hiini
giun adbon
Hillagehna;
Snohariclig
Miaa
mlitt
gitſchai dsgr
LEaAdfenadu
weionor Hüaliti
mmmüutfn
dirognnq io
1ogius mare
iAſoni ſvomo ſolit
chiſiͤſiüt Mipen
w endnnin nin
Gütchriſti wthein
Tösmen Maſtti
Aunciſütſanm aban
Srininiſuhindun
N E
AniNmtiſen

9 ——— ⅞1m — —

— —

——
—.

„*¾

.
nce

eijvar uſienn
. 1 49 n
Halerſenni

caſtitatẽ xpᷣi ſign

de' vñ ⁊c. ac ſi dicẽt:qͥd eſt ůlud ꝑ qð ↄſeruabit bonũ
qð ꝓmiſiſti:iõ non dixit vñ ſcire poſſẽ ꝙ accepturꝰſim
cã:ſʒ poſſeſſurꝰ. y ¶ Et rñũdit oñs.Ad intellem h oſi
deradum: ꝙ ſiẽ pʒ ex diſcurſu totive.te.qdiu filij iirt
ſteterũt in cultu vnius veri dei poſſederunt pacifice ter
rã pmiſſiõis ſibi
collatã:⁊ qñ ðcli

nauerũt ad idola ſeſſurꝰſi eã-l Et reſpondit

triã fuerut ab ali dñs: Sume inqt mihi vac
taiſiene nziliba. Atriennẽ 1 capꝛã trimam
iudicũ reguz ert ⁊ arietẽ annoꝝ triũ:lturtu/
alijs lod: alien rẽ quoq; ⁊ columbã.Quũi
qn eoꝛuʒ malicia tollẽs vniuerſa hec diuiſit
nint abuaui ecap mediu: vtraſ; ptes-
ptiuati de tra ila Sſe altrinſec poſuit. Aues
pꝛio p nabucho ſat nõ diuiſit. Deſcẽderiq;
donoſoꝛ regeʒz ba =ð
bylonis:et 2 ro

mãoſeo ꝙ auctoꝛẽ fidei ieſũ xpᷣm negauerf̃t ⁊ occiderũt
Uerigit᷑ cul vni dei ẽ illud:ꝑ qð poſſideri potat ira
illa abꝛae ꝓmiſſa.iſte ãt cule pᷣncipalr ẽ in actib interi
oꝛib mentis:ſᷣm ꝙ diẽ beat Aug in Enchiridiõ: Fide:
ſpe:a charitate colit deꝰ.verũtñ cũ cultu intioꝛi reqrit
cult exterioꝛ:q ẽ q̃ſi quedã ꝓteſtatio interion cultꝰ.tali⸗
aũt cult in ve.le.fuit ꝑ ſacrificia deo oblata:et iõ de ta
libſacrificijs in lege fiẽdis dñs inſtruit abꝛaã dicens:
Se tibi vaccã ⁊c. qꝛ de iſtij trib ſpẽb aialiũ ſo
ũ eraãt ſacrificia fiẽda i lege:ut patebit in leui.⁊ ideo de
ꝗqlibet ſpẽ noĩat vnũ indiuidun.Còſideranð etiã: ð q̃
libet ſpẽ pᷣdicta fiebat in lege triplex ſacrificiũ.uũ vo
cabat hoſtia p pctõ:qð fiebat ꝓ expiatõe alicupcti cõ
miſſa. Aliõ vocabat᷑ hoſtia pacifica:qð offerebat᷑ deo
p aliqͥ bono obtẽto vel obtinẽdo. Tertiũ erat hoſtia ĩ
olocauſtũ: q́ tota incẽdebat ad honoꝛẽ diuinũ:⁊ ideo
ad hoc triplex ſacrificiũ deſignanðò dẽ hic:ꝙ qͥdlibet in
diuiduum pᷣdcem̃ ſit triũ annoꝝ. a¶¶ Turturẽ q̊; ⁊ co
lũba.qꝛ futurũ erat in lege danda ꝑ moyſen ut fieret ſa
crificiũ de iſtis ſpẽbauiũ tm:niſi in emudatioe lepꝛoſi
vbi fiebat oblatio de paſſeribꝰ: ꝓpter qð ð iſta ſpẽ auis
nõ fit hic mentio:qꝛ nõ erat cõis oblatio vel ſacrificiũ
lʒ aũt aſſignare rõnes pleni ⁊ in ꝑticulari:q̃re de pᷣdcis
fiebãt ſacrificia magis qᷓ; de alijj:ptineat ad libꝛũ leuiti
cũ:tñ põt hic bꝛeuit᷑ aliqd pᷣmitti.Ocm̃ eſt aũt ꝙ ſacrifi
cia legis erãt q̃da pteſtatões fidei:iõ rõnes ſacrificioꝛuʒ
ſüt accipiẽde ex iſta pteſtatõe.ſᷣm vo Aug.in li.de lege
gra:nullus vnq; hoium fuit ſaluart niſi in fide media
ton.in qͥ eſt duplex nã:diuia.ſ.⁊ hũana.deitatẽ aũt ipᷣi
us pteſtabant ſacrificia:inqtũ hoies ꝑ illa ſacrificia oñ

debaãt ſe hie vitã a deo:⁊ ꝑ ↄñs alia bona:hoc autẽ fie
bat in ſacrificijs pᷣdcõꝝ aialiũ.ſ.bouis:ouij:⁊ capꝛe:qꝛ

iſta aĩalia tanq; domeſtica ſunt cũ hoibꝰ:et cedũt ĩ vſũ
eoꝝ ad ſuſtentatoem vite.Alia vo aialia cõiter ſunt ſil
ueſtria:vel ſi ſũt domeſtica ſũt imunda:ut poꝛc ⁊ ſimi/
lia.Itẽ pᷣdicta aialia repntabãt humanitatẽ chꝛiſti inq/
tũ fuit inſtrjm nr̃e redẽptõis:qꝛ ouis repntabat eiinno
centiam:capꝛa ſilitudinẽ carnis pcti: bos foꝛtitudinem
chꝛiſti ad ſuſtinenð laboꝛes maxie in paſſione:turture
aũt ⁊ colũbe abundat in ira illa:⁊ io ex illis faciebãt:ſa
citicia paupad o’ facili poterãt hẽi. urtur etiam
iſficat:colũba vo q ſine felle ẽ e mitita
teʒ ᷣm illud Matth.xj. Diſcite a me qꝛ mitis ſum ⁊c.
Et ſic patet quare de pᷣdictis fiebat ſacrificia ut comũi
ter. b Qui tollẽs vniuerſa hec diuiſit ⁊c. Cã hui
aiuiſiois ⁊ ptitõis eſt:qꝛ tũc tpis qũ hoies ad inuicẽ fa

ſcẽs ꝙ peregrinum futurũ

buiſſet:ex q; pʒ ꝙ iã erat nox. g

ciebãt pactũ vel fedus imolabile:ad hoc deſignanð:intfici
ebãt vnũ aial:⁊ diuidebãt i duas ꝑtej:⁊ trãſibãt inter illas
ptes:ad deſignanõ ꝙ digni eẽnt moꝛte pactũ illud ſi tranſ-
grederent. Dñs aũt hic pepigit fedus ⁊ pactũ eum abꝛam
ut dẽ infra eodẽ ca.⁊ iõ aialia iſta ſuerũt diuiſa in duas ꝑ
tes:⁊ ptej ſic poſite ꝙ
poſſet eſſet tranſitin
ter illas pꝑte,.
c ¶ Aue) aũt non di
uiſit.qꝛ in ↄfirmatõe
talis pacti:vel federis
auis nõ occidebatur:
nec diuidebat etiã cũ
alias imolabat᷑ i ho⸗
locauſtũ:ut hẽ Leui.
j.ca.Alia eſt cã myſti
ca:qꝛ ꝑ aialia ðſignat᷑
vita actiua:q;̃ diuidit
hoiem circa multa:
Fpm illud Lu.x. caplo
Martha martha ſolicita es ⁊ turbarij erga plurima.Per
aues vo ꝓpter volatuʒ deſignat᷑ vita ↄtẽplatiua q̃ vnit ho
minẽ ad deũ:iõ ſbdit Lu.x.Poꝛꝛo vnũ eſt neceſſariũ:Ma
ria optim ꝑtẽ elegit c. d¶ ¶ Deſcẽderũtq; volucres ſuꝑ
cadauera.i.ſuꝑ ſacrificia:ad deſignandũ ꝙ demones q̃ per
aues deſignant᷑ Matth.xiij.et maxime qꝛ iſte erant aues ð
nocte volãtes:ut pʒ p ſequetia:nitunt᷑ deſtruere vel fedare
bona opa. e ¶ Et abigebat eas abꝛaʒ.qꝛ ſi in opibꝰ bonis
demones nos volũt impedire:debem eos feruoꝛe charitaꝰ
tis repellere. f ¶ Cunq; ſol aSaed hebꝛeo dẽ occu⸗

volucres ſup cadauera:c᷑ᷣt
abigebat eas abꝛã.Cunqʒ
ſol occũbẽt ſopoꝛ irruit ſu
p abꝛã:ẽèt hoꝛꝛoꝛ magnuſ ⁊
tenebꝛoſus inuaſit eu.] Di
ctũq; eſt ad eũ. Scitò pᷣno

ſit ſemẽ tuũ in terra nõ ſua
⁊ ſubijcient eos ſeruituti:et

opoꝛ irruit ſuꝑ abꝛã
In hebꝛeo hi: Extaſis irruit ⁊c. Extaſis vo nõ ſignificat/
ꝛie ſomnũ:ſʒ magis raptũ a ſenſib exterioꝛibus. b Et
hoꝛꝛoꝛ magn ⁊c̃. p hoc.n.deſignabant afflictões ⁊ an xie⸗
tates q̃s paſſuri erat filij eius anꝙ; obtinerẽt trã ꝓmiſſiõis
7 q̃s opoꝛtet ſuſtinere fideles anꝙ; veniãt ad terrã viuenti
um:ſᷣm illud Act.xiiij p multas tribulatões opoꝛtet tran
ſire ad regnũ: ꝓpter qo ſubdit᷑: i ¶ Scito pᷣnoſcẽs ꝙ ⁊c.
iſti quadringẽti anni nõ pnt referri ad ſeruitutẽ ⁊ afflictio⸗
nẽ quã paſſi ſũt filij iſrł in egypto:qð ꝓbat᷑ manifeſte:quia
Caath deſcẽdit in egyptũ cũ Leui pꝛe ſuo:⁊ iacob auo ſuo
ut hẽ Geñ.xlvj. Itẽ iſte caath vixit.cxxxiij.anni.⁊ amram
fileius.cxxxvij.ut hĩ Exo.vj.Et moyſes filius amrã erat
octoginta anoꝝ in exitu de egypto:ut hẽ Exo.vij.ꝗ ãni cõ
iuncti faciũt.cccl.annoj tm.⁊ adhuc ſi volum hiůe pᷣciſe nu
meꝝ annoꝝ a pᷣncipio deſcẽſus in egyptũ vſq; ad exitũ:oʒ

ſubtrahẽ a pᷣdict..cccl. anis oẽs ãnos quib vixit caath añ/

i deſcẽderet in egyptũ:⁊ anos quib vixit amrã poſtq ge⸗
nuit moyſen:ex qͥ pʒ ꝙ nõ fuerũt in egypto.cccc.ãnis:ſʒ fue
rũt ibi.ccx. annnis im:ut dicũt hebꝛei ex alijs ſuis chꝛonic
quibcredenð eſt in talibꝰ:qñ ex textu biblie nõ põt veritas
hꝛi:ſicut in ꝓpoſito:et eodẽ mõ hiero.⁊ alij doctoꝛe catho
lici in caſu ſi⸗ l. recurrũt ad hiſtoꝛiã ioſephi ⁊ ãnale iudeoꝝ
et iõ iſti ani qdringẽti pᷣdicti ducẽdi ſũt ad illud qð pᷣdicit
Scito pᷣnoſcẽs ꝙ peregriuũ futurũ ſit ſemẽ tuũ ⁊c.qꝛ a na
tiuitate iſaac in q̊ͥ vocatũ eſt ſemẽ abꝛae:ut h infra.xxj.ca

vſq; ꝙ genuit iacob fluxerunt anni.lx. ut hĩ infra.xxv. ca.

Jacob aut erat annoꝝ.cxxx.qn deſcẽdit in egyptũ:ut hẽ in

fra.xlvij.ca. Et ſic a natiuitate iſaac vſq; ad deſcenſũ ĩ egy⸗
ptũ fluxerũt anni.clxxxx.quib ſi ↄiũgant anni.cc.2. x.qᷣb
filij iſr! fuerũt in egypto hñt anni. cccc. pciſe: in quibſ⸗ emen
abꝛae fuit ꝑegrinũ in tra nõ ſua.ſ.ꝑtim in tra chanaan:ĩ qͥ
iſaac cũ pꝛe ſuo fuit pegrin:pmo:qꝛ lʒ de ꝓmiſiſſʒ ſibi ter
rã chanaa: nõ tñ dedit ſibi in actu paſſuʒ pedis in ea: ut hᷣ
Act. vij. poſtea ꝑegrinatẽ iſaac in gerare:a poſtea iacob cũ
filis ſuis in egypto:et ꝑp h'nõ dixit dus abꝛac: ereg inij

„

„

—————

erit ſemẽ tuuʒ in tra egypti. cccc. qnis.ſed dixit: In fra non
ſua:a ſbijcient eos ſeruituti ⁊ affligẽt. iſta fuit ſeruit⁊ affli

ctio egypti:q̃ terminata eſt in illis. cccc. annis:ſed nõ ince/

A

pit a pncipio illius tpis:ut viſũ ẽ. k ¶ Werũtn genteʒ cui
¶ Ego iudicabo.pꝑcuti/

ſeruituri ſunt.i.gentẽ egyptioꝝ l⸗?
endo deceʒ plagis:ut
hẽ in exod. m ¶ Et
poſt hec c. lqꝛ filij iſ
rael ĩ exitu de egypto
acceperunt mutuo a
vicinis ſuis vaſa au/
rea ⁊ͤ argẽtea ⁊ veſte)
ut hẽ Exo.xij. Et ſic
egreſſi ſũt cũ magna
ſba. n ¶ Tu at ibis
⁊c.].i.anq; pᷣdicta ſer
uit ⁊ afflictio ſupue

4.

ſũt:go iudicabo:t p hec
egredient᷑ cũ magna ſubal
Zũ aũt ibis ad pr̃es tuos
in pace:lſepult᷑ in ſenectute

niz ſnin igin⸗ D cõplete ſũt iniqtates ãmoꝛ
ctute bona.i.decedẽs reoꝝ lvſq; ad pñs tpᷣs.Cũ

ergo occubuiſſet ſol: facta

in gra:qꝛ nõ dẽ h ni · 20. l. e
ſi de iuſtis. p¶ Se cẽcaligo tenebꝛoſa:⁊ appa
neratoõne aũt q̃rta re/ .””ÿẽMUc

uertent᷑ huc.i.ad irazzz =è

5*

chanaan abꝛae ꝓmiſſe am. In illa. n. erat abꝛaã actu qnñ dus

ſic loqbat᷑ cũ eo. Aduertenð tñ ꝙ iſte qᷓ̃ttuoꝛ gnãtões nõ ſũt

accipiẽde ab abꝛaã:ſʒ a iacob q deſcẽdit in egyptũ:⁊ ſi ↄpu
tent gnãtões ab eo ꝑ lineã regia iueniunt᷑ qttuoꝛ vſq; ad re

ditũ in irã ꝓmiſſiois:qꝛ iacob genuit iudã:iudas aut genu
it phares:phares aũt genuit eſrom:ut hẽ Matth.j. Aroʒ
aũt genuit caleb:ut hẽ.i.Paralip.ij.ca.Et iſte caleb in quo
pleta eſt qrta gnãtio:fuit de intrãtib terrã ꝓmiſſionis:ut
z Nu. xiiij. Joſue. xiiij. Traſlatio vo lex Dy Anita ge⸗
neratõe reuertent᷑ huc.⁊ hoc ẽ veꝝ ſi ↄputent᷑ gnãtões ꝑ li
neã ſacerdotalẽ:qꝛ iacob genuit leui:Leui aũt genuit caath
Caath aũt genuit araʒ:ãraʒ aũt genuit aaron:ut hẽ Exo.
vj.Aaron aũt eleagarũ ſacerdotẽ:⁊ iſte eleagar in qͥ ↄpleta
eſt qnta gnãtio fuit de intrãtib'irã ꝓmiſſiõis:qꝛ ipſe ⁊ Jo/
ſue filius Num diuiſerũt terram ills filijs iſrł: ut hẽ Joſue

xiiij. q ¶ Necdu oplete ⁊c.· liſtud iniponit᷑ ꝓ cã dilatiois .
implẽde ꝓmiſſiois facte abꝛae de fra illa:qꝛ iniqtates ppli

habitabat tirã illã actu:adhuc nõ tm increuerat ꝙ debẽt
inde expelli:de.n. expectat in talibus mẽſurã ſui iudicij.
r ¶ Añ occubuiſſet ſol. repetit qð ſupꝛa pᷣdicit: ut reuerta
tur ad ↄſumatiõeʒ ſacrificij abꝛae. S¶ Appuit clybanus
⁊c̃. Sicut.n.ſupꝛa dictũ eſt:iniens pactũ vel fedus firmuʒ
cũ aliquo trãſibat int ptes aĩalis occiſi.deus ãt faciebat pa
ctũ firmũ cum abꝛã:ut ſtati ſbdit᷑: t illo die pepigit
dñs fedus cũ abꝛã.deitas vo oculij ſenſibilibvideri no pot
et io apparuit ignis repñtans pñtia dei:ſicut moyſi ĩ rubo

Exo:iij. Et tranſiẽs int diuiſioes pᷣdictas.adioñdeno firmi

tatẽ pacti cũ abꝛã.ſequit᷑: v ¶ A fluuio egypti.ꝗ diuidit
terrã chanaan ab egypto:⁊ vocat᷑ riuocorula:⁊ iſte eſt imi
nus terre ꝓmiſſiõis a pte auſtrali. x¶ Uſq; ad fluuium
magnũ eufraten.ꝗ ẽ alius termin ex pte oppoſia.
y¶ Aineos ⁊ cene eoj ⁊c.enumerat h decẽ gẽtes qᷓʒ terras
dedit hic dominus filijs abꝛae:⁊ iacob: filij enim eſau ali/
en partem obtinuerunt.
¶ In ca. xv. vbi oꝛ; in poſtilla: Circa pmum deſcribit᷑ occa
ſio petitionis. (Additio peim.
Icere ꝙ abꝛaã timuit ne in victoꝛia quã habuerat ac
ccepiſſet tota mercedẽ iuſticie ſue a dno vẽ irrõnabili
ter dictũ:tũ qꝛ pᷣmũ ꝓmiſſũ abꝛae factũ fuerat:faciãq; te ĩ
gentem magnã.ſupꝛa.xij.ca.ſed hoc nõ erat iſto tpe qͥ abꝛa
am timuit:ꝓtũc.n.nullã ꝓlẽ hẽbat:et ſic nodũ hebat totã

affligent ädringetis ãnis.
Aerũtñ gentẽ cui ſeruituri

bona. Generatõe aũt qᷓrta
reuertent᷑ huc. Necdũ eni

ttiimuiſlerpo due
ruit clybanfumãs:⁊ lãpaſ Pꝛimuz ne foꝛte
ignis traſiẽſ int diuiſiões il uttegeseb eo vi
las. n illo die pepigitdo cuſiceurplurtel oö
min fedus cũ abꝛã dicens tingit int bellato
Semi tuo dabo trã hãc:à res:eo modo qͥ ti

fluuio egypti uůſq; ad fluui

uz magnu euphꝛatẽ: Cink nyeowe ifta vxx⸗

c.AE mzeox: iſra. xxx-
os ⁊ ceneceos:cethmõeos iin.ca'. Secudu,ʒ
⁊ etheoſ ⁊ phẽceos:rapha timebat ne foꝛte
im quoq; ⁊ ãmoꝝꝛeos:eue lr n g
0o8 chananeos 1 gergeſe 1 de vaſtatiõe eo
os ⁊ iebuſeos. rũ.Nõ.n. legit
Md Hoc feciſſet ex iuſ
ſu diuino:⁊ ideo

buiſſeẽt qnq; aduerſario ſuoj.vñ deaſſecurauit ipᷣm
de vtroq; timoꝛe: de pmo.ſ.cũ dicit: Ego ꝓtectoꝛ tuus
ſũ. et ne ireas a facie eoꝝ:qꝛ ego ꝓtegã te.de ſcðo vero
aſſecurauit eũ dũ dicit: En merces tua magna nimis:
q.d.nõ ſolũ nõ deliqſti aliqd in pᷣdicta ꝑſecutõne ⁊ vi⸗
ctoꝛia pᷣdictoꝝ: regũ:ſed etiã ꝑ eà vltero meruiſti merce
dẽ magnãa:inqtũ ex ęelo charitat fraine ⁊ ad honoꝛeʒ

¶ In eodẽ ca. xv. vbi dĩ in poſtilla: Qe qũt abꝛaã in b

loco intellexerit ſibi ſemi ſuo. ¶ Additio.ij.

de paſſione chꝛiſti:nec de ei reſurrectioe: nec in re:nec iĩ
figura: ut ſatis pʒ aduertẽti ſed hec vba euãgelij potiuj

ſũt referẽda ad tpᷣs imolatõis iſaac:de qͥ ia.xxij.ca. am

plius videbit:ſed ꝙ abꝛa intellexiſſʒ in hoc loco ſibi
ſemini ſuo eſſe pmiſſa:no ſolũ bona trena:ſed etis cele
ſtia:ex trib' põt ↄpꝛobari in hac viſiõe ↄtent. Pꝛio ex

hoc ꝙ pmiſſio de multiplicatone ꝓlis fcã abꝛae alr fcã

fuit ſupꝛa.xiij. ca. ⁊ aliter bic. ibi. n. aſſimilat multitudi
nẽ ꝓlis multitudini arene in hoc:qͥꝛ arena eſt qſi innũe
rabilis. dicit.n. Siqs pot numerare puluereʒ tre ⁊c. in
hoc aũt loco ↄcludit ſilitudinẽ ſimplicit ini ſemẽ ſuuʒ

12 ſtellas celi. dicit. n. Sic erit ſemẽ tuũ.ſ. celeſte luciduzʒ
incoꝛꝛuptibile:iuxta illud Dan.xij.ca.Qui aũt ad iu

ſticiã erudiunt plurimos:qſi ſtelle in ꝑpetuas einitates

Scvo etiã hoc deſignat᷑ p illõ qð pᷣdicit᷑ imediate:ẽdu
xitq; eũ foꝛas.nõ vẽ ppꝛie intelligenð:p motũ coꝛpalẽ
nam hoc vẽ ſupfluũ eẽ:qꝛ abꝛaã no poſſet ſuſpicẽ cluzʒ
exñs infra domũ vel tẽtoꝛiuʒ:et ſic ſuffeciſſet dixiſſe ei·
ſuſpice celũ. Et ait:Suſpice celũ a numera ſtellas.cum

n. dicit: Eduxitq; eũ foꝛas.ipſ. e.n. obediẽdo mandato
exiuiſſet ad locũ:vbi poſiet ſuſpicẽ. Sʒ hec eductio alii

intelligẽda ẽ.ſ. ꝙ ad hoc ꝙ abꝛaà biet cognitoem ſaltzʒ

enigmaticã ꝑ fidẽ de felicitate eina:opoꝛtebat eũ ſupꝛa
ſe ſeu extra ſe educi:iuxta illud Ecc.iij. Pluria.n.ſupꝛa

ſenſũ hois oñſa ſut tibi. Et ſic exponũt iſtud vbũ atiq

mercedẽ a deo ſibi pmiſſo:tũ qꝛ etiã veri phi lłʒ felicitatem hebꝛeoꝝ:lʒ no ad eũdẽ fineʒ dicũt.n. Quid ẽ eduxit

einã nõ cognouerũt:nõ tñ ponũt totã mercedẽ bonoꝝ
opeꝝ: in victoꝛia vł hmodi:ut pʒ.j.ethi.Et multo mi
nus pᷣſumenõ eſt de abꝛaã:ꝙ totã mercedẽ a Ro ſibi ꝓ
miſſã eſtimaret ↄſumi in qdam tpali victoꝛia. Sʒ iſite
paſſus aliter poſſet exponi:⁊ ut credo mel.ſ.ꝙ abꝛaã
ex pᷣdcã victoꝛia

muit Jacob a ſi /

timuit ne foꝛte in illo actu peccaſſet: iuxta illud Job. ix
ca. Uerebar oꝑa mea.pᷣſertim cũ in lr̃a nõ appareat:
abꝛaã fuiſſet certificat:ꝙ illi qᷓ̃ttuoꝛ reges iniuſte ſe ha/

Ec verba chꝛiſti a iohãne narata.ſ. Abꝛaã exul⸗
¶Atauit ut videret diẽ meũ ⁊c.nõ ſũt referẽda ad v.
ſioneʒ abꝛae de qᷓ in hoc loco agit᷑:qꝛ hic nõ fit mentio

6 untoech
ieſtnbto
ibrnsn ⸗
ho ndd
hennſpinll
Puunz arädn
deeurehltnn
iulſtuin
Göfäiligin
Abranzuppe⸗
ſoſu rin
zeopureſi⸗
nut ei
jat ii
ſkueiboe b
ofut pobe⸗
niwetih ſi
liſtfonerh
diammnenict
kuſti ui
ſhioelcinſ5
linbocgrd
Guiſancm⸗
Uureliuaſtend
i ſeuurose
ezmarure un
Porauirde din
Pinicla Yrn
cat cidicit
Papreſie
(Nawe
poꝛinmtlpe
—⸗
einn
nus oe porit

timat
T. pdat

Dthoc forir
lunbt pareb
1coſeoꝛgi h
npharg mlnimu
lononetiubet,
lutoſtllnorof
hißtlinulton
mbunge een
unngikiumn pb⸗

Uingetinan
luiy nun
ſ bene bai
dtde gleizdec
ſenter ac
nfuſſepoont
bapjerbien
ifone hiefa
lepalt ſacceg⸗
knlenſſe
ſlnlaßiner
nunientelber
ltindn Bur
Waundvob
tenin waen

elin
Eunldni eũ foꝛas:hoc eſt di rit eũ ò crudelitate ſ
“ foꝛas:hoc eſt dicere:eduxit eũ ð crudelitate ſeu opi digreffionẽ ad intelligens
din niõe ſua. Et notãdũ ꝙ non dixit: Exi foꝛas:ſed cauti Sreonac indellegens mltos paſſuj ve. te. int ceia oñdit
dnch e eũ foꝛas:ad ðnotãdũ ꝙ fides dei donũ eſt:vt Sapᷣ.ij. mini ſi deu i hy loco iſtructu: ut deceio intelligẽt ſibi ⁊ ſe
Vlgha⸗ caplło.Tertio cõpꝛobat᷑ ꝙ abꝛaaʒ in h dit ini ſuo ꝓmiſſa ñ ſol̃ oe tpalibſz pncipalit de einis bõi
n bend kio a ꝙ; abꝛaaʒ in hoc loco credidit foꝛe intlligẽda:q̃ nõ niſi p chꝛiſtũ tipalit de einis boij
— ona ſpũalia ſibi ⁊ ſemini ſuo ꝓmitti ex hoc qð ſequit diẽ xpi ei ſpũalr h̊ inſi P chꝛiſtũ potuer̃t ſoꝛtiri effcm:⁊ ſic
Crn Abꝛaaʒ credidit 1 xpi ei ſpualr h inſinuatũ ⁊ iplicite:de q exponit᷑ illõ Jo
3 a vron purun Ba pii Abeaz pꝛ vr
hha ei ad iuſticiã. c(XE —e . „ . cexultauit c. Burge.
Eimiſr qð ſciẽdũ ꝙ licet Gij ſopin e. . lioſ. Cůnq; ille acgeſceret obücit h ꝙ b xpᷣo hie
ahnn abꝛaaʒ a pꝛicipio it ſarai vxoꝛ abꝛã nõ Spᷣcãti:tuůlit qvptiam nulia fiat mẽtio: nec ĩ
Worin 3 6 R I „I d g agar egyptiam G 1
Niile exit'ð ſua domo — Ugenuerat ſibi liboſ:iſẽed aãcillã ſuã poſt ãnos decẽ re: nec i figua. Ad qõ
unchit 2 cognatoeſus hñs acillam egyptiã noſe q; habitare ceperãt ĩ s Pee dbnahnweg
ldil ſvauelrſebiſs agar:dixit marito uo: Ec⸗ Cbanaan: etdedli cas vrro Sfdtr tra2 Ghlent
nn librich idel. ſiüs oebculi o ſuo:Ec/cchanaan: et dedit eaʒ viro oñdit abꝛaã intllexiſ
nrin tñ abꝛae i hoc lo ꝛ · ocluſit me dñs ne pare ſuo vxoꝛẽ.Qui ĩgreſſus eſt ſe ꝓmiſſioes ſibi fcas
coſuit abeoba⸗ eece ad gel meam ſi ad eã. At illa cõcepiſſe ſe v bncibal enij ad a
Eſ ta a deo tac fide oꝛte lalte ex i piã fil des: Srit iĩ puẽire nõ poſſe ſci
auſil ne iuſtificans: 1 5 h⸗ xilla ſuſcipiã ſi gdes: deſpẽxit dñam ſuam. uit nif iꝑ xp̃ᷣm. Iccir
wiloenn e reputatũ eſt . co oʒ eũ dicẽ ꝙ hᷣ ipli
en a uſicia utrom Aplin ad ho. iii o gſp? tpexpi ut az ſine no na Alomeredls melſtbrvnuntee
– ſolũ in hoc ꝙ Gigit pnſuth⸗ ureeg⸗ nelligit nõ fecx᷑fuit ĩpoſſibil ſine merito xpi qð ↄſurgit ex i hnututlg
ſruri gẽciũ ſcõm carnẽ qð ẽ cõtra ſpẽ naturrch ge eet ſen dieruſis tchn Viaet piint trej roes burg. in hac
ſaumib ſug- de lna ſirlie ſe potpᷣ i hoc ꝙ credidit ſe ⁊ ſemen ctiõi Pingg vr ci HEa ſiat meto 5 zene ED ebig
nin d ſpez narlrre All ni gcaet en asen maxiẽ nis:capꝛe:arietis:⁊ colũbaxꝝ: pu dechane 1Rr peſtiſtalo:
parauit de diligẽtib ſea ila ꝛi. ij. Ocub nõ vidit q̃ ve aucte bti Aug.in li.leg ⁊ gre.¶ In eoð ca. fac burgẽ. diffick
niNeieutin miſſa Zb geẽtib' ſe. illa eĩ que fuerũt ãtea dicta ſeu ltatẽ in h' mio ſopoꝛ:cũ tñ miti text loco ephab ſt pauõ
r ꝓmiſſa Abrae nõ excedebãt tota facultatem nature: ſi Et hui 17. g Xt loco er habeat Pauò
X cut cũ dicit᷑: Faciã te ĩ gẽtẽ eaen e: ſi Et huic alludit qð ſeqt᷑: Et hoꝛꝛoꝛ iuaſit abꝛaã.et ita beat᷑
Minſdn r en Oieir⸗ ĩ gẽtẽ magnã ꝛc Et ideo ĩ hoc locto Aug. vã exponẽ ut pʒ in glo.oꝛdi. vbi aũt hi ſopoꝛ ñ
umn ſenſin celiceg tun kepual fuit ad iuſticiã ꝓpter pᷣdicta. cipi ꝓ ſono: ſed ertaſtſie ſpea 3 1 iv⸗ ſn haſoo⸗ oses
—õ In eodem capitulo.xv. ybi dicit᷑ in poſtilla: . — ail. a. h.ca. ibi. n. ada ꝑ ſopoꝛẽ ex
— poꝛ irruit ſuper Abꝛaam. Xy acie in Poſtila: o taticu illuſtrar ꝓphauit: h abꝛaã doci futa pᷣuidit. Ca.
furA M N bebꝛeo in hoc loco ppꝛie dẽ: Sopoꝛ irruit SBit ſarai. Oñſo qlit abꝛaã ſe hũit i deſide (¶ XVI.
ſuꝑ abꝛaã. ſicut in trãſſatoe nra eadẽ tñ dictõ rio ꝓlis: hic ↄñter oñdit qualr bene ſe habuit re/
“ — onit bicreſenpea, i,en r e en cto d. ſpectu vxoꝛis ei ↄſentiẽdo:pmo in acille deſpõſa⸗
s nus e Gorbinads i telaen⸗ergteen 2Bore⸗ ber o Neus Humilaeibi AtilaiAuez bmum
ca. xv. vbi poſtillatoꝛ i 3 Burgẽ. d ſic: a ¶ Igit᷑ ſarai vxoꝛ abꝛã nõ genuerat ſibi liberos
run Wudd ca. xv. vbi poſtillatoꝛ introducit abꝛaam li ſibi qð iniponit᷑ nõ extu. fs ancillã egy
ünuii 3 rimuiKenefotnepmiſſioltl es ri unnn nus noie aan Ata aGar ur dicnt bkeſme Na rats en,
niſiniicnt pop datz tã ſolenn? victoꝛiã eſſet ipleta: Gurd pti agar. Iſta agar ut dicũt hebꝛei fuit filia regis egy
ehnſin — olclt hoc oꝛe irronabilr dictu ex ma ie⸗ a urg ptl. vna. n. de vxoꝛib pharaonis vidẽs ſcitatẽ ſare:cũ eſſet
inmirui lentib': ut patebit. poſtillatoꝛ. n.ofoꝛmat ſe dlet ſcoꝛu⸗ in domo regis: ⁊ quõ pharao ⁊ dom eius fuerat flagellat/
lritainni ⁊ gloſe oꝛdi.qꝗ hũc paſſũ eitinruͤneieeen a dño ꝓpter ipſa: ut ſupꝛa dem eſt. xij. ca. dixit in coꝛde ſuo
riöia umphata mltitudine vicio e ofoꝛtat ſp cete) dicut:tri meli eſſet filie ſue agar ſi ſeruiret ſarai tanq; ancilla q; ſi
“ a no ne tituber: iymerceg. ofoꝛtat᷑ ſpes cuiuſq; fideh remaneret in mas honoꝛe in domo pĩna:et io tradidit ea
ornkiti facit poſtillatoꝛ o Sgese ver Expectet. Ad cur inſtar hi ſarai tanqᷓ ancilla eius. nec iſtud ẽ abſonũ rõni:qꝛ in iibes
en zü ve tloſi X Ira hac victoꝛiã no eſſe merce heſter daꝙ multi gẽtiles vidẽtes qͥd dñs fecerat ꝓ iudeis li
An Lütuß n 2 Burge lkannalre expectandã.nec valet obiectio berado eos a pſecutoe aman iungebant teremnonds coz.
ainunlin tñ̃ in gẽtẽ: iuxta o. miſſiolo ſin no creuit ĩ ꝓlẽ:creuit c 4 Ingredere ad ancillã ⁊c. Iut qꝛ nõ poſſũ hꝛe filios natu
u ncſſ bat: Pacia tect. ene niſſiois ſupꝛa ſcẽ ca. x. vbi dice rales: ſaltẽ habeã p adoptionem. idebat. n. ſarai: ꝙ noõ eſ⸗
—– J nie in ente maendd⸗ iget megna. o la.n veeroꝛia cre ſet bonũ ꝙ tã ſcũs hõ ſiẽ abꝛaaʒ careret ple de coꝛpe ſuo: 2
n neiniß auib dimicaklt qꝛ no ſolu coꝛa oib illis regibus p qꝛ ipſa ↄciꝑe nõ poterat:ancilla ſuã vxoꝛeʒ ſibi tradẽ vol
ſmplai niſn ⸗ micauit reputat eſt:ſʒ ⁊ magna gẽs ei adheſit bat:q etiã ancilla ſibi ex deuotõ ra fheat. ut Haetſie
niſalſrta, ut putaret abꝛaã pmiſſionẽ illa ipleta Mheſit at:qᷓ etiã ancilla ſibi ex deuotõe tradita fuerat:ut pᷣdictuʒ
n in bal de ple ſ de ken gonetla loleta eſle:qꝛ non dice ¶cꝛet is in hoc volebat eã honoꝛare p̃ alijs mulieribus.
na⸗ e. N e 5na ilit igit dem̃ ẽ abꝛaã timu d eurch ille acqeſceret dep̃cãti. ꝓpi qð abꝛaã ñ vituꝑat᷑
nuir; tur fuiſſe phs ⁊ theolo urgs valer aer abꝛaã ↄceda oe bigamia ſicut lamech:qꝛ nõ accepit ſcõam vxoꝛeʒ mot
ftin ſis ca. xij. ꝛ hic: tẽp. lieg nodũ tñ pfect: qꝛ vẽ de pmiſ libidine:ſed ꝓlis amoꝛe: nec abſq; ↄſenſu pme vxoꝛis:imo
= ſu ei biet halt⸗ nulcerur. pʒ ex textu. nã de ꝓ ipfſa ſupplicate: qð nõ fecit mech: ſed libidine mor a ſine
innt zütr cetera qᷓ ſequunt᷑:nõ rädi ncus qd dabis mihi: et ↄſenſu alterꝰvxoꝛis. e¶ Tulit agar ⁊c. Iiſte erat iminus
ni eltene og ipẽdes pmiſſũ nõ habito he ut dicunt hebꝛei: ifra quẽ debebat vir expiri: vty de vxoꝛe
limt aan cede intellexiſſet plen , uſera! ꝓmiſſionẽ de eina mer/ qſua poſſet hꝛe ꝓlẽ: anq roe ſterilitatl accipet alia. fItl
4 n nui ineanei ler ſrechede arl perin in Heille re Hir ↄnter oñdit quõ ↄſenſit vxoꝛi de ancille
at . Urert lu is: cuʒ oẽs ſint ibi huiliatoe. et pᷣmo ponit ꝑp h ãcille receſſus: et ſcdo eiuj re-
mm ereges xbiine⸗ ſ⸗ ie culpa vnaculo inuidiſſet: cuʒ in greſſus:ibi W inneniiger Bi ile de B
umpuuun igit obte Ban ⁊ ſeruꝰ appẽdunt eqᷓ lance.Noõ valẽt eſſet pus bona ⁊ deuota puella:qꝛ tñ nõ erat in bono cofir
ui dun , S cins ince i geñ. ſtat eni timoꝛ ꝑ poſtillatoꝛeʒ in 2mata poſtq fuit ↄiucta abꝛae in mr̃ioniũ ⁊ vidit ſe ↄcepiſ⸗
mnuiſt ugtetebus unerhus poſitis per Burgenſẽ. ſe ab eo:eſtiauit ꝙ oia bona ꝓmiſſa ſemi bꝛae ↄplerent in
8 Orllin em capitulo vbi poſtillatoꝛ facit vtilem ſua ꝓle:⁊ ex h pꝛupit in qꝙᷓda elatoeʒ. g eſpext dñam

ſuam. tani a diuino pmiſſo repudiats:iõ ſequit: h ¶ Di

xitq; ſarai ⁊c. qꝛ nimij diſſimulabat iniuriã ſibi fcãm: ⁊ il
le ſtatim acdqeſcẽs rõe dixit: i ¶ Ancilla tua in manu tua

eſt. i. ptãte tua ad caſtiganõ ⁊ humilianõ eã: ſicut tibi vidt

Affligete igit eã ſarai.nõ eſt veriſile:ꝙ mulier tã ſcã af⸗
fligerʒ eã iniuſte:ſʒ ca

ſtigabat eaʒ ⁊ hũilia⸗ , „ .
bat rnabilr: que bu Di xitque ſaꝛai ad abꝛam
müges arihrobar Inique agis contra me.
afflictio:eo ꝙ ex elati . AU& m α in ſi
one volebat Saꝛai ſe Ego dedi ancilla mea in 1
Pferre:iõ ſequitur: nũ tuũ:q vidẽs ꝙ ↄceperi
¶ Fugã inijt. verſux deſpectui me het. Judicet

ftra egypti vñ erat.
m ¶ Cunq; inuẽiſſet
eã angelus. hic deſcri
bit᷑ ipſo regreſſus per
monitõem angeli di⸗
cent ſibi: n gar

dñ inter me ⁊ te.Lui rñdit

in mãu tua ẽ: utere ea utli
bet. Affligẽtẽ igit eaʒ ſarai:

ãcilla Sarai.ac ſi di ½ eꝗ ꝗᷓ eN
