ↄterẽ:niſi mo yſes etiã ꝓ eo depᷣcat fuiſſet.nõ putet igit pec
catũ aaron leue:ꝓpter qð dñs dẽ vehemeni irat:niſi dicat
deũ impiũ ꝓ modico pctõ vehement iratũ.vñ puto in ppo
ſito duos filios aaron ptim pꝛo pctõ vituli punitos:ut tm̃
duo eius filijicant᷑ remãſiſſe:pctm.n.hic ꝑ duos filios pu⸗
nitos factũ ꝑ aſſumptõem ignis pphani:nõ vẽ ita graue fu
iſſe ſicut fabꝛicatio vituli.
Caplin. XI.

Ocut eſt dñs. Poſti actũ eſt de offerẽtib rõ
ſdne officij cuiuſmodi ſũt ſacerdotes:h ↄñt agit
de offerẽtib ex ꝓfeſſioe fidei: cuiuſmodi ſunt

alij inferioꝛes:qrũ oblatoes erãt quedã ꝓteſtatoes fidei
vnb dei ⁊ chꝛiſti vẽturi:ex q fide oblatoes erãt accepte:
iſti aũt offerentes
„ „ debet e müͤdi: 2
aaron:Oblata ẽ hodie vi/ ein iaſ oc⸗
ctima p pctõ ⁊ holocauſtũ Meruatone hüd
coꝛã dño:mihi aut accidit cie:ſcoo de oꝛdia
qð viðs. Quõ potui cõedẽ tiõe vite.xvij ca.
eã aut placẽ dño ĩ ceremo en eroch debe
nijs mẽte lugubꝛi: Qd cůʒ bota ſacer dottb
diſſet moyſes recepit ſa-⸗ mman d kone
audietme ri. Circa pmũ ſci⸗
tiſſactionem. ¶ Ca. xI. endũ ꝙ mũdicia
Ocutus eſt dominus oↄſeruat in hoc ꝙ
cauet᷑ imũdicia:

ad moyſen ⁊ aaron di

q pſonas:de qᷣ p

mo agit. Alio mõ generalii qtũ ad totũ ppłin:⁊ de hꝰ
modi purgatõe agit ſcõo.ſ.xvj.ca.Adhuc pmo agit de
vitatõe imũdicie q puẽit ab extriſeco:ſcðo ð euitatõe il
bᷣ q̃ ꝓuẽit ab intriſeco.xij.ca. Circa pñs ca.in qͥ agit᷑ de

Ei

plex ẽ imũdicia.ſ.ſpũalł ⁊ coꝛpalij. Spũal aũt imũdicia
q̃ ið eſt qð pctm: nõ põt eſſe in bꝛutis:qꝛ peccare nõ pñt
cũ careat intellcũ ⁊ volũtate:pctmi tñ pot redũdare in
ipſa inqtũ hoies talia imolãt idolis vel abutunt eis ad
alia maleficia: ſicut infra.xx. Pec cũ qͥ alids coierit pᷣci
pit occidi cũ eo in deteſtatoem pcti qð hõ exercuit cum

pecoꝛe. Inmũdicia vo coꝛpalis pot eẽ in bꝛutis:⁊ hoc

duplr. Uno mõ ſubiectiue ſicut aialia venenoſa ⁊ abo⸗

miabilia: æ illa q̃ ex nutrimẽto imũdo ⁊ abomiabili nu
triunt᷑:ut poꝛc .vel in loco imũdo hitãt: ut aialia hitã⸗

tia ſub terra: ut talpe ⁊ mures ⁊ hmodi.vñ ⁊ ex talib
fetoꝛẽ ↄhũt. Alio mõ effectiue inquãtũ accepta in cibũ
faciũt malũ nutrimẽtũ:⁊ hoc ex nimia humiditate vel
ſiccitate ſeu alijs circũſtãtijs. Aliq aũt aialia ſũt imũda
vtroq; mõ ſicut bufones ⁊ ſerpẽtes:igit ꝓpter pᷣdcãs ĩ⸗
mũdicias multa de aialib piſcibꝰ a auib'reputata ſunt
imũda ⁊ ꝓhibita iudeis:quia idolatre eis vtebanti ſa-
crificijs ſeu alijs maleficijs:vel quia erant mali nutrim
ti: vel coꝛꝛuptiua vite:ſicut venenoſa ? abominabilia.
Sũt etiã pꝛeter hoc alie ratõnes ꝓhibitõnis myſtice et
figurales:utpote quia ꝑ aliqua animalia figurant᷑ vicia
que ſunt ab hominib fugienda:ſicut poꝛcus ſignat lu-
xuriam:lepus timiditatẽ ignauie:camelus pꝓpter gibbũ
quem habet in doꝛſo tumoꝛẽ ſupbie:⁊ ſic de alijs: de
facili pñt applicari a àcunq; intelligente ꝓpꝛietatibaia
liũ piſciũ ⁊ auiũ ↄſideratis:ꝓpter qð iſtas myſticas in-
tẽdo dimittẽ:⁊ ſſui inſiſtere lrali. Pñs igit᷑ cap.diuidit
in duas ptes:quia pᷣmo oſtẽdit qͥd debeat mundũ ⁊ im
mũdũ iudicari. ſcõo pᷣcipit imũdiciã vitari:ibi Nolite
ↄtaminare aias veſtras ⁊c᷑. Adhuc pᷣmo agit de immu-
dicia ↄtracta ex greſſibilib a volatilibꝰ:ſcõo ex reptibi
libꝰ:ibi Oẽ qð reptat ⁊c. Adhuc pᷣmo agit de mũdicia
ĩmũdicia circa pᷣdcã ꝑp Pazöon ad eſü:ſcõo ꝑ 2pato
nem ad tactũ:ibi Quicqd aũt ex volucrib’.pᷣma ĩ tres
qꝛ pᷣmo agit᷑ de mũdicia ⁊ imũdicia circa greſſibilia:2
circa aqtica:ibi Hec ſũt etiam q̃ gignunt᷑ in aqs.ĩtio cir
ca volatilia:ibi Hec ſunt que de auibus ⁊c. Circa pᷣmũ
ponit᷑ inductio ad ſeruandũ ſequẽtia cum dicitur:

cens: Dicite filijs Aſrael. Prake⸗ burgee

dicia imũdic a aialiũ piſciũ ⁊ auiũ:ↄſiderãð ꝙ du

lrtti,

nötiane
ulaniid
iiſen onln
haran

—
Nichen gndi
Hſins irenes
ſcrqrdnutn
wgle ſigz
nitrie ſecln,
Nri
ttn
liutl
nnuifmn
iilnam⸗

umgni

winian
Gtcnn ſabddit
Ccdd autern⸗
lintbz vngt
lim dui
C
htbicpanian

ohiunialus.
Augitudininn

iittnprcay
Wanbheſac⸗
ouflios⸗
ſulanneni
iiuintt
rleienin
N
toniſtiotin
ſum niſiind
diltiniallt
Aili

¶ Cunodite oia qᷓ ſcripſi vobis: ut ſim veſter d ſinn
eſens aà ¶ Cuſtiodite oĩa qͥ ſcripſi vobis:ut ſim veſter de.ſ.9 Enule in piſcibſunt ſianũ: w car .
— ſpãlem ꝓtectõem:qꝛ ipſe ẽ de omniũ pꝑ generalẽ Snben Reilen paſchi Ae 1 ignu: ꝙ carnes eoꝝ nõ ſunt nimis hu
R natoem. Sciendũ tñ ꝙ hoc nõ eſt in hebꝛeo: Quſtodite caretias igtennis Peratddich magis ſane. Itẽ qꝛ piſcib'
s regula circa muũdiciã aialiũ greſſibiliũ cuʒ dicit: ter ponit ſe opdit da ſir mun ſt eir uibus. Hic oñ
“ b (Oẽ qð bʒ; ii iz dicik: ter ponit᷑ ſeu ondit᷑ qd ſit imundũ circa volatilia: noin
i n ui. vn. ⁊ ru. in pe. Ci . Se. in generali
au znon Kſto aas alg gue ſe. ags mouent ⁊ viuunt:abo Kirca mu ini imun/
e nn ra mũdicia aia ſt aialis 3 de veſter. Hec minabile vobis execrãduʒ da põit aues rapaces
e n liũ ad imolandu, ut alalia que comedere de q; erit. Carneſ eoꝝ non co qꝛ rapacitas in eis ſi
in ſed ad eſuͦ Mli betis de cucis aiantib⸗ter medetiſe mouiicina vitabi Enz el nlmni callal⸗
iz Mlen enĩ ſũt mũda ad re. Omnẽ qð hʒ diuiſaʒ vn tis. Cũcta qᷓ nõ habẽt pen tatio vſtccitanis. Nℳez
l⸗ – eſum que nõ ſũůt gulã ⁊ rumin 30 I „ i9. ucia q no habet pen aꝛ ſignãt vicia rapie
nlnz müca ad imolan comed minat in pecoꝛib' nulas ⁊ ſquamas in aquis æſurtict hoc eſt að
1 an du. Fiſſio a’t n comnc etis. Quicqd autey polluta erũt. Hẽcſũt d de dener ¶ Aauilam ert
nus Mntn gule pedis ſignuz Tuminat ⁊ hʒ vngulã ſͦ nõ auib comedere nõ debetiſ gryphẽ. gryphuj ſeu
adi autne eſt in aialibꝛtpate diuidit eã:ſicut camelus et ¶⁊ vitãda ſũt vobi 1FSphes habet caput
Al. ſae Bnla oiidit car cint macka ſon etis illud æ gryphen èt balyetum æ coꝛpus leonis: et d
nejns ſunt nmij) int imüda putabin Exy/ milui ac vultureʒ iuxta ge⸗ drunes:ita bterr
n baumide:qꝛ aialia Tògrillus q ruminat vngu/ nus ſuum: omne coꝛuini currit: a aerẽ volat
iegninn hemſfiueumida laq; nõ diuidit ĩmũdus eſt generis lin omne coꝛuint xefſtinfeſtus eqo: iia
— ns babet vngias lepus q iuidit: imũdus eſt generis lin ſilitudine ſuam aliqñ equũ cum eg
ene ene dnoc ens ſrn d Nandewree e e ad al,
–– deſignat: , no ſi e0 vngulaz no diuidit et accipitre luxta gen ſuuʒ t halietũ. galli⸗
imiſtin nimis treſtres et ⁊ ſus q cũ vngulã diuidat bůübonẽ et mergulũ èt ibin ce eſmerillon.
RL ſicce:qꝛ 2tinuitas nõ ruminat: hoꝝ carnibuſ etygnũ ⁊ onocre n Ac vilturezar⸗
ij gitin q; zrinuas no uminan nogcamol ygnũ ⁊ onocrotaluʒ et qꝛ tales aues nutriũ
Famamng vngule ſignuz eſt ſi veſcemi nec cadauera cõ byrionẽ: herodie iales dues nuh iſ⸗
Nbunkg n nimie ſiccitatis tingeſ:q? imunda ſũt 6poꝛphyrionẽ: hérodioneʒ cadauerib moꝛtuoꝛũ
—— Silr ruminatoͤ ſi InS :qe imunda ſũt vob. ct caradrion iuxta genſuũu abomiablle r ſunt
Wereuen muz en pate es⸗ HMec ctiã ſũt q gignunt i a⸗ vpupaʒ quoq; t veſpt lio abomiabiletn gme
Nrai tt plexiois: eo m ali gs ⁊ veſci licitũ eſt. Omn? nẽ. Omnè de volucrib qð qꝛ virtus nutrimenti
Nicinn⸗ mentü bñ digerit qð babet pennulas ⁊ ſqua Minnẽ de volucrib qð aliqualit manet inu-
vgti tunt 2 io aialia caren/ bet pennulas iqua gradit᷑ ſuꝑ q̃ttuoꝛ pedeſ ab trito: talib etiã auibꝰ-
tuiinmmnhit tia vtroq; vel al⸗ mas tã in mari q; in flum/ omiahbile erit vobis. Quic vrebant gentiles in ſa
nintinitl tero imda reyu bus 2 ſtagnis: còͤmedetis gd auũt ãbulat quidem ſu- crificijs augurjs.
ge utad rbentas ä mmmspedhielegeis n rg s
W lcad au 3 10 7 2 . — iris e: qo9
iiaun minat hʒ vugit Mas ſio baber conque in retro crura ꝑ q ſalit ſuꝑ irã pʒex eius pondẽ: 42
umiiel ietzeam nsdin l/ M Faispearaaaa
= dit c. c ¶ Tyrogrillus. dicũt expoſttoꝛes nfi coiteri p 5p eas põt eleuari ad
mui en ide as g tas leieiRon nfi cõter: p volandu: ſed iiñ iuuari ad velocius renc ſup terrã. en
amun Nctpie cp cumteulor Rroshatboc ocm eän bebteoring Et noctuã. qꝛ eſt auis abomiabilis nõ ſol hoibus: ſed
—– quo bi: Cuniculus. o Tlec cadauẽa nat⸗ Dirit etiaã alijs auibus. vnde volat de nocte:etſi ab alijs vi de die
mfrchiſudiniangi iIisſacenotib ab vbarerb. Pper a cSer he Et larum. qꝛ auis eſt nimis humida
lrin qð hĩ infra.xx.ca. vbi ſilr ꝓphibet rnnnacmher nen⸗ Dre etmito Baſtd⸗ . Pa. ſ⸗ e r Bellte
EH tuo:a tñ phibet᷑ ſacerdotib tm̃:qꝛ ibi pᷣmittit᷑ Rl 7 s p̃dalis ⁊ rapax:ſicut pᷣdem eſt de auibus
1 Pbloniſ k ſacerdotibtm:qꝛ ibi pᷣmittit᷑: Loquere rapacib⸗ b —
nulaſimn ad ſacerdotes filios i:qe ibi mittit: Loquere rapacib'. q ¶ Bubonẽ eade röne qua noctuam. r ¶ Et
1 ig⸗ ſacerdos in moereuts 1e. Oz⸗ Wieſa eoa: an⸗ tamiek mergulũ.eſt auis que imergit aquis: ideo ſic noiata a mer-
— ä
* ſeneie pulo.⁊ eodẽ mõ Nu.v.vbi de ge Inn iter toti po nes eoꝝ ſũt nimis hũide ex inhitatõe aq̃. t ¶ Et ibin. i. ci
— tuo in pᷣncipio ca.⁊ iõ ra.ſ.- n actipnr faltaur vrad, pba⸗ naeckfomedirenag ſepere ornih ſes mall
g kr tionẽ ſui dicti:maxime qꝛ i lſu:ut vẽ ad ꝓpa nutrimeti. vꝗ Et poꝛphyrione.i. pe icanũ:ſᷣm trãſlatöoe,z
reſſeſ i ſpalis facta ſacer Nine, qꝛ infra.xx.capᷣ.ponit phibitio lxx.interpᷣtu: ꝗ imuũda eſt:qꝛ comedit ſᷣpẽtes ſicut xbontg
bingi rum: niſi in pau s menngrciant ad luctů moꝛtuo ꝓpter qð ſerpẽtes odiũt pellicanũ: a iõ qñ pulli ſũt in nido
ſotun advinina culta:ury rrce . o eebebe eſſe parati ſerpẽtes exploꝛãt hoꝛã q pꝛ ⁊ mater ſũt abſetes:⁊ tũc repẽ
tin ä te aſcendũt ⁊ itoxict pullos:s pĩ redies cũ inuenerit mo.
uint e aialiu no otrabebat talis imudicia u aueris h'modi riẽtes de ſanguie ppo eos ſanat. x¶ Perodionẽ.i.falconẽ
Auin ri ꝑ modũ ꝗᷣ dẽ infra de tactu alio . oter er qꝛẽ auis rapax. V¶ Earadrioi. graculũ: qꝛ imdo veſcit
nzan⸗ dẽ ca. e ¶ Pec ſũt cia. Dicofiterondirac i ngaad niberri6, okrrrig mnce auts enigiſige ſerco.
k/⸗ ireg agtica: ſer! , J „2 10 . veſptilionẽ.qꝛ ẽ qi media ini be
ar a, eESan kechtog baber, hoe Ane ale regulam dicens ſtias ⁊ aues:a hʒ i ſe q; ſeditareſie 1muj nadet 1
ſu mari i in fumintoing wta i er aantee a n elroleh fad eſn. Reenuranker⸗ ues pdeẽ imude: ẽt ſe
mili dersotangomuncic paſces autcatttes uea — iĩ ſacrificijs vel augurijs. b. Oẽ de volucrib.hᷣ ↄni deili

¶Meuitic i.

nat ð mũdicia ⁊ imũdicia auiũ mag in gnãli dicẽs:Oẽ de

imundi ſct reyntade Ro lalis pdlictove
imundi ſut reputãdi. Rõ lralis pᷣdictoꝝ ẽ:qꝛ ſquame et vo.qð graditur ſuꝑ quat.pe.abomi.erit vobis.quia ſunt

lee qᷣd nõ ſolum inqui

quedã mõſtruoſa pticipãtia de auibꝰ a aialibꝰ:⁊ talibꝰ mõ

ſtruoſis maxime vtebant gẽtiles in maleficijs.Excipit tam
ab hac generalitate illa qᷓ hñt crura retro longioꝛa ꝑ q̃ ſali/
unt: ⁊ talia ſũt mũda. Ut eſt bꝛuc atthac ⁊ locuſta.varie ſi
ſpẽs locuſtaꝝ:ut dicũt aliqui:vlł poty ſ̃m alios diuerſi gra

Qdus eiuſdẽ ipẽi:quia
bꝛucus eſt fer' locuſte

lnñq; habeat la⸗ ſed comedere debetis:ut ẽ bꝛu
cu incipit volare dieci cus in genẽ ſuo ⁊ atachus
tfur arthelabu): velat . . .
thhacuj:cuʒ aur eſt in atqʒ öphimach alch locu
pfectõe voladi dẽ lo ſta:ſingula iuxta gen ſuuz
fuſ rialivna veſc⸗ Auũicꝗd autẽ ex volucrib
baft iohãnes bap.ĩ de tro tm̃ 8:
ſcrtrut bi Mar, j. Llle erirn. bedeckercc 5
Aa ¶ Ophimach'. dc⸗ ile erit vo 18: quicunq;
ab ophis vl ophi q mMoꝛticina eoꝝ tetigẽit pol
et ſerpẽs vel machia luet:⁊ erit imudus uſq; ad
ngnad hu · ueſperã: et ſi neceſſe fuerit
h' vi q eos comedat ut poꝛtet ꝗppiã h oꝝ moꝛu
aꝛ aĩalia pugnãt p cinũ:l lauabit ueſtim̃ta ſua
bi veneiti feti ⁊ ĩmundus enit uſq; ad oc
bus:ut dicit phus:⁊ ᷓ ſolis. Omè aial q8
i mali nutrimeti eſt caſũ ſolis.Om̃e aĩal qð hʒ

Quicqd autẽ ex eã nec ruminat:imũdũ erii
volucrib. Hic ↄñter ⁊ qcqd tetigerit illud:cõta/
oñdit᷑ immũdicia qltr minabit᷑. Quod ãbulat ſu⸗
nahit bai: er p man ex cunci aiantibuſ
in hoibꝰ:ſcõo in alis E⸗ e Se
reby:ibi Et ſup qud ꝗ incedũt qᷓdrupedia ĩmũ/-
ceciderit. Itẽ circa ho duʒ erit. Qũui tetigerit moꝛ/
ine aitn⸗ 5 licina eoꝝ:polluet᷑ uſq; ad
lucribuj:ſcõo ex aiali noli r: Poꝛtauent bu
bus:ibi Omne aial. iuſcemõi cadauẽa: lauabit
Qirca pmü dicit ſic: leſtim̃ta ſua:⁊ imũdus erit
Kateda rervo r. uch ad ueſperiingrola bee
q; non debet comedi imũuda ſũt uobiſ.Hec quo

ut pdem eſt: et q. ta⸗ ; int polluta reputabũtur

nat pꝑ eſum: ſed etiaz

—ℳ 5

p tactuũ: iõ ſubdit᷑: Et qcunq; moꝛticina eoꝝ attgeltpolte

tur. ⁊ qꝛ plus eſt poꝛtar q; tangere:iõ ſubdit: c ¶ Et ſi nece
fuerit ut poꝛtet ⁊c. ꝓ qͥ ↄſideranð ꝙ hic accipitñ moꝛticinũ
p eo qð eſt moꝛtuũ ꝑ ſe:⁊ iſtud eſt abominabilõꝙ; illud qð
intlſicit ut comedat.vñ ⁊ de moꝛticinis aialiũ mũdoꝝ non
erat licitũ comedẽ: ⁊ iõ in ĩmũdicijs ↄtractis: put tractat i
hoc ca. Erãt gradus.qꝛ plus erat tangẽ moꝛticina ï inifcã
2 plus poꝛtare moꝛticina qꝙ; tangẽ: ⁊ io tangẽs moꝛticinum
erat imũdus vſq; ad veſpeꝝ:poꝛtãs aũt cu hoc dẽbat laua
re veſtimẽta. Sciendũ etiã ꝙ lotio hec nõ erat niſi quedam
aſpſio ex aqua in q̃ ↄmixti erãt cineres vacce rufe:de q̃ ↄmi
xione hẽ Nu.xix.ſic mõ nos aſpgimꝰ aqua bñdcã.Scien/
dũ etiã ꝙ iſte imũdicie nõ erãt niſi quedã irregularitates:qᷓ
bus hõ reddebat᷑ inept ad intranð atriũ vbi erat loc' ſacri/

ficij donec eſſet purgat᷑ ꝑ ablutõem p̃dcãm:vel p tranſituzʒ

ſpis in illis imdicus de quib dẽ: Erit imũdus vſq; ad ve-
ſperu.⁊ no addit aliq̃ ablutio ſeu aſperſio veſtimẽtoꝛum.
Omne aial. hic ↄñter oñdit qlit hit᷑ imũdicia pꝑ tactũ
Ex aialib:⁊ pmo ex aialib illicitis ad eſũ:ſcõo ex licitis:ibi
Si moꝛtuũ fuerit aial. Et circa pꝛimũ agit᷑ de imũdicia cõ⸗
tracta in hoib: ſcdo in alijs rebꝰ:ibi Et ſuꝑ quod ceciderit.
Lirca pᷣmũ di: e ¶ Qð abulat ſuꝑ man. ſicut ẽ ſimia et

(Liber

vꝛſus quoꝝ pedes ãterioꝛes ſũt quaſi manus.

qdẽ vngulã ſed nõ diuidit

mũduʒ erit.i.illicitũ adt comedendũ:vꝛſuj enĩ excoꝛiatꝰ
⁊ ſimia hñt magnã ſilitudinẽ cũ hoĩe ⁊ puero excoꝛiat
⁊iõ fuit vna rõ ꝓhibitõis:ne ꝑ talẽ eſuʒ inclinarent᷑ ad

de his q̃ mouent in tra mu
ſtela ⁊ mus ⁊ crocodilus:
ſingula iuxta genꝰ ſuuʒ: mi
gale:cameleon:⁊ ſtllio: et

lacerta:⁊ talpa:oĩa hec im
mũda ſũt.Qui tetigẽit mõ
ticia eoꝝ:ĩmũdus erit uſq;

ad ueſperũ:èt ſup qð cecið

rit qcq; de moꝛticinis eoꝝ

polluet.Tã uas ligneum ⁊

ueſtimentũ qᷓ;ᷓ pelles ⁊ cili/
cia:⁊ in quocũq; fit opꝰ:tin
gent᷑ aqua: ⁊ polluta erunt
uſq; ad ueſperũ:⁊ ſic p ea
mũdabunt᷑. Aas aũt ſiciile
in qd hoꝝ ꝗcq;ᷓ intro ceci/

derit polluet᷑: ⁊ iccirco frã
gendũ eſt. Ois cibus quezʒ

comedet ſi fuſa fuerit ſuper
eũ aq̃: ĩimũudus erit:èt om̃e
liquẽs qð bibii ð vniuerſo
uaſe:imundũ erit.Et ꝗcꝗd
de moꝛticis hcemõi cecið
rit ſuꝑ illð:imũdũ erit: ſiue
clibani ſiue ſytròpedes dẽ

ſtruẽt ⁊ imũdi ert. Fõtẽ ᷣo
⁊ ciſine ⁊ oĩs aq̃ꝝ ↄgrega
1õ mũda erit. Qui mõticia

niter habem Lacerta. hebꝛeus hab

eſũ carnis humane:ſicut ⁊ aliq barbari:qð tñ eſt hoꝛi

dũ. g (¶ Qui te
tigerit moꝛticina
eoʒꝝe polluet. mõ
pᷣdcõ de volatili⸗
bus habẽtib qt⸗

tuo: pedes.
h Muſtela er
mus.qꝛ habitant
ſub terra:⁊ iñ cõ

trahũüt fetoꝛem.
i ¶ Crocodilus.
dicit plinius ꝙ ẽ

aĩal qdrupes ĩ ter

ra ⁊ flumine infe/
ſtum:⁊ ſolus iter
aialia habet infe⸗
rioꝛeʒ mãdibulaʒ
immobileʒ:⁊ mo

k ¶ Migale. aial
natũ ad deriden-
dum doloſuʒ:ra-
pax. ingluuioſuʒ
ut dicit gloſa. In

heb' hi: Heriti.

¶ Lameleon. eſt
qð variat in
diuerſos coloꝛes
ut habetur pmo
ethicoꝛum.
m ¶ Stellio. eſt

gnimal diuerſis

maculis pictura-
tum: ideo dicit
ſtellio a ſtella qſi

n ¶ Lacerta. In
hebꝛeo habet: Li⸗

mica. 1 vbi ↄmu
et Limica. ⁊ omia

iſta nõ ſolũ ſunt immunda ad eſũ:ſed etiã coinqnant ꝑ
tactum. o ¶¶ Et ſupꝑ qò ceciderit. Hic ↄñter oñdit᷑ quõ
ex pᷣdictis imundicia ↄhit᷑ eti in reb' inaiatis cum dẽ:
Polluetur tam vaj kene, Tinanids oſtendit qualr

debeãt mũdari cũ dẽ: p

Tingent᷑ aqua.i.aſpgentur

aqua p̃dcã:qꝛ ꝑ talẽ aſperſionẽ res etiã inaiate purgant
ut hẽ Nu.xix. Uas tñ fictile debʒ frangi. q ¶ Omnis

ci. quẽ co.ſi fuſa fu. i en aaiſnteta in vaſe in q imũdũ
aͤchn ceciderat. r ¶ Immũdus erit.i.ex hoc reddit il
icitᷣ ad comedendũ:q;'uis pᷣus eſſet licitus. s

Et oe

liquẽj.qꝛ nõ ſolũ aq̃ pdcõ mõ inſicit:ſed etiã oĩs liquoꝛ
ↄtent in vaſe vbi cadebãt talia fiebat imũdus.

t¶ Sytropedes. vaſa ſũt tres pedes hñtia.⁊ dẽ ſytro

pes a ſyn qð eſt co: ⁊ tris qð ẽ tres:⁊ pes dis.⁊ iõ initial

lr̃a dʒ eſſe. ſ. v

¶ Deſtruent᷑.tũ ppter imũdiciã:tũ ꝑꝑ

pter idolarie ⁊ ſuꝑſtitõis deteſtatoeʒ. Gẽtiles eni aquas
⁊ alios liqres vbi inueniebant᷑ talia aialia reputabant
dijs gratioſos:⁊ eis offerebãt:a iñ tractũ eſt:ꝙ aliq̃ ve/
tule ſoꝛtilege dimittũt de nocte vaſa in qᷣb ẽ aq̃ diſcoo

pta:ut numia noct᷑na q̃ vocãt bõas res ad ꝓſpanð illuc
Fotes ve.⁊ ci.⁊ oĩs aq· cõ. mũds

veniãt ad bibẽõ. x

Bkigfglai
aon
tun ics,

d(Sbanii

gkinsoluh
Pagle inci

riamnnopol

lcruſupſene

gini hunei⸗
Ntnagefull
iͤinpſſono,⸗
ſccuzn onn
Ppolviar.
. Inomu;
ſutmnina p⸗
ie niu
Irrn n pob
Gunanmnal
liiddoomein
lirwiccherit⸗
ungt ihunt
lun onu
loplenomden

7

Söinöͤcica

ncac win
ätöti den
ddr n

eicgrern
mesaſclig;
Pevirem
iaui ap⸗
1 nouert
umuthaeie
dicherO
göͤhunſen
ri tunn
erit d diaſ
geſhabena
bꝛeueg uo
gua ſunt
gia2 ſi pe
gacliit Nlu
bopellx habe
ſcüboeabu
ſpimin b⸗
. 4
ſanti ſunt .
ichlurllii
Uunaneir
cdeanu⸗

Na
Q

licd no
lme
titpilieren
lidaiſi
ODaunn
ſabi

ai

Eie e

lri
1 ngu
udagl
ſe
ſo dten
e miun
de m
lio urn

i

Eobetſi

ur‚ene

Au i

iii

nt nini
Svieroſtnci

Gaiinain

pntnf⸗
ntian,
ſalicuus ⸗

tu. b.
granũ humefcm̃
eſt magis recepti

qðò reptat.

erit. i.nõ polluet᷑ ꝑ talia. rõnem h' aſſignãt hebꝛei:qꝛ ta
les aque ↄtinent᷑ in terra:⁊ immediate adherẽt ei:⁊ ido
ſiicut terra nõ polluit ꝑ pᷣdcã:ſic nec aqua iſta. a Si
ceciderit ſuꝑ ſementẽi.ſuꝑ granuʒ anꝙ ſit in terra ſeia
ſpiã aqua ſementẽ ꝑſuderit ⁊c᷑. quia

uũ impᷣſſionis qᷓ

ſiccuʒ: 2 ideo ma

gis polluitur.

fuẽit animal. Pic
agit de imũdicia

ↄtracta in hoibꝰ

ex tactu animalij

liciti ad comeden
dũ:videlʒ quãdo

tangit᷑ vel poꝛtat᷑

cadauer talis aia

¹
₰W

glilt ð imũdicia cõ
tracta ex reptili/
bus:q̃ ſũt ĩ dupli

ci gradu: qꝛ aliqᷓ
pedibcarẽt:ut v/⸗

mes ⁊ ſilia: q̃ affi

xo oꝛe tre trahũt

reliquũ coꝛpoꝛis
1 ſic mouent ſuꝑp

terraʒ:⁊ hoc ẽ qð

dicitur: Omne

qð reptat ſuꝑ ter
rã abominabile
erit ⁊c.alia ſũt pe
dej habẽtia tamẽ
bꝛeues:quoꝝ ali
qua ſunt q̃drupe
dia ⁊ ſuꝑ pectus
gradiũt᷑. AHlia mł

tos pedes habent
⁊ cũ hoc trahunt
ſuꝑ terrã:⁊ h cõ
tingit ppter bꝛre⸗
uitatem peduz: et
dia talia ſunt ab-

omiabilia ⁊ illici

ta ad comedenõ ꝓpter cãs ſupius 5c 7 hoc tangitur

Si aũt qᷣ

Weuitici

eoꝛum tetigerit polluetur.
Si cẽciderit ſup ſemẽtẽ nõ
polluet eã.Si aũt ꝗqſpiã aqᷓ
ſementẽ p fuderit ⁊ poſtea
moꝛticinis tacta fuerit :illi
co polluet. Si moͤꝛtuũ ſfue
rit aĩal qð licet vobiſ come I.
dere:ꝗ cadauer eius tetige
rit:imũdus erit vſq; ad ve/

ſperũ.Et ꝗ comedẽit ex eo

quippiã ſiue poꝛtauerit la/
uabit veſtimẽta ſua:⁊ imũ/
dus erit vſq; ad veſperum
Om̃ẽ qð reptat ſup terraz
abominabile erit:nec aſſu
met in cibuʒ. Quicꝗd ſup
pectuſ q̃drupes graditur ?

multoſ hʒ pedes ſiue ꝑ hu

mũ trahit᷑:nõ comedeſ:qꝛ

abominabile eſt. Noͤlite

ↄtamiĩare aĩas vr̃as:nec tã
gatis ꝗcq; eoꝝ ne imundi
ſitis. Ego ſũ dñs de veſter

Sanctii eſtote:qà ego ſcũs
ſũ:ne polluatis aĩas vr̃as ĩ
oĩ reptibili qd mouet᷑ ſup
terrã.Egõ eniĩ ſũ dñſꝗ edu

xi vos de terra egyptũut eſ
ſem vobis in deu. Sci erid
ga ego ſcũs ſu. Iſta eſt lex
aiantiũ ac volucrũ ⁊ om̃is
aie viuẽtiſ qᷓ moueĩ in aq̃ ⁊

cuʒ dicitur: Quicqd ſuꝑ peci c. e ¶ Nolite ↄtamia-
re. Oſtenſo quõ imũdicia ex pᷣdictis ↄtrahit:hic ↄñter
ↄtrahi ꝓhibet᷑ cuʒ dꝛ: Nolite ↄta.ani.ve.nec tã. qcqᷓ; eo
ru ⁊cc.ex tactu eni pᷣſcõꝝ imũdoꝝ polluebant᷑ homies

pe. g

Sancti eſtote.aia ⁊ coꝛ

coꝛpalit: ut de ſe pʒ. Polluebant etiã ſpũali er faciendo
illud qð erat eis ꝓhibitũ. anch
Qia ge ſcũs ſũ.diligẽs vtranq; mundiciaʒ
h¶ Ego eni ſũ dñs q edu. vos ð ter. egy.de ſuitute gra
ui.q.d.no debet vobis eẽ graue obedire mihi in his et
in alijs. vna eniʒ cã q̃re iudeis fuerũt tot data p̃ᷣcepta fu
it: ut ꝑ illa exercerent᷑ in obedia ad deũ. Cõſequent reca
pitulat q dcã ſũt dicẽs: Iſta eſt lex c᷑.⁊ pʒ.( Ca. XII.
NPcutus eſt oñs. Dic ↄñter agit᷑ de imũdicia q̃

fſeſt ab intriſeco: que eſt quadruplex.ſ.puerpe:
lepꝛe:flux ſemis:⁊ fluxus ſanguinis.et ſᷣm hꝰ

diuidlil in qttuoꝛ ptes. ſcõa incipit cap. xiij. tertia. xx·in

be.ſ. ꝓ pctõ. o

mina ꝑ aliu

xy

pncipio. qrta vltra mediũ eiuſdẽ ca ibi Mulier q redeunte

mẽſe. Circa pᷣmũ agit᷑ ᷣmo de puerpere pollutõe:ſcdo ð ei
purificatõe.ibi Cũq; expleti fuerit dies ⁊c᷑. Circa pᷣmũ dicit᷑-

ſic: b¶ Mulier ſi ſuſcepto ſemie peperit.ex h pʒ ꝙ beata
virgo q ↄcepit ⁊ peꝑit ſine virili ſemie exẽpta fuit ab iſta le
Le. cil Jmmunde
reptat in tra: ut differẽtis
is eni ſic iudicat imuda
ꝙ nõ põt cõicare cuʒ

noueritis mũdi ⁊ imũdi:et

ſciatiſqd comedere ⁊ quid

reſpuere debeatis.

luſt ipa o. xxxiij.dieb ma
nebit in ſanguĩe purificatõ

nis ſue.Omẽ ſcm nõ tãget

nèc ingrediet᷑ in ſcũarium

dönec ipleant᷑ dies purga
tõis ſue. Sin dũt feiam pe/
perit:imũda erit duab heb

domadibꝰ] ixta ritũ fluxꝰ

catõnis ſue.Cunq; expleti
fuerit dies puriſicatõis ſue
ꝓ filio ſiue ꝓ filia:dẽferet a/
mũ anniculuʒ in holocau
tum et pullum columbe ſi

—

ue turtureʒ pꝛo peccato ad
oſtiuʒ tabernaculi teſtimo/
nij: ⁊ tradet ſacerdoti qui
offeret illã coꝛã domino:et

lo:hoc excepto ꝙ tempus duplicat.

Ocuůtuſq; eſt dominuſ 7
poſt ꝑtũ. de
octaua circũcidet᷑ ifã/
tulus. m pᷣceptuʒ qð

ad moyſen dicẽs:Lo/
quere filijs iſrl:⁊ dices ad
eos: Mulier ſi ſuſcepto ſe
mine peperit maſculũ:imũ
da erit ſepteʒ dieb iuxta di
es ſepatioiſ mẽſtrue:lèt die
octauo circũcidet infantu
xxxiij. dieb' poterant
cõicare cũ alijs ĩ cibo

e ( Ipſa vero.xxxiij

erit. vij. dieb c. ſoe
q̃ hẽ infra.xv.ca. Ibi

aliq; in lecto aut cibo

efficiti:⁊ eodeʒ mõ dẽ

hů de ſeptẽ dieb pmis

„

di.ma.in ſan.pu. ſue

iii.in ſanguie ſuo ali-
Sytulũ purificato:nõ

tñ ꝑfecte:⁊ iõ in illis
non tñ in lecto:nec il/

¶ Omne ſcm̃ nõ ta
get.i.nõ comedet ð ſã

ctificatis. g ¶ Tecĩ

grediet᷑ in ſcũariũ.i.a

Macu XI ux triñ in a erat ſcũariũ
mẽſtrui:⁊ ſexagitaſex diebꝰ
manebit in ſanguie puriſi/

Donec impleant᷑

dies purgatõnis ſue.
.ꝗIſ. xl. pmi videlʒ. vij.

maioꝛis ĩmũdicie:et

xxxiij. minoꝛis.
¶ Sin at fe. peperit
277ł] i. duplo tpe q; ꝓp

maſculo:quia in con
ceptu femine eſt mioꝛ
caliditas:⁊ ideo tar/

dlius digerit materiã

T ſic materia immun
da tardi purificat᷑.
kꝓ ¶ Juxta ritũ fluxꝰ

menſtrui ⁊c̃.exponat᷑

ut pᷣdem̃ eſt de maſcu
1 LCũq; expleti. hic

ↄñter agitur de puerpere puriſicatõe:que quidem purifica
tio fiebat ꝑ oblationem:⁊ iõ pᷣmo deminat᷑ oblatio diuitũ

cum dẽ: m

¶ Deferet agnum anniculum i olornuſu
qð totũ incendebat in honoꝛẽ diuinũ. n Et pullũ coli
t oꝛabit ꝓ ea.ſacerdoj.Et ſic mũdabit᷑

t pullũ colũ

ſ. a culpa q̃ nõ ↄtrahit᷑ in ꝑtu:ſed in conceptu in q de cõmu
ni curſu eſt aliqᷓ libido inoꝛdinata:lʒ eni act mr̃ionialis poſ

ſit exerceri ſine pctõ:frequent tñ ↄtingit ibi inoꝛdinatõ. Ali
qui aũt dicunt ꝙ offerebat ꝓ culpa oꝛiginali ↄtracta in pue
ro: quia licet ꝑ circũciſionẽ eſſet remiſſa in maſculis:⁊ in fe
Kanccln ſibi ↄueniẽs:tamẽ mat in die puriſi
catois offerebat ꝓ remiſſione peccati ꝑpetrati:ſed hoc dcm̃
noõ ↄſonat textui:quia dicit hic: Oꝛabit /ꝓ ea:⁊ ſic mũdabi
tur a ꝓfluuio ſanguinis ſui.ex q̊ pʒ ꝙ loquit de mũdatõne
mulierij ⁊ nõ fetus. Cõſequent᷑ determinat᷑ oblatio paupeꝝ
cũ dẽ: Ql ſi nõ inuenerit manus eius ⁊c et ſubditur:

t die

lud qð tãgebat fiebat
pꝓpter hoc immũduʒ

—

p ¶ Sumet du. tur. vel du. pul. colũ. cc. Iſte eni aues abũ/

daant in tra pꝓmiſſiõis:⁊ ſũt mũdi nutrimẽti:⁊ iõ de his fie

bat oblatio paupeꝝ: qꝛ de facili poterãt hi: ⁊ erat ↄuenien
tes oblatiõi in ſacrificio dei. Circa iſtud ca. põt poni bꝛeuij

moꝛalitas. Itta mulier ſignat animã bonũ ꝓpoſituʒ ↄcipiẽ?

tẽ. Que ſemẽ ſuſcepit
vbuʒ dei audiẽdo:qᷣa

ſemẽeſt vbum dei:ꝛ ut
dẽ Luce. viij. Cõcipit

meditãdo:pturit con

ſentiẽdo:parit operãa

do:lactat ⁊ nutrit aſ
ſuefaciendo.ſed ðbet

reputare ſe imundaʒ

⁊ intendẽ puriſicatõi
vij. dieb:p qs ſepteʒ
vilcia ðſignant᷑:ut vbi

regnauit ſuꝑbia inſe

rat᷑ humilitas: vbia/
uaricia largitas: vbi

uidia charitas: vbi

ira mititas : vbi acci

dlia vtuoſitas:vbi gu
la pꝑcitas. Ceia patent
n ea xi vbi dici
tur in poſtil. Mulier
ſii ſuſcepto ſemie pepe

uſceptõe ſe

oꝛabit pꝛo ea:et ſic mũda/
bit᷑ a ꝓfluuio ſanguinis ſui
Iſta eſt lex parien:i maſcu⸗/
lũ aut feiam. OQð ſi nõ inue
nerit man ei:nec potuerit
offerre agnuʒ: ſumèt duos
turtures vl duos pulloſ co
lumbarũ:vnũ in holocau/
ſtũ ⁊ alterũ ꝓ pctõ.Oꝛabit
qʒ ꝓ ea ſacerdos:⁊ ſic mun

luuxuria caſtitaj:vbi i dabitur. —

4

erit. — ¶ Additio hᷣma.

¶ CLaplin. xII.
Ocut q; ẽ dñſ ad moy

dẽ: Si ſuſcepto ſemie peꝑerit.eſſet oiĩo ſuꝑflua.vñ infra eo⸗

dẽ ca. cũ ð ꝑtu femie agit:nõ ponit talis additio:ſed ſimplr
dicit: Sin aũt feminã peꝑerit.qꝛ nulla mulier feminã peꝑit
niſi ſuſcepto ſemine .

In eodẽ ca. xij. vbi dẽ in poſt.

Et rogabit p ea ſacerdos ⁊ mundabit᷑.¶ Additio.ij.

ↄtrahit᷑ in actu mr̃imoniali ex libidie inoꝛdinata
ꝓut in poſtilla:qꝛ ſi ſic:ꝛnõ minꝰ indigeret tali mũ

Q mũdatio nõ vẽ intelligẽda:de culpa qͥ frequẽi

datõe vir ꝙ mulier. Silr mulieres qͥ nõ ↄcipiut:⁊ tñ in tali
actu viris ſuis ↄiũgunt ſilr tali emũdatoe indigerẽt. vñ me
lius vẽ dicendũ:ꝙ hec mũdatio fit ꝓpter imũdiciaʒ fluxus

ſanguinis menſtrualis ꝗᷓ cõiter fit in ꝑtu:ex q; fluxu otrabit
q̃dã irregularitas imũdicie:ſicut infra ca.xv.dẽ: Mulier qᷓ

patit᷑ multis diebus fluxũ ſangninis ⁊c᷑.imũda erit: et h ſo
nat lr̃a cũ dicit: Oꝛabit ꝓ ea ſacerdos:⁊a ſic mũdabit᷑ a ꝓflu

7

uio ſangui Replica coꝛꝛectoꝛij ↄð Burg.
Nca.xij.vbi poſtil.exponit illũ paſſũ: Oꝛabit ꝓ
ea ſacerdos ⁊ mũdabit᷑.de mũdatõe a culpa ↄtra-
tracta ex libidine inoꝛdinata in actu ↄceptõis:con

tra qua exponem Burg. arguit ex eo:qꝛ tũc viri indigerent

hmodi mũdatõe ſicut mulieres ꝗᷣ in eodẽ actu ⁊ libidinep
ticipãt:hac rõne mot exponit illaã mũdatiõem de ꝓfluuio

mẽſtrui ↄtingẽte ĩ ꝑte.ſʒ v ꝙ rõ Bur.nõ cogat:cũ iſta lex p

piẽtibꝰſpalr poſita ſit:iõ ad viros ⁊ ad alias mulieres ñ ex/
tendit᷑ nec eſt veriſimile fluxũ mẽſtrui in ꝑiẽte maſculũ per

xl.dies:⁊ in ꝑiente feminã octoginta dies duraſſe:ꝓ cubpceſ

ſ. atõe ſacerdoj oꝛaret cũ mulier in tẽplũ ingrederet᷑.nec vide

tur verũ illã irregularitatẽ rõne fluxus illõꝑ tantũ tpᷣs du⸗/
raſſe:cũ lex mẽſtruate certũ tpᷣs talis irregularitatis ⁊ imun

dicie p' ceſſatiõeʒ aſſignat Lteuiti.xv. tẽpꝰ ſeptẽ dieꝝ. ſilr iĩ

hoc cap̃ᷣ. Stat igit᷑ expõ ꝙ ſacerdos legalis oꝛare debuit ut

mulier tẽplũ ingredies mundaret᷑ a culpa quã piendo ⁊ p
fluẽdo ↄᷣxit:nõ ut parẽ aut ꝓfluere culpa eſſet: d näle velße

Aen ⁊ aaron dicẽs:Hòö
mo in cuũ cute ⁊ carne oꝛi

gquẽdo.Circa pᷣmã Eyniteir occaſionẽ ſu
bilit variar a coloꝛe nãli pſtino. c ¶ Siue puſtula. q

rẽs ſicut pgamenum:qð dẽ ga
oſtendit quid agendum ſit quando ſigna lepꝛe ſunt ma

nale:ſʒ qꝛ lex pctm̃ arguebat in ea qᷓ ꝑturijt ⁊ fluxũ paſ

de purgatõe poſt ꝑtũ:vbi chꝛiſtiane mulieri ↄcedit hup

legis remiſſio ex ca ibi poſita: ne videlicet pena quã pa
riẽdo ſuſtinuit:in culpa vti videat. Obſeruãatia igit h

legis fuit ppt cul
pa:etſi nõ moꝛta

fuerit diᷣſus coloꝛ ſiuè pu lẽ tñ veniale:deq

ſtula:aut q̃ſi lucẽs qppia,z Seec do⸗
.i.plaga lepꝛe: adducet᷑ ad La. Alll.

aaron ſacerdotẽ: vl ad vnũñn aDODautuj
qWuẽlibet filioꝝ e. Qui cũ 1 dñs.

videritlepꝛã ĩ cute:᷑t pilo ic oñi
vigeritſepa cutebt puoo agitur de immu⸗
in albũ mutatos coloꝛem: dicia lepꝛe ptio

ipàmq; ſpẽm lepꝛe bumili quantũ ad e co⸗
oꝛeʒ cute ⁊ carne reliq̃ᷓ:plà gnitoem:ſcõo qᷓ;
ga lepꝛe ẽ:c ad arbitriũ e?· tũ ad eiusmüda-
ſepabit᷑. Sin autẽ lucis can

EaESEE. . NKLirca pꝛimũ pꝛio
doꝛ fuerit in cute:nec hũili agit deepen jeg

oꝛ carne reliq: ⁊ pili coloriſ in hoie: ſecdo ð
p̃ſtini:rẽcludet eũ ſacerdoſ eius ſepatone: ibi

Quicunq; ma

ſeptẽ dieb *t oſiderabit die mlatus inerit ter
tio de lepꝛa que ẽ⸗

in veſte:ibi veſtis

.⸗ ¶ Additio pᷣma lanea. Circa pꝛimum ſciendum ꝓꝙ lepꝛa ẽ aliquòdo ĩ cu
Nboc ꝙ dẽ: Mulier ſi ſuſcepto ſemie peperit.nõ
ſoluũ intelligit excepiſſe illã q̃ nõ ſuſcepto ſemie pe-
t:ſʒ etiã intelligit᷑ aſſeruiſſe:ꝙ aliã mulier abſiq;
is erat ꝑitura:alit᷑ eni ↄditio ſuꝑaddita.ſ.cuʒ

te:aliquando in viua carne: aliquãdo in vlcere: aliqua⸗
do in vulnere:aliquando in barba ⁊ capite:aliquando
in capillis ⁊ ceſarie:et ſᷣm hoc ſũt ſex ꝑtes q pancvan
picois lepꝛe
6 in cup cute ⁊ carne ⁊ci nota

dẽ a pus:qð eſt putredo:qꝛ eſt quedã collectio putredis
egrediẽtis ab intra in ſupficie coꝛpis ꝑ modũ cuiuſdaʒ
eleuatõis ſuꝑ cutẽ. d r ãſi lucẽj qppiã.i. tranſpa
dẽ gallice verrim. Coſequenter
feſta cũ dẽ: e ¶ Qui cũ viderit lepꝛa in cute ⁊c. trib
eni ſignis ↄcurrẽtibiudicãdus erat alids lepꝛoſit us: vide
lʒ mutatõe coloꝛis nãlis piloꝝ in albũ:⁊ ſilr mutatone
naturalis coloꝛis ipſius carnis in album coloꝛẽ haben-
teʒ quandã trãſparentiã ⁊ lucem: ⁊ coꝛoſionẽ muſculo
rũ ſub cute ex qua depaſcit᷑ caro:⁊ ſic demiſſioꝛ eſt qꝙᷓ in
alijs locis: eſt certins ſignum lepꝛe:⁊ hoc eſt quod
dicitur: e ¶ Qui cum viderit lepꝛam. per mutatione
coloꝛis naturalis. f¶ Et pilos in album mutatos co/
loꝛem. ſcilicet a coloꝛe pꝛecedẽte:utpote quia pꝛius erat
nigri vel crocei. g ¶ Opſamq; ſpeciem lepꝛe.i.locuz cu
tis carnis vbi apparet aliquod ſignum lepꝛe.
h ¶ Humilioꝛẽ. i· demiſſioꝛem: ut habetur in hebꝛeo.
i ¶ Plaga eſt lepꝛe. ſcilicet certa.

* * „

eius arbitrium.i. ad iudicium ſ. acerdotis.

I¶ Sepabitur. ſcʒ a cohabitatõne alioꝛum: quia ille q

eſt lepꝛoſus iudicatus debet extra caſtra manere: ut ha-
betur infra. Cõſequenter oſtendit quid ſit agenduʒ quã

do non ſunt manifeſta: ſcilicet quando tria pꝛedicta de
ficiunt:vel aliquid eoꝛum:quod notatur cum dicitur:

tem lucens candoꝛ fuerit nec humilioꝛ c.
m ¶Recludet eum ſacerdos.ne alios inficiat ſi ſit pꝑcui
a:et ne ex anhelitu alioꝛum lateat eius lepꝛa.
n¶ Et ↄſiderabit eũ die ſeptimo.ad videndum ſi eſt ali
quid immutatum circa eum per quod depꝛehendatur

lepꝛoſus vel ſanus.

gſrrloſto

leiudicunler

lotſanmen
ſn nileſt
tnteͦdins
Utiiulcaded
er rdda;
exacpepe
Wriad ene
Dndug aiden
Asenſon⸗
ucſat nuens
ſoͤ ppehoron
Dinltiteta
riripl
ern
Atchrücen
iontino
Apmudeno

lini

ſitbor ied
A (C
iſacerco⸗
lſiiuie/
at

hrpeciſe
migtdele⸗

4 G⸗

Mhaticiczti
nemnn api⸗
mwichand⸗
mnaRm
Watugin
G
ſlgtt
4

ſnn E
hlop mtni
tale
ehſtini
a c⸗

RN
W

naöan
iomitin — —
gnn 0 ¶ Etſi N⸗ 7. —
inndi ſilche; lepꝛa.i.ſignũ Teui.
ien u inſue⸗ ce, lee te erk Ultra nõ
lei uni, tius ↄſid it extẽſiue. r ierit in cute poꝛes ĩ no creue ——
Gsiup. 39 eradũ urſuz iclu⸗ ꝛes tmin teneri le 2 .
Kann curis no ſueri eiolebe — nee, c asv ꝛa mũdiſſia iudicabi
rnrtia aa krae r de et tl ckoe
D Nrign nſine pdicto. dterirl “ ſabies laicoꝛne iõ epna eilabee p
*Q¶HMundabit H viuẽs ĩ eo a:r ſic p e car ahit pu elepꝛa mu⸗
1 ( eũ.i.mũdũ iudi ſe „ , appuerit.ĩ ̊ caro mũdat᷑ tredinẽ hũ
d 1 ſalles t. nen ĩ cute pᷣo uerit nec trãſierit eſſe decernet C ennsrubta.
v LA gnü vi alin ſi reclu deorc termios:rurſũ in qᷓ vicus n CLaro æ cutis ge pollu 4 c
Dür tas cur ablie i⸗ Plani Sis einn cotenm apparuent geicarri. al Viua iafa.
4 gunt ntanli 4 foo . idin nõ nſeunna ſüeri lem: neet po ad ſe Anbrui zir ꝛ Ni ſü un
l nini igna maif⸗ it ſua ⁊ mudl mo veſtimẽ : qua: 7 pi carne reli Karo 2 cuti .
r u tuü kiudie loy po 7 reddituſ mũ ote viſus ẽ a eni lepꝛe teu. Pla to. Sſt ar vlor ruptio
un ꝛe:vel qꝛl ri: inuũdie ucetur ad 2 cicatriy. is ẽ pꝛi Erupti ſz vuin
migugi bbtaie ei nenlre P* imũdicie cõdẽne ad ⁊ vicin. xſubobſcura li ptio cutj ab exii
ä ene laga lepꝛe ſi fue ẽnabit. recdl na camen buͦilioꝛ nie latan
myhuiii⸗ mrr igeg ine aicet aaſe it in bo dudet euʒ ſeptẽ lillio⸗ Vuhrt: inani oivi.
Ainicoufin ctieat m ſemel tẽ:⁊ vi ucet᷑ ad ſac Et ſiqidẽ pte diebus. Poſt ſanatõ vlIc..
5 ⁊ videbit eũ. Cuᷣ erdo- cabi lidẽ creuerit:adi ceun ſi ez vo yll
bara chirin no p N⸗ mücus: it en C. cabi 1 erit: ad . i appeat: —MW
rtatihe 6 ppi hoc oꝛ albus iclite unaz co ri t eũ lepꝛe:ſi iudi catri ; ES
ſütſer tsi en Dimittẽd erat us ĩ cute fuerit 0 rit ĩ pꝛe:ſin au 5 rix alba. alb S
gicen ttẽdus habi pillo ite luerit: et ti loco ſuo:x utẽ ſtete lucẽte mõ pᷣdi dine
occaſioniſinii⸗ tare iter ſa i 15 E mutaueri ct ca trix: o: vlceris ẽ ci mõ pᷣdict
Nin tero: uoq; caro v : Laro ⁊ cuti undus erit. muütato a. p
. c(Sin debebat iudi ed kuerit: iua o ⁊ cuti erit. ni. öͤez colo: pfu⸗
— ſepari iucice dicahitn vetuſtiſſimaſt exuſſerit: ſnqtaaſt ignis rol cũ iſtis ſi Nr,
tsng⸗ apparerẽt de no/ tamiabi q; ĩolita cuti. Cö rufam hũeri ata alba ſiue cto: 7 s mõ. z. di
Tn inalcs nat en hititaqz ei ſacercho⸗ nbekcezurece ätichoeie
Aarh ſ dicit: 95 mũdicie ẽ. Si ia pſpicue ei ſa ẽ in alboꝛẽ Etecc hoc nõt cũ dẽ
ga lepꝛe. P bla e vſqʒ ad a ca/⸗ e in cicatri a zu dubio cũ dẽ
wuimuin lepꝛe. Dic coſe ſt ad pedes:qui Quõd ſi pi ce oꝛta eſt. u duht o d.
quẽter agi ſub aſt 8: quicqd od ſi pil eſt. dpſtini i pilꝰ ẽ coloꝛi
– pꝛa r agit᷑ de le cõſie pectu oculo 9 fuerit ĩ piloꝝ coloꝛ bſtini ⁊cc toloꝛis
j WV 1 Ar, „ — 4 non 1 c. 7 P lr. α
antieninli krc ut iudicat ĩ õſiderabit e 1 cadit: imutai: nec hũili dẽis. ¶Etſi ge
Sunhtint motcande pꝛi⸗ teneri lepꝛa ſater dos: t plaga carne rellc hiitior uerit rliccen
nlnann p̃ponũ u certo 2 dicabit:eo iſſima iu⸗ Pee ſpẽs fuerit ſi ipſa le extẽſiue:ita ine vel
dbun ni ponũt ſigna ex/ ꝙ ois i . recl = ubobſcura: p h poſſi biliter
unt uf⸗ eneſmaer a dmineo pois cando di udet ein ſepte diebus:r Alr aglein
zuinlgu riet cntis raloein dne⸗ erit. elco ha mun die ſey i ptẽplabit ae cabl ei etnd
illoꝝ: cũ dẽ fgo an n. NA eu lepꝛe⸗ ic pu
nit Aunchcrͤ⸗ ſ iussiepappenuenuidne bitea⸗ eerenenn 2ſter agl rhe
Albus 1c. Et acci . Ei 6: ꝛza q
untal⸗ pit hiealbe oſie Eer, näcoge polluet e ſteterit nõ lanocl⸗ can large eee accpitn
