Ne Ninem ueft eũ tünica ta rebit qd illi ꝓſint ſõnia ſua diderũt eũ iſmahelitis.xxxꝓ. qñ vidit filiũ ſuũ ia
N unmm lari. qꝛ ptingebat Audiẽs aũt hec růbẽ nite argẽteis:ꝗ duxerũt eũ ĩ 7 cob i tanta anxietate
e it ho, barliverareeütwe manb: Sybud. Reucrſuſcz uben dendieniien d
G iiſn fͦ no . : HMõ iterfi ciſternã nõ iuenit pue Ex hoc di
di üng Et expoliauerüt ſaguinẽ:ſʒ pijcite eũ ĩ ciſter tres ſuos ait: uer nõ co ſreaclltus⸗ bᷣmo
niaer nabicneicdetlolttudit Pareracgo e bo i hnabeltig r ierd⸗
n. vẽ ꝙ hẽbat tui img len . teis vt pꝛedictũ ẽ: ſe
uut Frnpigevne noxias. Hoc aũt dicebat nẽ hedi quẽ occiderãt ſxe cũdo iſmabeltte ven
n rii plicẽ: ? ali ſericẽ polẽs eripe eũ de manib rũt:mittẽtes ꝗ ferrẽt ad pa diderũt eũ madiani
di lnin lere ibi ab eoꝑ: ⁊ reddẽ pii ſuo. Con trẽ: T dicerẽt: Hãc ĩuenim aherat codt Cole
i rni P ſumplict unica leſti igit vt puẽit ad frẽs ſu vigde vtrũ tunica fili tuiſtt: deaernnt magiannee
eo Nuntrii intelligut camiſi oſ:nudauerũt eũ tunica ta an ñ: Quã cuʒ cognouiſſ⸗ pphutiphari in egy⸗
en inkar a3: p¶ Et ſelen lari ⁊ polymita:miſerũtqʒ pẽ ait: Lunica filij mei eſt. pto: pꝛeciũ tñ ſecũde
N n cnenndt⸗ (ufclſternäveacdnobé Ferapeſſng comechtei. ais reen
w in tionis.cũ eni ppe bat aquã. Et ledẽtes vt co 6 a duogulit igien. U E ꝙ fuit maius i pꝛi
n gubt eos traſirerat ſo ederet panẽ vider̃t iſma ſiſq; veſtib idut ẽ cilicio: me: qꝛ h'modi vedi
l brunf cietas mercatoz helitas viatoꝛes venire de luůges filiũ ſuuz multo tpe. rones ate ſu 4 lu
0 Müſtp. oera Anei Balaad: T cameloſ eox po: Cõgregatis aũt cunctis li no fuit vegir, niſt bij
füchn⸗ uclas qerat pncei tantes aromata æ reſinã æ beris ei vt lenirẽt doloꝛẽ

ed we

palioꝛ ſuaſit fri/
b vt ioſeph mer

ſtacten in egyptũ.Dixit er

¶ Beneſis. Xxxvij

pꝛis:noluit cõſolationẽ ac

ſemel a frib' iſmahe

litis:vt dictũ eſt:⁊ ſe

3 doG . 1. „ „. 1. . „ 27 . Ve = 1— — . . .
wl catoꝛib/ vederelt:· go iudas frib ſuis: Quid cipe ſed ait: Dèſcẽdã ad fi cũdo ab iſmahelitis
en icabi; moe nob ꝓdeſt ſi occiderimus liuʒ meũ lugẽs in ifernuʒ Parhitoer
mmn cexg eſtratum ſrẽm nrm: ⁊ celauerim ſã ct illo pſeuerãte ĩ fletu: m q, puthiphar emit
mniilgende ab eis elongat: · guinẽ ipſi:? Meli ẽ vt ve/ dianite vẽdiderunt ioſeph eũ de manu iſmahe
grun cũ hoc dð pcio vy nuũdet iſmahelitis: ⁊ man in egypto:phutifari eüůnu litarũ.Exq bʒ igẽ
ann guis cpororer nr̃e nõ polluãt.Fr eni ⁊ ca cho pharaonis magiſtro homler in mahaln
ero. emolumẽtũ: ⁊ in Fa & Acoenerit frõ lli 1 ur
tlohif boc coſenſert alj 0 nf̃a cẽ. Acgeuer üut frẽs ſᷣ militum. ⁊ hoc cõcoꝛdat ei qð
atu afetd⸗ vñ ſubdit: ęẽ M MU: ſupꝛa dictũ ẽ ca.xxv
aetnſänal q ¶ Extrahẽtes eũ ⁊c. Aliq aũt libꝛi hñt. xxx.ſʒ falla ꝙ Cethura que fuit mr̃ madian a quo dicti ſũt madianite
und⸗ elra. Scribit᷑ Pꝛouer.xxj. No ẽ ſapiẽtia:no ẽ cõſiliu 2 Agar mater Iſmael a quo dicti ſũt iſmahelite: fuit eadẽ
rin, dñm. qð exponẽs beat Gꝛego.i moꝛa.dicit ꝙ hoies ꝑ mulier numero. 3 ¶ Eunucho pharaonis. Eunuch' ali
ma aſtutias ſuas volẽtes ipedire effectũ oꝛdinatois diuie ß qñ accipit᷑ pꝛo caſtrato: aliqñ vo P, miniſtro vel ſeruo ali
ninp cai, ter itentionẽ ſuã ꝓmouẽt eũ:⁊ ponit exẽplũ de ioſelp c' pꝛincipis:⁊ vocatur talis eunuch:eo debet eſſe caſtus
n de qᷣ de poꝛdinauerat ꝙ a frib' adoꝛaret᷑:volẽtes hbo ⁊ honeſtus:⁊ hoc mo accipitur S. viena re
1 er e ipedire frẽs eius vẽdiderũt eũ:vt dictũ ẽ:⁊ ꝑ hoc factũ gis ⁊ piſtoꝛ vocãtur eunuchi. 2 agiſtro militü. He
– vt cogerẽtur famis tpe venire ad ioſeph ⁊ ipſũ ado beꝛei oicũt: Magfr̃o carnificũ. in hebꝛeo eni ſcribit᷑ batha
, tare. r. ¶ Reuerſuſq; rubẽ ad puteũ als ciſternã. ne abim: ſignificat Pbe mactantiũ vel laniantiũ:⁊ hoc poot
n n ſciebat eni e ioſeph fuiſſet vẽdit: a io cũ eũ nõ iuenit ¶ copetere militib q hoies iterſiciũt in bello. hüc ſenſum
n credidit ꝙ ipſo abñte frẽs ex malicia extraxiſſent eũ de ſequit᷑ nra tranſlatio.Copetit etiã carnificib qui mactant
we⸗ , n fouea ⁊ iterfeciſſent. Sed qritur hic abierat rubẽ qñ aialia:⁊ hunc ſenſũ ſequũt hebꝛei:⁊ quaſi iĩ idẽ redit dictũ
m venditus ẽ ioſeph: Dicendũ ꝙ abierat ad q̃rẽdu melio Joſephi qui in hoc loco dicit pꝛincipi cocon. .
aum timc ra paſcua vt frẽs ſuos faceret elõgare a fouea in qᷓ erat In ca. xxxvij. vbi dẽ in poſtilla: Aũ hebꝛaica lingua nõ
ec * ioſeph vt ſic eis abñtib meli poſſet extrahere ioſepp habeat crimine peſſimo. ¶¶ Addttio pꝛima.
c 8 ,ou; ⁊ reddere pꝛi ſuo. s ¶ Tulerũt aüt. Hic deſcribitur·· Nhebꝛaica lingua in hoc loco nõ ẽ dictio ſigni
nti⸗ facti celatio p fictionẽ mẽdacij ꝙ eẽt a beſtia deuoꝛat ꝭ½· föficas crimẽ peſſimũ nec rixã:ſed ſolũ ẽ ibi dictio
n Gim Ppʒ lr̃a vſq; ibi: t ¶ Lugens filiũ multo tpe.ſ. xxijꝗj.· Aiignificãs detractionẽ. eadem eni dictio ponitur
nntiſfe annis:q vt dictũ ẽ fluxerũt a tꝑe vẽditois ioſeph vſqʒ bhica.j. u.xiij vbi dẽ: Detraxerũt terre ꝙ eẽt mala: que
ar?

— nica talari ⁊c.

BGeneſis

quidẽ detractio in hoc loco nõ ẽ intelligenda ſic ꝙ ioſeph
iponeret aliqð falſũ frib:nec etiã ꝙ in hoc malo qð de fri
bus pẽi denũciabat ĩtenderet denigrare famã eoꝝ:ſed ſolũ
hoc faciebat ppter bonũ fratrũ:vt.ſ.a pꝛe coꝛꝛigerẽt: qð n
ẽ peccatũ:nec etiã detractio ppe dẽ:ſed large:vt in ſecũda
ſäcegeis rde
ac cã pꝛincipalit ia
cob diligebat ioſep Odẽemtpe. XXXVIII.
eo ꝙ videbat eũ gela?· deſcẽdens iudas a fra
toꝛem boni erga ſrẽs trib ſuis:diuertit ad viruʒ

al vario odollamiten noſc biram:
ſeph æc. Ad intel ige uiditq; ibi filiaʒ hoĩs cha
ai F qð ſeqtur: nanei võcabulo Si . Er
Om in ſenectute ge accepta vxoꝛe igreſſus eſt
nuiſſet eũ. Sciendũ .
ꝙ in lr̃a hebꝛaica in ad eã. Que ↄcepit ⁊ pepit
poc loco nõ di: In ſe filiũ:⁊ vocauit nome eius
nectute genuiſſet. ſed her. Rurſũq; cõcepto fetu
dicit eo ꝙ filius ſene natũ filium vocauit onan.
ctutis eẽt ſibi: qð ex/

Tertiũ quoq; pepit quem

ponẽs traſlatio chal appellauit ſela.Quo nato

daica ſic dicit: IArael

auũt diligebat ioſehp parẽ vltra ceſſauit. Dedit
eo ꝙ eſſet fily ſapiss aũt iudas vxoꝛẽ pᷣmogeni
ſibi:vñ tranſlatoꝛ ĩtẽ L

to ſuo her: noĩne thamar.
Fuůit quoq; her pᷣmogeni
tus iude: nequã ĩ cõſpectu

dit ſenectutem i hoc
ſignificare ſenſũ ſeni
lẽ:iuxta illud Sapi.
iiij. ca. Senectus etas
venerabilis eſt c: gGd
v ronabiliter dictũ:nã nõ videtur eſſe cã ſufficiẽs ad hoc
w iſrael dilexiſſet ioſeph plus ceteris eo ꝙ genuiſſet eũ i ſe
nectute:nã beniamin fuit genitus in maioꝛi ſenectute: Jſa
char aũt ⁊ gabulõ nõ excedebãt in etate ipſum ioſeph niſi
annũ vel modicũ vltra vt põt hꝛi ex l̃a: ⁊ ideo cã hꝰ di

ectionis potius vẽ attribuenda ſapientie ſeu moꝛib' ſenili

bus:que iam quodãmõ videbant᷑ vigere in ipſo ioſeph:ex
hoc ꝙ lʒ eẽt iunioꝛ ceteris iam tñ itendebat circa coꝛꝛectio
nẽ fratrũ maioꝝ.vñ dicit: Eo ꝙ filius ſene tutis eẽt.i.ſapi
ens:vt dictũ ẽ. aũt ſubdit:ſibi.itelligendũ eſt ex hoc ꝙ

iſta alis nõ publicabat:niſi ſolũ pꝛi ad quẽ coꝛꝛectio pꝑtie

bat:⁊ iõ ſolu pꝛi pnciplłi cõſtabat de ſapiẽtia ipſi ioſeph.
E, In eo.capi.xxxvij.vbi dẽ in poſtilla: Nudauerũt eu tu
i Additio.ilJl.
¾Nebhebꝛeo hꝛ:Expoliauerũt eũ ſua tunica ſerica
ãDlᷓẽð idem ẽ: ac ſi dicat tunica ſua.ſ.tunica ſerica.
vñ ex hoc nõ hẽ ꝙ hẽret duplicẽ tunicã nec ꝙ ſibi abſtra

herẽt tm̃ vns tunicã.ſ.illã ſericã quã iam fecerat ei pater ĩ
ſignũ maioꝛis dilectionis:⁊ ideo de illa ſolũ fit mẽtio: qꝛ
erat magis pꝛecioſa ⁊ meſt⸗ nota.vñ ⁊.j.eo.capi.dixit pᷣꝛ

Tunica fili mei ẽ. Replica coꝛꝛectoꝛij cõtra Bur.

ꝛeo nõ hꝛ crimine peſſimo:ſed loco ep hꝛ dictio

Bur.tũc ſenſus ẽ: Accuſauit ioſeph detractione qua ſibi ĩ

uicẽ detraxerũt:⁊ cũ detractio inter frẽs pꝛocedat ex odio

fraterno:qð ⁊ peſſimũ gen vitij ẽ. generaliter igitur loquẽ
do nõ debuit Bur. tranſlationẽ nr̃am notare: nec poſtilla
toꝛem qui exponit de rixa que fuit occaſio detractiõis.vñ

ſententia lr̃e ſᷣi expõnẽ Bur.ẽ ꝙ ioſeph accuſauit eos de

capi. xxxvij. vbi dẽ: Accuſauitq; frẽs crimine
peſſimo. qð Bur. volens exponere dicit ꝙ in he

ſignificãs detractionẽ:⁊ exponit de ioſeph qui ppᷣe nõ de
traxit fribꝰ:ſʒ vẽ Bur.pꝛe ſenecta delyrare cuʒ illud qð dicẽ
poni loco illius vbi nos hẽm: Crimine peſſimo. ſe teneat
ex ꝑpte fratrũ accuſatoꝝ ꝑ ioſeph:nõ ex ꝑte ioſeph accuſan
tis.Si igitur ponitur dictio ſignificãs detractionẽ vt dicit

tractione que ẽ nõ itelligibilis: ⁊ hʒ modũ delyramẽti
¶ aũt ſubdit de dilectione qua iacob ioſeph dilexit:
quaſi cã hꝰ dilectionis eẽt:quia ĩ ſenectute eũ genuiſſet
qæ hoc v iponere poſtillatoꝛi qui tamẽ ita nõ exponit:
ſed dicit ſenectutem iacob eſſe occaſionẽ ill dilectõnis

nõ cauſam: quia
2, „„ ſe‚nes (oiter fragi
dñi ideo ab eo occiſus ẽ les ⁊ defectuoſos
Dixit ergo iudaſ ad onan Seum. Joſeph
filiñ ſuñ 6 1 ute ge
filiũ ſuũ. Ingredẽ ad vxo nitus nõ appatu
rem fris tui ⁊ ſociare illi vt it fragilis: ſed r
, . it fragilis: ſed po
ſuſcites ſemen frĩ tuo. Ille tioꝛ alijs coꝛpoꝛe
ſciens non naſci ſibi filios moꝛib 2 ſeſu:ita
introiens ad vxoꝛẽ fris ſui videbat alicd

diuinitatis in eo
relucẽ. Hãcqʒ ob
cauſam dixit po

ſemẽ fundebat in terrã:ne
liberi fris noĩe naſcerentur

Et iccirco percuſſit eũ dñs ſtillatoꝛ ꝙ iacob
eo ꝙ rẽ deteſtabilẽ ſaceret ¶ eũ pꝛe ceteris dile
Quãobꝛẽ dixit iudas tha een z voſti l⸗
mar nurui ſue: Eſto vidua quẽdi ex gloſa oꝛ
ĩ domo pꝛis tui: donec cre dinaria ſupſiſſe:
ſcat ſela filꝰ me. Timebat que hũc paſſũ de

deo pꝛe ⁊ filio in

eni ne ⁊ ipſe moꝛeret ſicut mundi ſenectute

fres eius. Que abijt 1 ha generato allegoꝛi
bitauit in domo patris ſui ce expõit:a ᷣ mõ
ʒpyponédi a cauſs
dilectiõis aſſignã

di Bur. no longe recedit:vt pʒ ituenti ſuã digreſſionẽ.
in eo. capi. vbi dẽ ꝙ expoliauerũt ioſeph tunica ſe
rica datur itelligi ſm poſtillatoꝛẽ ꝙ habuit plures tu-
nicas. vbi obijcit Bur. neſcio quid clare eni põt videri
Joſeph plures tunicas habuiſſe: vna qua intincta in
ſanguine hedi miſerũt ad patrẽ:aliã tũ qua vẽdiderũt
eũ.nõ ẽ enĩ veriſile nudũ eũ venditũ fuiſſe: patet
Bur. ſepe facere vĩ de lana capꝛina. ¶ Ca. XXXVIII.
VVOVgem tpe. Iſtud capi. ponit iĩcidenter iuxta
venditionẽ ioſeph: qꝛ vt dicũt hebꝛei filij ia

cob videntes pꝛem icõſolabiliter afflictũ: eo

ꝙ credebat ioſeph eſſe moꝛtuũ ceperũt eẽ moleſti iude

eo ꝙ dediſſet coſiliũ de eiᷣ venditione:dicentes ei: Si
cõſuluiſſes eũ totaliter dimittẽdũ acqeuiſſem tibi tan
ꝙᷓy pncipalioꝛi:maxime quia ſedata paſſione ire ĩ nobis
fuiſſem ei cõpaſſi ⁊ ſic reddit fuiſſet patri: ꝓpi qð iu
das declinãs a frib ſuis cõtraxit cũ alijs amicitiam: ⁊
inde accepit vxoꝛem: a ideo pmo deſcribitur ſue vxo-
ris acceptio: 2 ſecũdo ſue nurus iĩpꝛegnatio: ibi Euolu
ris aur multio oieb. Lirca pmu dicit ſi: b Tliditcs
ibi filiã hois chananei. Hebꝛei dicũt: hois mercatoꝝs
Dictio enĩ hebꝛaica q̃ hic ponit᷑ equoca ẽ ad ſignifican
dũ aliquẽ deſcẽdentẽ de ſtirpe cham: ⁊ bũc ſenſũ ſeqt
tranſlatio nra: ⁊ ad ſignificandũ mercatoæc: ?⁊ hũc ſeſũ

ſequũtur hebꝛei. vñ ⁊ Pꝛouer. xxxj. ca. vbi tranſlatio

nr̃a hʒ: Cingulũ tradidit chananeo. Hbꝛei dicũt: Mer
catoꝛi c¶ UWocabulo Sue. Nlõ ẽ nomẽ vxoꝛis iude

vt aliqui credũt ⁊ male:ſicut melius pʒ in hebꝛeo: ſe

ẽ nomẽ pꝛis illius vxoꝛis:vt magis.j.patebit. ⁊ pʒ lra

vſq; ibi: o ¶ Fuit quoq; ber ⁊c. Que aũt fuerit er
nequitia ĩ textu nõ expꝛimitur: ſed dicũt hebꝛei ꝙ fuit
ſimilis cũ nequitia ſui fratris Onan:qui in coitu cum

ſua vxoꝛe ſtudebat fundere ſemẽ in terram.i.extra vas
muliebꝛe: ſed hoc faciebat alio motiuo: quia iſte Her
libidinoſe afficiebatur ad ſuam vxoꝛẽ thamar: ideo

Guensane
Houtm mf
ſecriimel
mntideſiin d
loneſens fg
Nfaibäu

cc.
ſſi iit
Olyirr deien
iur ſve nn
ſegred⸗dſect
loeoſcen cdd⸗
Uaroni S
Nde
Ciraa peinu
ſotenta epnn
gligub'ſbusr⸗
n
ſeſpnice jOI
ebupki Moe
ueſi le er
o uro iu
gwoictſ x
ſectone puis
Gotgude.
(Madereti
himns Judi
gadideſan
endti
Ruun qt
nlionnis
liint
dto noter
log n e
Aaliaraltn
Nädegoſen
ſit deſmane
Erglen Kond
dortſcitin
h Nn
ilnoles
ulzpuſaln
uſe bͤſoꝛiy⸗
unir diſoui
nſctbitn,
läſtispaf

—,, — — — — ð;ê‚;RAyð

kiglelt⸗

wweb
ui dit
e urun
whihig
Andng
ſs Ane
ue e
da n
e
ninin

ütgte

iit.
d Krünt
nvmnin
—

in Knk

isſe
ginmümi
iſe mipin/
uſ
Nise

W
vimtün
ert/

7

22

enn.

¶ Beneſis. xx vij

cauebat ne ipꝛegnaretur:ne ex eius ipꝛegnatione eðꝰ pul

chꝛitudo minueretur: ⁊ ne eius cõcubitu ad tempus p
uaretur.ſ.cũ eẽt ꝓpinqua partui ⁊ in partu iacẽs vſq;
ad purificationẽ. Onan eni frater ei ſilr faciebat ppt
hoc ꝙ ſciebat ꝙ pꝛimogenirt filius aſcriberet᷑ fratri de

functo:vt i lr̃a dẽ
⁊ ideo vterq; iter
fectus ẽ a dno: ⁊
identitas pene at
teſtatur ſilitudi/
ni culpe. Ex iſto
etiã loco patʒ qð
ſupꝛa dictũ eſt. ſ.
plura legalia eſſe
obſeruata anteqᷓ;

lex daretur moy

ſi: quia inter illa
vnũ ẽ de ſuſcita
tione ſemis fris
defũcti: vt hẽtur
Deute. xxv.capi.
e¶ Euolutiſ aũt
Pic ↄñter deſcri
bitur ſue nurus

ipꝛegnatõ: ⁊ ſecãũ

do eiuſdem cõdẽ
natio:ibi Ecce ãt
poſt mẽſes tres.
Circa pꝛimũ pʒ
ſententia exceptij
aliquib' vbis ex
ponẽdis.

¶ Woꝛtua eſt

ſue vxoꝛ iude. In
hebꝛeo hi: Moꝛ
tua ẽ filia ſue. ex
quo patet qð ſu
pꝛa dictũ eſt. ſ. ꝙ

ſue eſt nomẽ pꝛis

vxoꝛis iude.
g ¶ Aſcenderet iĩ
thamnas. Judi.
xiiij. ca.dẽ de ſan
ſone: Deſcendit ĩ
thamnata.nõ eſt
cõtradictio:quia

illa villa ſita ẽ in

pendulo mõtis:⁊
ideo ex vna ꝑte
acceditur ad eaʒ:
deſcẽdendo ſicut
fuit de ſanſone:
ex altera aſcendẽ
doꝛ ⁊ ſic fuit dð iu

da. h¶ Ad tõ
dẽdas oues. NlO

manu ꝓpa ſed vt
pꝛeeſſet tõſoꝛibꝰ:
quia tũc dñi oui
um faciebãt ma/

gnũ cõuiuiũ ſuis pa

Euolutis aũt multis ãnis

moͤꝛtua eſt ſue vxoꝛ iude:
Qui poſt luctũ cõſolatiõe

ſuſcepta:aſcẽdebat ad ton

ſoꝛes ouiũ ſuarũ ipſe ⁊ hi

ras opilio regis odollami

ta in thãnas. Nũciatũqʒ ẽc

thamar ꝙ ſocer illi aſcen
deret in thãnas:ãad tondẽ
das oues: Que depoſuis
viduitatis veſtib: aſſũpſit
teriſtrũ: ⁊ mutato habitu

ſedit ĩ biuio itineris qð du

cit thãnam: eðò q creuiſſet

ſela ⁊ nõ eũ accepiſſet ma

ritũ.Quã cũ vidiſſʒ iudas
ſuſpicatus ẽ eſſe meretricẽ
Opuerat eni vultũ ſuũ ne
agnoſceret. Ingredienſq;

ad eam ait:ũimitte me vt

coeam tecũ. MNeſciebat eniĩ
ꝙ nurus ſua eẽt. Qua rñ/
dente quid dabis mihi vt
fruariſ ↄcubitu meo:dixit

Mittã tibi hedũ de gregi

bus. Rurſũq;ʒ illa dicente
patiar qð vis ſi dederis mi
hi arrabonẽ donec mittas
quod polliceris:ait iudas
Quid tibi vis ꝓ arrabone
dari: Rñdit ãnnulũ tuũ ⁊

armillã ⁊ baculũ quẽ ma
nu tenes. Ad vnũ igi᷑ coi

tũ mulier cõcepit ⁊ ſurgẽs
abijt:depoſioq; hitu que

ſumpſerat:ĩduta ẽ viduita

tis veſtib . Milit ãt iudas

hedũ p paſtoꝛẽ ſuuʒ odol

lamitẽ:vt reciperet pignus
qð dederat mlieri.Qui cũ

nõ ĩueniſſet eã:ĩterrogauit

. ſuis paſtoꝛib: vt hĩ.j. Re.xxv.c. de nabal
¶ Aſſumplſit teriſtrũ. Ueſtis ẽ linea qua mulieres vte

bant in eſtate:⁊ dẽ a tero teris: qꝛ ꝑ attritionẽ fiũt ibi
ruge multe. k ¶ Eo ꝙꝙ creuiſſet ſela. Ex quo patet ꝙ
mouebatur amoꝛe pꝛolis hũde. I ¶ Si dederis mihi
arrabonẽ.i.vadiũ. m ¶ Annulũ tuũ. In hebꝛeo hẽ

ſigillũ tuũ.⁊ ĩ idẽ redit:quia antidt anulo lr̃as ſignabãt:
vt hẽ Heſter. viij. ca. n ¶ Habeat ſibi. certe mẽdacij argu
ere nos nõ poterit.In hebꝛeo hẽ:Habeat ſibi vt nõ ſius
deſpectui. qð exponũt hebꝛei ſic: Sit ſuũ qð hʒ de meo:⁊

hoies loci illꝰ. Abiẽ mu

lier q̃ ſedebat ĩ biuio: Rñ
dentibꝰ cunctis nõ fuitĩ lo
co iſto meretrix:reuerſus
ẽ ad iudã:⁊ dixit ei:Nõ in
ueni eã:ſed ⁊ hoĩes loci il
lius dixerũt mihi:nũq; ſe
diſſe ibi ſcoꝛtũ. Ait iudas
Haãbeat ſibi:certe menda
cij arguere nos non põt.
Ego miſi hedũ quẽ ꝓmiſe
rã ⁊ tu nõ ĩueniſti ea.Eccè
aũt poſt tres mẽſes nücia
uerũt iude dicentes:Foꝛni
cata ẽ thamar nuruſ tua:⁊
videt᷑ vterus illi itumeſcẽ.
Dixitq; indas:pꝛoducite
eã vt cõburat᷑.Que cũ du
ceret᷑ ad penã miſit ad ſoce
rũ ſuũ dicẽs: De viro cui

hec ſunt:ↄcepi. Cognoſce

cup ſit ãnulus ⁊ armilla ⁊
baculus. Qui agnitis mu
neribꝰ ait: Jſtioꝛ me ẽ:qa
nõ tradidi eã ſela filio meo

Attamẽ vltra nõ ↄgnouit

eã. Inſtante aũt ptu:appa
ruerũt gemini ĩ vtero:atq;
in ipſa effuſione infantiu,ʒ
vn ꝓtulit manũ:i quᷣa ob
ſtetrix ligauicoccinũ dicẽſ
Iſte egrediet᷑ pᷣoꝛ:Illo vo
retrahente manũ egreſſus
eſt alter. Dixitq;ʒ mulier:
Quare diuila eſt ꝓpter te
maceria: Et òb hanc cau
ſam vocauit nomen eius
phares. Poſtea egreſſus
eſt frater eius: in cuius ma
nu erat coccinũ:quem ap
pellauit caram.

p ↄñs factũ thamar. ſedt: r ¶ In q

6 are diuiſa ẽ ppi te maceria

nõ requiras amplius eã ne factũ iſtud diuulget ad cofuſio

nẽ meam. o ¶ Ecce
aut. Hic deſcribitur
ipſius thamar condẽ
natio cũ dẽ:
p ¶ Dixitq; iudas
ꝓducite eã vt conbu
rat᷑. Ex hoc dicũt he
bꝛei ꝙꝙ fuit filia mel⸗
chiſedech ſacerdotis
qꝛ filia ſacerdotis foꝛ
nicãs debebat ↄburi
vt hꝛ Leui. xxj. Sed
iſtõ vr falſũ:qꝛ ſupꝛa
dixit ei iudas: Eſto
vidua ĩ domo patrij
tui. Melchiſedech
at iam diu erat defũ
ctus:qꝛ poſt natiuita
tẽ iacob no vixit ad
plus niſi.l. annis: vt
ſupꝛa dictũ ẽ.xxv.c.
Jacob aũt tꝑe vendi
tionis ioſeph erat. c.
vij. annoʒ: vt pʒ ex
pꝛedictis. ca.xxxvij.
qꝛ iacob qñ deſcẽdit
in egyptũ erat.cxxx.
annoꝝ: ⁊ vẽditio io
ſeph pꝛeceſſit ilũ de
ſcenſu.xxiij.annis. ⁊?
iõ dicẽdũ ꝙ thamar
nõ cõmiſit foꝛnicatõ
nẽ ſimplicẽ:ſed adul
terium:qꝛ erat ligata
ipſi Sela:nec potẽat
alteri copulari: vt pʒ
Deu. xxv.ca. Adulte
riũ aut moꝛte puuie
bat: ⁊ ſic fuiſſet tha
mar punita niſi ppt᷑
iiuſticiã ſibi facta ex/
cuſata fuiſſet a tanto
⁊ſi nõ a toto.vñ ſub
dit: q ¶ Juſtioꝛ me
ẽ.i.minꝰ punienda q;
ego qᷣ ſibi iiuſticiã ſe
ci ſubtrahẽdo ſibi co
pulã filij mei tꝑe de/
bito cõpleto. Judas
at cũ thamar ſimpli
cẽ foꝛnicationẽ coõmi
ſit: eo ꝙ meretricẽ eã
credidit nulli alliga
tã:qð peccatũ ñ erat
moꝛte puniendu:nec
obſtetrix ligauit cocci

nu.i, filũ rubeũ:vt ꝑ hoc diſtingueret pmogenituũ ab alio.
u i.pellicula ĩ qᷓ iuolui᷑

puer ĩ vtero mr̃is qua ruꝑat almanũ ꝓtendẽdo. t ¶ Et
ob hãc cãz vocauit nomẽ epᷣ phares.qð ſonat diuiſionem
v¶ Quẽ ap.a. qð fſonat fulgẽtiã coccini ĩ manu ebligati

4 2

. „ê
S * . 4
.
2 2 R
„*

In capi. xxxviij. vbi dẽ in poſtilla: Dixit iudas ꝓducite

ℳ₰

dech adhuc domus

eius ſeu familia noaas

tur noĩe ſuo:ſicut do
mus dauid pluries
noiĩiat᷑ pꝰ moꝛtẽ ipſiuj
dauid: ſed reuera nõ
ẽ viſile ꝙ ſi thamar
fuiſſet filia tanti viri
ſicut meichiſedech
de hoc nõ fieret men
tio:⁊ tñ fuit facta mẽ
tio de noine pꝛis vxo
ris iude.ſ. Suha: ſu
pꝛa ĩ hoc ca.ſʒ qcqᷣd
ſit de hoc ñ vꝛ ꝙ tha
mar cõmiſit adulteri
um ꝓpe dictũ ad h
ꝙ moꝛte debuiſſz pu
niri.mulieres eni que
erant ligate frib' ſeu
cognatis cõiugis ſui
defucti ſi alteri copu
larent᷑ licʒ illicite feciſ
ſent non tamẽ moꝛte
puniebãt᷑ ſᷣm legẽ:ali
oqͥn Noemi nõ coſu
leret Ruth nurui ſue
vt remaneret interra
moaba ibidẽ cũ alio
coõtraheret: vt habet᷑
Ruth.iiij. capi. Erat
eni ligata ipſi Booę:
vel alteri de cognatõ
ne:nec etiã fuiſſet ex
cuſata thamar ab oc
ciſione ſi adultera fu
iſſet ꝓpter hoc ꝙ nõ
fuerat data Sele.nõ
eni excuſat᷑ mulier de
agdulterio ppter hoc
vir ſuus nõ vult ei

eam vt coburak. ¶¶ A .
hoc ãt ꝙ dicit:Eſto vidua.nõ ſeqᷣt᷑ thamar

Additio.

nõ fuiſſet filia melchiſedech iam diu ante defũcti
nã etiã poſtq hõ moꝛit᷑ pꝛeſerti ſi eſt magi ſicut melchiſe —

Gitũr ioſeph( XXXIN
II vuctus eſt i egyptũ:e/
mitq; eum phutiſar eunu/
ch pharaonis pᷣnceps ex

ercitus ſui:vir egyptiuſ de

manu iſmahelitarũ: a ꝗbꝰ
perduct᷑ erat. Fuuq; dñs
cũ eo:⁊ erat vir in cunctis
ꝓſpere agẽs.Habitauitqʒ;
in domo dñi ſui: ꝗ optime
nouerat dñm eẽ cum eo:⁊

oia q̃ gereret ab eo dirigi ĩ

manu illius: Inuenitq; io

ſeph grãm coꝛã dño ſuo:⁊

miſtrabat ei.A quo pᷣpoſi
tus oib gubernabat credi
tã ſibi domũ: ⁊ vniuerſa q

ei tradita fuerãt. Bẽenedi⸗
xitq; dñũs domui egyptij

ꝓpt᷑ ioſeph:⁊ multiplica
uit tã in edibꝰ qᷓ; ĩ agris cũ
ctam ei ſubaʒ. Mec qcqᷓ;
aliud nouerat niſi pànem
quo veſcebat᷑. Ert aũt io
ſeph pulchꝛa facie ⁊ deco
rus aſpectu. Moſt multoſ
itaq; dies: iniecit dña ſua
oculos ſuos ĩ ioſeph ⁊ ait
Doꝛmi mecũ.Qui neq̃q;

acgeſcẽs opi nephario: di

reddere debitũ:dato etiã ꝙ eẽt adultera adhuc no mereret
cburi:ſed alia moꝛte leuioꝛi puniri: ſole eni filie ſacerdo
tũ foꝛnicãtes ſeu adulterantes igne debebant cõburi:vt pʒ
Leui.xxj.vñ qdã hebꝛeoꝝ dicũt: ⁊ vz rõnabiliter ꝙ iudas
erat in loco q̃ſi pnceps:⁊ ex oꝛe ſuo fiebãt iudicia: ⁊ ꝙ ĩ hꝰ
nõ ſequebat᷑ aliqs leges iam factas:cũ adhuc nõ eẽnt ſaltẽ
diuine ſed iudicabat vt pnceps ſᷣm iudiciũ arbitrij ſui: q
pʒ ex hoc: nã ipſe q̃ſi ꝓpa auẽte dicit: Pꝛoducite eã vt cõ⸗
buratr᷑ ⁊ ↄñter liberauit eã ſuo ppo arbitrio iudiciali dicẽs

Juſtioꝛ meẽ ⁊c.
ſtea datt.

en ſatio nulla eẽt ſʒ legẽ diuinã po
Replica coꝛꝛectoꝛij cõtra Bur.

— x Nca.xxxviij.vbi poſtillatoꝛ ipꝛobat opionẽ he
bꝛeoꝝ dicentiũ thamar ſuiſſe filiã melchiſedech
BBur. cocoꝛdat cũ eo in cõcluſione: ſed rõnes non
obligant ad id ſentiẽdu:ſed ſũt qdã pſuaſiones. cũ aũt po
ſtillatoꝛ dicit thamar adulteriũ cõmiſiſſe ꝑ ↄñs moꝛte ple
ctendam: ſed nõ cõburendã. Bur. nititur eam excuſare de
adulterio:qꝛ fuit iũcta alteri q́; ꝓpinquioꝛi poꝛis mariti.
qð iuiſ fuit illicitũ:ñ tñ fuit adulteriu. Totũ qð Bur. hic
dicit ſtaret:ſi cõiũctio ⁊ cõmixtio fuiſſet ĩ ſpẽ mr̃imoniali

—

qs nõ fuit ſz i ſpecie ſcoꝛti: ideo fuit nota adulterij ꝓpe

dicti:ſʒ fuit

xit ad eã: Ecce dñs me oĩ
bus mihi traditis ignoꝛat
ꝗd hẽat in domo ſua: nec
gcq; ẽ qð nõ in mea ſit po
teſtate:vel nõ tradidẽit mi
hi:pᷣt te q̃ vxoꝛ e es.Qũo
ergo poſſũ hoc malũ facẽ
⁊ peccare ĩ dñm meũ: Hꝰ
cemõi pᷣbis ꝑ ſingulos di

es loqbant᷑:⁊ mulier mole

ſta erat adoleſcẽti:⁊ ille re

cuſabat ſtupꝝ. Acẽéidit ãt

q̃dã die vt intraret ioſeph
domũ ⁊ opiſ ꝗppiã abſq;
arbitris faceret:⁊ illa appᷣ

hẽſa lacinia veſtimẽti eius

dicẽt: Doꝛmi mecũ: Qui

relicio ĩ manu ep pallio ſu
git:⁊ egreſſus ẽ foꝛaſ.Cuůn

qʒ vidiſſet mulier veſtem ĩ
manibꝰſuis:⁊ ſe eẽ cõtẽptã
vocauit ad ſe hoĩes dom
ſue ⁊ ait ad eos: En intro
duxit virũ hebꝛeuz vt illu
deret nobis. Ingreſſus eſt
ad me vt coiret mecũ: Cũ
q; ego ſucclamaſſẽ ⁊ audiſ
ſet vocẽ meã reliqt palliuʒ
qð tenebã ⁊ fugit ſoꝛaſ.In

ar gumẽtü ergo ſidei ftetũ

uſata de tanto nõ de toto ⁊c
itur ioſeph. Poſito ĩcidenti Ea NNNX.
reuertit᷑ ſcriptura ad hiſtoꝛiã ioſeph deſcribẽ
eb ꝓmotionẽ:⁊ pᷣmo ĩ domo Phutitarij
N ſecũdo in domo
regis.xlj.ca.(Ald

huc pmo delcri⸗

bitur ioſeph pꝛo

motio digna: ſe
cũdo ei icarcera
tio üiuſta: ibi Cũ
qʒ vidiſſʒ mulier
Lirca pmũ oñdt᷑
ipſi ioſeph fideli
ta⸗:⁊ ſecũdo caſti
tas: ibi Erat aũt
ioſeph:⁊ hec du
o faciebãt eũ di⸗

gnũ.¶ LCirca bᷣmũ
di: b ( Fuitq

oñs cũ eo. largiẽ

do ſibi grẽam ſuã
⁊ erat accept deo
hoibꝰ:qð p effe
ctũ ⁊ exterioꝛa ſi
gna cognouit do
min ſu: ppt qoð
oia q erant in do
mo ſua diſpẽſan
da ſimpli ↄmiſit
gubernatoni ipᷣ
ndixitq; do

min c. iin bois

tẽepalibꝰ notablr

multiplicãdo.
d ¶ Nec qᷣcqᷓ ali
ud nouerat.ſ.do
minus ioſeph de

oib' qᷓ hẽbat di/

mittẽs curã eoꝝ

ipſi ioſep.
e au panẽ a
velcebat. i. cibuzʒ

ſuũ ꝗ noie panis
itelligitur. omni

ent ſero petebat ioſeph a dño ſuo quid i craſtino vellʒ
comedere.⁊ de hoc ſolo dñs ioſeph diſponebat.
f¶ Erat aut ioſeph. hic deſcribit e caſtitas:qꝛ c eet

coꝛpe groſus ⁊ a vña ſua inſtani pulſaret᷑ ⁊ qſi cotinue

de fractõe caſtitatis:nullo tñ mõ acdeuit:ſʒ magis mu
lieri ſuaſit vt ſuã paſſionẽ refrenaret: ⁊ pʒ iĩa vſq; ibi.
g ¶ Accidit aũt qdã die. Dicit ioſeph ꝙ illa dies erat

„

valde ſolẽnis egyptijs:⁊ in ea cõgregabat᷑ oẽs ad pha
nũ idoli pᷣter ioſeph qᷣ erat dei cultoꝛ: ⁊ iõ pᷣdicta mu
lier tunc finxit ſe infirmã vt remaneret domi: vt hẽret
maioꝛẽ oppoꝛtunitatẽ iducẽdi ioſeph ad cõcubitũ ſuũ

qð ⁊ fecit: Dꝛimo vbis depcatoꝛijs:poſtea cõmiatoꝛijs

dicẽs ꝙ illũ accuſaret:ſicut ⁊ poſtea

lecit: niſi ſibi acqe

ſceret:⁊ tandẽ nimio libidis ardoꝛe ducta:accepit eu p
veſtimẽta:vt cũ ipoꝛtunitate nimia eũ iduceret ad op
nephariũ:ſed ipſe dei timoꝛe ⁊ caſtitatis amoꝛe pᷣdicta

cõtẽpſit ⁊ reli

allio ſuo in manibꝰ mulieris foꝛas

exiuit. h ¶ Lũq; vidiſſet. Pic ↄñter deſeribit ei icar
ceratio iiuſta vt ꝓbaret᷑ e patiẽtia:⁊ qꝛ ſᷣm aplin ons
facit cũ tẽtatiõe puẽtũ:iõ pᷣmo deſcribit e icarceratio

Noita
Pis
bicaſe
crontt di⸗

Ppouinttiil⸗
ſupnupni
d 1 dſiſnin
(yeſteiuin
ulscidtionn
voluttbitan

Vmocrüſunn
ſikgamutn

gtitiedeli⸗
ſgocenencodt
ne adanat.
(tti bdic
ſdt nincd
alno ag
Gbneninunn
ſncrehert.
15no oehht
uscillero in
remiigtone
ciconnmanrs
grlunnedͦ
fla Kirahn
dil hei⸗
dischoſend
frmado demeri
nSr
llusalpenen
tiggtone.
1(dattage
tumin dfumn
Ppgeanns
Ouuugnourihi
ſmnnmn roe
Nr iinion
Olunmgrplt⸗r
lis id n
Mchenlitare
Galte.
G.

ſucſcunioer
giſpniln,
tin niisi
Chtoneogel
nenifnode
tit iienen
Np ſinſtitn
lionanang
Ulaſpetntſd
quoschino

— — — — —— ‚;Rd—

Rid let
duoennuchi
alhuchiin
Ppigpitor An

Nu ding
r w
1o riti
Wo nict

6

ℳ 4
ials Na
2 ilhe
lon inn
Ci ß er
2 „ *
9 Kee

ſecũdo diuina cõſolatio:ibi uit aũt dñs cũ ioſeph.
LCirca pᷣmũ pᷣmittit᷑ accuſatio ei falſa: pꝛio erga hoĩes
ðdomo dñi ſui:⁊ patʒ lr̃a:ſecũdo erga dñm cũ ſbdit᷑:
i ¶ Ingreſſus ẽ ad me ſeru hebꝛe . ac ſi diceret licʒ ſit
ſeruilis cõditionis ⁊ aliene gẽtis:tñ igrat tuis bñficijs
voluit tibi tantũ
vituperiũ facere.

dfo aedeabts Palliu oñdit marito reuer
exaĩatõne debita leti domu 7 ait: Ingr. eſſus
inocentem cõdẽ/ cẽ ad me ſeruꝰ hebꝛe queʒ

nauit ad carcerẽ.
it aũt. Hic
ſubdit᷑ diuina cõ
ſolatio erga io ⸗
ſeph ne nimia tri
ſticia abſoꝛberet:
⁊2 pmo deſcribit
eius cõſolatio in

adduxiſti vt illuderet mihi
Cũq; audiſſʒ me clamare
reliꝗt palliuʒ qð tenebã ⁊
fugit foꝛas. His àudit do
minꝰ ⁊ nimiũ credułl pᷣbis
cõiugis irat eſt valde:tra

pene mitigatione diditq; ioſeph ĩ carcerem
ſecũdo in mentis pbi victi regis cuſtodiebã
ipſi illuminatöe tur ⁊ erat ibi clauſus.Fuit

xl.ca. Cir pmũ

di: iFaleaht Aut ofs ci ioſeph ẽt miſer

dñs cu ioſeph· er lus ẽilli: ⁊ dedit ei grãʒ in
firmãdo patiẽtis cõſpectu pᷣncipis carceris
m ¶ Et miſert· OQui tradidit ĩ manu illius
illius ad pene mi pniuſos victos ꝗ ĩ cuſtodi

a tenebãtur:⁊ ꝗcꝗd fiebat

en
n ¶ Dedit ei gra .
am in coͤſperiu ſub ipſo erat: nec nouerat

tiam in coſpectu

Aemna amollt ſihi eni erat cuʒ illo:⁊ oĩa opa
dit ſibi melioꝛe Eei dirigebat. C. xL.

alios clauſos in
carcere viſitare ⁊
cuſtodire.

dietam: vt poſſet — 8 itaqʒ geſtiſ:accidit

vt peccarẽt duo eunu
chi:pĩcèrna regis egypti ⁊
piſtoꝛ dño ſuo. Iratuſqʒ
cõtra eos pharao:nã alter
pincernis pᷣerat:alter piſto
ribꝰ:miſit eòs ĩ carcerẽ pᷣn
cipis militũ: in quò erat vĩ

nſinilu⸗ ct ioſeph.At cuſtos car
ſiratione mẽtis ĩ ceris tradidit eos ioſeph:
cognitione occul ꝗq Tminiſtrabat eis. Aliq;
aipmo de tuli pis fluxerat: illi in
oy viſioꝛlercda cuſtodia tenebãt. Aidẽrãt
toꝝ viſio:ſecũdo reE
viſionis narrat? ; ãbo ſomniũ nocte vna:
⁊ iterpꝛetatio:ibii
Ad quos cũ itro

iſſet ioſeph. tertio ĩterpꝛetationis ipletio:ibi Et exin

de dies terti. Circa pꝛimũ dẽ: b ¶ Accidit vt pecca
rẽt duo eunuchi.i. miniſtri regis. c ¶ Pincerna regis

egypti ⁊ piſtoꝛ. Quid aũt fecerint nõ dẽ in lr̃a:ſed he
bꝛei dicũt ꝙ pincerna nõ fuit diligens in cuſtodia por
regis:qꝛ iuenta ẽ ibi muſca. Piſtoꝛ aũt in hoc ꝙ in pa
ne regis iuentus ẽ lapis ꝑuꝰ:ſed iſta cã eẽt inſufficiens
ad moꝛtẽ hois:qꝛ piſtoꝛ ſuſpẽſus ẽ: vt dẽ. j. ⁊ ideo iſte
cauſe videntur eẽ ficticie:⁊ ideo magis credibile ẽ ꝙ fu

eruüt regi accuſati de infidelirate moſfege ſuis: qõ fre

quẽter accidit in regu curijs. d ¶ MWilit eos ĩ carcerẽ

donec diligentius exaiarent᷑ accuſatiões eoꝝ. e¶¶ n

à erat vict' a ioſeph. Jã erat ſine viculis: vt pꝛedictũ e:dẽ

tñ vinct:qꝛ ibi tenebat recluſus. abo
niũ.hoc a deo factũ ẽ vt ꝑ ſõnioꝝ: ĩiterpꝛetationẽ ſapientia

f¶ Uidertq; abo ſom

ioſeph oñderet ⁊ ꝑ hoc vlterp exaltaret. g ¶ Juxta iterp
tationẽ cõgruã ſibi.qꝛ ſicut ioſeph expoſuit acc⸗ vt
. 6

ldxta iterpᷣtationẽ cõgruã
ſibi. Ad quᷣos cũ ĩtroiſſet
ioſeph mane ⁊ vidiſſet eoſ
triſtes:ſciſcitatus eſt dicẽs:
Cur triſtioꝛ ẽ hodie ſolito
facies via: Qui rñũderunt:
Sõniũ vidim ẽt nõ ẽ ꝗ in
terpᷣtet nobis. Hixitq; ad
eos ioſeph: Mungꝗd ñ dei

E ĩterpᷣtatio: Referte mihi

qð videritis. Narrauit pᷣoꝛ
pᷣpoſitus picernaꝝ ſõniuʒ
ſuũ: Videbã coꝛã me vitẽ
Iq̃ erãt trẽs ꝓpagines crẽ
ſcere paulati ĩ gẽmas:ẽt pꝰ

floꝛes vuas matureſcẽ: ca

licẽq; pharaonis in manu
mea. Tuli ergo vuas ⁊ ex
pꝛeſſi ĩ calicẽ quẽ tenebã ⁊
tradidi poculu pharaoni.
Rñdit ioſeph:Hec ẽ ĩterp
tatio ſõnij: Tres ꝓpagies
tres adhuc dieſ ſt pᷣ quos
fcòꝛdabit᷑ phaꝛao magiſte
rij tui ⁊ reſtituet te ĩ gradũ
pꝛiſtinũ:dabiſq; ei calicem
iuxta officiũ tuũ ſicut ante
facere ↄſueueras. Tm̃ me
mẽto mei cũ tibi bñ fuerit

⁊ facieſ mecũ miſericoꝛdiã

vt ſuggeras pharaoni vt
educat me de iſto carcere

gqa furti ſublai ſũ ð ra he

bꝛeoꝝ ⁊ hic inocẽs in lacũ
miſſus ſuʒ. Nidenſ piſtoꝝ

magr̃ ꝙ pꝛudẽter ſomniũ

floꝛes vuas matureſcẽ. Senſus ẽ:v

pʒ.j. h¶¶ Ad qͥs cũ ĩ
troiſſʒ ioſeph. hic po
nit᷑ viſiõis narratio:
pᷣmittit᷑ tũ interroga
tõ ioſeph cũ dẽ:
i ¶ Lur triſtioꝛ ẽ ho
diẽ ⁊c. qꝛ tiebat ne ſõ
nia ſua eſſent ſigna
maioꝛis mali eis fu
turi: qꝛ icarcerati vt
cõiter foꝛmidãt peiꝰ
eis accidẽ. k ¶ Et ñ
Eꝗᷣ iterpᷣtet. Egyptij
eni augurijs ⁊ diuia
toib iſiſtebãt: ⁊ erãt
ibi augures ⁊ malefi
ci q ꝑ artes magicas
talia expoõebãt ad qͥs
no poterãt recurrere
qꝛ erãt i carcẽ recluſi
I¶ Dixitq; ad eosio

ſeph. ipꝛobãdo talez
ſuꝑſtitionẽ. m

dqd ñ dei ẽ iterpᷣtatio

q.d:ſic:?⁊ nõ öᷣmonũ
n ¶ Referte mihi. ta
lis eni noticia pꝑtinet
ad ſpũʒ ꝓphetie: qͥ ẽ

gra gratis data: ⁊ iõ

cognita ẽ ipſi hñti:⁊
iõ ioſeph ſciebat ſe
cõſecutũ hoc donũ a
dño:ſicut ⁊ de danie
le dꝛ: Dañ.j.capi.
o ¶ Narrauit pꝛioꝛ.

Hic ↄñt᷑ ponit narra
tio ſonioꝝ cũ interb
tatõe:⁊ pmo qᷓ;tũ ad

ſoniũ picerne:ꝛ qtũ
ad ſõniũ piſtoꝛis:ibi
Uides piſtoꝝ magr̃.
Pꝛimũ pʒ exceptis qͥ
buſda vocabul.
Pp (Tres pp les. i.
palmites. q¶ Treſcẽ
aulati i gẽmas.i.in
otros. ẽ enĩ botrus
illud qð pᷣmo exit de
palmite. r ¶ Etp

idebã ĩ botris vuas foꝛ

mari ⁊ floʒes ꝓduci:⁊a pᷣ floꝛitionẽ ad maturitatẽ pcedẽ.
ſet: 8 ( Raoꝛdabit pharao magiſterij c. In hebꝛeeo
hẽ:Numerabit pharao caput tuũ.⁊ eodẽ mõ.j.de piſtoꝛe
vbi dẽ: Auferet pharao caput tuũ. In hebꝛeo hẽ: Numera
bit caput tuũ.qꝛ ĩ ſolẽnitate natal ſui oꝛdinauit de miſtrij
⁊ ſic ĩ numero picernarũ fuit recoꝛdatũ nomẽ magr̃i eoʒꝝ
ĩ carcẽ detẽti:⁊ eodẽ mõ de magro piſtoꝝ iter illos ꝗ fuie
bãt de pane:ſed pᷣm reſtitut ẽ ĩ officio: qꝛ foꝛſitã pꝰ exaia
tionẽ ſue accuſatõis iuẽt ẽ dign liberatõe:vel qꝛ rex volu

it ſibi gram facere. Alter aũt fuit c

6õdenat ex cauſis ðꝛijs:
ſicut vtriuſq; ſoniũ pꝛetendebat. Aides piſtoꝝ imgf.

4 3

¶ Heneſis
, DU ,—„.ã one. Et Stute fantaſtica q̃ oꝛganica cauſãt᷑ foꝛme ſiue fataſma 6inliqinn
HPic ponit naratio mag iſar eu ſnn keaetatnne f. ta cõfoꝛmia eiſpen celeſti ad cauſandũ effectũ aliqu? i heigief
patz lr̃a vſq; ibi: v ¶Tria caniſtra farine. Hope? rũ: a p ↄñs ꝑ talia ſõnia põt de futuris pᷣnoſticari t c albee
Eri caniſira foꝛaminib' plena. videbat eni qſi facta deỹ futuru: 2 Pb ans e caule ſonloz ſ diſ 4 lloſe ,
mina. ſeht: x Reroꝛdat iter epulas.ſᷣm lr̃aʒ hebꝛ⸗ 1 Sffoctii vtute fan Pu
ſupꝛa poſit vbi ox taſticn dommietis gintt
aens teligendi⸗ diſſoluiſſet ait: Et ego vidi erat. Qui faciẽs grãde con 5 wigllari:: in ſniſiti⸗
ꝙ, pharao tüc eẽt in ſomniũ ꝙ triã caniſtra ſa uiuiũ pueris ſuis récoꝛda Bidib r min ie
epulis ipſis vtendo: rſe hẽeʒ ſup caput meũ:⁊ i tuse uer epulas mori pin kerioꝛa nõ pcipiũ ln .an
ſed magis bramhao vno caniſtro qð erat excel cernarũ ⁊ piſtoꝝ pᷣncipis: tur ſʒ mag effeci ne t
v Eit oa oris ve ſius poꝛtare me putabam reſtituitq; alteꝝi locũ ſuũ eoꝝ impediũt:qꝛ ipod i
titas pbaret. ad hoc oẽs cibos ꝗ fiũt arte piſto vt poꝛigeret ei poculũ: al pellüt minee CG fintenhi,
1imiſſa ſũt pᷣdicta ria: ſuſpedit ĩ patibulo: ut bellut mioꝛe). a hClreud
eni imiſſa ſũt pᷣdicta ria:aueſq; comedẽ ex eo. teru ſuſpeduip auũüt ſpual extriſe —
ſomnia ex oꝛdinate Rñdit ioſeph:Mec ẽ ĩterß cõiectoꝛis veritas ꝓbaret ca ſomniox du⸗ nrhegel
ſitionẽ pᷣdictã ſapia tatio ſõnij: Tria canutra: 9 „. „— oͤblit' e ſ. de p ſe vel ocnm nhit
ioſeph regi mãifefa tres adhuc dies ſunt poſt poſit᷑ pincernarũ oblit e miſeri agelon liguutgons
rei:r ſic exaltaret ſii quos auſeret pharao ca/ ſterpᷣtis ſui. C. . munctin zator maon
Sei ca ſe. put tuũ:ac ſuſpendet te in ſt düos anos vidit imaginarias diſ⸗ icucv
birut bebrei yh. cruce: ⁊ laccẽabũt volucres harao ſomniũ. Puů pone ad ſenit rſi in
fuir qe nimis cofiſus carnes tuas. Exinde dies ) tfabat ſe ſtare ſup fluuiũ de cadu ali ſuuar? umm ſd
fuerat ioſeph ð auxi terti natalitiꝰ pharaonis quo aſcẽdebãt ſeptẽ bouel modo fie ianmm mini
lio Pdana Adma⸗ yni ſoli fit uira k ſunn
rẽ itellectũ eoꝝ q̃ dẽ̃a “ ,⸗ eeae ee ds 6t 26 k64 nn
ſüt in hoc Ted dicẽt in ſe. hic qrit vtrũ iterpꝛetatio naria viſio:alteri aüũt dat neller Lakvil icrad bit mmmmilt
ſomnioꝝ p ea iudicado de futuris ſit licita.⁊ v ꝙ non:qi ꝓpoſito: qꝛ pharao miſtier tochitione itellectiuẽ? ſtifcento s
dẽ Deu. xviij. Il iueniat ĩ te ꝗͥ obuet ſonia. ⁊ ſiles au?tes imaginariã:ſʒ loſeph de hij r. gnd aut illi: qꝛ ilu noeytitn
iueniũtur ĩ plibꝰ locis ĩ ſacra ſcriptura. In cotrariũ ẽ ꝙ io ⁊io ipſe hůit in hoc donu ꝓp arß n : Daß In bwung
ſeph hic ĩterpꝛetat ẽ ſõnia mõ pᷣdicto.⁊ Daniel iterpᷣtat ẽ ſtratio itelleer reqrit ad Poſeli⸗ ur ele fir una ſania (Lomn;
M ſonia Nabuchodonoſoꝛ: vt bi Dañ. ij. . iij. Dicendũ ad telligentia op ẽi viſione. Ae wiſi onis:ſieut dantell locſnhltir
preoc cãe rerũ ſũt latẽtes: ⁊ effecyᷣ earũ mag noti: ⁊ iõ du viſio ⁊ 2gnitio itellectiua eiuſ betiã. Alia ẽ c neuimncn⸗
cũt in cognitionẽ cauſaru: ſicut ſigna nãliter eas repntãtia factũ ẽ: Dañn. x. hoc etia pninet? FA denonib imit hoch nyn
videm eni ꝙ fum exter pꝛũpens ẽ effectus ignis itra caa ſpũalis extrinſeca ſõnioꝝ mala.l. qn do: talib vtũt fanni düi.
