ecrverglin unnd mos:domuſq; per uiros: chan filiũ care argẽtumqʒ iuſte puiuiſſe po⸗ füſpianin
borb 9den 2 quicũq; ille ĩ hoc facioꝛe 7 pallium ⁊ aureã regulaʒ pul. Rncit nglni
eygdẽnato vidẽt eſe fuerit deprehẽſus:cõburet filios quoq; ⁊ ſilias ei bo aban.S. iniinſhen
iuſta 1 a deo: manda igni cuʒ oĩ ſoa ſua:qm pua ues ⁊ aſinos ⁊oues ipſuʒ di. n. i ſpolia pal mingin
uit igab añ pᷣdicari ricatuſ e pactũ dñi:⁊ feẽ ne q; tabernaculũ ⁊ cũctaʒ ſu liũ coccineũ.i.ru dicicthethen
ieiuniu ſic ſolitů enat phas ĩ iirl.Durgens itaq; pellectilẽ:⁊ oĩs iſrl cum eo: beũ. hebꝛei.n. di liurfifüie
fleri añ diuina oꝛacu . er⸗ ct palliũ baby/ buſtügcien⸗
la. Qualr at fũit ſcã ”” ”J́Mẽ “ Lniei geta patet fbocgg, b G
iſta ſcifica qꝗ loqt h enrurarn ẽ expᷣſſũ ĩ lra:ſʒ credẽdũ ẽ t ¶ Miſit . Hic ↄñt dcribit᷑ peccati cogniti pũitio:⁊ Mi nmnn
aliqᷣ iſtoꝝ modoꝶ. ¶ Accedetiſq; mãe ſingli ꝑ tbur̃a.qiꝛ ⁊ pʒ lr̃a uſq; ibi: v s itaq; ioſue ⁊c. aurea fgu nkitdie
din cuiuſſʒ terat diſticti ab iuicẽ ſcʒ th:⁊ i qlʒ ou erat lã.ĩ heb. hi liguã. Erat.n. lamia aurea ĩ ſilitudie lingue deſuctio
en aclen i qlʒ failia erat ples dom: ⁊ ĩ qʒ domo ples vi fcã:hec at tulit ioſue:qꝛ pᷣceptuʒ erat a dño q peccatoꝛ . i
enl ig⸗ dephẽſa eſt tb i q ppetratũ fuerat ſacri · ↄbuneret cũ oi ſba ſua:ut pᷣdicit᷑ i textu. x ¶ Filie nsnotafe
egiu bo ea failia detmiara eiuſdeʒ tb: poſtea domeiuſ ¶⁊ filias ei· icũt hebꝛei ꝙ ducti ſũt ad vidẽdu puitõeʒ ſllgioſteteni⸗
le failie: 7 poſtea vir deimiat i illa domo. Dic tñ Ra.ſa.q priſ:vt ꝑ h arcerẽt a ſilibꝰ.Doctoꝛes ãt nr̃i dicut ꝙ du ihleglare ,
to dephẽſa ẽ:ꝑ hꝰ ꝙ ioſue ex oꝛdiatõe diuia adduxit tribꝰ cii ſũt:vt cũ pre moꝛerẽt:⁊ hꝰ vẽ rationabilius:dqa pro nrliunl
coꝛa rõnali iudicio: iĩ q̊ erãt. xij: lapidej pcioſi:ĩ qbꝰerãt ſcul pctõ eius.xxxvj.viri moꝛtui ſunt in bello:vt dictum KN

Allop
Balſ
MRae .
R

GNin

iofäligtin
lgnicaben
Wnotſmnli

Sügnan
Iaube

ſeriipfi
ſchodiin

üp. Sn

nütiifnügt
diotihnnt i

kaidbits e

wiul kins
pl ömiſ.
Paubes autg
Aihstgvalr
loonckun ſor
mbeen n cu

Nordu t
Diſhtius ſont.

dumoulgnd

nunneg⸗
aletez.

iu olue hit .a
ſaponn poll

Nh

Narnumn
unmng
anln
Gnus
n
eitſminn

slag d n

Joſue

eſt eodẽ cap.⁊ ronabili vẽ ꝙ pueri ſui moꝛerẽt cũ eo ĩ
deteſtationẽ crimis. Itẽ ſupꝛa eodẽ ca.dixerat dñj: Nõ
poteris ſtare coꝛã hoſtibꝰ tuis.donec deleat ex te qᷣ con

taminatus eſt hoc ſcelere.Deletio ãt alicuius ꝓpꝛie im
(Baxerd

poꝛtat occiſionẽ eius cũ ſua poſteritate. y
eos ad vallem a⸗ ð

choꝛ.i. turbatdis
aſi venoiata dureſt osdel nal achoꝛ
a noie vini ibi phi dixit ioſue: Quia tur-
iteue unt, haſti nos: exturbet te dñs
ſue:qð ſpᷣdit um l die hac. Lapidauitq; euʒ
dẽ: 3 Miã tur ois iſre⁊ cũcta que illᷣerãt
ban nos: ue igne cõſupta ſũt. Cõgrega
cnè oo ile vall Uerũtq; ſuper e aceruum
achoꝛ. i. turbatio Magnũ lapidũ:ꝗ pmãet vſ

nis:ita acho: ; in pfiteʒ diẽ. Et auerſus
no zn ẽ furoꝛ dñi ab eis. Nocatũ
ſz cõe. a (Ta
idauitq; eũ ois

lirl. vi h feʒſit lis achoꝛ uſq; hodieſ VIii
ʒ pᷣceptuʒ dñi di⸗ xit aũt dñs ad ioſue:
ce. RMe timeas: neqʒ foꝛ
cũq; iũlle ĩ h fa iTJor Felle roij
noke fuerit dep⸗ midel. olle iecu omnem
beſus cõbure r ——
igni cũ oĩ ſa ei. Ad hoc dicũt ꝙ noie cõbuſtiois itelli

git alia pẽa q̃cũq;:ſcõʒ illud Hiere.vj.Et duxi te de foꝛ
nace ferrea egypti.i.de ſeruitute dura:⁊ ſic ĩ pꝛopoſito
nomie cõbuſtiõis itelligit lapidatio:ſʒ hꝰ nõ vẽ bñ ↄſo/
nũ textui:qꝛ ſil pᷣcipit᷑ a dño cõburi cũ ei ſba:q̃ fuit cõ
buſta:ut patet per lr̃am ſequẽtẽ cũ dĩ:Et cũcta q̃ illiu
erant igne cõbuſta ſũt.Aliter erpoi alle ꝛdicẽtes ꝙ
verbũ dñi de cõbuſtione achan itelligit ð ſigne gehẽne
qꝛ ut dicũt nõ penituit ve rõe culpe:ſed tm̃ rõe pene: et
ad hꝰ deſignãdũ deſignant dixit dñs:Et dqcũq; illeĩ h
facinoꝛe fuerit depꝛehẽſus cõburet igni.q.d.a me ſibi
penã futurã reſeruãte:iõ non dixit cõburetis eũ igni:ſʒ

ↄburet᷑. Sed hoc dictũ nõ vr textui cõſonuʒ: quia iſte

achan ad dandam gloꝛiam deo cõſeſſus fuit veraciter
⁊a humiliter peccatũ ſuum:ut pʒ ĩ textu:⁊ io nõ eſt veri
ſile ꝙ fuerit damnatus:⁊ hoc ſonat uerbũ ioſue dicen-
tl ei:Quia turbaſti nos turbabit te de i hac die.q.d.ñ
in futuro. In hebꝛe.n nõ eſt verbũ optatiuuʒ.ſ.turbet
te:ſed idicatiuũ.ſ.turbabit te:qꝛ ioſue ad eius cõfoꝛtati
onẽ ppter humilẽ confeſſionẽ idicabat ei ut vĩ ꝙ moꝛs
tpalis eẽt ſibi expiatio peccati:⁊ iõ alit᷑ põt dici: ꝙ iſte
achan duplr peccauit.ſ.peccato ſacrilegij furando rem
dño conſecratam:a violatõe ſabbati:quia furtũ illud
cõmiſit ĩ die ſabbati:ut patet ex dcis capli ſexti:⁊ ideo
punitus eſt duplici pena.ſ.lapidatõis ꝓ violatõne ſab
bati:qꝛ hec eſt pena debita ſcõm deimiationem domi
ni:ut hĩ Nũi.xv.de colligẽte ligna ĩ ſabbato: ſcõo pẽa
ↄbuſtiõis cũ pertinẽtibus ad ipᷣm:ſcòm ꝙ dñs pᷣcepat

ĩ hoc ca. b ¶ Cõgregauerũt qͥ; ſuꝑ eũ and eren.

lapidũ.p memoꝛia futura ad terrorẽ alioꝝ.

. Ixit ãt dñs.hic ↄñfer deſcribit᷑ ciuitatis hay
deſtructio:⁊ ſcòo ex hoc hitatoꝝ terre chana

an trepidatio: ca.ix. Circa pmũ pᷣ a dñno dicit
captiõis modus:ſcòo ſbditur executionij act:ibi Sur
rexitq; ioſue.tertio ĩmolatõis cultus:ibi Tunc edifica
uit ioſue altare.Circa pꝰ dẽ: a ¶ Dixit autem domi/
nus ad ioſue ne timeas ⁊c̃.quaſi diceret:ſicut ſubtraxi
a te auxilium meũ propter peccatum ipſius achan:ita
te pꝛotegam ꝓpter iuſticiam de ipſo ſactam:ideo ſbdit

yrbi hay ⁊ regi eius:ſic fe

diripietis vobis. Ponè in

pqqʒ eſt nomen loci illius val

b Ecce tradidi ⁊c᷑.q.d.victoꝛia he c erit uirtute mea.
C (Facieſq; vrbi hay.ipſã deſtruẽdo.Et regi e.ipᷣm occi

dendo. dD ¶ Preda ⁊c.diripietis vobis.ideſt diuidet :ſic
autẽ nõ ſuit ſem de pᷣda hiericho ꝗͥ fuit poſita ſbᷣ anathẽa
te:vt dem̃ ſuit.s.vj.ca: e ¶ Poe idias urbi pꝰ eã.Quali
ter aãt ẽ ⁊ ad quid nõ
expꝛimitur h:ſed pte
ſequenti:dñs tamẽ h;

multitudinẽ pugnatoꝛuʒ:?

conſurgẽs aſcẽde in oppi reuelauit ipſi ioſue q;
dũ hay. Eccè tradidi ĩ ma/ qcdd poſtea exccutuj
2 R— eſt. Occaſione at hu/
nu tua regem eius ⁊ pplʒ: ius dẽi q̃ritur h̊:vtx

in bello licitum ſit in
ſidijs cautelis vti:⁊
vẽt ꝙ nõ:qꝛ ius nata-
le dicit:Nò facias ali
is qð tibi nõ vis fieri
nullus autem vellʒ ſi
bi fieri inſidias: ergo
⁊c. Itẽ iſidie ſũt qdaʒ

vrbẽq; ⁊ terram. Faciſqzʒ

ciſti hiericho ⁊ regi illius.
Pꝛẽdã o ⁊ oĩa animãtia

ſidias vrbi poſt eam. Suͤr
rexitq; ioſue:⁊ oĩs exerci

1⸗ C fraudes:⁊ p ↄñj perti
bellatoꝝ cum eoꝛut aſcẽge nent ad iinfticla:ergo
rent in hay:⁊ &lecta trigita no eſt eis licitũ uti: qꝛ
milia viroꝝ foꝛtiũ miſit no iennDan. Di⸗

a Auguſtini ſup lo⸗

cũ iſtũ:⁊ textus ĩ q̊ dẽ: ꝙ ioſue poſuit iſidias de mandato

dato dñi. Rñſio: Aut bellũ iuſtũ ẽ vel iniuſtũ.ſi iiuſtũ non
eſt licitũ bellare:p ↄñs iiuſtũ ẽ ⁊ illicitũ iſidijs uti.Si auteʒ
ſit bellũ iuſtũ:tũc dicẽdũ ꝙ iſidie ⁊ cautele ad hoc oꝛdinan
tur ut hoſtes decipiatur. Pñnt autẽ hoſtes duplr decipi ab
aduerſarũs ſuis.ſ.vno mo qꝛ dẽ eis falſũ uel nõ ſeruat᷑ ſem
per ꝓmiſſum:⁊ hoc eſt ſẽꝑ illicitũ:qꝛ i bellis ſũt q̃dã iura
ſemꝑ obſeruanda etiã cũ aduerſarijs ſcõm ꝙ dicit Amb.
libꝛo de officijs:ſicut obſeruatio treugaꝝ ⁊ cõſilia:⁊ iõ ſi i
ſidie fiãt ꝑ talẽ modũ ſũt iiuſte ⁊ illicite. Alio mõ decipiun
tur hoſtes:per hoc ꝙ aduerſarij occultant eis verbis vel fa

ctis ſuam intentionem: ⁊ hoc eſt licitum:quia non tenentur

eis reuelare ſua ſecreta.vnde ⁊ i ſacra ſcriptura dẽ: ꝙ ſecre/
ta fidei occultanda ſunt infidelibus:ne ab eis derideantur
ſcom ꝙ dicitur Matth.x. Nolite ſanctum dare canibus.
⁊ multo foꝛtius in bello iuſto licitum eſt occultare ſecreta
ſua aduerſarijs:qꝛ hoc maxie ualet in rebus bellicis:vt pa-
tet per vegetium libꝛo.iij.de arte militari.Et iõ Auguſtinꝰ
in gloſa ſuper locum iſtum dicit: Siquis bellum iuſtuʒ ſu
ſceperit:vtrum aperta pugna an ex inſidijs vincat:nõ refer
tur ad iuſticiam. Ex dciĩs patet pꝛimũ argumẽtũ:qꝛ nullus
voluntate ratõabili debet velle ꝙ oia ſibi reuelentur. Silr
ſcõm:quia tales inſidie nõ pertinent ad iniuſticiam: ſed ad
pꝛudentiaʒ bellicam. f Surrexih ioſue. Hic conſeq̃ni
deſcribitur executõis actus:quia ſic ioſue executus eſt:ſicut
dñs ſibi reuelauit:que quidem executio pꝛimo deſcribitur
q;tum ad exercitus oꝛdinationem:ſcòo qtum ad ciuitatis
captionem: ibi Abijt ergo ioſue.Sẽtentia prime partis pʒ
in littera que eſt plana paucis exceptis:que diſcurrentur.
g ¶ Et electa triginta milia viroꝛum ⁊c. Dicit Rab. ſal.ꝙ
ibi fuerunt poſite ouplices inſidie. In pꝛimis fuerunt trigin
ta milia viroꝛum:de quibus loquit᷑ h ſcriptura. In ſecũdij
vero inſidijs fuerunt quinq; milia:de quibus dicitur infra
ĩ pte iſta: Quinq; autem milia viros elegerat ⁊ poſuerat ĩ
inſidijs.ita ꝙ iſte inſidie erant pꝛopinqoꝛes ciuitati qᷓ; alie:
Expoſitoꝛes ãt catholici cõiter dicũt ꝙ qͥ nq; milia viri de
quibus fit ſermo infrafuerunt de numero iſtoꝛum trigita:
⁊illi tantum remanſerunt in inſidijs:⁊.xxv.milia redierũt
ad pugnãdũ cũ ioſue contra regẽ hay de ciuitate exeuntem

Sarske⸗

hoc vi per hoc qðᷣ
te inſidias poſt ciuita
tẽ.q.d.ponite ibi in ĩ
ſidijs aliquos de vo
bis.ſ. qnq; milia ad
hoc electa. Intentio
enim ioſue erat extra
here regẽ hay de ciui
tate:⁊ tunc inſidie ci⸗
uitatem intrarent: et
eam incenderẽt:ut ex
preſſe dicitur in lr̃a:
7 ideo non cõparuit

coꝛam ciuitate cũ to

to ſuo exercitu:ne ad
uerſarij ex tãta multi
tudie friti nõ auderẽt
exire: ⁊ iõ.xxv.milia
ſupꝛadicta iunxerũt
ſe ioſue poſt egreſſuʒ
illoꝝ aduerſarioꝛun
de ciuitate. i¶ Abijt
ergo. Hic ponit᷑ actuj
executionis ituʒ ad
ad ciuitatis captõeʒ:
7 pʒ littera uſq; ibi:
. eua clypeũ qui
i manu tua ẽ.hebꝛei
dicũt Leua haſtã ⁊c̃.
Ad hoc eni fiebat il/
la eleuatio: ut ſocij io
ſue q erant iĩ inſidijs
viderẽt:⁊a ciuitatem i

trarent:⁊ alij ſe ei iũ/

gerẽt: qꝛ hoc erat eis
ꝓ ſigno datũ:qᷣ viſo
ſtatim exierunt:ut pʒ
lr̃a:⁊ iõ opoꝛtuit ꝙ
illa eleuatio ſic fieret
i altũ vt poſſet a mul
tis ⁊ a longe videri:a
iõ ut dicũt hebꝛei fu
it haſta in cuiuj ſũmi
tate erat aliqð vexil

¶Miber

WEnite iſidias poſt ciuita

tẽ. Nec longius recedatis:
⁊ eritis oẽs parati. Ego ãt
⁊ reliqᷓ multitudo que me/
cum eſt:aſcendemus ex ad

uerſo contra urbem. Cun/

qʒ exierint cõtra nos ſic an
te fecimus fugiemus:⁊ ter
ga vertemus donec perſe⸗
quentes ab urbe longius
ꝓtrahãt. NPutabãat.n.nos
fugere ſiẽ pꝛius. Nob ergo
fugiẽtib ⁊ illis pſeqntibus

cõſurget de iſidijs ⁊ vaſta-

bitis ciuitatẽ:tradetq; eam
dñs de vr̃ ĩ man veſtras.

Cũq; ceperitis ſuccendite

eã:⁊ ſic oĩa facietis ut iuſſi.
Dimiſitq; eos ⁊ pexerunt
ad locũ iſidiaꝝ:ſederũtq; ĩ
ter bethel ⁊ hay ad occidẽ

taleʒ plagã urbis hay. Jo/

ſue autẽ nocte illa ĩ medio
mãſit ppli. Surgẽſq; dilu/
culo recẽſuit ſocios:⁊ aſcẽ
dit cũ ſenioꝛib ĩ frõte exer

cii:vallat auxilio pugna/

toꝝ.Cũq; veniſſẽt ⁊ aſcen

diſſent ex aduerſo ciuitatis

ſteterũt ad ſeptẽtrionalẽ vyr
bis plagã:int᷑ quã ⁊ eoſ val
lis erat media. Quiq; aunt

milia viroſ elegerat ⁊ poſu
erat ĩ iſidijſ int bethauen ⁊

hay ex occidẽtali pte eiuſð

lũ ꝓ ſigno determina

to. Uel ſi fuit clypeuj

ut dicit trãſlatio nrf̃a

oʒʒ dicere ꝙ ſuit leua-
tus in altũ iĩ ſũmitate
cuiuſdam haſte vl ꝑ

tice. cet et uſq;

ibi: ¶ Qui ſuccen
dit urbem ⁊ fecit eaʒ
tumulum ſempitinũ.
ideſt non reedifican-
dam in poſterum: ſi/
cut fecẽat ð hiericho

ciuitatis.Ois vᷣo reliquus

exercitus ad aquilonẽ aciẽ

dirigebat: ita ut nouiſſim
multitudis occidẽtalẽ pla⸗

gã urbis attigerẽt. Abijt r
go ioſue nocte illa:⁊ ſtetit ĩ
vallis medio.Qð cũ uidil
ſet rex hay feſtinauit mãe:
⁊ egreſſus ẽ cũ oĩ exercitu
ciuitatis:direxitq; aciem ʒ
deſertũ:ignoꝛãs ꝙ poſt ter
gũ laterẽt inſidie. Joſue ve
ro ⁊ oĩs iſrl ceſſerũt loco:ſi
mulãtes metũ ⁊ fſugiẽtes ꝑp
ſolitudis viã. At illi vocife
rãtes pit᷑ ⁊ ſe mutuo cohoꝛ
tãtes:perſecuti ſũt eos. Cũ
q; receſſiſſẽt a ciuitate:⁊ ne

vr qdẽ in urbe hay ⁊ be-

thel remanſiſſet ꝗ nõ perſe

queret᷑ iſrl:ſicut erupãt ap

ta oppida relinqntes: dixit
dñs ad ioſue:Leua clype/

um ꝗ ĩ manu tua ẽ vrbezʒ

hay:qm̃ tibi tradã eã.Cun
qʒ eleuaſſẽt cypeũ ex adũᷣ
ſo ciuitatis iſidie ꝗ latebãt

ſurrexerũt cõfeſti ⁊ pgẽtes

ad ciuitatẽ ceperũt:⁊ ſuccẽ
derũt eã. Viri ãt ciuitatiſ ꝗ
ꝑſeq batur ioſue:reſpiciẽteſ
⁊ uidẽtes fumũ vrbiſ ad ce
lũ vſq; cõſcẽdẽ:nõ potuer̃t
vltra huc illucq; diffugẽ:
pᷣſertiʒ cũ hi ꝗ ſimulauerãt
fugã:⁊ tẽdebãat ad ſolitudi/
nẽe:q pſeqᷓntes foꝛtiſſime re
ſtitiſſent. Aidenſq; ioſue ⁊

ois iſrl ꝙ capta eẽt ciuitas
⁊ fum urbis aſcẽderet:reũ

ſus percuſſit viroſ hay.Si
qdẽ ⁊ illi ꝗ ceperãt ⁊ ſuccẽ

derãt ciuitatẽ:egreſſi ex ur

be õ ſuos medios hoſtiuʒ
ferire ceperũt. Cũ ergo ex

utraq; parte aduerſarij co
derent᷑ ita ut nullus de tan

ta multitudine ſaluaret᷑:re
gem quoq; urbis hay ap/
pꝛehenderũt viuẽteʒ:⁊ ob/
tulerũt ioſue. Igit᷑ omnibꝰ

iterfectis ꝗ iſraelẽ ad deſer/-
ta tendẽtẽ fuerãt perſecuti:

⁊ in eodeʒ loco gladio coꝛ
ruentibꝰ:reuerſi filij iſrl per

cuſſerũt ciuitatẽ. Erant au

tem qui in eodẽ die cõcide
rãt a uiro vſq; ad muliereʒ
duodecim milia hominuʒ

omnes urbis hay. Joſue
vero non contraxit manũ

quã ĩ ſublie poꝛꝛexerat te/
nẽs clypeum:donec interſi

cerentur omnes hapitato-

res hay. Jumẽta autẽ ⁊ pᷣ
dam ciuitatis diuiſerunt ſi

bi ſilij iſrl ſicut pcepat dis

ioſue. Qui ſuccẽdit urbem
⁊ fecit eam tumulum ſem
pit᷑nũ.Regẽ qͥq; e ſuſpen

dit i patiblo vſq; ad veſpã:

giſßzdceßetn
ngut na.
dap. o0

ibrt iſi

nfut pein:
nuppi pdel
1grtz lütdeo
fonnecppen
lualiſtinedio
ii eitſaacdotg
Giorch u meti
Popplierain
ngin ntdib⸗
1madlupo ton
aiup non
hekaltoiin
eoni in⸗
g ſnr not
yhiaſſb:
Itni udiri
rtors deri
ſelemelſapen
ſiitesbidied
uſſus motige
ſrpptstbieri
rfacbatani
nalahiots
ſſnötibehal ?
gebigtiot⸗
lbrmmenpet

nfir den
. gEtö

.
.
bn

=n.

ſbicltt
efeben
bitca glee⸗
re

1

m Tunc edifica

uit ioſue. Dic ↄñt
põit᷑ acmolatoõ
nis:vt ð victoꝛia

do graj agerẽt: ↄ

ut mãdatũ mop/⸗
ſi de bñdictõibꝰ⁊
maledictõibꝰ: ꝓ
ut deſcribit Deu.
xxvij. iplerẽét.
n R lapidibiĩ
–M iſe le
itur i lege Exo.
Er erſpfir ſuꝑ
la. deu. le. moyſi·
ñ ẽ itelligendũ ꝙ;
totũ fueit ibi ſcri
ptũ:ſʒ ðcẽ pᷣcepta
tĩ: ꝓut ↄtinẽt ⸗
Deu. v. p ( O
ãt ppls ⁊c.qꝛ ſiẽ
dem̃ fuit plein:
deu. xxvij. hebal
⁊ garigiʒz ſũt duo
monticuli ppindq
⁊ uallij ẽ i medio
iꝗqᷓ erãt ſacẽdote
cũ arca: ⁊ media
ps ppli erat ĩmõ
te garigi:ꝛut dẽ H:
⁊ media ꝑs eoꝛũ
erat iuxta motez

hebal:⁊ dẽ iuxta

⁊ ſolis occaſũ:pᷣcepitq; io⸗

ſue ⁊ depoſuerũt cadauer
ep de cruce: ꝓpiecerũtq; ĩ ip
ſo ĩtroitu ciuitatis cõgeſto
ſuper eo magno aceruo la
pidum qui permanet uſqʒ
ĩ pñtem diem. Lũc diſica
uit ioſue altare dño deo il/
rael i mõte hebal:ſicut pꝛe
ceperat moyſes famul dñi
filijs iſr: ⁊ ſcriptum eſt ĩ vo
lunine leg moyſi altare de
lapidibus ĩpolitiſ quoſfer/
rum non tetigit: ⁊ obtulit
ſuper eo holocauſtũ dño:

imolauitq; paciſicas victi/

mas:&t ſcripſit ſuꝑ lapides
deuteronomiũ legis moy/
ſi qð ille digeſſerat coꝛaʒ fi
lijs iſrl.Ois autẽ populus
⁊ omnes maioꝛeſ natu:du
ceſq; aciudices ſtabant ex
vtraq; pte arce ĩ conſpectu
ſacerdotũ qui poꝛtabãt ar
cam federis dñi:ut aduena
ita ⁊ indigena. Media ps

etheus ⁊ ãmo?eus:chana
neus:phereceus:⁊ eueuſ.⁊
iebuſeus cõgregati ſũt pa/
riter:ut pugrẽt ↄ ioſue et iſ/
rael vno aĩo eadẽq; ſetẽtia
At hi qui hĩtabãt i gabaõ
audiẽtes cũcta q̃ fecerat io
ſue:hiericho ⁊ hay callide
cogitãteſ tuler̃t ſibi cibaria
ſaccos veteres aſiniſ impo
nẽtes et vtres vinarios ſciſ
ſos atq; cõſutos: calciamẽ
ta perantiqᷓ q̃ ad idiciũ ve/
tuſtatis pitacijſ cõſuta erãt
duti ueteribus veſtimẽtis:
anes qͥq; quos poꝛnabãt
Pp viaticũ duri erãt ⁊ ĩ fru
a cõminuti. Perrexerũt
q; ad ioſue ꝗ tůc moꝛabat᷑
1 caſtris galgale: ⁊ dixerũt
ei atq; ſimul oĩ iſraeli: De
terra lõgiqua venimus:pa
cẽ vobiſcũ facẽ cupientes.
Rñderũtq; filij iſrt ad eos
atq; dixerũt: Hæ foꝛte ĩ tra
que nobis ſoꝛte debet hite
tis:⁊ nõ poſſimus fec ini

it tiore aliqui ſe con
gregauerũt: ut poſſẽt

melius reſiſtere de q⅛⸗

buj pꝛimo agit᷑.Alidqᷣ

vo cogitauerũt cõiũ/
gi filis iirl federe de
quibus agitur: ſcòðo
ibi At hi qᷣ erãt ĩ ga/
baon. Circa primuz
dicitur: a ¶ Quib

augditis.ſ.tranſuunoꝛ

danis mirabili:⁊ de⸗
ſtructione hiericho ⁊
hay. b (Kucti reges
trans ioꝛdanẽ.hic ac
cipitur trans ioꝛdãeʒ
reſpectu illius loci in
q filij irk manſerant
in campeſtribus mo/

ab:vbi mo yſes legem
explanauit. cC In
maritimis.ideſt in lo

cis pꝛopinquis mari
moꝛtuo ⁊ mari cene⸗
reth. d ¶ Ac littoꝛe
magni maris. Iſtud
eſt mare mediterrane
um:quod dicitur ma
gnum reſpectu marij/
moꝛtui ⁊ maris cene
reth: qᷓ ſũt quidã la
cuj:vt.s.dictu eſt.iij.
cap.cetera patent.

eoꝝ iuxta mõtẽ garicim: ⁊

5 at i ſ - . — =g *
eeriſma. media iuxta montẽ bebal:
uʒ: ſzi deſcẽſib: ſic precepat moyſes famu-
vt meli' audiret lus ðſñi. Et pꝛimũùʒz qdẽ bñ
ſacerdotes ꝗ erät qixit poplo iſrł:poſt hec le
i valle media pꝛo X ECEe
nuciãtes bñdict? git oĩa ba bñdictionis et
nes vſus mõtẽ ga mMaledictõis:⁊ cũcta q ſcri/

pta fuerãt ĩ legis volumie.
MNihil ex his q̃ moyſes iuſ

rigi:⁊ ppls ibi exi
ſtẽs rñdebat amẽę
⁊ maledictões v⸗

ſuj mõtẽ hebal: ? ier r⸗ „3nies
ppls ibi exñs ri ſa replicauit coꝛã oĩ mulii
debat amen: put tudie iſrl mulieribuſac paꝛ
denſit Danlg. uulis ⁊ adueniſ qui int eoſ
qdẽ bñdixit ppło oꝛabant. X

ſerat reliꝗt itactũ:ſʒ vniuer

e¶ At hi. Hic conſe
quenter agitur de ga
baonitis qui timoꝛe
duc i queſierunt cuʒ
filijs iſrl federari.Cir
ca quod pꝛimo ðſcri
bitur limulatio ſalſi

re vobiſcũ.At illi ad ioſue
ſerui inquiũt tui ſumꝰ.Qui
bus ioſue ait: Quinã eſtis
vos:aut vñ veniſtis: Rñde
rũt de terra longinq̃ ualde

venerũt ſerui tui ĩ noĩe dñi ſcðòd firmatio federis
dei tui. Audiuim.n. famã initi:ibi Suſceperut
ar rio oft Arra & ferit ? igitur. tertio detectio
potẽtie eius:cũcta q fecit i xoli: ibi Poſt dies ãr
egypto ⁊ duob regib am tres. quarto tẽpatio
moꝛeoꝝ trans ioꝛdanẽ:ſe pacti:ibi Qui reſpõ

derũt.Sententia au
tem pꝛime partis eſt
in hoc:ꝙ finxerũt ſe
vbis ⁊ fcij veiſſe ð ira

on regi eſebõ ⁊ og regi ba
ſã qui erãt ĩ aſtaroth: dixe
rũtq; nobis ſenioꝛeſ:.⁊ om

Nõ ẽ itelligendũ

Aibůs auditis: cncti

iolue pze loqn reges tràns ioꝛdanẽ 94
o bñdict ppi. pſabantur ĩ montanis ⁊ ca
h ee a d peſtribus: ĩ maritimis: ac
pcat ẽ boa pplo: littoꝛe magni maris: bi qͥʒ
tãq; pnceps ppli: q habitabant iuxtà libanu
ſt imolatoez

dcãʒ quã ſilłr fe MV
ti ñꝑ ſz p ſacerdotes. r ( Poſt hec le.oĩa ver. bñdi.
⁊ maledi.ñ ꝑ ſe ſʒ ꝑ ſacerdotes:ut pᷣdem ẽ coꝛã oĩ mul/
titudie iſrl:qꝛ ſup oẽs cadebãt maledictões:ſi traſgrede
rẽt legẽ:⁊ bñdictões ſi eãẽ obſeruarẽ ſcom ꝙ hi Deut.
xxx. 1. xxvii. imn N.

D ↄñter deſcribitur timoꝛ circũſtatij ppli.Ex h

CQibus auditis. Deſcripta öſtructoe hay: hic de hoc ſut com
ad hoc deuenerũt. h

nes habitatoꝛes terre nr̃e. loõginq q eẽt extra ter⸗
Toͤllite ĩ maibꝰur̃is cibãia mios tre ꝓmilſe filije
ob lõgiſſimã viã:⁊ occurri ua oſſet en
te eiſ ⁊ dicite:Serui vr̃i ſu moltem euadertt:⁊ ĩ

m: ſeqiite nobiſcũ.En pa ira manerẽt: a pz lra
neſ qñ egreſſi ſumꝰ ð dõibꝰ vſq; ibi: f 4 R ko⸗
— V te ⁊c. ⁊ ñ poſſim fe/
sl chüre vo. qꝛ inhibitũ
eãt eiſ:ne fec'facerẽt cũ hitatoꝛibillpre:vt hĩ Nuũi.xxxij.
kere ßui tui ĩ noĩe do.ði tui:ex h vẽ ꝙ ñ ſolu veneft
ad ioſue tiore ducti:ſʒ ẽt fide vnp vi dei:qꝛ ex miraculqͥ fe
cerat ꝓ filijs iſrł audit credider̃t ipſit ũ eẽ veꝝ deũ celi ire:
2 deſiderauerũt ad cultũ ip vẽire ꝑ fed'ineũdũ cũ filijs Iſ⸗
rael:⁊ de hoc ſũt cõmẽdadi: nõ ãt de ſi tione falſi ꝑ quem
Tollite in manib vꝛis cibaria ob

¶ Liber

longifſimam viã.i.quaſi oblongiſſimã viã victę:qꝛ ſcoõm niſi ex trãſgreſſione iuramẽti obligatoꝛij:nec ira domi bnid
veritatẽ non erat:ſicut pʒ ĩ lr̃a. cetera patẽt. E uſcepe ni concitat᷑:niſi ꝓpter illud qð eſt illicitũ fierio c. Rñ hncicn
runt igit᷑. hHic ↄñter ponitur firmatio federis initi:cum di: ſio dðʒ:ꝙ h iuramẽtũ ſuit ſeruandũ tiplici roe. Pꝛia ſben
Suſceperũt igitur de cibarijs eoꝝ:dicũt aliq ꝙ nõ ſuſcepe accipitur ex parte gabaonitarum:qui ſicut dem̃ eſt:ve niſey
rüt ad comedendũ:ſed ad ꝓbandũ:ꝙ apoꝛtata ſuiſſẽt ð lõ nerunt ad ioſue ĩ noie dñi volẽtes eius cultui ſubijci: irthic
gini:ſed hoc nõ vide io pꝛeceptũ oñi s Ad. rol
turconnenienter ooz terfertione babl lu ing
rira bñͦ vicillench nf̃is ut venirem ad voſ:ca ira dñi cõcitet:ſi peieraueri tatoꝝ terre nõ vi nac⸗
er gen s gae lidos ſupſin: nüc ſicci ſei m':ſed ſic viuãt vt ĩ vſu vni debarur atra eos nin
ceperut ad comeden- ſut: 7 uetuſtate nimia comi uerſe multitudis ligna ce tũpp mallcl ba ̃ oic⸗
dum: iʒ modicũ: in ſi nuti: Atres vini nouos im dant:aquaſq; compoꝛtẽt. bitãtiũ i ira:7 ob laioi⸗
Su canlecerationiz pleuimus: nũc rupti ſũt et Quib“ hec loq̃ntibꝰ voca ſtiatõe eoꝝ ĩ ma⸗ lihlun
Mackantt zs coedere oluti. Veſtes ⁊ calciamen uit gabaonitas ioſue:⁊ di lis. vñ iſra.xj. c.. naa
ſimul poſt edera ini ta ꝗbus induimur: ⁊ qᷓ ha/ xit eis: Cur noſ ðcipe frau e obgian vi de torlluti
ta: vt hi ð iacob ⁊ a bemus ĩ pedibus ob lõgi ge voluiſtis: ut diceretis ꝓ erat: vtiduraren⸗ Fihnſrinu⸗
pan Sen. W.. 2 ad- tudinẽ lõgioꝛis vie trita ſüt cul valde hĩtam a vob cũ tur coꝛda eoꝝ:et fitznopen n
danta aug muioe apene conſupta. Suſcèpe imedio noſtni ſitis. Itaqg Pufnartcord ien
Tos oñi no ine rit igitur ð cibarijſ eoꝝ: ét ſub maledictõe eritis:⁊ nõ neler deene roga
rogauerũt.⁊ ĩ hoc de os dñi nõ interrogauerũt. ðdeficiet de ſtirpe vr̃a ligna nnicn en yn⸗ nomti
ſer rt: aet ananig Eeciteg loſue clie⸗ cier de urpe vra lig clemẽtiã ac pirẽt ſupohenttnin
kten :qꝛ ĩ ardu gor Fecitq; ioſue cũ eis pacezʒ: cedęeſ:aq̃ſq; cõpoꝛtãs ĩ do ſicut pᷣcepat dñs mmidi ſaun.
cvat recurreread co inito federe pollici ẽ ut mũ dei mei. Qui rñũderunt mopſi. Ex patʒ ſochchuppin
ſiliuz oñi: ſi tñ reur · n occiderẽt neſn, arij 5 nahic ſoi abaonite me⸗ Eicns
riſſet ſoꝛſitan ex eus nõ occiderét. Pꝛincipes MHũciatũ ẽ nobis ſeruis tu e nite me. ctei
tmſione idẽ feciſet ot qq; multitudis iurauerunt is ꝙ ꝓmiſiſſet dñs deus tu neccurrebat otra Turmnbs
videbit ifra. ¶ Poſt eis. MPoͤſt dies ãt tres initi ſi eLeccutebatong fustdoln
dietz at ner. La ont E es at tres initi us moyſi ſeruo ſuo vt tra eos ſnia dñi· ac pteſun nen
ponlimedach vercto federis: audierũt ꝙ i vicio deret vobis oẽm frã:⁊ diſ cipit ex pte filio⸗ iu ircti
per viſũ r auditũ:q: Plitarẽt: x inter eos futuri eſ pderet cũctos hitatoꝛeſ ex*. ũ iſt ae iſ̃ fu⸗ ckam
fili irl audierũt ⁊ v. ſent. Mouerũtqʒ caſtra ſ Timuim'igit᷑ ualde:⁊ pio iulameti ab fe⸗ din
derũt ꝙ ciuitates ga lij iſrl:⁊ venerũt ĩ ciuitates uidim aiabus nr̃is veſtro cerũt exiragah gẽ rcen
baonitaꝝ erat ſite in eoꝝ die tertio:q̃ꝝ hec vo terroꝛe pulſi:⁊ hoc ↄſiliuʒ ĩ tib:excepto tam lumn nui
tra termios terre ſibi cabula ſũt gabaõ ⁊ caphiꝰ iuimꝰ. Muũc ꝗti mꝗ iuramẽto ſcõ ipſi ſeffaninban
promiſſe:a patet lr̃a. U gal 90 7 ca p 0 iuim HNũc At i mau tua ſu tanh:gc⸗ co Pt lneninut
m ¶Qui mñderunt ra ⁊ beroth ⁊ cariathiariʒ: mus:quod tibi bonum et ꝗ ptienlare vevi . Eudn
Hic ↄñter poit pacti Etnõ pcuſſer̃t eos eo ꝙ iu rectum videtur:fac nobis. a fuit. . ij. cap. un rn
fer uaell deſne e⸗ raſſet eis pᷣncipes multitu Fecit ergo ioſue ut dixerat iſtud aũt fuit cõe fends
amarhan donlitet dis ĩ noĩe dñi di iſrl. ur ⁊ liberauit eos de manu fi ⁊ is ſi fesiher in
ſeruandu obligatoe, Murauit itaq; o uulgus lioꝶ iſrael utnon occidere tandeechegoani ;
iuramẽti: liberaueft Pncipes iſrł. Quii rũderüt tur. Decreuitqʒ in illo die bus iurauerãt vt wul⸗
Sabgonlias ſ moste eis. Jurauim eis in nomi/ eos eẽ in miniſterio cuncti noõ occiderent: ut lu⸗
tozbocd mogierint: ne dni dei iſrl iccirco nõ populi ⁊ altan dñi:cedẽteſ R un lſa har fuiſ rqſeznenit
videlicet ſeruituti ad Poſſumus contigere. Sed lig ⁊ aqᷓs ↄpoꝛtãtes: uſq; i teraoi chrulm. nhun iͤ⸗
cedendũ ligna ⁊ po⸗ hoc ſaciemus eis. Reſeruẽ pꝛeſens tps in loco quem zreputati fuiſſet mnſatkor
tãdũ ⁊ ad hauriedu, tur ꝗqdẽ ut uiuant ne nos dominus elegiſſet. fliilij iirl ifideles: obllur⸗
aquas⸗ poꝛtandum e * ie in iuramenti tranc⸗ ilebi
ad locuʒ ubi vigertet H = greſtoꝛeg i mag tig ole O⸗
cultus dei:⁊ hoc ceſſit ĩ vtilitatẽ cõitatis ppli:qͥ tenebat᷑ ta ſcãdalũ illius ppłi:ꝛ per ↄñs i irreuerentiã ſeu blaſphe aſp hllift
n õ ⁊ palypom. miã dei:cuius dicebatur peculiaris pplus ⁊ a deo elect rtogſiinng
ex dictis pʒ l̃a.¶ Ad euidẽtiã pᷣdictoꝝ q̃rit hic vtꝝ ioſue ? ⁊iõ ad hec vitãda ſeruãdũ fuit iuramẽtũ.Tertia acci⸗ ſgbunntan,
pncipes tenebãt ſeruare iuramẽtũ predem de federe cuʒ ga pitur ex parte dei:qui pronioꝛ eſt ad miſerandũ q ad Mlchlllccien
baonitis. Et arguit pmo ꝙ no:qꝛ erat õ dñi preceptũ: qui coõdẽnaãdũ:⁊ iõ credendũ eſt ꝙ ioſue ex familiari conliꝓ geinanant
* precepat oẽs hitatoꝛes illius terre occidi:ut hĩ Nui.xxxij. lio dei moꝛtẽ eoꝝ coꝛpoꝛalẽ mutauit ĩ ciuilẽ: vt ſic d· (eci dſſe
⁊ ĩ alijs locis plibꝰ.Itẽ iuramẽtũ cõditionatũ nõ tenet deſi ſuis mendacijs punirent ⁊ iurauẽtũ ſeruaret᷑:quod de tlühtitiir
ciẽte cõditione:ſed iſtud iuramẽtũ fuit cõditionatũ.ſ.ſi illi moꝛte coꝛpoꝛali eis nõ inferenda ĩtelligebat:⁊ ꝙ domi⸗ finguſtäirfn
uibus ſiebat⸗n eẽnt de hitatoꝛibus ire ꝓmiſſionis:q̃ con nus hãc ſniam approbauerit pʒ ex hoc:ꝙ ppꝑ afflictio/ jihilchine
itio no ſtetit ut pʒ in lr̃a.Itẽ fraus ⁊ dolus nõ dʒ alicui pa nẽ iiuſtã gabaõitaꝝ ſcãm p ſaul: fames ſca fuit i terra luſenhi 5 4
trociari:ſʒ gabaonite vident doloſe egiſſe verbij ⁊ fcis ergo iſrł trib' anis ⁊ ſeptẽ uiri de ſtirpe ſaul fuerũt cruciſixrſi:· teſue irci
c.· Itẽ i griũ vr quod dẽ in littera. n ¶ Jurauim eisĩ no vt hẽ.ij.reg. xxj. gloſa ãt auguſtini ſuper ca.x. exponen maccbbt che
mine oni dei iſtł.⁊ iccirco nõ poſſumuj eos cõtingere:⁊ ſeij do illud: In Mantuas tradidi illos.di ſic: Ubi neq; lienkedien
tur: o. ſ Reſeruent quidẽ vt uiuãt ne nos ira dñi cõcite coõſultus ẽ dñs vtꝝ eũdũ eẽt ſʒ vltro ſuis recte ſbuenire mrmoh, r
tur ſi peioꝛauerimus eis. Periurium autẽ non incurritur volẽtibus futurã pᷣnũciauit de eis victoꝛiã: ſi poſſet ð inaemte li
. us futurs uit de eis victoꝛiã: ſic poſſet iil
llucihd

„
*

nine
Pl⸗. ,
ieg gabaonitis incö
in ißm ꝗ t incoſultus manere: nõ
Ninſien ſubiectij necsmeriree,h i ei pu interrogaueru
wnt pmü: meti — ꝛqꝛ nõ ꝑ- ahittosons 4f 27, nue le Gos ep ente vrè uin en⸗
R baoni ra ga cu dẽꝛ: . z addit c ctũ ẽ: vñ ſequit: ad
òè [gkci audilaian, be ereanieinants⸗
M ptuũ: vt dictũ ce adoni a. xN. äl M apides magnos
bnabur i tria eſ ſalẽ e. ſ. ledech rex hie bera nos: ferq; pᷣſi grãdinis mns ſ.
ani duũ: lʒ guͤslcen Tcahen enneſn⸗ “ uenerũt ani, CS Kruckine⸗ a v
idecbſiny ꝙ lʒ in tra lertiſſet eã: ſi Ueherut. n. adu din. „o lent is: Ua po
ian ragesbnonifs cclothi tiſtei ea⸗ ſcut. ee anꝛ⸗ lünol ocf reis ubdit e (.
am i fuit facta is fec liericho ⁊ regi . in mõtanis eoꝝ ꝗ habitãt . ubdit: e —
t ſeng olegereic ſue egaus eaten n imar lhe
ger as poſtesiurane ugiſſet gabaonite tral ⸗ galgaliſ: ⁊ oĩs e⸗ io ietauniin 5
Duguiin rũt ea iuraue eẽnt le gabaonite adi tus bell 2 oĩs exerci ctũ eſt ne fili 9 d
tne tpncipes: non ( nt ſedẽati eoꝝ ti iſrl: x tiſſimi atoxꝝ cuz eo viri ci victoꝛi iz iſrl ſibi
“ menti: aba na erat nus etmeas eo⸗ lo⸗ dño. gl. E ioi,
nnue dato ꝙ fuiſſ⸗ 7 gon ⁊ vna ciui at e imeas eo fas agendo
larin n ato ꝙ fuiſſet liũ: a ciuitatuʒ r. nus.n. t 8. In m 8 agenco⸗
1 ſita:poter po 83 iũ: ⁊ maiõ opt ituz re .tuas tradidi 9 Dixitq; coꝛã ei
wſlerini ſan vole ar tſ in oẽſe aiõ oppid MNullus ididi los. vldes. n. pmũ ſi is.
len ttü ſeruan; n. ; bell o hay s. n. ex eis nbi reſiſte vicez n. biuu ſigni⸗
7bunient de uari: mi llatoꝛes t onſt- re porẽit. Jrrdi libi reſi eo datum 3
umntu/ tertiũ dicendũ brex hierlz ad ol alſcẽdẽe nte:tota d ꝛmn de cela i⸗
SGri us 1dolus p- geé hi ꝛon ⁊ ad pharãꝗ turbaui galis. Et cõ 5 gabaon ne mor ol
cheg ai⸗ pꝛie ſunt p Le hieri pharã re 4 auit eoſ dñ tco ris ⁊c on ne mouea-
inge cia in t enda q; regẽ moth:ad iaphie q cõtriuit ſiſ a facie ürl ſs rc. Jerãt. n. 7
i B regẽ lachiſ ac Pble qꝗ q; plaga magna in diſpeilione w vii⸗
znin fact oꝛ me vel 2 chiſ ⁊ ad gab ga magna diſpoſitione ꝙ vic
nmin mal? eglon dicẽſ:A tabirr aon:ac pſi namn appareba
iunmii g malũ intalg ad gẽ eglon diceſ. Ad ep viã aſcen plecutus 65 t ſuꝑ ter
nitmm dacia aũt men dite ⁊ ferte pᷣſidiu me aſcẽ enſus beth pleni ent ↄtingit i
winnnn garidelgir gnem igiuʒ vt ex pcuſſit vſqʒ agec oron⸗ à& Rutet wyahrg m̃
beuphon⸗ es gabaonitarũ e gabaon qꝗᷓ xpu d 4 B agecha 7 diſtãt ꝑ dy⸗ c tin
ummi ſiil licet eẽnt mala d gẽit ad iᷣ q̃re traſfu/ a. Cũq; fugerẽt ſi mace lihoc a yametrũ ce
ſahen E i ihan Enna alne⸗ ac liol ee ent Skice t liosiat ſne veverun i,⸗
lurn uis ad vonnz Anch reges k aſcẽder Sen t erſai mriod vregedielo ii
cüftnziicn finem.ſ.ad 3 Iuch reges am erunt des m miſit ſuꝑp eos l git: S equẽdi:iõ ſbᷣ
ſai *. ſalu „1 eoꝛuʒz hier . OReo . . nes ma n 8 lapi * teterut
ſpüaleverzenß bierkre Pebzon ferbie n aend De gelat ic enr in⸗
näf ictis. GX ſil cũ exer r laeniftcrel; multo vluee narn arc ſcte * ſrflone
lilin ecu metati ſut ci uiſ caſt inis: q;ᷓ qͥ grã iuſtoꝝ. aliqᷓ ibꝛo
basiurunit augenz at 1 ſũt circa g 2 ra ra Ii; i 38 gladio ctões nr̃i ic vero do
EW abaõ ãt filij iſrl. Lu pcuſſe li nr̃i dicũt:q; i
6Poiinee Hic a Pugnates ea Habit⸗ op i j url. Zunc. locutus ẽ liber ñ nt: g iſte
eet D. . Ca. abi ioſue dño in die qᷓ cutus e n puenit a
Eic ne qn debellato⸗ u gahe vrb oblene toꝛel moetel i eol ie q̃ tradidit ns raſin ſoſ
R ——— bati H atunc H tern dcn ectu ſilioꝝ ens önent
e mo deſcribi ibd v caſtris apð ge oꝛs 5F5 gab⸗ ſůͦe coꝛã eis: er videt oictu:
U, ms eblt e ni un a n galgali gabaon ne isis Sol ant⸗ inrard
unmn bellacieibi Mc⸗ nus tuas 05 a trabas ma ind 3 vallẽ haylõ 7poſttorcs. oͤvieſte
gſoni ditq; ioſue * rũ tuo uxilio ſeruo ũtq; ſol ⁊ luna de Btete magis corn eox: ſed
unidi eaſio atbllt xkXʒ E.· Aſcende cito Tli KrK gs õ dele acr teit
õõ fi n abaonu gged s ſil cõgregati venerũt ſcriptũ ẽ hoc libꝛo qꝛ ab cuch. ii. ſe i
A miimniij 4 cõ ut cõpulli peiz aurili cofederati filij ũt ad vebellã⸗ H turt. Sol 7luna cribit⸗
ͦ ount lte oñi ebꝛei libꝛi co niſedech. hec ẽ xceptis. s 2 plus: qꝛ ab äpapon moꝛtẽ ioſu Pobeeria abacnel
Kltniuni . meth. iuſticia:ßm 2ꝛecti: inipꝛetat vera lra: ſic.n. uj. nis: vt dicit hiero.iĩ ꝓphauit poſt e ſ. p octingẽtos
melchi edec ᷣm ꝓpꝛietatẽ hebꝛ tat oñs iuſticie: ue vſq; a 0. ꝓlogo ſĩ trãſmigratõe an
nſiſin ſicut iſte: ech intpꝛetat rex i. ebꝛaici ſermoni ie: vel patebit: Itraſmigrationẽ up abacuch gratdez baby
nut ilin dirq i vr hi Geñ.· xiii rrex iuſticie: qͥ fuit nis: ſicut töas it: ſiqs velit cõput e fluxerũt octin a moꝛte vero ioſ
mmmnifnl mo deſt ue. Pic cõſequen zrt patẽt in l̃a b. hierln bilt . :put in ſacra ſeß are tpa iudicũ gẽti ãni ⁊ plus 2
. . bbi bilit videt dictũ: ptura ? ioſ⸗ ⁊ regũ vſ⸗ aa
raaon ibi Seſerinle ocbellario deſerthit e de ſale do poſt ictut diceret ioſepho otinẽtur: qad illud
gr le Ci tur odsdiematadg eec iũ: occupati adi vbip ſi oſtea p tẽpꝰ tm. N alidd eẽ ſcri ur: a iõ irrõn
.„* it. Circa f atio ciuitatuʒ: atoꝛe nfoꝛqꝛ ſiceſt i ec pot dici riptuʒ i libꝛo ſcri 2
utſhiun ẽ oĩs e pagne:! mafeſt⸗ it. Circa pmũ pmo tuz: ber li qꝛ ſic eſt ĩ hebꝛeo dici ꝙ iſtud ſi ꝛo ſcriben
iſeneſt⸗ uinũ xercit. Circa debe atio victoꝛie: Rer deſcribi col liber genelis: qꝛ i bꝛeo: 7io alit di ſit additũ a tr
ũ auxiliũ:cũ dẽ: debellatoe ie: ibi Reuerſ. cob:qͥᷣ fuerunt qꝛ ibi ſcribunt fa dicũt hebꝛei q i an
nuxiliiſ cü oñ Diriq; DRadtnidenen end ſur multa bäfets len iuſen⸗ Legeo n 2braam e
ne timeas ⁊c̃. io lcurigifeg, oclera utt wt ſerareneerdi merita f⸗ acta
iacob ſug manal ptũ ẽ Geñ.xlviij xbmit in ſcripin
manaſſe 7 eph xlviij. vbi ponit᷑ riptu⸗
phbzaum: 70 ponit᷑ benedi
dicif Et

ſemen el ereſcet gẽ/
tes. hebꝛei dicũt: Et
ſemẽ ep cõgregabit gẽ
tes:vel cõgregatio gẽ
tiũ.qð fuit ipletũ in
ioſue:qͥ fuit de ſemiĩe
ephꝛai:qꝛ qñ dixit io
ſue: Sol ne mouear
c.filij iſeł fuerũt cõ⸗
gregati ad audiẽduʒ

hoc verbũ:ſᷣm ꝙ dꝛ i

textu:Dixitq; coꝛam
eis:ſol ↄð gabaon ⁊c̃.
vt admirarẽt ⁊ regra
tiarent᷑ deo ð tãto be

neficio ⁊ miraculo ce

litus ſibi dato.R
Stetit itaq; ſol i me/
dio celi.ex hoc vꝛ ꝙ

erat tũc in pũcto me/

ridionali: niſi dicat᷑:
4 mediũ celi aliquan
o vocat totũ ꝙ ẽ ſu⸗
hemiſperiũ nr̃m.
¶ Non fuit antea ⁊
poſtea tã lõga dies. i
fine capituli dicet᷑ q̃li-
ter hoc itelligẽdũ ſit.
m ¶ Gbediete dno.
i. cõdeſcẽdẽte: qꝛ obe
diẽtia ꝓpe loquendo
ẽ iferioꝛis ad ſuperio/
re:odeſcẽſio vero ecõ
uerſo ſupioꝛis ad ife-
rioꝛẽ. n ¶ Reuerſuſ
q; ẽ ioſue cẽᷣ. hoc dẽ
hic ꝑ anticipatõeʒ:qꝛ
ñ fuit ibi reuerſus do
nec habuiſſet victoꝛi
am opletã quãtũ ad
ea q̃ tractant᷑ i hoc ca

pitulo:vt hĩ ĩ fine h

capitli: ⁊ adhuc erat
in pſequendo aduer
ſariggivt p in lr̃a.
o ¶ Uoluite ſaxa in
gentia ad os ſpelũce.
vt nõ poſſint ibi latẽ
tes ꝑ ſe exire. p( Et
ponite ⁊c̃. ne ab exte⸗
rioꝛibꝰ poſſint educi

ide:cetera patent.
Keue uſq; eſt.
HPic cõſequent᷑ deſcri

bit᷑ mãifeſtatio victo
rie. pꝛimo in hoc ꝙ

exercitus ioſue redjt

in numero ĩtegro.2
qꝛ aduerſarij nõ fue⸗
rũt auſi eos inuadere
iõ ſubdit᷑: r
luſq; cõtra filios iſrł
⁊c.ſ. ꝓtunc: ſʒ poſtea
alij cotra eos pugna/

—

uer̃t:vt pʒ capitulo ſequ

iuſtoꝝ. Stẽtit itaq; ſol ĩ me

dio celi: ⁊ nõ ſeſtinauit oc
cũbẽ ſpatio vni diei. Non
fuit añ ⁊ poſtea taʒ lõga di
es obẽdiẽte dño voci boĩs
⁊ pugnãte ꝓ iſrl. Reuerſuſ/
q; ẽ ioſue cũ oĩ iſrł in caſtra
galgale. Fugerant.n.ꝗnq;
reges:⁊ ſe abſcõderãt i ſpe
lüca vrbis maceda. Nũcia
tũq; ẽ ioſue ꝙ iuẽti eẽnt ꝗn
q; reges:latetes ĩ ſpelunca
vrbis maceda.Qui pᷣcepit
ſocijs ⁊ ait: Aoluite ſaxa ĩ
gentia ad os ſpelũce:⁊c᷑t po/

nite viros ĩduſtrios ꝗ clau

ſos cuſtodiãt.l AVos auteʒ
nolite ſtare:ſʒ pſeqmini ho
ſtes:⁊ extremos qᷣſq; fugiẽ
tiũ cedite. He dimittat᷑ eoſ
