poſita ſũt iſta deceeim chaberis. Mon urtu fas
Hcepta:illa at ꝗ ſub Mõ loq̃n ꝓximũ tuũ fal
elltgut adones ſuteſtimoniu.! Non pcupi
quedã m emote 5e .
explanate ſuerũt ĩ ali ces domu pximi iui Nec
is pceptipq ſũt quaſi deſiderabis vxoꝛẽ el:non
qdã deiminatiões de ſeꝛuũ:non ancillã:nõ bouẽ
ce peeptoꝝ:qꝛ oia ce· nõ aſinũ:nec oĩa q̃ illiꝰſunt
remonilia reducũtur

.0 — 7
ad pceptũ de obſerua Lüunctuſ aũt ppls videbat
tõne ſabbati:⁊ oia iu
dicialia ⁊ moꝛalia ad
alia pᷣcepta.Oꝛdinat᷑ aũt iſtud pᷣceptũ de honoꝛe parentuʒ
ↄuenient poſt pᷣcepta oꝛdinatia ad deũ ⁊ ĩmediate:qꝛ ſiẽ de
us pncipiij eſt oium:ita parẽtes hñt rõem pPncipij reſpcũ fi
lioꝝꝛ. g G ſis longeu ſuꝑ terrã.cum.n.filꝰ accipiat vi
tã a parẽtib:odecẽs eſt ut ꝓlonget᷑ vita ill qui bñ ſe habz
ad eos:⁊ ecouerſo:ꝙ bꝛeuiet᷑ vita illoꝝ ꝗͥ male ſe hñt.verũ
tñ aliqñ alit ↄtingit:qꝛ bona tpalia int᷑ qᷓ ↄputat coꝛpal vi⸗
ta:oꝛdinant᷑ ad ſpũalia bona ⁊ eina:⁊ io aliqñ ↄtingit ex di
uina oꝛdinatoe nobis occulta:ꝙ honoꝛãtes parẽtes paruʒ
viuũt: ⁊ dehonoꝛãtes diu:tñ totũ oꝛdinat᷑ a deo ad augmẽ
tatõem pᷣmij bonoꝝ:⁊ pene maloꝝ. h ¶ Nõ occides. Cõ/
ſequent ponunt᷑ pcepta iudicialia:ꝗ oꝛdinãt ad pximũ quã
tũ ad vitatõem mali:⁊ qꝛ maximũ nocumentũ circa ↄſiſtẽ
tiaʒ pſone eſt occiſio:iõ h̊ ꝓhibet᷑ pꝰ cũ dẽ: Non occides. Et
ſim doctoꝛes catholico ꝑ hoc intelligit᷑ phibitũ ome nocu
mentũ in ꝑſona hoĩs:ut mutilatio:verberatio:a ſilia:que
ſũt õ charitatẽ ꝓximi. Dicit Ra.ſa.q; p hoc pᷣceptũ ꝓhibe

—

ent alijs pceptis iudicialibꝰ. Scõo p

tur homicidiũ tePdee qð imponit᷑ pena moꝛtis.Letẽ ve
i

ro leſiões coꝛꝑis ꝓh

hibet᷑ egignnucare ꝓximo rõne pſone ſibi ↄiuncte

cũ dẽ: i ¶ on mechaberis. Mechia. n. eſt copula carnal
cũ vxoꝛe alteri viri:que reputat᷑ vna caro cũ ipſo.Dicunt

tñ doctoꝛes nf̃i

ↄcubit inoꝛdinati nlis pceptis ſut phibiti. k ¶ Noõ furtũů
facies. Hic ↄnñter ꝓhibent᷑ alia nocumẽta:⁊ pᷣmo illa q̃ infe
runt᷑ facto cũ dẽ: Nlõ furtũ facies.p qð intel git ꝓhibita oij
Ictio rei aliene:vel retẽtio iniuſta:ſᷣm ꝙ dicũt doctoꝛes nr̃i
Ra. Sa.dicit ꝙ ꝑ hoc intelligit᷑ phibitũ furtũ hois tm: ꝓ
quo imponit pena moꝛtis: ꝓut hẽ ca.ſequẽti:p alijj autem
furtis nõ imponit lex penã moꝛtis:ſed reſtõnem in dupluz
vel alit ſjm ꝙ detmiant᷑ iudicialib p̃ceptis. Cõſequeni ꝓhi
bet᷑ nocumentũ:qð infert verbo cũ dẽ: l
Et ſm doctoꝛes nr̃os nõ ſolũ intelligit᷑ phibitũ falſũ teſtio
niũ in iudicio ut dicũt hebꝛei:ſed etiã extra iudiciũ:⁊ om̃ij
detractio:ut mẽdaciũ ̊ ꝓximũ:⁊ qocunq; nocumentũ qð
põt inferri pximo vbo:dũ tñ ſit ↄ charitatẽ. m¶ Nõ cõ
cupiſces. Ultimo ponũt pᷣcepta phibẽtia cõcupiſcẽtiã inoꝛ
dinatã reſpcũ aliene rei:⁊ hec nocumẽta ſũt in aio:⁊ ſᷣm do
ctoꝛes nr̃os ſũt duo pᷣcepta.Unũ qͥ ꝓphibet᷑ ↄcupiſcẽtia vxo
ris alterius:in quo ſᷣm eos ꝓhibet ois ↄſenſus in carnalem
actũ extra legẽ matrimonij:⁊ hoc ꝓhibet᷑ cuʒ dicitur: Nec

deſiderabis eius yxoꝛẽ Aliud quo ꝓhibet ↄſenſus accipiẽ

nfi:ꝙ p hoc ꝓhibet oĩs ↄcubit qui eſt p̃ter legg
matrimonij. Hebꝛei aũt dicũt ꝙ phibet ſola mec ia. Alij

Noõ loquar ac

di rẽ altero quocũq; mo indebito cũ on ncupiſceſ

domũ ꝓximi tui ⁊c.⁊ qð ſubdit᷑: n ¶ Non ancillam.
nõ iĩtelligit de ↄcupia ad carnalẽ actũ: qꝛ iſta ẽ hibita
p pᷣcedẽs pᷣceptuʒ:ſe ed itelligit ↄcupiſcẽtia e ackt
qð ẽ bonũ vtile.Rõ ãt q̃re duo pᷣcepta ponũt ad repſſi

onẽ vↄcupiſcẽtie ẽ
——„, 1 „ g(gt bonuz diuidit
voces ct lãpades ⁊ ſonitu,ʒ P vtile ⁊ dlectabi
buccine:montẽq; fumãteʒ ⸗ . iiali⸗ S
t perterriti ac pauoꝛe ↄcuſ Gabilioritap ali⸗
ſi:ſtetert ꝓcul:dicẽtes moy gqñ ptingit: ut ali⸗
ſi:Lòquẽ tu nobis:c᷑t audi quis hñs pnitatẽ
emuſ.Mõ lòquatur nobis ad vnũ: no hẽt p
dominus: nẽ foꝛte moꝛia⸗ nitaefad alie ſ⸗
e o aliqñ abomi
mur. Et ait moyſes ad po natõem: ſicut ali⸗
pulum: Nolite ſimere. At qs ↄcupiſcit vxo⸗
enim ꝓbaret vos yenitde½ Werte ing
T ut terroꝛ illi eẽt in vobis irqe abomina
tur ſurtũ vł rapi/
nã:⁊a iõ ad repmẽ

dam iſtam oↄcupiſcẽtiã duplicẽ debuit aſſignari duplex
pᷣceptũ. Hebꝛei aũt dicũt ꝙ eſt vnũ pᷣceptũ tm:qð nece

hñt dicẽ ſm p̃dicta:qꝛ expᷣſſe hã inſra ꝙ in tabulis fueft
ſcripta decẽ verba:q fuerũt decẽ pcepta data a deo ime

diate. Si aũt de repſſione ↄcupiſcẽtie eſſent duo pcepta
ſequeret ſm eos ꝙ eſſent.xj. p̃cepta:videlʒ quattuoꝛ oꝛ⸗

dinãtia ad deũ: ꝓut ipſi dicut: ut pʒ ex pdictij: ſeptem
ad ꝓximũ: ꝓpier qð ſicut ipſi ponunt q̃ttuoꝛ pᷣcepta oꝛ

dinãtia ad deũ:vbi doctoꝛes nri no ponunt niſi tria:ut

pᷣdem̃ eſt:ſic erga ꝓximũ ponũt tm ſex:vbi doctoꝛes no
ſtri ponũt ſeptẽ:⁊ iõ ↄiungunt duo vltima in vnũ.Et
ad hy fac apparẽtia lr̃e:qꝛ ſb eodẽ verſu vtraq; ↄcupia
Ohibet᷑:nõ tñ variat ſnia ut ſit vnũ ſiue duo pᷣcepta x»u
tũ ad intellem nrʒ:ſed variat᷑ multũ in hoc ſiue ſit vnũ

ſiue duo pᷣcepta intellectᷣ hebꝛeoꝝ:qꝛ dicũt ꝙ ꝑ hoc ñ

ꝓhibet᷑ ↄcupia niſi aliqli᷑ pꝛũpat in aci exterioꝛes:ſiẽ
eſt cũ ex ↄcupia vxoꝛis aliene aliqs mouet᷑ ad tägenduz

eã impudice:vel ſolicitandũ eã verbis vel muneribꝰ. et

ſm hoc dixerũt aliq doctoꝛes noſtri: lex ver ꝓhibe
bat manũ ⁊ nõ animũ:⁊ hẽ in glo.ſuꝑ epiſtolã ad Phi

lip.iij.ca. Hoc etiã dicit Joſephus.xij.antiquitatũ:im

ꝓbãs Polybiũ hiſtoꝛiographũ pſaꝝ dicentẽ:q anthi

ochus illuſtris miſerabilit moꝛtu ſuit:eo ꝙ voluit ſpo

liare templũ diane:ð quẽ dicit Joſephus: Nã qͥ nullate
nus egit pctm̃:ſʒ tm cogitauit nullo reatu teneri.⁊ iõ cõ
cludit ibidẽ:ꝙ moꝛtufuit ꝓpter pcta qᷓ fecerat in hieru
ſalẽ. Sʒ dicẽ ꝙ act interioꝛ voluntat nlls ſit reat᷑ niſi
aliͤ mõ ꝓrumpat in actũ:ẽ multũ irronabile:cũ ratio
peccati magis accipiat a mala volũtate interioꝛi q; ab
actu exterioꝛi:qꝛ ſi nullo mõ eſt lis ae mõ eſt

pcetm̃: ut pʒ in amẽtib' a puerl. o (¶
ↄñter ponũt ſcepta data a deo mediate moyſe:qꝛ pplłs
nõ porat ãpliꝰ vba dñi loquẽtil ſuſtinẽ:⁊ hoc ẽ quod dẽ

Cũct ãt ppls videbat voces.h accipit vidẽ audire. ſẽ
ſuj.n. viſuj certioꝛ ẽ auditu: ⁊ iõ qꝛ vba oñi penetrabät
aures ⁊ coꝛda eoꝝ ita ſẽſibilit᷑ ꝙ ſuſtinẽ nõ boßeracpe
3

hoc vtit tali mõ loquẽdi.ſ.viſu p auditu.

des.i.micãtia fulgura:ut dem ẽ ca.pcedẽti. q Et pter
riti ac pauoꝛe ocuſſi. ꝓpter ſigna iribilia que videbant
r¶ Steterũt ꝓcul. retrocedetes ẽt a iminis cõſtitutis.
taudiemꝰ
i.obediem tqi dei vbij. v ¶ Nò loqt nobis dñs.im
mediate, x ¶ Ne ſoꝛte moꝛiamur.qꝛ ex fragilitate hu

6 quẽ tu nobis.ea q̃ dñs dicet t᷑. t

eruitiũ

ucił' ãt pplłs. PDie

fmnaſgſente
rluspliul
Gennn
gichti lar
gmmntiinih
ſtira wui.
lecdi gcdon
fenckin an⸗
emontstfne

d8ergoeds
iirhplarſ
icd COrdid

(AMrede
temidolen
niadeſnarne
holocauku
lceleninte
Kofeuan
Amabonor

oſinnur oali
unilit
Ntaonaleritcni
ullbrutpini
ſeloe ſaenſich
Mliidolanniead
iſuſſen defael
liflnetiſacnii
lunnelaoe u
tenonn aippten
Albiſtimutbi
nciad uineend⸗
tdeputat diun
pnſtiigno
ſinirndale
iſcherdefn
bamnznſude
glls n i
chitagluini
turlppghüfn
delppitbyi
tieybiſchit⸗
baleſalon⸗

Wliruwin
iupazhen
iwrurizen
nim Murni
mi rtia
t ao rlimuni
miſuervofene;
nlin r irit ni
mendlüghlai
”
priſramni
uup Mi
icr ſiitulat
dubuNNd
utl ſttii
ininbirii
mrumdif⸗
whmnün n

mana dũm loquentẽ nõ poterant ſuſtinẽ.

ca. 6Wo ſej

. quentẽ no ¶ Nolite
timere.q.d.nõ moꝛiemi ppter hoc. a ¶ At.n. pbaret

vos venit de.nõ eſt ſic intelligendũ: p

ipſis iudeis ⁊ alijs ꝙ timerẽt eũ. b ( Et nõ peccaretij.
qꝛ ꝑ timoꝛeʒ dñi
declinat oij a ma ,⸗ 8c
t nõ peccaretis. Stetitq;

t aden boplus de longe:moöͤyſes ãt

liginẽ ĩ vtice mo⸗ acceſſit ad caliginẽ in qus
ti ut audiret mã erat de .Dixitq; pᷣteꝛea do
data ab eo: et re min ad moyſẽ: Hec dices
ſ ger pploid; i filijs iſrl. Nos vidiſtis ꝙ ð
potrrat:ut di⸗ celo locul ſim vob. Noͤn
ctum eſt. facietis deos argẽteos:nec
d ¶ Cos vidiſtij deos aureos facieſ vobis
Fcel inlis Altare de tra lacietis mihi
ſentate et accipik e offeretiſ ſuꝑ eo holocau
hic celũ ꝓ celo ae MUD
reo:qꝛ in cacumi

ne montis ſynai illa vox foꝛmabat. e ¶ Mõ facien de
os argenteos.lʒ ſupꝛa ꝓhibuerit idolatriaxʒ:tñ hic repe

tit ⁊ in plurib locis alijs:ut magis impᷣmeret᷑ hec ꝓhi⸗

bitig coꝛdibꝰ eoꝝ:qꝛ ſciebat eos ꝓn ad idolatriam.
f¶ Altare de terra facietij mihi. Hoc pᷣcepit ad deteſta
tõem idolatrie:qꝛ idolatre faciebãt altaria valde ſolen
nia de marmoꝛib ⁊ metallis:⁊ intelligit hoc de altari
holocauſti vbi cremabant᷑ hoſtie:qꝛ altare incẽſi fuit ðᷣ
lignis ſethim ⁊ optũ auro:ut hẽ infra.xxx.ca. iõ ſequit
g ¶ Et offe.ſu.eo.holocauſta.i.victimas q̃ totalit icen

debant᷑ ad honoꝛẽ dei. h Et pacifica vꝛa.i.hoſtias

q̃ offerebant᷑ p aliqᷣ bñficio dei obtẽto vel obtinẽdo:qꝝ

vna ps incẽ nn. wlsing, alia offerẽtiũ
Ou

ut comederẽt coꝛã dño. i ¶ Oues vias ? boues. ð iſſj
ñn.aialib ut plimũ fiebãt ſacrificia. On oi loco ⁊c
iſte loc ſacrificij nõ poterat eſſe niſi vn ad vitanð peri

culũ idolatrie:ad quã pplłs iudeoꝝ erat ꝓnꝰ:ad quã de

clinaſſent de facili ſi vbiq; potuiſſẽt ſacrificare.Si aũt
aliq ſancti ſacrificauerũt alibi:hoc fuit ex cã ſpali ⁊ di
uina reuelatõe:ſicut dauid ex iuſſu Sad ꝓphᷣe in mon
te moꝛia añqᷓ; templũ ibi füdaret᷑ ꝓpter apparitiõeʒ an
geli ibi fcãm: ut hẽ.ij. Reg.xxiiij.Et helias in mõte car⸗
meli ad ↄuincenõ ꝓphas baal:ut hẽ.iij. Reg.xviij. Loc
aũt deputat diuino ſacrificio pꝰ ingreſſũ filioꝝ iſrael iĩ
frã pmiſſiõis pᷣmo fuit in ſylo:vbi fuit tabernaculũ po

ſituʒ ⁊ altare holocauſtoꝝ:et deſtructa ſylo trãſlatum

eſt in nobe:et deſtructa nobe ꝑ ſaulẽ tranſlatũ eſt in Ga
baon:poſtea in hieruſalẽ vbi fuit fũdatũ tẽplũ:tñ ĩ ſin/
gulis vꝛbib erãt loca que dicebant᷑ ſynagoge:vbi ↄuẽi
ebãt ad laudandũ deũ:⁊ ad audienò legẽ. l ¶ Qſi al/
tare lapideũ feceris.poterat.n.eſſe de tra:ut dem̃ eſt:vel
de lapidibꝰ nõ dolatis tm:qð fuit in deteſtatõem idola
trie:vbi fiebãt altaꝛia ð marmoꝛe ſculpto ⁊ polito:⁊ ne
p talẽ ſculpturã inducerẽt᷑ paulati ad ſculpenð imagies
Q aũt dem̃ eſt hic:ꝙ altare holocauſtoꝝ debeat eẽ de
terra vel lapidibnõ ſectis:nõ eſt ↄ illud qð dẽ infra.xx-
vj.ca.ꝙ altare holocauſtoꝛ: pᷣcipit᷑ fieri de lignis ſethiʒ

opertere:qꝛ illud altare fuit de tra ut videbit᷑ qñ erim

ibi: m ¶¶ N aſcẽde pꝑ graduj ad altare meũ.fiebat tñ
ut dicit Ra.Sa.quida aſcẽſus abſqʒ gradib paulatim
aſcẽdẽdo qm̃ altare erat ita altũ ꝙ ſacerdotej ſine aſcen
ſu nõ poterant ibi miſtrare. n ¶ Ne reuelet turpitudo
tua.vſus eni femoꝛaliũ adhuc nõ erat introduct:ſʒ po

enit de intelligene aret eos ad hꝰ
ut ſibi manifeſtaret᷑ aliqð ignotũ:ſed ut ꝑ hoc apparẽt

mei Neniã ad te:⁊ bñdicã
ſeceris mihi:nõ ediſicabis
illud de ſectis lapidibꝰ. Si

eni leuaueris cultrũ tuũ ſu⸗
per eo:polluet᷑. Mon aſcen

rũ inhibendo: ut videbitur in ſequentibus.

res noſtri a7. Additio

(Exo. Xx.

ſiea fuit iniunct ſacerdotibꝰ qñ miniſtrarẽt: ut hz infra. xx-
viij.ca.Dicũt etia aliq ꝙ hoc fuit dem in deteſtatõnem ido

latrie:qꝛ in ſacris pꝛiapi ſacerdotes aſcẽdebãt ꝑ gradus ad

altare: ⁊ tũc in alto poſiti vnde poterãt a circũſtantibvide
ri diſcooꝑiebãt verẽda ſua. Pꝛiapꝰ eni fuit quidã iuuenij qͥ

a gẽtib reputat fuit

HZ 4..) int deo ppter magni
ſta ét pacifica veſtra: önes ruain⸗ inſolitã virilij
veſtras ⁊ boues in òo ο mébei. Oẽ. n. g erat

inſolitü reputabãt gẽ
tile) qͥd diuinũ.Et di
cebat᷑ iſte pꝛiapus de
hoꝛtoꝝ ꝓpter fecũdi
tatẽ q̃ ſigniſficatur in
mẽbꝛo gnatonis. Ju⸗
dei eni ꝓni erant ad
idolatria: ⁊ iõ in hoc
2 in alijs q̃ ptinẽt ad

ĩquo memoꝛia fuerit noĩis

tibi. Qð ſi aàltare lapideuʒ

R meſſ cultũ dei ⁊ obſeruan/
turp id. gankt a ritu idolatraꝝ
SBrios modos pᷣeipie
do:⁊ modoj idolatꝛa

In ca.xx.vbi dẽ in poſtilla: Circa

ũ ſciendũ:ꝙ docto

„

Irca expõneʒ decalogi poſtillatoꝛ nimis bꝛeuiter
vx ſe expedire:doctoꝛes tñ nr̃i pᷣter myſticas expõ
nes:de quibPꝰplima in glo.cõi habent᷑:plima nota
bilia ⁊ magne attentõis ad ſenſũ lr̃alem ꝑtinẽtia in hac mã
tradũt:ut pʒ in pᷣma ſcòe.q.c.in q̃ multi articuli de hac mã

habenkt. ſiliter 2 ſcoe.q.cxxij.p totũ.vñ qᷣ de hoc capᷣ.vult
pleni inſtrui videat ibidẽ. Ad pñs tñ circa ea q̃ de hac mã

in poſtilla dicunt᷑:occurrũt queda qᷣb vẽ aliqd rõnabiliter
addenð. Quoꝝ pᷣmũ Ag poſtillatoꝛ recitat opinionẽ do
ctoꝝ noſtroꝝ:ꝙ nõ habebis deos alienos eſt pᷣmũ pᷣceptuʒ
decalogi.Silr recitat opinionẽ hebꝛeoꝝ dicentiũ ꝙ pᷣmuʒ
pᷣceptũ eſt:Ego ſũ dñs de tuus ⁊c. Scðòm vo pᷣceptũ apud

eos eſt:Nõ habebis deos alienos. Quas opiones ponit in

diſtincte ac ſi vtraq; illaꝝ poſſet rõnabilit᷑ teneri:qð nõ vẽ
ↄuenieni dem̃.ſ.ut in numeratõe decalogi in qͥ pᷣcepta legij
pᷣncipalia cũ tãta ſolẽnitate a deo tradunt᷑:doctoꝛes noſtri
a roe deuiaſſent. Ad cup declaratõem attendẽda ſunt duo
pꝛimuʒ eſt ꝙ planus ſẽſus lre ↄcoꝛdat manifeſte opioni do
ctoꝝ nr̃oꝝ:ſcòum ꝙ motiua hebꝛeoꝝ: cõtrariũ aſſerentiũ
nõ valẽt. Pꝛimũ pʒ:nã in hoc qð dẽ:Ego ſũ dñs de ⁊c̃.nul
lũ verbũ pᷣceptiuũ ſeu impatiuũ ponit᷑:ſʒ ſolũ ſũt q̃daʒ dcã

denüciatiua:qbꝰde denũciat pplo:ꝙ ipſe qͥ loquit᷑ eſt deu)

q eos eduxit de captiuitate:nihil in hoc eis pᷣcipiẽdo: ut pʒ
mãifeſte intuẽti.In ceteris vo ð decalogi pᷣceptis manifeſte
ponũt᷑ vba mãdatiua:ut pʒ in negatiuis cũ dẽ:Nõ habebij
deos alienos.Nõ adoꝛabis ea:neq; coles.Nõ occides.No

mechaberis ⁊c᷑. In affirmatiuis vo cũ dicit: Memẽto ut di

em ſabbati ſcifices. Ponoꝛa pꝛem tuũ ⁊cẽ. In hoc aũt ꝙ dẽ:
Ego ſũ dñs de tu nihil hoꝝ ponit᷑.vñ illa vba nõ ſũt pᷣce
ptiua nec imꝑatiua:ſʒ ſolũ denũciatiua.vñ nõ debent ini pᷣ
cepta numerari.Scòm pʒ:nã motiua ſeu rões eoꝝ qb ni/
tunt᷑ mutare ſniam pᷣdcõꝝ vboꝝ q̃ ẽ plane denũciatiua in
ſniam pᷣceptiuã ſũt duo.Unũ ẽ: ꝙ ad oĩa pᷣcepta diuia ob
ſeruãda opoꝛtet pᷣſupponẽ:ut dicũt ⁊ rõnabilit ut vi:ꝙ cre
dat᷑ abſq; dubietate:ꝙ ille qͥ loqᷓbat᷑ ſeu pᷣcipiebat erat deus
ſuꝰ qͥ eos eduxerat ⁊c.q̃ qdẽ credulitas ſeu fides erat potiſſi
ma rõ obligãdi eos ad obſeruãda ed pᷣcepta.vñ cũ dꝛ:Ego
ſũ dñs de tu ⁊c̃.pᷣcipit᷑ ſ̃m eos affirmatiue:ut dicũt ꝙ hoc
firmit᷑ credat᷑.ſ.ꝙ ille ꝗͥ loqᷣbat᷑ ſeu pcipiebat erat de gecu⸗
xerat ⁊c.quã quidẽ rõem ponit abenhara in ſua glo.⁊ vẽ
0 2

iber

hĩe fundamentũ:iuxta illud apli ad hebꝛe.xj. ca. Accedẽtẽ

agd deũ opoꝛtet credẽ qꝛ ẽ cc. Alij ãt dicũt ꝙ in hoc ꝙ dicit:
Ego ſũ dñs detu.pcipit᷑ affirmatiue:ꝙ ille dey qᷣ loqbat.ſ.
q eos eduxerat de ſeruitute egypti hĩet ab eis in deuʒ:ita ut
mãdata eiuj tenerent obſeruare:qð qͥdẽ pᷣceptuʒ dicũt debẽ

neceſſario pᷣcedẽ oĩa alia pcepta.Ad qð ponũt tale exẽpluʒ
ponat᷑ ꝙ aliqs rex de nouo veniat ad aliquã ꝓuincia: inde-

cẽs eſſet ꝙ in ea facẽt leges ⁊ ↄſtõnes anqᷓ in regẽ reciperek.

vnde dicũt ꝙ cũ dẽ: Ego ſũ dñs de tuꝰac.pᷣcipit᷑ ꝙ recipiat᷑

ab eis iugũ regis celeſtis.ſ.obedia diuinoßn mandatoꝝ:qòð

eſt pᷣceptũ pᷣmũ ad oia mãdata diuia. Et hec eſt rõ aliqruʒ
talmudiſtarũ: ꝓut late Ra.mop. gerũdeñ.recolligit ex dcis

eoꝝ in ſua glo.ſuꝑ exodu in hoc ca.que tñ rõnes lʒ qytũ ad

aliqd obtineãt veritatẽ: nõ tũ intẽtũ in ꝓpoſito ↄcludunt.
Nã filij iſrł anqᷓ; ad recipienð legẽ deuenirẽt: crediderũt i de
um:ut lr̃a in multis locij teſtat.dẽ eni ſupꝛa ca.iiij.Credidit

ppls ⁊c̃.ſilr ſupꝛa.xiiij.poſt trãſitõem maris de ipſij legitur

Xrediderũt dño ⁊ moſi ſeruo ep.ex qͥb pʒ ꝙ fidẽ habebãt
asñqꝙᷓ ad recipienðò legẽ acceſſiſſẽt. Nec de hoc ꝙ eſt credẽ de
um ſeu deo:reqrebat᷑ ut eis daret᷑ aliud pᷣceptũ expᷣſſũ:pᷣſer-
ti h' cũ pᷣſupponat᷑ ad pᷣcepta decalogi tanqꝙ ꝑ ſe notuʒ eiqᷣ
hʒ fidẽ: ⁊ iõ nõ indiget alia pmulgatoe niſi infuſiõe ſidei:ut
in bma 2·.q.c.ar.iiij.in rñſiõe ad pmũ ar.et ð hoc intelligit᷑
illud apli ad He.xj. Accedẽtẽ ad deũ opoꝛtet credẽ. ⁊ ſic ceſ-
ſat pma rõ.ſilr dicenðò eſt ad ſcöam:nam iugũ obedie diuie
maniteſte acceperũt filij iſrl ſupꝛa.xix.ca.cũ moyſi ꝓponen
ti ex ꝑte dei:Si audieritĩ vocẽ meã ⁊c᷑ʒ ſe equit: Rñditq; ppls
ſil: cucta q̃ locur eſt oñs faciem.nõ oreqrebat᷑ alia recepto
gnãalis ad obediam pᷣceptoꝝ.vñ maniteſtũ eſt ꝙ in hꝙ dẽ
Ego ſũ doñs de tuus.nihil eis pᷣcipit᷑:niſi ſolũ ꝙ intimat᷑ eis
qs eſſet ille ꝗͥ loqᷓbat᷑ſ.ꝙ erat dñs de ſuus:qͥ eos eduxerat

⁊c.· ꝓut vba plane ſonãt:q qdẽ denũciatio ſeu notificatõ fu

it valde necia ſeu oppõtuna tãq; pᷣmũ pᷣambulũ ad pᷣcepta

ꝓpter q̃ttuoꝛ q̃ in lr̃a pñt fundari. Pꝛimũ eſt ut moyſi dece

tero firmp a certi crederet᷑:vñ ſupꝛa.xix.Jã nunc venio ad
te in caligine nubis:ut audiat me ppls loquentẽ ad te:⁊ cre
dat tibi in ppetuũ. Scõm ut magis timerẽt ↄtraire diuinis
p̃ceptis q̃ a deo ipſo dicẽte:Ego ſũ dñs de tu.erãt ſibi iũ
cta.vñ infra eodẽ ca.de hac mã dẽ: Ut terroꝛ illeſſet in vo
bis ⁊c̃. Tertiũ ut eis oñderet᷑ ꝙ ſub noĩe diuio.ſ.tetragram
mato qð hic ponit᷑:cũ dẽ:Ego ſũ dñs de.ꝓpꝛie deo ꝑtinet

pplm ſub lege a deo data cultui diuino applicari.vñ ĩ toto

decalogo vbi dẽ:dñs:ponit᷑ nomẽ pᷣdem ⁊no aliud: ꝓut fu
it ſupꝛa in additõe ſuꝑ.iij.ca.in ar.ix.ſatis expoſitũ.Quar

tũ ut ipſi firmiter crederẽt eſſe poſſibile ꝙ de loq̃ret᷑ hoĩ in

hac vita:qð antea nõ erat ſic eis notũ:vñ infra Deut.v.in
ꝑſona ppli tꝑe datois legis dẽ: Ecce oñdit nobis dñs de'nr
maieſtatẽ ⁊ magnitudinẽ ſuã ⁊cc̃. Sed ↄ hoc vꝛ qð apls ad

Galat.iij. dicit:ꝙ lex fuit data p angelos.idem pʒ Act.vij.
Ad qð dicenð ꝙ verũ eſt:nã ꝓut ad heb.j.ĩ nouo teſtõ lo
cut eſt nobis de in filio:in veteri aũt fact eſt ſermo ꝑ ãge/

los.ſed qꝛ ille angelus qꝗͥ loqbat᷑ pplło in datõe legis nõ ſolũ
exterius loquẽdo ſeruiebat:ſed etiã interius pᷣſidẽs loquen/
do efficaciã miniſtrabat:inde eſt ſm Greg.ꝙ modo angelu)
modo dñs memoꝛat᷑. Et qꝛ etiã ſᷣm opionẽ ppli ſᷣm quã ſe/
pe loquit᷑ ſcriptura putabat᷑ moyſes oꝛe ad os loqͥ cuʒ deo:
cũ tamẽ ꝑ angelũ loqueret᷑:qð ſatis inſinuat ꝑ moð loquen
di ſcripture in pᷣceptis decalogi.nam in pambulo ⁊ in pᷣmo

pᷣcepto:ille qͥ loqᷓbat᷑ memoꝛat᷑ ut de in ꝓpꝛia pſona.dicit C.,
ſurto reſpcũ eoꝝ q̃ ſub eis includunt᷑.vñ pʒ ꝙ de facili

enĩ:Ego ſũ dñs de tuꝰ ⁊c.ſiliter: No habebis deos alienos
coꝛã me.Et ego ſũ dñs de tuus foꝛtis ⁊ gelotes ⁊ hmodi.
In ſcbo vo pcepto nõ dicit: Nõ aſſumes nomen meũ in va
nũ.q̃ſi loques ut dein pᷣma pſona:ſʒ dixit:Nõ aſſumej no
mẽ dñi dei tui in vanũ:q̃ſi ille qͥ loqueret᷑ nõ eſſet de:⁊ ſic i
ceteris decalogi pᷣceptis in quib inſinuatoꝛ no erat deus:ſʒ
loquebat᷑ ut de:ut dem eſt.Et ſᷣm qſdã hebꝛeoꝝ expoſito/⸗

pcepta decalogi ꝙᷓᷓ int alia pᷣcepta legis:qð pʒ ex h

res antiqs ille angelus erat tate eminẽtie citra eſſentiaʒ

diuinã ꝙ poſſet noĩari angelus faciei:de quo Eſa.lxiij.

Angelus faciei eius ſaluauit eos.⁊ iõ de mopſe cuʒ iſto

angelo loquente dẽ: Loquebat᷑ oñs ad moyſen facie ad
faciẽ. Pꝛedictis igit᷑ modis intelligendũ eſt hoc ꝙ dicit᷑:

Ego ſũ dñs de tuꝰ ⁊c.eſſe pᷣmũ pᷣ̃ambulũ ad pꝛecepta.

Omiſſis aũt multis q̃ circa hec pᷣcepta q̃runt᷑ ⁊ ſoluũt
ſim doctoꝛes nr̃os:vnũ vꝛ ſtatim animũ pullſare.ſ.curĩ
ter pᷣcepta decalogi nõ ponunt᷑ pᷣcepta charitatis:qͥ ſũt

bpma ⁊ maxima mãdata:⁊ in qᷣb tota lex pẽdet ⁊ pphe

ut Matth.xxij.ca.h.Ad hoc dicenð ſᷣm ſcm̃ Tho.in
pᷣma ſcde.q.c.ar.iij.in rũſiõe ad pmũ ar.qꝙ illa duo pꝛe

cepta ſũt pᷣma ⁊ coia legis nãe:q; ſũt ꝑ ſe nota rõni hũa

ne p naturã vel ꝑ fidẽ:⁊ ido oĩa pᷣcepta decalogi ad illa
duo referũt᷑:ſicut ↄclones ad pᷣncipia coia.hec ille. Idẽ
etiã de eodẽ in ſcõa ⁊.q.xliiij.ar.j.in rñſiõe ad tertium
ar. ſic dicit:ꝙ oĩa pᷣcepta decalogi oꝛdinant᷑ ad dilectio

nem dei ⁊ ꝓximi:⁊ io pcepta charitatis nõ ſũt cõnume
rãda inter pᷣcepta decalogi:ſʒ in oib includunt᷑.hec ille

uod nõ vẽ ex toto ſatiſfacere q̃ſtioni:nã ꝑ eaſdẽ rõnes
pcepta charitatis nõ debuiſſẽt poni ini ceta pᷣcepta leg
diuine.nõ enim min illa q̃ ſũt ꝑ ſe nota debẽt poni int
:na
int᷑ pᷣcepta decalogi ponunt᷑ pᷣcepta q ſtatim ꝑ ſe rõ ni⸗
cuiuſlibet hoĩs diuidicat eẽ faciẽda vel nõ faciẽda:ſicut
Ponoꝛa pꝛem ⁊c. Non occides.⁊ hꝰmodi:ut in pᷣmaꝛ
· c. ar. j.in coꝛ.q.Sʒ pᷣcepta charitatis ponunt int alia
ſpcepta legis:ut pʒ Deut.vj.⁊ Leui.xix.ergo potp debu
iſſent poni int pᷣcepta decalogi q̃ ſunt magis ꝑ ſe nota.
Sili cũ ñ ſolũ pᷣcepta decalogi:led ẽt oĩa pᷣcepta leg di/

uine oꝛdinant᷑ ad dilectõem dei ⁊ ꝓximi:iuxta illò apo

ſtoli. j. Timo.,j.ca. Finis pcepti eſt charitas.eadẽ rõe de
berẽt pᷣtermitti hec duo pᷣcepta ne ponerent᷑ ini pᷣcepta

legis:ſicut nec in decalogo:cũ oia pᷣcepta diuine leg re/

ferant᷑ ad illa duo:ſicut ↄclones ad pncipia:cui oppoſi
tũ eſt manifeſtũ ex hoc:ꝙ int cetera pᷣcepta diuie leg ex

pꝛeſſe ponunt᷑ hec duo pcepta:ut dem̃ eſt.Ad qð vĩ ſal

uo ſꝑ melioꝛi iudicio aliquid vlteri addenð.Zid cuius
declaratõem ↄſiderand eſt:ꝙ ſicut in ſciẽtijs ſpeculatis

ex notioꝛib a ↄfuſis ꝓcedit᷑ ad min nota ⁊ magis detr/

minata:ut in.j.phyſi.ita etiã opoꝛtet eũ qͥ velit inducẽ

hoiem ad vtutẽ ꝑ obſeruãtiã pceptoꝝ:ex illis eũ monẽ

incipiat q̃ ſũt notioꝛa ⁊ facilioꝛa.vñ in decalogo facilio

ra ⁊ cõioꝛa pᷣcepta ponunt᷑:tã in his q oꝛdinãt ad deuʒ

qᷓ in his q̃ ad ꝓximũ. facili eni hõ pot abſtinẽ ab idola
tria q ab alijs ſpẽbꝰ ſuꝑſtitioſis qᷓ intelligunt᷑ ꝓhiberiiĩ
hoc ꝙ dẽ:Nõ habebis deos alienos.qð pʒ ex hoc:naʒ

icdolatria penit' eſc in vniuerſo pꝰ aduentũ chꝛiſti ⁊ pdi

catõeʒ aploꝝ ſaltẽ in publico eradicata: iuxta illõ Eſa.
ij. ca. Et idola penit ↄterent᷑ ſupꝑſtitio aũt diuinationũ
⁊ h'modi adhuc remanẽt in multis locis intra pplum

chꝛiſtianũ:pᷣſertim apud eos ꝗ nõ cognoſcũt hmoi eẽ

ſupſtitioſa ſeu pctã. Ex qͥ pʒ ꝙ facilyeſt ab idolatria ab

ſtinẽ. q;; abalijs ſupſtitõibus ſub ea incluſis.vñ de ido⸗

latria fuit datũ pᷣceptũ tanq de facilioꝛi ⁊ notioꝛi.Sili
hõ facilũ cogſcit homicidiu eẽ pctm̃ ⁊ facili pot abſtie
re ab occidẽdo ꝓximũ ꝙ ab alijs iniurijs ſeu leſionibꝰ i
ſua ꝑſona inferedis:multo eni plures ſunt iniuriatoꝛes
ſeu leſoꝛes ꝓpximoꝝ qᷓᷓ occiſoꝛes. Idẽ dicenõ de aduliio

oꝛibꝰ ⁊ notioꝛib dant᷑ p̃cepta decalogi:nõ aũt de diffi⸗

cilib'. p̃ceptũ aũt de dilectõe dei ꝓut in lege tradit ẽ diſ

ficillimũ.ſ.ut de diligat᷑ ex toto coꝛde ex tota aĩa ⁊ ex
tota ſba:qð impoꝛtat interioꝛẽ motũ animi cũ magna
ꝓmptitudine:qð ẽ difficillimũ:ſeu ipoſſibile nõ haben
ti charitatẽ: vñ phs.v. ethico: Oꝑari ea qᷓ iuſtus oꝑat

iciſtirmſini⸗

inanernicptui
ellmmma
gie pinimülef
Nligtppinilegiin
1dlecno 790 lbiae⸗

poſſtoeſſeſtinün

ſtt autqy mudoꝛ di

imnhltißiclie

ſrupethtnlegss d
öhcſtcnopd
Hltegfairl
Plorudirimpi
itegphicaͤßee;
lath aArhsi
und anoß
ſes eplanerele
Ppradeczlogiin⸗
poſuiteistun
hemmniißnt
Cigairzauint
apenint /rn
niyhiwh /
hrmliadn
unportoe o
deirkocmoifoꝛma
Uu ditn infine
Pbebtkacismile
gotidit manife
hnobſeruäde.d
tſeſansoñlt
itorßcptor⸗
ſbprini fut
iiſtidediffcllo:
lhsgeret ſ.Neui
ſigegfticidiet⸗
leſkngfmu

niſtoni
ſamiuſn
uperntig
kciieng iſi
irniin
tluinapt
Nginuctr
acu dt
wthmmtunb⸗
tctcmisali
mnnin
ihune
uNidt A göni
uni walner
zigaäe
tinsj wit
n e i
gamnat

(Exo. X.

facile eſt: ſʒ eo mõ quo iuſtus opat difficile eſt nõ habẽ/
ti iuſticiã. vñ Aug.exponẽs illud pᷣme ioh.v. Madata

eius grauia nõ ſũt.dicit nõ ſũt grauia amãti:ſʒ nõ amã

ti ſũt grauia. Dilectio etiã ꝓximi put in lege tradit.ſ.ut
diligat ꝓximſicut hõ diligit ſeipm nõ modice difficul

tatis ẽ:pᷣſertiʒ nõ hñti charitatẽ. Inpoꝛtat.n.ꝙ hõ po

nat vitã coꝛpalẽ ꝓ ſalute ſpũali ꝓximi:iuxta illud pꝛie

Joh. ca.iij. Debem ꝓ frib' aiam ponẽ.ſilr:et diligẽ pł

vitã coꝛpalẽ ꝓximi:qꝙ oĩia bona ꝓpꝛia tꝑalia.qð n mo
dice difficultatij eſt: ut ſatis pʒ quaſi ꝑ expientia:qᷓ; pau

ci eniĩ ſũt ⁊ rariſſimi ꝗqᷣ etiã oia bona ſua exterioꝛa ad re

dimenð vnũ captiuũ de moꝛte coꝛpali ⁊ foꝛte etiã a ſpi
rituali largirent᷑.Et inde eſt ꝙ qͥ implet mãdatũ de dile
ctiõe ꝓximi totã legẽ iplet:iuxta illud ad Ro.xiij.Qui
diligit ꝓximũ legẽ impleuit.et infra:Plẽitudo eni legij
ẽ dilectio.⁊ glo.ibidẽ:Ubi eni charitas eſt:qͥd eſt quod

poſſit deeſſe:vbi aũt nõ eſt:qd eſt qð poſſit ꝓdeſſe:Ccõo/

ſtat aũt ꝙ maioꝛ difficultas eſt in actu vtutis in qͥ tota

lex implekr i alio äcunq; inſj no implẽk niſ alig ſingu

laria pᷣcepta legis.Dilectio etiã dei q̃ in legeppᷣcipit tante

pfectoij eſt:ꝙ nõ põt ꝑſecte impleri in hac vita ſᷣm aug.

in li. de pfectõne iuſticie.Ex quib pʒ ꝙ qꝛ lex dabat᷑ po
pulo rudi ⁊ impfecto:ioõ in pᷣmis pᷣceptis nõ opoꝛtebat
ut explicaret᷑ pᷣceptũ charitatis:ſʒ hoc fuit ronabilit reſ
uatũ ad tpᷣs vltimũ tot doctrine moyſaice.ſ.in qdra
geſimo ãno p exitũ de egypto in ; tpe legit᷑: Cepit moy
ſes explanare legẽ.Deut᷑.j.Eodẽ enĩ tpe qͥ repetijt pꝛece/
pta decalogi in.v.ca.cõſequeni in ca. ſequẽti. ſ. in. vj. ꝓ
poſuit eis tanꝙ iã aliqli᷑ ꝓuectis pᷣceptũ de dilectõe dei
p extenſũ pᷣmittẽs eis aliud maximũ pᷣceptũ de creden-
dis circa diuinitatẽ dicẽs: Audi iſrł cc.cũ pᷣ̃ambulis ad
iſta ptinẽtibꝰ de quibꝰ ibidẽ ampli eſt dicenð. Notanð
tñ ꝙ lʒ i hoc loco.ſ.in datõe legis nõ eſſet hoc pᷣceptum
plene explicanõ ꝓpter rões iã dcãs:nihilominꝰ tñ in pᷣ
pᷣcepto decalogi nõ pᷣtermiſit facẽ mentõem de dilectoe
dei:⁊ hoc nõ iĩ foꝛma pᷣcepti:ſʒ qſi imponẽdo modũ pᷣce
ptis. Dicit.n. in fine pᷣmi pᷣcepti pᷣmittẽs pᷣmia obſuan/

tibꝰ: Et faciẽs miſericoꝛdiã in milia his q diligunt me.
in qͥ oſtẽdit manifeſte ꝙ pᷣmia q a deo dant᷑ ꝓpter e pᷣ-
cepta obſeruãda:dant᷑ pncipalit᷑ ꝓpter dilectonem dei:

et ſic ſatis oñdit᷑: in dilectõe dei pᷣncipalit᷑ ↄſiſtit meri/

tũ alioꝝ pᷣceptoꝝ.ſili mõ dicendu eſt de pᷣcepto dilectõ
nis ꝓximi.ſ.ꝙ fuit reſeruata eius explicatio ad aliuʒ lo

cũ:vbi de difficilioꝛibꝰ actibꝰvirtutũ circa ꝓximos exer
cẽdos ageret᷑.ſ.Leui.xix.ut ibidẽ eſt dicenðò.Itẽ circa hꝰ
vlteri attẽdenõ eſt:ꝙ lʒ pᷣmũ pᷣceptũ decalogi ſit pᷣncipa
li᷑ negatiuũ cũ dicit:No habebis deos alienos.tñ inclu
dit qdãmõ affirmatiuũ.in hoc eni qð ſequit᷑:Coꝛã me.
ſcom glo.intlinearẽ intelligit᷑ pᷣter me.Idẽ oĩo hẽ in trã
ſlatõe chaldaica.vñ in hoc qð dẽ:Nõ hẽbis deo)j aliẽoj
pᷣter me.mani ſeſte includit᷑:me hẽaj in deũ:⁊ nullũ aliũ
Ex ̊ ut credo inſurgit apud ſimplices cõis enumeratõ

pᷣceptoꝝ decalogi:in q̃ pmũ ponit᷑:Deũ cole.affirmatie

Notãð ẽ ꝙ cũ dẽ:his qͥ diligũt me.ſtati ſbiũgit᷑:Et cu
ſtodiũt pᷣcepta mea.ↄfoꝛmat᷑ ad euãgeliũ Joh.xiiij.ca.
Qui diligit me ſermonẽ meũ ſeruabit 7·.
n eoð ca.xx. vbi dẽ i poſ. Ita ꝙ fieri ſculpturã ⁊c.
Aog ſm hebꝛeos facẽ imaginẽ ¶ Addit o.ij
ſeu ſilitudineʒ cuiuſcunq; creature ſpecialiter
animate:vel cuiuſcũq; celeſtis coꝛpis:q̃ cõiter
opinãt᷑ eẽ aiata etiã nõ intẽtõe colẽdi eaj:nec adoꝛãdi eſt
phibitũ: pʒ ꝑ hoc ꝙ dẽ: Mõ facies tibi ſculptile:nec oẽʒ
ilitudinẽ ⁊c. qð ſat̃ vi ↄſonare lre.ſʒ ex hoc credũt no)
eſſe trãſgreſſoꝛes h pᷣcepti:inquãtũ pmittim fieri ima

gines 1 iliudines hoium zangcloz. Sic etiaz ſl, ns
credũt eẽ trſgreſſoꝛes ill pcepti: ſlõ adoꝛabis ei ne;ʒ

pti traſgreſſoꝛibꝰ. coactio eni legis eſt ꝑ metuʒ pene:ut in.x.

coles in hoc ꝙ imagines chꝛiſti ſcõꝝ adoꝛam:ſed bñ ad

uertẽti bmũ eſt manifeſtefalſũ.nõ.n. ꝓphibent᷑ im agines cre
aturaꝝ fieri:niſi adhibeat eis cult deo debit:qð ex hoc pʒ
nã hoc pᷣceptũ:Nõ habebis deos alienos. . oẽs ẽ vnuʒ
pᷣceptũ tm̃:lʒ in eo diuerſi act᷑ ꝓhibeant᷑:eo ꝙ oẽs illi actu
hibent᷑ ad eundẽ finẽ.ſ.ad remotõem idolatrie.Si igitur
culptile facẽ eẽt ꝓhibitũ ẽt ſine intẽtõe colẽdi ſeu adoꝛãdi
talis phibitio nõ ꝑtineret ad iſtud pᷣceptũ niſi foꝛte ceremo
nealit.ſ.ad remouenð occaſionẽ idolatrãdi:⁊ ſic talij phibi
tio eſſet ceremonialis:⁊ nõ obligaret tꝑe gr̃e.Scðda etiã cre
dulitaj eſſet falſa erronea:nã imagines ſcõꝝ nõ adoꝛãtur
a fidelib adoꝛatõe latrie ſʒ dulie:imago aũt chꝛiſti adoꝛat᷑
adoꝛatõe latrie rõne rei ſignificate:q eſt ipſe chꝛiſ ver de
Eadẽ.n.adoꝛatõe adoꝛat᷑ imago repñtãs inquantũ talis:et
res ꝑ eã repñtata.Et circa hoc eſt attendenðõ vlterp:qꝙ in ve
teri lege ʒ imagines creaturaꝝ fieri ꝓhibẽnt᷑:tñ intra ſãctũ
ſcõꝝ duo cherubin ꝗ erãt imagines iuuenũ ſupꝛa pꝓpiciato

riũ ponebant:ut pʒ infra.xxv.ca. Ex q́ pʒ imagines fieri

nõ erat ꝑ ſe malu:iʒ ppter pnitatẽ ppli inducti ad idolatriã

cuius ſignũ manitfeſtũ eſt ꝙ intra ſca ſcõꝝ:vbi ſoli ſũmi ſa/

cerdotes miniſtrabãt de quib nõ erat talis ꝓnitas pᷣſumẽ
da nõ ſolũ ꝑmittebant᷑:ſed etiã pᷣcipiebant᷑ fieri tales imagi
nes.ſ.cherubin:qͥ angelos repñtabãt:ut taliũ intuitu in ↄtẽ
platoe celeſtiũ:mẽs ſũmi ſacerdotis eleuaret᷑. Cum aũt vẽit
plenitudo tpis.ſ.tpe gre:qñ ppls cõiter idola reſpuit:nec ad

ea hʒ ꝓnitatẽ:nõ imerito fiũt imagines ſcõꝝ:quibꝰrepñtãt᷑

eoꝝ opa meritoꝛia:⁊ etiã miracula ꝑ eos diuinit fcã:ut in
eis ſimplices ſicut in libꝛo hiſtoꝛias eoꝝ legãt:ex quibus di
ſcãt bonoꝝ operũ imitatõeʒ:qͥ ꝑ libꝛoj hoc facẽ nequeũt:qͥ
bus imaginib.ſ.ſcõꝝ: honoꝛ debet᷑ ex rõe ꝑpſone repñtate:
cui hoc debet᷑ tanꝙ pᷣmiuʒ virtui:ut hꝛ.j.ethi.⁊ a foꝛtioꝛi
vinculo imagines chꝛiſti de vᷣgine nati ⁊ in cruce pendentij
de ſepulchꝛo reſurgẽtis:⁊ aſcẽdeni in celũ:⁊ hꝰmodi: taʒ
in eccleſijs qᷓ in altaribꝰ merito depingũt᷑ ſeu ſculpunt᷑ ut fi⸗
deliũ mentibꝰ geſtoꝝ: chꝛiſti in qbꝰ nr̃a ſalus ↄſiſtit mẽoꝛia
tenaci infigat᷑:qbꝰ.ſ.imaginibadoꝛatio latrie debet᷑ rõe rei
ſignificate:ut dictum eſt. ꝗMMZM
In eodẽ capᷣ.xx.vbi dẽ in poſtilla:Cauſa aũt huius phi
bitionis d7. 4 c itio. iij.
Uod cã h ꝓphibitõis.ſ.cũ dẽ:Nõ aſſumes nomẽ
dñi dei tui in vanũ. ꝓpter reuerẽtiã dei: ꝓut etiaʒ
poſtillatoꝛ dicit mãifeſtũ eſt.ſed hoc qð ſequitur:

Nec eni inſontẽ habebit.ipoꝛtat cõminatõnem pene h pᷣce

Ge⸗

7

Ethi.vnde incouẽient vẽ dici: hec cã ſit h ꝓhibitõis:ſed
poti pena traſgreſſoꝛib debita ſeu cõminata vc.
5 In eodẽ cap.xx. vbi dẽ in l tuin igi Memento

Dicũt hebꝛei ⁊c. dditio.ii.
NAoc qꝛ pceptũ ð ſabbati obſuatõe fuẽat datũ eis
S. xpj.ca.in pmo deſcẽſu mane:iccirco pᷣponit᷑ nũc
huic pᷣcepto: Memẽto.q.d.hoc pᷣceptũ nõ dat ti

bi de nonoriei habuiſti:ſʒ habeto mẽoꝛiã de eo:vñ non

debuit poſtil atoꝛ recurrẽ ad expõnes hebꝛeoꝝ in talib:pᷣ/
ſertim cũ habeãt in hoc falſũ fudamentũ:credũt enĩ ꝙ pꝛe/

cipua ſcificatio ſabbati ↄſiſtat in coꝛpalibdelectatõib: ⁊ iõ
introducũt in ſabbati obſeruatõe iſta que nihil valẽt. Silr
etiã tradũt:ꝙ tenet᷑ quilibet in die ſabbati ter maducare.ſ.

vnũ pꝛãdiũ: ⁊ duas cenas:aſſerẽtes ꝙ oẽs hoc obſeruates
ſũt ſecuri a iudicio gehẽne:ut in libꝛo de ſabbato expᷣſſe bẽ
quod eſt valde ridiculoſũ: artioꝛ eni via eſt qͥ ducit ad vitã
ſeu paradiſum ſᷣm catholicã veritatẽ q; comedere ter in die

feſto ⁊c. ¶ In eodẽ ca. xx. vbi dẽ in poſtil.Et ſᷣm doctoꝛes

nr̃os noie parentũ ⁊c̃. ¶ Additio.v.
Etc auctoꝛitas auguſtini ſᷣm quã ille qui nõ pauit
eſurientẽ dẽ eũ occidere:verius ⁊ planiuj coꝛꝛeſpõ
det qnto p̃cepto vbi dẽ: Non occides.ꝑ quod ꝓhi
0 3

(Piber

bet᷑ occiſio cuiuſcũq; ꝓximi:⁊ p ↄñs ille qᷣ poſſet aliqueʒ fa

me moꝛientem paſcẽ:⁊ nõ paſcit:occidit:⁊ ſic eſt manifeſte
tranſgreſſoꝛ iſto qnti pcepitt.e
8 Brnde ca ry vbto in poſtil. Dicit Ra. ſa. ꝙ ꝑ hoc pce
dibet ⁊c̃. .
Uogd lʒ ex plano ſenſu lr̃e ꝑ hoc pceptũ: Non occi
Ndes.tm homicidiũ vẽ phiberi:tñ ex ↄñti intelligů
tur cetera nocumẽta in pſona hois fcã eſſe ꝓhibi
rõne. nam rõ qᷓ hõ peccat in occiſione ꝓximi e:qꝛ fa

ptũ

nes infert:lʒ nõ ita grauit peccet:
nu pp

ta pari ccat in occiſione pximi e:qꝛf
cit z charitatẽ vel etiã ꝗ iuſticiã: qᷓs etiã facit ꝗͥ alias leſio

dditio.vj.

—

Pa laeialnb talia ꝓhibent᷑:vbi pene eoꝝ taxant᷑.

In eo

deʒ ca.xx.vbi dẽ in

„ —

ebꝛeoꝝ expoſitoꝛes dicũt ꝙ ĩ hoc pᷣ

.ſi nõ ꝓpꝛũpat in act exterioꝛes:ut pʒ p ra. Abẽha
a in ſua glo.in hoc loco.Q aũt dẽ a qbuſdã doctoꝛib' no
ſtris ꝙ lex ver ꝓhibebat manũ ⁊ nõ animũ:nõ eſt ſic intel
ligenð:ut ꝑ legẽ veterẽ nunqᷓ; ſint ꝓhibiti alid act interio/-
res:ꝗͥ in aio ↄſiſtũt:hoc eni eſſet manifeſte ↄ textũ.legit᷑ eniʒ
infra Leui.xix. Ne oderis fratrẽ tuũ in coꝛde tuo.in qͥ mai/
feſte phibet᷑ odiũ coꝛdis:qð eſt in aio.ſiliter Deut.ix.Ne di

cas in coꝛde tuo cũ deleuerit eos dñs deus tu in ↄſpcũ tuo

Ppter iuſticiã meã. in q̊ manifeſte phibet᷑ ſuꝑbia ſeu pᷣſum/

ptio etiã in coꝛde tm exñs.vñ dcã doctoꝝ nroꝝ in hoc:ſeu

glo. in poſtilla allegate alit ſũt intelligẽda.ſ. ꝙ in le. ve. cum
alids act exterioꝛ expᷣſſe ꝓhibet:nõ intelligit ꝑ hoc ꝓhibe
ri ex vi ill pᷣcepti act interioꝛ huic exterioꝛi coꝛꝛñdes.vnð

. ex vi h' pᷣcepti: Nõ occides.nõ iudicat᷑ re ille qͥ vult etiam
ex ꝓpoſito deliberato occidẽ hoĩem:lʒ foꝛte ſit re tranſgre
diendo aliud pᷣceptũ.ſ.Nõ oderis fratrẽ tuũ.Lex vo noua

pꝓhibẽdo pctã nõ ſolũ ꝓhibet manũ:ſʒ etiã animũ.vñ ſal

uatoꝛ Matthᷣ.v. Audiſtij qꝛ dcem̃ eſt antiqs:nõ mechaber

₰„

esẽ: i mechat
Replica e
Nca.xx. Burg.notat poſtillatoꝛẽ q̃ſi diminutuʒ
dicẽs euʒ expõnem decalogi bꝛeuii tranſiſſe:cũ tñ
oſitũ poſtillatoꝛis nõ fuerit ſũmas neqʒ tracta

tus ſcribẽ: iyplane lĩ alem ſenſũ indrẽ: qð ⁊ facit:ꝛut pʒ cuili

ego aũt dico vobis:ꝙ ois qͥ viderit mulierẽ ad ↄcupiſcenõ

ẽ eã in coꝛde ſuo.
⁊ectoꝛij contra Burgenſem.

bet intuẽti:reliq̃ ꝑ Burgẽin hoc ca.mota modicuʒ imo ni
hil faciũt poſtil. Mlta aũt burg.ꝑ modũ digreſſiois poſi
ta bñ pꝑtractatõe indigerẽt:ſʒ nõ eſt pñtis ꝓpoſiti ð Burg.
facẽ:niſi vbi vẽ poſtillatoꝛi irrõnabilit obuiare. Notat tñ i
hoc ca. incidentalit poſtilla.d.cõminatõem pene foꝛe cauſã
obſeruãtie pᷣceptoꝝ ⁊c̃.volẽ) Bur.ꝙ reuerẽtia dei ſit cauſa
ſʒ ex hoc nõ ſequit:ergo cõminatio nõ eſt cã:ſtat enĩ eiuſdezʒ
rei ples eſſe cãs in eodẽ genẽ cauſe:q;'uis nõ totales.vñ queʒ

amoꝛ ⁊ dei reuerẽtia nõ mouet ad pᷣceptoꝝ obſeruãtiã:ſal

tẽ mouet timoꝛ ⁊ met᷑ pene.eſt igit ſicut ꝓmiſſio:ita ẽ ⁊ cõ

minatio cã motiua obſeruãtie mãdatoꝝ:⁊ maxime in vete
ri lege q fuit lex timoꝛis:ut pʒ in epla ad Gala.ꝑ totũ.Cete

rũ poſtil.nõ exponit li memẽto ut ſabbatũ ⁊c᷑. appꝛobando
erroꝛes iudeoꝝ:ſʒ magis repꝛobãdo:ut pʒ ꝑ ea qᷓ de expone
hebꝛeoꝝe traxit cetera reijciẽdo:ita ⁊ Burg. ſepe numero fa
cit: 2 ſic in q; poſtil. in hac pte iudicat ſeipᷣm ↄdẽnat.Quo/
mõð accipi debeat:legẽ cohibẽ manũ:nõ aium quod hic a

Burgen. tractatur:

eſupꝛa Geñ.iij.coꝛectoꝛio pꝛimo.

Caplm. XXI.

Ec ſi ũt iudicia. Hic ↄñter ponunt iudicialia pꝛece-
ben em lex qtũ ad iudicialia ponit᷑:ſcõo ppls
