⁊ moꝛtua ſũt oĩa aĩantia e/
gyptioꝝ. De aĩalib vᷣo ſi
ſioꝝ iſrael nihil oĩo pijt: èt
miſit pharao ad videndũ
nec erat ꝗqcq;ᷓ; mõtuũ ð his
q̃ poſſidebat iſrael. Ingra
uatũq; ẽ coꝛ pharaonis ⁊

nõ dimiſit pplum: èt dixit
diñs ad moyſen ⁊ aaron:
Toͤllite plenas man cine
ris de camino:c ſpgat illũ
mõyſes ĩ celũ coꝛã phara

one:ſitq; puluis ſup oẽm
terrã egypti.Eft enĩ ĩ hoĩ-
bus ⁊ iumẽtis vlcera ⁊ ve

hb ¶Et miſit pharao ad vidẽdũ. Querit᷑ q̃re nõ miſit ad
vidẽdũ de alijs pᷣdictis plagis ſicut de iſta:Dicẽdũ ꝙ ñ po
terat:qꝛ in plaga pꝛecedenti ĩmediate nũcij nõ poterant ire
ꝓpter muſcas q erant ĩ itinere:vel ꝓpter aialia q̃ erãt hoꝛ
ribilia ſᷣm aliã opi.Silr dicendũ de cynificibꝰ ⁊ ranis. Et
coꝛꝛñdet plaga iſta culpe egyptioꝝ q̃ afflixerũt hebꝛeos
nõ ſolũ ĩ ꝓpꝛijs coꝛpib ſʒ etiã in eoꝝ aialibꝰ ſi upponendo

eis onera grauia poꝛtada. i
ſexta plaga q̃ fuit cõis hoib a iumẽtis:cũ dẽ: k

Et dixit dñs. Hic deſcribit᷑

☚

ple. ma. cine. de camino. Ex q; pʒ ꝙ iſta plaga facta ẽ ex ele
mẽto ignis:qꝛ cineres illi accepti ſũt de camino ardenti:vt
magis ſonat in hebꝛeo.⁊ coꝛꝛñdet plaga iſta culpe egyptio
rũ qꝗᷓ afflixerãt hebꝛeos i decoctione laterũ ĩ igne foꝛnacis.

l ¶ Et ſpargat illũ.i.cinerẽ ardentẽ. m (

oyſej.⁊ non

aaro.qꝛ iſta ſparſio cinerij facta ẽ vᷣſus celũ.aaron eni erat

ollite

camio ⁊ ſteterũt coꝛã pha
raone:⁊ ſpſit illũ moyſes ĩ

celũ. Factaq; ſũt vlcera ve
ſicarũ turgẽtiũ ĩ hoĩb iu
mẽtis:nẽc poterãt malefici

ſtare coꝛã moyſe ꝓpt᷑ vlce

ra que ĩ illis erãt: ⁊ ĩ oĩ fra
egypti. Indurauitq; dñs
coꝛ pharaõis ⁊ ñ audiuit
eos ſicut locu eſt dñs ad
moyſen. Dixitquẽ dñs ad
moyſen: Mane cõſurge ⁊
ſta coꝛã pharaone ⁊ dices
ad eũ:ec dicit dñs deus
hebꝛeoꝝ: Bimitte popu/
lũ meũ vt ſacriſicʒ mihi:qꝛ
ĩ hac vice mittã oẽſ plagaſ

ſupꝑ coꝛ tuũ ⁊ ſuꝑ ſeruos tu
os ⁊ ſuꝑ populũ tuũ vt ſci
as ꝙꝙ nõ ſit ſilis mei ĩ oĩ fra

Nũc enĩ extẽdẽs manũ:ꝑ

cutiã te ⁊ pplm tuũ peſte:

rP

peribiſq; de terra. Iccircò

ãt poſui te vt oñdã ĩ te ſoꝛ
titudinẽ meã: ẽt narret᷑ no

mẽ meũ ĩ oĩ terra. Adhuc

„

retines pplin meũ:⁊ nõ viſ

eũ dimittẽ: En pluãʒ cras

hac ipᷣa hoꝛa grãdinẽ mul

tã nimis: qualis nõ fuit in
egypto a die qua fundata
eſt vſq; in pꝛeſens tempus

nera. o ¶Nec

poterant malefici

ſtare coꝛã moyſẽ.

Ex à pʒꝙ ex pꝛe

cedẽtib ſignis ñ
deſtiterũt moyſi
reſiſtere: ppi qð

iſta plaga foꝛti i

eis deſeuit qᷓ i ali

V2

is e 8.
(Ri, dñs

P
Hic ðſcribit᷑ ſepti

ma plaga ' pmo
pᷣmittit᷑ cõmiatio
ſecũdo ſubdit ifli
ctio: ibi Et dixit
oñs ad moyſen.

tertio eiuſdẽ rio
tio: ibi Miſitq
pharao. Circap

mũ dẽ ſic: q On
hac vice mittam
oẽs plagas meas
Ex qͥ pʒ ꝓ hoc ñ
itelligit ſolum de

iſta plaga ſʒ etis

de ſequentib: qꝛ
dñs pꝛeuidebat
pharaõis obſtia

gin . ẽ flagel
latõeʒ futurs: vn
ſubdit: r ¶ Pe

ribiſq; de ira. qd
factũ fuit qñ pſe
quẽs filios iſrael

ſubmerlus fuit i

mari rubdd.
ccirco poſui
te vt oñdã ĩ te foꝛ
titudinẽ meã. Fla
gellado te multi
pliciter: hoc tñ ñ
ſic ĩtelligendum
ꝙ de idigeat ma
licia hoim ad de
clarationẽ ſue foꝛ

titudinis eos flagellãdo: quia per multas vias pot ſuã

foꝛtitudinẽ hominib' oſtendere: ſed pꝛo tanto hoc dici

tur quia deus ẽ adeo potens ⁊ bon ꝙ ex malis homi

num ſcit ⁊ poteſt bona elicere:⁊ ideo talia permittit vt
inde bona eliciat: ſic ex malicia pharaonis elicuit de
clarationẽ ſue iuſticie ⁊ virtutis:vnde li vt tenetur ibi

conſecutiue ⁊ nõ cauſaliter. t

meũ in omni terra.quia per declł

¶ Et narretur nomen
arationẽ talis iuſticie

manifeſtatur alüis diuina virt ⁊ iuſticia vt eum time

minat tempus ? hoꝛam ad oſtend

* agn it ₰— „ „
ualis nõ fuit i egypto.

In illa eniĩ regione queẽ verſus auſtrũ pauce pluuie ⁊

tie certitudinẽ ⁊ ſue virtutis
modico poteſt ipediri. x

ant ⁊ nõ obdurentur in peccatis ſuis ſicut pharao.
v(¶ En pluam hac ipſa hoꝛa cras grandinẽ. Pꝛedeten
endũ ſue pꝛouiden
itudinẽ: que nec in

ce fuerũt ĩ eis vul

—

uetüͤt.
Erum

fituiincluͤg

Gernibt
nſaun
ntini: aonu
ſruiſiuter
olere nann
ſioteri geaar
öPntusibis
Pni Awon⸗
(Eisdedit
n Vr
ſiligads.
dCEignein
Acſoneli n
ntſantuteni
vithrnilli⸗
Gant ar,
Molam
Nficor a/
ninci an e
gichenaue⸗
lit pegeier
hop ipaga
Hiarideni
sl agus röne
Gnlinis:e a
ilta: gere er
inntone el ve
hmnironetoni
imnigeeer ul
Ardlaunente
(oriceet iſth
ſapherure
ienn ienit
Gnninwi
MAeri An
lechtinzn
Garoſegci
ergteni onic
4 Ronkni⸗
timoreſülali
o Thoꝛge
nlci ſubait
buh hü o
epoſt
oſum
ma helo
utingizti

NNi 7
Srnde grandines fiut 7
Rni n gna in multit pue vytitatis:ſed tũ
enultbudine 26 — Etcen it grãdo ita m
. oſtedengue rh Mitte er o iã ꝛ: ſicut fieri ſol a dura v „ „
u ꝙ cũ iuſti itte ergo ia leri ſole . tl =
N 3 ¶ Qui timuit vb cia diuia ſemꝑ — ekl in ennnec. nõ fuerũt fract
4 nin raan er am ij dñi ⁊c᷑· iſte not e miſerie ela 4 celtii at eſitcha ſacrheran roe illac noͤ erz
e Kie cedẽs er ilis pꝛo ſlialis tiü c ſubdit: In hebꝛeo hĩ ʒ cedebãt pꝑc 1no erat
n es ex foꝛmidie eeen tũ ⁊ nouitiũ i: m EE ꝛe0 hẽ: Triticũ pcuſſioni
4 in pene. a die Mi „ ouitiũ erat cedeb Euia ſerotin icũ ? ſpelta nõ ſũt
Mrin, autẽ ne⸗ Qui ittt ergo iã nũ .Hr erat cedebat ꝑcuſſioni nerant. dilluc ge ſüt
g N neglexit. — ia nic ?23 H lioni grandini ud qo
Wã/Z/ nec ſernilẽ tin ga iumeta tu c 75gr. . H grandinis. „na
en rleind oceee e Thm iterra iel tenterpecdhtis
8 W5õ xtende ma ꝛis:nec t uerit it. Diſitqz I ſi pharao Et miſit
Pſiaii Rrianke Kernugeng vocauit Riſeniara et HH
aiuſſu o on de ſeruis ph ybum pplomeir nnge etaee (conſona lie
u ühud upꝛa iuſſus ẽ e fecit cõfus is P agraonis: Pppls me ſpij SGDW ego 7 Presz atinndlaant
A e⸗ retgere manä öS ⁊ iumẽt⸗ gere ſeruos ſu s: vt delinat toiti ꝛate dſmm eiſt ignat ach h
lr aterig crat negiertt rdomor gni ã⸗ dorvt dünitra vo deirgri 2 ſende ſenlur
* dii ptinẽt d an⸗ ãᷓ ſit ſeruos ſuo onẽ dñi:dimi Ric amäcad. c lmirabili Alania
V Sench 2Etns m agris. uos ⁊ iumẽta in ſes: Cuʒ egrel Ait moy ex irabilius erat
Knd CSᷓ SAs di yſe Et dixit dñs aamo be exiea egreſſ fuero ð v F arallte egypti e
ku irrtos irzi ende wanii tma dñm: 7 analmea acd neefelec ſonn
aͤler ad cõ tgrandinẽ ſat t fiat grado vniger grando nõ eri tonitrua ? rapea Poſtehat mmoꝛe.
Gign aſcentia etiã ſup iumẽt⸗ ſup hoĩeſ ? ni terra. Hodis ias qꝛ bꝛeoꝝ ꝗ t g erat he.
S oi eti E mẽéta ſup Holel 7 g. H s e ꝛeoꝝ igt e
1 ximd ant inagris. dit ri ĩ tra egypti. Exten deũ en. Limti ao g qua plaga no ate li
uach e ¶ Ac diſcurr⸗ ditqʒ moyſes virg Exten deü leſũ Linüʒ ego ⁊ h terra es no at alia
Kusct ni⸗ fulgarg ad⸗ 5 olg aſt nn galcelu; ſet vireke eò hoꝛd der ſonat Elhgt doe etiã⸗
n hoc ꝙ i a ex inẽ ſup trã egy oñis gran 6 ſũt leſa: qʒ aüt m geſſen in que
d were c iſta pla tra e vpti: arę 1erant. eſa: qa ſer l popub' me' n qua
ais e do r igni⸗ Rgtlpſte ete Won Eerenic s Rinatzihar
i Een grandinis:q ẽ aq̃ dis q;t e uit magnitu rad dñm:⁊ ceſt tetẽdit Moꝛtu .peſtis dẽ:
lmi cogelata: aer aã Tyni ta añ nũq; appa u titrua m: ceſſauerũt ortnach ſit aial H
selata⸗ vniu B PpPaA ditrua ⁊ grãdo rüt egyptioꝛ an
za nn otione e ve erſa terra egypti ex ſtillauit pluui : nec vltra ni ibus filioꝛꝛ i 1
e a andnon⸗ e lkerade r Uigenahrphe⸗ ſenm uen beng lb
en ini gure diſcurrent pti cũcta q fue lterra egy lallet pluuia ⁊ ao ꝙ ceſ. 1 egyptio am mn ter.
en Ein Coꝛꝛñdet et i e Hoier q fuerüt i agi nitrua:auxi grãdo ⁊ to ralecenge qoẽ mi
Baatre Hoie a nn enan derteri us glſaie:
an naſcentia fuerit gr erbam agri peut n Üli idura oꝛ e ſerux inprimis vo ouabu;
an palearũ odu oẽ lignũ regiõi dimiſt mis:n is quig magi⸗.
E. H 9rr oe ligni tegiolſ. diſs iſtarle ſeue eepar. fanit aüa n cx
gati * qua — H nanu mo t diſti arao ĩquirẽ
nleſe, Satenei e wietg Lahen ꝛeos afflixer üt in L 1 M ſi. . dittinerion⸗ glagai
rn, rar ginienaicolaniai rdeen ole eDe . ertia vo non legik
or gan, nrn reneſpti Gaſug ame ede dẽ capi ix. vbi d talis diſtinctio.
u ubcã ſubdi néi vt pena ceſſet. h Linũ 1. t concedendũ ſi nẽ meã. ¶Ac oſui te vt
, . n enheſhelkn bhu aalic⸗ neaſecelegoe on md io ge
Panat, ud go Poſet Sbaehmerde e ſer virens⸗ he gicgre gar Bmmulsns atlas an ſoe annaiarasl
nituliunl ret. In un irte . cuſſionẽ creuerat il dẽ: Ut oſtendam i oleinne tameer bor foꝛtitudinem
1 hrn In hebꝛeo hĩ: Et l Et ſionẽ grandinis eẽ il tur ibi ca am in te foꝛtitudi- mẽ ex hoc ſ. tudinem
viach tuelli fuerũ o hẽ:Et linũ ian inũ iã folliculos eẽt in⸗ i cauſaliter oꝛtitudinẽ meam. cſequit cun
i fuerũt fracti: u iam tuel iculos germĩ randũ eſt pꝛout ipſe Emeam. li vt:n nm
il, tria iſta acti: vlterius er⸗ ostetcral. .aeoge ns fic ex diui vult inkferre mnon tenea⸗
jir nn 5 is erat iuti t. 7 ide effectus fiant: na pꝛouidenti re. Pꝛo ea⸗
Gjiu un quia in m plagã euaſeri erat iutile. Ex pꝛedi eo qaꝛ ant: fiant: ſed etia ex qui entia non ſolu quo conſide
glent agris tm fui 8 rũt.ſ.illa Ex pꝛedictis - ant:ĩter q̃s qdem iã ex quib , n ſolũ diſpe onidce
= textu. Item i uit iſta peſti . que erant in ctis pz act hũ 3 qdem cauſas ſũ cauſis 2 qu ponitur qꝗᷣ
oͦiiche tũ m illa que nõ er ilẽtia: vt nt in vomib' ũani: vñ in tali s ſũt etiã quoꝛũ uo oꝛdine ꝓueni
ei ccreuerut g rehaſten erant pꝛimiti pʒ ex pꝛedictis in ſuoe acbipiecnk talib. opoꝛtet duoeida eferoauint anle
. renaſcentia eet iutilis e ns kaui 5B ut ĩ ſecũda ſco ich⸗ cſeru er boie agete aliqua: wante
enaſcentia eer iutilis Iem illa d erant ronẽ ht cauſalij xiij rideo in ea deo diſpoſitu p
eniid Kart, in preſenti aantaan e⸗ aaſtem⸗ ten aunaeneck
teria quia deus exa s a deo diſpoſiti. yv’·6
x ꝓppoſito ſue poſiti · w ;

.
„ —NJ

diſpoſuerat ꝙ ꝑ maliciã pharaonis a deo toleratã ⁊ pmiſ

ſam ſua
iccirco h

tentia iuſticia lõganimitas hoib declararet:
modi malicia ſic a deo ꝑmiſſa hʒ ronẽ cauſalita

tis reſpectu hmodi declaratõis a deo itente:nõ tñ hec cau

ſalitas ẽ

pncip

tione diuini ꝓpoſiti
vt dictũ ẽ. vñ pʒ ꝙ li
vt cũ dẽ: Ut oſtendã
in te.tenet᷑ cauſaliter
ꝓut ſonat ⁊ nõ indi
get aliqua reſolutiõe
vñ ⁊ doctoꝛes ſancti
hãc dictõnẽ vt i hoc
loco ĩ ſua ppꝛia ſigni
ficatõne reliquũt: vt
pzʒ ĩ gloſa bñ ituenti.

ſicut eni cũ dẽ de deo

ſuituti hoĩm vt edu
cat panẽ de terra: no
excludit᷑ qͥn deus per
mitas alias vias poſ
ſet educere panem de
terra ſine hoc ꝙ her
bã pꝛi ꝓduxiſſet ſed
qꝛ de voluit inſtituẽ
iſtũ modũ determia
tũ ꝓducẽdi:⁊ ſic edu

ctio pãis de terra hz

cauſalitateʒ reſpectu
ꝓductiois herbe. vñ
li vt:tenet cauſaliter

ibi ſic ⁊ in hoc loco.

¶ Replica coꝛꝛecto

ticum.

rij 3 Bur. ſemi here⸗/

—J

Bur. notat

illatoꝛẽ

dicẽtẽ li vt: nõ teneri

cauſaliter ſʒ cõſecuti
ue cũ dẽ: Iccirco po

ſui te vt oſtendã in te foꝛtitudinẽ meã.obijciens ⁊ alleganꝭ

ipalis abſoluta ſed ẽ ſecũdaria ⁊ ex ſuppoſi

T dixit dõmin adcx.

noyſen: Ingredẽ ad
pharaonẽ. Ego eni idura
ui coꝛ eius ⁊ ſeruoꝝ ill vt
faciã ſigna mea hecĩ eo:⁊

narres ĩ aurib filij tui ⁊ ne

potũ tuoꝝ:quotiẽs contri

ueri egyptios ⁊ ſigna ſece
riĩ eis:⁊ ſciatis qꝛ ego dñs
Introierũt ergo moyſes ⁊

aarõ ad pharaonẽ: ⁊ dixe
rũt ei:Hec dicit dñs deus

hebꝛeoꝝ: Vſquequo non

vis ſubijci mihi: Dimitte
pplm meũ vt ſacriſicet mi
hi. Si aũt reſiſtis ⁊ nõ vis
dimittere eũ: eccẽ ego idu
cã cras locuſtã ĩ fines tuoſ
què opiet ſupficiẽ terre:nẽ
qcq;ᷓ e appareat ſʒ come

dat᷑ qð rſiduũ fuit grãdini

Coꝛꝛodet eniʒ oĩa ligna q̃ᷓ

germinãt ĩ agriſ:᷑t iplebut

domos tuas ⁊ ſeruoꝝ tuo

rũ ⁊ oĩm egyptioꝝ:q;tam
nõ viderunt pꝛẽs tui ⁊ aui

ex quo oꝛti ſũt ſuꝑ kra vſq;

mira putãs ea eſſe cotra poſtillatoꝛẽ qð tamẽ no ẽ:ſʒ poti
pꝛo eo vt pʒ diligenter ituenti. nihil eni põt eſſe deo cauſa

motiua ad extra ⁊ in rone finis nec efficieẽtis nec foꝛme niſi

cõſecutiue: ⁊ hoc ẽ qð itendit poſtillatoꝛ:ſedtur ei cõſequẽ
tia legali: Pharao fuit malicia iduratus ð dñm: ergo de
voluit in eo oſtendere foꝛtitudinẽ ſuã:⁊ ſic malicia nõ fuit

cauſa niſi occaſio cõſecutõis ex lege ꝑ deũ oꝛdinata vt deꝰ

eũ flagellaret ⁊ in eo ſuã potentiã onderet: ⁊ ad hoc valet

exẽplũ de ꝓductione panis de terra:qꝛ ita oꝛdinẽ nature i
ſtituit ꝙ p terra germinaret ⁊ gramẽ ꝓdiret in granũ vt
fieret panis ↄñter ex oꝛdine inſtituto. Sed ⁊ illud qõ Bur.

ex dictis ſancti Cho.ſcda ſcde.q.lxxxiij.applicat ꝓpoſito
vr min catholice dictũ:videlʒ ꝙ ex oꝛdinatõe diuia optet

hoies agere vt effect a deo inſtituti ipleant᷑: nã ex eo ſeqt iĩ
mã pñti ꝙ pharaoni peccatũ obſtinationis iputari nõ dʒ

qꝛ ſm hoc opoꝛtuit eũ eſſe cauſã diuie glificationis ſi cau
ſaliter teneri debeat vt vult Bur. in his aũt q opoꝛtet fieri

ſicut in nãlibꝰ

⁊ neceſſarijs non laudamur nec vitupamur

teſtibᷣ phis ⁊ theologis:ſeqtur etis illa obſtinationẽ fuiſſe
nõ ſolu ex diuia ꝑmiſſione ſʒ etiã inſtitutõe ⁊ oꝛdinatione

dgqðò nò ſonat theolo
hymodi obſtinatõis
eẽ cauſam poſitiuã ſʒ de

ſicu

gice: cũ doctoꝛcs ſancti ⁊ mgr ſniaruʒ
t nec alioꝝ maloꝝ culpe nõ velit
fectiuã. doctrina enĩ Scoti ẽ ꝙ in

egreſſus eſt a pharaone.

Ite ſacriſicate dño deo ve

nus ad moyſen. Excende

repꝛobatione de nullũ actũ poſitiuũ hʒ circa repꝛoba
tum ſed ſolũ negatiuũ:nõ oꝛdinãdo ad gloꝛiã ⁊ grãm
vñ ſi dictũ ſancti thome veritatẽ hẽe poſſet ĩ poſitiuis
oꝛdinatis ꝑ deũ in ꝓpoſito aũt ꝓut Bur.applicat nõ
vẽ conſonare. XaptX. .

in pñtẽ diẽ. Aułertitq; ſe ?⁊

enus ent à pharao plaga: 7 mo pꝛe
Dixerũt aüt ſerui pharao mittit er comina
nis ad eũ: Aſquᷣequo Pa tio: ſecũdo ſubdi
tiemur hoc ſcãdalum: Di tur eius inſlictio:
mitte hoĩes vt ſacrificent ibi Dixit aũt oñ

dño deo ſuo. Nõne vides

Lirca pꝛimuʒ pʒ
SS 1 lIlfrjra vſq;ʒ ibi:
q pierit egyptus: Reuoca

b ¶ Ecce ego idu

uer̃tiq; moyſen ⁊ aarõ ad c cras locuſta i.
pharaonẽ. Qui dixit eis: ¶mullitudinẽ locu
ſtarũ. ſicut dictũ

E.S.viij.c. Venit

ſtro. Quinã ſũt ꝗ ituri ſũt: muſca grauifſi⸗

Alit moyſes: Cum puulis ma·i. multitudo
nr̃is ⁊ ſenioꝛib pgem:cũ muſearii P taleʒ
filijs filiab:cũ ouibus æ modu loquendi
11 72d:: Spllogiſmus
armentis. Eſt eni ſolẽnitas t oaridei
dñi dei nri: ⁊ reſpõdit ppa oꝛonũ. c¶ Que
rao:Sic dominus ſit vobi obient clen⸗
ſcũ.Qũo ego dimittã vos ier ſitopta ſed p

⁊ puuloſ vꝛos. Cui dubiũ magmnapte.
ẽꝙ peſſime cogitetis: Nõö d U qch en
fiat ita:ſed it tm viri ⁊ ſa/ appeat.ſ. de his

crifſicate domĩo. Hoc eni,ʒ 3 Riinet nd ei nr
ipſi petiſtis. Statimas e naruz: licut ſunt
T ipſi petiſtis. ; e herbe ⁊ cetera vi
iecti ſunt de cõſpectu pha rigdia: ⁊ iſte ſẽſus

pʒ p hoc qð ſub
diltur: Sed come
datur qð reſidu
i uunm fuit grandini
e ¶ Et iplebũt domos tuas. 6 ſolũ infeſte erãt ter
renaſcẽtib' ſed etiã hoibꝰ. f¶ Auertitqʒ ſe ⁊c. lqꝛ pce
pit ꝑ ſigna obſtinationẽ regis narione eius ↄtra
ipſu: 2 ideo dedit ire locũ. g ¶ Uq;qͥ patiemur hoc
ſcãdalũ: Scãdalũ ẽ ipactio pedis q facit hoĩeʒ cadere:
⁊ ſic illud malũ qð eis iminebat vocabãt ſcandalũ.

raonis. Dixit auteʒ domi

h ¶ Reuocaueruũtq; moyſen. de volũtate relgs.
i ¶ Eũ puulis nfr̃is ⁊c. Cui cã ſubdit᷑: eſt enĩ ſolẽnitas

ſ. generalis ĩ qᷓ oẽs tã maſculi qꝙᷓ feie debent eẽ:opoꝛtet
etiã nos ſacrificare ⁊ neſcim q̃ vel qͥt:ideo opoꝛtet noj

ducere aĩalia ad imolãdũ: ſilr iumẽta ad poꝛtãdũ mu

lieres a puulos. k¶Sic dñs ſit vobiſcũ.ironice dĩ h
IEEE

viros ſacrificare ꝑtiet: ⁊ nõ ad alios. nMoc eni : ipſi
petiſtis. nõ vẽt mẽtiri qꝛ h'ñ petiuerãt. O Diri at
dñs. Hic ðſcribit᷑ plage ĩflictio: ⁊ ⁊ e rẽotio:ibi Quaã

obꝛẽ. Circa pmũ dẽ: p (Extẽde ma.tu. ſup ir egy. qʒ

moyſes eẽt executoꝛ oꝛdiat ĩ his q̃ ptinẽt ad deũ ꝓpt

qð ĩ pcedẽtib iuſſus ẽ extendẽ manũ vſus celũ tñ h̊ iu

bet᷑ extẽdẽ manũ ſuã ſuꝑ irã:ad oñdẽdũ ꝙ qͥ põt i ma

ius põt ⁊ i min qñ ptãtes ſũt oꝛdinate ſicut i ꝓpoſito

ſʒ no ecõuerſo:⁊ ideo aaron ꝗ fuit eoſtitur in hisq pti

nẽt ad populũ i pdictis extẽdit manũ vᷣſus terrã ſʒno

ui du. ẽ ꝙ peſ. cogiten. ac ſi dicat pʒ ꝙ rebellare i
tẽditis ſub pᷣtextu ſacrificãdi. m ¶ Ite tm̃ viri.q.d. ad

himmunb
unin
mnflop in
ncliginf⸗
ſios dinntsg
albefdeb
uſteliumdi
ei giſeloen
ſeſfanit genid
Cinnteſznon⸗
grlec nodi
Ctpedurmueri⸗
Aedio:
diend di⸗
dio donelen
air
pedocrtiem⸗
elte ond
i Mmi
Muno roeuir
noſin cvuke
t
(bauaninn
dink /n
Pginnävteua
Ami. b Ur
mmna mem
fſum. Uocat
lilgi nori:
llei diſponit

Ahroſoone ter

mleenium et
ülgite pla
Nummt
widunennt
Nütumpl
inrtulte
Rchipo.
Tlowortnag
et
eriͤn
noluirorgre
rochlin
ſſini thoen
ſtiitdis b

* Mrrnun
krit

i

poſſint volare. c

re ſunt.Cõtrariũ
vẽ dicẽ Johel ꝓ
pheta.Dicẽdũ q;
non lodtur de lo
cuſtis ad lr̃am ſic̃
hic:ſed ſub mul/
titudie locuſtaꝝ
loqtur de gentibꝰ
q̃ vaſtauerũt ter
ram filioꝛ: iſrael

ßſem aliqs. pᷣm vo

alios dicentes ꝙ
Johel loqt᷑ de lo
cuſtis ad lr̃am di
cendũ ꝙ iſte locu
ſte fuerũt grauio

res intenſe ſʒ non

extenſe: qꝛ modi
co tpe durauerũt
ſed ille diuty: vt
ibidẽ pleni dicet᷑

dño concedente.
e 8 Quãobꝛem

Pic deſcribit᷑ pꝛe

tio. feſtin

pharao vocauit

moyſen. quia ne
ceſſitate vꝛgebat.
g ¶ Peccaui in

dũñmac. ſimulat

penitentiã vt eua
dat penã. h Ut

¶Exo.
gfuscelã a (Adlocuſts i ad multitudine locuſtaz⸗

Et oñs iduxit ventũ vꝛentẽ.i.calidũ ⁊ ſiccũ qui fa
cit ad generationẽ locuſtarũ ⁊ ſoꝛtificationẽ ipſarũ vt

volat uales ante lgatehu no ſuert.
in multitudine ⁊ magnitudine. d ¶ Nec poſtea futu

manũ tuã ſup terrã egypti
ad locuſtã vt deſcẽdat ſup
terrã ⁊ deuoꝛet oẽʒ herbã
q̃ reſidua ſuit grandini.Et
extẽdet moyſes virgã ſuꝑ
terrã egypti:t dñs ĩduxi

—

ventũ vꝛentẽ tota die illa ⁊

nocte.Et mane facto vẽt
vꝛẽs leuauit locuſtaſ. Que
aſcẽderũt ſuꝑ vniuerſã trã
egypti:⁊ ſederũt ĩ cũctis fi
nib egyptioꝝ inumerabi
les:quales añ illud tẽpꝰnõ
fuerat: nec poſtea future ſi
Opuerũtq; vniuerſã ſupfi
ciẽ terre vaſtantes oĩa.De
uoꝛata ẽ igit᷑ herba terre:⁊

gꝗqcꝗd pomoꝝ ĩ arboꝛibus

fuit q̃ͥ grãdo dimiſerat.Ni
hil quoq; oĩo virẽſrelictũ
E in lignis ⁊ ĩ herbis terre:
cũcta egypto. Quůãobꝛẽ
feſtinũůs pharao vocauit
moyſen ⁊ aarõ ⁊ dixit eis
Pẽccaui ĩ dñm deũ vꝛuʒ:

mouit ſe.tioꝛe ducr. i ¶ Abicũqʒ at ha. fi. iſra. lux erat.
Ex qͥ pʒ ꝓ iſta plaga facta ẽ mediatibꝰ celi luiaribꝰ deo ad

nutũ obediẽtib'no ifluẽdo lumẽ egyptijs ⁊ cõicãdo illõ he

—

bꝛeis. ⁊ iſta plaga coꝛꝛñdet cecitati mẽtis 1 fuiti egyptüs q

p tot ſigna manebat ĩ obſtiatõe ſua. S ¶

min coꝛ pharaoniſ:nec di

miſit filios iſrael. Dixit ãu
tẽ dñs ad moyſen:Extẽde
manũ tuã iĩ celũ ⁊ ſint tene
bꝛe ſuꝑ terrã egypti:tã dẽ
ſe vt palpari queat..Exten
ðditq; moyſes manũ ĩ celũ
⁊ factè ſũt tenebꝛe hoꝛꝛibi
les ĩ vniuerſa terra egypti
Tribuᷣs diebꝰ nemo vidit

frẽʒ ſuũ:nẽc mouit ſe delo

co in quo erat. Abicunq;
aũt hitabãt filij iſrael lux

erat. Aòcauitq; pharao

moyſen ⁊ aarõ ⁊ dixit eis

Ite ſacrificate dño: Oues
tm vꝛe ⁊ armeta remaneãt

puuli vꝛi eant vobiſcũ.Ait
moyſes:Hſtias quoq; ⁊

holocauſta dabis nob: qᷓ

offeramus dño deo nr̃o.

Kuncti greges pgẽt nobiſ

cũ. Non remanebit ex eis

vngula q neceſſaria ſunti
cultũ dñi dei nr̃i:pᷣſerti cuʒ

rao moyſẽ. nõ qdiu
fuerũt tenebꝛe:qꝛ nul
P egyptup de loco ſuo

ſe mouit: ſʒ poſti re
dierat lux: tiebat eniĩ
de alia pcuſſione ma

ioꝛi.dicũt aũt hebꝛei

pdicte tenebꝛe triũ

dierũ nõ ſolũ fuerũt

ad pꝑcutiẽò egyptios

ſʒ etiã ꝓbpt filios iſra

el iter aͤs erãt aliqui
mali ⁊ increduli: nec

volebat de egypto re
cedere illi moꝛtui ſi
i illis tribꝰ dieb ⁊ ſe
pulti :ita ꝙ egypti ñ
viderũt: ſi ei vidiffẽt
ſic dixiſſent iter ſe ita

pcuſſi ſũt filij iſrael
ſicut ⁊ nos. t 0

ſtias q̊q; ⁊ ho.da.no
bis.i.pmittej ꝙ ouca

m'gialia ad ſacriſicia
H Wküt greges pgẽt

nobiſcũ.qꝛ neſcim q̃
Teta velit:⁊ i h mo

yſes nõ dixit falſum
quia dixerat illi dñs
Immolabis deo ſup

mõtẽ iſtũ: vt hẽ. S. ii
ca. ſ- nõ determiaue
rat ſibi q̃ vel qt debe

Uocauitq; pha

7 Agi nſrat ame ͤ ⁊iĩ vos. Sʒ nũc dimittite ignoꝛemꝗd debeat ĩmola e inolari. hec onte
i Ul kians oe: beccatũ mihi etiã hac vice ni:donec ad ipſũ locũ pue expſſe cvellet deper
gitni er coꝛoſione ter auferat a me moꝛẽ iſtam. coꝛ pharaõis: ⁊ noluit di pto abſqʒ reditu rece
mifeifn renaſcentium: et Egrẽéſſuſq; eſt moyſes de mittere eos. Dixitq; pha dere: lʒ ei falſũ no de
entet iſa nla cõſpectu pharaonis æoꝛa rao ad moyſen: Recede a ben⸗ t
4 ke ruz Raacelanr uit dñm: Aui flare fecit vꝓ me:⁊ caue ne vltra videas a: ideo de ouobꝰ a
cti vitã hebꝛeoꝝ ad tũ ab occidente vẽhemẽtil faciẽ meam. Quocũq; die deo ſibi dictis vnuʒ
münne Anarimmane vt ſimũ:⁊ arreptã locuſtã ꝓꝑie apparueris mihi moꝛieriſ dixit:aliud lecuu. .
Wir ctaniſe⸗ dictu e pmo ca. ſt ĩ1 mare rubꝝ. Hõ remã fidi es: lat yt ¶ In capi. x. vbi dẽ
rani⸗ iõ vocat moꝛs cit 1 Mareé mbz. H emg. Rügit moyſes. Ita fiat vt in poſtilla: Ubicũq;
ſldom qua nihilamari ſit nec vna qdẽ in cũctis ſi locuſ es. Nõ videbo vltra aũt habitabant filij
unbiin qgmoyſes: qei NXN S
idergt, cõſpectu idolarrrte ——— On vi neceſſariũ dicẽ ꝙ iſta plaga.ſ.tenebꝛax fcã
ne noluit oꝛare. k ¶ Qui flare fecit ventũ ab occidente. Afſerit mediãtibyceli luiarib: ſufſic ei ꝙ ſuerit ſolũ
1 . “ ad debilitandũ locuſtas:ſicut vent calidꝰ flans op i aere ⁊ vbi egyptij hitabãt tm:vñ aer ille fuit ingroſſat ⁊
ice poſito eas generat ⁊ foꝛtificat:vt dictũ ẽ. l ¶ Uehemẽ dẽſat vtute diuia itãtũ ꝙ ꝑdidit diafaneitatẽ ſic vt nõ eẽt
cun⸗ 0 tiſſimũ.vt locuſta nõ poſſet reſiſtẽ ipetui eꝰ. m¶ Di capax lud qð pʒ mãifeſte ex hoc qð dicit: Tribꝰ dieb nẽo
. riſ xit aut dñs. hHic deſcribit nona plaga cũ di: n ¶ Sit vigit frẽʒ ſie uũ.nã ſi aer fuiſſʒ capax luis potuiſſent ſe vidẽ
ng ttenebꝛe ac. Dicũt eni aliq ꝙ aer fuit ita igroſſatus va iuicẽ cũ lucernis ſeu lapadibigneis qb hoies cõit illuiant
n i poꝛibꝰ humidis ⁊ groſſis ꝙ cũ tactu poterant pcipi:qꝛ etiã ĩ nocte qtũcũq; obſcuriſſima.hoc etiã vidẽt ſonare v
m tenebꝛa ipſa cũ ſit pꝛiuatio lucis nõ ẽ tactu pꝑceptibilis ba q dicũt de his tenebꝛis.ſ.vt palpari queant. ex q qdem
iinc 0 Zt ſhcte ſũt tenebꝛe hoꝛꝛibiles. qꝛ in illis tenebꝛis groſſitie tã palpabili ↄtingebat qð dẽ: Nemo mouit ſe. qꝛ

1p — huerr. . ‚M k1 B —, e .
i i fiebat eis viſiones imaginarie hoꝛꝛibiles. p¶ Tribꝰ tãta erat groſſities ꝙ ipediebat motũ:in ſola eni obſcurita
4 dieb nemo vidit fratrẽ ſuũ.i.aliũ hominẽ. q ¶ Nec te qtũcũq; careat luce hoies mouẽt᷑ pᷣti ĩ locis ſibi notis

8
O

Sex

vñ etiã nocte obſcuriſſima nõnulli pficiſcũt.⁊ ideo opꝑtʒ
q h' qð dẽ: Nemo mouit ſe.cauſa fuerit groſſe icies palpa
bilis aeris tenebꝛoſi: vñ in hac plaga celi luminarib. ſuo
moꝛe influentib' aer egyptioꝝ: nõ recipiebat lu ne
dicta: aer vo hebꝛeoʒꝝ illuminabat vt ſolebat( Eſt eni hec

expõ magis conſona
rõni:quia ſᷣm phum ☛ , 342 „
Fruſtra fit per plura Ldixit domin . XI.
qð põt fieri Pꝓ baucio ad moyſ en:? Adhuc
ra:a eadẽ rone quod vnꝗ laga tägã pharaonẽ

põt fieri ꝑ mioꝛa no 2 Oin
requirit ꝙ fiat ꝑp ma ⁊egyptu⁊ poſt hec dimit
ioꝛa: ? ideo nõ opo: tet vos ⁊ exire ↄpellet. Di
tet dicere ꝙ de/ ĩ hac cès ergo oĩ plebi vt poſtu

plaga influentiã celle Ler vir ab amico ſuo:et mu

ſtiũ luminariũ muta 0 4
uerit ſiẽ nec lra boc lier a vicia ſua vaſa argen
dicit: ſʒ ſolũ fuit mu
tatio ĩ nã aerea elemẽ . .
tari mõ pᷣdicto. Replica coꝛꝛectoꝛij ↄ Bur. ruralẽ.

nonã ꝗᷓ erat tenebꝛarũ fuiſſe mediantib lumina

Necapi.x. Bur.notat poſtillatoꝛẽ dicentẽ plagaʒ
e aen i qb de ſuſpendit actũ ſecũdũ.ſ.illumi

nare nulla mutatione facta in eoꝝ nã q; ad actũ pꝛimũ qᷣẽ

lucere:ſicut etiã dicit ſupꝛa Danielẽ de igne triũ pueroꝝ ĩ
q̊; fuit ſuſpẽſus ſecũd' actus qᷣ ẽ calefacere ⁊ coburẽ: pꝛimo
actu.ſ. calere manẽte. Quẽ modũ dicendi ronabilẽ ⁊ iĩtelli

gibilẽ Bur. hic nitit coꝛꝛũpere dicẽs ꝙ illa plaga.ſ.tenebꝛa

rũ ſit facta ꝑ cõdenſationẽ aeris tantã:vt pderet diafanei
tatẽ:⁊ hoc ꝓbare nitit᷑ ex eo qð dẽ i lr̃a ꝙ tribꝰ diebꝰ nemo
vidit frẽm ſuũ:aſſerens ſi aer fuiſſet diafan ⁊ capax lucis
potuiſſent accendere lucernas:⁊ ſic ſe mutuo videre. Item
ſecũdo ex eo ꝙ tenebꝛe in lr̃a dicũtur palpabiles: qð cõtin
gebat ex h'modi igroſſatione q̃ tanta fuit vt etiã motũ ipe
diret: qꝛ dẽ in l̃a:q; nemo mouebat ſe de loco:⁊ cõfirmat
factũ ſuũ duplici rõne:pᷣma qꝛ fruſtra fiũt ꝑ plura q̃ pñt fi
eri ꝑ paucioꝛa.ſecũda rõ qꝛ fruſtra fit ꝑ maioꝛa qð ꝑ mio
ra fieri potuit cuiuſmõi ẽ aer reſpectu lucis: ſʒ hec vẽ groſ
ſa ⁊ ruralis imaginatio militãs cõtra rõnẽ ⁊ nãʒ rerũ:naʒ
deſtruit nãz:rõne:⁊ nomẽ plage.ipſa eni plaga dẽ in lra te

nebꝛa:tenebꝛa aũt ẽ pꝛiuatio lucis i ſubiecto apto nato:q p

uatio imaginatione Bur.locũ nõ hʒ:qꝛ nihil aptũ ẽ illuia
ri niſi diafanũ qualis nõ erat aer egyptioꝝ ꝓtũc ſᷣm Bur.
⁊ ſic ſᷣm eũ nõ põt dici plaga tenebꝛarũ ſʒ codẽſationũ:qð
cõtra lr̃am. Secũdo deſtruit nãʒ ⁊ rõnẽ geris: nã aer de
ſua nã ẽ coꝛpus iterminatũ termis ꝓpꝛijs:⁊ ideo diafanũ.

cõdenſatione igit᷑ Bur.poſita ꝙ aer nõ ſit diafan ſeꝗt aerẽ

nõ eẽ coꝛpus ĩterminatũ:⁊ ſic ſeqt᷑ aerẽ nõ eẽ aerẽ¶ Certio

deſtruit motũ nalẽ qꝛ poſita tali dẽſitate aeris vt ipediſſet

motũ aialẽ etiã ipediſſet motũ nãlẽ: ⁊ iõ in tali aere graue
poſitũ nõ moueret᷑ deoꝛſũ:nec leue ſurſũ:nec apð egyptios
tribꝰ dieb fuiſſet ĩ tali aere inſpiratio ⁊ reſpiratio:⁊ ſic no
uo miraculo ſine ſpiraculo tribꝰ diebus vixiſſent:⁊ multa
alia ĩcõuenientia otingũt ſic groſſe imaginãti:nec rones eũ
mouẽtes ad ſic dicendũ cogũt. Nã pma qꝛ ſupponit cõtra
lr̃am ꝙ potuiſſent accẽdere lucernas: nã in lr̃a dẽ ꝙ nemo
ſe mouebat de loco tꝑe illarũ tenebꝛarũ: iõ nemo poterat
accẽdere lucernã. Et bꝛeuit᷑ põt dici ꝙ eodẽ miraculo qͥ de
ſuſpendit actũ ſecũdũ luiariũ celi qͥ ad egyptios ita etiã lu
minariũ qͥrũcũq;:⁊ ſic nec ignij nec cãdela illuminationis
officiũ hũiſſent:ſed remãſiſſent in ſuis naturis ⁊ actibꝰ pꝛi
mis:nec opoꝛteret ibi aſſignari ſecũdũ miraculũ.nec ſcõa
e rõ mouet cũ dicit tenebꝛas fuiſſe palpabiles:hoc eni dẽ
hyꝑabolice ſᷣm gl.iterlinearẽ:qꝛ tenebꝛe palpari nõ pñt: ſʒ
ſignificat magnitudinem tenebꝛarum. ſm enim virtutem
ſermonis ſi talis aer denſat ꝑ lr̃aʒ pᷣtenderet᷑ potp diceret᷑

tenebꝛoſũ palpabile ꝙᷓ tenebꝛa. ſm aũt illã poſitionem
aer tenebꝛoſus poni nõ põt:qꝛcũ ñ eẽt diafan ñ fuiſſet
capax lucis igit᷑ nec puationis oppoſite:ſicut lapis non
põt dici cec:qꝛ nõ ẽ capax viſus ⁊c.Cõfirmationes ãt
hy poſitõis ſũt cõtra ponẽtẽ:qñ eni pmo di:Fruſtra fie

ri ꝑ plura ⁊c. ma
„ „ liilkeſtu ẽ ex dictis
tea ⁊ aurea. Dabit aũt dũſ 3 mage in id
. orphnti E. Plura alnt
5. Prn ſo coi egypti gnare miracula
Fuuq; moyles uir mna aps poſtillatoꝛẽ
gnus valde ĩ terra egypti auũt vnicã ſuſpen
coꝛãſeruiſ pharaonis ⁊ oĩ ſionẽ acx ſecũdi
pplo.Et ait:Mec dicit dñſ niur iic lucie
Meẽdia nocte ingrediar ĩ riby. As ſeudo
egyptuʒ:⁊ moꝛiet oẽ pᷣmo adcdit᷑: ruſtra ſlie
= ri ꝑ mab c: ptra

J ecxciüu eſt qꝛ ꝑ aerẽ
ep diſpõnẽ tenebꝛe fieri non pñt luce pñte ſᷣm oẽm ſui
actũ:denſitas eni aeris ſic facit nubilũ ñ tenebꝛã vt pʒ
tpibꝰ nebuloſis. In exoꝛdio nãq; mũdi añ lucis creattõ
nẽ dẽ:Tenebꝛe aũt erãt ſuꝑ faciẽ abyſſi.poſt creationz
aũt lucis nũqꝙ legim tenebꝛas niſi luce deficiẽte ſʒ act’ä
ſecũdũ.ſ.illuminare.p actũ aũt pᷣmũ nunq defecit lux
In in ſeipſa luceret. al. H“
T dixit dñs. Hic deſcribit decia plaga: ⁊ pꝛi
mũ ponit᷑ ipſa cõminatio: ⁊ ſecũdo eius infli
ctio.xij.ca.ibi Factũ ẽ aũt( Pꝛia ĩ duas:in ptẽ pncipa

lẽ ⁊ incidentalẽ:ſecũda in pn.xij.ca. Circa pꝛimũ pena

infligenda dẽ moyſi: ⁊ ſecũdo pharaoni: ibi Fuit autẽ
moyles. Circa pꝛimũ dẽ: a ¶ Et dixit dñs ad moyſi.
ſ. anteqᷓ; recederet a pharaone:qꝛ dixerat ei ꝙ poſt ſuũ
receſſũ ampli nõ videret faciẽ eõ. bñ eni fiüt reuelatio
nes diuĩe ꝓphetis etiã coꝛã homib malis: ſicut pʒ de
Michea coꝛã achab. iij. Re. xxij. ca. b ¶ Adhuc vna

plaga ⁊c. regẽ pncipli qꝛ pꝛincipalis fuit ĩ peccãdo?ꝛ

populũ ſecũdario:qꝛ peccauit regi cõſentiẽdo. c ¶ Di
ces ergo omi plebi vt poſtulet vir ab amico ſuo. viri
eni ꝗᷣ pꝑ terrã diſcurrũt aliqñ amicitias cõtrahüut etis i
lõginqs ptib:ſʒ mulieres ꝗ ſic nõ diſcurrũt õhũt tĩ a
vicinis:ideo ſubdit᷑: d Et muliera vicia ſua.nõ tñ
peccauerũt ĩ hoc:vt dictũ ẽ ſupꝛa.iij.ca. e¶ Caſa ar
gentea ⁊ aurea.nõ dicit pecuniã:qꝛ rõne ſolenitatij imi
nẽtis honeſti petũt᷑ talia qꝙ; pecunia. fſ ¶ Dabit at ons
graʒ. qlliter aũt hoc ſit itelligendu.ſ.dando vel accomo
dãdo dictũ fuit ibidẽ. g¶ Fuit aũt moyles. Hic denu
ciat᷑ p̃dicta plaga pharaoni: pdicit᷑ tũ de moyſ/ſe.
5ENir magn valde.i.reuerẽd ⁊ timẽd ꝓpi qð coꝛã
pharaone loqbat cõſtãter ? abſq; tioꝛe. i ¶ St ait hec
dicit dñs.pꝛonũciando diuinã ſe tentiã ſibi reuelata
anteñ recederet a pparaone. k ¶ Media nocte ingre
diar in egyptũ.dicũt aliqui ꝙ hoc fuit in medio noctis

Imediate ſequentis:⁊ ſᷣm hoc opoꝛtet dicere ꝙ ea que

dicũtur capitulo ſequenti de imolatione agni paſchal

de pꝛeparatione populi ad receſſum que nõ poterat
fieri in tam bꝛeui tempe fuiſſent dicta populo ab ipſo
Moyple ante pꝛonũciationẽ iſtius ſententie coꝛam pha
raone ⁊ ſcripta eẽnt poſt per modum recapitulationis
Alij aũt dicũt ⁊ pꝛobabilius vt videtur ꝙ poſt receſſũ
moyſi a pharaone dixit moyſes populo ea que ſe equũt
in. xij. capi.⁊ tunc opoꝛtet dicere ꝙ moꝛs pmogenitoꝝ
non fuit in nocte imediate ſequẽti: ſed ad minus inter
receſſum moyſi a pharaone ⁊ pcuſſionẽ pᷣmogenitoꝝ
egypti fluxerũt.xiiij. dies in quib' populus ſe pꝛepara
uit ad paſcha celebꝛãdũ ⁊ ad recedendum de egypto.

„

accuenn,
Pe
ſlosirul en
ltttis
Zti oine
miii⸗
atiliuti
giterzesst
di
itades
Pstce flt
nn ari
febale n ur
W
dantq ce in
uiiſlag ne n
ninlat
ſeprn
Cnin
gutupburnen
Aeattbererge
lllonangoegzr,
wie iudyrnd
Colalrnönetd
mwupnogeni
nur. 11
lrratosdicti
cA vbid
ſigna fu
Oud ye

– Picauſal

Mroneſeiteyr

nfitdaln

ſtiniiin
ntnihnl
poſtlponne⸗
e
luteul
nlto eg⸗
eeg pto. .
ſleud
Aufineb

. cee
nhitlueinfnii
icgiiflun
titn
viürinian
oH
ninna Auns

rrnima
iwni nals ar
ma dMrn
hiisfii
rzticid 40
rüno
SääineNN
M

rn coꝛꝛectoꝛij cõtra Bur.

(Exo. vij.

¶ ANpmogenito pharaonis ſedet iĩ ſolio ep. qꝛ ipo
adhuc viuente filiu ſuũ coꝛonauerat:vel dicẽdũ ꝙ acci
pit ſeſſio in ae Za ihrf ſedendi:qꝛ ſibi debebat᷑ poſt

moꝛtẽ pꝛis. m Eritq; camoꝛ magn.ex ſubita moꝛ
te pmogenitoꝝ. n ¶ QAualis nec an fuit.qꝛ plage pꝛe
cedẽtes reputabã .
tur modice reſpe

ctu h': maxie qꝛ genitũ in terra egyptioꝝ:
rineh i a Apᷣmogenito pharaõis: ꝗ
genitos: vt hẽ ſe. ſedet in ſolio ei vſq; ad pᷣ
mogenitũ ancille que ẽ ad

ca. vñ dicebant: enun an eg
Oẽs moꝛiemur. mMolã:⁊ oĩa pᷣmogenita iu

o Apð oẽs ẽͤt mẽtoꝝ. Eri
e raet non Meto. la ainen ma
mutiet cais. Mu Nus in vniueria terra egy
tire ẽ iĩ ſdẽtio lo, pti: qualis nec añ fuit: nec
Ftũ ad hoines: poſtea futurꝰ ẽ. Apud oẽs
lrane ru adea aut ſilios iſraelnõ mutiet
* 42 a. 7 „
ta erit pax ? desi Canis ab hoie vſq; ad Pe⸗
hoib' ꝛ aialibus cus:vt ſciatis q;to miracu
ppli iſrael eᷓ eti lo diuidat dñs egyptios ?

canis ꝗᷣ de facili
foꝛtiter latrat eilj
tũc baſſe ñ latra
bit. p ¶ Deſcen
dentq; oẽs ſerui
tui iſti ad me.rex
eni nõ deſcendet:
qꝛ ſicut pꝛedixit moyſes nõ erat eũ amplius viſurus.
q ¶ Et oꝛabũt me.de hoc qð tu rẽnuis mõ. r¶ Et
exiuit a pharaone irat nimis.iſta ira nõ fuit peccatuʒ
qꝛ pꝛocedebat ex gelo honoꝛis diuini:⁊ ex deteſtatõe re
bellionis regis egypti ↄ deũ. s¶ Nõ audiet vos ppa
rao ⁊c.liſtud vt:nõ accipit᷑ hic caliter ſʒ cõſecutiue: qꝛ
ex obduratõne ep conſecuta ẽ multiplicatio ſignoꝝ.ſ.
moꝛs pmogenitoꝝ::diuiſio maris rubꝛi: ⁊ ſubmerſio
egyptioꝝ. t¶Et idurauit ⁊c̃. qualiter ant de ſit cã
obduratõis dictũ fuit ſupꝛa.iiij.ca.
¶ In ca.xj.vbi dẽ i poſtilla:Noõ audiet vos vt multa
Stud vt:cũ dẽ:Ut multa ſigna fiãt.põt acci
cauſaliter eo mõ qͥ accipit᷑.S.ca.ix.vbi dẽ:

iſrael. Deſcẽdẽtq; oẽs ſui
tui iſti ad me:èt adoꝛabũt
me dicẽtes: Egredere tu ⁊
oĩs ppls ꝗ ſubiectus ẽ tibi

SZccirco poſui te vt oſtendã in te foꝛtitudinẽ meam. vt

ibidem ſuit declaratũ in additõe vltima.

capi.xj. Bur. notat poſtillatoꝛem de li vt:
ↄſecutiue no cãliter:ſed.S.ca.ix.huic ob

iectioni rũſũ ẽ:a ab hoc loco vſq; ad ca.xiiij. multa po

nit Bur.q̃ ꝓ additionibꝰ dimitto: aſi aliqũ videantur
poſtil.notare:faciliter tñ euacuari pñt. ¶ Capi.XIl.
Iyrxit quoq; dñs ad moyſen.( Hic iter cõmina
tionẽ moꝛtis pmogenitoꝝ ⁊ ep executionem
iter ponitur pᷣceptũ de celebꝛatõe paſchali:qꝛ
illa celebꝛatio inſtituta ẽ in memoꝛiã ꝑcuſſionis pymo
genitoꝝ egypti ⁊ ſaluationis filioꝝ iſrael nocte ſeq̃nti
diẽ q̃rtãdecimã mẽſis pᷣmi ⁊ ĩ craſtino exiuerũt filij iſra
el de egypto. Ubi notandũ ꝙ circa imolationẽ agni pa
ſchalis ⁊ alia ſacrificia duo ſũt attendenda: Unũ ẽ de
pñti.ſ.ſtatus ppli qͥ deſignabat᷑ ꝑ paſſionẽ Chꝛiſti:q̃ in
illis pᷣfigurabat:qꝛ ſᷣm ꝙ apls dicit.j.Coꝝ.x. Oia in fi
gura cõtingebãt illis. Et Ra.Sa. dicit ⁊ antid docto
res hebꝛeoꝝ:ꝙ oẽs ꝓphete nõ ꝓphetauerũt niſi ad di
es meſſie:⁊ ideo cũ moyſes fuerit maxim ꝓpha totuʒ
qcqd ſcripſit oꝛdinatur ad Chꝛiſtũ:⁊ ideo in imolatoe

„

agni paſchalis duplex ẽ ſenſus:vn ẽ ſtatus ppli exeũtis de
egypto:⁊ ẽ lr̃al ⁊ pᷣm:⁊ hũc itendo pᷣmo ꝓſeq.Ali eſt pfi

guratio Chꝛiſti paſſuri ꝓtũc:⁊ hũc ſenſũ in fine bꝛeuit᷑ tã

gã:qꝛ lʒ ſit vltin in pſecutoe ẽ tñ pᷣm ĩ itentõe:ſicut finis

reſpectu eoꝝ: q ſũt ad finẽ oꝛdinata. Sciendũ etiã ꝙ pᷣma
celebꝛatio paſche ⁊ a

lie ſequẽtes tpibꝰalij5

oſt hec egrediemur. Et noò ſũt vnifoꝛmis cõ
exiuit a pharaone irat ni/
mis.Dixit aũt dñs ad mo
yſen:Nòn audiet voſ pha
rao vt multa ſigna fiãt in
terra egypti. Moylſes aũt
⁊ aaron fecerũt oĩa ſigna

tebit ꝓpſequẽdo. Nec

vbiq; vnifoꝛmes:nec

ad ea qͥ ſũt de ſolẽni

ece BEEtate. vñ in pᷣmitiua ec
⁊ oſtenta q̃ ſcripta ſũt coꝛãa deſia Vaphgabank in
. . F. „ 2* ,4 —„— . „ — —
pharaone:Dt idurauit dũĩs noie Chꝛiſti:no autẽ
coꝛ pharaõis: nec dimiſit mõ:⁊ in multis alijs

õ r variatõej facte ſũt ex
ſilios iſrael de terra ſu. caulſis emergentib.
Irxit quoq; dñs((XII.

ad moyſen ⁊ aaron i⸗
terra egypti. Menſis iſte
voͤbis pᷣncipium mẽſium:
pꝛimũus erit inmẽſib anni
Loquimini ad vniuerſuʒ

dat mopſi: ⁊ ſecũdo
ab eo diuulgat᷑ ſenio

