ꝛedictã hanc pma ronẽ nõ tertiã:ꝓut Burgeñ. lingit

utipr
dtii

ſipen

ſobſorn
corupe
ſeeſicn
foͤpotn
lonens

Omne
h
dti

narr
ſoene
An
oben
hocd
ſinen
ction
actiu
gca
ne piſ.
pcucn
nſpe⸗
rucin
gendy
Coageren
lenſol⸗
neodec⸗
chen
tinge
garn
ctioneſe
ſione
mdeet
faduci
mmaac
tſortaf

ſire

dobetg
Nckedin
aeren
athet
icii
ondren
mnibn
Niaulrrs
unsſ
Ppalcz
mnisuin
Eilaratio
mobinar.
Beſetint
(Oon
1a öen
roppoſi;
els ſui
Arnergane
negeetbo
mniuerſitar
pfena lan
gapud ei
Wißeſtna
mnad ddi
Borgen fngt
chan efl
nues ſolode
Ungen dduet
Nuntſeteni
ſeyiruen.
ciue ptuii
ibämfemen
faſont ſon⸗
uanö
zend
niͦiler
cisini
impene
Wiste
arit i
meni
uxe iue
1Iicdim
Ahiecu,
megg fun
li. Mu
Gnnſtn
nmgal
mginnn,
vutl tin/

/

„⸗
r KA⸗

i. par.ſum.q.lxvij.arti.vlti.iĩ rñſione ad ſecũdũ argu.
ſub foꝛma pꝛioꝛi põt eẽ ſub foꝛma poſterioꝛi niſi poꝛi
coꝛꝛupta:ideo repꝛobat opionẽ tertiã: qꝛ foꝛma ſolis

ſpecifica foꝛmã lucis generificã ñ cõpatit᷑:ideo ex luee ⁊ gubernatõnis rerũ:ſicut ſex dies pᷣcedentes dicũt᷑ tẽpus
no potuit fieri ſol niſi foꝛma lucis coꝛꝛũpet᷑:qð ẽ icon

aer cõpoſito erroꝛ:tñ cũ eodẽ dicto ſcũs Th.
i.

v cã pma nõ ſemp excludit actionẽ carũ ſecũdarũ:vo

nẽ piſciũ cõcurrerint ſicut ſupꝛa coꝛꝛectoꝛio qͥnto de . crib ms. (Ela cuelb⸗
ꝓgductoe herbarũ ⁊ arboꝝ a terra.dẽ aũt hic ſicut ibi derandũ ꝙ; expientia docet appetitũ hois nõ quieſcere to

ue a ſolo deo piſces ⁊ cetera a bpncipio creata ſũt ¶ Iteʒ

ſimplices ex eis docẽtes ⁊ errantes:⁊ errare faciẽtes

1 foꝛtaſſe talis repꝛehẽſ. io cooꝑat᷑ ad eoꝝ reductionẽ:
qñ ex ea vident ſuos mgr̃os ⁊ apud iudeoꝝ cõitatem

coꝛpus ſolis nõ eẽ de natura q̃tuoꝛ elemẽtoꝝ:ſ. ed eẽ paoceditur qꝛ pmo ↄtinuat dicta dicẽdis. Secido deſcri

bitur ipſi hois finis: ibi Et bñdixit de'.(¶ Circa pᷣmũu cõti
nuat de opib ſex dieꝝ ad diẽſè eptimũ ĩ q qeuit. d.¶ Igit
pfecti ſunt celi ⁊ terra. ſex pᷣdictis Dieb ꝑ opus diſtinctio

naturã icoꝛꝛuptibilẽ:qm ſᷣm hoc materia eius nõ pot
eẽ ſub dlia foꝛma. hec ille.Ex qua obiectione duo ſeqᷣ
vident᷑. Pꝛimũ ꝙ ex illa luce ſine ſui coꝛꝛuptõne coꝛpꝰ

ſolis fierino potuit: qꝛ materia ſolis non potuit fuiſſe nis ⁊ oꝛnat:vt pᷣdictũ ẽ. b ¶ opleuitq; de die ſeptio.

ſub alia foꝛma ſi Allia tranſlatio habʒ
ne conuptioeosss M MVM ſexto die. ⁊ vtraq; ve
ris c foꝛme coꝛ Bitür pfecti ſũt celi ab vniuerſo ope qð patra ra ẽ: vario tñ modo.
ehenes pp mne T terra ⁊ oĩs oꝛna rat. Et benedixit diei ſepti S wbler tole
diuz p qs eima — Acop. Complèuitq; mo: ? ſcificauit illum: qà in nie ter an aſſecſt
opio fuit ipꝛoba de die ſeptĩo opꝰ ſuũ qð ſe ipᷣo ceſt. auerat ab oĩ ope ſu foꝛmã debitam ſicut
ta: videhʒ nibil cerat: ⁊ rẽgeuit die ſeptio o qð creauit de vt faceret. ignis qñ p gqneratio

fuit i pꝛicipio cõ nẽ aſſeqt᷑ foꝛmãa ignei
ditũ cito poſt coꝛ

tatis ⁊ qualiratũ cõ

rũpendũ: hoc itrinſec poſtillatoꝛ vidẽs rõnabiliter di comitantiũ. Alia ẽ pfectio ſeu cõpletio:qũ exit in opatõeʒ

xit ſolẽ factũ ex illa luce:no obſtate obiectõe ſc Cho. ſibi debitã: ſicut qñ ignis calefacit vel generat ignẽ. Et pꝛi
ma ꝑfectio oꝛdinat᷑ ad ſecũdã:qꝛ foꝛma ẽ ꝓpter opationẽ
igit᷑ qꝛ ſex dieb pfecte ſunt creature ĩ ſuis foꝛmis ⁊ ꝓpꝛie
tatib/:ideo ſexto die cõpleuit deỹ opus ſuũ qtũ ad pᷣmam
pfectionẽ.ſed qꝛ a ſeptio die dẽ icepiſſe tepus admiſtratois

Secũdũ qð ſequi v ex illis dictis ẽ q; nulla mã exñs

1 li foꝛm⸗ z pꝛoductõis:ita dies ſeptim ⁊ deinceps dẽ tẽpus guberna
ueniens ꝓpter mediũ:p qð pᷣma opio ſᷣm eũ fuit ipꝛo tionis ꝑ gubernationẽ eni res applicatur ad ſuas opatoes

bata. ⁊ qq illud dictũ incidit in erroꝛes cõdemnatos ideo dẽ de die ſeptio cõpleuiſſe opus ſuũ qtũ ad ecũda
P

Oxonie:inter quos hẽ ſic:dicere tm̃ vnã foꝛmã ſhalẽ pfectionẽ.⁊ de iſto ope admiſtratõis ⁊ gubernatois reruʒ
ſaluatoꝛ dicit Joh.v. Pater me vſq; mõ opat᷑ ⁊ ego ope
roꝛ. Aliter etia põt dici q; de' potuiſſet plures ſpẽs addi/
diſfſe ſpẽb iam ꝓductis:de agente aũt potente noua opa

addere ſuo oꝑi:nõ dẽ ꝙ ipleuerit opus ſuũ: donec videat᷑

it i id qð ipꝛobat:qñ ponit aues ⁊ piſces factos ex
natura elemẽtoꝝ:qꝛ ex hoc foꝛme elemẽtoꝝ poſitõne
foꝛmarũ piſciũ ⁊ auiu fuiſſent coꝛꝛupte ſᷣm eũ:p ↄñs
aliquid i pꝛincipio ꝓductũ cito poſt coꝛꝛuptõi fuiſſet
obnoxiũ. Nec valet euaſio Burgñ. de pte ⁊ toto:qꝛ Gʒ

Nec valet urgn ſeptio die ⁊ nõ ante. c ¶ Et reqeuit ſeptio die.ſ.a nouis
hoc de aliqua poꝛtõe lucis coꝛpus ſolis ꝓductũ fuiſʒ

creaturis ꝓducẽdis:qꝛ nihil ẽ factũ poſtea: qð tũc nõ fue

ſine totius lucis coꝛꝛuptoe. Itẽ ĩ eodẽ ca.vbi de ꝓdu trit factũ i oꝑib' ſex dierũ:vel in ſuo ſili:vel in ſi uis cauſis.
ctione piſciũ ex aqua poſtillatoꝛ dixit hanc ꝓductoe, Aliter exponit᷑ put requies ponit᷑ ꝓ copletone deſt iderij:2

ſic de' requieuit in ſeipſo:qꝛ in ſeipſo btũs è: creaturis nõ

actiue eẽ a ſolo deo:paſſiue ab elemẽtis:Burgñ.dicit

ab ope.ſ.ceſſans:⁊ in ſeipſo btifice requieſces. d

lẽs ↄtra poſtillatoꝛẽ: q elemẽta etiã actiue ad ꝓductio

bñdixit. Hic deſcribit ipſo hois finis¶ Ild o itellectũ coſi

QQ

taliter in adeptõe cuiuſlibet boni finiti:ſed adepto illo vl
terius tendit ꝑ deſideriũ adepto aũt fine vltimo totaliter
quieſcit:ſicut lapis ĩ cẽtro.⁊ ꝑ hoc arguit᷑ ꝙ finis vliimus

In ſpẽali tñ dico ꝙ ſi ĩ rerü ꝓductõne pᷣma cã ſecũda
rũ carũ actionẽ nõ excludit:excludit tñ certũ modum
agendi vel coagendi.ſ.ſubito: in quo mõ creata vtus

coagere nõ põt:multo min tũc. bñ igit᷑ dictũ ẽ acti ipſius hoiĩs nõ conſiſtit in adeptione cuiuſlibet boni finiti

ſed ſolũ in adeptione boni infiniti: quod ẽ ſoł deus. On
dicit Auguſtin in li. cõfeſ. Inquietũ ẽ dñe coꝛ meũ donec
requieſcat in te.ſ.p cognitionẽ ⁊ amoꝛem. Item expimur
y ꝙtũcũq; cognoſcatur deus ab hoie ꝑ effectum: non ter
minatur hois deſiderium donec cognoſcat per ſeipſum.
Ex quo concluditur vlterius ꝙ vltimus finis hominis
conſiſtit in viſione dei per eſſentiã:pꝛout tamẽ icludit frui
tionẽ. vnde Jo.xvij. Hec ẽ vita eterna:vt cognoſcat te de⸗
um ⁊c̃.Iſta aũt beatitudo in pꝛeſenti vita quodãm odo ĩ
choatur per hoc ꝙ; mẽs humana a terrenis eleuatur ⁊ ot
cupatur in cotemplatione ſui creatoꝛis:in enygmate tamẽ
pficitur aũt per hoc ꝙ homo perducitur finaliter ad eter
auctẽticos ita male de btitudine ſutura vita ſetire· nam viſionẽ: ⁊ ad hoc deputatur dies ſeptima: vt homo
Bitur pfecti ſunt.⁊c. Poſtq; de· ¶ Capᷣ.ij. vacet a terrenis:⁊ circa diuina octupetur:a hoc ẽ quod dẽ
ſcripſit Moyſes hois foꝛmationẽ ppi quẽ? d (tbenccixit ⁊c. ⁊ ſanctificauit illũ.id eſt ad diuina ob
ſequia applicauit. Sanctificatio enim in vna ſignificatio/
ne idem eſt quod applicatio ad diuina obſequia: Unde
etiam res inanimate que per benedictionem vel conſecra⸗
rur ipſo hois vltim/ finis. Secũdo explicat mag mo tionem applicate ſunt diuino cultui: ſcilicet eccleſie mate
dus ſue foꝛmatois:ibi Iſte ſunt generatões.Tertio de rigles ⁊ veſtes dicuntur ſancte vel ſanctificte.
ſcribit᷑ loc ſue habitatois:ibi Plãtauerat aũt. OQuar e ¶ Quia in iplo ceſſi. auerat. requieſcendo in ſe ipſo:vt pꝛe
to act multiplicatõis:ibi Dixit q; ⁊cẽ. ¶ Circa pᷣmũ ſic dlẽtum eſt: Et per hoc deſignatur homo die ſeptimo

in eodẽ ca. vbi dẽ Creauit de' cete grandia:poſtillatoꝛ
repꝛehendit iudeos in Thalmudicis cõiter ſtudẽtes:
quã repꝛehenſionẽ Burgeñ.egreſerẽs: q̃ſi adhuc affe⸗
ctione ſanguis iudaiʒãs dicit nõ eẽ vtilẽ talẽ repꝛehen
ſionẽ:cũ nõ oẽs iudei ſic errent:⁊ ſic credũt nos fingẽ
mẽdacia ↄtra eos:⁊ ꝑ ↄns min ꝑ nos poterũt ad fidẽ
reduci. Rñdeo ego ꝙ nõ pñt eſtimare ꝑ nos cõfictum
mẽdaciũ qð clare ſciũt ĩ ſuis Thalmudicis cõtentum

gAlia fuerũt ꝓducta. Dic ↄñter deſcribit ho
minis foꝛmati ſtatu ſiue cõditionẽ. Et qꝛ
ex fine ſumit rõ eoꝝ ꝗᷓ ſunt ad finẽ:ideo pᷣmo deſcribi

Elen⸗e den cõdendis: hoc aũt apparuit

idigens.⁊ ad hoc deſignadũ nõ dẽ ꝙ; quieuit in oꝑe ſuo ſzʒ·

416α:

Jo. X½ *575

(BGeneſis. i

debet ceſſare ab opib terrenis: ⁊ requieſcere in deo pꝑ ↄtẽ
plationẽ ⁊ amoꝛẽ. f(Iſte ſut generatoes. Hic ↄñter expli
cat foꝛmationẽ hois. Et qꝛ ſiẽ dictũ ẽ oĩa creata ſũt aͤda
mõ ꝓpter hoĩem:ideo pꝛimo recapitulat creationẽ alioꝝ
aliquid ſuꝑadde ndo:⁊ ſecũdo explicat foꝛmation? hoĩs
ibi oꝛmauit igit᷑.⁊c.

Dicit ergo. Iſte ſunt . . ,
generationes. vc.ſ. ꝗ Iſte ſunt generatõnes celi
eiere ſunt i terre qñ create ſunt ĩ diẽ
de ig⸗ vieb bm mo dguo ſecit de celu te ra:e
du heb aici ßmonis oẽ virgultuʒ agri anq; on
in quo requẽter ſin · ret᷑ ĩ tra:oẽqʒ herbã lgio
ever crol 6 dr nis puſq; germiaret. Non
nit muſca grauiſſin. enl luerat dñs de ſup ter
id eſt multitudo mu rã: et hõ nõ erat ꝗ oparet᷑

ſcarũ. h ¶ Zt õe terram. Sed fons aſcendit
virgultũ agri. ⁊c.qð
factũ eſt tertia die.⁊
hoc virtute diuina ⁊
ñ vtute nãe:qð delal
rat cũ ſbdit ns ei pluerat. Herbe ei ⁊ arbuſta q̃ vtute
nãe pducũt᷑ oꝛiut cõii ex hũoꝛe terre qᷣ fit ꝑ pluuia:⁊ ex la
boꝛe hoim pꝑ agriculturã: qꝛ ars adiuuat nãz:⁊ vtrũq; re
mouet a terrenaſcẽtibꝰ ꝓductis tertia die.d. iĩ
erat. c. qtũ ad pꝛimũ. k ¶ Et homo non erat qui opa
retur n Baſio ſecũdũ:qꝛ adhuc non erat foꝛmatus

bõ. c. KSed fons aſcendebat. Oſtendit modũ qũo fcã
illa pꝛoductio ex pte materie.ſ.p hoc ꝙ aque latentes ſb
terra diſcoopta aquis diuina volũtate aſcenderunt vſq;
ad ſupficiẽ terre px modũ fontis in qualibet pꝑte terre vbi
crant hlate a herbe pꝛoducende: ſic ex aqua ⁊ terra ſimlł
cõomixtis pꝛoducte ſunt diuina virtute herbe ⁊ plate per/
fecte ſᷣm ſpẽs ſuas ⁊ fructus:⁊ talẽ cõmixtionẽ aque cum
terra vocat hic irrigationẽ:cũ dẽ maDfrans vniuerſaã
ſupficiem terre. hebꝛei aũt dicũt ꝙ no debet dici fons ſed

nubes: ⁊ dicũt ꝙ hec ẽ veritas lr̃e:Et nubes aſcẽdet de ter

ra:a tũc iſta lr̃a non ẽ referenda ad terrenaſcentia ꝓducta
tertia die:ſed ad ea que poſtea pꝛoducta ſunt virtute natu
re: ac ſi diceret ſcriptura:lʒ herbe ⁊ plãte tertie diei ñ ſint
pꝛoducte ꝑ pluuie humoꝛem: ille tñ que poſtea ꝓducent
virtute nature ſic pꝛoducentur:ꝙ aſcendet nubes ꝑ vapo
res de terra:a conuertetur in pluuia irrigantem terraʒ ad
plãtarum ⁊ herbarũ germinationẽ. n Foamauitigie

Pic explicat foꝛmationẽ hoĩs mag quã ſupꝛa fecerat.fece

rat eni metionẽ de fine hoĩs ſuꝑnaturali:ideo debuit oſtẽ
dere cõſequẽter ꝙ in hoĩe ẽ foꝛma non educta de ſeminep
generationẽ: ſed magis a deo ꝑ creationẽ ꝑ quã tranſcẽdit

naturam orPalin. ſic capax ẽ dei ꝑ cognitionẽ ⁊ amo-
llioꝛ foꝛma exigit materiaʒ nobilioꝛi modo

rem: ⁊ qꝛ nobilioꝛ foꝛma exigit mater
diſpoſitam: ideo vtrũq; oſtendit dices. n ¶ Foꝛmauit
igitur. ⁊c᷑. In pꝛoductione eni alioꝝ aialiũ dicitur ſupꝛa:
Et ꝓtulit terra vel aqua.⁊c᷑.qꝛ coꝛꝑa aĩaliũ:piſciũ:⁊ auiũ

non ſunt ita nobiliter diſpoſita vel cõplexionata ſicut in

hoie: dicit igitur foꝛmauit:ac ſi diceret diligent ac nobi
lius diſpoſuit. o

que. Hebꝛaica littera hʒ De puluere terre.ſᷣm illud quod
dicitur infra.iij.ca. Puluis es ⁊ in puluerẽ reuerteris.
p ¶ Et inſpirauit.ad oſtendendũ ꝙ aĩa hois eſt ab extrinſe
co per diuinã creationẽ et infuſionẽ.quia ſimul a deo crea
tur et coꝛpi infundit. q ¶ In faciem eius.⁊c̃.qꝛ ſenſus
magis apparent in facie q; i alijs ꝑtibꝰ:ſicut apparet in vi

ſu:auditu: olfatu:⁊a guſtu.tactus aũt totũ coꝛpus diffu

ſus ẽ:lʒ magis vigeat in coꝛde. r (¶ Et factus ẽ homo

eterra:irrigans vniuerſaZ.

6 ei plu

o ¶ De limo terre. ad oſtendedũ ꝙ hG
in hoc cõuenit cũ alijs aialibꝰ q;'tũ ad rõnẽ materie longi/

in aiam viuentem.i.dantem vitam ſ̃m qᷓtuoꝛ gradus

uum:motiuũ ſᷣm locũ:⁊ intellectiuũ. s lataue

vite quos enumerat phs.ij. de aia.ſ. ſenſt ſekrne
rat aũt. Hic conſequẽter deſcribitur locus habitatõis

ipſius hois pꝛo ſtatu inocẽtie.⁊ pꝛimo deſcribit h lo
ci ꝓductõ. Secũ

do eius ꝓpꝛietas
ſuperſiciẽ terre. Foꝛmauit
igitur dñs deus hoĩem de
limo terre. ᷑t inſpirauit ĩ fa

Pꝛoduxitq; dñs
bitatio ibi Tulit

ciẽ eius ſpiraculũ vite: &t fa igitur. ¶ Circa pꝛi

ctus ẽ hõ in aiam viuentẽ mũ conſiderãdũ

Plantauerat autẽ dñs de bomo facrug
parady ſũ volup tatis à pn naturã: quaſt ino
cipio: in quo poſuit hoiem potẽs moꝛi ſicut
quẽ foꝛmauerat. Pꝛodu/ angelus: ſed per
xitq; dñs deus de humo gratiã. id ẽ potẽs
ͦDü nns moꝛi: qꝛ pote
rat ſeruare inno⸗/
centiã: quã ſi ſer/

uaſſz neceſſitatẽ moꝛiẽdi ñ ĩcurriſſʒ. ⁊ iõ talis imoꝛtali
tas n erat ꝑ qlitateſ coꝛpis ĩtriſecas:qᷓ redderẽt eũ ipaſ
ſibilẽ ⁊ ĩcoꝛꝛuptibilẽ:ſi pᷣreſurrectionẽ qñ aia ſuã cõi
cabit coꝛpi ꝓpetatẽ. ſ. incoꝛꝛuptibilitatẽ qͥ ad oẽs: ſʒ ⁊

ipaſſiblitatẽ tñ hoc ꝙtũ ad electos:ſʒ erat magis p re

motoõeʒ eoꝝ q̃ poterant eũ coꝛꝛũpẽ:q qdẽ remotio ꝑti
erat ex diuina pꝛouidentia ſibi aſſiſtente ⁊ pꝛecauente
coꝛꝛũpentia ab extrinſeco.ſ vulnerationes:leſiones:in

toxicationes:⁊ hmodi.partim aũt virtute aie diuini
tus ſibi collate ꝑ quã poterat pꝛeſeruare coꝛpus a di/
ſtempantia humoꝝ ⁊ ab infirmitatib inſurgentib’.

nũc aũt ia ẽ ꝙ inter coꝛꝛũpentia ab extrinſeco que di
uina pꝛouidentia pꝛecauebãtur cõtinẽs ẽ vnũ.ſ.locus
pꝛauus aut coꝛꝛuptus: ꝓpter quod deus ꝓuidit hõi
de loco cõuenienti qtũ ad aeris tẽperiẽ ⁊ loci amenita
tem. Et hoc ẽ quod dẽ. Raradßl um voluptatis
id eſt delicioſitatis ⁊ amenitatis. v pꝛicipio.ſ.

tertia die:qñ pꝛimo ꝓducte ſunt plante. Hebꝛei hic di

cũt. In oꝛiente.dictio enĩ hebꝛaica que hic ponit vno

mõ ſignificat anteceſſionẽ. loco cui tranſlatio nfa hʒ
a pꝛincipio. Alio mõ ſignificat ꝑtem oꝛientalẽ.? ſic di

cũt hebꝛei ꝙ hec ẽ lr̃a.⁊ plantauit deus virgultũ in de

licijs oꝛientis. ⁊ in iſta expoſitione cõueniũt aliqui do

ctoꝛes catholici exponẽtes a pꝛincipio.ſ loci non tpis
qꝛ ꝑs oꝛientalis terre illa ẽ nobilioꝛ ſic vt ⁊ dextera ꝑs

in hoie ⁊ pars oꝛientalis dextera vocatur a phᷣis. Oẽs

—— .

aũt qui loquũtur de ſitu paradyſi terreſtris ponũt eũ
eſſe in partib oꝛientis:verũtñ in quo oꝛiente varie lo

quũt᷑. Phs eni.ij. methauroꝝe dicit ꝙꝙ iter duos tropi

cos nõ põt eẽ regio habitabilis ꝓpter nimiã calidita

tem: qꝛ ibi tranſit ſol bis in anno:⁊ illi qui ſequũt hoc
dictũ Ariſtotelis neceſſe hñt dicere ꝙ paradyſus terre
ſtris ſit extra tropicos vſus oꝛientem eſtiualeẽ vel hye⸗
malẽ. Alij vo dicũt ꝙ iter duos tropicos ſub equino

ctiali circulo regio ẽ tpatiſſima: qð etiã aſſe erit frater
Johaãnes de pechan ĩ tractatu ſuo de ſpera pluribus
rõnib:q̃ᷓs ꝓpter ꝓlixitatẽ hic omitto: ⁊ ſᷣm g
n â

radyſus terreſtris ẽ i oꝛiente equinoctiali. x

poſuit.⁊c᷑.pꝑ hoc oñdit᷑ ꝙ Adã fuit foꝛmat extra para

dyſũ:ad oñdẽdũ ꝙ ille loc nõ debebat ſibi ex natura

ſeg ex gra:ſicut ⁊ imoꝛtalitas pᷣdicta. y Pꝛodux
itq; dns de'de humo. Hic ↄñter deſcribit᷑ loci pducti

coditio cũ dẽ ꝓduxitq; dñs de. ⁊c.hoc factũ ? tertia
die. ⁊ hoc repetit᷑ ad explicãdũ paradyſi conditionem

ſiue conditio ibi

Tertio hois ihba

oon a
ſocnent
1otdl c
neikutmn
Nensii
ſuntipur⸗
zandende
mnind
ulgno⸗
acd veſcen
mei
rcbh
4,. Golrdl
nnerpvne
Churen
fohehenm
ſcbociſflin
boeeumin
Crscatholt
gamnmcoſ
blimcogo⸗
tenmlliiot
eucrbin
GdiCtfiun
ſoth'oriche

lipntiba
lumrides

mepicüe
oncninbe
Liulathan
aandee
teniplin

. Omnelimi pulchꝛũ viſu ⁊c. vt eẽt hoi ad eſcam

ciſſimũ hñs curſum. o ¶ luubaut ⁊c. De curſu iſtius

. *„- * * H . ϑ *2
N
C ne 16 1 .

qꝛ hẽbat vitã aialẽ cibis ĩdigentẽ:lignũ etiã vite ad ipe ſcriptura nõ facit mentionẽ:quia erat vnus termin terre
d diendũ ſenectutẽ. Ad cui itellectũ ſciendũ ꝙ ad vitam ilrael:⁊ ideo curſus eius erat ſatis notus filijs iſrael:quibꝰ
aialẽ cõtina andã reqrit᷑ cibꝰ ꝑ quẽ reſtaurat humidunꝝ Mopfſes ſcribebat. Sʒ cõtra pᷣdicta vẽ quia oꝛigines iſto
depditũ ꝑ actionẽ calidi nãlis: verũtamẽ iſta reſtaura rum fluuioꝝ iueniutur ab hoib extra de a nm rided DBe s,
tio non fit ſᷣm eqͥ HMUĩK nõ videtur ꝙ inde de
di ualentiã vt dicit . . „„ niuentur. Ad qð dicẽ
l phᷣus pmo de ge omne lignũ pulchꝛũ viſu: piel. Nomẽ vᷣo flumĩs ter Sa frequẽter viſu;
di er ig Alin g ⁊ ad veſcẽdũ ſuaue: lignũ tij Tigris:lipſe vadit ↄtra mngen rhentt e
gn tn S5 etiã vite ĩ medio paradiſi: aſſyrios. Fluui ãt q̃rt'iöße rn eneti ſi
to ĩpurioꝛ ẽ q; pᷣ lia ple 2 X ra:que currentia ſub
Uul⸗ ma. ſicut ⁊ vinũ lignumqʒ ſcie boni ⁊ mali/cẽ euphꝛates. Tulit ergo terra ꝑ magnũ ſpaci
inn generaũ ꝑ aque Et fluůup egrediebat de lõ dñs de hoiĩeʒ:⁊ poſuit eũ ĩ um poſtea egrediunt
nn uphoſiione cõ co voluptatiſ lad irrigãdũ paradiſum voluptatis ͦt ioeſ iden i
öer srkuanfeclin tat paradiſuʒ:qi ĩde diuidit i oparet᷑ ⁊ cuſtodiret illũ:lp oꝛigo ipſoꝝ ſit alibi
gſinb appoſitio vinuz qtuoꝛ capita. Nõmẽ vni ccpitq; ei dicens: De 6i li 2 ſic põt dici de pᷣdi
iſon fieret aquoſum ꝰ Phiſõ:ipſ ẽ ꝗ Krcut gẽʒ gno paradiſi comede.dẽ li ctis fluuijs paradiſi.
fü ngen oeficene terram Eiulath lubi naſcit ? gno aut ſcie bõi maline 5 n ergo ois
nor pees E auru: æ äurũ terre ill opti comedas. In qᷓcuùnq; eni parliſi ondittbne
Ppote eodem mõ qꝛ ca SNCA. tr . 2„ paradiſi conditionẽ
inno⸗ ro generata p ali mũ ẽ: ibiqʒ iuenit bdelliũ die comederiſ ex co moꝛte hic deſcribit eius ha
zſ⸗ mẽtum ipurioꝛ ẽ ct lapis onychinct nomẽ moꝛierl. Dixit quoq; dñſ bitationẽ dicens Tu
norll ⁊ talẽ cõtinua fluuij ſecũdi Gyon:lipſẽẽ de'nòn ẽ bonũ hoieʒ eẽſo . de ocd in
ſ 3 1 * . . „ — 2 — . A- 2₰ 2 ⸗ — ,
Z ans khrtan ſ ꝗ circuit oẽm terrã Etbio lũ facimei adiutoꝛiũ ſii Nrtg panudlſumevt
he ſunt ipurioꝛes ⁊ ?JMUÿ D Ppꝛedictum eſt. Er oid
pre⸗ tandem deficit vita. igitur qꝛ ſicut dictũ ẽ hõ factus ? cuũt aliqui ꝙ foꝛmatus fuit in agro damaſceno. q (Et
Niopti in vita aĩali in qua calidũ cõſumit humidũ:indigebat poſuit eũ ⁊c.tanq in loco couenienti ſtatui innocẽtie.
cuene eſu lignoꝝ de quib hic dẽ: Omne lignũ pulchꝛum r¶ Vt operaretur ⁊c. Hoc dupliciter exponit᷑. Vno mõ
onesn ad veſcendũ ſuaue.ſed ad hoc ꝙ pꝛedicta reſtauratio vt opari ⁊ cuſtodire referatur ad deũ actiue:vt ſit ſenſus:
dilini fieret ſm equiualẽtia: ⁊ ꝑ ↄñs ĩpediretur ſenectus:indi Deus poſuit hominẽ iĩ paradiſo vt oparetur ipſuʒ homi
8 di gebat eſu ligni vite:qð ꝓpter hoc ſic noiatur. ⁊ hoc ẽ nem benclicijs ſue gratie ipſum pficiedo:⁊ cuſtodiret illuũ
mtib⸗ Qs dicit Aug.xiiij. de ciui.dei:ꝙ cib' aderat hõi ne eſu in paradiſo terreſtri ad tempus donec eẽt ad celeſtem glo
gedi ¶H riret:potus ne ſitiret: lignũ vite ne illũ ſenectus diſol riam tranſferẽdus. Alio modo exponitur vt referatur ad
eus ueret. ſequit: b ¶ Lignũq; ſcientie boni ⁊ mali.dicit hominẽ ſic intelligendo ꝙ deus poſuit hominẽ in paradi
Zoſephus pmo libꝛo antiquitatũ ꝙ frucp illius arbo ſo vt homo oparetur ibi non opere laboꝛioſo ſed magis
enita ris hẽbat virtutem accelerandi acuendi vſum rõnis delectabili ad experientia ⁊ exercitium ſ⸗ ue volutatis.
nti ſed hoc ẽ falſuʒ:qꝛ ad hoc nõ ſe extendit virtus coꝛpa s¶Et cuſtodiret illũ. non ab iuaſoꝛib ſed ſeruando iuſti
“ hoc etiam infra magis repꝛobatur. a ideo dicũt do ciam oꝛiginalẽ:ne ꝓpter peccatum ſuũ inde abijceretur.
en ctoꝛes catholici ꝙ dictum ? lignũ ſcientie boni ⁊ mali t 1 Pꝛecepitq; ei dicens.de omni ligno ⁊c. tenebatur eni
imd ex euentu cõſequẽti: qꝛ ꝑ eſuz illius ligni hõ experimẽ ac coſeruationẽ ſui comedere de alijs lignis ⁊ de ligno vi
l taliter cognouit qta eẽt diſtantia inter bonũ obedien te vt pꝛedictum eſt:ſi ed quia lignũ ſcientie boni ⁊ mali cxci
niih⸗ tie ⁊ malu iobedientie. c ¶ Et fluuius egrediebat᷑ ꝛc.] piebatur:ideo ſubditur: v¶ De ligno aũt ⁊c. Et iſtud pᷣ
ſedi Hic deſcribitur amenitas paradiſi qtũ ad irrigationẽ ceptuʒ fuit negatiuũ:⁊ qtum eſt ex ſe valebat ad exercitiũ
znno⸗ cũ dẽ Et fluu egrediebatur.quia ibidem de fonte vel virtutis obedientie:a quia inobedientia meretur penam:
kudo⸗ fontibꝰ oꝛiebatur ad irrigandũ totũ paradiſum: qꝛ ꝑ ideo ſequitur: x ¶ In quacuq; ei die ⁊c. lideſt neceſſitatẽ
u illũ tranſibat ad amenitatem loci ⁊ fructlalcakonein. moꝛiendi incurres. ideo in hebꝛeo habetur moꝛiens mo
aaps Quiide ⁊c..i.flũina pncipalia:q deriuãt extra pa rieris: quia guſtato ligno non ſtatim moꝛtuus eſt: ſed ince
radiſum:ideo ſequit᷑ e ome vni Phiſon. a fertili pit ad moꝛtem tendere: y¶ Dixit quoq; deus nõ eſt bo
nuten tate piſciũ.vel qꝛ terrã ꝑ quam tranſit fertilẽ facit.phi num. Hhic conſequẽter deſcribitur humane nature multi
nielo ſſon eni in hebꝛeo abũdantiam ſignificat vel fertilitatẽ plicatio: ⁊ quia iſta multiplicatio fit per generationem ad
ni iſte fluuius aliter noĩatur gãges. f ¶ Ipſe eſt qͥ . quam requiritur cõiunctio maris 2 femine:ideo pꝛimo ex
Ndun Eiulath quedã regio ẽ Indie ſic noiata ab Eiula filio plicat mulieris foꝛmationẽ. ſecũdo eius cõiunctionem ma
nüthot Jectan: de qͦ hẽ infra. x. ca. g¶ Ubi naſcitur aurũ di trimonialem: ibi Dixitq; Adam hoc nunc os. Adhuc pꝛi
ſusten cit enĩ Plin ꝙ indie pꝛe ceteris abũdat in venis mo ponitur foꝛmationis ratio. ſecũdo ſubiũgitur ipſa foꝛ
nlbrr aureis. h ¶Et aurũ ⁊c. qꝛ regio Eiulatb hʒ melius matio:ibi Milit ergo dominus deus ſopoꝛem. Ratio au
agunn⸗ aurũ i cetere regiones indie. i ¶ Ibiq; iuenitur bdel tem foꝛmationis mulieris fuit multiplicatio generis hu⸗-
fncd liũ arboꝛ eſt aromatica ſm ꝙ in libꝛo de ꝓpetatib're meni: que non poterat eſſe per ſolum maſtulu: hoc eſt
lunbus, rũ hr. DPebꝛei dicũt hic cryſtal: æ hʒ apparentiã:quia quod dicitur: 3 (Mon eſt bonu hominem eſſe ſolum.
ſos numeratur cũ alio lapide. vñ ſequit᷑ k¶ Et lapis ony quia tolleretur multiplicatõnis bonum. a (Gaciamus
( chinus.ſic noĩatus ppter ſilitudinẽ quã hʒ i coloꝛe cũ ei adiutoꝛium.quia in generatone requiritur appꝛopiqua
1 vngue humano. Onyx eĩ grece idem ẽ ꝙ vnguis latie tio actiui ad paſſiuũ.virtus aut actiug eneradi coſiſiit i
n I¶ Et nomẽ ⁊c. gyon ipſe ẽ Nilus: m Wplee ne. mari: virtus aũt paſſiua in feia. b ¶ Simile ſibi. i. eiuſdẽ
Puc Z inde deſcendit ĩ egyptum. n ¶ Nomẽ vo tertij c. ſpeciei: lʒ alterius ſexus:⁊ qꝛ tale adiutoꝛium eſtecen bo
paln ſic noiatus a velocitate curſus. Tigris eni ẽ aial velo minis no iueniebatur in aialib iam Eamatibtico eqtur „
nn
litonen

c¶ Foꝛmatis igitur ⁊c. Baat ea ad Adaʒ. miniſterio

angelico vel ſuo iperio: d ¶ Ut videret. diligenter conſi
derando naturas eoꝝ:quarũ pꝛim homo habuit pfecta
noticiã: curõ ẽ:qꝛ pfectum naturaliter pꝛecedit ipfectum

ſicut pꝛincipiũ eius:quia reducit ipſum ad perfectionem.

foꝛmauit hominẽ ꝑ

homo aut nõ ſolũ ẽ

res auũt inſtituẽde ſũt
nõ ſolũ in ſeipſis ſed
vt pꝛincipia ſequẽtiũ
de humo cũctiſ aĩantibus

pꝛincipiũ aliox hoi terre ⁊ vniuerſis volatilibꝰ

nũ ꝑ generationẽ ſed . . 1
eicen ihtum ad ĩſtru celi:adduxit ea ad adã: uᷣt
ctionem: inq'tum di videret ꝗd vocaret ea. 0c
ſcipulus ad blecroe; eni qdðᷣ vocauit adã aie vi
neem. wideo ſie etis: ipſũᷓ ẽ nomẽ ei. ap

in pꝛima pꝛoductioe
rerũ deus pꝛoduxit
glias ſpẽs pfectas:ſic
potentes ſilia pꝛodu
cere ex ſuis ſeminib
vt ſupꝛa dictũ ẽ: ita

volatilia celi:⁊ oẽs beſtias
terre. Adẽ vᷣo nõ iuẽiebat᷑
adiutoꝛ ſilis eᷣ: JImmiſit/

fectum: nõ ſolũ qtũ
ad coꝛpus vt potẽtẽ

ſtatim generare: ſed

etiam q'tum ad animã in ſcientia ad quã põt naturaliter
attingere vt ſtatim poſſet docere. illa aut ad qrũ cognitio
ne pot attingere virtute naturali ſunt oia illa ꝗᷓ naliter cõ
tinẽtur in pmis pᷣncipijs ꝑ ſe notis: de quib pot itellectus

poſſibilis in actũ reduci virtute itellectus agentis:⁊ qꝛ hõ

in ſtatu inocẽtie oꝛdinabat᷑ ad finẽ ſupnaturalẽ:iõ etiã tũc
de ſupnalibꝰ cognitionẽ habuit qtũ ptinebat ad ſtatũ illũ

e ¶ Omne qð ⁊c̃..ſ.ſᷣm veritatem. ¶ Ex quo patet ꝙ ha

bult noticiam de ꝓpetatib nãlibꝰ viuentiu:quia noia bñ
ipoſita a ꝓpetatib rerũ iponũtur. f ¶ Ade vo nõ iuenie
batur ⁊c. Repetit hic cauſam foꝛmationis mulieris: de q̃
in pꝛincipio h ꝑtis mẽtionẽ fecerat:⁊ occaſione cuiꝰ noĩa
tionem aiantium interpoſuerat. g¶¶ Immiſitq; dñs de

us ⁊c̃. Hic deſcribit foꝛmatio mulieris de latere hois doꝛ

mientis in figura ꝙ eccleſia eſſet foꝛmãda in fut
tere chꝛiſti doꝛmientis in cruce.dicit igit:

i
⁊c̃.Ex quo patet ꝙ iſte ſopoꝛ nõ fuit naturaliter cauſatus

ſed a deo imiſſus:ne Adam videret amotionẽ coſte ſue.

h ¶ Tulit vnã de coſtis. Hoc vẽ incõueniens:quia illa co

ſta aut erat de integritate ipſius ade:aut ſuꝑflua.Si pᷣmo

mõò tunc remãſit coꝛpus ade diminutum ⁊ iperfectum:qð

nõ decet cõditionẽ pꝛimi hoĩs:qui erat ſimpliciter pfectuj

vptum ad aiam ⁊ coꝛpus. Si ſecũdo mõ tunc illa coſta in

Adam fuit mõſtruoſa ſicut ſextus digitus fuiſſet inmanu

qðò etiam ẽ incõueniens in pꝛimo hoie: vt pꝛedictum eſt.
Dicendũ ad hoc ꝙ aliquid ẽ ſupfluum ĩ natura humana
roõne indiuidui:qð tamẽ ẽ neceſſariũ rone ſpeciei ſicut ſuꝑ

glitur inqtum h'modi.eſt tamẽ neceſſari

fluũ alimẽti de quo fit ſemẽ eſt ſupfluũ iziniuo : quod
lit⸗ H'mogi. eſt ¹ is inqytum ẽ pn
cipium pꝛoducẽdi ſibi ſimile ad cõſeruationẽ ſpeciei:quia

ſemẽ mediante quo fit generatio eſt de ſuꝑfluo alimẽti:vt
hꝛẽ ſecũdo de aia. et tale ſupfluũ nõ ẽ monſtruoſum: imo

naturale ⁊ per ſe intentum:quia vt ibidem dẽ:generare eſt

opus naturaliſſimũ:⁊ natura magis intendit cõſeruatio

nem ſpeciei ꝙ; indiuidui. Eodem modo dicendũ de illa co
ſta ꝙ fuit ſupflua rõne indiuidui:⁊ ideo illa ſublata remã
ſit coꝛpus 2lde integrũ ⁊ pfectum: fuit tamẽ neceſſaria in
ctum mulier de ipſa erat foꝛmãda:vt ſic adam eẽt pꝛinci
pium totius humane ſpeciei vt pꝛedictũ eſt: ꝓpter qo non
fuit monſtruoſa. i ¶ Etedificauit. oꝛmationẽ mulieris

ſibi. Fꝛmatis igit dñs de vnã de coſtis eĩ:⁊ repleuit

pellauitq; Adã noib ſuis
cuncta aĩantia:⁊ vniuerſa

que dñs de ſopoꝛẽ ĩ adã:
Cunq; obdoꝛmiſſet: tůᷣlit

nuda:ſed cũ aliqua carne: n ¶ Pec vo⸗ virago
qꝛ de viro ſumpta ẽ.iſta ẽ locutio ipꝛopa: qꝛ virago n
ſignificat mulierẽ de viro ſumptã vel deriuatã:ſed ma

expꝛimit ꝑ modũ edificationis vt dicit Rabi Sa.⁊ ve
rũ ẽ:eo ꝙ ſicut edificiũ latius ẽ ⁊ groſſius inferꝰ:a ma
gis ſubtile ſuꝑi:ita coꝛpus mulieris groſſo ẽ in ꝑtibꝰ
inferioꝛib de cõi curſu ⁊ ſubtil ⁊ gracili ĩ ſuꝑioꝛib'
⁊ hoc ẽ ꝓpter debilitatem calidi naturalis i muliere q̃
nãlit er ẽ frigida:
⁊ ideo maioꝛ ꝑs
alimẽti ð qua fit

carnẽ pꝛo ea. Et èdiſicauit nutritõ ⁊ augmẽ
dñs de coͤſtã: quã tulerat ſemorib⸗ ich:
ð adã ĩ mulierẽ cH adduxit minoꝛ ps ſuperi
eã ad adã:Dixitq; àdam: eleuatur. Contra

riũ aũt ẽ ĩ maſcu

hoc nũc os ex oſſib meis r
lo ꝓpter foꝛtitu⸗

⁊ caro de carne mea:Hec

E 2 dinẽ calidi nalis:
vocabit᷑ virago: qm̃ de vi iõ cõiter hʒ pe
ro ſumpta ẽ. Quũaobꝛẽ re ¶cctus latius ſeapu
linqt hõ pꝛẽʒ ſuũ ⁊ matrẽe] las ⁊ caput.¶
æ adhebit vxoꝛi ſue:᷑t erit Foſtaz quã ⁊c.
Tadhebit vxoꝛi ued erut mo eni foꝛmauit
duo ĩ carne vna.l Erat aũt eam de pede: qꝛ
vterq; nuduſ adã.ſ.⁊ vxoꝛ no erat ſerua: nec
ed:⁊æ nõ erubeſcebant. de capite: qꝛ non
VVyVyrgt viri dna: ſed

Ed᷑e (oſta: qꝛ crat
viri ſocia.Dicũt vᷣo aliqui ꝙ hec foꝛmatio de coſta ſu
it pꝑ additionẽ alterius materie:aliodn coꝛpus mulierij
fuiſſet nimis rarũ ſi eadem materia accepiſſet maioꝛes
diuiſiones:⁊ dicũt ꝙ fuit ſile in multiplicatione qͥnq;
panũ Joh̊.vj. de qua vẽ dicere Aug. manifeſte ꝙ fuu

p additionẽ materie dicẽs: Ile in manibſuis multipli
cauit qnq; panes qui de paucis granis creat ſegetes. 27

certum ẽ ꝙ ſegetes multiplicãtur de granis p additoeʒ
materie.Alij vo dicũt ꝙ foꝛmatio mulieris de coſta fu
it ſine additione materie.deus eni qui de nihilo pꝛodu
xit materiã: multofoꝛtius potuit facere de modica ma
teria magnã nõ p additionẽ materie aliũde ſumpte: ſi
cut ẽ in ſegetibꝰ:ſed ꝑ multiplicationẽ eiuſdem materie
in ſeipſa.nec ex hoc ſequitur coꝛpus mulierij carere de
bita denſitate: qꝛ foꝛmatione facta tm̃ fuit ibi de mã:
ac ſi fuiſſet aliũde addita:⁊ iſta expõ vĩ magis ꝓpinã
lr̃e. I ¶ Dixitq; adã ⁊c (Pic ↄnter deſcribitur viri ⁊
mulieris cõiunctio matrimonialis: vñ dixit: Dixitq;
adam:hoc nũc os.Ex quo patet adam cognouiſſe ſuꝑ
nãliter foꝛmationẽ mulieris de coſta ſua:quia nõ vide
rat hãc foꝛmationẽ: m ( Et caro de carne mea.quia
illa coſta de qᷓ foꝛmata ẽ mulier nõ fuit ſublata de adã
ec vocabitur virago

gis mulierẽ viriliter agentẽ: ⁊ ideo magis ꝓpe diceret᷑

vira:ſi ſermo latinus pateret᷑iſta aũt deriuatio magis
apparet in hebꝛeo vbi dẽ iſſa.i.mulier: qð nomẽ deri
uatur ab is:qð ſignificat virũ. o (¶ Quãaobꝛẽ relinqᷣt

hõac. Nõ qꝙtũ ad dilectionẽ:qꝛ fũ nõ põt denegare

parentes:ſed qtũ ad cohabitationẽ: qꝛ filius cũ ẽ vxo
ratus ſtati ẽ emãcipatus: ⁊ hʒ pꝛouidere ſibi ⁊ vxoꝛi⁊

familie: p ¶ Et erũt c. qꝛ maſcuł ⁊ feia coiũgũtur

ad vnã carnẽ ꝓlis ꝓcreandã. Aliter exponit Quãob
rẽ ⁊cẽ. excludendo ꝑ hoc patrẽ ⁊ matrẽ a copula matri
moniali:qꝛ iſtud nũqꝙᷓ fuit licitũ ſed ẽ cõtra dictamẽ ro
nis:qꝛ ẽ cotra reuerentiã parentalẽ. alie aũt ꝑſone qtũ
cũq; ꝓpinque ↄſanguinitate fuerũt licite copulari ma
trimonialit i pncipio vt frater a ſoꝛoꝛ de pueris Ade.
¶ Erat aut ⁊c᷑. ſᷣm Joſephũ hoc erat ex ſimplicitate

——

—

Nalka

darnn
Guene⸗
adtten⸗
ſoefüß
nugbiner
us ordi
iſori

nuigse
ſopont
. .
6
humo
boermoc
ngſrnn
ann ſan

hyraria⸗
noala
Ü
l
he
gponipi
aſendd
ſancuificn
Cüficaret
modiſan
ptimode
Glunmi
buriconi
bicitolt
prnermi
lermubyli
litranonia
Ungveqni
ſucnicato⸗
Nrgmultip
elangede

Mamo⸗
Aungital
noggocit
Cbiglignin
bidonnin
Miptp
Ccelipot
ſbeggine

Ari lefera
—α

Opter ſornn
Malciniie
ncir hir
lwran

aſ ni

Nöaifunn
Inge
Wanſauur.
Ncrgn
runnonuſd
nuoNe.
umnnos
g nunitkg
nubſignlin
NFne) r
idenbirz
Adengtun

ne Aickienei

onicuſcnmunt
S mumſamd
utmmünt han
poi npe
rmioint: nng
mapuſein
ſaguno ⸗
cane nen on
tiilndenl
Cacbiur ig⸗
rcrü
Dmnuntiſahn
ngs d dn
aörone

Huͤi un

ghrnin

iu iin
luronn

oroe n

methau. dicit ⁊c.

n⸗

—

d mulieris rc.

ugi

¶Heneſis i

vel carentia ſcientie in pꝛimis parentibꝰ: ſicut cõtingit

in pueris earentib vſu ronis: qui nõ erubeſcuũt ex ſua
nuditate:ſed hoc ẽ ſupꝛa ipꝛobatũ: qꝛ hõ a ſua foꝛma
tione fuit ꝑpfectus in ſcientia:⁊ ideo dicendũ ꝙ iſtud cõ

tingebat ex cõditione ſtatus inocentie:quia nullus mo
tus inoꝛdinatus poterat ↄtingere in mebꝛis genitalibꝰ

nec inhoneſtas in alijs ꝑtib' durante illo ſtatu: ⁊ ideo

nuditas quarũcũq; ꝑtiũ coꝛpis nõ erat cã erubeſcẽtie.
¶ Geneſis ca.ij.vbi dẽ in poſtilla:Aliter exponit᷑ ꝓut
reqes ponit᷑ p ↄpletiõe deſiderij ⁊c. ¶ Additio pma.
Irca hanc expõnẽ vlterius querendũ ẽ: cum
deus ab eterno in ſeipſo requieſcit: eo ꝙ ipſe
ſibi ſufficit ⁊ iplet deſideriũ ſuum: qũo ergo
ſcriptura dicit: Requieuit ĩ die ſeptima: talis eni reqes

ab eterno cõpetit deo. Ad qð dicendũ ſᷣm Tho.i pꝛi.

par.q.lxxiij.arti.ij.in coꝛ.q.q q'uis ab eterno requie⸗
uerit in ſeipſo deus:tamẽ ꝙ poſt oꝑa cõdita in ſeipſo
requieuerit hoc ꝑtinet ad ſeptimã dieʒ:⁊ hoc ẽ ab ope
rib' requieſcere:ad qð allegat Aug.ſuꝑ Geñ.ad lr̃am.
4 n eo. ca.ij. vbi dẽ in poſtilla: Et bndixit deus diei
eptimo ⁊ ſanctificauit illũ ⁊c. Additio ij.
Naoog bñjdictio ⁊ ſanctificatio diei ſeptime in
telligatur ſᷣm applicationẽ ad diuina obſeda
hoc nõ pꝑtinet ad lralẽ ſenſum: ſed myſticam

expõnẽ:vñ magiſter in ij.di.xv. Illũ aũt diem ſanctifi

caſſe ⁊ bñdixiſſe dẽ:qꝛ myſtica pꝛe ceteris bñdictione ⁊
ſanctificatione dotauit eũ:vñ in lege dꝛ:Memẽto ſan
ctificare diem ſabbati. hec ille: Si eni ex ſenſu lr̃ali hꝰ
modi ſanctificationis ⁊ bñdictionis hẽ ꝙ homo die ſe
ptimo deberet ceſſare ab opib terrenis ⁊c.ſequeretur
ꝙ ſancti pꝛiarche fuiſſent obligati ad cõſeruationẽ ſab

bati:qð mime repitur ante legeʒ. vñ lr̃aliter itelligitur

bñdictio ſabbati ꝑ hoc ꝙ bñdictio ad multiplicatõem
ptinet:vñ creaturis quas deus bñdixit dictũ ẽ: Creſci
te ⁊ multiplicamini.multiplicatio aũt rerũ fit ꝑ admi

niſtrationẽ creature ſᷣm quã ex ſimilib' ſimilia generã

tur:que quidem adminiſtratio incipit a ſeptimo die.
ſanctificatio etiã cõpetit ſeptime diei inq;tum res con

dite ⁊ multiplicate in deo requieſcũt: vñ ⁊ res deo di

cate ſancte dicũtur:vt in poſtilla.
In eodem capit. ij. vbi dẽ in poſtilla: Phus etiã.ij.
¶ Additio.iij. .
Equentes opinionẽ Ariſtotelis pñt cõcedere
ꝙ inter duos tropicos ſit regio habitabilis ⁊
tpatiſſima:ꝑ hoc ꝙ in illa regione ſit aliqua

ps alta ⁊ mõtuoſa intm ꝙ reflexiones radioꝝ ſolis nõ
attingũt ad illũ locũ cũ exceſſu caloꝛis:ſed temꝑate eo

mõ quo cõtingit in aliquib ꝑtib clymatum calidoꝝ
vbi aliqui mõtes alti tantam attingut frigiditatem qꝙ;
ibidem niues generãtur:⁊ etiã durant ꝑ magnũ temp
anni:vt patet ꝑ expientiam. vñ etiã ſjᷣm opinionẽ phᷣi
cõcedi põt ꝙ paradiſus terreſtris ſit in oꝛientali plaga
ſub equinoctio mõ pꝛedicto.
In eodem ca.ij.vbi dẽ in poſtilla:Vt opari ⁊ cuſto
diri referatur ad deũ. Additio.iiij.
SSte modus expõnis nõ hʒ locũ ſʒ hebꝛaicã
veritatem.i hebꝛeo eni in hoc loco hẽ vt oꝑa
etur ⁊ cuſtodiret illã in feminino genere:nõ

illũ ĩ maſcnlino:vñ opoꝛtet vt referatur ad paradiſuʒ

qui ſub noie hoꝛt dẽ. Hoꝛtus aũt ĩ hebꝛeo ẽ cõis gene

ris in maſculino qñq; in feio noiatur.
( In eodem capit.ij vbi dr in poſtilla:oꝛmationem
leri ¶ Additio. v.
Ec ratio Rabi Sa. ⁊ſi cõtineat aliquid veri

)

tatis eſt tamẽ ĩpꝛopꝛia ſeu iptinens ad ꝓpoſi
tum.non eni ꝑtinet ad ſacrã ſcripturã dicere

an feia ſit groſſioꝛ in ptib inferioꝛib' an nõ: nec ex hoc ſe
quitur aliquid ꝑtinẽs ad moꝛes:ſed in hoc poſſet aliter di
ci ⁊ foꝛte melius ⁊ magis ad ꝓpoſitum. Ad qð ſciendũ q;
in rerũ pꝛimoꝛdijs ſcriptura triplici mõ denoiat pductio
nẽ hois.vno.ſ.mõ ꝑ hoc verbũ foꝛmauit:ſicut cũ dicitur
Beñ.ij. ca. Foꝛmauit deus hoiem de limo terre. Alio mo
p hoc verbũ genuit:ſicut cũ dẽ Geñ.iij.ca.ꝙ adam genuit
ſeth. Alio mo ꝑ hoc verbũ edificauit: ſicut cũ dẽ hic:Edi
ficauit dñs coſtam qu tulerat de adam in mulierẽ. Pꝛio
aũt mõ pꝛoductõ hois ſpẽaliter q;'tum ad coꝛpus facta eſt
p quandã tranſmutationẽ quaſi naturalẽ ſᷣm quã res pꝛo
ducta nõ hʒ idẽtitatem ſpecificã cũ re ex qua pꝛoducitur:
imo ẽ ibi oppoſitio cũ ex nõ tali fiat tale: vt in.j.phyſico.
⁊ ideo talis pꝛoductio ꝓpᷣe noiatur foꝛmatio:eo ꝙ pficit᷑ ꝑ
nouã foꝛma de nouo adueniẽtem.⁊ ideo de tali pꝛoductõ
