enetis debebat: qo g
dicit h: ꝙ filij ioſeph
ſucceſſerũt leuitis.ſ.
ad ↄplendũ numerũ
xii.tribuũ:qᷣbus erat
terra diuidẽda:ſubla
ta eni tribu leui que
hereditatẽ hẽe nõ de⸗
bebat rone pᷣdicta in
fine.xiij. ca.nõ rema
nerẽt niſi. xi. niſi tri
b ioſeph fuiſſet i du⸗
as diuiſa: ꝓpi qð ia
cob pꝛiarcha manaſ

ſe ephꝛaim filios io

ſeph cõſtituit capita

duarũ tribuuz: vt bz

Geñ.xlvii. d Ac
ceſſerũt itaq; . hec eſt
ꝑs incidẽtalis:i qua ĩ
terponit᷑ petitio cha
leb: cui mo yſes in ſpe
ciali ꝓmiſerat hebꝛõ
ideo vidẽs ꝙ ageba
tur ð terre diuiſione
fecit mẽtõnẽ de ꝓmilſ
ſione ſibi facta ne ter
ra ſibi ꝓmiſſa alteri

coõcederet᷑. Circa qð p

mo ponit chaleb peti
tio: 2 petitionis iple
tio: ibi Bñdixitq; ei
ioſue. Circa pᷣmũ dẽ:
o Acceſſerũt itaq;
filij iuda. chaleb eniʒ
erat hõ magnus ⁊ fa
moſus in illa tribu:⁊
iõ maioꝛes de tribu
iuda aſſociauerũt eũ

qñ fecit petitionẽ ſuã

ꝓut ſubdit᷑: e¶Co
oꝛtuo iephone patre

chaleb naturali: cenẽ accepit matrẽ ep vxoꝛẽ: ⁊ qꝛ nutr iuit
eũ vocatus ẽ inde ceneeus.Alij vero dicũt:ꝙ fuit frat ipi

cenen iunioꝛ ipo:⁊ qꝛ moꝛtuo patre cenen habuit curam

chaleb:inde dictus ẽ ceneeus.pmo ꝑalypo.ij.capᷣ.dẽ ꝙ eſ ⸗
dron fuit pat᷑ iſtius chaleb:qð Wennche 3

C
0

equent dẽ

cõiter ꝙ fuit binomius:tñ in gloſa hebꝛaica pᷣmo ꝑalypo.
iiij. ca. dicitur: ꝙ chaleb fuit frater iephone:ideſt diuertens
quia diuertit ſe a conſilio maloꝛum exploꝛatoꝛum.

f¶ Noſti quid locutus ſit dominus ad moyſen homi/

nẽ dei de me ⁊ te. quia dominus dedit ſententiam moꝛ-
tis ſuper filios iſrael: qui exierant de egypto: excipiens

chaleb ⁊ ioſue: vt habetur Numeri.xiij.

44

=SðS
4 1

¶Miber

g ¶ Hunciauitq; ei qð mihi vey videbat.ſ terra ꝓmiſ pr q̃tuoꝛ gigãtes ibi ſepltoj:vt plenidictũ fuit geñ. xxiij
Alij aũt dicũt:ꝙ vocata ẽ cariatharbe.i.ciuitas arbe:

ſionis exploꝛata poſſet cũ dei adiutoꝛio de facili obtineri.
h¶ Fratres aũt mei.i.alij exploꝛatoꝛej pᷣter ioſue. i( Bi

ſoluerũt coꝛ ppli.terroꝛẽ eis imittẽdo: vt h Nume. xiij.
k ¶ Nurauitq; mopſes.nõ inuenit᷑ hoc ſcriptũ in pᷣcedenti

bus: credendũ ẽ tñ ꝙ;
ſic fuit: exquo ſcribit᷑ —2=
hic: I¶ Terra qus des barne vᷣt cõſiderarem
rarbeoruus eie of. frã: nuciauitq; eigð mihi
ſingulari: qꝛ ſic dem peru videbat Fr uatt es aut
fuit. S. Nume. xiij. c. mei ꝗ aſcẽderãt mecuʒ diſ-
aleh videns alios ſoluerũt coꝛ ppli:⁊ nihilo-
exploꝛatoꝛes pꝛet᷑ io min: 5
ſue inclinatos ad idu nus Slent ſuʒ dum
cendũ pplm ne inra deu meu. Surauiq; moy⸗
rẽt terra pmiſſionis ſes die illo dicens: Terra
pꝑ aliqð tepus receſſit quã calcauit peſ tu'erit poſ
ab eis: 2 venit ſolus ſeſſio tua ⁊ filioꝝ tuoꝝ iet
i hebꝛon: vbi erat ſe/ F: aꝛ ſ. =
pultura patriarcha Nu:qꝛ lecutus es dnim den
rũ pncipaliuʒ: oꝛns tuũ.Conceſſit ergo dñs vi
ibi vt nõ diſcederet a tã mihi ſicut pollicitus eſt

veritate: ſicut alij ex/

ploꝛatoꝛes:⁊ iõ moy
ſes ſub iuramẽto pꝛo

miſit ei hebꝛon ĩ poſ
ſeſſionẽ. m A

craginta 1 qnq; anni ſolitudinẽ: hõdie octogita
nt c.hoc aut teſe nqʒ annox ſü ſic valẽs vt
cũdo anno egreſſiõis „
de egypto: qꝛ illo an- eo valebã tpe qñ ad explo
no meſe2 decia die rãdũ miſſus ſuʒ: ill in me
mẽſis receſſerunt filj tpiſ foꝛtitudo vſoʒ hodie ꝑ

iſrł de mote ſynai.xx
ix. die mẽſis tertij ve
nerũt in cades barne
vt dicit ra.ſa. Et ide
miſſi ſunt exploꝛato

vſqʒ ĩ pñtẽ die. Quãdragi
ta ⁊ qnq; anni ſunt ex qͥ lo

cutus ẽ dñis pᷣbuʒ iſtud ad

moyſen lqñ ꝗbulabat iſrłꝑ

ſeuerat tã ad bellãdũ qᷓ; ad
gradiendũ. Dãa e. go mihi
montẽ iſtũ quẽ pollicitus ẽ

res: vt hic dẽ ⁊ hR ſuu J
me. xiij. Filij aũt iſrł fuerũt i deſerto.xl. annis añꝙᷓ; traſirẽt
ioꝛdanẽ ⁊ pugnarẽt ↄ hiericho.ſi igit᷑ ab iſtis.xlv.annis ſbᷣ
trahat᷑ ᷣmus annus anqᷓ; mitterent᷑ exploꝛatoꝛes remanẽt
ſex anni a trãſitu ioꝛdanis vſq; ad diuiſionẽ terre ꝑ ioſue:
de qua fit h ſermo:qꝛ tũc vixit chaleb verbuʒ iſtud. Et ex
hoc pʒ qð.S.dictũ ẽ.xi.ca.videlʒ ꝙ ioſue ſex annis pugna⸗
uit ꝓ acꝗſitõe terre añq; diuideret eã. n ¶ Podie.lxxxv.
an.ſũ:ſic va.vt eo va.tpe.qð nõ fuit factũ vtute naturali:
ſʒ gra dei ſpãli. 56 mihi mõtẽ iſtũ.ſ.hebꝛõ:vt pʒ ex
illis q̃ ſequunt᷑:⁊ ſic pʒ qð.õ.dictũ ẽ.xi.ca.ꝙ lʒ ioſue acqᷣſi⸗
uiſſet añ hebꝛõ quantũ ad illã ꝑtẽ que erat in valle:non ta

men quantum ad illam partem mõtanã ĩ q̃ erat nliai

p uẽ pol.ẽ mihi dñs.ſ.ꝑ moyſen vt.ð.dictũ ẽ q
q̊ enachim ſũt.i.gigãtes ex qͥ pʒ qð.S.dictũ ẽ.xi.ca.ꝙ ioſue
nõ inifecerat oẽs gigãtes de hebꝛon. 5 Si foꝛte ſit dñs
mecũ.dicit foꝛte:nõ ꝓpt dubitatõem diuine veritatis ĩ ſua

miſſione:ſʒ ꝓpi variabilitatẽ liberi arbitrij in hoie:qꝛ ta

es diuie ꝓmiſſiones itelligẽdę ſũt ſbᷣ ↄditõe.ſ.ſi hõ cui fit p
miſſio pleueret ibono. s ¶ DOndixitq;ʒ ei ioſue. Pic oñter
ponit᷑ dicte petitionis n io cũ dicit᷑: Bñdixitq; ei ioſue.ĩ

pcãdo ſibi bona. t ¶ Et tradidit ei hebꝛon ĩ poſſeſſioneʒ.
quãtũ ad ꝑtẽ acqᷣſita:⁊ ius q̃rẽdi:qtũ ad aliã. v ¶ Quia

ſecutus ẽ dñm. referẽdo vitatẽ de tra pmiſſionis exploꝛata
x¶ Nomẽ he.an.voca.cariatharbe.i. ciuitas q̃tuoꝛ eo q
qᷓtuoꝛ pꝛiarche pncipales ibi ſũt ſepulti cũ ſuis cõiugib.ſ.
adã ⁊ eua:abꝛaam ⁊ ſara:iſaac ⁊ rebecca:iacob ⁊ lya.vel p

1

ſtrale:oꝛiẽtale:adlonare:⁊

ſuas.i.failias.

q̃ dnatuj fuit ibi:⁊ a quo deſcẽderũt gigãtej alij:⁊ huic

dicto cõſonat qð dr.j.xv.ca. Chaleb vo filio iephone
dedit ꝑtẽ ĩ medio filioꝝ iuda:ſic pᷣcepat ei dñs.charia

dñs te qͥq; audiẽte: in qùo
enachim ſunt ⁊ vrbes ma/
gne atq; munite: ſi ſoꝛte ſit
dñs mecũ ⁊ potuero dele/
re eos ſicut pꝛomiſit mihi.
HBẽnedixitq; ei ioſue:&t tra
didit ei hebꝛon ĩ poſſeſſio/
neʒ: atq; ex eo fuit hebꝛon
caleph filio iephone cene/

geo vſqʒ ĩ pñtẽ diẽ:qa ſecu

tuſẽ dñʒ deũ iſrael. Nòmẽ
hebꝛon antea vocabat᷑ ca/

riatharbe. Adàm maximꝰ

ibi int᷑ enachim ſitus eſt: et
terra ceſſauit a pꝛelijs.
Laplm. xv.
Bitũr ſoꝛs filioꝝ iuda
p cognatões ſuas iſtà
fuit:a termino edom vſq;
ad deſertũ ſyn meridieʒ
⁊ vſq; ad extremam ptem
auſtralis plage. Initiùm
eius a ſummitate maris ſal
ſiſſimi:⁊ a lingua eius que

reſpicit meridiẽ:egrẽdietq;

tharbe.i. ciuitaj
arbe pꝛis enach:
ißa ẽ hebꝛõ. Põt
aũt diciꝓ pᷣdcõ
ↄcõdia ꝙ ab ifide
libꝰ vocata ẽ cha
riatharbe ꝓpi q̃⸗
tuoꝛ gigantes ibi
ſepltos:⁊ ꝓpt᷑ no
mẽ ꝓpꝛiuʒ illiꝰ qͥ
ibi onatus fuit:a
fidelibꝰ vero vo/
cata ẽ chariathã
be: ꝓpt q̃tuoꝛ pꝛi
archa) ibi ſepltoj
7 maxi.
ibi int enachiʒ ſi⸗
tuj ẽ.adã ẽ nomẽ
cõe: ⁊ ſignificat
hoieʒ: vt dictũ ẽ
Geñ.j.tñ appꝛop

atũ fuit pᷣmo hoi

Dicũt igit aliq ꝙ
ibi tenet᷑ adã ꝓut
ẽ nomẽ appꝛopᷣa
tũ ꝓ pᷣ hoie ibi/-
dẽ ſepulto: vt di/
ctũ ẽ.Alij dicunt
ꝙ accipit᷑ ꝓ illo
gigate nomie ar⸗
be. Alij autez he
bꝛei dicũt:ꝙ acci
pit p abꝛaam ibi
ſepulto:vt hĩ Ge
ne. xxv. qui fuit

maxime reputationis ĩ illo loco. vt habet᷑ Sen. xxiij.
vbi de ipſo dẽ: Pꝛinceps dei es apud nos. ʒ ¶ Et ira
ceſſauit a pᷣlis.ſ.cõmunibꝰ:nõ tñ a pticularibꝰ:vt dẽm

E in fine capituli pᷣcedentis. La. XV.
Bitur ſoꝛs filioꝝ iuda. Doſtq actũ ẽ de pſo/⸗
nis terrã diuidẽtibꝰ hic cõſequent᷑ agit᷑ de ꝑti/
bus aſſignatis ſingulis tribub: ⁊ pmo de aſ⸗
ſignatione terre tribui iuda:qꝛ erat tribPꝰregia:ꝛ de aſſi

gnatõe ire filis ioſeph:qͥ ſucceſſit rubẽ i iure pmogeni⸗
ture quãtũ ad duplicẽ poꝛtõeʒ. xvi.ca.ꝭʒ de aſſignatõe
tre ſeptẽ alijs tribubꝰ.xvij.ca.Circa pmũ pᷣmo aſſignat᷑

Ira tribui iuda ĩ generali: 2 i ſpali ipi chaleb: ibi Cha/
n leb vero. ʒ eſcribit᷑ numerciuitatũ:ibi Erãtq; ciuita-

tes.ditio habitatoꝝ:ibi Jebuſeũ aũt.Pꝛia ꝑs diui
dit᷑ ĩ qtuoꝛ:ſᷣm ꝙ tra deſcribit᷑ ᷣm q̃tuoꝛ eplatera.ſ.au⸗

occidẽtale:⁊ patebũt ꝑtes ꝓ

ſequẽdo.Circa = ie⸗ ſoꝛs fi. iuda ꝑ cogn.

deſignãdũ ĩ qͥ ſitu ſoꝛs iuda fuerit

Iſta fuit a ᷑mio edom ⁊c. h dẽ ad

reſpectu aliaꝝ ſoꝛtiũ

qꝛ fuit ĩ ꝑte meridionali tre pmiſſioniſ:ad quã ptẽ erãt
egijptij eoꝝ aduẽſarij:vt ſic trib iuda q̃ erat bellicoſioꝛ
ceris:ꝑata eẽt reſiſtẽ eis. c ¶ Initiũ er a ſũ.ma.ſalſiſſi⸗

mi.iſtud ẽ mare moꝛtuũ vt dictũ

eſt. S. ⁊ erat ĩ angulo

ↄiũgẽte lat auſtrale ⁊ oꝛiẽtale:a iõ abiillo incipit deſcri
bere lat'auſtrale:qð deſcẽdebat verſus occidẽtẽ:⁊ iõ lo

ca intmedia deſcribit cũ ſbᷣdit᷑: O

¶ Egredietq;. latera

y di
vnĩ
lun/
mimoiin
huſ ſone
ſug gihe⸗
Pſmnigfau
rynoͤeſn
ſgo danel
ſhi pſame
fim ünc
pur aute a
—
1perſa
tonite e
hcenluſc
ſrafmalio
ſtiini
t fuocon
enntemmino
ſfrali lere⸗ pr
ugüimm
peoce
leuſrils
Diedacdi
ſillinug
moüügdele
wemgiora
inrat mare
fulepeuie
htltacon
ſtiſushien
k.n E
Afncoon

„

Ueſtedr
zin
bna 9

nfehrk

lahei
bene
lui
dh.
hiͤdi
ci⸗
Pii
geche
memn⸗
ganresb
W
i
sfurn
Pedr
omit
fum,i
biſgtrf
Gmgr.
nchili
iimoni
ſpii
ine
nn
igrtiig
Nekzline
ni ppo⸗
boie d
o: ro⸗
jotunt
io
omiear⸗
uthe
dryre
wdb
nn.
ba.
(Ein
Nientdan

giideg⸗
lutdepe⸗
zmodea⸗
urdeaſi
tnogeni
alſignae
no aſſigeet
eiilhe
fqzcul
dn e diu
uer
cchutptei
ge

uſi
ninglo
cgtneſt
liinöl⸗
pln

mõtes occurren

iõ dẽ hic: dD

de a pꝑte auſtrali. e
dã ẽ:vbi ſũt ſcoꝛpion

cludẽdũ itra ſoꝛ/

teʒ iude flectebat᷑

linea deſcribens

Vſuj auſtʒe:⁊ vbi
a deſcriptio/
ne ſo

ꝛtiũ vtit᷑ ſcri
ptura hoc verbo

egredit᷑:vergit vł
reflectit᷑: vel aliq
huiuſmõi ĩtelligẽ

dũ eſt: ꝙ linea de
ſcribens ſoꝛtẽ ali
quã flectit a ſua
rectitudie ad vnã

ptẽ vel ad aliam
(¶¶Et ptranſit ĩ
ſyna. iſte ñ ẽ mõs

ſynai q ĩ pluribꝰ

locis in ſcriptura

vocat᷑ ſyna: quia

ſoꝛs iude nõ ibat
vſq; ad illũ locũ

ſed ſigniſicat de

tum ſyn:de qͥ fcã

ẽ metio ĩ pncipio
huũpſoꝛtis: ⁊ hoc

mag pʒ i hebꝛeo

qꝛ ſyna qñ accipi
tur ꝓ mõte ſynai
in quo data ẽ lex
ſcribit ꝑ ſamech
lr̃am in pᷣncipio

ꝓut autẽ accipit᷑

S, deßto ſyn:ſcri
itur per ſade.
g ¶ Perueniens
ad toꝛꝛẽtẽ egypti
hic ẽ niluſ:ſᷣm ali
q̃s:⁊ ſᷣm alios eſt
qdã toꝛꝛẽs qͥ vo-
cat᷑ riuocoꝛula qᷓ
ẽ in termino au⸗

(Joſue

eni ſoꝛtiũ.nõ poterãt ſemꝑ deſcribi ſm lineã rectã ppi

vel paludes vel aliud huiuſmodi:
gredietq;:ſ.linea deſcribẽs ſoꝛtẽ iu⸗
aſcẽſũ ſcoꝛpionis.mõs ꝗ⸗

8 in abũdatia ⁊ ad illũ mõteʒ in⸗

cõtrà aſcẽſuʒ ſcoꝛpionis è᷑t
ptrãſit in ſyna: aſcẽditq; in
cades barne ⁊ puẽit ĩ eſrõ
aſcẽdens ad daraʒ ⁊ circui
ens cariathaa: atq; inde p
trãſiẽs ĩ alſemona ⁊ puênieſ

ad toꝛꝛẽtẽ egypti: rũtq; t-

mini emare magnũ. Hic
erit finis meridiane plage.
Ab oꝛiẽte vero Erit initiuʒ
mare ſalſiſſimi uſq; ad exꝰ

trema ioꝛdaniſ:⁊ ea q reſpi

ciũt aglonẽ a lingua maris
vſq; ad eũdeʒ ioꝛdanis flu
uiũ:aſcẽditq; terminꝰ i he/⸗
thagla ⁊ trãſit ab aglone ĩ
betharaba:aſcẽdẽſ ad lapi
dẽ boem filij rubẽ: ⁊ tẽdes
vſq; ad termioſ debera de
valle achoꝛ aqlonẽ reſpi
ciẽſ galgala q̃ ẽ ex aduerſo
aſcẽſiõis adommim ab au
ſtrali pte toꝝꝛẽtis: tranſitq;

aquas q̃ vocant᷑ fſõs ſolis:

et erũt exitus e ad ſontem
rogel:aſcẽditq; ꝑ cõualleʒ
filij ennon ex latere iebuſei
ad meridiẽ:hec ẽ hierlimn:⁊
ide ſe erigẽs ad verticẽ mõ
tis q ẽ ↄ iehennon ad occi/
dentẽ in ſũmitate vallis ra

ſtrali terre pmiſſionis. h ¶ Erũtq; termini e mare
magnũ.i.mare mediterraneũ:qð claudit terrã ꝓmiſſi/

de a ſoꝛte beniamin ꝓcedẽs de oꝛiẽte toccidẽtẽ ĩ latere adlo

nari declinabat ad ꝑtẽ meridionalẽ iuxta hierlm:⁊ ſic hie
ruſalẽ erat extra lineã illã i ꝑte adlonari vbi erat ſoꝛ benia

min: nõ tñ tota:ſʒ iytũ ad ill ꝑtẽ i q poſtea fuit füdatũ tẽ-
plũ ⁊ altare holocauſti:ꝙ ſᷣm omẽs expoſitoꝛes fuit ĩ ſoꝛte

pbaiʒ zᷣ aqlonẽ: ptrãſite a

vertice mõtis vſq; ad foteʒ
aque nepthoa:⁊ puẽit vſq;
ad vicos mõtis ephꝛon in/
clinat᷑q; ĩ bala q̃ ẽ cariathi
arim.i.vrbs ſiluaruʒ: ⁊ cir
cuit de bala occidentem
vſq; ad montẽ ſeir: trãſitqʒ
iuxta latus mõtis iarim ad

aglonẽ ĩ cheſlon: ⁊ deſcen/

dit ĩ bethſames trãſitq; in
thamna: ct puẽit aqlonẽ

ptis accaron ex latere:incli

nat᷑q; ſecrona ⁊ trãſit mon
tẽ baala:puenitq; in gebne
el: ẽt magni mariſj occidẽ
tẽ fine cõcludit.Hi ſũt t᷑ᷣmi
ni filioꝝ iuda ꝑ circuitũ in
cognationibꝰſuis.Calèph
vero filio iephone dedit p/
tẽ ĩ medio filioꝝ iuda:ſicut
pᷣcepat ei dñs: chariathar
be pꝛis enach ipᷣa ẽ hebꝛõ
deleuitq; ex ea caleph tres
filios enach:ſeſai ⁊ haymã
⁊ tholmai de ſtirpe enach
atq; inde conſcendens vẽ
nit ad habitatoꝛes dabir q̃
pꝛius vocabatur cariathſe
pher.i.ciuitas litterarum.
Dixitq; caleph. Qui ꝑcuſ

beniami. p ¶ Cha-
riathiariʒ.i. vr bs ſil
uarũ:iſtõ vrbs ſilua⸗

rũ nõ ẽli hebꝛeo:ſʒ ad

ditũ ẽ a traſlatoꝛe ad
oſtẽdẽdũ inipᷣtatõem

hub nois cariathiari

Chariath.n. idẽ ẽ qð

ciuitas:iarim ſilue.
accarõ. h nõ dẽ h: eo
wlinea deimian latꝰ

iſtud ꝓcedat recte vſꝰ

aqlonẽ:qꝛ linea ðᷣſcri
bses lat aqlonare trã

ſit ab oꝛiẽte i occiden
tẽ:ſʒ qꝛ ĩ hꝰ loco linea
pᷣdcã a ſua rectitudi/

ne flectit᷑ verſus adlo
nẽ:iõ ſubdit᷑: rx ¶ Et

ma.ma.õ oc.fi.ↄclu/
dit᷑.mare magnũ hic
vocat᷑ mare mediira/
neũ:vt.s.dictũ ẽ vbi
tminat᷑ latꝰ aqlonare
ſoꝛil iude:⁊ incipit la
occidentale:lat.n.
occidẽtale ſoꝛtis iude
ẽ totũ lup illlud ma⸗
re:qð ẽt claudit totã
terrã ꝓmiſſionis a ꝑ
te occidẽtis:⁊ ſic pʒ ð

ſcriptio quarti later·

ſoꝛtis iude. s (Ca-
leph vero. Hic ↄni ðᷣ
ſcribit ſoꝛs iude i ſpe⸗
ciali quãtũ ad ipᷣʒʒ ca
leph:qꝛ cepit ꝑtẽ ſpᷣa
lẽ vt dictũ ẽ ca.xiiij.

hic repetit: ⁊ pʒ lr̃a

ex pᷣdictis vſq; ibi:
bir:q̃ ꝰ vo.cariathſepher.i.ciuitas lr̃aꝝ.h ẽ additũ a trã/⸗
ſlatoꝛe ad oñdẽdũ intpᷣtatõeʒ hꝰnois cariathſepher: qꝛ ca⸗

onis a pte occidẽtis:⁊ ſic pʒ deſcriptio lateris ſoꝛtis iu⸗

de auſtralis ab oꝛiẽte ĩ occioẽtẽ. i ¶ Ab oꝛiẽte vero.
Hic deſcribit᷑ latoꝛiẽtale cũ dꝛ: k ¶ Erit initiũ mare
ſalſiſſimũ.qꝛ ſicut dictũ ẽ facit angulũ terre ꝓmiſſioni)
in ↄiũctõe lateris auſtralis ⁊ oꝛiẽtal. I ¶ Uiq; ad ex-
trema ioꝛdanis.i.vſq; ad locũ illũ vbi ioꝛdanis fluui
intrat mare moꝛtuũ:tm̃ eni ꝓtendit᷑ lat ſoꝛtis iude oꝛi

Eẽtale ꝓcedẽdo ab auſtro Nus adlonẽ.Cõſequent᷑ deſcri

bit lat aqlonare dicẽs: m. ¶ Aſcẽditq; iminꝰ.qꝛ tran-
ſit vᷣſus hierlm:q̃ ẽ i altioꝛi loco terre ꝓmiſſionis: iõ ſb
dit. n ¶ Et erũt exit'ei ad fotẽ rogel. qͥ ẽ ppe hierIm
vt hẽ.iiij reg.j.hebꝛei dicũt:Ad fõte fullonis.ita ꝙ ro/⸗
gel ſᷣm eos nõ ẽ nomẽ ꝓpꝛiũ:ſʒ cõe:ibi enim fullones la
uãt veſtes:⁊ ſᷣm hoc dꝛ.iiij.reg.xviij.venerũt hierlin ⁊
ſteterũt iuxta aqductũ piſcine ſuꝑioꝛis q̃ ẽ ĩ via agri ful
lonis. o Erlatere iebuſei ad meridiẽ. hec ẽ hierlm

dixit:Ex latere ad meridiẽ.qꝛ linea diuidẽs ſoꝛtẽ iu

riath inipᷣtat᷑ ciuitas:ſepher ſcpᷣtura vlł liber.Dicũt autem
hebꝛei:ꝙ iõ ſic vocata ẽ iſta ciuitas:eo ꝙ othoniel ꝗ iſtã ci-
uitatẽ cepit:vt ſtati ſubdit᷑:aliq̃ legis capla:q̃ obfuſcata ⁊ ð
leta fuerat tꝑe luct moyſi ibidẽ reparauix.ſʒ h pʒ ficticiuʒ.
qꝛ h'ẽ manifeſte ↄꝛiũ textui:vbi dẽ: t ¶ Ueit ad ha.da.q̃
pꝛi vo.cariathſepher.li aũt dictũ hebꝛeoꝝ eẽt verũ dicẽt
ecõuerſo:Uẽit ad habitatoꝛes cariathſepher: q̃ pus dabir
vocabat᷑:⁊ iõ oꝑtet dicẽ ꝙ alia rõne vocabat᷑ cariathſepher
i. ciuitas lr̃arũ:anñqᷓ;ᷓ othoniel ⁊ chaleb venirent illuc: vtpo
te qꝛ ibi iuẽte fuerat lr̃e qbꝰ vtebant chananei hitatoꝛes ter
re: vl qꝛ ibi vigebat ſtudiũ alicuũſciẽtie:vł aliqd huiuſmõi
v ( Deditq; ei axã filiã ſuã vxoꝛẽ.hvẽ eẽ ð legẽ leui.xviij.
vbĩ ꝓhibet᷑ matrimoniũ int filiũ alicu ⁊ ſoꝛo:ẽ eiuſdẽ: fʒ
ꝙ ibi dẽ: Turpitudinẽ ſoꝛoꝛis pꝛis tui nõ reuelabis:⁊ ĩ eo-
dẽ gradu ſũt frat alicuũ ⁊ filia eiuſdeʒ. Othoniel aũt h̊ dẽ
frat chaleb:⁊ iõ õ legẽ vẽ ꝙ accepit eyfiliã.Ad hoc dicunt
alidꝗ:ꝙ chaleb ignoꝛãs euentũ belli futurũ.ſ.ꝙ otheciet ff

eius deberet ꝑcutere cariatſepher.dixit publice ⁊ i genera/
li ilud quod pᷣmittit᷑ hic: Qui ꝑcuſſerit cariathſepher da
bo ei axam filiã meã vxoꝛẽ. poſt factũ vero ex quadã ma-
gnificẽtia noluit retractare dictũ ſuũ:ſicut iepte voluit im-

plere votũ ſuũ de immo

iſtud nõ vẽ veruʒ tũ
quia caleph erat vir
ſanctus ⁊ bonus: vt
dictũ ẽ ca.xiiij.⁊ iõ ñ
veriſimile ꝙ feciſſet
cotra legẽ:tũ qꝛ otho
niel fuit vir ſanctus
7 bon: ſʒ ꝙ dẽ iudi.
iij. Suſcitauit eis ſal
uatoꝛẽ othoniel. ⁊ ſe
quit᷑: Fuitq; in eo ſpi
ritus oñi:⁊ iudicauit
iſrl. ⁊ iõ nõ ẽ veriſile
ꝙ vellet z legẽ vxoꝛẽ
accipe: ꝓpi hoc dicũt
alij: ꝙ ceneʒ pꝛ otho/
niel fuit frat᷑ ipᷣius ca
leph:vt dẽʒ ẽ. . xiiij.
ca.⁊ ſic othoniel fuit
nepos el:a ꝑ ↄſequẽj
nõ fuit cõtra legẽ: ꝙ
acciperet eb ſiliam:qꝛ
iſte gradus iĩ lege non
fuit phibit. Q autẽ
othoniel dẽ hic frat᷑
caleph:hoc eni eſt eo
modo loquẽdi: quo
loth dẽ frat abꝛaam:
BGeñ.xiij.qͥ tñ erat e
nepos:vt pʒ ibidem.
Põt etiã dici ꝓbabi/
lit᷑ vt videt᷑:ꝙ lʒ otho
niel eſſet frat᷑ caleph:
nõ tñ peccauit accipi
endo neptẽ ſuã: non
n. hoc ẽ z legẽ nature
qꝛ abꝛaam accepit ſa
rai filiã fris ſui aram
nec ẽ cõtra legẽ moy

li expᷣſſe: ſʒ tm hꝰ di

ex quadã argumẽta/
tione:vt dictũ ẽ: ſʒ ar

gumẽtũ nõ vẽ valere

in phibendis gra-
uerẽtia nature: vxoꝛ
aüt ẽ ſubiecta viro ⁊

nõ econuerſo:⁊ ideoo

magis ẽ cõtra reuerẽ
tiaʒ nature ꝙ amita
ſit vxoꝛ nepotis ſui:

ï ꝙ neptis ſit vxoꝛ

auüũculi. Item in lege
moyfſi vir ⁊ mulier ñ
erãt ad paria ĩ cõtra⸗

—,/ 5 —

dibus attendit irre-

latione ſilieue. ſicut he ludi. l. i

ſerit cariathſepher ⁊ cepit

eã:dabo ei axam filiã meã

vxoꝛeʒ. Cepitq; eã othoni
el filijs cenex frat caleph iu
nioꝛ:dẽditq; ei axaʒ filiam

ſuã vxoꝛẽ. Quũue cuʒ pgeret

ſil:ſuaſa ẽ a viro ſuo vt pe/

teret a pꝛe ſuo agꝝ:ſuſpirà

uitq; vt ſedebat in aſino.

Cui caleph:qd habeſ inꝗt
At illa rñdit:DOa mihi bñ/
dictionẽ. Trrã auſtralẽ ⁊
arentẽ dediſti mihi:iũge ⁊
irriguaʒ. Dedit itaq; ei ca

leph irriguũ ſuperp ⁊ ĩfer

Hec ẽ poſſio tribꝰ filioꝝ iu
da ꝑ cognatões ſuas:rãt
qʒ ciuitates ab extremis ꝑ/
tibꝰfilioꝝ iuda iuxta tmioſ
edom a meridie: cabſeel ⁊
eder ⁊ iagur ⁊ cina ⁊ dimo
na ⁊ adada ⁊ cedes ⁊ aſoꝛ
⁊ iethan ſiph ⁊ telem ⁊ ba
loth aſoꝛ noa ⁊ carioth eſ/
rom:hec ẽ aſoꝛ amanſame
meloda ⁊ aſergadda ⁊ aſ
ſemoth ⁊ bethfeleth ⁊ aſer
ſual ⁊ bẽſabee ⁊ baciothia
abala ⁊ humeſem ⁊ hel
tholad ⁊ exul ⁊ erma ⁊ ſi/

celech ⁊ medemena ⁊ ſen/

ſennalebaoth ⁊ ſeliʒ ⁊ ahẽ
rẽmon: òẽs ciuitates trigĩ
tanouẽ ⁊ ville earũ. In cã/
peſtribꝰuero eſtaol ⁊ ſaraa

aſena ⁊ acone ⁊ engãniʒ

⁊ laphua ⁊ enaym ⁊ hieri

moth ⁊ adulãſocho ⁊ ace
cha ⁊ ſarim ⁊ adiihaym ⁊?⁊
gegdera ⁊ giderothaim: vr
bẽes quatuoꝛdecim ⁊ ville

hẽdo mr̃imoniũ:qꝛ licitũ fuit viro habcre plures vxoꝛes
ſimul:nõ aũt mulieri ꝙ haberet plures viros:⁊ iõ nõ ſeqᷣt:

ꝙ ſi fuerit ꝓphibitũ matrimoniũ int amitã ⁊ nepotẽ: ꝙ ex
hoc fuerit phibitũ ini auũculũ ⁊ neptẽ:niſi aliũde iueniat
expᷣſſum. 4. Oue cũ pgeret ſimul ſuaſa ẽ a viro ſuo ⁊c̃.
ue cũ ꝑgeret incitauit eũ.i.virũ ſuũ ad pe/

in hebꝛeo hẽ:

tendũ agrũ caleph. Et vtrũq; fuit verũ:qꝛ ipᷣa pmo ici
tauit virũ ſuum ad petẽdũ agrũ a caleph:⁊ ille ꝑſualit
ei ꝙ ipſamet faceret:qꝛ ↄueniẽtperat ꝙ ipᷣa peteret hoc

a patre ꝓpꝛio qᷓ; vir ſuus.

no. hebꝛei dicũt: Lapſa ẽ deluper a

earũ. Sanan ⁊ adaſa ⁊ ma

gdalgad delean ? maſe/
pha ⁊ iectel lachis ⁊ baſ-
chat ⁊ eglon tebbon ⁊ lee
mas ⁊ cethis ⁊ giderotb ?æ
bethdagon neama ⁊ ma
ceda:ciuitates ſedeciʒ ⁊ vil
le eaꝝ. Labana ⁊? ether ⁊
aſan iepta ⁊ eſna ⁊ neſib ⁊
ceyla ⁊ achęib ⁊ mareſa:ci
uitates noueʒ ⁊ ville eaꝝ.

Accaron cũ vicis ⁊ villuliſ

ſuis. Ab accaron vſq; ad
mare oĩa q̃ verguũt ad aco/

tũ ⁊ viculos eb.Acotus cũ

vicis ⁊ uillulis ſuis. Gaca
cũ vicis ⁊ villulis ſuis vſq;
ad toꝛꝛẽtem egypti:⁊ mare
magnũ tmin eb:⁊ i monte
ſamir ⁊ ieciher ⁊ ſocchoth
edẽna cariathſẽna: hec
ẽ dabir: anab ⁊ hiſthemo
⁊ anym goſen ⁊ olon ⁊ gy
lo:ciuitates vndecim ⁊ vil/
le earũ. Arab ⁊ roma ⁊ eſa

an ⁊ ianum ⁊ bethafua ⁊

gfeca amatha ⁊ cariathar/

be:hec ẽ hebꝛon ⁊ ſioꝛ:ciui
tates noueʒ ⁊ ville earum.
Maon ⁊ chermel ⁊ ciph
loche ieſrael ⁊ iucadaʒ ⁊
ganoe accayʒ gabaa ⁊ thã
na:ciuitates decẽ ⁊ ville ea
rum. Alul ⁊ bethſoꝛ ⁊ hie
doꝛ mareth ⁊ bethanoth

⁊ helthecen:ciuitates ſex æ⁊

ville eaxꝝ. Caͤriathbaal hec
ẽ chariathiarim vrbs ſilua
rũ ⁊ arebba: ciuitates due
⁊ ville earũ. In deſerto be

tharaba meddyn ⁊ ſacha

¶ Suſpirauit ſedẽs ĩ aſi
ſinum:qꝛ ſubito:vo
luũtarie tñ deſcen
it de aſino: vt
poneret ſe ad pe/
des patris ſui: vt

ſie heills iera
. 4 Terrãa auſtra
lẽ ⁊ arentẽ.i.ifru
ctiferã ꝓpt ſiccita
tem. a (Dedit
itaq; ei caleph ir

ri.ſupe.⁊ irri.ife⸗
rius. qꝛ dedit ei
terraʒ ſic diſpoſi
tam: ꝙ in pte ſu⸗
perioꝛi erat irri-
guũ fõtis: ⁊ ſilit i
pte iferioꝛi.
Erãteqʒ ciuitatej.
DPic ↄñt deſcribi
tur numerꝰciuita

tu q̃ erãt in ſoꝛte
iude ⁊ pʒ l̃a vſq;

ibi: c ¶ Dẽs ci-
uitates.xxxix. in
hebꝛeo hẽ: Oẽs
ciuitates.xxix.qꝛ
ſm veritateʒ tot

remãſerũt ⁊ non

plures filijs iuda

Alie autẽ q̃ ſunt

vltra iſtuʒ nũeꝝ
aſſignate fuerunt
tribui ſymeõ po
ſtea: ppt qð ali
hic enüerate enu

merant poſtea in

ſoꝛte ſymeõ.ſ. ber
ſabee:meloda:ſi/
chelech: ⁊ alique

alie:vt videbit. j.

xix.ca. ſequitur.
d¶ Urbes. xiiij.

ilra ponunt.xv.
ſʒ vna ẽ binomia

⁊ iõ cõputat᷑ q̃ſi

due. ſ. thaphua
chais. iſta ẽ alia ci
uitas ab illa quiu
ceperũt filij dan:

q̃ pꝛo vocabat la
chis:⁊ poſtea no
minata ẽ dan ab

MZUVD eis vt hẽ iudi.xx
ö. gꝛ uͤla lachis
ſita ẽ ĩ termio adlonari tre ꝓmiſſionis: iſta aũt lachis

de qᷓ fit h mẽtio ẽ ĩ ꝑte auſtrali eiuſdẽ:qꝛ ibi erat ſoꝛs iu
de.vt pᷣdictũ ẽ:vñ ĩ hebꝛeo illa q̃ capta fuit a filjs dan

vocat lais:vt dicet iudi xviij. ¶ Accaron cũ vicis.
iſte ciuitates adhuc nõ erãt caꝑte:tñ ceciderũt ſb diuiſi

one:vt dictũ ẽ.S.xiij.ca. g ¶ Lariathbaal hec ẽ caria ⸗

ſpürin
lttidolu⸗
peſlluus⸗
grboꝛeb
glsidol
trohab⸗
idilitur.
ſcüaüth⸗
tähiern/
cunterpol
gfi coiti
ntdele
bſcor: 11.
müͤfor
Uninhieln
No potuerut
iugeelpugn
ööbituan
coin adial
1e behriait
itgiftoici/
ſcuel igte
degnge tn
iſßqthad⸗
bit ihierlnd
loo noie voe
tur ichus:
Judipr
ſcenderütde
melechqfut
lerareci at
luitt ſcclo /n
tuziurmio
hibem1,
r nmin5
liſip vmert
iice cose⸗
Nlioeiuramen
Millad fuera
ſc Monmn
us: qd adhuc
Umnmnſierattide
nicpoſten oſen
lanis ticriſie
ngas on lli
umerino pidet
iunmeenti

Kexpo
AE
cctopn
ſaufen ntt

ſeniigul
fütünuneie

ſecaputenimi
Eiit
aſſin⸗
dictag

fnewijeſbi
Epeno aſſignat
mmaſſei hncine
pno oiiß
niſgeſſiobig
decninoiſtn
Uundebiiteli
inianiſale
hlienein⸗

wwiel
Nuti
mbor
i
binde
1N
ſnd⸗
ſ 8
ſeuen
naſ
ei iin

lohbr
Oiniike
ꝛdalt
ledihoi
inpteſu⸗
gar im⸗

auitut
i dobi
merdais
rüinſan
W
TINEE
umrn
bi: 0s
Sr
at ot
it thon
lis iuc
tiq ſunt
nuen
Aucunt
Piadti
ügtnd
mihoſan.
ſned
Endoduſß
ahnslane
ntnicchi .
4 uim.
nundJ.
ibinomis.

bputni iſ.
.thaphut

—

Kiei

thiarim vꝛbs ſiluarũ.vocata ẽ aũt cariathbaal: qꝛ ibi
fuit idolũ baal. Sẽtiles eni colebat cõiter in ſiluis vel ꝓ
pe ſiluas ⁊ ꝓpt᷑ hoc fuit ꝓhibitũ filijs iſrl: ne plantaret
arboꝛes iuxta altare dni:vt hẽ deute.xvi.ca.ne eſſent ſi
miles idolatris. h (Jebuleũ aũt. Hic deſcribit cõdi-
tio cohabitatooꝛꝛ M

(ũ dicitur: Jebu . ,B
ſeu aüt habitaro T nebſan ciuitates ſalis:
rẽ hierim ꝛc. Di · engaddi ciuitates ſex ⁊ vil
cunt erpoſitee le earũ. Fiũt ſimul cẽtũ qn
nice iſne gecim. Jebũſeü aũt habi⸗
runt de genere ie Reeum. Noinen 7 .
buſeoꝝ: tenue tatoꝛẽ hierlin nõ potuerũt
eĩ⸗ n ſrralie filij iuda delere hitauiiqʒ; ie
noõ potuerũt filij bulc ci filijs iuda bi Im
iude expugnare: vlq; in pnte die. A. VI.
iõ hitauaft cũ Ecidit qͥq; ſoꝛs ſilioꝛũ
rlo in aaerluſtg ioſeph ab ioꝛdane cõ
te. Hehꝛei aut di rra hiericho: ⁊ ad aq̃s eiuſ
idieir ab oꝛiẽte ſolitudo qᷓ aſcẽdit
iebuſei: ñ qꝛ eẽent oꝑle 04
de genere iebuſe · ð hiericho ad mõtẽ beihel
pauſ⸗ qꝛ Hobria t egredit de bethel luxam
o naie vocaa traſitq; terminu archiatha
tur iebus: vt bi Toth: T deſcẽdit ad occidẽ-
Judi xix. Sʒ de tẽ iux tminũ iefleti vſq; ad
ſcenderũt de abi terminos bethoron inferi-
melech ꝗᷣ fuit rex oꝛis ⁊ gager:finiunt᷑q; regi
ierare cũ qͥ abꝛaã 2. magno: auaſ
inijt fedus firma Ones er mare magno: quaſ
tuʒ iuramẽto: yt poſſederuntq; filij ioſeph
bi Geñ xxi. 1 , manaſſes ⁊ ephꝛaim. Et fa
pter iuramẽtũ j/ cxus ẽ terminꝰ ſilioꝝ ephꝛa
uã lu no potueft m per cognationes ſuas ⁊
filij iuda eos ex⸗ per cognanones l
pellẽ:qꝛ iuramen poſſeſſio eoꝝ 5 oꝛiẽtẽ aſta

tum illud fuerat
vſq; ad certuʒ tẽ
pus:qð adhuc ñ
tranſierat:tñ da/ „ „
uid poſtea eoj expugnauit:vt hẽ.ij. Re. v. c. qꝛ ts dicti
federis tũc trãſi quo federe dicet᷑ plenoqñ venie

ſuꝑioꝛẽ: egrediuntq; conſi

—

mus ad locũ illũ.¶ In ca. xv. vbi dẽ in poſtilla: Sʒ ar
gumẽtũ nõ videt᷑ valere:qꝛ i phibendis gradibus atten

ditur reuerentia. ¶ AKiddiio.
Ec expoſitio poſtillatoꝛis efficax ẽ ⁊ valida:

rvalida:
T Nã hebꝛaica cõſuetudo q ad obſeruãtiam pᷣ
ceptoꝝ moſaice legis adipẽ lr̃e firmiſſime te

net: frequent vtit tali matrimonio.ſ.auũculi ⁊ neptis:
nõ enĩ ĩ gradibꝰ phibitis attẽdit ſimilitudo ſolũ ſjm di
ſtãtiã numeralẽ: ſed ẽt ̃m reſpectũ pᷣferẽtie viri ad vxo
rẽ:caput eni mulieris ẽ vir:pma Coꝛin.xi.¶ XVI.
. Ecidit q ſoꝛs filioꝝ ioſeph.Hic oñt deſcribit
aſſignatio terre filis ioſeph: pmo deſcribit
dicta aſſignatio: 2̈ aſſignationis dilatio vſuj
finẽ. xvij ca ibi Locutiq; ſũtilij ioſeph. Pꝛima i duas
qꝛ pmo aſſignat ſoꝛs tribui ephꝛaim: ? dimicde tribui
manaſſe ĩ pncipio.xvij.capituli. Pꝛima adhuc i duas.

qꝛ pᷣmo ponit᷑ ſoꝛtis ephꝛaim deſcriptio:? pᷣcepti dñi

traſgreſſio: ibi Et nõ interfecerunt. Circa pmũ ſciendũ
ꝙ deſcriptio iſtarũ ſoꝛtiũ ꝑ determinata loca ⁊ ciuita-
tes nõ ẽ bñ ĩtelligibilis illis qui nõ viderũt terrã ꝓmiſ-
ſionis vel ſaltẽ eius deſcriptoem depictã: verũtñ tales

deſcriptiones in pluribus deficiũt apud hebꝛeos ⁊ lat·

roth addar vſq; bethoꝛon

DðZB . l èðÿ êl ”
j.
.
*
„ 3
2 3 *
R—
. .
⸗
. —
.
5

nos:⁊ ideo in deſcriptione iſtarũ ſoꝛtiũ intẽdo bꝛeuius prr

trãſire exponendo aliqua vocabula. Legat᷑ iſta lr̃a vt iacet

vſq; ibi: b⸗ Et ezgredit᷑ de bethel lucã. eadẽ ẽ ciuitas luca
⁊ bethel:vt dꝛ.j.xviij.ca.quõ & fit egreſſus de vna in aliaʒ
Dicẽdũ ꝙ pꝛimo ſuerũt due:poſtea vero ſimul coiũcte: qꝛ
ð pꝓpique 2 parue erãt
ita ꝙꝙ in pticulari re⸗
tinebãt ſibi nomina
Ppꝛia:⁊ ſic erat egreſ
ſus de vna in aliã pᷣʒ
ptes:ſicut tota pariſi
us dicit᷑ ciuitas pari/
ſiẽſis:⁊ tñ ſpeciali no
mine illud qð ẽ intra
duos pontes d cit ci⸗
uitas reſpectu aliarũ
ptiũ: qꝛ antiqtus ex/
tra põtes nihjl erat:
⁊ iõ adhuc illi qͥ ſunt
extra qñ vadũt intra
põtes: dicũt eamus ĩ
ciuitatẽ:⁊ eodẽ mõ il

nia ĩ mare. Machmetath
vero agloneʒ reſpicit: ⁊ cir
cuit terminoſõ oꝛicẽtẽ ĩtha
natſelo:⁊ ptrãſit a toꝛente
ianoe: deſcẽditq; ð ianoe ĩ
atharoth noaratha: ⁊2
uenit i hiericho: egredit᷑q;
ad ioꝛdanẽ de taphua:per
tranſitq; ̊ mare in valem
harũdineti:ſũntq; egreſſuſ
ed i mare ſalſiſſimũ. Hec ẽ
poſſeſſio tribꝰſilioꝝ ephꝛai
p familias ſuas:vrbeſq; ſe li ꝗ exeũt locũ coten
parate ſũt filijs ephꝛaim in tuũ intra potes dicunt᷑
medio poſſeſſionis ſilioꝛũ Seiuigeen. .
manaſſel⁊ ville earum. Et mare i vallem harũ/
non intfecerũt filij ephꝛaiʒ dineti ſic autẽ noĩat
chananeũ ꝗ habitabat in vallis illa:aꝛ ibi cre⸗
gager: bitauitq; chanane'i n kec ntreſes
medio ephꝛaim vſq; in die
bãc tributarius. ¶ XVII.

eb in mare ſalſiſſimũ
du 3 VII. i. verſus locũ illü vbi
Ecidit autẽ ſoꝛs tribui

ioꝛdanis cadit in ma

genitus ioſeph: màchir pᷣ dictum ẽ.5. Soꝛs tñ

mogẽito manaſſe pꝛi gala
ad ꝗ fuit vir pugnatoꝛ: ha
buitq; poſtionẽ galaad ⁊

ephꝛaim nõ attingit
vſq; ad locũ illũ: im/
mo ſunt alique ſoꝛte⸗
intmedie: vt videbit
fzira. Urbeſ
ſepate ſũt filijs ephꝛaiʒ c. hoc ñ ẽ itelligẽdũ ꝙ aliq ciuita
tes ephꝛaim eẽnt extra ſoꝛtẽ ſuã qͥ eẽnt ſite ĩ ſoꝛte manaſſe
ſʒ ſicut.s.dictũ ẽ ca.xv. Linea diuidẽs ini duas ſoꝛtes non
ſempꝑ ꝓcedebat ſʒ rectitudinẽ:ſʒ aliqñ flectebat᷑ ad vnã ꝑtẽ
vł ad aliã ꝓpt cãs.s.dictas ca.xv.Et iõ aliqñ cõtingebat ꝙ
vna ſoꝛs ſᷣm aliquẽ ſui angulũ ſubintrabat ſoꝛtẽ ſibi cõiũ/
ctã:ita ꝙ in illo angulo erãt aliq ciuitates illiſoꝛtis:⁊ ciui/
tates alterſoꝛtis erãt hinc ⁊ inde:⁊ angulłl dict'erat inime
doy: ſicut accidit frequẽt i ripa marl:q mare ꝑ modũ cuiuſ/
dã ſinſhᷣitrat trã:ita ꝙ aliq ville ſũt itra hic ⁊ ide: ⁊ mare
ſbitrã trã ẽ ĩ medio:a hꝰmõ aliq̃ ciuitates ephꝛai erãt i me
dio manaſſe. f¶ Et n intfecert c. Hic ↄñt᷑ ponit᷑ trãſareſ
ſio pᷣcepti:qꝛ dñs pᷣcepꝑat illũ populũ intfici a filijs iſr ꝓpi
pctã ſua:vt hĩ nume.xxxiij.⁊ i pluribalijſloc: ppt qð filij
ephꝛaim veccauerũt dimittẽdo aliqs de illo pplo hitare in
ſoꝛte ſua ſbᷣ outo cupiditate ducti ad quã iudei erat ꝓpni.
SEtcidit aũt ſoꝛs. Pic ↄñter deſcribit᷑ ſoꝛs(( XVII.
c dimidie trib manaſſe: ⁊ pᷣmo repetit᷑ ſoꝛs iaʒ aſſi
gnata pᷣus vni medietati:2 oſcribit᷑ ſoꝛs q̃ aſſisna
bat alteri:ibi Sa phaat vero. Circa pᷣmũ dẽ:Cecidit autẽ
ſoꝛs tribui manaſſe. b GSee eni ẽ pmogenit ioſeph. ſ. Fʒ
etatẽ:ſʒ ephꝛaim fuit pᷣmogenit᷑ ſᷣm dignitatẽ: qꝛ iacob bñ
dicẽs eis ppoſuit ephꝛaim iunioꝛẽ ipſi manaſſe:vt hĩ Geñ.
xlviij. c Machir pmogenito manaſſe ꝛc is dlegit 4 ibi

pteẽ in terra pᷣmo acqſita x mo yſen. d Salphaat vero.
DHic deſcribit᷑ ioꝛs dimidie trib manaſſe: ⁊ pᷣmo quãtũ ad
mulieres:2⁊ꝰ quãtũ ad viros:ibi Et ceciderunt funiculi ma
naſſe.Circa pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ terra fuit diuiſa ſm capita viro
rũ qᷣ egreſſi ſũt de egypto:int quos fuit iſte ſalphaat:ᷣ nõ

habebat filios: 2 io
ps ſua fuit aſſignata
filiabus ſuis de man/
dato dñi:vt hĩ Nu.
xxvij. Et hic repetit᷑
idẽ pᷣceptũ: vt eis de/
bita poꝛtio aſſignet᷑
Deditq; eij iuxta
imperiũ dni poſſeſſi⸗
onẽ. ex quo pʒ ꝙ iſte
filie ſalphaat habue⸗
rũt hereditatẽ ĩ terra
ꝓmiſſionis: qꝛ terrã
aliã q̃ fuit acqſita añ
tranſitũ ioꝛdanis de/
dit eis moyſes ĩ vita
ſua: vt hẽ deut. xxxij.
f¶ Et ceciderũt funi
culi manaſſe. hic de/
ſcribit aſſignatio tire
tribui manaſſe ctu
agd viros. g
ma.decẽ.ſ.in terra ꝓ
miſſionis:⁊ accipit hᷣ
mẽſurãs ꝓ mẽſurato
Funiculus.n.ẽ inſtru
mentũ mẽſurãdi ter/
rã:decẽ ̊ funiculi ire
terra mẽſurata fu⸗
niculo decies piecto

vel ptẽſo. h ¶ Filie

eni manaſſe.i.filie ſal

phaat: ꝗ fuit ð tribu

manaſſe. i ¶ Eteniʒ
in ſoꝛte manaſie ceci
dit terra taphue ac.
hoc dẽ:qꝛ.S.xv.ca.di
ctum eſt ꝙ ciuitas ta⸗
phua fuit i ſoꝛte iude

7 cõſequẽs terra qᷓ

erat itra ciuitatẽ illa

Vſuj ſoꝛtẽ iude:ſʒ alia

ps terre ꝓpinq̃ eideʒ
ciuitati ex ꝑte oppoſi
ta fuit ð Ste manaſ
ſe. kQiuitatum

ephꝛaiʒ qᷓ ĩ medio ſũt

vrbiũ manaſſe. h ex

oſitũ ẽ ca pᷣcedenti.

¶ Ita vt poſſeſſio
ephꝛaiʒ ſit ab auſtro.
i/i auſtrali ꝑte toꝛꝛẽ̃il
m ¶ EZt ab aquilone
manaſſe.i. illud qð ẽ

i adlonari pte toꝛten

tis ꝑtinʒ ad poſſionẽ

e fuit in

uni.

manaſſe:qꝛ poſſeſſio
lrel fuit ꝓpindoꝛ po
in parte auſtrali terre pꝓmiſſionis:vt pʒ ex.S. dictis.
n ¶ Et vtrũq; claudit mare.ſ. mediterraneu: qꝛ claudit to

baſan ⁊ reliquis filioꝝ ma
naſſe iur familias ſuas: fili
is abiecer ⁊ filijs helech ⁊
filijſ helrihel ⁊ filijs ſychen
⁊ filijſ epher ⁊ filijs ſemida
ſti ſũt filij manaſſe filij io/
eph:mares ꝑ cognatõnes
ſuas. Sãlphaa vero ſilio
epher filij galaad filij ma/
chir filij manaſſe:nõ erant
filij ſed ſole ſilie: quarũ iſta
ſũt nomina:maala ⁊ noa ⁊
egla ⁊ melcha ⁊ therſa. VUe
nerutq; ĩ cõſpectu eleacari
ſacerdotis ⁊ ioſue ſilij nun
⁊ pᷣncipũ dicẽtes:dñs pᷣce/
pit ꝑ manum moyſi vt da

ret᷑ nobiſ poſſeſſio ĩ medio

fratruʒ nroꝝ. Dèditq; eis
iuxta iperiuʒ dñi poſſeſſio
nẽ i medio fratrũ pꝛis eaꝝ:
† „ — . .
èt ceciderũt fůniculi manaſ
ſe decẽ abſq; terra galaad
⁊ baſan trans ioꝛdanẽ. Fi/
liẽ.n.manaſſe poſſederunt
hereditatẽ ĩ medio ſilioꝛuʒ
eb. Terra aũt galaad ceci/
dit ĩ ſoꝛtẽ filioꝝ manaſſe ꝗ

reliꝗ erãt. Fuitq; terminuſ

manaſſe ab aſer machma/

ta q̃ fſpicit ſychẽ:⁊ egredit

ad dexterã iuxta habitato/
res ſötis taphue. Etnim ĩ
ſoꝛte manaſſe ceciderat ter
ra taphue: q̃ ẽ iu termios

manaſſe ⁊ ſilioꝝ ephꝛaim.
Beſcenditq; terminꝰ valliſ

harũdineti i meridiẽ toꝛꝛẽ/
tis ciuitatũ ephꝛaiʒ:que in

medio ſũt vrbiũ manaſſe.

Terminus manaſſe ab aꝗ

lone toꝛꝛẽtis ⁊ exitus ei p/

git ad mare:idà vt poſſeſſio

ſtioni iude:vt.ẽ. dictũ ẽ:⁊ ſoꝛs iu⸗

tã terrã ꝓmiſſionis a ꝑte occidẽtis:vt.s.dictũ ẽ. o¶ Fuit

Liber

q; hereditas manaſſe in iſachar ⁊ ĩ ager.qꝛ coiungebat
ſoꝛtib eoꝝ:⁊ ſᷣm aliquos angulos ſubintrabat ſoꝛtes
illas:ſicut dictũ ẽ ca pcedenti de ſoꝛtib'ephꝛaim ⁊ ma⸗

naſſe. p

ephꝛaiʒz ſit ab auſtro: t ab
aglone manaſſe: et vtrãq;

claudat mare:⁊ cõiungant᷑
ſibi in tribu aſer ab aglone

⁊ in tribu iſachar ab oꝛiẽte
Fuůitq; hereditas manaſſe
in iſachar ⁊ ĩ aſer:berſan ⁊
viculi ep: ⁊ iebblaan cũ vi

culis ſuis: ⁊ hitatoꝛes doꝛ

cũ oppidis ſuis: hitatoꝛes

quoq; endoꝛ cũ viculis ſu

is: ſilit hitatoꝛes thenach

cũ viculis ſuis:⁊ habitato/
res mageddo cũ viculis ſu
is:⁊ ttia ps vrbiſ nophech
Nec potuerũt filij manaſſe

has ciuitates ſubuertẽe:ſed
cepit chananeus hitare in
terra ſua. Mòſtq; aũt con-
ualuerũt filij iſrłſubiecerũt
chananeoſ ⁊ fecerũt ſibi tri
butarioſ nec intfecerũt eoſ
Lcutiqʒ ſunt filij ioſeph
ad ioſue:⁊ dixerũt: Quare
dediſti mihi terrã i poſſio/
nẽ ſoꝛtiſ ⁊ funiculi vni:cũ
ſim tãte multitudinis è be
nedixerit mihi dominus:

Ad quos ioſue ait: Sipo

pulus mult es:aſcẽde ĩſil/

uã: ⁊ ſuccide tibi ſpacia in

terra pherexei ⁊ raphaim:
qꝛ anguſta ẽ tibi poſſeſſio
mõtiſ ephꝛaĩ. Cui rñderũt

filij ioſeph: Non poterimꝰ

ad mõtana cõſcendere: cũ
ferreis currib vtant᷑ chana
nei ꝗ habitant in terra cã/
peſtri:in qua ſiti ſunt ber/

ſan cum viculis ſuis: ⁊ iec
rahel mediam poſſidens

vallem. Bixitq; iòſue ad

domũ ioſeph ⁊ ephꝛaim ·

X

aſſe. p ¶ Poſti aut coualuerũt ⁊c. in hoc peccaue/
rũt filij manaſſe:vt oictuʒ ẽ de filijs ephꝛaim i fine pc

dęẽtis ca. q
cutiq; ſut filij io⸗
ſeph. Hic ↄſequẽ
ter deſcribit poſ/
ſeſſionij filioꝝ: io
ſeph dilatato: qo
nõo ẽ ſic in elligen
dũ:ꝙ itrarẽt ſoꝛ⸗
tẽ altertribꝰ:ſed
qꝛ terrã cõtentaʒ
itra ſoꝛteʒ ſuã ab
eis nõ habitataʒ
pPꝓpe ſiluas:vel p
pt gẽtiles adhuc
ibidẽ hitãtes ad
exhoꝛtatõneʒ io⸗

ſue acqſierunt: ⁊

pʒ lr̃a paucis ex-
ceptis:pᷣmittit᷑ tñ
eoꝝ q̃rimõia cu
di: r. uare

delgiſti mihi ter

rã ⁊c i.modicã
reſpcũ multitu⸗
dinij mee:⁊ ẽ mo
dus loquendi qñ
notat᷑ ꝑuitas ali-
cubp rei: nõ enim
põt dici ꝙ filij io
ſeph haberẽt tim̃
vnũ funiculũ ad
lr̃am: cũ ſola di/
midia tribus ma
naſſe habuẽit de

ceʒ funiculos: vYvt

dictũ ẽ. 8 ¶ Et
bene. mihi dñs.
mltiplicãdo i ple
t ¶ Ad s ioſue
ait. ex dictis eoꝝ
exhoꝛtãdo ad di/

latatõneʒ hitatõ“
nis ſue. v ( Si

ppls mites:aſcẽ/
