logꝛ b li vpter tuü ſicut ſtellas celi. Habo
qʒ poſteris tuis vniuerſas
regiões has:et bñdicẽi ĩſe⸗
mine tuo oẽſ gentes terre.

nõ expmit ꝓpꝛie
peiũ rei venalis:
ſz ꝑ li ꝓ:inter co/

enang da, ed 'obedierit abꝛa voci
bis:? ridet ꝓ ti mee:] et cuſtodierit pᷣcepta
to pcio. 5 dz mandata mea: læ cẽrimo
. vel vẽdẽ:rñdet nial legel q; ſeruauerit 4
ppꝛie ꝓpter vtili ſi itaq; Yſaac in geraris.
tatẽ vel neceſſita⸗ Qui cũ introgaret᷑ a viris
tcq eſt ꝓpꝛie cuu loci illius ſuꝑ vxoꝛe ſua:rñ
anwal ein git: Soꝛor mea eſt. Timue
tatis expſſiug. at .n.ↄſiteri ꝙ ſibi eſſet ſo

IKa. XXV.
ÜRta autẽ
fame. De
ſaipta ge ſiſſet dieſ plimi ⁊ ibidẽ moꝛ
ↄnter deſcribitur ””MU R
ꝓbatio pꝛis:et pᷣ⸗

mo reſpectu geni aliene:ſcòo reſpcũ familie ppꝛie in ſfi
ne h ca. Eſau vo.Adhuc pᷣmo ꝓbat in aduerſis:ſecun
do in ꝓſperis:ibi Seruit aũt iſaac. Adhuc pᷣmo ꝓbat

s: ſcõo ex metu ꝓpꝛie vxon:ibi Qui cũ

gnã familiam ⁊ pecoꝛa: ⁊ iõ ex fame oꝛta iminebat ſibi
piculũ:niſi trãſferret ſe ad regionẽ abundantẽ:cu mõi

tũc erat terra egypti:⁊ io voluit ſe tranſferre:ibi verun
tñ qꝛ deus ſibi inhibuit cõfidẽs de eo ⁊ volẽs ſibi obe
dire in terra intmedia remãaſit.⁊ pʒ littera vſq; ibi?
b ¶ Benedicent in ſemie ⁊c. qð exponũt hebꝛei ſic:q

do aliqs impcabit᷑ bonũ alicui dicet: aciat tibi deus ſi

cut fecit iſaac. Catholici aũt meli exponũt de chꝛiſto

deſcendit de iſaac ſᷣm carnẽ in quo oẽs getes cõſequunt᷑
bñdictioem ſicut ſupꝛa expoſitũ eſt. c ¶ Eo ꝙ obedie

rit ⁊c. hoc addit ne crederet iſaac ſimplr ꝑfectioꝛ ipſo
abꝛaõ:ideo in ꝓmiſſione ſibi facta fit memoꝛia de iuſti

gẽ paleſtioꝝ i gerara. Ap-

tra quã dixero tibi et pegri

ciata cõiugio:reputans ne
foꝛte intficerẽt eũ ꝓpt illiuſ
pulchꝛitudinẽ.Cuùnq; ptrã

irca pmũ ↄſideranð ꝙ iſaac habebat ma rmenti vc.
ut pʒ ex pᷣdictis de pꝛe ſuo. n nare ipo iS.
ponẽ in vna ſignificatõe idẽ ẽ qð decipe:⁊ tũc ↄſtruit᷑ cũ da

ſita:ſicut reddẽ depoſitũ ipſi deponẽti:⁊ ſilia. e¶ Et ceri
monias.iſta ſũt q̃ ptinẽt ad modũ colẽdi deũ. f

cia ipſiuj abꝛae. O ¶ Et cuſtodierit ⁊c᷑ liſta ſũt qᷓ ſunt ð di
ctamine rõnij recte:⁊ ſeruãda etiã ſi nulla lex eẽt de hoc p

0

.

egeſq;

ſeruauerit.iſta ſũt qͥ nõ obligãt:niſi qꝛ ſũt a deo vel homie

aret᷑. ꝓſpiciẽs abimelech
rex paleſtinoꝝ p feneſtraʒ:
vidit eũ iocãte cũ rebecca.

vxoꝛe ſua:⁊ accerſito eo ait

Perſpicuũ eſt ꝙ vxoꝛ tua

ſu. Cur mẽtit es eã ſoꝛoreʒ
tuaʒ eẽ: Rñdit:Timui ne
moꝛerer ꝓpt eam. Dixitq;
abimelech. Qüare iĩpoſui⸗
ſti nob: NPotuit coire ꝗqſpi⸗

am ð pplo cũ vxoꝛe tua:et
iduxeras ſup nos grande
petm̃. Pꝛecepitq; oĩ pplo
dicens: Qui tetigerit hoĩs
hur vxoꝛẽ: moꝛte moꝛiet᷑.

Sẽłuit aũt iſaac ĩ terra illa:

᷑ inuenit in ipſo anno cen
tuplũ.] Bñdixitq; ei de'et
locupletar ẽ hõ:et ibat ꝓſi
ciſcẽs atq; ſuccreſcẽſ:dõec
magn vehemẽter effect ẽ&
habuitq; poſſeſſiones oui
um et armentorum et fami

lie plurimum. Ob hociui

dentes ei paleſtini:oẽs pu/

teos quos foderãt ſerui pa

tris ill abꝛaã: illo tpe ob/

ſtruxerunt implẽtes humo
intantũ ut ipſe abimelech
diceret ad Iaac: Recede

a nobis:quoniam potenti
oꝛ nobis ſactus es valde.

inſtituta vel Hcepta.

et ex iſtis pʒ ꝙ ante le
gẽ moyſi data pla fue

rũt obſeruata:de illij

que tpe moyſi fuerũt
ſcripta. g ¶Malit
itaq; ⁊c ex pᷣcepto di
uino:noluit.n.ꝙ; de⸗
ſcẽderet in egyptum.

auſãa aũt h dicunt

hebꝛei:qꝛ iſaac ut ſu⸗
pꝛa dem eſt.xxij.capᷣ.

fuerat dño ↄſecratus

qñ fuerat oblati mõ

te:⁊ iõ nõ erat decen)/

exiret trã ꝓmiſſio⸗
nis:⁊ iõ remãaſit in ge
raris:qꝛ tota paleſtia
ↄtinet᷑ infra terminoj
terre ꝓmiſſionis.
h¶ Qui cũ interro⸗
garet. hic ↄvñter poni
tur ꝓbatio iſaacĩi me
tu rone vxoꝛis:celan,j
pꝛudent᷑ vitatẽ:abſq;
tñ falſitate dicẽs ean
ſoꝛoꝛẽ ſuã eſſe.et eoð
mõ exponat ſic dictũ
pꝛis ſui de ſara:ut ſu
pꝛa dcm eſt.xx. ca.
i ¶ Qunq; ptraãſiſſẽit
die) Tc. ex hoc vider
ꝙ ſe habuit ad vxorẽ
ſicut ad ſoꝛoꝛẽ ↄtin⸗

do ab ea:qͥuſq; expt

fuit ꝙ ꝓpter eius pul
chꝛitudinẽ non mole

ſtabãt eã:⁊ tũc reddoit

galsio ſeck: ka oꝛo

dẽtẽ debitũ vxoꝛi.di-⸗
ctio.n.hebꝛaica q̃ hic
ponit euoca e: ad lu
dũ:a ad coitũ:ut ſupꝛa dcm̃ eſt.xxj.ca. Et ꝙ hic ðbeat capi
in ſcðo ſenſu:vẽ ꝑ illud qð ſubdit: l icut
vxoꝛ tua ſit. Alij vero dicũt ꝙ vidit eũ amplexatẽ vel oſcu
lantẽ rebeccã:qð nõ faciebãt viri niſi cũ vxoꝛibꝰ ꝓpꝛijs.

Perſpicuum eſt

Quare ipoſuiſti nobis:i

m ¶ Cur mentit ꝛc. nõ ẽ mentarde cognatoe ſua erat

tiuo:⁊ ſic accipit᷑ hic:⁊ eiuj ſupinũ eſt impoſitu:ſʒ aliqñ ſyn

copat᷑:⁊ dẽ ipoſtũ:⁊ iñ dẽ ipoſtoꝛ.i.deceptoꝛ.cetera atent.
o Seuit autẽ iſaac. pbat᷑ tpe ꝓſperitat:qꝛ ex h iuidiã

inſurgẽtẽ ð eũ ⁊ iniuriã patiẽt tolerauit.⁊ pʒ lr̃a except pau
cis vbis. b(Et inueit ⁊cẽ.ad oñdenð ꝙ fuit ex ſpali dono

dei:qꝛ ille annꝰnõ fuit fertil:ad qð denotanð ſignãt d i io

ãno:recede a nobis:qm potẽtioꝛ nr̃i factᷣ es:ac ſi.d.ſi tu re
bellares tu poſſes a nobis auferre ciuitatẽ.vlł ſi vẽirẽt adᷣ/-

ſarij poſſes te ill viungẽ:⁊ tradẽ eis ciuitatẽ ⁊ terrã:h tñ di

cebat mor ſpũ inuidie:quo nõ poterat eius ꝓſperitatẽ tam

minis. Hebꝛei aũt di

adduxerat ſecũ aliès

re:tñ voluit iniuriaz
ſibi ſcãm eis oñdere.

—

Beneſis

celerẽ videre. a ¶ Et ille diſcedẽs. nolẽs cõtendẽ. b i
veniret ⁊c.lelongas ſe a ciuitate.ſequit᷑: c Ceoden in
toꝛꝛẽte. Loꝛꝛẽs eni eſt aq̃ currens ex deſcẽſu pluuiaꝝ:vel re
ſolutõe niuiũ q̃ nõ ↄtinuat᷑:⁊ iõ foderũt ibi:ut aquã ex plu
uijs deſcẽdentẽ ibi retinerẽt ad ↄſeruanð tꝑe ſiccitatis.

Ceperd, gana

viua. i. qd mel in “ .
tenderẽt a pnct ſoſſi· Et illẽ diſcedẽs uůt ueniret
igee Aeedt ad toꝛꝛentẽ gerare habita
ut α& vbi manlera 2„☛ 1Piey ſ1 14
pater ſin: ut hi ſupꝛa letq; ibi:rurſu ſodit alios
xx. caß. f¶ Ubi ap puteos:quos foderãt ſerui
paruit ei dns. ad con pfis ſui abꝛaã:et quos illo
ſoꝛtanð eü de iniurij; moꝛtuo olim obſtruxerãt
ſibiſllatig. philiſtijm. Appellauitqʒ e⸗

4 alieime = eiſdẽ noĩb/ quib añ pr
nedicã tibi. in 1ge ibꝰ vocauerat. Foderũtq; in-
bonis ſpualib mul toꝛꝛcte et rẽpperer̃taquã vi
tiplicado. 1 l Jtag tã. Sʒ et ibi iurgiũ fuit pa⸗
edificauit ibi altare. ſtori adhierſt „
ad reddenõ gras oſ’-o Toru gerare: aduerſus pa-
de ſua dſolatoe ed ſtores iſaac dicẽtiũ: Nra ẽ
miſſione. k ¶ Ad adqᷓ. Quãobꝛẽ nomẽ putei

geeln at t hlig ex eo quod acciderat voca
ſitate:qꝛ ppter iniuri Uit caluniã. Foderũt aũt ⁊

aliuʒ et/ꝓ illo quoqʒ rixati
ſũt: appellauitq; eũ ümici⸗
tias. Pꝛofectus inde ſodit
gliũ puteũ:ꝓ quo nõ pten⸗/

as ſibi illatas ñ dimi
ſit cũ iniuriãtib ſibi
amicicie fedus inire.
¶Abimelech c.

pʒ ꝙ ſm traſlatiõem . 4 .
nr̃am Ochoat eſth derũt. Naq; vocauit nomẽ
ꝓpꝛiũ nomẽ vnꝰ ho eu latitudo dicẽs: Nũc di

latauit nos dñs:et fecit cre/

i rsezenſ. ſcẽ ſupꝑ terraʒ. Aſcèndit aũt
Unñ lr̃a eoꝛuʒ eſt hec. Aaac ex illo loco in berſa⸗
Abimelech ⁊ ↄgrega bee:jũbi apparuit ei dñs ĩ

tio amicoꝛũ eius:qa
— „* gy⸗ „
de amicis ſuus. AUs abraa pfis tui. Moliti
m ¶ Quid vẽiſti ad mexe:gꝗa ego tecũ ſũ. Bñ⸗
me: cc. lʒ iſaac nõ in dicaʒ tibi ⁊ mliiplicabo ſe
tenderet fedus renue/
raaʒ. Itdq; edificauit ibi al

nQuirñderũt tare dno:⁊ iuocato noie do
p hoc ꝙ ta cito te m mini extẽdit tabernaculũ:
tiplicauit in bonis. ”ß”ä

oIneamus fedus

* .

Quid veniſt ad me hoiem quẽ odiſtis ⁊ expuliſtis:ac ſi di

ceret.lʒ emiſerim te de ciuitate:tñ nihil abſtulimꝰ a te: nec

aliud nocumentũ intulim tibi. q¶ Fecit ̊ eis ↄuiuiũ.cu
rialit recipiendo eos. r ¶ Surgẽtes mane iuraueꝛũt.ſ.ſali

ua ieiuna ꝓpter reuerẽtiã iuramẽti. s ¶ Ecce aũt cc. p̃ce

perat.n.eis anñ iuramentũ fodẽ puteü:ſe⸗ anunciauerunt ei
Et nomẽ ⁊c.] pus erat

piuramẽtũ fem de aq̃ inuẽta. t ¶

ei ipoſitũ:ſʒ tũc fuit iteꝝ de nouo ↄfirmatũ.Ad cuius intel

lectũ oſideranõ:qꝙ beer in hebꝛeo idẽ eſt ꝙ puteus:ſebee aũt
ſignificat ſeptẽ: iuramentũ: ⁊ ſocietatẽ:et ex iſtis tribus ſi
gnificatõib loc ille vbi erat pute vocat eſt berſabee. pmo
Hpier ſeptẽ agnas qs ibi ſtatuit abꝛaã: ut hẽ ſupꝛa.xxj.cap̃.
Item ꝓpter iuramentũ qð fem eſt ibi int ipᷣm ⁊ abimelech

ipa nocte dicẽs:Ego ſũ de

mẽ tuũ:ꝓpt᷑ ſeruũ meũ ab/

lec ꝑ teipᷣm inferẽdo:nec nr̃os aduerſarioj adiuuãdo
icut ⁊ nos ⁊c In hoc rñdet ad hoc qð dixerat iſaac

Item ꝓpter hoc ꝙ iſaac vocauit illũ puteũ abũdantiã
ut hic hi: qo ſonat idẽ qõ ſatietaj.Et ſi ð hoc arguat:
nõ vr eſſe idẽ putehᷣ de nouo fact:⁊ qui fuerat temꝑe
abꝛae. Dicenð ꝙ imo qꝛ ſicut hẽ in hoc ca.paleſtini ob/
ſtruxerãt puteos s foderat abꝛaã:iplẽtes eos ira:et iſa
„ Ic ſer fodit eos
„ 2“ , „ — Tqiſte fuit vnuj ex
pcepitq; ſeruis ſuis ut ſode eij. vCZia ve
rẽt puteũ. Ad quẽ lõcũ cũ ro.hic ꝓbat᷑ pati

AE : ſahima' entia iſaac reipcũ
veniſſet ð geraris: labimè ꝓppꝛie familie in

uſ. æ phicol dux militũ lo ↄſilio patr ⁊ ma
cut ẽ iſaac.Quid veniſi ad tris accepit duas

me hoiem quẽ odiſtiſ:et ex cere Ze nar

puliſti a vobis: Qui rũde/

rũt: Nidim tecũ eſſe dim:] rebecce.
⁊ iccirco nos dixim : Sit ¶ In caß. xxvj.
fedꝰ:ut nõ ſacias nobis ꝗc/ ne tuo oẽs ente
— —„ 2 2
qᷓ; mali: ſic et nos nihil tu tſre. ¶ Agditio..
oꝝ attigim: nec fecimꝰ qd Rboc lo
eſſ pare dimſſi o vbi dẽ
te lederet:ſʒ cũ pace dimiſi Bügicen⸗

mus auctũ bñdictiõe dñi.

auem hecti tur in ſemie tuo.
Fecit ergo eis ↄuiuiuʒ. Et

ponit᷑ ĩ hebꝛaico

pecibũ ⁊ potũ ſurgẽteſ ma verbũ bñndictiois
ne:iurauerũt ſibi mutuo:di io ſile lliqè no
miſitqʒ eoſ iſaac pacifice in qo quide verbu
locũ ſuũ.Eccẽ aut venerüt ſm hebꝛaicã veri
in ipſo die ſerui iſaac: ãnũ tatẽ intellectuʒ ſi /
ciãteſ ei de puteo quẽ fode gnificat: ille in
quo alij bñdicent᷑

— *„ E . . „
rat atq; dicẽtes: JInuenim ſit cã pncipaliter

aquã. VUñ appellauit eum effectiua illiuj bñ
abundantiam:è᷑t nomẽ vr/ dictonis:qð nulli
bi impoſituʒ eſt berſabee! bure creatureco⸗
vſqʒ in pꝛeſentẽ dieʒ. Eſaůu neni pugle ar
vero quadragenarius du/ nullo moͤ pot itel
xit vxoꝛes duas:iudith fili ligi dechꝛiſto. Et
aʒ beeri ethei:⁊ baſemath ꝙ bec ꝓmiſſio ſit
ſiiam elon eiuſdem locitd ſoem min
ambe offenderant animuʒ, in imolatoe iſaac
iſaac ⁊ rebecce. ſupꝛa.xxij. ca. iĩ
Mõ ea fudet᷑ inſinuat

p̃mittit intẽtõem pᷣmi iuramẽti.ſ.fſcl tpe ĩmolatonis:2-

hoc cũ dic:Coplẽs iuramẽtũ qð ſpopodi abꝛae pii tuo
⁊c̃. Scðo qꝛ cũ reddit rõem hꝰ magni ꝓmiſſi ſbdit:eo
ꝙ obedierit abꝛaã voci mee:qð oĩo ↄcoꝛdat rõni reddi
te tꝑe pᷣdicti iuramẽti.ibi.n. dem fuit abꝛae:eo ꝙ obedi
ſti voci mee.Tertio qꝛ hic nõ dꝛ:Et bñdicent in te ⁊ in
ſemie tuo:ſic ſupꝛa dixerat ca.xij.ſʒ dixit:Bñdicent i ſe
mie tuo:ſiẽ in ca.xxij.⁊ in alijs auẽtib' eidẽ coꝛꝛñdẽtibꝰ
ꝓut dem̃ fuit i additõe ſupꝛa eoð.xxij.ca.vñ h̊ nõ hʒ lo

cũ expo hebꝛeoꝝ:ut largifuit expoſitũ in additõe pᷣdcã

n eoð.c.xxvj.vbi dẽ i poſtilla: Uidit eũ iocãtẽ cũ re

Jupꝛa.c.xxj.cũ ð iſmael agẽt:q̃ qdẽ dictõ lʒ hẽat

xNbh'loco ĩ hebꝛaico põit᷑ becca.¶ Additio.ij.
dictio meſſabeth oio ſilis illi qᷓ poſita fuit

pla ſignificata: ſignificat.n. riſũ:gaudiuʒ: ⁊ ludũ: ſilit et

rũt aios Iaac 2

R

unprbe

3 botde
neſttiſt

Goiheſinn

rnoezi i
Naanoli. ire,
Pmnunn d.
4(Senoik zun
ſaac appopin
beenitorminn
vireſven boi
Critoliumclan
ſuapoſnun.
b(Sunexma
nun tege fl're⸗
Cptsbortin⸗
Mmntttzu
Panitrrobſe⸗
giit nurein

ſiirrolta.
o cum
Allſt wbecca.

Anterdeſen⸗

Uicloſtio ,
aan
Npradrione;
nßtacanns
iutb vaba
hpmmgbere
lcnin n⸗
hnnſnt⸗
crſächngide
bebiüttflune
eqnig ratſais
faliti elan. e
nnodiipells 4

in
tuafftn

ſafltnchioff
Phconeſa
wini

Wiſin
di br⸗
☚
ie;
ſtci n
ſenul
mum
auiti
X nitl
ſunni
wnln
ſi
an
Unb ſun
Alün men
1. “
I

—☛S. =

=

ANI.
tune
n vhl

deriſionẽ:nũqᷓ; tamen ſignificat coeuntẽ:ut in additiõe
ſupꝛa pᷣdicto caplo fuit dem:vnde trãſlatõ nr̃a ſe bñ hʒ

que dicit:Uidit eũ iocantẽ.⁊ dʒ exponi ꝓut in poſtilla
Enuit aũt iſaac. hic ↄſequent deſcribit᷑ oꝛdina

in ſcõa expõne.

tio ſue po
ſteritatis
Pponẽdo vnũ al
teri:et da hoc fie-
bat per benedictõ

nem i diſpoſitõ

ad benedictioneʒ
pmo deſcribitur:
ſcðo foꝛma bene⸗
dictionis ſubiun
git: ibi Statimq;
ut ſenſit. Diſpoſi
tio aũt ꝑ iſta tria
declarat᷑: pmo pꝑ
patris expᷣſſioneʒ
ſcðo ꝑ matris re-
uelatoeʒz: ibi Qõð
cũ audiſſet rebec

ca:tertio ꝑ filij pᷣ/

paratõeʒ:ibi Abi
it ⁊ attulit.Circa
bᷣmum dicit:
a ¶ Senuit autẽ
iſaac.appꝛopinq̃
bat eni terminus
vite ſue:⁊ iõ tẽpꝰ

erit oꝛdinandi de

ſua poſteritate.
b ¶ Sume arma
tua ⁊c.qꝛ fili re-
cipiẽs benedictio
nem debebat puj

patri facere obſe⸗

quiũ:⁊ ſeruire in

——

Pic oↄñter deſcri/
bit᷑ diſpoſitio Ja⸗
cob ad benedictõ
nẽ ꝑ reuelationeʒ
matrij reuelantis
ipſi iacob verba
ba patris:ut bene
dictio illa ad Ja-
cob tranſſferret᷑:

qꝛ ſciebat ꝙ ei de

mẽſa:⁊ pʒ lr̃a.
c Quo cum
audiſſet rebecca.

Enũit autem Iſaac: et
caligauerũt oculi eius:
idẽ nõ pot᷑at:uocauitq;
eſau filiũ ſuuʒ maioꝛẽ:et di

xit ei:fili mi:.Qui rñdit:d

ſũ.Cui pat᷑: Aides inꝗt ꝙ;
ſenueri:⁊ ignoꝛẽ diẽ moꝛtiſ
mee. Sũè arma tua:et pha
retrã et arcũ et egredere ſo/
ras.Cũq;ʒ venatu aliqd ap

prehenderis fac mihi inde

pulmẽtũ ſicut velle me no/
ſti:⁊ affer ut comedã:⁊ bñ/
dicat tibi aĩa mea antequã
moꝛiar.Qð cuʒ audiſſet re

becca ⁊ ille abiſſet ĩ agꝝ ut

iuſſionẽ pr̃is ipleret:dixit ſi

lio ſuo iacob: Audiui pꝛeʒ

tuũ loquẽtẽ cũ eſau fretuo:
⁊ dicẽtẽ ei: Affer mihi ð ve
natione tua:et fac cibos ut
comedã:⁊ bñdicã tibi coꝛã
dño añq; moꝛiar. Nunc er
go fili mi aqeſce ↄſilijs me/
is:èt pgens ad gregeʒ affer
mihi duos hedos optios:
ut faciã ex eis eſcaſ pai tuo:
gab libẽt veſcit:q̃s cũ ĩtule/
ris ⁊ comederit:bñdicat ti/
bi pᷣuſq;ᷓ moriat.Cui ille re
ſpõdit:MNoſti ꝙ eſau frater
me hõ piloſus ſit: et ego
lenis. Si attrectauerit me
pr̃ meus et ſẽlerit:timeo ne

bebat: ut ſupꝛa dem̃ eſt.xxv.ca. dð 6 Et pergès ad gre/
gẽ. quia erat ſatis ꝓpe:⁊ inde poterat habere cibũ ante
reditũ eſau. e ¶ Moſti ꝙ frater c.l.i.p totũ coꝛpꝰ ad
modũ pellis hiſpidus:ut ſupꝛa dem̃ eſt.xxv.caj.⁊ ideo
p hoc timebat depᷣhendi a patre:⁊ ſic maledici.
f 4 In me ſit iſta maledictio fili mi.i.nunqᷓ; accidat h
ↄfidebat.n.ꝙ deus aliter diſponẽt:ut verbũ ſuũ adim/
plerʒ. g ¶ Abüt ⁊ attulit. Hic ↄſequeni deſe cribitur di

ſpoſitio ad bñdictõem ꝑ pᷣ̃paratoem filij:qu
tio fuit in cibi offerẽdi decoctõe:cũ dẽ: h
illa cibos ⁊c̃.ſcõo in filij ↄpoſitõne cũ dẽ: i

2

97

bus eſau valde bonis ⁊c. Sicut enĩ dem̃ eſt ſupꝛa capᷣ.
xiiij.vſq; ad legẽ datam tꝑe Moyſi pmogeniti erãt ſa
cerdotes:⁊ ideo habebãt veſtes ſpales pᷣcioſas ⁊ odoꝛi/

Et veſti

n ——
* „ *

feras:quibus induti in magnis ſolennitatibꝰ offerebant ob

latõem dno. k (Pelliculaſq; hedoꝝ circũdedit manibꝰ.
fecit enim quaſi chirotheca:ut aptarentur figure manus.
I¶ Ego ſum eſau pꝛimogenitus tuꝰ. Ra. Sa. ut excuſet ia⸗
cob de mendacio:ſic punctuat hanc lr̃am:Ego ſum.ſ.q ap

putet ſibi voluiſſe me illu/
dẽ:⁊ inducat ſup me male/
dictõʒ ꝓ benedictione.Ad
quẽ mr̃:in mẽ ſit ait iſta ma

ledictio fili mi:tm̃ audi vo/

cẽ meã:et pgẽs affer q̃ dixi.
Abijt èt attulit:deditq; ma
tri. Parauit illa ciboſ ſicut
velle nouerat patreʒ illi: et

veſtib eſau valde bõis: qᷓs

apud ſe habebat domi:in/
duit eũ pelliculaſq; hedo/
rũ circũdedit manibus: et
colli nuda ꝓtexit.Deditq;
pulmẽtum: et panes quos

coxerat tradidit. Quibꝰ il/
lail dixit: Pater mi. At ille

rñidit: Audio. Quis es tu
fili mi:Dixitq; iacob:Ego

ſu pᷣmogenit᷑ tu eſau. Feci

tibi ſicut precepiſti mihi.
Surge ſede et comede de
venatiõe mea:ut benedicat
mihi aĩa tua. Rurſũqʒ iſa-
ac ad filiũ ſuũ:Quõ iqt taʒ
cito inuẽire potuiſti fili mi:
Qui rñdit. Nõlũtas dei fu

it:ut cito occurrẽt mihi qð

volebã.Dixitq; iſaac: Ac⸗
cede huc ut tãgã te fili mi:
et pꝛobẽ vtꝝ tu ſis filꝰ meꝰ
eſau:an nõ.Acceſſit ille ad
pꝛeʒ:et palpato eo dixit iſa
ac:Nx ꝗqdẽ vox iacob ẽ:j
ſed man:manuſ ſunt eſau.

poꝛto tibi cibum. Sʒ
eſau eſt pmogenit tu
us. ſed iſte manifeſte
coꝛꝛũpit ſenſũ:nec tñ
p hoc habet intentũ
quia quacũq; arte vᷣ/⸗
boꝛum aliquis fallat
aliũ a mendacio non
excuſatur ſᷣm Augu.
⁊ ideo aliter dicitur
⁊ melius. Licet enim
Jacob non eſſzʒ Eſau
in perſons erat tamẽ

in officio ⁊ dignitate
quantum ad ius pꝛi-

mogeniture:ut ſupꝛa
declaratum eſt. Et ex
hoc debebat᷑ ſibi bñ⸗
dictio:⁊ iðo quando
dixit: Ego ſum Eſau
pꝛimogenitus tuus.
ſcʒ quantuʒ ad digni
tatẽ pmogeniture ve⸗
rũ dixit:quia ſic que/
ſtio iſaac debebat itel
ligi:quia querebat de
eo cui benedictio de/
bebat᷑: ꝓpter qð non
decepit patrem:lʒ pat
non ſic intellexerit:et
tali mõ loquẽdi vſuj
eſt ſaluatoꝛ Matth.
xj.d. de Johe: Ipe eſt
helias.et ſic etiam ex
ponẽda ſunt alia ver
ba Jacob in quib lo
quit᷑ tanq;ᷓ eſſet Eſau
⁊ facta eiuj. Sciendũ
tñ ꝙ nõ vẽ mihi ma/
gna neceſſitas excuſã
di patres ve.teſ.a mẽ

dacio maxime offici-

oſo:ſic h̊ ⁊ in pluribꝰ
alijs loc:dqa certuʒ eſt
ꝙ apli fuerũt multo
pfectioꝛes eij:⁊ tñ nõ
fuerũt imunes a pctõ

veniali.vnde dicit Joh.in pᷣma canonica:Si oixerimus qꝛ
pctm̃ non habemus noſmetipſos ſeducimus.⁊ multo mi-
nus patres ve.teſt. fuerũt imunes a peccato veniali:maxie
quia plures eoꝛum legunt᷑ peccaſſe moꝛtalit᷑ ⁊ enoꝛmiter:ſi
cut Dauid i adulterio berſabee:⁊ homicidio vꝛie:pꝛiarche

m ¶ Uolütas dei fuit ⁊c.qꝛ ex oꝛdinatõe diuia mai miſit

E⸗ 7 iuidia vẽdiderũt ioſeph frẽm ſuũ in egyptũ.

eũ ad gregẽ:vñ cito poterat hꝛe cibum ꝓ pꝛe. n

ccede

huc ut tãgã te.qꝛ ñ eũ ꝑ viſũ:voluit eũ ꝓbare et

cosſcẽ ꝑ tactũ. o

ox qdẽ ⁊c. lʒ.n. caligaſſẽt oculi eiꝰ

⁊ vidẽ nõ poſſet:tñ clare audiebat:⁊ ad vocẽ videbat᷑ iacob
ad tactũ eſau:verũtñ qꝛ ſẽſus tactin hoĩbcertioꝛ ẽ q; ſẽſus
audit:qꝛ hõ in tactu excellit oĩa aĩalia:ut dẽ.iij.de aia: in
auditu aute excellit a multis aiabus:ideo iudicauit magis

ſim tactũ q; ſᷣm auditũ. p

W1
—

gis confirmauit. Doctoꝛes aũt catholici dicũt: iſaac

Et nõ cognouit ⁊c. lin pbatõ

ne ꝑ ſenſũ tactus. q ¶ Benẽ dicẽs & illi.i. bñdicere volens.
r ¶ Ait tu es filẽ me eſau:hoc nõ inirogabat qſi ãpli' du⸗
bitãs:ſed ut pᷣcipiat ſibi obſequiũ:qͥ ꝑacto ꝓcedat ad bñdi/

ctõem.⁊ pʒ lr̃a. S
foꝛma bñdictõis:vbi
ſic Eekcir⸗ Ppmo de
ſcribit᷑ ipſ iacob bñ⸗
dictõ:ſcòo bñdictiõij
ↄfirmatõ:ibi Uix iſa
ac ſermonẽ ipleuerat
tertio Eſau q̃rulatõ
ibi Auditis Eſau ſer
monibꝰ.quarto con-
tra iacob machinatõ
ibi Ogerat ergo. qui
to matris obuiatio:
ibi Nüciata ſunt hec
rebecce. Quãtũ ad pᷣ
mũ.ſ.foꝛmã bñdictõ
ni:pᷣmo impcat᷑ filio
bona tpalia:qꝛ ex ſẽ
ſibilibꝰ ⁊ trenis intel⸗
lect humanducitur
ad ſpũalia ⁊ eina: et
iytũ ad hoc dicitur:
t¶ Det tibi de ð ro⸗
re ⁊cc. ex influẽtia.n.
coꝛpis celeſtis taq; ex

cã efficiẽte:⁊ ex bona

diſpone teꝛꝛe tanq ex
ca mãli:ſequit multi-
plicatio trenaſcentiũ

Scdo impᷣcat᷑ ei ho

noꝛẽ ⁊ excellentiã cuʒ
dẽ: Seruiãt tibi ppli
⁊ adoꝛẽt te tribus ⁊c̃.
Tertio alioꝝ beniuo
lentiã cuʒ dicit: Qui
maledixerit tibi ⁊c̃.
Cõſideranð tñ ꝙ per
iſta intelligunt bona
ſpũalia ⁊ eterna tãqᷓ;
pncipaliter intẽta:ſic
ſupꝛa dem̃ eſt.xv.ca.
Cõſideranð etiam ꝙ
iſta nõ ſüt ipleta i p⸗
ſona Jacob:qꝛ q'diu
vixit fuit min potẽs
ipᷣo eſau: ꝓpter qð ip
ſũ valde timuit:ut hẽ
infra.xxxij.ca.imple
ta ſũt tñ in poſter ſu
ij:qꝛ tpe dauid ⁊ Sa
lomonis idumei ſᷣui/

Statiq; ut ſẽſit.hic ↄnter deſcribitur

Et noͤn cognouit eũ:qꝗa pi/
loſe man ſilitudinẽ maior!
expᷣſſeꝛãt. HBñdicẽſ ergo il
li ait:Tu es filꝰ meuſ elau:
Rñdit:Ego ſũ.At ille:Aſ⸗
fer inquit mihi cibos ð ve/
natione tua fili mi:vt bene/
dicat tibi aia mea. Quos
cũ oblatos comediſſet:ob/
tulit ei etiã vinũ.Quo hau
ſto:dixit ad euʒ:accede ad

me:⁊ da mihi oſculum ſili
mi. Acceſſit:⁊ oſcular ẽ eũ.

Stãtimq; ut ſenſit veſtimẽ
toꝝ e fragrantiã:bñdicẽs

illi ait:Ecce odoꝛ filij mei ſi

cut odoꝛ agri pleni:cui bñ/
dixit dñs.Dẽt tibi de ð ro
re celi:⁊ ð piguedie tre abũ
dãtiã frumẽti:lvini ⁊ olei:⁊
ſßuiaãt tibi ppli:⁊ adorent ite
tribꝰ. Eſto dñs fratꝝ tuoꝝ:
et ĩcuruẽt᷑ ante te filij mr̃is
tue. Qui maledixerit tibi:
ſit ille maledic:⁊ q bñdixe
rit tibi: bñdiciõibꝰ repleat.
Vix iſaac ſermoneʒ ipleue
rat: et egreſſo iacob foꝛas:
venit eſau:coctoſq; ð vena
tiõe cibos intulit pr̃i dicẽs:
Surge pꝛ mi:⁊ comede de
venatõe filij tui:ut bñdicat
mihi aia tua. Dixitq; illi i/
ſaac:Quis.n.es tu:Qui re
ſpõdit:Ego ſũ filᷣ tu pᷣmo
enit' eſau. Expauit iſaac
tupoꝛe vehementi:⁊ ultra

—e

erũt filijs iſrl:ſʒ ꝑfectius ipleta ſũt in chꝛiſto:cui poteſtates
ñ ſolũ terrene:ſʒ etiã celeſtes ſũt ſbdite:bᷣm ꝙ ipſe diẽ Mat
thei vlti. Data eſt mihi oĩs ptãs in celo ⁊ in terra.

v¶ VUix iſaac. Hic cõſequenter deſcribitur pᷣdicte benedi⸗
ctionis cõfirmatio:quia egreſſo iacob a patre ingrediẽte e/
ſau ꝓ benedictione cõſequenda:⁊ veritate comperta: Iaac
benedictõem nõ retractauit:ſed magis confirmauit.⸗ patʒ

lr̃a vſq; ibi: x¶

00

Expauit iſaac ſtupoꝛe vehementi ⁊cc.Di

cũt hebꝛei ꝙ iſaac audit pᷣdictᷣ voluit retractare benedictõ
nem iacob:ſʒ tũc ex volutate dei vidit gehennã aptaʒ ⁊ ſibi

—

ꝑatã ſi retractaret: ꝓpter qð expauit:⁊ ñ retractauit: ſʒ ma

raptus fuit in extaſi ⁊ cognouit:ꝙ illud qð fem fuerat
circa iacob erat de voluntate ⁊ oꝛdinatõne dei:qð latu
erat ipſum vſq; tunc:pꝛopter quod admirans ⁊ oꝛdi-
natõni diuine obtemperans confoꝛmauit benedictoem

q;ᷓ credi poteſt admirãſ ait
Quis igit᷑ ille ẽ q dudũ cap
tã venationẽ attulit mihi:⁊
comedi ex omnibuſ pᷣuſq;
tu veẽires: Benedixiq;ʒ ei:⁊
erit bñdict.Andit eſau ſer
monibus pꝛis:irrugijt cla/
moꝛe magno:⁊ ↄſternatus
ait: Bñdic Etiã et mihi pꝛ
mi. Qui ait: Nnit germa⸗
n tuꝰ fraudulent᷑:⁊ accepit
bñdictionẽ tuã.At ille ſub/
iunxit: Juſte vocatũ eſt no
mẽ e Jacob. Supplanta
uit.n.me en alt᷑a vice. Pri/
moͤgenita mea ante tulit:et
nũc ſecundo ſurripuit bñ/

dictionẽ meã. Rurſũq; ad

pꝛem:nũquid nõ reſeruaſti
ait et mihi bñdictionẽ: Re

ſpõdit iſaac: dñm tuũ illuʒ

ↄſtitui:⁊ oẽs frẽs ſuos ſer⸗
uituti eius ſubiugaui.Fru/
mento ⁊ vino et oleo ſtabi/
liui eum:et tibi poſt hec fili
mi vltra qd faciã:Cui eſau
Nũ vnam inquit tim̃ bene/
dictõnẽ habes pat: Mihi
quoq; obſecro ut benedi/
cas. Cunq; eiulatu magno
fleret: moͤtus iſaac dixit ad
euzʒ: In pinguedine terre et
in rore celi deſuꝑ erit bñdi
ctõ tua. Aiues ĩ gladio:èt
fri tuo ſuies:tẽpuůᷣſq; veniet
cũ excutias et ſoluas iugũ

eius: de ceruicibus tuis.

per conſequens non ſurripuit bened

dicens: Benedixi

q; ei ⁊ erit benedi

ctus.ſubditur:
y¶ Audit eſau.
Pic cõſequenter
deſcribitur ipſiuj
eſau querulatio:

eco ꝙ frater ſuus

benedictioneʒ ha
buerat:⁊ aliaʒ be
nedictionem pete
bat dicens:
¶ Benedic etiã
7 mihi pater mi.
ac ſi. d. ita potes
ſicut ante benedi/
ctionem Jacob.

excuſando qꝛ vo/

luntatem dei co/⸗
gnouerat ð iacob
b ¶ Uẽit germa
nus tuus fraudu
lenter. Hebꝛei di⸗
cunt pꝛouidenter
quia dictõ hebꝛa
ica que eſt ibi eſt
equiuoca:et aliq;
do accipitur pꝛo
dolo: ⁊ aliquado
accipitur ꝓ pꝛu/

dentia ſeu bona

cautela:⁊ ſic ðbet
hic accipi. Scie
bat enim iam iſa
ac ꝙ de volunta⸗
te ⁊ oꝛdinatione
diuina receperat
benedictioneʒ: ut
dictum eſt:⁊ ideo
eius factum non
poterat imputa/
ri fraudi pꝛopꝛie
dicte.
c ¶ Pꝛimogeni
ta mea ante tulit
⁊c. Falſum dicit:

quia voluntarie

vendidit ea:ut pa
tet ex pꝛedictis:et

ictõnem alienam:

ſibi debitam caute accepit. dð ¶ Rurſumq; ad patreʒ.
ut neret ab eo benedictionem. ſequitur:
e¶ Votus Jaac pietate ꝓpter fletum Eſau dixit ad
eum:In piguedine terre ⁊ roꝛe celi deſuper erit ⁊c. lid
eſtin abundantia terrenaſcentium que cauſantur ex iſt-
duobus: ut dictũ ẽ. ſ Uiues in gladio:qꝛ fuit hõ bel

licoſus. g

t fratri tuo ſeruies:h ipletũ fuit qñ Da

uid fecit idumeã ſibi tributariam.ij. Reg.viij.ca. ut i

dictum eſt ſupꝛa.xxv.ca. h

Tempuſq; veniet ⁊c.

hoc impletuʒ eſt quando idumei rebellauerũt ne eſſent

—

uüituni
n
arnltluiit

ii porin
ii ſin

efuncnn!
ubektiß
rſanßclin⸗

cuticin i⸗
ſefnun

nug
b
pitſtt

gtäͤndutn
itrmnn
g iaſeu o⸗
ſlr neg
reborflo
ſereerlidie
rüburdnte porer
ſcerevenetoo⸗
ptazrebec⸗
idecmin
cgervrdnede
r rc
ſdemachiuͤn
ſoa wimibafen

pehrin irnob⸗

engpiepuseie
Ppppflluoꝛ aitnu
ſftene woem:
iriubimne
lgegamintan,
haſtier dent
ubilliut non
ieiniſuceſini
Finiunlin
liutfßneſuagt

(Geneſis ν
latfia s J”V8VM
i ſffn ſub iuda.iiij. Reg. viij. ca. i ¶ Oderat ergo. hic ↄyñſter Ec verba rebecce alr exponunt᷑ iuxta.lr̃am: ut ſit
aiedont de ſuo.machinatões ð euʒ ↄcipiẽdo. liẽt c. Ico te ad hoc: ⁊ hoc dicebat ↄfidẽs ð deo ut poſti!
itelan mnolebat eniz hoc facere viuẽte pie: ne incurreret odium latoꝛ dicit. (In eodẽ ca. xxvij. vbi dẽ in poſtilla: Quatuʒ
Aahoelt eius:⁊ malediceret᷑ ab eo. m ta ſũt hec rebecce ad pmũ.ſ.foꝛmõ bñdictõis.¶ Additio.iij. 4““U
Ganndott Pic ↄñt ponitur Nicã expo-
4 cuʒ oĩ: Nunciata Odẽrat ergo ſp eſau iacob fuge ad laban frem meũ in gictioeʒ ſic:
Nann Pter Keri p ꝓbfſidictiõe qᷓ bñdixerat ei ara: hitabiſq; cum eo dies ateln aige te⸗
1pdicta me ſpit ſ . 2 .
chinatoem no ſic Haler. Dixitq; i cꝛde ſuo: paucos donec regeſcat ſu-· abundãtia victualin
ffur ſun celauit i cõde ſuo Veniẽt dies luctus patris roꝛ fris tui:et ceſſet idigna⸗ Phoe ꝙ dicit: Det ti⸗
Maltnoee qn appareret ex mei:et occidã Jacob! fr tio ehb:obliuiſcaiq; eoruʒ qᷓ bi de de roꝛe celi. Ex

Wrnie er in ſin e
Anm . 8= uen
bu dons. N mẽs ⁊c: ut indu/

3(rärci ceret eũ ad dãduʒ
unhihunn locũ ire ⁊ receden

cellẽtia potẽtie:ꝑ hoc
ꝙ dẽ: Seruiant tibi
ppli ⁊c. Pꝛeeminẽtia
ppmogeniture:p hgg
dẽ: Eſto dñs fratruzʒ
tuoz:. Scoͤm vo itel⸗
ligat de bonis ſpũali
bus:et hoc cũ dicitur
AQAQAQuizmaledixéit tibi
ſit ille maledict. cuius rõ ẽ:nã cũ maledicere aliquẽ cõiter

feciſti ĩ euʒ:poſtea mittaʒ ⁊
adducam te inde huc.Cůr
vtroq; oꝛbaboꝛ filio ĩ vno
die: Dixitq; rèbecca ad iſa
ac. Tẽdet me vite mee ꝓpi
ſilias heth. Si acceperit ia

meum. Nüuciãta ſũt hec re
becce.Quẽè timẽs:⁊ uocãs
iacob ſiliũ ſuũ:ldðixit ad eũ
Ecce eſau frat᷑ tuꝰ minat᷑ ut
6ſ occidat te. Nunc ergo fili
ndabor fllo ma audi voceʒ meãet oſurgẽés
rer:ſi inuadat te poterit eſſe:ꝙ ambo eritis intłecti:vel

lmcog e neiq amoo! ct . enius ro e:ma ecu macicce anane Coiter.
rum ſi vm remaneat:opoꝛtebit ꝙ ſit fugitiuus ame. inmpoꝛtat optare ei malũ:optare aũt malũ ſꝑ eſt petm:niſi
Pariirg p¶ Dixitq; rebecca ad iſaac.qꝛ iacob nõ poterat ↄue· ꝓxumus ſit ꝑctõꝛ:⁊ optet ei aliqð malũ pene:ut ex hoc ſeq
¹ KFEümn nieni recedere ſine ſcitu pẽis: io rebecca ↄuertit ſe ad in · tur ſibi aliqð bonũ: put ĩ ſe coa ſcõe.q.lxxvj. Ex quo ſequit
— ducẽð iſaac: ut mitteret iacob filiũ ſuũ ad laban:ut ibi ꝙ boni ?⁊ iuſti nuniꝙ lüt maledicẽdi. vñ Nu. xxiij. Quomo
4 bardinm acciꝑet vxoꝛẽ.d. q ¶ Tedet me vite mee ꝑpꝑ filias heth maledicã ⁊cʒ. ⁊ ſic tato grauppeccat:qto pſona cui maledi
un . ꝓpter vxoꝛes eiau: nõ aut dixit ipſi iſaac aliã cauſaʒ cit magis eſt amada ſeu reuerẽda:vn Leui.xx.ca. Quima
Puniin ſ.de machinatõne eſau oeere deb in ſenectute ledixerit pꝛi ſuo moꝛte moꝛiat c. ⁊ Exo.xxij.ca. Pꝛincipi
Uarckiit ſua nimis affligeret. r ¶ Si accepit iacob vxoꝛẽ ðᷣ ſtir ppli tui no maledices: x hoc igit ꝙ iſaac ꝓphetice maledi
auunchdh pe huius tre: nolo viuere: ac ſi diceret:ſi diligis vitam cebat maledicẽtib iacob: intelligit ꝙ poſteritas iacob p̃ſer-
4 bant meã mitte eñ ad domũ frati mei: ut ibi accipiat vxxoꝛẽ tim ſpũalis:cui hec bñdictõ pncipalr dirigebat.ſutura erat
In ca. xxvij. vbi dẽ in poſtilla:Senuit.( Additio.j. iuſta ⁊ virtuoſa:ſic ut ei maledicẽtes eſſẽt digni maledictio
doln. i⸗ Ec hiſtoꝛia ñ vr intelligẽda ſic: iſaac appꝛso ne:⁊ ſic in iſta pticula includit᷑: poſteritas iacob debebat
Ahbur n inquãte cmio vite ſue de ſua poſteritate oꝛdi eſſe bñdicta in ſpũalibus:q in vtutib pncipalr ↄſiſtũt. In-
dan ue naret: ſicut teſtatoꝛes ſolẽt facẽ ſuas vltimas fra aũt ca.xxviij. vbi iteꝝ bñdixit iſaac ipm iacob: vlterõè
Cunuiit volũtates dñdendo. Nec etiã legit᷑ ꝙ filius recepturꝰꝛb’ñ expſſit quedã ad bñdictoem gratie ꝑptinẽtia:⁊ hoc cũ dicit:
u bems dictõem a pꝛe pus ei faceret obſequiũ in mẽſa ⁊ h mõi Et det tibi bnñdictõej abꝛae ⁊ ſemi tuo pyte ⁊c.Et pᷣdcõ mõ

intelligenda ſũt verba:que ſupꝛa.xij.ca.fuerunt dicta a deo
ipſi abꝛae.ſ. Maledicam c7c. H
In eodem capitulo.xxvij.vbi dicitur in poſtilla:hebꝛei

bummin pyut poſtillatoꝛ ait nullã auctem ad hoc allegando: nec
ufupiun etiã ſufficientẽ rõem: ſʒ iſta ſũt ꝓphetice intelligeda: eo
rralimi mõ quo iacob appꝛopinquãte tpe moꝛtis ſue filijs ſuis

aun nnn ait: Cõgregami ut annũciẽ vobis q vẽtura ſunt ⁊ẽ. ifra dicunt:Pꝛouidenter 76.
9 Miimnmni xlix. ca. ſiliter deut. xxxiij. de moyſe legit: ⁊ hec benedei . ¶Additio. i.
nuncttitt ctio qua bñdixit moyſes Hõ dei li Iſrl ante moꝛteʒ Ictõ hebꝛaica iu hoc loco poſita nõ eſt equiuoca
ausbeun on ſuã ⁊c.vñ iſaac eſtimãs eſau eẽ pᷣmogenitũ ſuũ:⁊a ſic ei jiſtlihil.n. ſignificat niſi dolũ vel fraudẽ.vnde tra-
v ingna. dẽ ptinere benedictõem abꝛae ⁊ ſemi ſuo repꝛomiſſam ſlatio bñ ſe hʒ:cuʒ dicit: YFrauduleni.ſed qꝛ dolus
iifuudiponn incitauit ip̃m eſau ad bñdictõnem recipiendã:⁊ ut ipſe vel fraus lłʒ ppꝛie accipiant in malo:abuſiue tñ qñqʒ; accipi
dx iſaac magis diſpoſitus eſſʒ ad dãdã bñdictõem voluit unt᷑ in bono:iuxta illud.ij. Coꝛin.xij. Cu eſſem aſtutus do/
(dün ab ipſo eſau recipere cibaria ſibi placita. animus.n. ꝓ/ lo vos cepi:iõ hec dictio fraudulent accipit hic hoc modo:
uma nel⸗ phᷣaꝝ qñq; reddit᷑ aptioꝛ:ad ſpm ꝓpheticũ exercenduʒ ſcʒ abuſiue. vel iſaac foꝛte volẽj ſe excuſare ab eſau:vocauit
1ellun d ex ſeſibilib' ſibi bene ppoꝛtionat : ut in.iiij. Reg.iij. ca. iacob fraudulẽtũ qſi in ꝓpꝛia ſignificatone.
ul polin de heliſeo legit. Nihilominin hoc loco nõ ſolũ verba ¶Heplica coꝛꝛectoꝛij 5 Burgenſſen.
dirau iſaac ſed etia eius fcã: ſir rebecce ⁊ filioꝝ ſũt pᷣncipalii N ca. xxvij. vbi poſtillato⸗ diſ ponẽ: bñdictõem:
rcepuite figuratiua: ⁊ futuroꝝ pᷣnoſtica. vñ Aug in li. qõnũ no zoꝛdinatõcm volutat vltie ipſi iſaac exponit ad
CMiconen 4nm ui ⁊ ve.te. dicit: Om tant paiarcha iſaac añq; moꝛiat:lam: Burg. inſtat ſic ſupꝛa ca.xxv. volẽs ꝙ totuʒ
utung Anmd querit a filio venatõem ⁊ eſcã qualẽ amat ꝓ mas bñfi ſit tin figurale:ſʒ h ſatl ipꝛobatũ eſt ibidẽ. Cũ.n.in lr̃a hac
nin. cio: a pmittit bñdictõem: nullo mõ arbitremur vacare nihil narret de vtute ſermonis falſü: nec abſurdũ:mirandũ
uoit a ſignificatõe ꝓphetica: maxie qm feſtinat vxoꝛ eius ut eſtꝙ Burg. btm Aug.⁊ alios ſanctos doctoꝛes h nitit ſẽ
aumm ti i illã bñdictõem minoꝛ accipiat: quẽ ipſa diligebat c. i ſuũ lralẽ abijcere. ſufficerʒ dicere: ſeſus allegoꝛic h paſſuj
4 uinur eadẽ narratõe multũ mouerũt ad maioꝛa intelligenda ſit potioꝛ ⁊ magis a ſpũſcõ auctoꝛe ſcripture inten:ex hoc
icne⸗ fthote vel reqrẽda. Hec Aug. vnde in hac hiſtoꝛia ſicut in pꝛe tñ lf̃alis ſenſus ñ ẽ abijciẽc:niſi eet in eo ð vtute ᷣmois ab
* gid⸗ cedẽti de venditõe pᷣmogeniture:rõ lr̃e pncipalit ẽ figu ſurditas qð ñ eẽ oñſũ ẽ ſupꝛa.¶ In eodẽ ca.diuerſitas ſur
Piglu auͤ ralis: que aũt iſta pfigurãt in glo. oꝛdi. plene tractat. git int᷑ poſtillatoꝛẽ bur. ð lĩa hebꝛaica:vbi nia traſlatõ hʒ
nn , 6 In eodẽ ca.xxvij. vbi dẽ ĩ poſtilla:In me ſit iſta ma fraudulẽt:poſtillatoꝛ.dic dictõem hebꝛaicã foꝛe equoca ad
vti ledictio v᷑. ¶ AddLditio.ij. fraudẽ ⁊ cautelã:⁊ ita debẽ h̊ ſũi ꝓ cautela:qꝛ iſaac iſtruct

vt etiã nolleceã retractare:ſʒ potdofirmaret eandẽ: ut dicit
beat Aug.de hac mã dinit : ipſi iacob dẽbat᷑ bñdictio:a
deo ſupꝛa allegatꝰ:a glo. Nõ potuit recte ĩponẽ ipſi Jacob

fraudẽ i

ꝛia ſignificatõe:ſed cautelã:ne vidẽt ↄdicere deo

inſpirãti. Burg. aut dicit dictõem hebꝛaicã hͥ nõ eẽ equocã

ſed ſolum ſignificare

fraudẽ:ↄcoꝛdat tñ in
ↄclone ⁊ re cuʒ poſtil
latoꝛe:ꝙ fraus h̊ non

dʒ accipi ꝓpꝛie ſʒ abu
ſiue ꝓ cautela.de he
bꝛaicij lr̃is nõ iudico
ſed hoc ſcio ꝙ poſtil

latoꝛ dicit ſe in h mo
di paſſibꝰ vſuʒ fuiſſe
ↄſilio pitiſſimoꝛũ in
hebꝛaica ligua: ut pʒ
in fine tractat' ſui de
dꝛia nfe tranſlatõnis
7 hebꝛaice veritatis:
an debeam credẽ ſoli
Burgẽ. in hmodi.h
remitto ad ſapientes

ſufficit eni in ppoſito
ꝙꝙ vtroꝛũq; eadẽ ẽ co

cluſio in re.
Ca. XXVIII.
Ocauit ita

bit electio populi dei
p aliũ ſtipitẽ.ſ.iacob

et pᷣmo deſcribit᷑ ut i/

cipiẽs:ſcõo ut ꝓficiẽj
xxxj.ca.tertio ut pfe/
ctus.xxxv.ca. Pꝛimꝰ
aũt ſtatus ipſi in ibꝰ
oñdit᷑:pmo in patris
obauditõe:ſcõo in ꝓł
multiplicatioe.xxix.
ca.tertio in poſſeſfſio
nũ acqſitõne: ibi Na

to aũt ioſeph: in me-

dio.xxx. capli Circa
pmũü ↄſideranduʒ:ꝙ

obedire pꝛi in bonij 2
licit ẽ pncipiũ totius

boni:iõ pᷣmo oñdit q̃

p̃ceptuʒ:ſcòo quõ ex

cob vxoꝛem de ſtirpe hu/⸗
ius terre: nolo viuere.
– (Ca. XXVIII.
NVDODcaãuit itaqʒ iſaac Ja
cob ⁊ bñdixit euʒ pᷣce/
pitq; dicẽs:MNoli accipere

„

ↄiugẽ de genere chanaan:

ſz uade ⁊ ꝓficiſcere in meſo

potamiã ſyrie:ad domum

bathuel pr̃is matris tue:et

accipe tibi inde uxoꝛẽ de ſi

liabꝰlaban auũculi tui.De
us aũtoĩpotẽſ bñdicat tibi
⁊ ereſcẽ te faciat atq; multi

plicet ut ſis in turbas pplo

rũ:⁊ det tibi bñdictõnes a⸗

bꝛae ⁊ ſemiĩ tuo pꝰte:ut poſ
q; iſaac.hic
ñr deſcri ⸗

ſideas frã pegrinatõis tue

quaʒ pollicitus ẽ auo tuo.
Luũnq; dimiſiſſet eũ Iſaac

ꝓfectus puenit in meſopo
tamiã ſyrie:ad laban filiũ
bathuel ſyri:fratrẽ rebecce
mfis ſue. ANidẽns aũt eſau

ꝙ bñ̃dixiſſet pr̃ ſuuſ iacob

⁊ miſiſſet euʒ in meſopota⸗/

miã ſyrie:ut inde uxoꝛẽ du

ceret:⁊ ꝙ poſt bñdictõem
pcepiſſet ei dicẽs:nõ accipi

hoc recepit diuinũ oꝛaculũ:ibi Igit egreſſus Jacob ⁊c᷑ itio
quò ex hoc reddidit gratũ obſequium:ibi Surgẽs ́ mane
Pꝛima i duas:in ꝑtẽ pncipalẽ:⁊ incidẽtalẽ:ibi Uidẽs autẽ
Eſau.l Circa pᷣmu expmit᷑ pceptũ pati de itinere iacob ut

patet:et vlteri ipſ iacoo obedia cũ ſbᷣdit᷑: b
miſiſſet ⁊c. nõ ita cito:i.
latões q̊s in via habuit:

¶ Tunqʒ di

3p magnos laboꝛes:⁊ diuias cõſo

———

ut patebit infra. c¶ Uidẽs auteʒ

Eſau. Pic incident deſcribit᷑ quõ eſau cũ duabꝰ vxoꝛib q̊s
hẽbat:accepit aliã de genere iſmaeł auũculi ſui:credẽs ꝑ hꝰ
ſatiſt facere pꝛi ⁊ matri:qð nõ ſecit:qꝛ malã ſupꝑ mala) addu
xit. et pʒ lr̃a. d ¶ Igit egreſſus iacob. hic oñdit qualr Ja-
