Immũdas ne cõedat:aq/

lã.ſ.⁊ gryphẽ ⁊ halyetum:

lij eſtote dñi dei vfi.
ãõͤn vos ĩcidetis nẽc

nulla imundicia
ſpũalis põt eẽ in
bꝛutis qᷓ peccare
non poſſunt:põt
tamẽ aliqͥ modo
redundare in eis

inquantũ homi/

nes vtunt᷑ eis ad
mala: vtpote qꝛ
idolij imolãt ipᷣa
vel eis vtunt ad
maleficia alia:pt
autẽ in eis eẽ di⸗
recte imundicia
coꝛpoꝛalis: vt qꝛ
imundo cibo nu/
triunt᷑:ſicut poꝛ
cus:vłqꝛ in loco

imundo habitãt
ſicut mures i ter

ra:vñ ⁊ ex hoc fe
toꝛẽ ↄtrahunt:⁊
ex hoc abbomia
bilia ſunt: ꝓpter
vtrãq; eniʒ cãm
ↄſimilẽ: multa
aĩalia ⁊ auej ⁊ pi
ſces phibent i le/
ge iudeis. Sunt
ẽt pᷣter hoc alie
cãe myſtice ⁊ fi⸗
gurales:inquãtũ
Peanis deſignant
oĩes hñtes aliq̃ᷓ
vicia:ſicut carna

lis aſſimilat᷑ po.ꝰ

co:piger aſino:⁊
ſic de alijs.
eg. Boc eſt aĩal
qð comedere de⸗
betis.tãq; caren)
imũdicijs pᷣdicti⸗
enumerat aliq̃
in ſpali dicens:
f ouem ⁊c.
tragelaphũ. ani/
mal eſt munduʒ:
7 eſt ꝑtim ſimile
hirco: ⁊ partim
ceruo:⁊ dicitur a
tragos quod eſt
hircus:⁊ laphos
quod eſt ceruus.
g¶ Lamelopar⸗/

dalum. animal eſt ſimile camelo in capite: ⁊ iõ ab eo

vdenominat᷑: habet tñ maculas albas in coꝛpoꝛe ſicut

pardus:⁊ equo ſimilis eſt in collo:bubalo vero in pe-
dibus. Cõſequent ponit regulã cõmunẽ: cuʒ aliqua tñ

exceptione cũ dicit: h

¶ Bimne aial ⁊c. cetera expoſi⸗/

ta ſunt Leui. xi. vbi hec materia plenius tractat: aliqj
tamẽ ponunt bic que nõ ſũt ibi:⁊ illa ſũn̊ exponẽda

1Mron i
ſepulcur
uaßen
co Dicittns
4 hieſepaum.
nouased 3
paup. de
riceel⸗ſihyn
mmnnul
eperoge
linn

ſtagnel
S
wan 1eh

tepſti
uimi,

(mäffumatu
lebeMunan
radlarna

D
tergiluct
1 äendnen
ſcrdoruamin
opaluos
nchar den
Nen 1ne
no
lacitinn
bendeitle
polebmne i⸗
li in,
luuuriu
ekunrdai

frititpl

ghoioulit
ini iigueni
urag luſtins⸗

nipuhen c
k
mröſepabihani

Ncini ,luſi
mdls povpib:
herſcguenti
hſcharerle
Ehienronatu⸗
lenne iei
uwcogerent
ſmncbnoſß⸗
ſufrlb'p
fingnnſen
Wfni:
rind
2NCerise
ngin
ſr
h

WE.

eutero.
. — 3 xvi. Maledicti ſũt in còſpectu dñi:qui eiecerunt me
llan a (Jron. aug eſ oe genere vulturis alba: mino Rebaem bcrencitr nmreing nvad ſerui
uun heen ſit vultur 0 Nycticoꝛacẽ. Auis ẽ de nocte volãs: a 9 lientis licet enim dauid hoc nõ fecerit:tamẽ pſecuto/
düln nyctos qð ẽ nox: ⁊ coꝛax qð conaauoſt ounten ar rus dabant ei occaſionẽ faciendi. Zid hoc igitur. or
a ctis. Dicũt tñ gic⸗ e. icdeẽ ereen q itra poꝛtaj uẽdũ ſeptim ãn remiſſiois fuit i lege igiut ni benit⸗ l⸗
eiri⸗ nt . „: 1 ie occaſioneʒ:
k becc e. ixdn ⁊ vulturẽ ac milumm coꝛam domino deo tuo: aa arrie beralle⸗ e
nſe anasr alogolenh iux gen ſuuʒ: ⁊ oẽ coꝛuini ⁊ epulaberis tu ⁊ dom tua urzibi de pmogẽi⸗
tametlinh de pegrino eſt ⁊ ſtrutionem ac no ⁊ leuita ꝗ intra poꝛtaſ tuaſ tis. Adhuc pmo idu
an oiinerus ue⸗ ang ? larũ atq; accipitre,z c. Kauene dc clinde cſ: caa elerarenr
wunnihene daiſmũ: ali=non clud ior diũ ac ci nõ hʒ aliã ptẽ in poſſion ſeruon.: ibi Zü n⸗
esnnttst poſſet comedẽ li iux gen ſuũ:hero . 8ͤ tertio ſepab ali nẽ ſeruoꝝ: ibi ¶ũ
DR 4 lbi ergulum tua.Annõò tertio ſeꝑ bi vendit fuerit. Ad
auesbe re ſ San iin r nyeilege, am decimã ex oĩbꝰq̃ naſcũ huc pmo inducit ad
— ſlit expoſitũ eo be oeronalug ⁊ caradriõ tur tibi eo tꝑe: ⁊ repo nes 1 eb ſa⸗⸗ rclararges:
naftindr⸗ dei de roncor eg vpupaʒ traianuas tuas:venietq; le ꝛad zibi Si vm ve
mri nb, cimã frumẽti tui ſingula ĩ genẽ ſuo: vx 8 liã non hʒ ptẽ nec ¶datõeʒ: ibi Si vn/ de
ncsg) mar 6 4 re uutes ꝗ alia non hʒ pte fratribtuis. Circa pᷣ
e inuncie ⁊c̃. hic ↄſequent᷑ q̊ʒ ⁊ veſptilionẽ:⁊ 63 anz terff: 8 ſrizgi wemiſſ
5 oſſionẽ tecũ: ⁊ pegrinus mü ſcẽdũ ̃miſſio
pornliß re inducit ad latriã ptat ⁊ pẽnulas hʒ imüduʒ P ll icua g itra vebitor i leptio ono
nchcbont b poc ꝙ induceit it nõ comedet. Oẽ qd ac pupillus Xidua g ura oebitox iſeptio lr
mbſt Etatõ erit ⁊ no com ſi edẽt nõ imponit᷑:niſi ꝓ il
intſct poꝛ ad ſuſtetatonem ſdũ dite. Quic poꝛtas tuas ſũt:⁊ comedẽ imponit: n
5 eſt comedite. fiqicatti d ſũt de ritu iudeoz
Enlcin loen ſacerdotũ 1 mini mudu icinũ eſt: ne ve ⁊ ſaturabunt᷑:vt bñdicatti qᷣ ſubdit. b (. A pe
Mnad n i dñs de tuus in regrino ⁊ aduena exi
m mriter tinebat colẽ deuzʒ ſcamini ex eo. Peregrino b⸗ = fecer habet
. . . uuũ tuaꝝ q fece ges. In hebꝛeo ha
rmicoet P ſe ⁊ ꝓ populo ꝗ intra poꝛtas tuas e:da v't opib manuut fa¶ xXV. Ab extraneo exiges.
wäynhunt bmogenia enm medat aut vẽde ei:qꝛ tu Eptimõ ano fa¶ XV 5 qsò pʒ: ꝙ idẽ intelli⸗
rerini debebaeſtcerdo colmedatnu ecoc Ede tl cies remiſſonẽ q hoc pqðj aum
iurme tib:⁊ decie leuit pplus ſcũs dðñi dei e Xʒ dine celebꝛabit. Cui de gi⸗ hie Ferihanens
i⸗ Ei⸗ eibaaena0 Dön colucs beci gier ſ bet aligd ab amico vl ꝓxi autẽ dẽ: q naneden
luraugt eleuene vabis de cüctis frugib tu⸗ mo ac eelcpeee Oo egn. A Selc
penti bant ibi ad mi pa . DS qꝛ ann remiſſionis idigẽ .
obibenlilt ne ãdũ:⁊ pʒ lra is ꝗ naſcunt᷑ ĩ terra ꝑ ãnos poterit:q ann iducit ad paupeꝝ ſbᷣ
as. Gun niſr aduͤ. pz ͤ ĩↄſpcũ ẽ dñi.A pẽegrino ⁊ aduena leuatoeʒ:⁊ ĩtelligit de
edes ĩ ↄſpcũ . n dn, naoe: 7 Eellig
hor i hisg e nene ſinglos: vcom le exiges:ciuẽ ⁊ ꝓpinquũ re ¶ iſudeis paupib qͥs de
ir 12 xij· nn ofi dei tui i loco quem ele exiges:cii bebis ptãteʒ. bebãt adiuuare ta
Nr e. Qucct ad ſuſtta- on' eoomeüli⸗ iugce petedino habebis ptãtey. bel
nigu⸗ tionẽ paupeꝝ cõ geit vt eonomeit tui vi E 5io idigẽs 7 mẽdic no no cagerent pu E .
Nüm ii 4 Galis n ol⸗ : 7 pꝛimogenita de erit int vos ut bñdicat tibi be. ti. dñs. mltiplican
ann dechnsl .Hp ſuſtẽ meia uib tuis: vt di dſis de tuus ĩ terra ſtione do te bonijt ez
nnnde⸗ tandis pauꝑib': imẽ dñm deũ tuũ ĩ oĩ tradituruſ ẽ tibi ĩ p „ ieris. i. ſi fecen qo
S vtpʒer ſequenti ſcas timẽ dñm deũ tuu ĩoĩi traditurul eubiipe⸗ dſii audieis i tfecen a⸗
. udieris voceʒ m. 1p hielligit
cea. : qo fiebat exle tpe. Cuʒ aũt longioꝛ fuerit ſi tamè a ieris vniũ dẽm ẽ: 1 h itelligit
Kil beabliebar exrl. tpe. Cuz ani ongio fuer 17 cuſtodieris vniũ Hõ
ſnan . deer ne luuel ia s lo urlagertti i ium it 2 qᷓ ego hodie ß Pn s —
igtic are aupes cogerent . or cij ipio tibi: benedicet tibi vt mltiplicabit te ¶ Fe
alegn . cũcta cipio tibi: f e he
al dae erealem. vẽ ⁊ ĩ pᷣciũ pollicitus ẽ. F Se word. Do er
gloian aeeehe Portarerveqesoia riß nbemultis: ſpe a nullo ac cibiep a u Heſſer
Boeng fuire eis ꝓ ſonen reclſgeo pOrtabiſc nanu cipieo mutuuz. Dil aberis 6 einnl en . re
N, tatione vite ſue: tua ⁊ ꝓficiſceris ad locum es mutuuz. Dnabe etily:noͤt poteii
klaphi ⁊ ſic cogerent de 5 it dñs de tuus: natõnib plurimis:⁊ tui ne pmitti p pᷣmi P
cſnunt⸗ idolaticjs come què elegerit dñs de omiabit. Si vnſs de iis erga paupes: cum
nſcrin aSrd dẽ pecũia ꝗqcmo domiabit. Di t illicita: ſz accipit᷑ h
K punſin dere cũ gentilib? ⁊ emes ex eade p 2 . . intra ſit illic cipit h
A. ere cu gen , „ G is ꝗ moꝛant᷑ in modatõe:vñ ĩ
irco: 1Manc ⁊ cõſequẽs poſ qd tibi placuerit ſiue ex ar fribus tuj ie mo in ter · P accõmodatõe: vñ
. 15,7 e in ter bꝛeo hẽ: Uadiabis
ruo:rdlini ſet ꝑtrahi ad cul lẽtis ſi ouibꝰ:vinum poꝛtas ciuitatis tue in pebieo pe: CQaaihot
ragps gi⸗ tü idolatrie. 35 ſiceraz oẽ qdð deſide ra quã dominuſ de datu getes i:qꝛ ñ te
natliho La. X. q; ceraz ⁊0c qð de ibi: enẽit accipies ab eiſ: aꝛ ñ
gtn . 2 H rat anima tua: ⁊ com edes ẽ tibi:ad pauꝑtatẽ öuet nehan eigochn ede
Vnchop anno. er ine vaclo:
s bo anno „ liũ:pꝑ quã poſſẽt dare mu⸗
e:r0oab Hhicin“ ittit eij mltiplica bonoꝝ tꝑaliũ:ꝑ quã Ra.
otprſil hibet᷑ idolatria quãtũ ad pꝛincipiũ motiuuũ ſeu occa/- Hnrik Hrr iglic⸗ iudeis: Hect alicis getlle 3 dane
Aomo inße ſionẽ: ſi eni obligati debitis:⁊ impotẽtes ſoluere artarẽ lu. qꝛ p actu pietat nõ ſolũ̃ item tip raet e
azgligunn tur ꝑ penas coꝛpis vlł alio mõ poſſẽt habere occaſionẽ Fũ ʒei omi ſiue excellẽtiax. Si vñ frib Hidu ſbait:
ana fugiẽdi de terra iſrl ⁊ habitare int gẽtiles: ⁊ ſic ſeruire m; es ad liberã mutuatoeʒ:q̃ dz pcedẽ ex affcũ.iõ ſpdit:
anactiiil dijs alienis: ᷣm ꝙ dicit dauid de ſeipᷣo fugitiuo: bmo moxle

vt non retrahant᷑ ab
accõmodatione: ꝓpi
appꝛopinquationem
ani.vij. in q̃ͥ debita re
laxabant. m Ine⸗
ages qp. callide 26.
vt ꝑ hoc machineris
ad aliqð malũ:vt ad
familiaritatẽ inhone
ſtã cũ e vxoꝛe:vel fi
lia:vel aliquid aliud
illicitů. n Nõ de
erut pauperes.no eſt

ↄꝛiũ ei qð.s.dictũ ẽ.

Oino indigẽs ⁊ men
dicus nõ erit ini vos
qꝛ ibi loquit᷑ de mẽdi
cante publice: qð no
debebant iudei ꝑmit
tere:vt dictũ ẽ:hᷣ aũt
loqtur de paupere: qᷣ
de ſuis facultatibus
nõ põt cõuenient᷑ ſu/
ſtentari: ⁊ iõ indiget
pꝑ accõmodatõeʒ ab
alijs auxiliari.
o ¶ Lu tibi vẽditus
fuerit frater tu. iſta
expoſita fuerũt exo.
xxi. hoc excepto:
. C Nõ auertes ocu
os tuos ab eis ⁊c.i.
ñ rẽſpicies eos toꝛuo

oculo:q̃ſi tibi ſit gra

uis libertas eoꝝ:vñ ĩ
hebꝛeo hĩ: Non erit
Srane ĩoculis tes cũ
dimiſeris eos liberos
q ¶ De pmogeit. De
ſtituta idolatria quã
tũ ad occaſioneʒ: hic
reuertit᷑ ad determia
tionẽ latrie excluden
do quãdã cupiditatẽ
occaſione latrie aliq̃/
lit cõtingẽtẽ: Et pᷣmo

— —

Miber

¶ Non obdurabis coꝛ tuũ c cũ effectu:iõ ſubdit: Sz
abpies manũ paupi æc. k ¶ Quo eũ idigẽ pſpexerij.qꝛ no
tm debebãat fratrib'ſuis accomodare pecunia ſʒ etis aliam
rẽ neceſſariã:vtpote equũ:currũ:⁊a ſilia:q frequent deterio
rant᷑ ex accomodatione. l ¶ Laue ne foꝛte ⁊c.inducit eos

nòn obdurabis coꝛ tuum:
nec hes manũ ſʒ apies eã
paupi:⁊ dab mutuu qͥ ẽuʒ
indigẽ pſpexeris. Caue ne
foꝛte ſurrepat tibi ipia co/
gitatio ⁊ dicas ĩ coꝛde tuo
appꝛopiquat ſeptim ãnus
remiſſionis:⁊ auertas ocu
los tuoſ a paupe fratre tuo
nolẽs ei qð poſtulat mutu/

um cõmodare: ne clamet

3te ad dñm ⁊ ſiat tibi ĩ pec
catũ:ſʒ dabis ei.Nẽc ages
ꝗppiã callide in eiꝰnecitati
b' ſubleuãdis:l vt bñdicat
tibi dñs de tuus in oĩ tpe:
⁊ cũctiſ ad qᷓ manũ miſeris
Nõn deerũt paupes in ter
ra hitatõis tue:iccirco ego

pcipio tibi: vt apias manũ

fratri tuo egeno ⁊ pauꝑiꝗ
tecũ vᷣſat᷑ in terra.Cům tibi
vẽditus fuerit frat᷑ tuus he
bꝛeus aut hebꝛea ⁊ ſex an
nis ſeruierit tibi:i ſeptimo
anno dimittes eũ liberum
Et quẽ libertate donaueriſ
neqq; vacuũ abire patie/
ris:ſed dabis viaticũ ð gre
gibuſ ⁊ de area ⁊ toꝛculari
tuo ꝗbus dñs deus tu bñ

dixerit tibi. Memẽto ꝙ ⁊-

ipe ſeruieris ĩ terra egypti:
⁊ liberauit te dñs de tuus:

facit ꝓpoſitũ: remouet quoddã dubiũ:ibi hoc ſolũ.Cir
qð ſciedũ ꝙ ex eo tpe quo dñs ꝑcuſſit pmogenita egyptio/

— „

rũ tã in hominib ꝙꝙ in aĩalibus oĩa pmogenita filioʒe iirrk

fuerüũt obligata dño ⁊ ſanctificata:vt hẽ exo.xiij.⁊ ĩ pluri/
bus alijs locis.Verũtñ alid cupiditate ducti:volebãt inde
trahẽ vtilitatẽ ſua:vtpote in pᷣmogenito bouis arãdo: ⁊ p
mogenitũ ouis tõqẽdo añqᷓ offerrerent᷑:io iſtud ꝓhibet h:
⁊ pʒ lra.Et dicit hic rab.ſa.ꝙ idem ẽ intelligendu de oue q̃
offerebat ꝓ pmogeneto aſini:vt hẽ exo. xiij.qꝛ debebat of

ferri cũ lana. r

Sinaũt habuerit maculã.i.defectũ ali

cub mẽbꝛi ſeu aliquã aliã defoꝛmitatẽ:ꝓpi quã nõ dʒ dño
Offerri: cui melioꝛa ſũt offerẽda: a ne diuinus cult veniret
in coteptũ ex oblatõe taliũ defectus habẽtiũ ⁊ ꝑ cõſequẽs

viliũ ⁊ contẽptabiliũ:

di extra hieruſalẽ in

tale pᷣmogenitũ licite poterat come
oppidis: ⁊ ab immundis homibus

ſicut ⁊ a mũdis. s ¶ Quaſi capꝛea ⁊ ceruo.i.ſicut de
illis comedũt hoies abſq; hoc ꝙ faciant inde aliquam
oblationẽ dño nec redẽptionẽ:lic ⁊ de iſtis:tamẽ diſti
guendũ eſt:qꝛ ſi talis macula inerat pmogenito aĩialis

a natiuitate:comedebat᷑ abſq; oblati

⁊ iccirco ego nũc pcipio ti
bi. Sinautem dixerit nolo
egredi eo ꝙ diligat te ⁊ do
mũ tuã:⁊ bñ ſibi apð te eẽ
ſentiat:aſſumes ſubulã ⁊ ꝑp
foꝛabis aurẽ e i ianua do
mus tue ⁊ ſeruiet tibi vſq;
leternũ.Ancille qʒ ſilit᷑ faci
es. Non auerteſ ab eis ocu
los tuos qñ dimiſeris eos
liberos:lqm̃ iux̃ mercedeʒ
mercenarij ꝑ ſex ãnos ſui/
uit tibi:vt bñdicat tibi ðñs

ℳ .

deus tuus ĩ cũctis opib q̃
agis.Dè pᷣmogenitis q̃ na
ſcunt᷑ i armẽtis ⁊ ouibꝰtuis
ꝗcꝗd ẽ ſexus maſculini:ſcĩ
ficabis dño deo tuo. Non
opaberis pᷣmogenito bo⸗/
uis:⁊ nõ tõdebiſ pᷣmogeni
ta ouiũ. In cõſpcũ dñi dei
tui comedes ea ꝑ ãnos ſin
gulos in loco quẽ elegerit
dñs:tu ⁊ dom tua.Sinaũt
habuerit maculã ⁊ vł clau
dũ fuerit vł cecũ aut ĩ aliq̃
pte defoꝛme vel debile: nõ
imolabit᷑ dño deo tuo:ſed

itra poꝛtas vꝛbis tue come

des illð. Tã mũdus qᷓ; im
mũdſilit᷑ veſcẽt eiſ q̃ſi capᷣa
⁊ ceruo. Hoc ſolũ obſua⸗
bis vt ſaguieʒ eoꝝ ñ come
dalſ:ſʒ effüdel i trã q̃i aquã.

3

—„ —

one vel redẽptõne

aliqua: qꝛ nunqᷓ;
fuerat obligatuʒ
dño exquo nun-
quã fuerat ĩmo⸗/
laticũ.ſi aũt poſt
natiuitatem ſuꝑ-
uenerat: ⁊ tunc
aut erat curabi/
lis:aut no: ſi cu
rabilis debebat
poſt curationem
offerri. ſi incura/
bilij poterat redi
mi: qꝛ erat obli⸗
gatum domino
ante euentuʒ ma
cule:⁊ hec diſtin-
ctio accipitur ex
ſententia rab. ſa.
hic 2.xij. capitlo
t ¶ Hoc ſolũ ob
ſeruabis ⁊c.quia
carnes talium li/

cite comedeban-

tur in opipdis:
abſq; redẽptõne
in caſu pꝛedicto:
pꝛopter hoc ali/
qui foꝛte poſſent
credere:ꝙ eſus ſã
guinis ipſoꝝ eẽt
licitᷣ pꝛopter qð
hoc excludit᷑ hic
ſpecialiter: quia
nec in vilibuj aĩa
libus erat conceſ
ſus: ſaͤ⸗ Encrali⸗
ter pꝛohibitus.
EBne capitulo
xv.vbi dicitur in
poſtilla: Ad hoc
igit amouẽdum
ſeptimus annus
feinin ionis in le
ge inſtitutus ẽ ⁊c
Aaditio.

Icet cõmunii teneat᷑ apud hebꝛeos: ꝙ ĩ anno
vij. totalit remittebant᷑ debita:ſic ꝙ etiã poſt
trãſitũ ill anni ſeptimi nõ poſſũt repetẽ ea.
Tñ hoc nõ vẽ rõni cõſonũ:qꝛ ſicut ſi alids accomoda

ret ꝓximo ſuo pecuniã:vel aliqð huiuſmõii anno.vi.
vel etia ꝓpe finẽ anni:ſtati ſtrante anno ſeptio erat re-
mittẽda:qð vẽ õ eqtatẽ iuſticie:ſm quã hõ tenet᷑ reddẽ
mutuũ:vn.pᷣſ.xxxvi.Mutuabit᷑ peccatoꝛ ⁊ nõ ſoluet.
nec valet dicere ꝙ hec remiſſio intelligit quo ad impo
tẽtes ſoluere taãtũ:ꝓut poſtillatoꝛ videt᷑ dicere: tum qꝛ
ſcriptura idiſticte loquit᷑ dicẽs: Cui debet᷑ aliqd ab ami
co vel ꝓximo vel fratre ſuo repetẽ nõ poterit.qꝛ ann

remiſſionis ẽ dñi:nõ diſtinguẽs de potẽte vel impotẽte

tum qꝛ ab impotẽte nõ ſolũ anno ſeptimo:ſʒ etiã alijs
tẽpoꝛibus non erat debitũ repetendu:dicitur eniʒ infra

ance
ödi
. weſt

ginmupde
otbisnu
Schiwiſ
ractonie
ſus hito⸗
cino e⸗
fat debitun ſye
ar viſen
manye
gurũ enr iglo
ſlckitſeni⸗
fſeggoeneefin
Cniuenee⸗
ſoriſirn⸗
ſchutcimi⸗
mnuni ultz
hönfil
innncein
lhenchchuct
nignunoder
v (Cante o
ladeirucuuz
drno weln
Cereaffue
reſtiurioochu
futclui
orchinpu
Airhnnam/
fmwi.
inhhnnwi⸗
ANeigurdien
Aökngeihsi
numunderarh
1dongtoeni
Fueteti ppdii
itfrtr tn her
Py. annoounttre⸗
ſhumitme
toſellien
tichiniſtoni dig
hineſmniuttb
ubppentr iba
Mdupeotalett
inniiſtuler en
llmiriin

hiilimnitii

ſeiſrioag
iio
mgnnnltonan

edethriing

Maan
aerbaditr
giuping
ſarmiſh
ſeeg
ſmntbonignu
cie onelcn⸗
lurin opiols
ſg neulzri
1i ecia
Pprer hot a)
baepoſſan
gegelus i
bpor eit
nupre ho
gulibie
GAi gr
dNrhi
betunl
ſſl gri
wrohbius.
mpun
m ſioiaurn
zi monigun
Ginus ennus
niſwnis nl
Cnſtuutusen
An
doegi
aſe⸗ i,
iureere⸗
iszuum
Ginölimnon⸗
voſgnnen
nibottl
ne oln
tulltin,
nurninp⸗
hmniahl

5.

ðð

diſtincte: optet tñ ex rõne recta de impotẽtibus ſpãliti

—

Si vnus de fratrib tuis ⁊c᷑. ad pauptatẽ deuenerit nõ
inducabis coꝛ tuũ nec hes manũ:ſʒ apies eã pauperi
⁊ dabis mutuũ qͥ eũ idigere ꝓſpexeris. vñ circa h alit
vr̃ dicendũ.Ad qð ſciẽdũ ꝙ i hebꝛeo vbi nos habemꝰ
Sepito ãno facies remiſſionẽ.ẽ q̃dã dictio q̃ ſonat ſb-
tractionẽ: ⁊ ẽ ſen
ſus ꝙ i toto ãno

crunno ns vote Bſerua mẽſem ¶XVI.
at debita 1
rui rõ ẽ:qꝛ ſepti⸗ nouaꝝ fruguʒ ⁊ verni

pᷣmuʒ tpis vt facias phaſe

m ann erat ſab cid
dño deo tuo:qm̃ ĩ iſto mẽ

batũ terre ĩ quo

nõ licebat ſemia ſe eduxit te dñs de tuuſ de
re agros.nec vin 4 4
demiare nec colli GVbto nocte. Inmolabil
q; phaſe dño deo tuo de
gere fructuj terre 50 HS 6
ßᷣ oĩa q ſpõte na ouibꝰ⁊ de bob liloco quẽ
ſcebant erant cõ elegerit dñs detu vt hitet
munia qbuſlibʒ nomẽ ei ibi. Nõ comedes
ui xxv. vnde ĩ ta in eo panẽ fermentatũ. Se
li tpe debebat ci pteʒ dieb comedes abſq;
ſare den fermẽto afflicõis panem:
toꝝ: ceſſante colꝰ aũoniꝗ i
lecke rucruuz ? Auonia in pauoꝛe egreſſuſ
reddituũ: ſʒ ſab .—
bato terre. 1 anno ſeptimo trãſacto cũ iã potert terra⸗

colere:⁊ fruct ſuos vnuſdſq; colligere:licitũ erat debi
ta repetẽ:⁊ etiã debitoꝛ ſi eſſet potẽs tenebat᷑ reddẽ:cuʒ
reſtitutio debiti ꝑtineat ad verã iuſticiã. Ad hãc ſniaʒ
facit qð ſequit᷑ ĩ lrfa:de hac materia:Caue ne foꝛte ſub/
repat tibi impia cogitatio:⁊ dicas ĩ coꝛde tuo:appꝛopi
quat ſeptimP ann remiſſionis:⁊ auertas oculos a pau
pere fratre tuo nolẽs ei qð poſtulat mutuũ cõmodare
Si eni in ſeptimo ãno fieret talis remiſſio:vt pᷣdicti in

telligũt:quare diceret᷑ impie cogitare ille a qͥ ꝑ mẽſẽ vel

aliqð bꝛeue tps añ ſeptimũ annũ mutuũ poſtularet:ſi
a mutuatoe retraheret᷑ cũ h iã nõ eẽt mutuatio:ſʒ me
ra donatio q̃ nõ in tãta quãtitate ſolet dari:ſic mutuũ

. 17

facit etiã ꝓ p̃dcã ſnia qð.j.iĩ eo.ca.dẽ:Cũ tibi vẽdit᷑ ſu

erit frater tuꝰ hebꝛe aut hebꝛea ſex annis ſeruiet tibi:i

vij. anno dimittes eũ libexꝝ.nõ eni dimittebat in anno
ſabbatino terre:ſʒ poſtq ſeruieris ꝑ ſex annos integroj

et iõ reddẽs rõem quare dñs ſerui non dʒ grauit ferre

hãc dimiſſionẽ dicit:Qm̃ iuxta mercedẽ mercenarij ꝑ

ſex ãnos ſeruiuit tibi. Ex qͥ pʒ ꝙ ſi poſt bꝛeue tẽpus ſer⸗

uitutis pᷣciperet᷑ liber dimitti:eẽt qd durũ ⁊ graue: nõ

min dun ẽ totalii debitũ dimittẽ:q;ᷓ fuũ emptũ libe
rare:qꝛ tñ iſta lex remiſſionij debitoꝝ ſic intellecta:ſic
hebꝛei intellexerũt ẽ intolerabilis:p quã penit claude⸗

bat᷑ via ad mutuãdũ:iccirco thalmudici antiq qodam

fecerũt ſtatutũ ꝑ qð lex pᷣdicta totalit᷑ euacuabat᷑:⁊ ſic ĩ

plet᷑ dictũ xpᷣi Matth̊.xv.ca. Irritũ feciſtis mandatũ
dei ꝓpter traditiones vr̃as. (Replica.
¶ʒNca.xv.cũ poſtillatoꝛ remiſſionẽ debitoꝝ: ve/
rius dilatõeʒ ĩ anno.vij. exponeret de iĩpotẽtibꝰ
uẽ:ſicut ⁊.. expoſui eui.xxv. Burgeñ. ibi

⁊ hic dicit huiuſmõi exponeʒ nõ hẽe füdamentũ ꝓ eo:

qꝛ vt dicit ſcriptura indiſtincte loquit᷑ de potẽtib' a i/

potẽtib.hic dico ſaluo melioꝛi iudicio:q fũdametum

expoſitionis poſtil.ſtat i recta rõne:recta eni rõ hoc ex
igit:vt potẽs ſoluẽ ſoluat ſine dilatione: nõ enim ſine
fraude ad annũ remiſſionis differret ſi ſoluere poſſet:
ꝙ ſi nõ poſſet:iã potẽs nõ eſſet:⁊ ſic ſequeret᷑ ꝙ potens
de qͥ caſus:nõ eẽt potẽs q̃ ẽ ödictio. vñ aſi lra loquat᷑ ĩ

cutiebant: ⁊ de illis fiebat ſacriſicium. b
phaſe ⁊c᷑. nõ loquit h ſcptura de imolatioe agni pachalis

telligi: alias ſi potẽ eẽt ad ſoluẽdũ a differret:daret᷑ occaſio
nõ mutuãdi:imo ⁊ potẽs ĩ anno remiſſionis tenebat ſolne
re:quauis mutuãs nõ potuit rẽ ſuã aggrauãater exigẽ. IJlle
igit annus erat ꝓ impotẽtib':a quib nõ potuit illo anno
qcꝙ repeti:nec ꝑ eos opoꝛtuit ꝓpi ipotẽtiã aliqd ſolui:po
tẽtes aũt ⁊ illo anno
2 quolibʒ alio ſoluti

es de egypto:vt memineriſ onẽ ſine fraude dſer
fei rrnt 0 re no potuerũt. Nec
diei egreſn. ionis tue de egy valet Burgen. die
pto oĩbus diebus vite uue ab imnote me, j
5 . uE In ꝙ; ab impotẽte nec il
HNõ apparebit fermẽtatuʒ lo nec quocũqʒ alio
ĩ oĩbus terminis tuis ſeptẽ anno repeti debitum
diebꝰ:et non remanebit de Palrg i mntnat
,9 7 — 2 Ono mutuadi
carnib ei qð imolaiũ ẽ ve· S ſolũ paupes recipe
ſpere i die pᷣmo vſq;ʒ mane rẽt ꝑ modu donatio
Hõn poteris imolare pha nis⸗ ſeqret ſeptimũ
ſe in qualibet vrbiũ tuarũ annũ no ſolũ dilatio
2 nis eſſe:ſed totalis re
quas dns deus tuus datu mifonis: cub oppo
rus eſt tibi:ſed in loco quẽ ſitũ Burgeñ. niritur
elegerit dominus deus tu oſtẽdere hic ð iudeo
us vt habitet nomẽ er ibi nectextus queʒ Bur
geuñ. allegat ẽ ad ſuip

. poſitũ:qꝛ texrille di-
cit omni tpe mutuãdũ neceſſitatẽ patiẽti:nõ phibet reperõ
nẽ niſi i anno.vij.q dicebat᷑ remiſſionis ꝓ illo anno: qͥ cõ⸗
pleto repetitio fieri potuit: vt habet a ſcholaſtica hiſtoꝛia
ponẽte oꝛiam int᷑ annũ iubileũ ⁊ remiſſionig:i illo nãq; re
mittebant debita in iſto differebant. (XCa. XVI.
Bſerua mẽſãa. Hic declarãt᷑ pᷣcepta q oꝛdinãt ho⸗
minẽ ad deũ ex ↄſideratõe tpis. Circa qð ſciẽdũ
ꝙ tribꝰtpibin ãno celebꝛabat iudei feſta ſolẽnia

videlʒ pᷣmo mẽſe feſtũ phaſe: ppi bñficiũ egreſſionis d egy
pto:⁊ tertio mẽſe feſtũ pẽtecoſies ꝓpi bñficiũ legis date: ⁊

ſeptio meſe feſtü tabernaculoꝝ ppi bñficiũ ↄſeruatõis ipo
rũ ĩ deſerto.xl.annis qbdep uidit hitatibꝰ i tabernaculis

Malmo S agit de pᷣmo feſto:⁊ de ſcõo:ibi Septẽ hebdoma

as. 3 de tertio:ibi Solẽnitatẽ qͥ tabernaculoꝝ. Sciẽduzʒ
etiã ꝙ de iſtis tribfeſtis habent plura Nume xxviij. ⁊ Le/
ui.xxiij. ⁊ aliq̃ hic addunt: ⁊ aliq repetunt᷑ quãtũ igit᷑ ad pᷣ
mũ feſtũ dẽ: a ¶ Obſerua mẽſẽ nouaꝝ frugũ.nõ qꝛ tunc

tps eẽt meſſiũ: ſʒ qꝛ circa qrtãdecimã diẽ mẽſis pᷣmi ĩ aliqᷓ
pte terre ꝓmiſſionis aliq̃ fruges ppiqbat ad maturitatẽ:⁊

de illis colligebant ſpice de qb'fiebat manipuł q offerebat᷑
i ſolẽnitate paſchali:⁊ toꝛꝛebat᷑:⁊ tũc ꝑ ↄfricatõeʒ grana ex
mmolabuq;

de q; poſtea agit᷑ſʒ de alijs ſacrificijs q̃ offerebant᷑ ĩ illa ſolẽ

nitate: q́ aliqᷓ offerebant᷑ a tota ↄmũitate:q̃ derminãt Tu

me.xxviij.Aliq̃ vo offerebãt a ꝑſonis ſingularib ex deuo
toõe: ⁊ talia nõ cadũt ſ nũero deimiato:qꝛ i talib cuilibet
pmittebat᷑ facẽ ſuã volũtatẽ.ſeqt: c ¶ m ĩipa egreſ.es
de egypto. in hebꝛe hẽ: Subito vl feſtinant egreſſus es de
egypto.⁊ ꝓpt᷑ hoc tũc comederũt axima:qꝛ fer mẽtare ñ po
teràt egyptijs cogẽtib eos exire:vt hẽ exo.xij. d ¶ Et nõ
rema.de carnibe.ſ.agni pachalis:de cu carnibꝰnihil de
bebat remanẽ vſq; ad mane:vt hẽ exo.xij. e ¶Mõ pote⸗/
ris imolare phaſe ⁊c hoc pᷣcipiebat᷑ ad euitàdu occaſionẽ
idolatrie: qꝛ ſbᷣ pᷣtextu hn occaſiõe poſſẽt fieri alie ĩmo
latões ꝑtinẽtes ad idolatriã:⁊ vt cũ maioꝛi reuerẽtia fieret
iſta immolatio in ciuitate electa ad diuinum cultũ:a hoc ẽ
quod dicit᷑: f̃ ¶ Sed in loco quẽ elegerit dñs.⁊ accipitur
hic locus pꝛo tota ciuitate hierlʒ:q̃ fuit electa a deo ad cul/
tum diuinũ:quia in qualibet domo poterãt imolari:dum

¶ Liber

tñ haberet numerus aiaꝝ qᷓ ſufficerẽt ad eſuʒ agni:vt dicit
Exo.xij. debebat etiã poni de ſanguie ſuꝑ vtrũq; poſtẽ:⁊ ĩ

domo tẽpli:qꝛ ibi nihil ponebat de ſanguie agni. a ¶¶ Im
molabis pſaſe veſpe.i.poſt declinationẽ ſolis. b ¶ Qua/

ſuꝑ liminaribꝰdom vbi comedebat: qð nõ põt E W

do egreſſus es de egy
pto.non ꝙ illa nocte . .
egreſſi fuerit filij iſrl Immoͤlabiſq; phaſe veſpe
Rb toerg⸗nnan ad ſol occaſũ qᷣãdo egreſ
pparatio ad exitũ: ſus es ð egypto:ẽt coques
qꝛr illa nocte ſe ppara comedes loco que ele
uerũt ad exitũ:ↄ ma gerit dñs de tuus:maneq;
neanere eſ iut ↄſurges vades ĩtabnacula
7AtoGααοαι a. Sex diebus comedes
Shin . f. „ . .7 .
des. de mo coquẽdi axima:et in die ſeptia quia
⁊ comedẽdi hx Exo. collecta ẽ dñi dei tui:nõ fa-
dN nſce clcs op'. Septem hebdo⸗
mane ſecũde diei: pꝛi madal nuer abis tibi àb ea
ma auũt dieſ icipiebat die qua falcẽ ĩ ſegetẽ miſer
a veſpe. xiiij. diei pꝛi &è celebꝛabis diẽ feſtũ heb
mi meſis: ⁊ termina⸗ domadarum dñno deo tuo
bat in pmo veſpe.xv

oblatõeʒ ſpõtaneã manus
tue quã offeres iuxta bñdi
ctionẽ dñi dei tui: t epula/
beris coꝛã dño deo tuo: tu
⁊ filꝰ tuus ⁊ filia tua ⁊ ſu

diei: ⁊ tota die illa ⁊
nocte ſequẽti ðbebãt
remanere in hierlm:
⁊2 mane ſequẽti pote/
rãt recedere quo vel-
lłẽt. e¶ Sex diebuj
comedes aigma.S. eo

dẽ ca. No apparebit ẽ intra poꝛtas tuas: adue
bus. ad hoc ſoluẽdũ moꝛant vobiſcũ ĩloco gque
rrerüt alig hebꝛei: elegerit dñs de tuus:vt ha
dixerũt alid hebꝛei: ) e
ꝙ dies ſeptim nõ eſt bitet nomeé ei ibi: et recoꝛ
de pcepto: ſed q vole daberis qm ſeruus ſueris ĩ
bat cõedebat aama: egypto: cuſtodieſq; ac faci

dicũt etiaʒ ꝙ nec alij
ſex dies ſic nec ſepti⸗

3 9

mus: ſz ſolu veſpe pme diei in qͥ imolabat᷑ agnuj ſʒ hoc vñ

3 textũ Exo.xij. vbi ſic dꝛ: Quicũq; comederit fermẽtatũ

peribit aĩa illa de iſrł a pᷣmo die vſq; ad.vij. diem. ⁊ ideo

dicendũ ꝙ ꝑ hoc qð dẽ hic:Sex dieb comedes axima non
excludit ſeptima ab iſta obſeruatione:qꝛ ſenariincludit in
ſeptenario:⁊ q obſeruat ſeptenariũ obſeruat ſenariũ:diſti-
guit tñ hic dies ſeptima:qꝛ erat celebꝛioꝛ qnq; pᷣcedẽtibus

*
„

qꝛ ꝓhibitũ erat opus ſeruile i illa ſicut ⁊ in md- vt h;? Iu

me. xxviij. nõ aũt in inimedijs:⁊ hoc ẽ qð ſubdit: ſ ¶ Et
in die ſeptimo qꝛ collecta ẽ ac.lqꝛ dẽ hic collecta:dicũt ali
qui ꝙ illa die fiebat collecta ꝓ ſuſtẽtatone paupeꝝ:ſicut in
ſeptẽbꝛi fiebat collecta ꝓ neceſſaris ad vſum ſacrificioꝛuʒ
tẽpli.ſʒ hoc nõ vr̃ bñ ↄſonũ ei qð iã pᷣdictũ ẽ.ſ.ꝙ ſecũda die
habebãt licẽtiã recedẽdi ꝗᷣ vellet:ſi aũt illo tꝑe fieret colle⸗
cta ꝓ pauperib': ꝓbabilius vr̃ ꝙ deberet fieri añ receſſum
ppli. vñ in hebꝛeo hĩ: In die ſeptimo retẽtio eſt vñi dei tui.

——

qð exponit᷑ p retẽtionibꝰab oꝑibus ſeruilib ſjm hebꝛeos:q

„

illo die phibent fieri: vt pʒ in lr̃a. Lrãſlatoꝛ aũt noſter ac

cepit ꝓ retẽtione ppli ad collecta faciendã:ſeuꝓ retentione

»

pecunie ſic collecte: ⁊ iõ trãſtulit: collecta. DPꝛimtñ modus
dicẽdi cõmunioꝛ ẽ apud auctoꝛes nr̃os. Pot etia dici ꝙ di

es ſeptimus erat collecte dies:eo ꝙ tũc nuerabat᷑ pecunia:a
reponebat in theſauro tẽpli beginia fuerat recepta ab

offerentib' a pncipio feſti. g ¶ Beptẽ hebdomaas. Hic

tuũ ĩ ↄſpectu dñidðei tui in

tuꝰæ ancilla tua:⁊ leuites q

agit de ſolẽnitate pẽtecoſtes qᷓ celebꝛabat.l.die a ſolẽni
tate paſche: ⁊ hoc eſt qð dẽ: Septẽ hebdomadas nüe-
rabis tibi.que faciũt.xlix.dies. h¶ Ab ea die qᷓ lalcẽ

in ſegetẽ miſeris.i.a die paſche:nõ qꝛ tũc inciperet meſ

ſio frugũ:vt pᷣdictũ ẽ:ſed qꝛ tunc ſecabant᷑ ſpice magis
appꝛoqinquãtes
ad maturitateʒ.
i(SEt celebꝛabij
diẽ feſtũ. ſ. pente.
die imediate ſe⸗

es qᷣ tibi pᷣcepta ſũt. Solen
nitatẽ qͥ; tabernaculoꝝ ce
lebꝛabis ꝑ ſeptẽ dies quã/

goen ſeptẽ heb
do collegeris de area ⁊ toꝛ: domadas pᷣdcãs
culari fruges tuas:⁊ epula ⁊ illa erit qnqua
beris in feſtiuitate tua: tu ? geſima dies die. —
filtuus ⁊ filia ⁊ ſeru tuus badze e⸗
„0 Fe e epulaberis coꝛaʒ
⁊ ancilla:leuites q; ⁊ adue dñno deo tuo.
na ⁊ pupillus ⁊ vidua q in acdddunt quatuoꝛ
titulo hois faciẽ

tra poꝛtas tuas ſũt. Septẽ

dieb' dño deo tuo leſta ce⸗ tis illud cõuiuiũ

cũ dicitur: ilius

lebꝛabis ĩ loco quẽ elegeit tu filia tua ſer.
dñs bñdicetq; tibi dñs de tu. ancil tua. 2
tu in cũctis frugib tuis:⁊ i ãtuoꝛ titulo ipi⸗
dei curã habẽtis

oĩ oꝑe manuũ tuaꝝ:eriſq;
ĩ letitia. Tribs vicib p an
nũ appebit oẽ maſculinuʒ

de paupib. ſ. le⸗
uites 7 aduena:
pupillu vidua
vt pʒ in littera.

loco quẽ elegerit ĩ ſolẽnita i Et recoꝛda-

te agimoꝛum: ⁊ iĩ ſolenitate beris le u,ne⸗
hebdomadaꝝ:⁊ i ſolẽnita cõſequẽs obliga⸗
te tabnaculoꝝ. Non appe tus es ad ſeruien-
bit añ dũm vacuus: ſj offe Au veo i ſubdlt
ret vnuſquiſq; ſm ꝙ ba 2pʒ. n ( Solẽ
buerit iuxta bñdictionem nitatẽ q;; taberna
dñi dei ſui quaʒ dederit ei alon bie ts,
Nüdices molos ſtitues ehꝛabal in leptẽ

.V bꝛi collectis fru⸗
gibus anni: de cu ſacrificjs ⁊ oblationib determiat
Nume. xxviij. ⁊ Leuit.xxiij.⁊ pʒ lr̃a.poſtea recolligit ꝰ
trib ſolẽnitatib pᷣdictis dicẽs: 3Frivieli an⸗
nũ ac I. in tribus feſtiuitatib pᷣdictis:verũtñ illis qui
erãt lõge a hierlin pcebat᷑ de puob feſtis.ſ.tabernacu-
loꝝ: ⁊ penteco.⁊ pʒ lr̃a. p¶ Oudices ⁊ mgr̃oj. Poſtq;
poſita ſũt pᷣcepta q ſũt quaſi ↄcluſiones pᷣceptoꝝ deca
logi oꝛdinates ad deũ:hic ↄſequent ponunt᷑ ipaq ſunt

Aſi cõcluſiones oꝛdinates ad ꝓximũ. Oꝛdo aüũt int ho

mines oſiſtit in diuerſis gradibꝰhoium bñ inſtitutis ?
ſeruatis. Pꝛimo g agit de his qᷓ ptinẽt ad diuerſos ſta-
tus pſonaꝝ ſblimiũ: ? de his q ptinẽt ad ſtat ẽt vulga
riũ.xix. ca. Circa pmũ agit᷑ pmo de iudicib iferioꝛib:
̈ de ſupioꝛibꝰ.xvij. ca. ibi Si difficile ⁊ ambiguu ꝛc.
de regis iſtitutoe:ibi igreſſuj fueris. /oe ſacerdo
tũ ⁊ leuitarũ ſuſtẽtatione.xviij.ĩ pn. de ꝓphetica re

2

uelatoe: ibi Qn igreſſus fueris. Circa pmũ del cribit iu

dicũ iſtitutio: ꝛ officij executio:ibi No platabit. Circa

pmũ ſciẽdũ:ꝙ nulla ſocietas põt ꝑmanẽ abſq; iuſticia

Et illoʒ qᷣ odiũt iuſticis: vtpote latronũ:qꝛ niſi iuſte it·
ſe furta diuiderẽt: oꝛiret᷑ int eos ſeditio: ⁊ ſic eoꝝ ſocie

tas depiret: ppt qð ĩ cõſeruatõe rei publice iuſticia eſft

—⏑

maxie neceſſaria ad quã faciendã hic ꝑ legẽ iudices oꝛ

—

dinant cũ d?: p ¶ Judices 1 mgros ↄſtitues. expoi

lenatmlir
gimmiliit
ſiumarnin⸗
mtiſienit
gaignun
in he⸗
aetlslipoes
Glſtaciult
enoti iäb⸗
Ptrighſushe
ffiktitrumd.
pn unu
Poſchisn
PKunrace
Pauperaſi
eeTepwra
cuts 1.
ripinpnt
oguriuu
Nmnplgar
nicicv o
ib /gimuh
lni
ns
nuerac nün
eecätoch ſchi
m:grapdi
wegcayni muͦe
Nabiterra lin
pſuos iudainn
ſum guizose
1iſguemn
ſono piben

nnlſoslogte

krtitiheein
itiir
Nanegentit
Iine
ndrnre
winnnig
aſtbtih
deſtructioneie,
ünereſtconn
lur exipli i⸗
Untebantur
ngreſſinilai

.

ſtiiden Ubdt
midicſon

Wnugi,
anii
K!
Nhene
miſem
Pprgin
unt
di ſüſpen
di inelia⸗
tonlußli
nllann
Nalnadisz

paſche. s

Glebro⸗
dio ed ⸗
Almtgunn
mblwotri
u lulcitini
un flus
Wäumaſe.
Wimdl a.
janamd iyr
diaibwins
depantrick⸗
Nitsd u:
upiliſgnin
tulun
(Eynu
moi
nro/,
usobl⸗
Sad ſentin-
wrſbat
ocieſq; .
C le
iian
Arrnſd
üdtmadd⸗
ſrainiet
bi aligofn
gont'oenmni
uruollatd
HirbN,
minilsi
sltcbennacl
zegtopon
untihaiui
Oao züthiiß
nbäiſtuute⸗
ddingſeſ⸗
uüſtün

4 binik.

cg gnun

15 upenin

¶ Deutero.

li ⁊ ꝑ i.cũ dẽ: Judices et magr̃os.i.magfr̃os pitos.qꝛ
iudices tales debẽt inſtitui: qᷣ ſint i legibus inſtructi: ſe
cũdũ quas debent iudicare:aliter eẽt ſile:ac ſi mittere/

tur artifex ad executionẽ oꝑis abſq; regula ſue art. Jn

hebꝛeo hẽ: Judices ⁊ exactoꝛes:vt vocẽt iudices qͥ hñt
inqrere vitatem ĩ

duſtria mentis ⁊

cautela vboꝝ: et ĩ òN:bus poꝛtis tuis q̃s dſs

dare ſniam ſcõm
inuẽta. Exactõej
vo q veritateʒ in . S 5
qrũt vberibus et pplin iuſto iudicio:nec ĩ al
Aueſoni⸗ mo
eratis tñ: ⁊ exe ä n&œ mũera: aa
guutur iadlcu ſe pies pſonã nẽc mũera: ꝗqa
tẽtiam:qꝛ fruſtra e 4 A eue
daret ſuia:niſi el Piẽétũ: ẽt mutat ba iuſtoꝝ.
ſet ꝗ eã exequeret Aſte qð iuſtũ ẽ ꝑſeq̃ris ũᷣt

deytuus ðᷣderit tibi per ſin

In oib poꝛ vjiuas ⁊ poſſideas frã qua

tis tuis.i.i poꝛtis

9 „ ₰ . ſ
cuiuſlibet ciuita⸗ domin dus tu ðderit tibi:

tis:no tñ i qliber Mon plãtab lucũ ⁊ oẽʒ ar/

poꝛta ipſius:boc boꝛem iuxta altare dñi dei
tñ fuit iſtitutũ:qꝛ tui:nẽec facieſ tibi atq; cõſti
facsls ad qus tues ſtatuã qᷓ odit dũs de
poſſunt accedere tuuſ. Nõ imolab dño deo
pauperes ſiẽ diu tuo bouẽ ⁊ ouẽ ĩ qͥ ẽ macla

tes: ⁊ extranei ſi. aut qppiã vitij:qa abboia

nen ren 5eſt oño deo tuo. AxvVII
Loqtur iudicib VAnq; repti fuerit apð

vt non plus defe Ate ĩtra vnã poꝛtaꝝ tua/
rat in iudicio di · rũ q̃s dñs ðus tuus dabit
uitib 2 ppinquij
auꝑibus ⁊ ex „ A Sner
Tns, 1 ec malũ ĩ ↄſpectu dñi dei tui

mũera qꝛ mũera ⁊ trãſgrediãt᷑ pactũ illiuſ vt

excecãt ocu. ſapiẽ vadãt ⁊ ſeruiat dijs alienis

tuʒ: qꝛ cupiditas
rõe accepti müen
trahit extra limi

⁊ adoꝛẽt eos:ſolẽ ⁊ lunã et

tes ſuos iudicium rationis. t( Et mutant uerba iu

ſtoꝛum.quia os confoꝛmatur coꝛdi:eo ꝙ voces ſũt no
te.i.ſigna earum paſſionũ que ſunt in anima:vt dicit
ph̊s.pmo ꝑiherme. et ſaluatoꝛ luce.vj.Ex abundãtia

coꝛdij os loquit. v ¶ Juſte qð iuſtũ ẽ pſequer.qꝛ mo
dus pcedẽdi dʒ eẽ iuſtus. x ¶ Ut viuas ⁊ poſſideaj ter

rã.hoc ñ ſolũ refert ad iudices:ſʒ ẽt cũ hoc ad cõitatem
pyiia ber exercitũ iuſticie i bono ſtatu diu conſeruat᷑.
V¶ſs platabis lucũ.̊ ponitur officij executio:a pꝛi/
mò ponitur cãus:⁊ iudicij effectus.xvij.c.Circa pmuʒ
ſciẽdũ ꝙ ponitur hic cãus pꝛo exemplo:ut ſic fiat ĩ ali/
is: ⁊ quia intentio legiſlatoꝛis principaliter intẽdit ad
deſtructionẽ idolatrie ⁊ latrie inſtitutionem:ut pʒ ex ꝓ
ceſſu libꝛi:ideo pꝛo exemplo ponitur cãus pertinẽs ad
deſtructionẽ idolatrie:Et egiã quia quicqd ad idolatazʒ
ꝑtinet eſt contra pꝛimũ legis pꝛeceptum:iõ de hoc po/
nitur exẽplũ cũ dĩ: Non plãtabis lucum.ſupꝛa eniʒ di/
ctuʒ ẽ frequenter: ꝙ in locis idolatrie luci ⁊ arboꝛes

plantabantur:⁊ ideo a loco cultus diuini talia ꝓphibẽt

ne ex aſſimilatione loci traherentur ad aſſimilationem
facti:ideo ſubditur. ʒ ¶ Mec facies tibi atq; conſtitue
ſtatuã.i.idolũ ad oꝛandũ:ac ſi dicat:pmũ pertrahit ad
iſtud ſcõm.Lonſequenter ponitur caus de latrie iſtitu/

tione cũ di: Non imolabis domino deo tuo bouem i

gulas tribꝰ tuas vt iudicẽt
terã ꝑtẽ ðclinent. Nòn acci

mũera excecãt oculos ſapi

tibi:d᷑ir aut mulier ꝗ faciãät

ℳ

oẽm militiã celi q̃ nõ pᷣcepi
⁊ hoc tibi fuerit nũciatum:
audiẽſq; iqſieris diliget: ⁊

veꝝ eẽ reperis: ⁊ aboĩatio

facta eſt in iſrael:edůces vi

rũ ac mulierẽ ꝗ rẽ ſceleratiſ
ſimã ppetrarũt: ad poꝛtas
ciuitatis tue:let lapidibus
obꝛuent᷑. In ꝛe duoꝝ aut
triũ teſtiũ peribit qui inter
ficiet. Nemo occidat᷑: vno
ſe diccte teſtimõiũ. Ma⸗
nteſtiũ pꝛima iterficiet euʒ

manus reliq popli cxrre Wir aurmuller.

ma mittetur:ut auferaſ ma
lũ de medio tui.Si diffici
lè ⁊ ambiguũ apð te iudici
uʒ eẽ pſpexeris:ĩer ſangui
nẽ ⁊ ſãguĩeʒ:cauſã ⁊ cãʒ:lẽ/
pꝛã ⁊ nõ lpꝛã:⁊ iudicũ in
tra poꝛtas tuas uideris pᷣ/⸗
ba uariari:ſurgè ⁊ aſcende

ad locum queʒ elegerit do

minus deus tuus:venieſq;
ad ſacerdotes leuitici gene
ris ⁊ ad iudicẽ qꝗ fuerit illo

tꝑꝛe q̃reſq; ab eis qᷣi iudi

quo eſt macula:qꝛ i cultu latrie debẽt offerri melioꝛa.
¶ In caplo.xvj. vbi dicitur in poſtilla.Et in die.vij. quia
collecta eſt domini dei tui.
VUomogo itelligat᷑ feſtũ vel cet vł collecte dictuzʒ
*fuit ĩ additõe.s.leui.ca.xiij.vide ibi. ¶ Replica.

¶ Additio.

qcqd Bur
genſis tangit
xvj. ca. de fe-
ſto collecte. vide cõꝛe⸗
ctoꝛiũ.ſupꝛa leuitici.
xxiij. ¶ Cap.· xxvij.
Unq; reperti
fuerint. Hic
nſequenter
ponitur effecxiudicij
cũ dẽ: a ¶ Cũq; reꝑ
ti fuerit aqud te:quia
hoies iudicat ea qᷓ pa
rẽt:de ãt ituet coꝛ.j.
reg.xvj.ca.Et iõ oio
occlłta diuio iudicio
reſeruãt᷑:que aũt aliq
mõ patẽt: hominum
iudicio comittũtur:

ita ꝙ ꝓ fragilitate ſe-
x' ñ ẽ mlieri ꝑcẽdũ i
diuini madati tranſ-
greſſioe. c ¶ Audieſ⸗
