abꝛae: Oia q̃ dixerit tibi ſara:audi vocẽ eiuj.Et reddẽj

roõnem ſequit᷑:qꝛ in iſaac vocabit tibi ſemẽ.q.d.lʒ iſmma
el ſit filtu:no tñ heres put putat:⁊ hec expõ vi ſatis

pgr uõs Hfe z y'viGll.
¶ Replica. Coꝛꝛectoꝛij ↄtra Burgenſem.

caplo.

bpꝛaicã h poſitã nõ ſignificare idolatriã ſʒ irri
ſionẽ. Rñdeat h̊ beato Hiero.gloſe oꝛdiarie magr̃o hi/

ſtoꝛiaꝝ:⁊ auẽtatibꝰ auctẽtic hebꝛeoꝝ: qͥs poſtillatoꝛ h

ſequit:qb'oĩbꝰronabile vẽ maioꝛẽ adhibere fidẽ ꝙ ſoli

Burgẽſi:q etiã rõnib poſtillatoꝛis in ꝓpoſito nõ ſatiſ-

ſacit. Expo q; quã ponit Burg.nõ vr ronabilis:q vid
H᷑h; ꝓ ſola irriſione:ſic finalit᷑ etiã ꝑ diuinã ſniam ma
ter ⁊ fil eijcerent᷑:ſʒ ꝓpter idolatriã vel ludũ ad idola
triã diſponentẽ: ut dicit heat Greg. Et ponit in glo. o-:
di ſuꝑ illo vbo Exo.xxxij. Sedit ppls maducare et bi
bere:⁊ ſurrexer̃t ludere:⁊ iõ eiecti iũt.Nõ.n.legit᷑ iima
elẽ nec aliquẽ de eius poſteritate in cultu dei veri pꝑſeue

raſſe.Juſtũ igit fuit domũ abꝛac ea roe ab hmõi pur
. q; ter deſcribit quo

Ue doſ gent ſant Hi vit .
abꝛaã ſe habuit ut ꝑfect:et pmo qͥ ad deũ:ſe-
ca. xxiiij.
ĩ hoc ꝙ a

de Iſmaele dixit
deus: Ecce bñdi⸗

lio libẽ ſiue filio

xxj. vbi poſtillatoꝛ exponit ludum
iſmaelis ꝓ idolatria: Burgẽ.dic dictõnem he

Lirca pmũ ondit᷑ obedietia abꝛae ad deum

. Ee q ad ꝓximũ.ca.xxiij.tertio qͥ ad ſeipſuʒ
pᷣceptu epparatſuit abſq; dilatiõe ĩmolare

hueda dmo di⸗
Uteldis: .
fliä wö dion
ſponderepab i
Obedite ſcdono
flioshetwora
eniinbni
dioottrcam⸗
Cpſyniſonb/
Doonisaürnoſtei
Urſlliw oin o

lriſetintp he

bpüdeneſtin
nigehiſmacleſe
Npocabittibi

ſup ocs rat

– bobui
(Emdein teri

igentalbreſpeii
unin lilo
hetküi, ar
reile Rib
Ktlteſſami
Tlalcuſünt
ſtrinpffnüen

1 Mutein
„ Kerpporrm
* midoobidi
4 NDnadke N
dg Ee hit
chaadai
dunegridtk
Sniut,
A bumnii n
0 Klaomiin
Ltqoſcguiti
I nirri ar.
idean u
d dpotlaror
dr. WMi
* munde n
In mi
mmali; ui
le unr on

4

WrnA

„ eent
— n
xilm ll
er wrididddn

flliũ ſuũ:⁊ iõ ſic ꝓcedit᷑:qꝛ pᷣmo oñdit pᷣceptũ dñi:ſcðo
obedia ſerui:ibi Igit᷑ abꝛaã de noctepſurgens:tertio re
uocato pᷣcepti:ibi Et ecce angel' dñi:quarto ↄfirmatio
ꝓmiſſi:ibi Uocauit ãt agelus dñi abꝛaã ſcòðo
mũ ſcienð:ꝙ tentare eſt accipe expimentũ de igrantia:
de aũt cũ ſciat lu
cide oĩa:nõ tẽtat
aliqueʒ:ut accipi

ꝛut accipi Toͤlle filiũ tuuz vnigénitũ
at expimentũ de

quem diligis iſaac:et vade

idsorer ſe iterrã viſiõis:tqʒ ibi offe⸗
det expientia ð a res eũ ĩ holocauſtũ:lſuper
liquo:⁊ ſic tenta vnũ moõtiũ quẽ monſtraue
au abea⸗Heigie ro tibi. Igitir abꝛaã de no
ſunz imolaret:ꝛ ut Ccteoↄſurgeſ ſtrauit aſinũ ſu
alijs q ignoꝛabͤt Um: duùces ſecũ duos iuue-
alnad ignoꝛabat um: duͦces ſecũ duos iul
oñderet ei bea nes et iſaac filiũ ſuũ. Cũq;
enria. el cidiſſet ligna in holocau/
Eiluiee Var ſtü abiſtac locu quẽ cepe
te „ 9 „⸗I 2 2⸗
hic hebꝛei:ꝙ h fu rat ei de . Dic ãt ftio eleua
erũt ples reuelati tis oculis vidit locũ ꝓcul.
oni * hcchta ſuc dixitq; ad pueꝛoſ ſuoſ:Ex⸗
earrg A io A⸗ pẽłctate hic cũ aſino:ego et
xit ei vñs: Tolle Puer illuc vſq; ꝓperantel:
filiũ tuũ.⁊ ipo re põſtq;ᷓ adorauerimꝰ reuer/
ſpondẽte ꝑat ſuyy·r·
obedire:ſed duo)

filios habeo:de qͥ pᷣceptũ intelligit᷑:oñs ſcòo dixit:ni
genitũ.⁊ ipſo rñdẽte:qlibet eſt vnigenit matri ſue.dñs
tertio dixit:Quẽ diligis.⁊ ipſo rñdẽte:vtrũq; diligo.
dñs dixit quarto iſaac:Et ſcm ẽ hoc ut dicũt hebꝛei:ut
ex plibꝰ rñſionib ad obedienò hẽet maioꝛẽ mercedem
Doctoꝛes aũt noſtri dicũt:ꝙ fuit vnicũ pᷣceptũ ſilł fem
ut ſil ⁊ ſubito oĩa p̃ponerent᷑ q̃ poſſẽt ipᷣm retrahẽ ab ĩ
pletõe pᷣcepti:ut ꝑ hoc magis appareret obedia abꝛae:
et ioõ totũ dem̃ eſt ſibi in eoð ↄtextu. b ( Tolle filiuʒ
tuũ.qꝛ lʒ iſmael eſſet filius ep:tñ dem̃ erat ei a dño:In
Iſaac vocabit᷑ tibi ſemẽ ca boee. Cnigenitu.
miraculoſe oceptũ a ſara. d ¶ Quẽ di igis ſpaãli dile
ctõe ⁊ ſuꝑ oẽs creaturas. e ¶ Iaac ꝗᷣ interpᷣtat᷑ riſus:

audio qð habuiſti in eius annũciatõe ⁊ natiuitate.

Et vade in terrã viſiõis.i.in montẽ iuxta hieruſa⸗
lẽ:qꝛ erat altreſpcũ aliaꝝ ꝑtiũ ire ꝓmiſſiois:et iõ inde
poterat videri tra in circuitu:⁊ ille mons pꝰea addit ẽ
ciuitati: ⁊ in loco illo poſtea edificatũ eſt tẽplũ tꝑe ſalo
monis:ut hꝛ.ij. Paralipᷣ.iij.ca.et hꝰ pᷣceptuʒ ẽ abꝛae:ut
longe eũdo poſſet deliberare de fcõ:⁊ ſic dimittẽ:niſi fu
iſſet valde ↄſtans in obedia ad deũ. g¶ Atq; offeres
⁊c̃. holocauſtũ erat ſacrificiũ qð totũ incẽdebat᷑ ad ho
noꝛẽ diuinũ:ita ꝙ de filio ſuo nõ remanerẽt niſi cinerej
q ſtatim ꝑ flatũ venti diſpgerent. h¶ Jgit᷑ abꝛaã ⁊c.
Pic ↄnr oñdit᷑ obedia ſerui.ſ.abꝛae:qꝛ pᷣceptũ fuit ſibi
fem de nocte:tũc eni cõius ⁊ ↄuenienti fiüt reuelatiões
diuie ſedatis exterioꝛib motibꝰ:⁊ nõ expectauit oꝛtum

ſolis ad Esmalan qð erat valde difficile:ut pʒ

ex dictis. i Strauit aſinu ſuũ.ad poꝛtandũ ligna:qͥ
erãt neceſſaria in ſacrificio holocauſti:ut dem̃ ẽ. Et no
tanð:ꝙ ipſemet ſtrauit:nõ eni expectauit ꝙ ſeruꝰ ſuus
ſurgeret ad hoc facienð:ex deſiderio feruenti q hẽbat
ad implenò dei mandatũ. k¶ Ducẽs ſecũ duos iuue
nes. iſti fuerũt iſmael ⁊ eliecer:uũt dicũt hebꝛei:tñ nec ip

ſis nec vxoꝛi reuelauit pᷣceptũ dei ſibi fem:ne aliqͥ mõ i

pediret᷑ ab executioe. l ¶ Die aũt tertio.Loc' aũt vnð

Circa p

⁴ . .„2„

buit imolare filiũ:qn poſſet illuc venire i bꝛeuioꝛi tpe:qa ñ
diſtat niſi.xx. leucis vel circit:ſʒ a dño iſta dilatio fcã eſt:ut
appareret oibꝰ:ꝙ abꝛaa in hoc fcõ nõ fuit ſubito mot:ſed
ex longa deliberatõe ut claro apparẽt obedia eꝰ. m ¶ Ez
pectate hic cuʒ aſino.

receſſit.ſ.Berſabee:nõ erat ita longe a mõte moꝛia: vbi de

H qꝛ timebat ne impedi
temur ad vos. Tulit quo rẽt ei obediam: ſi
q; ligna holocauſti. t im ſent pntes. n ¶ Ego
poſuit ſup iſaac filiũ ſuum. 5 el anc n
Ipſe vᷣo poꝛtabat in mani rim ⁊Tẽ hoc pphetice

dixit:nõ tñ aduertẽs
qd diceret:nõ eni itẽ/
debat ꝙ Iaac reuer⸗

buſignẽ ⁊ gladiũ.l.Cunq;
duo pgerent ſil:dixit Jſaac
Patri ſuo: Hater mi.At il/

Eeen i, teret᷑ cũ eo:et iõ nõ fu
le rñdit: Quid vis ſili:Ecce it ꝓphetia ppꝛie ⁊
inqt ignis ⁊ ligna: ubi eſt fecte dcã: ad quaʒ req
victima holocauſti: Dixit vit intelligena :rin
aut abꝛad: Dèus puidebit ta eeſtin vinene⸗
mi. Pergebant ergo pari᷑ ſco mouẽte ſic ꝓtulit
⁊ uenerũt ad locũ quẽ oſtẽ utſignifſicarʒ idq qo ſu
derat ei de: in quo ediſica & es oe vodſ⸗ t
uit altare:⁊ deſup ligna cõ/ q¶ Et ipoſuit ſuper

iſaac.in figura domi
nr̃i ieſu chꝛiſti q baiu
B aadlſas ſi crucẽ:exijt in
eũ qui dẽ caluarie locus:ubi ⁊ crucifixus eſt:ut dẽ Joh.xix.
r . Ipſe vero ⁊cc. Gladiũ:ad imolanð iſaac:Ignẽ ad incc
denð ⁊ incineranõ ipᷣm imolatũ. s ¶ Dixit ſaac ⁊c̃.-hoc
fem ẽ a deo:vt vba pietat ↄmouẽtia viſcera pꝛna dicerent᷑
a filio:⁊ magis declararet᷑ obedia abꝛae qͥ ex h nõ fuit ab
obedia retardat. t ¶ De ꝓuidebit ſibi. hoc ẽt ꝓphetice
dixit. v (Mincz allipaſlet iſaac.nõ eſt intelligend ꝙ inui
tũ eũ ligauerit:iſaac.n.iã erat.xxxv.ãnoꝝʒ:ut dicit ioſephꝰ
7 p pñs abꝛaã iã erat.cxxxv.annoꝝ:qꝛ.c.annoꝝ erat quã
do iſaac nat᷑ eſt:ut dem̃ eſt ca.pᷣcedẽti:⁊ ſic erat foꝛtioꝛ pr̃e
q erat valde ſenex:hoc etiã pʒ qꝛ poꝛtauit ligna holocauſti
aſcẽdẽdo montẽ:et tñ erat ibi on’ vnius aſini:ut pʒ ex pᷣdi-
ct.Opoꝛtebat.n.ꝙ tm eẽt ibi de lignis:qͥt ſufficerẽt ad incẽ
denð ⁊ incineranð coꝛpꝰ vnius hois:et io ſuꝑ hüc locũ dié
Joſephus:ꝙ edificato altari:⁊ oib patis AFbꝛaã dixit filio
ſuo quoõ magnis pᷣcib ipetrat erat a deo:⁊ quõ ocepterat
miraculoſe:⁊ quomõ natus gaudioſe:⁊ quõ ſibi dñs pꝛece
pit eũ imolari:ſibi adiũgens:ꝙ credebat deũ eũ nolle moꝛi
egritudine:vel peſte:vł gladio in bello:ſed ꝙ cũ pᷣcib deuo
tis deo offerret:⁊ ſic de accipet ſecũ aiaʒ eius ꝑpetuo: ⁊ ex
hac obedia de regeret ſenectutẽ abꝛae loco fuij:quibꝰ audi
tis iſaac volũtarie acceſſit:ut imolaret᷑ ad ipleno volũtateʒ
dei ⁊ patris ſui.Licet aũt dem ioſephi ſit veꝝ q;'tũ ad hoc
ꝙ iſaac voluit imolari:nõ tñ vẽ veꝝ q;ꝛtũ ad hoc ꝙ abꝛaaʒ
imolaret eũ credẽs ꝙ aia eius de ceto eẽt cũ deo:⁊ apli int
hoies nõ viueret:qꝛ ſupꝛa.xvij.ca.dixit deus abꝛae de iſaac
Reges oꝛient ex eo.et ca.xxj.In iſaac vocabit᷑ tibi ſemen:et
firmiter credebat verbũ dei eẽ veꝝ:et iõ melius dẽ abꝛaaʒ
imolare volẽs iſaac credidit ꝙ ipᷣm a moꝛtuis ſuſcitaret de
us:ut opleret in eo ſuũ ꝓmiſſũ.et hoc eſt qð dicit Apls ad
hebꝛe.xj. Fide obtulit abꝛaa iſaac cũ tentaret᷑: ⁊ vnigenituʒ
offerebat in q́; ſuſcepat pꝓmiſſioes:ad quẽ dem ẽ:Qꝛi iſaac
vocabit᷑ tibi ſemẽ arbitrãs:qꝛ a moꝛtuis ſuſcitare eũ potẽs
ẽ de'.et hoc ſignauit abꝛaã filio ſuo iſaac:⁊ tũc voluntarie
acceſſit ad obedienð:in h ſignificãs chꝛiſtũ de qͥ ſcriptũ eſt
Eſa.liij. Oblat᷑ ẽ qꝛ ipſe voluit. Aduertenð ẽt:q; Abꝛaam
8

poſuit.Cunq; alligaſſʒ iſa

ligauit filiũ:nõ ꝓpter hoc ꝙ timeret eũ fugere vel rebellare
ut pʒ ex pdictis:ſed ut imolaret eũ ſicut ⁊ aialia que offere⸗
bant᷑ in holocauſtũ:que ligata offerebant:et ut ꝑ hoc chꝛi-
ſti ligatio ſignificaret an imolatõem ipſius in cruce. Si aũt
querat᷑:quõ abꝛaã voluit filiũ ſuũ imolare cũ occiſio inno
ceni ſit hoꝛꝛibilij ⁊ i
licita: Sciebat etgg··
öͤns aia immo ac filiũ ſuũ:poſuit eũ al⸗
ticiuz. Dicenõ ꝙ re ip ſtruë li Extẽ
uelatio illa fuit fcã ta nare ſup ſtrue lignox EX 1e
lit ꝙ dubitare nõ po⸗ ditq; manuʒ ⁊ arripui gla
terat qn eſſet ſibi pce diũ ut imolaret filiũ ſuum.
ptũ a deo:ut plenius Et ecce agel dñi ð celo cla
declaraui in ad aue mauit dicẽs: Abꝛa abꝛaã.
tũcũq; iuſtus ẽ debi · ei: Mõ extendas manũ tu⸗
toꝛ moꝛtis ile deo p am ſupꝑ pueꝝ: neq; facias
petõ pmi parẽt: ⁊ iõ ijlli qcq;. Nunc cognoui ꝙ
geekrr oaln timecas dfim: n pepciſti
quõ vult:⁊ iõ bñ obe vnigenito filio tuo pꝛopter
dire voluit:ſec auteʒ me. Leuauit abꝛaa oculoſ
eſſer veſeccpto irer ſuos viditq; pꝰ tergũ arie-
nõ ſic eſſet oñ vite teint vepres herentẽ coꝛni
⁊ moꝛtis:⁊ ꝑ hoc pa u.
tet ad obiecta. bus. Queʒ aſſumẽs:obtu/
x¶ Et ecce ange'do lit holocauſtũ ꝓ ſilio. .Ap/
mini. Pic ↄñr poni pellauitqʒ nomẽ loci illius

—

pcepti reuocatio: da dſg vi nᷣ
fem erat ad declarati die icet. Viſ Sſ hodt
oneʒ obedie abꝛae:ꝛet Dicit i monte dñs videbit.
is ipſa öclarata reuo Võcauit auteʒ ãgelus dñi
cat: iõ ſubditur: abꝛaã ſecũdo ð celo dicẽs
¶No extendaj ? Per memetipſu iuraui di⸗
t.n. a eſſet. xxxv. an·(it dñs lga feciſti hãc reʒ:
noʒꝝ:tñ vocat puer: Ell dns ꝗa leciſu hac reʒ.
qꝛ adhuc erat ſub cu
ra pꝛis. In ſacra eniʒ S=
ſcriptura ſpᷣditi ⁊ famli Iʒ ſint etatiꝭ puecte:tñ frequent vo
cant᷑ pueri. aNuc cognoui.i.alios cognoſcẽ feit.
b ¶ Uiditq; p tgũ arietẽ. dicũt hebꝛei:ꝙ ibi fuit ꝑata pᷣr·
creatõis mudi.ſ.ſexta die:in q̃ foꝛmauit de aialia.ſed hoc
nec rõe nec ſcriptura hʒ apparentiã:⁊ ioõ reputanð ẽ fictici/
rer as dicenð:ꝙ fuit ibi adduct miſterio angelico.
c
ꝙ dñs acceptaret ita:ac ſi filꝰ ep ꝓpter deũ fuiſſet imolat
Ex liberatoe vo iſaac ⁊ imolatòe ariet᷑ ꝓ eo faciũt iudei fe
ſtũ turbaꝝ in pncipio mẽſis ſeptimi.ſ.ſeptẽbꝛis:ꝓpter qð

rũc clangut in coꝛnib pecoꝝ in memoꝛiaʒ ariet imolati pꝓ

iſaac. ðO ¶ Appellauitq; ⁊c. eo ꝙ dñs vidit Abꝛae ⁊ filij
eius obediam:⁊ iſaac liberauit a moꝛte. e¶ Uñ v
die dẽ.hoc eſt in puerbiũ deductũ eſt. f ¶ In mote dñ vi
debit.qñ eni iudei ſũt in anguſtia ↄſtituti dicũt:In monte
dñs vidlebit.i. ſicut in idit afflictõem iſaac euũ liberã
do:ſic nos liberet. g ( Uocauit aũt ⁊cc. lhic ↄni repetitur
ꝓmiſſio pᷣus ſcã abꝛae:⁊ magis explicat᷑:⁊ iuramẽto diuio
ↄfirmat᷑ dicẽs: h ¶ Per memetipᷣm ⁊c̃. Oẽs.n.p maio/
res ſuos iurãt:ut dẽ ad Pebꝛe.vj.Nõ põt aũt alidd eẽ ma/⸗
6 1

ius deo:⁊ iõ p ſemetipᷣm iurauit. i ultiplicabo ⁊c.
hoc diẽ iꝙtũ ad bonos ⁊ religioſos. k ¶ Et velut harenã
⁊c̃. hoc dicit qtũ ad cupidos ⁊ terrenos:et maxie quantũ
ad filios gſan Vnde Siai dictus ẽ edom.i.terrenus.
1 Poſſidebit ⁊c. hoc ipletũ fuit tẽpe Joſue:ꝗq debellauit
xxx.⁊ vnũ reges:⁊ ciuitates ⁊ terras eoꝝ diuiſit poſſiden/
das iſrł. m ¶ Et bñdicent᷑ ⁊c.lhoc exponũt iudei dicẽtes

el:ð quo nata eſt rebecca.
Octo iſtos genuit melcha diungeda eꝛat ibi
nachoꝛ ffi abꝛaã.Cõcubia iſaac deſcripta eſt

uẽ aſſumẽs ⁊c᷑. oꝛabat.n.abꝛaã in imolatõe arietis

q; bo-

“ .
. 4 õ
. 4 7 .
“
2 . 1
R
1 * .
„
. . . 7 —

q. qñ ꝗs bona impᷣcat᷑ alicui dicit: bñfaciat tibi de: ſiẽ
fecit iſaac filio abꝛae. Catholici aũt melius exponũt

chꝛiſto: ꝗ de ſemie abꝛae deſcẽdit ſm carnẽ.⁊ in chꝛiſto
bñdicent oẽs gẽtes tre.i.aliq de oibus gẽtib:iqꝛ nlls cõ/
ſequit᷑ ſalutẽ niſi ꝑ chꝛiſti bñdictõnem. n ¶ His itaq;

geſtis. l. pꝰ libera⸗
tiõem iſaac:qꝛ a/

nõ pepꝑciſti filio tuo vnige bꝛaã cogitabat ſi

nito ꝓpt᷑ me bñdicã tibi et bi ꝓuideð vxo:e

muͤltiplicabo ſemẽ tuum ſi cient laeſe ſufſt.

cut ſtellas celi:let vèlut ha/ lebat ꝙ acciperet

renã q eſt in litore maris. muliereʒz decha⸗

Poſſidebit ſemẽ tuũ poꝛ naneis int ͤs ha⸗

11Ee ναsε bitabat: ideo
tas inimicoꝝ ſuoꝝ:let bũnññ Ruciat ʒeſt

dicẽt in ſemie tuo oẽs genꝰ ⁊c. Soꝛoꝛ Sare

tes terre:lꝗa obediſti voci ¶vxoꝛis ſue genuiſ

mee. Reuerſus eſt abꝛaam e z
ad pueros ſuos:abierũtq; nica veſeegit
berſabee ſil:⁊ habitauit ibi iob: ut dicit Pie⸗

His itãaq; geſtis nũciãtũ ẽ ro.li.de hebꝛaicij

abꝛaã ꝙ melcha lquoq; ge qonib vñ ꝛi pn

nuiſſet filios nachoꝛ fratri pio libꝛi iob dẽ

4 ir erat in terra
ſuo:huᷣs pᷣmogenitũ:⁊ bůg Pi ant ob.

frem ehb:⁊ chamuel pr̃eʒ ſy q¶ ¶ Et buęfrẽem

roꝝ:et caſeth et acau:phel eius ab iſto deſcẽ

das quoq; ⁊ iedlaf ⁊ batu/ it liud bupites
⁊c. ꝓpter iſtaʒ qᷓ

vo illᷣnomine roma pepit iſt. generlegine
thabee * gon er ſhaas et ẽ in poſtilla: Et
M ̃ð vyge in trã viſio
. niis. i in montem
Bi h̊ dẽ:in terrã viſionis.in Adaditio.j.
hebꝛeo hẽ in terrã moꝛia. voluit. n. traſlatio ĩ
rpᷣtari hoc nomẽ moꝛia:pꝑ hoc nomẽ viſio
nis:qð nõ de ꝓpin ſʒ valde longe hoc ſonat.in.ij.vo
Paralip.iij.ca.vbi de hoc mõte agit᷑ nõ fuit interpᷣtat᷑

hac dictõem:ſed dimiſit eã in ꝓpꝛia foꝛma dicẽs:Et ce

pit ſalomon edificare domũ vni ĩ hierin in mõte mo-
ria ⁊c. ⁊ mely ſe hʒ ibi qꝙ; h.nã hec dictõ moꝛia:hʒ aliaj
interpᷣtatões lr̃e ppinqoꝛes:⁊ magis oſonas ppoſito:qͥ
quidẽ interpᷣtatoes hebꝛei antid tradũt.nã quidã eoꝛũ
dicũt:ꝙ moꝛia interpᷣtat᷑ doctrina ſeu doctrix:⁊ eſt pꝛo

pindſſima iterpᷣtatio ſen expõ. Nã moꝛe in hebꝛaico ið

ſignificat qð doctoꝛ:⁊ ſic moꝛia ẽ ab illo noĩe moꝛe ab/
ſtractũ:vel eſt nomẽ femi gener eiuſdẽ ſigniſicatiõis: et
ſic mon moꝛie idẽ eſt q mõs doctrine ſeu doctor. Se

cũdo mò interpᷣtat᷑ ab eis ⁊ ꝓpꝛie ab hoc ꝗð dẽ moꝛis:
dð ſignificat myrrhã. Unde dicũt ꝙ idẽ eſt dicẽ:mons

moꝛia:qð mõs myrrhe:ð àᷣ Canti.iiij Uadã ad mõtẽ
myrrhe. Tertio ĩ trãſlatõe chaldaica dꝛ:ad terrã latrie

eo ꝙ moꝛe ꝓppꝛie ſignificat timoꝛẽ: vñ in illo loco redde

bat᷑ deo cultuj latrie:q̃ pcipue fũdat᷑ iĩ timoꝛe dei ſcõ qᷣ ꝑ
manet in ſeculũ ſcli. Et notanð ꝙ qlibet illaꝝ triũ inter
pᷣtationũ ↄueniebat illi moti cõiter ſeularge rõne tẽpli
ibi edificãdi. Pꝛimo qꝛ ab illo loco doctria legal egredi
ebat᷑ ad totũ pplm:iuxta dictũ Deut.v.ca. Scdo qꝛ ibi
offerebat deo thymiama:⁊ incẽſũ in à myrrha inipõe

bat᷑ iuxta ſcõam iterpᷣtatõem. Tertio qꝛ ibi colebat de

r ¶ Et Bathuel

ſettirdiſpot
Apſtludict
Soitiacronm
Ccüdi aden
ligendinmon
ede ndmsn
rusiaacſzten
denöſtamr
grimoſtnu
nankan
Plulcici ten
Nairliu
udi
M od win
Giinlianoa
ſanhabend⸗
mniablliz eniqſi
lrut in Echicn
ilaaegeferſt
liyipſiebꝛae vñ
mor cſiuit
Pportauitligna h⸗
Meſegilalign⸗
iupufteniteu
gligaſccurtot
Nbis eritin
ſcrugbei
huellampun
Nonminiſu
rughäpheme
ſiluüigt
buegkalhei⸗
erdefatuenn
code ar
loocognolcere

1 zngctuf
acdent
iſta 4

¹ Knpo
ſii
ununinl
ujemn ſo
aniinnt
nis it
eniunonnd,
”lä
ſnicnlnin
larentiif
ſümehſiruun

cũ hoſtijs ⁊ ſacrificijs legalibus:put in pceſſu leui.plu
ries ↄtinet᷑:q qdẽ tria pamplius ? pfectius coueniũt illi
monti ꝑ paſſionẽ chꝛiſti ⁊ alia q̃ ibidẽ poſtea occurrer̃t
Pꝛimo qꝛ exinde exiuit doctria gnãlis ⁊ ſalutifera toti
vniuerſo:iuxta illud Eſa.ij. In nouiſſimis diebꝰ pat ẽ
mõ) dñi in ſũmo montiũ ⁊c̃.⁊ ſbdit OQꝛ de ſyon exibit
lex ⁊ verbũ dñi de hieruſalẽ ⁊c. Scðo qꝛ ibi fuit paſſio
celebꝛata:q̃ ꝑ myrrhã deſignat. Myrrha enim oblata
chꝛiſto ꝑ magos:Matth.ij.dñicã ãnũciauit ſepulturã
Tertio qꝛ culv latrie ꝗͥ in vera charitate pficit᷑:ſoluʒ fu
it ꝑfectiſſime ↄplet cũ chꝛiſtus in ſua paſſione ꝑ ineffa
bilẽ charitatẽ ſeipᷣm obtulit deo pꝛi in odoꝛẽ ſuauitati
q̃ quidẽ expõnes nõ ſũt reputãde myſtice:ſʒ lr̃ales. fun/-
dant᷑.n.in ſignificatõe ꝓpꝛia h'dictonis moꝛia:ꝓut ab
hebꝛeis tradunt᷑:ut dem ẽ. Itẽ nota ꝙ in hebꝛeo nõ ſcri
bit᷑ moꝛia:in hoc loco cũ vocali o:ſed ſcribit᷑ talit᷑ ꝙ ꝓ
pe põt legi Maria:vñ nõ incõuenient dicẽt᷑ ꝙ ille mõos
ſciſſimus ititularet᷑ a beatiſſima vᷣgine:q ibidẽ.ſ.in tem
plo filiũ ſuũ obtulit deo:et deinde iuxta illũ locũ ppꝛijj
oculis aſpexit filiũ ſuũ ĩmolari:ſtãs iuxta arã crucij:ut
Johᷣ.xix.Et notanò ꝙ interpᷣtatio nr̃e traſlatiõis ñ vẽ
ↄgrua rõni:tum qꝛ mõs moꝛie in qͥ fuit edificatũ tẽplũ
nõ erat ſic diſpoſit:ut iñ poſſet videri ira in circuitu p
ut poſtillatoꝛ dicit. nã talis viſio ĩpedita erat ꝑx montej
q erãt in circuitu eius:vñ pᷣſ. Mõtes in circuitu ep.tuʒ
qꝛ cũ dẽ: Uade in terrã viſiõis ſeu in trã moꝛie.nõ ẽ in⸗
telligenð in mõte iuxta hieruſalẽ: ꝓut poſtillatoꝛ dicit
qꝛ de in pmis nõ oñdit abꝛae montẽ in qͥ erat imolatu
rus iſaac:ſʒ terrã in q̃ erat mõs ille quẽ de ipᷣe ſibi erat
demõſtraturꝰ:vñ dicit:Uade in terrã moꝛie ⁊c.in mon
quẽ moſtrauero tibi.
In eodẽ ca.xxij.vbi dẽ in poſtilla:Nõ eſt iĩtelligenð
ꝙ inuitũ eũ ligauerit v. ¶ Additio.ij.
Jauüt iſaac fuiſſet.xxxv.annoꝝ tpe ĩmolatio
nis:ut dicit Joſeph ꝛet ſic fuiſſet foꝛtioꝛ pꝛe:
⁊ tñ volũtarie acceſſit:⁊ ligari ſe ↄſeſit ut imo

laret᷑ ad iplenõ volũtatẽ dei ⁊ pꝛij ſui:vx maxie admirã

qũ:quõ in lr̃a nõ attribuit᷑ ipſi iſaac meritũ ĩmolatiõis
ſicut ipſi abꝛae:nõ enĩ min merebat᷑ ꝙ; pꝛ ſʒ foꝛte ãpli
amicabilia enĩ q̃ ſũt ad ſe pponũt᷑ amicabilibꝰ q̃ ſũt ad

alteꝛ:ut in Ethicis dẽ. Nõ.n.min' rõnabilit᷑ diceretur

ipſi iſaac:qꝛ feciſti rẽ hãc ⁊ te obtuliſti ſpõte ppter me
⁊c.qᷓᷓ ipſi abꝛae.vñ dicũt qdã hebꝛeoꝝ: ꝙ iſaac erat.xv
annoꝝ ⁊ ꝙ q̃ſi iuit acceſſit ad imolatõeʒ:nec etiã ex hꝰ
ꝙ poꝛtauit ligna holocauſti:ſequit᷑ ꝙ eſſet tate etat:nã
põt eſſe:ꝙ illa ligna nõ erãt on vnius aſini:qꝛ nõ erãt
tãta ꝙ ſufficerẽt ad totũ holocauſtũ:ſʒ erãt quedã pau
ca ligna ſicca:⁊ foꝛte odifera:quibꝰ erat addenda ligna
alia de his q̃ erãt in mõte ut cit incẽderent᷑ ⁊ ſuaup re
dolerẽt:nec ex hoc iſaac erat culpãdus:nã adhuc erat ĩ
puerili etate: ꝓut pʒ in lr̃a cũ dicit in hoc loco: Ne extẽ
das manũ tua ſuper paupeꝝ ⁊c.nõ.n.hẽ ĩ ſacra ſcriptu
ra:ꝙ hõ.xxx.annoꝝ: ⁊ vltra puer dicat᷑:⁊ iõ dicũt ꝙ ip
ſi iſaac nõ legit᷑ in ſcriptura attribui merces:ſʒ ſolum a/
bꝛae:qꝛ adhuc iſaac nõ hẽbat pꝑfecte vſũ liberi arbitrij:
ex defectu etat:nec etiã hẽbat vires ad reſiſtenð patri.
In eodeʒ ca.xxij.vbi dẽ in poſtilla:Nuũc cognoui.i.
alios cognoſcere feci ⁊c̃. Additio.iij.

Am ex hoc ꝙ dẽ hĩ pſona dei:Nũc cognoui.
intelligat᷑ alios cognoſcẽ feci:ſicẽ cõiter tenetur
Sʒ hac exponẽ quidã hebꝛeoꝝ: refutãt dicen
tes:ꝙ nlls erat ibi tpe ĩmolatõis cũ abꝛaã niſi ſolus iſa
ac:ꝓpter quẽ ſolũ ñ diceret᷑ alios cogſcẽ feci.Sʒ hec rõ
nõ vẽ valẽ:nã obedia abꝛae ꝑ hũc actũ cognita fuit an/
gelis:q foꝛte pus nõ cogſcebat abꝛaã eã habuiſſe ĩ tãto
gradu:ſilr ⁊ ceter fidelibꝰ:qͥ geſta abꝛae credũt auẽte ſa

”

P D D
———————
* .2 *

—

cre ſcripture.Sʒ adhuc hec expõ nõ vẽ ꝓpꝛia:nã iſte actus

imolatois attribuit᷑ abꝛae tanꝙ; actoꝛi:vñ ei dẽ ifra: Quia

feciſti rẽ hãc ⁊ nõ pepciſti filio tuo ⁊c. ⁊ ſic in iſio actu abꝛa

am fecit alios cognoſcẽ:ꝙ eſſʒ timẽs deũ:⁊ ꝑ ↄñs ſcriptura

ꝓpꝛi dixiſſet ⁊ ronabilius: Nuc feciſti alios cogſcẽ q timu
iſſes deũ.vñ vẽ hoc verbũ.ſ.Nuũc cogui:ppꝛi poſſe expõi

metaphoꝛice:ſicut alia q̃ de deo dicunt᷑ ſᷣm ſilitudinẽ:quia

cũ di: Irat eſt de: a hmodi: intelligit q ad moduʒ irati ſe
habuit in affectu.ſilr etiã in ppꝛia mã cu dẽ:Tentauit deuj

abꝛaã. intelligenõ eſt ꝙ de ſe habuit erga abꝛaã ꝑ modũ tẽ
tant::q vult accipe expimentũ ð aliqᷣ igto:nõ tñ ꝙ deo qui

oĩa nouit hoc eſſet igtũ.⁊ ſilr cũ dẽ: Nunc cogui.metapho
rice poſſet exponi:ut ꝑ hoc intelligat᷑ ꝙ de ſe habuit ĩ hoc
actu:ſiẽ ille q nouit᷑ cosſcit alidd:qð pʒ in hoc ꝙ de py illõ
fem ꝓmiſit abꝛae maioꝛa qᷓ; pᷣus ſibi ꝓmiſerat:⁊ etia iura/-

mento ea ꝓfirmauit:ut pꝰ pauca declarat.
eodẽ ca.xxij. vbi dẽ in ꝑoſtilla: Appellauitq; nomen
ci illi:

de videbit ⁊. ¶ Additio.iiij.
hebꝛeo in hoc loco dẽ:dñs iree.⁊ ẽ verbum ſi⸗

gnificãs vidẽ diuinũ in futuro duplłr:vno' ꝑ futu
ũ indicatiui:alio vero mõ ꝑ modũ optatiui: ita

ꝙ põt ꝓpꝛie intelligi:oñs videat:⁊ dns videbit:cup ſenſus

eſt:qꝛ appellatio abꝛae in hoc loco fuit queda oꝛo ꝓpheti -

ca:ſiẽ pluries ↄtingit in pᷣſ.⁊ in alijs dict ꝓpharũ.vñ in h
ſenſu ꝙ dicit:dñs videat:oꝛabat abꝛaã deu:ut videret oculł
iuſtiſſime miſericoꝛdie ſue rectitudinẽ ment᷑ᷣ ey:⁊ ꝓmptitu
dinẽ ſue obedie in imolatoe filij. In hoc aut ſenſu qͥ ſignifi
cat:dñs videbit:pꝓphabat ꝙ hoc erat de viſurꝰa redditurꝰ

mercedẽ plenã ipſi abꝛae:ſicut ſtati fuit ↄceſſũ ſibi:cũ ſeqᷣt:
ꝑ memetipᷣm iuraui:h autẽ qð ſequit᷑:vñ vſq; hodie dicit

In mõte dñs videbit ⁊c.vẽ eẽ ſẽſus:ꝙ poſteritas abꝛae:ſcʒ
veri fideles ſpectãtes remuneratõem h' facti dicebãt coiter
q̃ſi in puerbiũ illud verbũ qð abꝛaʒ ꝓphiice dixerat.ſ.dñs
videbit. Et addebãt ſuꝑ hoc ꝙ dẽ in mote:qꝛ credebat pꝛo
phetiã illã eẽ ad effectů ꝓducedã in illo mõte vbi abꝛas hꝰ
fem̃ tã meritoꝛiũ exercuit.quam qͥdẽ oꝛonẽ ꝓphᷣicã ipſius
abꝛae ſil ⁊ ꝓuerbiu inde ſbſecutũ hebꝛei credunt fuiſſe iple
tã in edificatoe tẽpli:⁊ apparitõe gloꝛie dñi in nube illð tẽ-
plũ acceptant:ut in.iij. Reg.viij.ca.Sʒ potp credenõ ẽ fuiſ

ſe ipleta cũ chꝛiſtus in eodẽ loco imolat fuit in foꝛma viſi

bili.vñ vbi trãſlatõ nr̃a dicit:In mote dñs videbit.hebꝛai
ca veritas hʒ:dñs videbit᷑⁊ ſic hẽ in glo.nr̃a:pꝑ qð ꝓpꝛie in
telligit᷑:q; verfilius dei ibi viſibilr fuit imolat: qð imola/
tio iſaac pᷣcipue figurabat. Circa qð attẽdẽduʒ ẽ vlterb:q;
lʒ meritũ abꝛae in hoc loco fuerit pncipalr expletũ ꝑ imola
tõem filij:quã ꝓ deo ꝓmptiſſime facẽ intẽdebat:qð fuit ſin
gulare in ipſo abꝛaã:nõ aũt in imolatoe ariet:in q̃ milti cõ
uenerũt ſacrificãtes deo aĩalia bꝛuta:tñ abꝛaã ñ ꝓtulit oꝛo
nẽ ꝓphᷣicã ſupꝛadcãm:niſi pꝰ imolatõem ariet᷑:nec etiã fu/
it ſibi fem iuramentũ diuinũ ꝓmiſſionũ vſq; tũc.ſ.pꝰ arie/

tis ĩmolatiõeʒ:qdð nõ dʒ intelligi vacare a myſterio.nã imo
latio iſaac deficiebat a figuratõe imolatõij chꝛiſti in duobꝰ

ꝛimo.ſ.qꝛ iſaac nõ fuit actualit imolat᷑:ſʒ ſolũ intentiona
iter:chꝛiſtus vo actualit᷑.ſcõo qꝛ imolatio Iſaac non ſuit
oblata in redẽptõem alicub:ĩimolatio vo chꝛiſti fuit i redẽ/

ptõem humanã:⁊ iõ hec duo fuerũt repñtata ꝑ imolatõe,ʒ

arietis ad ꝑficienò imolatõem iſaac qtũ ad pᷣfiguratoõem -
molatõis chꝛiſti. Aries.n.fuit occiſus:⁊ e ſanguis effuſus
ſilr ⁊ fuit in redẽptõem ipſiuj iſaac.vñ dicit:Quẽ aſſumẽj
obtulit in holocauſtũ ꝓ filio:⁊ iõ poſtq; abꝛaã expleuit pᷣ/
figurare ĩmolatõem chꝛiſti ꝑ vtranq; imolatõem pᷣdictam

tũc ⁊ nõ añ ꝓtulit ſuã ꝓpheticã oꝛonẽ ut dem ẽ.õſequẽt᷑

aũt vocat ſcõo ab ãgelo in pſona dñi fuit ſibi ſcã ꝓmiſſio
cũ iuramẽto:⁊ nõ antea ꝓut in lr̃a pʒ:vñ Iſi.⁊ hẽ in gloſa
peracto ſacrificio dẽ abꝛae:In ſemie tuo ⁊c.qð fem ẽ cũ ari
es dicit: oderũt manus meas ⁊ pedes meos.peracto enim
. g 2

S
—

–

—

ſacrificio dictuz eſt: Conuertent᷑ ad dñm vniuerſi fines ire
Imolato ergo ariete vocauit abꝛaaʒ nomẽ loci ill:dñ) vi/

det: hec ille. Lra etia hoc inſinuat:in pma eni vocatoe ange
li dem̃ ſuit abꝛae:Nuũc cognoui ꝙ timeas dñm:⁊ no pepc

ſti filio tuo vnigenito ⁊c. vñ ſolũ cõmendat᷑ de oblatoe filij
ppter deũ:⁊ tũc nõ fuit ſibi ſcã aliqᷓ ꝓmiſſio:ſʒ ſola appꝛo/
atio diuina erga ipᷣm abꝛaã.In ſcða vo vocatioe dẽ ei:qa
feciſti hãc rẽ.ſ.oblatõem ſcam:hoc ẽ ariet:⁊ nõ pepꝑciſti ſi
lio tuo.ſ.ꝑ oblatõem pmã filij:⁊ tũc fuit ſibi dcm̃: Bñdicã
tibi ⁊c᷑.ex qͥ pʒ ꝙᷣ lʒ meritũ abꝛae pncipali ⸗ clarius ↄſiſtit
in oblatõe fili:tñ qꝛ ꝑfectius figurat᷑ paſſio chꝛiſti: ĩ vtraq;
oblatõe ſil:⁊ etiã ꝓteſtatio fidei abꝛae de chꝛiſto clarius re
lucebat:iccirco tũc ⁊ ñ ãtea fuit ſibi fſcã ꝓmiſſio q ↄſonat pᷣ
dictis. Oꝛigenes etiã in hoc loco dicit:patit ergo chꝛiſtᷣ.ſ.
in carne:cuius hic aries foꝛma eſt:verbũ vo incoꝛꝛuptũ per
manſit:qð eſt ſᷣm ſpm̃ cuius imago eſt iſaac.

—

¶ In eodẽ ca.xxij. vbi dꝛ in an. Hic ↄñter repetit᷑ pꝛo/

Idditio.x.
hac ꝓmiſſiòe fca abꝛae nõ ſolũ repetũt᷑ ea que
alias fuerũt ſibi ꝓmiſſa:ſeu magis explicant᷑:⁊ ẽt
diuio iuramẽto ↄfirmant᷑:ſʒ etiã de nouo maioꝛa
ſibi pmittunt. vñ Almbꝛo. in li. de abꝛaã: hec bñdictio p̃ſti
lit ſuꝑioꝛibꝰ. In illa eni ꝓpagatoem ſemis futuraʒ ꝓmittit
in hac aũt ait:Et bñdicent᷑ in ſemie tuo ⁊c.Ad cuius decla
ratõem ſcienðò:ꝙ lʒ ea q̃ in pmo loco ↄtinent᷑ in hac ꝓmiſſi/
one vltimo fcã abꝛae:ſũt q̃ſi quedã repetitioes pᷣcedentiũ ꝓ
miſſionũ:qð aũt vltimo ↄtinet᷑: Et bndicent᷑ c.qð ꝓpꝛie i
telligit᷑ de chꝛiſto:q deſcẽdit de ſemie abꝛae ſᷣm carnẽè:ſine qͥ
nlls ↄſequit ſalutẽ: ꝓmiſſio noua eſt:q̃ nõ ↄtinet᷑ in pᷣceden
tibꝰ:qð ſic pʒ:nã nuqᷓ abꝛae fuit ſcã ꝓmiſſio q̃ huic qdam
mòõ aſſilaret᷑:niſi ſupꝛa.xij.ca.vbi dẽ:Aiq; in te bñdicẽtur
oẽs cognatões terre ⁊ẽ.que qͥdẽ bñdictio in illa ꝓmiſſione
ↄtenta nõ põt intelligi de bñdictõe ſpũali:q ꝑtinet ad grãm
cuius chꝛiſtus ẽ actoꝛ ⁊ cã efficiẽs:nõ.n.dicit ibi:bñdicẽtur
in ſemie tuo:ſʒ bñdicent᷑ in te. Cõſtat aũt ꝙ abꝛaã nõfuit a/-
ctoꝛ h'mi gre. In hac aũt vltima ꝓmiſſioe nõ dẽ:Et bñdi
cent in te:ſʒ bñdicent᷑ in ſemie tuo.ſ.in chꝛiſto.vñ ⁊ Aplus
ad Gala.iij.iſtã vltimã auẽtem allegat ad ꝓbanðò ꝙ i chꝛi/
ſto bñdicent᷑ oẽs gẽtes:nõ aũt allegauit pᷣmã auẽtem: eo q;
eſt ad ſuũ ꝓpoſitũ iptinẽs:ut pʒ in auẽte Ambꝛo.ſupꝛa al
legata:qð etiã ipſa lr̃a teſtat᷑ñ apud eos ꝗ in lingua hebꝛaica
ſũt ꝑiti:nã lʒ tranſlatio nr̃a hic ⁊ ibi dicat indiſticte:Et bñ
dicent᷑ nõ tñ modica dꝛia eſt int᷑ verbũ hebꝛaicũ ibi poſitũ
⁊ verbũ qð bic ponit᷑verbũ.n.qð hic ponit᷑ nõ aliud ſigni
ficat niſi ꝙ impctes bñdictioeʒ alicui dict:Lalẽ te faciat
deus ſicut fecit taleʒ:eo mõ èͥ infra.xlviij.dẽ: In te bñdicet

miſſio facta pus abꝛae ⁊c.

iſrael.atq; dicet᷑: aciat tibi de ſic fecit ephꝛaim ⁊c.vbi ma
nilkeſte pʒ:ꝙ illa bñdictio nõ fundat᷑ in ipſo ephꝛaim tanqꝙ;

in actoꝛe pncipali ſeu cã efficienti ipſo bñdictiois.Et ſimile
verbum oio ponit᷑ ſupꝛa.xij.ca.vbi dẽ: Atq; bñdicent in te
vniuerſe cognatões terre ⁊c.ſʒ in hoc loco in hebꝛaico põi

tur qͥddã verbũ ſignificans:ꝙ ille in qͥ alij bñdicunt᷑ ſit cau

ſa pncipaliter effectiua illius bñdictõis:qð nulli pure crea/
ture põt ↄuenire:vñ in pᷣſ.Deus iudiciũ ⁊c.loquẽs de chꝛi
ſto ad lr̃aʒ:vbi dẽ:Et bñdicent᷑ in ipſo oẽs tribꝰ terre ⁊t. po
nit᷑ verbũ bñdictõis oĩo ſimile huic D hic ponit᷑:ꝛnõ auteʒ
ponitur ſicut in ca.xij.ſupꝛa dicto.ſilr Eſa.lxv.tractus de
chꝛiſto ad lr̃am dicit: In q̊ qͥ benedictus eſt ſuꝑ terra bñdi
cet᷑ in dño amen.vbi verbũ oĩo ſimile ponit᷑:ſicut hic cum
dẽ: Et bñdicent᷑ in ſemie tuo ⁊c.nõ aũt ſicut bñdicent᷑:quod
ponit᷑ ſupꝛa in ca.xij.Cõcoꝛdat ẽt pᷣdicil:ꝙ dein alijs pmiſ
ſioib'abꝛae faci nũq; inipoſuit iuramentũ aliqð:ſʒ ſolũ in
hoc loco tm dicit: Per memetipᷣm iuraui dicit dñs ⁊c᷑.qð
nõ ſolum denotat᷑ ut ſimplex iuramentũ:ut ſi dixiſſet: Ju⸗
raui dicit ñs ſimplłr:ſed ad maioꝛẽ ſolẽnitatem addidit:p
memetipᷣm:ſicut ille qui iurat tangendo ſacra:ut crucẽ vel

euangelia ⁊ potius coꝛpus chꝛiſti ſolennius iurat qᷓ; il-
le qͥ ſimplr iuramentũ p̃ſtat ſine tactu taliũ:in quo oñ
dit ꝙ inter alia ꝓmiſſa hoc eſſet maximũ:qð etiã ↄſue
iuit facere ſcriptura in quibuſdã alijs locii:ſed pᷣſtare di
uinũ iuramentũ ſolenne ſuper his qᷓ ad myſteria chꝛi/
ſti vẽturi ꝑtinebat:ſicut cum agit᷑ de ſacerdotio chꝛiſti
eino pſalmiſta.pᷣſ.cix.dicit: Jurauit dñs ⁊ nõ penitebit
cũ:tu es ſacerdos in eternũ:ut intelligat ſolennis firmi/
tas h iuramenti nõ ſolũ dixit:Jurauit dñs.ſed addidit
7 nõ penitebit eũ.hoc idẽ pʒ in pᷣſ.Memẽto dñe dauid
⁊c̃.vbi cũ de regno chꝛiſti agit᷑ ex ſemie dauid venturi
pᷣſ.dicit: Jurauit dñs dauid veritatẽ ⁊c̃.iuxta illud euã
gelij: Dabit illi vñs de ⁊c.vbi nõ interpoſuit iuramẽ/
tũ ſimplr:ſed ad ſolennioꝛẽ firmitatem addidit:Et nõ
fruſtrabit᷑ eũ.qð ſatij ↄſonat pᷣdictis:ut patet intelligẽti
vñ hec auẽtas bene intellecta multũ facit ad cõcludenò
hebꝛeos in hoc ꝙ in chꝛiſto ab abꝛaã deſcenſuro omes
gẽtes habebãt recipe benedictõnem.
¶ Replica coꝛꝛectoꝛij ↄtra Burgenſem.
ca.xxij.vbi exponit illud.: Uade in terram
viſionis.i.in montem ⁊c. Burgeñ.fac magnã
yi ð noie moꝛia:in à repᷣhẽdit btm̃ Hiero.ſed
quia eius digreſſio eſt in fauoꝛẽ fidei trãſeat:potiſſimũ
qꝛ nõ eſt ↄ poſtillatoꝛẽ:ſed ꝙ addit ſe legiſſe ĩ hebꝛaico
maria ꝓ moꝛia:qꝛ ex auẽte ſacri canonis aut ſcõꝝ non
hʒ euidætiã:ea facilitate ↄtẽnitur qua ꝓbat᷑:maxie quia
coiter oium interpᷣtatões immo ⁊ ipſius burgen.ſonat
in ↄtrariũ.¶ In eodẽ ca.vbi poſiilkato⸗ ad intentõem
ioſephi ⁊ alioꝝ dicit iſasc non iuitũ ligatũ fuiſſe in ob
latõe ſed ſpontaneũ:qꝛ cũ poſſet nõ reſtitit patri exiſtẽj
xxxv.annoꝝ. Burgẽ.obijcit dicẽs:ꝙ tũc meritũ potiuj

7

debuit aſcribi iſaac qᷓ abꝛae:dicit g̊ Iaac tm fuiile.xv.
annoꝝ:⁊ inuitũ a patre ligatũ:iccirco vocatus eſt pu/
er:quod in ſcriptura de viris.xxxv.annoꝝ dici nõ con
ſueuit.Sed ad obiectionẽ Burg.reſpondetur pmo:qa
abꝛaam accepit mandatũ a deo ⁊ obediuit nõ iſaac:iõ
fit memoꝛia de merito illius non iſtius.ſcõo põt dici:
ꝙ abꝛaã obediuit deo:iſaac aũt hoi.ſ.patri.tertio põt
dici:quia iſaac obedia cũ agonia fuit ꝓcedens ex volũ/
tario mixto nõ ſine terroꝛe ⁊ timoꝛe: obediẽtia autem
abꝛae ex fide abſoluta:ut dẽ ad Hebꝛe.xj.quarto quia
agens pꝛeſtantius eſt paſſo:in hac autẽ obedientia abꝛa
am ſe habuit reſpectu oblatõis ut agẽs:iſaac ut patiẽs
ideo de abꝛaã dẽ:qꝛ feciſti rẽ hãc ⁊c. Sʒ ſi reſpicẽ volue
rimus lt̃am bñdictio ⁊ meritũ huic obediẽtie coꝛꝛñdẽs
reſpicit iſ ac ſicut ⁊ abꝛaã.Dꝛ.n.qꝛ feciſti rẽ hac ⁊ non
penciſti filio tuo vnigenito ppter me bñdicà tibi:⁊ mł-
tiplicabo ſemen tuũ ſicut ſtellas celi ⁊c.hoc ſcòm refert᷑
ad iſaac:pᷣm illud ſupꝛa.xxj. In iſaac vocabit᷑ tibi ſemẽ
1 ſequit᷑:hic bñdictõ iſaac:poſſidebit ſemen tuũ poꝛtas
inimicoꝝ: ſuoꝝ:et bñdicent᷑ in ſemie tuo oẽs gẽtes.vnð
Hhyuis abꝛaã ea oĩia ſibi meruerit nõ tñ ꝓ ſe ſolũ:quia in
ſna ꝑſona nõ vidit effectũ:ſʒ ꝓ ſuo ſemie:Quicqd aũt

ſit de his nõ valet qð Burg. addit ꝓ ↄfirmatõe ſui pꝛio
poſiti ꝙ iſaac noĩat eſt puer:q̃ſi in ſcriptura viros foꝛ

tes pueros vocari nõ ſit oſuetũ:cũ tñ de pueris Dauid
foꝛtiſſimis multa dicant᷑.ij. Regũ.j.⁊.ij.ca.Et ð Joſue
duce belli dictũ eſt puer:Exo.xxxiij. Rex aſuerꝰ q; fecit
cõuiuiũ pueris foꝛtiſſimis ꝑſaꝝ.Heſter.j.Et chꝛiſt di
xit diſcipulis poſt reſurrectõem pueri nũq; pulmentari
um habet: Johis. xxj.⁊ act.iiij. apli dixerũt pncipes cõ
ueniſſe aduerſus puerũ ieſũ. Et burgen.mel recollecxꝰ
idẽ dicit circa.xj. ca.iij.li. Regũ. In eodẽ ca. vbi exponit
nũc cognoui.i.cosſcẽ feci:Burg.dicit ꝙ mag ꝓpꝛie ex/-
ponit de deo ſicut alie metaphoꝛe:ꝙ de in hſe hñs ãſi
nouii aliquid cogſcẽs dixit: Nũc cogui.ſed vĩ Burgen.

urſ
1

bühnrchineſe
aturanb
Cng nie
ſicapmmu di li⸗
ſſrtii

Podrai noerds
nli mocis ei
nötmfſicndicn⸗
giſintenunen
Paigi in ponit
diſigeen oln
uni utdanſt
regeſiolcerct ita
müchnimnocen
fuitpamoriſt
cutcifunnvi.
onnori diran
pulchꝛac indi
ſicut xr et iſtcd
oꝛlatcſcl ch
r. b (Etma
lua i auitate
bee vocata eſtn
clltio arber i q⸗
Noratoicital⸗
ſpper auoꝛr gte
nun 1 pi coꝛu
1cbar ab⸗
icufnira
Ndeſchliuraſan

ſegoli
daenhi

mmgeqzetilic
woſepulture ſen
beſennlcht
bhuct
folini Pfemt

Onin ddi

nkdand ne

eKünaildai
unoſtt inn⸗
en Mict Et
nrncidnden
Adinin dis

Aremn ſemagi
Cuden digd icl
ariſar onſſimi
ons mſtüp non
uſdetmeuc
rülianifuiſenc⸗
nehmrpanianh
dytücnani on
Partiſep.
iw wans eſtrr
mp dic on
ſondaur dmog
ehuitnd ian
—5ðõ

mieobs iſn
oͦtitinun
1o ſneuuſtnl
,yümui fiii
nſepun .
ni deſwne d
1aii⸗
i Nrui hf
r Ad
miuifainnin
loirmißnane⸗ 6
i ml ſuolel

implicare dicendo metaphoꝛas eſſe pꝛopꝛias:cum me/

taphoꝛa oiſſonat impꝛopꝛietatem. Quicquid tñ ſit nõ
debuit ꝓpter debile motiuũ ſuã expõnem btõ Auguſ.

pꝛefere.
Ixit aũt
v ſara. hic

ſcribit᷑ quõ abꝛaã
ut pfect ſe habu
it ad ꝓximuʒ: ſic
n. habitauit int
extraneos: ꝙ vo/⸗
cabãt eũ dei pᷣnci
pẽ:⁊ locũ ſepultu
re ꝓ vxoꝛe ſua ei
gratis obtulerüt
et iõ pmo deſcri⸗
bit᷑ ſare obitus:ſe
cundo offert ei ſe
pulture locus ibi
Cunq; ſurrexiſſʒ
Circa pmũ oẽ ſic
a ¶ Uixit aũt ſa
ra.cxxvij.annis.
Hebꝛei qͥ nüeros
miil modis expo
nũt myſtice:dicũt
iſti trej numeri
pdicti ita ponũt᷑
diſtincte ad diſi⸗
gnanð ↄditões ſa
re:ac ſi diceret᷑ ita
mũda ⁊ innocen)
fuit.xx.annoꝝ:ſi
cut cũ fuerat.vij.
annoꝛũ tm̃:et ita
pulchꝛa.c.ãnoꝛũ
ſicut. xx.et iſtð cõ
coꝛdat pᷣdicil caꝰ.
xx. b (Et moꝛ
tua ẽ ĩ ciuitate ar
bee. vocata eſt.n.
ciuitas arbee.i.q̃t
tuoꝛ:ut dicũt ali⸗

—

xvj. de ciui.dei ca.xxvij.glo.oꝛdinarie.⁊ ↄmuni ſchole

maacha. (CQa. xxIII.

tua eſt in cinitate arbee q ẽ
hebꝛon in terra chanaan.

Venitq; abꝛaã ut plangẽt

⁊ fleret eã.Cunq; ſurrexiſ⸗
ſet ab officio funeris:locu⸗
tus ẽ ad filios heth dicens

Aduẽna ſũ ⁊ pegrin apud

vos:ldatè mihi ius ſepul/
chꝛi vobiſcũ: ut ſepẽliam
moꝛtuũ meũ.Rſidèrũt filij.
heth dicẽteſ: Auůdinoſ dñe
Pꝛinceps dei eſ apð nos

lectis ſepulchꝛis nr̃is ſè
peli moꝛtuũ iuũ:nlluſqʒ te

ꝓhibere poterit:qn in mo/
numẽto eius ſepelias moꝛ
tuũ tuũ.Surrexit abꝛaam

èt adoꝛauit ppũ'in terre:ſili/
os videlicʒ heth. SBixitqʒ

ad eos:Si placet aie vꝛe ut
ſepeliã moꝛtuñ meũ:audite
me:è᷑t inicedite ꝓ me apud
ephꝛon filiũ ſeoꝛ ut det mi/
hi ſpelũcã duplicẽ quᷣã hʒ
extrema pte agri ſui. Pe⸗

cunia digna tꝛadet eam mi

q ꝓpter q̃ttuoꝛ gigãtes ibi ſepultos.ſ. Archiman:ſiſai:
