gel nato Chꝛiſto ap
paruit paſtoꝛib vigi

in illa regiõe: abiit rubẽ et
doꝛmiuit cũ bala ↄcubina
pris ſui.!. Qð illũ mime la
tuit.Erãt aũt filii iacob du
odeci. Filii lye pᷣmogenit᷑

Pri⸗ ſup⸗ Tegen rubẽ.⁊ ſymeõ.⁊ leui.iudaſ
ad paſtoꝛes: vbi ſun ? Pſachar ? cabulon. Filü

data ẽ eccleſia:⁊ dicit rachel:ioſeph ⁊ beniamin
ỹ in veteri teſtõ qda
vaticinio futuroꝛuʒ
vocat ſit loc ille tur

ris gregis:ſecũdo ſubdit᷑ ipſorubẽ caſus cũ dẽ: ¶ Abijt

rubẽ ⁊cẽ. qð exponũt doctoꝛes catholici de coõcubito car
nali. m (Asua mime latuit.⁊ qꝛ illud factũ fuit val
de enoꝛme fuit ipſi iacob materia magne patientie.docto
res aũt hebꝛei dicũt ꝙ rubẽ nõ cognouit balã carnaliter:
ſed dicũt ꝙ moꝛtua rachele iacob tranſtulit lectũ bale de
tabernaculo rachelis in qͥ iacebat:ſicut e ancilla in taber
naculo lye mr̃is rubẽ:⁊ ſibi diſplicuit ꝙ iaceret in eadẽ ca
mera cũ mr̃e ſua ⁊ abſtulit inde lectũ ep:a qꝛ illud redũda
bat in cõtẽptũ pꝛis: iõ me Eita ſcripſit ac ſi feciſſet ei cõ
tẽptum de cõcubitu. n ¶ Erant aũt filij iacob. occaſioe
eni ipſ rubẽ hic noĩant᷑ alij filij iacob:⁊ pʒ lr̃a vſq; ibi
0 0 Out natilſũt ⁊c.] iſtud vꝛ falſũ:qꝛ ibi noiat᷑ beniami

q no fuerat ibi natᷣ: vt pʒ ex pꝛedictis. Dicẽdũ ꝙ lʒ nõ fue
rit ibi natus:tñ pᷣncipiu natiuitatis ſue inde fuit: qꝛ mr eꝰ
inde fuit oꝛiũda ⁊ pꝛi eꝰ in mr̃imonio iũcta.Eſt etiã pᷣdẽ6a

lfa vera p ſynodochen:qꝛ filij iacob qtũ ad maioꝛẽ ptem
fuerũt ibi nati:imo oẽs vno excepto. p. tetiã a
iſaac. Pic ↄnt oñdit᷑ pfectio iacob ex debita reuerentia ad

pꝛem:cũ dẽ: Uenit ad iſaac. vt ei iã ſeni debitã reuerenti⸗ ⸗

⁊ obſequiũ exhiberet. non fit hic mentio de rebecca
ſua q̃ eũ tenerrime diligebat:vt pꝛedictũ ẽ.xxvij.ca.

. ₰ „ „ „ „ — — 2= XA
dat intelligi ꝙ ipſa iã erat defũcta. q ¶ In mabꝛe.nomẽe

ẽ regionis ĩ q̃ erat ciuitas arbee:q̃ alio noie vocata ẽ ebꝛon
vtſi Pꝛa expolitu e. xxii. ca. r
te nali. s ¶ Et appoſit ẽ ⁊c.l.i.ad lymbũ ſanctoꝝ patʒ
t¶ Et ſepelierüt eu eſau ? iacob.ſʒ ibi fuerũt alij multi ꝓ
p oꝛẽ ſepulture:tñ iſti duo expꝛimũt᷑ tãq; pᷣncipales

ca. xxxv. vbi dr in poſtilla: Sedq querit᷑ quo iſta Del
boꝛa erat cũ iacob ⁊c̃. Additio pꝛima.

1 N querũt hebꝛei:⁊ vt vẽ ronabiliter cur tãta fit

bic mẽtio de moꝛte delboꝛe nutricis rebecce: ⁊

— mo ſeplke el: itm ꝙ vocatũ ẽ nomẽ loci ſepulte illqrce'fle
t: ex qͥ pʒ ꝙ fact fuit fler magn ⁊ nõbilł ꝓ ea:cũ tñ iã eet

valde ſenex ⁊ atidoꝛ rbecce ⁊ tñ ò mõte rebecce q̃ valde di

gnioꝛ eãt nutce ſua nulla fit mẽtõ h̊ nec alibi. Ad qð dicũt

ꝙ ĩbecca mõtua fuit añqꝙ vẽiret iacob ad pꝛẽʒ ð meſopota
mia: qð pʒ ex hoc qð dẽ.j.eo.ca. Uenit iacob ad iſaac pꝛeʒ
ſuũ in mabꝛe ⁊c. no faciens mẽtionẽ de mfr̃e: qð abſq; du
bio feciſſet ſi pꝛotũc vixiſſet:pꝛeſerti cũ rebecca multũ dili
gebat iacob: ⁊ ipſa ꝓcurauerat ſibi bñdictionẽ: ⁊ etiã hec

— *

Filii bale acille rachel. dã

enit etiãs ad

Coõſũptuſq; ⁊c.l.ſ. moꝛ

Beneſis.

pᷣncipalis fuit in miſſione ipſ in meſopotamiã ⁊ in cõ
trahendo mr̃imoniũ cũ filiab' labã:vt pʒ ſupꝛa.xxvij
nõ ergo veriſile ẽ ꝙ nõ fieret mẽtio de acceſſu iacob ad
tantã ⁊ ad talẽ matrẽ:ſed qꝛ ipſa nõ viuebat: iõ nõ fit
de hac mẽtio. (õſequẽter etia dicũt ꝙ ſepultura rebec
ce fuit facta latẽi

de nocte:eo ꝙ iſa
⁊ neptalim. Filij celphe ã ac nõ poterat ire
cille Perend mke, Liſüt ad ſeuuln aſu
filij iacob:q nati ſũt ei ĩ me nuerat: a caliga
ſopotamia ſyrie. Nenit eti uerãt oculi eius
am ad iſaac prẽm ſuũ in vt ſupꝛa Geñ.xx
mãbꝛe ciuitatẽ arbee: hec abe⸗ lee e
cẽ ebꝛõ:iĩ qᷓ pegriat ẽ abꝛaã cſſe epulturer aꝛ
⁊ iſaac.Et cõpleti ſũt dies adhuc erat in me
iſaac cẽtũoctogita annoxꝝ ſopotamia. Eſau
ↄſumpt qʒ etate moꝛtu'e eut gis Ponotl
1 appoſit eſt populo ſuo] ſerũ debto mns
ſenex ⁊ plen dieꝝ:⁊ ſepelie quã ꝑdiderat ipi
rũt eũ eſau ⁊ iacob filii ſui us cauſa. Uñ ex
hoꝛoc dicũt ꝙ iſaac

. ſenex oꝛdinauit:
vt ſepeliretur de nocte latenter:ne palã deficerʒ ſibi ho
noꝛ debitus.Et eadẽ rõne ſcriptura nõ facit mẽtionem
explicitam de ſepultura rebecce:eo ꝙ fuerat ſic latẽter

facta:ſed adhuc iplicite ſacra ſcriptura fecit mẽtionem

cũ de ſepultura delboꝛe nutricis e tanta fecit mẽtõeʒ

vt dictu ẽ. vñ vocatũ ẽ nomẽ loci illqreflet:qꝛ ibidẽ
iacob pncipaliter fleuit matrẽ ſuã:pꝛo c' honoꝛe nutri

cẽ eᷣ honoꝛifice ſepeliuit:in quo ſatis onñdebat ꝙ cum
valde maioꝛi honoꝛe ſepeliuiſſet matrẽ ſi in eꝰᷣ moꝛte

iterfuiſſet. Eadem rõne dicũt ꝙ nõ fit mẽtio de moꝛte
lye nec qñ:nec qũo fuiſſet ſepulta.ſ.ꝓpter honoꝛem re
becce mris iacob:ne videret᷑ ꝙ maioꝛ honoꝛ ipendebat

lye vxoꝛi iacob ꝙ rebecce marri ebᷣ.
In eo. capi. xxxv. vbi dẽ in poſtilla: Abijt ruben
doꝛminit v. ¶ Additio..
Noꝛmitas facti ipſo rubẽ potius vr dediſſe
eipſi iacob materiam iuſticie q; patientie:ppĩ
hoc eni puauit ipſũ rubẽ pꝛimogenitura: vt.j.xlix.ca.
In eodem ca.xxxv. vbi d in poſtilla:Erant autem
filij iacob ⁊c. ¶ Additio. iij.
On videtur aliqua ratio ſufficiens quare vt
cũq; rubẽ peccauerat noiarentur filij iacob
ẽ. vñ quidã dicũt ꝙ peccatũ rubẽ dedit occa

ipſe ru

ſionẽ ipſi iacob ꝙ decetero ceſſaret ab illo actu genera
tionis eo ꝙ viderat pꝛimogenitũ ſuũ incidiſſe in tantã
enoꝛmitatẽ peccati:⁊ ideo cũ dixiſſet ꝙ illũ.ſ.iacob mi
nime latuit.ſ.peccatũ pꝛedictũ:ſtati ſubdit: Erant filij
iacob.xij.qſi diceret ppter iſtã cauſã clauſus ẽ numerꝰ
filioꝝ iacob in.xij.tin:qꝛ ampli ceſſauerat a generato
ne ca pꝛ

a. ¶ Replica coꝛꝛectoꝛij cõtra Bur.
N ca.xxxv.vbi poſtillatoꝛ dicit Peccatũ ru
bẽ dediſſe iacob mãzʒ patiẽtie: cõtradic Bur.
aAſſerẽs ꝙ dedit ei mãʒz iuſticie quã exercuit pᷣ
uãdo eũ pꝛiogenitura: qð tñ nuſq legit᷑:led poti ↄꝛiũ
Infra ei.xlix.c. iacob bñdicẽs rubẽ dixit:Rubẽ pᷣmoge

nit'me ⁊c̃.ſʒ dixit eũ aquã effuſã p qð ðſignat᷑ rgnũ

rõe pᷣmogẽiture ſibi debitũ traſlatũ ĩ iudã: ⁊ ſacdotiũ
i leui.h dixit vt ꝓphᷣa pᷣuidẽs ñ vt pẽ puãs.nõ igit do

cuit õ rubẽ iuſticiã:vt vult Bur. ſʒ potõ cũ eo patien⸗
tiam vt vult poſtillato.
¶ INItem in eo.capi.cũ poſtillatoꝛ dixiſſet.ꝙ filij iacob

Neiftodi⸗
ſtadinunmnt
öcöPrin
pohi adtno
ibir t
ultpltmne
arnohn tii
ſch Nn hu
ari onda
Pnoerag
optmiun
fintawal
untar/
ſaineolca
dietoigtarde
lutuccb hunc
Cli rer pe⸗
ruruben unpe⸗
Nire Secudo
ſeco ſurſopr
NGe Mepin s
dard de gener
dordicti eni
ſupꝛa eoch
ſen nulina
reconnt oni
ſuronionurer
le Mo gratur
ſaobe ni
ſoꝛolun fapti
,ptrpurauun
ſin Lotio q:
Paltonepce
lrnnt Burg
lobenmruitiuſt
ſuidchuit bar
Migniti vi ſi
lind
Nſctoip
belauſet
luurſan

Abedencrſäta
pinvanitſne
denpſanaplnrt
Otur Lſan.on
ur Sinöen
ſone gpüͤpant
ſucholinche
ninhebrory
Ulütfrguente
nſchinno loe

„ Anbh
1 uppet
i Ami
e nz

mil

gii
M
8 aitin
8 hutnin
emuk
o Küptinn
Mrtini
e ai Ahtß
ſi wan
mmiüpia
echut
üzümſub
Wniſtnänen
epinſlin
1ſopenirnäden
nosc miſini
bei iree gi
ſſau mani iue
tgnoͤſtninan:
a Pren
main ow ia
icN.
inetle Jan
Giti m iu
miin iif
mnmnuttiind⸗
ramn i on
uinnidatn
1
thm in
=
iinitliſin

egreferẽs dicit dictũ abſq; rõne:cũ tamẽ inſpiciẽdo ſuã
ronẽ inc dit in idẽ. dicit eni ꝓpter peccatũ enumeratoj
filios iacob:q̃ſi diceret ꝓpter illud peccatũ clauſus eſt

numer filioꝝ iacob in duodeci tm. Ex quo ſeqᷣtur ꝙ

rubẽ fuit occaſio
illius dinumera/ ä
tiõis: qdð Bur. im E aũt ſi gene.xxxvI.
hꝛopaj. ſ eulta- ratões eſau:ipſe ẽ edõ
multipliciter pec Eſaũu accepit vxoꝛes de ſi
liabꝰchanaan: ada filiam
elomethei:⁊ bolibama fili

cat in eo ꝙ dicit
iacob ꝓpter pec

caru ien decete zm ane filij ſebecſeniei
pꝛimo in gene ſemath quoq; filiã iſmael
rũ erat ad dei cul qt ada eliphag. baſemath
n ma nofu⸗ genuit rabuel. Oölibama
du: no igitur de Jenuit iehus: ét ibelo 7

choꝛe. Hi filij eſau: ꝗ nati
ſunt eii terra chanaã. Tu
lit aũt eſau vxoꝛes ſuaſ ⁊ ſi

buit iacob hunc
cultũ ꝓpter pec-
catũ ruben impe

dire. Secũdo qꝛ „ e,
iacob ſicut ſupꝛa lios ⁊ ſilias ⁊ ſen inp n
noe accepit ma mMan domus ſue ⁊ lubſtan
datũ de generan tiam ⁊ pecoꝛa ⁊ cucta que

do:dictũ ẽ eni ei

elau:que pepit ei amalech
Hi ſunt ſilij ada vxoꝛis e / labã filios filiarũ ſu
rũ vocauit ſuos fii

habere poterat ĩ terra cha

enumerant᷑ in textu occaſione ipſius rubẽ:qð Burgeñ.

j. eo.ca.dẽ ꝙ ana fuit filius ſebeõ:qũo ergo dꝛ oolibama

filia duoꝝ.ſ.pꝛis ⁊ filij: Rñdent hebꝛei ꝙ ſebeon q erat a
gan parũ reputabat legẽ mr̃imonij: ⁊ ideo libidine ductꝰ

cõcubuit cũ nuru ſua.iſ.vxoꝛe filij ſui ana ⁊ inde generata

ẽ oolibama:⁊ ſic filia fuit ſebeõ carnal:⁊ filia ana putatia
ſfſeed qꝛ nõ ẽ veriſile

eſau ſaltẽ pꝛo reuerẽ
tia pꝛis ſui iſaac qui

monte ſeyr:ipſe ẽ edõ.Hẽ ſt
aphuc viuebat acce/

aũt ſunt generatõnes eſau
patris edom in mõte ſeyr
⁊ hec noĩa filioꝝ eius:Eli
pha fil ada vxoꝛis eſau:
NRahuel quoq;ʒ filius baſe

mar: ſephůa:᷑t gatha: ⁊ ce

na concubina eliphaęfilij noiantur ctiã aliqñ

ſau.Filij aut rahuel:naath

⁊ gara: ſemma ⁊ meca. Hi
fiulij baſemath vxoꝛis eſau.

os: vt hẽ ſupꝛa.xxxj.

q; filiã imael iſta ſu

Iſti quoq; erant filij ooli/ pꝛa. xxviij.ca.noiata
baimma filie ane filij ſebeon

piſſet vxoꝛẽ ita vilit
natã: ideo aliter pot
dici ꝙ fuit filia aue
nãlis: ⁊ filia pꝛis ſu
KPron gaoprfign:l ſie
vremnig eſig, Eurir Manaſſes 72 Epha
math vxoꝛis eius. Fuerut im fuerũt filij näles
qᷓ; eliphaę filij:theman:O/ ioſeph a filij adopti
ui iacob pꝛis ioſep:·
neg: ⁊ choꝛe. Erat aũt thã/ vVt ha.j.xlviij ca. vbůot
5 etiã dici ꝙ pueri alic

filij aui ipſoꝝ : ſituut

ca. e Baſemath

melech. f ¶ Pepit

ſupꝛa eo. ca. Cre
ſce ⁊ multiplica⸗
re gentes ⁊ popli

naan: ⁊ abiit in alteram re
gionẽ:r̃ceſſitq; a frẽ ſuo ia

yvxoꝛis eſau:quoſ genuit ei

pᷣmogẽiti eſau:dux thema

autẽ ada eliphax. diẽ

HH . DHiero. ꝙ iſte eliphag
. iehꝰ7 ihelo ⁊ chõe. Hi dů bemanites des fi⸗
ces filioꝝ eſau:filii eliphag mẽtio in li. Job.

Oolibama gẽuit

nationũ erunt ex cob. Diuites ei erãt valde
te. nõ igit debur ⁊ ſimul hitare nõ poterãt
iacob eẽ traſgreſ nec ſuſtinebat eos terra pe
ſoꝛ diuini hcepti crinatõis eoꝝ pᷣ multuudi
ꝓpter peccatum 98 s coꝝ b mulruudi
ruben. Tertio ne greguũ. Hitauuq; eſau ĩ
in additione pce
dẽte dixit Bur.
iacob exercuit iuſticiã cõtra peccatũ ruben: qð ſi verũ

eſt nõ debuit ab actu generationis abſtinere:dictũ igit
Bur.figmẽtũ vĩ ſine rõne ne dicã ↄ. ¶ Ca.xXXXVI.
E ſunt generationes eſau. Poſtq; deſcripta ẽ
pfectio ipſ iacob:hic ↄñter deſcribitur eius
ab eſau ſeꝑpatio:vbi generatio eſau qtum ad
filios pᷣponitur:ſetudo a iacob decernit᷑ ibi Tulit aũt
eſau.tertio generatio eſau q;tũ ad nepotem:⁊ ſubiũgit᷑
ibi He aũt ſunt generatioes eſau.Ad intelligentiã eoꝝ
que dicenda ſũt in hoc ca.⁊ in alijs ſilibꝰ coſiderandũ
ꝙ in veteri teſtamẽto ac nouo frequẽter repperit᷑ ꝙ ea
dem pſona p luribꝰ noibꝰ noiĩatur: ſicut hic idẽ ho vo
catur Eſau: Edom:⁊ Seyr.⁊ i nouo teſtõ idem hõ vo
catur Simõ petrus ⁊ cephas.¶ Item ſicut in latino idẽ
nomẽ ꝓpũn variatur in pꝛincipio vel in fine vel medio
ſicut cholin:choletus:nicola:que vnũ nomẽ ipoꝛtãt
ita ẽ in hebꝛeo:vt chonias:iechonias:iechoniã.Cõtin
git aũt frequenter ꝙ eadẽ ꝑſona numero vno noie exp
mitur in vno loco ſacre ſcripture:⁊ alio noĩe in alio lo
co:⁊ ſiliter ea.dẽ ꝑpſona noiatur i plurib locis ſub vno
noĩe variato tamẽ mõ pꝛedicto hic ⁊ ibi. Et ex his cõ
tingit ꝙ aliq ſuſpicantur ꝙ ſint diuerſe ꝑſone cũ tamẽ
ſit vna pꝛedictis modis varie noĩata.hij dictis applice

——D

noiata ẽ Judith:ſupꝛa.xxvj.ca. c ¶ Oolibama. hec

mus ad textũ: b ¶ Eſau accepit vxoꝛes ⁊c᷑. Ada.iſta
eban ſebes

noiata ẽ baſemath vt dr ibidẽ.

dux omar: dux ſephua: ichus. iſte vocat iaaun)

*Paral. j. ca.

dux ceneg:dux chore:dux 4
gaiban: dux amalech. i car iali ibii.

„ unter deſcribit ſepa-
tio p̃dictoꝝ a iacob. Cõſiderandũ tñ ꝙ iſta ſepatio fuit ſñcãä
añ moꝛtẽ iſaac:qꝛ ipſo viuẽte eſau cũ familia ſua mãſit in
mõte ſeyr:vt ſupꝛa dictũ ẽ.xxxij.c.ſʒ appꝛopiquãte moꝛte

iſaac venit ad ſepulturã ipſ ⁊ ad tep mãſit ibi: ⁊ poſtea
redijt ad locũ pᷣdictũ ſeꝑat totaliter a iacob. ⁊ pʒ lr1a.
Pe auũt ſũt.Hic reuertit᷑ ſcriptura ad deſcribẽdũ gene

rationẽ eſau qtũ ad nepotes ⁊ remotos. Ut tñ coueniẽti
deſcribat᷑ repetũt aliq de filjs Eſau:vt ad nepotes ꝓcedat

Pꝛio ᷣ pᷣmutũt ſimplices ꝑſone:ſecũdo ĩ dignitate cõſtitu
te:ibi Hi duces.dicit igit: k¶ He ſũt generatoẽs eſau pꝛis
edõ. Hic accipit᷑ edõ ꝓ noie rgtiõis idumee q̃ dicta ẽ edo ab
eſau:qͥ altero noie eᷣ vocat ẽ edõ:vt fane i dẽ pꝛ il

li ire:iqtũ tale nomẽ accepit ab eo. ¶ ¶ Fuerũtq; ⁊c̃.
(Xber 3

mogeniti eſau. m emãa.ex c noie pꝛ noiauit trã illa.
n Brna vocat᷑ omath.j.pal.j.c. o¶ Sephug iſte 15
Hic accipit᷑ cõcubia ꝓ vxoꝛe ſecũdaria:⁊ admiſſa de voluũ
tate vxoꝛis pncipal ſiẽ ſupꝛa dictũ ẽ.xxv.c.ð ↄcubia abꝛaa
q̃ pepit ei amalech:a qͥ denoiati ſũt amalechite. Pi ſũt
filij ada.ſ.pᷣdci.ſʒ õ hoẽ qꝛ it eos noĩat᷑ amalech que pepit
thana:vt dictũ ẽᷣ. Dicẽdũ ꝙ fuit filꝰ thãna nãl ⁊ filꝰ ada

cat᷑ ſephi ibidẽ. p ¶¶ Gathã. ⁊ iſte gether. q

adoptiu:qꝛ thãna fuit ↄcubia admiſſa ad mrioiũ ipſo eli

phas ſic fil bale noiat filij rachel:ſupꝛa.c.ʒo. s/ Hi duce,p

qꝛ aliqᷣ ð pᷣnoiatᷣ aſcẽder̃t ad ducatũ pꝰq noiauit eos vt ꝑ
ſoas ſig ares:h̊ ↄñt᷑ noĩat eos vli vt ducej. Circa qð nõnð

ꝙð filgs eſau exiuert pᷣ duces:pjea reges:q; fecert ſibi regẽ

„ „ .

Tertio iterũ regnũ reductũ fuit ad ducatũ:ſicut filij in rael
pꝛimo habuerũut iudices: poſtea reges a Saule vſq; ad ca

Feiuua Babylonis:a tertio duces poſt captiuitatẽ baby

dnas. ſOrleno ergo enumerant ouces qͥ pꝛeceſſerũt regnũ iĩ
filijs eſau:ſecũdo reges:ibi Reges aũt.tertio duces qui ſue
rũt poſt regnum: ibi
Pec g noia ducum.
Pris acppc in vyas
ſ. in ꝑtẽ pᷣncipalẽ ⁊ i
Acenfale ſe cnca ibi
Iſti ſũt filij ſeyr.ergo

c hi filij ada. Hi quoqʒ ſi
lij rahuel filij eſau: dux na
pmo loqt de duci ath:dux cara:dux ſemma:
qT deſcẽderũt ab Eli dux mexa. Hi autẽ duces
phas pᷣmogẽito eſau rahuel:in terra edom. Iſti

or l ve filiſ baſemath vxoꝛis eſau
ſcenderũt a rahuel ſe HMi aũt ſilij oolibama vxo
no ſai fian o hi ris eſau. Dux bns⸗ dux
aͤqz filij rahuel ac. ſů ihelon: dux choꝛe. Hi du
R ti ces oolibama ſilic ana vx-
taliyqen upꝛa dixerat Ois eſau. Iſti ſüt filij eſau

⁊ hi duces eoꝝ: ipſe ẽ edõ
Iſti ſuͤnt filij Seyr hoꝛꝛei
habitatoꝛes terre: lothan
⁊ ſobal ⁊ ſebeon ⁊ anan
⁊ diſon ⁊ eſer ⁊ diſan. Hi
duces ne filij ſen n
terra edom. Facti ſunt aũt
Ba n n filij othan: hõꝛei eman
hoꝛꝛei. Iſte ſeyr non Erat auũt ſoꝛoꝛ lothan thã
fuit eſau: ſed ali q fu na. Et iſti filij ſõbal: aluhã
alene emagecchen ſbal ſehi⸗
illi eni ꝗͥ habitauert onã.ct hi filij ſebeõ: achia
illa terra ante eſau æ? ⁊ anan. Iſte ẽ anan q iuẽit
filios eꝰ vocati ſurnt aquas calidas ĩ ſolitudie
Paeri one tans etäſceret alnao ſeheon
toñati ſut ibi: vt bi bpatris ſui. Habuitqʒ filiuz
Deu. ij. ca. ⁊ pʒ l̃a ex diſan:⁊ filiã oolibama.Et
dictis vſq; ibi:
x¶ Fun lothan ꝛc.
Iſte hema.j. Paral.

ꝙÿ thamna fuit cõcu
bina elipha? pᷣmoge
niti eſau:q̃ fuit ſoꝛoꝛ
cuiuſdã ducis illiter
re noie lothan: vt pʒ
ilra: iõ occaſione hꝰ
enumerauit duces il
liuj terre qͥ nõ fuerũt

⁊ iethꝛã ⁊ charan. Hi quo
vocat Ahobimaã. filij eſer: balaãnã ceuã
1 Fila ſobal alubö 7 dchan. Habuit aũt filioſ
t. hic pᷣmo Paratl. diſan hus ⁊ arã. Hi duces
vocat᷑ Alian. 3 Et
hi filij ſebeõ ⁊c. DPͤe 14
bꝛei dicũt:Mulas i ſolitudine. dictio eĩ hebꝛaica q̃ ibi po
nit᷑ lingua punica:q affinis ẽ hebꝛee ſignificat caloꝛẽ aqrũ:
⁊ hanc ſignificationẽ ſecuta ẽ tranſlatio nr̃a: ſm hoc ex
ponit᷑ de aqs calidis oꝛientib' ꝑ modũ fontis ⁊ exeũtibꝰ ð
terra vbi ſũt vene ſulphuree ex qb aq̃ Zhit caloꝛem:cuiuſ
modi fontes ĩ plurib terris iueniũt. hebꝛei aũt dicũt ꝙ feẽ
aſcẽdere aſinos ſuꝑ eqs:⁊ ſic adinuenit modũ generatonis
mularũ:q̃ generant ex aſino ⁊ equa:⁊ hoc vẽ cocoꝛdare lr̃e

ſequẽti: cu dꝛ: ? ¶ Cũ paſcẽt inogſebehn hris ſui. Aliq
libꝛi hñt aſinas.ſed falſa ẽlt̃. a ¶ Abdaę. Iſte vocatur

Pamaran.j.Paral. b ( Et achan.iſte vocat᷑ iacã ibidẽ.
c Reges aut. hic reuertit᷑ ſcriptura ad enumerãdũ reges
de ſtirpe eſau in terra edom anteq filij irael haberẽt regẽ
ð ¶Balach fili beoꝛ. iſte nõ ẽ balach ꝗͥ cõduxit balaã ad
maledicendũ filios iſrael:vt hi ( Nu.xxij. qð pʒ ex hoc ꝙ

õð

edom:ille aũt fuit rex moab.

filij elipha in terra edom

ipetrauefti terra ſeyr. Re latur vror em
ges auũt ꝗ regnauerũt ĩ ter

iſti filij diſã: äbdax ⁊ ieſlbã

iſte dꝛ filius Beoꝛ: illle aũt fili ſephoꝛ. Itẽ qꝛ iſte de rex
er mog E regnauit pꝛo eo
iobab: Aug.ſuꝑ hũc locũ ⁊ Ambꝛo.ſup eplaʒ ad Ro.
dicũt ꝙꝙ iſte iobab fuit ipſe iob:ſʒ hebꝛei dicũt cotrariũ
dicẽtes ꝙꝙ deſcendit de nachoꝛ fratre abꝛae:vt ſupꝛa di
ctũ ẽ.xxi.capi.

capi.

f Fil badadi.
hoꝛeoꝝ. Bux lothã: duẽ? pmo Paral. vo
ſobal:dux ſebeõ:dux ana: rbecac dr⸗
iſoen oſer-guvr di ee 52
dux diſon:dux eſer:dux di 2 bmo Paraly.

ſan. Iſti duces honeoꝝ ꝗ dꝛz phou:⁊ appel
e
herabel. Iſta me
heßabel dẽ hic fi
lia ouoꝝ hoium
qꝛ fuit filia vn

ra edom:anteq; haberent
regẽ filij iſrael fuerũt hi:ba

lach fil beoꝛ: nomẽq; vꝛ naturalis: a filia
bis e denaba. Moꝛtuus dogln Alare:
5 ai . f. vt ſupꝛa expoſi-
ẽ auũt balach:⁊ rẽgnauit ꝓpꝓ m de dolwama
ſra. Cũq; moꝛtuus eſſet io ducũ. Dicũt hic
bab: regnauit ꝓ eo huſan alid ꝙ reges pᷣd
deterra tbemanox. Hoc geneat nui
eo adad fil badadi qui ꝑ moſi ⁊ tacentur
cuſſit madian in regione illiq regnauerũt
moab: æ nomẽ vꝛbis eus Alira de iirre e⸗
auitb. Cũq; moꝛtuus eſſet vucesq numer⸗
adad:regnauit ꝓ eo ſemla poſt illos reges
de maſerecha. Hoc quo/ ähm veritatem hi
q; moꝛtuo regnauit ꝓeo ¶ſoꝛle heeſſerut ſs
ſaul ð fluuio rooboth.Cũ bPoſt eges cnume
.- — pꝓpter regiã
q; ⁊ hic obiſſet:ſucceſſit in dignitatem. Sed
regnũ balanan fſil acho faſſitas vtriuſq;
boꝛ. Iſto quoq; moꝛtuo dicti apparet per
regnauit b20 0 adad: no Par al.j.cap.vbi
mẽq; vꝛbis eius phou.Et ſic dẽ: Adad auũt
appellabat᷑ vxoꝛ ei meeca moꝛtuo duces p
bei ſilia matreth: filie mi · regibus in edom
gaab. hẽec ergo noĩa ducũ Can
eſau:ĩ cognatõibꝰ locis ? na ac. Ex quo pa
vocabulis ſuis:duůᷣx thãna teet ꝙ iſte Adad
qui vltimo nomi

natur in regibus
fuit vltim rex:quia ei ſucceſſerũt duces qui poſteum
enu meratur. r quo patet ꝙ iſti duces no pꝛeceſſerũůt

reges. h¶ Dux thamna. dicũt aliqui ꝙ iſta fuit con
cubina eliphag. Et oolibama. que poſt nomiatur fuit
vxoꝛ eſau: ſed nominantur inter duces ꝓpter animo

ſitatẽ ipſarũ:ſicut Delboꝛa noiatur iter iudices iſrael:

vt habetur libꝛo iudicũ. Sed iſtud pꝛocedit ex ſuppoſi
tione falſitatis pꝛedicte:ſcilicet ꝙ duces hic numerati
pꝛeceſſerũt reges pꝛenominatos:quia certũ eſtꝙ Tha
na ⁊ oolibama mulieres pꝛeceſſerũt pꝛedictos reges: ⁊

ideo dicendũ ꝙ Thamna ⁊ Oolibama nõ ſũt hic no

mina mulierũ ſed viroꝛũ:quia in hebꝛeo bñ inueniũt
aliqua nomina ꝓpꝛia que ſũt equiuoca ad virũ ⁊ mu

lierem: tamẽ ſᷣm veritatem hebꝛaicã Thamna ꝓut hic

deſcribit pꝛo viro aliter pũctat in hebꝛeo q vbi ſupꝛa

notakaret
fpont laen
(armi Ghe

Nünnnoe.
iuras oi

„*

3b inno

en
Nanm,
eoinpofll

Dir uinb⸗
((Main.
eg

ſoni⸗
ſctidt 4dr
ncheecri
Pendatntn
inunitt tli
1Nicestoun⸗
Mn cibeg
Cha Muoms
ſcnicchindi
Gnrin hod-
fn rancanone⸗
Odeicd dacen
Döra Naoawo
galenigumd
PCp.. Mdd
gaigeienc
lonoe aſept
mmabehbalzan

ſtnu iuluſin

Ngunmor⸗
Nllsdimim
nchiullnoren
huniioliert
nilitripeſan.
Ntciteridume
tupbicüczſen
Unnſtcäwurinli
ſeumdeerelſ⸗
ln pphgius

ſlapinl
Mopinio
e Dar auda

henſratoner
uungtegid
inunſilſtige
öGtamarens
urqunronl
funomlleni⸗
ſemotneclit
ſlunngin
nclnorpyeri
umniglimgi
ſerlenen⸗

n
ropo
NN

. = =

—

uln An
ben.
dedo
chao W hi
dein
1. Hoe Emmi
nan) ü
Henig wir
vcſa e
1h
cun nen

14. end 0)
ng mnn

e KA
a eu
Ar 4
Wroe

ill itulu.
In ca.xxxvj.
vbi dẽ in poſtilla

manox:

—

ponit᷑ pꝛo muliere:ſed iſta dꝛia nõ eſt bñ pceptibilis in
latino. k (Dux aluha. pmo Paral. noiatur Alya.
¶ Dux mabdihel.hebꝛei dicũt ꝙ ab iſto deſcendit re
gnũ romanoꝝ. m (Pabitauit aũt iacob. illud ſub

ditur ad oñdẽdũ ſeꝑationẽ ipſi iacob ab Eſau ꝓpter

qð introductũ ẽ

düͤx aluha: dux ietheth:
dux oolibama: dux ela:

mabaibel . dux phinon: dux ceneg:
Icere - dux theman:dux mabſar:
regnuz dux mabdihel: dux hirã.
ra deſcẽdit a n HMi duces edom habitateſ
cmabdihelequi itena iperij ſuuipſe ẽ eſau
manilene fallũ auũt iacob ĩ ienra chanaan
2a iudeis fictum in qua pater ſuus peregri
Zitſtas eni hi pʒ natus e: T he ſunt generati
x hoc: nã roma .
ni qui cethim di ones eius. ¶.XXXVII.
cũtur in hebꝛeo ¶Oſẽeph cũ ſedeci eſſet
Fſim tranſlationẽ I noꝝ paſcebat gregẽ

chaldaicã deſcen
düt a Jauan:qui

quidem iauan deſcendit a iaphet filio noe:vt hi Geñ.
x.capi. Mabdihel vo deſcendit ab eſau: vt in hoc ca.

qui quidem eſau deſcẽdit ab abꝛaam:⁊ p ↄñs a ſem fi

lio noe.⁊ ſic patet maxima diſtantia inter generationẽ
mabdihel ⁊ generationẽ romanoꝝ. Qeaũt hoc falſuʒ
ſit ⁊ a iudeis fictũ patet ex hoc: na ipſi cõiter fingũt qꝙ
regnũ romanoꝝ quod ẽ quarta beſtia i reuelatiòe Da
nielis cõtenta ẽ vnũ ⁊ idem cũ regno eccleſie qð ẽ falſũ
vthẽ in additione ſuꝑ Danielẽ.vij. in rñſione ad q̃rtũ
argumẽtũ.Siliter fingũt ꝙ regnũ eccleſie ⁊ chꝛiſtiano
rũ deſcẽdat ab eſau.vñ in thalmudica doctrina nephã

—— —

da eccleſiã Chꝛiſti ⁊ romanũ iperiũ quod vnũ ⁊ idem

dicũt cõiter idumeã vocat:⁊ iſtũ modũ noiandi tenẽt
hebꝛei vbicũq; ſunt:⁊ ſic mala q̃ de idumea dicũtur ⁊
pꝛenoſticãtur in libꝛo Abdie ꝓphete⁊ in alijs itelligũt
eſſe dicta de eccleſia:qð ẽ falſu ⁊ null fundamẽti: vtĩ
pꝛedicta ꝓphetia abdie dño cõcedente declarabitur.

— ¶ Replica.
1Ncapitulo.xxxvj.vbi poſtillatoꝛ ſolum nar

at opinionẽ hebꝛeoꝝ de oꝛigine ⁊ oꝛtu ro⸗/
ur. audacter iudeos inuadit faciens videri
ſuo demõſtrationẽ de re multũ dubia:puta de oꝛigine
romanoꝝ que q'dubia ſit Iido.xv.etymo.oſtendit di
cẽs de auctoꝛib vꝛbiũ plerũq; diſſenſio repitur:adeo
vt nec vꝛbis quidẽ romane oꝛigo poſſit diligẽter agno
ſci:nam ſaluſtius a troianis:Uirgiliꝰ ab Euãdro: Alij
cõditam a romulo ↄtendũt:⁊ quo ad tempus: alij ſcri
bunt quarto millenario quadringenteſimo.lxxxix. alij
quarto millenario qdringenteſimo q̃drageſimoſeptio
ſi ergo tante ciuitatis certa rõ non apparet: nõ mirum
ſi ĩ aliarum opinione dubitetur:vñ nec hiſtoꝛicos nec
cõmẽtatoꝛes varia dicẽtes imperite cõdẽnare debemꝰ
quia antiquitasiipſa creauit erroꝛem:hec Iſido.ſed qꝛ
Bur. in hebꝛeoꝝ erroꝛib edoctus ꝑ hanc additionẽ ꝓ
fide certare vĩ cõtra eoꝝ ꝑfidiam tranſeat:cũ nõ ſit ſin
dgulr ↄ poſtillatoꝛẽ. ¶ Capi.XNXXVII.
Oſeph ⁊c. Hic ↄñi deſcribit ipſo iacob ſtat
HFHtũ ad oſcẽſũ i egyptũ.Ad hoc eĩ vẽdit ẽ io

ſeph in egyptũ: vt fribꝰ a pꝛi loc pparet: ſim ꝙ ſcribit

in pᷣſ. ciiij. Miſit ante eos virũ in ſeruũ venũdatx ẽ io

.

J Geneſis Xvij⸗

ſeph. ⁊ ideo pᷣmo agit᷑ de deſcenſu ĩ egyptũ ad ipſũ ioſeph
ſecũdo qtũ ad frẽs eius.xlij. ca. tertio qtũ ad patrẽ ⁊ fami
lia.xlvj.ca. ¶ Adhuc pmo agit de ipſy ioſeph venditioe: ſe
cũdo de e ꝓmotioe ca. xxxix. Pꝛima adhuc ĩptẽ pᷣncipa
lẽ:⁊ incidentalẽ xxxvii. ca. Enen bmũ deſcribit᷑ venditio
ipſius ioſeph:vbi pꝛi
mo deſcribit᷑ venditi
onis occaſio: ſecũdo
venditi conditio: ibi
Cũq; frẽs illiꝰ.tertio
venditionis foꝛma ⁊
oꝛdo:ibi(. Qui cũ vi
diſſent. qrto facti ce
latio:ibi Lulerũt ãt
Circa pmũ ſciẽdũ ꝙ;
occaſio venditõis io
ſeph fuit triplex: pꝛi
ma fuit fratrũ ſuoꝝ

cũ fratribꝰ ſuis adhuc pu⸗
er. Et èrat cuʒ filijs bale ⁊
gelphe lvxoꝛuʒ pꝛis ſui:ac
cuſauitq; frẽs ſuos apud
pꝛeʒ criminè peſſimo. Ara
el aũt diligebat ioſeph ſup
oẽs filios:to ꝙ ĩ ſenectute
genuiſſet eũ.l Fecitq; ei tu
nicã polimitã. Videntes

aut es eus papie pius nerniatto Kriidlg ha
cũctis filiſs amaret᷑ oderãt el aut. tertia fuꝛuro

eum: nec poterant ei qc; rũ pꝛeuiſio: ibi Zcci
pacifice loqꝗ.A cidit quo dit qq;. ¶ Eirca pmüů
q; vt viſuʒ ſõninuʒ referret pᷣmittit᷑ tẽpus cũ dẽ:
a ¶ Joſeph cũ eſſet
ſedeci annoꝝ. In he
bꝛeo hi: Decẽ ⁊ ſeptẽ annoꝝ.nec ẽ cõtrarietas. Joſeph enĩ
tũc erat in.xvij.anno nõdũ tñ cõpleto: tranſlatio aũt nr̃a

numerat tm annos cõpletos:hebꝛaica ligua cũ hoc nume

rat annũ incõpletũ. b ¶ Et erat cũ filijs ⁊c. Filij eni ly»e
deſpiciebat eos ⁊ reputabãt eos q̃ſi ſeruos:⁊ ideo ioſeph
q erat de pꝛincipali vxoꝛe faciebat eis ſocietatẽ ad eoꝝ ↄſo
lationẽ. c Manzanirch frẽs ſuos apud patrẽ. idebat
enĩ ꝙ eiꝰ coꝛꝛectio fr̃na no valebat apud eos: maxie cũ eẽt
eis iunioꝛ:iõ denũciauit pꝛi q edoct' de exceſſu efficaciu⸗
eos coꝛꝛigere poterat ⁊ debebat:⁊ ideo nõ peccauit frẽs ac
cuſando:c cõtrariũ dicũt iudei ⁊ male:ſʒ magis fecit actũ
virtutis iuſticie. d ¶ Lrimine peſſimo.Dicũt aliq ꝙ accu
ſauit ſolũ rubẽ de hoc ꝙ doꝛmierat cũ Bala:vt ſupꝛa di
ctũ ẽ.xxxv.ca.ſcriptura tñ loqt ac ſi accuſaſſet oẽs: eo mõ
loquẽdi qͥͥ factũ vniꝰ de cõitate aliq iponit᷑ alijs de eadem
coitate:⁊ tali modo loquẽdi vtit ſcriptura Matth.xxvj.
vbi de vnguẽto effuſo ſuꝑ caput Chꝛiſti di:Indignati ſũt
diſcipuli dicẽtes:vt qd ꝑditio hec:⁊ tamẽ vn ſob de hoc
murmurauit.ſ.iudas ſcariothis:vt hẽ Jo.xij.ſed iſtud nõ
ẽ veriſile:quia.j.eo.ca.dẽ:q cũ alij fratres vellẽt ioſeph oc
cidere ſolus ruben intendebat eũ liberare de manib' eoꝝ:
⁊ reddere patri ſuo.Alij dicũt ꝙ accuſauit eos de coitu cũ
beſtijs:ſed hoc ẽ turpe dicere de patriarchis: maxime cum

hebꝛaica lr̃a nõ habeat Crimine peſſimo.ſed ſic hʒ: Et re

tulit patri rixam eoꝝ peſſimã.⁊ iſtud cocoꝛdat cum eo qð
dictũ ẽ ſupꝛa: filij lye deſpiciebãt ancillarum filios:⁊ ex
hoc erat odiũ ⁊ cõtentio inter eos:⁊ iſtud i tranſlatõe nr̃a
vocatur crimẽ peſſimũ:quia ſicut fraterna charitas quid
optimũ dẽ:ita econtrario odiũ fraternũ crimẽ peſſimũ no
minatur. e ¶ Iſrael aut. Pic ponitur ſecũda occaſio ven
ditionis ioſeph.ſ.quia plus ceteris ratrib' a patre amaba
tur:cuius cã ſubditur cũ di: f ¶ EZo ꝙ in ſenectute ⁊c.
Uirtus eni generatiua in ſenectute debilioꝛ e: ⁊ ideo tũc ſo
lẽt generari pueri magis deſfectuoſi ⁊ iperſecti:⁊ ioſeph ecõ
trario erat fratribꝰ ſuis gratioſioꝛ moꝛibꝰ ⁊ coꝛpꝑe:⁊ ideo
hoc videbatur ex ſpẽali dono dei pꝛocedere:ꝓpter qð erat
pꝛi magis amabil. gFecitq; ei ⁊c. In hebꝛeo hẽ tunicã
ſericã.ille eĩ pãnꝰ ſeric' de qͥ erat tunica erat plibꝰ coloꝛibꝰ
decoꝛat:⁊ iõ dr̃ illa tunica alimita: a polis qõð ẽ plurali
tas:⁊ mitos qð ẽ gutta. Accidit qᷣq;. Hic ponit᷑ tertia

—

Beneſis.

occaſio venditõis ioſeph.ſ. viſio oſtenſa in ſonis pꝑ quã p
figurabatur ꝙ ioſeph deberet ĩ poſterũ dñari fratrib ſuij
Y ſecũdã viſionẽ vidit ad hoc ꝑtinẽtẽ vt eet certu indiciũ

——

future veritatis:⁊ patet lr̃a vſq; ibi: i Muũ ego mater
tua ⁊c. Ex hoc auũt dicũt alidqᷣ ꝙ venditio ioſeph fuit facta

mfe ſua adhuc viuz
te:c' moꝛs deſcripta

ſupꝛa.xxxv. ca. qꝛ ſi
cut freguẽter dictũ ẽ
p facta aliqũ poſteri
us ſcribũt᷑ ⁊ ecõuerſo
Ad pꝛobationẽ aũt
dicti ſui dicũt ⁊ verũ
Eꝙ ioſeph vendit fu
it.xiij.ãnis añ moꝛtẽ
iſaac:qꝛ iſaac in vni
uerſo vixit. clxxx.an
nis vt ſupꝛa dictũ ẽ
xxxv. ca. Item iſaac
lx.erat annoꝝ qñ na
tus fuit iacob: vt ſu
pꝛa dictũ ẽ.xxv.ca.qᷣ
9 ſubtractis de aãnis
iſaac remanent.cxx.
anni de vita iſaac pꝰ
natiuitatẽ iacob. Itẽ
iacob erat.cxxx. ano
rũ qñ deſcendit i egy

ptum: vt hꝛ. j.xlvij.

ca. Ex à& pʒ ꝙ iacob
deſcẽdit in egyptũ pꝰ

moꝛtẽ iſaac.x. annis

tm:ſʒ vẽditio ioſeph
pꝛeceſſit deſcenſũ ia
cob in egyptũ.xxiij.

annis qd patet ſic: qdꝛ
ioſeph.xvj. erat ano
rũ qñ fuit venditus:
vt hꝛ in pn.h capi.⁊

xxx.erat ãnoꝝ qñ fu

fratribꝰ ſuis qᷓ̃ cã maioꝛis
odij ſeminariũ fuit. Dixit
q; ioſeph fratrib ſuis:Au
dite ſomniũ meũ qð vidi:
NPutabã nos ligare mani

pulos in agro:⁊ q̃ſi cõſur

gere mãipulũ meũ ⁊ ſtare
vꝛoſq; manipuloſ circũſtã
tes adoꝛare manipulũ me
um. Rñderũt frẽs e: Nũ
qd rex nr̃ eris:aut ſubijcie
mur ditioni tue:Hec ergo
cã ſomnioꝝ atq; ſermonũ

inuidie ⁊ odij fomitẽ mini

ſtrauit. Aliud quoq; vidit
ſomnium:qð narras fratri
bus ait: AVidi ꝑ ſõniũ: q̃ſi
ſolẽ ⁊ lunã ⁊ ſtellaſ vndeci
adoꝛare me. Qð cũ patri

ſuo ⁊ fratribꝰ retuliſſet:icre

pauit eũ pater ſuuſ:⁊ dixit
Quid ſibi vult hoc ſõniuʒ
qð vidiſti: Num ego ⁊ mr

tua ⁊ frẽs tui adoꝛabimus
te ſup terram: Inuidebãt

ei igit frẽs ſui: pater vᷣo reʒ

iſaac. xiij. annis. quia per hoc nõ cõcluditur ꝙ rachel
adhuc viueret:quia ex ſcriptura nõ hẽ quot annis ia

cob ſteterit cũ patre poſtq; venit ad eũ:nec ex alio loco
ſcripture põt cõcludi dictũ eoꝝ. Aliter exponitur qð

pꝛedictũ ẽ: Nũqd ego ⁊ mater tua ⁊c. Jacob eni vides

tacit cõſiderabat. Cunq;
frẽs illꝰ in paſcendis gregi
bus patris moꝛarẽt ĩ ſichẽ
dixit ad eũ iſrael: Frẽs tui
paſcũt oues ĩ ſichimis: ve
ni mittã te ad eos.Quo re
ſpõdẽte: pᷣſto ſũ ait: Aade
⁊ vide ſi cũcta ꝓſpa ſint er
ga frẽs tuos ⁊ pecoꝛa:⁊ re
nũcia mihi qd agat᷑. Miſ
ſus de valle hebꝛon venit ĩ
ſichem inuenitqʒ eũ vir er
rantẽ ĩ agro: ⁊ iterrogauit
gad qreret.At ille rñdit:fra
tres meos qro:idica mihi
vbi paſcãt greges: dixitq;
ei vir: Receſſerunt de loco
iſto. Audiui aũt eos dicen
tes:eam i dothaim. Per
rexit itaqʒ ioſeph poſt frẽs
ſuos ⁊ iuenit eos i dothaĩ
Quũi cũ vidiſſent eũ ꝓcul
ateq; accederet ad eos co

gitauerunt illũ occidere:⁊

mutuo loqbaãtur: Ecce ſõ

niatoꝛ vẽit: vẽite occidam

inuidiam ⁊ odiũ
filioꝝ ſuoꝝ otra
ioſeph ꝓpter ſo
nia pꝛedicta vo⸗
lẽs eos pacificare

dixit: Nudqᷣd ego

⁊2 mater tua ⁊c.
Ac ſi diceret:mr
tua iam moꝛtua
ẽ: a ꝑ ↄñs nõ poſ
ſet te adoꝛare: ⁊
ideo vẽ ſomniuʒ
friuolũ q;tum ad
iſtam partem: 2
eadem ratõne deę

adoꝛatõne frat?-

tuoꝛum.
k ¶ Pater vo ta
citus rẽ cõſidera
bat. Licet eni lo
quendo coꝛam fi
lijs videret᷑ adni

—

hilare ſomniũ:tñ

itra ſe cogitabat

ꝙ vere eſſet pꝛeſa

gium dñationis
ipſius ioſeph fu
ture: quia ꝑ ſolẽ
bene pater figura
tur cuũ ſit pꝛinci/
piũ caloꝛis ⁊ vite
pꝛopter quod ſe
cundo de anima
ſol dicitur pater
viroꝛuz deoꝛüq;

it factus pᷣpo ſit terre

egypti: vt hã. .xli.ca.a qb ſi ſubtrahat᷑ anni.xvj. q pceſſe

rũt eius venditionẽ remanẽt.xiiij.vſq; ad tẽpus q fact eſt
ppoſit:⁊ inde vſq; ad deſcenſũ iacob in egyptů fuerũt.ix.
anni: ſeptem fertilitatis:⁊ duo famis:vt hẽ.xlv.ca.⁊ ſic pʒ

ꝙ venditio ioſeph pꝛeceſſit deſcenſũ iacob in egyptũ.xxiij.

annis:ſed moꝛs iſaac pꝛeceſſit dictũ deſcẽſũ.x.ãanis tm.Ex

qͥ cocluditur ꝙ ioſeph fuit vẽdit ante moꝛtẽ iſaac.xiij. an

nis ex hoc volũt iſti ↄcludere ꝙ vendit ſit viuente adhuc
mfe ſua qñ iacob vẽiebat de meſopotamia: ⁊ anqᷓ veniſſzʒ
ad patrẽ ſuũ iſaac:ſed iſtud vzẽ cõtradicere textui: qꝛ.j.ca.
iſto dẽ ꝙ ioſeph miſſus fuit de hebꝛon a pꝛe ad viſitandũ

frẽs ſuos.Ex quo pʒ ꝙ ibidem manebat iacob qñ ioſepp

fuit vendit:⁊ certũ ẽ ꝙ ibidẽ manebat iſaac qñ iacob ve
nit ad eũ rediens de meſopotamia: vt hẽ ſupꝛa. xxxv. cap.
Ex quo patet ꝙ ioſeph fuit venditus poſtq iacob venerat
ad iſaac pae ſuũ:⁊ aliquo tꝑe manſerat iuxta eũ:ſed ma
ter ioſep
ſupꝛa.xxxv.ca.Ex quo patet ꝙ ioſeph venditus ẽ pꝰ moꝛ
tem matris ſue. Item hic dẽ ꝙ ioſeph vidit in ſomnis ſolẽ
⁊ lunã ⁊ ſtellas vndeci adoꝛantes eũ:⁊ ꝑ vndeci ſtellas itel
ligebãtur vndeci frẽs eius.Ex quo patet ꝙ bẽniamin qui
erat vndecimꝰ frater ſuus iam erat natus: ⁊ certũ ẽ q mat᷑

ioſe eph moꝛtua erat in partu bẽniamin:vt hẽ ſupꝛa.xxxv.
ca.⁊ ſic patet ꝙ venditio ioſeph fuit poſt moꝛtẽ mr̃is ſue:
nec valet pꝛo dicto contrario ꝙ venditus ſit ante moꝛtem

moꝛtua fuit anteq; iacob veniret ad patrẽ:vt h?

. 7 per lunam que
habʒz dominium ſuper bumigda itelligitur mater que
eſt pꝛinc pium paſſiuũ in generatione:? eadem ratioe
per ſtellas intelligũtur fili: quia recipiũt lumẽa ſole:
Sed queritur quo verũ ſit ꝙ mater eũ adoꝛauerit: cũ
ſm expõnẽ iſtam iam moꝛtua eſſet: Ad qð dicendũ ꝙ
ipſa in ſe nõ adoꝛauit ſed in pꝛoleſt ua. ſ. in ipſo bẽnia
min: nec ſᷣm illã exponẽ quã ipꝛobaui pot dici ꝙ ipſa

adoꝛauerat in perſona ꝓpꝛia: quia certum eſt ꝙ non

deſcendit in egyptum cum iacob: ſed moꝛtua fuit diu
ante. Hebꝛei autem dicũt ꝙꝙ mater ioſeph vocatur hic

ipſa Bala:que nutriuit eũ in ſinu ſuo: que etiam moꝛ
tua rachele vocata eſt mater ipſius ioſeph. I ¶ Cuq;

fratres illius. Hic ↄſequẽter deſe cribitur vẽditi coõditio
⁊ pꝛimo quãtum ad eius pꝛomptam obedientiam ad

obſequendum patri cum dicitur: Pꝛeſto ſum. ſecũdo

quãtum ad magnam diligentiam fratres ſuos queren

2

do:cum dicitur: Fratres meos quero: indica mihi vbi

paſcant greges. Cetera patent. m ¶ Qui cum vidiſ
ſent eum pꝛocul anteq; accederet ad. Hic conſequen-

ter deſcribitur venditionis oꝛdo: vbi pꝛemittitur tra

ctatus de ipſius moꝛte: ſecundo de venditione ibi: Et
ſedentes. ¶ Circa pꝛimum ſciendum ꝙ ex odio quod
fratres ioſeph contra eum conceperant:ſtatim cum vi
derunt eum alonge veniẽtem deliberauerũt eum inter
ficere ne decetero poſſet habere dominiũ ſuper eos.

ſtutigfunin
r itentone

ſeiraß 4

be e

Sealmi
Gmmalt
utt
ſhirtil
laglemniſi
lierdiſts
wigilc
ent darti
Pinglämti
ecleireni
6 ben l
H
Nonefnd
ſonscienigr
b niſtnr ſi⸗
ſb naumr
wtiicgnri
lo⸗ uife
Plorſnſt fii,
PGiſehmer
orle wgertt
1ſcablqg none
alri ofiun
ſierſcitinm
bebcongere
ſboocon
lnpormit
lvneti⸗rin

Moccſnleſtel.
fibce

atinn

gnefüin

ecdeeanen
Palirffiztinvi
mmacgnarfm

er (Raun

ſerenicyi
renicloſep,
bſen

nurſefelſſn
luntfirf⸗
NN
glrſcſte
ſtiie

cen
nd n ¶ Rubẽ vo ⁊c. oñdendo frib hoꝛꝛoꝛẽ fricidij ⁊ ok ad deſcenſũ iacob ĩ egyptũ:qꝛ cũ audiuit q ioſeph adhuc
R nlaoel enrieretz pei ſurt bici Jaſeph :Ici vi gueret ſtati iluc delecinvtbi iv.c vſI Deſccda ad
urhin deret ꝙ eos flectere no poſſet cepit cos iducere vt in ſo filiũ ⁊c. Pebꝛei exponut in foueã vel ſepulch. Catholici
uie ueã deponeret ibidẽ fame moꝛiturꝰ:dicẽs hoc min.· aut melius dicẽtes iĩ infernũ.i.ad lymbu ſanctoꝝ patrũ:q
i aenan 1. ſi Ppehs manib ĩterficerẽt ipſũ:hoc tũ di ẽ ſuꝑioꝛ ꝑs inferni. x¶ Et illo Eſcuer anre eru. te⸗ uſ
d poſten occulte ei· .Mð In hebꝛeo hẽ ſic: Et
. u de ſouea extr abe eũ ⁊ mittam in ciſternã ve monib'illiꝰ:⁊ pᷣtereũtibus ſe eũ p' 1 in. Sl
d tr 1 ſettc⸗ z ſen teꝛẽ dicemq;:feꝛa peſſima madianitis negociatoꝛib? de Faahul vin uͤa
