Lrwtrn⸗ dictio excluſiua excludit miniſteriũ angeli eadẽ rõne ? daãnatũ:videlicet ois verbũ vidẽs ⁊ relucẽtia ĩ vbo videt
mind hois. Ad aſſumptũ igitur auctoꝛij de cauſis dico ꝙ de oia q verbũ erroꝛ eſt. Zapi. NNXXIIII.
nin tind us ſol ſufficit ad oĩa ſine medio ſufficiẽtia thearchia X deinceps. Dic ↄnñter ponit rñſio oñi de repara
Lorimüß ſz nõ hierarchica:⁊ tm̃ valet dicere de imediate ſufficcitt tone legis: vbi pꝛimo ponit᷑ ad hoc pꝛima diſpo
R ad oĩa potentia abſoluta ſʒ nõ oꝛdinata. oꝛdinẽ eni hie· ſitio: ſecũdo legi eritloribi Oblerua. ⁊ tertio
aſne Nin rarchicũ de a pꝛincipio cõditionis nature inſtituit vt eius conſcriptio:ibi Dixit autem dñs ad moyſen ſcribe.
r ioin vult bear/ Diony. vbi. . ⁊ ſic eas cõdidit vt eos oꝛdine Circa pꝛimu pᷣmittitur diſpoſitio materialis: ſecũdo ſpiri
mrum g ſacro ſuos mot hie ſinat ſʒ.b.Aug. Gubernat ei deus tualis:ibi Cunq; deſcẽdiſſet. Diſpoſitõ aũt materialis ſuit
vzrhti eccleſiaſticã hierarchiam ꝑ mediũ hierarchie celeſtis: dolatio tabularũ de qua datur dñi madatum cum dicitur
lwzue⸗ in ferioꝛa ꝑ meclia: media p ſupioꝛa de regi inſtituit b ¶ ꝛelcide ait tibi duas tabulas lapideas inſtar pꝛioꝝ.
dcun ſua volũtate.e cauſa q̃renda nõ ẽ: ⁊ſi qñq; hmodi oꝛ ideſt ſimiles alijs pꝛius fractis i materia ⁊ ꝙtitate: de quo
ond vͦpt⸗ dinẽ potentia ſua abſoluta ſuſpẽdit ⁊ imediate aliqus auũt lapide fuerũt nõ habetur ex textu. Dicit aũt Rab. Sa.
wun lbe facit hẽ magna cã quã tpe moyſi Bur.fingendo rona ꝙ fuerũt de lapide ſaphiri:⁊ ꝙ dñs oſtendit moyſi maſſaʒ
nſn biliter nõ aſſignat niſi moyſi pfectionẽ:c tñ ꝑpfectio tan talis lapidis foꝛmatã de nouo vtute diuia de q̊ moyſes do
de ta eẽ nõ potuit qta pncipis glioſiſſimi michaelis: pn lauit duas rabulas ⁊ dolature ſuꝑflue fuerũt ſue:⁊ ide dita
lusfng 7 cipatum dicit tpe moyſi ipeditum ꝑ ↄñs eius meritum tus fuit valde:ideo dictũ ẽ: Pꝛeſcide tibi ⁊c᷑. In hebꝛeo hi:
ſmnatn qꝛ miniſterio eccleſiaſtice hierarchie angeli merẽt vſ Dola tibi.i. ad vtilitatẽ tuã.ſʒ iſtud vẽ ficticiũ:qꝛ tantũ vel
ſurnin in finẽ mũdi aliqð pꝛemiũ accidentale: vt hr.ij.ſniaz. prllus fuiſſet ditat᷑ de fragmẽtis tabularũ pᷣꝰ fractaꝝ. Itẽ qꝛ
ninuu / ¶¶ Item in eadem digreſſione Bur. notat poſtillatoꝛ? ioſeph' nõ dicit de q; lapide fuerũt ꝗᷣ tñ lõge fuit an Rabbi
ngtloui exponẽtẽ hoc vbũ dñi ad moyſen: Uocabo nomẽ dni Sa . ideo vi mely dicẽdũ ꝙ de hoc nõ hĩ certitudo. e¶ Ek
uinen coꝛã te.de vocatione electoꝝ in noticia diuia exñtium ſcribã ſuꝑ eas.In pmis eni tabulis mopſes nihil fecit: in ſe
quã exponẽ dicit Bur icõuenientẽ ex tribꝰ: qꝛ vt dicit cũdis vo ipſe diſpoſuit mãʒ dolãdo vt viſuʒ ?: qꝛ ſirut als
dagag, nõ coõſonat lr̃e:⁊ qꝛ nõ legitur moyſen id petiuiſſe:etiazʒ fregerat iuſtũ fuit ꝙ iſtas dolaret:ſʒ dñs ſcripſit ibi x.vba.
uind qꝛ nõ fuiſſet ei oñſum cotra auẽtem eccleſie dicẽtis i col ſto pa. mae.qꝛ tal hoꝛa ẽ ↄuẽiẽtioꝛ ad loquẽdi ci d0
hi lecta:Oe cui ſoli cogniſ ẽ numer electoꝝ ⁊cʒ ſed certe ull aſcẽ. tecũ.qꝛ alij ñ ſi digni accedẽ ad me. Cu
4

vi.qſpiã p to.mõ.⁊c᷑e ob reuerẽtiã deitat ibi deſcẽdẽtis i ſig
no viſibili. g¶ Excidit ⁊c.exequẽs mãdatũ dñi ꝓmpte.
Cũq; deſcendiſſet. HPic ponit᷑ diſpõ ſpũalis qᷓ fuit oĩo
moyſi cũ dꝛ: i ¶ Stetir moy.cũ eo iuo.no.dni qͥ tranſeũ

te. ſ.ĩ nube glioſa eũ repñtante. k ¶ Ait dñatoꝛ. Dic expꝛi

mit᷑ foꝛma oꝛonis cũ
dẽ: Dñatoꝛ.ſ.in ppli

gubernatoe. ¶Duůe oues nõ paſcãt ecõtra.Ex
ſeg oare m e cidit ergd duas tabulas la
tutoͤe. n (Mileri pideas q̃les lcs aank
coꝛs. miſerijs hoim ⁊ de nocte colurges alc
cõpatiendo. o ¶ Et dit ĩ mõtẽ ſynai ſicut pᷣcepe
nco o neire⸗ rat ei dñs:p oꝛtãſ ſecũ tabu
ecndo. 2A
emẽdationẽ peccãati’5 las. Sanc deſecaliſetd 5,
expectando. q (¶ Eẽt p nube:ſtctit moyles eue
multe miſerationis. luocãs nomen dñi. Quo
eatle traſeũte coꝛam eo ait:Dña
dedo. 1¶ Ac verax. toꝛ dômie dẽus miſericoꝛi
.i.iuſtt qꝛ miſericoꝛ ʒ lein. ſens mult
dia ſine iuſticia ẽ ppu et clemes patiens e multe

ſillanimitas: iuſti· milſeratõis:ãc verax:qui cu
cia ſine mia ẽ crudeli ſtodis miſericoꝛdiã ĩ milia

tas: iõ ĩoib opatio qui aufers iniqtatẽ èt ſcele

nibe diuis e imme ra ztq; peccata: nuͦlluſq a
iuſticia: ſm illud pſ. pud te ꝑ ſe inocẽs ẽ:ꝗ rẽd

Ei. Duiuerſe n dis inigtatẽ patrũ ſilijs ac
Uel alr: Ac verax.iu neponb iĩtertis qria pge
ſiis pᷣmia reddendo: nit. Feſtinuſq; moyſes cur
io ſubdit᷑: s ¶ Aui uat᷑ ẽ ꝓn ĩ terrã: t adoꝛãſ
cuſto. mi. ĩ milia . qit: Si iueni grãʒ ĩ cõſpcũ
reddendo bona non tmo dñe: obſecro vt gradia

2 59 ,*½ 309 radia
ara enn⸗ Seuis nis nobiſcũ.ppłs eni dure
abſq; numero. ceruicis ẽ: t auſeras ſiqta

¶ Qui aufers iniqᷣ
tatẽ.i.peccata cõmiſ
ſa in ꝓximum remit
tis yere penitentib.
v (Et ſcelera.i. pec llb (ellit cla Anm⸗
cata 3 deũ facta. ; viſa ſũt ſupꝑ terrã: nec in
x¶Atq; peccata.qᷓ pllis gẽtib:vt cernat ppls
facit hoõ in ſeipſum,. iſte in cu dio:
5 ulluſq; apud iſte in cur es medio: opus
ie p ſeinocẽs ẽ qꝛ bo dñſi terribile qð facturꝰ ſuʒ
mines cõtrahũt pec Obſeruã cũcta que hodie

q́ poſſideas.Rñdit domi
nus: Ego iibo pactũ vidẽ

catũ oꝛiginale ⁊ cum S Janiribi. &r in
hoc actuale ſaltẽ vẽi madenini. E ipſe eijct
ale ſi ꝑueniant ad eta amoꝛꝛeun T

tẽ adultã. a (Qui chananeũ ⁊ etheũ: phere/
reddis iniditatẽ g. geũ quoq; ⁊ eueũ ⁊ iebuſe

hoc expoſitũ ?.S.xx. B ciũ
Hor öks. “ um. Caue ne vnqᷓ; cũ habi
mopy.icur.ẽ. exhibees
reuerentiã deo. c ¶ Et adoꝛãs. actu iterioꝛi ĩ coꝛde ⁊ etiã
oꝛe:ideo ſubdit᷑: OD¶ ¶ Ait ſi iueni grãm ⁊c. lʒ eni dñs iam

mo pyſi coceſſiſſet ꝙ ipſe eẽt ductoꝛ eoꝝ i itinere: timebat tñ
ne ſupueniret iĩpedimẽtũ ꝓpter peccatũ ppli quẽ ſciebat eẽ
ꝓnũ ad malũ:iõ oꝛabat vt iſtud ipedimẽtũ nõ ſuꝑueniret
vñ ſubdit᷑: e ¶ Ppls eni dure ceruicis ẽ. ⁊ iõ qꝛ tu es miſe
ricoꝛs idigem pñtia tua. f Araue ig n na breimir⸗
niuede. g ¶ Hoſq; poſſideas.a futuris pꝛeſeruando
Rñndit dñs ego inibo pactũ.i.ſedus amicitie vobiſcũ.

tes nr̃as atq; peccata nõſ

tibꝰ cũctis:ſignà faciã q̃ nũ

metere. Solẽnitatẽ hebdo

S igna faciã rc. ſicut poſtea fecit qñ terra Dathã

Abyroõ glutiuit: ⁊ iĩ ſiccatõt ordanle Eiſ⸗ ubuerſioe ciui

tatis hiericho ſonãtib tubis.

ↄñt᷑ ponit legis repetitõ:bꝛeuis tñ ⁊ ꝑ modũ epilogi:cũ
etẽdo q̃.S. pꝛecepit

dẽ: Obſerua cũcta q̃ ho.mã.tibi.rep

tatoꝛib terre ill iũgas a/
micitias qᷓ ſint tibi ĩ ruinã:
ſed ⁊ aras eoꝝ deſtrue:cõ
fringe ſtatuas: lucòſq; ſuc
cide. Noli adoꝛare deũ ali
enũ.Dñs clotes nomẽ ei
de ẽ emulatoꝛ. Ne ieas pa
ctũ cũ hoibꝰ illaꝝ regionũ
ne cũ ſoꝛnicati fuerint cum
dijs ſuis ⁊ adoꝛauerit ſimu
lachꝛa eoꝝ vocèt te ꝗſpiaʒ
vt comedas de imolatis.
Nec vxoꝛẽ de filiabuſ eoꝝ
accipies ſilijs tuis:nè poſt
qᷓ; ipſe fuerit foꝛnicàte: ſoꝛ-
nicari faciãt ⁊ ſilios tuos ĩ
deos ſuos.Deòs ↄflatiles
nõ ſacies tibi. Solẽnitateʒ
aęimoꝝ cuſtodies. Septẽ
dieb veſceris acimis: ſicut
pᷣcepi tibiiĩ tpe mẽſis nouo
rũ. Mẽſe eni verni tpis e/
greſſus eſt de egypto. Oẽ
qdᷣ aꝑit vuluã generis ma

ſculini meũ erit.De cũciis

alantib tã de bobul qᷓ;ᷓ de
ouibꝰ meu erit. Pꝛimoge
nitũ aſini redimes oue.Si
aũt nec pᷣciũ ꝓ eo dederis
occidet. Pꝛimogeniũ fili
oꝝ tuoꝝ redimes: nec ap
parebis ĩ cõſpectu meo va
cuus.Sex dieb opaberis
die ſeptio ceſſabis arare

madarũ facies tibi ĩ pᷣmiti/
is frugũ meſſis tue triticee:
2 ſolenitatẽ qñ redeũte ãni
tpe cũctaↄdut.Trib tpibꝰ

.

bſerua cũcta. Hic

a.xx.c.vſq; ad.x
xxij.ca.lʒ nõ oia
ſint h ſcripta ite
rü. ¶ Ego ipe
Fcia Na ñ nol
ic gergeſeũ:qꝛ il
le ppls receſſit de
terra eis ꝓmiſſa
añ aduentũ filio
m ¶ Caue ne vn.
cũ ⁊c qꝛ ex diuia
ſnia debebãt iter
fici ⁊ ne iducerẽt
phm iſrł ad ido

latriã ſi cõtrahe

tiam. n
aras eoꝝ deſtrue
⁊c.vt no remane

at meoꝛia idola⸗

trie. o ( Tu⸗
coſq; ſuccide.cir
ca templa idolo
rũ erant luci vbi

exercebãt carnalẽ?

q ¶ Uocette qſ.
vt comedas deĩ
molatis.i venera
tõe idoli:⁊ ſic tra

hat te ad idola⸗

triam.

vx. de fi. eo ac.

c cã ſubditur:

8CNepoſtiy ſu
erit foꝛnicate.per

idolatria qͥ ẽ foꝛ

nic tio ſalis.
6 o Maart fa
ciat.i.ad idolatri

am ptrahant.
v Deos coflati

les. p hoc etiã itel

ligũt ꝓhiberi ido

la ꝑ ſculpturã fcã
vel qᷣcũq; modo

dicit tñ Conflati

les. qꝛ de nouo ſi

bi fecerãt vitulũ cõflatilẽ. ¶ Cõſequẽter repetit aliq q
ptinẽt ad verũ dei cultũ:⁊ pᷣmo de ſolẽnitate paſchali
dicẽs: Solẽnitatẽ acimoꝝ ⁊c̃.ſecũdo de redẽptõe pᷣmo
genitoꝝ cũ dicit:Oẽ qð apit vuluã ⁊c. tertio de obſer
uatoe ſabbati cũ dicit:Sex dieb oꝑaberis ⁊c. q̃rto de
ſolẽnitate pẽtecoſtes cũ dẽ: Solẽnitatẽ hebdomadaꝝ.
qnto de ſolẽnitate tabernaculoꝝ: cũ di:Et ſolẽnitatem

qqñ redeũte ani tpe ⁊c. ſ.ipncipio ſeptẽbꝛis.ð ſexto iteruʒ
addidit de ſolẽnitate paſchalicũ dẽ: Nõ imolabis ſuꝑ

tnin iſdi

it
1ri, C⸗
gndini 3
iſſenmianl
ireciiſe
ufditnſte
ſbnde ntdd
iſynaiſn
ſosſehitnii⸗
tenuli tſinn
lo. ſdbocſon⸗
peri⸗ greilen
Palecſk ge
feftenitbiſn
fntep ſulem:
öuteninl

froftinn

Dumofndracs
un ywngano
irmalen
Uſnatnadlcn
iczſonen
Inleri
6dencgdi
Anlnfir
Krurßeianzen
oghidiſt⸗
unliontiche
ncie
M
leA
ichi
ſoſſonunia
tllagppoſit
AAistſclias
nunloſeſoma
riantadinpof
uunoͤgilainp

ematieredlti

fuſcurauic.
llkaßeel
Imadinyrde

unifl

En

n
aügen
ſunti⸗
5 Efad
Wlarak

n
Nt mani
r
„ tme
1 n.
Nſante
ant

Ctid
dr
1MNm
Kiga
n
tooncls dei
olansipmmn
eiletn

Ne

/
ei
ſepßt
Eüſonray
riſt⸗
atials
de
lopha
i
ec,

libꝝ de citate dei

Müicmit

GoNED
4
0
4

(Exo. vxxüiij.

fermẽto. Et exponãt᷑ oia iſta ſicut expoſita ſunt.ð.xxiij.

ca.⁊.xiij. x¶ Dixitq; dñs ad moyſen. hic ponit᷑ itera
te legis cõſcriptio cũ dꝛ: y¶ Scribe tibi vba hec. hoc
v eſſe ↄtrariũ ei qð dñs.S.dixit ĩ pnci capli:Et ſcribã

ſupꝑ eas.Aid hoc dicũt aliqui ꝙ dñs ſcripſit auctoꝛitati
tiue ⁊ dictãdo:ſiẽ
Aug dẽ ſcripſiſſe , —
anni apparebit oẽ maſculi/
vł h'mõi:ſed mo 5

yſes ſcripſit miniꝰꝰ ngi moij e
herialii 2 figuran lis dñi dei iſrl. Cuũ. n. tulero
do. ſed hoc nõ v? gẽtes a facie tua ⁊ dilataue
D — . 4 2 9 1*
verũ: qꝛ cũ ille ta ro minos tuoſ:nulł inſidi
eaent lebicee abit terre tue:aſcẽdente te ⁊
lIre 2. n nê
rate ꝑ ſculpturã: apparete ma bectn dm Ve
nõ aut ẽ viſimile: tui ter ĩ anno. Mõ immola-
ꝓꝙ moyſes aſcidej bis ſupꝑ fermento ſanguinẽ
in moin ad oꝛ hoſtie mee: neq; aetnt
m 2 vac EN nita
dum optemplatio Mane de victimis ſolennita
nipormarer ſeeum tis phaſe. Pꝛimitias frugũ
inſtrumta ad ſeul fre tue offeres in domo dñi
pendũ cuʒ ſoniſu dei tui. Non coques hedũ
nit ut pdictuʒẽ: tibi vᷣba hec:ꝗbus ⁊ tecũ ⁊
i hie vꝛſenbe cũ iſtl pepigi ſedus. Fuit er
mon ard go ibicu dſo moyſes qua
la vyba nõ in tabu dꝛaginta dies 7 q̃draginta
liy lapideij:ſed po noctes:panẽ nõ comedit et
nea in ibꝛo. Oõt aquã no bibit: e ſcripſit i ta
mo ei mani al bulis vba fedeis dece. Kuͦn
tabulas appoſuit deſcẽdẽt moxyſes de mõ
Sed dñs tũc lĩas l
miraculoſe foiiiss
uit: ſicut ad impoſitõem manuũ apłoꝝ dabat ſpuſſan

ctus:nõ ꝙ illa impoſitio in recipiẽtibus ſpmſcm aliqd
faceret:⁊ tũc redit in hoc qð Peegicrc eſ.he⸗
lras figurauit. 3 ¶ Fuit ergo ibi cũ dño mo pſes. xl. di
es.alios a pᷣcedentiby. ſE ſcripſit in tabulis.hꝰ re-
fertur ad dñm:vt dictũ eſt.Si auũt refert ad moyſen ex

ponendũ eſt mõ pᷣdicto immediate. Alit etiaʒ exponũt

aliqui.d.Scripſit.i.ſcriptas a dño recepit. b¶ Cũ
deſäclet, isonrer deſcribit legis iterate Cs
vbi pᷣmittitur publicãtis ↄditio cũ di: c ¶ Jgnoꝛabat
ꝙ coꝛnuta eſſet facies ſua.Erant.n.quidam radij miri
ſplẽdoꝛis ꝓcedentes in altũ ad modũ coꝛnuũ:qͥs aplu⸗
vocat gloꝛiã vuly moyſi:ſcòa ad coꝝ.iij.vñ in hebꝛeo
hi: Et nõ cognouit ꝙ coꝛnuta eſſet lux faciei ſue. Sed

re nõ habuit añ cũ locutuj ſuiſſet cũ dño diu in mon
te.Dicũt aliqui ꝙ nõ habuit tũc ita limpidã cognitõe,z

de deo ſicut poſtea: ad qð denotãdũ apparuerut tales
radij. Alij dicũt ꝙ hoc factũ eſt: vt pplłs qui p idolatri

am peccauerat magis eũ timeret ⁊ heret in reuerentia.

Ra. ſa. dicit ꝙ hoc fuit ex hoc: ꝙ dñs poſuit manũ ſuã
ſuꝑ faciem eius:vt hẽ in fine pᷣcedentis capli. Sequit᷑
d 1 Timuerũt pꝛope accedere.pꝓpter dicti ſplendoꝛis
reuerentiã. e¶ Uocatiq; ab eo reuerſi ſũt. Ex reuerẽ

tia. n. retroce erãt:⁊ ex obediẽtia rediert. f ¶¶ Quibꝰ
pᷣcepit. publicando ea que a dño audiẽat. g ¶ Imple

tiſq; ſer.velamẽ.qñ cognouit faciẽ ſuaʒ coꝛnuta p alio
rum inſinuatöem. hb ¶ Sed opiebat rurſus daacie
ſuã ⁊c̃n hebꝛeo hẽ:Et repõebat velamẽ ſup faciẽ ſuõ

num tuũ:in ↄſpectu oĩpotẽ

catiq; ab eo reuerſi ſunt: tã
aaron q́;ᷓ pꝛincipes ſynago montẽ c. Ubi atten

cꝙ deus illas

donec veniret ad loquendum cum eo. ideſt cum deo.
¶ In capituloxxxii tr dẽ in poſtil. Pꝛeſcinde tibi ꝛc᷑.

te ſynai:tenebat duas tabu nende erat ſub ppici
las lapidea teſtimonijs:⁊ i-

diitonl:::
Onſeqnter ait dñs moyſi: Pꝛeſcinde tibi duas tabu
las ⁊c:in quo deus ſe ondebat iã placatũ pplo volẽs
vt fierent alie due ta
bule teſtamti:que po

atoꝛio:⁊ ꝑ ↄñs taber
naculũ erat ſic pꝛius

gnoꝛabat c coꝛnutg eet ſa fuerat diſpoſitu edifi

cies ſua:ex oſ. oꝛtio ſmonis candũ:⁊ ſic de' ambu
dñni. Aidentes aũt aaron ? laret ini eos ꝓut mo
filij iſr! ooꝛnutã moyſi faciẽ ¶ ſes petiuerat. Et ex

ponat᷑ lr̃a ꝓut in po/⸗
ſtill. vſq; ibi: Nec vi⸗
deat᷑ quiſpiã ꝑ totuʒ

timerũt ppe accedere. NHò

KH Irientc dendũ eſt ꝙ iſta phi
ge Ei poſeh cnue ead bino no iult olkkir
cos:venerut ad eum etia o oh reuerentiã diuini

mnes ſilij iſrael. Quibus pᷣtatis in montez delcẽ
cepit cũcta q̃ audiẽat a dñũo dentij:in ſigno viſibi

in monte ſynai. Implèᷣriſqʒ icsaſic⸗

ſmonibꝰ:poſuit velamẽ ſu gno viſibili tã in mõ

per faciẽ ſuã.Qui ingreſſuſ te ſynai ꝙᷓ in alijj lod

ad dñm ⁊ loquẽs cũ eo: au pe pplo:⁊ non fit ſi

q̃ ſibi fuerãt imperata Qui phibitus ne aſcende

videbaãt faciẽ egrediẽtiſ mo rer in montẽ nec ĩm

yſi eſſe coꝛnutaʒ:ſed öperie tãgeret:ſed ꝓhibitio

bat ille rurus faciem ſuã: ſi Soeboe ſeci l na

qñ loquebatur ad eos.)]) a ibi ſoli vi phibe⸗

rrnrni neds aſcenderet in
mmonté: nec tanget en
Hic ãt phibet᷑ ne quiſpiã videat ꝑ totũ montẽ:qð eſt mai
Silr ibi pᷣepiebat᷑ aarõ aſcẽdẽ cũ moyſe:vt dẽ i lr̃a:h ãt dẽ

Nullaſcẽdet tecũ.Ex quib pʒ ꝙ iſta deſcẽſio dei ĩ ſigno vi

ſibili hoc tꝑe fcã erat maioꝛis ſolẽnitat qᷓ illa q ſuit ĩ datõe
leg.C'rõ ẽ:qꝛ ibi ꝓponebat᷑ pᷣcepta cõia toti pplo:h ãt oñ

debant᷑ moyſi archana dei q̃ alijj ñ licebat vt ſic oñderẽt:⁊

in eſt ꝙ p' hãc elasz facie moyſi apparuer̃t radij miri
ſplẽdoꝛis:vt pʒ.j.in fi h n n leg lei
nec alijs appitoib ſeu collocutoib cũ deo añ hfactj. Se
qt in lr̃a:Cũ deſcẽdiſſet.ſ.de mõ pᷣdcõ:ſtetit moyſes cũ eo

ca.qͥs tñ n legi᷑ hũiſſe ĩ datoõe legꝗl

ſ. deo:fuerat.n.ſibi pceptũ expᷣſſe: Stabiſq; mecũ.⁊ ſequit
in lr̃a: Inuocãs nom dni.ſ.moyſes ꝗ inuocabat dñm.q.d.
Aſſũ dñe qꝛ vocaſti me.Et ſequit᷑ ĩ lr̃a ſᷣm trãſlatõʒ nrfam

Quo traſeute coꝛã eo ait dñatoꝛ dñe de ⁊c:q̃ quiõ vba ex
ponũt᷑ cõit᷑ put i poſtil.ſic.ſ. Cũ trãſiſſet dñs an moyſen in

nube glioſa:vt dẽm ẽ:moyſes ait.ſ.adoꝛãdo: Dñatoꝛ dñe

—— ℳ* — — ℳ—

deꝰac᷑ ⁊ ſic cũ dẽ: dñatõ dñe ⁊c:expmit᷑ foꝛma oꝛoij ipᷣomo

yſi:ſʒ bñ intuẽti hebꝛaicã vitatẽ ⁊ alia pᷣcedẽtia ⁊ ſeqntia q̃

—

ad itellq; h paſſuj ꝑtinẽt: mãifeſte p ꝙ p̃dca vba ñ ſũt mo

yſi oꝛãt ſʒ poti vba dei docẽt moyiẽ vias ſuas:ꝓut ab eo

ipcedẽti ca petiẽat.vñ hec ta nõia dina q pᷣ ponũt ſũt inde
dliabilia ĩ hebẽ.añ ſũt ĩtelligẽda i ſenſu vocati caſus.q.mo

es vocaſſet deũ pſilla ta noia ipᷣm oꝛãdo:ſʒ itelligẽda ſũt iĩ
ſu accuſati caſ:ſicvt itelligat deũ clamaſſe ſeu legiſſe coꝛg
moyſe oĩa dina nõia q̃ h ↄtinẽt tã ſbſtãtia ꝙ; adiectia ĩ qb

vie dñi. ð. dicte declarat.vñ hebꝛaica vita ſic bʒi h loco:⸗
trãſiuit dñ coꝛã eo:⁊ vocauit ſeu clamauit legit: Dñs de
vbũ.n. qð h̊ poit qðlʒ iſtoꝝ triũ ſigificat idiſticte ſ.vocar̃ le

¶ Liber

gere vel clamare:ſicut.s.cũ dẽ in pᷣce.ca.Et vocabo in noie

dñi coꝛã te. quodlibet illoꝝ triũ itelligit᷑:vnũ enĩ ⁊ idẽ vbũ
ponitur hic ⁊ ibi. vñ ĩ hoc qð dẽ: Et tranſiuit dñs. ipletur
illud qð pmiſerat: Ego tranſire faciã ⁊c.i illa eni ſpecie glo
rioſa tranſeũte añ moyſen repñtabat᷑ de qͥ ẽ ſũmũ bonũ in
creatũ qð hic deſignat ꝑ facie:⁊ etiã bonũ creatũ a deo in
creaturis ꝑ diuinã ꝓuidentiã ꝓcedens: vtrũq; eni bonũ pᷣ
dictũ icludebatur in hoc qð dixit: Ego tranſire ſaciã ⁊c. vt
dictũ ẽ.ĩ hoc aũt qð ſedtur: Et vocauit ſeu clamauit vel le
git dñs de' cc᷑ʒ.iĩpletur illud qð de pdixerat ĩ pce.ca. Et vo
cabo ſeu damabo vel legã nomẽ dñi ⁊c. eadem eni vba po
nũtur vtrobiq; niſi ꝙ in pmo loco illud vbũ qð dẽ: Uoca
bo vel legã ẽ futuritpis:qꝛ hoc ꝓmittebat eẽ fiendũ:i hoc
aũt loco ponit idem vbũ pꝛeteriti tpis:qꝛ hic adimplebat
ꝓmiſſionẽ pᷣdictam ĩ q̃ ddem clamatõe ſeu electone diuini
noĩs de oſtẽdit moyſi vias ſuas: ꝓut ab ipſo petierat. Cir
ca qðò lʒ tenẽdũ ſit ꝙ iſta ꝓput ſunt archana dei moyſi tãqᷓ
fideliſſimo ĩ tota domo dñi fuerũt altioꝛi mõ declarata qᷓ;
nr̃a fragilitas cape poſſit:qꝛ tñ ſim Aplum Ro.xv. Que
rũq; ſcripta ſunt ad nr̃aʒ doctrinã ſcripta ſunt. inſiſtendũ
vr circa ſingula in hac clamatõe ſeu lectõe nois diuini con
tenta ꝓut modubł nfe fragilitatis attingere valet vt idẽ ſen
ſus lr̃alis ſaltem plan aliqliter elucidetur.vñ notandũ ꝙ i
hac clamatõe ſeu lectõne pᷣmo ponit nomẽ ꝓpũ diuinũ: ⁊
hoc cũ dẽ: Dñs.in c loco ẽ in hebꝛeo nomẽ tetragrãmaton
qð ꝓpe ſignificat infinitatẽ diuini eſie quã Damaſcen: pe
lagũ ſubſtantie infinite noĩat:in q̃ in finitate fundãt᷑ cetera
attributa diuia: ꝓut.S.i addi.ſuꝑ Exo.iij.ca.ar.v.tractãt᷑
ſecũdo vo loco repetitur idẽ nomẽ ad denotandũ oipoten
tiã diuinã qͥ fũdat᷑ i eẽ diuinũ ſm qð ẽ ifinitũ: ꝓut ĩ pᷣdicta
addi.ar.xij.hẽ. Per hoc aũt qð ſequit᷑ Deus.itelligit᷑ ꝙ ille
dñs pꝛedict ſua bonitate ꝑfecta hʒ puidentia vniuerialẽ ðᷣ

reb.vñ Diony.xij.ca.de diuis noib : De ẽ q videt oia ꝓꝰ

uidentia ⁊ bonitate pfecta:q̃ qdem ꝓuidentia pᷣcipue cõſi
ſtit ĩi miſerationib diuis erga creaturas. vñ in pᷣſ.Miſera
tiones e ſuꝑ oĩa opa e. Oipotentia vo diuia ꝓut ecclia
in collecta cãtat pcẽdo maxie ⁊ miſerando manitfeſtat᷑:⁊ iõ
illa q̃ ſequũtur qᷓ ptinẽt ad vias dñi oſtendendas maxie 2
pꝛecipue tendũt ad miſericoꝛdiã:ĩ qᷣbꝰ tñ ſemꝑ ſaluat᷑ rõ iu
ſticie ſeu veritatis:qð ſic pʒ.per hoc eni ꝙ dẽ: Miſericoꝛs
itelligit᷑ de: put regit vniuerſũ ſʒ ſuã miſericoꝛdiã abſolu
te ſũptã q̃ creationẽ rerũ icludit in qᷓ rõ diuie miſericoꝛdie
relucet iqtũ res de nõ eẽ i eẽ ꝓducit qð ſoli deo cõpetit:⁊ ẽ
bmꝰ mocdł diuie miſericoꝛdie erga creaturas i oꝛdine nafe:
in qᷓ qdem miſeratõe ſaluat᷑ etiã rõ veritatis ſeu iuſticie: in
iytũ ſic de res in eſſe pducit.ſecũdũ qð cõuenit diuie ſapiẽ
tie ⁊ bonitati:ꝓut ĩ pᷣma ꝑte.q.xxj.arti.iiij.ĩ coꝛ.q. Seqt᷑i

lr̃a nr̃a ⁊ clemens.vbi in veritate hebꝛaica hẽ:Gꝛatuit ſeu

gratific.nomẽ ei adiectiuũ qð ĩ hoc loco põit᷑ a nullo alio
deriuat᷑ niſi a noie gra gratificãte:ꝑ qð intelligit᷑ qð.s.nãam
quã de creat:qñq; infũdit ſeu dat grãm ſupadditã nãe:⁊
hoc ſiue itelligat᷑ de grã ꝑ quãẽ pticipatõ diuie ſilitudinis ẽ
iĩ creatura q̃ d gra gratũ faciẽs:ſiue de alijs gratijs q̃ gratij
dant a deo ipſis creaturis:pꝑ vtrãq; enĩ deus mouet ſeu gu

bernat creaturã rõnalẽ ſᷣm ꝓpoſitũ ſue volũtatis:in q; etiã

ſaluat᷑ rõ miſericoꝛdie ⁊ veritatis mõ pꝛedicto. Per hoc ãt
qð ſeqtur: Patiẽs.⁊ iĩ alijs locis.lõganm.vẽ qͥdã effect in

telligend diuie miſeratõis circa creaturas rõnales deliquẽ

tes a via ſalutis q̃rũ defect qñq; diſſilat vt penitentie locꝰ

det. vñ Sapi. xj. ca. Diſſilans peccata hoim ꝓpt᷑ pniam.c

exemplũ hẽ.S.Geñ.vj.vbi in pᷣma etate diluuio cõdẽnata
de cõceſſit dilationẽ pene ꝑ.cxx.ãnos vt ſpaciũ poſſint ha
bere penitentie:ĩ q̊ ſicut miſeratio diuia relucet penas diffe
rendo:ſic er iuſticia manifeſtat penas i penitentib inferen
do. ꝑ hoc aũt qð ſeqͥt: Et multe miſericoꝛdie. intelligitur
ꝙ de multipharie multiſq; modis creaturis rationabili
b ſuã ipendit miſericoꝛdia. De enim qnq; releuat miſeri

allegato: ideo de ſeipſo dicebat pᷣmo ad

as hom inũ nõ ſtuitu meritoꝛum vel demeritoꝛũ: ſʒ ſo

lũ ituitu tribulatois ſeu oppꝛeſſionis qs patiũt:ĩ qͥ vx
qdãmo hẽe ſe erga hoĩes ſicut ille ꝗͥ miſerijs alioꝝ cõ⸗
patit᷑:vt cũ dẽ in pᷣſ. Uidit cũ tribularẽt᷑ ⁊c.⁊ ſic ĩ mul

tis alijs ĩ qbꝰ nulla expꝛimit᷑ rõ qᷓre de talib' miſeretur

niſi ſola tribulatio ⁊ afflictio miſeroꝝ. Qñq; etiã rele
uat miſerias ſeu defect hoĩm nõ ituitu meritoꝝ ſeu de
meritoꝝ:nec etiã afflictionis ſeu tribulatõis:ſʒ tm ex ſo

la gratuita diuia volũtate:c exemplũ hẽ in Pau. Act.

ix. ca. de qͥ nulla rõ miſeratõis diuie ex pte meritoꝝ er
ga eũ aſſignari põt:cũ nulla merita iĩ eo pᷣceſſerũt imo

demerita: ſicut ipſe teſtat pᷣmo Timo.j.ca.GBlaſphem
fui ⁊ ꝑpſecutoꝛ ⁊c̃.nec etiã ex hoc affligebat᷑ ſeu tribula

bat᷑ ſʒ poti alios affligebat ⁊ oppꝛimebat:vt Aci:.ca.pᷣ
e ad Lox. xv. capi.
BGꝛa dei ſũ id qð ſũ.Ex hoc ei qð alibi dic: Quia igno
rans feci in icredulitate mea ideo miſericoꝛdiã coſecut
ſũ.nõ hẽ ꝙ de ex ſuis meritis miſertus eẽt ſui ſʒ qꝛ ſua

demerita nõ eẽnt ſic grauia vt ſi ex certa malicia peccaſ

ſet. Qñq; aũt releuat miſerias ⁊ defeci hominũ itũ
ſunt aliqb iuſtis viris cõiũcti ne foꝛte eradicẽt cũ mal

vt pʒ.S.Geñ. xviij.de ſodomitis vbi de coceſſit abꝛae

ꝙ ſi foꝛte iuenirẽt ibi decẽ iuſti ꝙ ꝑcẽt ſeu toleraret pec
cata alioʒ.Qñq; vo miſeret᷑ de fidelib peccatoꝛib ne
det᷑ infidelibꝰ occaſio blaſphemãdi ſeu detrahẽdi de di
uina oiĩpotentia:ſicut.j.Nu.xiiij. Moyſes depᷣcãs pꝛo
pplo quẽ volebat de delere ꝓpter peccata eoꝝ dicebat
Et dicẽt.ſ.gẽtes aꝛ nõ potuit.ſ.dñs ĩtroducè in terrã ꝓ
q̃ iurauerat:iccirco occidit eos ĩ ſolitudine. vñ depcati
oni mopſi de rñdit: Dimiſi.ſm vbũ tuũ. iccirco pᷣ.in
plurib locis ad ipetrandã diuinã miaʒ nullã alis ronẽ
allegat: Ne foꝛte dicãt gentes vbi ẽ de eoꝝ.⁊ h'modi.
Aliqñ vo de ꝓpiciat multitudini deliquẽti ꝓpt vnuʒ
iuſtũ qꝗᷣ ex gelo iuſticie ⁊ honoꝛis diuini feruẽt iſurgit iĩ
vidicta maloꝝ:ſicut.j.Nu.xxv.de phinees legit᷑: Auer
tit irã meã a filijs iſirł ⁊c. Aliqñ vo ⁊ frequẽt᷑ de miſẽt
hoiĩb aſpiciẽs eoꝝ: fragilitatẽ ⁊ ꝓnitatẽ ad iclinationẽ
vomitis peccati ſibi ↄnãlis.vñ pᷣſ.cũ dixiſſet:Quũo mi
ſeret᷑ pẽ filioꝝ ⁊c᷑.ſubiũgit reddẽj ronẽ: Qm ipſe cogno
ſcit figmẽtũ nr̃m.⁊ qꝛ iſti modi miſerẽdi ſũt multi ⁊ q̃
ſi nobis inumerabiles:iõ ſũmarie ↄcludit.d. Et multe

miſericoꝛdie.vñ Dauid.ij.Re.xxiiij.c. dicebat: Incidã

ĩ manu dñi:multe eni ſũt miſeratões ep.q.d.miſeratio
nes ei ſũt plłes ꝙᷓ nos poſſum cogitare: huic ãt qð di:

Et multe mie.ſubiũgit:⁊ verax.qꝛ i oib pᷣdictis q ꝑti

7 * — .

nẽt ad diuinã miaʒ ſaluat᷑ rõ diuie vitatis ⁊ iuſticie iqᷓ

tũ ſic miſeret᷑ ̃m ꝙ cõuenit diuie ſapie ⁊ bonitati:ꝓut

i.j.p.q.xxj.ar.iiij.iĩ coꝛ.q.ſeqᷣt:Qui cuſtodit miaʒ i mi
lia. hoc ẽ qꝛ diuia mia tate latitudij ẽ vt ſe extendat ad
deſcẽdẽtes vſq; ad lõgiſſimã ſucceſſionẽ:qꝛ cũ dĩ:mille

accipit numer' determiat ꝓ indetermiato: hoc pʒ.j.

Leuiti.xxvj.vbi dꝛ:Mẽoꝛ ero pacti mei iacob:⁊ pacti
mei iſaac c. a loqꝗt ibi de tpib nouiſſimis q̃ ſũt valde
diſtãtia a tpib pꝛm:itelligit tñ talis mia erga illosqñ
ponũt obicẽ ſʒ cõfitẽt peccata ſua:vt ibidẽ hẽ: Si ei di
cat ꝙ iſte mod miſerẽdi põt icludi ſb illa cla generali
q̃ hẽ imediate añ.ſ.Et multe mie.⁊ iõ nõ opoꝛtebat vt

p ſe ſingir ponẽt Ad hoc dicẽdũ ꝙ iſte mod'ẽ genera

ſic ꝙ cophẽdit totũ ſtatũ ve. te.cui plies de miſeri eſt
ppi merita pzẽm:vt pʒ ĩ auẽte Leui.pal.⁊ adhuc ãpli
cop̃hẽdit ſtatũ no.te.i qͥ de miſert ẽ generi hũano mit
tẽdo filiũ ſuũ ſaluatoꝛẽ nrum ex recoꝛdatõne mie qua
pꝛib ꝓmiat. vñ vgo glioſa ĩ catic. ð hac mã dicit: Re
coꝛdatus miſericoꝛdie ſue ſicut locut eſt ad patres ⁊c.
ſequitur:Qui aufer) iniqtatem ſcelera atq; peccata.in
q̊ͥ oñdit᷑ ꝙ mia diuia ſe extendit ad oẽs modos peccãdi
ſiue ſit peccatũ ꝑ infirmitatẽ qð ꝓpe pot dici inidtas

ünitiuren
zinaniſteconnt

— — —
—ä

ecctucrphun
udiciollihie⸗
oni Nküögae
ini Arcpaln,
guti an
mnüpeo fcli run
es laxti hcult
ii ligicn
ſiturbie unn,
Zpannunnt,

=
=—

— —

mgietitn ditai

hiterenchwl
Ceauldinfni
ſ ſoenüahine
ignitinienie
alead
ſügigluntton
oniienipmüfüne
Auintoans di⸗
ſtoponinur ch⸗
onſahennsit
wnhiezfinsaen
Sr wronsor
lſchzmofſescun
Undisnof,
ub necp izſti
ieen
haſeu ai uin
Guntggrkale.
Arſlronaul
ſa oelirtuoiln ,.
Noetifauletns
ſmanwoteun
fſiuthui eß p
Pleuireſäurun
ſinibibatbyn
Kurd nSii
Eylgg ppterdur
ſil mecliot
ſuunſecpellin
Mkneptaußer⸗
in nnie nins
lumii cr ſo⸗
nnnin ſos
WRN
fulw ona

Hurdelandn

11 ppeinchrn

cbu dnouln

wsmimscin
anſichenni
guse dein hni
aieſengii
uſg inan
lau e t
l
unüiDen
er eſtei
tevsiſlnckin
liin ſdini ei
uybiedenti
Nasdinti
umntwt,
/zuuit inli
nigäinglein
mdniciſünif
utule

—

qꝛ cõmittitur ex eo q appetir inferioꝛ ſupat ſupioꝛẽ:
qð ẽ manifeſte cõtra eqtatem ↄditõis nãlis hũane:ſiue

ſit peccatũ ex pꝓpa malicia qð intelligit ꝑ hoc qð dẽ: Et
ſcelera.dictio eni hic poſita in hebꝛaico ſepe ſignificat

peccatũ ꝓditõis:extendit ſe etiã ad peccatũ ꝑ ignoꝛãtiã

cũ dẽ: Atq; peccata.vñ.j.Leui.iiij. Aia q peccauit per

ignoꝛantia:lʒ eni dicta tria vocabula diic ſ⸗ innat large
ictas ſignificatõ

vnũ pꝛo reliqͥ ꝓpe tamẽ dicta hñt pꝛe
nes iuxta hebꝛaicã veritatẽ.Sedtur ĩ lr̃a ſᷣm tranſlatio
nẽ verã: Nullũq; inoxiũ dereliquens. eadeʒ eniĩ vba po
nũtur hic ⁊ Nu.xiiij.vbi de hac mã tractat᷑: ⁊ ẽ ſenſus

ꝙ lʒ in pꝛedictis maxie appareat diuia miſericoꝛdia nõ

tamẽ totaliter diuia iuſticia dimittit᷑. qñq; enĩ nõ totã

penã relaxat ſʒ penã eternã ĩ tpalẽ cõmutat:vt.ij. Re.⁊

ſic ille cui dimittit culpã nõ reliqtur totaliter inoxius.
qnq; vo etiã culpã ⁊ penã relaxat:hoc facit ꝓpter dile
ctionẽ quã tñ ipſe miſericoꝛditer infudit:vt pʒ de Ma

gdalena Lu.vij.ca. Dimittũtur ei peccata multa.pena,/

etiã qñq; relaxat nõ totaliter eas remittendo ſʒ redden
do iniqtatẽ patrũ filijs ac nepotib:vt ſic pene qᷣrũdam
alleuient᷑ ꝑx penas alioꝝ ab eis deſcẽdentiũ i qbanteceſ
ſoꝛes puniutur vſqʒ ad tot generatões in qb alij hoies
vident ſuccedentes ſuos.⁊ io ſubdit: Qui reddit iniqta

tem pꝛuʒ filijs ⁊ nepotibꝰ ⁊c. In tot eni generatões cõti

git ꝓgenitoꝛes noticiã hĩe deſcendentiũ. Seqtur: Feſti
nuſq; moyſes curuat᷑ ẽ ⁊ adoꝛans ait.Circa qð nondũ
ꝙ cũ dñs moyſi vias ſuas fuelaret mõ pꝛedicto nõ cur
uax nec ꝓn ſʒ ſtãs legitur fuiſſe:ſicut dictũ fuit pᷣꝰ:Ste
tit mo ſie coꝛã eo.mos eni erat iter eos audire doctri
nã ſeu legẽ diuinã ſtantes.vñ.S.xx.ca.in datõe legis dr
Stetitq; pplłs.ſilr ⁊ Eſdre.viij.ca.hẽ ꝙ cũ apperuiſſet
Eſdraj libꝝ dñi ad legẽdũ pplo ſtetit ois ppls:ſʒ lectõe
ſeu pclamatõe diuia finita:p quã moyſes vias dñi ſi li
mò pꝛedicto reuelatas didicit ſeu ꝑcepit: merito feſtinꝰ
ex feruenti deuotõe curuat᷑ ẽ in terrã reputans ſe pulue
rẽ:ſicut abꝛaã Geñ.xviij.ca.reſpectu tãte miſericoꝛdie
ſibi reuelate ĩ q̃ curuatõe nõ ĩmemoꝛ charitatis ꝓxioꝝ
aͤru curã hẽbat qᷣ hꝰmodi miſerationib ꝰ maxime idige
bãt adoꝛans ait:Si iueni gr̃am iĩ cõſpectu tuo ⁊c.⁊ ẽ ſẽ

ſus ꝙ licʒ ppter duriciã ppli dixiſſes.s.Exo.xxxii.ca.

Nõ aſcẽda i medio tui:qꝛ ppls dure ceruicis es ne foꝛte

⁊c.tanta tñ ẽ excellẽtia tue miſericoꝛdie ꝙ te ſolo idige

my ductoꝛe vt auferas iniqtates nr̃as atq; peccata: ad

q̃ ſum maxie ꝓni:nõ eni angelł poſſet hoc facere: vt 8

Exo.xxxiiij.ca. Noſq; poſſideas.i.tanq ppam heredi
tatem imobiliter nos hẽas.vñ lʒ i pꝛecedẽti ca.iã fuiſſʒ
ſibi cõceſſũ ꝙ de graderet᷑ cũ eis cũ ſibi fuit rũſum:Et

iſtud vbũ qo locut es faciã.iteꝝ tamẽ hoc ipſum petit

ſub alia rone.ſ.qꝛ dure ceruicis eſt ⁊ auferas ⁊c. Et no
tandũ ꝙ moyſes nõ fecit mẽtionẽ niſi de duob modis
peccãdi.ſ.de iniqtate ⁊ peccato:nõ aũt de ſcelerel lʒ de
de trib fecerit mẽtionẽ. d. Auferã iiqtatẽ ⁊ ſcelera atq;
peccata:qð cõcoꝛdat pꝛedictis.nã cũ ſcel ppe ſũptum
ſit peccatũ cõmiſſũ ex certa malicia vt dictũ ẽ: qð ptiet
ad ſũmũ modũ peccãdi: moyſej de eo nõ fecit mẽtionẽ
tũ qꝛ videretuſ magna audacia:tũ ne pplm videret᷑ tã
te dure ceruicis eſtimare vt eũ ad peccatũ ſceleris pnuʒ
iudicaſſet. Huic aũt ſnie ſjm quã tenet᷑ ꝙ illa vba diui⸗
nas miſeratões expꝛimẽtia.ſ.cũ d:Dñs de miſericoꝛs
⁊ clemẽs ⁊c.nõ ſũt vpa moyſi oꝛantis:ſʒ dei notificãtis
vias ſuas mopſi:cõſonat qð legit᷑.j. Nu.xiiij. vbimoy
ſes oꝛans deũ pꝛo pplo dicebat: Magnificet ergo foꝛti
tudo dñi ſicut locut es.d. Dñs patiens ⁊ multe miſeri

coꝛdie:auferens iniqtatem ꝓut ibidẽ declarabit. ↄſõat

etiã dicte ſnie illud pᷣſ.vbi dꝛ: Notas fecit moyli dñs
vias ſuas.in qͥ dat ĩtelligi ꝙ ſicut filijs iſrł de notifica

uit volũtates ſuas.i.voluntates pᷣcepti ⁊ ꝓhibitiõis:⁊

hoc in lege data ꝑ moyſen. pꝛecepta eniĩ phibitões hꝰmõi
volũtates dei dicũt:vt i pᷣmo ſniaꝝ di.xlv.ca.vij. ſic vias
ſuas notificauit moyſi.qᷓ aũt ſũt ille vie ſtatim ſubiũgit.d.
Miſeratoꝛ ⁊ miſicoꝛs dñs: lõganimis ⁊ mlłiũ miſericoꝛs.

q̃ ſũt vba ſatis ↄfoꝛmia pᷣdictis. Cõcoꝛdat ãt pᷣdicte ſnie ꝙ

pæiarche ſeu ſci qͥ fuerũt añ moyſen nõ dicũt pclamaſſe mi

ſericoꝛdias dñi etiã ĩ caſu ĩ qͥ multũ videbãt reqri:vt S. Ge.
xviij. Cũ abꝛaã interceſſiſſet p ſodomitis nõ legit᷑ iploꝛaſſe
mias diuias ſʒ e iuſticiã. d. Abſit a te vt rẽ hãc facias ¶ od
cidas iuſtũ cũ ipio:qͥ iudicas oẽm terraʒ ⁊c᷑. in q manifeſte
ꝓclamabat iuſticiã diuinã:noõ aũt dei miaʒ.c' rõ vꝛ eſſe:qꝛ
hmodi vie dñi oſtendentes ipſi miſeratões pꝰ fuerũt noti
ficati ipſi moyſi qꝙᷓ alicui alteri:⁊ iõ pᷣſ.d. Notas fecit vias
ſuas moyſi:vt dictũ ẽ.ẽ.nõ aũt pꝛibꝰ:ſicut nec etiÄõ nomen
dñi magnũ nõ pꝛib ſʒ mopſi fuit notificatũ:vt.sS.Exo.vj.
Nomẽ meũ adonai no idicaui cis.pꝰmoyſen vo multi ſan
ctoꝝ e doctrinã ſequẽtes legũt᷑ iploꝛaſſe diuias miſeratio
nes:vt pʒ de Dauid:de Ecechia:⁊ Daniele:⁊ multis aljs.
Querẽ aũt rõnẽ iſtiꝰdꝛie foꝛte eẽt ſcrutari maieſtatẽ:cũ deꝰ
diſtribuat dona a reuelationes ſuas ꝓut vult:ſʒ ſalua ſep
ſecretoꝝ reuerẽtia ꝓ modulo fragilitatis nr̃e poſſet rõ aſſi
gnari: Pꝛo qͥ ſciendũ ꝙ mia vꝛ ipoꝛtare alidd qð deo non
cõpetit:pᷣſerti apud illos qͥ minꝰ bñ ſũt e ercitati de his q̃
de deo dicũt:mia ei vĩ ipoꝛtare relaxationẽ iuſticie:no eni
dẽ alqs miſereri ep cui dat qð ſibi v:relaxatio aũt iuſticie

nullo mõ vẽ deo ptinere de qͥ legit᷑: Juſt dñs ĩ oib vijs ſu

is.ſilr rect ⁊ abſq; vlla iniqtate:⁊ iõ ĩ pᷣmoꝛdijs pꝛum iſta
nõ fuerũt publicata ne ex hoc tioꝛ dei ſi eruil diminueret ꝑ
ↄfidentiã relaxatõis iuſticie ⁊ hmodi.ſʒ tpe legis qñ tã ma
gry ppls fuit adunat ĩ cultu vnp dei opoꝛtebat iſta publi

cari:tũ vt regimẽ iſto ppli q dãmo pꝑticiparet ꝑfectõnẽ diui

ni regimis iĩ qͥ mia nõ õ iuſticia exercet᷑:ſʒ aliqd.s.iuſticiam

opat:vt i.j.pte.q.xxj.ar.iij.i rñ.ad.ij.ar.tũ qꝛ duricia iſti

ppli ⁊ eiꝰ magna ꝓnitas ad peccãdũ maxie idigebat multi
tudinẽ miſerationũ diuinaꝝ:⁊ ꝙ moyſes de hoc eẽt inſtru
ctus a deo vt frequẽt ꝓ eis poſſet mias dñi iploꝛare: ſilr ⁊
alij ſci q moyſi in regimie ppli ſucceſſerũt: ꝓ ut pʒ pluries ĩ
geſtis eoꝝ.Seqᷣt ĩ l̃a:Rñdit dñs:Ego inibo paciũ videnti

b' cũctis ſigna aciã ⁊c. Circa qð attendendũ ꝙ dñs nõ rñ

dit ad petitionẽ factã ꝑ moyſẽ dicẽtẽ: Obſecro vt gradian

nobiſcũ.qꝛ iã hoc ſibi uerat cõceſſuʒ:vt dictũ ẽ i pᷣce.ca.ſʒ
ad hoc qð dixerat moyſes i petitiõe ſeu oꝛone ſua: Et aufe

ras iniqtates nr̃as noſq; poſſideas ⁊ c rõ ꝙ de ↄceſſit mo
yſiiꝙ no ſolũ ſe hẽet erga pplum miſericoꝛdẽ ⁊ piũ ⁊c. put
vie dñi explicite reqrũt:ſʒ etiã cũ hoc vidẽtib cũctis ſigna

facẽt q̃ nũꝙ ſũt viſa ſuꝑſterrã:pꝑ q̃ qdẽ ſigna terribilia ppls
debẽt retrahi a pcto:⁊ ſic duplłr de ſe obtulit ad iuuãdũ
ppłm. vno mõ auferẽdo ũiqtatej ⁊c᷑. ꝓ loco ⁊ tꝑe qs vie dñi
. dicte reqrũt. alio mõ ad faciendũ terribilia in oſpcũ ppli
vt ab erroꝛe retraherẽt:q ãt ſint illa ſigna declarat i poſtil
pt vnũ de ́ ꝓpe agit i hoc loco.ſ.ꝙ ex facie moyſi cũ deſcẽ
diſſet de mõte ꝓcedebãt radij miri ſplẽdoꝛis i altũ ad mo
dũ coꝛnuũ:qð nõ legit᷑ de aliqͥ alio Pügrchan ſeu brban.
⁊ de hoc vr itelligẽdũ qð ſeq̃t ĩ l̃a.ſ. Ut cernat pplłsĩ e me
dio es op dñi terribile qð facturꝰ ſũ tecũ.i.in Riona tua. p
hoc aũt ſignũ ſingulariſſimũ qð apls vocat gliaʒ vultmo
yſi.ij. Coꝛl.iij.ſignificabat᷑ ſ̃m glo.ibidẽ q moyſes clare vi
debat id ad qð illi ñ poſſent accedẽ:nã Eccł.viij.ca. Sapia
hois lucet ĩ vultu eiꝰ.vñ ꝓbabile v ꝙ hoc ſingulare hüit

mopſes ꝑ viſionẽ diuie eentie ſm quã ex luie aie ĩ faciẽ vbi

maxie noticia viget hũana radij illi ſolẽdidi redũdabat: ſi
aũt teneat᷑ ꝙ ꝓtũc nõ vidit deũ: dicẽdũ tñ vi ꝙ fuit ibideʒ
ex cõſoꝛtio diuio itãtũ diſpoſu ad hoc ꝙ pᷣdictũ ſignũ mi
riſſimũ ĩ eo apparuit:qð ad vtilitatẽ ppli ſpũalẽ cedebat.ſ.
ad retractionẽ eoꝝ a peccato: habebat eniʒ eũ in maioꝛi re

uerentia ⁊ obedientia.vñ ſequit᷑: Uidentes aũt aaron ⁊ filij

iſrael coꝛnutã moyſi faciẽ timuerũt pꝓpe accedere.

Seo v.

— —

cotra p oẽs coꝛꝛũpẽs nr am tranllatoe
7 dicẽs eẽ diuinã clamationẽ vel relationẽ i noiatiuo caſu
cũ dĩ:ODñatoꝛ dñe de
us miſericoꝛs clde⸗
mẽs ⁊c. cũ tamẽ ⁊ lẽa
nf̃a ⁊ oẽs catholici

gata oĩ turba filioꝛum

expoſitoꝛes dicãt illã .L . . 22
eſſe oꝛĩonẽ moyſi ĩi vo iſ rl dixn 23 0s: ec ſut ꝗ
catiuo: qꝛ poſi pꝛedi iuſſit dñs fieri. Sex diebuſ
cata diuina ſequitur facietis op: Septim dies
Qui cuſiodis miſeri exrit vobis ſcũs: ſabbatũ

coꝛdiã in milia:q̃ au
fers iniquitatẽ: nulł
apud te ꝑ ſe inocẽs ẽ

regꝗes dñi. Qui fecerit opꝰ

cctera qᷓ lequunt᷑:q ignẽ ĩ oib habitaculis vꝛii/
dia ſonãt in vocatio pꝓ diẽ ſabbati. Et ait moy/
tertia pſona. Et mi⸗ iſrael. Iſte ẽ ſermo quẽ pᷣce

pit dñs dicẽs. Sepate apð
vos pᷣmitias dño. Ois vo
lũtarius ⁊ ꝓno aĩo offerat
eas dño. Aurũ ⁊ argẽtũ ⁊
es:hiacynthũ ⁊ purpurã:

randũ bñ ẽ de hoc ſe
ne ꝙ hic nititur decli
nare nomẽ dñi tetra/
amaton 2 dicẽ ipᷣʒ
hic eẽ noĩatiui caſus
cũ.S.circa c.iij. dixit

ipſũ ineffabile nõ hbu coccũq; bis tinctũ ⁊ byſſũ
maneſz oinmne inoſi pilos capꝛap:pelleſqʒ arie
nec abſtractu: nec ab tũ rubꝛicatas ⁊ hiacynthi
ſolutũ: nec fſpectiuñ nas:ligna ſethi: ⁊ oleũ ad
