ce ci vvbij cl. In q notat ipſi difficultas. x ¶ Quis.n. ut huũiles oppᷣmat. c¶Et ruitura domu maioꝛeʒ mioꝛegg.
e digne erbmat acl. Amoſ paſtoꝛ c. Tria a quat teſtat. vi ca. Glo expoſiit oe ece conab tribub'. d H
ing tuoꝛ ſcelera.j.ca.⁊.ij. Juxta tropologiã exponit Piero cernit fictoꝛẽ locuſte.vij.c. Fictoꝛ locuſte de odns chunin u .

mltitudo locuſtaꝝ coopuit terrã ꝓmiſſiois in pncipio ger
minãtiũ ſerotini hymbꝛis.i.in pᷣmo vere qñ oĩa virere inci
piũt. Scòm intlineareʒ dẽ fictoꝛ.i.creatoꝛ aſſyrioꝝ qᷣ ꝑ lo/
cuſtã ſignant᷑ vel ſm ꝙ plenius dẽ in gloſa marginali:ſicut

locuſte:ſi in pncipio ſerotini hymbꝛis veniũt qñ cuncta vi

rẽt:⁊ oĩs ager partu⸗
rit cũcta fere ↄſumũt
ſic Senacherib adue
niẽs dũ florerʒ regnũ
decẽ tribuũ cũcta va

ſtauit captiuauit.
e¶ Et ſtantẽ dñm ſup

mux litũ. Hec eſt lr̃a
Pierꝗ f ¶ Uel ada
mãtinũ. Hec ẽ lr̃a ſe/
ptuaginta. Murꝰlit
.i.ſupinduct᷑:Et dici
tur a lino is leni linẽ

locuſte:t ſtanteʒ dñm ſup
muxꝝ litũ vel adamãtinum
⁊ vncinũ pomox attrahen

teʒ ſupplicia pctõꝛib:ct fa⸗
mẽ in fra:non famẽ panis

nec ſiti aq:ſʒ audiendi vᷣbũ

dei. Abdiãs ꝗ interpᷣtaĩ ſer

uus dñi ꝑtonat edom:et
ſanguineũ frenũq; fratreʒ:

litũ litu. ad ẽ ſupidu fratris quoq; JYacob ſempꝑ
bnck oinn emulu haſta Pcutit ſpinita⸗
nẽ qͥ pulchꝛioꝛẽ foꝛ li. Jonas pulcherria colũ
tioꝛẽ reddit muꝝ pfi ba naufragio ſuo paſſionẽ
gurat᷑ vtutuʒ pulchtei Oñi pᷣfigurãs:mũdũ ad pe/
enc eadamante nitẽtiã reuocat: et ſub noĩe
guine hyrcino. notat Niniue gentib ſalutẽ nunci
pſeuerantia in bono W ð
vel inſeparabilitas a

deo. Ro.viij. Quis nos ſepabit ⁊c. Et oĩa iſta cõminatur
dñs inferre iudeis ꝓpter pctã ſua. Et vncinum pomoꝝ at
trahentẽ ſupplicia pctõꝛibus.per vncinũ intelligit vicinuʒ
tpᷣs captiuitatl.Sicut.n.vncino trahunt᷑ rami arboꝛuʒ
carpẽda poma:ita pximare facit tpᷣs captiuitatis. g¶ ¶ Et
famẽ in terra ⁊c̃. Iſtud intelligit᷑ de ſubtractõne vbi diuini
q̃ poſt reſurrectoeʒ dñi miſſa ẽ in iudeos:ſicut innuit᷑ in in

terlineari. h ¶ Abdias ꝗ iterpᷣtat ſeru'dñi ⁊c. ide ploęꝝ

gũ in Abdia:qm̃ incipit: Jacob pꝛiarcha ⁊c.⁊ hẽbis cuidẽ
tiaã eoꝝ q̃ hic dicunt᷑:ſicut dicit Iſi.ety.vij. Abdias ſeruus
ODñi dẽ:ſicut.n. Moyſes famlus dñi:⁊ Aplus ſeru xpᷣi:ita
iſte ad dentes miſſus videt ⁊ pᷣdicat q ꝓpphᷣali digna ſũt mi
niſterio ⁊ ſeruitute:inde dẽ ſeru dñi.pᷣdicat aũt deſtructio
nẽ idumee.vñ dẽ ꝙ ptonat ̊ Edom.i.terribilit eũ icrepat
¶. aũt ſubdit᷑ ſanguineũ terrenũq; interpᷣtatio ẽ noĩs.Sã
guineerat qꝛ fraternũ ſanguinẽ ſitiebat. Terrenꝰ:qꝛ circa
terrena erat occupat.vñ Geñ.xxv.Fact ẽ Eſau vir ignar
venãdi ⁊ hõ agricola. i ¶ Fratris q; iacob ſp emulũ.i.in⸗
uidũ.Geñ.xxvij.Ueniẽt dies luctus pꝛis mei: ⁊ occidã Ja⸗
cob fratrẽ meũ.Haſtã ſpiritale:appellat ꝓpheticã increpa/
tõem:ſᷣm Hiero.iſte Abdias ſpãliter dẽ ſeruꝰ:qꝛ abſcondit
⁊ pauit centũ ꝓph̊as:qnqgenos:⁊ qnqgenos in ſpelund cũ
intficeret iexabel ꝓphas domini.iij.reg.xviij. k ( Nonas
colũba pulcherrima ⁊c.Iſi.dicit in.vij.ety.Jonas interpᷣ
tat᷑ columba ſiue dolẽs. Colũba:ꝓ gemitu qñ in ventre ce
ti triduo fuit.dolẽs aũt her triſticiã quã habuit de ſalu
te niniuitaꝝ:vel ꝓpter hederam ſubito areſcẽtẽ:cuius vm
bꝛaculo tegebat ↄ ſolis ardoꝛẽ. Scoõm Remigium Jona ⁊
Jonas varias hñt interpᷣtatões.De naufragio Jone hꝛ i.i.
ca. Qualr mũdũ ad pniam reuocat hẽ.iij.ca. ¶ ¶ Wiche
as de moxaſchi ⁊c. Imoxaſchi ſicut ait Hiero.nõ grãdis vi
clus eſt iuxta Eleucheopolim vꝛbẽ Paleſune.Et interpᷣtat
heres. Micheas interpᷣtat humilitas.pulchꝛe aũt humili/
tas que int᷑ vᷣtutes pᷣcipua eſt de ſpe hereditail dei naſcitur.
m ¶ Coheres Chꝛiſti. Ro.viij. Heredes autẽ dei:cohẽdej q/
dem xpᷣi. Alludit inipꝛetatõi pᷣdicte ſᷣm Remi.Micheas ĩ
terp̃ᷣtat᷑ qͥs eſt iſte:vel qͥs eſt in loco hoc.Eſt autẽ ꝓphia ei

Mꝛologus

3Samariã ⁊ Hierlin:ſicut pʒ in pncipio:ſicut ait Iſi.

etxy. xiiij. Samaria regio Paleſtie:qᷓ a daʒ oppido no

mẽ accepit qò vocabat᷑ Samaria ciuitas quondam re
galis in Irael. n ¶ Uaſtatoeʒ annũciat flie latronis
1i. Hieruſalem filie diaboli ad pᷣdandũ:ſupple accincti
—ô vñ vocat latrõis
. filiã nõ ſuã.v. ca.
at. Michẽas öᷣmoʒaſchi o ¶ Et obſidionẽ

cS 5i vaſtationem Poit 3 eã. eo ꝙ
coheres Xpt vaſtationem cuſſerit maailag
anũciat ſilie latroniſ: ẽt ob iudicij Iſrl.v. ca.
ſidionẽ ponit ↄtra eã:quia vbi dicit glo. Cõ
maxillã percuſſerit iudicis tumelia fuit trini
iſrl.I Nauᷣm cõſolatoꝛ oꝛb taris quado fauẽ
icrepat ciuitatẽ ſanguinuzʒ mani pcuſſerunt
onẽ ill?́ logt: Se—
⁊ poſt euerſionẽ ill logt: ¶ caput ludic Iirl⸗
ecce ſup mõtes pedes euẽ dicẽdo ꝓphetiga
gelizatis ⁊ auũciãtiſ pace nobis vpe: ge e qᷣ
Abãchuc luctatoꝛ foꝛt et te peuſlit:. Mat.
igid ſtat ſup cuſtodiã ſuã the. xxvj. vel quã
rigid ſiat lupꝑ cuſtodia lug do vnus oe mini
et figit Sdũ ſup munitionẽ ſiris Rxuſi eũ in
vt xpᷣm ĩ cruce ↄteplet:⁊ di maxilla dicens:
cat:opèruit celos gla e:¶ Sic rñdes potiſi

laudiſ ei plẽa ẽ fra:ſplẽdõꝛ a nis ie
umm interptat oſo
5ä latoꝛ. Dẽ aũt ↄſo
latoꝛ oꝛbis:qꝛ decem tribubus iam captiuatis: ⁊ dua/
bus iam ab a yrio grauiter afflictis:deſtructõem ip/
loꝛum per Caldeos futuram nunciauitt.

ciuitas ſanguinũ ⁊c. c ¶ Ecce ſuper montes ⁊c̃.gloſa
legatur.ij. Paralipo.xxxij.ꝙ Sennacherib obſidente
Hieruſalem pꝛimo menſe nõ potuit paſcha fieri:ſed ce
ſo exercitu et annunciata moꝛte Sennacherib ſecun/
do mẽſe paſcha celebꝛatum eſt. Inde ait:o Juda ne ſis
ſolicitus:occiſo hoſte tuo in templo dei ſui:ecce venit

b G ncrepat ciuitatẽ T ⁊c̃.ſ. Niniuen.iij.ca.Ue

tibi nuncius tranſcurrens montes ⁊ colles:⁊ quaſi de

ſpelunca vel ſpecula annuncians tibi moꝛtem Senna/

cherib liberatam vꝛbem. Celebꝛa ergo feſtiuitates tuas
⁊c̃. Cetera plana ſunt.ſcòm Iſidoꝛum dicitur conſola/

toꝛ vꝛbis:ut ait in vij.etymolo. Naum germen ſiue cõ
ſolatoꝛ. increpat enim ciuitatem ſanguinũ:⁊ poſt euer
ſionem aaceſlae dicens: Ecce ſuper mõ

tes ⁊c. ð ¶ Abachuc luctatoꝛ foꝛtis ⁊c. Quare dica⸗

tur luctatoꝛ foꝛtis patet per verba Hieronymi: qui di

cit ſuper Abdiam: Abachuc interpꝛetatur amplexans

qͥ vł ex eo amabilis fuerit domini vocatur amplexa

tis:ideſt luctantis ſoꝛtitur vocabulum ⁊c̃.

tio:vel quia in certamen cum deo ingreditur:amplexã

e¶ Stat ſuper cuſtodiam ſuam. hoc ſumitur de IAba
chuc.ij.vbi ſcribitur: Suꝑ cuſtodiam meaʒ ſtabo.glo.

ideſt omni diligentia cuſtodiam coꝛ meum.

f ¶ Et figit gradum ſuper munitionem. ideſt ſtabilitat .
animum ſuper Chꝛiſtum. Lotuʒ ſumitur de ſecundo

ca⸗ tem ſequuntur ſumuntur de.iij. capto.
g (0 eruit celos gloꝛia eius rlaudis ciuo plena ster-
ra.Gloſa.in aduentu chꝛiſti repleta ſunt omnia gloꝛia

Vnde Luce.ij. Sloꝛia:in altiſſimis deo:⁊a in terra pax

hominibus bone voluntatis. Et colo.j. Pacificans ᷓ
rra. h (Splendoꝛ eius ut lux erit. quia
quaſi ſol iuſtis radiauit. Coꝛnua:ideſt trophea crucis

in celo ⁊ in terra. h

In manibus eius. Uel manus eius fixe in coꝛnibuj cru

.
tom
mre
wonis
tchnen
ntroͤs
ecg.
dlon;
g
lp

ttrini
faui
Ro⸗

mnn
Nt
en
ſ;
He
qua
mini
in
e:
dtlit

90
t,o
dus⸗
ni
4
e
gloſs
dente
ſee
W /
neſs
nenit
ſde
nna
mas
ſole⸗
eco

mo⸗
*
di

be
1
*
o

—
—

.

=

¶Mꝛologus

¶ Ibi in abſcondita eſt foꝛtitudo eius. Exinaniuit eniʒ

vſq;ʒ ad moꝛtẽ.phil.ij. m ¶ Sophonias ſpeclatoꝛ

⁊c᷑. Sophonias ſᷣm Hiero.interpᷣtat᷑ ſpecula vl archa

nũ dñi. et vłunq; ꝓphe ↄuenit. Dẽ. n. Exec. iij. fili ho/
minis ſpeculatoꝛẽ dedi te domui Iſrl: ⁊ audies de oꝛe
meo vbu:⁊ annũ

ciabis eis: ex me
pppa decuerſieuyt lux erit coꝛnua in ma
1 . . 2 * — . —
captiuitate Jude nibus eius: ibi abſcodita ẽ
⁊ beniamin p na- ſoꝛtitudo eb:l Sophomaſ

buchodonoſoꝛ:qᷓ ſpeculatoꝛ ⁊ archanoꝛum

ioſta inerle dei cognitoꝛ:aũdit clamo/
o Joſia rege vi à niſginz: ei .
ſa einceſptie, reʒ a poꝛta piſciuʒ: eiula
n ¶ Augit clamo-⸗ tum à ſecũda: ⁊ cõtritionẽ
re . Que ſequñ à collibus. Indicit quoq;
tur ſumpta ſut plulatũ habitoꝛib pile:qa
lca. Sophonie. conticuit oĩs pplus chana
Poꝛta aũut piſciũ ESt n
appellat:q duẽ di an:diſper ſi ſüt vniuerſi gin
oſpoli ⁊ Joppen uoluti erant argeto 1 Ag
⁊ vicinioꝛ eſt ma geus feſtin ⁊ letus: ꝗ ſemi/

. —— 7 .
ſi⸗ nikie n da nauit ĩ lachꝛymis vt i gau⸗
ſimarim cos clio metcrerdeſtuct tein
climate. p ( A plũ ediſicat: deuq; pẽem in
collibus de mote
ſyon ⁊ excelſioꝛe

pte vꝛbis qᷓ ab hoſtib' occupata facilioꝛ deſcenſus erit
ad ꝓna. Ualleʒ aũt Syloe ↄpat pile.i.vaſi in qͥ tůduůt

frumẽta:qꝛ de poꝛta piſciũ:⁊ de ſco ⁊ de collib pꝛuẽs
exercit'»tudet inferioꝛa loca. q ¶ Canaã. vocat po-

Dda. r

donoſoꝛ rex Caldeoꝝ ppi ꝑiuriũ Sedechie reg Jude
q ab ipſo receſſerat ipᷣm Sedechiã cũ pplo ſuo in Ba-
byloniã duxit captiuũ incẽſo tẽplo ⁊ deſtructa hierlm
Moꝛtuo aut nabuchodonoſoꝛ ⁊ Balthaſar filio eius

intfecto:ſicut ſcribit᷑ Dañ.v. Darius med ſi ucceſſit i re

gnũ caldeoꝝ:qͥ moꝛtuo ſucceſſit Cyrꝰ rex ꝑſaꝝ:q in pp⸗
mo ano regni ſui remiſit in hierlin circiter qnquagita
milia iudeoꝝ quib pfecit Zoꝛobabel: Jeſü filiũ Joſe
dech: pcepit ut edificarẽt templũ dni. Ili aut extru-
cto altari fundamẽta tepli iecerũt.j.eſdre.iij. Sed inte

rea moꝛtuo Cyro artarxerſes qͥ dictẽ Cabiſes illi ſucce

dẽs mãdauit gẽtib' q̃ erãt ĩ hieruſalẽ ne templũ reedifi
cari ꝑmitterẽt.j.eſdre.iiij.⁊.v.remãſit itaq; opus ipfe⸗
ctũ vſqʒ ad annũ ſcòm Darij filij caſpis. Hoc ano ag
ge' a aacharias pphe nõ timẽtes regis edictũ nec inimi
cicias cicũadiacentiũ pploꝝ hoꝛtati ſüt goꝛobabel et
ppłin ſuũ qᷣ cũ eo erat ut edificarẽt templu:q; iã tempꝰ
erat:q̊ hieremia pphauerat templũ eẽ reedificano:ſ. ed

pꝰ ſeptuaginta annos captiuitatis:hiere.xxix.Pꝛophe

tat aũt Agge ppli reuerſionẽ:templi reedificatione:ci-
uitatis reno uatioõem:obſ. eruantiã ſ. acerdotalẽ: ⁊ exteri
oꝝ regnoꝝ ſbuerſionẽ:et ꝑꝑ iſta dẽ feſtiu⁊ letus iuxta

nois interpᷣtatõeʒ. t ¶ Qui ſemiauit in lachꝛymis ut

in gaudio meteret. ſumptu eſt de pſ. Deſtructũ templũ

—

Deuq; pꝛem inducit loquẽteʒ.ij. ca.

edificat.j.ca. v ¶ Deuq; pꝛen i⸗ ez. ij
uc auũt vnũ modicũq; ⁊c. Intlinea

vbi ait: x

pulũ iudeoꝝ.vñ Dañ.xiij. Semen Chanaan ⁊ nõ Ju/
Diſpſi ſũt ⁊c᷑.lqꝛ ꝑibũt:qꝛ tãtas hñt diuitias
vt eis putãt ſe indutos ⁊ ſeptos. Myſtice ꝑ poꝛta piſci
um delignat᷑ curioſitas hũana.ꝑ ſcõam:carnis ↄcupi/
ſcẽtia.p colles:ſuꝑbia.pꝑ ꝑilam:hieruſalẽ:q erat euertt
da ꝓpter oĩa iſta. S ¶ Aggeus feſtiu ac. Ad euiden
tiam iſtoꝝ nota:ꝙ ſicut ſcribit in·ij. pali.vl. Nabucho

ris:tpe paſſionis ſol obſcurat᷑ẽ. Item glo. marginal: qñ de

didine teſtm in Syna moui celũ ⁊ terrã ⁊ mare rubꝛũ et
dele

rtũ vt vobiſcũ ponerẽ teſtm. Nunc aũt polliceoꝛ ꝙ ad/

huc ſel mouebo celũ ⁊ terrã:ut illis cõmotis moueant᷑ oss

gẽtes.ſ.õrie ptãtes ſplendoꝛẽ dñi ſuſtinẽ nõ valẽtes. ¶Et
veniet deſiderat cun-
ctis gẽtibꝰ.i.ſaluatoꝛ

ucit loquẽtẽ:àdhuc vnuʒ 3 (acharia memor

modicũq;:⁊ ego cõmoue/ dni ſui ⁊c.. Sicut ait

e , ,Diero. Alggeus: ⁊ Za
bo celũ ⁊? trã ? mare? ari⸗ chhariaj in ſcõðo anno
dã:⁊ mouebo oẽſgẽteſ: et ¶ Darij reg medoꝝ ꝓp/-
vẽiet deſiderat cũcũgẽtibꝰl ppᷣauerut. Agge aut

zacharias mẽoꝛ dñi ſui ml Zacharie bpoge.
tiplx in pphia:hierlm ve⸗ guo en nn it

ick unL161². ſicut pʒ in textu vtri/⸗
ſtibꝰ ſoꝛdidis indutaʒ:&t la uſq;. Aggeus. n. ince⸗
pidẽ oculoꝝ ſeptẽ candela pit ꝓphare in. vj.me

bꝛũq; aureũ cum totidẽ lu ſe. ↄacharias nuns in
cerniſ quot ocuł:duaſ quo na r viex⸗

E „² as dꝛ memoꝛ dñi:ex
B oliuas a ſiniſtriſ lampa ponit Jſi. dicẽs i. vj.
dis cèrnit:⁊ a dextris:t p etpy. zZacharia) interp

equos:ruſos:nigros:vari/ tar memoꝛia oñl. Se

„ , pptuageſimo. n. anno
os ⁊ albos:et diſſipatas q ôeſolatõis tẽpli ↄple

memoꝛat᷑ eſt dñs po
puli ſui: iubẽteq; dnño
reuerſus ẽppls ⁊ reedificata eſt vꝛbs ⁊ templũ. Itẽ. eſdre
v. legit qualr ꝓphauerũt Agge ⁊ gacharias adii uãtes po/
pulu ad reediticanðõ templũ. a ¶ Multiplex in ꝓphia. qꝛ
ꝓphᷣat de reditu populi:⁊ reedificatoę templ:ſicut pʒ in p
mo ⁊ ſcòo ⁊ de multis aljs. b Lernit hierlm ⁊c. pp
ſqualoꝛẽ captiuitat.et ſicut legit᷑ de Jeſu filio Joſea edech: vl
legit᷑ de Jeſu xpᷣo carne ſili peccatrici induto: Philipᷣ.ij. In

drigal ex ephꝛaym ⁊ equũ to: Zacharia pdicãte

ſilitudine hoim fact'eſt: æ hitu inuẽt ut ho: Ro.viij. Deus

iũ ſuun mittes in ſilitudinẽ carnis pcti cc. Iſta veſt ſoꝛdi⸗
appuit in paſſione ſic ipſe teſtat: Iſa.lxin. Aſper us eſt
ſanguis eoꝝ ſuꝑ veſtimẽta mea: ⁊ oia indumenta mea ind
naui. c ¶ Et lapidẽ oculoꝝ ſeptẽ.i.Jeſũ qͥ dĩ lapij ð mon
te abſciſuj:Dan.ij. Pꝛo roboꝛe qͥ oia ↄterit.tẽ Math.xxj
dẽ lapis ↄterẽs inimicos. Itẽ dẽ lapis angular oiungẽs du⸗
os pietes in vnũ:Ephe.ij. Suꝑ quẽ lapidẽ ſepteʒ vel octo
ſũt oculi:de quib'dẽ Iſa.xj.reqeſcet ſuꝑ euʒ ſpũs dñi:ſpũs

ſapie ⁊ intellect:ſpus ↄſilij ⁊ foꝛtitudinis:ſpus ſcie ⁊ pieta

tis: ⁊ repleuit eũ ſpus timoꝛis vni. OD ¶ adelabꝛũq; ⁊c᷑.
Candelabꝛuũ eccla aurea ꝓpter ſpiritalẽ intelligentia ſcriptu
raꝝ. Laãpas xps. Jſa.xij. Saluatoꝛ eius ut lapas accendat᷑
q in eccla fulget. Septẽ lucerne ? ſeptẽ infuſoꝛia eaʒꝛ:gꝛatie
ſpũſſancti:pꝑ quas oleũ miſericoꝛdie dei ſuſcipit eccla.Oue
oliue Moyſes ⁊ helias.i.lex ⁊ ꝓphe qᷣ de xpᷣi paſſione pᷣdi
cabãt:vel oliue euãgeliũ qð a dextris:⁊ lex qͥ a ſiniſtrij.

e ¶ Ut poſt equos ⁊c̃. Juxta glo.Per eqᷣs rufos ðſignantur

Babylonij crudelitate tribilej.p nigros:qꝛ ſic oꝛdinat᷑ text᷑
per ſe moꝛtẽ iudeoꝝ xpᷣo nuncio pᷣferẽtej.p albos:macedo
nes ſub qn rege antiocho machabeoꝝ victoꝛiã legimus.ꝑ

varios:romanoꝝ reges:qͥ alij fuerũt clemẽtes in iudeos:

ut. C. Ceſar. alij pſecutoꝛes ut Ueſpeſianuj. Quidãa dicunt

quattuoꝛ qᷓdrigas:q̃ttuoꝛ euãgelia:equo):aplos:qͥꝝ alij ru
fi martyrio:alij obſcuri ⁊ nigri ꝓfũditate ⁊ cognitone my
ſterij:alij albi gra vginali:alij varij ⁊ foꝛtes gram curatio/
nũ ⁊ diuerſaru virtutu hñtes. ¶Et diſſipatas qdrigas
ex ephꝛaym. Iloſtra littera eſt diſpergam quadrigam cx e-
phꝛaym. quod exponit Hierony. in oꝛiginali dicens: ion
erunt pᷣlia omnib xpᷣi aduentu ⁊ natiuitat pacatis Poo

interpᷣtat᷑ carpophoꝛia.i.vbertas ⁊ frugũ abũdantia:pᷣſ.fi
lij ephꝛaim intendẽtes ⁊ mittentes ar.co.ſ.in. d.b. Et alibi
hi in curribꝰ:⁊ hi in eqs:ſed equ eoꝝ diſperdit de PHierlin

de quo pᷣſ. Fallax equ ad ſalutẽ. g ¶ Pauperẽ regem ⁊c.

Hãc ꝓphiaʒ euangeli
ſte dicüt eſſe ↄpletam , „ . Dd
añ oñs ingreſſus eſt de hieruſalẽ paàuperẽ regẽ
hierlin ſedes ſuꝑ aſi · vaticinetur:⁊ pᷣdicet ſeden
nũ ⁊ pullũ aſineꝛmat ⸗⸗ Ee „,
the. xxj. Mar. x. Lu tẽ ſup pullũ filiũ aſine ſub

ce. xix. Johan. xij. Dde iugalis.. Mãälachias apte

iſta aſina dꝛ in hiſto ⁊ ĩ fine oium ꝓphetaꝝ de
perid⸗ Poriatwinen abiectiõe iſrł ⁊ vocatiõe gẽ
ta non hebãt. Cun liũ:non ẽ mihi ait volũtas
aliquis ea opar fue in vob dicit dñs exercituũ
rat pabuluʒ dabit ei: ⁊ mun nõ ſuſcipiaʒ dema
pulloid kit ed op nu vra. Ab oꝛtu eniz ſolis
eius ita cõe obſequiũ vſq;ʒ ad occaſuʒ magnu; e
quidã eã dictã putẽãt nNomẽ meuʒ in gentib:⁊ in
ſubiugalẽ:quaſi omi
iugo ⁊ dñio expoſitã .
ſʒ grecũ nomẽ eſt. aſina.n. latine:grece ſubiugalis dicit.
h¶ Valachias aperte ⁊c. totuʒ iſtud ſcribit in pᷣmo ca. ſi
do. in. vij. ety. dicit: ꝓ Malachias interpᷣtat᷑ angeluj dñi.i.
nunciᷣ:quicqd eniʒ loqᷣbat᷑:q̃ſi a dño eſſent madata crede/
bat:et inde eᷣ nomẽ ſeptuaginta intpꝛetes traſtulerũt dicẽ
tes: Aſſumptio vbi dñi ſuꝑ iſr in manu angeli eius.

i mihi voluntas. in vobis:qui immundi offertis.
k ¶ Et munus nõ ſuſcipiam.ſanguinẽ hircoꝛum aut thau/
roꝝ:ſʒ thymiama oꝛonum. l ¶ Ab oꝛtu.n.ſol cc. Nõ in

vna iudea vł hieruſalẽ:vñ Joh.xvij.dicit ſaluatoꝛ: Dater

manifeſtaui nomẽ tuũ oib:qͥj dediſti mihi. m ¶ Offert.
in cerimonijs xpᷣianoꝝ. n (¶ Oblatio munda.p hocicre⸗
pat ſacerdotes iudeoꝝ:q offerũt nõ idonea ad imolanduʒ
vt ſciãt carnalibus victimis ſpuales victimas ſucceſſuras
a ¶ Hſaiam Hieremiã c. Hieronym exponit ſeipᷣm dicẽs
in ꝓlogo ſuꝑ Iſa. Ita.n.vniuerſa xpᷣi ecclieq; myſteria ad
aliquid ꝓſecuteſt:ut nõ putes eũ de futuro vaticinari:ſed
de pᷣterit hiſtoꝛiã texere. Texo is texui texere textũ tu dã
telã facẽ:coopꝑire:oꝛdinare:ↄſtruere.vñ hic texx tus tui:li
ber ↄtinẽs tractatũ ſine l̃e expõne. b Sacldlib vo vgã
nuceã ⁊c̃. Mota e.j.Hieremie nr̃a lr̃a eſt vgã virgilantem
ego video.Et hac hñt Aquila Symach ⁊ Hieronymus.
Septuaginta aũt dicũt baculũ nuceũ. Theodoſius vo vir
gam amigdalina. Et oĩa iſta ↄpetũt xpᷣo:qͥ dẽ vga in coꝛꝛe/
ctõe maloꝝ:numeri.xxiiij. Conſurget vga in iirł ⁊ ꝑcutiet
duces Moab. Baculus dẽ in ſuſtentatõe bonoꝝ actiuoꝛũ
p̃ſ. Uirga tua ⁊ hacls tu.ipſa me ↄſolata ſũt.Uirga dẽ ĩ cu
ſtoditõne ↄtemplatiuoꝝ:pᷣſ.Ecce nõ doꝛmitabit neq; doꝛ
miet. Amigdalus dẽ in ſanatoe ſpũaliũ ifirmitatũ:pᷣſ. Mi
ſit vbũ ⁊ ſanauit eos.Nux qꝛ paſcit dẽ in refectõe ꝑfectoꝛũ
Matth. xj. Uenite nedN laboꝛatis ⁊ onerati eſtis et
ego reficiã vos. c ¶ Et ollã ſuccenſa.⁊c. Per ollã ſuccen
ſam intelligit Rex Babylonie:qͥ bñ dẽ olla ſuccenſa ppter
ambitoeʒ ſicut pʒ in pncipio iudid.vel qꝛ ex toto iudeos in
nihilu coxit.vñn Hiere.j.ca. Pꝛim comedit eũ rex Aſſur:
ſed iſte nouiſſimꝰ Nabuchodonoſoꝛ exoſſauit eũ. Aqᷣlo dẽ
q̃ſi aqᷓs ligãs:vẽt gelioꝰ⁊ ſicc:pꝑ quẽ ſignat᷑ diaboluj:a cui
facie olla ſnccẽdit:cũ puerſe ſuggeſtiões inſufflant᷑: ſa.liiij
ego creaui fabꝛũ ſufflantẽ in igne pꝛunas ⁊c. d ¶ Et par/
dũ ſpoliatũ ⁊c. Hiere.xiij.ẽ nra lr̃a.Si mutare pot ethiop
pellẽ ſuã:aut pardus varietates ſuas ⁊ vos poterit bñfacẽ
cũ didicerit maluũ.q.d.ſicut ab ethiope ñ pot ſeꝑari nigre⸗

¶Dꝛologus

ſm altioꝛẽ intelligẽtiã ad hereſũ multitudinẽ refertur: qui

do:nec coloꝝ varietas a ꝑpdo:ita vos eſt᷑ inſepabili ob

ſtinati in malo:vn ſapᷣ.xij. Nequã ẽ natio eo ⁊ nãlis

malitia eoꝝ.ſ.ſtudio nõ nã. Pardus beſtiꝗ ẽ vclociſſi-
ma ⁊ pᷣceps ad ſanguinẽ ⁊ ẽ varioꝝ coloꝛꝰꝑ qo notat᷑
iĩ iudeis diuerſitas vicioꝝ. e ¶ Et qdruplex ⁊c. In tre
nis qdruplici plã
. 5 git. ſ. alphabeto
oĩ loco ſacriſicat ⁊ offertur ppꝑ deſtructioem
nomini meo öblato mun cin gus ſuil
da. Aſaiãm:hieremiã: ece vigu: pteritag de⸗
„12 „ 2- 2
chielẽ danielẽ ꝗs poteſt ploꝛauit. Siguli
vl intelligere vl exponere? auüt vſus lameta-
Quoꝛũ pꝛimus nõ ꝓphe/ tatoum fm oꝛdi-

farn vi i „ν nẽ hebꝛaicaꝝ lr̃a
tiam videt mihi texen . ſed ruũ i ideomate ſu/
euangeliu. Secũd virgaz munt initiu. Uer
nuceã ⁊ öllam ſuccenſaʒ a bi gra: pm vſus
facie aglonis:qt pardũ ſpo lesa D S
liatũ ſuis coloꝛibꝰ: t q̃dru de ali, vſ⸗ aa
plex diuerſis metris nectit nẽ alphabeti. Et
poſtea repetit᷑ al-
„ „ „ „ „ phabetu ⁊ quatt
in pncipijs vᷣſuũ oꝛdinat᷑.In tertia aũt repetitõe ſingla
elemẽta tripłr repetunt᷑. lecto ctis.nexi vel nexui.ne-
ctẽ pla ſignat qᷣͥ hñt᷑ ꝑ hũc verſ: Necto dat inſerẽ:oiũ
gere:ſiue ligare.Añ to c veniẽs in xi to mutat ⁊ in xi.

Datq; xui pecto piter xi ſic qᷓ; necto. f ¶ Diuerſis me

tris. Un Hiero.in qͥda epla ad Marcella:q; incipit:nu
diuj tertac.ſic ait:Hẽs in lamẽtatõnibꝰ Hiere.q̃ttuoꝛ
alphabeta: ex qbꝰ duo pᷣma qſi ſaphico metro ſcripta
ſũt:qꝛ tres vᷣſiculos qᷣ ſivi nexi ſũt ⁊ ab vna tm lr̃a inci
piũt heroicũ coma ↄcludit.Tertiũ alphabetuʒ trime⸗
trũ ſcriptũ eſt trinis lrij:ſʒ eiſdẽ trini vſus incipiũt.q̃r/
tũ alphabetũ ſile ẽ pᷣmo ⁊ ſco:ita dicit Iſi.in.vj.ety.
ſz aliqtulũ lucididicẽs:ꝙ duo pᷣma alphabeta: q̃ſi ſa⸗
phico metro ſcripta ſũt:qꝛ vſiculi qͥ ſibiinuicẽ nexi ſũt
ab vna tm lr̃a incipiut:qͥ) heroicũ coma ↄcludit.Intel
lige ſic:Saphicũ metrũ dẽ:cuinuẽtrix Sapho fuit:q̃
le eſt illud: Ut queat laxis reſonare fibꝛis:ccce vn vſus

Mira geſtoꝝ famuli tuoꝝ:ecce ſcõs:Solue polluti la

bij reatũ:ecce tert vſus.Et p tres vſuj ſequet᷑ coma he
roicũ.i.clauſula vſus heroici:ſiue vſus exametri:qͥ he-
roum.i.viroꝝ foꝛtiũ fcã deſcribunt᷑:cũ dꝛ:Sancte Jo/
hanes.iſte hymn dẽ metrũ ſaphicũ:pentametruʒ:da⸗
ctilycũ. Saphicũ:qꝛ ſapho puella h modi metrũ ine
nit. Pentametrum: qꝛ qlibet vſus metric qnq; hẽt pe
des: pmo trocheũ:ſcõo ſpõdeũ:tertio dactylũ:quarto
trocheũ: qnto ſilr trocheũ.Dactylicũ dẽ a pede pᷣdõi/
nãte in iſto metro in tertio pede:vbi vult ſemꝑ hꝛe da/-
ctylũ. nã in ſcòo pede ⁊ in qnto idifferent põt recipere
trocheũ vel ſpondeũ.Et ſubdit Iſi.tertiũ alphabetuʒ
trimetro ſcriptũ eſt: ⁊ trinis lr̃ij trini vſus incipiũt.Cõ
coꝛda lr̃aʒ Iſi.cũ lr̃a Hiero.q̃ ſupꝛapoſita eſt:et gr̃a ex
empli accipiam' illa vba Boetij de ↄſol. in ſcõo li. vbi
loquit᷑ de mutabilitate foꝛtune.Hec cũ ſuꝑba vterit vi
ces dextra:⁊ eſtuatj moꝛe fert᷑ Euripi:dudũ tremẽdos
ſeua pꝛoterit reges:humilẽq; victi ſubleuat fallax vul⸗
tũ ⁊ccẽ. hoc metrũ eſt trimetrũ iabicum ↄtinuũ:qꝛ con
ſtat ex ſex iambis:vel trib' iãbis ⁊ alijs pedibꝰ.Pec cũ
ſpondeuj:ſuꝑ iamb':ba ver ſpondeuj:terit iambuj:vi
ces iamb:dextra ſpondeus:hec cuʒ ſuꝑ: ecce metrum
ex ſpondeo ⁊ iambo:ba verterit:ecce aliuch metrum ex

ſpõdeo ⁊ iabo:vices dextra:ecce tertiũ metruʒ ex iabo
⁊ ſpondeo.Silr potes vidẽ ꝑ ſequẽtes vſus. Jambicuzʒ

dine

oo⸗

flenn
Na
ſopf
nage

ſſ
pener
Uturn
rüͤnn
zatn⸗
ſuob
neen
uht

i

1

rt
ſnn

lrob
nils
aſſi⸗
htni
N
apli
Pen
on
furn
puti
Gde⸗
uli
neta-
oꝛdi⸗
elia
eſu⸗

¶ Mꝛologus

dẽ metrũ a pede pᷣdñante.ſ.a iaãbo:q ſp hʒ poni in ſcõo

loco. Itẽ panaſticũ dẽ ab inuẽtoꝛe.Itẽ nota ꝙ dimetꝝʒ

——

vltrimetrũ:vel tetrametrũ in metrij iabicis:trochaid
anapeſticiꝰꝑ duplices pedes ↄputare debes:in reliqs
vo ꝑ ſimplices. g (Krtius ⁊c̃. Poc eſt nouellos
magros. Sʒ de ſe
nectute mentij oꝛ „„
ſn ich eneer⸗ alphabetuz. Tertius pᷣnci/
venerabi ẽ no di cjpiã finem tantis habet
uturna neq; äno eie
5 obſcuritatib inuoluta: ut

rũ numero copu
tata. Cani ſũt iten apud hebꝛeoſ ipſe ptes cũ

ſus bois: etajſe exoꝛdio geneſeos ante an-
nectul:vite WWA. — nol triginta non legantur.

lürei batte Quartus vo ꝗ ⁊ extremuſ
le ponit ꝓ ſingula int᷑ qttuoꝛ ꝓphas:tẽpoꝛuʒ
ri. In pmo caplto ↄſcius :t toti mũdi philo/
agit ð euangeliſt
valde obſcure:ab

xj. vſq; ad finẽ agit de templo:ita ꝙ vix põt eũ aliquij
intelligere: ita dicit Diero.ſuꝑ Egech. Exechiel difficul
tatẽ hebꝛeoꝝ monſtrat traditio.niſi.n.qꝗs apud hebꝛe
os ſacerdotalis miniſterij etatẽ.i.triginta annos imple
uerit: nec pncipia geneſeos: nec cãtica caticoꝝ: nec exoꝛ
diũ Exçechielis:nec finẽ legere ꝑmittit: ut ad plenã ſciaʒ
æ myſticos intellect plenũ humane nãe tpᷣs accedat.
i ¶¶ QAuart'vo c. Magna ↄmẽdatio eſt ꝙ dẽ tᷣoꝝ cõ
clus. ix. ca. vbi agit de hebdomadibꝰ: vbi ſcribit in glo
ſa in pncipio Daniel. Scienõ nullũ pphazʒ tã apte ſcri
pfſiſſe de xpo ſicut iſte ſcripſit ſpaliter in.ix.ca.Nã et
tpᷣs notauit aduent: a reges ꝑ oꝛdinẽ:⁊ annos enũerat

2 manifeſta ſigna.vñ hic dẽ tot mũdi philohiſtoꝛic

i.amatoꝛ hiſtoꝛiaꝝ:a philo qð eſt amoꝛ ⁊ hiſtoꝛia:a
vij.ca.vſq; ad.xiij. excluſiue.Et ꝑ hoc ꝙ taʒ diligenter
ſcribebat.ſ.deiminãdo tpᷣs reges ⁊ regna:veritat hiſto
riaꝝ ꝓbat᷑ amatoꝛ. Eſt aũt hiſtoꝛia narrato rei geſte:p

qua ea q̃ i pterito facta ſũt dignoſcunt᷑:et dẽ ab hiſtoꝛi

grece qð ẽ videre vel cogſcẽ. Apud veterej.n. nemo ſcri
bebat hiſtoꝛiã niſi is ꝗͥ intfuiſſet: ⁊ ea qͥ ſcribẽda eſſent
vidiſſet. pphᷣe aũt ꝓpter ꝓphie certitudinẽ gic de fu⸗
tur tanq de pᷣteritis loquebant. k¶ Lapidẽ pciſuʒ 5
mote cc. Dañ.ij. Et exponit᷑ de xpᷣo d dẽ lapis pciſuj ð
monte ſine manib'. i. ↄcept a natſine bumana opato
ne ð btã vgine ceter peminẽte q̃ ſubuertit oĩa regna di
aboli. de iſtis qꝗttuoꝛ magnis ꝓphij dicit Iſi.in vij. ety.
Jſaias interpᷣtat᷑ ſaluatoꝛ mũudi. Saluatoꝛẽ.n.vniuer
ſarũ gentiũ eiuſdẽ ſacr̃a amplõ ꝙ ceteri pᷣdicat. Hiere.
mias excelſus dñs peo ꝙ dem̃ eſt ei: Coſtitui te ſuꝑ gẽ
tes 7 regna: Hiere.j.ca.Egechiel foꝛtitudo dei 'm Re/

migiũ: Cofoꝛtauit me de: vñ exech.iij. Man dñi erat

7

mecũ ↄfoꝛtãs me. Daniel iudiciuz dei:ſiue qꝛ in pſꝛo

ri iudicio ſniam diutne examinatiois exhibuit: ſiue ꝙ
viſiones 2 ſomnia ſagaci mẽte diſcernẽs aperuit.
¶ Dauid Simonides nr̃ ⁊c.] Sicut ait Iſi.in. vij ety.
Dauid interpᷣtat᷑ manu foꝛt :qꝛ vtiq; foꝛtiſſi imin pᷣli
fuit ipſe:⁊ deſiderabilis in ſtirpe.ſ.ſua de q̃ pᷣdixerat ag
ge ꝓpha:Ueniet deſiderat cunci gentib.qꝛ vo Dauid
lyrico metro pſalteriũ hebꝛaice ſcripſit teſte oꝛatoꝛe 4

ait: Pſalteriũ lyrici ↄpoſuere pedes:iõ hic qnq; poeta

rũ lyricoꝝ noib'appellat.dẽ aũt lyricuj qᷣ lyrica ſcribit

—w⸗

lyrica aũt a lyra:dicunt᷑ carmina q lyra cãtant᷑:ſic ſunt

₰ 7

carmina hoꝛatij. Itẽ a lyrin qð eſt varietas vel diuerſi

tas dicunt᷑ lyrica qͥ ↄtinẽt carminũ diuerſitatẽ ⁊ varie⸗
tatẽ:ſicut pʒ in odis hoꝛatij.dẽ ergo Dauid ſi imonides
nr q ſ. lyrice ſcripſit apð hebꝛeos:ſicut ſimonides apð

grecos: de aͤ dicit Iſi. in. j. etp. Simonida metra Simoni/

des poeta lyric ↄpoſuit. Itẽè in e.dẽ Trenos pᷣm vſu Pie D

remias opoſuit: poſt hunc apud grecos Simonide) poeta
lyricus. Itẽ hiero.in epla ad Nepotianũ pᷣibyteꝝ:Ad po-
etas venio: homeꝝ:heſiodũ: Simonidẽ ⁊c.Quidam di

cunt Symphonides
DW Us qð i vitate nihil ẽ. Itẽ
hiſtoꝛicus lapidẽ pᷣciſu, de Dauic pidar:.· iſtepi
mõte ſine manibꝰ:⁊ regna an Geeſult eäle
ne ꝓpnüciat. Dauid ſimo/ go ſuꝑ Job. Iteʒ Da⸗
e nr: pindar alcheuſ uichni Ache P di
laccus quoq; catulł atq; ci von wwoe
ſerenus: Chꝛiſtuʒz lyra per n Vtocheche
ſonat:⁊ ĩ decachoꝛdo pſal bãt: Diſcedo alcheus
terio ab infen excitat reſur puũcto illuille meo dqs
Quij mihi Callima
chu) ⁊c.q.d.Diſcedo

Alche.i.Alcheo in laude ↄpatus.pũcto.i.iudicio illlau
dator..⁊ ille laudatoꝛ q diſcedit meo iudicio.i.qͥs diſcedit
a me niſi callimachus d fuit famoſus poeta. Item Dauid
flaccus nr ꝗᷣ lyrice ſcripſit ut flaccuj.i.hoꝛatũ:de qͥ dicit qu
uenalis: Omne vafer viriũ ridẽti flaccus amico: Tagit:et
admiſſus inter pᷣcoꝛdia ludit. Uafer ra.rum.dẽ callidus:q̃

ſi varia ferẽs:ꝗᷣ.ſ.varijs loquit᷑ modis. Itẽ Oauid catullus

nr̃ ⁊ ſeren.expone ut ſupꝛa ð alijs. Catullus fuit veronen
Unde Ouidius inde ſine titulo i fine: Mantua vgilio gau
det verona catullo. Pelingne geni gla dicoꝛ ego.Serenus
nus foꝛte a ſerenitate animi dict᷑ eſt:qꝛ ſeren erat.i.clarus
hilaris ⁊ trãaquillus:ſicut Naſo dẽ a magnitudine naſi.Et
Ouidius q̃ſi ouũ diuidẽj.Dauid inqᷓ; nr̃ cub.ſ pſalmij vti
mur: Chꝛiſtũ lyra pſonat.i.laudat in carmine lyrico.Vł ly
ra ad lr̃am: quã tangẽdo decãtabat pſalmos ſuo g. vñ. ij. re
gũ.vj.dẽ ꝙ Dauid pꝑcutiebat in oꝛganis armigatis. Itez. j.
palipᷣ.xv. dixit dauid pᷣncipibus leuitaxꝝ:ut ↄſtituerent de
fratribꝰ ſuis catoꝛes in oꝛganis muſicoꝝ nablij:videh ⁊ ly
ris et cymbał. Lyra dẽ a lyrin. i.varietas vel diuerſitas:eo
ꝙ diuerſitatẽ vocum faciat.Et ĩ decachoꝛdo pſalterio exci
tat ab inferij reſurgentẽ.i.excitandũ pᷣdicat:pᷣſ.Ego doꝛmi
ui ⁊ ſopoꝛatus ſũ ⁊ exurrexi. Itẽ alibi nõ derelins animã
meazʒ in inferno ⁊c. Itẽ alibi:eruiſti animã meã ex inferno
inferioꝛi.et in multis alis lod. Decachoꝛdũ pſalteriũ iſtru

mentũ ẽ muſicũ cũ decẽ choꝛdis: qͥ hebꝛei vſi ſũt pꝓpter uu

merũ decalogi:pſ.ĩ pſalterio decachoꝛdo pſallã tibi.⁊ dẽ a
deca qð eſt decẽ choꝛda:⁊ dẽ nablũ hebꝛaice:pſalterium
grece:oꝛganũ latine. Dicit᷑ aũt pſalteriũ a pſaltin grece qð ẽ
tangẽ latine:qꝛ dũ tangit a ſupioꝛi reddit ſonũ:⁊ ab illo in
ſtrumẽto dẽ liber pſalteriũ:qꝛ ad vocẽ illy pſalterij dauid
decantabat pſalmos:⁊ hoc ẽ qð dẽ hic:ꝙ cantãdo in deca
choꝛdo pſaltio excitat ⁊c.vel dẽ excitat qꝛ dẽ i pſalmo: Ex.
urge gloꝛia mea. Et rñdet filius:exurgã diluculo. Quidaʒ
putãt ꝙ qꝛ hierony. multũ adheret antiquis hiſtoꝛijs:loqͥ
tur hic de Dauid ꝑ ſilitudinẽ Oꝛphei ꝗͥ vxoꝛẽ ſuaʒ in talo
a ſerpente vulneratã ⁊ moꝛtua: ⁊ ad inferos iã deductã cũ
cythara eſt ſecutus:ut eã ab inferis extraheret: q illic veni
ens tã dulcit᷑ cytharigauit:ꝙ oẽs dij infernales dulcedie cy/
thare ↄuicti ei Euridicen reddiderũt. Uñ theodolus:Euri
dicen monitis qui regna tenentur Acherontis: Conditone
graui iuſſit pſerpina reddi.et ſ̃m hoc expeit: m ¶ In deca
choꝛdo pſaltio. cãtãdo excitat.i.excitado pᷣſigurat chꝛiſtũ.

a ¶ Zlb inferij.i. a moꝛte. vel ab inſeris poſt ſpoliatõeʒ infer

ni:vbi vectes ferreos ofregit. vel excitat. i. excitadi deſideri⸗/
um demonſtrat: in q̊ͥ innuebat ꝙỹtũ redemptoeʒ humãai ge
neris affectabat. Ii. in vj. ety. ſic ait: Omnes pſalmi apud

b 3

hebꝛeos metrico carmine ſũt ↄpoſiti. Nam moꝛe Romani
Flacci:a greci pindari:nũc alij iambo currunt: nũc alchai⸗
co pſonant:nuc ſaphico nitent trimetro vel tetrametro pe

de incedentes:foꝛte ppter hoc Hieronym poſuit hic flaccũ
Pindaꝝ:⁊ Alcheun. b ¶ Salomon pacificus ⁊c. Siẽ di

cit Iſi.in glo.In pnci
pio ecclaſtes tribꝰ no
minibꝰvocateſt ſalo
mon. Pꝛimo pacific
qꝛ ſicut dẽ. iij. reg. iiij
pacẽ habuit in regno
ſuo ex oi ꝑte i circui/
tu. Idida.i. dilectus
dñi qꝛ ſicut. ij. reg.xij
Nathan vocauit no
mẽ eius amabiũ ono
eo ꝙ dñs diliget eum
Itẽ eoeleth hebꝛaice
eccleſiaſtes grece:cõoci
onatoꝛ latine:qꝛ eins
ſermo nõ eſt ad vnuʒ
ſʒ ad vniuerſo:iuxta
illa tria noia tria cõ/⸗
poſuit voluũina:Pꝛo
uerbia in quib docet
incipiẽtes vel puulo)
Eccliaſten:in qͥ docet
ꝓliciẽtes et maturos
Catica coꝝ: q̃ ꝑtinẽt
ad pfectos.de his ple
nius dicet᷑:cũ coʒe ſpe
ciales plogi pſtringẽet᷑
In ꝓuerbijs moꝛes
coꝛꝛigit puuloꝝ. vn/
de crebꝛo loquit᷑ ibi q̃
ſi ad filium. In ecclaſte naturã docet.i.natiuitatẽ q̃ eſt ᷑mi

⁊ amabilis dni:moꝛes coꝛ⸗
rigit:naturã docet:eccliam
iũgit ⁊ xᷣm:ſcãrũq; nupti⸗
aꝝ dulce canit epithalami
um. Hꝛèſter in ecclie typo
pplin liberat de piculo:⁊ ĩ
terfecto aman q interp̃tat᷑ ĩ
iqtas: ptes ↄuiuij ⁊ dieʒ ce
lebꝛem mittit in poſteros.
Paralypomenon liber.i.

fac tal e:ũt abſq; illo ſiꝗs
ſciam ſcripturarũ ſibi volu
erit arrogare:ſeipᷣm irride
gt. Mer ſingula ꝗqppe noia
iũcturaſq; vboꝛu: ⁊ pꝛeter
miſſe ĩ regũ libꝛis tangunt᷑

plicant᷑ euãgelij qſtiones.

nuj creatoꝝ:oia docẽs bꝛeuia ⁊ caduca.vñ dicit: anitas

vanitatũ ⁊c᷑. In canticis canticoꝝ:ecclam iũgit ⁊ chꝛiſtum
qꝛ ibi docet ecclam vtutib'ↄſũmata:⁊ veri ſponſi amplexi
buy copulatã diligere ſolũ deum. c ¶ Epithalamin.dẽ cã
ticũ qð cantat᷑ ſuꝑ thalamũ.i.ſuꝑ ſponſe ⁊ ſponſi cubiculũ

Et dẽ ab epi qð eſt ſupꝛa ⁊ thalamus:vñ Ili.ety.j.Epitha

lamia ſũt carmina nubentiũ q decantant᷑ a ſcholaſtid ĩ ho
noꝛe ſponſi ſponſe.hoc p Salomon edidit in laudẽ chꝛi
ſti ⁊ eccle. dicit itaq;ʒ: Dulce canit epithalamiũ nuptiax ſa
cta ⁊.i.ↄiunctõis xpi ⁊ eccleſie. d ¶ Peſter in eccleſie typo
⁊c. De moꝛte Aman legit Heſter vij. Cetera q ſ equunt᷑ re-
citantur in.ix. e ¶ Paralypomenon liber ⁊c. Sicut diẽ
Ili. in vj.ety.paralypomenon grece dẽ:qð nos ptermifſoꝛ
vel relictoꝝ dicere poſſumus:qꝛ ea ꝗ in lege vel in reguʒz li⸗
bꝛis vel omiſſa vel non plene relata ſut:in iſta ſũmatim ac
bꝛeuit explicant᷑. Et nota ꝙ paralypomenon vbũ grecũ: eſt
idẽ qð pᷣtermitto vł relinquo:⁊ ↄponit᷑ a para q ẽ ſ. eoꝛſuʒ
lypo qð eſt reliquẽ. Et in palypomenos ꝑticipiũ paſſiuũ
teriti tpis:cubgenitiu plis eſt palypomenon.i.ptermiſſo
rũ vel relictoꝝ:ſicut exponit magr̃ Matthe vindocinenſ
in tractatu de pᷣpoſitoib'grecis. Scom hug.dẽ a para qð ẽ
pter ⁊ etypos ſub ⁊ mene qð eſt defect qſi termiſſoꝛꝛ ſ up
plens defecti:qa bꝛeuit ſumatim pᷣtermiſſa ↄphedit.vnõ
etiã dẽ: f ¶ Epitomẽ.i.abbꝛeuiatio veteris inſtri. i. vete⸗
ris teſti:qð dẽ inſtrm:qꝛ inſtruit in doctrina fidei ⁊ moꝛuz.
Nota ꝙ hec epitome epitomes: vel hoc epitoma atis. id

ẽ abbꝛeuiatio ſermonis:ab epi qð ẽ ſupꝛa ⁊ tomos qð eſt

ſectio vel inciſio:qſi pſectio vel pᷣciſio ſermonis.hic aut po
nit abſolute ꝓp abbꝛeuiatoe:qꝛ bꝛeuit᷑ colligit pᷣtermiſſa.
g ¶ Tan.in ſniax capacitate. Ac talij e. in ſ. cripturarum

gentẽ.! Salomon pacific

inſtr̃i veteris epitõmẽ: tãn

hiſtoꝛie:⁊ inũmerabiles ex

Eſdrqs ⁊ neemiaſ adiuto:

MDꝛologus

dilucidatoe. h¶ Ut abſq; illo ⁊c..i.arrogani ſibi ati
buere. i ¶ Seipm irrideat.i.deludat ⁊ decipiat. Hic
nota ↄpoſitões h'vbi rogo ꝑ hos vſus: Si rogat addi
derij con ↄgregat:e dat:in infert: De mini:t:ſub ſubſti
tuit:ꝓ ꝓptrahit:inter q̃rit:pᷣ ſuꝑat:ab deſtruit: ar q; ſu
pbit. I ¶ Expli⸗
“ . cat.i. apiunt.q.ex
videlicet ⁊ cõſolatoꝛ a dñũo tra plicã ponunt
in vno volumine artãtur:.] EC. nerabile⸗
inſtaurant templũ: muros queſties.l.de di
E . Uer ſitate genealo
extruunt ciuitatiſ:omniſqʒ gie: ut in pncipio
illa turba populi redeuntiſ
inpatriam: ⁊ deſcriptio ſa
cerdotũ:leuitarum:iſraelis

na ſũt. m ( E-
dras ⁊ Neemias

. ⁊c᷑. Quia pᷣm li
ꝓſelitoꝛum:ac perſingulaſ ber Eſre ver⸗
familiaſ muroꝛum ac turri bis neemie vnicꝰ·
um opera diuiſa:alið ĩ coꝛ libex appellatur.

lice pferũ :aliud in medul ſren e⸗
la reiinet. Curnis me ſcri dis gſi in vij err.

Pturaru amoꝛe raptum ex Eſdras adiutoꝛ:

ceſſiſſe modũ eple:et tamæ ee nlnocſela⸗ .
8& volui. Ag toꝛ a dno. Quo/
non ipleſſe qd volui. Zlͤ chra Pno. Quo⸗

diuimuſtm ad noſſe:quid rinoia iſta ſoꝛti ⸗
cupe beam:ut ⁊ noſ. quo ti ſut. fuerũt. n. in
qʒ poſſum dicẽ:cõcupinit aaliutoꝛiũ ⁊ cõſo
ala mea ðᷣſiderare iuſtifica latoeʒ oi pplo re/
“S n ni tne Iν geunti ad patriã
toes tugs in oĩ tpe. tex nmnã ztemplu oni
illud ſocraticuʒ iplet ĩ nob reedificauerũt: et
ül muroꝝ ac tuniũ
i opreſiaurauerär
n ¶ Inſtaurãt. i. reparat templum.j. Eſdre.iiij.. v. qa

intermiſſum fuit opus. Omniſq; illa turba c .j. Eſ-

dre.j. Muros extruunt.iij.capitlo.verboꝛum Neemie

vſq; ad vij.⁊ ibi ſimiliter ponitur de turribus.In coꝛ⸗.ꝛ

tice.littere.In medulla.ſpiritualis intelligentte.
p ¶ Cernis me ⁊c. Sicut dictum eſt ſupꝛa.illa eſt pars
pncipalis in qua oſtepdit Hieronymus difficultateʒ ſa
cre ſcripture.Et diuidit᷑ in duas. In quarũ pma oſten/⸗
ditur eius difficultas ꝑticularit.in ſcoa generaliter. pꝛi
ma pars incipit:ibi liber in Apocalypſi.ſecũda:ibi Ei
delicet maniteſtiſſima eſt gene. Iſta diuiditur in tres
tes. In pma que vltimo expedita eſt:oſtendit veten te/
ſtamenti difficultatem p libꝛos ſingulos diſcurrendo.
In ſcða que hic incipit:oſtendit affectum ſuũ ad ſacrã
ſcripturam humiliter ſuaʒ ignoꝛantia ↄfitendo. In ter
tia innuit difficultatẽ libꝛoꝛũ noui teſtamenti eos bꝛeeꝛ
uiter perſtringendo.et illa pars incipit:ibi Tangam et/
