ceſſit: ⁊ iuramto ſol· beelphegoꝛ: quũo ↄtriuerit us nr adeſt cũctis obſecra .i.ſapida ſcia qᷓ . ieigtun.
nifluno fimauu : oẽs cultoꝛes eius ð medio tiõibus nr̃is. Que.n.ẽ alia tinducit ad dei a- emuta
gites: put fait large lis dño deo ueſtro: viunis monias iuſtaqʒ iudicia et ccbat ad elatiois ſtoalinid
oñſum ·S. geñ. xxij. in vniuerſi uſq; in pſtem diẽ. vniuſaʒ lege quã ego ꝓpo tumoꝛẽ. d s di Sro
additõe.iiij.⁊ io ſeit Ocitis ꝙ docuerim vos pᷣ nã hodie añ oculos ur̃os? intellectus coꝛaʒ Cuncus ürpy
hic mẽtionẽ de möote plis.itellectus p nidedar voos
dicẽs: Et montẽ iſtuꝝʒ ee e . e dẽ habitus pn lipadesn ſo
egregium. qꝛ ex f⸗ ide etiã cognoſcebat: ꝙ i illo mõte poſtq cipioꝝ de vitate nõ ẽ heſitatio: ⁊ ꝑ hunc modũ lex duccnenoni
ibi tẽplũ fuiſſet edificatũ de lignis libai erat offerẽc chꝛiſt diuia vocat itelleciꝰ:qꝛ er vitas ẽ certiſſima certitudie ſunie pum
⁊ doctrinã ſalutis ibi docturus:io fecit mẽtionẽ de libano acdheſiõis:lʒ non certitudie euidẽtie. Itẽ ſic ea qᷓ̃ mani iic ur u
dicẽs: Montẽ iſtũ egregiũ ⁊ libanũ. ⁊ generalr deliderabat feſte ſequũtur ex pncipijs ꝑ ſe notis abſq; heſitatioe te- ie rgtg
terrã totã uidere: vt pʒi lr̃a: qꝛ per tota terra ꝓmiſſiõis.ſ. nent᷑ va:q at repugnat repudiat᷑ tãq falla:ſic ea que ſe ilioidant
iudeã galileã ⁊ trãs ioꝛdanẽ chꝛiſtus igreſſur erat pᷣdicädo gquũtur ex diuina lege debent tãq; vera appꝛobari:⁊ q ie. ſeſtur:

9Etofatvo

pʒ: vñ mo yſes ⁊ ſi uidẽ petebat coꝛpoꝛalẽ viſionẽ terre: h Hic replicatur explanando eminentiam legiſlatoꝛis qᷓ hepncti ſaun.
th erat ꝑꝑ viſionẽ ſpũalẽ ſupꝛadicta. Nimiꝝ ſi rone huius potiſſume apparuit in datione legis:quam qdem emi/ ſlge ti a de
deuotõis moyſes petiuiſſet uidẽ terrã illaʒ:qꝛ ẽt hodie fide- nentiam quattuoꝛ oſtendunt: que pꝛimo ſigillatim ex ißcepta ödit
les chꝛiſti uidem ĩ lõgiqs regioes pegriari:vt loca ſacta vi plicantur:ſecundo vt melius comendentur memoꝛie: nnehiyte 1n
ſitẽt: ſed deus ut ſuã iuſticiã oñdẽt ẽt circa ſactos noluit ſi - inſunul bꝛeuius replicantur: ibi Interroga/ de diebus ſlo hptn 9
bi cõcedẽ ilã viſionẽ de ꝓpiqͥ:ſʒ tm a lõge dicẽs: Aſcẽde ad antiquis. Illoꝛum autẽ quattuoꝛ:pmũ eſt benignitatij t negite mo
cacumẽ phaſge ⁊ oculos circũfer ad occidẽtẽ ⁊c. In virij.n. amoꝛ: ſcõm poteſtatis terroꝛ:.ibi ſt e obliuiſcaris. terti Enpan lirera
pfectis modica exercitatio coꝛpoꝛis ĩ reb' ad deuotionẽ ex · um pietatis oulcoꝛ:ibi Uos autẽ tulit. quartum ſeue Cſoclrig.
citantibꝰtm opat: ſiẽ taliũ magna exercitatio ĩ min deuon tritatis rigoꝛ:ibi Caue neqñ obliniſeante: aenng ãt oñ Nyiterconcu
nã ſcõm phm: Actiuoꝝ actus ẽ ſcom diſpoſionẽ paſſi.Eſt dit ꝑ hoc ꝙ dñs filijs iirl failiarit cõdeſcẽdebat: vt pʒ ĩ iutorclring
et h alia rõ q hĩ ĩ glo.vbi ſic dẽ: Magna diſpẽſatõe ſem eſt: i delcẽſu mãne qttidie:⁊ ĩ ppli allocutõe ĩ legij datõe et lru ſolis
ut moyſes ꝗ typ' leg ñ itroducẽt ꝑpim ĩ terrã ꝓmiſſiois: ceiis alijs bñficis:⁊ hoc ẽ qõ dẽ: e ec ẽ alia natio ntuencd e⸗
lex neminẽ ad pfectũ adduxit. Sed ioſue typus chꝛiſti q tã gradis. ñ nũo vel coꝛpali qntitate: ſed dignitate: q epidniöele
aluatoꝛ iterp̃tat᷑:tãq; dux ⁊ pnceps pplm ĩ tra ꝓmiſſiois in multe alie natões fuerf̃t maioꝛej ĩ foꝛtitudie ⁊ młtitudie giient ſ
troduxit. hec ĩ gloſa. Que qdẽ expo łʒ llegoꝛica ſit:mlłtuʒ ſʒ iſta fuit dignioꝛ in alijs iq'tum accepit legem diuini/ mnilcnuge h
tiñ coꝛiñdet lrali: ut pʒ cõſiderãti. 62 aplm. IIII. tus datã diſponẽtem ad chꝛiſtũ qᷣ erat naſciturꝰ ſcõm eliuntg
Vũc iſrl. Poſtqᷓ moyſes iduxit pplʒ ad dei fuer? carnem ex iudeis ĩ à cõſiſtebat maxima dignitas illius Nctenoi d l
tiã ⁊ legꝗ obſeruatiã: B ↄñt icipit explicar:legẽ ⁊ ex populi. ſ ¶ Que hẽat deos appꝛopiquãtes ſibi.i.con ſacalt “
planãe ⁊ pmo replicat explanãdo leg dationẽ:ꝛ le delcendentes dicit deos ĩ plurali: qꝛ alie natones co/ rſollcit⸗
g& ipam.ca.v.Adhuc circa pᷣmũ pᷣmittit deã explanatio: lebãt pluralitateʒ deoꝝ: g ¶¶ Sicut odñ deus nf eſt. ſnaſa el
ſcðo infert᷑ itẽta cõcluſio:ibi Iſta ẽ lex. Pꝛima ĩ duas:i ptẽ lʒ eni demòes ĩ idolis gẽtiũ aliqñ darẽt eis rñſa: hoc tñ Areao
pncipalẽ ⁊ incidẽtalẽ:ſcõa ibi Tũc ſepauit. Circa pmum de erat ro: erãt ẽt illa rũſa obſcura ⁊ ãbigua:⁊ ꝑ ↄñs ðcep ſci⸗ ⸗
ſcribit p modũ r̃plicatõts ⁊ explanatois leg eminẽtia:ſcðo tiua:ſic illud Aio te Eacida Romãos vicẽ poſſe. ꝑ qð in⸗
legiſſlatoꝛis:ibi lec ẽ alia natio ⁊c. Eminẽtia vo leg:pmo Sceptus pugnauit ʒ Pomãos ⁊ fuit deuict:poſſe eniʒ ii “
oñnditcur ex effectu:qui eſt ꝓlõgare uitã: ⁊ multiplicare poſ/ pyincẽ:poterat referri ad ipᷣm uel ad Romaos:⁊ ipſe re deni⸗ 5
ſeſſionẽ tpalẽ:ſi lex obſeruetur:⁊ hoc ẽ qð dẽ: Ut faciẽs ea tulit ad ſe:qð ad romãos ſcõʒ vitatẽ erat referẽdu.vba ſnn gin⸗
uiu ag igrediẽs terrã poſſideas:ſcõo ex ep pfectõe cum dẽ ãt dñi ſ ep ſũt va ⁊ nullo mõ ðceptia:fãiliãitas ãt quaʒ 1 heuiuenl
b Nõ addetis ad vbũ ⁊c. IJllud enim pꝛeceptũ ẽ:quod ñ onqdit de ſilijs iſrl ĩ ve.te.fuit figũa illiꝰmaxie failiãitail n lulptäiim

chiuint
d/ win
i mmd
Nnir ſn
3 guusur
ini cN
de u win
lulii
li Madlde
unmagsc
rddnti
o mi 0
dedi onn
br1phuncwdi
anſſimaana
e Nſcttin
abſq; heſintot
ſalo ca
guappeoben.
ſerck alunan.
dun. iglumi⸗
Auenien en
pinoſclumg
endenmrnmnde:
umdg, Nd
jckbengin
lecbiuienun
iult duunn
icotĩ Be
locutei
„ zi 4
tutſtoin
ſetuucſeinn

ulentt
tpi n ſ6

ſerundidn
urinnninuli
pigniniſ n

“L

2 ſeqtur:
teſtatis terroꝛ:qꝛ
ſiẽ amoꝛ atrahit

ad bonũ:ita kroꝛ
retrahit a malo:

et iõ ſiẽ ĩ datõe le
gis alloquẽdo po

pulum oñdit eis

ſue benignitatis

amoꝛeʒ: ita per ſi

gna tribilia q tũc
fiebãt.ſ.tonitrua
⁊ coꝛuſcatione ⁊
ſimilia icuſſit ſue
ptãtis tioꝛẽ: ⁊ R
mo oñdit ꝓpoſi
tũ:⁊ ex hoc ifert

coxꝛꝛelarium: ibi
IAIuſtogite igitur.

Circa pꝛimuʒ dẽ:
9 ¶ Ne obliuiſca

ris uerboꝝ qᷓ uid
rũt oculi tui.ð q

bus dẽ Exo. xx.

Lunctus ãt ppls

uidebat voces et
lãpades ⁊ ſonitũ

buccine montẽqg
fumigãt:⁊ pterri
ti ac pauoꝛe ↄcuſ
ſi ⁊c̃.⁊ hoc eſt qʒ
ſbdit᷑. Et diſcant

timẽ me. ſeqᷣtur:
b ¶ Et ondit vo
bis pactũ ſuum.

.i.legẽ q;tũ ad de

cẽ pᷣcepta q̃ ðdit
imediate: ⁊ q;'tuʒ
ad alia p̃cepta q̃
ðdit mediate mo

rſe:⁊ patʒ littera

Hic ↄñter conclu

ditur coꝛꝛelariuʒ
ſ.ꝙ latria ſoli ðo
ſit tribuenda per

hoc ꝙ ĩ datiõe le
gis ñ apparuit ſi
gura alicuius cre
ature uiuentis:et

hoc eſt quod dꝛ:
DM cAuſt dite igi
tur ſollicite aĩias

yeſtras.ſ.a cultu

idolatrie cu cau

ſa ſbdit: d ¶ nõ

vidiſt aliqua ſili D

tudinẽ: ⁊ i0 pꝰ ꝓ
hibet latriaz im⸗

pẽdi creature uiuenti

ES eutero.

quã nobis oſtendit ĩ bñficio ſue incarnatõis:de q̃ hẽt
Zohãn.j. Uerbũ caro fem eſt ⁊ habitauit i nobis ⁊c. 2
Qqʒ diuina failiaritas reqrit mũdiciã coꝛdis a coꝛpoꝛis:
iõ cõcludit᷑: Cuſtodi igit᷑ temetipᷣm ⁊ aiam tuã ſolicite.
le obiluiſcaris. hic ↄnt oñditur ſue po

Cuſtodi igit᷑ temetipſum æ
aiam tuã ſolicite.Nẽ obli
uiſcaris ?boꝝ que uider̃t

oculi tui ⁊ ne excidãt ð coꝛ

de tuo cunctis diebus uite
tue. Socebis ea filios ac
neptòes tuos:die quo ſteti
ſti coꝛã dño deo tuo ĩ oꝛeb

qñ dñs locut ẽ mihi dicel.
Congrega ad me pplm ut

audiãt ſermões meos ⁊ di
ſcãt timẽ me oĩ tpe qͥ viuũt
fra:doceãtq; filios ſuos.
Et acceſiſi ad radices mõ
tis qui ardebat uſqʒ ad ce/
lũ:erãtq; ĩ eo tenebꝛe ⁊ nu
bes ⁊ caligo: Locutuſq; ẽ
dñs ad vos ð medio ignis
Vocem verboꝝ eius audi
ſtis:⁊ foꝛmã penitus nõ vi
diſtis. Et öſtẽdit vobis pa
ctũ ſuũ qð pᷣcepit ut facere
tis:⁊ decẽ ̈ba q̃ ſcripſu in

duabus tabulis lapideis.

Mihiq; mãdauit ĩ illo tẽ

pe ut docerẽ vos ceremõi/
as ⁊ iudicia q̃ facẽ debere/
tis ĩ fra quã poſſeſſuri eſtiſ
Quſtodite igit ſollicite aĩaſ
vꝛas. Mn uidiſtis aliquaʒ
ſilitudinẽ ĩ die qᷓ̃ locu ẽ vo

bis dñs in oꝛeb de medio
ignis:ne ſoꝛte decepti faci
atis vobis ſculptaʒ ſilitudi

nẽ:aut imaginẽ maſculi vel

femiĩe:ſilitudinẽ oĩuʒ iumẽ
toꝝ q̃ ſũt ſuꝑ terrã:ul auiũ
ſub celo volãtium: atq; re

ptilium que mouẽt ĩ terra:
ſiue piſciũ ꝗ ſub tra moꝛãt᷑

ĩ adqs:ne foꝛte eleuat᷑t oculiſ/
ad celũ uideas ſolẽ ⁊ lunã
⁊ oĩa aſtra celi:⁊ erroꝛe de

ſp celo:cũ dẽ: Ne foꝛte decepti fa⸗

ciatl vobis ſculptã imaginẽ ⁊c.x coꝛpoꝛib celeſtibus:

ii di: Ne foꝛte eleuad ocuł i celũ ⁊c.⁊ ſubdit᷑ cã cũ dẽ:

ceptus adoꝛes ea ⁊ colas:

quũe creauit dñs detu i mĩ
ſteriũ cũci gentibq̃ ſub ce
lo ſũt. AVos aũt tulit dũñs ⁊

eduxit ð fõnace ferrea egy

pti:Qùt habẽt ppłʒ hẽditari

uʒ ſiẽ ẽ ĩ pñti die. Iratũſq;
dñs g̊ me ꝑp ſermões ue
ſtros:⁊ iurauit vt ſñ trãſirẽ

ioꝛdanẽ nec ingrederer trã
optimã quaʒ daturẽ vob.

Ecce moꝛioꝛ ĩ hac hũo:ñ
trãſibo ioꝛdanẽ:vos tranſi
bitis ⁊ poſſidebiſ trã egre

giã. Caue ne qñ obliuſca

ris pacii dñi dei tui qð pe

pigit tecũ:⁊ facias tibi ſcul

ptã ſilitudinẽ eoꝝ que fieri

dñs ꝓhibuit. Quis dñſ de e neut, ie

oñt circa legiſlatoꝛe,z
deſcribitur ſeueritan
rigoꝛ:ne rõe ſue pieta
tis iſoleſcerent: =1 ad

us tu ignis coſumẽs ẽ:de
emulatoꝛ.Si genueritiſ fili
os ac nepoteſ:⁊ moꝛati fue
ritis ĩ tra:deceptiq; fecerii

vob aliquã ſilitudieʒ patrã

tes malũ coꝛã dño deo ue
ſtro ut eũ ad iracũdiã ꝓuo

cetis:teſtes iuoco hodie ce

lũ ⁊ terrã:cito pituros vos
eẽ de terra:quã tranſito ioꝛ
dane poſſeſſuri eſtis. Non
habitabii ĩ ea lõgo tpe: ſʒ
delebit vos dñs atq;ʒ diſp
get i oẽs gẽtes:⁊ remãebii
pauci ĩ natõibuſ ad q̃ſ voſ
ducturꝰẽ dñs:ibiqʒ ſeruien
dijs ꝗ homiuʒ manu fabꝛi
cati ſunt ligno ⁊ lapidi qui
non vident:nec audiunt:
nec comedũt: nec odoꝛan
tur. Cuünqʒ queſieris ibi
dominum deum tuũ iuem
es eũ:ſi tũ toto coꝛde q̃ſie
rl:⁊ tota triblatõe aĩe tue pꝰ

tempus amplius non
e ¶ Hoy at tulit
DHic ãt deſcribit ĩ leg
latoꝛe pietaſ dulcoꝛ:

erit. e

p h ꝙ ſilios iſrł ſua

mera pietate eduxit
ð egyptiaca ſuitute ?

hoc ẽ qð dẽ:Uo) aũt

tu. dñs ⁊ edu. ðò fo.

qꝛ ad lr̃aʒ coq̃bant la

teres ĩ foꝛnace ferrea:
qꝛ illa ſpuitus erat uu
riſfſima:ut hẽ Exo.j.
g ¶ Ut habẽt ppimn
hereditariũ.i.imobi
liter ſibi adherentẽ: ſi
cut hẽditas eſt poſſeſ

ſio imobilis. h Ira
tuſq; dñs me ⁊c.h

addidit moyſes ad o-
ſtendẽdũ ꝙ debebat

eẽ multũ grati do eo

ꝙ facicbat eis bñficuũ

qð moyſi negauerat:

itroduci do eos i traz

miſſio is:⁊ pʒ lr̃a.

idolatriã declinarẽt:

h'ẽ qð dẽ: Caue ne

qñ obliuiſcaris pacti

dñi.i. leg qͥ p pᷣcepto
ꝓhibet idolatriaam

ia dñs de tuꝰ

ignij ↄſumẽ) ẽ.i.acri

pũiẽs:ſic ignis int eie
mẽta ẽ mag actiuus
7 qꝛ iſta pena ñ ſoluʒ
eis erat iferẽda:ſʒ etia
poſterij eoꝝ ſi ad ido

latriã ocliarẽt:iõ ſvᷣ
dit᷑. Si geueritl filios

⁊c.ſeqᷣt: ¶ Ceſtes in

uo. ho. ce. ? ter.i. oẽz

creaturaʒ itellectualẽ
i celo ⁊ i tra exñtẽ:qꝛ

ſola creatura intelle-

ctual põt ꝓpꝛie teſtifi
cari:⁊ expmit ↄñni mł
tas penas. Pꝛia ẽ pli
moꝝ moꝛs ſiue ꝑdi/
tõ cũ dic:Cito ꝑitũoʒ
vos.2 de tra eiectio:
ibi Noõ hitabit ⁊c. 3
int᷑ ifidelej diſꝑſio ibi

late ſuit:⁊ ſubiectio:ibi Ibiq; ſuiel

c. Uerũtñ qꝛ cũ dei

iuſticia ſẽꝑ cũrit mĩa:iõ ↄnt ꝓmittit eij pene rmiſſionsʒ: ſi
agãt vam pniaʒ:cũ di: a ¶ Tuq; qſierit ibi vnʒ ⁊c. ⁊ pʒ lĩ̃a

„

*
„⸗ „

e ¶ Que creauit dñs detui miſteriũ cũcilgẽtibꝰ. iõ ſi cre
atuir̃ hũane ñ dʒ ipẽdi latria:mlto minꝰ coꝛpoꝛib celeſtibꝰ
q pꝑ hoieʒ ſũt ſcã.vñ ⁊ motuj celi ad cõpletionem nui ele
ctoꝝ oꝛdinat:⁊ iõ ipoopleto ceſſabit.vñ hẽ Apoc.x. Jura⸗
uit per uiuentem in ſecula ſecloꝝ qð

*ͤ

W

X

„ „ 12 „K1 I1
S = * vye lex ſit cuſtodiẽda cũ dẽ: t Luſtodi p̃cepta ſrtei Prog
froga ð dieb'ãtiqᷣs. H ↄni pᷣdcã ð leg laton eminttia 2. 2 Fif lex gediacnt ſenc⸗ moyſes icrorlut
birbamii: ur ca meoele firmi ipꝛimat: ð benicnliats uumiſete monemh uam: ieparauit tres enitale trant cſin
ꝛeult: !1 e neroga de d unmſune KWä 2„ e ari ia ini⸗ s cote
ere en i. mo Alincn ad eene et dit occnent rpaei ſea Dan nti
atiqs.i.de his qͥ fca ſut ab atiũ ↄtinct. d¶ Si lcãa micitis ⁊ a caſu pꝛox ennuztümy iſteri jzdrinooclu
ẽ aliqñ huiuſcemodi , . ſümpir. deeniate ctcdſ
. tꝗ beniuo —, » Ti⸗ . E t coꝛde ſimplr 11 Aüühuius
ẽ fakun
diret pptu) iſſimo au „0 n& len es aepoſlo,
„Aekaftnerhpii c ſut. Nn dñm deüu luũ ſurſu ⁊ in terra deoꝛſũ ⁊ nõ ſiitutei terracha iagti
do ſibi imediate man weneene⸗ vocẽ ep: qꝛ demi ſit alius.Cuͤſtodi pecia Ninat⸗ drh. ani
data. f¶ Sic tu au 77 ſis dé tu'é. Hõ at mãdata q ego pcipic a ezer. NXXL N,
data. [ Sic V 8 de tu e. GB H—— EESEEEeemVbi eẽt dimiatu fu licnſynodt
RA iginn An p fſericoze dſe oe bu: tibiꝛut bñ ſu tibi ⁊ ſilijs tu Lqj a alit oberet d et
bz. hẽ: Et vixiſti. q. d. imittet te nec oĩo delebu: tibi: 1 it q glii oͤberet onuhibente
ker tenali bbi⸗ Rrqgobliuſcet pactiĩ quo poſt en mnces lto i ſalu eg. hie i .
Cõſeqni repetit de n b' tuis. Inter poꝛe ſupꝑ terra qu onss te . 16re Abos nogs -
. rauit patri . , élibi. Lunc poniur cocluſio egetanecrer
etate legiſlaton iedu I iqs qui tuus daturus ẽ ubi. Lnc ponitur leaumen
ate legi diebulſ antiꝗs qui intenta ĩ hoc ca. umtrenlub
ctõeʒ ppli de egyj to: roga de d le q̊ creauit ſepauit moyſes tres ciuita enim ſpni Aiunanpli⸗
vi: i fec ve gief ex die q creauit lſepauit 3 al5 d hoc enim rpl. toftenorb' n
4. alii PP P UE re de Horern in terrã à tes nallo:dant ad ec cauit lesis danuf lia ſodede
ſ. E; . IEI 1 5.. E nẽ declar. isn maiouse
ingre r tol ii e mo celi vſq; ad ſũmũ e plagã: ut⸗ ugiat ad eas 9 na egis a leclt linsn neits
ſic p effectus ſue Nuun ll aliqñ huiuſcemõi occiderit noleès ꝓximũ ſuũ nẽtia legis legiſ mpealeren
regizs eayotã: acta ẽ aliqñ huiuſcemoi älü latoꝛij ut per hoc aRR⸗
igreſſus egyptu ut ſi facta E alig itũ eẽ ü c ſuerit ſibi inimicus ate ur fili iſ Nagdigioran
e dur cognitũ ẽ üůt nec ſuerit ſibi in raeretur lili ſeciüntläit
te icetollst her reo n ene cog dñi dei vnũ ⁊ alteꝝ diẽ: ⁊ ad harũ rael attẽti ad ĩtel⸗ laä
atemo maden auglirer Pols vocez onl dei iquã vrbiũ poſſit euader ligendũ ⁊ retinen 1ddndh
do pharaoni ſimplici loqntis de medio ignis: ſi aliquãa vrbiũ poſſit euader lege derat re⸗ tℳltianſerd
deß Exo v quaſi te cut tu audiſti T uidiſtuſi ſféé boſoꝛ i ſolitudie gbe ſia e. plicada 2 declarz uullii
ut hẽ Exo.v.quaſi tẽ ur iu au r ſi apeſtri ð tribu rubẽ: ſeänti: 4 ul aliapeincpat
S eer o⸗ rederet ⁊ tollẽt ſi terra capeſtri ð inbu rube: da ca. ſeqnti: 2 ul G al
Ps abi Bani digente F medio nationũ ⁊2 ainorl 1alea † Ee:vſch in mnen ſeckden
k Signa q odit ſi d aratioes: ſi nà àq; põ bu gad: 1 gol in baſ. boc di: / Iſiia üdidſiin
ciher moſſe zun . u kennasper puge ⁊ robuſtã tribu manaſte . . eſ z P Awag⸗
Kreeret ꝙ cet nunei . bꝛa quã ꝓpoſuit moyles c oyſes. ſ. cap . ſe urcynſors
dei lie fuit vſio vᷣge manum extentumq; bꝛa qua lit h ſonia t Morlcs. c Je. luſiniti fti
norz wſili fi 2e NfDiles viſione et hec teſtionia ct aueri. ¶Er bec uſinlri
ſerpẽtẽ ⁊ ſilia. ¶r chiũ et hoꝛꝛibiles viſiones filijs iſi let hec teſtirmonla p leg' Nhlrngipentr
q; Porrenta ldeſt hia iuxta oĩa qᷓ fecit pꝛo nolie rapen Scalemala ncri Hl b⸗ utace
Saseg. atas. ns deus nr̃ i egypto uide locut ea . ta decalogi: Plsckobbchinal
m ([Per pugnamæ dus densn eſſi ſũt ð egypto traſioꝛ ceptade itelligut mditaek A
tã manu cc.ſ. i tibus oculis tuis: ut ſcires egreſſi ſut t teſtionia itelligt l
dĩ Exo. xiiij. Dñ bſu i pᷣ̃ter vnũ. Dẽ celo te goꝛ ĩ terra ſeõ regis am ſae ſi bocin nmgrin
gnabit ꝓ nobis æc. . . ſuã:vt do rei q habitauit i eſebõ que ic ig ſlit gui tans
ꝛibiles vi fecit audire voce ſua:v reig lij s iſtelligut ceremõia r gui ſtunon
Arler⸗ babet ceret te:ct i terra oñdit nbi pcni mor ke. Fini f lia pcepta queoꝛ —
ſap. xvin. Ciſus ma. a ee n e. ſti rael egreſſi ex egypto ł dinat hoiez ad khk ugmliltßwben
ſaß.xviij. Uiſus ma ignẽ ſuũ maximũ:⁊ audiſti rael egreſſi ciemdogre münet a An nn
loꝝ ſõnioꝝ turbguex Ra ilii edio ignis: ſederũt trã er ⁊ terra og re tiũ dei. , B lngh
. Oni v̈ba illius de m derurr iudicia.que oꝛdi Cngiwezerbihe
5 ſu H accivif cel t ſemé oſ. Edu reoꝝg er conuictum cũ ꝓ WN
cẽ ſus. haccipit cluz git ſemẽ eoꝝ poſt eoſ.Edu reoꝝgei e ue eC
mabat᷑ i cacumie mõ to vt delet ſup ripã toꝛ: pus Hur.
. rtedi magna ex egyb . ſanir a eſt et her explanationis cũ en
tis ſynai imediate a zvii foꝛtio ad montẽ ſanir ꝗ eſte xpianat ſSAH 1 d
deo vel miſterio äge natões maximas ⁊ foꝛ Ind 02 di: Quãdo egr „.. Mut
Deo ramaerg, a po res te in intꝛoitu tuo:⁊ iiro mõ:oẽm planiseone ſi ſunt de egrprn. ihnrtinſani
nlo exñte circa vedẽ qucẽt te: daretq; tibi terraz danem ad oꝛictalẽ plagaʒ locus ibi:tranl tporideiii
mötis Loͤſequcni re eaꝝ ĩ poſſeſſionẽ:ſicut cer uſq; ad mare Hundi ze ſoraanen a eri ulinmtn
erie de tertode pote⸗ °σ PEiCert ices mõn phala. liter uit acqui lloo deog coit⸗
ſiatisei v: pt nis in pſiti die. Scito ergo q; adradices mõt phala. tus umn iutallt. tue
ignẽ ſuum maximüü. Ir ¶ Quia dil ggreſſi de egypto poſſederunt terram cius leua- Coen r
j rribilis: ut hĩ Exo. xix. q (Quia dile egrei .iiij. vbi dicitur in poſtilla: Ne foꝛte cleua: Pſeypopgluge⸗
e ——— inducitur ad onñdendum: ꝙ iſta benefi⸗ 1 eto tii v ur ccum oſt Additio pꝛima. alei
Lin vend nõ fecit filijs iſrl ꝓpter boe d P ile 2 vi ſufficiens rõ ĩ ppoſito quã poſtillatoi nca i
ieibe r Srn dder Wlgsesnen Brwideconzdih pie IſignericePüe i Pe'nmeom abul
die de ira ſeon og data tibi.Cõſeq 1. 8 hodie pedi latria mlto min coꝛꝑib celeſtibꝰ q ꝑꝑ hominen a Abbaie
latria ſoli deo ſit ipẽdẽda:cũ dicitur: Scito ergo hodie pedi latria mli Nmngn

5 kimg
i
dgi

K nrri
n uuiten
Adaran
loexte
„ Mir l
iti
lpirmmn
dej iimn
„ dalit
mnugun
1 binim.
denr
larrs

nortal
Mnmn,l
oin illyit
Maklech,
muiliut

e WZ
u reN
l aume
e in d
S
. uii
6 nlen 4

N mnugt

ton

3

Edan

r, 4
No een
eilun
o jzinrinn

N 4

onuamd

ſũt ſcã. Pꝛio qꝛ nõ erat notũ his qb' loqbæ:q; motus
celi eẽt oꝛdiat ad cõpletionẽ nũeri electoꝝ:a ꝙ ipᷣo cõ⸗
pleto ceſſaret:non.n.hoc hẽ ex auctoꝛitate diuia ĩ lege
moſaica cõtẽta:quã ille ppls recige tenebat᷑:ſʒ poti ex
auctoꝛitate noui teſtamẽti:quod erat eis ignotũ. vnde

debat eis qui me
diũ huius ronſer Ocauitqʒ mo C. v.
qntie ignoꝛaban . .
Da poſito e no ſes omnem iſraelem:

tus celi oꝛdiet᷑ ad ⁊? dixit ad eum. Audi iſra/
cõpletionẽ nũeri
electoꝝꝛ:ex hoc ñ
tollit᷑ qn hꝰmodi
motus habeat ef
ficaciã ĩ his iferi⸗
oꝛibus magis qᷓ;
alie creature:quaꝝ ſilitudies hic phibet:ut iumẽtoꝛuʒ
auium ⁊ reptiliũ:⁊ huiuſmodi.Et iõ ex hoc ꝙ alis cre
aturis inferioꝛibꝰ ꝓhibet᷑ cultus latrie ipẽdi:nõ ſequit
ꝙ talis culł nõ debẽt ipẽdi coꝛpoꝛib celeſtibus:que ſũt
altioꝛis ⁊ maioꝛis efficacie.xertio qꝛ ſcdðm ſem Tho.i
pma pꝑte.q.lxx.arti.iij.ĩ rñſiõe ad ⁊ arm. Nihil phibet
dici ꝙ dignioꝛ creatura fcã ſit ppt inferioꝛẽ:ñ ſcòm ꝙ ĩ
iſe coſiderat᷑:ſed ſcõm ꝙ oꝛdiat ad itegritatẽ vniuerſi:
iõ dato ꝙ coꝛpoꝛa celeſtia ꝑꝑ hominẽ ſint fcã:ex hñ
tollit᷑ quin ſint dignioꝛa:ut per ↄñs eis aliquis cultus ĩ
pediret᷑ a ſuis ĩferioꝛibus:pꝛeſertim ab hoibus ꝗᷣ tẽpo⸗
ralia pꝛincipalr ſequũt᷑:in ꝗb celeſtia coꝛpoꝛa euidẽtes
hñt effectus:vñ aliter v dicẽdũ H̊. Ad qð ſciẽduʒ ẽ: ꝙ
ubi trãſlatio noſtra hʒ:que creauit dñs deus i miniſte/
riũ cũctis gẽtibus:hebꝛaica lr̃a hʒ:Que diſtribuit dñs
deus tuus cũctis gẽtibus. Cuius ſenſus ſcᷣm quoſdam
hebꝛeoꝝ: expoſitoꝛes ẽ:ꝙ ſicut deus deputauit ad cuſto

veſtril hodie. Diſcite ea et

dias ſingularũ gẽtiũ ſingulos agelos:ut pʒ Daniel.x.c.

de pncipe regni perſaꝝ:⁊ de pncipe regni grecoꝝ:ſic et
ſingulis gentibus deputauit ſingula aſtra:quibus tale
gentes exhibebat cultũ:quod ſane intelligẽdũẽ̃: ꝓut in
glo.tradit᷑:⁊ eſt Auguſtini ubi ſic dicit:Non ita dem̃ ẽ:
ut tãq; de pꝛecepit ea.ſ.aſtra a ceteris gentibus coli:⁊ a
pplo ſuo non coli:ſʒ qꝛ pᷣſciuerat gẽtes culturaʒ eis ex/
hibituras:⁊ tñ pꝛeſciẽs creauit:pplʒ ẽt ſuũ futuꝝ eẽ pꝛe
ſciuit qui iſta nõ coleret.hec in glo.vnde cõueniẽter ĩ⸗
mediate ſpiũgit᷑:vos ãt tulit dñs ⁊ eduxit ð foꝛnace ſer
rea egypti:ut haberet pplm hereditariũ.q.d.vos nõ ĩ
merito eſtis ſubtrahẽdi a cultura coꝛpoꝝ: celeſtiũ quaʒ
cetere gẽtes eis exhibẽt:qꝛ a ſolo deo educti fuiſtij ð foꝛ
nace ⁊c. ut imobilr adhereretis ſoli deo tãq; pplus he
reditarius. ¶ In eodẽ caplo.iiij.vbi dẽ i poſtilla: Sic̃
tu audiſti ⁊ vidiſti . ichaſlmio ſcða.

ſenſus:qꝛ a ſeculis nõ ẽ auditũ ꝙ aliquis po/

—

L A hebꝛeo hẽ:Sicut tu audiſti ⁊ uidiſti.⁊ eſt

Ppulus tov ſil audiret vocẽ dei loqntis:dũ eẽt

in hac uita ſicut infra.v.c. di: Quid ẽ oĩs caro ut audi

at vocẽ dei viuẽtis: qͥ de medio ignis loqtur:ſicut nos
audiuimus:⁊ poſſit uiuere. Licet.n. aliq demones uel
falſos deos colẽtes audiant voceʒ deoꝛum ſuoꝛum uel
fingant ſe audire: nũq; tamen a toto populo preſertim
cum ſit magnus:ſimile dicitur fieri:⁊ ideo dicitur: Int᷑
roga a diebus antiquis:ſi facta eſt aliqñ huiuſcemodi
res.ſ. populus in hac uita audiret vocem dei.
Replica coꝛꝛectoꝛij contra Burgeñ.
Nn ca.iiij Deuteronomij vbi poſtillatoꝛ diẽ
ꝙ coꝛpoꝛibus celeſtibus cultus latrie ꝓphibet᷑
. exhiberi:ea rõne quia pꝛohibetur impẽdi hu
mane creature:quam rõnem confirmat:eo quia coꝛpo

el ceremonias atq; tudicia
que ego loquoꝛ in auribuſ

ra celeſtia tãq; minoꝛis perfectionij in obſequiũ hominum

ſunt creata ⁊c. Dhuic rationi ſe opponit Burgen.aſſerẽs eã
on ſufficere: primo qꝛ per auctoꝛitateʒ noui teſtameti cõ/
firmata: quia dicit coꝛpoꝛa celeſtia eẽ altioꝛis ⁊ maioꝛis
efficacie:ideo negat ↄnam poſtil. Et illud ſcom dictum cõ/⸗
ſirmat per ſcm Tho
J mã pꝛima pte.q.lxx.
opere complete.DPminuſ nr ij in lone ad
deus noſter pepigit nobil. Gudez er r Putaut.
cum fedus in oꝛeb: Moͤͤn ueret iudeis: ſʒ ſi
cum patribuſ noſtris iniſt vtus ratonis poſtilla
pactum ſed nobiſcum:qui toꝛis inſpicit.nõ ſolũ
ipñitiarũ ſumus ⁊ viuimꝰ.

—

iudeo veꝝ ⁊ pagano
⁊ cuilibet lumie recte
rõis vtẽti concludit.

Quis vtens recte rõ

nij dcãmie fſpiciẽt ad oꝛdinẽ eẽntial eminẽtie: audebit nega
re ↄnaʒ illã:latria ñ dʒ ipẽdi homi:igr nulli coꝛpoꝛi celeſii:

cũ tal ↄna teneat ꝑ locũ a maioꝛi deſtructiue:qᷣ locfũdat᷑ i

regula cõi.Si illꝰ qð mag v ĩ eſſe ñ ĩeſt:nec illõ qð minꝰ:
cu igit latria ipẽdit alicui rõe ꝑfectõis eẽntial:ſi igr ñ ipen/
dit᷑ homi:q ẽ eẽntialr ꝑfectioꝛ ⁊ dignioꝛ:ñ mõ coꝛpoꝛe cele

ſti:ſʒ ⁊ toto celo:minipẽdet᷑ coꝛpoꝛi celeſti cuicũ 4. ½ autẽ

hõ ꝑfectioꝛ ſit eſſẽtialr celo ñ idiget ꝓbatoe:qꝛ citoppoſitũ

ſapit mltoj errõej piſꝰoãnatoj:⁊ qlʒ utẽj rcta rõe iudicabit

ſpᷣam rõalẽ eẽntialr ꝑfectioꝛẽ ſba ñ rõali:hõ ãt ẽ rõal ſpa:
celũ ñ apð auctẽticos phos:q celi aiam dicũt celo cõiũgi ſʒ
opari ñ ſcõʒ eẽ:vñ celuũ ñ dẽ rõale:ſʒ a rõali moueri:ò quo

alias erit ſmo.nec ualet q Burgeñ.adducit: qꝛ videlicer

iudei ñ recipiũt nouũ teſtm:igit᷑ i expoe veiis teſtamẽti iſuf
ficiẽt aſſumit᷑ nec valet i lege moſaica ñ hẽ:igit᷑ icõueniẽter
aſſũit᷑ ĩ expõe ſacre ſcripture. Burgeñ.n.⁊ iudei uidẽ pñt ex
lege moſaica:ꝙ ſol ⁊ luna ſũt i miſteriũ hominũ creata:vt
pʒ geñ.j.⁊ eadẽ lege uidẽ pñt reſurrectionẽ moꝛtuoꝝ finalẽ
retributionẽ ⁊ remũerationẽ iuſtoꝝ:⁊ pncipiuʒ electoꝝ ⁊
cõplemẽtũ:qbꝰſil ↄpoꝛtatl uidẽ pñt recta rone dirigente id
qð poſtillatoꝛ ð nouo teſtõ aſſũpſit.⁊ qꝛ ex geñ. principio
hñt coꝛpoꝛa celeſtia creata:recta rõe hĩe debẽt ea ſecũdũ ſe
foꝛe trãſitoꝛia.ex qbꝰ oibꝰcõcludit᷑ cultũ latrie eij exhibẽiñ
debẽ:iĩmo minꝰq; hũane creature rõe pfectõis eẽntialis. Au
deo ⁊ dicẽ ꝙ minꝰ ꝙ iumẽt eadẽ rõe.Nã oẽ ſoꝛmalr viuuʒ
ẽt ſi muſca eſt eẽntialr ꝑfectioꝛ celo:nec ifluẽtia coꝛpoꝛũ ce-
leſtiũ arguit eoꝝ pfectionẽ ſpecificã ultra foꝛmalr uiuẽtia.
ſtat.n.iĩ cãis equocis maxie ptialibus effectũ eẽ ſpecifice per
fectioꝛẽ ſua cã:uel ecõuerſo.Nec deductio ſci Tho.quam
Burgeñ.adduẽ valet:pꝑ ſcholã.n.piſiẽſẽ repꝛobat᷑:⁊ ad er/⸗
rorẽ reducit: celũ ſit digni hoie.Nã etſi ſit dign ĩ genẽ
coꝛpoꝝ:nõ tñ in genẽ viuẽtiũ:ſuꝑ totã.n.latitudinẽ perfe/
ctõ is ſbe coꝛpoꝛee ſbᷣa aĩata ⁊ maxie rõalis addit eẽntialeʒ
pfectionẽ:nec ĩfſluxus vel efficiẽtia mãifeſta coꝛpoꝝ celeſtiũ
ĩ iferioꝛa arguit pfectionẽ vlł dignitatẽ eẽntialẽ. Nam ignis
maifeſtã hʒ efficiẽtiã ad hoĩem cõburẽdũ: tñ nõ ẽ dignioꝛ
hoie.nec valet expoſitio Burgeñ.quã addit:qꝛ initit᷑ fabu⸗

le pagãoꝝ ⁊ iudeoꝝ dicẽtiũ:Singul gẽtibꝰſingula aſtra ſi’

ſingulos ãgelos pᷣſidẽ.qð fictũ ẽ. Caplm. VYv.
7 ahker moyſej.Hic icipit 2 0) pᷣncipal libꝛi:ĩ q̃ iĩ
Ae

ipit explicatio leg ⁊ ei explanatio: et pᷣ rplicãt de
alogi pcepta q̃ ꝓpe dicũt lex: Valia a lege ptinen
tia.vj.c.Circa pᷣ moyſe) pᷣmo põit qodã pᷣabulũ:⁊ exeqᷣt᷑ p

poſitũ:ibi Et ait ego dñs ⁊c̃. Pꝛebulũ ãt ẽ explicatio mo

di ꝑ quẽ de dedit pᷣcepta decalogi:⁊ hnõt᷑ cũ v᷑: b¶Dñs
de nr pepi.no.fed i.decem pᷣcepta decalogi qᷓ ab eo fuer̃t
data ĩmediate. c s cũ pr̃ib no.inijt pactu.i.legẽ datã

qꝛ ñ legit᷑ ea dediſſe abꝛaã iſaac ⁊ iacob. 5SS brd
pñti.ſu.qd.ex hoc ð ei cuſtodia magis eẽ ſoliciti ðöbemꝰ.

S

e¶ Facie ad faciẽ locu

ẽ nobis.i. abſq; me
dio qtũ ad platõʒ.x.
pceptoꝝ: verũtñ da

alia pᷣcepta nõ ſic fue/
rũt tradita pplo: ſed
mediãte moyſe:iõ ſe/
qᷣt. f ¶ Ego ſeqſter
q med ⁊c. Iannuciã
do vobij aliaqᷓ ab eo

recepi:⁊ cã h media

tõis ſubdit᷑: g ¶( Ti

muiſtij enim ignẽ ⁊c.
Timoꝛe enĩ percuſſi

petier̃t:ꝙ ſolus moy/
ſes audiret uerba dei
2 eis referret:ut habe
tuꝛ Exo.xx.c. h Et
ait. PHic ↄñter põit᷑ re
plicatio decẽ pᷣcepto/
rũ ex oꝛe dei datoꝝ:i
quo pmo oñditur ði

loqnt ſblimitas ſiue

auctoꝛitas:ꝰꝰ ppli au
dientis fragilitas: ibi
Uos ãt.Circa pmuʒ
dẽ: Et git. L. ipſe de⸗
us. i ¶ Ego oñs de

us tuus.per creatiõeʒ

7 gubernationem.
k ¶ Qui eduxi te de
terra egypti. ut eẽ mi
hi ſeruus:⁊ nõ homi
ni.q.d.ex his pʒ ꝙ in
oĩbus debes obedire
mihi:a in qbus debe
at eẽ iſta obedientia:
ñter explicat dicen):
7 o habebi) deo)
alienos ⁊c̃. ⁊ ponunt᷑
ↄñter alia pᷣcepta ðca
logi eodẽ oꝛdie ⁊ fere

ſub eiſdem vbis: ſicut

ponunt᷑ Exo.xx. ⁊ iõ
pertranſeo: quia ibi
dictum fuit qlit᷑ iſta
pᷣcepta diſtiguũt᷑:⁊ ex
ponũt᷑ ſcom doctões
catholicos ⁊ hebꝛeoʒ

m ¶ Uos at. Hic oñ

ter deſcribitur audiẽ
tis populi fragilitas.
vbi pmo delcribitur
tioꝛ populi: appꝛo-
batio dei: ibi Qdð cũ
audiſſet dñs.Circa pᷣ
mũ ſciendũ ꝙ huma
na fragilitas non põt
bñ ſuſtinere ſblimita
tẽ dei.vñ ⁊ Daniel ex
apparitione angeli iu
xta ſe coꝛꝛuit in terrã

ut hr Daniel.x. ⁊ eo/

dẽ modo hic ppls ex
ſplimitate diuini ſer/
monis territus ⁊ ðbi

¶ Liber

Facie ad faciẽ locutuſ ẽ no
bis ĩ mõte de medio igntlſ.
Ego ſequeſter ⁊ med fui
inter deũ ⁊ vos ĩ tꝑe illo:
ut annũciarẽ vobis uerba
eius.Zimũuiſtis.n. igneʒ et
non aſcẽdiſtis in montem.
Et ait egò dñs deuſni qůi
eduxi te de terra egypli de
domo buitun. Non habe

bitis deos alienos in ↄſpe

ctu meo. Non facies tibi
ſculptile nec ſimilitudinem

oium que in celo ſũt deſuꝑ

⁊ q in terra deoꝛſũ:⁊ q̃ vſ at
ĩ aquis ſub terra. Nõ ado/

rabis ea ⁊ non coles.Ego

eni ſũ dñs deus tuus:deuſ
emulatoꝛ reddẽs iniquita-
tẽ patꝝ ſupꝑ filios ĩ ttiam ⁊
qrtã generatõeʒ his ꝗ ode
rũt me:⁊ faciẽs miſericõdi/
am ĩ multa milia:diligẽtibꝰ
me ⁊ cuſtodietibꝰ pꝛecepta
mea. Nõ vſurpapis nomẽ

dſñi dei tui fruſtra:qꝛ ñ erit ĩ

pũituſꝗ ſuꝑ re vana nomẽ
eb aſſũpſerit.Obſerua diẽ
ſabbati ut ſãctifices euʒ:ſic
p̃cepit tibi dñs deus tuus.
Sex diebus operaberis ⁊
facies oĩa opa tua. Septi/
mus dies ſabbati ẽ.i.regeſ
dñi dei tui. Mõ facies in eo
cq;ᷓ opis:tu ⁊ filius tuꝰ ⁊
llia:ſeruus ⁊ ancilla:boſ ⁊

aſinus:⁊ omne iumẽtuʒ tu

uʒ:⁊ pegrin ꝗ ẽ ĩtra põtas
tuas:ut reꝗeſcat ſeruꝰ ⁊ an
cilla tua ſicut ⁊ tu. Memẽ
to ꝙ ⁊ ipᷣe ſeruiel ĩ egypto
⁊æ eduxerit te inde dñs de
tuꝰin manu foꝛti ⁊ bꝛachio
extẽto. Iccirco pꝛecepit ti/

bi ut obſeruares diẽ ſabba
ti. Honoꝛa patrẽ tuũ et ma

trẽ:ſicut pᷣcepittibi dñs de
tuus:vt longo viuas tpe: ⁊
bñ ſit tibi ĩ terra quã dñſ de
us tu daturus eſt tibi. Mõ

occides:neq; mechaberis

furtumq; nõ facies:nec lo/

ſeſſionẽ. Cuſtodite igr̃ ⁊ fa
ocite que pᷣcepit domin de
queris contra pꝛoximum us vobis. Non decliabitiſ

tuum falſum teſtimoniuʒz. litatue heiit hũi
3 . riꝙ lolus mo
Nõ concupiſces vxoꝛeʒ ꝓ enenat pfete

ximi tui:nõ domũ:nõ agꝝ

4 .e a⸗d oꝛ ⁊ deo familia⸗
nõ ſeruũ:nõ ancillã:nõ bo

rioꝛ:vba dei au⸗

uẽ:non aſinũ:⁊ vniuerſa qᷓ diret: ⁊ eis referrʒ
illius ſũt. Hec verba lorux eenu illi
tus ẽ dño ad o mitiudie, o en ut nun
veſtram in mõte:de medio ra. Bo az
ignis ⁊ nubis ⁊ caligis:vo audiſſet. Picↄñt
ce magna:nihil addẽés am ſcribif appꝛoba
tio dei:⁊ iõ ſpdit᷑

plius ⁊ ſcripſit ea in duab' o¶B oia ſüt lo
tabul lapideis qs trad idit 6ii audi
mihi. Võs ãt poſtq; audi re madata ði ꝑii

ſtiſ vocẽ de medio tenebꝛa nunciũc ci ſodi
rũ:⁊ montẽ ardere uidiſtis dert eic tale babe
acceſſiſtis ad me oẽs pꝛin- re mentem ꝛ⁊c9.
cipes tribuũ ⁊ maioꝛes na d.hoc ẽ mihi pla
tu:atq; dixiſtis:Ecce oſten citum. lſ. timeat
dit nobis dñs deus noſter darn reciplat buͦt
er “ 5 piãt hüi
maieſtatẽ magnitudine, liter: obſeruent
ſuã. Nocez.n. eius audiui no ſolũ audita a
mus de medio igniſ.⁊ pꝛo mecete
hauim hode loquente calog ſei rh
docuũ hoiĩe vixeru ho.Cur denũciata ꝑ nun
ergo mõiemur ⁊ ðuoꝛabit cios ex parte dei:
nos ignis hic maxim: Si ſieꝑ moyſe ali
n. audierimus ultra voceʒ reie greli⸗ bi
dſi dei noſtri moꝛiemur. lſ nead deriaz
Quid ẽ oĩs caro ut audiat neq; ad ſiniſtraʒ.
vocẽ dei viuẽtis ꝗ ð medio pio eli hcei⸗
ani ſ ſi 4 ate obtineda ve
ignis loquit ſen nos augi gaaertirateenr⸗

magiſ accede ⁊ audi cũcta ex ocij.

q dixerit dñs de nr̃ tibulo In cap. v. vbi
qris ad nos:⁊ nos audien dil Policuniru⸗
tes faciemus ea. Quod cũ calogi pꝛecepta qᷓ

audiſſet domin:ait ad me
Audiui vocẽ ᷣboꝝ popli

pe dicũtur lex.

Ec pꝛece

9 – „ 2
hub q locuti ſũt tibi. Bene E pta deca⸗

oĩa ſt locuti.Qhis det talẽ
eos hr̃e mẽtẽ ut timeãt me
⁊ cuſtodiãt vniuerſa mãda

q in

pꝛopꝛie dicũt lex

ta mea iĩ oĩ tpe:ut bñ ſit eis Herſbiinn derun
⁊ filijſ eoꝝ ĩ ſepit᷑nũ. Vade déiur bier si,

ergo ⁊ dic eis: Reueriimi

iĩ tẽtoꝛia ur̃a. LCu vᷣo hic ſta caplo ſequenti.ſ.
mecũ:⁊ loq̃r tibi omĩa mã ro mre tota
dicia qᷓ doceb eos ut faciãt Matth. xxij. nõ

minus pꝛope lex
dʒ dici:cũ ſit pꝛi⸗
mũ ⁊ pncipale to
tilegis: tac illo
in qð ceia pᷣcepta

ea ĩ tra quã dabo illiſ i poſ

dd itio pꝛima.

hoc loco ponunt

ne expꝛimitur in

Ou
ebn⸗
fiqninhi
airßaptadec⸗
Nlagpponut.
ziiß wraänded⸗
unudtieli
huoicligeſlit
nidin maiß
moſitmenoꝛg
Uihllopisſenui
moriagiladi
Geſorſliusni
sbebentinme
ſubainii
ntoclrcicn
Ni Mnin ſua
Cliguraupie
Htmoonodale
nniodtirgb
nitaded giann
ſeytriuſcho
ſuni hocdicite
gexerboner i
Umnid inſcciil
aphehon dici
kingbibetopa⸗
ſcinncttibin
idnadi⸗
oͤſt oiut⸗
wcefim
Utindnierd
ſtünmn
denſchagt
Plcäthnunm
ſingiotbiize
tpullecin
lnimo pbidi
–
A

RM 7

in ine
oꝛdinant᷑:qꝛ vt aplus dicit.j.thimo.j. Finis pᷣcepti eſt neq; ad ſiniſtram. Aldditio quarta.
faerg charitas: vñ hec diſtinetio pᷣma poſtillatoꝛis vẽ incon- bhoc.n.quod dẽ: Nõ declinabitis ad dextram
ammmi, uenient᷑ dicta: ſpalit᷑ quãtũ ad mẽbꝛũ qð cõpᷣhendit neq; ad ſiniſtrã. ꝓhibet declinato ab obſeruatia
nnheng ſextũ capitulũ.Circa qõ melius very diceret in eo p̃ceptoꝝ:nõ ſolũ cã pſperitatis vel aduerſitatis:
nutn ponunt᷑ pᷣma pcepta ſfidei:⁊ maximũ ⁊ pncipaliſſimuʒ ſed etiã ne ex aliqua alia cã deuiet ab intẽtione legiſiatoꝛis
irn legis madatũ cũ uud vnã ptẽ nec ad ali
Ain bulca alis ac 4“ . . am: ſicut cuʒ dꝛ.s. in
ur legeptine neq; ad dextrã neqʒ ad ſi docerẽ vos: ut faciatis ea i deute iiij cap. Non
naſ .(5 niſtr:ſed p viã quã pcepit terra ad quã traãſgredimini adicietis ſup vabuz
ſed tebit. ¶In eodẽ dñs deus veſter ambulabi ſſidẽdã: vt ti im duod ego ciplo:nec
in ca. v. i di ipo One deus veſien amoula i poſſidedã: vt timeas dſnim minuat. ꝛ iſte ſenſus
wni ile⸗ E ponunt tis:vt viuatis ⁊ bñ ſut vob: deu tuu: cuſtodias omia videt cõpꝛehendere 5
ECiai⸗ ene ⁊ ꝓtelent᷑ dies vr̃i in terra mãdata ⁊ pcepta eius que mũ:a magis ptinere
1 dlka b ne eν boſſeſſionis vfe. ¶. V. ego pꝛecipio tibi ⁊ filijſs acad ſenſu lialemn ins
I mini eine Ae = Ec ſunt pcepta ⁊ ceri nepotibus tuis cũctis die ih ertera ioſellige
1 Mii ſicut ponũt exo monie atq; iudicia qᷓ bus vite tue uᷣt pꝛolõgent᷑ Nmnnanerſitan p
1 n ponütexo. Emonie aich, us vite tue ut pꝛologent ſtram aduerſitas: vf/
3 miden xx. ca. Additò 2“ mãdauit dñs de veſter vt dieſtui. Audi iſrael ⁊ obł prxtinere ad myſticam
1 mamt Octoꝛej = expoõnẽ 2.4 Reni
ilolnt rũ q nimijlr̃aʒ ſequunt᷑ aſſerũt aliquã varieta N auinto capitulo diſtinguit poſtillatoꝛ pᷣcepta
1 nd tẽ eẽ int pᷣcepta decalogi ꝗ ponunt.s.Exo.xx.⁊ pᷣcepta decalogi a pᷣceptis dilectõnis dei ⁊ ꝓximi ꝑ hoc
unti decalogi q̃ h ponũt ſpalii ĩ pcepto de obſuatõe ſabbali·agaꝛ decalogus ꝓpꝛie dicit᷑ lex:dilectio autẽ finis ⁊
— 54 i b traditõe dẽ: Mem̃to vt diẽ ſabbati ſcifices: 1 pncipiũ eſt decalogi:in quã decalogus oꝛdinat: ꝓut innuit᷑
mangt 2 traditõe.ſ.ĩ h.c. vbi dẽ: Obſua diẽ ſabbati. int q ꝰ in. vi.ca.huius.hanc diſtinctionẽ egreferens Burgeñ. dicit
. ürkt ba diſſilia aſſert eẽ magnã dꝛiaʒ: dicũt.n.ꝙ cũ d: Me pceptũ dilectois dici debere legẽ ꝓpꝛijſſime: cũ ſit pmuʒ ⁊
) Nilr mẽto.in pᷣma ẽ pᷣceptũ affirmatiuũ:ĩ quo pcipit ꝙ ho/ maximũ pceptũ ĩ lege:ad quod oia pcepta oꝛdinant᷑:iuxta
„pmu mo ſit memoꝛ ad ſanctificandũ illum diẽ: itaq; ſiquis illud Apli: Finis p̃cepti ẽ charitas.hoc aũt argumentum
albgſtaß nihil oꝑis ſeruilis faceret in die ſabbati:⁊ tñ hꝛet i me⸗ Burgeñ.tẽtatiuũ ẽ:laboꝛans in iniquitate:nã poſtillaroꝛ ꝑ
denüctin moꝛia ꝙ illa dies ẽ ſanctificãda: ⁊ vt ſabbatũ:eſſet traſ ſuaã diſtinctõem nõ negat:qͥn pᷣceptu dilectõis ſit maximuʒ
egn greſſoꝛ illius mãdati affirmatiui ꝑ omiſſionẽ.ſimilit ſi p̃ceptũ in lege cõtentũ:qꝛ ſaluatoꝛ ſic reſpõdit qᷓrẽti de ma-
ſepnoſel⸗ qs haberet in memoꝛia diẽ ſabbati: æ ſanctificaret euz gno mãdato in lege: verutamẽ nõ ſequit qð Burgeñ. intẽ/
osophn ſaciẽdo eũ diẽ ſolẽneʒ:⁊ tñ cũ hoc qᷣcq opis ſeruilis fa- dit:qꝛ ↄſequẽtia nõ valet:hoc ẽ mãdatũ magnũ ĩ lege: igit
9Ndein ceret: nõ eſſet trãſgreſſoꝛ pᷣmi pᷣcepti afirmatiui in qus eſt ꝓpꝛie lex:qꝛ multa cõtinent in lege:q cõtra legem ꝓpꝛie
