ſicut cũ ipſo moyſe:alr nõ obediemus:qꝛ ſbiecti debẽt obe agnoſceretur:vt hẽ.j.reg.xxj. Pebꝛei ãt dicunt ꝙ finge 8 ſcunn
dire ſupioꝛibꝰ ſeu dñis: nõ ſolũ bonis ⁊ modeſtis:ſed ẽt ma bant ſe eſſe ſurdos ⁊ mutos ne per linguam hebꝛaicam Uirheaaſck
lis ⁊ diſcolis:ut h pma petri.ij. Et ſaluatoꝛ Matth.xxij. ab aduerſarijs cognoſcerentur:vnde vbi hic habemus ſihchuo. in⸗
Quecũq; dixerint vobis facite: opa ãt eoꝝ nolite facere. Exploꝛatoꝛej in abſcondito.in hebꝛeo habetur: Explo noolt uu
Iſta tñ obediẽtia itelligẽda eſt ĩ licitis:ſed h̊ ẽ locutio opta ratoꝛes ſurdos.ſ.ficte:ut dem eſt. d ¶ Ingreſſi ſũt do hlitaliſhebre
tiua:ut ſit ſẽſus:pati ſumus obedire tibi:⁊ iõ optamus vt mü mulieris meretricis.Dicũt expoſitoꝛes aliq hebꝛei pſtiduo vin ,n
oñs ſit tecũ ſicut cũ moyſe ⁊c᷑. aplm. II. catholici:ꝙ ſcòm ueritatẽ erat meretrix:exploꝛatoꝛej rmüchaled phi
Iſit ergo ioſue. Hic deſcribit exploꝛatoꝝ miſſio: t ingreſſi ſunt domũ eius nõ ad foꝛnicandũ cũ ea:ſed nc dei ttz
vbi ſic ꝓcedit:quia pᷣmo exploꝛatoꝛes mittuntur ad latitãdũ ibi: quia domu) taliũ mulieꝝ ſũt mag ap glephienet
ſcòo a muliere abſcõdũt:ibi Tollẽſq; mulier. ʒ te ad recipiendũ hoies i ſero.Alij autẽ dicunt ꝙ antea glunaorͤi
abſconſi de pacto redrũt: ibi Necdũ obdoꝛmierãt. cum fuerat meretrix:tñ tũc nõ erat:nomẽ tñ illud remanſe 1non fünicbeſ
certo ſigno dimittũt:ibi dimiſit ergo eos.s ad ioſue reuer/ arat illi:ſicut Matth.iiij.dẽ: ꝙ ieſus recubuit in domo nuliſchihti⸗
tũt:ibi Illi vo ambulãtes.Circa p di: a ¶ Miſit g ioſue ſimonis lepꝛoſi:non quia tunc eẽt lepꝛoſus:ſed quia an ng) ucaſct
⁊c. Hic dicit Ra.ſa.ꝙ miſſio iſtoꝝ exploꝛatoꝛuʒ facta fuit te fuerat:a qua lepꝛa licet ante fuiſſet ſanatus a chꝛiſto: Necdit Linnczi
añ terminũ luctus moꝛtis moyſi:qð ꝓbat ſic:qꝛ filij iſrael tamen nomen lepꝛoſi ſibi remanſerat.Sʒ tamẽ vtrũq; Nannatöizdile
trãſierũt ioꝛdanẽ decimo die mẽſis pmi:ut h ifra.iiij.cap. dcm̃ vr irrationabile:quia iſta mulier poſtea fuit cõiu/ ninbüimien
Itẽ moyſes fuit moꝛtuus:vt dic Ra.ſa.vij die menſis.xij. cta in matrimonio ipſi ſalqnon: vt hẽ Matth. j. qui lpoſpiglnie
ani imediate precedẽtis:⁊ lʒ non ꝓbat hoc ex ſacra ſcriptu erat princeps nobilioꝛis tribus.ſ.tribus iude: ꝓpi goð nhor nentit e
ra:tñ veriſile ẽ: dies moꝛtis moyſi qᷣ tot ⁊ tãta fecerat iſ no eſt veriſile:ꝙ accepiſſet in vxoꝛem talem mulierem: nurſalutiſui n
raeli in ãnalibꝰ hebꝛeoꝝ fuerit certitudinalr iregiſtrata. Ex que eſſet actu infamis: vel fuiſſet: et iõ tranſlatio chal osin
duobus ãt iſtis predictis ſeqᷣt ꝙ a die moꝛtiĩ moyſi vſq; ad daica vbi nos hẽmꝰ Mulien meretricis.hʒ Mulieris g

hoſpitalarie.⁊ ſic ẽt dicũt hebꝛei. Nomẽ.n.hebꝛaicum
qð hic ponitur equiuocũ eſt:ad deſignãdũ meretricem
⁊ venditricem victualium:qð ẽ ꝓpum hoſpitalariarũ.
Dicũt tamen hebꝛei ꝙ vtraq; ſignificatio conuenit ipi

diẽ trãſitus ioꝛdãis icluſiue fluxerũt tm.xxxiij.dies.ſ.xxiij
de mẽſe.xij.anni precedẽtis:⁊.x.de pmo mẽſe ani ſequentis
Judei enim faciũt mẽſes per lunatoes:due enim lunatiões
continẽt quinqgintanouẽ dies:⁊ iõ primus mẽſis apð eos

Liizad
Drdigrg
Emmtino
unin ni
pſtüine
tlätth

inne

ade mon
ſinclin 4
Adiripi
Ginlin.
unkting,
guiientt
monis iden
udihet
hidan iun
1ſcanmnio ⸗
c'noniig
rmſu hei⸗
inſie nin
ewois:s
Nerrocr⸗
Nununug
Abcun nunſi
mminlis iu⸗
iſiined
minns Rdo
cksͤnoal
iultpiſn
nlit aplorui⸗

immmni

onſi ſdee⸗
ane .
cipeſnbes
co
erplonto⸗
ofmmanen.
waani o⸗
t
un Waſt
nang ſe
n beht
ebten
llutdo

Raab: qꝛ actu erat hoſpitalaria: ⁊ cũ hoc foꝛnicaria ſe

cũdũ aliqͥs:vel ſaltẽ fuerat ſcòm alios:ut.s.dcm̃ ẽ ⁊ im

ꝓbatũ qtũ ad meretriciuʒ.cetera patẽt. e ¶ Tollẽſq;

mulier. Hic exploꝛatoꝛes abſcõduũt᷑. Iſta eni mulier au

ditis mirabilibꝰ q̃ de fecerat ꝓ filijs iſrł:credidit ipſuʒ

eẽ veꝝ deũ:⁊ per
ↄñs ipletuꝛ: pꝛo/
miſſũ qð eis fece⸗
rat de terra capiẽ
da:⁊ iõ cogitans
de ſalute ſua ſpũ
ali ⁊ coꝛpoꝛali:⁊
ſue ↄſãguinitatis
ſaluauit exploꝛa-
toꝛes:ut ꝑ eos cũ

ſuis ſaluaret᷑:⁊ h·
E qð dẽ: E

lenſq; mulier vi⸗
ro) abſcõdit.per

modum qui in

fra ðſcribitur: In
hebꝛeo habetur
Sic accepit duo)
viros et abſcon⸗
dit euʒ. quod ab-
hebꝛeis expõitur
tripliciter. vnoꝰ
quia ponit᷑ h ſin⸗
gulare ꝓ plurali:
ſicẽ Exo.viij. Ue⸗
nit muſca grauiſ
ſima.i. mltitudo
⁊c̃. Alio mõ qa
mulier feſtinans
eos abſcondẽ po
ſuit eos ĩ ita puo
loco:qͥ nõ videba
tur ſufficiens niſi
vno: 7 ad hoc
igurãdũ dĩ: Ab-
ſcõdit eũ.ſicut.n.
ĩ latio ſũt figura-
tiue locutões: ſic
ſilr ĩ hebꝛeo. itio
mõ expoit᷑: quia
dicũt aliq hebꝛei
ꝙ iſti duo viri fu
erũt chaleb ⁊ phi
nees. Dicũt etiaʒ
ꝙ iſte phiees erat

⁊ oẽz terrã ↄſiderare vene/
rũt.Toͤllẽſq;ʒ mulier viros
abſcõdit ⁊ ait:Fatedòꝛ vene
rũt ad me:ſʒ neſciebã vnð
eẽnt. Cuᷣnq; poꝛta claudẽ
tur ĩ tenebꝛis:⁊ illi pit᷑ exie
rũt:neſcio qͥ abierũt. Per/

ſegmi cito:⁊ compᷣhẽdetis

eos. Ipſã ãt fecit aſcẽdẽ vi

ros ĩ ſolariũ dom ſue:ope

ruitq; eos ſtipula lini q̃ ibi
erat. Hi ãt ꝗ miſſi fuerãt ſe
cuti ſũt eos ꝑ viã q̃ duẽ ad
vadũ ioꝛdaniſ:illiſq; ègreſ
ſis ſtati poꝛta clauſa ẽ. Nec
dũ obdoꝛmierãt ꝗ latebãt
⁊ ecce mlier aſcẽdit ad eos
⁊ ait:Hòui ꝙ dðñs tradide/
rit vobis trã. Elni irruit ĩ
nos terroꝛ ueſter ⁊ elãgue/
rũt oẽs hĩtatoꝛeſ terre. Au
diuimus ꝙ ſiccauerit dñs
aq̃s maris rubꝛi ad veſtrũ
ſtroitum qñ egreſſi eſtis ex
egypto:⁊ q feceritiſ duobꝰ
ãmoꝛꝛeoꝝ regib qui erant
trãſ ioꝛdanẽ:ſeon ⁊ og qͥs ĩ
terfeciſtis. Et hec audiẽtes
ptimuim ⁊ elãguit coꝛ nr̃ʒ
nec remãſit ĩ nobᷣ ſpũs ad ĩ
troitũ ueſtꝝ.Dñs.n.deus
veſter ipe ẽ deus ĩ celo ſur⸗
ſũ ⁊ in terra deoꝛſũ. Nunc

ãgelus in coꝛpoꝛe hũano:ideo potẽat ſtare coꝛã hoibꝰ
⁊ non videri ab eij qñ volebat:⁊ nõ fuit abſcondituj a
muliẽ:ſʒ chaleb tm̃.Licet ãt h dẽʒ ſit falſũ:tñ ex h hẽt
arg ) iudeoj ex ↄceſſis ð poſſibilitate icãnatõij qꝛ exqͥ
ↄcedũt icãnatõʒ ageli:ñ pnt ↄueniẽt᷑ negãe poſſibilitatẽ

icarnatois diuie:qꝛ de mag põt aſſumẽ ⁊ ſuppoſitare
nãm hũanã ꝙ; angelus. f¶¶Cateoꝛ vener̃t ad me.taqꝙ

ad hoſpitalariã cõeʒ. g
in hoc mentita ẽ:fuit tñ mẽdaciũ officioſũ:videlicet ꝓ/
pter ſalutẽ ſuã ⁊ exploꝛatoꝝ. h (¶

„—

ℳ₰

poꝛta clauderetur ⁊c.

a at fecit aſcẽdẽ

viros in ũ. In hoc expmitur modus qᷣ abſcondit
eos. i¶ Illiſq; egreſſis ſtati poꝛta clauſa ẽ.ſ.poꝛta ci-
uitatis: ne iſti abſq; diligẽti iquiſitõne exploꝛatoꝝ ciui
tatẽ reitrarẽt. Aliter expoit᷑ de poꝛta dom raab:q poſt
egreſſũ ipſ ꝝ clauſa ẽ:necito redirẽt: ⁊ abſcõditos iue-
nirẽt. k ¶ Necdũ obdoꝛmierat.hic ↄñter exploꝛato/

res de pacto reqrũt: uidelicet ꝙ ſeruarẽt raab:⁊ domuʒ pa/

rẽt: ⁊ pʒ lr̃a paucis exceptis qͥ exponẽt: (Necdu obdoꝛ

tris ſui:ſiẽ ſaluauerat eos:⁊ ꝙ hoc pactũ Aleiz geer
1

mierant.quia timoꝛ abſtulerat ſomnũ ab eis.

ꝙ dominus tradiderit vobis terram. loquitur de futuro ꝑp

ergo iurate mihi per dñũm
ut qũo ego miſericoꝛdiam
feci vobiſcũ:ita ⁊ vos facia
tis cũ domo pais mei:detiſ
qʒ; mihi ueꝝ ſignũ ut ſalue
tis patrẽ meũ ⁊ matrẽ:fres

ac ſoꝛoꝛes meas ⁊ oĩa que

illoꝝ ſũt:⁊ eruai aias nr̃aſ
a moꝛte.Qui reſpõderunt

ei:Aiĩa noſtra ſit ꝓ vobᷣ in

moꝛtẽ:lſi tñ ñ ꝓdideriſ noſ
Cũq;ʒ tradiderit nob dñs
frã:facièmꝰi te miſericoꝛdi
am ẽt bitatẽ. Dèmiſit ergo
eos p funẽ de feneſtra.Dò
muſ.n.eiuſ herebat muro.
Dixitqʒ ad eos: Ad moͤn/
tana cõſcendite:ne foꝛte oc
currãt vobᷣ reuertẽteſ:ibiq;

lãatitate tribus dieb' donec
redeãt:⁊ ſic ibitis ꝑ viaʒ ve

ſtrã. Qui dixerũt ad eã: In

noxij erim a iuram̃to hoc

qͥ adiuraſti nos:ſi igrediẽti
bus nobis terrã ſignũ non
fuerit funicub iſte coccine:

⁊ ligaueris eũ ĩ feneſtra p

quã demiſiſti nos:⁊ patreʒ
tuũ ac matrem fratreſq;: ⁊
oẽm cognationẽ tuã cõgre
gaueris in domũ tuã. Qui
oſtium dom tue egreſſus

fuerit:ſanguis ipſiuſ erit in

V

—.

oui

modum preter ti pꝛo
kter certitudineʒ ſue
idei:quia tenebat ita

certũ ac ſi iã eet -
cã iã ſbdit: m ¶ Et
eniʒ irruit in nos ter

roꝛ veſter ⁊c.i.a uo/
bis imiſſus: ⁊ reddit
cauſam huius cuʒ di
citur: Audiuim ⁊c.
7 ſequitur concluſio
ſua: o ¶ Nuũc ergo
iurate mihi. et pater
lra. p ¶ QAuirũde-
rũt ei.ania nr̃a ⁊c̃.jh
accipit᷑ ania pro toto
homine: quia eſt ꝑs

pncipalij homini::vlł

pro ipſa vita huma/
na q̃ cauſatur ab ani
ma:ut ſit ibi ꝑꝛedica-
tio cauſalij nõ foꝛma
lis:quia aima huma
na eſt imoꝛtalis.
q ¶ Jaciemus in te
milericoꝛdiam. te et
domuz patris tui ſal
uando. r ¶ Et veri
tatem iuramentũ ſer
uando. s¶Demiſit
ergo. Hic exploꝛato⸗
res abire permittunt
cuius modus deſcri/
bitur cum dicitur:
8 Semiiit ergo eoj
per funem ð feneſtra.
hebꝛei qͥ dicunt raab
fuiſſe meretricem: di
cũt ꝙ ſolita fuerat ꝑ
funẽ illũ recipere foꝛꝰ
nicarios ⁊ emittere:
vt ſic fuerat ei inſttᷣm

peccati ⁊ trãſgreſſiõij
ſic ⁊ ei fieret ĩſtrumẽ⸗/

tum ſaluationis.

t¶ Domus enim eius herebat muro.ſ. ciuitatis: hoc addi
tur ad oſtendendũ ꝙ de facili poterat emittere exploꝛatoꝛej
per feneſtram quam habebat ſuꝑ murũ: ſicut ⁊ paulus vi-

2 %

miſſus ẽ:vt hẽ

montana ↄſcẽdite.vbi non

z via cõis. x ¶ IJbiq; latitate diebus trib ac. lʒ ioꝛdãis pa

rũ diſtaret a hiericho:tñ ad tm tpᷣs mãſerũt ꝑſecutoꝛes ex
plorgran d non ſolum queſierunt eos in via ⁊ in termi
ed

no vie:

reuelatum fuit ipſi raab ꝓ ſalute exple ̈ tm
lingre.c. fuerit funicułiſte coccineu.i.rube⸗

rent. y

n latibulis circunquaq;. DHebꝛei autem dicũt ꝙ
loꝛatoꝝ: ꝙ tm̃ tarda-

etiuerat enim ipſa raab ab exploꝛatoꝛibus: ut darent ei
G ſignũ ſaluatois ſue ⁊ ſuoꝝ:⁊ ipſi dederũtꝓ ſis q funi
cubpꝑ quẽ demiſſi fuerãt ligaret ĩ feneſtra:⁊ ſic cognoſcẽtur
dom ab eis:a exñtes iĩ ea:⁊ iõ dixerũt ꝙ ſi funiculł ille non
eſſet ibi pꝛo ſigno:immunes eſſent a iuramento. 3 Qu
oſtium do.tu.egrel.fu.ſan:ipſius erit in caput ei.i.ipᷣe eris

4

Ait qd actum ẽ i ipo

ſibi cã moꝛtis. a ( Zũctoꝝ ãt ſãguis c reqũ ĩ ca. noſty.
i.obligamus nos moꝛti ꝓ eoꝝ ſalute. b ¶ Appendit fũi
culũ coccineũ i feneſtra.ſtati eni appẽdit:ne obliuioi daret
⁊ ut hoc exploꝛatoꝛes viderent anqᷓ recederent. c ¶ Ili
vo.PHic exploꝛatoꝛes ad ioſue reuertũt᷑:pᷣmittit᷑ tñ latitatio
eoꝝ tribꝰ diebꝰ ĩ mo/ ;—⸗

tanis. d ¶ Reuerſi 1.
ſcn ſerplonatoses de caput eius:⁊ nos erim ali
montanis ad locum eni. Cuctoꝝ ãt ſanguis ꝗ te
Ipierart. rvi⸗ bi⸗ cuũ in domo fſuerit:redũda/-
e ſce domi bit ĩ caput noſtꝝ:ſi eos ali/

nus oẽʒ ⁊c̃. ac ſi dice
rencls certu Eac ſi volueris ⁊ ſermonẽ iſiũ ꝓ
n, e aeenn lerre ĩ mediũ: erimꝰ mũdi
ſtrati ſaraens bit. ab hoc iuramẽto q adiura

vtutẽ reſiſtedi. ¶ III. ſti nos. Et illa rñdit:Oic lo
Binel ue·cuti eſtis ita fiat. Dimittenſ
oeiigreſlu ire G eos vt pgerẽt: appendit
ꝗfactus ẽ ꝑ trãſitum fuiculũ coccineũ ĩ feneſtra.

ioꝛdãis: ⁊ io pmo on Illi vòè aͤbulãtes puenerũt
ad mõtana:⁊ mãſerunt ibi

Eęs. dicũt expoſitoꝛej nfi cã hmoꝛe fuit eo ꝙ ioꝛdſj fluus

tũc ex reſolutòe niuiũ icreuerat:vt hã ifra:⁊ iõ ſteterunt ibi
tribꝰ dieb quſq; aq̃ aliquãtulũ decreuiſſẽt:ſʒ hoc ñ vẽ bñ

cõſonare vitati hebꝛaice:qꝛ ifra eodẽ ca.vbi nos henl⸗ ꝛ

9*
Qanis ãt ripas aluei ſui iꝑe meſſis ipleuerat. in hebꝛeo hẽt
ſic:Et ioꝛdãais ipleuerat ſuꝑ oẽs ripas ſuas oib' dieb meſſij
q dies durãt p duos mẽles ſcõʒ hebꝛeos:vt dcm fuit geñ.
c.viij.in fine:⁊ iõ ſi cã moꝛe fuiſſet excreſcẽtia ioꝛdãis filij
iſrl ibidẽ ſtetiſſet ꝑ mai ſpaciũ ſatis qᷓ ꝑ tres dies:vt videt᷑
io alr põt dici.ſ.ꝙ cã illius moꝛe fuit:qꝛ ioſue expectabat r
uelationem dñi de modo tranſeũdi:que facta fuit ſibi vlti
ma die de illis tribus:⁊ in craſtino tranſierũt:vñ tũc dixit
ioſue ad pplm: Sactificami:cras enim faciet dñs iter vos
mirabilia. Si enim a pncipio ioſue ſciuiſſet:ꝙ alueus ioꝛ
dãijſiccari debuiſſet ꝑp eoꝝ trãſitũ:nõ opoꝛtuiſſet eũ expe
ctare ꝑ diẽ:nec ꝑ hoꝛa ꝑpꝑ diminutionẽ aq̃. Dicũt ãt hebꝛei
pma dies de trib pᷣdcis fuit triceſima:⁊ per ↄñs vltima
luct moyſi:qð oʒ dicere ſcõʒ pdcã.ſ.ꝙ a moꝛte moyſi vſq;
ad trãſitũ ioꝛdãis icluſiue fluxerũt tm.xxxiij.dieſ:ita ꝙ die

gs tetigerit. Qð ſi nos ꝓdẽ

p quam viam ingrediamĩ:

xxxiij trãſierũt ioꝛdanẽ:tres ãt dies pᷣdẽe imediate pre⸗/
ceſſerũt diẽ trãſitus:vt pʒ in textu. Ex qͥ ſedt᷑ ꝙ bᷣma il/
laʒꝝ fuit triceſima dies luctus moyſi. e ¶ Qñ videri/
tis arcam federi) ⁊c. Ex qͥ pʒ ꝙ alr poꝛtata ſuit:qᷓ; ante
i motoe caſtroꝝ:qꝛ añ poꝛtabat᷑ ꝑ leuitas qᷣ erãt ð fami

ſilij irt moꝛati ſũt ibi per 10 Eloo i, ſur

tres dies. Quibus euolut gireer t etihi 5*F
traſierũt pcones p caſtroꝝ pʒꝙ alio oidine
medium: ⁊ clamare cepert poꝛtabatur arca:
Qnñ uᷣideritis arcã federis qꝛi alijj motõib'
dñi dei vr̃i ⁊ ſacerdoteſ ſtir nede ſer trib-
pis leuitice poꝛlãtes eaʒ:1 ſexſebbant: vt
vos quoq; conſurgite ⁊ ſe pĩ Nũi x hic ãt
quimini pꝛecedentes: ſi’qʒ arca pcedebat: et
intèr vos ⁊ arca ſpaciũ: ců ex hoc ẽt videt e
nubes q̃ pꝛiuj du

bitoꝛüq; duü miliũ ut pꝛo catum prebebat
cul videre poſſitis: ⁊ noſſe fceſſerat. g( Sit
; iter vos et ar/

uia pꝛius non ambulaſtiſ c& ſpaciũ.pp fue
deiat 5 rentis. beknbit

nrner rn erii tres dies dõec reuerterẽt q per eaʒ: ⁊ cauete ne appꝛo lon van mülttz.
Pꝛia ps diuidit᷑ ĩ trre fueraãt pſecuti. Querẽteſ.n. piquetis ad arcã. Dixitq; Lubitſ coz vnaʒ
qꝛ pð traſitu dat᷑ pce p oẽʒ ñi repperũt eos. Qui ioſue ad pplin: Sanctificà opionẽ cõtinʒ pe
pitu: x addit ſig diui b'urbem igreſſis reerſi ſi mini:cràs eni faciet dñs in dẽ rvimidis: ſe⸗
Hocaug Wi Dirien ⁊ deſcẽderũt exploꝛatoꝛes ter voſmirabilia.Et qait ad õ
vatuich akoneru⸗ de monte:⁊ tranſio ioꝛda ſacerdotes: Zollite arcim ppnmn 2 arcã erat
ibi Igit egreſſus ẽ pe ne venerunt ad ioſue ſiliu, fſederis:⁊ pꝛecedue pplin. ſpaciũ triũ miliũ
balus e rimuz nun:narraueruntqʒ ei om Qui iuſſa cõplẽtes tulerüt pedũ ſcõʒ pmam
H nia que acciderat ſibi tq; ⁊ ambulauerũt añ eoſ.Di mileg ar ha alis.
hĩ ð mãe ↄſurgẽs. qꝛ dixerũt. Tradidit dñs oẽʒ xitq; dñs ad ioſue:Hòdie ¶ Sãctincami
ſurrexit i auroꝛa:q ẽ terrã hãc in man noſtras incipiam exaltare te coꝛa, qas. n. æ. Expo-
cofiniũ diei ⁊ noctis: ⁊ timoꝛe pꝛoſtrati ſunt cun omni iſrliut ſciant ꝙ ſiẽ cũ ſitoꝛes nr̃i dicũt
ſic Ht ve s, cii babitatoꝛes eius. (III moxſe ſui u a tecumſim. Aiſta ſeillcutie
Areſhde hpim. lo⸗ Bitůͦr ioſue ð nocte cõ Tu auteʒ precipe ſacerdo centsb vpoꝛwuj
vñ milerat exlo ſurgens mouit caſtra: tibus qui poꝛtant arcaʒ ſe ſuis pp reuerẽtis
rarored. c Seſ⸗ Egrediẽteſq; de ſethim: v? deris:⁊ dic eis:Cuʒ ingreſ mirarhli aaſti⸗
a ſethi diſtat. e ut ad ioꝛdanẽ ipſi 8 des ſiſuen ins p antem gque 102 anñ oationem p̈ce
moꝛati ſi ibi ꝑ trej di ptũ fuit eis:ut cõ

tinerẽt ab vxoꝛibꝰ ſuis:vt h? Exo.xix. Hebꝛei auteʒ di

cũt:Sitis pati.vbi nos dicimꝰ:Sanctiſicamini:qꝛ ver
bum illud eſt equiuocũ ad preparare ⁊ſ nctſe H.
qualiter debebat eẽ illa pparatio nõ dicũt. k (¶ Cras
eni inter vos faciet dominus mirabilia. ſiccãdo alueũ
ioꝛdanis:vt expꝛimitur infra. I¶ Et ait ad ſacerdotej.
hoc dixit ioſue ĩ die tranſitus ioꝛdanis. m ¶ Dixiq;
dominus. Pic expꝛimitur ſignũ diuinitus dandũ: qñũn
dẽ: n ¶ Dogie incipiã exaltare te c. Licet enim die p
cedẽti reuelatio facta ſuiſſet ioſue:vt pꝛedem ẽ: tñ tũc
fuit replicata ad maioꝛẽ aſſertionẽ:a etiam ad maioꝛẽ
declarationẽ. Sicut enim in cognitione naturali pꝛoce
dit᷑ ab iperfecto ad perfectũ:vt hi pmo phycoꝝ:ſic a in
cognitione ſupernãli q̃ fit per diuinã reuelationẽ:aliqñ

vitas pꝛimo reuelatur minus perfecte: poſtea perfecti?ꝰ

—
„*

o ¶ Urt ſci.ꝙ ſic fui cũ moy.ꝑ ſigna miãbilia pꝑ
⁊ tecũ ſiʒ. qð patuit per trãſitum miraculoſũ.
igreſſi fueritis ⁊c᷑. dicũt hebꝛei ꝙ ſtete ũt in ioꝛdane ꝓ
pe ripã per quam ingrediebantur:quouſq; totus ppis

iilre
rſiilli
ponubatartea
tpls riſn
hioſihordi
oſue ninil.
W
wuuspoplln
maliteronun
ſlo nim vnnl
ſtomupn⸗
ſebom aus
Nree!
ſiſſr ſnͤa
eft c poy
nirbleequod
wiltfaniie
uninn
Gprintun cion
n ilinzdii
ninnuuo
larſun ague
ſepüniurke
lu t(Den
n Nrosclien
ltolenlunn
Ppices deglie
ſordanisdeſai⸗
Corptemmn/
Pncipoo ,⸗
, an
plen a
Auininn
gimmn
Ar laats
uirdenig
geſſus Picoii
ribitträſtus
iigni coplenen
pepler y
ley Joꝛdii
Eni meſisiple⸗
lernpſptit
gpticcolige⸗
fiblalnciig
huinn dienen⸗
hi niſenüt
lalaneyt hic
ſcti Miign
ipnp hehmmn
Chitalungnone
Ppincoꝛi eind⸗
ni⸗ Chaliſiueſtene

thmnur gan
Häha der
ninecelhn

nunn,
tgnei⸗
irpen
didſan
ſudn
4*
Wier
W
ughi
3r Mdan
drben
ii nid
aiopſarh
dattung
1ſerſiheni,

N ürhe

mzalcnt
be iſn
uumn beba
en Se

zirſor e⸗

aͤſaid iue
.

mdü nlin.
eſchnmg
CionicinN
Ginninii=q—
andilide

les:irin

ginnnig

pionen mm
nli it hali
die mni
ruN Eo

ſowm i dn

ligtgon

minin
ſusppſun
niulii aſt
vianlſan

giotonn A

õ c s ððð, JLMU l DM
. 3 — .
—

trãſiſſet:⁊ ex hoc dicũt quedã alia:vt patebit poſtea:ſʒ
hoc vr falſũ:per hoc qð i fine hca.dẽ: Sacerdotes qui
poꝛtabãt arcã federis dñi:ſtabãt ſuꝑ ſiccã humi ĩ me⸗
dio ioꝛdãis. Ex qͥ vĩ ꝙ ꝓceſſerũt vſq; ad mediuʒ aluei:
vt ppls traſiret ſecurꝰ. q¶ Accedite huc ⁊ audite ver

bũ dñi. hoc dixit

ioſue pꝛincipibuj

populi: in quibꝰ
totus popul' vir
tualiter continet:
Nõ enim potuiſ
ſet totus populuj
verbum eius au⸗
dire. r ¶ In hoc
ſcietij ⁊c. ĩ medio
veſtri eſt. ſ.ꝑ opꝰ
mirabile:quod ñ
poteſt fieri niſi di
uina virtute: qõ
expꝛimitur cũ di
citur: s ¶ Ecce
arca federis dñi
⁊c̃. Ad cuius ap/
pꝛopinquationeʒ
ſiccate ſunt aque
vt expꝛimitur po
ſtea. t ¶ Parate
xij.viros.ſcilicet
ad tollendum.xij
lapides de alueo
ioꝛdanis deſiccã/
do:vt expꝛimit i
bncipio ſequẽtis
ca. v ¶Et cum
poſuerit veſtigia
pedum ſuoꝛũ ⁊c.
hic expꝛimit mo
dus deliccatiõis
aluei ioꝛdanis:et

pʒ lr̃a. x¶ Jgit

egreſſus. Hic ont
deſcribit᷑ trãſitus
2 ſigni woleinen
tuʒ:⁊ pʒ lr̃a vſq;
ibi: y ¶ Joꝛdãai)
ãt ⁊c.meſſis ĩple/

uerat.noõ põt itel

ligi ꝙ tũc collige⸗
rẽt blada cõit:qa
decima die men⸗
ſis pmi trãſierũt
ioꝛdanẽ:vt hẽ.c.
ſeanti. Mẽſis au
tẽ pᷣm hebꝛeoꝛuʒ
icipit a lunatione
ꝓpindqoꝛi edno/

2

danis ſtate ĩ ea. Dixitqʒ io
ſue ad filios iſrł: Accèedite
huc:⁊ audite verbum dñi
dei veſtri. Et rurſum ĩ hoc
inquit ſcietis q domin de
us viuens in medio ueſtri
ẽ:⁊ diſperdet in conſpectu
veſtro chananeũ ⁊ etheũ:

eueũ ⁊ phereceũ:gergeſeũ 1

q̃qʒ ⁊ iebuſeũ ⁊ ãmoꝛꝛeuʒ.
Eccè arca federis dñi omiſ
fre aſcedet vos ꝑ ioꝛdanẽ.
Parate duodeci viros de
duodeci tribub iſrl:ſingu/
los ꝑ ſingulas tribꝰ.Et cũʒ
poſuerint veſtigia pedũ ſu
oꝝ ſacerdotes ꝗ poꝛtãt ar
cã federis dñi dei vniuerſe
terre ĩ ags ioꝛdaniſ:aque q̃
iferioꝛes ſunt ðcurrẽt atq;
deficiẽt:q̃ ãt ðdſuper veniũt
i vna mole cõſiſtẽt. Igitür
egreſſus ẽ ppls ð taberna
culis ſuis vt trãſirent ioꝛda
nẽ:⁊ ſacerdotes qui poꝛta⸗

bãt arcã federiſ pergebant

ante eũ. Ingreſſiſq; eis ioꝛ
danẽ ⁊ pedib eoꝝ in parte
aque tinctis:ioꝛdanis ãt ri

pas aluei ſui tpe meſſis im/

pleuerat:ſtterũt aq̃ deſcen
denteſ in loco vno:⁊ ad in
ſtar mõtis itumeſcẽtes ap/
parebãt ꝓcul ab vꝛbe q̃ vo
cat᷑ edom vſq; ad locũ ſar/
than:q; aũt inſerioꝛeſ erant
mare ſolitudis qð nũc vo
cat᷑ moꝛtuũ deſcẽderũt ůſ

ctio vᷣnali:ſiue ſit ante ſiue poſt:ſed dicitur tẽpus meſ/
ſis pꝛo tanto: quia in terra pꝛomiſſionis que calida eſt
in aliquibus locis magis calidis:ſpice alique appꝛopi
qᷓbãt ad maturitatem: ⁊ de illis colligebatur manipuł
⁊ toꝛꝛebatur aliquantulum: ⁊ per confricationeʒ excu/
tiebantur grana de quibus fiebat oblatio in feſtiuitate
paſchali:que celebꝛabatur.xv.die menſis pꝛimi:vt hẽt᷑
leuitici. xxij. et pꝛopter hoc menſis pꝛimus vocat᷑ men-
ſis nouaꝝ frugũ:Exo.xiij.⁊ Deu.xvj. Qð aũt hic int
ponitur de iundatione ioꝛdanis: hoc fuit ad declarati

onẽ maioꝛis miraculi in ſiccatõe aluei ioꝛdanis in tranſitu
filioꝛum iirl:iõ ſpditur. ʒ ¶ Steterũtq; aque ⁊c̃.cõtra na

turam cum ſint fluide. a

LQue ãt inferioꝛej erant in ma

re ſolitudi.⁊c.] Iſte loc erat magn lac ꝑ quẽ trãſit ioꝛda
nis fluub:⁊ vocat᷑ mare ſcm modũ loq̃ndi hebꝛaicũ:quo

q;quo oĩo deſicerent. No
pulus aũt incedebat cõtra
ioꝛdaneʒ:⁊ ſacerdotes qui
poꝛtabãt arcã federis dñi
ſtabãt ſuper ſiccã humũ in
medio ioꝛdaniſ accicti om
niſq; populus per arenteʒ
glueum tranlſibat.

Aibůs tranſgreſſis:di
xit dminus ad ioſue:
Elige duůodeci viros ſingu
los ꝑ ſingulas tribus:⁊ pᷣci
pe eis vt tollant de medio
ioꝛdaniſ alueo vbi ſteterũt
pedes ſacerdotũ:duodeciĩ
duriſſimos lapides:qͥs po
net ĩ loco caſtꝛoꝝ vbi fixe
ritis hac nocte tẽtoꝛia. Ao
cauitq; ioſue duodecim vi
ros quos elegerat de filijs
iſrł ſingulos de ſingulis tri
bubꝰ:⁊ ait ad eos: Ite ante
arcam dñi dei veſtri ad ioꝛ
danis mediũ:⁊ poꝛtate ide
ſinguliſingulos lapides in
humeris veſtris iuxta nũe
rũ filioꝝ iſrl ut ſit ſignũ ĩter

vos. Et qñ ĩterrogauerint

vos filij veſtri cras dicẽtes
qd ſibi volunt iſti lapides:
rñdebitis eis: Defecerunt
aque ioꝛdãis añ arcaʒ fede
ris dñi cũ tranſiret eũ:icci
co poſiti ſũt lapides iſti in
monimẽtũ ſilioꝝ iſrlvſqʒ i
eternũ. Fecerũt ergo filij iſ
rael ſicut pꝛecepit eiſ ioſue:

poꝛtãtes de medio ioꝛdãiſ

iuſſio:x iuſſionis ipletio:ibi eceru

¶ IIII

ois congregatio ma
gna aquaꝝ mare vo
catur:vñ geñ. pꝛimo
dẽ: Cõgregatõeſq; aqᷓ
rũ appellauit maria:
hꝰ mõ ſtagnũ gena
gereth ꝑ qð trãſit ioꝛ/
daãij fluu vocat mãe
tyberiadis ⁊ mãe ga-
lilee:vt hẽ i plibꝰ locij
ĩ euãgelio. Et eodem
mõ ĩ ꝓpoſito lac iſte
vocat᷑ h mare ſolitu/⸗
dis: qꝛ ẽ iuxta ðᷣſertũ
ſin. Et maꝛe moꝛtuũ
eo ꝙ null piſc poſſit

ibi viuẽ: vt dic phus

ij metheoroꝝ:vbi lo
qt de iſto lacu vel ſta⸗
gno:tũ qꝛ aq ſunt ita
ſpiſſe ꝙ ſũt qſi lutum
ꝑpꝑ qð veſtimẽta ibi
ꝓiecta mag ſoꝛdidãt᷑
ꝙ; lauãt:vt dẽ ibideʒ:
tũ qꝛ ſũt exceſſiue ſal
ſe:pꝑ qð alibi ĩ ſcrip/
tura vocat᷑ mãe ſalſiſ
ſimũ b¶ Uſq; q oĩo
deficerẽt. ab aſpectu
filioʒ iſrł. c 02
puſ ãt ice.ð ioꝛda.i.
p ioꝛdanẽ:ita ꝙ poõit᷑
H̊ vna pᷣpoſitio /p alia
vł dẽ:Cõtra ioꝛdanẽ
qꝛ pplis appꝛopiqua-

bat ad aqs ioꝛdãij de
ſuꝑ vẽiẽtes q̃ ſtabant

eleuate ad modũ col/-
lis iuxta trãſitũ ppłi.

cetera patẽt. ¶ III

ioꝛdanis:qꝛ.xij.lapi
des ð alueo ioꝛdanis
fuer̃t expoꝛtati.⁊.xij.
alij de arida ira in al
ueũ poſiti: In h igit
cap. ſic ꝓcedit᷑: quia
b põitur dñi ⁊ ioſue

nt ergo.tertio tẽpoꝛis

determinatio:ibi Populus autem. Circa pꝛimum dicitk:

d¶ Dixit dñs ad ioſue: Elige.xij. viros.i.iam electos acci

pe:qꝛ de mandato ioſue q̃libet tribus elegerat vnũ:vt dem
z.c. pꝛecedenti: ⁊ iõ iſta electio aliqñ attribuit᷑ ioſue:aliquã/

do tbubꝰ:qꝛ fcã ẽ a ioſue auctoꝛitatiue: ⁊ ab illis executiue
c¶ Duodecim duriſſimos lapides.vt poſſint diu ꝑmanere

i
ad memoꝛiã fci:qꝛ ad hoc tole

ba
inter vos:⁊ pʒ lr̃a vſq; ibi: d ¶¶ ¶

t: vt ifra dẽ: Ut ſit ſignuʒ
ſq; in

nũ. ⁊ accipit hH

eternũ ꝓ tempoꝛe lõgo ⁊ ideimiato. e ¶ Fecerunt S. Hic

Poieu iuſſiõis ipletio: ⁊ pʒ lr̃a vſq; tbi: ( Alios zʒ.xij
a. poſuit ioſue in me.ioꝛ.alueo.vt hẽret᷑ teſtimoniũ trãſitx
miraclłoſi itra aquã ⁊ extra.Et iſti.xij.lapides poſiti itra al
ueũ fuerũt ita magni: poterãt apparere ſuꝑ aquã quãdo
erat ꝑpua:iõ de iſtis.xij.lapidibꝰ nõ dẽ ꝙ ſingli hoĩes poꝛta⸗
uerint ſingulos lapi

des ſicut de alijs. xij. ⸗
ſz ꝙ ioſue poſuit eos alueo duodeci lapides vt
as eſt trelligedũ p ag dñs ei imperarat iuxta nu
iutoꝛiũ multoʒ: ꝓ

merũ filioꝝ iſrł vſq; i locũ

magnitudinẽ lapidu .
4 n quo caſtrametati ſunt: ibi

æ de iſtis lapidibus

dicit coit a doctoꝛi qʒ poſuerunt eos.Aliõs qͥ cauit dñs ioſue coꝛã oĩ iſrra illos.xij. lapides
b iohannes bapti · qʒ duodeci lapides poſuii eliut timerẽt eũ ſicut timue leuigauerũt eoj
ſta baptizas i ioꝛde ioſue ĩ medio ioꝛdanis al rãt moyſen dũ adhuc viue calce: v ſeriplerũt
dixit:potẽs ẽ deus de —*£ 2 ,. E. ſup eos madata
lapidib iſtis ſuſcitrů ueo vbi ſteterũt ſacerdotes ret. Dixitq; ad euʒ: Mꝛeci legis: rfecerũt bĩ
filios abꝛae: vt h poꝛtabãt arcã federis: ẽt pe ſacerdotibuſ qui poꝛtãt dictioes ⁊ maledi
oaeie⸗ E ſunt ibi uſq; in pſitem diẽ. arcam ſederis uᷣt aſcendãt —E
em boc retert ad txõ Sacerdotes ãt qui poꝛta de ioꝛdãe. Qui pꝛecepit eiſ ceput altarera ſu⸗
liber ine fuit ſcrip baãt arcã ſtabãt in ioꝛdanis dicẽs:Aſcẽdite ð ioꝛdane. pillo obtulerunt
⁊ foꝛte adhuc ſũt ibi. medio:donec oĩa cõplere Cũq; aſcẽdiſſent poꝛtãtes hoſtias:⁊ in ſero
p¶ Feſtiauitq; pptls q; ioſue ut loqueret ad po/ arcaʒ federis dñi ⁊ ſiccam kenehimn⸗ galga⸗
raliuiti uie i pulu pꝛeceperat dſis æ di· bumũ calcare cepiſſent:re levbl molntn
de: r iõ opoꝛtebat oo) xXerat ei moyſes: Fèſtiauit uerſe ſũt aque ſ alueum ſu ibi lapidespdcõj
feſtinanter tranſire. q; ppls ⁊ tranſiſt. Cunque uʒ:⁊ fluebant ſicut ante cõ/ pyt manerẽt ibi
i ¶ Cũq; traſiſſet oẽ traſiſſẽt oẽs:trãſiuit ⁊ arca ſueuerãt. NPòpulus auteʒ ſis traſ oell
ant n ont wio dñi: ſacẽrdoteſ qᷣq; pgebãt aſcẽdit de loꝛdane decimo b leg r abͤ pdt
ſue. vt ifra evmitur. aſñ pplm. Filij quoq; rubẽ die menſis pꝛimi:ẽt caſtra ctũ ẽ ĩ hoc ca. do
Kk ¶ Sacerdotes qᷓ ꝑ ⁊ gad ⁊ dimidia tribuſl ma metati ſũt in galgalis cõtra nec oĩa coplerent

gebãt añ pplm. q;'uis

ĩ ppl'n. ꝙuis naſſe armati pᷣcedebãt fr̃es
.n.pplus añ trãſiſſet

ſuos filios ilrl:ſicut eis pᷣce

anenri et lu perat moyſes: qdraginta
dotes poꝛtãtes arcaʒ Z
trãſiſſẽt vltra pplʒ:q debebat ſeqͥ arcã:vt dem̃ fuit.c.pꝛece

cedẽti. ¶ In illo die magnificauit dñs ioſue.ꝑ fem̃ pᷣdẽ
mirabile:vt ppls habẽt eũ ĩ reuerẽtia ⁊ timoꝛe. m ¶ Pꝛe
cipe ſacerdotib' ꝛc᷑. hoc ponitur ad oñdẽdũ:ꝙ ſicut de ſpã/
li mãdato dei ſteterãt iĩ ioꝛdãis alueo:ita de e ᷣ ſpali mada
to receſſerũt. n ¶ Ut aſcẽdãt de ioꝛdãe.Ex hoc ꝙ nõ dici
tur hic vt trãſeãt:ſed vt aſcẽdãt:dicũt hebꝛei ꝙ aſcẽderunt

ſuꝑ ripã ꝑ quã intrauerãt:eo ꝙ ſtabãt iuxta illã ſecũdum

eos:ꝓut dcm eſt.S.c.pꝛecedẽti.Et qꝛ dicit textus h: cũ pe
des ſacerdotũ fuerũt extra alueũ aq ioꝛdanis que ſteterant
ſtatim fluxerũt ſcòm curſũ ſuũ:ex qͥ ſeqt᷑ ſcõm dem̃ hebꝛeo
rũ:ꝙ ppls iſrł tũc fuit ex vna ꝑte ioꝛdanis:⁊ ſacerdotes cuʒ
arca i parte oppoſita:⁊ aq̃ ioꝛdanis in medio currẽs. Ideo
dicũt ꝙ arca alr traſiuit q; pplus:dicentes ꝙ arca poꝛtauit
poꝛtatores ſuos:qð ðẽ ſic itelligẽdũ ꝙ vtute diuĩia arca cũ ſa

cerdotibus fuerũt ſbito trãſpoꝛtati:nõ ſolũ ultra fluuiũ:ſʒ

ẽt vltra pplm quẽ debebat pᷣcedẽ ut pᷣdcm̃ ẽ:ſed hoc videt᷑
ficticiũ:tũ qꝛ nõ ẽ viſile ꝙ ſcriptura tacuiſſet tãtũ mirabile
tũ qꝛ initit falſo.ſ.ꝙ ſacerdotes ſteterũt in alueo ioꝛdãis iu

xta ripam per quã igreſſi fuerũt:qꝛ ſteterũt ĩ medio aluei:

vt dem ẽ.c.pᷣcedẽti:tũ qꝛ mod loqndi ex qͥ arguit ppoſitũ
cũ dẽ vt aſcẽdãt:magis eſt ad oppoſitũ vt vẽ:qꝛ ↄni ðò trã⸗
ſitu ppłi ſpᷣdit:Pplus ãt de ioꝛdane aſcẽdit decimo die ⁊c̃.
⁊ tñ per alueũ peditãdo trãſiuit:vt expꝛimitur in littera:et
ipimet ↄcedũt:qð ergo dẽ: Ut aſcẽdat.hꝰ ẽ:qꝛ ſacerdotes
ſtabat in medio aluei:vt.S.dem̃ eſt. Ubi alueus ẽ pfundioꝛ
Fnbe ripã:⁊ iõ ꝓgreſſus de locoallo ad ripã pcedit aſcẽdẽ
o. ceta patẽt ex pꝛedictis. o Populus ãt. Dic ↄñter de

(Tiber

ſcribit᷑ tpis determiatio cũ d?: Populus ãt de ioꝛdane
aſcẽdit decimo die pᷣmi mẽſis.hoc ãt expmit᷑ ad maio-/
rẽ hiſtoꝛie certitudinẽ. p ¶ Et caſtrametati ſũt in gal
galis.hoc nomẽ põit h ꝑ aticipationẽ:qꝛ poſtea ſuit ĩ/
poſitũ illi loco:vt hẽ ſequẽti.c. qʒ ¶ Duodeci q; la. ⁊c᷑.
po.io.ĩ galgalis.

“ Dichnt Patei g
pugnatoꝝ milia ꝑ turmas trãſito ioꝛdane ñ
Ince ſtati iuerũt ĩ gal⸗
⁊ cuneos incedebantꝑ pla Balisſeapt u⸗

na atq; cãpeſtria vrbiſ hie

eir . rũt ĩ mõtẽ hebal
richo. In diẽ illo magniſi

ibi poꝛtauerũt

q̃ ioſue vt loq̃ret᷑

oꝛiẽtalẽ plagaʒ vrbis hieri
ietalẽ plagaz ad pplm pᷣcepat

cho. Dũodecim quoq; la

pides qs de ioꝛdãis alueo mopej mo ejat
. dixerat ꝙ trõſito

iõdãe leuigarẽt lapide calce:⁊ ſcriberẽt ibi legẽ ⁊ ꝙ põe
rẽt bñdictõej ſr mõtẽ garigi æ maledictõej ſuꝑ motẽ he
bal:vt hẽ deu.xxvij.ſʒ hꝰvr fłʒ:tũ qꝛ tot ⁊ tata ñ poſſẽt
fiẽi vna die:vtpote trãſit᷑ iõdãis:max tãte miItitudi⸗p
greſſ ad mõtẽ hebal ⁊ garigi:q loc ſat pł iſtat a iõdae
ꝙ ciuitaj hiericho:ſolenitas bñdictõnũ ⁊ maledictõuʒ
deſcriptio leg ſug lapides:⁊ imolatio hoſtiaxꝝ:⁊ ide p
greſſus ad galgalẽ locũ:tũ qꝛ vi ↄdicere ei qð dẽ ei ĩfra
viij. c. Poſt deſtructionẽ hiericho ⁊ hay: tẽ edificauit
ioſue altare dño ĩ mõte hebal ⁊c.vbi ſbdit᷑ de deſcripti
one legis ſuꝑ lapides ⁊ bñdictõib' ⁊ maledictõib:tum
ꝛ2 repugnat ei qð dẽ Deu.xxvij.vbi di de lapidibus in
b' ſcribẽda erat lex:Eriges ingẽtes lapides ⁊c.lapides
at iſti nõ fuerũt tales:qꝛ ſinguli hoĩes poꝛtabãt ſinglos
lapides:vſq; ad locũ caſtroꝝ:vt dẽ i pn h ca.Item lr̃a
b' ca.quã ꝓ ſe allegãt magis ẽ ad oppoſitũ:qꝛ ibi dici
tur: Sacerdotes ãt ꝗ poꝛtabãt arcã ſtabãt ĩ ioꝛdãij me
dio: donec oĩa cõplerẽt:qͥ ioſue vt loq̃ret ad pplm pᷣce/
ꝑat dñs:vt dixerat ei moyſes.Si & iſtud dem moyſi in
telligit de deſcriptione legis ſuꝑ lapides ⁊ bñdictionibꝰ
⁊ maledictionib:ſeqt᷑ lacerdotes ſteterũt ĩ medio ioꝛ
dãis cũ arca:qͥuſq; oĩa pᷣdcã fuerũt cõpleta:⁊ tũc arca
ñ pᷣceſſiſſet pplm in ꝓgreſſu pꝛedcõ:cuũ oriũ dẽ ĩ hoc
ca. Silr arca ſacerdotes nõ fuiſſẽt pñtes qñ bñdictio
nes ⁊ maledictiones ſolẽnixate fuerũt in monte hebal
mõte garixim:cuius priũ dẽ infra.viij.c. Et iõ quod
S.dẽ Donec cõplerẽt ⁊c.ſeqt: q̃ dñs pᷣceꝑat vt moyſes

dixerat:itelligit᷑ de trãſitu ioꝛdais: ⁊ de poꝛtatõe.xij.la

eeſaoſtinligt

ſo iegrien

ni nſ⸗
benilnt
ſtnonsnn
ſdiis
fi⸗r(0
ge n b⸗

tatuaiß
rnt bitntor
rcrii
ſifuerüt cun
cſiaprcbuct
buaucirttb⸗⸗
gonprri i⸗
ſeciſrtiſunt
Köhnoagid
tüalioneſce
eſuſchecclcnn
ſbeidi Mae,
igtiodepoht
Cofonatone:
üiteſtatoſ⸗
Gclat in
titurtimora.

immiſuoloo⸗
herſanooban

itpl tw
an ai
Nenniita ⸗
hilijfloxi⸗
uleq ii
Xnglocttief
Ctücgritulte
Cüigtrßi
urcriſis;
ſcn more
bCrtta

wolyllvabe
niatitluals
tmictiſirhzt
ihh Erbedirnit
ntclcüctiilbo
ſchicktuͤlmft
nüſſtiininſin

4

ecdiſcen

llanoceiengnn
nlatorcütmmun
lin oerſit dt
nbi o j
ctoltti deſci
ilmetionati
ſcitbugevseri⸗

ſte

N
in
ätner
ſſutß
ac
iodlf
Wiriig
k
Nlmid ol
iu,
haplgin
laigunite
Ariſthti

hlooontount
Nn in
wrüngl⸗
Kninen
An mhotinr
bilpazat.
Ntnneäti
ſimit aaſ
nmnaleſttd
hyalegitd
auiiborad
nerois conel
ſnleyt bit
A ppin Se
ſeptoiree
ni,
irrugnii
binge
Giligde
mani
rünntiuß
oitttbi
Gui mmuaimo,
Plwſuri)
mip hiit
mrrtlclicaut
Akvevtcnihi
o:tum
ſelnicbnisn
uſe⸗
ſen 4
ſigii
ritinli

ttai gnft

fcã. v ¶ Quiñ iterro

tp̃ᷣs. ceta patent.

(Maplm V.

Oſtẽ er

ſit ĩ ioꝛdãis intro
itu:⁊ qͥd ĩ exitu:h
ↄñter oñdit᷑ quid
ſcm̃ ẽ ĩ filijs iſrael
Iſtatu:añqᷓ;ᷓ bella
rent õ hitatoꝛes
terre:qꝛ añ ↄgreſ
ſũ fuerũt circun/
ciſi:⁊ paſcha cele
bꝛauerũt:⁊ ab ã/
gelo apparẽte io⸗
ſue cõfoꝛtati ſunt
Et iõ pᷣmo agit ð
circũciſione:ſco
de paſche celebꝛa
tioe:ibi Mãaſert
q;.t᷑tio de populi
cõfoꝛtatione: ibi

Cũ ãt eſſet ioſue.
Circa pmũ pᷣmit/

titur timoꝛ a deo
immiſſus ſuꝑ ad
uerſarios hebꝛeo
rũ:⁊ pʒ lr̃a. Poc
ãt a deo factuʒ ẽ:
ne venirẽt ad pu/
gnãdũ q filios iſ⸗/

rael tpe q; fuerũt

de nouo circũciſi
qꝛ tũc erãt ad bel
lãdũ ĩeꝑti:⁊ ſpᷣdi
tur circũciſiõis pᷣ

ceptũ cum dicit:

5

¶Woſue

pidũ vſq; ad locũ vbi mãſerũt ſeqnti nocte:⁊ de poꝛta
tõe.xij.lapidũ alioꝝ itra ioꝛdãis alueũ.pᷣceperat enim
iſta vns:⁊ moyſes ẽt dixerat ioſue ſaltẽ ĩpte.ſ.i;tuʒ ad
ioꝛdãis — intelligit᷑ de alijs q̃ poſtea fuerunt

gauerit filij veſtri cras.i.iĩ futurum

ſumpſerant:poſuit ioſue in
galgalis:⁊ dixit ad filios iſ
rael:Qũᷣando ĩterrogaue/⸗
rint filij vr̃i cras pr̃es ſuoſ:
⁊ dixerint eis:quid ſibi vo
lunt lapides iſti: docebitis
eos atq; dicetiſ· NPer aren
tem alueũ tranſinit iſrł ioꝛ
danẽ iſtum:ſiccante domi⸗
no deo noſtro aquas eius
cõſpectu noſtro dõec trã
ſiremꝰ ſicut fecerat pꝛius ĩ
mari rubro:qð ſiccauit do
nec tranſiremus:vt diſcant
omnes terraꝝ ppli foꝛtifſi
mã dðᷣi manũ:ut ⁊ voſiime

cidẽdi:maxime tãtã multitudinẽ Jõ alr dẽ ꝙ hec circunci-
ſio ſolẽnis dẽ ſcòa:rſpectu illqua fec abꝛaã ð mãdato do

*

* maſculis de domo ſua:

mini: qꝛ tũc fuit circ keiſus n oib
vt hẽ geñ. xvij. 8Jnco p̃putioꝝ. ſic noiat eſt loc il-

Fãc tibi clros lapideos:
⁊ circuncide ſecũdo ſilios
ilrl. Fec qͥʒ qðᷣ iuſſerat dñſ
⁊ circũcidit ſilioſ iſrł in col
le pᷣputioꝝ.Hec ãt cã eſt ſe
cũde circũciſiõis. Ois po
pulus qui egreſſus ẽ ð egy
pto generis maſculini:uᷣni
uerſi bellatoꝛeſ viri moꝛtui
ſũt in deſerto ꝑ lõgiſſimos
vie circuii qui omnes cir
cunciſi erãt:ppluſ autem ꝗ
natus ẽ ĩ deſerto ꝑ quadra
ginta ãnos itieris latiſſime
ſolitudis incircunciſus fuit
donec conſumerẽt᷑ ꝗ ñ au

atis deũ veſty oĩ pe. ¶ V. dierũt vocẽ dñi: ⁊ quibus

Oſtqᷓ; ẽrgo audierũt
oẽs reges ãmoꝛꝛeoꝛuʒ

Ahabitabãttrãſioꝛdanem

ad occidẽtalẽ plagam ⁊ cũ
cti reges chanaã ꝗ ꝓpinq̃ᷓ
poſſidebãt magni mari lo
ca: ſiccaſſet dñs fluenta

ioꝛdanis coꝛaʒ filijs iſr! do

nec trãſirẽt:diſſolutũ ẽ coꝛ
eoꝝ ⁊ nõ rmãſit ĩ eis ſpũs:
timẽtiũ introitũ filioꝝ iſrl.
Eo tpꝛe ait dñs ad ioſue:

añ iurauerat vt oñderet eiſ
frã lacte ⁊ melle manãtem.
Hox filij ĩ locũ ſucceſſerũt
patꝝ:⁊ circũciſi ſũt a ioſue

qui ſicut nati fuerant in pꝛe

putio erant:nec eos in via

aligꝗs circunciderat. Poſt

qᷓ; autem omnes circunci
ſi ſunt: manſerunt in eo/
dem caſtroꝛuʒ loco donec
ſanarentur. Dixitq; dõmi

le:qꝛ ibi amota ſũt pᷣputia a filijs iſrł. e Uniucrſi bella

toꝛes viri moꝛ.ſũt in
deſerto:exceptis tñ il
lis qui erant de tribu
leui:vt dem̃ ẽ Nume
ri.xiiij. Ppls ãt d na
ẽ i deſerto ⁊c.ſedt:
ncircũciſu) fuit
ppls.n.iſrl mouebat
caſtra q̃cũq; hoꝛa nu
bej mouebat pᷣbẽj eis
ducatũ:⁊ qꝛ incertus
erat eis motus nubij
iõ diſpẽſatiue fem eſt
ꝙ illi ꝗᷣ fuerũt nati in
deſerto remaͤſerũt in
circũciſi uſq; ad tpᷣuj
iſtud:qꝛ piculoſũ eẽt
ð nouo circũciſos iti/
nerare ſeu poꝛtari in
itinẽ. g (¶ Quibus
añ iurauerat. ex hoc
vẽ ꝙ deus ñ tennerit
ſuũ iuramẽtũ:qꝛ nõ
viderũt irã ꝓmiſſioij
Dicẽdũ ꝙ iuramẽtuʒ
erat conditionatũ.ſ.
ſi nõ offẽderẽt deũ ta
li offenſa qᷓ deberent
moꝛte puniri:vel di/
cẽdũ ꝙ ſi nõ itraueft
frã ꝓmiſſionis in ꝓ/
pꝛijs perſonis:ĩtraue
rũt tñ eã ĩ filijs ſuis:i
qbꝰqͥdãmõ pr̃ej man
ſert. h Dixitq; do.
ad io.ho.ab.op.egy.
a vo.iſtud expoit᷑ du/

plr ab expoſitoꝛibus

b ¶ Sac tibi cul/

tros lapideos.he

bꝛei dicũt nouaculas acutas.Cultelł.n.lapideus non

ẽ de neceſſitate circũciſionis:neq; hoc vtũtur iudei mu

