eni murmurantibꝰ dat de ſuũ deſideriũ:ſʒ hoc ẽ ad malũ

4 5
õ
/
7

—

¶ Utinã moꝛtui eſſem ꝑ man dñi.i.ꝑ plagã a deo imiſ
ſam cũ pꝛimogenitis egyptioꝝ:qꝛ illa moꝛs fuit bꝛeuis. ,
g ¶ Oñ ſedebam ſup ollas carniũ.i.q nobis diſcedẽtib
qete ⁊ pacifice:olle plene erant carniũ ad ignẽ pꝛo nobis.

h ¶ Cur idux.nos i deſertũ iſtò⸗ vbi nihil comeſtibile cre
ſcit. i c

Ut occidẽt
oẽm multitudinẽ fa
me:longo cruciatu qͥ
eioꝛ ẽ bꝛeui moꝛte.
¶ Dixit aut vñs.
Pic ↄñt᷑ deſcribit᷑ dñi
ꝓuiſio: vbi pᷣmo po
nit᷑ cibi pꝛomiſſio: ſe
cũdo eiuſdẽ exhibito
ibi: Factũ eſt ;. tertio
cõſeruatio: ibi Dixit

ritate. Cur ĩiduxiſtis nos ĩ

aũt moyſes. Adhuc oẽʒ multitudinẽ ſame:Di/
ꝓmiſſio cibi pmo di xit auũtẽ dñs ad moyſẽ:Ec
moyſi a dno: ſecůdo cæè ego pluã vob panes de

p mo yſẽ ipᷣi pplo:ibi

Dixerotq. irca pꝛi celo. Egrediat᷑ populus ⁊

mũ oẽ: I ¶ Ecce ego colligat q ſufficiunt per ſin
pluã.i.ad modũ plu gulos dies:vt tente eu vixꝝ
uie abũdater tribuã. ambulet i lege mea:an noᷣ.
Panes de celo.i. Hit qt ſexio parẽt q; iferat

itelligit oĩs cib: vt ã. ſut dupluʒ q; colligẽ ſole

dictu ẽ. ij. c. Ipſe aat bãt pꝑ ſingulos dies. Dixẽ
dedit eis mana ⁊ co runtqʒ moyſes ⁊ aarõ ad
turnices:⁊ vtrũq; de oõs filios iſrael: ſcie
cdo nereo:vſ anes Oes filios iſrael: Neſpe ſcie

celi noiant᷑ eo ꝙ ꝑ ae
rẽ volitãt. n·⸗ Egre

diat po.⁊ col. qͥ ſufſi bitis gliaʒ dñi.Auũdiui enĩ
E ₰ . 9. 4 1 „
tionẽ ſuã. o ¶ Der vo qd ſum: qã muſitaſtis

3 nos: Et ait moyſes:Dãàᷣ
bit vob dñs veſpe carnes
edere ⁊ mane panes i ſatu

ſinglos dies. qꝛ nihil
de mãna debebat re
ſeruari ĩ craſtinũ: vt
dẽ. J. p¶ Ut teẽtẽ eũ
vtze ambulet in lege
explicabũt᷑. q ¶¶ An nõ.ſ.trãſgrediẽdo illa: qualr aũt de
tẽtet hoies iã dictũ ẽ:qꝛ hoc no ẽ vt accipiat expientiam de
aliqͥ qð ignoꝛet:cũ oia nuda ⁊ apta ſint oculis ep etiã añqᷓ;
fiant:ſʒ vt obedientia vel iobedientia ppli ad deũ eẽt nota
alijs ꝑ euidentiã facti. r ¶ Die aũt ſexto pa.qð inferãt.de
mãna ⁊cc. s C Et ſit duplũ.no ꝑ hoc itelligit ꝙ colligerẽt
die ſexta płꝙᷓ; in alijs diebꝰ: ſʒ illud collectũ qũ mẽſurabat
in domo iĩueniebat᷑ duplũ: vt dicet.j. t ¶ Dixerũtq;. Hic
ↄñter ꝓmiſſio dicta diuulgat᷑ pplo cũ dꝛ: v ¶ Ueſpe ſcie

anedadiiag mea de manna:q̃ mãdata infra

tis ⁊c. p hoc ꝙ dabit vobis mirabiliter abũdantia carniũ

x¶ Et mane videbitis gliaʒ oni.in ðſcẽſu mane vtute glo

rioſa ipſ. Sciendũ aũt ꝙ mana aliqñ ẽ neutri generis ⁊2 1

declinabile:aliqñ aũt iuenit᷑ feini generis ⁊ pme declinatõij
ſ.mãna ne:aliqñ tertie declinatõis:vt mãna natis:⁊ io nõ
ẽ vis ſi accipiat᷑ mõ ſᷣm vns declinationẽ:mõ ſᷣm aliam.

y¶ Nudiui eni murmur vim õ dñm.ꝙ eduxit vos de egg

pto in hãc ſolitudinẽ:qꝛ de pꝛecepto er factũ ẽ. 3 ¶ Nos
vo qd ſumꝰ:q.d.ſum tm ſerui e denũciãtes vobis ep vo

lũtatẽ:⁊ ideo nõ eduxim vos pᷣnciplr ſicẽ ipoſuiſtis nobis

ſed ipſe de’. a ¶ Quia muſitaſtis õ nos.i.murmuraſtis:
murmur tñ vim ẽ ʒ dñm pnciplr. b ¶ Dabit dñs vobis
⁊c.eo ꝙ audierit murmuratõnes vꝛas. aliqñ

”ͦ”scsc —
. T/ „ R.
aun 17 3 . — nad n⸗

f
†
7

Dixerũtq; filij iſꝭ ad eos
Atinaʒ moꝛtui eẽm p ma bes via .
num dñii terra egybti: qn/murati eſtis 3 euʒ. Nos ei

delertuʒ iſtud:ut occideretd

tis ꝙ dñs eduxeri vos de
terra egypti:let mane vide

ipſoꝝ:ſicut hẽ Nu.xj. ca. de pplo qͥ deſiderauit carnes

qͥs iterfecit dñs cũ adhuc carnes eis date eẽnt ĩ dentib?ꝰ
eoꝝ. c ¶ Accedite coꝛã dño.i.coꝛã colũna nubis.vel
ſim alios coꝛã tabernaculo puo vbi dñs loqbat᷑ moyſi
anteñ factũ eẽt magnũ tabernaculũ: de q bhꝛ. j.xxxiij. (.
ꝙ mo yſes tetẽdit
illug extra caſtra
d ¶ Audiuit eni

ritate: eo ꝙ audierit mur⸗

muratões vẽas qbus mur mur. vim. necre

mur vim:ſʒ ð dñm. Dixit ¶ glo. oñi appa. in
quoq; moyſes ad aaron: nube i.quidã ful

DBic vniuerſe ↄgregatõi ſi¶r inſolik repꝛe

OiE! 1EBeOR ſeentautiu’ diuine
lioꝝ iſrael: Accedite coꝛaʒ pfßie ad arguen,
dño. Audiuit eni murmur douũ ppli murmu⸗
vim. Cũqʒ loqret aarõ ad tiani vñ ſpit
oẽm cetũ filioꝝ iſrael reſe ndomurmu.

xerunt ad ſolitudinẽ.Et è c
ce gla dñi apparuit ĩ nube

Locutẽ ãt dñs ad moyſe bieiipmil ex
dicẽs:Audiui murmurati Plbitio: ſecũdo
filiox iſt. Loqre ad ſubdit᷑ vſus deter
ones ilioꝝ url. Loqre ad minatio: ibi Hic
eos: Veſpe comedetis car ẽſermo. LCirca p
nes ⁊ mane ſaturabimi pa mũ di: ſacr eß
de vꝛ. Faclũ e ergo veſpe turnix auũt ẽ auis
⁊ aſcẽdes coturnix coope pinguis r ſapida
muit caſtra: maͤne quoq; aecipit hit ſin⸗
ros iacuit ꝑ circuitũ caſtro gulare % pluralt
. . „CLoturnix.i. mul
ruʒ. Cũq; opuiſſet ſupſiciẽ ¶ttudo cotumicũ
tre:apparuit ĩ ſolitudie mi ſicut frequẽter di
nutum:⁊ quaſi pilo tuſuʒ ĩ aein i or niſ⸗
, „ — — C
ſilitudinẽ pꝛuine ſuꝑ terrã. turnix: qe e era
oppoſita deſerto

in qua magna multitudo taliũ auiũ iuenit᷑ aſcenderüt
in aerẽ volutate diuina ⁊ volauerũt vſq; ad caſtra fili
ox iſrael ⁊ ibi deſcẽderunt ita ꝙ poterant eas caperep
ſua volũtate.¶ Queritur hic quare dedit eis carnes in
veſpe ⁊ panes in mane ſequẽti:qꝛ magis cõueniens eet
fieri mõ cõtrario.Ad hoc rñdet ꝙ filij iſrael conqueſti
fuerunt pꝛimo de defectu carnium: ⁊ ſecũdo de defectu

— * — . *„ 9
panũ dicentes: Utinã moꝛtui eſſem quando ſedebam
ſuper ollas carniũ: comedebam panesi ſaturitate.

ideo eodem oꝛdine quo petiuerũt datus ẽ eis cib. Alia

ratio aſſignatur ex coueniẽtia rei date:quia coturnices

ex volatu diurno erant fatigate:⁊ ideo circa veſperam

S „

erat cõueniens tempus vt deſcenderent ad terra quaſi

ad requiẽ. Panes aũt qui dati ſunt mane ſequenti fuit

. „

manna que vocatur panis materialiter: quia decoque
batur ⁊ inde foꝛmabantur panes.deſcendebat auũt per
modũ roꝛis:vt ſtatim ſubditur: DPoꝛa aũt matutinalij
cõueniens eſt tali deſcẽſui.vnde ſubditur: ꝗg Mane
quoqʒ ros iacuit.i. manna que erat ad modũ roꝛis co
gelati. vnde infra dicituri habebat ſimilitudinẽ pꝛui
ne que ẽ ros congelatus. h ¶ Apparuit in ſolitudine
minutũ. ſicut granula cõgelata que aliqñ deſcenderũt
in pꝛuina. i n. B
menti a quo coꝛtex ex percuſſione pili eſt amotus:⁊ ſic

t quaſi pilo tuſum.i.ſicut granũ fru

. „ eWa.n . . 5 7* . —
ſape * ar rr P:1.

datis ꝙ facta va
abſcodita lateät
ipſũ. e ¶ Et ecce

f. actů ẽ ergo.
Hic ↄñter deſcii

(Nirſſi

9 ſmüft
huri

Nimin⸗
Uckpitiude g

benntn,
act
mlie
nand
ſebugzin⸗
Gaciune
ſerdt
Pmimtmem
Pkiinbebenbi
daenltulp
eurndt
ignfwde
eenn
ſſiiri
Nunpin nan
Nuaipiſtloo
unni,r
pnihie: Win
Hhöerardeſue
tigi ſubdit Et
uprüogelamus
ltiaſcacebati
chntölubalt.
Mimunaque he
Wriparhnt dic
acpeonmana
Münlſuinr
nunbhufeni
fuNmü
lſmiehie
Patchtöͤſei

— hvifildi

cantqlhorn
hſiniien
ufnhoedin
do Pnoſtra
Dnuabüntn.
oſeseis
deckſen
derfiatli
hclmnteſ

tencliern

iTIKNX
Moe ig
co
mur dine
rödd ni,
nſpe
e
noſſe ihin
ſi n
1. gtenl
ce anti
l
8 alngt
7 oumg
ck imnhor
e; N.

4
–
. ,44 J
e
A3 7 e
trn an
he. , ,4
GSWV.
SS
uioae,

19
1. ,M

gerind

. .
indnmin,

apparet albũ. Jla eſt expõ doc. catholicoꝝ: ſm quem

mana immediate cadebat ſuꝑ terrã ⁊ ꝑ roꝛẽ vel pꝛuinã
hic intelligit᷑ mãna:ut pʒ ex dictij. Rab.ſa.exponit locũ
iſtũ alr ⁊ ſubtili dicẽs:ꝙ pᷣmo cadebat pꝛuimna ſuꝑ iraʒ
⁊ poſtea mana deſuꝑ:⁊ poſtea ros aliquãtulũ ↄgelatus

deſupꝑ:ita qꝙ mn
na erat inimedi
aſi mude cuſtoli Quõd cum vidiſſẽt filij iſrrk
tu aꝛ repoſuũ ter dixert ad iuicẽ: Man hu⸗
ic exponit textuz X.ORib
l mõ lr Quib ait moyſes:ſtẽ eſt
in hebꝛeo:vbi h panis quẽ dñs dedit vobiſ
eains l ac veſcend. Hic eſt ſermo
circuitu: 7 aſcẽ»dit quẽ pᷣcepit vobis domin.
opimentũ roꝛis: Coͤlligat vnuſquiſq; ex eo
m. Pꝛemittit rñ Somno p lingia capila. d.
embunte⸗ xta numeru aiaru vegrug
— qð de Habitãt in fapercuilc ſcio
deſceſu mane dẽ ig. Tecerũtʒz ita filii irr
ne eio Frerünlnaſiiiſl
7 collegerũt al' plus:alius
ſic: Cunq; deſcen⸗ (9 rn z ſi ſurz
deret ro) ſuper ca min :7 meſi ſüt al mollna
ſtra: deſcendebar gomoꝛ.MHec ꝗ plul college
arin manna iat bũit ãplius:nẽc q min
Pi parauerat repperit minus
Zeſandehar int, ſed ſinguli iuxta id qð ede
cipit ꝙ pmo cale poterãt pgregauerunt. Di
her e glaru xitq; moyſes ad eos: Huͤl
na:z poſen man lus relint cx co inmane.
na deſuꝑ:q̃ſi ſup
ſtramentũ. Ex h

ãt qð dẽ hic: Mãne q; fuit opimentũ roꝛis.accipit ꝙ il
lud qð erat deſi up erat ros ↄgelat ꝗᷣ erat opimentũ mã
ne:⁊ qñ ſubdit᷑:Et aſcẽdit oꝑimentũ roꝛij.lic exponit ꝙ
ros parũ ↄgelatus qꝗ erat ſuper manna:oꝛiẽte ſole reſol

uebat ⁊ aſcẽdebat i vapoꝛes:⁊ tũc apparebat maͤna diſ
coopta :iõ ſubdit᷑:Et ecce in ſolitudine minutuʒ diſcoo

ptũ.i.mãana que hẽbat ſilitudinẽ granoꝝ rotundoꝝ ꝑ
uoꝝ apparebat diſcooꝑta:ura pplo colligeret.et ſcom
iſta exponem mãana differebat a roꝛe ↄgelato ſiue pꝛui/
na iꝙtũ ad ſitũ:ut pʒ ex dictis.iteʒ quantũ ad figurã:qꝛ
mãna hebat figurã rotundã:ſicut granũ coꝛiãdri:ut in

fra dĩ:ros aũt ↄgelat retinebat figurã cõem. Itẽ q'tum

ad ſapoꝛẽ:qꝛ hẽbat ſapoꝛẽ dulcẽ ⁊ delectabilẽ:ut infra
patebit:nõ ſic aũt ros ↄgelat vel pꝛuina. a ¶ Quod
cũ vi.fi.iſ.di.ad inui.man hu:due ſũt dictões:⁊ ſignifi

cant qͥd hoc. ſubintelligitur eſt:⁊ ſic exponit Joleph/

Ra.ſa.⁊ hebꝛei moderni dicũt q man no ſignificat qd
ſʒ ſignificat ppatõem vel magis ꝓpꝛie rẽ pᷣpatã ad eſuxʒ
⁊ ſᷣm hoc dixerũt filij iſr! Man hu.i.pꝛepatũ hoc.ſ.a

deo ꝓ noſtra ſuſtẽtatoe:qꝛ tñ neſciebãt detminate nãm

eius:nec ꝑ ↄñs q̃liter deberet ppꝛie noiari:iõ ſubditur:
Ignoꝛabant. n. qͥd eſſet.ſequit: b¶ Iſte eſt panis.quia
ac moyſes eis declarauit ipſo naturã ⁊ efficaciam.
S eſt ſermo. Hic ↄñter detminat᷑ qualr hoc cibo
debeãt vti colligẽdo ⁊ ſeruãdo:⁊ pᷣmo qtuʒ ad ſex dies
hebdomade:ſcòo quantũ ad ſabbatũ:ibin die vo ſe⸗

xto. Circa pmũ dẽ: c ¶ Dic eſt ſermo quẽ pᷣcepit důõò.
ideo obligat trangreſſoꝛes ad moꝛtale peccatum·

2

hoc vẽ falſũ:qꝛ nõ eſt idẽ me

miſerũt ꝗdã ex eis vſq; ma
cõputruit. Et irar eſt eos

moyſes. Colligebãt auteʒ
mane ſinguli q;tũ ſufficere

cutus eſt dominus. Règeſ
ſabbati ſanctificata eſt do⸗/

rãdũ eſt facite:èᷣt q̃ coqnda

ne. Fecerũtq; uia ut pᷣcepat

pigditate ⁊ guloſitate vellẽt plus debito collige

eos moyſes.ſ.ira q̃ eſt ꝑ eelũ ⁊ nõ viciũ. o

o¶ Colligat ex eo vnuſ. quan ſuf. ꝓ ſe ⁊ familia. qᷓ ſit mẽ

17

c vĩ falſũ:qꝛ no eſt idẽ mediũ omnibꝰ: ſicut dẽ.ij. Ethi.
4 nõ eſt idẽ mediũ miloni:de quo dicit cõmẽtatoꝛ:q; come

ſura ſufficieẽs onñdit dicẽs: — ſingla capita.ſed
1

debat in die bouẽ integrũ:⁊ alijs hoib: ⁊ io illud qð ẽ cibꝰ

ↄueniẽs vni:alii plus
indigẽti eſt deficiens:
⁊ min indigẽti eſt ſu
pabundãs. Dicenduʒ
ꝙ ſicut iſte cib dabat᷑
diuino miraculo: ita
eoð mõ fiebat:ut plu
rimũ indigẽti ſufficẽt
7 a min indigẽte con

Qui nõ audierũt eũ:ſed di

ne t ſcatẽ cepit ᷣmibatq;

potat ad veſcẽdu. Cuͦnqʒ tenalaur Diuhz aute
incaluiſſet ſol:liqſiebat. vn ioſeph ꝙ ex diuia ꝓ
diẽ autẽ ſexta collegerũt ci uicetia factũ eſt hoc:
bos duplices.i. duo gomõ er cuidtare
P ſingulos hoĩeſ. Vener ut eelſſent pluj gebeto vel
aũt oẽs pᷣncipes multitudi ¶ let colligẽ: ⁊ ſic debili
nis ⁊ narrauerunt moyſi. oꝛes debito alimento

puarent᷑:⁊ in populo
ſeditio oꝛiretur.
( Nec q plus colle.
ba.am.ſ.q; gomoꝛ ꝑ
ſingula capita domꝰ
ſue. g era din
ſie iragq aft reli Pauerat. colligedo.
ſut coqte. Qnicqd aũt reli HRepperit minus
quũ fuẽit:repõite vſq; ĩima iᷓ; gomoꝛ ꝑ ſingla ca

Qui ait eis:hHhoc eſt qð lo

mino.Craſ quodcũq; ope

pita. i ¶ Sed ſingu

moyſes:⁊ ñ ↄputruit:neqʒ li iuxta id qð eder̃ po

„, —9 † £ P terãt. ex qᷣ Pʒ verũ qð
vymis lueren co. D xuque dom eſt. ſc menſura
M gomoꝛ ita ſufficiebat
. multũ comedẽti ſicut

paꝝ comedẽti. Eau relinqt ex eo vſq; mane.qð

fem ex cã pᷣdicta ne guloſi ⁊ cupidi plus debito colligerent

agd reſeruanò. l ¶ Sed dimiſerũt ⁊c. liſti ſuerũt dathan ?ꝰ

abiron: ut dicũt hebꝛei. m ¶ Et ſcatere cepit vmib ⁊ ↄpu
truit. hoc nõ ↄtigit ex nã manne:qꝛ ſeruari poterat: ſicut pzʒ

de die ſexta in q colligebat᷑ ꝓ ſequẽti:⁊ etiã fuit pᷣceptũ ꝙ ĩi⸗

plerẽet vnũ vas mana: ⁊ ſeruarẽt in futuras gnãtões:ut dẽ ĩ

fra:ſed ꝙ ſic putrefiebat erat ex volũtate dei ne aliqui ex cu
ead reſeruã
t irar' eſt
Luncq inca⸗
lu ſſet ſol liqfiebat.hoꝛa.n.colligẽdi erat pᷣ oꝛtũ ſolis eleua
to roꝛe q erat ſupꝑ mãna ꝑ vapoꝛes:ut pᷣdcm eſt:⁊ durabat

dũ:qð eſſet occaſio maloꝝ:ut pᷣdem̃ eſt. n ¶⸗

vſq; ad hoꝛã ſextã:⁊ tũc incipiebat liqfieri ad moð pꝛuine

ad ignẽ vo indurabat᷑ ⁊ ſoꝛmabant in pãej. p ¶ In die vo

ſexta col.ci. du. 'm ꝙ dicũt hebꝛei nõ colligerũt plus in illa

die ꝙ in alijs pcedẽtib:ſʒ cũ venerũt ad domũ iuenert mẽ/

ſura duplicẽ ꝑ miraculũ:⁊ h vẽ ex lr̃a ſeqnti cũ dẽ:

nerũt at oẽs pn. mul.⁊ nar.moy.ex miraclo.n.fcõ de nouo

moti fuert ad vẽienð ⁊ narrãð moyſi:qð accidat. n Qui
ait eis.reddẽs rõem pᷣdcẽ duplicatõis. edes lab.ſan.ẽ

dño.i.odicata ẽ cltui diuio:⁊ iõ nihil ẽ agenð ĩ eo.vñ ſbdit
t (¶ ras qð.ẽ op.fa.i.illð qð velleil cras facẽ facite hodie.
v(Et q co.ſt.ſ.ꝓ die craſtia hodie x ¶ Co

qte.ſᷣm hebꝛco)
iſtas obſuãtias de die ſab.dixẽat eis pus ĩ marath:ſʒ h̊ re/
p icãt᷑ occaſiõe duplicatois mane. Wuicqd ar re. fu. l. ð
mãna collcã die vj. 3 (Repõite vſ.i ma.die ſabbati.cuũcã
ſpdit᷑: a¶ Oixitq; moy/co.il.ho.ad hoc.n.fuerat reruatuʒ

* „

. .
. *
4 . . 4
. „*„

,terttthe
re AesCurt P tn e ee eindtnddestedopankaenten ſmemna iitnl⸗
alijs diebꝰ: ⁊ etiã cupiditate vrioſtateac mãdata bili qtum vnũ vas factum ad mẽſurandũ talia q eet latrlän
moyſi foꝛet verũ. b ¶ Uſqueq nõ vultis ſeruare mi ïtitatis quarte ⁊ dimidie pariſieñ cõtineret: ñ –
mea.ſ.de obſeruatõe ſlabbati ⁊ de mãna de qua fuer̃t octo ititatis quarte ini partlien taliũ ritas n oiͤee
nagalg dei in goi nobis incerta: qꝛ usaltol
cit Andre. pꝛim , N;KℳAe3 3 gros sKE 1ee hieert
mane colligere: ſerii moyſes. Comedite illud ſes: Iſte ẽ ſmo quẽ p̃cepit ——— ſle
ũ ꝙ ad ſufficientiaz hodie:qa ſabbatuʒ ẽ dño dñs. Imple gomoꝛ ex eo antin uerſar. e i
ſʒ eſtimationẽ ꝓpazʒ noõ ĩueniet᷑ hodie in agro. ⁊ cuſtodiai ĩ futuras reiro glionib' 2 ciuita⸗ t .
trls vr eoneett Sexdieb⸗ colligite:ĩ dle ãät generatioes vt nouerit pa tbe ſicut modit⸗ di
mẽſurã gomoꝛ 1 nõ5 Dex 6 Pafn: irei 6 vos ĩ ſolitudie pariſieñ. alteriu gei⸗
plus: qrtũ vt nõ reli ſeptio ſabbatũ ẽ dño:iccir nẽ:quo alui vosĩ ſolitudie p nen⸗ n iſſu
querẽt ĩ craſtinũ: qn co ſi iueniet᷑ Nẽnitq; ſepti qn educti eſtis de terra egy bom 4 geß vel al gſaten
enie erta hade ma dies ⁊ egreſſi de pp!o pti. Dixitq; moyſes ad aa tavloen la k⸗
natetvnc gomoꝛ ꝓ vt colligerẽt nõ iuenerunt. ron: Sume vas vnu: 1 mit de mẽſuris liqui ſeipint
ſabbato: ſeptimum Dixit aũt dñs ad moyſen te ibi man:q; tu pot capere Ri e e- Mirinin⸗
vt illud comederent Aſqʒquᷣo nõ vultis cuſto gomoꝛ:⁊ rẽpone coꝛã dño Krum. aitn
in die ſabbatt⸗ . de dire mãdata mea ⁊ legem ad ſeruãdũ ĩ generatõnes vbi dẽ in poſtilla nieen
conncs gomor ad re meã: Aidete ̈ dñs dede vꝛãs: ſicut pcepit dũs moy Dicitur aut alibi rdu
ſeruandũ in futuras rit vobᷣ ſabbatũ:⁊ ꝓpt᷑ hoc ſi. Poſuitq; illud aaroni pay Hangdeg- ngkhnoſen
geher uoneerwt hiſ. die ſexta tribuit vob ciboſ tabernaculo reſeruãdũ. Fi (I⸗ H ichgitlti
. anent niiſdll duplices. Man?᷑ at vn gl lij aͤutẽ iſ comederũt ma baeogn gkn⸗
aans de oininis ; apud ſcmetipſu ænull“ qdragita inis: donec veni A me au⸗ K
bñficis ⁊ grãs agens egrediat᷑ de loco ſuo die ſe rẽet i terrã hitabilẽ. Hoc ci crorit el antic allt tufii
ireſuge la Ptio. Et ſabbatixauit ppla bo aliti ſüt yſchquo tange ſuit mängin d nigdun
m iſ.noet man. . ca die ſeptimo. Appẽllauitqʒ rẽt fines terre chanaã. O 9 lbeo Lalmudt⸗ =
Pu bar tͤ⸗ S dom iſrael nomẽ ei man. us decia ps ẽ ephi. coqui d Joma. iuiini
erat aſi ſemẽ coꝛian“ M8 Erat qſi ſemẽ coꝛiãdri Gitür ꝓſcã oĩs.xvII. giseni con ghintiit
dꝛi. tu ad iytitatẽ ? albũ:guͤſtuſqʒ e q̃ſi ſimile multitudo ſilioxꝝ iſr! 8 2is Rab bagba. iign
figura: nõ tñ tũ ad cij melle. Dixit ãutẽ moy⸗ ðeſto ſyn ꝑ mãſiões ſues oſuit illud v⸗ Nigimibie
coloꝛẽ. vñ ſubditur: 44 “ bi anis an. Rbapepirivo⸗
fA Ab ſeméaA ' cut ſonat diczoq homo ifradteamgn u ſnnianrdt
riãdri nigrũ ẽ. Suſtuſch ep q̃ſi ſimile cũ melle. Simi loꝝ: ſicut ſonat dicẽs q omo iſraelita c i Priodmeden
la farina tritici ẽ delicatiſſima: ſapoꝛ igitur illy mane erat nẽ quem angeli comedunt. alius vo ꝗ dicebatur . aeinnön
q̃ſi ſapoꝛ panis facti de ſimila ⁊ cõmixtõne mellis. Sap. iſmael:ipꝛobauit eü dicens ꝙ angeli nõ conal 1 Palziminhu
xvj.dẽ ꝙ hẽbat oẽm ſapoꝛis ſuauitatẽ: ſʒ hoc ẽ itelligendu coꝛpalẽ. Moderni vo vt Rab. Moy. geru l 3 eft Nriunitox⸗
ꝙ nõ erat ex nã mane ſed ex merito ſancioꝝ hoĩm ꝗ e co ſuſtinẽt opinionẽ Rab.Paquida olcenteo nuge nen rhetoͤdich
medebãr quib ſapiebat ſicut deſiderabat: vñ ibidẽ ſubdit ciũtur in lumine diuino ⁊ ꝙ mana erat de iſto umie aürin
Oð eni quiſq; volebat ad hoc cõuertebat. malis aũt hoi qð quidẽ lumẽ fuit ĩcoꝛpatum ex volũtate dinina⸗ . tihrvedin
b' ex eoʒ demerito deſipiebat. vñ Nu. xj. ca. dẽ: Nihil vi · ctũ mãna:⁊ ſic angeli ⁊ iſraelite ex eadem re reficieb. . a hin
dẽt oculi nr̃i niſi man:qm nauſeat aia nr̃a ſuꝑ cibo iſto le . ſ.angeli ex lumine diuino:⁊ iſraelite ex illo lanne i⸗ Rerlenn
uiſſimo. Hic aũt deſcribitur ſapoꝛ ipſi nãlis: generabatur coꝛpꝑato:⁊ ſic intelligunt iſti qð dꝛ: Panẽ ange e N kir
aut iĩ aere: ⁊ ꝓpter hoc vocat᷑ alicubi panis de celo:qꝛ in ce ducauit homo.vt hr in glo.pꝛedicti an. Wabi oe ſst
lo aereo ẽ generat:⁊ a deo dat ⁊ foꝛmat:nõ vtute nature loco. Et lʒ hoc nõ vere dicatur figuratum de illo man niin
— Dĩ aũt panis angeloꝝ qꝛ in deſcẽſn mãne coopabatur an na eſt tamẽ valde applicabile ad noſtrũ vex mãana. . lnna
ve Eenrmn a geli: nõ eni dẽ panis angeloꝝ qꝛ ipſo veſcerẽtur: qꝛ nõ indi ſacramẽtum euchariſtie in q ẽ verum lumẽ diuinũ ex iun
n. Iihnuern, c. gent cibo co ali b Dirir aũt moyſes. Hic ↄnter ponit volũtate diuina incoꝛpatum:ex quo.ſ. lumine diuino frühn
ipſy mane reſeruatio ĩ ſuturas generatoes ĩ memoꝛia tanti angeli in celo reficiũtur ⁊ fideles in veſa to pul vuͦs⸗ 4 ſarnmn
bñnficij.⁊ pʒ lra vſq; ibi: i ¶ Et repone coꝛã dno.i.in ilo eodem lumine incoꝛpato paſcũtur: qõ ſi VD e fenitne
tabernaculo puo: de qͥ pꝛedictũ ẽ. Hebꝛei aũt dicũt ꝙj hoc eceſſ. arent murmurationes eoꝝ contra pꝛe eetin c Cllchoneti
dẽ de tabernaculo magno qð poſtea factũ ẽ:⁊ ꝙ iſtud pꝛece ſacramẽtum dicẽtes ÿ penitus ẽ ipoſſibile 4 Kab eu inn
ptũ nõ fuit datũ ante cõpletionẽ tabernaculi iʒ poſt: ⁊ qd tradictionẽ.vñ de ſilib intelligitur illud pᷣſ. No en idiin
hic dĩ ẽ p anticipationẽ. Oyag aut iſ. co. ma.xl. an. do telligere vt bñ ageret. multa eni ⁊ ſimilia de hoeman ſln n
nec ve.in ter. habitabilẽ.i.ĩ terrã chanaã:q eis pmiſſa erat ab eis dicũtur: que cã bꝛeuitatis omitto. ¶ La. iſio nnͤn ul
ad habitandũ:nec tñ defecit mãna ſtati cũ itrauerũt ters Bitur pꝛofecta. Poſte deſcripta en tron u nſe ſer
illaã:qꝛ tranſito ioꝛdane fecerũt circũciſionẽ ĩ galgalis ⁊ po alimẽti ſicci qð ẽ cibꝛhic mer delc idigfe „ entdi
ſtea celebꝛauerũt paſcha:⁊ in craſtino paſche defecit mana lio alimẽti huũidi:qð ẽ pot: EGon di 8 n
vt hẽ Joſue.v.ſed ſatis cito poſt igreſſuʒ terre chanaã dele penuria:ſecũdo circ c dei ꝓuideẽtia: ſ ilra el de cren
cit:vt pʒ ex dictis. l ¶ HGomoꝛ aũᷣt decia ps ẽ ephi.vtrũg Lirca eimu dr a ¶ Igit᷑ pꝛofecta ois u⸗ vn d mot Knnd
nomẽ mẽſure: tũ aũt tenet gomoꝛ non hi ex ſcriptura deſer. ſyn ꝑ mãſi. ſuaj. Noõndũ ꝙ i itincre vſq; a ſones lilftnſ,
ſed Ra. Sa.dicit ꝙ cõtinet v̈titatẽ.xlij. ouoꝝ: ephi decies ſynai ⁊ etiã poſtea filij iſrael fecert aliquas manſion Kiuc

Gnön
Mu a.
müüf “
Kün
. cbi

„„
*
71

7
4

bewüden

a,.
dn Plnit

CEro. xviſ.

noĩant᷑ ule ĩ qbꝰ factũ ẽ aliqd notabile. b ¶ Juxta ſer
monẽ dñi.nõ ẽ ĩtelligendũ ꝙ aliq̃ vox ſenſibilis a deo
emiſſa oñderet locũ in qͥ deberẽt manere ſʒ colũna nu/

bis pꝛecedẽs hoc ĩdicabat faciẽs i hoc officiũ vocis vel

ſer monis.
C Ubi nõ erat „ l
aqua ad bibendũ iũxta ſermonẽ dñi: caſtra
Sai ait hie dare metati ſüt i raphidim: ubi
tale via vbi pale ſierat aq ad bibẽdũ pplo.
retur tot deſect· Qui iurgat ↄtra moyſen
cibi æ po: Dicẽ ait: Da nobis aquã vt bi/
oetre bam :quib rñũdit moyſes
ſitate opteret os Quid iurgami ↄvtra me: et

cur tentatis dſũĩm:? Sitiuit
ergo ibi ppls pᷣ aqᷓ penu-

recurrere ad dñʒ
qæ ſic ſub timoꝛe

dñi rerneeurk ria: T murmurauit moy-
aed a malo ſen dicens: Cur feciſti nos
rũ ipatiẽtia dela exire de egypto:vt occide
rabat. (Qui res nos ⁊ liberos nr̃os ac
lurgar ) moyrſen iumẽta ſiti: Clàmauit autẽ
choe ltaliet moyſes ad dñm dicens:
e¶ Quid iurga Quid ſaciã pplo huic ad
mini 5 me:quaſi bic paululuʒ ⁊ lapidabit
obliti beneſficioꝝ me. Et dit dñs ad moyſen
dei: q vobis pui Antecede pplin: ſume te

dit imaio incel cũ de ſeioꝛib iſrael:t vᷣgaã

tẽtatis dñʒ viĩ t q̃ pꝑcũſſiſti fluuiũ tolle ima/

ꝙ nõ fuerit ibi tẽ
tatio dei: qꝛ non s
hẽbãt qd agerẽt hũano coſilio. Dicẽdũ ꝙ tẽtabat deũ
in hoc ꝙ expiri volebãt vtrũ de poſſet eos potare i de
ſerto:vel qꝛ volebãt exꝑiri vtrũ ex ſuis meritis de de
beret eis dare potũ miraculoſe.vñ dicebat:Eſt ne de ĩ
nobis an nõ:vt poſtea ſubdit. g ¶ Clamauit ; moy
ſes ad dñm. in nullo retardat de bono pꝛocurado eis
ꝓpter ũiuriã eoꝝ õ ipſum. h

me. hoc nõ dicebat moyſes duct timoꝛe nãli ſui ꝗͥ bñ
cadit ĩ ꝑfectũ virũ ſʒ magis hoc dicebat timoꝛe ꝑpli ne

eo ĩterfecto a dño recederet ꝑ idolatriã. i(¶ Et ait
ad moyſen. PHic ↄñter deſcribit dei ꝓuidentia:cũ di:
kæꝑ&¶ Antecede paululũ.ac ſi diceret dñs tu times ne po

pulus lapidet te:egredere añ eos ⁊ videbis ſi potero te
ꝓtegere. l ¶ Et ſume tecũ de ſenioꝛib irael.vt ſint te
ſtes ꝙ ibi antea nõ fuef̃t fontes vel aq̃: ⁊ ꝑ hoc apꝑeat
euidens miraculũ. m ¶ Et virgã. Dicit Rab. Sa. ꝙ
aliq de pplło iſrael erant ita maligni ꝙ dicebãt gꝙ mini
ſteriũ illꝰ vge ſolũmõ ſe extendebat ad mala infligẽda

ſicut patuit ĩ plagis egyptioꝝ:ſʒ nõ ſe extẽdebat ad cõ

ferendũ bona:⁊ ideo dns pꝛecepit moyſi vti vga illa in
eductione aq de petra vt manifeſte videret᷑ ꝙ non ſolũ
erat inſtrumẽtũ diuie iuſticie ĩ malis pene inferẽdis:ſʒ
etiã diuine miſericoꝛdie in bonis cõferẽdis. n ¶( Qua

pcuſſiſti fluuiũ.s.vij.ca.vẽ dici ↄꝛiũ.ſ.ꝙ aarõ pcuſſit
1nõ mopſes.Dicendũ ꝙ aarõ ꝑcuſſit auẽte ⁊ mãdato

—

moyſi: vt dẽ ibi:⁊ qꝛ ille dẽ rem cui auẽte fit:iõ

dẽ hic ꝙ ipſe moyſes pcuſſit. o
te.parar ad lndd petitionẽ tuã.
oꝛeb.nõ ẽ ĩtelligendũ ꝙ illa petra eẽt in mõte oꝛeb: qͥ ẽ

alu

gue magola iole expꝛimũt: Nu.xxxiij. hic aũt ſolum

Adhuc paululũ ⁊ la.

ſtabo coꝛã
p Supꝛa petrazʒ

idec monasl,naiqraclbuc giſtabat ab llo locoꝛſzen
loe eiuſdẽ nois.ſedt q ¶ Et vocauit nomẽ ill tẽ

tatio. ccã ſubdit: r ¶ Quia tẽtauerũt dñm. qualr aũt ſẽ

tauerunt deũ iã dictũ ẽ. s ¶ Uenit aũt amalech. Deſcri
pta pꝛouiſione alimẽti: hic deſcribit repꝛefſio aduerſarij:⁊
bᷣmo deſcribit᷑ pugna: ſecũdo gr̃arũ actio pꝛo victoꝛia:ibi
Edificauitq;. Circa pmũ dẽ: Uenit aũt amalech a pugna
uiit ʒ iſrael. cã hubdi
„ „ cae. xv. ca. ptuͦ e ex
nu tua ⁊ vade. En go ſta⸗ pte n analkeh ali
re ere. 5 cꝗ aſſignat᷑ ex ꝑte po
bo ti ara le ſipen puli iſrael.Ad hoc ei
ꝛeb: pcutielq; petra ⁊ ex ꝑmiſit dñs bellũ iſtõ
bit ex ea aq̃ vt bibat ppls zeũ inſurgere: vt ex
Fecit moyſes ita coꝛã ſeni vyictoꝛia ſequẽti eẽnt
me loci llli teptatio: ꝓpt gentes rdeſt polijs a⸗
iurgiũ ſilioꝝ iſrael: ⁊ quia malech eẽnt muniti
tetauerãt dñm dicetes:Eſt armis ⁊ alijs neceſſa
ne de i nob an nõ: Aenit ris aſngienes dini
al⸗ amalech * pugnabat morſes ad ion .R
ʒ ſilios iſrael in raphidim dit enĩ in ſpũ ꝓpheti
Dixitqʒ mòyſes ad ioſue co ipſuʒ fſoꝛe ducẽ iſ⸗
Aligẽ viros:et egreſſus pu rael⸗ leo Kle un
gna amalech cras. Ego v¶Elige virol uſtr
ſtabo ĩ vᷣtice colliſ:hñs uůir⸗

A1700,4 Hnuos bellatoꝛes.
gã dei in manu mea. Fecit x(¶ Et egreſſus pu/
ioſue vt locui erat moyſeſ gna contra amalech.
Moyſes ãt ⁊ aarõ ⁊ hur lech: ſz e irtk libi ob

uiã ne pueri ⁊ mulie
res ⁊ timidi ᷓ remẽã
ferunt i caſtris nimij
terrerẽtur ⁊ fugerẽt:⁊ ſic daret᷑ maioꝛ audacia aduerſarijs
y¶ Ego ſtabo in vertice collis.ad pugnãdũ pꝛecib' õ ad
uerſarios. 3 ¶ Habẽs virgã dei ĩ manu mea. vt victoꝛia
deo aſcribat. ⁊ ¶ Moyſes aũt ⁊ aaron ⁊ hur aſcẽder̃t ⁊c
Dicũt hebꝛei ⁊ aliqui doctoꝛes catholici ꝙ iſte hur fuit fi

aſcẽderũt ſuꝑ vᷣticẽ collis.

lius marie ⁊ chaleph:ↄfirmates pꝑ illud qð ſcribit᷑.j.pal.ij.

ca.ꝙ moꝛtua açuba vxoꝛe Chaleph ipſe accepit vxoꝛem q̃

vocabat ephꝛata:q̃ pepit ei hur. dicũt aũt ꝙ iſta ephꝛata
fuit maria ſoꝛoꝛ mopfſi q̃ erat binomia: ſed iſtud vẽ falſuʒ

qꝛ maria ſenioꝛ erat ipſo moyſe:qð pʒ ex hoc qð.õ.dictũ ẽ

ij. ca.ſ. ꝙ moyſe expoſito in flumie ipſa iuit ad videndum

qd accideret de puero:⁊ dixit filie pparaonis:Uis vt vocẽ

tibi mulierẽ hebꝛeã q̃ nutrire poſſit infantulũ? Ex qͥ pʒ q;

i natiuitate mopſi iã erat puella.xij.annoʒ: vel apl: moy

ſes añ exitũ de egypto iã erat. xxx.ãnoꝝ: vt dictũ ẽ.vij.c.

⁊ p ↄñs tũc erat maria.lxxxxij.annoꝝ vel circiter.De cha

leph ãt ſcribit᷑ Joſue.xiiij.ca.ꝙ erat.xl.annoꝝ tm qñ iuit
ad exploꝛandũ terrã:qð fuit pꝰ exitũ de egypto: ſi igit᷑ ma
ria fuit vxoꝛ ey ſecũda:nõ vẽ ꝙ accepit eà anteq iret ad ex
ploꝛãdũ:tũ qꝛ nõ ita cito accipiebãt vxoꝛes illo tꝑe:ſʒ ex/
pectabãt etatẽ ꝑfectã ad generãdũ: tũ qꝛ optet dicẽ ꝙ ꝑ ali
qð tẽpe fuerit cũ pᷣma:maxie qꝛ ex ea hũit ꝓlẽ:vt hꝛ.j.pał
ij.ca.Ex qͥ vẽ ꝙ ñ potuit accipe mariã cũ ia eẽt.xl.annoʒ::
vel paꝝ minꝰ:⁊ tuc ipſa maria erat.lxxxxij. vel paꝝ min⸗
Ex qͥ ſeqᷣt icoueniẽs vt vẽ.ſ.ꝙ dña ſic ãtiq̃ ⁊ tate ſcitat : qꝛ
erat ꝓphetiſſa:vt..dictũ ẽ: xiſſet mrimoniũ ⁊ maxime
cũ hoĩe tã iuuene ¶ Itẽ dato ꝙ Zxiſſet iĩ tali etate nõ tñ po
tuiſſet cõcipe. Itẽ dato ꝙ cocepiſſet de chaleph: tñ ille pu
er in exitu de egypto nõ poſſet eẽ ita magn ꝙ aſcẽdiſſet cũ
moyſe in mõtem ? ſuſtentaſſet man eius:vt hic dĩ de illo
hur. Ex quo manifeſte patʒ ꝙ non fuit filius Chaleph 2

.

—

6 —
iber

„ „ Yaab
Marie.· Item de ipſo dẽ. ..xxiiij.ca. habetis aaron ⁊ hur Edificauitqʒ moyſes altare. ad offerendũ deo hoſtias Sn
vobiſcũ:ſi qd natũ fuerit qõnis referetis ad eos.Ex q̊ patzʒ ꝓ gf̃aꝝ actoe. h ( Et voca.no.eiꝰ dñs exal.mea.nõ te lant
ꝙ in exitu filioꝝ iſrael de egypto Hhur iã erat magne pꝛu· qꝛ nomẽ dni zueniat ipſe i altari ſʒ denoĩat ẽ ab effectu don b riat
dentie ⁊ magni cõſilij T reputat iter ſenioꝛes:⁊ io ille hur ipſo dñi exaltatis a rael ⁊ amalech depꝛimetis W be e
de q ẽ hic ſermo nõ potuit eẽ fil chaleph qͥ adhuc erat ſa ꝓpi qð ſubdit: i ¶ Quia man' ſoli dñi.i.ptas bane ſicein
tis iuuenis:vt pᷣdictũ mni ep. HEtbel atiblin ln
eſt. ⁊ iõ ſi dicat᷑ e fue ⸗ „ „ » „„„ lũ eb erit ama ton nrc.
rit filius marie opter Cuůnq; leuãet moyſes ma gnat᷑ moyſi oĩ q̃ ſecerat lechd. Uiari⸗
dicere ꝙ ſit ð alio vi nus vicebat iſrael. Sinaunt dñs moyſi ⁊ iſr( pplo ſuo: ¶ Ca.xVII. zliſlinen
ro:nec illa ephꝛata ð remiſiſſzʒ: ſupab durxiſſet dñs . Unq; au ſſeiſolie
j vietu e potuit eẽ es paululũ remiſiſſʒ: ſupabat ⁊ ꝙ eduxiſſet dñs iſrael de diſſet ie⸗ mnanſoͤſin
dẽ cũ maria vt ſatis amalech. Man aũt moy egypto:tulit ephoꝛã vxxo & ARrro. Po⸗ ͤtctuei fden
pʒ ex dicti:a ille hur ſi erãt graues.Sumẽteſ igi rẽ moyſi quã remiſerat:? ſtꝙ deſcripta ẽ ſiehet ce
fil caleph ẽ alius ab tur lapidẽ poſuerũt ſubter duos filios e': quoꝝ vn uiſio alimẽti vñe ſtlglu.
iſto de q; hic loqt᷑ ſcri t. Aarõ aũñ vocabat gerſan:dicẽte pẽ pꝛeſſio aduerſra, Obuultgie
ptura. Et iõ mihi vẽ eut quo ſedit. ara aut ? vocabat gerlan:dicete pꝛe rij: hic pñter de⸗ nobolocuſu.
melü dicere cũ ãtiss hur ſuſtẽtabãt man eſ ex aduena fui i fra aliena: alt ſcribit guberna⸗ Ncineſut it
doctoꝛib' ꝙ iſte hur ptraqʒ pte.et factũ ẽ vt ma po eliexer: de enĩ ait pꝛis tio ppli:⁊ pꝛimo glur iitin
ſan nert mor⸗ ii⸗ nus illnõ laſſarẽi vſq; ad mei adiutoꝛ meus:⁊ eruit rihi glien⸗ ho gircrf
li.antidtatũ: ⁊ iõ cuʒ occali ſolis. Fuͦgauitqʒ 10 med . gladio pharaonis aſſenſus pᷣſidẽtis Pkicus: grumm
moyſe aſcẽdit i mote ſue amalech ⁊ pplin e in ¶ Venit ergo iethꝛo cognat ibi Altera ãt die ude hitch
⁊ ſibi cũ aarõ coõmiſ oꝛe gladij.Dixit qt dñs ad moyſi ⁊ filij ei ⁊ vxoꝛ eiuſ Pꝛimai tres: qꝛ tundlirnütcra
ſe⸗ amas polt moxyſẽ:Scribehocobmo ad moyſen ĩ deſertum: vbi o deſeribi —
Pin ant plens 7 Pitetif, libꝛo: et Bade auri erat ca ramnerit iuxta d blilis: qꝛ er bonis chcieri
expt. a ( Luq; leua bus ioſue. Delebo eni me tẽ dei: ⁊ mandauit moyſi qᷓ dñs fecerat iſrs Wake
ret moyſes man ⁊. moꝛiã amalech ſub celo. dicẽs:Ego ietro cognatuſ edi mor fuit ad ſitchand
P boc oñdit᷑ ſue oꝛo/- Ediſicadſitq; moyſeſ altäe tu venio ad te ⁊ vxoꝛ tua: veniendũ a ogau ſcions 1,,
nis efficacia: ⁊ vt deo ⁊ vocauit nomẽ er dñs ex ⁊ duo ſfilij tui cũ ea. Mhi e⸗ denuů: hoc eſt honormtt
) aſcriberet victoꝛia. . EDD. .. „ gqò di: a (CLuq; manie rnn
Gen:ri. . Wan autem moyſi altatio mea dicens: Quia greſſus ĩ occurſuʒ cognati audiſiet ietro iſte uuniee
èch vlr: Ne crant graues: has man'’ ſolo dñi ẽt bellũ dei ſui adoꝛauit: ⁊ oſculat ẽ eũ habuit plurano ſtiniet
ſat vein do lbt erit cõtra amalech: a gene Salutauertq; ſe mutuo vᷣ⸗ mina⸗ 5 E⸗ . Fur
ſubduo erant aliqui Jeſj oné T fi ſ 8. h. ca. b 4Se go lllnc /e
Percan aggraust are atdeigener a ſorlel XI paciſi. Cünq ia 1 cados mididt. uni
ßm eꝙ dicit Hꝛego. Fʒ q; audiiet ietro?“ bnaculu narrauu moyles maioꝛ vt dictum lrrwoabus:
Izlitatẽ ſubditoꝝ di Aacẽerdos madian: co ↄgnato ſuo cũcta q̃ fecerat fuitibidem. nftniidici
ſponũt acta regẽtiũ. HW (MKognat mo (Nidü i.
b ¶ Fugauitq; ioſue . . ..RẽR yſi.i. affinis. vñ i nillopuota⸗
amalech. In hebꝛeo hẽ: Debilitauitq;. qðò exponũt hebꝛei hebꝛeo hẽ: Socer moyſi. ⁊ ſilr i ſequẽtib vbi noiat co lmaclo: de a
dDdicxẽtes ꝙ oẽs foꝛtes de amelech fuerut iterfecti ĩ bello iloo gnat. d (¶ Oia q; fecerat de' ac. ſ.in egyptioꝝ flagella Nie xyj ca.
nõ effugerũt niſi timidi ⁊ parũ valẽtes. c ¶ In oꝛe gla toe: r i maris diuiſioe:⁊ i amalech debellatõe ⁊ ceteris Klenum altari
dij.i.macie vel acumie gladj. OD ¶ Scribe hob monimẽ lit pho.vxo.moy.quã remiſerat. Dictũ fuit ſlicbnlezt ho
tũ.i.ad mẽoꝛiã ꝑpetuã. e (¶ Et trade aurib' ioſue.ꝑ hoc 3.iiij.ca.ꝙ ipſa dereliqt eũ. Dicẽdũ ꝙ fuit de volũtate D
delicnault dñs ꝙ eãt ioſuſtroducturꝰ filios iſrael i tra pꝛo mopſi:qꝛ aduertit ꝙ vxoꝛ ſua ⁊ filij ñ eẽnt ſibi niſi one eine
miſſiõis ⁊ ñ moyſes. f ¶ Delebo.n. mẽoꝛiã amalech.hoc ri i negocio ꝓ à;O ibat in egyptũ:⁊ iõ hic dẽ ꝙ remiſit eã Maipdoeduen
eni factũ ẽ tpe ſaulis:vt hẽ.j.Re.xv.ca.Sciendũ ãt ᷣ glio. f¶ Uenit ů ietro.dicũt aliq hebꝛei ꝙ nõ venit añ legẽ coſſliighic
qgdã ſup locũ iſtũ qᷓ d eẽ Strabi dicit ꝙ amalech fuit filꝰ datã nec pᷣmo ano egreſſionis de egypto:ſʒ ãno ſecũdo ziir ctbiaf
iſmaelis:a qͥ dicti ſũt amalechite ⁊ ppłs amalech. Q aũt p legẽ datã.⁊ ꝙ dẽ hic veniſſe hoc ẽ ꝑ anticipationem ſelusſiente
j. Paral. j. ca iphath pꝛimogeni eſau genuit ama alij at dicũt ꝙ venit añ legẽ datã ⁊ pmo ãno:⁊ hoc v iönmiat
lech:dicũt ſequẽtes dictã glo. ꝙ fuit al:⁊ ſũt duo eiuſde,ʒ ꝓbabile:qꝛ terra ſua no lõge erat a mote ſynai:vt pʒ ꝑ. Utonis oeti
nois. hoc dictũ de ſacra ſcriptura nõ hʒ auẽtẽ ſʒ magis iUlud qð dictũ ẽ.S.iij.c.ꝙ moyſes paſcẽs oues ietro mi üdi Aang,
rietatẽ: vt vi:qꝛ Señ.xxxvj.ca.⁊.j. Paral.j.ca.dẽ expꝛeſſe nauit gregẽ ad iterioꝛa ðſerti:⁊ venit ad mõtẽ dei oꝛeb dieſaſtche
ꝙ amalech fuit fili Eliphath pꝛimogeniti eſau: nec alius q ẽ mos ſynai:⁊ ideo audita magnificẽtia mopſi gene⸗ ſeiend ie
anmalech legit. Itẽ Joſeph. ij. li. antiq. dicit ꝙ ab amalech ri ſui nõ ẽ viſile ꝙ tardaſſet ꝑ annũ venire ad ipſum. t noſſgn
filio eliphath dicti ſũt amalechite.hoc etiã hzẽ ex.ij. Re.j. Et mãdauit mopſi.ſ. aduentũ ſuũ:nõ enĩ voluit Nemnetphin⸗
ca. vbi dẽ ꝙ filius doech idumei vẽit ad dauid nũciãs illi ſubito itrare caſtra iſrael: vt ipſe ⁊ filia ſua ⁊ nepotes finnot nr
moꝛtẽ ſaulis:lʒ eni nõ expꝛimat᷑ ibi ꝙ fuẽit filius doech:tñ honeſti reciperẽtur:maxime quia honoꝛ iſte ĩ moyſen Pliagde
oẽs expoſitoꝛes cõcoꝛditer hoc dicũt:⁊ cũ iterrogaretur a reuertebatur:ſecũdo deſcribitur eius honoꝛabilis rece ſthreide
ddauid qs eẽt:rñdit filius hois aduene amalechite ego ſum ptio:cũ dẽ: h ¶ Qui egreſſus in occurſum.⁊ nõ ẽ du tlti en
Ex qͥ vꝛ ꝙ amalechite ſũt idumei:⁊ ſic nõ deſcẽderùt ab iſ biũ ꝙ maioꝛes de populo iuerũt cũ eo ad honoꝛandũ nlgg
mahele:ſed ab eſau. De gloſa aũt Strabi vel alterp niſi ſit ſocerũ ſuũ ⁊ vxoꝛẽ. i ¶ Salutauerũtq; ſe mutuo ver fiii
doctoꝛ auctentic: vt Aug.⁊ Hiero.⁊ hmodi:nõ ẽ multũ bis pacifid.i.amicabilib:qꝛ iter eos ñ eat añ diſcoꝛida liifei .
curandũ:maxie qñ vẽ a tex. diſcrepare. g ¶¶ Edincauit; k ¶¶uq; itraſſet tabernaculuũ narra. moyſes ⁊c. hone niimin
moyſes altare. Pic deſcribit᷑ grarũ actio ꝓ victoꝛia cũ dꝭ ſti'eni ⁊ magis ſerioſe dixit ſibi ĩ domo ꝙᷓ dixiſſz ĩ via nimmlic
. C◻ „ A rans 1.. I= 4 Ne R. 7. ris rrr . Gliui
ie Ler es hrs rs e, gntn Ain aet
õ el Iy r aba6να jnarinans

hd Li
iini
ien
u bi
ſ Sn
kld

eag
uni
i Gann⸗
ewehe,
rao n
sier,

h¶ Altera at die
Deſcripto aduen
tu conſulẽtis:hic

a (Uniuerſũq;l

aboꝛẽ. pꝛo defectu victualiũ a iſultu

amelech. Tertio deſcribit᷑ ipſ ietro deuotio laudabil

cũ dẽ: b ¶ Letatuſq; ẽ eg r auo pʒ ꝙ hẽbat fidem
vnb dei veri.vñ ait: c ¶ Bñdictus dns qui liberauit
vos ⁊c̃. Nũc cognoui qꝛ magn dñs ſuꝑ oẽs deos.per

mirabilia eni au

dita tot nãe cre
ate vtutem trãſcẽ
dẽtia cognouit p

ipſe ẽ ſolus deus

verus:⁊ nõ ſoluzʒ
cõfeſſus ẽ fidem
ſuã oꝛe:ſʒ et oxpe

vñ ſubditur:

d¶ Obtulit ie

tro holocauſta.
victime ſũt
taliter icedus
honoꝛẽ diuinũ.

e¶ Et hoſtias.ſ.
pacificas: qᷓrum
vyna ꝑs incẽdeba
tur:altera ãt erat
ſacerdotis:altera
ab offerentib' co
medebat᷑. vñ ſub

ditur: f ene

rũtq; aaro ⁊ oẽs
ſenioꝛes ⁊cc. vt
honoꝛarent eum
maxie qꝛ erat de

nouo ↄuerſus ad
fidẽ ⁊ ritũ hebꝛe
oꝝ:vt in fide ma

gis ſolidaret. per
panẽ aũt hic itel
ſignur ols chus:
vt frequet dictu e
g (Coꝛã dño.i.
coꝛã illo ꝑuo ta⸗
