de hoc noie dato ipſi chꝛiſto ppꝛie põt intelligi illõ ad
Philip̃.ij. Dedit illi nomẽ qðò eſt ſup oẽ nomẽ.nã iſtud
ſolũ nomẽ diuinũ inter cetera noĩa diuina eſt incõicabi
le oib modis:ut dem̃ eſt:⁊ iõ ꝓpꝛie dẽ ſup oẽ nomẽ.Fu
it aũt hoc nomẽ datũ chꝛiſto inquantũ eſt ver' deus.fu
it etiam huic nomini ieſus addita in hebꝛeo hec littera
ayn:que eſt maxime gutturalis:⁊ iõ nõ ꝓfert a latinis:
quod quidẽ nomẽ pꝓpꝛiũ diuinũ cum interpᷣtatõe hui
lr̃e ſupaddite ſignificat ſaluatõem: ut ſic nõ ſolũ de' ſed
etiam ſaluatoꝛ nominet᷑:vnde ⁊ Lu.j. Angeluj dixit ad
ioſeph:⁊ vocabis nomẽ eius ieſum:ipſe eni ſaluũ faciet
pplm ſuũ ⁊c᷑. Et qꝛ illud nomẽ diuinũ.ſ.pᷣmũ abſcondi
tu erat:eo ꝙ ñ legebat᷑ a pplo:ut dem ẽ: ꝓpter ppli imꝑ

—

re neceſt.

fectõem. nomẽ vero ſcòm. ſ. ieſus:qð eſt pmi noij memoꝛia
le ꝓpalandũ erat oibus tempoꝛe chꝛiſti:ſicut ⁊ ipſe de qui

in ſe inuiſibilis eſt:p incarnatõem erat viſibilr cognoſcẽduj
ideo ille euangelic ꝓpha Eſa. loquẽs de aduentu chꝛiſti.lij
ca.dicit: Pꝛopterea cognoſcet ppls meus nomẽ meũ in die
illa:quia ego qꝗͥ loquebar in die illa ecce ego adſum.cuiuj ſẽ
ſus eſt. ſ. ꝓpter hoc pplłs me cognoſcet nomẽ diuinũ antea
ſibi abſconditũ:⁊ hoc in die illa.ſ.tempoꝛe chꝛiſti:cuius rõ
nem reddit dicẽs:quia ipſe deus qui loquebat᷑ pus in pphe
tis: de quo dicit:qꝛ ego qᷣ loquebar:pncipalit:pñtialit:ac vi
ſibilit aſſiſteret:de quo dic:ecce adſu.et qꝛ not cia vtriuſq;
nois pᷣdicti erat maxime deſiderabilis iuſtis aduẽtu chꝛiſti
ſpectãtibꝰ:ideo in pſona taliũ Eſa.xxvj.dicit:Dñe ſuſtinui
mus te nomẽ tuũ ⁊ memoꝛiale tuũ in deſiderio aĩe.q.d.de

ſideram noticiã:nõ ſolũ nois tui.ſ.pmi nobis aliqualit igs

ti: ſed etiẽ memoꝛialis tui.ſ.memoꝛiale pmi noĩs:qð eſt no⸗
mẽ ieſus:ut dem eſt:qð quidẽ deſideriũ chꝛiſtus adimplẽs
dicit Joh.xvij. Pater manifeſtaui nomẽ tuũ.et qꝛ ad pᷣdci

nois verã noticiã pᷣſertim quo ad myſteria in eo incluſa ps

pulus rudis nõ erat capax:iccirco cũ dixiſſʒ: Poc nomẽ mi
hi eſt in eternũ.ſtatim ſbdit:Uade ↄgrega ſenioꝛes iſrl:⁊ di
ces ad eos:dñs de patrũ veſtroꝝ apparuit mihi ⁊c.hoc ẽ
dicere:lʒ toti populo hoc nomẽ ſit intimandũ:tñ in ſpecia
li hoc habes annunciare ſenioꝛib qui de hoc melo poſſunt
erudiri:vnde ⁊ de iſtis ſenioꝛib dicit inreodẽ ↄtextu paucis
intipoſitis:Et audièt vocẽ tuã.qdð intelligenð eſt nõ ſoluʒ p
obedientiã:ſʒ ẽt intelligendo:iuxta illud Luce.viij.Qui ha
bet aurej audiẽdi audiat.Cõſequeni dicit:De apparuit mi
hi.ut in hoc oſtenderet᷑ altitudo gradus ꝓphie ipſius moy
ſi:altioꝛ eni gradus ꝓphetie eſt:ſi ille ꝗ loquit᷑ videat᷑ in ſpẽ

dei repᷣſentatiua:ſᷣm illud Eſa.vj.Uidi dñũm ſedentem ⁊c̃.

i ſi videat in ſpẽ angeli vel hoĩs:ut in ſca ſcðe.q.clxxiiij.
articu.iij. in coꝛ q.Cetera autem exponant ſicut in poſtilla
Repliea coꝛꝛectoꝛij ↄð Burgen. delyrantem.
ca.iij. Burgen. poſtillatoꝛẽ redarguit de bꝛeui
Iftlffe expeditõe pmittẽs multa addere:⁊ implet totũ
yvnũ quinternũ:ſed qᷓ; vtilia ⁊ vera ⁊ ad exponem
ria patebit infra. Pꝛimo eni ↄj poſtilla.dicentem
angelũ fuiſſe locutũ in pſona dei:ideo aliqñ angelus:aliqñ
dñs eſt noĩatus:inuehit᷑ pᷣter rõnem dicẽs deũ in ꝓpꝛia per
ſona fuiſſe locutũ nõ ꝑ angelũ:hoc aũt eſt ↄ beatũ Greg.et
glo. interlinearẽ ſũptam a beato grego. dicentẽ: Angelus qͥᷓ
moyſi deſcribit᷑ apparuiſſe:mõ dñs:mõ angelus memoꝛat᷑
angelus qꝛ exter loquẽdo ſeruit:dñs qꝛ interd pᷣſidens lo/
quendi efficaciaʒ tribuit:cũ eni loquẽs ab interioꝛi regit et
p obſequium angelus:⁊ ꝑ inſpiratiõem dñs nuncupat᷑:ſed
7 datio legis fiebat ꝑ angelos in manu mediatoꝛis:ut dicit
Apls ad Galat.iij.vbi lr̃a videtur clariuj loqui qᷓᷓ in ppoſi
to:⁊ ſnia beati Aug.in diuerſis loc eſt ꝙ nũq; locut ſit ſen
ſibiliter creaturis:niſi in ſubiecta creatura.vñn pʒ qᷓ vtile ſit

burg. iſta mouiſſe. ¶ Itẽ ſcom qð mouet burg.in h' ca.eſt

ꝙ mirat᷑ quare moyſes vidẽs angelũ ⁊ audiẽs dñm noõ legit
adoꝛaſſe:Et rñdet ſue admiratõi:q; moyſes adeo humilis

fuit ꝙ eſtimauit ſe ad adoꝛanð indignũ.et ponit exempluʒ

de publicano. ſed vẽ delyramentũ dicere tatã humilitatem
alicup eẽ:ut ſe reputet indignũ actiua adoꝛatõne:nõ eni vẽ
hũilitas ſʒ fatuitas:ꝙ qᷣs nõ ſit dignus bñfacere:ſaltẽ optio
genẽ virtutis:q eſt pietas ⁊ theoſebia:cuiuſmodi ẽ dei ado/
ratõ.humilitas eni ꝓmouet oẽonem noò diſtrahit nec impe
dit:qꝛ oꝛo humiliant᷑ ſe penetrat celos.Eſt eni dei adoꝛatõ
oib cõis ⁊ necia:iuxta illud: Dñũm deuũ tuũ adoꝛabis ⁊ illi
ſoli ſeruiej.cui hũilitas ipedimẽtũ pᷣſtare nõ põt.phi.n.vtu
tũ poſuerũt ↄnexionẽ:⁊ hic burg.ſepat hũilitatẽ a pietate:
que ad oia valet:ut dẽ.j.ad Timo.iiij.nec valet exemplũ de
publicano:quẽ ⁊ euãgeliũ Luce.xviij.⁊ beat᷑ aug.nõ obſtã
te hũilitate oñdũt adoꝛaſſe ⁊ dixiſſe:deus ꝓpitius eſto ꝛ⁊c.

¶Miber

eius eni humilita ſolũ ad hoc tẽdebat: ꝙ reputabat ſe indi
gnũ leuare oculos in celũ: cũ hoc tñ ſtat adoꝛatio pcutiẽdo
pectus ſuũ:ita ⁊ mopſej in ꝓpoſito etſi ex humilitate abſcõ
derit faciẽ ſuã:nõ minꝰ adoꝛauit T coꝛpalit ⁊ mentaliter:ut
idẽ Burgen. dixit p'p̃dem delyramentũ melirecollectus.
¶ Itsẽ tertiũ qð mouet Burgen. in hoc capᷣ.eſt de ſigno da
to mopſi:qð cũ poſtillatoꝛ duplłr expoſuiſſʒ: Bur.v anc
expõnem repꝛobat ⁊ ppꝛiã ponit.pꝛimo igit᷑ rñdendũ eſt ſu
is obiectõib:ſcòo ſua expoſitõ ꝑtractanda.Impꝛobat aũt

——

pmã expõnẽ ex duob':pmo qꝛ mopſes nõ petebat ſignũ:ſe

cũdo qꝛ moyſej fuiſſet modice fidei ſi ſignũ petiuiſſet. Pꝛo
ſolutõe vtriuſq; notandum:ꝙ de ſignũ dedit ſepe nõ petẽ
tibus:imo aliqñ petere nolenti:ſicut pʒ de Achax Eſa. vij.
Et in hoꝛa natiuitatis chꝛiſti paſtoꝛib ſignũ nõ petẽtibꝰ:di
xit ãgelus: Et hoc erit vobis ſignũ.Luce.ij. Moyſi igit nõ
petenti nec dubitãti ſed inſufficientiã ſuã recognoſcenti dat
ſignũ ꝓ ſui ↄfoꝛtatoe.Impꝛobat etiã ſcam expõneʒ ex du
obus. Pꝛio ꝙ imolatio ſuꝑ montẽ illũ nõ potuit eſſe ſignũ
eductiois ppli q̃ tpe illi imolatõis fuit pᷣterita:qm̃ fruſtra
pooneret᷑ tale ſignũ. Scðõo qꝛ nõ potuit moyſi eẽ ſ ignum fu⸗
ture introductiõis in terrã ꝓmiſſã:qꝛ ipſe eam nõ intrauit
Ruñcdeo ad pmũ ꝙ argumentũ fundat᷑ ſuꝑ falſa imaginatio
ne.ſ.ꝙ ſignũ ſemꝑ debeat pᷣcedẽ ſignatũ:qð falſuʒ eſt:ut pa

tet ſuꝑ illo Eſa.vij.infra:Pete tibi ſignũ ⁊c. Etia põt dici

pPYut catholici expoſitoꝛes:q imolatõ ſuꝑ montẽ fuit dupli
cis effect duplex ſignũ.Fuit eni ſignũ rememoꝛatiuũ exit
de egypto:⁊ ꝓnoſticũ ingreſſus ad terrã ꝓmiſſiois:ut ſit ſẽ
ſuj:hoc habebis ſignũ ⁊c. ꝙ ſicut ꝑ imolatõem erũt remẽo
rando grati de exitu:ita ꝑ fidẽ erũt certi ꝓnoſtice de ingreſ
ſu. Pũc ſenſũ iuuat qð dẽ infra.xiij.ca.Erit q̃ſi ſignuʒ ĩ ma
nu tua ⁊ q̃ſi quid appenſũ ante oculos tuos:eo ꝙ eduxit te
dñs in manu foꝛti ⁊cc.vbi mãifeſte pʒ ſignũ rememoꝛatiuũ
etſi nõ ſit ꝓnoſticũ.Sʒ qð ⁊ obijcit Burg.ꝙ nõ fuit moyſi
ſignuʒ:qꝛ nõ introduxit populũ. Rñſio ꝙ illa imolatõ fuit

mopſi ſignũ rememoꝛatiuũ ſolũ:ſʒ pplo vtroq; mõ:etiam

fuit moyſi ſignũ ꝓnoſticũ nõ ad introducenð:iʒ ad diſpo/
nendũ ⁊ regendũ ppli ingreſſũ:ut pʒ in Deut.¶ Quo ad
articulũ pncipalẽ ſcòᷣm videri põt quantũ valeat expõ bur
gen. qꝛ ponit duo:pmũ ꝙ moyſes erat modice reputatõnis

eo ꝙ paſcebat gregẽ:ſcõm ꝙ hoc fuit ſignũ de qͥ ſermo:q ꝑ
eñ ꝗ modic' fuit de voluit magna facẽ:⁊ nõ ꝑ potentes:ut

alteri nõ iponeret᷑:niſi ſoli deo nõ hoi. Sʒ pᷣmũ dem̃ vr fal⸗
ſum:qꝛ moyſes fuit tã elegãs in exoꝛdio natiuitat:ut ꝑ fili
am pharaonis adoptaret᷑:ut pʒ in pncipio Exodi. Fuit etiã
tã foꝛtis ⁊ aioſus in ꝓgreſſu:ut egyptiu occideret:⁊ tã excel
lẽs ut ietro vn de potioꝛib ſe e Potiomeacllan ei fugitiuo
filiã ſuã ↄiugio traderet.nec ꝓbatio Burgẽ. valet:ꝙ qꝛ fuit
paſtoꝛ gregis:iõ fuit modice reputatõis:paſcẽ eni gregeʒ in
veteri lege nõ fuit vile officiũ:ſʒ officiũ pꝛiarchaꝝ:iuxta il

lud Geñ.xlvj.⁊.xlvij. Paſtoꝛes ouiũ ſum nos ⁊ patres nrfi

Nec ſcòm dem̃ valet:qꝛ cũ oꝑa ſunt ſupꝛa humanaʒ facul/
tatẽ:cuiuſmodi fuit eductio filioꝝ iſrl:nemo ſic deſipit qͥn
deo vero vel falſo aſcribant᷑:nõ igit᷑ opoꝛtuit fidelibꝰ ob id

dare ſignũ:ut moyſes vel ppls crederet deũ illoꝝ mirabili

um auctoꝛẽ:qui facit mirabilia ſolus.¶ Iteʒ qrto mouet
Burg.õ poſtilla.exponẽtẽ nr̃am trãſlatoem qͥ dicit:Suʒ qͥ
ſuʒ.⁊ hebꝛaicã lr̃am q̃ ſonat: Ero ꝗ ero.dicẽs vtranq; lr̃aʒ
idẽ ipoꝛtare.ſ.dei neceſſe eſſe eternũ ⁊ imutabile.et diẽ bur

gen. illã exponem eſſe ð rõem ⁊ intentõem ſcõꝝ.Sʒ i vtro

ꝙ; fallit burg.pẽſando vba poſtillatoꝛis.vult enĩ dicẽ ꝙ per
hoc modus eſſedi ipſi dei eſt necefſari:eternꝰ:⁊ imutabil:
qꝛ ſine diſtinctõne ⁊ dꝛia ex ꝑte dei:de deo vere dẽ verbũ pᷣ
teriti tpis:ſicut futuri vel pñtis:qꝛ oẽs dintie tẽpis et᷑nitati
imutabili ⁊ indiuiſibili coexiſtũt:iõ beat hiero.in ſua trã-
ſlatõe poſuit pñs vere:et hebꝛaica veritas futuri vere:⁊ di
uiniſſim iohes expmere volẽs eternã ⁊ neceſſariã vbi diui

noie rũdet᷑ ſco cũ dĩ: Dixitq; iterũ dñs. ut li iten
rat᷑ ad ſcam rñſionẽ:q̃ reſpicit q̃ſtionẽ expꝛeſſã pᷣus fa

ni gnãatõem vtit v̈bo pᷣterito dicẽs: In pncipio erat vbũ

Et in Apoc̃.vtit᷑ oib dĩntijs tẽpoꝝ dicẽs:q eſt:qͥ erat:

1 4 ventur eſt. ſec' eſt in creaturj mutabilib':in qbuj
nihil eſt niſi pñs.et de his pcedit rõ burg.ſumpta ex au

ctoꝛitate beati hiero.⁊ aug.dicentiũ:que erunt nõdum

ſũt.q modus loquẽdi in deo locũ nõ hʒ:imo ſm veraʒ
ꝓpꝛiã rõem nec pñs tpᷣs de deo dẽ:ut ꝑ hoc poſſit dei

einitas ꝑſuaderi. nam ſicẽ futuꝝ nõdũ eſt:ita pñs aliqũ
nõ fuit:⁊ cito nõ erit:q̃ͥ ad diuina nõ pꝑtinẽt.Rõ igit᷑ po

ſtillatoꝛis bona ẽ:q̃ modũ eſſẽdi dei dixit eternũ ⁊ imu

tabilẽ:qꝛ indr̃nter oẽ tpᷣs ð deo dẽ:eſt:fuit:⁊ erit:nõ rõe

ꝓpꝛia:ſed rõe qᷓ coexiſtũt eternitati:verp einitas imuta
bilis fluxui tpis ⁊ oibꝰ ep dĩntijs coexiſtit. Ait eni btↄõ⸗

Aug. ꝑ burg. allegat: Eſſe veriſſime cõpetit deo:qꝛ im
mutabilis eſt: ⁊ illa q̃ ſũt mutabilia pfecte nõ ſeruãt eẽ
Si igit futuꝝ in deo diſtingueret᷑ a pñti vere mutabilis
eſſet:ex oppoſito eni pᷣdicati infert᷑ oppoſitũ ſbiecti:qᷣa

eé eſt imutabilis:iõ in deo nõ differt pñs a futuro.Et

hec fuit intẽtio poſtillatoꝛis ↄiũgent pñs nf̃e tranſlatõ

nis futuro hebꝛaice veritaſ. eiuſdẽ ſnie beat Aug.eſt
xj. de ciui.dei ca.xxj. dicẽs:De futura pᷣterita ⁊ pᷣſentia
ↄp̃hendit:quis pᷣterita iã nõ ſint:futura nõduʒ ſũt.Si
igit in dei ſcia ille dĩntie tẽpoꝝ nõ diſtiguunt᷑:igit neci

eius eſſentia ⁊ modis eſſẽdi cũ dei ſcia ſit ed eſſentia et
ecõuerſo. Et nota ꝙ in hoc loco Burg recedit a ſancto

ho.cuſ dcã oĩa in ſuo ꝓlogo viſus eſt deificare.

Itẽ in qnto mouet᷑ Burg. Z poſtilla.imponẽs ei cuz

d: Dixitq; iterũ dñs.poſtillatoꝛ exponit li iteꝝ de q̃rẽ

tibus:ſʒ ↄſiderãdo ea pᷣmiſit poſtillatoꝛ manifeſtuʒ erit
ꝙ ei burg.falſũ imponit:pᷣdixerat enĩ ꝙ moyſes h̊ duo
fecit:queſiuit enĩ de noĩe mitteniꝭ expᷣſſe:ſcòo de cõditõ
ne mittentis tacite:⁊ ꝙ dñs ad ſcõm pᷣmo rñderit ſcòᷣm
hebꝛaicã tranſlatõem dicẽs: Ero qꝗᷣ ero.ſᷣm nr̃am trãſia
tõnem:ſũ qᷣ ſũ.p que ad q̃ſtiõem expᷣſſe de noie qᷣrenteʒ
nõ eſt rñũſũ:qꝛ ꝑ illã rñſionẽ nullũ nomẽ dei ſignificat:
ut etiã ipſe burg.fatet᷑ ↄ ſem tho.ſignificat᷑ tñ ↄditio et
modus eſſẽdi ꝗᷣ eſt einitas ⁊ imutabilitas: ꝓut in pᷣcedẽ
ti pũcto expoſita eſt. Sʒ ad expꝛeſſa qᷣſtionẽ q̃renteʒ de
iterũ dñs. ut li iterũ refe⸗

ctaʒ nõ repetitã: ut fingit bur.ð poſtilla.¶ Item ſexto
mouetur burgeñ.cõtra poſtillatoꝛẽ quaſi diminute ſe

habuerit circa nomẽ diuinum: qð non eſt modice attẽ

tõnis.mouet igit᷑ de illo nomine duodecim queſtiones:

—

de quibuj magnũ facit tractatum ad expoſitõnem litte

re modicũ faclentẽ: ut pʒ in earũ ptractatõe.poſtillatoꝛ

aũt plane expoſitõi Ir̃e intendẽs puiuſmodi queſtionej
⁊ inquiſitoꝛes eaꝝx ad libꝛũ beati Diony.de di.no.⁊ ali
iter littere immoꝛari.
de quo hic ſermo ſit tetragramaton qrit quõ

ꝙ ſcribit q̃ttuoꝛ lr̃is: ⁊ iõ dẽ tetragrãmaton a tetra qðẽ

qttuoꝛ: ⁊ grãma lr̃a. Tranſeat hoc q ſatis vulgatũ:ſed
ex hoc nõ hĩ lr̃alis ſenſus:quia nõ exponit illud nomẽ?

ſignificatiue:ſed tantũ materialiter ut ſcriptũ:⁊ ita hoc

nomen deus ſcribit᷑ quattuoꝛ lr̃is:⁊ ſic põt dici eadẽrõ
ne tetragrãmaton. Et infra in eadẽ digreſſione dicẽ hoc

nomen tetragrãmaton nõ eſſe trãſferibile nec exponibi
le. Sʒ manifeſtũ ẽ h falſũ eẽ ſi vniſoꝛmii accipit ſic hit
ſ.malit᷑:qꝛ Burg.ipſemet exponit dicẽs:Tetragrama/
ton dẽ a tetra qð eſt quattuoꝛ:⁊ grãma lr̃a.i.nomẽ ſcri
ptũ quattuoꝛ lris.et cum oẽs lr̃e hebꝛaice ſint ſignifica/
tiue ut dẽ cõiter:ipᷣm nomẽ ſᷣm oẽs ꝑtes ſuas poteſt ex/

poni: niſi dicat ꝙ quuis componentia poſſint exponi

os remittit:eſt eni ſui ꝓpoſiti nõ tractat ſcribere: ſzy bieꝛ
Rima igit qſtio Bur. eſt: Suppoſito nomẽ

hoc nomẽ ſcribat᷑ ⁊ ꝓnunciet: Et rũdedo dic

ui ſiiſſ⸗
Ctaidifin

⸗ Klichi
rnͤen

ccmoteſli
ſunmhlititf
Potkitinmninon
iiinte tnl
Prirznu iften⸗
talirhoc ton
uni iop abin
eo d
i
Plan
Nuin
gerokypunlinn
lrunc hynoi⸗
ug eaſlſtd⸗
Kiili
hüns
Tisin
Pniſngnommin
udAudede
Gusr ppun
Getarngin⸗
ſunerocsquan
polſſinuro
Pnivotcglin
Onincal n
muwnſ⸗
glinfnhaſa⸗
numz,
Noumntiecit
lis ytealit
heſgnificae
lsſtnotanü
luluehmn ſbe
nnltisg ougin
luſeſttriot
ſgiir mnenni
in nüprienn
niluidii
ndllar oicbi
Wangeſtodict
Nminci
Olchalmden

ciin
an
rinruinn
oput.

eri
R”õ
mniustlul
mugiint
S lef
linb

im nm

—

nõ tñ ↄpoſitũ:⁊ ſic opoꝛtet eũ ↄcedere ↄpoſitũ dicer̃ ter

*

3 ſuuʒ magiſtrũ.ſ.ſanctum Thomã.

— verũ deu:⁊ rñdet᷑ ꝙ ſic:ſʒ miꝝ dictu vẽ ſᷣm ip
apu Ale tino ſut. i. h. b. h. que nullũ ſonũ hũana lingua
foꝛmabilẽ faciũt:igit᷑ ab hoĩe ꝓferri nõ põt:aſi ſic hõ ñ

põt hꝛe in animo vocis cõceptũ:qꝛ vox nõ eſt foꝛmabilł
qᷣd igit᷑ poteſt apud burgẽ. ſignificare:niſi mãliter ut di
xit in pᷣma q̃ſtione. Nec ꝓbat ꝓpoſitũ ſuũ ꝑ hoc ꝙ alle
gat ex lr̃a:hoc nomen eſt mihi in eternũ:qꝛ hoc dẽ de
patrũ nr̃oꝝ:abꝛaã:iſaac:⁊ iacob:vbi loquit᷑ de hoc to⸗
to aↄꝑlexo qð videt᷑ ſatis exponibile ⁊ tranſferibile.
. Ertia queſtio eſt:an illud nomẽ ſit ꝓpꝛiũ vel
appellatiuũ:⁊ rñdet᷑ ꝙ ſit ppꝛiũ:⁊ pma rõ ſui
dicti ⁊ pncipalis:ut dicit:omibꝰlinguis cois ẽ
qꝛ nõ hʒ pluralẽ numeꝝ:ĩmo ut dicit:nõ põt fingi plu/
ral numer h noĩs:ſicut fingimus de noie ſimon ſumo
nes. Sʒ qcqᷣd ſit ð ↄclone:rõnes modicũ ↄcludũt. Pꝛia

eni ro reducit᷑ ↄ facientẽ ſic: nõ habẽs pluralẽ eſt nomẽ
Opelg no appellatiuũ:ſed ſol deus et cetera eſt hmodi
9

nõ hʒ plalẽ numeꝝ: igit᷑ c.ↄñs eſt falſũ:igit aliqua

pᷣmiſſaꝝ:nõ minoꝛ:ergo maioꝛ q̃ ẽ Burg.Et ſidqs dixe

rit ꝑ illud qð addit:ꝙ nõ põt fingi plale ſicut de ceteris
coibus ⁊ ꝓpꝛijs: hoc vi fruſtra dictũ:qa poſſumus fin
gere tetragramatones ſicut ſimonej. Nec ille ſunt potiſ

ſime rões quare aliqd eſt ppꝛiũ q̃s bur.adducit.Eſt.n.
potiſſima rõ ꝓpꝛietatis ⁊ ſingularitat ſ̃m grãmaticos:
vniuoce pla ſignificare nõ poſſe:equoce autẽ pñt equo
catione a caſu vel ↄoſilio.nuc aũt deita eſt nomẽ ꝓpꝛiũ
vniuoce non ſignificat pla:nec põt vniuoce plura ſi/

giſicare quis equoce:ſicut vnũ ſignificare ꝑ eſſentiam

pla ꝑ ꝑticipatoeʒ:vel ut magis ppꝛie dicã:vnũ ſbaliter
pla nucupatiue:cũ hoc tñ ſtat ꝙ de nõ ſit nomẽ ſignifi
cãs ita ppꝛie qͥn ſit trib' ꝑſonis cõe.Sʒ de tetragrãma
ton voce ſignificte nõ debet eſſe altercatio:cũ res ſigni
ficata ſit nota:nũc aũt nulla res diuina ſignificata ſiue
ſit ſba ſiue ſm ſbam:ẽ ꝓpꝛia:qͥn ſit cõicabilis tribꝰ ci⸗
tra relatões oꝛiginis:nec aliqua vox ſignificãs ſic erit p
pꝛia:qn ſit trib cõis:niſi qs ve it dicẽ:ꝙ tetragrãmaton

ſigniſicet ꝓpꝛietatẽ oꝛiginis incõicabile:tũc q rõe ſigni
ficat vna ꝓpꝛietatẽ eadẽ rõe quãlibet aliã:⁊ ſic ſigniſi

cabit pla:⁊ ꝑ ↄñs ñ ita ppꝛiũ ut fingit Burg. Ea q̃ de re
rũ oiuinaꝝ coicabilitate ⁊ idẽtitate:vbi nõ obuiat rela
tsis oppoſitio dicta ſũt: habent ex dictis beati Diony.
de di. no. ⁊ eius comẽtaton vercellenſ.⁊ Aug.de trini.
Et ſids cultoꝛ ineptiaʒ: Burgẽ. refugẽ voluerit ad vlti/
matã abſtractoeʒ:⁊ dicẽ ꝙ tetragrãmaton ſignificat di

uinã eſſentiã ſĩ ine oium ↄpatõe ⁊ reſpcũ ad ꝑſonas 7c.
Et tuc ſᷣm ſcholã phoꝝ ⁊ theologoꝝ:res q̃cunq; nec ẽ

ꝓpꝛia nec cõij. Pic eni ẽ moduj loquẽdi Auicẽne.v. ſue
metaphy. exqnitaj eqnitaj:nec eſt ſingulan nec vniuer
ſal: ſʒ eſt eqnitas tm.etiã hãc fugam tollit idẽ Burgẽ. in
fra dicẽs: m ſignificat eſſentiã diuinã ꝓut eſt ſm moduʒ
loquẽdi damaſceni pelag' ſpe infinitu.ſic enĩ nõ ſi ignifi
cat᷑ cũ tali abſtractone ſed cũ vnitiua ↄtinentia omniuz
perfectionum ſimplicier.
N Uarta queſtio eſt an tetragrãmaton ſit maxi
me ꝓpꝛiu nomẽ dei:⁊ dicit ꝙ ſic:in cuius cõ/⸗
cdlonis öductioe qꝛ intricat eſt:reduco ſcem e
ad ſepteʒ dicta:quoꝛũ pmũ eſt:i ſanct Tho.pᷣma pte
q.xiij.arti.xj.q ponit:q eſt:foꝛe ꝓpꝛiũ nomẽ dei:deuiat
ab hebꝛaica veritate. Scoõm dem ꝙ traſlatio nr̃a cui ſã
e Tho. innitit ſilit deuiat ab hebꝛaica vitate. Tertiuz
decm̃ ꝙ ſignificatõ nois tetragrãmaton depẽdet ex ſigni

di entitatẽ diſtinct a ſuis ꝑtib:qð quis verũ ſit:ẽ mñ
Ecuũqda q̃ſtio eſt vtrũ tetragramaton ſignificʒ

ſü burgeñ. illud nomẽ ſcribit᷑ q̃ttuoꝛ lr̃is:que

ta aũt diuis nõ

mentũ huius ſenis ceſſaret diſputatio

xo. iiſ.

ficatõe lr̃arũ ex quib cõponit. Quartũ dem̃ nomen tetra⸗
gramaton magis indeterminate ⁊ cõius ſignificat diuinaz
eſſẽtiã qy:qͥ eſt. Quintũ dem:qui eſt:eſt ppꝛiũ dei:ſed ſignifi
cas cu tpe ⁊ ↄcretiue. Sextum dem:qꝛ ↄcretiue ſignificat:er
go dicit ↄpoſitonem:iõ nõ ↄuenit alicui dcõ de deo. Septi
mũ dom: pñs tps couenit deo non pᷣeritũ nec futuꝝ:qꝛ nec
eternitati. hec ſeptẽ dcã clare habent᷑ in dererminatoe h ſue
irte q̃ſtiois In quoꝝ pmo impꝛobat ſuũ quẽ pᷣ cunctis ma
gnificat magiſtrũ. In ꝓlogo eni ſui coꝛꝛuptoꝛij nitit᷑ dcã ey
canoniare:aſſerẽs ea igne charitatis examiata:a naturalis
ronis dictamie multiplr purgata.ſepe eni pᷣfert ipᷣm beato

hierony. Aug.⁊ alij:⁊ tñ eũ hic audet ipꝛobare:immo diẽ

euz delyrare. Sʒ ut vr in ſcdo dicto nitit᷑ illam rñſionẽ mo⸗
derare:q̃ſi ſanctus Tho.deuiãs ſit a no ſtra traſlatioe ſedu
ctus:quã etiã dicit ab hebꝛaica veritate delyrare qð nõ vr:
qꝛ tranſlatio nr̃a ponit pñs:vbi hebꝛaica lr̃a ponit futurũ:
illa ponit:Sum q ſũ:iſta:ero qͥ ero:⁊ hoc nõ eſt delyrare:ſʒ
poti ocoꝛdit diuini eẽ eternitatẽ oſtendẽ:⁊ imutabilitatẽ cũᷣ
ptendãt indifferenter dicẽ ð deo eo mõ quo declaratũ eſt in

Irto coꝛꝛectoꝛio h' tertij ca. undat᷑ hic modus dicẽdi in ſa

cra ſcriptura q de deo dicit Apoc̃.j.qui ẽ:qᷣ erat:⁊ q vẽturꝰ
eſt ⁊c. ⁊ ita poſtillatoꝛ exponit:nullũ eni nomẽ expᷣmit᷑ ꝑp:ſũ
q ſum:nec per:ero qͥ ero:ſed ſolũ modus eſſ. Edi:qð ſi beatuj
tho.ut burg.intellexiſſet ex trãſlatõe nr̃a nõ recepiſſet occa
ſionẽ deuiadi: ꝓut Burg.ei iponit:⁊ h' pʒ ſupꝛa in quinto
hꝰ capli coꝛꝛectoꝛio. Per tertiũ aũt dem̃ vẽ Burg dics rñ/
ſioni hy q̃rte q̃ſtiois:qꝛ dicit nomẽ tetragrãmaton ſi ignifica
tiuũ ſignificatõe lr̃aꝝ ex quib cõponit᷑:⁊ ita videtur accipi
mũlit:nullũ aũt nomẽ malit acceptũ põt eſſe maxime ꝓpꝛi
um nomẽ dei:ſed nomẽ tetragramaton ẽ hmodi:ut dicit
burg. Sʒ ⁊ quartũ dem̃ repugnat rñſiõi tertie q̃ſtionis vbi

di:ꝙ hoc nomẽ tetragrãmaton ſit ppꝛiũ nullo modo ap

pellatiuũ:hic aũt dicit ꝙ indeiminatia cõiuj ſignificat:hec
aut eſt ↄditio nois appellatiui nõ ꝓpꝛij. In qnto aũt dicto
ptractas opionẽ ſui magri dicit:qui eſt:eſſe nomẽ ꝓpꝛiũ:ſ⸗ 3
nõ ſicut tetragrãmaton:qꝛ pmũ ſignificat cũ tpe ⸗ ↄcretia
ue:⁊ declarat hoc mo loquẽdi pꝛiſciani:cui regule ſacẽ ſcri

ptura ſbijci nõ debet:ut dicit beat hiero.Etiã etſi i verba p

pꝛie ſignificant s ⁊cũ tpe applicata tranſitoꝛijs:applica/
ignificãt tpᷣs menſurãs:ſed eternitati coexi
ſtens: ꝓut declaratũ eſt ſupꝛa in q̃rto h' capli coꝛꝛectoꝛio.
Sextum aũt dem̃ bꝛocardicũ eſt:iqꝛ ↄcretiue dem ſignificat
cũ copoſitione:ideo nihil taliũ opetit deo. Ens enim deuz ĩ
quantũ eſt ↄcretiue ſignificat:qꝛ identice includit rõnẽ ſui
foꝛmalem:⁊ foꝛmaliter dicitur de deo:tamen nullam dicit
compoſitionẽ:ſicut nec vnitiua continẽtia omniuʒ pfectio
num ſimpliciter ↄcretiue ⁊ arnerle p huiuſmodi delyra
coti ⁊ alioꝛuʒ de ſub
iecto theologie:⁊ rõe foꝛmali ſbiectiua:que ſe habent ſicut
concretũ ⁊ abſtractum: ⁊ ita dicit᷑ coiter deum eſſe ſnbiectũ
theologie ſub foꝛmali ratõne deitat:et ita nomen tetragrã
maton nõ ꝑtineret ad theologiam:quia nec pertinet ad ſt ub
iectũ nec rõnem foꝛmalẽ ſubiecti:p eo ꝙ Burgen. ſupꝛa di

cit ipᷣm nec ↄcretum nec abſtractũ.Etſi dicat ꝗ; fautoꝛ bur

gen. ꝙ nõ ptinet ad theologiã nr̃am:ſꝑ dei ⁊ beatoꝝ. Quid
igit burg. laboꝛat circa id qð ad nos non ptinet:imo apud
nos inintelligibile:ineffabile:a inſyllabicabile eſt:⁊ per ↄñs

ag ſenſu lr̃ale imꝑtinẽs.Septimuʒ dem̃ ei:ꝙ.ſ.deo conue

nit pns tpᷣs:nõ p̃teritũ nec futuruʒ ſicut verum eſt de pᷣteri⸗
to ⁊ futuro ꝙ deo non ↄueniãt:ita de pñti.tpᷣs eni pñs qtũ
eſt rõne tꝑis aliqñ non fuit:ita cito nõ erit:tale ẽt deo nõ cõ
uenit:etſi ↄuenit deo hẽ iõ qꝛ pñs ð einitati coexiſtẽs:ſic ſi
mili mõ ↄuenit deo pᷣteritũ ⁊ futurũ:ꝓut ſupꝛa q̃rto coꝛꝛe
cioꝛio dem eet.
NVintg queſtio eſt vtrum tetragrammaton ſigni
ficet ad placitum ⁊ non naturaliter: reſpondet

¶Liber

dicẽs pᷣmo ꝙ ſignificat ad placitũ ex inſtitutõe diuina non
humana:ſcdo dicit ꝙ ex illa inſtitutõe ſ ignificat ſvam deii
cõmunicabilit ⁊ adeqte:pᷣmo dicto ſtante ſcõm v falſũ: qd
ſic pʒ pmo: nã ſi illud nomẽ ſignificat eſſentia diuina adeq/
te tũc ſignificat eã ſicut eſt:ſʒ nõ eſt: nec eẽ põt incõicabilis:
nec incõicabilit: igit illud nomẽ nõ ſignificat ea ſic: niſi falſe
ſignificaret ⁊ alit qꝙ eſt:ſicq; nõ adeq̃te. Nec valet dicẽ ꝙ in-
telligit ð incõicabilitate ad extra:qꝛ mlta noia ſic ſi ignificãt
diuinã eſſentiã:ſicut imdepẽdẽs:infinit:cã pᷣma ⁊c.que p/
dicata nõ ſũt ad extra cõicabilia. Scõo ꝓbat ideʒ ſic:id no

ℳ —

mẽ ſignificat eſſentiã diuinã ꝓut eſt in mẽte diuina ut dicit

Burgeñ. ſed in mẽte diuina citra relatões oꝛiginis nihil ẽ in

cicabile nec incõicabilit: igit ⁊c Itẽ tertio:illud nomen ſi⸗
gnificat eſſentiã dei adeq̃te: ut diclt Burgeñ. igit omib mo
dis ꝗbintelligibilis ẽ.pʒ ↄñtia ex rõne adequatõis int ſigni
ficans ⁊ ſignificabile ⁊ int intelligẽs intelligibile: qꝛ voces
ſũt note eaꝝ que ſũt in aia paſſionũ.j Periher. Ex oñti ar
guit ſic:ſignificat eã oib modis quibſignificabilis ⁊ intelli
gibilis eſt: ſed ẽ intelligibilis: cõicabil: a cõicabilit:igit᷑ ſigni

ficat eã cõicabilit᷑.Dicit aũt Burgen. ꝙ incõicabilit:ſi ſic igi

tur incõicabilit ⁊ cõicabilit:q eſt õdictio ↄſurgẽj ex adequa
tõne:a ſic pᷣma pꝑs illiꝰ ↄdicit ſcðe eiuſ. dẽ dicti:⁊ neſcio quõ

ſtant ſimul: tetragrãmaton ſignificat eſſentiã diuinaʒ ꝓut
ſolũ eſt in mẽte diuina:ut dicit Burgen.⁊ ꝙ idẽ Burgenſis

* —

ip̃m ſic vel ſic dicit ſignificare:cũ latuerit euʒ quo fuerit et
ſit in mente diuina:cũ excedat:ut dicit omnẽ humanũ con
ceptũ:niſi foꝛte Burg. pᷣſumat ſe e celo lapſũ:⁊ magni oſilü
angelũ. Addit etiã in hoc loco:ꝙ ſicut deuj ſeipᷣm pfecte ſo

lũ nomĩat mentalit:ſic ⁊ ipſe ſolus ſ eip̃ᷣm noiat ꝑ voces ꝑfe

cte ab eo inſtitutas:que ſũt ſigna ſui intellect' ad placitum
inſtituta. cetera aũt noĩa diuina ſignificãt ſolũ modũ eſſen

di diuinũ put cognitio nr̃a que finita ẽ:⁊ a cognitõe creatu

„

raruʒ accepta attingit. vnde ſequit ꝙ nulla creatura poteſt
hoc nomẽ expmere:nec eſſe capax illo noĩs ꝑfecte: cũ tame

ipᷣm nomẽ ſit creatura a deo inſtituta:oĩs aũt creature cre

atura capax eſt: etiã ſi ſũma ſit:iõ dicimꝰ aiam chꝛiſti ſũůme

gfe fuiſſe capacẽ. Nec vi valere differẽtia quã ponit int illð
nomẽ ? cetera noĩa diuina:qꝛ eternitatẽ: infinitatẽ:indepen

dentiã ⁊c᷑.nõ poſſumattingẽ p cognitõem nr̃am acceptam
a creaturis:niſi arguitiue: ⁊ ſic poſſumus ſi ignificatõem te/

tragrãmaton ſilr acciꝑe:arguẽdo aliqd eſſe quale ſignift

illud nomẽ: ſicut ? burgen. in hac digreſſione facir. Sequit᷑

etiã fidei chꝛiſtiane nõ bñ ꝓuiſũ:cũ nõ hẽat ſibi tale nomẽ
elatũ qð ita pfecte ſigniſicet deũ ſicut thetragrãmaton.

—

In ſexta q̃ſtie q̃rit: vtrũ h inſtõnis ſit aliq rõ qrenda?

ndet ꝙ no: in eadẽ tñ digreſſione ut chartas moꝛe ſuo re
pleat: ab indſitõe inutili neſciuit abſtinere.

ſeptima queſtiõe dicit Burgen.ꝙ factoꝛ mira⸗

ficatio tetragramaton ſe non extendit: ut pʒ ex coꝛectoꝛio
qnte q̃ſtiõis.Et ꝙ addit ꝙ de facit miracula ſbᷣ rõe oipotẽ

tie fundate in ſignificatõne noĩs tetragrãmaton: vr fruſtra

dem̃: qꝛ eadẽ rõne ⁊ foꝛtioꝛi ſbᷣ ſignificato eius gnãret ⁊ ſt pi
rarʒ:qꝛ rõ pᷣncipiũ generadi ⁊ ſpirãdi fũdat᷑ ĩ eſſẽtia diuia
ſignificata ꝑ nomẽ tetragrãmaton:nec aliqd cogitari porit
qn ſᷣ noie tetragrãma.⁊ eius ſignificatõe fiet: ⁊ illa curioſi
tate burg.fauẽ vx erroꝛib ſi upſtitioſis:ↄiuratõibꝰ exoꝛciſta
rũ:a diuĩoꝝ:ꝗͥ cũ crucib ac characterib ſepe repetũt ado-

5 —

nai: aglan: tetragrãmaton que ꝓculdubio latini xpᷣiani

a pfidis iudeis didicerũt. Uñ ſic dicẽdo burg.vẽ multũ iu-

daigare:nã ſci multi no.teſ.dei vtute miracula pla fecerunt

nomen tetragrãmaton:ep ſripeur⸗ vocẽ ⁊ ſignificatõez pe
nitignoꝛãtes. Petr in noie ieſu chꝛiſti naçareni claudũ am
bulare fecit:⁊ reliq̊. Et in ve.teſ.cũ nomẽ illud nõdũ fuiſſet

qͤcunq; re

cuiuſcũ

culoꝝ ↄuenit deo ſub rõne ſigniſicatõis tetragrã
nmaton. ſed hoc vẽ manifeſte falſũ:nã facẽ miracu
la ẽ opatio dei ad Aie Acgi ẽtrib pſonis:ad quas ſigni/

ipoſitũ ⁊ publicatũ fcã ſũt miracla:⁊ abſurdiſſimuʒ vi

creaturã inſtitutã a deo cuiuſt mõi ẽ hoc nomẽ aſſigna
re ꝓ rõne ſb qᷓ ꝓpꝛie fiãt miracula. Nudiui quoſdaʒ iu
deos ↄuerſos ↄfitẽtes:ꝙ apud iudeoj ẽ ille erroꝛ:ꝙ ieſuj
virtute noij tetragrãmaton: qð ipſe ſciebat fecit ſua mi
racula:⁊ ꝙ hodie qᷣlibet ſciẽs illud nomẽ faceret mira-
cula:que apud chꝛiſtianũ male ſonãt.

Ltaue qᷓ̃ſtiõis rñſio etiã erroꝛ vẽ:dicit nãq; q

deo ſub ſignificatõe illnoĩs ppꝛie ptinet imo

lari ⁊ ſacrificari:qꝛ ut inqt ſeꝑ vbi in ſaẽ ſcri
pturo fit mẽtio de ſacrificijs ⁊ oblatõib fit inipᷣtatõ hꝰ

nois:ex q ſequit᷑ ꝙ nos chꝛiſtiãi etiã veriſſimũ ſacrifici/

um agni imaculati ieſu chꝛiſti offerẽtes nõ ꝓpꝛie ſignifi
camus:qꝛ nuſqᷓ in chꝛiſtianoꝝ: ſacriſicijs mentio fit de
hoc nomne.
VOneẽt q̃ſtioij rñiſo vĩ iepta:cuʒ diẽ pplm fidð
lẽ diuino cultui ſb ſignificatõe illiꝰ nois appli

aſcriptid ad cultũ diuinũ fit in baptiſmo gnãlii: in ofir

mate ⁊ ſacr̃oꝝ oꝛdinũ collatõe ſpãlit᷑:in quib oibilli

us nomis tetragrãmaton nulla fit mentio. Si igit ſolũ

ſbᷣ illo noĩe aſcribit᷑ ꝗs diuino cultui:ſequit chꝛiſtianuʒ

pplm nõ legitime aſcriptũ:qð eſt deſtruere fidẽ nr̃am:i

mo nec iudaic ppls ſic fuit aſcriptus:añ.n. inſtõnem et

publicatõnem hy nois multi ſũt dei cultui applicati:ſic

Abel: Noe: Abꝛaã:⁊ ceteri quib' hoc nomẽ no fuit idi

catũ:ut dicit᷑ infra vj. huius.

— hnu eius ſignificatio iuxta inſtõnem ẽ ſine
ſpcũ extra vel intra ſine vcretoe ⁊ abſolutone
ut burg. dixit: nõ ptinet eius ſignificatio ad talẽ effica

+ decia q̃ſtiõe dicit de efficacia h' nois:vtrũ

ciã ex inſtone:qᷓ etiã nõ legit in ſcriptura. Reſtat igit x
ex vſu et deuotone vel auẽte ſicut in nfa lege oĩones: ?
manꝰ impõnes:ſcõꝝ inuocatoes ⁊c.q efficacia plus re/

ſpicit illo mõ opꝰ oꝑatũ ex deuotõne ꝙ ex inſtõne nois
iuſcũq; vel oꝛonis.
Nevndecia q
ſe tãtã: ꝙ nõ licuit niſi ſolos ſacerdotes ꝓnũci

re in bidictõib. Sʒ hoc v iplicare:qꝛ ut ſu

q nõ pñt facẽ ſonũ lingua hũana explicabilẽ:ſequit ch
nec ſacerdotes poterãt pferre.Diẽ igi burgẽ. ꝙ ſacerdo/
tes loco eius ſemꝑ ꝓtulerũt nomẽ adonai:qð etiã vul-
gus ꝓferre potuit:illa igit nõ explicatio ad ſolennitateʒ
nois tetragrãmaton pꝑtinere non videtur. ceterũ verba
cõſecratoꝛia diuiniſſime euchariſtie ſunt maioꝛis ſolen
nitatis ⁊ efficacie ꝙᷓ li tetragrãmaton:non obſtate tame

ea ſolennitate: cuilibet chꝛiſtiano cõcedit legere epiſtolãäã
Pauli: vbi illa verba ſũt expꝛeſſa. Pꝛeterea ledit fide,ʒ

nr̃am: ꝙ in iudaiſmo fuerit nomẽ tate ſolẽnitatis quod
apð xpᷣianos nulliꝰ ẽ reputatõis: pſertim cũ ſit tale ſm
burg. ſub cub rõe dey rite colit:⁊ fidelis ppls diuino cul
tui applicat. demũ mirãdũ ð beato Hiero.ꝙ de hoc no
mine nullã in ſua trãſlatõe fecit mẽtiõem. fuiſſet eni au

ctoꝛitatis maioꝛis in eccleſia ꝙᷓ Burgen. ad ſcribendum

talia ſidd vitatis aut vtilitatis habuiſſet: ⁊ apls hnois

Burgeñ.pᷣdicata magnalia diſſimulãj dixit.j. Coꝛin.

. nihil iudicaui me ſcire int vos niſi ieſũ chꝛiſtũ huͦc
crucifixũ. Ex quib oib' recollectis pʒ quãtũ iſta burg.

digreſſio ad lr̃alẽ ſenſũ ꝑtineat:⁊ merito ꝓbat iſte bur.

ſuꝑfluꝰ:vbi poſtillatoꝛ ſufficiẽs é:nõ diminur ut Bur.

duodecia igit᷑ q̃ſtiõe auſus ẽ dicẽ.
bur. volẽs ex oibdictj ↄcludere expoſitionem
illius paſſus:hoc nomẽ mihi eſt in eternum:

fingit ſine auctoꝛitate ſcripture: ꝙ illud dicatur hic

cari ⁊ aſcribi. Applicatio eni ppli chꝛiſtiai et

illa eſſet ex inſtõne vel ex deuotõe vtent. Ilõö

ſtiõe dicit ſolẽnitatẽ h' nois fuiſ ⸗/

pꝛa dem̃ eſt in q̃ſtiõe pᷣma:hoc nomẽ ſcribit᷑ qttuoꝛ lrfſis

Spnlish

A

4
* 2„

ſonnioni
atetoeofmnt

pocdenten

ho vi
matͤß ocſton
46ad gwan

ullazvoctztel
ui gſeernin
t aldönn
er tutſi
täinnellul d
ſonerocle
sfuit inſttung 4
blcſtoctl⸗
linio ll
no ricnpin
ſitii ſrdcit
fonecenümdn
fnieginmen,
Ndibinaſicann⸗
nödi Rnnumn
Aincſenea de⸗
ina tducis rt
1bet polllnng
ueſitalen /r
clltoszhylem
Aitoeriilir
lonnairoi
noroileumen
vbpfinuſterin
ſrtöhininoot⸗
ninngdeten
cleptil igniit
fiwrrnoenfaciene
wprornoisieſu⸗
nuldesſtünrum
Elnen.

————E— — ᷑—

aio r,

onuaz

ſcliginhi⸗

ſgupäͤn
nhhnnfede
artadre
Mlarimane
RW
lue
eitſtiktti
letitagufn
ſalgugirol
ſcumnigat
ſuſgn ſuent
raaſtte
nlgſpeo⸗pot
ſcnurſne

imnc
kenn
gini
zumiüitt

Kining

nielt
dapeinogini,
3fünamsi
äwangii
ewiel

te
vümiſpini
xrtiſ
nindadli
m iin
nin oi
iign

1* 1 leſe
„1. 2 4

e
unknin

visen un

mamaini
anil

.MẽſE — — — — . 5 — „ 5 ” 3 W

(Lxo. iiiſ

de duob'noibdei.ſ.thetragramaton: ⁊ adonai: pmuʒ
dicit nomẽ dñi e᷑num:qꝛ anqꝙᷓ eſſent creature: hoc no⸗

mẽ ptinebat deo ſm eſſentia. Sʒ penſado dcã ſua pꝛio
ra nõ vẽ hoc dem̃ verũ:qꝛ ſupꝛa dixit circa q̃ſtioneʒ ſu

am qntã:ꝙ nõ eſt nomẽ vocale in ſignuʒ diuine intelle-

ctõis ad giacnu i
ſtitutũ:cõſtat aũt
nullaz vocez eẽ er aplin. IIII.
nam: vullu it⸗ Eſpondens Moyſes
nec aliqð pductũ ait: Non credent mihi

ter verbu ⁊ ſpi/ neqʒ audient vocẽ meã:ſed
ritũſem:nec illud dicẽt:nõ apparuit tibi dñs

nomẽ vocale pi Dixit ergo ad eũ:Qũuid ẽ

goferhünief qʒð tenes in manutua:l Re

publicatio erẽ tẽ ſpõdit: Virga. Dixitq; do
pal: igẽ ⁊ iſtõ.Eſt min : Pꝛoijce ea in terraʒ.
igit inſtõ ⁊ publi ꝛoiecit:⁊ vᷣſa eſt in colu/
oRrigte bꝛũ: ita ut fugeret moyſes
pot igit ſic dici ? Dixitq; dñs: Extende ma
nomẽ eternũ:niſi nũ tuã ⁊ appꝛehẽde caudã

ſim ideaʒ in menꝰ ep.Extèndit ⁊ tenuit:pᷣſaq

te diuina:ſic autẽ ſt in vaꝗᷓ Wrin eait!
ns ot inſtiuuuum eſt in vga. Ut credat inquit
ſed in eſſentia di· apparuerit tibi dns de
uina relucẽs: vel patruũ tuoꝝ:de abꝛaã: ⁊ de
ab en ullalans us iſaac:⁊ de iacob. Dixit
que ſũt alterſpe rurſij: Mj 5
dhiardis. Daſ ( dñſ rurſũ: Mitte manũ
aut noie videlicet
adonai dicit: dici MDc
memoꝛiale eius:qꝛ expmit᷑ vbi thetragràmaton ſcribit
nõ hʒ roem ut ſit ex impfectõe ppli ꝙ ullud loco illiu p
fert:qð ꝓferri nõ põt.Eſt igit᷑ vnũ ⁊ idẽ nomẽ qð apud
nos dẽ deus:qð e t eternũ:⁊ memoꝛiale no rone vocis
nec ſcripti:ſed ignificati hic dẽ: De abꝛaã ⁊c̃.ad maio/
rẽ declaratõen faciendũ filijs irł. Cetera q̃ Burg.addit
de ↄpatõe nois ieſu ⁊ thetragrãmaton traſeãt:qꝛ q;uis
inuolutoes ſniarum ſint:nõ ſunt tñ contra fidem ⁊ po/
ſtillatoꝛem. Ca. II.
Eſpondẽs Moyſes. Hic ↄñter deſcribitur in⸗

Noſtenſiua:⁊ bmo ponit dcã inſtructio:ſecũdo
moyſi obſecratio:ibi ANit Moyſes. Circa pᷣmũ pᷣmittit
cã ſignoꝝ cũ dẽ: andes Moyplſes ait:no credẽt mi
hi.q;uis.n.mo yſes eſſet certiſicat ꝑ verbũ dñi ꝙ ſenio⸗
res ppli verbis ep crederẽt:ut dem eſt:ſciebat tñ ꝙ ĩ po/
pulo illo erãt multi rebelles ⁊ increduli:qui non adeſce
rẽt verbis:niſi viderẽt ſigna diuine virtutis:⁊ de talibꝰ
loquit hic moyſes dicẽs: Nõ credẽt mihi.ꝓpter qð dñj
dedit ſibi poteſtatẽ faciẽdi ſigna in trib.ſ.in vga:in ma
nu:⁊ in aqua fluminis. Ad cuſ intellem ↄſiderandũ:q;
iſta ſigna erãt oꝛdinata ad hoc:ꝙ filij iſrł crederẽt moy
ſi quantũ ad exitũ de terra egypti de mãdato dni:et is
iſta ſigna fuerũt ꝓpoꝛtionata ad hoc deſignanðò ſicut in
pcedęeti ca.fuit dem de viſioe rubi. Status aũt filioꝛuʒ
iſrł in egypto:põt ↄſiderari quantũ ad ingreſſũ populi
in egyptũ:qð fuit ꝑ dñium ipſp ioſeph in egypto:⁊ ad
hoc pᷣncipalit refert᷑ ſignũ virge ꝑ quã deſignat᷑ pncipa⸗
tus ipſius ioſeph:vñ Geñ.xlvij.ca.vbi trãſlatio noſtra
hʒ: Adoꝛauit iſrł deũ ↄuerſuj ad lectuli caput. Tranſla

ti.. xx. hʒ: Adoꝛauit Iirl vaſtigiũ virge eius qð expo/

n ĩt aliqui doctoꝛes nr̃i de vᷣga vel ſceptro ioſeph:quod
poꝛtabat in ſignũ dominij:ſuꝑ qð ſceptrũ iacob innix

ſtructio ⁊ ↄfoꝛtatõ moyſi ꝑ ſigna diuine vtun

adoꝛauit deũ:iſta aũt virga fuit in terra piecta:qñ pꝰ moꝛ
tẽ ioſeph filij eius cũ pplo iirlł fuerũt ↄpulſi ad opꝰ terrenũ
in luto ⁊ latere:⁊ tũc ↄuerſa eſt in colubꝛũ:qð eſt aial vene/

noſũ ⁊ homini inſidiatiuũ:vnde Geñ.iij. ca. dixit dñs ſeꝛpẽé

ti: Tu aũt inſidiaberis calcaneo ep. qꝛ rex egypti filij ifrael

impoſuit:ꝙ venenu,z

„ „ — malicie ↄcepiſſẽt con
tuã in ſinũ tuũ.Quã cũ mi tra ei regnũ:⁊ ꝙ inſi
ſiſſet in ſinũ:ꝓtũlit lepꝛoſã diabant qualit ſe poſ
inſtar niuis. Retrabe ait ſent iungẽ aduerſarijj

-mu⸗ Me! egyptioꝝ: ut debella⸗
manu tua in ſinũ tuuʒz. Re Weoypigs cgrederet
traxit:⁊ ꝓtulit iteruʒ ⁊ erat de egypto:ut dem eſt

ſimilil carni relique. Si nõ ſapea) ca led anßbe
Jorit in ti tii. nS la cauda colubꝛi ver⸗
Gecicſenn inquit tibi: neq; ſeſt iterũ in virgam
audierint ſermonem ſigni ꝑqsð deſignat: ꝙ fina

pꝛion crederẽt verbo ſigni liter filij irl egrederẽt

ſequentiſ. Qð ſi nec duob de illa vilitate ad ma
quidem his ſignis credide gnã libertatẽ 2 digni

tatẽ: ſᷣm ꝙ dẽ Deute.

rint:neq; audierint vocem iiij ca. ſec eſt alia na
tuam:ſ. ume aquam flumis tio tã grandis ⁊c. Se
