ne dẽ: oꝛmauit deus hoĩeʒ de limo terre.Secũdo vo mõ
pꝛoductio hois facta ẽ ꝑ generationẽ naturalẽ ſᷣm quã res
aliqua generat ſibi ſimilẽ ſᷣm ſpẽʒ:vt cũ ignis generat ignz
⁊ in tali pꝛoductione cõiter iter generantẽ ⁊ generatum eſt
idẽtitas ſpecifica:ſᷣm quã dẽ ꝙ adam genuit Seth ad ima
ginẽ ⁊ ſimilitudinẽ ſ an Erarton mõ pꝛoductio hois

facta ẽ quodãmodo ꝑ modũ edificationis ſm quã manet

aliqualis idẽtitas quaſi idiuidualis iĩter edificatũ ⁊ id de
quo edificatur:cũ eni dom fit ex ligno vel lapidib' nõ ſo
lũ remanẽt in domo ligna ſeu lapides eiuſdẽ ſpeciei cũ li⸗
gnis ⁊ lapidib ex quib ꝰ dom' fuit edificata ſed etiã ligna
vel lapides remanẽt in domo edificata eadem que pꝛius ĩ
diuidualiter erant:ſᷣm quẽ modũ quodaãmo facta fuit mu
lier de coſta ade.non eni fuit facta pꝛimo mõ: ita vt nõ re
maneret idẽtitas ſpecifica inter ipſaʒ ⁊ adam: vt ẽ maniſe
ſtum:nec etiã ſecũdo mõ ſic.ſ.vt remaneret inter eos idẽti
tas ſpecifica tm: ſed tertio mõ.ſ.vt iter eos etiã remanẽt
quodãmõ quaſi idẽtitas idiuidualis:ſicut iter ligna ex qͥ
bus dom edificatur ⁊ ligna que ſunt i domo iam edifica
ta remanet idẽtitas idiuidualis:⁊ hoc clare inuit lr̃a cũ di
cit:Dixitq; adam:hoc nũc os ex oſſib' meis ⁊ caro de car
ne mea.qꝛ ſine omni extrinſeco additamẽto ꝑ diuinã potẽ
tiã coſta in ſe metipſa multiplicata mulieris coꝛpus factũ
fuiſſe dẽ:vt magis vꝛ velle magiſter in.ij.di.xviij. ſiue per
additionẽ factam ad materiã pᷣexiſtẽtem coſte: ꝓut vẽ vel
le ſupꝛa in pᷣma pte.⁊ coſta de adam ſubtracta remãſit ea
dem idiuidualiter in pꝛoductione coꝛpis mulieris. ſiliter
⁊ caro que etiã cũ coſta ſuit de coꝛꝑe ade ſublata:vt magr
ponit in hiſtoꝛijs ſcholaſticis:⁊ ideo ſᷣm iſtũ modũ pꝛodu
ctionis dẽ edificare nõ foꝛmare ſeu generare: qꝛ hʒ ſilitudi
nẽ cũ edificio rõne iam dicta:ſᷣm qð denotatur maioꝛem
idẽtitatem eſſe iter virũ ⁊ vxoꝛem:qᷓ; iter.patrẽ ſeu matrẽ
cũ filio:ſic maioꝛ ẽ idẽtitas idiuidualis q; ſpecifica de quo
põt etiã iĩtelligi illud: Reliquet hõ patrẽ ⁊ matrẽ ⁊ adhere
bit vxoꝛi ſue:⁊ erũt duo i carne vna.qſi dicat:Roõnabile ẽ
vt hõ reliquat patrẽ ⁊ matrẽ q;'tum ad domeſticã cõuerſa
tionẽ ⁊ alia hmodi:⁊ adhereat vxoꝛi in eiſdem: eo ꝙ iter

virũ ⁊ vxoꝛem eſt quodãmõ idẽtitas idiuidualis: qꝛ ſunt

duo in carne vna:nõ aũt iter filiũ ⁊ patrẽ ſeu matrẽ. hoc
etiã ſonãt verba apli ad Eph̊.v.dicentis: Jam nõ ſũt duo
ſed vna caro.iſta tñ itelligantur nõ excludendo alias ſan
ctoꝝ: expõnes. Conſonat etia expõ myſterio Chꝛiſti ⁊ eccle
ſie qð in hoc ſacramẽto.ſ.matrimonij figurat᷑:iuxta illud
ad Ephᷣ.v.ca. Sacramẽtũ magnũ iter Chꝛiſtũ ⁊ eccleſiã.
Nã coꝛpꝰ Chꝛiſti myſticũ lʒ multa ↄtineat ſuppoſita vnũ
tñ ẽ damõ idiuidualit c ↄpoſitio etiã edificatio di:iuxta
illud Mat.xvj. Et ſuꝑ hanc petrã edificabo eccleſiã meã.
Wornrtoeti magri Matthie cõtra Burgeñ.

dictionẽ ſeptime diei ꝑ applicationẽ ad diuia ⁊c᷑
. Bur genſis dicit illã applicationẽ ad ſenſũ lralẽ

— L ſecũdo capitulo vbi poſtillatoꝛ exponit bene

d 2

nõ pꝑtinere:ſed ad myſticã expõnẽ:ad qõ pꝛobãdũ adducit
magim li.ij. di.xv. dicẽtem: Illũ diẽ de ſanctificaſſe ⁊ bñ
dixiſſe dꝛ:qꝛ myſtica pꝛe ceteris bũdictione ⁊ ſanctificatoõe
dotauit illu. vñ in lege dꝛ: Memẽto ſanctificare diem ſab
bati. ſed cõſideranti dictũ magr̃i clarũ fit ꝙ Bur. nõ ꝓbat
p ipſum qð itendit:nã magr̃ nõ dicit mpfſtica eſſe ſeptime
diei expõnẽ:ſed eſſe myſticã eius bñdictionẽ.i.diuinã.my
ſticũ eni ſm Bꝛitonẽ vno mõ dẽ diuinũ:⁊ ſic nihil ad pꝛo
poſitũ Bur. Extra ꝓpoſitũ etiã ẽ qð addit Bur. arguẽdo
ſic: Si ex ſenſu lrali h ſanctiſicationis hẽ ꝙ hõ die ſeptio
deberet ceſſare ab opib terrenis: ſequit᷑ ꝙ ſancti pꝛiarche
fuiſſent ad obſeruationẽ ſabbati obligati: qð no reꝑit᷑ añ
legem. Hic dico ꝙ Bur. noluit poſtillatoꝛẽ intelligere qũo
bñdictionẽ ſeptime diei ad lr̃aʒ nõ exponit de ſabbato iu
daico ⁊ cerimoniali:ſed moꝛali qliter ꝑtinet ad decalogũ:
7 ita iplicite obligabat añ legẽ ⁊ poſt.ſ.in cõſideratõe crea
ture nõ requieſcere ſed regrediendo i opificẽ ⁊ ibi ſiſtere cõ
templationem: vt ſic ſex dies ꝑtineat ad vſum:ſeptima ad
fruitionẽ cui cõpetit bñdictio myſtica.i.diuina. nec vẽ va
lere l̃alis expõ quã Bur.pᷣtendit.Zlit eni ꝙ l̃alit᷑ bñdictõ
ſabbati ad multiplicationẽ ꝑtinet:vñ creaturis quas de
bñdixit dictũ ẽ: Creſcite ⁊ multiplicamini.Si eni hec con
gruentia Bur. valeret: tũc oĩa cõtenta ſub creaturarũ bñ
dictione ad ſabbatũ viderẽtur ꝑtinere:qò ẽ falſum:qꝛ oia
ad vſum creatarum rerũ extendũtur. dicit eni de' bñdicẽ
do hõi pᷣmo h': Creſcite ⁊ multiplicami:⁊ replete terram:
ſubijcite eã:dñamini piſcib maris ⁊cc.que oia ad vſum re
rũ ptinẽt:⁊ a bñdictione ſabbati diſtrahere vidẽtur. Nec
video ſi Bur. voluerit ad lr̃aʒ itelligi ſabbatũ qũo nõ cogʒ
chꝛiſtianos in ſabbati obſeruantia iudaigçare cũ ad deca
logi teneantur obſeruationẽ. Poſt hmodi igitur deuiam
Bur.intentionẽ poſtillatoꝛ concludit dicẽs:Sciſicatio cõ
petit ſeptime diei iqtũ res cõdite ⁊ multiplicate ĩ deo reqͥ
eſcũt.(¶ ¶ Item in eo.ca.vbi poſtillatoꝛ dicit de ſitu paradi
ſi in oꝛlente allegat An..ij.methau.qui dicit iter tropicos
nõ eẽ regionẽ habitabilẽ:igitur ibi nõ ẽ paradiſus ſequen
do Ariſtotelẽ. GBur.aũt ſomniando neſcio qͥd dicit ſequẽ

do Arl.poni pot paradiſus ĩter tropicos.ſequitur eni iter

tropicos nõ ẽ regio habitabilis ſᷣm Arl.ergo paradiſus ñ
erit habitabilis:ſi iter tropicos poſitus fuerit.Et ſic ex op
poſito cõſequentis cõtradicit᷑ Ariſtoteli ⁊ incoueniẽter dẽ
ſequẽdo eũ:qꝛ ſeqtur:Si paradiſus ẽ habitabilis ⁊ para

tem ĩ eo.ca.

diſus ẽ iter tropicos: ergo iter tropicos ẽ loc ſeu regio ha

bitabilis:qð ẽ oppoſitu dicti ariſtotelis.

vbi poſtillatoꝛ exponit foꝛmationẽ mulieris ꝑ q'dã cõgru

entiã ſũptam a Rabi Sa.Bur.ſignificaãs Rabi Sa. bene
dixiſſe dicit ſe melius dicere velle q̃re videlʒ ſoꝛmatio illa
expmit᷑ ꝑ ediſicationẽ:diſtinguẽs tres mõs circa rerũ ꝓdu
ctiones ĩ pncipio trib termis expᷣſſos.ſ.pꝑ foꝛmare: ꝑ gene

rare:⁊ ꝑ edificare.oꝛmare dicit ꝓpe in his in quib res p

Ducta nõ hʒ idẽtitatem ſpecificã cũ re ex q̃ ꝓducit᷑:imo eſt
iter eas q̃da oppoſitio:qꝛ ex nõ tali fit tale:⁊ ſic vbi foꝛma
apponitur materie:foꝛmatio dẽ.ſed vẽ Bur. fruſtra labo/
rare:qꝛ ſᷣm eũ edificatio coſte i muũlierẽ nõ differt a foꝛma

tione:eo ꝙ mulier pꝛoducta nõ hʒ idẽtitatem ſpecificã cũ

coſta ex ꝗͥ pꝛoducit᷑:patet:qꝛ nõ cot inentur ſub eodẽ genere
imediato:eſt eni mulier aĩal:qð de coſta dicere nõ ẽ verũ:
niſi in obliqͥ. inter mulierẽ etiã pꝛoductã ⁊ coſtã ex quaẽ:
eſt oppoſitio ſicut in foꝛmatione:qꝛ ex nõ muliere fit mu
lier. Coſte etiã in foꝛmatione mulieris ſoꝛma apponit᷑ qſi
materie:ex quo vere igitur foꝛmatio dẽ:nec ſᷣm ey rõnes a

Bur. poſitas differt ab edificatione mulieris. ſed cũ addit

Bur.ꝙ pꝛoductio hoiĩs dẽ edificatio: ſicut qñ ĩter ꝓductũ
7 illud ex quo ꝓducitur remanet idẽtitas q̃ſi idiuidualis:
⁊ exẽplificat de lignis⁊ lapidib in edificio:illud nõ vꝛ ve
rũ qꝛ dom ediſicata ⁊ ligna ⁊ lapides non hñt idẽtitatem

tiplicata ſiue aliũde aucta: vñ ⁊

indiuidualẽ:co ꝙ nõ hñt aliquã ſpẽm eis cõeʒ. ligni ei

idiuiduũ nõ ẽ idiuiduũ dom nec ecõuerſosſed ſunt nõ

ſolũ idiuidualiter ſed etiã ſpeciſice ⁊ eẽntialiter diſticta
qð patet ꝑ poſſibilitatẽ ſepationis ꝑtiũ ſingulariũ.nec

ſeqt lignu añ edificiũ ⁊ i edificio ẽ vnũ ⁊ idẽ idiuidua
liter:igit᷑ ẽ idẽ idiuidualiter cũ edificio:ſed ſeqt᷑ bñ: igit

ẽ vnũ ⁊ idẽ idiuidualiter i edificio: ſed tũc imaginatio
Bur.nihil ẽ ad ꝓpoſitũ:nã coſta vñ mulier facta ẽ nõ
mãſit in Eua idiuiduũ coſte:vt pʒ ſiue ponat᷑ in ſe mul
verũ ſit dicere ꝙ co
ſta fuit mã ex qᷓ mulier fuit ꝓducta:no tñ verũ ẽ ꝙ to
ta mã mulieris facte ſit idiuiduũ coſta:nec verũ ẽ q co
ſta illa ⁊ caro in adã ſuppleta ſit idiuidualiter vna in
Ada ⁊ Eua vt ex idẽtitate tali magis ꝓpe ⁊ lr̃aliter ꝓ
ductio mulieris dicat᷑ edificatio q́; foꝛmatio.certũ eni
ẽ deũ coſte ſicut ⁊ limo terre nouã foꝛmãa attribuiſſe.⁊
ſic edificatio a foꝛmatõe nõ vr differre:iõ doctoꝛes tra
ctantes haãc mãʒz ſepe vbo foꝛmatõis vtũt᷑ pꝛo vbo edi
ficationis dicẽtes:ſicut mulier foꝛmata ẽ de latere viri
doꝛmiẽtis:ita eccleſia de latere chꝛiſti moꝛientis:⁊ pu
to ad figurã illius dictũ: Edificauit coſtã i mulierẽ.ſic
⁊ eccleſia ex latere chꝛiſti vtute paſſionis ꝑ ſacramẽto
rũ vſũ cõſtruit᷑ ⁊ edificat᷑. oĩs eni pꝛoductio diuia mãʒ
aſſumẽs ſicut limũ in ꝓductione viri:coſtã ĩ ꝓductoe
mulieris ⁊c̃.nõ ideo ẽ vt egeat qꝛ potuit ſicut ⁊ celũ ⁊
terrã ex nihilo ꝓducere vtraq;:ſed ad aliqd ſignifican
dũ.pꝛoductio eni viri ex limo ſignificatiua eſt vt ſicut
puluis ẽ ex oꝛigine ita ĩ puluerẽ reuertat᷑ i fine.vt.j.iij.
ca.dẽ. Edificatio vo coſte dqd ſignificet: vide Aplim ad

Ephpᷓ;.v. cui allegatũ ad lr̃aʒ opoꝛtet accipere vt inde

poſſit ſumi efficax argumẽtũ:ſicut idẽ Bur. dicit ĩ qõ
ne pᷣambula nõ opoꝛtet igit᷑ Bur.tantã diſgreſſionẽ fa
cere de illo termino edificare:nec ſua diſtinctio valʒ ð
ꝓppetate ſermõis:nõ eni de ꝓpe generauit celũ ⁊ terrã
cũ nõ ſint generabilia:⁊ tñ in hoc.ij.ca.dẽ: He ſunt ge
nerationes celi ⁊ terre.vtitur enĩ ſcriptura trãaſſumpti
ue vno ꝓ alio:aliqñ expmẽs creationẽ ꝑ ꝓducẽ:aliqñ
p facere:aliqñ ꝑ plãtare:edificare:⁊ generare ⁊c.ſed qꝛ
ſm Arl. Oẽs traſſerẽtes ſᷣm aliquã ſilitudinẽ traſſerut
põt tñ rõne Rabi Sa.talis ↄgruẽtia aſſignari vt lim
in virũ dicat᷑ foꝛmari rõne pᷣdicta:ſed coſta in mulierẽ

edificari ad inſtar dom:q̃ ſᷣm Ariſto. fit vt nos defen
vat ab icõmodis imbꝛib caumatib ⁊c̃.ita mulier con

ſtructa ẽ vt ſit dom⁊ receptaculũ naliſſimi effec nãe
ſſ. generatõis:in qͥ pᷣſeruet᷑ ab icomodis fouecatur nutri

mẽtis ⁊c. hec cõgruentia vẽ fundari circa finẽ ca.xxvj.
eccleſiaſtici:vbi mulierẽ dicit oꝛnamẽtũ dom:colũna⸗
aureas ſuꝑ baſes argenteas:fundamẽta eterna ſuꝑ pe
trã ſolidã. Ex quib patet inſtitutionẽ mulieris merito
expꝛimi ꝑ edificationẽ qꝛ ẽ dom nature. 6 Capit. ij.
a Ed ⁊ ſerpẽs ⁊c. Poſtq deſcripſit hois ſoꝛma
ttionẽ ⁊ ſtatũ:hic ↄñter deſcribit eb tranſgreſ

ſionẽ ſiue caſũ.⁊ pmo deſcribit᷑ tranſgreſſio

Qui dixit · tertio act tranſgreſſiois: ibi idit igitur.
LCirca pᷣmũ cõſiderandũ ꝙ foꝛſitã alicui no videret eẽ
cõueniẽs ꝙ de hoieʒ tẽtari ꝓmiſiſſʒ:maxie cũ ſciret eũ

caſurũ eẽ. Ald qõ dicẽdũ ꝙ ſicut dicit Aug.De ſic res
qᷓs cõdidit admiſtrat vt eas ꝓpos motr agere ſinat:⁊

iõ iuſtũ ⁊ rõnabile fuit vt hoĩeʒ dimitteret vti liberta
te arbitrij ſui:ſim qð dẽ ecc.xv.De a pncipio cõſtituit
hoieʒ ⁊ reliqt eũ ĩ manu cõſilij ſui:⁊ ſicut voluit ipſũ
bonoe angelos ad bonũ icitari:ita pmittet eũ a ma
li

lis angelis tetari: maxie cũ ꝓ ſtatu illo poſſet de facili

culpe:ſecũdo inflictio pene:ibi Et aꝑti ſũt oculi.tertio
tranſſuſio miſerie:ibi Et vocauit. ¶ Circa pmũ pᷣmo
deſcribit᷑ cõditio tẽtatoꝛis.ſecũdo ꝓceſſus tẽtatõis ibi

terdenon
coneſetr
diimd
Keind
bicie⸗
pocerfe
ſalari
cötyll
deſonp
Clz⸗
Parchgra
onons
Puutanr
le hew⸗
Anulcet

Mherah⸗

fonmt
ſcteipſe⸗
andehoan
binpar
nllineutea
☛
huchtvo
knnn
iron
Rerchin
Ptünof
cig
talpe

penam
fbcl.

rdeſue
ricoi⸗
kaidif
iggaue
bins
Alaye

mi

Hinil

ulirfrni,
Pongkinſenn
lt diceeen
mmwüin
net wrüe
hulierpia
Realfalitr
mand enüen
ni mwiſken
Lid dogdrsn
Ntped bo ai
medehmenn
imdninneen
ſüimaleiſt
onso ſnmmien
Cunodiun
pſtii cee
n ſatn cdi⸗
Aiidſiiien
uumg Anſun
n nde Mnn
tanparni
Bar dictid
nidiſgeſori
diſtincto ſi⸗

rauitcclOmi

adi. heſng
Puraträſimmi
nip aiiigi
orrtiſt
ſcirucininüſoin
1afimmnln
Nooſaumlen
ryt nosden
e iu muliericn
Iſimicffn ſi
8ſoucanur nun
umnea ,
jdonnd volinng
zcana ſopn
liensmon⸗

rwlicnan
n. (AMir,
Ppfirpoisbn

picc'mmg

it m

irondenn

7 29

ponẽdo: qꝛ i viri

deciꝑet:a hoc ẽ qð dẽ: b/ OQ

sentationẽ ſupare.vñ dicit Aug.xj.ſuꝑ Geñ. ad lr̃am
nõ mihi vẽ magne laudis futurũ fuiſie hoieʒ ſi ꝓptẽa
poſſet bñviuere:qꝛ nulł male viuere ſuaderet. Coſide
randũ etiã ꝙ tpe inocẽtie diaboł nõ hẽbat ptãtem tẽ
tandi hoĩem iterius mouẽdo:vtpote appetitũ ſẽſibilẽ
motu illicito exci
tãdo:nec ꝑ motũ
fantaſie ĩitellectui
aliad illicitũ pꝛo erat callidioꝛ cuctis
animantib terre:que fece

buj inferioꝛib' ni nant ece
rat dominꝰ deus. Qui di

hil ioꝛdinatũ cõ

tingẽ porerat niſi xit ad mulierẽ:Cuür pᷣcepit
venꝛain nari vobis de vt nõ comedere
tare non poterat tis ex om̃i ligno paradiſi⸗
x omi ligno para
niſi exter' ppo⸗ Cui rñdit mulier: Dẽ fru-
nẽdo ſenſui: 1 i5 ctu lignorũ q ſunt in para
Pei nlint dilo veſcimur: ð fructu vᷣo
Q ãt ad hoc ſer ligni qð eſt in medio para
pẽtẽ itrauit nõ fu diſi pcepit nobis de ne co
— ele mederem: ne tãgerem
ctione:ſed magis I1,2„. .
ex diuina viſpeſa illud: Inẽ ſoꝛte moꝛiamur
tõne:q̃ nõ ꝑmiſit

—/

hoieʒ tẽtari ꝑ diabolũ ĩ ſpecie gratioſa nobili p quã

poſſet facilius decipi:ſed magis in ſpecie hoꝛꝛibili in q

fallacia demonis cit poterat depꝛehendi. Aliꝗ tñ di
cũt ꝙ ille ſerpẽs hẽbat faciẽ gratioſa ⁊ vgincã:ſed hoc
de ſcriptura nullã hʒ auẽtem:⁊ ideo pꝛunũ melius vẽ
dicit igit: a ¶ Sed ⁊ ſerpens erat callidioꝛ ⁊c̃. Iſta cal
liditas pᷣncipaliter referẽda ẽ ad demonẽ:qͥ ĩ ſerpẽte ap

parebat. ad ſerpentẽ aũt nõ refert᷑ niſi inqtũ calliditate

demonis agebat᷑:ſicut lingua hois alic dẽ erudita: qꝛ
pꝛudenter mouet ab itellectu. b ( . OQui dixit ad muli
erẽ. Pic ponit᷑ ↄnñter ꝓceſſus tẽtatois in qͥ pmo acceſſit
ad mulierẽ tanq; facil deceptibilẽ. vt p ea oñter hoĩeʒ
¶ Qui dixit ad mulierẽ. Illa
vba erant demonis vt pᷣncipaliter agẽtis: qꝛ foꝛmabãt᷑
vtute ipſſ demonis mouẽtis lingua ſerpẽtis ad hoc:ſi
cut de locutõe aſine Balaã:niſi ꝙ ibi ligua aſine moue
bat᷑ ad l.quendũ ꝑ bonũ angelũ:lingua aũt ſerpẽtis ꝑ
malũ:neuter tñ itelligebat vba foꝛmata: ſed ſolũ ageli
mouentes liguas eoꝝ ad foꝛmationẽ vboꝝ. c ¶ Lur

pꝛecepit vobis ⁊cʒ. ſicut dictũ ẽ ſupꝛa ſtante ſtatu inocẽ
tie nõ poterat eſſe deoꝛdinatio i virib inferioꝛib: niſi

b eẽt ĩ rõne:iõ nõ tentauit pᷣmo de comeſtiõe ligni:ſed
de reſtrictõe pꝛecepti dicẽs:Cur pꝛecepit.q.d.iſtud pᷣce
ptũ nõ fuit coueniẽs cũ ſitis libere cõditõis ⁊ ſuꝑioꝛes
oib lignis:⁊ ꝑ hoc mulier mota qdã elatoe iclinata fu
it ad pꝛecepti diſplicentiã:⁊ vlterꝰ ad dubitationẽ de
pena moꝛtis cõminata:⁊ hoc patet ex e rñſione:cum
ſubdit᷑: dð ¶ De fructu ⁊c. Iſtud vltimũ addit muli

er de ſuo.nõ eni de ꝓhibuerat ligni tactũ ſed tm guſtũ
1 ideo iſtud addidit mulier ex dũplicẽtia pꝛecepti:qꝛ il

le cui diſplicet pꝛeceptũ ipoſitũ in referendo illud libẽi
aggrauat.Aliq vo dicũt ꝙ etiã tactus ligni erat eis ꝓ
hibitus:vt magis elõgarẽtur a guſtu: ſed qꝛ hoc nõ hẽ

ex lr̃a vel eius circuſtantia:pꝛima expo melioꝛ vi:⁊ qꝛ
a diſplicẽtiã pꝛecepti qꝛ reputat idebitũ: ſeqtur dubi

tatio ad penã ipoſitã pꝛo trãſgreſſiõe:⁊ iõ addidit mu
lier: e ( Ne foꝛte moꝛiamur. apponẽs de ſuo Foꝛte.

d ẽ aduerbiu dubitandi: cũ tñ deus aſſertiue pcepiſſʒ ij.ſed aſſenſit ne cõtriſtaret delicias ſuas.i. vxoꝛẽ ſuã. fuit
vt ſupꝛa patet. ¶ Dixit aũt c. Uidens mulierẽ de enũ decept ĩ alio:qꝛ credidit pꝑꝰ traſgreſſionẽ cõſeqᷣ veni?:⁊ .

moꝛte ſequẽda dubitantem ſtati aſſeruit ipſam non fu

Ed è ſerpens (. III. D

dicuũt ꝙ tũc nõ habuit gr̃aʒ gratũ facientẽ:ſed ea meruit:⁊

viri:cũ dẽ Uidit igit᷑ mulier ꝙ bonũ eẽt lignũ ⁊c̃. Ex qͥ p

* *

turã dicẽs: g ¶ equaq moꝛiemi.ſ.ex eſu ligni.a ſubdit
cauſam falſam pꝛedicte inhibitõnis dicẽs: h ¶ Scit eni
deus ⁊c. Per plenitudinẽ ſcientie. i ¶ Et eritis ſicut dij.
no reſtricti aliqua inhibitõne nec alicui ſubiecti. k¶ Sci
entes bonũ ⁊ malũ.i.ſcientes ꝑ voſmetipſos qͥd expediat
MM vobis agere: 27nõ ex
aliqua inſtructione.
Et nota ꝙ non dixit
eritis dij abſolute: ſʒ
ſicut oij:qꝛ non ꝓmi
ſit eis equalitatẽ diui

Sixit utẽ ſerpens ad mu
lierẽ Nequaq; morte mo
riemini. Scit eni de q; in

quocũq; die comederitis nã qð erat manifeſte
ex eo apient᷑ oculi vꝛi: et ipoſſibile: ⁊ ꝑ ↄnñs in
credibile:ſed pmiſit

eritis ſicut dij ſcièntes bo
nũ ⁊ malum. Vidit igitur
mulier ꝙ bonũ eẽt lignuʒ
ad veſcẽdũ:⁊ pulchꝛũ ocu
lis:aſpcu delectabile:⁊ tu
lit de fructu illꝰᷣ ⁊æ comedit
deditqʒ viro ſuo. Qũi co
medit èt apti ſũt oculi am
boꝛü.Cũq; cognouiſſent

eis q'dam ſimilitudi
nẽ dei:q̃ ↄſiſtit in nõ
ſubijci obedientie al
terius:⁊ hẽe q;dã ex
cellẽtiã ſcientie ĩ oĩbꝰ
ſibi expediẽtib:ſicut
deus nulli penit ſub
eſt ⁊ oĩa dirigit ꝑ ſuã
ſapiẽtiã. Sʒ aduertẽ
du eꝙ ſᷣm pᷣdicta mu
lier peccauit elatione
.’ J 7 dubitatione antecy
fructũ comederet pꝓhibitũ qð vẽ aliqb' falſũ. Sed dicecdua )⸗

opoꝛtet cõcedere ipſam peccaſſe anñ eſũ.man in 6 ce AS . 2 Sn NDorre Oe

4 2„ 1* . * B

uetur ad opus exterõ niſi ꝑ iperiu volutatis: iõ ate; ma ,

nũ ad lignũ accipiendũ tenderet iã deliberauerat ⁊ coſene =Barnr Nan

rat mãducare:⁊ p ↄñs tranſgredi pꝛeceptũ: i qͥ cõſenſu ꝑfi
citur peccatũ:⁊ iõ nullũ icoueniẽs ſeqt᷑ ad pᷣdicta ſed magꝗ
veritas declarat᷑. Uñ dicit Aug.ſuꝑ Geñ.Uerbis ſerpẽtis
mulier no crederet a bona atq; vtili re diuinit᷑ ſe fuiſſe ꝓ
hibitos:niſi iã ĩeſſet eõ mẽti amoꝛ ꝓpe ptãtis: ⁊ qda de ſe
ſupba pᷣſũptio:qð dictũ Aug.nõ ẽ ſic itelligẽdũ ꝙ ſuꝑbia
pᷣceſſerit ſuaſionẽ ſerpẽtis:ſed qꝛ ſtati ad dictã ſuaſionẽ in
uaſit mẽtẽ mulieris elatio ex q̃ ſecuta eſt dubitatio ⁊ dece
ptio vt crederet eſſe verũ qð ſerpẽs dicebat:vt pꝛedictũ eſft .
Sed contra dicta occurrit dubiũ:qꝛ ſi poſt pᷣmũ ⁊ ſecidũ ⸗
peccatũ ĩ muliere remãſit donũ oꝛiginalis iuſticie:qꝛ nundi
tatẽ ſuã nõ erubuit vſq; poſt comeſtionẽ ligni. Dicẽdu qꝙ;
oꝛiginalis iuſticia erat qᷓda gra gratis data.vñ lʒ oẽs tene
ant pꝛimũ hoieʒ foꝛmatũ fuiſſe i iuſticia oꝛiginali:tn aliq

ideo ſubtracta gr̃a gratũ faciente ꝑ peccatũ mulieris potu
it ſtare oꝛigialis iuſticia:vſq; qͥ de' auferre voluit i penã co .
meſtiõis ligni:ſicut cominat fuerat:imo opoꝛtet dicere
tã Adam ꝗ; Eua peccauerũt actu iterioꝛi anqᷓ tolleret illa
oꝛiginalis iuſticia:imo etiã Eua actu exterioꝛi:qꝛ p come
dit ꝙ; daret viro ſuo: ⁊ tñ neut erubuit niſi poſt comeſiio/
nẽ viri.gr̃a aũt grat᷑ data põt remanẽ cũ peccato etiÄs moꝛ
tali:lʒ gra gratũ faciẽs tollat᷑:c ſubtractio ab hoĩe nõ ꝑci
pit᷑:qꝛ neſcit hõ vtrũ amoꝛe vl odio dign ſit: Eccliaſtes.x
1hiui mulier. Hic deſcribit᷑ act traſgreſſiois.ſ.qiũ
ad actũ exterioꝛẽ ipſ mulieris ⁊ actũ exterioꝛẽ ⁊ iterioꝛẽ

lz mulier ex vybis ſerpẽtis fuiſſet pᷣn cipalit decepta:tñ a
pficiẽdũ opus exterſ fuit allecta ex pulchꝛitudie ⁊ ſapoꝛe “M
fruct. m ¶ Deniq; viro ſuo.iducedo eũ ad comedendũ
ſicut fuerat a ſerpente ibuta. n ¶ Qui comedit. ſuaſioni
mulieris aſſenties:nõ qꝛ credẽt vba ſerpẽtis eẽ vera: qꝛ in
hoc ñ fuit ſeduct:ſʒ ſola mulier ſʒ ꝙ dicit Apoſto. Thi.

ſic ĩ ſtatu ſuo remanẽ. o ¶ Et aꝑti ſũt oculi ãboꝝ. 7

deſcripſit tranſgreſſionẽ culpe:hic oñter deſcribit inflictio
nẽ pene:⁊ pmo ꝓꝙtũ ad ſbtractionẽ boni habiti: ſecũdo qꝗ
tũ ad ipoſitionẽ mali nociui:ibi Et ait dñs deus ad ſerpẽ
tem. Adhuc circa pꝛimũ pmo deſcribitur dicta ſubtracto
ſecũdo ſubtractionis ipꝛoperatio: ibi Uocauitq; dñs de
adã. Circa pmũ cõſi

derandũ ꝙ oꝛiginalij „
iuſticia p quã cop ſe eſſe nudos: conſuerunt
crar lubcliu ier vi ſolia ſicus:&t fecerũt ſibi pe
ſupꝛadicto ñ erat nal rigomata. S 1cu audiſſent
ipſi hoi:ſed ex gratu vocẽ dñi dei deamhulãtis
to buficio dei: e ti in paradiſo: lad aura põl
then ppier he meridiẽ: aͦbſcõdit ſe adã ⁊
ſi ex gr̃a regis alids vxoꝛ eius a facie dñi der in
ſublimet ad graduz medio ligni paradiſi. Aõ
honoꝛis ſʒ poſtea ꝓ cauitq; dñs deus àdam:⁊
Buer pancatnſun det dixit ei: Abi es: Qui ait.
na :n ber ſubtracts Vocẽ tuã dſie audiui ĩ be
ſidit᷑ eũ o?: Et apti Fadiſo:⁊ timui eo ꝙ nud
oñ Et apti 2 e e een
ſut oculi oꝝ.loꝗt᷑ à eẽm:⁊ abſcodi me. Cui di
oHe meeſge ns ſe xit dñs. Quis eniĩ ĩdicauit
igendo ſicut dic hi zg: niſi ꝙ&
Joſeph ꝙ ante viue ub ꝙnud- ees: niſi Pex
bant tm̃ vita beſtiali

nõ hñtes vſũ rõnis:qꝛ adã ĩ ſcia pfectus erat.tem p eſũ
illꝰ ligni magnũ bonũ eis eueniſſet.ſ.cognitio ĩtellectuali
nec vt dicit Ra.Sa.ꝙ apti ſũt oculi eoꝝ ad cognoſcendũ
malũ:qꝛ pꝰ cognoſcebãt bonũ tmn:ſed hoc pʒ falſũ:qꝛ eadẽ
ẽ noticia ↄꝛioꝝ:⁊ iõ pᷣ hẽbant noticiã ſpeculatiuã boni ⁊
mali ſibi oppoſiti:ſed non hẽbãt noticiã expimẽtalẽ mali
ſue trãſgreſſiois ⁊ punitõnis quã tũc expimẽtaliter cogno
uerũt:⁊ iõ tũc apti ſũt oculi eoꝝ ad cognoſcẽdũ ſuã nudi
tatẽ eẽ cõfuſibilẽ q pꝰ erat honeſta:qꝛ ſptracta iuſticia oꝛi
ginali ſtati ſenſeruũt rebellionẽ carnis ad ſpũm:a motũ ioꝛ
dinatũ mẽbꝛoꝝ:iõ ſtati ſtuduert cooꝑire ſuã turpitudinẽ
vñ ſedt: p¶ Cõſuerũt folia fic. Ex hoc dicũt hebꝛei ꝙ
fic erat arboꝛ de e frcũ comederũt. q ¶ Et fecerũt ⁊c.
.i.ſuccictoꝛia circa lũbos.⁊ dicũt᷑ a peri qð ẽ circũ:⁊ oma
qð ẽ coꝛpꝰ.ptes eni iferioꝛes coꝛpis ſũt magis erubeſcibile
⁊ maxie genitalia:qꝛ magis mouẽt᷑ õ iperiũ rõnis:ꝓpi qð
noiant᷑ pudenda: ꝓpter qð etia ada ⁊ eua abſcoderuũt ſe a
pñtia dni:vñ ſeqt: r ¶ Et cũ audiſſent ⁊cc. Iſta locutio
ambulatio dñi dei no ẽ itelligenda ĩ foꝛma deitatis:ſed ĩ

aliqᷓ ſilitudine creata ĩ ꝗͥ apparuit: ſicut.j.legit᷑ apparuiſe pl' hẽret q; ipſe:tãdẽ cũ dñs vꝛgeret eos ad petẽdũ:iui

Abꝛae ⁊ Mopſi:⁊ multis alijs ⁊ locutũ fuiſſe eis.
aurã poſt meridiẽ. Hoc triplłr exponit᷑: Uno mõ vt ſit de
terminatio loci:⁊ ſic aura poſt meridiẽ accipit᷑ pꝛo vẽto in
termedio iter auſtrũ ⁊ occidentẽ:qꝛ ſʒ iſtã exponẽ vox dñi
deambulãtis videbat᷑ ꝓcedere ex illa ꝑte ex q flat vet pᷣdi
ctus. Alio mõ vt ẽ determiatio tꝑis:qꝛ dicũt hebꝛei ꝙ ho
ra decia diei accidit hoc:⁊ tũc aura ẽ hic accipienda ꝓ vẽ
to pᷣcedente diuinã apparitionẽ: ſicut act.ij. Apparitionẽ
ſpuſſancti i liguis dĩ ſonꝰ vehemẽs pceſſiſſe.⁊ in ſacra ſcri
ptura cõſile legit᷑ i plurib locis ĩ apparitionib ꝰ diuinis.q;
aũt dẽ p meridiẽ.ẽ determinatio tꝑis h ſoni ⁊ apparitoij
t¶ Abſcodit ſe ada. Pꝛe verecũdia ſui peccati ⁊ nuditat.
v ¶ Wocauitq; dñs. Hic oñt ſedòt ipſ ade ĩcrepatio cũ dẽ
Adã vbi es: N ex ignoꝛãtia ẽ qõ:ſʒ vt ex rnſioe ade
couenienty fiat increpatio. y ¶ Qui ait vocẽ tuã ⁊c. Ex
dictis pʒ lr̃a.ſeqt: ʒ
ſit erubeſcibilis? a

Niſi ꝙ ex ligno.i.niſi qꝛ ꝓpt trãſgreſ

ſionẽ pᷣcepti mei ablata ẽ a te oꝛiginalis iuſticia:p cuo ſub

tractionẽ facta ẽ cõfuſibil nuditas tua:ſicut ei dr.ij.phyſ.

Beneſis iiſ.

gqu dediſti mihi ſociã de
„α Dit mihi de ligno ? come

ledietus es ĩter oĩa aĩantia

is idicauit ⁊c.i.ꝙ nuditas tua

„

Idẽ ꝑ ſui pñti ⁊ abñtiã ẽ ci ↄtioꝝ.· Sicut nauta p ſu

pñtia ẽ cã cõſeruatõis nauis:⁊ ꝑ ſui abñtiã ẽ cã ꝑiclita

tionis.⁊ eodẽ mõ donũ oꝛigialis iuſticie ꝑ ſus pntiã in

hoie faciebat nuditatẽ honeſtaʒ: vt pᷣdictũ ẽ:q̃ ꝑ ſui ſb
tractionẽ facta ẽ cõfuſibilis. b¶ Dixitq; ada ⁊c. Re
luurrit

ad peccati

ſui excuſation?:

ligno de quo pᷣceperã tibi facit ad eius ag
ne comederes comediſti? Parei qdamo p ſ.
Dixitque Adaʒ: Mulier catũ ſuũ retoꝛqre

ĩ deũ q ſibi de
rat vxoꝛẽ:⁊ eodẽ
di. Et dixit dñs de ad mu

lierẽ: Quare hoc feciſti: qᷓ anlohſerpen
rñdit: Derpẽs decepit me adeo: a patʒ lr̃a.
⁊ comedi.è᷑ ait dñs ad ſer Sed ẽ hic cõſide
płtẽ: Quũia feciſti hoc:mã randũ ꝙ añ cõdẽ
natione uerroga

7 beſtias terre: Suͤp pech rẽ: vt pʒ in lr̃a:qꝛ
tuũ gradieris: èt terrã co nulłᷣ' ẽ codenãd
medeſ cũctis dieb vite nie an iqſitocz ſerpe
Ininmiriti z nõ interro
Inimicitis ponã inter te Cauit: qꝛ diabol ·
q ĩ ſerpete loqbat᷑

iã ꝓ peccato ſuo fuerat cõdẽnat ⁊ de celo empyreo de

iect. c ¶ Et ait dñs ⁊c.] Hic deſcribit᷑ iflictio pene qᷓ
tũ ad ipoſitionẽ mali nociui:⁊ pᷣmo qtũ ad ſerpẽtẽ: ſe
cũdo qtũ ad mlierẽ:ibi Mulieri äq; dixit.tertio qtũ
ad hoieʒ:ibi Ade vo dixit.¶ Circa pmũ coſiderãdu ꝙ;
ſicut ꝑ ſalutẽ hoĩm auget᷑ glia ſcõꝝ ãgeloꝝ ꝑ qᷣs icitat᷑
hoies ad bonu:ita ecõtrario ꝑ dãnationẽ hoim malo

mõ mulier excu

uit virũ ⁊ mulie

rũ auget᷑ pena demonũ eos tẽtãtiũ: verũtñ ꝓpi nimi,s

iuidiã q̃ demones toꝛquẽt eo ꝙ vidẽt hoĩes poſſe pue
nire ad btitudinẽ q̃ͥ ſimplłr puati ſũt:nõ dimittũt hoiĩej
tentare:lʒ ſciãt ex dãnatõe hoim ſuã penã i futuro cre
ſcere:ſicut de iuido narrat᷑ qͥᷣ petüt ſibi vnũ oculũ erui:
vt ꝓxio ſuo cui iuidebat duo oculi eruerẽt. Erãat eniiĩ

vna ciuitate duo hoĩcs qͥrũ vn erat nimis notat de

cupiditate: alp de iuidia: ꝓpter qð dñs ciuitatis qͥ erat
valde pꝛudẽs ipſis vocatis dixit ꝙ peterẽt ab eo quid

velleti:adiũgẽs ꝙ ille qꝗͥ pᷣmo peteret ſuã petitionẽ hẽret

ali vo duplũ:tuc cupidus nolebat pᷣmo petere motus
cupiditate dupli boni hñdi: ſilr nec iuidus ne ſoco ſuꝰ

dus petijt vt ſibi vn ocułeruẽt vt ſoci ſiꝰ duos amit
teret:qð factũ ẽ:⁊ ſic punita ſũt eoꝝ vicia.ſic demones
tẽtãt ex iuidia hoies:lʒ nõ ignoꝛẽt eoꝝ penam ĩ futuro

creſcere ex hoim danatõe.hoc igit᷑ malũ denũciat deuj/

ipſi diabolo cui i ſerpẽte loqbat: O ¶ Quia feciſti hꝰ.

inducẽdo hoies ad peccatũ. e ¶ Maledicx eris.qꝛ ex

hoc creſcet pena tua. f ¶ Int oĩa aiantia ⁊c̃. pᷣponit
ei bꝛuta aialia:nõ q;'tũ ad còditionẽ nãe:ſed qꝛ ſeruaue
rũt ſtatũ ſuũ:qð nõ fecit diaboł:a hoc ẽ magna pena
ſuꝑbo ꝙ inferioꝛa ⁊ vilia ei pponãt᷑. g ¶ Sup pectuj
tuu gradieris.ſᷣm Aug.p pectx᷑ hic intelligit᷑ ſupbia:qꝛ
diabol' icedẽs ad ſuaſionẽ hoĩm a ſupbia icipit q̃ i oi

peccato icludit᷑.vñ ⁊ ecc.x.dẽ: Initiũ oij peccati ſupbia

hbEt terrã comedes.i.hoies terrena diligẽtes icoꝛpa

bis tibi eos decipiẽdo. i Inimicitias pona iter te ·

mulierẽ c. ̃ᷣm Aug ꝑ mulierẽ itelligit hic rõ inferioꝛ:
⁊ ꝑ ſemẽ eᷣ opatio bona.Per ſemẽ aũt demonis itelli
git᷑ ſuggeſtio ei pꝛaua. Per hoc ergo qð dẽ: Inimiciti

altpſui
dhlli
upftüin
gobuich
Aie ve
Apar
unone:
tuale
mne e⸗
cämoe
nuradrg
ſſbidet
Ne e
ulerenn
epſepen
NrKent
npchli.
ebiccoſce
igan code
niitnog
ir mule
Büliage
deni
o ſape
möinten
gdiabol
Merhbet
denpnode
finaen;
1dſeee
nt tanoini
wiicricig
khoimm
i ppinmni

i oſeer.
umitnit..
Wi e

müoalini.
gi Sai
mis nolat de
nitnben
uc wil

nmnonihin.
ir motus

gneſoc ſu
pciitüii
duos amnit
ſcdonones
amifuu
mücudal
nlafui.
c noneg
15,
ſdn
in
S
tindun
zicpt aid
un ubi
Him

Yinin
ſocheſe

ab ea deſcẽdentẽ

i. alios angelos

pꝛaua oppugnat ronẽ inferioꝛẽ q̃ mulier dẽ:vt ſi cõſen

tiat delectatõnib:a ꝑ eã deijciat rõnẽ ſupꝑioꝛẽ qᷓ ꝑ viꝝ

deſignel: ⁊ ſic diaboſł inſidiat᷑ calcaneo ep:qꝛ no oppu

gnat eã niſi a ꝑte inferioꝛi:ſẽſualitati delectabilia ppo
nẽdo. k ¶ Upſa cõteret ⁊c. In pncipio tẽtatõis reſiſtẽ⸗
do. Alij at ſci eerx·
ponũüt de bta vgi

ne ab illo loco: 2 mulierẽ:⁊ ſemen tuũ ⁊ ſe

Inimicitiaj ponẽ mẽ illiꝰ. Ipſi cõteret caput
ñ iſtã Euã ſj alii tuũ: ⁊ tu iſidiaberis calca

ea deſcẽdentẽ? neo eiuſ. . Muülieri quoq;
ginẽ Mari diyxit: Multiplicabo erũ⸗
qẽ infeſta demo nas tuas ⁊ cõceptus tuos
nib. vñ ĩ cãti. dẽ 5 ariga fila.
Ternbilijẽ vt cx In doͤloꝛe paries ſilios:&t
ſtroꝝ acies oꝛdia ſub viri ptãte eris: ⁊ ipſe
ta. Et ſemẽ tuu. dñnabit tui. Adẽ vᷣo dixit:

malos ꝗᷓ dicut ſe Quia audiſti vocẽ vxoꝛis

mẽ eb: ꝓpi ſilitu tue:⁊ comediſti de ligno
dinẽ nãe ⁊ mali · ex quo pᷣceperã tibi ne co
cie. Et ſemẽ illiuy mederes:maledicta terra
(.ůThꝛiſtuʒ. q eſt in ope tuo. In laboꝛibus
Marie nãal filius . aELU
Iola conteret ca comedes ex ea cũctis die
put tuũ.quia pr bus vite tue. Spinas ⁊ tri

ipſam mediate fj bulos germinabit tibi: èt

o io piga de⸗ comedes herbaſ terre. In
O mlidis ſudòze vultus tui veſceris

beris c.] Quia pane tuo:donec reuertariſ
diabol/ tentauit in terrã de q̃ ſumptus es:
Chꝛiſtũ exterius

tmmõ ſuggeren/
do:q qdẽ tentatio nõ fuit viciũ i tẽtato: ſʒ vtutis exr
citiũ:⁊ eodẽ mo credendũ eſt de vgie.Alij vo exponũt
lr̃aʒ de ſerpẽte mãli:nõ de demone ab illo loco: Et ait
dñs ad ſerpẽtẽ qꝛ feciſti hoc.i. qꝛ fuiſti inſtrm h' male
ficij:ſicut Leui.xx. Jumẽtũ cũ q̊ͥ aliqs coierit pᷣcipit oc
cidi cũ eo. Maledict eris iter oĩa aiantia.qꝛ ſm ipſos
ille ſerpẽs p hẽbat foꝛmã ⁊ faciẽ gr̃oſam ſuꝑ oẽs beſti
as ⁊ factus ẽ hoꝛꝛibilioꝛ oib'.Suꝑ pect tuũ gradierl.

qꝛ im iſtos pꝰ habuit pedes ⁊ ſtaturã erecta:ſed pedes
ſunt ei amoti:⁊ ſic reptando icedit. Et terrã comedes.

pꝰ aut lignoꝝ fructib' veſcebat. Inimicitias ponã ĩter
te ⁊ mulierẽ ⁊c.qꝛ odioſus es humane nãe:⁊ ecõuerſo

Ipſa cõteret caput tuũ.qꝛ exq̃ reptando ĩcedit: mulier

pot caput ep calcare.Et tu inſidiaberis calcaneo eb.qꝛ
nõo pot ſe eleuare ad moꝛdẽdũ ĩ ſuꝑioꝛi ꝑte:ſʒ iſta expoõ
qtũ ad multa vẽ irronabilis: pᷣmo qꝛ de dirigeret ſer

monẽ ſuũ ad aial bꝛutũ nõ itelligẽs: ſecũdo qꝛ ĩ nullo

peccauerat ſed ſolũ demõ mouẽdo linguã ep:tertio qꝛ
ſtatura recta no cõpetit alicui aiali ſed tm hõi: vt dicit
poeta Quidi in pᷣmo Meta. Pꝛonaq; cũ ſpectẽt aia
lia cetera terraʒ: Os hõi ſublime dedit:celũq; videre.
Juſſit ⁊ erectos ad ſidera tollere vulꝰ. ⁊ iõ pᷣma expõ

q ẽ Aug.melioꝛ vrẽ. mWulieri qq; dixit. Hic ponit
punitio mulieris i ſpẽali:⁊ hoc q'tũ ad duo ꝓpt᷑ q̃ mu

lier ↄiũcta ẽ viro.pmũ ẽ ad ꝓcreationẽ ꝓlis:⁊ q;tũ ad
hoc.d. n ultiplicabo ⁊c. Lʒ aũt act generãdi
ſit delectabilis:tñ hʒ turpitudinẽ ãnexã pꝰ peccatũ.In
hebꝛeo ꝓ cocept hẽ ipꝛeguatõnes:q̃ ſũt laboꝛioſe. Et
erũnas tuas.qꝛ poꝛtãdo fetũ cõceptũ mulier patit᷑ plu-
res laboꝛes ⁊ miſerias. o ( In doloꝛe paries.qꝛ ĩ ꝑtu

ſũt vehemẽtes anguſtie.talia aũt nõ fuiſſent ĩ ſtatu ino

cẽtie:ſed cõcepiſſent abſq; turpitudine:⁊ fetũ cõceptũ poꝛ
taſſẽt abſq; erũna ⁊ laboꝛe:⁊ pepiſſent ſine doloꝛe. Scdᷣo
coiũgit᷑ mulier viro ꝓpt᷑ r rtub ⁊ q;tũ ad hoc pu

nit eã viro ſubijciẽdo dicẽs: p( Et ſub viri ptãte eris ⁊c̃.
⁊ ſeqᷣt: q ¶ Ade vo dixit. Hic poit᷑ punitio viri.Circa qð
ſciendũ ꝙ ſicut in do
meſtica vita mulier
qꝛ puluis es:⁊ ĩ puluerẽ re ¶ ſbijcit viro:ita ad vi
uerteris. Et vocauit Adã
nomẽ vxoꝛis ſue Eua:ledò
ꝙ mf̃ eẽt cũcioꝝ viuẽtiũ.
Fẽcit quoq; dñs deuſ ade

ceſſaria vite ꝓ ſe fa⸗
milia ⁊ vxoꝛe:⁊ iõ qᷓ;
tũ ad hoc punit cu
ſubdit: r. ¶ Male

⁊ vxoꝛi eius tunicas pelli dicta terra ⁊c. In qᷣ
ceas: ⁊? iduiteos:⁊ ait:Ec q pp Krnen ndne⸗
cc adꝗ ſi vn⸗ ex no bis. fa xit fructũ cõuenientẽ
ctus ẽ ſciẽs bonũ ⁊ malũ? hoi niſi cũ cultura ⁊
Nůnc ergo ne ſoꝛte mit laboꝛe: q añ ſpote ꝓ
tat manũ ſuã:&t ſumat etiã ucebat frucr zueni

de ligno vite:⁊ comedat:⁊
viuat in eternũ. Emiſit eũ
dñs de paradiſo volupta
tis vt oparet᷑ terrã de qua
ſumptus cẽ.Eiẽcitq; adam
⁊ collocauit ante paradiſũ
uoluptatis cherubin ⁊ flã
meum gladiũ atq; uerſati
lem ad cuſtodiendã uiam
ligni uite.

duxiſſet ſi hõ ĩ ſtatu
inocẽtie ꝑſtitiſſet. In
hebꝛeo hẽ:maledicta
—— —
terra ꝓprt te.i. ꝓpter
peccatũ tuũ ppt᷑ qð
icurrit ſterilitatẽ: vt
dem̃ ẽ. In ſudõe vul
tus tui ⁊cẽ. ꝑ hoc nõt᷑

re agriculture qͥ ante
peccatũ non oꝑabat᷑
niſi ad recreationẽ ⁊
vtutis exercitiũ:vt p⸗
́VU dictũ ẽ. s ¶ Spina
⁊ tribulos.in hoc nõnt᷑ ipedimẽta q̃ ꝓueniũt hoĩis laboꝛi
ex terra. t ¶ Et comedes herbas ⁊c.q pꝰ comedebas fru
cłꝰ padiſi:⁊ qꝛ iſte pene iflicte ſũt hõi ad totã vitã vſq; ad
moꝛtẽ:⁊ iõ ſeqt: v ¶ In ſudoꝛe ⁊c. Pʒ lr̃a. x¶ Et voca
uit ada. Hic ↄñnter deſcribit miſerie ĩflicte trãſſuſio:qꝛ es
facti ſũt pᷣmi ꝑentes ꝑ peccatũ tales filios genuerũt:⁊ ideo
dicit: x ¶ Et vocauit ⁊c̃.] Eua.qð nomẽ ſonat vitã i he
bꝛeo penalitatib tñ ſubiectaã. ꝓ ¶ Eo ꝙ eẽt ⁊c..i.oĩum
hoinũ iĩ hac vita moꝛtali degẽtii:io ſeqᷣt: ʒ Fecit qq; ⁊c̃.
i:de pellibꝰ aialiũ moꝛtuoꝝ:i ſignũ ſue moꝛtalitat:⁊ qꝛ ĩ
digebãt tegumẽto ĩtẽperiẽ aeris loci ad quẽ erãt eijciedi
verũtñ añ eiectionẽ de ipꝛoperat ade ſuã traſgreſſionẽ di
cẽs: ⁊? ¶ Ecce adã ⁊c. Jronia ẽ᷑: ac ſi dicẽt: nõ es aſſecut
qð ſerpẽs ꝓmiſit:ſʒ ↄꝛiũ. a Nuc g videte.Li videte no
ẽ de textu hebꝛaico:ſʒ ſubiũgit᷑:⁊ ẽ moc loquẽdi ſatis ſre
quẽs ĩ hebꝛaico q omittit᷑ vna dictio.trãſiatõ vo nr̃a expſ
ſit qð ĩ hebꝛeo omittit᷑ vel ſbitelligit. Nõndũ etiã ꝙ hoc ẽ
vbũ dei ad ãgelos ꝑ qrũ miſteriũ hõ pᷣm eiect᷑ ẽ extra pa
diſũ. ſeqt: b ¶ Et ſanat ⁊c̃. Cũ hõ ĩcurriſſet iã neceſſira
tẽ moꝛiẽdi:vt pᷣdictũ ẽ:lignũ vite iã nõ poterat vitã e ꝑ-
petuare:poterat tñ ex ſua bonitate ipſã ꝓlõgare:⁊ iſta ꝓlõ
gatio noie eini ſignificat᷑:ſic i pſ. Mõtes eterni noĩant/ppt᷑
lõgitudinẽ duratõis:vñ ⁊ i hebꝛeo dẽ: ⁊ viuat ĩ ſeculũ.qð
ſignat tẽpꝰ lõgũ. c R ada ⁊c.] Iſtud duplr expo
nit᷑ ſᷣm duplicẽ opi.ſupꝛa poſitã de ſitu paradiſi terreſtris
ſm eni üllos qͥ dicũt ꝙ ẽ ſub eqnoctiali circulo:gladius flãa
me' itelligit ona toꝛꝛida iter hitationẽ nr̃aʒ ⁊ padiſũ.⁊ dẽ
vſatilis:qꝛ ſol ꝑ quẽ cauſat᷑ ibi caliditas ipiranſibil appꝛo
pinq̃t ad nos ĩ eſtate:⁊ hyeme elõgat. ꝑ cherubin aũt itelli
git᷑ angelica cuſtodia:ꝑ quã tota nã coꝛpoꝛea admiſtrat:⁊
maxie mor oꝛbiũ. O ¶ Ald cuſtodienda ⁊c. S ince

rũ ptinet ꝓcurare ne

entes i abũdãtia:⁊ p

anxietas hois i labo

—

Lia etiã rõ aſſignatur ad hoc ꝙ ſerpẽs nõ fuit in
terrogatus.vñ Aug. cõtra Manicheos li.ij. nã

eiectus poſſet illuc redire:nec alids ald adire. Scðʒz vo illa

opionẽ qᷓ ponit paradiſũ terreſtrẽ circa tropicũ cãcri.Per

gladiũ flaãmeũ.itelligitur alids ignis mãlis ibi fact a deo

7 oꝛiẽs de terra:ſicut dẽ in mõte Ethne qui cõtinue ardet:
⁊ ſignificatur noie gladij qꝛ ignis aſcendẽs ſurſũ ĩ ſuꝑioꝛi
pte acuitur ad modũ gladij. Per cherubin aut ĩitelligit᷑ nã
ãgelica:vt pꝛedictũ ẽ. Ad cuſtodiẽdã viã.qꝛ ille ignis ẽ añ
iĩtroitũ paradiſi pꝛohibẽs acceſſũ hoĩs ad ipſũ.

In capit. Gen.iij. vbi dẽ in poſtilla:Sed cõtra dicta oc

biun. ¶ Agdditio ptim.
Icet gr̃a gratis data poſſit remanere cũ peccato
moꝛtali: ipoſſibile tamẽ vẽ ꝙ iuſticia oꝛiginalis
imul maneat cũ peccato moꝛtali: ꝓut vr poſtil
latoꝛ velle:qð ſic patet.nã ꝓut doctoꝛes cõiter loquũturi
ſtatu innocẽtie in quo hõ inſtitut fuit in oꝛiginali iuſticia
nulla erat rebellio carnis ad ſpũm nec ſpũs ad deu: ⁊ per
ↄñs iĩpoſſibile erat ſtante illo ſtatu peccatũ moꝛtale icurri
peccatũ enĩ ſm Ambꝛo.ẽ iobedientia diuine legis ⁊ trani

5

greſſio celeſtiũ mãdatoꝝ:qð de directo opponit ſtatui in

currit du

*△ °

nocentie. Ad dubiũ aũt motũ ꝑ poſtillatoꝛẽ ipſũ.ſ. quo ĩ
muliere remãſit donũ oꝛiginalis iuſticie poſt pmũ ⁊ ſcom
peccatũ ⁊ vſq; poſt comeſtionẽ ligni: aliter poſſet rñũderi.
