in pſonis:ibi Quib' ait ſanſon. Circa pꝛimũ dẽ:

Et pꝛimo in eoꝝ bonis.ſecun

rexitq; ⁊ cepit.ccc.vulpes.licet eẽt multũ foꝛtis ⁊ agi is:tñ

veriſile eſt ꝙ cepit eas auxilio aliquoꝝ.In illa.n.terra ab/

——

undãt vulpes:⁊ cũ retibæ ingenijs pñt cito capi in tãta m

titudine: ſicut i terra
iſta i vna garena poſ-/
ſunt cito capi trecẽti
cuniculi maxime per

ꝓomine) ad hoc inge

nioſos. f ¶Laudaſ-/
q;ʒ eax iunxit ⁊c᷑. qð
eſt intelligendũ ꝙ per
aliqua ligamina ad
hoc apta ligauit cau/
das duaꝛ adinuiceʒ
7 ligamina erãt ita loõ
ga ꝙ in medio pote/
rant ligari faces ardẽ
tes que de facili non
pñt extingui nec lede
es. .
g ¶ Que ſtatim ac.
eo. n. qð ligate erant
mõ pꝛedicto nõ pote-
rant currere oꝛdinate
expedite ad occulta
dum ſe in nemoꝛibuj
vel foueis terre: ſed
cucurrerũt ad illò qð
erat magi) in ꝓmptu
ſ.ad ſegetes ſtantes q̃

erant deſiccate ⁊ pꝛso/
pinque meſſioni: qd

patʒ ex hoc ꝙ alique
iam erant collecte.vñ
ſubdit: h ¶ Et com
poꝛtate iam fruges.
nõ ad domos ſed in

campis vbi ꝑp alid
tpᷣs dimittebant᷑ ima

gnis aceruis: ſicut fit
in multis terris. Lete

uibus ait ſan⸗
ſon. Hic conſequẽter
ponit᷑ inuaſio in pſo/
nis. ⁊ hec eſt duplex

caudaſq; eaꝝ iũxit ad cau

daſ:⁊ faces ligauit ĩmedio

qᷓs igne ſuccẽdẽs dimiſit ut
huc illucq; diſcurrerent.
Quũe ſtatim prexerũt in ſe/
getes philiſtinoꝝ.Quibꝰ
ſuccẽſis et ↄpoꝛtate iaʒ fru/
ges ⁊ adhuc ſtates in ſtipu
la cõcremate ſũt:intantum
ut vineas quoq; ⁊ oliueta
flãma ↄſumeret.Dixer̃tq;
philiſtijm: Quis fecit hãc
rem: Quibꝰ dictũ ẽ: San/

ſon gener thãnatei:qꝛ tulit

vxoꝛẽ ei ⁊ alteri tradidit:
hec operat ẽ. Aſcẽdertiq;
philiſtijm: æ2buſſerũt taʒ

mulierẽ qᷓ patrẽ e. Qui/

bus ait ſanſon: Licèt hec
feceritis tñ adhuc ex vobiſ

expetã vltionẽ:⁊ tũc geſcã

Percuſſitq; eos ĩgẽti pla
ga:ita ut ſtupẽtes ſuram ſe/
moꝛi imponeret. Et deſcẽ

dens habitauit in ſpelũca

petre etham. IJgitur aſcen

dẽtes philiſtijm in terram

iuda:caſtrametati ſũt in lo

co ꝗ poſtea vocat᷑ ẽ lechil

i.maxilla ůbi eoꝝ fuſus eſt
exerci. Dixerũtq; ad eoſ
de tribu iuda: Cũuᷣr aſcẽdi⸗
ſtis aduerſuʒ nos:Quᷣi rñ/

ſecũdo ipſa pcuſſio:ibi Qui cũ veniſſet.tertio gr̃aruam
actio: ibi In maxilla auüt aſini. occaſio data ſanſoni fu-
it eo ꝙ ꝓpi eũ volebãt inuadere totũ pplm iirlł:hoc eſt

qd dẽ:
tribu illa:

derũt:At ligem ſanſon ve
nim: ⁊ reddam ei que in
nos opat eſt. Deſcender̃t
ergo tria milia viroꝝ ð iu/
da ad ſpecũ ſiliciſ ethã.Di
xerũtq; ad ſanſon: Neſcis
q philiſtijm imperẽt nob:
Quare hoc facẽ voluiſti:
Quib' ille ait:Sicut fecer̃t
mihi:ſic feci eis. Ligare in⸗
quiũt te venim ⁊ tradẽ in
man philiſtinoꝛũ. Quibꝰ
ſanſon:iurate ait ⁊ ſpõdite
mihi ꝙ nõ occidatis me.

Dixerũt: Nõ te occidemꝰ

ſz vinctũ trademꝰ.Ligaue
rũtq; eũ duobꝰ nouis funi
bus ⁊ tulerunt eũ de petra
etham. Qui cũ veniſiet ad

locũ maxille: ⁊ philiſtiſim

vociferãtes occurriſſent ei
irruùit ſpũs dñi ĩ eũ: ⁊ ſicut
ſolẽt ad odoꝛẽ ignis ligna
ↄſumi:ita vicula ꝗbꝰ ligat
erat:diſſipata ſũt ⁊ ſoluta.
Inuũentãq; maxillã.i.man
dibulã aſini qͥ iacebat arri
piẽs:interſecit ĩ ea mille vi/
roſ:l⁊ ait: In maxilla aſini
i mãdibula pulli aſinaꝝ ð/
leui eos: ⁊ ꝑcuſſi mille vi/
ros. Cũq; hec vᷣba canẽs

opleſſet: ꝓiecit mãdibulaʒ

it a⸗ cẽdentes ⁊c.a tñ ſanſon nõ erat de
D

e tribu dan:ut pʒ ex ſupꝛadictig ca.xiij.

n ¶(Maſtrameta⸗
ti ſüt ⁊c. hoc dẽ
p anticipationeʒ

qꝛ locꝰ ille vocat

ẽ poſtea ramath
lechi: ut habet᷑ eo
dẽ ca. Sicut ali
qñ alids vocatur
min ꝓ iacomin

o¶Ubi eoꝝ fu⸗
ſus ẽ exercit᷑.hoc
dẽ ad denotandũ
magnitudinẽ exẽ
cit eoꝝ: qꝛ occu/

pabat magnũ ter
re ſpaciuum.
p ¶ Cur aſcẽdiſij
aduerſũ nos.q.d
tributũ vobis r̃d
dinm:nec rebella/
mus:⁊ i0 nõ hẽti

n. venirẽt pncipa
lit᷑ ꝓpter ſanſonẽ
tñ occaſione ipᷣi
veniebat õ totuz

pplm niſi tradere

tur i manib eoꝛ
qð fuit eis conceſ
ſum: ideo ſubdit᷑
r¶ Deſcẽderũt g
tria milia viroꝝ
ad capiendũ ſan/
ſonẽ ⁊ tradenduʒ
philiſteis: ſᷣm qð
fuerat int eos cõ/
dictũ.Et patʒ li
vſq; ibi: 8 ¶ Ju/
rate ait c. vole
bat.n. ſatiſfacere
iſraelitij: etſic age
re ꝙ nõ intficerẽt

occaſionẽ iug .
dinos. qQui
rũderũt ⁊c. licet

—

ſecũda ponit᷑:ibi Igit
aſcendetes. Circa pꝛi
muz dicitur: k ¶ Licet hec feceritis ⁊c᷑. hoc dixit ſanſon:
tum qꝛ philiſtei nõ cõbuſſerãt vxoꝛem eius ⁊ patrẽ gelo iu
ſticie:ſed magis ↄmoti paſſione ire pꝛopt᷑ danu eis illatum
tum qꝛ occaſione pꝛedicta habita guerra erat inter ſanſonẽ
philiſteos aperte: nec tenebat᷑ ceſſare ab eoꝝ inuaſiõe:ma
xime cũ ad hoc fuiſſet cõſecrat ex dina reuelatione:ut pa/-
tet ex ſupꝛadici. l Percuſſitq; eos ⁊c. ſura ẽ poſterioꝛ
pars cruris: femur anterioꝛ. Mod aũt ẽhominũ ꝗqᷣ ſunt
attoniti æ meditabundi imponere ſurã vni cruris ſupꝑ fe
mur alterp:⁊a p hoc deſignat᷑ ꝙ philiſtei fuerũt ita ſtupefa/
cti de plaga eis inflicta a ſanſone ꝙ multũ cogitabãt qualr
ſe vindicare poſſent. In hebꝛeo aut ſic habet᷑: Percuſſit eoj
plaga magna tibiã ſuꝑ crus ſuũ:qð exponũt hebꝛei de per
cuſſione peditũ cũ edtib:qꝛ pedites in bello inituntur tibijj
ſuis eqtes vo cruribꝰ. m ¶ Igit᷑ aſcẽdẽtes. Hic ponit᷑ ſecũ/
* da ꝑcuſſio philiſtinoꝝ:vbi pᷣmo ponit᷑ hpcuſſiois occaſio

”M Aphlliſteis:nec ab
ipo eis reſiſtẽdo:⁊ haberet occaſonem iuſtã int᷑ſiciẽdi
philiſteos ꝗͥ veniebãt ad eũ occidẽdũ. Auici ve⸗
niſſet. DHic oñi deſcribit philiſtinoꝝ inuaſio cũ dẽ: Qui
cũ veniſſet ⁊c. h loc ſic noĩat h ꝑ antipationẽ:ut patʒ
p lr̃aʒ ſe. v ¶ Irruit ſpũs dñi in eũ.i. mot᷑ doni foꝛti
tudinis ad rùpendũ vincula ? ad philiſteos debellãdũ
x¶ Inuetãq; maxillã. ꝑ hoc extendit victoꝛia magis
mirabilis ⁊ a deo facta:qꝛ nõ fuit ꝑ arma ferrea Sciẽ/
dũ tñ ꝙ aſini maioꝛes ſũt in terra illa ⁊ hñt maioꝛa oſ
ſa. Nnterztei in ea ⁊c.] Ex qͥ pꝛ ꝙ miraculoſe fua/
bat᷑ a ↄfractiõe in tot ⁊ tãtis ꝑcuſſiõibꝰ viroꝝ armato/
rũ. 3 ¶ In maxilla aſini. Hic ↄñter ponit᷑ graꝝ actio.
Moch;. n. erat hebꝛeoꝝ: in victoꝛijs a deo datis canere
cãticũ ꝑ modũ graꝝ actiõis:ſic pʒ i cãtico moyſi Exo.
xv. ⁊ in cãtico delbore ſupꝛa.v.ca. ⁊ iõ ſanſon ĩ hac vi
ctoꝛia oinit᷑ ſibi data cecinit cãticũ incipiẽdo ꝑ talem

loefus⸗
Inn
n
giban
ptden

mni.hic ↄſequent

modũ. y

eius ſit hic ſcriptũ vel ſolũ ipſius pncipiũ certũ nõ ha
betur. videt᷑ tñ ꝓbabili wola B
qꝛ nõ oĩa ſũt hic ſcripta:⁊ qꝛ noõ legunt cantica ſic bre-
uia. Seqt᷑: 3 ¶ Et vocauit ⁊c.]qð aũt ſequit:Qð int

pꝛetatur eleuatio
maxille.nõ eſt in
hebꝛeo ſʒ appoſi⸗
tuʒ ẽ a tranſlato/
re ad oſtendẽduʒ
ſignificatũ nomi
nis qð bene fuit i
poſitũ:qꝛ ſat fu⸗
it mirabile ⁊ inſo
litũ ꝙ cũ maxilla
aſini fieret tantuʒ
factũ: ꝙ aũt hoc
dinit fieret oſten
dit ꝑ ſequẽj mira
culũ: cu dicitur.
Aperuit itaq; do
min molarẽ den
tem ⁊c̃. Et pʒ lr̃a.
In ca.xv. vbi
dicit in poſtilla:
Percuſſitq; eos
ingenti plaga:ita

ercutiendi qui ẽ
6 hoe mõ plaga

In maxũla aſini c᷑. vty aũt totũ canticũ

ð

¶ Judicum

aſinus ⁊ caterua ſᷣm equocationẽ p̃dictã reddebat loch
ſᷣm modũ hebꝛaice locutiois rhetoꝛice ornata. ¶
But quoq;. Hic ↄni deſcribit᷑ ipſõ ſanſonis moꝛs
2⁊ pſũmatio.⁊ qꝛ moꝛs ei fuit ꝑ mulierẽ ꝓcreata:
ideo pꝛimo deſcribit᷑ qualit cũ vna ꝑpiculo ſe expo/
— ſuit: ſecũdo qualiter
p alterã moꝛti ſuccu-
cubuit: ibi Poſt hec
amauit. Circa pꝛimũ

4

pncipiü ſit hic ſcriptu

—
—

taſq; hũeris ſi i poꝛtauit
H reſpicit de: a bet auoep
bebꝛon. Poſt hec amauit in aacam. erat ciut⸗
le. Sitiẽſq; valð: clamauit mulierẽ q habitauit in val iag pbilichop mor.
ad dñm ⁊ ait: Tu dediſti ĩ le ſoreth:⁊ vocabat᷑ dali/ tẽ ipſy qrentiiz.
manu ſerui tui ſalutẽ hanc da. Nenerũtq; ad eã pᷣnci · b ¶ Et vidit ꝛc. In
maximã atq; victoꝛiã:⁊ en pes pbiliſtinoꝛũ: atqʒ di ·¶ Moebꝛeo hel mulier e
ſuti moꝛioꝛ incidãq; in ma xer᷑̃t: Decipe eũ ⁊ diſce ab nenht rolüß Gus⸗
nus incircũciſoꝝ. Apèruit illo in quo hẽat tantã foꝛti cũẽ ad vtrãq; ſignifi
itaq; dñs molarẽ dentẽ in tudinẽ:⁊ quõ eũ ſupare va cationẽ: ſicut dictum
maxilla aſini: ⁊ egreſſe ſũt leanp: ⁊ vinctu affligẽ. Qð p dene unre
ex eo aque.Quib hauſtis ſi fecen dabim tibi ſinguli ſtai. v ꝛopter hoe
refocillauit ſpm: ⁊ vires re mille centũ argẽteos. Lo/ no inuaſerut euʒ ibi
cepit. Iccirco appellatuʒ ẽ cuta ẽ ergo dalida ad ſan / philiſtei: aeßm legem
nomẽ loci illo: ſons iuocã ſon: Sic mibi obſecro in lerre ſecuritatẽ vebat

de manu: ⁊ vocauᷣit nomẽ
loci illꝰ ramathlechi: qð
interpꝛetat᷑ eleuatio maxil/

tis de maxilla:uſq; in prtiẽ quo ſit tua maxia foꝛtitu- ; HH
diẽ. Judicauiiq; iſrl in die do: et qd ſi q ligat erüpe i poꝛta ciuitat ut eũ
bus philiſtijz viginti qnis. neqas. Cui rũdu ſanſon: cxeuntem occiderent

õäss iceig fin ihꝰ 7 foꝛſitan vtraq; ſi-
XVI. Di ſeptẽʒz neruiceis funibꝰ gnificatio ouenlhat

Bijt quůq; (¶XVI. 6ʒ nei
in gacam:et vidit ibi nẽecdum ſiccis ⁊ adhuc hu/ ili mulieri: qꝛ ĩ aliq/

dercuſſit eos ſu· Anulierẽ meretricẽ:l ingr mẽtibꝰ ligat fuero:inſirmꝰ bus terris hoſpitatri
ra ſup femur pla ſuſq; ẽ ad eã. Qð cũ audiſ ero ut ceteri bomines. At/ ccs ſe dfacili exponũt
ga magna. quod ſẽt philiſtiim ⁊ pcrebꝛuiſſx tulerunt ad ea ſatrape phi re ie⸗ .
ntiaul keb c*“ apð eos itraſſe vrbẽ ſaſon liſtinoꝛũ ſeptẽ funes ut di- Pare uſq; ad
exponuũt ꝙ nu P ERWEi HEeee en ed. h intelligit de co“
lis armis nec alid circũdederũt eũ poſitis in xerat: quib vinxit eu latéNcubitu carnali fm ſe⸗
adiutoꝛio coꝛpa poꝛta ciuitatis cuſtodibus tibus apud ſe inſidijs ⁊ in ſũ traſſatiõis nr̃e:ſᷣm
li extrinſeco pcu ⁊ ibi tota nocte cũ ſilẽtio pcubiculo finẽ rei expectãti der beheede dtelliott
ſteos ſe olum ſiolantes ut facio mane ex- bus. lamauitq; ad eus ſoate vtrnuh iniribl.
citrãdo. n. bõ cu eũtẽ occideret. Doꝛmiuit Philiſtijm ſup te ſanſon Leia patẽt ex dictj vſ
calcaneo ſuo con aut ſanſon vſq; ad mediuz Qui rupit vicula quõ ſi ri qibi: d Apphe-
iuncto ſure ↄtter noctis:⁊ inde ↄſurgẽs app pat ꝗs filũ de ſtupa toꝛtuʒ dit abas dne foꝛes
pcurt ſemun ale hendit ambas poꝛte ſoꝛes ſoutaminecũ odoꝛẽ ignis murt Fano ardnt
pcuſſio valida cũ poſtib ſuis 7 ſera: ĩpoſi accepit:⁊ nõ ẽ cognituʒ in ſunt oſtia qbaptura
peuſſus cadit.vñ AQaaudit:vnũu tñ/p alio
ad oſtendendam MUU ʒM frequẽter ponitur.
excellentiã foꝛtitudinis ipſi ſanſonis expꝛimit moduz e ¶ hec amauit. Hic ↄni oñdit᷑ qualr ſanſon ꝑ aliã mu

ſatis extrane ⁊ inſolur.ſ.ut vn' ſob? lierẽ moꝛti ſi uccubuit. vbi pmo oðſcribit mulier fraudulen
magna mitos pcutiat.Dr.n.ꝙ ſtup? ta inqſitio:?. vitatis aptio:ibi Cũq; moleſta ei eet. ipſius

tes imponũut ſurã ſup femur. No credo ꝙ habeat fun- ſaãſonis ↄphẽſio:ibi Que cũ appᷣhediſſent. Circa pᷣmu poi-

damentũ in mõ loquendi ſacre ſcripture:nec lr̃a hebꝛa
ica hic facit mentionẽ de ſtupoꝛe.
In eodẽ ca.xv.v

*

ponit᷑ gratiaꝝ actio. ¶ Aditio ſecũda. philiſt
Bi traãſlatio nr̃a hʒ: In maãdibula pulli aſino; pe ſanſonẽ aduer ſariũ , li
in hebꝛaica veritate habet᷑ hamoꝛ hamoꝛaco dðʒ ſcribi ⁊ ꝓnũciari. ſ¶U

tur mulier triplex tẽtatio.ſecuda: ibi euad eü. ttia
ibi Dixitq; dalida. Circa pmũ di: e ¶ Poſt hec amauit
bi dici in poſtilla. In maxilla aſi· mulierẽ. Utꝝ aut fuerit hebꝛea vl philiſtea nõ hẽt i textu.
ida vẽ tñ magis ꝙ fuerit philiſtea:eo ꝙ fuerat ita ſolicita deci
oꝝ:⁊ vocabat᷑ dalida:ſic eni
enerũtq; ad eã ⁊c. ut quẽ nõ

NAri. Ubi notandũ ꝙ hamoꝛ ĩ hebꝛeo ẽ nomẽ eq poterqt ſupare vtute caperẽt fraude. Cetera patet vſq; ibi:
uocũ:qð vno mõ ſigniſicat aſinũ. Alio mõ ſignificrra g Si ſeptẽ neruiceis funiby.i.facij de neruis. b Me
ceruũ vel cumulũ:ſeu cateruam. Unde intentio hubᷣ lo dũ ſicq ac. arrle funes extẽdũt ⁊ no rüpũt. i ¶ Lateti
cutionis erat dicere ꝙ in maxilla aſini aceruũ atq; acer ⁊c.lqꝛ nõ audebãt inuadẽ ſanſonẽ donec viderẽt ꝑ expien⸗

uos philiſtenoꝝ pcuſſerat.i. plures hoiuʒ cateruas:qð
ẽ valde mir abile:⁊ ex hoc ꝙ ſub eadẽ dictioe ĩicludebaĩi

tiã:ꝙ vincula no poſſet rumꝑe. k ( Qui rupit vincula.
valde facilit: iõ ſbdit᷑: I ¶ Quo ſi rupat ⁊c. aemallere

.

gquãdofilant imiſcent aliquid de ſputo ſuo. m ¶ Dixitq;.
Pic ponit᷑ ſecũda tentatio mulieris ad deceptionem ſanſo/
nis:cũ di: n ¶ Salteʒ nũc indica mihi ⁊c̃.fingebat.n.iſta
mulier:ꝙ ex magno amoꝛe ad ſanſonem deſiderabat ſcire
foꝛtitudinis ſue cõdi
ſui amici. o ¶ Sili
gatus fuero ⁊c.] hãc

ↄditionem nouitatis quo eẽt ſoꝛtitudo e. Sixit
aadidir a on ad lui qüe ad eũ dalida: Ecce il-
pma reſpo onez. ta ſuſiſti mihi: ⁊ falſuʒ locui

ỹ funes nõ eẽnt tatũ⸗
mõnerui cei ⁊ hũidi:
ſʒ etiã oio noui:⁊ hoc

es. Saltẽ nũc indica mibi
quo ligari debeas.Cui ille

vicebar ſan on ad co rndit: Si ligat fuero nouiſ
loꝛatioz lun medach. ni 2e3
Dirtq;. Dic poni funibꝰq nũq;ᷓ fuerunt in

ope infirmꝰ ero:⁊ alioꝛum

tur tẽtatio tertia cuʒ Emmm .
hoiuʒ ſilis. Quibꝰ rurſum

dẽ: q¶ UMaquedͤ de⸗

cipies me celando ſe⸗ dalida vinxit euʒ:⁊ clama/
cretũ . . E ar,
rSiinqt ſepte cri uit: philiſtim ſup te ſanſon
nes. In hebreo habet in cubiculo inſidijs pᷣpara

Septẽ cincinnos vel tis. Qui ita rupit vincula
floccellos: ceſaries. n. quaſi fila telaꝝ. Dixitquᷣe
apitis ſui diſtincta e dalida rurſuʒ ad eũ: Aiq;
rat ꝑ ſeptẽ floccellog 4 1. T falſũ lo⸗
vel cincinos. 84 E quo decipis me ⁊ fallu lo
licio plexueris.ichm queris: Oſtẽde de quo vi-
ſatlgen i ameto Sech ciri debeas. Cui rñdit ſan/
t ixitq; ad eum ·Si inquit ſeptẽ crines
7 0. boc falſi ſon:Si inquit ſeptẽ crines
manifeſte: cũ ꝓpꝛiuʒ

ſit amãtiũ ſecreta ſua exris:⁊ clauũ his circũliga/
inuicem reuelare. tum terre fixeris:infirmus
„4 Aunc; moleſta ero. Q cũ feciſſet dalida
Pinn⸗ varllatts aptio dir it ad eü: Philiſtiſʒ ſup
quia pꝑ moleſtiä mu- te anſon. ui ↄlurges de
lieris impoꝛtune petꝛ ſõno extraxit clauũ cũ cri

tis veritatem rei ape
ruit ad ſui interitum
Ferrũ nuũqᷓ; c.]
quia de ritu nagareo⸗
rum erat ꝙ nõ rade⸗
rent᷑ eoꝝ capilli toto
tempoꝛe ↄſecratiois
ſue:ut dem fuit ſupꝛa

nibꝰ licio. Dixitq; àd eũ
dglida:Quõ dic ꝙ amas
me cũ animꝰ tu nõ ſit me/

in quo ſit maxia foꝛtitudo

xiij. ca. Siraſũ tua. Cunqʒ moleſta eſſet ei
fuerit ⁊c᷑. quia ſiuut ⁊? p multoſ dies iugit᷑ adhe
dictuʒ fuit ſupꝛa iſta ræt: ſpaciũ ad getẽ non tri/
rndo tvi buc: defecit ala eius: r ad
quodd donũ grate Moꝛtẽ vſqʒ laſſata c. Tunc
gratis date que in ne ꝗperies veruatem rei dixit
ceſſarijs ⁊ expedienti 1

bus fuit in eo qdiu ððð
tenuit ritũ nacarei:ꝓpter qð ipſo violato ꝑ raſurã ñ affuit
ſibi. Sed g̊ hoc videt᷑ ꝙ votũ naçarei violabat᷑ ꝑ tactũ ⁊ ẽt
aſpectũ moꝛtui:ut habet᷑ nume.vj.Sanſon aũt multos iaʒ
ante interfecerat:ut patet ex ſupꝛadictis. Dicedũ ꝙ nõ fuit
ſile de ſanſone ⁊ alis naęareis:ꝗ erãt ↄſecrati ad tp̃s ⁊ ad
vacandũ oꝛationib ⁊ pijs opib . Sanſon aũt fuit ↄſecrat
3 totã vitã ⁊ ſua ↄſecratio erat oꝛdinata ad illa opa.ſ.ad
liberationẽ iſrł de manu philiſtinoꝝ: ut habet᷑ ſupꝛa xiij.
ca'. ꝓpter qð interſiciendo philiſteos oſ. ecrationẽ ſuam nõ
Sident.

violauit:ſed magis adimpleuit. 3ʒ ¶ q; illa ꝙ con⸗

„

ionẽ:ſicut amãs deſiderat ſcire itima

capitis mei cù licio plexu

cum: Per tres vices men
tiꝰ es mihi:⁊ noluiſti dicẽ?

dicum

feſſus ei eſſet ⁊c reuelando veritatẽ: hoe.n. pceperat p

hoc:ꝙ nomẽ dñi nominauit dicẽs ſe conſecratũ domi/
no.no.n.nominaſſet nomen domini dicendo mẽdaciũ

a ¶ Aſcedite adhuc ſemel. Ex hoc videt᷑ ꝙ illi idem

pꝛius fuerãt apud ipſam ad cõpꝛehendẽdũ ſanſonem.

ad eã:vFerrũʒ nũqᷓ;ᷓ aſcẽdit
ſup caput meũ qꝛ naçare
i.cõſecrat dño ſũ de vtero
matris mee. Si raſũ fuerit

caput meum recedet a me

foꝛtitudo mea ⁊ deficiam
eroq; ſicut ceteri homineſ
Vidẽenſq; illa ꝙ ↄfeſſus ei
eẽt oẽʒ animũ ſuũ: miſitq;
ad pncipes philiſtinoꝝ ac
mãdauit. Aſcẽditẽ adhuc

ſemel:qꝛ nũc mihi aperuit
coꝛ ſuũ.Qui aſcẽderũt:aſ/

ſumpta pecũia quã ꝓmiſe
rãt. At illů doꝛmire euʒ fec
ſup genua ſua:l⁊ ĩ ſinu ſuo
recliare caput. Nocauitq;
tonſoꝛẽ:⁊ raſit ſeptẽ crines
ei:⁊ cepit abigẽ euʒ ⁊ a ſe
repellẽ. Stãniʒ.n.de eo foꝛ
titudo diſceſſit. DBixitqüe

Philiſtijm ſuꝑ te ſanſon.

Qui de ſomno ↄſurgẽs di

xit in aio ſuo:Egrẽdiar ſiẽ
ante feci ⁊ me excutiã Ineſ/

ciens ꝙ receſſiſſj ab eo do
minꝰ.Qũeʒ cũ appᷣhendiſ-/
ſent philiſtijm:ſtãtim erue
rũt oculos e: ⁊ duxerũt
gacam vinctũ cathenis: èt
clauſuʒ in carcẽ molẽ fece/
rũt.l Janq; capilli e rena
ſci cepant:⁊ pᷣncipes phili⸗
ſtinoꝝ cõuenerũt in vnum
ut imolarent hoſtias ma/
gnificas dagon deo ſuo:⁊

epularent᷑ dicẽtes:tradidit
deus noſter inimicuʒ nmrm

Sed videntes ei
foꝛtitudinẽ ꝑ ru⸗
ptionẽ vinculoʒ⸗

ip̃m nõ iuaſerat

ſʒ lateni ad ſua lo
ca receſſerãt: 71 p

hoc.n.ſäſon fuit

decept' reuelãdo
ſecretũ ſuũ mulie
ri: lerz machi
na ret᷑ in moꝛtem
b. b (At illa
c. ut tonſoꝛ me
li poſſet radẽ eũ
i ſi i lecto iaceret
c ¶ Raſit ſeptem
crines eb. In he/
bꝛeo habet ſepteʒ
floccelloſ:qꝛ raſit
totã ceſariẽ ſeptẽ

floccellis diſtictã
ut pᷣdictum eſt.

dD tatim. n

7='.] Cui' cà pdi

cta ẽ: e ¶ Dixit/
q; philiſtijʒ ac.
volebat. n. expiri
ſicut pus:vt foꝛ

titudo diſceſſiſſet

ab eo. f ¶ Egre

diar 7c.].ſ. a vin
culis.ipᷣa.n. liga/

uerat ipᷣm ad ex/
periẽdũ certitudi
naliter:ſi raſo ca
pite poſſet vĩcula
rũpe: qð cum nõ
poſſet philiſtei in
uaſerũt eũ ſecuri
g Ecũ appᷣ

hendiſſẽet. Hic cõ

ſequent deſcribit

ſanſonis opꝛehen
ſio:vbi pꝛimo de
ſcribit᷑ e incarce

ratio:ſecũdo illu
ſio:ibi Janq; ca/
pilli: tertio moꝛs
cõſũmatio: ibi
Qui dixit puero

Circa pmũ dicit
ſtijm. dono foꝛtitu

g ¶ Quẽ cũ pprePegiſſee phili
dinis deſtitutũ. Stati eruerũt ⁊c̃. ne ſi foꝛte eua
deret dãna eis inferret. i Et clauſũ ⁊c.l.i.grauit la
boꝛare:ne gratis panẽ comederʒ.Aliqui aũt exponunt

molere.i.cohabitare uel coire cũ magnis mulieribꝰ:q s
ni homines ro-
buſti naſcerent᷑ apti ad pᷣliũ. k¶ Jaq; capilli. Pic ↄpñnit
deſcribit ipſius illuſio in feſto philiſtinoꝝ:cum dicit:

adducebant philiſtei:ut de illis

I¶ ouenerunt in vnũ ⁊c̃. gratias reddendo idolo de

captione ſanſonis quam attribucbant idolo.

7„ . .—

nſa
it ſup⸗
ſs es
irtztl
ppllſe
ſüne

70.
15. tüa

lionij
eratlati
nigucͤe
Peuu!
( dela
deqgo
ren,
ceret
cato don
pchetg
bſorme
Chrchen
Ohet
hannd
Polis:
(ohl

AE
he

linore
Lbin
wen
ingp
Un blu
l lu
llo⸗
llſtvs
Coenecna
Cndoſe⸗
Proglabe
9(Mon
macip
Taccoott h
o wotocc
lononſin
R
flocciden
lundfie
duenmin
bergütd
beteqſinn
oeicanc⸗

1
umo
incan
dolu
np
tonos

tinn
mi dun
oſomm
ſura

WoNue

riß

e.

hin.
n dicni
lolod

i ¶ Qui deleuit terrã nfaʒ.
ut ſupꝛa dictũ ẽ xv.ca. n

liſionib' pꝛedict
erat fatigatus ut

requieſcerʒ: tũ ut
p earũ impulſuʒ
cũ dei adiutoꝛio
de quo ſperabat
domü cadere fa
ceret:ideo ſubdit

um blaſfemabãt

udicum

incendiũ terrenaſcẽtiuʒ

ſanſon in man nr̃as. Qð
etiã pplus vidẽs laudabat
deũ ſuũ:eademq; dicebat:

Tradidit denoſter aduer
ſariũ noſtrũ in manꝰ nr̃as
qui deleuit terrã nr̃aʒ:⁊ oc
cidit plurimos. Letãteſqʒ

q ¶ At iüle ino P Zↄuiuia ſumptis iã epulis
cato domino. da pꝛeceperũt ut vocaret ſan /
Eiebet oe ſom an eos luderzʒ. Qui
bobin orm adduci ð carcere ludebat
captio ſanſo Ante eos:fecerũtq; eũ ſtare
nij attribuebatur int duas colũnas. Qui di⸗
iolis: a ve bo xit puero re gẽti greſſus ſu
idola ludabant os: Dimitt me ut tangaz
. r rliner colunas: quibus omnis
⁊c̃. hoc nõ dixit imminet dom : ⁊ recliner
liuore vindicte ſyʒ ſuper eas ⁊ paululũ requi/
dela licien D eſcam. Dom autem erat
ita ꝙ philiſtei de⸗ plena viroꝝ ac mulierũ:et

erãt ibi oẽs pꝛincipes phi

n (¶ Pꝛeceperut ⁊c.].i.mãʒ ri
ſus eis pꝛeberet:qꝛ cec erat:⁊ iõ ipingebat aliqñ ad pa
rieteʒ: aliqũ aꝗ colũnia:⁊ aliqñ cadebat:ex qb ridebãt
philiſtei. o ¶ Qui dixit puero. hHic deſcribit᷑ moꝛs eꝰ

⁊ ↄſũmatio.
dBunmt me
⁊c.]tũ qa ex col/

—

Juq; eo tempoꝛe. Hec eſt vltima pꝑs pꝛincipalis hꝰ
ibri in qua agitur de quibuſdam caſibꝰ tpe iudicũ
„ caccidentibꝰ. Et ſunt tres caſus. Secũdus ponit᷑ ca.
xix. Tertius ponit᷑ in libꝛo Ruth qui ſm hebꝛeos antiquo)
nõ ẽ liber deſtinctus a libꝛo iudicũ:ut patet ꝑ hieronymũ

in pꝛologo galeato.

. „ Airca pꝛimũ dubita⸗
tudinem pᷣſtinã de me ut tur quo tpe accidit
vlciſcar me ð hoſtib meis caſuj miche: dicunt

⁊ pꝛo amiſſione duoꝛuʒ lu

expoſitoꝛes nr̃i cõit

ꝙ accidit poſt moꝛtẽꝰ

minũ vnam vltionẽ recipi¶ Joſue antej ſurgerẽt
am. Et appᷣbẽdens ambas iudices: 7 ad hoc pꝛo
colũnas quibꝰ innitebatur bandũ inducut ꝙ h;

domus: alteramq; earum

dextera ⁊ alterã leua tenẽs

occiderat. Deſcendentes
autem fratres eius ⁊ vniũ

ſa cognatio tulerunt coꝛp n
Ppbpter qð ñ habebat

eius:⁊ ſepilierunt int᷑ ſaraa er qo n Habeba
efficaciam coꝛꝛigẽdi:

⁊ eſthaol in ſepulcro patr.

ſui manue: iudicauitq; iſrſł

viginti annis.

oie michas: ꝗ dixit mri
ſue:Millẽ centũ argẽteos

bis dicit᷑: In dieb illij
nõ erat rex in iſrl ⁊c̃.
quia tũc nõ erat rex

git: M ꝛiat᷑ aia mea cuom vl iudex q errata coꝛ
philiſtijm. Concuſſiſq; ſoꝛ rigeret. Dicũt etiaʒ q
titer colũnis cecidit domꝰ ouc eigeſtiſ ⸗
ſuper omnes pꝛincipes et ceſſitatẽ dãdi iudices
ceteram multitudinẽ q̃ ibi iſraeli ad coꝛꝛigendũ
erat. Multoqʒ plures int᷑ erarn iſtud dem
fecit moꝛiens:qᷓ; ante viu noõ vrĩ mult valẽ: tũ

qꝛ? ſicut dictũ ẽ pluri-

es iudices pꝛeerat per

modũ directiõis ⁊ cõ

ſilij:nõ ꝑ modũ dñij

ſed reges eis ſucceden

tes habuerũt auẽtem
7 poteſtatẽ ſubditos

Laplim XVII. rencl Callſ etiã
Zitang eo tenwe vir ſuſcitandi iudices in-
Vitquẽ eo eß l⸗ vi pucta noõ habet ex o⸗
gdã de mõte ephꝛaiʒ cedentibꝰ:qꝛ vbicũq;

ſcptura dic ſuſcitauit
eis dñs talẽ vl talẽ iu

dicẽ:pᷣmittit᷑ p cã hꝰ

ni occidere niſi ſei

idola laudando: liſtinoꝝ: ac de tecto ⁊ ſola
ideo nõ peccauit rio circiter tria milia vtriuſ
pliſteoa ecla q ſexus ſpectãtes ludentẽ
O: nec etiam oc I192
ͦ5ifß ſanſon. At ille iuocato do
cidendo ſe cũ ipij Brueuoeae 9.
pꝛout ſubditur: mMino ait: Oñe de mtnct
3 ¶ Moꝛiat aia mei:⁊ redde mihi nũc foꝛti
mea cũ phiüliſtijʒ ð C

⁊ accipit hic aia V
Ees wo⸗ copolſito qð ẽ coꝛruptibile:licet aia ſit imoꝛta
lis.no.n. ſanſon intendebat ſe occidere ꝑ ſe:ſed tantũ p

accidens:quia nõ poterat blaſfematoꝛes nominis ðiui
ioccide pſum cũ eis occidendo. Pꝛeterea vo/
lũtas dñi erat ꝙ hoc fieret:qdð patet per hoc ꝙ foꝛtitu/

dinem miraculoſe ſibi reddidit ad hoc faciendu: quili-

bet aũt debitoꝛ ẽ moꝛtis ipſi deo:⁊ hoc debitũ poteſt re

petẽ qñ vult ⁊ quõ vlt:⁊a iõ ſãſon nõ peccauit ſe cũ alijs
occidendo ex dei volũtate ⁊ inſtinctu diuino. Credẽdu
eſt etiam ꝙ de peccatis pꝛius perpetratis penituit: ⁊
illa moꝛs pena peccatoꝝ ſuoꝝ fuit:quã ñ ſolũ accepta/

uit ſed etiam pꝛo ea dñm rogauit:⁊ iõ cõputat᷑ ĩ catha

logo ſanctoꝝ:ad hebꝛe.xj. Moꝛalit ſanſon naʒare eſt
homo ꝑ baptiſmũ dñno cõſecrat. Dalida que ſitula in

terpꝛetatur:eſt ſenſualitas:per quam voluntas carnis
quaſi per ſitulam haurit᷑ Per hanc ſanſon decipit᷑:qa
per ſenſualitatem homo aliquãdo a gratia in baptiſ
mo recepta deijcitur. Septem crinibus denudat᷑: quia
ſeptem donis ſpirituſſancti ſpoliatur. Oculis pꝛiuatur
per mentis excecationem. Cathenis ligat per peccandi
aſſuefactionem. Carcere claudit᷑ per obſtinationẽ. Sed
tunc capilli eius incipiunt rec eſcere:quando diuine fa

1—

ciei reſpectu incipit penitere. Qui moꝛiens triüũphat de
XII.

hoſtib'qꝛ moꝛiẽdo pctõ triũphat ð demonib

ſuuſcitatiois tribulatõ
in qᷓ erat ppls iirl:ut ꝑ iudicẽ ſuſcitatũ liberaret᷑. Hebꝛei vo

dicũt ꝙ factũ miche ↄtigit ſb othoniel qͥ ſucceſſit Joſue: et

ad h ꝓbãdũ iducũt qð ſcribit in fine.xviij. ca. Mãſitq; a-

pud eos idolũ miche oĩ tpeqͥ fuit dom dei ĩ ſylo:h' tps ice
pit añ moꝛtẽ Joſue ut habet᷑ Joſue.xviij.tpe aũt Joſue nõ

declinauert ad idolatriã: ut hẽt ſupꝛa.ij. ca. iõ diciſt h'
accidit i pnꝰ tpis othoniel:qð fuit ꝓqinquũ poſitiõi taber

naculi in ſylo p' tp̃s ioſue.Igit᷑ circa hiſtoꝛiã miche ſic ꝓce

dit᷑:qꝛ pmo deſcribit᷑ idolatrie ppetratio:ꝛ idolatrie ſpolia
tio: ibi ca.xviij. Cirẽ pᷣmũ pᷣmittit᷑ fabꝛicatio idoli.? ſbdit᷑
abuſus ſacerdotij:ibi Impleuitq;. Circa pᷣmũ qꝛ l̃a ẽ itri/
cata ↄſiderãdũ ꝙ; mr̃ miche ↄſecrauerat ſũmã pecũie ꝓ fa-

bꝛicatioe idoli. Michas aũt volẽs illã ĩ alios vſus expẽdẽ
ſvᷣtraxit illã occulte:poſtea vo penitẽs:tũ qꝛ ⁊ ipᷣe idolatra

erat:tũ qꝛ maledictioʒ mr̃is timebat q̃ illi ꝗ pecũiaʒ ſbtra-
xerat frequẽt maledicebat:dicta pecũiaʒ mii ceſtituit:ut in
de fieret qᷣ ipᷣa ꝓmiſerat:⁊ h' ẽ qð dẽ: a ¶ uitq; eo tpe.
hoc nõ refertur ad temp' ſanſonis:de quo imediate ſupꝛa
dictũ eſt:quia factũ iſtud accidit lõge ante.ſ.imediate poſt

moꝛtem Joſue:ut pꝛedictum eſt: ſed refert in generali ad
tempus iudicũ:tamẽ intelligitur pꝛo pᷣma parte illius tpis

b ¶ Mille centũ argenteos. Ex hoc dixerũt aliqui ꝙ iſta
mat miche fuit dalida:⁊ ꝙ iſta pecunia fuit illa quam rece

pit pꝛo ꝓditione ſanſonis:ut dictum eſt caplo pꝛecedenti.

4 ¶ IJudicum

ligunt᷑ idola in plurali neſcio.Dicũt tũ hebꝛei ꝙ thera⸗
phin ẽ caput pueri pᷣmogeniti demoni imolati:qð aro
matib condit᷑ ut poſſit diu ꝑmaneꝛe ſine putrefactione
⁊ ſuꝑ linguã ei in lamina aurea pua ponit᷑ nomẽ mo

Sed hoc patet falſum:tũ qꝛ iſtud factuʒ ↄtigit diu añ tpᷣs
ſanſonis ⁊ dalide:ut iã dictũ eſt:tũ qꝛ ſuma pecunie nõ eſt
ideʒ hic ⁊ ibi:quia ipſe dalide dederũt ſatrape philiſtinoꝝ
ſinguli mille ⁊ cẽtũ argẽteos.erãt aũt qͥnq;:⁊ ſic ſũma illi

pecunie aſcendit ad qͥnq; milia ⁊ quingẽtos argenteos.hic

beo.q.d.paratus ſuʒ

reddere tibi ppi cãs
pᷣdictas. Kelai⸗
dit c.].i. reddẽ p/

nu mea ſuſcipiat filꝰ meus
⁊ faciat ſculptile latq; ofla/

nis:⁊ ſic dat rñſa ꝓut dictũ ẽ diffuſius Geñ.xxj.⁊ huic

vnde veniſſet. Qui reſpon
dit:Leuita ſũ de bethleem

auũt ponunt᷑ tm mille dicto videt᷑ cõcoꝛ
centũ argentei. . 2 , , gare illud qð hẽt
c ¶ Quos ſeparaue quos ſepaueras ẽt ſuper ꝗ ex cognatione eius:eratq; ſequẽti a Hoſi
ras. ſ. acomunib vſi pꝰ me audiẽte iuraueras:l ipſe leuiteſ ⁊ habitabat ibi ehol a ther
bus idolo dedicädo æ 2 1 S 1 it ephot ⁊ thera
d (Et ſup qb ac. ècce ego habeo ⁊ apð me Egreſſuſq; ð ciuitate beth phin: 2ſculptile
i. voto ⁊ iuramento ſunt. Cui illa reſpondit: leeʒ:perigrinari voluit vbi atq; cõflatile: ita
ꝓmiſeras m expoſi Beneictus filius meus cũqʒ ſibi cõmodũ repiſſet: ꝙ theraphi videt
ioꝛej nfo) In hebꝛo domino. Reddidit ergo Cũuqʒ veniſſet in montem cealiud a vuob.
aũt habet᷑: Me audi/ ri ſue: lquẽ dixe- hꝛaim iter faciẽs: ⁊ decli idolis pꝛedictj:-
ente maledixeras ſ. . cOS matri Ue 12 N 1xe⸗ ep alim iter lacies: 7 C rũ vnũ erat factũ
ei ꝗ pecuniãꝗ abſtule rat ei: Conſecraui ⁊ voui naſſet parũp in domo mi/ gpfuſurã:aliud p
rat. e ¶ Ecce ego ha hoc argẽtũ dño:luũt ð ma/ cche:interrogatuſ eſt ab eo ſculpturã: vl alið

ab vno duobus
mois facto: ut p⸗
dictũ ẽ: s ¶ Im

tile:èt nunc trado illð tibi! iuda:⁊ vado ut habitẽ vbi pleuitq;. bic ↄñi
miſit: qꝛ de redditise Reddidit igiiur eos matri potuero ⁊ vtile mihi eẽ ꝓ deſcribit᷑ abuſus
actuall poſtea agtt. ſue. Quẽ tulit ducẽtos ar ſpexẽo. Dixitq; micha ma ſaeerdotu dunler
ie direral. gẽteos: ⁊ dẽdit eos argen ne apud me inqꝗt:⁊ eſto mi gele vnü ve ilc
niam ſje habere: com tario:ut faceret ex eis ſcul bhi parẽs ac ſacerdos: da ſuis:qð notat cũ
iſtam lr̃am in hebꝛeo ptile atq; ↄflatile qð fuit iĩ boq;ʒ tibi ꝑ ãnos ſingulos dẽ: re
habet: Et dixit ei. ſ. domo miche. Quüi edicu/ decẽè argenteos ac veſtem ita re⸗ li.obtu
ananeen⸗ lam quoq; in ea deo ſepa/ dupliceʒ: que ad victum man eiue,
onm vocat falſü deſß Uit:et fec ephot ⁊ theraphĩ ſuntneceſſaria. Aequieuit ficiũ p eũ offeren
quẽ colebat. i¶ Ut i. veſtem ſacerdotalẽ ⁊ idqo/ ⁊ mãſit apud hominẽ:fuũit gdũ taq ꝑ ſacdotẽ
de manu mea ⁊cc. in la. Implèuitq; vni filioꝝ qʒ illi quaſivnus de ſilijs. io ſubditur:
hoc explicat mouz ſuoꝝ manũ:èt fact ẽ ei ſa Impłuitqʒ; micha manũ . 8 fact ẽ
voriſuuſie. n. voue cerdos. In dieb illis non eius: I habuit puerum ſa lus ect pmouect
ꝙ ð manu ſua ar⸗ 08. JII Oic2 4 s eẽt pmou
gentum traderz filio erat rex in iſrł ſj vnuſqſq; cerdotem apud ſe: nunc ad ſacerdotiũ: ni

ut ide faceret fieri ido
lum. k¶ Et nũc tra

qð ſibi rectuʒ videbat᷑ hoc
faciebat. Fuit quoq; alter

ſcio dicens ꝙꝙ benefaciet
mihi deus habenti leuitici

ſi de filjs aaron
michas aũt non

do ⁊c.].i.ſtati cũ mi Rof. ,„ 7,„ . erat de ſtirpe illa o
bireqdiden pecunis adoleſcẽs de bethleẽ iula generis ſacerdotem. ſz de tribu lpbeai —
ſim foꝛmaʒ voti mei: = Secũdo qꝛ fecit ſo explo
ſtatim tradaʒ eã tii· Sð ſibi ſacerdotẽe de aflisds
ad faciẽdũ qð voui. I ¶ Reddidit igit eos.ſ.ipſe michas. tribu leuinõ de filijs aaron:qdð notat᷑ cũ d: v¶ Fuit Coogloo
m ¶ Matri ſue. redditione actuali. n ( Que tulit c. re qq; cc. Ihoc dẽ ad dr̃iaʒ alteri bethleẽ q̃ erat in tribu nciſoin
ſiduũ aũt pecunie fuit ↄſũptũ in alijs q̃ ꝑtinebãt ad cultum gabulon:ut hẽt᷑ Joſue.xix. x¶ Ex cognatioe eb. ſ. ipi nn domu
illõ idolatrie:utpote in edicula ephot ⁊ ↄſimilibꝰ:de qbus us miche:ut dicũt aliq. Sʒ hoc ẽ falſũ:qꝛ in hebꝛeo hẽ Aeſtitn
poſtea ſpdit᷑: o ¶ Et dedit argẽtario.nõ ꝑ manũ ꝓpꝛiam tur:Ex cognatioe iuda.mulieres eni q nõ ſuccedebant iarnth
ſz ꝑ manũ filij ſui jm foꝛmã voti pᷣdictã. p (Erhea in hereditate pr̃na:poterãt ptrahere cũ viris alterp tri/ mrden
ex eis ⁊c. dicũt aliq ꝙ fuit vnũ idolũ qð vocat᷑ h̊ ſculptile bus:ut dictũ fuit Nume. vltimo.Et/iõ mat iſty leuite lizifie
⁊ 2flatile.i.factũ per tũſionẽ ⁊ ↄfiationẽ:qꝛ metalla pꝛ ca fuit de tribu iuda:pr̃ aũt de tribu leui.d etiã de betble Göhi be
lefiũt in igne:⁊ poſtea malleo tũdunt᷑:ut ex eis aliqd faciliꝰ em iuda:qꝛ trib' leui per oẽs trib erat diſpſa: ut dicti ſanl
foꝛmet᷑. Alij at dicũt ꝙ fuit duplex idolu:vnũ ꝑ ſculptu/ fuit Joſue.xxj. ege qʒ; ð ciuitate bethleẽ a7.) Plen
ram:qð notat᷑ cũ dẽ:hic ſculptile. Aliud ꝑ ſuſura:qð norat quia filij iſrl iã declinauerãt ad idolatriã nec reddebat —
per hoc qð dicit:ↄflatile. q ¶ QAui ediculã.i.paruã edem decimas ad ſuſtentationẽ leuitaꝝ ut tenebant᷑:⁊ iõ leui irflaun,
deo ſepauit idolo dedicãdo ? ab alijs vſib ſeparãdo:⁊ vo/ te cogitabãt querẽ victũ galiũ modũ.Cetera patẽt vſ H
cat hic idolũ de': et in tota iſta hiſtoꝛia hoc nomẽ de vel qʒ ibi: a ¶ Fuitq; illi ⁊c. tenebat.n.euʒ in domo ſus id
dñs ꝓ deo falſo accipit᷑:excepto qð in fine dẽ:Oi tpe qͥ fuit honoꝛifice:nec occupabat eum operib' ſeruilibu. rſcade⸗
dom dei in ſylo. Hic.n.accipit᷑ ꝓ vero deo. Et fecit epot b leuitq; micha ⁊c.l.exponatur ſicut prius. nlli i
theraphi qð aut ſeqt: r ſaek veſtẽ ⁊c. Iñ ẽ in hebꝛeo:ſ,- c¶Nuüc ſcio dicens ꝙ benefaciat mihi de ⁊c. licʒ.n. nindn
appoſitũ fuit a trãſlatoꝛe ad expꝛimenduʒ interpᷣtationem et idolatra iſte michas:⁊ coleret deũ falſuʒ: utpote de S 1
ephot ⁊ theraphin. Ephot.n.ẽ idem qð ſuphumerale: ut monẽ in idolo:tamen credebat ꝙ obſequiũ ſacerdotis Gsn 5
habet᷑ Exo.xxviij.⁊ẽ veſtis pꝛincipalis ſũmi ſacerdot:⁊ p de ſtixpe leui eẽt ei magis placitũ qᷓᷓ de altera tribu. nen
ipſaʒ h intelligũt᷑ alia veſtimẽta ſacerdotalia q̃ fecit micha ¶ In caplo xvij. vbi dicit᷑ in poſtilla:Et vocat᷑ idoluz nr

ut dicut expoſitoꝛes ↄmuniter. Si auũt ꝑ theraphin hᷣ itel/

deus in tota iſta hiſtoꝛia ⁊c̃.

tat idolatraꝝ opi
nionẽ licet erro
neã ⁊ falſiſſimñ
aſſerẽdo ſʒ titũ⸗

idolatre.n. gẽtile,/
qꝗ legẽ moſaicam
nõ ſuſcepant: de⸗
monia ſua deos

ſſpoliãtiũ abuſio

Ags obijciat quõ ſacra ſcriptura
ytat noie dino ꝓ deo falſo ſeu idolo pᷣſertim
noĩe dñi thetragrãmaton qð ſᷣm doctoꝛes ca/
cholicos hebreos ẽ icoõmunicabile creature put põt
haberi Exo.iij. Dicendũ ꝙ ſcptura ſacra in talib' reci-

modo referendo

vocãt in cõi.ido⸗

latre vo ab iſrae/

litico ritu puerſi

ꝗq nomẽ dei the

tragrãmaton ex

fide habuerãt h

idem nomẽ ſuis

idolis pnicioſe at

tribuebãt ꝓut in

liatio:vbi pꝛimo

Deſcribit᷑ ſpolian

di occaſio.ſecun-

do ſpoliatiuʒ oc/
cupatio:ibi Pꝛo/
fectiq;. tertio ſpo

liati queſtio: ibi
Lũq; iam. q̃rto

ibi Poſueft. Lirẽ

pmũ ſcienduʒ ꝙ

occaſio ſpoliatio
nij miche ſuit miſ

ſio exploratoꝛuʒ
a filijs dan qͥ eun

do ad locũ explo
randũ diuerterũt
in vomũ miche
ad hoſpitandum
ibi:qꝛ erat hõ po
tens ⁊ diues ? de

in iſra buͦs
rebat poſſeſſionẽ ſibi ut hĩ
taret in ea. Aſque ad illuʒ

N diẽ ( Ca. xVIII
bus illis nõ erat rex
:⁊ tribuůs dan que/

n. dies int᷑ ceteras trib:ſoꝛ
tem nõ accepat. Miler̃t
ergo filij dan ſtirpiſ ⁊ fami

lie ſue qnq; viros ſoꝛiiſſi/
mos de ſaraa ⁊ eſthaol ut

exploꝛarẽt terraʒ ⁊ diligẽt
inſpicerẽt. Dixerũtq; eis:
Ite ⁊ ↄſiderate terrã. Qui
cũ ꝑgentes veniſſent ĩ mõ/
tem ephꝛaiʒ:è᷑t intraſſẽt do
mũ miche: regeuerũt ibi.
Et aàgnoſcẽtes vocẽ adole
ſcẽtis leuite: utẽteſq; illiuſ

diuerſoꝛio:dixer̃t ad eum:

Quis te huc adduxit: ꝗd
hic agis:Quã ob cãʒ huc

venire voluiſti: Qui rñdit
eis:Hec ⁊ hec pᷣſtitit mibi

michas:⁊ me mercede cõ/

uxit ut ſiʒ ei ſacerdoſ.Ro

gauerũt aũt eũ ut ↄſuleret
dñm: ⁊ ſcire poſſẽt an ꝓ/

ſpero itinẽ pgerẽt:⁊ res ha

berʒ effectu. Qui rñdit eis
Ite cũ pace.Domin reſpi
cit viã vr̃aʒ:⁊ iter quo pꝑgi-
tis.Eũtes igit᷑ qnq; viri vẽ
nerũt lais: vidẽrtq; pplin
habitanteʒ i ea abſqʒ vllo

filis iſ?: xbhoahkdkgcckk
qð dẽ: b ¶ Trib dan q̃rebat poſſeſſionẽ ſibi ⁊c᷑.lʒ.n.

accepiſſet ſoꝛtẽ poſſeſſionis ſue ab ipo ioſue: ut habet᷑

Joſue.xix.ſicut ⁊ alie tribꝰ:tñ in ſoꝛte cuiuſlibet tribus

adhuc manebãt gẽtiles qᷣ ñ erãt adhuc deleti:nec expul

ſi p filios iſrl: ⁊ maxie in ſoꝛte dan: qꝛ ãmoꝛꝛe' artauit

filios dan in monte:nec dedit eis locũ ut ad planioꝛa
deſcẽderẽt:ut habet᷑ ſupꝛa pᷣmo ca. aſic intelligẽdũ eſt

cũ ſubdit᷑: c

multitudine:ideo ſubdit᷑: d

Uſq;ʒ ad illã ⁊c.ſ.ᷣ ſufficientẽ ꝓ tanta

Milerũt ergo.ſ. ad ex-

ploꝛãdũ ciuitatẽ lais quõ poſſent eã capere ad hitãdũ

ibi. e
eos recipe. f.

Et intraſſet ⁊c..Erat.n.hõ diues ⁊ poterat
t agnoſcẽtes vocẽ ac. ꝑ loquelaʒ.n.
cognouerũt ꝙ eẽt de bethleeʒ. licet.n. oẽs filij iirt habe/
rent vnũ ideoma.ſ.hebꝛaicũ: tñ aliqñ ali᷑ pnũciabat᷑

in diuerſis ptib terre ürł. Sicut ideoma gallicũ aliter

. Additio

Letera patent. p

pꝛonũciat᷑ in noꝛmãdia ⁊ aliter ĩ picardia. g¶ Utenteſq;
illius diuerſoꝛio.i.loco eis aſſignato ad manendũ ad queʒ

