Tertia ꝑs pncipal.ſ.oclo incipit:ibi: eſtina queſo ⁊c̃.
In qua hoꝛtatur Paulinũ ut cito exeat de ſeculo. Et
inuitat ad duo.ſ.ad vitanda multa ꝑicula:⁊ ad abijci

enda mundi retinacula. Pꝛimũ notat᷑ ſub metaphoꝛa

nauicule:cui circũquaq; imminent picula.vñ dicit:Et
herẽti in ſalo nauicule ⁊c. Scòm notat ibi: Nemo re/
nunciatur ac. Eſt aũt duplex mundi retinaculũ quod
retardat ſeculo renunciatuꝝ.Pꝛimũ eſt amoꝛ pecunie
Scom timoꝛ penurie.Amoꝛ pecunie ↄſiderat᷑ in tribꝰ
In venditiois reꝝ retardante ſollicitudine.In ↄtentio
ſa repetitione. In alienãdi volũtate. Retardãtẽ vendẽ/

di ſollicitudinẽ excludit cum dicit: Nemo põt vẽdere

⁊c. Et ne Paulinus obtẽderet opoꝛtere ſe eſſe ſollicitũ
ↄtra venditionẽ reꝝ ppter ſuã neceſſitatẽ:vel ꝓpter ali

ox vtilitatẽ vtrũq; excludit. Q nõ ꝓpter neeſſitatem

opoꝛtet hoc facere oñdit:ibi:Quicqᷣd de tuo.enõp
pter alioꝝ vtilitatẽ oñdit:ibi:Niſi tu ſemꝑ recraſtinaj
⁊c.Et qꝛ deus magis querit nos ꝙ noſtra: ſubiungit:
Totũ dño dedit ⁊c. Item deus magis acceptat affectũ
q; datum:et ad hoc ꝓbandum inducit apłos:viduam
7 Creſuʒ. vnde dicit: Apli ⁊c. Contentioſaʒ repetitioeʒ
excludit ibi:Lollenti tunicã ⁊c.⁊ eſt ſumptũ de Mat
thei.v. Alienãdi volũtatẽ excludit ibi:Si hẽs in ptaãte
rẽ tuã vẽde.i.voluntarie dumitte vel aliena dato. Nec
eſt ↄtrariũ qð pꝛiuj dicitur: Nemo poteſt bene vendere
quia ibi pꝛohibetur venditio retardans et impediens
hic vero coceditur venditio indilata et expediens. Se
cundũ retinaculuʒ eſt timoꝛ penurie:ſicut habetur hic
de auaꝛo ꝙ ei deeſt tam qð habet ꝙ qõ non habet. Ti
ment aũt renunciare ſeculo tripliciter. timẽt.n.penuri-
am opum:penuriam victualiu:penuriã veſtimentoꝛũ
Iſtam aũt triplicẽ penuriã excludit ꝑ triplicẽ volunta

7

rie paupertatis ſufficientiã. Pꝛimã excludit ibi:Credẽ

ti:ſupple diuis ↄſilijs to mũd diuitiaꝝ ẽ.⁊ infra:Tã

ꝙ nihil hñtes ⁊ oĩa poſſidẽtej. Itẽ ꝙ ſca ⁊ tertia time
rinõ debeant oſtendit:cum dicit: Uictus atq; veſtitus

– ⸗

* *

aituu vereami Mater Ambꝛoſi

ð

Quia vero Pharao derelictus: ſurgit in ſcandalum:
cõtra omes tentationes dat ſalubꝛe remedium dicens:
Facile ↄtemnit omnia ⁊c. Et ſic patʒ diuiſio ⁊ ↄtinẽtia
eple pntis. nunc ad expoſitionẽ lr̃e accedanmus.
¶ Frater Ambꝛoſius ⁊c̃. Itam lr̃am inueni in eplis

Hieronymi.Con .
ſtrue ſic: Fraterr· .
dan noimie in Incipit epla ſancti iero-
mihi munuſcula RVmi ad Paulinũ pꝛeſby

tua. ate miſſa. de lexꝑ:de oĩb diuine hiſtoꝛie

tulit: et. i. ſinul. — libꝛis. Caplin. I. chꝛiſti glutino copulata anliirve verr.
ſuauiſſimas lfas X. quã non vtilitas rei famili uit. Nota ꝙ Pytba
3 vKerbat.. een . aris:non pñtia tm̃ coꝛpoꝝ goꝛas phnoſoph fu
mtudine vei pita⸗ non ſubdola &t palpa du de ennon Cl
tem. fidei.i. fideli latio:ſʒ dei timoꝛ:et diuina etymo. xiij. Samos
tat . ꝓbate.p ope Tri ſcripturaꝝ ſtudia conci iſula eſt ĩ mari Egeo
rũ exhibitionem liãt. Legimus in vetrib hi vàbbinata eſt Juno:er
a pncipio amici. ſftoꝛijs: quoſdam lſtraſſe qua fuit Sibylla Sa
ciaꝝ inter noj cõ Cre . n mia:⁊ Pythagoꝛas
bant fideʒ i. certi X5poplos:maria tranſiſſe: ut nomen inuentum eſt

tudinẽ ſiue vera/

icie. * b . .
deiehi inlleren us tua mihi munuſcula pfe

iuis fnini tu fe rhlt ſil ⁊ ſuauiſſimaſ
mihi ſidelis exà lr̃aſ:q; a pᷣncipio amicitia
nos mutuo dile⸗ da pnap m *
ximus: ⁊ qꝛ vere

dilexiſti me. In modernis biblijs ſcribit᷑ ſic Que ĩ pnci
pio amiciciaruʒ fidem iam ꝓbate fidei:ↄſtructio non
mutatur.Et ſequit:Et veteris amicicie noua pᷣferebãt
i.pꝛetendebant noua amicicie veteris.i.ꝙ vetus ami⸗
cicia renouata erat qtum ad feruoꝛem dilectionis. Sʒ
melioꝛ eſſet lr̃a Ueteri ĩ datiuo:⁊ Nouã in accuſatiuo
Et tunc ↄſtrue ſic: Que a pncipio.i.exoꝛdio lr̃aꝝ:Pꝛe
ferebaꝝt.i.pᷣponebãt ſiue pᷣlocabant fidem amiciciarũ
modernã.fidei.i.veracitati.iam ꝓbate pꝑ multos ãnos
Et:ꝓ ideſt. Nouã amiciciã veteri pᷣferebant.i.pꝛepone
bant.quaſi diceret:in litterij tuij pᷣtendebatur:ꝙ vera
ius 2 fidelius me modo diligis q; vnquam feceris.
Uera.n.illa neceſſitudo eſt.i.vera amicicia que di⸗
citur neceſſitudo a nectendo quia nectit animos alias
amicos in dilectione. c ¶ Et Chꝛiſti glutino copula/
ta. Charitas dicitur glutinum Chꝛiſti:que ita vnit ho
mines ſicut glutinum aſſeres. d ¶ Au vtili⸗
e t nli ial. pꝛopꝛia liee⸗ e vnt ubdo
a. i. ficta. f ¶ Et palpans.i. iens vel mulcens.
g ¶ Adulatio.ſupple ↄciliant. h ¶ Conciliant.i.ↄiun
gunt. Conciliare enim dicit amicum ⁊ ↄcoꝛdem facere
ↄiungere ⁊ ſociare:⁊ ſicut ait hugui.maioꝛibus mino
res ↄciliantur ⁊ non econuerſo. i ¶ egimus in vete
ribus hiſtoꝛijs.i.in libꝛis antiquarum hiſtoꝛiarũ. Hi/
ſtoꝛia eſt narratio rei geſte per quam ea que in pᷣterito
facta ſunt dinoſcunt᷑. Dicit᷑ auteʒ ab hiſtoꝛin grece: qð
eſt videre vel agnoſcere.Apud veteres enim nemo con
ſcribebat hiſtoꝛiaʒ niſi is qui interfuiſſet:a ea que ſcri/
bẽda eſſent vidiſſet.ita dicit Iſi.etymolo.j.Uide i opu
ſculo de ſignificationibus vocabuloꝛum Biblie: et in⸗
uenies alia multa de hiſtoꝛia que cauſa bꝛeuitatis hic
pꝛetermitto. k ¶ Luſtraſſe puincias.i.circuiſſe regio
nes multas.Luſtrare multa ſignificat: que habẽtur ꝑ
hos verſus: Luſtro circundo deſignat: luſtro ſereno:
Purgo:circumeo:lumino:ſiue pio.Et inde dẽ hoc lu⸗

ſic Pythaàgoꝛas méêmphi

rologus

ſtrum. ideſt purgatio vel circuitus:vel luminatio: vel antz⸗
vel pꝛoſtibulum: vel ſpacium quinq; annoꝛũ. Pec omnia
meliinuenies in pᷣdicto opuſculo. l Nouos.i.ignotos

m ¶ Adijſſſe populos. reſume ſupple legimus. n (Loꝛaʒ

quoq; viderent.ideſt ut pꝛeſentialiter viderent eos quoꝛũ
. —M famaʒ per cſfripta no
12 ʒ H ueꝛant. n¶ Coꝛam
ſidẽ: ꝓbate iã fidei:⁊ veter ideſt pꝛeſentialit. ad
amicitie noua pꝛeferebant. uerbium eſft.

Vẽra. n. illa neceſſitudo ẽ: ¶Sic Pythagoꝛas

eos quos ex libꝛiſ nouerãt Ar e
coꝛam quoque viderent. tate dei libꝛo. viij. ca
pitu.ij duo philoſo/⸗
phoꝛum genera tra⸗
duntuꝛ. Unum itali⸗
cum ex ea parte Ita⸗
lie que quondaʒ ma/

ticos vates:ſic Plato egy
ptum ⁊ architã tarentinuʒ

gna grecia nuncupa

ta eſt. Alteruʒ ionicum in eis terris: vbi ⁊ nunc Grecia no

minatur. Italicum genus auctoꝛeʒ habuit Pythagoꝛam

Samium ⁊c̃.⁊ ſequitur: Iſte interrogatus quid pꝛofiteret

philoſophum ſe eſſe reſpondit.ideſt ſtudioſum vel amato

rem ſapientie:quoniam ſapientem ꝓfiteri arrogantiſſimũ
videbatur ⁊c. hic adijt. q ( Uates.ideſt philoſophos.
Uates dicuntur philoſophi a vas vaſis ⁊ theos quod eſt
deus quaſi vas dei.videtur enim ꝙ deum contineant pꝛo
pter pꝛofunditatẽ ſcientie quã docent. p N Hi
eſt Egiptios a Memphi ciuitate Egypti quam edificauit
Pypaphus:alias Ephaſus filius Jouis ſicut dicit Iidoꝛ

etymo.xv. Iſtam hiſtoꝛiam tangit Ualerius maximus li.

viij. dicens: Pythagoꝛas perfectiſſimuʒ opus ſapiẽtie a iu/
uenta peritus ⁊ omnis honeſtatis percipiende cupiditate
ingreſſus:nihil enim quod ad vltimum ſui puenturuʒ eſt
finem:non ⁊ mature ⁊ celeriter incepit. Egyptum pecijt:
vbi litteris gentis illius aſſuefactus:pꝛeteriti eui ſacerdo
tum commentarios ſcrutatus eſt: innumerabilium ſeculo
rum obſeruationes cognouit ⁊c. ꝛedicta patet ꝙ fal-
ſi libꝛi habẽt Mẽphiticus. r¶ Sic Plato Egyptum ⁊

Architam tharentinum.ſupple adijt vel pagrauit. Plato

philoſophus quidã fuit:cuius iter in Egyptum tangit Ua
lerius maximus libꝛo.viij. dicens: Plato patriã Athenas
pꝛeceptoꝛem Socratem ſoꝛtitus:⁊ locum ⁊ hominem do/
ctrine fertiliſſimum ingenij quoq; diuina inſtructus abun
dantia: cum omnium moꝛtaliuʒ iam ſapientiſſimus habe

retur:eo quidem vſq; ut ſi ipſe iupiter celo deſcendiſſet nec

elegantioꝛe nec beatioꝛe facundia vſur videretur. Egyptũ
pagrauit:dum a ſacerdotibus eius gentis geometrie multi

plices numeros celeſtium obſeruatione rationum percepit
⁊c̃. Et ſequitur ibi:Quo minus miroꝛ in Italiam trãſgreſ

ſuʒ:ut ab Archita tarentino Pythagoꝛe pꝛecepta ⁊ inſtitu

ta acciperet. Auguſ.viij.li.de ciui.dei ca.iij.multũ cõomen
dat illum: 1 dicit inter alia.In Egypto didicit:quecunq; i

lic magna habebantur atq; docebantur. Egyptus diet ab

Item Auguſ. de ciui

Mephiticos

7

7 ..
1, 2 2

fr n. 7*

egnzo q appꝛopiquo ⁊ potamos qo fluus ppter. ſlylũ

flunium Egypti. Uel ſᷣm Iidoꝝ etymo.xiiij. Egypt q pꝛi

us aerea dicebat: ab Egypto vel Egypo fratre Donai vel
Domai poſtea ibi regnate nomẽ accepit. De archita dicit
Ualerius maxim in.iiij.li. Charẽtin Architas dũ ſe Py
tagoꝛe pᷣceptis penit —‚—R—ę—
meraponti immergt 1-
magno laboꝛe longo cqq; oꝛã Italie que quõdã

; tpe ſolidu opꝰ do magna grecia dicebat: la

ctrine ↄplexus poſtq di Sienn: e !
iĩ patriã reuertit᷑ ⁊ ru boꝛioſiſſime pagrauit:uũt ꝗ

ra ſua reuiſere cepit athenis magiſter erat ⁊ po
animaduertit neglige tẽs. cui q; doctrinas acha⸗
tia villicvcoꝝꝛupta tt demie gymnaſia perſona⸗

dita ꝛintuẽſq; male Hant fiet õ
Heritu:ſüſpliſſe ita bant: fieret peregrinuſ atq;

te ſuppliciuʒ:niſi tibi diſcipulus malens aliena .V
irat' eẽm. maluit eni verecunde diſcere: q;ᷓ ſua ĩi/

impunituz dimittere pudẽter ingerere. Oniq;

q; ꝓppter irã viſto gra cum litteras quaſi toto oꝛ-

um) punire. Tharen

tinm autẽ oĩ qꝛ erata be ſugientes pſequitur: ca/

Tharẽto ciuitate:de
qua dicit Iſi.etymo.

xv. Tharas Ileptuni filp fuit: a Tharentũ ciuitas ⁊ cõ/

dita ⁊ appellata eſt. Item Oꝛati in libꝛo ſmonũu: Pectini
bus patulis iactet ſe molle Tharentũ. Pectines ſüt quidã
piſces ꝗᷣ dicunt᷑ gallice plaiʒ. Et nota ꝙ pecten ẽ inſtrumen-
tũ texendi ⁊ pectẽdi. Itẽ piſcis qdaʒ:⁊ plectrũ cythare:infe
rioꝛ pubes:raſtrũ:agmen vel choꝛea:vſus: Texit nat pectit

pecten modulamina odit: Agmen cũ raſtro ſic pubẽ pecti-

—

ne ſigno. r ¶ Eamq; oꝛam ⁊c. ꝑagrauit. Peragrare mul

ta ſignat. dẽ. n. circũire: pambulare: inqrẽdo puagari: per-
rare:puadere ⁊cc. Uñ ↄſirue ſi ic: pagrauit.i.pambulauit.eã
oꝛam·i. eq regionẽ. vſus: Aſpires hoꝛam tps tibi ſignifica-
bit. Si nõ aſpirej lymbũ dabit ⁊ regioneʒ. Dicit glo. Eam
oꝛam italie:italicaʒ regionẽ que quondaã magna Grecia di
cebat᷑ de hoc dicit Aug.viij.li.de ci.dei:Et inde in eas Ita
lie ptes veniẽs vbi Pythagoꝛeoꝝ fama celebꝛ at: 4 cqᷣ d ita⸗

lice phᷣie tũc floꝛebat:audit᷑ eminentioꝛib'in ea doctoꝛibuj⸗
1 eↄpᷣhendit. Quare aũt dicebat᷑ magna grecia pʒ p
Iſidoꝝ q dicit in.xiiij. etymo. Italia olim a gred pplis oc·
cupata:magna grecia nuncupata eſt. De inde a regis nomi

facillim

ne Saturnia. mox ⁊ Latium dicta ẽ:eo ꝙ idẽ Saturnuj a
Joue:ſedibſuis pulſus ibi latuerit. Poſtremo ab Italo ſy
culoꝝ rege ibi regnãte: Italia appellata ẽ. s¶ Ut qꝗ Athe
nis magr ⁊c. Conſtrue ſic:dico ꝙ ꝑagrauit loca pᷣdicta:ut
qui erat magiſter ⁊ potẽs Athenis.i.apud Athenas.Ciui
taj ẽ in Grecia:q̃ſi littoꝛal ab atha qð ẽ littqꝛ in littoꝛe po

ſita: Uel dicunt᷑ Athene qſi imoꝛtales:qꝛ ibi oliʒ viguit ſa

piẽtia q̃ imoꝛtalis ẽ: ⁊ ſic dicũt ab athanatos qð ẽ immoꝛ-

ale. Aug.in. xviij.li. de ciui.dei.ix. ca. dicit ꝙ Athene dicũ

tur a Minerua q grece Athena dẽ. Et ſbdit młta vba:caʒ

aſſignãs qre a noie eius denoĩata eſt ciuitas.dicit.n.qꝙ cuʒ

repẽte ibi apparuiſſet oliue arboꝛ: alio loco aq erupiſſet
Cecrops rex territ᷑ oſuluit Apollinẽ Delphicũ qd eſſet faci

endũ. ille rndit ꝙ olea Mineruã ſignificaret:vnda Neptu

nuz:et ꝙ eſſet in ptãte ciuiũ ex cuius noĩe duoꝝ deoꝝ quo

rũ ſigna illa eſſent:ciuitas vocaret᷑. Iſto Cicrops oꝛaclo ad

cepto oẽs ciues vtriuſq; ſex ↄuocauit.mos.n.erat tunc in

illis locis ut femine publicis ↄſultatõib intereſſent. Cõſul

ta igit᷑ multitudine:mare p Neptuno:femine ꝓp Minerua

tulere ſententias:a qꝛ vna inuẽta eſt plus feminaꝝ Miner

ua vicit. t (Cuiuſq; doctrinas gymnaſia Achademie p⸗
ſonabãt.Quia magna fama erat de doctria ipſius. Acha-
demia fuit villa Platonij:vbi idẽ Plato docebat.Et ſicut

quidã dicũt interpᷣtat᷑ luct: phrer belluʒ qð ibi geſtũ S
int Apollinẽ ⁊ Neptunũ.Plato.n.cũ diues eẽt ut poſ
ſet vacare phᷣie elegit Achademiã villaʒ ꝓcul ab vrbe

noõ ſolũ deſertã ſʒ ⁊ peſtilẽtẽ: ut cura ⁊ aſſidunate moꝛ
boꝝ libidinis ipet frãgerent᷑:diſcipuliq; nullã ſentirẽt

voluptatẽ niſi il⸗
laꝝ rexꝝ q̃s diſce/

ptñns a piratis et venunda ret. Symnaſium

. rb Joli auüt de gnaͤlis ex
tus:tyranno crùdeliſſimo ercietcz locus: a⸗

paruit: ductus captiuus vrĩi pud Athenas lo

caus ⁊ ſeruus: tamen quia ¶cuſ erat vbi dilte
phus:maioꝛ emente ſe fuit harpia⸗ anie⸗
ad Titum liuiũ lacteo elo ercsbat O;

⁊ ſic accipit᷑ hic.

quẽtie fõte manãtẽ:de vltiſ nã gymnaſium

Hiſpanie galliarũq; finibꝰ grece vocat q la
quoſdã veiſſenobiles legi tine exercitiũ dẽ:

muſ:⁊ quos ad ↄtẽplatõeʒ HH

ſui Roma ñ traxẽatvnho demie dicebãtur
mis fama ꝑduxit. Habuit ſtudia vel exerci⸗
ca ſtudij.Et dicit

Iſi. in. xviij etymo. Symnaſiũ dẽ vbi exercent athlere
⁊ curſoꝝ velocitas ↄpꝛobat᷑. Hinc accidit ut oiuʒ ꝓpe
artiũ exercitia gymnaſia dicerẽt᷑. Et dẽ a gymnos.i.nu

dus:qꝛ iuuenes nudi exercent in cãpo vbi ſe ola verẽda
opiunt᷑ Iteʒ a gymnos dr hec gymnas.dis.ſ.pugna vl

lucta: a qꝛ magna lucta ẽ in ſtudio:recte gymnaſiũ dẽ

vñ Ecc.lj.dẽ:Colluctata ameai illa.i.ſapia acꝗ

renda.cetera plana ſũt. v¶ Deniq; cũ lr̃as ⁊c. Itam
lr̃am inueni in eplis PHieronymi:cuʒ quida libꝛꝛ habe
ant:maioꝛ emẽte ſe fuit:qꝛ.ſ.phᷣus erat:emptoꝛ nõ.Cco

ſtructio pʒ Sed nõ ꝙ dicit: Iras qſi fugiẽtes.qꝛ nulluj

pot ad pfectõeʒ ſcie puenire:cũ ſemꝑ occurrit ei qò poſ .

ſit addiſcere.vñ eccl. viij. Dixi ſapiẽs efficiar Zilla lon
gius receſſit a me multomagis q erat. x ¶Kaptus ga
piratis. Pirata dẽ latro marinus.vnñ Lucanuj. Omne

7

fretũ metuẽsipelagi pirata reliquit. Et pponit irg ⸗è
eſt ignis ⁊ ratis:qꝛ ſemꝑ poꝛtat ignẽ in rate. y Cru

deliſſimo tyrano paruit.i.obediuit qꝛ ad mandatu
Dionyſij tyrãni exulauit.vñ ait Ualer maxim libꝛo

iiij. loquẽs de Platone:Patria pulſus a Dionyſio t-
ranno Megarã petierat:vbi cũ ad Theodoꝝ pncipeʒ
eius vꝛbis domi ↄuenire vellet neq; admitteret᷑ multu
diuq; añ foꝛes retent:comiti ſuo ait:Patient᷑ hoc ferẽ
vu eſt:foꝛſitan.n.⁊ nos cũ in gradu dignitatis nr̃e eſſe
mu:alidqd tale fecim:qꝛ tranqllitate ↄſilij:ipſe ſibi cõ/
Ditionẽ exilij placidioꝛe reddidit. vñ bene dẽ hic ð ipᷣo
3 ¶ Camen quia philoſophus.i.ſapiens ⁊ diſcre᷑ erat
2 ¶ Maioꝛe mente fuit.i.maioꝛem mentij ↄſtantiã ha

buit:⁊ aduerſa equanimus tolerauit.Et de iſto tyran
no habetur in ſexto libꝛo Ualerij maximi:Dionyſius
cum hereditatis nomine a patre ſyracuſanoꝛũ vel ſy⸗
culanoꝛũ ac pene totius Sicilie tyrannidem accepiſſet
maximarum opum domin exercituum dux ⁊ rectoꝛ
claſſium equitantium potens:pꝛopter inopiã litteras
puerulos Coꝛinthi docuit. a titum liuium ⁊c.

Titus liuius ſcripſit hiſtoꝛiam romanoꝛum ab vrbe

condita.Cuius mentioneʒ facit pꝛiſcianus:qui dicitur
manans.ideſt diffluẽs fonte lacteo eloquẽtie:quia dul
cem ⁊ placidam habebat doctrinam ⁊c. vᷣ ¶ PHabu·
it illa etas inaudituʒ ⁊c extra vꝛbẽ. hic ponitur extra
pꝛo pꝛeter. Et ẽ ſenſus:Mirum eſt ⁊ inauditum ꝙ ali

qui tam nobilem ciuitatẽ ingreſſi:aliud videre q̃rerẽt

—— ——

—, -—— —

q; pulchꝛitudinẽ ciuitail ⁊c. c ¶ Apollonvſiue ille ma
gus. In plinio de naturali hiſtoꝛia: duo legunt᷑ Zlpol-
lonij:quoꝝ vndicebat᷑ Alpollon Pergam:a Perga
mo.i.Troia ſic dict᷑:quẽ numerat int᷑ auctoꝛe q̊s imi
tat᷑ in tractãdo de naturis aĩaliũ:⁊ de naturl arboꝛum
Alter vo appella

batur 2Apolloni „. „⸗è
Earaura The illa etas inauditum omni
rento ciuutate. Et Wα* 6
aeadweals bus . eculis: celebꝛandũq;
zs imitat Plini miraculũ:ut vꝛbẽ tantaʒ in
in tractdo o na greſſi:aliud exra vebẽ qre-
turis herbarum. rent. Apollonoſiue ille ma
Ridialnzwr⸗ gus ut vulg loquitur ſiue
roʒ ponit duos philoſophus utpythago⸗
Apollonioj:quo MIMU
rũ vnus fuit ſena

toꝛ romanꝗ a ſeruo ꝓdit ꝙ eſſʒ chꝛiſtian :⁊ ꝓ chꝛiſto
capite trũcat ẽ. hic fuit vir diſcretiſſimus q ſcripſit ad
uerſus Montanũ:Pꝛiſcã Maximillã inſigne ⁊ lon/
gũ volumẽ:in quo aſſerit Montanũ ⁊ inſanos vates
eü perijſſe ſuſpẽdio:⁊ foꝛte ð iſto ĩtelligit h. as,
a magnitudie ſcie dẽ phᷣs:Unde quẽ vulg dicebat ma/
gũ.i.ſcie magnũ:Pythagoꝛei vel Pythagoꝛici dicebãt
phm. vñ diẽ Chꝛyſo.ſuꝑ illud Math.ij. Magi ab oꝛi
ente venerũt ⁊c. magi nõ malefici:ſʒ ſapiẽtes intelligũ
tur. d ¶ Pythagoꝛici.i. Pythagoꝛe diſcipuli: vel ſe⸗
quẽtes doctrinã Pythagoꝛe:de quib'dicit aleroma
ximus li. viij. Pythagoꝛe tanta veneratio ab audi/
toꝛib tributa eſt: ut qᷓ ab eo acceperãt:in diſputatoem
deducere nephas exiſtimarẽt: qnetiaʒ intpellati ad red-
dendũ cãm:hoc ſolũ rñdebãt ipᷣm dixiſſe. e ¶ Perſi
ppli ſũt a Perſeo rege vocati:q e Srecia Alſiã tranſiẽs
ibi barbaras gentes graui diuturnoq; bello ꝑdomuit
nouiſſime victoꝛ nomẽ ſubiecte gẽti dedit. Ita dic Iſi.
etymolo. f ¶ Caucaſus mons eſt Indie ſic dict' a cã
doꝛe: qꝛ niuib denſiſſimis ẽ candidat.nam Caucaſuʒ
ligua oꝛiẽtali ꝛ cãdidũ. Iſtud ſumit᷑ ð Iidoꝛo etymo
lo. xiiij . g ¶ Albani ppli ſũt ĩ ꝑtib aſiatice Scythie
Et dicunt᷑ ſic ab aſſiduis niuib:vel qꝛ cum albo crine
naſcunt. hoꝝ glauca eſt oculł.i.picta ineſt pupilla:adeo
ut nocte plus ꝙ die cernãt. Ita dicit Ji. ety. ix.
h¶ Scythe populi ſunt de ꝗbdicit ſſi. ety·ix. Limes ẽ
pſius ꝗᷣ ſcythas ab Armenijs diuidit Scytha cogno/

miat: a limite ſcythe ab aliquib phibent᷑ vocati:ges
antiquiſſima ſemꝑ babita. Item in eodem. i Wal HWM
algethe de Scytharũ oꝛigine ſunt:et dicti maſſagethe
quaſi graues i.foꝛtes gethe.nã ſic Liuiu argẽtũ graue
dicit. i. maſſas. hi ſũt ꝗͥ ini Scythas ⁊? Albanos ſeptẽ/
trionalibiug inhĩtãt. De qbLucan i.ij.Decurꝛat me
ſuſis agmia maſſe agethẽ: ſcythic' no alliget Hiſter

k ¶ India ab Indo fluie q ex occñali claudit: hec a meri
lao mari poꝛꝛecta vſq; ad oꝛtũ ſol: ⁊ a ſeptẽtrioe vſq

ad montẽ Caucaſũ ꝑuenit ⁊c ita dic Iſi. li. xiij. H-
pulẽtiſſia.i.opibꝰpleniſſia vlł ditiſſia. Na opes diuitie

opulentiſſim. l yſon amne tꝛãſmiſſo. i. ptranſi
to. De iſto fluie hĩ Beñ.ij. de quo dicit Iſido.i.xiij.ety.
Ganges fluuius queʒ Phyſon ſacra ſcriptura memo
rat: exiens de padyſo pgit ad Indie regioes. Dict autẽ
phyſon.i.caterua:qꝛ ex decẽ fluminib⸗ magnis ſibi ad/
iunctis implet᷑ ⁊ efficit᷑ vmꝰ. GSanges aũt vocat a Gan
garo rege Indie. m (Peruenit ad Bragmanas. po
puli ſũt Indie a Bꝛagmano rege ut quidã dicũt ſic yxo
cati. Moꝛes aũt illoꝝ ſũt hi:Gens bꝛagmanaru pura

Lẽtoj plen dẽ:E o ulẽt'. a. um. qð ↄpat᷑:opulẽtioꝛ

ſi gingnẽde ꝓlis amoꝛe.

nec pegrinari cupiunt:

cticam quoq; ⁊ geometriã:

hic Dindim' in ſingu nonte altiſſimo: 2
ſiter dindima dindimoꝝ. Item greci ſcribũt de eis ꝙ loge⸗

ↄplexionẽ bonã aeris:

1 indeficient᷑ oꝛãt. Mulieres vero eoꝝ nẽt inif
ente Gyon greco fluuio vbi decidit in oceanuʒ. viri autem

oſitatẽ. Si vero ↄtingat ſterilẽ int ipſas eſſe vſe

MDrologus

T ſimplici vita viuit:nullis reꝝ capit illecebꝛis:nihil appe/

tit amplrꝰq; nature ratio flagitat.ſola viuit alimonia qua
tellus ſiue cultura ꝓducit. Pinc ẽ ꝙ nulla moꝛboꝝ genera
nullus apud illos vſus medicine:qꝛ parſimonia eſt illij me
dicina:ſed longa ſanitaj vſq; ad moꝛteʒ:quã meta ſenectu⸗
tis poꝛtauerit. vñ ne/
mo parẽs filij comi⸗
tat᷑ exequias: null al
tero ſuꝑioꝛ:nulluj di
tioꝛ:nulla iudicia:qa

rici tradunt intrauit perſae
pertraſiuit Caucaſux: alba
nos:ſcythas:maſſagetas:

en nulla coꝛꝛigẽda.Sed
opuletiſſima Indiẽ regna illigeti lex eſt: contra
penetꝛauit:⁊ ad extremũ la iusno ire nature:nul
tiſſimo P byſon amne naſ utemdlut epeit
miſſo pucit ad bꝛagnanas nec venant: nec aucu⸗
. pant᷑:nec piſcat᷑:nec la
uant ſua coꝛpa: quia

immundis cõtactib'nõ ſoꝛdeſcunt.ſitim riuo ſedant:ediſi
cia nõ ↄſtruunt: ſed in foſſis telluris:aut ſpelunc:aut cõca
uis montiũ latebꝛis habitãt. Idem loc' oũ viuũt manſiõi
ꝓficit:dũ moꝛiunt᷑ ſepulture:nõ hñt amictũ pᷣcioſũ nec co
ſoꝛe fucatũ: ſed papyri tegmie mẽbꝛa velant᷑:nec ĩ augẽda
pulchꝛitudie plus affectat ipſi vel eoꝝ mulieres i nati ſũt
intelligẽtes ꝙ nullus poſſit opus nature coꝛꝛigere:vñ oꝛna
mentoꝝ cultũ magis deputat oneri q; honoꝛi. Nõ ſuũt apð
eos foꝛnicatio:inceſtus:adulteriũ:nec aliquis ↄcubitus:ni/
Arma nõ ſumũt.bella non gerunt
ſed pacem moꝛibus non viribus ↄfirmant.non ſunt apuiid
eos ludicra ſpectacula:nec equina certamia:non ludi circẽ
ſes:nec theatrales:ſed ſolũ mundi oꝛnatum habẽt delecta
bile vel deteſtabile ſpectaculũ: nec exercẽt mercandi vſum:
ut ſpecies pegrinas ↄtemplent. Sun
plex apud eos eloquentia: non falerata rhetoꝝ facũdia: ſʒ
ↄmunis ⁊ omnibus ſolum pᷣcipiens non mentiri. aria
diſcoꝛdantia phoꝛum dogmata nõ ſequunt:ſed eorũ phia
eſt: que iuuare nõ niſi iuſte nouit nec nocere iuſte. Cempla
nõ oꝛnat:nec altaria:nec in honoꝛem dñi pecudes mactãt:
ↄfitẽtes ⁊ dicẽtes ꝙ deus verbo ꝓpitiatur oꝛantibus:qð ſo
lũ ei cum homine eſt:ſuaq; nimis ſimilitudine delectatur.
Nam verbũ ut aiunt:deus eſt:hic mundũ creauit:h regit

atq; alit omnia:hoc ipſi fatent ſe venerari:hoc ipᷣm diligẽ

ex hoc ſpũm trahere. Siquidem aiunt:deu) ipſe ſ⸗ pus atq;
mens eſi: atq; iõ non diuitijs terrenis ⁊ reꝝ largitate muni
fica: ſed religionis opibus ⁊ gratiaꝝ actione placat. hec ᷣ
moꝛibus Bꝛagmanaz: ex epla Didimi ad Alexandrũ exe
pta ſũt: Sicut ait Hiero.in li. illuſtriũ viroꝛum Didimus
Alexandrinus captij a parua etate oculis:ob id quoq; ele
mentoꝛuʒ ignarꝰ:tm̃ miraculũ ſui omnibꝰ pᷣbuit: ut diale
que maxime viſu indiget vſq;
ad ꝑfectũ didicerit.Itẽ plura nobilia ↄſcripſit. Itẽ inuenit
ſingulari ꝓ quodã monte altiſſimo:⁊ pla

ui ſũt. viuunt. n. centũquiquaginta ãnos ꝓpter mudiciaʒ
apud qͥs non eſt aial:nec qdrupe):
non ferrũ:nõ ignis:non vinũ:hi venerant᷑ familiari᷑ deum
ſeoꝛſũ manẽt iniflu

trãſfretãt ad vxoꝛes ſuaj meſe Julio ⁊ Auguſto. Cõmanẽt

aũt cũ vxoꝛibus ſuis per.xl. dies:⁊ iteꝝ remeant. Cũ auteʒ
vxoꝛ genuerit duos pueros nõ amplius accedit ad eaʒ vir

eius:nec illa alio viro appꝛoximat ꝓpter eoꝝ: multa religi
. 6 ad quiq;
annos tranſit ad eã vir eius ⁊ cosſcẽ ꝙ vſq; ad qͥn uẽniuũ
nõ parit nõ ampl' accedit ad eã: ꝓpter hoc nec multitudi
nẽ hoĩm hʒ regio eoꝝ.Et nõ ſᷣm qſdã ꝙ hic Bꝛagmanis:
a &½

dicit rex eoꝝ.et plaliter hi bꝛagmanes.nũ nib'. accuſatio
bꝛagmanes vel nas. ꝓ populo: et ita bꝛagmanas ẽ accuſa⸗
tiuu) grec. Et ſᷣm illos pducit hec ſyllaba ma.ſʒ ſᷣm Hiero

ny.declinat᷑ hic hec bꝛagmana.h bꝛagmane:iſiẽ Scytha

Dꝛologus

p. lr̃am ſmo hebꝛenõ bʒ:ſʒ ꝓ eo phi greco vtũt᷑: inde

philiſtei ꝓ paleſtinis dicut᷑ a ciuitate vtiq; ſua.Idem ⁊

Aleophili.i.alienigene:ob hoc qꝛ ſꝑ fuerũt iimici Iſrl

T longe ab eoꝝ genẽ.i.ſocietate ſeꝑati.ita diaſſi.ety.ix

Getha.Et ſᷣm hoc credo ꝙ coꝛꝛipiat vbiq; hãc ſyllaba ma c ¶ Alexadriã aut dicit Plini ĩ littoꝛe Egypti maris a

ſicut ſalmana cuma⸗

na ⁊ amana. Exẽplũ .
nt muenes uͦt Hiarchã i thꝛono ſedẽ/
inſtitutoe filie ſue v te aureoz deZ atali atepo
tra medium: vbi di tantẽ: int paucos diſciplos
Pieꝛo.qꝙ iudaica ſup de nã:ð moꝛibꝰ:ac de curſu
giso er pie ein diex ⁊ ſideꝑ audiret docẽ-
jtoe qrudã aialiuʒ - õõ
eſcan Indoꝝ Bꝛa tẽ. Indè p elamitaſ. baͤbylo
mane 7 Egyptioꝛuz nioſ:chaldeoſ:medos:aſſy
g . gyP . 3 , * * X
gymnoſophiſte ĩ p rios:parthos:ſyroſ:phẽni

lẽta ⁊ oꝛiza ⁊ pomo⸗

t eſ:arãbes:paleſtinoſ reuſꝰ
rũ ſolo obſᷣuat cibo cee11 5 .—

ad Alexandriaʒx: pꝛexit ad

cur vgo Chꝛiſti nõ fa r Ee .
cit in toto. Polẽta di Ethiõpiã: ut gymnolophi/
cit gem legumis put ſtas et faoſiſſimã ſ⸗ olis men
ponit᷑ hic. Oꝛiʒa pul· ſa üidẽet i ſabulo.Inẽit ille
mentũ de oꝛdeo.

n ¶ Ut audiret Ppar
ca.illũ pxpᷣm. o Se
dentẽ ĩi thꝛono auroo
qꝛ foꝛte hẽbat cathe ́U
dram deaurata:vel qꝛ ſapia ibi docebat᷑ q̃ auro ĩ ſacra ſcri
ptura ↄpat᷑. Et potantẽ.diſcipulos.de Tantali fon/
te.i.de ſclari ſapia:q dꝛ fons Tantali a Tãtalo pho ſᷣm qͥſ

dam.ſcõm alios Tatalus lims gonis ob culpa ſuã apud

inferos ſuſtiet talẽ penã ꝙ ſempꝑ ſitit: ⁊ hʒ aquã vſq; ad la-
biũ inferius:⁊ qñ vult bibere ſꝑ aq refugit.Item pulcherri
ma poma in arboꝛe pendentia deſcendut ei vſq; ad labiuʒ

ſupius:⁊ qñ ipſe vult ea appᷣhendere ſi ilr refugiũt. Uñ ait
Ouidius in.iiij. Methamoꝛ.vltra mediũ: Tibi Tantale

mille deßhendunt᷑ aque:queq; imminet effugit arboꝛ. Fõs
Tantali dꝛ mundana ſapia:quã ſpꝑ ſitiũt curioſi:q ſp refu/

git:qꝛ nunq; eos ad plenũ reficit:qꝛ ſicut dẽ Eccł.j.lon ſa ⸗
turat᷑ oculus viſu:nec auris implet᷑ auditu.Itẽ de Narcy-

ſo dꝛ in.iij. Methamoꝛ. Dũ ſitim ſedare cupit: ſit altera
creſcit ⁊?. q ¶ Inde p Elamitas ⁊c. Elamite qᷣ p ſe dicun
tur ab Elam pᷣmogenito Sem. Hier..xlix. dicit glo. Elaʒ ẽ
regio Perſidis vel rex Perſaꝝ.vñ Elamite. r ¶ Babylo
nij . a Babylonia. s ¶ LCaldei popli ſũt de quib dicit Iſi.
etymo.ix.Laſdei.qͥ nunc caldei vocant᷑:a Caſeth filio a
choꝛ fratris Abꝛae cognoiati ſunt. t ¶ Medus rex fuit

athenienſiuʒ qͥ poſt moꝛtẽ Jaſonis oꝛienti plaga pdomuit
ibiq; mediã vꝛbẽ ↄdidit:gẽtẽq; medoꝝ ſuo nomie appella

7

uit. Sed inueniem in geneſi:ꝙq Madai auctoꝛ gentis me/
doꝛũ fuit. vx ¶ Aſſyrij ab Aſur filio Sem vocati:gẽs po/
tentiſſima q̃ ab Eufrate vſq; ad Indoꝝ fines:omnẽ in me
dio tenuit regionẽ. x ¶ Parthi a ſcythis oꝛiginẽ trahũt.
fuerũt.n.eoꝝ exulej ꝙ etiã eoꝝ vocabulo manifeſtat᷑.nam
ſcythico ſermõe exules parthi dicunt. y¶ Syri.ſᷣm Iſið.
ab Arã qᷣ fuit qnt Sem dci ſũt:qͥʒ metropoł fuit Dama/⸗
ſcꝰ.Uel dicũt᷑ ſyri a ſuri.qͥ fuit nepos Abꝛae ex cethura:qͥs
aũt veteres aſſyrios nũc nos vocam ſyrosa ꝑte totũ ap/
pellates. 3ʒ ¶ Fenix. Chatini frat de Thebis egyptioꝝ in
Spriã ꝓfect apud Sidonẽ regnauit:eoſq; populos ex ſuo
nole Fenices:eãq; ꝓuiciã eniciã nũcupauit. a ¶ Arabej
ſut ſabei a Saba filio Chy ſic dci. Oẽs ſupioꝛej pploꝝ iſto

77

rũ expones inuẽies in.ix.li.ſi.ety.In.xiiij.aũt diẽ ipſe:.A2⸗

rabia ideʒ ẽ ꝙ ſacra.hoc.n.ſi. ignificare interp̃tat: eo regio
thurifera ſit odoꝛes creãs ⁊c̃. b ¶ Paleſtini ſüt philiſtei:qꝛ

electõis ⁊ magr̃ gentiũ:q ð

vir vbiqʒ qð diſcẽt: ⁊ ſemp
ꝓliciẽs:ſemꝑ ſe melioꝛ fiẽt.

pollini oſecratã. g 0
loſo in q; erat tẽplũ Delphici Apollinis. Iſtã menſã di

mag Alexandro

. ↄditã i Aphꝛice ꝑ
Seripſit ſup hoc plẽiſſime veb aocer.
Leto volnmib biloſtr a ſunz iuxta mare
tus. (Qa. I. othim lacu. Ini⸗
NQid lòquar de ſcl ho iacet aũt int Egy
minibcuʒ apls Paul'vas ptum ? mare.

„ 52— ͤ„ dicit Iſi. ety. xiiij
lcia tti in ſe boſpitis iöd, a ceſtezphe⸗
bat᷑ dicẽs:an expimẽtũ q̃ri qs ſolis vicinitaj

tis 'q i me loꝗt Chꝛiſ:pꝰ

Bamaſcũ Arabiãq;:lůſtra ſae⸗ Pairhon
tas aſcẽdit hieroſolymã ut eſp. nã qcqd eius
vidẽt Petx:ct maſit apud eſt ſp meridiano
eũ dieb ꝗndeci:hoc.n. my cardineẽ: multa
ſterio hebdoadiſ ogdoa giapemuns Wi.
dis ſutur getiuz pᷣdicatoꝛ i Sue thiopie it
ä vVvyrnna õꝗ̊ oꝛtũ ſolis:

altera ð occaſum

in Mauritania. e ¶ Gymnoſophiſte. nu i p opacas

Indie ſolitudines phibẽt᷑ philoſophari adhibẽtes tin
genitalib'tegmia:hi ⁊ a generãdo ſe abſtinẽt.ita diẽ Iſi

do.ety.vij.vbi agit de ph̊is ⁊ dicunt᷑ a gymno)j qð ẽ nu
dus:⁊ ſophos qð ẽ ſapia vel ſapiẽs:q̃ſi nudi ſapientes
vel phi. f lmamoſiik imã ſol menſa.ſ.Delphico
ideret ĩ ſabulo.i.i littoꝛe ſabu

cũt qdã eẽ ð q̃ legi᷑ in Ualerio maxio li.iiij. Qa piſca

toꝛibꝰin Mileſia regione verriculũ trahẽtib :qͥdaʒ ia⸗

ctũ emerat:extracta in magni põder aurea mẽſa delphi
ca:oꝛta ↄtrouerſia ẽ ill piſciũ ſe capturã vẽdidiſſe affir
mãtibꝰ:hoc foꝛtune ductemiſſe dicẽte:Qua ↄditõe ꝓ
pter nouitatẽ rei:⁊ magnitudinẽ pecũie:ad vniuerſũ ci
uitat epplłim delata:placuit Apollinẽ Delphicũ ↄſuli

cuinã menſa adiudicare õbẽt:De'rñdit:illi eẽ dandã qᷓ

ſapia ceteros pᷣſtaret:tũc Mileſio Thaleti mẽſaʒ dede

rũt:ille ceſſit es Biãti:Bias Pyttaco:is ptinalij:dein/⸗

cepſq; ꝑ oim ſeptẽ ſapiẽtiũ oꝛbẽ ad ultimũ ad Solonẽ
puenit:qͥ ⁊ titulũ ãpliſſime pꝛudẽtie ⁊ pᷣmiũ ad ipᷣʒ A-

pollinẽ trãſtulit. Poꝝ ſeptẽ ſapiẽtiũ mẽtoeʒ faẽ Aug.
xviij. de ci. dei ca.xxiiij. Sʒ qꝛ tati phᷣi nulla eẽt ↄmẽeda
tio:tãta viã feciſſe ut vidẽt mẽſã illã: iõ alij dicũt eũ in
Mileſiã iuiſſe:ut vidẽt ibi phᷣos:qͥ tradebant Aſtrolo

giã: ⁊ nüeros ſibi necios:⁊ figuras i ſabuloſo littoꝛe p
trahẽtes. vñ ⁊ loc iĩ qͥ docebat ptrahebãt dicebat᷑ mẽ
ſa Sol:q ẽ de'ſapie:qꝛ ibi ſapiaʒ docẽtibꝰ apponebat᷑.

famoſiſſima aũt erat:qꝛ vtilitas doctrie illoĩ mult ꝑti
bus diuulgabat᷑: Et foꝛte opio iſtoꝝ: qᷣ ſic dicũt: füdat

ſup hoc qð diẽ Aug. viij. ð ci. dei ca.ij. vbi ſic dẽ Tha
les mileſi ut ſucceſſoꝛes etiã ppagaret:reꝝ nãm ſcruta
tus:ſuaſq; diſputatoes lr̃is madas eminuit: maxie dqa

admir abil extitit:ꝙ aſtrologie nüen ophẽſiy: defecſol
2 lune etiã pᷣdicẽ potuit ⁊c᷑. Q aũt qͥda dicũt ꝙ cabulo

p dicebat᷑ loc iĩ qͥ erat mẽſa ſol:nõ iueni ab aliqͥ aucto
re. hInuenit ille vir ꝛc. lr̃a plana ẽ. i¶ S

fecit octo libꝛos de ſequẽtib' lr̃as ꝑ oꝛbẽ terrarum.

d ¶ Ethiopia ſiẽ

—

toꝛꝛet:deniq; vizʒz

(nun Scripſit ſug-
hoc pleniſſime octo volumibꝰ Philoſtrat. ille phs

–
— -—-— ⸗ —

id loqr ò ſch hoibꝰ. i. ð ſclarib phiya ſclo poſſeſ
ſis. (Ku apls Paub vas electois.i. a deo electuj
ut poꝛtaret nomẽ ſuũ coꝛã gẽtibꝰvel potẽtib'⁊ regibus
act.ix. Vojelectõis mihi ẽ iſte ⁊ mgr gẽtiũ.j. Thi.j.ĩ q
poſit ſũ ego pᷣdicatoꝛ ⁊ apls ⁊ mgf̃ gẽtiũ:i fide ⁊ vitate
oſpit.i.xpᷣi

n Moqbat diecs .,—— Cctl vtriuſq; culmi?⸗
ijj coꝛ. vij. o(in ſtruẽderat. Rurſũq; pꝰ an Eẽ hoc dico ꝙ ſit aligd nij eloquẽtia: ſʒ alic
expimẽtũ q̃rit ei —õõ Iĩ me tale a& vel noſſg a to magis Demoſthe/
qtmeloqjt pyi. noſ q̃tuoꝛdeci aſſũpto bar ĩ me tale qð vel poſſis a niz ac inckt ſiipm au
vult expiri vrrũ naba ⁊ Tito: expoſuit cuʒ augdire yl peliſ diſcẽ: ſegd diſſetis. q; d. mitoma
xpᷣ poſſit ime lo aplis euãgeliũ:ne foꝛte ĩva quo ardoꝛ tuꝰ⁊ diſcẽdi ſtů/- gis miraremi. De iſto
Seha 8 12 nere aut cucurriſſſʒ diũ etiã abſq; nobis ꝑ ſe p Fisek
Srargh. Habʒ neſcio ꝗd latẽt ener bari debeat. Ingèniũ doci hli.alexadrsdos: In
alirgtercnal; gie viue vod aci: æ iĩ aures le ⁊ ſũ Deetare ſudapie 6. alretetenn laag
ad Galath.j.vbi diſcipli ð auctoꝛis oꝛe traſ nn ꝗd iuẽias:ſèd qd qras loquit᷑: ceptaq; Dẽo⸗
diẽ go. No diſcẽ fuſa fſoꝛt ſonat. vndẽ 7E ↄſideram. Mollis cera ſthena litis arguit: et
an vaeu, ſchincs ci RBodierular; acfounandi factkerſi arti ku girlie lrnnies
aplab Et ut Pe· T legeret illa Hemoſthenu fida plaſte ceſiet man tnvir beſtiaz: audi qd dicit
nlſcier eif oõ quã aduerſuſ eũ habu tute totũ ẽ qcqd eẽ põt.pu Aalerbmaxinm Lar.
bi coaplm. ¶ Da/ erat mirãtib cũctiſ atq;lau l'apls ad pedeſ gamalielle oꝛatox ⁊ mo ta ifeſt⸗
dsdia , cattbyſuſpiris air id ſi ge moyſi c pphas diici. adha rr li untit
maſto viſpelato ibſa audiſſet beſti ſua ver ſe ſe gloꝛiatvt armat ſpua endlrecß diedliſu
abꝛae filio ſiẽ die ba reſonante⸗ ¶ libtelil poſtea docẽtoſidet ¶ epaꝝ idoneũ loꝛeʒ
Iſi. ety. xiiij. Ara . ELb ſalicaret: expi acer
bia appllata.i.ſac rimũ vigoꝛẽ oculoʒ

hoc.n.ſignificare iterpꝛetat᷑: eo ꝙ ſit regio thurifera o⸗
doꝛej creãs:in ſaltib' myrrha ⁊ cinamomũ puenit
ipſa ẽ ⁊ Saba appellata a filio Ch'q nũcupat ẽ Saba
Ita diẽ Iſi.xiiij.ety. Pieroſolyma expõit᷑ ĩ opuſclo vo
cabloꝝ Biblie. r ¶ Et mãſit apð eu dieb'.xv. Gal.j.
8 Poc. n. myſterio hebdomadis ⁊ ogdoadis ⁊c. Peb/
doma) ſũptũ ẽ a greco:qð ipſi dicũt hebdomos.Et de

riuat᷑ ab hepta qð ẽ ſeptẽ q̃ſi hepꝑtomos: ↄuerſa p in b

7t ĩd fit hebdomos.Silr ogdoas ab ogdo qð ẽ nomẽ
grecũ deriuat.nã hoc nomẽ octo ſũpſima gred. Ul dꝛ
hebdomas ab hepta.i.ſeptẽ ⁊ doas qð ẽ dies:Et ogdo

as ab ogdo.i.octo ⁊ doas dies.Per hebdomadẽ figni

ficat᷑ vet teſta.cui ſuit ſeptenariꝰqꝛ iudei celebꝛãt ſepti
mũ diẽ.ſ.ſabbatũ. Itẽ ſeptimũ mẽſẽ:ſeptimũ ãnũ:⁊ in
vltio ſeptie decadis faciebãt iubileũ. Ogdoa) ſiue octo
narpſeruit nouo teſtõ:in qͥ celebꝛat᷑ diej octaua reſurre

ctõis: Cõſtrue ſic: utur gentiũ pᷣdicatoꝛ inſtruẽdꝰ erat

hoc myſterio hebdomadis vel hebdoadis.i.ſeptenarij
ꝑ quẽ deſignat᷑ ve.teſ.Et ogdoadis.i.octonarij:ꝑ queʒ
deſignat nouũ:ut.ſ.intelligẽt ꝑx mãſionẽ ſeptẽ ⁊ octo di
eꝝ apud Petʒꝝ ſe eẽ ↄſtitutũ doctoꝛẽ noui ac ve.teſta.
Alit.n. ↄriũ eet illud qð legit᷑ ad Gala.j.Ueni vidẽ Pe
truᷣ.glo.nõ diſcẽ ⁊c. t ¶ Rurſũ ⁊c̃.expoſuit.i retulit.
v ¶ Turreret aut cucurriſſet.i.ne putaret᷑ inutilr pᷣdicaſ
ſe: Gala.ij. x ¶ Pʒ cc. viua vox. Hec ẽ lr̃a antiq. Mo
derni hñt viue voc actꝰa ĩ idẽ redit. Conſtrue ſic: Ciua
vox vel act viue vod hʒ neſcio qͥd latẽil energie.q.d.ñ
poſſum expmere iytũ intero opet᷑:et hoc ẽ qð ſequitur
Et in aures ⁊c.traſfuſa.ſ.vox.Foꝛtiſonat:qꝛ foꝛtoim
pᷣmit᷑ vel ſonat ⁊ tũc trãſfuſa erit noiatiu plalis.Ener
gia. dẽ interioꝛ opatio vlł laboꝛ interioꝛ: Et dꝛ ab en qð
ein: ⁊ erge qð ẽ oꝑatio.Ul deriuat᷑ ab hoc vbo energo
qð ẽ int operoꝛ.ꝓ interioꝛi opatoe ponit hic. Sequit᷑
teſtioniũ Eſchyni ꝑ qð pᷣmiſſa ꝓbat. y¶ Uñ ⁊ Eſchy
nes cũ Rhodi exularet ⁊c. Eſch ynes ⁊ Demoſthenes
duo fſuerũt oꝛatoꝛes:et Eſchynej ipugnauit cãam The⸗
ſiphõtl. Demoſthenes ofendit ⁊ Eſchyno pᷣualuit. Uñ

— .

Cecrop) odidit: ⁊ etiã iſule.vñ Iſi.xiiij.ety. vbi agit ð

² Ec hoc dico. B vitat arrogatiã ↄtinẽ/

f¶ No qd inuẽias ⁊c.

qd qras.i.qͥd qrere intẽdaj.

cili recipit impᷣſſiõeʒ q̃rũlibet figuraꝝ.diẽ g: h

Eſchynes q erat athenienſis Rhodũ in exiliuʒ miſſus fuit
Et hoeðẽ qð ſcribit᷑ in viij libꝛo Ualerij maximi.Eſ. chyne)
cũ ꝓpr iudicialẽ ignominiã relictis Athenis Rhodũ petiji
ſet:atq; ibi rogatu ciuitat ſuã ue in Theſiphontẽ:deinde
Demoſthenis ꝓ eodẽ oꝛonẽ:clariſſima ⁊ ſuauiſſima voce
recitaſſet:ãmirantibꝰ

tfribile vult põdus accomodatũ ſigul vbis p ſono vod effi

Rhoc. nomẽ ẽ ciuitat quam
ſic ait: Rhodos cycladũ pma ab oꝛiẽte i qᷣ Roſe capitoliũ
dꝛ eẽ iuẽtũ dũ ciuitas ↄderet᷑:exqͥ ⁊ vꝛbs ⁊ iſula Rhodos
itat an appellata.
tia vt pʒ ĩ diuiſioe ſuppoſita:⁊ iõ ꝑtꝛaſeo bꝛeuitatl cʒ.
lra plana ẽ. Nec hoc dico ꝙ ſit aliqd tale i me ⁊c. HPec ẽ lr̃a
Hiero.q.d.nõ ꝓpoſui tibi exẽpla pᷣdcã q̃ſi ſentiẽs de me ꝙ;
pp ſciaʒ mèã deas venire ad me:vel ꝙ poſſis aliq vtilia au

caciſſimũ coꝛpis mot ʒ

