nonũ teſtm̃ ⁊c. Iſta ꝑs quã pᷣ manib' habemſubdiui/
dit᷑ in tres ꝑtes:in quaꝝ pᷣma ſtenalrcn tantaʒ iĩ epla
fecerat digreſſionẽ cum dicit: p ¶ Cernis me criptu-
rarum amoꝛe raptũ ⁊c.q.d.licet tantã digreſſioneʒ fe
cerim:nondum meo deſiderio ſatiſfeci. In ſcg oſtẽ t
digreſſionis huius vtilitatem cum dicit: q ¶ Audiui
mus tm̃ quid noſſe.quantũ ad intellectum. r Qui
cupere debeamus.quantum ad effectum.et introducit
auctoꝛitatẽ pſalmi q;'tum ad affect excitatoeʒ cuʒ dicit
8¶ UNt ⁊ nos quoq; poſſumdicẽ ꝛc. Multũ.n.exci⸗
tat᷑ affect in ſacre ſcripture meditatoib. In tertia par/
te ne videat᷑ quaſi iactare ſe ð ſua ſcientia:humilr ſe ac

cuſat de ſua ignoꝛatia cũ diẽ t Ceteꝝ illð ⁊c.i.me

nihil ſcire. Sʒ quõ potuit hoc dicẽ ſocrates vyl HPiero.

matth. Ceia pla⸗

ſbien

Pe tenenen

cum eſſet falſum. Solutio: nihil ſcit homo plene duʒ ẽ

Mꝛologus

gentius eſt ſcripta:cum naturale ſit vnicuiq; plus valere ĩ

en in via.vñ cum dĩ:hoc tm ſcio quod neſcio:idem eſt ac ſua lingua q; in peregrina.illam.n.hebꝛaice:ceteras ſcripſit
bſubſt ſi dicat:ſcig ꝙ nihil ſerte ſcio. v ¶ Tangam ⁊c.oi grece. omẽ vo ſuũ io pᷣtermittebat qꝛ iudeis odioſus erat
Nl uiſ⸗ io iſtius rtis ꝑ ſe pʒ. x ¶ Mattheus ⁊c. iſti qt· eũ legij deſtructoꝛẽ arbitratib. Quocirca de leg atq; cerio
er or Ruaario⸗ dñi/quia ꝑ quattuoꝛ ꝑtes mun niax abolitoe tractaturꝰrce nomẽ ſi un ſteutt e lcriter
rger ipoꝛtauerutno. inuidi
W mẽ dñi. z ¶ Et ÿ ſequeni excluderet le
dte ven cherubi. qd Hoc tãtuʒ ſcio qdð neſcio. uerimus ſcriptoꝛẽ eoꝛuʒ lu ctonis Eſ itaqg illa
ſn interßtat ſcie rlte ¶Tangã ⁊ nouũ bꝛeuiter te cã eẽ medicu:cui laus eſti pii emns eleſf
nu unt oe pleleudie ſtamentũ. Matthe : mar euãgelio:aiaduertim pari is decẽ eplas.ſad ro⸗
anr ſciẽtie. Et nota ꝓ cus:lucas:⁊ iohanes:lqua ter oia verba illi aie laẽguẽma. vna:ad Coꝛi ou.
cherubin hic im· driga dñi: ẽt verũ cherub: tis eſſe medicinam. Jaco as: ad Bala. vnaz: ad
in Pnrie geclgir in⸗ qð Inipꝛetat᷑ſcie plenitulo bus: etiꝰ: Joheſ: Judaſ Eo vna aa
nli a dis unnert: 2 tu corbns oelletl ſunt ſepte chlas ediderũt tã ſe⸗ vnã: ad hile. vnam
N. oſſet tñ dici cdhe lcintillè emicãt: diſcuùrrunt ſticas q; ſuccinctas: ⁊ bꝛe ad Theſſal. duaj. Et
n lubim ꝑ m að in fulgura:pèdes hñt rectos: ues pit ac lõgas:bꝛeues in pi⸗ rmin pn
kenit ad elinabi z in ſublime tendẽtes: ter. vbis:lõgal in ſetctijoꝛutra motpeu inſiruit Ani
ug gulari rſorte ſeri Ja bennenta: Tubiq; volã tus ſit q nõ in eaꝝ cecutiat ſcribit ouaj eplaſ iſte
er. ptoy vicio: aliter tia: Itenẽt ſe mutuo ſibiq; ꝑ lectõe. Apòcalypſis iohiſ ¶ Zimothe oꝛdinatuj
r keſelliae plexi ſunt: lt q̃ſi rota in ro * habet ſacr̃a quot vba. fuira kaul bue
o, à (Per totũ coꝛ tam voluuntur: èt pergüt Parũ dixi:⁊ ꝓ merito vo n m pmag epi
n pii aruld ſan quocũq; eos flat᷑ ſpũſſan lumis laus ois inſerioꝛ eſt nieoffite
n⸗ ta pſentig a futu⸗ cti pduxerit. Paul apls In v̈bis ſingul mliplices ip̃m ad diligentẽ exe/
in ra. b ¶ Scinti ad ſeptẽ ſcribit ecclas:octa latẽt intelligetie. Oꝛo te fr cutionem officij 7 ad
6d le emicat. qꝛ alio, ua.n. ad hebꝛeos:a pleriſ/ chariſſime int᷑ hec viuere: a nari.
Fenplia nſan gy exra numerum ponit. iſta meditarinihilali nol irqus omdiautat e
ici Dilcurrunt Limotheũ inſtruit ac titu, ſe:nihilq; alið querẽ: Inoõn/ tenleʒ epm: inſtruit
ine fulgurai.cõmia⸗ ⁊ philẽmonẽ:ꝓſugitiuo ſa ne vꝛ tibi iã hic in triſ regni eũ: ut ipioſe
mi tõej quibuj a ma mulo depcat᷑: ſp quo me celeſtiſ hitaculũ:l Nolo ut uur officiu. te l
6 5 . Pedes hñt lius tacere puto: q; p auca offendaris in ſcrip tur⸗ ſcis: Enoncokles ar
6, 26.] Pedes ſunt ſcribere. Actũſ aploꝛũ nu ſimplicitate ⁊ q̃ſi vilitate ? vxir laudabilis in ple
mnie amoꝛ dei ⁊ pxiꝰ dam quideʒ vident᷑ ſonare boꝝ:q vl vicio intpᷣtuʒ vel bee:cui familiarej lrfaj
mi. BRecti ſũt p hiſtoꝛiã:⁊ naſcentiſ eccleſie ð induſtria ſic ꝓlate ſũt:ut ac apls ꝓ oneſio
e in vlime llantiam texere: ſed ſi no/ ruſticã ↄtionẽ ſacili inſttu Peuang geioau
ſ⸗ tẽdũt ꝑ deſideriiũ „ — itoeuãgelio baptita
ſpr⸗ . . ſũ fuẽat p¶ Sup à ⁊c. q.d.ñ ſufficerẽ pauli epla ad plenũ
ꝑ terga qᷓ onera ſuſtentat intelligunt᷑ laboꝛioſa oꝑa q ꝙ citate incipientis ecclie. r ¶ Sed ſi nouerimus ⁊c̃. Nitte-
pter deũ fecerũt. f ¶ Pennata. vtutibu . biqq ra plana ẽ. Poſtea agit de catholicis 2 canonic eplis:q di/
i rrieerie ncenausk lze⸗ /tur catholice.i.vles a fide vlis ecclłe nõ diſcoꝛdatej. Dicunt᷑
the' de incarnatioe dñi ſentiat: hoc nimirũ qd Marc aut catholice: acatha vlł catholicon grece qð interpᷣtat vle
e Tucas:⁊ Johanes.ſi queras qͥ˖d Johãne ſentiat:⁊ hoc vyel cõe· el dicunt canonice.i. regulares: a canon.i.regula.
⸗ nimig qò Lucas Marcus ⁊ Matthe. Si q̃ras quid Et vñt ſic ad differentiã eaꝝ: qs fecerũt pſeudo ſub noibus
u⸗ Marcus:hoc qꝰ Matthe: Lucas: ⁊ Johanes. Si q aplon Oel aicunl cenonte ireguares.lein ſide 2 dolerg
1u ras quid Lucas: hoc qd Matthe: Marcus: ⁊ Johan tia palltonu b eii ; vtutib ecclam egrte. pian e
y⸗ nes: ecce rota in rota:ecce reuolutio gloꝛioſa. k ¶ Et s Jacobus ⁊c R Sneatie i Arint ccutio ie
4 . nt ⁊c. fere omnia iſta ſumpta ſũt de. j. ca. Exech. rte int vbů eſt:⁊ ini, latt ei t s
7 Sanias aplus c. Poꝝ opinio euellit᷑ in gloſa in ꝓ inſanire. equit de apocalypli. t ¶ Apocalypſis Johis

⁊c. Apocalypſ grece reuelatio latie:qꝛ młta occulta ibi re
uelat:et ↄpõit᷑ ab apo qð ẽ re ⁊ calypſ qð landt ire
o te ⁊cẽ. vide

uelamẽtũ vel reuelatio.ceia plana ſũt. v⸗
diuiſionẽ pcedẽtẽ. vBeotenaael Uñ eccl. j. Beat;R q i
iſti vſat bois ꝗͥ ponit illa ĩ coꝛde ſuo ſapiẽs erit ſp. x¶ No
ne vẽ c. q.d.p ſcripturaꝝ meditatoneʒ mauducer ad ↄtẽ
plãð celeſte hitatõeʒ:Eccł xiiij. Bis vir ꝗ in ſapia moꝛabit
⁊ in iuſticia meditabit ⁊ ĩ ſeſu cogitabit circũſcriptõem dei
7C Nolo ut offendaris in ſcripturl ⁊c.] Littera plana eſt.
b 4 *

pncipio eplaꝝ que dicit: Quoꝛundã inſania ꝑcutit di-
centiũ eplłam q̃ ad hebꝛeos ſcribit᷑:nõ fuiſſe Pauli: ſed
Barnabe vel clement vel Tertuliani vel luce:qͥs ĩ hũc
erroꝛẽ occaſio duxit h':qꝛ nec ſalutatõ eius noie intiu
lata pᷣſcribit:⁊ longe facundioꝛe ⁊ ſi plendidioꝛe ſtilo y
cetere eſt edita.quibus ſufficienter rũdet hoc mo: quia
ſi iõ nõ eſt dicẽda pauli qꝛ nomẽ eius in titulo no hi: ⸗
nec Barnabe:nec alicu pᷣdictoꝝ:cũ nullius eoꝝ noie

titulata ſit. Nec ob id qᷓ; pauli nõ eẽ putãda ẽ: qꝛ dili

—

Mon ſu ta petulãs ⁊c. hic humili ſe excuſat ꝙ ãſi ſeio pre.i. nõ apte:ac de tumiditate hermagoꝛe q.d. ut cũ qᷣ
us magrm non affectet: cũ dicit: ʒ ¶ Mõ ſuʒ tã ⁊cẽ. Per daã pᷣſumptòoe loquar. r ¶ Conaboꝛ ſcire tecũ.i.q̃ſi ſci

hoc pʒ:ꝙ nõ eſt pᷣſe/ umptuoſus de ſcia. Nota ꝙ petuloꝛ arij
dicitur luxuriari vel impoꝛtune petere ⁊ ꝓpꝛie coitum. et

ens reſpondere qᷣcqd q̃ſier. Hermagoꝛas qdã fuit rhe/

toꝛ multũ pᷣſũptuoſus qͥ multuʒ rephendił in pn pᷣme

inde dẽ petulãs luxurioſuj ⁊ impoꝛtune petẽs.Pic ponit p rhetoꝛice:qꝛ turpit᷑ errauit in aſſignãdis ꝑtib ↄtrouer/

impoꝛtunus vel qua ſie gnãlis. Sextũ
ſi petẽs laudẽ põt ety ”ÿMZ Acnena amnics
H erét: in vna eadẽq; ſentẽ re cònaboꝛ. (Ca. VIII. bi eßeo tas.
ulca.i.luxurioſa aaa n aſi alif-nsnrer — . fimij tagit in pn octa
lia irrõnabilr mouẽt lia alit᷑ doctus: alit ſentiret· Abẽs hic amatiſſinũ ui capli cĩ dicit:

ad coituʒ põt dici pe⸗ indoctus. Mon ſum tã pe Nti frẽm euſebiũ: ꝗ lra AViII.
tulas: qroõnabilier tulans èt hebeſ:uᷣt hoc me rũ tuarũ mihi gram dupli s Abes hie
mouet ad aliqd agen noſſe pollicear: t eoꝛũ fru cauit:referẽs hõeſtateʒ mo 2. qui
u vel dicendu. vnide ctus cape in fra:quoꝛuʒ ra rütuop: ↄtemptũ ſchiſdey Ieratteligi
dicit: v ſuʒ tã petu ctus cape in tra:quo:uʒ ĩja ru tuoꝝ:ↄtemptũ ſcli: ſus 7 multuz duͤi
lans. i. ta ipoꝛtum v dices in celo fixe ſüt: ſ vel amicitie:amoꝛẽ xpᷣi. Ham gebat Paulinuz.
bꝛutus ve petens lau le fateoꝛ: ſedenti me Pfero: 6 pꝛudẽétiã 2 eloquij venuſta t (Qui lrax tu
de. a ¶(Et hebes i. maͤgfm renuẽſicòmitẽ ſpõ te: ẽt ãbſqʒ illo: ip epla bᷣ aꝝ mihi graʒ du

rccbenats ſiulus deo. Vcteti darͦpulſanti
vel obtuſus. b(lt pit᷑: qrens iuenit. Diſcam
hme ⁊c. Coſequent
oñndit ſe nõ pᷣſumẽ de
vi Aninetia ꝛci dir
ane no ſu taz pe ac de bermagoꝛe tũiditate
tulas ⁊ hebes ut po- ceffũdã ꝗcꝗd qſieriſ tecũ ſci
licear me poſſe caper ðð
in terra. Fruct.i. vtu .
tes. Eoꝛum.ſ.ſcõꝛũ viroꝛuʒ. Galat.v.fructus ſpũs eſt:cha

ueret i celo. Obuᷣiꝰ te mãi

ritas: gaudiũ: pax: paciẽtia:ilõganimitas:bonitas: benigni⸗
tas manſuetudo: ſides:modeſtia: ↄtinentia: caſtitas.
dD ¶ Quoꝛũ radices.i.affectões. e ¶ In celo fixe ſũt. p in-

tentõem. f ¶ Sed velle me fateoꝛ. hie noticiã ſcripturarũ

⁊ imitari vita ſãctoꝝ:⁊ nõ im volo: imo etiã ad hoc labo
ro.Uñ ſequit᷑: Sed eniti me pfiteoꝛ. Eniti.i.extra vel vltra

alios niti: pigros ꝗͥ rep̃hendunt᷑ ꝓuer. xxj. Deſideria occi

„

ſcam rrti in ſalo nauicle funẽ ma
1ĩ fris quoꝛũ ſcia nobis pꝑſe gis pᷣcide qᷓ; ſolue. Memo cit. duplicauit in
bexcipiã: lêt ut ĩepte aligd

ꝓ lucro cõputa.Antiquʒ

ro
ferebat. Feſtia qᷓſo te:ẽt he te miſſaj te vmen

dãdo gratioꝛeſj fe

renũciatur ſclo bũñ põt vé i: Referèj S
de: que ↄtempſit ut vẽdeẽet l v. ſq; il⸗
Quicqd ĩ ſũp:ð tuo tulen ſſᷣeis medatone.
x ¶ Ipla epla pᷣ/⸗
ferebat. i. ptende
bat ⁊ manifeſta⸗

bat. y¶ Feſtina qſo ?. Sicut dem̃ ẽ ſupꝛa.Iſta total
epla diuidit in tres ꝑtes.ſ.in ꝑtẽ exoꝛdialẽ:narratõeʒ et

ↄclonẽ. Expeditis duab pmis ꝑtibꝰ:hic ſbdit᷑ ttia ↄ-clo

in qᷓ hoꝛtat᷑ paulinũ ut feſtinet exire de ſeclo:et inuitat

ad douo.ſ.ad vitãda moꝛe pericla:et ad abijciẽda mũdi
retinacula. pmũ notat ſbᷣ metaphoꝛa nauicule cui imi
nẽt ꝑicula circũq̃q;.vñ dic: v¶ Feſtina q̃ſo.ſ.exire de

ſclo: in q́; te młta circũdat picula. 3 ¶ Et herẽti ⁊c᷑. Fu

dunt pigrũ:noluerũt quicq; man eius oꝑari c᷑. g ¶ Se nis cito pᷣ̃ſcidit᷑:in ſoluẽdo moꝛa ↄhit᷑ vñ p hoc exẽplũ

denti.i.ocioſo.vel ſedẽti ad audieno. h e p̃fero.i.p⸗

oculis illius fero paratus ad oↄferenduʒ nõ ad magiſteriuzʒ

vſurpandũ:et hoc eſt qð ſequit᷑: i agiſtrũ renuens
i.refutãs. k ¶ Comitèe ſpondeo.i.ꝓmitto.q.d.nõ quero
magiſteriũ:ſʒ exhibeo me tibi ut ſociũ. Ponit autẽ Hiero.
multa allicitiua:ut poſſit monẽ paulinũ ad veniendum ad
ipᷣm.pmũ eſt ſtat equalitas qð notat᷑ cũ dẽ:Comitẽſ podeo
õm eſt ꝓficiendi facultas:qð notat᷑ cũ dic: l ¶ Petenti

dat᷑ c. Matth. vij. Luce.xj. Et.j.iacobi ſcribit᷑ Siqs ve/

ſtrũ indiget ſapia poſtulet a deo ꝗͥ dat oĩbꝰ affluent ⁊c. vñ
petẽti a domino donũ ſcie dat᷑: Pulſanti ꝑ meditatoõnes ex
ercitiũ apit᷑ intelligentia ſcripturarũ. m uerens. hüi
liter. n ¶ Inuenit. affluent. vel inuenit in vſũ venit eoꝛuʒ

7 7„

que humilr qrit. ertiũ allicitiuum ẽ ſacre ſi cripture digni

tas: vñ dicit: o ¶ Diſcamin tris ⁊c᷑.· Inec eſt ↄriũ illud qd

oꝛ.j.Coꝛin.xiij.Scia deſtruet᷑ qꝛ hoc erit ßm modũ ⸗ imp-

fectõem:ſʒ ꝑmanebit ſᷣm ſbam:ſapᷣ.iij. Gonoꝝ laboꝝ glo⸗

rioſus ẽ fructus.et ꝗᷓ nõ ↄcidat radix ſapie z illos q amit
tüt tp̃s in vanis ſciẽtijs.ſ.diſcẽtes ⁊ nunq; ad ſciaʒ veritatj
pueniẽtes:ſicut ſcribit᷑.ij.thimo.iiij. Itẽ eccł. viij. Eſt hõ qᷣ
dieba noctib'ſomnũ oculis nõ capit:⁊ intellexi omniũ

opeꝝ dei nullã poſſit hõ inuenire rõem eoꝝ q̃ fit ſb ſole.

Et ito plus laboꝛauerit ad q̃renõ tãto min inuẽiet. hoꝛũ
ſcia nõ ꝑmanebit.vñ.j.Coꝛin.j.Perdã ſapiaʒ ſapientiuʒtu
pꝛudẽtiã pꝛudẽtiũ repꝛobabo.Quar tũ allicitiuuũ ẽ recep:
ri hoſpitis vrbanitas:vñ ſequit᷑: p Obuin) ⁊c. Quitũ
ẽ cooꝑandi volũta):vñ ſubdit᷑: q ¶ Et ut inepte aliqd ⁊c.
Oꝛdina ↄſtructõem ſic:Et ut ego effundãi.dicã: aliqd ine

ei innuit ꝙ abſq; moꝛa hoc facienð ſit: hoc ſalũ dꝛ ma

re:et deriuat᷑ a ſale qꝛ ſalſũ ⁊ amaꝝ ẽ.vñ vſus dꝛiales ĩ

opuſculo de vocabulł biplie q;s inuẽies vbi exponit᷑ ma

re. a ¶Nemo renunci aturꝰ. Hic hoꝛtat ad abijciẽda

mũdi retinacla. Eſt aũt duplex retinaculũ qõ retardat
ſclo renũciatuꝝ.ſ.am oꝛ pecũie:⁊ timoꝛ penurie.amoꝛ
pecunie ↄſiderat᷑ in tribꝰ:in venditõis reꝝ retardãte ſo/⸗
licitudine:in ↄtentioſa repetitõne:in alienãdi volũtate
Retardateʒ vendẽ di ſolicitudinẽ excludit cum dicit:
a ¶ Nemo renũciatur ⁊c. bene.i.honeſte vel ſine cuꝰ

piditatis admiyxtõe: Eccl. xxvij. Sicut in medio ↄpagi

nis lapidũ palus figit ſic ⁊ int meqiũ emptõis ⁊ vendi/
tõis us uſtiabit᷑ peccat.nemo g põt bene vendẽ ea.

b ¶ Quedtempſit. ut ꝓ his ꝓceſſu tpis vendẽdis ĩ ſe-/
culo remanẽ nolit.ſi.n.remanẽt ↄcupucẽtie ſignũ eſſet

Ne aũt paulin allegaret neceſſariũ ſibi eẽ ſolicitudinẽ

circa reꝝ venditõem.ſ.ꝓpter ſuã neceſſitatẽ:vel ꝓpter
alioꝝ vtilitatẽ vtrũq; excludit.Q nõ ꝓpter ſuã neceſſi
tatẽ opoꝛteat eũ hoc facere oñdit dices: c ¶ Quicqᷣd
in ſumpt' de tuo tuler ꝓ lucro ↄputa.q.d.quicqᷣd ſiue

multũ ſiue paꝝ:de tuo tulen in ſumpt.i ꝓpter ſum/

ptus faciẽdos in via:ↄputa ꝓ lucro.i.ꝓ magna acqſiti

onee:qꝛ ſic vitabis moꝛe piculũ ſi iter fecer idilatũ. ¶p

pter glia vtilitatẽ ñ opoꝛteat eũ hoc facẽ:oñdit infra
vbi dꝛ: Niſi iu ſꝑ recraſtinãs ⁊c.qð exponit in loco ſuo
Quẽ reſiduũ diuiſioiſ ſupꝛa vbi cuꝛꝛit ĩ oꝛdie ſuo:qpp
de An

bꝛeuitate ptrãſiẽ lr̃azʒ ꝑ oꝛdinẽ exponẽ ppono. d(
tiquũ dem ẽ c&]] Tam aꝙ ponunt bic ꝓ et. q. d. nibil

plicauit.i.lr̃as a

—— — — —.,.— — — — —. —. — — -—

—˙ — — —.

—, —. ðð

— – – — — —.—

— =

uci
liſic
ite
Prne
Ddbe
dami
nn
0eg⸗

beshie
qvi
treli
nzdili
linuz.
an u
du
as 9
omen
eſſe
nitin

pil⸗
one.
aß⸗
de

total
ier
od
uitat
müci
lim’
ede
ni
dima
glesi
üms
ciice
Nrdar
moꝛ
leſo⸗
tate
:
ec⸗

WI.

¶MDꝛologus

ei ſufficit cũ ſp vellet plus hẽe:Eccl.v. Auarꝰnõ iplebit
pecunia: et ꝓuer.xj.Alij diuidũt ꝓpꝛia ⁊ ditioꝛa fiũt:
alij rapxũt nõ ſua⁊ ſp in egeſtate ſut:tales retinet timoꝛ
penurie:ſed non eſſet eis timendum quia: e ¶ Creden
ti.iuinis conſilijs de relinquendis terrenis:
f¶ Tor mũduj
diuitiaꝝ eſt. cotẽ .
Pear,lel aeni dictum eſt: Auaro deeſt tã
niſtratiuꝰ. vñ Lu Rön”;
atu.. 'n Lu quod habet: q; q nõ hʒ.]
xij auado miſt ede toͤt müces vimicr⸗
vos ſine ſacculo e RRi
⁊ pera et calcia arũ eſt. Inſidelis aũt etiim
ment nunqd ali obolo ĩidiget. Sic viuam
q defult vobise ãqſi nil htes: ⁊ oia poſſidẽ
lt dierut' teg, Aièr' atqʒ veſtit᷑ diui
hil. Nõ ẽ g metu E. 1 E
ſaruũ: quia vbien in ptãte rẽ tuã vede:lſi nõn
habebunt necel“ heẽs ꝓijce. Tollẽti tůnicã:

ſaria qͥ relinquũt i 3. [CÆ„iſe
oĩa pꝛopter chꝛi⸗· palliũ reliquẽdũ ẽ:l Scili

ſtum. g ſ cet niſi tu ſp recraſtinãſ ⁊ di
delis ⁊c. infide- em ð die trahẽs caute ⁊ pe
lis.ſ.q non credit
dei conſiljs.
h ¶ Etiam obo lo indiget.ideſt nummis. Econtrario
dẽ de credẽtibus.ij.coꝛi.vj.Sicut egẽtes: młtos autem
locupletãtes.et ibideʒ ſubdit᷑ hic:Sic viuam q̃ſi nihil
hñtes ⁊ oia poſſidẽtes.ſic pʒ ꝙ nõ timẽda ẽ penuria ex
– ax. et ſilr oſtendit᷑ nõ eſſe timenda penuria victua
ium vel veſtium:quia modica ſufficiunt his qui mo/
deſte viuere volunt.vnde dicitur hic: Edr atq;
⁊c..i.chꝛiſtum ſequentium:non dicit cibus ⁊ veſtimẽ
tum:que ſonant ex abundantia:ſed victus ⁊ veſtitus q̃
ſonant ad ſufficientiam.j.ad Timo.vj.Habẽtes alimẽ
ta ⁊ quibus tegamur:his cõtenti ſumus.Et meli mat
thei.vj. Nolite ſoliciti eſſe dicẽteſ:.quid manducabim ⸗
aut quid bibemus:aut quo operiemur:et ſequit:Que
rite pꝛimum regnuʒ dei:⁊ iuſticiã eius:⁊ omnia hec ad
ijcientur vobis. Conſequent excludit alienandi volun/
tatem dicenj: k Si habes ⁊c̃.l.i.aliena a te ⁊ ex pꝛo
pꝛia te. ¶ Si non ⁊c̃.lideſt quaſi vilem contemne
nec eſt contrarium quod hic dicitur: quia quod ſupꝛa
dictuʒ eſt:nemo poteſt bene vendere ⁊c. quia ibi pꝛohi/-
betur venditio retardans ⁊ impediens:hic vero cõcedi
tur venditio indilata ⁊ expediens:de q̃ dicitur Matth.
xix. Si vis pfectuj eſſe vade ⁊ vende omnia que habej

7 da pauperibus: ⁊ habebis theſaurum in celis: ⁊ veni

dit cum dicit: m ¶ Tollenti tunicam.⁊ inſuper.
n ( Et pallium ⁊c. ſcilicet potius q; cum contentione
repetatur. Iſtud ſumitur de Matth.v. vbi dicitur: Si
quis vult tecum iudicio contendere ⁊ tunicã tuam tol/

⁊ ſequere me. fkeln ſuoꝛum repetitionẽ exclu

lere:dimitte ei ⁊ palliuʒ. Quibꝰ⁊ qualiter liceat ſua re

petere nota per hos verſus:Expedit ifirmis licet abſq;
dolo ſine lite. Pꝛelatij licet:hoc nõ expedit anachoꝛite
Non licet ut res per eum ſint res in lite petite.Iſti ver/
ſus videntur ſumpti de glo.j.Coꝛin.v.Anachoꝛita di/
citur eremita:per quem viri perfecti deſignantur.et di-
citur ab ana quod eſt ſurſum: ⁊ choꝛe quod eſt aula vl
coꝛ:⁊ teneo nes:qꝛ ſcilicet debet tenere coꝛ ſuum ad ſu-
perna.vel ab ana quod eſt re:⁊ choꝛus quaſi remotus
a choꝛo.i.a multitudine.quia vero ut ſupꝛadictum eſt
Paulinus poteſt dupliciter retardari circa venditõem

rerum: ſcilicet ꝓpter ſuam neceſſitatem: aut ꝓpter alio

rũ vtilitatem. Dꝛimum excludit Hierony.ſupꝛa dicẽs

Quicquid de tuo ⁊cẽ. Secundum excludit hic cum dicit:
o ¶ Silicet niſi tu ſemper recraſtinans:⁊ diem de die tra
hens caute ⁊ pedetentim tuas poſſeſſiunculas vendider ñ
habet chꝛiſtus vñ alat pauperes ſuos.q.d.Credij tu ꝙ chꝛi
ſtus nõ habeat vnde alat:ideſt nutriat pauperes ſuos ꝗᷣ ſũt
eius puiſioni ſpeciali
„ — ter derelicti:ſicut dici
detẽtim tuas poſſeſſiũclas tur ĩ pſalmo:Tibi de
vendideris:non hʒ xpᷣs vn lictus eſt pauper: non

haꝛabet inc. Niſi tu. ſ.
de alaĩ paupes ſuos. CT) recraſtinãsi. craſti⸗

tũ deo dedit:qꝗ ſe obtulit. no in craſtinum ꝓte/⸗
Apli tm naueʒ ⁊ retia relid lans ꝓpoſitum tuuʒ
rũt: lvidua duo era miſitliĩ ererere
gacophylaciũ:⁊ pfeꝛt cꝛeſi trahens. Tendideris
diuitijs. Facile ↄtenit ola caute.i.diſcrete ne de
ꝗ ſe ſp cogitat eẽ moꝛituꝝꝑ. cipiaris in pꝛecio. Et
S’ð’JßZD Bedlrentint ⸗paulari
lieir r Mis vel pꝓgreſſiue ne deci-
Explicit epiſtola ſacti Hie piarte ernporigimter
ronymipꝛeſbyteri ad pau uallo. Doſſeſſiuncu⸗
linum pꝛeſbyterum. las tuas.q.d. ſtultuʒ
eſſet hoc credere.Cau
te ꝑ deriuationem de
ſcendit a caueo cauej. Pedetentim a pede ⁊ tento tas.⁊ tra-
ctum ẽ a ceco: vel ab illo qui in tenebꝛis ambulat: qui pau
latim viam pertentans cauet ſibi ne pedibus offendat.Ne
autẽ diceret Paulinus illud quod ſcribit᷑ Eccl.vij. In mul-
titudine munerum meoꝛum reſpiciet deus. oſtendit ꝙ deuj

non querit noſtra ſed nos.vnde dicit: p ¶ Totum ſe deo

dedit ⁊c. Et pꝛopterea deus magis acceptat affectuʒ q;ᷓ da⸗/
tum. et hoc oſtendit per apoſtolos viduam ⁊ creſum.
q Apoſtoli nouem tantum ⁊c. Hoc dicit de Jacobo et
Johanne: Matth.iiij. ⁊ Luce.v. r. ͤu⸗ duo era ⁊c̃.
Luce.xxj. Marci.xij. S ¶ GBatophylaciuʒ.cõmuniter ap/
pellatur arca vel locus vbi ponitur pecunia ad ſeruanduʒ.
In Exechiele gaxophylacia ponunt᷑ pꝛo excedris vel camer
pꝛout hic accipitur gagophylaciũ dicitur arca deſuper foꝛa
men habens poſita ad dextram ingredientibuj circa altare
in quam mittebatur pecunia offerentium ad ſartatecta tẽ
pli reparanda:⁊ ibi ſeruabatur. Et nota ꝙ gaxa lingua per
ſarum dicitur pecunia:diuitie vel theſaurus. Philaxe ver
bum grecum eſt idem qð cuſtos.vnde a gaxa ⁊ philaxe qð

eſt ſeruare dicitur gagophilacium:quaſi gagam cuſtodiens

viij. Johannis ponitur pꝛo poꝛticu in qua gagophilacium
ſeruabatur. vnde dicitur ibi: Hec verba locutus eſt Jeſus iĩ
gacçophylacio ⁊c. Creſus lydoꝛũ fuit ditiſſimus: per quem
deſignantur diuites qui mittebant munera in gagophylaci
uʒ:quibus hec vidua a domio eſt pꝛelata. Quia vero ſetcu
lum relinquentibus frequenter occurrunt inſultus tẽtatio
num:ideo contra inſultationes quaſlibet dat ſalubꝛe reme
dium dicens: t ¶ Facile contemnit omnia qui ſe ſemꝑ co
gitat eſſe moꝛiturum. Sic patet expoſitio epiſtole ad Pau/

linum.

Sancti Hieronymi pᷣſbyteri pꝛologus in bibliã finit.
b §

Eſiderij mei. Iſtã eplaʒ ſcripſit hiero. Deſide

teuchu Moyſi de hebꝛeo traſferret i latinuʒ
nõdũ.n.trãſlat erat niſi de hebꝛeo i grecum
tꝛ gde greco ĩ latinũ.⁊ qꝛ trãſlatioes ille mltas
habebãt coꝛꝛuptioes

tũ ꝓpter falſitatẽ exẽ —— ,B .
plariu: t ppi ipitiaz ¶ ¶ Incipit pꝛefatio ſancti
iralatoꝝ: Diero. dD. Hieronymi pſbyteri in pẽ
ſiderij pᷣcib'obtẽpan) tateuchum
de hebꝛeo in latinum 19 Ia
traſtulit berateuchu Eſiderij mei de
chi ppoſuit illuʒ plo ſiderataſaccepi
e an glog⸗ eplas:ꝗ quᷣodã
bꝛo 5 Rufinũ ꝓlo⸗ SSõ
appellat. Eplaʒ auteʒ el 6 . Se den
ad paulinũ qͥ qʒ i mo cu daniele loꝛtu enome
dernis biblij pſeriba obſecrantis ũt traſiatũ ĩ la
nt erareu ho tinã linguã ð hebꝛeo ſmo
necuu pn Etateuchũ nr̃oꝛũ auri-
te exepla ſcribit: ſʒ in tradgere. uop
ſcoo libꝛo ð Rufinuʒ certe et obtrectatoꝝ meo⸗
noĩat epla ad Pauli flatratib patẽſ:lqui me aſſe

nũ. Et nota ꝙ ꝓlog'

ꝓemiuʒ:pᷣfatio: ⁊ ar rũt in ſeptuagita iterpꝛetũ

gumẽtu idẽ ſignificat ſuggillatõem noua p vete⸗
ſ. pᷣlocutionem in ſe-
quẽj opꝰ itroductiuõs

Eſt ẽt tm ꝓlog in libꝝ:q.ſ.itroductoꝛi ẽ in ipʒ:vt ẽ ille añ
apocalypſim.ſ.Oẽs q pie volit viuẽ ⁊c.⁊ talis plog nõ ẽ
de libꝛo. Itẽ eſt plog'in libꝛo q ẽ ꝑs libꝛi:vt ẽ pncipiũ apo/
calypſ.ſ.Apocalypſ Jeſu chꝛiſti:quã dedit illi de.⁊ dẽ p⸗

gus a ꝓtos qð eſt pmuʒ: a logos pmo:q̃ſi pᷣm ſᷣmo.ſ.pᷣfa

tio vel pᷣlocutio.Uel dꝛ ꝓlogus qſi plog q̃ſi ſᷣmo pᷣcedens.
Pꝛoemiũ dẽ a ꝓtos qð eſt pmũ:⁊ emon vel emũ qð ẽ ſer⸗
mo vel pᷣma modulatio. aũt dẽ ꝓemiũ q̃ſi ꝓ emul fem
vel qſiꝓiuiũ:qꝛ pᷣma via vł pᷣcedẽs e ad libꝝ.Etymologia
eſt:pᷣfatio.i.pᷣlocutio a pᷣſoꝛ pfarij dꝛ. Argumentu dẽ q̃ſi ar
gute.i. callide inuentũ. Uñ apis argumẽtoſa.i.callida dicit᷑
Uerſus:Eſt bꝛeuis argut:ẽ callidus atq; ſonoꝛꝰ.Argumẽ
tũ hʒ alias ſignificatões ð qb'nihil ad pns. a Denderg
mei ⁊c. Pꝛolo' iſte in qnq; ꝑtes diuidit᷑ pᷣncipales.in q̃ru
pma oñndit pᷣncipale motiuu ad traſferenduʒ pẽtateuchu.ſ.
Deſiderij obſecratõʒ cũ dic:Deſiderij mei⁊c᷑.vſq; Obſecrã
tis.In ſcõa duplex aſſignat retractiuũ.pmũ oꝑijgrauitatẽ
cũ dicit: Periculoſuʒ op'ac̃. Scòõm detractoꝝ malignita/
tẽ:ibi Et obtrectatoꝛüũ meoꝝ ⁊c. In tertia ſcariũ poit ſue
trãſlatois motiuũ.ſ.oꝛigenis ſtudiũ vel imitatõeʒ:ibi Qð
ut auderẽ. In quarta pte ſe excuſat ꝙ nõ intẽdit danare ve
teres ꝑ ſuà trãſlatõeʒ:ibi Quid igit᷑ ⁊c. In qnta petit Deſi/
derij oꝛationũ ſpuentõem:ibi Nuc te depᷣcoꝛ ⁊c. Subdiui/
ſiones patebũt in lr̃e ꝓſecutõe.In pᷣma pte oñdit affectum
ſuũ ad pmã obſecratoem:quã delcribit triplr. Pꝛio ex no/

mie cũ ꝓnoie affem deſt ignote.ſcõo ex noĩs pᷣfiguratone. ter
tio ex cois vtilitat amoꝛe. pmum notat cũ di: a ¶ Deſide

rij mei.i.mei vł mihi dilecti vel mei amici.Deſideratas ac
cepi lr̃as.Secundũ notat᷑ cũ dꝛ: b ¶ QAui qͥdaʒ ⁊c.q.d.
myſticũ eſt ꝙ cũ Daniele cõicat in noie:Dañ.ix.Daniel ab
angelo vocat vir deſiderioꝝ:ſicut iſte Deſider appellatuj
qð vocabulũ fuit pᷣſagiũ.i.diuiatio ſiue pᷣſcia vel pnuncia
tio ſuturoꝝ:ut ꝑ hoc ꝙ vocateſt Deſider ſignaret᷑ deſide
rapil ſuturꝰ vł deſiderabil poſtulaturꝰ. Tertiu notat cũ dẽ
c ¶ Ur traſlatũ ⁊c.] Pẽtateuchꝰ ſupꝛa exponit᷑ in epla ad
Paulinũ vij.ca.In ſcoa ꝑte notant᷑ duo retrahẽtia a tranſ
latiõe faciẽda. Pꝛimũ eſt oꝑis grauitas:qð notat᷑ cũ dicit᷑:

rio epᷣo familiari ſuo ꝗ eũ rogauerat ut pẽta

dotiõis miſcuit aſterico et
obelo.i.ſtella et veru om̃e

¶ ¶Dꝛologus in pentateuchũ

d¶ Periculo ſũ op'ẽ certe.ſ.qꝛ difficile ẽ ⁊ arduũ vnde
poſſet ibi hõ deficẽ vł errare:⁊ iõ dic:piculoſũ. Scoõm
retrahẽs ẽ detractoꝝ malignitas:qð notat᷑ cuʒvꝭ:
e ¶ Et obtrectatoꝝ ⁊c. Canib ↄpat detractoꝛes cum
dic Latratib:q ↄ quẽlibet ignotũ qtũcũq; bonũ obla
trat ⁊ dẽtibꝰlace⸗/
rãt.Silr ðtracto

ribꝰcudẽe: ità ingeniũ qᷓ̃ſi res irronabili bñ

tõi antiq traſlatiõem theo

lire:⁊a ſculpere.Lertio notat᷑ eoꝝ malignitas:ꝙ veterej/
modernis magis ingenioſos eſtimãt ⁊ pponẽdos iudi/
cãt.vñ ⁊ veterei traſlatoões plus ꝗ moderna) appꝛobãt
qð notat᷑ cũ dẽ: g Gea ingeniu ⁊c. Sicut. n. vet vi⸗/
nuũ melius ẽ nouo:ſic dicũt ipſi veteres ſptilioꝛib'inge/
nijs floꝛuiſſe qᷓ modernos.et veteres traſlatões moder
nis eſſe melioꝛes cũ tñ dicat pᷣſcian in pncer maior vo/
lumis:Cuius auctoꝛes qto iunioꝛes ſũt:tãto ꝑſpicatio
res ⁊ ingenijs floꝛuiſſe ⁊ valuiſſe diligẽtia oĩ iudicio cõ
firmant eruditiſſimoꝝ:vel ꝓbates ingeniũ modernoꝝ
plenũ ſpuma ſuꝑbie:iicut nouũ vinum ſpumat ⁊ eijcit
qð hʒ imũdicie.q.d.dicũt me ⁊ alios modernos ſuper-
bos eẽ:⁊ qcqd facim ex pᷣſumptoe pcedẽ:⁊ dicũt id eẽ
pᷣſumptuoſu ⁊ loq̃citate plenũ.ſicut nouũ vinuʒ inflat᷑
⁊ magnũ facit tumultũ: qͥj oñdit humilitatẽ ſuã ⁊ in
tentoij puritatẽ dicẽs: h ¶ Lũ ego ſepiſſime teſtat᷑ ſim
me ꝓ virili poꝛtõe i tabernaclo dei ⁊cc In tabernaculo.
ideſt in eccłla. Pꝛo virili poꝛtioe.i.q;'uis mea reputatio
ne ſit exiguũ:tñ in ſacra ſcriptura ad vtilitatẽ eccle offe
ro qð poſſum.Uel ſᷣm aliã lr̃am:ꝓ virili poꝛtõe.i.pꝛo
debita pte. Scõm leges virilis poꝛtio dꝛ:qñ hereditas
filijs eqᷣtr diuidit.q.d.virilẽ poꝛtõeʒ hereditat expecto
ꝓ q̃ ſicut poſſũ in vinea pꝛiſfamilia laboꝛare volo.vñ
Ouid de põ.in pnci ſcði libꝛi dic ſic: Saudia ceſaree
mentis ꝓ ꝑte virili:Sũt mea puati nil hʒ illa dom.i.

vinũ ꝓbãtes cuʒ ego ſepii ven deſe uar d
ſime teſtat ſim me pꝛo viri aue Grar. Ernot
li poꝛtõe in tabernaclo dei bic triplex eoꝛuz
offerre q̃ poſſim nec opes malignitas:quia
alterialioꝛũ pauptate ſas aut vii dcis obla
n. Qð uᷣt auderẽ oꝛigenii eſ Nur auctois
me ſtudiũ ꝓuocauiuꝗ ẽdi puerſã intẽtiöem

affirmãt: q nõt
cũ di: f Qui
me aſſerunt ⁊c.

op diſtinguẽs:duʒ aut illu “ geiuar
ceſcẽ facit qᷓ minꝰ añ fuerät Et dꝛ a ſuggillo
aut ſupflua queq; iugulat las qõ ẽ ↄdenare
7ſodiu: ? maxime q euan mmaguare ſugge
geliſtarũ ⁊ aploꝛuʒ aucétas Cudere l ſacnn
do is cudẽ dẽ fa⸗
bꝛicare:ſerire:po

ꝓ magna pte.vel ſicut vn de romanis vir ſũ.nã in aa

oẽs romani ꝑticipãt. i ¶ Mec op altero c.].ſ. teſtat
ſũ.q.d.Sicut oblatio diuitũ no fedat᷑ ꝑ oblatõem pau
peꝝ:ſic nec ꝑ meã inipᷣtatoem fedat traſlatõ ſeptuagin
ta interpᷣtũ. In tertia ꝑte ponit ſcom traſferẽdi motiuũ
qð eſt oꝛigenis imitatio vel ſtudiũ.vñ dicit: k *
ut audere ccʒ. lad traſferenð ꝑ ſui imitatoeʒ: I ¶ Qui
editõi antiqᷓ c. ꝓmulgauit.i.manifeſtauit. Nls pmul
gare oꝛ q̃ſi ꝓmptu.i.manifeſtũ multis agẽ. Antiquam
editõem appellat traſlatõem ſeptuaginta:q̃ ceter antiq
oꝛ fuit qͥ trãſtulerũt de hebꝛeo in grecũ ſicut dicit Jſi.iĩ
vj.ety. In opuſculo ẽt de vocabulis biblie:vbi exponit᷑

re

¶ Mꝛologus in pentateuchũ

interpꝛes: inuenies qͥt fuerunt interpᷣtes:⁊ quib tpibus
interpᷣtati ſũt. Et qꝛ trãſlatõ ſeptuaginta alicubi erat di
minutaaalicubi hebat ſupflua:Oꝛigenes miſcuit ei trã

ſiatõem Lheodotõis adiciẽs ea q deerant:et ibi pone
bat aſtericu.i. foꝛmã aſtri: ꝑ qð innuebat ꝙ ꝑ additoeʒ

iſtã illuceſcebant
q̃ pus deerat. Et
dsalteric ab ꝓmulgauit.In quũibꝰmũᷣl
ragenennee ta de veteri teſto legim q
vel ſignũ. Et vvi nr̃is codicibꝰ nõ hñt᷑: uᷣtẽ
erat ſupflua poe illud:ex egypto vocaui fili
bat obelu: ideſt ſi um meũ:t qm nacçare vo
ni lagitee aſi iu cabit: ſet videbũt in quẽ cõ
tis falſitatẽ ilamm Puxerũt: t fluina de vẽtre
Belos grece dĩ ſa ebᷣ fluẽt aq̃ viue:lẽt q̃ nec o/
gitta: p anpoſi- culus vidit nec auris audi
e nliſe ʒieu uit nec in coꝛ hoĩs aſcẽdit
pud latinos obe pparauit de diligẽtibus
8 „ NP ⸗
lus dẽ. Et ut vta ſe: et miłia alia què ꝓpꝛiuʒ
mutis S ſ Entagma deſiderat. Intro
a lient ehe gem ergo eos vbi hec ſcri
omiſſa ſunt:ut il

pta ſũt:⁊ cuʒ dicẽ nõ potu
luceſcant ꝑ eã no 4
tã q̃ deeſſe viden
tur. Stella.n. aſter dẽ? greco noĩe vel ſermone a aſteri
cus eſt deriuatus.Obelus ẽ vgula iacẽs q apponit᷑ ver⸗
bis vel ſentẽtijs ſuꝑflue iterat:ſiue in his loc vbi lectõ
aliqᷓ falſitate notat᷑: ut q̃ſi ſagitta iugulʒ ſupuacua atq;
falſa ↄfodiat.Sagitta.n.grece obelus dꝛ. Sic igitur iſte
due note diſtinguebãt totũ opꝰ:aut tollẽdo ſuꝑflua cũ
obelo:aut ſupplẽdo diminuta cũ aſterico: ⁊ maxie que
aploꝝ: ⁊ euãgeliſtaꝝ auẽtatib pᷣtermiſſa patebũt. litte⸗
ra plana eſt. Iſta ps diuidit in qᷣttuoꝛ:in qruʒ pma que
is expedita eſt ondit᷑ coꝛꝛectio ab Oꝛigene facta. In ſe⸗
cũda oñdit neceſſaria:qꝛ tranſlatio illa erat diminuta:
ibi m ¶ In quib.ſ.aplis ⁊ euãgeliſtis. n dulta
de veteri ⁊c..i.in trãſlatõe ſeptuaginta. o ¶ ¶t eſt il
lud ⁊c. Oſee.xj.⁊ Matth.ij. Hierony.in epla ad Pa/-
machiũ de optimo genere interpᷣtãdi dicit:ꝙ hec ẽ l̃a
ſʒ hebꝛaicã vitatẽ: Puer iſrł ⁊ dilexi eũ.Ex egypto vo
caui filiũ meũ.pꝛo q ſeptuaginta trãſtulerũt:qꝛ ꝑuuluj

eſt iſr a dilexi eũ. Et ex egypto vocaui filiũ euus.
bf . Et qm ⁊c̃. Oſee.xj.⁊ Matth.ij. Hierony.in eadẽ
epla:id qð in euãgeliſta ſcribit᷑:Et veniẽs habitauit in
ciuitate que dẽ Naxareth:ut impleret᷑ qð dcm̃ eſt per p
pham:qꝛ nagare' vocabit᷑. Reſpõdeãt rogo dedali et fa
ſtidioſi ⁊ eſtimatoꝛej oium tractatoꝝ:⁊ vbi legerint di
cãt. Naã in eo loco vbi nos legim ateʒ trãſtulim:Exi/
et vga de radice Jeſſe:⁊ flos de radice eius aſcendet. In
hebꝛeo iuxta lingue illo ideoma ita ſcriptũ eſt: Exiet v⸗
ga de radice Jeſſe:⁊ nagare de radice eius creſcet.
q ¶ Et videbũt ⁊c. Sach.xij.⁊ Johã.xix.Apoc̃.j. In
mogernij biblijj lr̃a aacharie ẽ: Aſpiciẽt ĩ me q; ↄfixer̃t
lr̃a euãgelij:Uiderũt in quẽ trãſfixerunt.lr̃a Apoc.Ui
debit eu oĩis ppls ⁊ q eũ pupugeruũt.Sʒ Hierony.in ſu
pꝛadicta epla ſic ait:Ueniam ad çacharie teſtioniũ qð
Johes euangeliſta ſumit iuxta hebꝛaicã veritatẽ: UWide
rũt in quẽ ↄpunxerũt.pꝛo qͥ trãſlatio ſeptuaginta in la
tinũ verſa ſic habet:Et aſpiciẽt ad me ꝓ his q illuſeft
ſiue inſultauerũt. x ¶ Et flumina ⁊c. NHohã.vij. Qui
dã dicũt ꝙ ꝓuerbio.v.vbi nos hẽm:Deriuent᷑ fontes
tui foꝛaj.hebꝛei habent:lumia ð vẽtre eius ⁊c. Et hoc

bñ v:qꝛ hec auẽtas eſt ibi inilinearis. 8(¶Et qᷓ nec 18]

Eſa.lxiiij.⁊.j.Coꝛin.ij. Scõm Hiero.in ſupꝛadicta epla lra

apli eſt: Quod oculus nõ vidit nec aur audiuit nec in coꝛ
hois aſcẽderuũt q ppauit oñs diligẽtib ſe. in Eſaia aũt iu⸗
xta hebꝛaicã veritatẽ legit: AlN ſcho nõ audieft neq; auribus
pceperũt:oclus nõ vi

l dit de'abſq; te q̃ ppa
erit de libꝛis hebꝛaicis ꝓfe Palr expectãtibus t
p. Wꝛimü teſti lũ ẽ bic ſeptuaginta mul-
on drini ninloni t alit traſtulerit: l
mn declcom in lala:ttiuy ſclo ñ audiuim⸗ neq;
in gacharia:q̃rtũ in ꝓpuerbi oculi nr̃i viderũt de
is:qntũ eq̃ ĩ Eſaia:qð mũᷣl able; te eSren, et
ti ignoꝛates:apocryphoꝝ facies expectantib te
13 r. miſericoꝛdiã. Intelli/
ras nenias libꝛis auctẽticiſ ſtimoniũ: æ Aplus ñ̃
pᷣferũt.. Cãs rroꝛis nõ eſt a biſte e edo⸗
meũ exponẽ. Judei pꝛudẽ biphꝛaſtico) eüdeʒ
E. S N . enſü alijs ſermonib
tiſem dicunt eſſe Pſilioꝛnet igicauit. te1 mul

ptoleme vniꝰ dei cultoꝛ ẽ/
apð hebꝛeos duplicẽ diui9⸗
nitatẽ depᷣhẽdẽt.. Qð ma/
xime iccirco ſaciebãt:qꝛ in

ta alia.ſ.nõ hñt᷑ ĩ nrij
codicibꝰ:ſʒ ſeptuagin
ta. v ¶ Que ꝓpꝛiũ
ſyntagma ðſiderant.
yntagma grecũ eſt
2 ſᷣm Dug. idẽ eſt q
Ml dogma. Alij dicũt ꝙ
taſſo vbũ grecũ:ẽ idẽ qð oꝛdio:⁊ iñ taſſus vel hic tax ⁊ hꝰ
tagma:idẽ eſt qð oꝛdo vł oꝛdiatio.vnde ex ſyn pᷣpone ⁊ ta
gma ↄponit᷑ ſyntagma:⁊ idẽ ẽ qð oꝛdiatio.Et certe in pᷣdi/
cta epla ad Pamachiũ multa talia inuenies cooꝛdiata.In
ttia pꝑte itie ꝑſᷣ pncipal oñdit᷑:vñ ea q̃ Oꝛigenes addidit ſit
aſſũpta:⁊ qͥd mali accidit ex hoꝝ igrantia:ibi x r
gem g eos vbi hec ſcripta ſint:⁊ cũ dicẽ nõ potueritð libij.
hebꝛaic ꝓferamꝰ. Pꝛimũ teſtimoniũ ẽ ĩ Olee.xij. Scom ĩ
Eſaia.xj. Tertiũ in cacharia.xij. Quartũ i ꝓuerbijs.v.vł
x. Quitũ eq in Eſaia.lxiij. a ¶ Qð multi ⁊c. Apocry-⸗
phus a um dẽ ſecrer occuli. Et dẽ ab apos qð ẽ de:⁊ꝛ cry

ſis qð ẽ ſecretũ.q.de nũero ſecretoꝝ.vel dẽ ab apo qð ẽ lõ

ge:⁊ cryſis qð eſt iudiciuʒ:q̃ſi longea iudicio: qꝛ nõ põt de
eo hꝛi certũ iudiciũ. Apocryphũ ꝓpꝛie dẽ ſcriptũ cuiuj au
ctoꝛ ⁊ vitas igrat:et lʒ młta va ↄtinęat:vitat᷑ tñ ꝑpp falſa q
tmiſcent. Delyramẽtuũ dẽ fatuitas:demẽtia:diſcoꝛdia:vł de
uiatio a rectitudine:⁊ ita accipit᷑ hic. Uide vbi exponit᷑ de⸗
lyramentũ in opuſculo de vocabulis biblie. Hyber fluuiꝰ
eſt aqͥ hiſpania hyberia noiat. Et iñ hyber ra rũ gẽtile no
mẽ· Uñ hyberas nenias dicit fabulas ab hiſpanis inuẽtas
vel apud hiſpanos vulgatas. Hec nenia:hy nenie dẽ cãtile
na q̃ fit ſuꝑ moꝛtuũ vel ſuꝑ cunas pueroꝝ:et ẽ nomẽ ano⸗
mathopeyon.i.fictitiũ a ſono:qꝛ iponit a ſono.ſ.ne ne.Itẽ
nenie dicunt᷑ fabule viles:⁊ ſic accipit h. Et ſic oñdit ꝙ per
igrantiã ſequunt fabla) ⁊ erroꝛej. In qrta pticula hyttie pᷣ
pncipal dicit ꝙ nõ intẽdit ponẽ erroꝝ roem:ſʒ ſufficit ei iu
deoꝝ recitare opinionẽ.vn dic: b ¶ ¶as erroꝛis nõ ẽ ⁊c.
Sic excuſat iudei ſeptuagita:ꝙ vbicuq; vitas hebꝛaica fac
mentoem de patre ⁊ filio ⁊ ſpuſcõ:aut de induſtria tacuer̃t
aut alr oia interpᷣtati ſũt.ſ.pꝑ Ptolomeũ cognoiamento
Phyladelphũ regẽ Egypti vndei cultoꝛẽ:qͥ nodũ potuit
cape myſteriũ trinitat᷑:⁊ pᷣcipue ne hoc magj platonicũ qᷓ;
theologicũ videret᷑. Plato.n.locut᷑ ẽ de noy ⁊ thugathon
aia muũdi:et ut quidã dicũt noy appellauit pꝛem: thuga⸗
thon vo pᷣmuʒ intellem.i.filiũ: aiam mũdi ſpmſcm:qui re

ntro-

7

7

—

plet oꝛbẽ terra::ſed melo eſt ut dicat aia müdi:qdã vis te r *
generatiua ẽt int᷑ cãta alias in creatura:ſʒ no ſpuſſcũs.in hb Zu⸗ae rr „

tertio ſigꝭ deſecerũt phi ꝑ rões nãles:etſi cõcedat᷑ eẽ puſei

77. *rDE 1

—

7

/

4 *

1 K

YaAOD
7 * .

tñ intelligenð eſt ꝙ no intellexit ibi Plato vnitatẽ eẽntie:et

ſic qſi tres deos in diuerſitate eſſentie ponẽ videbat.et quia
Ptolome erat vnp dei cultoꝛ:ideo timebãt hoc ſeptuagi⸗

ita pim ta ne ꝗ ſic cadere videbat᷑ in dogma P latonis ponẽtis tres

riũ:ſʒ giſl⸗ tra⸗

ne⸗ ſe Prolone vi Tregi ſe atiſfacerent: et ar/
2 libꝛoꝝ cupiqus: q cio gs ᷣm auctoeſ
ad petitiõem Ariſtei ptuaginta cellulas alexan-
dedͤß ſet mario liber drie mẽdacio ſuo extruxe-
maimlita machog Jc: rit:ab' diuiſi eadẽ ſcriptita
uierãt in res ſuo: dãs Lint: Icũ àriſteus eiuſdẽ pto
dyñis eoꝝ p vnoq; ca lemei hyperaſpiſtes: ⁊ nõ
pite e. vrabinan ar multo pꝰ tpe ioſeph' nihil
genti. Er ſignicei, tale retulerint: ſſz in vna ba-
ſup geaa ſung goin ſilica ↄgregatos contuliſſe
ſtituerat libertati: ro ſcribãt:ñ ꝓphaſſe. Aliůd

gãs euz: æ mitteret ei

deos:hoc etiã ita eẽ crederet apud hebꝛeos:ſicut pʒ ex vᷣbis
Piero.h:⁊ ex verbis S=

Augu. ſup eplam ad 2, .
