baptiſmo.dic eniĩ poꝛa poſterioꝛib emẽdari:⁊ expimen
to reꝝ apiri qð clauſuũ fuerat:⁊ cosſci qð latebat. Mł⸗

ta eni e aplos qᷓ fidei ſut: explicata ſũt p gnãllia coſilia
ſpaliteꝛ q̃ttuoꝛ:q beat greg. venerãda dic: ut q̃ttuoꝛ euu HNeuerlu
oſeph ad pꝛeʒ defũctũ cũ dẽ: Ruit ſr ⁊c.? honor exhitio iĩ

gelia: ꝓut dẽ. xv.di.iij.ca.ſicut ſci ⁊ in ca. Canones.Cũ

burg. igit ſic ſentiẽs:necio hʒ dicẽ illũiatõeſ hierachicaj

imo ⁊ thearchicas eẽ ſimplr exhauſtas:qð catholicuʒ
dicẽ no decet. Burg. etiã ꝑtractãj rõem vltimã poſtilla.
inuoluit ſe in dictoꝛijs:dicit eni ꝙ nã ut ĩ plib' ꝓcedit
ex imꝑfectis.Et idẽ dicit ſᷣm Boeciũ:ꝙ nã ſꝑ ſumit ini

tiũ a pfect:q eſt manifeſta ↄdictõ:niſi tolleret᷑ cũ diſtractoe
ut in pncipio phᷣycoꝝ.ſ.de ꝓceſſu qͥ ad nos ⁊ q ad nãm:et
ſic Burgeñ coincidit cũ poſtillatoꝛe in rõne ꝑ eũ ſcã:quã tñ
burg. dicit nõ ſufficẽ. Sʒ qꝛ burg.putat cꝛimẽ leſe maieſtat
ſi qnq; poſtillatoꝛ ↄdicit ſcõ Tho.non debuit dicẽ beato
M Greg.ex debili rõne.
Z , dicit eni beat grego.
gita dies. Iſte quippe moſ ſup exechielẽ pte ſcõa
erat cadaueꝝ ↄditoꝝ. Fi? Homeh.j. Per inere

uitq; eũ egypt lxx diebuſ. entiaſt pũaliũ patruʒ:
Et expleto plãci tpe: locu plus nãq; moyſes:ſʒ
t'ẽ ioſeph ad familiã pha/ plus apli ꝙᷓ ꝓphe in
raonis. Si inuẽi gr̃am ĩ cõ diuia ſcia eruditi ſũt

vnde ſcriptũ ẽ:pträſi

ſpcũ vr̃o:loꝗmĩ in auribuſ bit plimi:r erit mul

tiplex ſcia.Dicit.n.de

u) ad moyſen:Ego ſũ

de 'abꝛaã iſaac ⁊ iacob:⁊ nomẽ meũ adonay ñ indicaui eis

Ecce plus moyſi q;ᷓ abꝛae inotuit.Itẽ Dauid dicit:Supꝑ ſe⸗
nes intellexi.p qð teſtat᷑ diuinã ſciam:ſe plus q; moyſes ac-
cepiſſes:⁊ plus apli.et cera qͥ vide ibi.Ecce manifeſta ſci gre
goꝛij ſnia:cui auſus ẽ ↄdicẽ burg nec miꝝ:qꝛ delyrãdo ꝓpe
ſnie dixit:ut ſupꝛa patuit. Pꝛo ſnia beati Gre.⁊ poſtilla.ẽ
beat aug.pmo retractationũ ca.xij.vbi oñdit fidẽ antiᷣꝝ
⁊ modernoꝝ eẽ vnã:⁊ nõ differre niſi ꝑx minꝰa plus explici
tũ.Explicatio igit᷑ ad diuinã reuelatõem pꝑtinet:q̃ bũdictio
ſuperrogata de q̃ h ſermo merito dici põt.¶ Itẽ ca.eodeʒ
vbi poſtillatoꝛ arguit ↄ̊ ſcholaſticaʒ hiſtoꝛiaʒ in eo ꝙ dicit
appoſitũ iacob ad ppłm.i.ad angelos:qꝛ ut dicit nlls alius
pplus põt aſſignari:ꝓ eo ꝙ in lymbo patrũ nõ erat tot: qͥt
ppls dici poſſet:poſtillatoꝛ arguit:ꝙ iacob ad angelos nõ ẽ
poſit tanq; ad pplm ſuũ:qꝛ ãgeli erãt in btitudine: Jacob
aüũt mãſit in lymbo vſq; ac xpᷣi reſurrectõeʒ vl ſaltẽ moꝛtẽ
Etiã dicit motiuũ e nõ valẽ:qꝛ añ iacob in lymbo fuerũt
pł'qᷓ; decẽ qͥ ſᷣm leges ppls dici pñt.Burgẽ.aũt nitit᷑ ſaluare
motiuũ mgfr̃i hiſtoꝛiaꝝ:volẽs ꝙ ſi multi deceſſerũt in gr̃a
venerũt tñ purgãdi:⁊ ſic in depoſitõe iacob ñ fuiſſẽt adhuc

in lymbo tot:qͥt pplin facẽ poſſẽt.ſed iſta via crudelis ⁊ im

pia vꝛ:q̃ſi in bis mille ducẽtis ⁊ ãpliꝰãnis nils fuerit duct
ad lymbũ patrũ niſi Abꝛaã ⁊ iſaac:qð eſt valde ipiũ:cũ ex
ſcriptura poſſet fieri ↄputatio ſcõꝝ ⁊ ſcãꝝ illiꝰ ſpis:ut me/
rito ppls dici poſſet:⁊ ſiq venerũt purgãdi:crudele eſt dicẽ
ꝙ mille vel certe centũ anis ꝗs remãſeris in purgatoꝛio añ
trãſlatõem ad lymbũ.nec ſufficit id qð burg.de beato aug.
opinatiue loquẽte adducit ꝓ ↄclone:ꝙ ppls h̊ dicant᷑ ãgeli
Nã ãgeloꝝ hitatio nõ fuit iĩ lymbo:q;uis aliqñ ipᷣm frequẽ

tabãt ꝓ pim ↄſolatõe:ut dicit glo.intlinear:⁊ ſic angeli viſi

tãtes poto apponũt ad pꝛes:q; pꝛes ad eos:qꝛ ad eos ãgelo)
nẽo appõit᷑ niſi trãſlat ad glaʒ. Illi autẽ viſitaueft iſtos ob
eoꝝ: ↄſolatõem:⁊ ſic ꝓpe loquedo ageli qͥ ad lymbũ fuerũt
aduene:ñ incole:trãſlati igit ad lymbũ ad eoj ñ pñt dici tꝛãſ
ferri q̃ſi ad ppłm incolẽtẽ:ſʒ aduenã.et ſi ſufficẽt ĩpeccabili/
tas:ut vult bur.cũ demões ſint extra ſtatũ peccãdi:ita dice
rẽt trãſferri ad pplłm traſlati ad ↄſoꝛtiũ demonũ. Melioꝛ
igit᷑ ⁊ clarioꝛ ẽ expõ poſtil.q̃ dicũt trãſlati ad pplm traſferri

ad lymbũ patꝝ expectatiũ trãſlatõem ad einã btĩtudinẽ ald

uã nos pducat ihs xpᷣs oij ppli liberatoꝛ ⁊ redẽptoꝛ.
g Uoc cernẽs ioſeph. Hic öſcribit᷑ execuſepulte ipſ ia
cob:vbi p ioſeph ſepulturã p ꝛis exeqt᷑.ꝰ in egyptuʒ
fuertit᷑:ibi Reuerſuſqʒ ẽ. Circa pᷣmũ oſcribit ↄpaſſio

ↄdimẽto coꝛꝑis ðfũcti cũ i:Pꝛecepitq; ſuis ⁊c.et ĩ fletu ſo
lẽni ſtr moꝛtuũ ſuũ:ibi R itq; eũ egypr.lxx. dies.ſ.xl.
diej ↄodimẽti. ⁊.xxx.fletꝰ.Itẽ ĩ ipetratõe licẽtie depoꝛtãdi cõ
py pꝛis ſui ad locũ ſepult᷑e valde rẽotũ:⁊ ĩ honoꝛabili ðpoꝛ
tatõe cũ cõitia valð ſolẽni.⁊ pʒ lr̃a exceptil paud võbul q ſi

mẽta tẽpoꝝ: creuit ſci

Geneſis !

exponẽda. e ¶ In ſepulchꝛo meo qð fodi.hoc vĩ falſũ:qꝛ
ſpelũca duplex in qᷓ ſepult ẽ:iã erat fcã a we abꝛae. Dicẽdũ
P

ꝙ iacob ꝓ ſe ⁊ Lya coiuge ſua fecerat ibi

ale habitaculuʒ

Pebꝛei dicũt ꝙ emit:qᷣa illa dictõ hebꝛaica q ibi ponit eq;
uoca ẽ ad fodẽ et ad emẽ.et ſᷣm hoc dicẽdũ ẽ:ꝙ iacob emit

locũ ſepulchꝛi:nõ i ſe
ſʒ in auo ſuo Abꝛaaʒ
qui emit locũ illuʒ ꝓ
ſe ⁊ ſua poſtẽitate: ut
hẽ ſupꝛa.xxiij.caplo.
d 2 cende 2 ſepeli
⁊c. ac ſi diceret: niſi
eſſet iuramẽtũ nõ di
mitterẽ te ire:dqa ei pᷣ
ſetia eẽt valde neceſſa

ria ꝓ negocijs regni.
e (abuit ĩ comi
tatu ⁊c lin hebꝛeo ha
bet: Curr ⁊ milites:
ſ¶ Uenerũtq; ad are
am achad. Pebꝛei di
cũt ꝙ achad nõ ẽno/
mẽ ꝓpꝛiũ:ſʒ cõmune

⁊ ſignificat gen ſpia/

ruʒ:qð gallice vocat᷑
aiglẽtier:qa area illa

clauſa erat ĩ modũ ſe

pis talib ſpinis.
g Reuerſuſq; ẽ. Hic
ↄñter ðſcribit regreſ
ſus ipſi Joſeph i egy/
ptũ:et ſcðo ep obitus
ibi Quib traſactis.
Circa pmũ ðſcribit᷑ q
mõ amicabilit ſe ha/
buit erga fres ſuos pꝰ
moꝛtẽ pꝛis cũ dicit᷑:
h¶ Quo moꝛtuo ti
mẽtes frej e ⁊c.time
bãt eni ꝓpt magnitu
dinẽ ſui crimi::ne Jo
ſeph diſſimulaſſet vi
icare dũ pat᷑ adhuc
viuẽt:ad vitãdũ ãxie
tatẽ pꝛis:⁊ iõ pꝛe mõ

tuo ⁊ ſeplto timebäat

ne vidicaret. ppi qd
ſieruũt venia cu ſub⸗
it: i ¶ Madauert

eip filios Bale. vt di⸗/

cũt hebꝛei:q̊ͥs int cete

ros fres magis dilige
bat. 16 Pater tu
pᷣcepit nobis.hoc fixe

rũt:ut amoꝛe pꝛis io/
ſeph citad miſericõ
diã flecteret᷑: Jacob ẽt
hoc nõ dixerat:da ñ
diffidebat de benigni
tate ioſeph:alit eni di
xiſſet ei oꝛe ꝓpꝛio añ
moꝛtẽ ſuã. ¶ ¶⸗

Buibea

pharaonis:eo ꝙ pr̃ meus

adiurauerit me dicens:En
moꝛioꝛ:ĩ ſéplchꝛo meo qðᷣ
fodi mihi in fra chanaã: ſe
pelies me.Aſcẽdã igit ⁊ ſe
peliã pr̃em meũ:ac reuer/
tar. Hixitq; ei pharao:A/
ſcẽdè ⁊ ſepeli pꝛeʒ tuũ ſicut
adiurat es.. Quo aſcẽdẽte
ierũt cũ eo oẽs ſenes dom
pharaõis:cũctiq; maioꝛeſ
natu tre egypti: dom Jo⸗/

ſeph cũ fribꝰ ſuis abſq; p/

uulis ⁊ gregibꝰ atq; armẽ/
tis:q dereliqrũt ĩ terra ieſſẽ
Habuit quoqʒ ĩ comitatu
curræ eqteſ⁊ fcã eſt turba
nõ modica:vłnerũtq; ad a

reã achadi:q̃ ſita eſt trãſ ioꝛ

danẽ:ubi celebꝛãtes exeꝗ/

aſplãctu magno atq;vehe

mẽti ipleuerũt ſepteʒ dies.
Qð cũ vidiſſent hĩtatoꝛes
fre chanaã:dixerũt: Plan
c magn eſt iſte egyptijs.
Et iccirco vocatuʒ ẽ nomẽ

loci illi plãci egypti.Fece

rũt ergo filij Jacob ſiẽ pᷣce

pat eis:⁊ poꝛtãtes eũ ĩ ter

rã chanaã:ſepelierũt eũ in

ſpelũca duplici:quã emẽeat

abꝛaã cũ agro in poſſeſſio/
nẽ ſepulchꝛi:ab ephꝛon e/
theo:q faciẽ mãbꝛe.Rèuer
uſſq; ẽ ioſeph ĩ egyptũ cũ
fribꝰ ſuis ⁊ oĩ comitatu ſe/
pulto patre.Quo moꝛtuo
timẽtes frẽs eius ⁊ mutuo
colloquẽtes:ne foꝛte mẽoꝛ
ſit üurie quã paſſuſ ẽ:⁊ red
dat nobis oẽ malũ qð feci
mus:mandauerũt ei dicen

udin fleuit Joſeph ex pietate fing.

⁊ĩ hoñdit ꝙ ↄꝭ eoj malũ ñ cogitabat:vñ ſubdit᷑ m ¶ Moli

te timẽ. ⁊ ad eoꝝ ↄſolatõeʒ ſbdit: n
ſtẽ volũtati:q.d.ñ:⁊ ſic debet eẽ ↄſolati qꝛ de voluit ile fie

ũ dei poſſum reſi

ri:vt iñ mad bonũ elicẽt ꝑ me mii pplis puidẽdo o¶ Ego
paſcã voj.⁊ ſic ↄcedit eij płꝙ; petebat qꝛ petebãt ſolũ fmiſ-

5*

ſi e ipſe cũ h'pmilit eis vi

lij q; machir ⁊c.nati ſi ⁊cl.i.tãto

ctualiuʒ ꝓuiſioneʒ.ſedl:
ean moꝛtẽ io

ſeph ꝙ potuit eos tenẽ ſr̃ genua ſua:⁊ bladiri eis ſiẽ ſe

nes ſolẽt facẽ puer filioꝝ ac nepotũ ſi non
trãſact·.h̊ deſcribit᷑ obi ⁊ ↄſumatio io

tes: ãat᷑ tu pᷣcepit nobis

añq;ᷓ moꝛeret᷑ ut hec tibi vᷣ/⸗

bis illiꝰdicerem: Obſecro

ut obliuiſcaris ſceleris fra⸗

trũ tuoꝝ:⁊ pct atq; mali/
cie quã exercuer̃t ĩte. Noſ
quoq; oꝛam:ut ſeruo dei
pfi tuo dimittas iniqtateʒ

hãc. Quib audit fleuit io/

ſeph:venerũtq; ad eũ frẽs
ſui:⁊ ꝓni adoꝛãtes in terrã

dixerũt:Serui tui ſumus.

Quib ille rñdii: MNolite ti

mẽ. Nũ dei poſſum reſiſtẽ

volũtati: Aos cogitaſtis ðᷣ
me malũ ſed de vertit illð
in bonũ:ut exaltaret me ſiẽ
impñtiaꝝ cernitis:⁊ ſaluoſ
facẽt multos pplos. Noli⸗
te timẽ:Egò paſcaʒ vos:et

puulos vros. Cõſolatuſqʒ

eos ⁊ blãde ⁊ lenit ẽ locu
tus:⁊ hitauit in egypto cũ

oĩ domo pf̃is ſui. Nixitqʒ

cẽtũdecem annis:⁊ vidit e/

phꝛai filios vſq; ad tertiaz

gnãtionẽ. Filij quoq; ma/⸗

chir filij manaſſe.:nati ſüt ĩ
genib ioſeph. Quibtraãſ

actis locui ẽ ffib ſuis.
mõoꝛtẽ meã de viſitabit eoſ

⁊ aſcẽdere vos faciet de tra

iſta: lad terrã quaʒ iurauit
abꝛaã:iſaac:⁊ iacob.Cũq;
adiuraſſet eos atqʒ dixiſſet
de viſitabit vos aſpoꝛtate

oſſa mea vobiſcuʒ de loco

iſto:moꝛtu eſt expletis cen

tumdecem vite ſue ãnis: et

conditus aromatib:repo/
ſit'eſt i loculo ĩ egypto.
Explicit lib Beneß.

licit adiuuare filioj iſrł ð ſepulta oſſt

q (Quib'
Ra
ac deuote oꝛdina
uit ð ſepulta ſua
d. Pmoꝛtẽ
mes dey viſitabit
eoj.ᷣm ꝙ pmiſſũ

fuit —

aſcẽde ⁊c. in mi⸗
rabilib' magnis:
ut tinet in Exo.

t ¶ Ad terrã quã

iurauit abꝛaaʒ.q
fluit lacte ⁊ melle
v ¶ Lunq; adiu-
raſſet eos.⁊ i ipij
poſteros eoꝛũ de

ſepultula ſun 2
ſubdit: x ¶Ap

poꝛtate vobiſcuz
oſſa mea. nõ eniʒ
adiurauit eos ꝙ-

ſtatĩ pᷣ moꝛtẽ e ·
poꝛtarẽt illuc coꝛ

pyỹ ſuũ:ſicut poꝛ
tauerãt coꝛp pꝛij

ſui:et ſiẽ poꝛtata
ſũt co⸗pa Kann;
E

ſuoꝛũ:ut dic io
phus: ut ꝑ hoc ꝙ;
coꝛp ioſeph rẽa⸗

nebat in egypto:

mẽoꝛia bñficioꝝ
ei diuti remane
ret apð egyptios
⁊ ſic ſuauitracta

rẽt filioj iſrl inter

ipᷣos manẽtes.

6 epoſit ẽ in
0

in egypto.
nõ diẽ ſepult: ſed
oſſa eb dicunt ſe⸗
plta ĩ ſichẽ ioſue

xxiiij. vbi elegẽat
ſepeliri. ex patʒ

ꝙ talis repoſitio
funer i aliͤ loco

vſq; ad tp̃s q ali
biaſſerat ac re⸗

maneno:ñ dẽ nec
eſt ſepultura: ⁊ p
ↄñs vt vẽ de tali
fpoſitõe nõ ẽ poꝛ
tio canonica pſol
uẽda. Rõ aũt q̃re
ioſeph fuit ita ſo

iũ ſuoꝝ i tra pmiſ

ſioij vr fuiſſe: qꝛ hũit ſpm ꝓpheticu vt patuit ex pdici
⁊ iõ pie cdit ꝙ ꝑ.ſ.ſ.pᷣuidit xpʒ moꝛituꝝ ⁊ rſurrectuꝝ i
tra illa:⁊ ꝑ ↄn mita coꝛpa ſcoꝝ cũ eo ſurrectura vt hi

noꝛ i ſcla ſcloꝝ amẽ

matß. xvij. ⁊ iõ viſile ẽ ſpabat ſſurgẽ cũ xpo cuiẽ ho

ier nnk
enlegsd
ſio ibſit.
nb deiadunnt
icher lo l
huſus erar d
ſötufmn ſant
lancſiin
ndi deni
llepptus debul
ſooininnntn
lerr̈an
talrolunal⸗
iitatalionmn
lcbtit ſoii⸗
tllecriaſon
glumnlaſütcs
zwigngligil
itm rinun
Fllbermnove⸗
ſtippr ca li
nfuptehylibi
Plelor toiatg
Viftrdibene
ſutngi
Rſotirtſorn
luſfein
Dlheſki
Rai

3 driin
turdeegiuſin
treinß
poſiniebi
ncſ nnſande
vrgciͦd⸗
. p nodli cli

. 8 7* — 5
pteꝛie roem legis:ſʒ
illud qð imponit᷑
Coitati ⁊ ꝓ bono
Ci. ex pzʒ ꝙ da⸗
tio legis pᷣſuppo/

4

plebis:⁊ iðo pjqᷓ

ſoſ ng d lr
ud fidelis popli:fide ſi ſ nt i egy
ene les ab infidelibſe piu cuʒ ia
i Pzdoru Barutr 1 cob. Sin⸗
S . DeieE . bi, -—
ade ꝓceſſu illilibꝛi: .
imi Ka Fcrr einttcds „ Alichoo
l loem legis diuie: Mib ſuis intr erũt: Rubẽ
K iſti pplo ſub file ſymeon:leui:iudaſ:iſachar
Ed vni dei adunats cabulon:⁊ beniamin:dani:
un nꝛer illo pplo c neptali: gad ⁊ aſer. Erant
En nn q eſt ſancr ſcouz de ſemoꝛe iacob. lxxv. J
mä bn ur dẽ Dañ.ix. is ſeph aũt in Egypto erat.
ſn kan ille vplus debut Quo moꝛtuo ⁊ vniũſis fra
wi , ſpeciali ſanctitte
“ ng pollere:⁊ iõ data
c n eſt ei lex diuia ad chꝛiſtũ diſpoſitiua:ſm ꝙ dẽ pᷣſ. cxlvi
nc; int Noõ fecit talit omni natiõi:⁊ iudicia ſua non manifeſta
ba en uit eis. et ad Ro.iij.ca. Quid ergo amplũiudeo:aut qᷣd
cd vtilitas circũciſionis:Multũ p oẽm modũ. pmũ aae,
„ 1, quia credita ſũt eis eloquia dei. Data eſt aũt lex dupli
i mo in quodã gnäli: quantũ ad pꝛecepta oꝛdinãtia ad
int, m deũ ⁊ ad ꝓximũ:⁊ ſic data eſt in hoc libꝛo:ſcõo magis
ii ee explicãdo in ſpali:⁊ ſic data eſt in aliis duob' libꝛis ſe/
„) AS quẽtibꝰ.In hoc g libꝛo ſic veecit e deſcribit fidel
n n ppli liberatio de ſeruitute egypti:icòo legis datio ĩ mõ
Aii un te ſynai.xix.ca.Circa pᷣmũ ↄſideranð:ꝙ qꝛ ſicut dem̃ ẽ
e in pᷣma pte h' libꝛi determiat᷑ de exitu ppli de Egypto:
, Mi is iſte liber noĩat᷑ grece Exodus:qð ẽ exit latine:ſic ⁊ li
E hung ber pᷣcedẽs dẽ Geneſis grece:qð eſt gnãtio latine:qꝛ ĩ pn
l ziair cipio tractat᷑ de gnãtõe creature:accipiẽdo large gnãtio
un t nẽ ꝓ creatioe ⁊ foꝛmatõe:vñ ibidẽ ſcõo ca.qſip recani
u tilti tulatõe di: Iſte ſũt gnãtoes celi ⁊ terre qñ create ſũt ⁊c.

e ꝙ; libꝛi moyſi noĩant᷑ apud hebꝛeos ꝑ vocabula q ſunt
t mu in pncipio libꝛoꝝ. Liber aũt iſte ſic incipit: .
l vein a ¶ Hec ſũt noia filioꝝ iſrl ⁊c᷑. In pᷣma igit᷑ ꝑte vbi agi
—R tur de exitu filioꝝ iſrł de egypto: Moyſes pᷣmo ↄtinu/

1 s r
dinun,

SS poſitũ:ibi Surrexit interea

nit adunationen //

¶Exo. Qapu? pri.

—

¶ SPoſtilla ſup exodũ incipit. ¶Ca. I.
Le ꝙ dicit o er

1er eſt nullo puato comodo: ſʒ p coi
icar oium na Er quo pʒ ꝙ
illlud qð imponit᷑ aliquibꝰ pſonis ſin-
ularb'nd bʒ unnd p

¶¶ Incipit merhe len moth
quẽ nos Exodi dicimus.
¶ Caplin. I.
Eõ ſũt no
mia filioꝝ

ünt Hic liber hebꝛaice vocat helleſmoth.i.hec noia:qꝛ qui

mũ ſciẽdũ:ꝙ Ge/⸗

at dcã in pᷣcedẽti libꝛo inrß, coo exequit᷑ pꝛo⸗
irca p

niel ſ neeola vbiggi nepeſchu iacob in egyptũ:nomia
zi eoꝝ q cũ eo deſcẽderũt ibi ſũt expꝛeſſa in pticulari: ſed
nii hic ꝑ modũ cuiuſdã recapitulatois ppter ↄtinuatõem
n p̃dcãm expmunt tm in pticulani noia iacob ⁊ filioꝝ ei
s ⁊ alioꝝ tm in gnãli:cũ di: b¶ Singuli cũ domib ſu
⸗ 4 kei ej familijs ſuis Introierũt. c Eit igit ⁊c. In
(upii bꝛeo hi ſeptuaginta. Qualit aũt iſte numer variat i
Giaſi ig plib ſcripture locis:⁊ coꝛdaͤgla annaret diſſonãtie di
aunſnni cta eſt ſup ca. xlvj. Sen. dD ¶ Joſeph aut ⁊c. iſtud dẽ
n n qꝛ ꝙdiu vixit bene fuit filijj iſrl in egypto:⁊ poſt moꝛtẽ
aaf eius iydiu fuit memoꝛia de bñficijs eð. e Filiz ſrael

creuerũt. dicunt hebꝛei ꝙ mulieres hebꝛee in quolibet par-
tu pariebãt plures pueros:⁊ aliqũ vſq; ad q̃ttuoꝛ:aliquan-
do vſq; ad ſex: ideo dicit: f¶ Et quaſi germinãtes cc. Iſi
cut ꝑ germinatoem vnius grani naſcunt᷑ ſimul młta grana
g¶ Ac roboꝛati ⁊c. hoc dẽ hic ad ↄtinuandũ reſpectu ſe⸗
quentiũ:qꝛ talis mul
tiplicatio fuit occaſio

tribꝰ eiꝰ oĩq; cognatõe ſua affligedi pplim: ut po-

ſilij iſrael creuerut et qſi ger ſtea dicit: h¶ Sur⸗
minateſ multiplicati ſunt: et. nolſſeaere
c roboꝛati nimis ipleueft liberatone:et pmo de

terrã. Sũrrexit iterea rex ſcribit᷑ afflictio iſrael

nou ſup egyptũ:ꝗ ignòꝛa/ ſcðo ꝓuiſio ducis li-
bat ioſeph. Et ait ad pplin baanti caß . tertio
ſuũ:Eccẽ᷑ ppls filioꝝ iſrraeal etqrto eqe tio pehhn⸗
..1 .IIdeet qrto eductio plebi
mult᷑:et foꝛtioꝛ nobiſẽ. ca.xij.circa medium

nite ſapient oppᷣmam eũ: capi. Vocatiſq; moy
nẽ foꝛte multiplicet: ⁊ ſi in ſes ⁊ Aaron. Adhuc

p̃ᷣ mittit᷑ afflictõnis cã

gruerit nos bellũ:addat ſcdo afflictio ipſa: ibi

inimicis nr̃is:xpugnaſqʒ ¶Pꝛepoſuit itaq;. cau
nobis:egrediat᷑ de terra.l ſa aũut vna afflictiois

Pꝛepoſuit itaq; eis magi⸗ ppli iſrl fuit mutatio

ſtroſ operũ ũt affligerẽt eoſ aenſeae ulttranlla

oneribus. Ediſicauerũtq; ut dicit ioſeph':⁊ h

vebes tabernaculoꝝlpha/ notat᷑ cum dẽ: Surre

xit interea rex nouus
ſuꝑ egyptum.⁊ in ta-
libꝰ mutationibfrequent cõtingit:ꝙ illi qui pus erant dile-
cti in regno fiunt odioſi. i( Ki ignoꝛabat opa ioſeph.
pꝓpter dcãm mutatonem:vel tempoꝛis longitudinẽ. Cauſa
alia afflictõis populi fuit inuidia egyptioꝛũ ↄtra filios iſr:ł
eo ꝙ egyptij luxurioſi erãt ⁊ inoꝛdinate viuẽtes:⁊ ex hoc fi
ebãat debilioꝛes in coꝛpoꝛib' ⁊ minus apti ad ꝓductiõem ꝓ
lis:⁊ pauperioꝛes in tpalibus:filij aũt iſrł ↄtrario mõ viuẽ
tes:erant foꝛtioꝛes in coꝛꝑibꝰ:⁊ plus in ꝓle multiplicabant᷑
⁊in diuitijs:qð notat᷑ cum dicit: k¶ Ecce ppls filioꝛũ iſrł
mult' eſt.ſ.in numero. l ¶ Et foꝛtioꝛ nobis eſt.in roboꝛe
⁊ diuitijs.Iſte ẽ modus inuidi:ꝙ bonũ alioꝛuʒ ſibi maius
videat᷑ qᷓ ſit:licet eni filij iſrael foꝛtioꝛes ⁊ ditioꝛes eſſẽt vul
garibus egyptijs facta cõparatone numeri ad numeruʒ:tñ
rex:nobiles:⁊ potẽtes foꝛtioꝛes erãt in diuitijs ⁊ potẽtia:et
vulgares homines multo plures ꝙᷓ filij iſrael. m ¶ Ueni
te ſapient᷑ ⁊c᷑. iſte eſt modus ſuperbi:ꝙ aſtutiã ſerpertinam
ſuam putet ſapientiã:cum tamẽ ſapientia nõ poſſit eſſe ni/
ſi reſpectu finis boni:⁊ per mediũ cõueniens. n ¶ Ne foꝛ
te multiplicetur. ad hoc enim intẽdebant eos affligere labo
ribus ut minus poſſent vacare amplexibus ⁊ generationi.
o ¶ Expugnatiſq; nobis ⁊c᷑. in damnuʒ noſtrũ:quia filij
iſrael magnũ cenſum reddebant regi annuatim:⁊ faciebãt
multa opera egyptijs:erãt eni ſubtilioꝛes eis in artificialib
p ¶ Pꝛepoſuit. hic deſcribit ipſa afflictio populi:⁊ pmo ĩ
nn Kenda nn aperto:ibi Pꝛecepit aũt.Circa pꝛimũ di
cit: p¶ Pꝛepoſuit eis magiſtros operũ.⁊ iſti erãt egyptij
odientes eos. q ¶ Ut affligerent eos oneribus.i.coꝛpoꝛa⸗
libus laboꝛibus:que licet efſent ad vtilitatẽ regis:tamẽ pn-
cipaliter intendebãat debilitatẽ filioꝛum iſrael:ut min poſ-
ſent generare ⁊ pꝛolẽ debilioꝛem facerent.
r ¶ Edificaueruntq; vꝛbes ⁊c. In hebꝛeo habetur: The/
ſauroꝛum.quia facte ſunt ita foꝛtes:ac ſi deberent ibi repo/
ni theſauri:et ibi poſuit rex egypti milites:ne aliquis filio/

rum Iſrael poſſet egredi regnuʒ abſq; regis licentia:nec ali

quis exterioꝛum ingredi.erant enim huiuſmodi ſotalicia

in extremitatib regni. s ¶ Quantocʒ oppꝛimebãt. qꝛ nõ
eſt ↄſiliũ Zↄ deũ. t ¶ Oderatq; eo enrc iſtu odi
um oꝛiebat ex inuidia pᷣdicta. v ¶ Et affligebãt illudẽtes
eis. verbis duris ⁊ pũgitiuis. x¶ Atq; ad amaritudinem
⁊c᷑. tũ ꝑꝑ grauitatẽ opeꝝ:tũ ꝓpter eoꝝ vilitatẽ.Dicit eniʒ
ioſephus:ꝙ ↄpellebã
tur expoꝛtare feces et „„„
imũdicias de vicij ex raoni:phiton ⁊ rameſſes.
tra ciuitatẽ. y¶ Di Quãtoq; oppꝛimebãt eoſ

Ei abt ex e lvidee tato magiſ multiplicabant
grauitatẽ opeꝝ:no i2 creſcebãt. Oderantq; fili
pediebant:ſed magis os iſrl egyptij:ct affligebãt
multiplicgbat deo h illudẽtes ⁊ inuidentes eis:
ede i, Atq; ad amaritudinẽ pdu-
pedire per obſtetrices cebãt vitã eoꝝ lopib dur
eis pcipiendo: ut ma luti ⁊ lateriſ:oĩqʒ famulatu
ſculos intficerẽt in a quo in fre oꝑpib pᷣmebant

riendo ⁊ fingerẽt eſſe
aboꝛſũ. 3 (¶ Quaxꝝ
vna ⁊c. Dicunt he/

Dixit aũt rex egypti obſte
tricibꝰhebꝛeoꝝ:qrùʒ vna

bꝛei ꝙ pᷣma iſtaꝝ ſuit vocabatur ſephoꝛa: altera
iochabeth filia Ceui phua: pcipies eis:'OQnñ ob
ſenda maria ſoaoꝛ, ſtetricabitis hebꝛeas:⁊ pt
moyſiea fuerut bino fs aduenerit: ſi maſculus
mie ut dicũt: ſm h“ ps adueneri: lt malncu
exponũt qð ſequit in fuerit intficite eũ:ſi ſemia re
ſia⸗ E qa runennt ſeruate. Limũuerüt aũt ob/
obſtetrices den: eldit?ꝰ-·· . 1* Pt lii
auit tlus vonnb ſa ſtetrices deũ:⁊ nõ fecefr̃t iu
domũ ſacerdotaleʒ et “
regiã:quia pᷣdicta Jo

chabeth ſuit mater aaron:ut dicũt:cui ⁊ poſten eis datũ ẽ
ſacerdotiũ:⁊ maria ↄiuncta eſt chaleph in mr̃ionio:q̃ alio
noie dicta eſt ephꝛata:⁊ ab ea denoiata eſt ciuitas bethleeʒ
ut ſupꝛa dem̃ eſt Geñ.xxxv.ca.⁊.xlviij.de qua ciuitate na/
tus eſt dauid pᷣmus rex de tribu iuda. Sed iſtud dem oriat᷑
textui pᷣcedẽti ⁊ ſequẽti:qꝛ dem̃ ẽ pus.c.iſto:ꝙ iã añ mõtuꝰ
erat ioſeph ⁊ oẽs fratres eius:⁊ ois cognatio eius.ſ.quãtuʒ
ad illos:qui ingreſſi fuerãt egyptũ cũ iacob:inter qͥs iocha/
beth filia leui ↄtinet᷑:ut dem̃ eſt Geñ.xxxvj.⁊ ſic iam ante

¶ Liber

ꝑ quã ↄuerſe fuerũt ad fidẽ vni dei:⁊ ritũ hebꝛeoꝛum
T ſic de edificauit eis domos ſpũales:nec hoc abſtulit
mendaciũ ipſaꝝ:qꝛ fuit officioſũ ⁊ veniale pctm̃:qð nõ
aufert gram:ſicut nec mẽdaciũ iudith abſtulit eius me
ritũ exponẽdo ſe ꝑiculo ꝓ liberatoe ppli ſui:lʒ aliqͥ mõ

diminuerit. Fue
. mimimt êtt llle obſterꝛi
xta pᷣceptum regis egypti. ces in pplo iudeo
ſed ↄſeruabãt mares.Qui i int maioꝛes ꝓ
bus accerſitiſ:ad ſe rex ait: mores ſic ediſica
Quidnã eſt hoc qð facere pales:ſic in libꝛo
voluiſtis:ut pueros ſerua Joſue legit fom̃ ð
retis: Que ridert: Nõ ſũt raab aueſuſcepit
hebꝛee ſicut egyptie mulie zuerla ad ſide ĩ
res. Ipſe enĩ obſtetricandi cca eſt i mfionio
hñt ſciam:⁊ pᷣusq; venia/ ſalmon pꝛincipi
mus ad eas pariut. Bene trib iude et in li
ergo fecit de obſtetricibuſ beo Judig vea-
creuit pplus: ↄfoꝛtatuſqʒ ſus en uad fide in
eſt nimis.Et qà timuerunt deoꝝ ⁊ in illo po
lerticce a raiſcsnt pulo mois⸗
eis domoſ. Pꝛẽcepit ergo ber er⸗
pharao oĩ pplo ſuo dicelt. Sici da

Quͤicꝗd maſculini ſexꝰ na- vidẽs eni rex egy
tũ fuerit:in flůmen ꝓijcite: pti: ꝙꝑ obſtetri⸗

feminini: cej maſculi hebꝛe
ꝗcꝗd feminini:reſeruate. naleliaun
᷑᷑urrttuur occulte: ideo
Pcßi Pruühe facere
manifeſte: vñ dẽ: e ¶ Pꝛecepit ergo c..i.egyptus int
quos manebãat ke f¶ Quicqd maſculini ſex na
tũ fuerit.ipſij hebꝛeis. g¶ In flumẽ ꝓijcite. Nõ enim

dicit iugulate: qꝛ piectio intra flumẽ erat minus hoꝝi/
da ad exequenð egyptijs: ⁊ cito poterat fieri:qꝛ nilujflu
uius diuidit᷑ in multis locis ꝑ terrã egypti. “
h Aukauc feminini reſeruate.ex cã pꝛecedenti.
¶ Exodi in ca.j.vbi dẽ in po lla: Ca alia afflictoij po
puli fuit inuidia egyptioꝝ.

erat moꝛtua. Itẽ in ſequẽtibus caplo iſto:obſtetrices ad ſii Arnunta mulitiplicatio filioꝝ iſrl nõ vẽ attribuẽ

excuſatõem dixerũt:õ ſũt hebꝛee mulieres ſic egyptie mu
lieres:ipſe eni hñt obſtetricãdi ſciam:⁊ pᷣuſq; veniamuj ad
eas pariũt.qᷓ excuſatio nulla eẽt niſi due obſtetrices pᷣdicte
eſſent egrptie. Is nõ eſt veriſimile:ꝙ rex volẽs occulte iter
ficere maſculos hebꝛeoꝝ:hoc exequeret᷑ ꝑ mulieres hebꝛea⸗
⁊ iõ dicendũ:ꝙ nõ fuerũt ille due pᷣnoĩate de quib certũ eſt
fuerũt hebꝛee:ſed fuerũt egyptie mulierej qs rex pᷣfecit di
cto operi nephario:ut ſuũ ꝓpoſitũ aſſequeret᷑. Tenenduʒ ẽ
eni ꝙ ſb iſtis duab que nõ ſufficerẽt ꝓ tãto pplo fuerunt
plles alie ad iſtud miniſteriũ:ſed de duab pᷣncipalibꝰfit hic
mentio in quib rex idẽ pᷣceptũ dedit alijs ſibi ſubiectis.
a ¶ Si femina reſeruate.tũ qꝛ multiplicatio feminaꝝ: non

Foierat rebellionẽ õ regẽ facere:tũ qꝛ rex volebat eis vti ad

xuriã egyptioꝝ:⁊ ad aliq opa que mulieres egyptie face
re neſciebat. b ¶ Timuerũt aũt ⁊c.tũ qꝛ infoꝛmate fuer̃t
de Zrio ꝑ hebꝛeas mulieres oſtendẽtes eis offenſa dei:tum
qꝛ hoꝝuerũt moꝛtẽ fraudulentã innocẽtiũ. c ¶ Et quia ti
muerũt obſtetrices deũ.pcendo maſculis dei timoꝛe ⁊ facti
oꝛꝛoꝛe. dD diſtraun illis domos. bear Greg. dicit do⸗
mos.ſ.tpales multiplicãdo eis bona tꝑalia.Beat aũt Hie
rony.ſuꝑ Eſa. dicit: Domos.i.vtutes ꝓ quib' in celeſtibus
reqeſcerẽt: ꝓpter qð dicenð ꝙ vtroq; mõ dʒ intelligi:qᷣa p
pter pietatẽ erga innocẽtes ⁊ timoꝛẽ dei:dñs dedit eis graʒ

da nãlibus cãis tm̃: utputa oꝛdinate viue⸗
bãt ⁊ hmodi: ꝓut in poſtilla:ſʒ pncipali ati
buenda eſt volũtati diuine hoc miraculoſe agẽti: ut pꝛo
miſſionẽ adipleret pꝛib ſcãm.vñ Geñ.xxij. ca. dẽ abꝛae
Multiplicabo ſemẽ tuũ.ſilr ⁊ alijs pꝛibus:⁊ hoc pʒ ex
modo loquẽdi ſcripture cũ dicit in hoc ca. Filij iſrl cre
uerũt q̃ſi germinãtes. Ex quo vr̃ ꝙ multiplicatio eoꝛũ
erat tãta ꝙ aſſilabat᷑ germinatõi terrenaſcetiũ:q x pau
cis granis multũ fructũ affert:⁊ iſto mõ di Epech. xvj.
Mulrtiplicatã quaſi germen agri dedi te. Ideʒ pʒ ex h
qð ſequit᷑ infra in eodẽ ca. Quãato oppꝛimebat eos tan
to magis multiplicabant᷑ creſcebant:quod nõ eſt jm
curſum cõmunem naturalem:ut manitfeſtũ eſt.vñ Deu
tero.x.ca. legit: Ipſe eſt deus tuuj qui fecit tibi hec ma
gnalia ⁊ terribilia:que viderũt oculi tui.et ſequitur:In
lxx.animalib deſcenderũt patres tui in egyptuʒ:⁊ ecce
nune multiplicauit te dominus deus tuus ſicut aſtra

Irca pᷣmum Exodi poſtillatoꝛ volen aſſigna
re cauſas odij egyptioꝝ ad filios iſrł dic vna
uiſſe: qꝛ filij iſrl oꝛdiate viuẽtes erãt foꝛtioꝛej

coꝛpe:⁊ abundãtioꝛes in ꝓle ⁊c. Inde traxit Burgenſij

Replica coꝛꝛectoꝛij Burgenſem calumniatoꝛem.

hoeſrürquon
Migtofutpde
Greſtes
nilor⸗
erm
dioatond

ſipnodeſct
heyirdemmt
ctnonſt
nronopron
lebchwr ſon
nigtr uut
inabentaut
gibunſitadp
ntlir nofſi

illireralos

Mheanrrs hite
lia pptered
Aamaleconn
nſbͤnergenen
mipellere
niynlomnise
nulttg erll
hriinfionia
lenrifllil
dorhmulei
Ngmmieen
ſrü
WN
ſig Wel

geanutlutt⸗
ſtpenitnn
Euflcke
Mtiitatian
pbidig.
u Add⸗
chedictt
ſidſepe
üiamte
nnrcp
hbtn

mnmig

fonit
Wann
detit
wrd
wpikur
ini Kcr it
timiguſin
—SS
min
nrdier
iuii

pzʒ eum ſentire ꝙ

hoc faciẽte: quo nihil manifeſti dici põt qᷓ

imponẽs poſtillatoꝛi ꝙ ꝑ hoc voluit multiplicatiõis iſ
rael cãm aſſignare ſolũ nãlem:qð tñ falſũ eſt: qð Bur.
patere potuit ſi plene poſtillatoꝛẽ vidiſſet:ſed moꝛe tẽ
tantiũ eius dcã truncatim vidẽ voluit:⁊ ſic ſepe occaſi

onẽ ↄdicẽdi ſumpſit:poſtillatoꝛ eni infra eodẽ ca.repꝛo

bans mallie egy
ptioꝝ ipedire vo —8—
lentiũ multipliia (Eaplin. I.
den ſltagiſt Brẽſſus eſt pᷣ hec vir
um 3 dñm: vnde domo leui: ⁊ accepit

Eoë&+ſtirpiſ ſůe:qᷓ ↄcepit et
pepit filiũ:⁊ videns eũ ele/-
gantẽ:abſcõdit tribꝰ menſi

op dñi fuit tãta
multiplicatio. Et
infra eodẽ ca.diõ

VUigdẽs rex egypti
ꝙ ppter grauita⸗

— ——

tẽ operũ nõ impediebant᷑:ſʒ magis multiplicabant᷑: dr
plicatio fuit ꝑ deũ naturã adiuuãtem. ¶ Ca.II.
SBreſſus eſt. Hic ↄñter ponit᷑ ducis liberant ꝓ
uiſio: vbi pᷣmo eius ↄditio deſcribit᷑: ſco ad li
eranð pplm mittit.iij.ca. Adhuc pᷣmo ðoſcri
bit᷑ oditio moyſi tpe ꝓſperitatis:ſcõo tpe aduerſitatis:
ibi Audiuitq; pharao.Circa pᷣmũ deſcribit᷑ natiuitas
mopſi: ⁊ ſcdo educatio nati:ibi Ecce aũt deſcẽdebat.ter
tio inclinatio adulti:ibi In diebꝰ c hacarn Moy
ſi pᷣmo deſcribit ex tribu cũ dẽ: a ¶ Egreſſus eſt poſt
hec vir de tribu leui.⁊ iſte fuit amrà filius chaath:⁊ ac
cepit vxoꝛẽ.iſta acceptio nõ põt intelligi de acceptioe in
mr̃ionio:qꝛ dẽ hic:Poſt hec.i.pꝰ pᷣceptũ regis ð maſcu
lis hebꝛeoꝝ ſbmergẽdis:⁊ iã ante vxoꝛ amrã peꝑat ei

aarõ:q nat' fuit trib'ãnis anñ moyſen:ut hẽ ifra.vij.ca.

vbi dicit:erat aũt moyſes.lxxx.annoꝝ::a aaron.lxxxiij
qñ locuti ſũt ad pharaonẽ:ſilr ⁊ Mariã filiã ſuã que ĩ
natiuitate moyſi erat iã iuuẽcula ita magna ꝙ poterat
intelligere ⁊ alloq hoĩes:ut oñter dẽ:⁊ iõ dicit ioſephuj
7 doctoꝛes cõiter:ꝙ iſta acceptio intelligit᷑ ð copula car
nali:qꝛ ꝓpter edem regis ſepauerat ſe ab vxoꝛe quantũ
ad carnalẽ copulã:mag eligẽs nõ generare:qᷓ; ꝙ filij ſta
tim ſbmergerent᷑ in flumie ⁊ intẽt᷑ erat oꝛonib erga de
um:ut vellet reſpicẽ pplm ſuũ tã crudelit᷑ afflictũ:⁊ do
min in ſomnis eũ admonuit:qꝙ ſecure ad vxoꝛẽ ſuam
accedẽt:⁊ ꝙ ex illa gnãret filiũ:qͥ pplm liberarʒ:⁊ ſic eã

accepit.i.mr̃ionialit᷑ eã cognouit. b¶Stirpis ſue.In

hebꝛeo hẽ:Filiã leui.Ex hoc dicũt hebꝛei:ꝙ iſta fuit io

chabeth quã leui genuit. Itẽ hoc vẽ ꝑ quandã glo.que

diẽ:ꝙ amrã accepit amicã ſuã.ſ.ſoꝛoꝛẽ pꝛij ſui chaad:⁊
p ↄñs filiã leui:ſed hoc vẽ falſũ:qꝛ dem eſt ca.pᷣcedẽti ꝙ
hſone q ingreſſe ſũt egyptũ cũ Jacob moꝛtue erãt ante
iſtã afflictoem ppli int quas ↄputat iochabeth etiã ſᷣm
opionẽ hebꝛeoꝝ:ut dem fuit ſi upꝛa Geñ.xlvj. ca. Item
dato ꝙ adhuc viueret opoꝛtet dicẽ ſm dcã hebꝛeoꝝ:q
in natiuitate moyſi ipſa eſſet.cxxx.annoꝝ:qð ꝓbat ſic
qꝛ a natiuitate iſaac vſq;ʒ ad exitũ filioꝝ iſri de egypto

ffuxerũt anni. cccc. ut dem eſt Geñ.xv.ca.ſuꝑ illud vbũ

Et affligẽt eos annij.cccc. Itẽ a natiuitate iſaac vſq; ad

natiuitatẽ iacob fluxerũt.lx. anni: ut dem eſt Geñ.xxv.
ca.vbi dẽ: Sexagenaro erat iſaac ⁊c᷑. Itẽ a natiuitate ia

cob vſ. ad deſcenſũ ep in Egyptũ:fluxerũt anni.cxxx.
ꝓut ipſe dicit Geñ.xlvij.ca.Dies vite mee.cxxx.anno⸗ʒ⸗
ſũt.Et ſic ꝑʒ ꝙ a natiuitate iſaac vſq; ad deſcenſũ i egy
ptũ fluxerũt.clxxxx.anni:⁊ ſic de.cc. annis pᷣdictis re
manent.ccx. anni:a quibus ſi ſubtrahant᷑.lxxx. ãni:qͥs
achar moſ in exitu de egypto:ut pᷣdem ẽ:remanẽt
cxxx.anni:q fluxerũt a deſcẽſu iacob in egyptũ vſq; ad

bus. Cuůᷣnqʒ iãcelare non
poſſet:ſumpſit fiſcellaʒ ſcir⸗
pẽèéã:et liniuit eã bitumie ac

⁊ Expoſuit eu ĩ carecto ripe

natiuitatẽ moyſi. Ex quo ſequit᷑ ꝙ iochabeth filia leui que
ↄputatur inter deſcendẽtes in egyptũ cum iacob:in natiui⸗
tate moyſi ſi viuebat erat.cxxx. annoꝝ:⁊ ſic tranſierat ĩ ea
tempus cocipiendi:qð ⁊ concedũt hebꝛei:ſed dicũt ꝙ mira
culoſe fem eſt ꝙ ↄciperet moyſen:ſicut ⁊ diuina reuelatone
W ↄceptus eſt: ſed hꝰnõ
valet:quia nõ ſolum
de moyſe opoꝛtebat
eos dicere miraculuʒ
eſſe fem:ſed etiam de
ↄceptu aaron ?⁊ MWa
rie:qꝛ aaron tribꝰ an
nis tm̃ nav fuit ante
moyſen:ut pᷣdem eſt:
⁊ ſic Jochabeth mat
eius erat.cxxvij.ãno
rũ qñ peperit Aaron

pice:poſuitq; int᷑ ifantulũ

fluminiſ:ſtante ꝓcul ſoꝛoꝛe

Maria etiã ſoꝛoꝛ moyſi in natiuitate eiuj erat iuuẽcula: ut

dẽ in textu:⁊ ſic ad plus habebat.xv.annos vel circit:⁊ ſic
iochabeth mater eius erat.cxv.annoꝝ quando eam pepe-/
rit ſᷣm iſtos.Ex quo pʒ ꝙ in omnib' iſtis trãſierat tempus
concipiendi:maxime qꝛ Geñ.xviij.ca.dicit᷑ de ſara:ml cum
eſſet nonagenaria deſierãt in ea fieri muliebꝛia:nec poterat
p naturam ↄcipere in tali etate:⁊ multo foꝛti idẽ eſt dicen/
dum de iochabeth filia leui:que fuit per magnũ tempj po
ſtea:⁊ ideo complexio mulierũ debilitata erat:⁊ etas bꝛeui
ata erat. Pꝛopter pᷣdicta dicendũ eſt:q vxoꝛ Amram non
erat iochabeth de qua pꝛedictũ eſt:ſed alia eiuſdẽ nominis
dicit᷑ tamẽ filia leui in hebꝛeo.i.de tribu eb.ſicut Elięabeth
mater Johãnij baptiſte dicitur de filiab? Aaron:Luce.j.c.
de qua tamẽ certũ eſt:ꝙ eam Aaron nõ genuit.de glo.aũt
que inducta eſt ad ↄtrariũ:non eſt curandũ:quia cõtrariat
textui mãifeſte.dẽ.n.infra.vj.ca. amraʒ accepit vxoꝛẽ Jo
chabeth patruelẽ ſuam. Patruelis aũt alicuius dicit᷑ filius
vel filia auunculi ſui.patruelis eni eſt cõmnnis gener:⁊ ſic
patet ꝙ nõ fuit filia leui:ſed filia vnp filioꝝ ſuoꝛũ:⁊ cogna
ta ipſð amram. Item matrimoniũ cũ amica erat illicitum
ſᷣm ꝙ dicit᷑ euitici.xx. Turpitudinẽ amice tue nõ diſcoo/
peries.et ſi dicat᷑ ꝙ lex illa adhuc nõ erat data.Dicenduʒ ꝙ;
ante legẽ multa que pertinent ad matrimoniũ fuerũt obſer
uata:ſicut Geñ.xxxviij.ca.dẽ:ꝙ iudas cõiunxit Onaʒ vxo
ri fratris ſui defuncti:ut ſuſcitaret ei ſemen:⁊ magis veriſi/
mile eſt ꝙ tempoꝛe Amram vitabat᷑ matrimoniũ cuʒ ami-
ca:⁊ per cõſequẽs amrã qui ſanctus homo erat:tale matri
moniũ non cõtraxit. c bt cõdit tribuj mẽſibuj alique
enim mulieres ſunt quarũ impꝛegnatio nõ multum appa-
ret:nec partus earũ per clamoꝛẽ:maxime cũ volunt celare
ſicut fuit in ꝓpoſito:⁊ ideo potuit puerũ in abſcondito ſer
uare. dð ¶ Lunq; iam celare non poſſet. Contrariũ videt᷑:
quia exquo ſeruauerat eũ tribus mẽſibus:videt᷑ ꝙ eadeʒ ra
tõne poſſet eũ vltra ſeruare.Dicen ũ ꝙ rex fecerat ſtatutuʒ
ꝙ in tribus mẽſibus ſemel ſcrutarent egyptij domos hebꝛe
oꝛũ:ne pueri eſſent abſcõditi:⁊ ideo nõ poterat celare vltra
Sʒ querit᷑ vlterius quomõ ſaluauit aaron:qui nax fuerat
ante tribꝰ annis:Dicendũ ꝙ adhuc nõ erat factũ edictuʒ re
gis:qñ natfuit aaron. e ¶ Sumpſit fiſcellã. i. vaſculũ ro
tunduʒ ad modũ fiſcelle fcm. f. ¶ Scirpeã.i.de iunco qui
ſcirpus vocat᷑:erat enĩ de mã leui ut ſupꝛa aquã kunarfe.
60 Et liniuit eã bitumie.ne aqua ingredi poſſet. h ¶ Et

expoſuit eũ in carecto. nomẽ eſt loci in q; carices creſcunt:et

ſũt herbe facte ad modũ gladij:⁊ manũ ſecant tangentis.
i ¶ Stante ꝓcul ſoꝛoꝛe eius.i.maria.Sʒ vẽ ꝙ hic fuerit tẽ
tatio diuina.Dicendũ ꝙ non:quia homo in piculo ↄſtitu/
tus:ſi nõ omittat ea que põt facere im humanã ꝓuidẽtiaʒ
nõ tẽtat deũ:nec peccat reſiduũ diuine ꝓuidentie cõmitten
do:ſicut dem fuit de abꝛaã Geñ.xij.ca. Amram vo Ivxoꝛ

eius de ↄſeruatõe :moyſi fecerãt qõ poterãt via humana:⁊
ſeruãdo vltra expoſuiſſent ꝑiculo moꝛtis nõ ſolũ puerum
ſed etiã ſeipſos:⁊ iõ eligẽtes minꝰ malũ ↄuenient expoſuer̃t

eũ pᷣdicto mõ bñ ↄfidẽtes

quẽ de' pᷣdixerat pplłm iſrł liberatuʒ. i

debat. Hic ↄñter de/
ſcribit᷑ pueri nati edu
catio:⁊ valde mirabi
lis a filia eius moꝛ/
tẽ illius ⁊ omniũ ali/
oꝛũ maſculoꝝ quere
bat:cũ dẽ:Ecce autezʒ
deſcẽdebat. de domo
regia q̃ erat in alto re
ſpectu fluminis.
k (Et puelle ⁊c..i.
ꝑ ripã flumis.⁊ dicit᷑
a crepo as:qꝛ ꝓpter ꝑ
cuſſioem aque ſolent
ibi fieri ↄcauitates et
fixurer-
I¶ In papyrione. no
mẽ eſt loci vbi creſcit
quida iunc:qͥ voca
papyr. m ¶ Uagiẽ
tẽ.i.ploꝛantem.e
n¶ De infantib' he⸗
bꝛeoꝝ eſt hic. qꝛ ſcie⸗
bat patr edem de ip/

ſis ſubmergendis.
0 oy inquit ut va
dã ⁊c. Ex pᷣdictis pʒ
puer erat elegantis
foꝛme:ĩmo ut dic Jo
ſeph erat ita gratio/
ſus:q omis aſpciens
cuũ afficiebat᷑ ad ipſuʒ
et iõ filia regij voluit
eũ nutrire ut ſibi euʒ
in filiuʒ adoptaret:ut

7 „—

de diuina ꝓuidẽtia circa pueruʒ
¶ Ecce auũt deſcẽ

eius:⁊ õſiderãte euentũ rei

Eccè ant deſcendebat ſilia

pharaonis ut lauaret ĩ flu/

mie:ẽt puelle eᷣ gradiebãt᷑

p crepidinẽ aluei. . Que cũ
vidiſſet fiſcellã in paàpyriõe
miſit vnã e famulabꝰſuis:⁊
allatã apiens cernẽſq; ĩ ea
puulũ vagientẽ:miſerta ei
ait: De infantib hebꝛeoꝛũ

eſt h. Cui ſoꝛoꝛ pueri:Ais

inquit ut vadã ⁊ voceʒ tibi
mulierẽl hebꝛeaʒ q̃ nutrire
poſſit infãtulũ: Rñdit:Aa
de. NPerrexit puella: ⁊ vo/
cauit matrẽ ſuã. Ad quam

locuta filia pharaoniſ: acci
pe ait pueꝝ iſtũ:⁊ nutri mi

hi:ego dabo tibi mercedẽ
tuã. Suſcepit mulier ⁊ nut᷑
uit pueruʒ:adultũq; tradi/
dit filie pparaonis. Quẽ il
la adoptauit ĩ locũ filij:lvò

cauitq; nomẽ e Moyſes
dicẽs: gqů de aqᷓ tuli euʒ. In

pʒ pꝑ ſequẽtia:⁊ iõ pmo fecit ſibi poꝛꝛigi mamilla plurimũ
mulieꝝ egyptiaꝝ:ed ipſe renuebat:a tũc ſoꝛoꝛ pueri q̃ aſta
bat dixit:ꝙ ſi mulier hebꝛea mamillã ſibi poꝛꝛigerzʒ foꝛſitã
ipſe accipet tanq; de muliere hebꝛea nat᷑:cui dicto tanq; rõ
nabili filia regis aſſenſit:⁊ tũc ſoꝛoꝛ pueri ad querenð ſe ob

ibi: p

tulit:vocauit matrẽ pueri tanqꝙ extraneãa.ceta patẽt vſq;
uem illa ⁊c.lqꝛ naturalẽ filiũ no habebat.

q¶ Uocauitq; nomẽ eius moyſen. in lingua.n. egyptiaca
mos:aquã ſignificat:ys ſaluatuʒ:ideo ſpdit rõ nois cũ dẽ:
r ¶ QAuia de aqua tuli eũ. In hebꝛeo hã: vocat᷑ moſſe:et ſi dum vnum ex hebꝛeis quos exoſos habebant. f
