ſententiã poſtea diſpenſatũ cũ noe:⁊ ideo ſubdit᷑ imediate
Toe vo iuenit gr̃am coꝛam dño.ſ.ꝙ fuit a pꝛedicta ſenten
tia exceptus cũ ſua poſteritate: vt ſtati ſequitur. Cub ſnie
diuine rõ ſubditur cũ dicit: Quia caro ẽ. Pꝛo qͥ notandũ
ꝙ; cũ aia mouet coꝛpus ad opa ſpũalia bona tũc ẽ in hoie
ſicut ſpiraculũ vite: put fuit in pᷣma hois cõditione:ſ. ed cũ
nõ põt coꝛpus mouere iſto mõ:ſed potius ab eo aggrauat
ſeu detinetur tuc vẽ eſſe in hoĩe ſicut gladius i vagina qᷣ nõ
mouet eã ſed potius occultat᷑ ⁊ detinet in ea:⁊ hoc ẽ q dĩ:
Quia caro ẽ.nõ dixit quia carnalis ẽ. ſed Quia caro E. q̃ſi
diceret:totaliter vẽ eſſe ſepatus ab aĩa in ſuo eſſe: ſicut gla

dius a vagina.ac ſi eẽt caro foꝛmata ſine ſpũ ſi pualiter vi

uificante. vel põt dici: Quia caro .i.nõ inclinatur ad opa
ſpũs mei: ſed ad opa carnis:? ſic iuanũ vẽ ꝙ ſpũs me iua

ginetur ĩ coꝛpe humano. Erũtq; dies illius ⁊c. exponatur

EA nal avoh 7c.
¶ In eo. vj. ca. vbi dẽ in poſtilla: Gigantes aũt erãt.i. ho

mines pꝛocere ⁊c᷑. dditio.iij.
Agantes aũt in hoc loco pꝛout dictũ fuit ſupꝛa ĩ
1 alia additione cadentes dicũtur in hebꝛeo:quod
Ndôpfpe ſignificat demones:vt ibidem dictũ fuit:ſed
exinde deriuatũ ẽ hoc nomẽ ad hoĩes pꝛocere ſtature ⁊ ro
buſtiſſimos coꝛpe ꝗᷣ generabãtur ꝑ illa cõmixtionẽ ſeu cõ
cubitũ ĩicuboꝝ ⁊ ſuccuboꝝ vel ex eis ðſcẽdebãt: lʒ tales ſit
geniti eẽnt veri hoĩes nõ cadentes de celo:ſed de terra nati
7 de talib' dẽ Nu. xiij. Uidim filios enos de genere gigan
teo.ſ. ꝙ nõ erant gigantes pmo nati:ſed ex giganteo genere
mõ pꝛedicto.nec ex hoc ꝙ tales fuerit poſt diluuiũ ſedtur

tales nõ fuiſſe genitos a demonib: vt poſtillatoꝛ v velle:

quia eodẽ mõ potuerũt generari poſt diluuiũ ſicut ⁊ ãtea
qð veritas hebꝛaica etiã teſtatur qꝗᷓ in hoc loco ſic dicit: Gi
gantes.ſ. cadentes erant ſup terrã in dieb'illis ⁊ etiã poſtea
cũ ingreſſi ſunt filij dei ad filias hõinũ:illeq; genuerũt ⁊c̃.
vñ ĩ hocꝙ dicit: Bigãtes erant ſuꝑ terrã in diebꝰ⁊c.intelli
gitur plane ante diluuiũ. aũt imediate ſequit᷑: Et etiaʒ
poſtea ĩtelligi debet poſt diluuiũ.ſ. ꝙ etiam nati fuerũt pꝰ
gigantes ſicut pꝛius.ſ. ex cõcubitu demonũ:lʒ nõ ex eoꝝ ſe
mine ſed humano: put fuit ſupꝛa dictũ: ⁊ inde ꝑ ſucceſſio
nem hũanã Iʒ foꝛte nõ ita frequẽter poſt diluuiu ſicut an:
vel quia hoĩes no ſunt ad hoc ita diſpoſiti:vel etiam quia
nõ cõcurrebãt ita frequenter aſpectus ſiderũ ad hoc ꝑtinẽ
etincor loco multũ põt oꝑari.

In eo.ca.vj.vbi dẽ in poſtilla: Penitentia aũt ⁊ doloꝛ

⁊ cetere paſſiones ?7. ¶ ¶Agditio.iiij.
Enitentia ⁊ cetere paſſiones ĩqytum defectũ ipoꝛ

tant nõ dicũtur eẽ in deo nec ſᷣm rem: nec ſᷣm ſi

L militudinẽ.malũ eni lʒ cognoſcatur a deo:nõ tñ
hʒ ideam in deo:nec ſᷣm ꝙ ẽ exemplar:nec ſᷣm ꝙ ẽ rõ:pꝛo
ut patet in pꝛima par.q.xv.ar.iij.in rñſione ad pmũ arg.
Un verius ⁊ tutius dĩ ꝙ h'modi paſſiões dicũtur de deo
ſim ſimilitudinẽ effectuũ.ſ.ꝙ a deo pꝛoducũtur effeci ſilej
effectibꝰ a penitente pꝛoductis.magna enĩ dꝛia ẽ inter hui
modi locutiones.nã pꝛima ponit ſilitudinẽ inter deũ ⁊ pe

„

Geneſis vj.

nitem iniỹ̈tũ eſt penitens: qð ẽ incõueniens. ferũdo vo
mòõ ponit ſimilitudinẽ niſi iter effectus a deo paductos
2 effectus pꝛoductos a penitente.
an eo. ca. vj. vbi dẽ in poſtilla: Nõ loquitur hic de
ere qð pepegit cũ noe.¶ Additio.ꝰx.
Icere ꝙ mali hoies illius tpis volebãt interfi
cere noe ſi viderẽt ipſum intrare in arcã vide
tur ficticiũ:cũ nullũ habeat in ſcriptura fun
damẽtũ:nec etiam hoc requirit᷑ ad planũ ſenſũ lĩ̃e ha
bendũ.indigebat eni noe maxima cõſeruatione diuina
ne periclitaretur cũ ſuis in tot fluctibꝰ ⁊ maxie inunda
tionib ſiliter in riparũ ↄcuſſionibꝰ:in qᷣb ſepe piclitã
tur etiã exꝑti in arte nauigatoꝛia:vñ requirebat fedus
oiuinũ:ſeu eius ſecuratio ad hoc vt ab hmodi piculi
eẽt tutus ad humani generis reꝑationẽ. vñ glo.interli
nearis in hoc loco vbi dẽ: Ponaq; fedus meu.dicit de
te ⁊ familia tua cõſeruanda ad repationẽ hũani gene
ris:ad qð lr̃a ſequẽs ſatis cõcoꝛdat cũ dã: Ingredieris
arcã tu ⁊ filij tui. hoc ẽ ingredi potes ſecurus a pericu

uenet „ .
Replica coꝛꝛectoꝛij cõtra Bur. fictoꝛem.

capitulo ſexto vbi poſtillatoꝛ refutat eoꝝ
expõnẽ qui ꝑ filios dei dicũt intelligi debere
demones icubos ⁊cc̃. Bur. opponẽs ſe dicit il

ã expõnẽ eẽ confoꝛmẽ lr̃e ⁊ dictis beati Aug. Pꝛmũ

declarat: quia vbi lr̃a nr̃a hʒ Gigàtes.lr̃a hebꝛaica hʒ
Nephilim. qð nihil ſignificat niſi cadentes:qð ꝓpe co
uenit demonib'. Ad ſecũdũ pꝛobãdũ adducit beatum
Aug.xv.ca.xxiij. de ciui.dei dicentem: ꝙ ipꝛudentie ẽ
negare qð a multis exptis còfirmatur ſicut de incubis
Sed his nõ obſtantib'nõ vẽ de icubis lra pñs exponẽ
da:nec glo.nr̃a oꝛdinaria ſic exponit. Argumentu aũt
Bur.de dictione hebꝛaica.ſ.nephilim: quã dicit ſigni
ficare cadentes:nõ multũ cogit:qꝛ nõ ſolũ demones ſʒ
⁊ quicũq; peccatoꝛes dicũtur in ſcriptura cadentes:iu
xta illud pᷣſ. ibi Ceciderũt qui oꝑantur iniquitatẽ.⁊ in
Apoca. Pꝛauoꝝ caſus ſub noĩe babylonis geminatur
cũ dẽ: Cecidit:cecidit babylon ⁊c. Cũ eni iuſtoꝝ cõuer
ſatio ſit in celis ⁊ quidã aſcenſus: quid igit᷑ peccatoꝛes
ſunt niſi de celis:ideſt celeſti cõuerſatione cadẽtes. Se
cũdũ dictũ Bur.ꝙ expò de incubis ſit cõfoꝛmis dicti
bti Aug.nõ vẽ verũ.nã beat Aug.iij. de ci. dei. ca. iiij.
mouet qõnẽ de hac mã: ſed eã ibi nõ determiat. Qui
todecio aũt li.ca.xxiij.dicit ꝙ nõ audet diffinire de icu
bis:ſed ĩpꝛudentie ẽ negare qð tã multoꝝ ſententijs ap
pꝛobat᷑. vbi nõ negat btũs Aug. icubos eẽ vel fuiſſe: ſʒ
hoc nihil ẽ ad pꝓpoſitũ h' lr̃e m ſuã ĩtentionẽ:nã ĩ eo.
ca. allegato ptractãs hãc lr̃aʒ dicit qñ ſcriptura ponit
ꝙ filij dei igreſſi ſũt ad filias hominũ:p filios dei iĩtelli
gut de genere ſeth. ⁊ ꝑ filias hominũ ille ð genere cayn
vñ pʒ pᷣmo ꝙ poſtillatoꝛ ſecut ẽ beatũ Aug.pʒ ſecũdo
ꝙ; Bur. trũcati vidit textũ beati Aug.pʒ tertio ꝙ ſicut
hic ita ſepe Bur. S poſtillatoꝛẽ fingit occaſiones. pʒ q̃r
to ꝙ Bur. pꝛefert expõnẽ iudeoꝝ infideliũ ſanctis do
ctoꝛiba glo.oꝛdi.qð tñ apud Bur.ẽ valde repᷣhẽſibile
vt pʒ in qõne ſua pambula. ¶ Itẽ ĩ eo. ca. vbi poſtilla
toꝛ expõit hũc paſſũ: lõ pmanebit ſpũs me iĩ hoie ⁊c
De ſpũ dei nõ de aia hois ad modũ beati Piero. glo.
oꝛdi. ⁊ magr̃i hiſtoꝛiaꝝ Burgẽ. qſi iſmael: cuo man 3
oẽs ppõderat figmẽta hebꝛeoꝝ oib adducẽs modũ lo
quẽdi ruſticalẽ ꝙ aia ſit in coꝛꝑe q̃ſi gladius iĩ vagina:
cũ tñ omniũ vna vox ſit ꝙ ſit tota in toto: ⁊ tota in q̃ᷓ
libet eius ꝑte:q̃liter gladius nõ ẽ i vagina: nec gladius
cũ vagina ↄſtituit totũ eẽntiale ſed vnũ ꝑ accidẽs:ſicut
cõtinẽs cũ contento:q̃liter nõ aĩa cũ coꝛpe. nec ex hoc
mõ loquendi ſedtur cõueniens expõ lĩe cum dicitur:

drnuul
cateſueſpen
anilyn
iſnofi
tuactonec⸗
tyziepecen
nutcn
Gmaliozr
ico hpode
ſuncon
mine.
Cigantesg
dfinshe
rdemon
i adone
videndii⸗
llisoich'
hilplustig
demonest
Kgontes
hocſonike
dinlia ſili
Grqsirro⸗
lr berez
nbopt ſu
Mnigigunt
tbent Aug
ſiconaſcin
lnftnvennera
enuripit
lſlifune⸗
boandioniy
ler N
mna

fnſltn

dietzninn
Paoſeheben

n din
Nenn loca
Pmnmegl ein
ſennnhuri
ſtg Brd

ediinf
mmenmör
Nüſahanſ
Ani ſalilttn
Numreduin
Famakein
ach'ſe i
h1bnocipiol
Emipichinnl
3Asn dietd
Nndni dün g
tcüdi Pori
Bſenss Nn

wen.
Aeſtfutnten
üinlig debn
r pnisſedic
3den Mg Puni
aknedd en
ren gipulm
mamr ſanrdeiat
ibis lu ioe

vnt. Momenii

hin gui dicni⸗
En ſii denar
dabgioniscenun
1. Gciuſrdir
ncgt eunn
iſt annddll
iü Ndma.
ninunfinn
ümlvr ucle,
wbwaſl iſt

„

¶Beneſis vij.

Nõ pmanebit fſpũs meus i hoĩie. vbi ipſe loco pꝑmane
bit:dicit in hebꝛeo poni iuaginabit:quia hec vaginatõ
aie quã deſcribit nõ ẽ in hoie ſed in coꝛꝑe:cũ lr̃a dicat
Nõ ꝑmanebit ſpũs meus ĩ hoie.qꝛ caro ẽ.i.carnalis.
Allud etiã qð ad declarandũ ſuũ ꝓpoſitũ ponit nõ vẽ
valere:videlicʒ ꝙ;
anima mouẽòj ad
opa bona ẽ i coꝛ

poꝛe vt ſpiraculũ —. 1 .
vite: ſed cũ ñ pot eü: Ingredere tu ⁊ ois
coꝛpus inclinare dom tuaĩ arcã. Te eni vi
ad bñ opandum di iuſtũ coꝛã me ĩ generatõ
ſeren . oſer n ne hac.Ex òib aiantibus
cõmitti. laudabi müdis tolles ſey tena ſe
le eni 2 vitupabi ptena:maſculũ ⁊ feiam:de
le nõ niſi ex volũ HWZ DZ
tate oꝛitur ſiue eli

ciente ſiue iĩpante.⁊ ſᷣm doctrinã beati Aug.j.retracta.
ca.xij. Uſq; adeo peccatũ volũtariũ eſt vt nullo mõ ſit
peccatũ ſi nõ fuerit volũtariũ:vñ ſi aia foꝛet ĩ coꝛpe cõ
tenta actione carẽs in actu peccãdi ſicut gladi i vagia
vtiq; aie peccatũ iputari nõ poſſet.Hic etiã Bur cõtra
duas ſuas regulas ſupꝛa poſita) vẽit:pmo ſupponẽdo
extra lr̃aʒ multa que ĩ nulla ſunt auctoꝛitate fũdata:ſe
cũdo pᷣponẽdo ſententiã extoꝛtã hebꝛeoꝝ exponi cõi

ſanctoꝝ:⁊ puto ꝙ nõ niſi in odiũ poſtillatoꝛis.

Item in eo.ca.vbi poſtillatoꝛ dicit ex itentione Aug.
gigantes genitos ex filijs dei.i.de genere ſeth: igreſſis
ad filias hominũ de genere cayn: Bur. inſtat dicens ꝙ
ex demonib:ex eo ꝙ gigantes ĩ hebꝛeo dicũt nephilim
i. cadentes:qð ſupꝛa ĩpꝛobatũ eſt ⁊ ſolutũ: ⁊ ſpẽaliter
videndũ ẽ ꝙ nõ plus d in lr̃a de gigantib niſi ꝙ fuerit
illis dieb' ſuꝑ terrã:⁊ ſic credendo Bur.cõtentionẽ ni
hil plus ſignificaretur iuxta ſuaʒ ĩterpꝛetationẽ niſi ꝙ
demones illis dieb fuiſſent ſuꝑ terra. Nõ dꝛ aũt ĩ lr̃a
ꝙ gigantes.i.demones ſᷣ̃m eũ genuerint gigantes: qꝛ p
hoc ſignificaretur ꝙ demones genuiſſent demones:ſed
dẽ in lra filios dei genuiſſe ⁊ ad filias hominũ igreſſoj
q̊s ⁊ q̃s irronabiliter Bur. demones vel gigante) appel
lat. Per ea q̃ hic ⁊ ſupꝛa dicta ſũt nõ negatur poſitio ĩ
cuboꝝ ⁊ ſuccuboꝝ:nec negatur ꝙ illis vijs poterãt ge
nerari gigantes:ſed ſolũ negatur hꝛi ex iſta lr̃a: ꝓut ne
gat beat Aug.Et Bur.digrediens ⁊ volẽs oñdere q̃re
nũc nõ naſcãtur gigantes ſicut tũc dicit:qꝛ nõ ↄcurrũt
ita frequenter aſpect ſiderũ ad hmodi ptinentiũ ꝗᷣ in
hoc multũ pñt oꝑari:qð dictũ nihil facit ad ſenſũ lr̃a

lẽ:ſed vẽ fauere erroꝛi mathematicoꝝ ⁊ fatoꝝ quo dẽ

hoies diſponi varie ex cõſtellationũ varietate: quẽ re
bat beat' Aug. beat' Gꝛego. alij ſancti doctoꝛes.
Item in eo.ca.vbi poſtillatoꝛ dicit paſſiões huma
nas ſᷣm ſilitudinẽ cadere in deũ nullo mõ ſᷣm rẽ: ſilitu

dine tamẽ attenta non penes deũ ⁊ penitentẽ ſed penes

effectus vtriuſq;.⁊ hoc exemplũ poſtillatoꝛis cũ dicit
ꝙ deus ſe habuit ſicut volẽs diſſipare qð fecerat:circa
modũ dicendi Bur.laboꝛat ſed redit in idem.
Item in eo.ca.vbi poſtillatoꝛ dicit fedus dei cũ noe
ptinere ad defenſionẽ epᷣ a malis hõib ⁊cc.nõ excludit
qn ꝑtinebat ad quis alia picula quoꝝ aliqua Bur.tã
git:ſed ꝙ; Bur. dicit pꝛefatũ modũ dicẽdi poſtillatoꝛis
eẽ ficticiũ:⁊ ad ſenſũ lr̃alẽ nõ ꝑtinere fruſtra ⁊ calũnio
ſe loqtur.nã ad hñdũ lr̃e veritatem ſᷣm Aug. in pᷣnci.
lij. li.de doctri.chꝛiſtiana:nõ ẽ abiciendũ quicqᷓ; in ex
poſitione ſacre ſcripture niſi qð fidẽ ipedit. dictũ autẽ
poſtillatoꝛis fundatur ſuꝑ manifeſta veriſilitudine nõ
ipediente ſed pꝛomouente fidem. veſt eni veriſile ſi abel

Ixitquᷣe dñs ad ( VI.

iuſtus cũ vnico iniqͥ cayn nõ potuit eẽ ſecurꝰ ꝙ noe iuſtus
ex iſta lr̃a min iter tot repꝛobos ſecurus fuiſiet niſi iuxta

aĩantibꝰ pᷣo imũdis duo ⁊
duo:maſculũ ⁊ feiaʒ:ſed ⁊
de volatilib celi ſeptena ⁊
ſeptena:maſculũ ⁊ feiaʒ:ut
ſaluetis ſemẽ ſup faciẽ vni/
uerſe terre. Adhüc eiʒ ⁊ p
dies ſeptẽ ego pluã ſuper

pmo iĩ diluuio exñte ſuꝑ

glrredere tu?c᷑..i.ppa
ra te ad igreſſũ qꝛ pꝰ ſeptẽ dies igreſſus ẽ: vt d.j. c ¶ Ex
oib aiantibꝰ mũdis.Dicũt hic aliq q mũda ⁊ imũda

fedus dei fuiſſet pꝛotectus a deo.
Ixitq; dñs ad eũ. Hic ↄñter deſcribitur ſtat noe

LCapi. VI.

terrã:ſecũdo i illo rece
dente.viij.ca¶ Circa
bmũ deſcribit᷑ noe in
greſſus ad arcã:ſcòo
diluuij acceſſus ſup
terrã:ibi Anno ſexcẽ
teſimo vite noe:tertõ
diluuij exceſſus: ibi
Factũ ẽ diluuiũ:q̃rto
creature viuentis de
ceſſus:ibi Cõſũptaq;
ẽ ois caro.¶ Circa pi·
mũ ſic dicit: b¶ n

—

di

cũtur hic pꝛo futuro.i.qͥ diſtinguẽda ſũt mũda ab imũdij
p legẽ dandã tpe moyſi. hebꝛei aũt dicũt ꝙ añ legẽ fuit di

2

ſtinctio mũdoꝝ ⁊ imũdoꝝ:maxie q;tũ ad oblationẽ ⁊ ſa
crificiũ:vt pʒ p illud qð dẽ ca.ſe.vbi dẽ ꝙ noe obtulit ſa/
crificiũ de aialib' mũdis tm.vñ ⁊ aliq legalia ſeruata ſũt
an legẽ ſicut de obſeruatõne ſabbati:vt pʒ ſupꝛa.ij.ca.⁊ de
Dpibicne eſus ſanguinis: vt patʒ.j.ix.capit.⁊ de circũci-
ſio

ione: vt patet infra.xvij. capitulo. dD

Septena ⁊ ſepte

na.Ex hoc loco dixit Andreas ꝙ de animalib'mũdis ſue
rũt.xiiij.vij. maſculi:⁊.vij.femelle.ex ĩmũdis vo duo: ma
ſculus ⁊ femella.⁊ arguit hic ex textu:qꝛ ibi dꝛ.j.Ex oĩ qð
mouet ſup terrã duo ⁊ duo igreſſa ſũt ad noe i arcam. Et
poſtea: ⁊ q igreſſa ſũt maſcuł ⁊ feia ex oĩ carne itroierũt:⁊
iõ ex hoc repꝛobat dictũ eoꝝ qͥ dicũt ꝙ de aialib'mũdis ⁊
auib fuerũt ſeptẽ tm ĩdiuidua ſex ad multiplicadũ ꝑ gene
rationẽ videlʒ tres maſculi ⁊ tres femelle:ſeptimũ aũt etiã
fuit maſcuł vt hĩet noe qð offerret i exitu de arca:qꝛ vt ar
guit iſte Andreas ſic itroiſſet ſeptimũ ĩdiuiduũ nõ cõbina
tũ ⁊ maſculus ſine femella qð vẽ ð lr̃aʒ pall. Nec vt dicit
optuit addi ſeptimũ ꝓpt oblationẽ fiẽdã:qꝛ ſciebat noe q;
tadiu ſtarẽt i arca aĩalia ⁊ auej ꝙ ibi poterat ꝓlificare ⁊ ſic
de fetib ⁊ pullis poterat ſacrificare. Sed dictũ iſtꝰ And.
vẽ min rõnabile q; alioꝝ:qꝛ ſi de oibꝰ mũdis ſuiſſent ibi
xiiij. arca fuiſſet nimis occupata de tot aialibꝰ ⁊ auib ⁊ ci
bis eoꝝꝛ:. Itẽ nõ fuerũt ſeruata idiuidua niſi ꝓpi multipli
cationẽ ⁊ oblationẽ.ad multiplicationẽ ãt ſufficiebãt tres
maſculi ⁊ tres femelle de qlibet ſpẽ mũdoꝝ: qð etiã pʒ ex
ſpẽ hũana:c multiplicatõ erat pᷣncipłr a deo ĩtẽta:⁊ tñ nõ
fuer̃t ſuata niſi octo idiuidua:qᷓtuoꝛ maſculi:⁊.iiij.femel
le:ꝓpt᷑ qð vr icoueniẽs dicẽ ꝙ de aliqᷓ alia ſpẽ aĩal vel auis
xiiij.ſint puata.Itẽ qð aſſumit de ꝓlificatõe aialiũ ⁊ auiũ
in arca falſũ ẽ:qꝛ i arca nõ ſuit coit hominũ neq; beſtiaꝝ

ſeu auiũ:ſicut dicit Rabi Sa.⁊ alij hebꝛei ⁊ hoc ꝓpt vni

uerſalẽ tribulationẽ mũdi.vñ.Jone.iij. in tribulatoõe nini
ue dẽ: Poiĩes ⁊ iumẽta ⁊ boues ⁊ pecoꝛa nõ guſtent qcq;:⁊
nõ paſcãtur:⁊ aquã nõ bibãt.⁊ de hõib' hic ſatis patebit
p lram.j. ca. ſe.⁊ de aialib ⁊ de auib idẽ ꝓbabile vẽ rone
pꝛedicta. Item qð arguit de cõbinatione nõ valet:qꝛ lʒ fue
rũt ſeptẽ de mũdis:fuit tñ cõbinatio ſufficiẽs in qlibet ſpẽè
⁊ maſculus ⁊ feia ad multiplicationẽ: nec aliud hẽ ꝑ lr̃am
pꝛecedentẽ. Item ꝑ hoc ꝙh ic dr: Septena ⁊ ſeptena.no ar
guitur ꝙ fuerit. xuij. de mũdis:qꝛ eadẽ rõne ſequeret ꝙ fu
iſſent.iiij. idiuidua de imũdis: qꝛ de oib generaliter dicit:
Bina ⁊ bina.⁊ ideo dicendũ cũ alijs ꝙ fuerũt ſeptẽ tm de
mũdis:ſex pꝛo multiplicatione:⁊ ſeptimũ pꝛo oblationce.

ſequitur: e

ldhuc eni poſt dies ſeptem. ⁊c.] Iſti ſeptẽ
⸗ 2

dies fuerũt dies luctus mathuſalẽ vt dicũt hebꝛei:de quo

ſupꝛa dictũ ẽ:ꝙ moꝛtu fuit anno diluuij. voluit eni dNñns

eũ honoꝛare ꝓpter iuſticiã ſuã: ⁊ ideo noluit ꝙ iundaret
diluuiũ donec tranſiſſent dies luctus ei .dicunt etiã ꝙ iſti

ſeptẽ dies ꝓpter hanc cauſazʒ fuerũt additi ad terminũ ſu

Geneſis vij

fontes. nomie ruptionis vtitur ad oñdendum ꝙ iſtud

diluuiũ non pꝛoceſſit ex cauſa naturali ſed ſupernatu

rali: ⁊ ideo deridendi ſunt illi qui hui diliſun volurnt
cauſam naturalem aſſignare dicentes: ꝙ cauſa fuit cõ

tẽpus appoſitũ ẽ ad
ondendũ patientiam

wihaltenti heag ov er cu eo in arcã ꝓpter
monẽtis cos de pfia aqs diluuij. De aiantibuſ
p edificationẽ pꝛedi- quoq; mũdis ⁊ ĩmũdis ⁊

ctam ⁊ ipſi noe p̃di
cationẽ. g¶ Et in
greſſus ẽ noe ⁊cc. Se

parati noĩantur viri
a mulierib igredien
do arcã 2 ex diuino
pꝛecepto ad oñdẽdũ

—-

ꝙ idiu fuerũt i arca

pꝛa taratu:cxx. anno
rũ ĩ ca.vj.ibi Erũtq; S
Ains r. non terrã q̃dragita dieb qua
EEoch craginta noctibue: a dele
cõpleſſet annũ ſexcẽ bo oẽm ſubaʒ quã feci de
teſimũ: ſed qꝛ ichoa ſupꝑficie tre. Yecit ergo noe
b loco een ex ola q; mandauerat ei dñs.
arce durauit ꝑ centũ Eratq; ſexcẽtoꝝ na
annos fere. tantũ eni diluuij aq̃ iundauerũt ſuꝑ

terrã. Et igrèſſus ẽ noe ⁊ ſi
lij e:lvxoꝛ ei ⁊ vxoꝛes fili

ð volucribꝰ ⁊ ex oĩ qd mo
uet ſup terrã duo ⁊ duo in
greſſa ſũt ad noe ĩ arcã ma

culus ⁊ feia:ſicut pᷣceperat
dñs noe.Cũq; traſiſſent ſe

prẽ dies:aq̃ diluuij ĩiunda

uerũt ſup terrã. Annò ſex

fuerũt ſepati q;'tũ ad Herht ilß i
thoꝝ: ſi patebit ma cæteſimo vite noe menſe ſe
L gis infra. h Anno cũdo lſeptiodecio die mẽ
ſexcenteſimo. Hic de

ſcribit᷑ diluuij acceſ⸗
ſus ſup terrã: ⁊ pmo

ſ ad tẽpus cu dx: apte ſut: ⁊ facta ẽ pluuia ſu
Anno ſexrcereli per terra qdragita dieb
dofürepbeheahoe Igraginta noctib. In arti
qa Rabi elieger 1 ſui (ulo diei illi igreſſuſ ẽ noe
ſæquaces dicũt ꝙ iſe ⁊ ſem:⁊ cham:⁊ iaphet ſi
ẽ menſis octobꝛis: q èM
hebꝛaice nominatur

Mareſeban. dicũt enĩ ꝙ pꝛim mẽſis anni ẽ ſeptember ĩqᷓ

ſis: rupti ſũt oẽs ſõteſ abyſ
ſi magne: ⁊ cataracte celi

iunctio planetarũ humidoꝛũ in ſignis pluuialibus:ex

lij ed: vxoꝛ illᷣ vxoꝛes fili
oꝝ eb cũ eis in arcã: ipſi ⁊

oẽ aĩal ſʒ gen ſuũ: vniuer
ſaq; iumẽta ĩ genere ſuo:⁊
oẽ qð mouet ſuꝑ terrã ĩ ge

nere ſuo:cũctũq; volatile

ſm gen ſuũ. Aniuerſe a/
ues oẽſq; volucres iĩgreſſe
ſũt ad noe ĩ arcã:bina ⁊ bi

na ex oĩ carne ĩ q̃ erat ſpũſ

vite. Et q igreſſa ſũt maſcu
lus ⁊ feia ex oĩ carne ĩtroie
rũt ſicut pᷣceꝑat ei de:et in

cluſit eũ dñs deſoꝛis. Fa/
ctũq; ẽ diluuiũ qᷓdraginta

diebꝰ ⁊ qdraginta noctibꝰ
ſnpꝑ terrã:⁊ multiplicate ſt
aq ⁊ eleuauerũt arcã ĩ ſub

lime a terra. NHehemẽt᷑ enĩ
iundauerũt:⁊ oia repleue
rũt ĩ ſupficie terre. Poꝛꝛo
arca ferebatur ſuꝑ aq̃s:⁊?

aq bualuerũt nimis ſuper

terrã:optiq; ſũt oẽs mõteſ
excelſi ſub vniuerſo celo:

Quideci cubitiſ altioꝛ fuit

aqua ſuꝑ mõtes quoſope
ruerat. Conſũptaqʒ ẽ oĩs

qua cõiunctione
factum fuit iſtud

diluuium: ⁊? eo⸗

dez modo volũt
aſſignare cauſaʒ
icendij futuri an
te iudicium per
cõiunctõnem pla
netarum calido-
rum in ſignis ca
lidis:lʒ eniʒ dilu
uiuʒ particulare
aliqua parte ter
re cauſaʒ habeat
naturalem: gene
rale tamen dilu⸗

uium maxime in
tanto exceſſu ꝙ
quindeci cubitis
tranſcendat cacu

mina montium:
non poteſt natu⸗/
raliter euenire.
vnde ⁊ phᷣus.ij.
Methaur. dicit
ꝙ cum vna pars
terre que pꝛperat

arida operiretur

mari: alia pars iĩ
alia regione vbi
erat mare diſcos
peritur ⁊ fit ari⸗
da. ſed ꝙ tota ter
ra ſimul cooperi
atur aquij ſᷣm eũ
impoſſibile vide
tur:nec vtute ali
qua naturali po
teſt tantũ de alijs

cõuerti elemẽtis in aquam ꝙ excedat capita montium

arboꝛes ſũt ꝑfecte in ſuis fructibꝰ:qꝛ ſic pꝛoducte ſũt a pᷣn
cipio:vt patuit ſupꝛa ca.j.Et ideo qꝛ mũdus vr fuiſſe crea
tus in iſto mẽſe:ideo dicũt eũ eſſe pꝛimũ ſimplr i anno:qꝛ
in eo a pꝛincipio inceperũt anni ⁊ mẽſes. Rabi Joſue ⁊ ſe
quaces eius dicũt ꝙ ipſe eſt apꝛilis:quia martius qͥ hebꝛai
ce noĩatur niſan vocatur pꝛim ſ̃m feſta.vñ Exo.xij.pꝛeci
pitur imolare phaſe.xiiij.luna ad veſperam pꝛimi mẽſis.
Sciẽdũ tñ ꝙ marti hebꝛeoꝝ aliqñ cocurrit cũ apꝛili nro
⁊ ideo aliqui doctoꝛes nr̃i dicũt ꝙ apꝛilis eſt pꝛim menſis
apud hebꝛeos:⁊ plenius de hoc dicetur Exo.xij. pᷣma aũt
opio coius tenetur apud hebꝛeos ⁊ rõnabiliter vt vꝛ:qꝛ in
aliquo genere aliquid bñ noĩatur pꝛimũ: nõ qꝛ ſit pꝛimũ
ſimpłr ſed ꝓpter aliquẽ notabilẽ euentũ: ſicut.j. Macha.
ij.ca. pꝛim ann alexandri magni vocatur pm ann regni
grecoꝝ: ꝓpter facta notabilia alexandri:⁊ tñ ante eũ fuer̃t
plures reges in grecia:ita etiam vr dici de martio ꝙ tũc ſit
noiĩatus pᷣmꝰ mẽſis apud hebꝛeos ꝓpi exitũ eoꝝ de terra

egypti iĩ illo die:⁊ hoc vẽ lr̃a ſonare Exo.xij. Dixit quoq;
dñns ad mopſen mẽſis iſte vobis pncipiũ mẽſiũ pᷣm erit ĩ
mẽſib anni:ac ſi diceret lʒ de pꝛeterito nõ fuerit pᷣmꝰnoĩa
tus decetero tamẽ erit ex cauſa dicta. i ¶ Rupti ſunt oẽs

æ pluuia. i
poꝛtat rem diſtinctam ⁊ manifeſtam. deus eni fecit in
gredi noe de die clara ⁊ manifeſta: ad oſtendendum ꝙ
poterat eum tueri a malis hominibus illius tempoꝛis
qui cogitauerunt eum occidere. Cetera patent vſq; ibi
m ¶ Et incluſit eum dominus defoꝛis. Noe eni intra
arcam exiſtens non larvit oſtium extra bituminare:⁊

biti ſicut ſupꝛa. q

maxime in tanta altitudine. k ¶Et cataracte celi. id

eſt feneſtre. Loquitur hic metaphoꝛice: nec loquitur
de celo ſtellato:ſed de celo aereo vbi generantur nubes
n articulo diei illius. Articulus im/

ideo dominus ſuppleuit quod homo nõ potuit. vnde

I hebꝛaica littera habet:Et clauſit dominus pꝛo eo.

n ¶ Factumq; eſt diluuium. Hic ponitur diluuij ex-
ceſſus:quia aſcendit vltra cacumina montium. Et pa
tet littera vſq; ibi: o Gonn arca ferebatur ſuper
aquas. Non eſt intelligendum ꝙ tota arca eſſet ſuper

aquas:ſed q;tum ad maioꝛem partem. duodecim eniʒ

cubitis pꝛofundata fuit intra aquas:vt videbitur in ſe
quenti capitulo. p ¶ Quindecim cubitis altioꝛ fuit
aqua ſuper montes. Seon modo accipiendi ſunt cu
¶ Konſumptaq; eſt omnis caro.

uipedd
bion dij
Adies
fontafmne
ſuspluri
dies l
gubefr

Aicbaoblis
Nocioſt
giciilbee
Colnigii
iipeni
minuntſir
nlioran
ſütaie

oceanoſn

teseet

M iepen

tinuerit

Apnclpio
ſereßzed

ſonnlil
Ncutqyne
Ntücütpe
ſotu
die nͤſid⸗
Ggeinyi

egg

„ .
.

W ale⸗
iighaidl
uin mialn
iüumn
Krcauig hee
Mn:
Mtumn dir
un nunnen
1 u gaſg
Nudcdttaa
nannum
c n
k n an.
Weet u;
Dyakbrur du
gum mipn
mrquepen
marn alun
uaegorft
cumarin
iurT
„ dalclopun
inu crn
rſmne
iwoſbir i
9 arnrfunr 1,
munlpo
tunidelli
mcguunonnli
ammlll
Pote:nabocpinn

qñ eũ ñ liberat cu poſſit a pꝛeſſuris pñtibꝰ:a dẽ ipſore
coꝛdari qñ icipit eũ liberare. b ¶ Adduxit ſup

ſcere ſʒ cõeʒ opionẽ.
ſ. anni ill. h¶ Exvyij. die c. Pebꝛe hʒ: Ararat. Et
dicũt ꝙ nõ ſignificat armeniaã: ſed aliã terrã c' montes
prtẽdũt᷑ vſq; ꝓpe armeniã: ⁊ io ideo illi montes vocãt
mõtes armenie. Aduertendũ ẽ hic ꝙ in hebꝛeo hĩ.xvi

uiũ vſq;.xvij.mẽſis ſeptimi eiuſdẽ anni nõ fluxerũt.c.

8 . 2⸗2 *

Hic ↄſequẽter deſcribitur creature viuẽtis deceſſus:
patet. S ¶ Et deleuit oẽm ſbaʒ.ſ.viuentem: ideo ſeqᷣt
Ab homine xſ ad pecus. ſequitur: t ¶ Remanſit
aũt ſolus noe. Ex hoc patet falſitas aliquoꝝ iudeoz
dicentiũ ꝙ og qui poſtea legitur rex baſan ꝓpter ſus
magnitudinemꝰ· l
Diruudii euaſit
diluiuũ. h'eni di caro q̃ mouebat ſup terrã:
ctũ mãifeſte Zdiẽ valnerſß giantiſf Heſtiarſ ·
buic lie ac ena f. Volucrũ aiantiũ beſtiarũ:
cegenti cũ di: cõ ommuq; reptiliuũ qᷓ reptãt
ſũpta ẽois caro. ſup terrã. AUniuerſi hoſes
ſaut iniurr z2 cũcta in ab ſpiraculũ vi
ſho re lecitera:moꝛtua ſunt. Et
q; aque ⁊c..ſ.cõ deleuit de oẽm ſubaʒ que
putando a pnci- erat ſup terrã ab hoĩe vſq;
Pio lunatai di ad pecus: tã reptile q; vo
u ce deeit lucres ccli veleta ſuntde
minui.I. poſt.c. Lerra. Remaſit aut ſol'noe
dies: i dĩ in te. ⁊? q cũ eo erãt in arca.Ob
ſe. Et ceperut mi tinueftq; a terrã cctũ qan
nui py.cl.dies.ra guagnd dieb. (. vIII.

bi Sa. diẽ ꝙ iſti A A Ve
cl. dies cõputädi / Ecõꝛdat᷑ aũt dũs noe

ſunt a fine deſcen⸗ ciũctoꝛũq; aĩantium:⁊
ſus pluuiarũ: ita
dies. xl. pᷣcedũt

quib facta ẽ pluuia.⁊ ſic exponit obtinuerũt.ſ.in ma
gnitudine ⁊ foꝛtitudine ſua:a ſic ſ̃m eũ a pncipio ĩun
dationis vſq; ad inchoationẽ decremẽti aquarũ fluxe
rũt centũ.lxxxx.dies.⁊ qð dẽ:Et ceperũt minui poſtc.
l. dies.exponit a fine deſcẽſus pluuiarũ.ſ.poſtq aque
obtinuerãt in foꝛtitudine ſua terrã ⁊?c. ¶ Ca. VII.
Ecoꝛdatus aũt eſt dñs noe. Hic cõſequenter
deſcribitur ſtatus noe in diluuio recedente:
7 pꝛimo deſcribitur aquarũ receſſus. ſecũdo

hominũ de arca egreſſus:ibi Locut ẽ aũt dñs ad noe
dicens: Egredere. Circa pꝛimũ ſic pꝛocedit:quia pᷣmo
fupficies mõtiũ denudat᷑: ſecũdo terre planicies deſic
catur:ibi Cũq; tranſiſſent.xl.dies. Circa pᷣmũ ſic dicit
a (Recoꝛdat aũt dñs noe. Nec ẽ ſic intelligendũ ꝙ;

aliqua obliuio cadat in deo:ſed ſcriptura lodtur ſᷣm
modũ noſtrũ loquendi.dicitur eni alids alic obliuiſci

—

itrã.i.ventũ ſiccũ aqᷓs diminuentẽ.vñ ſeqᷣt: c ¶ Etim

minute ſũt aqͥ. verũtamẽ qꝛ iſta diminutio nõ ſufficet

niſi ocean' ad ſuũ locũ rediret: iõ ſeqt: d Reuerſeq;
ſũt aq̃ de terra.ſicut eni ꝑ pᷣceptũ dñi egreſſe fuerãt de
oceano ſup terrã:ita de terra regreſſe ſüùt illuc. e¶ Eui
tes ⁊ redeũtes.ꝑ hoc deſignat fluc aqru⸗
aq iceperũt minui oñdit:
tinuerũt terras vt ſupꝛa dictũ ẽ. cõputat iſte numerꝰ
a pncipio iundationis B diẽ i ̊ ceperũt aqᷓ decre

atio aqrũ ⁊ q tpe
Et ceperũt ⁊c᷑. lin qᷣbꝰ ob

Redeuitq; arca mẽſe ſeptio

die mẽſis:⁊ jm hoc nõ põt accipi mẽſis ſeptim ille ꝗq
ſeptim ĩ anno:qꝛ a.xvij. die meſis ſecũdi qͥ icepit dilu
l. dies. ſed deficiũt tres vel duo ad min:⁊ tñ opoꝛtʒ di
cere ꝙ aq̃ ceperũt decreſcere anteq; arca reqeſceret. ꝛ:

*

aquis exñtib in foꝛtitudine ſua arca ſuꝑ aquas deferebat᷑

fluitando: ⁊ ꝑ diminutionẽ aquarũ accepit fſundũ ⁊ qeuirt
⁊2 ſᷣm hoc ſeptim mẽſis hic eẽt accipiendus a ſecũdo mẽeſe

in quo incepit diluuiũ ⁊ iſte ẽ octau' mẽſis anni.Eid qrũ
itellectũ ſciendũ ꝙ iudei faciũt mẽſ. esp lunationes: due ãt
lunationes faciũt.lix

dies. ⁊ ideo pꝛtimum

omniũ iumẽtoꝝ q̃ erãt cũ menſen feig mdei⸗
eo ĩ arca:adduxit ſpũm ſu xxix dierũ. ſic ↄñ
p terrã:èt iminute ſunt aq: de alijs decẽ eodem
⁊ clauſi ſunt fõtes abyſſi ? moò cobinando .a qꝛ

cataracte celi ⁊ ꝓhibite ſi moyſes ſcribebat iu

pluuie de celo. Reuerſeqʒ; deis:mẽſes ſut hic ac

ſunt aq̃ de terra Nèuntes ? aut a. xvij die mẽſis
redeuntes: èt ceperunt mi ſecũdi coputent dies

nui:poſt cẽtũ ꝗqnq̃ginta di¶cctu.l. q fluxeruũt an
es. Règeuitq; arca men / cc ad iceperuͦt decre

eAe a —ennſcere no iueniet coõpie
ſe ſeptio:viceſimoſeptimo ti.xvij. dies melis ſe

die mẽſis ſup mõtes arme ptimi: accipiendo ſe

nie. At v aq ibãt ⁊ decre ptimũ maſẽ illanni
ſcebãt vſq; ad decimũ mẽ ſed deficiũt tres vel

ma die mẽſis apparuerüt ſiũ dicta. i ¶ At vo
aagÿhÿe ac.] no e intelli

endu ibi finierit
deeremẽtũ aquarũ ſimplr ſed tm aquarũ q̃ excedebãt capi
Decimo eni mẽſe.ſ.anni:non
eni pot hic accipi decim a ſecũdo mẽſe: qꝛ eẽt vndecimus
mehs anni:qꝛ in lr̃a dẽ ꝙ ab illa die q̃ apparuerũt cacumi
na mõtiũ.ſ. pma die decimi mẽſis expectauit noe.xl.dieb
⁊ poſtea ter ſeptẽ dieb:ꝗ ſil incti faciũt.lxj.menſis aut.xj.
J. xij.illꝰ anni non faciut niſi. lix. dies.⁊ ſic nõ eẽt verum
qð dẽ in lr̃a ꝙ poſt illos.lxj.dies pᷣma die pᷣmi meſis anni
ſeqntis noe apuit tectũ arce ⁊c. ¶ Pꝛia die mẽſis ⁊c. Et
tũc pmo arca fuit tota extra aquã. Ex hoc dicto ⁊ alijs pᷣ

ta mõtiũ.ideo ſubdit᷑: k ci

dictis põt colligi quot cubitis arca itrabat aqua qñ aque

fuerũt in foꝛtitudine ſua: patet eni ꝙ nõ itrabat. xv. cubitij
qꝛ aq̃ ĩ foꝛtitudine ſua excedebãt mõtes qndeci cubitis tin
⁊tũc arca ferebat᷑.i.fluctuabat ſuꝑ aquas.Si aũt tũc itraſ

ſet aquã qndeci cubitis:nõ fluctuaſſet qꝛ füdus arce capita
mõtiũ tetigiſſet:⁊ ex hoc patet cõſequẽter ꝙ tantũ pᷣciſe ar
ca ĩtrabat aquã qtũ aqua excedebat mõtes qñ arca pmo
requieuit ſup motes. id hoc videndũ accipiendũ ẽ tepus

a pᷣmo die quo ceperũt aqͥ decreſcere vſq; ad diẽ qͥ apparu
erũt pꝛimo capita mõtiũ.quia tũc diminute ſũt aque.xv.

cubitis db' exccdebãt motes. Dicitur aũt in lra ꝙ aque ce

perũt minui poſt. cl. dies:qui accipiendi ſunt a pꝛima die

iundationis aquaʒꝝ: cõplete fuerũt ſeptimo meſe.xix. die

icluſiue ſic i viceſima die ſeptimi mẽſis ceperũt aque de
creſcere. Dicitur etiã in lr̃a ꝙ decimo mẽſe pꝛima die mẽſij

apparuerũt capita mõtiũ. Ex quo pʒ ꝙ tũc cõpletũ eſt de
cremẽtũ.xv. cubitoꝝ quib' aque motiũ cacumina excede
bant. a viceſima autem die incluſiue menſis ſeptimi vſq;
ad pꝛimam diem decimi menſis fluxerunt ſeptuagita dies
]q ſi diuidãt᷑ ꝑ.xv.qui ẽ numer cubitoꝝ pᷣdcoꝝ aſſignant᷑
decremẽto cuiuſlibet cubiti qtuoꝛ dies ⁊ dimidia ⁊ ſexta
ps vnũi diei. Itẽ dicitur in lr̃a:Q menſe ſeptimo.xxvij.die

menfis requieuit arca ſuper montes.Ex quo patet ꝙ a pn

cipio decrementi aquarum vſq; ad requiem arce fluxerũt
tm octo dirs:in quibꝰ aque decreuerant duobcubitis fere

ſm pꝛedicta. Ex quo cõcluditur ſm pꝛedicta ꝙ arca intra
bat aquam.xiij. cubitis ⁊ parum plus.Et iſta pꝛobatio ꝓ

cipiendi iſto mo. Si

qtuoꝛ dies: vt pʒ cõſi

cedit m textũ nre tranflationis:vt pʒ ex pꝛedictis Si aũt
ſim lr̃am hebꝛaicã que habet: Septimo mẽſe.xvij.die mẽ
ſis requieuit arca:pꝛocedatur: opoꝛtet accipere mẽſeʒ ſepti
mũ nõ ſolũ qui ẽ ſeptim in anno:ſed qui ẽ ſeptim a ſecũ
do menſe anni:in quo incepit diluuiũ:vt dictũ eſt ſupꝛa.⁊
iſte eſt mẽſis octauu)
anni:⁊ tunc a pꝛinci
pio decremẽti aqua
rum vſq; ad requiẽ
arce fluxerunt dies
xxvij.in quih ᷣm pᷣ
dicta aque decreuert
ſex cubitis: impfecte
tamẽ: ⁊ ſᷣm hoc arca
intrabat aquã nouẽ
cubitis ⁊ parũ plus.
ĩ toto aũt iſto ꝓceſſu
accipiũtur mẽſes ſᷣm
acceptionem iudeoꝛ
⁊ ſic debent accipi: ſʒ
quũo accipiantur iam
dictum eſt. ſupponit᷑
etiam ꝙ aque quali
bet die decreſcebant
equaliter:quod eſt ſa
tis pꝛobabile.
m ¶ Cũq; tranſiſſeẽt
quadraginta dies.
Hic conſequenter de
ſcribit᷑ qũo terre pla
nicies fuit deſiccata

cacumina montiũ:Cunqʒ
es:aperiens noe feneſtram
còꝛuũ:qui egrediebatur: ⁊

carẽt᷑ aque ſuper terram.
miſit quoq; columbã pꝰ
euʒ:vt videret ſi iam ceſſaſ
ſent aque ſuꝑ faciem terre:

ſa ẽ ad eũ in arcam. FHquᷣe
eniĩ erant ſup vniuerſaʒ ter
ram:Extenditq; manum
ſuam:⁊ appꝛehenſam intu
lit in arcam. Expẽctatis ãt
vltra ſeptem diebus aliſs
rurſum dimiſit colũbã ex
per vlterius deremẽ arca: At illa venit ad eum
tum aquarũ: in ad veſperã: poꝛtans ramũ
Cũq; tranſiſſent qua
dꝛaginta dies. ab ap
paritione capitũ moõ
tium. n ¶ Aperiẽs
noe feneſtraʒ arce.nõ
fuit oſtiũ ꝑ qð igreſſi

7

ſut hoĩes ? animalia: ſed feneſtram de qua ſupꝛa dictum ẽ
o ¶ Dimiſit coꝛuũ.⁊ hoc fuit vndecimo menſe anii.
ui egrediebatur ⁊c.] Scòm cõem expoſitionẽ nõ ẽ

intelligendũ ꝙ reuerſus ſit ad noe aquis deſiccatis: ſed re

manſit apud cadauera vt cõiter dicitur:⁊ eſt ſimilis moc/
loquendi:Matth.j.de Joſeph ⁊ Maria:vbi dicit: Et no

cognoſcebat eam donec peperit ſiliũ ſuũ pꝛimogenitũ:nõ
ꝙ poſtea cognouerit: In hebꝛeo dicitur: Qui egrediebat

exiens ⁊ reuertens.⁊ hoc idem dicit Hiero. in libꝛo de he

bꝛaicis queſtio.quod exponũt hebꝛei dicẽtes ꝙ coꝛu emiſ
ſus de arca non fecit legationẽ ſuam pꝛout noe intendebat
ſed magis extra arcam volitabat querens reingredi arcaʒ.

cauſam aũt hui aſſignant aliqui hebꝛei.ſ.ꝙ coꝛuus habe

bat noe ſuſpectum de femella ſua.Ex quo patet in eis ceci

tas magna qui tam abſurda dicũt ⁊ credunt: imo etiam ĩ

hoc ſibi ↄtradicũt.dicũt eni ⁊ ſatis apparet ex textu ꝙ coi
tus fuit ſimpliciter interdictus a deo intra arcaʒ: ſ- ed quia

tranſlatio quam habem de emiſſione coꝛui videtur cotra
ria hebꝛaice lr̃e:ideo poteſt ſic concoꝛdari: Qui egredieba

tur ⁊ non reuertebatur.vt ꝑ hoc expꝛimatur intentio noe

ad hoc eni eũ mittebat vt per ſuũ reditum haberet aliqd
ſignum de ſiccatione aquarum.ſed quia non iuit ſᷣm intt
tionem noe ſed magis reuerſus eſt ſtatim nullo ſigno ap/
poꝛtato: ideo lr̃a hebꝛaica factum coꝛui expꝛimit cũ dicit
Qui egrediebatur exiens ⁊ reuertens.ſed m hoc dictum
non remanſit apud cadauera ſed quia aque adhuc erant
ſuper totam terram planã: vt dicitur infra: Regreſſus eſt

tranſiſſent quadraginta di
arche quã fecerat: dimiſit

non reuertebat᷑ donec ſic

Quũe cũ non inueniſſʒ vbi
requieſceret pes eb:reuer

oliue virentib folijs ĩ oꝛe
ſuo. Intellexit ergo noe ꝙ
ceſſaſſent aque ſuꝑ terram

BGeneſis viſſ

ad arcam vt haberet paſtum. q

—

lũbã.quia coꝛuus non fecerat legationẽ ſuuam.
r ¶ Quecũ non inueniſſet vbi requieſceret p& eius.

Expectauitq; nihilomin
ſeptem alios dies:⁊ emiſit

colũbam: que nõ eſt reuer ihenter quieſcit
ſa vltra ad eum. Igit᷑ ſexcẽ s ¶ Aque enim
teſimo pᷣmo anno vite noe erant ſupꝑ vniur
pᷣmo menſe pᷣma die men e ne
ſis iminute ſunt aque ſupꝑ cacumina motiũ
terram. Et apiens noe te diſcooperta erat

ctuʒ arce aſpexit viditque

gArefacta ẽ terra.. Lõòcutus

eſt aũt dñs ad noe dicens:

Egrèdẽ de arca tu ⁊ vxoꝛ
Ina:ſilij tui ⁊ vxoꝛes filioꝝ

tuoꝝ tecũ:cũcta aĩantia qᷓ
ſũt apud te:ex omni carne
tam in volatilibus qᷓ; ĩ be

puc ita ſicca ⁊ ſolidata:vt eſſet apta

hoc videtur falſũ:quia iam ante apparuerant cacumi

na motiũ:ſed dicendũ ꝙ ex diutina moꝛa aquarũ ſuꝑ

terram: terra no
erat deſiccata ad
huc ſed erat qua
ſi lutum in q; nõ

t ¶ Expectatis

exſiccata eſſet ſupficies aut vlti ſepten
terre. AMenſe ſecũdo ſepti patet ꝙ Erathi
mo ⁊ viceſimo die menſis decim dies tranſi

erũt ab emiſſiõe

tanj ramũ ſa⸗ J

in ſignũ deſiccati

onis terre. ſequit᷑

x QSexcenteſi

mo pꝛimo anno
vite noe vc.] qꝛ

iam non appare

ſtijs vniuerſis reptilibus bant in ſuperficie
que reptãt ſup terrã: educ terre: ideo ſequit
tecũ: egredimini ſup trã. b Wlidiq;
Crſcite ⁊ multiplicamini perſicies mmrte
ſuper eaʒ. Egrſſus ẽ ergo ab inundarlon?
uper eaʒ.Egreſſus e erg ab inundatione
“ aaue: verũtamen
terra non erat ad

ad ingrefſum ani

quoq́ co

malium ⁊ hominum:ideo ſequitur: 3ʒ

eeſt perfecte deſiccata ⁊ aptata ad ingreſſum animaliũ
ocutus eſt autem domin ad noe
Poſtẽ deſcripſit diluuij receſſum: hic cõſequenter de
ſcribit ipſius noe egreſſum: vbi ſic pꝛoceditur:quia pꝛi
mo deſcribitur obedientia egredientis:ſecũdo denotõ
offerentis: ibi Edificauit aũt noe.Circa pꝛimũ dicitur
ſic: b ¶ Egredere ⁊cʒ. ſicut eni ingreſſus fnerat arcam
de mandato oomini: ita ad egrediendũ expectauit ei
mãdatum: Egreſſus eſt autem noe anno reuoluto ea
dem die qua ingreſſus fuerat:quod pꝛobatur ſic. quia
ſexcenteſimo anno vite ſue mẽie ſecũdo: decimaſeptia
die mẽſis ingreſſus eſt arcam: ⁊ ano reuoluto illa dies
fuit.xxvij. mẽſis ſecũdi:iĩ qua dicitur exiſſe: quia annꝰ
ſolaris excedit annũ lũarem in.xj. diebꝰ. Judei autem
faciũt mẽſes per lunatiooes:⁊ ſic accipiũtur hic vt di
ctum eſt. c EFu ⁊ vxoꝛ tua. In ingreſſu arce dixit
Tu ⁊ filij tui.ſeparãdo viros a mulieribꝰ:in exitu cõ
iungit vxoꝛem cũ viro vt ex modo loquendi oſtendat
ꝙ ſicut in ingreſſu arce cõcubitus fuit pꝛohibitus: ita

hominum. a

in exitu fuit laxatus ⁊ ipoſitus.vnde ſequitur:

d CKreſcite ⁊ multiplicamini ⁊c᷑.· Tlec iſtud refert ad
