facto cũ ꝑcepiſſet ſe iĩterfeciſſe cayn:cuſ occiſionẽ dñs ſub fui mor ex liuoꝛe.i.ex doloꝛe ↄcepto eo ꝙ iterfeceram
graui pena ꝓhibuerat tãtũ vberauit puerũ ꝙ iterfecit eũ: cayn õ pᷣceptũ dñi:⁊ iõ facta mea ñ ſũt grauia.Septu
⁊ hoc ẽ qð dẽ: Occidi virũ.i.cayn. bIn vulnꝰ meuũ.i. plum vltio dabitur de cayn.ac ſi diceret:ſi igitur cayn
8 vuln a me illatũ. i ¶Et⸗ oleſcẽtulũ. me dirigentẽ. q fuit peſſim nõ fuit iterfect niſi vſq; ad ſeptimã gene
n liuoꝛẽ meũ ·i.ꝑ liuoꝛẽ a me ſibi inflictũ: qꝛ nõ occi rationẽ:multo foꝛtoõ ego ꝗᷣ leuiter peccaui nõ puniar ĩ
derat eũ vulneratõe vel gladio ſed ꝑ ictus graues ſine efu ꝓle mea vſqʒ ad multoplures generatões:vel vſq; ĩ ge

ſiõe ſanguis:q faciũt carnẽ nigreſcere ſub cute. eptu neratoes ſine tmio:⁊ tal mocł loq̃ndi ẽ ĩ euã. Matthᷣ̊. atig
plũ vltio ⁊c᷑. m ſniaʒ dñi. m ¶ De lamech vo ꝗ occidit ¶ xviij. Nlõ dico tibi vſq; ſepties: ſed vſq; ſeptuageſieſ/ſe . no⸗ de
capn. n ¶ Septuagieſſepties.i.multo grau puniet᷑ q oc prties.i.totiẽs qͥtiẽs abſqʒ; termiatõe numeri. o dS . alee⸗
ciderit lamech:ac ſi diceret vxoꝛib ſuis:q̃re me tantũ affli uit qͥq;. Deſcripta generatõne ade delẽda:hic deſcribit innnd
gitis: qꝛ ſi ꝑ iſtã afflictionẽ moꝛiar: grauioꝛẽ penã icurretij e generatio pꝑmanẽda ⁊ eligẽda: qꝛ de iſta nat ẽ noe: ful
Sed iſta expo nõ vr ronabilis. Pꝛio qꝛ nõ ẽ veriſile q vir ꝗ repauit ſeculũ.dicit igit᷑: Cosuit q; adhuc adã vxo lun
illius tpis qñ vigebat foꝛtitudo hominũ tantũ affligeret a rẽ ſuã. dẽ cõiter ꝙ adã ĩterfecto abel ꝓpoſuit ↄtinẽ de Nin
„⸗, duab' mulierib. Secũdo qꝛ due vxoꝛes vnius viri raro cetero ⁊ diu ↄtinuit:ſʒ poſtea ex dei reuelatõe admoit Auc

cõcoꝛdãt:⁊ ideo ſi vna fuiſſer ſibi tedioſa:veriſile ẽ alia cosuit vxoꝛẽ ſuã vt ꝑ illã linea naſceret Chꝛiſt ⁊ nõ 3

llunchin
KAccepien
en ilos
mdieſvoue
irdlunin in
mecd wis,
lue Wati
tſenon
vlanliil
tabel qgd ni
ſuunis: 1
ſziſtaerp⸗
unbibchar
üdini
un os be
tgenn

rhonii
ini o i
ligin
tipklmnan
ti g

.
— .

cayn qᷣ erat a dño maledici: hebꝛei aliter exponũt ↄti eni dicit ꝙ cayn obtulit de fructib' terre munera dño: ſed

nuando hac lr̃aʒ ad pꝛecedẽtẽ dicentes ꝙ lamech fecit
cõueniri wroꝛes ſuas coꝛã Adãa ꝗ erat p? ⁊ iudex eoꝝ:
eo ꝙ nolebãt ſibi reddere debitũ: ⁊ cũ adam eas incre
paſſet ⁊ cogere vellet ad redditionẽ debiti: dixerũt ei:
Caſtiga p temet
ipſũ:qꝛ iã a mul
tis annis ſegrega
ſti te ab eua vxo
re tua q;'tum a
thoꝝ:⁊ tunc co
gnouit euãvxoꝛẽ H
ſuã ne exemplo ſui iĩpediret᷑ multiplicatio generis hũa
ni.Si aũt cotra hãc expõnẽ obijciatur nõ ẽ veriſile ꝙ ĩ
centũ.xxx.annis qᷣbꝰ tm vixit adã añ generationẽ ſeth
ſ̃m hebꝛeos generatio deſcẽdens ꝑ cayn ꝓceſſiſſet vſq;
ad ſeptimã generationẽ:cũ hoĩes tũc cẽtũ annoꝝ ⁊ ali
qñ płᷣ icipiebãt generare:vt dicet᷑ ſe.ca.filij aũt lamech
erant iã in ſea chrun generatõe ab adã: vt ſupꝛa dictũ ẽ:
q i leo nõ v lamech ⁊ eius vxoꝛes adhuc eẽ tꝑe genera
tionis ſeth. Dicendũ ꝙ filij ſeth erant cõtinẽtes ⁊ religi
oſi:ideo tarde icipiebat generare:ſʒ filij cayn mali erãt
luxurioſi:ideo feſtinabãt accipere vxoꝛes ꝓpter qð ĩ
tanto tꝑe vel minoꝛi potuit eẽ ibi ꝓceſſum vſq; ad ſe
ptimã generationẽ tpe lamech ⁊ vxoꝛũ eius. p ¶ Uo
cauitq; nomẽ ey ſeth. qui ĩterpꝛetat᷑ poſitio: ꝓpter qð
ſeqt᷑: q¶ Poſuit mihi ⁊c.] Qui fuit iuſtus:⁊ vt ſic ex
iſto iuſto naſcat᷑ Chꝛiſtus. r ¶ Seth ſeth ꝛc. Ipſe
enĩ inſtructus a pꝛe iuſto tantũ ꝓfecit ĩ cultu diuino ꝙ;
adinuenit q̃dã verba deuota ad depꝛecãdũ. Lra hebꝛa
ica ſic hʒ:Lũc icepit iuocari nomẽ dñi vacat.qð expo

vöcauitqʒ nomẽ eũ ſeth di
cẽs: Mõſuit mihi de ſemẽ
aliud ꝓ Abel quẽ occidit

nũt hebꝛei de idolatria:qꝛ vt dicũt tũc iceperũt hoies

attribuere nomẽ dñi creaturis:vt ſoli ⁊ lune ⁊ idolis:
tñ ab iſto enos ꝗ iuſtus fuit ⁊ deuot᷑: ſed a filijs cayn
ſibi cõtpaneis:ſicut ſupꝛa dictũ ẽ de iabel ⁊ tubal.
In capi.iiij.vbi dẽ in poſtilla:Dicũt aliqui ꝙ ſic ſit
noiatus ab euentu ⁊cẽ. Aqclinio pꝛim.
bel cũ ſcribitur in hebꝛaico cũ lra.a.ſignifi
cat luctũ ꝓpe:ſed qñ ſcribitur cũ.h.ſ.ꝙ dica
hpabel nõ ſignificat luctũ ſed vanitatem tm:
pꝛout in pᷣnci. eccleſiaſtes dẽ: Uanitas vanitatũ. eſt ibi
habel ſicut hic.Et rõ h' noĩationis põt ſumi ex hoc:
qꝛ de habel nõ remãſit aliqua poſteritas.⁊ ſic quo ad
mũdũ ſenſibilẽ videbatur eẽ iuanũ conditus ꝓut ioſe
phus declarat:lʒ quo ad deũ remãſerit qſi i vita imoꝛ
tali cũ Chꝛiſtus docet eũ iuſtũ:Matth.xxiij. A ſangui
ne abel iuſti. Cayn aũt ſᷣm Hiero.⁊ hebꝛaicã veritatẽ
acquiſitio ſeu poſſeſſio iterpꝛetat eo ꝙ ipſi cayn poſte
ritas ſucceſſit in hoc mũdo ſenſibiliter: lʒ vaga ⁊ ꝓfu
ga:vñ he due denoĩationes nõ vere ſeu ꝓpe ſed mũda
ne ſunt.vñ Aug.in xv.de ciui.dei: Pꝛioꝛ.ſ.cayn nat᷑ ẽ
filius h' ſeculi:poſterioꝛ aũt peregrinus in ſeculo ⁊ pti
nẽs ad ciuitatẽ dei. ¶ In eo. ca. uij. vbi dẽ in poſtilla
uit gũt abel paſtoꝛ ouiũ. S
Iſtinctio officioꝝ h'modi fratrũ ſᷣm bonita
tem ⁊ maliciã pot cõſiderari.ex hoc eni ꝙ ſci
ebat abel iuſte deũ maledixiſſe terrã ꝓpt pec
catũ ade.vñ ſupꝛa Geñ.iij.ca. Maledicta terra in ope
tuo ⁊c̃. Iccirco ſeꝑauit ſe a terre cultura tanq; a re ma
ledicta a deo:⁊ qꝛ in illa ſnia ade nõ fuerũt pecoꝛa ma
ledicta:iõ elegit ſibi officiũ paſtoꝛis:cayn vo elegit ſibi
agriculturã q̃ſi noõ Ce ſnia diuia pᷣdicta:qð ad cõ

tẽptũ reputat᷑. n oa ig ar an pa iiin
oꝛib' ac. ¶ Additio.iij.

8
De fructib terre.ſ. de pe .—
On hẽ ex lr̃a ꝙ cayn obtuliſſet de peioꝛibꝰ 2

coꝛꝛoſis fructibꝰ: vt poſtillatoꝛ ait. ſimplicii

ex pꝛouidentia abel ſeu eius diligentia ĩtelligitur ipꝛouide
tia cayn:ſimiliter ⁊ eius negligentia.ait eni:Abel qq; obtu
lit de pmogenitis gregis ſui:⁊ de adipib' eoꝝ. Ex quo pʒ

ꝙ elegit de pecoꝛib potioꝛa:⁊ de ꝑtub pecoꝝ melioꝛa:qð

Alug. de qõ.no.⁊ ve.
cayn. Seth ⁊ ſeth natus teſt Abel oe placidis
filꝰ quẽ vocauit enos. Iſte bpotioꝛa elegit q́ deo
cepii luocare nomen dni. lut ruſtic' negligens
L HJJ”UVMVM ipꝛouid' nulla fecit
electionẽ:vt ꝑ hoc ĩtelligatur minꝰ deuotus.
In eo.ca.iiij.vbi dẽ in poſtilla:Quid aũt dixerit nõ ex
tur in hebꝛaico textu ⁊c. 4 ditio.iiij.
RN Otanda ẽ hec gloſa ſeu franſlatõ chaldaica ipſi
Jonathe:q; apud hebꝛeos q̃ſi tãte auctoꝛitatis ẽ
ſicut text ĩ q̃i hoc loco ſic hẽ: Dixit cayn ad abel

fratrẽ ſuũ:nõ ẽ iuſticia:neq; iudex:neq; ſeculũ aliud:nec re

muneratio iuſtis:neq; punitio impijs ⁊ cũ abel hec oia re
nuiſſet cõſurrexit cayn ⁊c.Ex quib patet ꝙ abel pᷣmꝰ mar
tyr fuit:ſicut ⁊ pᷣmꝰ ſacerdos:⁊ pm virgo.vñ Aug.de mi
rabilibꝰ ſacre ſcripture:triplex iuſticia fuit in abel. Pꝛima
fuit qꝛ eſtã munera deo placita vt ſacerdos obtulit pꝛo ſa
pientia generis in ſeculo nõ dereliquit:a martyrij coꝛonã
ſanguis effuſione ꝓmeruit:merito igit huic dñs Jeſus pꝛi

*

matũ iuſticie hõi cõmiſit: ita iquiẽs: 2l ſanguine abel iuſti
vſqʒ ad ſanguinẽ ↄacharie.hec Aug'. R
¶ In eo. ca. iiij. vbi dr in poſtilla: Pꝛopter qð aliter expo

nut hebꝛrei. ¶ . Additio.x-.
Ec expõ vltima que vẽ appꝛobari a poſtillatoꝛe
eſt ipſius Rabi Sa.⁊ ẽ valde inconſona lre. Tũ
qꝛ dicere ꝙ cũ dẽ: Omnis qui occidit cayn. ẽ ibi
finis ſententie ⁊ ꝙ ſubitelligitur grauiter puniendus ⁊ ſub
ticetur modus punitionis totũ hoc inuanum fundatur:⁊
cõtra lr̃aʒ que ſtati expꝛimit grauitatẽ punitionis illius qͥ
cayn occiderit: ſeqtur eni imediate:Septuplũ puniet. Tũᷣ
quia veritas hebꝛaica ĩ hoc loco nihil ſignificat niſi ſepiu
plũ:pꝛout tranſlatio nr̃a hʒ.idem eni vocabulũ poni hic

in pᷣſ.vbi dẽ: Pꝛobatũ terre purgatũ ſeptuplũ. Et Ela.

xxx. ca.cũ dicitur: Et lux ſolis erit ſeptempliciter: ⁊ ſic in
alijs cõſimilibꝰ. vñ ab alijs expoſitoꝛib' hebꝛeoꝝ ⁊ magis

auctenticis alio mõ exponitur hec lr̃a ab hoc loco vbi di:

Maioꝛ eſt iniquitas mea ⁊c̃.Ad quod ſciendũ ſentẽtia
diuina cõtra cayn a deo lata fuit grauioꝛ ꝙᷓ; ſententia lata
cõtra adam in tribꝰ. Pꝛimo quia deus nõ maledixit adazʒ
fed terram:vñ dixit: Maledicta terra in ope tuo.in ſenten
tia vo cõtra cayn lata cayn fuit a deo expꝛeſſe maledictus
vñ ibidem dẽ: Nũc ergo maledictus eris ſuꝑ terrã. Scoo
qꝛ in ſententia ade nõ cõtinetur ꝙ terra nõ daret ei fruct/
ſed ꝙ fructus haberet in laboꝛe ⁊ ſudoꝛe vultus. dicit eni
in laboꝛibꝰ comedes:⁊ in ſudoꝛe vulu tui veſceris pane ⁊c
ſed circa cayn grauiter dẽ. ſ. ꝙ terra nullos fructus daret ſi
bi. vñ cũ dicit: Cũ opꝑatus ſueris terrã nõ dabit frcũs ſuo,/
Tertio qꝛ ade fuit aſſignat loc' ſibi cõnaturalis ad habi/
tandũ.ſ.in loco in quo fuit creav ſeu ſoꝛmat:dicit eni ibi
Miſit eũ dñs de de paradiſo:vt oparetur terrã de q̃ ſum
ptus ẽ. Ad cayn vo dẽ: Uag' ⁊ ꝓſug eris in terra qua qdẽ

dei ſentẽtia a cayn audita deſperãs de venia dixit:Maioꝛ
ẽ inidtas mea ꝙ; vt veniã merear. petiuit tn ꝙ no puniret
vltra hoc qð ĩ ſnia ↄtinebat᷑ſ.pena occiſionis: q no ptinet᷑
in ſnia pꝛedicta:vt pʒ ex lr̃a.ad qð dicebat:Ecce eijcies me
a facie terre:⁊ a facie tua abſcõdar ⁊c.hoc ẽ dicere: tu non
cõdẽnaſti me moꝛti occiſiõis: ⁊ tñ ex tua ſnia hoc ſeq̃t: qꝛ
ex hoc ꝙ ꝓijcis me vt ſim vag ⁊ ꝓfug ſuꝑ irã no potero
bre refugiũ in aliquo loco munito: ⁊ ſic no poſſum facere

cayn mime fecit. Hin

offerret: Cayn vo ve

¶ BGeneſis. iiij.

aliquid ad meã tuitionẽ:nec etiã ero in pꝛotectõe tua:eo ꝙ
me maledixiſti.⁊ de hoc dicit:Et a facie tua abſcõdar. illi
eni ꝗ a deo pꝛotegũtur dicũtur abſcõdi a facie dei:iuxta il
lud pᷣſ. Abſcondes eos a facie tua a cõturbatioue hominũ
⁊c̃.Ex quib' infert ꝙ iſto mõ icedendo vagus ⁊ ꝓfugus i
terra:ois qͥ iuenerit me occidet me.⁊ ꝑ ↄñs cayn pateretur
iiuſticia:q;ꝛ vltra ſniaʒ a deo taxatam vt dictũ ẽ:ad qð de
cõdeſcẽdens ſue petitioni tanqᷓ; iuſte:qꝛ ſcribit᷑: Non iudi
cabit de bis i idipſum. Rñdit nequaq ita fiet: hoc ẽ dicẽ:
Nolo ꝙ tu patiaris vltra penas a me taxatas. Uñ ad tui
tionẽ ipſ cayn de' duo fecit. Pꝛio cõminat ẽ magnã pe
nã cuicũq; occiſoꝛi ipſcayn.ſ.ꝙ puniret᷑ in ſeptuplũ:ꝓut
plane lra ſonat tã hebꝛaica qᷓ; latina:vt dictũ eſt. Secudũ
etiã de fecit ad ſecuritatẽ ipſicayn ab occiſione qð ſeqt.ſ.
Poſuit de in cayn ſignũ:vt eũ nõ interficeret ois qͥ eũ iue
niſſet. Qð aũt fuiſſet iſtud ſignũ nõ expᷣmit᷑ in lr̃a: ⁊ iõ di
uerſi diuerſa dicũt:ſufficit tñ ꝙ erat ſignũ ſufficiẽ vt cayn
eſſet ab occiſione ſecurus:q̃ qdẽ expõ ſatis vẽ cõſona lr̃e ⁊
rõni nõ obſtantib obiectionibꝰ poſtillatoꝛis:nã ꝙ obicit
dicẽs:ꝙ occidens cayn multo min peccaſſet q; ipie cayn:⁊
iddeo no debet ſeptuplũ puniri reſpectu illꝰ non vẽ valere:
nã occiſioni cayn debebat᷑ maioꝛ pena inqꝙtũ erat õᷣ ſpẽalẽ
ſecuritatẽ diuinã:q̃ de eũ ſecurauerat cũ appoſitione ſigni
ſecuritatis:vt dictũ ẽ:cᷓ fractõnis de taxauit maioꝛẽ penã
ꝙ̈ in alis homicidijs rõne ſecuritatis ſupꝛadicte.Et etiam
qꝛ maioꝛes pene taxant᷑ qñq; maioꝛib crimib iĩ qbꝰ hoiej
ſũt ꝓnioꝛes ad deliquendũ ſicut erat in ꝓpoſito.nã ꝓnio
res eẽnt hoies ad occidendũ cayn ex grauitate ſue malicie
pꝛeterite qꝙ; aliũ hoiĩem. Q aũt obijcit poſtillatoꝛ ſecũdo õʒ
modũ adipletionis hmodi cõminatõis dicẽs ꝙ cayn fuit
interfectus a lamech ⁊c̃.nõ vẽ etiã valere:nã ex lr̃a non hẽ
ꝙ cayn fuiſſet iterfectus a lamech niſi ab aliqͥ alio hoc ſu
meretur:cui cõcoꝛdat Hiero. de qõ.no.⁊ ve.teſta.dicens:
Fruſtra putãt qͥ arbitrant᷑ ꝙ lamech dixerit ad cayn:Occi
di virũ in furoꝛe meo:⁊ iuuenẽ in vulnere meo. hoc etiaʒ
ſonat plan ſẽſus lr̃e.cũ ei cayn deo dixiſſʒ:Ois qͥ iuenerit
me occidet me.de'ſtati rũdit:nequaq ita fiet. Uñ nõ vꝛ rõ
nabiliter dictũ ꝙ aſſertio diuina fruſtraret᷑:⁊ ideo ſᷣm iſtã
expõnẽ tenetur ꝙ cayn nũqᷓ; ſuerit iterfectus: ſed ſolũ fuit
punit' iuxta diuinã ſniaʒ cotra eũ latã:vt dictũ ẽ vſq; ad
diluuiũ:in qͥ qdẽ diluuio ſᷣm qſdã de antiqs hebꝛeoꝝ ſub
merſus fuit cayn ⁊ tota poſteritas eb:ideo dicũt ꝙ ſcriptu
ra nõ dicit q;to tꝑe vixerit cayn: nec etiã aliqs de ſuis ſuc
ceſſoꝛibꝰ:ſicut in alijs ponit: eo ꝙ oẽs vno ⁊ eodẽ tpe vitã
finierũt. Et ꝓbabiliter põt dici ꝙ ideo de voluit tueri ca
yn ab occiſione vt pena ſui facinoꝛis diuturnp ab hoib ꝑ
ciperetur:q; ſi modicũ tẽpus duraſſet ſub ea: ſicut etiã vo
luit eũ ꝑ mũdũ diſcurrere vagũ ⁊ pꝛofugũ:vt non ſolũ in
vno loco ſeu regione ſed ĩ muſtis ⁊ varijs iuſticia dei erga
ipſũ oñderetur:iuxta illud pᷣſ.Ne occides eos ne foꝛte obli
uiſcãtur populi mei:ſed amoue eos in virtute tua ⁊ diſꝑge

eos ⁊c.vt ibidẽ foꝛte ampli declarabitur. 3
4 In eodẽ ca.iiij.vbi dẽ in poſtilla: Et edificauit ciuitatẽ
ad ſui defenſione. ¶ Additio.vj.
eitur a quibuſdã hebꝛeoꝝ expoſitoꝛib ꝙ cũ ex
ſentẽtia diuina terra nõ dabat fructus ſuos cayn
vt dictũ ẽ: iccirco habuit dimittere agriculturaʒ
quã ſibi pᷣmo elegerat in officiũ:vt ſupꝛa in lr̃a cõtinetur.
Et qꝛ ſᷣmn Aug.de adeo ẽ bon vt etiã ex malis qñq; elici
at bona:ex hoc fuit ſecutũ ꝙ cayn ⁊ ſua poſteritas ĩ artibꝰ
mechanicis ſtuduerũt q̃ qde artes ad couictũ hominũ ſũt
vtiles. vñ ipſe cayn pᷣmo iuenit artẽ ſeu pꝛudẽti polliticã
de qᷓ dicit: Edificauit ciuitatem. lamech aũt qꝗͥ penultimã
generationẽ poſt cayn obtinuit iuenit tres artes pꝛo tribꝰ
filijs ſuis.ſ.artem faciendi tentoꝛia:vt facilius de loco ma
lo ſeu peſtifero in locũ cõuenientẽ mouerẽtur: ⁊ artẽ faciẽ

di muſica inſtrumẽta:vt iocũdius triſticia mundi poꝛ
tarent᷑:⁊ artẽ ferrariã ad arma bellica fabꝛicada: vt tu
tius ab inimicis ⁊ beſtijs viuere poſſent. Inaqᷓ qdẽ pol
licia ⁊ artib:nimirũ ſi cayn a deo eiectus ⁊ poſteruas
ſua ceteros hoies pꝛeceſſiſſʒ:qꝛ vt Luce.xvj.ca.dẽ: Filij
h ſeculi pꝛudentioꝛes ſũt filijs lucis in generatone ſua
itelligitur de pꝛudentia humana.
In eodem capit.iiij. vbi d in poſtilla: Aliter expo
nitur ꝙ iſte mulieres ⁊c6. ¶ Additio.v,j.
Rout dictũ fuit in additõe pᷣcedenti nõ hẽ ex
lra ꝙ lameh iterfeciſſet cayn nec etiã fuiſſet ĩ
Dterfecx ab aliqͥ:ſed poti ex lr̃a põt oppoſitũ
coõpꝛobari:vt dictũ ẽ. ⁊ qꝛ de facto lamech cũ vxoꝛibꝰ
ſuis ſcriptura nõ facit expꝛeſſaʒ mẽtionẽ ſed ſolũ dev
bis q eis dixerat: Occidi virũ ⁊c̃. ideo diuerſi diuerſi
moce hoc exponũt. Sed attendendũ ẽ ꝙ i hoc loco ⁊
ſilib vbi ſcriptura pᷣtermittit totalẽ narrationẽ facti:
illa expõ vẽ eẽ magis lr̃alis:q̃ min pᷣſupponit de facto

ĩlr̃a nõ expꝛeſſo:eo ꝙ iuxta ſniaʒ Hiero.q̃ in aucte ſcri

pture nõ hñt᷑ eadẽ facilitate cõdẽnãtur qᷓ appꝛobat᷑.vñ
ĩ ꝓpoſito expõ vltima quã vꝛ poſtillatoꝛ appꝛobare
in qᷓ pſupponit᷑ ꝙ cayn fuit iterfeci a lamech:⁊ etiã tu
bulcayn fileb:eo ꝙ erat directoꝛ ſuus ⁊c.q̃ ĩ lĩ̃a nullũ
hʒ fundamẽtũ nõ vẽ tenẽda:ſed magis vẽ ꝓpinq̃ lr̃e ⁊
roni expõ Rabi Mopſi gerũdeñ.qͥ retractans exponẽ
Rabi Sa.quã poſtillatoꝛ tenet alit᷑ hũc paſſũ exponit
cõtinuando hec vba lamech cũ pᷣcedẽtib' ſic.ſ.ꝙ quia
vxoꝛes lamech videbãt ꝙ lamech iſtrueret filios ſuos
ĩ artibꝰ mechanicis iter às Tubalcayn iunioꝛ erat mal
leatoꝛ ⁊ faber i cũcta oꝑa ferri:timebãt ergo mulieres
ne foꝛte ex hac arte itroducerẽt᷑ arma bellica qbꝰ hoies
diſponerent᷑ ad vulneratoes ⁊ hoõicidia hꝰmodi:⁊ iõ
lamech retrahebat eas ab iſto tioꝛe dicẽs:Occidi virũ
i vuln meũ ⁊c̃.q.d.poſſem occidere virũ i vulnere vel
liuoꝛe ſine armis ſicut fecit cayn: qꝛ nõdũ erãt iuẽta ar
ma bellica:⁊ iõ ꝓ iuẽtione h artis nõ ẽ pena rõnabilit᷑
timẽda.⁊ etiã ſi foꝛte aliqs euẽt occurriſſet ↄꝛius.ſ.cũ
cõtigeret ꝙ aliqs hõ fuiſſet occiſus vel vulnerat occa
ſione h' artis ferree nouiter iuẽte nõ debetis timere ꝙ
de me puniret:eo ꝙ dediſſem oꝑam tali arti: qꝛ ſeptu
plũ vltio dabit᷑ ð cayn qͥ iſidioſe ⁊ ex pᷣuia itẽtoe iterfe
cit:de lamech vo q nõ occidit nec intendit occidere:ſed
potius artem iuenire ad multa alia vtilẽ:multo ampli
us vltio a deo daretur.iſ.ſeptuagies ſepties:quod ſigni
ficat numerũ ampliantem ſine terminatione:pꝛout po

ſtilatoꝛ dicit. —“
In eodẽ ca.iiij.vbi dẽ in poſtilla: Cognouit qͥqʒ ⁊c.
Deſcripta generatione delẽda ⁊c. ¶ Additio.vij.
Ste hebꝛaice fabulatiões nõ reqrũtur ad lr̃e
exponẽ.nõ eni ex hoc ꝙ nõ legitur adã genu

— e niſi cũ eẽt centũ.xxx. annoꝝ hĩ ꝙ adam

ꝓpoſuiſſet cõtinere decetero ꝓpter moꝛtem Abel. ma

nifeſtů eſt eni ꝙ pꝛeter ꝑſonas genitas in lr̃a expꝛeſſas:

Agdaã genuit alios filios ⁊ filias:vt lr̃a teſtat᷑⁊ ſilr dicẽ
dũ de Sech ⁊ Enos ⁊ alijs: ſcriptura tñ fecit mẽtionẽ
de iſtis ꝓpter honoꝛẽ deſcẽdentiũ ab eis pꝛiarcharũ ⁊
ꝓph̊arũ:⁊ pᷣcipue ꝓpi reuerẽtia Chꝛiſti q eſt ſuꝑ oẽs.
nec ẽ viſile ꝙ cũ ada eẽt ĩi.cxxx.ſue etatij ãno:lamech qͥ
erat iĩ ſeptia generatõe ab adẽ eẽt iã ĩ etate apta ad õhẽ
dũ ꝓut ſeqᷣt ex iſta fabulatõe hebꝛeoꝝ:pꝛeſerti illo tꝑe
in q nullus citra etatem.lx. annoꝝ legitur genuiſſe.
In eodẽ ca.iiij.vbi dẽ in poſtilla: Iſte icepit iuocare
nomẽ dñni ⁊c. Additio.ix.
—C XRpoſitio hebꝛeoꝝ ĩ hoc loco ẽ ĩcõſona lr̃e ⁊
roni.pmũ pʒ:nã iuocare nomẽ dñi ſemp ſo

nat ĩ bonũ:nec accipit ĩ mala ſignificatõe: vñ.j.xij.ca.

deArun
nai
nibo
lin
lpſĩ
mnn e⸗
henth
latruete
ponnn
Un .
noͤgutn
hurinunn
—ſI
n
4
aiſ
ſiſſemin
ecdligue
mgmn
unimag
Nitſiree
Alaiter.
chnſes⸗
faniaro⸗
ohuleir
Crari
n.
kexpon
Püͤpen
nnt
rönia
un
koppont
ſilluone
4ofoßl
geinſaen
Utgoint
emalecicet
Nenione
ſihierfu
Ggfcitme
tun Sup
lltedeuse
Potniton⸗
ſuihmnͤſe
pbinfie
ſeeinbistn
modipeir
damatün
poſſerefn
pocanite
fn ioſe
terminoe
ſontentii
mugf hi
lecletin
Wtusin
lporius
fanen
acpt
ſaynnd⸗
Eipurs
ſorkßn
Potlat⸗

W
al. enn
Mitid
Nhoſenas
Madifli
KWanne ſ
lr N
. e
Ccenn rühie
ertnifiſti
toppoſi
hci ppor
e ſatſolideß
dieſi diueri
egihorhoed
nammnonefact:
Ppont deſza
dinanärie
appꝛobit j
or gpprobare
mcch.netiäm
rqjilianul
8ni ppinalien
epaſüepponit
d ſel anu
den klhsſos
miniorerunl
bit egomulin,
beliczc'ws
lutb'nodet
iceg Occidirni
pirüivulneren
digritinenr
Bipeng ronubli
miſet ꝛins
Amlnerd o
dchens tinmng
nuim in
aßu peint
Amdtanihrit
mlenuwenl
ris os ſ
nmoe wontpo

Wrorvu.
ölann Mign
mmwzbig un
moren Ta
ilinniſe
faucti1M
niſnn nun
bceinchin!
it g o
giininh .
rzun
uni
iuiſe⸗
iptiuocit

. .
vlon 8
dii ſonp
zevi

de Abꝛaam dẽ: Et iuocauit nomẽ dñi. qð nò itelligit᷑
niſi de iuocatione ad lr̃am ptinẽte:⁊ ſic de ſimilib.vñ
ꝙ in hodloco iuocare nomẽ dñi itelligat᷑ de idolatria
nullũ hʒ fundamẽtũ iĩ lr̃a.Sccũdũ patet:nã ſᷣm ſanctũ

Tho.ſecũda ſecũde.q.xciiij.in pma etate nõ fuit idola

tria ꝓpter recẽtem memoꝛiã creatiõis mũdi:exquo ad
huc vigebat cognitio vnius dei in mẽte hoium. dicere
enĩ ꝙ a filijs Cayn cõtempꝑaneis ipſi Enos incepit ido
latria eſt oino irrõnabile:qꝛ ſi ſic hec iceptio fuiſſet eis
appꝛopꝛiata ſicut Tubal qui fuit pꝛ canentium:⁊ Tu
balcayn qui fuit malleatoꝛ ⁊ faber:vt ſupꝛa eodẽ capi.
nõ aũt ipſi Enos hoc erat appꝛopꝛiandũ:quia erat ad
huc imunis. ¶ Replica coꝛꝛectoꝛij cõtra Bur.
. )Necapitlo.iiij.vbi poſtillatoꝛ ponit Cayn ob
tuliſſe de coꝛꝛoſis ⁊ pcioꝛib ⁊ cetera:Burgẽ.
— accipit vel aſſumit ↄtra eũ: ꝙ hoc nõ habeat᷑
cv lra:ſed dicit cayn fuiſſe ruſticũ ⁊ ipꝛouidũ: ⁊ ex eo
fuiſſe min deuotũ.ſed nec hoc dictũ Burgẽ. hẽ ex lr̃a:
nec aliqua auctoꝛitate cõfulcitur:vñ ⁊ſi dictũ poſtilla
toꝛis ex tranſlatione beati Hiero.nõ habeat᷑: ſumpſit
tamẽ magr̃ hiſtoꝛiarũ ex alia tranſlatione in qua hẽ:
Nũüc ſi recte offeras nõ recte diuidis:qð dictũ exponẽ)

dupliciter: in ſecũda expõne ponit de frugib attritis
⁊Z coꝛꝛoſis:⁊ ſic poſtillatoꝛ ſecutus ẽ eũ ⁊ alios: imo ex

lr̃a nr̃a ronabiliter trahi põt ꝙ cayn de melioꝛib non
obtulerit:qꝛ cũ abel cõmendetur ex his que obtulit:io

a ei ſenſu vẽ accipienda repꝛehenſio oblationis

cayn. ¶ Item in eodẽ capi.vbi poſtillatoꝛ poſtq; poſu
it exponẽ illꝰ paſſus:Omnis qui occiderit cayn ſeptu
plu punietur.quaſi occiſoꝛ debeat ſepties pł puniri qᷓ;
cayn:⁊ pꝛobat illã expõnẽ nõ eſſe apparenrem quo ad
rõnẽ ⁊ etiã executionẽ:⁊ aliã adducit expõnẽ illius lr̃e
uã ſumpſit a Joſepho ⁊ magr̃o hiſtoꝛiarũ:qbꝰ Bur.
eopponit multa quaſi ficta ſupponẽs: etiã rõnibꝰ po
ſtillatoꝛis nõ ſatiſfaciẽs. Suppõit pᷣmo ꝙ cayn petiuit
a dño ꝙ vltra ſententiã latã cõtra ſe nõ puniretur. Et
qꝛ in ſententia dei nõ cõtinebatur cayn interfectio peti
uit ꝙ nõ interficeretur:qð tñ dixit ſequi ex dei ſentẽtia
qꝛ maledictus:qꝛ vagus ⁊ pꝛofugus:ideo non habuit

ꝛotectionẽ dei:ſed nec ipſe potuit ad aliquã munitio

nẽ hꝛe refugiũ. ſequitur igitur:Quicũq; iuenerit me i
terficiet me.⁊ ſic pateretur iiuſticiã cõtra latam ſenten
tiam. Supponit ſecũdo Bur.ꝙ huic requiſitioni tãqᷓ;

iuſte deus cõdeſcẽdens dixit:nequaq ita fiet. ⁊ ſic de
pꝛo tuitione cayn duo fecit:pꝛimo qꝛ cominatus ẽ occi

ſoꝛi penã ſeptuplã: ſecũdo qꝛ poſuit ſignũ ĩ cayn ꝙ eũ
nõ iterficeret qui eũ iueniſſet. Sʒ Bur.qui ſempꝑ initit
lr̃e in his ſuppoſitionib valde vẽ a lr̃a recedere: cũ h
modi petitio cayn ⁊ requiſitio nullibi videatur hꝛe fũ

damẽtũ:⁊ ſpẽaliter fictum ẽ: allegauerit ſe nullü hie
poſſe refugiũ:cũ ſtatim nato filio eius pᷣmogenito quẽ

vocauit enos:edificauit ciuitatem:vt dẽ in lr̃a: in quo
ſim ioſephũ recollegit de rapina viuentes:⁊ pᷣm terre

terminos poſuit:a muros fecit timidus: qꝛ ppter dei

ſententiã pꝛo ſui ſecuritate ſe recepit in eis. Idem dicit

magjr hiſtoꝛiaꝝ nec verbũ cayn.ſ.quicũq; iuenerit me

occidet me.vẽ ſonare in petitionẽ vel requiſitionẽ: ſed
potius in deſperationẽ: nec verũ eſt deũ cõdeſcendiſſe
illi petitioni tãqᷓ; iuſte:nã ſi petitio fuiſſet nõ erat iuſta

ſed potius iniqua:qꝛ pᷣpoſuit ſalutẽ coꝛpꝑalis vite ſalu
ti eterne ⁊ aĩe de q̃ deſperauit dicẽs: Maioꝛ ẽ iniqtas
mea iy vt veniã merear. Ex qbꝰſigmẽtis Bur. cõcludit

ꝙ; cayn nõ fuit interfect ſed diluuio reſeruar:qð qꝛ ex
ſcripturis nullũ hʒ fundamẽtũ:ea facilitate contẽnit᷑:q̃

poſtillatoꝛis.cũ eni arguit ꝙ no vẽ ronabile iterſectioʒ

Zeneſis

—
—
—
—
△

cayn graud debere puniri q; fricidium. Rñdet Bur. ꝙ iſta
grauitas pene debeat attẽdi penes ſecuritatẽ ei datã:ↄtra

quã occiſoꝛ cayn faciẽs ſeptuplã penã mereret᷑.ſʒ illa rũſio
nõ vr valẽ: qꝛ illa ſecuritas cayn data nõ fuit publica aljs
potentib eũ occidere:⁊ ſic ſiqs eũ occidiſſet ignoꝛãt illi ſe
curitati Zueniſſet:⁊ ſic maneret rõ ficca: qꝛ nõ eſt ronabile
peccatũ ex ignoꝛãtia ꝓcedẽs pł'puniri qᷓ; fricidiũ:nec ſignũ

ipoſitũ i cayn potuit eẽ ſignificatiuũ ill ſecuritatis niſi ꝑ
modũ cuiuſda cõpaſſionis:vt qͥ vidiſſet eũ capite ⁊ mani
b' tremulũ:vel aliud ſignũ ſue miſerie expᷣſſiuũ potiꝰ mo
ueret ad miſerenduũ q́; occidenduũ.nec ſatiſfacit ſecũde rõni
poſtillatoꝛis facte:q̃ arguit de executõe pene cõminate.Rñ

det Bur. ꝙ opoꝛtet dicẽ nec lamech:nec quẽcuq; cayn occi

diſſe ꝓpt ſniaʒ dei q̃ dixit: neqq; hoc fiet: als videret᷑ ſnia
dei fruſtrata ſi occiſus fuiſſet.Sed nec iſta rñſio valet:de
eni aſſecurauit cayn ꝙ ronib ꝑ eũ allegatis: videlʒ qi ma
ledictꝰ: qꝛ a facie dei eiect:qꝛ vag' ⁊ pſug::⁊ ĩ deieſtatõeʒ
fricidij neqq; deberet a q;qꝙ, occidi:⁊ hoc vtiq; ſeruatũ ẽ:⁊
no fruſtratu:qꝛ occiſio eius ſᷣm hiſtoꝛiã vulgata ñ ꝓuenit
ex cauſis illis:ſed fuit mere caſualis ⁊ iuolũtaria:nec Zuen

tũ fuit ꝑ hoc diuine aſſecuratõi pᷣfatis roõnib facte. Rõnes
aũt Bur. qb pſuadere nitit᷑ ſuũ ꝓpoſitũ nõ valẽt:qꝛ non

ſeqt᷑ ſcriptura nõ facit mẽtionẽ q;to tpe cayn vixit: ſʒ ĩ alijj

facit:igit᷑ diluuio ſubmerſusẽ.nã ſcriptura cõiter no ꝓſeqͥ

tur generatões ⁊ etates:niſi eoʒ qͥ ſub cultu vni dei ꝑſtite
rũt.ſi eni aliqñ alias genealogias tãgit:bꝛeuiter ⁊ occaſiõa
liter facit:nec dignũ fuit multã ipſi fricide ⁊ ſue poſterita
tis facere memoeiã:qꝛ cõiter vſq; ad diluuiũ ad vicia de/
fluxerunt.fit igit de eis memoꝛia ſicut de eſau ⁊ iſmael ⁊c̃.
Argumẽtũ igit᷑ nõ valet:nõ fit de cayn multa mẽoꝛia: igit᷑
ſeruat ẽ vſq; ad diluuiũ ⁊ nõ occiſus:ſed poti poſſet ĩfer
ri oppoſitũ ꝙ igit᷑ fuiſſet occiſus ſaltẽ caſualiter:vt dictũ ẽ
Nec ſecũda ebrõ valet ꝙ videlʒ debuit ſeruari diluuio:vt
pena facinoꝛis ab hoĩb diuturni pciperet:nã ꝑ hoc argu
mẽtũ hodie deberet ſeruari vt cohiberẽt᷑ hoĩes a fr̃icidijs:
qꝛ hodie pugna fratꝝ ſatis cõis ẽ:nec potuit occiſio illa di
luuiũ multũ pᷣcedere:qꝛ ipſe lamech ſenio cecutiẽs eũ occi
dit ꝗͥ diluuio perijt:vt pʒi lr̃a.Sufficit igit᷑ eius peccatũ ⁊
penãa ſcripto cõmẽdare ad futuroꝝ inſtructionẽ ⁊ cautelã
Rõ igit᷑ hec Bur.reducit᷑ ad ↄꝛiũ:nã ſi cayn duraſſet vſq;

ad diluuiũ:en etas ſuꝑ oium i ſcriptura enumeratoꝝ eta

tes exceſſiſſet:merito igit remẽoꝛabil. ¶ Itẽ i eo. ca. Bur.
pꝛo cõfirmatõe ſue aſſertois pᷣfate vert ↄ poſtillatoꝛẽ po
nit pꝛo regula:ꝙ videlʒ illa expõ ſit magis lr̃alis q̃ paucio
ra extra lraʒ pᷣſupponit:ſᷣm quã regulãa nitit᷑ exponere illũ

paſſũ:occidi virũ i vulnꝰ meũ ⁊c.ſic ꝙ qꝛ vxoꝛes lamech

attẽdebãt filios ſuos ꝓficẽ in artib' mechanicis ſpẽaliter
qm lamech docuit tubalcayn cũcta opa eris ⁊ ferri: time

bãt g& mulieres ne foꝛte ex illa arte itroducerẽt᷑ arma belli

ca qbꝰ hoies diſponerẽt ad homicidia ⁊ vulneratoes:iõ la
mech volẽs eas ab iſto timoꝛe retrahẽ dixit:Occidi virũ ĩ
vulnꝰ meũ ⁊c.q.d.poſſũ occidere virũ i vulnẽ ſiue liuoꝛe
ſine armis:ſicut fecit caxn qñ nõdũ erãt inuẽta arma belli
ca:iõ ꝓ iuẽtoe h artis nõ ẽ pena rõnabilit᷑ timẽda: etia ſi

occaſioe hmodi artis qs occidẽt᷑:nõ eẽt ita penale ſic ffici

diũ cayn:q malo ppoſito occidit:cũ ars illa ad multa vtil
pnciplr occidẽ nõ itẽdat. Sed vẽ Bur. ꝓpe regule ↄuenire
multiplr ſᷣm ꝙ multa imo oia extra lr̃aʒ:imo ) lr̃aʒ pᷣſup
ponit. Cõtra lr̃aʒ pmo ẽ ꝙ lamech docuit artes filioj ſuo⸗
cũ i lra expꝛeſſe heat᷑ filios ſuos fuiſſe artiũ pꝛes ⁊ iuento
res ſ̃ᷣm magr̃m hiſtoꝛiaꝝ.Scðo pᷣſupponit illas inſolẽtes
mulieres fuiſſe ſolicitas de piculis armoxꝝ: qð ex lr̃a fun
damẽtũ nõ hʒ:ſed potiꝰ oppoſitũ:cũ iã mulieres mag ex
pte h'modi timoꝛibꝰ nõ occupant᷑: ſed veriſile ẽ ſids reſpe

cip mulierũ fuit ad illas artes ꝙ poty attribuebãt vtilitati

defeſiois gᷣ beſtias ⁊ alias hoſtilitates qᷓ ꝑicul vulneratois

ſunt eni arma d directo plus in defenſionẽ q; ĩ offenſionẽ
Tertio ſupponit ꝙ verbũ lamech: Occidi virũ ⁊c.exponi
tur.i.poſſum occidere virum. que expoſitio ẽ valde extoꝛ
ta:nec tali expoſitione timoꝛ mulierũ fuiſſet minoꝛatus ſʒ
auctus.qñ ei mulieres vt dicit Bur.ſolũ timuerũt moꝛtẽ
ex armis ſi ſᷣm illam
exponem Burgen. la
mech declaraſſet: nõ

eſis. v
Ade:vt in illa deducatur de qua Chꝛiſtus erat naſcitu
rus:a pꝛimo ponitur in generali recapitulatio: ſecũdo

ergo: a ¶ Dic ẽ liber.i. recapitulatio bꝛeuis. b¶¶
nerationis Ade. pꝛout pꝛedictũ eiees enti.

generationis electe deductio:ibi Uixit aũt Maã. Dicit
HGe —

c¶ In die q cre
ault ⁊c. Ex hoc
dicunt hebꝛei ꝙ

ſolũ armis occaſioes .
vulnera pꝛouenire

7 ſic multiplicare in
cõueniens non eſt ſol
uere:nec ex omnibus
illis adhuc habet᷑ cla
rus intellectus illius
quod ſequit᷑: Septu
plum vltio dabitur
de Cayn:de Lamecb
ſeptuageſies ⁊c̃.ſeptu

pla eni vltio nõ eſt ip

cata Cayn ꝓpter fra
tricidium a ꝓpoſito
factũ vt Bur. pꝛeten
dit: ſed eſt cõminata
occiſoꝛi cayn:vt patʒ
in lr̃a. extra lr̃aʒ igit
imo cõtra lrĩ̃am ſunt
oẽs iſte ſuppoſitiões
Bur. per cõſequens

Ic eſt ¶ Capit. v.
liber generationis
Adam: in diẽ qua creauit
deus hominem: ad ſimili

tudinẽ dei fecit illũ: màſeu
lũ ⁊ feminã creauit eos:l

bñdixit illis:Zèt vocauit no
mẽ eoꝝ adã in die qua cre
ati ſunt. Vixit autẽ adam
cẽtũ triginta annis:⁊ genu
it filiũ ad imaginẽ ⁊ ſimili

tudinẽ ſuã:l vocauitq; no

mẽ eius Seth.Et facti ſũt
dies Adaʒ poſtq; genuit
ſeth octingenti anni: genu
itq; filios ⁊ filias.èt factũ ẽ
omne tẽpus qð vixit adã
anni nongenti triginta: ⁊

oẽs dies Seih nõgentoꝝ
duodeci ãnoꝝ:⁊ moꝛtu ẽ

Vixit vᷣo enos nonaginta

Adam iĩ ipſa die
creationis ſue ge

nuit filios cũ ad

annis:⁊ genuit cayna. hauc eẽt in paradi
cup oꝛtũ vixit octingentis ſo:vt ſupꝛa dictũ
qndeci annis:⁊ genuit ſfili eſt: ſed qꝛ dorto⸗
os ⁊ ſilias. Yactiqʒ; ſũt oss nes catholiei te⸗
dies enos nõ geti qnq; an dicenduʒ ꝙ dies

ni:⁊ moꝛtu ẽ.vixit quoq;

Caynan ſeptuaginta ãnis
⁊ genuit malalehel.⁊. vixit

hic nõ accipitur

pꝛo die naturali
vel artificiali tm

tem in codem capi. Moꝛtu c. vixit quoqʒ ſeth
vbi poſtillatoꝛ dicir cetuũ qnq; annis: ⁊ genuit
de coͤtinentia Ade p· Enos. Aixit quoq; Seih
monts lbel vlc ad poſtq; genuit enos octin
1 — „ 7 . . „
ur oicit ula cotin? Felis ſeptẽ annis: genuitq;
tiaz bie vim ex fabu filios ⁊ filias. Et facti ſunt
lis hebꝛeoꝝ: ſed hoc
nõ videtur: nã Stra

bus vt eũ allegat magiſter hiſtoꝛiarũ dicit Adam vouiſſe
cotinẽtiaʒ ſempiternã:ſed ꝑ angelũ deo iubẽte admonitus
votũ ſoluit:vt dei filex eo naſceretur:potius eni rõ addu
cta pꝑ Bur. de Lamech iudaica fabula . C Item in eodẽ
ca.vbi poſtillatoꝛ ꝓpter lr̃am hebꝛaicã que hʒ: Cepit iuo
cari nomẽ dñi vacat.dicit hebꝛeos exponẽ de idolatria:ſʒ
Bur. hebꝛeoꝝ expõnẽ ipꝛobans:nec tamẽ quod ꝑ li vacat
intelligi debeat exponens:dicit duo:Pꝛimũ ꝙ iuocare no
mẽ dñi ſemꝑ ſonat in bonũ. ſecũdũ ꝙ in pma etate nõ ſu
it idolatria. allegat eni ad hoc ſanctũ Tho.ſecũda ſecũde

— „ — — —

q.xciiij.ſed pꝛimũ dictũ nõ vẽ verũ:quia in ꝓphᷣis ⁊ euan

gelio ſepe neratur opulus hic labijs me honoꝛat ⁊c̃.Et

cũ oꝛationẽ multiplicaueritis nõ exaudiã. q̃ cũ ad inuoca

tionẽ dei ꝑtineant nõ tamẽ ſonãt in bonũ vt patet.eſto tñ

ꝓ ſimpliciter dictũ ſemp ſonaret in bonũ:non tamẽ cũ ad

dito diſtrahente:cuiuſmodi vẽ ſignificari ꝑ li vacat:nec ſe
cũdũ dictũ ẽ ita certum qͥn ſententia magnoꝝ patiatur in
ſtantiam:nec rõ ſancti Tho.ad id cogit: quia ſi memoꝛia
recẽs creationis excluſit idolatriã ꝑ mille ⁊ plures annos:
memoꝛia ſeuere punitionis ꝑ diluuiũ debuit excludere ad
huc ꝑ plures annos.certũ tamẽ eſt ꝙ cito poſt diluuiũ de
fluxerũt ad idola hoies:imo beatus Aug.xvj. de ciui. dei

dicit ꝙ a bñdictione filioꝝ noe vq; ad abꝛaã de cõmemo

ratione iuſtoꝝ qui deũ pie colerẽt ꝑ ãnos pł qᷓ; mille ſilet
gliqͥs tñ nõ deſuiſſe credendũ ẽ:hec =
Ic eſt liber generationis Adam. ¶ Xapit. V.
Hic cõſequenter ponit᷑ recapitulatio generatõis

74 2 ſed accipitur hic
Caynaʒ poſtq; genuit ma ſingulare p plu⸗
lalehel octingẽtis qdragĩ rali: ſic ſupꝛa di
ta annis: genuitq; ſilios ⁊ ſanmn ẽ. ij. ca. Iſte
filias. Et facti ſũt oẽs dies r gartaltonen
caynan nõgenti dece anni ate ſunt in die ͤ⸗
⁊ moꝛtu ẽ. Vixit aũt Ma fecit dñs celum ⁊
lalehel ſexagintaanqʒ an tens vomne vir
nis: ⁊ genuit Jared. Et vi gullum agru in
. certü ẽ ꝙ oĩa iſta
xit Malalebel poſtq; ge nõ ſũt facta vna
nuit Jared octingentis tri die ſed pluribus
ginta annis:⁊ genuit filios ⁊eodem mò acci
⁊ filias. Et ſci ſũt oẽs dies Hiuur Rnai
malalehel ociigẽti nonagi alia die fuit bois
creatio: ⁊ alia erꝰ

M B generatio.ſ. poſt
eiectionẽ de paradiſo.alia patent ex dictis vſq; hic:
Waſeulg r fein; ⁊c̃. hic accipit᷑ creatõ large ꝓ foꝛ
matõe. e ¶ Et vocauit nomẽ eoꝝ adã. Noõndũ ꝙ hoc
nomẽ adã ẽ cõe ſeu appellatiuũ i hebꝛeo:ſicẽ hoc nomẽ
hõ i latio: ⁊ iõ ſiẽ hoc nomẽ hõ ẽ cõis generl ⁊ accipit
ꝓ viro ⁊ muliẽ:ita ⁊ hoc nomẽ adã ĩ hoc loco accipit᷑.
Qaũt appꝛopatũ ẽ pmo hoi:hoc ẽ ꝓpi eminẽtiã ipſ
ad alios hoĩes:ſicut hoc nomẽ ph̊s appꝛopꝛiat᷑ Ariſto
teli ad denotandũ en excellẽtiã ſuꝑ alios phᷣos
Vixit aũt adã.Dimiſſa generatõe Cayn repꝛobata ice
pit deducere generatione electa ipſõ Seth:i qᷓ deductõ
ne pᷣmittit trũcũ.ſ.adã.ſecũdo ramos.i.filios ab eo de
ſcẽdentes ꝑ ipſũ Seth:ibi Uixit qq; ſeth ⁊c̃. tertio po
nit fructũ.ſ.ipſũ Noe:q fuit ſtipes ſecũdus ĩ generatoe
electoꝝ: ibi Cixit q; Lamech.¶ Circa pꝛimũ dicit ſic
f¶ Uixit aũt adã ⁊c. pm Methodiũ ⁊ aliqͥs alios do
ctoꝛej hic tacẽt cẽtũ ãni vite ade:dqbluxit Abel:łm he
bꝛeos ãt nihil omittit. g ¶ Et genuit filiũ ⁊c..i.deſti
tutũ oꝛigiali iuſticia:⁊ ꝑ ↄns peccatoꝛẽ ⁊ moꝛtalẽ ql iã
erat ada.Alr expoit᷑: Ad imaginẽ ⁊c̃.i.pfectũ i ↄgnitoe
dei toaeſi⸗ en decuit adã ꝑ h eũ diſtiguẽdo a cayn:
⁊ ei poſteritate:⁊ hꝰ vẽ meli dictũ:qꝛ ſi itelligẽt de de
ſtitutõe ab oꝛigiali iuſticia mag debuiſſʒ hoc dici ĩ ge
neratõne Cayn:vt vẽ: h ¶ Genuitq; filios ⁊ filias.ſ.
poſt ipſum Seth:quoꝝ nomia no imütur: quia
eoꝝ genealogia noõ deducitur. i 2 factũ ẽ ⁊c. pᷣt
cẽtũ annos q hic ſpᷣticẽt ſʒ aliqᷣs doctoꝛes:vt pᷣdictũ ẽ

motuu
minar
turalsi
ingenn
diat
ſ⸗
fen
tfemt⸗
enſ
gsint
mnune
eiodo
Cthola
ſerc⸗
ſvepirtu
guofuit

1 4

n

Pias
bei⸗
Cirnn
dici
din.
1r
ſonur
deice
heyt
ſurx
M
ylteio
lulipa
hchne
ſun⸗
Niurin
Meime
ſhyr
coc⸗
ln
Aun
Nlobe
nlip
ſir
⸗
Vi
Al
dn
ert
ſge
nnnio
aß
i
wor
N
Nn⸗
1lp
pol⸗
dann.
nnane

enn
Ademmmni
amicnn
hnin,
ſn
miia
e none
mimrgiat
mit ade;
rdiscun!
mitonent
miigou
ſͦ aaan
ſapurde
wcen mon
ur bie: n
in dich: un
udiefuithis
uionn aluc
d
ofſyhr
ile/4
ſie
ſelon
bar.
inniin
gii)
nbmu
chiädhun
ostven
thii n
eine
uſimn
inüztin
zii

¶ Geſieſis V

legat᷑ lra ſicut iacet vſq; ibi: k Et abulauit Enoch
cum des. iuſte viuendo:ſicut ſequenti capit.dicitur de

Noe: I ¶ Et nõ apparuit ⁊c. Dicũt iudei ꝙ lʒ eſſet in

ſtus ⁊ bon:tamẽ habebat pꝛonitates magnas ad ma

lũ:quib' cũ difficultate ſumma reſiſtebat: ⁊ ideo ex di

uina pꝛouidẽtia
moꝛtuus ẽ an er
minũ vite ſue na taqnqʒ anni ⁊ moꝛtuus eſt
ralie helabet Aixitq; iared cẽtũſexagin
digt: Sab u taduobus annis ⁊ genuit
z. Juſtus ſi moꝛ: Enoch:⁊ vixit Jared poſt
te poccupat fue q; genuit enoch octingen
rit refrigerio erit tis anis:⁊ genuit filios ⁊ fi

BEnennalee lias.Et facti ſunt oẽs dies

mutaret animuʒ iared nõgẽti ſexagitaduo
eus Docto⸗g ät anni:⁊ moꝛtuꝰ eſt. Ponꝛo
catholici dicũt b viri „
. dotn erielei, Enocb vixit ſexagſtaqnq;
ptus fuit a deo: ? lẽ. ⁊ àmbulauit enoch cuʒ
Fin ĩ paradi deo. Et vixit Enoch poſt
lo terreſtri: vbi ? q; genuit mathulſalẽ trecẽ
elie boneiitis annis: 7 genuit ſilios ⁊
Re ij. cap. inde ſilias. Et facii ſũt oẽs dies
exituri ſunt ad 5 Enoch trecenti ſexaginta
dicãdũ cõtra pfi ꝗqnq; anni: ãbulauitq; cũ
diaz Antichꝛiſti: 1 4.
2 boe magis v veO:ct non apparuit: qa tu
ſonare lr̃a: quia lit eũ de. Nixit quoq; ma
de ipſo non dicit thulale cetũ octagitaſeptẽ
hic ꝙ ſit moꝛtu
ſicut oe alijs: ſed

ꝙ no apparuit.ſ. inter hoĩes peccatoꝛes. m (¶ Quia

tulit eũ deus.de medio eoꝝ ad locũ pꝛedictum.ſeqtur
n ¶ Et facti ſũt ⁊c.] Eodem.ſ.anno quo iundauit di
