luuiũ parum anteq; inũdaret:ſᷣm ꝙ dicit Hiero.li.de

hebꝛa.qoni.Et hoc põt videri ꝑ lr̃am:quia ſi accipiãt᷑

ſexcenti anni quib vixit Noe ante diluuium: ſᷣm ꝙ
dicitur infra.vij. ca. Eratq; ſexcẽtoꝝ ãnoꝝ qñ diluuij
aque iundauerũt ſuꝑ terraʒ:⁊ iterũ cẽtum.lxxxij.anni

quib vixit lamech anteq; noe eẽt genitus:⁊ cẽtũ.hxxx
vij. quib' vixit mathuſalẽ ante natiuitatem lamech fi
lij ſui:⁊ aggregetur totũ ſimul iueniũtur nogenti ſexa

gintanouẽ anni:⁊ ſic patet ꝓpoſitum.¶ Si aut querat᷑

—

quũo hoĩes illius tpis ita diu viuebant. Ad hoc põt rõ

multiplex aſſignari.¶ Oꝛima eſt ex bonitate cõplexio

nis pꝛimoꝝ parentũ:fuerant eni a deo imediate foꝛma

ti ⁊ per cõſequẽs optime cõplexionati: ⁊ ſic ad lõgioꝛẽ
vitam diſpoſiti:⁊ illa bonitas ↄplexionis magis venit

ad hoĩes ꝓpinquos illius tꝑis qꝙ ad remotos tꝑis mo
derni.ſecũda ẽ ex mõ viuendi:q;ꝛ tpate viuebãt.tertia

ẽ ex bonitate nutrimẽti:quia ante oiluuiũ terrenaſcen
tia fuerũt melioꝛa q; poſt: quia iundatio diluuij fuit p
maioꝛi parte ex aquis oceani: ſᷣm ꝙ dicitur infra.vij.

ca.Rupti ſunt oẽs fontes abyſſi magne: aque aũt ſalſe

iĩducũt ſterilitatem terre: ⁊ ꝑ ↄñs reddũt terrenaſcẽtia
peioꝛa ex qᷣb' abbꝛeuiatur hois vita.Quarta ex ſcia

Agde quia foꝛmatus fuit in ꝑfectione ſcientie:vt ſupꝛa

dictũ ?.ij.ca.⁊ ideo cognouit virtutes fructuũ herbaꝝ
⁊ lapidũ que faciũt ad conſeruanda ſanitatem ⁊ vitaʒ
pꝛolõgandã:⁊ de hoc docuit hoies ad vitam pꝛoloõgã

dam. Quinta ex bono aſpectu ſiderũ ſuꝑ regionẽ illã
in qua manebãt:qui aſpectus multũ facit ad lõgitudi —

annis:⁊ genuit Mathuſa

nẽ vite: ſed ꝑ motum celi ↄtinuũ mutatus eſt tꝑe pcedẽte

Sexta ex diuina diſpõne hoc oꝛdinate vt per logam vitã
hominũ cito multiplicaretur genꝰ hũanũ. Item vt hoies
illius tpis ꝑ lõgã vitã poſſent hꝛe expientias de curſu celi

effectibꝰ ſiderũ ⁊ aliarũ rerũ: que expientie ſunt pᷣncipia

artis ⁊ ſcie: vt hꝛ. j.
annis:⁊ genuit LCamech. mus magnã latitudi
Et vixit mathuſalẽ poſtq; nẽ in iytitate molis i

— eà 1 ngtura humana: qꝛ;
genuit Lamech ſep unge aliqui ſut valde pat
tis octogintaduob annis ſicut Pygmei ꝗᷓ dicũ
⁊ genuit filios ⁊ filias.ct ſa ttur hoies logitudine
cii ſunt oẽs dies mathuſa vnius cubiti tm. alij

aũt ſũt valde magni

lẽ nongẽti ſexagintanouẽ ſicut Sigantes. vnde

ani:⁊ moꝛtu c.l Vixit aut ¶ Deu. ijj. ca. dẽ de Og
Lamech centũ octoginta rege Baſa. Moſtrat
duob' annis: ⁊ genuit flũ letus eius ſee aui
Vocauitqʒ nome ei noe Ammon hñs nouẽ
dicens: Iſtẽ cõſolabit nos cubitos longitudinis
ab opibus ⁊ laboꝛib ma ¶⁊q̃tuoꝛ latitudis ⁊c.
nuũ nr̃arũ lin terra:cui ma Gt vig vune
ledix ir dus. Dixitqʒ 2 Ddentẽ gigantis qui ſi
mech poſtq; genuit Noe odiuideret᷑ minutatiʒ
qngentis nonagintagqnoʒ faceret cẽtũ dẽtes ho
annis:⁊ genuit filios ⁊ fili minũ cois ſtature: ſi
as. Et facti ſunt oẽs dies igitur ?tata latituco
lamech ſeptigẽti ſeptuagi veereſ us vnr ad al
mech leptigeti leptuagi terũ in ititate molis
taleptẽ ãni: ⁊ moꝛtuus eſt. non vĩ irronabile ꝙ
H luerit tantus exceſſu)
in q;titate duratõnis

hoim bmoꝝ ad illos ꝗᷣ nẽ ſũt: ſiẽ ſcriptura deiminat. Itẽ

iĩ ĩtitate duratois vẽ etiã magna latitudo:qꝛ etl ð Pygme
is d ꝙ. v. ãno generãt: ⁊. viij.ãno ſeneſcũt:⁊ iõ ſi hoĩej alij
tãtũ excedũt eos i qtitate duratois qꝛ viuũt cõiter.lxx. vel
lxxx.ãnis.nõ ẽ mirãdũ ſi hoĩes pᷣme etatis tãtũ excedebãt
modernos in qtitate durationis. Ego aũt tot rõnes iduxi
ad ꝓpoſitũ oſtendendũ:qꝛ ſi vna ꝑ ſe nõ ſufficit plures ſi
mul ſumpte videntur ꝓpoſitum ꝑſuadere.ſequitur:(O
Uixit aũt Lamech.⁊ patet lr̃a viq; hic: p¶Iſte com
bitur nos. Hoc exponitur cõiter de noe eo ꝙ repaturꝰ erat
ſeculũ:qð erat ad cõſolationẽ illoꝝ qui timebat ipſum to
taliter deficere ꝑ diluuiũ. In hebꝛeo aũt hẽ: Iſte quietabit
nos ⁊c. ⁊ huic lr̃e cõſonat iterpꝛetatio hꝰ noĩs Noe:qð iter
pꝛetatur requies: ⁊ rõ hy iterpꝛetationis expꝛimitur cũ dẽ
Uocauitq; nomẽ eiusnoe dicẽs:Iſte quietabit nos.Et di
cũt hebꝛei ꝙ hoc nõ dẽ ꝓpe ꝓpter reꝑationẽ ſeculi poſt di
luuiũ:ſed qꝛ añ tẽpus noe hoĩes multũ laboꝛabãt in agri
cultura:qꝛ ꝓpꝛijs manib' tm colebat eã. ipſe aũt adiuenit
artẽ arãdi ĩ q̃ pᷣ ſatis laboꝛãt aialia qᷓ hoies:ioõ dꝛ dediſſe
redem hoibꝰ: ⁊ hoc vẽ ꝑ lraʒ ſequẽtẽ. q ¶ Ab opib'ac.
quia pꝑ artem arãdi impoſiti ſũt laboꝛes iſti ſup aialia.
r¶ In terra ⁊c.] Et ꝓpter hãc maledictionẽ fructiſicare
nõ poterat niſi multi laboꝛib colẽt.⁊ iſta expo vĩ mag co

ſona lre: põt tñ ad ipſã aptari trãſlatio nt̃a cũ dẽ: Iſte ↄſo

labit nos. qꝛ magna ↄſolatõ fuit hoib cũ ꝑ artẽ arandi la
boꝛ e ꝝ fuit poſit ſuꝑ aĩalia:⁊ ꝓpt talẽ artem quã iuenit
noe vocat᷑ vir agricola. .ix. c. ¶ In ca. v. vbi oꝛ in
poſtil a: Quo Poies illꝰ tpis viuebãt. Additio.

Ste rõnes qᷓ aſſignatur ad diuturnitateʒ vite ho
minũ illi tpis ⁊ ſi valerẽt ad aliqualẽ longitudi

nẽ vite: ñ tñ videt ad tãta dꝛiaʒ duratois ſi ufficẽ

bonitas eni cõplexionis ⁊ etiã modus viuẽdi tpatus lʒ ns fuit:hoc aſſerit eſſe oino ſuꝑnaturale: qð patet ex hoc
in multis:in quibuſdam tñ iuenitur. ponit eni Galienꝰ in qð in pꝛedicta auctoꝛitate cõtinetur.ſ.ꝙ iſta nimeroſi
ſuo tegni:poſſibilẽ eẽ cõplexionẽ tpatiſſimã pꝛout huma tas nullis documẽtis in expimentum venire poſſet:cũ
ne nature ptinet iueniri quam vocat euchꝛaton: ⁊ multo bi M. . o de dur
magis poſſibile ẽ hominẽ boni regimis reperiri: nũq; tñ a plexoꝝ iſtã diuturnitatem vite attribuit miraculo di
tertia etate ⁊ citra reꝑitur aliquis qui.cc. annos fere attin uino. dicit etiaʒ ⁊ foꝛte no icouenienter ꝙ diuturnitas
gat. Chꝛiſtus eni qui ꝑ ſpũmſanctũ cõceptus ẽ optime cõ ue in ſacra ſcriptu lant. ſ. Adã
plexionatuj fuit:⁊ no niſi tpate ⁊ virtuoſe i hac vita vixDit Seth:⁊ Enoch ⁊c̃.no aũt in alis cotpaneis.qui vt die
7 tñ in iuuenili etate paſſus ẽ pꝛout cõiter tenet᷑ ne i eo ap nõ tam diuturne viuebãt:ſed ſicut poſt diluuiũ:cuius
pareret nature hũane diminutio:vt patet in.iij.pte.q.xlvj rõò ẽ ſᷣm eũ:nã vt dicit:ideo deus diſpoſuit illos tã diu
arti.ix.in rñſione ad vltimũ argumentũ. Ex quo patet ꝙ turne vſuere vt fides de creatione mũdi quã pagani ꝓ
etas.xxxiij.annoꝝ in Chꝛiſto erat iuuenilis: qð no eſſet ſi maioꝛi pte negabãat in coꝛdib' fideliũ magis radicaret
Chꝛiſtus ſᷣm naturã humanã habuiſſet viuere ſicut adaz qðò ſic factũ ẽ.nã Lamech pẽ ipſius Noe cocurrit in vi
⁊ alij antiqui:quia ſi ſic illa etas in qua fuit paſſus non eſ ta cũ ipſo adã.Abꝛaam etiã qui pꝛincipalis fuit i fidei
ſet iuuenilis ſed infantie ſeu pueritie.rõ aũt ſumpta ex bo pꝛedicatione erat.lxiij.annoʒꝝ: qñ moꝛtuus ẽ noe:⁊ ſic
nitate nutrimẽti ante diluuiũ nõ vẽ valere:nã iundatio di teſtimoniũ creationis mũdi venit ſatis de ꝓpiquo ad
luuij plus debuit terrenaſcẽtia reddere peioꝛa in tpe ppin tempus abꝛae:qꝛ de adã ad lamech:de lamech ad noe
quioꝛi ipſi diluuio q; in magis remoto: ⁊ tamẽ poſt diluu ⁊ deinde ad abꝛaam.
uiũ.ſ.in ſecũda etate legũtur hoiĩes vixiſſe.cc.annos fere: In eodẽ ca. vbi dẽ i poſtilla:Et dicũt hebꝛei ꝙ hoc
⁊ cũ magis a tpe diluuij fuerũt remoti plus fuit diminunu nõ dẽ ꝓpter repationẽ ſeculi ⁊c. ¶ Additio.ij.
ta diuturnitas vite: illa etiã que adam cognouit de viru Ec expõ hebꝛeoꝝ nõ v hůe fundamẽtũ i lr̃a

manũ ꝑ vitam bꝛeuem ſicut mõ ꝙ ꝑ longaʒ vitã ſicut tũc

(Beneſis. v.

ipſe Rabi Mop. hebꝛeus in ſuo libꝛo de directione p

fuit ſolũ in illis que in ſacra ſcriptura noiant᷑.ſ.Adã:

tibꝰ fructuũ ⁊ herbaꝝ: ⁊c̃.que faciũt ad pꝛolõgandã vitaz ſi enĩ noe fuiſſet pꝛim iuẽtoꝛ artis aràdi hoc ghocfun
de quib' dẽ docuiſſe hoies:veriſile eſt vt ⁊ addiſceret I oe I¶ expꝛeſſiſſet ſcriptura ſicut ſupꝛa qᷓrto capit. disdiid⸗
ab antiquis ſuis:cũ vita ipſius noe fuerit pꝛolõgata ſicut de iĩuentione muſice artis⁊ ferrarie ⁊ hmodi. Q aũt fineton⸗
vita eoꝝ qui fuerũt in pꝛima etate:qui quidẽ noe cũ iuſtuj allegat poſtillatoꝛ de hoc ꝙ noe vocatur vir agricola Gtos
⁊ pfectus fuiſſet:veriſile ẽ vt doceret ea poſteritati ſue: qð infra.ix.ca.magis facit cõtra hanc expõnẽ:nã ibi legit᷑ Noperd
tamẽ nõ apparet p effectũ.bon etiã aſpectus ſiderũ ⁊ſi fa Lepit aũt noe vir agricola exercere terram. Ex quo in 1flise
ciat ad lõgitudinẽ vite nõ tamẽ tantã diſſimilitudinẽ face telligitur ꝙ tũc in platatione vinee cepit eſſe agricola: decub
ret:nec etiã aſtronomi hoc vidẽtur tradere. Sexta aũt rõ ⁊ nò ante.veritas etiã hebꝛaica nõ dicit: iſte quietabit neeeſin
quã ponit.ſ.ꝙ fuit ex diuina diſpõne hoc oꝛdinãte:cõcedẽ nos.:ſed iſte cõſolabit᷑ nos.qð cõſonat pᷣme expõni. iũ⸗
da ẽ. ſapientia eni diuina oĩa diſpoſuit ſuauiter:Sap.viij Replica coꝛꝛectoꝛij cõtra Burgeñ.cauillatem. Schul
ca.ſed rõnes quas aſſignat ad hmodi diſpõonẽ diuinã ſũt = capit.v.vbi poſtillatoꝛ multas adduxit ꝑ ſutnumn
min ſufficientes:nã nihilo minꝰ multiplicaretur genꝰ hu ſuaſiones ad hoc ꝙ hoies pᷣme etatis tadiu nonron

viuere potuerũt vltra vitã aliarũ etatũ: ⁊ in mrainn

foꝛte citius ſieut mõ:nã tũc ĩcipiebat generare poſt cẽtuʒ fine ↄcluſit: Adduxi multas rõnes vt ſi vna nõ ſufficit mnor
annos ⁊ mõ ante.xx.⁊ ſic in pꝛimo cẽtenario vnius pꝛimi p ſe plures ſimul ſumpte vel oẽs videãt᷑ ꝓpoſitũ pſua ipauwz
generantis poſſent generari multi filij ⁊ nepotes ⁊ ꝓnepo dere:iĩter quas etiã ſexta ẽ beati Aug.xv.de ci.dei ca. Mlioralis
tes:qͥrũ qlibet vel maioꝛ ꝑs infra illũ cẽtenariũ generaſſet ix.⁊ cũ poſtillatoꝛ no velit eas eẽ demõſtratiuas ſed ꝑ tariaſu
⁊ ſic magis multiplicaret᷑ genꝰhumanũ:qð manifeſte pt ſuaſiuas: Bur.tñ occaſiõej cõiter querẽs lõgã facit diſ lonagrc
hꝛi in multiplicatione filioꝝ iſrael in Egypto: de quib' in greſſionẽ ꝑtractãs quaſdã rõnes qſi ſingulas qs tñ po Rauie
Deute.x.ca.In.lxx.aiab deſcẽderũt pꝛes vꝛi in Egyptum ſtillatoꝛ nec reputat ſingulas ſingulariter ſed oẽs ſimł totoil
⁊ nũc poſuit te deus ſicut ſtellas celi in multitudine. mani pſuaſiuas. ¶ Item in eodem capitulo vbi poſtillatoꝛ nesbis
feſtũ ẽ enĩ ꝙ popuł iſraelitic nõ fecit moꝛam in egypto tã pꝛefert expõnẽ hebꝛeoꝝ ſuꝑ illo verbo:Noe cõſolabit᷑ irhubie
to tpe qto Adã ⁊ Seth filius eiꝰ abſtinuerũt a generate nos ab oꝑib' ⁊ laboꝛib' manuũ nr̃arũ in terra cui ma nii
nã adam abſtinuit ꝑ cẽtũ.xxx.annos.⁊ Seth cẽtũ.v.ãnis ledixit deus dicens ꝙ noe iuenit artem arandi cũ aĩiali inn
q faciũt.cc.xxxv.annos:⁊ popuł iſraelitic in egypto fuit bus cũ ante hoies coſueuerant manib terram operari iar

cc.x.ãnis.ꝓut infra patebit. Alia etiã rõ quã aſſignat ad ⁊ hec fuit hoib' magna conſolatio.⁊ igitur.ix.capit. 1clinn

diuinã diſpõnẽ.ſ.vt hoĩes illius tpis poſſent hẽe expienti Noe vocatus ẽ vir agricola. Sʒ Burgẽ. ſe opponit di tmto
as de curſu celi ⁊ effectib' ſiderũ ⁊c.no vẽ valere.curſus ei cens ꝙ noe fuiſſe iuentoꝛem agriculture non hʒ funda Einnen
celi ⁊ ſiderũ qͥ magna ⁊ difficili iueſtigatione ĩdiguit fuit p mẽtum ex lr̃a:quia ſupꝛa dẽ expꝛeſſe de iuentoꝛe muſi irn
fecte declaratus tpe grecoꝝ qñ Ptholome pfecit lib’ Al ce⁊ ceterarũ artiũ:quod hic de noe nõ dicitur.Ad qð annn
mageſti:in quo oes curſus celi ⁊ ſiderũ plene tradũtur: vigetur dicendũ ꝙ ſcriptura iter electoꝝ oꝑa nõ facit din
tamẽ iueſtigatio ſua iĩcepit a tpe cuiuſdam pꝛedeceſſoꝛis q curã recenſendi de iuentoꝛibartiũ:ſicut iter opꝑa repꝛo o deng

eũ pꝛeceſſit ꝑ.ccc.annos fere ⁊ nõ plus:vt ĩ eodem libꝛo h batoꝝ ſupꝛa fit mẽtio. a pncipalioꝛibeni cõſueuit fieri . nicoe
vñ illud tempus ſufficit ad illã iueſtigatonẽ. Similiter ad denoiĩatio.Sicut igitur pncipalis occupatõ repꝛobato t⸗
cognoſcendos effectus ſiderũ de quib ipſe Ptholomeus rum ẽ circa mũdana:ita electoꝝ pncipaliter circa aini 4

q

large ait in libꝛo qᷓdripartito ⁊ in centiloquio ſuo:cui ſen na.argumẽtũ igitur Bur.non eſt a ſimili:⁊ ꝙ Burgẽ. nii
tentias ſequũt᷑ aſtronomi qui ei ſucceſſerũt: vñ ꝓpter hec dicit allegatũ poſtillatoꝛis videlicʒ noe dictus ẽ vir Mntlch
ſimilia nõ fuit neceſſaria diuturnitas vite in antiquis.? gagricola facere cõtra mẽtionẽ poſtillatoꝛis:quia dicit᷑ ĩ N
ideo potius tenẽdum eſt cũ Auguſtino:qui ĩ libꝛo de ciui. lr–a allegata:Cepit aũt noe vir agricola exercere terrã. ſeruun
dei. de hac materia tractans ſic ait: Innoꝝ iſta numeroſi qð Bur. dicit itelligi debere ꝙ poſt diluuiũ ĩ plãtatoe lercobde
tas cuiuſq; hois qui tempib illij ſuit nullis nunc talibus vinee cepit eẽ vir agricola ⁊ no ante. ſed hic ĩtellectus al aine
documẽtis venire pot in expimẽtũ.nec tamẽ ideo fides hꝰ Bur.nõ hʒ fundamẽtũ ex lr̃a:qꝛ non dẽ Cepit noe vir nrarin
ſacre hiſtoꝛie deroganda ẽ:cui tanto ipꝛudentius narrata agricola eẽ:ſed agricola exñs cepit terrã exercere p'di Nrein
no gecha o ipleri citius pꝛenũciata cõſpicimꝰ: hec ille luuiũ:añ diluuiu eni artẽ iuenit ꝑ quã poſt diluuiũ ce ni
⁊ nimirũ ſi

uguſtin qui tant eccleſie doctoꝛ fideliſſimꝰ pit exercere terrã ĩ vinearũ coditoe:plãtatoe: ceteris.

—
—
—
„ ¶Ge

Fa: Filij iu
ens ꝙ hec eſt
Sa. dicens ꝙ
nit Ra
I. ideo aliter expo
de (LCap. VI. ic
multiplica
ipta mu
vo. Deſcrip
Oe vo.

e ebaahn Nnds in ö nfa
ome 017 aln mato he
tentum. accipitur Exo. xxij ad iudic licabi
dicũ Nba li deas1 dieit: app Diet
dicui Aoym al uat bditur ad bꝛ loym. D 1
m. hic co fi⸗ . li:aliq P app l tur ad rqꝙ
amn.h t pꝛi lural⸗ om iſte igitu tum qn
item. ſ. Ad oe. E P ons von S iſte oten ſub⸗
ſtipitem. i.ſ. N egene habʒ:di. . Stüpi i m p llias ſu
minũ p pꝛim nurgſea Secde nolleg. h⸗ dies illius cẽ ſit vichebe Aae
nu p ſcrib atio nera 3 dies 2 9 itorum bant
Poruing deſtr eeett ſunt grilerali — Eruntq; d sata haremma ae
ſeg ipſius i Aunae 5. ] B leb ill. nari:2 y accedel 0
— ſec iplius ca. ginti ãno in die lij. 28 ſcẽd
n deſen ltiplica ..r ero cu 0., 8 t ſup ligreſſi e d ipſas ter antec
nghe rutienls inn ad vero cũ nno/ erant luꝑ niigre 1: illeqʒ adi rnali noſce
ſunnanf at a pꝛim i O *α e cham Sορ0 59 ho potẽtes es iti eas 0no
geae Et⸗ delcr Nangento⸗ 1: chan R ſilias ho tpotẽte nariti ecexps ns
N uc pꝛ . a ge , b uit ee N iſſ. dei ſt: i 1 . Nid rent: ron lu⸗
dnne itur dict oſi ) enuit e cep ter genuerũt: loſi. 1 1 adhuc uſa dilu
tntl bin ſeci tue rum: Li 1 ſup ter Auiri fa reg o uia iſta cauſ laris
lumm Perilo le 2. lencgieutſie icgli nalnaiel os. 1ih ſuiſſer Porites ſo
olunünin Frrino⸗ ſic⸗ * r: lij dei fili cceper le nü. coꝛdis i tepe: pe ra lu. qppec gene
ſka zmd ndugs ra filij ꝛe: a⸗ 8 cle tatio co ini tep liter Ois qy F alit
ſtilortidi P vo c E. tes pulch ibus 3 . U on ſſet 4X iã ſuã lit exp
zdel oe vo oꝝ ⁊c̃. eẽnt pule xoĩbu Ron lũ. ſem feci at via 6 ali 2
lanineni n eẽt an i: qᷓ een exo Eéus: iI ma iem bpa rẽ. 2 i Setl
nenient Pie par bivr xitq; eus cii . hoie cz pticu. eceri lib locis
Acamtizri „ tantuũ ta u:qꝛ rant: it ſi irie o eſt: buiſſʒ Ke illi lo:vñ ⁊ i iz itelligu
Küttiſ W aenernch r ge ebit Pu! Dcaro elt i iuci buin lligut diuio:r hoſ; 7 lu
itiſct d gen tes cir . mane 1 nu: ꝗ lluuiũ iduc ei B itelh⸗ cultu r filias iſſolute⸗
umiſe aſt ag. Pcedent nnũ pman Eter ale dilun filij d uctiit ei. Per fi ſe di dñi ꝙ ñ
tminag alij . imũ a 8 ole in , rale el: at inſtruc filij d at curio lütate tnõ
Rewiſnl cẽteſim ⸗vr p ſte it 7 m fuera vocat filij erat e voli ſrael v
Nlunthule erauer ictis: im ſua jin ꝗ a pꝛeſ fide de l s ſui pit fi i j Seth E.
gen pd 3 uio eu infra 4 g no. te. Edẽtes ſeth fi et Peoept .ſ. filij — ubdit:
“ Rudent – mulieres de lankaigſi
Mini MMä it: eü ſe o ann lũ: q it tot e . ⸗ de i ia lieri öceptũ: xit. n ce
Mltni. hoc fu erat ẽteſim luuiũ: ent tot/⸗ ali icen de Ania ulerid ceptu: ixit m
—NR ritate to os ſequ ndau iſſent itere tot pſon ilu õherẽt m traſg es c. it vc. oie.i. ſic 3 a i
zwat rita nn mudaæ fuil tem tot ꝑ M 5 he trat z bi In ho⸗ bilr: .hñs pn
imagen entos a Noe qñ in tiꝙ fuiſe r. J dura 2te temp ſibi vx manel bCn SEtra ihis 6
t lica luaretur. uo dun b det rüt 0 ſcar J cii irr caro ẽ. i. ag ſi
awd Qui o era multip 7 ſalus egrũ ꝗq cari (! ñ ccepe f idignatio r 3 eũ care 56m L
—⸗NR n lis eius m dignü nů int collocari ſem ñ 2 2 i. icig ñ iraſca kQ- pe qade Ra. ſa.
öreninitc equib⸗ ad vitam etenter Dicũt ig ange eius P c ſi dical remedia aggral a. Alr e i einu. a du
n do ° eſſarijs iſſent cõp Japhet. 2 hic d enit SS tũ ẽ ir e aiaz ñ ein us mei ipꝑ dilu
teſt mi uiũ no p : 7 Cha qð pꝛo ſic pꝛi oe ſex lu 3 lũ p ãdũ ex ca a tp iſceptabi ener hi fera ſnia
cia * uiu H rare: ſi fuit no poſt di mal d pecc lẽdo eũ p 6 diſc toe g nepter. ad de
iſran it genera tũc ſ; pol ꝛ e tẽ ad p medo en nõ dele is: ſʒ ex tn ad
r ſee Benuit ogeni cepit ge ꝛqꝛ 8 vſq; Eꝙ pꝛe tate ae u pun bitajy lre: laz de tõis: b: verũ . tlo
pmeen fui o vite pe dilu cẽtu xcut ta⸗ 2 natus bi ʒ hec Ltenui ſi di carnali e vro pot
aulliten. nmn noꝝ t buit .ca. Die is: qꝛ ircũ icẽs q; nete da cat ca ſnie me Nõ ei pot
— mo an m ann habr fra. xj.ca. ſionis: ꝛcir dice evſq; oduc l'pec egac. lti di
dort, t cetu vo n in ircuci dep liter icẽt d Eſo ꝑ m iplica execu dies 7 mult dr
itiil 4 era Sem .: vt d tatem c Abꝛa igeo alite ic iſuſpe .nimis ip ffera e Eruũtq;: iũ: qꝛ minat
zmeckuns tu annoxy. s8 anno dignita iciũ ae deo. qh hic uiũ i .i. nir ee diß l EZ diluu d deter eni
med iͦ tn iũ p duos ꝓpter vẽ fict epit a itura: q Ba2a 2 caro e ſticie m dit: ane p .ca. ſe terat p
dmand uiß hor imo acc e Lenſh b ez iu olaik (. j.x. Siq pot hec
ſimanoſaſfa L nitu — iſus:ſe , u pꝛin ne enoge cob larato hocẽe 2 ep'v ü: vt pʒ lonẽ: , Nẽ pʒ ꝙ . 8
ürnuroi Po⸗ ircũc ſign pionẽ⸗ charu? a. Jacob c iez fmiet t luuiũ: ecanon⸗ . Re deiu
ppoſti gin it cir⸗ hoc ſ am opio iarc xI ii · ca⸗ iuni u pnie:“ dermi dilu d ex qgoni. bma ein
kit gpoſt 1 fuin⸗ 1s: 7 dictam Pꝛial xlv im u cur hic d tp d ſq; a ebꝛa. qꝛ iter qꝛ qn
ecida iſionis: pꝛe entia p infra. hꝛain ꝛvt ci ꝙh ixerũ iuie vſq; eh et: qꝛ ite ant: qꝛ
dezi ciſio u ßm p reueren vñn 7 uit Eph aioꝛẽ: dic tis vi nie diu lero. li. d nergret. cetu a etor
ninnuudh Bote Putrun leph poſin pꝛolẽ din ſine⸗ uti⸗ ate aen line, i nert ntci . Bisere
i igin . pᷣmo 4 ab Wilo filijs alenl, een p zur ſtat noe tep r hoc Die di ãnis auewrol m izt⸗ ico
— öst ime bñdic m̃ ut debe ibitu io. vij. ca. tere:“ . Data. xx atione eneran vij.c. ſti vi ltoy
iſpgi “ x Larcha ſſe:q biq; de deſcr mo. vy. x . fuit inũd epit g t vt hẽ obu . e geni .
rir vos arch ana m vbic nter? iĩdilut cditur ſnia 6eʒ 7 qn cepi auit v 7 ro fuiſte itur
we P Eipſi M 5% ſe E. Hic 21 1 ſ. ꝓc e erate erat inud . dicriſe igles ſti legũ .
tiwtln en g.i f. ii: ſecudo: r pedn gen nor alcſi ies iĩ ſtatun ie aeofnl boi
lbi bicn dꝛ. l iſſent ꝛc. luuii irca pꝛim ñdo ip Etoꝝ ã diluu hoies dict ſüt oẽ ut ab
ſeg p1 oi Circa it. ſecũdo uctio eto n qn d tej 5 ſupꝛa leti ſü ñ fuerüt le
wNec B ib Cuq; cep imo an . a. O ernit. coſtruc gq g tm i excedẽ D hidoe ..g tñ fu⸗ ſi.ſ. ma
me UM rio lendii n⸗ eriti n abihner olan lre Ene aae e
Trda 700 t diluuu cneral 193. im 6 . iti mo qꝛ etiã p iij. c. ⁊.ij.r pe’ “ ccC9
gan tertio p i dilauß 4 o ĩuenit irca pꝛi ſecuta ẽ ſnaonl poſt monib ec⸗ eut ij i atiq. ſeh p Sxq p =
m nt. qꝛ = oe e ec eccati: eplcatur kiatur⸗ 5 Egaue Henet ioſemd cta ꝛc. r⸗ e, ia —
guunl. tdi excipi 7 Fac tibi io c re lcit igit. u iſſe gi⸗ 1 luxi et cucta⸗ . b:
* Pyfund Pcip fuit m Duo p ei oſte , ri. ꝗ d ant * b e:q? rapt Eyvicioꝝ X cer 8 . 5 ſunt i d odum
renon nui iluuij 1.7 iſta nſe d iplica noe ſed Uno fame: tudine nſz e oꝝ. mo d mod-
eüumn s tio ire atoꝝ hoies m ĩicepit ultip lij dei ad mu paſſis ccatoꝝ es ni tuiſſe: qꝛ s lec
5dieimn AM⸗ ccato⸗ ent no ice tur mult r filij e aãt nõ ex ionẽ pe aſſiones n eni pꝛius
cnn Grbsgmi ectee nbiolaitrt miſſ⸗ annacei atere ta oltliparegno
de opo C nulti c filij d . one a. d; rũt ſe aut do „. dinẽ: lẽs d
e d en ̈mu ide dein Job. j.c 5miſcue igantes ſec im ſilim buit vo
nos E . P Hac iee ſ Fual ſperie penitenti
günne hte d darstliiſce P ergs autr in Hen p hoim
– HH üuuge enã demonu:ſec
icgauudi t er⸗ imitur c it i
lann u bie inen au niſcy ni
ui un rũ.diluu SðUð
ein
1e ollunl

6
l

R—

uiũ:quia peccata ho

cipitur:cũ dicit᷑: Noe

lʒ noe fuerit iuſtus ⁊

v ¶ Et pᷣcqauens in futurũ. ne multiplicarẽtur talia mala
x ¶ Et tactus doloꝛe coꝛdis ⁊c. qꝛ ad modũ dolẽtis ſe ha
buit velado hoiom uẽ foꝛmauerat ad imaginẽ ſuã.
W¶ Ab boie vſqʒ ad aĩantia ⁊c.qꝛ peccata hoim facta ſu

4 .

erant in terra: ideo ad deteſtationẽ crimis deleta ſũt aialia
que habitant ĩ terra.

3 ¶ Ad volucres celi
quia accipiũt ibi pa
ſtů. piſces aũt habi/
tantes in aquis non
ſunt moꝛtui ꝑ dilu/

& p̃cauẽs ĩ futurũ:᷑ttactuſ
doloꝛe coꝛdis ĩtrinſec: de/
lebo iqt hoĩeʒ quẽ creaui
a pecca a facie terre: ab hoĩe vſqʒ
minũ nõ fuerũt facta ad aiantia:a r ptili vſq; ad
in aquis. a Moe volucres celi. Penitet eni
vo. Hic ſequeter a me feciſſe eos. HMoe pᷣo iue
generali ſententia di e E H. N. 1
luuij noe cũ filis ex nit gr̃aʒ coꝛã dño..He ſũt
5 generatiões noe: NHõe vir
vero ⁊c. Et caua ſuſtus atq; pfect᷑ fuitl ĩ gẽ
ſubaͤlut ſte neratõib ſuis: cũ deo ãbu
cũ glijs no perjt. lauit ⁊ genuit tres filios:ſẽ
c¶ En generationib? cham:⁊ iaphet. Coꝛꝛuůpta
ſuis. oe dupliciter ẽ aũt t erra coꝛã dño: ⁊ rẽ
exponitur. 2 ji E J
ad diminutionẽ lau Plete ugtate. Lũq; vidil
dis ſue: ac ſi dicerek let de terra ee conuptam:
iuſti oĩs ꝗppe caro coꝝꝛuperat
pfectus in cõpatione viã ſuã ſuꝑ terrã: dixit ad
ad hoiĩes illius tpis:
q mali erant:tamẽ ſi
fuiſſet tpe Abꝛae paruʒ fuiſſet reſpectu eius. Alio mõ ad
augmẽtuũ laudis iuſtus ⁊ pfectus fuit etiaʒ iter malos ho

mines qui ipſum nitebãtur verbis ⁊ exemplis trahere ad

malũ multo maioꝛis ꝑfectionis fuiſſet ſi vixiſſet inter bo

nos.⁊ hoc mõ beatus Gꝛegoꝛv dicit ꝙ ad laudem ipſius

Loth dẽ infra.xiij. ca.ꝙ habitauit in Sodomis: qꝛ inter
hoies illos peſſimos mũdiciam ſeruauit. 6 Arrupt

eſt ⁊cc. tum ad carnalia peccata. e ¶ Et repleta eſt inid

tate.qtum ad fraudes ⁊ rapinas. f ¶ Omnis qᷣppe caro
⁊c..i.oĩs hõ:qꝛ nõ ſolũ peccauerãt peccatis foꝛnicatõnis
adulterij:ſed etiam peccatis õ̊ nãʒ. Alio mõ ĩtelligit᷑:ois

caro quia etiã aues ⁊ aialia inoꝛdinate ↄmiſcuerant ſe cũ
illis que nõ erat ſui generis vel ſpẽi.ſequitur: g ¶ Et ęgo

diſpdam ⁊c.] qꝛ ꝑ ſalſedinẽ aquarũ diluuij ipſa terra pe
ioꝛata ẽ. Hebꝛei aũt dicũt ꝙ tres palmi de ſupficie terre ꝑ
aquas fuerũt tabefacti ⁊ in aquam cõuerſi:⁊ ideo addit᷑ h
Cu terra. h¶ Fac tibi arcã.·hic ↄñter cõſtructio arce pꝛe
cipitur cũ dicitur: Fac tibi.i.ad ſaluteʒ tuã ⁊ alioꝝ qui te
cũ ſunt ſaluandi. Arcã.qꝛ nõ fuit facta ꝑx modũ nauis:ſed

p modũ arce quaqrata latera hñtis:tñ erant inequalia vt
dicetur infra: i ¶ De lignis leuigatis.i.dolatis ⁊ compla

natis. k ¶ Manſiũculas in arca facies.i.diſtinctõnes vt
diuerſa poſſint collocari diſtincte. l Eebamine 7c.]
Tra hebꝛaica hʒ pice. aũt fuit linita intrinſec ⁊ extrin
ſecus hoc fuit ꝓpter magnũ ipetum aquarũ: ⁊ qꝛ diu ſte
tit in aqua.Uaſculũ aũt in quofuit poſitus Moyſes fuit
tm linitum exterius:qꝛ nõ diu ſtetit in aqua:nec etiã aqua
in quã poſitus fuerat nõ erat ita petroſa. Hebꝛei dicũt ꝙ;
hoc fuit ne mal odoꝛ picis noceret infanti interp poſito.
m Trecentoꝝ cubitoꝝ ⁊c. Aliqui dicũt ꝙ iſti cubiti
qui deſcribũtur hic in fabꝛicatione arce fuerũt geometrici
quoꝝ vn cõtinet nouem vſuales. Sed tũc occurrit dubi
um qũo edificiũ tante lõgitudinis ⁊ latitudinis poterat ſi

mul cõtiguari ⁊ ſolidari? Hebꝛei aũt dicũt ꝙ fuerũt vſua
les. Sed tũc occurrit dubiũ:quũo tot aialia ⁊ cibaria pote

GBeneſis. V

rant ibi collocari: Iſtud tamẽ dubiũ mihi vẽ min q̃

*

pꝛimũ:quia cubitus vſualis tenet pedem ⁊ dimidiũ.i.
in tantam lõgitudinẽ qta eſt a cubito bꝛachij vſq; ad
manũ ſᷣm aliquos.ſᷣm alios vo tenet duos Rdes.i.tã
tum ſpaciũ qtum ẽ a cubito bꝛachij vſq; ad ſummita
tem digitoꝛ: qõ
, , eſt magij veriſile
noe:Finisvniuerſe carnis meo pe⸗
venit coꝛã me:repleta ẽ ter des etiã tpisilli

ut coꝛa meiepl multo
ra iniquitate a facie eox: (vees j nfc:ſicut

Ego diſpdã eos cũ terra.] z boies erant ma

Fãc tibi arcã dè lignis le Loꝛis ititatis in
uigatis:manſiunculas ĩ ari mole duratone
ca facies: ⁊ bituùmie linies Hintei e
itriſec c exerinſec: læ ſic ſa naruʒ. ex hoc tũ
cies eã: trecẽtõoꝝ cubitoꝛũ

erit lõgitudo larce:qnqgin alijs ſcripture vi

ta cubitoꝛũ latitudo: ⁊ tri Gvind eon ſe
ginta cubitoꝛũ altitudo il dinis tm̃. n
lius. enẽſtrã ĩ arca ſacies Et triginta ꝛc.
t i cubuo conſũmabis ſũ Dicunt aliaulg.
mitatẽ ey. oſtiuʒ aũt arce tamte altirudinis
pones ĩ latere deòꝛſũ cena pꝛeter tectũ. Alij

cula ⁊ triſtega facies ĩ ea:

aüt dicũt ꝙ alti
Ecce ego adducaʒ aquas

tudo tecti hic in
cluditur. o
neſtram in arca
facies. DPebꝛei aũt hñt lucernã. a dicũt aliqui ꝙ iſta lu
cerna erat lapis pꝛecioſus ſuo lumine illuſtrans arcã
ſicut carbũcub. Alij aut dicũt ꝙ fuit feneſtra cryſtalli
na vt lumẽ reciperet ⁊ aquas pꝛohiberet. Sed quia vẽ
difficile vna feneſtra ſufficienter illuminaret tantuʒ
edificiũ:⁊ maxime tot manſionib diſtinctum:ideo di

cũt alij ꝙ erant ibi plures alie feneſtre:ſed vna eratna

ioꝛ ⁊ pncipalioꝛ: ⁊ ideo de illa ſola fit hic mẽtio¶p

Et in cubito ⁊c. lab angulis arce ſuꝑioꝛib tectum ꝓce

debat ſeſe cõſtringendo: ita ꝙ in ſummitate latera nõ
diſtabant niſi ꝑ cubitũ: ⁊ hoc erat vt pluuia deſcẽdẽs
ſuꝑ tectum extra arcã deflueret facilius:⁊ vt arca iter
ipetus vndarũ ſtaret firmꝰ. q ¶ Oſtiũ aut arce 77

hic ẽ pũctus ſm hebꝛaicã lr̃aʒ. Oſtiũ eni arce nõ pote

rat coueniẽter poni in inferioꝛi pte:quia arca fuit pꝛo/
funda inter aquas ꝑ duodeci cubitos ⁊ pł vt videbit

inferius. Itẽ ᷣm expoſitoꝛes catholicos iſtud oſtium

fuit in cõfinio habitationis aialium ⁊ apothece: ita ꝙ

oſtiũ erat ſupꝛa duas mãſiones. r ¶ Deoꝛſum cena

cula ⁊c᷑. Pebꝛaic textus hʒ infima:ſecũda:a tertia:vlł
terna. Ex boc pʒ ꝙ li deoꝛſum coiũgitur cũ lr̃a ſequẽti

ſm eni iſtã lr̃aʒ vẽ ꝙ in arca erant tres mãſiones aſcen

dendo vna ſup alteram:ita ꝙ infima vocabat ſentina
vel ſtercoꝛaria qꝛ ibi fecej defluebat:a iſta dẽ fuiſſe ſim

plex abſq; aliqua intercluſione. media aũt vocabatur

apotheca: qꝛ ibi repoſita erant victualia: dẽ fuiſſe bi

camerata: qꝛ aliqua aialia viuũt herbis: alia fructib':

⁊ ideo in vna diſtinctione erant fructus:⁊ i alia herbe.

Superioꝛ aũt mſio qꝛ maioꝛ erat:erat diſtincta dua
bus itercluſionib:⁊ ſic erant ibi tria ſpacia. medium

erat pꝛo hoib ⁊ auib:duo aũt lateralia ꝓ aialib' mi
tibꝰ ⁊ imitib:vt pʒ ĩ figura pꝛima.Aliqui dicũt ꝙ iſte
qnq; mãſiones erant abſq; diſtinctione media vna ſu

per aliã ſm lõgitudinẽ ⁊ latitudinẽ arce:vt pʒ ĩ figura

ſecũda. Sciendũ tñ ꝙ quadratũ huſ arce non põt bũ

iudicio meo. pe

loco ⁊ pluribus

e-

J

rich nug⸗
utadd
duſiwwe⸗
annſuin
ſoböy
diccbenten
Neaena
frmeihl
nfmninh
potncb'lot
lohlernen
i Hi
geli
t(hdin
Nliumtflen
iamm
rſitbi
Uepoſinrpin
Arcuahun
Ncosnoeri
Polti: gelai⸗
ſunigs. d
neni i
Aaupit di
ſupteram
fueritir
noniniiti⸗
iccſeſcrn
uiſarua⸗
uraun ,
Laleglenrtt
gnigeegunti
Eqnta.
iglufncodit
ſanrir
Sabturpei

WE
idintii,
Ahinſte
Rlsit
lunmin
encgerie
kenn
ai gsl-
m mllo n
chnücſin
nuamn
s nltang i
werdurrin⸗
Ns ait ln
Winpdictr
uni ghor i
en Punde
iis ſaurii
Pniucop eſt
ubeelslong
Mnisen n.
igind d.
diun alianig
ns nr ern
unn irimdinis
Pormi Di
i dirg i
wdowabe n
iram i
italinigtſul
inrilufruns mn
ſetmanſt
den Sedquun
Uuninnet muen
nincum d
NAAMGGNni.
adenao
riwun )
ðð
un nd iii
Gehna.
0 .

—
ðð

¶ GBeneſis V.

ſigurari in plano: ſed figuratur vnũ latus m lõgitudi
nẽ:⁊ alia tria latera ſupponenda ſunt ꝑ imaginationẽ

ſuſpicientis: ſed pᷣma expo magis coſonat lre in hebꝛai
co ⁊ latino. S ¶ Ponaq; fedus ⁊c. Nõ loqtur hic ð

federe qð pepegit cũ noe ꝑ apparitonẽ iridis:vt hẽ.j.c.

ix. ſed magis de

federe ad coſeruã „ . . „
dũ ipſũ naen ſ diluuij ſup trã vt interficiã
cietateʒ ſuã a m . n
lis hoib illo tpij ſabe⸗ aeiaſpu ie eſt
dicebant eni ſt ſubter celuũ ? vniuerſa ꝗ in
viderent eũ velle terra ſut cõſumẽt. Pona
ſtrare arca ipſuz q; ſedus meũ tecũ: ⁊ igrẽ
iterfceret: ne iyſij dieris arcam tu ⁊ filij tui:
morꝛientib ĩviu uroꝛ tua: æ uroꝛes ſilio
uio ipſe remanet Ux uxoꝛe

boc ẽ ꝗð vj ſo tuox tecũ:⁊ ex cũctis aĩan
nare lia ſequens tib vniuerſe carnis bina ĩ
¶Et igredieris duces ĩ arcã ut uiuãt tecũ

arca tu ꝛ⁊ filij tui. a⸗ r. eci
.i. ſalui. cetera pa Maſculini ſexus ⁊ feinini.

tent vſq; beGS BSenncribe iuxta genus
Ut poſſint viuẽ. ſuũ:⁊ de iumẽtis in genere
Ex quo patet ꝙ ſuo:⁊ ex oĩ reptili terre ſᷣm
piſces no craͤt ibi gen ſuu bina de oib igre

olci age ſaluetl diẽt tecũ üͦt poſſint uiuere
ta enĩ ꝓpt q̃ di Tolles igit᷑ tecũ ex oibus
adduxit diluuiun eſcis qᷓ madi pñt:l⁊ cõpoꝛ
bain nae tabis apd te: krüt ta tibi
non in aq: ? ideo ᷓ; illis ĩ eſcã. Fecit iguur
piſcej nõ ſũůt moꝛ noe oia q pceperat illi deꝰ.

tui ſicut alia aĩa
lia ⁊ aues. x .
Tolles igitur ⁊c᷑. Ad munitionẽ arce vſq; ad annũ in
te . aꝛ ac rantu tꝑis fuerũt in arca:vt patebit infra.
73 Et erũt ⁊c. Nõ tñ idifferẽter ⁊ cõiter:ſed ſingula
Hingatis ſm cõditionẽ nãe ſue:verũtamẽ tpe neceſſitat
iu hoiĩes ⁊ aialia de cibis:qͥs als no comederet.

Sequitur pꝛima ⁊ ſecũda figura de arca Noe.

*

gi pꝑ demones miracula dicũtur facere:lʒ nõ ſi implr: ſed q́

¶ In ca. vj. vbi dẽ in poſtilla: Hoc exponit᷑ multiplr. vno
mõ ꝑ hoc ꝓ itelligũtur demones icubi ⁊c. ¶ Additio.
Ec expõ quã refutat poſtillatoꝛ eſt cõſonãs lr̃e:⁊
P. etiã cofoꝛmis ſententie Aug.nec rõ cõtra eã ꝑ po
Sisdan facta vẽ valere. pmũ pʒ:nã vbi nr̃a lr̃a
hʒ: Gigãtes aũt erãt ſuꝑ terrã. hebꝛaica veritas hʒ Nephi
lim:qð nihil ſignificat niſi cadentes put etiã in glo. nr̃a in
terlineali hĩ:p qð ꝓpe ſignificant᷑ demones qꝗᷣ de celo cecide
rũt:de qbꝰ Eſa.xiiij.ca. Qũo cecidiſti de celo lucifer ⁊c. ⁊
hꝛiſtus Luce.x.ca.Uidebã ſathanã ſicut ſulgur cadentẽ
de celo ⁊c· Iſti eni cadentes dicũt eſſe ſuꝑ terrã ĩ diebꝰ illis
ſ.ante diluuiũ:qꝛ ptũc cognoſcentes magnãaã diſponẽ ſeu
pꝛonitatẽ hominũ ad malu frequentabãt magis couerſa
tionẽ ſu cũ eis:intantũ ꝙ in coꝛpibaffſi. umptis mulieribꝰ
cõmiſcebãt᷑. Secũdũ patet:nã ſᷣm Aug.xv.de ciui.dei.ca.
xxiij.hmodi demones tales cõcubitus exercẽtes vulg' vo
cat icubos: nã dicit Et qm creberrima fama ẽ: multiq; ſ e
exptos vel ab eis qᷣ expti eẽnt de quoꝝ fide dubitandũ nõ
ẽ audiſſe cõfirmãt:Ex qͥ qdẽ talẽ comixtionẽ concubitũq;
negare ꝓut ipſe Aug. ibidem dicit: ipꝛudentia vr eẽ eo ꝙ
a multis exptis cõfirmatur:hoies iterdũ naſcũtur nõ b ſe
mẽ ab ipſis demonib' deciſũ:ſed ꝑ ſemẽ alic hoĩs ad hoc
acceptũ:vtpote ꝙ idẽ demõ ꝗqᷣ ẽ ſuccub ad virũ:ſit icubus
mulierẽ: ⁊ ſic ille ꝗͥ naſcitur nõ ẽ filꝰ demonis ſed filo
hois.ſ.illius c' ẽ ſemẽ acceptũ: put etiã patet pma par. q.
lij. arti. vl.ĩ rñſione ad vlti. ar. Tertiũ patet:na diluuiũ nõ
erat in pena demonũ hoc exercẽtiũ:ſed ĩ pena hominũ ad
hoc ſe diſponẽtiũ:⁊ potius ĩ pena hominũ q ex tali ↄcubi
tu naſcebãtur qͥ erant potentiſſimi ⁊ peſſimi ſicut infra de
claratur ĩ poſtilla:ꝗ nõ ſolũ pꝑ ſe exerce bãt mala: ſed etia
alios ꝑ ſuã potentiã ⁊ maliciã ad hoc iducebãt: eo mõ qᷓ
legitur.j.x.ca.de nẽroth.⁊ hanc expoõnẽ tenẽt antig hebꝛe
oꝝ.ſ.ꝙ cadentes ĩ hoc loco itelligũtur demones q de celo
ceciderũt.¶ Si aũt q̃rat᷑ qũo tales.ſ.ſic nati p demonũ ad
miniſtrationẽ erat tã ꝓcere nãe:ita ꝙ alij hoies q̃ſi locuſte
videbãat ĩ coõpatione eoꝝ:vt hẽ Nu.xiij. cũ tales nõ erãt fi
lij demonũ ſed potius filij hominũ:vt dictũ ẽ:⁊ p ↄñs de
berẽt eẽ ĩ coi hominũ ſtatura. Dicendũ ꝙ hoc fiebat deo
Pmirce virtute demonũ:qͥ ſᷣm Aug.xiij. de trini.pñt ad
ibere ſemia coꝛpalia ad aliqᷣs effectus mirabiles ꝓducen
dos. vñ cũ nõ ois virtus nãe create ẽ nobis nota:poſſibile
ẽ demones illi cũ ſemie virili ⁊ femineo adhibeãt qdam
alia ſeminales rones hñtia:pꝑ q̃ cõmixtio cõplexionalis ta
liũ pꝛedicto mõ generatoꝝ eet apta ad hoc vt tales ceteroj
hoies multũ excederent in ſtatura ⁊ in alijs viribꝰ coꝛpali
bus vt poſſent eos cõpellere ad libitũ ſuũ. Et hoc mo ma

ad nos ꝓut in pᷣma par.q.cx.arti.vlti.ĩ rñſione ad ſecũdũ
argu. que qdem res ſic ꝑ adminiſtrationẽ demonũ pducte
qñq; ſunt vere res:qñq; ſᷣm apparentiã tm: vt ĩ pᷣmma par.
q.cxiiij. arti.vlti. Et circa hoc vẽ notandũ ꝙ ſicut añ dilu
uiũ qdã fuerũt excedentes ceteros hoĩes ĩ duratione vite:
⁊ hoc diſpoſitione diuina vt diuinoʒ cognitio ꝓpinqus
certius deueniret ad poſteros:vt dictũ ſuit ſupꝛa ĩ addi
tione in ca.ſupꝛa ꝓxio.ſic qͥdãmõ ecõtra ꝑ adminiſtratõeʒ
demoniacã ꝑmiſſione diuina fuerũt illo tpe qdã alij cete
ros excedentes in coꝛpulẽtia ⁊ coꝛpalib virib vt alios in
ducerẽt ad coꝛpalia ⁊ diſtraherẽt a diuinoꝝ cognitioe.vñ
pꝛim exceſſus laudabilis a deo cauſatus 7 itentus fuit in
lo gitudine vite:q qdem vita ꝓpe ptinet ad aiam q coꝛpuj
viuificat. Secũdus vo exceſſus execrabilis fuit in ititate
mole coꝛpali potentias aie ſupioꝛes aggrauante ⁊c̃.
In eo. ca. vj. vbi dẽ in poſtilla: Aliter exponit Ra. Sa.
Lij expoſitoꝛes hebꝛeoꝝ hũc paſſũ ¶ Edditio.ij.
aliter exponũt ⁊ foꝛte melius: Dicũt eni ꝙ cũ hic
dẽ: Spũs meus itelligitur aia humana q ẽ a deo
Dus mens waine H

in ipſo hoĩe inſpirata:vt ſupꝛa Geñ.ij.ca. Inſ⸗ pirauit in fa
ciem hoiĩs ſpiraculũ vite.⁊ vbi nos habem: Nõ pmãebit
ſpũs me i hoie. veritas lr̃e hebꝛaice hʒ qodã vbũ qðò vno
mõ deriuatur a vagina: ⁊ cẽ ſenſus dixit de: Nõ vaginabi
tur ſpũs me in hoie.i.nõ itrabit aĩa a me inſpirata iĩ hoiĩe
.i. in coꝛpe humano in qͥ aia cõſideratur ſeu imaginat᷑ in⸗
trare ſeu cõtineri ſicut gladius in vagina. In eternũ.i.de
cetero. Et ꝑ hãc ſentẽtiã vẽ ꝙ de iudicabat decetero hoies
nõ eẽ pꝛocreandos.ſ.poſt. cxx. annos. hoc etiã vidẽtur ſo
nare vba q infra in hoc ca. circa hoc vicũtur. ſ. Delebo in
quit hoĩeʒ quẽ creaui ⁊c. Et penitet me feciſſe eos.Ex aͤ vẽ
q; ſententia lata erat cõtra totũ gen humanũ decetero no
pꝛocreandũ ſeu ꝑ ſucceſſionẽ cõtinuandũ.fuit tamẽ ↄ hãc
