de ĩ ſiluã ⁊c.q.d.
ſi tu habes ma

gnã multitudinẽ

ppli ↄſequent᷑ de
bes hie magnam
foꝛtitudinẽ ad di
latãdũ poſſionẽ

tuã. x ¶ Qui rñ
derfr̃t filij ioſeoh.
allegãtes difficul
tatẽ: y Non

poteri.ad mõta.

Ccoonſcen. cum fer.
curribus vtantur. Judi.pmo:vocan

tur currus falcati

quia in lateribus vncis ferreis factis ad modum falcis

plijs. 3

irebanudirallb enim antiquitus vtebantur in
¶ Dixitq; ioſue. remouens eoꝝ allegationeʒ.

3
üellig
ſlohal
ſterta9
arpugn
iadil
boebel
teris ſi
moꝛ
ſpncin⸗
cici
lreftal
ſueñ oiu
rhzai
Nuit diun
loghebe
poꝛi nintn
Gy nii
lnieli
edlceg
mta phli
utsdlec
tütnot
ſieheere
dicüſon
centabiu
geſe e⸗
mirepi
loe; (

a
4

Arbr⸗
uuo ſotũ⸗
Ntejeridrb'n
guis Liugd
deſarbüthen
orri a
biſeniamt
3vobasdinidi
hoſfingrufin
Nrabi
ar
Elnnſſlovrip
ucllidiideg
⸗ gierati
oãä
ne
lotriſifii
4 tcee Ahn
ſui enii
geop elacti
mäſeritaüͤ
aſſimatoebi⸗
ſtadeſcnpi
grüöznot
cpſunrepſſt
fügürfliſt
aecperiten
Annſe
llo ma
nhotde

täinngh
1
mrbrſan

untn,

N
da ſ
igfirfigt⸗
d enni

ſſonſflr 0
Pnlung
diſrnndin
Wpirne
üminpi
Pmicim
miſoreſui
n hbtu

S

gäls ahl
hiirs l
borngio

Nuſienna :

nadaucs er⸗
rröniniiti

wifineng

d
deäſi nhi⸗
fini linotii
Fapei nubt
lmnſneninn
hs oqnndigj

tutni
mi:oein

oigllijo
haberitun
funiculi
:cilolsoi
urtamna
chhürde

ii. E
e mid.
(Mos
coiban
hoidotl d

rinejbie.

ſue. v0.
Pntrekaſc
ſliinig⸗
mn habes iie
zmmuleiuuni
liolegnand⸗
8hienagen
nininu
idi

. ⸗

in,

a (¶ Ppls mult'es 2 magne fo
fuerũt hoĩes bellicoſi. b

bedebellatis po⸗

moꝛa 1 dilatare

ioꝛẽ młtitudinez

¶ Jſue

hoꝛtitudinis. filij. n. ephꝛaĩ
No habebis ſoꝛtẽ vnã.nõ
uerit ples ſoꝛtes:ſʒ qð dẽ h:

ẽ itelligẽdũ ꝙ vna tribPꝰha

Nõ habebis ſoꝛtẽ vnã.ſic ẽ itelligendũ:nõ eris cõtẽtus

ĩ terra acqſita iĩ ſoꝛte tua:ſʒ acqres reſiduũ aduerſarioj

expugnãdo cum

dei adiutoꝛio: d 3
manaſſe. Põpulus muli
es ⁊ magne foꝛti udinis:
non habebis ſoꝛtẽ vnaz: ſʒ

teris ſubſcidẽ ne⸗

ſpacia ad hitädsi CI I. 18 .
Srckaa eß ꝙoc trãſibiſ ad mõtẽ: ⁊ ſuccideſ
caſione hup dici tibi atq; purgabiſ ad habi
ireft elici g i tãdũ ſpacia:⁊ poteriſ vltra
ſue ñ diuilit totã

ira ſz aligu reti Pcede cũ ſubuerteris cha-
nuit diuidẽdã il - nNaneũ quẽ dicis ferreoſ ha
lis ꝗͥ haberẽt ma bere currus ⁊ eẽ foꝛtiſſimũ
Hngrẽègatiq; (xyVIII.
ſũt oẽs filij iſrael i ſylo

Szʒ hy nõ ẽ bñ co⸗
ſonũ pᷣcedẽtibus
qꝛ dictũ ẽ ꝙ etis lbiq; lixerut laberſ
terra philiſtioꝛn teſtimonij:èt fuit eiſ fra ſub

1 5ies — iecta.Rèmãſerãt aũt filioꝝ
c tñ no eẽnt acd iſrti ſeptẽ trib/ q necdũ acce
ſite pterea m h bperãt poſpiones ſuas. Ad

quos ioſue ait. Aſquequo
enra erce dini marcetis ignauia:⁊ non in
mürepiſtz aadi atls ad poſfidendã terra
e/NAII. quã oñs deuſ patrũ vroꝝ
Ongre degit vobis: Eligite de ſin
gati gulis tribubꝰ ternos viros

dictũ ſoꝛtes non
eẽnt ab iuicẽ diſti

ſut. DPic vt mittã eoſ:⁊ pgãt atqʒ cir
Sinc cani cueant terrã T deſcribat eã
preʒ tribub' reſi iuxta numexꝝ vniuſcuiuſq;
duis. Circa qð p̈* multitudinis: referãtq; ad
deſcribit taberna me qð deſcripſerint: Diůi/
li ioi glte vobis terrã in ſeptẽ p-
ibi Remãſerant. tes. Judas ſit in terminis
3ducis diuidẽl ſuis ab auſtrali plaga:⁊ do
poſſio:circa finẽ MMxäs
xix.ca.ibi Cunq;

copleſſet. Circa pmũ dẽ: a ¶ Cõgregatiqʒ ſt oẽs filij

iſrł in ſylo.vt ibi cũ ſolẽnitate debita trãſferrent taber
naculũ dñi de galgalis. b ¶ Ibiq; fixerũt tabernacu-

lũ.ſylo eni erat i ſoꝛte ephꝛaĩ: de q̃ tribu erat ioſue qͥ pᷣ
ceteris mag gelabat de cultu diuio:⁊ iõ ibi fuit poſituʒ
tabernaculũ ad manẽdũ:⁊ ibi mãſit qͥuſq; deſtructa ſy
lo trãſlatũ fuit ĩ Nobe. c ¶ Et fuit eis tra ſbiecta.no
ꝙ tũc eẽt adhuc acqſita tota vt pʒ ex pdict: ſʒ qꝛ aduẽ

ſarij q remãſerat nõ audebãt eos mouẽ bellũ:⁊ qꝛ ali

qͥ eoꝝ redacti erãt ſbᷣ tributo:vt pʒ ex pᷣdicl. dð ¶ Re⸗/

mãſerãt aũt. Hic ↄñi ponit᷑ ſoꝛtiu deſcriptio: ⁊2 earũ

aſſignatõ:ibi Et aſcẽdit ſo pᷣma.Circa pmũ ſciẽdũ ꝙ
iſta deſcriptio fcã ẽ ad iſtictũ ioſue ꝑ viros ad hoc miſ
ſos:⁊ iõ pmo iſti viri eligunt:⁊ 2 legatõeʒ exequunt᷑:ibi
Cũq; ſurrexiſſent viri.Circa pᷣmũ oẽ: ð ¶ Remanſe
rãt aũt fi.iſrł ſe.tri.q̃ necdũ acce.poſfſiões.qꝛ qͥnq; alie

iã acceperãt:rubẽ ⁊ gad vltra ioꝛdanẽ:iudaj ⁊ ephꝛaiʒ

citra:manaſſe vero pti hinc partiʒ inde:vt pʒ ex.s.dcij

ę? (¶ Uſq;qᷓ marcetis ignauiaqꝛ nõ erãt bñ diligẽtes ad

habẽdũ poꝛtões determinatas:⁊ ꝑ ↄns min ſolicti ad

ſingulis cribub

s fixêërũt tabernaculuz

mus ioſeph ab aglone:me
diã inter hos terrã i ſepteʒ

ptel deſcribite: ⁊ huc venie

tis ad me vt coꝛã dño deo
peſtro mittã vobᷣ hic ſoꝛteʒ
qꝛ nõ ẽ int᷑ vos ꝑs leuitarũ
ſʒ ſacerdotiũ dñi ẽ eoꝝ he
reditas. Gad aũt ⁊ ruben
⁊ dimidia tribus manaſſe
iã acceperãt poſſtiões ſuas
trãſioꝛdanẽ ad oꝛiẽtalẽ pla
gã quas dedit eis moyſes
famuł dñi. Cuũq; ſurrexil⸗
ſent viri vt pgerẽt ad deſcri
bẽdã terrã:pᷣcepit eis ioſue
dicẽs: Circuite terraʒ ⁊ de
ſcribite eaʒ:ac reuertimini

ad me vt hic coꝛã dño deo

veſtro ĩ ſylo mittã vob ſoꝛ
tẽ. Iaq; prexerũt:⁊ luſtrã
tes eã i ſeptẽ ptes diuiſerũt
ſcribẽtes ĩ volumie:reuerſi
q; ſũt ad ioſue ĩ caſtra ſylo
Qui miſit ſoꝛtes coꝛã dño
in ſylo: diuiſitq; terram ſi-
lijs iſrł i ſeptẽ pꝑtes. Et ẽſcẽ
dit ſoꝛs pᷣma ſilioꝝ benia/
min per familias ſuas vt
poſſiderent terram inter fi
lios iuda ⁊ ſilios ioſeph.

extirpandũ gẽtiles q remanſerãt in terra:qꝛ dlibet ẽ magis
ſolicitus circa rẽ ppꝛiã:q;ᷓ circa cõmunem. f ¶ Eligite de
vt nulla tribus poſſet conqueri de illa
deſcriptõe. g ¶ Diuidite vobis terrã in ſeptẽ ꝑtes.ſᷣm nu

meꝝ tribuũ:que no acceperãt hereditatẽ. Dicut aut aliqui

wꝙ ille ptes nõ fuerũt

equales: quia tribus
n erãt equales i m-t

titudine:⁊ hoc conſo

nat ei qð imediate p

mittit: Deſcribãt eaʒ

iuxta numeru vniul“
cuiuſq; mititudinis.
cõſonat etiã ei quo.d

ſcribit᷑ Nume. xxvi.

Plurib' maioꝛẽ pteʒ

dabitis. Sed contra
hoc videt᷑ illud quod
poſtea ſubditur hic:
LCircuite trã ⁊ deſcri-
bite eã ⁊ reuertimini
ad me: vt hic coꝛam
dño deo vro in ſylo
mittã vobis ſoꝛtem.
ſ.ad hoc ꝙ ſciat᷑ q̃ tri
tribus quã ptem hꝛe
debeat. ſi aũt fuiſſʒ fa

cta diuiſio per partej
maioꝛes ⁊ mioꝛes ſᷣʒʒ

maioꝛẽ vel m noꝛem

multitudinẽ cuiuſli
bet tribus:ꝑ hoc fuilſ

ſet ſcitũ qua ꝑtem q̃li
bet tribuj deberet ha
bere:⁊ miſſio ſoꝛtiuʒ
p ioſue eẽt iutilis:im
mo poſſet eẽ nociua
ſ.ſi ſoꝛs tribus habẽ/
tis maioꝛẽ multitudi
nẽ caderet ſuꝑ mino-
rẽ ꝑtẽ:iõ ſᷣm iſta viaʒ
opoꝛtet dicere:ꝙ ſoꝛs
ex diuina oꝛdinatoe

ſemꝑ cadebat ſupꝑ

tẽ ꝓpoꝛtõnatã illi tri
bui:⁊ ſic non poterat

eẽ nociua:nec ẽèt erat iutilis imo vtił.ſ.ad repmẽdũ ↄtẽtõej
q̃ͥ poſſet oꝛiri: ſi illa diuiſio eẽt ſcã ſimplr ex oꝛdiatoe hũa-
na. Zllij vo dicũt: ꝙ ꝑtes pᷣdicte fuerũt eq̃les ⁊ q̃libʒ ꝑs fuit
diſtributa ꝑ failias vnptb: veꝝtñ vna failia accip ebat ma
ioꝛẽ ꝑtẽ qᷓ alia ſm ꝙꝙ ↄtiebat ples domos:⁊ vna doom ma-
ioꝛẽ ptẽ q alia:ſʒ q ↄtiebat pla capita:⁊ qꝙtũ ad hitelligit
qð allegatũ ẽ ð libꝛo nũeroꝝ: Plib dabi) maioꝛẽ: pauci
oꝛibꝰmioꝛẽ:nõ aũt ad ieqlitatẽ ſoꝛtiũ ſeu ꝑtiũ qͥ aſſignabãt
ſingulł tribub . h ¶ Judas ſit iĩ ĩmis ſuis ⁊c.erat.n.i tmio
auſtrali trib ephꝛai iĩ aqlonari:qꝛ erat trib bellicoſioꝛes
ad ſuſtinẽdũ ĩpetũ ümicoꝝ: adueniẽtiũ õ filios iſrł ab extra

qꝛ nõ poterãt ſic ex alij ꝑtibitrare:eo ꝙ mare mediiraneũ

claudit totũ lat occide ale arepniſſ iois: ⁊ ioꝛdãis fluui
lat'oꝛiẽtale. i ¶ Cuq; ſurrexiſſet. Hic poit executio deſcri
ptõis ⁊ pʒ lra ex pdici:qualr aũt licitũ ſit vti ſoꝛtibꝰ:dictũ
fuit.S.vij.ca.⁊ ẽt Nu.xxxii. a Et alcẽdit ſoꝛs p Pic
ponit terre deſcripte aſſignatio:⁊ pᷣmo tribui beniamin: 2
alijs ſex tribub.xix. ca. Circa pᷣmũ ptribui beniamin tmi
ni aſſignant᷑:ꝛ ciuitates noiant:ibi uerũtq;. Circa pmũ di
a (Et aſcendit ſoꝛs pꝛima.hoc dẽ qꝛ hierim ꝓ ꝑte cecidit

in tribu beniamin: vt dictum ſuit ſupꝛa: que eſt in altioꝛi
loco ꝙỹ loca circũadiacentia. ſequitur: Bipperaſtes
iuxta luęam ad meridiẽ ipᷣa ẽ bethel.dicũt aliqui ꝙ ipſa eſt
hieruſalẽ que vocata ẽ luęa ⁊ bethel: vt dictũ fuit Geñ.xx
viij.ſed hoc non videt᷑ verum:quia infra eodem ca.vbi no
minant ciuitates ſoꝛ 3
tis beniamin bethel
2 hieruſalẽ diſtincte
nominankt alis i me⸗
dio interpoſitis. Iteʒ
hic immediate ante
fit mentio de betha⸗

Fuitq; terminus eoꝝ aꝗ
lonẽ a ioꝛdane pgẽs iux la
tus hiericho ſeptẽtrionaliſ
plage:⁊ inde cõtra occidẽ

uen: que eſt eadez cuʒ t ad mõtana cõſcẽdens ⁊
Renpaveh dictum eit puenies ad ſolitudinem be
„Vitg⸗ * 1 b FTI2 ⸗.
melũ videt ꝙ iſta be⸗ thauen atq; ptrãſiẽs iuxta

thel aluga eſt alia a luçam ad meridiẽ. ipᷣa ẽ be
hieruſale:nec eſt incõ
ueniẽs ꝙ plures ciui/⸗

tates eiſdem nomini/ addar in motẽ 9 ad meri

bus nominent᷑: quia die bethoꝛon iſ erloꝛis: T in.
hoc frequeni reperit clinat᷑ circuiens mare ad
Aduertendu tamen meridiẽ mõtiſ ꝗ reſpicit be
eſt ꝙ iſta bethel non thoꝛon otrà aphꝛicũ. Süut
eſt de ſoꝛte beniamin
ideo dicitur hic:Per
tranſiens iuxta luęaʒ
nõ includens ipſam
ideo Judi.j. de ſoꝛte
ioſeph etiam dicitur
c¶Cotra aphꝛicuʒ.
ventus eſt aquilona⸗
ris:⁊ ponit᷑ hic pꝛo ꝑp
te oꝛbis ex qua flat il
le vẽtus: d Juxta
latus iebuſei.habita⸗
toꝛis hieruſaleʒ: cui
vna pars cecidit ĩ
te beniamin: e ¶ Et
pertrãſit vſq; ad tu/

q vocatur ⁊ chariathiariʒ
vꝛbẽ filioꝝ iuda.Hec ẽ pla
ga mare ad occidẽteʒ.A
meridie aũt ex pte cariathi
arim egredit᷑ termin ma
re:⁊ puenit vſq; ad fontem
aquarũ nepthoa. Deſcen
ditq; i ptẽ mõtis ꝗ reſpicit
vallẽ filioꝝ ennon: ⁊ eõ ſe
ptẽtrionalẽ plagã in exire
ma pte vallis raphaiʒ. De
ſcẽditq; i iehennon.i.valliſ

mulos. Hebꝛei dicũt 9 .
Ulaq; ad termioj ere ennon iũ latus iebuſei ad
gione aſceſus damin auſtrũ:⁊ puenit ad ſõteʒ ro
i.ſanguinum. Dicũr gel tranſiẽs ad aglonem:⁊

aliqui ꝙ erat ibi fre⸗ 69 10.
quentia latronum egredies ad enſemes.i.ſon

exercebat homicidia le lous:et ꝑ. 1c 30 n
¶ Filij ruben. rub? mulos ꝗ ſui e regione aſce
enchen momp ſuſ adõmim:deicẽditq; ha
arche: quia filij er Ianid boem
acceperunt poſſeſſio⸗ benb dem. 1. lapidẽ boem l
lij rùben ⁊ ptraſit ex latere

nẽ vltra ioꝛdanẽ: vt 8 . 2
patet ex ſupꝛadictis agloniiſ ad cãpeſtria:deſceè

ſed ẽ nomen alterius ditqʒ in planitieʒ ⁊ ptergre
haminig uden ne dit aqlonẽ heipagla: lüͦt
q; ciuitates. bic on ; exiius er 5 lingua mar
ſequenter ponunt᷑ no lalſiſſimi ab agꝗlone in fine
mina ciuitatum tri ioꝛdanis ad auſtralẽ plagã
bus beniamin: 2 leaag q ẽ terminus illo ab oꝛiele

tur littera ſicut iacet

bus que eſt hieruſal? Min p terminos ſuos ĩ cir
He enim ciuitas mul cuitu ⁊ familias ſuas. Fuẽ
tipliciter nomiata fu rũtq; ciuitates ehiericho

it: vt dictu fuit Geñ.

thel:deſcẽditq; in aſtaroth

te ſolis:èͥt ꝑtrãſit vſq; ad tu

—ðò
C

iij. ⁊ pꝛo parte cecidit in tribu beniamim. (. X¶ X.
TT egreſſa eſt ſoꝛs. Hic conſequenter deſcribũ
tur ſoꝛtes ſex tribuum: ⁊ ſᷣm hoc poſſet diui-

di in ſex partes:⁊ꝰ ibi Ceciditq; ſoꝛs tertia fili
oꝛum ęabulon.ʒ ibi Iſachar egreſſa

⁊ bethagla ⁊ valliſ caſis be
tharaba ⁊ ſamaraim ⁊ be
thel ⁊ auim ⁊ affara ⁊ offo

ra villa hemona ⁊ offui ⁊

gabee: ciuitates duodecizʒ

⁊ ville earũ. Gabaon ⁊ ra
ma ⁊ beroth ⁊ meſphe ca

phara ⁊ amoſa et recem ia
rephel et tharela et ſela he
leph èt iebus q̃ ẽ hierlʒ ga
baad et cariath:ciuitateſ q̃
tuoꝛdeciʒ et ville eaꝝ. Hec
eſt poſſio filioꝝ beniamin

en ↄtrà aphꝛicu. Sut iux familias ſuas. ¶(. XIx.
qᷓ; exitus ei i cariatbbaal:

T egreſſa ẽ ſoꝛs ſecun
Ada filioꝝ ſymeon ꝑ co

gnatõnes ſuas:fitq; here

ditaſ eoꝝ in medio poſſio
nis filioꝝ iuda:berſabee et
ſabee et molada et aſerſua
baala et aſem et heltholad
bethularma et ſicelech et
bethmarchaboth et aler⸗
ſua bethlepaboth et ſaro/
hem: ciuitates tredecim et
ville earum. Aym et rem-
mõ et athar et alan: ciuita

tea quatuoꝛ et vllle earum

Oẽs viculi ꝑ circuitũ vrbi
um iſtarũ vſq; ad balaad

bercarneth 3 auſtraleʒ pla

gã. Hẽèc ẽ hereduas filioꝝ

ſymeon iuxta cognatõnes

ſuas ĩ poſſione et funiculo
filioꝝ iuda:qꝛ maioꝛ erat:

et iccirco ſilij ſymeõ poſſe

derũt ĩ medio hereditatis

e. Ceciditq; ſoꝛs tertia fili
oꝛũ cabulon ꝑ cognatões

ſuas:et factus ẽ termin poſ
ſeſſioniſ filioꝝ cabulõ uſqʒ
ſarith. Aſcenditq; de mari
et medalaa: et peruenit in
debbaſeth uſq; ad toꝛꝛen
tem qui eſt cõtra ieconan:

et reuertit᷑ de ſarith õ oꝛien

tẽ in fineʒ celeleth thaboꝛ:

eſt ſoꝛs. 4 ibi Ce/⸗
ciditq; ſoꝛs qͥnta
tribui filioꝝ axer

S ibi Filioꝛuʒ ne
ptaliʒ. 6bi Lri/

bui filioꝛum dan

Circa pꝛimuʒ di/⸗
cit: a ¶ Et egreſ
ſa eſt ſoꝛs ſecũda
ſcilicʒ a ſoꝛte ben
iamin que fuit p⸗

ma de leptem vl
timis:de quibus

loquitur hi
ptura. b (Fuſt
qʒ hereditas eoʒꝝ
da berſabee c:
quia ſicut dictuʒ
fuit ſupꝛa.xv. ca
pit lo: Iſta ciui/
tas ⁊ plures alie
fuerunt aſſigna⸗

te tribui ſymeon

cuiꝰ ratio poſtea
ſubditur cum di
citur: c ¶ Dec
eſt hereditas fili
oꝛuʒ ſymeon ⁊c.
quia maioꝛ erat.
ꝙ; poſſeſſio alia⸗
rum tribuuʒ. Di
cũt communiter
expoſitoꝛes ꝙ ha
buerit terraʒz du
piiciter:ſcilicet ꝑ
ſoꝛtem ⁊ per con
ceſſionem ſi poſ
ſet acquirere iu
xta ſe:⁊ quia erat
tribus bellicoſa:
dilatauit termi⸗
minos ſuos: ⁊ iõ
quãdo poſtea de
buit aſſignari ter
ra ſeptẽ tribubu
q̃ nondũ poſſeſſi
onẽ accepant:re:

ptũ fuit ꝙ terra

reſidua no ſuffici
ebat eis:⁊ iõ aliq
loca ð ſoꝛte iuda
fuerunt adiũcta
ſoꝛti tribꝰſymeõ:
vt hic dẽ: Et aliqᷓ

ſoꝛti tribꝰoan:vt·
dicet.j. d ¶Ceci

ditq; ſoꝛs ttia fili
oꝝ abulõ. hec ẽ

ps ꝛ: 7 legat᷑ lit/

tera ſiẽ igcet vſq;ʒ
ibi: e ¶ In ſinẽ

Pec

ub tpil
hehuiolcul
ſpabon ſſt
lhnomen
um motis
cs intenne
ſimitatis 4
ſogh bcede
(Bale⸗
ſtunoͤeſila
tuo fuit xpve:
llaeſtoeſotte
ler iſtu autet
ſate abulon:
atenimn frhun

roicii plun

iukucg reinl,
limülerom
Umnt. 640
ber egeſa
ls hetitanti
Penleyutlii
tiacet vſicg
b Tbeppeene
lciuitssſolss
ſc nominubi
lesibicglben
ſoli
Pſooguin en
lſlor a.
Mrctſ uer
utlpurlie
Aurlrac
un
n⸗ hereſtpan
Ahtarlegnur

Eiprigce
lt ni
ppelocu llum
itums thobi
uythabeurin
poolbꝛiſui.
RWaEtii⸗
Npden herepe
n idecbi
ſonsflioun

Mcidan

EEffutine

Eſaran 1heſn⸗
Adicunt li⸗
ſedueciuin
ſofuerut delor⸗
Ldanuizfuerunt
Mulita bi
niubrk ſoꝛgep
mumſ dſoꝛtein
Aetdicut
kicefurͤtt,
nünſo iͤt
alnfu

rti
ſadiri⸗
üfil
nnn
i
fianr
idi
nundn

nn
S cic
aſhreben
ngleſtt;
Nſenen
deguin
urhelg⸗
itpen
Wor ,
riber re.
imdin
up
ehand
mrsti
m ige⸗
tbrifnen
rnio oſ

diur aid

1 4
Celltas f

ſpmeon “„

natorera.
eio alis
bunz Dj
mmuniter
masgha
rede

en e

mN/N
mi
Ariwri
ctquue
s balioln.
euuit trmi
veſcos 7110
opoſede
ſigant.
ginbibu⸗
Nioſch
Nrpenrre
fuit gim
uano ufi

cenili

ͤſer id
mt Aü
iriynn.
iltti

imp, .

ſbein ſi
ubo hee⸗
tlur i
anſa
Cmn

ceſeleth thaboꝛ·
hebꝛei dicunt in
terminũ ciſelothb
thaboꝛ: ⁊ eſt ciſe
loth nomen cõe:
2 ſignificat pẽdu
lum mõotis q ẽ lo
cus intermedius
ſũmitatis ⁊ val/
lis alb

Lp̃cedant.
f (Beirhleem.
iſta nõ eſt illa be/

thleeʒ in qua na
tus fuit xpᷣus: qꝛ
illa eſt de ſoꝛte iu
de. iſta aũt eſt de
ſoꝛte gabulon: ſi
cut enim frequen
ter dictũ ẽ plurej

ciuitates vel vil⸗
le ſimiliter nomi
nantur. g (Dia
char egreſſa eſt
ſoꝛs. hec ẽ tertia
ps: ⁊ legat᷑ lr̃a ſi

cut iacet vſq; ibi
h ¶Berblemej.

i.ciuitas ſolis: ⁊
ſic nominabat᷑:
quia foꝛſitan gen
tiles ibi colebant

ſolẽ. i ¶ Lecidit

q; ſoꝛs quita tri/
bui filioꝝ aſer.
hec eſt parj quar
ta: ⁊ legatur litt
ra vt iacet( k
ilioꝛum nepta
lim. hec eſt pars

quinta:⁊ legatur

lr̃a vt iacet vſq;
ibi: Naſoꝛ.
pꝛope locũ illum

fuit natus thobi
as:vt habe ur in
pꝛicipio libꝛi ſui.
m ¶ Tribui fili/
oꝝ dan. hec ẽ ꝑs
ſexta ĩ q̃ deſcribi
tur ſoꝛs filioꝛum
dan: cũ dĩ
t fuit ter. poſ.
eb ſaraa 2 heſta/

ol. oicunt aliq:' hoꝛma vſq; ad ciuitatem

iſte due ciuitates

nõ fuerũt de ſoꝛ.ꝛ

te dan:ſʒ fuerunt

iuxta ſoꝛtẽ ipius

dan:ita ꝙ bi ter

minabat᷑ ſoꝛs ei

erãt tñ ð ſoꝛte iu
de li at dicut
ꝙ lʒ fuerit de ſoꝛ

te iude: fuerũt tůũ
adiũcte ſoꝛti ibt·
dan: eadem ratio

⁊ egredit᷑ ad dabereth:aſcẽ
ditq; cõtra iaſie:⁊ inde per
trãſit uſq; ad oꝛiẽtalem pla
gaã getheler ⁊ thachaſin: ⁊
egredit in rmmon amphar

⁊ noa: ⁊ circuit ad aquilo/

nẽ ⁊ nathon. Sũtq; egreſ-
ſus er uallis ieptahel ⁊ ca-
theth ⁊ naalol ⁊ ſemron ⁊
iedaba ⁊ bethleẽ: ciuitates
duodęeci ⁊ ville eaꝝ.Hec ẽ
hereditas tribꝰ filioꝝ cabu
lon ꝑ cognationes ſuas:vr

bes et viculi earũ. Iachar
egreſſa ẽ ſoꝛs quarta p co/
gnatões ſuas:fuitq; e he/
reditaſ iegrabel et caſaloth

et ſuneʒ et affaraim et ſenõ

etnaaroth et rabboth ⁊ ce
ſien haemes et rameth et
enganni et henadda et be
thfeſes:et puenit terminus
eius vſq; thaboꝛ et ſeſenna
et behſemes: erãtq; exituſ
ed ioꝛdanis ciuitates ſede/
cim ⁊ ville earũ.Hec ẽ poſ
ſeſſio filioꝝ iſachar per co/
gnationes ſuaſ:vrbes et vi
culi earum. Cẽciditq; ſoꝛs
qnta tribui ſilioꝝ aſſer per
cognatões ſuas: fuitq; ter
min eoꝝ alchat et chali et
bethen et axab et elmeleth
et amaad et meſſal:et ꝑuẽit
vſq; ad carmelũ maris et
ſyoꝛ et labanath:ac reuertii
tur oꝛiẽtẽ bethdagon: et

ptraſit vſq; gabulon et val

lẽ ieptael Z̊ aqlonẽ i bethe/
meth et neiel: egreditqʒ ad

leuã cahul ⁊ acran ⁊ roob

⁊ amon ⁊ chana vſq; ad ſi
donẽ magnã reueriitq; in

munitiſſimã tyꝛum et vſq;

oſam:erũtq; exi e in ma

re ð funiculo acciba et am

ma ⁊ afeg ⁊ roob: ciuitateſ
vigitidue et ville earũ. Hec
cẽ poſſeſſio filioꝝ aſer ꝑ co/
gnationes ſuas:vrbeſq; et

viculi earũ. Filiòꝝ neptali

ſexia ſoꝛs cecidit ꝑ ſamiliaſ

ſuas: ⁊ cepit termin de be

leb ⁊ helõ ſannaniʒ:⁊ ada

mi q̃ eſt neceb et iebnahel:
yſq; lecun:et egreſſus eoꝝ
vſq; ad ioꝛdanẽ:reuertitq;
terminꝰ occidentẽ et aca/
uoth thaboꝛ · atqʒ ide egre

dit᷑ ĩ vcuca: ⁊ ptrãſit ĩ jabu
lon meridiẽ: et ĩ aſer õ oc

cidentẽ: et ĩ iuda ad ioꝛda

nẽ õ oꝛtũ ſoliſ ciuitateſ mu
nitiſſime:aſſedim ſer et am
mad ⁊ rechath et cenereth
e edema et arama aſoꝛ et
cedes et edrai naſoꝛ et ierõ
⁊ magdihel hoꝛe ⁊ betha
nath et bethſemeſ: ciuitateſ
decẽ et nouẽ et ville earuʒ

Hec ẽ poſſeſſ.o tribſlioxꝝ

neptalim ꝑ cognatõnes ſu
as urbes et uiculi earum.
Tribũi filioꝝ dan ꝑ famili
as ſuas egreſſa ẽ ſoꝛs ſepti
ma:et fuit terminus poſſeſ
ſionis ei ſaraa et eſtaol ẽt
hair ſemes.i.ciuitas ſolis:
ſelebin et abhialon ⁊ iethe
la helon et thẽna et achꝛõ
helcheten iebton et baala
diud et bane et barach ⁊ ie
thꝛẽmõ atq; hiercou et are
chon: cũ termio ꝗ reſpicit
ioppen:et ipſo fine ↄcludit᷑
Aſcẽderũtq; filij dan et ꝑů
gnauarũt õ leſen:ceperunt
qʒ eam:⁊ percuſſerũt eã in
oꝛe gladij: et poſſederũt et
habitauerũt in ea uocãtes
nomen er leſen dan ex no/

mine dan patris ſui. Hec ẽ

poſſeſſio tribus filioꝝ dan

p cognationes ſuas:vrbes

et uiculi earum. Cunq; cõ

pleſſet ſoꝛte diuidere terrãa
ſingulis ꝑ tribus ſuaſ dede

rũt filij irl poſſionẽ ioſue
filio nũ i medio ſui iur pᷣce

ptũ dñi: ůrbẽ quã poſtula
uit tamnathſaraa ĩ mote e
phꝛai. Et ediſicauit citateʒ

habitauitq; in ea. H ſunt
poſfiões quas ſoꝛte diuiſe

ne qua alique ciuits
tes de ſoꝛte iude fue-
runt adiuncte ſoꝛti fi

lioꝛuʒ ſymeon: vt.õ.

ſemes.ideſt ciuitas ſo
lis.iſta ciuitas fuit ð
ſoꝛte dan:tamen erat
iuxta ſoꝛtem iſachar

ita ꝙ ſoꝛs iſachar ibi

terminaãbat᷑ m vnazʒ

ſui partem: vt patet
* pꝛemiſſis C

Pugnauerunt con
tra leſem. dicunt he/
bꝛei ꝙ hec eſt ciuitas
que vocatur lays: Ju
i.xviij. vbi agitur ð

expugnatoõne victe cc

uitatis. p ¶ Uocan
tes nomen eius leſen
dan.ideſt nomine cõ
poſito ex antiquo ⁊
nouo:⁊ ſ̃m iſtam trã

ſlationem.in hebꝛeo

habetur: Et vocaue/
rũt nomẽ leſem dan.
i. ciuitatẽ q̃ pus leſeʒ
vocabat᷑: noiauerũt
dan:noie ſimplici:hꝰ
ↄſonat ei qð dẽ iudi.
xviij.vocato noie ci/
uitatl dã: q̃ ̈lais vo
cabat᷑: q (¶ Cüq; cõ

pleſſet. h vltio deſcri

bitur ducis diuiden-
tis poſſeſſio. ideſt io⸗
ſue: qui ſicut fidelis

diſpẽnſatoꝛ alijs ter·

rã diſtribuit nihil ac
cipiẽs ſibi pꝛopꝛia au
ctoꝛitate:ſʒ populi cõ
ceſſione:ideo ſubdit:
rael poſſeſſionem io
ſue iuxta tamen ſuũ
beneplacitum: ſicut
erat iuſtum:ideo ſub
ditur:
quaʒ po

auit thã

natſaraa in monte

ephꝛa m. erat enim

nes ⁊c̃. que ſupꝛa di

cte ſunt. v ¶¶LCo⸗

ram domino ad oſti
um tabernaculi id-

eſt in ario ante oſtiuʒ
tabernaculi: ⁊Z dici⸗
tur tabernaculum te

ſtimoni: qui in il⸗

lo erat arca: in qua

erat lex: que teſtimo⸗

rũt eleaçar ſacdos et iolue niũ vocai i plib'lod.

8 Urbez

de illa tribu: vt habe
¶ e ſunt poſſeſſo⸗

¶ Liber

e V locutus? oñs ad ioſue. Poſtiỹ actũ L
DLE? ̃ceterre diuiſione: hic ↄſequent agit de clui⸗
rfugij ſepatione:⁊ pᷣmo circa hoc pceptũ dñi re/
nouat:2 xxecutõi dat:ibi Decreuerũtqʒ. Circa pᷣmũ dẽ:
b ¶ Sepate vrbes fugitiuoꝝ. de quib locutus ſuʒ ad vos
pꝑ manũ moyſi: NHIu. =
xxxv. 27 Deute. xix. 2 .
vbi iſta materia ple fili nun: ⁊ p̃ncipes familia
n Errertarder i lie rũ ac tribuũ ſilioꝝ ilrł ĩ ſy
na, e“ lo: coꝛã dſio ad oſtiũ taber
cuſſerit neſcius.i. c naculi teſtimonij:partitiq;
ſualit oĩno. d(Sta ſüt terrã. Ea. xx.
beich af Hparde T locituſ ẽ dñjs ad io
ilbel. an idicce ue dicẽs: Loq̃re filijs

cbedingatg tinm, iſrl:⁊ dic eis:Sepate vrbeſ
bet poſſet ad eos ac fugitiuoꝝ de quibꝰlocutus
cedere lgeo ſuletle ſum ad voſ ꝑ manũ moyſi
4 dte v. yt ↄſugiat ad eas quicũq;
pꝓ ea q;̃ ſe co.inocẽtez. ꝰ*l G
Riaid tii fmal veſna aiam pcuſſerit neſc: 1 pol
innocẽtia: vel de con ſit euadẽ irã ꝓximi ꝗ vltoꝛ
ſz p iudices illꝰciuira Cõlfugerit ciuitatũ: ſtabit

tis in cuius terminis añ poꝛtã ciuitatiſ:. t loque
homicidiuʒ fuerat ꝑ

—— dlali ſe ꝓpꝛobẽt inocẽtẽ:ſicq; ſi
f ünmne ſang. ſcipiẽt eũ: ⁊ dabũt ei locuʒ
ñ fue. pſecutus.i. p⸗ ad habitãdũ. Cuͤnqʒ vltoꝛ
eũ ſue.ꝑſecutus.i.p buadnu. EiI 2
ximus occiſi: ad qu? ſanguinis eũ ſuerit pſecut

ſpectat cãm defũcti p
lequi. g¶ Non tra
dent illũ c.⁊ eſt ſnia

6 e ſiua vi. ibi:
iudiciũ.in ciuita te in

non tradẽt ĩ man ep: quia
ignoꝛãs pcuſſit ꝓximũ ei
nec añ biduuʒ triduũue ei
ꝓ bat᷑ inimicus. Et habita
bit ĩ ciuitate illa donec ſtet

cui imino fuerat ho j Tirii
micidie ppetratumn: A iudiciũ cãm reddens fſa
vbi ducebat ð ciuita Ccti ſui: et moꝛiat᷑ ſacerdos
te relugij cũ ſecurita⸗ magnus ꝗ fuerit in illo tpe
te: ſnia dara de unz Tüc reuertet᷑ homicida:⁊
innocetia: reduceba mitats 7
ach ciuitats reſugh ibi grcie ciuttet 7 Zini
dẽ ſaluãduj:ſi aũt da lus de qua ugerat. Decre
ret᷑ ſnia ↄtra eũ trale uerũtq; cedes ĩ galilea mõ

bat amicis interfecti
occidendus: Et non
moꝛiatur qui interfe/
cit.ſ.a caſu: Donec
moꝛiat᷑ ſacerdos.hꝰ

refert ad illud pᷣdictũ. h ¶ Et habitabit ĩ ciuitate illa. qꝛ

tis neptalim:⁊ ſycheʒ ĩ mõ
te ephꝛaiʒ ⁊ chariatharbe

de ciuitate refugij non poterat ad ppꝛiũ locũ redire:donec

moꝛeꝛet ſũmus ſacerdos:cui cãe aſſignate fuerũt Tiume.
xxxv· k ¶ Decreuerũt. Hic ponit᷑ executio pᷣdicti mãdati
qꝛ ſepauerũt ſex ciuitates fugitiuoꝝ tres citra ioꝛdanem ⁊
tres vltra:ſᷣm ꝙ fuerat pᷣceptũ a dño: Nu. xxxv. 2 pʒalr̃a
Notãdũ tñ:ꝙ oẽs ciuitates refugij fuerũt aſſignate leuitij
ꝓut hẽ ica. equẽti:ad deſignãdu ꝙ ĩ clericis dʒ eẽ refugiuʒ
toti'ppłi. Moꝛalii exponẽdo ciuitates fugitiuoꝝ deſignãt

remedia peccatoꝝ. Fuerũt aũt tres vltra ioꝛdanẽ:a tres ci-

—

tra:ad denotãdũ ꝙ añ baptiſmũ ⁊ poſt fuerũt remedia ʒ
peccata. Per fluuium enim ioꝛdanis itelligit baptiſmus .
qꝛ i eo chꝛiſtus fuit baptigatus cõferens aquis virtutẽ mũ

itati

ſenioꝛibꝰ vrbis ill ea que

iße ẽ hebꝛon ĩ mõte iuda:

4

daãdi tactu ſue ſacrariſſime carnis:
fuerũt tria remedia cõtra peccata:
latio legalis:circũciſio legalis. Poſt baptiſmũ ſimili

⁊ trãs ioꝛdanẽ õ oꝛiẽtalem/
plaga hiericho ſtatuerunt
boſoꝛ q̃ ſita ẽ in cãpeſtri ſo

litudine de tribu rubẽ ⁊ ra
moth ĩ galaad ð tribu gad

7 gaulon ĩ baſan de tribu

manaſſe. He ciuitates ↄſti
tute ſũt cũctis filijs iſrł ⁊ ad
uenis ꝗ habitabãt int᷑ eos
vt fugeret ad eas ꝗ aĩaʒ ne
ſcipcuſſiſſet:⁊ non moꝛere
tur ĩ manu ꝓximi effuſum
ſanguinẽ vindicare cupiẽ

tis:donec ſtaret añ ppł? ex
poſiturus cãm ſanRe

Ccèéſſeruntq; pncipes
ffamiliaruʒ leui ad elea
garũ ſacerdotẽ ⁊ ioſue ſiliũ
nun:⁊ ad duces cognatio
nũ ꝑ ſingulas tribus filioꝝ
iſrael: locutiq; ſũt ad eos ĩ
ſylo terre chanaan: atq; di
xerũt:Oñis pᷣcèpit ꝑx manũ
moyſi vt darent᷑ nobis vr
bes ad habitãdũ: ⁊ ſubur
bana earũ ad alẽda iumen
ta.. Dẽderũtq; filij iſrael ð
poſſeſſionibſuis iur impe
riũ dñi ciuitateſ ⁊ ſuburba
na eaꝝ.Egrèſſaq; ẽ ſoꝛs in
failiã caath filioꝝ aarõ ſa

ẽdoi dè tribu iuda ⁊ ſyme

on ⁊ beniamin ciuitateſ tre
deci:⁊ reliꝗſ ſilioꝝ caath.i.
leuit ꝗ ſupfuerãt ð tribubꝰ
ephꝛaim ⁊ dan ⁊ dimidie

.
7

Aũñ baptiſmũ vero
fides parẽtalis: ob

„ %

ter ſunt tria remedia: ieiuniũ cõtra vitia carnalia: oĩo
cotra ſpũalia:elemoſyna qͥ ẽ opus pietatis valẽtis
oĩa.

Ceſſe⸗
runtq;
pncipej

amiliaru leut.

Poſtq actũ ẽ de
ciuitatibꝰ fugiti⸗
uozꝛ:hic ↄſequẽt
agit᷑ de ciuitatibꝰ

leuitaꝝ:vbi pᷣ po

nit᷑ eoꝝ petitio:
2¶*petitõnis cõceſ
ſio: ibi Dederũt
filij iſrł. ʒꝰ ciuita⸗
tũ eis coceſſaruʒ
noĩatio: ibi De

tribu filioꝝ iuda

4 pᷣdictoꝝ: epilo
gatio:ibi deditq;
dñs. Circa pᷣmu

leuite ĩ ſua petiti-

one allegant pᷣce
ptũ dũi dicẽtes:

b ¶ Dñs pſcepit

P manum mopſi

⁊c̃...iſtõ pᷣceptuʒ
hẽ Nu.xxxv. vbi
ↄditio ciuitatum
⁊ ſuburbanoꝝ ⁊
ſpaciũ ipᷣoꝝ ple⸗

nũi ptractata ſũt
c ederũtq; fi
lij ürl. Pic conſe

n deſcribit p
icte petitõij con
ceſſio:⁊ pᷣmo ĩ ge
verali cum dicik:
c erũtq; fi
lij lirk de poſſeſſi
onib ſuis:2*ma
g i ſpali cũ ſbᷣdit᷑
d eſſaq; ẽ
ſoꝛs ⁊cc. ad cui i

tellectũ ſciẽdũ:

leuite pꝛimo fue
eüt diſticti ĩ tres
ꝑtes:quia aliqui

dicebantur caa⸗

thite: alij gerſonite:alij merarite. Item chaathite fue
runt diſtincti in duas partes:quia aliqui deſcenderunt
per aaron:⁊ vocati ſunt aaronite ſpeciali nomine:licet
cum hoc dicerentur caathite. Alij vero qui deſcende/
runt de chaath habuerunt tantum nomen commune
⁊ vocati ſunt caathite:a fuerunt de numero leuitaruʒ
aaronite vero de numero ſacerdotum:⁊ ſic leuite diui
ſi ſunt in quatuoꝛ partes: ſcilicet aaronitarum: caathi

tarum: gerſonitarum: meraritarum: vt plenius habe/
tun Mume i captmulo .. iih Wehme Fe agitur de
d

ſoꝛte aaronitarum: cum dicitur:

d

eſt loꝛs in familiam caath filioꝛum aaron.ideſt eoꝛum
caathitaꝝ:q ſpãli noie dicti ſũt aaronite. e¶ De bu

.

Egreſſaque

datſin
beninmin
fres mbue
zuerunt
ueſt pn
tuſaſinn
xe poſeſ
lisaliſtn
tbus lauit
pun nul
n linera!
let. ſ(Dei
busfllopit
hicxſeauen
munt iptian
ſominacui⸗
luitoaſipet
fum per ſuni
run:79
luliters pauc
re
Nos ſed
Nhöderar
lbtageren
in citane
bronſed era
leſſafllis e
ad habitan
ſicut dicumn

ſumenmn
Nipad
teblalany

enamuh
titip uit
ſuniraboſ
onmezbuſrt
Uerßmiſuir
Prionea⸗
nedeial nen
muͤndungt
Urepicartkue
putrioue
buuſnvdl
ſſtntnone
hinis gau
nmtzgrap
ob gens iſtud
ſtatſenatun
PAigalinen⸗
untcllnidi⸗
o ſuſiüenar
Ropolloe
atumcönunit
ſſpopterqo⸗
ſunlotcseg⸗
nporeſamis
funntconll

ſheniae poſe

–
Nien
Nniſin.

nhllatcin .

N

Ha

niie
ſih miig
uitath „

ſti
Pbeſu
Rideclind
keor et
bi dakͤ

itdanin
g coeeſng

Aflopiut
npgin
nochidatitg
laönn
miiſuupei
wilanft
D cas
i imt
maum
k fnn
unN
nociutnn
=
ntor e⸗

uuats /it
if
il Nont
mindtß
meiſen
ionßig
Wel andi
Dedenigt

nb ſis
ſſalcäſi
g
4 Aar
leniſicii,
bir ninoit
diſiai inn

gvi an
Ccbanur
nchaubi
nideAn

dgi

nmluinn

ſevirdin

unnecabi
ud

ſen
lickcun

N

iuda ⁊ ſimeon

beniamin iſte
tres tribus aſſi⸗
nauerunt eis ciui
tatej ⁊ ſᷣurbana
⁊ ſimilit᷑ alie tri/
buj aſſignauerũt
de poſſeſſionibꝰ
ſuis alijj tribuj ꝑ
tibus leuitarum
ꝓut expꝛimitur
in littera: z pa-
tet. ¶ De tribu
bus filioꝝ iuda.
Pic ↄſequent᷑ ex⸗
munt᷑ ĩ ꝑticulari
nomina ciuitatũ
leuitis aſſignata/
rum per famili
as eorum: ⁊ pa
tet littera paucis
exceptis
Agros vero 7
villa) ðderat cha
leb. ita ꝙ erat do
minꝰ ciuitatis he
bꝛon:ſed erat cõ/⸗
ceſſa filůs aaron
ad habitandum

ſicut dictum fuit

Itaq; ciuita
tes leuitaruʒ vni

uerſe ⁊cc. circa qð
notãdũ ꝙ leuite
fuerũt diſperſi ꝑ
omnes tribuj.:vt
pʒ ex pᷣmiſſis ĩ te
xtu. Pꝛio ne cul⸗
tus dei ad vnam
tantũ tribum ꝑti
nere videret᷑:ꝛ ne
vna trib vel due
vel huiuſmodi ð
ſuſtentatione eo⸗
ruʒ nimis graua
rentur: ʒꝰ qꝛ apõ
oẽs gentes iſtud
fuit obſeruatum
illi qui inten/
unt cultui diui/
no ſuſtẽtentur a
toto populo:vel
ab illis q habent
curam cõmunita
tij:pꝛopter quod
ſacerdotes egypti
tempoꝛe famis ñ
fuerunt compul-
ſi vendere poſſeſ/
ſiones ſuas:quia
alimenta eis de
publicis hoꝛꝛeis
pꝛebebant: vt ha
etur Geñ. xlvij.

quia leuite te

¶Joſue

tribꝰmanaſſe ciuitates de/

cem. Poꝛo fſilijs gerſon

egreſſa ẽ ſoꝛs vt acciperent
de tribubus iſachar ⁊ aſer
⁊ neptalim: dimidiaq; tri
bu manaſſe in baſan:ciuita

tes numero tredecim. Et ſi
lijs merari ꝑ cognatões ſu

as de tribubꝰ ruben ⁊ gad
⁊ gabulon vrbes duodeci.
Dederũtqʒ filij iſrael leuiu
ciuitateſ ⁊ ſuburbana eaꝝ
ſicut pᷣcepit dñs pꝑ manum
moyſi:ſingulis ſoꝛte tribuẽ
tes.D᷑ tribubꝰfilioꝝ iuda
⁊ ſymeõ dedit ioſue ciuita

tes:quarũ iſta ſũt nomiĩa: fi
lijs aaron ꝑ familiaſ caath

leuitici generis:pᷣma.n.ſoꝛſ
illis egreſſa ẽ: cariatharbe
patriſ enach:q̃ vocatur he
bꝛon in mõte iuda:⁊ ſubur
bana ei p circuitũ. Agꝛòs
vero ⁊ villas e dederat ca
leph filio iephone ad poſ-/
ſidẽdum.SDedit ergo filijs
aaron ſacerdotis hebꝛon
ↄfugij ciuitatẽ ac ſuburba/
na ep.⁊ lobnã cũ ſuburba
nis ſuis:⁊ iether ⁊ iſtimon
⁊ helon ⁊ dabir ⁊ ain ⁊ ie/
than ⁊ bethſames cuʒ ſub
urbanis ſuis:ciuitates no/
uẽ de tribubus vt dictũ eſt
duabus. Be tribu aũt filio
rũ beniamin:gabaon ⁊ ga
bee ⁊ anathot ⁊ almon cũ
ſuburbanis ſuis: ciuitates
q̃tuoꝛ:oẽs ſimul ciuitates
filioꝝ aaron ſacerdotis tre
decim cũ ſuburbanis ſuis.
Reliquis vero ꝑ familias
filioꝝ chaat leuitici generiſ
hec eſt data poſſeſſio. De
tribu ephꝛaim vrbes cõfu
gij ſichen cuʒ ſuburbanis
ſuis:in mõte ephꝛaim:⁊ ga
ger ⁊ iebſam ⁊ bethoꝛõ cũ
ſuburbanis ſuis: ciuitates
quatuoꝛ. De tribu quoq;
dan helteco ⁊ gabathon ⁊
haiolon ⁊ iethꝛẽmon cum
ſuburbanis ſuis: ciuitates

14

„

quatuoꝛ. Poꝛꝛo de dimi⸗

dia tribu manaſſe tenach
⁊ ietrhꝛẽmon cũ ſuburba/
nis ſuis:ciuitates due.Oẽſ
ciuitates deceʒ:⁊ ſuburba/
na eaꝝ date ſũt filijs caath
inferioꝛis gradꝰ. Filijs qͥq;
gerſon leuitici generis de⸗

dit ð dimidia tribu manaſ

ſe ↄfugij ciuitates: gaulon
in baſan ⁊ boſram cuʒ ſub
urbanis ſuis:ciuitates du/
as. Poꝛo ð tribu iſachar
ceſion ⁊ dabereth ⁊ iara/
moth ⁊ engannim cuʒ ſub
urbanis ſuis:ciuitates qua
tuoꝛ.De tribu aũt aſer:ma
ſan ⁊ abdon ⁊ elrath ⁊ ro/
ob cũ ſuburbanis ſuiſ:.ciui
tates quatuoꝛ. De tribu qͥʒ
neptalim ciuitates cõfugij
cedeſĩ galilea ⁊ amothdoꝛ
⁊ catihari cuʒ ſuburbanis
ſuis:ciuitates tres. Oẽs vr
bes familiarũ gerſon trede
cim cũ ſuburbaniſſuis. Fi
lijs aũt merari leuitiſ inferi
oꝛis gradus p familias ſu/
as:data ẽ de tribu cabulon
iecnal ⁊ cartha ⁊ damna⁊

naalol:ciuitates qᷓtuoꝛ cuʒ

ſuburbanis ſuis.De tribu
gad ad ciuitates cõfugij ra
moth ĩ galaad ⁊ manaim
⁊ eſebon ⁊ iacer: ciuitates
q̃tuoꝛ cũ ſuburbanis ſuis.
De tribu rubẽ vltra ioꝛda
nẽ hiericho ciuitateſ reſu
gij:boſoꝛ ĩ ſolitudine miſoꝛ
⁊ iacer ⁊ iethſon ⁊ maſpha
ciuitatel q̃tuoꝛ cũ ſuburba
nis ſuis. Oẽs vrbes ſilioꝝ
merari ꝑ familias ⁊ cogna

tiones ſuas duodeciz. INã

qʒ ciuitates vniuerſe leuita
rũ ĩ medio poſſeſſionis fili
oꝛũ iſrł fuerũt quadragĩta
octo cũ ſuburbaãis ſuis: ſin

gule per failias diſtribute.

Deditq; dñs de iſrli oẽm
frã quã tradituꝝ ſe pꝛib eo
rũ iuraũat:⁊ poſſedert illã

atq; hitauer̃t ĩ ea.dataqʒ ẽ

nebantur docere po

pulum de his que ꝑ
tinent ad cultuuʒ di
uinum: facilius autẽ
docebant per hoc ꝙ
erant in omnibus tri
bubus diſperſi: ꝙ ſi

eſſent ĩ vna tribu co⸗
gregati. i Degle⸗

q; dominus. Hic po
nitur epilogatio re⸗
ſpectu pꝛedictoꝛum:
quia ĩ toto libꝛo iſto
actum eſt de acquiſi⸗

tione terre pꝛomiſſio

nis per adiutoꝛium
diuinuz ⁊ hoc eſt gõ
dicitur: i ¶ Dedit/
q; dominus iſraeli
omnem terram quaʒ
traditurum ſe patri
bus eoꝛuʒ iurauerat.
de quo iuramẽto ha
betur Gene.xxij. Per
memetipſum iurani
⁊c. Sed illud quod
dicitur hic non videt᷑
verum:quia tota illa
terra non erat eis ac
quiſita: ſed inter eos
adhuc habitabãt ml
ti gẽtiles: vt habetur
infra.xxiij.capitulo.
Dicendum ꝙ domi/
nus pꝛedixerat ſe eis
traditurum terram
non ſimul: ſed ſucceſ
ſiue pꝛopter rationej
tactas ſuperius in pᷣn
cipio.xiij. capituli:

quarum vna eſt ne

cõtra filios iſrael cre
ſcerẽt beſtie: quia ad
huc non erant in tan
ta multitudine ꝙ poſ
ſent totaʒ terram ſuf
ficienter populare:
tunc autem tantum
habebant de ira quã
tum ſufficienter pote
rat ab eis populari ⁊
habitari: ⁊ ideo do⸗
minus impleuerat di

ctum ſuum ſecunduʒ

foꝛmam pꝛomiſſi.
k ¶ Dataq; eſt ab eo
pax in omnibus per
circuitum nationes.
ideſt ab omnibuj per
circuitũ nationibus:
quia illi qui erant ex
tra terram pꝛomiſſi
onis vt egyptij idu
mei ⁊ alij:non aude-/
bant contra eos mo/
uere bellum.

imittẽdo eos in ſoꝛ

Liber

¶ Mulluſq; eis hoſtiũi. illoꝝ ͥ remãſerãt adhuc ĩterra

ꝓmiſſionis:q magis ꝓpe dicebant᷑ hoſtes eoꝝ:qꝛ inhibitũ

erat filijs iſrael facere cũ eis amicitias:vt hĩ Nume. xxxiij

æ infra hoc libꝛo.xxiij. m ¶ Sed cũcti in eoꝝ ditoem re/
dacti ſũt.ſed videt᷑ ꝙ in hoc peccauerũt filij iſrl: qꝛ ſicut di
ctũ ẽ.S.c.xvi.⁊.xvij.
illi de tribu ephꝛaim
7 de tbu manaſſe pec
cauerũt ĩ hoc:ꝙ per-
miſerũt aliquos ho/
ſtiũ hitare ĩ ſoꝛtibus

ab eo pax ĩ oẽs ꝑ circuituʒ
natõeſ: nulluſqʒ eis hoſtiũ
reſiſtere auſus ẽ: ſẽd cũcti ĩ

ſuis ſub tributo. Di · coꝝ ditõnẽ redacti ſũt. Ne
cẽdũ ꝙ tribꝰephꝛaim vnũ qdẽ verbũ qð illis pᷣſti

⁊ dimidia manaſſe
erãt in magna multi
tudine: ſicut dictũ eſt

turũ ſe eẽ ꝓmiſerat:irruum
ſuit: ſʒ reb expleta ſũt oĩa.
Odæem tpꝑe vò/(. xXII.

5. xvij.ca.ꝓpr qð cõ/ ⸗
queſti fuerũt de arti NAcauit ioſue rubenitaſ ⁊
aduerſarios ſupare: manaſſe:dixitq; ad eoſ. Fẽ
vñ ibidẽ dẽ: Poſtq ciſtiſ oĩa qᷓ pcepit vob moy
aũt cõualuerunt fllj ſes famuł dñi:mihi qᷣoq;
iſtael ubiecertcha in oib obediſtis: nec relia
tributarios: nec intfe ſtis frẽs veſtros longo ipe
cerunt eos. ſ. m pce · vſq; in pñ̃tẽ diẽ: cuſtodien

tes imperiũ dñi dei veſtri.
Quia igit᷑ dedit dñs deus

