tidtus ethiopes dicebãtur. Rab.ſa. dicit ꝙ dẽ ethiopiſſa pꝓ itatẽ aaron in hoc facto coꝛã pplo oſtẽdere ꝓpi ſt canda
cõtrariũ:qꝛ erat valde pulchꝛa nõ ſolũ coꝛpe ſed ẽt moꝛibꝰ lũ populi vitãdũ:⁊ eadẽ rõe no ẽ ꝑcuſſus lepꝛa cũ ma
UVñ interpᷣtat pulchꝛitudo ſᷣm hiero.ſicut de puero vallde ria:vt habet ifra:⁊ ꝓpi eandẽ ronẽ ſacerdotibus nõi⸗
pulchꝛo aliqñ dicit:hic ẽ pulcher maurulus:⁊ quaſi ſimili ponit penitẽtia publica. k¶ Uocãs aaron ⁊ mariaʒ
mõ de Johane baptiſta Math. xij. dicit arũdo vẽto agita ſegregati a moyſe:qꝛ repᷣhẽdẽdo eos volebat cõmẽdare
ta p cõtrariũ vel negatiue.De cã vero obiurgationis moy moplſen:ſicut pʒex ſequẽtib :⁊ cõmẽdatio alicui con/
ſi S ſephoꝛã:dicũt expoſitoꝛes noſtri ꝙ fuit:eo ma uenienti fit ĩ abſẽtia e q; i pñtia:vñ dicit Gꝛego. Sa⸗
ria ſoꝛoꝛ moyſi ⁊ ſephoꝛa vxoꝛ ei rixate fuerũt adinuiceyʒ piẽs cũ laudat ĩ facie flagellat i mẽte. l igs fuerit
ſicut accidere ſolet mulieribus:⁊ maria ſuꝑ hoc conqueſta int᷑ vos ꝓpheta.2d itellectũ hui cõſiderãdũ:qꝙ cogni
fuit aaron:⁊ ambo ſimul detulerũt q̃rimoniã apud moy/ ttio ꝓphetica quãtũ ad pñs ſpectat fit trib mõis. Uno
ſen: ⁊ ipᷣe ſuſtinuit ptem vxoꝛis ſue:ꝓpt qð maria indigna mõ ꝑ abſtractionẽ a ſenſib'exterioꝛibꝰ:vt in ſomno vl.
ta ꝓrupit in verba cõtra moyſen. Rab. ſa. dicit ꝙ cã obiur extaſi. Alio mõ ſine abſtractione tali:⁊ hoc fit duplicit
– moyſi fuit ꝓ ſephoꝛa vxoꝛe ſua: ꝓpi qð moyſes Uno mõ qñ ĩ imaginatõe fiũt aliq foꝛme virtute diui
eꝑpauerat ſe ab ea quãtũ ad thoꝝ:eo ꝙ frequent loquebat naꝛin qb' intellectusa deo illuſtratus inſpicit veritatẽ
cũ dño ⁊ ideo volebat eẽ paratus ſemp cuʒ vocaret a dño: intelligibilẽ ſupnaturalẽ. Alio mõ qñ ſine tali viſione

ad qð requirit᷑ mũdicia carnis etiã ꝑ cõtinẽtiã ab actuma imaginar ia ĩtellectus a deo illuſtratus cognoſcit intelli

trimoniali. Unde ⁊ dicũt ſancti ꝙ ſpus pphetie nõ tange gibilẽ veritatẽ ſupnaturalẽ:ſecũdus gradus ẽ altioꝛ p-
bat coꝛda ꝓphetaꝝ: cũ erãt depᷣſſa ex actu mr̃imoniali. Sa mo:⁊ tertius ſecudo:cuius rõ eſt:qꝛ ꝑ occupatione ſen
cerdotes etiã veteris legis dieb' qbus miniſtrabãt ab vxo ſuũ exterioꝝ: in actib ſuis intellectus diſtrahit: vt mi⸗
rib cõtinebãt: æ iſte modus loquẽdi conſonat textui:⁊ ſjm nus cape poſſit cognitionẽ ſuꝑnaturalẽ: iõ qñ exeun/
hoc exponit᷑ ſic: Locutaq; ẽ maria ⁊ aaron ↄtra moyſen ꝓ te tali occupatoe appᷣhẽdit ſR upnaturalis veritas eſt al⸗
pter vxoꝛẽ eius.qꝛ ſepauerat ſe ab ea quãtũ ad thoꝛũ ſine tioꝛ gradus:ſicut in cognitione naturali ille iudicatur
cauſa:vt eij videbat:iõ ſpᷣdit: c ¶ Ethiopiſſã.negatie vtłꝑ melioꝛis ingenij:ꝗ curis diſtractus appᷣhendit veritatẽ
cõtrariũ:vt ſit ſenſus:nõ ẽ ita male gratioſa ꝙ deberet ſe ſe itelligibilẽ i ille ꝗͥ nõ põt appꝛehẽdere niſi ſit ab omni
pare cũ ſit pulcherrima coꝛpe ⁊ moꝛib'.nec valet cã quaz tali diſtractõe ſegregatus. Et iõ ſecũdus gradus ꝓphe
aſſignat. ſ. ꝙ de frequent loquit᷑ cũ eo:vñ ſubdit: c ¶ Et tie qᷣ ẽ ſine abſtractione a ſe enſib': altioꝛ ẽ pmo: ſiliter
dixerũt:num ſolum ꝑ moyſen ⁊c̃.q.d.nõ: vnde ſubditur: tertiᷣ ẽ altioꝛ ſecũdo:ſic ĩi cognitõe nãli ille ẽ melioꝛis in
d ¶ MNõne ⁊ no.ſimi.ẽ locu.q.d.ſic: q tamẽ tenemꝰ legem

ab vxoꝛe. Si aũt q̃rat᷑ quõ maria ⁊ aarõ ſciuerunt ꝙ moy nuüt hebꝛei lraz iſta: ¶ Siqs fuerit cl. vlp ſonũ lo
ſes cõtineret ab vxoꝛe: Reſpondet Rab.ſa.ꝙ qñ holdad ⁊ quar ad illũ.p locutõeʒ iĩ ſõnio ĩtelligit᷑ pꝛim gradus ꝓ
medad ꝓphetauerũt in caſtris:vt dictũ eſt caplo pᷣcedenti phetie:ꝑ viſionẽ ſcòus:q ſut ĩferioꝛes vt dictũẽ. Ac ſi
maria ſoꝛoꝛ moyſi ⁊ ſephoꝛa vxoꝛ ei erãt ſimul ⁊ cum ru dicat dñns aarõ ⁊ marie:nõ attigiſt niſi ad iferioꝛes gra
moꝛ de ꝓphetia ipᷣoꝝ venit ad eas:ſephoꝛa dixit:ve vxo dus ꝓphetie m ¶ Eit no talis pᷣuꝰ me moyſes.qꝗ attigit
rib ee⸗ qꝛ extũc ſepabunt᷑ viri eaꝝ ab ipſis:ſicut marit gradu ſupioꝛẽ:⁊ iõ nõ debetis ĩ ꝓphetia ei vos eqpare
meus ſeꝑauit ſe a me:⁊ tũc maria dixit hoc aarõ: ⁊ ambo nec ĩ bonitate moꝝ:iõ ſbdit᷑: „A ioĩ domo mea

bis ſimilit ẽ locu: Quod ad eos: Audite ſermones In hebꝛeo babet

pulſi fuerũt petẽ

Mone ?no. ii n genij q veritatẽ ĩtelligibilẽ capit abſq; manuductone ꝑ
actus mr̃imonialis.q.d.ex hoc nõ habet cãm ſeperandi ſe ¶ xẽpla ſeſibilia:ꝙ ille qͥ indiget talib:ſcõm hy igit expo

ctunen ſc
torotictdi
litſeni ſch
nnd ſin

na Rogiſtn⸗
dlctg dcſi
ſitiin puen
ſrckru
acd Kapte
deu vlder gro
cmigmnatial⸗
denue ni
n lirtgi
umitnibl
multoeogt
Ononlitncoff
toſmi miand
—
ſodeici dir Nen
jlnubann
lmotoonecaſt
goleprsqhaſt
lljtun ad hoeg
mnckkloeut
lliuutſeaar.
ligerciuſſio
miynoſei
n Rpr
kütlmusſign
lnäſanaen
Dareurpi. e
decſirnni
ckpiln
Ncpon
Mralan ſit
Maonm
ſoſen
hop ppter fe
1utin poſtil

—

Terponimn
ſunrumi
ltcnimn deg

1
1
itn
1 Mi
prtin
benuhtt
1 Kſnn
chaſſgut
Rdiien
nmi i
inicinhon
1 asin
6 Prali
aunnim
ſapr gmon
Lan Aloiii
ines olcei
ann
geuſusluor
e ſacwothut
õ
solebetane
nidntio aliain
hidict Gelgo.
(Sost
aaidig
anfuni n
wy

eũ vi

4

ſideliſſimus eſt:nec i cognitione diuinoꝝ ſiles vos rpu

tabitis ei:iõ ſbdit: o ¶Oꝛe eniĩ ad os loquoꝛ ei ⁊ pa-

lã non ꝑ enigmata ⁊ figuras dñm videt.per hoc eni qð
dẽ palã ⁊cc̃.ĩtelligit᷑ tertius gradus ꝓphetie pꝛedictus:in

quo nõ requiritur aliqua uiſio imaginaria.per hoc au

tẽ ꝙ dicitur: Oꝛe
eni ad os loòᷣꝛ ei.
intelligit quedaʒ
ſpecialitas ⁊ di⸗/
gnitas ĩ iſto itio

z. Oꝛc᷑.n.ad oſ loqͥr ei. Pa
lã ⁊ ñ p enigmata:⁊ ſiguraſ
deũ uidet. Quare igit non

1 2
graun he⸗ timuiſtiſdetrahẽ ſuo meo
quẽtius ⁊ famili moyſi: Iratuſq; cõtra eos
ralicni iupnals abijt. NHubes quoq; receſ-
vitatem:tato ille ſit qͥ erat ſup tabernaculuʒ
gradus ẽ dignio: Et ecce maria apparuit cã

dẽs lepra q̃ſi nix. Cũq; re
ſpexiſſet eã aaron ⁊ vidiſſ

et iſte erat ĩ moy
ſe:tamen ſcõʒ he

bergs ns uicle di pfuſã lepꝛa:ait ad moyſen:
ꝙ dem fuit ſib Obſecro dñe mi:ne ipõas
Exo.xxxiij. Non nobis hoc pctm̃ qð ſtulte
videbit me hõ ⁊ cõmiſim: ne fiat hec qua/-
ut. Auginee ſi motua: ⁊vt aboꝛtiuũ qd
fuit ei in pꝛeſenti ðèYJUM
vita vidẽ dei eſſẽ

tiã:qdð accipit ex hoc qð dẽ hic: Palã añ per enigmata
u videt. qꝛ oĩs cognitio dei citra uiſionẽ diuie eẽntie
enigmatica ẽ:ſcõm ꝙ dẽ pᷣma ad Coꝛinth.xiij. cap. Ui
demus nũc per ſpeculũ ⁊ i enigmate:tũc ãt facie ad faci
em. vbi ãt ⁊ qñ fuerit cõceſſa mopſi talis viſio:nõ vidi
determinatũ ab aliq doctoꝛe. p ¶ Quare igitur non
timuiſtis ⁊c.q.d.qꝛ inter hoies ille qui eſt familiaris re
gi moꝛtali timet᷑ offendi furiarter mlto plus dz time⸗
ri offenſa amici mei. q ¶ Iratuſq;. Pic ↄñter põitur
peccati repꝛehẽſi pũitio:vbi pꝛimo oſtenditur indigna/
tio dei cũ dẽ: Iratuſq; contra eos abijt.ideſt diſparuit.
r Fnubes quoq; receſſit.nõ tñ eo mõ ſicut recedebat
in motione caſtroꝝ. s ¶ Et ecce Maria apparuit cã-
dens lepꝛa quaſi nix.iſta ſimilitudo nõ tenʒ q'tũ ad oia
ſed q;tũ ad hoc ꝙ candoꝛ niuis lucidus ẽ:⁊a cadoꝛ lucẽs
ſignũ eſt lepꝛe:ut hẽ Leuit᷑.xiij. t ¶ Obſecro dñe mi.
huiliauit ſe aarõ ex timoꝛe:qꝛ vidit ſoꝛoꝛẽ ſuã lepꝛa P. .
fuſa:⁊ ex cõpaſſione oꝛauit pꝛo eius ſanatõe. v ¶ Tla
mauitq; moyſes ad dñʒ. taq; imemoꝛ iiurie: memõ cle
mẽtie. x Si pr eius ſpuiſſet ĩ faciem eius.ſpuere in
faciẽ alicuius ſignũ ẽ cõtẽptus ⁊ indignatõis:⁊ iõ hic ẽ
ſenſus:Si pr̃ carnalis oſtẽdiſſet ei idignationẽ ⁊ repᷣhẽ
diſſet eã ſicut et ego feci:debuiſſet eſſe confuſa.vij SS-
at

multomagis dʒ eẽ cõſuſa de indignatõe mea. y Se
paretur.vij. diebꝰextra caſtra.eo mõ q̊ͥ lepꝛoſi eijc
de caſtris:vt dictũ ẽ ſupꝛa.v.ca. ¶ Et pplus ñ ẽ mo
tus:ex q̊l pʒ ipedimẽtũ itineris ex reuerẽtia ad Mariaʒ.
In caplo.xij. ubi dẽ i poſtilla. Ra.ſa.di.ꝙ cã obiur/
gatõis moyſi fuit ꝓ Sephoꝛa vxoꝛe ſua.
Atio Ra.ſa.in hoc loco itio pꝛima
in parte videt᷑ otinere ueritatẽ.ſ.ĩ hoc ꝙ moy
ſes ſeparauit ſe a Sephoꝛa uxoꝛe ſua q'tũ ad
hoꝝ ꝓpter frequentiam diuine allocutõis:quod ẽ ve
rũ ꝓut in poſtilla largius declaratur:ſed in hoc ꝙ iter/
pꝛetatur illud qð dẽ: Ethio piſſã:negatiue uel per oriuʒ
Aliter exponitur ab alijs:et melꝰ videtur.ſ.q Sepho⸗
erat nigra quaſi ethiopiſſa:ꝓut littera plane ſõat. Ma
dianite enim de quoꝛum natione Sephora erat ꝓ ma

eſt motus de loco illo: do
nec fuocata eſt maria.

gna parte cõmoꝛabantur in tentoꝛis:ſicut habitantes Ce
dar. vnde Abacuch in cantico: Uidutentoꝛia ethiopie: tur/
babuntur pelles terre Madian.⁊ ſic madianite pp caloꝛeʒ
ſolis denigrabantur. vnde ⁊ Auguſtinus ꝓut ponit᷑ in glo-
ſa:iMWadianite pꝛout in paralipo.ethiopes nũcupant᷑:⁊ cõ
tra eos pugnauit io/
„ ſaphat. Maria autẽ
ꝓijcit de vulua matris ſue. aſſignabat cãm ſepa
Ecce iã mediũ carnis eius tionis ipius moyſi a

1 „ ua vxoꝛe non all
deuoꝛatum é a lepꝛa. Cla- ſn vroenon al hen
mauitq; moyſes ad dñʒ di turpitudinẽ ſeu nigre
cẽs:De obſecro ſana eaʒ. dinẽ ipᷣius Sephoꝛe

iriiiir pfiſ:Sin 2 g. d. Si mo pſes pul
Cui rñdit dñſ:.Si pater eꝰ Puͤiſſet vrox i

ſpuiſſet i faciẽ illius: nonne

cienunns. no ſepaſſet ſe a thoꝛo illi
debuerat ſalti ſeptẽ diebuſ u ec hoe fecit qꝛ eſt
ruboꝛe ſuffũdi. Sepetur ſe ethiopiſſa ſcilʒ nigra
ptẽ dieb extra caſtra:⁊ po Auod Probandi
ſtea reuocabit᷑. Excluſa eſt ¶ ikr locutuj eſt de qſi

itaq; maria extra caſtra ſe/

. E A CaiI i dicere : ꝓpter ꝓpheti
ptem diebus:cqt populnõ

aʒ non eſt neceſſaria
ſeparatio ꝑpetua ab
actu matrimõiali:qᷣa
ſilr ſumus pꝛophete
⁊ nos ſicut ⁊ ille:tñ ñ
ſemp ſepamur ab il⸗
lo actu. In quo magis videbantur detrahere ipſi moyſi qꝙᷓ
ſi Sephoꝛa eẽt pulchꝛa:⁊ cum hoc ab ea ſepararetur:nam
ſcòm hanc ſniam in duobus errabant. Pꝛimo quia parifi⸗/
cabant ſe ipſi moyſi:qð erat manifeſte falſum.⁊ quia iudi/
cabant ſeparationem eius ab vxoꝛe ĩ deterioꝛẽ partẽ. vnde
ſequit᷑. Erat enĩ mopſes vir mitiſſimus ſuper oẽs homines
qui moꝛabant i terra:eo ꝙ patienter tolerabat huiuſmodi
iiurias.Et notãdũ ꝙ ex hoc poſſet ſumi rõ cõtinuationis
capłi huius ad imediate pꝛecedẽs:que quidem capla debẽt
cõtinuari ex hoc ꝙ dẽ. Locutaq; ẽ Maria. coniungit eniʒ
utraq; capla cũ dicit:Locutaq; ⁊c̃.Rõ ãt cotinuatiois ſeqᷓ
tur:qꝛ in pꝛecedẽti ca.fuit oſtenſa notabilr hũilitas ipſius
moyſi:in hoc ꝙ placebat ſibi vt totus pplus ei parificaret᷑ ĩ
dono pꝛophetie:ꝓut ibidẽ fuit ðclaratũ:in hꝰ ãt ñ ſolũ de
parificatione nõ curabat:ſed etiã detractionẽ fratꝝ q̃ magꝗ
itolerabilis ẽ: iuxta illud pſalmi:Si inimicus me' maledi
xiſſet mihi ſuſtinuiſſẽ vtiq;.humiliter ſuſtinebat.vñ i hoc
loco quaſi ↄcludẽdo de hũilitate moyſi dẽ: Erat eniʒ moy-
ſes vir mittiſſimꝰ ⁊c̃.¶ In eodẽ ca.xij.vhi d i poſtilla.At
nõ talis ſeruus me mopſes ⁊c̃. Additio ſcõa.

n verbis Marie ⁊ aaron detrahẽtiũ de moyſeñ

hiꝛ ꝙ equiꝑarent᷑ ſibi de bonitate moꝝ:dixer̃t eni
— ſolũ ꝑ moyſẽ locutus ẽ dñs:nõne ⁊ nobis ſilr
locut ẽ. in qb vbis nihil vẽ dici ꝓpe de bõitate moꝝ: ſed
tm̃ de dono pꝛophetie:⁊ iõ hoc ꝙ iterpõit᷑ hic: In oĩ domo
mea fideliſſimus eſt:exponẽdũ vꝛ de excellentia pꝛophetie
moyſi reſpectu alioꝝ:ð q̊ h ꝓpe Baf ſas q̊ ſciẽdũ ꝙ ñ ſo
lũ i dono ꝓphetie moyſes excedebat alios ĩ hꝙ oꝛe ad os
loquebat ei dñs:⁊ palã:⁊ nõ ꝑ enigmata ⁊ figurã deũ intu
ebat: ꝓut ĩ lr̃a hẽ:⁊ expõit᷑ ĩ poſtilla:ſed ẽt ĩ hoc ꝙ ipſe moy
ſes habebat reuelatões ꝓpheticas qñcũq; volebat vt patet
Nũeri.ix.ca.vbi dẽ:State ⁊ cõſula qͥd pᷣcipiat dñs.vñ qñ
cũq; itrabat tabernaculũ federis:ſtati audiebat vocẽ domi
ni loq̃nt ad eũ.vñ Nũeri.vij.ca.Cũq; igrederet᷑ moyſes ta/
bernaculũ federis ut cõſuleret oꝛaculũ:audiuit uocẽ.alij vo
ꝓphete nõ ſic:ſed reqrebat᷑ ꝙ ſe diſpõerẽt:ꝓut Ra.mo. de/
clarat ſatis bñ ĩ ſuo Deutro.Et iſta differẽtia vi inui h. vñ
de alijs ꝓphet dic:In viſione appebo ei uel ꝑ ſõnũ.q; non
er Eee A

ſep ↄtigũt qñ hõ ea appetit: de moyſe vo dicit: In oĩ domo

mea fideliſtim fuit: ille.n. qͥ aliq domo r̃putat fideliſſim

dimento ⁊c̃.

exponi debẽ de boni⸗
tate moꝛis:ſʒ de excel

lẽtia pꝛophetie adiũ/
gẽs ꝙ moyſes hẽbat
reuelationes ꝓphica,

qñcũq; volebat ⁊c.ſʒ
certum eſt talia ad lit
teralẽ ſeũ modicũ ꝑ
tinẽ:nec vẽ catholicũ
moyſẽ vltra dñũm no
ſtruʒ Jeſuz chꝛiſtum
extolle:q volũtatẽ ſu
az hũanã diuine vo
lũtati ſubiectã eſſe de
bẽ clare oñdit dicẽs:
Pat nõ ſicut ego vo/
lo:ſʒ fiat volũtas tua
ſm iſtã autẽ ĩutilẽ cõ/
mẽdationẽ moyſi di/
uina volũtas videret᷑
alligata:ſi qũcũq; vo
luit ꝓphetare potuit

Et ꝓbatio Burgeñ.
ad hoc ĩducta falſifi/

cat ſuã itẽtionẽ:qꝛ ad
ducit illud:State vt
cõſt ula⸗ qd pꝛecipiat
dñs. Ille.n.textus oñ
dit luce dari illuſtra

tiões factas moyſi po

tius depẽdẽ a diuina

volutate pᷣcipiente qᷓ;

a moyſi volũtate ob
audiẽte:vt pʒ recte in

tuenti litterã: et ſepe
ſupꝛa coꝛꝛecta ẽ exceſ

ſiua Burgenſis extol

lẽtia:qᷓ moyſen pꝛeter

imo ð intẽtionẽ littẽ
cõmẽdauit:vt i coꝛꝛe
ctoꝛio imediate pꝛece
dẽte:⁊ ĩ ? coꝛꝛectõio
capli. xxxiij. Exo.

põt igredi i illa

domo qñcũq; voluerit ſine impe
S ica coꝛꝛectoꝛij ↄ Burgen.

Nca. xij. vbi dẽ de fidelitate moyſi Burgeñ. n vlt

NRofectuſq; ẽ ¶ XIII.
pols de aſeroth: fixis
tetoꝛijs in deſerto pharan
Ibiq; locui ẽ dñiſ ad moy
ſẽ dicẽs: Mitlè uiros ꝗ cõ
ſiderẽt terrã chanaã:quaʒ
daturus ſũ filijs iſrl:ſinglol
de ſingulis tribub ex pᷣnci
pibuſ. Fecit möͤyſes quod
dñs ĩpauᷣat ðᷣ deſerto pha
rã miutens pᷣncipes viros:
q̃ꝝ iſta ſũt noia. De tribu
rubẽ:ſẽmua filium ʒechur.
ð tribu ſymeõ:ſaphat filiũ
vri. De tribu iuda:caleb ſi
liũ iephone.De tribu iſa⸗
char:igal ſiliũ ioſepꝛh. De
tribu ephraĩ:oſee filiũ nun
De tribu beniamĩ: phalti
filiũ raphu. De tribu ʒabu
lon:geddiel filiũ ſodi. De
tribu ioſeph ſceptri manaſ
ſe: gadi filiũ ſuſi. De tribu
dan:amihel filiuʒ gemalli.
De tribu aſer:ſthur filium
michael. Be tribu neptali
naabi filiũ napſi.De tribu
gad:guel filiũ machi. Hec
ſũt noĩa viroꝝ:quos miſit
mͤyſes ad cõſiderãdũ ter
ram:vocauitq; oſee filium
nun ioſue. Miſit ergo eos

Rofectuſq; ẽ pplo. Dic ↄñter pit᷑ ipedimentũ ex

tranſgreſſiõe exploꝛatoꝝ:⁊ bñ cõiũgitur pᷣcedẽti:
qꝛ ſiẽ maria peccauit vbis malis ⁊ falſis:ita ⁊ ex

ploꝛatoꝛes:⁊ diuidit᷑ in ꝑtẽ pncipalẽ: ⁊ icidẽtalẽ.ſcða pars ĩ

cipit.xv. ca. Circa pꝛimu pᷣmittit᷑ tranſgreſſio exploꝛatoꝛuʒ
ſcòo alioꝛum.xiiij.ca.Circa pꝛimũ ponitur pꝛimo exploꝛa
toꝛũ itineratio: 2 eoꝝ relatio:ibi locutiq; ſunt eis. Circa
iter exploꝛatoꝛum pꝛimo põit᷑ locus vñ receſſerũt de deſer
to.Ex hoc vẽ ꝙ retroceſſiſſet:qꝛ ſupꝛa.x.ca.dẽ recedẽdo de
mõte ſynai:pꝛio redeuit nubes ĩ ſolitudine Pharã.Dicẽdũ
ꝙ pharan ẽ nomẽ generale deſerti:ĩ q ſũt mita loca ðtermi⸗
nata:qͥ vn ẽ Aſſeroth.s.x.ca.accipit pharan ꝓ pma ꝑte
deſerti ꝓpe mõtẽ ſynai:hic ãt ꝓ vltia vſus terra ꝓmiſſiõij
Aſſeroth ẽ i medio.ſcõo ponit᷑ eoꝝ miſſio cum dẽ mopſi
b ¶ Mitte viros qui ⁊c̃. Circa qð ſciẽdũ ꝙ pplus icitabat
moyſẽ ad mittẽdũ exploꝛatoꝛes qui ↄſiderarẽt terrã ante ĩ
greſſũ coꝝ:ſm ꝙ hĩ Deu.pmo ca.Acceſſiſtis ad me omẽs

4. 2

atq; dixiſtis:.Mittamus viros qui cõſiderẽt terrã ⁊ re
nücient ꝑ qð iter debeamus aſcendere.hoc aũt nõ vide
bat bonũ ipᷣi moyſi:eo ꝙ dñs ei dixerat ꝙ eẽt eoꝛuʒ du

ctoꝛ:vt hẽ Exo.xxxiij. Nerũtñ ꝑ
ↄſuluit ſuꝑ hoc dñʒ:qui rñdit ei:

moyſes ad cõſiderãdã ter/

rã chanaã:⁊ dixit ad eos:

Aſcẽdite ꝑ meridianã pla/
gã.Cũq; veneritis ad mõ
teſ:ↄſiderate trã q̃lſit ⁊ po
pulũ ꝗ habitatoꝛ ẽ ep:vtrũ
foꝛtis ſit an infirmuſ: pauci
nũero an plures:ipᷣa terra
bona an mala:vrbes q̃les
murate an abſq; muril:hu/
m pinguis an ſterilis:nẽo/⸗
roſa an abſq; arboꝛibꝰ.Cõ
foꝛtamĩ:⁊ afferte nobis de
fructibꝰ terre.Erat aũt tpᷣs
qñ iã pᷣcoque vue ueſci pñt
Cũq; aſcẽdiſſet exploꝛaue
rũt terrã a deſerto ſyn vſq;

roob ĩtrãnb emath. Aſcẽ
derũtq; ad meridiẽ ẽ᷑t vene

rũt in hebꝛõ:ubi erãt achi⸗
mam ⁊ ſiſai:⁊ tolmai: filij
enach:nam ebꝛon ſeptẽ an
niſ añ thanim vrbẽ egypti
cõdita ẽ. Pergẽteſq; vſqʒ
ad torrẽtẽ botri: abſcider̃t
palmitẽ cũ vua ſua: quem
oꝛtauerũt ĩ vecte duo viri
De mal qͥq; granat ⁊ ð fi
ciſ loci illo tuler̃t:q appella
bꝰẽ neheleſcol.i.toꝛtẽs bo

tri:eo ꝙ botꝝ poꝛtaſſẽt ĩide

filij irl. Reüerſiq; exploꝛa

tione alioꝝ exploꝛatoꝝ qͥs videbat

impoꝛtunitatẽ ppli
Mitte viros ⁊c. ita ꝙ

fuit permiſſio ad
maluʒ ppli male
petẽtis:ſciebat.n.
dñs ꝙꝙ exploꝛato/
res peciperentur.
c ¶ Fecit moyſes
ꝙ iperauerat. In
hebꝛeo hi: quod
dixerat: qꝛ n fuit
pꝓpe pᷣceptũ ſed ꝑ
miſſio. it
tẽs pꝛicipes viroj
ſic nominant: qa
ꝓtũc erãt boni:ſʒ
poſtea fuerũt de⸗
tent uſq; ibi:
e ¶ Uocauitq;
Oſee filiuʒ Nun
ioſue. ꝙ ãt in pᷣce
dẽtib' vocatus ẽ
ioſue:hoc ẽ ꝑ an
ticipationeʒ. Rõ

autẽ qre moyſes

mutauit nomen
ei fuit:qꝛ moyſej
oꝛauit dñm vt re
uerteret᷑ cũ ſalute
coꝛpoꝛis ⁊ mẽtij:
qð ⁊ fem̃ ẽ:ut pa/
tet ex ſequẽtibus
iõ vocat ẽ ioſue
q interpᷣtatur ſa⸗

lus.cetera patent
vſ; ibi: ſ 2
venerũt in ebꝛon
In hebꝛeo habet
Et uenit i ebꝛõ.⁊

dicit Ra.ſa.ꝙ ſo

lus LCaleb iuit il/
luc ⁊ oꝛauit dñm
ſuꝑ ſepulchꝛa pa
trũ:vt dñs pꝛeſer

uaret eũ a decep/
iã incliatos ad ma/

lũ.Et hoc accipit ex hoc qð hẽ ioſue.xiiij.vbi Caleb di
xit ioſue:Jurauitq; moyſes i die illo terrã quã calcauit

pes tuyerit poſſeſſio tua.Et ſeqᷣt ib
7 tradidit ei ebꝛon ĩ poſieſſion?. gg

idẽ. Bidixitq; ioſue
ã Won ſeptez

ãnis ⁊c. Hoc ãt iterponit᷑ ad rũdẽdũ tacite qõni:qꝛ im
mediate fecerat mẽtionẽ de filijs euach qᷣ erãt gigãtes:?
¶Thãnim egypti ciuitate cõmoꝛabãt᷑ gigãtes ppter qᷣ
gigaãtes Tithannes vocati ſunt:iõ poſſet aliq mirari
2 querẽ maxie ueniẽs de egypto ſicut erãt filij iſr: qũ
ebꝛon eẽnt gigãtes:iõ dic ꝙ ebꝛon fuit edita añ Tha/
nim:q̃ſi dicẽt:ñ ẽ miꝝ ſi ibi habitãt gigãtes:qꝛ ebꝛon ẽ
ãtidoꝛ ꝓpindoꝛ tꝑè diluuij qᷓ Thanim in vigebat

natio gigatum. h ¶

tri. Cã huius noij expꝛimit᷑ in lr̃a:⁊ patʒ. i

Peꝛgenteſq; uſq; ad toꝛ:entẽ Bo

Reuerſi

q; explo. terre poſt.xl.dies.dic. Ra.ſa.ꝙ mar tps ſatl
requirebat᷑ ad ꝑagrãdũ tãta terre ſpacia: ſed dominus

alnterdif
ſo l nosn
ſinumnittan
nusinterraz,
noleuintbi
böditiupnin
rüanemopn.
itſnehiimol
bor upeut
unnioneſii
Gnittoe en
Ntnug orde
ſtspoſenide⸗
rhinodetifl
dannanriici⸗
ſegſoraiful
danberngt
Clinet corda au
laiin aeden
Uungidirendo
ncadellapſe⸗
nöͤmonent odn
Pand amore
ſelhimagsa
atnioſace⸗
Nffllluezot
ldi n
Alurx ſnſ/
ſrtycbef p
Nneller.
Soniench
tggntam.
0(rnrlehbe
Utrin merdt.
hieppünpimd
feirät: qais he
bitabatipant
ſua ingreſſi ena

iypr tenrirppt

flai Analerb
lioonoleſ ſue⸗
un hef .
e (a⸗

uuſſonorgt

Wpnen ci⸗
inetliſ
6aliupe
wiglinc
blinie
Ahaiümen
Küöchſint
ſunnirginnn

Bpchtſt
ſnuni
Mrüh
Mich
b

r
bieheign
unmeß
i inſt
nutut w
furennt
ouuidinſ
onntiiſii
opoꝛitni
grliu
rer ſinuibis
poct ole
nuntaur

.
buini⸗
.

nn patet.
gbe ſS

naütincn
nnched bit
Enaniich
r ag ſ
ſuatbinn l
luezouutdin
S
mͦntdioiſ
umtcis dan
inclaosdit
miquicil
Biait
flchwoin
neir oian
bqcirge

4
Oe i

—

bꝛeuiauit:qꝛ diſpoſuerat differre igreſſũ terre pmiſſio

nis ꝑ.xl.ãnos ſᷣm nũeꝝ dieꝝ quibus

loꝛatoꝛes con

ſiderauerũt terrã:vt hẽ ca.ſequẽti. k ( Tocutiq; eis.
Dic ↄñter ponitur exploꝛatoꝝ relatõ cũ dẽ: l Een
mus in terraʒ ad quãa miſiſti nos:q reuera fluit lacte ⁊

melle. quia ibi eſt

abüudãtia paſcuo
rũ ⁊ nemoꝝ in qͥ
bus apes mellifi⸗
cãt ſine hũano la
boꝛe. Inceperunt
narrationẽ ſuã a
cõmẽdatõe terre
ut mag credẽt eij

pplus poſtea ĩi de

trahẽ o de ea: ſic
detractoꝛ aliqñ i⸗

cipit a cõmẽdatõ

ne ꝑſone cui vult

detrahere:ut ꝑ ta

lẽ comẽdationeʒ
iclinet coꝛda au/
diẽtiũ ad creden-
dum ꝙ i dicendo
mala de illa pſõa
nõ moueat᷑ odio
ſʒ vitatl amoꝛe:⁊
ſic ſibi magis cre⸗
dat᷑:⁊ iõ ſbdider̃t
difficultates obti
nẽdi terrã illam
cũ dꝛ: m ¶ Sʒ
cultoꝛes foꝛtiſſi⸗

mos hʒ.qbꝰ ñ po

terim reſiſtere.
n¶ Stirpẽ enach
ideſt giganteam.

o ¶ Amalech ha

bitat in meridie.

hũc pplm pꝛimo
recitãt: quia ha
bitabat ĩ parte ꝑ
quã ingreſſi erat
7 vt terrerẽt pplʒ
iſrl:cui Amalech
alias moleſt fue/

rat: ut hẽt Exo.

xvy. p a/
naneuj vo moꝛat᷑
iuxta mare ⁊ cir/
ca fluẽta ioꝛdaij.

q. d. p iſtas ptes

nõ ẽ igreſſus poſ
ſibilis pꝑ aqᷓs: et

toꝛes tre pꝰ q̃dragĩta dies
regiõe circuita: venerũt
ad moyſẽ ⁊ aarõ: ⁊ ad oẽʒ
cetũ ſilioꝝ iſrl in deſertum

phara:qð ẽ i cades. Lòcu Vtinã moꝛtui eẽm i egyp

tiq; eis ⁊ oĩ mliitudini oñ/
derũt fruci fre:⁊ narraue/
rũt dicẽtes:Nenim ĩ terrã
ad quã miſiſtis nos:que re
ua fluit lacte ⁊ melle:ut ex
his fructibꝰ cognoſci põt:
ſèd choꝛes ſoꝛtiſſimos hʒ:
⁊T urbes grãdeſ atq; mura
tas.Stirpẽʒ enach uidimꝰ

ibi: Amãlech habitat ĩi me Quò audito moyſes ⁊ aa

ridie:etheus:⁊ iebuſeus:et
amoꝛe iĩ mõtãis. Chana/
neus vᷣo moꝛat᷑ iuxta maf̃:
⁊ circa fluẽta ioꝛdanis. Int
hec caleb ↄpeſcẽſ murmur
ppli ꝗq oꝛiebat᷑ ↄtra moyſẽ
ait:Aſcèndam ⁊ poſſidea
mus terrã:qm̃ potimꝰ obti
nere eã. Alij ůero ꝗ fuerãt
cum eo dicebãt:Nequaqᷓ;
ad hũc pplin valem aſcen
dere:qꝛ foꝛtioꝛ nobiſ ẽ. Dè
traxer̃tq; tre quã iſpexerãt
apð filios iſrl dicẽtes: Ter
ra quã luſtrauim:deuoꝛat
habitatoꝛes ſuos. Popu/
lus quẽ aſpexim: ꝓcẽ ſta/
tur e.Ibi ůdimꝰ mõſtra qᷓ
dã filioꝝ enach de genere
gigãteo:ꝗbus cõparati q̃ſi
locuſte uidebamur.XIIII

ex his fuit territ᷑ pplus ⁊ incepit murmurare ↄᷣ moyſẽ

—

Et iõ caleb ꝗ fuerat ſidelis ĩ hac miſſioe ad repmẽdum
murmur ppli ⁊ timoꝛẽ dixit: q Ats.

7 poſſi.terraʒ

qm̃ ha abstinee eam.valde faciliicum dei adiutoꝛio.
r. ¶ Alij

¶ Ali vo q ſuerãt cũ eo.excepto ioſue. S¶¶ Detraxe
rũtq; terre.ñ ex ſterilitate:qꝛ ↄriũ dixerãt:ſʒ ex mõbida
⁊ peſtilẽti habitatoe:ita ꝙ hoies nõ pñt ibi diu viuere:
iõ dixerũt: t ¶ Terra quã luſtra. deuo. habita.ſuos.
dicit Ra.ſa.ꝙ ĩ illa terra viderũt i q̃libet villa hoĩes ſe

peliẽtes moꝛtuos:qð dñs faciebat ad bonũ filioꝝ iſrł:

vt pauci remanerẽt ad pugnãdũ cũ eis:⁊ ipſi exploꝛato

res retulerũt ad malũ ppli iirt. v ( Ibi uidimus mo⸗

Wiume.

toꝛꝝ eius.

ſtra qᷓdã.i.hoĩes vltra quantitatẽ naturalẽ alios mirabilii
excedentes:ut ſic filij iirl terrerent ex cõditoe terre ⁊ habita⸗
Quibus ↄparati quaſi locuſte videbamur.
modus loquẽdi ẽ hypbolicus:⁊ ſᷣm vitatẽ hoibuj timetibꝰ
aduerſarij ſui videntur eis multo robuſtioꝛes qᷓ; ſint in ue/
ritate:⁊ trepidat vbi

So Astior. K. AII.
Bit᷑ võciſerãs oĩis tur · Sit. Py rraͤl⸗
ba fleuit nocte illa: t goſnone ex
murmurati ſũtↄira moyſẽe pic ↄñi põit traſgreſ

⁊T aarõ cũcti filij iſrl dicẽteſ ſio alioꝛum: et pᷣmo

qytum ad eoꝛum de/

to:⁊ nõ in hac uaſta ſoluuu⸗ Srionei fn zdcn
dine. Atinas peam: æ nõ i ccct moe Lircn pnuz
ducat nos dñs ĩ terrã iſta,ʒ ponit᷑ dcã trãſgreſſio
ne cadam gladio:⁊ vxõeſ ⁊ trãaſgreſſionis puni
ac liberi nfi ducãt captiut. CoꝛibiEr diri dus.
Hone mell reuerti l egy- Ger vdis erpiotato⸗
ptũ. Dixer̃tq; alt᷑ ad altex rũ fuerũt territi ⁊1 de
Cõſtituamꝰ nobis ducem ſperati de Gsſerutone
4 deo libt 1
T reuertamur inegyptum. vere⸗ Pewe Präpett
Re in vba murmuratio/
ron ceciderũt ꝓni in terraz nis:a iõ dĩ: Et mur/
coꝛã oĩ multitudiĩe ſilioꝛu, murati ſũt ⁊c. D pe-
iſrl. At uůͦero ioſue filo nun: — ze
Tq ůaleb ſil iephone:qui ⁊ ænon in hac vaſta ſo
ipᷣi luſtrauerãt terraʒ:ſcidẽé litudie. In hebꝛeo hĩ
rũt veſtimẽta ſua:⁊ ad oẽz Uel i hac ſolitudine
multitudinẽ ſilioꝝ iſrt locu monui eemus r hoc
ti ſũt. Terra quam circuiu dlesifra eoge aſi
m'ualde bõa ẽ̃.Si ꝓpitiuſ cut locuti eſtis audiẽ

te me:ſic faciã vobis

ſuerit dñs:ĩducet nos ĩ eã: e:ſic
ſolitudine hac iace/

⁊ tradet humũ lacte ⁊ mel

Fe3 tal . büũt cadauera ur̃a. 3
le manãtẽ. Molite rebelles in uerba rebelliois di
ee tra dnm:nẽq; timeatis centes:conſtituamus
pplin terre hꝰ:qꝛ ſiẽ paneʒ: nobis ⁊c̃. c ¶ Quo
lua eos poſſumus deuoꝛar audito morſes 2 1
NReceſſit ab eiſ oẽ pꝛeſidiũ: erm keun
dñs nobiſcũ ẽ. NMolite me/ iraſceretur: ⁊ ut furia
tuere. Cũq; clamaret omĩſ populi frangeretur.
multitudo:èt lapidib' eos d be
uellet oppꝛimere. Apparu lentes de tranſgreſſio

it gloꝛia domini ſuꝑ tectuʒ ne populi ⁊ 8 afflicti ·
one moyſi. e Sci
l derũt ueſtimẽta ſua.
in ſignum magne triſticie:⁊ habetur ſimile in pluribus lo
cis ve. ac.no.te. f¶ Nolite rebelles eſſe contra dominũ:
tum quia rebellando Moyſi rebellabat deo cuius erat nũ
cius:tum dui DrNinn⸗ precepeat eis ꝙꝙ irent ad ren
miſſiõis:⁊ ſic ĩ ãt ei in ꝑſõa ꝓpa. (iea⸗ c.ſ
ane poſſumeos deuo.i.abſq; vlla Plfichuit⸗ b (Re⸗
ceſſit ab eis oẽ pᷣſidiũ.qꝛ vᷣtute diuia erãt tioꝛe ꝑcuſi: ita ꝙ
non remanſerat in eis conſilium ⁊ virtus reſiſtendi:ſed qᷣa
populus ita erat deſperatus ꝙ non recipiebat admõitionẽ

igeo voluerunt ſe conuertere ad occiſionem: vnde ſubduur

i¶Et lapidibus vellet eos oppꝛimere:ſcilicet Moyſen et
Aaron ioſue ⁊ caleb. k uir gloꝛia dñi ad ðfeſionẽ
u 2

„ „ ⸗„ –
.
2 DW

¶ Liber

ee . IgιÜ1rit oſ Pic péit dicte trãäſ tã generatõeʒ contingit prej uidere filios ſuos:⁊ econ- eudinunn
eſtomnd ag ce q Seni duſ Hi mirdictekzaſ eſo⸗ ſic fü ut ſeguenter fiunt imitatoꝛes paterno⸗ ilnni
pene relaxatio quãtũ ad vnã ptẽ:ibi Dixitq; dñs.Circa pp rũ agumee ePfeiunalerra eis: quando vident dan
mũ igitur pꝛimo ponitur trãſgreſſiõis repetitio bꝛeuit cuz pẽas eoꝛi. Reimine erne ercata ppli cc.l.qꝗ. iſtniu
vi: 16 E oixſ disad morſe: viqd detra mipi popul d. totiẽ) ⁊ tã grauit te offẽ ert: Hõõ une⸗ ln
iſte. q. d. ab exitu de „0 S APe fig win
inceperunt: ” Üł— , „ doñs. Dic ont po- „n
5 Erocile tcantt⸗ feden cũci uidẽtibꝰfilijſ iſrł doöͤmin: Dimiſi iüxta vbũ nitur pene relaxa ſentonn
nuaucrũt uſq; modo &t dixit dñs ad moyſẽ. Atuũ. Nio ego:ct iplebitur te Ftua pnan mnentfit⸗
mANnouis ie quo detrabet mibi ppls glia dñi vniuerſa fra. Attů fCDimiſiiuxta ippini
gnij qᷓ ſuerũt tĩ mira iſte: Quouſq; ñ credent mi mẽ opmẽs hoĩes q uiderũt vbũ tuũ. ⁊ bñ di nnc ,
bilia ꝙ peberet crelẽ hi ĩ oĩbſignis q̃ ſeci coꝛa maieſtatẽ meã:⁊ ſig q feci ĩ cit iuxta: qꝛ ñ to 1 Uuaui
eis. n Feria iguur eig: Feriã igit eoſ peſtilẽtia egypto:⁊ i ſolitudie:et tẽta wnctbaini „* iiſmine
Foen eig erin , atq; cõſũma:tẽ at ſaciã pꝛ uerũt me iã ꝑ ðcem uices: leret totũ pph ſil⸗ unpfote
rũ dixit: qꝛ loqdpatur cipẽ ſuꝑ gẽtẽ magnã:⁊ foꝛ nec obedierũt voci mee: ñ iõ ſbdit: 61i Fntſſium
ſm demerita ppli: ut tioꝛeʒ q;ᷓ hecc.Et git moy uidebũt frã ꝓ qꝗ iuraui pa ego. mocus ẽ hinſuin
ſit ſeſus meruerixxt. ſes ad dñʒ: At àudiãt egy tnb eoꝝ:nec qſq; ex illiſl q enele auiei⸗ . pe, e
den 4 ſaoer pꝛimu: 5 audierũt ꝙ tu dñe in alio ſpũ ſecuſẽ me:ĩducã ĩ am:ſic uerũ ẽ ver nnnch ſat
facerẽ ⁊ iſtud a: da ¶pplo iſto ſiſ:⁊ facie videan tfrã hanc quã circuiuit:⁊ ſe Riimeiide ni ve en
m lat moſes ad Ad faciẽ: T nubes tua pꝛote mẽ eiuſ poſſidebit eã. Am̃ mul ideo iübdit: e
auertédũ iraʒ dei: ne gat illos: ⁊ i coluna nubis amalechites chananeus b ¶¶Et iplebitur ſiionetſe
ppls totalit delẽtur:? pcedas eos ꝑ diẽ:⁊ ĩ colun hitãt in vallibꝰ:cras moue glõia dñi vniuer tadſl3
ad h allegat blaſppye na ignis ꝑ noctẽ:ꝙ occide te caſtra:⁊ reuertimi in ſoli ſa terra i.per fcã ſueit fline
miã nois dei ſi hoc fi s tãtã mititudinẽ qſi vnũ tudinẽ p uiam mariſ rubꝛi. mirabilia que fa 1cllchfl
a dice qCiran ris tata mitltudint dſt nu ituclinep ulan narii rubdi. ciz imnrroqueͤe nidit
diãt egyptij qti dict hoĩiem: ⁊ dicãt:HNõ potat ĩ Locutuſqʒ ẽ dñs ad moy ppliʒi ra pꝛomiſ- nrthen
ſi hoc fieret: veiret ag troducẽ ppli in trã ꝓ q̃ iu ſẽ ⁊ aarõ:dices Aſq;qᷣ ml ſa diuulgabit glo lep iun
eoꝝ noticiq: a tũc itẽꝭauerat iccirco occidit eos titudo hec peſſia murmu r in ole Mel nͤr Miattonii⸗
dere n euz blaſe bei ĩſolitudine. Magnificet er rat contra me. Querelal fi ſepyde ſiecanioe e 6
liculpa. r (Erba go ſoꝛtitudo dñi ſicut iura lioꝛum iſrael audiui. Dic ioꝛdanis ⁊ ſbuer- zützt⸗
bitatoꝛej terre huiuj. ſii dicẽs:Dòminꝰ patiẽs et ergo eis.Aiuo ego ait do ſſone hierico et ſi auinnl
i terre chananeoꝛuz multe miſericoꝛdie:àufere/ minus:ſicut locuti eſtis au milib Alaai tñ oenhoin
ad qu ibt a iput᷑ti iniqtatẽ t ſcelera: nuᷣllũqʒ diente me:ſic faciã vob. In poe neelligatur lunmk
pulũ de egypto: ñ tñ tas pctã patꝝ i filios in ter dauera veſtra. Omẽs qui delſcẽdit ð illo po (Krir
ltroducẽ ĩterrã ꝓmiſ tiaʒ ⁊ q̃rtã generatõeʒ. Di numerati eſtis a vigiti aniſ Puls ver duem Giiicnin
ſa:g: ſotioeeſt i eiui mittè obſecro pccẽ̃m popli ⁊ ſupꝛa:⁊ murmuraſtis cõ glia dfi. S nſnrſio oo,
bua ve erahl tui hy: ſcᷣm magnitudinẽ tra me:non intrabitiſ terrã tamen. Dicconſe lrre .
ð d: Nlõ porat itro miſericoꝛdie tue:ſic ꝓpiii ſuper quam leuaui manuz, quenter ſear igitihhtin
ocluct fuiſti egrediẽtib de egypto meam ut habitare vos ſa- anen o Pr b⸗ laͤn
gnuea i uſq; ad locuͦ iſtͦ. Dixit cerem: paeter caleb ſilium aa coitatam geli
do pplm iſtũ ad iraʒ l “ M dicens: es
qua ei ꝓmiſiſti:qð ñ ho.q vi.ma.meã

⁊c᷑. pꝛopter que debuiſſent mihi credere ⁊ obedire.
I¶ Et tẽtauerũt me iaʒ per decẽ uices. ſemel añ egreſ
ſum de egypto Exo.v.2 in receſſu Exo.xiij. tertio i de
ſerto ſur ad aquas marath Exo.xv. q̃rto in murmur

poſſet fieri:ſi iſte populus penitus deleretur:qꝛ non remãe
rent reliquie ex ipſis. t (¶ Sicut iuraſti dicẽs.li dicẽj no re
fertur ad litteram imediate ſequentẽ:qꝛ non ſunt verba do
mini ſed moßi i. vñ ⁊ ſimilia uerba dixit moyſes dño Exo.

xxxiiij. ca.ſed refert ad iuramẽtũ dei factũ abꝛae:SGeñ.xxij. pꝛo deſectu carnium:t hic ca.xj.quinto plus colligen
ca.ubi dẽ ſic:Per me metipſũ iuraui dixit dominus.⁊ ſemq do de mana⁊ ſeruando uſq; mãe:Exo.xvj.ſexto ĩ Ra- uuuten
tur: Poſſidebit ſemẽ tuum ⁊c̃. v ¶ Dominus.per omni phidim pꝛo defectu aque:Exo.xvij.ſeptimo in bflatoe i Uln⸗
um gubernationẽ. x ¶ Patiẽs. ꝑ penitẽtie peccatoꝝ expe uituli: Exo.xxxij. Octauo ex impatiẽtia laboꝛis. ut hic Reni
ctationẽ. y ¶ Et multe miſericoꝛdie.per pene relaxationẽ ca.xj.in pꝛincipio. Nono ex concupiſcẽtia ſapoꝛij: nie i Collan
3 ¶Auferẽs iniqtatẽ i. pccã fcã ↄ ꝓximũ. a ( Et ſcelera. ri.xj.Decimo ex deſpatõe ĩ hoc loco. Cetera patẽt vſq; 4 nicom.
contra deũ. b ¶Nullũq; innoxiũ derelinq̃ns. quia omẽs ibi: m. ¶ Oẽs q nu. eſtis a.xx.an.a ſupꝛa.Ex qͥ pʒ ꝙ gflinn
contrahũt pccm oꝛiginale:⁊ adulti cũ hoc ſaltem veniale. illi qͥ erãt mioꝛis etatj ñ icurrerũt hãc penã:ſilr· nec filij lrpuze⸗
e ¶ Qui uiſitas peccata patrũ in filios c.qꝛ uſq; ad quar leui:qꝛ ñ fuerũt numerati a.xx.ãnis:ſed pꝛimo ab vno —

n

Mümünti,
rinrgin
Mhinit
miubepi,
bmiß
oͤſpci: D
weo nachi
ſnidur⸗
iſnleſinen
iyppſii
gümuhſſi
mirumii
unani
wüͤpni
mnulople
göudiimue
ſaumiti
miwblugt
ci inmddtin
tipont
zouulgebeg⸗
u nwis ma N
nucgſitenm.
oe ſclati
lanis //bury⸗
ehinwer/
y NMuia
muünng
Wwtichrn d
wihſ
Cältdlon
ogecum

dd

ndii i
–
Aunme ileun
gari

n

¶ Mume.

+☛ 40 8 *

maæſe: ut dictum ẽ S ij. cap. Et nũerati ſunt a.xxx.an
nis ⁊ ſupꝛa:ut dcʒ ẽ.iiij.ca. n ¶ Paruulos ãt ueſtroj.

Hic determiat᷑ pẽa itũ ad illos ꝗ erãt ifra.xx.ãnos:qꝛ

lʒ nõ fuerit ĩ deſerto moꝛtui:tñ retardati ſũt ab igreſſu
ire ꝓmiſſionis:pꝑ pctã patꝝ ſuoꝝ.xxxix.annis:⁊ hoc

lationẽ noſtrã: Sicut iuraſti dicẽs.in hebꝛeo hẽ:Siẽ locutꝰ

ẽ dicẽs:ꝓpe refert ad lr̃am imediate ſequentẽ que fuerunt

vba dñi docentis mopſen vias ſuas:vt dem eſt.Et notadũ

ꝙ in hoc loco de patꝝ meritis moyſes non fecit mentioneʒ
in ſpeciali:ſicut in peccato vituli dixit ſupꝛa.xxxij.ca. Me⸗

ẽ quod ſubditur: mẽeto Abꝛaã ⁊ Iaac
o ¶ Filij vri ua/⸗ . „ ſeruoꝛuʒ tuoꝛũ. Nec
gi erut in deſerto iephone:⁊ ioſue filiũ nun. terrã.Locutuſq; ẽ moyſeſ in generali:non eni di
EHH NParuulos ãt vr̃os de qui vniuerſa ᷣba hec ad oẽs fi- xits iiceſadlsmi
egypto q iã trãẽte b dixiſtis ꝙ pᷣde hoſtibuſ os iſrł⁊ luxit ppls nimis. iusro e:qꝛ i hoc loco
rat cõputat ĩ iſtis foꝛẽt:introducã ut uideant Et eccemane pᷣmo ſurgen diuinis tm miſeratio
Ei And trã q̃ᷓ uobis diſplicuit. e tes:aſcẽderũt vᷣticẽ montis nibus in tebarur⸗ nõ
ut foꝛnication ſarehiti rerũt: . aute meritis patrum
ratoꝝ: ueſtroꝝ ꝗ/ uudlie. Tili) urt erut uag 1 en hoc loco: Miſeratoꝛ
b'receſſiſtis ⁊ do deſerto ãnis q̃draginta: ét locutus ẽ: q; peccauimus. z miſericoꝛ) qꝛ utipᷣ
mino:ſicut foꝛni poꝛtabũt foꝛnicationeʒ ve Quibus moyſes: Cur ĩqt dicta additõe ſuit ex-
catrix a legiuno ſtrã:donec ↄſumãt cadaue trãſgredimi pᷣbum dñi:qð poſitũᷣ Bon ouoev
enutrt le ra patꝑ i deſerto: urta nſe vobiſ n cedet ipſperum? pomniiilialt0 os
ratoꝝ:cuʒ ſbdit: deraſtis terrã.Anni ꝓ die iĩ min vobiſcũ:ne coꝛuatis pꝛoducit᷑ de nõ eẽ ad
1 Moꝛtui ſũt putabit᷑.Et q̃draginta ãniſ coꝛã inimid ueſtris. Ama/ cẽ: qð pertinet ad mi
do naeſ ſtins ι recipietis iniqtates ueſtrafſ lechites chanane añ voſ Cadcrftnde name
rẽ alioꝝ ex ſeten · T ſcietis vltionẽ meã. Qm̃ ſũt:quoꝝ gladio coꝛuetis ibi ſuit expoſitũ: d ꝗ
tia dñi. S Do⸗ ſic locuſſũ:ita faciã oĩ mul ceo ꝙ nolueritis ageſcẽ do/ bus ad pñs moyſes ñ
ſue at filius nun titudini huic peſſime:qᷓ cõ mino:nec erit dñs vobiſcũ ecit mẽtionẽſʒ pmo
ah lepyo ſurexit aduerſũ me. In ſo At illi ctenebꝛatiaſcende iploaabarnattain oi⸗
ſe ger boe dat lltudine hac deſiciet:⁊ mo rũt in uerticẽ montiſ. Arca irã dei uidebat egs
telligi ꝙ ſucceſſen rietur. Igit omnes uiri s ãt teſtamẽti dñi ⁊ moyſes eos ſic accẽſã: oẽ ſi
rũt eis ĩ heredita miſerat moyſes ad ↄtẽplã nõ receſſerũt de caſtriſ.De mul miabat᷑ coſumẽ:
te:qꝛ pꝑp petm̃ eo qũ terrã:⁊ ꝗ ruerſi murmu ſcenditq; amalechites et vñ dixit: occiderij
rufil ipoy ſue⸗ rare ſecerat Jeu oem mul⸗ chanan.g babitabant in tͤtu multitudin ãſi
rũt pꝛiuati hẽdi p ꝰ· ¶ Meiec⸗ en dem mul⸗ „. —„*— yVrvũ hoiem. vñ moy⸗
tate in tra pmiſſi titudinẽ:detrahẽtes tre ꝙ mote:⁊ pculies eoſ atq; cõ⸗ ſes ĩ hoc loco non vẽ
onis:⁊ hoc iuſte eẽt mala:moꝛtuiſũt atq; p cidens: perſecutus eſt eos peetiuiſſe relaxationẽ
4 rrcott cuſſi ĩ cõſpectu dñi. Joſue uſq; hoꝛma. (L·xv. oeintaen dint⸗
da ere ganife⸗ it fllius nun: ⁊ caleb ſilᷣ ie Ocutus eſt dominus nan et gpeta coꝛum
¶ Et ecce. hic phone vixerũt: ex oibus al- lad moyſen dicenſ. Co noſimul fuiſſet puni
conſeqnt ponitur prexerãt:lad cõſiderãdam qre ad ſilios iſrl: ⁊ diceſ ad ta ſed ſucceſſiue: vnö
trãſgreſſio popli SðDMDẽ ́JMU dicit: Qui uiſitaj pec
ex pᷣſũptõe:qꝛ ſiẽ — cata patʒꝝ i filios. vñ

pꝛius ad mãdatũ dei ire noluerãt:ita poſtea ↄð volunta
tẽ dei ⁊ inhibitionẽ moyſi ire volebãt:a pʒ lr̃a uſq; ibi
