coꝛpis ſui: ſiẽ de btã agnete legif: ⁊ qñ ſara dicebat age

icta tũc pcutiebat ? ſic
&k ¶ Hocauitq; pharao abꝛa
⁊c. ꝑ reuelationẽ eni ſciuit ꝙ ſarai eẽt vxoꝛ eo ⁊ ꝙ fla

2

gellabat ppt ep detẽtionẽ. ſeqt: l Accipe eã ⁊ vade.

lo:vt pcutet pharaonẽ plaga

m dixit ei: terra coꝛã te ẽ vbicũq; t i placuerit habita
ſiẽ dixit abimelech rex Berare:vt hr. j.xx. ca. ſciebat ei
pharao egyptios eẽ luxurioſos: ꝓpi qõ abꝛs no hollet
hitare ſecur ĩ terra egypti cũ vxoꝛe ſua. m Pꝛece

ad ↄducẽdu eu ſecure donec eẽt extra tra ſuã

ne aliq moleſtia ſibi vel vxoꝛi ſue vel familie inferretur
uſdã vnguentis 7 varis! is vte dre Un ca. xij. vbi oẽ i poſtilla: E
gis cubiculũ tranſibaãt:⁊ infra tantũ tẽpꝰ ſperabat de dei W

edere de terra tua.i.
de chaldea. dditio pyma.
On vẽ rõnabilit dictũ vt cũ dñs dixit abꝛae
Egredere de terra tua itelligat de chaldea:ſicẽ

—

nec dicendũ ẽ abꝛaam fuerit in chaldea nat/ conſtat
pertinebat ad Cham filium Noe ⁊ poſteritatem eius

vbi Nemroth regnauit:vt ſupꝛa capitulo.x. Abꝛaam

autem deſcendebat de Sem: cuius ſem poſteritas ha

regi egypti. tunc

ꝛopt ſarai. in hebꝛeo hi: Pꝛopt

unoe
coſt 9 N
nen

lhoclo⸗
ſliginet

*
rutd
loeoybinea
bꝛuvan⸗
cto of.
noſorte
pemul
üzbinni⸗
ſuriem
Pürtoet

dick Lhr

gainoie
niu Ergti
ncligtde⸗
nuusus
ſicdepee⸗
(esn vi
uaedin⸗
nsopor

Vwrͤc

Woyp
denmpo
Aramert
tburiul·
lurung
ſaudini
glorwer
depren
olumtci⸗
Kealnoere
hummigi⸗

chigecol

Nneop.abꝛ
ſtusfuitech
pal. Ego
miawra
mhrdine
ihwine⸗
ſoninof
ncpn
nſinu
ltgizie
nſahen
dnceſn
lanank

lnde
eni
ſhſter
Cieg

ſuulic

n
ADbrrn!
Ghn
mhüß
ſaltedl
nda
nn
Mbi
. eſalr
ädin
)äfkän
oſrghen
I Mmasa
dirasgen.
Sür
. nrnfen
Wnssg
ſliſag
„ lihübrri
NTNGN
bbpicen
giͦimi
nömnmimt
igigoctin
dispharoegen
zü bömit i⸗
in ſtſen!
riniiſeafuun
ä
Wütm
inunn hſu
twz iug
untunhr de
tigln
Einindihi
ntiegaitnn
ichunn
Nidinen

l uma,

—

—

Beneſis

bitatio erat in alijs regionibꝰ: vt in eo.ca.hẽ. nec huic
obſtat qð dẽ ſupꝛa.xj.ca. de aram fratre abꝛae ꝙ moꝛ
tuus ẽ in terra natiuitatis ſue i vꝛ chaldeoꝝ:nam ꝓut
in hoc loco dicit Ra.Moy.gerũdeñ.⁊ bñ vt videtur

cũ ibidẽ dẽ In terra natiuitatis ſue.referendũ ẽ ad araãa

ſolũ qui natus fuit in chaldea:no aũt ad abꝛaã: nã.j.
xxiiij.c. Abꝛaã mittens ſeruũ ſuũ in meſopotamiã di
cebat ei:Ad terrã cognationẽq; meã pꝛoficiſcaris.in qͥ
loco vbi nos habem: Ad terrã cognationẽq; meã.he
bꝛaica veritas hʒ: Ad terrã natiuitatis mee.eadem eniĩ

Dictio ponit᷑ ibi ⁊ ſupꝛa.xj.c.vbi dẽ: In terra natiuita

tis ſue.⁊ ſic patet ꝙ loc' natiuitatis abꝛae erat in meſo
potamia.Legitur etiã Joſue.xxiiij. ꝙ ioſue alloquens
filios iſrael dicebat:Lrans fluuiũ habitauerũt patres
vẽi ab initio thare pꝛ abꝛaã ⁊ nacbde ſlat aut ꝙ trãs
fluuiũ ẽ meſopotamia:vt in eo.ca.declarat᷑.cũ aũt diẽ
ab initio ſatis patet ꝙ inde erãt oꝛiũdi.⁊ notanter ibi

dicit: Thare pẽ abꝛaã ⁊ pꝛ nachoꝛ pꝛetermittẽs arã: eo

ꝙ arã vt dictũ ẽ:fuit natus in chaldea nõ in meſopota
mia.Ex quib hẽ ꝙ cũ dẽ Abꝛae egredere de terra tua.
ntelligit de quoda loco qͥ dĩ haram:q erat ĩ meſopota
mia a qua terra nũq; legitur abꝛaã fuiſſe egreſſus niſi
nũc de pꝛecepto dñi:⁊ ſic qõ poſtillatoꝛis ⁊ eius ſoluti
ones nõ vidẽtur hic hĩe locũ.ſi aũt querat᷑ qũo arã fr
abꝛae dẽ natus in chaldea: thare aũt abꝛaã ⁊ nachoꝛ ĩi
meſopotamia.Ad hoc dicendum ꝙ l̃a nos cogit ad

vtrũq; cõcedendũ:vt tactũ ẽ: cu rõ põt eſſe ſjm Rabi
Mop.pꝛedictũ:ꝙ thare habuit ire de terra ſua ĩ cha

deam poſt natiuitatẽ abꝛae ⁊ nachoꝛ:⁊ anteqꝙ; naſceret
aram:⁊ ibi in chaldea fuit natus aram. Rõ aũt quare
thare iuit in chaldeã nõ expꝛimit᷑ in lr̃a. põt tũ ꝓbabi
liter dici ꝙ cũ nẽroth fuiſſet vir oppꝛeſſoꝛ hominũ vt
ſupꝛa dictũ ẽ.⁊ volebat attrahẽ gẽtes ad culturã ignis
ꝙ ideo vocaſſet thare ⁊ familiã ſuã q erant notabiles
de genere ſem:vt ex diuturna habitatioe eoʒ ĩ chaldea
cõicarent cũ alijs in hꝰmodi cultura:⁊ ſic ampliaretur
iſte cultus execrabilis: qui fuerunt ibidẽ diu cõmoꝛati
intantũ ꝙ ibi natus fuit aram ⁊ moꝛtuj: ⁊ thare ⁊ na

choꝛ ignẽ coluerũt:⁊ qꝛ cõmixti ſũt iter gẽtes didicert
oꝑa eoꝝ:abꝛaã aũt a deo illuminatus ⁊ ꝓtectus diui
nitus fuit eductus ide:vt lra dicit in auctoꝛitate all. j.

xv. ca.ſ.Ego ſuʒ dñs qui te eduxi de vꝛ chaldeoꝝ.Sꝛ

foꝛte q̃ratur q̃re ſcriptura pᷣmittit iſta ꝑticulariter nar
randa: dicendũ ſᷣm Rabi Moy. pꝛedictũ ꝙ ſcriptuna
vr abꝛeuiate ⁊ obſcure lod in his q̃ͥ ad idolatriam pti
nẽt in pꝛimo ſtatu.ſ.añ legẽ reſeruans ea ad tẽpus legij,
in quo pncipaliter fuit idolatria ꝓhibita plene declarã

da. vñ ſupꝛa.x.ca.dẽ de ipſo nẽroth: ꝗq deceptoꝛ aiaruʒ
fuit cogẽs hoĩes ignẽ adoꝛare:vt in glo.nihil tñ tradit

in ſcriptura de eo niſi ꝙ fuit robuſtus venatoꝛ coꝛam
Dño:q ſunt vba bꝛeuiſſima ⁊ diuerſimode iterpꝛetabi
lia:⁊ eadẽ rone pꝛedicta hic omittũtur. Et attendendũ
in hoc ca.⁊ in alijs aram ẽ dictio eduoca ſᷣm lingu?

ating: qꝛ vno mò ſignificat araʒ pꝛem loth: ⁊ alio mõ
ſignificat quendã locũ in meſopotamia:vt cũ dẽ.j.eo.

ca.Cũ egrederet᷑ de harã.ſed vhebꝛaica lingua nõ eſt in

hoc loco equocatio:qꝛ aram ꝓut ſignificat hoĩem ſcri
bitur cũ heth qͥ ẽ qnta lr̃a alphabeti hebꝛaici:ꝓut aũt
ſignificat locũ ſcribitur cũ alia lr̃a iexpꝛeſſibili in ligua
nra q ẽ vera lr̃a in alphabeto hebꝛaico.

n eo. ca. xij. vbi dẽ ĩ poſtilla: hebꝛei exponũt ſic.
AIcet qð ĩ hac expõne cõtinet ſit itio.ij.

veꝝ.ſ. ꝙ bñdictõ chꝛiſti ſit ſuꝑ oẽʒ natõeʒ ire
nõ tñ ĩ hoc loco hoc fuit abꝛae ꝓmiſſũ put
patebit.j.

tebit. .ch. xxij. (¶ In eo ca. x. vbi oz in poſtilla
Siqrit hic qũo abꝛaã ho tante pfectõis.¶ Aldditioiij.

7 — —

Etc rñſio poſtillatoꝛis vera ẽ ⁊ cõſona dictis ſan
1 ctoꝝ ⁊ gloſe cõi.põt tamẽ pꝛeter hoc vlterius di
I ci ꝙ abꝛaã cũ eẽt ꝓpha: vt.j.xx.ca.In ſpũ ꝓphe
tie cognoſcebat ꝙ ex hoc ꝙ vxoꝛ ſua eẽt ſublata nõ ſeq̃ret
aliqd vxoꝛis puducitiã:ſed potius laus dei ⁊ ecognitõ
apud ipſos infideles reluceret.cognouerũt eni pharo ⁊ ſui
ꝙ dñs eos flagellabat maxis plagis pꝓpt ſarai vxoꝛẽ abꝛae
vt pʒ in lr̃a.⁊ ſic diuinã pꝛouidentia ⁊ ei iuſticiã aliq̃liter
fatebãtur ꝓmptius ⁊ humili qꝙ; philiſtijm: q vidẽtes ido
la ſua coꝛꝛuentia ⁊ ipſos multiplr a deo plagatos ꝓpt de
tentionẽ arce dñi ad hoc nitebatur ꝓteruire dicẽtes:neqqᷓ;
man ſua tetegit nos ſed caſu cõtingit.j.Re.vj.ca.Et ꝑ am
pl pharao populũ iſraeliticũ tyranice detinẽs vidẽs ſe ⁊
ſuos multiplr flagellatos a deo cũ alijs ſignis ⁊ ꝓdigijs:
adhuc nõ ceſſabat diuino mãdato reſiſtere: vt pʒ in Exo.
ĩ multis locis.aliter aũt fuit ĩ ꝓpoſito cũ ſtati pharao deo

us abꝛae pꝛo qͥͥ de tãta opabat᷑ apud ipſos ĩfideles claruit
iuxta pꝛomiſſionẽ ſibi ſupꝛa a deo factã:cũ dixit: Magni
ficabo nomẽ tuũ. Ex qb' ſatis patʒ qͥrũdã hebꝛeoꝝ erroꝛ
ſpẽaliter Ra. Mop.gerũdeñ.qͥ ĩ hoc loco aſſerit ꝙ abꝛaaʒ
multipłr peccauit nõ ſolũ i mẽdacõ ⁊ hmodi:ſʒ etia iqtũ
terrã ꝓmiſſionis exiuit ſine mãdato dñi:ad quã terra de
edð madato ſpẽali venerat:ꝓpi q qdẽ peccata abꝛae aſſerit
ꝙ filij iſrael fuerũt i captiuitate egyptiaca ꝑ multos ãnos:
q qdẽ aſſertõ vana ẽ:nã lʒ de multis ſanctis legat ꝙ aliqñ
peccaſſent:vt de moſe in aq̃ͥ ödictionis: ⁊ dauid in: facto
vꝛie:⁊ hmodi:tñ ſcriptura palã eos repꝛehẽdit eis certas
penas iiungẽdo:vt de moyſe Nu.xx.ca.⁊ de dauid.ij.Re.
xij.ca.ne eoꝝ geſta ĩ talibꝰ ad exẽplũ trahat.ſed ĩ ꝓpoſuo
ẽ ꝑ oppoſitũ:nã hꝰmodi factũ abꝛae nõ repꝛehẽdit᷑ in ſcri
ptura:ſed potp ad laudẽ dei ⁊ ſui facti honoꝛẽ refertur.de
hoc eni fcõ abꝛae ⁊ qbuſdã legit᷑ i pᷣſ.ad lr̃aʒ Pertraſierũt
de gente i gentẽ ⁊cc̃. Nõ reliqt hoĩeʒ nocere eis: ⁊ coꝛꝛipuit

pꝛ eis reges. Nolite tangere chꝛiſtos meos.Ex qͥ ꝑʒ ꝙ iſta

ad laudẽ dei:⁊ etiã ſanctoꝝ ſuoꝝ referütur.
ica coꝛꝛectoꝛij cotra Bur. fabuloſun.
Nca.xij.poſtillatoꝛ exponens illũ paſſt ũ: Egredẽ
de terra tua.dicit ꝙ itelligendũ ẽ de chaldea.qð
eferẽs Bur. iutili vt apparet digreſſione ſe fati
gat dicẽs abꝛaã natũ in meſopotamia nõ chaldea.⁊ quia
ſua digreſſio ẽ itricata ad clarꝰ vidẽdũ ieptias ep reduco

—

ac certa pũcta:Pꝛimũ abꝛaã nõ ẽ nat' in chaldea:ſecũdũ

chalcdea nõ eſt terra de q̃ ĩ ꝓpoſito iubet᷑ egredi:tertium ꝙ;
abꝛaã fuit natus añ arã quẽ genuit thare in chaldea:quar
tum ꝙ abꝛaã fuit nat i hara loco meſeporamie ſic dicto.
Alia qͥ addit Bur.fabuloſa vidẽtur: ſed pꝛimũ ep dictũ ẽ
3 beatũ Hiero. ꝓut allegat in glo.oꝛdi. põt etiã ꝓbari au
ctoꝛitate btati Aug.etiã all.in glo.eadẽ. vbi dẽ ꝙ arã fuit
pmogenit thare:⁊ is fuit nat ĩ chaldea ſʒ ipſũ Bur.⁊ oẽj
Thare aũt ſẽp mãſit i chaldea vſq; ad moꝛtẽ arã ſᷣm oẽs
⁊ ĩter natiuitatẽ arã ⁊ moꝛtẽ eiuſdẽ nat ẽ abꝛaã ſᷣm beatũ
Piero.⁊ Aug.ſupꝛa all.qͥs ſedt mgr̃ hiſtoꝛiaꝝ dicẽs:abꝛa
am pmo noiari q;uis ſit vltimo genit/ ꝓpt pᷣnoſticũ digni
tatis:ſilr ⁊ glo.oꝛdi.⁊ Joſeph ↄcoꝛdat: qͥb oibꝰ pł credẽ
optʒ q; Bur. ſine rõne dicta ſcõꝝ poſtponẽti. Eſt igit terra
natiuitatis abꝛae ipſa chaldea. nec obſtat ꝙ Bur. dicit po
ſteritatẽ ſem ĩ chaldea ñ habuiſſe hitationẽ:qð quis verũ
ſit ꝓ maioꝛi ꝑte:ſoł tñ thare cũ familia ſua dẽ ĩ l̃a ibi ha
bitaſſe:vt etiã idẽ Bur.pꝰ i eadẽ digreſſioe.nec obligat qð
Bur. dic de hehꝛaicis lr̃is:nã credẽdũ ẽ mag nr̃e traſlatoi
per ſcõs doctoꝛes ↄcoꝛditer expoſite:nec puto oẽs vſq; ad
Burgen. hebꝛaicum ignoꝛaſſe.nec valet quod adducit de
Joſue.xxiiij.capitu. trans fluuium aſſerens illam terram
eſſe meſopotamiã cũ chaldea etiam ſita ſit iuxta eũdẽ flu
uiũ euphꝛatẽ:⁊ ita bñ dẽ trãſfiuuialis ſicut meſopotamia

obtẽpꝑauerit dimittẽdo illicita.ex q̊; etiã fama gloꝛioſa ipſi

O

vñ dicit Iſido.li.xiiij. babylonica aſie ẽ ꝓuincia in chal
dea:cup caput ẽ vꝛbs babylonia:a qua regio eſt nucupata
tã nobilis: vt haldea:Aſſyria:⁊ Mej. opotamia ĩ e no
mẽ aliqñ traãſierũt: quã pterfluũt Tigris ⁊ Euphꝛatej. In
epte igitur Bur. exponit trãs fluuiũ eẽ meſopotamiã:cum
ſᷣm Iſido.vbi ſupꝛa
⁊ magiſtrũ ppᷣetatũ
li. xv. ſit ſita inter p
dicta duo fluming.

abꝛã de egyptolipſe ⁊

v bater e e ſ pxoꝛ eius: ⁊ ola qͥ hẽbat:
ipſe Burg. foꝛtaſſe loth cuũ eo 3d auſtralẽ pla
de pñti erroꝛe penit? gã. Erat auũt diues valdei
tia ductus hoc dictũ

poſſeſſione auri ⁊ argenti.
Reuerſuſq; ẽ piter quo ve
neratla meridie in bethel:

retractat. verius eni
cõtradicit.j.circa ca.

xxvii. Deu. circa me ige in be
diũ dicẽs: Abꝛaã pꝛi vſq; ad locũ vbi pᷣꝰ fixerat

mus pater fidei non

er fidei n err. ſ i el
grotault oalaegeſz tabernaculũ iter bethel

hay:i loco altaris qð fece

in ea fuit natus ⁊ ile lel e A
eductus:⁊ niſi accipi rat Pus:ct n cauit ibi no
atur pꝛo retractatiöse mẽ dñil Sèd ⁊ loth ꝗ erat

ſuſtineat᷑ a ſuis ama

ſuis ama cũ abꝛã fuer̃t gregeſ ouiũ
toꝛib pꝛo cõtradictõ cũ abꝛã ſueft greg ſou

armenta ⁊ tabernacula:

ne.patet ergo pꝛimu 2
dictu eſſe falſuͤ:ſilr æ nec poterat eos cape terra
ſecũgu: qꝛ cũ challe vt habitarẽt ſiml. Erat ꝗp
a ſit terra natiuitatij pe ſuba eoꝝ mlta:⁊ nequi

abꝛae vt pʒ ex dictis 5 . iter? 1,
bet hic rire chal baͤl habitare cõiter. Andẽ
deam. bec ẽ intentio facta eſt rixa ĩter paſtoꝛes
beati Aug. xvj oe ci. gregũ abꝛã ⁊ loth. Eo ãt
dei neurin g. tpe chanane 1 phereſeus
antiqultatuͦ dicit de habitabant in terra illa.
hoc egreſſu: Abꝛaaʒ

—— — 7 6

cũ. lxxv. annoꝝ eẽt dimiſit chaldeã vt dño iubente migra

ret in chananeã.⁊ ita bũc egreſſum ſanctus Stephan ex

ponit actuũ.vij. dicẽs: Exiuit de terra chaldeoꝝ ⁊ habita

uit ĩ charã ⁊c. Nec tertiũ dictũ Bur.põt eẽ verũ qꝛ ſaray
fuit filia aram que fuit nonagenaria cũ abꝛaã eẽt cẽtenari
us: vt. . xvij. ca. Si igitur aram fuit iunioꝛ qᷓ abꝛaã. viij.
vel. ix. annoꝝ genuiſſet ſarai qð falſũ ẽ ⁊ fictũ. Ideoq; ⁊
quartũ eiuj dictũ nullũ ẽ:nã terra tranſfluuialis dẽ i textu

cõfiniũ meſopotamie:vt patet Joſue.xxiiij.nec põt conue

niẽter itelligi ipſa meſopatamia: nã ibi patres no ſeruierũt
dijs alienis qs noĩat textus ibidẽ: ſed in chaldea ad requiſi
tionẽ ⁊ foꝛtaſſe cõpulſionẽ nẽroth:pꝛout dicit idẽ Bur.ꝛin
iſta diſgreſſione.chaldea aũt cofinis ẽ meſopotamie: quia
circa ⁊ itra eadẽ flumia: ꝓut ſupꝛa dictũ ẽ ſita.nec ꝑtracta
tione dignü ẽ:in qͥ Bur. circa ca.xiij.⁊.xiiij.notat poſtilla
toꝛẽ:nã p

rili occaſiones ſcribẽdi accepit. ¶api. XIIl.

Scendit ergo abꝛã de egypto. Hic ↄñter deſcribit
ũo abꝛã bñ ſe habuit ad pꝛoximũ: pᷣmo qũo
ſe habuit ad pꝛoximũ tpꝑe ꝓſperitatis.ſ.e pacẽ

adiuuando.xiiij.ca.¶ Circa pꝛimũ tria declarant᷑:qꝛ pᷣmo
deſcribitur iter familias abꝛae ⁊ loth cotentionis occaſio
ſecũdo occaſiõis pᷣciſio:ibi Dixit ergo abꝛã ad loth:tertio
pꝛeciſionis appꝛobatio:ibi Dixitq; oñs ad abꝛã. Occaſio
aũt cõtẽtionis fuit:qꝛ vterq; erat diues valde ⁊ hẽbat ma
gnã familiã:⁊ ſ - cohabitatõe ſolet ſepe cõtentio ſurgẽ

cõſeruando:ſecũdo qũo tꝑe aduerſitatis.ſ.ipſuʒ velociter

dicit igit: a ( Alcendit ergo ⁊c· Iſeqt: b (Ag auſtralẽ
plagã. nõ ẽ itelligendũ ꝙ terra pꝓmiſſionis ad quã aſcẽdit
abꝛa rediens de Egypto ſit in pte auſtrali reſpectu egypti:

Scèndit ergo C.XII.

. 4

Geneſis. xiij)

ſed ẽ in aquilonari:ſed auſtralis plaga hic cccipitur re
ſpectu hieruſalẽ:quia illa ꝑs terre pꝛomiſſionis qͥ ẽ vi

cinioꝛ egypto ẽ ps auſtralis iudee. c ¶ Erat aiſt diue)

valde. in hebꝛeo hi: Gꝛauis vel ponderoſus multũ: qꝛ
hẽbat multa põdera auri ⁊ argenti ⁊ aliarũ rerũ:⁊ in

idem redut.
M d (Reuerſuſq;
Bixit eẽrgo abꝛã ad loth:] ẽ 2c.¶ In hebꝛeo
Ne qſo ſit iurgiũ ũter me ⁊ bu Rer man.
te: x iter paſtoꝛes meos: æ rat:r boc ouplici
paſtoꝛes tuos: frẽs enĩ ſu de cauſa: vna qꝛ
mus. Eccè vniuerſa terra boies reuertentej

coꝛã te ẽ recede a me ob ad terram ſuam

ſecro. Si àd ſiniſtrã ieris:
ego dexteram tenebo:ſi tu
dexterã elegeris: ego ad ſi

ſ pitiũ redeundo
vbi fuerũt pꝛius

niſtrã pgã. Eleuatis itaq; Haſpuerl eundo⸗
loth oculis vidit oẽʒ cirea cuit ii eyptu ns
regionẽ ioꝛdanis: q̃ vniũ habebat pecuniã
ſa irrigebat᷑ anteq; ſubuer pꝛo expenſis ſuffi
tet dñs ſodomã ? gomoꝛ cientib cotraxe
rã ſict paradiſus dñi:ct ſi ina Paſbuis d
cut egypt veniẽtib i ſegoꝛ] recdeundo erat di
Elègitq; ſibi loth regionẽ ues valde: vt pꝛe
circa ioꝛdanẽ ⁊ receſſit ab dictũ ẽ: ⁊ ideo re
oꝛicte. Diuiſiqʒ ſüt allutt vat heade hoht
a fre ſuo. Abꝛã hitauit in illa debita.

terra chanaã: loth o mo e idi⸗
rat ẽ ĩ oppidiſ q erãt circa bet lauid ſin
ioꝛdanẽct hitauit ĩ ſodõis am ꝓmiſſiõis a
— pte auſtrali. ſeqt
¶ Et luocauit ⁊c gras deo agẽs de hy ꝙ ipſũ vxoꝛẽ
familiã cõſeruauerat ⁊ ĩ bõis multiplicauerat. ꝗl SDʒ
æloth ⁊c hoc expmit᷑ ad ondẽdũ occaſionẽ diſcoꝛdie
diuitie eĩ vt frequẽt ſũt cã piſcoꝛdie iter hoies etiã ꝓpi
qͥs ⁊æ amicos:vñ ſedqt: n facta ⁊c.qꝛ tã iſti qᷓ illi

volebãt ſibi poccupare melioꝛa paſcua ⁊ melioꝛes aqs

hebꝛei dicũt ꝙ cã ↄtẽtõis fuit eo q paſtoꝛes loth paſce
bãt aĩalia ſua ĩ bladij aliẽis:paſtoꝛes ãt abꝛã icrepabat
eos:qꝛ erãt edocti ĩ iuſticia ſua a magro ſuo:nõ ſic aũr
paſtões loth: ſz pᷣma expõ melioꝛ vi. i Chananec.
ac ſi dicẽt lʒ terra illa pmiſſa eẽt a deo ipſi abꝛae:no tñ
erat ſibi tradita: ? iõ mag voluit abꝛã recedẽ a nepote
ſuo:ne foꝛte ex ↄtẽtõe pᷣdictoꝝ ſãuloꝝ mouẽt lis coꝛã
iudicib infidelibꝰ: k ¶ Dixit ⁊c. Hic ↄñt deſcribit
cõtẽtõis pᷣciſio: lʒ enĩ delectabile eẽt ipſi abꝛae manẽ cũ
nepote ſuo:magis tñ voluit ab eo ſepari q; ꝙ occaſiõe

+☛

ſeruoꝝ cõtendẽtiũ moueret᷑ bꝛiga iĩter ipſũ ⁊ nepotem

— ☛☚ „

ſuũ:⁊ iuis eẽt ſenioꝛ dedit tñ electionẽ ipſi loth. d.
I¶ Ecæ vniuerſa ac.] ad eligendũ quã ptẽ volueris

m ¶ Si ad ſiniſtrã ieris. ac ſi diceret ʒ ſepemur ab iui

cẽ nõ tñ ita elogaboꝛ a te qͥn ſuccurrã tibi iĩ neceſſitate:
qð pʒ p effectũ ĩ ca.ſe. n. ¶ Zleuatis itaq; loth c· Iiſta
regio pentapolis ĩ qᷓ erãt qnqʒ ciuitates q̊s ſubuertit

rima. o ¶ Sicut paradiſus dñi.nõ pꝑ equalitatẽ: ſed
ꝑ qdã ſimilitudinẽ. p ¶ Et ſicut egyptus ⁊c. Cerra

eni egypti in illa ꝑte qua de egypto veniũt homines in
ſegoꝛ ẽ pulcherrima. q ¶ Elegite ſibi loth. ppter cõ
ditiones pꝛedictas. ſequit: r ¶ Et hitauit ĩ ſodomis.

dñs: vt e Erer aue ante ſubuerſionẽ erat pulcher

vñ exierant ↄſue
uerãt accipere hbo

meridie in

itriiſn
utn hmt,
Wecitri
nultplcanone
loeſuit cuen
Nterſncii din
eireudendes
laſien mend
quietaris a
turbationib'
ſioniſ ,ans
cetabait ppin
ſoch ppter nir⸗
ſoncopon
Nubetons:
Palicüran
fenclato dir
lacneabrn
uus lothl
bitauit ac)
guo denoi⸗
ytparercaſ⸗
gigagg
ncaeiyp
Ao⸗
N Ahi
... ledßit
chülimtun⸗
Gstorgeppolia

iepd⸗
mend aphe
enegn

c, (Ap-
ſns lbethca
n quieuaſer
Wbinrbel
MWieniannis.
tibtentſiſ
Cakinlo ei
nnphalzer
ſnnainii
rini

rigpinn

lnsin
uniii
nnc
Nanſi
Flyben
ubiſann
es vee
Enboeduhlc⸗
Nanln:d
Wshenene
mmn ſunn
mem ſne
nan hanho
ſpitü land
pbifueni pi⸗
hohunniennd
ugeqi Abunn
ui inegptün
bihchatpecnni
pochpenitsſufft
mthacͤtraxe
ihoſpinsali
gudonſcdin
ſdomndond
esvalle Koe
dicni en
ditpeadiboſi
e ſoluener
ochin.
quis ſor
dciiimi

ſmn nniſtd⸗

N el
ded gipr
imininindn
Airnuni,
mcui⸗
uütinmli
=
i Vn 4
nwhiinrnn
ti m

Slor no ſsan

Hebꝛei exponũt hoc in vituperiũ ipſius loth: lʒ enĩ ſci
ret hoies illius terre eſſe peſſimos:voluit tamẽ habita
re cũ eisꝰ exinde peioꝛatus eſt. Catholici aũt exponũt
hoc in laudẽ eius:ac ſi dicatur:q;uis eni habitauerit in
ter hoĩes peſſimos:tñ inter eos ſeruauit inocẽtiã ⁊ mũ
diciã: ⁊ hoc mõ

exponit btũs Bꝛe ”MB ,
go . moꝛa. Moĩes aũt ſodomite peſſi
Poies ãtac.] mi erãt: ⁊æ peccatoꝛeſ coꝛã
de qrum malicia

bã. j. xviij.ꝛ.xix. dſio nimis. Dixitque dñs

7 Sʒech. xvj. hec ad abꝛã poſtq; diuiſus eſt
fuit iniqtas ſolo ab eo loth. Leua oculos
me ſoꝛoꝛis tue c tuos ĩ directuʒ:⁊ uide a lo

c Et thadal rex genti. ſic enĩ noiatus eſt:qꝛ ĩ regno
ſuo erant hoies cõgregati de diuerſis nationibꝰ.

t¶BSixitq; dñs

adabꝛã. Bic ft CO i quo nunc es: ad aqlo

nem ⁊ meridiẽ:ad oꝛiẽtẽ ⁊

deſcribitur ſepa ä
tiõis abꝛã ⁊ loth occidẽtẽ. Oẽm trã quã cõ
appꝛobatio: ꝑ h ſpicis tibi dabo ⁊ ſemĩ tuo

ꝙ; dñs locutus ẽ a Trer Ee
ipſi abꝛ py iſta uſq; in ſẽpiternũ. YZaciãq;

ſemẽ tuũ ſicut puluerẽ ter

epationẽ ꝓmit/ n nm
tens ei terrã 1 p re. Siꝗs põt hõinũ nume
multiplicationẽ: rare puluerẽ tre:ſemẽ quo
⁊ hoc fuit coueni qʒ tuũ nũerare poterit. ſur
enter factũ.diuie

ge ergo ⁊ pambula terrã ĩ
lõgitudine ⁊ i latitudie ſua
ga tibi datur ſuʒz eã. Mo
uẽs igit᷑ tabernaculũ ſuum
abꝛã uenit ⁊ habitauit iu
xta cõuallẽ mãbꝛe: q̃ ẽ in
hebꝛõ:ẽdificauitq; ibi alta

eni reuelatões ſo
lẽt fieri mẽtibus
quietatis ⁊ a per
turbationib' paſ
ſionũ ſedatis. ſo
cietas aũt ipſius
loth ꝓpter rixaʒ
famuloꝝ erat cã

Peuglallante vt dñio.] Q.XIIII.
pꝛedictũ ẽ:⁊ ideo Actũ Ii
reuelatio diuin * Actü eſt aut i illo tpe
facta ẽ abꝛae poſt½

ipſius loth ſcpgtione: r pater lia vſcz bt v ¶Etba

bitauit ⁊c. Mãbꝛe nomẽ ẽ hoiĩs potentis illius terre:

a quo denoĩata ẽ vallis illa.⁊ iſte fuit federat cũ abꝛã

vt patet ca.ſe. x ¶ Edificauitq; ⁊c. ad ſacriſicandũ
⁊ gras agendũ ipſi deo. S
n ca.xiij.vbi dẽ in poſtilla: Chanane ⁊ phereſe.
Altionabilp pꝛeſumit᷑ ꝙ timebat ( Additio.
N abꝛaã ne habitatoꝛes terre qui erant ſine tio
re dñi.ſ.chananeus ⁊ phererus videntej tatã
eẽ abũdantiam abꝛae ⁊ nepotis e ꝙ nõ poterat capẽ
eos terra expoliarẽt eos vel ſaltẽ de terra eijcerẽt:ſicut
eiecerũt philiſtjm iſac ꝓpter ſimilẽ cauſaʒ: vt.j.xxvj.
ca.⁊ ideo iterpoſuit ſcriptura in narratõne h' receſſus
Chanane ⁊ phereſe hitabãt i fra.q.d.tales erãt hita
toꝛeg terre ꝙ nõ tolerarẽt tantã abudãtiã i extraneis.
Actũ ẽ aũt in illo tpe. ¶ Zapituluũ. XIIII.
DHic ↄñter oñditur qũo abꝛam bñ ſe habuit
ad pꝛoximũ in aduerſis: ⁊ pꝛimo deſcribitur

ipſius loth captio: ſecũdo eiuſdẽ liberatio: ibi Et ecce

vm qui euaſerat¶ Circa pꝛimũ ſic pꝛoceditur:qꝛ pᷣmo

deſcribitur bellũ i generali:ſecũdo cauſa belli:ibi Duo

deci eni annis. tertio deſcribitur captio loth in ſpẽali:
ibi Et egreſſi ſunt. irca pꝛimũ dicit ſic: a ¶ Factu ẽ
aũt in illo tꝑe.i.poſt ſepationẽ loth ab abꝛã: Ut
amraphel rex ſennaar.ſm hebꝛeos iſte eſt neroth de qᷣ
ſupꝛa dictũ ẽ ꝙ regnauit in babylon:q̃ ẽ terra ſennaar

. —f . . .
õ 2= —„ ⸗⸗ H

d ¶ Sennaar regem adame.in hebꝛeo hẽ: Sineab regem
bale.nomẽ eſt ciuitatis:que alio noĩe vocata eſt ſegoꝛ.
e¶ Gmnes hi c. In hebꝛeo hẽ: In valle campeſtri.⁊ po
tuit eẽ ꝙ illa vallis ex vno latere habebat nemoꝛa ⁊ i alio
cãpos arabiles:⁊ ſic ab vtroq; noie poterat noĩari.ſ.ſilue
ueſtris ⁊ campeſtris.
f¶ Que nüuc ẽ mare
ſalis.quia poſtqᷓ ſub
uerſe ſũt qnq; ciuita
tes que erat in illa re
gione loc' ille fact' ẽ

uͦt amraphel rex ſennaar
⁊ arioch rex ponti ⁊ cho/
doꝛlaomoꝛ rex elamitarũ:
et thadal rex gẽtiũ:inirent

A lac' mag ſalſiſſimꝰ
bellü cõtra baſa regẽ ſodo 2⁊ valde ſpiſſus:ita q
moꝑ: ⁊ ↄtra berſa regẽ go veſtimẽta ibi piecta
moꝛꝛe:⁊ ↄtra ſennaar regẽ magis ſoꝛcidatur qy
bet fas lauẽtur:⁊ ideo nuli
adame:⁊ ↄtra ſemebet rgẽ piſcis põt ibi viuere:
ſeboym:ↄtraq; regẽ bale: Em ꝙ dicit phus. ij.
ipſa ẽ ſegoꝛ.Omnès hi cõ bar 1 ſien
uenerũt ĩ uallẽ ſilueſtre: Und: Aopnd bebrros
cĩeĩ ãniſ ſeruierãt chodoꝛ gatio aqrũ in magna

laomoꝛ:⁊ tertiodecio ãno

receſſerũt ab eo. Igit᷑ q̃rto

cytitate. g ¶ Duo
deci eni annis.hic ex

agetu e⸗

— . bmitur cauſa belli q̃
decio ãno uenit chodoꝛla mit qꝛ rex ſodomoꝝ
omoꝛ ⁊ reges ꝗq crat cu o z alij quatuo: reges
èt pcuſſert raphaym ĩ aſta cũ eo pᷣnoiati xij. an
nis ſeruierũt choꝛdo

roth:ẽt carnaym ⁊ cucim

cũ eis:⁊ emim l in ſabe cꝗ laomoꝛ regi elemita

rum reddentes ei tri

riathaiʒ: ⁊ chneos ĩ mõn butum ⁊ tertiodecio
tibꝰ ſeyr:ũſqʒ; ad cãpeſtria anno rebellauerunt:
pharã: q ẽ i ſolitudie. Reů Pheer HH
ſiq; ſut et uenert uſ; ad ſo reges ſecũ ſupꝛa noia
tos ad debelladũ eoʒ

verũtamẽè qꝛ rex ſennaar erat maioꝛ inter illos ꝓpter qð
ſupꝛa pᷣnoiatus ẽ:ideo pꝛobabile ẽ lʒ nõ expꝛimat in lr̃a:q̃
facit mẽtionẽ de iſtis ſolũ ppter captionẽ loth ꝙ ille am
raphel ⁊ foꝛſitan alij duo reges habebãt etiã aduerſarios
rebellaterin quoꝝ debellatiõe choꝛdolaomoꝛ pᷣmo adiu
uit eos:⁊ poſtea venerũt cũ eo ad debellãdũ regẽ ſodomo
rũ ⁊ alios qᷓ̃tuoꝛ reges pꝛenoiatos cũ eo:⁊ hoc ẽ qð ſubdit

h¶ Et pcuſſerũt raphi.i.gigãtes. i ¶ In aſtaroth. nomẽ
eſt ville vł terre vbi habitabãt. k ¶ Et carnaim ⁊cc.No

mina ſunt gentiũ a pꝛedictis debellataꝝ. l ¶ In ſabe ca
riathaiʒ.i.in planicie illius terre. Sabe eni in hebꝛeo ẽ no
mẽ cõe:⁊ ſignificat planiciẽ.tñ.b.ſonat ibi ſicut.v.ſic ſabe.
m ¶ Et choꝛꝛeos.iſti ſunt hoꝛꝛei:qꝛ hoc nomẽ hoꝛꝛei ĩ he
bꝛeo ſcribitur ꝑ heth lr̃aʒ cui in latino coꝛñũdent due: ſcilʒ
c.h. pꝛout ſupꝛa dictũ ẽ ca.xj.de haram ãq in actib' apłoꝝ
vocatur charã. n ¶ En mõtib' ſeyr. ſic nomiati ſunt ab
eſau qui nõdũ erat natus:a ideo iſtud nomẽ ponitur hic
p anticipationẽ: vẽ tñ meli ꝙ vocat ſit mõs ſeyr ab alio
pcedente eſau:vt hx.j.xxxvj.ca.a qͥ deſcẽderũt duc
te ſeyr anteqᷓ filij eſau haberẽt ibi pꝛincipatu. o
ad cãpeſtria pharan.vſq; illuc ꝑſecuti ſũt eos.
ſiq; ſunt. ab illo loco vbi ꝑſecuti ſunteos. q

„ „

Uenerũt

vſq; ⁊c. qð ſignificat iudiciũ i hebꝛeo. vocat eni fons ille

fons iudicij:qꝛ ibi cõgregabãt᷑ iudices terre illi ad dete mi
nãdũ iudicia. m aũt hebꝛeos diciᷣ ẽ loe ille fõs iudicij in
ſignificatõe futuri iudicij:qꝛ futurũ erat ꝙᷓ mo yſes ⁊ aarõ
ibi iudicarẽtur pꝛo ads ↄdictionis:ꝓpter qs dũs pꝛotulit
ſententiã cõtra eos ꝙ moꝛirẽt añ ingreſſũ terre ꝓmiſſiois

vt hĩ Numeri. xx. ((Jrſa cades Sie eni alio nomie
vocata ẽ. Cades eni ſanciu ſignificat in hebꝛeo: qꝛ dñs ibi
ſanctificauit nomẽ ſuũ educendo aquas de petra:vt ibidẽ
hẽ. r ¶ Et pꝑcuſſerũt ⁊c᷑. Hoc dẽ ꝑ ãticipationẽ:qꝛ nõdũ

erat natus amalech. Et ã moꝛꝛeũ ⁊c. et ipſa eſt En dD ¶ Abꝛã hebꝛeo. Ex hoc patet ꝙ hebꝛei nõ ſũt dicti
Gali⸗ vt hẽ erpllen W 8 ai ſ ab
aralł. xx.ca.ipſa e , . a q etiam
abädanapluri te mephat: ipſa èſt cades. filiũ fris abꝛã qꝗ habitabat ipſe e; ut h ge
mů i baſano Re 7 ꝑcuſſerüt oẽm regioney ĩ ſodomis. Et ccce un qui patet p lias i be
mis 1eiſit amalechitaru moꝝeO euaſerat: nũciauit bꝛa he baco: qr abꝛai in
ptio loth ĩ ſpẽali. de rũ ꝗ habitabãt i aſaſõtha bꝛeo ꝗ habitabat ĩ ↄnalle cipit ab aleph: be
bellatis eni aduerſa mar. Et ègreſſi ſũt rex ſo mãbꝛe amoꝛꝛei:fris eſchol be . ahn.
rs tin s crant domoꝝ: ⁊ rex gomoꝛe: ⁊ fris aner. Hi ni peèpige ceret ab abraa iel
v eur es vleil re rexq; adame ⁊ rex ſeboyʒ: rantfedus cũ abꝛã. Qd cũ peret p alepb:qð
ge) cum choꝛdoloa/ necnõ ⁊ rex bale qᷓ ẽ ſegoꝛ audiſſet abꝛã captu uidelʒ nõ ẽ verũ: ſed ici
moꝛ ad belladũ reg æ direxerũt aciẽ cõtra eos loth frẽm ſuũ: numerauit pit ern ſS⸗.
ſodomoꝝ alios q ĩ ũalle ſilueſtrig.ſ.aduerſuſ expeditos ?naculos ſuos Fuenliſer eks
l Uene dapi. chodoꝛlaomoꝛ regẽ elami rrecẽtoſdecẽ æ octo: ⁊ pſe moꝛꝛeoꝝ
E ipſe loth qꝗ hitabat tarũ:⁊ thadal rege getiu ? cutus e eos uſq; dan. et di Pe igerat fedus
ĩ ſodomis. ex ſociea amraphel regẽ ſennaar ⁊ nuiſis ſocijs irrùit ſup eos c ⁊ ideo adiue
te eni maloꝝ iuſtiali arioth regẽ põti: qᷓtuoꝛ re nocte.percuſſitq; eos ⁊ ꝑ aerteet hẽ in
us ſi ſpneiges ges aduerſus qnq;. Aallii ſecutus ẽ uſq; ſoba ⁊ ppe Marner aut “
crimis ipſoꝝ. patet at ſilueſtris hẽbat puteos nicẽ: q̃ ẽ ad leuã damaſci. ditos·i. paratos
lr̃a vſqʒ ibi: v¶ I multos bituminis.l Itaq; Rẽduxitq; oẽm ſubam:⁊ ad pugnã.¶
valle uen⸗Wae rex ſodomoꝝ rx gomoꝛ loth ſrẽm ſuũ cũ ſuba illt Clenawulos ſu⸗
ſeurk S re terga v̈terut: ceciderunt mulieres quoq; ⁊ pplum. aatos woenct
ꝙ ibi erat putei eus q; ibi:⁊ ꝗ remanſerãt ſuge Egreſſus ẽ ãt rex ſodomo a. i ¶ Et diuilij
mẽtes bitumẽ:qð eſt rũt ad montẽ. Tulerũt ãät rũ ĩ occurſũ eo poſtq; reũ ſocijs.ſ. Abner:
gen cemẽti ſoꝛtiſſimi oẽm ſubſtãtiã ſodomoꝝ: ſus eſt a cede chodoꝛlao Ehol Man
nagynd giſſalanur 2 gomoneox: et yniuerſa mos Tregũ q cͦ eo crat in narit turmas:
hebꝛei auũt dicũt gi ad cibũ ꝑtinẽt: Iæx abiert. ualle ſabe: q ẽ ualł reg. At vti plurib ptib·
illa valle accipiebat Mcnõ ⁊ loth ⁊ ſubaʒ eꝰ: poò melchiſedech rex ſalẽ: iuadens aduerſa
terra ad faciendũ co S rios icuteret eis
mẽtũ:q̃ ſublata rema maioꝛẽ timoꝛem

nebãt ibi foſſe q dicebat foſſe cemẽti. vñ ⁊ in hebꝛeo hj Alit᷑ exponũt hebꝛei:Diuiſis ſocijs.
teos cemẽti. illud aũt iterponit᷑ hic ꝓpter qð ſeqt: y ¶ Xe

3 8 ,Nę— D Sèð U
„ . .
„
. — S

ꝙ fuit vn de exercitu regis ſodomoꝝ q fugiens tranſi
uit vſq; ad locũ vbi manebat abꝛaã qᷣ nõ erat multuʒ
remotus a loco belli:⁊ qꝛ cognoſcebat loth ⁊ Abꝛaʒ pa
truũ ſuũ:ideo nũciauit abꝛae nepotis ſui infoꝛtuniũ.

illos ſibi federa

tos ſepauit ⁊ diuiſit ad ſarcias cuſtodiẽdas:⁊ ꝑati erãt

ciderũtq; ibi. qꝛ fugientes de pᷣlio timoꝛe turbati nõ ↄſide ei ſuccurrẽ ſi idigeret:ipſe tñ cũ ſeruis ſuij itrauit bellũ
rãt loca piculoſa qb ſe igerũt: ⁊ ſic ceciderũt i foſſas illls k ¶ Irruit ſuꝑ eos nocte. q doꝛmiebat ſopoꝛe graui
hebꝛei aut dicũt ꝙ factũ ẽ illud ppter abꝛaã de qͥ nõ crele ꝓpt laboꝛẽ pᷣcedẽtij diei:⁊ qꝛ doꝛmiebat ſecuri ſuꝑ eoj

„

bat hoies illius terre:ꝙ exiſſet illeſus de icẽdio chaldeoꝝ: irruit anqᷓ; poſſent armari. l (¶ BR
ſed qñ viderũt ꝙ rex Sa moʒꝝ ceciderat i puteos illos ar
matus ⁊ exiuerat inde ſanꝰ miraculoſe tunc crediderũt de
abꝛã ꝙ ſür exiſſet de ĩcẽdio chalceon. 3Wnlerut ãt ⁊c.
qytũ ad diuitias artificiales. a ¶ Et vniuerſa ⁊c. qtũ ad
diuitias nãles ex qb' vita ſuſtẽtatur. b ¶ Necno ⁊ loth.
Oua pᷣdicta de bellis iſtis iterpoſita ſũt ppi captionẽ ipſᷣ
loch. ſeqt: c Er ecce ⁊c.] hic ↄñter deſcribit᷑ ipſi loth li
beratio: vbi pᷣmo deſcribit᷑ abꝛae fidelitas: ſcõo ipſi bñdi
ctio:ibi At vo melchiſedech:tertõ ep liberalitas:ibi Dixit
aũt rex ſodomoꝝ. Fidelitas aũt e appet qꝛ nõ timuit ire
ad pugnãdũ )ᷣ q̃tuoꝛ reges foꝛtiſſimos vt liberaret nepotẽ
ſuũ audita captoe ep. ⁊ hoc ẽ qð dẽ: Et ecce vn q euaſerat
Dicũt aliq hebꝛei ꝙ iſte fuit og rex baſan:q euaſerat de di
luuio.ſʒ hoc ſupꝛa ipꝛobatũ c.vij.ca. Alij at dicũt ꝙ fuit
idẽ og ꝗͥ euaſerat alijs gigãtib iterfectis i aſtaroth:vt pᷣdi
ctũ ẽ i iſto ca.de qͥ etiã ſcribit᷑ Deu.iij. Sołqppe og rex ba
ſan reſtiterat de ſtirpe gigantũ. ſʒ hoc nõ ẽ viſile ꝙ euadẽs
de pᷣlio oib' ſocijs ſuis ĩterfectis:ſecut fuit aduerſarios ſu
os:ſʒ magis fugiſſet ad ꝑtẽ oppoſitã.⁊ iõ pᷣdicte expones
vidẽt᷑ extoꝛte a Ea:ꝓpter qð ſᷣm planũ ſenſũ lr̃e dicendũ ẽ

bat vallis illa. p ¶ At vo
abꝛae bñdictio.

exponẽ nitũt᷑.d.ꝙ iſte melch

uxitq; c.] QAm

illi qͥ euaſerũt man eius ita fuerũt poccupati ꝙ nihil
poterãt ſecũ poꝛtare. m ¶ Egreſſus ẽ c. Ad facien
vñ ei reuerẽtiã: ⁊ reddẽdũ ei gras de occiſioe aduerſ
oꝝ ſuoꝝ. n ¶ In valle ſabe.i. ĩ valle plana⁊ eqli.(o
Queðẽ vallis reg.hẽbat ei ibi rex maneriũ:a qͥ denoia
⁊c. hic ↄñter ponit᷑ ipſius
irca qð ſciẽdũ ꝙ iudei aduerſarij fi
dei chꝛiſtiane ſcripturas qͥ loquũt᷑ de Chꝛiſto nitüt de
pꝛauare:ĩ q̊s ẽ pᷣſ.c.ix.ĩ qͥ fit mẽtio ð ſaceꝛdotõ melchi
ſedech:⁊ occõne ill pᷣſ.q ð ⸗ loqᷣt᷑ paſſũ iſtũ ꝑuerſe
ſedech ꝓtulit panẽ vinũ
nõ ĩ ſacrificiũ ſʒ mag ad reficiẽdũ abꝛaã ⁊ poplin ei ꝗ
veniebat de pᷣlio:ſʒ hoc pʒ falſũ ꝑ lr̃aʒ pcedetẽ ⁊ ſeqntẽ
dictũ ẽ eĩ ſupꝛa ꝙ illi qtuoꝛ reges qᷣs debellauerat abꝛa
aʒ aſpoꝛtauerãt de ſodomis vniuerſa q ad cibũ ptinẽt
nec potueraãt adhuc oia ↄſũpſiſſe:nec fugiẽdo poterat
ſecũ poꝛtaſſe:⁊ iõ abꝛaã ibi iuenit ſatis de victualib p
ſe ⁊ ꝓꝑ populo ſuo.⁊ hoc etiã patʒ ꝑ lr̃aʒ ſequẽtem:vbi
abꝛaã de pꝛeda nihil voluit retinere: Exceptis his que
comederũut iuuenes.i.bellatoꝛes qui ſecum fuerant.

sſc ern
6lurtosdeil
hiͤmgihm?

(docimaseror

deomni i
Nönsaper⸗
Wuedices
görzaſaceri
ioubiiet
daretdeuine⸗
Pliumtnun
icilo ſ
rigurinnyn
ſtug Mlnle⸗
ſachuenucher
oſttinonitp
brüfura
iadiömachi
lgunegzinitü
nlldeipſo Sem
ſornacka docto
hahiſedech⸗
Cheunnöfzct,
ſigrgumentü ren
pmeSeneem
llrauſafine die

ittchiſcen

llet Aplnsr⸗
lchtonfirmen
deerminateti
Neyiele. bet
Eeonmiͤl
Nurdmnogniend
Kordinatbepen
mnexoꝛdinat,
r cob lus o
nil oſeppqn
Upiendi:ra
iientinize,
hrogenure pſe .
ſtng Ared

1lunfici reic
indſtt Bidje
Nädeeingg

4

enn
aumln
Lodtn
dniſüd
iſ
doruiein
Mewüher
behe. Riin
kenblun
Mgthun
ebalrn
NW payn.
id
ehuii
Mdid
Wiſaiſci
Dieiſnsfi
„ gemNegeg
innor.
1 Pogrurſas
3 AT nido adi
wücünthiin

I dwi
Uenmdost
ooiſenneſn
4 Etddl
(cis.. An
Kchol.1 W
bue: acichinn
uaſius umt
4 gipurb'
uulhbuln
ne mma
nuivi tmomn
ſczeelſitn
Batlilefhne
jinsiſunhlli
nuti iwr
tiſn i
PrA.
a K
rne
e n

a.

oferẽs paneʒ 1 vinũ. imediate

Item poſt illa verba. paneʒ ⁊ vinũ.imed
ſbᷣdit᷑ ꝓ qua cã: rat.n.ſacerdos dei altiſſimi.Ex

quo pʒ cã ꝓ qua ꝓtulit panẽ ⁊ vinũ fuit ad offerẽdũ
ſacriſiciu:qð ꝑtinet ad ſacerdotis officiũ. ꝓ refectõe.n.
bellatoʒꝛ mag ptinet ad hoiĩeʒ laicũ pferre victualia qᷓ;
ad ſacerdotẽ:⁊ iõ
exponũt dicentes pferens panem ⁊ vinum:
Melchiſedech Erat enim ſacerdos dei al-
ꝓtulit panẽ ⁊ vi
num: ꝓ ſacrificio

offerẽdo:non prr nedictus abꝛã deo excelſo

tiſſimi:bñdixit ei:⁊ ait:GBe poſſeſſoꝛeʒ celi ⁊ fre:ꝙ a fi

. MD
. . . . . . . S
/ — ⸗ „%2
* S S
S OYJYMB M

tur tanꝙ; ſacerdoti. Et ſic exponit Aplus ad Hebꝛe.vij. oñ/
dens ꝙ leui fuit decimat in Abꝛaam. d ¶ Dixit autẽ rex
ſodomoꝝ. Hic deſcribit᷑ lralitas Abꝛae:qꝛ qquis tota p̃daʒ

poſſet retinere:noluit tñ aliquid recipe. e ¶ Da mihi ani⸗
mas.i.viros:mulieres:⁊ paruulos. f¶ Teuo manũ meãa.
ne iurandi.
„ „ SC Tie dicas:ego di
Qui r ñdit ei:Ouo manũ taui Abrant Hoc di
eã fſim deũ er xit non ad iactantiaʒ
meã ad dnm deũ excelſuʒ ſed ad dei gloꝛiam:qᷓ

ei pꝛomiſerat multi⸗

lo ſubtegmis vſq; ad coꝛi pllicatonem bonoꝛuʒ

ipᷣm: qa ſm iſios q creauit celũ ⁊ terrã:⁊ bñ/ giã calige nõ accipiã ex oĩ tempoꝛaliũ: ut ſupꝛa
ſaerdos nõ ernt dietus de excelſuſ:quo pte bus q; tua ſũt:ne dicas ego dictum ellet ideo no
4 Bcbaedos gete:boſtes in manib tuis ditaui abꝛa: excptis his q aran en Olatie
tane ſacerdos EEOνM.οαππc αν 51. 28 gliquo modo alij at
leʒzit pluries con lut.lEt dèdit ei decimaſ ex comederũt iuuenes:èt pti tribueretur.
ſtruxiſſe altareæ omnibuſ.] Dixit auteʒ rex bus viroꝝ ꝗ venerunt me· h¶Exceptj his que
ſarikiri de ol ſodomoꝛum ad abꝛã:lHꝭ cuũ aner:eſchol ⁊ mambꝛe. biſe nos dinteuei,
xxij ca. iõ illud mihi aias:cetera tolle tibi. Iſti accipient partes ſuas. ruut mecliz iir parlio
quod ſeqt᷑: Erat l ic Etpebuj vten
.n.ſacerdos dei altiſſimi.non refert᷑ ad iſßm Melchiſe gqui venerũt mecũ.iſti.n.nõ erant de familia AFbꝛae:⁊ ideo

dech:ſʒ ad iſᷣm Abꝛaaʒ.⁊ ſilr illud qð ſequit᷑: Et dedit
ei decimas ex omnibus.ſ. Mechiſedech dedit decimas
de omnib ipſi abꝛae tanq; ſacerdoti:ſed falſitas huius
expõnis apparet ꝑ hoc:q Melchiſedech bñdixit ipſi

Abꝛae dicẽs: Benedict Abꝛaã deo excelſo ⁊c. Bñdicẽ
aũt ad ſacerdotẽ ꝑtinet:qꝛ qð minꝰ ẽ ſine ↄdictoe a ma

ioꝛi bñdicit᷑:ut dẽ ad Pebꝛe.vij.ca.Itẽ ꝙ melchiſedech
daret decimas de omnibrepoꝛtatis ipſi abꝛae pʒ falſũ

ꝑ lr̃am ſequentẽ:qꝛ abꝛaam iurauit ꝙ de oibus illij nõ

accipet a filo ſbtegminis vſq; ad coꝛꝛigiã calige.i.nllaʒ
rẽ quantũcunq; minimãa accipet:et ideo vera expo eſt

iſta:q Melchiſedech erat Sem pᷣmogenit filius Toe

q adhuc viuebat:quod pʒ ſi computẽt anni eius ſupꝛa
oſiti:imo vixit p vltra natiuitatẽ Jacob ⁊ Eſau:ut ꝓ
at᷑ infra.xxix.ca.Sed cõtra hoc arguit᷑:qꝛ ad Hebꝛe.

vij.ca.dẽ ð melchiſedech:Sine pꝛe:ſine mr̃e:ſine genea

logia:neq; initiũ dierũ:neq; finẽ vite habẽs:qð nõ pot
dici de ipſo Sem:ergo non eſt idem homo.Sed ad h
reſpondet᷑ a doctoꝛib' noſtris:ꝙ hoc dicit Aplus non
; Melchiſedech nõ habuerit patrẽ ⁊ matrẽ ⁊c.ſed qᷣa
ſcriptura nõ facit mentõem de patre eius ⁊c̃.ſed adhuc
vẽ argumentũ remanere:qꝛ ſcriptura facit mentionem
de patre Sem:⁊ matre eius:⁊ genealogia:⁊ de pᷣncipio
vite eiuj ⁊ fine.Dicenð ꝙ veꝝ eſt:ſed hoc non eſt ſbᷣ no
mine Melchiſedech:ſed ſolum ſub nomine Sem:⁊ ſic
intelligit Aplus ⁊ doctoꝛes ſancti: ſub noie Melchi
ſedech non fit mentio in ſcriptura de patre ⁊ matre ei
nec determinat etiam de genealogia:nec de pᷣncipio ⁊ fi
ne vite ſue. b ¶ Erat.n.ſacerdos dei altiſſimi.quia pa

ter erat omniũ illoꝝ qui remãſerãt in cultu dei:⁊ quia

erat pᷣmogenit᷑ rõne natiuitatis:ut dicũt aliq:vel ſalteʒ
