ynead dẽ: Memẽto. ſed eſſet tranſgreſſoꝛ ſecũdi.ſ.Obſerua. acceptã ꝑ Aplin diſtinguunt:ad Galł.iij. vbi Aplus volẽs
napz au ſiniſt Conſequent ad pᷣdicta dicũt:qꝛ vt moyſes q fideliſſim oñdere ꝓpꝛia legis acceptõem dicit:ꝑ legẽ nõ eſſe iuſticiam
irwalijphy in tota domo dei ẽ: nõ videt falſe repetiſſe huiuſmodi ¶ſʒꝑ fidẽ. dicit etia legẽ ꝓpter trãſgreſſionẽ poſitã: ⁊ multa
mrobrina ni p̃cepta:iõ dicũt ꝙ hec duo vba.ſ.memento ⁊ obſerua ſimilia: ꝓut in ſuis eplis videri põt:q̃ ꝓpꝛie dilectioni non
Auoſatecult⸗ fuerũt a deo ꝓlata ſimul ⁊ ſemel ſub ꝓpꝛijs lr̃is ⁊ ſylla coõueniunt:qꝛ vtiq; dilectio iuſticia eſt:vt diſtinguit᷑ cõtra
Cam patc bis vtriuſq; vbi: qd eſt ineffabile: qꝛ per omnipotẽtiazʒ legẽ:qꝛ qui diligit vnus efficit᷑ cũ eo ſpũs:qð ſine ꝑfecta iu
d. . diuinã hoc dicũt eẽ factũ: ⁊ qꝛ moyſes nõ poterat hoc ſticia nõ fit. etiã dilectio nõ eſt pꝛopt᷑ traſgreſſioneʒ: immo
(VNNN facere verbo nec ſcripto: iõ in pᷣma traditione ſcripſit: fuit recte rõni cõplãtata in angelo ⁊ homine ante tranſgreſ
Rinofrd Memẽto. in ſecũda vero: Obſerua.In quo loco alter ſionẽ. ſic igit᷑ accipiendo legẽ ꝓut Aplus diſtinguit a pmiſ
conlaäun catio hebꝛeoꝝ dicit friuola:tum qꝛ vbi o᷑: Memẽto. ſione ⁊ fide foꝛmata que eſt dilectio : ꝓpꝛie lex nõ eſt: ;uis
abgpug ſtatim ꝓhibet opa ſeruilia dicẽs: Nõ facietis opus ⁊c. i lege pncipalit vt finis intẽdat᷑:ſicut ⁊ ꝓmiſſio q in lege pa
Fenlin )⸗ ⁊ ſic etiã tradit ibi rõem negatiui pᷣcepti: ⁊ in hoc loco tribus facta eſt:lex dici nõ merel ſimili ratione. Fruſtra igi
AAliio pun vbi dẽ: Obſerua diẽ ſabbati.ſtatim ſequit᷑: Ut ſanctifi tur Burgeñ.poſtillatoꝛẽ notauit:ꝗ circa capitulũ.vi. in qᷣ
E u ces eũ ⁊c. qð ptinet ad hoc vt homo vacet diuinis in boc maximũ pᷣceptũ cõtinet bꝛeuiter ſe expediuit: ponens
In N ſſabbato qð eſt affirmatiuũ: tum qꝛ mopſes aſi non pp tamẽ ad intellectũ neceſſaria:qꝛ nõ erat ſui ꝓpoſiti ſcribe/
gi⸗ tuerit ſimul ⁊ ſemel duo vba diſſimilia ꝓferre:potuiſ re tractatus quẽadmodũ Burgeñ. alij: ſed ſolũ oꝛdinare
hoe a h ſet tñ tradere iſta pcepta dicẽdo: Memento obſerua poſtillã lr̃alis ſenſus ſufficieni declaratiuã. ¶ Ca. I..
wenedicn diem ſabbati. ſic magis cofoꝛmaret diuine locutioni a Ec ſunt pᷣcepta. Hic oſequent agit᷑ de pᷣceptis alij
ecemuniil ꝙ dicẽdo vnũ ⁊ omittẽdo aliud.Et notandũ ꝙ hec di⸗ a ßceptis decalogi. Et pmo de pᷣceptis huiuſmoi
ſcchewi ſtinctio ab alijs aſſignata inter: memẽto obſerua:fa/ ponit᷑ exhoꝛtatio generalis: 2 explicatio ſpecialis
dal en cit valde cõtra eos in expoſitione illverbi: Malach. ibi Audi iſirł.Circa pmũ d: a ¶Pec ſut pcepta ceremo
po gnunnn vltimo vbi dẽ: Memento legis moyſi.ꝓut deo duce nie atq; iudicia. qꝛ in huiuſmodi pᷣceptis aliqua ſunt circa
1 Ptun ibidẽ declarabit. (nc v. pbi dicit in poſtilla:. cu? moꝛes: ⁊ dicunt pcepta: aliqua circa modũ colendi deũ: ⁊
lip unnn cã ſubdit: Quis det eos talẽ hꝛe mẽtẽ: itio ͥ. dicunkt ceremonie: aliqua circa iuſtũ hominis couictũ:⁊ di
ſnn er boc qð dẽ: Quis det eos talẽ habere men cunt iudicialia. b¶ t faciatis ea in terra. q; aliq eoꝛzum
upn tẽ.nõ ſolũ intelligit:ꝙ eẽt beneplacitũ deo vt obligabãt tin in terra illa: aliqua extra lla terra fieri nõ
e AW6W6⅜ eũ timerẽt ⁊c᷑.ſed etiã includi᷑ ꝙ hoc pẽdet poterãat:vt dictu fuit Nume.xxxiiij. c ¶ Que ego pcibio
en— etiã a ptãte humana ꝑ libeꝝ arbitriũ: iuxta illud Ecci tibi ⁊ filijs tuis.qꝛ obligabat futuros ſic ⁊ pñtes. ð¶ Ur
i 4 xv. ca. Deus creauit hoĩem ⁊ reliquit eũ in manibꝰ cõ pꝓlongent ⁊c. hic ẽ vn effectus obſeruade legis:vt dictũ eſt
ſne gn ſilij ſui. inuanũ eniĩ aliqꝗs diceret optãdo: Quis det vt ¶S. iiij. ca. Et multipliceris ampl' nũero ptaãte. e ¶ Au
ili hoc fiat:ſi illud optatũ eẽt oĩno in ptãte optatis.¶ In di iſrł. Pic cõſequent᷑ ponit explicatio nle pceptoꝝ q ſũt
euſß ca.v.vbi dẽ in poſtilla: Non declinabitis ad dextram alia a pceptis decalogi:q ſũt ĩ duplici gradu: qꝛ aliq ſe hHnt

¶ iber

dad ſcepta decalogi ſicut pᷣncipia eoꝝ: aliqua aũt ſe habẽt
ad ea ſicut q̃dã cõcluſiones elicite ex pᷣceptis decalogi. Illa
aüt q ſe habẽt vi pncipia:ſũt dilectionis pᷣcepta. ¶uirõ ẽ
qꝛ in agibilibfinis hʒ rõem pᷣncipij:pᷣcepta auũt dilectionis
ſut fines pᷣceptoꝝ decalogi:ſicut pʒ maifeſte: ꝙ tria pᷣma p̃
cepta oꝛdinant ſicut
ad finẽ ad dilectionẽ

dei. Alia vo ſeptè ad ua vt facias q pꝛecepit tibi

dilectonẽ ꝓximi ⁊ io jg: q hff ſit tibi:q multipli
dié ſaluato: Mattß dlis: 7 bñ ſit tibi: multipli
xxij ꝙ i duob'p̃cept ceris amplũ:ſicut pollicii
dilectõnis tota lex pꝑ eſt dñs de patrũ tuoꝝ tibi
e * merſieer fine tertã lacte ⁊ melle manãatẽ.
1bus. 1. ino.. Auͤdi iſcl. Domin deus ve
Fin Pcenti echart. e Biln s dfm
tas. Alia aũt pᷣcepta . 8

deũ tuũ ex toto coꝛde tuo:
et ex tota aĩa tua: et ex tota
foꝛtitudine tua. Eruntq; vᷣ

a pceptis dilectois ⁊
pceptis decalogi ſũt
qᷓſi qdã ↄluſiones eli/

cite ex pᷣceptis decalo ,
giir pons qda dela ba hec que ego pcipio tibi
ratões qlit pcepta de hodie ĩ coꝛde tuo:&ẽt narra
calogi debeãt obua bis ea filijſ tuis: et medita/
ri. Ite ſena Poile beris ſedẽs i domo tua: &ᷣt
nallt, adilectse dei Abulãs iitinẽ doꝛmiẽſatqʒ
exa ſequit: e Pcepiũ 2ſurgẽs: et ligabis ea q̃ſi ſi
de dilectõe dei hʒ ro⸗ gnu in manu tua:erutq; et
n i bans hice mouebũt int oculos tuoe
ptoꝝ ſoꝛimo gaͤgit ſcribẽſq;ʒ ea ilimine ⁊ oſtijſ
de dei dilectone q̃ ẽ fi

nis: ad quẽ pᷣcepta decalogi oꝛdinan:: de alijs pceptis q̃
ſũt cõcluſiones q̃ ex pncipijs decalogi eliciunt᷑ xij ca. Circa
pmũ moyſes deſcribit pᷣmo ea q̃ ꝑtinẽt ad dei dilectõeʒ:?
ifert ↄcluſionẽ intẽtã.·xi.ca.qð ſic incipit: Ama itaq; dñm
deũ. Circa pᷣmũ moyſes pᷣmo ꝑ modũ exhoꝛtatõni) deſcri
bit pᷣceptũ dilectõnis quatũ ad diligẽdi modũ:⁊ꝰ hdilectõ
nij muit plex ipedimẽtũ ⁊ icitamẽtũ:ipedimẽta excludẽdo
⁊ incitameta icludẽdo:ibi Cuq; introduxerit. Circa pmuʒ
di: e ¶ Audi iirl.i. attẽde diligent:qꝛ ad illud qð ſbdit᷑ to
ta lex finalii oꝛdinat᷑. f¶ Ons de noſter de vn ẽ.iõ vnice
ſuꝑ oĩa ⁊ pfectiſſime diligẽdus ẽ:⁊ ſubdit᷑ hdilectõis mo⸗/
dus cũ dẽ: g ¶ Dili.dnʒ.de.tu.ex to.coꝛ.tuo ⁊c̃.i ex toto
motu volũtatis qꝗͥᷣ hic delignat᷑ noie coꝛdis:qꝛ ſicut coꝛ mo
uet alia mẽbꝛa coꝛꝑis:ſic volũtas mouet aie potentias ad
actſuos h ¶ Et ex tota aia tua.i.ex toto itellectu:⁊ ſenſi⸗
tiuo appetitu:vt ex motu dilectõis itelleciꝰſit deo ſubditus
maxie i his q̃ ꝑtinẽt ad fidẽ:⁊ appetitſenſitiu ſit ſᷣm oꝛdi
nẽ dilectõis diuie regulat. i UR ex tota foꝛtitudie tua.
pꝓ quã deſignat vis exterioꝛ executiua qð fit cũ ex diuia di/
lectõe act noſter exterioꝛ exequit imꝑiuʒ voluũtatis pm
72 expedite. k Erũtq; vba hec. de dilectõe diuia. n
coꝛde tuo.ad firmit retinẽdũ. m¶ Et nar.ea fi. tuis.de di

lectoe dei eos ifoꝛmãdo. n ¶ Et me.ſe.ĩ do tua.i.tpe qetj.
Eradue⸗ in itinere. tpꝑe laboꝛis. p ( Doꝛmiens arq;
conſurgens. in hebꝛeo habetur: ¶ubans atq; conſurgens.
Ju in ingreſſu lecti ad doꝛmiendũ:⁊a ĩ egreſſu ad vigilã/
ũ dʒ hõ ꝑ dilectõem coꝛ ſuũ reducẽ i deũ. põt etiã exponi
Doꝛmiẽs ſᷣm trãſlatõem nr̃am:qꝛ de his circa q̃ ſolicitat
hõ i vigilia ſolẽt in doꝛmiẽdo occurrere fãtaſmata:⁊ ſic ſo
licit in vigilia de dilectõe dei:ſolẽt ↄſimilia fantaſmata oc
currere ĩ dooꝛmitione: ꝓpt᷑ qð dicit phᷣs pᷣmo ethicoꝝ: ꝙ in
doꝛmiẽtib ge ſut fantaſmata ſtudioſoꝝ.i.vtuoſoꝝ

ï quoꝝcũq;. q(Et liga. ea qſi ſi.in ma.tua.i.iĩ oꝑibꝰtuis
qꝛ manẽ oꝛganũ dðꝛganoꝝ.iij.ð aia:q debẽt fieri ex chari/

tate. r ¶ Eruntq; ? mouebunt int oculos tuos i.nul
lo mõ erũut tibi obliuioni:ſicut hõ nõ obliuiſcit᷑ rei que
añ oculos ſuos appẽdit. s ¶ Sribeſqʒ ea ĩ limine ⁊c᷑.
i.intras domũ tuã:⁊ exiẽs recoꝛdaberis de dilectione.
Judei auũt hoc exponẽtes nimis lr̃alit dixerũt paſſum
iſtũ q incipit ab

. „ illo loco: Audi iſ
dom tue. Cunqʒ; introdu rael oñs deus ni
xerit te dñs de tuꝰ in terrã vneꝛdiliges dñʒ

ꝓ qua iurauit patribꝰ tuis

. mie ⁊ hoſtijs do
abꝛaaʒ iſaac ⁊ icoh:⁊ de/ 2nustue.ſilii pai
derit tibi ciuitates magnaſ ſu illu de dilecto⸗
⁊ optimas q̃s nõ ediſicaſti ne dei q habet.j.

xi.ca. ꝗ ſic ĩcipit:
Si gobedieritis
mandatl meis qᷓ

domos plenas multarum
opũ q̃̊s nõ extruxiſti:ciſter

nas quas nõ fodiſti:vineta esgo hodie pᷣcipio
⁊ oliueta q̃ ñ plãtaſti: ⁊ co/ obi n Dilica
mederis ⁊ ſaturat fueris: mn. vſchadt
. ln r Et ſcribes ea ſuꝑ
caue diligent ne obliuiſca poſtes 2 ianuas
ris ðñi dei tui:ꝗ eduxit te domtueincluſi⸗
ue debebãat ſcribi

de terra egypti ð domo ſi

uitutis.Hminũ deũ tuuʒ i cedulis 2 ligari

in bꝛachio ⁊ ſuꝑ

timebis: 2 ipi ſeruies: ac p frötẽ poni in l⸗
nomẽ illiurabis. Mõn ibi2mine ſupioꝛi do⸗
tis poſt deos alienos cun/ ar aahae n
ctaꝝ getiu q i circuitu Vro . plurib locis:
p̃dicti duo paſiꝰ

ſcribunt᷑ i cedula q̃ ponit᷑ in ſi uperioꝛi limie oſtij dom

Intẽtio tñ legiſlatoꝛis ẽ:ꝙ ſint in recoꝛdatõe mõ ſupꝛa
dicto. Notãdũ etiã ꝙ oia pᷣdicta de modo dilectionis

. — *

diuine:nõ ſic pᷣcipiunt᷑: ſint ſemp in actu ſed in habi

tu: qꝛ hõ tenet᷑ ſemꝑ hẽe charitatis habitũ:q ſm Aug.
diuidit int filios regni ⁊ ꝑditionis. t Cuũq; introdu

xerit.hic ↄſequeni ponunt᷑ ipedimẽta ⁊ incitamenta p
dicte dilectõis illa remouẽdo:iſta iducẽdo:Et pᷣmo po
nu nt᷑ iſta put ↄtigũt homini reſpcũ ſui:⁊ reſpcũ extra
nei vl aduerſarij.c.vij. ꝭ' reſpcũ dei.c.viij. Pꝛia ĩ duas
qꝛ pᷣmo remouet᷑ impedimẽtũ:ꝰ expmit᷑ ĩcitamẽtũ: ibi
Cuſtodi pᷣcepta vñi.Circa pmũ ſciendu:ꝙ hõ de penu
ria venies ad magnã abundãtiã: ex hoc in ſemetipo ſo
let eleuari:⁊ a dei amoꝛe retrahi ⁊ ipediri: ſm ꝙ dicit
Greg homelł.xx. Tato qᷣs a ſuꝑno amoꝛe diſiũgit᷑:qua
to inferi delectat.⁊ iõ moyſes timebat ne filij iſirl exen
tes de terra deſerta:⁊ itrãtes terrã ꝓmiſſionis plenam

oib bonis:pꝑ hoc ab amoꝛe dei retraherent᷑:ꝓpi hocẽt

dẽ ĩ cãtico.j.xxxij. Incraſſatẽ dileciꝰ:⁊ recalcitrauit in
craſſatus:ipinguat:dilatat᷑:dereliqᷣt deũ factoꝛẽ ſuuʒ
⁊c.iõ pᷣmonuit eos:ne ex tali affluẽtia auerterent a dei
amoꝛe:⁊ ad idolatria ↄuerterent᷑:⁊ hoc ẽ qð dẽ:Cũq; i
troduxerit te dñs ⁊c̃. ⁊ enumeratis multis bonis mo/
bilib imobilib q hituri erãt filij iſrł gratis intulit:
Caue diligent ne obliuiſcarig ⁊c. v ſim deũ tuuz
e . tioꝛe filiali. x CEt ipi ſuies. puitute latrie
x ¶ Ac ꝑ nomẽ illy iurabis.ex h'loco errauerũt aliq
iudei dicẽtes:ꝙ iuratio ꝑ nomẽ dñi erat frequẽtãda:ẽt
ſine nccitate: qð ipꝛobat ſaluatoꝛ matth.v dicẽs: No/
lite iurare oio.i.nõ iuretis ex qlibet ca: qꝛ h ad irreue
rẽtiã nois dei ꝑtinet:ſʒ tm ex cã necia:vt ſi occurrit ne/
ceſſitas aliqd affirmãdi: int hoies dʒ fieri ꝑ vitatẽ imo/

bunti iurado ꝑ nomẽ dñi ⁊ in tali cau loqᷣt .

õ ibi.p de.ali.ipẽdẽdo eij cultũ latrie. a ¶ ¶ũ⸗

⁊c.· vſq; h: In li

hacrpohad,
Cllenn
bidi ipoſtlla

cr geni.
aatppinan
ſtixedel
oxyy.,
ollen⸗
ponin ebiat
tüapnon
ſubiecippr.
henn fl
zicicii⸗
Qiq uumno⸗
lenit Etgeſi⸗
dleains eer
ntoopiaptd

bent Greg id
ie ſ
lißceptoid
uice erole
Neninctame
zadhyſoatte
dUtbälurd
ſeaperalia
dGCuogier
Glertt. Die
ir ineramm
Amrsdiui
eſue
ecupie⸗
ißo remane
poſtmore
noͤnbonĩ
Niuruo
Anib üthea
iuſl uoe

linrgaui

Ginmnſont
gwoytfadial

ünnken
D 4 8.

eu ehe
“ wos
a. hümert
4. bbin
ati
Ule donnt

aieatn
iplunbbo
Sclenoog
uilmuoft
wꝛlne noin
emoo ollenen⸗
artu Aahil
ihſifn A
Ciqzinroer

minaumena g)

dgpnoo
Nütbe
õ
cighode

inn finiin
pald

ſanune V

17
7
4
4

ni ieri⸗

¶ Deutero. V.

ctarũ gẽtiũ qͥ ĩ circuitu vro ſũt.⁊ idẽ itelligẽqũ ẽ alijs

aliarũ gẽtiũ a iudeis remotaꝝ:ſʒ p exẽplo ponit᷑ illõ qð

erat ppinquũ. b

Exo. xvij. c
uine dilectois: B

ponit e ĩicitamẽ/

tũ:⁊ pᷣmo reſpcũ
ſubiecti ꝓpꝛij: 2
reſpectu filij qͥ ẽ
q̃ſi idẽ cũ pꝛe: ibi
Cũq; interroga-
uerit.Et qꝛ ſignũ
dilectonis ẽ exhi
bitio oꝑis:vt dic
bear' Bꝛeg. i0 dẽ

hic: c ¶ Cuſto-

di pᷣcepta dñi dei
tui ⁊c̃.ſ.ex dilecti
one:⁊ incitamen
tũ ad hꝰ ſbdit᷑ cũ
dẽ: Ut bñ ſit tibi
⁊c. ⁊ patet lr̃a.
d ¶ Luq; iterro-
gauerit. Hic põi

tur incitamentũ

amoꝛis diuini re
ſpectu filij qͥ ẽ q̃ſi
idẽ cuʒ pꝛe: qꝛ in
ipᷣo remanet pat᷑

poſt moꝛtẽ qda/

mõ:⁊ iõ dʒ ipᷣm i

citare ad dei dilectionẽ: ⁊ mãdatoꝝ ei i

—

Ppp b ¶ Noõ tetabis dñm deũ tuũ ſicut tẽ⸗
taſti ⁊c. de hac tatione qualit ſit itelligẽdũ dictũ fuit
Luſtodi pᷣcepta.remoto ipedimẽto di/

ſunt:qm̃ d e emulatoꝛ dñs
de tuus ĩ medio tui: neqñ
iraſcat᷑ furoꝛ dñi dei tui õ̊ te
⁊⁊ auferat te ð ſupfſicie terre
HNon tentabis dñm deum
tuũ:ſicut tẽtaſti ĩ loco tenta
tionis. Cuüſtodi pᷣcepta dñi

dei tui ac teſtimonia ⁊ cere

mõias q̃s pᷣcepit tibi:⁊ fſac
qð placitũ ẽ ⁊ bonũ ĩ ↄſpe
ciu dñi vt bñ ſit tibi:⁊ igreſ
ſus poſſideaſ terrã optimã
de qᷓ iurauit dñs pꝛibꝰtuis:
vt deleret oẽs iimicoſ tuos
coꝛãte:ſic locui ẽ.Cůᷣʒ ĩitro
gauerit te ſiltu craſ dicènſ
qd ſibi volũt teſtionia hec
⁊ ceremonie atq; iudicia q̃
pᷣcepit dñs de noſter nob

letionẽ p bñfi

cia pꝛib ſcã:⁊ hoc ẽ qð dẽ hic: dD Lum interrogaue

rit te filiꝰ tuus cras.
m.pᷣuitute grauiſſi
in manu foꝛti. Hec expoſita ſu
q; no.vt fa, oia legi.hec.exdilectõe. h

bis.qꝛ ꝑ oꝑ

vbi dẽ i

*

i. in poſte e
ma ⁊cc. f

ices ei ſerui era/
Et edu.nos dñs ð egy.
.S. iiij. c. ꝛecepit
t bñ ſit no

na ex charitate ſcã acqrit᷑ gra in pñti:⁊
glia in futuro iõ ſbdit᷑: Eritq; nri miſico
illa: Audi iſrael.
Thoc caplo ponunt᷑ duo legis pcepta:q̃rum
vnũ ẽ pmũ ⁊ pncipaliſſimũ circa credenda.ſ.
udi iſrl oñs de veſter vn ẽ. Articulus eni
de vnitate dei pᷣmũ locũ in ſymbolo tenet: 2n vero pce
ptũ qð hic ponit pꝛimũ ẽ ⁊ maximũ circa agẽda.ſ.Di/

n ca. vi.
Iditõ.

liges dim deũ tuũ.vñ ſaluatoꝛ Matth. xxij.c. hoc ẽ p

mũ ⁊ maximũ mãdatũ.Et qꝛ in hoꝝ pᷣceptoꝝ expone
poſtillatoꝛ valde bꝛeuit vĩ ſe expediuiſſe:iõ circa eoꝛuʒ
declarationẽ vꝛ eẽ inſiſtẽdũ. Circa declaratõnem bmi

inquirendum pꝛima facie occurrit: que fuerit neceſſi-

tas ponendi hic iſtud pᷣceptũ de vnitate dei:vnitas eni

diuine manifeſte tra

dit in decalogo: qꝛ a deo ĩmediate

fuit pplo traditui: Exo.xx.ca.⁊ in pᷣcedẽti ca.v.a mo

£

ſe repetirx: i vtriuſq; eni decalogi pᷣambulo dẽ: Ego ſũ

dñs de tu q te eduxi ⁊c᷑. in quo ⁊2 ꝑ totũ decalogũ taʒ
noia ꝙ verba qͥ de deo dicunt᷑ ſũt ingularis numeri:⁊tẽ
q̃ manifeſte oſtẽdit᷑ vnitas dei. Si aũt dicat᷑ hoc pᷣce
ptũ de vnitate dei ponit ad excludẽdũ pluralitatẽ deo
rũ:circa quod multi errauerũt vt manichei alij:hoc
nõ vẽ ſufficere:nã pluralitas deoꝝ manifeſte excludit᷑ ĩ
bmo ſᷣcepto decalogi:vbi dẽ: Nõ habebis deoj alienoj
coꝛa me.i.pᷣter me:vt.s.expoſitũ ẽ:⁊ adhuc expᷣſſius.ã

liij. ca. talis pluralitas excludit:
die ⁊ cogita ĩ coꝛde tuo:qꝛ oñs ipᷣe ẽ de ĩ celo ſurſũ ⁊ in

excludit:dꝛ eni ibi: Scito ̊ ho⸗

terra deoꝛſuʒ:⁊ no ſit al.vñ dicẽdũ vi: lʒ vnitas di⸗

uina cũ excluſione pluralitatis deoꝛ intelligat ex p̃dictis ⁊

alijs ĩ ſacra ſcriptura cõtentis: expmit᷑ tñ hic p modũ pᷣce
pti:ꝙ dey eſt vnus vt vnitas q̃ hic deo attribuit᷑ p quandã
excellẽtiã intelligat: ſic.ſ.⁊ vnitas huiuſmõi ſoli deo conue
niat: ſi eni vnitas q hic ſoli deo attribuit᷑ etiã creaturis poſ
ſet cõuenire:ſicut de
vno couertibili cum

dices ei: Serui eram pha ee omunleireligi
ſg j . . ic ſupflue poneret᷑ in
raonis ĩ egypto: et eduxit pcepto. Sle. n. Alib
nos dñns ð egypto ĩ manu be vn ho: 2 qlibet
foꝛti:fecitq; ſigna atq; ꝓdi- equus ẽ vnus equus

ſic qlibet de 'ẽ vn de

gia magna ⁊ peſſima ĩ egy ſic E vn de
vñ hoc mõ nõ indi-

pto pharaonẽ ⁊ oẽm do

—H, . gebat vt iſtitueret tã⸗
mũ illoin ↄſpcũ nr̃o:⁊ edu quã pceptuʒ pmul⸗
xit nos inde vt itroductis garet: ſed in hoc H
daret terram ſuꝑ q̃ iurauit ponit᷑ yt pꝛeceptũ pti
pꝛibꝰ noſtris. Pꝛecpitqʒ nẽs ad fidẽ: ⁊ cũ hoc
bᷣ dñs vt faciamꝰ oĩa le hmittit: Audi iſrł. i
nob dñs vt faciam oĩa le- ges enĩ eſt ex auditu:
gittima hec:⁊ timeam dñʒ ad Ro.x. mãtfeſte da

deũ noſtrũ ut bñ ſit nobis
cũctis dieb vite nr̃e ſicut ẽ
hodie.Eritq; nr̃i miſicoꝛs

tur intelligi: ꝙ vnita,
q̃ hic ſingulari deo
attribuit᷑: intelligi dʒ

ſi cuſtodierimuſ ⁊ fecerim gabenuiine
omnia pꝛecepta e coꝛam create cõpetit. Cuius
domino deo noſtro ſicit rõẽ: na m ſanctum
mandauit nobis. Tho. i pma pteq/xi

ſum ad hoc ꝓꝙ ſit maxie vnũ opoꝛtet ꝙ ſit maxie ens ma
xime indiuiſu. Cõſtat aũt ꝙ de' eſt maxime ens: inquãtuʒ

⁊ ipjm eſſe ſubſiſtẽs omib modis interminatũ:⁊ pᷣma cã to

tius entis creati. ſili᷑ cõſtat ꝙ de ẽ ens maxime indiuiſum:
inquatũ nõ diuidit᷑ nec actu nec potẽtia:nec alio mõ diuiſi
onis: ſʒ oibus modis ẽ ſũme ſimplex. vñ opoꝛtet dicẽ: de
usẽ maxime vnus:ſic ꝙ nulli creature talis vnitas ↄpetit:
⁊ iõ lʒ ĩ decalogo ⁊ alijs locis ſcriptura de deo loquat᷑ tãqᷓ
de vno excludendo pluralitatẽ deoꝝ:nihilominꝰtñ fuit da
tũ hoc pᷣceptũ expᷣmẽs diuinã vnitatẽ:vt talis vnitas itelli
gat ſingularit᷑ deo cõueniẽj mõ pᷣdicto.vñ Bernardusĩi.v.
de cõſideratione:poſtquã poſuit multiplicẽ modũ vnitatj
q̃ i creaturl diuerſimode iuenit᷑:de vnitate dei ſic dicit: Ue
rũ hec oia quid ad illũ ſũmũ vnũ:atq; vt ita dicam:vnice
vnũ:vbi vnitatẽ cõſubſtatialitas facit:huic vni qduis illo
rũ ſi aſſimiles erit quodãmõ vnũ:ſi cõpares nullo.hec ille
ſed põt dici p̃dicta:ꝙ talis vnitas que hic attribuit᷑ deo:
Iz ſit vera:nõ tñ ptinet ad fidẽ:ſaltẽ apud oẽs. nã deũ eſſe
vnũ mõ pᷣdicto põt eẽ ſcitũ ꝑ demoõſtrationẽ:vñ phus.xij.
Metaph. hoc demoſtratiue ꝓbat. Multi ẽt alij phi hoc
demõſtratiue induxerũt ꝓut in 2 2.q.j.ſanct tho.tradit
arti.v.i rñſione ad quartũ argu. Ad quod dicẽdũ ßm eun
dẽ ibidẽ: ꝙ multa ꝑ fidẽ tenemus de deo: q̃ naturali rõne
phi iueſtigare nõ poterãt:puta circa ꝓuidentiã ei ⁊ oiĩpo
tẽtiã: ⁊ e ipe ſolus ſit colẽdus:q oĩa cõtinent ſub articulo
vnitatis dei.hec ille. Rõ aũt q̃re pᷣdicta videant ↄtineri ſb
articulo vnitatis dei talis v eẽ:nã ꝑ fidẽ illũ credimus eẽ
vnũ deũ:q ẽ oipotẽs ⁊ oĩb ꝓuidẽs: ⁊ q ſolus eſt colendus
Oia eni q̃ in ſymbolo tradunt᷑ copulatiue intelligunt᷑ eſſe

credẽda. Ulter circa hoc videt᷑ attendẽdũ: ꝙ ex iſta trina

iteratione diuini nominis cũ dẽ: Dñs de veſter dñs vnus
ẽ.cõuenient ſecũdũ vitatẽ catholice fidei:bſmiquã vn deus
iĩ trinitate venerat:intelligẽda ẽ trinitas ꝑſonaꝝ in diuinis
cũ vnitate eſſentie.ſi eni i pᷣdictis vbis moyſes ſolũ vnitatẽ
z 2

¶MWiber

dei ſine quacũqʒ pluralitate credẽdã tradere voluiſſet: ſuk⸗
feciſſet dicere: Audi iirl deus veſter vnuj eſt. vel:dñs vnuj
eſt. ⁊ ſic dicẽdo pfecte vnitatẽ expᷣſſiſſet:ſemota quacunq;
pluralitate:ſed in hac trina iteratiõne manifeſte oñdit᷑ pꝛe/
ſuppoſita fide vera:ꝙ eẽ diuinũ ẽ vnũ. verbũ eniz eẽntiale
qð hic ponit.ſ.eſt:ẽ ſingularis numeri:tria vero nomina di
uina q̃ ꝑ modũ ſuppoſiti ſignificãt pluralitatẽ triũ ꝑſona-
rũ ꝓpꝛie oſtẽdunt: ⁊ ſic talis vnitas omnẽ ali vnitatẽ ma
xime trãſcendit: vnde Bernar. vbi. . Inter oĩa q̃ vnũ recte
dicũt arcẽ tenet vnitas trinitatis:qᷓ tres pſone vna ſubſtan
tia ſũt:⁊ ibidẽ infra. Nec abducimur ab hac vnitatis pꝛo

„

feſſione aſſertione triũ: cũ in hac trinitate nõ recipiamus
multiplicitatẽ: ſicut nec ſolitudinẽ in vnitate. Quãobꝛem
cũ dico vnũ:nõ me trinitas turbat. Numerus eni ꝗ eſſen-
tiã nõ multiplicat:nõ variat:nõ partit᷑:rurſũ cũ dico tria.
nõ me arguit intuitus vnitatis:q illa quecũq; tria ſeu illos
tres nec in cõfuſione cogit:nec in ſingularitatẽ redigit.h ec
ille: Que qdẽ vba huius ſancti doctoꝛes bñ vident᷑ adapta
ri verbo ppoſito.ſ.cũ dẽ: Audi iſrł. hoc eniʒ myſticũ ꝓut
ipe dicit ibidẽ nõ rõne ꝑſpicuũ ẽ:ſed fide ꝑſuaſum:vñ Au
c iſrł.i. ex auditu crede:hoc eni ſacramẽtũ magnũ ẽ: nam
quõ pluralitas in vnitate:⁊ vnitas in pluralitate ſit:ſcruta
ri temeritas ẽ:credẽ vero pieta):noſſe vero vita eterna.Cir
ca hoc etiã notãdũ ẽ:ꝙ hebꝛei ꝗᷣ iſta pᷣcepta.ſ. Audi iſrael
⁊c᷑. diliges dñm deũ tuũ ⁊c᷑. cũ magna ſolẽnitate bis ĩ die
recitant: dictis his verbis.ſ. Audi iſrl dñs deus veſter deus
vnus eſt: anteqᷓ incipiãt dicere: Diliges dñm deũ tuũ. inter
ponũt ſub ſilẽtio verba hebꝛaica:q dicũt: Sit bñdictũ no
mẽ maieſtatis regni eius in ſecula eculoꝝ.qð tamẽ in alijs
inuocationib'diuini nomis nõ dicũt:ex quo ſatis videt᷑ in
nui: ꝙ in hoc loco ſpaliter expmit: ꝙ nomẽ diuine maieſta
tis eſt trinũ ⁊ vnũ.Eſt. n. oꝛdinatio hui benedictionis eis
tradita ab antiquo.ſ.a pe vphberar qui fuerũt ab initio
templi ſecundi: ꝓut ex codicibus eo cõpꝛobari poſſet: ⁊
hoc de pᷣmo pcepto pᷣdicto circa credẽda. ſequit in littera:
Diliges dñm deũ tuũ.Circa cõtinuationẽ hui pcepti ad i-
mediate pᷣcedẽs.ſ. de vnitate dei credenda cõſiderandũ eſt:
ꝙ cũ ꝑ charitatẽ homo vnit᷑ deo: Amoꝛ eni ſᷣm dionyſiuʒ
iiij. de diui.no.eſt vis vnitiua:ꝑ vnionẽ eniʒ charitatis hõ
ſiovnit deo:vt quodãmõ efficiat᷑ vnus ſpũs cũ eo:iuxta il/
lud.j. Coꝛin.vi.ca. Qui adheret deo:vnus ſpũs eſt cũ eo.
Iccirco poſtq de vnitate dei ineffabili in pcedenti pᷣcepto
tractauit:ſtatim ſubiunxit pᷣceptum charitatis ꝑ quã ſuꝑ-
naturalit vnit᷑ ſumme vnitati. Circa quod quidẽ pᷣceptum
ſane intelligendũ multa ⁊ magna a doctoꝛibus traduntur
q̃ hic ommittunt᷑ cã bꝛeuitatis:niſiſolũ quedã que ad intel
lectũ huius pᷣcepti vident᷑ poti requiri:quoꝝ pmuʒ occur
rit indrere rationẽ quõ iſtud pᷣceptũ dicat pmũ ⁊ maximũ
legis pᷣceptũ:iuxta ſniazʒ ſaluatoꝛis Matth.xxij Ad quod
dicẽdũ ꝙ rõ huius ppꝛie ⁊ ſi ufficient habet ab apoſtolo p/
ma ad Zimo.j.vbi dicit ꝙ finis pᷣcepti ẽ charitas de coꝛde
puro:⁊ cõſciẽtia bona:⁊ fide nõ ficta.In hoc.n.qꝙ dicit: Fi
nis pᷣcepti ẽ charitas.manifeſte hr̃:ꝙ pᷣceptũ charitatis eſt
pmũ inter legis pcepta. Finis eni in agibilib hʒ r66 pnci
pij:cũ finis ſm phᷣm ẽ pmũ in ĩtẽtõe.in hoc aut qð ſu iũ⸗
git: De coꝛde puro: ⁊ cõſcientia bona:⁊ fide nõ ficta.oſten
dit ꝙ p̃cepta legis qᷓ oĩa de actibus virtutũ dant᷑: reqrunt᷑
q oꝛdinant᷑ ad diligendũ deũ:que 33 pᷣcepta ſũt in triplici
dꝛia:qꝛ aut ſũt talia q̃ oꝛdinant᷑ a
tionib' paſſionũ: ſicut vtutes q̃ ſũt circa paſſiones de qb
dicit: De coꝛde puro.coꝛ eni impurũ a dei dilectõne abſtra

bẽ
bona. cõſcia enĩ mala facit hoꝛꝛere diuinã iuſticiã ꝓpter ti
moꝛẽ pene:vel oꝛdinant᷑ ad habẽdã rectã fidẽ ſicut illa q̃ ꝑ

tinent ad diuinũ cultũ:de qͥbus dicit:Et fide non ficta.i

purificãdũ coꝛ a turba

biec pt paſſionẽ declinãtẽ ad terrena: vel oꝛdinant᷑ ad ha/
ũ bonã cõſcientiã circa oꝑatões de qbus dicit: Et ↄſcia

des aũt ficta.ſ.nò recta trahit affectũ i id quod de deo
fingit᷑ ſeparans ſe a dei veritate: ⁊ ſic patet ꝙ dilectio
dei eſt ꝑ ſe intenta a legiſſatoꝛe tanq finis. Cetera vero
p̃cepta querunt ꝓpter hãc tãqᷓ; ea que ſunt ad finem:⁊
quia in quolibet genere id quod ẽ per ſe potiujẽ eo qð
eſt ꝑ aliud:ideo maximũ pᷣceptũ eſt de charitate: q̃ oia
plene tradunt᷑: 2² 2. q. xliiij. Sco cõſideranduʒ occur-
rit: ꝙ ex hoc ꝙ huiſmodi pᷣceptũ eſt maximũ ad quod
omnia ſunt referenda:vt dictũ eſt:ideo totalitas qͥdazʒ
fuit deſignãda circa pᷣceptũ de dilectõe dei: vnde dicit
Diliges dñm deũ tuũ ex toto coꝛde tuo ⁊c᷑.ſi autẽ con
tra hoc arguat᷑ ex eo quod dicit᷑: Ex toto coꝛde.qð im-
poꝛtat moduʒ diuine dilectionis:modus aũt virtuoſi
actus nõ cadit ſub pᷣcepto:vt ĩ pma ⁊·.qc.articulo.ix.
in reſponſione ad queſtionẽ. Ad hoc dicendũ:ꝙ lʒ mo
dus quẽ hʒ actus virtutij ex aliqua ſuꝑioꝛi virtute nõ
cadat ſub pᷣcepto inferioꝛis virtutis:no eni cadit ſub pᷣ
cepto de honoꝛatione parentum:ꝙ hec honoꝛatio fiat

ex charitate:modus tñ qᷣ ꝑtinet ad rõnem ꝓpꝛie virtu

tis cadit ſub pᷣcepto ipſius virtutis:ſicut ꝙ aliqs oꝑet᷑

ſciẽs cadit ſub rone pᷣcepti taʒ legis diuine qᷓ; humane.

Ignoꝛãtia eni ſimplicii cõſiderata tollit rõem pᷣmij vel
pene in actib humanis:⁊ hoc modo ſub pᷣcepto de di⸗
ligẽdo deũ cadit:quod di: Ex toto coꝛde.Si aũt cõtra
hoc dicat᷑:ꝙ dcũq; facit alidd qð nõ pꝑtinet ad dilectio
nẽ dei: nõ diligit deũ ex toto coꝛde:⁊ ſic agit cõtra dei
p̃ceptũ:⁊ ꝑ cõſequẽj peccat moꝛtalit:ex quo ſequeret ꝙ
peccatũ veniale eẽt moꝛtale· Ad hoc dicẽdũ ꝙ deũ dili
gere ex toto coꝛde cõtingit duplici᷑. Uno mõ in actu:
ſic vt coꝛ hominis ſemp actualiter in deũ ferat᷑:⁊ iſta ẽ
pfectio charitatis patrie:q cuicũq; peccato quãtũcũq;
minimo veniali nõ ẽ cõpatibilis. Alio mõ diligere deũ
ex toto coꝛde:eſt cũ habitualii totũ coꝛ hominis i deũ
fert: æ hoc duplicit: VUno mõ qñ homo extali dilectõe

dei ſe abſtrahit inquãtũ poſſibile eſt a rebus tꝑalibus

etiã licitis:q ꝑ occupationẽ erga eas habitã impediunt
actualẽ motũ coꝛdis ⁊ rõnis ĩ deũ ⁊ hec eſt ꝑfectio cha⸗
ritatis ad quã oꝛdinant᷑ cõſilia. Alio mõ qn hõ ex dile
ctione habituali quã hʒ ad deũ: aſi nõ abſtrahat ſea

5*

rebus tpalibus licitis:qᷓ actũ charitatis impedire ſolẽt

nihil tñ cõtra dei dilectionẽ coꝛ eius ⁊ rõ recipit: hec
eſt pfectio charitatis vie:q eſt ex neceſſitateſt alutis. Et
iſtis ouobus modis vltimis non cõtrariat᷑ veniale pec

catũ diuine dilectioni: cũ nõ tollat habitũ charitatis:

ſed ſolũ impedit charitatis vſum. Ulterdcõſiderandũ

occurrit quõ totalita que aſſignat in hoc loco circa di
lectionẽ dei intelligenda ſit in coꝛde ⁊ aia ⁊ foꝛtitudine
ꝓut hic dicit:ſimilit᷑ ⁊ in mẽte ꝓut Math. xxij.⁊ ĩ vir

tute:ꝓut Luc.x. Ad cui declarationẽ ſciẽdũ ꝙ iſta no/

mina q; in materia huius pcepti ponunt.ſ. coꝛ:aĩia:mẽſ

a huiuſmõi:varias ſignificationes habẽt in ſcriptun
ſacris. Coꝛ eni nõ ſolũ ſignificat coꝛ carneũ: ſed etiaʒ ſi⸗

gnificat quãdoq; intellectũ humanũ ſiue rationẽ Ecci
viij. LTpus ? relpoſionẽ coꝛ ſapiẽtis intelligit. qñnq; ve
ro ſignificat affectũ intellectiuũ humanũ:vt ĩ plalterio

Deſideriũ coꝛdis ep tribuiſti ei. Mẽs etiã qñqʒ ſigniſi

cat humanas cogitatões: vñ bmo ꝑalypo.xxviij. Uni
uerſas mẽtiũ cogitatões itelligit. qñq; vero memoꝛiaʒ
ſignificat hominis:vñ in pſal.lxxvi. Annos eternos i

mẽte habui. ſimilit aia qñq; ſignificat aiam ſenſitiuaz.

Geñ. pmo.Pꝛoducat terra animã viuẽtẽ. qñq; vero ſi
gnificat aiam ronalẽ: Exech. xviij. ca. Aia qᷓ peecauerit

—

ipa moꝛiet᷑. Habẽt etiã pᷣdicta noĩa pter pdictas ſignifi

catões quaſdã alias:que cã bꝛeuitatis omittunt᷑. Ex

qdẽ ſign ficationũ varietate doctoꝛej noſtri diuerſimo

de p̃dicta noĩa in hoc loco expoſuerunt. Nam Augu.

zrotedor
Gimne
orenuna p
mo unelen
oltonune
litleguum
dlligitſt
foubſutti
Gcieunei⸗
gintoi ſitl
Nutconin
noteinimno⸗
fhi nli
irthoniͤ
niieapinte
lgudt
lubocppo⸗
ut
telaitodie⸗
lot udtaii
finnglifn
Augteiig
inontotian
Dlendsoetm
Noitudinech
lgsdin den
Algoidcarne
dens Uidend
viano poſ
aipoſtbief
nrnſir
nogiorte
li nin,
Chifläliuſi
Nun iwrüho
gihhoſipinct
iplalclinpie
Grpagunien
Znneaſt eürdens
lurgöfirinpu
Coꝛin p Ctĩ
Hcnnnumm
Sillnſan
ſſpuſtbiecſiral
Wpkoninpinni
ilcttüllunga
ſgthoniniſte,
Verdecinunie
nlit nep
ſeeneg ei
ſibecſödhen
lü
uſeſedertie
nclas pil
lüphor
Ninplerekoſen
⸗ ſntpe
mo inc
iunn
liiseſenet,
anſpertuh
Ulnpeo
erlnpfer

lm
itſ
Mekmti
däiirne
nanmign
ticn walini
mnieder
e luig
Fio ce
Rnodntüfn
mangemn
guaſugioirtn
uendenicri
Nyhehent
tuldmn n
nsſen tiß
Gsduiriln
munlinmnfnf
nchipitporn
twwodn
lgigund
Crreikmändi
vtirgmit
borduäiigdit
lirüdaiſftin
—
3 vnoͤdie
wtiͦ coeonnt
ibonoertine
lecksnttuen⸗
us habliin
hecthiend
NMonichhiti
inöein
ortuin,

¶ Deutero. Vj.

bmo de doctrina chꝛiſtiana:p coꝛ intelligit cogitatões
animã vero vitã:ꝑ mentẽ aũt intellectũ.Alij vero ꝑ
coꝛ animã vegatiua:ꝑ animã vero ſenſitiuã: ꝑ menteʒ
intellectiuã.Alij vero aliter. Iſta tñ diuerſitas ex
poſitionũ nõ videt᷑ deuiare a mẽte legiſlatoꝛis.Intẽtio
aũt legiſlatoꝛis vt dictũ eſt in hoc pᷣcepto fuit:vt deus

diligat ſicut finis vltimus:ad quẽ actus humani inte

rioꝛes ſunt ſaltẽ habitualit referendi. vnde quõcunq;

p̃dicta noia a dictis ſanctis doctoꝛibus accipiant᷑: oia

q̃ in hoie ſũt:in deũ referibilia vident᷑ continere: vt pʒ
recte conſideranti:vñ nulla expoſitio eoꝝ: ẽ excludẽda
videt᷑ tñ planioꝛ ſenſus circa hoc eẽ talis.ſ.vt ꝑ hoc qð
pᷣcipit᷑ deũ diligi ex toto coꝛde:intelligat᷑ ꝙ tota inten-
tio ferat᷑ in deũ.ſicut enĩ coꝛ coꝛꝑale oium tꝑalium mo
tuũ ẽ pncipiũ:ita intẽtio voluntatis reſpectu finis vlti
mi eſt pꝛincipiũ oium motuũ ſpũaliũ. Includit᷑ etiam
in hoc pꝛecepto:ꝙ intellectus noſter ſubdat᷑ deo:iuxta
illud.ij. Coꝛin.x.ca.In captiuitatẽ redigentes omnem
intellectũ in obſequiũ xpᷣi. Et ſic deus ex tota mẽte di
ligit. Includit᷑ etiã in hoc pᷣcepto:ꝙ appetitus noſter in
ferioꝛ regulet᷑ ſm deũ:qð ẽ ex tota anima diligere deu
Includit᷑ etiã:ꝙ exterioꝛ actus noſter obediat deo: qð
ẽ ex tota foꝛtitudine vlł virtute vel viribus deũ diligere
Ulterius qꝛ ſᷣim Augu.i libꝛo de ꝑfectione iuſticie: in
plenitudine charitatis patrie:pᷣceptũ iſtud implet᷑.ſ.di
liges dñm deũ tuũ ex toto coꝛde tuo ⁊c̃.nã cũ adhuc ẽ
aliquid carnalis cõcupiſcẽtie nõ oĩno ex tota aĩia diligit
deus. Uidendũ ẽ g& quõ deus nobis pᷣcipit:qð implere ĩ
via nõ poſſumꝰ.Maled ict cẽ.n.ſʒ hiero.q dic deũ ali
q̃d ipoſſibile pᷣcepiſſe. Ad qð dicẽdũ ſᷣm ſanctũ Tho.
in 2 2 vbi ſupꝛa ꝙ iplere pᷣceptũ cõtingit duplłr. Uno
mõ pfecte:⁊ hoc ẽ qn ꝑuenit᷑ ad finẽ quem intẽdit pᷣci-
piẽs.Alio mõ impfecte qn ⁊ſi nõ ꝑtingit ad finẽ quem
ptẽdit pᷣcipiẽs:nõ tñ recedit ab oꝛdine ad finẽ quẽ pᷣtẽ/
dit pᷣcipiẽs:ſicut ſi dux exercitus pᷣcipiat militibꝰ vt pu
gnẽt ad victoꝛiã hoſtis:ille ꝑfecte implet pᷣceptũ:qͥ pu⸗
gnãdo hoſtẽ vincit:quod dux pᷣncipalit᷑ intẽdit. Ille ẽt
implet ſed imꝑfecte cuius pugna aſi ad victoꝛiã nõ ꝑti
git:pugnat tñ ſiciꝙ cõtra diſciplinã militarẽ non agit.
Intẽdit aũt deus ꝑ hoc pᷣceptũ:vt hõ totalit᷑ deo vnia
tur:qð fiet in patria:qñ deus erit oia in omnibꝰ: vt dẽ
ij.Coꝛin.xv.Et iõ plene atq; pfecte i patria implebit᷑ h
pᷣceptũ:in via vero implet᷑ ſed imꝑfecte mõ iam dicto.
Sed ʒ pᷣdicta ſolet dici ꝙ fruſtra daret᷑ hoc pᷣceptuʒ:ſi
impoſſibile eſſet adimpleri:pᷣcepta eni dant᷑ ad dirigẽ
dos homines in viã ſalutis: vnde ĩ pᷣſ.xviij. Pꝛeceptũ
dñi lucidũ illuminãs oculos. Ad qð reſpõdet᷑: ꝙ ideo
pᷣcipit᷑ homini iſta ꝑfectio quãuis eã in hac vita nemo
habeat de cõmuni lege:qꝛ nõ recte currit᷑:ſi quo currẽ
dũ ſit neſciat᷑:neq; quo currẽdũ ẽ ſciret᷑:ſi nullis oſtẽde
ret᷑ pꝛeceptis.Sʒ etia hoc nõ videt᷑ ex toto ſufficere: nã
ſi ſic:hoc nõ deberet dari ꝑ modũ pꝛecepti:cũ non det᷑
niſi ſolũ ad oſtendendũ terminũ ad queʒ currit: ad qð
ſuffeciſſet dicere:ſicut Aplus:Deuj erit oĩa in omnibꝰ.
in qbus verbis Aplus nõ ꝓcedit vt pᷣcipiẽs:ſed vt pꝛe
nunciãs.vñ ſalua ſemꝑ ſanctoꝝ reuerẽtia videt᷑ dicen-
dũ:ꝙ hoc pᷣceptũ de dilectione dei nõ fuit impoſſibile
vt impleret᷑ ꝑfecte etiã in hac vita vniuerſalii loquẽdo
Impleuit etiã ꝑfecte xpᷣs iſtud pᷣceptũ: qñ fuit ĩ hac vi⸗
ta:in qua fuit verus viatoꝛ ſimul ⁊ verus cõpꝛehenſoꝛ
⁊ iõ a pmo inſtanti ſue Forepelonie hoc pᷣceptũ in quo
plenitudo legis ſᷣm Aplm Ro.xiij. ca. conſiſtit ipleuit:
cuius reſpectu pncipalit᷑ in lege pᷣmiſſum ẽ hoc pᷣceꝑtũ
tãqꝙ; poſſibile ſaltẽ ꝑ ipᷣm xpᷣm totaliter adimpleri:per
alios vero impꝑfecte ⁊ quaſi ꝑtcicipatiue: vñ tato vnus
ꝑfectius alio implet:quanto magis accedit per quãdã

4

ſimilitudinem ad perfectionem impletionis chꝛiſti:de quo
in Matthᷣ.v.capitulo: Non veni ſoluere legem:ſed adim/
plere.pꝛopꝛie enim ⁊ vere loquendo totaʒ legem impleuit
chꝛiſtus:iplendo pfecte huiuſmoi pᷣceptuũ:vt dictũ ẽ. Nec
mirandum:ſi pꝛopter vnum ſingulare indiuiduum pꝛece
ptum generale daretur:quia dicitur Leuiti.xij.ca. Muli⸗
er ſi ſuſcepto ſemine peperit maſculum: que quidem cõdi/
tio: que intelligitur cum dicitur: Si ſuicepto ſemine. ſo/⸗
lum fuit appoſita pꝛopter vnam ſingularem perſonam. ſ.
beatam virginem. Nulla eniʒ alia ſine ſuſceptione ſeminis
concepit ⁊ peperit:⁊ ſimiliter dicendum eſt in pꝛopoſito.
Ulterius ſi querat᷑ circa pꝛedicta pᷣcepta cum pꝛeceptuʒ de
dilectione dei ſit ſimpliciter pꝛimũ:vt dictuʒ ſuit: ⁊ pꝛece/
ptum de credendo vnitateʒ dei:eſt pꝛimũ ⁊ maximũ reſpe
ctu credendoꝝ: cur iſta fuerunt pꝛopoſita populo in deca
logi traditione:in quo pꝛecipua legis pꝛecepta traduntur.
Ad quod dicendũ:ꝙ hec queſtio fuit mota ſupꝛa in addi⸗/

tione ſupꝛa Exo.xx. capitulo.ſpecialit circa pꝛecepta cha

ritatis. Ad quod fuit reſponſum diuerſimode ſm varias
expoſitiones.Opinio autem que mihi ſaluo melioꝛi iudi/
cio in hoc rationabiliter videtur:hec eſt: pꝛecepta deca/

logi data fuerunt de notioꝛibus quo ad intellectum: ? fa

cilioꝛibus quo ad affectum: ⁊ quia pꝛeceptuʒ de dilectõne
dei pꝛout in lege traditur:ſcilicet vt deus diligatur ex toto
coꝛde:⁊ ex tota gnima ⁊c. quod impoꝛtat etiam interioꝛeʒ
motum animi cum magna pꝛomptitudine: eſt difficilimũ
ſeu impoſſibile non habenti charitatem: iccirco expꝛeſſio
huius pꝛecepti fuit rationabiliter reſeruata ad tempus vl/
timum totius doctrine moſaice ſcilicet in.xl.anno:in qno
tempoꝛe poſtquam repetiüt pꝛecepta decalogi in capitulo
videlicet immediate pꝛecedenti:conſequenter in hoc capi/
tulo pꝛopoſuit eis tanquã aliqualiter iam perfectis:hoc pᷣ
ceptum de dilectione dei per extenſum:pꝛout plenius vide
tur ⁊ continetur in pᷣdicta additione:vide ibi. Item dicen⸗
dum eſt de pꝛecepto immediate pꝛecedenti: ſcilicet Audi
iſrael ⁊c̃. in quo diuina vnitas traditur cum multiplicatio
ne trinitatis perſonarum:vt dictum eſt:quod quidem my
ſterium inter cetera que nobis per fidem traduntur altius
eſt ⁊ ineffabiliꝰ. Unde non decebat vt in pꝛimis rudimen⸗
tis populo rudi pꝛoponeret᷑:ſed fuit reſeruatuʒ vſq; ad vl-
timũ tempus moſaice doctrine ratione pꝛedicta. Sed ad
huc reſtat querendũ quare iſta duo pꝛecepta cum ſint pꝛe
cipua ⁊ digniſſima non fuerũt tradita populo a deo ime/
diate:ſaltem in hoc tempoꝛe:ſcilicet in.xl.anno:quãdo ia,ʒ
populus erat magis perfectus:vt dicit᷑ in pꝛedicta additio-
ne. Ad quod dicendum:ꝙ licet populus iam iſto tempoꝛe
eſſet quodammodo aptioꝛ ad capienda diuina:nõ tamen
ſufficiebat ad vocem domini audiendam:vnde dicitur ſu/
pꝛa in capitulo pꝛecedenti. Si enim audierimus vltra vo/
cem domini dei noſtri moꝛiemur. Et ideo moyſes poſt re⸗
petitionem decalogi in pꝛecedenti capitulo ab ipſo factam
antequam iſta pᷣcepta maxime expꝛimerentur: introduxit
