hieruſalẽ fuit capta ꝑ põpeium impatoꝛẽ romanoꝝ. Iteʒ
iterũ alias ꝑ herodẽ aſcolanitã: a vltimo qñ deſtructa fuit
ꝑ titum ⁊ veſpeſianũ oibus.n.iſtis tꝑibus fuit illa domus
deiecta ⁊ cõculcata.Itẽ iſta maioꝛitas durationis nõ vꝛ eẽ
alicui gloꝛie notabilis:alit.n.lapis diceret᷑ maioꝛis honoꝛij
⁊ gloꝛie q; natura humana:qꝛ ẽ maioꝛis durationis. Item
ſi cõputemꝰ duratõnẽ domus ſecũde ſᷣm iudeos dicẽtes eã
duraſſe.ccccxx.annis habebimus ꝙ pma domus plus du/
rauit:qꝛ plures anni fluxerũt a quarto anno ſalomonis in
quo fũdata ẽ domus pᷣms vſqʒ ad.xi.annũ ſedechie ĩ quo
deſtructa fuit:qꝛ fluxerũt anni.ccc.xxvij.cõputãdo tpa re
gũ inimedioꝝ in.iij.⁊.iiij.liꝰ.regũ.perfecta aũt fuit.xi.ãno
ſalomonis ⁊ ſtetit ꝑfecta.ccccxxiij.⁊ ſic plus qᷓ; ſecũda dura
uit:ſi accipiat᷑ duratio ſecũde domꝰ ſᷣm cõputationẽ iudeo
rũ:lʒ aũt domꝰ ſecũda plus durauit:vt.õ.dictũ eſt: tñ iſta
obiectio ẽ efficax iudeos:qꝛ ꝓcedit ex ſuppoſitione cõpu⸗
tatõis eoꝝ quã reputãt veram. Patet ex pᷣdicta auẽte ag
gei ꝙ tẽpus aduent xp̃i eſt pᷣteritũ.Sed reſtat oſtendere ꝙ

in pᷣdicta auẽte videt᷑ dubiũ.ſ.ꝙ in aduentu deſiderati cun/

ctis gẽtibꝰ ſit impletũ qð ibi dꝛ.ſ. Adhuc modicũ:⁊ moue
bo nõ ſolũ terrã ſed celũ.Dicẽdũ ẽ ꝙ celũ i aduẽtu xpᷣi mo/⸗
tũ ẽ large accipiẽdo motũ ꝓ oi inouatõne:qꝛ magna inno-⸗
uatio in celo apparuit:qñ i natiuitate xpᷣi noua ſtella ẽ vi/
ſa:ꝓpter qð reges venerũt ad ipᷣm adoꝛãdũ. Itẽ circa illõ
tpᷣus.ſ.tpe herodis ſub quo natus ẽ xpᷣus in iudea de qua
magis loquit᷑ ppheta qᷓ; de alijs terris fuit maximP terremo
tus intãtũ ꝙ gentes ꝓpinque credebant ꝙ in iudea nullus
hõ remãſiſſei vt dicit ioſephus i pᷣmo libꝛo de iudaico bel/
lo:⁊ ex hoc arguit᷑ pbabilit᷑ aliquã cõiũctionẽ fuiſſe plane⸗
tarũ notabilẽ ſiue cõſtellationẽ ex qbus ſolẽt accidere talia

Qaũt mote tũc fuerũt oẽs gẽtes pʒ:qꝛ iminẽte xpᷣi natiui

tate pᷣcepit ceſar auguſtus deſcribi vniuerſũ mundũ:⁊ oẽs
gẽtes romanoꝝ tributarios ſe ꝓfiteri:⁊ ꝓptea ſinguli ibãt
ad loca vñ erãt oꝛiũdi ad pᷣdicta faciẽda ꝓpt᷑ quod etiã io/
ſeph de galilea aſcẽdit in bethleem cũ maria ſibi deſpõſata
pꝛegnãte vt ibi pfiteet᷑:vt pʒ luce ij.ca. In iudea etia tunc
fuit facta magna cõmotio in iudea: qꝛ qͥdã noie iudas na/
tione galileus:publice aſſerebat iudeis eẽ illicitũ cognoſcẽ
aliũ dñm pᷣter deũ:⁊ multi iudei ſecuti ſũt ipᷣm ⁊ poſtea in
terfecti ab exercitu romanoꝝ:vt dicit ioſephus 2 li antiq
tatũ:⁊ idẽ hẽ actuũ.v. Ante ho dies extitit iudas ⁊c̃.de cõ

motione aũt maris nõ opoꝛtet exemplũ ponere:qꝛ frequen

ter ſolet accidere. Itẽ ꝙ tẽpus aduẽtus xp̃ᷣi ſit cõpletũ: pʒ p

auẽtẽ danie.ix.vbi angelus gabꝛiel inſtruit eũ de tꝑe aduz

tus xpᷣi dicẽj.lxx.hebdomade abbꝛeuiate ſũt ſup pplłʒ tuũ
⁊ ſuꝑ vꝛbẽ tuã ſanctã vt cõſumcret᷑ pᷣuaricatio ⁊ finẽ acci/
piat peccatũ ⁊ deleat᷑ iniqtas ⁊ adducat᷑ iuſticia ſempiterna
implebit᷑ viſio ⁊ pphetia ⁊ vngat᷑ ſcũs ſcõꝝ.¶ Ed intelle/
ctũ hup ꝓphetie pᷣmo vidẽdũ ẽ qualit᷑ hic accipiat᷑ hebdo/
mada vel hebdomadas:quod idẽ ẽ. In ſacra eni ſcriptura
accivit hebdomada duplr:vno mõ ꝓ tꝑe ſeptẽ dieꝝ:⁊ hoc
modo cõiter accipit᷑: nã hoc modo loquit᷑ ſcriptura de heb
domada:leuit.xxxiij.vbi dẽ ꝙ ſeptẽ hebdomade accipien-
de ſũt a ſeſto paſche que faciũt.xlix.dies.⁊.l.die celebꝛãdũ

7

S feſtũ pentecoſtes. Allio mò accipit hebdomada p te
ſeptẽ annoꝝ:⁊ hoc mõ loquit᷑ ſcptura leuit.xxv.vbi dẽ
Numerabis.vij.hebdomadas annoꝝ: que faciũt.xlix.

annos:a.l.annus ſequẽs dicit᷑ iubile:qᷓ apud iudeoj di
cit᷑ annus remiſſionis:nõ inuenit᷑ aũt hebdomada poſ
ſe accipi plurib modis:⁊ iõ hic nõ põt accipi ꝓ hebdo/
mada dieruʒz: qꝛ als tota pphetia danielis fuiſſet com
pleta infra annũ ⁊ dimidiũ: ꝑ locũ a diuiſione opoꝛ/
tet ꝙ accipiat᷑ p hebdomada annoꝝ:⁊ ĩ hoc oẽs catho
lici ⁊ hebꝛei cõueniũt:ſed differũt in hoc:qꝛ alid catho
lici vt beda: ⁊ alij dicũt ꝙ iſti anni iĩtelligendi ſunt anni
lunares ꝗᷣ bꝛeuioꝛes ſũt annis ſolaribus.xi.diebꝰ: mo/
tus aũt fuit ad hoc dicendũ ex duobꝰ: pᷣmo ex textu qꝛ
: Pebdõmade abbꝛeuiate.⁊ ſicut dictũ ẽ ãni lunares
ſũt bꝛeuioꝛes ſolaribꝰ ⁊ ꝑ cõſequẽs hebdomade anno/
rũ lunariũ ſunt bꝛeuioꝛej. Secũdo qꝛ angelus loqueba
tur danieli ꝗᷓ erat hebꝛeus ⁊ iudei cõputabãt per ãnos
lunares:vt dicit beda:⁊ iõ angelus poſuit numerũ pᷣdi⸗/
ctoꝝ lunariũ:ſed ſalua reuerẽtia bede vtrũq; videt fal
ſũ eẽ:qꝛ ĩ hebꝛeo nõ ponit᷑ abbꝛeuiate in detrũcationeʒ
ſeu diminutõneʒ put ſonat:ſʒ ponit᷑ pᷣciſe put denotat
tpis determiatõem.i.nõ plus neqʒ min. Similit vi⸗/
det᷑ falſũ:ſi enĩ iudei haberẽt annũ bꝛeuioꝛẽ. xi.diebus

i annus ſolaris q vtimur cũ ſᷣm legẽ teneant᷑ pᷣmo mẽ

ſe cuiuſlibet anni facere paſcha ĩ die deiminato ſ. xvi.
die pmi mẽſis:ſequeret ꝙ paſcha iudeoꝝ hup anni an⸗
cederet ſeu anticiparet paſcha anni pᷣcedẽtis i.xi: dieb

⁊ eodẽ modo paſcha anni ſequẽtis pᷣcederet ꝑ.xxij.diej

ad qð ſ. equeret᷑ ꝙ ipi celebꝛarent paſcha ſuuʒ ex obliga

ione pᷣcepti ĩfra bꝛeue tẽpus ĩ quolibet mẽſe totius ani
Poc aũt apparet manifeſte falſũ ex vſu eoꝝ:ſemꝑ eniʒ

faciũt eodeʒ tpe:⁊ iõ pʒ œ cõputant ꝑ annos ſolares ſi/

cut ⁊ nos:lʒ.n. incipiãt ipi mẽſes a lunatõnib:tñ terti
annus apud eos hʒ.xiij lunatões: ita ꝙ p emboliſmos
faciũt equationẽ tꝑis:⁊ ſic cõputãt ꝑ annos ſolares ſiẽ
nos: dato tñ ꝙ cõputarẽt ꝑ annos lunares nihilomin-
haberet᷑ ppoſitũ noſtrũ vt videbit᷑.¶ Secũdo videndũ
ẽ quot anos ↄtinẽt hebdomade pᷣdicte:⁊ pʒ ꝑ hoc qꝛ ſi

multiplicentur. Ixx.p. vij. reſultnat.cccclxxxx.⁊? ſixxx

p̃dicte hebdomade cõtinent ãnos. cccclxxxx.¶ Certio
videndũ ẽa quo anno incipiat cõputatio iſtax ebdo
madaꝝ::⁊ dicũt alid iudei ꝙ ĩcepit ab.xi.anno regis ſe

dechie qñ deſtructũ ẽ pᷣmũ tẽplũ.alij dicũt ꝙ incepit a

pmo anno darii regis medi:qꝛ illo tpe dixit iſta angeł
danieli: alij dicũt ꝙ incepit a reditu captiuitatis ſub o
robabel:duce anno.ij.cyri regij perſarũ:alij dicũt ꝙ in
cepit a ?̈ anno regni artaxerxis qñ miſſus eſt:neemias
a reediſicandũ ciuitatẽ ſcãm:que aũt iſtarũ opinionũ
ſit vᷣa ⁊ aliarũ ipꝛobatõnẽ omitto ppi plixitatẽ vitãdã

qꝛ iſtud diffuſe ſcrinſi ſuper danielẽ: ⁊ ſm oẽs iſtas tre/

cõputatões habebit᷑ ſufficient᷑ ꝓpoſitũ.ſ.ꝙ tps aduẽtuj
xpᷣi ſit pᷣteritũ:qð pʒ qꝛ angelus determinate aſſignat
cccclxxxx.ãnos vſq;ʒquo ipleat᷑ viſio ⁊ ꝓphetia ⁊ vnga
tur ſcũs ſcõꝝ.i.xps.Sʒ qualiicũq; ĩcipiant ani ſolares
vł lunarej ⁊ vbicũq; icipiat᷑ cõputatio ſᷣm pᷣdicta:quia
ifer nõ põt accipi ꝙᷓ; i ſecũdo anno artaxerxis totũ tn
tẽpus pᷣdictũ iã diu ẽ pᷣtercſtũ: ⁊ hoc ſufficit ad ꝓpoſitũ
noſtrũ. Si autẽ alids velit plenp vidẽ qli iſte numerꝰ

annoꝝ pᷣdictus impletus ẽ ꝑ ptes ſingulas ⁊ qualit in

medio hebdomade vltime paſſus ẽ xps ⁊c᷑. que faciũt
ad expoſitõnẽ hubtextus põt recurrere ad id quod ſcri
pſi ſuper danielem vbi iſta diffuſe tractaui ⁊ contraria

dicta vt potui impꝛobaui: verum hic volo remouere

quandã ſolutionem falſam quam dat rabbi ſi alomon

ad rõneʒ pꝛedictã dicens ꝙ ille. xx. hebdomade nõ cõ
tinent tempus pᷣciſum vſq; ad xp aduẽtũ ⁊ paſſionis

—

eius myſterium: vt pꝛedictum eſt: ſed continent tem
pus pꝛeciſum a deſtructione pꝛimi templi vſq; ad de-
ſtructionem ſcundi per titum ⁊ veſpaſianum dicens:

Et.lxx.pꝛeciſe hebdomade ſũt.i.pᷣfinite ſuꝑ populũ tu
uʒ ⁊ ſuꝑ vrbẽ tuã añqᷓ; vẽiat ꝑfcã captiuitas ipſoꝝ q̃ fa
cta eſt ꝑ; romanos oburẽtes ciuitatẽ ⁊ tẽplũ ⁊ eijciẽtes ĩ
de pplłm iudaicũ: Ut ↄſumet᷑ pᷣuaricatio i.vt deſiſtãt a

5uaricatioibꝰcaſtigati ꝑ pᷣdictã captiuitatẽ ⁊ afflictionẽ

vt deleat᷑ iniqtas eoꝝ.i.ꝑ captiuitatẽ ⁊ afflictionẽ pᷣdi/

ctãq̃ eſt eis ꝓ pena vt diẽ: Et adducat᷑ iuſticia ſempiina

.i.vt in einũ iuſtificẽt᷑ ꝑ pᷣdictã captiuitatẽ p pctis penã
tolerãdo: Ut ſic finali ipleat᷑ viſio ⁊ ꝓphia.i.viſiões de
xpᷣo ꝓmiſſe ꝑ ꝓphᷣas:Et ũgat᷑ ſcũs ſcoꝝ.i.arca dñi ⁊ va
ſa ſanctuarij:q recuꝑabunt᷑ ꝑ meſſiã in fine h captiuita
tis iudeoꝝ vẽtuꝝ vt dicit.¶ Sʒ ytuz debeat durare iſta
captiuitas nõ dẽ:⁊ ꝑ ↄs detminatũ aduẽtus xpᷣi ipſiu

hic nõ diffinit᷑. Qualit᷑ ãt expõat lr̃aʒ ſeq̊nteʒ hic obmit

to:tũ qꝛ nõ eſt neceſſariũ ad ꝓpo:tũ qꝛ diffuſe tracta/
ui h ſup danielẽ.¶ Oãt iſta expoſitio falſa ⁊ extoꝛta
fcã ꝑ eos pʒ ꝑ lĩam pᷣcedentẽ: vbi dẽ:ꝙ angelus gabꝛiel
venit ꝑꝑ oꝛonẽ daniel oꝛãtis ꝓ liberatiõe ppli ad decla
rãduʒ exauditionẽ ſue petitiois:⁊ iõ nõ ſolũ nũciauit ei
liberatiõeʒ de captiuitate babylonica:ſed ẽt pfectã libe
rationẽ ſiendã ꝑ xpᷣm de q̃ pᷣncipalit᷑ daniel oꝛabat:⁊ iõ
dicẽ ꝙ angelus veniebat ad denũciandũ danieli pfectã
liberationẽ ſui ppli:⁊ nullũ certũ tpᷣs liberatois fiẽde ꝑ
xpᷣm:hoc eſt valde abſurdũ ⁊ pᷣcedęẽti lr̃e ↄriũ: qꝛ ange
lus nõ veniſſet ad ↄſolationẽ danielis:ſed magis ad ei
deſolationẽ. Itẽ ꝙ dicũt ꝙ ꝑ captiuitatẽ in q̃ ſt deſiſtãt
a pᷣuaricatiõib hoc manifeſte eſt falſum:qꝛ ſup oẽs gen
tes intẽdũt ſoꝛtilegijs ⁊ augurijs:vt ſciunt illi qͥ nouer̃t
fcã illoꝝ:⁊a tñ iſta maxie phibent᷑ in lege diuina ſicut pʒ

in Deutero.⁊ Exo.⁊ in plnrübus alijs locis vete.teſta.

Item ꝙꝙ dicit impleri viſiones pꝛophetarum per meri/
ta eoꝛum eſt contra id quod diatur deut.ix.Scito ꝙ

non pꝛopter iuſtificationes tuas domin deustu dede/

rit tibi hanc i poſſeſſionẽ ⁊c᷑.⁊ multo minꝰ pꝑꝑ iuſticias
eoꝝ eſt ĩplẽda ꝓmiſſio:⁊ maxie qꝛ ð ea ſcribit᷑ Eſa.viij.
Et erit ad lapidẽ offenſiõis ⁊ petrã ſcãdali duab domi
b' iſrl ⁊c. Iteʒ ꝙ dicit ꝑ vnctionẽ ſci ſcõꝝ intelligi vncti

onẽ arce ⁊ ſcũarij q̃ recupabunt᷑ ꝑ meſſiã regẽ:hoc eſt ꝰ

illud qð dẽ Hiere.iij. Cũq; multiplicati fueritis ⁊ creue
ritis in tra iſrl in diebillis ait dñs:nõ dicent vltra arca
teſti dñi:neq; aſcendet ſupꝛa coꝛ neqʒ recoꝛdabunt illiꝰ
neq; viſitabunt᷑ nec fiet vltra.hoc eſt dem̃ ꝙ ceremonie
ve.te.oĩo ceſſauer̃t p paſſionẽ xpᷣi:extũc.n.fuerũt moꝛ
tue:plib'ẽt alis modis argumẽtaui ſup danielẽ pᷣdẽʒ
erroꝛẽ. ſed iſta ad pñs ſufficiat. Itẽ ꝓbat᷑ tᷣs aduẽt xpᷣi
eſſe pᷣtitũ:ꝑ id danieł ij.vbi dẽ ꝙ nabu.vidit ſtatuã ma
gnã:haũñt ſtatue caput ex auro puriſſimo ⁊ optio fuit:
pectus aũt ⁊ bꝛachia ex argẽto puro:veni ⁊ pedes eius
⁊ femoꝛa ex ere:tibie ãt ferree ⁊c᷑. ſequit᷑: Abſciſſus ẽ la
pis de mõte ſine manib' a ꝑcuſſit ſtatuã in pedibei fer
reis ⁊ fictilibꝰ ⁊ ↄminuit eos.p hãc ãt ſtatuã deſignant᷑
quattuo: regna magna ſibi in oꝛbe ſuccedentia: ſᷣm ꝙ
daniel diuinitus inſpiratus ibidem expoſuit.pꝛimum
eſt regnum chaldeoꝛuʒ quod ſignificatur per caput au/
reum:vt ibidem dieitur.ſecumluʒ eſt regnum perſaruʒ

quod ſignificat ꝑ argentũ qð ſubiecit ſibi regnũ chalde

ez eſt regnuz grecoꝛ ſeu alexãdri qð ꝑ es ſi ignificat
qð ſubiecit ſibi regnũ ꝑpſaꝝ. “eſt regnũ romanoꝝ qð
per ferrũ deſignat᷑: qð ſubiecit ſibi regnũ grecoꝝ ⁊ alia
regna mundi:ſicut ferrũ domat oĩa alia metalla:pꝑ lapi
dẽ at abſciſſuʒ de mõte ſine manib deſignat᷑ ipſe xpᷣus
ieſus ſiue regnũ eiꝰ:cui ſubijciẽdũ erat romanoꝝ ĩꝑiuʒ
vt pᷣdicit:qſia at pleni declaraui ſuꝑ danielẽ:ſed pono

hoc bꝛeuiter: ꝙ in pꝛedcã expoſitione oẽs expoſitoꝛes tam

catholici q; hebꝛeoꝝ cõcoꝛdat ¶ Lũc hoc ſuppoſito argus

ſic: qꝛ in pꝛedicta pꝛophia expꝛimit᷑ ꝙ ille cui ſubcienäaum

erat regnũ romanoꝝ erat ipie xpᷣs: cuʒ hoc igit᷑ ipletum ſit
tpe conſtãt ni ⁊ ſilueſtri pape:quo tpe romanũ imperiuʒ ꝑ
fidẽ verã ſubiectuʒ eſt ieſu filio virginis marie:pʒ ꝙ ipſe eſt
verus xpᷣs ⁊ meſſias.¶ Poſtqꝙ; ãt ꝓbatũ eſt tẽpus aduentus

xbi pꝛeteritũ per ſcripturã canonicã:hoc idẽ ẽt ꝓbatur per

gloſas ⁊ dicta doctoꝝ hebꝛeoꝝ apud eos auctentica:vnde
Eſa.vlti.dẽ: Anteqᷓ; parturiret peperit.gloſa hebꝛeoꝝ: QOꝛ
anteq; natus fuiſſet ille qui in ſeruitutẽ vltimã redegit na
fuit redẽptoꝛ:&̊ ante natiuitatẽ titi qui ciuitatẽ deſtruxit:po
pulũ captiuauit:a ſeruituti expoſuit:intm ꝙ dabant trigin
ta iudei pꝛo nũmo argenteo:vt dicit hug.floꝛ.fuit natiuitaj
ipſius xpᷣi.¶ Hoc ideʒ pʒ per tranſlationẽ chaldaicã ibidem
dhuc non erit ei veniens anguſtia ⁊ redimet᷑:⁊ adhuc nõ
venit ei tremoꝛ cũ doloꝛibus ꝑꝑ partũ reuelabitur rex meſ
ſias:doloꝛ.n.⁊ anguſtia partus expꝛimũt maximã calami
tatẽ quã ſuſtinuerunt iudei in obſidione titi ⁊ veſpaſiani:&
ante obſidionẽ illã ⁊ miſeri illã venit xpᷣs.hoc ↄcedũt mul
ti apud eoſ: dicunt ꝙ ipſe xpᷣs natus ſit in die deſtructionis

vbi ſit ipſe xpᷣs:⁊ vbi per tãtũ tẽpus fuerit. Et dicũt aliqᷣ q;
ipſe cũ agelis viuẽs in eo modo quo mo yſes vixit.xl.dieb
in monte ſynai ⁊ expectat pꝛeceptũ dñi ad ſe oñdendũ.Alij
dicũt ꝙ eſt vltra montes caſpios expectans pꝛeceptum dñi
de liberatione populi. Alij dicũt ꝙ vadit per mundũ:ſicut
pauper ⁊ lepꝛoſus ⁊ humiliatus ꝓpi pctà ppli:ſm ꝙ dicit᷑
Eſa.liij.Et nos reputauimeũ quaſi lepꝛoſum ⁊c.quouſq;
appareat ex pꝛecepto dñi in virtute ad liberationẽ filioꝛuʒ
iſrl de ſeruitute ⁊ miſeria in qua ſt:talis ãt varietas oſtẽdit
manifeſte ꝙ dictũ eoꝝ q;vad hoc eſt ficticiũ:ſed veꝝ ẽ quo
ad hoc ꝙ tpᷣs aduentus xpᷣi iã diu eſt pꝛetitũ. Itẽ hoc idem
pʒ per quandã traditionẽ apud eos auctẽtica: ⁊ continetur
in Juoc libꝛo qui apud eos vocatur liber iudicũ oꝛdinari
o ⁊::traditus a domo helie.i.a diſcipulis eius ꝑp. õooo.an.
er it mundus.2000.vanitatis.ꝛooo.legis.ꝛooo.meſſie.Ad
itellectũ heſt ſciendũ ꝙ hebꝛei dicũt hoc fuiſſe dem̃ a filio
mulieris ſareptane quẽ ſuſcitauit helias qui ẽt poſtea hũit
ſpũm ꝓphie:⁊ ꝓphauit de duratione mundi ꝙ duraret:vt
dem̃ eſt.õooo.annoꝝ.ꝛ2ꝛooo.ãt dicunt tẽpus vanitatis: da
a pꝛĩcipio mundi vſq; ad vocationeʒ abꝛae:qꝛ dem eſt ei a
dno:Egredere de terra tua ⁊c.geñ.xij.mundus defluxerat
in vanitate pctõꝝ:p ꝑ luxuriã:vt pʒ ſpe noe pꝑ qð fem eſt
diluuiũ:qꝛ oĩs caro coꝛꝛuperat viã ſua:⁊ per idolatriã pᷣdi
luuium:quoniã circa natiuitatẽ abꝛae totus mundus erat
idolatrie deditus ipſe autẽ pꝛimo auſus eſt publice vnum

creatoꝛem ⁊ deũ pꝛedicare:vt dicit ioſephus.j.libꝛo antit⸗

tatum:a iſtud tempus durauit per.2o o. annoꝛuʒ 2. xxiij.
quia abꝛaazʒ habuit.lxxv.annos quando vocatus eſt: extẽ
autè incepit tempus legis: quia lex non datur niſi populo
adunato:per abꝛaam autem incepit populus adunari ſub
fide vnius dei ⁊ ad legem ſuſcipiendaʒ diſponi: pꝛopter qõ
abꝛae data eſt lex circunciſionis ad diſtinctionem illius po
puli qui erat legem accepturus ab alijs populis:ab illo au
tem tempoꝛe ſcilicet a vocatione abꝛae vſq; ad natiuitateʒ
chꝛiſti fluxerunt ꝛ2ooo.annoꝛum:niſi ꝙ deficiunt.xxix.Si
igitur accipiantur.xxiij. qui ſuperabundant vltra. 2000.
pꝛedicta que dicũtur tempoꝛa vanitatis: hẽbimus.ꝗooo.
annoꝛum a pꝛincipio mundi vſq; ad natiuitatem chꝛiſti:
niſi ꝙ deficiunt quinq; anni:Si igitur quinq; anni quibus
chꝛiſtus latuit in egypto pꝛopter perſecutionem herodis:
iungantur pꝛecedentibus:ita ꝙ dies meſſie inc piant com/
putari ab illo tempoꝛe quo de egypto eſt reuerſus habebi/
mus de pꝛincipio mundi q̃ttuoꝛ milia annoꝛum vſq; ad di
es meſſie.ſ.ꝛooo.vanitatis.ꝛooo.legis:ſm ꝓphis pꝛedictã.

tẽpli. Sed cuʒ ab illo tꝑe fluxerũt.iꝛz S. anni:querit᷑ ab ibdis

4 UVtʒ: ãt dies xpᷣi debeat tm̃ durare ꝑ.ꝛooo.ãnoʒe vł plus
vel minus no ne iniromitto:qꝛ finẽ mundi detminãdũ di/
cere nõ intẽdo:ſed ſufficit mihi ſᷣm pꝛedictã traditionẽ iude
oꝝ:ꝙ tpᷣs aduent xpᷣi ſit pꝛetitũ: exqͥ i dem eſt ꝙ tranſiert
a pn mundi. Aooo.annoꝝ:qꝛ a pn mundi ipᷣi computant
Sooo. 7. lxx. annos vſq; ad annũ dñi.iʒ o9.qͥ pñs opus fuit
ſcriptũ. ¶ tẽ oſtẽdo ꝓpop rõeʒ ex ſcriptura ſumpta:conſi
derando.n. pceſſum ve.te.apparet ꝙ qrdiu filij iſrł fuerunt
ſeruientes deo fuerũt in ſtatu ꝓſpero:⁊ ſi aliqñ ſuerũt capti
uati ⁊ afflicti:hoc ſuit ꝑꝑ pctm ppli illius:nunc ãt ita eſt:
añ captiuitatẽ babylonica fueruũt idolatre peſſimi ⁊ occiſo
res ꝓphaꝝ eos a pctis phibentiũ:intm̃ ꝙ replcuerũt ciuita
tẽ hierlin ſanguĩe pph̊aꝝ vſq; ad os:vt dꝛ.iiij. Reg.Et mul
ta alia fecerũt pp que captiuati ſi in babylonia:⁊ illa capti/
uitas nõ durauit niſi p.lxx.annos.Cũ ãt captiuitas in qua
ſt nunc durauerit ꝑ annos.iꝛz S.nec adhuc apparet eoꝝ li/
beratio de pximo:oʒ eos ↄcedere ꝙ pctin ꝑp qð tandiu ca/

ptiuati ſt᷑: fuit maius q; pctã pᷣcedentia captiuitatẽ babylo/

nicã cũ pena debeat rñdere pctõ:hoc ãt nõ põt dici niſi ꝑp
illud grauiſſimũ pctmn q xpᷣm eis in lege ⁊ ꝓphis ꝓmiſſum
negãtes ⁊ ꝑſequẽtes crudelii occiderũt:qꝛ preditum capti-
uitatis babylonice nõ legunt᷑ idolatraſſe ⁊ ꝓphas occidiſſe
⁊ tãta crimĩia ꝑpetraſſe in alijs ſicut añ:⁊ iõ rõnabilr ñ põt
aſſignari cã tante captiuitatis ⁊ miſerie niſi illa q̃ dcã eſt.ſ.
ꝙ nõ cognouerũt tps viſitatiõis ſue vt luce.xix.hoc ãt dicit
Ra.mopſes in lib Judi.oꝛdinarioꝝ: Jeſus nacarenꝰviſus ẽ
eſſe meſſias ⁊ inifect eſt ꝑ. domũ iudicij ⁊ ipſe fuit cã ⁊ ꝓme
ruit vt deſtrueret᷑ irrł in gladio. Itẽ doctria aliqᷓ declaratur
vera:⁊ hoc duplicit:Uno mõ p reductionẽ ad pᷣncipia eui/
dentia:a hoc mõ declarat᷑ veritas eoꝝ qᷓ ſubiacẽt facultati
nãlis ĩtellect: Alio mõ p dinũ teſtimoniũ.ſ.qñ ad ↄfirmati
onẽ talis doctrine fit tale miraculũ de q̃ certũ eſt ꝙ nõ põt
fieri niſi vᷣtute diuina:ſicut eſt ſuſcitatio moꝛtui:illumiĩatio
ceci:⁊ ↄſilia. Conſtat igit᷑ ꝙ nullo mõ deus põt eſſe teſtis fal
ſitatis:⁊ iõ ſi tale miraculũ vel factũ diuinũ ppetrat᷑ ad de/
clarationẽ alicu doctrine ſufficient᷑ ↄcludit᷑ ppoꝰ.ſ.talẽ do
trinã eẽ verã:⁊ hoc mõ declarata eſt vitas eoꝝꝛ qͥ excedũt in
tellect facultatẽ:ſicut pʒ ꝙ hoc mõ declarata eſt vitas q̃ dcã
eſt ꝑ mo yſen ioſue ⁊ ↄſiliũ. Nũc autẽ ita eſt ꝙ opa diuia ſũt
multa valde ⁊ manifeſte fcã ſi ad declarationẽ xpᷣi ⁊ doctri

ne eꝰa ſuoꝝ:vt pʒ ꝑ ſcriptoꝛes veriſſimos ⁊ famã publicaz

vſq; nunc ↄtinuata q̃ in talibfaciunt ſufficientẽ fidẽ:ſicẽ fir/

miter tenemꝰ Ariſ.fuiſſe pᷣum ⁊ płonẽ᷑:⁊ tñ non hẽmꝰinde

aliã pbationẽ niſi ꝑ famã publicã:igit᷑ ẽt ſic fuit de doctrĩa
xpᷣi:hoc ẽt pʒ pꝑ libꝛos apud iudeos auctẽticos. Scribit᷑.n.i
qdã libello qꝗͥ apud eos intitulat᷑ de ieſu nagareni gnãtiõe:qᷓ
lepꝛoſos mũdauit:⁊ claudũ ex vtero mj̃is ſue ſtare fecit: et
moꝛtuũ ſuſcitauit:⁊ multa alia q̃ͥ fieri nõ potant: niſi vtute
diuina.dẽ tñ ibiõ ꝙ talia fecerat vᷣtute noĩis tetragrãmaton
qꝛ ꝗ ſciret illud debito mõ puũciare poſſet vᷣtute illius mi/
racula facẽ:vt in eoð libꝛo dẽ: Jeſus at nagarenꝰ ꝓnũciatiõʒ
ill noĩs didicit:vt ibidẽ dẽ ꝙ in tẽplo dñi lapidẽ ſuꝑ quem
ſteterat arca dñi antiquit inuenit in quo erat ſcriptum tale
nomẽ expoſitũ.vocat᷑ ãt xxpoſitio illius noĩs deſcriptio et
Ddejiminatio qliter debeat pnunciari:lʒ ãt hoc dcm̃ nõ ſit ve
rũ:tñ ex hoc õ iudeos hẽ arg:ꝙ nomẽ dñi tetragrãmaton
qð eſt int᷑ alia noia ſanctiſſimũ:ſᷣm eos nõ põt hꝛe vtutẽ ad
agendũ aliqð ↄriũ honoꝛi diuino:ſed magis ad id qð ẽ ho
noꝛi dino ↄſonũ:Cũ igit᷑ dicũt ꝙ vtute illꝰnoĩs Jeſus naga
ren fecerat miracula:oʒ eos ↄcedẽ ꝙ doctrina xpᷣi ad cuiuj
ↄfirmationẽ faciebat talia miracula nõ erat falſa nec hono
ri diuio oria:ſed magis ↄſona:cũ docuerit ſe eẽ veꝝ deuʒ
veꝝ xpᷣm a deo miſſũ ⁊ veꝝ hoĩem:ſequit᷑ ꝑ ↄñ ꝙ inud ſit
veꝝ:alit᷑ ſequeret᷑ ꝙ ipſe fuiſſʒ falſus ꝓphᷣa ⁊ aſſcriberet ſibi
blaſphematoꝛie diuinitatẽ:⁊ ꝙ ad ↄfirmationẽ iſtius falſi
tatis fuiſſẽt fcã vera miracula vtute dini nois ſciſſimi:a tũc

de in cup vtute talia miracla fierẽt: q̃ alia vᷣtute fiei nõ
pñt:eẽt teſtis falſitat᷑:qð eſt incõuẽiẽs. ¶ Itẽ pnũciatio
cuiuſiʒ noĩs nõ põt talia facẽ:ſed ſolus de talia fecit:a
facit ad inuocationẽ ſui nois ⁊ vtutis:ſi igit᷑ xpᷣus vtute
nois pᷣdicti fecit pᷣdcã:oʒ ↄcedẽ ꝙ illa fecit vtute diuina
⁊ p ↄñs ꝙ doctrina eius ad c'nfirmationẽ talia fecit ſu
it vera:cũ denõ poſſit eſſe teſtis falſitatis:vt ſupꝛadẽʒ
eſt. hec ẽt ⁊ alia videt᷑ dicẽ ioſeph expᷣſſe ꝗ fuit maxim
hiſtoꝛiagraphus iudeoꝝ:⁊ apud eos auctẽtic:dicit.n.
ſic l.xviij.antiquitatũ deſcribens tꝑa tyberij ceſſarij:
ſub qͥ paſſus eſt ieſus inqt:uit hiſdeʒ tpibꝰ ieſus ſapi⸗
ens vir:ſi tñ eũ viꝝ noĩare fas eſt:erat.n.mirabiliũ ope

rũ effectoꝛ:⁊ doctoꝛ eoꝝ hoĩuʒ qͥ libent audiũt ea q ve
rag ſi:⁊ multos quiðò iudeoꝝ ⁊ multos ex gẽtib ſibi ad/

iunxit:xpᷣs hic erat:hunc accuſatione pᷣmoꝝ nf̃e gentis
viroꝝ cũ pltat in cruce agendũ decreuiſſet nõ deſeru/
erunt eũ hi qᷣ ab initio dilexerãt eũ:appuit.n. eis iteruʒ

viu ſ̃m ꝙ diuinit᷑ inſpirati ꝓphe vel hec vel alia de eo

in mirabilia miracula futura eẽ pᷣdixerãt. Iteʒ qñ ſcri9‚
ptura dic aliqd futuꝝ ⁊ deimiat tpᷣs modũ ⁊ locũ:a ſi
oĩia iſta ↄcurrat in vnũ: manifeſte pʒ ꝙ illud qð fuerat
pᷣdem eſt adipletũ.ſacra ãt ſcriptura pᷣdixerat aduẽtuʒ
xpi:vt pʒ in multis locis:deimiauit ẽt tpᷣs veniendi: vʒ
qñ fieret traſlatio regni:vt hẽ geñ.xlix.Nõ auferet᷑ ſce/
trũ de iuda ac.ſilr loc'naſcendi ⁊c̃.michee.v.Et tu be⸗
thleẽ ⁊c᷑.ſilr modũ viuẽdi.ſ.ꝙ xpᷣs in pauꝑtate viueret
gacha.ix.Ecce rex tuꝰ venit iuſtus ⁊ ſaluatoꝛ ipſe pauꝑp
⁊c̃.deiminauit ſcriptura modũ moꝛiẽdi.ſ.ꝙ in hũilita/
te ⁊ patia ex ꝑte ipſ pſone xpᷣi:ſed in crudelitate maxi
ma ex ꝑte ipſoꝝ occidentiũ eũ:vt hẽ Eſa.liij.tanqᷓᷓ ouij
ad occiſionẽ duct ẽ ⁊cẽ.cũ ãt hec oĩa mãifeſte ſint adim
pleta de ieſu naçareno rõnabilit ↄcludit᷑ ꝙ ipſe ſit verꝰ
xp̃s.¶ Sʒ hoc arguũt iudei multipliciter: p ꝑ id qð
hẽ Eſa ij. vbi loquit᷑ de tpe aduẽt xpᷣi dicit:Erit in no-
uiſſimis dieb'ppat mons domdñi in vtice mõtiũ ⁊c̃.
ſequit: Cõflabũt gladios ſuos in vomeres ⁊ lãceaj ſuaj

in falces nõ leuabit gẽs ↄ gentẽ gladiũ:nec exercitgbt

vltra ad p̃liũ. Ex his infoꝛmant qdruplex arg.p ex
hoc:Erit in nouiſſimis dieb. Jeſus ãt nõ fuit in nouiſ-

nõ fuit xp̃s caduent ꝓmittit᷑ in nouiſſimis diebꝰ.2

ſimis dieb :qꝛ p natiuitatẽ epfluxerunt multa tpa: 2

ex eo ꝙ ſubdit᷑: ꝙ mons domdñ̃i erit in vᷣtice mõtiuʒ

Mõs.n. ille dꝛ mõs ſyõ vbi fuit tẽplũ edificatũ:ſʒ mõ
ille in aliqͥ nõ eſt eleuat: gadhuc nõ venit xpᷣs:vñ occa
ſione hvᷣbi dicũt aliq doctoꝛes hebꝛeoꝝ ꝙ dñs dʒ poꝛ
tare montẽ thaboꝛ in montẽ ſynai ⁊ montẽ carmeli ad
locũ vbi eſt hierlm:⁊ ſuꝑ vticẽ iſtoꝝ montiũ ponẽ mõ
tẽ ſyon: hoc ãt nõdũ eſt adipletũ: ꝛc᷑. ¶ð arguũt ex eo
5 ſubdit: Et fluẽt ad eũ oẽs gẽtes:qꝛ nõ oẽs gentes cre
idert in ieſũ naarenũ nec adhuc credunt: igit nõ ſuit
xpᷣs.(¶ Ap id qð ſbdit᷑: Nõ leuabit gẽs ʒ gentẽ gladiũ
⁊c.qꝛ nõ ceſſauer̃t bella ꝑ oꝛbẽ:vt pʒ mãifeſte:⁊ maxie
qꝛ pᷣmoꝛtẽ ieſu i iudea fuer̃t bella atrociſſima tpe tyti
⁊ veſpaſiani:igit᷑ ipſe nõ fuit vere xpᷣs. Ad pᷣndicẽduʒ

eſt:q; dies nouiſſimi dicunt᷑.ſ.dies meſſie in ſacra ſcri/

ptura qyq; ſʒ doctoꝛes hebꝛeoꝝ debent ad minꝰ durare
p.ꝛ0oo.annoꝝ:vt pʒ ex pᷣdicil:⁊ nõ ſolũ dies meſſie di
cunt᷑ dies nouiſſimi:ſedæt aliq tpa:pʒʒ xpᷣʒʒ pcedẽtia: vt
pʒ geñ.xlix.vbi pꝛiarcha iacob dixit filijs ſuis: Cõgrega
mini vt ãnunciẽ q̃ vẽtura ſt nouiſſimis diebꝰ: ⁊ ibið ñ
ſolũ denũciat de aduentu xp̃i:ſed de muliis alijs q iple
ta ſi a tꝑe regũ iſrł ⁊ iudicũ:vt pʒ litterã intuẽti:⁊ ẽt ᷣm
expoſitoꝛes hebꝛeoꝝ:⁊ iõ nõ valet pᷣdictũ arg.
⁊nargeſt dicendũ:qꝙ eleuatio montis ſyon nõ intellig
ſm localẽ eleuationẽ:vt intelligunt iudei:ſed ſᷣm nobi
litatẽ ⁊ ſignoꝛum magnitudinẽ.ſᷣm etiam ꝙ dicix Ra.

—

p—

fa.magnuj doctoꝛ apud eos hoc ẽ dictu ꝙ tãta ſigna ⁊
maioꝛa debẽt fieri ĩ aduẽtu chꝛiſti ĩ mõte ſyõ q; i pᷣdcis
alijs mõtib:⁊ hoc pʒ ipletũ ꝑ ieſũ natcarenũ ꝗᷣ illumia-
uit cecũ natũ ⁊ ſanauit lãguidũ i pbatica piſcina ⁊ mul

ta alia miracula fecit ibi. Ibidẽ et ſpmſcm̃ aplis dedit

qð fuit maximũ miraculũ:qꝛ hoĩes idiote ⁊ ſimplices
hũerũt noticiã pfectã ſcripturaꝝ ⁊ loqbãt idiomata oĩ
um linguax.Si autẽ diceret᷑ ꝙ hec ſolutio ſumatur ex
euãgelio:⁊ iõ nõ eſt efficax ↄtra eos nec valet qꝛ ad pꝛo
bãdũ aliqd iudeis oʒ vti ſcripturis apud eos auctẽticis
i rũdẽdo eoꝛũdẽ dẽis:dico ꝙ hoc nõ oʒ ſẽꝑ.Itẽ nõ ſolũ
euãalegiſte ſcribũt chꝛiſtũ miracula feciſſe va:ſʒ ẽt docto
res hebꝛeoꝝ::ut pʒ ex pᷣdictis:pꝑ qð iſta ſolutio hʒ effi⸗
caciã ex eoꝝ libꝛis. äteni ẽ dom ꝙ ibi ẽ diſtribu
tio ꝓ generibꝰ ſinguloꝝ ⁊ nõ ꝓ ſingulis geneꝝ.Sic dẽ
ꝙ oẽ aĩal fuit ĩ arca noe:qꝛ de ſingulis ſpẽbꝰ aialiũ fue
rũt ibi aliq̃ idiuidua in arca noe.Silr de oibꝰ gẽtibus

aliqui crediderũt in chꝛiſto: vt pʒ ꝑ diffuſionẽ fidei ĩ to

to oꝛbe.Alr põt dici ꝙ ois ĩ ſacra ſcriptura ponit᷑ ꝓ mł
tis aliqũ ⁊ freq̃nt:ſic hẽ.ij.reg.xvij.Dixit abſolõ ⁊ oẽs
viri iſrł melius eſt cõciliũ.Certũ ẽ.n.ꝙ ibi nõ erãt omẽj
viri iſrł pñtes ſʒ multi:⁊ ſic ẽ i ppoſito:qꝛ multi ↄuerſi
ſũt de gẽtib ad fidẽ catholicã ẽt tꝑe aploꝝ:qꝛ ĩ oẽʒ ter-
rã exiuit ſoneoꝝ.ſ.pᷣdicatois ⁊ annũciatiois fidei chꝛi/
ane. ¶ Ad q̃rtũ ẽ dõm ꝙ circa tꝑa chꝛiſti fuit pax diu
turna ĩ toto oꝛbe:⁊ maxie ĩ iudea:qð pʒ ex h:qꝛ iminẽ
te natiuitate chꝛiſti pacificatis oibꝰ regnis ⁊ ſb imperio
romão redactis pᷣceptũ fuit a Ceſare auguſto vt ðſcribe
ret᷑ vniuerſus oꝛbis:⁊ ab illo tꝑe vſq; ad.xl.annũ poſt
paſſionẽ chꝛiſti qñ iceperũt iudei rebellare romãis ñ le
gũt᷑ aliqᷓ bella notabilia fuiſſe ĩ iudea: nec iudeos vſos
fuiſſe armis:qꝛ terra illa cuſtodiebat᷑ a militib ꝰromãis
2 iõ ꝓbabile ẽ ꝙ tũc ꝓpt diuturnitatẽ tpis pacis iudei
iſtr̃a quibus pꝛius vtebãt᷑ in bellis mutauerũt ĩ inſtr̃a
agri culture apta ſic ſẽſibilr:videmus fieri in terris vbi
ẽ pax diuturna:⁊ ideo dẽ ĩ auctoꝛitate pᷣdicta.Cõflabũt
gladios ⁊c᷑.qð autẽ ſbdit᷑:Nõ leuabit gẽs õ gẽtẽ ⁊c. non
ĩpoꝛtat pacis eternitatẽ ſed diuturnitatẽ:vbi aũt habe/
mus vltra ĩ hebꝛeo hẽ: Nad.que dictio nõ ſignificat ei/
nitatẽ :vt pʒ.iiij.reg.vj.vbi nos hẽmus:Et vltra nõ ve
nerũt latrones ſyrie iĩ terrã iſrl. In hebꝛeo hẽ: Nad.vel
aag:et tñ certum eſt ꝙ ibi nõ ipoꝛtat eternitatẽ:qꝛ freqᷣn
ter poſtea ſyri iuaſerũt ⁊ depꝛedati ſũt terram iüirł: ſed
ipoꝛtat diuturnitatẽ tpis ad longũ tpᷣs:hoc eſt ne illis
accidat ſicut accidit illis quos in ſamariã deduxit heli
ſeus de quibus eſt ibi ſermo. ¶ Quinto arguũt ibi iu
dei contra aduentum chꝛiſti:per hoc qð habet᷑ Eſa.xj.
Egrediet᷑ vga de radice ieſſe ⁊c.vbi ſcriptura loquit᷑ de
aduentu chꝛiſti ẽt ſcõm omnes doctoꝛes hebꝛeoꝝ ⁊ ca
tholicos. Seqt᷑ ibidẽ: Habitabit lupus cũ agno ⁊ pdus
cũ hedo accubabit.et ſeqᷣ?t bidem: Delectabit infas ab
vbere ſuper foꝛamẽ aſpidis ⁊ in cauerna reguli qui ab/
lactat fuerit manũ ſuã mittet.Dicũt ſic iudei ꝙ i aduẽ
tu chꝛiſti aĩalia ſilueſtria debẽt ſe domeſticare ſic ꝙ pa
cifice habitabũt cũ animalibus naturaliter manſuetis:
qæ animalia venenoſa nõ nocebũt hoib vel pueris: im
mo ſecure infantes cũ eis lucent.hoc aũt non eſt ipletũ
vt patet ad ſenſũ:igitur non venit chꝛiſtus. ¶ Ad hoc
eſt dõm ꝙ ibi eſt locutio metaphoꝛica:qꝛ ibi nominan
tur hoĩes noĩbus animaliũ.Sile habetur geñ. xlviiij.
vbi dẽ: Beniamin lupus rapax ⁊c̃.⁊ ibidẽ: Neptaliʒ cer
uus emiſſarius.Et ibidẽ Dañ.Coluber in via.Et igit᷑
dõm eſt in ꝓpoſito ꝙ iudei ⁊ gẽtiles qui pꝛius erãt adi
uicẽ nociui ⁊ odioſi pacifice ſil hĩtabũt conuerſi ad fidẽ
chꝛiſti:vt dẽ Act.iiij. Multitudi credẽtiũ erat coꝛ vnũ
anima vna:et tamen illo tempoꝛe fuerunt ad ſidem

chꝛiſti conuerſi aliqui gentiles vt patet eodem libꝛo:et eodẽ
modo exponendũ eſt de pueris quod ſequit:⁊ ð animalibꝰ
venenoſis:qꝛ ſimplices ⁊ pueri nõ ledũt᷑ ab eis q añ cõuerſi
onẽ ad fidẽ chꝛiſti erãt veneno ĩfidelitatis ⁊ perſidie repleti

Q autem talis modus loqndi ſit in pꝛedicto.c.Eſa.patet p

id qð pᷣmittit᷑ ibi qꝛ ſtirpẽ ieſſe vocat vgã:ſilr ipᷣm ieſuʒ vo
cat floꝛem:cũ dicit:Et flos de radice eius aſcendet ⁊c.⁊ ſilr
cũ ſhiungit.Erit iuſticia cingulũ lumboꝝ eius ⁊ fides cin-
ctoꝛiũ renum eius. Manifeſte hẽ ꝙ ibi cingulũ ⁊ cinctoꝛiuʒ
metaphoꝛice accipiũt᷑. Et hec oia patẽt per trãſlationẽ chal

daicã q̃ ſic hʒ: Exibit rex de filijs eſa.⁊ meſſias de ſilijs filioꝰ

rum eius.Sequitur:Et erũt iuſti circũ circa ei:et fideles ad
herentes ei:⁊a erit iuſticia cigulũ lũboꝝ: eius ⁊ fides cinctoꝛi
um renũ eius.vbi nos hẽmus:PHabitabit lupus cum agno.
ibi Sedt᷑: Et pax in dieb eius multiplicabit᷑. Ex quo patet
ꝙ ẽ locutio metaphoꝛica:põt etiam dici ꝙ adipletũ eſt ad
lram in fidelibus chꝛiſti:quia fere mãſuete fce ſũt freq̃nter
coꝛã fidelibus chꝛiſti eoꝛũ deuoꝛatõi expoſite:ſilr beſtie ve
nenoſe nõ poterant eis nocere vt eis ſaluatoꝛ pꝛomiſerat in
euangelio:Dedi vobis virtutẽ calcandi ſuꝑ ſerpentes ⁊ ſcoꝛ
piones ⁊c᷑.⁊ Act᷑.xxviij.dẽ: ꝙ paulus ꝑcuſſus a viꝑa inul
lo leſus ẽ: ꝓpter qð barbari vidẽtes hoc ⁊ admirantes dice
bãt ipᷣm eẽ deũ:vt pʒ ibidẽ. ¶ Sexto arguũt ꝑ id qð habet᷑
Deu.xxx. Si ad cardies celi fueris diſſipat ide retrahet te
dñs deus tu a aſſumet atq; itroducet te in terram quã poſ
ſiderunt patres tui ⁊c. Ex hoc ibi arguũt:cum ſimus diſꝑſi
per totum mundum ⁊ non congregati ſequitur ꝙ nõ vene/
rit chꝛiſtus. ¶ Ad hoc eſt dom ꝙ hoc fuit impletum in re
ditu eoꝛum de captiuitate babylonica.Sed contra hoc ar

guunt per id quod habetur Exech.xxxviiij. Scient ꝙ ego

dominus eoꝛum eo ꝙ tranſtulerim eos in nationes ⁊ con/
regaueri eoj ſuꝑ trã ſuã ⁊ ñ dereliqueri quẽcũq; ex eis ibi.
lti. n. derelicti ſi de captiuitate babylõica ⁊ aſſyrioꝛuʒ
qꝛ ñ oẽs reuerſi ſũt:igit᷑ tũc nõ fuit ipletũ tpᷣs chꝛiſti.
hoðʒ ꝙ nulli fuerũt ibi derelicti qͥ voluiſſẽt reuerti:qꝛ ¶y
rus ꝗ erat monarcha ĩ oib' illis regnis dedit lniaʒ generalẽ
oĩbꝰ reuertẽdi:imo etiã mũera dedit reuertẽtibꝰ:vt patet eſ⸗
dre pᷣ: et iõ ĩ hꝰ ipletũ ẽ vbũ ecech.⁊ ipp moyſi:qꝛ nullł de
relictł ẽ ibi qͥ voluerit reuerti: illi aũt ꝗͥ noluerũt fci ſũt idi
gni dino bñficio.Alr põt dici ſic:ꝙ pᷣdcã ↄgregatio põt in
telligi ꝑ fidẽ a charitatẽ q̃ ↄgregatio ẽ ꝑ chꝛiſtũ ieſũ:ſcõʒ ꝙ
expoit Jo.c.xj.vbi diẽ ꝙ cayphas ꝓphetauit ꝙ ieſus erat
moꝛiturꝰ ꝓ gẽte ⁊ ñ tãtũ ꝓ gete ſʒ vt filios dei qͥ erant diſꝑſi
ↄgregaret in vnũ:nullł aũt extra hãc ↄgregationẽ derelinq
tur ꝗᷣ velit ĩtrare:qꝛ nulli claudit gremiũ ecclie. ¶¶ Septio
arguũt iudei per id qð hĩ gach.vj.Et oꝛiẽs nomẽ e.Lrãſ/⸗
latio autem chaldaica ſic habet:Meſſias nomen eius.Ex
quo patet ꝙ de chꝛiſto intelligitur ⁊ quitur in eadem au⸗
ctoꝛitate:Et edificabit tẽplũ ono.Jeſus autẽ non edificauit
aliquod tẽplũ dño: igitur nõ fuit chꝛiſtus. ¶ Ad hoc eſt di
cendũ ꝙ hec auctoꝛitas ĩtelligit de ſcõo tẽplo ediſicato per-
goꝛobabel:vt dicit Ra.ſa.dotctoꝛ eoꝝ: et ideo ex hoc cotra
nos nõ hñt argumẽtum:ſed dato ꝙ intelligat᷑ de chꝛiſto ad
lr̃am eſt dicendũ ꝙ ipſe edificauit templũ de lapidibus vi/
uis ⁊ ſpũalibus:videlicet de ipſis fidelibus ⁊ talis ediſicatõ
debebat ipſi chꝛiſto q̃ ẽ ꝑfectiſſima:vñ ſuꝑ illud geñ.xxviij
Nõ eſt hic aliud niſi domus dei ⁊c᷑.i.domus que ediſicata
eſt ĩ terris nil eſt reſpectu dom celeſtis.Illa ꝓpe edificat᷑ ex
lapidibus viuij:videlicet ex fidelibus in pꝛelenti compagia
tis adinuicem conglutinatis per gratiam ⁊ in futuris per
gloꝛiaʒ:vbi havetur gloſa hebꝛaica ꝙ patriarcha iacob vi⸗
dit dei domum edificandam in terris ? domum dei in ce/
lis:ideo dicit:Non eſt hic aliud ⁊c̃. (Betauo arguunt p
id qð hẽ hiere.xxiij. Ecce dies veniũt dicit dñs ⁊ ſuſcitabo
dauid germẽ iuſtum ⁊c̃.quod de chꝛiſto ĩtelligit:vt ẽ.s.alle
gatũ.Et ſubditur ibidem: In diebus illis ſaluabit᷑ iuda ⁊c.

Sed nũiꝙ; acciderũt tot miſcrie filijs iſrael ſicut poſt paſſio
nem chꝛiſti vt patet in deſtructione ciuitatis ⁊ templi:g nõ
fuit vere chꝛiſtus. Ab
⁊ iuda pꝛopᷣe ſoau⸗ qꝛ erãt auerſi a deo:quia chꝛiſtũ ne
gauerunt ⁊ occiderũt ꝓpt qð i illa miſeriã venerũt:Et ideo
ex illa miſeria magis cõcludit ppoſitũ ſicut pʒ ex pꝛedictis.

Illi autẽ q erant vere filij iſrl:⁊ qui.ſ.chꝛiſtu receperant ſal

uati ſũt per ipᷣm:nõ ſolũ ſpũalr:q;tum ad aias:ſed ẽt q;'tuʒ
ad coꝛp coꝛpoꝛalr:qꝛ ſcdöm ꝙ dẽ in eccliaſtica hiſtoꝛia imi
nente deſtructõe ciuitatis hierlm per titũ ⁊ veſpaſianũ ad
moniti ſunt fideles qui erant in iudea per angelũ vt tranſi/
rent in regnũ regis herodis agrippe q erat cofederatus ro/
manis:⁊ ſaluati ſunt in bona pace:⁊ ibi habitãt ↄfidenter:
Aliter põt dici ad auctoꝛitatẽ pꝛedcãm hieremie:qꝛ illi ſt
pfecti de regno chꝛiſti:de qͥ ibi loqt᷑ qꝗͥ iã ſũt i gloꝛia celeſti:⁊

illi habitãt oio cõfideni:⁊ ſũt perfecte ſaluati. ¶ Nono ar

guũt per id qð hẽ Daniel.vij.Aſpiciebã in viſione nocti⸗ ⁊
ecce in nubibus celi qſi filius hoĩs veniebat. Scòom omõj ex
polſitoꝛes iudeoꝝ ⁊ catholicos loquit᷑ ibi de aduẽtu chꝛiſti
Jeſus aũt naçarenus nõ venit in nubibus nec in tali ptãte
qlis ibi deſcribitur: nõ fuit chꝛiſtus. ¶ Ad hoc dom ẽ q
ſcriptura loqt᷑ de duplici aduentu chꝛiſti.ſ.mũdũ ⁊ ad iu⸗
diciũ.pꝛimus aduentus deſcribitur cuʒ humilitate:ſcòs cũ
ptãte:Daiel aũt loquit᷑ de ſcõᷣo aduẽtu.vñ ibidẽ ſeqᷣt᷑: Dõec
thꝛoni poſiti ſũt.Et ibi dẽ: Judiciũ ſedebit ⁊ aperti ſi libꝛi.
Judei aũt excecati neſciũt aduentũ duplicẽ diſtiguere: et iõ
errãt multipłr:qꝛ aliq expectãt chꝛiſtũ i ſcõo aduẽtu appa-
rere ĩ tãta vtute ꝙ poſſit oia terrena ſibi ſbijcere ⁊ eos libe/
rare ⁊ regnũ eoꝝ reſtituere:pꝑ qð ẽt chꝛiſti diſcipuli peius
reſurrectionẽ qrebãt Act᷑.j.Dñe ſi i tꝑe hoc reſtituas regnũ

iſrł ¶ Alij aũt ꝑꝑ ſcripturas que maniteſte loquũt᷑ de chꝛi-

ſto ⁊ de humanitate: ⁊ de paſſioe eius: ⁊ ꝓpr illas q loquũt᷑
de eius eminẽtia ⁊ poteſtate expectãt duos mefſias:vnuʒ 4
dẽ filius ioſeph:⁊ iſte ẽ paſſur ⁊ occidendus: alium qui dr

filius dauid qui ſuſcitabit filium ioſeph meſſiã ⁊ reſtituet
ee rł: et ad hoc ſaluandum ponũt diuerſas ſcriptu-

ras. Sʒ iſtud dem̃ nõ hʒ auctoꝛitatẽ ĩ ſcripturis:lʒ.n. ples
dicti ſint meſſie ſiue vncti:qð idẽ eſt ꝑticipatõe: vt dauid ⁊
ſaul ⁊ qdã alij:nulł tñ in ſcriptura ad ſalutẽ pplłi d vẽturꝰ
niſi vnꝰ. Itẽiſtud dcm̃ ꝓ tãto hʒ aliquã apparentiã ꝓ qto

impletũ e de chꝛiſto ꝗᷣ fuit filius ioſeph putatiuꝰ:⁊ ſic voca

ctis. ¶ Decio arguũt ꝑ id qð hẽ eſa.xxx. Erit lux lune ſic
lumẽ ſolis ⁊ lumẽ ſolis erit ſeptẽplicit ſicut lux ſeptẽ dieruʒ
ĩ die qᷓ alligauerit dñs vulnus ppli ſui ⁊ percuſſuram plage
eius ſanauerit.cuʒ igit᷑ aduẽtus chꝛiſti expectetur ad ſalutẽ
ppli: igit in aduẽtu eius mutatio coꝛpoꝝ celeſtiũ fiet: cum

tus vt i euãgelio:⁊ ẽt filꝰ dauid ſcòʒ carnẽ:vt pʒ ex pᷣdi/

hec nõ ſit adhuc ſca ĩ ꝙ ꝓmiſſio de aduẽtu chꝛiſti aduuc .

2E

nõ ſit impleta. ¶ Ad hoc dom ſicut ⁊ ad pᷣcedẽs argumen

tuʒz qð loquitur de aduentu chꝛiſti ad iudiciũ.tũc.n. inno⸗
