cto ſupercilio.vt eti ſapiẽtes videant᷑:quoꝝ ſuperbia
manifeſtatin ſupcilij abductiõe:in grandiũ trutinatio
ne:in phie onñtatione.Supciliũ dicit q̃ſi cilio ſuppoſi-

t. Ciliũ eſt tegumen oculoꝝ:ſic dictũ qꝛ celet oculum

Copoſuit autẽ homerocẽtonas de chꝛiſto Eudochia vxoꝛ
Theodoſij mioꝛis.vgiliocẽtonas ſcripſit pba vxoꝛ Adel
phi:in quibuj poſuit p magna pte ↄtinentia noui ⁊ veter
teſtamẽti. Et credo ꝙ op' illud ↄtinet ſeptingẽtos ⁊ quiq;
vſus. Iidoꝛ dicit de ea in pmo etymo. ꝙ de fabꝛica mun⸗

nia:q̃ſi grãde ſit ⁊ nõ vicio/
ſiſſimũ dicẽdi gen ðᷣpꝛaua
re ſnias:⁊ ad volũtateʒ ſuã
ſacrã ſcripturã trahẽ repu

gnãteʒ:quãaſi ñ legerim ho

merocẽtonas ⁊ virgiliocẽ
tonas:ac nõ ſic etiã ⁊ Ma⸗

ronẽ ſine chꝛiſto poſſim di

cẽ chꝛiſtianuʒ:qꝛ ſcripſerit:
Jaã redit ⁊ virgo:rèdeũt ſa⸗
turnia regna. Jaʒz noua ꝓp/
genies celo demittit᷑ alto.

Et pꝛeʒ loq̃ntẽ ad filiũ Na
te mee vires: mea magna

potẽtia ſola.Et poſt verba
ſaluatori cruce:Talia pᷣſta
bat mẽoꝛãs:ſixq; mãebat

di ⁊ euãgelijj pleniſſi
me expꝛeſſit. Modo
exponam littera. Di
ctũ ꝙ incõgꝛua aptãt

teſtimonia ⁊ male in

tellecta q̃ſi no legeri/
mus homerocẽtona⸗
⁊ vᷣgiliocẽtonas ſicut
⁊ ipſi: q ¶ Ac no ſic
etiã et Maroneʒ ⁊c.
Iſta lr̃a eſt hiernymi
Cõſtrue ſic. Ac ꝓ et.
Et reſume qſi ita lo/
quat᷑:q̃ſi nõ legerimꝰ
homerocẽtoas ⁊ vir
giliocẽtonas:q̃ſi non
poſſimſic.ſ.ſicut ipi
dicere.i. dicẽdo affir⸗
mare.Maꝛonẽ.i.viꝛ
giliũ. Sine chꝛiſto.i.
no intelligẽdo ð chꝛi

ſto vel no habito re⸗

ſpectu ad chꝛiſtũ. fu-
iſſe xpᷣianuũ.i.auctoꝛi

vla cilleo.les.qð
eſt mouere:qꝛ fre „ ;—.—
quent mouet. qn Alij aͤbducto ſupcilio graͤn
ſupcilij abductio lia verba trütinãtes: inter
Rꝗ ¶Zu⸗ mulierculas de ſacris ifis
tinantes.tcũ ma philoſophãt. Alij diſcünt
gno pondere ꝓfe ꝓhpudoꝛ a femiſ qð viros
ree. RRαπ doceãt. ne paꝝ hoc ſit:q;
a ver banaA gqaz facilitate verboꝝ: imo
ta ⁊ inintelligibi An e
lia: ʒ paꝝ ſciant. audacia ediſſerũt alijs: qd
vnde optime cõ/ ipſi nõ intelligũt.Zaceo ðᷣ
betit eis llud d meis ſilib: q ſi foꝛte ad ſcri.
A610 aa it
poetia. Telaph? Ppluras ſcãs p ſeclares lr̃aſ
⁊2 Pele cuʒ pauꝑ venerit: ⁊ ßmone cõpoſito
⁊ exul viq;: Pꝛo aures ppli mulſerit: qcqꝗd
ijcit ãpullaſ:a ſex dixerit:hoc legẽ dei putãat.
ꝗpedalia verba Mec ſcire dignãt qd pphe
Ampulle vel am „y
inflata: qſi pltena ſuũ incõgrua aptãt teſtio/
bullis in circuitu
Sexq dẽ totũ.vñ

ſexqpedalia dicũt᷑ mẽſurã totpedij ↄtinẽtia. Ceta pla
na ſut. Certio oñdit doctrinã taliũ eẽ ineptã pbꝛoſã
ibi: k ¶Alij diſcũt cẽ. nã magnũ oppꝛobꝛiũ ẽ ꝙ feiaxꝝ
doctrie ſe ſbijciũt. Itẽ pbꝛoſũ ẽ ꝙ q̃ docẽt nõ ĩtelligũt
Pꝛohpudoꝛ dẽ ↄfeſſio ſᷣm Papia. Et dẽ a ꝓpudeo
ej.qð eſt pcul pudẽ:vłp aliqͥ pudẽ.dẽ eꝛgo ꝓhpudoꝛ.i.
ↄfuſio eſt. ſ.ita dicere. m ( Ediſſerũt.i.apperiũt:on/
dũt:valde diſſerũt:eminent᷑ vł euident diſſerũt. Cõpo
nit᷑ eni ab ex ⁊ diſſero.rij:qð ẽ tractare:dicẽ:ſapieni lo/
qui:cõfirmare ⁊æc. Quarto oñdit doctrinã taliuʒ eẽ er⸗
roneã:ibi n ¶ Taceo de meij ſilib'ꝛc. Ecce magn er
roꝛ. Et ſubiungit cãm ꝓpter quam errãt cum dicit.
ſcire dignant c. ꝓphe ⁊cc.q.d.vicioſiſſimũ eſt
auctoꝛitates q̃ ad ꝓpoſitũ nõ faciũt aſſumere:⁊ violẽ
ter ꝓ ſua volũtate eas exponere:ſicut faciũt illi ꝗ ver⸗/
ſus Uirgilij ⁊ homeri exponũt de chꝛiſto:cũ auctoꝛuʒ
longe aliena fuerit intẽtio:⁊ maxime coꝛã intelligenti⸗
bus nõ deberẽt hoc facẽ. Cotinua ſic:dixit ꝙ icõgrua
aptãt teſtimonia: p ¶ Quaſi nõ legerimus homero
centonas ⁊ virgiliocẽtonas.i.opuſcula de verſibꝰ ho⸗
meri ⁊ virgilij cõpoſita.excerptões quedã ſũt de libꝛis
Homeri ⁊ virgilij:⁊ in duos libellos redacte:in quibꝰ
multi verſus pꝛei pᷣdictoʒ: auctoꝝ intentõem adaptã/
tur chꝛiſto. Excerptoꝛes aũt libꝛos Pomeri ⁊ Uirgilij
trãſcurrẽtes vbicũq; inueniũt alidd quod ſue materie
poſſent adaptare:pũcto ſignauerunt: vt qñ cõpilarent
ꝓmptius inueniret:⁊ ab h mõi pũctiõe centones dicũ
tur ſcripta cõpilata ex vſibꝰ hicinde colleci ⁊ ſcom nu
meꝝ ↄtinuatis.cento.n.verbũ grecũ idẽ ꝙ pungo.vn/
de dẽ h cento.onis.idem.ſ.ꝙ punct vel punctatio.Ii

doꝛus.j. etymo. vbi agit de metris ibi dicit:ꝙ cẽtone/

ſunt q de carminib Pomeri ⁊ Uirgilij ppꝛia opa mo
re cẽtenario ex multis hinciñ cõpoſitis vnuʒ ſartiunt
coꝛpꝰ.vñ ſᷣm ipᷣm cẽtones dicunt᷑ a centuʒ.Et nõ ꝙ de⸗
clinat᷑ hic Uirgiliocẽto: ⁊ hic homerocẽto. vñ home/

rocẽtonas accuſatiu'grec eſt: ⁊ ſiliter virgiliocẽtonas.

tates quas ipſi aſſu/
mũt ſcripſiſſe de xpᷣo.q.d.poſſem dicẽ ſivellem:qꝙ vgili
libꝛũ ſcribẽs intelligẽt de xpᷣo:cũ tñ in vitate nõ hoc dicẽt
ð ipſo:ſʒ hoc dicẽ nolum ne incõgrua teſtionia vſurpem
ſiẽ illi ꝗͥ dicũt eũ ĩtellexiſſe ð xpo: r ¶ QAuia ſcripfit: Jaʒ
redit ⁊c. vt ꝑ oꝛdinẽ onñdat᷑ ꝙ dẽe auctoꝛitates vſurpate ſit
nec de chꝛiſto loqnt᷑:nõ:ꝙ Pollio dux germanici exercit
capta Salona ciuitate Dalmacie eodẽ anno ↄſul romanu)
fieri ꝓmeruit. Uñ virgily in Bucco. iij. eglo. Qui te Pol/
lio amat veniat qͥ te q; gaudet.ſ.te veniſſe ad ↄſulatũ. Eo/
dẽ anno habuit filiũ quẽ Salona deuicta Saloninuʒ vo/
cauit:q nat parẽtib' riſiſſe dꝛ:qð erat malum omen:qmi
ipſis pᷣmoꝛdijs iterijt. Uirgil vo volẽ omen illõ in bonũ
ↄuertere:dicit ꝙ ipſo regnãte erit iuſticia in terra.Et mul-
tiplicit᷑ cõmendat eũ dicens: Jam.ſ.nato Solonino.et. id
eſt etiaʒ. virgo.i.iuſticia redit. Juſticia dẽ ſᷣm fabulas filia
fuiſſe Aſtracei gigantl.vgo qꝛ incoꝛꝛupta dẽ eſſe.Ouidius
.j.metamoꝛ. Uicta ſedet pietas:⁊ vgo a cede madẽtej.Ul/
tima celeſtiũ terras aſtrea reliqt. s ¶ Redeũt Saturnia
regna.ſ.pma etas ꝗᷓ fuit aurea. Unde ouidꝰ: Aurea pᷣma
ſata eſt etas. t (Pan noua pꝛogenies.ſ.Saloninus.ce⸗
lo demittit᷑ alto.q natione celeſtis reputabit᷑ ppter pbita/
tes ſuas.Omnia iülla inuenies in bucco. in quarta egloga.
Item alia auctoꝛitas: Nate mee vires ⁊c᷑. non eſt dicta de
chꝛiſto:immo ſicut patet i fine pᷣmi eneidos verba ſũt Ue⸗
neris ad Cupidinẽ filiũ ſuũ ſupplicantis:vt aſſumpta foꝛ
ma Juli Aſcanij nepotij ſui.ſ.filij Enee:quẽ diligebat Di/
do Carthaginẽſis regina inflamaret eam ad amoꝛeʒ Enee

—

Itẽ illa auctoꝛitas: v ¶ Lalia pᷣſtabat ⁊c.nõ de chꝛiſto ſʒ
de Anchyſe dicit᷑ in.ij. eneidos. Cum eni eneas patrẽ ſuuʒ
de troiano incẽdio in humeris expoꝛtaſſet: ⁊ cũ eo fugam
inire voluiſſet:ille nullo mõ cũ eo voluit exulare nec Tro/⸗
iam iaʒ ſuccenſã deſerere. Unde dicit ð eo ibidẽ. Abnegat
abſciſa vitã ꝓducere Troia:Exiliũq; pati c. Et cuʒ eſſet
veteranus volebat moꝛi in ira natiuitatij ſue. In fine dicit
Uirgilius de eo:Talia pᷣſtabat memoꝛã:fixuſq; manebat
id eſt firmus ſcilicet in pꝛopoſito non recedendi a Troia.

.

l, r
Rirkih,
gentr
. gertate

x¶ Puerilia ſunt hec. hic oñdit doctrinã taliũ ridiculoſã:

qꝛ ea docẽt q no hñt ſciam ad modũ pueri balbutientis
⁊ necdũ plena verba ſoꝛmare ſcientij. vñ dicit:puerilia ſũt
hec ⁊ circulatoꝛuʒ ludo ſilia docere qð ignoꝛes.q.d. pueri
neſciut diſcretionẽ boni ⁊ mali: ſiliter nec iſti. Item pueris
ſedentibus in circulo
vnus currit in circui

tu tenẽ aliquid ima Püerilia ſũt hec: et circu/
nu ſua:g deponit ſ latoꝝ ludo ſilia docere qð
guez illon: a ſt fuerit ignoꝛes: imo ut ſtomacho
* .—— 3 2 „
dephenſuj ab illo iu loqr: nec hoc ꝗdeʒ ſcire qᷣ
xra quu res deponi᷑: ¶neſcias. ¶Ca. vij.
ſuo. Si vo ſtatim nõ gene nc decfen
fuerit dephenſus:ille ra mũdi:de exoꝛdio ge

iuxta quẽ depoſita ẽꝭ neris hũani:de diuiſiõe tre

circuit ꝓ illo: et ille

ſedet cuʒ alijs. Et iſte æ .
ludus appellat᷑ circu⸗ ſiõe vſea ad egyP tüſ⸗ cribit
latoꝛp. Et ſic iſte l bhebꝛeoꝝ. Patet exod cuʒ
dus laboꝛioſus ẽ ⁊ i decẽ plagis:cũ dẽcalogo:
fructuoſus:⁊ iõ ridi⸗/ “

culoſus:ſic ſiliter do/
ctrina talium ridiculoſa eſt. Aliqui tamen exponunt illud
de ludo circenſi:de quo dicit Iidoꝛus etymolo.xviij. Cir⸗
cẽſes ludi ideo dicti vel a circumeundo:vel ꝙ vbi nunc me

te ſunt olim gladij ponebant᷑:qͥs quadrige circuibant: ⁊ iñn

dicti circenſej:ab enſibus circa quos currebãt. Siquidem
etiã in littoꝛe circa ripas fluminũ curſus agitãtes gladios
in oꝛdine in littoꝛe ripe ponebãt.Et erat artis:equuʒ circa
ericula toꝛquẽ. Unde ⁊ circenſes dicti q̃ſi circũ enſes. Iſti

udi piculoſi ⁊ infructuoſi erãt:ſic ſilit᷑ doctrina taliũ:ergo

dicit:puerilia ſũt hec ⁊ circulatoꝝ ludo ſimilia docẽ quod

ignoꝛes. y ¶ Immo vt ſtomacho. i. indignatione loquar.
3 Mec hoc quidẽ ſcire qð neſcias.i.ignoꝛare te hẽe defcm

ſcie. Stomachus grece os vocat᷑:eo ꝙ oſtiumventris ſit: et

ißp̃m cibũ excipiat atq; ad inteſtina trãſmittat.Ita dic Iſi-

doꝛus etymo.x.Et iñ dẽ ſtomachuj.a.um.i.iracũdus:furi

bũch:indignabũc.Et ſtõachoꝛ.arl.iraſci:furere:idignari.
* Idelicet manifeſtiſſima eſt geneſis. Sicut dictum eſt

ſupꝛa:hec eſt quinta ꝑs pncipalij iſtoeple:in q̃ oſtẽdit
difficultas ſacre ſcripture:⁊ io nõ põt intelligi ſine doctoꝛe
Et diuidit᷑ ĩ duas ptes:in quaꝝ pᷣma oñdit᷑ iſta difficultas
ſacre ſcripture ꝑticularit᷑ libꝛos aliqͥs pſtringẽdo. Secũdo
generalii ꝑ libꝛos ſingulos diſcurrendo. deuns ps incipit
ibi:Liber in Apocalypſi. Scòa h̊: Uidelʒ manifeſtiſſima
⁊c̃. Itẽ iſta ps hʒ tres.in Imna oñdit ve.teſ.difficultateʒ.In
ſcòa oñdit affectũ ſuũ ad ſacrã ſcripturã:⁊ humilit᷑ ↄfitet᷑
igrantiã ſuã:ibi:Cernis me ⁊c̃. In itia inuit noui teſ.obſcu
ritatẽ:ibi:angã ⁊ nouũ. His viſis littere inſiſtam.Pꝛi
dixerat ꝙ ridiculoſum eſt tibi docẽ qð ignoꝛas ⁊ ignoꝛare
quod neſcias. a ¶ Uidelʒ.i.videre licet dixerim h.q.d.
verbi gr̃a ſᷣm opinionẽ iſtoꝛuʒ manifeſtiſſima.i. facilluma
eſt geneſis:ſʒ in vitate difficillia eſt. Et hoc oñdit dicens:in
q.ſ.agit᷑ ſcribit᷑ de creatura mũdi:geñ.j.De exoꝛdio gene⸗

rij humani:geñ.ij.De diuiſione tre:geñ.xj.De deſcenſione

hebꝛeoꝝ vſq; ad egyptuʒ ſcribit a duodecimo ca.vſq; ad.
xlvij. Aſſignado iſtaꝝ ptiũ diuiſionẽ oñdit Pieronymus

ↄtinentie geneſis difficultatẽ: ⁊ myſterioꝝ innuit obſcuri

tatẽ:ut excludat eoꝝ ſtultã opinionẽ:⁊ ſimilii facit ĩ alijs
libꝛis. Liber geneſis hebꝛaice dẽ bꝛeſith:grece geneſis: latie
generatio. Et ſᷣm Iſido.etymo.vj.ſic apꝑellat᷑ eo q exoꝛdiũ
mũdi ⁊ gnãtio ſeculi in eoↄtineat᷑. b Patet exoduj.ſᷣm
eoꝛum opinionẽ:ſʒ difficillim liber ẽ ſᷣm veritatem:⁊ hoc

locutio:vel ipſa decẽ pᷣcepta. e

In pꝛomptu ẽ luitic liber

de ↄfuſiõe liguax:de deſcẽ

è .
. 6
.
4
.

ꝓbat tangẽdo ipſoᷣotinẽtie difficultatẽ dicẽs c ¶ ¶u⸗
plag decẽ.ſ.ca.viij.ix.x.xj.xij. q¶ Cũ decalogo · ca. xx
Decalog dẽ a decẽ ⁊ logoj qð ẽ ſᷣmo:ãſi deẽ pᷣceptoꝝ
S myſtid diuiniſq;
icialib'agitur:⁊ młta
mpſteria tangũt.
Iſte liber hebꝛai
ce dicit elemmoth e

grece exodus:lati e⸗

pceptij.xxj.xxij.xxiij:ibi.n.ð i

cuʒ myſtid:dĩniſq; pᷣcepi.

Iquᷣo ſingla ſacrificia:imo eelc h iinel Sr-s
ſingle pene ſyllabe ⁊ veſteſ oe Egypto dile⸗
Aaron ⁊ tot oꝛdo leuitic rit.Et nota ꝙ ſiẽ
ſpirãt celeſtia ſacfa. Nüeri nos nominamuj
po nõne toti arithmetice pis: ita hebeei a
pꝛophetie balaam: ⁊ qua pᷣncipijs iponunt
dꝛagintaduarum manſio / noia libꝛij. vñ ele

inte⸗ 11l ſa ſmoth ſonat hec
num per eremuz myſteria noin Scom Re⸗

continent. Seutronomi/

nmigiũ ſcribit hel
um vero ſecunda lex ⁊ euẽ leſmoth. Scom
gelice legis pꝛeſiguratio: Aſidoꝝ eleſmoth
Exodus coponit

ab ex ⁊ odus via

Item odos laus vel cantus. O autem quidam dicunt

ꝙ pꝛo via ſcribitur per omicron.i.o bꝛeuem. pꝛo can⸗
tu vero ꝑ omega.i.o longũ.nõ ſemꝑ ſeruat᷑ in compo/

ſitis. vnde Juuenalis in mo:Siquando theatro:ma/

ieſtas tandẽq; redit ad pulpita votum. Exodium.i.cã-
tilena. f ꝓmptu.i.in apto g ¶ Eſt leuiticus li
ber. ſupple m opinionẽ eoꝝ:ſicut dcm ẽ ſupꝛa.Unde
ↄtra tales Hiero.notat ipſ difficultatem cum dicit.

h ¶ In quo ſingula ſacrificia:imo ſingule pene ſyllabe ⁊

veſtes ⁊c. De veſtib' Aaron pncipalit agit᷑.exo.xxviij.

. — — 8 . „ 2 3 j 5 e 5 —
Per recapitulatõnẽ leuitici.viij.Iſte liber hebꝛaice dẽ .

vagethꝛa:grece leuitic:qꝛ de electione ⁊ miſterio leui/
taxꝝ? agit: ꝛ de
ficijs ⁊ de his q̃ offerebant᷑ ex lege tractat.Et nõ ꝙ he⸗
bꝛaice.va.ſonat.⁊.gethꝛa vocauit moꝛe hebꝛeoꝝ: qui
a pncipijs denominat libꝛos ſuos: tũ nos ponim aũt
pꝓ et.Et dicim vocauit aũt. i tlanen vo nonne
toti Arithmetice ⁊c. Ita inueni ſcriptũ in antiqs:tan
gendo libꝛi ↄtinentiam ipſi innuit difficultatẽ. Noõne
totius Arithmetice.hoc dicit ꝓpter numeꝝ in capitu
lo ꝓphetie Balaam. xxiij.⁊.xxiiij. Quadragintadua/
rũ manſionũ.xxxiij. Arithmetica ẽ diſciplia numero/
rũ:⁊a dẽ ab ares.i.virt:⁊ rithmos qð eſt numerus: da
tractat de vᷣtute numeri.Uel dẽ a rithmon qð eſt nu/
merus:qꝛ tractat de vtute numeri:cui auctoꝛ pᷣmꝰpp
thagoꝛas fuit. hic eremus dẽ deſertũ ſicut dicẽ magiſter
in hiſtoꝛijs.Ille liber hebꝛaice dẽ vagetaber: qð apud
nos ſonat:Et locut eſt:tñ nos nõ habem e. Romen
grecũ nõ habem i ſcripturl nr̃is.nã grece arithmoth
dẽ latine liber numeri vel nũeroꝝ.Uel dĩ qñq; nume/
ri plalii:ſicut ſolet dici:h̊ legit᷑ in nũen. Merito auteʒ
hoc nomie cenſet᷑:qꝛ q̃ttuoꝛ hic pᷣncipalit numerant.ſ.
de omni populo viri apti ad arma ferenda:pmogeniti
leuite ꝗ etiã bis numerant᷑ ⁊ mãſiones pꝑ q̃s ꝓfecti ſũt

k ¶ Deutronomiũ vo ⁊c. Iſte liber hebꝛaice dẽ elleada/

barim qð ſonat:hec vba.Nã a pncipio dꝛ moꝛe hebꝛe
oꝛũ. Scom Remigiũ adabari hebꝛaice:deutronomiũ
grece:ſcða legiſlato latie.Greci appellãt deutronomiũ
ſcdam legẽ a deutros.i.ſcom:⁊ nomos vł noma qð ẽ
lex. vñ dẽ hoc deutronomiũ.i.ſecũda lex. Et ex hoc qͥ
dã errantes dixerũt duas eẽ leges:vnã datã a deo que

latine offertoꝛ:vel ſacrificatoꝛi:qꝛ de ſacri “
1

—
—

— — — —2 .

—
1— —— — —

in libꝛis pcedẽtib ↄatinet. Aliaʒ a Woſſe in boc libio euidentiã iſtoꝝ fiat talis ſyllogiſmin pmo mo pme figure
Et dicũt ꝙ de illa lege dcm̃ eſt ſi upꝛa.j.Numeroꝝ: Lo Omnis hõ eſt aial:ecce maioꝛ ꝓpoſitio:oẽ riſibile ẽ ho:ec-
n cutus e deu) ad Moylen. de illa dẽ hic:Locutẽ Moy ce minoꝛ ꝓpoſitio ſiue aſſumptio:ergo oẽ riſibile ẽ anial:
iſg ſe)j ad oẽ; tI. Ad hoc ſciẽð pẽthatheuc'ñ ẽ niſi vna ecce ↄclo que elicit ex pᷣmiſſis.Cõfirmatio aũt iſtõ ↄclonis
ntts kExd 39 Aplo ⁊ alijs ſepe vocat lex Moyſi:quam lex ſiue illatois eſt regula q dicit:De qͥcũq; pᷣdicat PP gen.
8 dei hebꝛe vocat vñ dicit Tullo in. j.
Ne etiaʒ hos quinq; „ , . . . ⸗ Rheto.Confirmatio
voth libꝛoy:thoꝛath. i. nonne ſic ca hẽt que poꝛa mo die de terra reſurrectu ẽꝑ quã arguendo no
lni e legẽ ner ob aliud ſut üt tñ noͤua ſint oĩa ð ve r ſuʒ:⁊ rurſu circundaboꝛ ſtiæcãe fidem ⁊ aucto
n nl di iſte liber ſcoa en 1. ritatẽ 7 firmamentũ
e lex:niſi aꝛ ödicta Lerib'. Hucuſq; Moyſes pelle mea: i camne mea ui adiungit oꝛo⸗ ſicut p
in pcedẽtib libꝛi; bucuſq; pãtatheuc:quibꝰ debo deũ:quẽ viſur ſũ ego itextu maioꝛ pj libꝛ:
pſe bic iterant qſi lex qnq; vᷣbis lõꝗ ſe velle apls ipſe ⁊ ocli me ↄſpecturi ſůt Job ꝑ moduʒ diſpu
mn . ſeraa Zrerarur in ecclia gloꝛiat. Job exem ⁊ nõn ali. Répoſita ẽ hec esniataltseſt.
⸗ aut hit plar patie q̃ non myſteria ſpes mea iĩ ſinu meo. Hèni Singula in eo .
dei de cãis. Pꝛecepta — . 1 60 cauto ſcripſerit. Cau
cerimoie:ad cõ ſuo ſermõe ↄplectit᷑: Pꝛò amad Jeſum naue:qi ty/ tius i. fidelius. xix. c.
zi mẽdatõeʒ memo ſa incipit:uerſu labit:peéde pũ dñi nõ ſolũ ĩ geſtj:verũ vbi diẽ. ac Hcio ꝛc
be rie ipſa eo⸗ ‚ſtri ſermone ſinii: oeſq; le etiã ĩ noĩe pᷣſert.tranſit Yoꝛ eo den- Qddaʒ;
e⸗ In ei ad robotã Fes: dialectice: ꝓpoſitõe: aſ danẽ. höͤſtiuʒ res ſubuertit Vregoriuro no ho dor
bel dã in illis dei di ſumptiõe:oↄſirmatioõe:oclo/ diũidit traʒ victoꝛi pplo: t Philippy'nec antique
on lectoem. Flagella ne dermiat. Singuͤla in eo bp ſinglas vꝛbes:viclos:mõ biblie coꝛꝛecte.
Dnl quue murmurate) vba plena ſüũt ſenſibꝰ: ⁊ ut ð tes:flumia:toꝛꝛẽtes atq; cõ b aue diſ ur' vc. et
vin ſuſtinuerut ad in (eteris ſileã: reſurrectönem finia eccle celeſtiſq; hierlin n alt. lʒ alteratus.
N cutienò timoꝛem ut nllz ſpfialia re ſeripäat. In ii c ¶ Repoſita ẽ hec ſpej
en⸗ gis pꝛefiguratio. de ea maniſeſt vel ⁊ cautꝰ dicuʒ libꝛo quot pꝛincipes mẽte mea. Nota ꝙ q
Sicut.n. Moy ſcripſerit.Sciõ inꝗt ꝙ redẽᷓ ppli:tot figure ſunt. Ruth dã dicũt ꝙ; Moßſes
1 ſes vererẽ legeʒ ꝗ ptoꝛ me viuit:⁊ in nouiſſi moabitis Iſie explet vatri ¶ Poſuit libꝛu Jobret
16 dẽ lex timoꝛis ite P m . eeeere ere is ſm ipſos ponit in
uul rauit:explanauit iſta epla poſt pentha
nie ⁊ cõſũmauit: ad . .⸗ , theucũ a hieronymo
. dẽs pᷣceptũ amorn:ſic ſaluatoꝛ nr̃ eãdẽ legẽ iterauitimy ſed hoc nõ eſt veꝑ:nec credit᷑ a magis ꝙ alius eũ ↄpoſuerit
ben ſteria reſerauit: ⁊ ↄpletioꝛẽ fecit in lege euãgelica: que ẽ niſi ipſe Job expertus realiter afflictõnes ſuas:nec fuit hec
vin tota amoꝛis:et in hoc Moyſes typu gerit Chꝛiſti. Se parabola conficta ſicut dixit Rabi Moyſes:q impoſſibi-
lei cũda lex ſigura fuit euãgelij. Lex ↄtinebat figuras q̃ruʒ le eſt homin? poſſe ſuſtinere talia.Oꝛdinatur autem hic a
kuct in euãgelio manikeſtat veritaj. vñ Johãa. j. exp Moy Dieronpmo ſtatim poſt penthatheucum ante Joſue: quia
ſen data eſt:gra ⁊ vitas ꝑ Jeſuʒ Chꝛiſtum fcã eſt. ante editus fuit. Job eni ante Joſue ſuit:et ut quidã dicũt
be⸗ nn m ¶ Mone ⁊c̃.poꝛa ſũt.i.in pᷣcedẽtibus libꝛis dicta. alio nomine appellabatur Jobab:ſicut legitur Geñn.xxxvj
gui n ¶ Ut tñ oia de veterib ſint.i.appareůt o ¶ Noua Et hoc attendit hieronymus:ideoq; ipſu immediate poſt
dit qꝛ nouus ẽ dicẽdi ſtilus:⁊ elegãtioꝛ modus.ſi.in vij penthatheucũ Moyſi poſuit.Et nota ꝙ ille Joab fuit rex
ne etp. ſic exponit. Scòa lex id ẽ repetitio ⁊ euãgelice legis ⁊ regnauit poſt Balach ſilium Lyon:⁊ nomen patris eius
1 pfiguratõ q ſic ea hʒ q̃ poꝛa ſũt:vt tñ noua ſint omnia fuit zare de Boſim:⁊ hũc dicunt fuiſſe Job ut dictum eſt.
re q̃ in ea replicant᷑. Uel de veterib ↄſtruat᷑ cũ ſequẽtibuꝗ) d ¶ Ueniam ad Jeſum Naue. ideſt ad libꝛum Joſue:qui
u ⁊ melbut credo ſic:De veteribꝰhucuſq; Moyſes.q.d. tfuit filius Naue.vnde dicit bennum:ideſt filius Naue vel
7 hucuſq; Mohlſes egit de ve.teſta.⁊ hoc ẽ qð ſequitur num:qð idem eſt. Cognominatur autẽ ſic ad differentiam
p ¶ Pucuſq; penthatheuc.i.qᷣnq; volumina Moyſi. Jeſu filij Syrac pꝛonepotis Jeſu magni ſacerdotis: qui
4 a pentha qo ẽ qnq; ⁊ theucos qꝗo ẽ volumẽ. Moyſes ſcripſit eccleſiaſticuʒ. Item Jeſus Naue trinomius fuit.di-
9 a moys qð in lingua Egyptiaca dẽ aqua:⁊ ſes qð ẽ aſ cebatur enim Jeſus Joſue ?⁊ Oſee. e ¶ Qui typum do⸗
42 ſũptio:qꝛ aſſũpt ẽ de aq a filia Dharaonis. q¶ Qui mini ⁊c̃. pꝛefert.ideſt pꝛetendit. f ¶ Tranſujt Joꝛdonem.
r bus qnq; verbis.i. libꝛis r ¶ Loq ſe ⁊c. gloꝛiat᷑id ſu iij:ca. g ¶ Hoſtiu regna ſubuertit.a vij.ca.vſq; ad xiiij
mit de.j. Coꝛi.xiiij. S¶ Job exẽplar ⁊c.oplectit.q.d. Diuidit terram victoꝛi populo.a xiiij. vſq; ad xxij.
pauca vel nulla ſunt que nõ ↄtineat. t ¶ Pꝛoſa inci· i ¶ Et per ſingulas vrbe:viculos ⁊c̃.deſcribit.quaſi diceret
, pit.a pmo.ca.vſq; ad tertiũ. v erſu labit. a itio ſpiritualiter de militanti ⁊ triumphanti eccleſia exponunt
vſq; ad pncipiũ quadrageſimiſcòi. x¶ Pedeſtri ßmo k ¶ In iudicũ libꝛo ⁊c.tot figurẽ. In figuraꝝ multiplicatoe
ne finit. a pncipio.xlij. vſq; ad finẽ. Reſpice ploguʒ ſup ondit᷑ difficultas ſpiritualis intelligentie. Iſte liber dicit ſo
illð Job. ſ. cogoꝛ p ſinglos.Et ut oĩa iſta planbintella) phim hebꝛaice:quod interpꝛetatur ſpeculas eos:vel ſpecu/

222ẽð ääs .. . . .,
e
.
M l ð .

pꝛoſa ſicut dicit Iſi.in.j.ety.eſt ꝓducta oꝛo a lege me/
tri ſoluta.Et dẽ a pſon qð ẽ ſolutũ:ꝓductũ vel ꝓlixu
qꝛ nõ artat᷑ numero pedu vel ſyllabaꝝ:ſʒ in lõgũ ꝓ vo

lutate ꝓducit᷑. Uerſus ẽ qͥ pedib in ſuo oꝛdine diſpoſi/

tis certo fine moderat᷑.et dẽ a vertẽdo:qꝛ tadiu dʒ ver/

ti quouſq; recte ↄſtituat. Sermo pedeſtris dĩ humilis

fmo.vñ Oꝛati in poetria: Et tragicis plurimuʒ dolet
ſermone pedeſtri. y¶ Omeſq; leges dialectice ⁊c᷑. Ad

ꝛologus

latoꝛ eoꝛum:quia Heli ſacerdotem deſcribit:⁊ iudices qui
fuerunt populi ſpeculatoꝛes: ⁊ ideo appellabatur liber iu ⸗
dicũ tanq; a mã.videt᷑ tñ qbuſda auctoꝛibſic noĩat:ut cro
nice ſcribẽde qſq; iudicũ ſuũ tps in act redegerit. qs aut in
vnũ ↄpegerit dubiu ẽ.qͥdã dicũt ꝙ Samuel:alij ꝙ Eſdraj
Ueriſilius videt᷑ ꝙ Eʒechias qͥ pabolas Salomois:⁊ libꝝ

regũ in vnũ collegit:ita ſcribit in hiſtoꝛijs. ¶ Ruth moa⸗

bit.i.õ moabitidi regiõe exiſtẽs. Iſaie explet vaticiniuʒ.i.

S
17 —

ſtü ocepit ⁊ pepit. dicit ergo: o a deſerti
Ruth gẽtili. gentes. n. lapides p deo colebãt: ⁊ iõ a deo de-

montem filie ſyon. i.

ei:ſʒ in duo diuiſum

figurat᷑:iõ ſequit: v ¶ Poꝛꝛo in Sadoch atq; Daui

ꝓphiam. m ¶ Diceni..xvj.ca. n¶ Emitte agnũ ⁊c glo.
Ruth moabitis nupſit Boox: ex quo Obeth genuit: ex ᷣ
Jeſſe patre Dauid:ð cuiſemie vgo Maria ꝓceſſit:q Chꝛi-
Eoe petra deſerti. ideſt de

ſerti erant. pAd

Pieruſalẽ. Nel pot ciniũ dicentis:emitte agnũ

ac eccliam q ẽ in ↄtẽ ſſe dñatoꝛẽ terre:dè de
platiõe taniy ſpecul⸗ dñe dñatoꝛe terre:de petra

tõis filia. Aa— deſent ad montẽ filie ſyon .
muel ꝛc. iber regux Sãamuel in heli moꝛtuo èt
apud noj iſtinguit i in occiſione ſaul vetereʒ le

ruorvoln .“ gẽ abolitã mõſtrat.pòꝛo ĩ

bꝛis oſiſtit. aru ymux Sagoch atq; Dauid noui
dẽ a Sumuel nomie ſacerdotij nouiq; imperij

auctoꝛis. ita ſcribit i ſacr̃a teſtat Malachi.i.ter

hiſtoꝛijs. Alij dirunt tius ⁊ quart regum liber à

vo eius vſq; ad calcx niã: ⁊ à Jeroboam filio na
ſcripſit Dauid. Scos bath vſq; ad Oſee g duct
e vernae nil. ẽ in aſſyrioſ:rẽgnũ Juda et
quidam voct mala egnuʒ deſcribu Iſrl. Si hi
chot qð ſonat regno ſtoꝛiã reſpicias ᷣba ſimpli

rũ: ſj vicioſe. agit eni cia ſunt:ſi in lr̃is ſenſũ latt
in eo ð vno regno iu · tr inſpexenr ecclie paucitas

tnn: B j
deoꝝ im: a ve regib ⁊ hereticoꝝ eccliaʒ bella
fuit.Scriptuj aũt eſt narrant. Duodeciʒ ꝓphe ĩ
chꝛonice liber iſte ſy .
ſingulis regib:q ↄpa =
ct' eſt in vnũ a Hicremia:qðò exinde pʒ:ꝙ idẽ eſt finis h li/
bꝛi ⁊ Hieremie:ita ſcribit ĩ hiſtoꝛijs.dic itaq;: amuel
i.bm liber regũ apud hebꝛeos:q pm ⁊ ſcos dẽ apud nos.
in

r ¶ In Heli moꝛtuo.pmo regũ q̃rto. s ¶ Et in occiſione
Saul.j.regũ.xxxj. t ¶ Legẽ abolita.i.deletã in moꝛte De

li ſacerdotis:⁊ Saul regis trãſlatio regni ⁊ ſacerdotij:pꝛe/

ui c. In Sadoch.ij. reg.viij.In Dauid.ij.reg.ij. xC¶
lachim ⁊c᷑. a Salomone vſq; ad Jechonis ⁊c. ¶ Salomo
ne.iij. reg.j.vel.iij.vſq; ad Jechonia.iij.reg.xxiij.vel. xxiiij

Caue ne decipiaris in noie:qꝛ alio noie dicebat Eliachiʒ fi
lius Joſie.int iſtos duos deicribit᷑ regnu Juda. yꝓ ¶ A Je

roboã.iij.regũ.xij.vſq; ad Oſee.iiij.reg.xvij.int᷑ iſtoj duo

citas fideliu.pꝑ regnũ Iſrael multitudo hereticoꝝ. a¶ Du
odecim ꝓphe.ſ.minoꝛes. b¶ In vni voluminij anguſtia
⁊c̃. In ꝓlogo ſuꝑ Oſee dicit expᷣſſius:vbi ait: Hoc tñ volo
o Paula ⁊ Euſtochiũ amonitas ſcire vnũ libꝛuʒ eſſe duo/
decim ꝓphaꝝ.ſʒ q̃re in vno volumie coartant᷑ in ꝓlogo li⸗
bꝛi regu ponit᷑ ro:ut.ſ.tot eſſent libꝛi qͥt ſũt lie alphabeti a⸗
pud hebꝛeos. c ¶ Oſee crebꝛo noiat Ephꝛaym ⁊c̃. er E/⸗
phꝛaym ſicut dicit Hiero.ſuꝑ Joſue.v. Jeroboam ſignat.
Nomie Jexgrael decẽ trib.Iſte Jeroboã qꝗᷣ fuit de ſtirpe E/
phꝛaym filij Joſeph regnauit ſuꝑ decẽ tribus:⁊ fecit pplin

idolatrare:ſicut ſcribit᷑.iij.regũ.xij. e¶ Samaria ciuitas

eſt metropolis decẽ tribuũ a qua ois regio ĩ circuitu nomẽ
accepit:quã Sennacharib rex Aſſyrioꝝ ↄſtruxit:vocauit
q; Samariã.i.cuſtodiam qꝛ qñ iirl traſtulit in medos:ibi
cuſtodes oſtituit.ita dicit Iſi.ety.xv. Iteʒ Hiero.ſuꝑ.viij.

Oſee:No in vꝛbe Samaria poſiti erat vituli:ſʒ in Dan:⁊2-

Bethel. Per Samariã g̊ oẽs vꝛbes decẽ tribuũ ſignantur.

¶ Joſeph.nõ recolo me legiſſe in Oſee:ſoꝛte vitio ſcriptor

S
20 0 gus 4

ponit: vel itelligit iĩ fllio ſuo Ephraym: qõ videt᷑ hꝛi e
gloſa Piero. Oſee.j. vbi dẽ: Jegrael ẽ metropol in res

—— —w⏑ 7

Samarie iuxta quam ſũt capi latiſſimi:⁊ vallis vaſta
pluſq; decẽ milibus paſſi un.iiij. re. xvij. In Pac ↄmiſſo
plio ab Aſſyrijs ceſus ẽ Jegrael.i.decẽ trib q̃ dcẽ ſunt

Ephꝛayʒ pp Jero
3. boaz d Ephꝛaym
unius volumis anguſtias nuu ind ein
cogt tati:multo aliud ſo Dicunt᷑ ⁊ Joſeph
nãt ĩ lĩ̃a pᷣfigurãt. Oſeè cregꝛ Joſeph erat p
bꝛo noiat Ephꝛayʒ:Sama Ephꝛaym.

riam:ioſeph:iẽʒrael:⁊ vxð ¶ Jexrael. interpᷣ

; i. z. ati tat᷑ ſemẽ vei: qui
rẽ ſoꝛnicariã: ⁊ ſoꝛnicatõis Chꝛiſtus ei aͤ ve⸗

filios: et àdulterã cubiculo reimplet qð ꝑ ſã
clauſa mariti: multo tpe ſe-

mariti: guinem Naboth
dere viduã:⁊ ſp veſte lugu/ Zegrarlir ſi
bꝛi mariti ad ſe reditũ pᷣſto tur. e VXO
lari. J0el ſiliuſ fatuel deſcrni ſe Homichta

eruca:b:uco:locuſta:rubi peccãte. Oſee.iüij
gine vaſtãte ↄſumptã: et pꝰ i dict gio. hei
euerſionẽ poꝛis ppli effůſũ oontica

ancillas.i.ſup centũ viginti deã ſpũalr intelli

credentiũ noĩa:⁊ effuſuʒ iri gim ac. In ſüma

ĩ cenaclo ſyon. qni cctusvi iene ad diit t.
giti ab vno vſq; ad ꝗndeci uatoꝛ aut ſaluãs
du. n. iraʒ dei ad
” prolmn Iir ob cri⸗
men idolatrie pphᷣaſſet:domui qude ſalutẽ pᷣnũciauit
pꝑ qð Eʒechias rex Juda ſublatij idol:q̃ pcedentes re-

ges ↄſecrauerat:tẽplu dñi purgaſſe aut purificaſſe mõ/-

ſtrat. k (Joel filius ⁊c̊. Aliq libꝛi hñt terrã duodeci

tribuũ:ſed Hiero.in ꝓlogo ſuꝑ Joel q incipit:ſanctuj

Joel ⁊cẽ. ꝙ in hũc ꝓpham.i.ſm hũc ꝓpham oẽ qõ dẽ
pncipalit᷑ ad tribũ Judã ⁊ Hieruſalẽ ꝑtinere credendũ

eſt:et nullam oio iſraelis.i.decem tribuuʒ in hoc fieri

mentõeʒ. Alid tñ gloſãt hoc qð dicit:nulla: ſupple ad

coꝛꝛigendũ:qm ð eis facit mentõem reducẽdo mala i

ſoꝝ in exemplũ:ut cauest due trib'.de hoc nolo ↄten-
dere:ſed credo Pierony.q dicit nulläã omnino 7.

l ¶ Eruca vocat vermis qᷣ in caulibinuenit. m¶ Bꝛu

deſcribit᷑ regnũ Arael. 3ʒ ¶ Per regnũ Juda deſignat᷑ pauu cus vocat᷑ fetus locuſte anteq habeat alas:deinde dcitccd

tur attelab':cũ vero plenii volat dicit locuſta. n (Ru

bigo eſt qñ tenere fruges noxio roꝛe ꝑcutiunt᷑:⁊ vertũt᷑

tam culmi ꝙ ſpice in ruboꝛeʒ minij coloꝛis vel ſynopi/
dis. ſʒ gloſa:ꝑ crucã Aſſyrij ⁊ Caldei ſignant᷑:pꝑ locuſtã

Perie ⁊ Medi:ꝑ bꝛucũ Macedones ⁊ oẽs ſucceſſoꝛes

Alexandri:ꝑ rubiginẽ Romani.Scòm SGreg.p erucã
notat libidinẽ:ꝑ locuſtã inanem glam:ꝑ bꝛucu ventris
ingluuiẽ:ꝑ rubiginẽ iram. Scòum Hiero.moꝛalr per
hec q̃ttuoꝛ ſignant᷑ quattuoꝛ aĩ paſſiones:q̃ ſi vltra mo
dũ dñant:auferũt ſalutẽ aie. Triſticia de pñti aduerſi
tate. Gaudiũ de pñti ꝓſperitate. Timoꝛ de futuro ma/
lo. Spes de futuro bono. o ¶ Effuſũ iri.i.effũdendũ

eẽ: Joelis.ij. Poſt hoc effundã ſpm meũ ſuꝑ oẽʒ carnẽ
⁊c̃.ſuꝑ centũuigiti:actil.j.Erat aũt turba hoim fere con
tũuuigiti. Iteʒ actj.ij. dẽ de efſuſioe ſpũſſancti ſuꝑ eoſ g
ſ. repleuit totã domũ vbi erãt ſedentes. p ¶ Qui cẽ=

tũuiginti ⁊c.Ad euidentiãa iſtylr̃e depinge trigonũ eq

7
.

lateꝝ:in cuiuj pᷣma linea pone vnũ:in ſcða duo:in itia

. EC 1ue ſee.j. i ¶ De add
bit terrã duodeci tribuum ultera maritũ ex

EEEHH decẽ trib:ita per
iri ſpm̃ ſcm̃ ſup ſeruos dei ? hẽãc adulterã Jqu

etxy. vij. Oſee ſal⸗

ſtonn
dells⸗
ſouge
ſtne
tcete
Pin.
micne
mineti
Ss
mo⸗l.
ſidarat
Ntinun
Pſal2
ſulig:
tncas

nn tria. Et ita paulati ⁊ p incremẽta multiplicãdo pcele nymus in oꝛiginali dicẽſ:pmũ petm ẽ cogitaſſeq̃ mala ſũt
paſtz vſq; ad ðcimãqntã lineã ĩ qᷓ poe qndeciʒ:⁊ pea totã ſũ ſcõm:cogitatoib' acqeuiſſe puerſis.tertium:ꝙ mẽte decr⸗e⸗
miſi⸗ ma numera:⁊ inuẽies cẽtũuigiti:⁊ in qlibet latẽ trigo uerij ope pplere.quartũ:poſt pctm nõ agere pniam:⁊ i ſuoa
dceſunt ni inuẽies ndeciʒ.pꝑ hoc.n.dẽ eqlaterꝰ ſic pʒ in ſvᷣſcri ſibi coplacere delicto¶ Damaſcus ſᷣm DPierony. metropok
der pta figura:⁊ hoc eſt qdð dẽ:q cẽtuuiginti ſurgẽtes pauu eſt in Syria quã ↄdidit ſeru Elieger in cãpo vbi occiſus
umm latim.i. de linei bel. Galaad ciuita,
hſi lineaz. q CEtthhh regio étras Joꝛda-
hopnl incremẽta. ipad paulati ⁊ per icremẽta ſur tuoꝛ ſcelẽa damaſci ⁊ gaze nem in ſoꝛte dimicie
Doſep L ditões vniin ali· geteg: a deci ãduũ nuůme tyri ⁊ idũee ⁊ filioꝝ ãmon tribus Manaſſe. tpe
crtti bet linea. Effi etes: qn ec gun nume tyriu uee XH 10 amon v0 quo Amos cepit
h ciũt numen qnde ũ efficiũt:q ĩ pſalterio my ⁊ moab:⁊ in ſeptio ⁊ octa ꝓppare AHgael rex. dd
iz Q(igraduum. i. dun ſtice continent. Amos pa: uo gradu iude ⁊ iſrłl. Hicmatci illa regionez in
ei: gi deci pſi endꝛuin ſtoꝛ ruſtic ruboꝝ mo- logt ad vaccas pingues ¶m naſkauiteut upa⸗
de graqualium. r9 diſtriges pãu bis ex ſunt ĩ ſamarie mote:èt ruitu to Zlchas lege ſirge
boſ (Qui in pſalte plicari nõ põtl. Quis eni, rã domuʒ maioꝛẽ mioꝛẽd biſe ne e
aboth rio ↄtinent᷑ myſti Plicari no potl. & 53 ra domuz maloꝛe mig PB tribuloꝝ frumeta in
ſiu ce. ad lr̃aʒ in em/ digne expmãat tria ⁊? quat- teſtat. Ypſẽ cernit victoꝛem· areis triturantiũ ote
Nen plo Salomonlis e i.Hmg aduſu os.
240/ In Dierhn ereaeaeaeaeaear „ rrrrr maſcũ inuehit᷑ ꝓpha
N AIndeci gradus b qs aſcdcbar ad teplſm r q citoꝛeſſo lta dicit hiero. tẽ ſm im Sea metropol ciuitis pbi
ſtier lennit pcedebant incipiebãt ab inferioꝛi a aſcẽdebãt p/ liſtinoꝝ qͥ nune paleſtini vocant:q qͥſcunq; de duodeci tri
*W ceſſionalr vſq; ad ſũmũ:a ſtaãdo in ſingulł caãtabãt vnũ bubus poterãt ↄpᷣbendẽ: vendebat idumeij in fuos ⁊ anl
de de illis pſalmis gradualib. Uñ dci ſũt pſ. almi gradua las:iõ minat eis ppha ignẽ captiuitat goia deuoet. erfrf
efti les a gradu vla gradioꝛ:qꝛ gradati cãtabant ibi. My tio inuehit 3 Tyrũ. et hm Hiero. Lyr. Eciuitas Phenicuʒ
aper ſteriũ aũt in ill multipłr ẽ. Sũt.n.ibi tres qͥnarij. pᷣm 7,pxima Sydonis cui ciues negociatoꝛes erat:⁊ qſcung
gig ptinet ad incipiẽtes. ſcõs ad ꝓficiẽtes.terti'ad pfectos. depdari poterat ex Iirl vẽdebãt idumeis ⁊ alijs gentibus.
rinrcli Pꝛinp.n. ↄſiſtit in declinatõe a malo.et pᷣm gradus pᷣ ¶ Auarto inuehit᷑ Jdumeã:de q̃ diẽ Piero.Edom ipſe?=ẽ
. mi qnarij eſt clamoꝛ liberatõis a miſeria h'ſcli q deter ꝗq ⁊ Eſau ⁊ Seyr.vñ ⁊ mõtes Seyr noiant in:⁊ regio JIdu
* minat᷑ in hoc pſalmo: Ad dñm cũ tribularer clamaui mea:iſte pſecut ẽ Jacob ut timoꝛe eius fugẽt in Meſopo-
u Scðs gradus ẽ fidutia liberatõnis:q tãgit in ſcõo pſal tamiã:⁊ nõ puauit in eo viſcera miſericoꝛdie ut vincło fra
Meli mo:Leuaui oclos meos ⁊c. Tertigrad ẽ leticia ex co .·ternitat colligatũ ſibi intelligẽt et odiũ qð fuit in patre ſer
ſaliͤ ſideratõe finis tribulatõis ibi:Letat ſũ æc. Quart efſt uauerũt iduemi nati ab eo ↄ filios Jacob:ut egrediẽtib'de
dain ↄtinuatio ſupplicatiõis p liberatiõe q̃ ſubiũgit᷑ quarto Egypto:nec traſitũ qdeʒ in terrã ſcam ↄcederẽt: in hoc vio
oban⸗ pſal. Ad te leuaui. Quint' ẽ gr̃aꝝ actio ꝓ liberatõe ibi laãtes miſericoꝛdiã ac ſi frẽs eos eẽ neſcirẽt. ¶ Quito iuehbik
chaun Niſi qꝛ dñs. Scõs qnardincipit ibi:Qui ↄfidũt.Et pꝑ filios ammon:de qb'ait Hiero.filij amon geniti ð ſtirpe
eeſ tinet ad ꝓficiẽtes. etenĩ ad pficienò in bono:pm grad Loth:hitãt in Arabia.hoꝝ vo pncepj Naasamoites tpibꝰ
ſend⸗ eſt ↄfidẽtia Chꝛiſtiãi q̃ tãgit᷑ ibi:Qui ↄfidũt.ſcõus gra Saul pugnauit ↄ Galaad q eſt ciuitꝗ duaꝝ tribuũ ?⁊ MHa
nocti dus ẽ ↄſolatio ſeminãt miſericoꝛdie opa ibi:In cõuer/ naſſe:⁊ inti oppᷣſſit ea vt etiã pᷣgnates ſecaret mires.¶ S
ſnen tendo. Lerti gradeſt oĩm honoꝝ deo attributio ibi: xto inuehit᷑ Moab. Fuit aũt Moab filius maioꝛis filie
igodi Niſi oñs.Quart ẽ beatitudo timor ibi:Beati oẽs⁊. Loth Geñ.xij. Sed ut videam ꝑꝑ quid inducat h:nota ꝓ .
tenti Quint ẽ firmitas patie ibi:Sepe expugnauerũt. Ter dicit h̊ Hiero.in glo.radut hebꝛei ꝙ idumei fuerũt ſpie⸗
fi tius qnaro incipit ibi:De pfũdis. In qͥ notat ↄſũmatõ cti Joſaphat regi Juda:et Moabite Joꝛaʒ regi Iirl ſed p
gen in bono:⁊ iõ ptinet ad ꝑfectos. Pꝛim grad ẽ ↄfidẽtia modicũ cũ receſſiſſet rex Moabitax a Joꝛã petiuit illeaun·
glanp ſupplicatõis ibi:De pfundis. Scos huilitas ↄfidentis xiliũ a Joſaphat rege Juda:q venies 2duxit ſecũ regeʒ iſauu
An⸗ ibi:Oñe nõ ẽ exaltatũ. Tertiẽ deſideriũ edificatõis do meoꝝ ad oppugnanð ciuitatẽ vbi rex Moab erat ↄcluſuj
— mus dei ibi: Memẽto dñe.Quarteſt charitas pximi et cuʒ rex Moab vellet ↄſugere de ciuitate ꝑ ea ptẽ qua ob
Zu ibi: Ecce qᷓ bonũ. Quit ẽ charitas dei ibi:Ecce nuc be ſidebat rex IJdumeoꝝ nõ ẽ pmiſſus ab eo: tũc aſcedes ſup
. nedicite. Ulel ad decimũqntũ gradũ aſcẽdit.ſ.ad chari muꝝ immolauit filiũ ſuũ deo:et ꝑꝑ imunitatẽ h ſceleris
hu tatẽ dei qᷓ ponit᷑ in vltio gradu.qui charitatẽ iĩplet qui receſſerũt filij Art a ciuitate:poſtea moꝛtuo rege idumeoxꝛ
mut deci affcus hʒ.j.Con..xiij. Charitas patiẽs ẽ ⁊ẽ. VUnde 7 ſepulto:recoꝛdati Moabite qd egeritʒ eos in obſidione
hopi hec figura dalmatica hʒ altriſec'qndeciʒ oꝛdies fimbꝛi extractũ de ſepulchꝛo ↄbuſſerũt igni ⁊ in cinerẽ redegerunt
cuſti ax. Itẽ ad qndecimũ gradũ aſcẽdit:q mãdata veter te ut qõ nõ potuer̃t ĩ viuo:vlciſcerent i moꝛtuo. eptio gra
ſores ſta.ac noui cuſtodit:iuxta illud eccł.xj. Da ptes ſepteʒ du .i. ſeptio loco inuehit ) Juda.i.õ duas trib relicto doo
cuci necnõ ⁊ octo:tał aſcẽdit ꝑ qndeciʒ gradus ꝗᷣ erãt ĩ ten idol ðditas(¶ Et octauo gradu.i.octauo loco õſi rl.i. 3 de
ams plo: Mich. v. Suſcitabit dñs ſup eũ ſepteʒ paſtoꝛes et cẽ trib:q; multa pctã enũerat. in glo. Hiero. icit ſic: DHẽ
N. octo pmates.Qui igit᷑ ꝑ vtutes ad qͥndeci grad aſcen· bat ↄſuetudinẽ pnceps iudeoꝝ:ut ſi pauꝑ in viã ſe illi iun
zmo dit ut dẽ ſup illos pſalmos hẽbit ſpmſcem ꝗ in cẽtũui geẽt:flagellatũ ſup puluerẽ terre pijcerẽt indignãtes cũ ſim⸗
i⸗ ginti diſcipulos miſſus ẽ: hoc ẽ qð dicit Hiero.qͥ my pllicibẽire. Cotigit etiã crebꝛo ut pꝛ vxoꝛẽ filij polluẽt:illos
ni ſtice ↄtinent. Et hocipᷣm repñtat ecclia tpe ãdrageſima etiq ꝗ nolebat ire ad adoꝛãdos vitulos iniſiciebat ꝛc.
li li recitãdo eos in matutino. t ¶ Amos paſtoꝛ ⁊ ruſſi a ¶Mic loquit᷑ ad vaccas pigues.iiij. ci. hẽticos gule ⁊ vetri
ne cuj ⁊c.i.leuit᷑ tangen) vel leui decerpẽs ſicut paſtoꝛes ⸗ Fuiẽtes:vel optimates decẽ t ibuũ. Nõ boues aratoꝛes:ſeld
ſolẽt facẽ. Alij hñt diſtinguẽs qꝛ melioꝛa eligebat: tũ i irriſoꝛie vaccas pigues vocat:q domi reſiſtẽtes vẽtri 1 gu
antiqs ⁊ coꝛꝛectis biblijs inueni diſtringẽs. v ¶ Pau le fuiebãt. b Que ſut ĩi mote Samarie.i. eminẽtia ptati)
