buãt alicui lr̃e ſacre:non tñ ex hoc ſequit᷑ ꝙ ſint plures
ſenſus lr̃ales talis lr̃e:ſed tm ille eſt lr̃alis queʒ intendit
auctoꝛ Ad hoc dicendũ:ꝙ ſᷣm ſanctũ Tho.pma ꝑte q̃
ſtione pma:qꝛ auctoꝛ ſacre ſcripture deuj eſt:qui ſimu
omnia ſuo ſumplici intellectu compᷣhendit:nõ eſt incon
ueniens ut Auguſ.dicit in.iiij.ↄfeſſi.ſi etiam ſᷣm lr̃ale,ʒ
ſenſum ſacre ſcripture ples ſint ſenſus:quod intelligen
dum eſt dũ tales ſenſus ſint lr̃e ↄfoꝛmes:⁊ ꝙ determia/
tioni eccle ſeu recte rõni nõ repugnẽt: ut dem̃ eſt:ſilr et
ꝙ ſint inuicẽ ↄpoſſibiles.Cũ aũt ↄtingat duos ſeſus lit
terales ſecũ incõpoſſibiles alicui ſacre auctoꝛitati attri
bui:neceſſe eſt dicere ꝙ tm̃ alter eoꝝ eſt lr̃alis.ſicut cum
Dañ.x.de pꝛincipe regni ꝑſaꝝ tradit᷑ a beato Grego.in
moꝛa.qꝙ eſſet angelus bonq resg perſaꝝ pᷣſidebat.Alij
vo dicut oppoſitũ:⁊ ſic ↄlingit in multis alijs. Itẽ attẽ
dendũ eſt:ꝙ ſenſus lr̃alis ſacre ſcripture tante capacita
tis eſt ſeu vtutis:ꝙ in eo otinent᷑ vtualr oĩa ad fidẽ ſeu
bonos moꝛes ⁊ vtutes ꝑtinẽtia.Uñ mgr q patrũ ſnias/cagr ſen,

bꝛeui volumie ↄpilauit:i cuꝰ volumi expone doctoꝛe enta⸗, Ni

poſtremi ſeu ſcriptoꝛej oĩa qdamo theologica int duxe
rut:in h'ſẽſus lr̃alł teſtionijs totũ ſuũ op fudauit.dicit

n. ſuo ꝓlogo ſic:Uolumẽ deo pᷣſtate ↄpegini ex teſti

monijs vitatis in eternũ fundat.Coſtat aut ꝙ teſtimo
nia veritatᷣ in etnũ fũdata ſũt teſtionia ſacre ſcripte ſᷣm
lralẽ ſẽſuũ ſũpta:ex qͥ ſenſu ſolo teſtioniũ põt accipi ſeu
argumẽtũ ſᷣm aug.vbi ſupꝛa.Sʒ circa hoc ↄſiderandũ
ꝙ nõ oia qͥ ſm ſenſũ lr̃alem ex ſacra ſcriptura hñt᷑ ſũtiĩ
mediata:ſic ꝙ ex pmaria lr̃aꝝ ſignificatone intelligant᷑

—

— — — —

ii
e
un
in
I
ue
an
AG —.
5/14,

ASeologus

ſed reqrit᷑ qñq; additio alicuius veri:ex q́ vo adiuncto

ſenſui Irali aliud veꝝ deducat: ſicut cũ chꝛiſtus Lu. xx.
ca.ex isſtimonio Ir̃e dicent:De abꝛaam:de iſaac:deuj

iacob.ↄcludit ↄ ſaduceos alia vitã eſſe negãtes holum

pypñteʒ:ſic arguẽs:Eſt de'moꝛtuoꝝ vel viuox.q.d. cũ
ex ſenſu lr̃ali habemde deo ꝙ ſit de'abꝛaam ⁊c. Et rõ

dictat: de dẽ eſſe de reſpectu alicuius exiſtẽtᷣ in rerũ
nã:ergo ſequit᷑ ꝙ abꝛaaʒ ⁊ iſaac eſſent in reꝝ nã: qð ne

gabãt ſaducei.Coſtat auũt ꝙ hec ↄclo nõ deducit ex ſen⸗

ſu illius lre: deus abꝛaam:deiſaac ⁊c.niſi addat alia pꝓ
poſitio vera ſupꝛadicta.et ſic pʒ intentũ. Et põt etiã cõ
tingere:ꝙ talis ↄcło ex vna deductõne vel plib ſucceſſi

uis ex ſacra lra ↄcludat:ſicut ↄtingit in ſcientijj ſeu arti
bus hũanis liberalib':ꝙ alique ↄclones ſtatim a pmis

pᷣncipijs nãlr notis deducunt᷑. Alie vo ex mult medijs i

uicẽ oꝛdinat::ut ẽ manifeſtuʒ. Senſus & lr̃alis verꝰ q ex
pmaria ſignificatõe lr̃e ↄſurgit:dicendꝰ Epmyſenſus lr̃a
lis. Alij vo ſubſequẽtes ſũt ſenſus ſcõarij:ꝝ certitudo

a certitudine pᷣmi ſenſt⸗ us dependet:q ſenſib ſcoarijs eſt
certioꝛ:ſicut pᷣma pᷣncipia nalit᷑ nota ceten ab eij deduct]

certioꝛa ſũt: que quidè ↄſideratio attendẽda ẽ in multij
paſſibſacre pture Circa quartũ.ſ.cũ ples ſenſujð
vna auctoꝛitate ſacre ſcripture l̃ales tradunt᷑ qs illoꝛũ

alijs ſit pferẽdus:dicendũ ꝙ in hoc nõ vẽ ꝙ poſſit dari
vnica regula generał:ſed ſut quedã certa hic ↄſiderãda

p̃ſuppoſit his que ſupꝛa in articulo pᷣmo de ſenſu lr̃a-
k dicunt. Pꝛimũ eſt ꝙ ille ſeſus videtur pᷣferendꝰ cuius
ſnia magis innitit᷑ ratõni. Unde in decretij di.xx.ca. de
cretalej.qͥ eniʒ quiſq; magis rõni innitit᷑: eo maioꝛis au⸗

ctoꝛitatis eius vba eſſe vident᷑ Itẽ ſenſus ille vẽ a js p⸗

ferendus eẽ:q magis ↄſonat lr̃e.vñ ſᷣm aug.in.iij.ð do⸗
ctrina chꝛiſtiana:Oubia ſũt determinãda ſᷣm ſniam qᷓ
de ſcripturaꝝ planioꝛibus locis accipit. Conſtat aũt g
planioꝛa loca ſũt illa que planilr̃eↄſonãt. Iteʒ pᷣferẽd

eſt ceter parib'ſenſus lr̃alis qͥ a ſcis doctoꝛibꝰ tradit᷑ c⸗

teris ſenſib' ab alijs expoſitoꝛib traditis. vñ in decret
ca. allegato. in ſacraꝝ lr̃aꝝ expõnibſancti doctoꝛej ſũ⸗

—

mis pontificib' p̃ponunt᷑:⁊ a foꝛtioꝛi alijs ſcriptoꝛibus

Itẽ vbi duo ſenſus lr̃e habentur:quoꝛum neuter repu
gnat eccleſie auctoꝛitati nec recte rationi: vnus tamen
traditur a catholicis:⁊ alius ab infidelibꝰ:tunc pᷣferen⸗
dus eſt ſenſus catholicoꝝ: tũ qꝛ magis pᷣſumenðõ eſt: q
illi ꝗᷓ in gremio eccleſie ſut: cui chꝛiſtus pmiſit ſpm̃ veri
tatis:ven intellectũ ſacre ſcripture habeant qᷓᷓ infideles
qui veritati fidei cõiter aduerſant᷑:tũ ne ad hoc detur ĩ
fidelib occaſio credẽdi:ꝙ ipſi meli ſacrã ſcripturaʒ ex

ponãt qᷓ; catholici.Uñ leo papa in quadã epla ad eßᷣm

alexandrinũ dicit:ꝙ inimici crucis chꝛiſti factis ⁊ vbis

noſtris inſidiant᷑: ideo nullã eis vel tenuem occaſionem
demus:qua roe vẽ:ꝙ cũ aliq̃ lr̃a ſacre ſcripture ecodem

mo exponit᷑ a catholicis ⁊ ab infidelib :tüc auctoꝛitas
talis expõnis attribuẽda eſt catholicis ⁊ nõ infidelibu)
rone pᷣdicta:pᷣſertim ſi talis expoſitio pus emanauit
catholicis:cuius ↄtrariũ repit᷑ aliquo mõ in poſtilla:ſi
cut pʒ infra Geñ.j.vbi querit᷑:quare in ſca die nõ dici
tur: ⁊ vidit deus ꝙ eſſet bonuʒ ſicut in alijs diebus:qa
tñ vbi plitas ſenſuũ lr̃aliũ occurrit raro ↄtingit ꝙ vn⸗
pᷣdictoꝛum ſenſuũ ceteris pᷣcellat ſᷣm oĩa dicta:ſed poti
us vnus illoꝛum ſenſuũ pᷣcellit vno modo:⁊ alius alio

Icirco in talibuj videt᷑ habere locum illud ad Ro.xiiij
Unuſquiſqʒ in ſuo ſenſu abundet:ſalua ſempꝑ ſcoꝛu re⸗

uerentia ⁊ auctoꝛitate.¶ Circa qntũ.ſ.an ex q̃libet ſen⸗

ſu lr̃ali ſacre ſcripture poſſit ſumi efficax argumentuʒz.

dicengũ ꝙ ʒ a ſolo ſenſu lr̃ali ſacre ſa cripture poſſit ſu-

mi efficax argumentũ: ut pʒ p aug. vbi ſupꝛa: nõ tamen
ex alibet ſeſu lrali ſacre ſa cripture ſumit efficax argumẽ

Unge tñ ſi h'modi ſenſus di

tum. nã cũ ſint multi textuj in ſacra ſcriptura:q diuerſimo

de etiã a ſanctis doctoꝛibus exponunt᷑:ut ſupꝛa articulo ter

tio:ſequitur ꝙ ex nullo taliũ ſenſt. uuʒ poſſet ſumi efficax ar
gumentũ:qꝛ ſic argueret᷑ quaſi a diſiunctiua ad alterã pteʒz
luerſi in aliquo cõcoꝛdant:põot
ſumi inde efficax argumentũ:ſaltẽ in hoc in q ↄcoꝛdant:ſi
Dañ.ix.in ↄputatoe.lxx.hebdo a la ervh lʒ expoſitoꝛes

tam hebꝛei q latini diuerſimode ſe habeat:no ſolũ in ni

no ĩ quo hebdomade habent initiũ:ſed etiã in ꝓgreſſu cõ

putationis:qꝛ tamẽ ſm oẽs terminus vltimus eaꝝ iã loge
tranſiuit in pᷣteritũ: iõ ex ipſa auctoꝛitate argumentuʒ effi
cax ſumit ad ↄcludendũ chꝛiſtũ iã veniſſe:ut ibidẽ patebit
Ex quibus ſequit:ꝙ cũ ſenſus lr̃alis ſacre ſcripsire in qbuſ
dam locis nõ idẽ apud omnej:ideo poõt otingere ꝙ ex ali
quo ſenſu lr̃ali poſſet ſumi argumentu validum õ quoſda
puta ) tenentes eundem ſenſũ lr̃alem:ex qͥ tamen ſenſu nõ
poteſt ſumi argumentũ validũ contra alios.ſ.tenentes ali
am expoſitionem ſeu ſenſum lr̃alem:que quidẽ diuerſitas

ſepius contingit int nos ? infideles. Sunt eni aliqui textus

ſacre ſcripture quoꝛũ ſenſus qᷣ eſt l̃alis et verꝰ apud cato
licos: non ſufficit ut ex eo ſumat᷑ efficax argumentum ↄtra
infideles ſeu hereticos:ſed ex hoc non tollit qͥ˖n talis ſenſis
catholicoꝝ ſit verus ⁊ lralis apud catholicos cenſendus:
verbi gratia:cũ pſalmiſta dicit: Uerbo domini celi fimati
ſunt ⁊c. Senſus verus ⁊ lr̃alis apud catholicos eſt: vbo
dñi.i.filio patris celi ſunt firmati:que quidem expolitõ a⸗

pud catholicos eſt quaſi neceſſaria:etiaʒ ↄſona huic q di

citur Johannis.j.Et verbum erat apu deuz: 7 omnia pr
ipſum.i.per verbum facta ſunt. Sed ex hoc ſenſu nõ ſumi
tur argumentũ efficax ↄtra infideles non recipiẽtes euunge
liũ.illi enim nõ ↄceduũt aliquã eſſe diſtinctoeʒ realẽ in diui
nis ſic ut ſit aliqua diuina pſona einalit ꝓcedẽs ab alia prr

modũ vbi mental. vnde cuʒ dẽ: Uerbo dni celi firmati fſüůt

Ipſi dicũt hic loquit᷑ pſalmiſta moꝛe humano: ſicut cuʒ
de mandato alicuius dñi aliqua fiũt:dẽ ꝙ ſũt vᷣbo eius fcã
Sumit tñ ex hac auctoꝛitate argumentũ validũ apud fide
les circa diſtinctõem pſonaꝝ in diuinis ꝓut in pᷣmo ſnia⸗:
di. ij. Ex quo ſequit᷑ ꝙ catholic'exponẽs hanc auctoꝛitateʒ
pſalmiſte dʒ eam catholice exponere:nõ curãs an ex ea poſ
ſet ſumi efficax argumentũ ᷣ infideles trinitatẽ negates an
non:qꝛ nõ oʒ ꝙ ex quolibet ſenſu lr̃ali argumentuʒ ſumat
apud oẽut iã dem̃ eſt:qð tñ poſtillatoꝛ in hoc loco ⁊ ali ,5
nõnullis locis videt᷑ obſeruare: ut in ſuis locis patebit. LUi⸗
det᷑ eni eſtimare ꝙ nõ ſit ſenſus lr̃alis:niſi ille a qͥ ſumit᷑ ar
gumentũ validu etiã õ aduerſarios:qdð tñ noõ eſt ſic intelli
gendũ ut dem̃ (Enc⸗ ſextũ.ſ.rñdendo ad ne bale aſetu
vẽ dicenð:ꝙ ſenſus lr̃alis poſſet cõpari ad alios ſenſus du⸗/
pł. Uno mõ vliter vel reſpectu totiſacre ſcripture in co.

Alio mõ pticularit.ſ. ſm quedaʒ pticularia loca ſacre ſcri⸗

pture.ſi pmo mõ ↄpꝑet ⁊ accipiat᷑ ſacra ſcriptura put eſt pn

cipalr ſpeculatiua: tuc ſenſus lralis ſjm vna ↄſideratoeʒ eſt
eiuſo dignitat cũ alijs ſẽſib.ſᷣm vo alia ↄſideratõeʒ ẽ ceter
dignioꝛ. Ad qð ſcienð ꝙ ſcientia ſpeculatiua dẽ alia digni

oꝛ ex duobꝰ. Uno mõ ex dignitate mãe.nã ut dicit phu) in

V..de aialibus:Minimũ qð pot hꝛi de cognitõe rexꝝ altiſſi

maxꝝ:deſiderabilius eſt qᷓ certiſſima cognito qᷓ habet᷑ ð mi

nimis rebus.et pᷣm iſtam ↄſideratõem ſenſus lralis:⁊ ſẽeſus

ſpũalis ſacre ſcripture cõiter accepti eiuſdem ſũt dignitat!
de eodem.n.tractat᷑ ̃m vtrunq; ſenſũ.ſ.de deo ⁊ creaturis
ut in deũ referant᷑:pma ꝑte queſtione.j.Alio vo mò vna
ſtia oicit dignioꝛ alia ex certitudine ſᷣm quaʒ illa ſcia dicit

7„

dignioꝛ que certioꝛ eſt. et 'm hanc ↄſideratoeʒ manifeſtum
eſt ꝙ ſenſus lr̃alis ſit dignioꝛ cũ ſit ceteris certioꝛ. Tota eni

certitudo alioꝝ ſenſun ſacre ſcripture a certitudine ſenſus

lralij depẽdet. vñ aug. ð doct. chꝛiſtiana: Nihil qð occlte
in aliqᷣ loco ſacre ſcripture tradit:quod nõ alibi manifeſie

H

exponat᷑.· Cuius rõ eſt. naz ſpũalis expoſitio ſp dz hĩe fulci-
mentũ ab aliqua lr̃ali expoſitõe ſacre ſcripture:ꝓut in qo/
libeto ⁊ qᷓſtione ſupꝛa allegata plene tradit᷑.ſi aũt cõpet᷑ ſen
ſus lr̃alis ad alios ſenſus 'jm quedam ꝑticularia loca ſacre
ſcripture:ſic manifeſtũ eſt ꝙ in plibus locis ſenſus ſpũalis ẽ
dignioꝛ:ex eo ꝙ de altioꝛi mã tractat:ſicut cũ legit᷑ de abꝛa
am BGeñ.xxj.ꝙ duos filios habuit ⁊c. qð exponit᷑ ab apoſ.
Galath.iiij. ca. allegoꝛice de duobteſtis:vbi pʒ ꝙ ſenſus al
legoꝛicus ille oignioꝛ eſt qᷓ ſenſus hiſtoꝛialis illius lre. iᷣ
pʒ de multis alijs.Si aũt accipiat ſacra doctrina put ↄpᷣhẽ
dit ſub ſe ſciam pꝛacticã: tũc etiã ſenſus lr̃alis ⁊ ſpũalis du
plici mõ ꝓparari pñt.ſ.vliter ⁊ pticularit ut dem eſt. ſi pꝛio
modo:tũccenſus lr̃alis ⁊ ſpũalis eiuſdẽ ſunt dignitatis.Il-
la. n. ſcia pꝛactica ſeu ars dignioꝛ eſt que ad ulterioꝛẽ finem
oꝛdinat᷑:ut ciuilis militari:ut in.j.ethico. Conſtat aũt ꝙ fi
nis vltim totius ſacre doctrine inqtuʒ eſt pꝛactica ſiue ſᷣm
ſenſũ lr̃alem ſiue ſᷣm ſenſũ ſpũalem eſt vnus ⁊ ideʒ.ſ.beati/
tudo eterna. Si autẽ ↄpent᷑ ſcõo mõ.ſ.ſm ꝑticularia loca:
tũc manikfeſtũ eſt ꝙ in quibuſdã locis ſenſus ſpũalis eſt di/
gnioꝛ:tanq; ppinquioꝛ vltimo fini:ut pʒ in multis pᷣceptis
cerimonialibus:ſicut cũ dẽ deut.xxv. Ilõ ligabis os bouis
terentis in area fruges tuas.qð exponit᷑ ab Apoſ.j.coꝛi.ix.
ſpũaliter oſtendẽs ꝙ ſenſus pcepti illius lr̃alis modice vtili

*

tatis eſt:de qͥ dicit: Nunqd de bobus cura eſt deo:an ꝓpter

nos vtiq; dicit:⁊ ſic de multis alijs Sunt etia alie ↄſidera

tões quib'ſenſus lr̃alis pᷣeminetſenſibus ſi pũalibus:quarũ
vna eſt ex pte extenſionis.ᷣſenſuj.n. lr̃alis extendit ſe ad quã
libet ꝑticula ſacre ſcripture:quilibet.n.paſſus ſacre ſcriptu
re hʒ aliquẽ ſenſũ l̃alem. Senſus vo ſpũales nõ ſe extẽdũt
ad totã ſacram ſcripturã: ꝓut pʒ ex dictis in ſcõo articulo.
alia vo ↄſideratio eſt ex parte vlitatis. Senſus.n.lr̃al cõioꝛ
eſt ſeu vlioꝛ:qꝛ etiã rudej ꝗᷣ ad intelligibilia capiẽda nõ ſũt
idonei:p ſenſù lr̃alem capiũt ſpũalia:ſaltẽ ſub ſilitudinib
coꝛpalibus: put in pᷣma pꝑte.q.j.ar.ix. Conſtat aũt ꝓut in
j. ethi. dẽ: q bonũ quanto vlius tanto diuinius.Ex hac igi
tur triplici ↄſideratõe:qua ſenſus lr̃alis ceter ſenſibus ſun
plr ↄpatus eſt dignioꝛ:pot quodãmodo accipi triplex ratõ
ad ↄmendatõem h' poſtille.ſ.mgri Nicolai. Pꝛima eſt ex
parte ſenſus lr̃alis q ceter modo pᷣdicto eſt dignioꝛ. hec eni
poſtilla inter alias que in cõem vſum veniunt magis intẽ
dit lr̃alem ſenſum ceteris ſenſibus pᷣtermiſſis ſeu valde mo
dicũ taci: ut ipſe dicit in plogo. Secunda rõ ex parte ſue
extenſionis. fuerũt.n. alique poſtille ſolennes de ceteris ſin-
gularib vel pticularibus libꝛis diuine ſcripture:que ſe nõ
extenderũt ad oẽs libꝛos:hec vo ſe extendit ad vtruũq; teſta
mentũ nibil inde pᷣtermittẽs. Tertia vo rõ ex parte ſue vli
tatis ſeu cõitatis.hec.n.poſtilla ſaltẽ in his ꝑtibꝰ hiſpaie.⁊
ut credo Gallie cõioꝛ eſt ceteris citra gloſã oꝛdinariam. ad
iſtam.n. recurrũt nõ ſolũ theologi:ſed etiã iuriſte:⁊ alij in-
tellectũ ſacre ſcripture planũ hĩe deſiderantes:ſʒ lʒ ex pdcij
tribꝰ hec poſtilla ſimpir ſit mendanda:ſunt tñ alia tria qͥ

bus videt᷑ ſaltẽ in aliquibus lod minus ſufficere. Pꝛimum

quia expoſitões ſanctoꝝ in pluribus lodl irronabilr videt᷑
poſtponere ppꝛie expoſitõi:⁊ qñq; etiã expoſitiõibꝰhebꝛeo
rũ:qð eſt incoueniẽs:ut dem fuit in quarto articulo ſupꝛa⸗
dicto:inter quos ſcõs doctoꝛes pluries vᷣ impugnare irrõ/

nabilit᷑ ſem Tho.qñq; expᷣſſe qñq; tacite:cui ſancti docto

ris eloquia firmiter credo eſſe igne charitatij examinata:⁊

naturalis rõnij dictamie multipliciter purgata:a qͥ etiã ſcõ

doctoꝛe ipſe poſtillatoꝛ multa frequent accipit:ł eum non
alleget niſi ſolũ rebhẽdendo. Scom qꝛ in lr̃a hebꝛaica ad
quãa pluries recurrit nõ vz fuiſſe ſufficient eruditus: qſi illã
in puericia didiciſſet: ſed de illa videt᷑ habuiſſe notitiã qua
ſi ab alijs in etate adulta mẽdicatiuo ſuffragio acqſitaʒ:qð
multũ refert in plurib ſacre ſcripture paſſib:ut in ſuis lo/
cis patebit. Lertiũ qꝛ ut ipſe dicit in ſcõo ꝓlogo int docto

¶ ¶Dꝛologus

res hebꝛaicos maxime inducit Ra. Sa. d inter eos rõ

nabilius ad declaratioem ſenſus litteralis ut aſſerit fu
it locut cup: oppoſitũ eſt maifeſtũ apud hebꝛeos:q licʒ
ipᷣm Ra. Sa. reputẽt ſolennẽ doctoꝛẽ in thalmudicis:
nõ tñ in his q̃ ꝑtinẽt ad fidei ⁊ ſacre ſcripture expõneʒ:
ſed potius inter eos reputant᷑ maioꝛes ſeu ſolẽnioꝛes ĩ

h'modi expõnibus qᷣdam alij ut Rabi Moyſes Egy

ptius Serundinenſis: et Rabi abenhaxra: ⁊ alij ꝓut iã
videbit᷑: ut igit᷑ pdicta ⁊ quedã alia eluceſcãt: qð valde

vtile putat: ↄſideras vlitatem h poſtille ad quã etiam
infideles qnq; recurrũt ⁊ multotiẽs nõ ut diſcãt:ſʒ po-

tiut repᷣhendant.Nã ut dicit magr in ꝓlogo diſſentiẽ
tib voluntatũ motib:diſſentiẽs q; fit aioꝝ ſenſus:co
gitaui ex gelo diuine veritat illã traſcurre: ⁊ ybi iuxta
modũ imbecillitatis noſtre aliquid viſũ fuerit additõe
egere:ĩ marginib ſuperaddẽ:poſtillãq; ipſam cuʒ addi
toibtibi ut in pᷣfatoe dicebã donare:nõ tñ me putej ut
coꝛꝛigent ſeu temerarie aſſerentẽ:qdð abſit:ſʒ ſimplr tibi
alijſq; ꝗͥ hoc legerit ꝓponentẽ:diffinitoem tñ eoꝝ que
p me dñt:⁊ ad ꝓbatonem ſeu repꝛobatõem humilr ac
euident relinquo deiminationi ſacroſancte matr eccle
⁊ cuiuſcũq; melius ſentient.Cũ aũt aliquã additiõem
hmodi legẽ voluer oʒ ut pus videas ſniam poſtille ĩ
eo paſſu ad plenuũ.nam quelibet additio ſniam poſtilla

toꝛij in eodẽ loco ſupponit pᷣintelligendã. nec ignoꝛo ꝙ
n oibus.ſ. ꝗ foꝛſan legerint hoc placebit opuiculũ:ſed

foꝛmido ut iuxta bernardũ loq̃r me ob hancrẽ multo
rũ foꝛe indignatoi obnoxiũ:⁊ qdð aliqn ſupfluuſ:aliqñ
iudicaboꝛ pᷣſumptoꝛ.Sʒ cũ nõ ut nouexpoſitoꝛ auſuj

—

fuerim mittere manũ:nec qcqᷓ pꝰ pꝛes qð ſit õ pꝛes:iqͥn

imo ꝓ patribut arbitroꝛ ſcripſi:ſʒ potius modicũ hoc

qðs videbis plano mõ tradidi: ꝓfundoꝝ myſteria ꝑitio

ribrelinquẽdo:ceſſat ut eſtimo pᷣſumptiõis reatu):ſuꝑ
fluitatᷣ etiã viciũ incurrere me nõ credo:cũ nõ tã inten
diſſem ſacrã exponere lr̃am:qð iam mlłti maioꝝ nr̃oꝝ
fecerũt:qᷓ de eadẽ loquẽdo ſumẽ occaſionẽ:tuʒ ut ſene
ſcent etat mee deuotoem excitarẽ:tum ut te ad ſtudia
nt̃a mouẽdo in aliqͥ adiuuarẽ:tũ etiã qꝛ tecũ loq dele
ctabar:hãc mãm latius vtiliuſq; int colloquenduʒ ho
neſtã vtilẽq; putaui. Siqͥd tñ ſuꝑfluitatij pᷣſumptioni
ſue:etſi ego nõ ſentio:tu foꝛſan reꝑer.ſolẽt.n.nonunqᷓ;
aliqᷓ vicia pᷣſertim ſpũalia a ſuis poſſeſſoꝛib ignoꝛari:
que infinita clemẽtia ſaluatoꝛ dignet᷑ ignoſcẽ tu vo to/
lera patient:xelũ potius qᷓ; effectũ oſi idcis u
ad queſtionẽ ꝓpoſitã veniam rñdendo ad argumenta
Ad pmũ dicenõ:ꝙ Apls cu dicit: Lra occidit:ſpũs aũt
viuificat.nõ intendit diſtinguẽ int ſenſũ lr̃alem ⁊ ſpũa
lem de quib hic agitur:ſed int legẽ veterẽ q̃ͥ fuerat da/
ta in lr̃is ſcriptis.ſ.in tabulis decalogi ⁊ in libꝛis Mo
ſayce legij:⁊ int legẽ nouã q̃ data fuit in ſpũſancto ĩ coꝛ
dib put fuit ꝓphatũ Hiere.xxxj.ca.Uñ lex vet d lex
lie:a lex noua lex ſpũs.⁊ qꝛ teſtm vet᷑ cognitõem pecca
ti dabat:ex q̃ augebat᷑ ↄcupiſcẽtia occaſionalit ex mali
cia humana:q ſp nitit in vetitũ: nõ aũt dabat gratiaʒ
q̃ hõ adiuuaret᷑ ad iplẽda diuia pᷣcepta:iccirco dic: Lra
occidit. ſ. lex l̃e qᷓ occaſionalr occidit mõ p̃dcõ .ſed lex
noua q lex ſpũs dẽ viuificat:inqtuʒ eſt lex gre q̃ hõ ad-
iuuat᷑ ad implẽda diuia pᷣcepta.Ad ſcom dicenð ꝙ per
ſenſũ lr̃alem nõ ſolũ hi hiſtoꝛia tm.ſ.reꝝ geſtax:ilʒ eti-
am q̃ ſũt agenda:ut pʒ ex pcept charitai:in qbſm do
ctrinã chꝛiſti tota lex pedet.Silr ꝑ ſenſũ lr̃alem hñtur
q̃ ſunt credẽda:ut de vnitate dei:deut.vj.ca. Audi Iſ-
rael de tu vnus ẽ. Et de trinitate pſonarũ:ut Matth.

xxviij. Baptigãtes eos in noie patr ⁊ filij ⁊ ſpũſſci:⁊ ſic

de alus ad fidẽ ⁊ ſpẽ ptinẽtib vñ ᷣm Tho. pꝛia pte. q.
j.ar. vlt.ĩ rñſiõe ad pᷣmũ ar.Nihil ſb ſpũali ſeſu ↄtinet

ũuc autezʒ

.

— ,— — — — — „ ð

—, —

— — — –—
— —— — —

——,—

—)ꝗ.

—

C ꝛologus

ſidei neceſſariũ: qð ſcriptura ꝑ lialeʒ ſenſũ alicui mani culis vna cum alijs in ſacra ſcriptura traditis ſeu ꝑ veram
ſig ſfeſte nõ tradat. Et eſt ſnia Alug. de doct. xpiana. hec il Zrecta roõnem inuentis pcedit᷑ ad aliqua alia pbanda: ſiz
le. (vex hoc ꝙ in qouſdã loc ſacre ſcripture ſenſuj lra Apoſ. . Coꝛin. xv. ex reſurrectoe chꝛiſti arguit reſurrectio⸗
e lis ſolu geſta docet:no ſequit᷑ ſimplłr ꝙ ꝑ ſenſũ lr̃alẽ n? nem omunem: ? ꝑ iſtum ꝓceſſum deuenit᷑ ad omnia que ĩ
i habeant᷑ ea q ſut de necen itate ſalui: credẽda: agenda: ſacra theologia veraciter tradunt:que oia reducunt᷑ ad ſen
q9 2 ſpeꝛãda.Ad terriu vicenð ꝙ fundamentu in ſpualib; ſuzʒ lralẽ ipſius ſacre ſcripture ut dictu eſt. Ex quo pʒ ꝙ ſtu
i ſepe dꝛ eſſe nobilius ſeu oigni⸗ ꝙ edificiu.· Chꝛiſtuj.n. q gium ſacre ſcripture incipit ab intellectu ſenſus lr̃alis ipſi
ceter ſuppoſit ecclie incopabilr dignioꝛ exiſtit fuůdamẽ pmarie ſumpto:⁊ terminat in his que in eadem ſacra ſeri⸗
tin tũ dʒ. vñ.j. coꝛi.iij. Fundamẽtũ aliõ nẽo põt ponẽ pꝛer ptura tradunt vel deducunt ex eis mò pᷣdicto. Cetera autẽ
id qð poſitũ eſt:qð ẽ Chꝛiſtus Jeſus:qd dẽ m ſunilitu que ad ſenſum ſpũalem ptinent ſundari habent in pᷣdictis
n⸗ Ainẽ. nã ſicut füdamentu in coꝛpalib, ſuſtinet edificiuz ut dictu eſt. Ex quibus pʒ excellentia ſenſus Ir̃alis inquan⸗
lor⸗ ⁊ eſt pus eo:⁊ ipſo deficiẽte edificiũ tẽdit in ruinã:ſic in tum in ea includunt᷑ circa cognitoem diuinam que eſt p fi⸗
le⸗ edificio ſpũali chꝛiſtus ſuſtinet totũ coꝛp'ecclie:⁊ ẽ po: dem:tam illa que ſe habent in alijs ſcientijs ut tellect'. ſ.
n eo dignitate ⁊ cauſalitate ſine q edificiũ ecclaſticu eua⸗ pᷣma bncipia:q illa que ſe habent ut ſcientia.ſ.que deducũ
* cuaret. Silr ſuo mõ dicenõò eſt de ſenſu lrali.ſq ẽ fun⸗ tur a pncipijs:q; etiã illa que ſũt de ſũmis cauſis reruʒz que
i damentũ.ſ.reſpectu alioꝝ ſenſuũ ſm qydam ſilitudinẽ ptinẽt ad ſapiam:ut in.iij. ethic. Illud aũt qð dicit Apoſ.
wu na ſicut in editicio coꝛpali fundamẽto ſblato ediſiciu Ro.j Inuiſibilia dei a creatura mundi pꝑ ea que facta ſut in
ku tendit in ruina: ſic totus ſenſus ſpũalis ſacre ſcripture tellecta ↄſpiciunt.ꝓpꝛie intelligit᷑ de his que cognoſcunt de
neet ſenſu lrali totalr ſublatocu ſenſus ſpual de his deo p creaturas: t phi cognouerũ̃t. vñ id otcit: Quod
nür ad ſalutẽ ptinẽt fudari hẽat in ſenſu lr̃ali:ut dem eſt notũ eſt dei manifeſtum eſt illis ⁊cʒ.· ¶ Eid ſeptimũ dicenduʒ
nae Ad quartũ dicendũ:q in ſacra ſcriptura multa tradũ ꝙ ex illa auctoꝛitate Grego.no eſt intelligendũ ꝙ ſenſus lit
nin tur paholice ſeu metaphoꝛice.ſ.ſb ſilitudine rcꝝ coꝛpa Aeralis ſacre ſcripture.ſiꝗ ab auctoꝛe intendit᷑ deficiat in ali
Nl liũ. Et hoc ꝓpter duo. pꝛimo ꝓpter neceſſitatè. ſ cõo pꝓquo loco:ſic ut vel falſu includat:vel quid penitus inutile.
Nih pter vtilitate. qꝛ. n. debilitas cognitõis nreq a ſenſu hʒ pmũ.n. eſſet infirmare totam auctoꝛitatẽ ſacre ſcripture: ut
cH iitiũ: diuina intelligere nõ pot: niſi varietate ſacroꝛu, Aug. dicit. ſcm ↄtra apoſ. ſic dicentẽ: Quecunq; ſcripta
it velaminũ circũuelata ſm dio.in.j.ð c. hierar. Iccirco ſi utad noſtrã doctrinã ſcripta ſunt:ſed qꝛ ſenſus lralis acce
nr nebcelſe eſt ꝙ ſub talib ſilitudinib'diuina nobis tradan ptus a ſignificatoe q̃ voces ſignificat res qñq; deficit:in ta⸗
. tur: in etiã eſt queda vtilitas vt.i.rudes ꝗͥ ad capien li caſu dicit Sreg ꝙ redeũdum eſt ad ſ ignificatõem qᷓ res p
Nur Qa intelligibilia no ſunt idonei ſaltẽ ſub ſi ilitudinibus vocej ſignificate aliud vlterius ſi ignificat:qð ptinet ad mp/
ain coipalib ſpualia pponant᷑.vñ ſaluatoꝛ Matth. xiij. c. ſticã expoſi. itõeʒ: Et in talibus ſenſus lr̃alis pncipalr intelle-
üher boſtq; ppoſuit ſilitudinẽ dicẽs:Exijt qͥ ſeminat ⁊c. po/ cctus ab auctoꝛe:no ẽ ille qͥ ꝑ ſignificatõem vocu pmarie in
pite ſtea diſcipulis ait: Nobis datũ eſt noſie myſterium re telligit:ſʒ potius ille qui vlter ꝑ ſigniſicatõeʒ reꝝ ꝑ voces
uſſp gni:ceter aut in pabolis ⁊c. Uñ ſm tho.in pma parte ſi ignificataꝝ habet᷑. Cõtingit aut hoc in ſacra ſ. criptura ml-
zim a. Ppma ar. vlti. in rñſione ad tertiũ ar. In talibuj para tiplr. Dꝛimo in locutoib'pabolicis: ut dem fuit in rũſione
eſir bolicis locutoõibꝰſeu metaph.ſenſus pabolic ſub lr̃ali ad quartuʒ argumentũ. Iteꝝ cum ſcriptura loquẽs ð vno
uſr Srinet. Cuius rõ eſt:nã pꝑ voces ſigniſicat aliqd ppꝛie: ad lraz tranſit ad aliud cuius eſt figura: ut pʒ in pma regun/
ſ aliqd figuratiue:nec in talib' eſt ſeſus lralis ipſa fſigura la⁊z vltima beati Ai qᷓ ponunt in coõo plogo bub poſtüle.
a⸗ 6 illud gqð eſt figuratũ.non ergo cũ ſe criptura noiat dei Item cu aliqua hiſtoꝛia ſm ſi igniſicatõem vocũ tantü itel⸗
ho bꝛachiũ eſt lralis ſenſi uy: q̃ſi in deo ſit mebꝑ h'moi coꝛ lecta nõ inducit aliquã inſtructoem in fide ſeu in moꝛibus .„

oni Wona pale: ſed illud qò ꝑ mẽbꝝ ſignificat. . virtłopatiua.Et vtilitatẽ: neqʒ etiã inducit ad aliquã honeſtatẽ in ↄuerſatio

i idẽ dicend eſt cũ dẽ deũ deſcendẽ ⁊ h'modi: ſcias ÿnõ ne humana:ſʒ potius videt᷑ aliquã ſpẽm mali inducere ſeun
r: eſt ſenſus lr̃alis:q de moueat: ſʒ q; ad modũ deſcendẽ·appꝛobare:et io in tali hbiſtoꝛia reqrendus eſt neceſſario ſe⸗
v tis opet᷑ ꝓuidentiã ſuã reb inferioꝛib applicado:et ſic ſus vᷣm myſticã ſigniſicatoeʒ:ac Cmodus ⁊ vtilis ad alid
un, pʒ ꝙ, ſenſui lfali ſ. Acre ſcripture ex talib locutoõib nuy pdictoꝝ: iuxta illud Iſa. Xlviij. Ego domin docens te vti ·
por ſpeſſe falſuũ. (Eld ꝗqntum ſcienõ: ꝙ ſi liber ſacre ſcri lia. Et hoc inſinuat vba Greg. in pdicta auctoꝛitate cũ dii
it pture de Egech.ij.? Apoca.v. dicat᷑ ſcript foꝛis rone Cũ oꝛdo hiſtoꝛie deficit.hiſtoꝛia.n.ſacra oꝛdinat ad nfam
i⸗ ſenſus lr̃alis ꝗͥ dẽ potentioꝛ:eoq ꝑ voces immediate ſi doctrinã cũ aüt in hoc ym ſigniſicatõem vocũ deſiciat:cõ
, gnificat: ⁊ dicat ſcript int ppter ſenſũ myſticũ ſeu pũ ſtat ꝙ oꝛdo hiſtoꝛie deficit: a ſic ſine dubitatõe redeundum
1 alem ꝗ eſt latẽtioꝛ:nõ tñ ex hoc ſequit᷑ ꝙ ſenſus lr̃al fit eſt ad ſj puũᷣalem ſenſũ mo pdicto:q in talibꝰ hiñdus eſt p lra
e minoꝛis dignitatis vliter:ſʒ ſolũ ꝑticularit.ſ.ut illis lo li: cuiuj exemplũ habet.iij. Re.j.c.in hiſtoꝛia de Abiſac ad
ige cis ſeu paſſibſacre ſcripture in quibus ↄcurrũt duo ſ Edacta ad dauid in ſenectute ſi ua: put Hiero.ibidẽ notabilr
in ſlſus: vnus.·ſ.ſpũᷣalis:q de altioꝛi mã tractat ſeu vtilio exponit. vide ibi in additõe ſca: qui quidẽ defect in ſenſu
en ri: et alius lr̃alis q tractat de rebus geſtis:que ſũt mi- accepto ſm ſi ignificatõeʒ vocũ tm ſepe ↄtingit in ſacra ſcri
nn noꝛis dignitatij: ut ocm fuit ſupꝛa. Sed ex hac oſidera ptura mõ pᷣdicto. Uñ in talib'locis recurrenð eſt ad aucto
Nnn, toe habet ꝙ ſenſuj lalis ſimplr loquẽdo ſit dignioꝛteo tatẽ beati Grego.ſupꝛadictam:que valde attendẽda eſt.
ls ꝓ eius noticia ſe extendit nõ ſolu ad ſapientes d myſti ¶ Lopia cuiuſd lre q ð detminatoeʒ pᷣdcẽ qſtiois a qldd
h ca intelligunt:ſed etiã ad rudes:iuxta illud ad ro.j. Sa ingro ĩ lac pagie ð oꝛdie mioꝝ auctoꝛi additouʒ fuit mifſa
42 pientibus ⁊ inſipientibuj debitoꝛ ſũ.Ex quo manifeſte Ime pſt ul:q Z alt Symeon anoſus:famoſus ſtu·
l ſenſus ſacre ſcripture dicit᷑ intus ⁊ foꝛis ſe cript':etiã yrim dio diuie legis:tuã emeritã ſenectutẽ obtuliſti qſi
, ſenſũ lr̃alem tm. Nam ut deductũ fuit in tertio articco Alacrificiũ vel ptinũ: in qͥ foꝛſan rñſuũ accepiſti a ſbu
hy'queſtiois ð his que ꝑtinẽt ad ſenſum lr̃alem quedaʒ ſcõ:nõ te vidẽ moꝛtẽ:niſi bus additõibdeclaratiuis decla
u⸗ ſunt intimioꝛa ꝙ; alia.¶ d ſextũ dicenð ꝙ ſicut ſtudiratoes lr̃ales vtriuſ. teſti elucidares:qſi in te eẽt vena vite
um humanaꝝ ſcientiarum incipit a pncipijs naturalit ⁊ in lumie tuo lumẽ illiꝰ vidẽt:iccirco t laus ⁊ honoꝛ in c
ah. notis:ſic ſtudiũ ſacre ſcripture recte oꝛdinatum incipit cleſia ſcõꝝ:ut cetenſacrã ſcriptura elucidatib Eↄceſſus. Et
ſe ab articulis fidei diuinitus in ſacra ſcriptura reuelatis qm alme pᷣſul:apex ⁊ paſtoꝛ:ſpechm ⁊ agalma luciſoꝛme pẽ .

g, q fundant in ſenſu lrali ſacre ſcripture. Ex quibus arti nał itroductõ tui oꝑij additoõej noĩati:ad manꝰmei paupꝑij

fratris minon ſuſpiranti fama pᷣmo:ſecũdo ſcriptura pu⸗, R„
culo⸗

nit:in qͥ cernen ment tue rectitudinẽ ↄplantatã ramu
bone nature legij:quã interſerit paulus ad theſ. auriganduʒ
patribfilijs: nec min terminũ queſtiois qᷓ q̃rit tua ingenio
ſa ſolertia dignitatẽ lr̃alis iatelligetie abunare alijs ſacre
ſcripture ſenſibꝰ: ꝓ cui ꝑte ↄ octo roõibAchilleis füdamen
tũ vitatl agitaſti:nõ modicũ firmitatẽ eiuſdẽ ſ olidando:in
eo honon vtuti debiti deciſionẽ afſignãdo ſub numero ſe/-
nario:in qbꝰ oibetſi magna exuberat vtilitas:attũ nõ ige-
nioſa ſubtilitas mentẽ reficit eleuatã: non ſatiat tue qſtiois
determiatio affirmatiua:cũ ſua determiatio oppoſitũ con
cludat:qm ſic adoꝛatio imaginij no ꝑꝑ imaginẽ:ſʒ imagia
tuʒ fit:ſic guerẽtia ⁊ honoꝛ e ꝑꝑ ſpm:⁊ pꝑ qð vnũqoq;
2 lũlud potius. honoꝛ eni ⁊ reuerẽtia tranſit in ꝓtotypum
nõ vꝛna aurea mãna plena: vga tabule ꝑp arcã fedeil: ſed
arca ꝑp talia reuerẽda erat. Quid interioꝛa niſi ſpũalis in
telligẽtia. Quid arca niſi la pſpectat. Quid ad hoc diſtin
cti exechielitica viſio manifeſtat: cũ pulchꝛoiſta depigit ſbᷣ
metaphoꝛa rote in medio rote:rota ni medio rote: lĩa gfe
in lĩa legis:qb no ↄcedit vitã ſʒ ſpũaleʒ intelligẽtiã:cũ ſub/
iũgit: Et ſpũj vite erat in roſi.hec eni eſt vera vita:quã ver
b vite cecitati iudaice p̃dicauit: cũ dixit:Scrutamini ſcri
pturas ⁊c̃. nõ ſatiat etiã pmũ deciſionis:nec ſcõm:nec ttiuʒ
nec quartũ:nec qntũ:ponit ſextũ vbi agit᷑ de ↄpatoe ſenſus
lr̃alis ad myſticũ ſenſũ:inter qͥs ↄꝑatio nõ eſt poſſibil ꝓpt᷑

gradus diuerſaꝝ ſpẽꝝ:extra qð nõ ↄtingit ↄpatio ꝓpter i
tenſionẽ gradualẽ ſpecifice nãe. Quare ex his depẽdent fal
lit motiun triplidↄſideratõis:q ſenſus lr̃alis alijs ſenſibus
ſimplr ↄpate dignioꝛ.ſ.ex ꝑte extenſiõis.ᷣfallit iſtud cũ cũ/
cta ſacra eloquia plena ſint dñid ſacr̃is.hãc longioꝛẽ extẽ
ſionẽ ſpũs ſupꝛa lram cozuit Pauluj cũ dixit: Oia in figu
ra illij ↄtingebãt:nõ ſolũ ſcripta:ſʒ etiã àcunq; mõ alio tra
ar⸗ et pp hoc etiã fallit ſcõm.ſ.ex pte vlitatis:qm quãto
alid
limitatõem ꝑ doctoꝛes famoſos:⁊ ſignant ꝑ doctoꝛeʒ irre⸗
fragabilẽ eſt incõicabil:nõ.n.diuidit᷑:ſʒ bene min multi⸗
plicat᷑. Et ponã multiplicatoeʒ doctoꝛij qm inqt:aut reſert
moꝛes: aut fidẽ. pmo mõ tropologi.ſcòo duplr:qm vl fi-
dẽ deitat : vł humanitat᷑. Si deitatl:anagogic.Si hũani
tatis:allegoꝛic. Tertiũ aũt etiã fallit:qm dignitas iſtoꝝ ſẽ
ſuũ attẽdit᷑ pene) maioꝛẽ vtilitatẽ:q̃ ↄſequit᷑ maioꝛẽ certitu

dinẽ: initum ẽ ex ſe. nõ. n. certitudo ſpual intelligẽtie ẽ ſpe
culatõis:ſicut l̃alis ĩtelligetie:ſʒ ẽ certitudo expientie ⁊ ſᷣm
affectũ:⁊ ꝑ modã guſtus:ꝑ ſpiratõeʒ ⁊ teſtimoniũ ſpũſſan/

cti:ex quibꝰ nõ ↄſurgit rõ ↄmẽdatois poſtille doctoꝛis Ni⸗/

colai:ſed ↄfidẽdo de tui benigna ↄditoe:cui me deuote cõ/
mẽdo: eſtimo rõneʒ ſue ↄmendatois ↄſurgẽ ex oppoſit ad
. iectiuis:qbꝰ Nicolaũ tã immerite rephendẽ niterl. Comen

dat᷑.n.qs ex ꝓpꝛio ope:quare ſniaj doctoꝝ poſtpoſuit qua
ſi imꝑtinẽtes:ut auctoꝛięaret op ſuũ ecclłè doctoꝛiba q̃ nõ
deuiauit. Nec ꝓbas:ꝙ dicis vba ſci Tho.eſſe igne charita
tis examinata:cũ in plibus ſuis detminatioibſint ipugna/
ta ꝑ ples ingenioſos theologos viros admirabiles: ꝗ ſi in

coꝛpe ſcripſerint neſcio:de ſcit. Cõmendat᷑ ſcõo:⁊ſi nõ a pꝓ

pꝛietate ſmonis hebꝛaici:quẽ nõ in lacte ſuxit:ſʒ a vitate ſẽ
tẽtie:circa quã nõ errauit imiſcẽdo illã habitui theologico
q illũ lactauit. Cõmẽdat᷑ tertio in eo:ꝙ int᷑ oẽs doctoꝛej he

bꝛaicos. Ra.Sa.elegit:qm int᷑ oẽs illũ melioꝛẽ theologum

inuẽit. Iſta ſic indigeſta tue digeſte pꝛudẽtie alme pᷣſul ſcri⸗
bo calamo bꝛeuiſſuno:cõmẽdas tue ingenioſe ſcie defectuj
calami ignari:attñ deo teſte tibi nũc pluſq; viuẽti in ſeculo
afficioꝛ:cũ int moꝛtales ſis nũc vtuoſioꝛ:⁊ tui reuerẽtia eẽt
mihi op tuum aſſidua diligentia ſi occurriſſet mihi ſua pᷣ
ſentia:viue cũ gr̃a:ut viuas ſemꝑ in gloꝛia.

Copia rñſionis ad pᷣdictam eplłlam.

.

d vniuerſaly tãto coicabilũ:ſeſus aũt lr̃alis ꝓpter ſus

Enerãde religiõis vir frat ⁊ amice chariſſiẽ
lr̃as tuas me recepiſſe recogòͤſco: in qᷓ exoꝛ
dio me alteꝝ Symeonẽ vocas:cui ingullo
Ine credo aſſilari:niſi in ſenecta: vtinã vbe-
ri. Sʒ illaʒ: pceſſu aliqualr ↄſpecto:te ꝑpot vocare poſ
ſem alteꝝ ſamaritanũ:oleũ.n.laudi) cũ vino repᷣhẽſio
nis artificioſe ſatl attuliſti. De vtraq; aũt mã pluſq ca
ſus requirẽt credo te attuliſſe. Nõ.n. talẽ ac tatũ me ſẽ
tio:qualẽ me ſcripſiſti:nec dcã mea de qbagit᷑:inqtuʒ
ingenij mei modulus intelligẽ valet rephenſiõe tua cõ/
digna repio. Si tñ ſt libent coꝛꝛectoem recipiã. Non
enĩ vanũ nomẽ acqrẽ:ſʒ vitatẽ inqrẽ ꝓpoſiti mei ẽ. Sʒ
hoc lati diſcurrẽdo:qtũ ad pᷣmũ tuũ beniuolũ erga
pſonã meã affectũ a qͥ h'modi oleũ emanaſſe cocerno:
gratũ habeo:⁊ gr̃aꝝ retributõe eſtimo eẽ ↄdignuʒ. De
ſcòo vo amplectoꝛ libent effcm.errũ.n.ferro acuit᷑: et
õrioꝝ ſolutoib' vitas magis eluceſcit. Decreui auũt per
ſingula argumẽta tua diſcurrẽ:⁊ oĩ rhetoꝝ floꝛe depo
ſito vbis planis qᷣb in ſciaꝝ iueſtigatõib/vti ſolemus:
ſingul put mihi videbit rũdẽ:obiectiua vba tua repetẽ
do in lod ſuis:ut oĩ ↄfuſiõe ſemota: ſingloꝝ vitas ap/
tius inoteſcat. Did.n. pmo de q̃ſtione mea in gnũli ſic:
In qboib etſi magna exuberat vtilitas:no ingenioſa
ſbᷣtilitas mentẽ reficit eleuatã. Circa qð nõ modicũ de
tua diſcretõe admiroꝛ.vba.n.q̃ in ſacre ſcripture expo
ſitõibꝰmagnã exuberãt vtilitatẽ:qͥd ſi nõ reficiat mẽtẽ
eleuatã: Quidã.n.ꝓphaꝝ ſcripſit:Ego dñs docens te
vtilia. Uñ nõ dixit ſpᷣtilia ſeu ingenioſa:talia.n.q ut di
cis mentẽ eleuatã reficiũt:ſi ↄ vtilia diſtinguant᷑: poti
ptinere vident᷑ ad alta ſapere q ad ſobꝛietatem. Lonſe
quent dicis ꝙ nõ ſatiat te queſtiõis determinatio affir
matiua ⁊c.Ex quo videtur ꝙ nõ vidiſti:vel foꝛte non
attente ↄſideraſti determinatoem meam ſpaliter in ſe⸗

xto articulo rñſali: vbi mãifeſte habet ꝙ, deciſio ſeu de

terminatio mea no fuit affirmatiua ſimpliciter ſed di-
ſtinctiua . Sunt. n. ibi tres diſtinctõej:bſᷣm quaꝝ vnã ſẽ
ſus lr̃alis pꝛeeminet:ſᷣm aliaʒ vero eſt equalis dignita-
tis:⁊ ſᷣm aliã etiã minoꝛis dignitatis qᷓ ſenſus ſpuũalis
Conſequent dicis ꝙ reuerẽtia ⁊ honoꝛ lr̃e eſt ꝓpter ſpi

ritũ:qꝛ ꝓpter quod vnũqᷣde;: illud magis.j.poſterio

rũ.Ex q conaris ↄcludere:ꝙ ſenſus lr̃alij honoꝛaturꝓ
pter ſpũalem: ad quod deducis exemplũ de arca federl
cui honoꝛ debebat᷑ ꝓpter ↄtenta in ea:⁊ non econtra.
Frat mi chariſſime mihi videt᷑ te hic inuoluiſſe ſnias.
Si.n.p hoc ꝙ did littera intelligij characterej in tabu
lis expꝛeſſos:⁊ ꝑ ſpũm intelligis ſenſũ ꝑ eos ſignatum

vtiq; ↄcedit᷑ tibi:ſʒ nihil fad me argumẽtando. Nam

ſenſus lralis ẽ qͥ pmo ꝑ lr̃am intelligit: ⁊ iõ ſcdo ei de/
bet᷑ honoꝛ:a potius qꝙᷓᷓ lr̃e mãli.Si aũt ꝑ hocꝙ dic lr̃a

intelligis ſenſũ lr̃alem: ⁊ ꝑ ſpm ſenſũ myſticũ ſeu ſpũa/

lem:ſic diſtinguendũ eſt. Nã in qbuſdã locis ſacre ſcri/
pture: ut in hiſtoꝛialibve.teſta.ſeu cerimonialib⁊ h/
modi:dignioꝛ eſt ſenſus myſtic ꝙᷓ lr̃al:ut in ſexto arti/
culo rñſali q̃ſtionis pᷣdicte fuit oñſũ:⁊ in talib põt ha-
bere locũ exemplũ pᷣdictum de arca federis.In alij ve

ro lod vbi ſenſus lralis ſolus ᷣm Aug.inqꝗrit:exẽpluʒ

pᷣdcm nullũ vẽ hẽe locũ:ut pʒ in mã pꝓpꝛia de q̃ loquer!
in tabulis.n teſti q̃ in arca feder ↄcludebant᷑:nihil aliꝰ
ↄtinebat niſi pcepta decalogi:q qdẽ pᷣcepta nõ exponũ
tur pᷣncipalr ſeu cõit:niſi ſᷣm ſeniũ lr̃ale:ad quẽ oẽs ex
põnes eoꝝ qtũcũq; mitiplices reducunt᷑.Coſequent᷑ð/

dud viſioeʒ egechiel de rota in medio rote ad tuũ pꝑpo

ſitũ oñdenò:qð manifeſte vẽ nõ valẽ.Si.n.hãc viſiõeʒ
allegas m lr̃alẽ ſenſũ iniroga mgrm Nico.q lr̃aleʒ ſen
ſũ maxie ſeqt:⁊ dicet t᷑: ꝑ q̃ternũ nũeꝝ aialiuʒ ⁊ rota
rũ in viſioe exechie.intelligit᷑ qternarp reg ſuccedenti

de

ri

¶Mologus

um.ſ.Caldeoꝝ:Perſaꝝ:grecoꝝ::⁊ romanoꝛum: et ſic

auctoꝛitas tua ſᷣm lr̃ale ſenſũ nihil facit ↄð me.Si autẽ
cã allesas ſᷣm ſenſũ ſpũalẽ:vide Greg.q hãc viſionẽ in
homel.ſuis ſuꝑ Egech.elegãt expoſuit:q rotã in medio
