dire de me vel diſcẽ imo dico b ¶ Ardoꝛ tu. i. feruoꝛ

addiſcẽdi. ¶REt ſtudiũ diſcedi.i.vehemẽs applicatio ai

ad diſcẽdũ. ¶ ¶Abſq; nobis ꝑ ſe pbari dẽat.q.d.etiã ſine
me laudabilr ſtudes.Uñ ↄmẽdari dẽs:et hoc ẽ qð ſbdit ꝑ

gnalẽ ſniam dicẽs: ngenii docile ⁊ ſine ⁊c. et. ꝓ etiam

dic ↄmẽdat eũ de bona itẽtoe cũ diẽ
no ↄſideram qᷣd innriad Pr ſtudẽdo ꝓficias. g CGEd
Edaj.ſ.noticiã ſacre ſcripture. Dic.n.
Ambꝛo.Intẽtio tua oꝑi tuo nomẽ ipõit. h Molł cerg
⁊c. H̊ innuit ꝙ ſit habilł ad pficienõ exẽplo moll cere:q nla⸗
b(Mo ce
ra ⁊cẽ. Cõſtrue ſic: Moll cera ⁊ facil ad foꝛmanð etiaſi.i.qᷓ;
uis Manartific ꝗ hʒ artẽ oꝑpandi de cera.Et plaſte.i. foꝛ⸗

matorqͥ foꝛmas ipmit. Ceſſet.i.quis nils ĩ ea oꝑet. Tñ T.
tute.i.potẽtia.Eſt qcdqd põt eẽ actu.qꝛ illa potẽtia de facili

redigẽt᷑ ad actũ:Silr dic de Pau io ꝙ lʒ doctoꝛe careat:tũ
pꝑ nobilitatẽ igenij habil ẽ ut i ſtudio ꝓficiat. i¶Plaſtes
dẽ foꝛmatoꝛ vl figul' a plaſmo.maſ.qð ẽ foꝛmare:qð deri
uat a plaſmos grece qò ẽ foꝛmare. Quidã dicũt ꝙ plaſtes
dẽ ab hoc vbo gꝛeco plaſte qð ẽ mãib'ↄpono.Et ſumit hoc
nomẽ plaſtes a ſcõa ꝑſoa pᷣtiti pfecti paſſiui qð ẽ peplaſte.

k¶Paub'apls ⁊c. Ne paulin pp ↄmẽdatõeʒ ſupfcãʒ nimis

ſuo ſẽſui innitẽt᷑:h iduc eũ ut doctoꝛẽ ſacre ſcripte qrat ꝑpꝑp
vtilitatẽ quã iñ ↄſeq̃t᷑: Et ꝓpõit exẽplũ Pauli qͥ młtũ ꝓfecẽ
audiẽdo Gamalielem.vñ dic: Daulus aplus ad pedes Ga-
maliel ⁊c.gloꝛiat᷑.aci.xxij. ¶ Ut armaſpuũalibtel. Spũ
alia tela ſut vtutes ⁊ miracla qbꝰſpũales hoſtes ipugnant᷑

⁊ eoꝝ tentationib'otrait᷑:qui his armareſt ↄfideni docet.
vnge dic cũ Aplo. ij. Coꝛin.x. m. ¶ Arma eni milicie no
ſtre. i. vtutes ⁊ miracula ꝑ que in pᷣdicatione militamus.
n ¶ Non carnalia ſũt. debilitate. o ¶ Sed potẽtia dei.i.p
deũ. p ¶ Ad deſtructionẽ munitionũ.i.ut deſtruant᷑ ↄſi-
lia hoim leu dmonũ
diuerſis calliditatibꝰ

„ „

exemplũ ad idẽ cũ dẽ: y ¶ Tito ꝛc. Depinxiti deſcri 5

pſit: ad Titũ. j. Oʒ epm ſine crie eſſe c. a ¶ Sciaz è i
eo eligat.i. eligẽda ondat. b ¶ Obtinẽtẽ. in textu e aple

ctẽteʒ. Cõſtrue ſic: o inqt apls epʒ eẽ obtinẽte eũ ſmo⸗

nẽ qͥ ẽ ſm doctrinã.i. vitatẽ. ut potẽs ſit vita ſcia. Ex

hoꝛtari ſcientes i
doctrina ſna Er .
aunns: Antkr / reuincẽ. i. redaꝛgu
tronomio legimus: Inter· ce zZiceteſ i. oj

roga patrem tuũ ⁊ annun/
ciabit tibi ſeniöꝛes tuos: et
dicẽt tibi. In pſalmo quo/
qʒ centeſimo decimoocta-
uo:Cantabiles mihi erant

qdicũt vitati.
c(Ancta quip
pe ruſticitas
7c. Pic docet de
fectũ hyſcie in aͤli

munita. Lonſilia bo Armã. n. nie militie nõ car
demonũ in Lit. ſe gria of-
ſruentes llſum: vel Nalia ſũt: ſed potẽtia dei:ad
hoc ꝙ dico: Arma deſtructõez munitionuʒ et
militie noſtꝛe ce vſqq cogitatões ðᷣſtrueteſ t oez
Paa hreatſiei altitudinẽ extollẽtẽſe adueꝛ
rrnepke⸗ Rs omrar ſus ſciam dei: et captiuãtes
ne militam c Et elit Odem intellectũ ad obedien
ſuſpeſiua cõſtructio. dũ xpo:⁊ paꝛati ſubiugare
vñ repetẽdũ ẽ: Mili · oẽm inobedientiã. Zimõ/
tamus nos dico: de⸗

ſtruẽtes cõſilia hoĩm
vel demonũ. q(¶ Et
oẽm altitudinẽ.⁊ p-
fũditatẽ intellect taʒ
legiſpitoꝝ q phᷣoꝛuʒ

Altitudinem dico.
11 rollei ſe aduer

uj ſciam dei.i. que
deo ẽ:ut dũ ĩpugnãt
ptũ vginis ⁊ h'mõi.
8Et captiuãtes.i.in
captiuitatẽ redigẽtes
t Em intellectũ.i.

captiuos ducim oẽs

ſupbe intelligẽtes: dũ
xpᷣo ↄdicẽtes ducim
vſq; i obſequiũ xpᷣi.i.
ut fidei xpᷣi cui pꝛius
repugnauerãt:hũiliti
obediãt.⁊ hoc eſt q
H dẽ: Ad obediend
deo. Text apli ẽ: In
obſequiũ xpᷣi: ⁊ ꝑpati

ſum ſubiugare oeom malachiaʒ dñs introgauit
inobediẽtia. RE . tu5

theũ ſcribit ab infatia ſacr
lr̃is eruditum:⁊ hoꝛtat᷑ ad
ſtudiũ lectõnis ne negligat
graz q data ſit ei ꝑ ipoſitio/

—s

pit: ut int᷑ ceteras vᷣtuteſ epi

quas bꝛeui ſermõe depin/

xit:ſciäãm quoq; ĩ eo eligat

ſcripturaꝝ òbtinẽtem inꝗt

eũ ꝗ ſim doctrinã ẽ: fideleʒ

ſimonẽ ut potens ſit exhoꝛ

tari ĩ doctrina ſana:⁊ ↄdicẽ
tes reuincere. IIII.

Ancta ꝗppe ruſticitas

deſtruẽtibus non reſiſtat.
Maͤlachias ꝓpha imo ꝑp

ſacerdotes legẽ. Intaàntuʒ

nẽ man pſbytẽri. Lito pᷣci/

ſoluũ ſibi ꝓdeſt:⁊ q;tuʒ
ęgglifſicat ex vite merito
ecclaʒ chꝛiſti:tantũ nocet ſi

H bet ſtatu eẽ dãno
iuſtificatões tue:in loco pe ſũ cũ dicit: ruſtici
grinatõis mee.Et in deſcri tas.i. ſimplicitas

ptione iuſti viri:cum eũ ar

boꝛi vite Dauid que eſt in Nit pias
paradyſo compararet:ĩter phᷣa cc. Pic oñdit
ceteras virtutes hoc etiam iĩ/ ſtatu ſacerdotal
intulit. In lege domini vo dignitan ſciam eẽ
luntas eius: etin lege eius eriam Moe det
meditabitur die ac nocte. tes. Et pᷣmo aſſu⸗
Daniel in fine ſacratiſſime 2mit auctoꝛitateʒ
viſionis ait iuſtos fulgere Malachie dicẽs
Malachias ⁊c. i

quaſi ſtellas: ⁊ intelligetes

id ẽ doctos quaſi ſimamẽ
tum. Vides quantuʒ inter

ſe diſtant iuſta ruſticitas et
docta iuſticia: Alij ſtell:alij
celo ↄpant. Quãq; iu be

õ ſacerdo cuſtodi/
bꝛaica pᷣitatẽ vtrũq; de eru unt ſciam ⁊c.diẽ
dit poſſit intelligi. Yta eni,3 8lo. Si ſacerdos
apud eos legim: Qui aut d lege introget do
„cLS 43 — ceat:reſiſtẽtes co⸗
docti fuerit fulgebüt quaſi uicat: alioqn fru

ſplẽdõꝛ firmamenti:ct ꝗq ad
iuſticiam erudiunt multos

quaſi ſtelle in perpetuas e
ternitates. Cur dicũ Pau

lus apoſtolus valſ electõis

4

dD ¶nNõ reſinat.ſ.

irogauit ſacerdo

tes. Malach. i. et

üj. f0 ntm ⁊c.
Sn
Malachi. ij. ſup

illũ textũ: Labia

ſtra iactet digni ⸗/

tatẽ cui nõ hʒo/
patoem: Itẽ Ag⸗
gei. ij. ſup illũ lo⸗

cuũ:Iniroga ſacer
dote) legẽ: diẽ glo.
Saceꝛdotũ ẽ legg

mentriſere el ſacerdo officiũ ẽ: intfroga/
re eẽ ei neciam ĩ alibz tuʒ rñdẽ de lege.Et in dẽu⸗
ſtatu. Et pmo i ſtatu
pᷣlatõis exemplo Ti/

mothei ep̃i:ꝗᷣ lʒ ab infatia lr̃as ſacras didicerat:tñ monet
eũ Paulus:ut eaꝝ ſtudium nõ negligat:hoc ẽ qð h̊ dꝛ: Ci
motheũ ſcribit cc. pma Timoth̊.j. HPoc pᷣceptũ ↄmẽdo ti⸗

bi fili Timothee m pᷣcedẽtes in te ꝓphias.Glo.ſᷣm ſciam

ꝓphanꝝ q erat in te anq eſſej ep̃s oꝛdinat.Ecce q̃lr fuit ab
infantia ſacris l'ij erudit. Ad ſtudiũ vo hoꝛtat᷑ dicẽs.j.Li
mo.iiij. Attẽde lectioi exhoꝛtatõi ⁊ doctrine.⁊ ſequit᷑ ibi:
Noli negligẽ gr̃aʒ q̃ data ẽ tibi ꝑ ꝓphiam cũ ipoſitõe ma/
nuũ pᷣſpyteri.Et expõit glo.ſic: Noli negligẽ gaʒ epᷣatuj q̃
E in te:q̃ tibi data ẽ ꝑ ꝓphiam. i.l. cõ electioõeʒ. in qͥ ex pᷣte
ritis vẽ dicẽ q̃lis futur

ep̃ᷣali honoꝛe. x ¶ Pꝛeſbꝛi ꝓ pᷣſbꝛoꝝ.Singulare ꝓ plali
poſuit:qꝛ min tribꝰeſſe nõ pnt in ↄſecratoe epᷣi:vel io ſin-
gularit᷑ diẽ pᷣſbꝛi:qꝛ vn iponit manũ ceter aſſetiẽtibꝰ. Alia
lr̃a ẽ pᷣſbyterij:qꝛ pᷣſbyteriũ ẽ cã cur man iponãt:vel qꝛ i
poſitio manuũ dat pᷣſbyteriũ oꝛdinato. Poſtea ppõit᷑ aliõ

ſccire dñi ⁊ ad int

rogatõeʒ ð lege rñdẽ:ſi ſacdos ẽ ſciat legẽ dũi. Si isꝛat
legẽ ipſe ſe arguit ñ eẽ dñi ſacerdotẽ. g ¶ Et in deut. le

ree pꝛeʒ ⁊c.ſenioꝛej.pᷣſb gꝛece ſenioꝛ la

tie. h¶ In pl.q;. cxviij. dic Dauid: Catabileſ mihi erãt

⁊c̃ i Paniel ⁊c h; oñdit eruditã iuſticiã ac ſciaʒruſticia
vl ſiplicitate melioꝛẽ:dic g̊ Daiel i fine ſecretiſſie viſiõis
⁊c̃.Danil.xij.c.Dẽ at ſecretiſſia hec viſio qꝛ ẽ de ĩcarna

1O. rſit. vel ꝓphiam h; vocat inſpiratio-
nẽ ſpũᷣſſancti:qͥ reuelãte coguit Apls Timotheũ eẽ dignũ

toe vbi ⁊ moꝛte eia die iudicij:vlł ſecretiſſima pꝑꝑ difficł

tatẽ. ¶ Quaſi firmamẽtũ.qð mag emiet.j.Loꝛi.xv.
Alia claritas ſoł:alia claritaj lune:⁊ alia claritas ſtella

rũ.Stella.n.differt a ſtella i claritate ⁊c.

tũ ⁊c;: i.ſimplices iuſti:⁊ ſapiẽtes docti qᷣ iſtruũt alios
epu aſt plẽdoꝛ firmamẽti.qtũ ad pᷣmiũ eẽnti
ale. n (Et q ⁊c.qᷣt i ſtelle. Stell ↄopant᷑ pꝑꝑ pᷣmiũ accñta
le:qð ↄſequut ex alioꝝ inſtructõe:et cũ hoc hẽbũt eſſẽ

tiale. o

Lur dẽ Paulus ⁊c. Hic oſtẽdit ſciam ſacre
ſcripture ee neciaʒ i ſtatu officij pᷣdicatois.Et hoc pbat

Uides q;

— — — — — 2 CE— 2=

—

—- —

— =

—. ☛☚. . —

— ⏑☚ e e S S

ſcientijs: ne foꝛte

—

5„ -

bebat aſſumpr fuit ad pᷣdicatiois offi

aſſump

p̃dicatõis verbũ:act.ix. Uas electois eſt mihi iſte. Et

rñdet. p ¶ Neẽ/
pe quia vas leg ⁊
ſcãꝝ ſcripturarũ
erat armariũ .q.
git Paulũ qꝛ vi
dit idoneũ. Sʒõ

anmariuʒ. Phaꝛiſei ſtupet

None gratuita ẽꝭ rantur in Petro ⁊ Jãne
electio dei⸗ Solo quõ legẽ ſciant: cũlr̃as nõ
h agit᷑ de electiõe

Pagie deendt diclicerint. Qtcqch n alſl

electõe pdeſtingati exercitatio ⁊ quotidiana ĩ
onis. q ba lege meditatio tribuere ſo/

crat in ſecularib? Ferebat. Et erant iuxta qð

ſcriptum eſt docibileſ deo:
putaret ꝙ ſarre Buͤodecim qnos ſaluatoꝛ

ſcripture intlligẽ

nias poſtet abee de queſtionib legis intro/
Peboendeg gaãs: magis docet duʒ pꝛu/
hoc facẽ non pot öꝰ S. 18 G Kronzbeð—
ſine gra reuelaãte: deni intr ogat. Niſi ſoꝛle ru
qꝛ ga dei reuelllss
archana ad qn 2

pot puenire ſecular ſcia: ſicut pʒ ĩ xpo hoie ⁊ ĩ ſeis ho-
minib:ſicut fuerunt apli ⁊ pppᷣe ⁊ pꝛiarche.vñ dicit:

q(¶ Phariſei ſtupẽt in doctrina dñi.i.Chꝛiſti hois quia

plen erat gra: ⁊ tota trinitas ei reuelabat archana:que
purꝰho penetrare nõ poterat:vñ Joan.vij.Cũ mirarẽ

tur iudei dicẽtes:quo h lr̃as ſcit cũ nõ didicerit:Rñdit

Iheſus ⁊ dixit: Mea doctrina nõ ẽ mea ſʒ eius qꝗͥ miſit

me. Itẽ Luce.iiij. Mirabant᷑ in vbis gre q ꝓcedebãt de

oꝛe illiuj. Reuelauit ů gra hꝛiſto hor: reue uit nihilo
min aplis.vñ dicit. r ¶ Et mirant᷑ in Petro ⁊ Joan

ne ⁊c.Aci..iiij.c. Nidẽtes Petri ↄſtantia ⁊ Joãnis ↄpↄp.

to ꝙ hoiĩes eſſent ſine lr̃is ⁊ idiote: et amirabant᷑ ⁊c. et

per Paulum:qui ppter ſcripturarum ſciam quam ha
cinz : et hoc eqo
vtrit ur Daulu apls fact ẽ vas electois.i.qre elec·¶gocti a deo:vel qͥs de docuerat vel vocebat. v ¶¶ Duode
Eyt qſi vas dñi pcioſũ ꝑ mundũ poꝛtaret cim annos ⁊c. Dictu ẽ ſupꝛa ꝙ phariſei mirabant ĩ doctri/
ii na ſaluator:mirabat in doctria Petri ⁊ Joanis. Duo aũt

MNmpe quia vas legis: et ſticũ Petrũ:ruſticũ Joan

ſcripturarum ſanctaꝝ erat

in domini doctrina: et mi

ipleuerat: et in tẽplo ſedẽs

3 (Etv

t ſicut pᷣdi

ueni figuras has. t ſicut pᷣdi

* . 7

ctũ eſt ſonãt apud nos:theu oydaſchoi i.dei do

fut qͥ faciũt excellẽtia
doctrine mirabilem.
Pꝛimü: cu ille ꝗq vo⸗
cet etai ẽ tenẽ. Scom
ẽ illð: qñn illi q docẽt
ſũt ſimplice ⁊ idiote
Pꝛimũ videbãt pha
riſei in ſaluatoꝛe. vñ

nẽ dicam:quoꝝ vterqʒ di/
cere poterat:etſi ipiti ſmo/
cuſ:piſcatoꝛ indoct᷑.Et ůn
de illa vox obſecro: In pn

gnificat.na ? Pbuʒc ct ro: æ Au. i iuciejqo tagieh
ſůpputatio:et cã vniuſcu?è/⸗

pemangene inen, tro 2 Jodãne: io mi⸗
q; reip quã ſũt ſingla q ö· trabat el Alenatti nd

rabat l eij elegaãtia do

ſiſtũt qᷓ vniuerſa recte itelli ctrie. vñ oꝛ; H. NWlu
gim in Chꝛiſto. (Ca. V.

Ca. V. ſi ſoꝛte c Köſtꝛue ſic
Oc doct Plato ne· Hie unend eer De
SESder Ee e tr; 7 Joanẽ alidd ſci
Aſciuit:hoc Bamoſthe e niſnes ilai
nes eloquens ignoꝛauit· ·i.ſi nos nõ dicerem

cũ Joannẽ eẽ: ſʒ in vi

tate nos dicin fuerut ſimplices ? idiote ſiẽ legit actj·iiij
tñ habuerãt elegãtiã doctrie: vñ ſedt:Quoꝝ vtq; dicẽ po

tat illud qo ſumit de.ij. Coꝛi... Etſi.i. qᷓuis Impiti ſimus

„.

5ſ̃mone.i.lingua maina.Nõ tñ ipiti ſumſcia.i.iſpirata.Jo
annes ruſticfuit genẽ: piſcatoꝛ officio. Indoct ſine lr̃is ab
hoie tradit:qꝛ piſcatoꝛ indoct erat añq; vocaret᷑ a domio
ñ illa vox obſecro.illa d? admiratiue ⁊ diſcretie.q.
d.illa vox admirabilis excellẽtioꝛ ceter vñ venit: vñ Aug.
aqla:q ceter auib'alt volat. vñ vẽit eij niſi a ſolo deo? Il
la vox.ſ.i pncipio erat vbũ:⁊ vbũ erat apud deũ:⁊ deerat
vbũ. Ecce elegatiã doctrie quã hũit a deo: ⁊ nõ ab hoie.q⸗

4

oẽ hic: Duodeciʒ an-
cipio erat verbu: et verbuz xErin teplo ae Duͦ

crat apud deü: 1 de erat nhaucent inirogat. Ec
bu. Loôgos grece:müulta ſi

ce doctꝛine excellentia

Scõm videbat i Pe·

——
.

Pꝛeſumend eſſet Oe.

N —

*—

certe nõ erat amiranð:qꝛ doctoꝛẽ habuerũt qͥ iniuallo vo mẽtoeʒ fecerat de vbo:qð grece dꝛ logoy.qð mlta ſignifi =
tpis nõ idiget ad docenð.⁊ hoc ẽ qð dicit. s ¶ Auic cat apud grecos:dicit ſcom oẽs ſuaj ſignificatões ↄuenit ðð
d c&. Suggerebat.i.indicabat. t ¶ Et erant iuxta qd xbo. Dicit ergo. a ¶ Logos grece qð talibfigur ſcribit
ſcriptũ eſt: Oydaſchoi theu.i.docibiles vel dociles dei apud grecoj. „ b (Multa ſignificat. Na
Theu genitiu ẽ h nois theos.Sed vbi ẽ illud ſcriptũ verbũ ẽ ⁊c. Chꝛiſt dẽ vbũ inqtũ patrẽ dicentẽ manifeſtat.
Tatio dẽ inq;tum creaturaj 8 linẽ oꝛdinat. ð ¶ Sup

glo. ſup illũ textũ. Joan. vj. Scriptuʒ ẽ illud pphis: et c ¶ R eytum cre⸗ e oꝛdinat. d (Su
erũt oẽs docibiles dei:vel dociles.dicit płalit:qꝛ oẽs p puutatio.inqtũ diſtinguit. e ¶ Ea. inqtũ rej in eẽ pducit.
phᷣe vno eodẽqʒ ſpũ repleti: lʒ pphauerint diuerſa: ad Uel meli mag oꝛdinate. Uerbũ dẽ ꝙtũ ad pꝛĩis dicentis
idẽ tendebãt:quapꝛopt cũ qͥuij eoꝝ oẽs ali ↄcoꝛdabät maifeſtatõeʒ. Cã dẽ tuʒ ad reꝝ creatoʒ. Rõ dẽ itũ ad cre
ſicut in Joel q dicit: Et erũt oẽs docibiles vel dociles atoꝝ oꝛdiatoeʒ ad finẽ. Supputatio vo dẽ qytuʒ ad oꝛdia-
dei: Joelis.ij.vbi nr̃a l̃a eſt:Letami in dño deo nr̃o q oꝝ diſtictoeʒ. Et nõ ꝙ logos dẽ ab hoc vbo logo ꝗð ẽ dico
dedit nobij doctoꝛẽ iuſticie. Itẽ Iſa.liiij. Ponã iaſpidẽ Oc doctuj Plato ⁊c᷑. Hic oñdit ꝙ ſapia müdana ce/
ꝓpugnacula tua ⁊c. a vniuerſos filios tuos doctos a ¶¶Aleſtia neqt idagare myſteria: qͥ qb vult reuelat gra.
dno. Itẽ Pier̃ xxxj. Poſt hoc dicit dñs: Dabo legẽ me UVñ Math.xj. Cofiteoꝛ tibi pr dñe celi ⁊ tre:qꝛ abſcondiſti
hec a ſapiẽtibꝰ⁊ pꝛudẽtibꝰ:⁊ reuelaſti ea ꝑuulis. Dic itaq;
Poc doci Plato neſciuit.qð de vbo dei Joanes pᷣdixit.Et
—“ ſilr. g¶ Hoc Demoſthenes eloqntiſſimisrauit.et tñ Pla
ſonat ſic. kai ſontai panthes dydaſchoi theu. Et in ꝓ to maximerat phᷣs: Dẽoſthenes rhetoꝛ eloquẽtiſſimus. de
nũciatione ſic ſonat. keeſonthe pãthes vel theos dyda vtroq; ſat dem ẽ ſupꝛa.Dẽoſthenes at ſm deriuatoez gre
ſchi theu. Ai. n. diphthõg' hʒ ſonũ e:⁊ oi diphthong cã dẽ a demos qð?t ppls 7 ſthemos qð eſt vx ⁊ ſtat:q̃ſi ro-
bʒ ſonũ i: eu diphthõg bʒ ſonũ v vocal. h aũt ini bur ⁊ ſtatſiue potẽtia ꝑpli.⁊ ſjm ꝙ dic Pieronym ꝛhoc do
pᷣftatio:Et erãt oẽs dociles dei:vel poti oocti dei. ODy cx Plato neſciuit:vĩ Aug.ſẽſiſſe ↄriuʒ dicẽs ĩ ſeptio ofel.
doctoꝛ:⁊ dydaſchos.i.doctus. Iteʒ ꝑ antiqs biblias in ſʒ hoc idẽ multis ⁊ mitiplicib ꝓſuaderi rõnib:ꝙ ĩ pncipio .

am ĩ viſcerib eoꝝ:⁊ in coꝛde eoꝝ ſcribã eam. In euan
gelio Joa. vj.c. vbi ſcribit:Et erũt oẽs dociles dei.Gre

ci ſic hñt. ¶¶ Per lIr̃aj latias

erat v̈buʒ: 1 cetera que ſequuntur aduſq;. Et tenebꝛe eã nõ

compꝛehenderũt. Et ꝙ ois amnia quis teſtimonium phi

¶Dꝛologus

na aũt p̃figurat c᷑ Pꝛefigurat fuit in Abel:geñ.
cap. iiij en Caym intfecit. In Iſaac quã pꝛ imolare

1 ine: nõ e men: ſed verbuʒ dei deus. Eſt voluit Geñ.xxij. In Joſeph:q a frib venditus fuerat
bet elumnlreind ielamtnae nerhezvei den veni· Beñ.xxxvij.In agno.Exo.xij. In Hiermia Hieremie.
enteʒ in hũc mũdum: ⁊ in mũdo erat ⁊ mundus per euʒ ſa xviij. In lapide anglaꝛi.IJſa.xxviij. In lapide pᷣmario
ctus eſt: ⁊ mund' euz Zachar. iij. In
non cognouit. Itẽ di B mult alijs figurj.
cit ſe ibidez legiſſe. Pẽrdã inquit ſapientiam ſiinar eſt añ ſecla: pdẽſtina a QUñ pbe .
rnenner ſan u. ſapientium: æ pꝛudentiam tus aüt 7 pfigurat in lege ſanne ſerintem ⸗
ne: non er volun ate Peudentiũ repꝛobabo. 2 pphis. VUndẽ pphe ap ſiteꝛia reuelate ſat
viri:neq; ex volũtate ra ſapientia pdet falſam ſa⸗ pellabant᷑ vidẽtes: qꝛ vide a deo xpo hoi et
carnis: ſed ex veo na pientiã:ct quaãq; ſtulticia p baãt eũ queʒ ceteri nõ vide aplij ad nspor
tid en Er bie tac⸗ dicatiõis in cruce ſit: tamẽé bat. Abꝛdaam yidit dieʒ ey e onedlit
t Täur: RK Sheſols Paulus ſapiam loquit in ⁊ letat᷑ ẽ. Apriebant᷑ celi reuelata ſũt pꝛo⸗
erat verbuʒ: 1 verbũ Ler pfectos. Sapiam autez Eʒechieli:qui pplo pecca phis ⁊ pꝛiarchis
erat apud deuʒ:⁊ de non ſeculi iſt: que deſtruit toꝛi clauſi erant. Rèuela in Tja plana ẽ. Con
us erat verbum. Nenec pᷣncipũ hſeculi: ſ̊ logt quit Hauid oculos meos eren ſic Ditog
ranen eſcn doi ſapiam in myſterio ab . 2 conſiderabo mirabilia ð pphe appellabat
ro aſpectu intelligen· ſconditã:c uͦaz pdeſtinauit lege tua. Lex.n. ſpiritualis vidẽtej ⁊c.i.ĩtelli
tie ſicut ſciuit Jhan de'añ ſecula.Dẽi ſapia xpᷣſ eſt:⁊ rèuelatione opus eſt gebãt ſigurarum
ner ſes uodann kan eſt. Chꝛiſt. n. dei K dei ut miellia⸗ ac reuelata ſ ai ene
amate Tollatur eni ſapia. HMẽc ſapia ĩ myſterio cie dei gloꝛiam contemple ddeſumat
mngiu, ae nuro aie abſconditaé: dé qua 1 no mur. Eibèr i Apocalyplſi
ctu intelligentie con · ni pſalmi titulus pnotatur ſẽeptẽ ſigillis ſignat᷑ onñdit᷑: q ꝓpha diĩ hodie
templetur gloꝛiãs dei ꝓ occultis filij:in quo ſunt quẽ ſideden hoĩ ſcienti l'ſaſ vocabat olim vi⸗
a xVl lm ſeptuaos theſauri ſapie et ſcitie ut legat rfdebit tibi: Nlon 490,Sc ntela et
Sadam inquit dei abſcõditi. Et qui imy/ poſſu.ſigtuſ ẽ n. Qñãti ho muiſſe fei pphis.
ſapientiam c. vſ; ſterio abſcõditus erat pde die putant ſe noſſe litteras Poſimoo ſbduũt
ad locum illũ Abꝛa/⸗ ſplia exepla ĩ pa
am vidit dies eius. triarchis et pꝛo⸗

phetis: ⁊ pᷣmo de Abꝛaaʒ pĩiarcha: cuʒ dẽ: b ¶ Abꝛa
am vidit diẽ eiuj ⁊ letat ẽ. Joh̊.viij. Abꝛaam pꝛ vr ex

Dic oſtendit defectũ ⁊ inſufficientiam ſecularis ſapientie:
⁊ effectũ ⁊ ſuperabundantiam gratie.lr̃a plana eſt. Aucto/

ritates manifeſtant ſeipſas.pma ſumitur de.j.coꝛin.j.Per
dam ſapientiam ſapientium:⁊ pꝛudentiam pꝛuden tiuʒ re
pꝛobabo.glo.i.mundanam ſapientiam ⁊ pꝛudentiaʒ elimi
nabo a pᷣdicatoꝛibus cuãgelij.Et hoc ſumit᷑ de Abdia ca.
j.vbi dicit᷑: Perdam ſapientes de Jdumea:⁊ pꝛudentiam
de monte Eſau. Item Jia.xxix.pibit ſapientia a ſapientibꝰ
eius:⁊ intellectus pꝛudentium eius abſcondet᷑. i
ſapientia perdat falſam ſapientiam.i.eliminabit a pᷣdicato
ribus euangelij:ſicut patet in Paulo de quo ſubiungit.
k ¶ Et. pꝛo quia. I ¶ Quanꝙ ſtulticia pᷣdicationis in cru
ce ſit.i.q;uis pᷣdicatio crucij ſtulta reputet᷑.j.coꝛin.j. Uerbũ
crucis peuntibꝰquidem ſtulticia eſt. m ¶ Tamẽ Paulus
ſapiaʒ loquit inter pfectos.j.coꝛin.ij.Et vocat hic ꝑfectos
non pfecto) cognitoꝛes ⁊ doctoꝛes quibopꝰnon eſt doceri

pientiã aũt non ſcli h c.i.malignoꝝ ſpũum vel phoꝛum
q pncipes mundi videbant᷑. Qui deſtruunt᷑i.quoꝝ ſapia
deſtruit. o ¶ Dei ſapiam.i.chriſtũ in quo oſtenſa ẽ dei ſa
piẽtia de redẽptioe hoim loqmuꝛ: dico. p ¶ In myſterio
i.exponẽdo myſteria in quibus chriſtus ſignat᷑ abſcõdita
vt neſciant pſeudo:qꝛ nõ in verbis ſʒ i virtute ẽ:nõ hũana
rõe ↄpᷣhenſibilis:ſʒ ſpũs efficacia credibilis. q ¶ Quã. ſ.
ſapiaʒ. r¶ Deus pᷣdeſtinauit.i.pꝛeoꝛdinauit. S¶¶ Ante
ſecula.i.anq; mundus eẽt. t ¶ Dei ſapia Chꝛiſtus ẽ. Chꝛi⸗
ſtus.n.dei virta dei ſapia.j.coꝛin.j. Pꝛedicamus xpᷣm dei
virtuteʒ:⁊ dei ſapiam. v ¶ Pec ſapia in myſterio abſcon
dita eſt. ſub diuerſis figuris in veteri teſtamento. x Se
.

1

q et noni ꝑſalmi titulus pꝛenotat᷑ pꝛo occultis filij ⁊c. Co⸗
lo.ij. yꝰ ¶ Et q in mpſterio ⁊c.ad Roma.i. 3 Prꝛedeſti

.

Uera

F

ſed auditoꝛes ia capaces: Sed quã ſapiam ſeqr? n ¶¶ Sa

difficultateʒ ſacre ſcripture i ri atiue:
i

ultauit ut videret diẽ meũ:vidit ⁊ gauiſus ẽ. Uidit vi
ſione intellectuali ſpũ ſcõ myſteria reuelãte. Pmodũ
exẽplificat in ſpali de reuelatõe fcã ꝓphis:cum dicit.

c ¶ Apiebant celi Eʒechieli. Eʒech.j. d ¶ Qui poplo

pctõꝛi ⁊c̃.i.iudeis icreduł Iſa.j.Ueh:gẽti peccatrici po
pulo graui iiqtatẽ ⁊c. e ala c̃.meos.i.intellcm
meuũ. f ¶ Et ↄſiderabo mirabilia de lege tua. Sʒ qre
petebat hoc: Certe qꝛ.Lex ſpũalẽ.i.ſpũalr intelli AAa
ij. Coꝛl.ijj. lr̃a occidit:ſpuj aut viuificat. g ¶ Et reue
latoõe opẽ ut itelligat᷑. Ro.viij. c cc.ↄtẽplemur
ij.Coꝛ.iij. lr̃a ẽ. Nos auũt reuelata facie dñi gliaʒ ſpecu⸗
lãtes ⁊c. Et exponit glo.noj aũt reuelata facie.i.expedi
ta roe in q̃ iudeis ẽ velamẽ.Speculãtes.i.ꝑ ſpeculũ rõ

nis vidẽtes. Gloꝛia dei.i.gloꝛioſũ dñm ⁊c̃.vide totam

glo. R Tiber in Apocal. Hic icipit qnta pꝑs iſti eple
ſim diuiſioeʒ pᷣhabita:et oñdit h̊ hHieꝛonym ſacre ſcri⸗
bture difficultatẽ duplr. Pꝛio oñdit pticularit aliqruʒ
ibꝛoꝝ difficultatẽ tagẽdo. Scõo gnalr ꝑ libꝛos ſingu
lo diſcurrẽdo:ibi:Uidelʒ manifeſtiſſima eſt geñ. Ittem
iſta ps in qᷓ pticulr ꝓcedit hʒ duas ptes. In pᷣma ondit

ibi: Taceo ð grãmatid. Lra plana ẽ. i ¶ Liber ĩ Apo
calypſi.i.liber Apocalypf: Apocalypſ ið ẽ ꝙ reuelatõ
qꝛ ibi multa reuelãt᷑. k ¶ Septẽ ſigillis ſignatꝰR oñdit
i.ſeptẽ ſacris q̃ ſũt in hũanitate xpᷣi ꝑꝑ redẽptõem hu

mãi gener q̃ ſut ↄceptio:natiuitas:paſſio:deſcẽſus ad

iferos:reſurrectio: aſcẽſio:aduẽt'ad iudiciũ. l¶ Quẽ
ſi dederis ⁊c. Totũ iſtud ſumit᷑ de Iſa.xix. m

dederis ⁊c. tud ſumit dey Quda
ti hodie ⁊c.· Supꝛa ondit difficltate:h oↄfundit cioloʒ⸗

— —

— — — — ,

vr

1

pꝛeſumptioneʒ. Et in fine ↄcludit ꝙ nõ pñt intelligere

MWrologus

niſi ꝑ reuelationẽ. dic ꝑ: Quanti hodie putãt ⁊c̃. Ecce

pᷣſũptio.

enet ſignatũ libꝝ nec aperire pñt niſi
ille reſerauerit qui hʒ claueʒ Dauid Kec i neceſſa⸗

ria ẽ reuelatio.Et ſumit᷑ hoc ð Apocalypſi.iij.vbi ſcri

bit᷑: Hec dicit ſan
ctus ⁊ ver qͥ hẽt
clauẽ Dauid:qui
apit:⁊ nemo clau

dit:claudit ⁊ no

apit. o ¶ In a⸗

cho ſtudioſo:qð
ſcribit᷑ actuũ.viij

tenẽt ſignatũ libꝛum:nec a-
perire pñ̃t niſi ille reſeraue/
rit qui habet clauẽ Dauid

ctibus aploꝝ . qui aperit ⁊ nemo claudit:
Poſtq ↄfudit ſcei claudit ⁊ nemo apit. In a/
oloꝝ pᷣſumptõe,; ctibꝰ aploꝛũ:ſcũs eunuch
Pbrmair vn immo ſcũs vir: ſic eni eũ ſ. a-
cognitiõis imꝰ cta ſcriptura cògnoĩat: cuʒ
ſa des ponit legeret Aaiã ꝓphetã:ntro
exemplũ de euun gat a Shilippo: putaſne

intelligiſ que legis: reſpon
dit. Qüõ poſſim niſi aliꝗs

a ¶ Reliquit aulam regiam.

loꝛ. eſt enim ibi iugis eſtus:nam quicdd eius eſt: ſub meri⸗
diano cardine eſt ⁊c. Iſte ethiops venerat adoꝛare in hie
ruſalem per quem dña ſua multa dona miſerat templo.

et verba dñi in cògitatione
cociperet: lingua volueret
labijs pſonaret:ignoꝛabat

eũ quẽ in libꝛo neſciens ve

nerabat᷑. Nenit Philipp

oñjdit ei Yeſũ qui clauſus
latebat iĩ lra.O mirà docto
ris virtus. Eàdeʒ hoꝛa cre
didit eunuchꝰ:baptiſat᷑ ſide

lis ⁊ ſcũs: magjr efficitur ð

diſcipulo:plus ĩ deſerto fõ

te eccleſie q; ĩ aurato ſyna/
goge teplo repperit.
¶ Capim vI.

ſunt bꝛeuit.neq; eni
epiſtolariſ anguſtia
euagar longius patiebat᷑:

ut ĩtelligeres te i ſcripiuris

ſacris ſine pꝛeuio ⁊ mõſtrã

te ſemitam non poſſe igre/

di.Laceo de grammaticiſ

E a me perſtricta

quit aulam regiam. Candacis regine ethiopuʒ. Et
vide quia oẽj regine ethiopum dicebant᷑ Cãdaces ſicut ro/

mani Impatoꝛes Ce
ſares dicebat᷑: nec ha

bebat regimen regio

hec niſi a feminij.ita
ſcribitur in hiſtoꝛijs

b ¶ Et tantuj amatoꝛ

⁊c.cogitatione pcipe

ret. Uel ſᷣm alia lr̃aʒ:

in cogitatiõe concibe
ret:quia bene eaʒ me
ditabat. c ¶ Ligua
volueret. frequent re⸗
petẽdo. d ¶Labis
perſonaret. apte legẽ
do. e ¶Ignoꝛabat

eum ⁊cẽ.ſ.dñm JBeſũüſ

de quo legit᷑ Iſa.liij.
Sicut ouis ad occiſi
onẽ ducetur ꝛc̃.

(¶Uenit Philippus

⁊c.De iſto Philippo
dicit᷑ in hiſtoꝛijs:Cõ⸗

ſtat hunc Philippũa
fuiſſe diaconuʒ non

apoſtolũ.ſi eniʒ apo/⸗
ſtolus eſſet:ſtatiʒ ba⸗
ptiʒatis manus ipo/
neret:nec ad hoc ali/

os expectaret. In iſta

impoſitione manuũ

tE
9. K ob me docueꝛit: Ego vt de me
immo vir. ſcribit loquar interiʒ:nẽc ſanctioꝛ
in antiqs: ſed p· ſu hoc eunucho:nẽc ſtudi/
placet mihilitte oſioꝛ qi de Ethiopia.i. de
ſ. cribentium imo extr. emis fi inibus mũdi: ve
ſãctus vir. qd an nit ad templũ:reliquit aulã
tiqui implicite di regiã:&t tant᷑ amatoꝛ legis
cnrroden di fuit diuie atq; ſcie:ut etiam
Pognoiat i.ſi in vehiculo lr̃as legeret ſa⸗
noiat: qa virum cras. Et tñ cũ libꝛũ teneret
etiã eunuchũ ap⸗
pellat: actuum.

R i. vbi oicitur: Uir ethiops eunuchus ? cetera

q ¶ Lum legeret ⁊c. a Philippo.vn de ſeptem:nec apo

ſtolus ille Philippus dicitur huicq; minus impoſuiſ⸗
ſe manus. r ¶ Putaſne ⁊c̃. Poſt oſtenſam ſcripture
difficultatem:poſt confuſam ſcioloꝛum pꝛeſumptionẽ
poſt expꝛeſſam ſtudioſoꝛum imperfectionem: hic ſub-/
lungit doctrine neceſſitatem dicens: s uomodo
poſſum niſi aliquis me docuerit.q.d.non poſſum in/
telligere ſine doctoꝛe. In opuſculo vocabuloꝛum inue
nies tria genera eunuchoꝛum. Quidam enim naſcun
tur:qui dicunt᷑ caſtrati.i.caſti nati. Alij facti ſunt ab
hominibus:qui ꝓpꝛie dicunt᷑ ſpadones a ſpata. Spa/
ta dicit᷑ gladius:a ſpacio:qꝛ ſit ſpacioſa ⁊ lata:vel a pa
tin quod eſt paſſio:Et foꝛte cum huiuſmodi inſtrumẽ
to antiquitus caſtrabant᷑. Alij ſe caſtrant ꝓpter regnũ
dei:qui pꝛopꝛie dicunt᷑ eunuchi.i.bene vincẽtes: ab eu
quod eſt bonum:⁊a niche quod eſt victoꝛia:quia bene

vincunt carnis tẽtationes: ⁊ iſti vltimi merentur. el
dicit eunuchus ab eucie quod eſt mulier vel lectus: et

echo quod ẽ cuſtodio:quaſi lecti vel mulieris cuſtos.

t ¶ Ego ut de me ⁊ccẽ. Hic eunuchi ſtudioſitatem cõmẽ

dat qui tamen per ſe ſcripturam intelligere nõ poterat
Littera plana eſt. t Zn ut de me interim loqr. id
eſt ut ſermonem de me ⁊ non de alijs interponam.

v (Nec ſanctioꝛ ſum hoc enucho.quantum ad bonita

tem vite. x ¶ Mec ſtudioſioꝛ.quantum ad appetituʒ
ſcientie. y ¶ Qui de Ethiopia.i.de extremis mũdi ſi

nibuj venit ad templũ.Sicut dicit Iidoꝛus.i.xiiij.ety

molo. Ethiopia dicta eſt a coloꝛe populoꝛuʒ quos ſol
vicinitas toꝛꝛet:deniq; vim ſideris ꝓdit hominum co

m

odſtendebat᷑ ſpirit ſan
ctus ſub aliqͥ ſigno viſibili:quem baptiʒati inuiſibilr rece⸗
perant ĩ baptiſmo. g (¶ O mira doctoꝛis virt c. Hic cõ/
mendat magiſtri doctrina ꝑ effectũ ſubſequenteʒ: q multi⸗
plex ẽ:ſicut pʒ in lr̃a.Dicit itaq;: O mira doctoꝛis vtus.i.
efficacia: ⁊ quare? h ¶ Eadem hoꝛa ⁊c. ⁊ ſcũs. Uide vbi
exponit᷑ ſanct in opuſclo de vocabulis Biblie. i ¶ Mgr ef
ficit᷑ de diſcipulo:plus in deſerto ⁊c̃.repperit. Itud exponi
tur ſic: Eunuchus reuertebat᷑ a templo quod erat in Pie/-
ruſalẽ pulchꝛum ⁊ deauratũ:ad qð multi ↄueniebant.vñ
dicit᷑ in l̃a ſynagoge.i.ↄgregatois fons ecclie dẽ ſacra ſcri/
ptura ſpũalr intellecta.Sed deſertus dẽ: qꝛ a plibus intelli
gentia ſpũalis deſerit. Plus ergo inuenit in hoc fonte q; i
templo:qꝛ ibi inuenit figuras ⁊ enigmata:hic aũt ẽ verita)
explanata.vnde dicit bonũ verbũ ꝓuer.xvj.Fons vite eru
ditio poſſideni: in doctrina ſtultoꝛuʒ fatuitas.i.apta do/
ctoꝛibus ecclie ⁊ ſynagoge. M
Ec a me cc. Iſta eſt ↄclo iſtius ꝑtis in q̃ abſolute
oñdit᷑ difficultas ſacre ſcripture ⁊ dicit hHieron
mus ꝙ ſupꝛadcã bꝛeuit᷑ tetigit:ut Paulin intelli⸗
geret ſe nõ poſſe intelligere ſacrã ſcripturã ſine pᷣmonſtran
te.vñ dic: Hec a me ꝑſtricta ſũt bꝛeuit᷑.i.leuii tacta vel ſũ/
matim dcã. l ¶ Meq;.n. ⁊c. Iſtud eſt inipoſitio: vel reſpi
cit qð dẽ:bꝛeuit pſtricta inqua ſũt:ut intelligeres te in ſcri-
ptu aen ſine pᷣuio ⁊ mõſtrãte ſemita nõ poſſe ingredi.
¶ Laceo de grãmatic ⁊c. Hic ondit difficultatẽ ſacre ſcri
pture in ↄpatoe ad alias ſcia): Et pmo in ↄpatoe ad libera
les:cũ dicit: Taceo de grãmatiq ⁊c. Reſume diuiſioeʒ iſti
tq ſupꝛapoſita ẽ ĩ pncipio q̃ pemiſſa ẽ.cã bꝛeuitatᷣ iſiſto
ke m ¶ Caceo ð grãmatid ⁊c. Gramatic'dẽ a grãma qð
eſt l̃a:qꝛ ſumit initiũ a lr̃a:vñ grãmatica quaſi lrali ſcia:

727 5 geometer. tri. dici

uiuẽdi tramitẽ tenet.
Ita dicit ſſi. etrmo.

non a pᷣma pte ſui:quia pᷣmo tractet de lr̃is:ſed ꝑ effectum

¶ Rhbe

.

qꝛ efficit lr̃atũ.vnð deſcribit ſic: Simarlc Eſcia recte ſcri
bẽdi:recte ꝓnũciãdi:⁊ recte ↄſtruẽdi. n ¶

toꝛicus dẽ oꝛatoꝛ:a rheſis qð eſt locutio:pter copia locu/

tiois. Iſidoꝛ in.ij.etymo.deſcribit rhetoꝛicã dicẽs:Rheto

rica ẽ benedicẽdi ſcia
in ciuilib qſtionibu „ „ p
ad pſuadeno iuſta et rhẽtoꝛid:philòſophiſ: geõ
oe Polophi gre⸗ Meti dialecticis: muſicis:
ca appellatione vocã aſtr. nomic: aſtrologiſ. ime
tur qui latine amato did: quoꝛum ſcientia moꝛ-
rej lanß interpꝛetan· talibus ſatis vl vtiliſſima ẽ
tur. Eſt.n. phuj q di· &t in tres partes ſcinditur.
uiaꝝ ⁊ huanaꝛũ rez

ſciam hʒ:⁊ omnẽ bñ

„ Se ——

viij. p (HBeometn nu admiſtrant. Agricole:
Pic hec geometra nu admiſtrant. Ag

tur ille ꝗᷓ tractat vel lignorũq; ceſores: lanarij
docet mẽſuras terre.
Et ↄponit᷑ a ge qð eſt
terra:⁊ metros men/⸗

ialectici ſũt qꝗᷓ docẽt dialecticaʒ vł ſtudẽt i ea. Dialecti

“ ſana Onde he geometria dẽ ars q̃ docet menſuras terre.

ca auſtt eſt diſciplina ad diſſerẽdas rerũ cas inuẽta. ipſa eſt
phee ſpẽs q̃ logica dẽ.i.rõnalis.Et ſᷣm Iſi.etymolo.ij.dẽ a
dDdiag qðᷓ eſt de ⁊ lecton qð ẽ dictio:qꝛ de dictis in ea diſputa
tur. Et ut ſcias oꝛthographiã nois nota hos vſus: Scribe
y grecũ dya:tũc duo fignificabit.Scribe ꝑ i noſtrũ:ſic dia
deq; dabit. r ¶ Wuſici ſũt doctoꝛes vel auditoꝛes muſi
ce. Muſica aut eſt pitia modulatõis ſono cãtuq; ↄſiſtens.

Et dicit᷑ a muſis qꝛ ꝑ eas vis carminis ⁊ vocis modulatio

Stiquit'querebat᷑:⁊ ſicut dicit Iidoꝛus etymo.iij. Muſice

ptes ſunt tres. Armonica:rithmica:a metrica. Irmonica

eſt Ae diſcernit in ſonis acutũ ⁊ gauẽ. Rithmica q̃ redrit
in

in ſonis incurſionẽ verboꝝ vtꝝ bene ſon an male cohere

at. Metrica eſt qͥ menſurã diuerſoꝝ metroꝝ ꝓbabili rone
cognoſcit. Idẽ in eodem. Pꝛima armonica eſt q̃ ex vocum

cãtibꝰoↄſtat. Scðᷣa oꝛganica q̃ ex flatu ↄſiſtit. Teꝛtia rithm:

ca q;̃ ipulſu digitoꝝ nueros recipit ſiẽ ĩcythara. S¶Aſtro
nomi ſũt ꝗ docẽt legẽ vel regulaj de aſtris:⁊ q aſtra noĩant

Et coponit᷑ ab aſtru:⁊ nomos lex:vel noꝛma qð eſt regula
Unde aſtronomia lex aſtroꝝ q̃ curſus ſyderũ: ⁊ figuras et
habitudine ſtellaꝝ:circa ſe:⁊ circa terra indagabili rone ꝑ
currit. t ¶ Aſtrologus ↄponit᷑ ab aſtrũ:a logos qðò eſt ſer
mo: vnde aſtrologia dẽ ꝑs aſtronomie ut vitem obiectio
nẽ:que poſſet fieri de lr̃a que dicit:Quoꝝ ſcia vtiliſſima ẽ
⁊c̃. Nota ꝙ dicit Iſi.etymo.iij. Inter aſtronomiaʒ ⁊ aſtro⸗
logiã aliqd differt.nã aſtronomia celi ↄuerſionẽ:oꝛt:obit

motuſq; ſydeꝝ ↄtinet:vel q̃ ex cã ita vocẽt᷑. Aſtrologia ve

ro ꝑtim nãlis:ptim ſupꝑſticioſa ẽ. Naturalis dũ exequit᷑ ſo⸗
lis ⁊ lune curſus:vel ſtellarũ:certaſq; ipſoʒ ſtatiões. Sup⸗

ſticioſa vero ẽ illa quã mathematici ſequunt᷑:ꝗ in ſtellij au

gurant᷑:ꝗ etiã.xij.celi ſigna ꝑ ſingla aie vl coꝛpis mebꝛa di
ſponũt:ſyderũq; curſu natiuitates hoiuʒ:moꝛeſq; pᷣdicaꝛe
conat᷑. Per hoc pʒ ꝙ q̊ ad qd eſt vtil:a qͥ ad qͥd eſt dãnabił
tame generaliter ibi ſumit᷑ ſcientia:ſicut patʒ ꝑ hoc qð ſeqᷣt

v ¶ Et in tres ꝑtes ſcindit᷑. In doctrinã:ronem:⁊ vſum.i.in

rationalẽ philoſophiam:naturalem: ⁊ moꝛalem. In octa⸗
uo libꝛo de ciuitate dei inuenies ſatis de his trib. c. iiij. Et

in Iſi etymo.li.viij.ca.vj.hieronym poſuit tria greca vo

cabula his trib equipollẽtia qᷓ in ꝗqbuſda antidqs epiſtolis
ſic inueni.Endiate.i.doctrinã.oiſlogon. ideſt rationẽ.Tẽ⸗

vſũ. Ad minoꝛes artes vei
93.7 nõ taà lingua ꝙ; ma-

cemætarij: fabri metallox:

quoq; ⁊ fulloneſ:ceteri qui

ficilioꝛ ẽ:ſine doctoꝛe non poteſt intelligi.

4
N

therian.i.vſum. grecas litteras pᷣtermitto Ad mi
noꝛes artes veniam ⁊c̃. Hic oſtendit difficultateʒ ſacre
ſcripture ĩ ↄpatõne ad artes mechanicas. ꝰp Togo

id eſt ſermone. Aliqui pꝛo logo habent lingua ·id eſt
officio lingue. Et foꝛte iſtud mouet eos ad ſcribendum
”M. lingua pꝛo logo
quia greci nõ ha

variã ſuppellectileʒ ⁊ villia bent ablatiuum.
opuſcula fabꝛicãt abſq;ʒ do Qnde icit oui,
core c nõ pñt qð cupiũt. ppaius eſt roma
Quod medicoꝛum eſt piso noꝛum: quia no-
mittũt medici: tractant fa/ uiter videt a lati-
bꝛilia fabꝛi. Soͤla ſcriptu⸗ nis inuentue⸗luc
rarum ars eſt quaz ſibi paͤl iunan antci
ſiz oẽs uẽdicãt. Scribimꝰ ĩ ſextum caſuʒ po⸗

docii doctiq;ʒ poemata p aſ evicenn⸗ .

ſiʒ. Hanc garrula an: Dac 3 (Manu.. D
delyr ſenex: hãc ſophiſta operado. oſtea

v̈boſuſ: hãc vniüſi pᷣſumüt exemplificat dicẽ
laceraãt:docẽt añq;ᷓ diſcant a Agricole c.
è gquũod cupiunt.eſ-
”” ſe ſcilicet periti in
iſtis artibus:ergo multo foꝛtius ſacra ſcriꝑtura q diſ
emẽetarij.
ſunt qui cum cemento operantur. Fabꝛi metalloꝛũ ad
differentiam alioꝛum fabꝛoꝛum. Fabꝛi.n.qlibet artifi-
ces communiter appellantur:ſed per additiones com/
muniter ſpecificantur:ut cum dicitur: Faber ferrarius
Faber lignaro ⁊c. Lanarij ſũt qui operant᷑ ð lana. Ful-
lones qui pannos parant ⁊ excandidant. Et dicuntur
a fulgeo fulges:quia faciunt pannos fulgere.Uel dicũ/
tur fullones quaſi fullando lauantes:vel quaſi foꝛtiteꝛ
lauantej. Suppellex dicitur omne inſtrumentum et oꝛ
namentum domus.Et dicitur a ſuꝑpleo ſupplej:quia
ſupplet defectuz domus. b Su medicoꝛum eſt:

pꝛomittunt medici ⁊c. Ita ſcribitur in epiſtolis Oꝛacij

vbi dicitur nauem agere ignarus nauis timet.Abꝛota
num egro non audet niſi qui didicit dare. d me/
dicoꝛum eſt pꝛomittunt medici . cCSola ſcri-
pturarum ars eſt quam ſibi omnes.tam viri q; mulie
res:tam docti q; inſipiente). Uendicant.ideſt appꝛopꝛi

ant ⁊ vſurpant. d ¶ Paſſim id eſt communiter:in-

differenteꝛ: vbiq;. Et hoc pꝛobat per verſum Oꝛacij di
centis in epiſtolis:Scribimus indocti:doctiq; ⁊c. Et p
ponuntur ibi optimi verſuj de iſta materia:Mutauit

mentem populus leuis: ⁊ calent vno: Scribẽdi ſtudio
pueri:patreſq; ſeueri. Fronde comes viridi cenant: et
carmina dictant. Et ſubiungit Hieronymus multa in

conuenientia que ſequuntur ex talium doctrina. Et pᷣ/
mo oſtendit doctrinam talium eſſe ineptam cum dicit

e ¶ Hanc garrula anus ⁊c.omnes iſti inepti ſunt ad do

cendum. f ¶ Delyrus ſenex. ideſt deſipienj. lyrinia

enim grece deſipientia eſt. vnde dicuntur oꝛigenis ly-
riniata erroꝛes eius in quibus deſipuit. Secundum

Iſidoꝛum etymolo.x.delyrus dicitur mente defectus

per etatem: quia a recto oꝛdine et quaſi a lyra aberret

lyra enim eſt oꝛationis genus cum quo agricole facta

ſemente dirigunt ſulcos in quos omnes ſeges decurrit

verſus:Pollice tango lyram.facio cum vomoꝛe lyraʒ

Item greciſmus.Delyro diſcoꝛdo: delyro deuio dico.

Eſt lyra fons pꝛimi caput: eſt quoque lyra ſecundi.

OQOeatius in ſecunda epiſtola: Quicquid delyrant re-
ges plectuntur achiui. f¶ Senex. quaſi ſe nelciens

.

Scðo oñdit doctrinã taliũ ſupꝑbã:ibi g Alij abdu
