aaron ⁊ filij eius
eẽnt cõſecrati jm
illos qui dicũt ꝙ

ↄſecratio ſacerdo
tũ non erat cõple

ta die erectionis

tabernaculi. ym
alios q dicunt ꝙ

illa dies fuit dies

octaua cõſecratõ
nis ſue no ſolum

moyle obtulit il
lo die:ſed eti aa

ron ⁊2 filij eb: vt

hr Leui.ix. de hij
0 ionib dicetur

lu. vij. Coſequẽ
P ter agit de erecto
ne eoꝝ q̃ ert ex
tra tabernaculuʒ

i atrio cũ dẽ:
hEt altare ho

locauſti i veſtibu

lo. i.ĩ gtrio.
i C Ofſerens ſl.
inaßß es 7 aig aa
ron ⁊ filij e ſᷣm
aliqs rone dicta.
eabuce ſta
tuit iter ta.teſti.⁊
altare.ſ.holocau
ſti nõ tñ directe i
ter vtrũq; ſʒ aliiỹ
tulũ a latere.
l¶ Lauerutq; in
eo mop. aaron
⁊c̃.ſ.q fuerũt cõ
ſecrati hoicra
accedere ad taber

naculũ teſtionij.
rexit ⁊ atri

um. i. colũnas ⁊

coꝛtinas clauden
tes atriũ ꝑ gyruʒ
tabernacli no in
eqle erat ſi paciuʒ
atrij i circuitu ta
bernaculi:qꝛ añ
oſtiũ tabernaculi
qð erat i Ppte oꝛiẽ
ni ſpaciuʒ atr ijj
hẽbat. l. cubitos i
q̃drũ:in alijs aũt
trib ptib hẽbat
xx. cubitos latitu

dinis excepta ſt piſ

ſitudine parietũ
tabernaculi.

X

ſdlquinen 9
lir pite ſni
ni tbl ſubclu.
Inplengrto⸗
orudi ſoni
donitilo
pomit biſturt
Urde rcuere
lep ſon amo
ſvoln aod
auune Anchn
diamn
Poyesinat
GGeütnube⸗
clitdemen
bernaculſ
pra taben
ſignfult
ſes tunc ne
ratigredi:
niſtrandu:
nuben tabe
lũ deſereba
ꝗnon ſtaba
pꝛa tabemna
imegiate en
gü mononi
top rluu
nben wi he⸗
ſchat nubes id
oſbahrcaſtn⸗
.(lubes gui
funeſus ſolis.
honfti

lucs
Palnignſn .

inihrzui
N a
wtſgiun
aloiemnii
rumüͦtin
he gninlgn
lriucilg .
Uit aiin
hüguagin
ſ 4 pocio

ſo
wine

e apo
ikagil
r uben
aing

nin
ch en

1

ſ

wa
w
mä
do dns
id nd
. Wn
. AWuntch
o mo
1he hra
et uit
r
Tnn
imi
81 ens
n ut
ir (n
, meſii
r ihin
Airan
ie Wgt
Wtruli
l
6 öi
mt
r iifn
Eb/ wulhe
t
i
V nent
omi

,

7

— —
— —, ==
= = .
= =
☛ =

—
— —
☛ = .
S£☚

1

“ä
.
7R

coup⸗ oia pfecta ſunt opuit nubes tabernaculuz.
n ſignũ diuine acceptationis ⁊ pñtie ſue. o

Et glo

ria dñi ipleuit illud.i.nubes gloꝛioſa que erat ſignum
pñtie eius nõ ſolũ ſupꝛa tabernaculũ ſed etiam intra.
p¶Nec poterat moyſes ingredi.ſ.ꝓpter reuerentiam

pntie dñi: vt ha/
betur ſimile.iij.
Re.viij.capi.vbi
dicitur ꝙ nõ po⸗
terant ſacerdotej
ſtare ⁊ miniſtra
re ꝓpter nebulã:
nõ quia obſcura
ret eoꝝ aſpectuʒ
ſed quia erat di-
uine pñtie ſignũ.
vñ ibi ſubditur:
Impleuerat ergo
gloꝛia dñi domũ
domini:⁊ ideo ñ
poterãt ibi ſtare
ꝓppter dei reuerẽ
tiaʒ: ſicut ⁊ moy
ſi volẽti appꝛopi
quare ad
dictuz eſt: Ne ap
pꝛopies indt huc
cũ aũt nubes re/
ceſſit de medio ta
bernaculi ſtãs ſu
pꝛa tabernaculũ
ſignũ fuit ꝙ moy
ſes tunc nõ pote
rat igredi ad mi/
niſtrandũ:ſed qñ
nubes tabernacu
lũ deſerebat: ita
ꝙ non ſtabat ſu⸗
pꝛa tabernaculũ
imediate erat ſi/
gnũ motionis ca
ſtroꝝ ⁊ ſequebãt᷑
nubẽ:⁊ vbi qeſce
ſcebat nubes ibi
ponęebant caſtra.

rubum

ac filij eius manus ſuas ⁊
pedes cum ingrederentur
tectum federis:⁊ accederẽt
ad altare: ſicut pꝛeceperat
dominus moyſi. Erexit ⁊
atrium per gyruʒ taberna/
culi ⁊ altaris ducto in ſtroi
tu eius tentoꝛio. NPõoſtqᷓ;
omnia perfecta ſunt:operu
it nubes tabernaculũ teſti/
monii:èt gloꝛia domini im
pleuit illud. Nec potèrat
moyſes ingredi tectum fe/
deris nube operiente oĩa:
⁊ maieſtate domini coꝛu/
ſcante:quia cuncia nubes
operuerat. Siquando nu
bes tabernaculum deſere/
bat:pꝛoſficiſcebãtur filij iſra

el per turmas ſuas. Si pẽ-

debat deſuper: manebat
in eodem loco. Nubes ꝗp
pe domini incubabat per
diem tabernaculo:ct ignis
in nocte:videntibus cũctis
populis iſrael per cunctas
manſiones ſuas.

¶ Explicit liber Exodi.

q Nubes quippe dñi incubabat ꝑ diem. ad refrige⸗

rium eſtus ſolis. r ¶ Et ignis in nocte.ad pꝛeſtandũ
beneficiũ lucis.Ut aũt pꝛedicta melius itelligantur ex
pꝛeſſi in figura ſitũ tabernaculi ⁊ atrij ⁊ eoꝝ que erant
itra ipſa:ꝓut ĩ plano figurari pñt:ſed oꝑtet multa ſup
plẽ ꝑ imaginationẽ. Circuli parui in circuitu h ſpacij
poſiti ſignificãt colũnas atrij:linee vᷣo pꝛocedentes a cir
culo in circuitũ ſignificãt coꝛtinas ad colũnas pẽdẽtes
⁊ atriũ claudentes:totum ſpaciũ aũt intra cõtentũ de
bet intelligi cẽtum cubitoꝝ lõgitudinis:⁊ quinquagita
latitudinis: ⁊ medietas h ſpacij ab oꝛiente vſqʒ ad ta⸗
bernaculũ intelligenda ẽ quadrata equilatria.ſ. quinq̃
ginta cubitoꝝ lõgitudinis ab oꝛiente in occidentem:⁊
quinquaginta latitudinis.ſ.ab aquilone vſus meridiẽ
⁊ĩ hoc ſpacio ante tabernaculũ debet ſituari altare ho
locauſtoꝝ. In alia vo medietate totius ſpacij debet ſi
tuari tabernaculũ hñs.xxx.cubitos lõgitudinis ⁊ decẽ
latitudinis a poſterioꝛi ꝑte tabernaculi vſqʒ ad coꝛtias
atrij vᷣſus occidentem ſpaciũ.xx.cubitoꝝ: latitudinis:
⁊ a latere tabernaculi aquilonari vſqʒ ad coꝛtinas ſ pa
ciũ.xx.cubitoꝝ:⁊ ſilr a latere eᷣ meridionali vſq; ad

coꝛtinas ſpaciũ.xx.cubitoꝝ:⁊ ſic patet medietas ſecũda
intra coꝛtinas cotenti totius ſpacij quiquagita cubitos bʒ
longitudinis:⁊ quinquagita latitudinis:⁊ defectum picto
ris in hoc intellectus ſuppleat inſpectoꝛis. In oꝛientali vo
pte tabernaculi ſituandũ eſt candelabꝝ:mẽſa ꝓpoſitionis
⁊ altare incenſi.In occidentali vo ꝑte eius ſituada eſt arca
duo cherubin:⁊ ꝓpiciatoꝛiũ in locis infra deſcriptis.
¶ Poſtilla Nicolai de lyra ſuꝑ Exodum finit.
¶ Seauitur ſigura.

l

ctßn⸗

gnllalhi
AAlitiende
Ikinbfn
et Aps ded
Uißnis puc
ſcheric
Nasbonsede
Weainpae
ddeß glb⸗
Eni iſanid
Cunitunin
nipendleni
ung
1prinäſo
ibbuni
alti galn
ſoͤb i
guoli oiſinl
lonn
dofinin we
70 nocr iſte ibe

4

eluiiigne

linümltun
ine 4 fluoca⸗
Eitri wͤabile⸗
Eitcono .
miſuntllimi

e
uneAinnen

8unk,
Unfentſin
Tmnnittekr
atginini
ugienür
ſ

(¶ Meuitici. Ca. I. Incipit. pꝛimũ agit᷑ pmo de ſacrificioꝝ: oblationũ actuſes
Ocauit aũt moyſes ⁊c̃. Sicut dem fuit rũ vſu . erbe Hec eſt lex ſ⸗ entſtc eerttee oer
in pncipio Exo. Lex diuina que danda ¶waliq offerebant intpolate: de quibꝰpmo agit. Aliqᷓͥ vo ↄti· 2⸗
eſt pplo adunato ſub cultu vni dei:du nue. i. omni die:cuiuſmodi erat iuge ſacrificiũ:de qͥ agit᷑ in
, pPix dat · Uno mõ generalit᷑ ⁊ ſuccincte pncipio.vj. ca. Circa pmũ ſciendũ ꝙ aliqua offerebat ex me —
⁊ hoc mõ eiujda . ra deuotioe: de qulbd S eh r
tio deſcribitur in ê ä , gaggibt᷑.j.ca.⁊.ij. lliduag ⸗
Exo.a.xx.ca.⁊ ci ¶¶ Incipit vaiecra.i.liber offferẽſ victimaſ:ſi holocau auũt p bñicij imperra

lieoa:iudicialia: ⁊ce

tra:⁊ hoc quãtuz eniticig. Far
ad cepta moꝛa- Qeinia. Ca..

Ocãuit autezʒ

remòialia: ut ibi-
dẽ fuit declaratũ moyſẽ:⁊ locu/

Alio mõ dat᷑ ma tuſ eſt ei dñs ð

Wareenſane m tabernaclo te⸗
dat in hoc libꝛ ſtimonij dicẽs
⁊ ſequẽti:q ſic ad oquere filijſ
inuicẽ il manbt ffAMlrael:⁊ dices
„ zaß. 29 .
ſqaoia Focnes le⸗ ad eoſ. Hmo ꝗ obtulerit
ad dilectiõem dei ex vobis hoſtia dño de pe
⁊ pꝛoximi: ſjm -ꝓ coꝛib.i.de bobꝰ⁊ ouibus
dicit Aplus.j.ad .
Ti.j.Finis pꝛece ßMM

pti eſt charitas. ⁊ ſaluatoꝛ Mat.xxij.ca. dicit ꝙ in duo
bus pÿceptis charitatis.ſ. dei ⁊ ꝓxinei tota lex pendet et
ꝓphe.et in hoc libꝛo ponunt᷑ in ſpali p̃cepta oꝛdinãtia
ad deũ. In lib vo numeroꝝ ponunt᷑ illa qᷓ oꝛdinãt ad ꝓ
ximũ.iſta tñ diuiſio ñ ẽ ita pᷣciſa:qͥn ĩ hli.ponãt aliq et
oꝛdinãtia ad ꝓximũ ⁊ ĩ illo aliqᷓ oꝛdinãtia ad deũ. Ilec
miꝝ qꝛ dilectõ dei mouʒ ad dilectõeʒ pxi:⁊ dilectõ pxi
ad dilecrõeʒ dei finalr oꝛdiat: ⁊ ſic illa qᷓ oꝛdinãt ad deũ
⁊ ꝓximũ:ſuꝑ ſe inuicẽ reflectunt᷑.q;tũ vo ſpectat ad pñ/
tẽ libꝛũ ↄſideranð:ꝙ hõ oꝛdinat᷑ ad deũ ꝑ debitũ latrie
cultũ:q cult pncipalit ↄſiſtit in actu interioꝛi mẽtis:ſm
.&. „ „ „42„ . 2
ſcario vo ↄſiſtit in quibuſdã actib exterioꝛib:qͥ ſunt
quedã ꝓteſtatões interioꝛis cult:⁊ de talib tractat in
hoc libꝛo:videlicet de ſacrificijs ⁊ oblatõibꝰ:q̃ dẽbant

4
„—

qð vocat iſte liber euiticus:qꝛ talia offerre ad ſacerdo

„2—¾ .

6*& Ppvt.
inſtituta ad reuocanð iudeos ab idolatria: ad quã ꝓni
erãt: ⁊ io ronabilit fuerũt multitudine ſacrificioꝝ one-
rati: ut eis nõ vacaret idolis imolare.Et ꝓpter eandem
rõnẽ.ſ.ut ab idolatria elõgarent᷑:fuerf̃t eis ipoſita ſacrifi

cia alia a ſacrificijs idoloꝝ ⁊ frequent qria:ut patebiti

ſequẽtibꝰ Scðꝗ eſt quia fuerũt inſtituta ut iudei in cul/
tu vnb dei exercerent᷑:⁊ ꝑ tale frequẽs exercitiũ habitꝰ
in eis generaret:q̊ ad dei cultũ delectabili᷑ adducerent᷑.
Tertia rõ eſt:qꝛ ſacrificia ve.le.fuerũt figura vnꝰ veri
ſacrificij no.le ſ.chꝛiſti in ara crucis ĩmolati.illud autẽ

qð eſt pfectũ ꝑ vnũ vel pauca impfecta nõ põt ſufficien
ter repñtari:⁊ ideo ſicut ꝑfectio diuina vnica exiſtẽs in

pfectõibus creaturarum varie ⁊ multipliciter repꝛeſen
tatur:ſic decens fuit ut ſacrificiũ noſtrum pfectiſſimuʒ
per multa ⁊ varia ſacrificia in veteri lege figuraret᷑: da
illa erãt impfecta:ſim ꝙ dicit apłs ad Pebꝛe.vij Mihil

ad pfectũ adduxit lex.igit liber iſte qui eſt de oblatoibꝰ

21/T ſacrificijs diuidit᷑ in quattuoꝛ ptes pncipales:in pᷣma

agit deſarriſeg goblatisibusmnt Kehade ipſis offeren

ttibus.ſ. ca. viij. intertia de offerendi tempoꝛibue:videlʒ

xxiij.ca.in quarta de votoꝛũ ſolutiõibus ⁊ redemptiõi
bus:que ſũt quedã oblatoes ſpeciales ca.xxvij. Circa

ꝓ dicit Aug.i enchiridion Fide:ſpe:charitate colit᷑ de

tes leuitici generis ꝑtinebat. Hmoõi vo ſacrificia in ve.
le.fuerũt multa:⁊a hoc triplici rõne.Pꝛima ẽ qꝛ fuerũt

tõe:de quibꝰ agit᷑iij.
ca. Rliqhanc aute
fiebat oblatio ꝓ pcti
remiſſiõe:de q̃ agitur
iiij.ca. Circa pꝛimum
ſciẽdũ ꝙ aliqñ fiebat
oblatio de viuentib

ſtũ fuerit eoblatio ãc ð ar
mẽto:mſculũ imàculatuʒ
öfferʒ ad oſtiũ tabernaculi
teſtimonij ad placanð ſibi
dñm. Ponetqʒ ſup caput
hoſtie man⁊ acceptabilis
erit:atq; in expiatõnem eiꝰ
ꝓficiẽſ. Immolabitqʒ vitu
lũ coꝛam dño:⁊ offerẽt filij
aaron ſacerdotis ſanguinẽ
eius fũdẽntes per altari cir
cuitũ:qð eſt añ oſtiũ tabna

pꝛie ſacrificiũ: de jq
mo agit. Aliquado
aũt fiebat de no viuẽ
tibus:ut de pane:fari
na ⁊ ↄſimilibus:⁊ ta/
lis oblatio retinebat
ſibi nomẽ ↄmune ob
latõis:de qua agit᷑.ij.
M ca.Circa pmũ adhuc
notandũ ꝙ viuẽtia hic accipiunt᷑ animalia greſſibilia:de qͥ
rũ oblatioe agit᷑ ᷣmo:et volatilia ð quib agit᷑ ſcðo:ibi Si
auteʒ de auibus.Adhuc circa greſſibilia pᷣmo agit᷑ de obla
tõe maioꝛũ:ſcòo minoꝝ:ibi hſi de pecoꝛibꝰ. Circa pᷣmũ
dicit: a¶¶ Uocauit aũt moyſen ⁊cẽ. ad oſtendendũ ꝙ leges
iſte nõ fuerũt a moyſe inuẽte:ſed a deo date. b ( Ho qͥ ob
tulit.ex mera deuotõe. c ¶ Si holocauſtũ fuerit eius ob/
latio.dẽ holocauſtũ ſacrificiũ totali incenſũ ad honoꝛẽ di

—
A

ꝑ hoc deſignabat᷑ ꝙ ala offerent᷑ debebat totalit᷑ reſolui ſeu
referri ad honoꝛẽ diuinũ:ſm ꝙ dẽ Deut. iliees domiR/
nũ ex toto coꝛde tuo:⁊ ex tota aia tua. ð ¶ Ac de armen⸗
to. armentũ eſt ↄgregatio boum:ſicut grex eſt congregatio
ouiũ:⁊ ſic pʒ ꝙ hic loquit᷑ de oblatõe boũ:q̃ ſũt maioꝛa ani
malia imolaticia. 4 Maſculinũ.qꝛ femia eſt mas occa/

deo fieri in recognitõem fidei ⁊ dilectõis ad ipᷣm: pꝓpter ſionatus:⁊ qͥd imꝑfectũ reſpectu maſculi:⁊ iõ offerri nõ po

terat in holocauſtũ:qð eſt ſacrificiũ pfectiſſimum: poterat
tñ offerri in hoſtijs pacificis:ut hẽ infra ca.iij. f¶¶ Inma
culatũ.i.abſq; defectu mẽbꝛoꝝ:⁊ etiã carens alijs qͥ redda
bãt aĩal maculatũ ⁊ ineptũ ad ſacrificiũ dñi:ſicut eſt aĩal lã
guidũ:⁊ debile:⁊ ↄtaminatũ ex ↄcubitu cũ aiali alterpſpẽi
vel ex ↄtractu rei ĩmũde p'ꝙ; venerat ad vnã exedrã templi
vbi reponebant᷑ aialia mũda quouſq; eſſet tpᷣs ⁊ hoꝛa offe
rẽdi. g ¶ Offeret ad oſtiũ tabernaculi. Dicũt expoſitoꝛes
noſtri cõiter:ꝙ ꝑ hoc intelligit᷑ oſtiũ atrij ſacerdotũ:vbi ꝓ
babankf aialia:vtrũ eſſẽt apta ad offerenð añqᷓ; introducer
tur in atriũ. Hebꝛet aũt dicũt ꝙ non ꝓbabant ibi:ſed extra
atriũ totalii in vna exedra ad hoc ꝑata:⁊ iõ qð dẽ hic:Ad
oſtiũ tabernaculi.exponũt de loco ꝗ erat extra atriũ:⁊ ille
locus erat añ oſtiũ tabernaculi:in qͥ erat arca ⁊ ꝓpiciatoꝛi
um ⁊c̃.et hoc magis ↄcoꝛdat lr̃e in q̃ addit: h ¶ Teſtimo
nij.qꝛ arca teſti in q̃ ↄtinebant᷑ tabule vocat᷑ teſtimonium.
i¶ Ponetq; man ſup caput hoſtie.ad denotandũ ꝙ offe⸗
rens aial renũciabat iuri qð hẽbat ĩ eo. k¶ Immolabitq;
vitulũ. Oſtẽſo qͥd dẽbat facere laic offerẽs aĩal in holocau
ſtũ:hic ↄnter oñdit᷑ qd ꝑtinebat circa hoc ad ſacerdot offi
ciũ.ſ.imolare:ſanguinẽ offerre:excoꝛiare:⁊ incẽdere:⁊ hoc
notat᷑ cũ dẽ: l ¶ Filij aaron ſacerdotis ⁊c.ipſi eni erãt mi/
noꝛes ſacerdotes ſub patre miniſtrãtes.vñ in hebꝛeo habeĩ
Filij aaron ſacerdotes. m ( undẽtes ꝑ altaris circuituʒ.
Dicit ra.ſa.ꝙ ponebãt de ſanguine in duob angulis altar.
— rrrFr—

6

1 talis oblatio voca t⸗ d

ortnaese

* 2 „ „ 7 2 . 2
uinũ.et dẽ ab holon qð eſt totũ:⁊ cauma qð eſt incẽdius⸗:⁊2

Miber

otraductoꝛie oppoſii:quilibet aũt angulus reſpicit duo la bat᷑. Bouẽ qꝛ api qð maximũ numẽ apud egyptios re⸗ chtl ſo
. in eo ſncnſ. . Ainpo itõ ſanguĩs reſpiciebat totiũ putabat in ſpẽ tauri apparebat. Hircuʒ:qꝛ demon ali/ bent
circuitũ altaris. n Et ſubciẽt in altari ignẽ.no eſt inte! qñ apparebat eis in ſpẽ hirci:⁊ iõ nephas reputabat di Ninpena le

ligendũ ꝙ appoꝛtarẽt ignẽ aliũde: qꝛ nadab a abiu offeren· cca aialia imolare: ꝓpter qð moyſes dixit Exo. piij. Si
tej ignẽ alienu ſtatim intfecti fuerũt a dno: ut hi infra.x.ca. mactauerun ca que colut egyptij coꝛã eis: lapidib:nos

⁊ iõ qð dẽ hic: Et ſb⸗ obeoehei iõ per
ijciẽt ignẽ. intelligit ð . . SOppolitu ons pce
lignis qᷓ imponebant culi. Detractaq; pelle ho/ ſtina vero? pedes lauabũt pit aialin ſibi
ad nutritioeʒ 1 ↄtinu ſtie: ari in fruſtra ↄcidẽt:t aqua:⁊ oblata oĩia adole —— Pche .
aronem ignie vecllo ſubijciet in altari igneſinne bitſacerdoſ ſup altareiho enihͤ dchitee?d Acinſe
o Inteſtinis 1 pedi lignoxꝝ an opoſita: mem · locauſtũ ⁊ odoꝛeʒ ſuauiſſi colit:qũ boa que cſöeſt ie
bus lotij aq· qꝛ inteti bꝛa qᷓ ſũt ceſa deſup oꝛdinã mü dño. Si aũt de aulbus hyʒ ab eo ſe haber Ntigigbol
na otinẽt ſoꝛdes: ⁊ p tes: caput videlʒ ? cũcta q bolocauſti oblatio ſuerit Anoſeilr b is llliit
Esc . pedib lotis aqᷓ:àdolebitq; lüũbe offerz eã ſacerdos ad Dauid.j. Daral. ſegairuͤl
leluin. æaa ſacerdos ſupꝑ altare ĩ ho altare:⁊ retoꝛto ad colluzʒ xxix. Tua ſi oĩa: fſoreul n.
q¶Et ſuauẽ odoꝛe, locauſtũ t ſuaueʒ odoꝛem capite:ac rupto vulneri lo hnnde⸗ nnio ſi iun banf
dño.nõ eſt intelligen pño. Qõ ſi de pecoꝛibꝰob co:decurrẽ ſaciet ſanguinẽ ibi rio ouenien giaridinn
qũ ꝙ odor inde pgre vno: ια⁵oUb' ſiue ca“ ſup crepidinẽ altariſ: veliu ter oꝛdinauit om Gmale
diẽs eẽt ſuauis ſeu ac latio eſt: de ouibd iue ð ca upꝑ crepie ne 4 ari. vencu ter oꝛdinauit dñ) tiloſli:goe
ceptus dño ex re obꝰ pꝛis holocauſtũ:agnũ ani/ lã vo gutturis et plumaſ ꝓ ſibi ſacrificiu fie⸗ Vienninndd
ia⸗ obedl ſt culũ ⁊ abſq; macula offerʒ ijciet ꝓpe altare ad oꝛienta 1 uli⸗ vilbin
eofferetin: inquain ſmoͤlabi us altan lem plagam:in loco i quo hois: ane ſt e
bãt chꝛiſtuʒ p ſalute qð reſpicit ad aqlone coꝛ cnneres ele e tres ſpẽs pᷣdc ce⸗ Krcapoc
humani generis ima dño. Sanguinẽ vo illiuſ fũ fringetq; aſcellaſ eius ⁊ nõ tera aũt aialia yl Amntiſi
landuʒ. Q Quod dẽtſup altare filij Aaron p ſecabit: neq; ferro diuidet ſa ſlueſtra. aui deblacfich⸗
Koepeonb Pit circuiti: diuidenuq; mbia cam: adolcbit ſup altare noͤ vmanliwliiſi ens
ee ierin aia⸗ caput T oĩa qᷓ adherẽt ieco lignis igne ſuppoſito. l?O. domeſticrſuͤtim
lib' minoꝛib':qð no/ F vona ſun ig⸗ ur H 627 oblatio ſuauiſ Mädarusoe tr ur
tat cuz ſubſequent d? ſubiſciendus eſt igniſ. Inte ſimi odoꝛis domino. ſilia: q̃ nõ debent
2c ſequit: eN Ami ää Protek te tia loeʒ Ieponut e
annicul iſta lra vicio ſcriptoꝛis:vel alio mõ vi falſiſicata: qꝛ bos ſignificat chꝛiſti foꝛtitudine ouis eus innocen⸗ uän
tũ qꝛ hec lra refert ad ſpẽm ouis vel capꝛe:fetus autẽ capꝛie am:capꝛa vel hircus ſilitudine carnis pcti.De turturi- baljzuii
nõ põt dici agnu:tũ qꝛ in holocauſtũ offerebant᷑ aliquaãdo bus vero ⁊ pull colbe fiebat ſacriticiũ:tũ qꝛ ſũt in ma Cipeinätbiu
arietes magni ⁊ nõ ſolũ vnp anni: ut pʒ in plibꝰ locis.vnde gna abundatia in terra ꝓmiſſiois:7 caduũt frequenter i gul oe hiol
in hebꝛeo habet: Maſculũ ⁊ abſq; macula offeret. elũ hois:ſũt etiã mũdi nutrimeti. Lete vero aues vl ſüt ſneniia
t¶ Immolabitq; ad latus altaris.ſ.holocauſti qð erat inn magis ſilueſtres:vel ſi ſüt domeſtice veſcunt imũdo nu luc

atrio ſub diuo: ut dem ſuit Exo.xxvij. ca. ceia patẽt ex pᷣdi trimẽto: ut galline anates ? 9ſiles. Itẽ qꝛ turtur ſigni⸗
ctis. v¶ Si aut de auib. Hic oñter agit de oblatõe holo ficabat chꝛiſti caſtitatẽ: colũba que felle caret: eiuj dulce
cauſti facta ex deuotõe in volatilib'. voluit eni lex imo d’ns inẽ ſeu mititatẽ. de paſſeribues vo fiebat oblatio im in
in lege puidere deuotõi paupeꝝ: ut ꝗͥ nõ haberẽt aĩali¶a ma emũdatoe lepꝛoſi: de q dicet infra.xiiij. ca de piſcibaüt
ioꝛa poſſent offerre minoꝛa: qui non habebant minoꝛa nõ ſiebat ſacrificiũ: qꝛ nõ habitat int hoies: ʒ latent in
pvpgſſent offerre auiculas: hoc eſt quod dẽ: x ¶ De turtu aqs. Itẽ qꝛ extracti ð aqua cito moꝛiunt: ⁊ io nõ poſſet
ribus ⁊ pullis colũbe. dicit de turturib':qꝛ maioꝛes turtu · viui deferri ad tẽplũ:oblatio aũt nõ fiebat de moꝛtuis.
res ſũt melioꝛes ⁊ pinguioꝛes.Ecouerſo aut eſt de colũbis: Ite 1 aliq idolatre vtebant᷑ piſcib/ in ſuis ſacrilichs.
qm minoꝛes plus valent. y ¶ Ac rupto vulneris loco. di ¶ Sequit additio pꝛia pauli burg. in pmũ caplin.
cit ra. ſa. qꝙ talis ruptio debebat fieri cũ vngue:nõ cũ fero. —NIcet ven ſit ꝙ ſ⸗ acrificia ve. le. pncipalit figura
Saicnan vero gutturis. vbi ↄgregat cibus. ⁊ ¶ Et bãt ſacrificiũ chꝛiſti ꝑfectiſſimũ:⁊ iõ fuerunt

plumas ꝓijciet. dicit ra.ſa.ꝙ hoc erat:qꝛ volauerant ad ca ⸗ ulta ut in poſtil. o:: ſcoario tñ tata ſacrifici int
piendũ cibũ de alieno: 1 hoc deſignabat ꝙ ſacrificiũ ð ra oꝝ multitudo: ⁊ ſub tot modis ſigni icãdi põt intelligi i
5 pina nõ placet deo. cetera patẽt ex dictis. ¶ Circa hoc ca. qri fuiſſe figuratiua multitudinis ſacrificioꝝ martꝶ qu eteredN
„ tur: qre fiebat deo ſacrificiũ de trib' ſpẽbus aialiũ tm.ſ.bo amoꝛe chꝛiſti ⁊ in ſue fidei teſtimoniũ multiplr ſangui/ ltzun
RO D Hͤ uis: ouis: ⁊ capꝛe:⁊ de duab ſpẽbus auiũ.iturturis ⁊ col nẽ ſuũ fuderũt:ita tñ ꝙ ſacrificia illa:qᷓ p totaʒ multitu PN.
— S be. Itẽ quare nõ fiebat de piſcib ſicut de alijs viuẽtibꝰ Ad ginẽ offerebãt᷑:ut agn paſchalis:⁊ iuge ſacriſiciũ: vl h⸗ bobu
2 olutoem auüt iſtoꝝ ⁊ oſilium ↄſideranð ꝙ ſicut pᷣdem̃ eſt:· modi: ad ipᷣm ſacrificiũ chꝛiſti ſolũ referant᷑:cuiuj meri H, deus,
Jaoen i Srn s ſacrificia veteris legis fuerũt inſtituta ad tria. ſ ad reuocan tũ ad totũ gen humanũ redimendũ fuit ſufficiẽs: ſacri· ülunclau
dũ iudeos ab idolatria: ⁊ ad inducenõ cos ad colenð deum ficia vo pticularia qᷓ ꝓ quibuſdã ſingularibus pſois of ltpegeide
7 ad figuranð chꝛiſti veꝝ ſacrificiũ:a ex hac triplici rõe co ferebant᷑:nõ ſe extẽdẽtes ad totiuj ppli expiatõnem:refe ilneellti⸗
eniẽs fuit ſacrificiũ fieri de tribꝰ ſpẽbꝰaĩialiũ Sckeris pter rant ad figuranda ſacrificia martyrũ:quoꝝ merita nõ he
Smã qꝛ idolatre egyptij ini quos iudei fuerãt ↄuerſati pdcã aitingũt ſufficientiã vniuerſalis expiatois · vnde in roe uiw
aialia colebat ut deos: agnũ vel arietẽ: qꝛ talis foꝛma ꝙꝓtuʒ figurali młtitudinis ſacrificioꝝ ve le ſicut chꝛiſt caput Nnr
da aliqd ipſius iouis fingebat.vñ ⁊ cũ capite arietino piges· .. lict

CTeur.

in
ei
Mücg 6 n. in d figurat:ſic etiã mẽl
ut in aealanſus giaenil
üi Q¶ In eod ce. q. cij. r pficien cut ſtat pfcõ
Vns Er bat .ar. is t ima cũ
D Hoſiden entige e d apd d lilſer aiam ſnonn kul⸗
de g. vĩ denotari crifi (Ob rij.ca. am. i. vi aupis
e , innd⸗ Apär JMWbqʒ a
ri occiſiõ ignus Ei cũ TTr. ſt de viuenti ſicut: q obtuli diẽ
blenini, iſiõe 6 ½& ma cu iby: ſer de tulit ſal⸗
S kene mmitenel iobauiairob ſundes ſup eĩ iratadeis
ane deſes⸗ tan a ſhee NTdms
ui occi olatũ thus ac eã ol FTu eque ſimi fuerit ſa ut imi .—.— —
, tinmn ſc ek:ut i 8 ac euz: n qua imil acrificiũ oblato. ila erit ei
e gei — decter ag ſbonet. gui ofiel r igaun aicleu enf
inü vñ ſu v. ar. mi tollet .Quo⸗: ga t acerdo tradeſ — ata:qꝛ ð gata 715
wau xxij pꝛa Geneß mile pugillũ oꝛum ulerit eã: ſ. Qui ma deb fieri melioꝛib
Kinit z. ca. or 5 uct ugillu hlenuz ſ oueiu e folte icuz ob n grloblaro
1 irhiui Angr obiullt ani net mèmoꝛi uz th altare i icio: oꝛiale otũ gd oꝛiale.l.
in oco fili: que re ĩ odoꝛẽ oꝛial us: ⁊ tare in aqolevn ſig Td5 Biaſe
S ern d eanginkete =
Wieſti In eor . riſicioꝛdᷣ⸗ .= quũ fus no. erit garo il reli ce Eritaarõ „
Wi dein g3cdi den ſanſcon des nit⸗ ſa⸗ i 6 on ilon eius f i doil
enn Tinca hoc dño. Eñ de oꝛũ diñ nis atõibꝰ tuleri. uterm onn⸗
e whiir eke e duo. Eimn ar Gte dl ah lare gonen tuleris. Hic agi ob⸗
Putfl Deo ſ. re fieba ruiciu c ut obtu Y 22 ſ; f. 04 offe latõn agitur ð
S LCE acrifici t 0 le C Ier. . rtur e farin
En Ad kiai 3 ezte Lae mutise ſacriſcto ellie ado chbane Unom
n . „EI oe den trihelo difi oblati xſi
wen in biaß nia ſi oleo lita: ſi lagana munera: ſi o oſſerel PRen obleiisenuz. Ale
poſtil to:di *Oleo agine ſi RM oꝛẽ on cum dici ntio
re iordiuideg eaʒ Quicꝗqd 26 ſuaui d no
Erlen ponint urkeoeuz nch ee ſal nead aulekeencdeh naulmarr b⸗ keg⸗
aüfmuemri iis H pticulares ro inutati 2— federis les:nec lacrilici . cboe i vocant le mõé
. cã ptinẽti roõnem h“ rones ſacri ” dei tui ereſſal 1 os facto agana
nmd mafſi qut nẽtibus tr h'modi acrificioꝝ? tuo. In oĩ de ſacrifi al ĩ aqua co 8 de paſt
iemtinian de bis Biene vule ad arlcherslelai m — Toblatõe o nc ins tacoce Ven
6 . 7 1* 34 2 . don . 2 2 „
änag epkulo prigf inlinl nn in⸗ la rn ticulam: oleres tur: F biee
itumnu, e 33 bur laluan eaci vns M uod notat cun rrfe uru⸗ lei
einadii⸗ namanul ca. leui. cũ nandũ poſtillato lannaa tamnichur artoe iufgine 3
eEH 5 — uũ Ci a . 9 . „Si g 2) —
(Pa ir ſun effee Eaſüanet er oꝛez it ielnpauta erolwo iß zulalie hene
“ un Rnsns not caput hoſti ret ipõ ur pᷣmi a excluſi aliã q in or pceden octa cõ
voͦfdanm ſobeehe ppctis uspeticteheln⸗ hoſtie , ſt ipos me p̃mittunt᷑ xcluſiue ſi q q̃ in om cedentes. cõſpaet
crnieni 273 ipᷣm oblati ſuis dig is debẽ in ur. allega ponta entũ mel duo qu gunchan aen õ
M. 5 glo. oꝛdi ti vit dignũ mo telligi: gado ſcm Itẽ q ⁊ mel:quia i eęab omni iue:intelli io 7 ob 18
vifn o nari aeiug redlmel eclit ooſſer zaula kerm ia iſis icol —õ latiõe
releiti eæx mer lebat obla dicentẽ: imet. ſed i p occiſio fferẽ Eaconn- entũ coꝛ olatre in ſui e exclud tñ ut dici
en ioin era deuoto tio. ÿm iſta iſionẽ ai Dulc ca.M ꝛꝛuptoem ſi uis ſi. luduntur.
miiiin⸗ Auain trãſgreſſio ſi dignu: no eſt erd hic dẽ E rum itelligit s diuinis.D ciuiã c am c poſto
ſinn, Ahac dach gin ſic iudi ꝛaꝛ deuoti rarfä neſtr. offereti ensoitlntsrtt ratmiorque nen
SH bafanad s Bei erti oro i iudieunl ſe rgehluegi
Nrihreſei⸗ — Sin pr Li gei echlann q0 Bn p pctis:de tiaru a dichar. Dan tmiti ca. Duo paj SSõ
nima aum obn cli fuit imol r Aanelt ce miehse que imm P Dace atnocgn D ga es linile tm eo
mn toibus cum obluleru vorünhondue de maun offert dñ olatur anagc lerme pentecoſt lermẽ
Hiuli rẽt aialia deus ꝓuider orichne der Srerag r. d ſimi iquid dei᷑ D vaeftols er gui ooci boſla gra
innſͤ vel tlis vel auee a ae deobla⸗ anm ſlaamag vng ipſis icne altare Anbus ves d ni⸗
imun Auveobletbeſorn, ktofferreſerind i woluirenl Kn cdige vſu piibicranaue vnd Pon ſpo⸗Loe,
auli is inipon Pesehantne cotsi Lirikenai, ki ecz cenſa ibidẽ aſſi erargrena alta wcn
is lin dionunt aliqun ecocte:ibi katas ard vel octaz latod orn Saſſtarnt ſieriö aurno kerm⸗ ari: to .ca. d;
iutili⸗ In ner Deen de obla in ot ſacnt Lum autob crude: ſe to of.do. abſt. ex dictis urno fermen at ferme reſi⸗
dain. pte d;: toͤe ſpic ificio off. obtulern. en⸗ a vel ßm pt ſh fer. fi pʒ ꝙ illud nentabit: entari.
ꝓ hic .. 3 picaꝝ: ibi fferenda:i ril. ter . quod i ptẽ ſu fiet. inte llud ꝗqodẽ hi qꝛ ps *
cvbi agi deoblan MiSza gaui aed elg alrarr usgigeber n
eolahenannad⸗ obtulet at: geiͤ beulr eanart Tonggenipont de
l ficijs. J a couuptõ is ſacrifici atcum olciun ponit t
ieni dici iiij. te toe p̃ſe ſale con icitur: t ttin
i dicik Bica S H ſal Se ſernatqued scondie⸗ catah
eSamobai atrqucvebzeeſe long sratsͤ en
ad del ſ illud ei ſe
deſignsdrgt rien Alud Apti ai
Mcii deo pl de
deo plaret

berngeulgkecdcha de ſpicis adhuc virẽtibus: renũculis:adolebuntqʒ ea erßm py iſtud ca.
in vſũ ſacerdotuʒ ſie toꝝebis eas igni.? ↄfriges ſupꝑ altare in holocauſtum dinidit in tres p-
decime in vſu leuita⸗ in moꝛẽ farris: ſic offeres lignis igne ſuppoſiio ĩ ob tes: ſecuda ibi Si
rũ.· Ex dictis aute, inn pmitias tuas dño:fundenſ latõnem ſuauiſſimi odoꝛis verd de⸗ ouib :ter
tacrar, n fup ea oleũ ⁊ thus iponenſ dñno. Di vo de ouib ſuerit ——.———
ferebant in lacrificiuz oblatõ dñi eſt: de q ado eius oblatio? pacificoꝛuʒ nit coꝛelariũ roe
38terrenaſcẽtib.ſ. pa lebit ſacerdos ĩ memoꝛia hoſtia:ſiue maſculuʒ obtu dictoꝝ in hoc ca
nis ſub vtinet obla muner:pteʒ farris fracti: et lerit ſiue feminã:imaculata ibi Omis adeps.
e n Pamnpnd olei ac totum thbus. crit oia. Si ägnü obtulett aum Po
deeo eenit pate Vd ſiboſtia paciſico ſuꝑ caput victume ſue:q im ſis ſacriſicij eade
bit infra: oleum ſal 24½ rü fuerit ei oblatio: et mlabit᷑ in veſtibulo taber frequent repetun

cõmunius veniũt in

dũ medicamẽti: ⁊ q;

—

leut. 1i .

—

iãt c Pic agit ð oblatõe

niſi fũit cũ diſcretoe feʒ. m ¶ Gi Hic agit
q̃ fiebat ð ſpid nõdũ ad matitatẽ dductiqᷓ debat igne toꝛꝛert

1—

agrana excuti ⁊ frãgi:⁊ tũc ſi rnd M

fieri
mit: pʒ intellectus ex pᷣdictis. n Mun pmitiaꝝ. Sciẽ
dũ ꝙ pmitie ter in anno reddeban
cis virẽtibus:ſcõo in
pẽtecoſte de nouis pa
nibus:a de his fiebat
oblatio: tertõ in feſto

miaeuiuem aige de bobus voluentofere
ſupꝛa ocm eſt cobla mãare ſiue ſeminã:imacula
tio debebat ſieri doo ta offeret coꝛaʒ dño. Põet
de hij q coiter veniit q; manũ ſup caput vicume
in vſũ hois ad ſuſtnn ſue:q imolabit ĩ introitu ta

tatõem vite.de irena IOIAC— „.
ſcẽtibus vero aliqua bernaculi teſtimonij. Fun-
ſt in dẽtq; fili aaron ſacerdotii

ſuſtentatõem bomis ſanguiné ꝑ altaris circuitũ-
li⸗ ine dantoc ⁊ oſerẽt de hoſtia paciſico
ren iſt ſunt pania ru in oblatõem dño adipẽ

ↄdimti cuiuſmõi ſũt q opit vitalia:⁊ qcqd pin/

ſal ⁊ oleũ.Aliq x mo

tum ad hoc ponebat᷑

thus:qð eſt aromaticũ 7 ſolidatiuũ. Rõ etiã ſpãlis ad boc

eſt: qꝛ ꝑ thus ſignificat deuotio:m illud pᷣſ.cxxxix. Diriga
tur oꝛo mea ſicut incenſũ in ↄſpcũ tuo.⁊a iõ ponebat᷑ in obꝰ
latõib: ad ſignificanð ꝙ nõ erat accepte deo ſᷣm ſe:ſʒ tm ex
fide ⁊ deuotoe offerentiũ: ppter qð in ſacrificio eelotipie nõ

ponebat thus: ut hᷣ Nu.v.capᷣ.quia noõ ꝓcedebat ex deuo/
tõe:ſʒ ex ſuſpitõe ↄ vxoꝛem. ¶Additio ca.ſcði.

p ſiue diues: ſiue offerat aial:ſiue ouej: ſiue ſimilia

videt habere funda-
mentum. aplm tertii.

ſi hoſtia. Dic agit de

cabat᷑ hoſtia pacifica:qꝛ qñ de exhibet beneficiũ hoĩ:videt᷑

ei pacificatus.Silr homo recipiẽs bñficium poſtulatuʒ pa

ciſicat in aio:quia ↄplet᷑ ſuum deſideriũ.Dicit aũt hic Ra.

ſa.ꝙ vocabat᷑ hoſtia paciſica:eo ꝙ facit pacẽ reddẽdo cuili 6.“ð
¶ Immolabit in veſtibulo tabernaculi. i. in atrio qo
erat ante tabernaculũ. m t ping.qᷓ ope.ven.no aꝑ
te exterioꝛi:ſʒ interioꝛi· cetera patet ex pᷣdictis.

bet qð ſi uũ eſt.ſ. deo:⁊ homi cuius ẽ oblatio:⁊ ſacerdoti of
ferẽti: qꝛ h' ſacrificij vna ꝑs incẽdebat᷑ ad honoꝛẽ diuinum

ut hẽ infra. Alia aũt cedebat in vſũ ſacerdotis.ſ.armus de

xter ⁊ pectuſculũ: ⁊ etiã lingua cum genis:⁊ ut dicitra.
oð ꝗᷣ i l̃a exp
mo in paſchaie de ſpi

ſal. Si zũt obtuleriſ Imuͦn⸗
mitiaꝝ frugũ tuaruʒ dñno

naculi. Yundẽtq; filij aarõ

& pinguedinẽ q opit vetrẽ

guedis eſt intriſec duds re

Requẽtiſſime in ſacra ſcriptura accipit᷑ aia p pſo irca renes. e

na humana:in qᷓ aia eſt ps pncipalioꝛ:ſiue ſit puau

Auit patebit infra ca.v. Aia ſi peccauerit audierit vocẽ iurã
tis ⁊c. Nia q̃ tetigerit ⁊c. Nia q iurauerit ⁊c.⁊ ſic de multis
alijs. vnde expõ ra.ſa.in hoc loco no

Iſi hoſtia. Dic agit᷑ de ſacriſicio: quod fiebat
P bñ̃ficij impetr atoe: ſi illud beneficiũ iam erat
obtentũ: tale ſacrificiũ habebat rõnem gratiaꝝ a/
ctõnis:ſi aũt obtinenð:habebat rõem poſtulatois:⁊ iõ vo

ſa. Cetere carnes erãt offerentiũ.Ex hoc eni pʒ:ꝙ tale ſa
crificium nõ poterat fieri de auibus: ſicut ſacrificium
holocauſti fieri poterat:ut fuit dcm.j.ca.qꝛ hoc ſacrifi/
ciũ diuidebat᷑ in tres ꝑtes: aues vo in ſacrificijs nõ diui
debant:ut habet᷑

nes cũ adipe quò tegũtur hoſtia pacilica fi
ebat de bobus vl

ilia:ẽt reticulũ iecòꝛis cům

tfur: ut pʒ in lr̃a.

ſanguine ey ꝑ circuitũ alta bula ſũt exponen

ris: 7 offeret de paciſicoꝛuz da. bl Mare
hoſtia ſacriſiciũ dño:adipẽ ſiue femind i

⁊ caudã totã cum L .
caudã totã cum renibus ta pfect ſicut ſa

ᷓ; renũculũ cũ adipe ꝗ eſt terat non ſolum
iuxta ilia:reticulũq; iecoꝛiſ maſcmluaſed ctiẽõ
lrencniiortaddiebica atnn n
lu ignis oblatõiſ domini deps ẽ pinguedo
eeegrſten) in interio
ribus ptibus aial

Alruina vero eſt pinguedo que eſt exterp int cuteʒ car.
nẽ:que in poꝛco voc A n voc ,
ter ponit᷑ ꝓ alio. d¶ Duos renes.i. renũculo.:⁊ ſic eſt

rdus:vnũ tñ vocabulũ frequẽ

et hic coꝛꝛupta vicio ſcriptoꝝ. et

.

in ſequentib vbi ponit renes ꝓ renũculos:qꝛ renes no

cremabãt cũ adipe:ſʒ renuculi. Dicũt tñ aliqui ꝙ hic ½

renes m lr̃am noſtroa intelligit quedã pinguedo exiſtẽs
es. e ( Quo tegut ilia queda mebꝛa ſunt ad
iacẽtia renibꝰ ocaã ab ilion qð eſt inteſtinũ: ⁊ inde dẽ ilia
ca paſſio. f ¶ Et reticuli. qꝛ quidã adeps eſt factuj ad
moc retis. g9 ¶ Jecoꝛis in hebꝛeo hĩ epatis. ꝛſic coii
exponũt doctoꝛes. h ¶ Lũ renũculis. repetitio eſt eiul

*

dẽ qo p̃dem eſt. Intellect/ igit h/ lfe eſt:ꝙ pinguedo dẽ
bat auferri de ꝑtib' interioꝛib pdictis 17 incendi ſuꝑ al

tare cũ renunculis. i ¶ Si vero ve ouibus. Pic agit ð
boſtia pacifica de ouibus. k¶ Si agnum obtulerit. li

cet autem hoſtia pacifica fieret de mare ⁊ femina:⁊ non

ſolũmodo de iuuenibus ſed etiam de arietibus⸗ ouib
magnis:tamẽ ponitur hic exemplũ de agno: uia talis

hoſtia pacifica frequentius fiebat: ideo quod dicitur
hic de modo oblatoõnis ⁊ immolatonis agni intelligen⸗

„

dum eſt etiam de alijs.

.

ouibujj vel capꝛis

Aliqua tñ voca

ſacrificiũ nõ erat

tvoiinencl
honoriorl⸗
inlinc

ſnifii.

Niner alpeo
gocomnedens⸗
aloneh dal
oieopione⸗
conneſtot ad
diñtmilg
Ybort intd
clictdeai
ſus inolatich

ſalipe don

Nlisa a
SseRai
ticnaa n
ſwa ed
riosvv
Vrpote
nasvar
1hmos
comeden
betinfra
ſerä yel⸗
utcemue
turerle⸗
hlbius

ase enen

(Teun. 4.

uni
Ein un
Wſanr miien
na
nſagtic

mri
Mudho

Säiiit

n ¶ Si capꝛa. Pic ↄñter ponit᷑ oblatio pacifica que fit
de capꝛa. o ¶ Bmmolabitq; eã in introitu tabernacu
li.i.ĩ atrio qð erat añ introitũ tabernaculi.cetera patẽt
ex dictis. p ¶ Omnis adeps. Hic infert coꝛꝛelariũ:qᷣa
i pcedẽtibꝰ dixit adipẽ eſſe incẽdenò ad honoꝛẽ diuinũ

io acludit gnãlit
pOmij adeps — . sl
dñi erit iure ꝑpe · Si capꝛa fuerit eiuſ oblatõ
tuo · . incendet ad obtulerit eaʒ dño: ponet
honoꝛẽ dñi:h tñ manũ ſuã ſi tes:un
intelligenõ eſt de Manu ſua lup caputer um
ſacrificjs. molabitqʒ eã in introitu ta
q ¶ Nec ſangui / bernaculi teſtimonij.Et fũ
nẽ nec adipẽ omi qęt filij aaron ſanguinẽ ei
no comedetis. oc

caſione y del ſur h altaris circuitũ:tollentq;*
varie opiones de ex ea in paſtũ igniſ domici

comeſtioõe adigis adipẽ qui opit ventreʒ ⁊ 9
Dicũt eniʒ aliqui tegit vniuerſa vitalia:duoſ

hoe ñ inclli. renũculos cũ reticulo q ẽ

ſup eos iuxta ilia:⁊ aruinã

cq adipe bouis: iecoꝛis cũ renũculis:adole
ainor⸗ kapze. A- bitq; ea ſup altar̃ ſacerdos
ticlni n captia b. in alimoniã igniſ ? ſuauiſſi
capti a be keneen, „ 22
ſtia cedebat in voa nl odoꝛis.Ois adeps dñi
rios vſuj iudeoꝝ exrit iure ppetuo in gnatiõi
utpote ad lucer .
nas vel vnctones

⁊ h'modi: ut hẽ infra.vij.cap. Adeps vo aialis liciti ad
comedenõ:nõ tñ ad offerenð poterat comedi:̃m ꝙ ha
bet infra. xvij. ca.vbi di: ſi aliqs venatõe vel aucupio
ferã vel auẽ accepit:dũ tn eſſet fera licira ad comeden?
ut ceruus poterat comedi:ita tñ ꝙ pᷣus ſanguis effundẽ
tur:⁊ ſic de tali beſtia vel aue videt᷑ eſus ſanguis tm̃ eſſe
ohibitus: 2 p ↄns adeps poterat comedi: æ eodẽ modo
entiendũ vr de aialib nõ imolaticijs:tñ licitis ad eſuʒ.
Confirmat ctiã hoc dem:qꝛ moderni iudei ſic vtuntur
Alij vo dicũt:ꝙ eſus adipis erat gnãaliter iudeij phibit
pꝑ illud qð dẽ hic: Nec ſanguinẽ nec adipẽ oio comedetl
ita ꝙ vnifoꝛmit᷑ phibeat᷑ hic eſus ſanguis ⁊ adipis.eſus
aut ſanguis gnãlit erat phibit de oĩbꝰ aialibꝰ: etiã ſpim
iudeos:⁊ ideo idẽ videtñ dicendũ de adipe. Qui ãt vult
tenẽ hãc viã que eſt ↄſona textui in hoc loco:põt dicere
ad id qð obijcit de adipe aialis venatõe capti: hic nõ
arguit ꝓpoſitũ:ſed mag oppoſitũ:qꝛ Deut.xij.ca.dici
tur: in locis longindqs a hieruſalẽ poterãt occidi ⁊ co/
medi etiã aĩalia imolaticia:de quib' dẽ ibidẽ:Sicut co
medit capꝛa ⁊ ceruus ita veſceris eis:abſq; eſu dumta
xat ſanguinis.ex qͥ ↄdludit ꝙ ſi argumentuʒ inductũ
eis valet:ꝙ etiam de adipe aĩalis imolaticij in caſu iſio
poterat comedi:qð ipſi negãt:⁊ pari rõe de adipe alioꝝ
debẽt negare. Qd ãt obijcit ð eſu iudeoꝝ moderni tpis
no valʒ:qꝛ a tpe xpᷣi doc. iudeoꝝ mlta illicita ĩ lege rela
xauerft ⁊ mita licita reſtrixer̃t male inipᷣtãtes ſcripturã
ut hẽ a ſaluatoꝛe Marci.vij. ca. Si aũt velit aliqs tenz
pᷣmã viã:hʒ ↄñter dicere ꝙ illud qð hic oẽ: Nec adipem
oĩo comedetis. nõ eſt intelligendũ ſic gnãlit᷑ ſicut de ſan
guine:ſed eſt referendũ ad adipẽ aialiũ imolaticioꝝ:de
quoꝝ imolatõe lr̃a pcedẽs loquit᷑.et huic dcõ ↄſonat il
lud qðò he infra.vij.ca. Adipẽ ouis ⁊ bouij ⁊ capꝛe non
eomedetis:⁊ ſic adipes alioꝝ aialiũ vident᷑ oceſſi ad eſũ
Sciendũ tñ ꝙ ſm vtranq; opionẽ eſus ſ. anguinis a adi
pis phibet᷑ duplici rõne.vna eſt ꝓ vitatõe idolatrie:in
q̃ adipej ſuaꝝ hoſtiaꝝ comedebat:ſm ꝙ dẽ Deut. xxxij

