ſtint afi nates en fert d traſitũ:ſʒ ad cibuʒ 2ceſſũ ꝓ pᷣcio. duo ꝓh Ra.ſa.quia ſicut leuitici.xxj.ꝓhibet᷑ ſumm ſacerdoj
. untie tero.no refert a 5 rege dicẽs: Alimẽta pꝛecio ve ectio Ra. la.quia li⸗ t ſepulture ntialr adeſſe:⁊ tamẽ opo
= eni petebat mo ſen ſege edas tranſitũ:qð pʒ Deu. aliquem ſepelire n 6 imerepfis ſui tã ex textu i er
lininen de. ⁊ poſtea ſbdit. Nobi filij eſau. hoc refert tm ad pꝛi teet cõcedẽ ꝙ eleaçar pñs fuit i m
rcbot⸗ ij. ⁊ qð ſpdit᷑: Sicut fecert filij eſau.

—

¶Tiber

verbis oium expoſitoꝝ hebꝛeoꝝ ⁊ catholicoꝝ. a ¶Fecit

moyſes vt pꝛecepat ons. pſuadedo ipᷣi aarõ mõ pꝛedicto.

b ¶ Et aſcẽderut ĩ mõtẽ hoꝛ. coꝛã oi mititudine. Dic Ra.
ſa.ꝙ mltitudo nõ aſcẽdit:ſʒ tm̃ moyſes aarõ ⁊ cleagar:tam

oĩs multitudo uidit q aſcẽderũt. c ¶ Ois ãt multitudo
uidenj occubuiſſe aa⸗
ron.per hoc enim vi ,„ „9
dit:qꝛ viderũt ꝙnon moꝛiet᷑ ibi. Fẽcit moyſes

redibat cũ alijs duoꝝꝰ it m̃ diſc alcede üt i
buj:iõ dẽ H: d ¶ Ui ut pᷣcepat dñſ:⁊ aſcẽderũ

mõtẽ hoꝛ coꝛã oĩ mititudi/

dẽs occubuiſſe.ð pꝛe 1 2
terito. e Fieuſk iu ne.Cũq; aarõ ſpoliaſſʒ ve
per eũ.xxx. diebuj:tũ ſtibꝰ ſuis:ĩduit eis eleagaꝝ
3 daedar umi ſiliũ e. Illo mõtuo in mõ
talis officij Ex h an lis ſuꝑcilio:deſcẽdit cũ ele
tẽ cepit ecclia cõſuetu

dinẽ faciẽdi mẽoꝛiaʒ
defunctoꝝ: die triceſima ſepulture.O aũt hic dẽ aaron eẽ
moꝛtuũ ⁊ ſepultũ iĩ monte hoꝛ:vẽ ↄdicere ei qð hĩ Deu.x.
ca. ubi dẽ: Moꝛtu a ſepultus ẽ ĩ moſera.Ad hoc dicũt ali
qui ꝙ moſera ⁊ hoꝛ vn mõs eſt diuerſimode noiatus. Ra
bi ſa.dicit ↄriũ ꝓbãas per illud qð hẽ ifra.xxxiij.ca.ubi dẽ
ꝙ iter moſerot qui ẽ idẽ locus qui ⁊ moſera ut dicit iſraeli
tis:noĩa eni ꝓpa ebꝛaica freq̃nt uariat᷑ a ꝑte finis:lʒ idem ſi
grnificẽt: ſicut i latio idẽ ſignificãt colinꝰ ⁊ coletus:⁊ int mõ
tẽ hoꝛ ſũt ſex mãſiones.dicit igit᷑ ꝙ aarò ſcõʒ varietatẽ fuit
moꝛtuus ⁊ ſepult ĩ moſera:vt dẽ Deu.x.ſed poſtea filij iſrł
veniẽtes ad mõtẽ hoꝛ fleuerũt aarõ ac ſi funꝰ ett ibi pñs: et
ex hoc dicitur ibi moꝛtuus ⁊ ſepultus. 6 vbi
dicitur in poſtilla: Audite rebelles icreduli. ¶ Additio.
Pinio hebꝛeoꝝ quã hic recitat poſtillatoꝛ ẽ ſolꝰ
Ra.ſa.Alij eni expoſitoꝛes hebꝛeoꝝ varie ſe hñt
CLeteris tñ dimiſſis Ra.mo.egyptius dicit ꝙ pec/
catũ moyſi ĩ hoc fuit ꝗ dixit:Audite rebellej ⁊ icreduli.ĩ qͥ
bus uerbis manifeſtauit ſe irãũ magnã hie ð pplm:i quo di
cit ꝙ moyſes errauit duplłr. Pꝛimo qꝛ in tato homie ſicut
moyſe a qͥ oẽs debebãt addiſcẽ modũ uiuẽdi:vitiũ ire erat
valde vitupabile pᷣſertim ĩ publico.? qꝛ ex hoc dabat occa
ſionẽ vt pplus credẽt deũ fuiſſe iratũ in hoc loco õ eos: qð
tñ vt dicit nõ fuit ſic:cũ ipſi petiuiſſẽt illud qð erat ſibi ne/
ceſſariũ.ſ.aquã in quo nõ peccabãt:ſicut nec in petẽdo pa-
nẽ:ſupꝛa Exo.xvj.Et iõ i hoc loco ut dicit non fit mẽtio ꝙ
deus iraſceret. In hoc ãt ꝙ mopſes nõ fuit locutuj petre ſic
de dixerat eis:Lodimni ad petrã ſʒ bij ꝑcuſſit eã.dic ꝙ nõ
peccauit moyſes.lã in hoc qð dem fuit ſibi: Lolle vgaʒ ⁊
cõgrega pplm. ĩtelligit ꝙ tollẽt virgã ad ꝑcutiẽdũ:qꝛ i alis
locis qñ accipiebat vᷣga a mopſe ĩ faciẽdis pdigijs ſeu ſignis
hoc erat per extẽſionẽ vᷣge cũ mãu ul ꝑcuſſionẽ ⁊ hmodi.
LCirca qð attẽdẽdũ ꝙ hec ſnia Ra.mo.vẽ vitatẽ obtinere ĩ
hoc:ꝙ euacuat motiuũ Ra.ſa.dicẽtis: ĩ ꝑcuſſione ꝑ vgaʒ
fuit pctm̃ moyſi.Sʒ motiuũ pᷣncipale Ra.mo.nõ vẽ ualẽ.
Mo pſes enĩ lʒ pfectus fuiſſet:legit᷑ tñ qñq; fuiſſe iratus ſic

ut ibidẽ hẽ: et ĩfra.xxxj.c.legit᷑:Iratuſq; moyſes pᷣncipibꝰ
exercitus.qð ſuit ſatis in publico:ñ tñ ex hoc fuit pũit nec
repᷣhẽſus.vba eni dñi dicẽi:Quia nõ credidiſtij mihi.ma
nifeſte oñdũt ꝙ pccm illð ad icredulitatẽ pꝑtiet: ñ at ad iraʒ.
vñ vẽ tenẽdũ cũ expoſitoꝛibꝰ nr̃is.ſ.ꝙ pcc̃ʒ mopyſi ptiuit ad
dubietatẽ ſeu ĩcredulitatẽ: ꝓutũi poſtilla declãt᷑.Si at cõtra
hoc dicat᷑:q̃re H̊ dubitauit ne ipediret᷑ effect diuini miracli
pꝑ maliciã ppli mag qᷓ; i alis lod:Dicẽdũ ꝙ i h loco ma
xie vẽ pplʒ peccaſſe:tũ qꝛ eligebãt mag fuiſſe pũitos ꝑ accer
biſſimam moꝛtem coꝛpoꝛalem ⁊ pire a facie dei:ſic legit᷑ ð
choꝛe ⁊ ſocijj ep.sã. Nũeri.xvj.c.qᷓ; eẽ ĩ hac uita ſb diuio re/
gimie:qð pʒ ex hoc qð dixerũt:Utinã ꝑiſſemiter fr̃es nroj

æ.q.d. eligibili fuiff. et nobis pire iter ffes:qͥ ñ ſolum

moꝛtui ſũt:lʒ ꝑier̃t coꝛã dño.i.a facie dñi:q; ĩ hac vita
eẽ:tũ qꝛ cõtẽpſerũt bñficiũ liberatõis de egypto qð ꝑti/

net ad maximã igratirudinẽ:cũ dixerũt: Quare noj fe

ciſti aſcẽd ẽ de egypto.tũ qꝛ nõ fũdabãt pᷣncipalr queri

moniã ſuã ĩ defe⸗/
„e „ ctũ aq̃: ſ potꝰ in
acaro. Ois autẽ młtitudo deſecti aluau re
dèns occubuiſſe aaron: q̃ ñ erãt ſic ne
uldens occubuiſſe aa⸗ eeſſarie vite vnõ
flẽuit ſuꝑ eo trigita diebꝰ p dicũt ↄq̃rẽdo de
cũctas f. ailias ſuas.(.ůXxXI. illo deſerto: Nec
Aõd cum audiſſet icũ gignit:nec vi
chanane rex arad neaj nec malogra

nata.vñ vidẽtes
moyſes ⁊ aaron
tãtã iſaniã dimiſ
ſa turba ingreſſi
ſũt tabernaculũ feder:⁊ cõꝛuerũt pni ad adoꝛãdu pꝛo
eis:quia non credebant hoc eẽ rationabile:hoc eni qð
ſedtur in traſlatione noſtra:Domine deus audi clamo
rem populi huius:⁊ aperi eis theſauruʒ tuum aq viue
vt ſatiati ceſſet murmuratio eoꝛum.non eſt in hebꝛeo
ſed ſtatim cum dicitur: Coꝛꝛuerunt pꝛoni in terram.ſe/
quitur. Et apparuit gloꝛiam domini ſuper eos. Unde
in hoc loco miſericoꝛdia diuia excedit vota ipſòmoyſi
qui non credebat eos eſſe dignos exaudiri.Ex qua qui
dem tam ſeditioſa ⁊ peruerſa populi murmuratione
moyſes timuit ſeu dubitauit ne impediretur diuinum
beneficium: et ex hoc quodãmod turbatus pꝛorupit
ad illa uerba que dubitationem ſonant: Nun de petra
hac vobis aquam poterimus eijcere? Cuius ſentẽtie ve

gabitabat ad meridiem:

ritas patet per pſalmiſtã dicentem:Et irritauerunt euzʒ

ſcilicet populus:Et uexatus eſt moyſes pꝛopter eos.qᷣa
exacerbauerunt ſpiritum eius.ſ.ipſ moyſi: Et diſtixit
in labijs ſuis.ſcilicet ex illa exacerbatione vexatus pꝛo
rupit talia uerba in labijs ſuis que erant diſtinguenda
quia dubia:vnde totum illud peccatum ſuit pꝛimo et
pꝛincipaliter in populo: ⁊ moyſes errauit ex quadam i
firmitate diſtinguens in labijs ſuis modo pꝛedicto:qð
ꝓpꝛie cõſonat ſnie doctoꝝ noſtroꝛum:⁊ deuiat a ſentẽ
tis Ra. ſa. ⁊ Ra. mo. Conſiderandum etiam ꝙ pena qͥ
fuit impoſita ipſi moyſi ⁊ aaron valde leuis fuit:ſcilicʒ
ꝙ non tranſirent ioꝛdanem. Ipſi enim iam erant ĩ fine
dierum ſuoꝛum: vt infra Deutero.xxxj.ca.mo yſes di/
cebat: Nõ poſſum ultra ingredi et egredi: que quidem
ena magis redundabat in damnum populi: qui ta-
ibus paſtoꝛibus carebat. vnde infra Deutero. iij.ca.
cum mopſes depꝛecaretur deum ut reuocaret iſtam
ſniam:legit᷑: Jratuſq;ẽ dñs mihi ꝑꝑ vos: ⁊ non exau-
diuit me.Ex quo patet ꝙ pꝛicipale peccatũ fuit iĩ Ppe .

+

Sciendum tamen ꝙ chananei vno mõ accipi
untur generaliter ꝓ omnibus illis qui deſcenderunt ðᷣ
Chanaa:⁊ hoc modo accipiũtur hic: qꝛ Aradiũ jmoꝛ
rei ⁊ chananei ðoſcẽder̃t ð chanaã ut hĩ geñ.x.ca. Alio
mõ dicũt᷑ chananei ſpecialit illi qͥ deſcenderunt de cha-
naan: ? cum hoc habitabant in terra pꝛomiſſionis: ð
quibus non agitur hic:ſed poſtea quia filij iſrł nõ erat
in termino:ſed adhuc in uia in qua filij iſrl fuerunt im
pediti: pꝛimo ab Aradijs: ſecundo ab ãmoꝛꝛeis: ibi
Miſit autem iſrael ¶ Circa pꝛimum ponitur impedi/
mentum ex inuaſione aradij: ſcõo ex murmuratio/
ne populi:ibi Pꝛofecti ſũt autem. Circa pꝛimum dici
tur. a o cũ audiſſet Chananeus rex Arad.qꝛ ſicut

Uod cũ audiſſet. hic põit ipedimẽ ¶. iI.
20esentiz 1 tn qnq; lratus ſi⸗ tum pꝛoueniens ex inuaſione chananeoꝛum.
5. leuit.x.fuit iratus ↄ eleagar ⁊ ithamar:ẽt ſine cã rõabili:

igtepercl.
ſeelnun⸗
lurecgayt ckan
e teni cton
ſoͦt i ile⸗
pouman/
Aengitglin
alumuriectl⸗
lunitirr ii
bnitrid0
gitlupes Fin.
li u
gploato
ſitlifrt⸗
untntüiit
il uitidiloc
Cſropext dica
itir no.
ge H.
Glerickau

liſu a

Cpritin lia
dick Na
ittin vna anch
Pescaptat
nonbi conſo
kermivigeie
ptiʒ modi
dicẽt:· Nicoꝛ
dAtifky
dofmino ſeot
gus no eat nn
Pꝓ, erditide
noclcerei fie
lbimemoꝛi
hoema i al
ſtoe hnoig h
e pf ſomg o
luigoautnns
oſnlulinia
lulpphorſ⸗
ſummthenayt,
Uhauggeig iir
nenlmd
Gaſ
l bainſti
echläind
ape
(la. 1 daunn
ſodeno ſeri⸗
lposſoni
oytno igb
uerütafertz.
l maniu
mminimnof
ſchigfulet

oͤfolcime
lſſnoeſ, .
Klapie

¶Mume

D
.

—R2
iei dem eſt õſcẽderat de chanaã ꝑ aradium:iõ dẽ chanane ſicio diuino de quo deberent gratias agẽ?. o ¶¶ Miſit oñs
MM ni us ? rex Arad. b Ueniſſe.l. iſrl ꝑ exploꝛatoꝝ viaʒ. in populos ignitos ſerpentes. dicunt aliqui ꝙ Ricunt ignuti
Ditride Dicũt aliq ꝙ iſti ſũt exploꝛatoꝛes qͥs miſit moyſes: ut eo ꝙ volãtes ꝑ aerẽ emittebãt ſcitillas ardẽtes.Alij ãt eo
icckin huſt dem̃ ẽ.S.xiij.ca.ita ꝙ exercitus iſrl icedebat ꝑ eandẽ vi ꝑ moꝛſus eoꝝ calefiebat caro:ac ſi igniret᷑.ſequit. p ¶ ac
Wui am:ꝑ quã illi exploꝛatoꝛes ꝑrexerãt:ſed hoc nõ vꝭ ve ſerpetẽ eneũ. In hebꝛeo Eneũ no hẽ ĩ hoc loco:ſed poſtea
wü rũ.qꝛ re nt. HS l Hß”MUG hẽ: Fecit ergo moyſe⸗
nt⸗ tũ declinaueratts „ ſfſerpẽtẽ eneu. q ¶ Et
. iſnn uia recta vt ciru Uéniſſe.ſ.iſrIꝑ exploꝛatoꝝ plimox vener̃t ad moyſen pone cũ pꝛo ſigno In
. Wicin iret terrã edom. F. nauit illum:⁊ ui- ori m. hebꝛeo hi: In pertica
WRũRHZ 5 6,66s Uia: pugnauit 5 illum: ⁊ ui atq; dixerũt: Peccauimꝰ: DHebꝛeo hi: In pertice
R Nõ ẽ ãt viſile ꝙ „, . n ⸗ . 7 in idẽ redibit:ſic.n.
fir exploꝛatoꝛes täta ctoꝛ exiſtẽs: duxit ex eo p/ gqꝛ locuti ſumus dñʒ ⁊ te. poſitus fuit: vt poſſʒ
lhunſt quererẽt diuerti ⸗ dam. At iſrael voto ſe dnño Oꝛa ut tollat a nob ſerpen a loõge ⁊ a plurib ui⸗
t füge cula:rmaxie qꝛ c obligãas ait: Si tradideris tes.Oꝛauit moyſeſ ꝓ pplo deri. vñ Johã.iij. ca.
1 wr pleuerut iter ſuñ ppiin iſtũ ĩ mãu mea: delèEt locutus ẽ dñs ad eum: Quẽadmodum exal
„ Mfiſit i bꝛeui tꝑe:vt dẽʒ „ 5„ E ſernerz enef: à ne efß tauit moyſes ſerpẽteʒ
mein fuit ſupꝛa.xiij.c. bo urbes ei Exaudiuitqʒ Fac ſerpẽtẽ eneũ:᷑t poe eu isſerto c. r Dui
fülniti Et iõ dicunt alig dñs pᷣceſiſrl:⁊ tradidit cha ꝓ ſigno. Qui pcuſſus aſpe peercuſſus aſpexeit eũ
. ſmtini exploꝛatoꝛes h naneũ:quẽ ille intfec ſbuer xxẽit eũ:uiuet. FYec ergo mo viuet. ideſt ſanabitur
nn un Dant illi ꝗ Ere⸗ ſis vrbib ep: ⁊ voõcauit no yſes ſerpẽtẽ eneuʒ:⁊ poſuit Diir Rala. g in ſa
ae ad puldtdi locd W loci illiuſ homa. ana cũp ſigno. Quez cũ pcuſſi hicliſd aſpicleno ſer
mumijſu caſiroꝝ: vt dict; thẽa. Pꝛõfecti ſũt ãt ð mõ aſpicerẽt:ſanabat᷑. Pꝛoſe/ poenteʒ recognoſcebãt
dunmgülchen fuit x caplo.⸗ te hoꝛ ꝑ uiã qͥ ducit ad ma cciq; filij iſrſ caſtrametati ſt afflictionẽ illaʒ ſibi a
mmmimn MHuxit ex eo re rubꝝ vt circuirẽt terram ĩ oboth. Vñ egreſſi ſixerẽ deo iune iligts:peten⸗
dle Nain edom. Et tẽdẽ cepit pplin tẽtoꝛia ĩ ieabari i ſolitůdine am vihe ſanabat eoj
e erpinikin 'a. S iliner aclaboꝛis: ocutuſqʒ qᷓ reſpi moab z oꝛiẽtalem Ré autem myltica 6
M dicit Ra.ſa.ꝙ fu ↄtra dñʒ ⁊ moyſẽ:ait: Cuůr plagã:⁊ ide mouẽtes uene qꝛ ſerpens ille ſigura
inränmnun ittm vna ancilla eduxiſti nos de egypto vt rũt ad toꝛẽtẽ ʒareth. Quẽ bat cbaiſi pe ru;,
utem ab eiscapta:lb moꝛeremur ſolitudie. Oè reliquẽtes caſtrametati ſut ihea per Hohun:
an e textui: videlic; ꝓ eſt paãiſ:ñ ſũt aqᷓ:aia nr̃a iaz 3 arnõ q ẽ ĩ öᷣſerto:⁊ ꝓmiet ¶ z ſide ⁊ deuotõe ſana
eln ꝓ taʒ modica re nauſeat ſup cibo iſto leuiſ lfinibꝰãmoꝛꝛei.Si ꝗqdeʒ ar mur a moꝛſib ſatha
en dicẽt: Nictoꝛ exi ſimo. Quũamobꝛẽ miſit do nõ tmin ẽ moab: diuidẽs ne. s ¶ Pꝛofectiqʒ.
ranpneri ſtẽs. itẽ qꝛ ſbdit: min i ſnit . abitaſ an m⸗ Remoto ipedimẽto
noſi Eliif 7 Ar l voro Min i pplin ignitos ſerpẽ? moabitaſ ⁊ ãmoꝝeoſ. An· bie Zuter poit itteris
iane nund i domino ſe obli s: ad q plagas ⁊ mõtes dẽ d ĩ libꝛo belloꝛum dñi. ꝛtinuatio. t ¶ Fixe
mrolſmor⸗ gãs. no ẽ ãt viſilz D ree tẽtoꝛia ĩ ieabarim.
nin⸗ vp perditiöe ta cbeſoebꝛeo pi in ſe aba
c modice rei fieret tal ſolẽnitas voti. e Deicho vrbes rim ideſt in ſolitudinib'abarim. Abarim. n.ẽ nomẽ moõtis
wc uſci eũ i memoꝛiã diuini auxilij. ſ ¶Et vo.no. illius loti ĩq moyſes moꝛiturꝰ aſcẽdit:vt hi Deu.xxxij.ca.Circa qu·
mmndud hoꝛma.i.anathema. iſtud ẽ additũ a traſſatoꝛe ꝓ expo ſũt ſolitudines: ⁊ io traãſlatio nr̃a vr deficẽ faciendo de duo
mamnghan ſitõe h nois hoꝛma. Poꝛma eni h accipit᷑ ꝓ deſtructõ bus noib' hebꝛeis vnũ:qð ſcm eẽ credit᷑ uicio ſcriptoꝛum.
unefir 8 ne. vñ ſupꝛa dem̃ ẽ: Delebo ⁊c̃. Sciẽdũ tũ ꝙ ðſtructio v ¶ In ſolitudie q reſpicit moab.i.in illa ꝑte ſolitudis cir
am imic alicuius ciuitatis ꝓpe dĩ hoꝛma:qñ occiſis habitatoꝛi ca motẽ pꝛedictũ exñtis q reſpicit terrã filioxʒ moad.Dicit
o e b' ſpolia ciuitatis ſepat a cõib vſib:⁊ applicãt diuio ãt Ra.ſa.hic ꝙ petiuerũt filij iſ rl traſitũ per terrã moab:ſʒ
SS 4 cultui:⁊ ꝑꝑ hoc ſpolia ciuitatis Hierico vocãt hoꝛma nõò fuit eis cõceſſus:⁊ iõ iuerũt in circuitu ⁊ nõ itrauerũt i
mun lb ſiue anathema:vt hẽ ioſue.vijca.qꝛ occiſi fuerũt habi terrã moab:⁊ hoc ẽt h iudic.x.ca.vbi dẽ: Et circuiuit iſr
f⸗ damg, tatoꝛes:⁊ qcqd fuit auri argẽti ⁊ eris ⁊ ferri:fuit domi/ ex latẽ terrã edom ⁊ terrã moab.qð at dꝛ Deu.ij.ca.Conce
Ue nuocare no ↄſecratu.vñ dẽ anathema ab ana qð ẽ ſurſũ ul ſeoꝛ das nobis trãſitũ ſiẽ fecerũt filij elau qͥ habitant in ſeyr:
yws: oſck ſũ: theſis poſitio:eo ꝙ talia ſeoꝛſũ ponũt a cõi vſu.k. maoabite qui moꝛantur in Ar.quod videtur contradicere
geuuti futi. Pꝛofecti ſũt ãt. Hic ſpdit ipedimẽtũ ex murmura/ dicto eius. Rñdet ꝙ li ſicut fecerũt:refertur ad cibum cõceſ
ipaime (/ tõe ppli cũ di: h ¶ Et tedẽ cepit pplim itineris ac labo ſũ pꝛo pꝛecio a moabitis:non ad tranſitum per eoꝝ terra,
ne chinmn ria ppic deuſatiene magnã a recta via ratione pꝛedi ſicut dem̃ fuit de filijs eſau ca.pꝛecedẽti. x ¶ Unde dicit.
Naneivnon cta. i ¶ Locutuſq; ẽ ð dñm ⁊ mo ſẽ.lr̃ ſeq̃ns ſolũ ſe ¶ Pic ↄñter ponit diuini bñficij oblatio:⁊ pꝛimo ĩ trãſitu pe
gui deininn⸗ qt de moyſe:tñ h̊ poit de cũ eo:qꝛ jm dem̃ ſaluatoꝛis: riculoſo.vñ dẽ in libꝛo belloꝛum dominii.bñficiũ iſtõ ibi
bi⸗ Me Qui vos ſpnit me ſpnit. k ¶ Eur eduxiſti nos ð egy gaem ſcribitur. Dicunt autem aliqui ꝙ iſte liber non eſt trãaſ
nhigito pto vt mo.in hac ſoli.timebat eni ne ſic pr̃es eoꝝ decli latus:ſicut nec plures alij.vnde ſcòo reg.dic tur: In libꝛo
mimmt, nauerũt a recta via p deſpationẽ quã cõcepant ex ver iuſtoꝛum qui non habetur apud nos.Alij autem dicunt ꝙ
emngen ſe⸗ bis exploꝛatoꝝ accidit moꝛs ⁊ peſtilẽtia in pplo:vt ſu/ intelligitur de libꝛo Numeroꝛum:ubi hoc ſcribitur: quia
iün in pꝛa dictũ ẽ.xiij.ca.ita accidẽt ĩ hac deuiatõe. l¶ De libꝛi hebꝛeoꝛum in quibus continẽtur bella iudeoꝛum cõi/
i,imnn panij.qꝛ manna non ſapiebat eis vñ ſpdit: m ¶ Nau ter appellantur libꝛi belloꝛum domini:quia virtute er vi/
. ſntßtch ſeat anima noſtra ſuper cibo iſto leuiſſimo.q/d.non pᷣ cebant. Pebꝛei autem dicũt ꝙ hic eſt textus: In narratione
, min nd bet nobis fulcimentum virtutis: quare autem manna belloꝝ domini. quia dictio hebꝛaica h̊ poſita ẽ eduoca ad
, umnumtd diuerſimode ſapiebat bõis ⁊ malis:dem fuit ſupꝛa xj. libꝝ ⁊ ad narrationẽ:⁊ ẽ ſeſus ſᷣm hebꝛeos:quando narra
nmmund ca. n ( Quãob:em ideſt quis murmurabant de bñ

bunt bella que lſecerunt filij iſrael dei adiutoꝛio pꝛotecti

3 4
—
. ℳ

2* „ 5 — A W — w, gettobu
narrabit᷑ ẽt iſtud qð ſubdit᷑: a ( Sicut ferit ĩ mari rubꝛꝛ. re quo iſrł accepit terrã illã cũ eẽt ei phibitũ a dño ne lnid i
pugnãs ꝓ hebꝛeis egyptios demergẽdo hebꝛeos ſaluũĩdo pugnaret ) eos: 7 nihil de terra ee daret eis: ut hẽt hhnun eenavt
vt hĩ Exo.xiiij. b Sic faciet i toꝛꝛẽtib'arnõ.i pugnabit Deu. ij. ca.iõ ad hoc rñdet hic:qꝛ lłʒ illa terra fuiſſet fuiſ Nan goli
ibi ꝓꝑ eis.vñ ſpᷣditur: Sraulitorrentin inclinati ſũt. ſet intra termios Moab: aliqn tñ Seõ rex amoꝛꝛeo⸗ lenni ai
Dicũt n. hebꝛei ꝙ ĩ loco vbi debebãt traſire filii iſrl eran- riᷣ eã acquiſierat iure belli:⁊ ſic iſrł eã licite occupauit: taſtnn
ſcopuli magni ꝓten- . vpter qð pᷣ ocla/ ſor⸗ nr n
ſi ſup aquã: in quibꝰ . . . . „ rat quo ſeõ illaʒ hi * es
erãt cauernoſitates ⁊ Sicũt fecit in mari rubꝛo: cuſſus ẽĩ oꝛe gladij:⁊ poſ teerrã accepat a fi ſeat ynuͤ no⸗
in vis aduerſarij be ſic faciet ĩ toꝛꝛẽtib' arnon ſeſſa ẽ terra er ab arnon uſ lijs Moab. iſeion
bꝛeoꝝ poſuerant ho-/ iiij ſeliati ſſir ie a zm. ee Urbs eſebõ ſm ,
mines armatos latẽe Scopuli toꝛẽtiũ ĩcliati ſüt q; ieboc ⁊ ſilios ãmõ:quia fuit regis ſeb ae iin poli in
ut inde cũ lapidibꝰ æ ut regeſcerẽt ĩ arnon:⁊ r̃cũ fõti pᷣſidio tenebãt termini iccirco dĩ ĩ puer hnn li
ſagittis iterficerẽt fli berẽt in ſimbꝰ moabitaruʒ. amonitaꝝ.Tulit ergo iſr bio: hoc eſticã eſhen
os iſrl oeſubtus tan Ex eò loco appuit puteul: os ciuitates ei: habita tilena facta ⁊ di · ſſel azl
ſeuntes: ſʒ dñs fecit il Px er e dr. uulgata de victo nltſommin
los ſcopulos iclinari ſup auo locutus ? dñs ad uit i urbib⸗ amonel eſcho ria quam habu⸗ ſeuuf nutt
ſup alia ptẽ aq: ⁊ ſi moyſẽ: Cõgrega populuʒ ſ.⁊ uiculis eiul. Arbs ẽſe it ſeon contra fili lunaſeſu⸗
illiq latebãt ibi ueft ⁊ dabo ei aqua. Lunc ceci bon ſuit ſeon reg imoꝛꝛei oſmoab. n(cle —
moꝛtui ex illa iclina nit iſrł carmẽ iſtud: Aſcen/ ꝗ pugnauit ↄtra regeʒ mo nite in eſebõ:edi- nſniiue
tiõe: ⁊ filij irt habue/ q⸗ . n/ — rlir as nit ſuicetur a cõſtruat rlootumidenne
rüt liber truͤitũ ſup at puteus:cõcinebãt: pu/ ab: tulit oẽm terraʒ q diii iuitas re s ſes rni vatlii ni⸗
ſcopulos iclinatos: et te quẽ ſoderũt pᷣncipes et onis illi fuerat uſq; annõ pꝛimo enim am mlkinlz
poſtea illi ſcopuli di· parauerũt duces młiitudiſ Iccirco dꝛ i ꝓuerbio: Ue coſtruxit pugnan ettn
i re eueſ ſũt I datõꝛe legis ⁊ ĩ baculis ſu nite ĩ eſebõ:ediſicet ⁊ ↄſtru do contra ſilios Rieitel
o loch appuit F is. Pꝛoſectiq; ſũt de ſolitu atr᷑ ciuitas ſeon. Igniſ ẽgreſ moab: a poſtea rte e
eo loco apbnit püre. Whana. De math ſus ede eſeb: fa eaʒ ſibi reedifica Ho,a. Te
nõ ſic eſt itelligẽdũ ꝙ me mat ana. 6 mat 4 us de eſebõ:flãma ð op uit. o (Ignis lcdtos iſong
ille puteus fuerit i lo na ĩ nahalihel. De nahali pido ſeon: ⁊ deuoꝛauit ar egreſſus eſt: quia Gunſtadenaſi
vvlieling ſũtſeo hel in bamoth. Bamoth non moabitaxꝝ ⁊ habitato ille ſeon incendit iſ aui
pli: ſz ex illo loco tr??uallis ẽ ĩ regione moab in res excelſoꝝ arnõ. NRẽ tibi terra in cincuitu inahſenügi
ſierũt ultra:⁊ poſue“ / „ —◻ *² pugnando cõtra inhoc coꝛut
rũt caſtra:⁊ ibi datuj Vtice phaſga:qð reſpic C0 moab:per n popule cha filios Moab. hoceeveral
fuit iſte puteus ut po tra deſertu. Miſit autẽ iſrl mos. Dedi filios eius ĩ fu Jeh tibi mo Apll ovgſtrl
ulne bib nnen nũcios ad ſeon regeʒ amo gaã:ct ſilias ĩ captiuitatẽ re abar deuict es elala
. . ſcẽs: 1t trꝗ gi a an aſeon. e⸗ loo mo
bees ate eO dicès: Obſecro ut trã regi amoneoꝝ ſeon. Juͤgũ aſen al be⸗ aen
um.i.venerũt ad lo/ ſire mihi liceat Pterra mia; por diſperijt ab eſebõ uſ mos.nomẽ ẽ ido cuſos⸗
cũ ubi datus ẽ put. MHõ declinabim in agros q; dibõ: laſſi pułnertino li moabitarum. nisene
e E erint igt. ⁊ uineas:nõ bibemus aqs phe c uſa madaba. Hità r¶ Dedit filios moerduobus.
pꝛd gratiaꝝ actione. ex puteis. Aia regia gradi uitq; iſrłi tra ãmoꝝei. Mi eius in fuga. Sic uenit nipot⸗
Aſc t puteus. ex pᷣ ſ. S 18 . ſi 5 de ſ. victi ſolent fuger ir debuiſſetcũ
ideſt aqua de puteo- emur:dõec trãſeam termi lit itãq; moyſes ꝗ exploꝛa quando poſſunt gczon
¶ Quẽ foderũt hn nos tuos. Qui cõceder, no- rẽt iager. Cuius ceperũt ui 2 Aala ica ebo ip luiſt
cipes. qꝛ ex diuino in luitut trãſiret iſr! ꝑ fines ſu tulos ⁊ poſſederunt habi pttiuitatem: quia ſcpenbug igin
diio Zeuſſant cumn os.:qn poti exercitu ↄgre tatoꝛes. Aerteruntq; ſe et mulieres nõ poſ. iut mlit ne
baeulo in oco oete gato egreſſus eſt obuiam alcẽderũt p uiã baſ: oc unt itn iuger i⸗ lrzaſini
ĩ abũdãtia. b ( In in deſertum: ⁊ uenit in iaſa currit ei ogrex baſã cũ oi capiũtur. tJu i3
datoꝛe leg .i. deo q de pugnauitq; ↄtra eũ.A qͥ ꝑ pplo ſuo pugnaturi edrai gum ipſox. ideſt ſing⸗
dit legẽ pPncipali 7 in = dominium mogꝰ (Elcmno.; if
moyſe q dedit eäẽ mi GvD k bitarum. v( Di niinſihol,
ſterialiter: ⁊ ex eius merito data eſt illa aq. Cetera patent. ſperijt ab eſebon vſq; Dibõ. ꝑ hoc oñdit ꝙ ſeon nõ oc Caſiifincti
i ¶ Wiſit ãt iſrl. Dic põit ipedimẽtũ ex iuaſione amoꝛꝛe cupauit totã terrã eoꝝ: ſed partẽ. aſſi. ex bello 7 ltrinmni,
oꝛũ: et pᷣmo regis Seõ: reg Og:ibi Uerterũtq; ſe. Iti fuga. y ¶ Peruenerũt in Nophe ⁊ vſq; ad medaba mir gl nigii⸗
eni duo reges fuerũt amoꝛei: ut hĩ ioſue.j.ca. Circa pmũ noig ſũt ciuitatũ que eis remaſerũt ⁊ ad s cofugerũt. Uiminlen
poit ipſi Seoõ bellatio:ꝛ ſoluit᷑ tacita q̃ſtio:ibi Urbs Eſe 3 ¶Habitauit itaqʒ iſrł ĩ terra amoꝛꝛei. Pec ẽ ↄcluſio urſupuin
bo. Lirca “ oi: Miſit at iſrt nũ. ut poſſẽt trãſire paciſite ad oñdẽdũ ꝙ iſrt ñ fecit ↄ pᷣceptũ dñi:occupãdo tena loſtaſii
ad irã ſibi pmiſſa.ſeqt: k ¶ Qui cocedẽ noluit. Dicũt.n. moabitaꝝ ſeu amoreoꝝ: qð erat eis licitůũ. ac Mi Rgirſt
hebꝛei ꝙ ipſe recipiebat tributũ a Chananeis qͥ habitabat ſit itaq; moyſes viros q ex oantr iaſer. qᷓ erat ciuitas i ng.
terrã ꝓmiſſiois vt ipediret traſitũ filioꝝ iirł ad eos: ⁊ iõ ñ ſeon in qua remãſerãt aliq bellatoꝛes ad cuſtodiendũ. Nbil
ſolu trãſitũ ꝓhibuit:ſʒ ẽt iuit eis obuiã ad vebellãdũ eos. Cui ceperũt uiculos ⁊c᷑.iſti eniĩ exploꝛatoꝛes miſſi a lrii —
Et pʒ lĩ̃a uſq; ibi: ¶ Quia foꝛti pꝛeſi.tene.ter. amoni.di mople ne viderẽt ſilej illis as miſerat de cadej barne qᷣ i Aneeeei
cit Ra. ſa. ꝙ iſtud foꝛte pſidiũ erat ꝓhibitio dñi ne filij irrreditu ſuo terruerũt pplm: ut dem ẽ᷑.S. xiij. ca. noluerut ilie ſüugnn
trã eoꝝ accipẽt:ſi hẽ Deu.ij. ca. m¶ Urbs Eſebõ. Hic rñ ggeinone ccpiſſe loca ad q̃ exploꝛada miſſi fuerat. ni fniſii
det᷑ tacite qoni:qꝛ imediate dem̃ ẽ q irl habitauit ĩ Eſebs c ¶ Nerterũtq; ſe. hic põit ipedimẽtũ ex iuaſiõe Og cũ ſin eſun
⁊ vinculis eius:⁊ tñ fuit in terra Moab.iõ poſſʒ aliqꝗs qre- dẽ: dD( Et occur.eij O grex Baſa ⁊c᷑. ne tie.eũ.Erat.n. niun

rnin itinn

dö uhnt
—
fconcnmd
de gnnt
mo nirnor
dii umru
3 Mocnin 4
E DKanun
ſn nan
noche N
hſiſcti
p i
agtli
eſmin

4

itio.
Icet multis modis deus potuiſſet ſanare per
ſctcuſſos ab ignitis ſerpẽtib' qᷓ; ꝑ aſpectuʒ ſerpen

Wiume

valde foꝛtis et robuſtus:qꝛ gigas valde magnus:⁊ ha
bebat pplm foꝛtẽ:iõ dixit dñs moyſi vt nõ timẽt: aſſe
curãs eũ de victoꝛia:⁊ pʒ lr̃a. De magnitudie vo ⁊ foꝛti
tudie regis Og dẽ ĩ dam libꝛo:q apud iudeos dẽ liber
bñdictionũ vel bñdictiões:qð cũ Og audiſſet ꝙ caſtra
filioꝝ iſrt occupa
bãt tria terre mi/⸗
liaria iuit 2 era⸗

Dixitq; dominuſ ad moy
dicauit vnũ mõ⸗ xiiq; 4

ſẽ:Ne timeas eum:quia in

Rann elo r mãu tua tradidi illũ ⁊ om/
ꝑ caput ſuũ ut ꝓ nem populum ac terrã ei:

Vceret ſuꝑ caſtra
iſrł. Sed deus ĩ/-
miſit foꝛmicas qᷣ
pfoꝛauer̃t mõteʒ
illum:⁊ ſic ꝑ foꝛa
mẽ illud moj ille ßM
deſcendit uerſus collũ eius:et cũ vellet ſe expedire ð mõ
te illo creuerũt dentes e ⁊ itrauerũt foꝛamia mõti :ita
nõ potuit illũ mõtẽ de capite ſuo amouẽ:⁊ ad h ibi/-
dẽ inducit auctoꝛitas.pᷣs.iij.falſificata tñ: Dẽtes ĩpioꝛũ
ſesiſdt gole: lõ diegs ſirabata.i.cõfregiſti. Sʒ ſira/
eta.i.accreuiſti.⁊ idẽ ſbdit᷑:q moyſes hẽbat decẽ cubi
tos altitudis ſᷣm mẽſurã tabulaꝝ tabernacli:ut habet᷑
Exo.xxvj.ca. Tenebat ẽt ſecuri cuꝰ mãubꝛiũ hẽbat de
cẽ cubitos i longitudie:et cũ uiderat Og mõte irretituʒ
currit ad eũ ⁊ ſaltauit in altũ per decẽ cubitos:⁊ ſic at⸗
tigit ad cauillã pedis ei æ piecit ad terrã:ſed qꝛ hoc eſt
ita abſurdũ ꝙ ñ indiget alia impꝛobatõe: iõ hoc poſui
in hoc loco:ut uideat᷑ q̃nta cecitas ẽ in iudeis qͥ credũt
hoc eẽ veꝝ ad lr̃am:qꝛ nec Ra.ſa.qͥ fuit maxim doctõ
apud eos:nec alij doctoꝛes hy dicti aſſignãt alium ĩtelle
ctũ pabolicũ uel myſticũ. ¶ In ca. xxj.vbi
la: ecit ergo moyſes ſerpentem eneũ ⁊c̃.

facielqʒ illi ſicut feciſti ſeon
regi ãmoꝛꝛeoꝛuʒ habitato/
ri eſebon. Percuſſerũt igi

tis enei:tñ hic mod i hoc loco vẽ ualde ↄuẽi/
ens ex duobus. Pꝛimo ex coꝛꝛñdẽtia ad peceatuʒ. Pec
cauerãt.n.ĩ hoc:ꝙ ex cibo optio ⁊ ſuauiſſimo de qͥ nãli
ter debuiſſẽt cũ gaudio refici:nauſeabat tñ eoꝝ aia ð il
lo:qð ẽ j cõem curſũ nãe.vñ dicũt: Nauſeat aia nr̃a ſu
P cibo iſto leuiſſimo.Et iõ de per oppoſitũ percuſſos
a ſerpetibus ignitis:q cõiter debuiſſẽt ledi ab ituitu eo/
rũ: ꝓut tradũt medici de his qᷣ a cãe rabiẽ patiẽte moꝛ/
dẽt hoc ð curſũ nãe deus diſpoſuit:vt ꝑ aſpectũ ſerpen
tis curarẽt. ? ex coꝛꝛũdẽtia ad figuratuũ. Coſtat eni ꝙ qͥ
dã audiẽtes doctrinã chꝛiſti:q̃ erat cibus anie ſuauiſſi/
mus:nauſeabat aia eoꝝ.vñ dicebãt Johã.vj.Durus ẽ
hic ſermo. q̊ͥ multi fuerũt a ſerpẽtibignitis ꝑcuſſi.ſ.a
tentationib diabolicis:ſʒ fecit de exaltari ſerpẽtem.ſ.
chꝛiſtũ i ſilitudinẽ carnis peccati ĩ cruce pẽdẽtis:quẽ fi⸗
deliter intuentes:ẽt ſi ex moꝛſib diaboli fuiſſent leſi ſa
narẽt᷑: ꝓut i euãgelio Johã.legit:⁊ iſte ſenſus lʒ ꝑtineat
ad figurã:reducit tñ ad ſẽſũ lr̃alẽ iqtũ reddit roneʒ lf̃e
eaen⸗ ſupꝛa in queſtione ante pꝛincipium geñ. de ſenſu
ali poſita fuit oſtenſum. Caplm. XXII.
Rofectiq;. Hic ↄñter ponit impedimẽtũ pcũa
tũ per balaã ad ſuggeſtionẽ regis moabitaꝝ.
Et quia in ſequentib balaã dẽ maguj ⁊ ario
lus:⁊ tñ eius ꝓphetie tãꝙ ve hñtur iĩ auctoꝛitate:iõ vi
dendum eſt ſi fuerint a deo uel demone:⁊ de vitate ipᷣa
rũ.Circa pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ ꝓpheta dẽ q̃ſi ꝓcul fãs: qꝛ de/
nunciat illa que ſunt pꝛocul ab humana cognitione ſʒ
vis nae:nunc autem ita eſt ꝙ ito aliquis eſt ſubtilioꝛij
itellectus tãto eius cognitio ſe extendit ad altoꝛa: ad q̃

“
4

£

non poteſt attingere cognitio intellectus magis rudis: qui
no põt niſi ſenſibilia ⁊ groſſa:⁊ ſi hoc eſt veꝝ de diuerſis iĩ
tellectibus eiuſdem ſpeciei:multo plus eſt veꝝ ĩ intellectibꝰ
diuerſaꝝ ſpẽꝝ:cuiuſmodi ſũt itellectus angelicus æ huma
nus:⁊ io cũ angelus ſit ſblimioꝛis ⁊ altioꝛis nature cius co⸗

gnitio ad multa ſe ex
tendit ad que non po
tur ⁊ hunc cum filijs ſuis: teſt humana cognito
vniuerſumq; populum er atisere nalia dei ve⸗
vſq; ad internitionẽ pol mara rio coꝛum eo⸗
ſederunt terrã ill ¶ XxII gmnitio nãalis ad plura
Rõfectiq; caſtrameta ſe extẽdit q, bumana
Nti ſunt ĩ campeſtribus Log itlo En houoꝛz
moab: ybi trans ioꝛdaneʒ plura ſe cxtdlir i tõ

ſut illuminati lumie
ꝗ”MꝗMW gFgfre 1 diuinis reuelati
onibus. Patet igitur ꝙ demones a deo permiſſi poſſũt ho
minibus aliquas veritates reuelare eis incognitas:tum qᷣͥa
demonũ cognitio nãlis ad plura ſe extẽdit q; hũana:ut dẽʒ
ẽ:tũ qꝛ ſᷣm Aug.ij.ſuꝑ geñ.ad lr̃aʒ: Plura de ſuꝑnãlibus
ueritatibus ſãctis ãgelis:aliqñ demõib reuelãt᷑: qs poſſũt

vlii hoib reuelare a deo ꝑmiſi.cũ igit reuelatio fit hoibuj

ꝑ demões:tales dicũt᷑ ꝓphete demonũ:cũ ãt fit a deo ime-
diate:vlł mediãtibꝰ ãgelis ſãctis dicũt ꝓphete dei. Cõſiderã
duũ ẽt ꝙ talis ruelatio differt a pᷣcedẽti:n ſolũ qtũ ad cãʒ re
uelãtẽ vt dem ẽ:ſʒ ẽt qtũ ad foꝛmã reuelatõis:qꝛ reuelatio
fcã a deo ⁊ ãgelis ſactis nulla falſitatẽ cõtinet:ſʒ illa que fit
a demõib freq̃nt hʒ admixtã falſitatẽ: qꝛ ſm ꝙ dẽ Johã.
viij.ca.Ipᷣe demõ mẽdax ẽ ⁊ p̃ mẽdacij.⁊ iõ lʒ aliqñ reue/
let hoib aliqᷓs vitates:hoc facit vt efficaciuj decipiat:vt ex
plib vitatibꝰ ab eo pᷣdcis poſtea ſibi credat ĩ falſitate: ſʒ ꝙ
dẽ ĩ collatõibꝰ patꝝ.Collł.ij.abbatis moyſi:ꝙ demõ i ſpecie
ãgeli bõi cuidã fratri freq̃nt᷑ appuit:⁊ mitas vitates ſibi di⸗
xit:⁊ qñ vidit illũ fratrẽ bñ incliatũ ad credendũ ſibi: tunc
ei ꝑſuaſit vt circũcidẽt᷑: ⁊ alr ñ potat ſaluari.Sciẽdũ etiã
reuelatio vitati q̃ fit a deo ⁊ ãgelis bõis:ñ ſolũ fit hoibuj
6is:ſʒ ẽt aliqñ malis:vt pʒ ꝑ vbũ ſaluatoꝛis Matth.vij.
Mlti dicẽt mihi ĩ illa die:Dne:nõne ĩ noie tuo ꝓphauim:
⁊c̃.⁊ ſbdit᷑:Et rñdebo illis:nũq; noui voj ⁊c.h ẽt pʒ ꝑ illõ
qð hꝛ.iij.reg.xiij. de ꝓpha idoloꝝ qͥ ſeduxit ꝓpham dñi:⁊
poſtea ſcã ẽ ſibi reuelatio a deo ð moꝛte illꝰ ꝓphe domini:
eo ꝙ nõ obedierat voci eius.ꝓphᷣia.n.reſpicit actũ itelligen
di: charitas ãt qᷓ facit hoiem bonũ ẽ actus volũtatis:q pᷣ⸗
cedit᷑ ab actu krel
reuelatio ꝓphica põt eẽ ſine charitate:⁊ aliqñ fit:vt dem̃ ẽ
hoc cedit ad cõmẽdationẽ vitatis reuelate: vt talis vitas
teſtimonium habeat etiam ab aduerſarijs vitatis ad bonũ
alioꝛum. Deſcendamus igitur ad pꝛopoſitũ:dicendo ꝙ ba
laam fuit ꝓpha demonũ:qꝛ fuit ariolus ⁊ magus querens
reuelatões a demonib.fuit ẽt ꝓpha domini modo pᷣdicto
inquantum alique veritates fuerunt ſibiireuelate a deo: li-
cet ab ipſo non quereret:ſed virtute diuina fuit demon pꝛo
hibitus dare ſibi reſponſum a quo querebat:⁊ ſũt ſibi r̃ue

late veritates a deo ⁊ compulſus eſt pꝛonunciare quod no/

lebat:videlicet ſanctitatẽ ⁊ pꝛoſperitatem populi iirł:cuʒ ta
men contrariũ deſideraret:ut patebit:⁊ hoc fem̃ eſt ad cõ/
mẽdationem populi iſrł ⁊c. ⁊ ad terroꝛẽ aduerſarioꝝ:a ad
gloꝛiam dei pꝛincipaliter: qui erat ductoꝛ ill ppli:⁊ ad ſa-
lutẽ gentium:que ex pꝛophetijs Balaã mote ſuũt poſtea ad
querendum chꝛiſtuʒ natũ:ut habetur Matth.ij.⁊ pꝑ hoc
⁊ ſilia e pꝛophetie ſcripte ſũt ĩ cãonica ſcriꝑtura.His pꝛeli
batis deſcẽdẽdum ẽ ad lr̃am cũ dẽ: ꝛofectiq; ꝛc. vbi
pmo ponit᷑ ipius Balaã vocatio: 2 pplm iſrl eiu) iniqᷓ cõ
ultatio: ca.xxv. Circa pꝛimum deſcribitur Balaã ad male

vif.

igẽdi:pꝛi ãt poteſt eẽ ſine poſterioꝛi:et iõö

5*
—

„ H — ι „. —, 2 5* . eſoch Niogn
dicẽdũ vocatus:⁊ ad maledicẽdũ conat ca.xxiij. 3 ad bñ laã. In hebꝛeo hi: Et mãſer̃t pncipes moab apð balaã liiſidi,
dicẽdũ coactus.ca.xxiiij. Circa pꝛimũ pᷣmittii ipſo Balaaz q.d. ia receſſerat maioꝛes natu madian reputãtes aduẽ vn honoubilo⸗
vocatio ſine effectu:: cũ effectu: ibi Rurſũ ille. Circa hpmuzʒ tu eius eis iutilẽ ſtati cũ audierunt reſpõſionis dilatio n hide
bmo ponit᷑ ipᷣius Balac petitio: ? ipius Balaaʒ rñſio: ibi nẽ:p talẽ modũ dẽ pmo reg.xiiij. ꝙ ionathas dixit ar⸗ iſten delatbi
Cũq; veniſſent. Circa pꝛimũ pᷣmittit cã petitionis cum di: migero ſuo de philiſteis:Si talr locuti fuerũt ad nos: alinn ide.
bUidẽs at Balac L manete donec ve n z
filius ⁊c. Amoꝛcxo.i. „ . , niiamus ad vos: ninaii,/
Seon:⁊ Og:⁊ pplis hierico ſita ẽ. Nidens autẽ ab maioꝛes natu madiã: ſtemus ĩloco no⸗ aun a
eoꝝ quos iterſecerat MWalac filꝰ ſephoꝛ oĩa qͥ ſe habẽntes diuinatõis pᷣciũ ſtro. Si aut dixe e l⸗
iſrl:lʒ eẽnt foꝛtiſſimi. ,= 3 —F b T⸗ rit: aſcendite ad mnad
cEt ꝙ ptimuiſſẽt cerat iſt ãmoꝛeo:ct ꝙ pti Imãib Cunq; ueniſſet ad nos: aſcẽdamus: itr r un⸗ ſ.
eũ moabite. nõ audẽ/ muiſſẽt euz moabite:ẽt ipe balaã:⁊ narraſſent ei oĩa - qjuia tradidit eoj peni
ies iuadẽ eos: ſicut fe· tũ ei ſerre nõ poſſẽt: dixit ba balac:ille rñdit: Mane dñs ĩ maibus no etnen⸗
cerãt ouo reges pꝛedi xit àd maioꝛes natu madi/ te hic nocte:èt rũdebo ꝗc ſtris: ⁊ h' erit no uc A
cdi. o (Et ipetũ e?“ n. en ⸗ . d⸗ bij ſignũ. ihoc tũ ſjtlunhn h⸗
ferre ñ poſſẽt. In he ⸗· An: Ia delebit hic pplus qd mihi dixerit dñs: Ma e differẽtia: io⸗ iicbiz roi .
bꝛeo bi: ⁊ abomiatuj Oes qi noſtris finib ↄmo nẽtibus at illis apud bala nataʒ ñ dixit hoc Eiönin
Moab filios iſrl. . rãat᷑:quo ſolet bos herbas am:venit de ⁊ ait ad eum: ſupſtitioſe: ſicut — .
ocdiebat: ? ex hoc cöoſi vſqʒ ad radices carpe. Ipt AQuid ſibi volũt hoĩes iſti madianite:ſcd er altil
debat Balac. ꝙ mo“ g. .1 r„ 8 ½ — J. diuino inſtinctu. ci vonlui. b
abite cũ eo ipedlirent at Erat eo tpe rex in moab. aps te:l Reéſpõdit Balac Löch eniſſet Sivet ni
filios iſrl: ⁊ hec videt Miſit ergo nücios ad ba filius ſephoꝛ:Rex moabi Pic põtt balaam chehdou
vioꝛ Ira: qꝛ filij iſrt ñ laã filiũ beoꝛariolũ:ꝗ habi tax miſit ad me dicẽs: Ec riſio euz dicitur: ne
fecerant ipetũ moa tabat ſup flumẽ tre filioꝛu, ce ppls ꝗ egreſſus ẽ ð egy o Ohlle reſpoit tlit
bitas:cũ eẽt eis pꝛsohbi ꝗʒ . zr i „ R —,mHmeete hic noctc. ndpistai.
bitũ a oñ̃o ut habet Slnon:vt vocaret eu ⁊ dice pto opuit ſupficiẽ fre: veni Erat enz vpfae⸗ n. d Non
deu. ij. ubi dẽ: Nlõ pu rẽt: Ecce egreſſus ẽ pplus ⁊ maledic ei: ſi quo modo ta demonuͤ: vt p⸗ prdint nc.
gnej 5 moabitas ⁊c. ex egypto ꝗ opuit ſupſiciẽ poſſiʒ pugnãs abigere eũ. dictũ eſt. Reuela⸗ ii ut nicdd⸗
? Dirit ad maiões fre ſedẽs ↄtra me. Nèni igi Dixitq; de ad balaã:Nòͤ tões autẽ a demo mus ictireri
natu Madian. Erat dic pplo buic ꝗ liire cũ eis nè . nibus qs iſte q̃re ui dei Nr hl
eni Balach dpplo il lur ?1 maledic pplło huic ꝗ li ire cũ cis neq; maledicaſ bar vresiter ſut pſiaggirlt
lo natus ut dicit Ra. foꝛtiõ me ẽ:lſi quo mõ poſ pplo:qà bñdicrẽ Qui ma denocte: qꝛ nunt mlii
ſa. a ẽt alij Nec ẽ ilᷓ ſim pꝑcutẽ ⁊ eijcẽ en terra ne conſurgẽſ.:dixit ad pᷣnci ſpũs tenebraruʒ. rulbi eſ
ppls oabifie⸗ qaꝛ mea. Mõui.n.ꝙ bñdici ſit pes: Ne ĩ terrã uram qꝛ ꝓ giErmma,, qc ſeo henr⸗
maabire deee cCcui bñdixeris: maledicbĩ bibuit me de uẽir̃ vobiſcũ oß mihi i, lau ſt,
de abraã p madian: quẽ maledicta cõgeſſeris: Reuerſi pᷣncipeſ:dixert ad poſitoꝛes ali 4 bibinaſetanti
qui fuit filius Lethu· Perrexerũtq; ſẽioꝛes mo balac: Noluit balaã uẽire dubiũ ẽ de quo ĩ cupictne durf
re. f ſe autez. ſ. telligatur hic:do Ghucircht
Balac. g¶Erat eo L minus: vtrum oõ no poſſttitan
tpe rex in moab. per hoc eni quod dẽ: eo tpe:deſignat ꝙ nõ deo vel de demõe:qꝛ magi ⁊ arioli demonẽ ſibi appen⸗ ſſortedenn
erat rex nãlis uel ex ꝓgenie illiu rerre: ſʒ ex accidẽti:utpote tẽ vocãt pꝛincipẽ uel dñm exhibẽdo ſibi reuerentia: ſʒ zuatuspnninen
qꝛ ſubiecerat ſibi vnã ptẽ illius tre:ſicut ſeon ſhiecerat ſibi apud hebꝛeos nõ eſt dubiũ: qꝛ vbi trãſlatio noſtra hic irſibi dare m
aliã: vt dem̃ eſt ca.pꝛecedẽti:uel qꝛ foꝛte moabite fugiẽtes p habet dñs: in hebꝛeo habetur: Nomen dñi thetragrã- ig delonmd.
p̃lio ſeon ſbiecerãt ſe ipſi Balac reddẽdo ei tributũ: vt iu maton:quod non poteſt intelligi niſi de deo vo. Sʒ h (Denekve⸗

uaret eos 2 ſeon vel z filios iſrl de quibus timebãt vt dem vã ↄdicere pᷣdictis.ſ.ꝙ balaã querebat reuelatiões a de ern

eſt. h ¶ Miſit ergo nucioj. Hic ponitur ipᷣa petitio balac mone.⁊id qð dicendũ:ꝙ modus eſt magoꝝ maxie cu/ 1 a(Siyo.
