cubiti ꝗᷣ erãt ex vtraq; ꝑte introit᷑ claudebant᷑ coꝛtinis
de byſſo factis:ſicut ⁊ alie q erãt in circuitu. i 7 es
coluüne ⁊c. In hebꝛeo hĩ ſic:Oium colũnaꝝ atrij ꝑ cir
cuitũ cincture eaꝝ ⁊ vncini de argẽto.et vocant hic cin

Oẽs

Xx0. MY

ries potuit videre ⁊ vi

cture quidã circuli argẽtei circũdates colũnas:ut dicit Ra.

ſa. vtrũ iñ eſſent in medio colũne ꝑ modũ cuiuſdã pomelli
vel in ſupioꝛi ꝑte ꝑ modũ capitelli nõ determiat. Ronabili
us tñ vẽ ꝙ eſſent ꝑ modũ capitelloꝝ in ſupꝑioꝛi ꝑte:qꝛ erat

ad decoꝛẽ q magis debẽt poni in cap

dẽ. In introitu vᷣo atrij fiet
tẽtoꝛium cubitoꝝ vigiti ex
hbyacintho ⁊ purpura:coc
coq; bis tincto ⁊ byſſo re/

toꝛta ope plumario. Colũ

nas hẽbit q̃ttuoꝛ cũ baſibꝰ

totidẽ. Omẽès colũne atrij

p circuitũ veſtite erũt arge
teis lamis:capitib argente
is ⁊ baſib eneis. In longi

tudine occupabit atriũ cu/
bitos centũ:in latitudie ꝗqn

₰.

q̃ginta:altitudo qnq; cubi

toꝝ erit. Fietq; de byſſo re
toꝛta:⁊ heẽbit baſes eneas.
CQũuncta vaſa tabernaculi iĩ
oẽs vſus ⁊ ceremonias tã

paxilloſ ei qᷓ; atrij ex ere fa

cietis. Pꝛecipe filijs iſrael
ut afferat libi oleũ de arbo
ribꝰoliuaꝝ puriſſimũ:pilõ

ↄtuſũ:ut ardeat lucerna

ſmp in tabernaculo teſtio
nij extra velũ qð oppanſũ
eſt teſtionio:⁊ collocabunt

eã aaron ⁊ filij eius:⁊ vſq;

mãe luceat coꝛã dño. NPer
petuus erit cultus ꝑ ſucceſ/
ſiões eoꝝ coꝛã filijs iſrael.

ite colũne. Uncini aut

dicunt᷑ vbi coꝛtine pẽ
debãt a colũni::⁊ ſᷣm

hoc colũne dicte non

erãt veſtite lamis ar
genteis:ſʒ tm in capi⸗
tibus eoꝝ erat ddam
circ entei.
k ( Cũcta vaſa taber
naculi.ſ.cauille mar/
telli ⁊c.hmoi q̃ erãt
neceſſaria ad erigenõ
colũnas ⁊ coꝛtinas.
I ¶ Ex ere facietis.
Inſtrumenta eni cui
cunq; art ſm modũ

loquendi hebꝛaicum

vaſa vocant. Diſpoſi
tõem aũt atrij quatu
ad colũnas ⁊ coꝛtias

hic nõ deſe cripſi: tum

qꝛ ꝑ ea q̃ dcã ſũt a qͥ;-
libet de facili põt capi
tũ qꝛ in fine libꝛi põe

tur qñ aget᷑ de erectio

ne tabernaculi. Ratõ
aũt hui atrij circa ta

bernaculũ accipitur:

tũ ꝓpter reuerentiaʒ

tabernaculi:ne popu

lares ad ipſum nimij
appꝛopinquarẽt:tuʒ
ut ſacerdotes ⁊ leuite
liberofacerent officia
ſua circa altare holo/
cauſti młtitudine po/

puli exteri exiſtente.
m Perripe filijs iſ
rael. Hic ↄñter agit ð
illo qð erat neceſſari/

um ad illũiatõeʒ tem

pli:tum ꝓpter decoꝛẽ:tum ut ibi de nocte poſſet clare vide

ri cũ di: m ¶ Pꝛecipe fi ·iſ. ut af. ti. oleũ de ar. oli.i. de fru
ctu oliue expᷣſſum. iſtud eni ꝓpꝛie oleũ dẽ.oleũ aũt nucum

2 .

P

eſt purius ꝙꝙ illud qð terit᷑ ini molas. p
na.i.lucerne:accipiẽdo ſingulare ꝓ plali:ſic
lo. Uenit muſca grauiſſima.i.multitudo muſcaꝝ.
7 2 emp.i.q̃libet nocte. Joſephus etiã dicit ꝙ etiã de die

P
9

7 altero mãe cuiuſcũq; dẽ tm oleũ ꝑticipatiue diminutie
nES uriſſimũ.i.ſine amurca. o

Piloq; ↄtuſũ.qꝛ iſtõ
Ut ardeat lucer

lali:ſicut ſupꝛa.viij.ca

tres ardebãt: ꝗ oẽs ſeptẽ de nocte:nec licitũ erat ibi ardẽ ali
ud oleũ. r. ¶ Et collocabãt eã aaron ⁊ filij eius.hoc enim

11*/

„ „

nõ erat licitũ niſi ſacerdotibus.

Pplica quoq; ad te aaron.

La. XXVIII.

Deſcripto tabernaclo:

bic ↄñter agit de miniſtris ad cultũ tabernacli de
putãdii:⁊ pᷣmo de oꝛnatu eoꝝ ſeu ↄpõne:ſcõo de

—

eca.xxix. tertio de officij executiõe:ibi Mũ

abis. Ad euidentiã pmi pmo ponã ſub quodã opẽdio oꝛ
namẽta ſeu veſtimẽta ſacerdotu ꝑ oꝛdinẽ: ⁊ intẽdo in hſeq

ioſephũ: qꝛ fuit de genere ſacerdotali: mãſit in hieruſalez
tꝑe qͥ adhuc ſtabat tanin ſacerdotũ miniſteriũ:⁊ iõ plu
it veſtes ⁊ oꝛnamenta ipſoꝝ:⁊ ideo

p 4

certius potuit ſcribere talia q Ra.ſa. ⁊ alij q fuerũt poſtea
ꝑ magnũ tſpᷣs:qꝛ ſᷣm hiero.in epla ad Deſideriuʒ: Aliter vi
ſa aliter audita narrant᷑:⁊ iõ ille qui vidit certi ſcribere po
tuit. Scõm aũt ipᷣm decẽ erãt oꝛnamẽta ſũmi ſacerdotis:qͥ
rũ q̃ttuoꝛ inferioꝛib ſacerdotib cõicabant:pmuʒ eſt femo/
ralia linea ad opiendũ carnẽ turpitudinis ſue.ſcõm eſt tui⸗
ca de byſſo facta ⁊ dupla ꝑ totũ.eſt aut byſſus gen cãdidiſ
ſimi lini. tertium eſt balthe.i.cingulũ de diuerſij coloꝛibu⸗

factũ: latitudinis qſi qttuoꝛ digitox:cuius extremitates pẽé
debãt in pte anterioꝛi ſacerdotij:hñs fimbꝛias ð auro æ ali

is coloꝛib cũ pulchꝛa varletate. Quartũ ẽ tiara ſiue mitra
de byſſo in capite ſacerdotis poſita:tendẽs ſuꝑius in acui
⁊ cũ cinctura ſiue bẽdello ligabat ſub mẽtone:ita ꝙ nudita
tẽ colli tegeret:⁊ mitrã foꝛtit᷑ teneret ne cadẽt de capite ſacer
dotis miniſtrantij. Alia ſex eraãt appꝛopꝛiata ſũmo ſacerdo
ti:quoꝝ pmũ erat tunica hyacinthina: q̃ hebat circa collũ
2 in extremitatibꝰ manicarũ oꝛas ↄtextas foꝛtit ex diuerſis
coloꝛib ? lapidibus pᷣcioſis. in margine inferioꝛi hẽbat ma
logranata facta de hyacintho:purpura ⁊ vᷣmiclo ⁊ byſſo re
toꝛta:⁊ tintinabula aurea intmixta:ſic ꝙ int duo malogra/
nata erat vnũ tintinabulũ:⁊ ecouerſo int᷑ duo tintinabula
vnũ malogranatũ. Scõm erat ſuꝑ humerale: qð ponebat᷑
ſupꝑ dcãm tunicã:⁊ quantũ ad mam erat ð pãno ↄtexto qͥn
q; generibſiloꝝꝛ.ſ.filis ſaci de auro:⁊ hyacintho:ð purpu
ra:coccoq; bis tincto:⁊ byſſo retoꝛta:cũ pulchꝛa varietate
ita tñ 3 nõ erãt ibi aliqua aialia figurata:ſed floꝛes ⁊ ↄſilia
ſtũ ad foꝛmã vo erat veſtis qdrata altera pꝑte longioꝛ hñs
in medio aꝑturã ꝑ quã intrabat caput ſũmi ſacerdoti::⁊ la
titudo ill veſtis tägebat humeros.lõgitudinis ãt ipſo vna
es pẽdebat retro opiens doꝛſũ vſqʒ ad renes:⁊ altera pẽde
at ante opiens pectus. Latera aũt vtriuſqʒ ꝑtis iũgebãtur
in laterib ſacerdotis nodulis aureis.ſup humeros autẽ hẽ
bat hec veſtis duos lapides onychinos magnos:in qbꝰerãt
ſculpta noĩa filioꝝ iſrl: ſex in vno lapide:⁊ ſex in altero:et
erãt noia ſenioꝰ ſuꝑ humeꝝ dextru:alioꝝ vo ſuꝑ ſiniſtrũ
hebat etiã in medio ꝑectoꝛis foꝛamẽ qdratũ magnitudinis
vnius palmi in longũ ⁊ latũ:⁊ dimittebat ille locus vacuꝰ
ad hoc ꝙ poneret᷑ ibi tertin oꝛnamentũ qð vocat᷑ rõnale:cu

ius pãn erat de eadẽ mã cũ ſuphumerali:in qͥ erant duode

cim lapides pᷣcioſi ᷣm q̃ttuoꝛ oꝛdines oiſpoſiti:in quiberãt
ſculpta noia duodeci filioꝝ iſrł:ita ꝙ noĩa ſenioꝝ erãt ſcul
pta in linea ſuꝑioꝛi ſᷣm oꝛdinẽ natiuitatis ſue:⁊ ſic oñter ð
alis Habebat aũt magnitudinẽ vn palmi in qdrũ:ita ut
ipleret pᷣciſe locũ dimiſſũ vacuũ in ſuphumerali:⁊ in quat
tuoꝛ angulis hẽbat q̃ttuoꝛ anulos aureos:quibꝰcoꝛꝛeſpõde
bãt q̃ttuoꝛ alij anuli exiſtẽtes in ſuphumerali:⁊ per anulos
iſtos ſtringebant ſil rõnale ⁊ ſuphumerale cũ ligaminibus
byacinthis ꝑ anulos trãſeũtibꝰ:adhuc tñ ad maioꝛẽ firmi
tatẽ duo erat aurei in ſupioꝛi ꝑte rõnalis in quibꝰ imittebã
tur cathene auree: ⁊ ꝑ fiſtulas aureaj in ſuphumerali exiſtẽ

4

tes trahebant᷑ ſurſũ ⁊ iũgebant᷑ cũ ſuphumerali cũ vncinis
aureis circa ſcapulas ipſ ſacerdotis.in inferioꝛi vo pte ro/
nalis erat alij duo anuli ↄſiles in vtroq; latere eiuj:a in pte
poſterioꝛi ſuphumeralis erãt duo anuli aurei eis coꝛñden
tes quib' ſil ſtringebant᷑ ronale ⁊ ſuphumerale in vtroq; la
tẽ ſacerdotis ꝑ ligaturã hyacinthinã trãſeuntẽ p anulos pᷣ⸗
dictos. In rõnali vo erat doctrina ⁊ vitas:ſm trãſlatõnem

noſtrã. In hebꝛeo hẽ: Urim ⁊ tumim.⁊ in idẽ redit:vriʒ.n. ſa

ſignificat manifeſtatõnem qð ꝑtinet ad doctrinã.tumim ſi
gniſicat integritatẽ:quod ꝑtinet ad veritatem.ſ c integret
verba ſua. Secundum ioſephum iſta doctrina ⁊ veritas ſi
ue vꝛim ⁊ timim erat quida fulgoꝛ pcedẽs de lapidibꝰrõna
lis:qui deſignabat deũ placatũ:⁊ riſũ ꝓſperuʒ:⁊ ꝙ ſic iple/
ret in effectu: ſicut a põtifice petebat᷑. Dicit etiã ioſephe iſte
ſylẽdoꝛ ceſſauit ꝑ ducẽtoj ãnos anteq ſcriberet libꝛũ antiqᷣ
tatũ:quẽ ſcripſit Titi ⁊ veſpaſiani tpꝑe.Ra.ſa.dicit ꝙ vrim

ſtẽ ſcam aarõ ſr tuo ĩ glam

¶ Liber

⁊ tumim:ſiue doctrina ⁊ veritas eratnomen dñi tetra
grammaton poſitũ in rõnali ſub lapidib: vtute cuius
mãifeſtabat᷑ veritas de introgail ipſi ſacerdoti:qñ cõſu
lebat dñm. Quartũ oꝛnamentũ erat baltheſiue cingu
lũ factũ de qͥnq; coloꝛibus ſicut ſuphumerale ⁊ ronale
pulchꝛa varieta/

— te factũ:cudextre
Ca. xxVIII. mitate ſunt de⸗
Pplicã quoq; ad te a er ſunbꝛue de⸗
aron fratrẽ tuu cũ filiis bei pte ſacerddomj
ſuis de medio filioꝝ iſrael: ſtringens ſuphu⸗
ut lacerdotio fügant᷑ mihi merale cuʒ mitra
agaron:nadab:⁊ abiu: elea Pracinthia poſi⸗

far æ Ihamar:faciẽſq; ve ſacerdotis ſupali

aʒ mitrã byſſinã
alijs inferioꝛibꝰ
veeeſtiment. Qui⸗
tũ oꝛnamentũ erat mitra hyacinthia poſita ĩ capite ſũ⸗

mi ſacerdotis ſuꝑ aliã mitra byſſinã hñs in inferioꝛi p

te ſemicirculũ aureũ pulchꝛe fabꝛefactũ pcedẽtẽ ab oc-

cipite:vſq; ad vtranq; aurẽ. Sextũ aũt erat lamina au
rea pendeẽs in frõte ſũmi ſacerdotis ligata cũ mitra filij
hyacinthinis:in q̃ erat nomẽ dñi ter agrãmaton inſcri
ptũ. Pec erat facta ad modũ lune coꝛniculate :ut dicũt
aliq hñtis coꝛnua ſuꝑius:⁊ ↄuexuʒ inferius:ſed erat fa

cta ad modũ coꝛone.vnde ⁊ coꝛona vocat᷑ in lr̃a:nõ tñũ

erat coꝛona pfecta:ſed ſolũ ꝓtẽdebat᷑ ab aure in aurem
trãſiẽs ſup frontẽ: ut dicũt ioſephus ⁊ ra.ſa. ita ꝙ ipſa
cũ ſemicirculo pᷣdicto qð erat in ꝑte poſterioꝛi capitis:
faciebat qſi coꝛonã pfectã.(¶¶ Et ut melius dicta capia
deſcripſi pdicta in figura:qua inſpecta ⁊ ↄſideratis pᷣꝗᷣ
ctis patet littera paucis exceptis. D

a ¶ Applica quoq; ad te aaron. Hic agit᷑ de veſtimeni
acerdotũ:⁊ pᷣmo in generali:ſcòo in ſpãli:ibi Hec autẽ
ſũt. Circa pᷣmũ dẽ: Applica.ſ.ad diuinũ cultũ ꝑ ↄſecra
tõem in ſacerdotiũ:de qͥ agit᷑ ca.ſequẽti. b Facieſ,
veſtẽ ſanctã.i.ad miniſteriũ diui culideputatũ.ſcm.n.
in vna ſignificatõe idẽ eſt ꝙ diuino cultui deputatũ:nã
nõ erat licitũ ſacerdotib talibꝰ veſtibꝰ vti niſi in cultu
tabernaculi. c ¶ In gloꝛiã ⁊ decoꝛẽ.qꝛ hoc cedebat ad
gloꝛiã dei pncipalit:⁊ ſcario ad honoꝛem aaron ⁊ fili
oꝛum eius:initũ erãt mediatoꝛes int deũ ⁊ populum.

ta in capite ſümni

— —–—½—

Miazſinttul

iglogiur de
ia bftcnchi
nirnpchu

de

1„* ,6*

Me ℳ
greeckadtit
aſtrian dee⸗
ſupudiouncſt
Yerur mnin
Cnur imm⸗
ſwother Alr
ilvans au⸗
lth or tbe
lun clin

a
(Aimde
Irm aulami
linca iibiai

air aüͦ.
toſeguiurin
Aeonamen
ſſttulibusſi
ſianlotis:er
Ulltur fm nu⸗
ſounomnamen
pumgpacbüͤt

(galrde
unmiang
ate naneg
El Oden
lmnto,d pindd

ep.1
Ae
ningſ⸗
inher
Wäant
*
L
binhun,
incgpir ſin
iz mibfi
1ahziniend
tineng dl
nſtniagpirf
disiifniig

u änirdͤß
timaun
11alr urs

epoſgiian

kncliusa
1 ni⸗

. 1

ut hẽ ca.ſequẽti. f

9 ¶ In quib ſcificatusi.ↄſecrat. e ¶ Winiſtret mi⸗
bi.qui ante ↄſecratõem ipſe nõ miniſtrauit:ſed moyſes

PHec aũt ſũt. Hic agit᷑ de veſtimen

tis ſacerdotum in ſpeciali: ⁊ pmo de illij que erant ſpeci
alia ſummo ſacerdoti:ſcòo de his que erũt cõmunia ſi

bi ⁊ alijs ſacerdo
tibꝰ inferioꝛibus

ibi Facies ⁊ femi

nalia. Adhuc pꝛi
mo enumẽat que

ſunt ſpecialia ſũ/
mo ſacerdoti: ſe

cũdo ꝓſedtur de
ſingulis:ibi Faci/
ent autem. Circa

pꝛimam partem

patet littera vſaz
ibi: 3 ( unics

Z lineam ſtrictaʒ.
In hebꝛeo habet᷑
Tunicaʒ fimbꝛia

tã.et loquitur de

tunica hyacinthi
na q erat pulchꝛe
fimbꝛiata:ut pꝛe

ineã ſtrictã.
que idẽ eſt qð tũi

ca ſtricta: de qua
ſupꝛa dictum eſt:

ꝙ erat veſtimẽtũ
cõmune ſummo
ſacerdoti ⁊ alijs:
ideo eius enũe/
ratio non habet
hic locum ſed in/
ferius.
i ¶ Cidarim.id ẽ
mitram cuʒ lami
na ſancta ſibi alli

Fracient aũt.

PHic ꝓſequitur in
ſpãli de oꝛnamen
tis ſpecialibus ſũ
mi ſacerdotis: et

diuiditur ᷣm nuꝰ

merum oꝛnamen
toꝛum:⁊ patebũt
ptej pꝛoſequendo
Sinno ergo pꝛo
e

2£

quitur de ſuper

humerali cum di

cit:Facient auteʒ

coloꝛibus ⁊ figu/
ris variato:⁊ di/
citur a poly qað ẽ
pluralitas:⁊ mi/
tos qð eſt gutta.
m ¶¶Duas dꝛas
iunctas habebit.
quia oꝛe latitudi/
nis iuncte erant i
lateribuj ſacerdo

Ope po
lymito.i. plar⸗

et decoꝛẽ.Et loq̃ris cunctiſ
ſapiẽtib coꝛde quos reple/

ui ſpũ pꝛudẽtie:ut fa ciãt ve
ſtes aaron fri tuo in gloꝛiã

⁊ decoꝛes:in quᷣibſciſicat
miſtrèt mihi. Hec aũt erũt

veſtimẽta q̃ faciẽt: Rõnale

⁊ ſuphumerale:tnicã ⁊ li
nẽã ſtꝛictã:cidari ⁊ baltheũ
Fãaciẽt frĩ tuo aaron ⁊ filiſs
cius veſtimẽta ſcã:ut ſacer/
dotio fungant᷑ mibi. Acci/

piẽtq; auꝝ ⁊ hyacinihbum

⁊ purpurã:coccũq; bis tin
ctũ ⁊ byſſũ.Faciẽt aũt ſup/
humerale de auro T hyaci
tho ⁊ purpura coccoq; biſ

ticto ⁊ byſſo retoꝛta:opere
polymito.Duas oꝛas iun/
ctas hẽbit in vtroqʒ latere
ſũmitatũ:ut in vnũ redeãt.
Ipſa quoq; textura ⁊ cun/
cta opis varietas erit ex au
ro:⁊ hyacitho ⁊ purpura:
coccoq; bis tincto ⁊ byſſo
retoꝛta. Sumeſq; duos la/
pides onychios:⁊ ſculpes
in eiſ noĩa filioꝝ iſrlł:ſex no
mina ĩ lapide vno:⁊ ſex re/
liqua in alto iuxta oꝛdineʒ

natiuitatis eoꝝ. Ope ſcul/

ptoꝛis ⁊ celatura geẽmarij:
ſculpes eos noib ſilioꝝ iſ/

rgael:inclũſos auro atq; cir

cũdatos:⁊ pones i vtroq;

late ſuphumeralis:memo-/

riale filijs iſrl. Poꝛtabitq;
aaron noĩa eoꝝ coꝛaʒ dño

ſuꝑ vtrunq; humeꝝ ob re
coꝛdatiõem. Facies ⁊ vnci
nos ex auro:⁊ duas cathe
nulas auri puriſſimi ſibi in

uiceʒ coherẽtes:q̃s inſeres
vncinis. Rõnãale quoq; iu
dicij facies ope polymito
iuxta texturã ſuphumeral:

ex auro hyacitho ⁊ purpu
ra:coccoq; biſ tincto ⁊ byſ

tis ut pꝛedictum eſt cum chnigen ſic anterioꝛ ⁊ poſterioꝛ

iungebantur ſimul. n

Incluſos auro atq; circũdato.i.

ſituatos in auro per circuitum partis interioꝛis iuxta panũ
ſuperhumeralis:vbi lapides erant ſituati ſicut ſituantur in
ãnulis. o ¶ Yacies ⁊ vncinos.qui erant poſiti in ſuꝑioꝛi

ſo retoꝛta. Quadrãgulum
erit et duplex. Mẽſurã pal
mi hẽbit:tã in lõgitudie qᷓ
in latitudie:poneſq; ĩ eo q̃t

tuoꝛ oꝛdieſ lapidũ. In pꝛiõ

pᷣſu erit lapiſ ſard⁊ thopa

cius ⁊ ſmaragdus. Inſcðo
carbũculuſ ⁊ ſapphyr⁊ ia
ſpis. In ttio ligur achateſl
⁊ amethiſt. In q̃rto chꝛy⸗/
ſolih onychin ⁊ berillus

Incluſi auro erũt ꝑ oꝛdies

ſuos:hẽbũt noĩa filioꝝ iſrſ

Duodecĩ noib celabũtur

ſinguli lapides noĩibꝰſingu
loꝛũ pꝑ duodeciʒ tribꝰ. Faci
es in rõnali cathenas ſibi ĩ
uicẽ coherẽtes ex auro pu
riſſimo:⁊ duos ãnulos au

reos quos pone ſin vtraqʒ

rõnalis ſũmitate: cathenaſ

qʒ aureas iũges ãnuliſ qui
ſũt in marginib ep:⁊ ipᷣarũ
cathenarũ extrema duob
copulabis vncinis in vtro
qʒ latẽ ſuphumeraliſ qð ra
tõnale reſpicit. Facieſ ⁊ du
os ãnulos aureoſ quoſ po
nes in ſũmitatib roõnalis:ct

in oꝛis q̃ e regiõe ſũt ſuphu

meraliſ ⁊ poſterioꝛa eiuſa-
ſpiciũt:necnõ ⁊ alios duoſ

tra faciẽ iũcture inferion ut
aptari poſſit cũ ſuphũerali

⁊ ſtringat᷑ rõnale anuliſſuiſ
cũ ãnulis ſuphuũeral: vitta
bhyacinthina ut maneat iũ/

ciura fabꝛeſcã:⁊ a ſe inuicẽ
rõnale ⁊ ſuphumerale neqᷓ

ant ſepari. Poꝛtabitq; aa /
ron noĩa filioꝝ iſrl in rõali
iudicij ſup peci ſuũ qñ in

grediet᷑ ſcũariũ memoꝛiale

coꝛã dño ĩ eternu. Poͤnes
auũt in rõnali iudicij docri

parte ſuperhumeral
circa ſcapulas.
p ¶ Ratõale quoq;.
Pic pꝛoſequitur ð ra
tionali:⁊ dicitur rati
onale iudicij: quia in
ipſo iudicabat ſũmꝰ
ſacerdos conſulẽs do
minum quid eẽt agẽ/
dum. q ¶¶ Quadrã
gulum.erit ratõne ſu
pꝛadicass.
r (Et duplex.i.ð pã
no duplicato:duplici
cauſa.vna eſt ut pon
dus lapidum ibidem
ſituatoꝛum meliuj ſu
ſtineret. Alia eſt ſcoʒ
ra.ſa.ut iĩter illos du/
os pannos nomẽ do/
mini tetragramaton
includeretur.
8In pꝛimo verſu.
acies etiã ĩ ra.ca.
ſibi coherentes. ideſt
opere plectili: iſte ſũt
eedeʒ cathene que ſu⸗

pꝛa dicuntur inſerte

vncinis ſuperhume⸗
ralij ſᷣim partem ſupe
rioꝛem:ſed pars infe
rioꝛ erat inſerta ãnuł
ipſius rationalis:⁊ iõ
de iſtis cathẽis fit mẽ
tio in vtroq; ope:ſcʒ
ſuperhumeralis ⁊ ra
tionaklis.
v(aches 7 duos an
nulos aureos qͥs po⸗
nes in ſũmitatibuj ra

4 XA tönalis: ideſt in parte
anulos aureos ꝗ ponendi
ſũt in vtroq; latẽ ſuppume
ralis deoꝛſũ:qð reſpicit cõ

exterioꝛi que eſt ſupiꝰ
oꝛ reſpectu illius que
eſt magis pꝛopinqua

coꝛpoꝛi ſacerdotis.
xCEt i oꝛis que ere
gione ſüt. ideſt ex op-
poſito coꝛꝛeſponden-

tes. y-¶ Pones aũt
in ratõnali iudicij do
ctrinam ⁊cc.ideſt lapi
des per quoꝛuʒ fulgo

rẽ manifeſtabitur ſa-

cerdoti diuinuʒ bene/
placitum:⁊ hoc ſecũ/

dum Joſephum. ſᷣm

vero Rabbi ſalo.no/⸗

mẽ domini tetragrã⸗
maton fuit incluſum
mogo pꝛedicto.

p S

.

quit᷑ de tunica inferi-

theo ꝗᷣ erat etiaʒ cõis
alijs ſacerdotibus:ut

h SFacies ⁊ balthe/
um.loquit᷑ ð baltheo

ſuphumerale.
1i¶ Poꝛꝛo filijs iſrł.

vſq; ibi: k (lie ini
Atatij rei moꝛiantur.
qꝛ aliter mõ indebito

cipiunt in gnãli: Ad

dotes veſtes pᷣcioſas

eies ⁊ tunicã. Hic pſequit᷑ de tunica hyacinthina.
4

In cuius me.ſu.erit capitiũ.i.aꝑtura ꝑ quaʒ intrabat

caput ſacerdotis. b ¶¶ Et oꝛa ꝑ gyrũ eius textilis.i.ope ple

ctili. c ¶ Facies lamiam. Hic ꝓſequit ð lamia ſancta pẽ
dete in frõte. d ¶ Scm dno.i.nomen dñi tetragrãmaton
e¶(¶Et erit ſuꝑ thyarã
bitq; aaron iniquita/⸗
tes.oꝛãdo ut dimittã
tur. g¶ Stringeſa
tunicã byſſo.i.fcãʒ
byſſo. vñ i hebꝛeo hẽ
Tunicã byſſinã.⁊ lo

nã ⁊ veritatẽ q̃ erũt ĩ pecto/
re aaron qñ ingrediet᷑ coꝛã
dñio: ⁊ geſtabit iudiciũ filio
rũ iſrł in pectoꝛe ſuo:in cõ/
ſpeciu dñiſp. Fàcies ⁊ tuni
cã ſuphumeralis totã hia
cynthinaʒ:in cũ medio ſu
pꝛa erit capitiũ:èt oꝛa p gy
rũ eius textilis ſicut fieri ſo
let ĩ extremis veſtiũ ptibuſ
ne ſacile rüpani.Deoꝛſum
vᷣo ad pedes eiuſdẽ tunice
pꝓ circuitũ q̃ſi malapunica
facies ex hiacyntho ⁊ pur
pura ⁊ cocco bis tincto et

oꝛi q̃ etiã erat cõmu/
nis alijs ſacerdotibuj
2 cingebat᷑ quodã bal

ſupꝛa dictũ eſt.
ſupioꝛi quo cingebat᷑

Pic ↄñter agit᷑ de ve⸗

ſtimentis cõib ſũmo byſſo retoꝛta:mixtis in me
ſacerdoti ⁊ alijs. ⁊ pa dio titinnabul:ita ut tintin-

tet ira ex ſupꝛadictis nabulũ ſit aureũ ⁊ malum

pũicũ:rurſũq; tĩitinabuluʒ

accederẽt irreuerenꝭ¶⁊ veſtiet᷑ ea aaron ĩ officio
egitimuũ ſempit miſterij ut audiat᷑ ſonii qñ
nuũ erit.i.lege firma ⁊

ingredit᷑ ⁊ egredit᷑ ſcũariuʒ
in ↄſpcũ dñi ⁊ non moꝛiat.
Faciès ⁊ lamiam de auro
puriſſimo:in q̃ ſculpeſ ope
celatoꝛis ſanciũ dño.Liga

ſtabili firmatũ. Ratõ
nes aũt pᷣdcõꝝ ſic ac

hoc.n.habebat ſacer

2 ſpãles:ut haberent᷑ Gen
in mardel reuerentia biſh ea vitta hyacinthina
a pplo:⁊ qꝛ iſtud ce ct erit ſuꝑ thyarã iminens
bat ad honoꝛeʒ diui se
nũ cũ eſſent medij int

ter deũ ⁊ ppłm. In ſpali vo rõnes accipiunt᷑ ſic ſᷣm ſenſũ lit
teralem.ꝑ oꝛnamẽta enĩ ſũmi ſacerdotis figurabat᷑ q̃ſi tor
oꝛbis.Tunica eni linea figurabat terrã:qꝛ linũ naſcit᷑ de ter
ra. Balthecingẽ) illã tunicã ſigurabat oceanũ:q circundat

terrã. Tunica hyacinthina rõne coloꝛis figurabat elemẽtũ

aeris: in qua inſerebant᷑ tintinnabula:qꝛ in aere generantur
tonitrua.GBalthe aũt cingẽs illã tunicã figurabat elementũ

ignis qͥ ambit aerẽ. Suphumerale cũ rõnali ſibi ↄiũcto fi⸗
gurabat celũ ſidereũ:qð ex multis coloꝛib ⁊ picturis erat

adoꝛnatũ ad deſignanðò pulchꝛitudinẽ ſtellaꝝ. Duo aũt la/

pides onychini in ſuphumerali poſiti ſignificabãt duo ma
gna luminaria.ſ.ſole ⁊ lunã. Duodeci gẽme in rõnali poſi⸗

te figurabat duodeciʒ ſigna ꝓodiaci: ⁊ iõ dicebat rõnale:qꝛ
terrenoꝝ rõnes ſũt in celeſtibꝰ:qꝛ ab ipſis emanãt terreſtria

ſm ꝙ dꝛ Job. xxxviij. Nũqd noſti oꝛdinẽ celi ⁊ ponej ru=em
eius i terra: Per mitrã vo figurabat celũ empyreũ.⁊ per la
mina aureã ſupꝛa mitrã poſitã ipſe de pᷣſides oĩbꝰcreatur

Tbter qð in illa lamina nomẽ dñi tetragrammaton erat in
cu ptu qð appꝛopꝛiat᷑ ipſi creatoꝛi oim. Per hoc aũt ꝙ no

mina filioꝝ iirl erat ſculpta in duob' onychinis ſup hume
ralia:⁊ in duodeci gẽmis exñtib in rõnali ondebat᷑ ꝙ ſum

garon üiqtates eoꝝ qᷓ obiu

aliud aureũ ⁊ malũpunicũ

ꝙ iſte ſplẽdoꝛ ceſſauit ⁊c̃.

¶ iber

mo ſaterdoti erat ipoſitũ onꝰ ppli:x ipm debat bieipe

ctoꝛe iugis meditatõis oꝛãdo /p ipſo dñm ⁊ ꝓpter pᷣdcã
de ipſo aaron ſcribit Sap.xviij. In veſte poderis quaʒ
hẽbat erat tor oꝛbis terraꝝ:a parentũ magnalia in q̃t

tuoꝛ oꝛdinib lapidũ erat ſculpta:⁊ in diademate capi“

tis ill magnificẽ
tia tua dñe ſcri⸗
ta erat.⁊ vocat᷑

frõti põtificis. Pöꝛtabitqʒ pa erat. ? vo
hHic magnificẽtia

lerũt ſciſicauerũt ſilij iſt: gramaton: quod
in cũci muneribꝰ ⁊ donari dẽ nomẽ eius ma
is ſuis. Erit aũt lamia ſ emn gnũ: ut dene
pin fo me cluſurplacat ſit Rarenwe,omuig
ei dñs. Stringeſq; tunica,ʒ appꝛopꝛiatuz ro⸗
byſſo ⁊ thyarã byſſinaʒ:ſäã nes aut myſticas
cies ⁊ baltheũ ope pluma bpdco cã bꝛeuita
cas lineas parab ⁊ balthe er Kmnen⸗
os ac thyaras ĩ gliam ⁊ de poſtil. Ad euiden
coꝛẽ:veſtieſq; hiſ oib aarõ tiã pmi v.
fratrẽ tuũ ⁊ filios ep cuʒ eo ¶ ltio pᷣma
⁊ cũcioꝝ ↄſecrabis manuſ n ebhi⸗
ſciſicabiſq; illoſ ut ſacerdo qus i hoc
tio fügant᷑ mihi.Facieſ ⁊ locoꝛetiaʒ li ſit de

mialia linea ut oꝑiant car genẽ ſacerdotali:

nẽ turpitudinis ſue:a reni Gar enemane
bus vſq; ad ſemoꝛa:⁊ vten ptificales ſut t
tur eis aaron ⁊ ſilij e qn i tuũmo put ponũt
gredient tabernaculi teſt· ipa eq ch ar
moni:vel q appꝛopiquãt qm qdez octo:
ad altare ut miniſtrent in veſtis linea: icoa
ſanctuario:nẽ niquitaſ rei tunica hyacinthi
moꝛiantur. Legitimũ ſem/ na c tintinabul:
piternum erit aaron ⁊ ſemi tertia ſuphume
ni eius poſt eum konz vuob iabi
E. Lu eunm. cibus onychinis
. (La. XXIX. AIrta rongle qdra
M tum:in q̊ erãt.xij

. üAAapigdes cuʒz noib?
filioꝛum iſrl:in quo etiã mãdabat᷑ poni docirina ⁊ ve/⸗
ritas:qͥnta erat balthe ſeu cigulus:ſexta thyara ſeu mi
tra:ſeptima lamina aurea in fronte in qᷓ erat nomẽ dñi

et de iſtis ſeptẽ tm̃ ſit mẽtio infra Leui.viij.ca.quando

mo yſes pᷣmo induit ipᷣm aaron in potiſicalibꝰ:octaua
aũt eſt femoꝛale ad opienð turpitudinẽ carnis:de q̃ ve/
ſte octaua nõ fit ibidẽ mẽtio:qꝛ nõ dẽbat indui p moy
ſen ex honeſtate:ſed ꝑ ipᷣmmet ſacerdotẽ:fit tñ de ea ve⸗

ſte expᷣſſa mẽtio cõiter Leui.xvj.ca.
rcoge ca.xxviij.vbi dꝛ in poſtil. Dicit etiã ioſeph
egoꝛe t 7c. Additio ij.
n toto tpe tepli ſchi nõ fuit illa veſtis pontifi
calij qͥ dẽ ronalæ iudicij:ſic nec arca teſti:⁊ que
— 4 alia q ibi defecerũt: put oẽ hiſtoꝛie hebꝛai
ce teſtant:qð etiã facit p fide nr̃a de qͥ tractandũ eſt dño

2 cedẽte in ꝓphetia Aggei.ij. ſup illud vbum: Magna

erit gla dom iſt' nouiſſime plus q; pme. vñ nõ eſt dicẽ

cendũ:ꝙ ſolũ cc.annos añ tpᷣs Liti ceſſauerũt cuʒ in
toto tpe tẽpli ſcõi defuer̃t.¶ Replica coꝛꝛectoꝛij õ Bur.

Lca. xxviij. vbi poſtil. dic mãm veſtiũ ſacra
Q* ⁊ numerũ debẽ accipi ⁊ diſtigui ſᷣm dcã io

—

foriduan
potfrileſt
olotb': netfit
binitodſn⸗
flherque en
Firapönkfiaa
slargdothus
Reguid mäiicſe
ſt Mend deuti
adiene

A aesdaden

meratas oBn
fiunt p yurrun
iſgue wiht/
gicimugnmm
itmthjm.
iriitnci n
7Gnftſctgſe⸗
nutitiriporier
Huitpninedi
ltei gtigid
lͤepötficiaſun
Pugktunicabaun
iſpiliunceye
pengnloſtnnge⸗

ſiwioſepbo

na iri⸗
uni Wonn
de Nae
„„ Mi
nd nir.
t n
wen
ne ſr
iſe oruft
lnt
nen Si
ſii nan
mn vatoe!
ſd wnaen
apu
woiru
lacznw
ind
nneniN
ilanria
nudni ,

4
4

1oͦ debatini4

õ

4. N .
. ans

tunica linea infe/

Vn

egyptioꝝ: ſeruitute. d

Exo. xxi

ſephi: qui ſcripſit ex expientia:qꝛ de genẽ ſacerdotali:a
qꝛ vidit ⁊c. Burgeñ.dicit ioſephũ nõ eſſe tenenð:qꝛ bᷣm
lre veritatẽ ut dicit ſũt tm̃ octo veſtes:⁊ allegat ad hoc
ſcm tho.Sed mirũ vẽ ꝙ Burgen. ꝓferat dcã ſci tho.in

hac mãꝗ q in facto oſiſtit:qð nec ſcus tho.nec burgẽ. vn

ÿ vidit ſicut Jo/

ſephus:nec eſt cõö ⸗ .
tra lr̃am:qꝛ litte Ecd c᷑t hoc facies ut mi
na bñ inhecta nu Yhiin ſacerdotio ↄſecrẽ
veſtiu nois ner? kur. Tolle vitulũ de armen
mirũ leui. vij to et arietes duos ĩmãcula
nõ fit mẽtio de fe tos:paneſq; acimos ?᷑t cru

moꝛali:qꝛ nec fit
mẽtio de cona li⸗
nea qua cingebat᷑

ſtula abſq; fermẽto que cõ
ſperſa ſit oleo:lãgana quo

rioꝛ: q̃ cõis erat la triticea cuncta facies:It

hoõtiſicla alijs ſa poſita in caniſtro offeres:
bi metlo cnda⸗ vitulũ aut T duos arietes ⁊
rilinea: que erat aarõ ac filios eius applica
mitra potifia a bis ad oſtiũ tabernaculi te
iis ſaca dottus ſtimonij. Cunqʒ lauen pa-
ſit mnerio euiti. rẽ cũ filijs ſuis aqua indu
xvj. ꝗbꝰ adiuncil es aaron veſtiment: ſuis.i.
ag alias octo enu linea ⁊ tunica ⁊ ſuphume/
meratas ꝑ Bur.
fiunt.x. ꝓut vult

ioſephus:quẽ hic burg. ipꝛobare nitit᷑. nec põt dicẽ bur
geñ. cũ tho. ꝙ mitra linea quã dicit lr̃a cydari ſit eadeʒ
cũ thyara:qꝛ thyara q ſolius põtificis mitra eſt hyacin
thina fuit. nec eſt veriſile eandẽ fuiſſe mitrã ſacerdotuʒ
2 põtificis:ſed ꝙ ſacerdos hẽbat mitrã byſſinaʒ tin ad
modũ bireti:potifex aũt ſup hmodi habuit thyaram

hyacinthinã. nec pot dicere eundẽ fuiſſe cingulũ lineũ ⁊
baltheũ: qꝛ cigulo lineo cingebat᷑ tunica byſſina qð fu

it cõe põtifici ⁊ ſacerdotibꝰ:baltheo aũt cingebat᷑ ⁊ ſtri⸗

gebat tunica hyacinthina cũ ſuphumerali q erãt ponti
fici ſpalia:nec ẽ veriſile tunicã lineã ⁊ hyacinthinã vni/

co cingulo ſtringi anq; hyacinthina põtifex indueretur
vñ pʒ ꝙ ioſepho in his reb expto credi opoꝛtet.
¶ In eodẽ ca.vbi poſtillatoꝛ allegat Joſephũ dicenteʒ
ꝓꝙ fulgoꝛ q ꝓcedẽ ↄſueuerat a roõnali ceſſauit:tpe templi
ſcdi: Burg. dicit toto illo tꝑe rõnale nõ fuiſſe.ſed hoc ñ
vi:qꝛ tpe alexãdri magni viſus ẽ ſũmus ſacerdos in eo

ut pʒ in ipſiꝰ hiſtoꝛia. nãꝗ ille fuit pncipalis decoꝛ in ſũ⸗

mo ſacerdot. ¶ Ca. XXIxX. .
Ed ⁊ hoc facies. Hic ↄñter agit᷑ de ↄſ. ecratõne
ſacerdotũ:vbi pᷣmittunt ea qͥ ſunt neceſſaria
ſcðo deſcribit ↄſecratio ipſa:ibi Cunq; lauer

—

Ila aũt q necio reqrebant᷑ ad eoꝝ ↄſecratonem:

Patre.

erãt quedã aialia in eoꝝ ↄſecratõe imolãda ⁊ diuerſoꝝ

panũ genera offerẽda: q notant cũ dẽ: b¶ Zolle vitu-
lũ de armẽto.in memoꝛia expiatois pcti aaron ꝓ fabꝛi

catõe vituli. c ( Et arietes duos. vnũ in memoꝛiam
obedie abꝛaã q obtulit arietẽ ꝓ iſaac:cui obedie ſacer⸗

⁊ aliũ in memoꝛiã imolati in exitu ppli de egypto:ꝑ cu
ius imolatõem fuerũt liberati ab angelo exterminatoꝛe
Immaculatos.iſtud no ſo⸗
luũ refert ad arietes ut credut aliq:ſʒ etiq cũ hoc ad vitu
lũ:quia nullũ aĩal habens maculã debebat imolari ma
xime in ſacerdotũ oſecratoe. e el
denotand ꝙ ſacerdotes debebãt eẽ abſq; fermẽto coꝛꝛu

dotes debebãt imitatoꝛes eẽ: maxime ſũm ſacerdos:

qʒ agxima:oleò lita. Dè ſimi bis ⁊ indues tunicis lineiſ

aneſq; aximos.ad

dotes idoloꝝ offerebãt panes fermẽtatos: io in deteſtatio
Anbehiant hic offerre ſacerdotes dei panes agimos.
Et cru

f ſtulã.modicus ẽ panis ⁊ valde tenuis:ita ꝙ qua
ſi totũ eſt cruſta. vñ ĩ
” hebzꝛeo hi: Simellaz.
rali ⁊ rationali qð ↄſtriges g¶ Queſperſa ſint
baltheo:⁊ poneſ thyaram Aeo⸗ e Ueblharoet
in capite eius ⁊ laminã ſan aqſz ci boe vled.
— — p . *
ctã ſup thyarã:èt oleuʒ vn- h agana q;. dicũt
ctõis fũdes ſup caput eius aliqui ꝙ erant panes
atq; hoc ritu cõſecrabitur. ſirii patella. ha. ſa.
Filis quoq; ill applica- diut ſup Lcui ꝙ erat

paſta cocta in aqua
calida: ⁊ talẽ moduʒ
cibi vocàt lũbardi la-
gana. i(Oleo lita.
iſta linitio ſᷣm expoſi

cingeſq; baltheo: aaron.ſ.
⁊ liberos eius:⁊ ipones eiſ
mitras:eruntq; ſacerdotes

mihi religione perpetua. moleb lm Na. i.
Poͤſtq; initiaueris manuſ erat figura quedaʒ p
eoꝛum:applicabiſ ⁊ vitulũ tracta ſup lagana cuʒ
còꝛam tabernaculo teſtio digito in oleo tincto:

⁊ erat figura ſilis caf
greco. k ¶ De ſimi-
la triticea ⁊c. eſt aũt
ſimila farina tritici ð

nij. Imnpònẽtq; aarõ ⁊ filij
eiuſ manus ſuꝑ caput illi

poſita in caniſtro offeres.ᷣ ad hoc aũt in hac oblatõne pone
bant᷑ tot genera panũ:qꝛ talia erãt accepturi poſtea ſacerdo
tes a pplło.ſequit᷑: m ¶ Applicabis ad oſtiuʒ tabernaculi.

.ſ. in atrio vbi erat altare holocauſtoꝝ. n Lunq; lauer

Pic ↄñter deſcribit ↄſecratio ipſa qͥ ↄſiſtit in oꝛnatu ſacer⸗
dotũ: a vnctõe ⁊ imolatõe:⁊ pᷣmo agit᷑ de oꝛnatu eoꝝ ⁊ vn

ctõe ſũmi ſ⸗ erorkelzae molamoerti Potie. initiaue

ris. Circa pᷣmũ dẽ: n ¶ Cunq; la.pa.cũ fi.aq̃. In ↄſecratio
ne eni ipſoꝝ iſta lotio aque erat pᷣmuũ:⁊ ut dicit ra.ſa.nõ in
telligit de lotõe manuũ ⁊ pedũ ſolũ:de q̃ hẽ infra:ſed intelli
git de lotõe toti coꝛpis. o ¶ Indues aaron. modus auteʒ
induẽdi ⁊ oꝛnãdi ipᷣm:plenius eſt expoſitus ca.pᷣcedenti.
p ¶ Et oleũ vnctois effũdes ſuꝑ caput eius..Alij aſt ſacer
dotes inferioꝛes nõ vngebant in capite:ſʒ ſolũ ſumm ſacer

dos:ad notandũ ꝙ poteſtas offerẽdi ab ipſo deriuabat᷑ ad
alio. Dicũt aliq ꝙ maneoꝝ vngebãt:ſʒ hoc nõ hẽ ex textu
1 pʒ in ſequẽtib.nec ẽ viſile ꝙ no fuiſſet expᷣſſũ h̊:vel Leui.

viij.vbi ponit᷑ executio ↄſecratõis ſacerdotũ q̃ h pᷣdicit᷑ fieri
cũ tał vnctio eẽt qͥd notabile:ſʒ circa eos ð vnctoe nõ fit ali
q̃ mẽtio h:vel Leui.viij. Niſi ꝙ de oleo vnctõij ⁊ ſanguine
hoſtie fiebat q̃dã mixtio:q ipſi ⁊ veſtes eoꝝ aſ pgebant: etſi
alicubi dicant᷑ vncti põt de hac aſpſiõe exponi. Mã aũt h
vnctõis infra deſcribit᷑:ſʒ figura vel foꝛma non hẽ ex textu.
Dicit aũt ra.ſa.ꝙ erat in ſigura caf greci:incipiens a capite
⁊ deſcẽdens vſus palpebꝛas:⁊ fiebat cũ digito ipſp ↄſecran
tis in vnctõe tincto. q ¶ Filios qᷓ; ⁊c. mꝗduj at induendi
⁊oꝛnãdi ipᷣm:pleni expoſit ẽ ca.pᷣce. r ¶ Pꝙ iitiauerj.
Hic ↄñter agit᷑ de imolatõe q reqrebat᷑ in ſacerdotũ oſecra-
tõe:⁊ pᷣmo ponit᷑ ſacriſiciũ p pcto:ſcõo ſacrificiũ holocau⸗/
ſti: ibi Unũ q́; arietẽ. tertio hoſtia paciſica: ibi Alteꝝ qͥ ari
etẽ:qᷓrto oñdit᷑ ꝙ hmodi rit in ↄſecratõe ſacerdotuũ ſepteʒ
dieb otinuis debat replicari:ibi Oia qͥ pcepi t᷑.Circa pᷣmũ
dẽ: Pqᷓ iitiaueris ⁊c. In heb hi: Pqᷓ ipleuerl. hy.n. pcede
bat ſacrificiũ:⁊ tal iitiatio vl ipletio erat applica eoꝝ ad ſa

cerdotale officiũ. äIppli. ⁊ vi. p pctò imolanõ. Loꝛã
ta.te.ĩ aio ut pᷣdcʒ ẽ. WWBEPGReE ⁊c q.ↄfuẽtej ꝙ vitulł

ptõis malicie ⁊ nequitie:ſed dẽbãt deo ſeruire in agimis ſin
ccr itatis ⁊ veritatis: ut dicit Apls.j.Coꝛin.v. Item qꝛ ſacer

—

—

licatiſſima. l (¶ Et

¶ Liber

inificiebat ꝓ pctõ eoꝝ: ? ex rigoꝛe iuſticie erãt digni moꝛ

te: ſed ex diuina miſericoꝛdia moꝛs in aial trãſferabat. Itẽ
ipiebãt poteſtatẽ offerẽdi deceto
Et mactabis eũ.mactare eni hoſtiã ꝑ
liciũ: qð dqdẽ officiũ faciebat mo yſes in
ↄſecratõe aaron ⁊ fi-
lioꝝ eius:⁊ iõ ſibi dẽ

Mactabis eum ſum 1
ptũq; de ſanguine vi dñii:iuxta oſtiũ tabernacli

tuli pões ſuꝑ coꝛnua
altarij. Dicit ra.ſa.ꝙ
hec poſitio fiebat tim
in duob' coꝛnibus al
taris ↄdictoꝛie ſe re-
ſpicientibꝰ⁊ ſanguis
ibi ſic poſit relpicie-

guine vituli:pones ſup coꝛ
nua altaris digito tuo:reli
quũ aũt ſanguinẽ füdes iu

bat ad qttuoꝛ ptes al adipẽ totũ 9 opit inteſtina
taris: qꝛ quilibet agu ct reticulũ iẽcoꝛis ac duos
lus cõis eſt vuuabusp renes ⁊ adipẽ ꝗ ſuꝑ eos eſt

tibus in ipſo cõcurrẽ
tibꝰ. y ¶ Reliquum
aũt ſan.fuũ.iu.ba.ed.
erat enĩ circa pedẽ al-
taris quedam canali
vbi effůdebat᷑ ſaguis

fimũ ↄbures foris exira ca

quoq; arietẽ ſumeſ ſupꝑ cu/

in qͥ erãt quedaʒ foꝛa ꝗ 2 .
mina ꝑ que ſanguisi lus caput ponet aaron ⁊ ſi
trabat terrã. lij eiuſ man :quẽ cũ macta

ueris: tolles de ſanguie ey
èt füdes circa altare:ipſum

3 (Sumes 1 adipeʒ
totũ.voluit eni ipſuʒ

dñs ſibi offerri ⁊ incẽ ues s e,
di: ita ꝙ nõ comedere aut ariete ſecabis in fruſta:
tur ex eo: ad exluden lotaq; inteſtina ei ⁊ pedes
a ogi idolatrar’ pones ſup ↄciſas carnes ⁊
ipej vicimarum ſup caput ill: ⁊ offeres to/
ſuaꝝ comedebãt:ym rhr ne,
ꝙ dã Deut. xxxij. ca. lu ariete ĩ incẽſũ ſuꝑ altare
De quoꝝ victimij co Oblaͤtio ẽ dño odoꝛ ſuauiſ
Naleherizeened 6. ſimus victime dñi. Toͤlles
Pinguedo gatie rvir quoq; arietẽ alterũ ſuꝑ eu
tutis nobi collata ſo

li deo eſt attribuẽda
a ¶ Et reticulũ.i.quedã pinguedo facta ad modum retis.
b ¶ Jecoꝛis. in hebꝛeo hi: Epatis. c¶ Ac duos renes.i.re
nũculos:ut hi Leui.viij.vbi ponit᷑ executio h oblatiõis q̃
hic p̃cipit. d ¶ Larnes vo ⁊c. lad denotandum ꝙ pctm et
eius circũſtantie ⁊ occaſioes debẽt elongari a ſacerdotibus
quoꝝ officiũ eſt ꝓ remiſſiõe pctõꝝ ppli offerre ⁊ oꝛare.
e¶ Unũ quocq; arietẽ. Hic agit᷑ de hoſtia holocauſti.
¶ Suꝑ cu. ca. po. aa.⁊ fi.e mar. In hac eni oblatone fa
ciebat moyſes officiũ ſacerdotis: ut dem eſt: ⁊ ideo aaron ⁊
filij eius erãt offerẽtes moyſi vel potius deo ꝑ moyſen:ſicut
ppls poſtea debebat offerre aaron ⁊ filijs eius. Populares
vero offerẽtes ſacerdoti aial ad imolandũ ponebãt manus
ſuꝑ caput beſtie imolande:ut hĩ Leui.j.⁊.ij.ca.⁊ alijs plibꝰ
locis ad denotanð ꝙ renũciabat totalit illi aiali ⁊ in domi
nũ trãſferebãt:a eadẽ rõne aaron ⁊ filij eius ponebãt h̊ ma/

nus ſupꝑ caput beſtie h a ſequent᷑.Itẽ ut ꝑ taleʒ imponem
2 fůr⸗

acciperẽt poteſtatẽ offerẽdi hoſtias holocauſti. g
des circa altare.nõ in ꝑte ſupioꝛi:ſed magis circa baſeʒ:nec
fiebat cũ digito ſicut de pᷣcedẽti dem eſt:ſʒ magis cũ bacino
argẽteo: ut dicit ra.ſa. h (Et offeres totũ arietẽ in incen-
ſũ. ꝓpter h eniʒ dẽ hoſtia holocauſti:q; tota cremebat ad
honoꝛẽ diuinũ pᷣter ſanguinẽ:q effũdebat᷑ mõ pᷣdicto:⁊ pel
lẽ que erat ſacerdotis. i atio eſt dño odoꝛ ſuauiſſi/

t mactabis euz in ↄſpectu

teſtimonij:ſũptũq; de ſan/
xta baſim eius. Sumes et

⁊ offerel incenſũ ſuꝑ altare
càrnes vᷣo vituli ⁊ coꝛiu et

ſtra:leo ꝙ ꝓ pctõ ſi. Anuũʒ

tis officiũ ut pᷣdem eſt. x

mus.nõ qꝛ deus delectaret in fumo carniũ cremataruʒ
ſed in obedia 2 fide ⁊ deuotõe offerentiũ:⁊ maxime qa
tales oblatões ⁊ victime erãt quedã figure ⁊ ꝓieſtatões
chꝛiſti imolãdi ꝓ ſalute mũdi. k ¶ Lolles quoq; ari/
etẽ alterũ. Pic agit de hoſtia pacifica q̃ offerebat p gra

tiaꝝ actioõe de bo
. S” no pᷣterito vel p i
ius caput aaron ⁊ filij eius petratioe boni fu
ponẽt man·Quẽ cu; imo Hiczcurrcpan aͤs
laueris: ſmeſ de ſanguine aaron 2 filij eius
ei et pones ſuꝑ extremum debebãt gras agẽ
auricule dextre aarõ ⁊? fili ½ deo:dð hoc ꝙ per
oꝛuʒ eb:& ſup pollices ma m peonel ant
nus eoꝝ ac pedis dextri: otalezer mppl⸗
ſundẽſq; ſanguinẽ ſup alta ctare ut deus darʒ
re p circuitũ. Cunq; tuler p eunerae⸗
j ſin Qli uüllud officiũ di
de ſanguĩe ꝗ eſt ſuꝑ altare nr⸗ le Snper

⁊ de oleo vnctõnis:aſpges cub caput c. ut

garõ ? veſtes eb:ſilios ⁊ ve illã victimaʒ deo
ſtimenta eoꝝ.Cõſecratiſq;ʒ totalii darẽt: ut

ipſis ⁊ veſtib:tolles adipé offerengi ho⸗
de ariete ⁊ caudã ⁊ aruinã Pden occipen
q̃ opit vitalia:ac reticln ie/ m Sumes de
con ⁊ duos renes atq; adi ſanguine ipſo. in⸗
pẽgꝗ ſup eos ẽ:armũq; dex tin Edo digitum
trũ eo ꝙ ſit aries cõſecratõ
nis:ltoꝛtãq; panis vnſ cru
ſtulã ↄſpſã oleo:laganũ de
