te i locis alijs vbi ipediũt ne poſſint fluere ad locũ ſuũ
ſicut etiã ꝑtes terre vbicũq; ſuſpedant᷑ ſeu detineãt:ad
ſperã terre ſeu ad cẽtrũ terre hñt iclinatõeʒ nãlẽ:⁊ hoc
ẽ qð dẽ:Cõgregent᷑ aque ad vnũ locũ.vbi notanter dẽ
Que ſub celo ſunt.ad excludendũ aq̃s ſuꝑioꝛes: q̃ nõ
itelligut᷑ ſub hac oꝛdinatõe. Patet etiã i hac figura ſʒ
itentũ.ſ.ꝙ aqua nõ totã coopꝑiat terrã:ſed aliquã eius
tẽ dimittat diſcooꝑtã.nã arc.d.e.g.qͥ ẽ ĩ ſpera terre
ẽ diſcoopt' ab ads:vt patet i hac figura: qð ſʒ coſmo
graphos ẽ fere q̃rta ꝑs terre ceteris ꝑtib ipſo terre re
manẽtib ſub aqͥ cooptis:vñ notãter dẽ: Uocauit de
aridã terrã.ad dꝛiaʒ terre cooꝑte aqs q̃ non dẽ arida.
Patet etiã in hac figura tertiũ itentũ.ſ.ꝙ hec cõgrega
tio fuit a deo facta ꝑ certà legẽ ſeu iſtitutõnẽ q̃ de val
lauit.i.circũmuniuit i gyro:hoc ẽ in circuitu abyſſos
ſcʒ aq̃rũ multitudinẽ.na ꝑ gyrũ ſeu ꝑ circuitũ ſpericũ
ſcʒ.c.d.e.vallauit totã multitudinẽ aq̃rũ vtualiter: ſic
ꝙ quelibet aq̃ qͥ ſub celo ẽ ad hũc gyrũ ex certa lege di
uina hẽat iclinationẽ cõnãlẽ:⁊ ſic hẽ ver ſenſus h di
cti:Certa lege ⁊ gyro vallabat abyſſos. Silir ⁊ hꝰ qð
dẽ: Circũdedi mari terminũ ſuũ ⁊ ſiliuʒ. Patet etiam
q̃rtũ itentũ in hac figura.ſ.ꝙ lʒ in ripa maris terra ⁊
aq̃ ĩ eodẽ loco cõcurrũt:vtputa in.d. ꝓcedendo tñ in
mari ꝑ elõgationẽ a terra mare ſempꝑ e alty terra:qð
ſic patet:na ſi ꝓcedatur a loco.d.in qͥ cõcurrunt aq̃ ⁊
mare vt dictũ ẽ ꝑ elogationẽ a terra vſqʒ ad aliquẽ lo
cũ:vtputa locũ.c.q ẽ i ſuꝑficie maris: tũc.c.ẽ loc alti
oꝛ q;.d.nã ſi ꝓtrahat᷑ linea ab.a.qð ẽ cẽtrum terre ſeu
vniuerſi vſq; ad.c.talis linea iterſecabit ſuꝑficiẽ terre
iĩ aliqͥ loco.⁊ ſit vbi gra i.b.⁊ cũ.a.d.⁊.a.b.ſint eq̃les:
qꝛ ꝓcedũt a cẽtro ad circũferẽtiã ſeqt᷑ linea.a.c.ẽ ma
ioꝛ qᷓ; linea.a.d.⁊ ꝑ ↄñs.c.loc' ẽ altioꝛ.d.qꝛ magis ac
cedit ad circũferentiã vniuerſi q;.d.Et qꝛ diametrum
elemẽti aq̃ eſt i magna q'titate matq; diametrũ terre:

vtputa ĩ decuplũ:vt dictũ ẽ: ſeqt᷑ ꝙ tm poſſet ꝓcedi ꝑ

elogationẽ a terra ꝙ ſit mare ibi alto q; mõtes i terra:
nã mõotes q;tũcũq; alti nullã ꝓpoꝛtõnẽ pꝑceptibilẽ hñt
ꝑ cõpationẽ ad oꝛbẽ terre:vt pʒ i ecclypſib lunaribꝰin
qb' ex q'titate vmbꝛe a terra cauſate cõmẽſurat᷑ certi
tudinalit᷑ qtitas ecclypſis nlla mẽtoe facta de vmbꝛa
mõtiũ rõne pᷣdicta. Idẽ etiã patet i cõmẽſuratõe dieꝝ
⁊ noctiũ i q̃ nõ fit aliq̃ mẽtio de altitudine mõtiũ: ac
ſi eẽt tra ſperica penit:⁊ ſic itelligit illð – mon
tes ſtabũt aqͥ.ſ.ꝙ altioꝛes ſũt aq oceani ꝓcedẽdo vſuj
mediũ q; motej tre.Seqt᷑ qntũ itẽtũ.ſ.ꝙ icedẽtej ꝑ irã
ad mareðſcẽdẽ dicũt᷑:ſic pʒ ĩ auẽte pᷣal.⁊ iĩ alijs:qð ſic

pʒ.nã aſſignet᷑ aliq; loc' i ſuꝑficie terre diſcooꝑte citra
ripã:⁊ ſit.g.⁊ ſic ꝓtrahat᷑ linea a cẽtro aqͥ qð ẽ.f.vſq;

xs
Pun
on⸗
Gjn
lgii
tonpbl
ſolient
oheſole⸗
buer
nrdeſie
dier

nn
nri
..
ize
bppy
decn
koge
Nhſpe
un wi
rhſ
Goni
ctad
benc
attig
liqzfue
pons
nelead
inrſepe⸗
ci ſi
rhoe
meerdi
Känd
fiamaß
ignieus
t
oſn
men
Nantde
ndimd
ccogen
i
n
tü
—
mlegd
mlus'
lirabecd
act enn
mtn
chiin
nun aj
igeſo
iboali
meſen
ge tane
ccle⸗
1cma
nugis N
mmeum
nötan.
npoui
winent.
unßin
rz an
denmbr
edie⸗
nii: a
not
hin
eb
ſcoſt
e imd

et vſo⸗

h — „

ad punctũ g tuc talis linea ĩtercecabit ſupficiẽ aqᷓ ĩ ali

quo loco.⁊ ſit vbi gra in pũcto h.⁊ tũc cõſtat q; linea

f.g.ẽ maioꝛ q linea.f.h.⁊ ꝑ ↄñs loc.g.reſpectu.f.qð ẽ

cetrũ aq̃ ẽ altioꝛ q; loc.d.vbi ẽ ripa.vt patet manife

ſte. ⁊ ſic patet rõ qre aq̃ vbicũq; ponãt᷑ in terra nãliter
deſcẽdẽdo fluũt ad mare:niſi ipediant᷑:iuxta illud Ec
cle.j. Oia flumia itrant in mare. Et ex hoc ſeqᷣt ꝙ ice
Dentes ꝑ terrã ad mare deſcẽdentej debẽt dici vt ſupꝛa

allegatu ẽ.nã cõi mõ loquẽdi loca terre a qb aq̃ fluũt

figura ꝙ terra dꝛ fundari ſuꝑ mare:vt ĩ ps.xxiij. Qꝛ

ipſe ſuꝑ maria fundauit eã. Terra eni habitabilis.ſ. d
g. e.ſuꝑ elemẽtũ aq̃ fundat᷑:altioꝛ eni ẽ reſpectu.f.qð

cẽtrũ aqͥ q tota ſpera aqͥ poſt eiꝰ cõgregationẽ. ⁊ eadẽ

dũt ĩ mari:vt dictũ ẽ tanq a ſuꝑioꝛi loco ad inferioꝛa

Ex qb bñ cõſideratis põt hꝛi verus itellect᷑ᷣ ſcriptura
de cõpatione aq̃ ad terrã qͥ ad ſitũ tractãt:que di
mode ab aliqb expoſitoꝛib exponũt᷑. Patet etii

raà
eyx ſupꝛadictis ꝙ terrã eẽ diſcooꝑtã ſᷣm aliquã pꝑtẽ ab
ads mõ pᷣdicto nulli põt attribui niſi poteſtati ⁊ oꝛdi
nationi diuine:vt ſcriptura ĩ multis locis teſtat. Unde
Hiere.v.capit. Me ergo non timebitis ait dñs:⁊ a fa
cie mea nõ delebitis:qͥ poſui arenã terminũ mari. Ex
quo patet hoc ꝑtinere ad oĩpotentiã diuinã ſolũ. Sili

ter ⁊ ad e ĩieffabilẽ pꝛouidentiã q̃ diſponẽs oĩa ſuauit
locũ dedit ads miro mõ cõnãlẽ: ne vlteriꝰ terrà coopi
rẽt:iuxta illõ pᷣs.ciij. Terminũ poſuiſti quẽ nõ trãſgre
dient᷑:nec cõuertẽt opꝑire terrã.⁊ hoc ẽ ſatis manifeſtĩ t

nam lʒ exſiccatio ſupficiei terre aliqͥ mõ poſſit cauſari
ex actione ſolis deſiccãtis ⁊ hmodi:mutatio tñ ſeu ſe
paratio cẽtri aque a loco ſibi in pᷣma ꝓductione debi
to ad aliũ locũ diſtantẽ nõ põt cauſari niſi a deo qͥſo

lus ẽ iſtitutoꝛ nãe. In hoc eniꝙ de dixit: Cõgregentur
aq ⁊c.mõ pᷣdicto:dedit de aliã nãlẽ iclinationẽ ab il

la quã i pmoꝛdio hũerãat vt ſupꝛa expoſitũ ẽ.⁊ ideo ra

tionabiliter hmodi cõgregatio aqrũ fuit facta anteq
ſol fieret:vt inueret terrã eſſe diſcooptã nõ ꝑ exſiccati
onẽ ſolis vt qdã erronee putãt:ſed iuſſione diuia.Jdẽ
patet ex mõ loquendi ſcripture ĩ hoc loco. Nõ enĩ di

xit:deſiccẽt aq̃ q ſunt ſuꝑ terrã:vt appareat arida: ſed

dixit Lõgregent᷑ aq̃. Quãta aũt ſit diſtantia vni cẽtri

ab altero valde difficile eẽt humanit iueſtigare: ſʒ ſuf

ficit ꝙ tanta ẽ diſtantia ꝙta requirit ad hoc vt pᷣdicta

inde ſequãt᷑:pot etiã ꝓbabiliter opiari nõ tñ certitudi

naaliter ꝙ cẽtrũ ãqᷓ elemẽti ſit idẽ cũ ecẽtrico lune:eo p
elementũ aqᷓ ꝓut expimur ſeqt motũ lune m fluxũ 2

—

frefluxum.

¶ De opere quarte diee.
Circa ꝓductionẽ luminariũ ⁊ ſtellarũ varie ſunt opi.
ſicut ⁊ circa multa alia in hoc capitulo cõtenta.ſᷣm tñ
ex poſitionẽ quã ſequar luminaria ⁊ ſtelle fuerũt qᷓrta
dDie ꝓductaa deo p creationẽ i ſuis ꝓpis ⁊ ꝑfectis foꝛ
mis:q̃s foꝛmas ſequũtur ꝓpetates ⁊ vtutes q expmũt᷑
in Ira:⁊ alie q̃ ibi nõ ſunt expᷣſſe:cũ ſacra lr̃a in hoc io
co nõ tradat niſi illa qᷓ viſui ſeu ſenſui hoim cõiter ſbᷣ

iacẽt:vt dictũ ẽ.huic eni ſententie lr̃a valde ↄſonat:cũ)

dicit: Fiant luminuria:eo mõ qͥ dixerat:iat lux. non
eni dixit:Pꝛoducãt celi luminaria: vel nubes lucida

pꝛoducat ſolẽ:vel aliqd hꝰmodi:ĩ qͥ denotaret᷑ ipſa ſu

ilſſe ex aliqͥ facta.nec etiã dicit in eis eẽ aliqd infoꝛme
qð pficeret:ſed ſimpłr ĩ pmo eoꝝ fieri explicat eoꝝ ꝓ
pꝛietates:vt lr̃a plane teſtat. Circa ꝓpetates aũt eoꝝ

attendendũ ꝙ nõ oẽs ꝓpetates luiariu ⁊ ſtellarũ etiazʒ
ſenſibiliũ hic expꝛimut:ſed illa q̃ hũane vtilitati ma/

nikfeſte deſeruiut: iĩ qb' etiã dꝛia iter lucẽ pma die factã

rone dẽ eſſe terra ſuꝑ flumina:nã flumia aterra deſcẽa

⁊ lucẽ luminariũ inuit᷑.vñ de pᷣma ꝓpeetate dicit: Diuidãt
diẽ a nocte.in qͥ oñdit qdã dꝛia ite r hanc diuiſionẽ diei ⁊
noctis:⁊ illã de q̃ fit mẽtio ĩ pᷣma die.nãa ibi nõ dẽ ꝙ lux di

uigeret iter diẽ noctẽ: ſeu lucẽ a tenebꝛis:ſʒ de' diuidit
eo ꝙ illa lux nõ hẽbat ꝓpũ motũ de ſe: ſed ꝑ diffuſionẽ ⁊

2tractõnẽ a deo facta dies diuidebat᷑ a nocte:vt dictũ fuit
ſm Baſyl: ſed luiaria qͥ ht motum a ſe ſᷣm nãʒ a deo ſibi
collatã ꝓpe diuidũt iter oren dixit Fiat luiaria

⁊⁊c̃.vt diuidat diẽ ac noctẽ.(¶ Et notandũ ꝙ lʒ dies ſit ppᷣe

latio ſolis ſup terrã:tñ qlibet planeta ⁊ ſtella hʒ ſuũ ppũ
diẽ.ſ.cũ ipſa ſup terrã fert:⁊ noctẽ ecõuerſo.⁊ ideo no ſim
pliciter dicit de ſole vt piuidat diẽ ac noctẽ: ſed etiã de oi-
bus dicit vt diuidãt.¶ Scõa ꝓpetas ẽ cũ dicit:ent ĩ ſigna
qð coiter exponit᷑ inqtũ ex lularib celi accipit᷑ ſignificatio
pluuioſi tpis vel ſereni:q ſunt apta diuerſis negocijs:qð ñ
ſic itelligendũ ẽ:vt ꝑ luiaria ⁊ ſtellas cõiter accipiat ſigna
ſerenitatis vel pluuie cuiuſlibʒ tpis ſequẽtis:qꝛ hoc ptinet
ad aſtrologos:ꝗ de his pᷣnoſticationib itendut:nõ aũt ad
populũ rudẽ cui moyſes loq̃bat᷑: ⁊ etiã ipſi aſtrologi ſepe
fallũtur ĩ pᷣnoſticando.ſed hoc itelligi debet ſᷣm q;dã gene
ralitatẽ ſignificãdi:vt cũ cognoſcit᷑ ꝙ ſole exñte ĩ ꝑte ſeptẽ

trionali:ſeu ĩ ſignis ſeu mẽſib' h'modi caloꝛ viget vt i plu
ribꝰ: ⁊ pluuie diminuũt᷑:a ecõtra de meridionalib .⁊ hoc

cõiter itelligit᷑ a popularib ꝗᷣ cõiter dicũt talẽ mẽſẽ eẽ cali

vũ ⁊ talẽ tpatũ eẽ ⁊ hmodi:qð veritatẽ hʒ ĩ plib: q̃ qdẽ

noticia ẽ magne vtilitatis i cultura terre:vt ẽ manifeſtum
SDi aüt itelligat pꝓ hoc ꝙ dẽ ſigna: de h'modi luiaribꝰ ⁊
ſtellis pñt accipi ſigna alioꝝ euentuũ: talis itellect aſi foꝛ
te aliaſil cõtineat veritatis:nõ tñ ſʒ pmã ſignificationẽ lr̃a
lẽ:q de pᷣmaria ſignificatõe lr̃e ſm cõem modũ itelligendi
accipit᷑.⁊ de talib ſignis itelligit illud Piere.x.A ſignis ce
li nolite metuere q gẽtes timẽt. Et patet ꝙ hec p petas nõ
ptinebat ad lucẽ pma die factã. Alia ppᷣetas lumiariuũ ad
vtilitatẽ hoĩm expmit᷑ cũ dicit:vt ſint i tpa. Pꝛo q attẽden
dũ ꝙ nõ dicit yt ſint ĩ tẽpus:vt ſic itelligeret de tpe ſimpli
ſumpto:qð factũ ẽ cũ pᷣmo motu i pma die vt dictũ ẽ: ſed
dicit ĩ tꝑa:vt itelligat de viciſſitudine tẽpoꝝ ex q̃ faſtidiũ
tollit. vñ in hymno.Et tẽpoꝝ das tꝑa vt alleues faſtidiũ:

valitudo etiã cõſeruat:⁊ neceſſaria victui oꝛiũt᷑: vt patʒ
P expientiã:qð etiã lune vẽ ptinere q̃ ſjm q̃tuoꝛ aſ pect' q;s
hʒzʒ ad ſolẽ diuerſas influẽtias etiã ſenſibiles cauſat.vñ pᷣs.

ciij. Fecit lunã ĩ tꝑe. Alia ꝓpetas ad vtilitatẽ hoim ẽ mẽſu
ratio duratois reꝝ tpaliu ⁊ negocioꝝ de à dicit:Et i die
⁊ annos.p hoc eni qlibet duratio tpal mẽſurabilẽ tã pᷣte
rita ꝙ; futura ſm certitudinẽ: vel ſaltẽ eſtimationẽ: qð nõ
ptinet ad lucẽ pᷣma die factã:pᷣſerti cũ nõ durauit niſi per
tres dies. Alia vo ꝓpetas maxie vtilitatis ẽ: vt illuminẽt
ſupꝑ terrã:qð ẽ neceſſariũ qtũ ad viſũ:qͥ ẽ directiu' ĩ opib
⁊ maxie vtilis ẽ ad ↄgnoſcẽdas rerũ dꝛias:vt ĩ.j.metaph̊.

d nõ ptinebat ad lucẽ pᷣma die factã:q nõ legit illumiaſſe
terrã:qꝛ ex ſui tenuitate nõ poterat ad hoc attingere.Et ex

hoc etiã ſeqt illã lucẽ nõ habuiſſe alias vtilitates pᷣdictas

q¶ oẽs ꝓueniũt mediante illuiatõe luiariũ ⁊ ſtellarũ ſuper

terrã. Et vt ſũmarie icluderet alias ꝓpetates luiariũ ? ſtel
larũ qͥ eẽnt qͥdãmõ ienarrabilia dicit:vt pᷣeẽnt diei ⁊ nocti
ſ.p ptãtẽ influendi ſuas ꝓpᷣas ipᷣſſiones.vñ ⁊ i pᷣs.cxxxv.

de hac mã dicit: Solẽ in ptãtẽ diei:lunã ⁊ ſtellas in ptãtẽ

noctis:qꝛ mediantib radijs influũt: ⁊ iõ ptãs diei pᷣcipue
attribuit᷑ ſoli:c radij in die ceteros obũbꝛant:ptãs vo no

ctis lune ⁊ ſtellis attribuit:q̃ de nocte clarp irradiant.(Et
notandũ ꝙ Moyſes in hoc loco cauſã ꝓductiõis luiariũ

aſſignat ſolũ ſᷣm ꝙ ſũt facta ad vtilitate hoim.vñ Deutj.

iiij. de eis dꝛ: Que creauit vñs de' tu i miſteriũ cũctis gẽ
tib. ſed ex hoc nõ tollit ipſa ſuiſſe facta ꝓpter totũ vniuer

ſum ⁊ finalit᷑ ꝓpt glam dei:ad qua oia ꝓducta ſeu creata
oꝛdinat᷑:vñ in ꝓuer. Oia oꝑatus ẽ de ꝓpter ſemetipſum

¶ In eodem cap̃.j. Señ. vbi dẽ in poſtilla: Maxime qꝛ fm
alios ſanctos doctoꝛes Moyſes ⁊c. Additio ij.

. Icet verũ ſit ꝙ expoſitio beati Aug. ĩ hoc loco ſit
valde lõgingua a plano lrali ſenſu: non tñ ex hoc
ay moyſes rudi populo loquebat᷑ qui ſpualia cape
no pote

7

at ſed tm coꝛpalia poſſet ſumi rõ cõtra expoſitio

nẽ Aug.ſed poti vẽ facere pꝛo eo qꝛ ꝓpter ruditatem po

puli ⁊ ꝓnitatem ad idolatriã opoꝛtebat ꝙ; moyſes de an

gelica nã ⁊ e cognitione qſi i parabolice loqueret ꝑ ſilitu
dinẽ Uel le mane ⁊c. Uñ ſenſus lr̃e ĩ hoc loco ſᷣm Aug.
ſi ꝓbe itell

ſacre ſcridture: ꝓut ſupꝛa in qone ſupꝑ pꝛologũ in rñſione
ad qrtũ argumetũ plenius cõtinetur.

. In eodẽ ca. j. vbi dẽ in poſtilla: Pic qrit qre i ſecũda die

0 dẽ: Et vidit de ꝙ eẽt bonũ ⁊c̃. Additio iij.

. Nbhoc loco vr poſtillatoꝛ a rectitudine in tribſus
deuiare:qꝛ hᷣmo auctoꝛitates doctoꝝ non aalk. .

crẽ auctoꝛitatẽ iter catholicos hñtiu irreuerent

* —

tractat. ſecũdo qꝛ irrõnabilit dicta eoꝝ ipꝛobat. tertio qꝛ

5

expoſitionis lr̃alis auctoꝛitatẽ:quã nr̃i doctoꝛes pmo iue

nerũt Rabi Sa. hebꝛeo attribuit. Pꝛimũ patet: nã rñſio
quã ipſe vocat truphaticã ẽ illꝰ magni doctoꝛis Rabani
qui in hoc loco ad hanc qõnẽ ſic rñdet:niſi foꝛte ſicut qdã
patrũ expoſuit nõ eẽ bonũ duplicẽ numerũ:qui ab vnita
te diuidit ⁊ pfſigurat federa nuptiarum.vñ ⁊ in archa noe

oĩa aĩalia qͥ bina ingrediũtur imũda ſunt:⁊a ipar numerus

mũdus eẽ oñditur.hec ille. Magiſter etiã in.ij.di.xiiij.rñ

dens ad hãc qõnẽ ſic dicit:Sacramẽtũ aliqð hic comedat᷑

ideo eni foꝛtaſſe nõ ẽ hic dictũ qð tñ ſicut in alijs factũ ẽ:

qꝛ binarius pncipia ẽ alteritatis ⁊ ſignũ diuiſi iois ab vni
tate.hec ille.Nõ igitur modica irreuerentia ẽ tantoꝝ do

ctoꝝ ſeu patrũ expoſitionẽ truphaticã vocare.Secũdum

——

patet:nã motiuũ poſtillatoꝛis ad repꝛobandũ h'modi ex

poſitionẽ doctoꝝ : qð ſumit᷑ ex hoc ꝙ ĩ ſacro euangelio bi
narius numerus ẽ laudabilis:ad qð allegat Sꝛego.ſuꝑ lu
cã. x. ca. modici valoꝛis ẽ apud ſane intelligentes. ub rõ
eſt: nam in expoſitionib' myſticis ꝑ vnã ⁊ eãdem rem fᷣm

diuerſas ſui qualitates ſepe oppoſita deſignãtur: ſic ⁊ ce

lũ empyreũ rone ſplendoꝛis ꝑ ignẽ poſſet deſt ignari: vñ 2
igneũ dẽ. infernus aũt qꝛ deuoꝛatiuus ẽ ⁊ maxie obſuſca
tus⁊ de eo legitur Job.xx.c. Deuoꝛabit eũ ignis qui non
ſuccẽditur. Siliter ⁊ de binario numero eſt dicendũ qꝛ ſi

5

conſideretur ꝓut in eo rõ charitatis pᷣmo ſaluat ſic ẽ lau
dabilis ⁊ in bonũ ſonat. ideo binariũ intelligit iſto mo
SGꝛego.ſuꝑ Lucã. Inqtũ aũt binarius numerus ab vnita
te pmo delſcẽdit pncipiũ ſeu ſignũ diuiſionis ẽ: ⁊ ꝑ ↄns nõ
bonã hʒ ſignificationẽ. ⁊ iſto mõ accipit᷑ a doctoꝛib ĩ hoc
loco.vñ pꝛedictoꝝ doctoꝝ expoſitio: ⁊ſi non ſit lr̃alis tñ
nõ ẽ truphatica:ſed vere expoſitio myſtica.⁊ ideo iterpo

—

ſuerũt aduerbiũ dubitatiuũ.ſ.foꝛte ſeu foꝛtaſſe: ad deſi/

gnãdũ ꝙ ex ea nõ põt ſumi efficax argumẽtũ: ſicut nec ex
alis myſticis expoſitionibꝰ. Tertiũ patet: nã rñſio lr̃alis
quã attribuit ipſi Rabi Sa. inuenitur pᷣus in gl. nra vbi
ſic dẽ: vel iõ nõ addit qꝛ in hoc oꝑe diſtinctio aquarũ nõ
pfecta q̃ in ꝓximo fit:vbi dicit Cõgregentur aq in locuʒ
vnũ.⁊ ideo ibi addendũ reſeruatur.hec in glo.potius igit᷑
erat attribuenda auctoꝛitas h expoſitionis gl.nr̃e q́ Ra.
5 oſtenſum ẽ in qrto arti.q.ſuꝑaddite in ꝓlogo.
In eodẽ ca.j.vbi dẽ in poſtilla:q diſtinctio facta ẽ ꝑ hoc
ꝙ aqua pꝰ pducta in foꝛma ſbali ⁊c. ¶ Additio iiij.
Ongregatio aquarũ de qᷓ hic agitur nõ ẽ itelligen

aliũ modũ rõnabilioꝛem ꝓut Ir̃a ſonat: ſicut plenpꝰ in ad
ditione ſupꝛadicta in oꝑe tertie diei declarat᷑:vide ibi.

(Heneſis.

¶In eodem capi. j. vbi dr in poſtilla: Et ꝓtulit terra.
uina actiua pꝛotulit ⁊c.

igatur ẽ parabolic qͥ ſub ſenſu lr̃ali cõtinet: qui
quidẽ modꝰ exponẽdi neceſſarius ẽ ⁊ vtilis in multis locij

da p denſitatem aquarũ nec ꝑ earũ receptionẽ in
cõcauitatib' terre:pꝛout aliqui voluerũt: ſed per

„

7

intelligit paſſiue:qꝛ virtute di
Additio.v.

c hoc ꝙ diuina virtute terra ꝓtulit herbom
non tollitur quin terra actiue ꝓtulit pꝛedicta

EUñ Aug. in hoc loco cauſaliter dictũ ẽ ꝓdu
5I herbã ⁊ lignũ.i.pꝛoducẽdi accepiſſe vtutẽ

„

ditio

qui quidem motus dẽ apud aſtronomos mo
tus acceſſus ⁊ receſſus.
¶ In eodem ca.j.vbi dẽ in poſtilla:
hoc obijcit frater Thomas ⁊c.

valet qð ↄtra
Additio vij.
yerba ſancti Thome tranctantis de luce in
pma die pꝛoducta in bma par.q.lxvij.ar. vlt.
in rñſione ad ſecũdũ argumẽtũ recte itelligan

1

eni ſua in hac materia loco allegato hec ſunt i foꝛma
Quidam dicũt lucẽ illã fuiſſe nubẽ qdam lucidam qᷓ
poſtmodũ facto ſole in materiã pᷣiacentem redijt.ſed
iſtud non ẽ coueniens:quia ſcriptura in pᷣncipio Geñ.
cõmemoꝛat inſtitutionẽ nature que poſtmodũ pſeue
rat:vñ nõ debet dici ꝙ aliquid tunc factum fuerit qð

poſt modicũ eſſe deſierit.⁊ ideo alij dicũt ꝙ illa nube,
lucida adhuc remanet:a ẽ coiucta ſoli vt ab eo diſcer
ni nõ poſſit:ſed ſᷣm hoc illa nubes ſuꝑflua remaneret:

nihil aũt ẽ vacuũ in oꝑib dei. ideo alij dicũt ꝙ ex il

la nube foꝛmatũ

põt ſi ponatur coꝛpus ſolis no eſſe de natura quatuoꝛ

elemẽtoꝝ: ſed eſſe icoꝛꝛuptibile ꝑ naturã: qm ſᷣm hoc
materia eius nõ põt eſſe ſub alia foꝛma.⁊ ideo dicen

dũ ⁊c̃. hec ille.Ex qb vbis manikfeſte patet ꝙ ſanctus
Thomas nõ ipꝛobat tertiam poſitionẽ:que dicit ſolẽ

elſſe factum de illa nube lucida: ꝑ hoc ꝙ in pma reruʒ
ꝓductione no ẽ dicendũ ꝙ aliquid ſit ꝓductũ ſatis ci

to coꝛꝛũpendũ ꝓut poſtillatoꝛ eidem iponit: ſed ſcũs
doctoꝛ ipꝛobat hanc poſitionẽ ꝑ aliud mediũ ⁊ cõdi
tionaliter.ſ.ſi ponatur coꝛpus ſolis eſſe ĩcoꝛꝛuptibile
ꝑ naturã:quia ſᷣm hoc materia eius nõ potuit eſſe ſub

foꝛma nubis lucide ſeu alia foꝛma quecũq; diſtincta a
foꝛma ſolis que nũc ẽ. Pꝛimã aũt poſitionẽ q̃ dicebat
illã nubẽ lucidam poſtmodũ facto ſole in materiã p
iacẽtem rediſſe ipꝛobat ſanctus Thomas ꝑ hoc ꝙ nõ

eſt dicẽdum ꝙ aliquid in pᷣma rerum pꝛoductione ſit
pꝛoductum ſatis cito coꝛꝛũpendũ:que quidem impꝛo
batio eſt manifeſta quo ad iſtam poſitionẽ pmã:nam

ſi nubes illa lucida in materiã pꝛeiacẽtem redijſſet:cer

☛⁶

tum eſt ipſam coꝛꝛuptam fuiſſe ſᷣm perfectam ronem
coꝛꝛuptionis: no eni tranſmutabatur in melius:vnde
in hoc loco videtur ꝙ poſtillatoꝛ aut non legit verba
ſancti Thome pꝛedicta:aut voluit iuoluere ſentẽtias

eis vt eũ irrõnabiliter repꝛehenderet. Q aũt ſubiũgit

poſtillatoꝛ de ſancto Thoma ꝙ incidit in illud quod

ipꝛobat:eo ꝙ ĩ opere quinte diei dicit:ꝙ aues ⁊ piſces

facti ſunt ex quatuoꝛ elemẽtis ⁊c.nihil rationis videt᷑

cdntinere:nam ſanctus Thomas nõ ipꝛobat ꝙ ex ali

qua natura in pꝛincipio Geneſis cõmemoꝛata ſim ali
quid ſui pꝛoduceretur aliqua alia natura: ſicut herbe
vel plãte ex terra:⁊ aues ⁊ piſces ex aqua ſeu ex q̃tuoꝛ
elemẽtis:ſed dicit eſſe ĩcoueniens ꝙ aliqd tũc factũ fu
erit:⁊ poſtmodũ eſſe deſierit.ſ.ſᷣm totũ: vtputa ꝙ to⸗
tũ elemẽtũ aq vel hꝰmõi nũc ꝑſeueraret:ſʒ p modicũ
deſinẽt eẽ:qð eẽt õ inſtitutionẽ nãe qᷓ pſeuerãs ẽ.
¶ In eodẽ cap.j.vbi dꝛ in poſtilla:Conſiderandũ etiã

In eodem Geñ cap.j.vbi dicitur: Stelle aut ſixe ⁊c.

Ctaua ſpera vbi ſüt.xij. ſigna ⁊ ſtelle fixe ma
tum hʒ ꝓpꝛiũ diſtinctum a motu firmamẽti:

ipꝛobatio poſtillatoꝛis nullũ habet locum:verba

coꝛpus ſolis. ſed hoc etiam dici nõ

hi
ſchu
Ain
ſinii⸗
Aini
dumè
ztüpen
Dinagn
Ucoanre
kouels
in Ag
ſiupr
nliuch
in
Ploed
Poince
Criſint
lsn
dushe
Rm

tien.
le.
.
abam
Mln
e an
lepati
tſirat.

fireno
mametl.
mosmo

gotr
ovi.
e ucein
lt.
dilign
umverde
miſona
lucdeni
1ht ia
pio,
weir
nnas
Sbnube
dodler
dnggl
unduin
gan
mmfin hor
ideo dien
gſane
nedicitſdi
nömamg,
aſensd
it ſalſis
noliit d
rupbie
wuncſeſib
ditens
Miini
numaup,
Bphayn,
nireſt
enine
vininmn
fn

ꝙ aues ⁊ piſces ⁊. ¶ Agdgditio vij
. Icendñ ẽ hic ſicut ſupꝛa ſuꝑ illud vbũ:Et ꝓtu
) lit terra.ſ.ꝙ ex hoc ꝙ piſces ⁊ aues fuerunt ꝓ
ðsuaucti a deo actiue:no ſeqtur ꝙ nõ fuerint pꝛo
ducti ex elemẽtis actiue.Cauſa eni pma nõ ſemꝑ exclu
dit actionẽ cauſarũ ſecũdarũ vt dictũ ẽ.
¶ In eodem ca.j.vbi dẽ ĩ poſtilla: e
cidiſſe in erroꝛẽ ſaraceno;. ¶ Additio.ix.
Icut iter chꝛiſtianos fuerũt aliq hetici:vt Ar
riani:Neſtoꝛiani.⁊ hmodi:qͥꝝ erroꝛes nõ ſũt
iponẽdi veris chꝛiſtianis:ſic iter iudeos fuer̃t

alia vita ſint coꝛꝑales delectatõnes cõitas tñ eoꝝ hoc
oĩno reſpuit:eſt eni cõtra illud Iſa.lxiiij. A ſeculo nõ

audierũt: nec auribꝰ pceperũt:oculus non vidit: deus
abſq; te q pᷣparaſti expectantib te. Ex qbꝰ vbis mani

feſte hẽ ꝙ remuneratio pᷣparata iuſtis ſupat oẽm ſeſũ.

vñ determinatio cõis ẽ apud eos: ꝓut Rabi Moyſes

dicit ꝙ in alia vita no ẽ cib:nec potus:nec actus vene
reoꝝ:ſed iuſti delectant᷑ ex ſolẽdoꝛe diuine gre. Qua
ꝓpter attribuere iſtũ erroꝛẽ iudeis in cõi nõ ẽ vtile ad
eoꝝ reductionẽ.credũt enĩ ꝙ nos fingim mẽdacia cõ
tra eos:qð nõ modicũ ipedimẽtũ pᷣſtat ad hoc vt red
damur eis credibiles.

*

n eodem Geñ. capi.j.vbi dẽ in poſtilla: imago aũt

dei cõſiſtit in aia ⁊c. dditio.x.

ne ſatis congrua ẽ:⁊ ponitur a magiſtro in.ij.
di. xvj. Sũt tñ alij modi exponẽdi vt ibidem
hẽ:quoꝝ rõ dꝛie ꝓut in pᷣma ꝑte.q.xciij.arti.viij.põt
ſic ſumi:nã ſimilitudo aut cõſideratur vt pambulum
ad imaginẽ:inqtũ ẽ coĩoꝛ q; imago: oĩs eni imago eſt
ſimilitudo ⁊ no ecõtra.vel põt ↄſiderari vt ſubſequẽs
ad imaginẽ inqtũ ſignificat qdã imaginis pfectionẽ.
Dicim eni imaginẽ alic eſſe ſimilẽ ei cuõ ẽ imago: in
ꝓ̈tũ pꝑfecte repñtat ipſum. vñ ſimilitudo ſi diſtinguat᷑
ab imagine pmo mo ꝓut ẽ pambula ad ipſam ſic ſili

tudo attenditur ſ̃m ea q̃ ſunt coioꝛa ꝓpꝛietatib intel

lectualis nature.⁊ ſjm hoc ad imaginẽ dei mẽs ꝑtinet
ſᷣm Aug.in li.lxxxiij.qõnũ.Cetera aũt hois.ſ.q perti

nẽt ad ꝑtes inferioꝛes aĩe:vel etiã ad ipſum coꝛpus ad

ſimilitudinẽ facta eẽ dicũtur.ſi aũt diſtinguatur ſcðᷣo
mõ.i.pꝛout ſimilitudo ſignificat imaginis ꝑfectionẽ
ſic hʒ locũ expoſitio poſtillatoꝛiis.

¶ Incipit tractatus magiſtri Matthie oꝛdinis mioꝝ

pꝛouincie Saxonie miniſtri ſacre theologie ꝓfeſſoꝛis

clariſſimi quẽ ititulauit Coꝛꝛectoꝛiũ coꝛꝛuptoꝛij Bur

genſis:in qno dicta poſtillatoꝛis tutatur rndẽdo rõni
bus Burgenſis ⁊ eius dicta optimis rõnib anihilãdo
vt patet diligenter inſpicienti.
Oſt ꝓlogũ ſuũ Burgenſis ad lr̃am accedens
dicit ſe velle aliqua ſupponere ex quib trahi
debeat aliquid planũ pꝛo ſimpliciter capiẽtibꝰ

Et hoc faciens iuoluendo ſnias circa pꝛimũ capitulũ

replet totũ vnũ ſexternũ:⁊ ſuis iuolutionib poptime
penſatis videri poterit ꝙ pꝛimũ capitulũ remanet pł
dubiũ in multis q; ex plana poſtillatoꝛis expoſitione
in qua digreſſione repꝛehendit aliqñ poſtillatoꝛẽ: pꝛi
mo dicẽs ꝙ min ſufficienter ſe habuit circa ꝓceſſum
itroductoꝛiũ pᷣmi capi.in eo ꝙ dicit intellectũ opatio
nis ſex dierũ depẽdere ex varietate opionũ de natura
materie a pᷣis poſitarũ. Ubi dico ꝙ Burgenſis non
bñ repꝛehendit poſtillatoꝛẽ: nã poſtillatoꝛ dicit duas
ſolẽnes expoſitones lr̃ales doctoꝝ eſſe q̃ ꝓcedũt varie
ſm opiones varias de natura materie a phis poſitas

atet iudeos

aliq hñtes erroneas opiones q̃ nõ appꝛobãtur a iude
is cõiter.vñ lʒ in aliqb opuſculis eoꝝ appareat ꝙ in

CEtc expoſitio poſtillaris de imagine ⁊ ſilitudi/

excludit admirationẽ eoꝝ: qͥ egre ferre poſſent eũ dicta
phᷣoꝝ opinabilia tractare in expone lr̃ali dicẽs:ex illaꝝ p

tractatione dependet intellectus opis ſex dierũ:nõ directe

⁊ ꝑ ſe:ſed inqtum exponitur varie a diuerſis.Non igitur
vult ꝙ ſenſus lr̃alis ſit ſumẽdus ex opionib' phoꝝ: ied ꝙ;
videri poſſit:qᷓͥ doctoꝝ expoſitio inixa a fundata ſuꝑ hu/
iuſmodi ſit rõnabilioꝛ ⁊ ſenſui lr̃ali ꝓpinquioꝛ. nõ igitur
icoueniẽter dictũ vt putat Bur. Rones igitur ſue repꝛehẽ
ſionis nõ valẽt.nõ pᷣma qꝛ ex diuerſitate opionũ nõ ſumir
ſenſum ſcripture:ſed ſolu iquirit ex eis q̃ ſentetia doctoꝝ
ſit aptioꝛ.nec ſecũda:qꝛ articulũ creationis nõ iquirit ex p
fatis opionibꝰ:ſed cõuenientia expoſitionũ adductarũ:in⸗
tendit eni ſolũ expoſitionũ varietateʒ ⁊ obſcuritatẽ decla
rare a quo etiã ipſe Bur.nõ abſtinet ſi repꝛehenſiile ẽ:nã
diuerſitatem ĩter beatũ Aug.⁊ Ambꝛo. ſumi de infoꝛmi
tate materie ꝑtractat i ſolutõe pᷣme qõnis quã mouet q̃re
ſcʒ ſcriptũ no ſit: fiat terra:ſicut fiat lux ⁊c. Nec puto ſine
iĩtellectu opionũ de nã mãe expoſitionẽ Bede:Strabi:Li/
conienſis:⁊ ceteroꝝ de pma foꝛma coꝛpꝑali qcq poſſe itel
ligere:quis ad verũ ſenſuʒ lr̃alẽ h paſſus etiã ſine eoꝝ ex
poſitione qs poſſit pꝑuenire. Item eadem digreſſione ipꝛo
bat Bur. rõnes ꝑ poſtillatoꝛẽ adductas:ad ondendum ag
greſſiones aquarũ i locũ vnũ vt appareret arida:videlicet
cõdenſationẽ elemẽti aq̃ ⁊ receptionẽ multarũ ꝑtiũ eſ ĩ cõ
cauitatib terre:q̃s rõnes ipꝛobãdo Bur.ipꝛobat non mõ
poſtillatoꝛẽ ſed ⁊ beatũ Aug.q aſſerit has rõnes ſuꝑ Geñ

ca.xij. Sicq; Bur.ad reuerentiã ſanctoꝝ: nõ reſpicit quod

ſupꝛa in poſtillatoꝛe valde repꝛehẽdit:ſed fruſtra vt patet
in coꝛꝛectoꝛio vj.arti.qꝗ.pᷣambule. Rõnes nãq; ipſo Bur.
ↄtra beatũ Aug.⁊ poſtillatoꝛẽ modice ſunt apparẽtie. nã
bma fundatur ſuꝑ falſa imaginatioe quaſi tota ratõ ſicci
tatis terre ſit receptio aque in concauitatibus terre: quod
falſum eſt:ſed ex cõdenſatõne eius facta eſt:cum in pꝛima
creatõe aqua fuiſſet rara ad modũ nebule:⁊ ex multis pu
gillis nebule factus ẽ vn pugillus aqᷓ:ſicut patet ad ſenſũ
Sicq; cõdenſatõe facta ꝑs recepta ẽ ĩ cõcauitatib' terre:⁊
ille ſunt due cauſe partiales ſiccitatis terre:vt vult beatus
Aug.vbi ſupꝛa. Nec ſecũda rõ Bur. valet cũ dicit in ltrĩ̃a
dici: Cõgregent᷑ aque:nõ cõdenſent᷑:nã cõgregatio ſimul ⁊
cõdenſatio ẽ ꝑtiũ ꝓpinquioꝛ poſitio:⁊ ita illa difficultas
potũ ẽ vocalis qᷓ realis. Siliter qð tertio adducit fundat᷑
ſuꝑ falſa imaginatõe.imaginatur eni ꝙ aque in terra rece
pte ſint denſioꝛeg: qʒ veru no ẽ ꝙtum ẽ de rõne aque: qꝛ
toto elemẽto cõdenſato ꝑs eius vna recepta ẽ ĩ terre viſce
ribꝰ. Et ꝑ ea q̃ dicta ſunt patet ꝙ nõ valʒ illud qð qrto ad
ducit:qꝛ cõdenſatio ⁊ receptio ſunt ambe cauſe ptiales ad
vnũ effectũ ariditatis terre(¶ Pꝛeter has potioꝛ rõ aridita
tis h põt addi diuina volũtas:que legẽ poſuit ads ne trã
ſirent fines ſuos. Item in eadẽ digreſſione reiectis modis
dicendi beati Aug.⁊ alioꝝ Burg. imaginatur aquã q̃ in
pncipio creationis fuit cõcentrica terre ⁊ vniuerſo factam
ecẽtricã terre ⁊ cõcentricã lune: vt apparere poſſet arida.
ſed qqᷓ; ſua imaginatio ſit valde iuoluta:ad ſenſum tamẽ
lr̃alẽ modicũ ↄferre videtur: nec fundat eã ſuꝑ aliqua au
ctoꝛitate ſacri canonis ſanctoꝝ: doctoꝝ vel alicu phᷣi.Et
multa huic imaginationi cõtingũt incouenientia. Pꝛimñ
quia ſᷣm illam ⁊ aer ⁊ ignis ponerentur neceſſario elemen
ta ecentrica:per egreſſioneʒ eni aque neceſſe eſt gerem egre/
di:cũ non habeat in ſua ſpera ſoliditatem reſiſtendi.⁊ idẽ
arguitur de ſpera ignis. Secundum:quia ſic oꝛdo elemen
toꝛum a pꝛima creatione inſtitutus ⁊ iclinatio naturalis
ad centrum vniuerſi omnib elemẽtis indita ſᷣm beatum
Auguſtinũ ⁊ ipſummet Burgenſem cito ceſſaſſent: quod
eſt contra Burgenſem: ⁊ ſuũ magiſtrũ pꝛecipuũ ſanctum
Thomã:qui ideo reputat incõueniens lucẽ pꝛima die fa/-
ctam ſole facto quarto die redijſſe in piacẽtem mãʒ:quaſi

—

in pꝛima rerũ pꝛoductione aliquid fuerit pductũ ſatis ci
to coꝛꝛũpendũ:vt patet j.par.q.lxvij.ar.vlt.in rñſione ad
ſecũdũ argumẽtũ. ec videat modicũ iĩcoueniens oꝛdinẽ
illũ quoad naturã elemetarẽ ſpẽaliter aque foꝛe coꝛꝛuptũ
cũ multi põderis ſit oꝛdo ille:in quo etia ſeda ĩ ſe viderẽt
pulchꝛa ⁊ valde bona:vt indt beat᷑ Aug.iijſuꝑ Geneſ.
circa finẽ. Tertiũ qꝛ ſic videret᷑ natura aque coꝛꝛupta./
pꝛijs eni paſſionib ⁊ nãlib inclinationib' imutatis:neceſ
ſe ẽ naturã imutari.ceſſante eni inclinatõe mot ſui ad cen
trũ vniuerſi iam ceſſaret eſſe grauis:ceſſante grauitate ceſ
ſaret eſſe frigida ⁊ humida:a pꝑ ↄñs ceſſaret eſſe aqua. nec
valet inſtantia de aqua q ẽ ſupꝛa firmamẽtũ q̃ nõ ẽ mobi
lis ad ctrũ:qꝛ ſᷣm Burgen.in eadẽ digreſſione:illa dꝛ qſi
equiuoce aqua ꝑ qdã analogiã rone diafaneitatis: no ra
tione grauitatis. Eſt eni appetitus nãlis grauis motus ad
cẽtrũ intrinſec' ⁊ nalis:vt docet beatus Aug.iij.ſuꝑ Geñ.
ca.ix. ꝓpter hec ⁊ alia multa imaginatio ſua non vẽ poſſe
ſtare:ſed æ mirũ ẽ ꝙ nullus phoꝝ q de naturis rerũ ⁊ ea
rũ cõnexione multa ſcripſerũt h/modi ecẽtricitatẽ videre

nõ potuerit qꝛ de hmodi nulla ſcripta reliquerũt: ⁊ ma

nifeſtũ ſignũ ꝙ ſpera aque nõ ſit ecẽtrica ſed poti terre ⁊
vniuerſo cõcẽtrica vẽ eſſe tale:qꝛ ceſſante lege quã de po
ſuit aquis ⁊ gyro vallãte abyſſos: aq̃ naliter aridꝗ abſoꝛ⸗
beret:vt patet in diluuio:de quo cap.viij.infra vbi etiam
Burgeñ ſibiipſi ↄtradictionẽ dicit:cũ aqua ſit naliter flui
da opoꝛtet ꝙ tpe diluuij oꝛbiculariter ſe habuerit circa cẽ
trũ.i.terrã.Cõgregatois igit aquarũ vt appareret arida ꝓ

ut ſupꝛa dictũ ẽ pꝛincipalis cã ẽ diuina volũtas: q̃ termi

nũ poſuit aquis:ne tranſirẽt fines ſuos:nec aqua ꝑ poſito
nẽ talis legis detinet᷑ violẽter:qꝛ q;uis illa detentio ſit ↄtra
inclinationẽ nãlẽ grauis ad cẽtrũ:no tñ obedientialẽ: ᷣm
quã de põt facere quodlibet ex quolibet. Itẽ ĩ eodẽ capi.
Burgeñ.querens occaſionẽ ↄtra poſtillatoꝛẽ: dicit eũ rece
dere a beato Aug.in hoc ꝙ dicit ad lr̃aʒ ꝑ celũ nõ iĩtelligi
angelicã nãzʒ:vbi dico ꝙ nec beat᷑ Aug.ad lraʒ ſic vẽ expo
nere:ſed ꝙ Burgeñ. dicit talẽ acceptionẽ eſſe pabolicã nõ
vẽ verũ: nã ſᷣm Bꝛitonẽ parabola differt a metaphoꝛa:
⁊2 paradygma:qꝛ ſᷣm donatũ vt eũ allegat Bꝛito: parabo

la ẽ rerũ genere differentiũ cõpatio:⁊ ſic ponitur ſemẽ pꝛo

vbo dei:leo pꝛo Chꝛiſto ⁊c᷑. In pꝛopoſito beat᷑ Aug.qꝛ ta
lẽ copationẽ exponẽdo nõ facit vt vẽ nõ ẽ expoſitio ep cõ
parabolica que ſolũ hʒ locũ in his vbi res ſignificãt non
voces ad auctoꝛis intentũ.⁊ in illo caſu parabolic ſenſus
nõ cõtinet᷑ ſub lr̃ali:ſed ẽ vere l̃alis: qꝛ a ſpũſancto intẽt᷑

imo ſenſus parabolaꝝ ſᷣm ſignificationẽ vocũ ſepe falſus

ẽ: vt patet iudi.ix.de lignis in conſi iliũ ↄuenientibꝰ:⁊ de ele
ctione regis loquẽtibꝰ:⁊ ſic de alijs paſſib ſacre ſcripture
Ex quo bñ infert ꝙ Burgeñ. in pᷣmo articulo ſue gqonis p

ambule nõ ponit ſufficienter adequatã rõnẽ ſenſus lr̃alis:

cũ dicit ꝙ adequate ſit ille qui a deo intenditur:⁊ ꝑ voces
in lr̃a cõtentas ſignificat᷑. Debuit eni addere ꝓpter pᷣmiſſa
aut pꝑ res vocib' expꝛeſſas ſignificat᷑:⁊ hic ẽ vere paraboli
cus:qualis nõ apparet ſenſus beati Aug.de q̊l ſermo pñs.
Poſtillatoꝛ igit veꝝ dixit expoſitionẽ beati Aug.nõ eẽ lr̃a

lẽ:nec ꝑ hoc recedit a beato Aug. cup expoſitio potius vx
allegoꝛica q; ꝑabolica: ꝛ ex alio aliud itelligit. Ex celo ad

lr̃aʒ angelus ꝑ allegoꝛiã:vt patet in glo.oꝛdi.in pᷣn.s.qtu
oꝛ ſunt regule:cũ etia nã angelica ⁊ eius cognitio matutia
aut veſptina ſint a ſenſu nr̃o valde remote:ideo cadere vi

dent᷑ ſub fide:iuxta vulgatũ vt dẽ Fides ẽ credere qð non

vides. Sicq; ad allegoꝛiã eius expoſitio ꝑtinet iuxta cõe
dictũ: Lra geſta docet:quid creda allegoꝛia ⁊c. Duic igit
expoſitioni poſtillatoꝛ nõ cõtradicit ſed eã q̃ſi nõ lr̃alẽ di
mittit:ſicut ⁊ ipſemet Burgeñ. Itẽ in eodẽ ca.vbi poſtilla

toꝛ mota qone q̃re ſecũda die facta noõ dicũtur bona ſicut
alijs dieb:tres rñſiones adducit.q̃rũ pᷣma dicit truphati

9

cam.ſecũdã abicit tanqꝙ; ñ fundatã.tertiã appꝛobat a
Rabi Sa.acceptam,.in quo paſſu Burgeñ. dicit eüũ in
trib' deuiare a rectitudine: qꝛ rõnẽ ſanctoꝝ reueren
ter dicit truphatica. ſecũdo qꝛ cõtra eos non adducit

validã ronè. tertio q; verã rnſionẽ attribuit inſideli q

tñ in noſtra glo. cotinetur cui potius debuit honoꝛem

exhibẽ. Quo ad pmũ rũdeo ꝙ poſtillatoꝛ no trupha
tur de ſanctis doctoꝛib ſed iperitis lectoꝛib:qui id ꝓ

ſenſu lr̃ali eligũt:qð ſancti myſtice ꝑ qſda pticulares
cõgruentias adducũt:vt patet in multis lecturis ſuper
Gen. Quo ad ſecũdũ dico ꝙ rõ poſtillatoꝛis valida ẽ
ad pꝛobãdũ ꝙ binarius nõ e generaliter infamis:quia
etiã laudabilis ĩ ſcriptura repitur.Eſt igitur illa ratio
ſanctoꝝ fundata ſuꝑp quibuſda icongruentijs binarij:
nõ ſupꝑ rone eius eẽntiali:qꝛ als ois binarius eſſet infa
mis: qð efficaciter ĩpꝛobat ro poſtillatoꝛis. ¶ Quo ad
tertiũ rõ lr̃alis qua poſtillatoꝛ ſumit a Ra.ſa.nõ ẽ in
glo.nr̃a vt Burgen. dicit:ſed glo.vẽ ſentire oppoſituʒ
illius rõnis lr̃alis:dẽ eni in glo.allegante Beda ſupꝑ illo
vbo:⁊ vidit deꝰ ⁊c.Noõdũ terra germinabat:nec aqua

aĩantia viua pꝛoduxerat:a tñ dẽ deus videre ꝙ eẽt bo

nũ cedentibꝰ aquis apparuiſſe aridam:qꝛ vniuerſitatᷣ

eſtimatoꝛ pꝛeuidens qᷓ ſunt futura: q̃ſi iam ꝑfecta lau

dat:que adhuc in pᷣmo opis exoꝛdio ſunt: qꝛ apud eũ
rerũ ꝑfectio nõ in coſummatione ẽ oꝑis:ſed ĩ pᷣdeſtina
tione volũtatis. Hec glo.ſi Burgeñ.⁊ nobis cois ẽ gl.
oꝛdinaria mirũ ẽ qð obijcit cũ ipſa gl.ponat ad qõnẽ

tem ĩ eodẽ ca.cũ dẽ: Pꝛotulit terra herba ⁊c. poſtil
atoꝛ dicit ĩtelligendũ eſſe paſſiue:qꝛ actiue a ſolo deo
hec virtus germinãdi fuit.Cõtra qð Burgeñ.adducit

beatũ Aug. dicenteʒ Cauſaliter dictũ ẽ ꝓduxiſſe terrã
herbã lignũ ⁊c.i.ad pꝛoducendũ accepiſſe virtutenm.
Ex quo dicto arguit Burgẽ. terrã etia actiue ꝓtuliſſe

ibi in lr̃a enumerata.ſed non vẽ Burgeñ.bñ inferre ex

dicto beati Aug.qꝛ illa enumerata in lr̃a ſunt ſubito
ꝓducta ĩ eſſe ꝑfecto:qꝛ herbe hñtes ſemẽ ⁊ lignũ bñs
fructũ in quibꝰ modis ꝓducendi creatura no pot acti

ue cõcurrere:qꝛ deus res ſic cõdidit vt eas ꝓpos motꝰ

hĩe ſinat.ꝓpᷣus aũt motus creaturarũ nõ ẽ ſubit nec
ad terminũ pmo ꝑfectum:ſed via generatois ẽ ab iꝑfe

cto ad pꝑfectũ:ideo ẽbꝛyo pmo viuit vita plate: dehic
aĩalis:poſt hoĩs:vt dicit Arl.de aialibꝰ.imo generale

ẽꝙ pᷣmũ pfectione ẽ vltimũ in via generatõis:⁊ econ
uerſo.nec vẽ cõcurrere in generatioe platarũ ⁊ reliq·
niſi mã liter: nec põt hodie actiue cõcurrere qꝛ miſtrat
ſolũ materiã generatois.⁊ qꝛ materia ẽ vna de q̃tuoꝛ
cauſis cauſaliter dici potuit pꝛotulit terra.⁊ ſic dictuʒ

beati Auguſtini per Burgen. adductum accipienduʒ

videtur: actiue auũt a ſolo deo pꝛimo:⁊ tunc per virtu
tem ſeminalẽ inditam ab eodem vt ſonat lr̃a. Ad idẽ

gloſa interlinearis.⁊ factum eſt: gloſa caſualiter. ?⁊ ꝓ
tulit:gloſa actualiter. Item in eodem capitulo vbi po

ſtillatoꝛ notauit ſanctũ Thomã dicentem ꝙ ex luce
pᷣma die facta coꝛp ſol fieri ñ potuit: Burg.i defenſio

nẽ ſci Tho.exardeſcẽs paſſionibꝰ pmouet:⁊ dicit po-
ſtillatoꝛem dicta ſancti thome nõ vidiſſe in hoc loco
qᷣ tñ vt apparet clarius ⁊ mag itime vidit q ipſe Bur
geñ. Qui ei ad illa dicta ſine paſſione reſpicit clare co
gnoſcit:ꝙ ipꝛobatio tertie opi. ĩnitit᷑ eidẽ medio ſicuti
bari pme opi. illi videlʒ ꝙ qꝛ nihil fuit ĩ pncipio coõ
itũ cito poſt coꝛꝛũpendũ:io lux pme diei ſole facto n
redijt i pᷣiacẽtẽ mãʒ.O aũt ꝓbatio tertie opi.initatur

eidẽ medio patet ſic: nã tertia opi.ꝑ eũ adducta ẽ illa

ꝙ coꝛp ſolis qrta die factũ ſit ex luce pᷣma die ꝓducta
hãc ipꝛobõs idẽ ſcũs tho.dicit eẽ icõueniẽs ſi ponatur

