⁊ ab eo q ſuſceperat furto
ablata fuerint:ſi inuenit fur
duplüũ reddet. Si latet fur:
dñſ dom applicabit᷑ ad de

m ¶ Sidqs cõmẽ

mit ptrectatio in
debita rei aliene
ſibi cõmiſſe: hec
aũt ↄmiſſio fit qᷓ

drupir. Uno mo os: ⁊ iurabit ꝙ nõ extẽdẽit
b moda depoſii manũ in rẽ ꝓximi ſui ad p
di s bi ſi petrãdã fraudẽ tã in boue
fur reddat duplũ ; in aſino ⁊ oue ac veſtim̃
ſi inueniat: ⁊ ſi ñ to:⁊ qcqd dãnũ inferre po
ucit aſer teſt. Ad dẽos vtriuſq; cau
Pramentüſamm ſa bnennan⸗ ſitti iudicaue
nõ ↄmiſit frau Lint:duplu reſtituet ꝓximo

dẽ in illo depoſi ſuo.Siꝗs ↄmendauerit ꝓ
toꝛſi tñ deponẽs

peioꝛauit. cã

Ad dos i iudie) Et moꝛtuũ fuerit:aut debili
an kr eſ tatũ vel captũ ab boſtibuſ
nulluſq; hoc viderit: iuſiu/

teſtes iuẽiat᷑ veri:

inudices eũ odena randũ erit in medio ꝙ nõ
enndende extederit man ad re; pri
ſiteſtej inuẽti ſint mMi ſui: ſuſcipietqʒ dñs iura
fallſi:cogẽdi ſur- Mentũ ⁊ ille reddẽ non co
: ac reſtieuenè u/
pluʒ ipſi depoſita

7

kres aliena ad cuſtodienò p mercede

Rk ſuo bo. ⁊c. p ¶ Et moꝛtuũ fu.aut de.vel cap. ab

hoſl.nulluſq; hoc viderit.ꝗᷣ poſſit teſtificari ꝓ cuſtode
erit liber a reſtõne ꝑ iurametũ ſuũ:ꝙ nõ fecit ibi fraudẽ
vel negligentiã. Cuiuj rõ eſt:qꝛ nõ poterãt pᷣcauere moꝛ
ti vel debilitatõi:qꝛ ↄtingũt ex cã nali:⁊ ſilr captiõi ho

ſtiũ nõ poterat reſiſtẽ. q ¶ ſi fur.abla.fu.reſ.dam.

dño.cuſ rõ eſt:qꝛ ꝓ cuſtodia hʒ mercedẽ:⁊ iõ dʒ reſtitu
ere qð ablatũ eſt furto: ⁊ nõ eſt liber ꝑ ſuũ iuramentuʒ:
ſicut depoſitar qui gratis ſeruabat. r ¶ Si comeſ.a
eũ.ſ.ad dnñm. t (¶ Qð

beſ. defe. ſ. ipſe cuſtoy. s
occiſũ eſt. In hebꝛeo hẽ:Adducet teſtimoniũ.et hoc po
terat eẽ dupłr.vno mõ qꝛ afferebat cadauer aialis occi-
ſi: vel aliquã ꝑtẽ eius.alio mõ ꝙ adducet hoies qꝗ vidiſ
ſet in caſu in qͥ nihil poterat eruere de aĩali occiſo ð oꝛe
beſtie occident.Dicit tñ h ra.ſa.ꝙ ſi eſſet occiſũ ab aia/
li ꝑuo: cui cuſtos poterat reſiſtẽ: ut a catto vel pulpe vł
hmodi:tenebat reſtituere:nec valebat ſibi teſtimoniuzʒ

Si aũt a leone vel ſerpẽte vel h'mõi ſibi valebat:etſi eſ

ſet in loco deſerto:vbi nõ poterat hẽe teſtimoniũ hoĩm
dẽbat eſſe liber ꝑ iuramentũ ſuũ:niſi in diſcretõne ſua
poſuiſſʒ gregẽ in tali loce bluloſ⸗ o ſine ↄſenſu dñi.Ter
io p modũ mutui:⁊ hoc loqᷣt᷑

ꝗqcqᷓ; hoꝝ mutuo poſtula/
uerit:ẽt debilitatũ aut moꝛ
tuũ fuerit dñò nõ pñte:red
dere ↄpellet᷑. Quod ſi impᷣ

to:ſi tũ deponis ximo ſuo bouẽ:aſiuũ:ouẽ:
hẽat teſtes inſe c oẽ iumentũ ad cuſtodiã uam vin
nes accipere conſueuerũt.

uere. Qui coierit cum iu⸗
mento:moꝛte moꝛiat᷑. Quũi

ad opus illiꝰ qͥ accepit. x ¶ Et debilitatũ aut moꝛtuuũ fu
erit.reſtituet dãnũ.uius ro eſt:qꝛ tota vtilitas aialis i illo
ope erat ſua. yꝓ ¶ Ono nõ pñte.hoc addit᷑ ad excipiẽð caſũ
iſtũ.ſ.ſi dñs aialij eſſet pñs in opꝑe illo ad cuſtodia aialij ſui

Quarto mò fit ↄmiſſio rei alteri tradite ꝑ locatoem:⁊ tũc

min' tenet᷑ ð cuſtodia
gaialis ille eui locat᷑:qꝛ

get. Qũod ſi furto ablatuʒ

locans ſiue ↄmittens
fuerit reſtituet dänum dño repoꝛtat mercedẽ aia

— KE . en lis:⁊ iõ nõ tenet᷑ ad re
Di coeſtůʒ 4 beſtia: ðferat ſtönem moꝛtui vl de
ad eũ quod occiſũ eſt:⁊ nõ. bilitati: niſi feciſſet il⸗
reſtituet. Quüi a ꝓxio ſuo lud aial nimij laboꝛa
re:⁊ hoc eſt qð dicit:
a ¶ ſi impñtiarũ
dñs.ſ.gialis fuerit.
b ¶Nõ reſtituet. da
dñs aĩalis poterat vi
dere ſi aial nimis gra
uaret᷑ ⁊ poterat ipedi
re. c ¶ Si ſeduxerit
qᷣs.Hic ↄñter repmit᷑
ↄcupia inoꝛdiata cir
de lecsa biſe carnis:
7 pmo q eſt m natu-
gen dẽ: (¶ Si ſelu

ſentiaꝝ dñs ſuerit:non rſti
tuet:maxime ſi ↄductuʒ ve
nerat ꝓ mercede opis ſui.
Si ſeduxerit ꝗs vᷣginẽ nec
duʒ deſponſatã: doꝛmierit
q; cum ea:dõtabit eam: ét
habebit eam vxoꝛem. Si xerit qs virginẽ. ver⸗
pater virginis dare nolue bis vel donis inducẽ
rit:rẽddet pecuniam iuxta e ſnoſeng 9 = E
modum dotis quam virgi e ſootex ivn
ſbᷣdit: b ¶ Et habe/
bit eã vxoꝛe.⁊ hoc ex
pmit:qꝛ aliꝰ ẽ moduj
dotadi:ut ſtati ſvᷣdit:
. zE AEEEee Bainig Da“
imolar diſs occidetur pꝛet reomna ug Padla
dño ſoli.Aduenã non ↄtri eſt nobilioꝛ et ditioꝛ:
ſtabis: neq; affliges eum. vel alia de cauſa.
(mRecder pecuniã.
ſ.ille ꝗͥ decepit eam.

Maͤleficos non patien vi⸗

e¶ Juxta modũ dotis ⁊c᷑.· a eſt.So.ſicloꝝ argẽti:ut habet᷑
Deut.xxij. ca.ð vᷣgine coꝛꝛupta ab aliqᷣ añꝙ ſit alicui affida
ta:ita ꝙ duplr eſt ibi dos:vna q̃ dat᷑ vxoꝛi:alia qᷓ dat patri
f ¶ Maleficos nõ patieris viuẽ. In hebꝛeo hẽ: Soꝛtilegaz

nõ patieris viuẽ. ⁊ lʒ expmat mulierẽ tm̃:tñ intelligit᷑ ð ho-

mine ſoꝛtilego:ſic expmit trãſlatio nr̃a:ſʒ ſcriptura exbmit

illud qð cõius accidit.ſ.ꝙ mulieres ſint ſoꝛtilege.Ex hoc ẽt
pʒ:qꝙ cũ dẽ: Malefico) ⁊c. intelligit᷑ ſpaliter de maleficio qð
ↄſiſtit in ſoꝛtilegijs.ponit᷑ aũt iſta lex int eas qᷓͥ reᷣmunt ↄcu
piſcentiã carnalem:quia ſoꝛtilegia frequent fiũt in hij q ꝑti
nẽt ad actum carnis. g ¶ Qui coierit cum iumẽto moꝛte
moꝛiat᷑.pꝑ hoc repmit᷑ ↄcupia q̃ eſt ↄͥ naturã:dʒ etiam iumẽ/

tũ interfici in deteſtatoeʒ facti:ut alibi dẽ:⁊ ne al exemplo

pcedenti facti attentaret idẽ facẽ cũ illo aiali. H ¶ Qui im
molat dijs. Pic ↄñi oꝛdinat᷑ rõnal:⁊ pᷣ qtũ ad ꝑſonas ſim
plices:ſcòo q ad iudices.xxiij.ca.terto qͥ ad ſacerdotes circa
mediũ. xxiij.ca.ibi Sex anis.Circa pᷣmũ oꝛdinat᷑ rõnalł cir

ca deũ cũ dẽ: h Qui imolat dijs.i. idolis:q reputãt dij

ab idolatris:⁊ ꝑ imolatõem hic phibitã ſub pẽa moꝛij:in
telligit phibita oblatõ libatio ⁊ thurificatõ:⁊ talia q fiebãt

in teplo ipſi deo directe:ut dicit ra.ſa.et hoc notat᷑ cũ ſbᷣdit᷑

„

i ¶ Pꝛet oño ſoli.ſi aũt iude ſcoparz tẽplũ idoli vlł oꝛnarʒ
vel alia ſilia q̃ ſũt p̃ambula ad oblatões ⁊ ſacrificia fcẽt:ñ
eẽt pũienoꝰ moꝛte ſm eũ ſʒ alia pena:ſcðo oꝛdinat᷑ rõnalis

erga ꝓximũ cum dẽ: k ¶ Aduenã nõ contriſtabis, cuius

cauſa ſubdit᷑ cũ dicit: a ¶ Aduene eni ⁊ ipi fuiſtis.ac ſi di
cat:illud quod ibi ſuſtinuiſtis öbet vos inducere ad hoc ꝙ;
dulciter eos tractetis.dẽ aũt aduena qᷣ aliũde venit ad ma-
nenð in regioe aliqͥ. b ¶ Uidue ⁊ pupillo nõ nocebit.iſta
lex intelligenda etiã eſt de alijs ꝗb nõ eſt nocenõ:ſʒ lex exp

mit illud qð frequen-
tius accidit.ſ.afflictõ . S
taliũ: eo ꝙ nõ poſſint Aduẽne.n.⁊ ipſi fuiſt in ter
reſiſtere. Ex hoc tam rꝗ egypti. Aiduẽ ⁊ pupil

m: . ☛ß⸗ . 266 ₰ „
rar at perh: Lze⸗ lo nõ nocebitis.Si leſerit

na: vnde ſpdit᷑: Coci eos:vociferabunt᷑ ad me:⁊
ferabunt᷑ ad me ⁊ ega ego audiã clamoꝛẽ eoꝛũ et
exaudiã. c ¶ Sipe⸗ indignabit᷑ furoꝛ me: pcu/
ni mutus dede tiamq; vos gladio: ⁊ erũt
Dicit ra.ſa.ꝙ iſtud ſi lamq; glaalo r en
accipit p qꝛ:oʒ enin vxoꝛes veſtre vidue:⁊ filij
mutuare ꝓximo exi vyeſtri pupilli. Si pẽcuniaʒ
ſteti in neceſſitate. mutu dederiſ pòplo meo
Pplo meo pau/ paupi qui habitat tecũ:nõ
peri.p hoc ꝙ diẽ po⸗ 5 b 4 Eee
urgebis euʒ quaſi exactoꝛ:
nec vſuris oppᷣmes. Si pi

pulo meo:non exclu
dit gentilẽ:ut diẽ ra.
gnus a ꝓximo tuo accepe

ſa.ſed dat ibi intelli-

ineceſfitate veber in lis veſtimentũ: añ ſolis oc-
de' mutuare iudeo caſũ reddes ei. Ypſũ eniʒ ẽ
gentili.p hoc etiaz ꝓ ſolũ quo opit᷑ indumentuʒ
dicit paupi:nõ exclu
dit diuitẽ cui etiã mu

tuanð eſt ſi indigeat:ſʒ pus mutuanò eſt paupi.p hoc etiaʒ
qð ſbᷣdit᷑: e ¶ Qui habitat tecũ.nõ excludit᷑ a mutuo ille
q habitat in alia ciuitate:cui eſt mutuanðò etiã ſi eſt in neci-
tate:ſed pᷣuj ſuccurrenõ eſt neceſſitati vicini.vñ iſta lex dicit
generalit᷑ ꝙ quãto alids eſt ꝓpindoꝛ:tãto magis ſuccurren
dũ eſt eius neceſſitati. f s vꝛgebis eũ q̃ſi exactoꝛ.repe⸗
tẽs debitũ cũ auſteritate nimia qdiu eſt impotẽs ad ſoluen
dũ. g ¶ Mec vſuris oppꝛimes. In hebꝛeo hĩ: Nec moꝛſuʒ
pones ſuꝑ eũ.⁊ ꝑ moꝛſũ intelligi᷑ vſura. Cup rõ eſt ut diẽ
ra.ſa.qꝛ ſicut ſerpẽs moꝛdẽs in ſilẽtio pax: ꝑcipit᷑ vel ſentit᷑
in pncipio:ſʒ poſtea inflat᷑ hõ:⁊ diffũdit᷑ effect illꝰ moꝛſus
pui ꝑ totũ coꝛpꝰ:ſic vſure malũ nõ ſentit᷑ in pᷣncipio:ſed po
ſtea aſcẽdit ad magnã ſummã:⁊ deuoꝛat totã hois ſbam.
Patet etiã ꝑ pᷣdcãm expõnem Ra.ſa.ꝙ vſura non eſt licita
iudeis:etiã cũ illis qͥ no ſunt de lege ſua:qꝛ de mutuo dixit
in pᷣncipio ꝙ nõ excludit᷑ gentilis:licet pus dandũ ſit iudeo:
ſuꝑ illud pſalmi:Qui pecũiam ſuã nõ dedit ad vſurã.di
cit glo.hebꝛaica:etiã gentilis:⁊ iõ qð ↄcedit᷑ iudeis dare ad
vſuraʒ extraneis:Deur.xxiij.ca.eſt ꝑmiſſio minor mali ad
mapeuitanð.ſ.ne hebꝛeos grauarẽt vſur:ſicut dicũt docto
res nr̃i. h Si pign a pximo tuo.i.iudeo. 10 Accepis
veſ.añ ſo.occa.red.ei.In hebꝛeo hẽ:UVſq; ad occaſũ ſoł red
des ei.⁊ vtrunq; eſt veꝝ:qꝛ ſi ſit veſtimentũ ſibi neceſſariũ

de die:oʒ reddi ſibi in mãe:⁊ p'reſumi in veſpe.ſi aũt ſit ve

ſtimentũ neceſſariũ de nocte:dʒ ſibi reddi veſpere:⁊ pꝰ reſu
mi in mane:⁊ qtũ ad hoc ſbdit᷑: k ¶ Mec hʒ aliud in quo
doꝛmiat ⁊c̃. Si aũt q̃rat᷑ q̃re accipiat᷑ pign ita frequenter ⁊
reſtituebat᷑:oicit Ra.ſa.ꝙ hoc erat ad impᷣmenõ coꝛdibus
hoĩm dei miſericoꝛdiã:q qttidie peccãtib qͥttidie relaxat cũ
clamant ad ipᷣm. Joſeph dicit ꝙꝙ hoc erat:ne debitoꝛ daret
obliuioni ⁊ fieret negligẽs in ſolutõe debiti. ¶ Dijs nõ
trahes.i.iudicibte punientibꝰ ꝓpter pctm̃ tuũ:qꝛ in hoc te
nẽt locũ dei. m ¶ Et pᷣncipi ppli tui nõ maledicej.qꝛ ma⸗
lediceres tibiipſi cũ ſit caput ppli:cup tu es ps. n ( Deci⸗
mas tuas ⁊c. In hebꝛeo hẽ: Plenitudinẽ tuã ⁊ lachꝛymaʒ
tuã nõ tardabis reddẽ. ⁊ ſm ꝙ dicit ra.ſa.ꝑ plenitudinẽ in

(¶ Liber

telligunt mitie in aridis:ſicut eſt triticũ ⁊ oꝛdeũ:⁊ p la
chꝛymã in liqdis:ſicut vinũ ⁊ oleũ ⁊ hmodi:q debent
reddi tꝑe ſtatuto a lege ⁊ nõ retardari. o ¶ Pꝛimoge⸗
nitũ filioꝝ ⁊c. qꝛ ↄſecrati erãt dño:eo ꝙ ꝑcutiẽj dñs pᷣ
mogenita egyptioꝝ ſaluauit pᷣmogenita hebꝛeoꝝ:ut.S

carnis eius:nẽc hʒ aliud in onig Aler i⸗
quo doꝛmiat. Si clamaue cies.·ſcofferencdo
1 7., 1, dño: pmogenita
rit ad me exaudiã eũ:quia tñ hoim redime⸗
miſericoꝛs ſũ. Dijs noõn de boãt qnq ſiclis ar
traheſ:et pᷣncipi populi tui &tti. Dicit autẽ h
non maledices. Decias ¶ la. ſa. ꝙ qlibet ſi⸗
. dlus valʒ qnq; ſo
bᷣmitias tuas non tardabiſ ſidos:tñ ñ diẽ cu
offerre. Pꝛimogenituʒ f uiuj monete: ido
lioꝛum tuoꝛum dabis mi v dicẽd ꝙ valoꝛ
hi. Dè bobus quoq; ⁊ O defminat eſt no⸗
„ . , bis incerb: qꝛ ſiẽ
uibus ſimiliter facies. Sẽ frequeni dom eſt
ptem diebuſſit cum matre monete ⁊ podera
ſua:die octaua reddes eu?ʒ auri ⁊ aꝛgeti mul
mihi. Airi ſancti eritis mi tuũ variant im te⸗
hi. Carnẽ q a beſtijs fuerit ies Q autolei
p̃guſtata:nõ cõedetis:lſed turp de pmogẽi/
ꝓiſcietis canibus. to ouis ⁊ bouij:ĩ
telligenð eſt etiazʒ
de pmogenit ali⸗

oꝝ aialiũ q̃ poterãt imolari.de aĩalib auũt alijs pmoge
nitũ aſini debebat redimi oue:⁊ alia redimebant:ut.s.
dem̃ eſt.xiij. ca. q ¶ Septeʒ dieb ſit cũ matre ſua.qᷣa
añ octauũ diẽ eſt res nimis tenera ⁊ ipfecta:⁊ tales non
obẽt offerri deo. Ra.ſa.alit᷑ expõit lr̃aʒ iſtã ab illo loco
p( De bobus q̊ʒ ⁊ ouib'ſilr facies.dicẽs ꝙ li ſilr refert
lr̃am pᷣcedentẽ imediate qͥ loquit ð pᷣmogenito hois
q debebat redimi p'.xxx.dies:⁊ ita dicit ꝙ pmogenituʒ
bouis ðbebat ſᷣuari apud dñm ſuũ.xxx.diebꝰ:⁊ tũc da
ri ſacerdoti: pmogenitũ aũt ouis. S0. dieb.qð ãt ſpdit
q ¶ Septẽ dieb'ſit cũ matre ſua.diẽ ꝙ hoc nõ refert᷑ ad

lr̃fam pᷣcedẽtẽ ut dirigat᷑ h mãdatũ ad illos q offerebat

pᷣmogenita:ſʒ ad ſacerdotẽ ꝗͥᷣ nõ dẽbat lralel imola
re an octauũ diẽ dño.qð aũt ſbdit: r ¶ Uiri ſci eritis
mihi. ad oẽs gnãlr dirigit, ut ſint mũdi nõ tm mẽte:ſed
etiã coꝛpe:iõ ſubdit᷑: s ¶ Carnẽ que a beſtijs ⁊c. lin he
bꝛeo hẽ: Que a beſtis fuerit lacerata vel diſſipata.qꝛ ñ
ſolũ erat ipſis ꝓhibitũ comedẽ carnes quarũ vn pteʒ
comederẽt beſtie:ſed etiã carnes aialis occiſi a q̃cũq; be
ſtia ſilueſtri vel domeſtica:etiã ſi nihil de occiſo come
diſſent:ut dem eſt ſupꝛa de boue occiſo a boue coꝛnupe

ta. Sciendũ etiã ꝙ lex iſta loquit᷑ de carnib:q alias eis
erãt licite. t ¶ Sed pijcietis caniby.dicit aũt ra.ſa.

●

vendẽ poterãt gẽtilib qͥs iudei reputãt ſicut canej:⁊ vo

cãt gẽtiles oẽs ꝗᷓ nõ ſunt de lege iudeoz.
= ca. xxij. vbi dẽ in poſtilla: Et ideo dicit Ra.Sa.

Acdditio

oꝛto ſole h fecerit.intelligit᷑ metaphoꝛa:qꝛ in

idisn ẽ op metaphoꝛic locutõib:cũ poſſit pla
no mõ dici. vñ melũ vẽ dicenõ cũ doc.nr̃is qb ẽt ↄcoꝛ
dãt qͥdã hebꝛeoꝝ. Obiectõ aũt poſtil.õ eoj non vẽ valẽ

nã lʒ aliqñ ↄtingat ꝙ aliq inſidioſe inificiãt hoĩem i do
mo ꝓpꝛia:hoc tñ eſt de raro ↄtigẽtib de quib lex non

curat:niſi de his q frequeni ↄtingunt.

Onge vẽ a ſeſu lr̃ali dicẽ ꝙ in h ꝙ dẽ: Si aũt

iudicialib q̃ tractãt de actib hũanis ini ꝑtes

lrure nieſercl
Kſiubenn Aug
Augrintslar
getmetei liene
1alaliaphn

pp
na wakinet
ſcadiuſtfcan
groeinuluj/
itaxmnenitui
l nolmuitin
moĩmuuualen
luuhignani ꝛcſte

ltelccluuroigti
. Tnimon⸗
ſlüͤctiſtudp⸗

ſineil
f Ao mopotr
iſllar hocmo⸗
Waliudicesiſtue
lſteneſtaſien
ſiczinpio aſſecn
follitans,ſicut
ſehleſönninent
NS
cidi d
ſianiiſiggſa
ſotlunszcheͤ
WN
ſckgſſeeſſini
bigbachzigtä
fflarßfeni
Gihebmtife
maliignörii
inagoopafn
ninupteanit
wi nrln
ſed
Rin
11eJ:
gito⸗

. Gluͤdi

Amte

Aimot
deailuͤn
cb'ſtcinm
naipfarn
ütliiſtiti
aidnogen
adinjn
ä
Wis dir i
ſbin
4irnüniii
migitkii)
nsnnſil
usni,

ub actib

(Exo. vriiſ

R
lica coꝛꝛectoꝛij ↄotra Burren.
Nca.xxij.vbi poſtillatoꝛ ſequẽs Ra.ſa.dicit
metaphoꝛice dcm̃:ꝙ ſi oꝛto ſole fecerit: ut pa/
tet in poſtilla:Burg.inſtat dicẽs:ꝙ in iudicia/

ib' pʒ fieri plana locutio nõ metaphoꝛica:cuius
vphon itũ etiaʒ iir
2 fieri põt quaſi ĩ —
terminij hlittere C Caplin .XXIII.
dẽ eni ⁊ ſcribit᷑ lu

n ſüůſcipies vocem

an Bmendaci: nec iunges
⁊c.hec Burg. ſall manũ tuãa ut ꝓ ipio dicas

facit arguẽdo po falſũ teſtimoniũ.MNòn ſeqᷓ
Rla anoe n, riſ turbã ad facienð malũ:
ruere in vomos næc in iudicio plurimoꝛuʒ
hoĩum rape:occi acgeſces ſnĩe:ut a vero de/

dere: æ homies à uies. Paupꝑis quoq; non

domibeffugare:

uos ſiquis occi
eſt ſnia beati Aug.poſita in glo.oꝛdi.vñ etſi ſᷣin beatũ
Augu.ſint alidd plus qꝙ; fures:ſũt tñ vere fures:qꝛ vſur
patoꝛes rei aliene inuito dño.in caſu igit᷑ poſtillatoꝛis
⁊ Ra.ſa.lr̃a planꝰ exponit. ¶ Ca.XXIII.
On ſuſcipies ⁊c. Pic oꝛdinat᷑ rõnal quãtũ ad
iudices:⁊ pᷣmo erga ptes q̃ debẽt in iudicio ali
qd ꝓponẽ:ut nõ audiat᷑ vna ꝑjſine alia:qꝛ qñ

vna audit᷑ in abſentia alterꝰ ſolẽt multa mẽdacia imi/

ſcẽ ad iuſtificatõeʒ ſue cauſe:⁊ hoc eſt qð dẽ: Nõ ſuſcii
ej vocẽ mẽdacij.ſcõo reglat᷑ circa teſtes cũ dꝛ: b ¶ Nec
iunges manũ tuã.i.non facies pactũ veł ꝓmiſſũ:⁊ vtit᷑

tali mõ loquẽdi:qꝛ in pactis ⁊ in ꝓmiſſis iungit manuj
vni cũ manu alterꝰ ad ↄfirmatoem.in hebꝛeo hi:Nõ
leuabis manũ.⁊ eſt eadẽ ſnia:qꝛ apud aliqͥs ille q ꝓmit

impio ⁊c. In hebꝛeo hẽ:Cũ impio ad eſſenð

tit K leuat digitũ vel manũ ad ↄfirmanò ꝓmiſſum
Utpi
teſtè faliũ.et iſtud põt referri ad eũ qͥ ꝓmittit ipio.ſ.ut

p eo ꝓmittat ſe falſũ teſtiſicari:⁊ ſic accipit traſlatio no
Ra-Alio mõ põt referri ad ipᷣm impiũ:ut.ſ.ſit teſtis in
cã falſa:⁊ hoc mõ exponit ra.ſa.⁊ rõnabilit:qꝛ ſic refer
tur ad iudices iſtud pᷣceptũ:qͥ qdẽ iudices hic infoꝛmat᷑
ut pᷣdem̃ eſt:⁊ ſic eſt ſẽſuj pᷣdicti mãdati:Nõ leuabij ma
nũ cũ impio.aſſecurãdo eũ donis vel ꝓmiſſis ut ſit te⸗

ſtis falſitatis:ſicut fecerũt iudices ſamarie ad mãdatuz

iecabelis ſmittentis falſos teſtes ↄ naboch ut occidẽt:
ut hẽ.iij. Reg.xxj.Tertio infoꝛmant᷑ quantũ ad foꝛmã
iudicij cã dẽ: dð ¶ To ſeq̃ris ⁊c.qꝛ iudex non dʒ dare
ſniam iniuſtã ad ſatiſfacienðò turbe vel multitudini: ſicẽ
fecit pilatus chꝛiſtũ volẽs ſatiſſacẽ pplo:ut hĩ Mar.

xv. ⁊ Matth. xxvij. e ¶ Nec in iudicio plimoʒꝝ acqe/

ſces ſnĩe.ut ſi maioꝛ ꝑs declinet ad ſnĩiam iniuſtã:nõ ꝓ
pter hoc dʒ aliquis de iudicib ↄfoꝛmii ipſis de iudicio
rñdere:ſʒ veritatẽ tenẽ.Alit᷑ exponũt hebꝛei paſſũ iſtuʒ

qꝛ ĩ hebꝛeo hẽ: Non declinabis pꝰ rabbim.i.multos ad

malũ:⁊ nõ rñdebit ĩ iudicio ad declinanõ poſt rabbim
i.magr̃os vel magnos ad peccanð.Hec hebꝛaica dictõ
rabbim equoca ẽ:qꝛ ſignificat idẽ ꝙ mltos:⁊ ſic accipit᷑
in pᷣma pte auẽtis:⁊ ẽ ſenſus: ꝓpter maioꝛẽ ꝑtẽ iudi⸗
cantiũ declinantẽ ad iudiciũ iniuſtũ:alids de iudicanti
bus nõ dʒ ſed dem̃ eoꝝ. Itẽ ſignificat idẽ ꝙ magnos vl
magr̃os:⁊ ſic accipit᷑ in ſcòa ꝑte auẽtis cũ dẽ:Et nõ rñ/

is in iudicio ꝓpter magnos vel magros ad peccanõ

et eſt ſeſus:qꝛ ſicut nõ eſt declinanð a veritate ꝓpt᷑ ma/
ioꝛẽ htẽ iudicãtiũ ibi declinantẽ:ita declinanð no eſt ꝓ
pter illos qͥ ſũt maioꝛis auẽtis in iudicãdo:⁊ ꝓpter hoc

eret re nõ eſſet: eſſent. n. tales aliqd plus fures. Dec

ſtatuerũt ſapiẽtes iudeoꝝ:ꝙ qñ in iudicio reqrit᷑ ſnia:tunc

dcm̃ iudicantiũ dʒ incipi ab illis qͥ ſũt minoꝛis auẽtis:⁊ vl
timoja maioꝛibPꝰne minoꝛe) foꝛmidẽt declinare a ſnia maio
ioꝝ:qð poſſet eſſe ſi maioꝛes pᷣmo dicerent.et hũc moduʒ
tenẽt in vniuerſitate pariſienſi theologi in deliberatõnibus

ſ. incipiẽdo ab illis qͥ
S ſüt iunioꝛes in magi⸗
miſereberis in iudicio. Si ſterio.Quarto inſoꝛ

ôͤccurreriſ boui inimici tui mant iudices quatuz

ad ↄditõem pſonarũ

aut aſino erranti:reduc ad veniẽtiũ ad indicium
eũ Si uideris aſinũ odien un aiclu⸗ ins
f Q¶Pa

tis te iacerelſub onere:ꝛnon f ¶ Pauperis è no
pertrãſibis ſed ſubleuabis miſereber in iudicio.

cũ eo. Mõ dẽcliab ĩ iudiciũ pauptatis eũ ſuſtinẽ

paupis. Mẽdaciũ fugies qo:qꝛ ſem eſt phono

Inſontẽ ⁊ inſtũ ñ occides rrg dSr d.,.
l ethi. g ¶ Si occur⸗
i⸗irrij. Iſtud ponit hic
ex incidenti:qꝛ ex litigijs de qbꝰ immediate locueſt: ſolent
hoĩes inimici fieri:ideo ſpdit: g ¶ Si occurreri ⁊c. Iſtõ
pᷣcipit᷑ duplici de cauſa.ſ.ꝓ aĩali erranti:ne a feris deuoꝛet᷑.
iudei eni erant crudeles:⁊ ideo lex induxit eos ad pietatem
etiam circa bꝛuta aialia:ut per hoc ad maioꝛem pietatẽ cir
ca homies inducerent᷑. Itẽ ꝓ dño aialis:qꝛ ꝑ talẽ reductio
nem inducebat᷑ ad amicitia reducentis:⁊ quod eſt hic dcm̃

ðͤ boue ⁊ aſino erranti intelligendũ eſt de omni aĩali dome

ſtico. h¶ Si videris aſinũ ⁊cʒ.· Iiſtud etiã dẽ ꝓ aĩali ⁊ etiã

ꝓ domino:ſicut dem̃ eſt in lege immediate pᷣcedenti:⁊ qð h
aito intelligendũ eſt de omni animali onerato.

i ¶ Mon declinabis in iudiciũ pauperis.reuertit ad infoꝛ/
mandũ iudices:quia ſicut ſupꝛa infoꝛmauit eos de nõ ſuſti

nẽdo pauperes in cauſa iniuſta:ita econtrario docet eos ꝙ

non declinent a iuſticia eoꝛũ ſuſtentanda in fauoꝛem diuiti
vel potentis. k ¶ Mendacium fugies. licet enim ſit fugiẽ
dum ab omnibus:maxime tamẽ a iudicib qui ſunt in ſta/
tu ⁊ officio cõſeruande veritad . l ¶ Inſontem ⁊ iuſtũ nõ
occides.dicit inſontem.i.innocentẽ:quantũ ad illum qui p

falſos teſtes conuincit:quem iudex no debet interficere ſi ſci

at eius innocentiam ſecrete:ſed debet teſtes diligentius exa/
minare:ut eoꝛum falſitas depꝛehendatur:⁊ ſi ſic non poteſt
depꝛehendere:debet iudiciũ ad ſuperioꝛeʒ remittere:⁊ ſi nõ
poteſt:quia non habet ſuperioꝛẽ iudicem:dicit Tho.de aqͥ
no ſcòa ſcòe.q.lxiiij.ar.vj.in reſponſione ad tertiũ argu.ꝙ;

in hoc caſu iudex nõ peccat ferendo ſententiã contra eũ:qa
non interficit ipſum:ſed illi qui accuſant:ſaluo tamen meli

oꝛi iudicio videtur contrariuz:quia dicit Nugu.li.de li.ar.

Quõ apud diuinã ꝓuidentia a peccato liberi ſũt: qui pꝛo

his rebus quas cõtemni opoꝛtet humana cede polluti ſunt
q.d.nullo modo:⁊ ꝑ res cõtẽnendas intelligit Bug vmmnta
illa que hoĩes inuiti amittere poſſũt:inter quas eſt vita coꝛ
poꝛalis:⁊ multo foꝛtius dignitas tpalis quecũqʒ:⁊ ptãs iu/
dicandi:ſᷣm ꝙ dẽ Job.ij.ca.Cuncta que habet hõ dabit ꝓ
anima ſua.i.ꝓ coꝛpoꝛali vita tuenda:⁊ ideo ſi iudex quan/⸗
tũcunq; ſupꝑioꝛ nõ poſſit inuenire viam liberadi innocenteʒ
a moꝛte:debet pᷣus dignitatẽ ⁊ officiũ iudicandi dimittere:
i; ſniam moꝛtis contra innocentem ferre:aliter peccatũ no
euaderet:ut videt᷑dicit aũt: m Juſick, ppter illum ꝗ iu/
ſtus eſt iudicio hominũ:q;uis foꝛte ſit debitoꝛ moꝛtij apud
deum:⁊ talẽ nõ debet iudex occidere qꝙ;uis ſecrete ſciat ipᷣm
moꝛte dignũ:qꝛ non eſt licitum ei ut eſt ꝑſona ſingularl:ſᷣm
ꝙ dicit Aug.j.de ciui.dei:Qui ſine aliqua publica admini
ſtratõe maleficũ interficit:velut homicida iudicabit᷑:⁊ tãto

amploᷣquantũ ſibi poteſtatẽ a deo no ↄceſſam vſurparenõ⸗

timuit. Nec etiã ut eſt ꝑſona publica:qꝛ ut ſic nõ habet viã

iülle ꝗᷣ vult eũ innocẽ

gotes: 7

ad occidenð eũ:nec eſt ſile de ↄdẽnatõe innocent᷑ ad moꝛteʒ
⁊5 dimiſſiõe ill ꝗ eſt moꝛte dign: ꝓpter qð nõ valet ſi ar

guat᷑ ꝑ te:iudex nõ põt ↄdẽnare quẽ ſcit innocẽtẽ:s ꝑ oppo/
ſitũ nec põt dimittẽ quẽ ſcit dignũ moꝛte:qꝛ ut ẽ ꝑpſona pu-
plica põt reſignare dignitati ⁊ officio iudicãdi:ſʒ ut ẽ ꝑſoa
ſingularis no hʒ viaz
vel ptaãtem aliquã oc

cidẽdi. Alit aũt expo quia aduerſoꝛ impiũ. Mec
nit Ra.ſa.paſſũ iſtu accipies munera que etiaʒ
c icẽs:ꝙ innocẽs hB ac

excecãt pꝛudẽtes:èt ſubuer
tũt verba iuſtoꝝ. Peregri
no moleff nõ eris. Scitis
eni aduenaꝝ aias:qꝛ ⁊ ipſi
pegrini ſuiſtis in tra egypti
Sex ãnis ſemĩabis trã tuã
⁊ cõgregabis fruges eius.
Annò aut ſeptio dimittes
eã:⁊ reꝗeſcere facies:ut co/
medãt paupes popli tui:⁊
ꝗcquid reliquũ fuerit:edãt

cipit᷑ ille ꝗͥ exit de do/
mo iudicij ↄdẽnatus
ad moꝛtẽ ꝓ crimie ſi⸗
bi impoſito:tñ ẽ ino/
cẽs ſᷣm veritatẽ:quia
ſi tũc appareat aliqs
q̃ velit eius innocẽtiã
declarare: dẽt reduci
ad iudiciũ ut audiat᷑

tẽ ondẽ:⁊ ſic fem̃ fuit
de ſuſanna:ut pʒ Da
niel.xiij.ca.ad cuũ.ſ.
danielis dem fuit re⸗
ducta ad iudiciũ et a
mõte libẽata. Per iu
ſtü hic intelligit ille ꝗᷣ
exit de domo iudicij
tãq;; innocẽs a crimüie ”YUMUU
ſibi impoſito lʒ ſᷣm veritatẽ ſit re:⁊ tũc ſi appareat aliquij
q velit eũ ꝓbare reũ de dicto crimine:nõ eſt audiẽdus ð eũ
qꝛ lʒ euadat manũ hois:remanet tñ in manu dei puniẽdus
is ſbdit᷑ ꝓ cã h dicti: n ¶ Quia aduerſoꝛ impii.ac ſi di/
cat de': ꝓpter hoc talẽ nõ debes occidẽ:qꝛ lʒ manũ tuaʒ ex
eat remanet tñ in manu mea ad punienð:⁊ poſſũ eũ interſi
cẽ multis vijs:qꝛ nõ dimitto impiũ impunituʒ. 00

nea ⁊ ĩ oliueto tuo. Sex di
eb operaberis:ſeptia die

dijs ſibi datis a ſupioꝛi.Si aũt ſit ſuꝑioꝛ dʒ eſſe ↄtent red/
ditib ſuis:ꝗq ſũt ſtipẽdia ſibi ↄceſſa a cõitate ꝓ obſeruatõe
iuſticie. p¶ Que etiaʒ excecãt pꝛudentes.qꝛ ſi accipiat iu
dex munerà ꝓ iuſticia defendẽda:ex tali aſſuefactõe inclina
bit᷑ ad accipienõ ꝓ iniuſticia ſuſtinẽda:⁊ ſic excecabit:iõ ſeq
tur: q r baͤlrtũt verba iuſtoꝝ.qꝛ qͥ pus loquebant ꝓ
veritate iuſticie:poſtea loquunt᷑ ad riũ. r ¶ Peregrino ñ
moleſtus eris. pegrin h dẽ trãſiẽs ꝑ alienã terrã:quẽ iudex
nõ dʒ moleſtare retardãdo ſibi face iudiciuʒ de iniuria ſibi
fcã:vt iter ſuũ poſſet exequi. s ¶ Sex annis.Hic oñter in
foꝛmant᷑ ſacerdotes:qꝛ hic agit᷑ de feſtis ⁊ ſolẽnitatibꝰ:q; licʒ
debeãt obſeruari a toto pplo:tñ in hoc debẽt dirigi ꝑ ſacer
pmo agit᷑ de ſeptio anno qᷣ erat q̃ſi tor ſolenis:eo ꝙ
erat ann remiſſiõis.et hoc ẽ qð dẽ: s ¶ Sex anis ſe.tram
tus ⁊cc. ꝓ victu tuo ⁊ familie tue. t
mittes eã. dicit Aug. ꝙ ſe eptimo anno bñ erat ſeminanð: ſʒ
nõ colligenõ a ſeminaãtib
dit᷑: Ut comedant pauperes ⁊c̃.ioſephus aũt ⁊ hebꝛei dicũt
ꝙ ſeptimo die nõ erat ſeminanð nec colligenð a dñis terre:
ſed debebãt dimittẽ illa que ſpõte naſcebant᷑ pauꝑib a hoc
mag ↄcoꝛdat lr̃e cũ dẽ: i Anno at ſe.di.eã ⁊ re.facies.ita
wꝓli redeſcẽ facies:refert᷑ ad hoc ꝙ fra nõ exerceat᷑ ꝑ culturã
li dimittes:refert ad hoc ꝙ dñs cꝗpi ea q ſpõte naſcebant᷑
illo anno paupib' dimitteret. v ¶ Ita facies in vinea ⁊ in
Oliueto tuo.qꝛ ſicut nihil colligebat dñs in poſſeſſione ſua
itg nec in Serd uꝑ cãpũ.ſcòo agit᷑ de celebꝛatõe ſabba

ti cũ dĩ: x ¶Sex dieb' oꝑaberis ⁊c.⁊ eſt iſtud expoſitum

ca.xx.repetit᷑ tñ hic iſtud pceptũ ꝓpter hoc:ꝙ locut ẽ ime⸗

beſtie agri. Ita facies in vi/

nno aũt ſeptio di

ſz erat dimittenõ pauꝑib ut ſb⸗

¶ Liber

diate de ſeptio anno:qᷣ erat tot reqᷣei:⁊ ideo ex hoc foꝛ
te crederet aliqs:ꝙ in illo anno ſeptima dies nõ eſſz ob
ſeruãda:niſi ſicut alie diej hebdomade: ppter qð ad hꝰ
modi erroꝛẽ tollenðõ fit memoꝛia de obſeruatiõe ſabba

ti:q̃ eſt eadẽ in ſeptimo anno:ſicut ⁊ in alijs:qᷓ autẽ ſit il

la obſeruatio ex
, pooſitũ ẽ ſupꝛa. xx
ceſſabis ut requieſcat bos

cap. Dag
aſi 9. 4 ODlyxl vobis cuſto⸗
⁊ aſinus tu :et refrigeretur gite boc intellt
filius ancille tue ⁊ aduena. tur ſpaliter d pti⸗
Omnia que dixi vobis cu nẽtib ad obſerua
ſtodite:ẽt ꝑ nomẽ externo tiseʒ ſabbati:que
In furahitig: ſüt plura. Ra. ſa.
rũ deoꝛum nõn iurabitis: ich hor dialk
nẽeqʒ audiet᷑ ex oꝛe veſtro. ad ſi lntelliene
3 .αNαααα1C ubintelligend
Tribus vicib p ſingulos vaſa hebꝛeoꝛum
änoſ mihi feſta celebꝛabit e. auon aden
znitatź mmo/ lecerat metioez.
ru cuſodies. epie dieb etiaz die ſabbati:
comedetis agçima ſict pᷣce nec licitů ẽ eis ea
pi tibi tpꝑe menſis nouoꝛuʒ locaf̃ vel accmo
qñ egrelſus es de egypto. dare gſtllibusad
Non apparebis in cõſpcũ ſacienan opa ſun
E„ PeE. ut ſecurim ad ſci
meo vàci. Et ſolẽnitatem denz ligna ſilia
3 (Et ꝑ nomen
externoꝝ deoꝛũ.

.i. idoloʒe. a ¶ Nõ iurabitis. Juramentũ eni introdu
ctũ eſt ad ↄfirmatoem veritatis de re aliq:de q̃ poterat
dubitari inquantũ ꝑ iuramẽtũ inuocat᷑ de teſtis illius
rei de qᷓ iurat᷑: ꝓpter qð iurãs ꝓfitet᷑ deũ eſſe infallibilis
veritatis ad ↄfirmanð oia dubia:⁊ iõ iurare eſt act la-
trie:ꝓpter qð ꝑ falſos deos nõ eſt iuranð:eo ꝙ nõ pñt

o dimitto i pun Nec eſſe teſtes veritat:⁊ qꝛ act᷑ latrie nullo mõ eſt eis exhi/
accipies munera.etiã ꝓ iudicio vero:no eni debet vendẽ iu
dex iuſticiã ſuã:qꝛ ſi ſit iudex inferioꝛ dʒ eſſe ↄtent de ſtipẽ?

bẽdus:ut dem eſt ſupꝛa.ca.xx. b ¶ Neq; audiet᷑ ex oꝛe
tuo.qð exponit Ra.ſa.dicẽs:ꝙ nõ eſt licitũ iudeis dicẽ
vel facẽ aliq̃ cũ gentilibꝰ: ꝓpter q̃ gẽtiles iurat ꝑ nomen
idoloꝝ:et ẽ ſẽſus: b ¶ Neq; audiet᷑ ex oꝛe tuo.i.ex oꝛe
tuo nõo exibit vᷣbũ ꝑ qð audiat iuramentũ ꝑ idola etiaʒ

factũ a gẽtilibꝰ. Beat vo Aug. ſcribẽs ad publicolã di/

cit:ꝙ lʒ nõ ſit licitũ gentilẽ inducẽ ad iuranð ꝑ idolũ:ſi
tñ gentil habeat aliq pacta cũ chꝛiſtianis ⁊ offerat ſe ad
ↄſirmanð illa iurãdo ꝑ idolũ:licitũ ẽ chꝛiſtianis tale iu
ramentũ reciꝑe. Ponit᷑ aũt hic iſtud pᷣceptũ iuxta obſ·
uatõem ſabbati:qꝛ vtrũq; ptinet ad reuerentiaʒ deo ex
hibẽdã. Coſequent᷑ agit de tribſolẽnitatibnotabilibuj
q̃ fiebãt ꝑ annũ cũ dẽ: c ¶ Trib' vicib' ⁊c. int quep
mũ eſt feſtũ paſche:⁊ hoc notat᷑ cũ dꝛ: dðD ¶ Solennita
tẽ quoq; aximoꝝ cuſtodies qꝛ ſeptẽ diebꝰ debebãt veſci

agimis:ſicut ſupꝛa expoſitũ eſt.xij.cap. e ¶ Sicut pce

₰ℳ

pi tibi tpe menſis nouoꝝ.Mẽſij eni pmin q celebꝛaba
tur paſcha.xv. die hmẽſis dẽ:mẽſis nouoꝝ:q; i craſti
no eiuſdẽ diei fiebat oblatio de nouis fructib:q matu-
reſcebãt añ alios:ut ſi hõ intrãs cãpũ vel hoꝛtũ ſuũ vi
deret ibi aliqs ſpicas vel ficũ in ficulnea appꝛopinquan
tes ad maturatoem añ alias:debebat colligẽ ⁊ appoꝛta
re ad tẽplũ in ſolẽnitate paſchali. ſ ¶ No apparebis i
ↄſpectu meo.i.loco ſacrificij. g Uacu.i.ſine oblatõ
ne vel ſacrificio. Scõm feſtũ ẽ pẽtecoſtes:qð celebꝛabat᷑
So.die a die paſche in mẽoꝛiã bñficij dei i datiõe leg q
data ẽ i mõte ſynai.So.die ab exitu filioꝝ iſrl ð egypto
q̃ egreſſi ſ die paſche.ſ.die.xv.pmi mẽſis:ut dcm̃ ⁊.s.
xij. ca. a.xiij.⁊ hec ſolẽnitas tãgit cũ di: h ¶ Et ſo.mẽ.

pᷣmitiuoꝛum. quia in illa ſolennitate offerebant panes

veltini.

im ſnini

hocnetnn en
Nü CSoln⸗/

tmihietlum

ibote ineli⸗

Eey cannz anc.
ſiaint

enäisſincri
cnol wartins
ſtin grin

ſfſecer ſondone

ſopa hdag
vt.
MWTæa
.Kinpeſ
Ainpenteoſt
ſlon
ortio'
uinee⸗
laumaliot
ſpilta: oouo
Pynicehoen
unſerinſeſot
ſnepltue rloq
opatdene
Priſermato e
ſmee vſq; maͤt
urtoti noge
ſohrüſupꝛa poſ

Mm ſepti ſ
Nymnttiuis agdie
Mſc iidoaede

Mnſaſcnicbat
Maneodnoeſt
uldmnäin
Nlianinn
ochekapeni⸗
fſütamentüd

annbeglor
AAuliiigeno

denatfieti

£ & &☛

„ j
1 tie
o: Kni
o. uun
u Wr⸗
t i
D ut
od ee

.

S
Nöcſtiurmdr ⸗

„ et d
Netri cinesea .
Nqe,

alat irmen,
dNNL,MN⸗
ANE
dttt
AEEA e
7 5

U
nadact⸗

⁊ hoc notat᷑ cum
d: i (¶ Soleni⸗

ni . hoc ẽ imedia

ſupꝛa. xij. ca. ge

q in pentecoſte: 7
i feſto tabernacu
loꝛꝛ:tñ cũ illis q

pfer.i.fermẽto exñte in domo tua. m
ſo.mee vſq; mãe.ſ.diei ſequẽti::poterat tñ cremari ſuꝑ
altare tota nocte. n ¶¶ Pꝛimitias frugũ ire cẽ.q;uis h
pceptũ ſupꝛa poſitũ ſit:tñ h̊ repetit᷑ ad oñdenõ ꝙ obli⸗

de nouis frugibꝛ ſicut in ſolẽnitate paſchali offerebãt p
mitiua in ſpicis:ſpice tñ ille igni toꝛꝛebant:⁊ excutiebãt

„ 46

grana: ⁊ ſic fiebat ſacrificiũ:ut hẽ Leui.ij.⁊.xxiij. Certi
unm feſtũ erat tabernaculoꝝ qð celebꝛabat:eo ꝙ dñs ha
dbitare fecit filios iſrł in tabernaculis in deſerto:⁊ de lo-
co illo ðduxit eo)
ag irã delicioſaʒ:
2 iõ in hoc feſto

debẽt hie ramos ris tui qcunq; ſeminaueris
H eg in agro:ſolẽnitatẽ quoq;
me Lelebꝛabat ät exitu anni qñ congregaue-
hbeoc feſtũ mẽſe ſe ris omnes fruges tuas de
ptimo.ſ.ſeptẽbꝛi: gqgro.Ter in anno appare

tatẽ q; i exitu an/-

te pꝰ exituʒ anni: victime tue:nẽc remanebit

. rebe el iy⸗ adeps ſolẽnitatis mee vſq;
anno:lʒ martius Mane. ꝛimitias frugum
ſit pm quãtũ ad terre tue deferes ĩ domum

feſta: ſicut dem̃ ẽ dñi dei tui. Nõ còques he/
cæ&᷑ ego mittam angelũ me
uum qui pꝛecedat te ct cuſto
diat in via:et introducat in
locũ quẽ pᷣparaui. Obſẽr

erat remote a hie a cui ea £
ruſalem aliqñ di ↄlẽnẽdũ putes. Quia non
ſpẽſabar de duo
b' vicib'.ſ.in pen

tecoſte: ⁊ in feſto tabernaculoꝝ. l ¶ Non imo. ſu. fer.
ſan. vvi.tue.⁊ loquit᷑ de victima agni paſchal q̃ ñ dẽbat
imolari donec fermentũ fuiſſet amotũ de pomib iude
ox:ut dem̃ ẽ.s.xij.ca.⁊ hoc ẽ qð dẽ h: l ¶ Nõ imo.ſu

—

gat anno ſeptio ſicut in alijs.qꝛ eni ſupꝛa mẽtõeʒ faciẽs

de pmitiuis addidit: Quecũq; ſemiauer ĩ agro tuo.iõ
poſſet aliqs credẽ ꝙ nõ obligaret anno ſeptio:eo ꝙ illo
gAnnno n ſemiabat᷑ tra:nec colligebant᷑ fruct naſcetes a
dDyjñtis ire:qð nõ eſt veꝝ:qꝛ etſi nõ poteꝛãt colligẽ ad vſu)
ſuos:debebãat tñ fruct᷑ pᷣ alijs maturãtes accipe ⁊ defer
re ad domũ dñi in ſolẽnitate paſchali. o ¶ Nõ co. he
gdũ in la.ma.ſue.cubp rõ ẽ:qꝛ lex intẽdebat
agd pietatẽ erga ꝓximos:⁊ ſic inhibuit eij ea q̃ videbant᷑
eſſe crudelia: etiã circa bꝛuta aialia:int q̃ h erat:ꝙ agn
coqret᷑ ⁊ ꝑaret᷑ ad eſuʒ alioꝝ in lacte qð erat vite ſue ſu/
ſtẽtamentũ.Dicit aũt andreas:ꝙ hoc etiã intelligitur ð
carnib alioꝝ aĩaliũ q̃ nutriunt᷑ lacte:nõ aũt de carnibꝰ
guiũ:qꝛ nõ nutriunt᷑ lacte:ſʒ de mã oui:⁊ lʒ dicat᷑ ð la
cte matr:tñ intelligit᷑ de oĩ lacte.Alia etiã rõ fuit ad h

cẽ iudeos

ſ.in deteſtatõem idolatrie.qꝛ aliq idolatre ſic coq̃bant

carnes idol imolatas. p (¶¶ Ecce ego mittaz. Pꝛemiſſa

leg ꝓmulgatõe:hic ↄñter inducit᷑ ppłs ad e obſeruan/

tia:⁊ pᷣ ponit᷑ dcã inductio:ſcðòo legis receptio ca.xxiiij.

CLirca pmũ inducit ppls ad legis obſeruãtiã ex bonoꝛũ
ꝓmiſſioe:et pᷣmo q'tũ ad tre chanaan facilẽ acqſitõem

ſcðo qtũ ad eb felicẽ habitatõem:ibi Nõ adoꝛabis de-
os eoꝝ.Ad acqrenð aũt irã tria erant necia:directio in

menſis pꝛimitiuoꝛum ope/
eſt nomẽ meũ ĩ illo. Qð ſi
audieris vocẽ ep:et feceris
Oia q̃ͥ loquoꝛ:inimicus ero
iniicis tuis:⁊ affligã affli
gẽtes te. Pꝛecedetq; te an
gel me:⁊ introducet te ad
ãmoꝛreũ ⁊ etheũ et phere

bit om̃e maſculinũ tuũlco⸗
rã dñio deo tuo.Hõ imola
bis ſuꝑ fermẽto ſanguinez
iebuſeũ:quos ego ↄteram

nec coles eos. Mòn facies

dum i lacte matris ſue. Ec·Sẽruietiſq; dño deo vr̃o
uũt bñdicã pãibꝰ tuis ⁊ ags

tua.l Numeꝝ dieꝝ tuoꝝ ĩ/

uag eum ⁊ audi vocẽ eb:nec

iat ſaluatoꝛ: qð eſt ppꝛiũ dei. Alio mo exponit ð angelo
pcedebat caſtra filioꝝ iſr( oñdendo eis via ꝑ colũnã ignij⁊

beat eos ptegẽ:⁊ qð ſbᷣdit᷑: v

via: quantũ ad hoc dicit: NW angelũ meũ qᷣͥ pᷣcẽ
dat te.viã oñdẽdo.Et ꝓtectio ab h . et
cuſtodiat te in via.⁊ introductio ad locũ ꝓmiſſũ:⁊ h nota
tur cũ dẽ: r. ¶ Et itroducat ad locũ quẽ ppaui.ſed qꝛ iſta
ꝓpmittunt᷑ ex ſuppone obedie ad deuʒ in legis mãdatoꝛuʒ

hoſtib:iõ ſbdit: q

ipſi obſeruatoe:ideo
ſodit᷑: s ¶ Obſerua
eũ ⁊c̃.i.diligent atten
de ut ei obedias.cra
tio ſbdit: v ( Et no
mẽ meũ in illo eſt. ac
ſi dicat᷑ qui obedit ei:
obedit ⁊ mihi:⁊ ꝗq re
bellat ei: fbellat ⁊ mi⸗
hi:ſim ꝙ dicit ſalua/
toꝛ Luce.x. Qui vos
audit me audit:⁊ qui
vos ſpnit me ſpernit
Notanð aũt ꝙ iſtud
exponit᷑ duplr: vno
de ioſue qᷣ vocat᷑ hic
angelus. i. a deo miſ⸗
ſus ⁊ oꝛdinar ad du/
cenð filios iſrł ad trã
ꝓmiſſioi::⁊ ad debel
lanðõ adueꝛſaꝛioſ eoꝝ

dimittet cuʒ peccaueris:ct

zeũ chananeũq; ⁊ eueũ et
Non adoꝛabis deos eoꝝ
opa eoꝝ:ſèd deſtrues eos:

è confringes ſtatuas eoꝝ.
Sẽruietiſq; dño deo vr̃o:

. ea palb. Ins 7s ad poné eos i poſ-
Et auferam inſirmitateʒ de ſeſſioe ire: ut hẽ i lib
medio tui. Mon erit infe/ ioſue: cui pplus debe

bat obedir̃ taq'nũcio

cunda nec ſterilis in terra dei evicegßer gera.
7 qð ſubdit: v ¶ Et

plebo. Terroꝛẽ meũ mittã nomẽ meũ in illo eſt.
MU JM hoc pʒ ex nois interpᷣ
tatõe:qꝛ ioſue interpᷣ

— 4

nubis:ut dem̃ ẽ.S.iʒꝰ ca.et eos ꝓtegebat ab aduerſarijs.vñ

poſuit ſe int caſtra egyptioꝝ ⁊ hebꝛeoꝝ ad ꝓtegenõ hebꝛe/
os:ut dem̃ eſt.s.xiiij.ca.et eodẽ mõ ꝓmittit᷑ h̊ de futo ꝙ de
Rome meũ ĩ illo ẽ. hoc dẽ
qꝛ angelꝰ ille loqbat in ꝑpſona dei:⁊ iõ aliqũ ageluſ:aliquan
do dñs noiat᷑:ſᷣm ꝙ dicit beat᷑ Greg. t uia nõ dimit

tet cũ peccauer. qꝛ nõ eſt in ptãte nucij aliqd agẽ ppꝛia au-

ctoꝛitate:ſʒ ſᷣm volũtatẽ mittẽi:⁊ hec expo eſt mag ↄſona

lrje:loquit᷑ etiã hic dñs moyſi in pſona totũ ppli. x ¶ no
adoꝛabis Hic cõſequenter ꝓmittitur terre felix habitatõ:

pᷣmo tamen remouet᷑ huius impedimentũ quod eſt idola-

tria cum dicit᷑: x ¶ Non adoꝛabis deos eoꝛum. ſſcilicet ex

hibendo eis reuerentiam lonem. y¶ Mlec coles eos.
quantũ ad interioꝛem. ʒ ¶ Mon facies opera eoꝛuʒ.i.act
qui fiũt in venatone idoloꝛũ.per hoc eni ꝙ dixerat: Nõ a-
oꝛabis.ꝓhibuerat eis exhibere illos actus latrie:qui exhi
bẽtur deo:⁊ ideo addidit: Nõ facies opera eoꝛum.ad exclu
dẽdũ etiã act qui exhibent᷑ idolis. a ¶ Sed deſtrues eos.
tẽpla eoꝝ diſſipãdo. b Et ↄfriges ſtatuas eoꝝ. ↄminuẽ
do fruſtrati: ne rẽaneat aliq mẽoꝛia eoꝝ. c ¶ Seruietiſq;

dño deo vꝛo.qꝛ ꝑ hoc felicit᷑ hĩtabit᷑ in tra vobis pmiſſa:iõ

