vtraq; pꝑte erant ſiles:nõ enim coquebant᷑ in furno:ita
ꝙ ex pauimento furni pars panis ſibi iuncta ↄtraheret
aliquã diſſimilitudineʒ ab alia:ſed coquebant᷑ ſicut co⸗
quunt᷑ hoſtie ad celebꝛãdum:niſi ꝙ vaſa illa in quibus
coquebant᷑ panes ꝓpõnis erant aurea:et tante magni/
tudinis ꝙ panis tenuij tãtũ i eo poterat decod.et erant
illa vaſa ſic facta: panem intercluſũ faciebant omni/
no ſimilẽ ex vtraq; parte:⁊ ideo dicebant᷑ panes ſaciexʒ

2

.

S 2

a (Facies ⁊ cãdelabꝛũ ductile i. cũ martello nõ ope fuſo
rio. b ¶ Haſtile eius.i. ſtipes cãdelabꝛi qͥ pcedebat directe
in altũ inferd hñs tres pedes:⁊ ſurſũ habebat ſex calamos
egredientes de haſtili:trej ex vno latere:⁊ tres ex alio tendẽ
tes ſurſũ obliq quſq; ꝑtingerẽt ad altitudinẽ haſtilis. vnde
ffra.xxxvij. d: Equũ
. „ 8Eeernat opus ſex calamo
Facies ⁊ cãdelabꝛũ ducti⸗ eg alie keeeln
FeromundäRmo:bà Te
ei 7 calamos cyphos aliber ſex calamoꝛuʒ
⁊ ſperulas ac lilia ex io ꝓ erant tres cyphi. ideſt
cedentia. Sex calami egre xxiſimu.
diẽt de lateribꝰ:tres ex vno Inſtar nu. ex h

. ltero reg dicut aliqui: ꝙ iſti cy
latẽ:⁊ tres ex altero. Tres phi erãt pomelli: ita

cyphi q̃ſi in nucis moduʒ ꝙ duo cyphi poſiti 1
p calamos ſingulos:ſperu vn z aliuʒ faciebant
leq; ſiml ⁊ lilia:⁊ treſſiit cxy ynũ pomellũ pꝑ moð
phi inſtur nucis incalamo hictinar gine igore⸗
altero:ſperuleq; ſimul et li qꝛ vbi tranſlatio nr̃a
lia. Hoc erit opꝰ ſex calãa/ hʒ:ſperulas:ĩ hebꝛeo
rũ:qui ꝓducendi ſũt de ba Epoineloer gd
Eu⸗ In ipſo aute⸗ candela- . t vb trãſlatõ no
ꝛo erut quattuoꝛ cyphi in ſra bʒ: cyphi in nuc
nucis modũ:ſperuleq; per modũ.in hebꝛeo ha⸗

betur:cyphi figurati
gallł.neellej:qm̃ ñ eꝛãt
de ope plano:ſed cuʒ
aliquibꝰ figunl ad de/
coꝛẽ:⁊ iõ motiuũ pꝛe
dem̃ nõ vʒ:⁊ iõ dicit
Ra.Sa.ꝙ iſti cyphi
erat oblongi hñtej pe
des:⁊ erãt ſic diſpoſi
ti in candelabꝛo q̃i ca
. lamus tranſiret per
mediũ cyphi. ð¶ Speruleq; ſil ⁊ lilia. In hebꝛeo hẽ: Po
mellos ⁊ flos.ſʒ cuiuſmodi flos fuerit nõ hẽ ex textu. Et ex
hoc ꝙ dẽ in ſingulari pomellus ⁊ flos qtũ ad ſex calamos
laterales. Dicit ra.ſa.q in q̊libet illoꝝ nõ erat niſi vnus po
mellus ⁊ vn flos. In haſtali vo qnq; pomelli ſᷣm ipᷣm:tre⸗
ſp ſex calamis oꝛiẽtibꝰ de haſtali hinc ⁊ inde:ſicut dẽ in lr̃a
Sperule.i.pomelli.Sub duob calamis pꝑ tria loca. Item
duo alij vnꝰ ſuꝑ calamos in ſupioꝛi pte candelabꝛi:⁊ alius
ſhᷣ calamis in inferioꝛi ꝑte cãdelabꝛi.ſilr erãt ibi duo floꝛes
tm̃:⁊ hoc dicit:quia loquẽdo de haſtili habetur in hebꝛeo
Pomelli eius ⁊ floꝛes.⁊ pluralis numerus indetermĩate ac
ceptus binarium ſignificat ſᷣm ipſuʒ:ſed quia cyphi pomel
li ⁊ floꝛes non erant in cãdelabꝛo niſi ad decoꝛem ſᷣm omes
doctoꝛes catholicos ⁊ hebꝛeos.Ideo dicunt alij ⁊ meliꝰ ut
videtur:ꝙ inter duos cyphos erat vnus pomellus:⁊ ſimili
ter vnus flos:⁊ ſic opus cãdelabꝛi eſt decentius Et ꝙ in he

ſingulos èt lilia. Sperle ſbᷣ
duobuſ calamiſ per tria lo
ca:qui ſimul ſex fiunt ꝓce⸗
dẽteſ de haſtili vno. Et ſpe
rule igit᷑ ⁊ calami ex ipſo:
erũt vniueꝛſa ductilia ex au
ro puriſſimo. Facies ⁊ lu⸗

bꝛeo habetur in ſingulari:pomellus ⁊ flos:refert ad quem/

libet cyphũ: ꝓut expꝛimitur in tranſlatone noſtra cum dici
tur: e ¶ In ipᷣo autem cãdelabꝛo.ideſt haſtili candelabꝛi
qð vocatur hic candelabꝛũ:quia eſt pꝛincipalioꝛ pars cãde
labꝛi. ſ¶ Quattuoꝛ cyphi in nucis modum ſperuleq; in
ſingulos.ſcilicet cyphos. g Arlilia code modo intelligẽ
dum eſt de cyphis exeuntibus in ſex calamis lateralibus.

p ( Jacies ⁊ lucernas ſeptẽ ⁊ pones eas ſuper candelabꝛũ.

ita ꝙ vltimus cyphus qui erat i ſũmitate cuiuſlibet calami
eãt ſedes lucerne. iklucez ex aduerſo.ſic.n.erat diſpo
ſitũ lychnũ cuiuſlibʒ lucerne:ꝙ flãma eãt ex illa ꝑte lucerne
P

¶Miber

M

nue reſpiciebat lucernã mediã:⁊ ſic fläma triũ lucernarum ¶ In ca. xxv. vbi dẽ in panilrrant dütnuga deſi nua,i
vnnius lateris reſpiciebat ex aduerſo flãmã triũ lucernaruʒ gnandũ angeloꝛum multitudinem. ¶Additio ninlliiei
alterius ꝑtis. k ¶ Emunctoꝛia q;. inſtrumẽta ſunt cũ qu/ Icet in hoc qð dicit de cherubin mutuo ſe re⸗· nſinihnih
bus:amouebat illud qð erat ↄbuſtũ de licinio ⁊ reſiduũ ly- ſpiciẽtej intelligat angeloꝝ ↄcoꝛdia:ĩ h tñ qð agcn g
chni aptabat᷑ ad incendenõ. 1t vbi ea q̃ emũcta ſũt ex VUerſis vultib.deſignat᷑ ꝙ angeli ſemꝑ ha ahippli
tinguant: vaſa eraeart / bẽt intuitũ ad de Petine fcchmt
plena aqᷓ vbi ponebã — uuʒ;: qui repntabat inuliuncrn
tur illa q erãt emũcta cernas ſepteʒ:⁊ pones eas bᷣnaclʒ pᷣo ita(XxVI ſidens in ꝓpici nüſluni,
ne ent ſunum ſup cãdelabꝛũ:ut luceãt ex Afacies: Decẽ coꝛinas ſedes deiutin l latien
cũ Uvn ſa har tal⸗ aduerſo. Emunctoꝛia quo de byſſo retoꝛta ⁊ hyacin ſtilla: ſic doipa ſie jufnb
i mn n hebeeo bt; q; T ubi ea qͥ emuncta ſunt tho ac purpuia cocoq; biſ tabat e n meio iliii
cẽtenariu auri. ſitiit extinguant ſiqt de auro půu ticto varietas ope plũario cherubin ad quẽ Amiatemn
gercn 20d tahe⸗ riſſimo. Om̃è põdus cãde fſacies. Longitudo coꝛtine aaiſemn Aura umlind
na rini ale⸗ labꝛi cũ vniuerſis vaſis ſuiſ vni habebit vigitiocto ci Pant ef Dde ee
tũ. Hebꝛei dicũt: cen hẽbit taletũ auri puriſſimi bitos:latitudo q̃ttuoꝛ cubi eoꝝ ſp vidẽt fſaii Gplin .
tenariũ: quãti auem Inſpice ⁊ fac ſim exẽplar: toxꝝ erit. Anius menſure ſi eʒzpatn ac. XNN to)citlli
ſit ponderis neſcit de qð tibi in monte monſtra ent vniuerſa tẽtoꝛia. Quin Abernacu⸗ lzifnlin
terminate:certũ eſtta ſt. e I lũ vero ita iitigiiu
rebatur kume qͥ ãG¶Gü coꝛtine ſibi iungent mu/ , Uelcga
men ꝙ requireba . g Ne facies: De Wpes i
magnum pondus au tuo ⁊ alie ꝗqnq; nexu ſimili ſcripij his q̃ eräti (uumtlcitr
ri ꝓ tanto ope. RKb. coheꝛebũt.Anſulas hyaci tra tabe:nacim:5 –
ſa. dicit: ꝙ erat põdus. cxx. libꝛaꝝ:ſm ponduſ colonie. Meꝰ inas in lateribꝰ ac ſumi/ deſcribit ipm ta⸗ riuchndgce
lius tñ credo dicendũ:ꝙ non habet᷑ huius rei certitudo: da bfaci d bernaculũ:⁊ pꝛio trſcd mi
pondera auri ⁊ argenti multum variant ſm tpa diuerſa tatib facies coꝛtiax:ut pol quantũ ad ei opi aameadii
varias regiones. iſsa⸗ pᷣdictis ⁊ inſpectis figunr mẽ ſint inuicẽ copulari.Quĩiqᷓ mentum vel te⸗ Utnidant
ſe candelabꝛi: put poſſunt in plano figurari:poteſt textuj genas anſulas coꝛtina ba ctum: ſcõo quan mideſlis3
rmnelc pꝛcdicte de facili applicari.Sequitur figura ꝓcan bebit in vtraq; pte ita inſer tuʒ ad pietes: ibi Deligerſi⸗
ladets. ð tas: ut anſa g anſã veniat et Jacies tabulas, Fald
altera alteri poſſit aptari. tũ ad vela: ibi ja Ku
Faͤcies ⁊ ꝗnqgiuta circos cie velu.Opim nß ttiß
aureos: quib coꝛtiaꝑ vela en ern üign
„ — — . 2 — i . 6 e
iungẽda ſut:ut vnũ tabna mũ erat de coꝛtis aic
Sð factis ex q̃tuoꝛ co Nltbgſeruſt
.. . „ loꝛib: quantuz Hinii abin
ad hoc dicit:Coꝛtina de byſſo ⁊c. ſequitur: b ¶ Ua üfontemis
rietas. floꝛibus et picturis ibi factis. c¶ Opere plũa lleindinsy
rio. qa ille picture erant fcẽ cũ acu in coꝛtinis ſm Aug. Eumnican
In hebꝛeo bi: Ope arti, ? dicũt bebꝛei illa variets mmmul
erat facta pꝑ texturaʒ ſicut ⁊ coꝛtine. O ¶ Unius men. M V
fi. vni. tẽto.i.coꝛtine pᷣdicte:da ex ill opiebat tabernacu eatii o oꝛt
lum ꝑ modũ tentoꝛij. e ¶ Quinq; coꝛtine ſibi iungẽt 4 itechend
mutuo.pꝑ ſuturam ita ꝙ ille qnq; coꝛtine faciebãt vnaʒ ig tſenſ
coꝛtinã magnam longitudinis. xxviij. cubitoꝝꝛ:⁊ latitu 2 ragnuinn
dinis. xx. cubitoꝝ: ⁊ alie qne; coꝛtine ſiliter. f ¶ ZAnſu· ſiiwinun
las hyacithinas in laceribꝰ coꝛtinaꝝ.i.in vno latẽ vni wogneckann
illarũ coꝛtinarũ magnarũ:⁊ ſimiliter in vno latere alte gungtfulnn
rius: ita ꝙ ille due magne coꝛtine poſſent ſimul iungi ꝑ E Wtcbenan
toꝛques affixas in anſulis pᷣdictij:⁊ ſic ex ill duabcoꝛti W ugulndn
nis magnis fieret vna maioꝛ in duplo habens.xl.cubi tnulien
tos in longitudine: ⁊. xxviij. in latitudine ſcoum longi⸗ Aruliſch
tudinẽ coꝛtinarũ partialium. g ¶ Faciej ⁊ qnquagita nanſalhne
circulos aureos.iſti circuli ſunt toꝛques pꝛedicte. . iy⸗ ndeni
h ¶ Quibus coꝛtinaꝝ vela iungẽda ſũt. Uela coꝛtina anineni
rũ dicũtur hic ille due magne coꝛtine pᷣdicte que iunge- 4 tutotttaben
bant᷑ ſimul ꝑ toꝛques pᷣdictas. i Rvnum taberna “ ſahagnn
culũ fiat.i.vnum operimentũ totius tabernaculi:quod “ u ſtylen
ſic patet:quia parietes tabernaculi ab oꝛiente in occidẽ HNequlb
tem erant.xxx.cubitoꝝ:⁊ paries ab aquilone in meridi . edeillie
em que faciebat latitudinẽ tabernaculi erat decẽ cubito Mulletate
rum: ⁊ erat a parte occidentis.A parte aũt oꝛieutali ñ e gmenopan
erat paries: ſed erat ibi veluz loco parietis. Parietes ãt Ahi deon
tabernaculi habebãt.x. cubitos in altitudine:⁊ ſic pʒ ꝙ 4 ittutk

intun
rlogn
dsddn
igiſeni
weihh e
müekH
pſopiai

Spen e

üA Mudeneden
— amnidt n
Id m
de artie
— N
Auns
nli Oi
ii nbenal
plrerat Pi
nüaadecon
oerituoꝛ⸗

caqoant
u. (O
micotnufn ,

un ) Oim

⸗—

G
ℳ
1

2 —
sðõ -

WErhreeySv— — WQBBBBN

nuneſiie. . 6
Aurin oa n
poſſent ſinule,
rſcerilaun⸗
plo bee
tmiirſin
Srd
eges N
Willan
ei un
mus
eleth
zit greuttli
mins

Gairtſifſ

4

——

linea ptracta a pede pictis tabernaculi: ꝛ trãſiẽs p ſũmi

de deſcẽdẽs vſq; ad terrã erat. xxx. cubitoꝝ:qꝛ quilibet

pies hẽbat.x.cubitos altitudis:⁊ ſpaciũ int᷑ pietes erat
x.cubitoꝝ latitudinis:⁊ ſic hñtur.xxx.cubiti.Oẽs aũt
toꝛtine faciebant
imul iuncte nnũ

tẽtoꝛiũ vl coꝛtinã cCculũ fiat. Facies ⁊ ſaga cili
El cubitoꝝ longi cina vndeci:ad opiendũ te

a nie ut Facſd cui tabernacli. Lõgitudo
Sluckhne iſtã opie ſagi vnius hẽbit.xxx.cubi
bat tectũ tabeꝛna tos:⁊? latitudo q̃ttuoꝛ. Eqᷓ
uli kn Hgiudi erit mẽſura ſagoꝝ omniuʒ
xx. cubltor:r.x. E Quib' qnq; iñges ſeoꝛſu
cubiti pendebant Et ſex ſibi mutuo copulab:
retꝛo pietẽ occidẽ ita ut ſextũ ſagũ in fronte te
m fm rſtu⸗ cti duplices. Facies ⁊ qnã
raro parietes t2 Zinta anſas iſ oꝛa ſagi vm
lilateralej ix.cu ut ↄiũgi cũ alto qant:⁊ qn
itoser vtraq; p ginta anſas in oꝛà ſagi al
te:ita ꝙ nõ ptige · teri: ut cũ alteꝛo copuletur
bat vſq; ad terra
ſpacio vndcubiti

hic ⁊ iñ. Scòm opimentũ tabernaculi erat de coꝛtinis
factis de pilis capꝛaꝝ:qui filabant᷑ ⁊ texabant᷑: et iſtud
optoꝛiũ erat ſuꝑ coꝛtinas pᷣdictas ſcãs de diuerſis colo
rib. de iſto ſcðᷣo opimẽto dẽ: i ¶ Facies ſaga cilicina
.ſaga cilicina vocant hic coꝛtine facte de pilis capꝛaꝝ:
Longitudo ſa. vni ha.xxx. cubitos. ſic erãt lõgio
res duob cubitis q; coꝛtine lAants coloꝛibꝰex qui/

b ſcm̃ eſt ᷣmũ oꝑimentũ. l
oꝛſũ.ſ.ſił cõſuẽdo q̃ſi ad facienð vnũ ſagũ.xx. cubitoꝛ:
latitudis.xxx.longitudis. m ¶ Et ſex ſibi mutuo co/
pulabis. qꝛ ſex alia ſaga ſi ↄſuebant᷑ ad facienð q̃ſi vnũ
ſagũ.xxiiij.cubitoꝝ latitudinis.

ti latitudinis vni ſagi in ꝑte oꝛiẽtali tabernaculi pone⸗

bat᷑ replicata ut capita colũnaꝝ:q̃ erant in introitu ta

bernaculi tegerent:q̃ tenebant vnu cubitũ:⁊ ut opimen

tũ ſem de ſagis foꝛti teneret᷑ ſup tabernaculu. Alij au=t
duo cubiti erãt i ꝑte oppoſita tabernacli:ut infra hẽ:2

quib iunges qnq; ſe

₰. . nis. n (Ita ut ſextum ſa
gũ in fronte tecti duplices.qm̃ medietas er.i.duo cubi/

(Exo. xxvj

t¶ Et cubit ex vna pte pẽdebit c. Ad intellem by lfeqᷓ in
tatẽ eiuſdẽ ꝑietis ad ſũmitatẽ alter ꝑietis oppoſiti:⁊ i

tricata eſt ↄſideranð:ꝙ ſicut dem̃ eſt ſaga ꝑticularia erat lõ

gioꝛa coꝛtinis varijs duob' cubitis. In opunẽto aut totali
facto ex oibꝰ coꝛtinis variatlõgitudo illi opimenti crat ex

latitudinibꝰcoꝛt

Facies ⁊ qnq̃ ginta ſibulas
eneas quib iugant᷑ anſe: ut
vnũ ex oibꝰ opimentũ fiat

MQuũod aũt ſupfuerit ĩ ſagiſ

q̃ parant᷑ tecto.i.unũ ſagũ
qð aplũeſt:è́r medietate erꝰ
opieſ tabernaculi poſterio
ra:lèt cubit x vna pte pen

debit:&t alt ẽx altera qui plꝰ*

eſt in ſagoꝛuʒ longitudine:

vtrunq; lat tabernaculi ꝓ
tegẽs. Facies ⁊ opimentuʒ
aliud tecto ð pellibꝰ arietuũ

rubꝛicatis: ⁊ ſup hoc runſũ

⁊ ſil iunci:⁊ eodeʒ mõ dicẽnõ de te tali

oꝑimẽto ſcõ ex oilbuj/
ſagij:⁊ iõ qñ illa duo

opimẽta crãt extenſa

ſuꝑ totũ tabernaclin
longitudo coꝛtiaꝝ ꝑ
tialiuũ traãſibat ex traſ
uerſo tabernaculi: ert
ſic diſtabat a tra vno
cubito i latere auſtra

li: alio cubito ĩ latẽ
aqdqlonari: pponjlon

gitudo ſagoꝝ ptiali’n
q̃ erat maioꝛ duobuj
cubiti attigebat vſiq;ʒ
ad terra pedẽs i vtro

q latere tabernaculi

vno cubito vltra coꝛ

tings: ⁊ hoc eſt qð dĩ
16

Et cubit.ſ. ſagi.

vV¶ Ex vna pte pẽde

bit. I.vltra coꝛtinas.

x¶ Et alt. ſ. cubit ſagi. TEr altera.ſ.ꝑte tabernaculi

pẽdebit. ʒ ¶ Qui plus ẽ in

gor longitudinei d excedit

longitudinẽ coꝛtinarũ ex vtraq; ꝑte:⁊ ſic ſũt duo cubiti ſa

goꝝ pẽdentes ad terrã vltra coꝛtinas:vnex vng ꝑte taber⸗

naculi: ⁊ alter ex altera:a hoc eſt qð dẽ: a ( Utrunq; latꝰ

tabernaculi ꝓtegẽs.et pᷣdicta patẽt in figura quantu ad cõ/

iunctõem coꝛtinarũ ⁊ ſagoꝝ. Moduj aut oꝑiendi taberna

culũ nõ põt in plano figurari:

iõ dẽ hic:Ut ſextũ ſagũ ĩ frõte tecti duplices.⁊ qð p'ea .

ſpdit᷑: Ex medietate ep ope.po.taber.no eſt intelligendũ

de eodẽ ſago in numero:qꝛ idẽ ſagũ numero nõ potẽat

eſſe in frõte tabernaculi ⁊ in poſterioꝛi bre eiu):ſʒ intelli
genð eſt ꝑ equalentiã:qiua ex omnib ſagis fiebat vnũ
opꝑimentũ tabernaculi:⁊ duo cubiti pᷣmi ſagi erãt ĩ frõ
te tabernaculi:⁊ duo cubiti vltimi ſagi erãt in poſterio
ri ꝑte tabernaculi: ⁊ iſti duo cubiti diuerſoꝝ ſagoꝝ eqᷣ
pabãt vni ſago integro. o¶Facies ⁊ qnqginta anſas

⁊c.qꝛ iſta duo magna ſaga iugebant ſil ꝑ anſas ⁊ toꝛqs

eneas ſicut de alijs coꝛtinis pᷣdcm eſt. p ¶ Ut vnuʒ ex
oib opimentũ fiat.qꝛ Rtale iunctõem fiebat vnũ oꝑi
mentũ totitabernaculi. ꝗq ¶ Qð aũt ſu.in ſa.q̃ pa.te
cto.i. ad tegenõ tabernaculu. r Ideſt vnũ ſaguʒ qõ
aplius eſt.ſ.vltra nume⸗
loꝛibꝰ de quib pᷣdem̃ eſt:

erãt tm decẽ ⁊ de ſagis dem

7

erat. xj. et de llo ri oñdi qd debeat fieri dicies:·
8Ex medietate eius opies poſterioꝛa tabernaculi.qꝛ

at retro parietẽ occidẽtalẽ duob cubit vltra opi
mentu pmũ de coꝛtinis variatis:⁊ duo cubiti erant re/

plicati in froõte tabernaculi: ut iã dcm eſt: ⁊ iſti quatuo:

cubiti facit ſagu integrũ p edpollentiã: ut dom eſt.

coꝛtinaꝝ factaꝝ de varijs co

———

ſed de facili pot imaginari.

b ¶ Facies ⁊ ope.ali. te. de pellibꝰ ⁊c dicũt aliq doc.ꝙ iſta
duo oꝑimẽta de pellib'erant tmmõ ſuꝑ tectũ tabernaculi.
Alij aũt dicũt ⁊ ꝓbabilõ ut videt᷑: deſcẽdebãt ad terram
nõ ſolũ in trib ꝑtibtabernaculi ſicut coꝛtine ⁊ ſaga q non
opiebãt frontẽ tabernaculi:ut pʒ in ſupꝛadict:ſʒ iſta de pel

libꝰ pẽdebt anñ velũ:qð erat in introitu tabernaculi ut dic

ioſephus:ad hoc eni erant:ut repellerẽt vim hymbꝛiũ ⁊ vy

toꝝ:⁊ ideo

erant necia:ut videt᷑:nõ ſolũ ſuꝑ tectuʒ taberna

culi:ſed etiã in laterib circũquaq;. Sciendũ etiã ꝙ iſta ope
rimenta de ſagis ⁊ pellibus erant foꝛtiter affixa terre cuʒ fu

nibus paxillis ne a ventis ⁊ hymbꝛibus mouerentur.

P 2

c(Sacies a tabulas. bic ↄñter deſcribit tabernaculũ quuũ ¶ Et de iſtis H facit ſpalẽ mentoem pᷣ ali enunb nn
lonari erãt.xx. tabule quarũ q̃libet hẽbat.x.cubitos loõgitu erat tate latitudinis ſicut alie tabule:ſ⸗ erãt equal longi AA mmion 8
dinis: cubitũ ⁊ dimidiũ latitudinis: ⁊ iõ erecte ſurſũ vns tudinis ⁊ ſpiſſitudinis.pdicte vo tabule in pte inferioꝛi liehifeſt
iuxta aliã faciebat pietẽ. x. cubitoꝝ altitudinis ⁊.xxx. cubi⸗ iungebant᷑ vna iuxta aliã ꝑ baſej:q̃ erãt ãdrate in parte ſtt an
tox longitudinij.ſpiſ ſupioꝛi ⁊ acute in ntti
ſitudo auteʒ h pietis , e fer ⁊ obloge: ut adtabilgtl
crat eadeʒ cũ ſpiſſitu aliud opimentũ de hiacyn Dũůab quoq; tabulis que ligerent Ket ſarr
dine tabulaꝝ q e thinis pellibꝰ. Yaciẽs ⁊ ta in angulis ponẽde ſũt:ſilis elbernab 2
hmnih irt vocto⸗ bulas ſtates tabernaculi ð iũctura ſeruabit᷑. Et erũt ſii vnũ foꝛamẽ qua
rej. Dicit ra. ſa. ꝙ ſpiſ lignis ſethim:q ſingule de/ tabule octo:baſes earũ ar/ dꝛatũ vbi itꝛabaät
ſitudo tabularũ erat nos cubitos in longitudie getee ſedeci:duab baſibus incaſtꝛature tabu
vnt cubitlſz hoeno hant: x in latſtudine ſingu p vnã tabulã ſupputaſ..F ruFgo incontr U
ppeinn los ac ſemiſſeʒ. In laterib· ciel c vectes de lignis ſeihi mrerded
dũ de loco ad icuum tabule due incaſtrature fiet ꝗnq; ad ↄtinẽdas tabulas baſes erant ſb qli
2 ad erigendũ ſupba qb' tabula alteri tabule cõ in vno latẽ tabernaculi: et bet tabla coꝛſdẽ
ſes: ⁊ ad ſtan ibi:qa nectat᷑. Atq; in huũc modũ gnq; alios in altero: ⁊ eiuſ 1. duab⸗ ichts
nprer ous hoſſet cuũcte tabule pabunt: Qua dẽ numeri ad occidẽtalem bulecao iriÜ2
clinare. Ie ſi hoc eẽet rũ. xx. erũt in latẽ meridia- plagã qui mittẽt p medias tes intra ſe ſicuti
ven latitudo recti eit no qð vergit ad auſty:qb' tabulas a ſũmo vſq; ad ſũ margine deſcribi
ubropen cotige qᷓ̃draginta baſes argẽéteus mũ. Ipſas quoq; tabulas na gꝛ Pacs ba⸗
e adhuj fudes: ut bine baſes ſingu- deaurabiſ: ? fdes in eis a⸗ intra terra ordi
cubitis: cui' Zriũ ipſe lis tabulis p duos ãgulos nulos aureos perquos ve nate poſite orna
dicit. , vno cubiro ſubijciãt. In latẽ quoq; ſe ctes tabulata ↄtineãt:quoſ Py'alia:r p ↄns ta
eadie odo, cuũdo tabernaculi qdðᷣ vᷣgit opies lamiĩs aureis.Et eri/ bal nſire:
ſpif. iucho tabularug . a4 aglo ne vigiti table erut ges tabernaculũ:iuxta xt foꝛtit ↄiuncte: in
crat tm qttuoꝛ digt dragita hñteſ baſes argẽ plar qð tibi t mõte mr̃atũẽ ſupioꝛi vo pte iũ
rũ:⁊ ſic pies aqlona-/ teas. Bine baſes ſingul ta/ ð Sebant vncinis: d
qttuoꝛ digitoꝛũ: pies qẽtalẽ vero plagã taberna duas tabulas ſił intrans ſũmitatẽ vtriuſq; tabule.vnõ
aut auſtral ↄſilis erat li facie⸗ bas: vbi tranſlatio nr̃a hʒ:Erũtq; ↄiũcte a deoꝛſũ vſq; ſur
p oẽm modũ in lõgi/ culi facies ſex tablas:⁊ rur ſũ ⁊ oẽs vna ↄpago retinebit.in hebꝛeo hĩ ſic: Erut viiũ
tudie latitudie ⁊ ſpiſ-/ ſũ alias duas qᷓ in augulis cce ſuꝑ caput vncino vno:ſicut ſcribit in margine:h ex
ſitudine:pꝑiej aũt oceci erigant᷑ p tergũ tabernacli ecepto ꝙ capita tabulaꝝ erãt ↄcauata ſm ſpiſſitudineʒ
dẽtalis hẽbat.x.cubi Erũtq; ſibi ↄluncte a deoꝛ vncinoꝝ ita ꝙ vncini no crreſhaͤtrabt tabulaꝝ ſed
to in altitudine ſiuu m vſq; ad ſurſum:? implebãt illã ↄcauatõem. e ¶ Facies ⁊ vectes.iſti autẽ 4R
pcedentes: 1. iij. digi Ium vlq; ad lurlum:æ vna vectes erãt ad ↄiũgendũ tabulas int ptẽ ſupioꝛẽ ⁊ infe/
tos in ſpiſſitudine:in omneſ compago retinebit rioꝛẽ ipſaꝝ:⁊ iõ in tabulis erãt anuli affixi:ꝑ as tranſi/
lõgitudine vo hẽbat bãt vectes. Erãt aũt qnq; vectes in latẽ aqlonari:⁊ qui
x. cubitos ſᷣm latitu⸗ ,. q; in latẽ auſtrali:⁊ qnq; in occidẽtali: ut hĩ in textu:et
dinẽ interioꝛẽ tẽpli:⁊ cũ hoc habebat.iiij.digitos i lägitudi hoc exponit᷑ duplr. Dicut alid ꝙ ꝑ qnq; vectej intelliga
ne ut cũ ꝑietib' aqlonari ⁊ auſtrali iũgeret in angulo retto tur qnq; oꝛdines vectiũ:⁊ ſic in qlibʒ tabula erãt anuli
et iõ in piete occidẽtali erat tm octo tabule. vj hites qtiber qnq; oꝛdinate diſpoſiti: ut vecte poſſet p illos recte trã
in latitudine cubitũ ⁊ dimidiũ: ⁊ ſic faciebãt pietẽ lõgitudij ſire.Ra.ſa.dic᷑: nõ erãt ibi qnq; oꝛdies vectiũ:ſed tim
ix. cubitoꝝ. alie vo due tabule habebãat latitudinis dimidi tres oꝛdies:⁊ ſic iĩ qlibet tabla erat tm tres anuli ꝑ ä ve
um cubitũ ⁊ q̃ttuoꝛ digitos:⁊ erãt iſte due table in ꝑiete oc ctes trãſibãt:erãt tñ tm̃ qnq; vectes ĩ qlibʒ latẽ taberna
cidẽtali hinc ⁊ iñ: vbi iũgebant᷑ cũ pietib tabernaculi late cli:qꝛvectis ille qͥ trãſibat ꝑ anulos fixos ⁊ in medio ta
ralib:ita ꝙ qlibet claudebat dimidiũ cubitũ:⁊ reſiduuʒ la bularũ erat vn ⁊ ↄtinu a pncipio pietis vſq; ad fineʒ
titudinis: qð erat qttuoꝛ digitoꝝ iungebat᷑ cũ ꝑiete laterali Per anulos vero ꝗᷣ erãt verſus ꝑtẽ ſuꝑioꝛẽ ⁊ inferioꝛeʒ S”M
inck ad angulũ rectũ p modũ ꝓtractum in margine. trãſibãt duo vectes:vn q mittebat ꝑ vnã ꝑtẽ pietis:ett·
Sequit᷑ figura ꝓ tabulis ⁊ baſib terre inſigendis. aliꝰ ꝑ ꝑtẽ oppoſitã: ⁊ ↄiungebant᷑ in medio:ita ꝙ caput ſfn
= vnb vectis intrabat caput alter faciẽtes vnũ vectẽ cõti Al ſerirduoy
.“ guũ ſicut fit in tabulis epiſcopoꝝ: qui ſũt in pluribus ſne un
ptibus per taleʒ modũ ↄiunctis:⁊ ſic patet ꝙ in vno pa fintedeh
riete erat dqnq; vectes:duo ſuperd:⁊ duo inferp:⁊ vnuſj Pßdaß aſt. .
in medio. Uectes tñ ꝗᷣ erãt in ꝑte occidẽtali erant bꝛeui *B Eer
oꝛe) alijs:qꝛ pies ille hẽbat tm.x. cubito 7. viij. digitoſ ſrſon
in lõgitudie:⁊ ſic veciᷣ mediꝰhẽbat tm.x.cubitos ⁊.vii iininz .
digitos longitudinis:duo ãt ſuꝑioꝛes qnq; cubitos t helrin nü⸗
iiij. digitos:⁊ inſferioꝛes ſiliter. Sciendũ autẽ ꝙ anulib5· ningien,
dicti ⁊ vectes erãt in exterioꝛi ꝑte tabernaculi ⁊ vectes li iin

Nlegcügl

=

ait crmen
ſoitu
e fiemtin,
6 MMüſ
üſchmnig

E
NN

lnge
unnſ en

aenß

. * 9 ½
I Wouble

n mauiſtz
Ales ſuci
6 vimſeſtut
I mir dednii
Wzibr
Ceuſaiſe
mmion
K mNe
Piinhei

=
—

ſoni u
ſpinig

nchuddiſichin
Csirrini it⸗
minitpihnuſt
S
ganie mnit
Zmmmeoanuli,
wiqlihlinn
ofitos innm,
Phensſ
—
vig mnihin
sminm
n ine

SE

nmnoſüt.

ulenriin

vnius parietis cõiungebant᷑ cum vectibus alterius p ari
etis in augulo cõmuni vtriq; parieti cuʒ foꝛtibꝰ vncinis

vt tabernaculũ ſirmiter ſtaret ð impulſum ventoꝛum
Ad maioꝛẽ aũt intellem deſcribit hic vnꝰ ꝑies taber
naculi ꝑ quẽ poſſunt facilit imaginari alij duo:nõ eniʒ
põt totũ tabernaculũ ſimul ꝓut erat erectũ in plano fi-
gurari.¶ Sequit᷑ figura vnius laterij tabernaculi quã
tũ ad tabulas ⁊ baſes quibus infiguntur.

Föcieſ velũ de hyacitho
⁊ purpura:coccoq; bis tin

tuoꝛ colũnas de lignis ſe-

¶Exo. Axvy

g ¶ Inſeret aũt velũ p ci
lũ trahi ⁊ retrabhi. h

ilos. ut mediãatib' illis poſſet ve
ntra qð ⁊c.l.ſ.vltra veluʒ intra

ſcmſcõꝝ:⁊a iõ ſubdit᷑: i ¶ Quo et.ſ.velo. k ¶ Scũariuzʒ

⁊ ſan.ſan.diui.qð ſupꝛa vocatũ eſt ſcm:h dẽ ſcñariu:ita
iſta diuiſio intelligit ini ſcem ⁊ ſcmſcoꝝ. I ¶ Pones ⁊ ꝓpi

ciatoꝛiuʒ ſupꝑ arcam.
modus ponẽdi expo
ſit'eſt ca. pᷣcedẽti.
m ¶ Menſãq; extra
velum. ſſ. in ꝑte illa ta
bernaculi que dẽ ſem
Et ʒ mẽ.can.in la. ta
ber. me. vc. n (¶ Faci
es ⁊ tẽtoꝛiũ. Hic ↄñi
deſcribit᷑ velũ qö pn
debat ĩ ĩtroitu taber
naculi loco pietis: et

cto ⁊ byſſo ftoꝛta ope plu/
mario:⁊ pulchꝛa varietate
ↄtextũ:qð àppẽdens añ q̃t

thim:q̃ ipſe qdeʒ deauraſe
erũt:⁊ hẽbũt capita aurea:
et baſes argenteas. Inſeꝛẽt
aũt velũ ꝑ circulos:ĩtrã qd
pones arcã teſtionij:l quo

foꝛmã ⁊ quãtitateʒ
velo pᷣdcõ qð diuide/

⁊ ſcũariuʒ ⁊ ſcũarij ſcũaria hoc excepto ꝙ ũll pẽ
diuident. Pones ſ ppici dcbarin ãttuoꝛ coli/
toꝛiũ rcaʒ teſtionii in nis:iſtud aut in qnq;
toꝛiũ ſuꝑp arcaʒ teſtionij in zinbocq baſcheola

fſcaãſcõꝛũ:menſãq; extra ve/
lu:⁊ 3 menſã cãdelabꝛũ in argẽtee: iſty aut enee.
latẽ tabernaculi meridião

naꝝ illius veli erant

7 Ppʒ l̃a. Rõnes autẽ
pdcõꝝ ſic accipiũtur
ſicut in ca.pᷣcedẽti di ½
ctũ fuit. Per ꝑtem ta

Meẽlſa eni ſtabat in ꝑte aq
lonis.Facies ⁊ tẽtoꝛiũ ĩ in
troitu tabernaculi de hya/

cintho ⁊ purpura coccoqʒ ſomſcõꝝ figurabatur
bis tincto ⁊ byſſo retoꝛta Aliaari nabesin
ope plumario:⁊ qnqʒ co beatoꝛũ: 1 ßm hoc fu
lũnas deaurabis lignoꝛuʒ erũt aſſignate rõej eo

2

—

d ¶ Sacies ⁊ velũ. hic deſcribit᷑ tabernaculũ itum ad
vela q erãt duo:vnũ erat diuidẽs ꝑtẽ templi q erat ſan
ctũſcõꝝ ab alia qᷓ dicebat᷑ ſcm vel ſcã:⁊ de illo loquit h
Facies ⁊ ve.de hya.⁊c. erat eni de ↄſili oꝑe cũ coꝛtinij ð
uib' p̃dcm eſt:⁊ h̊ exponat ſicut ibi. e ¶ Qð appen⸗
les anñ qᷓt. co. iſte qttuoꝛ colũne erãt intra tabernaculuʒ
inter ſcm ⁊ ſcmſcõꝝ.Ex quib pʒ ꝙ iſtud velũ hẽbat de
cẽ cubitos in qdrũ:qꝛ altitudo tabernaculi erat.x.cubi
toꝛũ:⁊ latitudo.x. ¶Et baſes argẽteas.iſte baſes erãt
fixe in tra:a in ſuꝑioꝛi pte hñt vnũ foꝛamẽ:ita ꝙ pej co
lüne intrabat foꝛamẽ illud:ut ſolide ſtaret erecta.

figurabat alia ps oꝛbis nobis viſibilis:q

ſethim:añ qᷓs ducet᷑ tẽtoꝛiun rũq̃ erãt iuxta ſactũ

quaruʒ erunt capita aurea ſcoõꝝ. ſ. arce ꝓpiciato

rij:a ipſoꝝ cherubin
ppartem vo taberna
culi q̃ dicebat᷑ ſancti

⁊ baſes ene.
. a celo ſidereu
infra:⁊ ſm hoc aſſignãde ſũt rõnes eoꝝ q̃ erãt in illa pe
taberna uli.p coꝛtinas.n. diuerſoꝝ coloꝝ ⁊ multipłr voria
tas q̃ immediate tãgebãt tabernaculũ:figurabat᷑ celũ ſidere
um ſtellis varijs decoꝛatũ.p ſeptẽ lucernas que erãt in cãde
labꝛo:figurabant᷑ ſeptẽ planete:⁊ iõ candelabꝛũ intra taber
naculũ poſitũ erat in ꝑte auſtrali:qꝛ motus planetaruʒ ab
oꝛiente in occidẽtem in hemiſperio nr̃o declinat ab equino
ctiali circulo vergens verſus auſtrũ. Operimentũ vero de
pellibus rubꝛicatis figurabat elementũ ignis: operimentuʒ
de pellibus hyacinthinis elementum aeris:opimentũ vero
de lagis elementũ aque:tabule vero parietũ ⁊ baſejq erant
de lignis ⁊ metallis:figurabãt elementũ terre:qꝛ ligna ſi ter
re affixa: metalla generant in terra: ⁊2 ſic per tabernaculũ
quod figurabat oꝛbem vniuerſuʒ: ut pᷣdictũ eſt:deſignabat
ꝙ erat putatũ cultui veri dei:qui dominat toti oꝛbi. Mẽ
ſa aũt ppoſitõnis panes:qui erant intra tabernaculuʒ in
pte aquilonari ex aduerſo cadelabꝛi: deſignabat ꝙ ſacerdo/
tes 2 leuite qui erant deputati in miniſterium tabernaculi
debebant viuere de ſacrificijs ⁊ oblatõnibus populi:ſm
dicit Apoſtolus pꝛimo Coꝛinth.ix. Qui altari deſeruiuunt
cum aleapanlchalil Erãt autem duodeciʒ panes ſupr

menſam ad deſignandum. xij tribus iſrgaal.
((([IKapim. NXXVIII.
p 3

fuit ſile itũ ad mam

bat ſcm ⁊ ſcmſcõꝛuz:

bernacli q̃ dicebatur

Tiber

intra tabernaculũ:hic ↄñter deſcribunt illa qᷓ erat
3) TP. extra tabernaculũ:ad ipᷣm tñ ptinentia:⁊ pmo de
ſribit᷑ altare holocauſtoꝝ:ſcõᷣo atriũ tabernaculi in qͥ erat
7 altare de lignis ſe⸗
thim. q̃ ſicut ſũt ipu/
tribilia:ut pᷣdcm eſt:
ita ſunt incremabilia
qdðõ requirebat᷑: eo ꝙ
ignis erat ſempꝑ in al-
tari:⁊ nihilominu)
lud altare interius

—
— — —

Ra.xxvVII. Oia vaſa ex ere labꝛicabis
Aciẽs ⁊ altare ð ligniſ Craticulãqʒ in modũ retis
ſſethim:qð habebit qn eneã:ꝑ cubpqᷓttuoꝛ angulos
qʒ cubitos in lõgitudine:? erũt qtuoꝛ anuli enei:qos
totidẽ in latitudine.i.qᷓdrũ pones ſubt᷑ arulã altarl.E/

. terins erat oper i ⁊ tres cubitoſ in altitudine ritq; craticula vſq; ad alta
icud alrare idraum Roͤꝛnua aut p qtuos angu ris mediũ. Facies ⁊ vectes
ſm longitudinẽ ⁊ la loſ ex ipo er̃t: opꝑies illud altaris de lignis ſethim du
titudinẽ.ſ. qnq; cubi exre. FYaciẽſq; in vſus eius os quos opies laminiſ ene
roꝛ. Altitudo nra lebetes ad ſuſcipiẽdoſ cine is ⁊ induces ꝑ circulũ:erũt
taris erat eriuͦ cbito reg & foꝛcipes àtq; fuſcinuu q; ex vtroq; latere altaris
rũ:⁊a erat fem̃ ad mo F — 2 112
dã arce qdrate caren las:et ignium receptacula. ad poꝛtandũ. Non ſolidũ
fũdo ⁊ oꝑculo:ita - · èM
habebat ſupficieʒ rer?:?
fundo:a interius ↄcauũ erat. b ¶ Coꝛnua aũt ꝑ qt. an. ſupioꝛi pte altaris in angulis nõ erãt

Acies ⁊ altare. Deſcripto tabernaclo ⁊ his qᷓ erat dũ retis eneũ p cubᷣ qttuoꝛ angulos erunt qttuoꝛ annli
27 alte erei:q̊s pones ſubt ambitũ altaris. Eritq; cribꝛuʒ vſq;
ad altaris mediũ. Cribꝛũ h̊ dẽ ddã opus ereuʒ ad mo
at dũ retis factũ:⁊ iõ vocat cribꝛũ:qꝛ ſicut cribꝛũ hʒ mul⸗
Aaltare pᷣdem:ibi Facies ⁊ atriũ. Circa pmũ dĩ: a ¶ acies ta foꝛamia:ſic ⁊ iſtud:q; factũ eſt ad moduʒ retis:ꝛ cir-
Prit l (uibat altare exte
ri attingẽs a par
te inferioꝛi vſq;

ad medietatẽ alti

tudinis altaris.
Ambitaũt dicit᷑

H quedã eleuatio

in circuitu altan
pimoduzʒ fone:et
erat iſte ambitus
ſuꝑ cribꝛũ:⁊ anu
li erãt poſiti ĩ an-

gulis altaris ſub
iſto ambitu:⁊ ſu⸗
per cribꝛũ per qᷣs
anulos mitteban
tur vectes ad poꝛ
tanõ altare. Loꝛ⸗
nua aũt q̃ erãt in
recuruata:ſed re

inſſuꝑioꝛi ꝑte altaris erãt iſta coꝛnua. c ¶ Facieſq; in vſũ cte tẽdẽtia in altũ q̃ſi quidã pomelli ad decoꝛẽ altaris.

ei le.ad ſuſ.ci.qui amouebant de altari:⁊ poꝛtabant extra
dD ¶ Et foꝛcipes.i.tenaculas ad facienð ignem in altari.he
bꝛei dicũt:bacinos.ſ.ad recipienò ſanguinẽ aialiũ qͥ imola-

ↄcauitas aũt altaris qñ ſituabant᷑ caſtra ⁊ altare imple
bat᷑ terra vſq; ad ſummũ:⁊ ſupꝛa ſupficiẽ illo terre in/
tra tabulas altaris incluſe fiebat ignis ⁊ offerebãt᷑ ⁊ cre

bant᷑. e ¶ Atq; fuſcinulas.ſ.ad extrahendũ carnes ð chal mabant hoſtie:ſm ꝙ dem̃ fuit ſupꝛa.xx.capᷣ. Altare de

darijs ⁊ ad ponenõ ſuꝑ altare ea qͥ ibi cremabant. ſ ¶ Et
ignium receptacula.i.vaſa in qbus de altari holocauſti ac
cipiebant᷑ carbones viui:ut deferrent intra tabernaculũ ad
cremandũ thymiama mane ⁊ veſpere ſuꝑ altare incẽſi: ð qͥ
hẽ infra.xxx.ca. g ¶ Craticulã quoq; ⁊c.iſtud expõit᷑ vno
mõ ſic:ꝙ iſta craticula erat ad modũ retis facta ⁊ qdrata:⁊
in q̃ttuoꝛ angulis hẽbat q̃ttuoꝛ cathenas:⁊ in fine cathena
rũ q̃ttuoꝛ anulos:q ponebant in q̃ttuoꝛ coꝛnib altaris ad
hoc aptatis ꝑ qᷓndã recuruatõem:⁊ ſic illa craticula ab illis
coꝛnibus depẽdebat intra ↄcauitatẽ altaris vſq; ad altaris

mediũ.ſ.p cubitũ ⁊ dimidiũ:⁊ infer in arula vſus terram habebant.
fiebat ignis deſubt ꝑ quandã feneſtrã que in vno latẽ als
ris ad hoc erat facta:⁊ ignis aſcẽdẽs de arula p foꝛamina p
dicte craticule traſiẽs:illa q erat ibi poſita cremabat.⁊ pat,-
l̃a ſᷣm hoc vſq; ibi: h ¶ Quos pones ſubter arulã alta⸗
ris.arula eni eſt vas vbi ponit ignis: ꝓut Hiere xxxvj.dici
tur: ⁊ ſic iſta lĩ̃a vi mãifeſte ↄdicẽ pᷣdici:qꝛ qð dẽ h: Quos
pones ſubt arulã.loquit᷑ de q̃ttuoꝛ anul p̃dictis:qꝛ in altari
holocauſtoꝝ:nõ ponunt niſi q̃ttuoꝛ anuli tã in iſto loco j
infra.xxxviij.ca. Iſti aũt anuli ᷣm p̃dcã poſitũerãt in coꝛni
bus alrerſe q̃ erãt in ſi Inidte clus⸗ arula aũt erat inferꝰ:et
io dicũt aliqui:ꝙ textus ẽ hic coꝛꝛupt vicio ſcriptoꝝ:quia
vbi d:ſubt arulã.debet dici ſuꝑ arnla⸗ ed doen verc
qꝛ in libꝛis antiqs ⁊ in hebꝛeo vbi recurrenð eſt p vitate te
xtus hñda h:ſubi.⁊ nõ ſuꝑ.⁊ iõ ſids velit ſeq dcãm expõ/
nem quã ples expoſitoꝛes ſequunt᷑:opoꝛtet dicẽ ꝙ in altari
eraãt octo anuli:qttuoꝛ in ſupioꝛi pte cũ qbus craticula de⸗
pẽdebat ex coꝛnibꝰ: ⁊ qttuoꝛ in inferioꝛi pte ſub arula in ꝗ
bus mittebant᷑ vectes ad poꝛtanðò altare:ſed hoc nõ bñ con
ſonat textui hic ⁊ ifra.xxxviij.ca.vbi dẽ: uſis q̃ttuoꝛ anuł
b totidẽ retiaculi ſũmitates ad imittenð vectes ad poꝛtãdũ
altãe.Ex qͥ pʒ e anuli q̃ttuoꝛ qb' imittebãt᷑ vecte ad poꝛtã
dũ altare erat in ſũmitate retiaculi:a certũ eſt ꝙ retiaculum
Hᷣ no põt dici ſm trãſlatiõeʒ nr̃am:niſi craticula ad moduʒ
retis facta: iõ alit᷑ exponit Ra.ſa. Ad cui intellcm̃ pmo po
nẽda eſt lr̃a ꝓut hꝛ in hebꝛeo q talis eſt: Et cribꝛum in mo

terra facietis mihi.⁊ qñ mouebant᷑ caſtra:amouebatur
altare p̃dem̃ de tabulis factũ:⁊ remanebat terra:⁊ iſta
expõ ↄcoꝛdat Ir̃e q̃ ad hoc põt de facili applicari.
Ad maioꝛẽ aũt intellem deſcripſi figurã ſᷣm vtrãi
expõnem.Scienð tñ ꝙ vnũ latus tm altaris hic figura
tur apparẽs directe:tũ quia alia tria nõ pñt figurari in
plano:tũ quia ꝑ imaginatõem inſpicientis latus vnum
alia tria pñt de facili capi:cum ſint ꝑx omnẽ modũ ſilia
hoc excepto ꝙ in figura pme exponis deſcribit illud la-
tus in quo erat feneſtra.alia autem tria nullaʒ feneſtrõ

ſhruhbabens
ltnllnec⸗
ickos ddon
igoccdenn
tindantudit i
iginta d aucr⸗
verſusgqullone
Fanl
liſqnqz peluz
Budinssin qbu
ſacebant cotin
ſcpadteraͤpb
mouerent nlat
ſneninlatau
lpaaitoes
ſikbaſly nes
Eürintcbe
ſaheoffnhon
Walaneden

cüpli
it ioemte
miosnen
mnr
,rMuijnii
üeiN
Aiwid
kcnle
aiiUr
bigs Riding
kſupen Nch An
ntcar

ſall n
ipſifininn
ain Anshiſn
uur,iiu
nintslnumm
irpominmwti ſi
isninbilul
mrununiaf,

locauſtoꝛuʒ tanqᷓ;

tra tabernaculuʒ

mari:ſʒ infläama*

diſtarent a paui

h (ꝗ?I’acies atri

erat circa taber⸗

Roõnes aũt pᷣdictoꝝ ſic aſſignant᷑. Altare eni iſtud voca
bat altare holocauſti:nõ qꝛ hoſtie holocauſtoꝝ ibi tĩ
mõ offerrent᷑:ſʒ ẽt cũ h' hoſtie pacifice ⁊ ꝑp pctõ:ſʒ quia

hoſtia holocauſti dignioꝛ erat:utpote qꝛ tota incẽdeba

tur ad honoꝛẽ diuinu:alie vo nõ:iõ denoĩat᷑ altare ho/

a dignioꝛi · Jtem
iſtò altar ñ erati ſed inane ⁊ cauũ intriſecuſ

facies illud:ſicut tibi in mõ

HS te mõſtratũ ẽ. Yaciẽs ⁊ atri
ꝓppter mundiciaz um tabernaculi:in cu au⸗
ſahamaculiſeuu ſirali plaga tra meridiem
dã:tũ qꝛ non poſ erxrũt tẽtoꝛia ð
ſent hoſtie lar erũt tẽtoꝛia ð byſſo retoꝛta

Centũ cubitos vnuʒ lat᷑ te
nebit in lõgitudine:⁊ colũ/
naſ viginti cũ baſibꝰ totidẽ
eneis:q capita cũ celaturis

rent coꝛtie q erãt
ſuꝑ tectũ cũ non

meto mbemauli ſuis habebũt argẽtea. Sili
os:tuͦ ne fieret ſi Ler ⁊ in latẽ aglonis pꝑ lon-
miles idolatris q gũ eruũt tẽtoꝛia centuʒ cubi
mmolebant vofe toꝝ colũne viginti:⁊ baſes
Daltaria d orant enei eiuſdẽ nume ri:⁊ capi

ta eaꝝ cũ celatun ſuis argẽ/

in tẽplis idoloꝛuʒ tlai 7„
tea. In latitudie vero atrij

um. Hic onñter de qð reſpicit ad occidentem
ſcribit atriuʒ: qd erũt tetoꝛia ꝑ qnqꝗ̃ginta cu

bitoſ:⁊ colũne ðce:baſeſqʒ

naculũ.erat autẽ * Oale,
by'modi atriuz q̊/ totidẽ. In ea quoq; atrij la
dã platea magna titudine q̃ reſpicit ad oꝛien
ſub oiuo habens tẽ qn ginta cubiti erũri q-
e b oꝛi bus qndeci cubitoꝝ tento
ente in occidẽtem ria lateri vno deputabũtur
T in latitudie qn colũneqʒ tres ⁊ baſes toti-
qginta ab aur o dẽ:⁊ in latẽ altero erũt tẽto
asdd col ria cubitos obtinẽtia ꝗnde
nij qnq; peduʒ a cim: colũne treſ.⁊ baſeſ toti
titudinis in qbus
pẽdebant coꝛtine

vſqʒ ad terrã: vbi cũ paxillis ⁊ funib'figebant᷑ ne a vẽt
mouerent᷑. In latere vo adqlonari ipſo atrij erant.xx.co
lũne:⁊ in latẽ auſtrali.xx.⁊ in occidẽtali.x.⁊ in latẽ oꝛiẽ
tali. x. æ erãt oẽs de ere ᷣm ꝙ hẽ infra.xxxviij.ca.⁊ erãt
infixe baſib' eneis:eo mõ ſicut dcm̃ eſt de alijs colũnis
exiſtẽtib in tabernaculo.coꝛtine vo hẽbat in latitudie
v. cubitoj ſᷣm longitudinẽ colũnarũ:⁊ erãt facte cũ acu

reticulato ope:ut dicit Ra.ſa.ita ꝙ vulg ꝗ erat extra a

triũ ꝑ foꝛamia coꝛtinaꝝ poterat vidẽ ſacrificia ⁊ obla-
tões qᷓ fiebãt in atrio ꝑ ſacerdotes:⁊ erãt oẽs de eadem
mã.ſ.de byſſo retoꝛta:ut fila eſſent bñ foꝛtia:⁊ ꝑ conſe-
quẽs eiuſdẽ coloꝛis:hoc excepto ꝙ in introitu atrij qui

erat in ꝑte oꝛiẽtali lõgitudinis qnqginta cubitoꝝ :ut is
dcm eſt. xx. cubiti medij claudebant᷑ ꝑ coꝛtinas factas è
ccto ⁊ byſſo retoꝛta.et illa coꝛtina poterat trahbi ⁊ retra i ſoꝝꝛ ↄſecrato
hi ꝓ ingreſſu ⁊ egreſſu eoꝝ qͥ intrabãt atriũ.decẽ autẽ

7

