ex parte comedentis:cũ di: o ¶ Qui fuerit mundus
veſcet᷑ ex ea. Aliq libꝛi hñt imũdus.ſed lr̃a talis eſt falſa
qꝛ libꝛi coꝛꝛecti hñt mũdus:⁊ i hebꝛeo hẽ:Omnis mũ

dus veſcetur ea. Poſſet eni foꝛſitã aliquis credẽ ꝙ non
eſſet licitum comedẽ carnes hoſtie pacifice niſi offeren-
tibus:⁊ ꝑꝑ hoc dẽ hic: ꝙ omnis hõ potᷣat comedẽ: duũ
tñ eẽt mudus. Carnes enim hoſtie pacifice poterant co
medi ab offerentibus vbiq;:tñ intra Hieruſalẽ:et ad il
lud conuiuium poterat admitti quicunq; erat mũdus

Sed ſi aliqs ĩmũdus ide comedẽt ſciẽter pũiri debebat
mõte. Iſta tñ imũditia poiat eẽ duplex: vna ab itriſeco
vtpote ſi aliqs eẽt lepꝛoſus:vel ſemifluus:vl huiuſmoi
⁊ hoc nõt᷑ cũ dĩ: p ¶ Aia polluta ⁊c. i.hõ pollui :qa

ibi pars accipit᷑ ꝓ toto:alia ab extriſeco:videlʒ ex tactu

ſciſue lurr

i deci

iinin.
di id
iit ſoneni n

nmaſ nͦ
rlgscepd
AnſtK
güentif
dignece
(Siceer
1
Otnn al
elun
ſi in i

ſaiisi⸗

gigneg e.
ßne demn
i krhocdie
nlii h
alſon no
illis iterdi

iclii 3 7l

H

nt nanicn
Adöofe

ncei

d 64

.
W
ſnäntt;
hint
danssſenin
ofenhein⸗

fun en

chan anin
Er
hn
bikremni
wg
e ni mi
Mumg
hning
e nunni
ſpori
Miadn
odchdinn
tiedanm
tſinet
omnechnian
diea iͤ ſhr
nichnict
Fihiki,
uwa.
Sen
z lini
nm unn

¶ Leuiuici

rei imũde:⁊ hoc nt cũ dẽ: q ¶ Et q̃ tetigerit ĩmũditi

am ⁊c:vt.õ. r ¶ Locutuſqʒ eſt dñs. Quia dictũ eſt
canes hoſtie pacifice poterat cõedi a quolʒ hoĩe mũdo:
ne igitur crederetur ꝙ eſus adipis et ſanguinis ſimiliter
concederetur: ideo excipitur cum dicitur: 8(LAdi⸗-

ouis⁊c. Ex
oc autem dicũt .
aliq ꝙ adeps aia hoſtie pacificoꝝ q̃ oblata
mallag dun ẽ dño:pibit ð pplis ſuis:ẽt
iudeis veſci licir· vel iumęti ſiue oil rei q̃ͥ pol
An at hnoſin u⸗ põt: cocgalei d
put dem e.. ij. ſcemõi carnibꝰ: interibit
a ril Nalgen pplis ſuis.Lòcutuſq; ẽ do
cini.i. aialis p ſe Min ad moyſẽ dicẽs: Lo⸗
moꝛtui. v ( E re filijs iſrl: Adipè ouiſ
ei aialis qð a be bouis ⁊ capꝛe nõ cõedetis
Hõ Adipẽʒ cadaueris moꝛtici
tũ. x¶ Pabebi ni ct eᷣ aial qð a beſtia ca-
tis i varios vpꝰ.ſ. ptũ ẽ:habebii ĩ uarioſ vſ⸗
ad vnaões coꝛio Siquis adipẽ ꝗ offerri dʒ
aer fome u Iĩcẽſu dſi cõederit: pibin
getalg adepe eti ð pplo ſuo. Sãguinẽ quo
am ſi eẽt aial mũ q; ois aĩalis ñ ſumetis ĩ ci
diũ potat offerrnri bo:tam de auib qᷓ; ð peco
e⸗ ſe vel. rib. Ois ania qͥ ederit ſan
qui offerri c ¶. i. guinẽ:pibit de pplis ſuis.
cremari ſupꝑ ala Loõcutuſq; ẽ dñs ad moy
re holocauſti. cõ ſẽ dicens: Loquẽ ſilijs iſr!
Sed er l dicẽs: Qui offert victimaʒ
guinẽ quoq; ⁊c. pPaciſicoꝝ dño:offerat ſim:
ſeqt᷑: ʒ ¶ Tã de ⁊ ſacrificiũ.i.libamẽta eius
auibe ꝙ de pecu· Tenebit manib adipẽ ho
Ebact ſtie: pectuſculum. Cunq;
guis piſciũ: ſ ſmn ubo oblata dño oſecraue⸗
holocauſtoꝝ? nõ

ẽ iudeis interdi ðUMU-
ctus. Rões ãt quare eſus ſanguis pꝛohibitus eſt: tacte
ſunt. S. ca.iij. ocnuſ eſt dñs. Hic conſequẽter
deſcribiur cirea ictimã pacificam offerendi mod cũ
dẽ b ¶ Qui offert victimã pacificoꝛum iſtud addit᷑

ſicut ſunt panes ſupꝛadicti.lʒ enim ppꝛie loquẽdo ſacti
ficiũ ſit de animali:oblatio de aricſt⸗ inaiatis:libamen
tũ de liquigis:tñ vnũ freqᷣnter ponitur ꝓ alio ut dictũ
E. z. ce⸗ KEanchi ma.adi.hoſt.⁊ pectuſ. Sacerdotes
enim ſupponebãt manus ſuas manibus offerẽtl: ſic il

lege ppetua ab oĩ populo

ad deſignãdum quid ſignificatur ꝑ ſacrificiũ.ſ.illa uue
ſimul offerebant᷑ cũ animali imolado p pacifica bet

cijs ſupſtitioſe diuinabat. e ¶ Ber ? vnctio. Hie ponit᷑ bꝛe
uis epilog reſpectu p̃cedẽtiũ cũ dẽ: Hec ẽ vnctio Aaro ⁊ fi
lioꝝ eius.i.oblatio in die vnctõis eoꝝ:de qᷓ dictũ ẽ ca pꝛe
cedẽti qliter debeat fieri: ſz e executio põit ca ix. fſta
ẽ lex holocauſti ⁊ ſacrificij ⁊c. de quibus dem ẽ ca.pᷣcẽdẽti.
g (Et pacificoꝝ vi

, ctimis. de ꝗbus dem
rit: radet ſacerdoti q ado ẽii hoc ca. (Hs
lebit adipem ſupꝑp altare:ꝛpe conſtituit oñs Mo.

cuſculu it erit aarõ Tſllo cnn momelnat b,
rũ ei.Arm quoq; dext᷑ ð iocum ĩ quo iſte le es
pacificoꝝ hoſtijs:cedet in date ſunt. ¶ In capi
pmitias ſacerdon. Qui ob l i detin ve
tulerit ſãguinẽ et adipẽ ſili qus id⸗ ccederet ſtien

oꝝ aarõ:ipᷣe hẽbit ⁊ armũ ter debeat pũiri moꝛ⸗
dext i poꝛtõe ſua. Pectu te. ¶ Additio pma.
ſculũ: n. eleuatõis ei armu ¶ ) Cniſſimuz ẽ
ſepatoõis:tůli a filijs iſrl de er dicet ir
alc eS ult e talẽ comeſtio
hoſtijs eoꝝ pacificis ⁊ de nẽ hõ pũiret capitali
di aarõ ſacerdoti ⁊ filijs e ſed alit eſt dicenduz:
na ĩ h' loco dẽ ð tali

iſrl. Hẽèc ẽ vnctio aarõ ⁊fi aſeſſeꝛe: P rcn

lioꝝ eh i ceremõijs dñi:die ſuis: ſilr ĩ mliis alij
quo obtulit eos moyſeſut diſi iniliter intellu
tio fugerëft: & ß gitur ſᷣm gloſã nr̃am
atcgclorlo Uger enr . 1 ut nõ dicatur ouis ſʒ
bpit eis dani dñ̃s a filiſjs iſri lupus rapax. Unde:
religiõe ppetua ĩ generatio qypluribus locis vbi

nibus ſuis. Iſtà ẽ lex holo litisſni Boler. ſabe
cauſti ⁊ ſacriſicij ꝓ pctõ at bꝛeos iuie vltõt itel-
delicorr poſecratoc ä ecrma batand
paciſficoꝝ victimis:quã cõ ns capitalẽ iudicet᷑: et
ſtituit dñs moyſi ĩ mõte ſy eſt huanioꝛ ſñia: naʒ

de illo ĩ cu domo ĩ⸗
uẽiret ſeu appareret
ſtũcũq; modicũ fer⸗
mẽti ĩ tpe paſchali:⁊
i qplimis cãibꝰ leuiſ
ſimis talia verba in
veii lce lant qbus duriſſimũ eẽt crimẽ capitale introdu
cere. ¶ In eodem ca.vij. vbi dicit᷑ in poſtilla: Tenebit ma

nibus adipem hoſtie v7. ¶ Acdditio ſecunna.
. . Acerdos in huiuſmõi oblatõib faciebat qᷓttuoꝛ

nai qñ mãdauit filijs iſrł vt
offerrẽt oblatões ſuaſ dño
in deſerto ſynai. ¶ .vViII

mor tm.ſ.eleuare verſus celũ:a retrahẽ vſus irã
1 mouere antroꝛſum:⁊ retrahẽ retroꝛſũ:⁊ ſic in

huiuſmodi m ue eobrie fiebat ſignũ crucis ut patʒ cõ

Qui fuerit mũdy veſcet ex ea.Int cera cũ dixit: ſʒ
ſi alids imũd ide cõedẽt ſciẽter pũiri moꝛte debe

ſideranti ⁊. ¶ Replica coꝛꝛectoꝛij contra Burgẽſem.
TL s kae cũ poſtillatõ exponẽt illũ paſſũ

lud ſuperpoſitũ eleuabatur verſus celũ:⸗ poſtea retra bat. Burgeñ. eu notat inqens: Duriſſimũ eẽt dicẽ vt p talẽ

bebatur uerſus terrã: æ poſtea ad quattuoꝛ partes oꝛ⸗
bis:ad denotãdũ ꝙ offerebat illi qui eſt dñs celi ⁊ terre:
⁊ oꝛbis:et poſtea ſacerdos accipiẽs iſta de mãu offerẽt
cremabat adipẽ ſuꝑ altare. Pectuſculũ auteʒ et armus
dexter de hoſtijs pacificis cedebãt in vſum i acerdotuʒ
vt hic determinatur. cetere carnes cedebant in vſus offe
rẽtiũ. d ¶ Zuli a filijs Iſrael. ſcilicet ectuſculum et
armum dextrum ad euitandum quand m ſpeciem di
uinationis que vocatur ſi patulomantia:qua vtebãtur
idolatre: quia in ſpatula ⁊ oſſe pectoꝛis de ſuis ſacriſi⸗

cõeſtionẽ hõ pũiret capitalr. Et dicit ſᷣm noſtrã glo. ubi de
tranſgreſſoꝛibꝰ ſʒ Hebꝛeos pẽa his vᷣbis pfigat: Peribit yl
ſteribit de pplis ſuis.hoc ĩtelligi:vt tale potm diuine vltioi
flinqt. vñ iqt:hec ẽ hũanioꝛ ſnia. Quid ẽ tũc qð o Nũeri
xv.ca.ð hoiĩe qꝗ i die ſabbati ligna collegit: quẽ cũ moyſe
et Aarõ ĩ carcẽ icluſiſſeẽt: neſciẽtes qͥd ſuꝑ eo facẽ deberent:
nũquid iuxta uerbum quod locutus fuit dñs ad moyſẽ: vt
ibi legit: Aia vo q per ſupbiã aliqd ↄmiſerit:ſi iue ciuij ſiue
pegrinj ſit ille:qm aduerſus dñʒ rbellis fuit: pibit de poplo
ſuo ⁊c. Dñs hoc ipᷣm vbũ moyſi ⁊ aarõ neſciẽtibꝰ quid cũ

¶ Wiber

6 V7 35 1. 4
tionis plenius ſunt deſcripta et expoſita. Secunduʒ eft uizeeſi

Je⸗ u. Vii 1

eo trãſgreſſoꝛe agẽ debẽnt clari expoſuit: ut ibidẽ ſpdit. Di

t. 1 ir io: pꝛemittitur tamen unctio tabernacli et ua gſanen
xitq; oñs ad Moyſẽ: Moꝛte moꝛiat hõ iſte:Obꝛuer en 1 aanteho⸗ mrer que eſt altare thymiamatis: et hec nſtriile
pidib' ois turba racaſtra 7c. In qͥ.n. magis ille peccauit wuierio notatur eum dicitur: h Tulit et vnctionis ſi uun 4
igna colligeco: q ſcieter er ↄreptu vel p ſupbia otamia . z ſubditur unctio altaris holocauſti uaſo/- i/ Cpolli
gna colligẽdo: q ꝗᷣ Ern. llatoꝛ ð eo dq oleum ⁊c. lab roblnnd
a de boſtia pacifica veſcet. Nec poſti rum eiuder lat 4 inate
ereencece. — Lcuͦ &?c di ad moi ſup caput eius poſuiſſet ag ira tabernsult laſch
“ eud ee P Zviceo. Tolle aarõ cũ rõ ⁊ filij eius man ſ e H ſãctiñcans aſp ſtatt
etceraercoE , ét nolauit eũ hauriẽs ſãgui/ ſiſfet altare c. H cjiotin
kſuꝑbia dicẽt.¶ VIlI.· mniſijs ſuis:ueſtes eoꝝ èt vn molauit eũ haunies it coꝛ mittik at ſenn aig n ,
menen EoE e . it at oſecratõ fonaralu⸗
Ocutuſq; eſt Iis oleuũ: uitulũ ꝓ pecca/ nẽ: ⁊ ticto digito tetigi mutis Noſ benommeln
Ioñs. Supius (tols oleu: um iſt cuʒ nua altarꝑp gyꝝ: quo expi vneto⸗ *c0 D
actũ ẽ ð ſacri to duos arietes: calt cu, nuas ſficato:fudit rliquũ ſecratoi ſacẽdotũ fihiüen
—„ lats . Bi mmig: 3 mnẽ ato ⁊ ſciſicato: ruquu qꝛ miſtrari nõ po get iglanet
ſicijs ⁊ oblatoib:hi gaeimis:èt ↄgregabis omnéè? ſaauinc ad fũdamè 6 miſtrarino po Pene gani
ſichs 7 blatoib.: n „ ſãguinẽ ad füũdamẽta eius. terãt niſi ĩ loco P ilne
zit agiur de ipſi or cetu iſr: ad oſtiũ tabnaculi ſaguinẽ ſup uita us ↄſecrato illud ir tui
ferentib ꝛer pmo agit Ez moyſes ut dũs ĩpaue· Acdipẽ vo ꝗ erat ſup usectnrch ee ypünſiuti
de offeretib roe offi Fec moy turba lia ⁊ rticulũ ieco?: duoſqʒ miſteriũ q ſecra- mmnnaumd
z cuiuſmodi erãt ſa rat:ↄgregataq; om ⸗ ñ aruiulſuiſ ado bat fierii⸗ eers untuſide
AAoten ſebe de alfe anñ foꝛeſ tabeach gi ae fnner dlr ar uitulij cum erlott griz
2 71 9 — ei ₰ —₰„ » . * in 0 i
iunnglarlral⸗ ſ Ken allitaate⸗ fili pelle ⁊ carnibꝰ ⁊ fimo cre tic fiẽdis ucpe ſirt ſo
keren⸗ſocr iftgl . os ei. Cuͤnq; lauiſſ, eoſ mãs extra caſtra ſic tecgat Gee beaaco nenl ue
laileioffelendrd eſtiuit pontiſtes ſubucla li dñs. Obtulit T arietẽ ĩ ho-· ani ſubclit unctio uuttir ſoin
nej fidei offerẽtiũ:⁊565 Uuèſtiuit pontiſicẽ ſubucla li caput: cũ ibius aaro cu dẽ: rmmi ſach
dis agit ca. xi. Pꝛia i igẽs eũ baltheo: æ locauſtũ:ſuꝑ cuĩ caput: Quod fũdẽs li cOn
Bigkngogni a en ffica pyacitbia poliagr filij e n ſaper Anu anrs e i
eee e, delup hüuerale ĩpoſuit: qd ſuas imolauit eũ: fudut c Moch anté anud
cratõis rit:: ſecundo deſup hũerale ipoſuit: qq n ſuas im ſp circuitũ alta b' vnctõis deſcri gapuifem
cratõis rS trö ſãguinẽ eiuſ ꝑp ptus ? Exo. xxix. rpeei
cõſecratoꝝ uſus ca. aſtrigẽs cinglo aptauit rõ laguine eiulp cir⸗ cõ ptus? Exo. xxix. Vgn
Ix: terio eoꝛũdẽ ca nali ĩ quo erat doctria⁊ xi . Jpmq; arietẽ ĩ fruſta coõ llios quocß Pranma
ſus ca. x. Circa hmu tas. Cydari quoqʒ texit ca ccroernt liſ ae . i. Hi F Vitituechs
Pmittüt ea q erat ad 5frõtẽ poſuit acdipẽ adoleuit igni: lol p· ſcribit illde Ugtum
e neſzakten⸗ Faaune aükrs are . ſäi nateſti⸗ zpeh ali anr neinmi⸗ an
Pegglarta en didrur: lanmſinga aurea diec aa e eee r? it ſup alta im ehm ri
b¶ Tolle Aarõ cuʒ ſicatõe:ſiẽ pceperat ei dũs. q; ſrariens inckleſtin⸗ ſua Srerdotun ann dr
q̃rũ foꝛma ⁊ ma — 7 cuz oĩ ſu uiſſimi o B lic pcepe us oblatos ue. dSain
en e e HH ſãctifi rat ei. Obtlit ⁊ arietẽ ſcðʒ ĩ leatr enauten Nege
Pntsdien runn i aſpſin⸗ et altar ſeptẽ vici ↄſecratiõe ſacdotuʒ: polne uit et ueſtiuit. ſech düte⸗
AEn, c õ uf rüäiret ei aaron li ↄſecrauit: non lei
deſcripta ſuit cx.·b:vn xit illð ⁊ oĩa vaſa eiuſ rũtq; ſup caput ei aare ſeclauits non —NW
x. d (Etↄgreba labꝛũq; cuʒ baſi ſua ſciſica filij eᷣ man ſuas.Quẽ cuʒ eſt oe textu: q ilnin
is oẽm cetũ. ut uilde labꝛuq; cuʒ d fũdẽ ſmolaſſet moyſes ſumens no habetur in h enaa t
bise ũdẽs ſup imola e! bꝛeo: nec ĩ libꝛis ſdee r
at oĩs pplus Aarõ uit oleo. Quod füdes ſup olallet ꝛterigit extremi bꝛeo: nec o Nhernt
g ſuſcepirex pepto (rauit. Filios quo ice ſd xtre ſi ru:d icũt ꝙ ma Gnihemal
cchit e becto latos: ueſtiuit tũnic lieis ? licem manus eiuſ dextre ſi rũ:qo 3 dun
dñi. Scðo põit᷑ con/ſe latos: „ ſtaz militer pedis. Obtulit ? m miox ſacer ſaflfg
di: e(Satimq; o mitraſ vt iuſſe ſe arſen jmolati tetigiſſet 1 0
e Iniir at ve in =S& olati tetigiſlſet credũt œ hoc ver ihenn Nin
põit q̃dã cõia aaron batur ill P ern aluomts lnd
Zeoͤfili circa eoz ccoooo999–*W ,Z dos vngebatur illo oleo conſecrati⸗ eſinn.
— cõo ptinẽtia ad ſolũ pontificem: ibi Ueſtuuit. aummmd ſarerlos vngeba m ¶ Tũicis lineis ⁊c. De fönublen
tertio filijs eius ꝓpꝛia:ibi yilios quoq; eius.quarto reuer- iſti⸗ oꝛnamentis minoꝛum ſacerdotum dictum fuit ehi
tur ad cõia:ibi Obtulit ⁊ uitulũ ꝓ pctõ.Circa pᷣmũ vponn Exo xxix. hic querit qũo Moyſes cõſecrauit dardcu britjaſo
tur puo cõia aaro ⁊ filij S ei. Pꝛimũ ẽ eoꝝ oblatio cũ dꝛ eẽt ſacerdoj. Dicẽdũ ꝙ hoc fecit ex mãdato phiek ncchlirin
eę ¶ Obtulit aarõ ? filios e.ſtatuẽs coꝛã altari:qꝛ bet quẽcũq; põt põtificẽ ↄlecrare. Iteʒ quõ poſtea oſecrati pwlir
cabãt᷑ diuino cltui.Scõm ẽ eoꝝ lotio cũ di: f nch ſũt pontifices. Dicũt aliq ꝙ ꝑ iduitionẽ nennnetzer gortan
enap Bielotiengagk uelligic: oebebafer Fe⸗ tificaliũ poſt moꝛtẽ pᷣdeceſſoꝛis: nec aliud reqreba du hitſin
uer ſatõe mũdi: ⁊ ab oĩ imũdicia peccati expediti. g t vꝛ de Eleataro: Nuũeri.xx. Aliq dicũt ꝙ ꝑ inferig g le “ Rͤndorn
ietonaten jer at Pi taſt garb:anonu mn es cerdotes: ſicut ⁊ papa ↄſecrat p iferioꝛes ſe. n endum ſanktplet
martio ugeninentls vofticatannodnotc. Kruimiit Drfsſtemten euernt ad veſer den Loftdirl
iciuur Meſutr vonriscs ſubuaila line Exo. ki du duo qᷓ erãt coia ĩ ↄſecratoe Aarõ ⁊ filioꝝ e. Pꝛimu efunange
cat tunica linea: ubi ueſtimenta pontificis et modus indui endeic

—‚——

n en er

N Krc g.
rgere Srsctel uci
an q; ſãctificaſſet eos. Lirca . recluſio eis iiũgẽda: ibi 1
fuſr cato:ſcòa ĩ he CLirca pᷣmpõit᷑ tri gẽda:ibi Cũ/ centi Z
NN W⸗ olo 7. . ple 0 , E centie . , »„ .
unchie ſtu. 3 pacifica czend bi eileroe bee Sas i licitatis p agnũ ãniculũ: Lal 1
ugum tẽ 2mi. Expoſi ↄſecratõe ſacerdotũ:ibi i holocau tẽ atl ꝑ bouẽ: Splẽdoꝛẽ ãniculũ:Laboꝛẽ iduſtr
min abi iſe o l iſtaꝝ oblatonũ p ibi Ohett arie e pacificis: Iit d e pꝓuidẽtie ⁊ pſp da Gumie ſe⸗
Elniczt 6 ͤ poit h eaz e is. (Xa. X am oleo mi e.
e nen! gr — . . . 7 8 9 * mileric
nii acerdotuʒ reclu/ 1 edis :re iquũ fudit panibꝰ:igniſ ab tum conſecratio: -
8. Amhni⸗ ſio:ut ñ cõmiſce⸗ uꝑ altar̃ per circuitũ.? it De oſtio qu 4 ſumet conſequenter d. dt.
„ mütli rẽt᷑ hõibꝰ uulgari pẽ uero ⁊ culu. Adi noö oguog; tabẽnacli bit᷑ officij ſui delcri⸗
all t hoib' uulgari gu caudã oẽ 5 exibit ſeptẽ di ci i ui executi
ſn by:nec iplicarent᷑ guedinẽ q̃ opiti mq; pi ad die eptẽ dieb: uſe Lirca qoð pᷣm
ti r en ‚ cũ adipib us ſinũ . n. die lerũt. te r T
m minti ↄſecratio eoꝛuʒ qᷓ ipibus ſuis ⁊ init᷑ ↄſecratio ſicut i erüt. tertio appꝛob
pii durabat. vij. die⸗ mo dextro ſe is ⁊ ar pſitiaꝑꝝ factũ o ſicut im to oñi: ibi App a
e n dencbet vgz e ſe parauit. Lol/ cri x ſactũ eſt: ut ritus ſie na oni ſd ilerk
iſin hoc ẽ qð di: ẽs autem de canil Tol/ criſicij cõp ut ritus ſa qʒ glia dñi. Lirca p
Hitti b¶Pꝛecepit eis Moꝛum caniſtro ac cter cõpler et. Diẽ acn mũů pᷣmittit tñ 5
do nrüat dico. car. añ fo. dñ quod erat coꝛa mãebitis ĩ tabe de azat,
uucn taber. c. da nec ſio panes abſ. un obſeruantes e maculo octauo di autez
tcd 1. . da nec C llvyridã GB fermeto „— antes cuſtodias do ſa. ii die. Diẽ Ra.
iiit p cõeſtiõe potär vollyridã cõſperſa mini ne moꝛiami. Si do ſa. iſta dies fuit pꝛi
I aucr exire atriũ laganũ P rſã oleo mihbi p ꝛiami. Sic eni ma die uit pa
u xire atriũ ſacer⸗ ganũq; poſuit ſi mihi pᷣceptũ ẽ eniz es anni ſecũdi
nle dotu c Auic pes T armũ d it ſuper adi aar eptũ ẽ. Fecerũt egreſſionis d egypte
ee dd ã —T u dexin: . aron ⁊ filij „ ali dicũ gypto.
n Fmati qd at reliquu ſu ſimul oĩ xiꝑ: tradés locutt e cuncta alij dicut ꝙ fuit oct
¹ Wid c. quia oblatio ul oia aaron ⁊ filijs ei ocutuſ eſt dominu que na dies eiuſdem ã a
G asc erat pacifi atio Qui poſtqsß 1 js ei „ n ominus ꝑ m „ Rõ em ani.
„ uu erat paciſica pꝛo li poſtq; leuauer lum moyſi. c t diuerſitatis di
ganagd eer6 ſonn e l a Ntti
2 Kürun garo a fili aat al⸗ eoꝝ:adoleuit ſup vocauit moyſt. e: loci Loſeqni ſubdi⸗
a n oimlratem ſa altare holocauſti up M ſilios ey ac yſes aarõ bceprũ ant ſubdit
n ad dignitatem ſe Do cauſti:eo ꝙ ↄſe ilr os er ac maioꝛe p̃ceptũ Moyſi factũ
n⸗ terdong: ri6 no cratõis eẽt eo ꝙ vſe ilrl dixi aioꝛeſ natu ipi Aaro cu di getn
ſacwotu dot: T io no . oblatio ĩ 5 redixiq; ad . — dicitur:
di: flin poigricani co auitat ſacriſicij iaoe de ——— Tollé to. Foit de armen
m Teg nadind, co Decruſculii Aeug il, arietei bolocanctn Rau⸗ i eeln
i ſune e betcenti. (51 ño de ariete cõſecra iĩmaculatũ:et offer i q; pec i imoldũ 3,
hihelin b'fini eptẽ. n. die tõis in pat Al ete cõſecra- Narin. Uet offer illos katon oladu p pec
nn ibet die illi vävnguẽtũ .Aſſuméſe 9: Lollite ircũ p cati: Exo. x.
j umi cha die lr ſehe iguẽtũ ſanguinẽ ꝗ qʒ; to:ct uitulũ à pP pecca- olErart⸗ ce.
„ iter. eads rabat Laltari aſpſi ẽꝗ erat culũ et ſi tq; agnũ ãni/ Et arietẽ. ĩ mẽo/
itmi eadẽ ſacrifi⸗ ar 14 . ri aſpſit ſup aarò ⁊ ⁊ culũ et ſine an ria ariet ĩ neo
. nenocte e iunar ueſtes tipen os ſic: zbno⸗ iete paci udo Kdrd. de
½ erat tabernaculũ pᷣcepit eis di u ſuo: oſpſa ſigloꝝ:ſimil olle hircũ
1 Sniti dicunt tñ aliqᷣ s dicens:Coqui ↄſpſã oleo 5 am pcto c PꝛO
Hai dleunt en alid cafnes Ddicens: Coquite die eni offerẽtes. Hò ai eo ꝙ hire eſt
U Rleerero neceſtzibi comedite ea ndculi wok. Tuienlie apparebit du graui ꝛad onota-
ſi ide exi poterãt comedite eas. = 0 Tulẽerũ dit grauitatẽ peccati
uun , loc' pai pꝛo tali pit mi t i cãiſtro: ſicut pᷣ tabnacli: ubi cũ oĩs n iũ ita ꝑeccatuʒ cõ tinz
4 eceſtt pit mihi dñs dicẽ t pce doaæ cũ oĩis miti ta peccatuʒ cõe pei
aln ine⸗ neceſſitate. Drin pit mihi dñs diceſ. Aar do aſtaret: ait moyſee titu (Et uit .
aen e UM
lon n tate loci. ſ¶Ob cite ⁊ appebit uol ſis: fa- uit multitudo
ſtimgan ſeruãtej cuſto. do. i. qo pᷣ . —ð 7 appebit uob glia ey 8 Ztcq agnä imeo
g uie n oc ꝙ potifex nouus DPõt. n. põi bꝛeui nẽ octa lo pcutiente pꝛim EInd unemolatoefit
niumninen dieb: octaua di 87 ſacerdotes uij moꝛalita) p pcutiente pꝛimogenito erunt ſaluati ab 4
aoinoe. plixas otifices: ⁊ ſac eptẽ a qbi .n. dñs apparebit i alali uno to fiẽt oblatio. i⸗ 1
ni onis: doꝛmitois:uolu erdotes de nou 8 dcõꝝ:ac ſi dicat᷑:i it uobis.hoc addit᷑ oblatio. i(Po
st 2 ie:rm tipticit sdi ſraluia coeſſatio is: luti ſecrati: app ebit rralunn ecr tall ſacr fich cꝗ ſacriſicioꝰ: pꝛe
Aluna rietag ſcrdis ullieas aſe igeuanltnd oabnlerdie:us nebie Peten oc e dl rificla fit hodie: qꝛ dñ
. pñie ⁊ auſteritati 4 ectõis: quo ſcõ ulatois: ua I aꝛſciebat.n BeE elo ĩ altãi bolocauſt ns
itatis:qͥ ſignat᷑ ꝑ iul er ge Wreade Brcz drs Gneiatni boe ein
oyſes ei obedien . d aleruͤter bletio Pcep
o. I ſte ef go cuncta q
eeſt ſermo quẽ ꝛc.

72 „ ſea * 4 R ⁷ — 2 –⏑ „

facite et apparebit ⁊ac.i..
rll parebit ac.i.rem ſermone ſignificatam. Secũd
am. Secudo

ſtũ ad Aarõ cũ dẽ: Dixi

it᷑ e obia cũ dr: m

ſ.holocauſti:qð pʒ ex h qð ſbdit᷑: n

(Tiber

tatiq; Aarõ ac. ad al. ⁊c̃ te.cõ.al.
. ¶ Et fudit reſiduuʒ

ce Aarõ accede ad altar̃ ⁊ ſb

ad ba.ep. Nõ.n. fũdebat᷑ ſaguis ad baſiʒ altanthymiamat
ſʒ tm ad baſiʒ altarl holocauſti.Ceia patẽt ex ſupꝛadict᷑ uſ
q; ibi: o ¶ Abſq; cer

mõijs holo. ma.i.iu⸗
gl ſacrificij:qð nunqᷓ;
pp aliq alia ſacrificia
itermittebat᷑:ita ꝙ iu
ge ſacriſiciuʒ matuti
nũ pᷣ offebat᷑ añ oĩa a

lia: ⁊ veſꝑtinũ vltio

p oĩa alia. p ¶ Po
ſu.ſuꝑ pe.⁊c̃.ſ.q̃ erãt
cremaãda ĩ altãi:ad hꝰ
ꝙ cũ pectoꝛib eleua/⸗
rẽt᷑ coꝛã altãi mo ſu/
pꝛadcõ.vij.ca.⁊ pꝰ ta
lẽ eleuatõeʒ adipes et
illa q̃ cremãda erant:
põebãt᷑ ſup altare ut
cremarẽt᷑:⁊ pectoꝛa ⁊
Anl dern onaaba
ꝓ uſu ſacerdotum.
q (¶.Et exten. ma. ad
po.bñ.eis.qꝛ cõpleto

ſacrificio ſacerdogs d ʒ

byjdicẽ pplo. e
ſcẽdit.qꝛ aſcẽdẽat ad
faciẽð offm̃ ſuꝑ altar
holocauſtoꝝ. de mõ
ſt h' aſcẽſ dem̃ fuit

Exo.xx.ꝙ ñ põt eẽ ꝑ

grãd:⁊ iõ dicũt aliꝗ
ꝙ hõa miſtratõij ſuꝑp
altar̃ põebat᷑ qodam
ſcabellũ iuxta altare:
ſuꝑ qð aſcẽdẽs ſacer-
dos miſtrabat. Rabi
ſa. diẽ ꝙ erat ibi qdã
aſcẽſus lõg' paulatiʒ
aſcẽdẽj ſine gradib p
cedẽs vſꝰaltar̃ ita ppe
ſic potat:dũ tñ ñ tan
get altar̃. 8
ſi ãt Moyſes ⁊ aarõ
taber.duplici.n.ex cã
igreſſ ſuit Moyſes
cũ Aarõo:vna fuit ut
oñdẽt ei modũ offerẽ
di thymiama ſuꝑ al/

tare thymiamat: qo
erat itra tabernaculũ

qꝛ lʒ ſacrificia eſſẽt cõ

—☛

pleta q;tũ ad ea q̃ fiẽda er

ngreſ

Et dixit ad aarõ: Accede
ad altare:⁊ imola ꝓ pecca⸗
to tuo.Offer holocauſtuʒ
⁊ depꝛecare pꝛo te ⁊ ꝓ po/
pulo.Cũq; mactaueriſ ho
ſtiã ppli:oꝛa ꝓ eis ſicut pᷣce
pit dñs.Statiq; aarõ acce
dẽs ad altar̃ imolauit uitu
lũ pꝛo peccato ſuo:cuſ ſa⸗
guinẽ obtulerũt ei filij ſui.
In quo tingẽs digitum te⸗
tigit cõnua altaris:et fudit

reſiduũ ad baſiʒ eius. Adi

pẽq; ⁊ renũclos ac reticu
lũ iecoꝛis que ſũt pꝛo pctõ
adoleuit ſuꝑ altare:ſicut pᷣ

cepat dñs moyſi. Carnes

uero et pellẽ eius extra ca/⸗
ſtra cõbuſcit igni:imolauit
⁊ holocauſti victimã.Ob⸗/
tulerũtqʒ; ei filij ſui ſãguinẽ
eius quẽ fudit pꝑ altaris cir

cuitũ. Ipſam etiã hoſtiam

in fruſta cõciſã cũ capite ⁊

mẽbꝛis ſingulis obtulerüt
q̃ oĩa ſuper altar̃ cremauit

igni:lotis aq̃ pꝛius iĩteſtiniſ

⁊ pedibus. Et pꝛo pecca
to ppli offerens: mactauit
hircũ:expiatoq; altari fec
holocauſtũ:addẽs i ſacriſi
cio libam̃ta que parit᷑ offe

rũt᷑:⁊ adolẽs ea ſupꝑ altare

abſq; ceèremõijs holocau
ſti matutini. Inmolauit ⁊
bouem atqʒ arietem hoſti
as paciſicaſ populi. Obtu

ãt ĩ altari holocauſtoꝝ: ut dẽz e:

tñ ñ erãt oĩioↄſũmata:dõec p oblatões ſcãs ĩ altai holocau
ſtoꝝ ſacerdos itraret tẽplum ad offerẽdum ĩcẽſũ ſᷣm ꝙ diẽ
Apls ad Hebꝛ.ix. In poꝛi qdẽ tabẽnaclo ſep itroibãt ſacer

mł itra tabernaculũ oꝛarẽt deũ p datõe ignis. t

dotes ſ. acrificioꝛ:ꝛ officia oſi umãtes. Alia at cã rdrara i
Et dei-

ceps Sreſti bñ.po.qꝛ tũc erãt ſacrificia pfecte conſũmata..
v C.

pparuitq; glia dñi.hᷣ ↄñi deſcribit᷑ ipo dei appꝛoba

tio circa ſacerdotiũ Aarõ ꝑ hoc ꝙ ignis deſcẽdit dat a deo
ↄſumẽs ſacrificia:hoc.n.fuit ſignũ acceptatõis diuie:ſic et

BGeñ.iiij.de ſacrificio Abel. et.iij. reg. xviij. de ſacrilitio hHe

dextros ſepauit aaron ele/

lie in mõte Carmeli. x ¶ Qð cum uidiſſet turbe lau
dauerũt dñm de tãto bñficio ſue gre.hic autẽ ignis abi
ꝙ; extictiõe fuit ↄſeruatus a tempoꝛe quo fuit datus:ſci
licet anno ſecundo egreſſionis de egypto uſq; ad capti
uitatem babylonicaʒ:et tunc fuit abſconditus ĩ puteo

fũdo ⁊ ſicco p
ler̃tq; ei filij ſui ſanguineʒ iet wel eani
quẽ fudit ſup altar̃ ĩ circui/ bi 2 . athe.

tu:adipẽ ãt bouis ⁊ caudã
arietiſ renũculoſq; cũ adi/

pib ſuis ⁊ reticulũ iecoꝛis

Péſuert ſup pectoꝛa. Cũq; pic lu 1.
cremati eẽnt adipes ſuꝑ al cratoꝛ cuj: ubi
tare:pectoꝛa eoꝝ ⁊ armos tria tagũt᷑. pmũ ẽ

euentus cobuſtio

uãs coꝛã dño:ſicut pᷣcepat nis. aeſt actus

moyſes. Et èrtẽdẽs manũ ennevfi ia
pletis hoſtijs ꝓ pctõ ⁊ ho onis:ibi Locutuſ
locauſtis ⁊ paciſicis: deſcõ ꝙ itte Pmuz
dit. Ingrſſi ät moyſes et cq mortis lia⸗
aarõ ĩ tabnachʒ teſtimonij gdab ⁊ Abiu fuit:
et dricen reſi bitire qun Borati –
pplo. Apparuitq; gla dñi plus debito in
iamniatugime ren egreſ err adniia
ſus ignis a dño:deuoꝛauit reuerentia mõtui
bolocauſtuʒ ⁊ adipes qui ſunt: ⁊ hoc videt
erãt ſup altare. Quod cuʒ exlittera pꝛecedẽ
uidiſſet turbe: laudauerũt tiꝛuz dici: Ane
odñim ruentes ĩ facies ſuas. dluicleer ci⸗
NRrep (Caph;. xX. petuoſe ⁊ ſine di⸗
tiſqʒ; Hadab et abiu ſcrcrione ex cale
ſilij Aaron thuribulis im factione uini iger
poſuerũt ignẽ ⁊ icenſũ de dã: hoc etiam ex
ſi offerẽtes coꝛã dño ignẽ littera conſequen
alienum:qᷣod eis pꝛecep ti:quia unmne le
tum non erat. Egrſſuſq; Kaglcrüitdd
eos: ⁊ moꝛtui ſunt coꝛam ⁊ omne quod ine
domino. Bixitq; moöͤyſes bꝛiare poteſt non

ad aarõ: HNocẽ qð locur nibelis bA
ẽdñs:Sanctiſicaboꝛ ĩ his eis preceptum noõ
qui appꝛopinquant mihil fuerat. Minujdi
CLtit 1 plus ſignifi⸗
ct:quia nõ ſolũ
eis pꝛeceptum non fuerat:imo etia pꝛohibitum ne alio
igne uterẽt iꝙᷓ illo qui dat fuerat a deo. Eguſile,
igni a domine dlalen holocauſti:ubi erat ignij da
tuj a deo. O¶ ¶ Deuoꝛauit eos.i.interfecit: qꝛ coꝛpoꝛa
eoꝝ nõ fuerũt conſumpta:immo nec etiam eoꝛuʒ ueſt
mẽta ut habet infra. e ¶ Oixitq; Moyſes. Hic ponit
actuj coꝛꝛeptiõis: et pꝛio ipſius Moyſi:ſecũdo dei:ibi
Dixitq; dominus. Circa pꝛimũ ponit coꝛꝛeptio moyſi
reſpectu pᷣteriti cũ dẽ: f ſioee⸗ qð locutẽ dñs ſãctifi
caboꝛ ⁊cl.q.d.non eſt mirum ſi iſti ſunt moꝛtui: quia
illi qui appꝛopinquant ad miniſtrãdũ domino debẽt

Pursnibeht
ſiserboe n
fütne l
ligeriri
CONd
CNit
nan ſirs
dipiniini,/
fofſianu⸗
ſſcapent

(thn ſie

Genßfnen.
Nur 1
buun nof⸗
Enlurn
ſchenflis Od
Cati AManon.
dzatunftu
Purem pems
ront b
So. MWe
Nlollefim
Neſr Mn

iſluia

bniſnghe
N Nenl bo
aurlit dqi

fpleotricin

(Sdon
naaſra adſe
liſoo ſaut
ugnon
fhoͤrd deſ

Eagnang
Ackin eſt⸗

Glgcſt
gkk
wirſabetp
Meldſei
unphüinfu
nn Nißfe

4 S
4

07 sdlonn
Kilnir
4 Arufm
cinon
dbi
1 guxnt
snn
Mitalninn
dunznvail
ummuno
ſorabor nit
glum un
ncoct Nn
iy uli

i kmollun
num
1frinl
5 vnmdn

sruumn
D
dtnu,
guisſoe
rin,

eſſe ſancti pꝛouidi a diſcreti. Non. n. deus ſanctificat
in ſeipᷣo:cũ de neceſſitate ſit ſanctiſſimus ſed in ſibi ſer

uientibus:pꝛopter quod dicit Exo.xix. Sacerdotes ꝗ
accedũt ad me ſãctificẽtur ne percutiã eos. g ¶ Et ĩ cõ
ſpectu oĩs ppli gloꝛiſicaboꝛ:qꝛ pplus videns ꝙ vidicta
dei non pcit ma
ioꝛib: his qui

ne ſacerdotes dei eis aſſilarẽt pᷣcepit dñs vt ſacerdotes mio
res ñ iqnarẽt i moꝛtib:niſi valde ꝓpiquoꝝ:vt hẽ ifra.xxj.

Uñ ĩ nouitate ſue ↄſecratõis ðbuert młto mag a talibꝰelõ
gari. q

xitq; ons ad Aaron
Hic ↄñter poit᷑ cõꝛec/

fes vfi ⁊ oĩs do.iſrael plã.Ex q pʒ ꝙ pſõe cões
maxie ad dei cltũ oputate a toto pplo ſũt lugẽde. s ¶ Di·

bẽs ex hoc argu⸗

c& in ↄſpcũ ois ppli gloꝛit-

deo ſunt pꝛopin/
eea Ccaboꝛ. Qð äàudiens tacuit

aaron. Nocatis aũt moy/

ſciam diſcernẽdi iter ſãctũ

⁊ pꝛophanũ: inter pollutũ
⁊Z mundum:doceatiſq; fili

tio dni cũ dĩ: c Ci

nũ ⁊ oẽ qð iebꝛiar̃ pᷣt

ñ bi. tu ⁊ filij tui qn i⸗

Exo. vj. kUte

gaudio ſolẽnita/

qqusuis eſſẽt linee

ſes myſaele ⁊ eliſaphan: ſi/
ret ſibii lijs ociel patrui Aaron:ait
bQuod audi ad eos: Itẽ Ttollite fratres
ens taeuit ρ v»ros de ↄſpcũ ſcũarij: ⁊ à-

mẽtũ: dei vidi

„ „☛*☚

patiẽter ſuſtinẽs EE.D
der punitionẽ. et ſpoꝛtate extra caſtra. Cöſe
moßyyſi coꝝeptõez; ſtimq; p gẽtes iuũlerũt eos
n eguc ponie ſicut lacebat veſtitos lineiſ
ſpectu pñtisam tunicis: T i ecerũt ſoꝛas ut

catis autez moy c moyſeſ ad aaron ⁊ ad ele
ſes miſaele eli · acar ⁊ ithamar filios eius:

ſaphan filis Oi Gapita via nolite nudare:

el patrui AKaron.

q: Oʒiel fuit frai ⁊ veſtimẽta nolite ſeindere
Amram patris n foꝛte moꝛiami:⁊ ſup oẽʒ

aaron: vt habek cetũ ciar inchignao⸗ Fra⸗
2tolltteffej vof lres vi ⁊ ols dom iſtl pla
ne ſit occaſio m gãt incẽdiũ qð dñs ſuſcita-

ſcendi luctũ cum tauit:voſ aũt nõ egrediemĩ
foꝛes tabernacli:aliogn pi
bitis. Oleũ gꝗppe ſcẽ vncti
die dies ſãci doni oOnis ẽ ſuꝑ vos.Qui fecert
nolite 9 oĩa iuxta pᷣcepium moyſi.

tis dñi:pm ꝙ ha
ber Nee. viij. Po
eſt nolite dtriſtzi e
I¶ Et aſpoꝛtate Bixitquẽ dñs ad Aaron:

Kanra 4 uinũ ⁊ oĩa qð iĩebꝛiare po

lerũt eos ſicut ia teſt nõ bibetis tu ⁊ filij tui

tebãt ve. lineis u qñ intrabitis in tabnaculũj
nicis. ex quo patʒ teſtimonii ne moꝛiamĩ: qa
ignis nõ cobuſ pceptũ ſempiternü eſt ĩ ge⸗
ſit coꝛpõa eoꝛuz: ne⸗

nec etiam veſtes

ex hoc hĩ argu-

mẽtũ ꝙ Nadab ⁊ abiu fuer̃t ſaluati:ſic iij. Reg.xiij. de

ꝓpheta illo vo q ſeduct a falſo ppheta rdijt i Bethel

⁊ pp h iifect fuit a leoe:leo tñ cidauer eiñ tetigit. Ali
fi.tu.qꝛ ð hoſtia ꝑ po debãt. Pectuſci
qm ⁊c.ſeqt. O ¶ Lu ⁊ fi.t.vc] qꝛ ð hoſtia pacifica mliẽj po
terãt cõedẽ:ñ qꝛ hẽrẽt ibi ꝑtẽ ſibi debitã ex deimiatoe legꝗ:
qꝛ ſic ſolũ ↄpetebat maſcul.vñ ſpd e pti. ad te.⁊c
f¶ Int᷑ hec hircũ. Hic reß
peoedit᷑ total oĩſſio:qꝛ aaron ⁊ filij eturbati ð mõte nadab

q.n.de ĩ pñti vita ſãctos hoẽs pũit graui pẽa:ẽt ꝓ le

ui clpa ſuo iuſto iudicio:lʒ ocſte.Ex hoc aũt ꝙ Nabab

⁊ Abiu ſueft ſeplti cũ veſtib ſaceꝛdotalibꝰ:inoleuit ↄſu
etudo:ꝙ ſacerdotes noue leg cũ veſtibſacerdotalibꝰſe
peliũt. Tertio ponit᷑ coꝝectio moyſi ad cautelã futuri

cũ dẽ: Locutuſq; ẽ moyſej ad aaro ⁊c᷑. ⁊ ſpdit᷑ n ¶ Ca

pita vr̃a nolite nudar᷑̃ã. In Hebꝛeo hẽ:Capita vr̃a non

—

augm̃tabit.ſ.dimittẽdo capillos creſcẽ vltra modũ cõ
auae f⸗ iebat gẽtiles ĩ mõte amicor iĩ ſignũ triſticie
o ¶ Et veſtim̃ta nolite ſcidẽ:qꝗð faciebãt Judei qñ erät Nüuerox.
2 dies octauus conſecrationis ſacer

ĩ magna triſticia poſiti. ꝑ ¶ Ne ſoꝛte moꝛiamini ꝛc.c

cã ſpdit᷑ poſtea: rn Oleu ꝗppe ſce vnctois ẽ ſup vos.
erat.n. ðòᷣ nouo ↄſecrati: iõ n licebat eis ad talẽ luctuʒ

igredi: æ hoc ad ex irpãdũ idolatrie cltũ: ſacerdotes. n.
idoloꝝ vtebãt i ſuis ritiboſſibet carnib mõtuoꝝ:⁊ iõ

eleacar ⁊ ithamar ſilios ei
qui erãt reſidui.Lõllite ſa

altare: qꝛ ſcmſcõꝝ ẽ: come
det at in loco ſcõ quòd da

tõib dñi: ſicut pᷣceptũ ẽ mi /
hi. Pectuſculũ quoqʒ q
oblatũ ẽ:⁊ armũ ꝗ ſepat᷑ ẽ

filioꝝ iſtleo ꝙ armũ ⁊ pec

tineant ad te ⁊ ad filios tu
os lege perpetualſicut pꝛe

cato cum quereret moͤyſes
exuſtum reperit: iratusqʒ

neratões vꝛas:ct ut hẽatis contra eleaçar c ithamar.

Abiu:iõ moyſes dixit eis: ae
ob.dñi.qꝛ illõ ðbebat a ſacerdoti

os iſrl omĩa legitima mea

holocauſtoꝝ.(v
Ut habeat ſcletiã di
ſcernẽdi.quã potatio
vini exceſſiua aufert.

manuz moyſi. Lòcutuſq;
eſt moyſes ad aaron æ ad

criſiciũ quod remanſit de
uiE hibit' fuit eis ſiplr vi
illud abſq; fermento iuxtäa 5
ſ ſingulari pꝛo tem

altarijaccedere.
Inter ſanctũ ? ꝓ

edetis ĩ loco mũdiſſimo tũ cit vel üllicitu erodi
pollutum müdum
i..qð ſit licitũ vel illici
tũ ex circũſtatia:quia

ta ſũt de hoſtijs ſalutaribꝰ ex circuſtatia:qu
aliqñ cõtingit ꝙ aial

Locutuſq; ẽ moyſes
P oñter deſcribituꝛ
cepit dñs. Inter hec hirci Aea neltgni
qui oblatus fuerat pꝛo pec ditur retardatio:ſecũ
do total omiſſio: ibi
Inter hec hircũ. Cir
ca pᷣn ſciẽdũ ꝙ Aarõ

boant comedẽ hoſtias
pp moꝛtem Nadab
LTol. ſacri. ſit de
*coedi. b Juxta altaf̃
i.ĩ exedra ad h pata ĩ atrio vbi erat altar. c¶ Qð da.ẽ ti.
cco ſoli mar̃s cõedebãt.Pectuſculuʒ

t pti. ad te. ⁊c.
ſʒ mar̃s ð ꝑtib ſuis dabãt eis.

q abiu omiſſer̃t hircuʒ ꝓ pcco in icẽdio. Et dic h Ra.ſa.qꝙ

que locutus ſũ ad oos per ad miſtrãdũ in altar

⁊qꝛ hoies ſũt ꝓni ad
bibẽdũ vltra meſura
oblatione dñi: ⁊ comedite i obe biclin exceſt ꝓ

ni potus nõ tñ ꝓ ſẽp:

poꝛe quo debebãt ad

t tibi . filiſjs tuis deobla miniſteriũ tabernacli

phanũ.i. qð ſacriſici
uunm 2 miniſteriü ſit li

„ſiſ mi l ſo mo lroes T tione ſua. Inter
⁊ filij tui ⁊ ſilie tue tecũ. CTi C 3
bi.n.ac liberis tuis repoſi/

ri:eleuauer̃t coꝛaʒ dño:ẽtpꝑ tactu rei imũde 6;5

duo filij eius tarda

qo remaãſit de

illa die fuerãt tres hirci oblati:vn in oblatõe naaſon pnci
pis trib Jude:qꝛ illa die ceper̃t pncipej offerr ſʒ ipᷣʒ:vt plẽ

dicet᷑ in pn libꝛi Nũeroxꝝ. ali nint ſolẽnitate diei: qꝛ erat
0

tum. Tertius fuit pio

pꝛincipio menſis in quo offerebatur hircus pꝛo peccato po

puli: ⁊ illa dies fuit pꝛia die menſis pꝛimi:ſm ipᷣʒ:⁊ de iſto
tertio hirco dẽ H: g Woyſes exuſtüũ repit. delerẽj Narõ
ꝑꝑ eturbatõeʒ ↄũtit ſe ad arguẽdũ eleaʒã ⁊ ithamã filioʒc

¶ Liber

h¶¶ Qui remãſerãt. dicit ra.ſa. ꝙ hoc ſuit ex dei miſ⸗ cricoꝛ
dia ad pces moyſi:qꝛ aaron ꝓ pcto vituli cũ ſua poſterita-
te meruerat moꝛi:ſicut dẽ Deur.ix.Aduerſus q; aaron ve
hement iratus voluit eũ ↄterẽ. In hebꝛeo hẽ: Voluit eu di-
ſpdere.ĩ quo deſignat᷑ moꝛs alicuius cũ ſua poſteritate ſᷣm

San mala ſoauedi
acre ſcripture:ut ha- “l „
bet in plibꝰ lod ve. te. filios aarõ quᷣi remanſerãt
ſed oꝛo mo rſi inpe ait: Cur nõ comediſtis ho-
iuit moꝛtẽ aaron: . in .
medietatis filioæ ee· ſtiam ꝓ pctõ 4 loco ſãcto
vñ ibi ſubdit: p ilo que ſcãſcõꝝ eſt:⁊ data vo
quoqʒ depcatus ſum bis ut poꝛtetis iniquitateʒ
C. maler boc eva⸗ Multitudinis a rogeß p es
it Ra. ſa. qo pdem eſt ↄſpectu vnipſer ens B
ſm ſuã opionẽ:ſcʒ ꝓ languine iln no!
hircus quem morſes intra ſcã:⁊ comedere debu
erhet obuſus/ ue eralie ea in ſanctuano ſi
ſis:qꝛ offerebat᷑ ꝓ ex ceptũ eſt mibi: Reſpo i

piatioe pcti populi.
k q ¶ Kũ de ſanguie ei ðè
illatũ no ſit intra ſcã.ſi eniĩ illatũ fuiſſet deberet tot incẽdi
I¶ Rñndit aaron. lʒ eleagar ⁊ ithamar eſſet homies diſcreti
ad rñdendũ noluerũt tñ rñdere ĩ pntia pꝛis ſui. m (¶ Ob
lata eſt hodie victima.ſ.ꝑ me pᷣncipalit:p filios auteʒ meos
tm̃ miſterialiter: ⁊ iõ illud qð accidit ſibi erroꝛis obet mihi
pncipalit imputari ⁊ nõ eis. n¶¶ Qð cũ audiſſet moyſes
accepit ſatiſfactionẽ.tũ qꝛ aaron humilit᷑ recognouerat de
fectũ ſuũ:tũ qꝛ moyſes videbat eũ in afflictõe poſitũ:a affli
cto non eſt danda afflictio. “”ÿUU
In ca. x. vbi dẽ in poſtil. Capita vẽa nolite nudare.ĩ he/
ꝛeo habet. Aid J.
Ebꝛaica lr̃a in hoc loco penit eſt ↄfoꝛmis nr̃e trã
MNAllatõi. verbũ eni qð hic ponit᷑ nihil alið ſignificat
ꝙ; nudaf̃:⁊ ẽ ſẽſus ꝙ nõ euellerẽt capilloj a capite
ut fieret caluiciũ:ꝑ qð caput nudabat᷑:qð ↄſueuerũt facẽ gẽ
tiles ſupꝑ moꝛtuos ſuos:vñ infra Deui.xiiij. Nõ facietis cal
uiciũ ſup moꝛtuo ⁊c᷑.¶ In eodẽ ca.vbi ↄꝛ in poſtil. Filios
eius q remãſerũt.dicit ra.ſa.⁊c̃. idchitio .
Eccatũ aaron in fabꝛicatõe vituli nõ fuit tãte gra
uitatis:ut ipſe cũ poſteritate ſua deberet diſperdi
nõ eni idolatrauit: nec ↄſenſuʒ idolatrie pᷣbuit:ut
tius oñſũ fuit ſupꝛa Exo.xxxij.ca.in additõe.vnde ñ me
rebat᷑ deleri cũ poſteritate ſua:pᷣſertim cũ filij eius fuiſſẽt ð
tribu leui: ⁊ ſic fuerunt imunes a pctõ vituli:ut ſupꝛa Exo.
xxxij.ca.in additõe.vñ oẽo moyſi ſolũ ꝓ aaron intelligitur
ꝓut ſonat lr̃a Deuĩ.ix.ca.cũ dẽ: wls q̊ʒ dep̃cat ſũ.nõ
dicit ꝓ poſteritate:nec ꝓ filijs.qð aũt hic dicit᷑ ad eleaxar æ
ithamar filios eius qͥ remãſerũt: nõ indiget vlterioꝛi decla-
ratõe:niſi ꝓut verba ſonãt:qꝛ.ſ.ꝓtũc in eadẽ pꝛima die illi
tm duo remaſerũt de filis aaron.
NReplica coꝛꝛectoꝛij õ Burgenſem.
Eptimo ca.nõ ſũt multa põderãda que Bur. mo
uet vſq; ad.x.ca.vbi Burg.nitit alleuiare peccatũ
agaron in fabꝛicatoe vituli ↄ rotũdã lr̃aʒ infra De
ute. ix.vbi de hoc pctõ dẽ:Irat dũs vehement᷑ voluit aarõ
