ſpdit᷑: OD ¶ Ut bndicã panib' tuis ⁊ ads.i.cibis tuis ⁊ poꝰ
tibꝰ:q noie panis ⁊ aq deſignant᷑:ut pluriej dem̃ ẽ.s. e¶ Et
auferã iniqtatẽ ⁊c. oferẽdo tibi bonã aie diſpoOonem.

f ¶ Mon erit infecũda ⁊c. icit infecũda que puã ꝓleʒ bz
2 nullius aut modici valoꝛis.ſterilis que nullam habet: et
in hoc deſignatur multiplicatio populi ⁊ foꝛtituldo.

gs Numerum dierum tuoꝛum implebo.i.vita tua nõ bꝛe

uiabitur infir mitate peſte 2 fame aut gladio. h

——

roꝛẽ meum mittam ⁊c. quod fuit impletum Joſue.v.vbi
dẽ: Diſſolutũ eſt coꝛ eoꝝ:nec remaſit in eis ſpũs.⁊ in hoc tã tat cogne
⁊ ideo de chꝛiſto ꝗᷣ eſt verꝰ de a hõ: ꝓphetice legit Eſa.

git paciſica poſſeſſio terre. i ¶ Emittẽs crabꝛones.i.anxie
tates animi:eos pungẽtes ſicut aculei. Judei eni crabꝛones
dicũt ad lr̃am.i.muſcas de cadauerib exoꝛtas hñtes acule
os venengatos.
k ¶ Qui fugabunt
eueũ.qꝛ multi de ha/

eu. qꝛ mu in pᷣcurſũ tuũ:⁊ occidã oẽʒ
bitatoꝛib ire chana⸗

pplum ad quẽ ingredieris

ane g e a Cũctoꝛũq; iimicoꝝ tuoꝛũ
iſrt. I ¶Io ejciam coꝛã le terga verta:cmittes
⁊c.· cui rõ ſubditur: crabꝛões pᷣus qui fugabũt
ſie err waligariſa⸗ eueũ ⁊ chananeũ ⁊ etheuʒ
ſpacioſitas tre:q non Anteq;ʒ introeas .Hõ eijciã
poſſz ſufficient popu eoſa facie tua ãno vno:Ine
R — terra in ſolitudinẽ redigat᷑
maioꝛi num Ir &π☛ h zeoſtig an⸗r
roea ta geraͤrlexenn et creſcãt j̊ te beſtie. Pau

ta milia. m (Et cre latim expellã eos de cõſpe
ſcãt te beſtie. que te

ctu tuo:donec augearis et
=

uerſarqj. n ¶ Ponãs , —
aut ter. tu. a mar. rubꝛo.ex ꝑte oꝛient. o ¶ Uſq; ad mare
paleſtinoꝝ.a ꝑte occident᷑:⁊ hoc eſt mare meditraneum.
p ¶ Et a deſerto ſ.egypti:qð ↄtiguat ire ꝓmiſſiois a parte
hauſtrali. q ¶ Uſq; ad fluuiũ.ſ.euphꝛatẽ: a ꝑte aqlonis:
tñ iſtã terrã totã habuer̃t vſq; ad tꝑa ſalomois. r ¶ Non
inibis cũ eis fedus.pꝑ amicicias vel ↄnubia.cetera patent.
¶ On ca.xxiij.vbi dẽ in poſtil.Et pmo erga ꝑtejq debẽt in
iudicio alidd ꝓponẽ. Malcliti⸗ “
— Ncoueniẽs vẽ dicẽ ꝙ ſit ꝓhibitũ a lege diuina:
iudex audiat vnã ꝑtẽ in abſentia alterp:lʒ talij ꝑs
multa mẽdacia imiſceat ad iuſtificatõem ſue cau/

.· Nã rert iudexp hi ñ indinabit ad aſſentien ſibi donec

audiat aliam partem:⁊ hoc cõiter fit in multis iudicijs.ſ.
ꝙ vna ꝑs in abſẽtia alterꝰ ꝓponitmulta mendacia:ſʒ pꝰqᷓ;
audit᷑ ꝑs aduerſa negocio diſcuſſo deuenit᷑ ad rectitudineʒ
iuſticie.vñ vẽ alit᷑ dicenð.Ad qð ſcienð ꝙ vbi dẽ in trãſlatõ
ne nr̃a:Nõ ſuſcipies.hẽ in hebꝛeo vnũ verbũ q̃ſi eduocum
ad multa.ſ.ad ſuſcipienð:leuanð:ferendũ:⁊ multa alia:Et
vbi i trãſlatõe nr̃a dꝛ: Uocẽ mẽdacij.in hebꝛeo hꝛ:Auditũ
vanitatis.vñ in hoc ꝙ dẽ:Nõ feras auditũ vanitatis.intel
ligit᷑ phiberi neqs ferat ſeu leuet infamia falſa Z pximum
qð eſt ppꝛie audit vanitatis:⁊ ſic refert ad quãcunq; perſo
na etſi legat᷑: Nõ ſuſcipies.põt referri ad iudicẽ ꝓhibendo
e ne ꝑ famã vanã moueat᷑ ad ↄdemnanduʒ aliquůõ.
eodẽ ca.xxiij.vbi dẽ in poſtil. Inſontẽ ⁊ iuſtũ nõ occi
les .e. — ¶ Aidditio..
. Uctoꝛitas aug.allegata ꝑ poſtillatoꝛẽ nõ ↄtraria
tur deiminatoi ſcĩ Tho.nã ferre ſniam moꝛtis ʒ
eũ q ↄuincit᷑ in iudicio:ꝑ teſtes diligent examiato⸗

non eſt pctm: Iz ſciat a iudice innocent ↄdẽnari:vñ ppter h

nõ eſt dimittẽda dignitas tꝑalis nec alidd hmodi.Q aũt
ſniam ferre talẽ nõ ſit pctm:declarat᷑ ſufficien a ſcõ Tho
ma in ꝑte allegata.q.lxvij.ar.ij.ĩ coꝛ.q.vbi dẽ ſic:¶ qꝛ iu
dicare ꝑtinet ad iudicẽ ſᷣm ꝙ fungit᷑ publica ptãte:io infoꝛ
mari dʒ in iudicio:nõ ſm illud qð ipſe nouit tanq; puata ꝑ
ſona:ſʒ ſm illud qð ſibi innoteſcit in cõi.ſ.ꝑ leges publicas
diuinas vel humanas õ qs nullas pbatões admittẽ debet
in pticulari vo pꝑ inſtr̃a ⁊ teſtes ⁊ alia legitima documẽta q̃
dʒ ſequi iudicãdo magis i illud qð ipſe nouit tanq puata
pſona:h ex hoc adiunari poſſit:ut diſtrictiᷣ diſcutiat ꝓba-
toes inductas:ut poſſet eaꝝ defect inueſtigare:ꝙ ſi eas nõ
poſſit de iure repellẽ dʒ eas in iudicãdo ſequi.Soli.n.dei

Tiber

eſt ꝗᷓſm ppꝛiã ptãtẽ iudicat infoꝛmari in iudicijj ſm vi
tatẽ quã ipſe cognoſcit:nõ ſᷣm hoc qð ab gls Kegin.

.ꝙ rõ ſᷣm viſionẽ oculoꝝe iudicabit:nec ſᷣm auditum

wiudex in pᷣdcõ
. — „ caſu facit ↄſciẽ⸗
poſſideaſ terrã. Ponã aũt tiã: inquantũ fac
fminos tuos a mari rubꝛsꝰ 3ſciam veritatl

iiſq; ad mare paleſtinoꝛuʒ rre l 44

& a deſerto ùſq; ad fluuiũ. Ro. xiiij.ca. Qd

Tradã in manibꝰ vꝛis ha noõ eſt ex fide: pec⸗
bitatoꝛes tre:⁊ eiſciã eos 8catũ eſt. put coit
ↄſpcũ vio. Non inibis ci, rhim vll a⸗
eis fed':nec cũ dijs eoꝛum ho in his qad
Nõ hitẽt in terra tua:ne fõ pꝛiã ꝑſonã perti/
ie peccarete faciãt ĩ me ſiß/ner dz inoꝛmnare
uieris dijs eop:qð tibi cer· Paia ſeia ſec ßyle⸗
te erit in ſcandalul. Ipninẽt ad publi
JòM ”U cã ptãtẽ dʒ infoꝛ⸗
mare ↄſciam ſuõ

ſm ea que in publico iudicio ſciri pñt. vñ Augu. ſuper
pſ.Bon iudex nihil arbitrio ſuo facit:ſʒ ſᷣm leges ⁊ iu⸗

ra,ꝓnunciat. ¶ Replica coꝛꝛectoꝛij Burges.
N ca.xxiij.poſtillatoꝛ exponit illud: Non ſu⸗
ſcipies vocẽ mẽdacij:de iudice ꝙ ñ dẽat audi⸗

–. e vnã ptẽ ſine alia. Burg.dicit incõuenienter
dem:ꝙ diuina lege ſit ꝓhibitũ audire vnã ptẽ in abſen
tia alter. Et ponit caſus in quibus licite iudex pot illi
diuine legi ↄuenire.Sʒ vi ſuis caſib burg.nõ ↄcludẽ p
poſitũ:qnimo ex illa lege q̃ vẽ hẽe oꝛtũ a nã:⁊ recteroij
dictamine:reꝑtũ eſt: ad inſtantiã vni ptis in oi iudi
cio bñ recto dʒ fieri citatio ꝑtis aduerſe:niſi eſſet iudici

um aliqð poteſtate publica ↄſtitutũ nõ ad inqrendũ:ſʒ

ſolũ i notoꝛijs ꝓcedenõ:ut dẽ de iudicio vueſtualie:qð

vulgo dẽ ſecretũ iudiciũ:nõ rõne cãe q̃ eſt notoꝛia:ſʒ ꝓ

ceſſus ꝗᷣ ſecret eſt ſine ſtrepitu inꝗſitõis. In tali.n.iudi/
cio lex iſta locũ nõ hʒ:ſʒ in oĩ alio. Judex iuxta hanc le
gẽ ad inſtantiã ptis tenet᷑ decernẽ citatioeʒ qua legitime
inſinuata poterit ſine trãſgreſſione h'legis vna ps audi
ri alter ꝑtis ↄtumacia no obſtãte:poterit etiam iudex
vnã ꝑtẽ audire altera nõ citata:ſʒ non iudicialit:qꝛ ali-
as eſſet auditio vanitatis:ꝓut exponit Burg. iuxta he⸗
bꝛaicã lrãm:ut dicit:⁊ in his caſibꝰvadũt inſtãtie burg.
6 In eodẽ ca.vbi poſtillatoꝛ circa illũ textũ: Inſonteʒ
no occides.tenet ð ſem Tho.dicẽs: iudex ſciẽs aliquẽ
innocentẽ nõ peccat ferẽdo ſniam ſᷣm allegata ⁊ ꝓbata
eundẽ.Sʒ Burg. cõiter ꝓ ſcõ Tho.certamẽ aſlumẽs
hic nõ plus dicit q; ſcũs Lho.in locis allegatij ꝑ iᷣm ⁊

poſtil.Sʒ ad auẽtem bti Aug.p poſtillatoꝛẽ allegatam

min ↄuenient dicit.:nã ſm declaratõem poſtillatorſma
nifeſte ↄocludit᷑ ↄ poſitõem ſci tho.⁊ coiter iuriſtaꝝ:quã

uis.n.in cõiter accidentib iudicanð ſit ſᷣm legns e,
₰

bata:nlło tñ iure cautũ ẽ:imo diuio iure phibitũi
care ð agnitã veritatẽ:nec vidẽ meo valet illa diſtictio:
ꝙ; iudex duplicẽ pſonã dicit.ſ. puata:⁊a publicã.nã ſi p/
uata peccat:publica nõ eximit᷑ niſi ſit manifeſta lex que
eam excuſet:nõ eſt aũt lex puto hũana nec diuia que di
cat iudicandũ vitatẽ agnita:nõ vã igit aliq lex excuſaj
ſic iudicantẽ.tuti ẽ igit᷑ ↄſiliũ poſtil.⁊ multoꝝ doctoꝝ
dimittẽ ꝑſõe publice reſpcm:q; dãnare ꝑpſonã puatã:ꝓ/
ut ſõat auẽtas bti aug.quã bur.trãſit ↄniuẽtibocuład
eã nihil rõnabilit᷑ dicẽdo:ſʒ ad aliũ locũ differendo.

(E Mrraok
din ade

inc iſto ſh
Alun beũdrn
dioth tr⸗
ſil rin⸗
ſintiln
lljni lit
Miniape
Atogoegibusd
nonssbepiuflio
Ppdtiderea
Nßpttöeppli adr
loegponetin
Mpkra zadoe
inoſesfapt
ſe lcul
Npnnnſinüpfe
alütuifn
N gegitdee
driſbiiue⸗
Ckutpeſe
lgremtga
dune
4
mrutnin⸗
nofſſhcſant
Plaegtücdei

ſtac ſenbune⸗

a; t
eib uze
R

—
—
=

bus inini
saſi'bui
RKrmändAi
minina
dleugil
mamiini n
gatikyintuln
ubasalen
ottiinnn⸗
annſ l
iſſinn 4 7

cti ↄfirmatõne:⁊

—

ctõe ad eiuj obſi eruantiã: P ↄñter deſ⸗ cribit eiu
receptõ: ⁊ pmo verbo: ſcdo facto:ibi Scripſit

auũt moyſes.Circa pᷣmũ pᷣmittit᷑ inſtructio moyſi de de

ſeeſn ad pylimn ut
egẽ rciꝑet:⁊ ĩi raa ꝓ , a —
ſcẽſu ad deũ ꝓ fa d yſi quoq; di(NXIIII
. it: Aſcende ad dñʒ:tu
2 Woyli aus Taaron: nadab ? abiu x ſe
q; dixit. ſdñs. pluaginta ſenes ex iſr ael:et

b ¶ Alcende ad adozabitt⸗ ꝓcul. Slul
dñm tu ⁊ aaron. mopſes alcẽdet ad dñm:et
Ipi vecdene illi n appꝛopinqbũt: nec
rit. c(¶ Solulqʒ ppls aſcẽdet cuʒ eo. Nenit

ergo Moyſes:èt narrauit
plebi oĩa pᷣba dñi atq; iudi

Moyyles aſcẽdet
ad dñnʒ. i cacumẽ
montis. alij autẽ

aſcẽderũt ad ali/ H 2%½
i; ꝑptẽ moni infe Vna voce. Omia yba dniq
rioꝛẽ. d ¶ Neit locutẽ: facien. Seripſit ãt
ergo moyſes. de moyſel vniuſòs hmõeſ dñi

e narrauit ⁊ mane ↄſurgẽs edificauit
1

lebi oia vba do I 52 J
mini Pebrei di · ⁊ duodecititulos ꝑ duode
cũt ꝙ iſtud qð bj? ci trib iſrl. Miſit qůoq; iu
lca o an uenes de fliſiſtk obiule⸗
tẽ ꝛc. fuit facuum vitulòs duodeciʒ: tlit ita/
anteqᷓ; dñs loqrete
pplo decẽ pᷣcepta

decalogi:de quibus dem fuit. xx. ca. ita ꝙ irta die tertij

menſis ab exitu filioꝝ iſrł de egypto:dns dixit ad mo

ſen ꝙ deſcẽderet ad ppl'm ad denunciano eis pᷣcepta ei

de pᷣpatõe ppli ad recipienðò legẽ oꝛe dei ꝓmulgandã.et
ad hoc ꝙ ponẽt iminos circa montẽ de quib ocm̃ ẽ ſu
pꝛa.xix.ca.⁊ ad denuncianõ pplo pᷣcepta iudicialia pᷣdi
cta q moyſes recepit a dño.Et qnta die pᷣdicti menſis
mopſes edificauit altare:⁊ aſperſit ſanguinẽ victime ſu
p pplm in ſignũ ꝓfeſſiois leg:⁊ moyſes cũ aaron ⁊ ſeni
oꝛibaſcẽdit ad dñm ad fci ↄfirmatoeʒ. Et.vj. die q erat
S0·.a die exit de egypto dñs audiẽte pplo locut ẽ.x.p/⸗

cepta:lʒ ſcribãt᷑ pus data:nã ĩ ſac ſcripta aliq pus fcã fre

quẽt ſcribunt poſter. Doctoꝛes aũt nr̃i dicut cõit ꝙ il
lud qð ↄtinet᷑ in ca.iſto:fuit fcem poſtq; dñs decẽ pᷣcepta

dederat oꝛe ꝓpꝛio:qꝛ cũ ppls dñm loquentẽ non poſſet

ſuſtinẽ:rogauit moyſen ut accipet legẽ a dño ⁊ eis refer/
ret:ut dem ẽ ſupꝛa.xx.ca. et tũc pplo redeũte ad caſtra

mopſes aſcendit ad dñm: ⁊ accepit ab eo iudicialia pᷣce

pta:⁊ tũc deſcẽdit ad ppłlm ad onuncianð:⁊ tũc fcã ſũt

inſta qᷓ hunein iſto ca.⁊ hoc dcm̃ magis vẽ ↄcoꝛdare
Rñditq; ois ppls.Poſtq; audierat relatnem

lre. f G
moyſi. g ¶ ODia vba dñi q locutx eſt.ſ.tibi. h ¶ Faci
em.ac ſi ipᷣm loquentẽ audiſſemꝰ. i ¶ Scripſit auteʒ.
Pic ↄñter ponit᷑ receptio legis facto:⁊ ſcòo receptois cõ
¶ Scripſit ãt moyſes.ad memoꝛiã futurã. k ¶ Uni
uerſos ſermones dñi.ſ.pᷣcepta iudicialia pᷣdcã q rettule
rat pplło. Ra.ſa.dicit:ꝙ cũ hoc ſcripſit a pncipio Geñ.
vſq; ad decẽ vba dñi:q fuerũt ſcripta in tabulis:⁊ hoc
eſt a pncipio geñ.vſq; ad.xx.ca.Exo.Sʒ hoc vĩ ficticiũ

n rloelbi Aſcẽderũtq; moyſes.Circa pᷣmũ dicitur:

) Oyſi quo dixit. Pꝛemiſſa legiſlatõe 7 inda

cia. Reſpõditq; oĩis pplus

altare dño ad radiceſ mon

dqꝛ ſm ip̃ᷣm oʒ ꝙ fuerit ſcm̃ infra vnã diẽ:qꝛ ſtati ſubditur:

1 1. Et mane ↄlurgẽs ⁊c̃.qð ipſe expõit ꝓ mãe craſtine diei
niſi

velocit vltra hũanũ moõ. m (Edi

re. Aſſumenſq; volumen

obedlientes. Illè vo ſũptuʒ

Et ait:Hhic ẽ ſanguis fede

et abiu et ſeptuaginta de ſe

gdeum iſrael. Suͤb pedibuſ

eſt ⁊ nõ põt aſpgi ſanguine:⁊ iõ loco eius

qs velit dicẽ:ꝙ ibi fuerit mirgeullevel ꝙ ſcripſit mluuzʒ
icauit altare dño ad
radices mõt..ſ.ſynai ad grõꝝ actoem ⁊ leg receptõem ꝑfcãaz
uaut p ea ſbdit: n¶ Et
„ xryij.titulos.alij dicůt
qʒ moyſes dimidiam pi, g ſuerut. mi altarin.

ſaguis ⁊ miſit ĩ cratas:pte,ʒ dii vefeent H
aut reſiduaʒ fudit ſup alta Rrurit vn alture anal

deſignanð oblatõem
xij.tribuũ.⁊ h vĩ ve
ro:tũ qꝛ magis ↄſoat
lie cũ dicat᷑ h: Edifica
uit altare:⁊ ñ altaria
tũ qꝛ ſile hẽ.iij. Reg.
xviij.ca.de altari edi/
ficato ab Helia: vbi
dẽ ꝙ tulit. xij. lapides

federis:legit audiẽte popu
lo. Qui dixerũt: Oia q̃ lo⸗
cut ẽ dñs faciem: et erim
ſanguinẽ reſpſit in populũ

ris quod pepigit dominuſ

222 iuxta numexꝝ.xij. ib
vobiſcum ſuper cũctis ſer⸗ nKonen mnl.
monibus his. Aſcenderũt o¶ Miſit q; iuuenes

⁊c. Dicũt alid ꝙ iſti
fuerũt nadab ⁊ abiu
filij aaron qui futuri
erat ſacerdotes. Alij
aũt dicũt: fuerũt hᷣ
mogeniti .xij. pᷣncipũ
iſrl:⁊ hoc vr rp:ga
vſq; ad ſacerdotium
aaron:qð nõdũ erat
inſtitutũ ſacerdotiuʒ
ꝓtũc erat ãnexũ pꝛio
S Enueneut dem̃ fuit
oäs«säs8 Señ.xiiij. ca.⁊.xvij.
p ¶ Uitulos ouodeci.li duodeci nõ eſt in hebꝛeo:⁊ io vẽ ꝙ

q; moyſes et aarõ:nadab
nioꝛibus iſrael: èt viderũt

eius quaſi opus lapidis ſa
phyrini: et quaſi celum cũ
ſerenum eſt. Nec ſuper eoſ
qui pꝛocul receſſerant de fi
lijs iſrael:miſit manuʒ ſuã.

fuerũt tin duo:qꝛ pluralis numer abſq; deiminatide alicu

ius nũeri in hebꝛeo ſignificat cõi᷑ biariũ. q ¶ Tulit itaq;
moyſes di.ꝑ.ſan.⁊ miſit ĩ crateras.i.cypho) magnos hñtej
anſas. r ¶ Partẽ aũt reſiduã c. Iſte ſanguis erat ſignũ
receptõis legis a pplo:⁊ federis int ipᷣm ⁊ deũ.de' aũt ſpũs
ſit altaꝛe: ut di
cit Ra.ſa.⁊ poſtea pplm:vnde ſpdit: s ¶Ille vo ſũp.ſan.
re.in pplłm. Fuit etia iſta aſpſio facta:in ſignũ ꝙ trãſgreſſo/
rũ legis ſanguis debẽt effũdi. t ¶ Aſcẽderũtq; Moyſes.

Pic ponit᷑ pᷣdicte receptõisↄfirmatio:p hoc ꝙ de immedi
ate poſt pᷣdicta oſtẽdit ſe eij gratioſe:vn ſubdit᷑: v ¶ Et vi

derũt dñm deũ iſrł.nõ in eſſẽtia ſua:ſed in ſilitudine repñ/
tãte ipᷣm:et videt᷑ fuerit humana ꝑ hoc quod ſubditur:
x ¶ Sub pedibus eius:et ꝑ hoc deſignabatur ꝙ erat aſſũ/
pturꝰ ꝑ nam humanã. y ¶ Quaſi op'lapidis ſaphyrini.
In hebꝛeo hẽ:q̃ſi opꝰ lateris ſaphyrini.ita ꝙ figura lateris
reducebat eos ad mẽoꝛiã ãxietat᷑ quã ſuſtinuerãt faciendo

lateres i egypto:⁊ coloꝛ e ꝗ erat q̃ſi celeſtis:deſignat eoꝝ li

bertatẽ quã ↄſecuti erãt:⁊ iocũditatẽ diuine apparitõis:qꝛ
oppoſita iuxta ſe poſita magis eluceſcũt. ʒ ¶ Nec ſuꝑ eoj.
aliq libꝛi hñt hic nõ:intpoſituʒ ſic:necnõ ſupꝛa eos ⁊c̃.ſed
nõ eſt de textu:qꝛ nõ ẽ in hebꝛeo:nec ĩ antiqs libꝛis:⁊ eſt ſen
ſus: ʒ̊ ¶ Nec ſuꝑ eos ꝗ ꝓcul receſſerãt.i.pplłm:de q dem ẽ

dẽbat aſcẽdẽ cũ moyſe ⁊ alijs ſenibꝰ:ſʒ lõge remanẽ
7

Miſit manũ ſuã.occultando ſe eis:ſicẽ dẽ infra.xxxiij.
mopſi: Pꝛotegam te dextera mea donec tranſeam: tollaq;
manũ meã ⁊ videbi poſterioꝛa mea.Ex qͥ pʒ poſitio ma
nus dei ſuꝑ aliquid deſignat hic occultationem ſui:⁊ ſub/-
tractio manus reuelatõnem:ideo ſubditur:

¶ Liber

a ¶ UHiderũtq; deũ:⁊ come.ac bibe.i.in leticia magna poſt ceptũ:ſcõo iniuenit ĩpedimentũ.xxxij.ca.tertio amoto Guzniſ tbe
rale viſione Webet aũt dicunt ꝙ hic eſt tex verꝰ: Nec ſup ipedimẽto deſcribit᷑ opij executio. xxxv. ca. ⁊ qrto taber al, 4
domos filioꝝ iſrl miſit manũ ſuã c. ⁊ jm hoc pplus cois naculi erectio.ca. xl. Circa pᷣmũ oñdit᷑ mãe pparatio:ſe⸗ tpgenn⸗ e
nõ vidit deũ: ſed tmmõ illi q erãt ncipales in pplo.ſ.moy cũdo deſcribit tabernaculi ⁊ ptinentiũ ad ipm foꝛma ⁊ mlidd ſtn
ſes: ⁊ illi ꝗ erãt cũ eo:⁊ pncipes tribuũ. b ¶ Dixit aũt do diſpõ: ibi acientq; mihi ſanctuariũ. Circa pᷣmuʒ diciitit: Mlli 1 5
minꝰ.pꝰdatõeʒ moꝛa b oãͤre filjs orce
liuʒ pᷣceptoꝝ: ⁊ iudici .⸗. —„ . iiſr N de oblatio fi ſoi 4
alin: bic ↄnter ponit Vidẽrũtq; ðᷣeũ:⁊ comede iſrael. Ingreſſuſq; moyſes nibeoe debebat nt, im
datõ ceremonialium rũt ac biberũt. Dixit aute,ʒ mediũ nebule:aſcẽdit ĩ mõ nzruls n c
naalirordns duis ad moyſen: Aſcende tc& ſuit ibi qdraginta die bipmiia jnbe mlte
nẽ miniſtroꝝ: vbi ſi ad me in montẽ èt eſto ibi: bus ⁊ q̃draginta noctibꝰ. bꝛeo hĩ: ſepatdes iihſilil c
ꝓcedit:qꝛ pino deſrri daboq; tibi tabulas lapi - Ca. xxV. qꝛ oblata ſepabã iehi
bit moyſi vocatio:ſe qeas ⁊ legeʒ ac mandata qᷓ Ocũi q;ẽ dñſ ad moy tur acoib vſibuj nnrinn ſct
cũdo ceremonialium rſ. s filios iſrl. cẽs: Lͤre filis quibus non pote epenlidhen g,
traditio. xxv. cg. Cir- ſcripſi:ut doceas filios iſrl. . en dicẽs: . qre ſilijs rant vltra appli⸗ bdlenei h
ca pmũ di: c Aſc? Suͤrrexerũt moyſes ⁊ Jo iſrlüt tollãt mihi pᷣmitias. caꝛi:ſed tĩ diui mmthiſti
e ad me in monte.ſ. ſue miſt ey:ſcẽdeſq; mo- Ab di hoie ꝗ offert vltro cultui. d (. Ab inlinſ I
ſolus. ¶Et eſto ſes in montẽ dei:ſeniöꝛibuſ ne uccipien eas. Hec ſunt oi ho. qof vlro lmier
ibi. ꝑ hoc deſignauit . = L en Srnz neus. i.ſpoõtaneuj ſt nicr
ꝙ moyles deberet ibi alit: Expẽctate hic donecre aũt q accipe debet. Auͤruz elecpienen. Sntl
diu remanẽ:tñ nõ de lertamur ad vos. Habetn ⁊ argentũ ⁊ es ⁊ hyacithuũ er nõ alitr. Geee
tminauit qdiu pᷣciſe. aaron ⁊ hur vobiſcũ: ſigd ⁊æ purpura:coccũq; bis tin ¶ Pec ſut q ac. Eatäi M
Sab tibi ta natũ fuerit qſtionis: reſferel ctum è byſſum ⁊ pilòs ca de p oictiſopib⸗ i
ulaz lapideas dicðt. aq eos. Cunq; aſcendiſſet pꝛarum:et pelles arietũ ru SAun ac by ſaccäſan
hebꝛei ꝙ erãt ð ſaphi 05, II 5 Ccinthü. i. lanaz ze ͤitinna ſcrid
ro. ¶Surrexerũt Moyſes:opuit nubes mon bacatas:pelleſq; hyacithi ſericũ talis colon Fulnrnoſz
ꝙ; moyſes ⁊ Joſue. q Leʒ:⁊ habitauit glia dñi ſup naſ et ligna ſethim:leũ ad ſiceſt lapis bhai njnill
ſulr edes eſ a ter ſynai teges illu nube ſex di luminaria cocinnãda àro/ uircoloꝛoli ld
. E — „9 . D
xit tabernaculũ ſuuʒ eb Deptimo aut die voca mata in vnguentum th P. h ¶ LCoccũq; bis i enrlu
agd maneno aͤuſq; re· ulit eũ dñs de medio caligi miamata boni odoꝛis:lapi tinctũ.i.lana æ ſe (delre
diret moyſes de cau nis.Erat aũt ſpẽs glie dni des onychios ⁊ gemmas ricũ coloꝛij fubei nitrir
Pe⸗ mone Paen. q̃ſi ignis ardẽs ſup pᷣticem ad oꝛnanð ephot ⁊ rõnale 68* nmnechelint . 4
lbſue ad moylen v cõ Montis: in ↄſpectu ſilioꝛu, Faciẽniq; mihi ſactuariu,z et brm byi ncg,
tantibus coꝛã vitulo ”è ſus eſt genus lig micalt nb
ↄflatili vlulat puane 5. ” cãdidiſſimi. Iſta uiintii. gdſe
audit in caſtrij:pʒ ꝙ hſauerũt in caſtris qñ fecerũt vitu eni fuerũt net᷑ia ad facienð arcã ⁊ ꝓpiciatoꝛiũ ⁊ alia q; nmisaurehd
lũ a adoꝛauerũt. g ¶ Aſcẽdẽſq; moyſes.i.aſcendẽ volens rũ aliqᷓ erãt de auro: aliq de argẽto:aliqᷓ de ere:⁊ aliqua urd Nidetmen
b C Senioꝛib ait.⁊ hoc ſuit qn ipſe ⁊ ioſue receſſerunt de de ere ⁊ argẽto ⁊ ad facienð coꝛtinas tabernaculi qͥ erãt aurara. biſe
caſtris:io ſbdit᷑: i ¶ Expectate hic.intendẽtes ad regi de ßdictis:ut patebit i ilos capꝛax. de qui loͦgut otuchſ⸗
Poi. k (Donec reuertamur ad voj.ſ.ego ⁊ ioſue. ba bus fcã ſunt ſaga. l ¶ Et pelles arietũ rubꝛicata.dicit inoniareincir
betis aaron ⁊ hur vobiſcũ.iſte hur fuit mari marie ſoꝛo ioſephuj ꝙ lana pelliũ erat tincta rubeo coloꝛe.Ra.ſa. Praguattuorſe
rij moyſi: ut dem̃ eſt ſupꝛa.xvij.ca. m. ¶ Siqd natũ fuerit diẽ erãt frunite:gallice tẽnees dcẽ: ⁊ ex hoc erãt rubee W nor Dimt
q̃ſtion s.i.aliqd qð videat᷑ vobis difficile ⁊ ambiguum. m ¶ Pelleſq; hyacinthinas.i.tali coloꝛe tictas jm ioſe 1krignorcirc
n ¶ Referetis = deiminanð: ſicut referetis ad me ſi phũ.In hebꝛeo hẽ: Pelleſq; taxoꝝ.ut dicit Ra ſa. ſũt enidloſtinn
eſſem pñs. 0 aſcẽdiſſet moyſes.dimiſſo ioſue in aialia hñtia pelles varias multis coloꝛib:⁊ pe pellibꝰ ſigineſcbcnon
loco ſi ragies. Beiu nubes montẽ.q̃ erat ſignũ dictis factũ fuit opimentũ tabernaculi. n ¶ Et ligna fninfniiiene
diuine pñtie. q ¶ Tegò) illũ ſex dieb.nõ ꝙ receſſerit ſepyti ſethim.ad facienðò tabulas tabernaculi ⁊ arce ⁊ menſe: bide N cnnl
mo⸗ dia huben: ſep llo ſex dies accipit᷑ moꝛa moyſi ĩ mõte ¶ aliq alia:ut videbit᷑ infra.Sʒ qrit᷑ vnde in deſerto ha Aumktltnin
anqꝙ oñs cu eo loqret:iõ ſubdit:Septimo aũt die vocauit buernut ligna ſethim:cũ ibi nõ eſſent tales arboꝛes:Rtñn- uniidunnn
eũ ⁊c. r ¶ Erat aũt ſpẽs glie dñi qſi ignis.de ſupioꝛi eni ꝑ get Ra.ſa.dicẽs ꝙ iacob vidit in ſpũſcõ:ꝙ filij ſui erãt ttnäinimridun
te nubis qͥ montẽ opuerat videbat qſi ignis aſcendẽ in altũ facturi tabernaculũ in deſerto poſt exitũ de egypto:⁊ ſe li ſcrüdinſti
ita ꝙ videbat᷑ de caſtris. s ¶ Et fuit ibi.xl. dieb ⁊.xl.no cũ poꝛtauit in egyptũ ſemina ⁊ radices taliũ arboꝝ:et üngeſhhen
Apus abſch abo zpou. lelibi plantauit ⁊ nutriuit p̃cipiẽs filijs ſuis ut exeũtes de niniiz nin⸗
¶ In ca. xxiiij. vbi oẽ; i poſtil. Fuit ẽt iſta aſpſio.¶ Adaditio egypto ſecũ poꝛtarẽt. Auxꝝ aũt ⁊ argẽtũ habueruntde ichoe zigre
Um nõ ſolũ de ſeſu lrali ſed ẽt ð figuratino agat egpro quã ſpoliauerũt ⁊ lapides pᷣcioſoj ⁊c᷑. o¶ Oleu· upor ni
poſtillatoꝛ in boc loco nõ videt᷑ eſſe pᷣtermitten? ad lũinaria ↄtinuãda.i.pᷣpanda ut poſſint ardẽ. ntbar e⸗
lAlud qð in glo.hẽ ſuꝑ illõ vbũ: Pic ẽ ſãguij feden rõata ĩ vnguẽtũ ⁊c᷑. ad facienð vnctõeʒ ſacerdotũ ⁊ va king
dicẽſ:qa moꝛte xpi q̃ ĩ h ſignificat ↄfirmat᷑ teſtm.hec ĩ glo. ſoꝝ ⁊ ↄpõnis cremãde ĩ altari ĩcẽſi. q Lapides ony· ſthniie⸗ anr
Qui qᷣdẽ ſenſus figural bñ ↄtinuat᷑ cũ ſequentib:cũ di:Ui ge.ad oꝛ.ephot.i qͥ fqrebãt᷑ duo lapides onychi. rEkEt liemo
ðrũt deũ iſrł. na tm ppls ille ꝗᷣ ĩ ſanguie teſti chꝛiſti ↄfirma? rõale.iqᷣ reqrebãt.xij lapideſ vn ẽ onychin. al a diopte ſufi
deũ iſi videt nũcꝑ fidẽ ⁊ ſacẽm ⁊ in futo p eſſẽtiã.(XxV. ciẽtq; mihi.h põit tabernacli ⁊ vaſoꝝ ⁊ miſtroꝝ deſcri lje rdin
NOcutj'q; ẽ oñs. Hic oñter tradit᷑ deſcriptio taberna ptio:ꝛ artificũ electõ. ꝭj. ca. Adhuc pᷣmittit pᷣ deſcrip ta linekunlnisb⸗
culi:⁊ ꝑtinentiũ ad ipᷣm:⁊ pᷣmo circa h ponit dñi pᷣ Pernacl 2paſog:2 oꝛdinatio miniſtroꝝ.xxviij. caplo i

Sdocn Niit
V
. Win
taid kin,
2

(N

(Exo.

„*

Lirca pmũ ponit bmo deſcripto eoꝝ q̃ erãt intra taber

naculi:ſcðo ipſi tabernaculi in ſe. xxvj. cap̃.tertio agit
ð his q erant extra ca.xxvij. Circa pmũ loquit pmo ge
neralit dicẽs: a ¶ Facientq; mihi ſanctuariuʒ.i: taber
naculũ qð poſſit poꝛtari ð loco ad locũ. b Et habi
tabo in medio eo

rũ.ita ꝙ nõ opoꝛ OSY ,
teat eos ꝓ ſacrii & habitabo in medio eoꝝ
cijs redire ad mA inxta oẽm ſilitudinẽ taber⸗
tiſuz. cu naculi ð oñdã tibi:⁊ oĩuʒ
xta oẽm ſilitudi⸗ un qo ond no., ol
nẽ ꝛc. Oſtedit.j n. vaſox in cultũ ep. Sicqʒ fa
oñs Moyſi viſ · cietlillud: Arcam dẽ ligniſ
dee, anabierle ta ſethim ↄpingite.cublõgitu
nibus ad im pti do habeat duol et ſemil cu
nentib: 2m haãe bitos:latitudo cubitũ ⁊ di
ſilitudinẽ moyſej midiũ:altitudo cubitũ ſilr
explanauit et de

ut de ac ſemiſſẽ: déaurabis eaʒ

d ¶ Arcam deli

Eu c. Picöͤſeri Fãcieſq; ſupꝛa coꝛonã au/
it in ſpali. et pi reã pꝑ circuitũ:et q̃ttuoꝛ cir/
mo ea ꝗerat ira culos aureos quos pones
n ri cdo p qttuoꝛ arce iguloſ. Duo
Facies 1 menſaʒ. Ccirculi ſint in latere vno et

Circa pmũ dicit᷑:
dD rcã.ſ.teſti
que erat q̃ſi ſcrini
um ſine pedibus.
e De lignis ſe⸗

duo in altero. Facies quo

⁊ opies eos auro. Induceſ
qʒ ꝑ circulos ꝗ fũt in arce

thim. ſunt ipu · lateribP:ut poꝛtetur in eis.
Eilig⸗ islo⸗ Qui ſp erũt in circulis: ne
ha.du. ſemicubi- vnch exirabẽt ab eis. Põ
tos.i.duos cubi“⸗

tos 1 dimidiũ. g (¶ Et deaurabis ꝛc. nõ p moð pictu

re:ſʒ laminis aureis oꝑiendo.vñ infra. xxxj. ca. d?. Ue-
ſtita auro.⁊ idẽ tenenð de omnib' illis q dicunt in ope

iſto deaurata. he Reieſee ſude coꝛonã aureã.iſta co
rona nõ erat rotũda ſed q̃ at eni ͤc
pte ſupioꝛi arce in circuitu eleuatũ:q̃ſi ſpacio duoꝝ di

gitoꝝ vel quattuoꝛ ſuꝑ oꝑculũ arce:ſicut fit in margi

nib' ſcacerioꝝ.Dẽ tñ coꝛona:qꝛ erat ꝑ totũ circuitũ ar

ce. i¶ Et qttuoꝛ circloj aureos.ſm Joſephũ iſti cirteu
li ſic erat diſpoſiti in q̃ttuoꝛ angulł ita ꝙ erãt vſus ſupe/
rioꝛẽ ꝑtẽ arce ſub coꝛona:⁊ ꝙ vectes intrãtes ꝑ circos
irẽt ſm longitudinẽ arce:⁊ in hoc vẽ ↄcoꝛdare text:qa
Duo circuli ſint in latẽ vno:⁊ duo in alio.

ibi dẽ: k
latus aũt arce cõiter dĩ ̃im longitudinẽ:⁊ ſm hoc ſpaci

um ini duos vectes erat tm vni cubiti ⁊ dimidij ſ̃ᷣm la

titudinẽ arce:qᷓ erat int duos vectes. Ra.ſa.ð dicit ꝙ cir/
cli ſic erãt diſpoſiti ĩ ãẽguł ꝙ vectes trãſibãt ſᷣm latitudi
nẽ arce:⁊ ſic ini duos vectes erat ſpaciũ duoʒꝝ: cubitoꝝ
⁊ dimidij ſᷣm longitudinẽ arce q̃ ↄtinebat int᷑ duos ve/
ctes:⁊ hoc vẽ rõnabili: qꝛ ad hoc ponebãt᷑ vectes:ut p
illos arca poꝛtaret᷑ a ſacerdotibꝰ:qñ caſtra mouebant᷑:
qꝛ opoꝛtebat ꝙ ſacerdotes depoꝛtarẽt eã ppꝛijs hũeris
Z ꝓpter pondus arce ⁊ ↄtẽtoꝝ in ea reqrebant᷑ ad minꝰ
q̃ttuoꝛ hoĩes:duo ante:⁊ duo retro.Duo aũt hoĩes me
ldpñt aptari ad ſuſtinenð vectes:vniuxta aliũ ĩſi pacio
duoꝝ cubitoꝝ ⁊ dimidij qᷓ; in ſpacio vncubiti ⁊ dimi
dij:qꝛ vidẽt᷑ nimis bꝛeue ad hoc ꝙ duo hoies lateralit

ſil incedẽtes poꝛtarẽt illã arcã. Nec obſtat illud qð hẽ i

l̃a: Ouo circuli ſint in latẽ vno: qꝛ in q̃drato qð ẽ alte

auro mũdiſſimo int æ forl

q; vectes de lignis ſethim:

ata. erat eni qͥdda labiuʒ in

ra ꝑte longp:linee bꝛeuioꝛes ita vocant᷑ latera q̃drati:ſicut
de lateribarce:qꝛ erat quaſi

⁊ longioꝛes:⁊ eodẽ mõ diceno
qͥddã qdratũ altera ꝑte longoꝰ. I ¶ Tec vnq extrahent᷑ ab
eis.qꝛ vectes ſemel immifſi nõ poterat de circulis amoueri
niſi ꝓ repatõe:ſi eſſet ibi alidqd diſſt ipaarin alüs autẽ poꝛ⸗
tãdi

s cũ heeetbunve⸗
ctes erãt in circul tĩ
neſq; in arca teſtiſicatiõem tpe HH
Rj m ¶ Poneſq; in ar/
quã dabo tibi. Facies Pca teſtificatiöem c.]
piciatoꝛiũ de auro mũdiſſi i tabulas ſcriptaj di
mo. Duos cubitos ⁊ dimi gito deitᷓ erat teſtes
diũ tenebit longitudo eiuſ inter deũ ⁊ ppli: ꝙ
⁊ cubitũ ac ſemiſſem latitu rerepiſſet deo lllaß
do. Duos quoq; cherubi ꝓpiciatoꝛiũ. Ra. Sa
aureos ⁊ ꝓductiles ſacies ſo.a hebꝛei dicunt ꝙ
x vtraq; pte oꝛaculi. Che iſtud pꝛopiciatoꝛiuʒ
rub vn' ſit in latere vno:et 4 Hevid ralo tnz
alter in altero. Antrunq; la nõ fit mẽtio:tũ dqa de
tus ꝓpiciatoꝛij tegãt cxpã fſcribit᷑ eiuſdẽ longitu
dẽtes alas ⁊ opientes oꝛa ginis ⁊ latitudinis ſi-
culi:reſpiciantqʒ ſe mutuo cut 2 r ich aln
nerſis vultibul in ppiclato et opculuʒ arce:ſed
rium:quo operienda ẽ ar erat tabula aureg ſu⸗
ca:in qua pones teſtimoni pius eleuata: qſi poꝛ-
um quod dabo tibi. Indẽ taret ab ipſij cherubi

q erant in extremita/-
tibꝰ arce: ita ꝙ eſſet qᷓ
ſi ſedile ipſi dei:⁊ ar

pꝛecipiã ⁊ loquar ad te ſu⸗
pꝛa /ꝓpiciatoꝛiũ.s.ãc ð me
dio duoꝝ cherubin q erüt ce opculũ eſſet qſi ſca
ſuper arcam teſtimonij cũ Beu Nlue Zaise ßm
z mi; te filiis iſrk illud pſal.lxxix. Qui
cta qᷓ mãdabo bte ſlliſs ilr ſedej ſup cherubin. i⸗
fſup ppiciatoꝛiũ ab ip
ſis ſuſtẽtatũ dicebat aũt ꝓpiciatoꝛiũ:q; de illo loco audie/
bant᷑ rñſa diuine pietatis. Scòm vo dem Ra.Sa.opculuʒ
arce erat quaſi ſedej dei:⁊ pauimentũ tabernaculi:qð erat
añ arca erat qſi ſcabellũ ſedent᷑. o CS quoq; cheru
bin. Joſephus dicit ꝙ habebãt ſilitudinẽ qrundã auiũ que
nuni viſe ſũt ab hoibꝰ:ſed moyſej viſiõe imaginaria vidit
tales ſilitudines in ſede dei.Ra.Sa.⸗ alij doctoꝛes dicunt
ꝙ habebãt ſilitudinẽ pueroꝝ vel iuuenũ hñtiuʒ alas ꝓdu
ctiles:qꝛ nõ erãt facti oꝑe fuſoꝛio:ſed cũ martello auruʒ de
ducebat᷑ ad talẽ figurã. ¶ Ex vtraq; pte oꝛaculi.i.ꝓpici
atoꝛij qð dicebat᷑ oꝛaculũ:qꝛ ꝑ oꝛones ipetrabat᷑ diuinũ rñ-
ſũ qð inde audiebat. qʒ ¶ Expandẽtes alas ſuas.in altum
nõ directe:ſʒ obliq:⁊ ſic operiebat aliͥ mõ ꝓpiciatoꝛium.

r ¶ Reſpiciatq; ſe mutuo.nõ directe ex aduerſo:ſʒ vertẽtes
aliquantuluũ vultus ſuos ad latus:vnus contra aliuz:ideo
ſubdit: s ¶ Uerſis vul.in ꝓpi.qͥ operi.ẽ arca.qꝛ ſᷣm Ra.
Sa. ꝓpiciatoꝛiũ erat opculu arce. Scõm vo alia opiniõeʒ
hoc nõ dẽ: opꝑculũ arce eſſet ſed eleuatũ alti:ut bᷣdem eſt
⁊ ꝓ tãto dẽ hic opire arcam. t ¶ Inde pꝛecipiã t qꝛ ſiẽ di/
ctũ ẽ erat qſi ſedej dei loquent cũ moyſe. v ¶ Ac ð medio
duoꝝ cherubin.qui erant ſuꝑ arcam. Ex hoc dicit Ra.ſa.
ꝙ duo cherubin ſtabãt ſup opculũ arce in extremitatibus
eius. Alij aũt doctoꝛes de quibus ſcã ẽ mẽtio dicũt: erãt
poſiti ſuper pauimentũ tabernaculi in extremitatib arce:
dicunt᷑ tñ hic eẽ ſuꝑ arcã:qꝛ eleuabant in altuʒ vltra altitu
dinẽ arce.¶ Ut aut pᷣdcã facili capiant deſcripſi ea in figu
ra:veruntñ quia nõ poſſunt pfecte ſigurari in plano:opoꝛ
tet ꝙ imaginatio inſpicientis ſuppleat illud quod non põot
figurari hoc modo. “

¶Libe

¶ Pꝛemilſſa deſcriptõe arce ꝓpiciatoꝛij ⁊ duoꝝ cherubin
ↄſiter ponit᷑ rõ pᷣdictoꝝ:⁊ qtu ad pᷣcioſitatẽ mꝗe ⁊ ſpecioſi
tatẽ foꝛme eadẽ rõ eſt in iſtis ⁊ in futuris oꝑiby.ſ.qꝛ deo cu
ius pulchꝛitudinis ⁊ bonitatis nõ eſt finis:deputanð eſt ad

eius cultuʒ ⁊ miniſteriũ illud qð in humanis inuenit᷑ pᷣcio

ſiſſimũ ⁊ pulcherrimũ:vnde Leui.xxj.pᷣcipit᷑: ſacerdotes
nullã maculã habeat. Quantũ aũt ad diſponem pᷣdcõꝛuʒ
ↄſiderandũ ꝙ totũ tabernaculũ:qð erat longitudinis.xxx.
cubitoꝝ: 2.x. latitudinis diuidebat᷑ in duas ptes inequales
qꝛ ps occidẽtalis ↄtinebat decẽ cubitos ꝑ quadrũ:⁊ diceba
tur ſcmſcõꝝ vel taberculũ interp.Alia ꝑs verſus oꝛienteʒ
ↄtinebat. xx. cubitos in longũ ⁊ decẽ in altũ: ⁊ dicebat᷑ ſcm:
vel ſcã ſiue tabernaculũ exteri:⁊a diſtinguebãt᷑ iſte ꝑtej vno
velo inrmedio:ut difſuſo poſtea videbit᷑. Der tabernaculũ
exterõ figurabat᷑ inferioꝛ ꝑs oꝛbis q eſt viſibilis.ſ.celũ ſide
reũ ⁊ elemẽta ut videbit poſtea. Per tabernaculũ interius
repñtabat᷑ ſupꝑioꝛ ꝑs oꝛbis q̃ ẽ nobis occha vbi ẽ loc btõꝝ
Ibi ãt ſi tria qͥ figurabãt᷑ ꝑ tria pᷣdcã q̃ erat ſtra tabernaclłʒ
interopoſita. Per ꝓpiciatoꝛiũ eni qð erat qſi ſedes dei:ut pᷣ
dem̃ eſt:repñtabat᷑ ipſe de pᷣſidẽs omnib:q lʒ ſit vbiq; per
eſſentiã pᷣſentiã ⁊ potentiã:tñ ſpali mõ eſt in loco beatoꝛuʒ
p aptã viſionẽ ⁊ fruitõem.in illa aũt ſede nõ erat aliq ima
go dñi ip̃m repñtans ad deſignanð ꝙ ipſa deitas cub ſedes
erat ppiciatoꝛiũ:nullo mò eſt figuralis:ſm ꝙ eſt in loco be
atitudinis.eſt aũt ibi nã angelica q̃ ꝑ cherubin repñtabat᷑.
erãt aũt duo ad deſignanð angeloꝝ miltitudinẽ:⁊ vſis vul
tibſe reſpiciẽteſ:ad deſignandũ eoꝝ ↄcoꝛdiã:ſm ꝙ dẽ Job
xxv.ca. Qui fac ↄcoꝛdia in ſublimib ſuis.Erãt ſtantes ex
vtraq; ꝑte ꝓpiciatoꝛij ſm vnã deſcriptõem. Scoͤm aliã ve
ro ñ ſolũ aſſiſtẽtes:ſʒ etiã ppiciatoꝛiũ ſuſtẽtates ad deſignã
dũ aſſiſtẽtiã angeloꝝ: circa thꝛonũ dei:pm ꝙ dẽ Apoc̃.vij.

Et oõẽ) angeli ſtabãt in circuitu thꝛoni tanq; miniſtri ad ob

ſequiũ pati.Lertiũ qð eſt in illo loco beatoꝝ ſũt rõnes no

bis occulte oĩum effectuũ viſibiliũ:qꝛ nihil fit in creaturis

viſibilibus:qð nõ egrediat᷑ de aula ſũmi imꝑatoꝛis:ut dic
Aug. Rones igit᷑ hmodi ſũt ibi clauſe:ſicut ⁊ roes effectuũ
in cauſis efficientibꝰ:a hoc deſignabat ꝑ arcã q̃ erat clauſa
intra quã tria ↄtinebant᷑.ſ.mãna:vga aaron:⁊ tabule:ad re

pꝛeſentanð tria q̃ in humanis celit colad ſũt pᷣcipua.ſ.vita

q̃ ꝑ mannã deſignabat᷑:tũ ꝓpter ep dulcedinẽ:qꝛ alde
tibile eſt dulce eſt viuere: tum quia data fuit a deo ad ſu-
ſtetandã vitã filioꝝ iſrlł exiſtẽtiũ in deſerto.Scòm eſt ptãs

regimis:qꝛ vbi nõ eſt gubernatoꝛ ppls coꝛꝛuet:ut dẽ ꝓuer.
j · et hoc figurabat᷑ ꝑ virgã aaron.Tertiũ eſt ſapia:p quaʒ

vita ⁊ ptãs regiminis dirigunt᷑.⁊ hoc figurabat p tabu
las in qb pᷣcepta decalogi erãt ſcripta. Hec.n.eſt ſapien
tia nr̃a ⁊ int. lect coꝛã pꝑlis:ut dꝛ Deui.iiijꝑ quaʒ di
rigimur in agẽdis. a (¶ Facies ⁊ mẽſa. Hic ↄnter agit
de his q erãt in exterioꝛi tabernaculo.ſ.mẽſa ⁊ candela

bꝛo. ð pmo dẽ: Fa
a. . „ ceies mẽſa.i. vnõ
Fãacies ⁊ mẽſam de lignis tabulã:cup longi
ſeihim habentẽ duos cubi tucd erat duoꝛu
tos lõgitudinis ⁊ in latitu btoaum latitu
dine cubitũ ⁊ in altitudine ſpiſſitudine autẽ
cubitũ ac ſemiſſẽ:t inaura eius n ſit mento
bis eã auro puriſſimo. Fa Sz dicut ali
cieſqʒ illi labiũ aureũ p cir⸗ er eobab ec⸗
cuitũ:ẽet ipſi labio coꝛonaʒ tox. Altitudo at
interraſt ilẽ altã qᷓttuoꝛ digi eius erat cubiti et
tis:&t ſuꝑ illã alterã coꝛonã dimid:qo eſt ſic

aureola. Quattuoꝛ quoq;

circulos aureoe pparabii goſtwyen uan
⁊ pones eos in qttuoꝛ an/ oꝛ angulis pᷣdicte
gulis eiuſdẽ menſe ꝑ ſingu tabule eleuabat i
los pedeſ. Subter coꝛonã um b wubitu
erũt circuli aurei ut mittan b ( Et iaurabis
tur vectes per eos:⁊ poſſit eam. non pictura
mẽſa poꝛtari. Ipſoſ quoqʒ ſed lamis aureis

pectes faci ani Vngiq; circũtegẽ
vectes faciel de lignis ſetbi Jo eam a peces

⁊ circũdabis auro ad ſub/

l! eeius:eodẽ mo ac-
uehendã menſã. Marabiſ cipiend eſt hic ſi
⁊ acetabla ac phialas:thů in alijs vbi dẽ de
ribula ⁊ cyathos ĩ quibus aurabis.
.2 Ja ſie li SS c ¶ Facieſq; illi
offerẽda ſũt libamia ex au r' ſetr
mung ee labiũ aureũ ꝑ cir
ro puriſſio:⁊ pões ð mẽſaʒ cuituz iſtud labi⸗
pãeſ ꝓpõniſ ĩↄſpcũ meo ſp um erat quedam
?MU! lamina aurea la⸗/
titudinis.xij.digi

toꝝ q erat affixa ſpiſſitudini tabule menſe ꝑ circuitum
ſicut fit in ſcacerijs que habent labium ex vtraq; parte
qñ ex vna pte pingit ludus ſcacoꝝ:ex alea pte luduj ale
arũ. Latitudis aũt pᷣdicti labij qᷓ erat.xij. digitoꝝ ſt piſſi
tudo tabule cui erat affixũ occupabat quattuoꝛ: digitoy
medios ꝑ circuitũ:⁊ q̃ttuoꝛ digiti ſupioꝛes eleuabat ſu⸗

per tabulã: ⁊ alij qttuoꝛ erãt ſub tabula operietej peem
alij

ſupioꝛẽ pedũ menſe in circuitu:⁊ hoc eſt qð di:

ipſi la. co. inter. al. di. quat.qꝛ altitudo qᷓttuoꝛ digitoꝝ
inferioꝝ vocat᷑ coꝛona:qͥ erat in circuitu lʒ nõ eſſet in fi
gura rotũda ſʒ qdrata. e ¶ Et ſup illaã alterã coꝛonaʒ
aureolã. in hebꝛeo hẽ aurea.·⁊ loquit᷑ de latitudine qttu
oꝛ digitoꝝ ſupioꝛꝝ: q eleuabat᷑ ſup tabulaʒ in circuitu.
Dicit᷑ aũt op interraſile:quod hʒ aliquas ſculpturas⁊
ſpacia intermedia plana quaſi raſa. f ¶ Quattuoꝛ q́
circulos aureos ac qui erant infixe in quattuoꝛ pedib
mẽſe verſus partẽ ſupioꝛẽ pedũ immediate ſub coꝛona
inferioꝛi. g ¶ Parabis ⁊ acetabula.i.vaſa in quibus
examinabat᷑ incenſũ ⁊ ſimilia: de qua fiebant anes ad
videndu ſi talia eſſent apta ad ſacriſiciũ. b phi
alas. in quibus examinabat᷑ vinũ ⁊ alia liquida.
i ¶ Thuribula. duo vaſa erãt in quibus ponebat inc
ſum examinatũ ſup panes ꝓpoſitois: vnu ſuper ſex pa
nes poſitos: vnum ſuper allum in menſa: aliud ſuper
alios ſex. Dicebat autẽ menſa ꝓpoſitonis: ſimilr poej

intelligenð: ꝙ prr

inngſt
Pezne
ſmniumualn
mmpananie
ſmrlaniſ
ctibnoliͦo
ubiuſihu
bentduelis⸗

Eepumnnn
iritn
guuth fuu⸗
loguchmtnnd
ndinognmut
llaruſſciun
no ſunligfra

oy Ju
ic, An
„ NE
li ft

Peclanen⸗
1os ,
goo;

Han a
W l
P

*
4

ns ſcbi e

TE

8
moh en⸗

Ppõnis:eo ꝙ ſic diſponebant᷑ ſup menſã. In hebꝛeo ãt
habet᷑: Panes facieꝝ.qꝛ ſᷣm ꝙ dicit Ra.ſa. erant facti iĩ
figura qdrata altera ꝑte longioꝛi:⁊ illa pars longioꝛ in
vtraq; extremitate replicabat in altũ:ſicut fit aliquãdo
in ſimenellis:niſi ꝙ in ſimenellis fit talis replicatio ĩ cir
cuitu ꝑ modũ coꝛone:in panibꝰ ꝓpoſitõis fiebat tm̃ in
duabus ꝑtibus ſibi oppoſitis:⁊ ille due replicatões vo
cabant᷑ due facies. Aliter dicitur ⁊ ꝓbabilius:ꝙ illi pa⸗
nes erãt rotundi:ſed dicebant᷑ panes facierum:quia ex
