modł comedẽdi: ibi

Sic aũt comedetis. iponit᷑ reſpectu tpis futuri:ibi hẽbi
tis aũt hãc diem.¶ Tirca pmũ dẽ: a Dixit q̊q; dñs ⁊c̃.

Hoc aũt dixit ei ſᷣm aliqͥs anq; moyſes denũciaret pharao

ni plagã decimã:ſᷣm alios qꝗõ verõ vr dixit ei poſt:vt expo

ſitũ ẽ ca. p̃cedẽti. b¶ Mẽſis iſte.ſ.martũ q apud hebꝛe
os vocat᷑ niſan. c ¶ Uobis pᷣncipiũ mẽſiũ.⁊ dixit vobis

qꝛ apud latinos ianuari ẽ pm:ſilr ⁊ apud grecos.Janua
roeĩ apud grecos dẽ pthos qð idẽ ẽ qð pm.Silr etiãõ apð

hebꝛeos ſᷣm coiĩoꝛẽ opionẽ ſeptẽber ẽ pᷣm ſimplr:qꝛ in eo

creat fuit mũd: ⁊ vſq; ad illud tẽpꝰ vocabat᷑ pm apud he
bꝛeos. Sʒ ex iſto notabili bñficio.ſ.exitu de egypto tÄä mi
rabili quẽ de eis pᷣſtitit in iſto mẽſe vocat ẽ decetero pᷣmꝰ
¶Pꝛim erit i mẽſibus
anni.ac ſi daret᷑ ꝑ hoc ae . añ m nõ fuerit:ſicut ple

mẽſis anni:⁊ hoc notat᷑ cũ dẽ: dð

ni expoſui.S.Geñ.vij.ca¶ aut alid doctoꝛes catholici

dicũt aplẽ eẽ pᷣmũ mẽſẽ apud hebꝛeos ſtare nõ põt: vt vi:
qꝛ ſm oẽs ſeptẽber ẽ ſeptimꝰ mẽſis apud hebꝛeos ĩ q fibat
feſtũ expiatois:vt hẽ Leui.xxiij.⁊ Nu.xxix. Septeber vo
nõ ẽ ſeptim ab apꝛili ſed a martio: ⁊ ideo martius pꝛimꝰ

eſt apud eos ⁊ vocat niſan. Sciendũ tñ ꝙ frequẽt cõcurrit
cũ apli nro:qꝛ iudei faciũt mẽſes ꝑ lunationes.annꝰ aũt ſo

laris ꝗᷣ cõtinet᷑ in.xij. mẽſib nr̃is cõtinet. xij. lunationes ⁊
vndeci dies:⁊ ſic in tertio anno iudei faciũt.xiij. mẽſes: vt
fiat adequatio anno ſolari:a hoc mõ fit in qlibet anno em

boliſmali: qᷣͥ hʒ.xiij. lunationes.tũc eni mẽſis adar qui eſt
xij. apud eos duplicatur: ⁊ ſic ſecũdus qui apud hebꝛeos
vocatur neadar.i.⁊ adar quaſi adiũctus pꝛecedenti cõcur
rit cũ martio nr̃o:⁊ p ↄñs niſan qui ẽ pꝛim apud hebꝛeos

cõcurrit cum apꝛili noſtro: ⁊ foꝛte ſic erat quando filij irra
el exiuerunt de egypto.⁊ pꝛopter hoc dixerunt doctoꝛes

noſtri pꝛedicti ꝙ apꝛilis eſt pꝛimus menſt is apud eos. Sci
endũ tamẽ ꝙ ſcire per certitudinẽ ⁊ in particulari:quomo

annis diuerſis pꝛimus menſis hebꝛeoꝛum qui vocatur ni
ſan plus ⁊ minus concurrit cum martio ⁊ apꝛili pertinet

ad aſtrologos computiſtas: ſufficit autem hoc groſſe v

bꝛeuiter tangere: pꝛout ſpectat ad expoſitionem littere.

Ditionis ĩ oibꝰ: vt pe

etiã celebꝛatõej ſacra
mẽtoꝝ noue leg ſũt

etiã oib' opib q;tuz

Circa pmũ ſic ꝓcedi
tur:qꝛ pᷣmo pᷣceptuʒ

ribppli:ibi ocauit
aũüt moyſes. Adhuc
pᷣmo deſcribit ſacrifi
ciũ agni paſchalis:?

7 5
4
SS”

¶ Liber

Hettaifi chp⸗a
tẽ ſciendũ ꝙ hoc ẽ reglr verũ ꝙ pꝛim' mẽſis hebꝛeoꝝ ſẽ bhoc ſacrilicio: ſed requirebat᷑ ad hoc ſexus maſculinus n nn
p icipit a pncipio lunationis ꝓpinqoꝛis eqnoctio vernali quiẽ pfectus:qꝛ ea q ſũt pfecta debẽt deo imolari a q; nn fingns
ſiue pncipiũ dicte lunatõis ſit ante eqnoctiũ ſiue poſt ſiue emanat ois humana pfectio: tñ in aliqb hoſt 8 pacifi aeſo⸗ gotanut
ibigdẽ. dictũ aũt eqnoctiũ ẽ ꝓpindus pᷣncipio martij ꝙ fini cis ⁊ pꝛo peccato bñ imolabant femelle. n ( Annicu nain
qꝛ ẽ.xij. die martij ſᷣm veritatẽ:lʒ aliter ſignet in calẽdaris lus.i.infra annũ pꝛimũ. ab octaua eni die natiuitatis or un
nfjis. Ex ᷣ pʒ veꝝ qo 2 né añ vſq; ad Aeign ſer
dictũ ẽ.ſ. ꝙ pm men S „ „ „ (opletione anni: ginns nde
ſis hebꝛeoꝛuʒ magis cetũ filioꝝ iſrl: ⁊ dicite eis: eũ vſq;ʒ ad q̃rtãdecimã diẽ 2 no poſt poterat indaſte
coꝛiñdet martio ꝙ; a⸗ Sẽcia die h' mẽſis tollat mẽſ̃̊ hꝰ. Inmolabitq; eũ Unolari⸗ Be aüt di e
bpli. ? ſicut dictũ ẽ oe vnuſqſq; agnũ lp familias vniuerſa multitudo filiog e, imolabatur d lini
cõcurſu pmi menſis Aich laürmi iſrael d veſpan:et ſu agn magis ip ali naſn ſ
hebꝛeoꝝ cũ martio ⁊ domos ſuas. Si aüt mi üUrael ad ve bpam:ct ument ud aial erat ad ò Deſcit nocns
2 apꝛili ita ẽ ſepꝑtin noꝛẽ numerus vt ſufficere de ſanguie ei ac ponẽt ſup teſtationẽ idoila⸗ neci
meẽſis eoꝝ q tyſier nõ poſſit ad veſcẽdũ agnũ vtrũq; poſteẽ:ct i ſuplimia trie egyptiox: q e i
cõcurrit cũ ſeptẽbꝛi ? ſcinũ ſuñũ q cõiũ ribus dòᷣ lab con iouem colebat in Acletot. in
octobꝛi vario mõ in aſſumet Vicinn unn com ribus domoꝝꝑ: qb come ſpecie arietis vel tud beoynn
diuerſis annis. ccus ẽ domui er iſxta nu dẽt illũ. Et edẽt carnes no agni. Silr hircoj Ur dſityn
eęe¶ Decima die ⁊c. merũ aĩarũ qᷓ ſufficẽ poſſit cce illa ſ⸗ as igni:ẽt acimoſ venerabãat: qꝛ ali Naiin
Ex iſta lia ex ea qᷓ ad eſũ agni. Erit aũt agn pãaes cũʒ lactuciſ agreſtib RRelnones ta nten
aioliebedeſer abſ; macula maͤſculuſ n Ho comedet exeo crudũ egfeeid el ſh
uabitis eñ vſq; ad x Niculus. Juxta quẽ ritum qd: nec coctu aq: ſz alſum ente agno imola idighntg
iij. diẽ mẽſis h': imo tolletis ⁊ hedũ ⁊ ſeruabii tm igni. Caput cũ pedib batur hedus. Nntechſe
labitq; eum vniue/fffſaa (Et ſeruabitis Aiutyaocher
multitudo ⁊c̃. Dixe . Eeeiñũ vſq; ad qrta/ ſido.
rũt aliq ꝙ ꝑ iſta itelligit᷑ duplex imolatõ:vna agni ꝗq imo decimã diẽ.qꝛ talis imolatio erat quedã diſpõ ad exi Eonp
labat᷑ decia die ĩ qualibet domo. Alia hedi:qꝛ a decia die tũ de egypto ꝗ fuit.xv.die i mane:vt patebit.j.⁊ iõ ex ntrmnſte⸗IJn
ſeruahat᷑ vſq; ad qᷓrtaãdecimã diẽ in q̃ ad veſperũ imolaba pectabat᷑ imolatio illa vſq; ad veſperã imediate pcedẽ imanſi oei
tur no ĩ ſingulis domib' ſed a tota multitudine filioꝝ iſra tẽ diẽ exitus. ¶ Inmolabitq; eũ vniuerſa multitu bꝛw.· hen⸗
el: ſed hoc pʒ falfũ:qꝛ de imolato qrtodecia die dĩ ꝓ debe do.multitudo enĩ nõ tenet᷑ hic collectiue ſʒ magis diui Hjob he
bãt filij iſrael comedere carnes aſſas ⁊ in ſingulis domibꝰ ſiue.i.qlibet dom multitudinis vnũ:niſi qñ dom eãt alluin ili
⁊ de ſanguie imolati ponere i ſuꝑlimiari ⁊ ſup vtrũq; po ita ꝑua ꝙ nõ ſufficeret p eſu agniculi ⁊ tunc Aave oini hor
ſtẽ: vt pʒ ex tex.ſe.Certũ ẽ aũt ꝙ carnes vni hedi ⁊ ſaguis duab' domib' ſil coniũgebat vt dictũ ẽ. m ¶ Ac ve ſtipneo
nullo mò ſufficerẽt ad pꝛedicta. Itẽ vbi trãſlatio nr̃a habz ſperã.ſm doctoꝛes hebꝛeos veſpa ꝓut hic accipit inci glicrtnt.
Juxta quẽ ritũ tolletis ⁊ hedũ.vñ ꝓceſſit hec opio: In he pit ab hoꝛa ſeptia diei.qꝛ extũc ſol icipit tendere ad oc Cetureſl,til
bꝛeo hẽ ſic: De arietib vel de capꝛis accipietis illũ.⁊ referr caſũ ⁊ ab illa hoꝛa vſq; ad pᷣncipiũ noctis põt imolari eſnit decgr
li illũ ad id ꝗð imediate pᷣponit᷑ vbi dẽ: Erit aũt agn ſine phaſe ſᷣm eos:imolabat᷑ aũt ad veſperã qꝛ illa hoꝛa iã Ponrrniet a
macula maſcul annicuł. Illa eni dictio hebꝛaica qͥ ibi pp pꝑtinebat ad diẽ ſequentẽ ſolẽnẽ in qᷓ exiuerũtð egypto. ſgiſiopegep⸗
nit pꝛo agno.ſ. e.aliqñ accipit᷑ pꝛo hedo. Ex qͥ pʒ qnon n ¶¶ Et ſumẽt de ſanguie ey.ſ. agni imolati. o ¶ Ac ntoreqd die⸗
erat alia imolatio agni ⁊ hedi ſed vna:que debebat fieri de ponẽt ſuꝑ vtrũqʒ poſtẽ.i.ſuꝑ duo ligna itra q claudit ninsdis ae
agno ſi poterat hẽi bono mõ:⁊ ſi nõ:poterat fieri de helo oſtiũ ſᷣm lõgitudinẽ ſuã. p ¶ Et in ſupliminaribus. benn ligrenſl
⁊ hoc etiã dicũt doctoꝛes hebꝛei. Agn tñ vel hed' q̃rtade Supliminare dẽ lignũ tranſuerſale qð eſt ſup poſtes anlcunaefuſai
cima die imolãd in ſingulis domib pcipit᷑ hic accipi a de oſtij:⁊ vocat᷑ limẽ ſupp. q Domox i ̃b⸗ comedẽt Wneigolatne
cima die mẽſis ⁊ ſeruari vſq; ad q̃rtãdecimã diẽ duplici à illũ. In domib' eni in ꝗb nõ habitabat hoies ſicut ẽ naſici.
ca:vna ? qꝛ filij iſrael erãt occupati i pparãdo ſe ad rceſſũ grangia vbi rponit᷑ fenũ ⁊ ſilia: ⁊ ſtabulũ vbi habitat igie
de egypto cũ oibꝰq hẽbãt in q pparatione reqrebat᷑ magna aialia nõ erat ſanguis ponẽdus. Cauſa auũt qre ſaguis gtiſeegi⸗
ſollicitudo et diſtractio: ⁊ ideo ne ex hoc darẽt obliuioni ĩ domib' ponebat᷑ infra expꝛimit. r ¶ Et edet carnes. nininn
accipere agnũ vel hedũ in die imolatõis pᷣceptũ fuit tũc Ex hoc dicũt hebꝛei ꝙ nõ ẽ eis licitum c megere oſſa fichennin
cciperẽt ꝑ qtuoꝛ dies ante.Secũda cã fuit vt ĩ illis qtuo: vel cartilagies ⁊ neruos agni pᷣdicti. s Aſſas agni. ſhiicrine
dieb' viderẽt ꝑ expientiã ſi in agno vel hedo accepto eſſet imolatio eni illa ſignificabat diſponẽ ppli ad fcedẽdũ iCEr
aliqᷓ macula.i.defectus ꝓpter qð nõ deberet imolari: ⁊ ſic de egypto velociter: ⁊ iõ illo mõ pꝛecipiũt carnes deco ſgüftiinn
de alio ſibi ꝓuiderẽt:⁊ iõ dicũt hebꝛei ꝙ talis pᷣacceptio p qui q expediti poõt fieri. ¶ Et agimos panes eadem Crppi
Ituoꝛ dies nõ obligabat in futurũ:nec fuit obſeruata ĩ an roõne qꝛ ſtati pñt fieri ex cõmixtoe aq̃ ⁊ farine. v Au ſitgindanng
nis ſequẽtibꝰ:qꝛ pꝛedicte cauſe ceſſauerãt: qð manifeſte pʒ lactucis agreſtibꝰ. In hebꝛeo hẽ: Cũ amaritudinib'. Et dommihebree
de ſollicitudine pꝛo exitu. Silr etiã de cognitoe macule:qꝛ p hoc ĩitelligũt herbe amare ĩdrñter:nec płfuit pᷣceptũ domuegpn
aſſuefactionẽ iugis ſacrificij q; qtidie imolabat᷑ vn' agnꝰ de lactucis ꝙ de alijs herbis:vt dicũt hebꝛei: hoc autẽ intpobigte
ſine macula mane ⁊ aly veſpꝑe ſtati de facili poterãt cogno fiebat ad deſignandũ —M filij iſrael ſuſti ſhiinſtri
ſcere ſi ĩ aiali accepto eẽt macula vel ĩpedimẽtũ pᷣdicte im nuerũt ĩ ſeruitute egypti. x¶ Hõ comedetis ex eo cru ll

oũ qd. In hebꝛeo hẽ: Semicoctũ.qð gallice d imacru

elrr au ſtdeg
molationis. ¶ Aſſumet vicinũ ſuũ.ſ.iudeũ.gentilis eni . eo hẽ cocin. qo gallc oeei, n.
vicim iudei nõ poterat ad hoc aſſumi:qꝛ null'admittebar ⁊ h ad oeteſtationẽ idolatrie pᷣcipiebat. aliq eni idola- lfte bꝛi
niſi circũciſus: vt. j. d: g ¶ Juxta numerũ aiarũ c. Ex tre imolata idol talit cocta comedebãt. y(Ilec cocti fſneein

cipiut infirmi qᷣ no pnt comedere carnes ſine piculo ſalteʒ aã. rõe pᷣdca.ſ.qꝛ ñ ita expedite fit ſi aſſãdo. 3 ¶¶ Ca mini n
Ad oqtitatẽ oliue:vt dicit Ra. Sa. g ¶ Erit aũt agn ſine put cũ pe.en⁊ ite.voꝛabitj. In hebꝛeo nõ evoꝛabitis. nfni gim
macula. macula q ẽ ĩ varietate pellis nõ itelligit᷑ hic: qꝛ nõ ſic iſta lr̃a ſ̃m bebꝛeos non refert ad comeſtionẽ ſed ad Uur
Pedichar mol gianſec illa qᷓ erat ex defectu alicu ptis aſſationẽ:de qua iĩmediate pꝛedicit᷑:Sed aſſuʒ tm̃ igni. en nom
coꝛpꝑis. i ¶ Maſculus.qꝛ femella ĩmolari nõ poterat in ⁊ ſequitur:Caput cũ pedibꝰ ⁊c. la ẽ ſenſus ꝙ caput de irin

N
lor Ki⸗
ſ
Ninia nr
–
wdi ed
3an Ai
ſne
ſari
SAEN
ee
xhit tdici
voree in
enieſole
A chiidenn
ilinin 1
a Mrio
N. Me d, „,,6
,
EA.
wilslem,

„
.

e
. .
rdiuiſin
lono unpuicn,

,

Eaanos,/,

belüm /
ciini /
ber
iſf dr

4

We mn,

bennn i

bebat recedere.

medetis illũ. Hic

ebant eẽ parati
ad exeudũ de egy
Deberent ire expe

nõ delidioſe.

aggita ẽ a traſla
feſtũ phaſe: qð ſi

N

nẽc remanebit qcq; ex eo

b ( Sic aut co zn Lincn
. fuerit:igne cõburetis.Sic

autẽ comede illũ. Renes
vios accigetis ⁊ calciamẽ
ta habebitis in pedibꝰ:te/
nẽtes baculos in manibꝰ:
t comedetiſ feſtinãter. Eſt
Eni phaſe.i.tranſitus dñi.
Et tranſibo ꝑ terrã egypti
nocte illa: pcutiãq; omne
pᷣmogenitũ in terra egypti
ab hoie vſq; ad pecus:et ĩ
cũctis dijs egyptij faciã iu
dicia legò dñs. Erit adᷣtem

deſcribit᷑ modus
comedendi cũ dẽ
c ¶ Renes vꝛos
accingetis ⁊c.iſta
tria qᷓ hic expmũ
tur dlignat ꝙ de

pto. d¶ Et co
medetis feſtinãt.
Ex q̊ deſignat᷑ ꝙ
dite ⁊ velociter ⁊

e ¶ Eſt eni phaſe

i.tranſit. Iſtud ſanguis vobis in ſignũ in
i. tranſit nõ ẽin edib'l in ꝗb eritis:⁊ uide
hebꝛeo: ſ ẽ expõ ho ſãguinẽ ⁊ tranſibo vos

Hh nois phaſe: q ec erit in vob plaga diſp

dẽs:qñn pcuſſero terrã egy
pti. MHabebitis ãt hüc die

toꝛe. dẽ auũt hoc

gnificat tranſitũ:
qꝛ tunc filij iſrael
receſſerũt de egy

pto vt tranſirẽt ad terrà ꝓmiſſionis. It qꝛ illa nocte
dñs trãſiẽs p egyptũ ꝑcuſſit egyptios ⁊ ſaluauit hebꝛe 1 q debebat am
os:⁊ hoc ẽ qð dẽ: Et trãſibo ꝑ terrã egypti ⁊c. f ¶ Et oẽ fermẽtũ de domibꝰ hebꝛeoꝝ ante hoꝛã ſeptimã eiuſdeʒ

in cũctis dijs ⁊c. Dicũt eni hebꝛei ꝙ illa nocte oia ido
la egypti lignea ſubito fuerũt putrefacta:⁊ oia metalli
ca reſoluta ⁊ fuſa in terrã ⁊ oĩa lapidea cõminuta ĩ de

teſtationẽ idolatrie: iõ ſubdit᷑: g ¶ Ego dñs:qͥ ſoꝰ la

tria ſũ colẽcy. Erit aurſ anguis ⁊c. Hic aſſignat

rõ ep qð ſupꝛa dictũ ẽ:Et ponẽt de ſanguine ſuꝑ vtrũ

q; poſtẽ p hoc eni diſtinguebant dom hebꝛeoꝝ a do
mib' egyptioꝝ: qꝛ ſicut erant diſtincti inter ꝑ fidẽ ve
ra ab egyptijs:ita volebat dñs ꝙ aſpſio ſanguis eẽt q̃ſt i.

ſignu diſtinguẽs exterp ⁊ ꝓteſtatio fidei interioꝛis.
1

Et videbo ſanguinẽ. viſione appꝛobatois:inqtũ ẽ

ſignũ fidei: vt dictu ẽ. k¶ Tranſibo vos. qꝛ cũ dom
hebꝛeoꝝ eent iter domos egyptioꝝ qñ ꝑcutiebat exi

ſtẽtes in domo egyptij manẽtis iuxta hebꝛeũ tranſibat

domü hebꝛei abſq; leſione pcedẽs vltra ad ꝑcutiendũ

domũ egyptij vltra manẽtis:⁊ hoc ẽ qð ſbᷣdit᷑: ¶Nec
erit vobis ⁊c. Nõ ẽ hic ĩtelligendũ q dñs imediate ꝑ
ſeipſũ ꝑcuſſerit egyptios:ſʒ px angelũ. Quid aũt ſentiẽ
důũ ſit de angelo pcutiente:vtrũ fuerit bonꝰ vel mal di
cetur m Heẽbitis aũt ⁊c̃. Hic ↄñter deſcribit᷑ q̃liter

phaſe ſit celebꝛãdũ reſpectu tꝑis futuri cũ dr: Hẽbitis

aut hanc diẽ i monimẽtũ.i.in memoꝛiã eternã. Dẽ eni
monimẽtũ q̃ſi monẽs mẽtẽ. n ¶ Et celebꝛabitis ⁊c᷑.

in futurũ ppter bñficiũ hac die vobis exhibitum.

o ¶ Multu ſempiterno.i.abſq; determinatõnetꝑis:qꝛ

tpe no.te. pfectius ſeruat iſta ſolẽnitas qᷓ tꝑe ve.te.qm

eius ⁊ inteſtinis voꝛabitis 1
x eo nibvꝛis: cuͦltu ſempiterno
vſq; mane. Si qd reſidunñn Sẽeptẽ dieb acima come
ſermẽtum in domib vꝛis
Quũicũq; comedẽit fermẽ

ptia eadẽ feſtiuitate vene

Pꝛimo mẽſe quartadecia
die mẽſis ad veſperã come

lImonimẽtũ et celebꝛabit

coꝛpe abſciſſũ vel pedes ñ debebat ꝑ ſe aſſari ſʒ caput
iunctũ coꝛꝑi ⁊ pedes ſilr. inteſtina aũt amouebat᷑ vtla
uarent᷑ ⁊ lota reponebantur aſſanda cum coꝛpe.Et os
eius nõ cõfringetis. Hoc nõ ẽ in hebꝛeo hic ſed poſtea
eo. ca. eius ſententia ponit. a ¶ Nec remanebit qcqꝓ
ex eo vſq; mane. . J
ad deſignandum
wi mane ſine re
ditu ð egypto de

veritas pcellit vmbꝛas ⁊ figuras:qꝛ ea q fuerũt i ve. te. ſue

rũt vmbꝛe ⁊ figure reſpectu eoꝝ q kit i no.te. p¶ Septẽ

dieb' ⁊c. Dicit Ra. Sa. hebꝛe ſup locũ iſtum iſtud pᷣce

ptũ de comededo axima ſeptẽ dieb nõ habuit locũ i pᷣma

celebꝛatõe phaſe qñ filij iſrael egreſſi ſũt de egypto :ſʒ in ſe

quẽtibꝰcelebꝛatõnibꝰ
⸗ Ppoſtea: ⁊ hoc vẽ ꝑil
eã ſolẽnẽ dñolin generatõ lud qð dẽ.j.eo.ca. ꝙ;
filij irael exeütes de
egypto iĩ craſtio imo
latonis agni paſchal
no poterãt fermẽtare
cogęetibeos exire egy
ptijs. Ex qͥ vꝛ maniſe
ſte ꝙ cauſa q̃re come
derũt tũc agima non
fuit ꝓpt obligationẽ
pcepti: ſʒ qꝛ ñ hẽbat
tẽpus fermẽtãdi. Itẽ
ſupꝛa dẽ: Et edẽt car
nes nocte illa aſſas
igni ⁊ agimos panes
ex q̊; dicit nocte illa:

detis. In die pmo nõ erit

tatũ pibit aĩa. illa de iſrael
a pmo die vſq; ad diem ſe
ptimũ. Diẽs pᷣma erit ſan
cta atq; ſolẽnis:⁊ dies ſe⸗

rabilis. Nihil pis facietiſ
in eis exceptis his que ad

veſcendũ ꝑtinẽt:⁊ obſerua vĩ ꝙ obligatio de agi
bitis acima: In eadẽ enim mis n extendebat ſe
idſa die educq ,—niſi pꝛima die ad ve⸗
ilpiga die educa exercitũ ve ſperã qñ comedebãt

ſtrũ de tra egypti: ẽt cuſto
dietis diẽ iſtum in genera
tiones vꝛas! ritu ꝑpetuo.

carnes agni: ⁊? rõ hꝰ
fuit qꝛ erat in itinere
poſiti:ppi qð ñ erat
eis ꝓhibitũ comedẽ
fermẽtatũ ſi haberẽt
niſi ĩ veſpa imolatio
nis agni: vt dictũ eſt
Multa eni fuerüt eij
licita tpe illi itineris
H ſĩ als non eënt vt po
ſtea videbit magis. q ¶ In die pᷣmo ⁊c. pꝛima dies hic
accipit᷑ ab hoꝛa ſeptia diei qᷓrtedecie in qᷓ debebat amoueri

detis agima: vſq; ad diem
viceſimampꝛimã eiuſdem

diei:qꝛ extũc poterat imolari agn:vt ſupꝛa dictũ ẽ.vñ dẽ
infra.xxiij.ca. Nõ imolabis ſup fermentũ ſanguinẽ victie
tue.i.noli imolare agnũ paſchalẽ de ᷣ ſanguie debẽt liniri
poſtes oſtij fermẽto exñte ĩ domo tua.Ex qͥ pʒ ꝙ an tẽꝑus
imolatõis agni paſchal debebat auferri fermẽtũ. ¶ Qui
cũq; comederit ⁊c᷑. Dicit aia vt ꝑ hoc det ĩtelligẽ ꝙ ille ꝗᷣ
erat carẽs yſu ronis ſi comederet fermẽtatũ hãc penã no ĩ
currẽt. pmo die vſq; ad ſeptimũ.icluſiue ⁊ eſt iſte
dies ſeptim viceſimꝰ pmi mẽſis: ⁊ loqt de celebꝛatõe pha
ſe i ãnis ſequẽtibꝰ:vt dicit Ra.Sa. t . Dies pᷣma erit ſcã

in cultu diuio ⁊ i amictu hõeſto:⁊ ĩ cibo delicato ſʒ poſſi
bilitatẽ cuiuſlibet.vñ Nee.viij.dẽ: Comedite piguia ⁊ bibi

te mulſũ: dies eni dñi ſanct ẽ. v ¶ ihil opꝑis ⁊c. nõ ſo
lũ manib ꝓpꝛijs ſʒ nec ꝑ man gentiliũ licebat eis oꝑari:

exceptis his ꝗᷓ ad veſcẽdũ ꝑtinẽt.talia ei i ſolẽnitate pacha

li poterat fac?: ⁊ illa q̃ ad hec ſũt neceſſaria:ſic accẽdẽ ignẽ
haurire aquã ⁊ ſcidere ligna ⁊ ſilia:ſᷣm ꝙ dicit Ra.Sa.ex

cepta tñ die ſabbati:qꝛ ſi feſtũ cadebat ĩ die ſabbati nõ lice
bat hoc fieri:⁊ qtũ ad hoc ſabbatũ ſtricto ſeruabat᷑ ꝙᷓ alia
feſta. x

Et cuſtodietis diẽ ⁊c. Ex hoc dicit Ra. Sa. ꝙ
obligatio h' p̃cepti fuit ſuſpẽſa qᷓdiu filij iſrael fuerũt ĩ de

ſerto añ igreſſũ terre ꝓmiſſiõis:nec fecerũt filij iſrael alicõ
phale poſt exitũ de egypto niſi ſemel.ſ. anno ſecũdo egreſ
ſionis de egypto:⁊ iõ dẽ hic: In generationes vꝛas q intra
buũt terrã ꝓmiſſionis:qꝛ oẽs illi qui egreſſi ſunt de egypto
moꝛtui ſunt i deſerto pᷣter chaleb ⁊ ioſue:vt hẽ Nu.xxvj.

—
—

Nec mirandũ ẽ ſi obligatio hꝰ pcepti fuit ſuſpẽſa ꝗdiu fu
erũt in itinere:qꝛ etiã pꝛeceptũ de circũciſione fienda octa
ua die qð fuit eis ipoſitũ ſub pena moꝛtis:vt hĩ BGBeñ.xvij.
ca.toto illo tpe fuit ſuſpẽſum:qꝛ pueri illo tpe nati nõ fue

— .
—

vt pʒ p exempla poſita de ſubuerſione ſodomoꝝ p bo

rũt circũciſi donec fuerũt ĩ terra ꝓmiſſiõis:vt hᷣ Joſue.v.

a ( Septem diebus
fermẽtũ nõ iuenietur
qꝛ nõ ſolũ fuit ꝓhibi
tũ comdẽ fermẽtatũ
ſed etiã in domo reti
nere. ⁊ iſtud fuit pᷣce
ptũ ad memoꝛiã eius
ꝙꝙ filij iſrael exeuntes
de egypto nõ poterãt
fermtare ⁊ coacti ſürt
agimis vti. Dui
comede.fer.pibit aia
ei de cetu iſrael: tã ð
aduenis ⁊c̃. Aduene
dicũt᷑ qͥ erant cõuerſi

de gentilitate ag ritũn
iudeo. c(¶ Uoca
uit aũt moyſes. PHic

ↄñter mãdatũ dñi ð
agno paſchali diuul
gatur ſenioꝛibꝰ popu
li vt det᷑ executõi: vñ
dz: d Ite tolletes
aĩal. In hebꝛeo hẽt:
Emite: accipite.⁊ eſt
ſenſus qui hʒ gregeʒ
ide accipiat:⁊ qͥ non
hʒ aĩal.i.agnũ ſi poſ
ſit hẽi:vel hedũ ſi nõ
poſſit:vt ſupꝛa dictũ
S.⁊ ad hoc denotãdũ
di hic aial i generali.
e ¶ Faſciculũq; hy/
ſopi ⁊c.lqꝛ non dixe
rat ſupꝛa cũ qͥ inſtru
mẽto deberent liniri

mẽſis ad veſperã. Sẽpteʒ

dieb fermẽtatũ nõ iueniet᷑

in domib vꝛis. Quůi come

derit fermẽtatum pibit aĩa
eð de cetu iſrael:tã de adue

nis q; de ĩidigẽis terre.Oẽ

fermẽtatũ nõ comedetis.
In cũctis habitaculis vꝛiſ
edetis acima. Aöͤcauit ãt
moyſes oẽs ſenioꝛes ſilio
rũ iſrael ⁊ dixit ad eos:Itẽ
tollẽtes aĩal ꝑ familias ve

ſtras:⁊ imolate phaſe.Fa⸗

ſciculũq; hyſopi tingite in
ſanguĩe qůi ẽ ĩ limie ⁊ aſp
gite ex eo ſupliminare ⁊ v/
trũq; poſtẽ. Nullus veſtꝝ
egrediat᷑ oſtiũ domus ſue
vſq; mane. Tranſibit enĩ
dñs pcutiẽs egyptios. Cũ
qʒ; viderit ſanguinẽ in ſuꝑli
minari ⁊ ĩ vtroq; poſte:trã
ſcẽdet oſtiũ dom:ẽt nõ ſi
net pcuſſoꝛẽ ĩgredi domoſ

vꝛal ⁊ ledere.Luſtodi vᷣbũ

iſtud legitimuʒ tibi ⁊ filijs

poſtes ſanguine agni:ideo hic expꝛimit᷑ ꝙ debet fieri cũ fa
ſciculo hyſopi:⁊ ad hoc requirũt᷑ tres calami ſimul ligati.
f¶ Qui ẽ in limine. In hebꝛeo hẽ:In bacino. eſt eni vas
argenteũ in quo recipitur ſanguis agni imolati:⁊ hoc expᷣ
mitur hic:qꝛ ſupꝛa nõ fuerat expꝛeſſũ qͥ mõ ſanguis debe
bat recipi:qꝛ tñ iſte bacin erat ꝓpe limẽ oſtij qn debebat
fieri aſꝑſio:ideo foꝛſitan tranſlatoꝛ poſuit in limine.
gO¶ Nullus vium egrediat ⁊c᷑. iſtud fuit dictũ eo ꝙ ange
lus diſpdens illa nocte tranſiuit p egyptũ ꝓpi qð illud nõ
fuit obſeruatũ ſequẽtib alijs tꝑibꝰ:qꝛ tũc etiã cã ceſſauit.
h (¶ Et nõ ſinet pcuſſoꝛẽ igredi. Ex quo pʒ ꝙ iſta ꝑcuſſio
nõ fuit facta imediate a deo ſed ꝑ angelũ. Si aũt qrat᷑ vtx
fuerit bon vel malus angelus:Dicendũ ꝙ nulli ẽ dubium
qn de potuerit facere ꝑ bonũ vel malũ angelũ indifferẽter
Legũtur etiã tales ꝑcuſſiones facte ꝑ bonos ⁊ malos ange
los:qꝛ de vtriſqʒ vtit ad executionẽ ſue iuſticie. Subuer
ſio eĩ ſodomoꝝ facta fuit ꝑ bonũ ãgelũ: vt dictũ fuit Geñ
xix. ca.qð pʒ ex hoc ꝙ ille angelus fuit aſſociatᷣ bono ange

lo qui ſaluauit loth.uit etia vn de agelis ſanctis q appa

ruerũt abꝛae:Geñ.xviij.vñ dicũt hebꝛei ꝙ fuit Habꝛiel :
iĩterpꝛetat᷑ foꝛtitudo dei:vt ibidẽ dictũ fuit.pcuſſio aũt aĩa
liũ ⁊ paſtoꝝ ⁊ liberoꝝ ipſi iob fuit ꝑ malũ angelũ: vt pʒ
Job.j.Uerũtamẽ volũt aliq dicere ꝙ ꝑcuſſio egyptioꝝ fu
it ꝑ bonũ angelũ:qꝛ ex diuina iuſticia angeli boni pcutiũt
malos ſicut mali angeli ex ꝑmiſſione dei flagellãt bonos:

nũ ⁊ flagellatione ſancti iob ꝑ malũ. Ad qð dicedũ ꝙ
lʒ exẽpla poſita ſint vera:tñ illud qð dicũt ñ ſemp cur
rit: ſed aliqñ legũt᷑ boni ⁊ mali flagellati a malo agelo
ſicut pʒ de Saule.j.Re.xvj.ca.qͥ erat malus de quo dẽ
Spũs dñi receſ

. —— ſit a ſaul ⁊ exagi
tuis vſq; in eternũ.Cuneqʒ tabat eũ ſpus ne
ĩtroieritiſ terrã quã dñs de F. Ne baub ayls
us datur ẽ vobis vt polli un kull lancr a
0 . malo angelo fuit
cit ẽtobſeruabitis cerimo flagellar: put di
nias iſtas.l Et cũ dixerint ij. Coꝝ.xij. Dat

vobis filij vꝛi: q̃ eſt iſta reli

. „ „7 . „ —„— 4 9
gio:dicetis eis: Nictia tra carni mee angel

d e. ſathane: qͥ me
ſitus dñi etqn tranſiuit ſup laphitet. Paec
domos ſilioꝝ iſrael in egy legũt boni ma
pto: pcutiens egyptios: ⁊ 1 Bona angelo
domos nras liberãs. In/ bi ereplin Re⸗
curuatuſqʒ ppls adoꝛauit xxiiij ca. de ange
Et egreſſi filii iſrael ſecerũt lo ꝑcutiẽte pohyu
ſicut pᷣcepat dñs moyſi ⁊ a l qñ erat inno
aron. Factũ ẽ aũt ĩ noctis cens im ꝙ dẽ ibi
2r rn , vé: Iſtig oues ſi
medio: pcũſſit dñs oẽ pꝛi qd fecerũt: ãt
mogenitũ in terra egypti: angelus iſte eſſet
a pᷣmogenito pharaoniſꝗ bon pʒ ex hoc ꝙ
in ſolio ey ſedebat: vſq; ad dauid diſtcnun
in carcere:l ⁊ oẽ ᷣmogeni geli: qõ nõ feciſſz
tũ iumentoꝝ. Surrexitqʒ ſi fuiſſet mal age
pharao nocte ⁊ oẽs ſerui na De ſeage
clamo: magn in egypto ſide ſodomonp
HNeq; enĩ erat dom iq̃ nõ bonũ ãgelu: iõ
dictũ eoꝛ nõ hʒ
efficaciã. Dicẽdũ

igit ſine iudicio ꝙ pcuſſio egyptioꝝ facta fuit p ma-

lũ angelu: qꝛ hoc magis vẽ ↄcoꝛdare ſcripture ſacre.dẽ
eni pᷣſ. lxxxvij. Miſit in eos ira idignationis ſue idigna
tionẽ ⁊ irã ⁊ tribulationẽ imiſſioes ꝑ angelos malos:

⁊ certũ ẽ ꝙ ſcriptura loqᷣt ibi de ꝑcuſſione egyptiox: vt

P; p Ir̃az pcedentẽ ⁊ ſubſequẽtẽ. Hoc etiã vi ꝑ hoc qo
ic dẽ de dño: Et nõ ſinet ꝑcuſſoꝛẽ igredi domos vias
⁊ ledere.p qð vx lr̃a inuere ꝙ angelus ꝑcuſſoꝛ libẽter i
traſſet 1 pcuſſiſſet hebꝛeos ſi fuiſſet a deo pmiſſus:
ſic vẽ ꝙ fuerit malus angeb. i ¶ Luq; itroieritis c
Ex hoc vr verũ qð pꝛedictũ ẽ.ſ.ꝙ filij iſrael poſt exitu
de egypto nõ fuerũt obligati obſeruare cerimonias pa
ſchales quouſq; venerant ad terrã ꝓmiſſionis.ſeqᷣtur

k ¶ Incuruatuſq; popuł adoꝛauit. reddẽdo deo gras

2

de tanto bñficio. I ¶ Et egreſſi filij iſrael fecerũt ⁊c.
Ex quo pʒ obediẽtia eoꝝ ad deũ ⁊ ad moyſen.
m ¶ Factũ ẽ aũt. Poſtq; deſcripta fuerat plage decime
cõmiatio ⁊ iterpoſita fuerat paſchalis obſeruatio: hic
ↄñter ſubiũgitur pꝛedicte plage inflictio cũ dẽ: Factũ ẽ

ait in noctis medio.ſ.illius noctis in cuius veſpa fili
iſrael imolauerãt agnũ paſchalẽ. n 6 ſin

ercuſſit dñs
omne ⁊c. ſupꝛa.xj.ca.dictũ fuit:Uſq; ad pmogenitu
ancille q̃ erat ad molã.⁊ idẽ eſt:qꝛ captiui ⁊ captiue co

gebãt opari in carceribꝰ. o Neq; ei erat dom?c.

qꝛ deo oꝛdinãte ſic acciderat ꝙ i qlibet domo egyptoꝝ

Eẽ mihi ſtimulus

iſzpinoe
tigliug
tanſieffiil
mieniſſee
ſütaſthliti
diſie a
iichpbaronmn
putior aino⸗.
tiono un
di b
gunccs niſe
noſinand
rpi dh
voſſcegci

darct e1S

e einin.
ſnichiſifun
neinn
gchern vind
grögeunr oſi
done chman
Khrcice:

Medihpere

rütſegdee
d(Ersbeun
bidiate nin
btategne y
motigrin
ſe Aet
vagniin
moni nal g
er nar iwee

nlor itit ſbi
ſe
Ppbcolam ⸗

ipuguecom
(disaütde

udme
Eſpolaue
Nlifit bidi
mntigſema
Nrgai dise
Clllnuaſe
bchwnidſt
gſinacd
WGmE.
W
Cküfſicpten
Probeclrfec
ſon zuh⸗
Uirttcauün
norinerin.
lcnifaclit ee
numep anno
ſicponm ſil

Ang mri
diode inn
Mrenm i
iai r
lucg K

. egee

2.. AWS
2 7 1,⸗
Goe ar

W NI

7 Swe
Rr

ſDñZ
egad

eN
. 1
R 6S
„ W.
.
G. 0⁴ A
M

42 WS
W.

.

WE
sin
en ite
D
A Sen koste
Mee
4 4† R
0 gird
.

4
,

W D

tis no expectauit

ante diẽ pᷣparaue

erat alids pꝛimogenit. a ¶ Uocatiſq;. Hic ↄñter de
ſcribit᷑ ppli iſrael eductio de terra egypti:⁊ pᷣmo deſcri
bit᷑ receſſus ppli:⁊ ſecũdo eiuſdẽ ꝓceſſus.xiij.c.ibi Igi
tur cũ emiſiſſet. Adhuc circa pᷣmu pᷣmittit᷑ fceſſus ppli
ſecũdo ſubdũt᷑ q̃dã mãdata dei: ibi Dixit dñs ad moy

ſen. Circa hmum
d; ſic: al Horrs
tiſq; pparao mo iacẽt mõtu:vocatiſq; pha
ſe ⁊ aarõ nocte. rgo moyſe ⁊ aaron nocte:

ve e eaue uit. Suͤrgite egredimi a po
pulo meo voſ filij iſrl. Ite ⁊

diẽ. b ¶ Ait. p vnnz ult,
imolate dño ſiẽ̃ dicit.oueſ

nuncios miſſos

morſi n aato: ar vr̃as ⁊ armẽta aſſumite vt
es gen far, petieratis:t abeũtes bñdi
em ample i cite mihi. Urgebãtq; egy⸗
deret. c ¶ Sur ptij ppły iſrl de terra exire
gite egrehmi. velociter dicẽtes:Oẽs mo
denocheqn prere riemur. Zulit igr ppls oſp
ptũ eij erat vtnõ ſ farinã añq; ſermetaretur
egrederẽtur oſtiñ Tligãſ ĩ palijs poſuit ſuper
dom vſq; mane hũeros ſuos.Fecer̃iq; filij.
vt pꝛedictũ ẽ: tñ

iſrl ſic pᷣcepat dñs moyſi:⁊
petierunt ab egyptijs vaſa
argẽtea ⁊ aureaveſtẽq; plu
rimã. Dñs àũt dedit graʒ
pplo coꝛã egyptijſ vt ↄmo
darẽt eis ⁊ ſpoliauer̃t egy

rũt egreſſũ.
dD t abeuntes
bñdicite mihi.i.

oꝛate ꝓ me vt ñ
moꝛiar in iſta pe
ſte. e ¶ Urgebat

q; egyptij. timoꝛe ptios. Pꝛoſecti ſũt ſilij iſrl
Pond ducti: qꝛ de ramaſſe i ſochot ſexcen

ex moꝛte pmoge

nitoꝝ? tiebãt ſibi
f t igitur
ppls cõſpſam fa

i Saaue comixtionẽ vñ in hebꝛeo hĩ: Paſtam.
9Oñs aũt dedit ⁊c. Ex q̊ pʒ ꝙ accepert iſta ab egy

ta fere milia peditũ viroꝛũ
abſq; puul ⁊ mulieribus.

PESoanne ⁊nõ ex dono:vt.s.dictũ ẽ.iij. c.
t ſpoliauerũt egyptios. oc peccauerũt vt

dictũ fuit ibidẽ.ſedtur: i ¶ Sed ⁊ vulg ꝓmiſcuũ.i.
vtriuſq; ſexus:qꝛ multi de egyptijs viri ⁊ mulieres vi
dentes ea q̃ dñs fecerat ꝓ hebꝛeis iũxerũt ſe eis cõuerſi
ad iudaiſmũ ⁊ ſic iuerũt cũ eis. k ¶ Coxerũtq; farinã
In hebꝛeo dẽ paſtã. l ¶ io aũt filioꝝ ⁊c. non
ſʒ totũ tẽpus qð ſubdit᷑ ſʒ ſᷣm ꝑtẽ magnã a q̃ frequeni
denoĩiatur totũ. m ¶ Fuit qdringentoꝝ.xxx.annoꝝ.
nõ eni põt eẽ verũ ꝙ a deſcenſu iacob ĩ egyptũ vſq; ad

exitũ filioꝝ iſrael de egypto fluxerũt.ccccxxx.anni:qð

pꝛobatur ſic:Chaath deſcẽdit in egyptũ cũ Leui patre
ſuo:⁊ Jacob auo ſuo:vt hẽ Geñ.xlvj.ca.Item chaath
vixit cẽtũ.xxxiij.annis.⁊ amrhã filiꝰ ei centũ.xxxvij.
vt hẽ Exo.vj. Item moyſes filꝰ amrhaʒ erat.lxxx.an
noꝝ in exitu de egypto:vt hẽ Exo.vij.qui anni ſił con
iũcti faciũt.ccc.l.anos tm:⁊ adhuc ſi volum hĩe pᷣciſe
numen annoꝝ a Pncipio deſcẽſus ĩ egyptũ vſq; ad exi
tũ opoꝛtet ſubtrahere a pᷣdictis.ccc.l.annis oẽs annos

qb' vixit chaath anteqᷓ deſcẽderet ĩ egyptũ:⁊ annos

b vixit poſti; genuit amrhã:⁊ ãnos qb vixit amrha
poſtq; genuit moyſen.Ex qͥ pʒ ꝙ nõ maſerũt in egypto

ccccxxx.annis.ſed iſte numer icipiend eſt ſʒ doctoꝛes

catholicos a tpe qͥ abꝛaã receſſit de harã ad veniendũ
Tterrã chanaã in q ipſe ⁊ filij eius habitauerũt vt pere
grini vſq; ad deſcẽſum in egyptũ:⁊ ſic exponẽdũ ẽ qð

Mõòx ẽ iſta obſeruabil dñi

xiij. ca. Circa pᷣmũ dẽ: q

dẽ: Hhabitatio aũt filioꝝ iſrael q̃ mãſerant ĩ egypto.ſ.cum
illo tꝑe q̊ maſerunt ĩ terra chanaã ⁊ egypti ⁊ phyliſtinoꝰ
vt ꝑegrini fuit ccccxxx.annoꝝ.⁊ ideo tota maſio denoĩat
ab egypto:qꝛ fuit diuturnioꝛ ⁊ vltia ⁊ a fine denoĩatres.
ſʒ hebꝛeos icipit ab illo tꝑe qͥ dñs apparuit abꝛae dicẽs ei
Peregrinũ erit ſemẽ
tuũ ĩ terra nõ ſua an

Sẽed ⁊ vulg ꝓmiſcuũ inu nis.ccc. vt hĩ Geñ.

mẽable aſcedit cũ eis: oueſ xv. ſed vrru; dicruz
⁊ armẽta: ⁊ aĩantia diuerſi ciĩſhit Deñ xp. a ſ
eAs. crü fuit Señ.xv. ca. ſ.
generis mlia nimis.Còxe a natiuitate iſaac
rũtq; farinã qua duduz de vſq; ad exitũ de egy⸗
egypto ↄſpſa tulerãt:⁊ fece bio urerur ee di
rũt ſubcineritioſ panes aʒzi qe iaac er at. lx.
N L R rũ qñ nat fuit iacob
moſ. Neq; ei poteat fermẽę Geñ. xxv. iacob autẽ
tari cogẽtib exire egyptijſ erat cxxx.annoꝝ qñ
⁊ nllã facere ſinẽtib moꝛaʒ Zenn n riz
7 Ssrs ,„. 0ς/6 . J1.
nec pulmẽti qcq; occurre ꝗ erleum deegypro

rat ppare. Habitatio autẽ
filioꝛũ iſrl q̃ mãſerũt ĩ egy/
pto. fůit quadꝛigẽtoꝛũtrigi
ta ãnoꝛũ.Quib expletis:

fluxer̃t.ccx.ãni q ãni
ſił iũcti faciunt ãnos
cccc.ſʒ ĩter natiuitatt
iſaac ⁊ exitũ abꝛae

en —TE harã fuerũt tm̃.
eadẽ die egreſſus ẽ ois exrx anni: ad phatur ſie⸗
ercit dñi de terra egypti. qꝛ abꝛaã.lxxv.ãno

ekan eain de ha
0ο — Ree rã:vt hẽ Geñ.xij.⁊ cẽ
qñ eduxit eos de terra egy ma 5mor qn nob eſt

pti. Hanc obſeruare debet

Le E iſaac:Geñ.xxj.⁊ ſic ðᷣ
omnes filij iſrael in gene numero pdicto.ſ. ccc
rationibus ſuis. Dixitqʒ cxxx.ãnoꝝ deficiunt
domſnue ad morſen da snro:n i ditd
ron. Mèc eſt religio phaſe. Pebꝛco oeficiitt ad
äs

abꝛae de harã ꝑ plures anos illa apparitio fuit facta ſibi:
qꝛ tpe ĩtermedio venit ĩ terrã chanaã:⁊ ide iuit ĩ egyptũ:⁊

redijt ĩ terra chanaã ⁊ ſepauit ſe a loth ⁊ reges debellauit

vt pʒ inſpiciẽti tex. Dicẽdũ ꝙ iſte numer.ſ.ccccxxv.ãnoʒ

accipit ꝑ ꝑtes:qꝛ colligit ex anis pluriũ hoĩm ſil aggregatl
vt pʒ ex dictis.in talibꝰ aũt numeris ptialibꝰ numerãt᷑ tin
ãni cõpleti ⁊ dimittũt icopleti: vbi gra cũ dꝛ.lxxxv.annoꝝ

erat abꝛaã qñ egreſſus ẽ de harã.itelligendũ.lxxv.annoꝝ
cõpletoꝝ ⁊ dimittit᷑ ſeptuageſimuſſext:qꝛ erat icõplet:lʒ
foꝛte tres ptes illiꝰ ãni trãſiſſent:⁊ eodẽ mõ i alis numerl
ptialibꝰ Smergt ples foꝛte ꝙ.ð. ſit expꝛeſſũ:ita ꝙ tal omii
ſio ãnoꝝ icõpletoꝝ: bñ aſcẽdit ad.v.ãnos cõpletos qᷣ ſup
plẽt i numero totali.ccccxxx.ãnoꝝ:⁊ ſic verificat dictũ do
ctoꝝ nr̃oꝝ. de verificatòe aũt dicti hebꝛeoꝝ ad pñs ſuꝑſe
deo. n atbe expletl eadẽ die egreſſus ẽ.li eadem dies:

non refertur ad ingreſſum egypti: ita ꝙ eadem dies reuo-
lutis tñ annis pᷣdictis fuerit ingreſſus ⁊ exit᷑:ſʒ refertur ad

egrediẽtes:qꝛ oẽs ſil egreſſi ſũt eadẽ die qð fuit ſatis mira
bile ĩ tanta multitudine:⁊ iõ tenẽdũ ꝙ fuerit ſpẽali dei ad/
iutoꝛio:qð factũ ẽ:qꝛ illi qᷓ remãſiſſent pꝰ alios fuiſſent in
piculo. o EErlorin obſeruabilis dñi.i.deputata diuio
cultui qñ eduxit eos de terra egypti.hoc dẽ nõ qꝛ de nocte
exiuerit ſʒ de die vt pꝛedictũ ẽ:ſʒ drloſe Uo Ppatarckt

ſe ad exeũdũ:vt pʒ ex pꝛedictis. p ¶ Dixitq; dns ad moy

ſen. Hic iterponut᷑ aliq dei pꝛecepta:⁊ pᷣmo qtũ ad paſche
celebꝛationẽ: ſecũdo q;'tũ aq pᷣmogenitoꝝ ſanctificationeʒ
dec ẽ religio phaſe. religio dẽ
a religando:qꝛ ꝑ cultũ diuinũ hoiĩes religant᷑ deo:ꝓpi qð

. 1/
„

¶ Liber

cult' feſtiuitatis paſchal vocat᷑ religio. repetit᷑ aũt hic iſte

cultus paſchalis vt magis mẽtib' filioꝝ iſrael ipꝛimeret: ⁊

niſi catholic'.

cialii excludũt᷑:⁊ hoc
itelligit ꝗdiu extra fi
dẽ ritũ ſũt iudeoꝝ
8Ois sSt ſeru em ..
pticd circũcidet᷑ ⁊ ſic comedet. Hoc dupttr ĩtelligit ab hebꝛe
is.vno mõ vt hoc referat᷑ ad dñm ſerui ſic ĩtelligẽdo ꝙ he
bꝛe hñs ſeruũ gentilẽ empticiũ nõ poſſit comedẽ de agno
paſchali donec ſᷣu emptici fuerit circũciſus: qꝛ cũ ſit qdã
res dñi ſui ei iputari debet defect' circũciſiõis. Alio mo vt

uiẽs ĩ domo iudei ꝓ

vt aliqua adderẽt qᷓ nõ ſũt ſupi expꝛeſſa. r ¶ Ois alieni
gena nõ comedet ex eo. vocat hic alienigena ois qꝗͥ eextra

ritũ iudeoꝝ ſiue ſit gẽtilis ſiue iude baptixat vt dicit Ra.

Sa.ſicut ad euchari
ſtiã null'admittẽd ẽ
Ois alienigena nõ come/
t¶ Aduena ⁊? mer.

na eine eedt oa ẽptici circuncidet: ⁊ ſic co
veniebat ad manen- medet. Aduena ⁊? mercea
dũ iter indeos. Mer rius nõ edẽt ex eo. In vna
cenarp di gentilis er domo comedet᷑: nec effere

tis de carnib er foꝛas:nẽc
os illi cõfringetis. Ois ce
tus filioꝝ iſrael faciet illud
ꝙ ſiquis pegrinoꝝ ĩ vꝛam
võluerit tranſire coloniã ⁊
facẽ phaſe dñi:circuncidet᷑

mercede:⁊ ne credere
tur ꝙ ꝓpt talẽ coha
bitationẽ cuʒ iudeis
poſſent recipi ad eſũ
agni paſchalij:iõ ſpe

referatur ad ſeruũ ſic itelligendo ꝙ q;ꝙ ſit res dñi hebꝛei:

tñex hoc nõ ẽ admittend ad comeſtionẽ agni paſchal do

nec fuerit circũciſus:⁊ vtrũq; reqrebat᷑.Oe ſecũdo pʒ quia

nullus ĩcircũciſus erat admutẽq.ſilr de pᷣmo ꝙ dñs no de
bebat admitti donec oẽ maſculinũ eb eſſet circũciſu:vt po
ſtea ſubdit᷑ de tranſeũte ad coloniã iudeoz. v¶¶ In vna

domo comedet᷑ ⁊cẽ. in memoꝛiã h ꝙ qñ pᷣmo comederunt

agnũ paſchalẽ filij iſrael erant in tãta ſolicitudine pᷣꝑpandi
ſe ad exitũ ꝙ nõ vacabat eis diſcurrere de oomo in domũ
nec mittere enxenia ad iuicẽ. x¶ Nec os illi cõfringetis.

eadẽ rõne:qꝛ nõ vacabat eis frangere oſſa ad accipienduʒ
medullã. y ¶ Ois cet filioꝝ iſrael ⁊c. hoc nõ d collecti

ue ſed oiuiſiue.i.q̃libet dom ꝑ ſe niſi qñ domita parua ẽ
ipſonis ꝙ vna domnõ ſufficit ad eſũ agni qꝛ tũc adiũgũt᷑

pſone de alia domo. 3
nð ſüt de lege ⁊ ritu vꝛo. 9
loniã. i. cultũ 2 fidẽ. b

ſids pegrinoꝝ ⁊c.i.illoʒ: q
In vꝛaz voluerit trãſire co
ircũcidet᷑ p̈ oẽ maſculinũ eius

nõ eni ſufficit ꝙ in ꝑſona ſua ſolũ circũcidat᷑ ad hoc ꝙ ad
mittat ad eſũ agni ſed oẽs maſculi ad eũ ptinẽtes debẽt pꝰ
circũcidi:⁊ hoc mõ ceieteiſtu⸗ datũ fuit abꝛae:
Erit

q; ſicut idigena terre. Indigẽa

Zille qᷣ natus ẽ i terra illa:⁊ ꝑ hoc itelligitur hic qcũq; ẽ de

pplo iſrael. OD ¶ Siqs aũt circũciſus nõ ſu.nõ ve.ex eo.
iſta lex nõ ẽ ad excludendũ gentiles icircunciſos qᷣ iã ſupꝛa
ſũt excluſi:ſed ad excludendũ filios iſrael ꝗ tioꝛe infirmita

tis vel moꝛtis nõ erat circũciſi:qꝛ aliq iudei nimis ioꝛdia
te amãtes pueros ſuos dimittebat eos icircũciſos:timẽtes
ne ex circũciſione moꝛs vel infirmitas eis accideret:⁊ iſti ñ

debebãt aſcAer ad eſu agni ſuis iĩ alijs eẽnt iudei. Cetera
martvi qͥ apud hebꝛeos vocat᷑ niſan ⁊c᷑.
Enſis q apud hebꝛeos vocat᷑ niſan: pꝓpᷣe loquẽdo

In capi.xij.vbi dẽ in poſtilla: Menſis iſte.ſ.
Acdditio.j.

nõ ẽ marty nf nec apꝛilis: nã cũ ipſi cõputãt mẽ
ſes p lunatiões raro cõtingit ꝙ pma dies lune cõ

currat cũ pma die martij:ſʒ frequẽter ⁊ vt in pluribꝰ venit
in alijs dieb' ſequẽtib' pᷣma diẽ martij: ex qᷣ ſeqt menſis
niſan cocurrit frequẽter ⁊ vt plurimũ cũ apꝛili ſ̃m aliquã

det ex eo. Ois auᷣtẽ ſeruus

ptem ſui. vñ opio doctoꝝ catholicoꝝ dicẽtiũ apꝛils eᷣ
