HE—CKad obſeruãtia legi
Ecce egon ittã. Circa pmũ ſcienð:ꝙ pᷣcepta moꝛalia dece,ʒ

eruãtiã legis inducit in medio.xxiij.ca.ibi

Iz pena moꝛtis nõ infliga
ter alias leſioes:ſicut ppter homicidiũ:tñ in alijs pᷣ

poſtil.Sʒ variat᷑ multũ in hoc

ſiue ſit vnum pᷣceptu uo intellectus hebꝛeoꝛum.
. Additio ſeptima.
Noeog multi boc pᷣ
cepto pꝓhibet᷑ ↄcupia vxoꝛis aliene ⁊ hmodi:etiã

habeat vnde reſtituat:de mãdato iudi 4
ſtitutõem faciendã:ut hẽ ca.ſequẽti.Alio mõ qꝛ paupꝑ/-
tate ↄſtrict hebꝛe põt vendẽ ſemetipᷣm:ſm ꝙ dẽ Leui.
xxv. Si pauptate opulſus vendiderit ſe tibi frat tuꝰ c.
Tertio moò ſi dñs hebꝛe nõ indigeat ſeruo illo quẽ eme
rat ppter mutatoem foꝛtune poteſt vendẽ alteri hebꝛeo
ſeruũ ſuum hebꝛeũ ꝓ annis
annum remiſſionis. c¶ Sex
ad ſeptimum annũ remiſſionis:quia ſi temp emptioij
minus diſtet a ſeptimo anno qui eſt annus remiſſionis
nõ ſeruiet ſex annis:quia illo anno egredi liber debet.
Rõõ aũt h' fuit:quia deus redemit filios iſrael de ſerui-
tute egypti ut eſſent eius ſerui:⁊ ideo noluit ꝙ venderẽ
tur ſimpliciter: ſed ſolũ ad tempus: ⁊ ideo non erãt ſer-
ui pꝛopꝛie:ſed quaſi mercenarij locati ad tempus.
o ¶ Lum quali veſte intrauerit cum tali exeat.i.ĩeque
bona vel melioꝛi. in hebꝛeo hẽ: In panno ſuo venit:in
panno ſuo exeat. qð exponũt hebꝛei.i. ſi venit ſolus: ſcz

de quib' oem eſt ca. pcedẽti ſũt quedã ↄcłones imedia⸗

2 *

te elicite a dictamie iuris natural ſiue ex eius pᷣncipijs:
⁊ iõ manẽt in noua lege:qꝛ ius nãle ẽ imutabile.Pꝛece
pta vo iudicialia ⁊ ceremonialia euacuata ſũt ꝑ nouaʒ
legẽ: alit tñ ⁊. alit:qꝛ ceremonialia ſic euacuata ſũt:ꝙ ea

H obſeruare poſt p
Rre mulgatoem eua⸗
(Caplim. xXxX. gelij eſt moꝛtie
nes eis. Si emer ſeruũ cacidami chriſt
hebꝛeũ:ſx anis ſeruiet tibi nihil vobis pdeit
i.vij.egrediet᷑ liber &l. Cuůzʒ Et hoc eſt etiã in
„ „7 Leelligeno de alis
ceremonialibus.

cuius rõ eſt:qꝛ ceremonie erãt qdã figure ⁊ ꝓteſtatones
chꝛiſti vẽturi ⁊ no.teſ.⁊ iõ eas obſeruare p euagelium

mulgatũ eſt dicẽ: ꝙ ts aduent chꝛiſti ac no.teſ.non
dũ eſt impletũ:nec veritas figura: ipleta eſt ꝑ chꝛiſtuʒ

as ẽ hereticũ. Churificatio tñ erat de ceremonialib-

ve.teſ.remãet in no.le.qꝗa nõ figurabat directe aliquid

futurũ ſed deuotõem ppli deũ coleni q̃ maioꝛ eſt in no
uo teſ. q veteri.
w nõ obligãt in lege noua:ea tñ obſeruare nõ eſt moꝛti
ferũ:utpote ſi aliqs pᷣnceps chꝛiſtian ea inſtitueret ĩ ter
ra ſua.Cuũp rõ eſt:qꝛ iudicialia erãt inſtituta ad ↄſeruã
dũ ſtatũ ill ppli in pace ꝑ opa iuſticie:ita ꝙ nõ erãt de

ꝛecepta vo iudicialia ſic ſũt euacuata

ſe vel ꝑ ſe figure alicuũ futuri in noua lege:ſʒ tm̃ pꝑ acci-

deẽs inqantũ ſtatus illi ppli erat figuralis reſpcũ ſtatus

noui teſ.⁊ iò pñt obſeruari tpe noui teſti inquantuʒ de

nouo teſtõ inſtituta:ut dem eſt:ſi tñ ſeruarent᷑ tanq ex
lege veteri obligatoꝛia: eſſet moꝛtiferũ:qꝛ hoc eſſet aſſe-
rẽ ꝙ adhuc maneret ſtatus ppli ve.teſ. His pᷣmiſſis cir-
ca iudicialia pᷣcepta ſic bfedi: pmo ꝑ ea oꝛdinat hõ
quantũ ad ꝑtẽ iraſcibile:ſcõo quantũ ad pꝑteʒ ↄcupiſci⸗

bilẽ. xxij.ca.tertõ quantũ ad ronalẽ circa mediũ eiuſdẽ

ca. ibi Qui imolat dijs occidet᷑. Jraſcibilis aũt tẽdit in

bonũ ſub rõne ardui:a in malũ ſub rõe vindicatiui:qa

ira eſt appetit vindicte: ⁊ io pĩmo regulat iraſcibilis in
dñatoe:que ẽ qd arduũ: ſcõo in alteri leſione:q ẽ quid

icatiuũ:ibi Qui pcuſſerit hoiĩem. Circa pmũ dĩ ſic
ec ſũt iudicia qᷓ ꝓpones eis.nõ dicit impones:qꝛ

impoſita ſut a deo: ⁊ auẽte eius ꝑ Moyſen ppoſita po
. P o. b ( Si emeris ſeruũ hebꝛeum. dicit andreas

oc intelligit᷑ de hebꝛeo qᷣ iam erat ſeruꝰ hois gentilij a

☛- * .

aᷓ hebꝛeus emit eñ. Ra. ſa. dicit 1 meld ut vi: m intelligi

tur etiã de ſeruo empto ab hebꝛeo: q põt fieri triplicij
vno mõ a iudicib:qꝛ ſi hebꝛe ↄuincat᷑ de furto:⁊ non

—⏑

reſtant vſq; ad ſeptimuʒ
annis ſeruiet tibi . i. vſ;

dato iudicũ dʒ vẽdi ad re/

uluh

⸗ tfitpi

ſericut un
alint uchii
wiin
pentre,⸗
gitoiis ſtns⸗
(Dadſmid
Prorenunde
ncltoſuhalet

Gt:ieſtuu
ſn luie
Drlrtl.

betze n

ſaut wnn
ͦenmanf
nalimptrihn
flisoemmere
ödin a

Mſthebtench

hibegtlibetate;
Aleptio an
goraliberictz en

(cdientor.
ggeredi

bücü vekuſu
(ſeowepbod an
Avete unrau
ſin traſlatoezn⸗
ſtra Scön be⸗

unßpzii

fiotllonr il

ben ounatandt
oPerrbt
out wrũda ſte
ſblonrzetpforatan
liltelecitdlinn
teifc vſq; inſe

diſtetſiue multi

lacleriſtalo
ſtalhuc ri anne
lſde gere gliena
heoreqꝛ in hoc ea
hennioꝛtut pice
tnoebbitliberer,
lubiinfe codec
huinodisintal
)dere Mhoceni
nſcahereiin
Rmhancinumirn

Diſitartoalisd
Dnatchn
Re lmaktäideb

nleliseſturdic
brige an
irenuereninh
win nnox pno
ſguenüͦgttie⸗
degmn gect
S
hheſiſc
Nineabin H

utemufn
weinignt
gie M den
an A n
e
il
umnna
nen
ummitiſin⸗
it i

mi NMn
E
ontſethſin

g ¶ Dederit ei

xrxeũdi ſeptio an/

bit cũ veſtitu ſuo

ht Geñ.xxxij.ca. In baculo meo traſiui ioꝛdanẽ iſtũ.i.

ſolus:ſicut fuit ibi expoſitũ:⁊ hoc cõſonat lr̃ imediate
ſequẽti:vbi accipit aliud mẽbꝛũ cũ dẽ: e ¶ Si habens

vxoꝛẽ ⁊ vxoʒ egrediet ſil.⁊ eadẽ rõne liberi:qꝛ parſeqᷣt

ventrẽ. f ¶. SOin
aũt dñs.i.ſuus. iſta⸗

quali veſte intrauerit:cũ ta

vxoꝛẽ.ſ.vnam de ſj EShag vrsnſ
ancillisſuiſalteri U exe Oipabs Afif
us gent: eſt bug TVxXOꝛ egrediet ſil. Sin aut

ſimꝑlr nõ ad tpᷣs

h (Mulier 2 li perit filios ⁊ filias: muᷣlier

ber et lerat 2 libenieu erut dñ ſuu ißẽ
iõ qꝛ vxoꝛ erat ⸗ bo exibit cum veſtitu ſuo.
ka iengkrrißa cũ OQ5 ſi dixerit ſeruuſ:diligo
filis dz rmanere dñim meũ ⁊ vxoꝛeʒ ac libe
s Arm Si at ros: non egrediar liberof
babeat libertatez lerat eũ dñs dijs ctapplica

bit ad oſtiũ ⁊ poſtes:pfoꝛã

no: rliberi cuz eaa bitq; aur̃ er ieb la:et erit
egregientur. ei ſeru in ſeculu. Siquiſ vẽ

¶ Iple vero exi

ſ. ſeruexibit cuʒ
qli veſte intrauit
ſm traſlatõeʒ noꝝ-
ſtrã. Scoõm hebꝛeos ſic intelligit᷑: In veſtitu ſuo.i.ſolu

nõ ègrediet ſicut ancille exi

ut pʒ ex pᷣdici. k li dixerit ſeruus ⁊c. amoꝛe vxo
ris ⁊ liberoʒ: inductus ad remaneno. in egrediar

liber. renuncians iuri ſuo. m ¶ Offerat eũ dñs dijs.i.
iudicib'. ¶ Et applicabit ad oſtiũ. de mãdato iudi-
cũ. o ¶ Per oꝛabitq;.ſ.dñs. p ¶ Aurẽ ey ſubla.hec

pena ⁊ verecũdia fit ei:eo ꝙ nõ vult vti libertate a deo

lſibi data.et ꝑfoꝛat auris magis i alie ꝑtes:qꝛ ꝑ illam

tẽ intellexit vel intelligẽ debuit legẽ de libertate. q¶ Et
erit ei fu vſq; in ſecm.i.vſq; ad annũ iubileũ ſiue pa-
rũ diſtet ſiue multũ. r ¶ Siqdqs vẽdiderit filiã ſuã.Dicẽ̃

Ra. ſa. ꝙ lex iſta loquit᷑ de filia hebꝛei parua:q̃ non atti
git adhuc.xij. annos ⁊ diẽ. S ¶ Nõ egrediet᷑ ſicut ancil
le.ſ.de gẽte aliena:q̃ erãt ſerue ſimplr:nõ ſic aũt ancille
hebꝛee:qꝛ in hoc eadẽ libertate gaudebãt q̃ ⁊ viri:⁊ ad/

huc maioꝛi:ut videbit᷑. Ancille aũt q̃ eraãt de aliena gen

te nõ exibãt libere:niſi ꝑ fractoeʒ dentj vel erutiõeʒ ocu
li: ut hẽ infra eodẽ ca.qð nõ habebat locũ in ancilla he

bꝛea:ĩiĩmo dũñs in tali caſu redderet oculũ ꝓ oculo:dentẽ

p dente. Ad hoc enĩ vẽdebat᷑ ut dñs experiret eius mo
res: ſic acciꝑet eã in vxoꝛẽ:vel filio ſuo daret:niſi ori/

os moꝛes inueniret:ſm ꝙ dicit Ra.ſa.iõ ſbdit᷑: t¶ Si
diſplicuerit oculis dñi ſui.qꝛ nõ vult eã hẽe vxoꝛem.
76 Dimittet eaʒ ⁊c. anñ annũ ſeptimũ. In hebꝛeo hĩ:
Redimet eã.i.dabit ei locũ ad redimendũ ſe. Mod ãt

talis eſt ut dicit Ra. ſa. qꝛ ſi emerat eã ꝓ ſex annis ſex li
bꝛis:⁊ vellet aliqs eã redimẽ:cõputabat annos:vbi gra

ſi ſeruiuit trib'annis:dabant᷑ ſibi tres libꝛe tm:nec pote
rat renuere:a in hoc ponebat de ſuo:qꝛ ſeruitiũ puelle
triũ annoꝝ pmoꝝ. nõ tm̃ valebat quantũ alioꝝ: triuʒ
ſequentiũ:qꝛ tũc erat maioꝛ ⁊ foꝛtioꝛ.x ¶ Populo ãt

alieno c. l.i. aliqs qᷣͥ no eſſet de gẽte iudeoꝝ nõ poterat
facẽ talẽ emptõem ⁊ redẽptõem. y ¶ Si ſpꝛeuerit eaʒ.

nolẽdo eam accipere vxoꝛeʒ. Aliq expoſitoꝛes nr̃i ſic ex
ponũt: y ¶ Si ſpꝛeuerit eã.ſ.nolendo eã hĩe cõcubina
qꝛ ad hoc vẽdebat᷑:ut ſeruiret ſibi in lecto ut dicũt:⁊ ſic

ex ↄñti de ↄcubina faceret vxoꝛẽ:ſed hoc ipꝛobat᷑ infra.

dñs dederit illi vxoꝛc:t pe/

diderit filiã ſuã in ſfamula,ʒ

(Exo. xj

ſine vxoꝛe ſolus exibir.et eſt ſilis modus loquẽdi : ſicut

5 ¶ Si aũt fi. ſuo de. eã iu. mo. fi. fa. illi.ſ. ddo ei dotem 2
alia ptinentia ad nuptias:hoc excepto ꝙ parentibus puelle
nihil dabit p munere:ſicut erat ↄſuetũ apud hebꝛeos:ut hẽ
Geñ.xxiiij.de parẽtib rebecce:qꝛ pecũia quã dederat paxẽ/
tib eius ꝓ ſeruitio puelle:ↄputat᷑ hic 4 tali munẽ. a (¶ Q
ſalterã ei acceꝑit. iſta
poꝛe abiecta.
b (¶ Pꝛouidebit pu-
elle. i. iſti ſic abiecte p
pter aliã ductã.
c ¶ Nuptias ⁊ vel. et
pᷣ.pudici.⁊c᷑.ſᷣm arbi
triũ iudicuʒ dabit ei

re ↄſueuerũt.Si diſplicue⸗
rit oculiſ dñi ſui cui tradita
fuerit dimittèt eã:pplõò autẽ
alieno vẽdẽdi nõ habebit
ptãteʒ:lſi ſpꝛeuerit eaʒ. Si

quũt filio ſuo deſpõderit eaʒ peemuia ve pac e
iuxta moꝛẽ filia e faciet illi. Moefloꝛata:n eu boe
2M65 ſi aͤlterã Ei accepit: puůi puidebit de nuptijs
debit puelle nùptias ⁊ ve cũ alio ⁊ de veſtimen
ſtimẽta:⁊ pᷣciũ pudicitienõ M a randa
negabit. Si tria iſta non ſe toem nram:que mul

cerit:grediet᷑ gratis abſq;
pecunia. Qui pcuſſerit ho

minẽ volens occidẽ:moͤꝛte bꝛen haberur ſic
moꝛiat. Qui aut no eſt inſi erpen 587 doopentie⸗
diab:ſed de illü tradidit in ram ſuam ⁊ hoꝛaʒ ſu
“ am nõ diminuet. qo
exponit Ra. Sa. ſic:

Si alterã ei acceperit.i.filio ſuo aliã accepit cũ ancilla pus
accepta in vxoꝛẽ. Expẽſaj.i.victũ ſufficiẽtẽ.Et cooꝑturã ſu
am.i.veſtitum ↄuenientẽ. Et hoꝛam ſuam.i.tempus reddẽ
di debitũ: Nõ diminuet. ſubtrahẽdo vel defalcãdo ab ipſa
ꝓpter aliã vxoꝛẽ ſupinductam:poterant eni habere plures
vxoꝛej ſił. OD ¶ Si tria iſta ñ fecẽit. qð exponũt doc.nri ſic
Si nullũ pᷣdcõꝝ fecerit.i.nõ accepit ſibi vxoꝛẽ:nec filio ſuo
ſpꝛeuit eam:nolens eam retinere ꝓ ↄcubina. e ¶ Egredi
etur gratis. libera ab eo. Dicũt enim ꝙ nõ erat ei vedita ut
ſeruiret ut ancilla:ſʒ ſicut ↄcubina:ut ſic poſtea de cõcubia
faceret eam vxoꝛẽ. et ſic emere ad ↄcubitũ ⁊ vendẽ ſuit iude
is permiſſuʒ ꝓpter eoꝛum libidinẽ:ſicut dare ad vſuras ex/
traneij ppter eoꝝ cupiditatẽ: ſed qꝛ talis pmiſſio nllo loco
in lege inuenit᷑ ſic conceſſa:ſed magis phibita:ſᷣim ꝙ dicitur
Deut.xxiij.ca.Nõ erit meretrix de filiabiſrł.iõ alii dicitur
ſ̃ᷣm Ra.ſa. dðD(¶ ¶ Si tria iſta nõ fecẽit.que pꝛedicta ſunt:ſcʒ
ꝙ nõ accepit eam vxoꝛẽ nõ de concubina:ſed de ancilla:nec
filio ſuo:nec iuuit ad eius redemptõnem modo pꝛedicto.
e ¶ Egrediet᷑ gratis.non ſolum anno ſeptimo remiſſiõi:ſʒ
etiam ante ſi in ea appareant ſigna pubertatis:que ſunt oꝛ/
tus piloꝝ ⁊ menſtruoꝛũ:quia tũc eſt apta ad concipienduʒ
1 ſic patet quod pꝛedictũ eſt:ſcilicet ꝙ puelle habebant plu
res vias exeundi de ſeruitute q; maſculi:qui ſolum exibant
anno ſeptio remiſſionis. f ¶ Qui ꝑcuſſerit ⁊c. PHic ↄñter
regulatur iraſcibilis in leſionibus que habẽt rõnem vindi/-
catiui:⁊ pmo in ꝑpſona ſua:ſcðo in re ab eo poſſeſſa:ibi Si
bos coꝛnu pꝑcuſſerit. Circa pꝛimum dicitur: f ¶ Qui per-
cuſſerit hominẽ volens occidere.Hic accipitur ꝑcuſſio pꝛo
occiſione:quia ſi non occideret ꝑcutiendo quantũcũq; vel
let occidere:non ꝓpter hoc puniretur moꝛte:ſed alia pena.
vnde in hebꝛeo habetur:Percutiens hominẽ ⁊ moꝛitur.ſ.
percuſſus. g oꝛte moꝛiatur.ſcilicet percutiens: ſed li
volens in ꝓpoſito noſtre tranſlatõnis:determinat moduʒ
percutiendi: cum.ſ.fit ꝗa ꝓpoſito ⁊ non a caſu:ꝓpter quod
de caſuali ſubdit: h ¶ Qui aũt non eſt inſidiatus.ſ
moꝛtẽ ꝑcuſſi:qꝛ erat amic eius. i ¶ Sed de illũ tradidit
in man ei.i.ex cã nobis occulta de ꝑmiſit eũ inifici caſua-

„

⸗
2- 17 4
D . Kre Ae

tů diſcrepat 5 ab he- Jimn Za erdant or. e-
bꝛaica lr̃a:quia in he· = EC.
S AUcen& =„ 4

Z

;

LTiber

liter: eſt oio pᷣter intentõem occidentis. i ¶ Cõſtituaʒ tibi

locũ qͥ fugẽ debeat.ne intficiat᷑ ab amid occiſi:⁊ ibi manere

debebit vſqʒ ad moꝛtẽ ſũmi poõtificd. Ad hoc aũt fueft oꝛdi
nate ciuitates reſugij:ut hi Joſue.xx. k Siqs p iduſtris
occiderit.p hoc excludunt a pena ſequẽte pueri ⁊ amẽtes:qᷣ
nõ hñt induſtriam.
iudeũ ꝗ eſt ð lege ſua manus eius conſtituã tibi
oelade declden locuʒ in quo fugẽ debeat.
E 1 . 6 kK- „ — „ J .°,
lex iſta: ut dicit ra.(Kn. Digquiſ p iduſtriã occidẽit
m ¶ Etꝑ inſidias. pꝓ pꝛoximũ ſuũ et ꝑ inſidias:
hoc excludũt illi q oc ab altari meo auelles eum
cidũt lʒ bonũ intẽdãt ut moꝛiat.Qũui pcuſſeit pa
ſiẽ magr̃ verberando 7 2
rdliz. v pz fili trẽ ſuum aut matrẽ: moꝛte
diſcipulũ:⁊ pꝛ filium . „p Oer
⁊ medic megicãdo in moꝛiat᷑. Qui maledixerit
firmũ. n ¶ Auelles patri ſuo vel matri: moꝛte
euz ab altari meo ut moꝛiat᷑. Qui furat fuerit
moꝛiat.etiaʒ ſi fuerit
ſacerdos:ut dicit ra. 4 c1
ſaniſi incepit officid Uictuſ noxe moꝛte moꝛiat᷑.
miniſtrãdiin altari:· ¶Si rixati fuerint viri ⁊ ꝑcuſ
q caſu erat expectan/ ſerit alter ꝓximũ ſuuʒ lapi

dũ ↄplemẽtũ miſterij . 5
q paco trapebat ad de vel pugno ⁊ ille moꝛtu

moꝛtẽ. ppter reueren nõ ſuerit ſẽd iacuerit ĩ lectu
tiã eni ſacri loci erat lo:ſi ſũrrexẽit ⁊ ambulaue
ibi efugig n allnuj, rit foꝛis ſup baculũ ſuũ:in-
caſibꝰ:int᷑ qͥs erat hoꝰ nocẽs erit anʒii Pfr-it
micidiũ gentilis ut ei oces erit qui pcuſſerit ita
ctũ eſt:ſed non iudei:

„— —

ugiẽs nõ euaſit moꝛtẽ:qꝛ ꝑ induſtriã ⁊ inſidias interfeceꝛat

ꝓpter qð Joab ibi cõ
41

duos iudeos.ſ.abner ⁊ amaſam:ut hꝛ.iij. Reg.ij.ca.

o ¶ Qui pꝑcuſ.pa.ſu.aut ma.⁊c̃.ſᷣm doc.nr̃os ⁊ hebꝛaicos
nõ intelligit᷑ de ꝑcuſſiõe leui:qꝛ ꝓpter ipſã filꝰ nõ debebat
moꝛi:ſʒ aliter puniri.vñ dicit Ra.ſa.ꝙ niſi ex ꝑcuſſiõe fiat
effuſio ſanguinis:vel liuoꝛ nõ incurrit᷑ pena moꝛtij.intelligi
tur etiã de ꝑcutiente a ꝓpoſito:nõ a caſu:nec etiã ex ioco.
q ¶ Qui fu.fue.ho.⁊ vẽ.eũ.ita ꝙ ad incurrenõ penã moꝛ
tis vtrunq; redrit᷑.ſ.furtũ:⁊ vẽditõ.ſᷣm expoſitoꝛej noſtros
qꝛ ſi inueniat᷑ anꝙ; vẽdiderit:pena furis eſt ut reddat duos
hoiĩes ad ſeruienð:ut dicũt:et hoc nõ accipiũt de loco iſto
ſed de hoc qð hẽ ca.ſequenti:vbi dẽ ꝙ ꝓ furto aliaꝝ reruʒ
reſtituit᷑ duplũ:⁊ ſic ↄcludũt hic a ſili.Ra.ſa.dicit:ꝙ etiã
ſolo furto hois incurrit᷑ pena moꝛtis:⁊ hoc trahit aliqualr
ex textu:qꝛ vbi trãſlatio noſtra dicit ſic:Qui furat᷑ fuerit
⁊ vẽdiderit eũ ↄuict noxe moꝛte moꝛiat᷑.In hebꝛeo hẽ ſic:
Fur hoiĩis ⁊ vendẽs eũ ⁊ inuent in manu ep moꝛte moꝛiat᷑
dic̃.n.ꝙ li iuẽt i mau ep ad vtrũq; refert᷑.ſ.ad furẽ:et tũc ẽ
ſẽſus:ſi ẽ innep teſtes ↄ eũ ꝙ furat fuerit ⁊ vẽdiderit moꝛ
te moꝛiat᷑.⁊ ad hoiĩeʒ furto ſblatuʒ.⁊ tũc ẽ ſẽſus:⁊ hõ furto
ſpᷣlat ſi iuẽt fuẽit ĩ mau fun..i.apð eũ:ñ vẽdit adhuc:moꝛ

te moꝛiat᷑.ſ.fur ille. Rõ hdci ẽ:qꝛ hõ ẽ ad imaginẽ dei fact

tis: ⁊ hoc videt rõnabilũ ſᷣm intẽtõem legis. p ¶¶ Qui ma
ledixerit ⁊c. liſta pena nõ incurrit p vno ſolo maledicto:qꝛ
ꝓ pcuſſione leui patris vel matris nõ incurrit᷑ pena moꝛti

⁊ ideo rõne tãte dignitatis ꝓ eius furto imponit᷑ moꝛ

ut pdcm̃ eſt:⁊ tñ pcuſſio eſt qͥd graup q; maledcm:ſed aſſue

factio ad maledicendũ meret᷑ penã p̃dcãm. r ¶ Si rixati
ſe ln geu⸗ al.ꝓx.ſu.⁊ il.moꝛ.no fue.ſtatim vel cito pꝰ.
¶ Sed iacuerii in lectulo. ex pcuſſioe illa. t¶ Si ſurre
xerit ⁊ am. fo.ſuꝑ ba.ſuũ.ita ꝙ nõ eſt adhuc ita pfecte cura

tus: Kaarnbutare v ¶ Innoceẽs erit.ſ.a pẽa moꝛ

ui ꝑcuſſerit.dato ꝙ poſtea moꝛiat᷑:etiã anteq

hoiem ⁊ vendiderit eũ:cõ⸗

ſit ꝑfecte curat.ita dicũt expoſitoꝛes noſtri ⁊ aſſignant
duplicẽ cam. Ana eſt ex pte pcutient: qꝛ dẽ qui pcuſſe-
rit lapide vel pugno:nõ dicit gladio:ex qͥ vx ꝙ no habe⸗

bat intentoem inificiendi eũ:qꝛ nõ attulit ſecũ arma:et

ſic diminuet᷑ pena de grauitate facti.Alia eſt ex parte p

cuſſi:quia exquo
2 , , tm ↄualuit ꝙ po/
tñ ut opas eius ⁊ impenſaſ tuit cum baculo
in medicos reſtituat. Qui ambulare: no eſt

pcuſſerit ſeruũ ſuũ vel ãcilſ- fueriter penſnie
lã virga:⁊ moꝛtui fuerĩt in imo magis pba

9

manibeb:criminis re erit bile eſt ꝙ moꝛtu

Si aũt vno die vł duobus fuerit ex negligen

e n , tia cuſtodiendi ſe
ſupuixerit:ñ ſubiacebit pe vel alia occalioe

ne:qã pecunia illiuſ eſt. Si ſz tñ impedimen⸗

rixãti fuerint viri et pcuſſe tũ ſuoꝝ operũ et

rit gs mulierẽ pꝛegnanteʒ: expenſas in medi
èt aboꝛtiuũ quidẽ fecerit:ſʒ eſoluck ner
ipſa vixerit: ſubiacebit dã ſi moꝛiat mõ pdi
no quantũ marit᷑ mulieris cto. Ra.ſa. dic:q

expetierit:⁊ arbitri iudica/ detinẽdus eſt per

r oS. 9 (ſſoꝛ a iudicibꝰ
uerint. Si aüͦt moꝛs eb' fue quſqz videal it p⸗

rit ſubſecuta:reddet alaz ꝓ cuſſus moꝛiat:qꝛ

anima:oculũ ꝓ oculo:den ſi moꝛit anteqp ſit
tẽ ꝓ dẽte:manũ ꝓ manu:pe reſtitur pfecte ſa

moꝛi:⁊ qð vꝛ eſſe
3 hoc:qꝛ dẽ: Si
= ſurrexerit ⁊ ãbu/
lauerit ſuꝑ baculũ ſuũ innocẽs erit.ſ.ꝑcuſſoꝛ:ipſe expo

de ꝓ pede: aduſtiõem pꝛo nitati pcuſſoꝛ ocx

nit dicẽs:ꝙ eſt locutio metaphoꝛica:ita ꝙ ꝑ baculũ cui
hõ innitit᷑ plena ſanitas ⁊ foꝛtitudo intelligit:ſicut dicit

Exe.iiij.ca.Cõterã baculũ panis ⁊c.i.fulcimentũ vtutij
Et ſilis modus loquẽdi.ſ.metaphoꝛicus eſt in lege ſᷣm
ipᷣm in plib' alijs locis:que ⁊ tũc exponent᷑ qñ erim ibi
dño ↄcedẽte:⁊ tũc ꝑcuſſoꝛ nõ eſt ↄdenãdus:niſi ad oꝑa
pcuſſi ⁊ expẽſas in medicos. y ¶ Qui ꝑcuſſerit ſeruũ

ſuũ vel ancillã.iſta lex loquit᷑ de ſeruo vel ancilla gẽtili

bus:⁊ multo foꝛti in tali caſu incuxrit᷑ pena moꝛt ꝓ i/
tffectõe ſerui hebꝛei vel ancille. ʒ ¶ Sin aut vno die yl
du.ſup.nõ ſhia.pene.ipſe ꝑcuſſoꝛ. a ¶ Quia pecunia
illi eſt. ſ. ipſe ſeru. Ex qͥ pʒ loquit tm̃ in hoc caſu de
ſeruo gẽtili:qꝛ cũ ſit ſeru ſimplr:⁊ empt ad ſeruiendũ
ſp:eſt pecunia dñi ſui hebꝛei:non ſic aũt ſeru hebꝛe:qͥ
magis ẽ mercenariꝙᷓ; ſeru:ut pᷣdem eſt:⁊ iõ occiſiõi ſer
ui hebꝛei debet pena moꝛtis ſi alioꝝ. b ¶ Si ri. ſue.
. qs mu.pᷣgnantẽ.intẽdẽs ꝑcutẽ maritum eius.
c (¶ Et

aboꝛtiuũ fecerit. Aboꝛtiuũ r ßm hebꝛeo⸗
fet᷑ ocept añ aiatõem deſtruct. dD ¶¶ Sʒ ipſa vi. ſbia.
dã.q;tũ ma.mu.expe.hoc nõ eſt intelligenò ꝙ hoc ſit ta

ſbia.

xanð ad volũtatẽ eius:ſʒ ꝙ eius rõej audiẽde ſũt a iudi
cibꝰ ⁊ ſᷣm allegata hinc ⁊ inde taxabũt. i autem

moꝛs fuerit ei ſubſecuta.ſ.moꝛs mulierij vel pueri iam

aiati:a poſſit hoc ꝓbari:cũ iã ſit in ſpẽ humana.

f¶ Reddet aiam ꝓ aia.i. moꝛiet᷑. Aliq vero doc. hebꝛei
dicũt ꝙ nõ ꝑ hoc intelligit pena moꝛt:eo ꝙ nõ intende
bat pcutẽ mulierẽ:vel fetũ eius aĩatũ intſicere:ſʒ ſolum

incurret penã pecunie ſᷣm taxatõem iudicũ.Sʒ hoc v‚

irrõnabilit᷑ dcm:cũ vxoꝛ ſit vna caro cũ viro quẽ inten

debat ꝑcutere:a ideo pᷣma expõ vẽ melioꝛ ꝙ intlligitur

pena moꝛtis cũ dẽ: Reddet aiam ꝓ aia. g ( Oculu
oculo. Pi egit de pena occiſiois:h agit de pena mun ·

r iluct
lntin
aluß idipid d
PeirizAmags
Vrpie eroni
repiarfmn tare⸗
Ginlr,
dcl ſrui iuieu
ntlicſſinl

Supweatnar
Sa
upllewa
lprliulxd
ſogntliganclle
Klantlirincurere
Nenſagiaſünn
hobeoatepireln
Als aures:naſu
oppnodene
laiterponu
4 bosco⸗
ſoggbeutügial pen
ſenbds d
bnoconede
Mtagnelerai
Wiſeegetpi

1doust
dalne
itagöſtüͤe
benſhentdit⸗
licniaunn
nnfiͤt
Eur ſtatiide

a
Enm N
Na lcn
aſta

be.

oe⸗

en Wag
mg he. 8.
i
uten

—

e. nn
e Ni,
uirs n

tocit /pſri⸗
niudo ineligtn
ns Ei onet
ocnidrn
4 Snu
witin
Parumn
itick d

5
släl
.
4 g
⸗ ——=
„ 1

latõis ⁊ alterd leſiõis:qꝛ ſi alids eruat oculũ ꝓximi ſui
debet erui oculus eius:⁊ ita de alijs mutilatiõib :⁊ nõ

ſolũ de

tilatõib:ſʒ etiã leſioibꝰ coꝛpalib:iõ ſbᷣdit:

h¶ Uuln ꝓ vulnere.⁊ eſt vulmꝑcuſſio cũ effuſiõe ſã/

denigrat. et idẽ in
telligenð ẽ de alij
leſionib oſilibus
pᷣdictij:ꝙ actoꝛ ð

bet ſilr ledi:ita ex
ponũt doc.noſtꝛi

Ra. ſa.diẽ:ꝙ eru

guinis. Liuoꝛ aũt qñ ſanguis nõ effundit:ſʒ intra cuteʒ

aduſtione:vuůᷣlnꝰ ꝓ vulnere
liuoꝛẽ ꝓ liuoꝛe.Si pcuſſẽit
qſpiã oclin ſerui ſui aut an
cille ⁊ luſcos eos ſecerit: di

enti oculũ alter?“ mittẽt eos liberos ꝓ oculo
no eerueus ocu quẽ eruit. Dẽtẽ quoq; ſiex
luceut villene ſe cuſſſerit ſeruo yl ancille ſue
ciũ m taxatsée, ſili dimittet eoſliberos. Si
iudicũ eſt ſibim bõs coꝛnu pcuſſerit virum
popen venden aut mulierẽ ⁊ moꝛtui fuerĩt
mo dea E 01 i ib 6c0
bu oſen aus anr e mns
dicit medio mõ: nt carnel eius: dominus
ſcʒ eruẽdus eſt quoqʒ bouis innocẽs erit.
oculus eiuj ſiero OQð ſi bõs coꝛnupeta fuẽit
cular ab ipſo vo ab heri ⁊ nudiuſterti:ct cõ
luerit:ſʒ ſi magie reſtati ſũt dũm eius: nec re⸗
vult hꝛe pecuniã an ut onm eius :necre-
recipiat ſm taxa cluſerit eũ:occideritqʒ virũ

tõem iudicum.
i ꝑcuſ.quiſ.
ocu.ſerui ſui aut

an. lu.eo) fece.i.

ineptos ad viden

duʒ. k Oimit
tet eos liberos.et

aut mulierẽ:⁊ boſ lapidibꝰ
obꝛuet:?᷑t dñm eiuſ occidẽt
Quod ſi pᷣciũ ſuerit ei ĩpo/
ſituʒ:dabit ꝓ aĩa ſua ꝗqcqd

fuerit poſtulat.Filiuʒ quo

vel p venditõeʒ ſue pſone ſi nõ hi v¶ Filiũ quoqʒ ⁊ ſi
1

liã.quantũcunq; ſint ꝑuuli. x ¶
i ſeruũ an.inua.⁊c Intelligit᷑ ãt

bit. in caſu pᷣdicto. y

coꝛnu p.ſi.ſen.ſbiace

iſta lex de ſeruo gẽtili ꝗ eſt pecunia domini ſui ut pᷣdem eſt
qꝛ ſi inificeret ſeruũ hebꝛeũ vlł ancillã eſſet ſnĩa eadẽ ſicut ð

qʒ ⁊ filiã ſi cõꝛnu pcuſſerit

ſili ſnie ſubiacebit. Si hůͦuz
ancillãq; inuaſerit:triginta
ſiclos argenti dño dabit:

boͤs pᷣ̈o lapidibꝰ oppᷣmet.
Siqũis aperuerit ciſternã
èt foderit: ᷑t nõ opuerit eã
ccideritq; bos aut aſinus
in eã:reddet dñs ciſterne pᷣ
ciũ iumẽtoꝝ:quod ãt moꝛ
tuũ eſt:ipſi erit.Si boſ alie
nus bouẽ alter vulneraue
rit ⁊ ille moꝛtu fuerit: ven/
dẽt bouẽ viuũ ⁊ diuidẽt pᷣ/
ciũ:cadauer aũt moꝛtui in
ter ſe diſptient.Si autẽ ſcie
bat ꝙ bos coꝛnupeta eſſet
ab heri ⁊ nudiuſtertius:et
non cuſtodiuit eum domi/
nus ſuus: réddet bouem
ꝓ boue:⁊ cadauer integrũ
accipieet.

alijs hebꝛeis.
3 ¶ Bos vero lapidi

byoppꝛimet. ppt hoꝛ
roꝛẽ homicidij:quod

eſt hoꝛꝛedũ etiã in gẽ
tilibus. Dicit aũt hic
ra.ſa.qꝙ illud qð dem̃
eſt de ipetitiõe bouis
cũ coꝛnu intelligenð
eſt ẽt ſi recalcitratõ
nem vel moꝛſũ ⁊ ↄſi
milia interfecerit:ſed
ſcriptura ſoluʒ expꝛi
mit illud qð ↄmuni
accidit.ſ.ꝙ interficiat
cũ coꝛnib.dicit etiaʒ
ꝙ idẽ eſt intelligendũ
de alus aialibꝰ dome
ſticig ſi interficiant.
a ¶ Sidqs aperuerit

ciſternã.i.diſcooꝑuit
ciſternã pᷣus factam.
b ¶ Et foderit.ipſaʒ

ꝓfundãdo vel aliam
de nouo fodiendo.
c ¶Et nõ opuerit eã.
nõ reponẽdo opculũ
in ciſterna quã diſco
operuerat:⁊ nõ faciẽ
do oꝑculũ in ea quaʒ
de nouo foderat.

intlligit᷑ iſta lex ð D
ſeruo gentili ⁊ ancilla:quia ſi mutilaret ſeruũ hebꝛeuʒ
vel ancillã:incurreret penã talionis pᷣdcãm.Dicit auteʒ
hic ra.ſa.ꝙ iſta ſũt mẽbꝛa ex quoꝝ mutilatõe ſeruꝰ gen
tilij debebat exire liber:deceʒ digiti manuũ:⁊ decẽ pedũ
oculus:aures:naſus:virga virilis:⁊ dẽtes:ſic intelligen
do ꝙ ꝓ vno dente vel digito exibat liber. I ¶ Si bos
⁊c᷑.Pic ↄñter ponunt᷑ leſiões puniẽde ꝓ re poſſeſſa:cuʒ
dẽ: ¶ Si bos coꝛ.p.vi.aut mu.⁊ moꝛ.ſfu.la.obꝛuet᷑.
nõ qꝛ bꝛutũ aial peccare poſſit:ſʒ ꝓpter hoꝛꝛoꝛẽ facti:⁊
qꝛ eſſet hoꝛꝛibilis decetero ad videnõ inter homines.
m ( Et nõ comedent᷑ carnes eius.ñ ſolũ a iudeis qui ñ
poterãt comedere aĩal intfectũ totaliter:ſʒ nec a gẽtilibꝰ
quibꝰ nõ poterat vẽdi: ſed dimittebant᷑ putreſieri:tum
ꝓpter hoꝛꝛoꝛẽ facti:tũ qꝛ ꝑ hoc dãniſicabat᷑ dñs bouis
ad cautelã ſui ⁊ alioꝝ circa aĩalia ſua piculoſa.
n ¶Dũj q; bouij inocẽs erit.ſ.ab alia pẽa ſibi iponẽda
o ¶ Q ſi bos coꝛnupeta fuerit ab heri ⁊ nudiuſtertiuj.
ita ꝙ nõ ſolũ ſemel ſed bis qad min viſus fuiſſet impetẽ
coꝛnibꝰ:ut dicit ra.ſa. p ¶ Et naiſäriin eü. i. il⸗

liq viderũt dixerũt dño bouis. q ( Mec recluſerit.ad
dem̃ teſtiũ. r ¶ Occideritq; vi.aut mu.⁊ bos la.obꝛu
etur. ſicut iã dem eſt. s ¶ Et dñm illiꝰ occidẽt.qꝛ fuit ĩ
culpa:eo ꝙ neglexit recludere bouẽ ſuum. t ¶ ſi pᷣ-
ciũ fuerit ei impoſitũ.in hoc ei ↄdeſcendebat᷑:œ ſi amici
moꝛtui vellẽt acciꝑe pᷣciũ ꝓ moꝛte amici ſui:p hoc po/
terat euadẽ moꝛtẽ:ſʒ ſi feciſſet manu ꝓpꝛia:no poterat
ſic euadere moꝛtẽ:qꝛ maioꝛ eſſet culpa ⁊ ſibi plus impu
tanda. Dicit aũt hic ra.ſa.ꝙ cũ dẽ hic:Si pᷣciũ ei fuerit
impoſitũ ⁊c̃.h tenet li ſi ꝓ qꝛ:ſic eni ðbebat fieri:nec po
terat ſibi denegari:qͥn poſſet ſe redimẽ ꝑ pᷣciũ ſi haberʒ

d ( Cecideritq; bos aut aſin in eã.reddet dñs ciſterne pᷣci
um iumentoꝝ. Et dicit ra.ſa.ꝙ iſta lex eſt intelligẽda de fo
uea facta in loco vbi cõiter vadũt homies vel aialia:nõ au
tẽ de illa vbi nõ ſolet eſſe talis acceſſus. e ¶ Quod autem
moꝛtuũ eſt:ipſius erit.ſ.dñi cerſterne.dicit tñ ra.ſa.ꝙ ſi per
aliũ foderit iponenðõ eſt foſſoꝛi.et qð dem eſt de boue zD
no cadẽte in foueã intelligenð eſt de alijs aialibus. f ¶ Si
bos ali. bo.al.vul.⁊c᷑. Dicit ra.ſa.ꝙ lex iſta intelligẽda eſt ð
bobus equalib in valoꝛe:alit eni dñs bouis int᷑ſicienij aliũ
repoꝛtaret inde lucrũ aliqñ:qð eſſet ð rõem:vbi gfa:ſi coꝛi
um ⁊ carnes bouis inifecti valerẽt ſex libꝛas:qꝛ lʒ iudeis eẽt
illicitũ comedẽ carnes illas:poterãt tñ eas vendẽ gentilibuj
ad comedenò quibꝰ nõ erãt ꝓhibite:⁊ bos inificiens valẽt
duas:ſi viq; dñs hẽet medietatẽ vtriuſq; pᷣcij:ſequeret᷑ ꝙ il
le cuius bos volebat ſolũ duas libꝛas repoꝛtaret quattuoꝛ
ſʒ qñ boues ſũt eq̃les:medietas dãni qð accidit ex occiſiõe
bouis eo ꝙ min valet moꝛtu qᷓ; viu:ponit᷑ ſuꝑ vnũ:⁊ alia
medietas ſuꝑ alium:vbi gr̃a:Si bos occidẽs valebat ſex li/
bꝛas:⁊ occiſus ſex dũ viueret:ſed moꝛtu valet q̃ttuoꝛ tm̃:
diuiſo vtroq; pᷣcio qlibʒ repoꝛtabit qͥnq; libꝛas:⁊ ſic dãnũ
duax libꝛaꝝ qð accidit diuidit᷑ ꝑ eqlia ſuꝑ vtrũq;. Ex hoc
aũt hẽ regula qͥd agenò ſit qñ boues ſũt ineqles:qꝛ reſpiciẽ
dũ eſt ad damnũ qð accidit ⁊ medietas damni dʒ poni ſuꝑ
vnũ:⁊ alia medietas ſuꝑ alteꝝ:ceteris nõ mutatis.
¶ Si aũt ſciebat.ſ.dñs bouis occidentis. coꝛnupeta eſ
ſet ẽ. ſequit: h ( Reddet bouẽ ꝓ boue.i.valoꝛem bouis
occiſi dũ adhuc erat viuus. i E cadauer integrũ accipi
et. ad faciendũ vtilitatem ſuam. l ,B
In cap.xxj.vbi dicit in poſtilla:Qui maledixerit patri
ſwuo. ¶ Additi
0 §5

*

AIecet pcuſſio ſimplr ↄſiderata ſit grauioꝛ q; bñdi-
ſttio:tñ ſm hebꝛeos maledicẽti patrẽ debet maioꝛ
VPena ppter duo. Pꝛimũ qꝛ facilius cõmittit᷑:⁊ iõ
durius

pcecdit: ſicut otingit in aliqb legalib punitiõib ꝙ il
la q̃ frequenty veniũt in vſũ acrius puniunt᷑. vñ dicunt legi
ſte:ꝙ graſſantibmul· L .
tij opus eſt exemplo. —
Scom eſt ꝙ in male — (Ca. xxII.
dictõe aſſumit᷑ nomẽ Igquis furat fuerit bo/

ei Maledlc g cõ
muniti intelligit᷑:illec Nchran Suk, .
malũ impcal Riüenis daerit vel vẽdiderit: quinq;
deo: iuxta illð.A. Re boues ꝓ vno boue reſtitu/⸗
gz. oe baliseo, et: ⁊ qtuoꝛ oueſ ꝓ vna ouel
gleclrlt eig⸗ Si effringẽſ fur domũ ſiue

mine dñi.qð etiã gen 44 1 OOinn ire.
tiles obbuabaͤt ſellic, ſuffodiẽs fuerit inuẽi:⁊ ac

maledicẽ in noie do cepto vulnere moꝛtu fuẽit
5 Hoe i e. pcũſſoꝛ nõ erit re ſanguis
ledicẽte Dauid ĩ noĩe Quüod ſioꝛto ſole hoe lece
dei ſui: iõ aggrauat rit: pomicidiũ ppetrauit et
petm eius inquantu ipſe moꝛiat᷑.Si non habu/
nõ ſoluʒ offendit pie,z “
vel matrẽ: ſz etis decclce
cuius nomẽ in hoc pctõ aſſumit.vñ ſᷣm ipᷣos acrioꝛi moꝛte

punit᷑ maledicẽs patrẽ qᷓ; ꝑcutiẽs:ꝓut Ra.mop. gerundeñ.
iſta large tractat in ſua expõne.illud aũt qð pᷣſuppoſuit po
ſtilla. ꝙ maledicẽs no intelligit᷑ niſi aſſuefacies maledictioeʒ
non video vbi habeat fundamentum.
6 Replica coꝛꝛectoꝛij contra Burgeñ.

ca.xxj.vbi poſtillatoꝛ exponit illud qᷓ maledi/

cũ eni pcuſſio ſit grauioꝛ q; maledictõ:hoĩes tam
qꝛ ſunt ꝓnioꝛes ad maledicenð qᷓ; ꝑcutienð parẽtes:iõ pena
tam grauis imponit᷑.Sʒ burgen.volẽs notare poſtil. dicit
; h' dicti nõ videt fundamentũ:⁊ tñ ipſemet ponit allegãs
ad id leges ciuiles dicẽs:ꝙ illa q̃ frequent᷑ veniũt in vſuʒ ar

tius puniunt᷑ ⁊c. Opoꝛtet eni reſtringi ea ad q̃ hoĩies magis
ſũt inclinati:ut ꝓbat poſtil.infra.xxij.ca.de reſtõne quinq;

boum ꝓ vno:⁊ q̃ttuoꝛ ouiũ ꝓ vna:⁊ de nõ nocẽdo vidue
2 pupillo. Inde Burg. vidẽ potuit vnde poſtil.fundamẽtũ

ſic dicẽdi ſũpſit. Sed rõ aggrauatõis qua ponit h Burgen.

modice apparẽtie eſt:nõ.n.maledictões ſꝑ fiunt in noĩe dñi

exempla q̃ Burg.ponit illa ſũt de aduerſarijs nõ int pleʒ et

parentẽ.nã in glo.int᷑lineari ſuꝑ verbo:maledixerit:dꝛ blaſ

phemãdo dicendo verbo vł facto ⁊c᷑.q̃ oĩa ut ſeauc nö

fiũt cũ iuocatõe noĩs dñi:ſʒ potſpũs maligni.(La. XXIlI.
A/VAquis furat fuerit. Hic ↄñter oꝛdinat᷑ ↄcupiſcibil
t2 pmo in ↄcupiſcẽtia rei vtilis:ſcõo rei delectabił
bPbi Si ſeduxerit qs virginẽ. Circa pᷣmũ repᷣmitur

5. Pn llicita ꝓtrectactio rei aliene ſibi non ↄmiſſe:ſco rei ſi
bi omiſſe:ibi Siquis ↄmẽdauerit. Circa pᷣmũ dẽ: a ¶ Si

as furat fu.bo. aut ouẽ.⁊ vẽ.vel occi. Iſtis duob ↄcurrẽti
bb. ſ. furto cũ vẽditõe:vl furto cũ occiſiõe. b¶ Quiq; bo
ues ꝓ vno bo. reſtituet ⁊c. Querit᷑ h qre pᷣcipit᷑ tanta reſti

tL itõ:cũ in alijs reb ſufficiat reddere duplũ:Ad qð rñdet q̃
dã glo.ſuꝑ locũ iſtũ:ꝙ hoc eſt pꝓpter qnq; vtilitates bouis

ſ.qꝛ imolat᷑ deo:arat terrã:paſcit de carnibꝰſuis:dat lac:⁊
coꝛium ad plures necitates valet:et ꝓpter q̃ttuoꝛ vtilitates

o lis:qꝛ imolat:veſtit de lana ſua:paſcit de carnibus ſuis:⁊

*

lac miniſtrat: ſed hec rõ non vẽ multũ valere:qꝛ idẽ poſſet

dã:⁊ ad vaſa p miſterio:⁊ ad iocalia oꝛnatu:⁊ ſic ð mul

tis alijs:⁊ iò alit dicenõ. Puniunt᷑.n.aliqᷓ pctã grau nõ ſo

lũ ꝓpter maioꝛẽ pcti grauitatẽ: ſʒ ꝓbpter ꝓnitatẽ repᷣmendã

Juem aut ouem:⁊ occi

h xerit patri c᷑. dicẽs intelligi debẽ de aſſuefactione

quantũ ad reſtõnem furti. h
vel vineã. ↄculcãdo cũ q̃driga v lii
ibi trãſeuntiũ vel alio mõ. i ¶ Et dimiſerit iumeutuʒ
ſuũ ⁊ depaſcat᷑ aliena.de optio fructu qui erat in agro
ſuo reſtituet danũ ſᷣm eſtimatõem iuſtã:⁊ dẽ de optimo
ut ꝑ hoc ipſi ⁊ alij coꝛꝛigant᷑ a talib.et qð dem ẽ hic de

dici de auro qð valet ad medicinas:⁊ ad pecuniã inde ſien

ne hoĩes nimis ad talia ſe laxarẽt. Res autẽ q̃ in domo
cuſtodiunt᷑ ut aurũ ⁊ argentũ⁊ ſilia:nõ ita de facili fur
to pñt ſubtrahi:ſicut oues q̃ paſcunt in cãpis:⁊ qꝛ facili
tas accipiẽdi rẽ alienã inducit ad cõmiſſionẽ furti:iõ

lurto ouis iponunt q̃ttuoꝛ reſtituẽde:qꝛ facil põt ſub⸗

trahi furto q alie
,„ . rrejq̃ ſeruantur in
erit qð ꝓ furto reddat ipſe domo:⁊ quinq;
venũdabit᷑.Si inuͤẽtũ fue / boues ꝓ vno bo⸗
rit apud eũ qð furat᷑ eſt vi e nalaur diſſ
uẽs ſite boſ ſiue aſinꝰ ſiue qꝛ no ita gregatiʒ
ouis:duplũ reſtituet. Si l?j¶⁊ ſil ſe tenẽt in pa
ſerit qſpiã agrũ vel vineaʒ ſiu ſicut oues. di
et dimiſerit iumentũ ſuum cigu icrhuc
ut depaſcat᷑ aliena:qcquid e alijs aialib do
optimũ hũerit in agro ſuo meſticis q paſcũt
vl in vinea: ꝓ dãni eſtiatõe i ämenckin
ſuuct legreſſ ignie maloꝛe mino
mmuenerit ſpicas ⁊ ↄphede/ oifficultatẽ cuſto
rit aceruos frugũ ſiue ſtan diẽdi reducũt ad
lklklegẽ bouis ⁊ ouij
ſed illud ſcriptu/

ra ſolũ expᷣmit qð cõius accidit.ſ.de bobus ⁊ ouib.Si
aũt apud furẽ fuiſſet inuẽtũ aial anteq; vẽdidiſſet vłoc
cidiſſet:nõ reſtituebat niſi duplũ:ſicut in alijs rebꝰ:qa
pᷣſumebat᷑ ꝙ erat inclinat ad reddenò exq; nõ vendide
rat vel occiderat. Si effringẽs fur do.ſiue ſuffo.⁊c᷑.ſeqᷣt
c ¶ Percuſſoꝛ nõ erit reꝰ ſanguis.qꝛ pᷣſumptio eſt 5fu⸗

ueniret reſiſtentiã:⁊ iõ erat debitoꝛ moꝛtis. d ¶ ¶eſi
oꝛto ſole hoc fecerit.hic accipiunt doc.nr̃i oꝛtũ ſolij ad
lr̃am dicẽteſꝙ pena moꝛtis ꝑcuſſoꝛi imponit᷑:qꝛ de die
clara poterat vidẽ ꝙ fur nõ veniebat ad occidenð:ſʒ tin

rẽ ꝙ nõ ſolũ veniebat ad furanò ſʒ etiã ie

agd furano:et ſic dicũt ꝙ lex imediate pᷣcedens intelligit

tm de fure nocturno.ſed hoc nõ vẽ ſufficient dem: qꝛ ñ
ſolũ de nocte:ſed etiã de die veniunt inſidioſe hoĩes ad
occidenð:ſic̃ pʒ de latronib ꝗᷣ intfecerũt iſboſeth.ij. Re

guũ.iiij. ca. Et ↄſile frequent inuenit᷑:et io dicit Ra.ſa.ꝙ
lex illa nõ ſolũ intelligit᷑ ð fure nocturno ſʒ etiã diurno
oũ tñ poſſit hĩi ſuſpicio ꝙ veniret ad occidenõ:⁊ iõ qñ
ſubditur:Si aũt oꝛto ſole hoc fecerit ⁊c᷑. qð vꝛ eẽ ad o/

riũ:dicit ꝙ hec locutio eſt metaphoꝛica: ⁊ eſt ſenſus: Si
clarũ ſit ſic diej eſt clara:q ille veniepat no ad occidẽdũ
utpote ſi ſit pat᷑ dñi dom:vel frat vł amic eius qð luce

cdarſ eſt:ꝙ nõ venit ad occidenõ eũ: ſed ſolũ ad furanõ

ꝓ indigẽtia ſua ſupplẽda: li caſu ꝑcuſſoꝛ eſt re ho⸗/

micidij:a dʒ moꝛi. e ¶ Si nõ ha.qdð ꝓ fur.red. ipſe ve
nũdabit᷑. Poc refert᷑ ad legẽ ſupꝛapoſitã de eo ꝗ furatus

eſt ouẽ vel bouẽ ⁊ occidit cũ hoc vel vẽdidit:qꝛ ſi non

„

hʒ vñ reſtituat qnqʒ boues vel q̃ttuoꝛ oues dʒ vẽdi: ut
de pᷣcio eius fiat dcã reſtõ. f 6 Si inuentũ ⁊c. non te

reddẽ niſi duplũ:qꝛ põt hẽi aliq̃ pᷣſumptio ꝙ vellet

reſtituere:exq̊ reſeruabat apud ſe:ut dẽ hic: g ¶ Siue

bos:ſiue ouij:ſiue aſim.ex eni hic ponit aſinſil cũ oue
2 boue:pʒ veꝝ:qð ſupꝛa dem eſt.ſ.ꝙ ideʒ iudiciũ eſt de

furto alioꝝ aialiũ paſcentiũ in cꝗpij ſicut ð boue ⁊ oue
EES ſerit qſpia agruz
edibꝰ aialiũ ſuoꝛum

agro ⁊ vinea intelligeno eſt ſilr de oliueto ⁊ hoꝛto ⁊ ſili

rbidind
uſſi ifizi

£

lleto4

4 oͤſine

ſiſoeni
lun be
ntynuand i
Nhln ti tien

ſtitniſerfe

9 — —
—— —. — —, — —, —. — -44444—

Yrnirn
ul oſ
oſi ti depon
ſütuſfezii
ſotaut in/

ritin tmn
linunnimen
dlaliracetde
ſuſh nuetiſent
Alcogidi ſurt
Artluenddu⸗
ſnpſidepoſitn
ſoScdocönitn
Ntilpaſtoꝛi
ſtio bo p
dullſc; boc
rnlbeanſone
lhinii
fühnnn
Reihaick
ſcrnggitri .
lacign
aglichyde
tentidin
ſeylalgtidi

ſue

ie⸗ e
in R
5.,a N
. „ R
le int
un üͤ
uid N
i ntt
oe cin
Gis inir⸗
in äai
nie
Wilnr i
mmiüieſe
unt doc in
aſoꝛiinrrn
ſoicher doct
niͦiſtſenn
4 Gintiſain
imn en
tN
ner 6
NMMeele ſeee
man R
veſtl vite⸗

gauerit. Pic rep

rio.Scdo comittit᷑ res aliena ad cuſte
ut aial paſtoꝛi:⁊ de hoc loquit᷑ cũ dẽ:Sids ↄmẽdauẽit

tio mõ poterat fieri ↄmiſſio ꝑ modũ
cũ di: v¶ . Qui a px.ſuo qcqꝙ ho.mu.po.ſ.aĩal alid

(Exo. vxij

bus.:ſi fiat ibi dãnũ. k ¶ Si egreſſuj ignis.etiã pᷣter in
tentioem accẽdẽtis ipſum: Inuenerit ſpica) ⁊c.ſequitur
I Reddet dã.ꝗ ignẽ ſuccen. qꝛ nõ cuſtodiuit ignẽ ſuũ
ſicut debuit:⁊ iõ ſi nõ eſſet aliq negligentia in eo de cu/

ſtodia ignij:videt᷑ ꝙ no teneret reſtituere:ſi etiã aliquod
aĩal ut catt vl h

mõi poꝛtarʒ ignẽ . , 19
nõ reie⸗ reſtituee tes ſegetes in agris:reddet
danũu ſequens:qꝛ ãqnũ qa ianẽ ſuccẽderit. Si
di : Si egreſfus dãnũ ꝗ ignẽ ſuccẽderit.Si

quis ↄmedauerit amico pe
cuniã aut vas in cuſtodiaʒ
