cãiſtro agimoꝝ qð poſituʒ

dex. auri.ad èno
tanduʒ ꝙ dẽbant

ad pᷣcepta dñi:et

in ↄſpcũ dñi:ponẽſq; oia cikobedlet ac
ſup man aaron 7 ſilioꝝ ee tremũ auricle dd
et ſciſicabis eos: eleuãs co eſt molle tene
rã dfio. Suſcipieſq; vniuẽ no reſiſtens.

lices ⁊c Dicit ra.
ſa. ꝙ fiebat ſuper
iũcturã mediam

ſa ð mãib e E: e icẽdel ſr

pollicis: ad denotanõ ꝙ debebãt eẽ ꝓmpti ⁊ expediti in

oblatõe ſacrificioꝝ. p ¶ Fude q; c.] Dicit ra. ſa. ꝙ fi
ebat tm̃ in duob locis ↄdictoꝛijs: ⁊ ſic ſanguis reſpicie
bargdiu ptes altaris:q ꝑficiũt altaris circuitum.
q ¶ ¶ũq; tu. de ſan. ꝗᷣ ẽ ſu.al. ⁊ de oleo vnc.ex qbus fie
bat queds mixtio vñ aſpſi ſũt ſacerdotes ⁊ eoꝝ veſtes i
memoꝛiã deuotois iacob fũdentij oleũ ſupꝑ lapidẽ: ut hĩ
BGeñ.xxviij.Et ſanguis imolati in exitu ð egypto ꝑ que
fuerũt liberati. r olles adipẽ ⁊c̃.armũq; dextruʒ
æẽ. hoc dẽ ꝓ tãto qꝛ nõ legit᷑ alias armuj dexter cremꝗ
pᷣ de hoſtijs pacificis:ſʒ cedit in ꝑtẽ ſ acerdotij.⁊ ſequit᷑
80 voneſq; oia ſu. ma. aa. ? fi. eius. qꝛ erãt quedã poꝛ
tões ðᷣ oblatoib eoꝝ. t ¶ Et ſci eos ele.co. do. In he
bi: Et vẽtilabij coꝛa dño. Dicit ra.ſa.ꝙ vẽtilatio fiebat
p talẽ modũ:ꝙ moyſes ſupponebat man ſuas manibꝰ

aaron ⁊ filioꝝ eius tenentiũ pᷣdcã eleuãs pᷣmo ſurſum:

pyea detrabẽs deoꝛſũ: deinde deducẽs vſus oꝛientẽ:et
vᷣſus occidentẽ ad aqlonẽ ⁊ meridiẽ:ad deſignanð ꝙ il⸗

la offerebant᷑ deo ona celo ⁊ tre:⁊ q̃ttuoꝛ ꝑtib' oꝛbis
Pʒ etiã e pᷣdcã deductio ſeu vẽtilatio fiebat ĩ moð cru

cis in qͥ re dne g he futurꝰ erat offerẽdus i cruce ꝓ

mũdi ſalute. v ( Suſcipieſq; ⁊c. qꝛ faciebãt ſacerdo
¶ Et inc

ẽdes ſuꝑ altare. erat

offerendi hoſtias

n ¶ Et po.ſu.ex.

hĩe aures aptas

o (Zt ſup polli

ſeſfütpaelicrt
tüdii zutpoon
Gunesqvoch er⸗
iliiqagebn i
rentiüqnuc
ſopeins in u
Pbſatiöeqzenm
oferentezdehi
gtedick Fihin
onunt gitun
llian znwohs
iocherahe

tecrdotencumde

Saliee
pecuuſcul;,,d.
ſauit: b G

lpinin

poct inl iend
ppenuinlibu⸗

(hboſte ant⸗

1ſloricis .

Nntrfueit AN⸗
ſonafäioru us
epeenſocla
Cninpano
Kurdcher
us deger fuit
cgenab ſap An⸗
reutſirdicnick
ſaetintclind
Giſeae mr⸗
ehi niin,
iſunlnix
gtiſguinſi
lirnnoſ⸗
uitien da.
iufy ei qui
litaiiof
büniſaegnſong
ſtbus iuaerhe
noneant⸗
ſki irn
Migiboſteerifi

rtoneſl
n
ſſeit.
Nnen nth

weni
— ithof
üſn i- eni hoſtia pacilica:a iõ vna ps incẽ
WE uinũ. alia aũt ps er vna ꝑs incẽdebat ad „” J
llsat Sumes quo ps erat ipſius ſacerdotis:iõ ſi bonoꝛ? di eiſdẽ. Dicit aũt ioſephus: a
inieſti tẽ ſuã. quoq; pectuſculũ.⁊ ſubdit᷑ ubditur: eius a aũt ioſephus:qꝙ oĩa p̃dicta circa
toni ſuã. qꝛ agebat vices ſacerdotis. E a Erecdetin p biſch alrae n Per p̃dicta circa aaron et fili
4 W fei entiũ quã comedebãt lotis. Tertia aũt p gera ror iſq; altare. Poſtq egi ant᷑ ſeptẽ diebus. o et filios
huipne lioꝝ eius in h coꝛã oño: iſta fuit of git de exerciti ni git de ↄſecratõe ſacerdotũ: (Muͤda⸗
3 Pröctn ei ac aaron ⁊ fi ſcòo tio officij ipſoꝝ: 2 erdotũ:hic ↄñte
müch oblatioe:qꝛ erant ſcðo qð ad hoc erat ne : 2 pmo oſtendit᷑ dem onter a
marmi offerentes de qu M H neceſſariũ ante mediũ c . exercitiuʒ
unnſe ponunt neda rẽ ſuauiſſi 7AAtt odo/ lij eius. cutuſq; eſt dñs ad
zanui nunt quedam e ſuauiſſimu iſt lij eius. Panes quoq; qui moyſen. Adhuc
Wlan gl rmohis qꝛ oblatio eius Eu ii ſüricanitroive ad ain oſtendit dicruz erer
deddafr q;̃ debẽt accipe ſa quoq; pecti 18 . Dumes ernaculi teſti ulo ta“ citiũ i altari holoca
1 Pnmwat cerdotes:cum dẽ: q; pectuſculũ de ariete dẽ aculi teſtimonij cö ſti: ſco in locan⸗
WK s: cum di: quo initiat ẽ nriete gẽt: ut ſit placabile ſa. ine ſe: ſco in altari inck
Udcgie Sanctificabis et ai at e aaron ſcifi placabile ſacrifici ſi in önc
ti pectuſculuz e et blllhz ill aron ſciſia um:⁊ ſciſicent criſiic n Agin ne uent
ctu et ſqʒ illud eleuatũ coꝛã ⁊ ſcificent᷑ offerenti ca. Adhuc ome oſeri
ging dẽtq; in ptẽ aarõ ino:⁊ cedet ĩ ptẽ ſuã. Sã/ Alienigena nõ veſce pdi 2lecratio altar
ẽtq; in ꝑtẽ aaro ctificabiſ. .Dã/ tur ex eis:qꝛ ſci ce ßdicti:ſcòo qd öbeat
. 2 filioꝛũ eius c. 2. iſq; ⁊ pectuſculum remũt s: qꝛ ſci ſunt. Qdð ſi lup illud offerri dar—
S nõ eſt intelli ↄſecratũ ⁊ armũ quẽð ari emãſerit de carnib'oſecra Hoc eſt. lerri: ibi
39 K E intelligenõ ſepaſti quẽð arie tis ſi ibꝰoſecra oc eſt qð facies ĩ⸗
geauſuli bu⸗ neſehalli quo mitiaruſe ſiue de panib' vſqʒ ma⸗ ſarijtertio vrlli igl
ünn iu hoſtie rarm lon ⁊ filij e:cẽ tiatuſẽ aa ne: ↄbureſ reliqaſi. q; ma- ſacrifiejeibi Ann anl
N üum oln ron ⁊ filij eb:cẽdẽtq; in ptẽ oↄbureſreligaſ igni. Nõ ificij:ꝛ ibi Sta ad
G en dexter fuerit Aa garon ⁊ fili etq; in ptẽ comedeni:ꝗa ſci GI. Nõ boſtiũ tabernaculi
amiti ron ⁊ filioꝛũ ei iliox eius iure gpH Oüu q; » ꝛqa ſcificata ſunt ſtimonij. ¶i acult te
— = auo anliſ iſrlqꝛ ömitla SG Dack tibi — ri Hn
ſere ſeutdentenr 8 Vabiit qᷓ rrgronem eb⸗ Pſtcr abis mnes eutmn noiakeabermlniii⸗
a mus dexter fuit Faut ſcãm qᷓ ptergan et vitulũ ꝓ pctõ offereſp hoſtiã. Dicit ra.ſ
1 mken re:ut ſiki p alta - hẽbũt filij eius pꝰ eũ uᷣ ſingulos dieſ ad expiandſj ni tia ñ erat alia
1ri ut ſilr dictů efſt gant in ea: pꝰ eũ ůt vn- Mũdaͤbi expiandũ niſt illa q offerebat
AEs ar turnſenn or ea: ⁊ ↄſecrent᷑ man udabiſch altare cuz im crs aaron –
irei eS abeb vierul ü atcyneaenang
un ieſacerdatãve ſti ex ꝓ eo luerit cõſti engeſ illud in ſciſicatiõe, oblati ue poſt cun
ieu i crificij om de g ſtitut de filijs ei colti Sẽptem dieb nibez 0 lationem ſuper al/
lit iſicijs poſtea fſis diet᷑ tabe ijs el: quiĩ m diebus expiab al tare mundabat ip
cibalan dis a diet᷑ taberna igre tare ⁊ ſcificabis:et eri l ndabat ipſuʒ
gehuyn ——H ut mini culuʒ teſtionij ctumſanct is:&t erit ſan· nllare: poſtea vnge-⸗
inpouoetucc ut miniſtret in ſcuario. Ari umſanctoꝝ. Omnil qui eidt n to .
rmimiti ſioe ↄſegratois cũ Etẽ aũt ↄſecr ſcũario. Ari tetigerit illudl mniſ quii Raeg nde qs de
anltm, dẽ: c¶ Ueſtẽ ẽt coques c atõis tolles et Loôc ẽ qò ſ . anctiſicabit᷑. p bts diebeer .
ſuas eraa. ha⸗ corquͦib vel cen ooſi Snd aslsgonf abis ar hec lerratio
i ceenaeer leidaloti i De⸗ rnhagni. ſSlof liac. dbus
ie ſei ſumi laeerdotis vñ nu. xx. d ꝙ 1414 mane ze Et erit ſcmſcõꝝ.
zümmimn cio illis ſ. us ſuis: 2 elea ar filius aaron fuit nuda/ teſtamẽti: quia dei Sð oce: ꝓut dẽ de ꝑte
un dotiũ un ncrus oClCir vnanne ucceges in offi ut em eſi iu la de illa pte dicitur ta ymplieni erat arca
An pmoueant ⁊ ↄſecrent᷑ ̃m modũ ea. i. ad ſacer dem eſt ſupꝛa ca. xxvj. de altari paun nomen en
itſrghhili g Arietẽ aũt oſecratois. m modũ detminatũ hi noiatiue tmᷣ reſpe De altar. i holocauſti v Nenr
. tertii pgs ag, tois. Pic inipoſitis inatũ hic. hominũ. r. ⸗ ectu eoꝛum locauſti vero dicit de
nd tena ptẽ hoſtie pacifie 8. Dic inpoſitis p̃dictis poni ominũ. r ¶ Omni n que veniunt in cõmunẽ vſum
lpſilſe erat aaron r filioꝝ eius. / erentiũ r in bol calu cerdotes ad miniſtrandu ibidem: are illud ſanctificabit iſa
l in atrio. g (Quibus ¶ Et co. car. ei i ccaſu daari ⁊ ſanctificari. ibidem accedentes debent l.i.ſa
el erëteg. us veſce 2 in lo.ſan.i. tangens illi cari. Ra.ſa.dicit ꝙ hi ent puj mũ
olai i⸗ offerẽtes. hIn veſtibulo aaron ⁊ filij eius. qꝛ erã tangens illud ſanctificabit᷑ di hic eſt textus verus: Om
In oſtio tabern veſtibulo taber . s. qꝛ erat eſt omni „ ificabit.dictio.n.heb uswe g Ome
ncnmnoͤſen⸗ In ollio tabernaculi. ⁊ in idẽ naculi. In hebꝛeo hẽ mnis generis ⁊ indifferenter i 2aica q ibidẽ ponii
an4auidẽ atrii erat ante tab. reuertit: q: erat i atrio: qo velomne: im ioſum meierk ad e idem ſignificat qõ omn.
ar ſir blacabile ſicurin —— e uig lallqalceſſer incprum ad o queofferunk ſuper altare
li ſur admittisad menſa manis oñdi: pñ placatl ali tlcru altur ſeffcretur aptum nd 1n enduz ſuper altare: ex
Nd i E a ius. k Sðõl ali⸗ inepto:ſed ſ. 1.2 r aptum:nõ tamẽ intelligi erex.
sgliſ, e ken i. ꝗ nõ eſt de filijs a nigena nõ ve poſtqᷓ ſed ſolũmodo de eo qð pot intelligit hoc de oĩ
ockdng bi. Hic oſtendit qlit oſec aron. ¶ ¶ Oia q̃ pꝛecepi poſtq erat adductũ vel qð poterat offerri ſm legem: ſʒ
lcbten dicens: Oia q pcepni tihi ratio ſacerdotũ ſit ↄſũ ecepi culi: vbi reſ. tu vel appoꝛtatum ad exed emꝛz
agſi ⸗ dendũ ßde⸗ beepi tibi ⁊c Dicit ra ũ ſit ↄſůmada cuius rei i eruabant᷑ offerenda:fiebat i Rerramn daberna
unu in teſnael 1 icta erat de necefntate la o hoe dendaſt ee immunde:vel aliquo huiuſi eheumn exrtace ali⸗
nii nulla: 2 otũ:⁊ ideo ſi aliqᷣd deeſterllla er in oꝛdina/ ** er altare non erat auferendun modi: rrale ſi poneret
Gs FIalqa deeſier: . tu altaris dum ſed offerendum:quia ex
uiß ſen oſe. ma mimniſeruj illoꝝ eſſct arils ↄſecratio eſſet tari. Hi erat emundatum. s ¶ Doc eſt qo m: quia ex
. 4 . . . . — . ⸗ —E,„ . . . 77 * ſt f⸗ 7
len mnii, ipletio eake n hebꝛeo bi: Implebis m. ¶Septe di. fieri ſ ic ↄſequenter oſtendit᷑ quid per ie e acies in al
imuht eius ut vẽtil ad ea q̃ ponebant᷑ ſuꝑ m amen eoꝝ.q̃ qde; ãnic nich altare.ſ.iuge ſacrificium:cum Nieikte dieg debeat
tu iin lũ p pctõ ſi arent᷑ coꝛã dño: vt p cimn daro 2 filioʒ fici os duos. et per hoc intelligunt ali . Agnos
inini ii hcto ſuo offeres. ſic p m eſt. n (Et vi cia que fiebat in altari: int alie oblatõnes 2 ſacri
atin, ankf eptẽ diebuj 2tinuis. — duo ſacrificia nelern Wer bncipalius: rchormaeſbran iuge ſie acriſtcinz
intelligendũ eſt de hoſtia boioch ca:⁊ p peccato n Nryigc. Diclt aif genus anenctlns, m:ut habetur
cauſtetde anerg val ünuagndan daheina icn breun diena
añ oꝛtũ ſolis:ut dikkioſenus.

¶Liber

a (Et alterũ veſpere. ante occaſũ. b ¶ Decima parten mundiciã vite ⁊c᷑ Item in alia glo.p duos arietes ima ſug 7
ſile enius mẽſureſit decima ps nõ expmit hicꝛſed eſt intelli aohalſh imolãdus ꝓ vtroq; pplo deſignat. ſcen
gendũ ꝙ ſit decima ꝑs ephi: ut hĩ Nu.xviij. De quantitate Replica coꝛꝛectoꝛij õ Burgen. ſptbchrn
iſtõ mẽſure ⁊ decima eius ꝑte dem eſt ſupꝛa.xxvcan. — ca.xxix. vbi poſtillatoꝛ illi paſſũ: Tolle vi 1 orrutiupuut
¶ Eonſperſe oleo. quia in piſtatiõe eius infundebat᷑ oleuz tulũ de armẽto.expoſuiſſet de memoꝛia expi ltünan,
o ¶ Tuſo.i.trito cũ „ Alois hai Naron lininue
pilo. illud eni oleum „ „ „— GU Bur gẽ. obicit qꝛ 1l —
crat puri illo qõ ter Et altex veſpere:dẽcimaʒ ꝑ naculũ teſtimonij cũ altari memoꝛia epteri⸗ 8D
batin molis:: ideo i tẽ ſile ↄſperſe oleo tůſo qad 2 aaron cuʒ fllije ſuis: ut ſa ei n n Aaron icer
Eectairiod e habẽat mẽſurã qrtã ptem cerdolio ſungant᷑ mibi. Et quando pꝛelens ſturintniin.
abat einitatem agni hin:et vinũ ad libandũ ei/ hitabõ in medio ſilioꝝ iſt paaſſus dicebatur poſtis i
imaculati ieſu chꝛiſti dẽ mẽſure in agno vno. Al roq; eiſ de :ct ſciẽt qů ego non fuerat pꝛete⸗ A
ßm iꝙ dicit Zrmged terũ vero agnũù offeres ad dñs deus eoxꝝ gꝗeduxi eos ies di:nanh ckun 4
hebꝛe xiij Jeſus xpꝓs peſperã iuxta riũ matutie de tra egypti: ut manere in (ĩ in memoꝛ ſnt
heri ⁊ hodie ipᷣe T in n, õ H 97 ci in memonam 1
ſcka. rerebat oleũ tu oblatõis: iuxtacaꝗ dixim ter illos: ego dñs de ipſo ? ¶expiationij ipſiuj ſtdrhſi
ſum. in alijs aut ſarri in odoꝛ? ſuauitatis. Sacri Eaplm. XXX. Sed Burgen. vi⸗ inn
fici poterãt vti oloo ficiũ eſt dño deo oblatõe p Aciſ quoq; altare ad detur deficerda lain
trito in molis. HH F 2 . repꝛobat ſenſum mmn
in molis. petua in gnãtiões vrãs: id /1 adolendũ thymiama litteralezʒ poſtill in
e ¶ Qð bẽat mẽ.qr. na in Zi VI36.26 „ en u. litteraleʒ poſtilla Nl Ag ghoe
par. bin. m papiam oſtiuʒ tabernaculiteſtimo de lignis ſetbim: hñs cubi toꝛis: 2 allum no iniſntii⸗
eſt duplex hin: maiu⸗ nij coꝛã dño:vbi ↄſtitua ut⸗ tũ lõgitudiĩs ⁊ alterũ latitu aſſignat:qui tam fintagrit
g5 cotinet qſi jttuo: loqr ad te. Ibiq; pꝛccipiiã dinis. i. quadrangulum: et bmo ſun nndus abpr
eag harſſſenſei n ſilijſiſrl: et ſcificabit altarei duos cubitoſ in altitudine ſunde ſonaret:ur *
continet duas q̃rtas. gla mea. Sciſicàbo ⁊ tabeꝛ Coͤꝛnua ex ipſo pꝛocedent Zuci.ix. Jerũt li⸗ honadlni
Credo tñ melius ꝙ qᷓ ”M gna v. quoniam fiſhidmd
titas buius mẽſure et eEm beatum Gre. hiefurbiun
aliarũ:que ponunt᷑ in ſcriptura ſacra eſt nobij incerta:quia et alios ſupꝛa allegatos recurrendũ eſt pꝛimo ad ſenſuʒ Ntaieung
mẽſure liqdoꝝ ⁊ aridoꝝ multũ variant ſm loca tẽpa di aliu: nunc autem in hoc paſſu per poſtillatoꝛem ad lit- ſtnnlf
uerſa. f Et vinũ ad libandũ i. effundenò ſup altare. ẽt teram expoſito nihil npparer abſurditatis: niſi Bur⸗ tinleutn⸗
notanðd ꝙ ſacrificiuʒ ꝓpꝛie dẽ de reb viuẽtibus. oblatio éèt genñ. arguit de peccato Aaron nonduʒ pꝛeterito. Hic re/ limihin
de nõ viuẽtib:aridij tñ:vt de pane ⁊ ſimila ⁊ hmi. Liba ſpondeo Burg ex littera ꝓbare non poteſt peccatu aa⸗ iiſnſehe
mẽ aũt ſeu libatio de liddis: ut de vino ⁊ oleo. Cũ agno vo ron nodum pꝛeteritum. poterat eni ꝓtunc eſſe perpeira gain
iug ſacrificij offerebat ſimila ⁊ vinũ: ut dem ẽ. g . Da – tum: nam bꝛeui tempoꝛe fieri non potuit quado aaron nit ithlie
crificiũ eſt dño deo ob. ppe.qꝛ nulla debebat dies inimitti bur occiſo metu moꝛtis populo male peteti ceſſit inau/ ablbiſrvis
qn iſtud ſacrificiũ offeret mane ? veſpere. alia aũt ſacrificia res ⁊ pᷣcioſa petit: ⁊ populus tradidit furnũ folles c Aurgt)urhild
nõ ſic orinaehank ESſeeuene oñdit᷑ vtilitas ſacriſicij pᷣdicti in arte fuſoꝛia neceſſaria oꝛdinauit cetera ad foꝛmato biäsdäthard
cũ dẽ: h ¶ Ad oſtiũ tabernaculi c. Ex ſacrificijs eniʒ ri nem vituli ꝑtinentia: ⁊ altaris conſtructidem fecit:vide (cdnebatinren
te celebꝛatis merebant ul diuina rñſa. i ¶ Ibiq; pci de hoc poſtil.xxxij.ca. pctmin igit aaron diu añ adoꝛatio oſuriopei
iã filijs iſrael. per ſũmũ ſacerdotẽ eis pᷣcepta mea referẽteʒ nẽ vituli ꝑpetratũ fuit:de quo tñ deus moyſi non dixit cilw dimgiig
¶ Et ſanc.al.in glo. mea.et loquit hic de altari holocau ſed eius expiatõem pᷣnoſtice oꝛdinauit dicens: Lolle vi Ethmnnloi⸗
ſtoꝝ ſuꝑ qð deſcẽdit ignis a deo miſſus:ut hi LCeui.ix. tulum de cc. in memoꝛiã peccati aaron ſic expiandi. iiliſoͤnboe
¶ Sanciificabo ⁊ taber.teſ.qꝛ inde audiebat diuinũ rñſuʒ (Kaplmn.XxXK. Ntgölvli hi⸗
quaſi pcedẽs de ꝓpiciatoꝛio: qʒ erat qſi ſedes loquẽtis dei: Acieſq; altare. hic ↄñter agitur de altari thy⸗ tüguntiüinn.
ut dem eſt ſupꝛa. xxv. ca. m Et aaron cũ filij ſuis. per miamatis quod erat intra tabernaculum: ſſletmniüße
ↄſecratõem q l iam eſſet deſcripta:tñ nõ erat adhuc in exe mo agitur de ey ↄſtructõe:ſecundo ð thymia fiiitgämmin
cutioõe poſita. n ¶Et habitabo in medio filio iſrl.ꝑ ſpã natis oblatõne: ibi Et adolebit incenſum:pmo igitur Rdcßeſinun
les illũinatões ⁊ ↄdeſcẽſiões ⁊ bñficia:ut pʒ ĩ młtis loc vete oſtendit materiam dicti altarij cuʒ dicit de lignis ſethi. fetni ne
ris teſt. o ¶ Eroq; eis deus. ſpaleʒ cultũ. p ¶ Et ſciẽt. ſcdo foꝛmam oicens: Habens cubitum longitudinis ⁊c mſe
—— ſificioꝛ. q ¶ Quia ego oñs de/eoꝝ. bñs ſpã b ¶ Coꝛnua ex ipſo pꝛocedent. Dicunt expoſitoꝛes noo ſürmn
curam de regimine ⁊ ↄſeruatõe ipſoꝝ. Cetera patent. ſtri cõmuniter: ꝙ in angulis altaris ſĩ uperioꝛibus erant leg
¶ In capitulo.xxix.vbi dicitur in poſti Tolle vituluʒ de quedam ligna pꝛominentia ad modum coꝛnuum recui n uufni
armento ⁊c̃. . ¶ Additio ua:in quibus pendebat craticula aurea in modum re Peenontti
Emoꝛia nõ eſt futuroꝝ ſed pᷣteritoꝝ.vñ cũ pctm̃ tis facta: in qua ponebantur carbones viui: in quibus hiri llis
aaron qñ hoc fuit dem moyſi nondũ eſſet ꝑpetra ſuccendebat᷑ thmiama. Hebꝛei autem dicunt:q erant ein nane
iũ nec expiatũ:incoõuenieni vr dici:œ hic vitulus quaſi quidaʒ pomelli in angulis ſe olummodo ad deco- ſli. „ Eig
erat in memoꝛiã expiatois pcti aaron: pᷣſertim ſm eos ꝗͥ aa reʒ: nec erat ibi aliqua craticula: ſed in patella de altari nkiicima,
ron excuſant a peccato ut infra videbit. vñ in iſtis ſi figura holocauſtoꝛum appoꝛtabantur carbones viui vbi ſup tmnimma r⸗
lem rõem qrimus melius videt᷑ dicenõ:ꝙ pᷣfigurabant my ponebat thymiama: cremabat in eodem inſtrumeto iſtgineenſon
ſteria chꝛiſti ꝗ fuit finis totius legis: ⁊ de oẽs ꝓphe ꝓpha ſuꝑ altari poſito.Et hoc videtur rationabilius: quia ſi nüfnbef⸗
uerũt: ꝓut etiam hebꝛei fatent᷑. Unde glo.in hoc loco: Qui elſſlſet ibi talis craticula ut alij dicunt:pꝑ eius foꝛamia ca niaſr
cunqʒ pontifex vel ſacerdos taurum dʒ offerre.i.paſſioneʒ derent cineres ⁊ huiuſmodi ſuper altare aureum: ſic lrhne mrn
chꝛiſti firmiter credere ⁊ imitari. Et duos arietes. ut credat opoꝛteret euʒ emundari a cineribus de quibus nulla fit N zine
eundẽ chꝛiſtũ ex coꝛpe ⁊ anima ↄſtare. Et panes aximos.i · mentio in ſcriptura. Küinech

ego win
os n

rel nn

p duo latera op/

taris cũ dicit:

reis. d ¶

quod no habebat tectũ: qꝛ tota ↄcauitas altan erat im
pleta terra: ut ſupꝛa dem eſt. e ¶ Facies q; ei coꝛonaʒ.

i.labiũ in circui/

tu aliquãtuluʒ; ſun· W
enientatn 81 vêẽſtieſq; illud auro puriſi
ctũ eſt de arca te mo tm craticula 1 G pa
ſtamẽti:⁊ mẽſa pꝓ etes ꝑ circuituʒ ⁊ coꝛnua

poſitõis. f ¶ E Facièſq; ei coꝛonaʒ aureo
du. anu. au. ſb co

lã ꝑ gyrũ:᷑t duos anulos
aureos ſub coꝛona p ſingu
poſita. Tertio a la latera: ut mittant in eos
git de poſitõne al vectes ⁊ altare poꝛtet᷑. Ip/
ſos quoqʒ vectes facies de

ro.p ſin.latera.ſ.

8 Q¶Poneſq; al lignis ſetbim ⁊ inaurabis
tare ↄtra velum. „ E AEe
bat intra ſemſcõ qð qñn arcã pendet teſtionij
rũ:ex hoc ꝙ dicit coꝛaʒ ꝓpiciatoꝛio quo tegi
e orze le tun teſtimoniuz: übi loqjr ti
lanentug ate⸗ bi: et adolebit incẽſum ſup
lamentuʒ autẽ 21. N AEe
tabernaculuz aBd eo Aaron: ſuaue fragrãs.
dĩ ſcaſcoꝝ aure’n Mane qñ ↄponit lucernaſ
pñs thuribulum inceẽdet illd: t qñ collocat
Areit en zuci eà&Q d veſpeꝝ uͦret tbhymi-
altare incẽſi voa Saᷣ „E EEE
bat ibi thuribu alna ſempitnũ coꝛa dño in
lũ aureũ. Piero. gnãtões vias. Mon offere
auùt 7oedohe
bꝛei dicũt otrari

um: ⁊ hoc ronabilit:qꝛ hoc vr expſſe hii ex textu vltio

ca. hy libꝛi: ſicut videbit. Qð aũt inducit aug. nõ videt

valere:qꝛ thuribulũ aureũ nõ vocat᷑ ibi altare incẽſi:ſ⸗ 3
erat ibi ddã thuribulũ intra ſemſcõꝝ:vbi ſũm ſacer/
dos cremebat incenſũ:qñ intrabat ſemſcoꝝ:ut nebula
inde ↄſurgẽs operiret aſpectũ ppiciatoꝛij:ut hi LTe.xvj
ca.et ideo dicendũ cũ alijs doc.ꝙ altare incẽſi erat i illa
pte tabernaculi q̃ d ſem̃ vel ſcã añ veluʒ qꝗð diuidebat
ſcm ⁊ ſcmſcõꝝ:⁊ hoc eſt: ¶ Pone
3 ve.qð.ſ.velũ. h¶ Ante arcã pẽdet teſtimonij. ita q;
velũ erat mediũ inter altare ⁊ arcã. i ¶ Coꝛã p.qͥ te.
teſti. Teſtimoniũ h̊ accipit᷑ ꝓ tabulis q̃ erant intra arcã
qlit aut ꝓpiciatoꝛiũ tegebat arcã illã:vm duplicẽ expo

„

nẽ dem eſt ſupꝛa.xxv.ca. k ¶ Abi loqr tibi.qꝛ ſiẽ dem̃

eſt frequent pꝓpiciatoꝛiũ erat qſi ſedes dei loquẽtis cum
moyſe. l¶ Et adolebit. Hic ↄñt agit de oblatone icẽſi

ſup altare cũ dẽ: CEtadolebe icẽſuʒ ⁊c. vt hᷣ inrra

eodẽ ca. Illud eni altare erat appꝛopꝛiatũ ſacerdotibus
m ¶ Suaue fragras. qꝛ erat poſitũ ex qꝗ tuoꝛ ſpebus
valde aromaticd: ut dẽ in fine hca. n ¶¶ ane qn co.
lu.incẽ.illud. Septẽ eni lucerne cãdelabꝛi ardebãt ð no
cte.in mane yvo extinguebant᷑ q̃ttuoꝛ:⁊ tũc cremabat᷑ in
cẽſũ. o ¶ Et qñ collocat eas ad veſperũ.qꝛ reaccende⸗
bant tũc q̃ttuoꝛ. p ¶ Aret thymiama. dicũt aliqui q/
thymiama ⁊ incenſũ differũt:qꝛ thymiama eſt aliqd pᷣ
cioſius incenſo:⁊ iõ ↄburebat᷑ veſpe:ſicut ⁊ agnꝰ pingui
oꝛ tũc offerebat᷑:quẽ iu mane nõ licebat offerri:ſed neu⸗
trũ hẽ ex ſcriptura:nec hebꝛei ð hoc aliqd dicunt:⁊ vbi

traſſatio nr̃a hʒ:incẽſuʒ.⁊ vbi hʒ thymiama:in hebꝛeo
hĩ eadẽ dictio.ſ. quetoꝛeth.⁊ ſignificat ideʒ thurifica

bile:⁊ iõ dicenð ꝙ thymiama ⁊ incenſũ in hoc loco pẽi

ſlluc auro purifſimo. opiendo lamis au⸗-
¶ Tam craticulã eius.in hebꝛeo hi:Tectũ es.
ideſt ꝑtẽ ſuꝑioꝛẽ:⁊ dẽ hoc ad dꝛiam altaris holocauſti

A victimã:nẽc liba libabii
nua ey ſ ꝑ annũ in ſangui

ne qð oblatũ eſt p peccato Baanenrl aend:
⁊ placabit ſup eo in gnãtõ nua. l Seinelper

qð dẽ hic: gᷣ Poneſq; alta.

tus idẽ ſi ignificant: q pʒ ex eo qð ſbdit: q ¶ ns offe ſup

eo thymiama cõ.al.ex quo pʒ vna ſola ↄpõ q infra oſcti

bitur ĩ altari incẽſi offerebat᷑.⁊ dĩ thymiama a thymo her/

ba odoꝛifera:q̃ in aliquibꝰ lod vtunt᷑ loco incẽſi. r ¶ Nec
oblatõem.de aridis. s ¶ Et victimã. de aĩalibus vel de a-
uib'. ¶ Nec liba li
babitis. offerendo ob
latõnem de liquidis.
iſta eni fiebat in alta-
v ¶ Et depꝛecabitur
Aaaron ſuper coꝛnua
eius.i.innitens coꝛni/

tis ſup eo thymiama po/
ſitõis alter:nẽc oblationẽ

Et depcabit᷑ aaron ſupꝑ coꝛ

nibviis. Scmſcõꝝ erit do annum. ſcllicet in die
mino. Locutuſqʒ ẽ dñſ ad expiatonis: que eſt di
moyſen dicẽs: Q tuͦlenis Ehe ceerebi
ſummã filioꝝ iſił iuxtanüe tũcoe ſanguine p rei

rũ:daàbũt ſinguli pᷣciuʒ pꝛò

alab ſuis dño:èt ñ erit pla cato populi ponebat
ga in eis cũ fuerint receſiti ſuper rnna blnal
Hoc aũt dabit oĩs qui rr̃ m ſacenios intrabat
ſit ad nomen:dimidiũ ſicli ſanctaſanctoꝛum cre
iuxta menſurã tẽpli.Sicluſ giderũt alid ꝙ altare
viginti oboloſ habet. Me uincenli eller intra ſan
dia pars ſicli offeret domi taenclweummeln voc
—„&*α „ n ſegquentes auguſtinuz;
no. Qui habel in nüero ſc hoe non valet: qa
vigiti qnis ⁊ S dabit pᷣciuʒ. Leuitici.xvj. dicit:
hhhhec poſitio ſanguini

fiebat a ſummo ſacer

dote in coꝛnib' altar incẽſi pyqᷓ exierat de ſanctaſanctoꝛuʒ

5¶ Tocutus. Hic conſequenter agitur de his que erant ne/

ceſſaria ad pꝛedicta exercenda:quoꝛum vnuʒ erat pecunia

pꝛo expenſis.ſecundũ erat lauatoꝛium pꝛo ſacerdotibus ab
uendis:tertium vnguentum ſacre vnctõnis:quartum com
poſitõ thymiamatis: de quibus agitur per oꝛdinem:⁊ par
tes patebunt pꝛoſequẽdo.Circa pꝛimum conſideranduʒ:q;
ſacriſicia:que fiebant a ſingularibus perſonis fiebant de ex
penſis eoꝛum pꝛopꝛijs:ſed illa que fiebant pꝛo cõmunitate
fiebant de expenſis totius populi:⁊ equaliter in hoc expen

debant oiuites ⁊ pauperes:ne diuites ſanctioꝛes ſe pauperi
bus reputarẽt:vel magis participare de diuinis:per hoc eti

am ꝙ equaliter ponebant ſinguli ſcilicet medietateʒ ſicli:ſci
ebat᷑ numerus viroꝛuʒ per computationeʒ dimidioꝛum ſi

cloꝛum:et hoc eſt quod dicitur: s
a ¶ Quando tuleris ideſt acceperis. b ¶ Sũmam filio⸗
rum iſrael ⁊c᷑.ideſt quando volueris ſcire numerum eoꝛuz
non numerabis per capita: ſed per hoc ꝙ: c ¶ Dabüt ſin /
guli pꝛecium.ideſt dimidium ſiclum.

¶Pꝛo animabus ſuis. quia ſacrificia de illis expenſis fa

cta pꝛoficient animalibus eouun.
Et non erit plaga in eis cum fuerint recenſiti. ideſt nu/
merati modo pꝛedicto: ſi autem aliter: erit plaga:ſicut fa⸗
ctum eſt tempoꝛe dauid:ut habetur.ij. Regũ.xxiiij.
f¶ Juxta menſuram templi. h' dicitur:quia aliud erat põ
dus quo vtebantur cõmuniter:⁊ quo vtebantur in templo
Siclus aũt q vtebant᷑ in templo hebat q̃ttuo: as ſᷣm
ioſephũ:⁊ q̃libet dꝛagma qnq; obolos. g ¶ Qui hĩ in nu
mero.ſ.viroꝛum ꝓcedentium ad bellũ. h ¶ Aviginti an
nis ⁊c᷑. ex quo pʒ ꝙ illi q erant minoꝛis etatis nõ computa/

.

bantur inter viros:nec cogebantur ire ad pꝛelinm. Cetera

⁊ vituli oblati ꝓꝑ pcc

Niber

atẽt ex dictis. i ¶Mocutuſq; eſt oñs. ic )ñter agitun ?
auatoꝛio cũ dĩ: k ¶ Facies ⁊ labiũ eneuʒi
mãmille magne:groſſũ inferi:⁊ in ſupioꝛi ꝑte ſtrictum: ha

bẽg in lateribus duas cãnales:ꝑ quas effundebat aqua.
¶ Cum baſi ſua.in —

hebꝛeo hẽ: Cum ſede ä , ⸗
ſua. iq erat ncauits Diueſnõ addet ad mediũ
ad recipiendu aquaʒ. ſicli:æ paup nihil minuet.
m (Poneſq; ilo in. Suſceptãq; pecuniã q̃ col
tra ta.tel. ad al.ſ.ho d .
locauſtoꝝ nõ directe lata eſt a filijs iſrl trades in
int illa ouo ſed aliÄòn vſus tabernacli teſtimonij
rul laru ult ſit monimẽt eoꝛ coꝛa
Atin eo lpefuſio dfſio: ? ꝓpiciet alabus co?
nsaque ex inſo: NMa Löcui q; ẽdñs ad moxrſe
ron ⁊ fil eius man dicẽs: Tacies ⁊ labiũ enen
bedes ac ex qpꝙg cuz baſi ſua ad lauanð: p/
ingrediebat nudis pe neſq; illud int᷑ tabernacim
dib' tabernaculum. qg. altare, Et mil-
o ¶ Quando ingren teſtimonij T altare. Et mu/
ſuri c poꝛtãdo ibi ſà aq;: lauabũt in eo aaron
deſ⸗ guine ponieun⸗ filij eius manus ſuas ac
eeeaernricge, pedeſ:q;dò ingreſſuri ſunt
5 (Et qñ acceſſunri tabernaclm teſtionij:t qqn
fũt ad altare c. æb· do acceſſuri ſt ad altare: ut
fiebat . die:in h/ eni offerãt iĩ eo th ymiama ldo
rnſamaa aai mino ne loremoꝛlanl. Ce
ſacrificia veteris legi, gitunmn ſempit᷑nũ eru ipſi et
nõ erant accepta niſi lem eius ꝑ ſucceſſiõel. Lo
ex fide ⁊ deuotõe offe cutuſq; eſt dñs ad moyſen

rentiũ. veuotio autez dicẽs:Sume tibi aromata
p thurificatoem deſi Pme myrrbe 7 elect eagngẽ

gnabat᷑:⁊ iõ in hoc ſa Hl „„
crificiũ ↄſũmabat: pʒ Tos ſiclos:⁊ cinamomi mẽ
ꝙ dẽ ad bebꝛeos.ix. diũ.i.ducẽtos qnq̃ginta ſi-
oꝛi parte tabernacui AGinta ſiclos: caſie aũt qui
vbi erat altare incẽſi: ðD

intrabãt qttidie ſacerdotes ſ⸗ acrificioꝝ officia ↄſũmantes.
q ¶ me foꝛte moꝛiant᷑.· indebite incenſũ offerẽdo:ſicut moꝛ

tui ſũt nadab ⁊ abiu: ut hẽ Leui.x.ca. r ¶ cutuſq; ẽ do
minuj. Hic agit de ſacra vnctõe cũ di: s ¶ Sume tibi aro
mata.i.ſpẽs redolẽtes q̃ dicunt aromata:qꝛ implẽt aerẽ ſuo

odoꝛe. t ¶ Pꝛime myrrhe. Myrrha ẽ nomẽ arboꝛis aro
matice: ⁊ inde ꝓcedit duplex gutta.vna ꝑ modũ ſu datiõis
T iſta eſt ma ⁊ melioꝛ:⁊ vocat᷑ myrrha pma.alia ꝑ inciſio
nẽ coꝛticis:⁊ hec vocat᷑ myrrha ſcòa:⁊a eſt min efficax:⁊ iõ
ad dꝛiam h' dẽ hic myrrhe pᷣme. v ¶ Et cinnamomi me/
diũ ⁊c᷑ in hebꝛeo hi: Et cinnamomi aromatici mediuʒ eiuj
ccl.ſiclos:qð exponit Ra.ſa.dicẽs:ꝙ duplex eſt cinamomũ
vnũ qð parũ aut nihil hʒ de odoꝛe.aliud aromaticũ:⁊ ð il
8 Linnamomi aromatici.ad differentiam alterius
cioſioꝛ eſt qᷓ lignũ:⁊ iõ vtrunq; ꝑ ſe põder
tur in hoc vnguẽto de vtroq;.ccl.ſicli. y ¶Calami.arboꝛ

eſt aromatica gracilis ol ad modũ calami:ꝗᷣ ẽ ſtipes

ſegetis:iõ ſic noiat. ʒ ¶ Caſie vel. m papiã eſt nomẽ arbo
ris aromatice. ſᷣm iſidoꝛũ eſt nomẽ herbe odoꝛifere:⁊ debʒ
ſcribi ꝑ ſimplex.s.⁊ coꝛꝛipit media ſ raEe⸗

. 8.7 coꝛꝛipit med n pondẽ
anctuarij.ad dꝛiam põderis cõis. b

oe ꝛiam poderis ¶Oleũ de oliuetis.
ad dꝛiam alterius olei:videlicet nucũ ⁊ h modi:qð non de

ſtud vas alibi
vocat labꝛũ et luter: ut dicit Rab. ſa. ꝙ erat ſem ad moduʒ
“ vnguentox. f

gẽtos ſiclos in põndẽ ſcũa

tabernaculũ teſtionij et ar/

ſcãſcõꝝ.Qui tetigerit ea ſã

Filijſ quoqʒ iſrl diceſ: Hoͤc

Mediũ eius.ccl.ſiclos.huius enĩ cinnamomi coꝛtex p
t: 2 poneban ctum ad alios vſus: erit debitoꝛ pene. o?1 Di
in conſequenter agitur de th ymiamate:cu dꝛ

q

bebat in hoc vnguẽto poni. eM Menſura hin 5gus
titate huius mẽſure iam dem eſt pcedẽti ca. d ¶ vaci

.ℳ

en nen deinnnl omniũ iſtoum.
e

Opere vnguetarij iartificis pꝛudetis in ↄpoſitõne

¶ Et vnges ex eo tabernaculuʒ ⁊c. exqᷣ

rij: oleũ de oliuetis mẽſurã tas pdicri vngue

1 5 21 ti non ſufficẽt ad
hin. Facieſq; vnctõis oleũ viceſimam partẽ
ſcm̃ vnguentũ ↄpoſitũ opꝑẽ ſed in quolibʒ cũ

vnguẽtarij:et vnges ex o
5 giges er vnguento fiebat
cã teſtamẽti: mẽſãqʒ cũ paß ogazfieut ae⸗
ſuis:cãdelabꝛuʒ ⁊ vtenſilia g Tere runt ſan

eius: altaria thymiamatn et ctaſanctoꝛum. ſfi.
holocauſti: vniuerſã ſup/
pellectilẽ qᷓ ad cultũ eoꝛuʒ

ctificabit. Aaron ⁊ filios e Tire⸗ ſenerlecli
ius vnges:ſcificabiſq; eos Genierhiegta

ut ſacerdotio fügant᷑ mibi
ficari. Ra. Salo.
oleũ vnctõiſſcm̃ erit mihi
in gnãtões vr̃as.Cro ho
mis nõ vnget ex eo: et iux
ↄpõnem eius non ſacietis
aliud:qa ſcificatũ eſt:⁊ ſem̃
erit vobis. Hômo ꝗcunq;
tale ↄpoſuerit ⁊ dederit ex
eo alieno:extminabit᷑ ð po
pulo ſuo. Dixitque dñſ ad

gens ea ſanctifica

os eius vnges. ali

mata:ſtacten:et onycham 4 Brer uraptie
ððRDW 2 mãibuſfilij au

tem elus in manibus tm̃: ut dicũt aliqui. Alij vero di ⸗
cũt ꝙ manus ſacerdotum minoꝛũ vngebantur: ſed tm

quadam mixtione facta de oleo vnctionis:⁊ ſanguine
arietis conſecrationis ipſi ⁊ veſtes eoꝛum aſ pergebant
ut habetur ſupꝛa.xxix. ⁊ Leuitici.viij.ꝛ iſti videntur p
babilius dicere: ut dictũ fuit ſupꝛa. xxix. capitulo.

diuino cultui modo dicto.

k (Hoc oleum vnasnis ſancicrit mihii⸗ deputatuz
¶ Caro hominis no vn

getur ex eo. exceptis regibus 2 ſacerdotibus:qui quãtuzʒ

ad officium ſũt ſupꝛa homines:quia medij ſunt ini de/

um et populum. m (Et iuxta compoſitõem eius no

facietis aliud.i.ex eiſdem rebus ⁊ in eadem pꝛopoꝛtioe
ſed ex alijs rebus:⁊a etiã ex eiſdẽ in altera ꝓpoꝛtione no
erat ꝓhibitum. 0
rit. qꝛ non ſolũ vtens ſed etiam faciẽs vnguentũ pꝛedi
Dixitq; do

PHomo quicunq; tale compoſue/

P

myrrha pꝛima:que indurata terebatur in puluerem in
hac compoſitione. r 6 4.
oſtreola valde redolẽs magnitudine vnguis huani: io
dicit onycha. Onyx enim grece vnguis dicitur latine.

pʒ ꝙ nõ erant yn
genda iſta per to/

digito intincto i

licet reſpectu ox
que cõmunibus
vſibus hominuz

h ¶ Qui tetige ⸗

bent pꝛius ſancti

dicit:ꝙ hic eſt te⸗
xtus: Omne tan

bitur. ⁊ ßm eum
expõitur ſicut ca/
pitulo pꝛecedenti
dem̃ eſt de tactu
altaris holocau/

ſtozum.
i ¶ Aaron et fili

Sume tibi aromata.ideſt ſpecies redolentes.
Stacten. ᷣm iſidoꝛum ⁊ alios doctoꝛes idem ẽ d

t onycham. ᷣm aliqᷣs ẽ pua

S= =☛ =

—
S —— =
—
—
—

Dniptone1
ent.
(Kmnude
nacmo tetion
i in ahmiimin

croraruiu iinan
ſtm G
uroiuniewni
Atalariril 1
pyrhadi po
(am widi
eltbins vocnek

eulldide hocal
nAnoſlpa

gfſietdno.
i enbayn
ſlli iueroͤpot⸗

(äkanhrt

unhmhim
hungnin
ſärfnbiſg

niſreliu⸗

ſeat
Wnmäii
uümzge
Fotämug

Dn

ini wlnn
i ſainng
X lnet
co nn
1 Wnt

in CS
Ad Nemn
ſ innmn

4

taſi r
liose tali
g Eſen
n anſz
Hee indr
mbi drghrtr
do Mian
P ri
Nr ant
H üi
i hu

onctoenu

W An en

ig ſn
ſae
ul Ranm
i un
Aluugle

lac vel albũ.
puluerẽ. t ( Et

cui admiſcet᷑ reſi
na ꝑ quaʒ obſcu/
vEqual põde

guẽti pdicti: in
nõ oia poſita ſũt
eq̃lis ponderis.

ſaluare o

m papiam eſt herba aromatica. SGalbanuz boni
ogoꝛis. ad differentiã illius galbani qð ex antiqtate vel

alia cã amiſit odoꝛẽ ſuũ. Eſt at galbanũ ſuccus herbe
aromatice: alb ad modũ lact.⁊ dẽ a gala:qð ſignificat
. Peqꝙ eni induratr erat hic ſuccus tereoat iĩ

thus lucidiſfſimm 1.
i. puriſſimuʒ:ad galbanen boni odor:ct th
differentiã thuri) ſucidiſſimũ:èqual ponder

erũt oia.Facieſq; thymia/

¶Zqual põde rij mixtũ diligent᷑ ⁊ puruʒ
ris erũt ola. hoc
oĩ ad oꝛiam vn. qʒ ĩ tenuiſſimu puluẽz vni
uerſa ↄtuder:pones ex eo
coꝛã tabernaculo teſtionij:

X¶ opoſitũ op in quò loco apparebo tibi
vnguẽtari. no l· Scm ſcõꝝ erit vobis thy⸗
thymiama ſit yn ⸗ ⸗—c.c urn euuenn,
guentũ: ſʒ quedaʒ miama, Talẽ ↄpõnem noõ
ↄmixtio puluerũ facietis ĩ vſus vr̃os:ꝗa ſcm̃
aromaticoꝝ:ſed eſt dſo. Homo qcũq; fece
rac ige dffteli rit ſile: ut odoꝛe ill pfruat:
i ctlonez avn Vibit de pplis ſuisXXXI.

y¶Koꝛaz taber⸗
nacuio teſtiooon.
i.in altari incẽſi:qð eſt ↄ tabernaculũ interius in quo
erat arca teſtimoniji: ⁊ illa ꝑs tẽpli vocat᷑ tabernaculuʒ
teſtimonij. 3 ( In q́; loco apparebo tibi.qꝛ ibi audie-
bat᷑ diuinũ reſponſũ qſi ꝓcedẽs de ppiciatoꝛio vſq; ad
ad altare incẽſi. ⁊ ¶ Lalẽ ↄpõnẽ nõ facietis.ſ.ex eiſdẽ
reb ⁊ in eadẽ ꝓpoꝛtõe:ſicut pᷣdem̃ eſt de vnguento.
¶ In ca. xxx.vbi dr in poſtilla:Dicit aũt aug.ꝙ altare
inceſi ibi nõ vocat᷑ thuribulũ aureũ ⁊c̃. ditio
Icet venꝝ ſit ꝙ altare incenſi erat in ꝑte illa ta
bernaculi:q̃ dẽ ſcm̃ vel ſcã:nõ autẽ in illa pꝑte ĩ
terioꝛi q̃ dicebat᷑ ſcmſcõꝝ:ut lra teſtat᷑:tñ ipᷣm
altare incẽſi ſcmſcõꝝ reputabat᷑:ut expᷣſſe hĩ infra eodẽ
ca.vbi dẽ de hoc altari.ſ.incẽſi.et depᷣcabit᷑ Aaron ſuꝑ
coꝛnu altaris ſel ꝑ annũ.et ↄcludit ibidẽ de eodẽ altari

Scm̃ſcõꝝ erit dno.ex qͥ pʒ ꝙ ʒ altare incẽſi eſſet extra
ſcãſcoõ. m locuʒ: reputabat᷑ tñ ſcmſcõꝝ ſᷣm dignitatis
graduũ cuius rõ põt eẽ:qꝛ in hoc altari incẽſi bis in die

incẽſũ cremabat᷑:ut hẽ in hoc ca.qð fiebat ꝑ ſimplices

ſacerdotes: lz intra ſcmſcõꝝ nõ eſſet licitũ intrare niſiſe
mel in anno: iõ opoꝛtebat ꝙ hoc altare eſſet extra ſca
ſcõꝝ ſᷣm locũ.ſz qꝛ ipſiy altaris excellẽtia erat tata:ꝙ in

ipſo fiebat ſemel ꝑ annũ in ſanguine diſtillatões ꝑ ſum
mũ ſacerdotẽ:ut infra Leui.xvj.iccirco reputabat᷑ inter

ſcãſcõꝝ ſᷣm dignitatẽ:⁊ ſic vident᷑ intelligeda eẽ vba au

guſ.ſ. ꝙ loquit de altari incẽſi ̃m ſue dignitatis graduʒ
nõ aũt ſᷣm dignitatẽ loci in q; erat:nõ eni pᷣſumendũ eſt

de ſcõ aug. ꝙ lr̃e ↄtradiceret.
1R coꝛꝛectoꝛij ↄtra Burgeñ.

re ocm beati aug. ſed potius inuoluit: na; Burgẽ.
allegãdo textũ ſequentẽ pñtis capituli dicit ipᷣm altare

incenſi foꝛe ſcmſcõꝛum ſjm dignitatij gradũ:cum tamẽY
beatus Augu.ſolum velit ipᷣm altare foꝛe intra ſanctũ

ſcõꝛum ad modũ aurei thuribuli.textus aũt allegatus

xO. XX 1.

ma ↄpoſitũ ope vnguenta

⁊ ſcificatõe digniſſimũ.Cũ ad exco
fieri põt ex auro ⁊ argento

ca. triceſimo: vbi poſtillatoꝛ declinat dictũ
beati Aug. de altari incenſi:⁊ hoc auẽte beati
iero.⁊ alioꝝ:imo ⁊ rotũde lr̃e:Burgẽ.niti

per Burgenſem non loquit de altari:ſed de exercitio ſũmi
ſacerdotis in ipſo altari: videlicet de poſitõne manuum: et
poſitõne ſanguinis. hoc enim exercitium vocat littera ſan-

ctum ſanctoꝛũ: quia ſi quottidiana poſitõ thymiamatis ꝑ

coõmunes ſacerdotes dicitur ſancta hec poſitio ſanguinis ſe

mel in anno facta in

oc altari dicenda eſt
moyſen dicens: Eccẽ vo ſanctaſanctoꝛu: r ſic
caui è noie bezeleel filiuʒ eagtoratie elidlan
huri filij hur de tribu iuda locum ⁊ quo ad actũ
et ipleui eũ ſpũ dei:ſapia ⁊· in loe⸗
ſtelligẽtia ⁊ ſcia in oĩ opere (Kapim. RNI.
àd excogitanð ꝗcqd fabee *% utuſc

%N Deſcripta
⁊ ere:marmoꝛe ⁊ gemmis foꝛma tabernaculi et
⁊ diuerſitate lignoꝝ. Dedi dſecratone ſacerdotũ
q q;ʒ ei ſociũ ooliab ſiliũ achi hic conſequenter agit
I 3 de electone artificum

ſamech de tribu dan. Et in

cu Li . et quoniam agens et
coꝛde hoĩs eruditi poſuit .

finis ſibi coꝛꝛeſpõdẽt

ſapiam ut faciãt cũcta que ideo pꝛimo agitur de
pᷣcepi tibitabernacim lſede tanl nefficſenee ipſius
pꝛopiciatoꝛium qð ſup eaʒ cunus eſt. Pꝛio igitur
eſt:⁊ cũcta vaſa tabernacli expꝛimit efficientẽ pn
e en e e. eden cipalen dicen:
b ¶ Ecce vocaui.ad

