rote nouũ teſtm in medio veter expoſuit.Conſtat aũt
ꝙ in vtroq; teſtõ:⁊ ꝑ ↄñs in vtraq; rota inuenit᷑ ſenſuj
lralis ⁊ ſpualis.Sed did:lʒ in vtroq; teſtoõ inuenit᷑ ſen/
ſus lr̃alis ⁊ ſpũalis:vita tñ non ↄcedit᷑ niſi ſpũali intel
ligentie cũ ſubdit᷑: Et ſpũs vite erat in rotis. Audi ro/
go ſi ꝑ ſpũalẽ intelligentiã ſolũ intelligeres ſpũaleʒ ſen
ſum R myſticũ excluſo ſenſu lr̃ali manifeſte deuiares
a veritate ſacre ſcripture.Conſtat.n.ꝙ oia q̃ de neceſſi

tate ſalutis tradunt᷑ credẽda ſeu agẽda in ſacra ſcriptu⸗

ra:ſub ſenſu lr̃ali reꝑiunt᷑. Myſteriũ.n.ſũme trinitatis
⁊ vnitat:qð inter credẽda ſũmũ tʒ locum:in auctoꝛita
tibſacre ſcripture ſᷣm ſenſũ lr̃alẽ intellectis füdat. Uñ
auguſtin tractãs de oꝛdine ſeruãdo cũ de trinitate agit᷑
in quarto libꝛo ð trinitate ſic dicit.pmo ) auctoꝛitate)
ſacraꝝ ſcripturaꝝ:vtrũ fides ita ſe habeat demõſtran/
dũ eſt:deiñ aduerſus garrulos ⁊cc. Cõſtat aũt ꝙ aucto/
ritates ſacraꝝ ſcripturaꝝ:que nos obligãt ad credenò
in myſteriũ ſcẽ trinitat ſunt ille:q̃ ſᷣm ſenſũ lr̃alem hoc
dicũt:tmmõ.n.a talib ſumit᷑ efficax argumentũ ſᷣm eũ
dẽ aug,de doct.xpᷣiana. Uñ oia teſtimonia q̃ a mgr̃o
in.j.di.ij.ad hoc myſteriũ fundanðò deducunt᷑:intelligũ
tur ſᷣm ſenſũ lr̃alem:ut ibidẽ pʒ.De myſterio aũt icar/
natõis vbi:in cuius agnitoe vita eina oↄſiſtit. Uñ hec ẽ
vita eterna ut cosſcãt te deum:⁊ quẽ miſiſti filiũ tuum
⁊c̃.manifeſtũ eſt ꝙ oĩa circa hoc de necitate ſalut credẽ
da:in ſenſu lr̃ali pncipalit᷑ tradunt᷑:ut cũ de incarnatõe
dẽ: Uerbũ caro fcm̃ eſt:qð ſᷣm ſenſũ lr̃alem incarnatio
nẽ verã ſignificat.Et cũ de moꝛte dẽ:xlamãs voce ma
gna expirauit:⁊ ſic oe alijs circa humanitatẽ xpᷣi credẽ
dis q oĩa in ſenſu lr̃ali inueniunt᷑. Idẽ de creatoe mũdi
⁊ alijs articulis fidei:q nobis pꝓponunt᷑ credẽdi:qui oẽj
ſub ſenſu lr̃ali inueniunt᷑:⁊ iõ hʒ vim intlocutoꝛiaʒ: ut
dem̃ eſt. De his vo q̃ agenda ſũt de neceſſitate ſalut ſo⸗
lũ accipio illa duo manifeſta:in quibtota lex pendet ⁊
ꝓppᷣe:ſᷣm teſtimoniũ ſaluatoꝛis.ſ.Diligej dñm deũ tu
um ex toto coꝛde ⁊c. Et diliges pximũ tuũ ſicut teipᷣm
iſta.n. mãdata nõ hñt niſi ſenſũ lr̃aleʒ. Nõ.n.hoc loco
res ſignificate ꝑ vocẽ deus:ſeu ꝑ hãc vocẽ pximuj:⁊ ꝑ
hãc vocẽ diliges:vlterius alias res ſignificãt:a quibuj
rebſignificat ſenſus alaccipiat᷑:ut eſt manifeſtum. Et
attende ꝙ non ſolũ pᷣdicta q̃ de neceſſitate ſalutis ſunt

agenda:ſed etia illa q̃ ad ſtatũ ꝑfectõis ꝑtinẽt:⁊ que ut

ↄſilia dant᷑:habent᷑ ꝑ ſenſũ lialem:ut cũ dẽ:Si vis ꝑfe
ctus eſſe:vade ⁊ vende oia que habej ⁊ da pauꝑibꝰ.In
quibvbis ſm ſenſũ lralem intelleci: intelligunt omia
illa que ad ſtatũ ꝑfectois ꝑtinent:ut eſt manifeſtũ. Iteʒ
doctrina ſacr̃oꝝ ecclie quib gra iuſtificãs dat᷑ ſeu au/
get:quero ꝑ quẽ ſenſũ dat᷑ nobis in ſcripturis:pꝑ l̃aleʒ
ſeu myſticu:nõ eſt dubitabile ꝙ ꝑ lr̃alẽ. Cũ.n.dẽ:Qui
crediderit ⁊ baptigat fuerit ⁊c.ſᷣm ſenſũ lr̃alem inſtitu
tio ſacramẽti baptiſmi intelligit. Silr cũ dẽ:Caro mea
vere eſt cibus:⁊ qͥ mãducat meã carnẽ ⁊c.ſᷣm ſenſũ lit
teralẽ dictoꝛũ hꝰmodi hẽ virtus ſeu efficacia ſacramẽ
ti Euchariſtie.Silr ꝑ ſenſũ lr̃alem hmodi dicti:Con/
fitemini alterutrũ pctã veſtra:ſacramẽtũ pnie intelligi
mus.Quis ergo ſane ment audeat dicẽ:ꝙ in ſenſu lr̃a
li nõ eſt ſpũs vite:cũ in eo oia credẽda ⁊ agenda ad vi/
tam ſpũaleʒ ptinentia tradant᷑:Sʒ foꝛte diceres:ꝙ oiĩa
pᷣdicta etiã habent᷑ in ſenſu myſtico.naʒ ꝑ ſenſũ allego
ricũ habent᷑ ea q̃ ſunt credẽda:⁊ p tropologicuʒ q̃ ſunt
agẽda ⁊c.Ad qð dicendũ ꝙ nihil ſub ſenſu ſpũali cõti
net fidei vł moꝛib'neceſſariu:qð ſcriptura alicui ꝑ litte

ralem ſenſum nõ manifeſte tradat. vnde Augl.ad vincenti
um donatiſtaʒ. Quis aũt nõ impꝛudẽtiſſime nitat᷑ aliquid
in allegoꝛia poſitũ ꝓ ſe adducere:niſi habeat etiaz manife⸗
ſta teſtimonia q̊ͥꝝ lumie illuſtrent᷑ obſcura:Sʒ vlterius de
ſenſu myſtico viden dicere ſic: Hec.n. eſt va vita:quã vVbuʒ
vite cecitati iudaice p̃ᷣdicauit:cũ dixit:Scrutamini ſe criptu
raj.in quib'putat vos vitã eternã hꝛe:pꝑ hec tua vba ſentio
te eſtimare: ꝙ ꝑ ſcrutiniũ ſcripturaꝝ a chꝛiſto pᷣceptuʒ iu⸗
deis: intelligit eis mãdare ut de ſacris l̃is educerent ſeu ex⸗
traherẽt ſenſũ ſpũalem ſeu myſticũ:qð ſalua pace dixerim
nullã ↄtinet veritatẽ. Audeo.n.tibi dicere frater:Scrutare
oĩa ſacra euagelia dei:⁊ nõ repies xpᷣm allegaſſe auctoꝛita⸗
tẽ aliquã ſacre ſcripture vel diſcipulis erudiẽdiasaut iude/
is dicentib':ſeu etiam diabolo tentãti niſi ſub ſenſu lr̃ali
intellecta. Uñ ⁊ magiſter Nicolaus hec recte ↄſiderãs ĩ to⸗
ta poſtilla ſua ve.teſt. vbi occurrit aliqs textus allegat in
nouo a chꝛiſto vel a diſcipulis ſꝑ exponit eũ ſᷣm ſenſuʒ lr̃a
lem:intm ꝙ etiã illud pᷣſ.Lapidẽ quẽ repꝛobauerũt edificã

tes:hic fact eſt in caput angeli. exponit intelligenduʒ eẽ ym

ſenſum lr̃alẽ de chꝛiſto:eo ꝙ chꝛiſtus iudeis illu textũ de ſe
ipſo allegauit. Silr oẽs auctoꝛitates ve.teſ.quas Apoſ.al⸗
legat ad hebꝛe.j.ad ꝓbandã diuinitatẽ chꝛiſti ⁊ alia eẽꝰ my
ſteria conat eos reducere ad ſenſũ lr̃alem q;tumcunq; pᷣma
facie habeãt aliã apparentiam:qð eſt neceſſariũ: ad hoc ꝙ
ſint efficaces ad ↄcludendũ intentũ:⁊ ſic in locis alijs qbuſ
cunq; totius poſtille.Ex quo cocludit᷑ õᷣ te:ipſos.n. ſenſus
mandabat chꝛiſtus ſcrutari:de quibipſe quotidie dicebat
pᷣdicabat:ſeu diſputabat:q ſunt tmmmo lr̃ales:ut dem eſt:et
iõ illud vbum chꝛiſti:Scrutamini ſcripturas:qð ꝓ te alle/

gas:ſᷣm magr̃m pᷣdictũ exponit᷑ de myſterijs xpᷣi que ĩ ſacri

ſcripturis intellectij repiunt. Dixit.n.ſuper pᷣdcõ verbo:ſcʒ
ſcrutamini ſcripturas: Jo.v. ſic ſcriptura ve.teſta.deſignat
tpᷣs aduent eius:Geñ.penł.Nõ auferet᷑ ſceptrũ de Juda ⁊c
7 Dañn.ix.vbi determinat᷑ aduent ſancti ſcõꝝ ſub numero
certo hebdomadaꝝ. Determiat etiã locum natiuitat. Mi
che.v. Et tu Bethlehẽ. Detminat etiã modũ naſcẽdi:ſa.
vij. Ecce vᷣgo ↄcipiet.Et modũ ↄuerſandi cach.ix.Ecce rex
tuus venit tibi.Et modũ moꝛiẽdi:Jſa.liij. Sicut ouis ad
occiſionem ducet᷑ ⁊c. Et bꝛeuit oia xpi myſteria in ve.teſt.
inueniunt᷑ expᷣſſa:⁊ in xpᷣo ↄpleta.hec ille.Cõoſtat aũt ꝙ oẽj
auctoꝛitates pᷣdcẽ allegate ꝑ poſtillatoꝛẽ ſᷣm ſenſũ lr̃alẽ pᷣdi
cta myſteria ſignificãt.Et ſic pʒ ꝙ cũ dẽ:Scrutami ſcriptu
ras:referenð ẽ ad ſenſũ l̃alẽ qð eſt intentuʒ.ſed foꝛte dices
ꝙ ſẽſus lr̃al nõ indiget ſcrutinio:cũ ex ſignificat ꝑ vocẽ ac
cipit᷑:⁊ ſic ſtatim offert ſe intellectui cum modico ſcrutinio
ſeu ronis indagine.vnde de hoc ſupfluũ videret᷑ cecitati iu
daice chꝛiſtũ pᷣdicaſſe:Scrutami ſcripturas:cũ ipſi de hoc
ſẽſu ſatledocti fuiſſent.Nõ ſic frat᷑ mi:nõ ſic:Seſus.n.lr̃al
ſacre ſcripture łʒ ex ſignificatl ꝑ vocẽ accipiat᷑:ut dicij mlti
tñ in eius intentoe vel acqſitõe errauerũt:tã in veteri qᷓ; in
nouo teſtõ. Cuius rõ eſt. nã ſicut de vijs dñi q ſũt eius pᷣce-
pta ſeu ↄſilia legit ꝑ pphaʒ:Recte ſũt vie dñi:⁊ iuſti ãbula
bũt in eis:pᷣuaricatoꝛes aũt coꝛꝛuerũt in eis.ſic in ſẽſu lr̃ali
ↄtingit.ſ.ꝙ lłʒ ſit recł.i.planioꝛ:⁊ iuſti.i.hñtes lumẽ fidei:
abulabũt in eis.ſ.intẽt ⁊ ſignificaſ ꝑ ſenſũ lr̃alẽ fide adhe⸗
do:pᷣuaricatoꝛes tñ.ſ.carẽtes hmoi lumie.i.fidei:coꝛꝛuer̃t
in eis.In ve.teſ.iudei xpᷣo ↄtpanei circa hmõ: ſenſũ lr̃aleʒ

multiplr errabãt:ſicut ⁊ moderni poꝝ ſuoꝝ erroꝛẽ ſeq̃nte

ut in miillod euãgelij pʒ. Uñ in pᷣcept decalogi q ſũt pᷣncipa

lia int leg pᷣcepta intm errabat:ꝙ ꝑ pᷣcepta de obſeruatone

ſabbati itelligebãt phiberi ad lram:neqs i ſabbato ꝓximũ

ſuũ curaret:qð ẽ inhbumanũ:de qͥ ↄfutabat eos xpᷣs oñdẽs

ꝙ lʒ i ſabbat bñfacẽ dicẽs.Quis ex vobis qͥ hʒ vnã ouẽ:⁊
ſi ceciderit i ſabbatis ⁊c. Similiter in homicidio nõ intelli
gebãt ꝓhiberi niſi occiſionem coꝛꝑis humani:quibus ap/
peruit dominus ſenſũ aſſerẽs oẽʒ iniquũ motũ ad nocenꝰ

7

rologus

fratri in homicidij genere debẽ ↄputari. Poc ideʒ declarat
Aug.õ fauſtũ de oibyillis de quib'dẽ in euãgelio: Audiſti)
qꝛ dem ẽ antiquis. Errabãt etiã circa pncipium de honoꝛa
tõe parentũ irritũ faciẽtes dei mãdatu ꝓpter traditõeʒ ſuã
ut teſtificat Matth.xv. ⁊ Mar.vij. Qua rone ondit ð eis
dem fuiſſe ꝑ Ia. Populus h̊ labijj me honoꝛat ⁊c. Sup q;
⁊ alijj erroꝛibꝰ quib adherebãat in ſenſu lrali ſacre ſcripture
deficiẽtes: de eis ibidẽ ↄcludit: Ceci ſũt duces cccoꝝ. Unde
cecitas iudaica quã xpᷣs repꝛobat: circa falſũ intellem ſeſus
lr̃al ↄſiſtit.pʒ etia hoc ꝑ pᷣdcãs auctoꝛitates ve.teſ.q̃ᷓ poſtil
latoꝛ allegauit ſuꝑ illud verbũ:Scrutami ſcripturas.que
quið auctoꝛitates ſᷣm veꝝ ſenſum halẽ myſteria xp̃i ſignifi
cãt:ut ſupei dcm̃ eſt:quẽ quidẽ ſenſũ lr̃alem iudei multifa-
rie ꝑuertentes vitatẽ fidei ꝑ eas expᷣſſam nõ verẽtur negare
Uñ recte eis dẽ: Scrutamini ſcripturas.i.diligent᷑ attẽdite
ven ſenſu lraleʒ in eij ↄtentuʒ. Itẽ attendendũ ꝙ qꝛ int pᷣdi
ctos erroꝛes piculoſioꝛ erat erroꝛ circa cognitoeʒ xpᷣi circa
quã ptinaciſſime ſe habebãt.Teſtat.n.Lucas:ꝙ cu eis ſel
in ſynagoga illud Iſa. Spũs dñi ſuꝑ me: ꝓpter qð vnxit
me euageliçare paupib'. ⁊c. exponeret de ſeipſo fuiſſe dem
finaliter: eiecerut illu extra ciuitatẽ ut pᷣcipitarẽt eũ:merito
igit᷑ talibus xpũs dicebat:Scrutami ſcripturas:qꝛ ſi taliuʒ
ſcripturaꝝ ſenſũ lr̃alem verũ habuiſſent:teſtimoniũ veru
inueniſſent de xpᷣo:et iõ ſubiungit:lle ſunt q teſtimoniuʒ
phibent de me.teſtimoniũ auũt a ſacra ſcriptura nõ habet᷑
certũ niſi ex ſenſu lr̃ali:ut Aug in multis locis teſtat. IJdem
pʒ in nouo teſ.Nam ſi arrius veꝝ lraruʒ ſenſum habuiſſet
huius dci: Ego ⁊ pater vnũ ſumus:hanc aũt vnitatẽ intel
ligendo in diuina nã. Silr illius dci: Pater maioꝛ me ẽ: ve
ru intellectũ habuiſſet intelligẽdo maioꝛitateʒ reſpectu nãe
aſſumpte:nõ coꝛꝛuiſſet in hereſim ſuã dãnatam:ſed qꝛ pꝛe-
dicta aliter intellexit ad lr̃am qᷓ catholici ſpũſcõ illumina
ti intellexerũt:lapſus ẽ in laqueu.Et ſic pʒ:ꝙ circa verũ in
tellectũ lr̃alẽ euangelij pdcũs exroꝛ ↄſiſtit:cet ſic intelligenõ
eſt de alis: ex quo pʒ intentũ¶ Ulterius dicit ꝙꝙ non ſatiat
te pmũ deciſionis mee:nec ſcõm:nec tertiũ: nec quartũ:nec
quintũ.¶ Circa qð ſi ondiſſes rõem tue inſatietatis foꝛte ſa-
tiſfieret tibi:ſed qꝛ pᷣtermiſiſti aſſignare rõeʒ:nullã tibi do
rñſionem:niſi ꝙ cauenð eſt ab inſatiabilitate coꝛdis que in
ſacr ſcriptun repꝛobat᷑.( Circa ſextu: qꝛ ibi declaraſti men-
tem tuam:merito reſpondenõ eſt tibi. Dicis pᷣmo ꝙ int ſen
ſũ lralem ⁊ myſticũ no eſt poſſibilis ↄpatio:qð valde irrõ
nabiliter dem reputo: Tũ qꝛ tu ipſe pdictos ſenſus cõꝑas
ad inuicem:aſſeris eni:ꝙ ſenſus myſticus eſt dignioꝛ:⁊ per
ↄñs ſunt ↄpabiles per te: Cum qꝛ nullus ronabiliter nega-
re poſſet creatoꝛem eſſe dignioꝛem creatura. Diſtantia aut
inter creatoꝛem ⁊ creaturam excedit quacunq; diſtantiam
inter rej creatas:ut eſt manifeſtũ:Tu etiã quia iſti duo ſen
ſus de quibus agim ſunt ſpecies ſub genere expoſitõnis ſa
cre ſcripture ↄtente:ut pʒ ꝑ oẽs doctoꝛes de hoc loquentes
ut Bedã:Aug.⁊ alioj.lihil.n.pꝛohibet: ꝙ ſicut dicimus
ſpeciem humanam eſſe dignioꝛem bꝛutali ſeu irrationabi
li:ſic ꝙ vnus ſenſus ſacram ſcripturã exponendi ſit altero
dignioꝛ. Conſequenter quia dixerã in concluſione ꝙ ſẽſus
lalis eſſet dignioꝛ ex parte extenſionis:eo ꝙ quelibet ꝓpo/
ſitio ſacre ſcripture habetiſenſum lrialem veru. Senſus ve/
ro myſtici non ſe extendũt ad totã ſacrã ſcripturã:õ qͥs di/
cis ſic:Fallit iſtud cũ cuncta ſacra eloqa plena ſint dñnicij ſa
cramẽtis:h̊ vider inuoluere ſnias per acceptõnem h dci ſa
cramentũ.ſi.n.acciperes ſacc̃m ꝓpꝛie ut ſignificet ſacr̃a no
ue legis:⁊ etiã veter:ſic falſũ aſſumeres.multa.n. ſunt elo
quia oiuina in qbus nulla fit mentio de ſacr̃is:in qͥcunqʒ
enſu talia elo quia ſumant᷑.Si aũt ꝑ ſacr̃m intelligis ſacrũ
ſecetũ ut ꝑ hoc intelligat ſenſus myſticus:ſic etiã aſſumẽs
falſũ. Oſtenſũ eſt eni in ſecũdo articulo queſtiois de qᷓ agit᷑
ꝙ ſunt multa in ſacra ſcriptura in quib'ſolus ſenſus lr̃alij

S
—

eſt querẽdus:et eſt ſnia Aug.ſuꝑ Geñ.ad lr̃am.ſi auteʒ
p ſacr̃m intelligis quãcũq; ſacra doctria: ſic veꝝ dic ſʒ
nihil fac Z me:qꝛ in illis paſſibin ꝗb'ſolus ſenbis lr̃al
qrendeſi: ſut multa ſacra documẽta ð fide ſeu moꝛib-
ꝓut deductuũ fuit ſupꝛa:et ſic pʒ extenſio ſenſus lr̃ał
ſtat in ſuo vigoꝛe.ſed ad ꝓbatoeʒ tui aſſumpti.ſ. ꝙ ſen
ſus myſtici extẽdant᷑ ad tota ſacrã ſcriptura ſic allegas
Panc extenſionẽ ſpũs ſupꝛa lr̃am coguit Paulus duʒ
dixit: Omnia in figuris ↄtingebãt illis:no ſolu ſcripta
ſed etiã cũq; alio mõ tradita. Hec auctoꝛitas pauli ſi
bene attendas nihil facit ↄ me:loquit᷑.n.ibi de geſi po
puli tm ſub antiquo teſto degeni q vua erat ꝓpheti
ca. Uñ narratis in eodẽ caplo:qbuidã eoꝝ geſtis:tam
in trãſitu maris q; ſub nube ⁊ h'modi:ↄcludit: hec at
oia ↄtingebãat iülis in figura. Nõ.n.dixit:ſolũ oia ↄtin/
gebant: ſed cũ hac additõe: Dec aut oia: ut oñderet ſe ð
illis ſilibꝰtmm loq. Silr nõ dẽ ꝙ oĩa dicebant illis
in figura:ſed ↄtingebat:in qͥ maniſeſte oſtendit ꝙ lodqt
de geſtis ↄtingẽtib: nõ aũt reuelatis ſeu pcepiis ciſdem
Nunqᷣd qð dẽ in veteri lege:ludi Iſrael de' tu' vnus
eſt. ↄtingebat eis in figura.vel ꝙ dꝛ: Diliges dũm deuʒ
tuu ex toto coꝛde tuo ⁊ hmoi:⁊ ſic de ſilibꝰ. Abſit.ibi
pn. ſolus lr̃al ſenſus ẽ qrend ſᷣm ſniam Aug.Et ex hac
ↄſideratõe clarpʒ peminẽtia ſenſus lr̃al fᷣm extẽſionẽ
extendit.n. ſe ad auctoꝛitates notabilioꝛes ⁊ excellentio
res ſacre ſcripture:de qᷣb dem eſt ſupꝛa:in qꝗb aucẽtati-
be' myſtic' ſenſus nõ hʒ locũ. Coſequeni dic ꝙ ſenſus
lr̃ał no eſt vlioꝛ:qꝛ q;to alidd ẽ vlius tanto coicabili⸗
ſʒ ſenſus lr̃al ꝓpter ſuaã limitatoeʒ ⁊ ſignant ꝑ doctoꝛẽ
irrefragabilẽ eſt icoicabil: eo ꝙ no diuidit: ſʒ bñ myſti-
cus multiplicat᷑. Attẽde fr̃ rogo:ſi ↄpas ſẽſuj ſacre icri
pture ad iuicẽ ſᷣm eoꝝ limitatoeʒ ad mãs de qbagunt
manifeſtũ ẽ:ꝙ qlibet ſeſus myſtic'limitat᷑ ad certa mãʒ
Tropologic.n.ſẽſus ſolu agit de agẽdis ſᷣm moꝛej.Ail
legoꝛic vo de credẽdis. Anagogic de ſy eraãdis.Sẽſus
aut lr̃al de ſingulł pᷣdiei:et ẽt de ia geſt maifeſte tractat
Nec credo ꝙ doctoꝛ irrefragabil h oppoſitũ aſſerat:⁊
ſic ↄpꝑatio tua potifacit ꝓ me.Itẽ ſi attẽdiſti vlitatem
quã attribuo ſenſui lrali ſat manifeſta ẽ. ↄſiſtit aũt in
hoc ꝙ nõ ſolũ lr̃ati ſeu ſapiẽtes:ſʒ ẽt rudes:q ad intelli
gibilia capiẽda nõ ſut idonei:tñ ꝑ ſenſũ lralem capiũt
ſpuũalia:ſaltẽ ſub ſilitudibꝰcoꝛꝑalibꝰ:iuxta illud Aipli:
Sapistib⁊ inſipiẽtib debitoꝛ ſũ.vñ ex ꝑte hꝰvlitatis
ſẽſuj lr̃al manifeſta hʒ peminẽtiã.In hoc aũt qð obijd
de incoicabilitate:ſi ſic opinaris a veritate deuias ma-
nifeſte. Cõicat᷑.n.ſẽſus lr̃alis cuilibet ppoſitõi ſacre ſcri
pture ut dem eſt:⁊ iterũ in multis locis vn paſſus hẽt
multiplicẽ expoſitoeʒ lalẽ: ꝓut fuit oñſũ in itio articu
lo queſtiois. Eſt etiã ſenſus lr̃alis abyſſus multa ꝓpi
magnas difficultates in eo ↄtentas:circa ea q̃ ad fidem
⁊ moꝛes ꝑtinent. Nec miranð.na ſciaꝝ humanaruʒ li-
bꝛis in quib'ſolus ſenſus lr̃alis eſt inqrendus:qpluria
cõmenta ſũt:⁊ plures expõnes ſeu ſcripta.Silr ⁊ mul
tiplices queſtioes ad mentẽ auctoꝝ itelligendã ſeu eluci
daãdã:ut pʒ in phyſid:metaphyſic:⁊ ethid. Silr in fa-
cultatib vtriuſq; iur ⁊ hmodi:in qb nec ĩ textu nec iĩ
glo. ẽ ſenſus niſi lĩalis. Si igit in ill in qbſolũ illa tra-
ctant᷑:q̃ in lumie nali rõnis cogſci pñt:tot multiplicita
tes cõmentoꝝ:varietateſq; qſtionũ ⁊ exponuʒ ⁊ hmo
di circa ſenſu lr̃alẽ inuẽiunt:qtomag ĩ ſcriptura diuia
vbi agit de hij q̃ ſuꝑnãli lumie tmmmo cosſcunt᷑ inuẽiri
pñt multiplices ſenſus lr̃ales ſeu expones q̃ſtioes ⁊ hꝰ
modi. Nec credo te latẽ: ꝙ ſenſus lr̃alis diuidit in tres
ſpẽs ſm Aug.in libꝛo ð vti.cre.ſ.in hiſioꝛiacã: etymo
logicã:⁊ anagogicã:ut i ſtio articlo expoſui.Silr ⁊ vij
claues ſeu regule q̃s Iſi.tradit ĩ li.de ſũ.bo.q in ꝓlogo

borr
inn
pot
he
nu⸗
ong
Ulem
id
ilns⸗
uſſe⸗
ſoeſbn
lend⸗
lue
er

Pfül

t is
g he
iſten
w'pnus
fimden
Pbaͤt b
terbat
iſoni
Wlenno
man⸗
ſos
chhld
1,doadi
Pbünmt
ſſocria
ab'geun
mäm
moreſ1
is Oiſ
Getraar
Aen:
ſſtraun
nchi
.
s
Pchic
na
eſN
hunn
Giomn
nplr
anl
ſuen
NN

mnnn
ilun
runs
Sr
jnpry⸗

a poſtillatoꝛe ponũt᷑ nõ ſũt niſi quedà ſpẽs ſenſuj lr̃aliꝰ

vt pʒ intelligenti.Ex quibꝰmaiteſte pʒ:ꝙ ſenſuj lr̃al eſt

cõicabil ⁊ multiplicabil.Dic.n.ↄñter ꝙ dignitas iſto⸗/

rũ ſenſulᷣ attẽdit᷑ penes maioꝛẽ vtilitatẽ q ↄſequit᷑ ma⸗
ioꝛẽ certitudinẽ:qð tibi ↄcedo ꝓut in qſtioe pᷣdicta lar/
gius eſt deductũ:iſed ꝙ; ſubiũg iꝙ certitudo ſpũal intel
ligẽtie nõ eſt ſpeculatois ſicut lr̃al intelligetia:ſʒ ẽ certi⸗

tudo expientie ⁊ ſᷣm affectũ ⁊ ꝑ modũ guſᷣ:p inſpira

toeʒ ⁊ teſtimoniũ ſpũſſci:hic manileſte inuoluis ſnias
Attribuis.n.ſenſui ſpũali ſeu myſtico qð in hoĩe ſpũa

li hʒ locũ.nõ.n.de rone ſenſus ſpũalis ſeu myſtici ẽ: ut

det gram eũ intelligẽti ſeu inueniẽti.nec etiã ẽ necium:
ꝙ habẽs verũ ſenſu myſticũ ſeu ſpũalẽ ſacre ſcripture
ſit in gr̃a gratificãte.ſufficit.n.ad ſenſũ ſpũalẽ ſeu myſti
cũ recte inueniẽdũ ſeu habenð:hẽe ſeu ꝑticipare donuʒ
ꝓpphᷣie:ſeu donũ interpᷣtatõis ſermonu:q lʒ ſint gre:tñ

ſunt gra date tm̃:et ſic certitudo ülla quà did ꝑ modũ

guſtus ptinet ad donuʒ ſapie:ſᷣm ꝙ ſpualis ho iudicat
oĩa etia pfunda dei.Ex hoc dicto tuo etiã ſeqret᷑ ꝙ nul

lus hꝛet certitudinẽ alicuius ſenſus myſtici ſeu ſpualis

ſacre ſcripture niſi exñs in gra.Et cuʒ nemo ſciat de le

ge cõi: vrũ:ſit dign amoꝛe vel odio:ſequit᷑ ꝙ; nils ſcirʒ

ſe hꝛe talẽ certitudinẽ pᷣdci ſenſus myſtici de lege ↄmũi
qð eſſet valde incõſonũ rõi.Conſequent᷑ did ꝙ no ꝓbo
vba ſci Tho.eẽ igne charitat exaiata:ſi bñ attẽdiſti v/
ba mea:ſic dixi:Credo vba ſci Tho.eſſe igne charitatl
exaiata.vñ de credulitate mea nõ redrit᷑ aliud teſtimo/

niũ:niſi ꝙ in dicij ⁊ in ſcripil meis ſp ſeqͥr iſtum ſanctũ

doctoꝛẽ: vtinã digne ⁊ ſufficient.nec ignoꝛo ꝙ dcã ſua
in plib ſũt impugnata p ples ingenioſos theologoj vi

ros admirabiles: ut did nec ex hoc impedit᷑ mea credu
litas ſeu ꝓſecutio. Tũ q: ſepe ↄtingit doctrias vas im/
pugnari:tã in theologid qͥꝝ pᷣncipiũ poſitũ ẽ in ſignu⸗

cui odicet᷑:qᷓ; in perypathecis. Tũ qꝛ illa in ꝗbꝰ ↄdici
nõ referũt ut firmit᷑ credo ad expoſitõeʒ alicu paſſus
ſacre ſcripture an ſic vel aliter teneat᷑: ⁊ iõo talia apud
me q de ſolo vo intellectu ſacre ſcripture ⁊ diuine curo
magis ſunt curioſa q; fructuoſa.vñ ⁊? Apls deidt.

cit: queſtionẽ magis pᷣſtt qᷓ; edificatõeʒ ⁊c. ¶ Oltimo

cõmẽdas mgr̃m Nicolaum:eo ꝙ ſnias ſcõꝝ doctoꝛuʒ
pꝓpꝛie ſnie poſtpoſuit:ut auctoꝛigaret opus ſuũ.etſi ſim

plrx illũ cõmendares recte vtiq; faceres. Comendãdus

n.ẽ qͥ tanto ſtudio ⁊ laboꝛe ſacrã ſcripturam expoſuit
ſpᷣ plano ⁊ ſuaui ſtilo:ſʒ miroꝛ te ex hoc illũ comẽdaſ/
ſe ꝙ ſnias ſuas dict᷑ ſcõꝝ pᷣpoſuit:ut ais ad auctoꝛigan
dũ opuj ſuũ:cũ huic ↄmẽdatoõi nõ ſolũ ſacra ſcriptura
repugnet.Legit᷑.n. Nõ q ſeipᷣm commendat ille pbat ẽ
ij. Coꝛin.x.et alibi:Laudet te os alienũ non tuũ:ꝓuer/
bioꝝ.xxvij.hoc etiaʒ phᷣica doctrina ſuadet.ait.n.phi
lo.Laudamſeipſos vituperãtes. Scõo ꝑ oppoſituʒ ſe
ipm laudare ſeu alijs pponere:nõ ẽ cõmedabile:pᷣſertiʒ
cũ poſtillatoꝛ de qͥ loqmur vt oꝛdinis minoꝝ dignus
ꝓpfeſſoꝛ humilitatẽ no pᷣſumptoeʒ ſeq eſtimandus eſt.
magna eni de ſe ſentire hi d mollibuj veſtiunt᷑ in domi
bus regum eſſe cõſueuerũt. Nec.n.adduci poſſum:vt
credam ꝙ poſtponere ſniam ſancti Hiero.vel alicuius
ſancti doctoꝛis dcõ Ra.Sa.pᷣſertim vbi rõ non ſuadʒ
cõmendatiòe reputes dignũ. Lauda eum in quo lau/

dãdus eſt:in recta videlʒ intentiõe:quã credo eum ha-

buiſſe:⁊ↄ ꝓpter laboꝛẽ magnũ quẽ ſuſtinuiſſe dubium
no eſt: ut ſacrã ſcripturaʒ exponeret:⁊ ꝓ maioꝛi pte re
cte:nõ aũt ex eo ꝙ a ſcõꝛum doctoꝝ interdũ expoſitio
nibus indebite deuiauit. Scòðo vero ↄmendas poſtilla
toꝛẽ ex hoc:œ ꝑ habitũ theologicuʒ veritatẽ ſententie
habuit:lʒ in lacte nõ ſuxiſſet ppꝛietatẽ hebꝛaici ſᷣmõis

gqð ſalua pace vĩ min ronabilr dem. notũ eſt. n. ꝙ hit ·

potius poſtillã ſuam eẽ

theologicus non ſe extendit ad vonum linguarum haben

dum:⁊ ideo cum theologus dicit:ſic eſt in hebꝛaica verita

te:⁊ ibi non ſic inuenitur:non eſt ex hoc commendandus.
Lommengas euz tertio ex hoc:q inter doctoꝛes hebꝛaicos
non inuenit melioꝛem theologum q; Rabi Sa. CLirca qð

notum eſt ꝙ ſi in rei veritate ille fuit min pitus ꝙ; alij: noõ

debet commendari ex eo ꝙ ſequit᷑ eum:pꝛeſertim in deuijs
inconſonis auctoꝛitatibus ſanctoꝝ. Cõmenda ergo illuʒ
in his ut ex his quib' ↄmendãdus eſt:⁊ libẽt amplectar cõ
mẽdatoes tuas.Cõcludẽdo ergo chariſſime frater ñ credaj
me repᷣhendere voluiſſe oſten toꝛẽ ut dicis:abſit a me:ſʒ
impir ↄmendandã expᷣſſe aſſerui
in queſtiõe pᷣdicta:lʒ in aliqbus locis ſentiam eã minus ſuſ

ſicẽ:qð no reputat᷑ viciũ ſimplłr. Nemo nãq; moaliũ pfe

cte oĩia examinare põt:ſepe enim doꝛmitauit homerꝰ.San
ctum aũt eſt in oibus ſcientijs:pᷣſertim in ſcriptura dinina
ſꝓ pᷣhonoꝛare veritatẽ:vtinãa frater dilectiſſime eſſes ĩ meo

ↄſoꝛtio ſaltem aliq;tulo tpe:ut ſil diſcurrere valeremuj ad

ditiunculas has ⁊ ſic expimento cosſceres:ꝙ in ill lod in qͥ
bus ab eius dcis deuiare videoꝛ:elo vitatis nõ repᷣhendẽ/
di ſtudio ꝓceſſi: ⁊ etiã in his nõ iudicio ꝓpꝛio deuiã:ſed ſe⸗
quẽdo maioꝝ ſententiam. ale frater in domino ⁊ melio/
ra cariſmata ſp emulare v᷑. ä
Icipit ꝓlogus in replicas defenſiuas poſtille fris Ni
colai de lyra ab impugnatioibus dñi Burgeñ.editas a ve/
nerabili ⁊ religioſo patre fratre Matthia doꝛing ſacri oꝛ
dinis minoꝝ: ꝓuicie Saxonie miſtro:ad plurimoꝝ roga/
tum:pᷣfatam poſtillã ut veritate lucentẽ amplexantium.

N Ogeſtiam antiquã tenere hoies iuſtos atq;
fcõs decebat:⁊ oꝛdinata regularit iniurijs ñ
grauare moleſtis. Naʒ ſicut minus bñ geſta
D-Aglaʒ reqrũt:ſʒ qꝛ oimoda pfectio:ſolis diuis
rebus competit:in cunctis humanis opibus rehirt poterit
qð repᷣhenſiõe dignũ eſt:cũ modeſtia tñ ut ait beat Aug.

in pꝛinci retract. que modeſtia no mõ in agibilibus:ſʒ ⁊ ſci

bilibus locu hʒ. Nã ſᷣm veꝝ intellectũ ſacre ſcripture:circa
diuinũ ſcibile errare nõ ↄtingit:ideo ipſa ſola hũc honorẽ
ſibi vendicat:ut recte intellecta ſine repꝛehenſiõe ↄſiſtat:ut
vult beatus Dionyſius de diui.no.ca.ij. Nihilq; ei Zörium
niſi ſit oĩo falſũ.in ea quoq; nihil reꝑit᷑ abſurdũ:ſᷣm Aug.
xj.ſuꝑ Geñ.ca.j.Diuerſitas igit᷑ ⁊ ↄtrarietas ĩ eius expone
nõ hʒ oꝛtũ ex illa doctrina irrefragabili:ſʒ ex eo ꝙ eius ex-/
poſitoꝛes intellectũ plenũ nõ ſũt aſſecuti:ut vult btũs Pi/
larv.ij.de trini.Que tñ expoſitoꝝ diuerſitas nõ oĩo inuti
lis ẽ:qnimo ꝑ ea pigricia ſtudẽtiu excutit᷑:ut vitas inquira
tur:ſicq; ecclie ꝓficiũt in ſurgẽtes hẽſes:ut indqt btũs Ar lug.
jj.ſuꝑ Geñ.õ manicheos. Oss igit᷑ ſci I catholici ſacre ſcri
pture tractatoꝛes antiq nedũ oſentiẽdo:veꝝ etiã ſalua fide
diſſentiẽdo a ſucceſſoꝛibꝰgras meruerũt imoꝛtales.naʒ pꝰ
7 ꝑ eoꝝ venerãdos ſcoſq; laboꝛes excitati p pꝛib'nati filij:
doctoꝛej in eoꝝ ↄꝑatõe moderni no paꝝ laude digni ſurre
xerũt:q in ſacre ſcripture expone deſudãates ut vitã hẽrent
eternã talib ꝓmiſſa:ipſã elucidauerũt:ſenſũ ipſil̃alẽ tan
q; mag aucteticũ inqrentes:int᷑ qs mgr̃ Ni.ð lyra in ligua
hebꝛaica ſil ⁊ latina pit:vniuerſalioꝛ ⁊ pᷣclarioꝛ repit᷑:cui
ſpm̃ tani pueri iunioꝛis de mioꝝ fratꝝ oꝛdine deyilluſtrã
do miſericoꝛditer ſuſcitauit. Ipſe q; ſic ſuſcitatus qð ſine fi

ctõe didicit:ſine inuidia coicauit:et tanq; ſapiẽtibꝰ⁊ inſipi/

entibꝰ magnis ⁊ ꝑuulis debitoꝛ effectſatiſfacẽ cupiẽs opus

egregiũ ↄpoſuit:⁊ in eccłe ſcẽ gagophilaciũ pauꝑ ꝓfeſſione
cũ vidua paupcula ſtudẽ volẽtibꝰ ꝓfuturũ obtulit:⁊ hoc
ipᷣm opꝰſuũ poſtillã nuncupari decreuit.hoc inq; op poſtil

le:⁊ſi tãte ſufficiẽtie fuerit ꝙ ipᷣm nõ ſolũ ꝑuuli:ſʒ ⁊ magni
nec ſolũ fidelei:ſʒ ⁊ iſideles ĩ dubijs circa ſaere ſcripie l̃alẽ

coꝛꝛectiõis limam:ſic optime facta laudeʒ et

dusg
1.
Iil.
,

— uf TLPewar S

“ A

intelligentiã redrũt:ipſe tñ magr Nicolæ:ut ve humil im/
pfem ſe recosſcẽs:⁊ ut pculpa asſcẽs vbi foꝛtaſſij cuſpañn
eſt:in pemio ſui oꝑis:ſe ⁊ p eũ ſcripta detmiatoi ſcẽ matri⸗
eccliè ſubmittẽs: lcõꝛẽ beniuolũ ⁊ coꝛꝛectoꝛẽ efflagitat cha-
vitatiuũ:ſeiẽs ꝙ nemo ex oĩ pte beat. Ubi aũt charitatiuu,ʒ
coꝛꝛectoꝛẽ expoſtulat:inſidioſũ coꝛꝛuptoꝛẽ inuẽiſſe pbatur
Nã qdã iudeut dẽ in Pyſpania ad fidẽ ↄpuerſus Paulus i
baptiſmo noiav:tadẽ ad eccliam Burgeſeʒ ꝓmot:oi mo-
deſtia pꝰ poſita:pᷣfatã poſtillã eccle ſcẽ neciam:⁊ cũctl ſtucdi
dioſis venerandã hoſtilr inuaſit:imoderatone ꝑ beatũ Ppi
lariũ.x.ð trini.repᷣhẽſiue oſcripta vbi dẽ:Coõtra vitatẽ aut
nõ intellectã:aut offendẽtẽ:vel ſtulte:vel vicioſe voluntati)
erroꝛ obnitit᷑. Inmoderata ẽ.n. ois ſuſceptaꝝ volũtatum
ptinacieevbi nõ roni volũtas ſbijcit:ſʒ his qͥ volum rõem
inqrim: a placidis doctrinã coaptam. Janq; nois potꝰ

ctoꝛitate

Ncub qſtiois articulo q̃rto Burgeñ.notat po
ſtillatoꝛẽ in duobꝰ. Pꝛimo ꝙ pᷣpoderat exponẽ
ifideliũ. Scõo ꝙ diſſimlauerit reuer gias ⁊ au
ſcoꝝ doctoꝝ. Quid vitat ſit ĩ pmo dicet i lo
co ꝑ Burgeñ · allegato: videlʒ Gen.j. irca ſcoõm notäd
ꝙ ſcoꝝ auctoꝛitas ⁊ reueretia:vbi⁊ ſci locuti ſũt:ſꝑ dʒ

a fidelib' venerari:ut pʒ.xv. didecreti ꝑ totũ. Ubi aũt

ut hoĩes:⁊ ex opione locuti ſũt: nec ſci in hmõi ſibi vo
lüt honoꝛeʒ deferri:ut pʒ.iiij.ſuꝑ Geñ.ad lr̃aʒ.ca.xxij.
Sciuerũt.n.ſci ꝙ ex opione ſapiẽs dic ſine vicio ſapi
enti:imo expedire vẽ in mã opiabili dubia mouerina
ſicut beat Aug.i.ſuꝑ Geñ.ↄ Manich. ecclie ꝓficiũt in

ſurgẽtes hẽſes ad excutieno pigriciã: ita expedit ĩ eccla
Zrias eẽ opiones eada roe:et qᷓ;ᷓ orie ſci doctoꝛes opinẽt

in plibſacre ſcripture paſſib:n niſi dca ſcõ igrãs i

ᷓ rei erit doctrina qᷓ fingit. Hos inq; imodeſtie modos: ut rat.nec puto incoueniẽs dcã infideliũ aſſumi ĩ exponeʒ

ita dica:dict Paulus Burgeñ.mãaiteſte tenuit:qꝛ in multi,
oñdit ſe poſtillã odiſſe ⁊ no intellexiſſe vel itelligẽ noluiſſe
ſicq; eã taqᷓ; irrõnabilẽ:falſa:erronea:in miłi ipꝛobauit: ut
opꝰ tã inſigne tanq; laudabile apud min ſapiẽtes puipen/
ſũ reddat:et ut imoderãtiã pᷣfatl modis aſſuptaʒ coloꝛare
videat᷑:iuaſiões qs ſcripſit:additoes:q;uis ve ſint coꝛuptõ
nej:noĩauit:poſtillãq; ut pʒ in effcũ ficte ↄmẽdauit.na in p
emio ſui coꝛꝛuptoꝛij de hac poſtilla ſcꝛibẽj filio ſuo Flfõſo
ſic ait: Qm int innũerabilia pene opa qͥ vitate dinia ſcri
ptura circũdata refulget:poſtilla Nicolai de lyra:tã ſui re
cẽtia ꝙ; ſui digna celebꝛitate claꝛeſcit:qꝗ vtrũq; teſti diſcur

tia tradidit:hãc tibi donare ꝓpoſui:a qð legare ↄcepam i/
ter viuos:nõ nude ↄdonare:ſiʒ pꝛna additamẽta pino mu/
nuſculo cumlare viſũ ẽ:hec Burgen.Uñ ſi opi ſic ↄmenda
to nõ detrahẽtia addidiſſet:⁊ vbi emẽdãdũ foꝛet cũ mode
ſtia emẽdaſſet:nõ eſſʒ loc redargutoꝛi:ſed qꝛ ſbᷣ titulo addi
tionũ calũnias coꝛꝛuptoꝛias miſcuit qtũ ꝑ eũ ſtetit:minu,
caut opꝰ vile reddẽ ſtuduit:⁊ ad moduũ ſcoꝛpiois facie blã/
diẽs cauda pupugit:⁊a coꝛꝛupit:q̃tenope ſic vilificato:ſeſu)
ſacre ſcripture lr̃al ⁊ pᷣcipu alibi ita plane:plene:⁊ ↄpẽdio/⸗
ſe non reꝑibil:no minnegligent ꝙ; ꝑicloſe traſiret in abuſũ
Ego fr̃ Matthias oꝛdij fratrũ mioꝝ int᷑ ſacre theologie p
feſſoꝛes minim: ꝓuicie Saxonie miſter indign:ad multo

rũ pfatã poſtilla caripẽdẽtiũ rogatũ:certamè õ Burgen.

mgfo Illcolao ſuſcepi:n ut poſtilleq ſeipſaz ſufſictent oe
fendit ↄferã adminiculũ:ſʒ ut ondaʒ mgrm Ticolauũ: ⁊ e
opus ſine modeſtia ſtimulo iuidie:vane gle. vel vtriuſq;: a
Burgeẽſe vilit ipugnatũ:et ſic opꝰ Burgen. ve ẽ poſtille coꝛ
ruptoꝛiũ:ita ut opillud cũ deo fauete ↄſumatu fuerit: coꝛ
rectoꝛiũ coꝛꝛuptoꝛij venit merito nucupanð.in qͥ coꝛꝛupto
rio qcqd dici mgfi Nico. nõ obuiat: etſi rephenſioe dignũ
ut additamẽtũ relinquã intactũ: nec vim faciã:vbi Burg.·
aliquẽ paſſu alit , poſtillatoꝛ exponit. Sciem eti apõ lſa⸗
ctos doctoꝛes eiuſdẽ paſſus eẽ varias expoſitões:niſi foꝛtai
ſe a veritate vel a cõi ſnia doctoꝝ notabiliter deuiaret. In
hoc aũt ope ⁊ qcunq; alio ꝑ me fcõ vel in poſteꝝ fiẽdo me
totũ dignis ⁊ legitimis coꝛꝛectoꝛibſbmitto:et ſi i hoc ope
repiat ꝙ, dixeri Burgeñ. delyrare: non recipiat ut blaſphe
mia: ſed ad lr̃am ꝙ delyrat:qꝛ cũ lyra nõ cõcoꝛdat.In hoc
coꝛꝛupton fidelr referã:dehic qᷣd ⁊ q;tũ õ poſtilla mgri Ni
colai facit onñdã. Poc pᷣſuppoſuo circa ſenſũ lr̃ale:qð ⁊ po
ſtillatoꝛ ⁊ Burgẽſis pncipalr qrũt:ꝙ adeqᷣta rõ ſenſus lIrak
ſit:v ꝙ ſenſus lr̃al ſit ille:qͥ ẽ ver ronał ꝑ ſpũmſem intent
⁊ ꝑ voces aut res ſine abſurditate ſignificat.Iſta rõ adeqd/
ta ſenſus lr̃al hꝛet᷑ a beato Aug.ſuꝑ Geñ.ad lr̃am: ⁊ a bea/
to Greg.in moꝛa. ꝓut etiã Burgen.eoſdẽ ad id allegat i di
ſputatoe queſtionis pambule. ů
Replica ̊ quedã dicta Burgeñ.in q̃ſtione pambula.

ſacraꝝ ſcripturaꝝ a ↄfirmatoeʒ dubioꝝ occurretium

nã beat Aug.facit ſic. iij.ↄfeſ.i pᷣncipio ⁊ miil alijs lod

vbi aſſumit ⁊ laudat dcã Cicerõij ⁊ Platonis ⁊ alioꝝ

Oia.n.q ↄ fidẽ nõ ſũt lʒ aſſumẽ ĩ adiutoꝛiũ.Oẽ.n.ve
ruʒ vo ↄſonat ex.j.ethi.Et foꝛtaſſis vitas fidei poſita
ab ifideli:ea q ſũt fidei ↄfirmat: ut dic.xj.ð ciui.dei.c.

xxi.⁊.ij.de doct.xpᷣiana beat Aug.ad ꝓpoſitũ dic:Si

q foꝛte fidei nr̃e accõmoda dixerit:nõ ſoluʒ foꝛmidada

—

nõ ſint:ſʒ ab eis taꝙᷓ;ᷓ iiuſti poſſeſſoꝛib'in vſũ nrj̃m vedi

cãda.Et poſito exẽplo de iudeis ſpoliatib egyptios ſb
diſcur dit: ſic fecerat Cypꝛian doctoꝛ ſuauiſſim: ⁊ martyr be
rõj ſtudioſe ſenſũ lr̃alẽ:qͥ int ceteros pᷣcipu'ẽ copioſa luculẽ 7 Hilarb. Fru
ſtra Burgeñ. poſtillatoꝛẽ ĩ eo redarguit:cũ ⁊ ipſemet

atiſſim: Lactãci:Uictoꝛian :Optan:⁊ Hilarb.Fru⸗

Ariſto. dca aliqties addducit. In ſexto articlo ei qſtiõi;

pverã:q;uis apud Burgeñ.fictã ↄmẽdatõeʒ poſtillato

rẽ ipſe Burg. vitupat in trib. Pꝛio diẽ i poſtilla irro/
nabilr p poni dcã ſcoꝝ:⁊ ſpalit ſancti Thome:cuſdi/

cta diẽ igne charitat exaiata:⁊ nãlisrõis dictamie mul

tipłr purgata.Ad hoc dico ꝙ Burgii poſtillatoꝛe egre
ferre nõ debuit:qð ipſemet ſepe facẽ ↄſueuit.In pler
.n.lod ut patebit in ꝓceſſu ⁊ btm Augꝗ.PHiero. Grego.

iſi. ⁊ ſem tho.quẽ ceten grãdi ↄpẽdit p põit ſine rõe:qð

ĩpoſtulatoꝛe no repꝑit᷑:q nullici dem repꝛobat: niſi ex

maioꝛi rõe ⁊ auẽte declinãdũ oñdat.Et ſpãlr huic Buꝛ

geñ.vẽ crimẽ leſe maieſtat ipugnare dcã ſci Tho.q̃ p

ferre vẽ ocis Aug. Greg. Hiero.⁊ alioꝝ:qſi illa ñᷣ ſicut
iſta ſit igne charitatl exaiata:⁊ q̃ſi illa ſiẽ iſta nõ egeãt
rtractatõe.Bis.n.aug.iĩ exoꝛdio ſue retractatõis dic
i mltilodo petm nõ deerit:qͥ ñ hʒ pᷣmas pꝑtes ſapie.ſ.re

cte docẽdo:hẽat ſaltẽ ſcðaj.ſ.modeſtie i reuocãdo erra

ta. Cocludit:qᷣ iſta ſcituri ſũt ñi imitẽt me erratẽ:ſʒ i me
lo ꝓficiẽtẽ. Modeſtũ fuiſſet Burgeñ.ſcm Tho. beato

Aug.ñ pᷣferre qſi oĩa dcã ſci Tho.ſint pᷣma va:qm mlł
ta dcã bti Aug.ſũt hodie opiabilia:ꝗ ẽt libꝛos ſuoj ſu
per Geñ.ad lr̃aʒ reputat mag eẽ indſitios qᷓ; diffinitioo

2 q̃dã dcã epetiã ñ retractata a moderna ſchola cõit᷑ ñ

recipiunt᷑:ut de rõe intelligẽdi oꝑa ſex dlen ad Roiat.

egre ferat Bur.ſi dcã bti Tho.ñ vſq;qᷣq; recipiãt᷑.¶ SOe

cuũdo aũt Burg.nõt poſtillatoꝛeʒ qſi nõ fuerit ꝑfect in
ideomate hebꝛaico:eo ꝙ a puericia ñ didic:ſʒ illa rõ ñ
vʒ:qꝛ ſtat ſenẽ addiſcẽ ideoma qðcũq; ꝑfcẽ. Nec Burg.

debuit ex eo nõre poſtillatoꝛẽ: ſz ei gras agẽ:qꝛ ad exa
tatoeʒ catho.fidei:⁊a ſacre ſcripture dilectiõe tin ipẽdit

ſtudiũ ut intellem ligue hebꝛaice ẽt adult aſſeq merẽt
OQð ſi rep̃hẽſibile ẽ:vẽit bis Hiero.ſilr clpandꝰ:qð ab

ſit / ¶3 Bur. clpat poſtillatoꝛẽ:qꝛ ſecutẽ rabi Salo.po
tuũᷣ ꝙ alios hebꝛeos eo potioꝛes.Rño ꝙ poſtillatoꝛ n ſe
ꝗqᷣt nec illũ nec alios:niſi qtũ rõ ⁊ fides admittũt: imo
Hi qͥs Bur.pfert rabi Salo.ñ repiũt fidei pł fauiſſe et
rõi: nec ſcripturã clar expoſuiſſe ꝙᷓ ra.Sa.ut patebit
in lod ſuis.

7

. D ̃ ̃
„ 4 .
. 5
. .

liber Geneſis. ¶ Capitulũ pꝛimũ. duci. Pꝛia ẽ ipſ Zug'.qui illos ſex dies exponit:nõ put
. ipoꝛtat ſucceſſionẽ tꝑis:ſed ꝓut dicũt cognitionẽ angeli/
4 pꝛinci iO cam relatam ad ſex genera rerũ cõditarũ. Iſta aut cogni
P tieo angelica duplex e:vna ẽ rerũ in genere ꝓpꝛio: ⁊ hec di
Omiſſis diuiſionib' curio veſptina:qꝛ ois creatura ad deũ cõpata qii ẽ lux ꝑ eſſen
ſis: accipio illã que magis tiam: tenebꝛa ẽ. Alia ẽ cognitio in verbo:⁊ hec dẽ matuti
conſueta ẽ dici. Lota enim na. Et ſic exponit factũ ẽ veſpe ⁊ mane dies vi. inq;tum

ſacra ſcriptura diuiditur i angeli cognouerũt lucẽ pꝛoductã ⁊ a tenebꝛis diuiſam in
duas ptes: videlʒ ĩ vetus ? genere ꝓpꝛio:⁊ hec dẽ veſpe.Et rerũ i verbo ⁊ hec dð ma
nouũ teſtamẽtu:ita q to ne:⁊ eodem mõ de alijs dieb ſequentib. Sed iſta expoſi
ta ſacra ſcriptura ſit ð dey tio videt᷑ nimis lõginqua a lr̃ali ſenſu: maxime qꝛ jm ali-/
tanq; de ſubiecto:tñ Peinal os ſanctos ⁊ doctoꝛes Mopſes rudi populo loquebatur:
ps pᷣncipalit ẽ de deo tanc qui no poterat capere ſpualia:ſed tm coꝛpalia ⁊ groſſa.⁊
creatoꝛe ⁊ gubernatõe. Se ideo de ꝓductione angeloꝝ nõ fecit expꝛeſſam metonem
cũda vo de deo tanq; redẽͤ, Et iterũ qꝛ populus ille pnus erat ad idolatriã: ſi feciſſet
prtioꝛe ⁊ gloꝛificatoꝛe. Dꝛia/ mẽtionem decreaturis ſpualib ⁊ iuiſibilib' coluiſſet eas
bps videlʒ veteris teſtamẽti tanqᷓ deos.⁊ ideo iſta expoſitio que lõginqua videt᷑ a lfja
diuiditur ĩ q̃tuoꝛ ptes:videlicet in libꝛos Legales: hi dimittatur. Alie aũt due expoſitões videntur ꝓpique lre
. ſtoꝛiales: Sapiẽtiales:⁊ Pꝛophales. Et qꝛ ver teſtm ⁊ ideo intendo eas ꝓſequi.⁊ pꝛocedũt ſm varias opioneſ
⁊ nouũ ſe hñt ſicut rota in medio rote:vt hĩ Eʒech.i. de natura materie poſuias a phis. Et ideo pꝛimo viden
ca. Ideo nouũ teſtamẽtũ cõſilr diuidit᷑: qꝛ legi ĩ nouo dũ ẽ de hoc: nec mirũ ſi circa hoc diutius imoꝛemur:qꝛ
teſiõ coꝛꝛeſpõdet euangeliũ. Libꝛis ſapientialib':coꝛ ex hoc dependet ĩtellect oꝑatiois ſex dieꝝ:que hic deſcri
reſpõdent epiſtole Pauli:⁊ alioꝝ aplłoꝝ. Libꝛis hiſto bũtur multũ obſcure.(¶¶ Igit᷑ circa natura materie coꝛpali
rialib:coꝛꝛeſpondent actus aploꝝ. Libꝛis ꝓphetax: um tres ſunt opiones ſolẽnes. Dicit eni cõmẽtatoꝛ libꝛo ð
coꝛeſpondet Apocalpplia ie Rund bie veetis ubrleei d erenen nõ?materia ppꝛie
teſtamẽti que continet libꝛos legales: videlʒ quinq; li dicta que ẽ ꝑs ſubſtãtie copoſite:cuius rõ ẽ:qꝛ materia ꝓ
