arar w⸗ Peor 2f aſtrigebat genti
ãt ex his ſolui ñ põt.Omẽ les:pp qð ſacer

aĩal qð vel cõtritis:uel ton dotej iudeoꝝ poſ
ſis: vel ſectis:ablatiſq; teſti ſent credereq aia
culis ẽ:nõ offeretis diño: ? i maculata ob
ĩterra vĩa hoc oĩo ne ſacia tex deuotione poſ
tis.DOẽ manu alienigene n ſent offerri i alta⸗
offeretis panes deo veſtro ri aglocauſtoꝛu⸗
quicquid aliud dare uo mur per hot quod
luerit:quià coꝛuꝑpta ⁊ ma dꝛĩhic: Coꝛuptio
culata ſunt omnia:non ſu nes eoꝝ ⁊cc. dicit

ſcipietis ea. Lôcutuſq; eſt tamen aimalia

mmacu lata im/
molaticia pote⸗/
rant ab eis reci⸗
eis recipi ⁊ offerri:ſʒ hoc dem̃ uidetur eſſe contra tex/
tũ vbi dẽ:De manu alienigene nõ offeretl pa deo vfo.
In pãibꝰ tñ ñ poierãt eẽ talej macle ſic ĩ aĩalib.Et ſi di
cat᷑ ꝙ aliq pães potant eẽ maculati ex aliqᷓ mixtiõe ide/
bita:⁊ de talibꝰ loqᷣt᷑ hic:nõ valet qꝛ abſolute dẽ: Non
offereil panẽ.⁊ idiffinita lex eqpollet vniuerſali:et ſic ob

latio pais generalr vẽ ꝓhibita recipi a gẽtilib: eadeʒ

rõe oiuʒ aliaꝝ reꝝ. Ite ð as paſchali qͥ imolabat᷑ extra
locũ ſcm:qꝛ i Hieruſalẽ vbiq; potat imolari:vt habet
deutro.xvj.dẽ Exo.xij.ꝙ nullł poterat admitti ad coe
ſtionẽ ep niſi pꝛ circũciſus ⁊ ↄuerſus eẽt ad iudaiſmũ
Et mlto foꝛth vẽ ꝙ null eẽt admittẽdus ad offerenduʒ

aliqᷣd i loco ſacro:niſi iude vel ↄuerſus ad iudaiſmuʒ.

Ita illi qͥ oblatio recipiebat ad offerẽdũ ſuꝑ altare:in
grediebat᷑ atriũ tabernaculi ĩ q́ erat altare holocauſto-
rũ:vt pʒ ex pꝛedictis in multis locis:ſʒ gẽtilej ñ debebat

igredi:vt pʒ Threnoꝝ.j. vbi dẽ: Uidit gẽtes igreſſas ſã

ctuarium tuũ:de qbuj pꝛecepas:vt nõ itrarẽt i eccleſiã
tuã. Et Efech. xliiij. vbi oẽ: Sufficiãt vobis oia ſcelera
vr̃a dom iſrl:eo ꝙ iducitifilios aliẽos ĩcircũciſo cõde
⁊ ĩcircũciſoſ carne:vt ſit i ſcũario meo ⁊ polluãt domũ
meã. Sacerdotes.n.cupiditate ducti ĩtroducebãt genti
lej ĩtra atriũ ubi erat altar̃ holocauſti: vt percipent ab

eij oblatõej.et Aci.xxj.iudei ĩſurrexer̃ i Paulũ dicẽtes

eũ violatoꝛẽ tẽpli:eo ꝙ credebãt eũ ĩtroduxiſſe thꝛophi
mũ q erat gẽtil i atriu tẽpli:vbi Naʒarei ſoluebãt votuũ
ſuũ:⁊ ſic pʒ ꝙ ñ erat licitũ reciꝑe aliqd a gẽtilibꝰ vt of/
ferret᷑ ĩ eadẽ ſpecie vt pᷣdem̃ ẽ. Lra ẽt hebꝛaica ñ ſacꝓ di
cto Ra.ſa.cũ dẽ:quia coꝛꝛuptões eoꝝ i eis ⁊c̃. Quia ꝑ
hoc ñ itelligit᷑ aliud niſi ꝙ ĩmunditie gẽtiliũ i qᷓtũ erat iĩ
circũciſi ⁊ idolatrie dediti redũdabãt ĩ oblationibꝰ eoꝝ
Tſic patet ꝙ liitera hebraica in hoc loco non differt a
tranſlatione noſtra in ſenſu:licet quantum ad aliquid

differat in verbis. Locutuſq; eſt oñs. hic ſequei

oblata a gẽtilibꝰ

umm hei

Alee noten

Kſinnanicn;
fügeiperane
muri re ccn
Weflistengs
volee
nibbottüei
nio liir
iuftu
iſuin
aorn.
Arni

lloh'capiun

iihobſenn
icop. cuins

oſabditurch

na

n ſe

.1 Amn
ei winiann
ſw dutbn
upte
wei
munm
mra
Nooffet anf
ngeabſoluen

apmuſ

ichi iwun
Eworut

G

gat winniiln

3
neo? ol

. RKZ
E
õ . . „⸗„½ „
8 ☛–* . 1 .
. 1 1 8 *
e 9 . .
2 —
ℳ

agit de tẽpoꝛe offerẽdi cũ di: m ¶ Die aut octauo ꝛc
qꝛ an octauam diẽ fetus nati ſũt nimis molles ⁊ iperfe
cti:⁊ iõ añ octauã diẽ nõ debebat offerri dño:ſicut nec
aĩialia ipfecta ꝑꝑ defectũ alicuiꝰ mẽbꝛi. n ¶ Siue illa

bos ſiue ouis no imolabũt ⁊cl.hoc fuit pᷣceptum:ut iu

deigu erant cru H
eles exercerẽttur
a pieraran clrcn dñs ad moyſẽ dicẽs: l
euta aiali: ueÿHÿouis capꝛa cũ genita fue
hoennitioꝛes ef rit:ſeptẽ dieb eruͦt ſub vbe
Oidebal aute, ̊ re mris ſue:diè aũt octauo
dãmodo crudele ⁊ deiceps:offerri poterunt
mi cũ u imo dño: lſidie illa boſ ſiue ouii
Itẽ qꝛ aliq idolaʒ IS.. ilmolauern
tre ſm ritu ſuum hoſtiã ꝓ graꝝ actiõe dño:
miez cu ſeru ido ut poſſit ee placabiliſ: eodẽ?
imolabat. Fiſdek die cõedetis eã. Nõ remãe
Sa ere bit ccq imane altius diei
iuenerit nidum ꝰ Ego dñs. Ciuſtodite man/
marrẽ icubaten data mea: et facite ea. Egò
ilingimnnatng dñs. Nẽ polluatnomẽ me
filijs: ſz patiatu um ſẽm ut ſciſicer ĩ medio
matrẽ abire cap/ filioꝝ iſrl. Ego dñs ꝗ ſciſi-
tos filios leneng⸗ co woo c cdirti de kra egy⸗
Pimolaue pti uteſſem uobis in deuz
ritis hoſtis b ö. h Uoble!
Bainee Herann;
expoſitũ:ſʒ hic re ulq; eſt dns ad
petit ad maioꝛeʒ moyſẽ dicẽs:Loq̃re ſi
ſien lijs iſtl: ⁊ dices ad eoſ: He
ns ſut ſerie dñi qᷓs vocabitilſ ſã
data mea. Pec ẽ lebe faci 5
pcluſio h' capitu ctgs. Dex dieb aciel opꝰ
li: videlz obſerua diès ſeptim qꝛ ſabbati req
tio pdcozz: caöauusss l

wri ubairck. .
dicitur: q ¶ Ego dñs.i tate auctoꝛitat ꝙ debetis ſim

pliciter obedire. r ¶ Ne polluatis uomẽ meũ. offeren
do imũda ſuꝑ altare meũ. s ¶ Ut ſactificer in medio

filioꝝ iſrl.ñ ꝙ ꝑ ſacrificia aliquid accreſcat ſactitati di

uine:ſed magis ipſis offerentibus deuote:ideo dicitur:
In medio filioꝛuʒ iſrł. Waplm eNlll.

libꝛi in ꝗ agitur de tꝑibꝰ offeredi:que quidem
mtpa ſüt ſolẽnitates ĩ qꝗb' fiebãt ſpecialia ſacri-
ficia vltra qtidi
nitatũ : ſcdo ponitur iductio ad obſeruantiã eaꝝ.xxvj.
ca. Circa pᷣmũ pᷣmittũt ſolẽnitates qͥ durabãt ꝑ aliquã

ꝑtẽ ani: ſdunt ille qͥ durabat p totũ ãnum.xxv.Ald

huc circea pᷣmũ pᷣmittũt ille q̃ ptinebãt generalr ad totũ
pplin: ? ue ſpaliter ad ſacerdotes. xxiiij. ca. Dꝛima in
duas:q; pᷣmo pᷣmittit᷑ obſeruatio ſolẽnitatis ſabbati q̃
fiebat qlibet hebdomada cũ dẽ: B

tũ nõ poterãt illo dieę pparari:ſʒ die pcedẽti : vt habet᷑

Exo.xvj.qualr ãt ſabbatũ ſit obſeruãdũ plẽius dictuzʒ

fuit Exo. xx. ca. Sed B ⁊ ĩ plurib/alijs locis repetit hu⸗
iuſmoi ohſeruatio ut magis coꝛdib' hominũ ipꝛimere
tur. ¶ ¶ He ſunt ergo ferie. hic⸗ hondt ſolẽnitates

fiebãt ſemel i ãno. Et pᷣmo agit᷑ de ſolẽnitate paſche: 2

de ſolẽnitate pentecoſtes:ibi Numer abitis ergo.tertio

ligne dño ſeptẽ diebꝰ. Di/⸗

ſãctioꝛ: nullũq; ſeruile opꝰ

iana. Et pᷣmo agitur de tꝑe dictaꝝ ſolẽ/

libet hebdomada cũ dẽ: b Dies ſeptim. Om
ne op ñ facietis ĩ eo.qꝛ ẽt illa q̃ ptinebãt ad cibũ ⁊ po/

de ſolẽnitate rubap wi Locutuſq; ẽ dñs.quarto de ſolẽni
tate expiatõis: ibi Decio die. quinto de ſolẽnitate taberna
culoꝝ:ibi Et locutus ẽ dñs. Adhuc pᷣmo an de ſolenita⸗
te paſchali:ſcðo de oblatione pꝛimitiax que fiebat infra fe
ſtũ paſche:ibi Locutuſqʒ eſt dñs.Circa pmũ ſciẽdũ ꝙ ſolẽ

nitas paſchal celebꝛa
. „ — bat ĩ mẽoꝛiam benefi
es ẽ:vocabit ſcũs. Oẽ opꝰ cij qᷓ educti ſũt filij il
ſi faciei ĩ eo. Sabbatũ dñi rael de egypto q qdeʒ

eductio fuit. xv. die
mẽſis pᷣmi:⁊ iõ tũc fi
ebat ſolẽnitaj illa.In

Eĩ cũctis hitatõibus ur̃is
Hẽè ſũt ergo ferie dñi ſce q̃ſ
celebꝛare ðbetis tpibꝰ ſuis
Mẽſè pᷣmo q̃rtadeciadie
mẽſis ad veſpeꝝ:phaſe do
mini eſt: èt qntadecia die
menß h:ſolẽnitas agimoꝝ
dñi ẽ. Septẽʒ dieb acima
cõedetis.Diẽs pᷣm erit vo
bis celeberrimuſ:ſãctuſq;.
Omnẽ op ſeruile ñ faciet-
T eo:ſed offeretis ſacriſiciũ

veſpe imolabat᷑ agnꝰ
paſchalis:de cui im/
molatoe dcm̃ fuit ple
nius:Exo.xij.⁊.xiij.
⁊ hoc ẽ qð dicitur H̊
Meẽſe p ac.di⸗
cebat᷑ aãt illa immola
tio phaſe.i.trãſitus:

pcutiẽ pᷣmogẽita egy
ptioꝝ trãſibat domꝰ
Hebꝛeoꝝ:i q̃ʒ ſupꝑli/
minaribus erat de ſã
guie agni imolati ni/

&ſãt ſeptim erit celebꝛioꝛ ⁊

facietis ĩ eo. LCocutuſqʒ eſt
dñs ad moyſẽ dicẽs:Loq
re filijs iſrl:⁊ dices ad eos:

gis ſaluans. e ¶¶ Et
quntadecia ꝛcl. Inci-
piebat tñ ſicut dem̃ ẽ

cipiebat tñ a veſperre
pᷣcedẽtis diei: in qu

hil ꝑcutiẽs i eis ſʒ ma

—

qꝛ angelu) i illa nocte

CCũʒ igreſſi fueritis terram a veſpe pᷣcedẽtis diei:
quam ego dabo uobis: et ¶ĩn debebat apparẽ
meſſueritis ſegeteʒ: fſeretis fermẽtũ ſeu fermenta

mani nie tũ i domib' hebꝛeozꝛ
manipulos ſpicarum pꝛe/ Sept 2

mitias meſſis veſtre ad ſa- ma t diebuſn
cerdotem. Qui eleuabit eb' ourabat ſolẽnitaj
Loedebãt ãt agima ĩ
r eeméoꝛiä h': ꝙ filij iſrl
iminente exitu de egypto nõ poterãt fermẽtare egyptus co
gentib eos exire:ut hẽ Exo.xij.ca. g ¶ Dies pꝛimuj erit
vobis cele.Erat.n.celebꝛioꝛquiq; ſeq̃ntib: ideo ſubdit
hb ¶ Omẽ op' ſeruile ñ facietis ĩ eo.poterãt tñ pparari illa
q̃ erat ad cibũ ⁊ potũ neceſſaria: qꝛ talia opa nõ reputãtur
ſeruilia. i ¶ Sʒ offeretij ſacrificiu ⁊c᷑. Itud ſacrificiũ det
minatur ifra Nũeri.xxviij. k Dies ãt ſeptimus erit ce⸗
lebꝛioꝛ.non reſpectu pᷣmi ſʒ reſpectu intermedioꝝ:in quibꝰ
nõ ſolũ erat licitũ pᷣparare ea que ad victum ꝑtinẽt: ſed ẽt
alia opera facẽ.Conſiderãdũ tñ ꝙ qñcũq; occurrebat diej/
ſabbati.ſ.p vel ſeptia die huius ſolẽnitatis:vel in aliqua ĩ
termedia illa dies erat obſeruanda:ſic ꝙ nullum opus fiẽt
etiam circa pꝛeparationam ciboꝛum. ¶ ¶ Locutuſq; ẽ do
minus. Pic ↄñter agitur de oblatione pᷣmitiarũ que fiebat

i craſtino paſche cum dẽ: m ¶ Cum ingreſſi fueritis terra

⁊c̃. Ex quo patet ꝙ iſtud pꝛeceptum de paiius non obli⸗
gabat donec eſſent in terra ꝓmiſſiõis. n ¶ Et meſſueriu
ſegetes. Non eſt intelligendu ꝙ tunc eẽt meſſis cõis ſegetuʒ
quia nõ poterat eſſe ita cito:ſed tunc homines colligebant
ſpicas appꝛopinquantes ad maturitatem: que magis feſtia
bant ad hoc in aliqua parte terre iſrl:⁊ dicũt hebꝛei ꝙ erat
iſoꝛte Neptalim:⁊ de his offerebantur pꝛimitie in Re

T hoc eſt quod dẽ:Feretis manipuloj ſpicaꝝ ⁊c. o ¶ Qui

eleuabit faſciculum. In hebꝛeo habe:tur: Qui eleuabit
gomoꝛ. ⁊ ſic cõſequẽter in iſto capitulo vbi bi Mã:pulus

: ideo ſubditur:

ma cõedet.qꝛ tot di

—

In hebꝛeo hẽ gomoꝛ:qꝛ appoꝛtarẽt ſpice p pmitijs:tñ af xvi.iĩ fine.Ex dcis h ⁊ alibi pʒ ꝙ ter no ſoluebt pᷣmi (Deronv niſe
H de ip̃is fieret ſacriticiu toꝛꝛebant igni: ut hẽ.S pmo capi- tie:pmo i paſchate de nouis granis:ſcõo ĩ pentecoſte ðᷣ (sſolinesluc
tulo ⁊ ꝑ cõfricationẽ excutiebat grana:de qbus iplebatur nouis panib:tertio iĩ ſeptẽbꝛi de nouis fructib de qbꝰ 1 Etlo
gomoꝛ:que ẽ decia ꝑs ephi:vt dem fuit Exo.xvj.? inde fie reddẽde erãt pᷣmitie:qꝛ ſᷣm Ra.ſa.nõ dabatur pmitie ð un onauoe
bat ſacrificiũ. q ¶ Altero die ſabbati. In hebꝛeo hẽ:i cra fre naſcẽtib niſi de ſeptẽ ſpẽb'.ſ.frumẽto:oꝛdeo:vinea: aflaelt
e ſee . Ningteneler anſann
S ficu: ⁊Z pal“
ſepnmane Hpeo pei⸗ ſaſciculũ coꝛã dño:vt acce paãibꝰ pᷣmitiaꝝ coꝛã dño ce ma:ꝛ ſup anſah
ena di daenſi prtabile ſit ꝓ uobis altéro dẽt in uſũ e. Et uocabitis aleen 3 “ lianio: ihi
q etiã vocat H ſabba die ſabbali ⁊ ſeificabit illũ. huc diẽ celeberrimuʒ atqʒ que determinan⸗ Uriſtuffi⸗
tü: eo ꝙ requies eraat Atq; ĩ eodẽ die quo mani- ſciſſimũ.Oẽ opſeruile nõ tur Nũeri.xxviij 1p d 1e
ab omi ope leruili: ? pui cõſecrat᷑: cedet᷑ agnim facietis ĩ eo. Cegitimũ ſem cetera patent ex ſen
1 lgion vj. bnii mnaculat anicuł ĩ holocau pirnũ erit in cũctis habita afradi e ſ kucnt
dẽ meſis. q ¶ Et li ſtũ dñi:ct libameta offeret culis ⁊ generatõibus uf̃is meiſuertſnn ntaltni⸗
bameta. Lilla q̊ ſint cũ eo:due ðᷣcime ſimile ↄſp Poõſtq; at meſſueritiſ ſege non ſecabitis eaʒ ſiurhhal
cũ agno offerebant i ſe oleo ĩ icẽſũ dñi odoꝛẽqʒ tẽ tre ur̃e nõ ſecabitis eã uſ uſq; ad ſolũ . —
holocauſtũ: etqᷓ ſint ſuauiſſimuʒ:liba quoq; ui q; ad ſolũ: nec ĩmanentes In behꝛeo habet ih
illa oñdit cũ dicitur: c Hin. Msn 7 ſpicas colligetis: ſy paupi Quãdo metes ſe tubak
newerie ſimile v. ni: quarta ps hin. Panẽ æ ſpicas colligetis: ſy paupi getes terre tueno Poitft fi,
r (Quaria ps bin. polétã ⁊ plutes nõ cõede bc pegrinis dimittetiſ ens finies vel comple nsnd lee
m papiaʒ duplex eſt tis ex ſegete:uſq; ad dieʒ q̃ Ego ſu dñs de ueſter. LCõ bis angulum ter⸗ nunnrll
pin: vnũ mai qo co“ offfereſ ex ea ðo ur̃o. Pꝛe cutuſq; ẽ dũñs ad moyſẽ di re tue.· iſtud eſtex ſandene⸗
tiet qſi vuas quartas i6 ſẽpitnũ i generotio c&l:Loqre filijs iir. Men Poſitu ſupꝛea. xix. wſnfchope
aliud min qõ coõtiet nNib cũctiſq; habitacul ue ſe ſeptimo:pᷣma die mẽſis ad maioꝛẽ impſ/ nsſtutp tu
duas qrtaj. Credo tñ ſtris. Mumerabit ergo ab erit uobis ſabbatũ memo ſionẽ. b ¶ Locu mulalun
e dicew, alto die ſabbati in quo ob riale clãgentib iubis:⁊ uo euſ oñs · Hic rnnnii
ſure ⁊ aliaꝝ qᷓ ponũt tuliſt mãipulũ pᷣmitiaꝝ ſep cabit ſem. Om̃e op ſeruile eaenncr gai buenpetn .t
in ſcriptura: nobis? i tẽ hebdomadas plenaſ uſ ñ facietis ĩ eo: et offereis quod fiebati me⸗ Ndictopner
ann mẽſure liqui q; ad alterã diem expletio holocauſtu dño. Loͤcutuſ moꝛiam liberati⸗ anemwn⸗
rempoꝝ 7 locoꝛumn· i. Inquagita dies: t ſic of Decio die mẽſis bleptimi bhetur geñ. xxij. et habatd i
Panẽ polen. ? feretis ſacrificiũ nouũ dño dies expiauonum erit cele i illa die dange itſnnfunn
paul.nõ cõedetis ex ſe ex oib habitacul uris: pà berrimus: ⁊ vocabũ ſactuſ bant in coꝛnibus t Nnip
gete. Intetio legis h nes pmitiaꝝ duos de dua Alffligetiſqʒ aias ur̃as in eo pecoꝛuz :quia ari Eſlrdeſi
ex ſegete noua cõedek 18 decis imnle ermetate (toferet holocauſtü dno ipſo: inter frute⸗ taus pel col
ab eis donec oblatio quos coqtis ĩ pᷣmitias dñi Oẽ op ſeruile nõ facietis i ca coꝛnibus be- datenniratil
afenitlan ſe⸗ eeét Offeretiſq; cũ pãibꝰ ſeptẽ tpe diei h:qꝛ dies ꝓpiciati rebat: vt dicitur (Süeny
err ngit is agnos ĩmaculatos annicu onis ẽ: vt ꝓpiciet vobis do ibidem. Erat eti⸗ dlepino⸗
lecoſteſ quod celebꝛa los ⁊ uitulũ ð arm̃to unuʒ min deus vf. Ois aia que n lia leaſh laltnn
bat in meoꝛia bñficj ? arietes duos:⁊ erũt ĩ ho afflicta ñ ſuerit die hac:pe/ Rprunt quaſt a Akccn,
leg date: q̊ͥ data ſuit locauſtũ cuʒ libamẽtis ſuiſ ribit de pplis ſuis:⁊ qᷓ opiſ dam pꝛeparatio tidauin
nduageſime ab in odoꝛẽ ſuauiſſimuʒ dño qppiã fecerit: delebo eã de ad ſeſia uentura iſminr nhb
eneſſ⸗ exclulo: vt on Facietis ⁊ hircum ꝓ pctõ pplo ſuo. Nihil ergo opis ſei aen menſe Nnn
ſũ fuit Exo.xix. ⁊ iẽö duoſq; agnol aniculoſ ho faciet ĩ eo. Legitimũ ſem piationis:et feſtũ Mii
celebꝛabat qnquageſi ſtias paciſicoꝝ.Cunq; ele piternũ erit uobis ĩ cũctis tabernaculoꝛum dand
ma die a pꝛima die fe uauerit eos ſacerdos cum generatõib ⁊ habitatõib et patet littera ey l
ſti paſchalis excluſi ” dictis vſq; ibi: odltngiſn
ab altero die ſabbatii. a craſtio paſche icluſiue. v ¶ Sep mino: non determinatur hic quali moe o nrgallitn
tem hebdomadas plenas. ideſt quuaguaginen erdnaſen Bieeenrndre at wor dec n. lechnink
tem hebdomade plene faciunt. xlix. dies: a dies ſequens eſt q; eſt dominus. hic conſequenter determinatur de fe- mn amſie
.l.ideo dicit᷑ vſq; ad alterã diem expletõis. x ¶ Et ſic offe ſto expiationis: quod celebꝛabat in memoꝛiam illᷣ bñ nhen, u
retis ſacrificiũ nouũ.i.de nouis frugib:nõ ĩ grano ſic ĩ paſ ficij quo dñs idulſit peccatũ de fabꝛicatione vituli: iõ 4 Piin
chate: ſed in panibus:ideo ſubditur: y ¶ Panes pꝛimitiꝰ celebꝛabatur decima die mẽſis ſeptimi:q: tüũc deſcẽdit tatedetſin
rũ duos de duabus decis ſimile: in qͥlibet. n. pane erat vnna moypſes de mõte poꝛtãs ſcoas tabulas ĩ ſignũ ꝓpiciati/ ncii
decima. Scom alios qlibet pae erãt due decie:⁊ accipitur onis diuine. e ¶ Affligetiſq; aias ueſtras in eo. Tunc elpiodede
decia pꝛo pma pte ephude cui quatitate dem fuit Exo. eiĩ debebãt affligi iudei vigils T ieiunijj. ¶ Et offeren n

Wime
8. feen
ſdi n u
de tan
7* KXd
is ni
mo N
h idd

B wsſtet
norunber
„ mns ut
laroleſ
mmin
üadng
(bbdonb
uzg,
mnmnur/
ir
i „oe
u ertän

ſünn

Nnorg

. L
r . d 1.
.

holocauſtũ dño.eo mõ q̊ͥ determinatur Numeri.xxix
O¶ Die nono mẽſis ſeptimi ⁊c. qꝛ ſicut dem̃ ẽ frequẽ

diei. h

ter dies ſolẽnes iudeoꝝ incipiebãt a ueſpere pꝛecedẽtis
Et locutus ẽ dñs.Hic ↄñter agitur de feſto

tabernaculoꝝ quod celebꝛabat ĩ memoꝛiã illius bñficij

q̃ dñs filios iſrael
xl. ãnis ſie uſtẽtauit
in loco deſerto in

tabernaculis ha⸗

bitando: ⁊ icipie
bat iſta feſtiuitas
a. xv. die menſis
ſeptimi: ⁊? dura

bat ꝑ ſeptem die
pꝛima tñ die que

erat celebꝛioꝛ ceſ-/

ſebat ab oi opere
ſeruili: ſimiliter
die. viij. in q̃ cele⸗

bꝛabat alið feſtũ

qð dicebat᷑ feſtuʒ
cetus uel collecte
qꝛ eadeʒ die colli
gebatur pecunia
pꝛo ſacrificijs per
annũ fiẽdis:⁊ ali
is neceſſitatibꝰ ta
bernaculi vl tem

pli que debebãt fi

eri de cõibus ſũp
tibus:⁊ patet lr̃a
ex dictis paud ex
cept que E⸗
tur. i. ¶ Et ſep/
tẽ dieb offeretis
holocauſta. que

ãt ſint iſta deimi/

nat᷑ Nũeri.xxix.
Et ſilr de ſacrifi/
cijs fiẽdis in feſto
cetus vel collecte
determinat ibidẽ
k ¶ Suetiſq; vo

bis die pꝛimo fru.arbo.pul.a᷑.que aũt ſit arboꝛ iſta ñ

ufr̃is. Sabbatũ regqetõis ẽ:.

⁊ affligetis aĩas ur̃as. Diè᷑
nono mẽſiſ ſeptimi a veſpe

vſq; ad ueſpeꝝ celebꝛabi/

tis ſabbata vra.Et locutuſ
ẽdñs ad moyſẽ dicẽs:Lo
q̃re filijs iſrl: A ꝗqntodecio
die mẽſis huü ſeptimi:erũt

ferie tabernaculoꝝ ſeptem

dieb' dño. Dies pᷣmus vo
cabit᷑ celeberrim atq; ſciſ/
ſimꝰ.Oẽ op ſeruile nõ faci

etis ĩ eo: t ſeptem diebus

offeretis holocauſta dño.
Dies quoq; octau erit ce-
leberrimꝰ atq; ſciſſimus:et

offereil holocauſtũ domĩio

Eſt. n. cet atq; collecte.Oẽ

op' ſeruile nõ facietis ĩ eo.
He ſũt ferie dñi qᷓs uocabi

tis celeberrimaſ atq; ſãctiſ⸗
ſimas:offeretiſq; ĩ eis obla

tões dño:hlocauſta ⁊ liba

mẽta iuxta ritũ vniuſcuiuſ/
qʒ diei exceptis ſabbaudo

mini doniſq; ur̃is:⁊ qᷓ offe
rei ex voto:uel q̃ ſpõte tri

dicitur: dicunt tñ aliqui ꝙ ſũt poma citrina:quia ſunt

valde pulchꝛa:iſta tñ fiebat ad denotãdũ:ꝙ dñs in ter
ra deſerta ſuſtentauit eos diu abſqʒ defectu notabili:vt

habet Deu.ij.vbi oꝛ: Nouit dñs iter tuum habitanj te
cũ.xl.annis:⁊ nihil tibi defuit.⁊ ad deſignãdũ ꝙ ð illo

mod l:tuʒ

Deſerto tranſierunt ad terrã fructiferã ⁊ delectabilem.
In capło.xxiij.vbi dẽ i poſtilla:Et ſilr die octauo ⁊c̃.
RXhoc ꝙ iſta dies octaua dice ¶
batur feſtuʒ cete vel collecte:non hẽ ꝙ eadem
die colligeretur pecũia pꝛo ſacrificijs ? huiuſ
qꝛ ſimiliter dies ſeptima feſti paſche dicebat᷑

Additio

feſtũ collecte: vt hĩ infra Deu.xvj.⁊ tñ in illa die nulluj
dicit ꝙ colligebãtur pecũie:tum qꝛ manifeſtũ eſt apud
doctoꝛes hebꝛeos cõiter:ꝙ illa collectio pꝛo neceſſitati

bus coõibus ſacrificioꝝ huiuſmodi fiebat per totam ter
ram pꝛomiſſionis ĩ pᷣma die mẽſis.xij.q̃ pcedit ꝑę men/
ſem pncipiũ ãni ſeqntis:vt hẽ per ſcripturas eoꝝ auctẽ

ticas:de q̊ et ſimilibus q̃ nõ pertinẽt ad erroꝛes ſuos il/

lis credendũ ẽ. Uñ feſtũ cetus dẽ ex hoc ꝙ erat dies cele
bꝛis ĩ qͥ ppłs debebat adunari ſeu colligi ad uacandum ato⸗r (eru collecta dd
nsẽtibꝰ:vt pʒ i ſcholaſtica hiſtoꝛia circa libꝝ nũeroꝝ ca.de

diuinis:⁊ ꝑ ↄñs ceſſar̃ ab opꝑibus ſeruilibus.Uñ ſemꝑ
ſubiungitur imediate huic dictioni:cetus ſeu collecte:ĩ

HR]R
„ „
.
=

hac mã ceſſatio ab oꝑibꝰ:vñ h̊ dẽ: Eſt.n. cer atq; collecte:
oẽ opus ſeruile non facietis i eo.Et ſilr Deu.xvj.de ſeptia
die paſche:ſʒ circa hoc eſt attẽdẽdũ:ꝙ hoc feſtũ qð fiebat ꝑ
ſeptimũ diem tabernaculoꝝ nullã habet rationẽ litterale,ʒ

buetis dño. A ꝗntodecio
ergo die mẽſis ſeptimiquã
do ↄgregauerit oes fruct

tre ure:celebꝛabit feriaſ do
mini ſeptẽ diebꝰ. Die pᷣmo

⁊ die octauo erit ſabbatuʒ

.i.reqes. Sumẽètiſq; vobis
die pᷣmo fruci arboꝛis pul

cherrie ſpatulaſq; palma/

rũ: ⁊ ramos ligni dẽſaruʒ Kutieunn Pekkeſtl

frõdiũ:⁊ ſalices ð toꝛẽte:⁊
letabimĩ coꝛã dño deo vꝛo

celebꝛabitiſq; ſolẽnitatem
ei ſeptẽ dieb p ãnũ.Legi/
timũ ſẽpit᷑nũ erit ĩ generati

onibꝰ vꝛis. Mẽſe ſeptimo

feſta celebꝛabitis:⁊ habita

bin ĩ vmbꝛaculis ſepteʒ di/
bus. QOis ꝗ de genẽ eſt iſrl
mãebit ĩ tabernacuł ut di/
ſcãt poſteri ur̃i ꝙ ĩ taberna
culis habitare fecerim fili-

os iſrl:cum educerem eos
de terra egypti. Ego domi
nus deus ueſter. Locutuſ

qʒ eſt moyſes ſuꝑ ſolẽnita/

tibus domini ad ſilios iſr!

dieb tabernaculoꝝ: 7 de celebꝛatiõe

qque pertineat ad memoꝛiam pᷣteritoꝝ. Nã feſtũ tabernacu

loꝝ cui hoc feſtũ cõti
nuabat᷑ qð celebꝛaba
tur per ſeptẽ dies cõ/
tinuos:erat memoꝛi/
ale eoꝝ que fuerũt fa
cta ĩ deſerto.UVñ iĩ lit
tera dꝛ: Habitabit in

vmbꝛaculis ſeptẽ die

bus:⁊ ita vt diſcant
poſteri veſtri ꝙ in ta

bernaculis habitare

fecerim filios iſrł. De
die ãt octaua licet eẽt
celeberrima nñn fit me

memoꝛiã ſit:vñ tota

rõ h' feſti ẽ figuratia

de futuro. Nec ẽ dicc
dũ ꝙ per iſtud feſtuʒ
figurabatur adũatio

ppli ⁊ pax pꝛeſtitain

terra ꝓmiſſionis: da

ſi ſic debuiſſet cefſare
poſt igreſſũ ire pmi
ſionis:ſicut figura eeeße

ſat adueniẽte figura
to:vñ dicẽdum vide
tur ꝙ hoc feſtũ figu⸗

rabat cõgregationen

fideliũ i ecclia chꝛiſti
i pñti:vel in regno ce

loꝝ futuro: Luius ſi
gnũ eſt: ĩ tota lege
moſaica ſeptenariu

celebꝛat᷑:ſicut patet ðᷣ

ſabbato iter dies be⸗

domade:⁊ de ſeptem
diebus paſche:et. vij.
pentecoſtes poſt enũe

rationẽ ſeptẽ hedomadaꝝ: a de menſe ſeptimo in quo plu
ria et pᷣcipua feſta celebꝛabãt᷑:vt ĩ h.c.Silr dies ſeptia in

veri lege ñ fuit celebꝛis:niſi tm ĩ hoc loco in qͥ mãifeſte jn
tat ꝙ expletij oibus feſtis veiis legis q oia in hoc ca.recitů
imediate ſuccederẽt feſta chꝛiſti:que i.viij.die.ſ.reſurrectio

nis icipiunt ſeu exoꝛdiũ recipiũt:pꝛout iſta largiĩ gloſa tra

ctãt᷑:que nõ ſunt intelligẽ
litteralẽ rõe pꝛedicta.

.

digreſſiõe ſe iuoluit ĩ mimo q
ritate negatiue dicens ñ hẽ ĩ

„

fa:ig

ad ſẽſus myſticos ꝑtinẽ: ſʒ ad
Replica coꝛꝛectoꝛij contra Bur.
Nca.xxiij.vbi poſtillatoꝛ ad lram exponit quef
dies octaua poſt feſtũ tabernaculoꝝ dicebatur ce
us vel collecta: Burgeñ. Zdicit aſſerẽs illius diei
octaue nullũ e ẽſẽſũ lr̃alẽ niſi figuratiuũ de futuro ⁊cc. In ꝗ
2 arguit ꝑ locũ ab aucto
it ñ ẽ veꝝ. Patet ãt hoc

eẽ argumẽtũ ↄfirmãs erroꝛẽ Huſitaꝝ.ſcõðo qꝛ diẽ ſeptima
paſche dici cet ⁊ collecte:vt pʒ Deu.xvj.tñ vt dicit tũc no
colligebãt᷑ pecũie:ſʒ poſtillatoꝛ expõit illũ locũ młtipliciter

vno mõ vt B: tũc. n. Burgeñ. ibi ñ dicit. tertio icõuenient᷑
ſine allegatõe ſacri canõij ppõit auctoꝛitatẽ hebꝛeoꝝ catho

licis ooctoꝛibꝰ cũ poſtillatoꝛe cetũ ⁊ collectã ad lr̃am expo

cenopheya.q̃rto qꝛ ſine rõe ⁊ auctoꝛitate dicit diei collecte

t 3

ſtiuitates quibus ĩ lit
tera ñ dat ro litteral:
qque tñ extra lr̃aʒ ſine

lle eẽt ̃am exponẽ:
cuius tñ expoſitionis

teas oñnditur a beato

tera vi odicẽ huic aſ-
ſignationi Deu. xvj.

tionẽ: figuralẽ quã Burgeñ. ſumite

catholici aſſignãt rõem lr̃alẽ nullã abſurditatẽ hñtem:que

rõ etſi in lr̃a ñ expmat᷑:ut dicit Burgeñ. ex lr̃a tñ trahi po/

teſt nõ abſurde. certe.n. ẽ apud oẽs: ꝙ collecte fiebãt pꝛo cõi

vſu ſacrificioꝝ: ſed q;
tpe fiebãt ex lra ñ ha
betur: niſi hic ? Den.
xvj. Sunt etiã alie fe

dſis ad moyſen dicẽs:
Pꝛẽcipe filijſ iſrl ut afferãt

mũ ac lůcidũ àd cõcinnan
das lucernas iugiter éxtra
velũ teſtionij ĩ tabernaclo
federis. Põẽtq; eas aarõ
à ueſpe vſq; ĩ mãe coꝛã do

abſurditate p docto/
re) ſepe aſſignat᷑:ſicut
expoſitio ꝑ młtoꝛum
pſalmoꝝ ad lr̃aʒ que
a ſactis ẽt doctoꝛibuj
uarie ponit.ſi.n.lr̃a ð
oib' redderet rõeʒ fa
iĩgeneratõib uf̃is. Sup cã
delabꝝ mũdiſſimũ ponẽt

multipliciter difficul

Hieronymo ĩ plogo Es qͥq; ſimilã ⁊ còques ex

biblie. Nlec aſſignatẽ eg duodeci pães ꝗ ſinguůli
Burgeñ. ex l̃a habet bebunt dus .
coloꝛẽ Dicit eni fetũ habebunt duas decimas.
cetus vel collecte: di ½ Qluoꝝ ſenos altrinſec ſup
ci ex eo:qꝛ pplłs debe - mẽſã puriſſimaʒ coꝛã dño

bat adunari ſeu colli
gi vad vacãdũ diuinis

per ↄfis vacare ab lucidiſſimũ ut ſii panis in

vvbi dẽ qꝛ collecta dñi deii de
6dñi dei tui ẽ. Collecta ãt dñi dei nõ vẽ poſſe itelligi de col

lecta ppli: ſz de collecta fſcã a pplo ad honoꝛẽ dñi dei: vt ex
eęffectu dicaf collecta dñi dei:⁊ ut illa collecta cõpetẽti fiẽt
ꝓbhibet i eo die op ſeruile:ut cõpetẽtius ppls cõuẽiat ad cł

tũ dei:ut etiã dicit Burgen.vbi collecta fieret:ne ꝑ opjſerui
le alicui ↄueniẽter excuſatioi loc' eẽt. Poſt lr̃alẽ igit᷑ expoſi
loſa oꝛdinaria lau/

az lidei fauet. ,¶Xaphm. XXIIIl.

Tlocu
ad totũ pplʒ generalr: hic ↄñt ponũt ptinẽtes ad
aſaacerdotes ſpalr. Et pᷣmo deſcribit h'mõi ch: ?
põtitł᷑ icidẽs caus:ibi Ecce ãt ⁊c. Pꝛia ĩ duas:qꝛ pᷣmo agit᷑ de

do:

la. trũq;.n. ptiebat ad offm ſacerdotuz: æ cedebat ad ho
noꝛẽ ⁊H cltũ diuinũ.Circa pᷣdẽ: NPreipe filij iſrk ꝛc. qꝛ
oleũ vnde lucerne debebat ipleri:debebat a pplo miſtrari.
¶ Puriſſimũ ſine amurca aut fece aliq̃. Auclqu vrel
ſe ptũ ad dãdũ lumẽ. e ¶ Ad ↄci.lucer.i.componẽdas.

oblat i holocauſtũ mãe ⁊ veſpe dicebat᷑ iuge ſacrificiũ:vel
diꝛ Jugit. qꝛ oẽſ.vij.lucerne ardebãt de nocte:de die vo trej
iIm ſʒ ꝙ diẽ ioſeph. ¶ Extra velũ.qð diuidebat ſq; ⁊ ſẽʒ
ſcõꝝ:qꝛ cãdelabꝝ erat Ers Eſeoizilla pte tabernaculi
dN dicebat ſem vlſcã. h¶ Poetq; eas Aaron.i. componet
i A veſpe vſq; mãe.qꝛ ĩ mãe oes extiguebãt᷑ ſʒ aliqͥs: uel
aliq ſjm Joſephũ vt ocm ẽ. Ad qͥd ãt poerẽt iſte lucerne: et
qd ſignificarent dem fuit Exo. xxv. k Accipies q;. Dic
SZñter agit᷑ de ꝓpoſitõe panũ:qͥꝝ mã erat farina triticea pu
riſſima: 1 de ſũptu ppli miſtranda. I ¶ Et coqᷓs ex ea duo
deci paes. Ad offm eni ſacerdotũ ꝑtinebat iſtos pães fõma

Z lõcutus eſtlXxXIIII
tibi oleũ de oliuis püriſſi/

pepat ð viro egyptiaco int᷑
mino cultu rituqʒ ppetuo

el⸗ in net blaſphemaſſet nomẽ dñi:
ſep ĩ cõſpectu dñi. Accipi/

carcerẽ: donec noſcerẽt ꝗd
ſtatues ⁊ pões ſup eos th½
monimẽtũ oblatõnis dñi.

tui eſt: nõ di: qꝛ collecta ppli eſt.

ↄpoſitõe lucernaꝝ:2 5 ppoſitõe panũ: ibi Accipies qͥ;; ſimi

ugit.i.ↄtiue lʒ arderet ſolũ ð nocte ſʒ aliqͥs:ſic ⁊ agnu⸗

de adulterio:pꝛout tactum fuit Exo.ij. x

nullã eẽ expoſitionẽ lr̃alẽ ex aliquo fcõ pꝛeterito:qð fallu,ʒ
videt᷑:qꝛ ſcholaſtica hiſtoꝛia ⁊ poſtilllatoꝛ ⁊ alij doctoꝛes

magt⸗ per modum expoſitum Exo.xxv.
m

Singuli habebunt duas decimas. Et accipitur hᷣ
decima pꝛo decima parte ephi. n¶ Quoꝝ ſenos alin

ſecus.qꝛ de iſtis duodecim panibus fiebant duo oꝛdiej

7 in quolibet oꝛdine erant ſex panes vnus ſuper alium
in ſũmitate cu

D iuſlibet oꝛdij eret

Neẽr ſingla ſabbata muta
is iſrl fedẽ ſẽpitno:eruntqʒ

vas aureũ plenũ
thuf lucidiſſimo
o ¶ Ut ſit paäisi
monimentuz ob

aarõ ? filioꝝ e ut cõedãt lationis domini.
eos ĩ loco ſcõ:qꝛ ſanctum ꝛ panes cedebãt
ſcõꝝ ẽ de ſacriſicijs dñi iuf ¶in vſu ſacerotuʒ
ppetuo. Ecc? ãt egr eſſuſ ſi· Aus cremabal
l onoꝛẽ diuinuʒ
l mulieris iſraelitidis qůᷣ p Per ſingula

Vi⸗ Pac ſabbata mutabu
ſilios iſrlꝛiurgat ẽ ĩ caſtris Ptontus Nae
il i Dar e rr een 5
cum uiro iſraelite. Cunq; houi.
pti a filijs iſrael.
qꝛ mꝗ huiuſmõi
panũ ab eis acci/
piebat:yt dictũ
eſt Erũtq; aa
ron ⁊ filioꝝ eius
In neceſſitate tñ

⁊ maledixiſſet ei: adduci ẽ
ad moyſẽ̃. Nòcabat᷑ ãt mr̃
ei ſalumith ſilia dabꝛi: de
tribu dan. Miſerũtq; eũ ĩ

iubẽt dñſ.Qui locutus eſt poiant alijs dari
ad moyſen dicens: Educ ꝛad ſuz ſi Achi
1 ponant omẽs qu pꝛimo reg. xxj.
èł. De oͤrdattoj

ira atriũ tabernacull vna exedra ad h' pata. ¶¶ E
ce ãt egreſſus. Hic põit cãus icidẽs de blaſphemo in iur
gio. 7 deſcribit iſte cãus poſt deſcriptionẽ dictaꝝ ſolen

nitatũ:qꝛ iĩ ſolẽnitatibus ſolẽt hoĩes laut comedereet
bibẽ: p ↄñs iurgari de facili:⁊ inter iurgia pꝛoꝛũpere

ag blaſphemias. pmo igit deſcribitur huius blaſphẽi
trãſgreſſio:?ꝰ pũitõis determinatio:ibi Miſerunt eum

ttio deiminatiois executio:ibi Locutuſq; eſt Moyſes

... (Kaplm. XXIIII. Lirca pꝛimũ ſciẽdu: ꝙ dicũt hic aliq hebꝛei ꝙ iſte blaſ⸗
ẽ dñs.Deſcriptis ſolẽnitatibꝰ ptinẽtibuj

phem eo ꝙ erat de tribu Dan ex ꝑte mr̃is voluit figer
tabernaculũ ſuũ cũ illis qui erãt de tribu Dan: ſʒ fuit
pꝛohibitus ab illo iuxta quẽ volebat figẽ tabernaculũ
eo ꝙ occupabat ſpaciũ ſuũ:⁊ ſic rixati ſũt ad inuicẽ: et
cã eoꝝ ðducta ẽ ad moyſen q ſniauit ↄtra illũ:qꝛ caſtra
ñ ſituabãt᷑ ſjm lineã matꝝ ſed patꝝ:ut hĩ Nũeri.ij.vbi
dẽ ſinguli ꝑ turmas atq; vexiila ⁊ domos cognationũ

ſuaꝝ caſtrametabãt. In hebꝛeo hĩ Et domos patꝝ ſu
oꝛum caſtrametabuntur. pꝛopter quam ſniam contur/

batus:⁊ poſtqꝙ exierat de loco iudicij blaſphemauit
nomen domini:⁊ iõ fit hic mẽtio expꝛeſſa ð matre ſus
7 de tribu Dan:a ſᷣm hoc ponitur lr̃a cũ di: t ¶ Ecce
ãt egreſſus.ſ.de loco iudicij vbi fuerat condemnatus.
vDnem peperat de viro egyptio. Iſte vir Egypti
fuit ille quẽ iterfecit Moyſes:⁊ genuit iſtũ blaſppemũ
(Bargatuj
ẽ in caſtris.ideſt ꝑꝛopter ſituationẽ tentoꝛij ſui ĩ caſtris
rõe pᷣdicta. vCMuq; blaſphemaſſet nomẽ dñi.dicũt
enim aliqui ꝙ i publico noĩauit nomẽ dñi Tetragra/
maton:quod erat illicitum noiare niſi in ſacerdotũ bñ

4
iſerq;

dictionibus: et illud nomẽ maledixit. Ps bat ät

mi eius Salumich,de qᷓ dcʒ fuit Exo.ij.

ſedetdeßn .
umpCend
nemnin
ytſclti non
dchatnett
hoenofuil dier⸗
niuntia dſio:
daermigwu
ldi b
Mblpbemom
r Mr.da
boſadowin
T erecrohe
(Erpone
gulandieni
ſöhache
d(Wr,
ſpepun
llo/oli
liitus rea
Ntatnonun
s. e (5
lpicet ei ppin
Mmiuerſusag
ligliop. f

ufliosiſtlo

guiblaſphen
ei hecocrzi
noamndi
nnligturde.
nuer ludno⸗
ſtugtindhe
Ppulminalne
Witlanin
nuininſal
bunternnd
uii
1r,pbiglni
cuſentbontn
mnunilatione
labiniüin
nnen nori

„

1
lur
1t
li

ns Waln
ne enz in
Imr möcht
i tninn
l mniſinin

igl ſnf

t Niniin
lnr Aini

n

ſlw ſim

Sis Gen
iiniden ſ
Ninland nhn
nowrun

noi Mnn
ilong aiiß
7 Eprnimlüfi
gintn uß
liu ult
t millictat
anthiſügichc
ronos ginn⸗
Lamſtuna

erat a dño Exo.

ne dei: q ẽ pat᷑ oĩ-

lapidet eũ pplłus

eũ in carcerem. Hic ↄñter ponitur punitõis eius deter/
minatio: ⁊ ? rõe eius huiuſmõi determinatiõis fit que

dã repetitio de lege talionis:ibi Qui percuſſerit. Circa

bmũ dicũt aliqui hebꝛei:q iõ fuit miſſus ĩ carcerẽ dõec
ſuper hoc ſciret᷑ ſnia dei:eo ꝙ ignoꝛabat᷑ vtꝝ incurriſſʒ
penã moꝛt. Alij

aüt dicũt bene — J
ſeicbatur ipſum nut manus ſuas ſupꝑ caput
t qꝛ ia pceptu ſu er ꝛẽt lapidet eũ pplus vni

uerſus:ẽt ad filios iſrł loq̃n

xyj. Qui maledi · Mõ ꝗ maledixerit deo ſuo
xit pri moꝛte mo poꝛtabit pcim̃ ſuũ:⁊ ꝗ blaſ
en mtd ſom phemait nomẽ dfii:mote
na p maledicti Moꝛiat. Lapidibus oppꝛi⸗

met eũ oĩs mliitudo ppli.

um 9 Catlonen Siue ille ciuiſ:ſiue pegrin
iõ fuit recluſus jt: ſphłeagaueit nom
diſfrltet Fanorti⸗ fuerit:q blaſphẽaueit nom̃

dñii:mote moꝛiat᷑. Qui per
cuſſerit ⁊ occidẽit hoĩem:
mõte mõiat᷑.Qũi ꝑcuſſerit
aĩal reddat vicariuʒ.i.aĩaʒ
ꝓ aĩa.Qui irrogauerit mà

deberet moꝛi: qa
hoc nõ fuit dter⸗
minatũ a dño: et
iõ determiatur H
cũ dẽ: b (¶ Educ

benun e culã cuilibet ciuiũ ſuo v:ſi
buj abominabilẽ fecit:ſic fiet ei. Fracturaʒ ꝓ
⁊ execrabilem. fractura:oculũ ꝓ oculo:dẽ
ſũ blaſopemãte, iflixerit macula:talẽ ſuſtinẽ
d ¶ WMan ſuas cogetr᷑.Qui pcuſſerit iumẽ/
ſup caput e.tan tũ:reddat aliud.Qui pcuſ-
Filites: oicedo: ſerit hoĩem: pũiet. Eqũum
duxit ad moꝛtem iudiciñ ſit int vos:ſiue pere

nõ nos. e ¶ Et grin : ſiue ciuis peccauerit
. qꝛ ego ſũ dñs deus veſter.
vniuerſus ad ́?́VU
rẽ alioꝝ. f. ge·errxtxtxt M
ad filios iſrł loq̃ris.pteſtãdo ꝙ ſimili moꝛte moꝛietur
qui blaſphemauerit nomen domini. g ¶ Qui percuſ
ſerit. Hic occaſione huius additur repetendo de lege ta
lionis cum dẽ: Qui percuſſerit ⁊ occiderit hominẽ ⁊c̃.

27 intelligitur de occidente a pꝛopoſito non a cau: vt pa
tet per illud quod habetur Exo.xxj.vbi dicitur ꝙ iter⸗
iei

ficiẽs a cãu debebat ſaluari i ciuitate refugj. h Qui
percuſ.animal reddat vicarium.i.aial eiuſdem ſpeciei
valoꝛis:uel pꝛecium ſᷣm arbitriũ iudicũ. i ¶ Qui ir-
rogauerit.i.fecerit. k ¶ Maclaʒ.hic accipit᷑ maculap
mutilatõne ſeu leſiõe:qͥ ñ poteſt curari ſine notabili de

foꝛmitate: eo modo quo aial dicebatur marulaum Sz.
legẽ. Et qualiter iſtud ſit itelligẽdũ dem̃ fuit plẽ¶Exo.

xxj. vbi plenius actũ eſt de lege talionis. I ¶ Qui per⸗
cuſſerit hominem bälararer ſim expoſitoꝛes noſtros i/⸗
telligitur de percuſſione ad quã non ſequit moꝛs: nec
mutilatio: nec defoꝛmitas notabilis:qꝛ talis debʒ pũiri
ad arbitriũ iudicũ. In hebꝛeo habet᷑:qui percuſſerit ho
minem moꝛiat᷑.Et di. Ra.ſa.ꝙ loquit᷑ iſta lex nõ de qͥ

cũq; hoie:ſed de patre:qꝛ ꝑcutiens patrẽ graui percuſ/

ſiõe dʒ moꝛi:etiam ſi moꝛs nõ ſequatur:ut dictum fuit
Exo.xxi.Uel dicẽdũ ꝙ loquitur hic de homine genera
liter et de percuſſione a quaʒ ſeqt moꝛs:⁊ repetitur id
ð ĩ pꝛincipio huius partis dcm̃ fuerat ad maioꝛẽ expᷣſ
quũ iudiciũ ſit inter vos ſiue peregrinu

tũ dñio. Sex ãniſ ſereſ agꝝ

cc. Accipit h̊ pegrinus gẽtilis ↄuerſus ad iudaiſmũ: q lʒ re
ciperet ꝙtũ ad ea q ptinẽt ad ſalutẽ:ñ tñ ad ea que ſunt ho⸗
noꝛis i ſgimie ppli per qͥ dꝛ alidqs ſimplr ciuis:ad qð fcipi-
ebãt aliq gẽtiles ↄuerſi pitiã generationẽ: aliqͥ pᷣ decimã ⁊
aliqᷣ nũ: vt hẽ Deu.xxiij. Siquis ãt iudeus iterfeciſſer gẽ
tilẽ ñ ↄuerſũ ad iuda
iſmũ:ñ icurriſſet pe/
na moꝛtij: ſcoõʒz ꝙ di⸗
cit Ra.ſa.ꝓut expo/
ſui Exo.xxj. n/To
cutuſq; eſt moyſes. H

Locutuſq; ẽ moyſes ad ſi
lios iſrl:⁊ eduxerũt eũ qui
blaſphemauerat extra ca-
caſtra:ac lapidibuſ oppꝛeſ poit executio pene ſʒ
ſerũt. Fecerũtq; ſilij iſrł ſĩ ſniaʒ domini contra
pᷣcepat dñs moyſi. ¶ XxxV. blaſphemũ upꝛa deʒz

O cůͦtuſq; eſt dñs ad a bz ia. O RNRN.
Imoyſẽ in monte ſynai oñs. Suoi
dices: Loqre fllis iſt 1di I. — acru eſt de
ces ad eos:Qũuando igreſ ſolẽnitatibus dieruʒ:
bo vobil.ſabbatiget ſabba æ oiuiditur in duas:i
partem pꝛincipalem

tuũ: x ſex nis putabis vie zincidentalem:ſecun
am tuã:colligeſq;ʒ fruct e des quippiam. Pel⸗

Sẽèptio ãt ãno ſabbatum
erit tre regqetõis dñi. Agrũ
ſi ſeres:⁊ vineã nõ putabis
Quůe ſpõte gignet hum ñ
metes:ẽt vuas pᷣuitiaꝝ tua

ma adhuc in duas:
quia pꝛimo agitur ð̊
ſolẽnitate ãni ſeptimi
Z de ſolẽnitate anni
quinq̃geſimi:ibi Nu
merabis qͥʒ.Circa pꝛi

rũ nõ colliges q̃ſi videmiãs mũ ſciẽdũ:ꝙ annſep
Annus.n.regetiõis terre ẽ tim erat remiſſionis
Sʒ rũt vobis in cibũ tibi ae gernitebaneh
et ſeruo tuo: ãcille: ⁊ merce ſerui dimittebat liw⸗
nario tuo:⁊ aduene q pere beri. hoc tñ ẽ itelligẽ
grinat apud te. Juůmentis dum de ipotẽtibus 7
l ſeruis iudeis vel con
uerſis ad iudaiſmum

vt habetur Deu.xv. vbi agitur de ãno ſeptimo:qtum ad
iſta:ſed hic agitur de ipſo inqtũ erat ſolẽnis ad quieteʒ ter
re. Et hoc eſt qð di: b ¶ Quando igreſſi fueritis terram
quã ego dabo vobis ſabbatica. ſab.do. quieſcendo. Dicit
autem Augu. ꝙ terra colebat᷑ ſeptimo anno: ⁊ ſeminaba/
tur:ſed non colligebatur a dominis: ſed totum paupibus

dimittebatur:et ſᷣm hoc intelligitur quies terre:quia ñ exer

cebatur pꝛo vtilitate tpali colentium. Omnes autem he⸗/
bꝛei ⁊ Andreas:ſuper locum iſtum dicunt ꝙ terra ãno.vij
