ca. de quoꝝ victimis comedebãt adipes ꝛc᷑ de ſanguine bi⸗
bebãt ſilr. Alia eſt qꝛ ſicut dem eſt ſupꝛa :de illis potiſſime
debebat fieri deo oblatio:quibvita hũana maxime ſuſten
tat:ſaguis auũt eſt h'modi in qͥ ↄſiſtit vita aialiũ:adeps etiã
cauſat ex abundãtia nutrimẽtri q vita ſuſtentat᷑: ⁊ iõ ut ho
mine) recognoſcerent

ℳ

bus ⁊ cunctis hĩtaculis
ſtris:nec ſanguinẽ:ne

pem oio comedetis.. funin ſangus arke,
Zcuͤrulqz eſt dñs ad bal Ie pbibchauur.
moyſen dicẽs.Loque eſus ſanguinij ne ſi ſõ
re fllijs iſrael: Aiã que pec guinẽ licite coederenr

cauerit p ignoꝛantiaʒ:è᷑t de effuſionẽ humani ſäa⸗

guinis nõ abhoꝛꝛerẽt

vniuerſis madatis dfi que ad quaz iudei erõt ꝓ
pcepit ut nõ ſierent:quippi ni. Silr eſus adipis
Puocat ad luxuria,ʒ
ctuſ eſt pccauerit dlinre 10 ꝓhibitus fuit in
ſaciẽs pplin:offerèt ꝓ pctõ

aʒ fecerit: ſi ſacerdos q vn

deis qui erant pni ad
ſuo vitulũ imaculatũ dño. a Ocutuſq; ẽ

E addũucet illũ ad oſtium higi g
tabnaculi teſtionij coꝛã AAur poſtig
mio:ponetq; manũ ſup ca gueiebat heo harire

OI miſſiõe:⁊ pᷣmo de ea
put ep:⁊ imolabit euʒ dño .
sl p ignoꝛantiã:ſcoo de
ea qᷓ fiebat ꝓ pctõ fcõ

ex paſſione vel negligentia in pncipio.v.ca.tertio de ea que

fiebat ꝓ pctõ facto ꝑ malicia:circa finẽ eiuſdẽ ca.ibi. Locu/

tuſq; eſt dñ. (irca pᷣmñ pmo loquit in gnãli: b ¶ Anima
cuũ peccauerit ꝑ ignoꝛantiã.q̃cunq; ſit illa:⁊ accipit᷑ hic aĩa

hoie:qꝛ eſt ꝑs pncipalis hoĩs. c Etde vniuerſ⸗ is man
atis dñi ⁊c᷑. ex hꝰ qð dẽ hic:ut no fierẽt:dicunt aliq iudei

ꝙ intelligit᷑ tm̃ de pᷣceptis negatiuis ſi trãſgrediant. Expoſi

toꝛes aũt noſtri dicũt cõiter ⁊ melius ut vꝛ: ꝙ intelligit᷑ etiã

tiaʒ omiſerit qð pᷣceptũ eſt fieri:qꝛ in ſacra ſcriptura maxi
me in trãſgreſſione pᷣceptoꝝ ꝑ cõmiſſionẽ itelligit᷑ omiſſio
⁊ ecõuerſo:aliter nõ eſſtt inſtitutũ ſacrificiũ ꝓ pctõ omiſſi
onis:qð vẽ incõueniẽs:qꝛ ſic lex videret᷑ inſufficieni data.

ſe hie a deo vitã 1 ſu
ſtentatõem: adeps ad
honoꝛẽ dñi cremaba

que fiebat ꝓ pctõ ſcõ

de trãſgreſſione pᷣceptoꝝ dalinnatluogenr ſiqs ꝑ ignoꝛanꝰ
a

d¶Si ſacerdos. hic deſcẽdit in pticulari:qꝛ tale pctm̃m po
teſt eẽ ſacerdotis vel multitudinis: ſeu pncipis vel ꝑſone ſin
gularis:⁊ ſᷣm hoc iſtud ca.diuidit᷑ in q̃ttuoꝛ ꝑtes:ſcòa inci

pit ibi: ſi oij turba.itia ibi Si peccauẽit pnceps.q̃rta ibi
Q ſi peccauerit aia ⁊c. Circa pᷣmũ dẽ ſic: d¶ Si ſacerdojqͥ
vnctus eſt.Hic eſt ſacerdos magn:qꝛ inferioꝛes ſacerdotes
nõ vngebant᷑:ſʒ tm ex quadã ↄmixtione que ſiebat ex ſan-
guine victime ĩmolate ⁊ vnctõis oleo:ipſi ⁊ veſtes eoꝛũ aſp

gebant:ut hẽ Exo.xxix.⁊ infra.viij.vñ in ve.teſt.ſoli reges

⁊ põtifices dicunt᷑ ppꝛie vncti. ę ¶ Peccauerit.ſ.p ignoꝛã
tiã:qꝛ hoc totũ refert᷑ ad pᷣncipiũ ca. E nquẽ facie
ppłm.qꝛ petm̃ ſacerdotis eſt pplo occaſio peccãdi.vñ dicẽ be
atus Greg.in paſto.Cũ paſtoꝛ ꝑ sbenp. gradit᷑ ↄns eſt ut
grex ad pcipitiũ ſequat. Alit exponũt hebꝛei:Delinquere fa
ciẽs pplm.pꝑ ignoꝛantiã:qꝛ credit de aliquo ꝙ ſit licitũ:
facit ⁊ docet pdłm:qð tñ poſtea ꝑcipit᷑ eẽ illiciiũ. g ¶ Of⸗

ferret ꝓ pcto ſuo vitulũ.in memoꝛia vituli ↄflatilis queʒ fe

Delinquẽ faciens

cit aaron:Exo. xxxij. ca. h ¶¶ Et ad.il. ad oſ.ta.i.ad atriuzʒ

qð eſt ante oſtiũ tabernaculi. i ¶ Ponetq; manũ ſupꝑ ca⸗
put eius.ad reſignanð iuri qð hẽbat in vitulo:⁊ ad deſignã
dũ ꝙ ſicut vitulus erat occidendus ꝓ pctõ ſuo:ita ipſe offe
rẽ eſſʒ moꝛte dign ꝓ trãſgreſſiõe pᷣcepti dñni:niſi accepta eſ
ſet eius oblatio ex miſericoꝛdia dei.⁊ idẽ intelligendũ eſt in
r. 3

*

¶Liber

uie cit puno: rogate p eis
eſanguie cit ⁊ pᷣus:
— Hauͤriet qu
alijs lacriſic

x De ſanguine
rgote ppici lürſleter er “ ioti quod ſequi
erens illũ in taber ce ſuʒ aut vitulũ e
ituli:inferens illũ tg zi Ipſuz
q; ð ſang

in paſe ad hoc apto.

565 uatũ ad iſta
et ſicut ⁊ P tun t expoſitũ
buret ſicu ptẽ ſicut ſctiſt⸗
gitu in. ſanguinẽ c Fimlaraꝛcg Rereaus 48 bercacs ei,
llũ in ta⸗ tinx teue, ties Wonei gillintgin ⁊ fecerit vnũe
¶ Inferẽs ſtimonij. ãſp luʒ ſcũarij. ſuper
de hoſtga aure iupa oeeod' ſang
dictis n

iguine ita
liquid de ſãguine it

tabernacualu.

iank/
mua altaris th ymiam

lb'p ignoꝛãtiã qð dſi
plurib p ignoꝛã

lbet: æ poſtea intel ia peccata hn
od eſt lege p bar efan ho. Se
coꝛnu tinmidnoAod en eget linde⸗ canl inn rat boſt hircum
Iis cratiſ teſtimonij. lã dño h nanſ Ddomind Hu de
ipger eage tin Srarſuni ätangume ſua e nqg un de naler bnctpa⸗
Cver dͤ der a aüt reliquũ ſan bolo“ macha ut er. Lunq; ſolet ſ chton ppli
am opiatnend eeli alran Pol⸗ ſup caplu in loco vbi ſolet ſur ire cnea
fectam iũ ſignifica füdet in baſu berna .— erit en in coꝛaʒ ſicut h igit etiã
Rnve fü Niiatonnlalee P O mactanbolocnni get ſa nreliee e
ianctuari coraz ai cauſtiiintro talaogurchß mach petö eſt:tingerſa bhy grauitas ſut
tur. n1 cozaz al C. adipẽ vitul la opit: qGB ſio: qꝛ ꝓ pctõ e ne ph'grat 2 hi
neruneil doeez Et 3 ũ ꝗ vitalia op re dñno: q itũ in ſangui 5 eccati: q im.
rnenideladd pctõ:tã e iſee⸗ ſüt: duos re⸗ cerdos dig tangens coꝛ L aiglletidan ßmnüderin
illud vaus Dinictebet oia q̃ intriſec lü qð ẽ ſu⸗ hoſtie ꝓ pctõt iſi 1re 2 71 ager cor tönnſot
5 in culugade! ho riſ holocauſti re Laltaris hol⸗
ſam ſencrüſcön in ũculos ⁊ retici adipez he altariſ holo ſim e: nua alta nguis hntatt flun
Sãguis ra ſomſbꝛu nu iuxta ilia ? ſiẽ of nua dẽs ad baſim ſi‚ cauſti . Sangun i aloici
os iculis: ſicof nus ſundes ad t ꝛa:ſi⸗ cauſt ctime ñ disibe
ferebat itra velum. pꝛa ec 3 renculis: ciſiliquũ ſun dolebit ſupꝛa n. hy vie taber ialſelban
tges dihic j vel nt iecoꝛis cuʒn oſtie pacifi dipẽ vo adol ciſicoꝛuʒ ſeebor uera tab alinuin
5 CPonercz oe oͦ ſert de oleres ſp ets ache la. Kogebitch p 6 earaſanrei aran⸗
0 P l.r. g5 oꝛũ:⁊ adoleb Ale vero c i ſolet. ey' di obus ß ¶Roga uluf.
ſan. ſu. coꝛ. a illa pte conm? cauſti. NPell⸗ e fieri bcte Edie ſicijs. a 0 ceꝛ Alunidu
entak goihe r bolocnult cn noare ian r ie enug un elcern inumxr
tur ſcã: 1 no in —.. ib int extra ca ſa pig oꝛantt — rhis qᷓ deuotée Sius Suldet.
vcr virult of liquo coꝛpe efferet bi cine aia p it faciat gec deli ſacerdot: fie ußktoid
Agdipeʒ v ho lique ñ mũdũ vbi q; terre ut fae lbent atq; ð offerent: que ſocz
ſ.ſup altare ho⸗ a in locũ zrej L,. hibent f oieren pi ven 4(Dockn
erat in ſtis ie lor ſolẽt incender; dñi lege nouerit bpoeim ſur barifigerfenen Aiinit⸗
locau q ¶ Pellẽ ve res lignoꝝ ſtruẽ:qᷓ bü quat ? co capiã ſmacula- tiena ipſa uglauereitit
ſe woz cannes wie⸗⸗ ea ſn nanbaſgioen “B n neres man ſup ſahn ee⸗ ßm namin
imnaba cſa⸗ Eel is turba ſilioꝛũ un Onetq; man vimola qi da beb:x. ittuohe
Pofrcbenm 5 co Qsð ſi dis turba itii ta: ponet pctõ eſt: ? ſi Apo da pebrr hi uni
Es pecato ſen ena ſſtligno⸗ mãdatũ dñi eſt bit eam in lo dos ð ſãgui õs tiilin
lña perte ens ecet lexerit pecca olletqʒ ſacer tangens vituloꝛuz auſer. te ſie⸗
ab occaliont turba 27 poſtea intellex ctõ ſuo Tol digito ſuo: ⁊ tan ſti re peccata. bApr alnn
3 Rn zrur pꝛ 0 uʒ: fferet p pc. ad ne in altan holocauſtire ſec gurſſtclp rntn
hHic agit nrltirndlio cu tuz ſun Agdducetq; euʒ ac coꝛmua altan d baſim eins. aglt ð ſacrif ſin R
ꝛc. vitulüũ. Ad li: et ponet ce füdet ad baſim ei :ſi cato pſone ſin bui,iüni
peccato m urba. ⁊c̃. vitulũ aculi:et po liquũ unaer ae ufer es: beccate qð nõtur Unnid⸗
ES Klamd teen pe man ſi up e 22 em ant aa e d iauni Srlarſdee 1 ter l
Yitelligit per turba ſenioꝛe dñio. Inmo ut auferri ſole bit ſup al. (ũ oude fferet iſſaä
Gitelligl iudicũ oꝛ 8 t eius coꝛã ſpeũ dñi:i/ L fico: adole itan dñũo re. Cc0 enotã lli Nun
cogregati jerat. lxx. pu az pitulo ĩↄſpcũ 9 aſt paciſicoꝝ: ꝛẽ ſuauitan d capꝛi ad de ſus .
AaoAst . latoq; vin s a vnctus eſt tare in odoꝛẽ 2 dimitlek cap. e e ou
ſenes ppli⸗ nanuu oꝛ ferèt ſacerdo ?in taberna ta abitqʒ ꝓ eo ꝛib'obtu Poetc o lb 4
inaririn coͤtie deſa ſtimonij:tinct n. ei. Si aut de bcto:one. j. ſtie rationibus PH acrtun
ppius vtualiter cotie culũ teſtimoni velum. it victimã nü ſu ſtierat e ¶ OHm nenunirt
bar. Poct Uelligive to aſpgẽs de eodẽ ſanguie imaculat:pe imolabiteã du auten ahez iaoned
1 PVonet taris:q ilo te p caput ſolẽt cedi aufe let de vic ſerſe etſ
Puhiopelinaaebat. in coꝛnib a bernaculo te po pbiſolet cedi! ferni ſolet de ꝛuz nicrrſe
S ernaculo in loc ſtie Sume „ E aciſicoꝛu ſligtozn
Hwelin ꝓ pecco 1dñio in taberna t ſan ſtoꝝ hoſtie. Sun ͦdi itimis p⸗ ꝛa dem ſitinnb
8¶Bfferet meoꝛia ram dna Reliquũ aute Hcauſtoꝝ eſanguie er dinH pꝛout ſupa a lir gnii
ſuo vitulũ. in uo pec ſtimonij. iuxta baſim a ſacerdos de és co'nua al eſt. iij. ca. Ce aic⸗ uſni ho i
vitlioflatilt aue guinẽ füdet q in ſa⸗ noꝛe tages coem ui patent ex pꝛedic llleriy
proteſtantos o ſeet tari eing aclipez toler der baſzet Deduo d.
peo leet oſtio ta . dipeʒ to fidet ad rẽſ:ſiẽ gukerri
Rit —ODẽmq; eius ae e ſic fa e gule
dictũ ẽẽ 7 adoleb tulo qu
eſaeco ſen ciẽs ⁊ de hoc vitulo
Hecckeliaradosme

dnihrn
ſarc' en
Widurgt
ſarhm'

dbounut
„ iüirn.
Mr d
wmil
werinir
nnt
ine N
igwolar
osri ſclur,
datdeldu
ſucnhor rppis
ſr a

hriſceim

rti udinn
dimitn
wäüfn
Pba Me,
r

.
GN

in
=
1
gpintn

de⸗
niau⸗,

ſterun

in
nmmi⸗
ſne

ℳ
uui⸗ ann
MR.

in

ſʒ tria genera pec
catoꝛuʒ: ſcõa ibi
Ania q tetigerit.
Tertia ibi: Ania

q̃ iurauerit.¶ Pꝛi

mũ cõtigit ex ioꝛ
oꝛdinata affectio
ne amoꝛis vł odij
vel huiuſmõi:ui
delicet qñ reqrit

ab aliqᷣ iuramẽtũ
de dicẽda vitate i

cãu teſtimonij: 2

tacet vitatẽ ex ioꝛ
dinato amoꝛe ad

illũ qᷣ dãnificaret᷑

vel alia pẽa puni
ret:ſi ipᷣe deferret
teſtioniũ veritati
vel ecõuerſo:quã

do tacet vitatem
ex odio.ſ.ĩ cãu in
q̃ aligs liberaret
a calũnia ſi veri

tatẽ dicẽt:⁊ hoc ẽ

quod dicitur: Si

peccauerit aia.et
ſbᷣdit᷑ modus pec

cãdi cũ dicitur:
b ( Et audierit.

⁊ accipit 2 pꝛo id

eſt. c¶ Nocẽ iu
rãtis/i.adiurãtis
eius.ſ.que reqrit

ab eo iuramẽtuʒz.

Uñ in hebꝛeo ha
bet᷑: Uocẽ iuram

ti.ſ. ab eo qð req
rit.vñ ſubditur:

d ¶ Teſtiſq; fue/

rit ⁊c.i.uocatusi

teſtẽ de eo qdð ui⸗

Scðo ĩ abuſu ſacro
uidit᷑ in tres ptes

—

¶ eui.

2 4 Lapitulum. Y.
ic ↄñter agit᷑ de oblatione

I peccauer
ſeu ſacrificio ꝓ pcco ex paſſiõe vł negligentia
facto.Et pꝛio ĩ his q̃ ↄtigũt i cõuictu hoium.
⁊:ibi Aia ſi pꝛeuaricãs. Pꝛima di

t aia

ſolet adeps arietis qui im/
molat᷑ ꝓ pacific:cremabit

ſup altare ĩcẽſũ dñi. roga/

bitq; ꝓ eo ⁊ ꝓ pctõ gius 7
dimittetur ei. (.v⸗
pẽccauerit aĩa èt au/
Aierit uoͤcẽ iurãtiſ: tèſt.
fuerit ꝙ ipᷣe uidit:aut cõ
ſci ẽ:niſi indicàuerit:poꝛta
bit iniqtatẽ ſuaʒ.Aiĩ q teti

gerit aliqd ĩmũdũ:ſiue qð

occiſum a beſtia ẽ aut ꝑ ſe
moꝛtuũ aut qdᷣlibet alið re
ptile ẽt oblita fuerit imũdi/

tie ſue:rẽa ẽ ⁊ deligꝗt. ẽt ſi te

tigẽit gcq; de imüditia ho
mĩs iuxta oẽʒ ipuritateʒ q̃
pollui ſolet:oblitàqʒ cog⸗
uerit poſtea:ſpᷣiacebit deli/
cto. Aiã q iurauerit ⁊ ꝓtu/
lerit labijs ſuis:ut uel male

gd facẽt:uel bñ ⁊ ñ fecerit:

⁊ id ipCʒ iuramẽto ⁊ ſermõe
firmauerit:oblitâq; poſtea
itellexerit delictũ ſuũ: agat
pñiam ꝓ pctõ:⁊ offeràt de
gregib agnã ſiue capꝛam:
oꝛabitq; ꝓ ea ſacerdos ⁊ ꝓ

pcẽis ei. Sin autẽ ñ potue

rit offerre pec:lofferat du⸗

os turtures vel duos pul/

dit: aut ꝑ aliũ modũ ſciuit. e ¶ Miſi indicauerit. iudi⸗

„

ri. f

ci requirẽti ita ꝙ ꝑ ei taciturnitatẽ deficit declãtio vita

Hoꝛtabit iniqtatẽ ſuã.qꝛ ſi talis taciturnitas ð

clãbit᷑ poſtea coꝛã i

tig. iagibe lexñ loqt᷑ de occultis oĩo q̃ ñ pñt pba
udice dʒ ab eo pũiri. ſi ãt fuerit occł-

ta: dʒ ꝓ petõ ſuo ſacrificiũ deo:⁊ cũ hoc dãnũ reſtituẽ
ꝓxio:qð ꝑ ſuã tacitarnitatẽ intulit. g ¶ Aia q̃ tetige/

„

rit. Hic poit 2"i gen peccati a accidit ex negligẽtia. ſ. qñ
aliqs ex tactu rei imude polluit: ⁊ negligit ad purificati
onẽ recurre:⁊ tũc oblitus ſue ĩmũdicie itrat atriũ taber
nacli:uel comedit de ſcificatis Bq ñ ſũt licita niſi hõibus

—

mũdis: ⁊ hoc ẽ qð dĩ: h ¶ Et oblita fuerit immũdictie
ſue. ⁊ ſic igeret ſe itra atriũ:uel cõedet ſcificatũ. i( Rea

Ea deliqt.dʒ.n.purgari. ſacrificio ſi fuerit i. oꝛãt factũ

—☛

ſi ãt ſciẽter dʒ puiri:ut dẽ ifra.vij. k¶ Et ſi tetigẽit qc

de imũ.ho.i.hois moꝛtui:uel ſemi
lel alioꝝ qb polluit ho ex contactu.
ſue iĩmũdicie. fecerit ea q pᷣdcã ſũt. m

i:ꝛ uel mẽſtrua
1 blitaq; D „—, —, „ . * 4„
Log uerit p es Sðlectatoe odõis:⁊ oleo vnctõis p medicamie ifirmitatis:et

8 .
,

V.

n¶ Subiacebit deli

pctm̃ ſuũ ꝑ recõdatõeʒ ſue imũdicie.

cto.mõ pᷣdcõ. Coſiderãdũ ĩ iſtt duob generib pctõꝛuʒz p
qcis ñ deimiat᷑ h̊ͥ aliqð ſacrificiũ:q debeant expiari:et iõ di

cũt aliq ꝙ tale dʒ fieri ſiẽ ĩ caſu ſeq
cij ꝓ illo cãu:⁊ duobus pᷣcedẽtib

loſ colũbaꝝ dño:unũ pꝛo
pctõ:⁊ alteꝝ ĩ holocauſtũ
dabitq; eos ſacerdoti:qui
pꝛimũ offerẽs ꝓ pctõ: retõ
qbit caput eiuſ ad pẽnlas:
ita ut collo adhereat:⁊ nõ
penitus abrumpatur:⁊ aſ
pergʒ de ſanguiĩe eiuſ pari
etem altaris. Quicqd au/
tem reliquuʒ fuẽit faciet di
ſtillare ad füdamẽtũ er qꝛ

ꝓ pctõ ẽ. Alteꝝ vᷣo ĩ holo/

cauſtũ adolebit ut fieri ſo/-
let:rogabitq; pꝛo eo ſacer
dos ⁊ ꝓ pctõ eius ẽ᷑t dimit
tetur ei.Quòd ſi nõ querit
man eius duos offerr tur
tures aut duos pullos col

lũbaꝝ:fferet ꝓ pctõ ſuo

ſimile ptezʒ ephi decimaʒ.
Non mittet in eã oleũ nec
thuriſ aliquid imponet:qꝛ
pꝛo peccato ẽ:tradetq; eã
ſacerdoti qui plenuʒ ex ea
pugillum hauriens crema
bit ſuper altare in monimẽ
tũ eius qui obtulerit rogãſ
pꝛo illo et expiãs:rẽliquã

ulero partem ipſe habebit

in munere. Locutuſq; eſt
eſt dñs ad moyſen dicẽcs

poͤt pecũia mẽſurari:ut ſi iuraſſet ſe

nti ubi põit᷑ foꝛma ſacrifi
Alij dicũt ꝙ ſacrificiuʒ

h; ñ deimiat᷑:qꝛ dʒ fie

ri ſʒ arbitriũ ſacerdo

t. o Klia q̃ iuraue
rit. Hic poit itiũ gen
peci qð ſilr accidit ex
negligentia: vʒ qñ ali
qs iurat ſe factuꝝ ali
qd:⁊ negligit adiplẽ:
et ex tali negligentia
dat obliuiõi:⁊ poſtea

recoꝛdat᷑:⁊ hoc eſt qð

dẽ: Ania q̃ iurauerit

⁊c̃.Et ſeqt: p ¶ t
cũt h aliq ꝙ hoc itel

ligit de malo pene ſi⸗
bi iflligẽde: utpote ſi
iurauerit ꝙ ſe affligẽt
ieiũio:vł alio mõ ad
carnis moꝛtificatõẽʒ.
Dicũt alid ꝙ hoc eti
am põt itelligit ð ma
lo culpe: ut ſiqs iura
uerit dãnificare ꝓxi/-
mũ iiuſte vl aliquod
huiuſmõi: nõ qꝛ tale
iuramẽtũ ſit adiplen
dum:ſʒ qꝛ ſic iurãdo

peccauit. q ¶ Obli⸗

taq; peſtea ĩtellexe.ð
Ehlnal nrando
uel iuramẽtũ licitum
ñ iplẽdo. r ¶ Offe-⸗
rat de gregibus agnã
ſiue capꝛaʒ. ſi facltaj
eius ad hoc ſe extẽdit
8¶Sin at ⁊cᷓ offerat
duos turtures ⁊c. Ce

ra patẽt ex pᷣdictis vi
q; ibi: t ¶ Et dimit
tet ei. Dicit h Ra.ſa.

ꝙ ſi eſſet iuramẽtũ ð
pecũia vel alia re que

datuꝝ alti.c. ſolidos

vel h'mõi:nõ eẽt liber ꝓ hmoi ſacrificijs:ſed tenet᷑ iplẽ iu
ramẽtũ:niſi excuſaret᷑ ꝑ ipotẽtiã ſupueniẽtẽ:uel alio mõ.

ſi nequerit manus eius.i.facltas ipᷣius offerre aues
Offeret ꝓ pctõ ſimile ꝑtẽ ephi ðcimã.Quãta at ſit mẽ

ſura ephi dictũ fuit Exo.xvj. y ¶ Nõ mittet oleũ in eaʒ
neq; th.dicit Ra.ſa.ꝙ oblatio eſt p pctõ:iõ ñ dʒ decoꝛari:
oleu at imiſſũ decoꝛat qtũ ad coloꝛẽ:qꝛ lucidũ faẽ illð in qͥ
imittit. Ch' ãt qð ẽ aꝛomaticũ:decoꝛat qtũ ad odoꝛẽ. Do
ctoꝛes ãt nr̃i alia cãm aſſignãt:videlʒ qꝛ p oleũ deſignatur
dei mißicoꝛdia:ꝑ th vo qð ẽ odoꝛifeꝝ :acceptatio diuia:⁊
iõ ĩ oblatõe p pctõ ñ põebat᷑ oleũ nec th':qꝛ pctõꝛ ñ dʒ ſeipᷣʒ
aſſecurare ꝙ petm ſit ſibi dimiſſũ vł munſuũ deo acceptů
ſz dz ſep timẽ. 3 Keli. at ꝑtẽ ipe ha. ꝓ mu.roe laboꝛ ſui
i imolatõe ſacrificij. a 6 Locutuſq; ẽ oñs.hic oñt deſcri
bit᷑ oblatio ꝓ pctõ ꝙ oſiſtit ĩ abuſu ſacroꝝ.Circa qð ſcienõ
ꝙ aliqᷓ fuert ſacra qb ñ erat licitũ uti:ſicẽ thymiamate ꝓ

r +

4 * „ ⸗ 5 6
„

¶ Lber

inipolate: hic oñt deſcribit᷑ ſacrificiũ qð fiebat oĩ die:
iõ acbe⸗ iuge ſacrificiũ:⁊ q'tum ad hoc dicitur:

de abuſu taliũ p erroꝛẽ fcõ lodt h̊ ſcriptura:ut dicũt aliqui

Ali ãt dicũt ꝙ loqt᷑ hic de abuſu bmitiarũ q erãt ſacrifica

te dño:eo ꝙ ſacerdotes deo miſtrates debebãt ge ſuſtẽtari:
⁊iõ ſi aliqs ꝑ erroꝛẽ aliquid de talib ſuis vſib applicaret
debebat facere ſacrificiũ qð hͥ deimiat. ⁊ huic dco ↄſoat lit

tera angrü⸗ 365;
q; qð itulit dãni reſti .„ .
tuet: Et qntam partẽ Alia ſi puaricãs ceremõiaſ
poͤer ſu trod ſa. Sa p erroꝛẽ ĩhis q dño ſüt ſan
bat fieri ſacerdoti: v ctiſicata peccauer it offerrz
ꝙ illa ab ho abuſus ꝓ delicto ſuo arietẽ imacu
fuẽat ad uſũ , latũ de gregibus ꝗ emi po
er: bel dus tcſt oob ſiclio inna pon
u z aut valer ſich ſactuarij:ipmqʒ qað itulit

dictuz fuit Exo. xxx. dãani reſtituet:et qntã ptem
Alia vo erãt ſacra ꝗ põet ſupꝛa tradẽs ſacerdo
. toiant var⸗ ſulu ti:q rogabit ꝓ eo offerẽſ a
uaſa lãctuarij: pecca⸗ Liete: J dimitter ei. Ala que
peccauerit ꝑ ignoꝛãtiã: ſece

bãt tñ illi q ea tange⸗ eccaue mOea
bãt niſi eent öputati ritq; vnũ ex his q̃ dni lege

ac Mind ofih. qns Phibek peccati rea ſtelle
at neceſſari ulus I xerit iigtatẽ ſuã:offeret ari
loꝝ uaſoꝝ: ⁊ de tali ein
abuſu ꝑ ignoꝛãtiã fa etẽ imaculatũ de gregibuſ
cto loqt h ſceiptura ſacerdoti iuxta melſurã eſti
cuʒ di: c ¶ Aia que mationẽq; pcci: ꝗ oꝛabit

talid. at dicũt „ „ „ en „ .
loqt oe abuſu deei diminet ei:qꝛ ꝑ erroꝛẽ deli-

max q̃ leuit debebuᷣ gꝗt in dominum. C n
ſdll snueraet Ocůtuſq; eſt dñs ad
eas i uſu ſuü debeba moyſẽ dicẽs: Alã que

facẽ oblationẽ hic d — 4 „e.
ſcriptã: cũ hoc eti bpeccauerit:⁊ cotepio dño
reſtituẽ danůͤ: lʒ ñ ex negauerit ꝓxio ſuo depoſi
bmar hꝛqꝛ ſat ſuffici M qð ſidei ei creditũ ſuẽat
ent itelligit ꝑ illõ d vp vi aliqd extõſerit: aut ca
pᷣmittit᷑ de reſtitutie ⸗ z fecerit: ſiue rẽ pditã ĩ
fieda ſacerdoti. Sci luũniã fecerit:ſiue re pdua
dũ tñ ꝙ ſm utran uenerit: ⁊ iſicians iſupꝑ peie
inlautaz u⸗ rauerit: ⁊ qdᷣlibet aliud ex
circa ſacra H fecerit i abꝰ ſolet pec
ebar cForechigen plibꝰ ſecerit i ꝗb ſolẽt pec
a.ſ.pᷣcauẽdi ſibi de
abuſu vel tactu ſacro

rũ ſibi illicito:ulł ex negligẽtia ſepandi pᷣmitias et decimas

ab alijs reb ſuis:ita ꝙ ꝑ erroꝛẽ ñ accipꝑet deo ðdicata i vſũ
ꝓpuʒ. Cõſiderãdũ ẽt ꝙ cũ dẽ: Aia q̃ pec.⁊c. Nõ põt ↄueniẽ

ter dici ꝙ hoc itelligat᷑ generalit᷑ de peccat᷑ ex ſimplici igno/
5 (W. potat a

rãtia facil:qꝛ ð h dat᷑ lex.S.iiij.ca.iõ expõit᷑ mõ decõ .
a Ocutuſq; ẽ dñs.hHic ↄñi agit de oblatõe ꝓ pcto
Iex certa malicia fcõ qð nõt cũ dꝛ: b ⸗ . Aia que
bec. ⁊ ↄtẽ. dño ⁊c.ꝛ ifiiſup peie.qꝛ reqͥrebat᷑ a tali
bye iuramẽtũ ouicto ðlicto:hoc ñ hẽ ĩ hebꝛeo: ⁊ vĩ male ad
ditũ i traãſlatoe nr̃a ex ignoꝛãtia aliqᷣ expoſitoꝝ qꝗͥ hoc po
ſuerũt ĩ gloſa ĩterlimari:⁊ poſtea ſcriptoꝛes neiciẽ es diſti
guẽ int gloſaã ⁊ textũ iſeruerũt itra textũ:et ſile fem ẽ ĩ plibꝰ
locis:pᷣm oẽs qͥ textũ biblie diligẽt uiderũt toreperr⸗g0
ſi aliqs eẽt cõu cr de tali fraude nõ ſolũ redderet defrauda
to dãnũ:ſʒ ẽt duplũ:ut hĩ Exo.xxij.Et iõ vẽ ꝙ lex h loqui
tur de eo qͥ ñ ẽ ↄuict:ſʒ penitẽs de pctõ volũtarie r̃ddit dã
nũ: reſtituit niſi ſimplũ: ⁊ qͥntã iſuꝑ ꝑtẽ dat dño.
c¶ Locutuſq; ẽ dñs.ſuꝑiv ðſcripta ſũt ſacrificia q̃ fiebãt

cẽs Pacipe aarõ et filijs

ꝓ eo:quia neſciẽs ſecerii:⁊

d¶ Pꝛecipe Aaron et filijs el.qꝛ iuge ſacrificiũ fiebat
ꝑ ſacerdotes miniſtrando: ⁊ ipᷣm aial ſacrificis exhiben
do ut dicũt aliqui.ſʒ hoc non vẽ uerũ:ſi ĩtelligat᷑ ꝙ ſol

care hoĩes: cõuicta delicti
rddet oĩa q̃ ꝑ fraudẽ volu
it obtinẽ ſtegra:⁊ ꝗntã iſuꝑ
ptẽ dno cui dãnũ itulerat.
Pꝛo pctõ ãt ſuo offeret a-
rieteʒ imaculatũ de grege

⁊æ dabit tũ ſacerdoti iuxta

eſtimationẽ mẽſurãq; deli/
cti:qꝗ rogabit/ꝓ eo coꝛã do
mĩo:⁊ dimittei illi ꝓ ſinguł
q̃ faciẽdo peccauit.Loͤcu⸗
tuſq; ẽ dũs ad moyſen di⸗

eius. Hec ẽ lex holocauſti
Crmabit᷑ i altari tota no/⸗
cie vſqʒ man ni ex eo
dẽ altari erit. Neſtiet᷑ tũica
ſacerdos ⁊ ſeminalibꝰ line
is:tolletq; cinẽs quos uo
rans ignis exuſſit:⁊ pones
iuxta altare ſpoliabit᷑ poꝛi
b veſtimẽtis:ſdutiſq; alijs
offerʒ eos extra caſtra:⁊ in
lᷣco mũdiſſimo vſq; ad ſa
uillã cõſumi faciet. Ignis
ãt ĩ altari ſẽp ardebit ques
nutriet lacerdos ſbijcies li
mãe ꝑ ſiglos dies :ct ĩ
poſuo holocauſto deſupꝑ:
adipes adolebit pacifico-
o damis Eiſte perpetuus

uẽt de ſuo:qꝛ ſa⸗
crificia q̃ fiebãt p
cõitate ppli:inter
q̃ maxie erat iuge
ſacrificiũ:fiebant
ð ſůptib cõibus:
ut dem̃ fuit Exo.
xxx. uerũtñ pe
cũia illa tꝛadebat
ſacerdotibus: ut
agialia ide emerẽt
hoc mõ ſicut
lr̃a patet exhibe

bot:ſpãli ẽt mõ ĩ

hoc ſacrificio mi
niſtrabãt. Iteʒ io
ſeph dicit expꝛeſ
ſe i. ij.lib ãtiqui
tatů ꝙ iuge ſacri⸗
ficium fiebat de
ſũpto publico.
e¶ Et cremabit᷑
i altãi tota nocte.

odqᷣt h ð ſacrifſiꝰ

cio veſptio ꝑ qõ
ſtelligit ẽt matuti
nuͤ:de q habetux

eugm Fo voi
9

E ex eodẽ
tari erit. datus

a deo de celo: ut

hẽ ifra.ix.ca. in fi
31 c̃.

hẽbãt.n. ſacerdo
tes ꝓpꝛias ueſtes
qb' utebãt ĩ mini
ſterio tabernacli
a ñ alibi:de qᷣbuj

ueſtibus dem fu/

it Exo. xxvij.
(hbehe

diſſimo. iſte lococ

erat patus extra caſtra idiu filij Irael fuerũt i deſerto

ſilr extra hieruſaleʒ qdiu ſtetit tẽplũ. i

ſa. ſubi.ligna. dicit Joſeph ꝙ ap oebãt᷑ ligna duo pua

qtidie Ee iſtò pᷣceptũ:ñ ꝑpꝑ neceſ

p' ipᷣm ĩ altai cemabãt᷑:ſic ⁊ iuge ſ acrificiũ enun
erat ultim rſpectu oĩuʒ ſacrificio

ſe; tali lignoꝝ appoſitiõe. k
ſoraaſto poe dẽ ð iugi ſacrificio matutio:qð pᷣcedebat
oẽ alið ſacrificiũ illi diei:⁊ iõ adipes alioꝝ ſacrificiox·

2 illy diei.

ariũ:qꝛ ignis ↄtiuari
t ipoſito ho

*„

elex ſacrificij. Doſtqᷓ deimiauit de ſacrificioꝝ ritu hic
ↄñt agit ð eoxꝝ uſu.ſ.a qbꝰ:⁊ qñ:ubi ⁊ qr obeut coedi:
⁊16 ꝑs iſta diuidit ſʒ uarietatẽ mãe ſacriſicioꝝ: q cede
bat ĩ eſũ miſtroꝝ.⁊ pᷣmo agit᷑ ð eſu mãe iaiate:⁊ ve eſu

aĩate: ibi Locut ẽ at dñs. Iſta tñ diuiſio ñ ẽ ita pciſa:

n &t ĩ ꝑte ſeqᷓnti ĩterponat᷑ aliqd de eſu mãe iaiate. Sʒ

E iſta diuiſio a p

qꝛ pᷣmo ondit᷑ ͥ ma iaiata comedebatur: ſecundo
non:ſed tota cremabitur: ibi Locut ẽ dñs. LCirca dmũ

ipalioꝛi ⁊ a maioꝛi ꝑte. Pꝛia in dua)
atur: ſecundo que

Quẽ u.

ſmuntpii
utptorad ce⸗
i aci ſpi
(Orapec⸗
ſdſloffer cel
danttot
ſnia odarn
ospnd
Nehnugli
Cenabaura
Phurein dlur
1DMmnd
ſtis Are
ui ſi

giboenin
ke⸗
ihtiy
ang

ün

mſerd⸗

ni
chſchai
ſalginn
be
te
s
wabil
zinpan
ui
1 sput
Piicm
muml
ünfe
bnnit

ſt
N E
„ hh.
3 in.
.

9
Hitc

d ſic: ¶ Pec ẽ lex ſacrificij ⁊ libamẽtoꝝ ep. Siẽ ſu⸗
pꝛa dictũ ẽ:ſacrificiũ ppᷣe dẽ de aialibꝰ: oblatio vo de
de aridis:ut eſt ſimila pais ⁊ ſilia:libamẽtũ vo ẽ de li
qdis vt de vino ⁊ oleo: vnũ tñ accipit frequẽter ꝓ alio
Vñ h̊ ſacrificiũ accipit᷑ ꝓ oblatõe:qð pʒ ex hoc qð ſbdi

tur: m (¶ Tollʒ
ſacerdos pugillũ
ſile. que ↄſpſa eſt
oleo:qꝛ ĩ ey piſta
ſtatõe põebat᷑ ole
um: et ↄñt oñdi-
tur qͥd de ea cedẽ
debeat i eſũ ſacer
dotũ:cũ dicitur:
n (Reliquã aũt
pte ſimile ⁊c.hãc
tñ ꝑtẽ ſile quam
accipiebant ſacer
dotes ñ poterant
fermẽtare ut paij

eẽt aptioꝛ ad cõe

dẽdũ:cui cã ſbᷣdi
tur cum dicitur:
o ¶ Quia ꝑs ei
ĩ dñi offer.icẽ.ſic

n. dem̃ eſt ò tota

ſimila oblata:ſa/
cerdos pᷣmo acci
piebat pugillũ: ⁊
cremabatur cum
thure in altari.
P¶ Mares tãtũ
ſtirpis Aarõ co.
illud.pꝑ.n. ſãcti-
tatẽ ſacrificij nõ

erat licitũ cõedi a

mlieribu:⁊ ex ea
dem cã ſuditur:
Omnis ꝗ tetige

rit illa ſactifi. rc.

Locut ẽ dñj
ñt oñdit᷑ de
q̃ oblatõe ñ erat
licitũ edẽ: videlʒ
de illa quã ſacer-
dotes offerebãt ꝓ
ſe:pmo tñ h on/

qꝗ nũqᷓ; ðᷣficiet ĩ altari. Hẽc
E lex ſacrificij ⁊ libamtoꝝq̃
offerẽt filij aarõ coꝛã dño
⁊ coꝛã altari.Zollẽt ſacer/
dos pugillũ ſimile qᷓ ↄſpſa
ẽ oleo et totũ thꝰ qð ſuper
ſimilã poſitũ ẽ: adolebitq;

illð ĩ altari:i mõimẽtũ odo

ri ſuauiſſimi dño. Reliquã
ãt ptẽ ſimile cõedʒ aarõ cũ
filijs ſuis abſqʒ fermẽro:et
cõedet ĩ loco ſãcto in atrio
tabnaculi:iõ aũt ñ fermẽta
bit᷑: quia ps ei ĩ dñi offert᷑
ĩcẽſũ. Scm̃ſcõꝝ erit ſic ꝓ
pctõ atq; delicto. Mares
tm̃ ſtirpis aarõ cõedẽt illð
Legitimũ ac ſẽpiinũ erit ĩ
gnãtiõibꝰ vẽis de ſacriſici/
is dñi. Oiĩis q tetigerit illa
ſcificabit. Lòcutuſq; ẽ dñſ
ad moyſẽ dicẽs: Hec ẽ ob
latio aarõ et filioꝝ e quã
offerre debẽt dño ĩ die vn⸗
ctõis ſue.Decimam ptem
ephi offerẽt ſimile ĩ ſacriſi
cio ſẽpiterno. Mediũ eiuſ
mãe ⁊ mediũ e ueſpe:q; in
ſartagie oleo cõſpſa friget.

Offerèt ãt eã calidã ĩ odo/

dit oblatoe ſcã p eis g ſue oſecratõis cũ dꝛ: pec ẽ ob

latio Narõ.⁊ ſeqt: r

n die vnctõis ſue.ſ.ipᷣ Narõ

ſol dicebat᷑ unct:ut.S.dcm ẽ.iiij.ca.Uñ i hebꝛeo hẽ

ſic: In die qᷓ vnxit eũ. Sciendũ ãt ꝙ dies vnctiois h̊ uo
cat᷑ dies octaua a pncipio ſue cõſecratõis:qꝛ tũc ⁊ ñ ãte
potant aarõ ⁊ filij eius offerre:ſed filij aarõ qᷣ erãt infe

rioꝛes ſacerdotej obtulerũt tũc ſimilã:aarõ at qᷣ erat ſũ

m ſacerdos obtulit adipes ⁊c.q̃ ꝑtinebãt ad maioꝛẽ ſa

cerdotẽ:ut dicit Ra.ſa.ſeꝗ hoc vi õ textũ ſeqntẽ ubi dr
de oblatoõe hy ſimile: s ¶¶ Offeret eã ⁊c. ſacerdos qᷣ iur
pf̃i ſucceſſit.h̊ ẽ ſũm ſacerdos. nec põt ↄuẽient᷑ dici:ut

vã ꝙ filij aarõ alia die obtulerũt niſi ꝓut erat eis licitũ
offerre poſtea: cũ eẽt dies icrematõis ipoꝝ in ſacrificijs
offerẽdis: ⁊ iõ qð dẽ h: hec ẽ oblatio qua offerre debẽt

aarõ ⁊ filij eᷣ: poteſt dici ꝙhoc dẽ ꝓ tãto:qꝛ i oblatõi
be' aarõ filij eꝰ miſtrabãt ei:ñ ſiẽ offerẽtes ſuꝑ altar: ſʒ
ſiẽ offerẽti miſtrãtes:⁊ pʒ ꝑ hoc quod hẽ ifra.ix.ca.ubi

agit de ſacrificijs h octaue diei:⁊ nõ d
obtulerũt niſi miſtrãdo pr̃i. t ¶ Tota cremabit i alta

5 dẽ ibi ꝙ filij aarõ

1
— —
*

ri.qꝛ nihil de ea cedebat i uſũ ſacerdotũ:a idẽ cocludit᷑ gene

raliter de oĩ oblatiõe quã faciebãt ſac

tes ꝓ ſe cũ dicit:

Omne.n.ſacrificiũ ſacerdotũ ⁊c. v¶¶ Locutuſq; eſt dñs
Dic ↄñnter agit᷑ de vſu ſacrificij ĩ re aiata.⁊ pmo q;tũ ad ſa-

criſiciũ ꝓ pcto:ſcõo qtũ ad ſacrificiũ qð uocat᷑ hoſtia paci

rẽ ſuauiſſimum dño: ſacer/
dos ꝗ iur̃ pr̃i ſucceſſerit: ⁊
tòta cremabit ĩ altari. Oẽ
n.ſacrificiũ ſacerdotũ igne
ↄſũet:nec qſq; comedet ex
eo.Lòcutus ẽ aũt dñs ad
moyſẽ dicẽs:Loqᷓre aarõ
⁊ filijs eb. Iſta ẽ lex hodie
ꝓ pctõ.In lõco ubi offert
holocauſtũ:imolabit᷑ coꝛã
dño. Scm̃ſcõꝝ eſt. Sacer⸗
dos ꝗ offert cõedet eã ĩ lo
co ſcõ ĩ atrio tabernaculi.
Quicqd tetigerit carneſ e
ſciſicabit᷑. Si dẽ ſãguĩe illi
ueſtis fuerit aſpſa lauabit᷑ ĩ
loco ſcõ. Vas auũ fictile in
quo cocta ẽ ↄfriget᷑. Qð ſi
uas eneũ fuerit:deſricabit᷑
⁊ lauabitur aqᷓ. Oiſ maſcu
ð genẽ ſacerdotali ueſce/
tur ð carnibus eb:qꝛ ſãctũ
ſcõꝝ ẽ.Hoſtia.n.q̃ ceditur
ꝓ pctõ:cub ſãguis ĩfertur ĩ
tabnaculũ teſtionij ad expi
ãdũ ĩ ſcũario:ñ cõedet᷑:ſed
cõburet᷑ igni.èc quoq; ẽ
lex hoſtie ꝓ ðᷣlicto. Sancta
ſanctoꝛuʒ eſt. Idcirco ubi
immolabitur holocauſtũ

etiam ad alias res comeſtibiles: et maxi n generij
vel ſpeciei:que ſi tangerent carnes pꝛedictas ex tali tactu ſã

fica cap.vij. Adhuc
circa pmũ agit pᷣmo
de ſacrificio ꝓ pctõ
ↄmiſſiõis:ſcòo de ſa⸗
crificio ꝓ pctõ omiſſi
onis: ibi Hec quoq;
ẽlex hoſtie ꝓ ðlicto.
tertio ponũt q̃dã re-
gule coes ad utrunq;
ibi Ad ſacerdotem.
Circa pmũ oñnditur
pᷣ ubi hoſtia ꝓ pecca

to dʒ imolari:cu dici
tur: loco ubi

offert holocauſtum

imolabitur. non eſt

intelligendum de ob

latioe holocauſti aaid

incendendum que fie

bat ſuper altare: ſed

ð oblatõne holocau⸗

ſti ad immolandum

que fiebat i atrio an/
te altare. Secundo
ſubditur: quis debe/
at eam comedere et
ubi cum dicitur:
Serdo qui of
eret comedet eaʒ ⁊c.
non ſub diuo: quia
ille locus erat pꝛo ſa)
criſicijs et oblationi/

hoc ꝑata. 3 ¶ Quic⸗

quid tetigerit carnes
eius ſanctificabitur.
Iſtud ſecundum ali-/
aliquos refertur ad

homines qui non de
bebant tangere talia
niſi ſanctificati. Se⸗

cundum alios refert᷑

axime eiuſdem generij

ctificabantur: nec poterant comedi aliter qᷓ; dicte carnej ſa
crificij. a ¶ Si de ſanguine illius ⁊c. Itta dicuntur pꝛopt᷑
ſanctitatem ⁊ reuereutiam hoſtie:quia ſi aliquid de humo
re eius per tactum eſſet impꝛeſſum iſtis rebus debebat pur
gari modo qui hic expꝛimitur. b ¶ Omnis maſculus
⁊c̃.quia non ſolum ſacerdotes ſed filij eoꝛum poterant de
carnibus huius ſacrificij comedere. Conſequenter excipit
oblatiõeʒ ꝓ pctõ de qua non erat licitũ cõedẽ. ſcilicet ho/-
ſtiam: cuius ſanguis inferebatur intra tabernaculuʒ: cuiuſ

modi erat hoſtia oblata pꝛo peccato pontificij:⁊ hoſtia ob
lata pꝛo peccato multitudinis:ut dictum eſt ſupꝛa.iiij.ca.

c¶ Pec quoq; eſt lex hoſtie pꝛo delicto. Hic conſequenter

agitur de vſu hoſtie oblate pꝛo peccato omiſſionis: ⁊ ideo

vocat᷑ ꝓ delicto: delictũ.n.dẽ q̃ſi erelictũ:⁊ hoc ẽ qñ aliqd

omittit᷑ qð ds facẽ tenet᷑. d

actaſcõ: ẽ.Nõ accipit᷑ h

ſãctaſcõꝝ ꝓ illa pte tabernaculi qᷓ dicebat ſãctaſcõxꝝ:ſed ẽ
ſeſus:ẽ de nũero ſcõꝝ:qꝛ oĩa ſacriſicia dicebãt ſacta inqtũ

èðä ” 2 4 E .
7

erãt ad diuiuũ chiũ oblata. Cetera patẽt uſq; ibi: e ¶ Ois

maſcuł.ubi deiminat᷑ a ꝗbꝰ a ubi debeãt carnes h hoſtie
cõedi. ſ¶ Utriuſq; hoſtie.ſ.ꝓ peccato a/ p ðlicto. ꝗ¶ Cex
erit vna.ſ.qtũ ad vſũ:in plibtñ differunt. h¶ Ad ſacer
dotẽ. Hic ponũt q̃ttuoꝛ regule generales rſpectu pꝛecedẽtiũ.

eſt ꝙ carneſ ho
ie ꝓ pctõ cõmiſſio .
nis 7 miſſic erant mactabit᷑ ⁊ uictima ꝓ deli
ſacerdotis offerentis: cro. Sãguis ei p gyrũ alta
il e abeo ſerch riſ fũdet᷑. Offerẽt ex ea cau
quã:ad denotadũ ꝓ dã et adipeʒ ꝗ opit uitalia
debebat elogari a pc duos renũculoſ ⁊ piguedi
cato ꝑpetrato:cauen· nẽ q̃ iux ilia ẽ:reticulũq; ie
a2 ertci ecrt coꝛis cũ renũculiſ:⁊ adole
cauſti qᷓ tota icẽcdeba bit ea ſacerdos ſupꝑ altare.
tur:excepta pelle:?⁊ il Incenſum ẽ dñi ꝓ delicto.

la erat ſacerdotis of/
ferẽtis:⁊ hoc nõt᷑ cuʒ

oi: ſacerdos qᷓ oferet Genẽ i loco ſcõ ueſcet his

⁊c᷑ tertia ẽ de oblatse carnib: q; ſãctũſcõꝝ ẽ. Si
“ a⸗ gn a cut ꝓ pctõ offert᷑ hoſtia ita
eu pi e dz ſacer licto. eſa⸗ „
dotlsoffereti ut nobe P ðlicto. Atriuſq; hoſtie

lèx vna erit. Ad ſacerdotẽ
ꝗ eã obtulerit ptinebit.Sa
cerdos ꝗ offert holocauſti

eũ di:et oẽ ſacrificiũ
ſimile ⁊c. q̃rta ẽ p p
dicta q̃ cedebãt i vſũ

ſacerdor: cactis ſlie victimã: hẽbit pellẽ ei. Et
aaro ealt diuidehaͤt ſacriſiciũ ſile qð cogt in
qð nõt᷑ cũ dꝛ:Cũcil fi . .
lijs aarò. que quidẽ clibão:⁊ ꝗcqd ĩ craticla vł
eq̃litas ſcom Ra.ſa. iĩ ſartagĩe pᷣpat᷑:ed erit ſacer
ſe Enbaeed dce don a quo offeri:ſiue oleo
ſibi diẽ deputatum 3 ſpſa ſiue arida fuerit.Cũ⸗
ad offerẽdũ:⁊ oblat? ctis filijſ aarõ mẽſura e

nes illiꝰ diei ptinebät
ad ipᷣm ꝓ ſe ⁊ domo
ſua. Alij vo dicũt ꝙ
ibi ſeruabatur equali
tas pꝛopoꝛtiõis: non
tamen qtitatis:quia
oblationes diuidebã
tur ſic ꝙ vnuſquiſq; qlibet die accipiebat ſcõᷣm pꝛopoꝛtio
nẽ ſui laboꝛis:ſed dem Ra.ſa.magis concoꝛdat textui pꝛe
cedẽti:ut patet intuenti. Lap. VII.
Ec ẽ lex hoſtie pacificoꝝ. Hic ↄñi ðtermiat᷑ ò vſu
NPoſtie pacifice:⁊ pᷣmo deiminat᷑ huiuſmõi uſus:ſe
A(Cido offerẽdi modus:ibi Locutuſq; ẽ dñs. tertio

ſicoꝝ qᷓ offert dño. Si
ꝓ graꝝ actõe oblatio ſue

dẽi vſus dermiatio:⁊ꝛ circa hoc ponit q̃dã expoſitio:ibi Lo
cutus eſt dñs.Adhuc circa pᷣmu pᷣmittit᷑ uſus ex ꝑte tpis.ſe
cũdo ſpᷣdit᷑ demiatio vſuj ex pte rei cõeſtibilis ⁊ comedet:
ibi Caro q̃ aliqd teti
fica duplr offerebat᷑:vno mõ ꝓ bñficio iaʒ adepto:alio mõ

tanea:qꝛ ñ hẽbat rõeʒ ita debiti ſicut pꝛima:qꝛ ꝓ bñficio ac

cepto magis tenet᷑ hõ ad ſeruiẽdũ deo:qᷓ; ꝓ bnficio ſperato

⁊ iõ ſi de hoſtia votiua aliqd remãebat ĩ craſtinũ:tuc pote
rat cõedi ſcõa die: igit᷑ pᷣmittit᷑ ↄditio pᷣme hoſtie cũ dẽ:Si

ꝓp Far artide Tc. b erent panes.i clibão coctos.
c ¶ Kõſpſos oleo.qꝛ ĩ ꝑiſtatõeñ ſolũ põebat᷑ aq:ſʒ ẽt admi
bgole⸗ 9 aRana facta ð paſta cocta ĩ aqᷓ calida.
e¶ Xoctãq; ſimilã.q̃da ſpẽs erat pãis pꝛimo còcti aliquan
tuluʒ in aqua calida:⁊ poſtea ĩ clibão. f Et collyrigas.

Ois maſcuł ð ſacerdotali

ſingulos diuidet. Q. vII.
Ec Eeſt lex hoſtie paci/

pilog': ibi Decẽ vnctio. pᷣma ĩ duas:qꝛ pᷣmo poit᷑

gerit. Circa pᷣmũ ſciẽdũ:ꝙ hoſtia paci/

bñficio hñdo.pꝛima vocabat᷑ hoſtia laudatiua:⁊ cõede⸗
at᷑ eadẽ die qua offerebat.ſcòa vocabat᷑ votiua vel ſpon

panes ſũt valde tenues: alibi vocãt cruſtule:qꝛ totuʒ
i cruſta:⁊ modicuʒ aut nihil erat ibi de mica

rat quaſi
. Pale⸗ uoq; fermẽtatos. hoc videtur eſſe contra

rium ei quod dictum eſt ſupꝛa.ij. ca. Omnis oblatio q̃
offertur domino abſq; fermẽto fiet.Dicenduʒ ꝙ ibi lo⸗

rit:ò:fferẽt panes abſqʒ fer/
mẽto:ↄſpèrſos oleo:et la/
gana acima vncta oleo:cò
ctãq; ſimilã ẽt collyridas
olei admixtione ↄſpſas:pa
nẽs q̃q; fermẽtatos cũ ho
ſtia graꝝ q̃ imolat ꝓ paciſi
cis:ex ꝗbꝰ vn ꝓ pᷣmitijſ of
fert᷑ dño:et erit ſacerdotiſ ꝗ
füdet hoſtie ſãguinẽ. Cun
carnes eadẽ cõedẽtur die:
nec rẽanebit ex eiſ ꝗcq; vſ
qʒ; mãe.Si vto vel ſpoõte
qſpiã obtulerit hoſtiã:eað
ſil edet᷑ die. Sʒ ⁊ ſiquid in
craſtinũ remãſerit ueſci lici
tũ ẽ. Quicꝗd aũt ti iuene
rit dies:ignis abſumet. Si
quis ð carnibꝰ victie pacifi
coꝝ ð ſtio cõederit:irrita fi
et eᷣ oblatio nec ꝓderit oſ
ferẽti:gn pot q̃cũnq; aĩa
tali ſe edulio cõtamiauerit
pᷣuaricatõis rea erit. Càaro

q̃ aliqd tetigerit imũdũ nõ

cõedet᷑:ſʒ ↄbur̃t igni. Quᷣi
fuẽit mũdꝰueſcet᷑ ex ea: aiaᷣ

polluta q̃ ederit ð carnibꝰ
ſpte ⁊c. et patet

q; ibi: I ¶ Siqs de carnib' victime

quitur de oblatõ
ne ponẽda ſuꝑ al

tare. Uñ ibi ſvᷣdi

tur: Suꝑ altare
vo ñ iponẽtur /ſ.
fermẽtati:hic aũt
loquit de oblatio
ne q̃ ñ põebatur

ſuper altare: et ſic
panis fermẽtatuj

offerebat cuʒ ho⸗
ſtia pacifica ad
eſum carnium.
h· ¶ Ex quibus
vnus. In hebꝛeo
h: Ex omnibus
vnus.qꝛ de quat
tuoꝛ mois panũ
pꝛedcis plures pa
nes offerebat: 1 5
quolʒ mõ vnꝰ pa

nis tradebat᷑ ſacẽ⸗

doti pꝛo pꝛimiti-

is: ⁊ iõ pãis ferm̃

tatuj porat ſic of
ferri:qꝛ de fermẽ/
to debebãt pꝛimi

tie dari:vt dictuʒ

eſt ſupꝛa ca.ij.
i¶ Luius carne⸗
comedent᷑ eadem
die. et is ſidd re/
mãebat i craſtiuʒ
igne ↄburebatur
ↄnt pſeqtur ò ho

ſtia yotiua cũ dẽ:
Sivoto vel

lra ex predict vſ
J.i. neronleqhue

effectum.ſ.beneficiũ a deo poſtulatum:pꝛo quo impe/
trando fuit oblata:quia per gtecrum reddidit ſe

idignum: ideo ſubditur: m ¶ Quecũq; ania tali edu
lio ſe conta.pꝛeua.rea erit.i.tranſgreſſionis legis huiuj
Caro. Hic conſequenter deſcribitur vſus ex parte
rei comeſtibilis cum dicitur: Caro que aliquid tetigerir
imũ.nõ cõedetur ⁊c. et accipit᷑ hic caro ñ generaliter:
ſed caro hoſtie pacifice tm. Conſequent determiat vſus
