tẽ vo ſũt Ephraym Manaſſes ⁊ Beneami ꝑ Ephrayʒ
q interpᷣtat creſcẽs:iĩtelligit᷑ pꝛoſectus ſpũaliu ad quem
mouʒz vite bꝛeuitas.per manaſſen qui interpꝛetatur ob
liuio: contemptus tempoꝛalium ad quem mouet eoꝝ
defectibilitas per .
Beniami q inteerrr
Leuite ãt nõ ſũt nũerati in

pᷣtat fil dextre: .
abperit celeſtiu ter filios iſrl. Sic. n. pcepat
ru dernias ber dis moyli. Fecerũtqʒ filij
at tria meditatio iſr iuxta oĩa qͥ pcepat dñs
ni moꝛtis aſſocis Caſtrametati ſũt p turmaſ
tur. Ad acdlone? ſuas: ⁊ ꝓfecti p familias ac
Pac Dendhle domos patꝝ ſuoꝝ. ¶ III.
Dan ꝗiteꝛptatur Eſunt generatiões aa-⸗
iudiciu ĩtelligit ti Irõ ⁊ moyſi in die q̃ lo
molci necut dñs ad moyſẽ i mõte
alim qᷣ ĩ i: a Flinm
mltiplicatio: pu/ ſynai: hec noiĩa ſilioꝛum
doꝛ obpꝛobꝛij: ſi aarõ. Pꝛimogẽit eius na

dab:deide abiu:⁊ eleaʒar:
⁊ ithamar. Hẽèc noĩa filio
rũ aarõ ſacerdotũ ꝗ vncti
ſũt:⁊ quoꝝ replete et cõſe
crate manꝰ:l uᷣt ſacdotio fũ
gerẽt. Moꝛlui ſunt nadab

peccati.p Aſer qᷣ

do:amoꝛ pᷣmij:⁊
hec tria faciũt cõ

monuz foꝛtit᷑ col⸗

luctarle colu¶⁊ abiu cũ offerret ignẽ alie
ſtob ad cohe⸗ e nũ ĩ ↄſpectu dñi in deſerto
Nõ eſt nobis co ſynai abſq; liben: functiq;
luctatio aduerſuj ſunt ſacerdotio eleaʒar et
carnẽ ⁊ ſaguineʒ: 2
ſed aduerſus pꝛii2-

cipes ⁊ ptãtes: aduerſus mũdi rectoꝛes tenebꝛaꝝ harã

cõtra ſpũalia neqᷣtie:de qbus cõcedat nos triumphare

leo de tribu iuda qꝗ uictoꝛ ⁊ bñdictus dejiĩ ſecla ſecloꝛũ

Iteʒ nũeri ⁊ ca.vbi dẽ in poſtil.Aliã etiiã ¶ Amẽ

Additio pꝛima.
Auſa quam inducit Ra.ſa.nõ videtur valer̃.
ſentẽtia enim lata ifra.xiiij.ca.cõtra murmu
rantes tpe exploꝛatoꝝ: fuit pꝛeciſe contra illo)

cauſam quare Leuite Teat cum alijs numerati iĩ

qui fuerunt numerati a xx. annis ⁊ ultra. In quo mãi-
feſte excludebãtur Leuite qui a. xxx. anno fuerunt et vl

4

tra nũerati ut liia. ideo ſtandum eſt rationi po-
6

ſtillatoꝛis. ¶ In eo

ca.ij.vbi dicitur i poſtilla:Sin-
er turmas ſigna et vexilla. ¶ Additio ſcoa.
CLiendũ ſ̃m antiquos expoſitoꝛes hebꝛeoꝛum
ſigna uexilloꝝ.ſ.quattuoꝛ tribuũ q pᷣſidebãt
quattuoꝛ partibus ſũt hec:In uexillo Ruben

erat figura hois.fuit.n.vocat a pꝛe ſuo p gẽit:vñ geñ.
xlix. Rubẽ pmogẽit me'. In uexillo iuð erat figura leo
nis cui aſſimilauit eũ pi ſu dicẽs: Catulł leõis iuda.In
vexillo Ephraim erat figura tauri. cui aſſimilauit euʒ
moypſes Deu. penlti. quaſi pꝛimogeniti tauri pulchꝛi

tudo eius. In uexillo autem Dan erat figura aqle: eo

w aſſimilauerat eũ pater ſuuj Jacob colubꝛo qð nõ eſt

aial pulchꝝ vt ponet ĩ uexillo. Moyſes at aſſimilauir
eu catulo leõis: ubi.s.qð ſignũ ꝑtiebat ad iudã:vt dem
eia io dicũt ꝙ fuit ſibi data aqla ĩ ſignũ ↄfoꝛmit᷑ ad q̃r

tu aial ð Exech.j. vt i iſtis vexillis figurarẽt iſta q̃ttu

” medio reſidebat dᷣus ſcilicet

tabernacu Capitulum. III.

minus ad moyſen dicens: ſet.
Ego tuli leuitas a filijs iſ-
rael pꝛo omni pꝛimogeni

iij

E ſunt generationes. Hic ↄñter deſcribit᷑ oꝛdiatio

leuitaꝝ deo miſtrãtiũ: ⁊ pᷣmo tpe ſtat:x tpe mo
tus.iiij.ca.Circa pᷣmũ Leuite pᷣmo ſepant.⁊ nũe
i Locutuſq; ẽ dñs.ʒ cõmutat: ibi Et ait dñs. Cir
ca pꝛimũ pmo poit ro ſepatois ſacerdotum:? Leuitarum:
1 ibi Applica tribũ e

ui. tertio vtroꝛũq; ſi
mul: ibi Locutuſq; ẽ
dñs. ratio ãt ſepatõij
ſacerdotũ fuit:ut dili
gẽt ⁊ liber uacarẽt
ſacrificijs offerendis.
Diẽ igit: a ¶ De ſũt
generatões.ſ. ab alijs
ſegregate. b Naroö
Moyli. LCum filio
rum Mopſi non re⸗
cõdetur hic:nec fuer̃t
ſacerdotes quare di‚
citur h: Pe ſunt gene

ithamar coꝛã aaron patre
ſuo. Locutuſq; eſt dñs ad
moyſẽ dicenſ. Applicà tri
bũ leui:&t fac ſtar ĩ ↄſpectu
aarõ ſacerdotis ut miſtrẽt
ei:et excubẽt et obſeruent
quicqꝗd ad cultũ ptiet mlii
tudis coꝛã tabernaclo teſti
monij:⁊ cuſtodiãt vaſa ta
bernacli:ſeruietes ĩ miniſte
ſterio eius. NHabiſq; dono

Dac5 Od ratoej AHarõ 7 Woy
leuitas aarõ et filijs ed qui ſi. Aid qð rñdet Ra.
by traditi ſũt a filijs iſrl. Aů ſa. dicẽs Mopſes
rõ ãt ⁊ filios ep ↄſtitues ſu vocuit Zarõ ꝛ filios
„Ieiz 1e; 2. ev legẽ: ⁊ ſic fputatur
Pe . cultü ſacer dotij Exler. pat coꝝ:qꝛ q inſtrui t
n qui ad miniſtrãdũ acceſ aliquẽ i lege reuerẽd
rit moꝛiet.Locutuſq; ẽ do ẽ ab eo:ac ſi eũ gẽuiſ

Hec ſuũt noia
⁊cl.de iſta vnctiõe ⁊
repletõe ⁊ cõſecratõe

9 i aperit uuluam in ſi r Or ſarer
lijs iſrael:erũtq; leuite mei dotio fũgerẽt. Ad hꝰ
1 facken l v mer eni fuerũt ab alijs ſe/
H H gregati ꝑ vnctioneʒ ⁊

conſecrationem vt ſacerdotale officium debite exequerent:
aliter eoꝝ miniſteriũ ñ eſſet deo gratuʒ:ſed mag pollutũ:
vt dqʒ fuit Exo.xxix. gorhlin unt Nadab ⁊ Abiu. vt
habitũ eſt Leui.x.ca.ſed hic replicatur:vt oſtendatur cã q̃
re hic non deſcribitur aliqua generatio ex eis deſcendens.:
f¶ Locutuſq; eſt dñs. Hic conſequenter expꝛimit rõ ſepati
onis Leuitax.ſ.vt diligẽter ⁊ libre miſtraret iĩ officijs coꝛaʒ
ſacerdotibus:⁊ hoc eſt qð dꝛ: g ¶ Applica tribũ leui.i. ſe
para ab alijs in miniſterio tabernaculi. h¶ Et ſac ſtare
⁊c. vt ſint ſepati ad miniſteria ſua. i ¶ It miniſtrent hũi.
liter. k¶ Et excubent.vigilanter. I ¶ Et obſeruent.dili-

genter. m icqd ad cultũ ꝑtinet młtitudis. qꝛ pꝓ tota
mltitudie ppli:q̃ tenet᷑ deũ colere:deputati ſũt ſpalit᷑ ad cul

tũ dei. n ¶ Dabiſq; dono.i.gratis ipi Aarõ. p ¶ Qui⸗
b' traditi ſũt a filijs iſrł. et iõ ab eis recipient decimas tan
ꝙỹᷓ mercedẽ ſui laboꝛis:non ab Aaron et filijs e. q (la
ron autem ⁊ filios eius conſtitues ſuper cultum ſacerdotij.
qui conſiſtit in ſacrificioꝛum oblatione ⁊ thurificatione:?-
ceteris ad officium ſacerdotale pertinentibus. q ¶ Exter
nuj qui adminiſtrandum acceſſerit moꝛietur. hic accipitur
externus quicunq; non eſt de tribu leuitica: ſi ſe igerat mi
niſterio leuitarum: ⁊ omnis qui non eſt de filijs Aaron ſi
ſe ingerat officio ſacerdotum: ſicut dicitur infra.xvj.ca. de
ipſo Choꝛe qui fuit leuita:non tamen de filijjs Aaron: qui
moꝛtuus eſt: eo ꝙ voluit ſibi arripere officium ſacerdotis.
r ¶ Tocutuſq; eſt. Hic conſequẽter ponitur ratio ſepatio-
nis leuitarum ⁊ ſacerdotũ ſiml:erat.n.vtriq; de tribu leui
ſic di: s ¶ Ego tuli leuitas.i.accepi mihi:cuius ratio ſp
ditur cum vicitur: t ¶ Pꝛo omni pꝛimogenito qꝛ oẽs pᷣ
mogeniti filioꝛum iſrł fuerunt deo oblati:exquo percuſſit

¶ Liber

z Coltei
luin lonnen
lvbi hoc repetit: qꝛ ibi põi in
churari ſbi hocas haberurch ſeauentlene li erat cdelabꝛũ aigin
luit oeputei u e tabern tẽſilla tabernaculi erat cãd teſt if atietuunt
illox voluit tiqᷓ; ð ſſilia eius. Inter v ð quibus nõ po lirraid
, tioꝝ.⁊ loco t mag aptiqꝙ O tenſilia eius. Inter 17 uaſa eoꝝ: ð qui habe bocnumne
imogenitos egyptioꝝ i:ꝛad hoc.n. fuerut li: ut pᷣdictũ vtenſi ꝛopoſitionis: uaſa vnde in hebꝛeo ha chit hocnn
beomaal culos de Eefr iepollsn ibccnto uiuli ſacrificia dict Vaſen ſub cura gerſonitaꝝ. tur: Funes taber⸗ 5 enigi
7 . 2 a 7 1C19 . g 128 . „ 1- „ 1
beg * mnoge aeinerit ine⸗ vituli: F vie nrtrdios al ilife
., e me aliax tribuu pe i: rſcae ebꝛ itas okielital gerſonitas eniʒ p inanfn,
epti redditi ad pᷣdcm Eitum: ritas ⁊ ebꝛ aathitax: re einebat poxare nn le
f leuite ſueteſſeft. Meũ ẽ.n.oẽ Rochnt os i NHe ſüt fãilie ſe a oẽs genen ſeruare nellal nictiin,
Oomnmm. Loc 2 5pmo — R noĩia 22 „ t funes: ſenide
loco eoꝝ. v rivta cuſſi pᷣmo i mihi ceæſite p . ſe ſu ter q itfiedeßin
. . ipra exqᷓ pꝑp :ſcificaui m — ab vnd me ognatio ca lleuiarede
rq; dñio Deſeri ,terra egypii:ſciſicar l. Ab malclini ab vj cti. Ha 8 Xo coſequẽ Fiautd
leuitaꝝ ſeꝑatõe: nu⸗ te d pmo naſcit᷑ ĩ iſr . Ppꝛaocto milia ſexcẽ ifret ath. Hic ean gſißcic⸗
an eee v⸗ Ac ad pec mei ſunt p büt excubias ſcũarij:e ter Pſegu atzlra
mercenel dai n Poie vſq; 3 ſq; ẽ do bebute ſt᷑ ad meridia domo:7 pa ☚
grater . cutuſq; „ etabũt ad m ꝛedict s vſq; kdßs dien
mittit pce ſera fili⸗ Ego dñs. Locut deſerto caſtrame ſcepſqʒ eoꝛũ exp Nrdns Dn
: x Nuera ſili.· Ee ſẽ ĩ de nã plagã. Pꝛicepſq; ibi: h (Et ue gtättfte
os leni per c. In mi inus ad moy filioſ nã plagã. Pꝛic icea eu di l ne, nase⸗
os leui per *c t tres Minu icẽs: Numera ſi it eliſaphã fil oxiel: lum quo di⸗ ſan ui uin,
bu enim leui erã Cha ſynai dices: trum ſuo ein en hã: mẽſãqʒ ⁊ cã bar ſen ſoſan mnoniie
. os pat diẽt archa:mele : qꝛ illa q Momec c,
dom. ſ. Berſon ue leui pꝑp dom lomnẽem ma ſto ig vaſa ſcũa ctoꝛum: qꝛ il nürbrugvo⸗
ath 7 Merari: 7 que dilias: omnem abꝝ: altaria vaſa lcua tra taber dag
libet dom habar in ſcul ab vnd mẽ rii ĩ qbꝰ miſtra Et lle naculum per ſocndicteſ⸗
libet do ulum ſes ut rijigb'm mõi ſuppelle dchaathi nocia
res failias.In ailie c Nũẽrauit moyſes ut ctãq; huiuſcemõi ſup le bant ad chaat na pnogind
n. Berſon gan eodẽ pꝛa. Nuũẽ ⁊ inuẽti ſũt filij ctag; ĩcèps ãt pᷣncipũ tas iter qᷓ eſſet 1aladcht m
leinierſenel e tod pᷣcepat dñs: rſon ⁊ ca ctilẽ. P: filius aarõ ſa velum licet e ngcidietur:
mõ picẽdũ ẽ dea lu. leui p noĩa ſua ger 51o uitaꝝ eleatar cubito⸗ de mollibus. eres *
bvno menſen bug ociel. res cuſtodie pli mo leuitarũ eleatar. Adeut
nünnoie boni⸗ leſſaar: ebꝛõ oclel. meren erutppllmo, ſeileen ddebat (Ene
233. q H fili ram ⁊ ie iꝛ:mooli ⁊ muſi. ro den lſite: recẽſiti p no⸗ quia ei redde ſo We ditun
batad cmutadu ſili Filij merari:mool llie due: olite 2 muſite: nmaſculi rationem non 4 an lonn
os leui ꝓ biunose ut De gerſõ fuere fãilie mia ſua:oẽs genenn ſe lum chaathite: ſʒ ganun nlic⸗
„ 1 * , ,„ . 2 29 ex H illi qͥ erant „
5 . ab vno m ſicepſ eoꝝ incipes in alijs eſſeven h
bã ifra iſto capu ebe· lebnit PE pplłs ſexuſ maſcu miar cẽti. Pꝛicep pꝛincipes ib⸗ intelionthicea
Piroffmi ofie t, lUni ab vno meſe v up rſc ſiline abianſeitlug⸗ k ¶ At vero ve igitiſc
ar Cſeentene ptẽ milia Rn rao . Pienisal ARtode eoꝛũ erarie l mitini
tur execuno die Nue bᷣnaculu met⸗ laſaph tur. Erũt vectes e et litta ant pecunis:
darchor aAl ni p tabne b pncipe eliaſap le tabernacli: ⁊ ve mo: pater lita· hebek fn yi
r. .l. 1 etabe . . bi: I (Et
ſailias eapi r in albz fſilio iael: t be feder:ip 2 colũbe ac ba iuſcemodi pariüicum funi. inntelnkonr
ailias cae t itra as iĩ tabernaculo feder: bᷣ: oia qᷓ ad cliũ hui ij p cir· bus. Iſtuc pꝛedi bitiotcit e
domo deicribuᷓ lnü: asi bᷣnaculũ ẽt oꝑim̃tũ eĩ: tinẽt:colũneq; atrii 5 contreen el, mn paunt er
ernerue Borung: ſit35 trabikalhſoco pilnencal ſibus ſuis: ct pa ng ſallcet g Srle
02 nu 2 i. ũ baſi 8 inebant ad op ſeptuagi
loc eis lſgnarub eir, tetoꝛiuʒ q? oꝛtias atrij: cuitũ c ſibus. Caſtrame nes tin icẽdũ 1(Aaptes p
Näl appẽdit ĩ xilli cuz füibus. 4 lũ ſede geſoltaj. Diceduͦ ſnirlui
. . 5 Hiff af aculũ p aliq funes erat ſehſeelenta
cens von:et-o rendo tẽtòꝛiũ quoq; qð app tabũt añ tabernae j. waliq fun ilit kaltſclideti,
S i 7 ac 72 ni lagã: moy J imobi (Elſclidici /
pʒ lr̃am o itroitu atrij tabnacl: 7 9 n.i. ad oꝛiẽtalẽ plaga ſuis iherztes mobit ſchp tiß iiſe
„ eot. lege oae uis 1 1 iſti perti Copien eniaſci⸗
Incipit autẽ e md, iro tu altan ptiet: fües aron cum fſilijs ſui duris:riſti vern mtegu
Herſo eſ vi: De ger⸗ qd ad rii altan tẽſilia eᷣ ſes ⁊ aaron cr ſenariſ in nebaͤtad merani ulaue td
6 uſq; li ⁊ oĩa uteſi e fites cuſtodiam 2 1, as:qꝛ ad ipos ꝑ. uldenuntmiße
n E t tabernac ath hebit po biñtes ramdao l. Quiſquiſ tas:qꝛ ad i Honigtgchenn,
ibi: bEt habebũt . h hebit Po Y. iſr tiebat dura que Caſnpcit
nſtodlas, ¶Ipſũ pulos amramitas ⁊ ieſ ”?YVÿVMVVV cbät onne q erat itra fununnnmn
tabernaculuʒ.i. coꝛtt M “ : ſicut ad chaathitas pten erat extra: ungpidd
iuerſis colo⸗ d naculuʒ: ſicuta i holocauſtoꝝ q inherebãt colũ
nas de d ime⸗ m eius.quo culũ cũ altari holoc funes inherel
ribus que erant ime⸗ d ¶ Et operimentu ubꝛicatis tabernaculũc Ra.ſa.ſ.ꝙ aliqui
diate ſuper tabulas. is: de pellibus arietum r eſt quod d
mediate ſup llicet d ſagis: de pel od appẽditur
erat triplex: ſcili (Tentoriu quoc; qu
⁊ de hyacithinis.

. ituz pertinet.
introitu atrij tabernaculi ? quicquid eſt ſuper
in introitu ital ſic: Uelum oſtu atri udder littera ve
Pn babato ot altare per icnunger ke inſ o altari erãt ſub
rioꝛ:illa.n.que de tineb vt habetur i taruz.
cuſtodia ⁊ cura chaathit erat ſub c ñ altare
7 in oſtio atrije bernaculũ ⁊ a
ti: ſed velũ pendẽs iꝙ erat ſup tabernaculũ ⁊ clo
ebꝛeo: ꝙ erat ſupt⸗ tabernaclo
aos dieſt b eca unheit⸗ Len ſaer hoc pʒ per
Zattartas erat infra atrii:vt epponit ſa.

„ *

ſm⸗
naeb⸗ t coꝛtinis: q oue⸗
itas: aliqui inherebanmt ine non moue
mittebantur pay ius:et illi pertineb ltimo deſi
rentura pento iſerſuter illi pen aaeen parteʒ cũ
tae 7 Aaron qui erant ad oꝛien
tu

g1 α* t ad
. j. tbirioders 4 ₰
lüs ſuis: i h eraãt diuiſi ab chen to⸗ charac.
filus diẽ: ccã ſbdit᷑ cũ dẽ: n uiſds alien acceſſerit.lſ.
ſroibeit iꝑte oꝛiẽtali. o

illi pertinebant
ibus appendebantur coꝛtine: et illi pertin
nis qui

nel idhnn
Iy mauud
n. Jilnir
h Al
i n
u ſale;
a de
ce nm
mrliti
lich mng)
d
Ae unmn
S
Inlud
r i
mo W
“
no i
ſer ud
wr ai,
Nn
d er

H 5
X

ſine licẽtia. Conſequẽter ponit numeꝝ omniũ leuitax
ſimul dicẽs: Omnes leuite ⁊c̃.ſequit: p ¶ Fuerũt.xij.
milia. Si aũt cõſiderent᷑ numeri partiales leuitaꝝ pꝛe/

dicti faciũt.xxij.milia ⁊ trecẽtos. Ad quod dicendũ I⸗

illi trecẽti qᷓ hic tacent᷑ qͥ fuerũt pꝛimogeniti:⁊ iõ nõ de⸗

bebãt hoc nume
ro includi:qꝛ iſta
nũeratio vltima
erat illoꝝ q pote
rãt accipi ꝓ pmo
enitis aliaꝝ tri⸗
uũ:qð nõ pote/
rat fieri de pᷣmo/
genitl leuitaꝝ:qꝛ
ex ſeipᷣis erãt ob⸗

ligati venelae ——

geniture. q
ait dñs. Hic con
ſequẽti agit᷑ de cõ
mutatõe leuita
pmogenitl ali⸗
arũ tribuũ:quo/⸗
rũ pᷣmittit᷑ nuera
tio cuʒ dicit: Nu
mera pᷣmogẽitoj
⁊c̃.⁊ ſubdit᷑ mu

tatio cũ dicitur:
olleſch le⸗
uitas mihi. i. ad
obſequiũ meum
ſ¶ Et pecoꝛa eo
rũ ⁊c̃. dicit auteʒ
Rabbi ſalomon
ꝙ pecoꝛa mũda
aliaꝝ tribuũ nõ
intelligunt hic cõ
putata:qꝛ imolã
da erãt dño:ſed i

mũda q̃ redime/
bant᷑ pecunia: vt
habet ifra. xviij.
excepto aʒino qͥ

cõmutabat᷑ oue:
vt ibidẽ dicit. ce⸗

tos filioꝝ iſrl fuerunt ma
ſculi ꝑ noĩa ſua a mẽſe vno

alienuſ acceſſerit moꝛietur.
Oẽs leuite quos nũeraue/
rũt moyſes ⁊ aaron: iuxta
p̃ceptũ dñi ꝑ familias ſuas
i genere maſculino a mẽſe
vno ⁊ ſupꝛa: fuerũt viginti
duo milia. Et ait dñs ad

moyſen: Numera pᷣmoge

nitos ſex maſculini ð filijs
iſrael ab vno mẽſe ⁊ ſupꝛa:
⁊ habebis ſũmã eoꝝ.Tol
leſq; leuitas mihi ꝓ oĩ pꝛi/
mogẽito ſilioꝝ iſrl. Ego ſũ
dñs:Et pecora eoꝝ ꝓ vni/
uerſis pᷣmogenitis pecoꝝ
filioꝝ iſrl. Recẽſuit moyſeſ
ſicut pᷣcepat dñs pᷣmogeni/

⁊ ſupꝛa:vigĩtiduo milia du
cẽti ſeptuagitatres. Locu/
tuſq; eſt dñs ad moyſen di
cẽs: Tolle leuitas ꝓ pᷣmo/
genitis filio x iſrl.:⁊ pecoꝛa
leuitaꝝ ꝓ pecoꝛibꝰ eoꝛum:
erũtqʒ leuite mei.Ego ſum
dñs. In pᷣciõ aũt ducẽtoꝛũ
ſeptuagitatriũ:ꝗ excedunt

tera patent ex dictis vſq; ibi: t ¶ In pꝛecio autem
ducẽtoꝝ ſeptuagitatriũ.ſ.pmogenitoꝝ aliarũ tribuũ
v ¶ Accipies.v.ſiclos.a quolibet:qꝛ nõ poterant redi

7

mi ꝑ ꝑſonas leuitarũ:ideo recinunbnels⸗ de quãtita⸗

te auũt ſicli dictũ ẽ Exo.xxx. x

ille tricẽtoꝛ. lxv.

ſicloꝝ:.tãtũ eni aſcẽdit ſũma ſiꝓ quolibet hoc mõ redẽ
ptoꝝ accipiant᷑ qnq; ſicli:vt pʒ ſids velit nũerare. Ad
euidentiã maioꝛẽ pᷣdictoꝝ hic deſcripta ẽ figura ſitua
tionis caſtroꝝ circa tabernaculũ.Notãdũ ꝙ Uegetiu)
libꝛo de re militari dicit ꝙ optimus ſitus caſtroꝝ eſt ĩ
figura quadrata:⁊a io ſic debẽt ſituari niſi diſpoſitio lo
ci ipediat: ꝓpt᷑ qð caſtra iſrl hic poſui iĩ figura q̃drata.

In capitulo.iij.vbi dicit᷑ i

Ec rõ Rab. Sa. nõ vid

tilla: Aaron Z⁊ Moyſi:cum
dditiiio.
Ec et᷑ valẽ: eo ꝙ Moyſes nõ
ſolũ docuit Aaron ⁊ filios eius lege:ſed etiã totũ

populũ: vñ eadẽ rõne pater totius ppli vel ſalteʒ

numexꝝ leuitaꝝ de pᷣmoge
nitis filioꝝ iſrl:dccipies ꝗn
qʒ; ſiclos p ſingula capita:
ad menſurã ſcuarij.Sicluſ
hʒ vigiti obolos.Dabiſqʒ
pecuniã aaron ⁊ filijs eius
pᷣciũ eoꝝ ꝗ ſupꝛa ſũt.Tulit
igit moyſes pecuniã eoꝛuʒ

ꝗ fuerãt amplp:⁊ quos re

demerat a leuitis ꝓ pᷣmoge
nitis filioꝝ iſrl: millẽ tricen
toꝝ ſexagintaqnq; ſicloꝛũ
iuxta pondus ſcũarij:⁊ de
dit eã aaron ⁊ filijs eius iu

xta
32 2 cũtuſq; dñs C.IIII.
ad moyſen ⁊ aaron di
olle ſũmã filioxꝝ ca
ath de medio leuitaꝝ ꝑ do
mos ⁊ ſamiliaſ ſuas trice
ſimo anno ⁊ ſupꝛa vſq; ad
ꝗqnquageſimũ annũ:oĩium
ꝗ ingrediũt᷑ vt ſtent ⁊ mini/
ſtrẽt ĩ tabernaculo federis.
Hic èſt culi filioꝝ caath.
Tabernaculũ federis ẽᷣt ſã
ctũſanctoꝝ ingrẽdiẽt aarõ
T filij eꝰ qñ mouẽda ſũt ca
ſtra:⁊ deponẽt velũ qð pẽ/
det añ foꝛes:iuoluentq; eo
arcã teſtimonij ⁊ opiẽt rur/
ſũ velamie hyacinthinarũ
pelliũ:extẽdẽtq; deſuꝑ pal/
liũ totũ hyacinthinũ:èᷣt in/

ũ qð pᷣcepat ſibi dñũſ

doctoꝝ legis debʒ re

putari:nec eſt dicedũ

filj Moyſi no re⸗
Bidan⸗ pela: lʒ nõ
recoꝛdent᷑ noialit ſic
filij Aaron q fuerũt
ſacerdotes vncti: re/
coꝛdant᷑ tñ generalit ĩ
ſũma cognatõis am/
ramitaꝝ de qua erat
Maopyſes Ca. IIII.
Ocutuſq; c
dñs. LConſe
1 gqueni hic ð
ſcribit᷑ oꝛdinatio leui
taꝝ tpe mot:⁊ circa
h Rnobol officioʒ
diſtinctio: 2 nüeroꝛe
collectio:ibi Recẽſue
rũt igit᷑.Circa pᷣmu
bpmo diſtinguunt of⸗
icia caathitarum: ſe
cũdo geꝛſonitaꝝ :ibi
Tolle ſũmã etiã filio
rũ gerſon.tertio me/
raritaꝝ:ibi Filios q;
merari. Circa pꝛimũ
ſciendũ ꝙ ſacerdotes
⁊ leuite qui dicunt᷑ ca
athite fuerunt de tri⸗
bu caath: ſed ſacer⸗
dotej qͥ deſcenderunt
de caath ꝑ aaron ex
hoc habuerunt ſpãle
nomẽ ⁊ dicunt᷑ aaro/
nite ⁊ cuʒ hoc ẽt ca/

athite:alij autem ca

athite tm̃. Pꝛimo
deſcribit officia aaro
nitaꝝ . Secundo ca/
athitaꝝ: ibi Cũq; in

uoluerit. Circa bmũ

dicitur ſic: b (¶ Tol
le ſummam filioꝛum
caath. ſeperatim ab
alijs. c trigeſi⸗

mo ãno ⁊ ſupꝛa. Infra octauo capitulo dicit᷑ a.xxv. annis
ſupꝛa.Dicendum ꝙ a.xxv.anno ponebantur ad diſcen/
dum miniſterium leuitarum:ſed in.xxx.anno inſtitueban
tur miniſtri: qui per experientiam videbantur apti: ⁊ re
pellebantur inepti. Ratio aũt quare nõ inſtituebantur an/
te triceſimum annum eſt:quia vſq; tunc non perficitur ro
bur hominis coꝛpoꝛe ⁊ mente vſq; ad.l.annum:⁊ tunc in-
cipit ſoꝛtitudo coꝛpoꝛis debilitari. dð ¶ Hic eſt cultus fi/
lioꝛum caath tabernaculum federis. ideſt illam partem
que dicitur ſancta. - ¶ Et ſanctumſanctoꝛum. ideſt ſecũ
dam partem. f (¶ Ingredientur aaron ⁊c.ad inuoluendũ

ea que erant intra tabernaculum: quoꝝ materia ⁊ foꝛma
t in

expoſite ſunt Exo.xxv. g

ducẽt vectes. Exo.xxv.

ca. dicit ꝙ, vectes arce ſemꝑ erãt in ea ⁊ nunquã extrahebã
tur:quõ ergo dicunt᷑ hic induci ĩ motione caſtroꝛũ:dicẽdũ

V

c induccbantſup capulas poꝛũtiũ. h¶ Panes ſemp i
ea erũt.etiã qñ poꝛtabat᷑ de loco ad locũ erãt paneſ iuoluti

„

cũ mẽſa:ſicut ⁊ igni

8 in altari holocauſti:vt dicet᷑: Opient

cãdelabꝛũ ⁊c.ſequit: i ¶ Inducẽtq; vectes. Exo. xx. vbi
agit᷑ de factura candelabꝛi nulla fit mẽtio de vectib eius.

Dicẽdũ ꝙ licet nõ ha
berẽt vectes trãſeun⸗
tes ꝑ anulos:ſicut ha
bebat mẽſa: tñ qñ cã
delabꝛũ erat iuolutũ
ponebant vectes i ſu⸗
pficie oꝑimẽti:vt me
lõ poſſet poꝛtari: qꝛ
poꝛtabat᷑ ĩ humeris:
vt habet ifra. vi. ca.
S altare.ſ.

holocauſtoꝛum.
¶ Wudabüt cine
re.ihᷣm eijciendo.
m (¶ Et iuoluẽt illð
purpureo veſtimẽto
cũ alia ſint inuoluta
pallijs hyacinthinis
Quare iſtud altare ĩ
uoluebat᷑ purpureo:
Oicit ra. ſa. ꝙ h erat
ad deſignãdu ignẽ de
ſubtuj latẽtẽ:dicit n.
ꝙ ignis qͥ deſcendit ð
celo:vt habet᷑ Leuit.
ix. ca.in altari illo ſẽ
Per erat: ſʒ qũ moue⸗
ant᷑ caſtra ponebat᷑
deſup opimetũ eneũ
æ palliũ deſuꝑ:nec cõ
burebat: ſicut nec ad
uẽtũ vel pluuiã extin
guebat tꝑe quietis ca
ſtroꝛꝛ ille ignis diſco
opert ſub diuo:⁊ h
diuio miraculo: erãt
eni in pplo iſrael aliqᷓ
miracula trãſeuntia:
ſicut diuiſio maris
cõſimilia:aliq̃ vo per

manẽtia:ſicut deſcen

ſus mãne ⁊ ↄtinuatõ
ignis ĩ altari abſq; ex
tinctõne ⁊ ↄſimilia.
n ¶ Ponẽteſq; cũ eo
oĩa vaſa ⁊c: de quibꝰ
dictũ eſt Exo.xxvij.
o ũq; iuoluerũt
Hic deſcribit᷑ officiũ
caathitaꝝ quod erat

poꝛtare illa q̃ erãt inꝰ

uoluta pꝑ ſacerdotes

p ¶ Supꝑ s erit elea
gar. Dictũ ẽ caplo pᷣ

cedẽti ꝙ erat ſuꝑ oẽs
leuita⸗:dicẽdũ ꝙ erat

ſuꝑ caathitasimedia
te:ſed ſuꝑ gerſonitas

7 e niz erat me⸗
diate. q

ducẽt vecteſ. Mẽſã quoqʒ

ꝓpoſuionis iuoluẽt hyaci
thino pallio:⁊ ponet cũ eo

thuribula ⁊ moꝛtariola:cy

athos ⁊ crateras ad liba

füdẽda. Pãnes ſemꝑ ĩ ea

Ad cuius pe 0
poꝛtabat illud ĩ mãu dextera. r ¶ Et ↄpoſitonis incẽſuʒ.

erũt. Extẽdẽtq; deſup pal-
liũ coccineũ qð rurſũ ope/
rient velamẽto hyacinthi/

naꝝ pelliũ:⁊ iducẽt vectes

Sumẽt ⁊ palliũ hyacithi/
nũ quo opient cãdelabꝛuʒ
cũ lucernis ⁊ ſoꝛcipibſuis
⁊ emũctoꝛijs ⁊ cũctis vaſil
olei q̃ ad ↄcinnãdas lucer

nas neceſſaria ſũt: ⁊ ſuper

oĩa ponẽt opimẽtũ hyaciĩ/
thinaxꝝ pelliũ ⁊ inducẽt ve
ctes. Necnõ ⁊ altare aure⸗/
um ĩuoluẽt hyacithino ve
ſtimẽto: ⁊ extẽdẽt deſuper
opimẽtũ hyacithinaꝝ pel/
liũ inducẽtq; vectes. Oia
vaſa ꝗbꝰminiſtrat᷑ ĩ ſcũario
iuoluẽt hyacithino pallio
⁊ extẽdẽt deſup opimẽtum
hyacinthinarũ pelliũ:ĩdu/

cẽtq; vectes. Sed èt altare
mundabũt cinere:èt inuol
uẽt illð purpureo veſtimẽ/
to:ponẽtq; cũ eo oĩa vaſa

gb i miniſterio eiꝰ vtunt.i.
igniũ receptacula fuſcinu/

las ac tridentes vncinos ⁊

batilla. Cũcta vaſa altaris

operiẽt ſimul velamie bya
cinthinarũ pelliũ: ⁊ iducẽt
vectes. Cunq; inuoluerint

aarõ ⁊ ſilij ei ſcũariũ ⁊ oĩa

vaſa eè ĩ cõmotione caſtro
rũ:tũc ĩtrabũt filij caath vt

poꝛtẽt iuoluta:⁊nõ tãgent
vaſa ſcũarij ne moꝛiãt᷑. Iſta

ſũt onera ſilioꝝ caath in ta
bernaculo feden ſup quos

rtinet curã oleũ ⁊c. dicit Ra.ſa.ꝙ

caſtroꝛuʒ.ſequitur: t

erit eleacar ſil aaron ſacer

dotis:d cup ptinet curam
oleũ ad cõcinnãdas lucer/
nas et ↄpoſitionis ĩcenſuʒ
&t ſacriſiciũ qð ſemꝑ offert᷑

⁊ oleũ vnctõniſ.⁊ ꝗqcꝗd ad

cultũ tabnaculi ꝑtinʒ: oĩuʒ

q; vaſoꝝ q in ſcũario ſunt

Locutuſq; ẽ dñs ad moy/

ſen ⁊ aaron dicẽs: Nolite
pdere pplin caath de me⸗/
dio leuitaꝝ: ſed hoc facite
eis vt uiuãt ⁊ nõ moꝛiant᷑
ſi tetigerit ſcãſcõꝝ. Aaron
⁊ filij eius ĩtrabũt:ipiq; diſ
ponẽt opa ſinguloꝝ:⁊ diui
dẽt ꝗd poꝛtare ꝗs debeat.
Alij nuͤlla curioſitate uide/
ant q ſũt in ſcũario pᷣuſqᷓ; i

uoluant᷑:aliògn moꝛient᷑.

Locutuſq; ẽ dñs ad moy/
ſen dicẽs: Tolle ſũmã etiã
filioꝝ gerſon ꝑ domos ac
ſamilias ⁊ cognationes ſu
as a triginta annis ⁊ ſupꝛa
uſq; ad annos qnq̃ginta.
Numera oẽs q igrediunt᷑

⁊ miniſtrãt in tabernaculo

federis. Hoc ẽ officiũ fami

lie gerſonitaruʒ: ut poꝛtent

coꝛtinas tabnaculi èt tectũ

federis öpimetũ aliud ⁊ ſu

per oĩa uelamẽ hyacinthi

nuʒ:tẽtoꝛiũq; qð pẽdet in ĩ

troitu tabernaculi ſederis
coꝛtinas atrij:èᷣ ueluʒ in in
troitu qð ẽ añ tabernaculũ
Oia q ad altãe ptinẽt funi
culòs ⁊ uaſa miniſterij iu/⸗

bẽte aaron ⁊ ſilijs eius poꝛ

tabunt filij gerſon: ⁊ ſcient
ſinguli cui ðbeãt oneri mã
cipari. Hic ẽ cultuſ familie
gerſonitarũ iĩ tabernaculo
federiſ.Erůntq; ſub manu

tiebãt ad officia ſua ſiẽ mãtelloſ cauillaj qbfũe cõtla.

1 ,„

in ſiniſtra. S ¶ Et ſacrificiũ qð ſẽp offert᷑.i.oĩ die:de
q̊ dictũ fuit Exo. xxix. Poꝛtabat in bꝛachio quantuʒ
reqrebatur pꝛo ipſa die ad offerendum in hoꝛa quietis
‚ſequi Alij nulla curioſitate videãt
q ſũt i ſcũario puſq; iuoluat᷑.Et iõ erat eis ihibitum ne
intraret taberna
culũ donec omia
eẽnt iuoluta. nec
operimenta aliqᷓ

mõ retraherent

ad uidendũ ea qᷓ
eſſent interius.

v¶ Alioqᷣn mo

rientur. ſicut pꝛi

mo reg. vj. Beth

ſamite mõtui fu
erunt: eo ꝙ uide/

—*

rũt arcã dñi nu⸗
dã. x ¶ Cocut
q; ẽ dñs. Hic de⸗
cribut onera ger
ſonitaʒ: cũ dicit
Tolle ſummam
ẽt filioꝛ gerſon
ſequit: y ¶ Ut
oꝛtẽt coꝛtias ta⸗
Enaculi. q̃ ſi d
quattuo? coloꝛi-
federis.i.oꝑimẽ
tum de ſagis
a ¶ Operimẽtů
aliud.ſ.ð pellib
iſta aũt expoſita
ſunt Exo.xxvj.
b ¶ Et ueluʒi in
troitu.c᷑. In he
bꝛeo habetur ſic:
Ueluʒ oſtij atrij
qð ẽ ate taberna
culũ:⁊ altare per
detur vioꝛ lr̃a:vt

dom eſt ca. pꝛece

dẽti. c ( Funi⸗
culos ⁊ uaſa mi/

niſterij. ĩ hebꝛeo
hbr: Funiculos et

uaſa miſterij ſui.

Et accipit h̊ vaſa

.i. iſtra bʒ modũ

loqndi hebꝛaicũ
vñ 1 pꝛimo reg.

vbi dẽ de Jo
he ꝙ tradidit
puero arma ſua.
hebꝛeo hẽ vaſa
ſua. vaſa. n. qbuj
miſtrabat i altai
icẽſi:⁊ ĩ altãi ho
locauſtoꝝ poꝛta
bãt caathite vt p
dẽʒ ẽ: ſzʒ gerſoite
põtabãat iſtra q ꝑ

rũ ⁊ alioꝝ oꝑim̃toꝝ: tabẽnacli figebat ⁊ ſilia de Ertq;

riuthunat⸗
oschnelAle.
ſei ſbart⸗

L ſinloſfſ
Golri b
luinperhnot
lſſnlig fi
lußicis 4
uhlau ni
fiſcoiſteſu
anghtgnce⸗
tiicteiſt
ſtdeleninisn,
lin ⸗ 1
ſecaoliwwidi
6 Uruzane
lraoffcu ui
tu diii
Cntorhtnl
nelodĩ faciites
ſchnbalie an
niſfismuſtcis
Piſgan n
one(AaN.

(Oe
G

pplir bice,
ſorbbiteno
pecinun
itpeorunn
mnitircope
iiſerſpei
i Etbme
Mtcopelim
llini crigt
lſtlcia tbi lo⸗
uqzedſis.7
mmiat diffet
bilocume
Cinapeimi t
finiplrinu⸗
decaſtnstol
illeobor
ninſnoꝛ:
iononaſol
lor ldlck:
bCdrnefl⸗
Giiulntci
Ntſſtidt di
naſg ſwe

b ſl drt

laſt 4gcherli
ffiſperglien

uma eritt
hallinn 8
nnaiömendi⸗
4 laſt adeit
u ſbicole

dinz wnn

noy n

olte di
eme ecrn
hün
e
idi /
c ügtis
u
ichi n⸗
noy“ alin
a
ln wt
ümi dun
„N2 1 6,
müimi gum
ont e
1 zenden
n giin
n mngr
an
ℳ 7

ſut mãau ithamar. imediate:ſʒ ſ̊ eleagar mediate. ¶ F

lios qͥʒ merari. hic deſcribunt᷑ onera meraritaꝝ: vñ ſb
dit᷑: f ¶ Poꝛtabũt tabulas tabernaculi ⁊c. hec expoſi

ta ſũt Exo.xxvi.

.7-

olunas è atrij hec expoſua ſüt

—

Exo.xxvij. h ¶ Recẽſuerũt igit.hic colligit numeru⸗

leuitaꝝ:⁊ pᷣmo ꝑ
ptes ſᷣm tres fai/
lias pᷣdictas.ſ.ca
athitaꝝ: gerſoni
taꝝ: ⁊ merarita⸗
rũ:ſcðo iſtas par
tes aggregando:
ibi Oèòj ꝗ recẽſiti
ſüt de leuitis ⁊c̃.
72 pʒ lr̃a vſq; ad
finẽ capli vbi dẽ
ic Unuzʒzquẽq;
iuxta officiũ ſuũ
quia aliqͥ fuerũt
cantoꝛes: ⁊ aliqᷣ
melodiã faciẽtes
ĩ cymbali) ⁊ alijs
inſtris muſicis ð

qb' ñ fecerat mẽ

tionẽ (Ca.V.

32 Ocurꝰ
q; ẽ do
minuj.
Deſcripta diſpõe

ppli:hic ↄñter õð
ſcribit᷑ remotio ĩ/
pedimẽti. ipedit᷑
aũt ꝑ coꝛꝛuptõeʒ
imũdicie coꝛꝑal:
iiuſticie:⁊ ſuſpici
onis. Et iõ pᷣmo
tollit᷑ coꝛpal imũ
dicia:⁊ꝰ coꝛꝛigit᷑ ĩ
iuſticia:ibi Locu
tuſq; ẽ dñs. ʒ ex
amiĩat᷑ diffidẽtia
ibi Locutuſqʒ eſt
Circa pꝛimũ tan
git᷑ triplex imũdi

cia de caſtris tol/

lẽda.ſ.lepꝛoſoꝝ
ſeminifluoꝛũ: 2
ſuꝑ moꝛtuoj pol
lutox cũ dicit:
b ¶ Pꝛecipe fili⸗
is iſrael vt eijciẽt
de caſtris ⁊c. Diẽ
ra.ſa.ꝙ lʒ totex
ercit iſrł diceret᷑
caſtra generalit:
tñ ĩ ſpeciali erant
ibi tria caſtra.

Pꝛima erãt tabẽz

naculũ ⁊ atrium
circa ipᷣm:⁊ dice⸗
bant᷑ caſtra deita
tis:tũ qꝛ ibi cole/
bat de : tũ qꝛ ibi
cũ moyſe loqᷣbat᷑
Scoa erãt habi⸗

tatões leuitaꝝ circa atriũ: put deſcripte ſũt ſupꝛa. iij.

ithamar filij aarõ ſacerdo/
tis. Filiõs quoq; merari ꝑp
familias ⁊ domos patrum
ſuoꝝ recenſebis a triginta
annis ⁊ ſupꝛa vſq; ad ãnoſ
qnqᷓginta:oẽs ꝗ igrediunt᷑
ad officiũ miſterij ſui ⁊ cul/

tũ ſeden teſtimõij. Hec ſũt
f
onera eoꝝ. Poꝛtabunt ta

bulas tabernaculi ⁊ vecteſ
e:colũnaſ ⁊ baſes eaꝝ:cò

lũnas quoqʒ atrij pꝑ circui⸗

tũ cũ baſib ⁊ paxillis ⁊ fu
nibꝰ ſuis.Oia vaſa ⁊ ſupel
lectilẽ ad numeꝝ accipient
ſicq; poõtabũt.Hoc ẽ offici

um familie meraritaꝝ ⁊ mi

niſteriũ ĩ tabernaculo fede
ris:eruntq; ſub manu itha
mar filij agron ſacerdotis.
Rẽecẽſuerũt igit᷑ moyſes ⁊
aarõ: ⁊ pᷣncipes ſynagoge
filios caath p cognatõnes
⁊ domoſ patꝝ ſuoꝝ a trigi

ta anniſ ⁊ ſupꝛa vſq; ad an
nũ ꝗnq̃geſimũ: oẽs ꝗ igre

diunt᷑ ad miniſteriũ tabna-
culi federis: ⁊ ĩuẽti ſũt duo
milia ſeptigenti qnq̃ginta.

HMic ẽ nũerus ppli caath qʒ

intrat tabernaculũ federis
Hos nũerauit moyſes ⁊
aaron iuxta ſermonẽ dñi ꝑ

manũ moyſi. Nüũerati ſũt

⁊ filij gerſon ꝑ cognatões
⁊ domos patrũ ſuoꝝ a tri-

gita annis ⁊ ſupꝛa vſqʒ ad
gqnqᷓgeſimũ annũ:oẽs ꝗ in/
grediunt᷑ vt miniſtrẽt ĩ tab/
naculo federis: ⁊ iuẽti ſunt

duo milia ſexcẽti triginta.

Nic eſt pplus gerſonitax

quos nũerauerũt moyſes

⁊ aarõ iuxta vᷣbũ dñi. Nu
merati ſũt ⁊ filij meraris p
cognatões ⁊ domos pat?zꝝ

rAE ee.

ca. Tertia erãt reliq populi habitatões:dicit igit᷑ ꝙ lepꝛoſi

eijciebant extra tria caſira pᷣdicta ne inficerent alios qꝛ le⸗
pꝛa ẽ moꝛb infectiu alioꝝ.ſeminiflui eijciebant᷑ de duobꝰ
pmis: qꝛ ibi reqrebat maioꝛ mũdicia: ſed ꝑmittebant᷑ ha
itare i caſtris ppli:qꝛ nõ ẽ moꝛbus infectiuus alioꝝ. Pol

ſuoꝝ a trigita ãnis ⁊ ſupꝛa
vſq; ad annũ ꝗnqgeſimuʒ
oẽs ꝗ ingrediunt᷑ ad explẽ

dos riil tabernaculi federiſ

⁊ inuẽti ſũt tria milia ducẽ
ti. Hic ẽ numerꝰ filioꝝ me/⸗

rari:quos recẽſuerũt mox⸗

ſes ⁊ aaron iuxta impium
dñi pꝑ manũ moyſi.Oẽs ꝗ

recẽſiti ſũt de leuitis ⁊ quoſ

recẽſeri fecẽ ad nomẽ: moy

ſes ⁊ aaron ⁊ pᷣncipeſiſirlꝑ
cognationes ⁊ domos pa
trũ ſuoꝝ a triginta annis ?
ſupꝛa vſq; ad annũ ꝗqnqge
ſimũ:igrediẽtes ad miniſte

riũ tabnaculi ⁊ onera poꝛ/
tãda: fuerũt ſimul octo mi
lia qngẽti octogita. Juxta

vᷣbũ dñi recẽſuit eos mox

ſes vnuùmquẽq; iuxta offi
ciũ ⁊ onera ſua:ſicut pᷣcepe
rat ei dñs. ¶ Ca. v.

E Ocũůtuſq; eſt dñs ad

— mor en dicẽs: Pꝛeci
e fillis iſrl: vt eijciãt de ca

ſtris oẽʒ lepꝛoſuʒ ⁊ q ſemi

ne fluit: pollutuſq; ẽ ſuper
moꝛtuo.Tã maſculũ qᷓ;ᷓ fe

minã eijcite ð caſtriſ:ne cõ

taminẽt ea cum hitauerint
vobiſcũ. Fecerũtq; ita filij
iſrlł: eiecerunt eoſ extra ca
ſtra ſic locuerat dñs moy
ſi. Loͤcubq; ẽ dñs ad moy
ſen dicẽs: Loqre ad filios
iſrl: Vir ſiůe mulier cum fe
cerit ex oib' peccai q ſolẽt
hoib accidẽ:lt p negligẽ
tiã trãſgreſſi fuerit mãdatũ
dñi atq; deliqrit:conſitebũ
tur pctm̃ ſuuʒ ⁊ rddẽt ipʒʒ
caput:quᷣitãq; ptẽ deſuꝑ ei
i quẽ peccauerit. Sin autẽ
ñi fuerũt ꝗ recipiãt:dabunt
dño erũt ſacẽdoſ:excepto

tẽtione rei non ſacre
cũ dicit: d¶¶ Uir ſi
ue mulier cũ fecerint
ẽ̃. illa q̃ comuni ac

luti aũt ex tactu moꝛ
tui:eijciebat᷑ ex pᷣmis
caſtris:qꝛ nõ erat eis
licitũ ingredi atrium
vbi vigebat culr di⸗
ninꝰ donec eẽnt mun

dati ꝓpter dei reuer?

tiã:pmittebant᷑ tñ eẽ

i caſtris populi ⁊ leui
taꝝ. c¶ Tocutuſq;
ẽ.hic ↄſequent᷑ remoꝰ

uet᷑ ipedimtũ qð ẽ in

iuſticia:q̃ᷓ turbat pa-

cẽ cõmunitatis:⁊ ma
xime ĩ retẽtõe rei alie
ne. Et pmo agit᷑ de re

cidũt ſũt circa ðfrau
datõnẽ alioꝝ. e¶ Et
p negligẽtia trãſgreſ⸗

ſi fuerũt. negligendo

cuſtodiri madata dei
f ¶ Cõfuebunt᷑ pecca
tũ ſuũ.nõ violẽtia te
ſtiũ:qꝛ tũc tenerẽtur
reddere duplũ:vt ha
bet᷑ Exo.xxij.ca. Sʒ
lex iſta loquit᷑ ĩ caſu ĩ
quo aliqs pnia ductꝰ

vult facere ſatiſſactõ
nẽ ꝓximo. g ¶ Re

dẽt ipᷣm caputi ipᷣm
debitũ. h uinꝰ

tãq; pteʒ deſuꝑ ei in

quẽ peccauerũt.i.ꝓ/
ximo q defraudaue-
rat:⁊ iſta ps quita ſu

peraddit᷑ ppt̃᷑ dänuz
qð habuit ex rei ſue

detentõne:⁊ vt hoĩej
eſſẽt min' ꝓni ad re/
tentionem rei aliene.

i ¶ Sinaũt nõ fuerit
q recipiat.i.ðbeat re⸗

cipere:ſicut ẽ in reſti⸗

tntõe vaga. k ¶¶ Da
bũt dño ⁊ erit ſacer
dotis.cõuertẽdo i vti
litatẽ ſuã:qꝛ de reſti ⸗

tutione vaga dz mi⸗

niſter dei paup ſu/
ſtẽtari. I ¶ Excepto
ariete qͥ offert᷑ ꝓ expi
atõe.peccati ipᷣius de
fraudantis:nõ ſoluʒ
eni peccauerat ꝓxi
mũ ipᷣm defraudado

ſʒ etiã cõtra deũ mãdatũ ipᷣius tranſgrediẽdo:⁊ iõ ſicut ꝑ

V 2

. 4
8 .
— .. . .

reſtitutionẽ fiebat ſatiſfactio homini: ita p oblationẽ ariei
ſacrificiũ ipi deo: dequa oblatione habet᷑ Leui.v.Secũdo

p er eam oleũ.qꝛ eſt fomẽtũ luminis: adulteriũ aũt ſit

in tenebꝛis:Fᷣm illud Job. xxiiij. Oculus adulteri ob⸗

agit᷑ de reſtitutione rei ſacre:qꝛ pᷣmitie ⁊ decime quodãmò

int res ſacras ↄputant᷑:qꝛ determinant ꝑ le eri dei
niſtris cũ dici:: m ¶¶ Oẽs q; pꝛimitie quas offerũt filij iſrk

ideſt offerre tenentur

ca. n (Ad ſacerdo

Et drenten vt ſit placabil hoſtia. Om
fene in vomũ oñi: · n quoqʒ pᷣmitie qᷓs offert
nõ ötermiauerat ſeri filij iſrl: ad ſacerdotẽ ptinẽt
tura cuius eſſent:is &et qcqꝗd in ſcũariuʒ offert a
ic expſſit ſunt ſa ſingulis èt tradit manibus

cerdotis:⁊ iõ ſi alidd
fuerit retẽtũ de eigs dʒ

eis reſtitui. o¶ Et

ariete q offert ꝓ expiatõne

ſacẽdot:ipᷣ erit.Locut q;

ẽ dĩñis ad moyſẽ dicẽs:Lo

qcquid in ſcũario of · q́re ad ſilios iſrl: ⁊ diceſ ad
fert a ſingul.hñ pot eos:Vir cup vxoꝛ errauẽit
gener alr itelligi de oĩ

b' oblatl gnãlr:qꝛ ali

qua totalit incẽdebã

git de decimij debe
bãt dari ſacerdotibꝰ

Farrgninarlane⸗ thus qꝛ ſacriſiciũ celotipie
xviij. ⁊ ideo ſi alidd ẽ:⁊ oblatio ĩueſtigãs adul/
erat detẽtũ ðbebat ei teriũ.Offeret igit eaʒ ſacer/
ſeſti in peeo, dos èt ſtatuet coꝛã dño: aſ⸗
ctificauit eius erũt. i. ſumetq; aquã ſanctã ĩ vaſe
ſacerdotiſ:a intelligã fictuli:ct pauxilluʒ terre de
tur ſanctificata px der
minatõem legis vt p

——

dei. p ¶ Et tradit᷑ manibus ſacerdotis per hoc intelligik

maritũqʒ cõtẽnẽs doꝛmie/

rit cũ altero viro:⁊ hoc ma

tur ad honoꝛẽ dei:vr ri depᷣhẽdere nõ querit ſʒ
Polocauſtn pallaua latet adulteriũ: T teſtib ar⸗
Berbeeninins von6 Fuino pot: ar no e iuẽta in
incẽſa remanebat ſa- ſtupꝛo ſi ſpũs celotipie ↄci-
cerdoti:⁊ hoſtia paci tauerit viꝝ vxoꝛem ſuã q̃
ſicae cuius vna han / pel polluta ẽ: vel falſa ſuſpi
Ffe a kole cione appetit: adducet eaʒ
æiõ dicẽdũ ꝙ intelli· lationẽ ꝓ illa dẽcimã pteʒ

ſati farine deacee. Nõ fũ

dẽt ſup eã oleũ nłc iponet

mitie tnad icut ſi aliqs pmiſit dare alidd miniſtris

ꝙ facerdos nõ poterat talia accipere ⁊ tollere violenter de
domibus dñoꝝ:ſed ſolũ accipiebat ab alijs ſibi tradita.

q ¶ Tocutuſq; ẽ dñs.hHic cõſequent᷑ amouet᷑ ſuſpicio adul

terij qõ turbat pacẽè inter virũ ⁊ vxoꝛẽ ⁊ per conſequẽs to/⸗
tã familiaʒ. Et pꝛimo circa hoc ponit᷑ caſus:ſecũdo exami/
natio eius:ibi Adducet eam. tertio effectus: ibi Quas cuʒ
biberit. Circa pmũ dicit Rab.ſa.ꝙ iſtud hic dictũ de ſacri-
ſicijj gelotipie immediate ponit᷑ poſt illud quod dictũ ẽ de

retentione decimarũ:ad

deſignandũ ꝙ qͥ in hoc defraudat

ſacerdotem:meret᷑ vt cõfuſibiliter appareat coꝛã ſacerdote
adducendo vxoꝛem ſuam pꝛo adulterij ſuſpicione:⁊ hoc ẽ
eirttei cuius vxoꝛ errauerit ⁊c.⁊ patet littera.
r ¶ Adducet eam. Hic ponit᷑ examinatio dicte ſuſpicionis

per ſacrificiũ celotipie cũ dicit᷑: s
illa.ſ. examinãda. t ¶ Decim
mile: qꝛ eſt farina delicati
ſacrificijs:qꝛ iſtud eſt vile. v

icit: s ¶Offeret oblationeʒ p
ecima pꝑtẽ ſati farine.nõ dicit ſi-

ꝛzdeacee. nõ triticee eadẽ

ſſima 7 Buu garin ima ſicut in alijj

