homines tm ſed etiam ad aialia ⁊ aues quoꝝ egreſſuzʒ

pꝛeceperat:⁊ ſic patet ꝙ etiam bꝛutis tunc relaxatus ẽ

coitus:qui ante fuerat ꝓhibit. e ¶ Egreſſus ẽ ꝗ̊ noe.

Jenſe ſeei;
do ſeptima ⁊ viceſima die menſis arefacta eſt terra.id

rer n
cieſccurgont
t be
gli ſina t,,
laſn generul
Niſipnho on
uii iDe⸗
rheisl
ecanbomminu
gtnioteſe⸗
ſinbebroe
Momässere
sſepremdos
Lonpoufri
ws deceber⸗
megietas in
iea fmes
poꝛi neſiozn
Amelleaef
cplitolg
ligennnen
Gumtcitl
Mur Lvic
niupnutin
bntli not
ngritnpus
oſcnoia
innuqpeli
n nNre

Poperduuvi
Dck pijeb

Ubpot ollg

ſlguin
edil
öͤh
Ningſew⸗
feqninuraay
luraſſeſteg
nexporelte⸗
ſedehoeno
nacop hehr
noeni yhe
rlaronestn
ſulliſpihin
ciligrec⸗
N lraſet 4
laarecn
wulſe aſ

pienp Arcatr⸗
lteid

¶ Geneſis viij.

obediens mãdato dei. ¶ Edificauit aũt noe. Hic cõ

ſequẽter deſcribitur ipſius noe deuotio:ꝑ hoc ꝙ obtu

lit ſacrificiõ deo gra) agẽs de ſua liberatoe. g ¶ Odo
ratuſqʒ; ẽ dñs. In hoc ondit᷑ acceptatio diuina:⁊ ꝑ ↄñs
noe bonitas ⁊ deuotio declaratur:qꝛ tales oblationes
nõ erant accepte
deo niſi ex fide ⁊

deuotione offer? noe ⁊ filij eius ⁊ vxoꝛ illiꝰ
tin: ⁊ quia ꝓpter·· ⁊ vxoꝛes filioꝝ eius cũ eo
Aaituamnein el ſed ⁊ oĩa aĩantia:iumẽta ⁊
meretur aliud be reptilia q̃ reptant ſupꝑ terrã
neficiũ: ideo poft ſm gen ſuũ:egreſſa ſũt de
bñficiũ liberati arca. Edificauit aũt noe al
cii aſſecuratonis tare dño: ⁊ tollẽs de cũctiſ

cũ di: h ¶eꝗ pecoꝛibꝰ ⁊ volucribꝰ mun
quã vltra cc. dis:obtulit holocauſta ſu
eam generaliter p altare. Odòꝛatuſq; ẽ do
diſſipando p oi· minodoꝛẽ ſuauitatis ⁊ ait

luuiũ. i ¶ Pꝛo
pter hoies.i.ꝓpt᷑
peccata hominum: ⁊ cauſa ſubditur: Senſus enim ?·
cogitatio ⁊c.ſequitur: k ¶ Cuctis dieb' ſemẽtis ⁊ meſ

ſis. ſᷣm hebꝛeos hic diuidũtur ſex tpa ⁊ cuilibet temꝑi
duo mẽſes attribuũtur.tpi ſemẽtis attribuitur medie
tas ſeptembꝛis ⁊ totus october ⁊ medietas nouẽbꝛis:
Tempoꝛi frigoꝛis aſſignatur medietas nouẽbꝛis ⁊ to
tus decẽber ⁊ medietas ianuarij. Tempoꝛi vo hyemis
medietas ianuarij ⁊ totus febꝛuarius ⁊ medietas mar
tij:⁊ ſᷣm eos grauius ẽ tempus frigoꝛis ꝗ; hyemis. Tẽ
poꝛi meſſis attribuitur medietas martij ⁊ tot apꝛilis
⁊ medietas mai. In terris eni calidis aliqua tẽpeſtiua iĩ
cipiũt colligi circa finẽ martij ⁊ maxie ſᷣm mẽſes iude
oꝛũ:qꝛ pꝛimꝰ mẽſis hebꝛeoꝝ cui coꝛꝛñdet martius ſep
cocurrit cũ aliqua parte apꝛilis ⁊ aliqũ fere totus iclu
ditur. Tẽpoꝛi eſtatis attribuitur medietas mai ⁊ tot
iunius:⁊ medietas iulij. Lempoꝛi eſtus attribuitur me
dietas iulij ⁊ totus auguſtus:⁊ pꝛima medietas ſeptẽ
bꝛis ⁊ ẽ tempus eſtus graub in caloꝛe qᷓ; tempus eſtatij
⁊ ideo ſic noiatur ſicut ⁊ de frigoꝛe ⁊ hyeme dictũ ẽ in
cõtraria qualitate. l ¶ Mox ⁊ dies.iſta circueũt oĩa
tpa. m(ò requieſcẽt.i.pꝛedicta nõ ceſſabũt decete
ro ꝓpter diluuiũ ſed deducẽtur ſᷣm oꝛdinẽ ſuũ.
(. ca.viij.vbi dẽ in poſtilla:
dictis põt colligi ⁊c. Additio.
uirere quot cubitis arca intraſſet aquaʒ
e diluuij vẽ magis curioſũ qᷓᷓ vtile: cũ non
olũ hẽe noticiã certã de hoc nullã pꝛeſtat co

S

grnitionẽ vtilẽ in credendis nec in agendis: ſed nec etiã

requiritur ad planã lr̃e expõnẽ.q;tũcũq; enĩ arca aquã
intraſſet ſiue plus ſiue minꝰ nõ variatur ex hoc aliqd
in expõne lr̃e:vt patet intuenti:⁊ ideo gloſa nr̃a mẽtio
nẽ de hoc nõ facit:nec vt credo aliquis ſãctoꝝ:nec etiã
doctoꝝ hebꝛeoꝝ:niſi ſolũ Ra.Sa. qui in hmodi va
nis queſitis ꝑ modũ qõnis facit lõgam altercationem
dato etiã ꝙ hec inquiſitio requireretur vel eẽt aliq̃liter
vtilis:rõnes tamẽ a poſtillatoꝛe ad hoc pꝛobãdũ indu
cte nullã vidẽtur hẽe efficaciã:nã pꝛeſupponit ad hoc
pꝛobãdũ quedã manifeſte nõ vera. Dicit eni pᷣmo ꝙ ſi
arca intraſſet aquã.xv.cubitis ꝙ nõ fluctuaſſet: eo ꝙ
fundus arce capita mõtiũ tetigiſſet:qð nõ ẽ verũ:nam
potuiſſet arca fluctuare in locis nõ mõtuoſis que ſunt
maioꝛ ꝑs ⁊ pꝛecipua vniuerſe terre.nõ eni neceſſe erat
ꝙ ſempꝑ arca tranſiſſet ſuꝑ capita mõtiũ:vt manifeſtũ
eſt. Uult etiã deducere ꝙ decremẽtum cuiuſlibet cubiti

tis ⁊ meſſis:frigus ⁊ eſtus

nõ requieſcent.

oc dicto ⁊ alijs pᷣ

durauit per quatuoꝛ dies ⁊ dimidiũ ⁊ ſextam parteʒ vni
diei:⁊ hoc diuidendo.lxx.dies quod fuit tempus decremẽæ
ti per quindecĩ ꝑtes qui eſt numerus cubitoꝝ quib' aqua
excedebat mõtes:vt largius hoc videtur deduci ĩ Poſtula:
que quidem deductio manifeſte eſt iualida: quod ſic patet
nã cũ aqua de ſui na
tura ſit fluida: opoꝛ
tet ꝙ oꝛbiculariter ſe
habeat circa centruʒ
Ex quo ſeqt᷑ ꝙ mul/
to maioꝛ q'titas aq̃

adeũ: Nquaqᷓ; vltra ma
ledicã terrel ꝓpter hoĩes.
Senſus enĩ ⁊ cogitatõ hu

mani coꝛdis in malũ ꝓna cotinebatur in ſũmo
ſũt ab adoleſcẽtia ſua. Nõ cubito pꝛimo exſicca
igitur vltra pcutiam oẽm to qui eitdrlot ⸗
anima viuentem ſicut feci. werktate ſegunntio
Cuůnctis diebꝰ terre ſemẽ ppinquioꝛ cẽtro:⁊ p

oñs minoꝛis capaci
tatis: ⁊ ſic de ſequen
tibꝰ intantũ ꝙ cubit
vltim qui terrã ĩme
.V diate circũdabat cõti
nebat minoꝛem qtitatem aque reſpectu cuiuſcũq; cubiti
ſuꝑioꝛis:vt ſatis patet cuilibet aduertenti.Pꝛeſupponitur
etiam in dictis ſuis lʒ nõ expꝛimat:ꝙ ſuꝑ mõtes armeniei
qbꝰ requieuit arca creuerũt aque.xv.cubitis: ⁊ hoc ẽ igno
tum ſeu icertũ:nã ſi mõtes armenie non ſunt de altiſſimis
mõtiũ:tũc aqua creuit ſuꝑ eos pluſq;.xv.cubitis.exceſſus
enĩ cubitoꝝ.xv.intelligend ẽ reſpectu ſũmoꝝ montiũ:vt
patet ꝑ lr̃am dicẽtẽ: Oꝑtiq; ſunt motes excelſi ſub vniuer
ſo celo.xv.cubitis. Pꝛeſupponit etiã ꝙ aque qualibet die
decreſcebat equaliter:qð dicit eẽ pꝛobabile:quod quidem
pꝛeſuppoſitũ nõ facit ad ꝓpoſitũ ſuũ ↄcludendũ:naã dato
ꝙ tanta qtitas aque decreſceret in vna die ſicut in alia: ex
hoc tamẽ nõ ſedtur ꝙ tanta qtitas cubiti ſeu altitudinis
aque decreſcat in vna die ſicut i alia:rone iã dicta: na vnũ
cubitũ in altitudine poſitum ẽ multo maioꝛis capacitatis
ꝙ aliud cubitũ nõ in tanta poſitũ altitudine vt dictũ ẽ. ſi
aũt qͥs dicat cũ pꝛedicta qõ vt dixi ſit poti curioſa ꝙ; vtil
cur circa eã tantã fecerim altercationẽ: Dicendũ ꝙ hoc in
troduxi ad oñdendũ ieptitudinẽ ipſõ Ra.Sa.in expone ſa
cre ſcripture:lʒ eũ frequẽter allegat poſtillatoꝛ.
Replica coꝛꝛectoꝛij cõtra Bur.vanũ.
Nca.viij.vbi poſtillatoꝛ attendit varias ſancto
rũ opiones de arce qtitate quibuſdã ſentientibꝰ
ꝙ eius ititas attẽdenda eẽt ſᷣm cubitos geometricos alijs
ᷣm cubitos vſuales:ſic ꝙ beat᷑ Aug.Oꝛige.cõmẽdãs.xv.
de ciui.dei.ca.xxvij. ſtat cũ pꝛima mẽſura cõcludens ꝙ qͥ
talẽ magnitudinẽ nimiã reputant cogitent cẽtũ annos qbꝰ
fabꝛicata ẽ arca.vñ ⁊ glo.oꝛdi.allegans eũdẽ beatũ Aug.
dicit ꝙ ſi ꝑ noe ⁊ tres filios eius ĩ cẽtũ annis arca tãte ma
gnitudinis fabꝛicari nõ potuit ñ mirũ alios artifices aſſũ

eſtas ⁊ hyems:nõx ⁊ dies

ptos ⁊c.vide iĩ gloſa.xviij. Iccirco videbat᷑ idẽ poſtillatoꝛi

rõnabiliter diſputãdũ de arce igreſſu i aquã:ſciẽs ꝙ optet
naues magnas plł igredi q; minoꝛes:ↄcludẽs ꝙ nõ potuit

ſecure igredi.xv. cubitis ſed minꝰ:qꝛ als ꝑiculũ fuiſſet nau
fragij ad cacumina mõtiũ:qꝛ tm.xv.cubitis fuert coopꝑta:

quã diſputationẽ Bur.valde egre ferẽs poſtillatoꝛẽ pꝛo cu
rioſitate rephẽdit pł exñs curioſus ne dixeri vanꝰ:qꝛ va
na aſſumit ad repꝛobationẽ poſtillatoꝛis. Pꝛio naq; dicit
poſtillatoꝛẽ aſſumere q̃dã manifeſte nõ vera:i hoc ꝙ dixit
arcã latã ſuꝑ mõtiũ cacumia nõ fluctuaſſe ſi.xv.cubitis ĩ
greſſa fuiſſet aqs:hoc dicit eẽ falſũ ex medio qð i vico ſtra
minũ nõ valuiſſet:videlʒ ꝙ arca poſſet in locis nõ mõtuo
ſis fluitare. nõ erat iqt neceſſe ꝙ arca ſemꝑ tranſiret ſuꝑ ca

pita mõtiũ. Ecce qtũ Bur. cõcludit. ↄceſſis eni illis ad hue

e 4

¶ Heneſis y.

igeſt ſicut homini pꝛimo cõceſſi veſci omnib' terrena

ſtat dictũ poſtillatoꝛis. O ſi aliqũ ĩpetu aqu rũ 7 vẽtoꝛ

arca fuiſſet lata ſup cacumia mõtiũ vtiq; naufragiu tactlu

arce ad mõtes affuiſſet in illo caſu.ſ.ſi.xv.cubitis aqua in
traſſet. Q aũt aliqñ aſi nõ ſemꝑ arca ferret᷑ ſuꝑ cacumia
optet Bur. cõcedere niſi velit fingere miraculũ ⁊ ſic nihil
valet ipſius argumẽ
tum. ¶ aũt ſecundo /

Bur dicit vtra vecre ¶ Enẽ᷑dixitq; deus Cx.
maͤt caugliatenon noez ſilijs el: a dixit
aſſertioni cõtradicit. ad eos: Creſcite ⁊ multipli

camini ⁊ replete terrã:⁊ ter
roꝛ vr̃ ac tremoꝛ ſit ſup cũ/
cta aĩalia terre ⁊ ſuꝑ oẽs
volucres celi cũ vniuerſis
q̃ mouẽt ſuꝑ terrã. Om̃ẽs

dixit ei ſupꝛa de ope
tertie diei ꝙ elemẽtũ
ague ſit ecentricũ ⁊c.
nuc autẽ dicit ꝙ de
ſui natura fluidũ oʒ
oꝛbicularit᷑ ſe ha

eat circa centg. Fe piſces maris manui veſtre
dẽ eni rõne qꝛ flui e,
nõ opoꝛtet ꝙ nũc ſit tr aditi ſunt: di qð mouct
ecẽtricũ: vbi ſatis ſu ⁊ viuit:erit vobis in cbu.
d . „ 2 2
iſſet dicẽ ſicut ari· Quaſi olera virentia tradi
da jpucttio appa e, di vob oĩa Excepto ꝙ car
pꝛo hoĩm generatioe 3 ri
Ppe diluui cooperta necu ſanguie nõ comede

fuit: ita ex alia parte
nũc coopta tꝑe dilu

veſtraꝝ régrã de manu cũ
uij fuiſſet denudata:

redenco oiuia iuli hois. Dẽ manu viri de
niũ ceſſaſſet: 1 ſic p Manu fris eius regra aiam
babilia eent qᷓ dixit homĩs. Quicũq; effuderit
poſtillatoꝛ: ? Bur. i humanũ ſanguine: fundè
ꝓbauit. Sẽtẽtia iſta tur ſanguis illiꝰ.Ad imagi
trahi pᷣt a btõ Aug. n& noi “
xvj. de ciui. dei ca. ix. ne dei gope factus . 6.1
vbi dicit ꝙ nulla d Vos at creſcite ⁊ multipli
ſcretiõis rõ aſſignari
valeat q̃re terra ap-

nos debeat diſcooꝑiri ⁊ nõ infra nos: ſic cõtecturari poſ

ſent antipedes.q.d.q qꝛ ſola dei volũtas põt aſſignari ꝓ

cauſa ꝙ aqua relicta ſue nature:qꝛ fluida:qre tꝑe diluuij a
pte infra nos denudata fluxiſſet ad ꝑtes nr̃as ⁊ refluxiſſet
iuxta arbitriũ diuie volũtatis ⁊ ceſſaſſet diluuiũ:vel dica
tur ſi placet ſicut dictũ ẽ ſupꝛa ca.j.coꝛꝛect.ij. ¶·· X.
Enedixitq; de noe. Hic ↄñter deſcribit ſtab noe
poſt diluuiũ: ⁊ pᷣmo ꝙptũ ad dei bnſiciũ: ſecũdo
qtũ ad ipſius exercitiũ: ibi Cepitq; noe vir agri
cola. Circa pꝛimũ pꝛimo deſcribit᷑ dei bñficiũ qtũ ad col
lationẽ boni: ſecũdo qtũ ad amotionẽ mali:ibi Hoc qͥq;
dixit de' ad noe.¶ Circa pmũ deſcribit pᷣmo bñficiũ ipſius
dei erga noe ⁊ filios eius i ſpũalib' cũ dẽ: a dS ixitq;
dey noe ⁊ filijs e.gram ſua in eis augmẽtãdo.Secũdo tã
gutur dei bñficia ĩ tꝑalibꝰ:⁊ pᷣmo qtuũ ad ↄſeruationẽ ſpẽi
en ꝑ generationẽ cũ dicitur: Creſcite ⁊ multiplicami ⁊c.
ecudo qtũ ad pᷣſidentiã dominij ſuꝑ bꝛuta:cũ ſubditur
b ¶ Et terroꝛ vẽ cc. Inõ tamẽ ſic ẽ intelligendũ ꝙ ipᷣi ⁊ fili
is eius ſit datũ tãtũ dominiũ ſuꝑ aialia:ſicut hẽbat adã
in ſtatu inocentie:ſed qꝛ ſũt domeſticabilia ꝑ hoĩem ⁊ nã
liter timẽt faciẽ hoĩs.Lertio tangit᷑ bñficiũ dei qtũ ad cõ
ſeruationẽ idiuidui ꝑ nutritionẽ: cuʒ di: c ¶ Oẽs piſces
maris ⁊c̃. tunc eni coceſſit eis de' ꝙ poſſent veſci piſcibꝰ ⁊
carnib duplici rõne. Una qꝛ terra ꝑ diluuiũ fuit peioꝛata
vt dictũ ẽ ſupꝛa:⁊ ideo terrenaſcẽtia nõ ſũt ita nutritiua ſi
cut ante.Secũda qꝛ natura humana facta ẽ fragilioꝛ:⁊ iõ
cõceſſus ẽ victus latioꝛ.vñ ſedtur: d Baſt ölera ⁊c̃.

tis. Saͤnguinẽ eni aiaruz

ctarũ beſtiarũ:⁊ de manu

ſcentibꝰ:ita vobis concedo veſci piſcibꝰa carnib.
e ¶ Excepto ꝙ carnẽ cũ anguine nõ comecłtis. Ab il

la generalitate iſtud excipitur: ⁊ exponit᷑ a iudeis vno
mogo ſic: Carnẽ cũ ſanguine.i.mẽbꝛum abſciſum de

animali viuo: qꝛ
üittud videtur cru
camini: ⁊ igredimini ſuper gle ihumanu.
terrã:⁊ iplete eã. Hẽc quo o modo vtp
. WHe Een. e en hoc intelligatur.
q; dixit de ad noe ⁊ ad ſi pꝛohibitum ſtrã
lios eius cũ eo. Ecce ego gulatum ſubmer
ſtatuã pactũ meũ vobiſcũ ſuʒ. ⁊ ſenonn
7 cũ ſemine vro poſt vos: um: a buiuſindi
enne Eee en q5 mozi abſ;
⁊ ad oẽm aiaʒ viuentẽ:q ẽ fanguinis effuſio
vobiſcũ tã in volucribꝰ q; ne. Tertio modo

in iumẽtis ⁊ pecudibꝰ tre: ſtelligitur vt per

riſen nt e Poc itelligatur ꝓp
cüctiſq; qᷓ egreſſa ſunt de hibitus eſus ſan
arca ⁊ vniuerſis beſtijs ter guinis ſepatim a
re: Statuaʒ pactũ meũ vo carne: ac ſi dicẽt
biſcũ:⁊ nequaqᷓ; vltra iter g ſanguie
rier ſa rar zuiſi c.i. lʒ eſus carni
ſiciet oĩs caro ags diluuij um ſit vobis cõ
neq; erit deiceps diluuiuʒ ceſſus: n tñ eſus
diſſipãs oẽm trã. Dixitqʒ ſanguinij. Quar
deus: Hoc ẽ ſignũ federis oe Aoh
4 F 2 ur Leuu. xvyyij.q
98 do it mex voſ ad 065 ſi aliqd acciperet᷑
giam viuete q e vobiſcũ in venatione vel au

generatiöões ſempiternas.

ratioes lemp cupio pᷣ deberet
Arcũ meũ ponã i nubib

effundi ſãguis qᷓ;

celi v erit ſiguũ federis iter comecher ean⸗
me ⁊ inter terrã: Cũq; ob ſubdit: f¶ Sa⸗

duxero nubib celũ: appa guinẽ eni aiaruʒ
Sð aiatoꝝ. g (Re
quirã de manu cũctarũ beſtiarũ ⁊c.qð exponitur du
pliciter: vno mõ qꝛ de requirit vltionẽ de ho micidio:
nõ ſolũ ſi fiat manu hois imediate ſed etiã ſi fiat medi
antib beſtijs ſicut tyrãni tradebat martyres beſtijs de
uoꝛãdos. Alio mõ vt hõ nõ ſolũ puniat ppi hõicidiũ

ſeg etiã beſtia ſi ĩterficiat hoieʒ ꝓpt facti hoꝛꝛoꝛẽ:quij

aĩal bꝛutũ peccare nõ poſſit. vñ ⁊ Leui.xx.dẽ: Qui cũ
iumẽto ⁊ pecoꝛe coierit moꝛte moꝛiat: pecqͥ; occidite

h (De manu viri ⁊ de manu fratris ebac᷑. Hoc ſi iliter

dupliciter exponitur: vno modo ſic: De manu viri.i.
foꝛtis ⁊ audacis.Et de manu fratris.i.qtũcũq; ꝓpinq
vt ꝑ hoc oſtendatur ꝙ homicida nõ euadet diuinã vl
tionẽ nec ppter foꝛtitudinẽ ſuã: nec ꝓpter ꝓpindtateʒ
Alio modo vt ꝑ hoc itelligat pena homicidij volũta

rij:cũ dẽ: De manu viri.⁊ caſualis ſeu foꝛtuiti cũ dicit
Et de manu fratris ep.i.de manu illy qᷣ diligebat occi
ſum tanꝙ fratrẽ ꝓpꝛiũ: qꝛ etiã talis homicida lege pu
nitur. deberet eni fugere ad vnã ciuitatem refugij: ſic
manere qſi exul a ciuitate ſua vſq; ad moꝛtẽ ſummi ſa
cerdotis: vt hẽ. j. Nu. xxxv. ca. ¶ ¶ Quicũq; effude
rit c. ſcieter ⁊ a ppoſito. k¶ Effundet ſanguis illꝰ.
Et rõ ſumit᷑ ꝓpter dignitatẽ nãe hũane: cũ ſubditur:
I¶ Ad imaginẽ c.] ⁊ patet. m ¶ Pec qᷣq; dixit de
ad noe. Hic ↄñter deſcribit᷑ dei bñficiũ erga noe ⁊ po
ſteros ep qtũ ad amotionẽ mali. Iʒeni ia aſſecuraſſet
eos de diluuio amplũ nõ futuro ꝑ vbũ: hoc amplũa

ſecurat ꝑ ſenſibile ſignũ: videlʒ ꝑ apparitionem iridis

vꝛarũ.i. coꝛpoꝛ

Ugen
dantiarqn

bee N
gi
ieſcl
lenine⸗ j
aſüͤ
dit ſoa
co
ituc ſr
ſuapoſen
niurgyen
ſuſen
cpualrcr
melondi
gignig
Lekro
Puninne
pemerri.
wyino.
licn
ſradi⸗
ſogmotu
umn riſe
nulo we
rnt pp⸗
eed
ceccus
foicle
hni
cöte
ſolt ul
lieot
futiube
diſoeg
Nerynr
dorſare
nchuqe
ſafturten
birſcut
ſteplibi
Noſtio
ſeigun
neuhpo
thlircrea
nteuscan
Cenirn
itum
tenedl
Nuriäi
alperti
altdiget
nofuture
nodüge
ſcco nec⸗
Oppoſita
wad

eres
ſeisdilnn
ſanediu
Mmnm
mis
ſls⸗
Peton
Part⸗
fandin

Kionh
omd
and tẽpibus pluuioſis:⁊ patet lr̃a vſq; ibi: p¶ Et recoꝛ lis apparitio fuit iterrupta magno tpe ante diluuiũ. Sed
„R hl dabozfederis ⁊c.nõ qꝛ obliuio cadat in deo: vt ſupꝛa hoc dictũ vr eẽ cõtra veritatẽ ⁊ cõtra textũ.accipit enĩ cau
ntriun dictũ ẽ:ſed dẽ recoꝛdari alic qñ ſi ubuenit ei: qꝛ ſic ſub ſam diluuij ꝑtialẽ pꝛo totali.ſ. ꝙ pluuie fuerint 2 poſſint
Minn ueniendo ſe hʒ ad modũ recoꝛdantis ipſius. q ¶ Poc elſe tota cauſa:qð ẽ falſũ:qꝛ diluuiũ generale de q qõ no
a eſt ſignũ federis.tũc eni dñs fecit apparere iridẽ:⁊ oſtẽ pot cauſari naliter vt dictũ ẽ ſupꝛa.vij.ca. Iteʒ cõtra tex.
han dit ipſi noe: vt de Qcãm diluuij actiuã
Ati cetero cognoſcẽt attribuit virtuti di⸗
— iſud ann ein trebit arcus me in nubibꝰ ſeminatũ ẽ omne gen ho ineer uallueni ſpe
NKi ita poc aut &trecoꝛdaboꝛ ſedenis mei minü ſup vniuerſam terã ctali Anaterialt en
Aumnſern ritur quo iris ſit qð pepegi vobiſcũ:et cum Cepitq; noe rir agricola tute diuia eductis ſu
iztpene ſignũ federis cuʒ oĩ aia viuete q carne vege exercere terrã:ct plantauit Pp terrã ⁊ multiplica
Einun . proekla Ac ali kat:et nõ erũt vltra aque di vineã. Bibenſq; vinü ine/ nn'lya cneufnia mo
kenn quicvſcg a d luuii ad delendã vniuerſũ bꝛiat c: t nudar iacuit ĩ Pec g ca oirit aſie
li pluuia nec irij ap nubib et videbo illũ et re vidiſſet cham pater chana luuij ſup terrã. qptuʒ
uue arnerer ſen hat coꝛdaboꝛ federis ſempiter an: vẽrenda ſcʒ patris ſui ad cauſa ihcientt E
— dietu euz pluuia ni:q pactũ ẽ inter deũ et eſſe nudata: Inuciäuit duo vun n n
— fiat ex diſpone ae Oem aiam viuentẽ vniuer buſfratrib' ſuis ſoꝛas. At tes abyſſi m agne:
mii izei ris ⁊ motu ſtella ſe carnis q̃ͥ ẽ ſuper terram. vo ſe em et iapher palliũ imn (ataracte celi aperte
ii ütunn nnn: a iſte anſe Dixitqʒ dñs adnoe:Hòc poſuerũt humeris ſuis: et ſur. apac ea m
Rnni no ẽ veriſile qn ? iter me et oẽm carnẽ ſuper ruerũt verenda patris ſui. ꝙ apparitio iridis ñ
4 * effectus coſecur ꝭ terrã. Erant ergo ſilii noe: Facieſq; eoꝝ auerſe erant pst eſſe ſignũ nãle di
wluin fuiſſet multis vi qui egreſſi ſüt de arca ſem et patriſ virilia nõ viderũt luuij generalis nõ fu
ſülen cib: r ideo alij r chha ⁊ iaphet. Moꝛo chã Euigilãs aut noe ex vino turi: cuñ ſit ſignu re
wnimnt lz beeceſiſ ipſe ẽ pater chanaã. Tres cũ didiciſſz q;ͥ fecerat ei fll? motonis ce niſi mãl
ncn⸗ ſent nubes 2 pltu Ple ep anaa. icmʒ q leccrat ei ii“ Im: nec adhuc mãe
o le no tamd ſſti fili ſũt noe ab his diſ ſu mioꝛ ait: Maledi pncipalis:
ſ uie: nõ tamẽ ſfue ilti filii ſut noe ⁊ ab his di u mioꝛ ait: Maledictus pncipalis: ſed ſecũda
7 rant nubes in tali WUJDWM rie:vt patʒ ex textu: ,
. diſpone q ibi ge . siððõ dicedũ ꝙ eſt ſignũ
neraretur iris: qꝛ ad generationẽ iridis reqritur nubes magis ad placitũ.ſ. ex oꝛdinatõe diuina itũ de' oꝛdiauit
ſbelt depꝛeſſa:⁊ ante nubẽ depꝛeſſaʒ nubes roꝛida:vt hẽ.ij. apparitio iridis decetero eẽt ſignũ remẽoꝛationũ pacti
4 Main methau. qꝛ iris generatur in nube ꝑ modũ ſpeculi:vbi vel federj ipſp dei fci ad noe ꝙ diluuiũ decetero ñ iducẽt ge
ſirilen reqritur receptio in roꝛatione ⁊ terminatio ĩ denſitate neralit terra diſpdẽs ſiẽ dẽ ĩ textu: Eritq; are me ĩ nubibꝰ

is unt
Eitustmutn
imm ii
*“L Nrge
giet i i
trsifid,

i

iuin o

nubis:ſicut in ſpeculo reqritur pſpicuitas vitri:⁊ depᷣſ
ſitas plũbi terminãs. Dicũt igitur ꝙ pmo facta ẽ talis
diſpoſitio qñ de' oñdit ipſi noe iridem: ſed hoc nõ vẽ
verũ:quia ſᷣm Aug.deus res q̃s ↄdidit ſic adminiſtrat
vt eas ꝓpos motus agere ſinat:⁊ ideo cũ talis appari
tio fiat ex cauſa naturali nõ ẽ veriſue cũ multotiens pᷣ
fuit eius cauſa qn ⁊ ꝑ ↄñs effectus cõcomitabatur. vn
idem incõueniens ẽ negare ꝙ pluuia añ diluuiũ fuerit
7 ꝙ iris apparuerit vt vẽ. Suppoſito igitur ꝙ apparu
erit ante diluuiũ. Dicũt tamẽ aliqui ꝙ nihilomin pꝰ
diluuiũ ẽ datũ in ſignũ diluuij nõ futuri: nec eſt ſignũ
ad placitũ vt noĩa ſignificãt res:ſed ẽ ſignũ naturale ſi
cut digeſtio vꝛine ẽ ſignũ future ſanitatis: vel moꝛtis
nõ future ex illa egritudine. Ad c intellectũ pꝛemittũt
modũ generationis iridis:quia nõ generat᷑ tpe multũ
ſicco nec multũ pluuioſo:eo ꝙ generat᷑ in nube roꝛida
oppoſita ipſi ſoli:⁊ hoc qñ ſũt vapoꝛes in aere ſufficiẽ
tes ad generationẽ talis nubis:nõ tamẽ ſunt ĩ tãta abũ

dantia:qͥn caloꝛ ſolis poſſit eas deuincere ſic ꝙ nõ ſeqͥ

tur ex eis magna pluuia:⁊ ideo ẽ ſignũ naturalit ſigni
ficãs diluuiũ nõ futurũ de ꝓpiquo:qꝛ ſignificat remo

tionẽ diluuij de ꝓpinquo futuri.ſ. remotionẽ vapo

in tanta multitudine ꝙ inde poſſent generari pluuie in
tanta abũdantia ꝙ ſeq̃tur diluuij iundatio:verũtamẽ
quia talis diſpoſitio aeris non ſemꝑ durat: ideo vna
apparitio nõ ẽ ſignũ diluuij decetero nõ futuri: ſed ap
paritio cotinuata ꝑ frequẽtẽ apparitionẽ:⁊ ideo dicũt
ꝓ ante diluuiũ nõ fuit ſignũ diluuij nõ futuri:quia ta

opr i ptib inferioꝛibꝰ:

⁊ videbo illũ ⁊ recoꝛdaboꝛ feder ⁊c.Ex qͥ pʒ ꝙ añ diluuiũ
n fuit i ſignũ h' lʒ appuerit:qꝛ tale pactũ vel fed'ñ erat ad
huc iſtitutũ:ſʒ pacto fcõ de iſtituit apꝑitõʒ iridis ſiue ipſã
iridẽ de nouo ĩ ſignũ h' pacti vel federis: lʒ iris ſit res nãł
7 añ diluuiũ fuerit:ſicut aliqñ cõtigit ĩ hũanis ꝙ lapij ma
gnus ꝗ diu ſtetit i aliqͥ loco imobil de nouo ſtatuit᷑ ĩ ſignũ
alie' diſtinctõis vtpote hẽditatũ vel regnoꝝ. r ¶ Erat igit᷑
filij noe.iſtud poit᷑ ꝑ qdã recapitulationẽ ⁊ vt expmat᷑ qoð

ſeqt: s ¶ Poꝛꝛo chã ipſe ẽ pẽ chanaã.iſtud ſpẽalii expmit
eo ꝙ dñs datur erat filijs iſrael terra chananeoꝝ. t ¶ Ce
pitq; noe vir agricola. Hic deſcribit᷑ ſtat noe pꝰ diluuiũ qᷓ;

tũ ad exercitiũ:erat eni terra p diluuiũ peioꝛata:vt ſupꝛa
dictũ ẽ: ⁊ iõ idigebat diligẽtioꝛi cultura. v 4 Et platauit
vineã.lʒ enĩ eẽt ꝓducta a terra erat tñ q̃ſi ſilueſtris dimiſſa

2 ipſe diligẽth coluit. x¶ Bibẽſq; ⁊c̃. ignoꝛabat eni foꝛ

titudinẽ vini q̃ ꝰ erat iexpta. Et nudat ⁊c..i.diſco
q p 14
4

cũ vidiſſet chã pꝛ chanaan: hic

noiat᷑ chanaã:qꝛ ſᷣm aliqͥs ipſe pᷣmo vidit ⁊ pꝛi ſuo chã ĩdi
cauit.ſᷣm alios qm hic agit᷑ de malicia ipſchã qͥ irreuerẽt
ſe habuit ad pꝛẽʒ:iõ fit mẽtio hic de filio e chanaã:qͥ ſecu
tus ẽ malos moꝛes pꝛis:⁊ tãtũ creuit malicia ĩ poſteris ꝙ;
poſtea iterfecti ſũt de mãdato dñi ⁊ terra eoꝝ: data ẽ filijs
iſrael. 3 ¶ Uerẽda ⁊c.] Ex hoc pʒ e hoies adhuc nõ vte
bãt᷑ femoꝛalib:ſʒ poſtea iuẽta ſũt pᷣmo a qᷓdã mulẽ q vo

cata fuit Semiramis:vt hẽ ĩ hiſtoꝛia ſcholaſtica. a Nũ
ciauit ⁊cʒ. vt icitaret eo) ad deriſionẽ pꝛis ſʒ ipſi ccõtrario
voluerũt eũ honoꝛare ey turpitudinẽ tegendo.iõ ſeqt: At
vo ſem ⁊ iaphet ⁊c̃. Et pʒ lr̃a vſq; ibi: b ¶ Maledictus

e §

—————L

S geer vane

1

Beneſis x.

chanaan. maledixit pꝛi in filio:qꝛ fil iſtud flagitiũ icepat
vt dictũ ẽ ßm aliqs. vel aliter vt ꝑ hoc oñdatur ꝙ ipſe cha
nõ ſolũ eẽt maledict' ĩ pſona ſua: ſed ꝙ etiã iſta maledictio
ad ſuos poſteros deriuaret᷑: ⁊ qꝛ ſicut irreuerẽtia pꝛna me
retur maledictionẽ ita reuerentia bñdictionẽ: ideo ſubdit
c¶ Benedict dñs de

us ſem. vidit eni ĩ ſpi „ „ 5
ritu ꝙ cult vnd dei chanaã ſi: ſuoerit frib
remãſur erat in flij; ſuios:dixitq;. Bñndiẽt dñs
ſem: alijs ad idolatri de ſe: ſit chanaa ſu el. Di
am declinaãtib: qo ñ . 1c1 bireti
pot fieri ſine gra dei latet de iaphet bitcti i
ſpeali:iõ in budictoe bernaculis ſe: ſiiq; chanad
ſle en bud ri ſeru' eiꝰ. Aixit aut noe pꝰ
mino. 1 zri
ponit in hac bñdictõ diluuiũ Necctie anqginta
ne ipſum ſem ipſi ia enis: ipleti ſunt oes dies
phet ondit ꝙ ſem fu et nogetoꝝ qnqginta ano.
it pncipal ĩ reuerẽtia rũ:⁊ moꝛiuus eft.
pꝛis:⁊ iduxit ipſuʒ ia
phet ad hoc.
dD

¶ Dilatet de iaphet.p hoc ondens ꝙ eẽt dilatac i mul
titudine pꝛolis. e ¶ Et habitet in tabernaculis ſem. Iſtoõ
exponitur duplr: vno mõ vt referatur ad ipſi u deũ: vt ſit
ſenſus:quis iaphet ſit dilatandus i multitudine gẽtiũ ab
eo deſcendentiu: tamẽ nõ habitabit de'in eo ꝑ veru ⁊ ſpẽa
lẽ cultũ:ſed in ipſo ſem:qꝛ a filijs ab eo deſcedentibꝰ ſactu
tabernaculũ federis tpe Mopſi:a tẽplũ tꝑe Salomonis
in ꝗb' dẽ de habitaſſe.Alio mõ vt referat ad ipſũ iaphet
vt ſit ſenſus ꝙ aliq deſcendentes de iaphet habitẽt ĩ taber
naculis ſem. i. in tabernaculo ⁊ tẽplo:qꝛ in feſtiuitatib ſo
lẽnib aliq gentiles ꝗͥ deſcenderat de iaphet aſcenſuri erãt
cã oꝛonis in tabernaculũ ⁊ tẽplũ:vt hẽ Johᷣ.xij. Uel qꝛ in
aduentu Chꝛiſti ⁊ pꝛedicatione euangelij cecitas cõtigit in
iſrael ꝗͥ deſcendit de ſem: ⁊ plenitudo gentiũ q̃ deſcendit de
iaphet intrauit eccleſiã ꝑ fidei ſuſceptionẽ: vt dicit apls ad
roma. xj. ⁊ ſic habitauit in tabernaculis ſem. Cetera patet
¶ In ca. ix. vbi dẽ in poſtilla:Et rõ hexceptois ſubdit᷑ ⁊c
Rhoc ꝙ de ꝓhibuit homi itio pꝛima.
cidiũ no hi ro ad hoc ꝙ nõ comedatur caro aial
cũ ſanguĩe:q̃litercũq; cxponat. homo eni nõ coce
ditur in eſũ hoĩs nec alic' aialis:ſicut aialia ſũt cõceſſa ad
eſũ hois.vñ in hoc loco vbi nr̃a lr̃a dicit: Sanguinẽ eniʒ

aĩarũ viarũ requirã.lr̃a hebꝛaica hʒ: erũtamẽ ſanguine

aiarũ vĩarũ reqrã. exponit ſic: l eni vobis ↄceſſeri occiſio
nẽ aialiũ:nõ tamẽ hominũ:Et exponat cetera ſic ĩ poſtilla
¶ In eo. ca. ix. vbi dẽ in poſtilla: Suppoſito igit ꝙ appa
ruerit ante diluuiũ ⁊c. itio. ij.
Uod aũt iris apparuerit ante diluuium ſatis pa
tet ex veritate lre:nã vbi tranſlatio nr̃a hʒ: Arcũ

meiui ponã in nubib ⁊c̃. Ex q̊ vi ꝙ añ diluuiũ fu

erat poſitũ lʒ tunc nõ in ſignũ. expoſitio aut quã hic reſu
tat poſtillatoꝛ vx ſatis ſuſtinẽda. Pꝛo qͥ ſciẽdũ ꝙ iter ſigna
q̃ ſunt ad placitũ ſicut noĩa ⁊ res ꝑ ea ſignificatas ſepe aliqᷓ
iuenitur cogruentia.vñ ex hoc ꝙ adã ipoſuit noia cũctis
aialib:vt dẽ Geñ.ij.arguũt doctoꝛes ꝙ adam ſciuit oĩium
aĩaliũ nãs:qð nõ ſequeret᷑ ex hoc niſi noia naturis rerũ cõ
gruerent:a ideo in ꝓpoſito lʒ apparitio iridij ad placitũ.ſ.
ex oꝛdinatione diuina ſit ſignũ ꝙ decetero nõ iducatur ge
nerale diluuiũ:vt lr̃a ſonat:nõ tollitur ex hoc ꝙ iter ſignũ
⁊ rẽ ſignatã ſit aliqua cõgruentia nãlis:q qdem cõgruetia
c?. nã ad generationẽ iridis requirit ꝙ in aere non ſit multa
ſiccitas:nec multa humiditas:ſʒ ꝙ iſte due q̃litates ſint cer
to modo ꝓpoꝛtionate:vt tactũ ẽ i ſupꝛadictis opionibꝰ.
⁊ inde ẽ ꝙ Ptoleme in quadriptito dicit ꝙ cũ iris appa
ret ſtatim poſt tẽpus pluuioſũ eſt ſignũ ſerenitatis future

ꝙ apparitio iridis ẽ

vñ ex illa expõne quã repꝛobat poſtillatoꝛ: ſequitur ꝓ
cauſa actiua diluuij nõ fuiſſet virtus diuia: nes etiã ꝙ
cauſa mãlis ipſius lʒ Priali⸗ eẽnt aque oceani:ſed dicit
ſignũ ꝙ humiditas nõ ẽ in tanta
abüdantia ꝙ ſeq̃tur magna pluuia:⁊ ideo ẽ ſignũ nale
cõueniens ad ſignificandũ diluuiũ nõ futurù de ꝓpin
quo:nõ tamẽ ꝑ hoc ĩtelligitur ꝙ ſit ſignũ oiĩno neceſſa
riũ:ſicut nec digeſtio vꝛine: de qᷓ poſtillatoꝛ exẽplificat
eſt ſignũ oĩno neceſſariũ future ſanitatis. vñ pᷣdicta ex
poſitio nõ vẽ repugnare textui:nec rõni:nec etiã ẽ oino
icõpoſſibilis cũ expõne poſtillatoꝛis que ẽ Ra. Moy.
gerundeñ. ſtant eni ſimul ꝙ iris ſit quedã res nãlis ⁊ ꝙ

fuit añ diluuiũ ⁊ ꝙ poſtea ex bñplacito diuino fuit da

——

tum in ſignũ: ⁊ ꝙ hoc ſignũ ſit cõgruens reiꝑ ipſum ſi

ate: vt dictũ .
In eo. ix.ca. vbi dẽ in poſtillꝗ: Et habitet ĩ taberna
culis Sem,ç.ů‧ Additio.iij.

On videt᷑ pꝛetermittenda in hac pᷣma expõne

ſim quã ĩtelligitur ꝙ de inhabitet in taberna
cul Sem:illa ſũma ⁊ ineffabilij habitatio diuina qua
vbũ dei habitauit in nobis Joh.j.que quidẽ habitatoõ
fuit pᷣmo ⁊ ꝓpe in tabernaculo virginis glioſe deſcen

dentis de ſem in officio legit eccleſia illud Eccł.xxiiij

ca. Et qͥ creauit me reqeuit i tabernatulo meo.vñ i his

bñdictionib ſtatus vtriuſqʒ legis diuine ꝓphetixat.in

pꝛima eni bñdictione dixit: Bñdictus dñs de ſem. qð

itelligitur de cultu vnius dei remãſuro in filijs ſem.vt
in poſtilla ẽ: quod ꝑtinet ad ſtatũ veteris legis. In ſe
cũda vo bñdictoe vbi dicit:Et inhabitet.ſ.de in taber

*

naculis ſem. ĩtelligitur ſtatus noue legis:in quo de ha

bitauit in tabernaculis ſem ꝑ carnis aſſumptionẽ mo

pꝛedicto:⁊ in quibetiã habitat ſacramẽtaliter in ſacri
ficio altaris:a etiã ꝑ amplioꝛis gre infuſionẽ.exponen
do aüt li Et inhabitet in tabernaculis ſem. ſecudo mõ
ſcilʒ referatur ad iaphet nõ debet iĩtelligi ſic ꝙ iaphet
habitante in tabernaculis ſem eẽt ſem excluſus ab illa
habitatione:ſed ꝙ iaphet ſimul habitaſſet cũ ſem i ta
bernaculis ſuis:quadã tamẽ pꝛimitate remanente ipſi
ſem: iuxta illud ad Ro.j. ca. Judeo pꝛimũ ⁊ greco.vñ
⁊ tabernacula dei ð qb hic agit ipſi ſẽ pnciplr ititulãt

Nca. ix. vbi poſtillatoꝛ multiplr exponit illũ
aſſũ:Carnẽ cũ ſanguie nõ comedetis. Bur.

„

——

LRak coꝛꝛectoꝛij coõtra Bur.iudaięantem.

nitit᷑ diuio: pceptoꝝ curioſi iqrere ronẽ: qᷣ tñ ſepe ad

diuinã reſoluũt volũtatẽ:cᷣ rõ qrẽda ñ ẽ:⁊ vẽ hic aſſu
mere ꝑſonã ſerpẽtis qᷣ dixit: Cur pᷣcepit vobis de c̃.
ſupꝛa.iij. ca. ſed vt verũ fatear aſi illᷣ pᷣcepti poſſent ⁊
phᷣyce ⁊ moꝛales rõnes aſſignari:certũ tñ ẽ ꝙ ꝓhibitõ
hõicidij non aſſignat᷑ pꝛo ey rone vt putat Bur. cũ dẽ:
Sãguinẽ aiarũ vꝛarũ reqrã ⁊c᷑.ſʒ ꝑ hoc dictũ rñdet ta
cite qõni: Qꝛ eni generalit᷑ dictũ ẽ: Oẽ qõ mouet ⁊ vi
uit ſit vobis ĩ cibu:q̃ri poſſet cũ hõ moueat᷑ ⁊ viuit an

etiã hõ hõi cibꝰ fieri debeat aut poſſit: Rñdet᷑ huic taci

te qoni ꝙ qꝛ ex lr̃a ſanguis hũan ipune nõ dʒ effundi
igẽ excipit hõ ab illa ↄceſſiõe generali:qᷓ d: Oẽ qð mo
uet ⁊ viuit ſit vobis ĩ cibũ:⁊ ſoꝛmat rõ ſic: Carnẽ cu ſa
guine nõ comdetis: igit᷑ caro hũana nõ erit vobis in ci
bũ ſeu cib:tenet ↄntia ꝑ mediũ ĩ lra poſitũ:qꝛ hois ſa
guis nõ debet effundi:⁊ ſeqᷣt cũ nõ poſſet ſine ſangui
ne mãducari: iõq; addit pena effundetis ſanguinẽ hũa
nũ cũ dẽ: Sanguinẽ aĩarũ vẽarũ reqrã. ¶ In eo. ca. cũ
poſtillatoꝛ repꝛobaſſet opionẽ de iride dicẽtẽ ꝙ ẽ ſignũ
nãle nõ ad placitũ inſtitutũ diluuij nõ futuri: Bur.vt
habeat cõtra poſtillatoꝛẽ dicit:volẽs ꝙ hẽat q'dã con
gruẽtiã nãlẽ: vt dẽ ĩ poſtilla:iõ ẽ ſignũ nãle. Sʒ ceſſo
ancedẽte ↄna ñ valʒ. mãifeſtũ ei ẽ ꝙ illã ↄgruẽtis nalẽ

magltis
Uertün
nnui io
lurntpne
(Nenie
ipoſtla
mhon u
goiapde⸗
Ure n
slon.
taneiſta
gͤfacie
nitpleni
tiie
oirel
ulsſc⸗
untarin
puinuupis
puinin pa
digttarisde
goiein
linlber⸗
Cliiniq ta
mnsbuo
abüdeiſe
baene vin
chodigit
ighnacli

Beneſis

n ſgin
11 te . = 5 —+ „ 95 5 „ —
inmei hũit añ diluuiũ ſic ꝑꝰ:qꝛ eodẽ mõ gene rabat᷑ ſiẽ poſt. locis ⁊ gentib' reliquentes ex quib poſtea
ennd Ex h'moi igit᷑ ↄgruẽtia nãli ñ pot argui ꝙ ſit ſignũ nj rima:cetera Pinaner in ſe igno ſimlli enra ſöabi⸗
n inmn le in cõpatione diluuij:imo ſic arguendo ſeqtur ꝙ hõ c¶ Gomer.a quo noiati ſunt galate:⁊ poſtea gallici vt di
enm in copau u: md n an „equ 3 O quo noiat .7 poſtea gallici vt di
tniſi nõ eẽt ſignũ ad placitũ inſtitutũ:ſed potinãle:qꝛ hʒ c cuũt aliq. ðD ¶ Et magog.a quo deſcẽderũt ſchyte ſᷣm DDie
inmnn gruentia talẽ nalẽ ad ſigniſicatũ. dẽ ei hõ qꝛ ab hbumo. ro. e (¶Et madai. a q̊ dicti ſũt medi. f (Etiauã. a uuoco
ücinitn ſi eni Bur. fidelit greci. vnde in hebꝛeo
Wüwrgihi referret opionem 3 Beetia adhuc noĩat
8hiöctun ſtillatoꝛis non E ſuͤnt a 5 ſaba:? cs t c noat
afifin poſti non Elſünt generatões.x. ſaba:cuila ⁊ ſabatha ⁊ re / ianan:⁊ greci iones.
tnanig cerer opho e ſilioꝝ noe:ſem: cham: gma ⁊ ſabatacha. Filij re ide quarta ligua gre
gri M pꝛobata ſtaret c ⁊iadbet. Natiq; ſunt eis fi ſ. d 5 coꝝ dicta eſt ionica.
innn poſtilla. nõ enin X laphet. NHaiiq; ſunt eis i gma aba ⁊ dadã. Põꝛꝛo ingde etiã mare ioni
l ſtãt ſiml ꝙ quis lij pꝰ diluuiũ. Filij iiphet chus genuit nẽroth. Ipſẽ cũ. g Et tubal.a
nundhn 1 irichialigna con gomer: et magog: etma“ c(cpit eſſe potens in terra: quo deſcenderunt hi
gruetia e iris ſit dai:᷑t iauan: t thubal: ét &t erat robuſtus venatoꝛ ſpani. h. (Et mo
Ahtiricinn ſignũ nale ⁊ non ſoch: * 4 3. , och a qͥ Capadoces
uiän vbli hoͤ ag plaai Moſoch:èt thyraſ. oꝛno cdꝛam dño. Ab hoͤc exi peſcendirunt vnde r
ne tũ: 1 , ſit ſignuz lilij gomer aſſenex ⁊ ri uit pꝛouerbium:Qũuũaſi nẽ apud eos adhuc ma
R naplaruen renko phat ⁊? thogoꝛma. Filij au roth robuſtus venatoꝛ co Eecapb ciuitas noiatur
Cinddinug niellla etis oppo tẽ iauan heliſa et tharſis ce ram domino. Fuᷣit pꝛinci i Er tyras.· a quo
aidtin nuln etiz obo chim ? dodanim. Ab bis piũ regni ei babylon: ẽ᷑ta Wiari lunt thaaces
— Item eo. ca. diuiſe ſunt inſ⸗ ule getiuũ ĩ re rach ⁊ achat et chalanne ĩ Dor⸗ velarhene, r
alii v noniltaro⸗ gionib ſuis vnuſqſq; ſm terra ſennaar. D& terra il riphat ꝛc ſequitur:
— o Pechib liguã ſuala familias ſuas i la egreſſus eſt aſſur:⁊ ẽdiſi ili aüt iauã. a ᷣ
disde nd taret in taberna natõib ſuis. Filij aut chã cauit niniuen: 7 p lateas ci dſeralces vne
iwaſzen culis ſem: qñ ceci chus et meſraim et phuth uitatis ⁊ chale. Reſen quo z ligua qnta grecoꝝ
ini s) tate iſrael le inni &t chanaan.xilij aũt chus q; inter niniuen ⁊ chale. eolis grece noĩatur.
wbi nit gnã faciente ĩtra l¶ Et tharſis.a quo
gengoen uit plenitudo gẽ . . .. 2 deſcenderũt Lilices.
Sõ tiũ ⁊c. Zur.pꝛo ſua gente dimicãs iudaigando dicit ꝙ vñ ⁊ ciuitas metropolis eorum vocata eſt tharſis: vñ na
nmilim iſn hoc intelligendũ ẽ ſem ꝑ hocũñ ſit excluſus de taber tus fuit Paulus apoſtolus vt habetur in actib' apoſtolo
niini cpon naculis 0 ꝙ iaphet ibi habitate remãſit ipſi ſem qda rum. xxj. Sequitur: m is diuiſe ſunt inſule genti
iuſen ſeicon peꝛimitas.: iuxta illud ad Ro.j.Judeo pꝛimu:⁊ greco.ſʒ um ⁊c. Hoc dicitur hic ꝑ anticipationẽ:quia factum ſuit
rilligſgit hoc allegat modicũ facit pꝛo pꝛimatu iudeoꝝ niſi ꝓ poſtea tpe diuiſionis linguarũ: de qua habet capi.ſequẽti.
ſncchius l pꝛimatu tpis:qꝛ virt dei:aſi ſit in ſalutẽ omni credeéti n (a⸗ aut cham. Hic ↄñter agitur de multiplicatiõe ge/
btnſadiinit pꝛimũ tñ ipſe illuxit iudeo ⁊ greco: ſecũdũ aũt pᷣnatũ nerationis ipſius cham cũ ſubditur: n (Filij aut cham
nümſmunrii dignitatis de àᷣ Bur. loqtur vr dici ad Ro.x.no ẽ diſti chus.a quo dicti ſunt ethiopes.vnde ⁊ in hebꝛeo ethiopia
ninit ginf ctio iudei greci:nã idem dñs oĩm ĩ ſalutẽ apud quey chus noiatur. o EEr meſraim. a quo Egyptij: vñ ⁊ in
ciizufni idem liber ⁊ ſeruꝰ:qũo eni iudeis oſſt ignabit pmatu in hebꝛeo egyptus meſrhaim dicitur. p Ilrn quo li
l im eccleſia:q tabernaculũ ſem dẽ etiã a Bur. qb pau ⁊ bies: qui tamẽ pꝛimo vocati ſunt phutei. vñ ibidem.ſ.i
uhrimnli barnabas dixerũt: Uobis qdem opoꝛtebat pꝛimũ loq mauritania eſt fluui ui vſq; nũc phut dicitur. q ¶ Et
ontn verbũ dei:ſed qm repellitis illud ⁊ idignos vos iudica chanaan.a quo dicti ſunt chananei:quoꝝ terra poſtea fi
metiſl tis eterne vite: ecoe couertimur ad gẽtes: ſic eni pꝛecepit lijs iſrael data ẽ. r· Filij Saſer quo dicti funt
Hisiteit nobis dñs: ita hẽ aci.xiij. Qũo inꝙ pꝛimitiã aſſignat ſabei:hi ⁊ arabes ſunt. s ¶ Euila.a quo dicti ſũt getuli:
sol⸗ eis in eccleſia qͥ noĩe reliquiarũ q ſalue fiũt ĩtelligutur ⁊ ſabatha:a quoſ abateni. ſequitur: t ¶ Poꝛꝛo chus ge
limnfer Eſa.x. ita ꝑ aplm auctoꝛitas illa exponit ad Ro.ix. nuit nemroth.iſte fuit qui iduxit poſteritatem noe a
ni Pii niſi foꝛte Bur. pꝑ iudeos velit iĩtelligere Chꝛiſtũ ?⁊ aplo? endũ ciuitatẽ ⁊ turriõ dñm:de qᷓ d ſe. ca.iõ dꝛ: v Ipſe
numd ri qs pꝛimatũ hie in eccleſia dei fateoꝛ cũ eo: nõ tñ vt iu cepit eẽ potẽs ĩ terra.qꝛ ꝑ potẽtiã alios ſibi ſubmittebat:⁊
n i deos ſed vt Chꝛiſtũ ⁊ chꝛiſtianos.paſſus eni hic ĩtelli nolẽtes ad opus pᷣdictũ cõpellebat:iõ ſeqt: x¶ Et erat ro
