eſt alia opio quam qdem tenent.ſ.ꝙ repudiatio vxoꝛis
fuit licita in ve.le.ex permiſſione diuina. Que quide,zʒ
opio ſcda:lz non ſit cõiter tenenda:videtur tamen ſal
uo ſemper melioꝛi iudicio magis conſona littere ⁊ ra
tioni:qð patet pmo ſic: Nam lex vetus ꝙꝙuis gratiam
non conferret:tamen ad hoc data erat:vt peccatuʒ oſtẽ

deret:ſcòm aplm ad Ro.vij.cap. Peccatum nõ cogno/
ui niſi per legem. Si igitur repudiare vxoꝛem ſemꝑ fu
iſſet peccatum: hoc ſaltem per legem aut pꝛopheta) oñ-
di obuiſſet.vnde IJſa.lviij. Annuncia populo meo pec
cata eoꝝ. Si enim aliqua que neceſſaria ſunt ad ſalutẽ
nũqᷓ; eis nũciata fuiſſent:excuſabiles fuiſſent iuxta illo
ſaluatoꝛis Johannis.xv. ca. Si ego ñ veniſſẽ: ⁊ eis lo-
cutus ñ fuiſſeʒ:peccatum non haberent.ſed cõſtat ꝙ re
pudiationẽ vxoꝛum fuiſſe peccatum nunq eis fuit per

legem nec ꝓphas idicatum ⁊c Si autem contra hoc di
catur ꝙ repudiationẽ vxoꝛis eẽ illicitã hẽ de iure natu
rali:eo ꝙ iſepabilitas mrf̃imonij ẽ de iure nae: ꝓut po/

ſtillatoꝛ itẽdit ꝓbare ſup Math. xix. Et io ñ fuit opuj
vt denũciaret᷑ ꝑ legẽ ꝓphas: Juxta illud apli.j.ad coꝛ

rith.xj.c. Nonne nã docet vos.hoc nõ vẽ valẽ.nam ea

q̃ ſt de lege nãe plenarie tradũt i lege ⁊ euãgelio: ⁊ ſic
expõit illud qð dẽ ĩ decretis.d.j.Q ius nãle ẽ:qð in le-

ge ⁊ euãgelio cõtiet: ꝓut ſẽs ho.i pma ſcðe.q.xciij

arti.iiij.iĩ riſione ad pmũ arg expõu:ſed repudiatõeʒ

vxoꝛis eẽ illicitã:ñ tradipi lege:ſʒ pot oppoſitũ vt in

pñti caplo.Silr nec ĩ euagelio:ſʒ potioppoſitũ. Nam
Matth. xix.dẽ: Quicũq; dimiſerit vxoꝛeʒ ſus niſt ob
foꝛnicationẽ:⁊ aliã duxerit mechat᷑.Ex q̊ͥ plãe itelligit

a orio ſeſu ꝙ qᷣ dimiſerit vxoꝛẽ ſu ex cã foꝛnicatõis et
aliã duxẽit nñ mechat.ex qb pʒ ꝙ iſepabilitaj mr̃imoij

nẽ ð iur̃ nãe ĩ lege ⁊ euangelio ↄtẽto ðqͥ tñ.ꝭ. Matth.
xix. c. deo duce amplius videbitur: vbi poſtillatoꝛ de

hoc large tractat. Item illud ꝙ deus in lege ſua non

ſolum expreſſe mandat fieri:ſed etiam dat modum ⁊

ctũ eoꝛuʒ que di

htnodi .
Anlarahi
d dieno Se⸗
nngli htu⸗
bet lbeluztcn
Noanioinn⸗
donnoln 1
locholiſ
ſni,pmmiun
ſer n inhu
Moin lgenan
lernulütgin
ſtgncpulime
fnsaß i
Kuutgpnocho,
lri ſl
ſpporhnmn
Kertlinn
ſon demicnde
ſenadicſolney
Netinbareaden
üemeermiu⸗
ltenichofunfn
onſaraoneng

Mndinite

nofſenden i
nato Loſfimnu
neinclan an
giſmnin
Cluiſjivaun
Mrgpußon⸗
Otſmcilntui,
ſinpgnatbelee
loiſpͤfuterperd
waptinktapr
ttaſiclgtrd
iudinevenu
upopimninpn
chmñ grapii
liſt gödene
eytuiinſa
fricckfratrino
Cneiß Ginl
ſihilgepetenie⸗
nuliiſpabllen
ſinnmit neche
biitüiihil
Emninözgguit
Uinitih Püͤn
indanigſe
Rquärdenian

„

Uffſlonead i
ſitgucinn
hareſtſacranen
do; erat facta⸗
Uignoc eſtcon
Girlima
W biep

dn
lunmn,
nidiin
nockulrumn
ſellünarop
Ne gaäis
ſödatiiint
iſlauiſindi
iſtznamiſc
Niſſumatalin
rfus
vuclanonot
. Quequih,
ur damen a-
naliere?/4
fus ginin
iatmzoſte
mnnudo⸗
wmien in
uPN
uphlonak
muſunntſu
tiinumi
iwiſents
r dcöſurgn
mnjtbſil hi
mmonm holdl
Gideiurenenn
inepie gur ſe
ctn unonn
ludapkiſann

erliglait
Pataketp
nnſcren
ri muld
onnhuin 1
unn ni i
ciganii
uaſuf
t no,n

foꝛmã qũo fieri debeat: nõ eſt intelligẽdũ ↄceſſũ fuiſſe

pꝑ modu permiſſiõis alicui illiciti.vñ ĩ argumẽto a ſili

qð deducit poſtillatoꝛ de vſura ꝑmiſſa alieno:deus nõ
dedit modũ ⁊ foꝛmã:qũo hebꝛeus daret pecuniã aliẽõo

ad vſuraã:ſʒ ſolũ dixit:nõ trades fratri tuo ad vſuram

ſed alieno. Sed hᷓ̊ͥ nõ ſolũ deus mãdat ſeu ꝑmittit fieri

repudiũ:ſʒ etiã dat certã ſoꝛmã repudiãdi dicẽs:Scri/

bet libelluʒ repudij. Ex qͥ hẽ ꝙ repudiũ dʒ dari in ſcri

ptis a viro in manu vxorij.et ſequitur. Dimittat ea de
domo ſua.Ex qͥ hẽ ꝙ de ceto nõ dʒ cohabitare cũ ea:ta
lis ergo cõceſſio ſimplłr ẽ tenẽda eẽ licita:deus eni lʒ ali
q̃ mala permittat:nõ tñ dat modũ ⁊ foꝛmã qũo talia
fiant. Item ſi repudium eẽt illicitũ i veii lege:tũc fcõ re/

pudio in lege ↄtẽto: adhuc r̃manẽt viculũ matrimonij

inter repudiãteʒ ⁊ repudiat:incoueniẽter ̊ de hmitte
ret:ꝙ repudiata poſſet alii nubẽ:cũ pᷣm eẽt ſẽp vuj ma

ritus:ẽt pꝰ repudiũ:qð tñ in littera manifeſte vi ꝑmit-

ti:ut pʒ pñs capli intuẽti.Itẽ poſito ꝙ de dictamie iu

ris nalis eẽt ĩſepabilitas mr̃imonij: ꝓut poſtillatoꝛ pꝛe

ſuppõit:lʒ minus ve:vt patebit ĩ additione.̊. Matth.
xix. hoc nõ obſtante repudiũ eẽt licitũ in veii lege:eo ꝙ
fiebat de mãdato expꝛeſſo dei.deus.n.põt mr̃imõia cõ
iũgere ⁊ diſſoluẽ ꝓut ſibi placet:ſicut ipemet poſtillatõ
dicit in hac eadem mã in ſolutione ſingulariter ad ſecũ
dũ argꝰ excuſando abꝛaã de hoc ꝙ emiſit agar:eo ꝙ il
la emiſſio fuit ſacta de mandato dei prout in poſtilla.

Lonſtat autem ꝙ idem deus eſt qui mandauit abꝛa/-
am dimittere agar vxoꝛem ſuam:⁊ qui mandauit per

moyſen dari libellum repudij in caſu per legẽ determi/
nato.Confirmat᷑ hec opio auctoꝛitate Chꝛyſoſtimi pla
ne intellecta. dicit.n.qꝙ a pctõ abſtulit culpaʒ legiſlatoꝛ
qñ permiſit repudiũ. Auctoꝛitas eni qua poſtillatoꝛ iĩ
ducit i oriũ de dicto ſaluatoꝛis Matth̊.xix.vbi dẽ: ꝙ

libellus repudij conceſſus ẽ a moyſe ꝑꝑ duriciã coꝛdis

eoꝝ:nõ cõcludit ſuũ ꝓpoſitũ: Pꝛo qͥ ſciẽdũ ꝙ lex vet
ſcõm aplin ad hebꝛe.vij.neminẽ ad ꝑfectũ adduxit:cu
ius cã nõ fuit ex ꝑte dei legẽ dantis:cũ dei perfecta ſint
opera:vt infra.xxxij.ſed ex iĩperfectiõe popli cui lex da
bat:⁊ ſic ĩtelligit᷑: Pꝛopi duriciã coꝛdis vri.i ꝑꝑ inep
titudinẽ veſtrã ad capiẽda pfecta ſeu ſlimia madata:

quapꝛopi mlta pertinẽtia ad ꝑfectionẽ nõ pᷣcipiebat᷑t in

ve.le.q tñ precipiũt᷑ in noua.vñ ſaluatoꝛ Matth.v.c.
Audiſt qð dem ẽ ãtids: Nõ occidej ⁊c̃. Ego ãt dico vo
bis:ꝙ ois qui iraſcit᷑ fri ſuo reus erit iudicio. Cõſtat ãt
ꝙ q iraſcit᷑ fratri nõ ẽ trãſgreſſoꝛ alicuius pᷣcepti ve. le.
ſed noue tm̃.Similr intelligendũ ẽ de repudiatioe vxo

ris ꝙ i lege veteri erat licitũ:no ãt ĩ lege noua ĩ q matri

moniũ ẽ inſepabile.vñ illud dcm̃ Matthᷣ.xix.Qui di
miſſã duxerit mechat᷑. ppꝛie ĩtelligẽdũ ẽ ſcòʒ legẽ nouã
chꝛiſti. Et iõ diſcipuli audiẽtes huiuſmodi indiſſolubi
litatẽ mrimõij:quaſi de qdã nouo alias iaudito dixer̃t
Si ita ẽ cã hoĩs cũ vxoꝛe non expedit nubere. Circa qð
attendendũ: ꝙ eſt quedã rõ ſpecialis in matrimonio qᷓ
roe in veteri lege ſeꝑatio erat licita: nõ autem in noua
lege:quã rõem ſãctus Tho.in pꝛima ſcòe.q.cij.arti.v.
in rñſione ad ſtiũ argꝰ.ponit:vbiſic dicit: Matrimõi/

—

um fuit quidẽ in veteri lege pyt erat ĩ offm nãe:nõ aũt
pꝛout eſt ſacramentũ coniunct᷑ionis chꝛiſti ⁊ eccleſi rqᷓ

nonduʒ erat facta:vnde in veteri lege dabatur libell re

pudij:quod eſt contra ſacramenti ratõeʒ.hec ille.Ex di
ctis faciliter excludũtur ſolutiones poſtillatoꝛis pꝛo pᷣ⸗
ma opinione hic poſite. Nam pꝛima ĩ qua dicit: vni
tas vxoꝛis in ve.le.fuit pretermiſſa ꝓpter maius bonũ
ſ.multiplicationẽ pꝛolis:non v valere:Nam ſcðʒ apo
ſtolũ Rom añ.iij.c.Non ſũt faciẽda mala vt eueniant
bona.Conſtat autẽ ſcõm ipſũ poſtillatoꝛẽ ꝙ pluraritaj

rrita

vitandum non facit illud licitum:preſupponit falſũ: nam

repudium in veteri le.determinatum ſuit lictum ⁊ bonuz

ſaltem durante tꝑe veteris legis:ut dictum eſt. Ad hoc qò
dicit in tertia ſolutione:ꝙ aliquid eſt illicitũ qð tñ lege per
mittitur:oſtenditur vno modo per ꝓph̊am a ſpũſancto lo

quentem dicendum ꝙ hoc verum eſt: ⁊ iſto modo nõ oſtẽ

duurper aliquem propham a ſpirituſancto loquentem ꝙ
repudium fuiſſet illicitum:ſed potius oppoſitum:vt patet
Malach.iij.cap.vbi dicitur:Si odio habuerij eam dimit
te eam.nihil excipiendo:ſed indiſtincte loquendo:quod eqͥ
ualet vniuerſali locutioni:pꝛout ipſe poſtillatoꝛ ibideʒ alle
gat:de alio vero modo quẽ ibidẽ ponit ad oſtendendũ ꝙ
repudium ſit illicitum:eo ꝙ nullus eoꝝ qui coõmendantur

in ſcriptura legitur repudium feciſſe c. parum eſt curãduʒ

tum quia non eſt neceſſarium ꝙ de omnibus licitum legat
ꝙ ſancti talia fecerũt. Eſus enim cerui licitus eſt ſcòm legeʒ
vt leuitici.ij.nõ tñ legitur ꝙ aliquis ſãctus ceruinas carnes
comediſſet:tũ quia habuiſſe plures vxoꝛes multi ſancti le

gũtux in ve.te.quod tamen aliquam ſeparabilitatem ma-

trimonij includit:cum vir habens plures vxoꝛes carnẽ ſu
am in plurej diuidat:contra illud:Erunt duo in carne vna
Ratio autem poſtillatoꝛis in tertia ſolutione preſupponit
ꝙ in repudio vxoꝛis permittitur minus malum ad vitãdũ
maius:quod preſuppoſitum:vt dictum eſt non eſt veꝝ.nã
in repudio tempoꝛe legis non permittitur aliquod malum
vt dictum eſt:ſed potius concedit᷑ aliquod bonum: non tñ
ita perfectum:ut in lege noua:in qua perfectioꝛi modo ma
trimonium datur.ſ.non ſolum in officium nãe:ſed etiam i
ſacr̃m ut dictum eſt. Et notandũ ꝙ ſcõm ſanctuzʒ Thomã
in.iiij.diſtin.iſtius queſtionis vtraq; pars poteſt teneri. ꝓ
vtraq; enim parte arguit ⁊ ſoluit:licet attendenti mentẽ iu
am ibidem primam opinionem ſuſtineat tãq; magis com/
munem:ſcòðam vero tãq; ꝓbabilioꝛem. ¶ In eodem cap.
videlicet.xxiiij.vbi dicitur in poſtilla:Ideo qui vult tenere
opinionẽ aliam que mitioꝛ videtur ⁊c. ¶ Additio tertia
On ſolum alia opinio eſt mitioꝛ ſed etiam iuſtioꝛ
⁊ tutioꝛ:dicitur enim.S.Exo.xxiij.ca.Juſtum ⁊
innocentẽ non interficias. quod eſt ſpecialius pre

in lr̃a:nec in auctoꝛitatibus ſanctoꝝ doctoꝝ. ¶ Replica.
Ncaplo.xxiiij.vbi poſtillatoꝛ diſputat de libello
repudij ⁊ diuoꝛtio ſicut ⁊ Scotus circa quartuʒ
ſententiarum:et cõiter doctoꝛes: ſolus Burgeñ.

cum ſancto Thoma ſe procaciter determinat ad partẽ mi
nus probabilem:volens ꝙ in veteri lege repudium erat nõ

modo licitum:ſed etiaʒ a deo preceptum expꝛeſſe: vt termi
nis eius vtar:⁊ hoc in odium puto poſtil.nititur multis vi
is hic confirmare et pretendit rationibus poſtil. in contra/
rium factis reſpondere. Et q;uis hic de his longam faciat
digre
ibi

fuerit. Pic ↄñt oꝛdiat᷑ roalis i ſeueritate iuſticie
3 rebelles: p erga indigenas:2 erga alienigenas:

ẽ pene excludit iiuſticiã:⁊ ↄcludit iuſticia:ibi Tlõ ha
bebis i ſacculo. Adhpuc p declãt ſeueritatẽ i ſexu virili:
ſexu muliebꝛi:ibi Si huerit int ſe iurgiũ.Idhuc pᷣ fac ꝓ

poſitũ i cau litigij:?: ĩ cãau mr̃imouij:ibi Qñ hitauerit.p/

ma adhuc i duas iĩ ꝑtẽ pncipalẽ ⁊ icidẽtalẽ:ibi Nõ ligabis

os bouis. Circa p ſcieduʒ ꝙ pax cõis frequẽter ipeditur et

turbatur per litgia iniuſta:⁊ io lex arcet a talib ꝑ ſeuerita
teʒ pene erga üuſte litigãt es ⁊ ꝑ exhibitõeʒ honoꝛis erga iu
ſtã cãm hntes qꝛ exhibitio h ho noꝛis rflectit in penam in-

vxoꝝ eſt de ſe mala:tãqᷓ contra legẽ nãlẽ fcã. In hoc auteʒ
vlterius intendit in eadem ſolutione dicere.ſ.ꝙ repudiu
de ſe eſt malum.vnde ſi concedatur pꝛopter maius malum

ceptum quod dirigitur iudicibus:nec hʒ aliquã exceptionẽ

ſſionez tamen Matth.xix. reſumit ⁊ q̃dã alia addit:
ide vtriuſq; digreſſiõis ſatĩ latũ coꝛꝛectoꝛiuʒ.¶XXV

Nibi Memẽto q̃ fecit tibi ãmalech.Circa p ꝑ ſeue

. „, .
Neutevo: V. .
. . . „ . —RæR . . . * 6 . 6 .

iuſte ꝑtis:et hoc ẽ qð dẽ: Si fuerit cã iter aliqᷣs ⁊c᷑.⁊ ſpᷣdit᷑:
uẽ ⁊c̃. iuſticie palmã dabũt.i.victoꝛiã ꝓnũciates eũ
cam iuſtã hũiſſe:noie ãt palme ſignat᷑ victoꝛia:eo ꝙ antid
tus victoꝛes ĩ plijs ramis palme ĩ capite ⁊ manib' oꝛnabat

vel ad lr̃am hnti iuſtã
dũ ꝙ huiſſet victoꝛiã
i ca. c¶ Sinãt eum
qͥ pec.dig. vide. pla.
vtpote qꝛ eꝰ malicia
n põt ↄueniẽter pũiri
eru. Pꝛoſter
nẽt.Ex qͥ pʒ ñ erat
vberãcd' ſtado vel ſe/
dẽdo ſʒ ĩ terra iacẽdo
ad maioꝛẽ cõfuſionẽ
F Et coꝛã ſe faciẽt v/
berari. ne ĩ eoꝝ abſẽ/
tia executoꝛes iuſticie
deficerẽt pꝑp fauoꝛem
a debita puitõne: uel
odio ſeu alia occaſio
ne excederẽt:iõ ſbdit᷑:
Pro mẽſura peccati
c.ſeqt: g
gabis. Dec ẽ ꝑs icidẽ

talis:vbi repmit᷑ iniu

ſticia erga bꝛuta ania
lia:ad quãdã eni i iu
ſticiã vꝛ ꝑtinẽ iroſtra
re bouem: vt nõ poſ
ſit de frugib' i qbus
actualr laboꝛat come
dere.Dicit ãt ra.ſa.ꝙ
idẽ ĩtelligẽdũ ẽ de oiĩ
aĩali laboꝛãte circa rẽ
ab eo cõeſtibilẽ:ſʒ po
nitur tm̃ exẽplũ ð bo
ue:ĩ qͥ freqntius hoc
mõ accidit.uit etiaʒ

hoc iſtitutũ ad aſſue
faciẽdũ hoies i pieta

te circa bꝛuta anialia
ut ex hoc magis mo⸗/
uerẽt᷑ ad pietatẽ erga
creaturam rõalem.
hb (OQn hitauerint

fres. Pic deiminatur

pẽa in cã mr̃imõij:vi
delicet qñ hõ moꝛie/
batur ſine liber!: ⁊ iõ
ne deleret᷑ nomẽ eius
eo ꝙ nõ hẽbat ſucceſ
ſoꝛẽ i hereditate ſua:
qð ẽ õ icliationẽ nãlẽ
eo ꝙ oẽs appetũt pꝰ

5„

moꝛtem remanere in hominum memoꝛia.preceptum eniʒ
fuit in lege:vt frater defuncti vxoꝛem eius acciperet:⁊ pᷣmꝰ
filius ex illo matrimonio pꝛocreatus fratri defuncto aſcri
beretur:⁊a ei ſuccederet in hereditate. Ratio autem quar ta
lis ſuſcitatio ſeminis ſtatuta fuit fieri per fratrem defuncti
eſt:qꝛ filius ſic pꝛocreatus magis videbatur pertiere ad de/
functum:q ſi hoc fieret per extraneũ.Itẽ qꝛ fr̃ defuncti ma
gis tenebatur eſſe ſolicitus de conſeruatione nominis fris
ſui defũcti qꝙ; extraneus:⁊ iõ qñ nolebat hoc facere pũieba
tur pena cõfuſibili taq; deuiãs a fraterna charitate:que pe-
na deſcribitur cũ dꝛ: i Lollet cal.de pe.eius:ſpuetq; in

Ton li

cãm dabat᷑ palma i manu:ad oñdẽ

aliquoſ ⁊ int᷑pellauerit nõ ediſicat domũ fratiſui.
indices:qũeʒ iuſtũ eẽ pſpe/
xerit illi iuſticie palmã da/
bunt:quẽ impiũ condẽna/
bũt impietatis. Sin utem
eũ qui peccauit dignum vi
derit plagis pꝛoſternẽt: ét
coꝛã ſe faciẽt ᷣberari. NPꝛo
menſura peccati erit ⁊ pla/
gaꝝ moch:ita dũtaxat vt q̃ᷓ
dragenariũ nũeꝝ nõ exce/
dãt: ne fede laceratulſ ante
oculos tuos obeat fr̃ tuuſ.
NMon ligabis os bouis te-
rentis in area fruges tuas.
AQuͤando habitauerit freſ
ſil ⁊ vn ex eis abſq; liberii
moꝛtuus fuerit:vxoꝛ defũ/
xti nõ nubet alti:ſʒ accipiet
eã fr̃ eius ⁊ ſuſcitabit ſemẽ
fris ſui:⁊ pᷣmogenitũ ex ea
filiuʒ noĩe illiuſ appellabit
vt nõ deleat᷑ nomẽ eĩ ex iſrl
Sin at noluẽit accipe vxo
rẽ fratris ſui q̃ ei lege debet᷑

Qs fuerit cã int᷑ . xxv.

dom diſcalciati. Si habu
erit int᷑ ſe iurgiũ viri duo:⁊

lẽſqʒ vxoꝛ altius eruẽ virũ
q; manũ ⁊ apprehenderit

illi: nc flecten ſup eaʒ vlla
miſericoꝛdia. Nõòn habeb

NPõdũs hẽbiſ iuſtũ ⁊ veꝝ
⁊ modieq̃l ⁊ ver erit tibi:

quã dñs de tuuſ dederit ſi
bi. Aboiat᷑.n.dñs euʒ ꝗ fa⸗

2
4

ſticiã. Memẽto q fecerit ti

rerit tibi et extremos agmi

pget mulier ad poꝛtaʒ ciui
tatis:⁊ in:pellabit maioꝛes boꝛe cõfectus:ẽt nõ timue
natu:dicetq;: Mõ vult frat᷑ rit deũ.Cũ ergo dñs detu
viri mei ſuſcitare ſemẽ ffis us dederit tibi regeʒ:⁊ ſub
ſui in iſri:nec me ĩ ↄiugium iecerit cũctas per circuituʒ
ſumẽ. Statiq; accerſiri euzʒ
faciẽt:⁊ introgabũt. Si rñ/
derit nolo eã vxoꝛẽ accipe
accedet mulier ad eũ coꝛaʒ

licitus eſt: dᷣlebis nomen
eius ſub celo.Caue ne ob
liuiſcaris. CU.xxVI.

ſenioꝛib: ⁊ tollet calciame/ Anq; itrâuer frã qua
tũ de pede ey ſpuetq; ĩ faci dñs de tu tibi datur*

.

ductoꝛ i colũn

faciẽ eius.tãq; hominis ab oibus deſpicabilis.
Ra.ſa.qꝙ ſpuebat coꝛã eo ĩ rã i ↄtẽptũ illꝰ. kEt vo
cabit᷑ no.il. in iſrł do.diſcalciati.ita ꝙ iſtud vitupiu trã
ſibat ad poſteros ipᷣp vt magis abhoꝛꝛerent homines
denegare ſuſcitationẽ ſemis fratꝝ ſuoꝝ. l ¶ Si habu
rrrrit: Hic defmia⸗

eʒ eb:⁊x dicʒ:Sic ſiet hoĩ q

Et vòcabit᷑ nomẽ ill ĩ iſrł

vn õ alteꝝ rixari cepit:vo/
ſuũ ð mau foꝛtioꝛiſ:miſerit
verẽda el:abſcides manũ
ſacclo diᷣſa põdera ma

dᷣa minus:nec erit ĩ domo
tua modiuſ maioꝛ ⁊ mioꝛ.

vt mito viuas tpe ſup terrã

cit hec:⁊ aduerſat᷑ oẽʒ iniu/

bi amalech ĩ via qñ egredi
ebar ex egypto:qũo occur

nis tui ꝗ laſſi reſidebãt ceci
derit:qñ tu eras fame ⁊ la

natões ĩ terra quã tibi pol

tur ſeueritaj iuſti
cie in ſexu mulie⸗

bꝛi:qꝛ pᷣcipit am
putari man mu/⸗
lieris apprehẽdẽ
tis vereda hois:

ut liberet maritü
ſuũ de manu illi⸗

us:⁊ patet littera

7 multo foꝛtim

poni debebat hec

pena ſi in alio ca

ſu minus habẽte

ð motiuo appꝛe/
hẽdẽet virilia ho

minis. Dicit autẽ
B; Ra.ſa.ꝙ manꝰ
mulieris nõ erat
ãputãda: quãdo
potat ſe redimer
p pecuniã:⁊ tunc
ſcom arbitriũ iu

dicũ taxabat᷑ ma

nus pciũ:ſʒ hoc

dem̃ ñ ↄſonat ei
quod ſbpᷣditur:
ec flecteris

ſuper eã vlla mi

ſericoꝛdia.Si ãt
manus poſſet re

dimi pecunia fiẽt

ſibi aliqua miſe·
ricoꝛdia. n No
hẽbis. Excluſa in

iuſticia per ſeueri
tatem pene:h oſe
quenter cocludit᷑

iuſticia cũ dicit᷑:

hẽbis i ſacc.

di. pon.vt cũ ma

ioꝛi emas: ⁊ cum
minoꝛi uendas.
oPondu) ha

bebis iuſtũ.tã in

vendẽdo qᷓ;' i emẽ

do:tã erga extra⸗

neos i erga ꝓpi
ds. p Memé

to. Hic põitur ſe

ueritas iuſticie erga aliẽigẽas.ſ.erga amalechitas: qᷓ in
exitu de egypto inuaſerunt filios iirl p:⁊ ſic dedert oc
caſionẽ alijs gẽtib p circaitũ ipugnãdi eos. q¶¶ Et ex
tremos agminis tui.ſ.filios dan qᷣ erãt vltimi ĩ motoõe
caſtroꝝ:⁊ aliqᷣs de alis tbubꝰqͥ laſſi ñ potant ſeq locũ
ſuaꝝ tbuũ. E timnet deũ.ĩuadẽdo ppłʒ cerat
ubis: bfẽſoꝛ ĩ mirabilibꝰfcij. 8¶De
le.no.en.qð fcʒ fuit tꝑe ſaulł:vt hẽ pmo reg.xy.cap.
VUnq; itraueris. Superiuj.xij.c.(Ca. AXXVI.
⁊ citra poſita ſunt illa pꝛecepta que ſũt quaſi
ledã cõcluſiones elicite ex pceptis decalogi.

nllöginanien

. ſurponi.
ligillinu
orctise n
ntthibe
oueſcd etio
Gedikad iuſtie
neitcofſo i
Aſalate 10 .
cſo hinſnvc
Fitiudio ſuun
urhie n lt
nv inuliey
ti rnult
ſͦumnmg bi
Ciciglauri

ni Arazoni
lſe elr
gütructn⸗
ſnechopin
fitchiins;
fiisantei⸗
ſyntſos Eſ
ſin l diuiis.
H(Colesdci⸗
Cufughusvuc
Auluq in
ſeihtum Ain
neiceradeſenre
fwustndeben
ſdeſfuninen
lebeninu ai⸗
lpmo/ſ
t x
Akufuntus
nli
Meikore n
WM
iniͤnihd⸗
phartſessg
fitntonene
ünitam
min ulaminin
Nuſfobganioꝛ⸗
tinn ddirſbi
lllcpatuut nb
lſtugeale f
W
WNNS

.
8

ℳαν.

WK ð a dicto vt ibide f: 1 CICrcuirq; igent magna qula cu eriueru⸗
a ic viter ponit itenta cõcluſio reſpectu dcõꝝ a dicto vt ibidẽ dẽ: Crn prerre m puulis a mulieribu⸗
e bieziſter ponil 5 ſit grat' deo de bñficijs acceptis: ? de egypto fuerũt excenta n ptij. vt b; Exo.i.
R teclrer s ch poni ibi: Podie dñs oe' tu· Exo. xij: ca. k¶Afflix foent en Dilbeplagts Peucian do
Rone! i 1 . * 2 — 2260— 2 Aari 1 —
ank elaane Obl Stutiuncio ãt hois ad deũ nõ dʒ eẽ tãtũ ĩ Et b — mae ſpymergendo. n (¶ In
oaleſec ioren opetebm oiad Ron e. 4ade mn Ai 4 genti hauoze auia
Ahni en ee . OðU' alie gentes ex augle
unſa ad ſalutẽ. ⁊ is cꝙ ẽ poſſidẽdã:⁊ obtinuer ea ð egypto ĩ mau foꝛti t o¶In ſignis ð celo
n⸗ ſeſſio bniuſmodi atq; hĩtaueris ĩ illa:tlles chio nſialia Gent eir daris vt in olumne
Duinn itudis ſiatni ½αιC enn ra. iti uoꝛe:in ſighis tq; poꝛtel ignis ⁊ nubis ⁊ deſcẽ
lobi gratitudis ð cũctis frugib tuis pᷣmit 7 it ad locum iſtũ iu maͤne. pi⸗ tq;
Ge tur hic per legeʒ. cartallo: pgẽèſ ⁊T introduxit ad locum n. t,
eniie pᷣmo i redditoe 8 ⁊ pones cartallo: 5 idit nobis terrã lacte poꝛtẽtis in terra dar
uüm mittag: i reddi qʒ ad locũ quẽ dñs de' tu* æ tradidit nobi iccir· vytĩ eductõe aqrum ðᷣ
ſuünn nrerin e ac oen di⸗ t nomẽ ⁊ melle mananteʒ. Et iccir petra.ceia patet vſq;
tioe decimax:ibi elegerit vt ibi ĩuoce 1 mitias fru- bet laberij
nl OQñ cõpleuerij ð . d ſacerdo co nũc offero Pmitias ibi: q ¶ Epulaberi
umhtni cima⸗ Lirca ymũ ciug: accedele buſillis: ⁊ di terre:qua dominus de/ ioibus o. no dep
öitt dẽ ſic: a ¶ Cun GK Lẽ ꝗ fuerit ĩ die ͤliteoꝛ h it mihi. Et dimittes eas iĩ mitijs que erãt ſace .
olulſ . . o dit mihi. dotũ:ſʒ de oblatõibꝰ
ulinti is te· ces ad eum:Mꝛõſfiteoꝛ . u dii gi mirr ac tüͦ: ſʒ d
Inlaneh h intrauer . α. ſpẽu dñni dði tui:⁊ adoꝛato uaruʒ ma
ininshii ra ꝛc ex hoc patʒ dlie coꝛã dño deo tuo ꝙ in ⸗ dlaberiſ in Pacificis quaruʒ ma
ndns a cex 0 õü fj epulaberiſ in ioꝛ ꝑs erat offerẽtiuʒ
mle . ñ tenebat ad p greſſus ſu ĩi trã p qᷓ iurauit dño deo tuo:epi 4 ſerein
Wfrluh mitias donec ter- Sreli 3 ret eä oibꝰbõis que dñs deus tu rAñ copleueris.
Eud nitias don atribꝰ noſtris ut da Dig faie. Pic deſcribitur cõfeſ
annn emios eſg nobis. Vnſeipirnſey ſacer⸗ veern ip⸗ dora ecnn ſio gratitudis ĩ reddi
ir lesdes, . 8 mꝗ Tleuite mt6e decimaꝝ cuʒ dẽ:
munnngn b ¶ Tolles ð ců · gdos cartallũ ð mãu tua bo dand Eaman enz or:
ingit bis ſugibus ruiſ net af altaf dñi dei tui: lo eſt. Quan acohplcue naruͦ
Muſah ninag Riet öris in ↄſpectu dñi dei mi. decimam cucar ſiugn tiun
imi ris in ↄlpec inm. In& tio liq:eo ꝙ tertio anno
a Re lag prin le ſeqbat pamẽ meũ arum:anò decimaꝝ terti t tres decime: vt
ſnmmi tie tum ad ire⸗ Dyruͤs pſeqᷓ i: ibi dahb leuite t aduene et pu- eran ne:
e J . i dab leuite dicũt.vna enim erat
cuitnbin naſcẽtia de ſeptez qu ðᷣſcẽdi ĩ egyptũ :2 1 1 dant en
cene- aS⸗ H d. o ⁊ vidue ut comedant ad ſuſtentationem le
nus cii c rebus tm dabant᷑ pegrinat ẽ ĩ pauciſſimo nu R ſaturen⸗ ſtarum: ſcoa erat
ocñ i ⸗ ſ.de frumẽto:oꝛ ꝛcrèuitq; ĩ gẽtem ma/ itra hoꝛtas tuas:⁊ ſature uitarum: ſco⸗
von ſain deo: vinea: oliua 5 iſinite m tur:lõqueriſq; i conſpectu nor * bat i
Nnir Malog aar Snctam. nr iinue mt dñi der tui. Mrll s ſ. cin atsrr iſa poꝛ a
reiun de⸗r palmg: j pſecuti ſũt ponẽ- catũ ẽ domo mea: ei deci. Katur offerentes en
nudlu gi alijs ar fuctihbus eptij 2 pſecuti ſũt iponẽ ſaeucdd 1 ———
enaſectib? E. te ⁊ aduene ⁊ pu ſuis familijs leuiti
nus wſſa ſeu trenaſcẽtib ñ teſ onera guiſſima ⁊ clama illud euite ſi iuſſiſti mi imilr ſingul
ungzfa tenebat dare: en 5. iuſſiſti mi ¶⁊ fiebat ſimilr ſin
uin nle ſaluatoꝛ ¶ Mat“ Uit udiuit nos ⁊ reſpe hi.Nõn pᷣtiui mãdata tua io ãno ſolũ: et daba
— lrage nen 7 lobote nec ſũ oblit iĩperij tui. Nön tio pauperibus: ſad
Med zratg jgnſi.ir Inrſe nne Ni ex eiſ in luctu meo ecima que ab
4 nsaiti ne dcs 6guſtiädtedurt noo comedlexelnluaum lo wntnr d do,
☛ ät mẽtam pyy ex gloſa:ſed ſolũ due alie:vt habi/
rie mabarmeen r ad qͥ ñ tenebãt:et önalrſe e ee * er unea er lol dẽ: 8 ¶ Anno ntelak
f ioꝛa legis ad qᷓ neceſſario a rigebant H iſte due decime. ſ. pꝛima que erat leu
ummncin cuc iedeſſt reſern ad vtrũgʒ:qꝛ tũüc¶Z alia que Ager⸗ ruanhtumm ſtnalt dobus vero anis ce
. e r neceſſitas eade faciedi bee vuleg⸗ . amee ſeid HH ti pꝛima:que erat nuitee. t (Dabis le⸗
n as zi ñ ſaluatoꝛ ĩtẽdit excludẽ. Tio!. . imã decimã q̃ leuitis debebat᷑. EtzWarne
ſbett zles alace W d fiſelero⸗ oñdẽdũ ꝙ ſoluẽ decia, vus ſiprima- ecins leultis del paupibus ſchat. ur
wiie de talih⸗ mimis nõ erat malũ d ſe:ſed bancrnis vupillo⸗ nc⸗. dñni. pfitedo es boltare⸗ 1 muni ms
ſndece⸗ iũ:dabãt᷑ ẽt pmitie de lana:vt i.S. xviij. cap. Nie 5 li qð ſcificatũ e
lonücun 4 Ein⸗d, Kunisdekens idẽ itelligẽdũ ð alijj nnctifane Ju ro hiet vich meũ pertinentibus.
ſcosg 8 locis:vbi fuit archa dñi: culr' diuin pꝰ acqſitione m Alee illo leuite ⁊c. mõ iã expoſito:iõ lr̃a noſtra re
errepmiſſiöis: 1 añi cultusille eer ien. le rnenindlchusne e ſeibtor ppiſtttudins oſct
Pryon fiteoꝛ hodie coꝛã dño.ope et oꝛe bñficia ei recognoſcẽ 6 7 dicte qᷓ vocãt h̊ ſcificatũ:no afferebãt ĩ hierlʒ
maltiu i . Põet añ altare. In hebꝛeo hĩ ventilabit:qꝛ ſa nũ:qꝛ derke i 5 Bauperibuoag vom decimantium ve
un, cerdo uppõebat man ſuas mãib aſeleti e lede . A niſi foꝛſitan in cãu:vt ſi in tarto zno Aer inmc
„ℳ o. 0’0*2 2,,, 1, . u: t de deoꝛlu: ent ,Jn. 2 iſſet leuitis 7 aupi traditũ:
itun inin tẽdo ad quattuoꝛ ꝑtes oꝛbis: ad deſignan 4 in hierlm. a ¶¶ No pꝛeteriui manda
an gi actes verte t erat dns celi terre ⁊ tot debebat appoꝛtar ſuiipſius comẽdationẽ:ſʒ agẽ-
in de. du ꝙ ille cui talia offereht erat dñ ẽ meũ. qa ta tua.hoc nõ dicebatur ad ſuiipſius tholagileff
,S Pbaertarue C Kabe uneſt meuͦ do gras deo qᷓ volutatẽ 2 foꝛtitudinẽ dei⸗ eai de
nibi laban q fuit de meſopotamia ſyrie bſecu i mangata ep: ſic egechias dixit Eſa.xxxviij cdedi
h bẽ gen. xxxj. qui fuit pater totius ppliiſtl. 5s ([Qui ms abulaueri coꝛã te ĩ vitate ⁊ coꝛde pfecto. bMo cõe
ð iſnrnagher minebuj Arctinem muo tiecn wern aſarſitalia n vſns
e gbeſülclil J iſſimo ſi ſeptuaginta anim X . ͦMUB
ee b C In pauciſſimo numero. ſii ſeptuag n è—

JM
W
8
H

Oeutero Xxvij.

aaa ſ

¶ Liber

””ẽ n4
meos. a ¶ Nec ſepaui ea in qualibet ĩmũdicia. qꝛ illõ qð xxviij.tertio eaꝝ ſuſceptio.ca.xxix. quarto maledictio- huin
ſeparabatur pꝛo decima:debebat eſſe mũdũ ex ꝑte rei en nũ mitigatio xxx.c.Circa Pern Peaponttur Aorro⸗ nnnen
te: ita non eẽt polluta ex contactu alicuius rei imũde. Si nis actus:x ſbditur ꝓnũciationis motus:ibi Et ꝓnũ/ ubitie
militer ex parte hois ſeꝑantis qͥ debebat eẽ mũdus quãdo tiabũt leuite:Quãtu ad pꝛimũ deſcribitur tpᷣs cum di mo
i⸗ Enabat ller⸗ Et exponitur. b ¶ In qualibet imun citur: b ¶ Kuq; tranſierit ioꝛdanẽ.qꝛ ante ingreſſum nnchi
neadicolu ddüH be and ae. t
ſitgeur⸗ immudicia nẽc ſepauiea ĩ q̃libẽt ĩmũ ba legis huius ioꝛde trãſ iſte benedictionej
diat. c Ilec expe dicia: nèc expẽdi ex his ꝗc miſſio: vt itroeas frã quaz 2z maledictiones enltn
di ex bis qcꝙ ĩ re ſie n re funebꝛi . 5 fieriſechpoſteaf ſtemitan
bꝛi faciẽdo ide conui ; in re funebꝛi. Obediui dominus deus tuus dabit rat kaat, vr he dint il
uia ĩ ſepłturis aut an vodi dñi dei mei: 2 feci oia tibi:terrã lacte ⁊ melle ma ioſue.viij cap.2 runnn
Rinenlarize mozuoe ſiẽ pᷣcepiſti mihi. Reſpice natẽ:ſic iurauit pribus tuiſ deſcribit ſolenita —
herae Pe. 5 ſcuario tuo: 28 excelſo Quãdo ergo traſieris ior. rorlaigonee mimen
ponit icta ocluſio , celoꝝ hitaculo ⁊ bñdipo danem erige lapides quo r iſtenede gicil bi⸗
tũ ad ptẽ ſcoam: qͥ ẽ pulo tuo iſrl.⁊ terre quꝗ de ego hodie pcipio tibiĩmõ zpolocauſtoꝝ i⸗ nnanmg
abeautis in dulns diſti nobis ſic iuraſti patri te hebal:⁊ leuigab eos cal“ molatõe. c( t Pa
moatis um vi, b'y noſtris terte lacte ⁊ mel ce: ¶ct edificabis ibi altare dolſis ieis wii uutfi
debes eẽ paratus ad tu bpcepit tibiüt facias mã bus qs ferrũ nõ tetigi:⁊ calogi:qꝛ omnia Qͤlui ni
ghechiidu vitiis nan data hec aͤtq; iudicia:vt cu ſaxis infoꝛmibus ⁊ ipolie alia non poſſent liitilin
ineret tibteſit naltei⸗ ſtodias ⁊ ĩpleas x toto cõ ⁊offeres ſup eo holocau/ ibiſcribi. t
imstelpnnt gde tuo ⁊ ex tota aima tua: ſta domino deo:⁊ ĩ egificabis ihi at⸗ nede
ĩ moteſynai. e¶ Ut ⁊ ex tota aima tua. ſta domino deo:⁊ imolab tare de la qs fer- linbr
facias mãdata.quan Dominũ elegiſti: hodie yt hoſtias pacificaſ comedes rũ nõ tetigit cau Niimön
un nah mozalla. , ſit tibi ðus ⁊ abules in viis q; ibi epulaberis coꝛam ſa huius dcã eſt imn and⸗
icia yeius vt cuſtodias ceremòi gdomio deo uo. Etſcribes Ero. rx.ca. iſine ndde
toto coꝛde a. as illius ⁊ mãdata atq;ʒ iu ſup lapideſoĩa p̈ba leg b' Ferti abaitlo⸗ nhun
hoc expoſitũ ẽ S. v.. dicia: obedias eius ipio. plane ⁊ lucide. Dixerutqʒ pi ſtabunt ad be fͤeit
Pa⸗ P deniit En doͤminus elegit te boꝰ moyſes ⁊ ſacerdotes leuiti nedicendum oño htd
. ucn lenre die ut ſis ei pplłs peculiariſ ci generis ad oẽm iſraeley. ſuper monteʒ ga irte
e n ane ſic locutus ẽ tibi: T cuſtodi Attede x audi iſtł. Hodie g e Agn
ſynai legẽ recipiẽdo. 26 Oia pcepta illius. et faci fſcs eſt ppls domini dei tui eregione iſti ſia. fuͤtich ſn
¶ EZr ons elegit te et te excelſioꝛẽ cũctis genti Audies vocè eius:⁊ facieſ ad maledi.i mo⸗ um.
baie i. amiliati buſ:quaſ creauit ĩ laudẽ et mandata atq; iuſticias qs te hebal. SGSunt 1dttſ
ter ſe hz ad te der ha nomẽ et gloꝛia ſuam: ut ſis ego pcipio ubi. Pꝛecepit eni duo moticuli fnnlianine
ebit: ſicut ſe hüit in e—. ꝓpinqᷣ ⁊ ꝓpe ci/ laaoes o
monte ſynai: dum ti pplus ſanctus domini dei ꝙ; moyſes poplo ĩ die ilo uitatẽ ſichez. linig ger
obedias ei. k clt tui ſiẽ locutusẽ: ¶XxVII. diccſ. Hi ſtabũt ad benedi t ꝓnuncia⸗ nhon luir
ſis ei ppls herularis. Recepit ãt moyſes et cẽdũ domino ſupꝑ monte, bũt. Hic pñi põit rvoſeni B
iaa itet dilcug ſenioꝛes pplo iſrael di garigim ioꝛdãe tranſmiſſo: ꝓnũciatoij mod lutiini
Et faciat te excel te: Cuſtodite oẽ mãda- . of: ingaſt . Et pᷣmo circa ob filchle rc⸗
ſioꝛẽ cüctis gẽtibus i) (eles: El odie oẽ mãda ſymeõ:leui: iudaſ: iſachar ſeruationẽ ? traſ Eianit
ſanctitate:fama ⁊ po tũ qð pcipio vobis hodie: ioſeph: beniamĩ. Et e re grelſionẽ aliqꝛuzʒ inn
natee adipletu ¶ Cunqʒ traſieritis ioꝛdanẽ i giõe iſtiſtabũt ad maledi poceptoꝝ ſpalr: ſe WN
ꝛiſto. mQuas frꝗ quã dominuſ us tuuſ cendum in monte hebal: Cudo totius legis W
creauit i laudeʒ ⁊ no ae Lonnnmn een 7 generalr:ibi Ma ſahiercſe
mẽ ⁊ gliã ſuã. qꝛ quic dabit tibi: eriges igeies la ruben:gad:⁊ aſer:ęabulon lſedici. Circa p kikinel
qd ẽ excellẽtie ⁊ boni pides ⁊ calce leuigabil eoſ dan:et neptalin. Et pꝛonũ dã: gEt ꝓnun wiin
in q̃cũq; creatura: oꝛ uũt poſſis ĩ eis ſcribẽ oĩia ciiabunt leuite:dicentq; ad ciabunt leuite. i. Alnonbiant
diat᷑ finalr ad gloꝛis bñdictõej ⁊ male alußthe⸗
dei. ¶ In. c. xxvj. vbbi „ . dictões. ſʒ hoc voſto
(2 iĩpoſtilla. ẽtilabitq; quia ſacerdos ſupponebat manuj V qð iã dcm̃ ẽ: c tribus leui ẽ de ſtãtib' ad bñdicẽduzʒ. l
ſuas . — D itio. Ad qð dicũt aliq expoſitoꝛes ꝙ ſacerdotes ⁊ leuite pꝛi/ nunii⸗
hac ventilatõe ſacerdotis ꝓpe faciebat ſignuz mo cũ arca aſcẽdebat motẽ garixim: 7 pnũciabant ibi wtih
crucis prout fuit dictum ſupꝛa ul in addi bnñdictioues: ⁊ ppls ibi exiſtẽs ꝑ ſi ingulos rñũdebat amẽ: ngyle
tione quadam. . Caplm. XXVII. 7 p, ad maledicedũ cũ arca:aiſcẽdebãt mõtẽ hebal: et Moge ben
5 — ecepit ãt mopyſes. Hec ẽ tertia ꝑs diteinalis h' li Ppie ibi exñs rñdebat amẽ:tñ.s.tribꝰ leui noĩata eſt cũ feninil 1
L bꝛi: ĩ qᷓ excitat ppls ad reuerẽtiã ⁊ obſeruationẽ le bndicẽtib tin: ad deſt ignãdũ: ꝙ ad pᷣlatos ⁊ rectoꝛes ec mſetanbi
gis ꝑ bndictoes obſeruatoꝛib'conſerẽdas:a male clelſie ꝑ ſe ꝑtinet bñdicẽ:nõ ãt maledicẽ niſi ꝑ accidẽs ſbin nin
qictiones tranſgreſſoribus inferẽdas: Et pᷣmo ponit bñdi peccãtiũ ↄtũacia. Ra.ſa. dicit ꝙ ſex trib ſtabat i möte nriilirt
ctionũ ⁊ maledictionũ inſtitutio: ? eaꝝ impꝛecatio. cap. gariʒim:ita ꝙ ioſep accipiat h ꝓ duabus tribubus.l. —S

1 blrſi
r
Min
Anti

d hbu
E mle 6
. iiceſi
ntele⸗
wöchn
d ahinem
um
. Asbit
mmif
ningd
1 Lbeintit
Enaſn
Lanoug-
oci ſoer
biſtabunui
uulandundn
ſipe nang
iin. 1cun ,.
Sue /44
miineifi ,
nal Hun
n
gn
CSnn
u henii
. niuin

¶ Deutero.

ephꝛaim ⁊ manaſſe:ſex aũt alie erãt ĩ mõte hebal. Sa
cerdotes aũt ⁊ leuite erãt ĩi medio duoꝝ mõtiũ:a pᷣmo
vertebãt facies ſuas verſus mõtẽ garixim:a ꝓnũciabãt

vnã bñdictõeʒ ꝑ modũ ꝗ poſt dicet᷑:⁊ oĩs pplus exiſtẽs

uvtroq; mõte rñdebat amẽ.poſtea vertebãat facies ſuaj

ad mõtẽ hebal ꝓ

nunciando male

dictionẽ oppoſi/
tã:⁊ ppłs hinc ⁊
ide rñdebat amẽ
Dicunt tñ illi qͥ
erãt in mõte gari
gim ſtare ad bñ-
dicẽdum eo ꝙ ſa
cerdotes ⁊ leuite
ꝓnũciãdo bñdi/
ctiones vertebãt
facies ſuas ad il-
loꝝ⁊ eodẽ modo
dicunt᷑ alij ſtare
ad maledicenduʒ
Q. aũt leui nũe/
rat᷑ int bñdicẽtes
tm:rõ iã dicta ẽ:
Poõt etiã dici ꝙ
aliq de tribu leui
erãt ĩ mõte gari/
gim: qꝛ nõ omẽs
erãt neceſſarij ad
ꝓnũciandũ bñdi
ctões:ſʒ nulli eo/
rũ erãt in

hebal. h. Ma

ledictus hõ.G̊ͥ nõ
ponit᷑ aliq̃ bñdi/
ctio expᷣſſe:⁊ tñ
de ipᷣis fcã eſt ſu⸗
ꝛa mentio. Ad
oc dicit ra.ſa.
ꝙ intelligunt᷑ per
maledictões op/
poſitas:ita ꝙ ſa⸗
cerdotes ⁊ leuite
dmo dixerũt. Be
nedictus hõ q̃ nõ

faac ſculptile ⁊ cõ

flatile ⁊c. ⁊ rñſo
a pplło amẽ:dice
bat: h ale
dictus hõ ꝗᷣ facit
ſculptile ⁊ ↄflati⸗
le ⁊c̃.⁊ ſic ↄſequẽ
ter de alijs male/
dictionibus ⁊ be
nedictõnibus o
poſitis. i ..
ledictus qͥ nõ ho
noꝛat patrẽ.i he⸗
bꝛeo hẽ: Maledi
ctus q vilifica

oẽs viros iſrł excelſa voce

Mãledict hõ ꝗ facit ſcul/
ptile ⁊ ↄflatile abominatio

nẽ dñi:opꝰmanuũ artiſicũ
ponitq; illud ĩ abſcondito
Et rñdebit oĩs pplus ⁊ di
cet amẽ. Maͤlediciꝗ non
honoꝛat patrẽ ſuũ ⁊ matrẽ
ſuã. Et dicet oĩs ppls amẽ
Maledici ꝗ trãſfert termi
nos/ꝓximi ſui. Et dicet oiſ
ppls amẽ. Maledici ꝗ er
rare facit cecũ ĩ itinẽ.Et di⸗
cet oĩs ppls amẽ. Maledi
ctus ꝗ puertit iudiciũ adue
ne pupilli ⁊ vidue.Et dicet
oĩs ppls amẽ. Maledici
ꝗ doꝛmit cũ vxoꝛe pꝛis ſui
⁊ reuelat opimẽtum lectuli
ei. Et dicet oĩs pplłs amẽ.
Maledictus ꝗ doꝛmit cuʒ
oĩ iumẽto. Et dicet oĩs po
pulus amẽ. Maledict᷑ qui
doꝛmit cum ſoꝛoꝛe ſua filia
pꝛis ſui vel matris ſue. Et
dicet oĩs pplłs amẽ: Male
dici ꝗ doꝛmit cũ ſocru ſua
Et dicet oĩs pplus amen.
Maledictus ꝗ clam pcuſ-
ſerit ꝓximum ſuum. Et di
cet oĩis ppls amẽ. Maledi
ctus ꝗ doꝛmit cũ vxoꝛe ꝓ/
ximi ſui. Et dicet oĩis ppls
amẽ. Maledici ꝗ accipit
munera vt ꝑcutiat animaʒ
ſãguinis ĩnocẽtis. Et dicet
oĩs ppls amẽ. Mãledici
ꝗ nõ pmanet ĩ ſermonibuſ
legis hub:nec eos ope pſi
cit.Et dicet ois ppls amẽ.

rẽ.vilificare enim peius ẽ qᷓ; non ho

noꝛare. ¶ Maledicr'qᷣ trãſ.ter. ꝓxi.ſui.ꝑ talẽ tranſ

latõem furado ptem terre pximi. l edictus
errare facit cecuʒ in itinere cecus vocat᷑ hic nõ ſolũ ille

edictus qͥ

q pꝛiuatus eſt viſu:qꝛ tales nõ incedũt ſine ductoꝛe cõ

muniter: ſed etiã ille qͥ ignoꝛat viam ꝑ quã debet ince-
dgere.cetera patẽt. mMaledictus qui nõ ꝑmanet.

—

hic ponit᷑ maledictio ⁊ benedictio ei oppoſita reſpectu ob-
ſeruãtie ⁊ trãſgreſſionis totius legis generalit:⁊ ſicut i alijj
pᷣ̃dictis pᷣmo ꝓnunciabat᷑ bñdictio ſuper obſeruãtes:⁊ ma
ledictio ſuꝑ trãſgrediẽtes legẽ in aliquo pticulari mãdato
ſic in iſto generalii pmo ꝓnunciabãat leuite dicẽtes: Bene⸗

Jaãit audien xxVIII.
vyocẽ dñi dei tui vt faci
as atq; cuſtodias oĩa mã⸗
data eiuſ q̃ ego pᷣcipio tibi
hodie:faciet te dñs de tuuſ
excelſioꝛẽ cũctis gẽtibus q̃
verſant᷑ in terra. Neniẽtqʒ
ſuꝑ te vniuerſe bñdictões
iſte ⁊ appꝛehẽdẽt te:ſi tñ pᷣ/
cepta e audieriſ. Bñdict
tu in ciuitate:⁊ bñdictus ĩ
agro. Bñdictus fructuſ vẽ
tris tui ⁊ fruct᷑ terre tue:fru
ctuſq; iumentoꝝ tuoꝝ gre
geſ armẽtoꝝ tuoꝝ ⁊ caule
ouiũ tuarũ. Bñdicta hoꝛ/
rea tua:èt bñdicte reliquie
tue. Gñdictũs eris ĩgredi⸗
ens ⁊ egrediẽs. Dabit dñſ
iimicos tuos qui ↄſurgẽt
aduerſuʒ te coꝛuẽtes ĩ con
ſpectu tuo. NPr vnã viam
venient q te:⁊ pꝑ ſeptẽ fugi/
ent a facie tua.Emittet dñſ
bñdictõeʒ ſuꝑ cellaria tua
⁊ ſup oĩa oꝑa manuũ tua/
rũ:bñdicetq; tibi ĩ tPra quã
accepis. Suſcitbit te dñs
ſibi in populũ ſanctũ ſicut
iurauit tibi:ſi cuſtodieris
mandata dñi dei tui ⁊ ãbu
laueris ĩ vijs e: Nidebũt/
qʒ oẽs terrarũ ppli ꝙ no/
mẽ dñi inuocatuʒ ſit ſuꝑ te
⁊ timebũt te. Abundare te
faciet dñs oĩbuſ bonis fru
ctu vteri tui ⁊ fructu iumẽ/
toꝛum tuoꝛum: fructu ter
re tue quam iurauit domi
