magno ↄcilio cõſtantie: videlʒ nõ hẽ expꝛeſſe in ſac ſcri

ptura:igit credi nõ opoꝛtet: vel falſũ eſt: locus.n ab au
ctoꝛitate negatiue nõ tenet. Sʒ quo ad ſcõm vident im

ptinẽtia q̃ infert Burg.nã nõ vi veꝝ:ꝙ aſtronomia di
ſtrahat a virtute:fide:⁊ timoꝛe dei.Sʒ dicit᷑ in ſingula
rẽ ↄmendatoem ꝙ abꝛaã fuit aſtronom.nec eſt deteſtã
dũ in abꝛaã ꝙ egyptios artẽ bonã docuerit:quẽ pꝑ abu
ſũ verterũt in ſuꝑſtitionẽ:⁊ aſtronomiã in aſtrologiaʒ
Sepe.n.bonaꝝ ſciarũ fit abuſus:qnimo heretici euan
gelio ⁊ ſacra ſcriptura abutunt.et ſi ſancti hmodi ſciẽ
tias bõas ⁊ demonſtratiuas ſciuerũt:ex eo nõ dat᷑ occa
ſio infidelibꝰ male ſentiẽdi de ſanci:ſed ſi inde occaſio/
nes ſumpſerit ſinẽdi ſũt ut ceci ⁊ duces cecoꝛuʒ. vñ ioſe
phus dicẽj abꝛaã docuiſſe in egypto aſtronomiã:nõ in
tẽdebat hoc viciũ imponẽ pꝛiarche:ꝙ vſus fulſſet ĩ do
ctrina vel ope mathematicoꝝ ⁊ aſtrologoꝝ ſupſtitioe

ſm ipᷣm: ſed ꝙ docuit ea q art ſi ũt. et dd miꝝ ſi filiũ ſu
um docuiſſet idipᷣm: ut ĩ factura dei delectari potuiſſʒ

Zapim. XxkX.
Bꝛaam vero. Poſtq moyſes deſcripſit electo
nẽ fidelis ppli deducẽdo ꝑ abꝛaa:hic ↄnter h
idẽ facit pꝑ iſaac filiũ ſuũ:⁊ qꝛ vbi eminat᷑ vn

— ſtipesibi incipit aliuj ſequẽiõ pmo oſcribit ipſi abꝛae

finis ⁊ ↄſũmatio: ſcõo ipſi iſaac gnãtio: ibi Hecq; ſunt
gnatões iſaac. pma diuidit in duas.ſ.in ptẽ pncipaleʒz 2
incidentalẽ: ibi he ſũt gnãtões iſmael. inis aũt ⁊ coſũ

matio ipſo abꝛae deſcribit᷑ in hoc:ꝙ oꝛdinatõe fcã de fi

lijs ſuis ⁊ de bonis ſepult eſt honoꝛifice:occaſie tñ fili
oꝝ de quib' hẽbat oꝛdiare Pnd fit mẽtio ð filijs abꝛae
moꝛtẽ ſare genit cũ dẽ: lã duxit vxoꝛẽ noie
cethurã. dicũt hebꝛei ꝙ iſta fuit agar: que noiata eſt ce-
thura:q̃ in hebꝛeo ſonat turiſicata.Cub rõ eſt:qʒ ſicut

——

dicũt ita mũde ſe cuſtodiuit poſtq cũ filio de domoa-
bꝛaereceſſit: ac ſi eſſt deo oblata vl ↄſecrata: ppter qᷣ
moꝛtua ſara abꝛaã miſit filiũ ſuũ iſaacad reducenò eã

ſibi. Sʒ Z hoc vr qð infra dẽ eodẽ ca.Filijj aüt ↄcubina

rũ largit eſt munera ⁊c. Ex qͥ vĩ cuʒ agar fuit alia ſi

bi ↄiũcta pᷣter ſarã. Sʒ poſſet hic dicii h accipit p
ſingulari:⁊ ecõuerſo aliqñ in ſcriptura accipit ſingu
are ꝓ plali:ut dem̃ eſt ſupꝛa.xix.ca.ponit᷑ etia Agar in
plali:qꝛ bij fuit ipſi abꝛae ↄiũcta:ita ꝙ tenet q̃ſi vicẽ du
arũ.vn ⁊ in biblijs hebꝛaic coꝛꝛecit hoc nomẽ ↄcubiaꝝ
in hoc loco ſcribit᷑ diminute:ad deſignanð ꝙ nõ fuit ni
ſi vna.Expoſitoꝛes aũt catholici cõius dicut:ꝙ iſta ce/

thura fuit alia ab agar iunio: illa:ꝓpter qð de ſene po
tuit faciliᷣ ↄcipe: nec accepit eã abꝛas libidine duck: ſecd

naſ.

iiti ahe

rd dohurt i

ͦi dithort
Contöandſepen

It änen au

aninb'ntd
hahrei wal
big luu in
in nicorun

qiſfitond

plini nano

ſiſiludiei

iemia⸗

deſciee
ottweſt morte
ſ gSn ſe⸗
ſectute bona hi
dingia, h (
ſachactadlumnt
Nisci hono⸗

Wendͤſcpolturi

1

nint
utcinſpöalb
wlniafan
dalltinuäpi

ſacbtgian

gfümmmd
Whiir
ſiilſorltdic

aierbedn
9cLozei

.* „ * .
Dehe iS V

dberni
ör aumoꝛe plis:et ẽ figura futuroꝛ:qꝛ ſi ita li coꝛã nõ i ,
Kgine amoꝛe ꝓlis:et ẽ figura fu roꝝ:qꝛ ſicut agar 2 Imael ita ꝙ li coꝛã nõ ipoꝛtat pñtiã loci:ſed añceſſionẽ tpis.teʒ
Nenn figurauerũte carnales ve.te.ſic cethura ⁊ filij ei hereti⸗ alit ut ĩpoꝛtat Pikia lochale ili ſui ↄgregati fucftit ſe;
ng cos ꝗᷣ ſe dicũt ad no.te. ꝑtinẽ. ſed ercha qᷓ p ſara deſignat te ꝓpter e honoꝛẽ:q vocant h fres eo mõ loquẽdi qͥ iacob
(Narö vna remanet tanq; vxoꝛ ⁊ ſpõſa:⁊ alie noĩant ↄcubine. dixit laban: Põe hᷣ coꝛã me⁊ frib tuis: ut hi ifra. xxxj.ca.
ii c ¶ Que pepit ei gãram ⁊ iecſan.noĩa ſũt capitũ diuer er certu eſt ꝙ erat ibi filij iacob ⁊ filij laban. PpPe qͥʒ ſũt
ri e i daee. gnatoes ilaac. Hic oñ
Anrüni Eabꝛaaoaoaum „ Z ter ſcriptura oſcribit
d 2 techure patz ain cacte poſſederat iſa cedar:⁊ abdael:⁊ mabſan dectdan 7 ↄfirmatio
Nhgfmth m:. :ͤfiliis au maſma q er nẽ fidelis ppli ꝑ iſaac
d ns deFiis aut co ac iliis aut Scubinag lar. maſma quoq; ⁊ duma et vblpmo pbig laar
ntnag. vroꝛes git ẽ munera:⁊ ſepauit eoſ maſſa:adad ⁊ thema et ia muſtiplicatio plis:ſe
ii cb fuerũt: ut patzʒ ab iſaac ſilio ſuo dũ adhuc chur? naphis ⁊ Cedma. cũdo pbatio parenti
een ebaictis Sz no ipſe viuẽt ad plagã oꝛiẽtalẽ iſti ſt filij iſmael: ẽ bec noia xxvj ca tetio oꝛdina
RAim mihar dl ne· Fuerũt aüt dies vite abꝛane p caſtella ⁊ oppida eoꝑ du v poſteritat caxx-
Ann vxoꝛ pᷣncipal: ali cein ſeptuagita qnoʒ ani. odeci 5 ncipes tribuũ ſug 2 56 cri irfioy gnats
enn bietiã in ſcriptu⸗ Et deficiẽs moꝛtu ẽ ĩ ſenẽc Et (ci ſũt ãni vite iſt mael cẽ ſcoo natoꝝ ↄuerſatõ
nSt 1 ra ; inin tute bona ꝓuecleq; etatis tũtrigitaſepte: ðficieſq; mo ibi Quib adult.ter
uſte eat ns ns nozf plen diex:ↄgrẽgatuſq; ẽ tuusẽ:⁊ appoſii⸗ ad pplin i Pmogeniture tra⸗
tgab, edPolhnfikffepateunt ſadkonau Aregvus iarob. Lura bmüͤo⸗
n ann cenuz eſich ( iſaac ⁊ iſmael filii ſui in vſq; ſur:qᷓ reſpicit egyptuʒ ſic: be qʒ ſͦt nztoes
en a eiuj vxopurt ſpelũca duplici qᷓ ſita eſt in introeũtib aſſ. yrios. Còꝛd ilaac.q̃ ſe’quunt.et pʒ
zmerirſg Ribe In agro ephꝛõ:ſilii ſeoꝛ ethei: cunctis ffib ſuis obijt. Hẽ lea vſq; ibi: q (¶De
e t irae Hgahe eregiöcmabꝛenque emerat quoq; ſut gnatioco ſaacſi minum ſpinaſba.
mia mnüeri diſtincte ic a ſilis heth. Ibi ſepuli eſt lij abꝛaã. Abꝛaã genuit iſa In —
neni — centũ ani: ſeptua- ipſe ⁊ ſara vxoꝛ ei Et poſt ac. Qui cũ q̃draginta eſſet vxoꝛẽ ſuã:quia ſicut
— gn nkr auig obitum illius benedixit de annoꝝ:duxit vxoꝛẽ rebec hebꝛei dicunt ⁊ eſt ve
ümane hebtei ag oſigng⸗ us iſaac! filio eius ꝛqui ha/ cã filiã bathuelis ſyri ð me ümniet ipſa rebecca
ſang:dinui dũ ꝙ abꝛaaʒ fuit bitabat iuxta puteum no- ſopotãia ſoꝛoꝛẽ laban. Dẽ Pterr ſaace ex alera
inducgangii ita mũduj a pctõ mine viuentis et videntis. pᷣcat q; ẽ iſaac dñʒ ꝓ vxoꝛe ut dñs daret eis libe⸗
W 3 wir c an nol, Nẽſũt gnãtões iſmael ſilij lua eo ꝙꝙ eſſet ſteril. Qui ex ros.ſz quia iſaac erat
eee veno Abꝛae quẽ pepit ei agar e audiuit eũ ⁊ dedit ↄcepiuʒ eelo⸗ꝛis efgeatz
ücn in vian Sbptia famula Sare:chec. rebeccc:ſ coͤllidebat ĩvio n aron lo ſit
Wnunui z8 ſara xxiij. ca. noĩa filioꝝ eb in vocabuliſ er puuli. Que ait: Si ſic mi eum (Jaac.
WN CE daſitiens 27 gnãtõib ſuis. Mꝛimoge hi futurũ erat ad nece fuit s (Sed collidebant
wſemiin noꝛtweſt. moꝛte nib iſmaeliſ nabaioth:dein ↄcipe:? Peꝛexitq; fbecca in vio ei puuli.ipelle
Giineniui neckute donagtee or uit ſignũ ↄtẽtio
imchiini diuia gia. h ¶ Togregatuſq; ẽ ad pplin ſuũ. qꝛ aia et nis future int eos: int pplłos ab eis deriuãdos idumeos.ſ.
int Nhin aeben eſt ad limbũ ſcoꝝ patrũ. i (Et ſepelierũt aẽ Ziudeos. De n. futura oñdit aliqñ vbis:⁊ aliqñ facij:ut ĩ
sluniſhiit deferetes er honoꝛẽ painũ.et lʒ fuerit ibi alij miti ad ho iſta colliſiõe:ſicut ⁊ ſupꝛa vem de ↄuerſiõe vxoꝛis loth in
gtiitil noꝛand n ab tñ q erãt pᷣncipales ſolũ ex ſtatus ſalis.xix.ca. t (1 Si ſic ⁊c. timebat eni de aboꝛſu
— nf pmuntk. k C In agro ephꝛon. ſcribit᷑ h ephꝛon diminu pueroꝝ: ⁊ pñs de ꝓpaà moꝛte. vl. Perrexitq; rebecca
wri t ex ca pdeã ca. xxiij. I ¶ Et poſt obitu 2c. li.augsnẽ vt ↄſu. do. dicũt hebꝛei ꝙ iuit ad melchiſedech: q eãt ſacer
en tauiteũ in ſpũalib bonij tꝑalibꝰ. m ¶ He ſũt gnãtõ dos dei excelſi:⁊ ad heber q hẽbat ſpm̃ ꝓphetie:viq; enim
en nes iſmael.qꝛ ſcriptura fecerat mẽtõem de honoꝛe quẽ adhuc viuebat:qð pʒ ſi ↄputent᷑ ẽni eoꝝ. De melchiſedech
e int⸗ Zetulc iſmael pꝛi ſuo in ei ſepultura:iõ bꝛeuii h eꝰ de eni ſupꝛa dem eſt ꝙ, erat ſem filp noe: ð ſcribit ſupꝛa.x.c.
un ict ſcribit gnãtio: hʒ vſ; ibi: n ¶ Beficiẽſ; moꝛtu eſt. bienio p diluuiũ genuit arphaxat: p'ꝙ; genuit Arpha
nnne ſs moꝛtu moꝛte nãli. ebꝛeo ãt nõ dẽ: Moꝛ xat: vixit qngent anis. Si aut ↄputent᷑ ani a diluuio vſq;
. 7 ſii l; trãſit:ꝙ nõ dẽ in ſcriptura de aliq; moꝛiẽte ni⸗ ad natiuitatẽ iacob ⁊ eſau:nõ inueniuut᷑ tot ani:a diluuio
m i ſi S dicüt Hebꝛei:et io dicunt ꝙꝙ deceſſit in graꝛet eni vſqʒ ad natiuitatẽ arphaxat fluxerũt duo anni:ut iã di
ſui Gen etis e 5 ſpodit: Et appoſitus eſt ad pplm ſuum. cctuͤẽ. rphaxat ãt cũ eet.xxxv.ãnoꝝ genuit ſale: Sale vo
aan 0 ꝛgz cũcij frib ſuis obijt. hebꝛei dicũt poſuit:nee cu eſſzʒ. xxx. ãnoꝝ genuit heber:et heber.xxxiiij.anoꝝ genu
nigay uun Reriit Piſignifisto gnãli: ſʒ ſpali: put ipoꝛtat poſitio iit phalech:et Phalech. xxx. annoꝝ genuit reu:⁊ Reu.xxxij
hri e i⸗ nsẽ vl fixionẽ tẽtoꝛioꝝ:⁊ h'rñ et ei qð ſupꝛa dem ẽ.xvj anoꝝ genuit ſaruch:et ſaruch.xxx.anoꝝ genuit nachoꝛ:⁊
nn S regioe vniuerſoꝝ fratꝝ ſuoꝝ figet tẽtoꝛia:tñ ð ma nachoꝛ.xxix. ãnoꝝ genuit thare: thare. lxx.ãnoꝝ genuit
ranunii⸗ ſuilnate enitttit in dein . Scienð etiã ꝙ vbi noj abꝛaã. Et iſta hit ſupꝛa.xj. ca. Abꝛaa ãt cũ eſſet. c. ãnoꝝ ge
zug ni wli fi i⸗ 5 ꝛeo di nep al: 2 verbũ equocũ:qꝛ ſi nuu iſaac: ut hĩ ſupꝛa.c.xxj. Iſaac aũt erat.lx.ãnoꝝ qñ na
a h ifin gnificat idẽ qð cecidit: ꝓ à̊ traſlatoꝛ nr̃ poſuit obijt:⁊ ſi ti ſũt eſau ⁊ iacob: ut hẽ infra eoð ca. Si ãt pᷣdci ãni a dilu
vng e Sellien idẽ qð tẽtoꝛi?auit:vel tẽtoꝛiũ fixit:et hãc ſi igni uio vſq; ad natiuitatẽ iacob ſiᷣ ↄiũgant᷑ faciũt ãnos.cceclij
tizguien lcatoe⸗ ſequun bꝛei. Scöm ãt traſlatoeʒ nr̃am ex. Ex q̊ pʒ ꝙ melchiſedech vixit vltra.l.ãnos. Q autẽ heber
aieng, ponit ſic: o ¶ Coꝛã cũcti fribſuis obijt. i. añ fres ſuo) ſilr viueret: pot ſilr· ꝓbari:accipiẽdo ex vna ꝑte oẽs annos
gilbidhom. vite eius: ⁊ ex altera computãdo ãnos a natiuitate Heber

—
₰

8£

vſq; ad natiuitatẽ iacob ⁊ eſau. x ¶ Due aut gẽte ac. J. i. ab eſau ius pᷣmogẽiture. Ad pmũ dicenð e ius pmoge
capita duaꝝ gentiũ iudeoꝝ: ⁊ idumeoꝝ. y ¶ Et maioꝛ ſer niture erat ipſiiacob de iure:qꝛ ex derminatiõe diuina
uiet minoꝛi. hoc impletũ eſt tpe dauid:ꝗ fecit idumeos ſibi ut pᷣdem eſt:qᷓ minoꝛ fuit pᷣpoſit᷑ maioꝛi: ꝓpter quod
ibutarioſ:ut hr. ij. Reg. viij. ca. Et pfectiipletũ ẽ in xbo cui Malach.j. dixit ñs: Jacob dilexi: Eſau autẽ odio ha-
colla gentiũ ⁊ pncipũ terre ſpdita ſũt:⁊ maxime imperiuz bui.⁊ Apls ad Roma.ix.dicit ꝙ hoc dem̃ eſt de ipß ante
romanũ:qð iudei di iy nati fuiſſent ex
cuũt ſignificari ꝑ eſau. ô” „ dDiina electoe. et
(Qui pmus egreſ ut conſuleret dominum. naclis. Iaac amabat eſau ſ Ppʒ ꝙ ex diuia
ſus eſt ruſus erat. öo Qui rñdens ait: Sue gen eo ꝙ de venatõib' illius ve ſentẽtia debebal

n 31, ipſi iacob ius pꝛi
t tos aſhod tes ſũt in vtero tuo: I duo ſceret:t rebecca diligebat mogeimmern iſts

ppſi ex vẽtre tuo diuident: iacob.Cò xit aũt iacob pul fuit ſibi reuelatuz

4

Ku⸗
ſcrobcor
ſus:iõ dcr Nt Er . ppluſq; pplin ſuperabit:łꝭt mentũ.Ad quẽ cũ veniſſet a manre. Eſau ve htit
nüoſas⸗ ti maioꝛ ſeruiet minoꝛi. YAam eſau de agro laſſuſ ait:Da ro deſaeto na⸗ giſiznr⸗
nſtandi n ſdeer enr. ls pariẽdi aduenerai: ⁊ ec mihi de coctiõe hac rufa:.] geniturã po antnonon
in ſignũ ꝙ foꝛet eum bps P 4 d drn, S 2boat: ⁊2 iõ licitum eini
ſupplantaturus. ce gemini in vtero ei repti qꝛ oppido laſſus ſũ. Quã erat iacob pᷣdem̃ Pein
c¶ Jccirco appella ſũt. Qui pᷣmus egreſſuſ eſt ob caãm vocatũ eſt nomen ius ad ſe renahẽ tuitſei
ult eii iacob: i. ſuppla ruſus erat:ct tor in moꝛeʒ en edom. Cui dixit iacob caute: qð fecit qñ e agff
tatoꝛẽ. d ¶ Sexage õä 2 AI nili ſ n vidit iõ̃m Eſau goonn⸗
nar erat Iſaac. exq bellis hiſpidus vocatũq; ẽ Vẽdẽ mihi pꝛĩogenita tua ra laſii⸗ veniemt⸗ i Nadie
pʒꝙ fuit cũ Rebecca nomẽ eius eſau. Mꝛotinuſ Ille reſpondit:En moꝛioꝛ deagro: ꝙ tiebat toninanun

vxoꝛe ſua.xx.ãnij afn alter egrediẽs platã ffis te Quid mihi ꝓderũt pᷣmo/ moꝛi:ꝓpt qò tũc Te

parere: ae erat. xl. nebat manu:èt iccirco ap/ genita: Ait iacob: Jura er mobabaeclabat Mar
ut Pdem eſter o qrit pellauit eũ iacob. Sẽxage go mihi. YJuͦrauit ei eſ⸗ au:; ſie Arurn mo⸗ Preinnetian
hic qre nõ accepit ali nari erat iſaac qñ nati ſunt vendidit pᷣmogenita:et ſic rioꝛ :qd mihi p⸗ Sebs
5

am:ſic pĩ eius abꝛaa,z paruuli. Quibꝰ adultis ſů accepto pane ⁊ lentis edu derũt pmogenita Nluapini
ecà agr boſtaus cxus ẽ eſau vir gnar venã lio comedit ⁊ bibit abi iate erig enpi
Sare ſterilltarerguia di ⁊ hõ agricola: licob ãt itparuipendens ꝙ pꝛimo palmnenla pee AA
hoc erat t̃s dermia- Vir ſimplex hitabat ĩ taber genita vendidiſſʒ. parauerat:⁊ p cõ AIin,in
tũ ut dem ẽ.xvj.c.Ddi ſequẽs tũc vidit mtſu
cunt hebꝛei:q Iſage iiißs ↄueniẽs.: in ́ Mernfſtiot
exquo volũtarie acceſſit ut ĩmolaret: ut pᷣdem eſt.xxij. ca. ius pᷣmogeniture ſibi debitũ p modũ emptõis retrahẽ ſltnntiſta
extüc fuit ↄſecrat dño:⁊a ñ ſuit ei licitũ hĩe niſi vnicã vxo ad 4 poterat:qð ⁊ fecit:nec in hoc peccauit:qꝛ nõ intẽ/ Aroutgin oi
. rẽ.⁊ hoc ↄſonat dicto Apli Timoth. dicẽtis:de epᷣo qui eſt debat emere rẽ ſacrã:ſed redimere vexatõem ſuã.Eſau Gtapmtünde
deo ↄſecrat:ꝙ dʒ eſſe vxoꝛis vnius vir. e ¶ Quibadult aũt peccauit:nõ ſolũ peccato gule inoꝛdiate cibuʒ appe Geregprudanch
Hic deſcribit natoꝝ ↄuerſatio cũ dẽ: f Fact ẽ ⁊c. Ex qͥ tẽdo:ſʒ etiã peccato ſimonie rẽ ſacrã vendẽ intendedo Ttpongclooutſup
pʒ ꝙ ſua occupatio erat circa terrena. g ¶ Jacob autẽ vir ⁊ ſic pʒ ad pmũ.Ad ſcòm pʒ ex dictis:qꝛ exquo ſuum Node xr
ſimplex.i.ſine plica doloſitatij.nõ aũt dẽ implex ꝓpter de erat de iure:poterat ꝓ nihilo accipere:⁊ iõo in modico ſnoſuntat.
fectũ induſtrie. h ¶ Habitabat in tabernaculis. dicũt he ßcio nulla fuit deceptio a ꝑte eius:verũtñ qꝛ nõ eſt veri Omani
bꝛei:ꝙ iſta tabernacula futerũt abernacula Melchiſedech ſile:ꝙ rẽ tanti valoꝛis ꝓ ta modico pᷣcio vendere petẽt: NAKüreich⸗
vbi vigebat cult dei cũ eẽt ſacerdos dei excelſi:⁊ tabernacu nec alius vellet vendẽ:ideo dicũt h̊ hebꝛei:q cibus iſte abeiſm
luũ heber: q fuit ꝓpha:⁊ docebat vẽiẽtes ad ſe de diuis.Ex de quo hic agit᷑ nõ fuit pciũ emptoõis pᷣmogeniture:ſed nckiönnacln
quo pʒꝙ occupatio iacob erat pncipalit circa diuina. vnõ vltra pᷣciũ datum fuit a iacob per modũ curialis con/ Kenſeopentdef
dicut hebꝛei:ꝙ ipſe hitauit in tabernaclo heber. xiiij.annis ſuetudinis:qua in trãſlatõe rei notabilis recipiẽs vltra ignenin fa
i E rebecca diligebat iacob. Cã aũt erat:qꝛ ꝑ reuelatõe,ʒ pꝛecium ſoluit vinum:per quod intelligitur pꝛandium Nednaſapud
diuinã habuerat:ꝙ ipſe debebat fri ſuo p̃ferri:ut dem̃ eſt. vnum. Et hoc videtur ex littera cum dicitur: Mokenilreß⸗
¶ Eoxit aut iacob pulmentũ. hic ↄñter deſcribit ymoge p ¶ Jurauit eſau ⁊ vendidit pꝛimogenita.ſed quantuzʒ Mnbtau
niture trãſlatio: cuius occaſio fuit ↄcupia pulmẽti qð coxe fuit pꝛecium ſqiptura nõ determinat:ſicut nec in mul⸗ Ugigah
rat iacob. I ¶ Da mihi ⁊c. qꝛ erat de lẽtibus rufis. tis alijs. q ¶ Et ſic accepto pane cc. pꝛo auantagio figſnge
m uia oppido ⁊c̃.]i.valde. n ¶ Quã ob cãm ⁊c.] vltra pᷣciũ ſᷣm conſuetudinẽ vendentium. Si auteʒ co/ Pcinriner
iſta no er cã:ſʒ ꝑs cauſe:qꝛ cũ hac fuit alia cã q̃ p̃ᷣdcã tra hoc arguatur ꝑ illud qð dicit Apoſto.ad Hebꝛe.xij Pplocnſine
eſt. o Uede mihi pmogenita tua. Ad intellem lr̃e ſeuẽ Nequis foꝛnicatoꝛ aut ꝓphanus qui ꝓpter vnã eſcaʒ Abechuſin⸗
tis h pmo q̃rit quõ iacob qꝗᷣ erat ſcẽ vite ut pᷣdem eſt: petꝑt vendicit pmogenita. oteſt dici ſᷣm iſtã opioneʒ ꝙ li p ſn nicii
ſibi vẽdi pᷣmogeniturã:qꝛ ipe legis nqje que tũc currebat:p prter nõ notat pcij quatitatẽ:ſʒ ſolũ cam motiua:qꝛ illa ſectenni⸗
mogeniti erat ſacerdotes:⁊ ſacerdotiũ ſp fuit reputatũ qᷣd ecFmatlis ad tractanõ de vẽditiõe ut dem eſt. rinligr
ſacrũ:et iõ vr ſimoniã comiſiſſe. Itẽ de iure pᷣmogeniture n¶ Paruipẽdẽs ꝙ pᷣmogenita vẽdidiſſet. erat.n. foꝛtiõ ſentraſuc
erat ꝙ haberet duplicẽ pꝑtẽ in bonis pꝛnis reſpectu alioꝛuʒ: viribyipſo iacob:⁊ intent cauteł mũdãis ꝑ q cogitabat tGgepnopelet
ꝓpter qð ioſeph cui iacob dedit Ppmogeniturã:int᷑ alioj fra retinẽ iuj pᷣmogeniture:nõ obſtãte vẽditoe ⁊ iuramẽto nigec,
tres habuit duas ſoꝛtes:⁊ duas tribꝰ int alios filios iſrl.ſ. ¶ In ca.xxv.vbi dẽ in poſtilla:UVnde in biblijs hebꝛai lri 7
tribũ ephꝛaim:a tribũ manaſſe.Cũ igit᷑ iſaac pꝛ eoꝛuʒ hiet cs coꝛꝛectis ⁊c̃. dditio pma. wbe

multũ valebat:⁊ ſic vẽ iacob feciſſe magnã fraudeʒ ⁊ dece/⸗ loco ſcribatur diminute:nõ deſignat᷑ ꝙ nõ fu

multa bona:ſequit᷑ etiã ꝙ pᷣmogenitura in bonis tpalibus S Er hoc autem ꝙ hoc nomen ↄcubinaꝝ in h
ptoem in hoc:ꝙ ꝓ re tã modica.ſ.eſu pulmenti acquiſierit it niſi vna ↄcubina:vocabulũ enim qð hic in Ngtun

deſigd in
idddn
1ad ſ li
unegd ſui,
it iön A
Aluſüpenini
d.gtiht
e ppqi⸗
nieppencht
Linognin
dirit. En mo⸗
dr lmhi
Amnogn
i
entiacenn
nmnicd
nuentr o⸗

uis tüc pl

Ghuenid ii⸗
ptos enhe
uirgeno ind⸗
dem ſui Ein
ne bu ape
ndeintendit⸗
epnoſuun
iöoinnoci⸗
icetoctiei
nCerepei
igabus i⸗
vgeniumſi
cunalis lor
Nciisyin⸗
turpemdun
u.
ſadqranti
utnecinmul
aantago
Si aure⸗
aAd bebun
termicey
pongyl⸗
notiuceg⸗
endonc
tanatn ſand
=
rüurumete
blishebrn⸗

biur i
niigiſt
in goben

aũt no dẽ moꝛtuus ẽ ſʒ trãſijt ⁊c. ¶ Addi
Lhebꝛeo in hoc loco nõ dẽ traſijt: ſʒ deficiẽs

————

Beneſis xv

behegieo⸗ ponit᷑ ſemp ſ⸗ ignificat ↄcubin as in pli: ſiue ſcri
af

inute ſiue integre: ut pʒ ſcienti linguauam.

In eoqẽ ca.xxv. vbi di in poſtilla: Cõgregaruſch eſt
d pphmn ſuum. ulc en⸗

. (N2ldditio.ij.
On modicũ attendenð eſſe vꝛ:ꝙ de nonullis
ſanct antiqui teſtamẽti cũ de hac vita migra

lũ ſuũ:ut hic de abꝛaã.et infra.xxxv.ca.de iſaac.et Ge

uerũt:ſcriptura dicit ipſos ↄgregari ad pppu

neſ.penulti.de iacob.ſilr de moyſe ⁊ aaron in ſuis lod

nunꝙ tñ de aliquo eoꝝ dẽ ꝙ obdoꝛmiuit in dño.ſiẽ de

qbuſdã no.teſt.ut Act.vij.ca.de Stephano dẽ:Et cuʒ
hoc dixiſſet:obdoꝛmiuit in dño:⁊ ſic de quibuſdã alijs
qð catholice veritati valde ↄſonat:ſᷣm quaʒ antiq iuſti
añ paſſionẽ chꝛiſti decedẽtes in hoc diſcernebant᷑ ab in
iuſtis:qꝛ iuſti ↄogregabant᷑ ad pplm ſuum.ſ.ad lymbuʒ

ſanctoꝝ:nõ tñ doꝛmiebãt in dño:cur facie nõdũ frue/

bant᷑:de iniuſtis vo dẽ: Peribit aia ei ⁊ẽ.ut ſupꝛa dem

eſt:⁊ iã in mul locis:qꝛ tali ↄgregatõe carebat.de iuſil/

vo poſt paſſionẽ chꝛiſti decedẽtib ꝓpꝛie dẽ:Doꝛmieꝛũt
in dño ⁊cᷣ.qꝛ poſt hac vitã in dño ꝑ btãm fruitõem re⸗
qeſcũt.¶ In eodẽ ca.xxv.vbi d in poſtilla: In hebꝛeo
Aadlitis⸗ ij‚.

moꝛtuus eſt: a ex hac ſca ꝑticula dat᷑ intelli-

ↄluleret dñũm v¶ẽ7T. Aldditio.iij.
Uida expoſitoꝛes hebꝛeoꝝ dicũt ⁊ eſt magis
ↄſonũ lr̃e:ꝙ non iuit ad aliquẽ ꝓpham:iʒ ad
HYSOgęliquẽ locu deuotũ ⁊ ſecretũ:in quo qeti oꝛa
ret deũ:cui ↄſonat glo.nr̃a.⁊ etiã verbũ qð hic ponit᷑ ĩ
hebꝛeo vbi dẽ: Ut ↄſuleret dñm ⁊c.idẽ eni verbũ ponit᷑
hic ⁊ in pᷣſ.vbi dẽ:Exdſiui dñm ⁊c᷑.qð nõ ſignificat cõ/

litõne immediate pꝛecedenti. Z
In eodeʒ capᷣ.xxv. vbi an er ren ut

i ꝙ in gratia deceſſit:ꝓut dictum fuit in ad/

ſultatõem tm:ſed etiã oꝛonẽ:vñ ſequit᷑:Qui reſpodens

ait:due gẽtes ⁊c.ipſe eni de quẽ exqſiuerat ꝑ oꝛonẽ rñ/
dit ei ꝑ angelũ vel occultã inſpiratoem:nec miruʒ cum
agar egyptia ⁊ ancilla ſare ppheticas reuelatões habu
it ꝑ angelos:ut ſupꝛa ca.xvj.⁊.xxj. ð
In eodẽ ca.xxv. vbi di in poſtilla:Duo gẽtes in vte
o tuo ſunt ⁊cc̃. Zdaitio.v.

cũ res chꝛiſti ſeu eccle:qð tñ maniteſte ẽ falſuʒ
⁊ ab eij miracloſe fictũ:ut ex hoc credat᷑: q̃r
in reuelatõe danielis ↄtẽta accipiat᷑ ꝓ reg chꝛi

ta beſtia

Omanũ imperiũ iudei aſſerũt eſſe vnũ ⁊ idẽã

ſti:⁊ ſic expectet᷑ deſtructio eius fiẽda ꝑ meſſiaã ſuũ:quẽ

inanit᷑ expectãt.Falſitas aũt h fictiõis pʒ in additoe ſu
per dañ.ca.ſupꝛadicto.Scõm tñ catholicã veritateʒ tẽ
poꝛe leg añ aduẽtũ chꝛiſti ꝑ eſau intelligit᷑ gẽs quã pꝛo
pagauit eſau: ꝓut glo.in hoc loco teſtat᷑:ſicut ꝑ iacob ĩ
telligit gens ab ipſo iacob ſᷣm carnẽ deſcẽdẽs:iʒ pꝰ chꝛi
ſti paſſionẽ ppls eccle ꝑ iacob intelligit᷑:⁊ plebs iudeoꝝ
p eſau:vñ maioꝛ tpe.ſ.plebs ſynagoge ſeruit minoꝛi.ſ.
pplo chꝛiſtianoꝝ: ꝓut in alia glo.in hoc loco hẽ. Q ãt
plebs chꝛiſtianoꝝ nũcupet᷑ noĩe iacob vel iſrl:ſatl ẽ cõ⸗
ſonũ roni:cũ ipᷣi iacob ſeu iſrael ſuccedat in fide:que ea
dẽ eſt antiqͥ ⁊ modernoꝝ. Sʒ q̃ ſit rõ quare plebs iu/
deoꝝ intelligat ꝑ eſau cũ ab ipſo nõ deſcendãt ſᷣm car⸗
nẽ:nec ei ſuccedat in fide:in libꝛo Abdie pphe qᷣ de idu

meis pᷣncipalit tractat dño ↄcedẽte oñdet.
ea xxy. Dipi in poſtilla:Ad intellectũ lr̃e
ſequentis. ¶ Additio. vvy.
Ubia hic mota a poſtillatoꝛe aliter pñt ſi olui

„

⁊ foꝛte magis ad ꝓpoſitũ.Ad qð ſcienò ꝙ cũ
hiſtoꝛie ve. teſta. figuratie fuerit: oia. n. in figu
ra ↄtingebant ill: ut.jCoꝛin.x.ſiebat tñ hoc duob'mo

„

dis. Pꝛimo.ſꝙ cũ illud q ſm hiſtoꝛiã ↄtingebat tradeba

tur in ſcriptura iuxta lr̃am ad aliquã doctrinã exeplarẽ iñ
ſumendã: lʒ vlter aliqd aliud pᷣfigurarẽt in melb: ſic patz

de imolatõe iſaac ſupꝛa.xxij.ca.que qdẽ imolatio ſᷣm lr̃aa
fuit vtuoſa ⁊ valde exẽplaris:cũ ꝑ eaʒ ad lr̃am inſinuatur
excelletia obedie ⁊ timoꝛis dei in ipᷣo abꝛaã q cedit in eem
plũ ſalutifeꝝ alioꝛũ:lʒ paſſio chꝛiſti pꝓ eam figurata eẽt lõ/

ge melioꝛ: ⁊ in talib hiſtoꝛijs pᷣter ronem figuralẽ requirẽ-

da eſt ratio l̃alis. Scõo vo mõ illa que ſᷣm hiſtoꝛiaʒ otige
bant tradunt in ſcriptura ſolũ ad figuranð futura:ſic cum
Eſa.xx.ca.legit᷑ de Eſaia ꝙ incedebat tribꝰ ãnis nudu ⁊a di
ſcalciatus ut pᷣfiguraret ruinã egyptioꝝ ⁊ ethiopũ futuraʒ
Sili· Oſee.j. legit: ꝓpha accepit vxoꝛẽ foꝛnicariã:⁊ fecit
filio) foꝛnicationũ:ut pᷣfiguraret ꝙ tra foꝛnicatura cẽt a do
mio.Et in talibuj hiſtoꝛijs tota ro hiſtoꝛie geeſi a re figu
rata:nec oʒ querẽ aliã rõem lr̃alẽ.inis.n.total taliũ hiſto
riaꝝ eſt no id qð ſũt:ſʒ id qð figurãt.Rõ aũt eoꝝ q̃ ſũt ad
finẽ ſᷣimn phᷣm aſſumẽda eſt ab ipſo fine:nõ.n.q̃rendu eſt an

honeſte ſe habuerit Eſa.nudis pedib longis tꝑibꝰ incedẽ-

do: aut ſi licite ſe habuerit Oſeas filios foꝛnicatoum facien
do:qꝛ illa iuſſu diuino fucrũt fcã ſolũ ad figuranõ.vñ ĩ ꝓp

po ſito ſi geſta iacob cũ eſau in ſuis pmoꝛdijs attẽdant᷑:mai

feſtũ eſt ꝙ ſuerũt inſtinctu diuio fcã ſolũ ad figuran:.n.
collidebant᷑ in vtero matris paruuli:nõ fuit ſᷣm nam inten
tu:nec in ſcriptura narratũ ad hoc:ut iñ aliq doctria exem
plaris ſumeret᷑:ſʒ ſolũ diuio inſtinctu fem̃ fuit:a in ſcriptu⸗
ra traditũ ad figuranð ꝙ due gẽtes ſeu duo ppli diuiderẽt
ut pʒ ꝑ diuinã declaratoem ibi ſcãm.Su ł ꝙ mioꝛ frat᷑ egre
diens ex vtero plãtã frati maion tenẽt in manu:ſoluʒ fuit
fem ⁊ in ſcriptura narratũ:ut figurarʒ ꝙ iacob ſupplãtatu
rus erat fris pᷣmatũ.vñ geſta iſtoꝝ fratꝝ ad inuicè ſic cum
eſſent in vtero:⁊ cũ ex vtero egrederent᷑ fuerũt fcã ⁊ in ſcri
pturis tradita ut figuratiua tm:nõ aũt ut exẽplaria ut iam
dem eſt. Silr tenenõ ẽ de qbuſdã q̃ ↄtigerũt in eoꝝ ↄuerſa
toe ad inuicẽ:ta in emptõe pᷣmogeniture:q; in receptone bñ
dictõis.ſ.ꝙ ad figuranò tm dño diſponẽte ↄtigerũt ⁊ ſcri⸗
pta fuerãt:et iõ nõ eſt in iſtis q̃renda alia rõ lr̃alis utputa q̊
mõ iacob petebat ſibi vẽdi pᷣmogẽiturã:cũ reputaret᷑ qͥd ſa
crũ ⁊ hmoi q in poſtilla qrunt᷑:nã iſte hiſtoꝛie hñt roes fi/
gurales ſolũ n aũt lr̃ales:ut dem̃ eſt de pᷣdicil hiſtoꝛijs eſaie

& oſee.vñ ex hocipſo ꝙ fcã iacob ſᷣm ſe ↄſiderata in hoc lo

co vident᷑ eſſe doloſa ⁊ iniuſta:ſumit᷑ rõ ꝙ fuerũt fſcã nõ ꝑꝑ

ſe:ſʒ ad figuranðõ.et hoc ẽ qð dicit glo.in hoc ca.ſupꝑ illud v

bũ:Erat iacob vir ſimplex ⁊c. Erat iacob ſine dolo hitãs

in domo ut magna ſ irqſtio auoma p dolũ accepit bũdicti
onẽ qᷣ erat ſine dolo:ſed ad figuranð aliqd magnũ hec ſcri
ptura pᷣmiſit.hec ĩ glo.Que aũt iſte hiſtoꝛie figuraſſẽt:tra⸗/

dũt doctoꝛes ſpaliter Iſi.in li.ety.vbi dẽ:q eſau pᷣmogeni⁊s

ta ſua ꝓpter eicã fr̃i ſuo minoꝛi vẽdidit:ac poſtmodũ pat᷑⸗
na bñdictõe ſibi ꝓmiſſa puat eſt:ſignat eundẽ pplm iſraeli
ticuʒ:qͥ a deo ut liber Exodus narrat pᷣmogenii filo nũcu⸗
pat ẽ:qꝛ etiã ꝓpter pñtis ſcli lucra nõ ſolũ pmaſſui hono
rẽ amiſit:verumetia ⁊ regni celeſtis pᷣmiũ pᷣpatũ adipiſci ũñ
meruerit:dño qdãmõ expꝛobꝛãte cũ dicit: Auferet a vobis
regnũ dei ⁊ dabit᷑ genti faciẽti voluntatẽ e ⁊c. hec Ii. Si
aũt ) hoc dicat:ꝙ hec expõ Iſi.⁊ alie ſilej q̃ in hoc loco tra
dunt᷑ a doctoꝛib ſũt allegoꝛice ñ aũt lr̃ales:⁊ iõ ñ faciũt ad
ꝓpoſitũ:nã in hac poſtilla pncipalr agit de ſenſu lr̃ali.Di⸗
cendũ ꝙ veꝝ eſt ꝙ ſẽſus lr̃alis pntij hiſtoꝛie ẽ:cũ lr̃a ſimplr
exponit᷑:q ꝓpꝛie dẽ ſenſus hiſtoꝛic:expõ aũt Iſi.ſupꝛa dcã
eſt redditia cae ipſſẽſus lr̃al:⁊ ſic ꝑtinet maifeſte ad ſenſuʒ
lr̃alẽ:q ꝑ eã elucidat ſm Aug in li.de vti.cre.ꝓut largi ſu
it oñſũ ſupꝛa in additõe ſuꝑ ꝓlogũ ar.iij.⁊ qꝛ ea q̃ h tradũt᷑
hiſtoꝛia ſolũ fuerũt fcã ad figurãð ut dcm̃ ẽ.iccirco ñ ẽ ibi
alia ro pᷣter figuralẽ qrẽda.vñ ſᷣm ſcem Tho.i pꝛi.ſce.q.c.

92

ij. ar.ij.ĩ rñſioe ad.ij.ar.d.ꝙ ſi cerionialia pᷣcepta ve.le.eẽnt

—

data ad figuranð futura:nõ hĩent aliã cãm ſeu rõnem pᷣter
ſiguralẽ. Sed foꝛte dicẽt qs pᷣdcã eſſe ↄtra ſniam apli qͥ ꝓ-
phanũ eſau vacat ex h:ꝙ ppi vnã eſcã vẽdidit bmogenita

ad Hebꝛe.xij. Ex quo pʒ ꝙ eſau vituperãduj fuit ppter illã

venditõem: qð nõ vẽ rénabile ſᷣm hac exponẽ: na ſicut Ja-
cob excuſat᷑ a dolo ⁊ h'modi:ex hoc ꝙ iſta faciebat inſtin“

ctu diuino ad figurano: eo mõ vẽ excuſadus eſau ð vẽditõ
neiſtulta ſeu pphana quã fecit:eo ꝙ vẽditio ſua etia erat fi
guratia. Ad hoc dicenð ꝙ vẽditio eſau etiã ſi fuerit figura
tiua: pceſſit tñ ex pꝛaua intetoe.ſ. exↄtemptu doni ſi pualis
diuini. ſ. pmogeniture:qð donũ habuit a deo in ſua natiui

tate: æ hoc inſinuat᷑ cũ ſequit᷑: Abijt ꝑuipẽdẽj.i.ↄtẽnen ꝙ p

5„

mogenita vẽdidiſſet:ex qͥ actus eius reddit᷑ vicioſus ⁊ vitu

peradus. Emptoem aut pmogeniture ab ipſo iacob: pꝛeſu ⁊ doctrin e 10 Bul
no ſolũ figurale:ſʒ etiã doctrinale:ita ex auẽte bti Hie

menð eſt nõ eſſe ſcam ex pꝛaua intentõe:ſʒ potüinſtinctu di
uino:de.n.ipᷣm pᷣelegerat adhuc in vtero exiſtentẽ:ut patʒ
ex hoc qð ſupꝛa dẽ: Maioꝛ ſeruiet mioꝛi.ſilr ex hoc qð dẽ
Malaßh.j. Jacob dilexi:Eſau vo odio habui:vñ in emẽdo
pmogeniturã etiã excuſabat:eo ꝙ vexatoeʒ ſuã redimebat.

In eodẽ ca.xxv.vbi dicitur in poſtilla:Si auteʒ contra

c c. dditio.vij.

Aiuilla eſca nõ ſuit in pcij quãtitatẽ:ſʒ ſoluʒ cã mo
tiiua ad tractanõ de venditõne:⁊ fuit int illos alia
Ngusatitas ↄueniẽ) in pᷣciũ: ut poſtillatoꝛ vẽ dicere:
tũc no eſt dicẽdus ꝓphan eſau ꝓpter illã eſcã quã accepit
cũ ſepe ↄtingit etiã int viros pꝛudetes:ꝙ ex aliq modica cã
introductiua incipiũt tractare magnos tractatł:vñ verba
apli intelligẽda ſat ꝓut ſonãt:⁊ dictis ſanctoꝝ in hoc loco
oſonãt. Meplica coꝛꝛectoꝛi contra Burgen.
NNca. xxv. Burgeñ. multa tãgit quedã ↄſona:que
dã diſſona:no tñ pꝑ oia põderoſa nec ꝑtractatone
digna vſq; ad locu illũ vbi poſtillatoꝛ diſputat ð
emptõe ⁊ zctibus int iacob ⁊ eſau:vbi Burgẽ. repᷣhẽdit po
ſtillatoꝛẽ volẽs meli ſoluẽ dubia mota dicẽs finalit:ꝙ in ꝓ
poſito nõ eſt querẽda rõ lr̃alis:qꝛ rões oium dubioꝝ h̊ mo
toꝝ tm figurales ſũt:et ponit exemplũ de Eſaia ⁊ Oſee:vi
de qꝛ digꝛeſſio eſt longa:ſed penſat᷑ his q̃ burgẽ.ponit in rñ
ſiõe ad ſeptimũ argumentũ ſui ꝓlogi:apparebit eũ fruſtra
laboꝛaſſe in ꝓpoſito.ibi.n.exponẽs dem beati Greg.i moꝛ.
videlʒ Cũ oꝛdo hiſtoꝛie deficit:ſeſe nobis intllect myſticus
quaſi aptij iã foꝛib'oñdit. Dicit burgeñ.ꝙ hiſtoꝛiã deficere
Ffm ſignificatõem vocũ ↄtingit multiplr in ꝑabolicis locuti
onibꝰ: ſicut cũ dẽ de dei digito:bꝛachio:⁊ ceteris q̃ in deo ñ
ſũt: ꝓut termini cõiter ſignificat. Item qñ ſignificatio vocũ
nõ inducit in fide ⁊ moꝛib' aliquã vtilitatẽ neq; honeſtatẽ

ↄuerſatois humane:ſed ſpẽm mali:ſic indqt:Deficiẽte hiſto

ria recurrenò eſt ad ſenſũ ſpualẽ:qui tũc ꝓ lr̃ali accipi debʒ

Ad idẽ eſt beat Aug.xj.ſuꝑ Geñ.in pᷣncipio dicẽs:Si in

bis dei vel ainſa⸗ pſone ĩ officiũ ꝓpheticũ aſſumpte dẽ
aliquid qð nõ niſi abſurde ad lr̃am pot itelligi: ꝓculdubio
figuratiue eſſe dem ob aliã ſignificatoem accipi dʒ:hec ZFlu
guſ. dans intelligere ꝗꝙ vbi no eſt irrõnabile:nec abſurdũ:pᷣ
mũ oium innitenðò eſt lre ante recurſũ ad allegoꝛiaʒ: ut dic
idẽ beat Aug.ſupꝛa ſuper Geñ.in pncipio: Nuũc aũt in ſcõ
iacob de quo ſermo:nihil eſt abſurdũ nec irronabile: ĩmo
ſi alicui poſſet videri qͥd illiciti vmiſſũ ĩ ſancto:poſtillatoꝛ
p ublo⸗ molse ſolutoem ad intentõem ſanctoꝝ docto/
rũ elucidat ⁊ abſoluit.Nõ igit᷑ ̊ paſſus eſt ſolũ figural:ut
vult Burgen. ſed etiã doctrinal:docemur enĩ donũ dei di⸗
ſpõne collatũ nobis vel ꝓmiſſum:negligẽ nõ deberi:ſʒ omi
conatu ad ipᷣm tende:⁊ habito bñ vti:ſicut iacob pᷣmogeni
turã:ad qua ꝑ deũ pᷣdeſtiat ⁊ elect anq; nat eſt:ut pʒ Ma
lach.j.⁊ ad Ro.ix. Silr ⁊ de bñdictõne patris eadẽ rõe ſibi
debita dicenð eſt. et mirũ Burgẽ. dicit ea figuralia tm:cũ

etiã in eaõ ſua digreſſione dicat ſupplantatõem qua iacob
el⸗ au ſupplãtauit eſſe figuratã:in eo ꝙ in vtero egrediẽj plã

—

¶ Beneſis

tam eſau manu tenebat no igit hec facta iacob ſi unt tin
ut dicit figuralia ſed etiã figurata:ut ipſe ſpdit ſibiipſi
gdicẽs:qð etiã ex ſuis exemplis patẽ pot.Adducit eniʒ

fem abꝛae in imolatoe iſaac: dicẽs illud lralr eſſe intelli⸗
genõ de ↄmendatõe eius obedie:⁊ doctrinalit de imita

tõe eiuſdẽ. Adducit deinde fem Eſaie:quo nudus inceſ

ſit:qð dicit tm eſſe figurale:cũ tñ ſit fem obedie:ut dicit

beat' Hiero.⁊ ponit᷑ in glo.oꝛdi.mira inquit obedia ꝓ

phe ſolo cilicio iduebat᷑ vir nobiliſſim:cup filiã ut tra
dũt hebꝛei:Manaſſes rex accepit vxoꝛẽ:nõ tñ erubuit
nudus incedẽ:nil honeſti iudicans ꝙ; pᷣceptis diuis obe
dire.ex quib pʒ ꝙ vbi facta ꝓcedũt ex diuinis pᷣceptis
⁊ inſtinctibꝰ nõ eſſe ſolũ figuralia:ſed etiã cõmẽdabilia
q doctrinalia.et ſicut ex medio Burg. oñdit᷑ fem abꝛae

ro.idẽ mediũ ponent in fcõ Eſaie:rõ deducit᷑ ðᷣ Burg.

Silr põt dici de ſcòo exẽplo ꝑ bur.adducto ð oſee faci
ernte filios foꝛnicatõum:qꝙ qꝛ pᷣceptũ dei fuit obedie de/

bite bonũ excuſat ſiqd abſurde ſonare vã:ſic ⁊ in facto
abꝛae.Quid enĩ abſurdi ⁊ magis hoꝛꝛenð qꝙᷓ; occidere
ꝓpꝛiũ filiũ:ſed ſicut eᷣ obedia fem reddit laudabile et
doctrinale:ita ⁊ alioꝝ ꝑ Burgẽ.adductoꝝ.pʒ igit quõ
ſe declarãdo ſnias inuoluit. Reuera ſicẽ Burgẽ. dicit fſcã
iacob de quib' ẽ ſermo ſᷣm ſe ↄſiderata videri doloſa et

iniuſta:ita debuit dicẽ de fcõ abꝛae ſᷣm ſe ↄſiderata:viõ

. occiſiõe filij.ſed vbi acceſſit dei mãdatuũ hoꝛenð ſᷣm
e⁊7 nãlr fem eſt nedũ licitũ ſʒ ↄ mẽdabile:ita in fact Ja

cob vbi acceſſit diuin inſtict' fact a iacob ⁊ rebecce ma
tri ſue ſᷣm doctoꝝ ſcõꝝ ſniam:imo ⁊ iſaac ſenſit inſtin
ctũ eundẽ: ut dic beat Aug.xvj. de ciui dei.capᷣ.xxxvijj.

cũ indqt: Iaac vnũ ꝓ alio bñdixiſſe:nõ ſe foꝛe deceptuʒ
2queſt eſt:ſed ↄfeſtim reuelato ſibi maꝭ myſterio ĩ coꝛ
de deuitat indignatõem ⁊ bñdictõem ↄfirmat:hec Alu
guſ. Quib inſtinctib ⁊ reuelatonib diuis id go hm ſe
vrẽ doloſũ:efficit laudabile:nec Burg. ꝓbat ſuu ꝓpoſi/

tũ ꝑ glo.lla.n.mouẽdo queſtiõem ſoluit ꝑ figuraroeʒ

ſed nõ addit tm:quaſi excludẽ velit ſenſũ veꝝ lraleʒ: ꝓ
ut burgen. facit. ſed qð adducit Iſido.eſt veꝝ ꝙ eſt alle
goꝛia:ſed nõ excludes lr̃alem ſenſũ pmũ.¶Q aut addit

expoõnem IJſi. eſſe cae redditiuã:nõ vẽ veꝝ:nam ſi recte

penſent᷑ verba Iſido.nõ exponit ut reddat cãm:ſʒ p al⸗
legoꝛiã oñdit pñtem lr̃am allegoꝛie ſue foꝛe figuram:et
ſic eius expoſitio eſt potius declaratiua effect ꝙ redditi
ua cauſe:per conſequens nõ pertinet ad ſenſum littera-
leʒ:ſed allegoꝛicũ. lec poteſt Burgen.pꝛobare intentũ
per ſanctũ Tho. ſe allegatum:quia ꝓcedit per hypo

theſim que nõ ↄcedit᷑:ex hypotheſi eni falſa non eſt in

cõueniens multa ſequi incõuenientia: ut ſi celũ caderet

vel aſinus haberet pennas:ita ſupponit ſanctus Tho.
ut pʒ.vnde poſt totam digreſſionẽ Burgen. veritate co

pellẽte arguit z ſe ⁊ bene:ſʒ nõ ſoluit ſufficient argumẽ-

tum ſun:qꝛ ſicut in his ꝑ iacob ⁊ Eſau geſtis: Eſau ad
lr̃am ꝓpter ↄtemptũ eſt repᷣhenſibil: ut arguit burg. ita

iacob ꝓpter obediam ad diuios inſtincx laudabilis eſt
ꝓut etiã Burg. rone ⁊ vitate oↄpulſus fatet᷑:qñ in fine di
greſſiois etiã verbis vtit poſtillatoꝛis qᷓ pus ipꝛobauit:
et btũs Aug.iij. de doctri.chꝛiſtiana dicit ad ꝓpoſituʒ

in pᷣceptj dei qͥ bonũ iubẽt:⁊ malũ vetãt:nlla figuratia
locutio ẽ: ſed vbi pcipit᷑ qd malũ vr figura necia ẽ: cum
igit᷑ occiſio filij abꝛae madata mala videat: imo ſit ſjm
ſe ↄſiderata:igit figuratia locutõ ẽ: itellige hᷣ ſic alibi:.
ſit figuratia ꝑ allegoꝛiã:lr̃ali tñ ſenſu de pceptoꝝ mã ?

obedia ſꝑ ſaluo:ut ↄmẽdabili imitabili inicedente di
uio pᷣcepto ⁊ excuſante:⁊ no alias:ut vult beat Augu.

vbi ſupꝛa. ¶ Iteʒ in eodẽ ca. vbi poſtillatoꝛ dicit eſau
iuxta ocm apli pphanũ ꝑpꝑ vnã eſcã: ut li ꝑꝑ nõ notat

it nuiſ
olmretſni
ſſlror lura
trnde⸗
ſis mold
biono
bechnit i
ciͦ tändl⸗
oli prnterch
rahetes eni p⸗
dipbenod
biortickt9ti
loßco Glndi
pnerurlen⸗
ſeyel ui
peie ppte
late el neceſit⸗
liiet pprie aa
nm,u ,
iin eus jn⸗

ßltpſiug⸗

ANMW.
be de
riſe
irebiur
lnoninaf⸗
ſprtſraugend i
aSd
ſoin ereis

Nafanlama
goalinili riſt
Uecrutterrz
iindalsſbiin
kinmninn,
pneclcenti⸗
lihiröet
nfrtilue a⸗
laltdelur
laoenſin
ſepoenliͤ
taiilon

Nhdeftchir
.* „*
. nwe ,„ ſ
gsrl
i Alnntt,
WKd
eerrip/
Nlt
deerfneicaen
Eeeanchs
4 (eigs⸗
mrNTIKö
Mdecndci
₰ . . 2
idinſente
ae eelnten⸗
ro ſinamirer

—„ *„ . . „

Burg Müß
ce

E lahen
Ctuun AN

anexũ pᷣmogẽitu

neratõe pꝓlis: hic

introgaret᷑

¶ Henelis x .

bciuʒ vel pcij quatitatẽ:ſed ſolũ cam motiuam. Cuius
ↄtrariũ dicit Burgeñ.aſſerẽs ꝙ ex cauſa motiua nõ de
buit dici ꝓphanus:excludẽs ꝙ dictũ Apli intelligi de⸗
beat put ſonat ex dictis ſcõꝝ. Rñdeo g ꝙ magf in glo.
ſup illo vbo apli ſanctoꝝ dicta recolligẽj dicit: Q eſau
pꝓphan dicit a p

cul ⁊ phano:qꝛ ꝓ D
pter eſcã vilẽ ſefſe (Ea. xxyVI.
ad ſacerdotiuz p d⸗ amp räſte ate
tinet: qð vſq; ald ꝗ acciderat in dieb abꝛaa:
tẽpa Aaron ſuit abijt iſaac ad abimelech re

Rrdrdebict vei paꝛuitq; ei dñſ:⁊ ait:Ne de
dens pmogenita ſcẽdas ĩ egyptũ:ſed geſce ĩ

ſua:no ꝓ vna e⸗
ſca tanq; ꝓ pᷣcio:
ſed ppter vnam
eſcã qᷓ cã motiua

nare in ea:eroq; tecũ ⁊ bñ/
dicaʒ tibi.Libi.n.et ſemini

fuit ad ↄtractũ fa tuo dabo vniuerſas regio-
ciendum:et ſic v? nes has:comples iuramẽ/
poſtillato: iuxra tũ qð ſpopõdi abꝛaam pꝛi
verba Apli dceẽ tuo: ⁊ multiplicabo ſemen

ſcõꝝ multũ ꝓpe

