rali vel aliter ipedit:ſic q; nõ ĩterueniſſet i illo actu:ꝛnõ
enĩ ẽ veriſile ꝙ ſcriptura pᷣtermiſiſſet expꝛimere actum
tã virtuoſũ ⁊ narratõe dignũ ⁊ exemplarẽ: Aaron el
hoc retuliſſet moyſi in ſuam excuſationẽ:ſilr ⁊ moyſts
redarguiſſet populũ de homicidio tã nephando:nullũ

Icet inſania ppli circa cultũ iſtius idoli ⁊ eꝰ
venerationẽ maxima fuerit: nõ tamẽ veriſile

n eo. capi. xxxij. vbi dẽ in poſtilla:m Bab. Salo.
LCõm doctoꝛes hebꝛeoꝝ tm̃ ꝗqttuoꝛ pꝛecepta

ſecũdũ:Nõ erũt tibi dij alieni.tertiũ: Nõ aſſumes no

capi. xxxij. vbi dẽ in poſtilla: hec aũt fractio

flſicatio euacuationis legaliũ in adueutu Chꝛi
ſti: pꝛicipalia eni que in tabulis cõtinebãtur erant mo
ralia ⁊ valde ꝓpinqᷓ iuri naturali:que nõ ſũt euacuata
in aduentu Chꝛiſti. ſed melo videtur dicendũ fractio
tabularũ ſignificat tranſlationẽ legis: de q̃ ad He.vij ·

„ eſetdon

ſipgiscbanronn
Oiraſenadoun
Gclirospu
Hardmgnsſ
epunn duin
Glüſacdvin
Agocy ſliman
nuuaftudieni
Popllfutoi⸗
nnihn
ulbumchhn
Dniſtutauwn
uipaunpuun
lupmofſvaeh
Nltlmniquodel
Abhoernciran
Elolariamindn
fonſitad man
unnndercuſan
uuſauli Pepy
chetcnnitumn
inoerincucne
uighoegdſeni
pihaecintgdn
llanli dbſt
izihinlu
ünutulilaa
WE
mppaſin
ſeinmnun
Grumann
nnnotmine
itpetinn
ſtnuainn

de hoe

Dramehnit,
ſinigiririi⸗
deumdii
ane nolenin
cdenci gte
oeſte
nulühgiunmii

TNän Ni

1Petboftiini
mii

aiuſt

.
KR&

2 1

in un

anſzafumndn
tunsme dddin

ramm uuip. 1
Muſwn enult
hoe t⸗

poſt recõciliationẽ ſignifi

ẽ deo recõciliatus. ¶ In eo. capi.xxxij.vbi dꝛ in po
ſtilla: IJdeo vꝛ ꝙ dixerit mẽdaciũ. ¶ Acdaitio.vj.

Icet quidam eoꝝ expoſitoꝛes teneant ꝙ aarõ
nõ peccauit in facto vituli:introducẽtes qſdã
rõnes friuolas ad quoꝝ euacuationẽ ſufficit

auctoꝛitas ſcripture infra Deu.ix. vbi de hac materia

tractans dicit: Aduerſũ quoq; aaron ⁊c.ex quo pʒ ma

nifeſte aaron in hoc caſu grauiter peccaſſe: nõ tamẽ vẽ
dicendũ pꝛout quidaʒ volũt ꝙ peccaſſet peccato idola
trie:qð quidem peccatũ eſt maximũ ſimplr inter pecca

ta:vt hĩ in glo.Leui.xv. Aaron eni nõ legitur adoꝛaſſe
nec coluiſſe vitulũ:nec alios ad hoc induxiſſe:ſed ſolũ

feciſſe ⁊ fabꝛicaſſe vitulũ:⁊ quia in hoc min recte occa
ſionẽ dedit alijs idolatrandi: iccirco ꝓpꝛie cõmiſit pec
catum ſcãdali actiue:inqtum ex tali facto inoꝛdinato

alijs pꝛebuit occaſionẽ ruine. Circa quod attendendũ
ꝙ talis ruina populi nõ fuit ab eo intenta:quod pʒ ſic:
nã ppls ab aaron non petiuit vt faceret ſibi deos quos
colerent ſeu adoꝛarent ſed dixerũt:Surge fac nobis de
os qui nos pꝛecedant ⁊c̃.ſ.ad ducatum itineris:vt nu⸗
bes vel angelus ſolebat eos pꝛecedere in via quibꝰ non
debebatur diuin cultus:ex pꝛonitate tamẽ populi ad
malũ facto vitulo ⁊ apparentib in eo oꝑatioe diaboli
aliquib ſiłlitudinibꝰ operũ vite: vt.S.dictũ ẽ: ſtati ado
rauerũt ⁊ dixerũt:hi ſunt dij tui iſrael.⁊ ſic idolatria
populi fuit oino pꝛeter mẽtem aaron ſecuta: ſicut nec ĩ
pꝛima petitione ppli hoc includebatur:vt dictũ eſt. Et

huic ſententie cõſonat plan ſenſus lr̃e:nam cũ moyſes

dixiſſet ad aaron:Quid tibi fecit hic populus vt indu
ceres ſuꝑ eum peccatum magnũ: in quib verbis vide
batur moyſes attribuere ipſi aaron ꝙ induxiſſet pplm
ad idolatriã quod ẽ ſimpłr peccatum magnũ:vt dictũ
eſt. Ad hoc rñdit aaron excuſans ſe ab hoc ꝙ populũ
ad idolatriam induxiſſet dicẽs:Tu eni noſti pplłm iſtũ
ꝙ pꝛon ſit ad malũ ⁊c̃.quib verbis bene conſideratis
aaron no excuſauit ſe per timoꝛem dicẽs: Timui ppilʒ
ſicut ſaul.j.Re.xv. ſed ex pꝛonitate ppli ad malũ.q.d.
hoc peccatũ tam magnũ ex pꝛonitate eoꝝ ad malu ꝓ
ceſſit nõ ex inductione nec intentõe mea:qð aaron ꝓba
uit ex hoc qð ſequitur:Dixerũt mihi fac nobis deos qͥ
nos pꝛecedant ⁊c.nõ petierant a me deos ad colẽdum
vel adoꝛandũ:abſit eni a me ꝙ hoc facerem:⁊ ſequitur
Egreſſuſq; ẽ vitulus iſte.ſ.in tali ſititudine vite ꝙ ppłʒ
inclinauit ad idolatriam:vt dictũ fuit.S.eo.ca.in addi
tione.iij.nec curauit aaron expꝛimere ꝙ ipſe foꝛmaſſet
ope fuſoꝛio vitulũ:qꝛ hoc nõ fuit motiuũ pꝛincipale er
roꝛis ppli:ſed ſilitudo vitalis que in eo erat: ⁊ ſic cõpẽ
dioſe narrauit ea que ipſe feccrat vt in glo. Ex quibus
pʒ ꝙ aaron excuſauit ſe a peccato idolatrie qð ẽ maxi⸗
mu:no tamẽ a peccato.ſcadali actiui: qð qdẽ ſcandalũ
fuit ꝑ accñs nõ ꝑ ſe:eo ꝙ fuit pꝛeter intentionẽ vt dictũ
eſt: nec etiam mẽdaciũ locut ẽ moyſi: eẽt eni abſurduʒ
p mẽdacia excuſaret ſe a moyſe q a deo nouerat veri
tatem facti.vñ Aug.in hoc loco ꝓut in gloſa cõpẽdio
ſe locutus ẽ aaron:nõ dicens ꝙ ipſe foꝛmauit vt exiret

an excuſationis cã timẽdo mẽtitus ẽ: tãq; i ignẽ pituzʒ

aurũ pꝛoiecerit atq; ipſo nõ idem agente foꝛma vituli
ideo exiuit:qð nõ ẽ credendũ:qꝛ nec latere moyſen poſ
ſet verũ cũ quo de loquebat ⁊ frem de mẽdacio no re
dar guit. hec ille. Patet ergo ex ſententia Aug.ꝙ nõ eſt
dicendũ ꝙ medaciter fuit locur aaron: tũ qꝛ loquebat᷑
cũ illo ꝗͥ ſciebat veritatem a deo.ſ.moyie:tu qꝛ nõ fuit

(Exo. vxiſ

Yranſlato ſacerdotio neceſſe ẽ vt tranſlatio fiat legis.
vngde pꝛime tabule ſignificabãt legẽ veterẽ ipfectã qua
irritauerũt tranſgreſſoꝛes:ſecũde vo tabule qᷓ facte ſüt
at legẽ nouã ꝑ quẽ ppls cius

redargutus a mendacio ⁊c. Si aũt qratur quid ĩtendebat
aaron in fabꝛicatione vituli cũ ipſe ſciebat ꝙ vitubille nõ

poſſet deducere pplm:nec etiam ſtendebat vt adoꝛaret᷑ vel
coleretur vt deus:Ad hoc põt dici ꝙ foꝛte intendebat illu
dere pplm q ipſum aaron incitabat ad faciendũ illud qð
manifeſte excedebat potentiam ſuã.ſ.facere deos qͥ eos pꝛe
cederẽt qð vẽ ridicu

culũ. iſto mõ legitur de Helia q illuden
do ꝓphetas baal:vt pʒ.iij. Reg xviij. dicebat eis:Clamate
voce maioꝛi:deeni vꝛ in diuerſoꝛio eſt foꝛſitan lodtur:aut

certe doꝛmit vt excitetur. Sciebat enĩ helias ꝙ iſta q̃ dice⸗
bant de Baal nõ erant vera:⁊ tamẽ vt eſtimationẽ ꝓphe

tarũ baal oſtenderet eẽ fatuã ⁊ inanẽ ſic illudebat eos. Sili
ter in ꝓpoſito cũ aaron ſciuiſſet ipſum nõ poſſe facẽ qð pe

tebãt finxit ſe tamen hoc attẽtare ſeu facẽ foꝛmãdo vitulũ
quẽ ſciebãt inutilẽ ad hoc quod petebãt ipſi vt eſtimatõnẽ

eoꝝ vanã eẽ oſtenderet:quo quidem fabꝛicato:qꝛ ꝑ oꝑatõ

nẽ diaboli in eo apparuerũt aliqua opa ſilia opib vite vt
dictuʒ eſt:ppls ex ſui pꝛonitate ad malũ adoꝛauit.vnde lʒ
intentio aaron in hoc nõ fuerit ꝑuerſa factũ tamẽ eius fuit

min rectum tanqᷓ;ᷓ hñs ſpẽm mali a quo eſt abſtinẽdũ: iu/

xta doctrinã Apli.j. Theſſa.v. Ab omni ſpe mali abſtine

te vos ⁊c̃.pꝛeſerti cũ ipſe nouiſſet ꝓnitatem ppli ad malũ
7 ſic aaron peccauit peccato ſcãdali:quia ꝑ ſuũ factum mi
nus rectũ pꝛebuit pplo occaſionẽ runie. nec ẽ ſile de verbis
helie ad ꝓphetas baal:dicta eni Helie pꝛedicta nõ pꝛebue-
rũt occaſionẽ ruine pphetis baal:qꝛ iam ipſi erant peſſimi
idolatre:ſed hoc factu aaron lʒ nõ pꝛebuerit cauſa pꝑfectaʒ

idolatrandi:pꝛebuit tamẽ occaſionẽ:in quo manifeſtũ ẽ ꝙ

grauiter peccauit nõ peccato idolatrie vel mẽdacij ſed ꝑec
cato ſcãdali actiui vt dictũ ẽ:qð quidẽ peccatũ aaron non
celauit a moyſe ſed cõfeffus ẽ cũ rñdit:Ne indignetur dñs
me'.q.d.lʒ merear indignationẽ ex facto inoꝛdinato tamẽ
factũ ſic cõtigit: Tu enĩ noſti.exponat᷑ vt.s. vñ ⁊ moyſes
nõ replicauit redarguendo eũ de mendacio nec de peccato

magno idolatrie:ſed oꝛauit deũ pꝛo ipſo ſeoꝛſũ a pplo ⁊ ñ

cũ tanta inſtantia oꝛonis:vt pʒ Deu.ca.allegato:eo ꝙ lon
ge min peccauerat qᷓ; ppls:ſi eni a peccato a moyſe ſibi ipo
ſito ſe ꝑ mẽdacia excuſaret puerſius ſe hẽret qᷓ; ppls qᷣ vidi
ctam diuinã a mopſe illata patienter ſuſtinuit:de quo non
legitur pplłm reſt itiſſe necmurmuraſſe.ex qua qͥdem expõ
ne lr̃e cõſona tollitur q̃dã obiectio malicioſa:q̃ qdem non
bñ ſentientes in hoc loco iducũt dicẽtes:qũo aaron idola/
trare fecit totũ pplłm nec peccatũ ſuũ cõfeſſus ẽ ſʒ potius ꝑ
mẽdacia ſe excuſauit ſtati fuit aſſumpt ad ſũmũ ſacerdo⸗
tiũ nulla mẽtione facta de penitentia iterpoſita: q̃ qdẽ ob
iectio manifeſte aſſumit falſũ:vt pʒ ex dictis. Nec tamẽ pec
catũ aaron debet multũ aggrauari ex magnitudine nocu
mẽti qð in pplo fuit ſubſecutũ:qꝛ euent ſequẽs non addit
ad maliciã ſeu bonitatem act᷑ niſi ſit pꝛeuiſus ⁊ intent ab
agente:vt in pꝛi.ſe.q.xx.arti.v.in coꝛ.q.qð no ſuit in pꝛo
poſito:vt dictũ ẽ. Cõcoꝛdat etiã huic ſententie qð imedia
te ſetur:Uidens ergo moyſes pplm ꝙ nudat eẽt ⁊c.ſpoli
auerat eni eũ aaron ⁊c. Circa qð cõſiderandũ ꝙ ſi pꝑpls ex
iductione aaron peccaſſet vt cõtrariũ opinãtes dicũt pplłs
fuiſſet excuſabilis ſaltem a tanto:cũ i abñtia moyſi ipſi aa
ron debebãt obedire tanq rectoꝛi: ⁊ ſic pncipalitas h pec
cati erat attribuenda ipſi aaron tanq; pncipali actoꝛi ⁊ in
ductoꝛi:pplo vo ex cõſequẽti:ſed qꝛ ſic nõ cõtigit in facto
vt dictum eſt:ideo hmodi peccatũ pnciplr fuit in populo
cui etiam pᷣncipli pena debebatur:qua rõne moyſes tanq;
iudex rectus pꝛimo redſiuit vtruʒ aaron induxiſſet pplin
ad peccãdũ dicẽs: Quid fecit tibi ppls vt iduceres ſuꝑ euʒ
peccatũ magnũ:poſtq voſcertiſicat ẽ de oppoſito ꝑ rñſio
nẽ aaron mõ ſupꝛa expoſito ſtatim miſit manũ ad exercẽ
dam vindictam in tranſgreſſoꝛibꝰ.vñ ſequitur: Stans in
poꝛta caſtroꝝ.vñ verba pᷣdicta:cũ di: Uidẽs ergo moyſes

populũ ꝙ eẽt nudatus c. intelligenda ſũt de manifeſtatiõe
ſceleris pꝛout in ſecũda expõne poſtillatoꝛis: ? eſt ſenſus q

pidit moyſcs p inquiſitionẽ ſupꝛadictam ꝙ h' modi ſcelus

manifeſte ſeu apte erat in populo: vñ ꝙ dicit: Nudauerat

*

eniʒ eũ aaron.in telligitur ꝙ aaron aperuit moyſi ſacti ve

ritatem vt dictum eſt. Si auũt dicatur ꝙ moyſes nõ debuil
ſet credere aaron in hoc facto quia loquebatur pꝛo ſe. Dicẽ
dũ ꝙ moyſes rõnabiliter cõfidebat aaron in hoc ꝙ ſi foꝛte

illud peccatum magnũ ex fragilitate vel als coõmiſiſſet non
illud celaret ſed potius cofiteretur ⁊ peteret veniã pꝛeſertiʒ
mopfli quem ſciebat eſſe verũ ꝓphetam dñi: vt dictum eſt
lʒ enĩ qnqʒ; contingit vt ſancti viri incurrant magna pecca
ta:tamẽ cũ a deo Ee eine ngi requirũtur ſtatim cofiten
tur: vt legitur de Dauid.ij. Re.xui. .
4 eapt. xxxij. vbi dẽ in poſtilla: Ex hoc dicit; Rab.
Sa.· nullus de filijs leui. ( Acgitio. vy.
Ec opio Rab. Sa. eſt cõis apud oẽs expoſitoꝛes
hebꝛeoꝝ antiquos non ſic intelligendo ꝙ nullus

de leui
rum non reſtiterũt colẽtib ſeu adoꝛantib'in quo erant cul
pabiles: nõ tamẽ idolatrauerũt cõſenſu mẽtis: nec facto ex
terioꝛi pꝛout clare ⁊ determinate Rab. Moy. egyptius tra
dit in ſuo Deu. dicens de idolatria ca.j.ꝙ lʒ ppls iſraelitic
pluries idolatraſſet ſeu ad idolatriam declinaſſet:leuite tñ
nũꝙᷓ idolatrauerũt. vnde non valet qõ obijcitur de aaron:
nã lʒ in fabꝛicatione vituli nõ fuerit ſine culpa:no tamẽ di
cendũ ẽ ꝙ idolatrauerit: vt in pꝛecedenti additõe oſtenſũ ẽ
Siłr videtur tenendũ circa peccatũ occiſionis Chꝛiſti.ſ. ꝙ
leuite pꝛout a ſacerdotib' diſtinguũtur nõ fuerũt ꝑticipes
in illo crimine peſſimo ĩ quo ceteri ſtatus hebꝛeoꝝ fuerũt

rei: vt plenius deo duce ẽ tractandũ in quadam additione

ſup Jo.xj.c. Ad hoc aũt qð obijcitur de hoc qð dicit: Oc
cigqat vnuſquiſq; frẽm ſuũ.ſatis rñdetur in poſtilla.
In eo. capi. vbi dẽ in poſtilla: Sed tũc occurrit duplex
difficultas. Acdditio.viij. .

one ad pᷣmũ arg.liber vite poſſet dici triplr ſicut

Ijli
rum qui ſunt electi ad vitam eterna: ſicut liber militie põt
dici in quo ſcribũtur electi ad militiã. ſecũdo mõ põt dici
liber vite in quo ſcribũtur ea que ducũt ad vitam eternaʒ
ſicut liber militie põt dici in quo traditur ars militaris: ⁊
iſto mõ nouũ ⁊ vetus teſtamẽtũ dicitur liber vite: ꝓut in
glo.ſuꝑ illud Eccle.xxiiij. Hec oĩa liber vite ſunt. Lertio
mõ põt dici liber vite:illa vis diuina qua fiet vt cuilibet in

memoꝛia reducãtur facta ſua:ſicut ⁊ liber militie dici põt
in quo recitantur facta militũ: ⁊ iſto mõ intelligitur illud

Dañ. vij. ca. Libꝛi aꝑti ſũt. Quarto etiã mõ dẽ liber iuſto
rum:vt in.ij. Re.j.ca. In quo libꝛo facta exemplaria iuſto

vñ in ꝓpoſito lʒ a libꝛo vite pꝛimo mõ vel tertio mõ intel
lecto moyſes nõ petiuiſſet deleri:petiuit tamẽ deleri a libꝛo
vite ſecũdo ⁊ quarto mõ intellecto. petebat eniʒ moyſes ꝙ
lex nõ denoĩiaretur noie ſuo:nec etiã ꝙ geſta ſua in eductio
ne populi de eg
tur: exquo ppls ꝓpter queʒ laboꝛauerat erat ꝑpetuo con
demnat᷑. Q aũt dẽ in pᷣſ.lxviij. Deleantur de libꝛo viuen

libꝛo ſic intellecto dicũtur ſcribi aliqui ſᷣm quid: pꝛout in
poſtilla:ſpm iſtam expõnẽ moyſes nõ petiuit aliquid ipoſſi
bile nec cõtra charitatẽ:vt patet cõſiderãti.⁊ quia talis de
letio a libꝛo ſecũdo ⁊ quarto mõ accepto videtur hie rõnẽ
pene:ideo rñdit dñs:Qui peccauerit mihi delebo eũ de li

i⸗ meo.q.d.tu qui nõ peccaſti nõ debes deleri.

. 5 . —

In . capi. xxxij. vbi dẽ in poſtilla: Ex hoc aũt ꝙ dicit

ab. Sa. ꝙ in omni infoꝛtunio. ¶ ¶ Acdditio vltima.

fuit culpabilis in facto vituli:quia foꝛte multi eo

Ecũdũ ſanctũ Tho. in pꝛima pte.q.xxiiij. in rñſi

er militie. pꝛimo eni mõ põt dici liber vite ſcriptio eo

to ⁊ in alijs ſilib' in memoꝛiam reducerẽ

Ationabilliter obijcit poſtillatoꝛ cõtra aſſerẽ
tes ꝙ per diem vltionis nõ intelligitur hic ca
ptiuitas Babylonica vel Romanoꝝ ꝓut in
pol ot etiam vlterius cõfirmari pꝛima ro poſtil
latoꝛis que ſumitur ab auctoꝛitate veteris teſtamenti
ſic:nã rõ.quare deus reddit iniquitatem patrũ filijs ac
nepotib in tertiã ⁊ quartã generationẽ cõiter ſumitur
ex hoc ꝙ filij ⁊ nepotes pluries iueniuntur imitatoꝛes
paterni ſceleris:qð nõ hʒ locũ in peccato vituli: quod
peccatũ oẽs cõmittentes dimiſerũt ⁊ pꝛo eo ſuſtinueft
diuinã vltionẽ patienter:vt pʒ expꝛeſſe in hoc ca.ſilr in
ſequẽti ca.hẽ ꝙ ppls luxit ⁊ in ſignũ triſticie ⁊ cõtritio
nis depoſuerũt oꝛnamẽta ſua.Poſtremi etiã eoꝝ vſq;
in pñtem diem hoc peccatum.ſ.vituli deteſtantur:vt ẽ
manifeſtum. vñ dicẽs ꝙ deus exercet in eis vindictam
ꝓpter hoc peccatũ etiam hodiernis tꝑib vẽ dicere cõ

„

tra diuinã miſericoꝛdiam:que nũqᷓ; penitentibꝰ ⁊ alijs

dimittentib peccata dimittere denegat. Item circa hoc
attendendũ eſt ꝙ hec expoſitio Rab.Sa.i hoc loco nõ
eſt ſolũ falſa ſed etiam malicioſe fabꝛicata: nitũtur eni

celare ꝙ deſtructio ciuitatis hieruſalẽ ꝑ Tytum ⁊ Ce
ſpeſianũ facta que fuit acerbiſſima. ſimiliter ⁊ captiui
tas eoꝛũ hodierna que excedit ceteras in duratione ?

ignominia ⁊ hmodi fuerunt ſicut ⁊ ſũt in vltionẽ oc

ciſionis Chꝛiſti eis inducta:⁊ ideo volũt iſta attribuẽ
peccato vituli:qð nullũ hʒ fundamẽtum:put deo duce

5*

videbitur vbi ppꝛie de hac mã erit tractandũ.

eplica coꝛꝛectoꝛij Bur. fingentem.

aſſum:Qðõ cũ vidiſſet aaron edificauit co⸗/
ram eo altare:per hũc modũ ꝙ aaron videns populi

maximã pꝛonitatem ad vituli adoꝛationẽ nitebat ipe

dire per dilationes ſperãs reditũ moyſi ⁊ ſic ediſicauit
altare:edificato altari fecit pꝛoclam tionẽ ſolẽnitatis ĩ

craſtinũ ⁊c. Pic Bur.dicit ꝙ veriſilr viſus eſt populo

vitulus ille exercere quedã oꝑa ſimilia opib' vite:ſicut
ẽ comedere ⁊ cetera hmodi:qð fieri potuit illuſioe de

monũ:⁊ cetera que ibi ponit. hec aut Bur. cũ fingenti
bus fingit vt excuſet inſaniam populi iudaici cũ aliqũ
iudeus fuerit:q̃ſi iudiciũ rõnis in eis nõ fuerit ſic ablo:
ptum vt crederẽt rem penit inaiatam eſſe deũ.Sile ar
gumẽtũ põt fieri ſi vitulũ viuum crederet eſſe deum:⁊
multo foꝛti ſi cõflatilẽ comedentem fenũ crederet eſſe
deũ. nõ eni opoꝛtet hic dubitare de oppꝛeſſione iudicj
rõnis ꝑ maliciã ppli abũdantem ⁊ foꝛtiſſimã cõplacen

40

abſoꝛptum vbi traditur obliuioni ea etiam q ĩ vacuij
mẽtib herent:de qbꝰ dẽ: Obliti ſũt deũ qͥᷣ ſaluauit eos

terribilia in mari rubꝛo:vbi videatur gloſa magfr̃alis
de extrema illiꝰ ppli obcecatione: vñ ad eoꝝ inſaniam
palliandã nõ opoꝛtet fingere vitulũ illũ comediſſe: nã
bea Aug. pmo mirabiliũ ſacre ſcripture ca. xv. vult
Ffffilij iſrael in deſerto cũ adoꝛare idolũ vellẽt nõ aliã
ſtatus ꝙ vitulũ fecerũt:qꝛ vitul' in egypto iuxta ſepul
chꝝ ioſeph ſculpt adoꝛabat᷑ ab egyptijs a db iudei di

emnat'. Q£ pᷣſ. lxviij. Deleantur o dicerũt: vide ibi beatũ Aug. Idem dicit glo. interlinea
tiũ ⁊c.intelligitur de libꝛo vite pꝛimo mò intellecto: eo i

ris.j.ſuꝑ vbo:ccit eis vitulũ ⁊c. ⁊ tñ in egypto illum

vitulũ comedere nõ viderũt:nec pꝛedicta figmẽta ſůt
ad ꝓpoſitũ lr̃e pñtis cũ dẽ: Qð cũ vidiſſet aaron ediſi
cauit coꝛã eo altare ⁊c. nã hic nõ dẽ ppls in vitulo ali
dd vidiſſe:ſʒ ſolus aaron quẽ cõſtat circa vitulũ dece/
ptuũ nõ fuiſſe:q̃ſi ꝑx opationẽ diabolicã inclinat᷑ fuiſſet
r. nullũ malũ iponit ipſi

ad vitulũ colẽdũ:qꝛ ⁊ ipſe Bur.nu

—

capi. xxxij.cũ poſtillatoꝛ exponeret illum

tiam ad idolatrandũ. quid eni dubitabit iudiciu ronij

„ca. zn c 20 iplaria iuſto ꝗq fecit magnalia in egypto:mirabilia in terra chanaaz
rum vel ſanctoꝝ intelligũtur ſcribi ad memoꝛiam ſuturã

garon niſi factũ ſcadali actiui: ⁊ c ſufficeret ad illa in
famiã ppli malicia pꝛonitas ad idolatrandũ non eſt

lnoninaucon
fintimläſatn
lichnetenst
Uhtlnsöſ
Niranegeſt
Ngagolas
facionet
decuungei⸗
ſtareſne
tuniaglili
Bropeſin
nulramln
armi⸗
Nipniufitmi
Wthnolied
uhrobyap
wrtolgatſch
kölniwe
ingolatain
negpptoadorn
ſſent vi pat
Norevone
pliſraqu⸗
ſftiieſtryte
iiohebriſſetn
nmniinlnnti⸗
miglhynoa
enni
in
ni

nſigi MWK
Poſrmain
Omgin esitn
dnti
ſan tfiinin
id wünmti
unmmnnun
nimti
jer inn
õ
erundliun,
unmiſifhüi
un mriſblennan
ninis ct onn
miuopid vueſa
dimgont iuſin
dii wr dͤfn
nsteſ nns⸗
funN
—R
H
leina
uiga
Niuiiiuun

theologice dictũ ꝙ diuina pmiſſio acceſſerit: permittẽ
do demones vt ꝑ huiuſmodi excercitiũ vite in vitulo
populũ ſic peculiariter deductũ ſeducerẽt ⁊ aliqua ꝑs
excuſationis illi populo remaneret: quaſi ſeductus eẽt
deo ptermittente:ꝓpterea ſilitudo de paganis recipien
tibꝰ rñſa in idolij

T ſtis peſſimis iu 4= .—
deij quã Putiac. Dcuůtuſq; eſt ¶xxXIII.
ducit non valet: 1 dñs ad moyſen dicẽs
nec pꝛobat viu“ Aqe:aſcẽde de loco iſto

lũ cõflatilẽ appa ẽ
rẽter comediſſe:
per hoc qð addu
cit de pſalmo:In
ſilitudine vituli
comedentis fenũ
qꝛ nõ vult littera

de lerra egypti:i terrã quã
iuraui abꝛaa iſaac ⁊ iacob
dicens: Semini tuo dabo

pſalmi ꝙ conflatile comeſtionẽ exercuerit: vel aliquod

aliud opus ſile operi vite:ſed ꝙ verus vitu comederit ¶ Bur. nõ eẽt talis ↄñtia ad ꝓpoſitum. quid eni magnum ſi

fenũ:cui illud idolũ fuit ſile in figura ⁊ foꝛma artificia

li:non in actu comedendi:ideo dẽ eos mutaſſe głaʒ dei

nõ in vitulũ:ſed in ſilitudinẽ.i.idolũ ⁊ imaginẽ veri vi
tuli comedentis fenũ.nec ideo dixit aaron: Egreſſus ẽ
hic vitulus.qſi greſſus ille vituli aliqd opis vite oſten
derit:qꝛ egreſſus ille fuir oꝑe fuſoꝛio ꝓut ꝓbat beatus
Aug.⁊ gloſa.S.alł. ¶ In eo.capi.vbi poſtillatoꝛ dicit
fractionẽ tabularũ ſignificare legis veteris euacuatioeʒ
tpe euangelij:Bur.dicit ſignificare traſlationẽ: vtrũq;
põt ſtare ſᷣm diuerſam applicationẽ allegoꝛice:neutx
tamẽ ad lralẽ ſenſũ vi ꝑtinere. ¶ In eo. capi. ponit

Bur.digreſſionẽ modicũ facientem ad lr̃e veritatẽ:

multa extra lram pꝛeſupponit cotra quandã ſui ipſiuj
regulã pꝛetenſã poſitã in qõne ſua pᷣambula:ſupponit

eni ꝙ vitul ſit viſus a pplo exercere oꝑa vite:vt come

dere ⁊ h'modi:qð ex lra nõ hi:vt.S.oſtenſũ ẽ in coꝛꝛe/
ctoꝛio pᷣmo h capi. Item ſupponit ꝙ pplus nõ petiuit

deos vt coleret ſed vt haberet eos ductoꝛes: qð etiã ex
lr̃a nõ ſequitur:imo ex lr̃a iũcta gloſa hĩ oppoſitũ: g

dẽ in gloſa iterlineari ſuꝑ verbo: Fecit eis vitulũ:bouẽ
in egypto adoꝛauerũt:⁊ foꝛtaſſis aliud idolũ non ſuſce
piſſent.vñ patʒ ꝙ ppls petijt deos quos coleret:iĩmo vt
doctoꝛes eos nemo expeteret niſi eis cultũ exhibere ꝓ
poſuiſſet.a quo eniĩ qͥs petit in ea neceſſitate conductus

bñficiũ reſtat vt ei debitũ exhibeat cultũ ad deũ verũ:
cũ nõ habuiſſet recurſũ ad deos poſtulatos habebant
animũ inclinatũ vt vẽ:nec petierunt eos vt colũnã vel
angelũ:qꝛ hmodi in ſcripturis deos vocari nõ eſt con
ſuetũ. Supponit Bur.tertio ꝙ aaron coꝛã mopſe ſe nõ

excuſauit pꝛe timoꝛe qſi pplum pꝛonũ ad occidendũ ti
muiſſet:qꝛ ꝓnitatẽ pplłi ad malu ad ſolã idolatriam re

ſtringit:ſed hꝰ ſuppoſitionis oppoſitũ pʒ ex lr̃a iuncta
gloſa iterlineari ſuꝑ vbo: Tollite inaures ⁊c. ibi eni d

noẽ auſus reſiſtere:qꝛ ſciebat pplm ꝓnũ ad occidẽdũ.
Item Bur. nititur aaron excuſare a mẽdacio:q̃ſi moy
ſi qͥ c deo locutus fuit mẽtiri non poſſet: ⁊ qꝛ moyſes
eũ de mẽdacio nõ redarguit:ſed ille rõnes nõ ſunt ſuffi

cientes.de eni loquẽdo ꝓphetis nõ loqtur ſemꝑ de oi

bus imo q̃dam celat put dixit heliſe.iiij. Re.iiij. ca.

DOñs celauit a me ⁊ no idicauit mihi.In ꝓpoſito enim on ero ductoꝛ ve eris per mei
hoc ſuperius in ſua reſpoſione non expꝛeſſerat:ideo hic ex

pʒ ex lra de moyſi peccatũ aaron nõ ſpecificauit:qꝛ

eũ redarguit q̃ſi pplin ad idolatriã induxiſſet de quo ſe
excuſauit vt dicit Bur.in eadem digreſſione.pʒ igitur
pꝛimã rõneʒ nõ valere.nec ſecũda valet:qꝛ nõ ſequitur

mopſes nõ redarguit aaron de mẽdacio: igitur mẽtit᷑
nõ

tů ⁊ ppls tuuſquẽ eduxiſti

fuit: ſoꝛtaſſe medaciũ eius non attendit ſed deo ſup-
plicido cmmiſit Cetera q in hac digreſſione ponit tran

ſeant vt addita cũ poſtillatoꝛẽ militare nõ videantur.

¶ Item in eo.capi.vbi poſtillatoꝛ exponit quo moyſes ſe
petijt deleri de libꝛo vite c᷑: Bur.addit quaſdã inuolutio
nes dicẽs libʒ vite accipi quatuoꝛ modis. Pꝛimo mõ pꝛo
inſcriptione ad vitam eterna: ⁊ illo mo dicit moyſen no pe

tiſſe ſe deleri: ſed hoct

— Lictum ẽ cõtra beatũ
eãa:et mittam pcuſſoꝛeʒ tui Aug.a glo. dicentes:
angelũ vt eijciã chananeu Securus qdem boc
dixit vt a conſequen

⁊ ãmoꝛꝛeuʒ ⁊ etheũ ⁊ phe

rexeum eueũ ⁊ iebuſeum dat.i. vt quia de nõ
et intres ĩ terram fluentem deleret moyſen de li
lacte ⁊c melle. Non eni aſcẽ bꝛo ſuo pplo ills pe
Dõõü .„H e et. 2c.
dam tecum: q ppls dure vñ patz lior vlte bie
accipi pꝛo inſcriptõe

ad vitam eternã:de alijs enĩ acceptionibꝰ libꝛi quas ponit

moyſes nõ ſcriberetur in biblia quã dicit Bur.libꝝ vite ſe
cũdo mõ dictum: Ad ꝓpoſitum ↄñtie quã beat᷑ Aug'.in

tendit ⁊ glo:eſt ꝙ vi diuina ad memoꝛiã reducãtur facta c
libet quam dicit libʒ vite tertio modo dictũ: qꝛ hec diuia
vis eſt liber aptus ⁊ erit tam bonis vel malis:vt dĩ in glo.
Daniel.vij.ſilr de libꝛo q̃rto mõ dicto: quia ille nõ dẽ ſim
pliciter liber vite ſanctoꝝ::in quo ſcripta ſũt facta exempla
ria iuſtoꝝ:nõ eni magnũ eſt in illo libꝛo nõ ſcribi: qꝛ mul

toꝛum ſanctoꝝ: geſta nõ ſũt:imo ⁊ multa geſta ſanctiſãcto

rum ſcripta nõ ſunt:vt dẽ Johan.vlti.Cũ illa igitur diſtin

ctione Bur. modicũ facit ad veritatem lr̃e:nec rndit rõnibꝰ
poſtillatoꝛis que faciũt cõtra qõnẽ pncipalem: ſed nec con

cduſio Bur. pot eẽ vera qua dicit ꝙ moyſes ſolũ petiuit de
leri de libꝛo vite:ſecũdo ⁊ quarto mõ dicto:quia ad petiti
onem moyſi oñs rñdit:Qui peccauerit mihi delebo eum

de libꝛo meo. certũ tamẽ eſt multos ſanctos qui dño fuer̃t
grati in libꝛo ſecũdo ⁊ quarto modo dicto nõ ſcribi: quia

222

2*

nec in libꝛo ſcripture nec in libꝛo vite ſanctoʒ.

(Xapt. XXNXII.
NMcutuſq; ent domin ad moyſen. Hic cõſequẽter

ta: pꝛimo ituʒ ad aliquid quod videbatur du
rum: ſecũdo q;'tuʒ ad id quod eſt gratioſum:ibi Dixit aũt

mo yſes. Adhuc pꝛimo ponitur dicta rñſio:ſecũdo populi
increpatio:ibi Dixitq; dominꝰ. Petitio autem mopſi iclu
debat ꝙ domin deduceret eos ad terram pꝛomiſſam:⁊ do
minus rñderat ꝙ daret eis angelũ ducem:ideo hic explica
tur qualiter intelligitur: cum dicitur: b ¶ Uade aſcende

deſertum in quo erant. c ¶ Tu ⁊ populus.⁊ nõ additur
hic tnus.quia domin iam icipiebat illi populo recociliari

de loco iſto.hoc dicitur quia terra ꝓmiſſionis altioꝛ eſt q;

d ¶ In terram quam iuraui abꝛaam ⁊c. vt hĩ BGeñ. xxij.
e mittam pꝛecurſoꝛem tui angelũ.ſupꝛa.xxiij.dicit᷑

crabꝛones. Dicendũ ꝙ omnia que fecerunt ad eiectionẽ po
pulox de terra chanaam fuerũt facta miniſterio angelico.

f¶ Et intres in terram fluentem lacte ⁊ melle.per hoc itel

ligitur abũdantia lactis ⁊ mellis in terra ꝓmiſſionis:quia

in plurib locis eſt multum paſcualis:apes etiam ibi melli
ficant abſq; ſolicitudine humana. g¶Non eniʒ aſcendã
tecum.i.non ero ductoꝛ vel comes tui itineris per meipſũ

plicat vt ſic intelligatur ꝙ angelus ductoꝛ ⁊ non dominus

—

cum eo. ¶ Sciendum tamen cum deus ſit vbiq;:non ſic in

telligendum eſt quin eſſet cum eis per eſſentiam: potentiãs:
pꝛeſentiam:ſed ꝙ non adeſſet e per miraculoꝛum ope

rationem ſicut ante fuerat. h ¶ Quia populus dure cer

uicis eſt. ⁊ ideo indignus talibꝰ beneſicijs diuinis.

q 3

tibꝰ rõcinatio concdu

ponitur domini rñſio in ſpeciali ⁊ magis explici

mnriſticie. m ¶ Dixit

malis. o

ꝗqJã nunc depone

¶ Neſoꝛte diſpdam te in via. nõ ẽ ꝑ hoc intelligendũ

angelus de quo dixerat ꝙ eẽt eis ductoꝛ eẽt miſericoꝛdio:

ipſi deo:ſed ꝙ ſi adeſſet dei pñtia mõ pꝛedicto ex hoc rebel
lio ppi eẽt grauioꝛ:⁊ p ↄñs graui puniẽda. k udiẽſq;
5
is ſi

8 bũc ſermonẽ peſſimũ.ſ.ꝙ de nõ adeſſet eis in miraci

is ſi tea.
I¶ Luxit ⁊ null ex
moꝛe indur eſt cultu ue
ſuo. i. honeſtioꝛbus te t via. Audienſq; ppls ſᷣ
veſtimẽtis in ſigaum

nullł'ex moꝛe ĩdur ẽ cultu

dñs. Pic ↄñter ad moꝛe idu
85 ſuo. Dixitquũe dñs ad mo

aggrauationeʒ ponit
increpatio ppli:cũ dẽ
n ¶ Popub dure cer
nicis es.i.ſuꝑioꝛibus
rebellis ⁊ cotumax i n
Semel bo ie. Jã nunc depone oꝛ
aſcẽdaʒ i medio tui.

nõ ad cõſolãdũ ſʒ a iipi Ferpoſnerſ
puniendũ pꝓpter tuaʒ tibi. 6 poſuerũt ergo fili⸗
duriciay. B iſrael oꝛnatũ ſuũ a mote o
lebo te. ita ꝙ non re · reb. Moyſes quoq; tolleſ
mDaneat memoꝛis tu tabnaculu tetẽdit extra ca/

Iſta cõminatio dei ſi
cut ⁊ alie ĩ ſacra ſcri
ptura cõiter poſite in
telligit ſub cõditione
.ſ.niſi penitegs ? coꝛ
rigas te ſicut dẽ ð Ni
niuitis Jone.iij. Ad
huc.xl.dies ⁊ niniue

ſtra ꝓcul:vòcauitq; nomẽ
e tabernaculũ federis:Et
oĩs ppls ꝗ hẽbat aliquam

Cuᷣnq; egrederet᷑ moyſes

ſubuertetur. tamen ad tabnaculũ ſurgebat vni
no fuit ſubuerſa eo 4 uerſa plebs ⁊ ſtabat vnuſ/
penirentia egerunt: ? gqſq; in oſtio papyliõis ſui

lie ſai in phoſireſpiciebãtq; tergü moyſi

donec igredet tẽtoꝛiũ. In/

oꝛnatũ tuũ. dicũt ali
qui ꝙ iſte oꝛnav erat
puũ tabernaculũ ĩ q̊
cũ moyſe cõueniebãt
ſenes ad tractlandum ðð
negocia ppli ⁊ ibi offerebatur oblationes ante cõſtructiocʒ
magni tabernaculi:ſed hoc nõ vẽ verũ qꝛ poſt depoſitioeʒ
oꝛnamẽti hic dicti ſtatim ſubdit de amotoe illꝰ tabernacu

li:vt pʒ in lr̃a:⁊ ideo dicit Ra.Sa.qꝙ per oꝛnatũ hic dictũ

nõ itelligũtur pꝛecioſa veſtimẽta q̃ iã depoſuerant:vt pᷣdi
ctũ ẽ:ſed intelligũtur coꝛone quas libi pncipales ppli ipoſu
erant ĩ die dationis legis qñ oñns locur ẽ eis decẽ vba vt di
ctũ ẽ.s̊.xx.ca.Tũc eni ppls fuit deo deſpoſat ꝑ ſuſceptoeʒ
legis:⁊ ideo fuerũt coꝛonati ad modũ ſpõſe:⁊ has coꝛona)
nõ depoſuerant ad oſtendedũ ꝙ volebat eẽ ſubiecti legi:ſʒ

qꝛ peccauerũt ꝑ idolatriã ⁊ tabule legis erãt fracte: ed

ecoꝛ ↄſuſionẽ ⁊ hũiliationẽ pᷣcepit dñs eas depoi. r
ſciã qͥd faciã tibi.i.pꝛo te ſi videro te huiliatũ:nec itelligen
duũ ðẽ ꝑ hoc ꝙ de aliqd cognoſcat de nouo:ſʒ qꝛ ex mutatõ
ne ppli de ſuꝑbia i huilitatẽ apparet qͥd illi pplło cõdecèj ſit
fieri a deo. s ¶ Depoſuerũt && fi iſ.oꝛ.ſuũ a mõte oꝛeb.i.
coꝛonas eis ipoſitas iuxta mõtẽ oꝛeb ĩ datõe legis.
t ¶ Moyſes q; tol. taber. in q cõueniebãt ad eũ ſenes: vt
Dictũ ẽ. v ¶ Tetedit extra caſtra ꝓcul.ſ.duobꝰ milib cu
bitis loõge a caſtr:vt dicit Ra.Sa.⁊ hoc etiã ſactũ ẽ ad hu

bat ſe elõgatũ a filijs iſrael dicẽs ꝙ nõ aſcẽderet cũ eis ita ⁊
moyſes qꝗͥ erat medõ iter ppl'm ⁊ deũ ſe elõgauit a caſtris.
x Uocauitq; nomẽ ei tab.federis.tũ qꝛ dñs ibi cũ eo fa

ceruicis eſt:nè ſoꝛte diſpdãa
monẽ hũc peſſimũ luxit ?
yſen: Loãre ſilijs iſ . 5
puł oure ceruicis es:ſẽmel
aſcẽdã in medio tui:et dele

natũ tuũ: uũt ſciã ꝗd faciam

qõnẽ egrediebat ad taber/
naculũ federis extra caſtra

greſſo aut illo tabernaculũ
federis:deſcẽdebat coluna

ℳ

. .
—
*
1
„*

miliari loqᷓbat:vt hẽ.j.tũ qꝛ ibi decidebant᷑ cãe q pote
rãt eẽ cã cõtentõis ⁊ diſcoꝛdie i pplo: iõ ſubdit: Et ois

po.q hẽbat aliquã qõnẽ ⁊c. y

uq; egrederet moy

ſes.ſ.de caſtris:vt iret ad tabernaculũ. ʒ ¶ Surgebat

nubis ⁊ ſtabat ad oſtiũ:lo

qᷓbatq; dñs cũ moyſe: cer

nẽtibꝰ vniuerſis ꝙ colũna
nubis ſtaret ad oſtiũ taber

naculi. Stabãtq; ⁊ ipſi:ẽᷣt
adoꝛabãt ꝑ foꝛes taberna/
culoꝝ ſuoꝝ.Loqᷓbat᷑ autẽ

dñs ad moyſen facie ad fa
ciem: ſicuùt ſolet loq hõ ad
amicũ ſuũ. Cunq; ille reũ
teret in caſtra:miniſtèr eiuſ

ioſue filõ nun puer nõ rece
debat de tabernaculo. Bi

Pꝛecipis vt educã ppluʒ
iſtũ ct nõ idicas mihi quẽæ

miſſurꝰ ſis mecũ:lpꝛẽſertiʒ
cũ dixeris noui te ex noiĩe

⁊ iueniſti grãʒ coꝛã me.Si
ergo iueni grãm i ↄſpectu

tuo:onñde mihi faciẽ tuã vt
ſciã te ⁊ iueniã grãʒ añ ocu
los tuos. Reſpice pplin tu
um gẽtẽ hãc. Dixitque do

moyſes: Si nõn tu ipe pꝛe

vniuerſa plebs ⁊c.ad faciendũ reuerentiã moyſi taq; pᷣ

lato ⁊ ſuꝑioꝛi.
2 (¶Deſcendebat
colũna nubis.ad
deſignadũ dei pᷣ
ſentiã ſpẽalẽ.ſeqt

a (Et adoꝛabũt

ſ. deitatẽ ĩ ſigno
viſibili apparẽtẽ
b ¶ Loq̃bat᷑ aũt
dñs ad mop. fa.
ad faciẽ.i.valde

familiarit·iõ ſub
ditur: (¶Sicut

loq ſolet hõ ad
amicũ ſuũ nõ ei
tũc vidit diuinã
eẽntiã: qꝛ cũ pete
ret h dixit ei dñj

aporeri⸗ Hide
aciẽ meã: vt hẽ.
d CLa ille re⸗

uerteret᷑ i caſtra.
ad viſitandũ po
pulũ pꝰ collocuti

onem cũ doo.

e¶ Miniſter e⸗
ioſue fili filo nũ

puer.i.iuuenis re

ſpectu moyſi: tñ
nõ erat ita iuuẽi

qIn iã fuiſſet fact
. oux exercit in pᷣ
min: Facies ea aetecer 4
te:⁊ rquiẽ dabo tibi.Et ait
g wiet⸗t at Accipit etiã hic
puer.i.miniſter ſi
cut ⁊ in pluribus

lio 3 amalech: vt
dictũ ẽ. S.xvij.c.

alüs locis ſcripture. f¶ Dixit aũt moyſes. Dicↄñter
põit᷑ dñi rũſio groſa:⁊ pᷣmo q;tũ ad deductoeʒ ppli ad

terrà ꝓmiſſiois: 2 ꝙtu ad repationẽ legis i pn. ſeq.ca.

Adhiuc pmo ponit᷑ rñſio dñi groſa fſpcũ moyſi ⁊ ppli
cõiter:⁊ reſpectu moyſi ſingir: ibi Qui ait:oñnde mihi

glaʒ tuã. Circa pmũ pmittit inſinuatio moyſi dicentis

—ð

dño: g ¶ Pꝛecipis vt educã po.iſtũ.ſ.de loco iſto. Di

xerat enĩ dns ca.pce. Uade ⁊ duc pplm ⁊c᷑. h ¶ Et nõ

idicas mihi c. ꝗ.ſ.ſit ad pacẽ meã ⁊ ppli: ʒ ei dñs di
xiſſet ei ꝙ mitteret angelũ cũ eis hoc tn non ſufficiebat

moyſi niſi oñs aſſiſteret mõ pᷣdicto. i ¶ Pꝛelerti cũ di

xeris noui te ex noie.qð ẽ ſignũ magne dilectõnis tanti

dñi ad ſeruũ ſuũ.⁊ ꝑ hoc iſinuat moyſes ꝙ nõ debebat
eẽ ↄtẽt alio ductoꝛe:niſi ipſe dñs cũ hoc eos ducẽt: vt
pʒ ex ſequẽtib: iõ cõcludit: k ( Si g iueni graʒ i cõ.

tuo oñde mihi fa tuã.i.te mihi failiarẽ ſicut añ fabꝛica
teonẽ vituli deducẽdo me ⁊ pplm iſtũ ꝑ teipſũ: vñ i he

bꝛeo hĩ: Onde mihi manũ tuã. Ex qͥ pʒ ꝙ adhuc ñ pe

tebat mopſes viſionẽ diuie eẽntie:ſʒ ĩ petitõib ſuis pce
s logesgcaltr.. Sa. 7 he debat oꝛdiate a mioꝛib' ad maioꝛa: ꝓut iueniebat ſibi
miliationẽ ppli ſicut de coꝛonis dictũ ẽ: qꝛ ſicut de reddęè

deũ ꝓpiciũ ĩ rñſionibꝰ:vñ ſbdit: l¶ Dixitq; dñs fa.

mea pce. te.i. egomet deducã te ſicut tu petis:verũtamẽ

qꝛ iſta rñſio no ſe extẽdit expᷣſſe niſi ad moyſen:iõ petit

yVltra mo yſes ſe eptedatad pplm. o. m ¶ Si no iu

fiſio ani gol⸗
ſepan nofiſ
Cbrien iatei
bunans land
NCosdämvo
ſimii ad oN
Nolü cira
dacäpos var⸗
de ta noſ
denspainoni
nad düpe
1(Odenen
ua. 6
bꝛeo hi
lud aoſn
ub St t
tyſic Etleg

beicquoczeſt

pitroſituch⸗
fuctu moſſiſP
blepoſtenoꝛt
mogi iperan.
vpobige al
lin.l. legee le⸗
goui ic

Anün
e Müpole

mn
eNDei
ſoleſlrii

haumſi
cnariu ui
hütiiſele
u ck uß
lozmüehe
i ii⸗
at i
Giei
ihn ſii
anin
mmſſcle
oelocoiſn⸗
nfi. 565

1 pli han⸗

ppli. q ¶ Qui

humanis ſeruꝰ

dendũ accipit au
daciã plus peten

excedit facultatẽ hũana:ideo ſeqᷣtur:

ipſe pꝛecedas. nõ ſolũ me ſʒ etiã pplʒ. n eeucꝛe
nos de loco iſto.pꝰ eni ſingłr dixerat:Oñde mihi faciẽ

tuã.ſʒ hic ponit ppl'm ſecũ loquendo pluralr.q.d. Ne
educas nos.niſi ſis ductoꝛ nr:c rõ ſubdit: o ¶ In q

eni ſcire poterimꝰ cc᷑. niſi tu deduxeris nos in ſignis mi

rabilib: ſicut añ
peccatũ vituli: 2 n
ra ancelſes cedas:ne educas nos ð lo
ba iſnud qo locx iſto. In quo enĩ ſcire po

tus es faciã cẽ terim ego ⁊ pplus tu ĩue
ſubdit: p ¶ In niſſe nos grãm i cõſpectu

neniſti eni gram tuo:niſi ambulaueriſ no bi
vea mai Eaei5 ſcũ:vt gloꝛifſcemur ab oĩ/
no ppter meritu bus pplis ꝗ hitãt ſupꝑ terrã

Dihxit aũt dñs ad moyſen

u, Hic onſiur Et pᷣbũ iſtud qð locut es
rñſio dñi gfoſa faciam. Iieni ærz
reſlrru moyſi ſi ſas Dulicniſtl em graʒ
gulariter: ſicut ei za me: ⁊? teipluʒ noui ex

noĩe.Qui ait: Oſtende mi
videns oñm vo⸗
lutariũ ad cone Ego oñdã oẽ bonũ tibi:ẽ᷑t
vocabo in noĩe dñi coꝛã te

di: ita moyſes vi
dens petitionẽ ſuã exauditam ꝓ ſe ⁊ ꝓ pplo groſe acce
pit audaciã petendi viſionẽ diuine eẽntie dicẽs:
r ¶ Oſtenge mihi gliaz tuã. i. teipſũ ſicut videris ĩ glia
tua. S¶ ¶Rñdit: Ego oſtendã tibi omne bonũ. In he
bꝛeo hẽ: Ego faciã tranſire oẽ bonũ añ te. et refert᷑ ad
illud qð poſte 1
Rab.Sa. t ( ¶Et vocabo in noie dñi coꝛã te.Alia lr̃a
hʒ ſic:Et legam ĩ noie dñi ⁊c᷑. Dictio eni hebꝛaica q̃ eſt

ibi equoca eſt ad legere ⁊ ad vocare. Dicit igit Ra. Sa.
vYi trãſitu gloꝛie ꝗᷓ hic expꝛimit itelligit᷑ apparitio dei
facta mopſi ſub ſilitudine hois quẽ moyſes vidit tm̃ a

pte poſterioꝛi:⁊ vidit ibi ſcripturã in q̃ cõtinebat᷑.xiij.

modi ipetrandi pietates diuinas abſq; allegatiõe meri

toꝝ abꝛae ⁊ alioꝝ patrũ.Eſt igit᷑ ſenſus ſᷣm ipſũ:Et le
gam. i.legere te faciã:ſicut Geñ.xxij.ca. Dixit dñs nũc
cognoui ⁊c̃.i.cognoſcere feci. In noie dñi coꝛã te.i.ha
bebis recurſum ad ipetrandũ dei pietatẽ abſqʒ meritis

patrũ. v ¶ Et miſereboꝛ cui voluero ⁊c. Ac ſi dicat

nõ defecerũt pietates mee: imo ſicut fuerunt ad abꝛaã ⁊
ad alios pres:ita erũt ad te ⁊ ad ppłm:ita ꝙ nõ idigebij

allegare merita ipſoꝝ patrũ ſicut p allegaſti. x ¶ No
poteris videre faciẽ meã.i.in apparitõe qua apparebo
tibi nõ dabo tibi licẽtiam videndi faciẽ meã. y¶¶no
eni videbit me hõ ⁊ viuet.i.talis viſio nõ cõcedit᷑ ĩ vita

