opuy tabernaculi. c ¶ Ex nomine bexeleel cc quoniã vno
inconuenieti dato alia ſequuntur: ideo Rabbi Salo.ꝗ di
qy Pur auy iſtẽ Beteleel filius fuit marie ⁊ chaleph:ↄſequẽ
ter habet dicere: ꝙ iſte bexeleel fuit pꝛoneposipſi ius chaleph
et ideo cum dicit in glo.ſuper pꝛimum Paralipᷣ.ij.capitlo

ꝙ chaleph cum eſſet octo annoꝛum cepit agubam vxoꝛem
de qua habuit pꝛolem:qua ⁊ anno ſequẽti moꝛtua accepit
mariam ſoꝛoꝛem moyſi:que altero nomine vocata ẽ ephꝛa
ta: de qua anno decimo chaleph natus eſt hur: viceſimo
anno chaleph hur genuit huri: ⁊ triceſimo anno eiuj ſcilicʒ
chalephi huri genuit begeleel:2 beceleel decem annoꝛũ erat
quando incepit tabernaculũ: quia chaleph tũc nõ habebat
niſi. xl. annos: ut habet᷑ Joſue.xiiij. ca.et hec vident᷑ incon-
uenientia manifeſta: ſcilicet ꝙ chaleph octo annoꝝ generaſ
ſet de aguba: decimo anno etatis ſue generaſſet Hur de
maria:que iam erat nonagenaria vel am plius:ut declara/
tum eſt ſupꝛa. xvij. capitulo. Iteʒ alij duo.ſ. ꝙ hur 7 hu⸗
ri decimo etatis ſue anno genuiſſent:⁊ ꝙ beteleel decem an⸗
noꝛũ eſſet artifex ſapiens ad faciendum tabernaculũ: iõo
dicendum: ꝙ iſte begeleel fuit nepos marie ⁊ hur mariti ed
ſicut declaratum eſt ſupꝛa.xvij.capitulo.et per conſequens
dicendum ꝙ hur qui pꝛimo Paralipᷣ.ᷣdicit᷑ filius chaleph
⁊ hur nepos eius ⁊ bexeleel ꝓnepos eius fuer̃t alij ab iſtij H
noĩat:fueft tñ eoꝛũdẽ nominũ ⁊ eiuſdẽ tribus.in vna eniʒ
tribu erant multe cognatones:⁊ nullum eſt inconueniẽs
in ouabus cognatoibus inueniant᷑ pater ⁊ filius ⁊ nepos ſi
milium nominum. d . Et impleui eum ſpiritu dei et ſa-
pientia ⁊cᷣ. quia omnis ſapientia a domino deo eſt: ſiue ſit
acquiſita:ſiue infuſa:et iſie vtranqʒ habutt.
e ¶ Et ad excogitandum quicquid fabecfieri.i. artiſid ſ⸗/
tiliter 1 artificioſe. faber eſt enim nomen generale ⁊ ſpeciſi
catur per adiuncta: ſicut dicitur faber ferrariuſ:faber ligna
rius ⁊c. et inde dicit᷑ fabꝛe aduerbium:conſequẽter nomiĩat
artifices ſibi adiunctos dicens: Dediq; ſibi ſocium Ooliab
1c. Sequitur: f ¶ Ut faciant cuncta que pꝛecepi tibi ta-
bernaculum federis ⁊c. Qualiter autem iſta fieri debeant

¶ Liber

clli:h ↄnter deſcribit᷑ ſuꝑu

Idẽs aũt ppls. Poſt pᷣceptũ

eniẽs im

cto ppli: ⁊ pᷣmo ponit᷑ ppli traſgre

₰△

de oſtructõe taberna/⸗

pedimentũ ex
io:ſcõo moy

in viris:ſʒ etiã in vxoꝛib ⁊ liber

ꝛa ſua pcioſa tradiderũt. h ¶ 5 tope fi
In hebꝛeo hi: in ſtilo.quod exponit Ra. Sa. dicene:

iq ita ꝓmpte oꝛnamẽę
Foꝛmauit ope fuſoꝛio.

zex pdictis cũ ageret de ſingulis in ſpli. g ( Er locutus ſi depcatio:ibi Facto aũt die altero. Cir ca pmũ pꝛime un chuft
eragerkoez Se eni ſicbar abechaeuligrut ð ponit pcti ꝑpetratio:ſcõo ppetrati cognitio:ibi . cu in in⸗
putaret diuino cultui:q ſiſtebat in obſerua eſt aũt.tertio cogniti examiĩatio:ibi Arripiens Tc.q̃rto ad ron
putaret᷑ diuino cultui:q ꝓ magna ꝑte ↄſiſtebat in obi iati puniti:ibi Clidés o morſes ha mFit bituniud
tõe ſabbati:de q ſupꝛa dem eſt.xx.ca.verũtñ hic replicatur ſ: an ans⸗ bi le enin mů dicit ltditniri
duplici de cauſa. Una eſt qꝛ poſſet credẽ filij iſrł ꝙ licitum ſic: a ¶ Uidens aut populus. Dicit niͤr ſa. ꝙ; iſti lingden
eſſet facẽ opꝰ taberna ftac egyptij uer: en winan
culi etiã in die ſabboz ”Ml 156 — = 4 indaiſtnum “““ 1o Arb
ti:co ꝙ rabe naculuz mẽſamq; et vaſa eius:can/ neratõib ſuis. Pactũ ẽ ſẽ agcancerut cuz ullinſe
oꝛdinabat ad culltum qelabꝛũ puriſſimũ cũ vaſii/ piternũ int᷑ me ⁊ filios iſrl. Noend eſt es Aaa wütt
ptum oe obſeruatiee ⁊ holocauſti ⁊ ola vaſa eo bus fecit dñs celũ ⁊ terraz erat nutriti ĩ ido ſiniann
ſabbati. Scda cã eſt rũ:labiuʒ cum baſi ſua:ve ⁊ ĩ ſeptio ab oĩ opere ceſſa qlatria:ad eam iin iliſh
ad adde firmitatẽ ſtes ſcãs in miſterio aaron uit. Deditq; dñs moyſi cõ Ratemgeſieg Uunini
naraigrurſictst bii ſacerdoti ⁊ filijs ei:ut fun pletis h'cemodi ſermoibꝰ Paein de filhsi Ulmuglii
us nõ erat expſſa.die gant᷑ officio ſuo in ſaci:ole in mõte ſynai:duas tablas b Ie moꝛaʒza nnniſhinn
igit: h¶ Uidete it um vnctiõis:⁊ thymiama teſtionij lapideas ſcriptas ceret moyſes t. mfuin
ſabbatũ me cuſtodi garomatũ in ſãctuario. Oia digitõ deai. Riit Ra Sa g iſgri
nene bcepi tibi faciet. Et löcu/ CCa.xxxII. dechſrto vonone Aeizmdin
ter me ⁊ vos. videlis lus ẽ dñs ad moyſen dicẽs Idane t pple ꝙ m- aſcendere ad doꝛN ili
ꝙ ſitis mihi peculiaj Loqre filijs iſrl:⁊ diceſ ad raʒ facẽt moyſes deſcẽ minuz dixit le re⸗ innnu
ppls meo cultui ſpal eos:Aidẽete ut ſabbatũ me dedi de mõte:ogrẽgat ad/ crur. uͦ gu rag — krlan
bplicatus e onte um cuſtodiai:qaà ſignum ẽ uerſus aaron dixit:Surge ramſertayepopa iinſiin
erit illud. faciedo opa int me ⁊ voſ in gnãtõibꝰ ve fac nobis deos ꝗ nos pce- lus autem intelle ptli ne
p⸗ter illa qꝗͥ ſupꝛa de ſtris:ut ſciaſ qa ego dñs g daãt. Mò yſi.n. huic viro ꝗq xit ꝙ dies ſuinrne⸗ ſcni Ghn
minata ſut. xx. caplo ſcifico vos. Cuſtodite ſab nos eduxit de tra egypti: ſinwelſe de n. nuicki!
Mete moriatſi batũ meũ. Scm̃ eſt eni vo- ignoꝛamqd accideri Di mero ilo: d nña ſcbſ
fuerit teſtes eũ ↄuincẽ AEE. . e. ne n. J alſièͤerat:quia moyſex xpleſoin
tes. m ¶ Qui feccit bis. Qui polluerit ill:mõ xitq; àd eos aaron:Tolli intelligebat de di ſiugce,
in eo opy. de qͥ nõ poſ tẽ moꝛiat. Qui fecerit in eo te inaureſ aureas de vroꝝ ebus naturalibuj vſunkli⸗
ſitouinci. n ¶ Peri op: peribit aĩia illiuſ de me ſiliorũq; ? filiaꝝ veſtraruʒ integris:dies at ſogrnnn
bit aia illius q⸗ ru⸗ gio ppli ſui. Sex dieb ſaci aurib: T afferte ad me. F’t dl e o Aeor Erielun
rorniſt pelueri aſa els opus:in die ſeptio ſab cit populus que iuſſerat: am peeceſſent sbi
tiſfecerit in vita pnti batũ ẽ:reꝗes ſcã dño. Ois ferens inaures ad garon. aliqua pars diii mn Na
ceia patẽt ex ſupꝛadi q ſecerit op in hac die:mo Quas cum ille accepiſſet: artificialis. xxrx tumͤrdi
ctig vſq; ibirꝛ: mniet. Cuſtodiãt filij iſr! ſab/ foꝛmauit ope ſuſoꝛio etſeẽ ix. autem die qus Kiinolanclpie
aduc e di batui v celebꝛet illud in ge⸗ ex eis vitulum conflatilem boplus creceba ireͤſaui
Ra.ſa.ꝙ pᷣceptũ dñi atu: ⁊ celebꝛet illud in ge“ ex 1 Ieſſe. xl. Sathan nobtoen geſtn
de fabꝛicatõne taber “M uurr bauit aerem. 7 llianui: per
naculi ⁊ ceter eis annexis fuit datũ moyſi p fabꝛicatõeʒ vi oſtendit ſimilitudinem feretri dicens: ꝙ moꝛtuus elſet nuſioigiſerg .
tuli:lʒ ſcriptũ ſit pus:qꝛ nõ oia ſcribunt᷑ eo oꝛdine ; fcã ſũt mopſes:⁊ tunc populus concitatus fuit ad ſabꝛicandũ nuns multor.
Dicit igit ꝙ pꝰ ſabꝛicatõem vituli moſ. es aſcendit ad wvm idolum:cuius nutu deducerentur loco ducatus moxrſi. lepödittac net⸗
ad depᷣcandu ꝓ remiſſioe tãti pcti:ut hẽ ſequẽti ca.et quan Sʒ hoc dictum patet ex textu eſſe cõfictum:quia ſubdi ſignoſſaripen
do dñs ſuit lacat ꝑ eius pces:tũc in ſignuʒ h dixit moyſi tur: d ¶ Moyſi enim huic viro qui ⁊c.· lIi eniʒ vidiſ⸗ hlipſmintn
ꝙ faceret tabernaculũ de oblatoõibꝰ ppli qs acceprabat qua ſent moꝛtis eius ſigna pꝛedicta: magis dixiſſent ꝙ fuiſſz Plurß infi
ſi emendã ſui delicti:⁊ ſᷣm hoc illud qð hic dẽ: Complethꝰ moꝛtuus:quia hec eſſzy cauſa ratõnabilis ? efficacioꝛ ig lrei
modi ſermonib'. no refert ad ea qᷓ dcâ ſunt de fabꝛicatõe ta querendũ alium ductoꝛem. Aliter etiaz patebit falſirtas izm i
bernaculi ⁊ alijs annexis: ſed ſolũ ad illud qo dem̃ eſt vltio huius dicti per ſequentia. nsrceetus aduerſu ſcuthrinl
de obſeruatõe ſabbati. vñ ⁊ in hebꝛeo nõ hi: hmodi ſmo⸗ Aaron. quare non fit hic mentio de hur quẽ conſtiuie nctilman
nib. ſed hoc ſolũ: cũ ↄpleſſet loqui cũ moyſe. Scõm vo do rat moyſes ad regimen populi cum aaron:ut dictuʒ; eet fioaſahn
ctoꝛes nros pceptũ de fabꝛicutoe tabernaculi ⁊ alijs pᷣdicti,) ſupꝛa viceſimoquarto capitulo. Dicit ra ſa.ꝙ populus oetoiinn
datũ fuit mopſi ſicut ſcri tu eſt anñ fabꝛicatoem vituli:ſʒ p interfecerat eũ:eo ꝙ ipᷣm argueret de tanto ſcelere. hueeſtn nu
pter hmodi pctm̃ inbalu fuit opꝰ:qͥuſq;ʒ dñs fuit eij pla Veer⸗ B aaron. timoꝛe moꝛtis aſſentiẽs eis lʒ nõ ex birinni
catus:⁊ ſic li hmodi ſermonib. refert᷑ ad oĩa pᷣdcã a pnc coꝛde. f llite inaures aureas ⁊c. credebat.n.aarõ mand me
xxv.ca.vſq; ad locũ iſtũ. p Duas ta. te. ſcriptas.ſᷣm do ꝙ vxoꝛes filij filie grauit ferrent: ſi acciperẽt eoꝝ omꝛna WD ä
ctoꝛes nr̃os in vna tabula crãt ſcripta tria pᷣcepta:in alia ſe mẽta:⁊ ſic ex hoc a ex cupiditate iudeoꝛuʒ credebat ipe 4 ihe mn
ptẽ. Scõm hebꝛeos vo i libʒ tabula erãt qͥnq; ſcripta:ut dire conatũ populi:vel ſaltẽ retardare vſq; ad aduentu lsslinze
patcbit ca. ſequẽti. q Bigit dei. i. opere eius:⁊ non ope mnorit qui populũ repꝛimeret. g¶ Fie op lus que nancen
re humano. „ Xa. NXXXII iuſſerat.ex quo pʒ magna volũtas idolatrãdi no ſoluzʒ mnüll

nde ⸗

n
di' e.

Nog t

K ee
. 5 6

bke en

. e
MANI

j

ihohn

6 e o
nee

cta in exitu eoꝛuʒ

cbat idolo:⁊ licet
eſſet vnũ idolu

nos volum: 7 h

⸗ eſt fictõ ⁊ ſcriptu

nẽ vituli:ſʒ in vi
tulũ.Et io aliter
dDdicend: ꝙ Aaron
vigit tantã volũ/ J

ui tpe. Et ex hoc pʒ ꝙ plib' dieb'anqᷓ; oplerent᷑ qdragin
ta dies pᷣdicti inceperũt tractare iſtud negociũ. f

putabat᷑ maximũ numẽ egypti apparuerat eis ſegypto

in ſpẽ tauri:ut dem eſt ſupꝛa.viij.ca. Rirarunrq
hi ſũt dij tui.Ex qͥ pʒ magna inſania ppli qᷓ mirabilia

inaudita a deo fa

ð egypio attnbu¶Bixerũtq;: Hi ſunt dij tui
iſr! ꝗ te eduxerũt ð fra egy
pti.Quõd cũ vidiſſet aarõ

tim:tñ dixert: PDi il. le T
ſũt dij. ad reuerẽ? Edificauit altare coꝛã eo:et

tiã idoli:ſicut ma pᷣconiſ voce clamauit dicẽſ

gIgne pſone de ſel lo Lrqs ſolẽnitas dñi ẽ. Sür
ncanheans gẽteſqʒ mane obtulert ho/
ut nos pᷣcipimus locauſta ⁊ hoſtias paciſi

cas:⁊ ſedit ppls mãducare

modi. bibere: 2 ſurrexerũt ludẽ
C ail Locut eſt aũt dñſ ad moy
Sa. qꝙ vidit ſpiri ſen dicens:Vade deſcende
tiũ vite in vitulo: pẽeccauit ppls tuꝰ quẽ edu/
ſiut diſcj Er xiſti de tra egypti. Receſſe
ni ſua in ſilimdi Tt cito ð via quã oñdiſti eiſ
nẽ vituli comelẽ Fecerũtq; ſibi vitulũ ↄfla/
tis fenũ. Sʒ patet tilẽ ⁊ adoꝛauerũt:atq; ĩmo

manifeſte: ᷓ hec fſantes ei hoſtias dixerunt:

re puerſio. ſi eniʒ Iſti ſũt dij tui iſrl:q te edu/

in vitulo fabꝛica xerũt de tra egypti. Ruͦrſũ
to ſpũs vite fuiſ qʒ ait dñs ad moyſen:Cer
ſet: ſcriptura non no ꝙ populuſ iſte dure cer
dixiſſz in ſilitudi nicis ſit. Dimitiè me ut ira

ſcat᷑ furoꝛ me õ eos ⁊ dele

tatẽ imolandi victimas idolo in pplo:ꝙ nõ poterat re-

ſiſtere:iõ ſequit᷑: c¶ Edificauit altare. ad retardandũ
imolatoem:qꝛ ſtatim ſine altari imolaſſent.vel dicitur
Ecdificauit.ſ.ipſe ⁊ nõ ppls:ut tardi fieret:ut dicit Ra.
ſa.qꝛ ſi dixiſſet ꝙ facerẽt:in momẽto ſic fuiſſet factum
p manus multoʒ. d

LTras ſolẽnitas dñi eſt. non ho
die:qð dixit ad retardanð imolatõem:ſi foꝛte interiʒ ve
niret moyſes:⁊ ipediret eẽã. e ¶ Surgeteſq; ma.obtu.
holo.añq; veniret moyſes:qͥ tñ venit eadẽ die.Ex dict
pʒ falſitas pᷣdicte fictõis.ſ.ꝙ ppls fuit excitat ad idola/
triã:eo ꝙ alta die pᷣcedẽti hoꝛa ſexta viderãt ſigna moꝛ
tis no ſi p̃dem eſt:qꝛ ad hoc ſequit᷑ ꝙ ab illa hoꝛa
vſq; ad hoꝛã veſparũ oĩa iſta fuerat facta ſucceſſiue ꝑp

ooꝛdinẽ.ſ.ꝓuocatio egyptioꝝ pↄpuerſoꝝ:deceptio iudeo/

rũ: occiſio hur eos arguenij:aſſeſus aaron timoꝛe moꝛ
tis:petitio inauriũ: appoꝛtatio earũ etiã ab extremitati
bus caſtroꝝ que occupabãt magnũ tre ſpaciũ:cũ eſſent

ibi ſexcẽta milia viroꝝ abſq; mulieribꝰ ⁊ ꝑuulis. Item
foꝛmatio vituli: oſtructio altaris:⁊ pclamatio craſtine

ſolẽnitatis:q̃ nlłlo mõ potuerũt fieri ſucceſſiue in tã bꝛe
ſedit pplłs mãdu. ⁊ bi. de imolatis coꝛã idolo. g ¶ Et
dolatriaʒ
eſt ülluſio diuina. h

(Exo. XNXi

aaron pᷣ depin xit cũ ſtilo i tabla foꝛmã vituli:et tradi
it artificib ut facerent ad ſilitudinẽ illo:qꝛ apis qð re

t

peccati ꝑpetrati cognitio:⁊ pᷣmo p diuinã reuelatoem:ſcòo
h ſenſus expientia: ibi Et reuerſus eſt moyſes. Circa pᷣmum
pmittit peccati reuelatio:ſcòo pene cõmiatio: ibi Rurſũc
Circa pmũ di:Locub eſt ant dñs ad moyſen.reuelãs popli
tranſgreſſionẽ dicẽs: i ¶ Uade deſcẽde.qꝛ ad pᷣlatũ ptinet
pctã ſubditoꝝ mani/
feſta coꝛꝛigere.Aliter
exponit ra.ſa.dicens
deſcẽde.ſ.a tua digni

tate ⁊ gloꝛia: quia ſic

am eos:faciãq; te in gentẽ
magnã. Moyſes aũt oꝛa-
bat dñʒ deũ ſuü dicẽſ. Cur

e G. π☚ dignitas ⁊ gloꝛia pᷣla
dñe iraſcit ſuroꝛ tuõ pplin ti ↄſiſtit in boitate ſvᷣ
tuũ quẽ eduxiſti de tra egy ditoꝝ:ſʒꝙ diẽ Joh.

iij.cano.Maioꝛẽ ho

pti:in foꝛtitudine magna ⁊ i no baboo grarlez

in manu robuſta: Mè que/
ſo dicant egyptij:callide e/

ge & os in veritate ambu-
duxit eos ut intficeret ĩ mõ

tibus:⁊ deleret e terra:quie honoꝛis eſt in eoꝛum
ſcat ira tua: ⁊ eſto placabi? Pperuerſitate.
Piacaoad k (Peccauit pplus
ſup negqtia populi tui. Reé/ tuu).quaſi dicẽt:iam
coꝛdare abꝛaã ⁊ iſaac ⁊ iirl Ban eſt meus me
ani p idolatriam abnega
ſeruo Etuoꝛum: quibus in uit. I ¶ Receſſerunt
raſti per temetipᷣm dicens: de via cito. tani iſta
Multiplicabo ſemen vim briles in bono ⁊ pꝛoni
ſicut ſtellas celi: ⁊ vniuerſã ad malu0m.
terrã hanc de q̃ locut ſum m ( Hurſumq;. hic
cõſequent᷑ ponit pene

dabo ſemi vꝛo:⁊ poſſidebi
tis eã ſp. Placat q; eſt dñſ
ne facẽt malũ qð locut fue
rat aduſus ppim ſuũ.Etrẽ
ſſus ẽ moyſes ð mõte poꝛ
lãs duas tablas teſtimonij

comminatio cum ſbᷣ
ditur: n ¶ Cerno ꝙ;
po.iſte dure cer.ſit.id

rectonem.
o ¶Dimitte me ut
iraſcatur fuꝛoꝛ meuj.
loquit᷑ mò humano:
cũ filius offendit pa-
trẽ:⁊ pater tenẽ gladium quaſi ad iugulandũ ipᷣm dicit ali
cui exiſtenti iuxta ſe:ne retinea) me a ꝑcuſſione:ꝑ hoc mag
inſinuas ↄtrarium.ſ.ꝙ velit retineri:⁊ ex hoc accepit moy/⸗
ſes audaciam oꝛandi ꝓ populo ad retinendũ dei vindictaʒ
dicens: p ¶ Cur dñe ira.fu.tuus ↄtra po.tuum:quem re-
putas ſpalem filium:ſicut cm̃ eſt ſupꝛa.iiij.ca.vilius meu
bmogenitus iſrael. q ¶ Ne queſo dicat egyptij ⁊c̃.q.dicẽt
Iſtud reuerteret᷑ in blaſphemia ↄtra te.Allegat etia ad hoc
dei pietatẽ dicens: n¶Quielſcat ira tua ⁊c. quaſi diceret:
tibi ꝓpꝛium eſt parcere ⁊ miſereri ⁊ nõ iraſci.Allegat etiaʒ
oↄñter merita patrũ dicẽs: SD ¶¶ Recoꝛdare abꝛaaʒ ⁊c. quaſi
diceret:ſi ppłs iſte meruit moꝛi ꝑ incendium:ecce abꝛaã pat᷑
eoꝝ pꝛopteriamoꝛẽ tuum ꝓiectus fuit in ignẽ chaldeoꝛum
ſi ꝑ gladiũ:ecce iſaac fuit paratus ꝓ te imolari.ſi meruerũt
exilium:ecce iſrael tanq exul fugit in meſopotamiam obe/
glene patri ſuo ⁊ tibi. t bus iuraſti per temetipſũ.
qui es omnino immutabilis:⁊ ideo iuramentũ tuuʒ debet
inuiolabiliter teneri de tra chananeoꝛum danda ſemini eo/
rum:quod tamen fruſtraretur:ſi deleres populum tuuʒ de
terra. vPlacatuſq; eſt dominus.non ꝙ penaʒ omnino
dinmitteret:ut patet ex ſequẽtibus:ſed ne omnino deleret:ſi/
cut dixerat:Dimitte me ut deleaʒ eos. x ¶ Et reuerſus eſt

Hic conſequẽter ponitur peccati cognitio per experientiaʒ:
ſurrexerũt ludẽ.i.coꝛigare ⁊ caãtare: vt pʒ ex ſeq̃ntib: et
hoc faciebãt in veneratoe idoli:qð ptinet ad
vnge in hebꝛeo hꝛ:Et ſurrexerũt illudere.qꝛ idolatria oula.
D ocud aũt dñs.Lõſeqnt᷑ põit ſibi tradiderat:ut patet ex fine pꝛecedentis capituli.

ſcilicet ſenſus viſus ⁊ audi:pꝛemittit tamen reuerſio moy
ſi ad caſtra cum dicit: Et reuerſus eſt moyſes.de mandato
dñi:ut pʒ ꝑ pᷣdicta. y¶ Poꝛtas duas tabulas.quas dñs

qꝙ ut audiã filios me/

lates.ita deiectio ſui

eſt non recipiens coꝛ.ꝰ

a ¶ Scriptas ex vtraq; pte. dicit Ra.ſa. ꝙ vnica ſcriptura
erat ibi: qᷓ tñ erat legibil indifferẽt ex vna pte ſic ⁊ ex altera
qð erat mirabile:qꝛ lr̃a ex vna ꝑte figurata oꝛdine recto:in

parte oppoſita apparet eius figura modo oppoſito vel

poteſt dici abſq; miraculo tali: ꝙ littere erant duplices:ita
ꝙ pᷣcepta erãt ſculpta
ex vna pte:⁊ ſiliter ex
altera. vnð ſubditur
b ¶ Scriptura quo/
q; dei erat ſculpta in
tabulij.ſᷣm Auguſti.
vo ĩ vna tabula erãt
tm̃ tria pᷣcepta:iõ di/
cunt᷑ pcepta pꝛime aãaa „
bule qꝛ oꝛdinãt hoĩeʒ ad deũ. In alia ãt tabla erãt alia vij.
que oꝛdinant᷑ ad ꝓximũ:iõ dicunt᷑ pᷣcepta ſcðe tabule. Se/
cũdũ ra.ſa.⁊ doctoꝛes hebꝛaicos qnq; erant ſcripta in vna
tabula:⁊ qnq; in alia.Aliter tñ diſtinguunt pᷣcepta ꝙ aug.
ut dem̃ eſtiſupꝛa.xx.ca.
expꝛeſſi ea hic in figura.

in manu ſua:ſcriptãs ex v/
traq; parte:⁊ factas opere
domini. Scriptůra quoq;
dei erat ſculpta in tabulis.

dD¶ Ululat ⁊c. ex hoc pʒ ꝙ ioſue nõ fuerat ibi:ſʒ
remãſerat iuxta montẽ expectãj moyſen:ut dem eſt.s.xxiiij
ca. e ¶ Uocẽ cãtantiũ ego audio.hoc aũt melp cognouit
ꝙᷓ ioſue:tũ ꝓpter viuacitatẽ ſenſus:qꝛ cũ eſſet.cxx.annoꝛũ
ut dẽ Deut᷑.vltimo ca.nõ caligauit oculus eius ⁊c.a ideʒ in
telligit᷑ de alijs ſenſib:tũ qꝛ idolatria ppli erat ſibi reuelata
io meli potuit cognoſcẽ clamoꝛẽ idolatrantiũ:Cõſequẽter
deſcribit cognitio ꝑ viſũ cũ dꝛ: ſ¶ Uidit vitulũ ⁊c.quia
magis mouẽt animũ viſa q audita: ⁊ iõ lʒ fuiſſet iratus ex
auditu pcti:magij tñ ex viſu. g ¶ Pꝛoiecit de manu tabu
las.reputans ꝙ ppls eſſet indignrecipe legeʒ dei digito ſcri
ptã. Pec aũt fractio tahulaꝝ ſignũ fuit euacuatõis legaliũ
in aduẽtu chꝛiſti. h ¶ Arripienſq; ⁊c. Hic ↄñter deſcribit᷑
peccati examiĩatio:qð debuit fieri ante punitoem:qꝛ nõ oẽs
culpabiles erant: nec eqlit.fit ẽ̊ pᷣmo examiatõ ꝑ ſignũ cũ dẽ
i ¶ Et dedit ex eo potũ filijj iirł. Dicit ra.ſa.ꝙ iſte aque po
tate erat nociue culpabilibus:cauſãdo in eis inflationem ⁊
languoꝛẽ ꝑ quẽ poteꝛãt ab eis diſcerni:alijj autem erãt dul

c1H 2 ci ni ↄñter ponit᷑ cognitio pcti ꝑ ſẽſuʒ audit
cũ dẽ: d¶

t autem iſta meli intelligant᷑

(Liber 4

ces/I vtiles ſicut aqᷓ in ſacrificio ęelotipie oñdebãt ꝑ effe
ctũ culpã mulieris vł ep innocẽtiã:ut hẽ Nu.v.ca.Alij
aũt doc.dicũt ꝙ coloꝛ auri rmaſit circa oꝛa eoꝝ qͥ eriat

cłpabiles:ita barbe eoꝛuʒ videbãt auree:2 ſic abalij⸗

diſtiguebãt.x fit exaiatio pcti ꝑ hoij rñſũ cũ d: kDi
xitq; moy. ad aa-
— rron:qd tibi fec H
Auͤdiẽs aũt ioſue tumultũ ppls:⁊c.ac ſi dice

popli vociſerant:dixitad ſer hus —
moyſen: Aluᷣlai pugne au I(Kui ille rĩdit.

dit᷑ i caſtr.. Qui rñũdit: Nõ humilit: dices:·

eſt clamoꝛ adhoꝛtantiũ ad m Ce indido.
pugnã:neqʒ vociferatio cõ inè qꝛ ruſſio mol
pellentiũ ad fugã:ſz vcem n! Zun. noſti
cantãtiũ ego audio. Cũqʒ ⁊c multas expi
rig 9

appꝛopinqſſet ad caſtra:ui entias maliciah
dit vitulũ ⁊ choꝛos iratq;ʒ ppli. o ¶Dixeft
valde: ꝓiẽcit de mãu tabu mh antuse
las ⁊ ↄfregit eas ad radicẽ rãthurr

rat Ppur.
mõtis. Arripiẽnſqʒ vitulũ pQuis veſttrr
quẽ fecerant:oↄbuſſit ⁊ ↄtri hʒ auꝑ:ac ſi.d.
uit vſq; ad puluerẽ quem dmersettteatt⸗
ſparſit in aquaʒ:ct dedit ex ri credidi eos a
eo potũ filijs iſrl.Dixitquůe ſuo erutetarde
ad Aaron:OAuid tibi fecit re. q¶ Pꝛoieci
hic ppls:ut induceres ſup i gaegreſ
eũ pcimm maximũ: Cui ille aaron piee an
rñdit:M indignet᷑ dñs me rũ in igneʒ ut ihi
us.Tu eni noſti pplin iſtũ periret:no ut ilo
ꝙ ꝓnus ſit ad malũ.Dixẽè litien eſ obe i
rũt mihi:Fac nobis deos iñ vitlus. Alij ãt
qui nobis pᷣcedant. Huic dicũt zriũ: vñ.ðõ5.
enĩ moyſi ꝗ nos eduxit de dem ẽ ꝙ pmo de
tra egypti:neſcim qd acci anvir unginge
dẽit. Quibꝰ ego dixi:uiſ rb: qꝛ timoꝛe mõö

veſtrũ hʒ auru:Tulerũt et
dederũt mihi:⁊ ꝓicci illud
in ignẽ:egreſſuſq; eſt hic vi

tis petiuit ab eis

idolũ:etſi pieciſſſʒ

tulus. Didens ergo moy e boc fuiſlet ma
ſes pplm qꝙ eſſet nudatuſ:l gis puocati ad eũ
ſpoliauerat eni eũ aaronpꝓ intficienð:qꝛ pua
pter ignominiã ſoꝛdis:⁊ in EED
ter hoſtes nudũ ↄſtituerat ſtati edificauit al
et ſtãs in poꝛta caſtroꝑ dit taꝛe:a ſolẽnitatẽ i
.—. ccraſtinu pclama
3 uit:iõ vꝛ ꝙ dixeit
mẽdaciũ dicẽs:Egreſſus ẽ h̊ vitulus.iſinuãs ꝙ h eẽt pᷣ
intẽtõem ſuã: nec oʒ eũ excuſari de mẽdacio:cũ incõpa

qꝛ no fecit ex coꝛde:ſʒ duct moꝛtl timoꝛe. r ¶ Uides
,. Pic ↄñt deſcribit᷑ pcti exaiati punitio cuzʒ dẽ: Uidẽs
⁊c. a pᷣcioſis iocalibꝰ.cuicã ſbdit᷑: 8Spoli neeum
aaron ꝓ.ig.ſoꝛdis i.fabꝛicatõem vituli:qð noie ſoꝛdis
⁊ ignominie appellat in ſcriptura ve.te.Aliq exponunt
iſta denudatoem ꝑꝑ ſcelenl mãifeſtatõem.vñ ſcm aꝑtuz
dẽ denudatũ. t¶¶ Et ſtans in poꝛta caſtroꝛũ 4 Ipor⸗
ciuitatũ antidtus dabantſnie ⁊ iudicia. v ¶ Ait ſis

bilit peioꝛa fecerit: ut pʒ ꝑ pdcã: nõ tñ fuit ⸗

auꝝ ad faciendau

Ltoo
agen
Umn a enI.
raſtoho ma.
in ſuind⸗

ð ,,. — — — —

igtciggode⸗
ſloafeſud.e⸗
Erig did de
Eutisfucͤrirr
Neiaided
Numsnoc'l
diwwti collegi
Pturafreguire
vi lirdi⸗
1tünüfauyrt
nP Cuitin
dicuſcnihel⸗
n. monoenil
ſo aliayndn
mminatorſyrt
lite /.Kpio⸗
ut iliusflief
lunm ſegemn
leiitilli.
ſlia us oluen
huo numerun
ſenag riſgre.
tſcitornlig
lellr aijaco⸗
irha f(Fae⸗

daſiii,
Wn
dorilti
iü Net
d n
Ho hanlid

en
;
ul

4

G

da nhißn
nonsſin

dic̃ iie
lä Clpe

mem Firam
en neriir
hüe ſten

lle gmngii
e mnigeu

j –
iirher
zol bun
K dri N
N wdimn
MrNinp
Al ummrnd
let

ud Su e
l
den air
noy ghil
10 tiam,
y iſn
u wwen⸗
cſii ,
l nr 6

S
ud
nriul , 4
in in

4
.

n rie
oti gelhe
achi G

(Exo. vVxij. .

eſt pñi.i.hñs celũ ad vindicàdũ ep oppꝛobꝛiũ.
FJuũgat᷑ mihi.ad faciendũ vindicta de peccatoꝛibꝰ.
b ¶ Logregati ſũt ad eũ oẽs filij leui. Ex hoc dicit Ra.
Sa.ꝙ nullus de filijs leui erat culpabilis ĩ fabꝛicatone
vituli:ſʒ hoc nõ ↄſonat lr̃e:tũ qꝛ aaron qͥ erat pncipal
in illa tribu poſt
moyſen:tñ nõ fu , . „a ,
troina ſine culna SDigs ẽ dñi iungat miht
vt viu etu ani. Cogrẽgatiq; ſũt ad eũ oẽ
ſubdit: c¶ Je filij leui. Auib' ait: Hec di

ed onan. cit dñs de ilrl Ponat vir
Diligẽter queren gladiũ ſuꝑ femur ſuũ. Iiiẽ
do raſgreſoes 2 redite de poꝛta vſqʒ ad
ro*α vu Pozt p mediũ caſtrop: er
quiſq; fratre; ſu occidat vnuſqſqʒ frẽm ſuũ
um ⁊c. Iteʒ iſra ⁊ amicũ ⁊ ꝓximũ ſuũ. Fe
ſubdit: o¶K cer̃tq; filij leui iuxta ſermo
aanaend né moxſi cecidertqʒ i die
vindictã glo dei. illo qſi vigititria milia hoĩ
e¶ Vnuſqſq; in nũ.Et ait moyſes:Conſe/
filio ⁊ frẽ ſuo. ex

qᷣb' vẽ ꝙ alid de
leuitis fuerũt iterfecti tũc ſicut tranſgreſſoꝛes ĩ peccato
vituli:⁊ ideo aliter põt dici ꝙ cũ di: Oẽs filij leui. eſt
vſitatus mod' loquendi qͥ accipit᷑ maioꝛ ꝑs ꝓ toto: ſic
dẽ totũ collegiũ facere qõ maioꝛ ps facit. ſacra eni ſcri
ptura frequẽter vtit᷑ modis loquedi iter hoies vſitatos
vñ Judi.xx.dꝛ:cõgregati ſũt oẽs filij iſrael q̃ſi vir vnꝰ
⁊ tñ nõ fuerunt ibi viri Jabes Galaad:vt ibidẽ ſubdit᷑
ca.xxj.Qui tñ vult ſeq dictũ Ra.Sa. põt ſoluere pꝛe
dicta ſicut ipſe ſoluit dicẽs ꝙ fr̃ hic accipit᷑ ex ꝑte mr̃is
tm.moꝛtuo eni leuita vxoꝛ ſua potuit cõtrahere cũ vi
ro alterp tribꝰ:⁊ filius iude nat nõ erat leuita:qꝛ deno
minatio trib'accipitur ex ꝑte pꝛis:⁊ tamẽ erat frater le
uite.ſ. filij pꝛioꝛis viri.ſilr hic dẽ filius nepos leuite qͥ
erat filius filie ſue cõiũcte viro alterp tribꝰ ⁊ ſic nõ erat
leuita: ecerunt filij leui.obedientiam moſi gelo dei.
Ceciderũt i illa die quaſi.xxiij.milia.In hebꝛeo hẽ tria
milia.quã diuerſitatem aliqᷣ ſic cõcoꝛdant dicẽtes: ꝙ ĩ
hebꝛeo numerant᷑ tm̃ illi q fuerũt pᷣncipales in trãſgreſ
ſiõe:⁊ ad trãſgrediẽdũ alios iducẽtes:ſʒ cũ iſtis de alijs
tot fuerũt occiſi ꝙ aſcẽdebat numer ad vigintitria mi
lia. Aliter etiꝗã ↄcoꝛdat᷑ ſjm dicta Ra.Sa.vt videbit᷑ in
fine h ca. f ¶ Facto aũt die altero. Hic ↄñter ponitur
moyſi depꝛecatio:⁊ ſecũdo dñi rñſio:ibi Cui rñdit dñs
LCirca pꝛimũ pꝛimo oñdit pplo grauitatẽ peccati ꝑpe
trati dicẽs: g eceaſtie peccatũ maximũ.ſicut eni ĩ
humanis ille qui honoꝛẽ regiũ attribuit alteri maxie
peccat in dignitatẽ regiã: qꝛ ꝙtũ ẽ in ſe ſubuertit totũ
regnũ:ita qui honoꝛẽ latrie ſoli deo debitum attribuit
idolo maxie peccat cõtra deũ. Sed querit᷑ hic àmodo
mopſes dixit pplo: Peccaſtis.cũ peccatoꝛes iã eſſent ex
terminati:Dicẽdũ ꝙ lłʒ illi qui fuerũt pꝛincipales ⁊ ido
latrantes ex coꝛde ⁊ eis cõſentientes fuiſſent occiſi: non
tñ oẽs cõſentientes timoꝛe:ac etiã qͥ potuiſſent ipſis re
ſiſtere non reſtiterũt quib' tamẽ peccatũ iputat᷑. Põt
etiã alr dici ꝙ peccatũ ppetratũ a pte alic cõitatis bñ
iputatur toti cõitati q;tum ad pena infligendã:vel qtũ
ad boni ſubtractionẽ: ⁊ hoc timebat moyſes ne ꝓpter
peccatũ multitudinis aliqui inocẽtes punirẽtur ⁊ diui
na bñficia a toto pplo ſubtraherẽtur. h ¶ Aſcendaʒ
ad dñʒ. Ex quo pʒ ꝙ pᷣdictã oceſany no pcepit niſi ex
gelo iuſticie ⁊ honoꝛis diuini. i ¶ Si quo modo deue

ro eũ dep̃cari ꝓ ſcelere vẽo.ne.ſ.pꝛo ipſo deleat vos vel ſᷣ
trahat ſua bñficia:lʒ enĩ pꝛius dictũ ſit ꝙ placat erat dñs ĩ
hoc ꝙ nõ deleret totũ pplłm ſimul ⁊ ſubito nõ tamẽ erat aſ
ſecurat moyſes qͥn deleret ꝑ partes. k ¶ Obſecro pecca
uit ppls iſte.in oꝛone ſua pꝛimo cõſitetur peccatũ: qꝛ confi

teri culpã via ẽ ad ve
niã. l ¶ Aut dimit
craſtis manus vĩas hodie te eis hãc noxã. nõ ſo
dño: vnüſqlſagz i fllio ⁊ ĩ ſfre lu remurendo culps
ſuo:vt det vobis bñdictio ſicia ate pꝛiᷣ inchoa
Factõ ãt altero die locuẽ ta.ſin deductione h
moyſes ad pplm: Peccã ppli ad terrã ꝓmiſſi
ſtis peccatũ maximu.Aſcẽ̃ onis:⁊ repatione legj
dum ad dñm ſi qo modo que ſgeia erat itabut
Dnumug m ¶ Aut ſi nõ facis
quero eũ depcari ꝓ ſcelere dele me de libꝛo tuo.
vꝛo. Reůſuſq; ad dñm ait Dicit Ra. Sa. ꝙ iſte

liber itelligitur lex j
denoiat᷑ a moyſe: eo
ꝙ fuit eius miniſter.
vñ dẽ Deu. xxxiij.ca.
Tegẽ pꝛecepit vobis
moyſes.⁊ Joh̃.j. Lex
ſ moyplen data ẽ. Eſt
igitur ſenſus ſm eũ:dele me de libꝛo.ſ.vt lex nõ denoietur
noie meo niſi ppls iſte tibi recõcilietur: ſed hec expoſito nõ
cõſonat lr̃e ſequenti:cũ di: Qui peccauerit mihi delebo eũ
de libꝛo meo. ⁊ pᷣſ. lxviij. Deleantur de libꝛo viuentiũ:⁊ cũ
iuſtis nõ ſcribãtur. Ex quo pʒ ꝙ pꝛedicta deletio iĩtelligitur
de oibꝰ peccatoꝛib ⁊ tamẽ ab eis nõ ẽ lex denoiata: ⁊ ideo
p libꝝ illũ nõ itelligitur lex: ſed liber vite de quo delẽt pec
catoꝛes ⁊ iniqui. Sed tunc occurrit duplex difficultas:pꝛi
ma ẽ qualiter aliqui delẽt de libꝛo vite:cũ ſit idem qð diui
na pꝛedeſtinatio q eſt imutabilis ⁊c. Ad qð dicendũ ꝙ in li

Obſecrö:peccauit popuł
iſte peccatũ maximũ:fece/
fiq; ſibi deos aureos: aut
dimitte eis hãc noxã: aut

bꝛo vite dicũtur aliqui ſcribi dupłr. Uno mõ ſimplr inqᷓ

tum pᷣdeſtinati ſunt in noticia diuina vt oꝛdinati ad vitaʒ
eternã ex dei pꝛedeſtinatioe:⁊ ſic ſcripti nũꝙ delẽtur. Alio
mõ dicũtur ſcripti ſᷣm quid.ſ.nõ ſᷣm diuina pꝛedeſtinatõeʒ
ſeu oꝛdinationẽ:ſed ſᷣm diſpõnẽ in eis actu exñtem.ſ.ſᷣm pᷣ
ſentem iuſticiã:qꝛ exñtes in gra ex hoc ſunt digni vita eter
na:⁊ ad eam oꝛdinati ſᷣm diſpõnẽ q̃ actu ẽ i ipſis:ſed quia
aliqñ cadũt a gra ſic dicũtur deleri:ita ꝙ iſta deletio nõ re
fertur ad diuinã noticiã:ita ꝙ alidd ignoꝛet qð pꝛy noue-
rat:ſed ad mutationẽ de gr̃a ad culpam in hoib' exñtem.
4 Secũda dubitatio ẽ qũo moyſes potuit petere deleri de
libꝛo dei niſi dñs remitteret peccatũ ppli:quia ſi accipiat
ſcribi ſimplr in illo libꝛo ĩpoſſibilis ẽ deletio:vt viſum eſt.
ſuꝑ ipoſſibile aũt nõ cadit appetit' nec ꝑ ↄñs petitio: cum

mo yſes ſciret talẽ ipoſſibilitatem. Si aũt accipiatur ſcribi

ſm quid deletio ẽ ei oppoſita per hoc ꝙ aliqs per peccatũ
moꝛtale cadit a gra:⁊ ſic moyſes qᷣ erat ſanct elegiſſet deũ
offendere ꝑ peccatũ moꝛtale:niſi peccatũ moꝛtale pplo re/-
mitteretur:qð ẽ incõueniens cũ ſit cõtra charitatẽ. Dicunt
igitur aliqui ꝙ moyſes hoc dixit ex ipetu paſſionis: no ex
deliberatione rõnis. Sʒ hoc nõ videtur cõueniẽter dictum
quia ſequeretur ꝙ mopſes acceſſiſſet ad loquendũ cũ deo:
vbi requiritur trandilitas mẽtis qui ſʒ eos fuit paſſionibꝰ
pturbatus.ideo alr dicit Aug.ꝙ moyles hoc dixit ex cõfi
dentia ⁊ familiaritate diuina:vt ſit ſenſus: ſicut certus ſuzʒ
ꝙ nõ delebis me de libꝛo tuo:ita peto vt certifices me ꝙ re
mittas noxam iſtã populo. Hec aũt expoſitio videtur ali/
ïtulũ extranea a lr̃a:⁊ ideo aliter põt dici ꝙ vbũ moyſi p
dictum eſt ipſõ rõnis ꝓponẽtis diſpõnẽ ꝑtis inferioꝛis aie
lʒ nõ eẽt ita in volũtate rõnẽ ſupꝑioꝛem ſequẽte: ſicut ſalua
toꝛ petiuit tranſferri calicem paſſionis ab eo: lʒ ſi hnpliciie

vellet pati:ita moyſes volẽs oſtendere magnũ affectum ad
remiſſionẽ peccati ppli:dixit: Aut dele me ⁊c. lʒ ſimplr nul
lo mõ vellet deleri: æ hoc mõ cõtingit in humanis ꝙp aliqs

petens ab alio alidd cũ magno deſt iderio dicit: Aut facies

hoc:vel auferas mibi vitam:licʒ magis vellet carere nõ ſo

lũ illo qð petit ſʒ etiã

multis alijs ꝗ; vita:⁊
tali mõ loquedi qui ſi nõ facis:dele me de libꝛo
dẽ hypabolic vtitur tuo quẽ ſcripſiſti. Cuirũdit
feuct ara ata dñs: Qui peccauerit mihi
qꝛ talibꝰ locutionibꝰ ðᷣlebo eũ ð libꝛo meo. Zu
vtitur non ad ſigniſi auũt vade ⁊ duc pplin iſtuʒ
candũ ded ad oin quo locut ſũ tibi. Angel
nu ſiifieat ſieut me pcedet te. Ego aute in
Judiẽ xx. dĩ de filjs die vltõnis viſitabo ⁊ hoc
Beniami ꝙ fudis ia peccatũ eoꝝ. Nercuſſit ãt
a3 rn alieban dñs pplum ꝓ reatu vituli:
pcutere: 2 nequaq; in duè fecerat aaron.
alterã ptẽ ictus defer

tabiliter ⁊ nõ plus. n ¶ Cui rndit. Dic ponit dñi rñſio:⁊
bᷣmo bꝛeniter ⁊ i generali: ſecũdo magis explicite 2 ĩ ſpẽali iĩ
pncipio ſequẽtis ca. Circa pꝛimũ dñs in ſua rñũſione pᷣmo

retur lapidis:pꝑ qð enſfki⸗ erant boni fundibularij no

remonet alterà ptem diſiũctiue quã ppoſuerat moyſes di
cẽs: o ¶ Qui peccauerit mihi delebo eũ.q.d.non te dele

bo:quia nõ peccaſti.ſecũdo rñdet ad petitionẽ dicens: Tu
aũt vade ⁊c.ſequitur: p Angelus me pꝛecedet te.ducẽ

do ad terram ꝓmiſſionis:iſta tamen rñſio magis explicat
ſequenti ca. q ¶ Ego aut in die vltõis viſitabo 2 hoc pec
catũ eoꝝ.Ex quo pʒ ꝙ nolebat dimittere abſq; punitione

volebat tamẽ dimittere ⁊ differre ita ꝙ nõ deleretur pplłs

totaliter ⁊ ſimul. Ex hoc aũt dicit Rab. Sa. ꝙ in oĩ infoꝛ
tunio qð poſtea accidit iudeis ſolutũ ẽ aliquid de pena de

bita pꝛo peccato illo:⁊ in hoc etiã cõueniũt alid expoſito/
res nf̃i dicẽtes: per diẽ vltionis itelligitur hic captiuitas

Babylonica vel Romanoꝝ:ſed hoc no vꝛ coſonare lr̃e ve.

teſta. ac noui:qꝛ ſequẽti ca.dẽ: Qui reddis iniquitatem pa
trũ filijs ac nepotib ĩ tertiã ⁊ quartã generationẽ:⁊ in plu

rib' alijs locis ve. teſta. idem hi:ita ꝙ vi ad nõ plus ſe extẽ
dere vindicta dei niſi reſpectu alic' peccati determinati: ca/
ptinitas aũt Babylonica ſuit lõge poſt quartã generatõnẽ
uia a fabꝛicatione vituli vſqʒ ad captiuitatẽ babylonica,ʒ

luxerũt nõgenti anni vel circiter: ⁊ vita humana iã erat re
ducta ad cetũ annos vel cẽtũ viginti in plus ⁊ ĩ paucis hoĩ

bus ⁊ multo plures fuerũt anni vſq; ad captiuitatẽ facta,z

p romanos que fuit anno.xlij.poſt paſſionẽ Chꝛiſti. Item

Luce.xix. Saluatoꝛ loquens de iſta captiuitate futura ſᷣm
oẽs expoſitoꝛes dicit: Uidens ciuitatem fleuit ſuꝑ illã.⁊ ſb
ditur: UVenient in te dies ⁊ circũdabũt te inimici tui vallo:

2 coanguſtabũt te vndiq; ⁊ ad terrã ꝓſternẽt te ⁊ filios tu
os ꝗ in te ſũt.Cub cã ſubditur: Eo ꝙ nõ cognoueris tẽpus
viſitationis tue.ſ.p Chꝛiſtũ tibi pꝛedicãtem:ita ꝙ captiui/

tatis facte ꝑx romanos cã fuit malicia iudeoꝝ Chꝛiſtũ non
recipiendo:ſed ipſũ crucifigendo. Et ideo dicere ꝙ cã h ca

tiuitatis fuit peccatũ vituli:nõ bñ cõſonat veritati euãge
ij: ideo aliter dicendũ ꝙ dies vltionis hic accipit᷑ ꝓ moꝛta
litate quã iduxit dñs ſuꝑ pplin iſrael poſt occiſionẽ factã ꝑ
leuitas.vñ ſtati ſubdit᷑: r ¶ Percuſſit aũt oñs pplm pꝛo
reatu vituli. vñ dicit Rab. Sa.ꝙ ppls poſt adoꝛationẽ vi⸗
tuli fuit punit triplici moꝛte: pᷣma fuit in potu aque de qᷣ
facti fuerũt moꝛbidi ⁊ inflati: ⁊ etiam aliqͥ ſtatim moꝛtui:
ſecũda fuit gladio leuitaꝝ:tertia moꝛtalitate a deo iĩmiſſa

de qua dẽ: Percuſſit ergo dñs pplum.Et per hoc vno mõ

yt eos attraherẽt

. △

ſoluitur cõtrarietas pꝛedicta de trib milib'ꝛ de vigiti
tribꝰ vt dicatur ꝙ gladio leuitarũ ceciderũt tria milia.

Alijs aũt punitionibꝰ tot ceciderũt ꝙ in vniuerſo bene

aſcẽderũt ad vigintitria milia. Põt etiam dici aliter ꝙ
dies vltionis hic accipitur iudiciũ futurũ:qð i pluribꝰ
locis ſcripture vocatur dies vltionis.nõ eniʒ oĩa punit
dey in pñti ſed multa reſeruat extreme vltioni: ⁊ ſic ꝑs

illius punitionis vſq; tunc reſeruatur.

n capi.xxxij.vbi dẽ in poſtilla:
On fit mẽtio in lr̃a de hoc

ditio.j.

Uulgus qppe pꝛomiſcuũ qð aſcẽderat cũ eis flagrauit

deſiderio carniũ ⁊c.qð etiã in ꝓpoſito expꝛeſſiſſet:⁊ iõ

dictũ Rab. Sa. in hoc loco nullũ hʒ fundamẽtũ.

2

metio de Pur c. ¶ Acdditio. ij.

de ſceler

tamẽ iſtoꝝ legitur: vñ dicta Ra. Sa. in hoc loco ſunt
ficticia:nec ſequũtur eũ i hoc alij expoſitoꝛes hebꝛeoꝝ.

¶ In eo. capi. xxxij.vbi pĩ in poſtilla: Qõ cũ audiſſet

Additio.iij.

eſt e ſtũcũq; appetitus ĩ eis coꝛũpetur ꝙ iudiciũ rõ

nis tantũ in ſe extinctũ fuiſſet ꝙ iudicaſſet rẽ penitus

inaiatam fuiſſe deũ:niſi in ea apparerent aliqua ſigna
mõoſtruoſa vel quaſi miraculoſa.vñ qͥdam dicũt ⁊ ve

riſilr ꝙ ille vitulus videbatur exercere quedã opa ſilia
opꝑib vite:ſicut ẽ comeſtio ⁊ huiuſmodi:qð potuit eẽ
opatione demonũ qui i vitulo fabꝛicato hoc faciebãat
idolatriã:ſicut ſolẽt facere dando
rũñſa ĩ idolis vt hoies decipiant: ꝓut cõiter traditur in
legendis ſancto?:a ſic ille vitulus aure nõ erat verus
vitulus: ſed inqtuʒ videbatur comedere fenuʒ: dicitur

in pᷣſ.cv.fuiſſe in ſilitudinẽ vituli comedentis fenum.

ad hoc etiã facit illud qð aaron dixit moyſi: Egreſſus

— „ „

eſt vitulus iſte ⁊c. vt infra patebit.

alios doctoꝛes hebꝛeos.

erant in pꝛima tabula: pꝛimũ.ſ.Ego ſũ dñs.
mẽ dei tui in vanũ. qrtum: Memẽto vt diem ſabbati
ſantifices. Cetera vo ſex in ſecunda tabula:qrum pmũ
eſt: Ponoꝛa patrem ⁊c̃.

tabularum. ¶Agcditio.ꝰx.
NRactio tabularũ nõ videtur eſſe ꝓpꝛia ſigni

igens auũt ppls.

qð dicit Rab. Sa.ſ.ꝙ egyptij qui aſcẽderunt
cũ iudeis de Egypto incitauerũt filios iſrael
ad idolatriam:ſed pplo hoc cõiter attribuit: cũ tamen
ſcriptura cõſueuit expꝛimere ſimiles incitatões cũ con
tingũt.vñ Nu.xj.vbi agitur de peccato populi in loco
q vocat ẽ: Sepulchꝛa cõcupiſcẽtie: quod quidẽ pecca
tũ fuit incitatum ꝑ egyptios iter eos mixtos dẽ in lr̃a:

n eo.ca. xxxij. vbi dẽ in poſtilla: Quare nõ fit hic

⁊⁊⁊ hoc hic nõ fit metio de Hur:non ſequit
ꝙ fuit iterfectus a populo eo ꝙ ipſũ arguerat
poſſibile eni ẽ ꝙ pꝛeuent fuiſſet moꝛte natu
