cat aduertẽ debes: ꝙ eã agelus dñi ure⸗
mm es ſeruilis oditõis a4 in ſolitudine eſt in ria
relſpectu ſarai: æ ideo ſur in deſerto:dixit ad illãä:

nõ debes ei pᷣferri.

Agar ancilla ſarai:uũñ uẽis
oUnde venis ⁊c. 8

⁊ quo uadiſ:Que rñdit:A

reeugal e facie ſarai dñe mee ego ſu
ficachcoꝛigat am. Sio. Dixitq; ei ãgelus do
p ¶ Que rudit ⁊cc. mini:Ræeuertẽ ad dñam tu
ex hoc.n.ꝙ recogno⸗
uit eã dñam:ↄuenien

ter ãgelus dixit ei: q ¶ Reuertere ꝛc. qꝛ h eſt iuſtũ: da

angelus vidit eã monit ſuij acqeſcentẽ nũciauit ei ex parte

dei bonos rumoꝛes de futuro dicens: r ¶ Multiplicabo
ſemẽ tuũ.Et hoc pʒ ipletũ in ſaracenis ꝗͥ agareni deberent
noiari tanq deſcẽdẽtes ab agar ꝑ iſmaelẽ filiũ eius:ſʒ vſur
pauerũt ſibi falſũ nomẽ a ſara tanqꝙ a libera ⁊ dignioꝛi:qͥ
ſaraceni ſũt valde multiplicati. s ¶ Ac deinceps:ecce ait
ↄcepiſti. In hebꝛeo hẽ:ecce ↄcipies.Et ꝓbat᷑ ꝑ illud qð hẽt
Judicũ.xiij.de vxoꝛe manue:cui ãgelus apparẽs dixit:ecce
neſ use eſt ibi idẽ vbũ hebꝛaicũ ſicut h:ꝓpter qð dicunt
hebꝛei:ꝙ agar paſſa fuerat aboꝛſũ:qð potuit eẽ in penã cõ
tẽptus dñje ſue:⁊ ſupbi receſſus ſui ab ea:⁊ ex laboꝛe itiner
fugiẽdo:ſʒ cũ acqeuit angelo monẽte de regreſſu ⁊ humili-
atoe: dñs ꝗ reſpicit hũiles viuificauit fetũ ĩ vtero extinctuʒ
⁊ iſta viuificatio vocat᷑ ̊ͥ ab angelo ↄceptõ ð nouo.et quia
iſta expõ eſt im lr̃am hebꝛaicã:⁊ ſatt ↄſona lr̃e ſequenti:ioõ
ſm hoc põt exponi tranſlatio nr̃a:cũ dꝛ: Ecce ↄcepiſti.ac ſi
diceret:pus ↄcepiſti ad ↄcubitũ abꝛae:nüc iteꝝ ↄcepiſti di/
uina vtute fetũ extinctũ viuificãte:⁊ ꝓpter rõnẽ hpõt ↄue

nient᷑ dici:ꝙ pᷣnoĩat eſt ab angelo añqꝙ nat eẽt: ſm miracli

fci ꝓpꝛietatẽ: iõ ſequit: t Vocabil q; nomẽ eius iſmael.
qð interpᷣtat exauditio dei:iõ ſeqt: v ¶ Eo ꝙ exaudierit
dñs afflictõeʒ tuã.in hoc ꝙ paſſa fueris aboꝛſu:⁊ de viuifi

cauit aboꝛtiuũ.vel afflictoem ſuã vocat humiliatiõem qa
voluit reuerti ad dñam.Nõ eni põt hoc itelligi de afflictõ

ne quã fecerat ſibi ſarai:qꝛ illa fuit ronabilis ⁊ iuſta:ut pᷣdi
ctũ eſt. Nota ꝙ duo alij legunt᷑ pᷣnoiati añqᷓ; nati in ve.te.ſ.
iſaac ca.ſequẽti.⁊ Joſias.iij. Reg.xiij. In pmo fuit duplex
miraculũ.ſ.ꝓpter pꝛis ⁊ matr ſenectutẽ:⁊ etiã ſterilitatem
matr.. In ſco.ſ.ſciſſio altarl Bethel ⁊ effuſio cineꝝ:⁊ are⸗
factio bꝛachij regis.In nouo teſtamẽto duo legunt᷑ pnoia-
ti. ſ. Johes baptiſta ⁊ ieſus:⁊ de miraculis in vtroq; pʒ:et
iõ ꝓbabile eſt:ꝙ in iſmaele ſimilit fuerit miraculũ quantũ

ad viuificatõem fetus pᷣdcãm. x ¶ Pic erit fer'hõ. In he

ꝛco hẽ:Silueſter hõ:diligens nemoꝛa ⁊ venatões.qꝛ fact

abꝛaʒ:Ecce ait ancilla tua

fugã innijt. Cunq; inuẽiſſʒ-

Geneſis vj.

fuit iuuenis ſagittar vt hĩ infra.xxj.ca. y (Manuj

ei ) oẽs ⁊c.qꝛ illi ꝗͥ exiueuerũt de eo:habitãts in öſer
to:frequent faciebãt inſultũ his qͥ hĩtabant in circuitu

deſerti:a ecõuerſo illi reſiſtebãt eis:⁊ adhuc videmꝰ:q;

ſaraceni ſũt infeſti mult gẽtibꝰ. ʒ ¶ Et e regiõe vniuer
ſoꝝ ⁊c..i.tento/
ria: ſicut in bellis
ſ. e
a ¶ Uocauit aũt
nomẽ dñi c. qꝛ
ille angelus in p/

am: ⁊ hũiliare ſub manu il
lius.Et rurſũ:Mliiplicãs
inꝗt multiplicabo ſemẽ tu

um:⁊ nõ numerabit᷑ ſ mul ſona dñilobat:
titudine. Ac dencepſecce iõ vocauit eñ do
ait ↄcepiſti ⁊ paries ſilium Neinie eſ ieut
uöcabiſq; nomẽ eiuſ iima prhc da
3 OE —een b regis:et eogez
el:eð qꝙ audierit dñſ afflici ¶moõ diẽ btũ Hre.
onẽ tuã. Hic crit ferus hõ de ãgelo qᷣ loqba
maneius g oẽs:⁊ man oĩ D in .
z eñ: ꝙ aliqñ
uz Z eü:ẽt e regione vniuer αns nomlal

ſoꝝ fratrũ ſuoꝝ figet taber
nacla. Aõcauit autẽ agar
nomẽ dñi:qꝗ loqbat᷑ ad eaʒ
tů de g vidiſti me.l Dixit
ni: MPꝛõfecto hic vidi po

qꝛ i pſona dei lo

de ꝗͥ vidiſti me.

cãdo fetũ.
xit eni. reddendo

ſterioꝛa videntiſ me. Pꝛb roem qre eum ſic
ptea appellauit půteũ illũ: nominabat.

d ¶ Pꝛofecto H

vidi ⁊c. Dicunt

expoſitoꝛes noſtri: ille angelus ꝗͥ apparuit ſibi:ſica

parebat in ſilitudine aſſie ũpta:q̃ſi hñs faciẽ ab ea auerſã

qð aũt ſic vẽ.ſ.a doꝛſo no manifeſte ⁊ deĩminate cosſci

tur:a pꝑ hoc deſignat᷑ ꝙ de angel nõ habem cognitioeʒ

niſi valde lõginquã remotã:nõ ꝓpꝛiã ⁊ determinatã
Et ſile hĩ ð moyle:Exo.xxxiij.qñ dixit ei dñs: Uidebis
poſterioꝛa mea:faciẽ aũt meã videre non poteris. tales
eni apparitioes frequent fiũt exterius ad deſignanõ di-
ſpõnem hoiĩs interius cui fit apparitio:ſᷣm ꝙ dicit btũj
Grego.de diſcipulis quibus poſt reſurrectioneʒ chꝛiſt
apparuit in peregrini effigie:⁊ finxit ſe longü ire:ut ha
betur Luce.xxiiij.hoc ergo ſimplex veritas non per du
plicitatem fecit:ſed talem ſe exhibuit in co ꝛpe:qualij a-
pud illos erat in mente:hec Grego. Hebꝛei autem aliqᷣ
dicunt: ꝙ hic eſt verus textus:hic vidi poſt videntẽ me
et eſt ſenſus: Angelus vidit me h. vocado monendo
⁊ poſtea vidi eum. Alij autẽ dicunt:ꝙ veritas textus ẽ
Pic vidi poſt viſum meũ:⁊ eſt ſenſuj: hic vidi angelũ
domini in hoc deſerto:poſtq viderã eum añ in domo
Abꝛae:cuius ille angelus erat cuſtos ⁊ viſitatoꝛ:⁊ pꝛo-
pterea nõ fuit territa ad viſioneʒ angeli: ſicut Manue
qui dixit: Moꝛte moꝛiemur:quia vidimuj angeluʒ do
mini Judic.xiij.quia fuerat aſſueta videre angelos do
mini in domo Abꝛae. Nec mirandũ ſi in hoc loco ⁊ a-
lijs pluribus locis veteris teſta. littera pluribus modij
ſenſibus accipiatur:etiã ſᷣm hebꝛeos doctoꝛes:qͥa he/
bꝛei nõ habent grãmaticam ita diſtinctã ⁊ dearticula/
tam per declinatõnes nominũ ⁊ verboꝛum ſicut latini
⁊ greci hahent. Item apud eos ſũt multe dictiões equi
uoce:⁊ ꝓpter hoc eadem littera aliquãgo varijs ſigni/
ficatõnibus ⁊ ſenſibus accipitur. e ¶ Pꝛopterea ap
pellauit puteum illum.quẽ pꝛius vocauerat ſcriptura
fontẽ:quia omnis puteus fons nõ omnis fons puteus:
ſm ꝙ diẽ bis Aug. ſup Joh. f Puten viuẽil ⁊ vidẽ
tis me. Dẽ aũt idẽtis. qꝛ angel ibi viderat ipſa agar

qbat. b ¶ Tu
ↄſolado ⁊ viuifſi

Pruiuzn
icilenof
ſniilde
juſunghitt
ſuuscarenonn
wicluſern
ehocerpſu
Uikneetuin

apontinf
ſuitxpim
triſtronfn
orſciniecter
nerrontbie
fütßnoint
imo valced
lnal ludi
Haculii en.
Ralina
a
hiſto
fuſe
minummti
lls 1ſeli hno .
b)aoſerden
ſerſeniidenr.
uotoe iſn
N
iſiangni
voluiſeyinge
co Burgi p
ns michſiſts
nin nöͤſen
mnulteſat a
hnlianne

4„

leno eneah
i chꝛob⸗

0 digheli
di wmtun
Vdisſonit
gien dei
. b0
Nimiin.
Wüerui
00 mei rüin
W ſenirran
ü ponmnu.
nanrr /dee
aeppanitſbiſt⸗
ibis eisben an

cer denminatecnd

Anöbeben cogun
ni ündaummn
idinidisllit
tmnmie n
RE
rkrisnsd
Sen ben MNil
atüptnin
NNNN
i inlen
zii ün
* . „1
naimnnn

„,mirnvr
matalſunn,

ſN
ione ng un,
apiu nünn ii

ſſua⸗ wün⸗

„

n

5

eperitq; vc. poſtq; reuerſa fuerat ad eroomum
Qui vocauit nomẽ eius iſmael.coguit.n.pꝑ reuela
tõem illud qð dem̃ fuerat agar de noiatõe pueri: ⁊ idõo
ſic noiauit.
In ca. xvj. vbi .
oꝛ i poſtilla: ſec puteũ viuẽtis ⁊ vidẽtis me.
iſtud eſt abſonuʒ

rnran Iit0, Ile ẽ int᷑ cades æ barad.
. Mtio. Pẽpitq; agar abꝛe filiuʒ:

„

ſtoꝛia he· qũuũi vocauit nomẽer Ima
ſter no ou el. Octogita ⁊ ſex annoꝛuʒ

cit᷑ ſufficiẽs ſiklita 2 e
tudo ad h flla Lrat abꝛã qñ pepit ei agar

Syulij iungebat

—

rtebes run

regij egypti voliũ Jnacen
tar⸗ rte ancil⸗ apitulum. xvVII.

la ſarai:tu ʒ quia
ibi getiles nõ fie
bãt ſerui iudeoꝝ

42

i ſuis ceremonij

72

piſti. In hebꝛeo hi: Ecce ↄcipies. ¶ ¶ Additio.j.
Enñne ↄcoꝛdat in hoc trãſlatio nr̃a cũ hebꝛaica
veritate.ñ.n.h̊ põit᷑ dictio dermiĩate ſignificãs
. futurã exceptoem:ſic Judic.xiij.ca.vbi ſcom
hebꝛaicã veritatẽ ponit᷑ verbũ futuri tꝑis ↄceptonis ſi
gnificatiuũ:ſed in h loco ponit᷑ dictio oio ſilis dictioni

q̃ ponit infra Geñ.xxxviij.vbi ponit᷑:de viro cuꝰ hec

ſunt ↄcepi.vnde ppꝛie etiã ↄcoꝛdit᷑ ad hebꝛaicã veritatẽ
trãſlatio nr̃a poſuit:Ecce ↄcepiſti. Et ſic nõ oʒ fingẽ ab-
oꝛſũ:nec reuiuificatõem de qᷣb nulla fit mentio in lr̃a.
nec ronabile vi:ꝙ hᷣ fieret miraculũ ſicut in alijs ꝗͥ fue⸗
rut p̃noĩati añ natiuitatẽ:tũ qꝛ nõ fuerũt ſiles in vita:
imo valde diſſiles:tũ qꝛ illa miracula fuerũt publice fa
cta ad laudẽ dei ⁊ honoꝛẽ natoꝝ:hoc aũt dato ꝙ eſſet
iraculũ eſſet occultũ:⁊ ſic nõ inducẽt vtilitatem.
Repilcacoerecto⸗, contra Burgenſem.

Nca.xvj.vbi poſtillatoꝛ nõ reputat abſurdã
hiſtoꝛiã hebꝛeoꝝ dicentiũ: Agar ancillã ſarai
iſſe filiã regis egypti ex deuotõe oblatã ⁊ ce

ctã ⁊ falſã.pᷣmo ex eo qꝛ etſi in libꝛo heſter dicat genti⸗

les ↄiũctoſ ex deuotõne iudeoꝝꝛ ceremonijs:nõ tñ ut eſ·

ſent ſerui iudeoꝝ.Sʒ qͥd mixꝝ hic ⁊ ibi: iunci ex de⸗
uotoòe p̃ſtarʒ obſequia ⁊ ſeruitia:vñ cõi noie diceretur
ſeruy vel ancilla:no ex obligatone:nec ex hoc vilis oꝛit

ↄditio: nec veriſile eſt ſarai abꝛae ꝑpſonã vilis ↄditionis

voluiſſe ↄiungi:ut inde fructũ adoptaret. nec ſcõa obie
ctio Burgẽ. valet. qꝛ ꝓcedit ex auẽte negatiue:qð huſſi
tis ⁊ micleſiſtis eſt multũ familiare.nec poterit eſſe foꝛ⸗

male. nã nõ ſequit: in biblia nõ hã: igit᷑ nõ eſt vex: nam

multe ſüt catholice veritatej in canone nõ repte.¶ Itẽ
in eodẽ ca.v bi poſtillatoꝛ ſequẽs narratõem hebꝛeoꝛũ
ſaltẽ nõ repꝛobãs:dicit de aboꝛſu agar ⁊ viuificatioõe ſe
tus in fuga ⁊c̃. dicit ꝙ hebꝛei exponũt ↄcipies pꝓ ↄcepi⸗

ſti. vbi Burgẽ:dicit in hebꝛaica veritate nõ cõtineri ſeu

hĩi ↄcipies:ſed ↄcepiſti:de hoc nõ iudico nec eſt magni
ponderij:qꝛ poſtillatoꝛ exponit in vno ſenſu ſᷣm vtrun
q; tᷣs Sʒ cũ burg. dicit illũ aboꝛſũ fictũ ꝑ hebꝛeos et
irrõnabile eſſe ꝙ dicũt factũ miraculũ in reuiuificatoe
fer:rõnib tũ hebꝛeoꝝ qs tangit poſtillatoꝛ:nõ ſatiſfa⸗

ſtq; vo nõnaginta ⁊
nouẽ annoꝝ eẽ cepat:

qð longe minus eſt: y e filia regis fi TUid
eret ãcilla ſarai volũtarie hebꝛee:tũ qꝛ ſcriptura ibi fac
de hoc expᷣſſã mentõem ad laudẽ dei:h aũt nihil expi
mit:nec etiã innuit hoc:vñ reputand eſt ficticiũ pot. iy
veꝝ. ¶ In eodẽ ca.xvj. vbi dẽ in poſtilla: Ecce ait cõce

teraqᷓ nareant in poſtilla. Burg. aũt obücit eã tanqᷓ;' fi

ut ſictũ eſt. Et viuent .qꝛ ibi fetus extinctus fuit viui
ficat. vel qꝛ angelus pᷣdict ſp viuit cũ ſit imoꝛtalis.

cit Burg. nã nõ poterit dicere:ꝙ pena agar p ſarai iuſte in-
flictã:⁊ p agari uperbe declinata de reſpexerit: ↄſolatõeʒ

dederit cũ ei dederit rephenſionẽ nõ ↄſolatõem dicẽs: Cla
de hũiliare ſpᷣ manu dne tue. Opoꝛtet igit cũ hebꝛeis ſenti

re:ꝙ alia grandis tribulatio occurrerit ipſi agar circa affli

ctoem iuſtã ſarai:pp
⸗ quã viſitandaʒ m iſe⸗
apparuit ei deus. Dixitqʒ et Ei⸗ angl Dimmie
. E — . ente mnmu P lcatioez
ad eũ: Egõ dñs oipotens. ſeminis ſignificante
Ambuͤla c oꝛã me:ct eſto ꝑ ↄceptoem plis: 7 pu-
fect Ponãq; fed men int blicatoem nois nodũ
me ⁊ te: et multiplicabo te nati:nois inq; gratio
vehemẽt᷑ nim ia. Qécidit a- dedigrerabin
— „ „ „ 7 9 . . *
bꝛã ꝓn in faciẽʒ. Dixiiq; nia nõ pñt dici ſõna⸗
ei de: Ego ſuʒ :et ponq pa bilit ſca ꝓpter ſupbi⸗
ctum meum tecum:leriſqʒ am gareqn dñaz ſu⸗
poarer. i . Anm ſpꝛeuit:nec ppter
pater multarum gentium. à gatqua viſeiglina
.. . ↄtẽnendo declinauit.
Uidet igit ꝙ ꝓpter anguſtias aboꝛſus: ut dicũt hebꝛei dño
huũiliata oꝛauerit ⁊ meruerit ↄſolatioem a deo qui reſpicit
humilitatẽ: ut dicit glo.inilincaris:in cuius ſignũ dicit an⸗

gelus: Ecce ↄcepiſti.ſ. ꝑ viuificatoem fetus:de qᷓ dicunt he-⸗

bꝛei: fruſtra eniz dixiſſet ei angelus: ocepiſti. deſignãdo na⸗
turalẽ oceptoem ab abꝛaã:qꝛ hic antea nouit:⁊ illõoccaſio
ne dñam ptempſit. Cõſentiat igit Burg.hebꝛeis magt̃o hi

ſtoꝛiaꝝ:poſtillatoꝛi ⁊ alijs:nec moueat in ↄtrariuʒ debilis

obiectio: quã facit de facto miraculo:nõ eniʒ eſt incõueniẽs
ↄcedere miracula fieri ꝑ malos:multo minus incõueniens
eſt fieri ꝓ malis. Cedũt.n. talia ad dei laudẽ æ hominũ vti
litatẽ. Erigit eniʒ ꝑ ea ſpes hominũ:cuʒ tanta vidẽt ⁊ audi
unt:malis pᷣſtita bñficia:nõ deſperãt maioꝛa ſibi ſi volue/
rint poſſe pᷣſtari. Et miꝝ ꝙ burgꝗ putat ꝓpter ꝑuà rẽ hanc
apparitionẽ fuiſſe fcãm:quã gradipẽdit btũs Hilari ò tri
ni. libꝛo qᷓrto circa mediũ dicẽs:q ij qui apparuit agar ma
gni ↄſilij ãgelus fuit noie ⁊ natura de.hec ille.¶ Ca.xXVII.
Oſtq vero nonaginta ⁊c. Poſtq Moyſes deſcri
pſit ſtatũ abꝛae:inqtũ fuit incipiẽs:hic ↄñr deſcri
bit eiuſdẽ ſtatũ:inqtũ fuit pficiẽs:⁊ pᷣmo qtũ ad
deũ: ſco ꝙᷓtũ ad ꝓximũ.xix. ca. tertio itũ ad feip̃m. xx.ca
Lirca pᷣmũ oñdit pfect fidei eius inqtũ accepit mãdatuʒ
circũciſiõis:q fuit ſignũ diſtinctiuũ fideliũ ab infidelibꝰ:et
obediẽtia ad deũ ſuſtinẽdo doloꝛẽ circũciſiõis voluũtarie et
ꝓmpte:in ſe ⁊ in filio ſuo ⁊ familia. ſic in hoc ca. ꝓcedit᷑
q;ꝛ pᷣmo ponit ipſp abꝛae diſpõ ad circũciſiõem:ſcòo expꝛi⸗
mit᷑ circũciſiõis foꝛma ⁊ oꝛdo:ibi Hoc ẽ pactũ meũ: tertio

ſbiungit᷑ mãdati executio:ibi Tulit ãt abꝛaã.¶ Lirca pᷣmũ

ↄſideranð: ꝙ diſpõ abꝛae fuit p dei monitoem ad opa pfe-
ctois:⁊ ꝑ ep ꝓmiſſioem in bõis ↄferẽdis:⁊ ꝑ mutatoeʒ noij
et hoc ẽ qð ſpᷣdit: b ¶ Ego dñs oipotẽs.Et iõ pl poſſũ ti
bi tribuere i tu poſſis cogitare. c¶ Ambula coꝛa me.i.
ac ſi me pntialii ſp vidẽs. d ¶¶ Et eſto pfectꝰ. tendẽs ad p/
fectoem:qꝛ ſcriptura nõ loqᷣt h̊ de ſtatu abꝛae:ut liaʒ pfecti:
ſed ut ꝓficiẽtis:ut dem̃ ẽ.et eſt ſilis modus loquẽdi Mat.

xix. Si vis pfecteẽ vade ⁊ vẽde oia q̃ hẽs ⁊c.nõ qꝛ ille iu⸗/

uenis hoc faciẽs ſtati eẽt ꝑfect:ſʒ ꝑ hy tendẽs ad pfectõem.
e ¶ Ponãq; ⁊c. ꝑ ſpalẽ —— mltiplicabo ⁊c.
Exaggerato ẽ vboꝝ:ad deſignandũ mlitudinẽ ⁊ magnitu
dinẽ bonoꝝ q dñs intẽdebat ſibi facẽ. g ¶ Cecidit ⁊c. lad
reddẽdũ gras deo de tato pmiſſo.Aduertenð tñ ẽ ꝙ iſte p
miſſiões frequent fœ ſũt abꝛae:tũ ꝓcedẽdo ſp in expᷣſſioꝛẽ
⁊ maioꝛẽ ꝓmiſſioeʒ.ſic eni nã ⁊ ars i oꝑib' ſuis ꝓcedũt de

ipfecto ad pſectũ:ita ẽ i ꝓceſſu diuiaꝝ reuelatonu a pmiſſi

onũ. h ¶ Dixitq; ei de c̃. ac ſi dicẽt:ſiẽ ſũ im Etabi ita
Z

5

BGeneſis Xvij
pactũ meũ erit firmũ a ſtabile tecũ. i ¶ Mec vltra vocabi eius tutoꝛ ſi pĩ eſſet moꝛti: moꝛte debebat puniri:ipſe igcſeſe
tur c. qð interpᷣtat᷑ pi excelſus:que interpᷣtatò ↄuenit ma etiã puer venies ad etatẽ adultã ſi neglig et circũciſio⸗ ſite c 6
gno hoiĩ:ſi etiã hẽat modicã ꝓlẽ vel familis. kSed ap ne accipe puniẽdus erat moꝛte.vñ pᷣ ca caduũt ſidd p̈ce⸗ ſmnilethile
pellaberis abꝛaã.cuius rõ ſpdit᷑ cũ dĩ: ¶ Quia pĩeʒ ꝛc] pto circũciſiois.cetera at q de Aſs⸗ pñt dici: perti ſoiſngdlsz
AUbꝛaã eni interptat pz multitudinis vel multoꝝ · ꝙ. n. ad/ net magis ad q̃rtũ ſniaꝝ. q vnaculus.i. ſeruus iſrdimſt
dit gentiũ:non ẽ de ſi YVMGD natusidomo. Gumc.
gnificato noij:ſʒ ſßin · „R .„ „ r ¶ Quã empti⸗ E ß h⸗
telligit: m Et po Meéc vltra vocabit nomen bit aſa illa ð pplo ſuo: ga &t i. acqſit ꝑ em Priciinpotl
nã te in gentib. qꝛ ſa tuũ abꝛã: ſʒ appellaben a bactu meu irrun fecit. Dix ptem circütcidet Znrbl oumn
raceni deſcẽderũt de . 112 penn 5gd abꝛaã: Sa 8 (Et qcunq; ñ mne i ineſc
mel p eſau: iudewi p ↄoſtitui te. Facigqzte creſcẽ rai vxoꝛc tuã no yocabiſ ſa Ma. ſi veat reci⸗ .
iſaac. ¶ Reges . vebemẽtiſſime pona iei rai: ſʒſaraʒ. Et eiecis⸗ ei pi naſoꝛeii . ſeaio
te egredient.qꝛ in ãli· gẽtib:r e egredi ⁊ ex illa dabo tibi filiũ .ꝛ cui e vactu C a⸗ riotm
barzeme pddieta ueit gẽtib regeſqʒ ex te egredi⸗- aci⸗ abog bi filiũ cu s pactu; ed du
ples reges. o Ut ent:⁊ ſtatuã pactũ meũ int ſidicturꝰ ſũ. Eritq; ĩ natio hoc.n. circũciſio ſcakiuld
ſim de tu rc. lʒ eniz me? te c int ſemẽ tuũ p le ĩ nes:⁊ reges pploꝝ oꝛiẽt ex in carne ſca e: ut ni
ipſe ſit de oium gnã- generationibꝰ ſuis fedẽ ſẽ/ eo. Cecidit abꝛaã ĩ faciẽ ſu firmüeoꝝꝛ memo –
lt p creatõnem: ſpali pitfno:ũt ſim de ti: c ſemi am ct riſit i coꝛde ſuo dicẽ:· rie impmẽt.· ceia Inuucnine
tñ mõ eſt de fideliuz: mie mii rõ te ; e dutaſne cẽtenario naſcet patẽt vſq; ibi: Nipritn⸗
ketera patẽt ex dictis ? ſemini tuo terr pegrina- fuiuſ: let ſara nonagenaria tua. vbi ponitur ltri⸗
p ¶ Hoc eſt pactum tiois tue:omnẽ trã chana pariet: Dixitq; ad dñũm: mutatio nois ſa⸗ dt
men hicafte e an ĩ poſſeſſionẽ eternã: ero Vrinazʒ iſmael piuat coꝛãa ſat vnapihna rinchſigoe
nis: 1 mo dcs föma q; de eoꝝ. Dixit ſterũ de te. Et ait dñs ad abꝛaam. erio ar naroni upprühaſ
deſcribit: a ſcvo mu⸗ ad abꝛaã. Et tu ergo cuſto Sara vxoꝛ tua pariet tibi nomẽ abꝛae: ↄñ̃r ſtedluun⸗
tatio nois ſarai indu dies paciũ meü et ſemè tu- fliũ vöcabiſq; nomẽ eôiſa mutat b noinen uegenn
i bi⸗ Dirit dene ; Py te i generatioib ſuis. ac. Et cönſtituã pactũ me- vaue drke rmch⸗
a bia on 3 Hoc eſt pactũ meũ qð ob um ilii lin fee/ ſempitnũ :?— Tua gcle incprat ſeesohmn
tria neceſſaria reorůũ ſeruabitis int me et vos et ſemi er poſt eũ. Suüp iſma pncipiſſa mea:qꝛ Nltkmun⸗
tur. Pꝛimu ẽ ſex ma ſemen tuũ p te. Circũcidet el quoq; exaudiui te.. Ec pboc deſignaret ſtan
ſculim: r qtũ ad boc ex vob oẽ maſculinũ: ⁊ cir ce bnedicaʒ ei: augebo ? eſſet pncipifſa ndann
dẽ: Circũcidet᷑ ex vo⸗ Joti zSnſ 1, / vni dom tm. nlluonpni
bijo maſculinũ. Se cũcidetiſcarnẽ pᷣputijvruvt multiplicabo eum valde. x [Secd ſaraz i. fmmommat
cundũ ẽ copis ps de ſit ĩ ſignũ federis int me ⁊ Puodecim duces genera fnelpiſſa abſolu⸗ liucnitpſiic
imiata: i ſequit: Et voſ. Infas octo dieꝝ circu bii: ⁊ facia illũ creſcere i gẽ ie Eenellu uinsim
eices tir 5pug cidet ĩ vob. Omne maſcu te magna. Pactũ ůùo meũ y⸗ e thiale⸗ ẽ ininnn B
vTariu t:a⸗ linu gnitibib' viis tim ſitatui ad iſaacique bariet kexennat vin ninn
dẽ: Infas octo dieruʒ nacuł qua emptica circua tibi ſara tſꝑe iſto: in ano al / te nãe tmꝛſ cũ h mmſenoiſcheif
circucidet iĩ vobis. r det: è᷑t qcũq; nõ fuerit ſtir tero. Cuq;ʒ finit᷑ eẽt ſermo affuit adiutoꝛiuʒ mrchatinni
n iar gt enc pe ueſira. Eritqʒ pactum loquẽtis cũ eo:aſcẽdit deuſ geqᷣ alersr tẽ niiniſſch⸗
Guce frla gerib⸗ in⸗meü i carne yfa! iſecy eter ℳρ al abꝛad. Zulit autẽ abꝛa- Hs-. 5(Leci⸗ hlne
tũ habebãat verã fidẽ nũ. Maſcul cuõ pᷣputij ca aʒ iſmael filiũ ſuü: oẽs ? dit abꝛaa in faciẽ iͦeniſiricſc⸗
cultũ vnp dei:⁊ da ro circũciſa non fuerit: dele naculos dom ſue:vniuer/ regratiado deo ðᷣ Amicnſtiſn⸗
tũ fuit iſtud ſignũ tẽ S tanto benelicio. ſinchueltß)
oꝛe leg nae: 1 io de 1 a(Et riſit. non en giihchn ſen
uit dari in ſexu ꝑ ſe intẽto a na: ꝗ ẽ ſeꝰ maſculim:ßm eni ex deriſiõe:aliodn fuiſſet icrepat᷑ a deo ſic fuit ſara: ut weboed mterii⸗
phim: femina ẽ mas occaſionat᷑. Itẽ fides illa ⁊ culi deriua hã ca.ſequẽti:ſʒ riſit pᷣ coꝛdis exultatoe. b ¶ Putalne ſrranttapri
bãt tũc tꝑis 4 alios ꝑ gnãtoeʒ carnalẽ: inqtũ pꝛes dicebäat cetenario c. Poc ñ dixit dubitãdo:ſʒ diuinu officiũ leſto bſk ſcge
filios de talib: in maſculo vo ẽ ncipiũ gnatonis actiuũ: et admirãdo. c ¶ Utina iſmael ⁊c..i. faciẽs voluũtatem ſpcoqnoegn
is ſolis maſculis datũ ẽ pᷣdictũ ſignũ:⁊ eadẽ rõne fem ẽ in bnplacitũ tuũ. d ( Et ait dey. repetẽdo pᷣmiſſũ bñſi Uicomendatahn
mẽbꝛo gnãtiõis. Itẽ ad debilitatẽ ↄcupie qᷓ magis viget ĩ il · ciũ: a explicado magis pdicẽs nomẽ pueri naſcituri di aoenißapn
la pre. Itẽ in deteſtatõem idolatrie:qꝛ gẽtiles in ſacris bapi cẽs: e¶ ¶ Uocabiſq; nomẽ ep iſaac. qo interptat riſus: aſtoclat ig
ptẽ illa honoꝛabãt:⁊ p moð cupdã augmẽti aliq addebät eo ꝙ pi p exultatoe riſit: ut dictũ ẽ. f ¶ Et ſtituam ſidleſlanuaen
p— qꝛ papus ppter magnitudinẽ mẽbꝛi viril int deoj fuit ru ⁊c. Joe circũciſiõe ⁊ hereditate pᷣmiſſa. g Sep Iſima Wdiſpoſuenn
= tat a getilib: ppter qð eti dicebat de hoꝛtoꝝ: ꝓpter fecũ el c. ⁊ ex hoc dicunt hebꝛei:⁊ verum videt ꝙ Iſt mael ſgſrſgnaauli
ditatẽ q deſignat in mebꝛo gnatois: ppter go in ſiz diſticti finiuit vitã in bono:quia de hoc abꝛaã rogaljerat ipin ſnmnk ö
uo fideliũ ab infidelibfiebat reciſio. Lpᷣs aũt octo dieꝝʒ ñ den: ut pᷣdictũ eſt. cetera patent vſq; ibi: Alcendit Ngleri .
orte aãticipari: ſiẽ nec aialia añ octauũ diẽ poterãt deo of- deus ab abꝛaã.i.diſparuit apparitio ⁊ viſio ila. inde e
cuig añ ſũt qᷣd ipfectũ: pfecta at ſut deo attribuẽda. Jtẽ i ¶ Tulit aut abꝛaa ⁊c. Hic ↄſequenter ponitur execu mlenn
ue cren puero de vita ſiſtati egreſſus de vio matn circũ tio mãdati de circũciſione:⁊ patet obedientia abꝛae:qꝛ anſes t
cideret: nec potat vltra octo diej differri: alioqᷣn pꝛ pueri v eadẽ die abſq; retardatioe a impleuit illud mandatuz Guti P
locon

Beneſis xvij

anſo⸗ in ſe lʒ eſſet ſenex ⁊ in alijs. ex quo pʒ obedientia iſmmaek nNec de eis poſſet dici ꝙ fuiſſent ſecuti deũ:cum ſi rint añ
filij ſui:qᷣ cũ eſſʒ.xiij. annoꝝ nõ recalcitrauit:⁊ ſili toti aduentũ chꝛſti:ſed ben eij cõuenit ambulare norinlkan
4 nan us ſamilte ipſius maleuline Notanoti wſar eent exẽ vig iuſticie 2 innocẽtie:que ſanctis. uenit cõmuniter.
Nd nagls Pee bceptrug die Hezrii aunon n ev⸗ ca. xvij. vbi dẽ in poſtilla: Alioqn pẽ pueri vel
een traſgreclietes ſoꝛma pcepti: qð diẽ octau includit: ut p cius tutoꝛ ˖2K. (Additio.1.
un dictum eſft. Mittẽs ci
Wen In cap̃. xyij. Geltonen
roꝛn honula. ſoſq; quos emerat ⁊ cun/ pputij ſui:et iſmael filiꝰ ſu ñ erat moꝛ-⸗
n Almbula coꝛam ctos mareſ ex oĩbꝰviris do tredeci ãnos ipleuerat tem te coꝛpali puniendus
Neſien me.i. ac ſi me ſẽp 56 ,„ . P etiã ſᷣm hebꝛeos.non
idin pitialif videres. ſue:⁊ circũcidit carnem pore circũciſiõis ſue. Ea- eni dẽ bic: moꝛte mo⸗
giſotiti. itio.. pputij eoꝝ: ſtati in ipſa die dẽ die circũciſus eſt abꝛaã: niat:ſicut in alüs cri⸗
in ier Le qui co ſicut pceperat ei deꝰ. Abꝛa et iſmael ſil eiꝰ et oẽs viri 2minibus in quib lex
ait H jan em am nonaginta ⁊ nouẽ erat domus illü:tam vernaculi nitiis rnchevoenl
mſin ſpeü videt: po- Anoꝝ qñ circũcidit carne,zʒ q; ẽpticij ⁊ alienigene piter ſeg dicitur hie delcbi
fmmiopnen niuus ille ꝗ ſequit tur anima ipſius ⁊c̃.
temmD hoiem cõiter videt eũ: ſaltẽ eius poſterioꝛa. vñ cũ dicit: ideſt non computabit᷑ inter ſanctos ſᷣm glo.Cuius ratio eſt
M Ambula coꝛã me:nõ ꝓpꝛie exponit᷑ dicẽdo: ac ſi me p/ quia talis anii a remanebat obligata oꝛiginali peccato:in
Sranere ſentialit ſp videres: ut in poſtilla:⁊ iõ alit vĩ hic dicen?“ cuius remedium circunciſio fuit data:ut in.iiij.di.j.
uiner Pꝛo qͥ attẽdenð eſt:ꝙ de iuſtis ſeu ꝑfectis qͥ fuerũt ãte Replica coꝛꝛectoꝛij ↄtra Burg.delyrin.
uroſobeſe aduẽtũ chꝛiſti ſepe di ĩ ſcriptura:ꝙ ambulãt coꝛã deo 1Ncapitulo.xvij.vbi poſtillatoꝛ exponẽs illũ paſ
umumn ut in hoc loco.⁊ in.iiij. Re.xx. vbi Exechias dixit: Me ſum: Ambula coꝛam me.dicens ac ſi me pꝛeſenti⸗
ijmngſn mẽto obſecro quõ ambulauerim coꝛã te.ſilr de eodem iter ſemper videres: Burgenſis dicit illa expoſi/
cnnnut Eſa.xxxviij.⁊ ſic in qbuſdã alijs.De iuſtis aũt qͥ fuert tõnemnõ eſſe pꝛopꝛiam:quia ut inquit:qui ambulat coꝛã
Miir poſt aduentũ chꝛiſti nõ dẽ: q abulauerũt coꝛã deo: ſedaliquo non ſemper eũ videt:ſed ſolum qui ſequitur aliquẽ
1 mun nn potius ꝙ ſequunt᷑ deũ. vñ Johã.xij. ca. Qui mihi mi ſemper videt poſterioꝛa eius:ſed hoc videtur quoddãa ſene-
„ airs niſtrat ⁊c. et Joh.viij.ca.Qui ſequit me ⁊c. ⁊ ſic de q;;ᷓ cctutis delyramentũ:loquẽdo de dei aſpectu ſicut de homi

plurimis alijs. Cuius rõ eſt:nã ſm doctoꝛes: exemplar nibus ſeſe aſpiciẽtibus Nam qui deũ videt:vel quaſi videt

S pfectois humane eſt ipſe chꝛiſtus in cuimitatone tota. peſentialiter: videt eum ante:poſt:ſurſum:deoꝛſum ⁊c̃. ſi⸗

“ 2 . .
nlnn oſiſtit humana pfectio:et iõ qꝛ pmi iuſti exẽplar pfecti ne eni erroꝛe non poteſt dici aſſignaãdo deo ſic vnaʒ differẽ⸗
bo⸗ Nigen onis. ſ. chꝛiſtũ in hac vita exiſtentẽ habebãt p ſe:iõ ꝑfe tiaʒ poſitõnis quaſi nõ aliam:quia ſic diceret deũ diffiniti
cahi ctio eoꝝ ↄſiſtebat in hoc ꝙ ambulauerunt coꝛã deo. i. ue in loco:quod eſt erroneũ:quia deus vbiq; totus eſt ſm
Tewen ambulauerũt ꝑ viã ꝑ quã chꝛiſtu erat ambulatur. po eſſentiam:pꝛeſentiã: ⁊ potentia: pꝛijſſime igitur dixit po/
. 1Stn ſtremo vero qꝛ exemplar pfectois.ſ. chꝛiſtũ habebãt an ſtillatoꝛ: Ambula coꝛaʒ me: ac ſi pꝛeſentialr ſemper videreſ
1 Priſiter ſe ſeu coꝛã ſe: pficiebant᷑ in hoc ꝙ chꝛiſtũ ſeq̃rent᷑. vnde quia me pꝛeſente malefacere timebis:⁊ filialiter timẽdo ꝓfi
ofaer⸗ Matth. xix. Si vis pfect eſſe ꝛcc. Uñ in ꝓpoſito notan cies:ideo ſequit᷑:⁊ eſto pfectus.ſic ⁊ beatus Greg.xxxiij.mo
t dũ ẽ:ꝙ dedaturꝰ abꝛae mãdatũ circũciſionis:in ò p̃ce ra. ſuꝑ illo paſſu Job:In oculis eiujquaſi hamo capiẽt eũ
ü . Eu 42 Peo abꝛaã fuit pᷣuius ceter fidelibꝰ:ↄuenieni dẽ ei: Am/ oicit: In oculis quippe hĩe dicimur:qð coꝛã nobis poſituʒ
i* . ula coꝛã me ⁊c. nã in ipletoe h p̃cepti abꝛaã fuit imi/ videmus. Nõ igit᷑ magni ponderis eſt diſtinctõ qua burg.
gan, tatoꝛ pfectõij chꝛiſti: ſpaliter in duob'. pmo in placẽdo ponit: int ambulare coꝛam deo: cũ deo: ⁊ poſt deũ:deus.n.
4 nu deo ꝑ obedientia:cui ꝑ pᷣuaricatõem adã diſplicuerat: cunctis iuſtis ab initio nõ ſolũ coꝛã:ſed pᷣuius ⁊ obuius oñ
tu ut in. iiij. di. j.ſcõo in hoc:q obedia ipſi abꝛae fuit äͤdã dit viã pfectõnis ⁊ iuſticie:his quidẽ clarius:his vero ob-
8 ſinnnn mõò exemplaris ad eius poſteritatẽ. vñ ſic de chꝛiſto di: ſcurius: ut nõ ſi olũ ſancti noui teſtamẽti poſſint dici imita
wälſn Oſic ꝑ inobediẽtiã vnc᷑.ſic ſuo modo abꝛae obediẽ toꝛes dei:ſed etiã veter..nunqᷣd Joſue cũ populo veteri imi
, .. tia ſecuti ſũt fideles. Et hec põt eẽ rõ:quare iuſti q ante tatoꝛ fuit qñ dixit: Abſit a nobis hoc ſcelus ut recedamus
6i utußil aduentũ chꝛiſti ſeu eius paſſionẽ deceſſerũt:dicunt᷑ eſſe a dno:⁊ relinquam veſtigia eius:Joſue.xxij. Nunqd ⁊ exe
nuhdn in ſinu abꝛae: ut pʒ Lu.xvj.ca.Quãuis multi iuſti ceſ chias de ; dẽ. iij. Reg. xviij. Adheſit dño:⁊ nõ receſſit a ve
m ſerit anq abꝛaã fieret: ut adaʒ:abel:⁊ multi alij:⁊ iõ in ſtigijs eius.Nũqᷣd Job qñ dixit:Ueſtigia eius ſecureſt pes
1Srtſalg hoc loco ꝓpꝛie dẽ abꝛae:Ambula coꝛã me ⁊c. hoc ẽ di meus.Job.xxiij. Nũqq Joſias quando pꝑcuſſit fedus coꝛã
A naſeii unn cere:ambula p viaʒ obedie:pꝑ quã ego ſũ ambulaturus dño:ut ambularet poſt dñm: ut di. iiij. Reg. xxiij..ij. Pa⸗
dn I2 eſto pfect: ſic ꝙ eam tradas poſten tuis imitandã: eo ra.xxxiiij.⁊ ſepe ſancti ve.teſta.dicunt᷑ poſterioꝛa dei vidiſ/
mog quo ego tradã viã meam imitandã cunct de h ſe:⁊ iccirco nõ ſolũ coꝛà:ſed pꝰ dñm ambulaſſe:⁊ veruʒ eſt
ute usſclnn eni cõmendat᷑ abꝛa a deo infra xviij.ca. vbi ſic dicitur fm rẽ omnẽ iuſtũ diuini exemplaris imitatoꝛẽ vocari: nõ
– Scio eni ꝙ pᷣcepturꝰ ſit filijs ſuis ⁊ domui ſue poſt ſe: obſtante vocali diuerſitate qua Bur.fabꝛicat:q̃ tñ ad ſẽſuʒ
e ut cuſtodiãt viã dñi ⁊c᷑. que quidẽ expõ etiã ↄcoꝛdat rõ læralẽ nihil facit:niſi habẽdo reſpectũ ad chꝛiſti hüanitatem
vaniſteii ni nali. Natura eni ſᷣm Boe.iuitiũ ſumit a pfectis:⁊ i5 Nã ſi ꝑ hypotheſim:chꝛiſt᷑ nõ fuiſſʒ incarnat:nihilominꝰ
riade ſagun qꝛ de diſpoſuerat ꝙ abꝛaã eſſet pꝛ multaꝝ gentiũ:⁊ ac non defeciſſẽt iuſti:qui in via dei ambulaſſẽt. nec vĩ valẽ q;
n. IHccpiſſet ſignaculu fidei iuſtificãt: quẽ poſtea qplurimi Bur. dicit: Pꝛimos iuſtos exẽplar pfectois.ſ. chꝛiſtũ ſoluʒ
rini re alij ſequerent: iõ eidẽ dicit in hoc loco: Eſto pfecy.q.d. habuiſte poſt ſe:nõ añ ſe:coincidit.n.cũ Eluidio:qui dixit
unmn ſi, accipiat a te aͤdqãmodo initiũ pfectoij modo pᷣdicto. ẽt chꝛiſtũ an Mariã nõ fuiſſe: Aplo tñ dicẽte ad Hebꝛeos vl
oe d a notanò ꝙ de qbuſdã iuſtis qui fuerũt añ abꝛaã legitur ti. Jeſus chꝛiſt'heri ⁊ hodie ipſe ⁊ in ſcla. Sapia.n.dei pꝛis
1 ide WV ambulauerunt cũ deo.vnde de enoch ſupꝛa Gen.v. q̃ chꝛiſtus ẽ:ab initio viã ꝑfectõis:etſi nõ hũana ↄuerſatio
mmm! nimn ca.et dꝛ Noe Geñ.vj.qð concoꝛdat pᷣdictis.Nã de iſtij ne:tñ doctrine ⁊ legis deriuatoe multipli exẽplificauit. vñ
Nvnmn /, n no poteſt dici pꝓpꝛie ꝙ ambulaſſent coꝛã deo:ſic òð abꝛa ⁊ Bur. ſibüpſi in hac digreſſione odicẽdo:dicit abꝛaã fuiſ
dazi am:cum nõ eis conueniant ita expꝛeſſe pᷣdicte rationes ſe imitatoꝛẽ pfectois chꝛiſti in duobus.nec mixꝝ:qꝛ opnæ

patres ve.te. ſpũalit legẽ intelligẽdo: dicẽdi ſi ut viri euãgeli⸗
ci:ſm Bonaue.⁊ alios:inter qs potiſſimus abꝛaã fuit: quẽ
admodũ Burgen. ipſe fatetur. ¶ In eodẽ ca. vbi mgi Ni

co. dicit: Negligentẽ circũciſionẽ ſiue patrẽ ſiue tutoꝛẽ moꝛ

te plecteno ⁊c̃. Burg.credidit ꝙ de moꝛte coꝛpali dcm̃ eſſet
ita vadit ſua inue/
ctio. Sʒ videt᷑ poſtil/
latoꝛ no de moꝛte coꝛ
poꝛis: ſed aie dixiſſe
Fm glo. oꝛdi.⁊ ſpalii

circũciſi ſũt. ¶ Ca. xVIII.
Epãaruit auũt ei dnñs in
cõualle mãbꝛe ſedenti

de moꝛte cõminata p/⸗ . X. e,
mis parennb:qeotg. in oſtio tabnaculi ſui ĩ ipſo
nati peunt ꝗᷓ de rege feꝛuoꝛe diei. Cuũq; eleuaſſet
neratoe G ſ. nnantut oculos:apparuerũt ei tres
ut dieu i r eſt go. viri ſtates ꝓpe eus. Quos

cuʒ vidiſſet:cucurrit in oc

CZa. XVIII.

Pparuit ät curſum eorum lde oſtio ta/
ei oñs. Dic bernaculi ſui:⁊ àdoꝛauit ĩ
Vns abee Pn terra:ct dixit. Dñe ſi ſueni
ſe habuit ad ꝓximuz Sram in oculis tuis ne tra
Et pmo in opib'cha ſeas ſeruũ tun: ſed afferam
ritatis tpalib hoſpi - pauxillũ aq: ⁊ lauẽt pedes

talitatẽ pᷣbẽdo:ſcòo ĩ . ES erſtoſ .
ſpualib p liberatone vꝛi:⁊ reꝗqeſcite ſub arboꝛe

loth ⁊ alioꝝ oꝛaãdo i Ponãq; buccella panilſ.⁊
medio capli: ibi Di⸗ =GW

xitq; Baelare Rpe 3.
tero. ¶ Lirca pmu ſciendð: ꝙ aliter exponit a doctoꝛib ca⸗
tholicis: aliter ab hebꝛeis: vtraq; tũ expõ ↄſona eſt fidei no

ſtre: ⁊ ideo vtrãq; intẽdo ponẽ:et pᷣmo expõnẽ hebꝛaicã:re⸗

ciſis tñ qbuſdã friuolis:q ab ipſis interſerunt. Dicũt igit ꝙ
dele cribit hic duplex apparitio:pᷣma eſt ipſo dei cũ dĩ: Ap/
paruit aũt ei.i. Abꝛae. Dñs in ↄualle mabꝛe.nomẽ eſt hoij

*

a quo denoĩat illa vallis in qᷓ manebat abꝛaã. Sedẽti h di
cit quedã glo. hebꝛaica: abꝛaã voluit ſurgere ex reuerẽtia

diuine apparitiois:ſed dñs dixit ei:Sede:tu es.n.in ſignuʒ
filijs tuis: futux: eſt.n. ut filij tui ſedeãt tanq iudices in ↄci/
lio:⁊ ego ſteʒ:q glo.fidei nr̃e eſt ↄſona:qꝛ hoc ſuit adimple-
tũ qñ ſaluatoꝛ noſter ver dea ver hõ ſtetit coꝛã pncipib

ſacerdotũ:ſedẽtibin ↄcilio ad iudicanò ipᷣm: ut deſt cribuüt

qttuoꝛ euãgeliſte:qð ſuſtinuit p ſalute electoꝝ qͥ ſũt veri fi
lij abꝛae. Cõtingit.n. aliqñ: ꝙ pᷣter intẽtoem loquẽtis diuia
vtute hoc faciẽte:aliqð vᷣbu ſic ꝓferat᷑:ut ẽ ↄſonũ fidei ca/
tholice:lʒ pnunciãs illud vbũ hoc nõ intelligat:ſʒ aliud:ſi
cut cayphas dixit de chꝛiſto: Expedit vobis ⁊ vnuj m ↄꝛiat
hõ ꝓ pplo ⁊ẽ ut hᷣ Joh:.xj.⁊ euangeliſta ſpdit: Hoc at a ſe
metipſo nõ dixit ⁊c᷑. Intẽdebat eni cayphas ſ olũmõ dicere
ꝙ melius erat chꝛiſtũ moꝛilʒ nõ haberet᷑ cã ſufficiẽs Z eum
q; occaſione ppli credenijᷣ in eũ venirẽt romani:⁊ deſtrue
rẽt locũ ⁊ gentẽ:ſed a deo factũ eſt:ut hãc ſniam ꝑ talẽ mo/
dum loquedi pꝛoferret cayphas:ut illa locutio ſignificaret

moꝛtẽ chꝛiſti futurã ꝓ redeptioe genen hũani:qð caypha⸗

nõ intelligebat:ſicut plenp dixi exponens hoc vbũ cayphe

ſcribẽdo ſup Joh. ſic dico in ꝓpoſito.qͥd eni intellexerit iſte
gloſatoꝛ neſcio:ſed manifeſte pʒ:ꝙ ſic gloſã pᷣdcãm ꝓtulit

vel ſcripſit:ꝙ vba gloſe pᷣdcẽ ↄſonant fidei noſtre.In oſtio

tabernaculi:ad videnduʒ ſi tranſirẽt viatoꝛee:qͥs poſſet ad
mẽſã recipe:qꝛ hoſpitalitatẽ diligebat.In ipſo feruoꝛe diei

cũ eni incipit dies ferueſcere:tũc eſt hoꝛa qua viatoꝛes ſolẽt

ad domũ aliquã cã refectõis oclinare.Cunq; eleuaſſet ocu
los apparuerũt ei tres viri ⁊c. Cũ eni de videret affem eiuʒ

ad op hoſpitalitat: ⁊ nõ venirẽt aliꝗ hoĩes:fecit tres ange.
los apparẽ in ſpẽ viroꝝ: ut eij exhibẽt hoſpitalitat᷑ bñficiũ
Dicũt etiã hebꝛei:ꝙ cũ hoc alia de cã apparuerũt:qꝛ vnus

venibat ad nũciand ſare ↄceptũ: al'ad ſpuertenð ſodo
mã ⁊ alias qttuoꝛ ciuitates:et tert ad ſananoabꝛaam

qᷓ de nouo erat circũciſus: ⁊ liberan loth de ſbuerſiõe
ſodomoꝝ.Dicũt etiã ꝙ apparitio fuit etia die poſtq; fu

erat abꝛaã circũciſus:⁊ iſta apparitio angeloꝝ eſt ſcõa.

Expoſitoꝛe) autẽ
catholici dicũt ꝙ
ↄfoꝛet᷑ coꝛ vr̃m:poſtea tra a pᷣnci capli vſch
ſibitis. Iccirco eniĩ declina uc⸗ iotot
ſtis ad ſeruũ veſtrum. Qi apparitio tmnita
dixerũt: Fac vt locutuſ es! qoñj nõ apparu
Feſtinauit abꝛaã ĩ tabnacu xtitin ſe: vel in ali
lũ ad ſarã:dixitq; ei. Acec ſiliudine ihſuzi
lera:tria ſata ſimilę ↄmilce: ſztmm in angel s
⁊ fac ſubcinericios panes. fecit apparẽ:qᷣruʒ
Ipſe pᷣo ad armẽtũ cucur vn poſiea locut
rit: et tulit inde vitulũ tener in hſona ipſius
dei. ſic igit expo/

rimum et optimũ: deditq; nũt lr̃am a pnci⸗

puero. Qui feſtinauit:⁊ co capli. Apn

xit illũ. Tulit quoq; buty/ ruit aũt ei dñ). in
rũ ⁊ lac ⁊ vitim quẽ coxẽat boc pᷣmo oſcribit
et poſuit coꝛã eis. Ipſẽ vo barertogn⸗
ſtabat iux eos ſub arbore. tibdeſcribit mo⸗
dus apparitõis i
ſpali:et pmo quã

tũ ad locũ cuʒ dicitur: In ↄualle mabꝛe. Scdo iyt ad
diſpõneʒ abꝛae cui fiebat apparitio cu dicitur. Sedẽti

in oſtio tabernaculi ſui. Tertio itũ ad tpᷣs cũ ſbᷣdit᷑:

ad perſonas appa

—

In ipſo feruoꝛe deiAnart⸗ iytuz

rẽtes auẽte dei cũ dicſtur: Apparueũt ei trej viri. ideſt

angeli in ſpẽ viroꝝ. Lra aũñt exponat ſicut in exponep
dicta:excepto pᷣn cũ dẽ: e¶ Appuit at ons et ſedẽti · ſ.

angelos ͤs fecit apparẽ. Quos cũ vidiſſet ⁊c.in

q̊ ondit᷑ eius ꝓmptitudo ad hoſ italit bñficiũ. et in h
dat diuitib exemplũ. g ¶¶ Et a oꝛauit. adoꝛatone du
re.

lie: ut illos ↄueniẽti poſſet inuitare. h ¶ Et dixit: one
ſi inueni glam ⁊c. qʒ eſſent tres:tñ ſic apparebat qſi vn
eſſet pncipalis:⁊ Oñs int illos:⁊ io illũ alloquit᷑ credens
ꝙ ſi im inducat ad hoſi pitiũ: alij duo ſequant. Dicunt

aüt hebꝛei iſti tres ãgeli fuerũt: michael. gabꝛiel: ra⸗
phael: ita ꝙ michael erat in medio: alij aũt ouo ad dex
traʒ ſiniſtrã:⁊ h erat modus aãbuladi tũc:qñ aliqs ſu/

pioꝛ erat duob alijqꝙ ille abulabat in medio:⁊ in hoc
coguit Abꝛaã qs erat ſupꝑioꝛ:et dicut ꝙ michael h erat
in medio:⁊ hic venerat ad denũciand ſare ↄceptu:quia

hoc erat pncipale negociũ:eo ꝙ meſſias.i. Chꝛiſt:erat

inde naſcitur: ? interpᷣtatio nois ↄſonat. Michael eni

interptat᷑ qs ut de. Gabꝛiel aũt venerat ad ſbuertendũ
ſodomaʒ: ⁊ interpᷣtatio ↄſonat:interpᷣtat eni foꝛtitudo
dei. Raphael aũt venerat ad ſananð abꝛa: ⁊ ad ſR aluan
qũ lothet interpᷣtatio ↄſonat: qꝛ interpᷣtat medicia dei

— .

i Sed afferã paxillũ aque ⁊c.hoiej.n.tuc no ita ibat

eqtando ⁊ calciati ſicut mo. k (¶ Et req ieſcite ſub ar
boꝛe. in vmbꝛa ⁊ ad aurã: ꝓpter eſtũ imminetem.
