ſert mir.
mo per u
lnl
NgShy
gat
igien
nlyrnig Te
bvar wnſie⸗
Nuiin aprini
bbabfionte
ſo ppeteng
Atde macheb⸗
inpoſuit ſbid
potusded
bo iucici rh⸗
todfse
lenetin aum d⸗
Nleguetisderi
Kpoplli eme
Cplenoreint⸗
galreperit tppn
ndtiin
niniſten ann
domini⸗
nen de mütbn
leret. dſiane ni
dominabo: pit

1fr
. Riren
nnniti huinsl
hoſet ia imen
iglurs pulch
lunſepplni
fwoſconcog
Naritiſi

Poſtilla ſuper libꝛum iudicuʒ incipit. Cap.pꝛimũ.

deu aſtatiũ maib'. Judicũ.ij. Sicut in libꝛo
oſue a quo icipiũt libꝛi hiſtoꝛiales agitur
de ire

4 citauit dñs iudices qui liberarẽt eos de

. pmiſſioij igreſſu/ R
rport deon 9 ncipit liber ſopthim:
raʒz pmiſſiois in / quez noJudici, appella
troducẽte. Ita in & mus. Uaplm. I.

alus libꝛis hiſt .
1 Urae
terrã inhabitãtis Roſ ue. ni
gubernatione vl tuerut ſili
ꝓgreſſu:vl poti iſrael dñz
de deo dictuz po dicentes:
uceltnrorae Qum alce⸗
Aaet ãte noſ
cra ſcriptura .
ablolare eſt ſvie⸗· contra chananeum: erit
ctũ: ita in partia dux belli? Bixitq; ðomi
libus libꝛis duus / nus: Judas aſcendet. Ec
eſt ſbiectũ ſub ra 1Ait⸗ .
tiöibus cõtractis/ c? tradidi terram in ma-
oibus cotracti⸗ , das
¶ſicut dictum fuit nu eius. Et ait Judas ſy
ibidẽ. deus autz meoni fratri ſuo: Aſcende

mecũ in ſoꝛtem meã:l⁊ pu
gna cõtra chananeuʒ:vt ⁊
ego pgã tecũ in ſoꝛtẽ tuaʒ.
Et abijt cum eo ſymeon.
Aſcẽditq; iudaſ ⁊ tradidit
dñs chananeũ ac phereʒe
um in manus eoꝛũ:⁊ peuſ
ſerũt in beʒech decẽ milia

populum iſrael
gubernauit ⁊ di⸗
rexit triplr. Pꝛi
mno per iudices
vlſq; ad Saulẽ re
gez. Secũdo ꝑ re
ges a ſaule vſq;
ad babylõis traſ
migratioeʒ. Ter⸗/
tio per põtifices
a reditu captiui/
tatis babylonice
vſq; ꝓpe tempchꝛiſti: qũ iohãnes hircan qui deſcen/
dit de machabeis: pᷣmus poſt captiuitatẽ babylonicaʒ
impoſuit ſibi diadema regiũ. De pᷣma igit᷑ gubernatoe
vel potius de deo pᷣmo modo gubernãte agit᷑ in hoc li
bꝛo iudicũ.⁊ hoc eſt qð dicit vbuʒ pᷣaſſũptuʒ:Suſcita
uit dñs ⁊c. In quo tria tagunt᷑. Pꝛimũ eſt dei pᷣſidẽtis
clemẽtia:cum dicit᷑: Suſcitauit dñs.Secũdũ eſt medij
obſequẽtis decẽtia ibi iudices q liberarẽt eos.Lertiuʒ
eſt populi gemẽtis indigẽtia ibi:de deuaſtãtiuʒ maãib.
Ad plenioꝛẽ intellectũ iſoꝝ triũ cõſiderãdũ ꝙ iudices
qui rexerũt pplʒ vſq; ad tẽpus ſaulis regis no regebãt
per modũ imꝑũ:ſeu alicuius dominij: ſed tm ꝑ modũ
miniſterij exhoꝛtatois ⁊ cõſilij. deus eiʒ retinuerat ſibi

iſtud dominiũ:⁊ ideo cuʒ filij irl liberati eẽnt ꝑ gedeo

nem de mãibus madian: vt habet᷑.j.viij. caplo: ⁊ ei di
cerẽt: dñare nr̃i tu ⁊ fil tuus:⁊ fili filij tui. Rndit:nõ
dominaboꝛ vꝛi:nec dñabit᷑ in vos filius meus:ſed dña
bit᷑ dñs. Et ideo ꝓpt tale dominiũ dei ĩmediatu faciliꝰ
⁊ frequẽtius cõdeſcẽdebat dñe ad caſtigãduʒ pplm pa-
terna coꝛꝛectõe:⁊ ad liberãdũ mat᷑na ↄſolatoe: ſicut pʒ
intuẽti huius libꝛi ðcurſuʒ. Cõſiderãdũ etiã ꝙ licqʒ de
poſſet oĩa imediate regere ꝑ ſeipᷣm: tñ ad ſeruãdũ vni/
uerſitatis pulchꝛitudinẽ ⁊ oꝛdinẽ regit inferioꝛa ꝑ me-
dia:⁊ ſic pplłm iſrł gubernauit per iudices tanq ꝑ mini
ſtros idoneos ⁊ decẽtes:q ꝓpt excellẽtiã virtutis qtuʒ
ad płes erãt q̃ſi mediatoꝛes ipſdei ad ppłm: ⁊ ꝓpi af

fluẽtiã pietaſ qua pplo in afflictioe poſito cõpatiebat erãt
quaſi mediatoꝛes ppli ad deũ impetrãdo eius auxiliũ. Et
ꝓpt iſta dicit.j.ij.ca.Cũq; dũs iudices ſuſcitaret in diebus
eoꝝ flectebat᷑ miſericoꝛdia:⁊ audiebat afflictoꝝ gemit: ⁊
liberabat eos de cede vaſtantiũ.De his vero trib:videlʒo

diuinis condeſcẽſioni
bus: ⁊ liberatoibꝰ po
puli ab afflictiõibus
⁊ iudicũ ſuſtẽtationi
bus eſt totᷣ decurſus
lhur libꝛi: vt pʒ ex ſe
quẽtibus.Pꝛimo igi .
tur per modũ ꝓlogi
pmittit᷑ materie hui
libꝛi bꝛeuis pᷣlibatio

uiroꝝ. Inuenerũtq; ado/
nibeʒech in bezech: ⁊ pu/
gnauerũt ↄtra euʒ:ac pcuſ
ſert chananeũ ⁊ phereʒeũ
Fugit autẽ adonibeʒech:
quẽ pſecuti cõpꝛehẽderũt
ceſis ſumatibꝰ manuũ eiuſ

Sn EE7 ſecũdo ſedit᷑ hiſto-
ac pedũ.Dixitq; àdonibe rie narratio: capi. iij.
zech. Septuaginta reges Lirca pmũ ſciẽduʒ ꝙ
amputatis manuuʒ ac pe occaſio ſuſcitadi iudi
duʒ ſũmitatib colligebãt cainen en g lecpe,
ſub mẽſa mea ciboꝝ reliq tur: ⁊ peitẽs liberaba
as:ſic feci:ita rddidit mihi tur: ⁊ meo Pens ſhe⸗
deus. Adduxerũtq; eũ in ui tagit ppli traſareſ
reinuß ſio.Secũdo traſgreſ/

hierlʒ:⁊ ibi moꝛtu eſt. Op
pugnantes ergo filij inda
hierſyj cepũt eã:l⁊ ꝑcuſſer̃t
in oꝛe gladij tradetes cun/
ctã icẽdio ciuitatẽ.l Et po

ſiõis repᷣhẽſio: in pn
cipio ſecũdi capituli.
Tertio materie hui
libꝛi pᷣlibatio:ibi:Di
milſit ergo Joſue. Lir
ca pmũ ſciẽdũ ꝙ op⸗

ſtea deſcẽdetes pugnauert poſita iuxta ſe poſita
ↄtra chananeũ qui habita magis eluceſcũt: ideo
bat in mõtanis:⁊ ad meri pmo poit᷑ ꝓfect ppli
diẽ in capeſtribꝰ. Pergeſ· lauclabite s defaidet⸗
. culpabil:ibi:Mana
qʒ iudas ↄtra chananeum ſcjq́;. Aldpuc circa 5

qui habitabat in hebꝛon: muzʒ pmo poit᷑ pfcũs
Jude:⁊ alioꝝ:ibi:ᷣi-
lij aut Cinei. Adhuc
circa pᷣmũ pᷣmo põit᷑ ꝓfcũs tribiude ĩ gnali:: ipᷣ chaleb iĩ
ſpali ibi:pgẽſq; iudas.Circa pmũ dẽ a ¶ Pmoꝛtẽ Joſue
ↄſuluerũt ⁊cl.qꝛ expti fuerũt male accidiſſe eis:qñ Joſue ĩ
cõſulto di miſ it bellatoꝛes regeʒ Hay: vt habet Joſue
vij. b¶ Judas aſcẽdet. ideſt trib iude. hoc cõit expõit ſic
ꝙ iudas inſtituebat᷑ dux in bellis filioꝝ iſrł generalr. Sed
poc nõ bene ↄſonat ſeqͥntibus:qꝛ aiothbarach gedeon ⁊ ie
pte fuerũt duces exerci in magnis pꝛelijs: qui tñ no fuert
de tribu iuda.⁊ ideo ali exponũt hebꝛei:ꝙ ꝑ hoc qð dicit᷑
hic:Judas aſcẽdet. intelligit᷑ ꝙ tribꝰ iuda pma expugnaret
aduerſarios in ſoꝛte ſua.vnde ſubdit᷑: c ¶ Et ait iudas ſy
meoni ⁊cc.] Tribus eiʒ ſymeon habuit ſoꝛtẽ iuxta tribum
iuda: ꝓpt qð alique ciuitates de parte iude fuerũt adiũcte
ſoꝛti tribꝰ ſymeon:vt dictũ fuit Joſne.xv.⁊ ꝓpt hoc erat
magis ↄuẽiens ꝙ iuuarẽt ſe mutuo. Cetera patẽt vſq; ibi:
d ⸗ is ſũmitatibus manuũ eius ac peduʒ. In hebꝛeo ha
bet: Ceſis pollicibus ⁊c. Tales eiz reddut inepti ad pꝛeliũ.
e Siritch Adonibexceh ⁊c. Poc fecerat iſte Adoibexech
ex magna crudelitate ⁊ ſuꝑbia ad oſtẽtatiõeʒ victoꝛiaꝝ qͥs
habuerat. f ¶ Adduxer̃tqʒ euz in hirlm. in exercitu ſuo.
g ( Oppugnãtes g filij cc. nõ totã:ſʒ ꝑtẽ eius:qꝛ foꝛtaliciũ
vbi maebat Jebutce'no fuit expugnatu vſq; ad tps dauid:
vt dẽʒ fuit Joſue. xv. h acſtes cũctaʒ ⁊c] Locutio ẽ
ipbolica:qꝛ ꝑj eremãſit ĩcõbuſta:vt dẽʒ ẽ:ſic alñ dẽ:tota ci
uita vadit ad tale ſpectachm:lʒ aliqñ maioꝛ ꝑs remaneat.
¶ Pergeſq; iudaj. hic ↄñter agit᷑ de ꝓfcũ trib'iude iſt Pai

8

*

ſcʒ ipo chaleb: cui aſſignata fuit hebꝛon ſpũliter:vt habet
Joſue. xiiij. k ¶ Auꝰ nomẽ ac. ideſt ciuitas q̃ttuoꝛ ꝓpt
qttuoꝛ patriarchas ibi ſepultos:vl ppi qᷓtuoꝛ gigates ibi⸗/
dem comoꝛantes: vt dictum fuit Joſue.xiiij. ⁊ gen.xxiij.
¶ Percuſſit ſeſai ⁊ hayman ⁊ tholmai.Iſti fuerũt tres g:

gates magna foꝛtitu
dine pᷣditi: ⁊ pẽ eoꝝ
fuit ärtł noie enach.
Ceia patent ex dictis
Joſue.xv.vbi eadem

ſnia:⁊ qſi eandẽ verg

ponũtur. m ( Filij
aüt cinei. Hic poit᷑ ꝓ
fect' alioꝝ.⁊ pᷣmo cõ
uerſoꝝ ad iudaiſmũ
cũ dẽ:ilij aũt ⁊c.ldi
cunt cõi expoſitoꝛes
ꝙ iſte fuit ful iethꝛo
q ad pᷣces moyſi vẽit
cũ filijs iſrł ad terraʒ
ꝓmiſſiõis: vt habet᷑
nũi.x. ⁊ vocatus fuit
cin:vł cineus:⁊ obab
Pebꝛei dicunt ꝙ iſte
fuit ipᷣemet iethꝛo ſo
cer moyſi:ſic declara
tuʒ fuit plen nuũi.x.
vnge vbi dicitur hic
Cognati Moypſi. in
hebꝛeo habet: S
ri moyſi. o ¶ Zſcẽ
derũt ⁊c.que ẽ hieri
co:nõ ꝙ habitarẽt in
ciuitate qᷓ erat deſtru
cta: nec fuit rediſica-
ta vſq; ad tpᷣs reguʒ
iſrł: ꝓut dictũ fuit io
ſue. vi. ſed hitabñt in
tritoꝛio qð fueãt ill
ciuitatis. p ¶ ¶Cũ fi
lijs iuda in oeſertuʒ.
Dicũut hebꝛei ꝙ illuc
iueꝛũt ad manẽdũ vt

addiſcerẽt legẽ ab o/

thoniel:qͥ erat edoct
in ea. q¶ Abit aut
Hic ↄñter agit᷑ de ꝓp/

fectu trib'ſymeõ:? bʒ
lra vſqʒ ibi: Uo

catũq; ẽ ⁊c. Poc nõ
eſt in hebꝛeo: ſʒ addi/
tuʒ fuit a tranſlatoꝛe
nt̃o: ad oſtẽdẽduʒ ſi/
gnificatõeʒ hubꝰ nois
0ozma: de cuꝰ ſigni⸗
ficatiõe dictũ fuit ple
ni ioſue.vi.⁊ leuiti.
vlt. tñ h̊ accipit᷑ ꝓ de
ſtructiõe pfecta: qꝛ ci
uitas iſta fuit fundix
euerſa. ¶ Lepitq;
iudas.Hic reuertitur

ſcriptura ad deſcribz

dũ ꝓfectũ iude cũ dẽ
Cepitq; iudas gacã ⁊cẽ.

Cũ fi

cᷣt' nomẽ fuit ãtiqt caria
tharbe: percuſſit ſeſai et
haymã ⁊ tholmai:atq; in-
de ꝓfeciuſ abiit ad habita
toꝛes dabir:cu nomẽ ue
tus erat cariathſepher.i.ci
uitas litterarũ.Dixitqʒ ca
leph:Aui pcußit cariathſe
pher:⁊ uaſtauerit eã dabo
ei axam filis meaʒ uxoꝛeʒ.
Cũqʒ cepiſſet eã otho niel

fili* ceneg frat᷑ caleph mi/

noꝛ dedit ei axam filiã ſuã
cõiugẽ.Quã ꝑgentẽ in iti
nere monuit uir ſuꝰ ut pe/
teret a pr̃e ſuo agrũ. Que
cũ ſuſpiraſſet ſedẽs ĩ aſino
dixit ei caleph:Quid hẽs
at illa rũdit. Da mihi bñ/
dictionẽ ꝗa trã arẽtẽ dedi
ſti mihi:da ⁊ irriguã aquiſ
Dedit ergo caleph irrigu-
uz ſupi ⁊ irrignũ iferð. Ti
lij aũt cinci ↄgnati moyſi
aſcẽder̃t ð citate palmaꝝ
cuiʒ filijs iuda ĩ deſtũ ſoꝛti
e q ẽ ad meridiẽ arath:
⁊ hitauerf̃t cũ eo.Abijt aũt
iudas cũ ſymeone fr̃e ſuo
7 peuſſer̃t ſiml chananeũ:
qui habitabat in ſephat:⁊
interfecert euʒ. Nocatũq;
eſt nomen urbis hoꝛma.i.
anathema. Cêpitq; iudas
gaca cũ finibꝰ ſuis:⁊ aſcha
lonẽ atqʒ accaron cuʒ ter
minis ſuis. Fuitque dñs
cum iuda:⁊ mõtana poſſe

dit. Mec potuit delere ba

bitatoꝛes uall: qa falcatis
curribꝰ abũdabãt.Dèder̃t
qʒ caleph hebꝛon ſic dixe
rat moyſes:lquidèleuit ex
ea tres filios enach. Jebu

Noõ eſt intelligẽdũ q cepit tũc iſtas

ciuitatej qᷓ erãt philiſtinoꝝ: ſʒ accepit aliqᷓ ptinẽtia ad iſtas

ciuitates.⁊ p tãto dẽ eas accepiſle:qꝛ.j.iij.ca.dẽ ꝙ; qͥneʒ

ſatrape philiſtinoꝝ remãſef̃t ad cxercẽdũ iſrl: q; alic

perãt ciuitatib iſſ:vt pʒ.i.reg.vi. vel ſi dicat᷑ ꝙ iudas

tunc cepit ciuitates iſtas put ſonat lr̃a:opoꝛtet dicere

ꝙ phüliſtei recuꝑauer᷑̃t eas:qꝛ ibi dñabant tꝑe heli: vt

ccũ aũt habitatoꝛẽ hierſʒ

n deleuerũt filij beniami:
habitauitq; iebugeus cuʒ

filis beniamin i hierlin ul
q; ĩ pñitẽ diẽ. Pomꝰ quo⸗

q; ioſeph aſcẽdit iĩ bethel:
fuitqʒ dñs cũ eis. Nã cuʒ
obſiderẽt urbẽ q pᷣus lua
uocabat᷑ uideruut hoĩem
egrediẽtẽ de ciuitate:dixe/
rutq; ad eũ. Oſtẽdè nobiſ
introituʒ ciuitatis:l⁊ facie
mꝰ tecũ miſericoꝛdiã.Qui
cũ oñdiſſet eis percuſſerũt
urbẽ in oꝛe gladij: hoĩiẽm
aũt illũ ⁊ oẽm cognationẽ
en dimiſerũt. Qui dimiſ
ſus abijit ĩ tra ethim ⁊ ediſi

cauit ibi ciuitateʒ:uocauit

qʒ; eã lucã:que ita appellat
uſqʒ ĩ pntẽ diẽ. Manaſſes
quoq; nõ ðᷣleuit bethſan
⁊ chanath cũ uiculis ſuis

habitatoꝛes doꝛ ⁊ ieblaã

⁊ maieddo cũ uiculis ſuiſ.
cepitq; chanane habitare

cũ eis. Pſtqᷓ;ᷓ aũt ↄſoꝛta

tus ẽ iſrł fecit eos tributari
os ⁊ ðᷣlere noluit. Ephꝛaĩ
etiã nõ iterfecit chananeũ
q habitabat in gacer:ſ̊ ha
bitauit cũ eo. Sabulõ nõ
deleuit habitoꝛes tethꝛon
⁊ naalon: ſʒ habitauit cha
nane ĩ medio enꝰ:factuſq;
ẽ ei tributari. Aſer quoq;
nõ deleuit habitatoꝛes ac

cho ⁊ ſidonis alab ⁊ acha

gib ⁊ ãma ⁊ aphech ⁊ Ro
ob: habitauitq; in medio

chananei habitatoꝛ illiꝰ ᷑

re nec ĩtfecit eũ. Neptalim
quoq; nõ ðᷣleuit habitato
reſ bethſemel ⁊ bethanath

dẽ. i. reg. Nec po
tuit ðlere hitato/
res vall: qꝛ falca
tij curribꝰ abũda
bat. erat.n. arma
ti iſti currꝰ vncis
ferreis ad modũ
fald ſcidẽtibꝰ: vt
dictuz fuit Joſue
xvij. t(Dedeft
q;ʒ ⁊c. hoc haber
pleni ioſue.xiiij.

v ¶ Deleuit v„.

iſti ſunt tres gigã
tes ſupꝛa noiĩati.
Jebuceũ autẽ.
Pic agit᷑ de ſilijs
beniam in cuʒ dẽ:
Jebuceũ aũtac.
qꝛ ñ potuer̃t ꝓpt
foꝛtitudineʒ ppli
7 loci: vel qꝛ no⸗/
luert pp iuramẽ
tũ federl initi int᷑
abꝛaam abime
lech a q; bſcẽder̃t
illi iebutei: ſiẽ di
ctũ fuit ioſuc.xv.
in fi. y ¶ Domꝰ
q̊ʒ ioſeph. h̊ agit
de ꝓfectu filioꝛũ
ephꝛaim cuʒz diẽ:
Fuit qʒ dñs cum
eis. Et ſequitur.

¶ Oſtẽde ⁊c. di⸗
cut eniz hebꝛei q
hẽbat introitũ 7

exitũ ſbᷣterraneũ
extraneij occultũ
a ¶ Poſĩeʒ illũ ⁊c᷑.
pcentes ei ſiẽ filij
iſrl ꝓcpcer̃t raab
⁊ cognatoi eb:vt
habet ioſue. vi.
dauid puero: qͥ
duxit eñ ad cune

uʒ amalechitaye:

vt habet᷑.i. reguʒ
naſſes q;ʒ. co

ſequẽter ðᷣſcribit
defect' filioꝝ iſr!
culpabil cũ dicit᷑:

C¶ Poſte c.] ꝓ

pt᷑ cupiditatẽ tri-
buti: ⁊ in hoc feẽ
ↄtra pᷣceptũ dñi:
qᷣ pᷣcepat eos oc/
cidi: ⁊ deos eoꝛũ

eximiari: vt habet᷑ nũi. xxxiij. ? deuter. vij. eodẽ mõ
intelligẽdũ eſt in ſequẽtib de his ꝗᷣ facti ſũt tributarij

Pihrii
Mion
mmornbf
nͤrrollat
iroupli
. i
umbth
Uauerit nini
zilepente⸗
in 8
Aſſiue: v
. ſtopet
Aertani⸗
rint domun
ſob ſubnt
Nergpnn
ertern 0

gin def
niſgeeſits
hao. Erd⸗
lcbegi
gefuinppi
nicange⸗
ptat nuaus.
Aitfuitmnii.
ded Manmit
pmn oeniſn
ſonemnc⸗
oecomo qulſe
glletigehebꝛe
Aitipſuzfuill
geazicopon
humano aſſun
do appareterſ
Mauz fuit dot
lerpoſitoꝛes
in aatholtcid
liteno fuitpt

Mſpalit miſſin

hoc pidet ven
Geyphinoosfu

angels fali

Tfiengvidct

(aiptn wbicg de

doloktſtedh
Purod mona
nuit fntho
lcelli igtg
kitcifin
peb apparitie
Aybifliiſt
ſarulen
als fliti
hoegp n
dü bEtai
eunghegrlo
naüthois

õ

udicum

J ſolu
2 & * iſte: ſz abſo 2
ñs: vl aliad alile ao fee iſte ins ali⸗
it bec diẽ dñᷓs: vl alidd r d ie ſe roin
im: qꝛ noluerũt eos le oirit: Sduri ** noiat᷑: vt Deirare itelligeẽde ſun vt hẽt
neptalim:qꝛ diẽtes pᷣce/ de aliqñ agel ei de bono ſu t n feriretis ⁊c. uter.
fiphe ipi anan eahulon ttihutlein n. 3 Artaun de at ſloles lielit fuiet 50. c. nhi. Eer noluiſt
iedl oc Pot dietu eſt: ⁊ pʒ lfa v ſua nõ Pat boceppo we n. 25 vt pʒ 1 Dal er
lgin ptũ dñl: vt dr an. o peccata lug m Rc. hoc expo lIm! 77. e ¶ Ut hẽat
4 a rn degs filios e agsrauata ẽ ma ſit ergo ioſue vbln Beed ac. li vt nõ tur
Rebaknt nieter dile l. vno eũ lerũt filij iſrl u it obti⸗ H calit ſʒoſe fllij ilrk
lep nüt duplicit e: vt itauit iter chanan ei ⁊ abianil 6ez ſuaz utobt ex hoc ꝙ li i
rhin modo cteſos 2 halb au enerikfech e in poſſe õ o esſraliic s img.
Uofla man;. i. bgra babi ite 7 bethanite tr erent eam: ſeruieĩñ ſenio ſi ↄſecutũ ẽ illo
Eil⸗ loſeph gra A 7 bet nerent » ius 7 lenioꝝ dni oleci f¶ Im
di dom io epid Sen bethſemite ⁊l ſtq; ãmoꝛꝛe ũctis dieb en eũ uixerũt ñ ſup eos E.]Ex
InNe uauerit reoaſty b UI. Aratui i *C nec c 1KR0O poſt en fii olauerutq; fuit
16 utarij mote: nee ui long at oia opa dni m et apparz ꝙ fuit
larn⸗ * Begsrre mo filios dan in ʒ0 q aroig opa dm hoc et apparz ap⸗
. 108 dan lanio 7 nouerat oꝛtu agel' dñi ille ꝗᷣ ap
umti tributo. d Nias Us lic locũ ut ad plan wpe noucj? lr. Moꝛtu⸗ e aͤgel dñi il fuit
ſeinn paſſiue: Prelfa: ðdit eis t: habitauitq; que fecẽa filius Nun ae ei dni
gini⸗ eius ſit dp̃ edege ra deſcẽder 1„. ð intpꝛe ſt aũt ioſue ſi V ͦãnoꝝ fi ũ tabeꝛna citu fi
8: ‚„Elit aut lolue dece ano nſylon erat liet
aduerſarij n io . onte hare lon 2 ſa⸗ dſii cetu ? dece 9poſ-/ in ſylo ñ hoſti⸗
int On in monte ha hailon ⁊ ſa mubl dfi cẽtũ⸗ finib poſ- in ſy fferre hoſti
rint ur r teſtatio in a- peliert eũ in finib p⸗ lijs iirl offerre ſuit
aem et ſepelier nathſare gs Url. vt dẽm fuit
nec appar iſto labim. Pioſeph: factuſq; ſeſſiõis ſu im a ſepten ioſue.xxij. nil la: vel
tert nus don tar. Fuit a 1 in mote mõotis Lage li fuelatioe: elica:ſiẽ
nmin. inrelligat. ei tributart . b aſcẽſu ali plaga mot cogre aopa lit ſacri
Krämi agitgg llei amoꝛꝛei . ſupioꝛa is illa generallo⸗ r u gen ſibi ap⸗
nis ga ei ſcoꝛpiõis petra .I. ata ad pies dgaraueſer Pardr ve keic.
N — ſp⸗ S 35 . .
tu 3 ſe⸗ 0c9. a. ſte ãgel dñi Vren alij qui nrrol vii. § Pueniſn po
ng e dele e Sen udadforh ſe, r lag lijift malu⸗ Grnire ean lin
iaf kil Ardiun —. De Pigrinos ,. it Fereiich iif ſeruierit Paus hihator vie
Nd ebꝛei ꝙ iſte an iũ: 7 ait. Edu in terrã in cõſpectu 71z17 ft dñʒ de mo poit fedei
i . hebꝛei ꝙ; inees: tiu: 3 oduxi in! , in co⸗ dimiſer̃t d mo põi loſue reno
n Nmme el fuit phine pto: introdu 8 ur̃is: ⁊ baalim:ac o: qui eduxe ad deuz pi uati
ann ic ans inſe a iuraui 5 facere ir· b parri unox. ntt lcnatlo. ſci ibi ſur
eum dcbine = 1 cius. ip qu „9 ut no — um . r9 egyᷣ aeareſſio: 1
un ain rat nuclui a ollicir' ſuz ut biſcü in de terra e loſ: deos traſg ktio trãſg: eſſio
ſig aüt duz Pol ciu meuu tutn r ſüt deos alien bita rexeft. tti ibi Jratut
cengr ſin ad arguẽch ritu pactui dutaxat ut cuti ſu ⁊ qui ha nis puͤitio: ibi iõis
ann Ddeo ſai eſ ,„ Ua 1 to loꝝ 4 4 do n fig. orto Puitie
intcn. plm de tra ltnu: habita no6 PP , „ a dns. ꝛibi ſuſcita
er lhnemandebe, anens Kulr n aoch fennincos ls set
ſcpb bit eb: eo m bꝛei lbus kre hu 2 oluiſtis ft eos: ſmittẽtes uitqʒ; dñſ. imilit
un ſliori it· tũ qꝛ heb ribu eretis: et n . raue Ft dñim dimi K ſic: 644½ fuit ãte
fuiſſe buerteretis: e 5. ICu citauert I⁊ aſta hoc fem fuit ate
inayol⸗ dicũt ipſuʒz ſubu em meaz.]! cõc iẽtes baal ⁊ aſta c.] be H recolit
4 Poꝛe e uoc qobꝛeé no 2 ſeruiete . a ilrl tẽ eb: ſʒ hir
nofsun Bnocluzicozpore audir ſtis: Quãobꝛẽ no euz: 7 ſer uiete dñſ otr . moꝛtẽ 5 fnoua
Zeni H i8⸗Ensb uͤt tuſq; dii Ppeſequs go .
talim pumano aſu ſi hoc feciſt facie uf̃a th. Yraͤtuſa meom? er der. deũ 7
W etẽ ſi⸗ . s a racie in foth. 8 8 in manu tioſue inter deũ 7
Naid pto appar Joſue lui ölere eo :7 dij eoꝝ didit eos in n 8:7 ue uiti ictũ fuit io⸗
Gihphg dictuʒ fuit es au beatis hoſtel Cũq; tradid qui cepũt e bita pphʒ:vt facto dim
NrNnii ij. expoſitoꝛes xi- ha in uiR. vyba piẽtiũ ſtib· qui hab ſue vlti q nc e ac
üſhhmman tem cat! fuit ppi ſin ngel dmi ert did rũ: nec Ppo ſaſog ſit ã ſuũ: vt ibidẽ
ſoerhrt 3 .*, Te ru: ii is:ſed ũ ſuũ: vt eat
muſaain erena er loqret ang iirl: eleuauer batp gy rſarijs ſuis: t loce colit᷑ vt appeat
hold. neeſ: ſʒ ang iſſus d oẽs filio Ft. Et uoca iſtere aduerſarij oluiſſent h rec ſue ſenioꝝ
a biſl deo ſpalit miſſus 6ᷣſuã ⁊ fleuer̃t.E s ſiſtere: gere uolmie tYtpe ioſue bilia
Nni ſift deo ſpali k veri ẽſuã ⁊ fle illi' locu ocuq; pge at: ſicut ꝙ lderãt mira
Tomeinnn c videt uoc loci illi locug quogucz P⸗ eos eãt: wis miroblli
fiamind hinesſue u none oh l lanih an dñi ſup di ila fuit obnd
i. 5 maru man L 838 eliert eñ ⁊c.
ginid d⸗ elns falu tu iũ ſiue lachꝛyn dño. i: b (Et ſepelieft. lis: qꝛ
tckneni Tfictus vicket: da fletiũ ibi hoſtias ſc iit h 1E ſeyetelt Ner⸗
H ctuz videt lauertq; i “M, fa: 7 pz vſq; hherẽ. i. ĩ the ſilitudo ſol
uuraiadan kſiẽ d hoile la ñ vt ↄñt kſic. In thana ſue fuit polit t habet
uutch in ſcrip t ſiẽ bore Intib? tuũ v ebꝛeo habet ſ ſepulch io ſtare ſolẽ: v s oñs ta
zmalahiu eo lo moꝛtali. appebit ex ſeãntibꝰ In heb hebꝛei ſup ſey irabil: ꝙ feẽ ſt⸗ i hoĩs: pꝛo è d th⸗
tien uro ? aS. tmag appebi⸗ s ad repᷣ ſic dicut heb⸗ p facti mirab oꝛtẽ tãti pus thãna .
babeti ei e ille ꝗᷓ app falſũ vi: vt ma eo miſſus eſc ſerdictere ln ſa lugẽnt m aas ugtzeen.
b( OQ at eit hõ pur / falſũ ̈ ſpalit a deo hpeeice, den es trãſeũtes ſic vocata eſt. onit fecẽis i 5
. 16 uit h̊ fuẽit! iſte fuit age iõib' ſuis: 7 uit ĩ gal e.x. vt oẽs 5 ciuitas illa rt alij. Hic pon tuſq; dns. 5H
ſescß . icẽduũ igit ꝙ i etraſgrſioibi o appar is: yt ſue. iſſet: 2 10 ců t ſurrexert au e eos ⁊c̃.
nann oi Dicẽqu igit s iſrt de i lo. Et pᷣmo ap ꝛdanis: vt lia feci „i(., Et! riã: 7 pʒ lr̃a. radidit eoos
gueſeii hẽdẽdũ Htiaai ſainora ppie poſt kielia qui dẽ H ſare trafod elan i di 1 ꝛa eon vaideri
u ſönt eüy rfu nrfnet⸗ traſtulit ſe ad alid eſt loc lerer uati nao isat ſibi: mn & Man⸗ om .
= al: v inde traſtu ſic vocat eſt t poſte⸗ ñt poit tr⸗ iſrl rapuerut i di: m 4 O”YMK
fji / ga kioſue. v. ine atiõeʒ: da ibi fleuit: v fuit 2 a filioꝛ i cãa ſpdit cũ d S
Pechri habet ioſu atcige sz qa du 1 zc fuit 2bon eis. ub cã ſb⸗
ſnneaſi bocus fleen a eßpeſies egeicto A be moyſi. Ponib'extran
c ꝙ płᷣ eduxi vos l: ſiẽ angel loꝗbai ei cou
in doe Et n e e enlae
mn the ve angel: qꝛ 1ati pphe denuciabot
d af aut holes lacti⸗
S ioten
jſuirch

*

ta ca.vj. qnta ca.ix.

ſcilicʒ ad flagellãdu: ſicut ante trãſgreſſioeʒ fuerat ſuꝑ eos
ad adiuuãdu. n ¶ Suſcitauitq; dñs.Hic ↄñter põit᷑ pũi/
tiois ſpleuatio:qꝛ filij iſrł in afflictiõe poſiti recurrebãt ad
onm: qꝛ vexatio dat intellectũ: ⁊ tũc de ꝑ iudices qͥs ſuſci
tabat pᷣbebat eis rmediũ: ſʒ poſtea reuertebant᷑ ad voitũ:⁊
io reit᷑abat᷑ diuia puüi
tio: ⁊ iteꝝ ſbleuatio
mogdo pdicto: ſic pa-

do pᷣdicto: locutus eſt ⁊ iurauit eis: ⁊
tebit in ſeq̃ntibꝰ hui
libꝛi: cui materia h

vehemẽter afflicti ſũt. Sů⸗
bꝛeuii plibat: 2 pʒ lit ſcitauitq; dñs iudices qui
ta vſq; ibi: (Eρ Uberaret eos de vaſtãtium
ego ⁊c. Expiẽtia t manibꝰ: ſed nec eos audi
ſit vt cognoſcat ali· re voluerunt: foꝛnicantes
qd ignoru: a io no ex (uz dijs alienis: « adoꝛan⸗

it᷑ de' aliqd ad hoc j
1 alidd far ſibino kes eos. Cito deſeruerunt
tuʒ: cum nihil lataat viaʒz p quã ingreſſi fuerant

ip̃ʒʒ. Sed dicit᷑ expiri
aliqd vt per hoc ali-
qua fiat nota alijs q̃

pꝛes eoꝛuʒ: ⁊ audiẽtes mã
data dñi omia fecere cõtra

eraãt eis ignota.⁊ hoc T la. Cunq; dñs iudices ſu⸗
mogdo deus expiebat ſcitaret:ĩ diebus eoꝛuʒ fle
nlios l in gentibus ciebatur mia: æ audicbat
niebat ofo Pualebat Alflictoꝝ gemitus: T libera
eij: qñ aũt dẽlinqbt bat eos de cede vaſtantiũ.
oñm eis ſbijciebatu· Poſtq; autẽ moꝛtuus eẽt
p hocobedientia ⁊ꝓ ſudex reuertebant᷑: ⁊ mlio
iobecletla llloꝛe ir fſaciebãt maioꝛa q; ſecerãt
note. (Tapi. Ill. pies eoꝛuʒ ſequẽtes deos
a Eſunt gẽtes alienos ſeruiẽtes eiſ:⁊ ado
Moſ miſ, rantes illos. Hon dimiſe
bei fatio: hic oñter Lut adinuẽtiones ſuae:æ pi-
deteribit biſtoꝛje na. am duriſſimã p quaʒ abu⸗
ratio. (Et pᷣmo hiſto lare cõſueuerat. Iratuſq; ẽ
ria texitur: ſecudo tri furoꝛ dñi in iſrl:æ ait:Quia
R. am diageltut. irritũ fecit gens iſta pactuʒ
diuidit in ſepte; pa· eũ quod pepigeraʒ cum
tes ſm ſeptez tribua pꝛibus eoꝝ ⁊ voceʒ meaʒ
tiões qs paſſi ſunt fi audire ↄtempſit:èt ego nõ
ducti liberati ſũt per ioſue: ⁊ moꝛtu eſt: vt in ip/
duodecim iudices ſi - ſis expiar iſrael vtrũ cuſto-
bi ſuccedetes. Due p diant viã dñi: ⁊ ãbulent i

me tangũtur in hoc

caplo. ttia cap. i⸗ jg ea:ſicut cuſtodierant pꝛes

eoꝛũ:an nõ. Dimiſit ergo

ſexta ca.x. ſeptia ca. dñs oẽs nationes has:⁊ ci

xiij. Pꝛeſens autẽ ca. to ſubuertẽ noluit:nec tra-
diuiik in duas par⸗ didit ĩ mer ioſue. .I.
rods im! E ſũuünt gentes quas
que in eo tangunt᷑.ſe — er 3
cũda ibi: Addiderũt Nons dereliquit vt eru
autẽ. Circa pᷣmũ põi

tur ad pᷣdicta otinua
tio. ſecũdo deſcribit᷑ pᷣma tribulatio ibi: Itaq;ʒ filij iſrł. In
fine pᷣcedẽtis capli habet᷑ ꝙ deus dimiſit gentes inter filios
iſrl: vt expiret᷑ eoꝝ obediẽtiaʒ ⁊ inobedietiã:⁊ ideo in Pnci
pio hun capli per modũ ↄtinuatiois ad pᷣdicta oſtẽdit que
fuerüũt ille gẽtes cum dicit: a ¶Pe ſunt gentes:ſcʒ que po
ſtes noiant᷑. b ¶ Quas dñ̃s ⁊c. Iſcʒ qtuʒ ad arteʒ pᷣliãdi:

ad locũ illuʒ. k

Judicum

ne fierent ignaui ex diſſuetudine armoꝝ. Iſta eniʒ fuit

vna cauſa inter alias quare dimiſſe ſunt iſte gentes:vt
Quinq; ſatrapas ⁊c.] ideſt

dictü fuit ioſue.xiij. c

regulos vel pncipes ſecudum numerũ quinqʒ ciuitatũ
pꝛincipaliũ:ſcʒ Aʒoti:geth:gaxa:aſcalon: acharon. Et

diret ĩ eis iſraelem: l⁊ oẽs
q ñ nouerãaãt bella chanane
oꝛũ:⁊ p ea diſcerent filij eo
rũ certare cuʒ hoſtibus:⁊

hfr̃e conſuetudinẽ pᷣliandi:
quinq; ſatrapaſ philiſtino-

rũ:l omnẽq; chananeuʒ ⁊
ſidoniuʒ: atq; eueũ qui hi
tabat i mõte libano de mo⸗
te baal hermon vſq; ad in
troituʒ emath. Dimiſitqʒ
eos vt ĩ ipſis expiretur iſra
elem vtꝝ audirẽt manda-

rũ ꝑ manũ moyſi:an non.
Itãqʒ filij iſrł hitauerũt in
medio chananei ⁊ ethei ⁊
qmoꝛꝛei ⁊ pherecei ⁊ euei
⁊ iebuxei:⁊ dũxerũt vxoꝛeſ
filias eoꝝ:ipſiq; filias ſuaſ
filijs eoꝛũ tradiderũt: &t ſer
uierũt dijs eoꝝ. Fecerũtq;
malũ ĩ ↄſpectu dñi:⁊ obliti
ſũt dei ſui ſuientes baalim
aſtaroth. Iraͤtuſqʒ Z iſrl
dſis tradidit eosiĩ manus
chuſanraſathaiz regis me
ſopotamie: ſuierũtq; ei o
cto annis. Et clamauerũt
ad dñʒ quᷣi ſuſcitauit eis ſal
uatoꝛem:l liberauit eos
othoniel videlʒ filiũ cenex
fſrem caleph minoꝛẽ:fuitq;

ĩ eo ſpũs dñi:⁊ iudicauit iſ

rael. Egreſſuſq; eſt ad pu

gnã:⁊ tradidit dñs ĩi man

e cuſãraſathaiʒ regẽ ſyrie
⁊ oppᷣſſit eũ.Quièuitq; ter
ra q dragita ãnis: ⁊ moꝛtu
ẽ othoniel fil ceneg. Addi/
dẽrũt autem filij ir ſacere

dicuntur ſatrape
qſi ſatis pati vel
ſatis ſapiẽtes. Ce
tera patent ex di
ctis. dD ¶ Itaq;
filij iſlrl. Pic cõſe
quenter deſcribit᷑
tirbulatio pꝛima
q̃ fuit per regẽ ſy
rie. Circa qua pꝛi
mo deſcribit cul
pa filioꝛuʒ iſrael

cum dicit:
e¶ Duxerunt vxo
res ⁊ filias eoꝛuʒ
⁊c. quod erat eis
ihibitũ deutero.
vij. f ¶ Et ſer

ta dñi qͥ pceperat pꝛibꝰ eo/ uierũt dijs eoꝛũ.

qꝛ viri etiaʒ ſapiẽ
tes aliquãdo tra

hunt ad idolatri
am p mlieres: vt

dẽ ð ſalomde.iij.
reg.xj. Sccũdo
ſubdit᷑ pena infli/
cta cuʒz dicitur:
g ¶ Iratuſq; dñs
⁊c.] Meſopota⸗
mia eſt ciuitas ſy
rie: ⁊ tũc erat me
tropolis hub re/⸗
gni:⁊ dĩ meſopo/
tamia a meſo qõ
eſt mediũ:⁊ pota
mos qð ẽ fluub:
qꝛ erat in medio
duoʒ fluminuz:
iſta tñ inipᷣtato ẽ
ſm ideoma gꝛecũ
In hebꝛeo eni ha
bet: Aran fluuio/⸗
rũ:⁊ clamauerũt
ad dñm vexati ⁊

nimij afflicti. ter⸗

tio ſbᷣditur ſuble

uãtis mia: cuz di
cit: h¶ Qui ſu

ſcitauit eis ⁊c.l⁊
pʒ lĩa vſqʒ; ibi:
i ¶ Quieuitq; ter
ra.xl.aãnis. i iſtis
tñ.xl. ãnis inclu
dũtur octo anni
afflictiõis p̃dicte

alit᷑ nõ hẽretur certus numerꝰ ãnoꝝ fudatiõis templi

ſalomõeʒ: ꝓut deſcribit.iij.reg.vj.qꝛ tpᷣs ibi determi

natuz ↄputatur pꝑ tpa iudicum ⁊ regu qui fuerũt vſq;
ad tps illud: ꝓut declabitur dño ↄcedẽte qñ veniemuj

erũt aũt. Hic põit᷑ ſecũda tri

bulatio q fuit ꝑ regem moab: que pꝛimo deſcribitur.

Eietig
apnu⸗
itnütfl
ſortauit⸗
liithr
iorzflio
9(Abe
cette⸗
ſſche e
wrüterrio
ua ifl.
min tisd
atriuru⸗
dit p
untqyfli

1 Lerto
cnititach
uu
ſunge/ nin
Oun
ungtur da
fatee
(Ouiaſ
1 G
ndu iſte
liberuitp
hoe gir
genpoci,
do miſiu⸗
relgati⸗
decbin
othaiin
lve n
Mune
oegonin
ſctorbi lun
Guliſer an
derereteze
chelanor
lohau Airn
nizltost

4

Arbkerce
Gdi

chbe gti
falinn
i
konluup⸗
ſragllccen

getitomiy
ſteus .

(Muni
npnogzler
ſtirhehee
ecenn ſief
hlnemapin

ltmeuti
8 indepter
ngdſcüt
N

vahzfi
a ie
Pcutn⸗
n. E
uſm
Knid
Nat
r dcbi
lei⸗ Dun
wiſf
magun
louiing
⸗
mmy
lis wnn,
odantes
idantgo.
ds eoti.
lainſepie
lgnidon
ihni
Unlins n
ſaondei
. Sauic⸗
tenu
Bocar.
iſq dis
Mopoty⸗
ciuitzgſ,
ceratne
hubn
meſopo⸗
ncd
Hüngotn
ddiſen::
nunedo
funmn;
ni nihude
ideoms gan
AMrn fouc⸗
Aclunauen

Et ſecũdo de tertio iudice addit᷑:ibi Poſt hũc ꝛc. Cir
ca pmũ pᷣmo deſcribit᷑ filioꝝ iſrł culpa:cũ dẽ: Addide
rũt aũt filij ⁊c. Secũdo ſubdit᷑ pena:cũ dꝛ: ¶ Qui

ei.i.federe iunxit. n
tioꝛ ) filio iſrael
Atq; poſſedit
⁊c].i.hierico:nõ
quia eẽt reedifica

ta: ſed qꝛ accepit

totũ territoꝛium
illud. vñ filij irl
territi reddidert

ei tributũ

penitẽtia:cũ dic i
tur: q ¶ Et po
ſtea ⁊c. nimis af
flicti ð tyrannide
eglõ. Quarto ſb
innglen dei mi⸗

⁊c. Circa qð ſci
endũ ꝙ iſte aiotb
liberauit ppᷣn p
do miſſuj fuit ad
raazag ei tribu
tũ. Pꝛimo igitur
deſcribitur ipius
cũdo ei legatio:
ibi Miſerunte;.
tertio eglon inter
fectio:ibi Cunes
obtuliſſet. quar⸗
to exercit eglon
debellatio:ibi
ioth aũt. Circa 5
mũ ↄditio aioth

ↄfoꝛtauit c᷑. ad eos debellandũ. m ¶ Et copulauit

Filios ammon ⁊c.] ut eẽt potẽ

malũl in ↄſpectu dñi:q cõ

foꝛtauit aduerſũ eoſegion

regẽ moab:lqꝛ fecerũt ma

lũ ĩ ↄſpectu ep. Et cõpula
uit ei filios ammon ⁊ anmla

lech: Iabijtqʒ ⁊ pcuſſit iſr:
atq; poſſedit urbẽ palma

rũ. Sèruierũ:q; filij iſrael

eglon regi moab decem ⁊

octo ãnis: ⁊ poſtea clama⸗

uerũt ad dñʒ. Qui ſuſcita
uit eis ſaluatoꝛẽ uocabulo

aiothfiliz gera filij gemi

ni:lqui utraq; manu p de/
xtra utebat. Miſerũtq;

filij iſrł ꝑ illũmunera eglõ
regi moab. Qui fecit ſibi
gladiũ ancipitẽ hñtẽ ĩ mè
dio capulũ longitudis pal-

me man:⁊ accinctus ẽ eo
ſubter ſagũ i dextro ſfemo
re.Obtulitqʒ mũera eglõ
regi moab.Erat aũt eglon
craſſus nimis. Cũq; obtů
liſſet ei munera ꝓſecut᷑ eſt
ſocios ꝗ cũ eo uenerãt:l ⁊
rèuerſ de galgal ubi erãt
idola:dixit ad regeʒ: Ner⸗

bũ ſecretũ hẽo ad teo rexl

Et illẽ iperauit ſilentium.

deſcribit ex genẽ·
cũ dẽ: ⸗ J
gera ⁊c. Ex hoc dẽ ꝙ erat de tribu beniamin. ſecũdo
deſcribit᷑ quãtũ ad pſonã:cũ dꝛ: t ¶ Qui vtraq; ⁊c
i. ita faciliter ⁊ foꝛtiter vtebat᷑ ſiniſtra ſicut ⁊ dextera:
hebꝛei aũt dicũt ſic:Debilis manu dextera:no ꝙ eẽt im
potẽs in illa pte:ſʒ qꝛ meliꝰ ꝓmpti iuuabat ſe de ſini
ſtra:galł.eſclenchier:⁊ tale aliqñ ſũt optimi bellatoꝛej

iſerũtq;. Dic ↄñter deſcribit e legatõ

qꝛ tato minꝰ pot puideri ict᷑ eoꝝ quaãto magis eſt incõ
ſuetus.

cũ dꝛ: Miſerũtq; filij ⁊c tã pꝑ ſolẽnem nũcium
x ¶ Munera.i. tributũj. ꝓ ¶ Qui fecit ⁊c ] i.ſcindẽtẽ
in vtroq; latere. ae ètẽ in medio capulũ.hoc ñ
4

eſt in hebꝛeo:ſed illu ne⸗ iungit li
pᷣcedenti ſic:ecit ſibi gladium ancipitem lõgitudinis

8 ſeitur imediate ↄiungit lre

palme man. in hebꝛeo hẽ longludinis parue: ad hoc

ꝙ minapparẽt:vñ ſbdit:

militare:ut dicũt expoſitoꝛes cõiter:tñ in hebꝛeo habe
tur:in dextero Fennnazci melius iuuabat ſe de ſiniſtra

ſcom ꝙ dicũt hebꝛei. J 4 uuant
xtera:cingũt gladiũ ad ptem ſiniſtram .ſcõm aũt tran

li autẽ qᷣ melũ ſe iuuant de de

ſlationẽ nr̃aʒ:que dicit ꝙ equalit᷑ ſe iuuabat de vtraq;

manu. dicũt expoſitoꝛes ꝙ hoc ſecit ad hoc ꝙ min'appare
ret gladiꝰ:vel ꝙ videret᷑ in armis inexpert. b

tuliſſet. Hic coſequẽter deſcribit᷑ ipſius eglon interfectio

modus interfectionis:qꝛ aioth nõ interfecit eũ ſtatim :ſed

receſſit inde facta ſua legatoe:⁊ hoc eſt qð dicit᷑: bi Cũq;

Egreſſiſq; oib ꝗ circa eũ

erãt igreſſus ẽ aioth ad eũ

Sedebat aũt ĩ eſtiuo cena

culo ſoł.Sixitq;: Aerbũ
ðdi hẽo ad te. Qui ſtati ſur
rexit de thꝛono.Extẽditq;
aioth ſiniſtrã manũ:⁊ tulit
ſicã de dextro femoꝛe ſuo:
ifixitq; eã ĩ uẽtrẽ ed tã uali
de:uũt capuł ſeqret᷑ ferrũlĩ
uulnẽ:ac pinguiſſimo adi
pe ſtriget. Nec èduxit gla

diũ:ſʒ ita ut ꝑcuſſerat r̃liqt

ĩ coꝛpoꝛe: ſtatiq; ꝑ ſecreta

nãe alũi ſtercoꝛa pꝛuperũt

Alioth aũt clauß diligetiſſi
me oſtijs cenaculi ⁊ obfir
matis ſera ꝑ poſticũ egreſ
ſus ẽ. Seruiq; reg igreſſi
uiderũt clauſas foꝛes cena
culi:atq; dixerũt:Forſitan
purgat aluũ in eſtiuo cena

culo.Expectãteſq; diu do

nec erubeſcerent:⁊ uidẽtes

ꝙ nullus aperiret: tulerũt

clauem:⁊ aperientes inue
nerũt dominũ ſuum in ter

ra iacentem moꝛtuum. A

ioth autẽ dum illi turbarẽ

tur: effugit ⁊ ꝑtrãſijt locuʒ

obtuliſſet ꝛc. ad de
ferendũ munera pꝛe⸗

dicta. e ¶ Et reuer

ſus ⁊c. vſq; ad locũ

lllu relterat eu ſocis
ſuis:ſʒ qn vidit idola

eglo poſuerat i gal ·
gal: quẽ locũ hebꝛeei

reputabãt ſctm:eo ꝙ;
ibi p'manſerãt p trã

ſitũ ioꝛdanis:a circũ

ciſi fuerãt⁊ paſcha ce

lebꝛauerat: ut hẽ Jo

ſue 2 5. Et qꝛ arca
teſti ⁊ tabernaclʒ fue/
rũt ibi quſq; traſlata
fuer̃t iſylo vt dem fu

it Joſue. xviij. qð fe
cerat eglon in cotem

ptuʒ loci ſacri:ſiẽ an/

tioch' epiphanes pe
ſuit idolũ in templo
dni: ut h ymo Ma⸗

cha.j.capi.ex hoc fu
it accenſus aioth ad

regẽ eglo. d
bů ſecretũ ⁊c. ⁊ acci
pit᷑ h vbũ ꝓ re ſignifi

uertẽdo ut S .

cata vbo:qꝛ itẽdebar
eũ occidẽ in ſecreto.i

apto.n.nõ porat pꝓpt᷑
alſiſtẽtes. e ¶ Et ule

⁊c inuẽdo ꝙ oẽs exi/

rẽt vt pʒ ꝑ lraʒ ſeq̃ntẽ

¶ Uerbũu dei ⁊cl. q.
dð.oz ꝙ ſurgas ꝓpter

reueretiã vbi dni:nec
opoꝛtet hic aioth de

mendacio excuſari:

maxime qꝛ illud mẽ

dacium nõ fuit ꝑnicioſũ: ſed magis officioſum: qꝛ fuit oꝛ

dinatũ ad interfectionẽ idolatre peſſi
pulũ dei:ꝓpter qð ↄmendat᷑ aioth:n
ſicut Exo.pmo ↄmẽdant᷑ obſtetrices: eo ꝙ ſaluauerunt pu
eros hebꝛeoꝝ:nõ aũt ꝓpter medaciũ qð dixerũt regi men

imi ⁊ tyranni ſup po
on autẽ ppt mẽdaciũ

daciter ſe excuſates. g ¶ ¶ Et tulit ſicã.i. gladiũ q ſi noia
tur a ſonitu quẽ facit qñ de vagina extrahit᷑. h Ut ca

ne:⁊ vocat᷑ gall.heuth. i

pulus ⁊c. capuſłeſt manubꝛiũ ſic femm qð ſupeminet vagi
¶ Niec eduxit gladiũ. tũ qꝛ reten

Luũq; ob

Uer

t accinctẽ acl.i.palliũ

tus erat in adipe:tũ qꝛ feſtinauit fugẽ. k ¶ Alui ſtercoa
ꝓꝛuperũt. In his eni q moꝛiũt᷑ uiolẽter egeſtiones ſolent x

lre: ſicut ſuſpẽſi emittũt vꝛinã vel aliqð tale. ¶. ¶ Aioth

autẽ ⁊c.] ne aliqs itraret ad regẽ ⁊ iuenirẽt ipſũ moꝛtuu,ʒ

donec eẽt elõgat. m ¶ Et obſirmatis ſera. ifra dẽꝙ fui
reg tulerũt clauẽ ad apiendũ oſtiũ:⁊ iõ dicendũ ꝙ plures
erant ibi claues:q̃ vnã tm aioth ſecũ poꝛtauit:vl ꝙ oſtiũ
ſic erat fem ꝙ ꝑ ipulſionẽ claudebat᷑:ſʒ no ꝑoterat aꝑiri ſi
ne claue:ſic mo fit in plurib oſtijs. n (¶ . Per poſticũ ⁊c̃.
i heb.hẽ poꝛticũ:q̃ ſolet fieri i domibꝰmagnato

2 vr̃ ;Ba
nf̃a cõꝛupta ꝑ ſcptoꝛes ppt ſilitudinẽ lr̃axꝝ. o rung⸗

ſentqn
. . F eef peretz: tio populi a dicta tribulatione:vbi p ponit᷑ dinina ſe nrocft
regis ingreſſi. nõ cenaculu iguotrer vrbrer ſe aaden ppli ↄgregatio:ibi Qui accerſitis.ʒ hoſtiũ ppladß
poꝛtic q erat añ:a qua ſea elibi p alie ſpacin tẽpoꝛis p debellatio:.ibi Dixitq; delboꝛa. Circa pmũ dicitur: ſſare ni
uar ecß regierntiſeten eat Denitq; i ſeyrath e¶ Erat auũt dabcn pphetesel pae irlu ppherle as Gar
ter cam qᷓ expmit ĩ textu:⸗ —4 Pr 77 mit᷑ eo c iudi m: vt ſic fragilitatẽ ſexus re⸗ rss
Pie conſequenter deſcribitur debeliatio exercltus eglon: Expmit᷑ eo e iudicabat pplm:vt ſic Euars H hetie Aprim
duia videntes ex in⸗ ſpũs. f¶Uxoꝛ
perato rege,; moꝛtu „ doth: q iudicabat pvolm iĩ lapidoth. Dicũt born 7.
um: ugit mes 1 con iqolox vñ reuerſuſ ſuerar doth: q mmaicabar polin erpoſtto et no⸗ trie
ſiliuz ab eis: vt ve ex Menitq; i ſeyrath: ⁊ ſtatim illo tpe: ⁊ ſed ebat ub Pal ſt ie iſtela⸗ Sun
crciuu bolofernis di inſonuit buccina in monte ma q noie ill vocabat: in pidotto fuit idẽ gi 4
Judich. rvv. añ tcius ephraĩ:deſcẽder̃tq; cũ eo ter rama ⁊ bethel ĩ monte barach:⁊ allegat gnii
aiort potuit oo cuz filijſtl ipſo ifrote gradien ephraim: lecdebites aad d aegten e niei
paucis debellare: io te:q dixit ad eoſ:Sèqmini eãſilij iſrl ĩ oẽ iudiciũ. D rit oubtninrne eſien
.me. Tradidit eni dñs iimi milſit ⁊ vocauit barach! ſi poſtea ſbditur ꝙ duͤgug
n ne.! cos nios moabitas i ma liũ abinoem de cedes ne ſa mancbat in Ctizfiin
e it er lurde nuanfas. Deſcederuntq, ptalim:dixitqʒ ad e: ad mo c engꝛaun:⸗ unmmt
