venit iuſtus ⁊ ſalua-
toꝛ:⁊ ipᷣe pauꝑ.q̃ au⸗

ſurget virga de ilrl: ⁊ pcůti
et duces moab:vaſtabitqʒ;
omẽs filios ſeth:Et erit idu⸗/
mea poſſeſſio eius. Herè
ditas ſeir cedet inimicis ſu

, . ctoꝛitas ſᷣm doctoꝛej
18:. iſrael vero fe Oꝛtiter abet * hebꝛeos de xp̃ᷣo intel
Bẽ iacob erit ꝗq dominet: lgit: i alit exponen-
èt perdat religas ciuitatis da ẽ iſta ꝓphetia ba
laam a pᷣncipio:q̃ ſᷣm

V MM omnes doctoꝛes ca
tholicos de chꝛiſto intelligenda eſt: Uidebo eum ſed non
modo.qꝛ balaã ⁊ oẽs alij viſuri ſũt xpᷣʒ etiã coꝛpoꝛeis ocu
lij:quãdo i foꝛma humana apparebit ad iudicadũ:Sʒ nõ
ꝓpe.quia multũ diſtat iudiciũ.Aliter exponit᷑ ⁊ meliu) vt
vidit᷑ de aduentu incarnationis:Uidebo eũ ſed nõ modo.
qꝛ nõ videbit eum in ꝑſona ꝓpꝛia:ſed in poſteris ſuis: qꝛ
magi qui venerũt adoꝛare xpᷣm natũ fuerũt de ſtirpe bala
am:Sed non ꝓpe.quia natiuitas xpᷣi adhuc diſtabat per
magnuʒ tẽpus.Cõſequẽter oſtẽdit᷑ ſignũ dicti aduentus cũ
dicit: Oꝛiet᷑ ſtella ex iacob.qꝛ in natiuitate xpᷣi ſtella appa-
ruit:que magos ad xpᷣm natũ perduxit:vt habet Matth.

virga de iſrael.i.xpᷣus pꝛopter poteſtatẽ regiã:vnde de ipᷣo
dicit pᷣſ.ij Reges eos in virga ferrea ⁊c̃.Et percutiet duces
moab.i.idolatras qui ſignificant᷑ per moabitas: eo ꝙ erãt
idolatre:vt pʒ ex pꝛedictis. Nec mirandũ eſt de tali ſignifi
catione:quia balaam parabolice loquebat᷑ vt patet ĩ textn
ꝙ autẽ deſtructa ſit idolatria poſt xpᷣi aduentum:patet per
effectũ: Uaſtabitq; omnes filios ſeth.i.omnes populos ſb
ijciet fidei catholice ante finem mundi:licet nondum ſit im

Ra. nathã ꝙ ſeth ꝓut ic accipit ẽ nomen ciuitatis in pletũ.de ſeth enim egreſſi ſunt omnes populi:qꝛ abel moꝛ
terra moab cuppplm totalit deſtruxit dauid. f ¶ Et

tuus fuit ſine filijs:⁊ filij cayn fuerunt deleti in diluuio. Di·
cuntur autem vaſtari filij ſeth per conuerſionem ad fidem
catholicam inquantũ deſerunt eſſe quod erant per infideli
atem:ſicut dicit᷑ pꝛouer.xij. Uerte impios ⁊ nõ erũt.ſ.imꝰ
pij ſicut erant pꝛius.Et erit idumea poſſeſſio eius ⁊c.per
edom ⁊ ſeir ſᷣm hebꝛe.intelligitur ciuitas romana: ⁊ ipſa
facta eſt poſſeſſio chꝛiſti:quia facta eſt ſedes pꝛicipalis ſui
vicarij.De iacob erit qui dominetur.ſcilicet vniuerſaliter
qꝛ xpᷣo ſubiecta ſunt oia ſᷣm ꝙ dꝛ Matth. xxviij. Data eſt

Liber

mihi ois ptãs ĩ celo ⁊ 1 terra. Et pdat relidas ciuitatis·i.cõ
gregratõi maloꝝ obſtinatoꝝ:ꝗᷣ ſuũt ciuitas diaboli:ſicut ?
iuſti ſut ciuitas dei. k (Cuq; vidiſſet. Hic ↄuertit ꝓphe
tia balaã ad alias gentes: ⁊ pmo ad amalechitas cũ dicit:
¶ Pꝛicipiu geẽtiun amalcch.nõ põt dici ꝙ amalech ſit ſim
plr pncipiũ getiũ: qꝛ ”l
fuit fil eliphat flij
eſau: vt habet Geñ.
xxxvi. añ quẽ fuerũt
multi gẽtiles: ſʒ dicit

Cunq; vidiſſet amalech:
aſſumẽs pabolã ait: Pꝛin
cipium gẽetiũ amalech cuii

pncipiũ gẽtiũ q inſur E amnaicet) d
Fererarzer fũioj urk exr. ema pdent. Didit quo
poſt exitũ de egypto: q; cyneũ ⁊ aſfũpta pabola

vt habel Exo. xvij.
m ¶ LCup extrema ꝑ
dent.p filios iſrł: qð

ait: Roͤbuſtü gdẽ ẽ habita
culũ tuũ:ſpʒ ſi in petra poſu

factũ fuit in e regis eris nidũ tuuʒ:⁊ fueris ele-
ſaulis: E pmo re⸗ ctus ð ſtirpe cyn qdiu po
Spbetia ad ſitos ie⸗ tel is Pmanere⸗ Afſſür. n. ca

tro: cuʒ d?: n ¶ Ci —
dit q; cyneũ.iſte cyna a quo dicti ſũt cyvei ſuit fil ietro vt
dicũt aliq:vel potpipᷣemet ietro vt dicut alij: put dictũ eſt
8.x.ca. Et ponit hic iſte pplus iuxta amalech:qꝛ habitabat
iuxta eũ:ſʒ ꝙ dꝛ.j.regũ.xv.ca. Dixitq; ſaul cyneo:abue re
tge arch di cedite ab amalech:ne foꝛte inuoluã te cũ eo.
o ¶ Robuſtũ qdẽ ẽ hitaculũ tuũ.locus.n.ſue Senin

foꝛtis ppt difficilẽ acceſſum ex rupib . ſequit: p
eni capiet te.foꝛtitudo eni loci nõ potuit eu ſaluare: qͥn ca-
peret᷑ ⁊ captiuaret᷑ cũ decẽ tribub iſrlł:quas captiuauit rex
aſſur tpe oſee regis iſrł:vt hꝛ.iiij.reg.xvij. Tertio cõuertit
pabola ad romanos cũ dẽ: E gabola c. ꝓ
phetie tñ ſue pᷣmittit exclamatõeʒ dicẽs: r ¶ Heu qs vic.
qñ iſta faciet de.ſ.q̃ ſequunt.qd.tata ſtrages ꝑ romãos

fiet in diuerſis ꝑtib oꝛbis ꝙ vix poterit aliqs euadẽ gladiũ
coꝝ. s¶ Ueniẽt in trieribus.i.in nauibꝰ. t (De italla.

qꝛ ꝑ nauigiũ venit exerci᷑ romanoꝝ ad ꝑtes illas oꝛiẽta
les. v Bupaboe aſſyrios.quoꝝ dñium erat magnum.
x¶ Uaſtabutq; hebꝛeos. qð inchoatũ ẽ tꝑe pompeij:⁊ cõ
ſũmatũ tpe titi ⁊ veſpaſiani. y ad extremũ etiã ipſi
pibũt.ſ.romani:qð expoſuit ra.ſa.futurũ ꝑ regẽ meſſiã:vt
dictũ ẽ. S.⁊ impꝛobatu:iõ alit dicẽdũ ꝙ hoc factũ ẽ ꝑ bella
inteſtina int romanos ↄſurgẽtia ꝓpt᷑ q multa regna receſ/
ſerũt a dñio imꝑij romani:⁊ illò qð remãſit vẽ quaſi tti
die inteſtinis bellis caſſari:⁊ hoc notat᷑ cu dꝛ: Ipſi ꝑibut.ſ.
a ſemetipᷣis bellis inteſtinis. ʒ ¶ Balac q;; via q̃ venerat
redijt. cõduxerat eni balaaʒ vſq; ad fines terre ſue: vt hꝛet
cõſiliũ filios iirł in fine ſicut ei ꝓmilerat. (Bn ca.xxiiij.
vbi dẽ i poſtilla:Quã pulchꝛa tabernacla tua ⁊c̃. Additõ
Irca ꝓphetias balaã tã pᷣcedẽtes ꝙ; ſequẽtes tria
occurrut attẽdẽda. Pꝛimũ ẽ ꝙ łʒ de ſtatu populi
Niſraelitici a pncipio vſq; ad finẽ tractẽt:vt pʒ: nũ
quã tñ aliqd tãgũt de infouunijs ſeu aduerſitatibꝰ:lʒ mita
talia eis deuenerũt:tã tpe iudicũ q; eti tꝑibregũ:⁊ maxie
in captiuitate babylonica ⁊ in alijs:ſʒ ſolũ tãgut ꝓſperita
tẽ coꝝ.Cup rõ põt eẽ:ꝙ de nolebat vt talia reuelarent ba
laã:nec ꝑ ipᷣm manifeſtarent᷑ gẽtibꝰ:ne ex hoc poſſẽt audaꝰ
cia aſſumẽ reſiſtẽdi ſeu inuadedi eos:⁊ iõ in pncipio dcus
vniuerſalit᷑ dixit ipi balaa:Nõ maledica) ꝑplłʒ qꝛ bñdictuʒ
eſt. in phibuit ſibi ne aliqd mali de eis diceret Scom qꝛ
balaã ꝓphᷣauit de his q̃ ꝑtinẽt ad ꝓſperitatẽ illppli: non
olũ tpalẽ:ſʒ ẽt ſpũalẽ:q qdẽ bona ſpualia intelligeda ſunt
de iuſtis.ſ.de iſrl ſeu iacob ᷣm ſpᷣm:non aũt de puerſis:vt
atebit infery ĩ locis ſuis. Tertiũ ẽ:ꝙ qᷓtuoꝛ ꝓphetie iſtiu⸗
alaã vident reſpicẽ q̃tuoꝛ ſtatus ppli iſraeluici:quoꝰ pꝛi
mus añ legẽ ẽ.ſ.ab abꝛaaʒ vſq; ad datõeʒ legis:2 ẽ a dati

piet te. Aff. uͦmptaq; pabo⸗/

one legis vſq; ad tẽpus quo poſſederũt terrã pꝓmiſſio/
nis:an tñ q; regẽ habuiſſent aut tẽplũ:5ꝰ vero a tpe p
dicto vſq; ad tep qͥ habuerut regè ⁊ tẽplũ icluſiue: 4
vo ⁊ finalis ſtat ppli ſub xpᷣo:⁊ in oib' iſtis ſemꝑ tagit᷑

ꝓlperitas eoꝝ:omiſſis aduerlitatibꝰ rõe pᷣdicta. In p-⸗

ma igit ꝓphetia

la iteru locuius ẽ: Heu qs udꝛ. Pꝛimo de
victurus ẽ qñ iſta faciet de Pſqſit vñ non
Nenitẽ᷑t in trierib de italia poterat maledici
ipabuũt aſſyrios vaſtabuũt qð coꝛꝛñũdet cum
ſůpabuũt aſſyrios vaſtabũt ꝛder cu
qʒ hebꝛeos: ct ad extremũ hoc de Pinain
et ipi pibũt. Surrexitq; ba vocatione. Geñ.

laam:⁊ reuerſus in locum xij ca. Bnditati⸗
ſuuʒ:balac quoq; via qua bi æc. Et bñdicaʒ
venerat:redijſt. bñdicẽtibus tibi

ſeꝑatin gẽtibin fide:de q̃ hic dẽ: Pplus ſolus habita

bit:⁊ int gẽtes nõ reputabit᷑.⁊ qꝛ iſta diſtinctio incepit

ab abꝛaa ⁊ fuit cõtinuata ꝑ pꝛiarchas:iõ huic diſtictõ
ni pdicit: De ſũmis ſilicib' videbo eũ:⁊ de collib'ↄſide
rabo illu.ſ.de viris iuſtis ⁊ ꝑfectis qͥ mõtib in ſcriptu

ra aſſimulant᷑:a qb' ille pplus ſupſit initiũ.ʒ ↄmedat

eũ de magna numeroſitate:qꝛ cũ pmi pꝛes eent pauci:
tñ i magna mltitudinẽ creuerut:ð qͥ dicit: Quis dinüe
rare poſſit puluerẽ iacob ⁊c.coꝛꝛñdẽt ad illud qð dixit
„₰ „ 47 . . 2„ —1 „ S
de abꝛae Geñ.xiij. ca. Multiplicabo ſemẽ tuũ ſic pul
uerẽ terre. .coõmẽdat eũ de bono fine:de quo dicit:

Moꝛiat᷑ anima mea moꝛte iuſtoꝝ: ⁊ fiant nouiſſima
mea hoꝝ ſimilia coꝛꝛñdet ad hoc qð dẽ Geñ.xv. capᷣ.

Tu aũt igredieris ad patres tuos ĩ pace. in quo videt
aſſecurare eũ de penis alterp vite:vn in ſinu abꝛahe iu
ſti añ aduẽtũ xpᷣi legunt collocari:vt luc.xvi.capᷣ. Nec

mirũ ſi balaã cũ eſſet peſſimus appeteret finẽ iuſtoꝝ:
nã ſᷣm Greg.i paſtoꝛali.Sicut pleruq; mali inutilit cõ
pungunt ad iuſticia:ſic plerunq; boni innoxie tentant

ad culpã. In ſecũda ꝓphetia pmo cõtinuat dicta dicẽ

dis dicẽs: No ẽ de qſi hõ vt mẽtiat᷑ ⁊c.q.d. iſte pplus
vt dixi nõ eſt maledictus a deo:ſed eõ:qꝛ de mẽtiri no
pot:iõ ad bñdicẽdũ adductus ſuũ ⁊c. Cõſequent᷑ vẽ tan-
gẽ aſtatũ ppli ſupꝛadictũ quẽ ↄmẽdat i qnq;. Pꝛimo
a ſeꝑatõne idolatrie qᷓ in pᷣmo pᷣcepto fuit ꝓhibita de
quo dicit:Nõ ẽ idolu in iacob:nec v ſimulachꝛũ ĩ iſr:

2 ↄmẽdat illũ ſtatũ de cultu vnius dei: qð multiplicii

tradit in lege de quo dicit:Oñs de ei cũ eo ẽ. ʒ ↄmen

dat eũ de hoc:q' etia ſine rege tpali victoꝛiã obtinebaät
de regib' ſibi aduerſãtib:vt pʒ pᷣcipue ĩ hiſtoꝛijs ioſue

⁊ etia iudi.de quo dẽ: Clangoꝛ victoꝛie regis i illo ẽ.q.
d.lʒ nõ habeãt regẽ tpalẽ:obtinẽt tñ victoꝛiã ac ſi regẽ

habuiſſent: ⁊ qꝛ illa victoꝛia pcedebat ab illo cup ſoꝛti

tudo maxia eſt:iõ ſubdit:. Dñns de eduxit eũ de egypto
cuifoꝛtitudo ſilis ẽ rhinocerõtis.ſ.cup coꝛnua in qb

delſignat᷑ ptas ſeu foꝛtitudo:ſũt peminẽtia ceter. cõ
mẽdat eos ĩ hoc ꝙ nõ regebant in cognitione agendoꝛ
ſeu futuroꝝ ꝑ vana ⁊ ſuꝑſtitioſa:ſʒ ꝑ reuelationes diui

nas de quo dicit: Nõ ẽ auguriũ ĩ iacob: nec diuinatio

in iſrł. tpib' ſuis dicet᷑ iacob ⁊ iſraeli quid opatuj ſit

dñs.ſ. ꝑ ꝓphetas denũciantes ea qᷓ deus vult opari.
cõmẽdat cos de hoc ꝙ in ꝓmptu erat eis pata victoꝛia

de aduerſantibꝰde quo dicit: Ecce pplus vt leena ↄſur

get ⁊c.Et nõ accubabit leo donec dcuoꝛet pᷣdã ⁊ occiſo

ↄmẽdat pmũ ſta
tũ ſl ppli de qᷓ/

Esis clu dicit H
”l balaã: Quo ma
ledicã cui nõ maledixit de.ꝰ cõmẽdat en de h ꝙ erat

, banouitne beb
ſpolanonnel
noſec guicen
doer deut nch

bitinohibeh

doneroclitante

ſntsdehoeſtal
tertisſatipepun
ininbaeg
iczimig
ſuegicruſe

oiſb lbi

laſautintiy
Cimnmi
vbinotici
ſorincytibana
nlesfininbi
hotiinbick
ogtllutitian
delooinlocitra
woldetiplise
hanaalaqfirit
lullitaru der
Nſtulacd ep
harcdri⸗

Acä andied

S ich 3
ivirinilt
fius Weppen
Prepdoletſt
vicoriaqui
tpedantceg
luxerate
gpto n d
hitpheni
pblolrerat
niutzuii
puliin patni
Inquanaye

lict ſubch⸗
metionedeen/

iinonnebtn
lliali ſculi⸗
ſcllo nitin
enſit Quinon
nuſgzmulls a⸗
adeiliſinige
nghegne
ckkflad
Cküchabogn

ſalibenns

lureiſcleiri
72„„„ in
aditltdnnl

nnhnhele

ſeqlo lit.

eir
ennlt
critnen
becdſui
bire Ebin
biltäbirn
1idand du⸗
dali Qion
näir iben
Pocbetnt
ſurtinmd iontt
vaideuld ſce
Bno nien
Nriniii nil
mipicsez
jout Qubdii
ailudqdent
oſimiſiſn⸗
neeqodut
funt nouiſin
G ß.
, inuo nott
ſiu abuahe
xyi cus er
gine uſtor:
Nuimudto
wnod wtmi
nmndcn Nie
ind lrnhu
Sade nan⸗
öſcvon ſimm
iricſiz imn
uu phacn
iimlahuif
honuſi
ch coe n
wni ohnni⸗
eibiiiſti
tengeilhi⸗
vnrüniſi
Aabilban

¶ Miume. Aiitf.

rum ſanguinẽ bibat: qð põt intelligi de ũlo pplło ſub
mopſe:qͥ quidẽ moyſes nõ accubauit.i.moꝛtẽ nõ vidit
donec deuicit reges foꝛtes ſeon ⁊ og ⁊ madianitas:qͥꝝ
ſanguinẽ effudit. vel intelligit᷑ de toto pplło ꝗ non accu
babit.i.nõ habebit qetã poſſeſſionẽ terre ſibi ꝓmiſſe:
donec occideret omnes reges chanaan:vt pʒ hiſtorijs
ſacris de hoc tractãtibus. In tertia pphetia vẽ tangere
tertiũ ſtatũ populi ſupꝛadictũ quẽ cõmẽdat in quinq;.
Pꝛimũ in hoc ꝙ hẽbãt hitatõem diuinã int᷑ eos: ⁊ h
qñq; in tẽtoꝛijs:ſicut a tpe moyſi vſq; ad dauid inclu⸗
ſiue:qñ arca federis q̃ ĩ tẽtoꝛio a moyſe fabꝛicata exñs

in diuerſis locis figebat᷑:qñq; vero in tabernaculis.ſ.i

tẽplis ſicut in tẽplo ſalomonis:⁊ poſtea in templo per
eſdrã ⁊ neemiã edificato:de quo dicit: Quam pulchꝛa
cẽ.vbi notãdũ ꝙ in hebꝛeo in hoc loco pꝛius ponunt᷑
tẽtoꝛia ꝙᷓ tabernacula:ſicut ⁊ i oꝛdine tpis poꝛa ſuerũt
vnde aſſimilat huiuſmoi tẽtoꝛia vallibꝰ nemoꝛoſis:⁊
hoꝛtis irriguis:i qbus hoĩes quaſi in trãſitu delectant᷑
eo ꝙ talia tẽtoꝛia nõ habebãt ſocũ fixũ:ſed mouebant᷑
de loco in locũ tranſeundo:vt dictũ ẽ.De tabernaculij

vero.ſ.de tẽplis que ĩmobilia erat ⁊ cedrina:dicit ꝙ ta
bernacula q fixit dñs quaſi cedꝛi pꝛope aquas:? comẽ
dat illũ ſtatũ de doctrina ſacra:de quo dicit᷑: Fluit aqᷓ

de ſitula e.exponit᷑ ꝓut in poſtilla:de ſtudio legis ⁊ p
phetarũ qð viguit in hierhin: vel de ſapiẽtia ſalomõis
ad quẽ audiẽdãa de vniuerſa terra veniebãt:vt in.iij.re
gũ.iiij.ca.qꝗꝰ cõmẽdat illũ de regno tꝑali: qꝛ pꝛimꝰ rex
q fuit in iſrt deuicit regẽ agag:qͥ erat pncipalis aduerſa
rius illppli:de quo dicit ſᷣm verã lr̃am hebꝛaicã:Su
perextollet᷑ ſuꝑ agag rex ep.⁊ ſequit᷑:Et eleuabit᷑ regnũ
eius.exponi: ꝓut in poſtilla.Cõmẽdat illũ ſtatum de
victoꝛia quã habuit de circũſtãtibꝰ aduerſarijs: vt pʒ
tpe dauid:quã victoꝛiã attribuit foꝛtitudini ‚llius qui
eduxerat eos de terra egypti dicẽs:Deeduxit illum de

egypto ⁊c. Deuoꝛabũt gẽtes hoſtes ill ⁊c. cõcludit
hãc pphetiã coꝛꝛñũdent᷑ ad pꝛimum dictũ ſue ꝓphetie

vbi dixerat:Quomodo maledicã cui nõ maledixit do
minus.quaſi diceret: illa benedictio dei qua hunc po/
pulũ in patribus benedixit firma eſt ⁊ irretractabilis.
In quarta vero ꝓphetia agit de quarto ſtatu illi pplłi
ſcilicet ſub chꝛiſto:vñ in hac ꝓphetia ⁊ nõ in alijs facit
mẽtionẽ de extremo tpe:qꝛ vltimus ſtatus ppli iſiraeli-

ci ſᷣm omnes in hac vita ẽ tẽpus meſſie:vltra qð nõ eſt B . s in rol
loco.qꝛ aſſur capiet te:⁊ hoc quado captiuabit iſraeleʒ.q.

niſi aliud ſeculũ.Et qꝛ in hoc ſtatu myſteria abſcõdita
a ſeculis erãt implẽda: iccirco in hac tãtũ pphetia de
ſe dixit:Qui nouit doctrinã altiſſimi.q.d.iſta q dictu
rus ſuʒ nullus ſcit:niſi qui nouit doctrinã altiſſimi.i.
ſecreta altiſſimi:quẽ quidẽ ſtatũ cõmẽdat in quattuoꝛ
Pꝛimo ex hoc ꝙ rex eius futurus erat celeſtis: de quo
dicit: Oꝛiet ſtella de iacob.vñ ra.mo.gerundeñ.ſic di
cit in hoc loco:qꝛ meſſias cõgregaturus ẽ diſperſiones

iſrael ab extremis terre vſq; ad extremũ:iccirco aſſimi
lat eu ſtelle q traſit ꝑ ſfirmamẽtũ a ſũmo celo. De quo

etiã dixit daniel:Ecce in nubibus celi ſicut filius hoĩs
veniebat. hec ille: Quod ſatis cõcoꝛdat veritati nr̃e: lʒ
ipe qꝗͥ loquit᷑:hoc no ꝑfecte ſentiret. In ſignũ aũt huiuj
ſcilicet ꝙ rex meſſias eſſet rex celeſtis ſtella noua appa-
ruit magis:cum natus eſſet chꝛiſtus: Matthᷣ.ij. Secũ⸗
do cõmendat ſtatum iſtum ex parte pꝛedicti pꝛeſidẽtis
ſcilicet chꝛiſti:qui idolatriã penitus deuaſtaturus erat
⁊ ſic pꝛinceps huius mundi eijciendus erat foꝛis:vt ha
betur Johis.xij.ca.⁊ de hoc dicit: Conſurget virga de
iſrael.ſ.virga directõnis virga regni tui:Dilexiſti iuſti
ciam ⁊ odiſti iniquitatẽ.⁊ qꝛ idolatria añ tẽpus legis
euangelice totũ mũdũ cõpꝛehẽdebat:iccirco dicit: Ua

ſtabitq; omnes filios ſeth.a ſeth euim genus humanũ

cõſequent᷑ deſcẽdit:put deducit᷑ in glo. Uaſtauit igit xpᷣus
omnes a ſeth deſcẽdentes:qꝛ deoꝝ ſuoꝝ cultũ amouit ⁊ tẽ
pla vaſtauit ⁊ aras deſtruxit. Nominauit tñ inter omnes
gẽtes moab ⁊ idumeã ſeu ſeir:que eſt terra ipᷣius edom ꝓ-⸗
pter diuerſas rõnes:moab enim qꝛ cũ moabitis loqbatur
quaſi diceret eis:Et ſi ꝓnunc nõ ſuꝑabũt te:tamẽ in futuꝝ
eis ſubij cieris:idumea vero nominauit:qꝛ fuit pꝛimus ad

uerſarijs ipᷣius iacob ab vtero:cuius pmogeniturã ⁊ bene/

dictõem iacob accepit:vt pʒ Geñ.xvij.Et iõ in ſcripturis ſi
cut iſrael ſepe accipit ꝓ populo qui ſub fide ⁊ cultu dei reſi
det:etiam ſi ab iſrael nõ deſcendat ſᷣm carnem: ſic edom ⁊æ

ſeir ſepe accipitur pꝛo gente que aduerſat᷑ populo dei: etiã

ſi ab edom ⁊ ſeir ſᷣm carnẽ non deſcendat:ꝓut in ꝓphetia
abdie deo duce largius eſt trartanchelegoch in chꝛiſto iple/
tum eſt.ſubiecit enim omnes tales in pꝛimo aduentu:⁊ h
ſpũaliter cũ poſt reſurrectionẽ dixit:Data eſt mihi omnis
ptãs in celo ⁊ in terra.ſᷣm quã ptãtem cõdemnauit omnes
infideles dicẽs: Qui nõ crediderit cõdẽnabitur. Mar.xvi.
ca. Et iſto etiã mõ põt intelligi id quod dicit᷑: Uaſtabitq;
omnes filios ſeth. Tertio cõmẽdat illũ ſtatum reſpectu po
puli qui fidẽ chꝛiſti cum tãta cõſtantia ⁊ virili foꝛtitudine
ſuſceperũt:ꝙ etiam vſq; ad effuſionẽ ſanguinis fidem xpᷣi
p oꝛbẽ diuulgauerunt:de quo dicit: Irael vero foꝛtit agit

Quarto comẽdat illũ ſtatũ circa 2 aduentũ qñ nõ ſoluʒ

idumei.ſ.aduerſarij fidelium erunt ſubiecti fidelibus mo-
do pᷣdicto:ſed etiã ex toto coſument euntes in ignẽ eternuʒ
de hoc dicit:De iacob erit qui dñet᷑: ⁊ ꝑdat reliquias ci/

Auitatis.ſ.mũdi vel diaboli:vnde abdia) ꝓpheta de hoc tra

ctãs ſimilit᷑ dicit: Nõ erũt reliquie domus eſau.et ſic finit᷑
quarta ꝓphetia que reſpicit iſrael ſm quatuoꝛ ſtatus pꝛe-
dictos:tangens ꝓſperitates eoꝝ: ⁊ nihil expꝛimens de ad/
uerſitatibus intermedijs rõne iã dicca.In ſequẽtibus vero
tãgit ſtatũ gẽtilitatis ſpecialit reſpectu iſraelis: ⁊ eſt qͥnta
ꝓpphetia:vnde gloſa interlinearis vbi dicit᷑: Cũq; vidiſſet
amalech. interponit ſic:Quinta viſio balaaʒ in qua viſio
ne ſeu ꝓphetia agit de tribus generibus gentium.iſ.de pꝛi
mo acherlarto iſrael qui fuit gens romana:⁊ de gente int᷑/⸗
media que erat quaſi adiacens ſeu aſſociata ipſi pplo iſrli
ſcilicet populus cyneus deſcendens de ietro: de pꝛimo ſcilʒ
am alech dicit: Pꝛincipiũ gẽtium amalech ⁊c̃.exponat᷑ put
in poſtilla.de cyneo vero dicit: Robuſtum quidem ẽ habi
taculũ tuum.q.d.nõ poteris euadere aſſyrios ſupple quii
uaſuri ſunt iſrael:vt.iiij.reg.xvij.etiã ſi ſis in robuſtiſſimo

d.iſta ſocietas non aſſecurabit te ab illa captiuitate: in qͥ i
nuit᷑ quaſi per indirectũ aduerſitas iſraelis in captiuitate
aſſyrioꝛum:quã tamẽ per directũ nõ epᷣſſit ratione pꝛius
tacta.De gẽte vero romana que fuit vltima ⁊ pꝛincipalis

affligens ipᷣm populũ ab iſraele ſᷣm carnẽ deſcendentẽ diẽ

Uenient in trieribus de italia.vbi in hebꝛeo habet᷑: De ro
ma ſuperabũt aſſyrios:vaſtabuntq; hebꝛeos.q.d. iſta gẽs
romana erit ſic potentiſſima ꝙ ſuꝑabit ſeu vaſtabit taʒ af
fligentes.ſ.aſſyrios q afflictos.ſ.hebꝛeos: ⁊ tamẽ ad extre/
mũ ipſi etiã peribũt:qꝛ regnũ eoꝝ euacuatũ fuit regnuz
xpᷣi ꝓut pꝛophetatũ fuit a daniele:dani.ij.ca.De lapide ex

ciſo ſine manibus ⁊ ſtatuã ꝑcutiente:vnde gloſa ſuper hũc
locũ:Juxta incarnationẽ dñi venient romani aſſyrios he/

bꝛeos ⁊ omnes oꝛiẽtales ſuperaturi:⁊ tandeʒ regnum ꝑdi
turi ſᷣm ſtatuam danielis.hec in gloſa.Et notandũ ꝙ licet
in omnib pᷣdictis ꝓphetijs balaam nomina et iſtum po⸗
pulũ ſub nomine iſraelis vel iacob que ſunt nomina q̃ acci
piũt frequent᷑ pꝛo populo fideliũ: ſᷣm nominũ ĩterpᷣtatoe
in hoc tamẽ loco nominat eos ſub nomine heber:qualſi ia
nomẽ iacob vel iſraelis perdiderant:qꝛ tẽpus quo gens ro
mana ill populũ vaſtauit fuit poſt paſſionẽ xpᷣi qñ iã ꝑ⸗
diderãt nomẽ iſrael ⁊ igcob ſᷣm ſpũm. RE N
x 4

Puune. xv.

Oꝛabat᷑. Hic ↄſequeni ponit᷑ puocatio filioꝝ iſr:
ad peccatũ ex ↄſilio balaã.Et pmo ponit᷑ dicta ꝓ
ouocatio:v ip punitio:ibi Locutuſq; ẽ dñs.Cir
ca pꝛimum deſcribitur pᷣmo iſraelis pꝛouocati trãſ greſſio

2 trãſgreſſionis punitio:ibi Et iratus dñs.Circa pmũ ſciẽ

dũ ꝙ balaã ſcieus fili

os iſrł eſſe pnos ad
luxuriã:dedit cõſiliũ
ipᷣi balac vt mitteret 1

puellas pulchꝛas no⸗
biles oꝛnatas ꝓpe

exercitũ eoꝝ: ⁊ ꝙ iuꝰ

uenes venientes ad ſe
verbis allicerẽt: ⁊ cũ
viderẽt eo iflãmatoʒ
ad actũ carnis:nõ ꝑ
mitterẽt ſe ab eis co/
gnoſci niſi pus come
derẽt de idolaticis:⁊
idola adoꝛarẽt q̃ ſecũ
poꝛtauerãt vt ſic de
offẽderet:⁊ pplus iſr:
a deo percuteret᷑:⁊ in
manibꝰ hoſtiũ trade
ret᷑. Dicit etiã ioſephꝰ
ꝙ aliq nobiles de iſrł
acceperũt ſibi vxoꝛes
de illis. Licet aũt hic
nõ ſit ſcriptũ ꝙ bala-
am degerit ↄſiliũ: tñ
hẽ ex eo qð dẽ.j.xxxi
ca. Cur feminas rep⸗
uaſtis:nõne iſte ſũt
deceperunt filios iſr
ad ſuggeſtionẽ balaã
Et apo.ij.dẽ: Habes
hic tenẽtes doctrinã

balaã q docebat ba-

lac mittere ſcandalũ
coꝛaʒ filijs iſrł: edere
ſ.de idolaticiꝭ ⁊ foꝛni
cari:⁊ hoc ẽ qð dẽ h:

a (Moꝛabat autez g

iſrl eo tpe in ſethim.
nomẽ loci ꝓpinqui
loco vbi pᷣdicte muli

nica

labat᷑ aũt eo Xxv.
e iſrł in ſethim: èt foꝛ
ẽ pplus cuʒ filiabus
moab:q; vocauerũt eoſ ad
ſacriſicia ſua. At illi come/
derũt ⁊ adoꝛauerunt deos
earũ. Initiatuſqʒ ẽ iſfrael be
elphegoꝛ. Et irai dñs ait
ad moyſẽ:Tolle cũctoſ pᷣn
cipes p- li:et ſuſpende eos

4*

còntra ſolẽ in patibulis:vt

auertat᷑ furoꝛ me ab iſrael
Dixitq; mõyſeſ ad iudiceſ
iſrlł:Occidat vnuſqſq; ꝓxi⸗

mos ſuos ꝗ initiati ſut beel-
phegoꝛ. Et eccxe vn de filijſ

iſrael itràuit coꝛã fratribus
ſuis ad ſcoꝛtũ madianiten
uᷣidẽte moyſe ⁊ oĩ turba ſi/
lioꝝ iſrl:qui flebãt añ foꝛes

tabernaculi. Qũod cuʒ vi

diſſet phinees fili eleaçari

filij agron ſacerdotis: ſurrk

xit de medio multitudinis
⁊ arrepto pugione ingrẽſ⸗

ſus ẽ poſt viru iſraelitẽ ĩlu

panar:⁊᷑t pfodit ambos ſi
mul viꝝ.ſ.⁊ mulierẽ ĩ lociſ
enitalibꝰ. Ceſſauitq; pla/
ga a filijs iſrł: ⁊ occiſi ſũt vi

tis madian:vt hĩ Exo.ijſed nõ erat ſimile:qꝛ qũ moy
ſes accepat ſephoꝛã adhuc nõ erat data lex filijs iſrael
q̃ ꝓhiberet mrimoniũ cũ alienigenis:nec moyſeſ ꝑ vxo
re ſuã fuit tractus ad idolatria: ſed ↄꝛio ipe traxit eaʒ

de ritu gẽtili ad cultũ veri dei. k

gintiquattuoꝛ milia hoĩuʒ

Dixitq; dñs ad moyſen:
Phinees ſili eleacari filij

ntrauit coꝛã fra
trib ſuis.i.cõtri

bulib: ꝗ ei pſua

debat cotrariũ.
aidae moy⸗
ſe ⁊ oĩ turba filio

2 , inn n ifrl. nõ ꝙ vide
aarõ ſacerdotis auertit ira rẽt ipᷣm ↄcubãatẽ
meã a filijſ iſrłqꝛ celo meo cũ muliere: vel i⸗

cõmot᷑ ẽ ̊ eos:vt non ipᷣe

trãtẽ locum vbi

delerẽ filios iſrl i elo meo Saan: dnde,
Iccirco loqre ad eũ: Ecck nacuilũ feder: ſʒ
do ei pacem federis mei: q vidẽtib' moy/
erit taz ißi q; ſemini e pa ſen aliſziße rere⸗
ctũ ſacerdotij ſempiternu, q ibat ad mulie⸗
qꝛ celatẽ ꝓ deo ſuo:⁊ expi rẽ llã p actu ve⸗

auit ſcelus filioꝝ iſrł. Erat
aũt nomẽ viri iſraelite ꝗ oc
ciſuſẽ cũ madianitide cam

bꝛi filius ſalumi:dux de co catõe. mQui
gnatione ⁊ tribu ſymeõis. flebãat añ foꝛes ta
Pꝛo mulier madianitiſ bernaculi. timen
q parit᷑ inffecta ẽ vocabaĩ nds Phuck
cocbi:filia ſur pᷣncipis no in Aab⸗ cum
biliſſimi madianitarũ.Lo vigliſſet phinees.
cutuſq; ẽ dñis ad moyſen ßpdictũ virũ ſic ꝑ
dicẽs: Hoſtes vos ſenttät qaacle d iuererii⸗
Oe, e recedentem.
madianite ⁊ percutite eos::añSurrexit de
qꝛ ⁊ ipᷣi hoſtilit᷑ egerũt con medio mltitudi⸗
tra vos:⁊ decepe inſidijs ꝑ ln. ll elo
idolũ phogoꝛ:⁊ cocbi filã ⸗ oangrgt
ducis madian ſoꝛoꝛẽ ſuaʒ: iraclirt in lupa⸗
que percuſſa ẽ in die plage nar.in hebꝛeo hĩ
ꝓ ſacriſicio phogoꝛ. In tabernaculuz

tabernaculũ illpncipis vbi adduxe

nereo: ⁊ ſic gra-

uis erat ey culpa
tũ ex cõtẽptu tali
tuʒ etiã ex publi⸗

vnde dicũt aliq
hebꝛei ꝙ itrauit

rat pᷣdictã mulie/

eres venerũt. b ¶ Et loꝛnicat ẽ ſe loaali p idolatria

⁊ coꝛpalit ꝑ luxuria:vt dictũ ẽ. c

rẽ vt ibi cognoſceret eã carnalit᷑.Alij aũt ꝙ intrauit ta

dictũ ẽ. c ¶ Initiatuſq; ẽ iſrl beel rè ognoſcer .
phegoꝛ.i.applicatus ẽ ſiue cõiũct cultui illꝰ idoli. d¶ Et bernaculũ mulieris qð erat extra caſtra ꝑ moduʒ ꝓſti-

iratus. Hic ↄſequeni ponit᷑ hur trãſgreſſionis punitio.Et

pmo in generali:2 in ſpali:ibi Et ecce vn.Circa pmũ dicit

e ¶ Tol.cũc.pꝛin.ppli ⁊ ſuſ.eos.dicũt expoſitoꝛes nr̃i: q

punitio pᷣmo facta ẽ de pncipib' ꝑ ſuſpenſionẽ:qꝛ aliq erat
culpabiles ĩ trãſgreſſione idolatrado:⁊ alij ſubqitos repꝛi
mere negligẽdo. Ra.ſa.alit᷑ exponit dicẽs: e ¶ Tolle cun/

ctos pᷣncipes ppli i ↄgrega eos vt iudicẽt ⁊ puniãt trãſgreſ
ſionẽ pᷣdictã. f Serlaboide eos.ſ.q iuenient᷑ culpabiles:
⁊ h' vltimũ nõ refert᷑ ad pꝛicipes. g ¶ otra ſolẽ. vt pena
ſit publica ſic ⁊ pccm:⁊ ad terroꝛẽ alioꝝ:⁊ dẽʒ ra.ſa.ↄſona
re vẽ huic qð ſbdit: h¶ Dixirq; ⁊c.ꝓxioj ſuoj ꝛc᷑ pncipej
eraãt ð iudicibꝰ. i er ecce vn. B poit pũitio dcẽ iraſgreſ
ſiois ĩ ſpᷣali cũ di:Et
ĩ pctõ ſuo q alij:qꝛ erat pᷣnceps in tribu ſymeon:vt hꝛ.j.⁊
de iſto dicũt ioſephus ⁊ ra.ſa.ꝙ in palã dixit moyſi coꝛaʒ
iudicibꝰ ppli:ꝙ licite poterat ingredi ad illã mulierẽ ⁊ acci

pere eã vxoꝛẽ: ſicut moyſes acceperat ſephoꝛã filiã ſacerdo

ecce vny. iſte fuit mag effrõs ⁊ audax

buli: vt dicit trãſlatio nrfa. q Et pfodit ãbos.qꝛ rep
perit eos ĩ coitu. r ¶ Zeſſauitq; plaga a filijs iſrl.qꝛ ꝑ
gelũ ipy phinees dñs fuit placat ne pcederet vltra pla
ga ĩ pplo:vt pʒ ex lr̃a ſe’quẽti. s 2 do e
ris mei.i. dignitatẽ ſacerdotij poſt patrẽ ſuũ:lʒ.n. dñs
dediſſet ſacerdotiũ aarõ ⁊ filijs eꝰ: tñ phinees no erat
ceri ꝙ deberet ſupuiu patri ſuo: ⁊ ei ſuccedere in ſacer
dotio:ſʒ hͥ fuit certificat de vtroq;. t ¶ Erat autẽ no
mẽ viri ⁊cẽ. h dẽ ad ↄmẽdatõeʒ phinees:qꝛ ęelo dei mo
t' nõ timuit occidẽ pncipẽ vnp tribꝰ. v¶ Doꝛꝛo.mu.
madia.⁊c.hꝰ expmit᷑ ad oſtẽdẽdũ odiũ madianitaꝝ ⸗

filios iſrl: ꝗͥ cũ als mulieribꝰ miſerũt filiã nobiliſſimi

pᷣncipis eoꝝ ad ꝓſtibulũ: vt poſſent decipe filios iſirt ⁊
ꝑtrahẽ ad offẽſa dei ſui. x ¶ Hoſtes voj ſetiat. Hic cõ
ſequent᷑ ponit᷑ punitio madianitaꝝ:eo ꝙ ꝓpuocauerunt
filios iſrł ad peccatũ vt dictũ ẽ: a circa hoc dicta puni

*

tio pmo pcipit: '̈ oꝛdinatio ppli interponit ca.xxvi. 3

Scce do ei pacẽ fede

gblcuͤße⸗
nſerelof
itaoſ no ſicau
ſitligsſunst!
nierütſiotſele
ſenluradees
gus deſcicit iye
mnis: ehnbe
futh vltino. tu
1dis ohbue⸗
ritnebellara
nogbitss:to⸗⸗
cueſt rl a⸗
4⸗NMXVI.

ciseftus
ciepolkre⸗
clanopple
ant deorling
mepilolartaz.
NrdcièEt po
fbicwier o
Ahano. Dume
ivii d prim
popoll ad
cpeluücnan
diu ca. prvi.i
Dirit qzofs;
Vroꝛi abol
oxrnij-Ai
niſiitipa
nicui mwe
irlenft
wſiſn diui
ſunrdiotphus
ſwole tu gꝛc⸗
nmia negigunt
ppꝛia magiscu
mnt. tüqe phoc
ltalitganc⸗
onebceſſineo
ſlber atqoẽ
liacdeſtalie
n tgediuiſo
eonideh,
fmnumeri
Mnnp iömo
Nebiphin
tenia daei
giruinn
edetennine
ſo:bbiloann⸗
Pedns Acba
no ponitree
nieratonis
noclo erequ⸗
l ibi Rub⸗
mgnius iſt
nueſnußnit

enlaün,
Eraiſier

1 hm
wnſ,
. uend
Uigühna
meigu
tie
ſcäiſn
nuniim
wiidi

an
piclſetpbins

ci nniſt
ſinadi riuauij
nnun
Sunmento
o nminmi

acales glo
4,) G
uiäyrun
uümen

ionenne

ennalt
luu
hehni
/ 6
ruiin
inpnolg,
iht ſweg⸗

4

puit

ſtebe i

rũt filias ſuas ad decipiẽdũ filios iſrł:nõ tñ ita nobile/

7

¶ Mmue.

moyſes pᷣdictũ pᷣceptũ exequit᷑ ca. xxxi. Circa pᷣmũ dẽ:
Hoſtes ⁊c. li hoſtes cẽ hic accuſatiui caus. y ¶¶ Percu
tite eoj.nõ ſic aũt pᷣcipit᷑ de moabitis:tũ qꝛ ⁊ſi ipᷣi miſe

miſerũt ſicut fecerũt madianite:tũ qꝛ ipᷣa ruth erat de

ſcenſura de eis:ð
qua deſcẽdit ipᷣe
dauid: vt habet᷑
ruth vltimo: tuʒ

qꝛ dñs ꝓhibue⸗

rat ne bellarẽt 5
moabitas:vt oi⸗

ctũ eſt.s.xxi.ca.

LCa. XXVI.

Pic iterponit᷑ re⸗

oꝛdiuatio ppli:qͥ
fuerat deoꝛdina/
tus ꝑ idolatriaʒ:
vt dictũ ẽ. Et po
nit᷑ hic triplex oꝛ
dinatio. Pꝛima
ẽ viri ad ꝓximũ

2² populi ad pn-

cipẽ ſuũ circa me
diũ ca.xxvij. ibi
Dixit q̊; dns.3
vtroꝛũq; ad deũ

ca.xxviij. Lirca

bᷣmũ ſciẽdũ ꝙ ad
bonã oꝛdinatoeʒ
ppli int ſe reqrit
poſſeſſionũ diui
ſio:vt dicit phᷣus
ij.polic̃.tũ qꝛ cõ⸗
munia negligunt᷑
ppꝛia magis cu
rant᷑:tũ qꝛ ꝑ hoc
mlta litigia ⁊ cõ/
tẽtõnes ceſſãt:eo
qlibet ſcit qð ẽ
ſuũ: ⁊ qð eſt alie
nuʒz: ⁊ qꝛ diuiſio
poſſeſſionũ debʒ
fieri ſᷣm numerũ
ꝑſonaꝝ: iõ pᷣmo
deſcribit ppli nu
meratio:2 deſcri
bit᷑ diuiſionij mo
dus ⁊ determina
tio: ibi Locutuſ/
ꝙ ẽ dñs.Adhuc
pmo ponit᷑ pꝛece
ptũ nũerationis
*modus execu/
tionis: ibi Rubẽ
pmogenitus iſrl
Circa pmũ pᷣmit

a —

tit

tepus numerat

Oſtquã noxio.xxvI.
vrũ ſanguis effuſus eſt:

dixit dñs ad moyſen ⁊ ele

acaꝝ filiü aaron ſacerdotẽ
Numerate oẽm ſũmã filio
rũ iſrael a vigiti annis ⁊ ſu
pꝛa ꝑ domos ⁊ cognatõeſ

ſuas:cũctoſ ꝗ pñt ad bella

ꝓcedere. Locuti ſũt itaq;

moples ⁊ eleacar ſacerdoſ

icãpeſtribus moab ſupioꝛ
danẽ hiericho ad eos ꝗ
erãt a viginti anniſ ⁊ ſupꝛa
ſicut dñs imperarat:quoꝝ
iſte ẽ numeruſ: Rubẽ pᷣmo
genitus iſrael. Huius ſiliuſ
enoch: a quo familia eno/⸗
chitaꝝ:⁊ phallu:a quo fa/
milia phalluitaꝝ:⁊ eſfrom:
a quo familia eſromitaꝝ:⁊
charmi: a qͥ failia charmi

tarũ.He ſũt failie de ſtirpe

rubẽ:quaꝝ numerꝰinuẽtuſ
ẽ quadragintatria milia ⁊
ſeptingenti trigita. Filius
phallu:eliab:huius filij na
muhel ⁊ dathan ⁊ abiron
Iſti ſunt dathan ⁊ abiron
pncipes ppli ꝗ ſurrexerũt
3 moyſen ⁊ aaron ſeditio
ne choꝛe qñ aduerſus dñʒ
rebellauerũt: ⁊ apiẽs terra
os ſuum deuoꝛauit choꝛe
moꝛiẽtibuſ plurimis qñ cõ

buſſit ignis ducentos ꝗqnqᷓ

gita viros. Et factũʒ ẽ gra
de miraculũ:vt choꝛe peũ/

te filij illꝰnõ pirent. Filij ſy

meõ ꝑ cognatões ſuas na
muhel ab hoc fãilia namu
helitaꝝ:⁊ iami:ab h fãilia
iaminitarũ:iachin:ab hoc

ionis cũ dꝛ: a ¶ Poſti noxioꝝ ſã

guis effuſus ẽ. ⁊ dicũt aliq ꝙ hoc fuit poſt occiſionem
madianitarũ:que habet.j.xxxi.ca.lʒ añ ſcribat᷑:qꝛ nõ
omnia ſcripta ſunt eo oꝛdine quo facta ſũt. Alij dicũt

pꝛobabilius vt videtur ꝙ fuit ante:⁊ quod dicit hic:

cedenti ꝙ de filijs iſrael occiſi ſunt.xxiiij milia:vt dicit ra.

ſa.quod ſimile eſt paſtoꝛi cuius gregem intrauerunt lupi:2
poſt moꝛtem plurium numerat reſi

fãilia iachinitarũ:care: ab

hoc familia careitaꝝ: ſaul:
ab hoc familia ſaulitarum
He ſũt familie de ſtirpe ſy⸗
meon:quaꝝ oĩs numerus
ſuit vigintiduo milia ducẽ/
ti. Filij gad ꝑ cognationes

ſuas:ſephon:ab hoc fami/

lia ſephonitarum:aggi:ab

hoc familia aggitaꝝ:ſuni:

ab hoc familia ſunitaꝛum:

ogni:ab hoc fãilia ocnitax

her:ab hoc familia herita/
rũ:arod:ab hoc fãilia aro/
ditarũ:arihel:ab hoc fami
lia arihelitarũ. Iſte ſunt fa

milie gad:quaꝝ oĩs nume
rus fuit quadragita milia

quingenti.Filij iuda:her⁊
onan:ꝗ ambo moꝛtui ſunt
itra chanaã. Fuerũtq; filij
iuda ꝑ cognatõnes ſuas:ſe
la: a qͥ fãilia ſelaitaꝝ: pha
reſ:a 4 fãailia phareſitaꝝ:ca
re:a quo familia careitarũ
NPHono ſilij phares:eſrom
a quo familia efromitaꝝ:⁊
amul:a qͥ fãilia amulitaruʒ
Iſte ſũt familie iuda:qᷓrum
oĩs numer fuit ſeptuagiĩta
ſex milia ꝗngenti. Filij iſa
char ꝑ cognatõeſſuaſ:tho
la:a quo failia tholaitaruʒ
phua:a quo familia phua
itaꝝ:iaſub:a quo fãilia ia/
ſubitarũ:ſemran:a quo fãi/
lia ſemranitaꝝ. He ſũt co/
gnationes iſachar:q̃rũ nu/
merꝰ fuit ſexagitaq̃tuoꝛ mi
lia trecenti.Filij cabulon ꝑ
cognationes ſuas:ſared:a
quo fãilia ſareditaꝝ:helon

duum:vt ſciat nume

remanentiũ:vnde in
hebꝛeo habet᷑: Et fa-
ctuʒ eſt poſt moꝛtali/
tatẽ dixit dominꝰ⁊c̃.

in quo videt intelligi
moꝛtalitas inducta a

deo ſuper filioj iſrael
pꝛo peecato pꝛedicto

cetera patent in lrfa.
54 Ruben ⁊c. Hic
cõſequenter ponitur

executio numeratio/
nis:⁊ pꝛimo numerã

tfur illi qui habita/

bant ad partem me/

ridionalẽe tabernacu/

li.ſ.tribus ruben:tri⸗
bus ſymeon:⁊ tribus

gad:⁊ pʒ lr̃a vſq; ibi:
2ni editione cho
re. lʒ iſte eſſet de filijs
leui:tñ hic recolit᷑: qꝛ
ſeditõne eiꝰmoꝛtui
unt datan ⁊ abiron
qerãt de tribu rubẽ:
vt dictũ eſt. S. xvi.ca.
d ¶Et factũ ẽ grãde
miraculũ.quale autẽ
fuerit non habet᷑ ex

textu niſi in generali

ſcilʒ ꝙ filij choꝛe non
fuerunt moꝛtui cum
eo: ſed i gloſa hebꝛai
ca ſuper pᷣſ.xlv. dicit᷑
ꝙꝙ quando terra ape/

ruit os ſuum ⁊ deuo

rauit choꝛe cũ młtis
alijs:filij eius reman
ſerunt ſtantes in aere
diuina virtute quſq;
terra fuerit iteruʒ re⸗
cluſa ſub pedibus eo
rum: ꝓpter quod in

grarum actioneʒ tan

ti bñficij ſibi collati
fecerũt illũ pſalmum
vñ ⁊ intitulat᷑ in he⸗
bꝛeo a filis choꝛe: 7

lr̃ahuic miraculo cõo

ſonat cũ dꝛ:Deus no
ſter refugiũ ⁊ virtus:
adiutoꝛ in tribulatio
nibus:que inuenerũt
nos nimis. ꝓpterea
nõ timebimus dum
turbabit᷑ terra ⁊c̃.nõ

eni oauid fecit omnes pſalmos:vt pleni dicet qñ venerim

ad libꝛũ pſalmoꝝ dño cõcedẽte.

Filij iuda. Hic2 nu⸗

nuerat᷑ ꝗ hitabãt ad oꝛiẽtalẽ ꝑtẽ.ſ.trib iuda:tribꝰ iſachar:

tribus gabulon. ¶ Per ⁊ onã q ambo moꝛtui ſunt in
terra chanaan.vt abet᷑ Geñ.xxxviij.nec reliquerũt ſemẽ.

x §

rj.

BRoſtquam noxioꝛum ⁊c̃.· intelligitur de filijs iſiracl
occiſis pꝛopter peccatum idolatrie:vt habetur capitulo p†

nis. n

ein illi ; babita⸗

bãt ad ꝑtẽ occidenta/
lẽ.ſ.trib ꝰ ephꝛaim tri

buj manaſſen:⁊ tribꝰ
beniamin: ⁊ lʒ ĩ iſtis
tribubtrib'ephꝛaim
eẽt pncipalioꝛ in poſi
tione caſtroꝝ ⁊ moti
one:tñ hic tribu) ma
naſſe pᷣponit᷑ ĩ nume
ratione:qꝛ fuu pmo-
genitus ioſeph: de qᷣ
fit hic mẽtio. Cetera
patẽt. h
phic numerant illi dq
habitabãt ad ptẽ ad/
lonarẽ.ſ. tribus dan:
tribus aſer: ⁊? tribus
neptali: ? pʒ lr̃a vſq;
ibi: i¶¶ Nomẽ autẽ
filie aſer fuit ſara.iſta
deſcẽdit in egyptũ cũ
iacob:vt hẽ gen. xlvi
⁊2 iõ nomẽ ebhic reco
lit. k ¶ Locutuſq; ẽ
ñs. hic oñdit᷑ mod
diuiſionis terre:pᷣmo
ꝓytũ ad viros: 2 quã
tũ ad mulieres caplo
ſequẽti. Adhuc circa
pᷣmũ pᷣmo ponit᷑ mo
dus diuidendi terraʒ
tribubus: q̃ debebãt
ibi hꝛẽe ꝑtes:⁊ ſubdit᷑
nũeratio filioꝝ leui:
qͥ nõ acceperũt ibi ꝑ/
tem ſicut alij:ibi Hic

q; ẽ numerꝰ. Circa b/

mũ dẽ ſic: I ¶ Iſis
diuidet terra. ⁊ dicit
Iſtis.ſ.ſuꝑius nũera
tis diuidetur terra.
m ( Pluribus pteʒ

maioꝛẽ.⁊m eniʒ ꝙ tri

buj aliq̃ hẽbat plure⸗
familias ⁊ plures do
mos:ſʒ hoc debebat
plus accipe de heredi

tate in terra ꝓmiſſio
⸗ dumta
xat vt ſoꝛs terraʒ tri-
bub' diuidat.hoc dẽ
ad excludendũ cõten
tiones que poſſẽt oꝛi
ri in diuiſione terre:
ſi fieret ſimpliciter ex
humana oꝛdinatõne
ſic tñ cadebat ſoꝛs oꝛ
dinatione diuina: ꝙ;
ſoꝛs cuiuſlibet tribus
cadebat ſuꝑ pꝑtẽ terre
ſibi ꝓpoꝛtionatã ſᷣm
pluralitatẽ vel pauci

tatẽ familiarũ ⁊ do

moꝛ in ea cõtentax

ilij dan

¶ Wiber

a quo fãilia helonitaꝝ:ia
lel:a quo failia ialelitarum
He ſũt cognationes çabu
lõ:q̃rũ nũerſuit ſexaginta

milia gngẽti. Filij ioͤſeph p
cognatões ſuaſ manaſſe ⁊

ephꝛaim. De manaſſe oꝛt

eſt machir:a quo fãilia ma
chiritaꝝ. Machir genuit
galaad:a qͥ failia galaadita

rũ. Galaad habit filios ie

ger:a quo fãilia ieceritaruʒ
⁊ elech:a qͥ failia elechitaꝝ

æ aſrihel:a qͥ failia aſriheli

tarũ:⁊ ſechem:a qͥ failia ſe
chemitaꝝ:⁊ ſemida:a quo

faãilia ſemidaitaꝝ:⁊ epher:
aqͥ failia epheritarũ. Fuit
daũt epher pꝛ ſalphaad:qꝗ fi

lios nõ hẽbat ſʒ tm̃ filias q̃

rũ iſta ſũt nomia: malaa ⁊

noa ⁊ egla ⁊ melcha ⁊ ihẽ
ſa. He ſũt failie manaſſe ⁊
numer eaꝝ ꝗnq̃gintaduo
milia ſeptigẽti.Filij autem
ephꝛaim ꝑ cognatões ſuaſ
fuerũt hi: Suthala:a qͥ fai/
lia ſuthalaitax:becher:a qͥ
failia becheritaꝝ:teben: a
quo failia tehenitax. Poꝛ
ro filo ſuthala fuit heran:a

363 failia heranitaꝝ. He ſũt

cognatões filioꝝ ephꝛaim
q̃ru nũerꝰ ſuit trigintaduo
milia ꝗqngẽti. Iſti ſũt filij io

ſeph ꝑ failias ſuas:vilij bẽ

iamin in cognatõnibſuis:
bale:a quo failia baleitaꝝ:

acbel.:a qͥ failia acbelitarũ:

achirã:a qͥ failia achirami/

tax:ſupha:a qͥ failia ſuppha
