prũ dñi lʒ poſſẽt: du
cti cupiditate tributi

t voiepeſter fib vfis getẽ æ pacẽ
ne ad terrã populan ſicut pollicitus e reuertimi
dã 2 poteſtate ad ad ni ⁊ ite in tabernacula vr̃a
uerſarios debellädu, & in terrã poſſionis quam

citũ reſeruare hitato „ E
res illꝰ terre: ſed om lus dñi traãſ ioꝛdanẽ:ità dũ
pceptũ dñi debebãt taxat uͦt cuſtodiatis attẽte
eos interficẽ: ⁊ iõ tri· ope cõpleatis mãdatum

. R . 2 K — . .

moyſes famulus dñi:ut di

tib'ſuis: qñ autez iſia ligatis dñm deũ veſtruʒ: S
duo vel alterũ eoꝛuz ambuletis in oĩb vijs eius
deficiebant:poterant

habitatoꝛes terre in . .
ditionẽ recipere:vel treugã cum eis facere:nõ ad ſemꝑ: qꝛ

erat ſimpliciter illicitũ:ſed ad tẽpus quouſq; haberẽt mul

titudinem ſufficientẽ ad terrã populandũ:⁊ virtutẽ deſtru
endi eos:que dependebat ex voluntate dñi:q illos reſerua
uerat ĩ terra illa vt i eis experiret᷑ iſrael: vtrũ ſeruarẽt eius
mãdata:vel non:vt haberẽt conſuetudinem pᷣliandi: ſicut
dictũ eſt ſupꝛa ĩ pncipio.xiij.capli. CLa. XXII.
Odẽ tpe.Pec eſt vltima ꝑs pᷣncipalis huius libꝛi
in qua agit de ducis diſpoſitione:⁊ pᷣmo inquan
tũ reſpicit finẽ certaminis.2ꝰ ꝓut reſpicit tempus
pacis ca.xxiij. ꝭ put reſpicit tempus ſue moꝛtis:ca. xxiiij.
Circa pmũ ſciendũ:ꝙ bellis terminatis trib' ruben ⁊ gad
dimidia manaſſe debebãt reuerti ad loca ſua vltra ioꝛda
nẽ:hoc tñ debebãt facere de licentia ⁊ ſcimu ioſue:⁊ ideo pꝰ
dat eis hec licẽtia:ꝛ notant᷑ de idolatria:ibi Cũq; veniſſent
3 inqrit᷑ de fama:ibi Et interim miſerũt.ꝗdeclarat᷑ veri/⸗

tas plana:ibi Reſponderũtq; filij ruben. Circa pmũ ſcien-
dũi ꝙ licẽtia dat:tñ ſub duplici ↄditõe:ꝓut videbit pſequẽ
a igit᷑ notat᷑ tẽpus debitũ huſᷣlicentie cum dicit:

a C odẽ tꝑe.ſ.quo nouẽ tribuj ⁊ dimidia habebãt terrã

ſufficiẽtẽ p habitatòe ſua:⁊ qetẽ ab aduerſarijs tã extri
ſecis ꝙ intrinſecis:eodẽ mõ quo dictũ ẽ ĩ fine pᷣcedẽtis
capli. b Uocauit ioſue rubenita) ⁊c.vt remittẽt eoj
ad loca ſua. c¶ Feciſtis oĩa q̃ pce.vomeyſej.pᷣcedẽdo
frẽs veſtros ad pugnã quouſq; haberẽt ſuã poſſioneʒ
hoc aũt pᷣceptuʒ

— ..ẽ , moyſi h? NIum.
T obſeruetis madata illus pyf. ij
adhereatiſqʒ ei:ac ſeruiatii ſtis ymẽdat eos:

mni coꝛde:et in oĩ aĩa ve
ſtra. Benechxitqʒ eiſ ioſue
⁊ dimiſit eos. Qui reuerſi
ſüũt in tabernacula ſua.Di/

qꝛ virtus lauda/

midie autẽ tribuùi manaſſe baatendak
poſſionẽ moyſes dederat ¶ꝛ ponit᷑: ibi Cũ⸗
in baſan:⁊ iccirco medie ᷓ q; dimutẽt. Pꝛi-
ſupfuit dedit ioſue ſoꝛtẽ int ma aut Cclltio
ceteros fratres ſuos trans drad e naſſt
ioꝛdanẽ ad occidẽtalẽ eius mangdata dei: iõ

plagã. Cunq; dimittẽt eoſ ſubdit: ſ ¶ Ut

diriſ cuſto. attẽte. inte
in tabnacula ſua ⁊ bñdixiſ o eeteter e

ſet eis:dixit ad eoſ: In mul pileatis. exterb.
ta ſubſtãtia atq; diuitijs re b¶ Mãdatuʒ.
uertimini ad ſedes veſtras tuz ad pᷣce
cũ argẽto ⁊ auro ere ac fer/ a evae ollke
ro ⁊ veſte multiplici. Diůi iglia n ceremia
dite pᷣdã hoſtiũ cuùm fribuſ lia. k ¶ Quã p

vr̃is. Reuerſiq; ſũt ⁊ abie ce.vo.moy.fam.
runt filij ruben ⁊ filij gad æ dni. q.d. no pce-
dimigia trib' manaſie a fi- irobe⸗ auaten
lijs iſrael de ſylo que ſita ẽ oib'obediẽdum

in chanaan:vt intrarẽt ga I ¶ Ut dili. oñm

laad terram poſſeſſionis deũ vfm.·qꝛ eius
ſue quam obtinuerãt iuxta ditetis Slin do
iumnperiuʒ domini in manu ratũ fuit diffuſ
moyſi. Cunq; veniſſet ad deutvi. .
tumulos ioꝛdanis ĩ terra,z am ·ĩ oĩ. vijs ey.
iuſte ⁊ pie viuen⸗

. do: qꝛ vniuerſe
vie doñi miſicoꝛdia ⁊ vitas:ſᷣm ꝙ dẽ pᷣl.xxiiij. n ¶ In

oĩ coꝛde.i.affectu:qꝛ volũtas mouet alias potẽtias aie

ad actus ſuos:ſicut coꝛ alia mẽbꝛa coꝛpoꝛis. o ¶ Eti
oĩ aia vra.i.itellectu. : Bñdixitq; eis ioſue.impᷣcã
do eis bona:bñdictio eni ſolẽnig ad ipᷣm nõ ptinebat:
ſʒ tm̃ ad officiũ ſacerdotis. q Bib ui autẽ manaſſe
⁊c᷑. hoc addit᷑: qꝛ illa triberat diuiſa quãtũ ad habita-
tionẽ. r CLũq; dimitteret eas her e2˙⁰ FAiaait
ſita:⁊ ẽ reſpcũ ꝓximi q̃ expmit᷑ cũ di: s ¶ Diuidite pᷣ/
n boſtis aua ardſiſtiolbellis. t7 Tu f ib vris i. cu
illis de tribub vr̃is:q mãſerũt ad cuſtodiẽdũ familias
loca vr̃a:qꝛ illi q remanebãt ad ſarcina:oebebãt hĩe
ptes ſuas de pᷣda bellãtiũ:⁊ hoc fuit obſeruatũ taquaʒ
iuſtũ ñ ſolũ a tꝑe dauid:qᷣ ð h poſuit legẽ:vl põitã ↄfir
mauit: vt hẽ.j.reg.ſʒ ẽt a tpe abꝛaã: vt declatuũ fuit Ge.
xiiij. v ¶ Cuũq; vẽiſſẽt. DPic oñt notãt filij rubẽ ⁊ gad
dimidie tbmanaſſe ð idolata:c occaſio p̃ᷣmittit cũ
dẽ: Cũq; vẽiſſẽt aq tumłoj ioꝛdãis.iĩ hebꝛeo hẽ: Ad ter
miĩos ioꝛdãij. x¶ In trã chanaã.ex q pʒ altãe illõ ð
q̊ fit mo:fuit edificatũ ĩ ira chanaa iuxta ioꝛdaneʒ.

ta creſcit:⁊ pʒ lr̃a
vſq; ibi: ⸗
ountaxat. vbi

moꝛalia. i ¶ Et

1Ean
bils mage
githi
Ouodcu
ooͤiuſtlo
nnoladi
rlad imn
udeo er
li ſlo:eo
Nimtsront
ees quoger
licrüer
bemaaliſ
pumin ſi⸗
lur holoct
nbipoſii
lau fuit hl
aten..
ahn
cci Nerl
Prtk oe ſmm
ſbclinpdch
foogt napin
junionniit
ennci iuſt
Abocine
nd miſi
Crtialoline
chequinotan
di d

uonpbine
gitſolenibu⸗
1inidudei
itmiſtuomns
ſaur rontep

Uegris⸗pl
1 e
Eile

Rn⸗ celedi
eſeporwbant
Ukila eediki⸗
ntl
W mokotiin⸗
ttiperiingi
notiittint
dai ſlin
rupbegniͤg

.

D l R . ð ð
—
. „
. .*
.
— .
2 7 4
„5 2

i Eäifcznaßtal
l
nte e ſit h: H*. EA Eore, . algreſſio LCõ ͦ tägunt
un AruiRgencxvidnif a ge e garvlae aliam cãm de cultu deicltcito cu olclt: ein⸗
nineſe 2 „ . 1 * ? . ernh tat n. E . . 7 .olocgi *
— nn 1 Ktdr 1 uſpicati ſunt eni: ꝙ feciſſent altare ad rrnstabansll ssleft D arter rzentee
ͤfn idol: . 8 ppindoꝛi
aſ ado ea ſ chanaan ẽdiſicauerũt iu ſite ad terrã ĩ qua taberna/ rẽdũ ibi boſtias v
Gritin nimis remot ab craͤane altare in finite ma culũ dñi ẽ ⁊ habitate inter anauaſt vohꝛa lel
vinglutr eis:quod erat eis Ghnitu linis. Quod cuʒ au vos: im̃ vt a dño ⁊ anrĩo aaac tamẽ A
rrngi –— exquo ta iſſent filij iſrael: ⁊ ad eos ↄſoꝛtio nõ recedatis: ediſ che agrerre in aua
be e ernaculũ fuit fi certi nucij detuliſſent ediſiñ cato altari pꝛet altare dſñi ⁊c᷑. quia dabim vo
nuarn. ſi xum in ſylo:⁊ al caſſe fili b 2 3 . 14
tlin um in iα caſie filios ruben gad æ deinf̃i. Hõnè achan ſilius bis de poſſeſſionibuj
R ri iblpoſi vut dimidie tribus manaſſe al gare pteriſt mãdatuʒ dfii,: muriatis euia⸗ lllicz
nbhl, dictũ fuit p lare terra chanaã ſup ioꝛ ſuꝑ oẽm pplin iſrł ira e in aanreananerehs
niͦt dentero ri danis tumulos õ ſilios iſrr? cubuit: Et ille erat vn hõ bis: adhuc exeplu,ʒ
ili⸗ Plkcoſeqtentin ↄuẽnerũt oẽs ĩ ſylo vtaſcẽ atqʒ vtinã ſolus periſſet in inducunt cum vicit:
cuun quirit de fama: derẽt dimicarẽt ᷓ eol Et ſcelẽ ſuo. Rñder untqʒ filii 4 ¶Nonne achan.
Aundets qꝛ bellũ nõ debet intèrim miſerũt ad illos in ruben ⁊ gad ⁊ dimidie tri ſheég qul accepit oe
lndeli et manf . aude i gad ⁊ dimidie tr anathemate: vt dem
N wuerl mareme terrã galaad phinẽes filiñ bus manaſſe pᷣncipibus le ¶ẽ ſupꝛa.vij.ca. p cui⸗
Nuii a er eleaxgari ſacerdotis: t decẽ gationis iſt rael:Foꝛtiſſimuſ peccato exercitus iſrł
ſar i ad hoc ingul · Bncipes cũ eo ſingulos de dñs de iße nouit: iſl ſili⸗ fuit oebellatus: 2 plu
en rengu miſſi unt lingulis tribubus. Qui ve telliget:ſi puricatõnis aio fuit nerkectigt diri
i cerie ſolenang nerũt ad ſilios rubẽ ⁊ gad hoòc altare ↄſtruximus: nõ derũtqʒ fili lien,
noulu iſ H ⁊ dimidie tribus manaſſe cuſtodiat nos ſed puniat aperit᷑ veritas plana
iül : ABe, iterram galaad: dixerũtqʒ nos in pfiti. Et ſi mente Pa rehonion fulo
ungn Gni teli; leg: m ad eoſ. Hec maãdat ois po ſecimus vt holocauſta ? ſa middieiniB Fal ei
C —2725 n 4 migdie tribuj manaſſe
e, „ An me.xxy pulus dñi. Quẽ ẽ iſta tranſ criſiciũ ⁊ paciſicas victiag vbi p ponit eoꝝ rm-
g. 1ot Aloruco, E*X*. greſſio: Cur reliqſtis dim ſup eo inponeremus: ipſẽ ſio: a? tſionis acce-
wbieuin, cles en coe dᷣb. deũ iſtl edificãtes altare ſa q̃rat ⁊ iudicet: t nõ ea ma acoꝛibi Nuib an
naren qua erat phinee crilegũ:⁊ a cultu illrecedẽ gis cogitatõne atq; tracta eis nrnſiane ab
ſctu non; tribus tes: An paͤrũ vob bectu:yt diceremꝰcras dicênt biipoſ ka, cdificatoi
Pinpen dimidia: oeq caſtis ĩ beelphegoꝛ ẽt vſqʒ filij ifi ſilliſs nrie: Quid vo Marigr pmo tlla⸗
lwiesd ſicur voͤ tribub⸗ 1 Pſitẽ diẽ macula hußĩſcele bis ⁊ dño deo iſrl· Termi idolata cũ oꝛ: (S R
hanttr integig: r pili ris ĩ vob pmanet: multiq; num poſuit dñis inter nos na alo claalors in
e debloconueri⸗inda eoOüibealigid snwagl Aat
mioi iͦd⸗ greſſto. ge fi di⸗ hodie reliqſtis dñm:᷑t craſ ioꝛdanẽ fluuiũ:ct iccirco ꝑ/ at nos ĩ pni.pena pu
rigefiu⸗ eio ael. ivyniüͦerſu iirl ira er deſeui · tẽ nõ habetis ĩ dño: ètr per qutaſieee e Alle
nig nacraurtit, er. Qiod ſiputatis inudã Pane occaſione, auertet toadlu cum oidti
3 60 ſina kenol⸗ eẽ terrãpoſſionis vre:trran lij veſtri filios nros a ſioꝛe ve⸗ ſͦta ſeinus
olln d⸗ 1010: Vl i mẽte vt holocauſta.
is 006 deo mogh tñ in⸗ offeremus ibi oñ
bſiu imi debito: ⁊ iõ inquirebãt vtrũ eſſet hec cauſa vel illa: · x(IJpſe queret iudicet.pena debita nos uumal SZ
noiidn⸗ bend agn cãm idolatrie dicẽtes: g¶ Lur reli. onſm ſequenter aperiunt veram cauſam cum dicik: y ¶ Et nõ
i ui utn, deũ i e ifi.al. ſacrilegũ.⁊ adducũt exemplũ de idola ea magis ⁊c.vt diceremus cras.i. in poſterum. 3 ¶ Dicẽt.
Atmeuſo po. oper. phegoꝛ. quaſi dicãt: ad ill. do tranſibunt ioꝛdanem ad offerenduʒ domino in loco ta
30Dal “ vultis addere aliã. i ¶ Et vſq; in pñtẽ diẽ macu bernaculi domini. b ( Qu Vobig zvomino deo iſrael
Firfin 1 Fnrnaner a⸗ macnl vitupertũ de culpa parentũ ideſt non habetis in eo ꝑartem: cuius cauſa que poſſet al- S
Niii un met 55 tilo or⸗ HH” Fanplu⸗ debe kegari ſbclnu⸗ ninum poſuit dominus inter
aeobei bat imponiru ad ꝙ alijs:qꝛ ille qͥ fuit pncipalis nos ⁊ voso filij ruben ga ioꝛdanem fluuium. qui eſt
enni iſaj) in illa idolatria ⁊ ꝗ fuit interfectus cũ ſcoꝛto madiani terminus terre pꝛomiſſionis. d ¶ Et iccirco parten non
Eitun e ſun ureße tribu ſimeon: vt h lume. xxv. ⁊ is habetis in domino. ideſt ad vos non pertinet accedere ad
atit n hebꝛeo hẽ ſic: An parũ vobis eſt peccatũ phegoꝛ: a lo⸗ ultus eius:quia non eſtis de terra pꝛomiſſionis.
ibih n quo non ſumus mundati vſq; ad diẽ iſtũ.ſequitur: e ( Et per hancoccaſionem auertent. ideſt auertere pote⸗
önilich k ¶ Multiq; de populo coꝛuerũt. ꝓpter peccatũ puu runt. C¶LTili veſtri filios noſtros a timoꝛe dei . quia
nrohi. Un coꝝ:: ⁊ tunc arguũt a ſimili dicẽtes: ¶ Et vos hodie illi qui elongantur a cultu dei:per conſequens elongantur
,d dereliquiſtis dnm. edificãtes altare ſacrilegũ:vt pᷣdictũ a finaliter auertuntur a timoꝛe ⁊ reuerentia ipſius.

„ 5
init
mrne

g Putauimu'ita-⸗
q; meliuj.ad excludẽ
dum hoc malũ futu/
rũ. a ¶ Et diximuj
extrua.no.al. non in
holocauſta τ. i. ad
cauſas quas opinati
eſtis. b ¶ Sed in te
ſtimoniũ inter nos ⁊
vos ⁊c̃. videlʒ ꝙ nos
habeamus iuj accedẽ
di ⁊ ſimiliter filij no/
ſtri:ad locum cultus
dñi: ſicut vos ⁊ filij
veſtri: ⁊ patet littera
vſq; ibi: c ¶ Sedi
teſtimoniũ veſtrũ ac
noſtrũ.noſtrũ:qꝛ ha
bemus ius accedendi
veſtruʒ. qꝛ nõ habet
poteſtatẽ nos repellẽ
di. d ¶ Quibus au
ditis. Hic cõſequent᷑
ponit᷑ dicte reſponſio

nis acceptatio: 2 pʒ
lra vſq; ibi: e ¶ Et
liberaſtis filios irael

de manu do mini. qꝛ
nõ peccaſtis ſicut opi
nabamur:nec ꝓ cõle/

quẽs occaſione veſtri

puniemur. f ¶¶Uo
caueruntq; fili rubẽ
⁊c̃ ꝙ dñs ipſe ſit de.
ideſt ꝙ dominus ſit
deus noſter: ſicut ⁊ il
loꝛum hebꝛeoꝛum qͥ
habitãt in terra cha/
naan.Dicit autem io
ſephus ꝙ iſte titulus
erat ſculptus in alta/
ri ilo ad memoꝛiam
futurã. ¶ Ca. XXIII
Uoluto au
tem multo
tpe. Hic cõ⸗
ſequenter deſcribitur
diſpoſitio ioſue quã/
tũ ad tẽpus pacis in/
ducẽdo populum ad
cultũ diuinũ:vt ꝑ hꝰ
oſtẽderẽt ſe gratos ð
dei beneficijs iã pᷣſtitl
7 ſecuri iã eſſent de p
miſſis obtinẽdis.id
hoc aũt inducit rõeʒ
Pꝛimo ex amoꝛe bo
ni:⁊ꝰ ex timoꝛe mali:
ibi Q ſi volueritis.

Snia pꝛime ptis pʒi

lr̃a paucis exceptis.
¶ Poſteꝙ paceʒ de
derat dñs ⁊c̃.hic au
tem pax ⁊ ſubiectio

nationum intelligenda eſt:ſicut dictuʒ eſt ſupꝛa in fine.xxi.

. . 8
. . 7
. .
. 14 2
—
/

domini. Puͤtauim itaq;
melius:ẽt diximuſ:Extrua
mus nobis altare:nõ ĩ ho
locauſta neq; ad uictimas
offerẽdas: ſe
int᷑ nos ⁊ uos:⁊ ſobolẽ no

ſtrã:ur̃amq; ꝓgenieʒ ut ſer

uiamus dño:⁊ iuris noſtri
ſit offerre ⁊ holocauſta ?
uictias ⁊ paciſicas hoſtias
⁊ neqᷓ qᷓ; dicãt cras ſilij ufi
filijs noſtris:nõ ẽ uobiſꝑs
in dño. Quod ſi uoluerint
dicere:rñdebũt eiſ:Ecce al

tare dñi qð fecerũt pꝛes nrĩi

nõ in holocauſta:neq; ĩ ſa
crificiũ:ſèd ĩ teſtimoniũ no
ſtrũ ac ueſtrüũ. Abſit a nob
hoc ſcelus ut recedamuſa
dñio ⁊ ep ueſtigia relinqua

mus:extructo altari ad ho

locauſta ⁊ ſacriſicia ⁊ uicti
mas offerẽdas: pᷣter altare
dñi dei nr̃i qð extructuʒ eſt
añ labernaculũ ed. Quũibꝰ

guduis phinees ſacerdos

⁊ pᷣncipes legationis iſrł ꝗ
erãt cuũ eo placati ſũt:⁊ uer
ba filioꝝ ruben ⁊ gad ⁊ di
midie tribus manaſſe libẽ
tiſſime ſuſceperũt. Dixitq;
phinees fili eleagari ſacer/
dos ad eos: Nunc ſcimꝰ ;
nobilcuʒ ſit dñs: qm̃ alieni
eſtis a puaricatoe hac: et li

beraſtis ſilios iſrł de manu

dñi. Reuerſuſq; ẽ cuʒ pᷣnci
pibꝰa filijs ruben ⁊ gad de
tra galaad finiuʒ chanaan
ad filios iſrael:⁊ retulit eis:
Placuitq; ſermo cunctis
audiẽtibꝰ. Et laudauerunt
deum ſfilij iſrael:⁊ nequaq;
ultra dixerũt ut aſcenderet
contra eos atq; pugnarẽt
⁊ delerẽt terram poſſeſſio
nis eoꝝ. Nocauerũtq; filij
ruben ⁊ ſilij gad altare qð
extruxerant:teſtimonium
noſtrum: qꝙ dominus ipſe

capituli: quia etiam poſt moꝛtem ioſue habuerunt filij

d i teſtimoniũ

ſit deus . ¶ La. xxXIII.

2 Aoluto aũt multo tpe

ſtq; pacem dederat
dñs iſraeli:ſubiectis ĩ gyro
natönibꝰuniuerſis:l⁊ ioſue
iã lõgeuo ⁊ ꝑſenilis etatis:
uocauit ioſue oẽm iſraeleʒ
maioꝛeſq; natu et pᷣncipes
ac duces ac mgr̃oſ:dixitq;

ad eos:Ego ſenui et ꝓgreſi

ſioꝛis etatis ſum: uoſq; cer
nitis oĩa q̃ fecerit dñs deuſ
ueſter cũci ꝑ circuiũ natio
uibus quõ ꝓ uobis ipᷣe pu
gnauerit. Et nũc qꝛ uobis
ſoꝛte diuiſit oẽm terraʒ:ab

oꝛientali pte ioꝛdanis uſq;

ad mare magnũ: multeq;
adhuc ſupſũt natões: dñs
de ueſter diſpdet eas ⁊ au/
feret a facie ueſtra: et poſſi
debitis terrã ſicut uobᷣ pol
licitus ẽ. Tantũ cõfoꝛtami
ni et eſtote ſoliciti ut cuſto
diatis cũcia q̃ ſcripta ſunt ĩ
uolumie legis moyſi:et nõ
declinet ab eiſ neq; ad dex
teraʒ neq; ad ſiniſtram:nè
poſtq; intraueritis ad gen
tes q̃ int᷑ uos future ſunt iu
retis i noĩe deoꝝ eaꝝ èt ſer
uiatis eis et adoꝛetis illos
ſed adhereatis dño deo ue
ſtro qð ſeciſtis uſq; in dieʒ
hãc. Et tũc auſferet dñs in
ↄſpectu ur̃o gẽtes magnaſ
et robuſtiſſimas et nullus
uobis reſiſtẽ poterit. Anuſ
e uobᷣ pſequet᷑ hoſtiũ mille
uiros:qꝛ dñs dðeus ueſter ꝓ
uobis ipſe pugnabit: ſicut
pollicitus ẽ: hoc tm̃ diligẽ
tiſſime pꝛecauete:ut diliga
tis dominum deum ueſtrũ
Quod ſi volueritis gentiũ
harum que inter uos habi
tant erroꝛibus adhefere:èᷣt
cum eis miſcere connubia

atq; amici ias copulare:iã

tüc ſcitote ꝙ dominus de

ilſrael bella cõtra

gentes derelictas
in terra ſua: vt
habet᷑ Judi.pmo
7 iliba⸗
c ulteq; ad
huc ſupꝑ.natões
dñs deus veſter
diſpdet eas.ſup/
ple ſi colatis euʒ

fideliter 7 deuo⸗
te:ideo ſubditur:

Tantum confoꝛ

tamini ⁊c̃.⁊ patʒ
littera vſq; ibi:
Ne poſtq ⁊c᷑
liuretis in nomi/
ne deoꝛum earũ.
quia hoc pꝑtinet
ad reuerentiam
idoloꝛum: ſᷣm ꝙ
dicitur ad hebꝛe.
vi. Omnes per
maioꝛem ſui iu/

rant. e Et ſer
uiatis eis ⁊c. qꝛ

ex reuerentia ido
li deducitur aliq
ad actum idola-
trandi: fuit etiaʒ
pꝛohihitum pꝛe/
dictũ iuramẽtuʒ
quia de facili poſ
ſent credere ſim-
plices:ꝙ trãſgreſ
ſio talis iuramẽ
ti non eſſet pecca
tum:quod eſt fal
ſuʒ:quia per hoc
frangitur fideli/
tas. Et ideo ſᷣm
auguſtinuz ibi ẽ
duplex peccatuzʒ
vnum eſt facien⸗
do reuerentiam
idolo:aliud eſt fi
dem frangendo.
f¶ ¶Q.ꝑͤqſi volueri
tis. Hic inducit
ad cultum 2 dile
ctionem dei ex ti

moꝛe mali quod

contingit ab eo
recedendo:⁊ hoc

eſt quod dicitur:

f¶ OQlſiuolueri
tis haꝛ: gentiũ q
inter vos hitant
erroꝛibꝰ adherẽ:
colẽdo eaꝝ idola
g ¶ Et cũ eis mi
ſcẽ cõnubia atq;
amicitia) coplare
qð erat eis phitũ

vt hĩ deute.vij.qꝛ talia ſũt occaſionej recedẽdi a culiu
diuio:treugas aũt vel aliqua pacta ad hoc nõ iducẽtia

porentei
Huniala
ſouei tr
reſeſto in
ſurtbunt
lojcendi
uio ubdt
(one
ueratk)
minuſequi
radiditeat
bispptert
gitrumeit
feta vobis,
nerits veſt
Unune
nene incaſfn
gim ahuc
hoberent tot⸗
mun blon
ſuntameh
hantfmn torm
Anodum om
ſonigſcurdel

dacsioſe⸗
lenpuellen
onruab⸗
pcini opr
lbmiu de
Pumigtdie
Mouerio deſc
Nern moni
ſeſabdihibis
Mſhot mom
ioſue Lina
mnioſue nin
odige oblig
tonis comemne
n ſeniü⸗
l aptat: ib
ſitcpotinen

dmn zeplc
fiunng
dieügzilluend
Mn nön
4 ſenlä ie
pfeſonef
manibi Teſn
auit vogeſtis,
otſiniͦ
tbpide Lire
uicu deb⸗
XN
ianu
Popr
irge

Nlii
ian

nlu
in,
W
Dig AA
lnnuns
dans il

iclkren

oſldin

Mrumn .

nnikkann
Mrlb:

Iewihn

is in on -

chuneni
bocine
werentun
boumn ng

—

Madbehn.

Ornes
(S
uses . g
muemtiid
deluciurilch
Ncun d
mdlfutei
obihiunge

ti umnin

Loefaglie
elr in
vphilgi/

Aloiuram

neſlapera
golekſul
guupapo⸗
nr ftci

,t Aden

gſindii
Glr aunn
uun ct ien
wemnnum
orluc at
OAwvolve
pr nuci
alum r
mendeittt
nemalign⸗
nningt ib ⸗

Alendoe
gnogtii
bu n d

Gbiunt
naei
ſherti
Gcs mi
tntuu un
inſcgpeen
nreigppin
cligalun
xNͦidein

— ——

xpᷣiani aliquãdo habẽt cũ ſaracenis.

non erat eis illicitũ:vt dictum fuit rgKiepi 7
in foueã.tranſgreſſionis. h toffe

¶ Joſue

bis erũt
iculũ ex late

re veſtro.in hebꝛeo hẽ:Et ſcrutiniũ lateruʒ veſtroʒꝝꝛ.i.

4

⁊ eijciendũ de ter
ra:iõ ſubditur:
i ¶ Donec vos
aukferat ⁊cl.ſ.do
minui:quia ſicut
tradidit eam vo
bis ꝓpter merita
patrum: ita aufe
ret a vobis ꝓ de
meritis veſtris.
Unũ nõ pᷣte
rierit incaſſuzʒ. lʒ
enim adhuc non
haberent totam
terram ſibi pmiſ
ſam: tamẽ habe⸗
bant ſᷣm foꝛma
⁊ modum ꝓmii/
ſioni:ſicut decla
ratũ fuit.s.c.xxi.

Ongre
gauitq;
ioſue.
Pĩic ↄſequeni de
ſcribit᷑ diſpoſitio

Ducis ioſue circa
tempus ſue moꝛ
tis renouãdo ob
ligationẽ populi
ad ſeruituteʒ dei
Pꝛimo igit᷑ dicta
renouatio deſcri
bit᷑: ⁊ 2 *moꝛs io/
ſue ſubdit᷑:ibi Et
poſt hoc moꝛtu
ẽ ioſue.Circa pꝛi
mũ ioſue pꝛimo
cãs dicte obliga
tionis cõmemo/
rat:⁊ ↄſenſũ po/
puli captat: ibi
Nũc ergo timete
dñm. 3 explicat
difficultatem: ibi
Dixitq; ioſue ad
ppłm nõ poteris
cõſenſũ itera/
tuz ꝓfeſſione fir
mat:ibi Teſtes ĩ
quit vos eſtis.
ad hoc ſignũ ap/
licat: ibi Et tu

ſcrutabunt᷑ omnia ſecreta veſtra ad vos ſubuertenduʒ

ueſter nõ eaſ deleat ante fa
ciẽ veſtrã:ſed erũt voͤbis in
foueã ac laqueũ ẽt offendi
culũ ex latero vr̃o:⁊ ſudes
ĩ oculis vr̃is:dònec voſ au
ferat atq; diſpdat de terra
hac optia quã tradidit vo
bis.l En ego hodie igredi
ar viã vniuerſe terre:⁊ toto
aĩo cognoſcetis ꝙ de oĩbꝰ
v̈bis q̃ͥ ſe dñs pᷣſtiturũ vobᷣ
eẽ pollicit ẽ: ůnũ nõ pᷣterie
rit ĩcaſſũ. Sicut ergo iple
uit oꝑe qð ꝓmiſit:⁊ ꝓſpera
cũcta venerũt ſic adducet
ſuꝑ vos ꝗcꝗd maloꝝ ↄmi
natus e:donec vos auſerat
atqʒ diſpdat de terra hac
optima quã tradidit vobiſ
eo ꝙ pᷣterieritis pactuʒ dñi

dei vꝛi qð pepigit vobiſcũ

⁊ ſeruieritis dijs alienis ⁊
adoꝛaueritiſ eoſ. Cito atq;
velocit᷑ ↄſurget ĩ vos furoꝛ
dñi:⁊ auferemini ab hac t᷑/
ra optia quã tradidit vobᷣ.
Ogregãuitq;xxIIII.
loſue oẽs trib iſrl in ſy
chem: ⁊ vocauit maioꝛes

natu ac pᷣncipes ⁊ iudices

⁊ magr̃os:ſteterũtq; in cõ
ſpectu dñi:⁊ ad ppłʒ ſic lo
cutus ẽ: Hec dicit dñs de
iſrl: Tràns fluuiũ hitàuer̃t
p ꝛes vꝛi ab ſitio:thare pat᷑
abꝛaã ⁊ nachoꝛ: ſuierũtq;
dijs alienis. Lůli ergo pa⸗
trẽ vrjm abꝛaaʒ de meſopo
tamie finib:èt adduxi euʒ
in terrã chanaan:multipli

it lapidẽ. Circa pmũ cõmemoꝛat bůficia dei exhibita
iſraeli que debẽt ip̃m mouere ad ſeruiẽdũ dño fidelit ⁊
deuote. ¶ Pꝛimu aũt bñficiũ ẽ reuocatõ patꝝ ab ido

latria:quod notat᷑ cũ dẽ: b

rãs flumẽ.ſ.euphꝛatẽ

c ¶ Habitauerũt pĩes veſtri.ſequit᷑: Seruierũtq; dijs

alienis.quod fuit declaratum Geñ.xi. d

ulit er⸗

go patrem veſtrum abꝛaam.ſeparando eum ab idola
tris. e ¶ Et adduxit eum in terram chanaan. pꝛout

habetur Gene. xij

unduʒ beneficium eſt pꝛolis

multiplicatio: quod notatur cum dicitur: Multiplica/

uitq; ſemen eius ⁊c.

ſemen Tertium beneficium eſt liberatio
a famis periculo:quod notatur cum dicitur: ſ
cob vero ⁊ filij eius deſcenderunt in e

Hacob
um. vt habetur

GSeñ.xlvi.Et ibi ſaluati fuerunt a periculo famis per io/

cauitq; ſemen e:⁊ dedi ei
iſaac:illiq; rurſum dedi ia-
cob ⁊ eſau.E ꝗb eſau ðdi
mõtẽ ſeir ad poſſidẽdũ:ia/
cob vero ⁊ filij ei deſcẽde
rũt ĩ egyptũ. Miſiq; moy
ſen ⁊ aarõ:⁊ ꝑpcuſſi egyptũ
multis ſignis atq; poꝛtẽtiſ
eduxiq; vos ⁊ patres vr̃oſ
de egypto:⁊ uẽiſtis ad ma
re:pſecutiq; ſũt egyptij pa
treſ ur̃os cũ curribꝰ ⁊ eqta
tu uſq; ad mare rubꝝ.Cla
mauerũt autẽ ad dñm filij
iſrl: qi poſuit tenebꝛaſ int
uos ⁊ egyptios:⁊ adduxit
ſuꝑp eos mare ⁊ opuit eos.
Vidẽerũt oculi ueſtri cũcta
q̃ ĩ egypto fecerim:⁊ habi
taſtis ĩ ſolitudine multo tẽ
poꝛe:et ĩtroduxi uos in ter
rã ãmoꝛꝛei ꝗ hĩtabat trans
ioꝛdanẽ. Cuũq; pugnarent
ʒ uos:tradidi eos in manꝰ
ueſtras:⁊ poſſediſtis terrã
eoꝛum atq; intfeciſtis eos.
Surrexit aũt balach ſfilius
ſephoꝛ rex moab ⁊ pugna
uit iſraelẽ. Miſitq; ⁊ uo
cauit balaã filium beoꝛ ut
malediceret uob:⁊ ego no
lui audire eũ:ſed ecõtrario
p illũ bñdixi uobis ⁊ libe
raui uoſde manu eb. Trã
ſiſtiq; ioꝛdanem ⁊ ueniſtis
ad hiericho: pugnauerũt
qʒ; contra uos uiri ciuitatiſ
eius: ammoꝛꝛeus ⁊ phere
ceus ⁊ chananeus ⁊ ethe
⁊ gergeſe ⁊ eue ⁊ iebuſeuſ

ciuitatis.licet enim non exiuiſſe ent ad bellan

ſeph. ¶ Quartum
beneficium eſt ſigno⸗
rũ oſtenſio:quod no
tatur: ibi Miſique
moyſen ⁊ aaron ⁊c̃.
Quintum eſt a
ſeruitute liberatõ ibi
Eduxique vos ⁊ pa/
tres veſtroj ð egypto
Sextum eſt ma⸗
ris rubꝛi diuiſio 2
egyptioꝛum ſubmer⸗
ſio: ibi Perſecutiq;
ſũt c. g ¶ QAui po
ſuit tenebꝛas int᷑ vos
egyptios.i.nubem
tenebꝛoſam ex parte
egyptioꝛum:ita ꝙ nõ
poterant accedere ad
filios iſrael vt habe
tur Exodi.xiiij.
h ¶ Ulderunt oculi
veſtri cuncta que in
eSbto fecerim. quia
ioſue ⁊ chaleb ⁊ mul
ti de tribu leui: qui
ibi erant exierunt de
egypto:⁊ ante exituʒ
viderant mirabilia qᷓ
dominus ibi fecerat
ꝓ filijs iſrael.¶¶ Se·
ptimum beneficium
eſt gubernatio popu
li in deſerto:vbi qua
draginta annis ſuſtẽ/
tati ſunt manna celi/
tus dato: vt habetur
Exo.xvi.( Octauuʒ
eſt duoꝛum regum
ammoꝛꝛeoꝛum debel
latio: ibi Et introdu
xit vos in terram.
Nonũ eſt maledi-
ctionis balaam eua-
cuatio: ibi Surrexit
auteʒ balach. ¶ Deci ½
mum eſt ioꝛdanis de

ſiccatio:ibi Tranſinu
ſtiſq; ioꝛdaneʒ.¶ Un

decimum eest
hiericho debellatio:
ibi i ¶ Pugnaue⸗
runtq; es n viri
um cõtra fili

os iſrael:ſtabant tamen ſupꝛa muros parati ad reſiſtendũ

eis:nec miſerunt ad eos legationem pacis. k

Ammoꝛ

reus ⁊ pheregeus ⁊c.hic nominant᷑ ſeptẽ populi habitãtes
in terra chanaan:qꝛ hiericho erat pᷣma ciuitaj oppugnãda
a filijs iſrael:⁊ ideo de omnibus gẽtibus in tota terra cha-
naan habitantibus venerunt aliqui bellatoꝛes in hiericho

ad reſiſtendum filijs iſrael in pꝛincipio

uodecimuʒ be

neficium eſt de auxilio diuinitus eis dato cum dicitur:

2ð W 7
S

¶ Liber

o ¶ Miſiq; añ vos crabꝛones. Iz crabꝛones ꝓpe loquẽdo
ſint muſce ex fimo eqͥ naſcentes:tñ hic accipiunt ꝓ muſcis
a deo ſuꝑnaturalit foꝛmatis:q habebat aculeo) veneneto)
ſᷣm ꝙ dicũt hebꝛei. Dicũt aũt alij expoſitoꝛes ꝙ crabꝛones

hic accipiuntur metaphoꝛice ꝓ aculeis timoꝛis ⁊ terroꝛis

diſſoluentibuj coꝛda
eoꝝ:ita ꝙ nõ poterãt
reliſtẽ filijs iſrl. Ter⸗
tiũdecimũ bñficiuʒ ẽ
de oceſſione terre lru
ctifere ⁊ edificate: qð
notatur ibi: Deditq;

vobij terrã ⁊c.ſequit᷑
Nunc S. Hic oſe
quenter ioſue captat

ppli ↄſenſum ad dei
ſeruitiũ dicẽs: Nunc
gtimete dñm.timoꝛe
filiali. q ¶ Et ſerui
te ei perfecto coꝛde.
abſqz diminutione.
r Ate; veriſſimo.
ſine ſimulatione.
8Et auferte deos

alienos ⁊c.dicunt ali
qui ꝙ tũc ñ habebat

idola: ⁊ iõ auferte h
accipit ꝓ nõ recipere.

põt tñ dici vt didek:

ꝙ aliq eoꝝ habebãt
idola qͥ appoꝛtata fu
erãt de epypto: vᷣʒ ꝙ;
hẽ amos quinto: Nũ
qd hoſtias ⁊ ſacrifici
um obtuliſtis mihi ĩ
Deſlerto.xl. annis do-⸗
mus ilrł: ⁊ poꝛtaſtis
tabernaculũ moloth
imaginẽ idoloꝛum
vroꝝ ſidus dei veſtri
q̃ feciſtis vobis ⁊c.⁊
hãc auẽtẽ allegat bea
tus ſtephan cõtra iu
deos Actuum. vij.
t inaũt ma. vo/
bis vi. vt ſer. dño. ꝓ⸗
pter ſũpt ſacrificioꝛ:
7 alioꝝ q̃ i cultu eius
reqrunt᷑. v tõ
vobis dat᷑.iſta optio
nõ ẽ ↄceſſiõij ſʒ ꝑmiſ
ſionis:qꝛ deus ꝑmit/

„

mittit bominẽ agẽ ſʒ

tiñ dimiſit:ꝓpt cauſas ſupꝛadictasxiij.cap. y

Opto

⁊ tradidi illos ĩ manꝰ vꝛas
Miſiq; añ vos crabꝛones
⁊ eieci eos de locis ſuis du
os reges ãmoꝛꝛeoꝝ:nõ in
gladio ⁊ in arcu iuo:dedi/
qʒ; vobil terrã in q̃ nõ labo
raſtis:⁊ vꝛbes q̃s no ediſi/
caſtis vt habitaretis in eis:

vineas ⁊ oliueta q̃ nõ plan

taſtis. Hunc ergo tiete dñʒ
êt ſeruite ei ꝑfſcõ coꝛd atq;
veriſſimo:&t auferte deos ꝗ
bus ſeruierũt patres vr̃i in

meſopotamia ⁊ in egpyto

ac ſeruite dño. Sinàuũt ma
lũ vobis videt᷑ vt dño ſuia
tis:òptio vobis dat᷑.Eligi
te hodie qð placet cui ſui
re potiſſimũ debeatiſ: vtrũ
dijs gb'ſeruierũt pꝛes vr̃i ĩ
meſopotamia:an dijs am/
moꝝꝛeoꝝ ĩ quoꝝ terra ha/
bitatis.Ego aũt ⁊ domus
mea ſeruiem dño. Rñdit
qʒ ppls ⁊ ait: Abſit a nob
vt relinquamdñʒ: ⁊ leruia
mus dijs alienis.Oñs de

noſter ipᷣe eduxit nos ⁊ pa

tres nr̃os de tera egy pti ⁊
de domo ßuitutis: lecitq;
vidẽtibus nobis ſigna igẽ
tia:⁊ cuſtodiuit nos in om

ni via ꝑ quã ambulauim:
⁊ in cũctis populis ꝑ quoſ

trãſiuimus:cet eiecit vniuer/

libertatẽ arbitrij:ſi tũ ad malũ flecti
tur iuſte punit.cetera patẽt vſq; ibi: x ¶ t vniuen
ſas gẽtes.i.aliquas de vniuerſis:qꝛ ꝓ maioꝛi ꝑte S t: aliqᷓs

t eiecit vniuer⸗

dixitq;

ioſue. NHic cõſequent ioſue oſtẽdit eis difficultatẽ ſeruitutis

dei dicẽs: ʒ¶ Nõ poteritis ſeruire dño.i.de difficili pote

ritis:qꝛ virtus ẽ circa bonũ ⁊ difficile:⁊ dixit hoc ioſue cõ

ſiderãs ꝓnitatẽ ppli ad malũ:⁊ dei iuſticiã ad puniẽ
vt poſtea nõ poſſẽt negare iſta fuiſſe eis explicata. a

ſtes inquit. Hic cõſequeni ioſue cõſenſũ ppli iteratũ ꝓfeſſi
one cofirmat cũ ſubdit: b eſpoderutq;:teſtes.ſupple
uſit:

ſumꝰ⁊ iõ ꝓfeſſione facta c

6c

c¶Nüc ergo ait aufer.

deos alienos.⁊ exponat᷑ ſicut.õ. d¶

f ¶ Atq; iudicia. quãtuʒ ad iudicialia.

Scriplit

q; omnia verba hec.i.hanc ꝓfeſſionẽ populi ⁊ obliga-
tionẽ ireratã ad foꝛtius aſtringendũ populuʒ ad ſerui
endum dño in futuro. 56 Et tulit lapidẽ. Hic cõſe⸗
quent ioſue applicat ſignũ ſenſibile ad memoꝛiã huius

ſas gẽtes ãmoꝛꝛeũ habita/
toꝛẽ terre quã nos intraui
mꝰ. Seruiem igit᷑ dño:qꝛ

ipe ẽ deus noſter. Bixitqʒʒ

iòſue ad pplm:MHNõn pote/
ritis ſeruire dño:deus eniʒ
ſcũs ⁊ foꝛtis emulatoꝛ eſt:
nec ignoſcet ſceleribꝰ vr̃is
atq; pctis. Si dimilſeritis
dñm ⁊ ſeruieritis dijs alie⸗
nis:ↄuertet ſe ⁊ affliget voſ
atq; ſubuertet:poſtq; vobᷣ
p̃ſtiterit bona.Dixitq; po/

pulus ad ioſue. Neq̃q; ita

vt loquerilſ erit:ſed dño ſer

uiem.Et ioſue ad pplum:

tẽſtes inqt vos eſtis: qꝛ ipᷣi
elegeritis vob dñm vt ſᷣuia
tis ei. Rñdrũtq;: Teſtes.
Nuůnc ergo au auferte de⸗
os alienos de medio vr̃i:⁊

inclinate coꝛda vr̃a ad dñʒ

deũ iſrl. Dixitq; pplus ad
ad ioſue: HDñio deo noſtro
ſeruiem:⁊ obediẽteſ erimꝰ
p̃ceptis eius. Percũſſit er

go ioſue in die illo fedus:⁊

ꝓpoſuit pplo pᷣcepta àtq;
iudicia in ſychem. Sepᷣſit

quoq; omnia verba hec i
volumine legis domini: t
tulit lapidẽ pꝑgrãdinẽ:poòſu

itq; eum ſubter quercum
que erat in ſanctuario dñil

⁊ dixit ad omnẽ populum

facti in futurum
cũ dicit᷑: Et tulit
lapidem pergran
dẽ.ſicut ſolet fie/
ri in terminis ter
rarum vel regno
ruʒ quãdo ſtatu
untur in ſignum

diuiſionis terri⸗
toꝛioꝝ. i ¶ Po

ſuitq; euʒ ſubter
quercum ⁊c.] vẽ

ꝙ in hoc fecerit

cõtra legẽ deute.
xvi. Non planta
bis lucum iuxta
altare dñi quod
ſoluut aliqui di⸗
centes:ꝙ vna ar/

boꝛ nõ facit lucũ

2 hoc nõ valet:
quia ibidem ſub
ditur: Et omneʒ
arboꝛem.ex quo
patet intentio pᷣ⸗

cepti:ꝙ nulla ar⸗

boꝛ debẽt ibi plã
tari:iõ dicunt ali
qui ꝙ inhibituʒ
erat plantare:noõ
tñ pꝛius exiſtẽteʒ
reſeruare: arboꝛ
autẽ iſta erat ibi
antequã poneret᷑
ibi altare dñi:ſed
adhuc iſtud non
videt᷑ ſufficere:qꝛ
ad hoc datũ fuit
illud pᷣceptuʒ: ne
lade eſſent ſiles
idolatris: q ꝓpe
fana idoloꝛu a
bebãt luco ad lu
xuriã exercẽdam
2 quãtũ ad hoc
ñ videt᷑ ibi differ
re plantare arbo

res de nouo:vel plãtatas pꝛius dimittere: ⁊ ideo dixit
ra.ſa.ꝙ vera littera eſt: Subter limen.dictio enim he
bꝛaica que eſt ibi: eſt equiuoca.in vna ſignificatione
ſignificat idem ꝙ lumen:⁊ ſecũduʒ ipſum lapis iſte fu
it poſitas ꝓpe ingreſſum ſanctuarij ⁊ non eleuabatur
vſq; ad finem ſuperius. oſſet tamen dici ſᷣm tranſia
tionem noſtram:ꝙ hic nõ accipit᷑ ſanctuarium dei pꝛo

tabernaculo mopſi: quia poſitum eſt in ſylo:ſicut di-

, 2

ctũ ẽ ſupꝛa.xxviij.ca.Joſue auteʒ fecit iſta que ſcribũt᷑
hic in ſichem:vt patet in textu vbi dicitur: Pꝛopoſuit
populo pꝛecepta atq; iudicia in ſichem qui locus bene
multo diſtat a ſylo:⁊ ideo ſanctuarium hic poteſt acci
deos al ercũſſit ergo pi pꝛo ſynagoga:in qua cõueniebant habitatoꝛes illiu⸗
in die illo fedus.i.renouauit fedus int pplm ⁊ deũ. e ¶ Et loci:cauſa oꝛationis ⁊ audiendi verbum dei: quia in
pᷣpoſuit pplo pᷣcepta.quãtũ ad moꝛalia ⁊ ceremonialia.

ſingulis ciuitatibus ⁊ villis iudei habebant talia loca.

—22222

ielyis:
grod dicun
breigligut.
liamlapis
litcvirtute
dinina Se
lapishebe
vierinn
mguickan
ubuamul
uulpinn 1
onneji
nioninonegſea
cralettre
Giottamiten

Ghalſen
iſ⸗
Miühgis
Ahfunnn
N Sul
Namnpann
nmmiin
m UAnge
gnücoſ
nuriſn
iuiſonis 4

ur iſte

ui ſder
ugunß

in horfam

onun
luum ium

n diiol
Aunr lqui di
uy
dornifwitluch
1 banäyae:
guubn ſcb
cir Sonmg
Ardorn aga⸗
Paainnd;
ccptignulur⸗
borocbabiſi
miodiani

uig ihbin
uplantaren O

nrnonitin
ſeume: abo⸗
i inen bi
urrigt
Tiarmerii
u ſudm
ſideſtfene⸗
Abor ünt
lulicnn;
ict ſin i⸗
ſarud e
muioninn
Külrjun
wögnitn
1atiind bo
inuitiof
nepemmm
itare:Lon
nmn dinbgin
vna ſtianun
in gtin
1inntn
naniifnin
ummnnin
ctufipn
un ginni
un. uſ
mnuladn

hbend
bun da:

7*

templũ eſſet factũ:vbi fiebant ſacrificia: ſicut patet in
euangelijs vbi legunt fuiſſe plures ſynagoge vtpote in
nagaretl ⁊ capharnaũ: ⁊ alijs locis ſtante vnico tẽplo
in hieruſalẽ:tamẽ ante templi edificationeʒ tẽpoꝛibus

quibus arca non
habuit ſtabilem
maſionẽ licitum
fuit alibi offerre
ſacrificia votiua
nõ tñ debita: vt

dictũ fuit d ee
n

ro. xij. K
lapis iſte erit vo⸗
bis i teſtimoniũ.
federis renouati
cũ dño:⁊ ſicut la
pis iſte eſt dura/
bil: ita fedus iſt
debz eſſe ppetuũ
l¶ audieritij
omnia verba. in
hebꝛeo habet: Q
audierit oĩa.ſcilʒ
ipᷣe lapis: ꝓpter
quod dicunt he/-
bꝛei aliqui: ꝙ ad
lr̃am lapis audi⸗
uit:virtute tamẽ

En laãpis iſte erit yobis ĩte
ſtimoniũ ꝙ audieritis oĩa
verba dñi que locutuſẽ vo

bis: ne foꝛte poſtea negare

velit ⁊ mẽtiri ðdño deo vꝛo.
Dimiſitqʒ pplin ſingulos
in poſſeſſionẽ ſuã. Et poſt
hec moꝛtuus ẽ ioſue filius
nun ſeruus ðᷣñi centũ dece
annox: ſepelierũtq; eũ ĩ fi-
nibꝰ poſfiõis ſue in tham/
nathſare:que ſita ẽ in mon
te ephꝛaim: a ſeptentriona
li ꝑte montis gaas.Serui/
uitq; iſirł dño cũctis dieb
ioſue ⁊ ſenioꝝ qui lõgo vi

dinina. Sed hoc videt᷑ impoſſibile: qꝛ ꝙ lapis manẽs
lapis habeat ſenſum auditus vel cognitõem aliquam
videtur implicare contradictioneʒ. Itẽ ꝙ habeat actũ
m qui eſt audire:⁊ non habeat actũ pᷣmũ q eſt pᷣncipiũ
huius actus ſecundi:videt᷑ impoſſibile:quia eiuſdem ẽ

actus pꝛimus ⁊ ſecundus:⁊ accipit᷑ actus ſecundus pꝛso

operatõe q ↄſiſtit in pati ſiue in agere:qꝛ de hoc ſũt va
rie opiniones:ſed audire ſentire itelligere ſiue ſint actio
nes er ꝗᷣ ſentit vel intelligit:ſiue ſint paſſiones eius ab
obiecto:tamẽ necefſario in ſentiẽte vel intelligẽte requi

licei haberẽt vnũ templũ tantũ vel tabernaculũ: añqᷓ

runt᷑ potẽtie ſenſitiue ⁊ intellectiue q̃ in lapide eẽ nõ poſſũt
Ideo alit᷑ põt dici:ꝙ hic accipit᷑ lapis ꝓ hominibexiſtenti
bus circa lapidẽ illu: ſicut dẽ deute.xxxij. Audiat terra ver
ba oꝛis mei.i.hoĩes habitãtes in terra: ſicut ibi expoſitum
fuit:⁊ ſᷣm iſtũ ſenſuʒ pcedit trãſlatio noſtra:ſᷣm eni ꝙ dicit

xerãt tpe poſt ioſue:⁊ ꝗ no
uerãt oĩa oꝑa dñi que fece
rat ĩ iſrael. Oſſa quoq; io
ſeph que tulerãt filij iſrl de
egypto ſepelierũt in ſicheʒ
in parte agri quẽ emerat ia
cob a filiſs emmoꝛ patris
ſichem cẽtũ nouellis ouibꝰ
⁊ fuit in poſſeſſionẽ ſilioꝝ
ioſeph. Eleacar quoq; fil
aaron moꝛtuus eſt. ſepelie
rũt euʒ ĩ gabaath phinees
filij eius: que data eſt ei in
monte ephꝛaim.

Explicit liber ioſue.

hierony. in libꝛo de
optimo genere inter
pᷣtandi:optima inter
ptatõ ñ ſemꝑ fit trãſ/
ferẽdo verbuʒz ex ver
bo: ſed aliqñ melius
E trãſferre ſenſum ex
ſenſu:⁊ ſic eſt in ppo
ſito. m ¶ Et p hec
Pic vltio agit᷑ ð moꝛ
te ⁊ ſepultura ioſue:
⁊ pʒ lra: ⁊ occaſione
huß ↄſequent᷑ agit᷑ de

ſepultura ioſeph cuʒ
de: n SE ; io⸗
ſeph ⁊c᷑. hoc enim im
poſuerat eis ioſeph

BGeñ. vltio. o ¶ Se
pelierunt in ſichem.

hic eni locũ dederat

iacob ipᷣi ioſepꝑyh Geñ
xlviij. p¶ Auem
eme.ia.⁊c.cetũ nouel
lis ouibus.in hebꝛeo

hẽ:Centũ obulis.⁊ eodẽ mõ hẽ Geñ.xxxiij.vbi fit mentio
de iſta emptõe.Cõſequent fit mẽtio de moꝛte eleaxari ſacer
dotis:cuʒ dicitur. Eleaxar q;. ⁊ de ſepultura eius cuʒ dicit᷑:
q ¶ Sepelierũt eũ in gabaath filij eius.ſucceſſerat eniʒ phi
nees in hereditate patris ſui ⁊ iõ ille locus iam dicebat ipi
phinees. In aliquibus autẽ libꝛis interponitur: et: dicendo
ſic: Et ſepelierunt eũ in gabaath phinees ⁊ filij eius.⁊ tunc
mutat᷑ ſnia:ſed li:et:nõ eſt in hebꝛeo:nec i libꝛis coꝛꝛectis.

Poſtilla fratris Nicolai de lyra ſuꝑ libꝛ ioſue finit.

ven

e
1 e int
3 niſiois
leir 13
4 lelbihic
ilihe itd⸗ dep
ſnl dien
mitinti
gbenatone
geſſu Nlpv⸗
Nedeo dictip
lli gbenin
ſati wn
7n ſymmnde
ſſolue atſpi
citr faupant
ſbosliors den
Etchicrülehr
föbascö
Oun diaumf
bo dasn
pllun i
Wbermguit
