non colebatur: nec ſeminabatur:⁊ hoc magis ↄcoꝛdat tex-
tui:qꝛ ſtatim ſbᷣditur. Sex annis ſeres agrum tuũ ⁊c᷑.ſbᷣdit᷑
c ¶ Septimo anno ſabbatũ erit terre.Si.n.coleret᷑ nõ e
reqes terre: vnde ſubditur. Agrum non ſeres c. d( Que
ſponte gignit humus nõ metes.illa ſũt que naſcũt in cãpis
ex granis decidẽtibus tꝑe meſſis abſq; alia cultura:a illa ñ
debebant domini campoꝝ appꝛopꝛiare ſibi. e ¶ Et vuaj
pꝛimitiarum tuarum.dicunt aliqui ꝙ loquitur hic de fru-
ctibus vinee ante q̃rtũ annũ qui erãt imũdi:vt habet᷑ ſupꝛa
xix.ſed non eſt veꝝ imo de fructibus anni ſeptimi loquitur
qui abſq; cultura naſcebatur: vñ pꝛemittitur. Anno ſeptio
agrũ non ſeres ⁊ vineam tuam non putabis.⁊ de vtriuſe
fructibus ſubditur. f Saerunt vobis in cibum ⁊c̃. qa
inde viuebant cõiter domini et ſerui pauperes:a peregrni:
etiq beſtie:non ſolũ domeſtice:ſed ſilueſtres:vñ ſubditur:
¶ Jumentis tuis ⁊ pecoꝛibus.In hebꝛeo hi: Jumẽt tuis
.

s
. .
.
R

erat idẽ cũ ãno ſeptio

¶ Liber

quoq; tibi ſeptem hebdo/

tebat determiare de m

*₰

mꝰ ãno ſeptio ſi nõ ſeueri

elſſent anni uſq;

tijs r per beſtias bic telligut aialia ſilueſtria ; hebꝛe betermiare de moͤ puiſionis: Cenafe
D eben⸗ beig tant ſenten ani qᷣn q gdus vẽditois ĩ generali:⸗ moge pꝛouiſioni anni. vij 2 Tin nſen
gelſimũ: de qᷣ duplex opio: iã apud hebꝛeos ꝙ apud lati viij ibi Oyſi dixeritie: reuerti ad modũ uẽditõnis in Pöunnblitgoi
nos eo. n. ꝙ dᷓ h: h¶ Mũerabis q; tibi ſeptẽ Pel. an. ael ſpali:ibi Terra q;. Circa pmũ ſciẽdũ: ꝙ exqͥ ñ poterant nrenuneit
dicũt aliqᷣ ꝙ annus iubileus erat vltinꝰ annus h' numeri vẽd poſſeſſiones niſi vſq; ad annũ iubileü: ad hy ꝙ eẽt ſonlolannfe
Txlixdiccbastä7ngg — iuſta vẽditõ opõ mnotl ſtl
igelim reſpectu pce⸗ ⸗ „ bat habereipe- nehi it
gltis iubilei icluſiue: fuis 7 pecoꝛib' omia qꝗᷓ na nulli ipetum ſoꝛmidantes eniza kninchin in mid
⁊ m hoc n iubile ſcũt pᷣbebũt cibũ. Nũẽrab Quũod ſi dixerit qꝗd cõede bileui vichto bies al e

ræ ſWisis Redé; ⸗ tem 5 n0 ene ad iubileuʒ: tãto
reil ⸗ Hacc⸗ ; madas ãnoꝝ.i.ſepties ſep/ m:neq; collegerim frugeſ plus vẽderet: q nmun, L
ãt dicũt ꝙ ãm lubile tẽ qͥ ſil faciũt qdragintano nr̃as:dabo bñdictõeʒ meã to paacioꝛes tan nict n

uj erat ãn imediate ſe

uẽ: et clãges buccina mẽſe

uob ano ſexto:⁊ faciet fru

to minꝰ: 2 pʒ lr̃a.
n

ate ereÿE e: cages pucea nec u00n eider ee n n X. ireri .
6 e E, a ſeptiĩo:decia die mẽſis ꝓpi ci triũ annox:ſeretiſq; an tis Pie ↄfer agi nic
ſimus a pcedeti iub ciatõis tpe ĩ uniuerſa terra no octauo:⁊ cõedeſ uetẽs tur de mõ ꝓuiſi —
leo excluſiue. Et ſco,ʒ vr a. Sãctiſicaàbiſq; ãnũ qn fruges uſq; ad nonũ qnuʒ: onis: qꝛ dns qui oim
hoc ãn iubile eratli quageſimũ:ct vocabis reiſ dõec noua naſcaãt edetiſ ue e verax 7 poten) luirienbt
mediate ſe’quẽs ann an⸗ viſ etin Hiratozile f tera. Terrà âs nö uẽdet᷑ d ipledu: dicit p Elaienna
ſeptimũ vllie hebdo/ ſione cũctis hitatoꝛib tre tera. Terra no uedet i zno ſexto terra p bcbiſpnnen n.
made: rtuc erät ouo tue. Ipe c.n. iubileus. Re ppetuũ:qꝛ mea ẽc uos ad fſertet fuct i tata iain
Sni ſibi ſuccedentes uertet᷑ hõ ad poſſeſſionem uene ⁊ colõi mei eſtis Vñ abuüdatia: etiaz nte e crnt
mediate id terra d ſuã: ⁊ vnuſqlq; rediet ad ſa cũcta regio poſſeſſiõis ufe ſuſſrtad ſuſi hs
ſchar rac nale, miliã pꝛiſtinã:qꝛ iubileᷣ eſt ſub a ptot nadise uẽ u närps z 6 bmnturesc
Dar nec en 7 qnq geſim ann. MHö ſere det᷑. Si attenuar fr tu'uen aui frucy haberẽt ſnd harkim
ptriq; opioni põt lr̃a 7 qnqᷓgeſim ann . Ho lere get. Di allenuat in tn i⸗ ui fruch haberẽt do barn
Hpplieari tis atqʒ meteſ:ſpõte ĩ agro diderit poſſeſſiũculã ſuã: 7 de ſemiatis. viij. —
Er claces bucca naſcetia: 1 Pmitial videie nñ uoluentt ppiqu er: poͤt re rz ve⸗ neiri
e ago⸗ ſie Colligen: ob ſſication⸗ iu aune ille uediderat. DOi teuertitur ad mo 1n. a Sr
bat mele ſeptio ĩni bllei:ſz ſtati ablata cõedell: atñ huerit ꝓximũ:ct ipᷣe pß̃ qũ uenditonis n dmitpf,
oedenis iublleu:ſit bo Anno iubilei fdeãt oẽl ad ciũ ad redimẽdu potuerit ſpli:et pmo agit
din dan eleſt a ges ꝗppiã ultonn emeſ eo tpe 4 geciclter i5 re en dollor ihl D
alij t oicũt q iſte lẽ ab eo:ne cõtriſtes freʒ tuũ: liquũ ẽ:reddet eptoꝛi: ſicq; mũ: 3 perſonarũ ſünemi
rdar. vg. menſe ſed iuxta nũeꝝ anoꝝ iubi recipiet poſſeſſionẽ ſuam. ibi Si pauperta Alioae.
ani iubilei:et hoc v lei emes ab eo:⁊ iuxta ſup Q ſi n inuenerit man e? te compulle ci win 8
ve bii aggceur putationẽ frugũ uẽdet nibi ut reddat pciũ:hẽbit ẽpto: beis polſeſſi tnuc lnace
q dicit Ra. ſa.r rs4 Quato plus ani remaſerit gð emerat uſq; ad anũ iu/ Onẽ ſuaʒ expau- un gin ont
bilit: vbi. n. dicim iu poſt iubileũ:tãto creſcet ? bileu. In ipo.n. oĩs uendi ptate poterat re- duan glali
bileũ: ĩ hebꝛeo habet pciũ:q;to min tpis nũera tio:r̃dibit ad dominũ ⁊¶ ad giatlſ verer ach iinn ngen
bel. ienicat e Ueris: tato minoꝛis ⁊ eptio poſſeſſoꝛẽ pſtinu. Qli uen gul ech en p⸗ ian tan
Exo xix vbi oi: ¶uz coſtabit. Lẽpus.n. frugu, diderit domũ itra urõ mu piinqu' eius: et ſi ſininp w
ãt cepit clgere bucc veẽdet tibi. NHolite affligere ros:heẽbit licẽtiã redimẽdi ¶ eptoꝛ leuaſſet ali/ funnmmu tan
. n ebieohabe ↄtribules ur̃os:hj tieat gr⸗ doec un ipleat᷑ anrli 1 gios ſucabe⸗ nr kune
lobel. anctii gſq; deũ ſuũ:qꝛ ego dñſ de redemerit ⁊ anni circulłꝰ ſfu coedebꝛcde Valrhͤ doſ.
cabiſeq; annũ qnqgeſ/ õ EACeEiN Z ung Jo, bat delalcari: 1 re ſſoſen
bil,annti niedl us uf. Facitecepta mea: erit cuolur:cptor poſſide- Ridun radal ierdi em
diuinũ cultũ. I ¶ Er T iudicia cuſtodue:⁊ iplete bit eã:⁊ poſteri e ĩ ppetuũ terra.n. ꝓmiſſio/ wimrſattſie⸗
vocabis remiſſione;ʒ. ea ut hitare poſſii i fra ab ⁊ rfdimi ſi porit ẽt ĩ iubileo nis erat ipſi⸗ ei laanin
exules pmittebat ire bis bum ſruct᷑ ſuos gabuſ que muros non hbʒ:agrox non erant niſi ſiẽ gibln
ad terra ſuã: vñ ſehui ueſcamĩ vſq; ad ſaturitatẽ iure uendet. Si añ redẽpta coloni: ⁊ ideo do gnemragun
ia k Aanl ſtinã. cetera patẽt e ach ſe aliẽ rir tet littera Qutvendidinitvomd i lintnn
vendes. Pec ẽ ꝑs incidẽtalis ĩ qᷓ ponũt duo Kicktt ex pꝛedi Pic agitur Iiſpertalt de venckttone domoꝝ vbi deter Rilennt
ctie. eo.n. qð dcm̃ ẽ imediate ꝙ i ano iubileo oẽs redibãt ad minatur domus que erant intra ciuitates vel villas imumm iubilen
poſſeſſiones ſuas:ſeqᷣt ꝙ poſſeſſio nõ poiat uendi niſi vſ muratas:ſi venderentur poterant redimi infra annum iorg⸗ cr
ad iubileũ:et io neceſſariũ fuit determiare modos vẽditoij venditionis: aliter non poterant redimi decetero etiaʒ lnn
Itẽ qꝛ dcm eſt.ꝙ ſeptio ano nõ poiat ſeiari net meti:opꝰ in anno iubileo, Oomus autem que erunt in villis no entntlin

Uumnatio

.
.
.

übie

10 i' 6

1 (CR

a Niin

hnsrdig
e In
wſopg

iͤnicg uſs
iglyeſno
fudbd

igapn
monuru

huginot
xritipein

ni wonorib
Quirincande
nüi; alon
i Shahen
udonh
aßniden

cgi u hE

mm ſm
inln),

i.

muratis ſemper poterant redimi vſq; ad iubileum: d e t ¶ Seruus ⁊ ancilla ſint vobis de nationibuj que in cir

falcatione tñ facta de pꝛecio q'tum valuerant emptoꝛi. itu ueſtro ſunt.qui non ſunt conuerſi ad iudaiſmũ. v/Et

Rõ autem huius diuerſitatis erat: vt ciuitates et ville
murate remanerẽt magis populate: ⁊ io ſtatutum fuit
vt domus illarum vendite non poſſent redimi niſi pꝛi/

mo anno: ut per
hHhoc hoies eſſent

minus pꝛoni ad

uendendũ. Exci-
piuntur tamẽ ab

hoc domus leui⸗

tarũ que erant in

vrbibus murat

que uẽdite ab eis

poterãt redimi ſẽ

per: modo ſupꝛa

dicto. Cuius ratõ

aſſignat i littera:
qꝛ leuite non hba

bebãt partem in
agrij ſicut alie tri

bus:⁊ ideo domꝰ
eoꝛum que erant

in urbibus repu⸗
tabantur eis qua
ſi pꝛo hereditate

agroꝛum :et ideo

ſimili mõ r̃dimi
poterãt: ⁊ pʒ litte
ra. q (Subur
bana ãt eoꝝ ñ ve
neãt. ideſt vẽdẽt᷑:

vVñ vſuj:Exlo ua

plo veneo ſio q̃t/
tuoꝛ iſta: ſẽſũ paſ
ſiui ſb voce gerũt

aliena.i.ſub uoce
acctiui. uia
poſſeſſio ſempi/
terna ẽ. ſuburba
na enim pꝛopꝛie
dicta erãt queda
loca i circuitu ci
uitatum q̃ᷓ erant
coõia:ut habetur
Nüeri.xxxv. vbi
iſta materia tan/
gitur plenius: et

iõ dicitur H poſ/
ſeſſio ſempiterna
quia cõitas non
moꝛitur:ſed ꝑſõe
ſingulares:⁊ ideo
nulł poterat ali-
quid vendere ibi

de. Di pauptate cõpulſus
uẽdiderit ſe tibi fr̃ i:ñ eũ

nõ fuerit in iubileo reuerte

tur ad dñm ſuũ.Edes leui
taꝝ q̃ in urbibus ſũt:ſemꝑ

pft redimi. Si redẽpte nõ
fuerit:in iubileo reuertẽtur
ad dños:qꝛ domuſ vꝛbiuzʒ
leuiticaꝝ ꝓ poſſeſſionibuſ
ſüt inter filios iſr. Sůbur /
bana ãt eoꝝ nõ veneãt: qa

poſſeſſio ſẽpiterna ẽ.Si at

tenuat fuerit fr tu ⁊ ifirm
mãu:⁊ ſuſcepꝑiſ eũ q̃ſi adue

nã ⁊ pegrinũ:⁊ vixerit tecũ
ne accipias uſuras ab eo:
nec ãplius q; ðdiſti. Time
deũ tuũ:ut viuẽ poſſit fr tu
us apud te. ecũiam tuã
ſi dabiſ ei ad uſuram:⁊ fru
gũ ſuperabũdãtiã ñ exigeſ
Ego dñs deus vẽ ꝗ eduxi

pvos de terra egypti:vt da/

rẽ uobᷣ trã chanaã ⁊ eſſẽ ur

oppmes ſeruitute famloꝛũ

ſz qſi mercẽar ⁊ colonus
erit. Aſq; ad annũ iubileũ

operabit᷑ apud te:et poſtea
egrediet᷑ cũ libis ſuis:et re/
uertet᷑ ad cognationẽ:⁊ ad

poſſeſſionẽ patrum ſuoꝝ.

Mei.n. ßui ſũt:⁊ ego edu/
xi eos ð terra egypti. Non
veneãt ↄditõe ſeruoꝝ. Ne
affligas eũ ꝑ potẽtiã:ſj me

tuito deũ tun. Seru ⁊ ãcil

la ſint vobis de natõib: qᷣ

qꝛ ñ habebãt aliquid ꝓppꝛiũ. Sipauptate Hic cõ
ſequenter agitur de uenditione pſonaꝝ: vbi determiat᷑

ꝙ ſi aliquis hebꝛeus eſſet emptus in ſeruum:vl hebꝛea
in ancillã:deberet tractari amicabiliter: ⁊ non ſicut ſer-
ui aliarum nationum:⁊ in anno iubileo poterat talis
egredi liber:⁊ ſi annus ſeptimus remiſſioni veniret an
te annum iubileum poterat egredi ſimiliter:vt dictum
fuit Exo.xxj. Erant enim omnes hebꝛei ſerui ipſi dei ĩ

megdiate: eo ꝙ redemerat eos de ſeruitute egypti: ideo
nolebat eos aliter vendi. Secus autem erat ð ſeruij ẽp
tis aliarum:nationum: ⁊ hoc eſt quod ſubditur:

.

de aduenis.ideſt de conuerſis:ſicut patet ioſue.ix.ꝙ Gaba

in circuitu vꝛo ſũt: et de ad
uenis ꝗ pegrinãt apud voſ
uel ꝗ ex his naii fuerit i tra

ur̃a. Hoſ hẽbitis famulos

⁊ hẽditario iure trãſmitten

ad poſteros:ac poſſidebit

ĩ eternũ.Fratres ãt veſtroſ
filioſ iſrael: ne oppꝛimatis
p potẽtiã. Si iualuẽit apð
uos man aduene atq; pe/
grini:⁊ attenuat fr tuus vẽ
diderit ſe ei:aut cuiq; ð ſtir
pe eius poſt uẽditionẽ põt
redimi.Qui voluerit ex ffi
bus ſuis rediet eũ:⁊ patru

⁊ patruelis:⁊ ↄſãguieus:et

affinis. Sin ãt ipe potuerit
redimet ſe:ſupputatis duʒ

taxat ãnis a tpe uẽditionis
ſue vſq; in annũ iubileu:⁊

pecũia q̃ uẽditus fuerat iu-
xta annoꝝ nuũeꝝ:⁊ ratione

mercenarij ſupputata. Si
plures fuerit anni ꝗ reanet

uſq; ad iubileũ:ſcdᷣm hos
reddet ⁊ pciuʒ:ſi pauci: po
nẽt rõnẽ cũ eo iuxta anoꝝ

nũeꝝ:⁊ reddet emptoꝛi qð

reliquũ eſt annoꝝ:quibus

ante ſeruiuit mercedibus i
putatis. Non affliget eũ ui
olent᷑ i ↄſpectu tuo. Qõ ſi
p hec rdimi ñ potuẽit:ãno
iubileo egrediet᷑ cũ libiſ ſu
is. Mei. n. ſũt hui filij iſrl:

qs eduxi ð a hn.
35 dñs de ( XXVI.

geñ.

S

obſeruan

Ho dominus deus veſter. Poſtqy
actum eſt de ſolẽnitatibus que pertinent ad cultũ
diuinum: hic conſequenter inducitur popuł ad
tiam earum. Et hoc quadrupliciter: pꝛimo per

onite ſemper fuerunt ſerui multitudinis: licet eſſent con/

uerſi ad iudaiſmum. Si autem aliquis iudeus eſſet vendi/

tus in ſeruum alicui

conuerſo ad iudaiſ/
mum: poterat redi-
mi per ſeipſum ſi pin
guioꝛ foꝛtuna ſibi oc

curreret:uel per pꝛo/

pinquos ſuos: defal-
catione tamen facta
de pꝛecio redemptio-
nis:quantum ey ſer/
uitus valuerat emp/
toꝛi:⁊ hoc ẽ quod di

citur: x

luerit apud vos ma
nus aduene ⁊c̃.⁊ ſi pᷣ
dictis modis non po

terit redimi: egrediet᷑
liber cum liberis luij
in anno iubileo: cui
cauſa redditur cuʒ di

citur: Mei enim ſer
ui ſunt filij iſfrael s

eduxi de terra egypti
ideo nolebat ꝙ poſ

ſent. vendi ſimpliciter
ad ſemper i ſeruittu

tem humanam.
In ca. xv. vbi dici
tur in poſtilla:Scien
dum ꝓꝙ annus ſepti/

mus erit remiſſionij.

Aldditio
Uod autem
in anno ſepti
monõ remit

lantur debita:niſi tã
tum nõ po tẽtib ſol/

uere:non credo ꝙ ha
beat fundamentumĩi

littera:nec hebrei qui
in iſtis locis litteram
exquiſite ſequuntur

hoc dicunt:ſed ꝙ re/
miſſio debitoꝛum de
qua hic agitur intelli
gitur generaliter tam
de potentibus q; im/
potentibus. Qualit᷑
autem hoc ſit intelli⸗
gẽdum pꝛopꝛio loco

D videngunet .ſ. Deu. xv. ca. ¶ Replica coꝛꝛectoꝛij 5 Bur⸗
llud quod nõt ca.xxv.ptractabit᷑ Deu.xv. infra

aplz. XXVI

pꝛohibitiones:2 per pꝛomiſſiones: ibi Ego dominus ſi in
pꝛeceptis meis ⁊c.tertio per cõminationes:ibi Oſi non au
dieris me:quarto per conſolationes:ibi Q ſi ⁊ de his.Cir
ca pꝛimum pꝛohibet idolatriam: ut inducatur ad obſeruã

tiam cultus diuini cum dicitur: a

¶ Ego dñs de veſter.

5

—
*

cui cultũ latrie debetis:⁊ nulli alii:iõ ſbdit᷑: b¶ No facie

tis uobis idolũ.ſ.ope fuſili:⁊ ſic phibet idolatriam ĩ idolis

metallicis. c

idolatria ĩ ſtatuis ligneis.

d ¶ Nec titulos eriget.i.altãia

tſc eff dolationeʒ:⁊ ſic pꝛohibet

ꝓ idolatria ĩ imaginibus lapideis. e ¶ Quſtodite ſabbata

mea ·.i. ſolẽnitates qᷓ
vocãt᷑ ſabbata:qꝛ in

eij erat ceſſatõ ab opi

bus ſeruilib: ut pʒ ex
ſupꝛadict. t pa
uete ad ſcũariũ meũ.
i.habete reuerẽtiam
ad ip̃ᷣm: ⁊ ñ ad idola
trie locuʒj. g ¶ E
dñs. Hic oñter iducit᷑
ppls ad obſeruãtia pᷣ
dcõꝝ ꝑ ꝓmiſſiõej bo

noꝝ ſi ea obſeruaue-

rit:⁊ pᷣmo ꝓmittitur
eis vbertas ire cũ dẽ:
abo vobij plu.
tpib ſu. i. cõpetẽtib

ad fructificationẽ ter

renaſcẽtiuʒ. i ¶ Ap
p̃ᷣhẽdet meſſiũ tritu.
vide.hoc eſt dem̃:tã/

ta erit copia bladi:

nõ poũĩit colligi añ te/
pus uidemie:?ꝰ ꝓmit
ſte cũ dẽ: kEt abi
q; pauoꝛe habitabiti
qꝛ ſine ſecuritate ferti
litas paruʒ aut nihil
valet. ¶ Auferam
mala beſtia) a uobij.

ita ꝙ nõ nocebũt ꝑſo

nis vr̃is nec bõis:ter/
tio ꝓmittit᷑ eis fertili
tas i ꝓle cũ dicitur:
m ¶ Reſpiciã vos 2
cre.fa. ſicut ꝓmiſſuʒ
fuit Abꝛae geñ. xv.iõ
ſpᷣdit᷑. Et firmabo pa

ctũ meũ vobiſcum,.f

n ¶ Cõedetuetuſtiſ.
veteꝝ.i.fructus terre
ita abũdabũt:⁊ tam
bõe collectõis ⁊ ma/
turitatis erũt:ꝙ poſ⸗
ſẽt valde diu ſeruari
⁊ cõedi a uobis:ſʒ di/⸗
mittetis ꝑꝑ nouos ſu
pueniẽtes.quarto p/
mittit᷑ eis diuia faãilia
ritas cũ ſua
cũ dẽ: o
ber. meũ i me. ve. vbi
ꝑ ſigna euidentia ap/
parebit effectus pᷣſen

* 5„

Ego

ecrone
. ona ta

vf. Moöͤn facieil uob idoluʒ

ſtodite ſabbata mea: &t pa/
uete ad ſcũariũ meũ.Ego
dñs. Si ĩpᷣceptis meis am

bulauerii ⁊ mandata mea

cuſtodieritis ⁊ feceritis ea:

àAtſculptile nẽc tituloſ erige
tis:nec iſignẽ lapidẽ põetis
itra ueſtra ut adoꝛetis eu
Ego.n.ſũ dñs deuſ ur̃. Cuᷣ

dabo vobis pluuias tpibꝰ

ſuis: ⁊ terra gignet germẽ

ſuũ:⁊ pomis arboꝛes ĩple
bũt. Appꝛchẽdet meſſium
tritura vindẽiaʒ:⁊ vindẽia

tis panẽ ueſtꝝ in ſaturitate
et abſq; pauoꝛe habitabit
ĩterra vr̃a.Dabo pacem ĩ
finibꝰ ur̃is:doꝛmieti⁊ ñ erit

gq exterreat. Auferã malas

beſtias:⁊ gladi nõ trãſibit
tmios ur̃os. Perſeqmini

inimicos vros:⁊ coꝛuent

coꝛã vobis. Nerſequẽtur
ꝗnq; ð ueſti cẽtũ aliẽos:⁊
cẽtũ ex uobis decem milia
Cadẽt inimici ur̃i gladio ĩ
ↄſpectu ueſtro. Reſpiciam
uos ⁊ creſcẽ faciã:multipli
cabimini:⁊ firmabo pactũ

mei uobiſcũ. Comedeiis
uetuſtiſſima ueteꝝ:⁊ uetẽa

nouis ſupueniẽtib ꝓiſcie
tis. Honaʒ tabernaculum
meũ ĩ medio ur̃i:et ñ abijci

et uos ania mea. Ambula

bo int᷑ uos:et ero deus ur̃:

uoſq; erit ppls me. Ego

dñs de ueſter: ꝗ eduxi uoſ
de tra egyptioꝝ ne ſeruire

tie mee in rñſiõib diuis ⁊ ↄſilibꝰ. ¶Et nõ abijciet vos

—

9
r

t ero veſter deus.per veꝝ ⁊ ſpecialẽ cultũ.

mea.qſi aboĩabiles imo hẽbit vos valde amabiles.

8 (Kõoͤfre

mbulabo inter vos. vos ptegendo 2 ſee⸗

gi cathenas ceruicum ueſtrarum. ideſt abſtuli a vobis du⸗

riſſimam ſeruitutem egypti qua tenebami aſir

incederetis erecti. Modus enim dep:eſſoꝛum eſt ince

eis dominus quattuoꝛ mala:ſi non

tis eis:⁊ q ↄfrègi caihenaſ
ceruicũ ueſtraꝝ:uũt icedẽi.
erecti. Qũuod ſi nõ audieri
tis me:nec feceritis oĩa mã

data mea:ſz ſpꝛeuerii legeſ
meaſ.⁊ iudicia mea ↄtẽpſe

ritis:ut nõ faciatiſ ea que a
me ↄſtituta ſũt:⁊ ad irrituʒ
pducatis pactũ meuʒ: ego
qq; hec faciã uob. Aiſita/
bo uos uelocit᷑:ĩ egeſtate ⁊

ardoꝛe ꝗ ↄficiat oculos ue

ſtros:⁊ cõſũat aĩas ueſtraſ
Fruſtra ſeret ſementẽ:q ab
hoſtibꝰ deuoꝛabit. Põnã
faciẽ cõtra uos:et coꝛuetiſ
coꝛã hoſtib ueſtris:⁊ ſubij

ciemihiſ ꝗ oderũt uoſ. Fu
giet nemie pſeqnte. Si au/⸗

tẽ nec ſic obedieritis mihi:

addã coꝛuptões ur̃as ſèop
tupluʒ pp pciã ueſtra:⁊ cõ
teraʒ ſuꝑpbiã duritie ueſtre.
Dabòq; uobis celũ deſu⸗/
p ſic ferrũ:t trã eneaʒ. Cõ/
ſũmet᷑ ĩ caſſũ laboꝛ vꝛ:ñ ꝓ

ſeret ira germẽ: nec arbões
poma pᷣbebũt.Si àmbula
uerit᷑ ex aduerſo mihi:nec

uoluerit audire me:addaʒ
plagas neſtras uſq; ĩ ſeptu
plũ pꝛopter peccata ueſtra
Emittãmq; in uos beſtias
agri q̃ conſumãt uoſ ⁊ pec
coꝛa ueſtra:⁊ ad paucitatẽ
cũcta redigãt: ðſerteq; ſfiẽt

uie ueſtre.Oð ſi nec ſic uo

lueritis recipe diſciplinaʒ:
ſz abulaueritis ex aduerſo
mihi ego q̃ͥ; ↄtra uoſ ad/⸗

ſum incedam: ⁊ percutiaʒ

qt: hi

Et terra eneã.i.ſiccã
tertio cũ dẽ: g onnlaneriti⸗ .
fecũditatẽ ꝓlis:cõminatur eis paucitatẽ plebis:vñ ſe
Emn ach vos beſtiã agri.i.feroces. i¶¶. Que

dere inclinato capite: et quando liberantur caput ele⸗
uare. v ¶ Quod ſi non audieritis me.

are. V AOQU udieritis me. Hic conſequẽ
ter inducitur populus per cõminationes

7 cõminatur

ſeruauerint pꝛedi/
cta: ⁊ hoc contra
quattuoꝛ bona:

que ſunt

obſerus

tibus pꝛomiſſa.
Pꝛom ſerat eniʒ
obſeruantibus ſe
curitatem ab ho

ſtibus:⁊

ideo nõ

obſeruãtibus pꝛi
mo cõminatur ⸗
pugnationẽ ho⸗
ſtium cum dicit:
Quod ſi non au
Uiſitabo vos
ſtate ⁊ ardoꝛe. p/
ueniẽte ex incur/⸗
ſu hoſtium: vnde

ſubdit:

Fru

ſtra ſeretis ſemen
tem. que ab hoſti
bus deuoꝛabitur
a ¶ Ponam faci
em meam contra

vos.ideſt intenti -⸗/

onem ad voj per
ſequendum:ideo
ſubditur. Et coꝛ
ruetis coꝛam ho/

ſtibus u
ſbditur:

gietis nemine pſe
quente.ex nimio
pauoꝛe quod eſt
valge turpe.ſcõo
3 fertilitatẽ quaʒ
pꝛo miſerat ſerus
tibus mandata:
uantibu ſterilita

tem cum
c¶ Sin

at nõ ſic

obedie.mihi. ad.
coꝛꝛep. ve.i. pẽas
vos affligentes.
d Septupluz.
narius nũerꝰ per
fectonẽ ſignificat

oq; uo⸗

Daboq; uo⸗
bis celü deſup ſic

ferruʒ.qꝛ

nec ros

nec pluuia deſca⸗
get ide ſup terraʒ

7 oio ifructuoſaʒ.
ex aduerſo mihi.

cõſumãt vos deſerteq; fiat vie veſtre pꝛopter paucitatẽ
habitatoꝝ ĩ fra:⁊ nõ ſolũ cõminatur eis paucitatem ex

6
luſftcde
.
P

Muinaj

letr's.
cöfegoban
Ehunbiſſn

umenwn oh.

Nlimodi.
itihanghr

4
iinrng

lepensclbe⸗

ndonbe
nadut
Apontidin
iioonbiſ⸗
Calpothou
itti dilt u
nuagioe
nihnies dis
Cruptione dar
Aepaſeindan⸗
iigieride ſo⸗
matlin farno e
ſüfrageräipees
minwtis aget⸗
ate dfunod
uideranurwd,
Aus: iguelir
nulirhimvy
Hlinnlun.
nuinic,
Grſßin idi

ontütnte

(Edieris de.

nmenr hibe
Uliteg vſca
bobſictone
nli Tiuua
llain
acla ve
dhnunifi⸗
igtumd

H

Pmilmc
ungturesſ
gigſiun

ilklayf,,

nolbit

.
¶ eniuci XyVj.
ole . deuoꝛatõe beſtiax:ſed ẽt ex gladijs inimicoꝝ:vñ ſbᷣdit piam vltra odoꝛẽ ſuauiſſi ideſt ſacrificia que tempo⸗
icic, oagelſemek niſaginun echegnegeltener ke ſeatichague unko⸗
in N e crig mei. 1 Kuq; coſugeritis i vr ey. a facie gladij ſtupebũt ſup ea inimici vfi 5 tata abiectoe vfa. xAIIuʒ
n m ¶ Mitta peſtilẽtia ⁊c᷑. ita ꝙ n poteritis ibi ſaluari: habi. illiuj fue. qd ipletũ ẽ qñ rex Aſſyrioꝝ: trãſtulit iudeo)
un 6 nünn iſei ⁊ fe cogemini voj tradere hoſtibꝰ zĩ ciuitatib eoꝝ hitaf fecit exitaneob: vr iſnreg vijc.
WMy. 1S. W l D omiat ẽet perſe
ul iri i; cõfregero bacu ”ůðJůs = l nez abiectioné 1 tra
ld ſun lu panis.i.ſuſten“ uos ſepties pp pctã ueſtra: ſtiũ.Terrebit eos ſonit ſo aliena cũ dẽ: Uos au⸗
e Ktn ane idũcãqʒ ſup uos gladiũ ul lij uolãtis:⁊ ita fugiẽt qua Fb ng. S.
i ai mu. ĩ vno cli c. toꝛem ſederis mei. Cunqʒ ſi gladiũ.Cdẽt nullo ſeqn place. terre ſab. ſua.
l ſid Pariita paruz ha ↄfugeritis in urbes mmittazʒ te:⁊ coꝛuẽt ſinguli ſup fra Tuc enim quieſcet a
de Aani ebüt de paſia ꝓ peſtilẽtiã in medio ueſtri: tres ſuos qſi bella fugiẽtes cctura ppter defectuz
e wwäne ———— trademi ĩ manib hoſtium Nemo ueſtrũ inimicis au kapltatiteo wrn,
tn tem domibus. bPoſtq ofregero baculum gebit reſiſtẽ. NPeribitiſ ter häageſim on dinit
, Etzie dvond i dili eres lĩ uno clibãao coquant ſumet. Qõ ſi ⁊ de his alig tatẽ iudeoꝝ: a io tũc
1 Cn Gad pocne p panes: ct reddãt eoſ ad põ/ remanſerũt:tabeſcẽt ĩ inig faide⸗ . z ies nar
e Uan citate Dicit autẽ (!: cõedet:⁊ nõ ſaturabi tatibus ſuis iĩ terra inimico ermbrgag.
1 Ralag,i hoc minl Sin aütnecp becau rü ſuoꝛi:ctt pꝛopter pecca ripſberacs. A er
d Müci cõminat eis vjs dieritis me:ſʒ ambulaueri/ ta patrũ ſuoꝛũ ⁊ ſua affligẽe lij volãtis. qꝛ boiĩes

3
di
ui nusti
1 Aumam
oneney

ſickt
tcNs
* ſibuos i
cnsne

rst

=
uniſt
int
gu i
wypsffin⸗

coꝛꝛuptionẽ bla/
di ⁊ paſte: intan/
tũ ꝙ pães ide foꝛ
mati in furno po
ſiti fragerẽt ĩ ꝑtes
minutas: que ex-
tracte ð furno di
uiderentur ad põ
dus: vt quelibet
mulier haberet p
teʒ ſuã debitam.
vlterius cõminat
eis paucitatẽ tan-

tã ex ſeißis cũ di
cit: Sin aüt nec ꝑ

hec audierin me
1c. ſeqt. q I r
coeda.car.fi ⁊ fi.
veſtraꝝ. qo fuit i
pletũ i obſidione
ſamarie:vt habe
tur. iiij. reg. vj. ca
pi. ⁊ in obſidione
hieruſalẽ ꝑ Cirũ
⁊ Ueſpeſianũ:vt
dicit ioſue. lib. de
iudaico bello. jr
to ibi: · ¶ De/
ſtruã excelſa ve⸗
ſtra. diuinã fat⸗
liaritatẽ quam ꝓ
miſerat obſerua
tibus mãdata ei
cõminatur eis ſb
tractioeʒ ſui auxi
lij 1 totalẽ diecti /
onẽ cũ d: ¶ De
ſtruã excelſa vra.
i.loca alta ĩ qbꝰ
idolis imolabãt

8 Et abomia

tis ↄtra me:⁊ ego ĩcedã ad

uerſũ uos ĩ furoꝛe cõtrario
⁊ coꝛupiã uos ſeptẽ plagiſ
pp peccata ueſtra:ita ũt co
medatis carnes filioꝝ ur̃o
rũ ⁊ ſiliaꝝ ueſtrax.Dẽſtru
am excelſa ueſtra:⁊ ſimula

cra ueſtra ofringã. Cader
int ruias idoloꝛũ ueſtroꝛũ:
è abomiĩabit᷑ uos aĩa mea:

itm̃ ut urbes ueſtras redi/
gã ſolitudinẽ:et deſerta fa
ciã ſcũaria ueſtra: nẽc reci-
piã ultra odoꝛẽ ſuauiſſimũ

diſpdãq; fraʒ neſtrã:&t ſtu
pebũt ſupꝑ ea inimici ueſtri

cũm habitatoꝛes illiꝰfuerit

Vos ãt diſpdã in gẽtes: et
euaginabo poſt uos gladi

um:eritq; terra ueſtra ðᷣſer
ta:⁊ ciuitateſ ueſtre dirute.
Tunc placebũt tre ſabba
ta ſua:cũctis diebꝰ ſolitudi
nis ſue. Qnñ fueritis ĩ terra

hoſtili: ſabbatiz abit:⁊ reqe
ſcet in ſabbatis ſolitudinis

ſue:eo ꝙ nõ reꝗeueritĩ ſab
batis ueſtris qñ habitaba/
tis in ea. Et ꝗ de uob remã
ſerit:dabo pauoꝛẽ in coꝛdi
bus eoꝝ in regionibꝰ ho

bitur vos aia mea. ſbtrahendo effectũ pñtie mee: eti⸗

am a lẽplo:iõ ſbdit: Et deſerta ſa.ſan. ve. t ¶ Nec feci

tur:donec ↄſiteãt iniqtates

ſuas ⁊ maioꝛũ ſuoꝛũ ꝗqbus

pᷣuaricati ſũt in me ⁊ ambu

lauerunt ex aduerſo mihi.

Ambulabo igit ⁊ ego con
tra eos:⁊ iducã illos ĩ fraʒ
hoſtilẽ:dõec erubeſcat ĩ cir
cũciſa mẽs eoꝝ.Tunc oꝛa
buũt ꝓ ſpietatib ſuis:⁊ recõ
daboꝛ federis mei qð pepi

gi cũ iacob ⁊ iſaac ⁊ abꝛaã
Terre qͥq; mẽoꝛ ero:q cuʒ
relicta fuerit ab eis: cõpla
cebit ſibi in ſabbatis ſuis:
patiẽs ſolitudinẽ ppꝑ illos.

Ipſi vᷣo rogabũt ꝓ peccat
ſuis:eo ꝙ abiecerit iudicia
mea ⁊ leges meas deſpexe
rit.Attñ et cũ eſſẽt ĩ t᷑ra ho

ſtili:i pẽit᷑ abieci eos:neq;
ſic deſpexi ut cõſumerẽt: et

irritũ ſacẽʒ pactũ meuʒ cũ

eis.Ego.n.ſũ dñs de eoꝛũ
⁊ recoꝛdaboꝛ feden mei pᷣ
ſtini qñ eduxi eos de terra

egypti ĩ ↄſpeciu gẽtiũ uteſ
ſẽ de eoꝛuʒ. Ego dñs deuſ
Hec ſunt iudicia an hee
pta ⁊ leges qᷓs dedit dñs ĩ Additio
pta ⁊ leges qs dedit dñs ĩ a Gagkr
EkEkulabo it
ſit ite ligi ſcilicet vos

ter ſe ⁊ iter filios iſrłi mon

terroꝛe poſiti ad mo/

dicũ fremitũ credunt
ageſſe aduerſarioꝝ ĩ

petũ. a ¶ Ladẽt nul
lo ſequẽte.qꝛ homies
ex terroꝛe fugiẽtes fre
quenter cadut ĩ pꝛeci)-

pitia: aliqñ cadunt
mutuij gladijs n diſti

guentes ſocios ab ad-
uerſarijs:ut hẽt᷑ iudi

cũ.vij.de fugiẽtib co

rã Gedede 2 ſocijs ei·
Os ſi ? de hij ali
q remãſerit. PHic ↄñt

iducit ppluj ad obſer
uatiã mãdatoꝝ ꝑ cõ-
ſolatoõej:qꝛ qntucũq;

fuerint abiecti:ſi aliq
remãſerit ⁊ afflictiõe

dãte eis itellectũ pctã

ſua recognouerit: 9

ipſis oꝛauerint ꝓmit
titur eis diuina cõſo/

latio: vñ ſbdit: Tũc
oꝛabunt pꝛo impieta

tibus ſuis:ei recoꝛda-
boꝛ federis mei ꝛc̃.
c¶ Terre quoq; me
moꝛ ero.r̃ducẽdo ibi
habitatoꝛes ſuos: ce/

tera patent ex dictis.
l⸗ 3n ca. xxvj. vbi di
cit ĩ poſtilla: Ponaʒ

tabẽnaculũ meũ ime

dio ueſtri.¶ Additio

quod dẽ am/
vos:poſ-

pꝛotegendo r conſolando pꝛout in poſtilla: tamen vlteriõi
ſenſu intelligitur. ⁊ mag ꝓpe:cũ deus i carne aſſupta eſſet

Pmiſſiones nũqᷓ

ambulaturus greſſibus coꝛpoꝛalib inter illos:7 ſic illa pꝛo
miſſio fuit impleta i aduẽtu chꝛiſti:qũ chꝛiſtus i/ ꝓpa pſoa

diuina ãbulauit inter filios iirł: et erat eis deus.. pplo cũ ꝗ
bus conuerſabatur:qᷣ eũ ꝓfitebãt dicẽtes: Tu es chꝛiſtus fi⸗

lius dei uiui vñ ſuper illud vbu: Ambulabo irer vos: glo

ſa Hõ factus. vñ hẽ
deus nr̃ ⁊ nõ reputa⸗
bit᷑ alius ab eo: poſt
hec in terra viſus eſt
cũ hõibus cõuuer⸗
ſatus eſt:hec in gloſa

Hchtuſq; ẽ (XxVII.

piceno:Loquẽ filijs iſrl:

Que nõ eſt eſtimãda dices ad eos:Homo ꝗ vo
Rie rolthe 13 tũ fecerit ⁊ ſpopõderit deo
lr̃alis.Nla ex hoc qd gſam ſi . H
oi oni tabernacu- alam ſuaʒ ſub eſtimatione
luũ meũ ĩ medio ueſtri

iam intelligebatur abulatio diuina cũ eis:dando diuina re
ſpõſa ⁊ ꝓtegẽdo:a cõſolãdo:pꝛout ſupꝛa fuit tactũ Exo.iĩ
additõe.xxxiij. Que qdẽ abulatio ibi dẽ: Aũ eis.cum moy
ſes hec petẽdo dicẽt: Obſecro dñe vt gradiaris nobiſ. cũ. hic
ãt ñ dẽ ſic:ſʒ ãbulabo iter vos:a ero de vi.qſi maifeſte inu/
ens ꝙ ambularet iter eos quaſi vn ex eis.ſ.ver hõ:vñ ſub
iũgit: Et ero de vi. Et notadũ ꝙ Ra.Moy.gerũdẽſis ĩ ſua
expoſitõe młta de hoc tradit: inter q ſic dic:ꝙ in futuro tẽ-
poꝛe.ſ. Meſſie pueri iſraelitici ſ ũt demonſtraturi deũ digi
to: Juxta illud Eſaie.xxv. cap. Ecce de nr iſte:expectauim
eũ. Itẽ ⁊ antiqᷣ noſtri dixerũt futuꝝ ẽ qð deus exercebit᷑ cũ
iuſiis in hoc ſeclo:in futuro tpe.ſ.tꝑe Meſſie.Que quideʒ
fuerũt iplete: ſed iplebũtur itꝑe perfectoõij
hec ille. Que quidẽ vba manifeſte cõſonãt catholice vitati

ſᷣm quã uerus Meſſias ꝗᷣ eſt uerus de demoſtrat ſuit digi

to a puer hebꝛeoꝝ ⁊ raãij ĩ die palmax:ut h Math. xxj. c.
Qui qdẽ chꝛiſt ſepe exercitat eſt ⁊ ↄuerſar cũ iuſt..ſ.apo/
ſtolis taq; vus hõ. Que quidẽ ꝓmiſſiones:ꝓut iſte auctoꝛ
fſitet᷑ nũqꝙ fuerũt iplete tpe ve.te. ſed ſt pectabãt ipleri tẽpoꝛe
Meſſie:vtinã iſte auctoꝛ ĩtellexiſſet ſeipm ⁊ bene egiſſet.

Ste maledictões ↄmiatoꝛie q̃ ĩ hoc ca.ↄtinẽt᷑ ꝓut

— ecdiſtei illi pplło i diuerſis uarijs tꝑibus. Sed
circa h

tia nõ modicũ attẽdẽda.ſ.ꝙ ↄmiatões pphetice in hoc caæ.

cõtẽte ꝑtinẽt ad captiuitatẽ babylonica i q̃ fuerũt plenarie

iplete. õmiatoes vo ↄtẽte Deu.xxviij. ptinẽt ad captiuita-
tẽ Romanãa:ĩ q̃ fuerũt plẽarie cõplete:⁊ ĩ q̃ ẽt hodie ſᷣm ipᷣʒ

durãt:ex q̃ quidẽ oſideratõe ſi bñ attẽdat᷑ ꝓut ĩ pᷣdcõ caplo

Deu. dño diſponẽte declarabit᷑:ↄfüdi poſſet erroꝛ iudeoꝛũ

ipꝛouide ſpectãtiũ pñntis captiuitatis redẽptionẽ ꝑ Meſſiã
inaniter ab eis ſpectatũ. aũt cõmiatões ꝓphetice ĩ hoc

ca.ↄtẽte ꝑtineãt pbe ad captiuitatẽ babylonicã pʒ ex mitis
que ab ipo Ra. Mo.narrat iĩ ſua expoſitõe ĩ h'loco. Quo/
rũ duo q vidẽt ſufficẽ ad ꝓpoſitũ cocludẽdũ ad pñs oſten-
dã ceteris ommiſſis:ut tractẽt i illo capłlo ſupꝛadicto Deu.

xxviij. ubi deo duce pleno tractabũt. Pꝛimũ qdẽ ex q patʒ
ꝙ h'i cõmiatioes ꝓphetice i hoc capłlo ↄtẽte ꝑtinẽt ad cap/

tiuitatẽ babylonicã ẽ:nã ĩ h loco aſſignat taqꝙ; cã pᷣcipua ðᷣ

ſtructois eoꝝ pctm idolatrie:iĩ à fuerũt freqnt᷑ puaricati iu
gei tpe tẽpli pꝛimi:ꝓut pʒ.iiij.reg.xxj.⁊ in qplurimis alijs
locis:vñ h̊ dẽ:Deſtruã excelſa vꝛa:⁊ ſimulacra cõfringã:ca/

deij iter ruinas idoloꝝ vioꝝ.qð qͥdẽ ꝑctm ñ ĩuẽit᷑ tꝑe tẽpli
ſci:ſʒ potius ſacerdotes ⁊ alij viri ruſtici:qui tunc tẽpoꝛis

populo pueſidebant reſteruntidolatrie vſq; ad martrriu,

dominus ad moyſen

¶ In caplo.xxvj:vbi d ĩ poſtiilla:Q ſiñ audieri: me. hic
ñter iducitur pplus ꝑ ↄminatoes ⁊c̃. Additio. .

Cotiter exponũt ſũt ꝓphetice:qꝛ oĩa pẽalia h ↄtẽta

*

ca hoc ẽ⸗ duertedũ ꝙ iſra Deuteronomij.xxviij. ponük
alie maledictioes ſeu cominatões:q i multis aſſimilant iſtij
⁊ int vtraſq; ſᷣm Ra.Mo.gerũden.q inter oẽs expoſitoꝛes a
hebꝛeoꝝ:de hac materia magis ꝓpe ſcripſit:ẽ q̃da differen ¶

rum queſi

¶iber

ut patet pꝛimo Macha. Scöz vo ex quo patet pꝛopo-
ſitũ ſupꝛadictum: ſumitur ex parte durationis huius
captiuitatis.ſ.babylonice:que ex iudicio diuino fuit cõ

mẽꝗurata tẽpoꝛi quo non ſ eruauerũt ſabbata terre: vñ

dicitur hic: Tunc placebũt terre ſabbata ſua cunctij di
cebus ſolitudinis

„. ſuue quando ſueri
dabit pꝛeciũ.Si fuerit ma tis in terra hoſti⸗
ſculus a viceſimo ãno uſqʒ li ſabbarig bir et
ad ſexageſimum annum: requicuiri ſabba
dabit quinquaginta ſiclos tis veſtris quãdo
argenti àd menſuram ſan/ habitabatis i ea:
ctuarij:ſi mulier triginta. exduo pʒ & tor
s Innis terra eoꝛuʒ

requieuit in ſab/⸗

batis quot annis fuerũt ĩ captiuitate babylonica: ſcil
lxx. annis: vnde.ij. paralipo.vltimo ca.de duratõe cap
tiuitatis Bab ylonice dicitur: completur ſermo ex oꝛe

Pieremie.xxxix.ca.qð non põt dici de captiuitate eoꝝ

hodierna que hodie trãſcẽdit mille ⁊ quadringẽtos an-

nos ⁊? aliquot vltra.Ex quibus patet ꝙ maledictõnes

cõminatoꝛie cũ alijs ad hoc pertinẽtibus in hoc ca. ↄtẽ

te intelligũt eẽ totaliter implete ĩ deſtructoe Hieruſalez
p chaldeos:lʒ ptiali queda eaꝝ fuerũt iplete etiã i alia

captiuitate cũ d H: Ut coedatis carnes ſilioꝝ et filiaꝝ
ueſtraꝝ. quod fuit impletum in obſi idione Hieruſalem

per chaldeos Juxta illud trenoꝛum.iiij.c.vbi de his qͥ

contigerunt in oblidione Pieruſaleʒ tempoꝛe chaldeo

rum dicitur: Manus mulierum miſericoꝛdium coxer̃t
filios ſuos:facti ſunt cibus earum. Idem etiam fuit im
pletum in obſidionem Hieruſalem per Titum ſcoʒ io /
ſephum: vt habetur in poſtilla:et ſ̃ ic de quibuſdaʒ alijj
hic contentis:que in vtraq; obſidiõe ſeu captiuitate dti

gerunt. Omnia tamen in hoc caplo contenta integrali
ter contigerunt in pꝛima captiuitate Babylon ica atuʒ
non autem in ſecunda ut dictum eſt. ¶ Replica coꝛ
reaghchenn u bar⸗ .
Ead quod notat Burgeñ.caplo.xxvj.vt ꝓmo-
tiuum cheꝛiſtiane fidei trãſeat: dummodo cuʒ

f ſenſu pꝛincipali qui eſt de chꝛiſto ſenſus litte⸗

re pꝛimari 18: qui eſt de gubernatione populi er deſer
tũ nõ abijciat:⁊ ſic terminãt replice ĩ leuitico ¶XXVII.

cutuſq; eſt dñs. Hec eſt quarta pars pncipa

I lis huius libꝛi pꝛout dictũ fuit a pꝛincipio:iqᷓ
agitur de ſolutoib: ⁊ etia redẽptionib voto-
t quedam oblationes ſi peciales. Et pꝛimo

agitur de voto obligatis: ſcoo de conſecratis: ibi Om̃e

quod domino conſecratur:tertio de decimis: ibi Om
nes decime. Pꝛima in duas:quia pꝛimo agitur de re⸗
demptione votoꝛum : ſcoo remouetnr circa hoc dubi⸗
um:ibi Pꝛimogenita ⁊c. Circa pꝛimum pꝛimo agitur

de voto circa perſonam humanam: ſcoo de voto circa
rem poſſeſſam: ibi Animal autem. Circa pꝛimũ ſciẽdü
ꝙ; homo nõ eſt aial imolaticiũ: ⁊ iõ votũ factũ de pſo⸗
na hũana nõ erat ſoluẽdũ per eius immolationem ſe
per redemptionẽ: perſona autem humana ſm diuerſas

5 * „ „

etates eſt maioꝛis uel minoꝛis valoꝛis:⁊ plus ⁊ minus

poſſet uẽdi: iõ ſm q̃ttuoꝛ etates taxat hic pciũ redẽpti

onis. A viceſimo.n.ãno vſqʒ ad ſexageſimũ ẽ etas me

lioꝛis cõditõis. Uñ ⁊ ſm talſẽ etatẽ nuerabat illi ꝗᷣ pote⸗
rãt ad bella pcedẽ: vt hẽ Nuũeri pmo ca. ⁊ iõ votuũ ſem

de perſona humana in tali etate redimebat maioꝛi pꝛe

cio.ſ.vir qnquaginta ſiclis mlier.xxx.vota aũt facia i
alis etatib' tribᷣ min ppoꝛtõabilr: ⁊1 pz lra. b
menſurã ſcũarij:hic dicitur ꝙ aliud erat pondus quo

ſcniortd
laͤtitate t

udtocne
Woiki⸗vide

üpelicarumm

(Swchzeri

plcnimna

ſacriſicum dii
(Smum
oteri alozil
nerpeoftdin
lideſed mus⸗
turp otnin
li: plo ſͤumn
p aial ern od
gatum ſagiie

domini.

wrcitanin
pir.

nmnderhttſin

mal imudi di

uſa ꝓhoct
iiclliguniai
linüco ⸗m /i
ſint pore j
huiinecle hzoe
iflinico ſch,
llitni :ur
dlizlela/
his mnali
humnum neſ
niſcint,
ſnpnigfni

mnpotgitſcld

*
*

do lvon
Hos:bi

ſiriilet⸗ u

.. Jäl

vrvij

¶ Teuiuci

vtebant in ſcũario: ⁊ quo vtebt in publicis negociatio ditaria ſucceſſiõe: ð agro poſſeſſo ex acdſitioe ſeu eptone:
in nibus: de quãtitate ãt ſicli dictũ ſuit Exo.xxx. c ¶ INA¶ibi Si ager ẽpr c. Circa pꝛimũ ſciẽdũ ꝙ redẽptõ agri taxa
gun Into ãt ano. Licet eni pueri qnq; annoꝝ ⁊ vnmenſis batur ſᷣm quatitatẽ ſemẽtis qͥ ſemiabat᷑:⁊ hoc reſpicit agri
D —R nõ poſſet vouere:cũ nõ haberẽt vſũ rois:poterat tamę quatitatẽ:qꝛ quato ager erat maioꝛ:tãto plus reqrebat᷑ de
S obligari uoto parentũ:vñ ⁊ Anna mr̃ Samuelis fecit ſemẽte:dũ tñ eẽt feminabilis per totũ:⁊ ſjm hoc maioꝛi p⸗
ſ votũ de ipo etiã cio redimebat᷑. Item
erhn e onlcg d garr habebt dommm. Wicthge den
r moreg. pmo. Ke Aquinto ãt anno uſq; ad ſupꝛa: æ habebit domum. nuũ iubileu: ?7 hoc re-
lnnt. Parent ilfa. uiceſimũ: maſculus dabit Quod ſi agꝝ poſſeſſionis ſp ct lares unnt
e0 TRial aut. Pic uiginti ſiclos: femina decẽ. ſue uouerit ?⁊ conſecrauẽit ⁊ 1l io plures anni
n muit outer agi? de vo 4 dece, lue he WWRE erat ab obligatoe vo
yb boſſeſſ: pꝛimo qnitũ ꝓ maſculo dabũtur eſtiat pᷣciũ. Si trigintà mo leüu tanto erat maius

u. (guß
mnnspn
eindt
imodc dednn
ncongeamſene
Rtdiiechiin
Imilergucgnnir
dus ng nitten

ridefmar Nana

r i rtiid⸗
nüctonrbantn
momäü s!
umncdn
vun Mmana
en I
aſcrbil
ſctolcnin
hanN
Aar
ct (Nlut

anmnen
sõ

gui, H
R 6por
licſe
AN, oln
4 m06* G e½
citmiſ
n inß

2 circa res nõ vi
nẽtes: ibi homo

ſi vouerit domũ

Circa pꝛimũ dici

tur ſic: d ¶ Aia
ãt qo ĩmolai poõt
ſ. tã rõe ſpeciei:ſi

cut eſt bos ouis ?⁊

capꝛa: ut pʒ ex ſu/

. pꝛadictis:qᷓ rone
indiuidui: videlʒ teſt dño ſiqs uouẽeit:ſnctũ
erit èt mutari ñ potit.i.nec
meli malo nec peb bono.
Qõ ſi mutauerit: ⁊ ipᷣʒ qðᷣ
mutatũ ẽ:⁊ illud ꝓ qͥ muta
