vnd ð wið der ſün baſan
Unnd die pock mit dem
marck des waitzen: vnd
das ſy trunckẽ das aller
lauterſt plůt deſtraubẽ!
er geliebt iſt erfaiptet
vnd hat widerſtrebet: er
iſt geleibet gefaißtet vnd
geweittert. Or hat ge/
laſſen got ſei ſchoͤpfer : vñ
iſt abgeſchaiden von got
ſeinẽ hail. Gyhaben in
bewegt in den fremden
goͤtern: vnd haben in ge⸗/
raitʒzt zů dem zoꝛn in den
verbaäͤnenſchaften.?* BGy
haben geopfert den teu/
feln vnd nit got: den goͤ⸗
tern die ſy nit kannten.
Tie ne wẽ vñ die friſchẽ
ſind kömen: die ire vater
nit haben geeret.?* D u
haſt gelaſſen gott ð dich
hat beſchaffen: vnd haſt
vergeſſen des herꝛẽ deis
ſchõpfers. O er her̃ hat
geſehẽ vnd iſt geraitʒt ʒů
zuͦ dẽ zoꝛn: waͤn in habẽ

bewegt ſein ſün vñ töͤch/
ter ¶ nd hat geſpꝛochẽ

ich wird verbergen mei

antlutʒ voꝛ in: vnd wird

mercken ir alleriüngſten
dig. W.:an es iſt ain ver
kerts geſchlacht: vnd vn⸗
getrew ſün. py haben
mich bewegt in dem der
do nit was got: vñ habẽ

Butirum de armẽto ⁊ lac de ouibus:cũ
adipe agnoꝛum ⁊ arietũ filioꝛum baſan.

Ot hircos cũ medulla tritici:⁊ ſanguinẽ

vue biberẽt meraciſſimũ. ncraſſatus
eſt dilectus ⁊ recalcitrauit:incraſſatus im
pinguatus dilatatus. Oereliquit deum

factoꝛeʒ ſuũ:⁊ receſſit a deo ſalutari ſuo.

P ꝛouocauerũt eum in dijs alienis:⁊ in
abhominationibꝰ ad iracundiam conci
tauerunt. Lmolauerũt demonijs ⁊ nõ
deo:dijs quos ignoꝛabãt. Noui recen
teſq; venerũt:quos non coluerũt patres

eoꝝ. ODeum qui te genuit dereliquiſti:et

oblitus es dñi creatoꝛis tui. idit dñs
⁊ ad iracnndiã concitatus eſt:qꝛ pꝛouo/

cauerunt eũ filij ſui et filie. Ot ait abſcon

dam faciem meam ab eis:⁊ conſiderabo
nouiſſima eoꝝ. eneratio enim ꝑuerſa

eſt: ⁊ ifi deles filij.· Lpſi me ꝓuocauert

in eo qui nõ erat deꝰ:⁊ irꝛitauer̃t in vani/

tatibꝰ ſuis. tego ꝓuocabo eos in eo

qui non eſt populus:⁊ in gente ſtulta irꝛi
tabo illos. ð
Onms ſuccenſus cſt in furoꝛe meo:
Z?ardebit vſq; ad ĩferni nouiſſima.
Oeuoꝛabitq; terꝛaʒ cum germine ſuo:⸗
montium fundamenta comburct.UOon

in geraitzʒt in ire eittelkaiten And ich wird ſy bewegen in dẽ der do nit iſt ain volck:
vnd in ainẽ doꝛeten volck wird ich ſy raitʒen. O) as feur iſt angeʒuůnt in meinẽ grimẽ
vnd wirt pꝛinen bis zů den aller letzſten dingen der hell. ¶ Ind wirt verzeren die erd

=ðð

—

mit ſeiner gruͤne: vnd wirt verpꝛẽnen die grundfeſte der perg. LTch wird ſamlẽ ůber

regbo
nnd

duoꝛab.
Dentee
wemna
Kous
uuenen
hoie ſen⸗
ciam er

Pporrit
birenthe
excelint
abſ;co

ſopehrer

derct. C.

doofve
gadeos
eos.
etinim
ſodom
gomor
gmnonſ
Avenen
Nditſi
meis.
intperx
diespe
deweinga
anweinbe
yndeinyn
gezaicht in
falleir fuͦg

vibuec

Unbaſan

lwcuini

NüEmen
flunsin

iguitdenn
Utmiſo⸗
linigein
Nann Cdnd

4

norigseni

Dorvirca

leitpene
cligiſi

Lidirdi
aꝛpono

WNKn

duſderte
cninppen
puonve
cftintan
eosii
eſtolann

groꝛe m
noviſien
rminehe
puret Do
rinmenigin

vennerdet
wird ſonii⸗

ClI

gregabo ſuper eos mala.⁊ ſagittas meas

complebo in eis. Oonſumẽtur fame:et
deuoꝛabũt eos aueſ moꝛſu amariſſimo.
VUentes beſtiarum imittam in eos:cũ fu

roꝛe trahentiũ ſuꝑ terꝛaʒ atq; ſerpentiũ.

Hoꝛis vaſtabit eos gladiꝰ ⁊ intꝰ pauoꝛ:

iuuenem ſimul ac virginẽ lactantem cum

hoĩe ſene. t dixi vbi nam ſunt: ceſſare
faciam ex hoĩbus memoꝛiaʒ eoꝝ. Ged
ꝓpter iraʒ inimicoꝝ diſtuli:ne foꝛte ſuꝑ
birent hoſtes eoꝝ. t dicerẽt manꝰ nra
excelſa:⁊ non dñs fecit hec om̃ia. Gens
abſq; cõſilio eſt ⁊ ſine pꝛudentia:vtinam
ſapent ⁊ intelligerent ac nouiſſima pꝛoui

derẽt. OQ. uomõ perſequebat᷑ vnꝰ mille:

⁊ duo fugarent decẽ milia. Nõne ideo
qa deus ſuus vẽdidit eos:⁊ dñs ↄcluſit
eos. Mon eni eſt deꝰ noſter vt dij eoꝛũ:
et inimici noſtri ſunt iudices. De vinea
ſodomoꝝ vinum eoꝛũ:⁊ de ſub vrbanis
gomoꝛre. Wua eoꝝ vua fellis:⁊ botrus
amariſſimus. RKel dꝛaconũ vinũ eoꝛũ:
⁊ venenũ aſpidũ inſanabile. None hec
ↄdita ſunt apud me:⁊ ſignata in theſaurꝭ
meis. ¶ ea eſt vltio et ego reiribuã eis
in tpꝑe:vt labatur pes eoꝛum. Luxta eſt
dies perditionis:et adeſſe feſtinant tpa.

ſy die ůbeln dĩg: vñ wird
erfüllen meine geſchos
in in. Zy werden verze
ret mit hunger:vñ die vo
gel werden ſy freſſen mit
den aller pitterſtẽ biſſen
Lchwird laſſen in ſy die
ʒan der tiere: mit dẽ gri⸗
men derziehenden aufõ
erd vnd der ſchlangen.
as ſchwert wirt ſy ve⸗
wuͤſten auſwendig vnd
inwendig die foꝛcht: den
inngling vñ die iunckfra
wen den ſaugenden mit

dẽ alten mẽſchen; nd

ich hab geſpꝛochenn wa
ſind ſy:ꝛich wird haiſſenn
auf heren ir gedaͤchtnus
aus den mẽſchẽ. Aber
võ des zoꝛns wegen der
veind hab ich verzogen:
dz vilieicht ire wiðſacher
icht hoffertigiten. ¶Vnd
ſpꝛachen vnnſer hand iſt
hoch: vñ der herꝛ hat nit
getan alle diſe dig Das
volck on rat vnd on für⸗
ſichtigkait:ich wolt dz ſy
vernemen vnd verſtuͤndẽ
vnd die leizſten ding für
ſahen. WV ie durchaͤch⸗

tet ainer tauſent: vñ ʒwẽ

iagtẽ ʒehẽ tauſent. ¶ſt
es nit darüb dzſy hat ver
kauft ir got:vnd der herꝛ
hat ſy beſchloſſẽ! ¶ an
vnſer got iſt nit als ir go/
ter: vnd vnſer veind ſind
vꝛtailer. Lr wein iſt võ

dẽ weingarten der ſodomiter: vnd võ den vnðnſtettẽ der gomoꝛrer. IWr weinber iſt
ain weinber der gallen: vnd der aller pitterſt traub. b Li wein iſt ain gall der trackẽ:
vnd ain vnhailſams gift der ſchlangẽ. Bind dẽn nit diſe ding geoꝛdnet bey mir: vnd
gezaicht in mein ſchatzen. dOie rach iſt mein vnd ich wird in wiõgeben in der zei· de
falle ir fůs. D er tag ð verdaͤnus iſt nahend: vnd die zeite eilen zůſein gegenwirtig.

R

is pon d
in ſeruis citali 8
i: tin lata clas
u: 7 firm ſi / inid
l ſuü in ſoſe⸗ wdi
0 dehne ru iſunt enet im
acbne. uog; rüauuan rutos
udi reb uſi q 2 eban at adi nt mino⸗l
i L1 niſe lan nt. fe bã̃ rga do ̃
ilé ſei mgerct ſun bgbebon B vos Bancd
taus tei 1 ibus * tev Ne
her Eierer ſit ; 21n amgen e⸗ n and
ebn delan Duie orl l⸗ 2 in 1 ci io. Ba
H dij ümt c ⸗ di
m nch eigand bibeba voO rme. am poſ . i,
G Ereed rdẽ O beb tor. cte FS tian ea boi et NN
Riogen e . anee EH nam vt
tcn deus ia m fimunn eee Wun
i het ero nn lius ere e . B ia iu⸗ tib W. B
rchen kerrbirn it 9 lue eſt q O c . Tit ſti W.
inden⸗ faißte⸗ p 1 non . mu. e 50
wen ra reo ar cunlni
ckenden neuchr chir bo: e o eg eü: et lt etr ine: clee .
ken en eng bel dz e. cg 1e V . Ui cru, lteon
6 inc nrn⸗ edda ſan cin n dici
ihonn goriſeo wi fulgure ie nos ennin ſtiß
e der is: iab deuc tiu zen ki un hſecnla.
ah d diinel me ebꝛ je? ecap gte g Im v cOn ll bene
ſptate derin auf 14 Sn 7 de ud boſtes H do⸗b ſ
mac ch⸗ chẽ gla Cc1 itz. me et in !. Uiſni⸗ ĩo: dicit
Ee Feeo cap ngu ibue 1. an. mio. nenedie
ned⸗ rvns gelich d n 0 zun ia ſan reir rꝛe p 1. £ ñi darnn, beh
B lrae co s: qu icta itte ero⸗ adn lecuia wande,
eis n dierae etpꝛop 8 jcite xalte iner kn rmnenes
als eift nderrn ha ymnu die ex it ſeine daaen e.
r Aen eine 4 Ededt . genſdis Krgend
S=Wð B S
* ge ma luͦt: Edie in. vi lo ir hi
engehe hartyr 6 t le öte
Benne de⸗ ldes
ten 6. Wer eng
rec iie Ye .

tinſen

Püfinne

fooutreſ

Mne
nfiduum
dchites
Gunm
noecſturepve

ſonſolosnd.

Scondn
nänmd ee
Mumen pol
numnei
Hiacvoro
urtiudi
Wonhotki
NKrido
mes Den

tepvderiinnn.

mnspepe
Un nlaſn
otes comn
iſui.
aß iich
1dfidonn
ciin on

eir nltnin
einoͤend ſiende
bethihenihen
nbotitdennt

Bind

CII

Benedicite angeli dñi domino: benedi
cite celi dño. Benedicite aque om̃s que
ſuꝑ celos ſunt dño: bñdicite oẽs vᷣtutes
domini dño Benedicite ſol? luna dño
benedicite ſtelle celi domio Benedicite
omnis imber et ros dño:benedicite oĩs
ſpiritꝰ dei dño. Benedicite ignis ⁊ eſtꝰ

domino:benedicite frigus ⁊ eſtas dño.

Benedicite roꝛes ⁊ pꝛuina dno:benedi/
cite gelu ⁊ frigus dño. Bñdicite glaciel
et niues dño: benedicite noctes et dies
dño. B enedicite lux et tenebꝛe dño:be/

nedicite fulgura 1 nubes dño. Benedi/
cat terꝛa dño:laudet ⁊ ſuperexaltet euʒ in
ſecula. Benedicite montes ⁊ colles dño
benedicite vniuer!

ſa germinantia in terꝛa

ð
R

dño. Benedicite fontes dño: benedi/
cite maria et flumina dño. Benedicite

cete et oĩa que mouent᷑ in aquis dño:be/
nedicite omnes volucres celi domino.
Benedicite omnes beſtie ⁊ pecoꝛa dño:

benedicite filij hominũ domino. Bene
dicat iſrahel dño:laudet ⁊ ſupexaltet euʒ
in ſecula. Bñdicite ſacerdotes domini

dñno:benedicite ſerui dñi domino. Be/

nedicite ſpiritus ⁊ anime iuſtoꝛum dño:

benedicite ſancti? hũiles coꝛde domio.

Alle waſſer die do ſind
ob dẽ himeln lobent dẽ
herꝛen: alle ir krefft des
herꝛẽ lobent den herꝛẽ.
Zun vnd mon lobẽt dẽ
hern:ir ſtern des himels
lobent den herꝛen. All
regen vñ taw lobent den
herꝛen:alle gaiſt gots lo
bent den herꝛen. Hur
vnd hitz lobent den hern
winter vnd ſũmer lobéẽt
denherꝛen. Tawe vnd
reiffe lobent den herꝛen:
froſt vnd kelte lobẽt den
herꝛen.?“ Gys vnd ſchne
lobent den herꝛen:nacht

vñ tag lobent den hefn.

Liecht vñ vinſtre lobẽt
dẽ hern: plitʒ vñ wolckẽ
lebent den herꝛen. Ue
erd wolſpꝛeche dẽ hern:

ſy wirt in loben vñ uͤber⸗

höhẽ in den weltẽ. In.
perg vn buͤhel lobent dẽ
herꝛẽ: alle fruehtpere dig
auf der erd benedeyem
dem herꝛẽ. Ir pꝛün en
vñ waſſer benedeyẽt dẽ
herꝛen:moꝛ vnd flüß be/
nedeyent dem herꝛenn.
¶ Malfiſch vñ alles das
ſich bewegt in den wal
ſern benedeyent dẽ hern
all voͤgel des himels be.
nedeyent d em herꝛenn⸗
VUihe vnd alle tier bene⸗
deyent dem herꝛẽ: ir ſůn
8 menſchen benedeyent
dẽ herꝛẽ.? Irahel wo!

ſpꝛeche dẽ herꝛẽ: ſy lobe

vnnd uͦberhohet in ewi gklichen.! Ar pꝛiſter des herꝛen wolſpꝛechent dem herꝛen: ir

n˙nn.necht des herꝛen benedeyent den herꝛen. Ir gaiſt vnd ſelen der gerechtẽ wolſpꝛe

chent dem herꝛen:ir hailigen vnd demuͤtigen im hertzen benedeyent den herꝛzen.

n beDerte er ar
deo virr m ſeE

—

ApiA

17 „
ê

Anania azaria miſahel

wolſpꝛechent dẽ herꝛen:

lobent vn überhoͤhent in
ewigklich. ¶ir geſegẽ
den vater vnd dẽ ſun mit
dem hailigẽ gaiſt: wir lo
ben vnnd überhoͤhen in
ewigklichen. Gebene/
deyet biſtu herꝛ in dẽ fir⸗
mamẽt des himels:lob/
lich vñ erwirdig vñ uůber
erhohet in den welten.
Eſegnet iſt der her
got iſrahel:wann er
hat haimgeſuůͦcht vnd ge
macht die erloͤſung ſeinẽ
volck? ¶ Ind hat vns auf
gericht dz hoꝛn des hai⸗
les:in dẽ haus dauid ſei
ns kinds Als er geredt
hat durch den mund der
hailigẽ: die do von ewig
ſind geweſen ſei pꝛophe⸗/
ten. Das hail aus vnſe⸗
ren veinden: vnd von der
haͤd aller die vns gehabßt
haben. Z etun die parm
hertzigkait mit vnſern vã

tern:vnd gedencken ſeis

hailigẽ geſchafts. Das
geſchwoꝛen recht das er
hat geſchwoꝛen ʒzů abꝛa
ham vnſerm vatter: dʒ er

ſich wirtvns gebẽ.? Gas

wir on foꝛcht võ ð hand
vnſerer veind erlõſet im
dienen ꝰ* Tnð hailigkait
vnd gerechtikait voꝛ im:
alle vnſer tag. ¶ nd du

kind wirſt genãt ain pꝛo/

phet des allerhöchſten:

wãn du wirſt voꝛ geen voꝛ dem antlitʒz des herꝛen zeberaiten ſeine weg. Zegebẽ die
kunſt des hails ſeinẽ volck: in vergebung irer ſ⸗ und. Thurch die gelider der parmher/
iʒighait vnſers gots:in den er vns hat haimgeſucht k ömend von der höhe.“

de manu inimicoꝛuʒz noſtroꝛum liberat
ſeruiamus illi.· Ln ſanctitate et iuſticia

Benedicite ananias aʒarias miſahel do
mino:laudate ⁊ ſuꝑexaltate eũ inſecula-
Benedicamus pꝛem ⁊ filium cuʒ ſancto

ſpiritu: laudemus ⁊ ſuꝑexaltemus eũ in
ſecula. B ñdictus es dne in firmamẽto
celi:laudabilis ⁊ gloꝛioſus ⁊ ſuꝑexaltatꝰ
in ſecula. Canticũ zacharie.Luce.j. ca.
2. Eenedictus dñs deus iſrahel: qꝛ
viſitauit ⁊ fecit redẽptioneʒ plebis
ſue. t erexit coꝛnu ſalutis nobis:in do
mo dauid pueri ſui. G icut locutus eſt

per os ſanctox:qui a ſeculo ſunt pꝛiophe

tarum eius. Galutẽ ex inimicis noſtris:

et de manu omniũ qui oderũt nos. Ad
facien dam miſericoꝛdiã cum patribꝰno
ſtrꝭ:⁊ memoꝛari teſtamenti tui ſcti. Luſ

iurandũ quod iurauit ad abꝛahã patreʒ
nrm:daturum ſe nobis. It ſine nmoꝛe
liberati:

coꝛam ipſo:omnibus diebus noſtris.
Ot tu puer pꝛopheta altiſſimi vocaber::
pꝛeibis enim ante faciem domini parare
vias eius. Ad dandam ſcientiã ſalutis

plebi eius:in remiſſionem peccatoꝛum

eoꝛũ. Der viſcera miſericoꝛdie dei nri:
in quibus viſitauit nos oꝛiens ex alto.

Momi

bꝛanoꝛt

nobros
CLaont
*7

.
ſlutari:

Mmllle ſn

desgene
gagil

Otmiea

genies
inbꝛach

(co: dls ſi

ralnwn,
bonisd
pacahe
rico:die
noſtros

Lant

viderito⸗
krün
lomeng
pedistue

Si

hndeinhe

Erfaͤntnus de

r foinbe

ſobade

ſecula.

Wſnat

nnsin

fimnnnin
upern
ſuheto⸗
epde
sind
locausc
Unpoo

as none.

nos.
paibeh⸗
TI
Wpm
ſinennor
uunkebon
ct iuſte
ſolnis.
jvoctber⸗
nimiparm
näſalune
veccnonn
diedam
gegebedi
inr
ſhche

XCIII
WVluminare his qui i tenebꝛis ⁊ in vm/
bꝛa moꝛtis ſedent: ad dirigendos pedeſ

noſtros in viam pacis,

CLanticũ marie virginis. Luce.j. cap.

Aeniſiat anima mea domnuz.
Ot exultauit ſpiritꝰ meus:in deo
ſalutari meo. uia reſpexit humilitatẽ
ancille ſue:ecce enĩ ex hoc beatã me dicẽt
oẽs generationes. Quia fecit mihi ma/
gna qui potens eſt:⁊ ſanctũ nomen eiuſ.
Ot mi ericoꝛdia eius a pꝛogenie:in pꝛo
genies timentibus eũ. Hecit potentiam
in bꝛachio ſuo:diſperſit ſuperbos mẽte

coꝛdis ſui. Oepoſuit potentes de ſede:

⁊ exaltauit humiles. Olſurientes ipleuit

bonis:⁊ diuites dimiſit inanes. uſce/⸗

pit iſrahel puerum ſuũ:recoꝛdatus miſe
ricoꝛdie ſue. Gicut locutꝰ eſt ad patres
noſtros:abꝛaham et ſemini eiꝰ in ſecula.
Lanticũ ſymeonis.Luce.j.⁊.ij.ca.
Vnc dimittis ſeruũ tuum domĩe:
fm verbum tuum in pace. Quuia
viderũt oculi mei:ſalutare tuũ. Quod
araſti ante faciem omniũ populoꝛum.
Eumen ad reuelationẽ gentium: ⁊ gliaz
plebis tue iſrahel.
Simbolum apoſtoloꝛum.

uͤerleuchtẽ den die do

in den vinſternuſſen vnd
ſchaten des tods ſitzent
zelaiten vnſere fůb in den
weg des frides.
(D. Ein ſele gromã/
chhtigt den herꝛẽ.
Nnd mein gaiſt hat ge⸗
frolocket in got meinem
hail. ¶ Uaãn er hat ange

ſchawet die demutigkait

leiner dierẽ: nymwar da
uon werden mich ſali
ſpꝛechen alle geſchlaͤcht
¶ Väãn er hat mir gethan
groſſe dig der do gewal⸗
tig iſt: vnnd hailig iſt ſein
nam. I nnd ſein parm/
hertʒigkait von geſchla/
cht in geſchlaͤcht: dẽ die
in fuͤrchten. Gr hat ge /
walt getan in ſeinẽ arm:
er hat zerſtrewt die hof/
fertigẽ des gemuͤts ires
hertzen.ꝰ Grhat abge/
ſetzt die gewaltigen von
dem ſtuͤl: vñ hat erhocht
die demuͤti gẽ. Die hun
grigen hat er erfůllet mit
gůtẽ dingẽ: vñ die reichẽ
hat er gelaſſen eitel. &Or
hat empfangẽ iſrahel ſei
kind:er iſt ingedenck ſei⸗
ner parmhertzig kaite.
Als er geredt hat zů vn⸗
ern vatern: abꝛaham vñ
inẽ ſein ſamẽ in dẽweltẽ
Erꝛ nun laſſe deinẽ
nechte nach deinẽ
woꝛt in dẽ frid.* Cãn
meine augen haben ge⸗

ſehen dein hail. Das du berait haſt voꝛ dẽ antlütʒ aller voͤlcker. Min liech zuͤ ainer
erkantnus der haiden: vnd zůͦ ainer gloꝛi deins volcks iſrahel ·

Ch gelaub in got da

ter allmaͤchtigen ain
ſchoͤpfer des himels vnd
der erd. * IUnd in vnſern

herien iheſum criſtũ ſein

aingeboꝛenn ſun. Oer

empfangẽ iſt von dẽ hai/
ligen gaiſt: geboꝛen von
der innckfra wen maria
Gelittẽ vnder poncio pi/
lato:gekreutʒiget:geſtoꝛ/
ben: vnd begraben. Or

iſt abgeſtigẽ zů den hellẽ

an dem dꝛitten tag iſt er
auferſtandẽ võ den totẽ
Er iſt aufgefarẽ zů den

hinnmeln:er ſizet zů der ge

rechte gots des allmaͤch
tigen vaters.Lon dãn
er kuinfftig iſt zeurtailen
die lebẽdigẽ vñ die totẽ
Lch gelaub in den haili
gen gaiſt: die hailigẽ cri⸗/
ſtelichen kirchen:die ge⸗
mainſchaft der hailigen
die ablaſſung ð ſuͤnden.
Die auferſteung des flai
ſchs. ¶ Ind das ewig le
ben amen. J
Ir lobẽ dich got
w ir bekẽnen dich

herꝛ ? Alle erd eret dich

ewigen vater. Allle en/
gel die himeln vnnd alle
Ee lt ſchꝛeyen zů dir.
herubin vnd ſeraphin
mit vnauf hoͤꝛender ſtim

furſcheey ẽ ſy zů dir I ai
ailiger. aili

liger.
ger herꝛe gott ſabaoth.
Oie himeln vnd erd ſind

Petrus.

Redo in deũ patrem oĩpotentem

Lcreatoꝛẽ celi etterꝛre. qohes. Ott

in iheſum xpᷣm filium eiuſ vnicum dũm

noſtrum. Jacobus maioꝛ. Qui ↄceptꝰ

eſt de ſpiritu ſctõ:natus ex maria virgie.

Andꝛeas. Daſſus ſub põcio pilato cru/
cifixus moꝛtuus ⁊ ſepultus. Zhomas.

Oeſcẽdit ad inferna:tercia die reſurꝛexit
aga moꝛtuis. Bartholome?ꝰ. Hſcendit ad

celos. ſedet ad dexterã dei patris opᷣnt
Philippꝰ. Lnde venturus eſt iudicare
viuos ⁊ moꝛtuos. Matheꝰ.O redo in
ſpiritum ſctm̃. Jacobus minoꝛ.ſanctam
eccliam catholicam. Symeon chananeꝰ
ſanctoꝛum cõionem remiſſionem pctõx·
Thathe?ꝰ. Oarnis reſurꝛectionẽ.
thias. t vitam eternã amen. “
Aungelica laus vel canticum ambꝛo
ſiej et auguſting.
Cdeum laudamus:te dñm confi
temur. e eternum pꝛẽm:oninis
terꝛa veneratur. ibi oẽſangeli:tibi celi
et vniuerſe ptãs. Mibi cherubin et ſera/

phin:inceſſabili voce ꝓclamant. Gan/
ctus. Ganctus. Ganctus dñs deus ſa/

„

baoth. Nleni ſunt celi ⁊ terꝛa:maieſtatis

vol deiner grobmaͤchtigen ere. Der erwirdig koꝛ der zwelf b oten lober dich. Die
loblich zal der pꝛopheten lobet dich.

gou
Pepea
mrtyr

croꝛb
agtren
luum ve

loq;p⸗
adlit
nemnon!
deuicon
libusegn
des inco⸗
ſſe wum⸗
ulsſubue
ſdonnn
fanwmcr
dnereden
cosetl ertea
ſingnlos:
damusno
lcli Dig
ſos ſo
piſereren
onos
Antedi

chenſerer
hoſthaben

CIIII
mm Hoeie tue. He gloꝛioſus apłox cho:us, magrerior ihe de
epꝛohetax laudabilis numerus. We hailig kirch bekent dich
OH martyrü candidat laudat exercit?. Ue durchden vmdtraider
ſindßin per oꝛbem terꝛax ſancta ↄfitetur eccleſia menen mieſtat Leiner
en Namem imenſe maieſiatiſ. Lenerandu wrdigen waſenend ain
miume tuum verum et vnicũ filium. S anctum deen t en
opltton goch paraclitũ ſpirituzʒ. Mu rex gloꝛe Ou geſalbeer ain Kunig
Thumg chꝛiſte. u patris ſempiternꝰ es filius. denai. wierun. Du
Nrcaga Mu ad liberandum ſuſcepturus homi/ zi der eloͤſung an dich ze
Modin nem non hoꝛruiſtivirginis vterum. Ilu nene denen e ha
punsen Deuicto moꝛtis aculeo aperuiſti creden/ der iunckfrawẽ. T v
gcidan tibus regna celoꝝ. Hu ad dexterã dei ſe ρHhns den giau⸗
d Des in gloꝛia patris. Ludex credideriſebigẽ die reich ö himeln?
oſnm eſſe venturꝰ. Me ergo queſumꝰ tuis fa uſtz u der gererhe⸗

õL

cu mulis ſubueni: quos pꝛecioſo ſanguine ters. O) u biſt gelaubet
npahr redemiſti. terna fac cũ ſanctis tuis glo veren gin in igen rich.
13 . * ſa — : OCe
m⸗ ria munerari. Galuũ fac populum tuuz dich kömezi hüf deins
Ho: ꝓorir Jitati rop dienern die du mu dem
cn⸗ dne: et benedic hereditati tue. Stt rege oſtperiiche plut erloſet
ummm eos et extolle illos vſq; ineternũ. Der baſt. ais ſy begabet
ſingnlos dies benedicimuste. & tlau/ weden nden Paig
edine dainge nomen tuũ in eralunne inſeruig mach haillam dei voich
, 1*I1 Iſſe Die1 vnd geſegne dei erbtail
nämom ſecli. OQignare dne die uto ſine peccato ne dei er
litniaa nos cuſtodire. Diſerere noſtri domie: R ribevenz wine.
tnoigan milerere nr̃i. Riat miſericoꝛdia tua dñe W ir geſege dich durch
. , t,n d, iegklichétag. nd wir
man. ſuꝑ nos quemadmodu ſperauumꝰin te loben dein namen in die
isdae AInte dne ſperaui nõ ↄfundar ineternũ ver ud indie wel er
raemickt 1+ tholica ides. vns in diſẽ tagzebehuiẽ
a⸗ on ſund. er: erparme
nbterdih⸗ dich vnſer: erparme dich ynler. WCerꝛ dein parmhertzigkait werde über vns als wi r

gehoit haben in dich. Wen ich hab gehoft in dichꝛ ich wird nit geſchaͤnt ewigklich.

dingẽ iſt not das er halt
den criſtelichẽ gelaubẽ ?
Ss ſey dan das ain ieg⸗
klicher den gancz vnd vn
zerſtõꝛt halte on ʒweifel
er wirt verderben ewig⸗/
klich. H ber ditz iſt der
criſtenlich glaub: dz wir
eren ain gotin der dꝛikal
tigkait:vnd die dꝛifaltig⸗
kait in ð ainik ait Noch
ʒeſchanden die perſonẽ:
noch zetailen dʒ weſen.
Män ain andere perſõ
iſt des vaters: ain andꝛe
des ſuns: vnd ain andꝛe
des hailigẽ gaiſts. Ab⸗/

er des vatters vnnd des

ſuns vnnd des hailigen
gaiſts iſt ain gothait ain
geleiche gloꝛi ain mite/
wige herꝛlichait.? ¶ie
der vater alſo der ſun vñ
alſo ð hailig gaiſt. ¶ In/⸗
geſchopfter vatter vnge/
ſchoͤpfter ſun vñ vngeich
õpter hailiger gaiſt Un
gemelner vater vngemeſ
ner lun vnd vngemeſner
hailiger gaiſt. wiger
vater ewiger ſun vñ ewi
ger hailiger gaiſt. Ind

doch nit dꝛey ewig: ſunðö

ai ewiger AUlſo nit dꝛei
vnerſchaffenn noch dꝛey

vngemeſſen:ſunõ ain vn

geſchopfter vñ ain vnge/
mebner Geleicheꝛ weis
allinäachtiger vater almã

Mwill ſein: voꝛ aulẽ

̃Aicunq; vult ſaluus eſſe:ante oĩa
opꝰ eſt:vt teneat catholicã fidem.
Quam niſi quiſq; integraʒ inuiolatãq;

ſeruauerit: abſq; dubio ĩeternũ peribit.
Eides ãt catholica hecẽ:vt vnũ deũ in
trinitate ⁊ trinitatẽ in vnitate veneremurꝰ

Neq; confundẽtes perſonas:neq; ſub/
ſtantiam ſeparantes. Hlia eſt enĩ ꝑpſona aene
patri ʒ:alia filij alia ⁊ ſpiritꝰ ſancti. Ged
patris ⁊ filij ⁊ ſpiritus ſcti vna eſt diuini/

tas:elis gloꝛia coeterna maieſtaſ. O. ua

et ſpiritus ſctũs. Lmenſus pater imen/

lis pater talis filiꝰ:talis ⁊ ſpiritus ſctũs.
ncreatus pr̃ increatus filius:increatꝰ

ſus fililius:ĩimenſus ⁊ ſpiritus ſanctus.

ternus pf eternus filius:eternꝰ ⁊ ſpiri

tus ſctũs. Ot tñ non tres eterni: ſed vnꝰ
eternus. Gicut nõ tres increati nec tres

imenſi:ſed vnus increatus ⁊ vnus imen

ſus. Gimiliter oĩpotens pater omnipo

tens filius:omnipotẽs ⁊ ſpiritus ſanctꝰ.
Attamen non tres oĩpotens:ſed vnus
oĩpotens. Lta deus pater deus filius

deus ⁊ ſpiritus ſctũs. t tamen nõ tres

dij: ſed vnus eſt deus. Lta dñs pater

dominus filius:dñs⁊ ſpiritus ſanctus.
t tamẽ non tres dñi:ſed vnus eſt dĩũs
chtiger ſun vnd allmachtiger hailiger gaiſt. Ind doch nit dꝛey allmãchtig: ſunö. ain

allmãchiiger.' Ulſo got der vater got der ſun vñ got der hailig gaiſt. Vnd doch nit
dꝛey goͤt: ſunder iſt ain got. Allo herꝛ der vater herꝛ der ſun vñ herꝛ der hailig gaiſt

Und doch nit dꝛey herꝛen:ſunder iſt ain herꝛ.

On
ſon

MIs

dom
bibe
tusn
nonf
ſancru

gop
tesfit
ritus
gutpo

toxnr

Mls.
diaume
W
adete
duin
fmeam
deaiß
ſuoc
moe

D f6

Wir ge
Gotil
ubſta
liger ſ⸗

☛W

lifiden
hiolorin
muhenbi.
ſnii
onadnar
oeqzſob
Nonpon
woi.,8e
mduin
nicki,
bitinsſei
llus:inn

Sparrin.
9,,Na

genep
N
Gennne
3tws
eronn
nisſnn

CV

Q uia ſicut ſingillatim vnãquamqꝙ; per
ſonam deum et dñm confiteri:chꝛiſtiana
veritate cõpellimur. Lta tres deos aut
dominos dicere:catholica religiõe pꝛo/⸗
hibemur M ater a nullo eſt factꝰ:nec crea
tus nec genitus. H ilius a patre ſolo eſt:
non faciꝰ nec creatus ſed genitꝰ. G pus
ſanctus a patre ⁊ filio:nõ factus nec crea/⸗
tus nec genitus: ſed pꝛocedens. nus
ergo pater nõ tres patres:vnus filiꝰ non
tres filij: vnus ſpũs ſanctus non tres ſpi
ritus ſancti t in hac trinitate nihil pꝛiꝰ
aut poſteriꝰ:mihil maius aut minꝰ.B ed
totc tres perſone:coeterne ſibi ſunt ⁊ coe/
quales. Lta vt per oĩa ſicut iam ſupꝛa/
dictum eſt:et trimtas in vnitate:et vnitas
in trinitate veneranda ſit.
VWUi vult ergo ſaluus eſſe:ita de tri/
nitate ſentiat. G& ed neceſſarium eſt
ad eternã ſaluteʒ:vt incarnationẽ quoq;
Dñi noſtri iheſu chꝛiſti fideliter credat.
Q ſt ergo fides recta:vt credamus ⁊ con
fiteamur: quia dñs noſter iheſus chꝛiſtꝰ
Ddei filius deus ⁊ homo eſt. O eus eſt ex
ſubſtantia pr̃is ante ſecula genitus:⁊ ho/
mo eſt ex ſubſtãtia matris in ſeculo natꝰ.
P erfectus deus perfectꝰ homo er ania

wir gelauben vnd bekẽnen das vnſer herꝛ iheſus chꝛiſtus

Wãn als wir vnoſchai⸗
delich iegliche perſõ got
vnd herꝛ werden mit cri⸗
ſtẽlicher warhait gezwu
gen zebekennen. Alo
dꝛey goͤtt oder herren ze⸗
ſpꝛechẽ wirvns mit criſtẽ
licher hailigkait verbot⸗
ten.¶) er vater iſt võ nie
mand gemacht noch ge⸗
ſchaffen noch geboꝛen.
Oer ſũ iſt allei vomvater
nit gemacht noch geſch⸗
opft ſunð geboꝛen. Vrer
hailig gaiſt iſt von de va⸗
ter vnd ſun nit gemacher
noch geſchoͤpft noch ge⸗
boꝛn:ſunder aubßgeend
O arumb iſt ain vater nit
dꝛey vater:ai ſun nit dꝛey
ſuůn: ain hailiger gaiſt nit
dꝛey hailig gaiſt. ind
in diſer dꝛikaltigkait iſt ni
chts voꝛ oð nach: nichts
mer oder mider. Ziunð
die gantzen dꝛey perſonẽ
ſind in mitewig vnd mit⸗
geleich. Mlſo das in all
weg wie obengeſpꝛochẽ
iſt: vñ die dꝛifaltigkait in
der ainigkait: vnd die ai⸗/
nigkait in ð dꝛif altigkait
zu eren ſey. Vrarũb weli
cher will behaltẽ werdẽ
alſol ſol er võ der dꝛifal⸗/
tigkait verſteen. i unoõ
not iſt ʒuů dẽ e wigen hail
dz er die menſchwerdüg
vnſers herꝛen iheſu criſti
treulich gelaub. Varũb
iſt der recht gelaub das
gots ſun got vnd mẽſch iſt

Got iſt er aus der ſ ubſtantz des vaters voꝛ den welten geboꝛen:vnd menſch iſt aus
ſlubſtantz ð muͤter in der welt geboꝛn I olkõmer got volkõmer menſch aus vernuͤnf

tiger ſel vñmenſchlichem flaiſch vnderſtend.

vater nach der mẽlchaiti lis patri ſm diuinitateʒ: minoꝛ patre ᷣm

leich dem vate ac Ppr 2&α OREE
Sgchem rer nach rationali humana carne ſubſiſtes. Oᷓ .
swoler gorriſt vnd ſonz nanitatẽ. Qui licet deus ſit ?ꝛ pomo:

rderid aer henne.. nor Dno taſnen ſed vnꝰ eſt xp̃s.“ nus ze
Ainer aber verwandelt qgñt non conuerſiõe diuinitatis in carne
nit die gothait in dz flai⸗ —— . r . n 9
ſch:ſunder in annemung ſed aſtumptione humanitatis in deum. 6gi
Rerabe anmlgb ich us omnino:non cõfuſione ſubſtãätie gan
düg des weſens: ſunder ſed vnitate perſone. Lum ſicut gnuma gge
inder ainigki ͤherſ⸗ rationalis ⁊ caro vnus eſt homo: ita deꝰ Bane
ae nnd das ſaich i Poin Mus cheiſtus⸗ vipalſus Omn
mennhſt ain gtvnd eſt pꝛo ſalute noſtra: deſcẽdit ad in eros
r do geiten ae web reſurexit a moꝛtuis. Hſcẽdit ad celoos: Fen
verhai in abgeſtigen ſedet ad dexteram dei patris omnipotẽ/ Fan
anden vondentoten. tis. Inde venturus eſt iudicare vinos ga
clautee szusi, etmontuOs. Jiocuius aduentum: oLs n
tengotes des aliindche hoies reſurgere habent cum coꝛponb? ͤ
Sag als. endan er ſuis. Otreddituri ſunt: de factꝭᷣ ꝓpꝛijs 8
bendisen vn ie ſorele⸗ rationem. GSnqui bona egerunt ibũt in 8e
Ades zuͦkunft alle men vitam eternam: qui vero mala m ignem— 0
liagenttenmnd eternum. Txceſtfides catholicaquam Sa
von tren men echug NMiſi quiſq; fideliter firmiterq; cꝛediderit 0
von iren aigen wercken

Und die do guͦs haben laluus eſle non poterit. αdey vung
gewürcket werden geen † &e 40. ſy 26 ſtty — 9
in ewigs leben: weliche A, = mandaſt ug mkn ate tua BN

Aber übels in ewigs feu r. R.
re. Tiuz iſt der der criſte g. n 6
lich glaub es ſey dẽn dz
ain iegklicher den treuli „ç/D “ ðèð “ 8 89
eh vnd feſtigklich ſey ge⸗/ ð

lauben ſo mag er nit behalten werden.

Sg. LLetania.

eom· [AFYrieeleyſon. O hꝛiſteeleyſon.
n. Qbꝛiſte audinos.
ns Galuatoꝛ mundi adiuuanos.
ne S ancta maria oꝛa pꝛo nobis
dn· Sancna dei genitrix oꝛa pꝛo nobis
i. ancta virgo virginũ oꝛa pꝛo nobis
mnim Bancte michagaaeal oꝛ pꝛo nobis
do SBancte gabꝛiel oꝛa pꝛo nobis
s ancte raphael oꝛa pꝛo nobis

W Dns Snai angeli ⁊ archangeli. oꝛate
B ancte virtutes oꝛate pꝛo nobis
as Wancte poteſtates oꝛate pꝛo nobis
s ancie pꝛincipatu oꝛate pꝛo nobis
Ni ancte dñatones oꝛate pꝛo nobis
e Sancrihonn orꝛateio ſobis
bii Aancti cherubin oꝛate pꝛo nobis
eoan ancti ſeraphin oꝛate pꝛo nobis
goen Qmes ſctĩ ſupni ciues oꝛate pꝛo nobis
quon Sancte iohes baptiſta oꝛa pꝛo nobis

d QVUimnes ſancti patriarche ⁊ ꝓphete.oꝛa
d tep:o nobis onbis
6, ancte perre oꝛa pꝛo nobis
WBancte paule oꝛa pꝛo nobis
GBancte andꝛea oꝛa pꝛo nobis

Gancte iacobe oꝛa pꝛo nobis

Sancte iohannes oꝛa pꝛo nobis

Gancte ſymon oꝛa pꝛo nobis
BGancte tathe oꝛa pꝛo nobkis
BGancte iacobe o.a pꝛo nobis
Gancte philippe oꝛa pꝛo nobis
BGancte bartholomee oꝛa pꝛo nobis
Gancte thoma oꝛa pꝛo nobis
BGancte mathia Ooꝛa pꝛo nobkis
Bancte mathee oꝛa pꝛo nobis
Bancte barnaba oꝛa pꝛo nobis
Gancte lua oꝛa pꝛo nobis
Pncemarce oꝛa pꝛo nobis
¶ Innes ſancti apoſtoliceuageliſie 029/
te pꝛio nobis 3
Zancte ſtephane oꝛa pꝛo nobis
Bancte line oꝛa pꝛo nobis
Gancte clete oꝛa pꝛo nobis
Gancte anaclete oꝛa pꝛo nobis
BGancte clemens oꝛa pꝛo nobis
gancte ſirte oꝛa pꝛo nobvis
SZancte coꝛneli oꝛa pꝛo nobtis
Zancte cypꝛiane oꝛa pꝛo nobis
Bancte calixte oꝛa pꝛo nobis
Bancte felix oꝛa pꝛo nobis
Gancte narciſſe ꝛa pꝛo nobis
Bancte alexander oꝛa pꝛo nobi⸗
Bancte vrbane oꝛa pꝛo nobis

bH

Ni
bis

Ws

be

Bancte fabiane

Bancte ſebaſtiane
Bancte laurenti
Bancte vincenti
BGancte vite
Bancte geoꝛgi

Gancte blaſi
Gancte felix
Gancte geruaſi
Gancte pꝛothaſi
BGancte nicomes

Bancte coſma

Bancte damiane

BGancte pantaleon

BGancte chꝛiſtofere

CVII

oꝛa pꝛo nobis

oꝛa pꝛo nobis

oꝛa pꝛo nobis

oꝛa pꝛo nobis
oꝛa pꝛo nobis
oꝛa pꝛo nobis
oꝛa pꝛo nobis

oꝛa pꝛo nobis

oꝛa pꝛo nobis
oꝛa pꝛo nobis
oꝛa pꝛo nobis
oꝛa pꝛo nobis

oꝛa pꝛo nobis

ꝛa pꝛo nobis
oꝛa pꝛo nobis

Gancte gereon cũ ſocijs tuis:oꝛa ꝓno.
Gancte dyoniſi cũ ſocijs tuis:oꝛa ꝓ no
GBancte maurici cũ ſocijs tuis:oꝛa ꝓ no
BGancte ianuari cũ ſocijs tuis:oꝛa ꝓ no
OOns ſancti martyres oꝛate ꝓ nobis

BGancte ſilueſter oꝛa pꝛo nobis
Bancte gregoꝛi oꝛa pꝛo nobis
Gancte leo oꝛa pꝛo nobis
BGancte remigi oꝛa pꝛo nobis
BGancte vdalrice oꝛa pꝛo nobis
Gancte martine oꝛa pꝛo nobis
Bancte nicolae oꝛa pꝛo nobis

0 iij

ancte auguſtine oꝛa pꝛo nobis
Sancte columbane oꝛa pꝛo nobis

Seancte benedice oꝛa pꝛo nobis
Bancte othmare oꝛa pꝛo nobis
Sancte galle oꝛa pꝛo nobis
Sancte ieronime oꝛa pꝛo nobis
ancte anthoni oꝛa pꝛo nobis
G ancte damaſe oꝛa pꝛo nobis
Sancte egidi oꝛ pꝛo nobis
S ancte leonarde oꝛa pꝛo nobis
Sancte amande oꝛa pꝛo nobis
Sancte pauline oꝛa pꝛo nobis
Gancte leno oꝛa pꝛo nobis
Sancte ſeuerie oꝛ pꝛo nobis
ancte ſinperte oꝛa pꝛo nobtkis
Bancte ſeuere oꝛa pꝛo nobis
eancte germane o-ꝛa pꝛo nobis
Gancte godeharde oꝛa pꝛo nobis
Giancte ſeruaci oꝛa pꝛo nobis
ancte eraſme oꝛa pꝛo nobis
Q unnes ſancti ↄfeſſoꝛes:oꝛate ꝓ nobis
B ancta felicitas oꝛa pꝛo nobis
G ancta perpetua oꝛa pꝛo nobis
Gancta maria magdalena:oꝛa ꝓ nobis
ancta otilia oꝛa pꝛo nobis

Siancta agatha oꝛa pꝛo nobis

CVIII

Gancta agnes oꝛa pꝛo nobis
BGancaa lucia oꝛa pꝛo nobis
ZBancta cecilia oꝛa pꝛo nobis
Gancta ſcolaſtica oꝛa pꝛo nobis
Gancta ꝛvalpurga oꝛa pꝛo nobis
HW Gancta margaretha oꝛa pꝛo nobis
Bancta fidis oꝛa pꝛo nobis
Gancta barbara oꝛa pꝛo nobis
Gancca iuliana oꝛa pꝛo nobis
Bancta afra oꝛa pꝛo nobis
ſ Gancta hilaria oꝛa pꝛo nobis
Bancta eunomia oꝛa pꝛo nobis
ſ Gancta eutropia oꝛa pꝛo nobis
S Zancta gerdꝛudis oꝛa pꝛo0 nobis
5 Gancta kunegundis oꝛa pꝛo nobis
8 Gancta ſuſanna oꝛa pꝛo nobis
6 Gancta regina oꝛa pꝛo nobis
s Sancta chꝛiſtina oꝛa pꝛo nobis
6 Gancta eufemia oꝛa pꝛo nobis
ſ Sancta vndena milia virginũ:oꝛa pꝛo.
Hi Gancta katherina oꝛa pꝛo nobis
1s Omnes ſancte virgĩes:oꝛate pꝛo nobis
— Omnes ſci⸗ oꝛate pꝛo nobis
H HPꝛopicius eſto parce nobis domine
6 HPꝛopicius eſto libera nos domine
. Per natiuitatẽ tuam:libeta nos domine

o iiij

D er crucem ⁊ paſſionẽ tmamliber nos
domine.

PBer reſurꝛectionem gaſcenſionem tuam

libera nos domine.
D er magnitudinem aduẽtus tui: libera
nos domine.
Per ſanctã genitricẽ tuã: libera nos dñe
M ſubitaneã ⁊ ĩpꝛouiſa moꝛte:libera noſ
Domine.
Ab inſidijs omniũ inimicoꝛum noſtro
rum:libera nos dñe.
damnatiõe perpetua:li bera nos dñe
periculo moꝛtis:libera nos domine.

MH b omni imundicia mentis⁊ coꝛpoꝛis

libera nos domine.
A clade ⁊ peſte libera nos domine
H grandine et tẽpeſtate:libera nos dñje.
Vn die iudicij libera nos domine
Peccatoꝛes te rogamus audi nos
Ut eccleſiam tuam ſublimare dign eris:
te rogamus audi nos.
Ut dñm apoſtolicum et omnẽ gradum
eccleſiaſticum in ſancta religionẽ conſer/
uare digneris terogamus audi nos
Utpaſtoꝛem noſtrum cũ omnibus ſibi
cõmiſſis in vera religione conſeruare di
gneris te rogamus audi nos.

—

ſerere nobis

CIX

V t imperatoꝛem noſtrum ⁊ omnem ex/

ercitum chꝛiſtianoꝛum perpetua pꝛoſpe
ritate ↄſeruare digneris te.r. audi.nos
Ut cunctum populum chꝛiſtianum pꝛe/⸗
cio ſanguine tuo redemptum cõſeruare
Ddigneris te rogamus audi nos

¶ Lt nobis ſanitatem mentis et coꝛpoꝛis

dones terogamusaudinos
Vt aeris tẽperiem nbi s dones:t:r.a.n.
Ut famem ⁊ vim moꝛbia nobis auferꝛe

digneris te rogamus audi nos
Vt remiſſionem om nium peccatoꝝ no/
bis dones te rogamus audi nos

Ut gemes paganox humiliare digneriſ
te rogamus audinos

¶ It benefactoꝛibus noſtris ſempiterna
pꝛemia tribuas te rogamus audi nos

¶ Ltoibus fidelibꝰ viuis ac defunct re/
gem eternã dones te rogamꝰ? audi nos

tnos exaudire digner?: te. ro. au.nos

HKili dei· te rogamus audi nos
gne dei qui tollis p ctãmundi: parce

nobis domine .1.
A gne dei qui tollis peccata mundi:mi/
A gne dei qui tollis pctã mundi: dona
nobis pacem.

Ohꝛiſte audi nos. 4
Byrieeleyſon Ohꝛiſteeleyſon
Pater noſter .
Domine deus virtutum conuerte nos
Et oſtende faciem tuam et ſalui erimus
Domine exaudi oꝛationem meam.

Et clamoꝛ meus ad te veniat. ꝛatio.

INAMnipotens ſempiterne dey: reſpi
cere dignare ſuꝑ apoſtolicã digni/
tatem: atq; ſuꝑ vniuerſos gradus eccle/
ſiaſticos:vt ſicut a te vniuerſa ſunt creata
ſic a te vniuerſi in ſuo oꝛdine dirigantur
Per dominũ noſtrum iheſum. ꝛatio.
Avt interceſſio ſctẽ dei genitricis ma
rie:⁊ oĩm ſanctoꝝ ſpirituum:pꝛophetax:
apoſtoloꝛum: martyrum:atq; omnium
electoꝝ tuoꝛũ queſumus dñe nos vbiq;
letificet ⁊ adiuuet: vt dum eoꝛum merua
recolimus:eoꝛum patrocinia ſenciamus
Per dominũ noſtrum iheſum. Oꝛatio.
Eus qui celeſtia ſimul et terꝛena
mo deraris:reſpice pꝛopicius fa/
mulos tuos reges⁊ pꝛincipes noſtros:⁊

fac eos per viam hũilitatis ⁊ iuſticie con

ſtanter intercedere:vt poſt ꝑactam tpalis

regni miniſtrationeʒ:eterne beatitudinis

Oncede queſumus oĩpotens deꝰ

— — — —

„

mereantur accipere poꝛtionẽ. per dñm.
NOiꝛatio pꝛo peccatis.
Eus cuius pꝛopꝛium eſt miſereri
ſemper et parcere:ſuſcipe depꝛeca
tionẽ famuli tui. N. vt que in delictoꝛuʒ
cathena conſtringit mi ſeratio tue pietatiſ
abſoluat. Per dñm. Ofo pꝛo defunctꝭ.
Eus indulgentiarum domine: da
animabꝰ fidelium tuoꝛum: vt qui
de hac vita in tui nominis confeſſiõe di
ſceſſerunt:ſanctoꝛum tuoꝛũ numero eos
facias aggregari. Pper dominũ noſtrum
