ſente, & aliquo ſubſequente, propter quae-

ln lohfiin
eſtuncorn 10

runt, d

uces, Vm
& ore kun
ji Qicerent
Dauidit Cice
I, 27. N.
gelio Mumi

Hili Dei.

cerm, Nt crim

Mem, ke

Meth. TMV.

Notare an
4 in anon
terpretano
um infellin
lci. Druele
, affrmar,
lej n gt⸗
Iiceo in

Her forta

I. Menmn

D Hüw en
14 MPHIII
il e i, D
n ilinn

kn,

IN uIIg, en
1, &
10 & Arrno
CMiegt, inin
It, Nt 1 ihe
tngo kul if

Crmuln:
N, e N
e, enk
e Mn ſn
Snarit an.
eno lcet

teynpore

NA CNanelce

hetüeni gn

de conſenſu patrum. 149

dam beneſicia celebretir. Quare fruſtra ad
teſtandum id, & quod nunquam ſenſe-
runt, approbandum, euocantur.

* Iudaeis, tempore Paulli, hanc formulam in
vſu & ore fuiſſe, vt Meſſiam ſuum, Eilium Pa-
tris dicerent; gratis vt puto, ſumitur. Filiuim
Dauidis dicebant. Matth. XXV,; 9. XXII, 12.
IX, 27. XXXL, 32. Quibus Chriſtus in euan-
gelio Joannis ſemper opponit verum nomen,
Eilis Dei. Quod tam male habebat Pontifi-
cem, vt crimini daret Chriſto, qui non tantum
Meſſiam, ſed Eilium quoque Dei mentiretur.
Matth. AXVhE. 6ůâ.

§. LXXIX.

Notare autem id quoque licet, quan-
tas in anguſtias redigatur inſolens illa
interpretatio, quae praeſtruxit, ad pala-
tum inſidelium Iudaeorum haec a PAVLLO
dici. Praeſentit enim interpres, a PAVL-
LO affirmari non potuiſſe, fore, vt tales
Iudaei in aeternum laudent Deum patrem,
quippe qui Filiun non agnouerint, mori-
turi ideo in peccatis ſuis teſte Chriſto, Ie.
VIII, 24.

F. LXXX.
Haec fortaſſe mentem interpretis ſubi-
K 3 erant,

150 Cap. III. Ject. II. Art. I. Praemonenda

erant, cum dilueret Pphraſin illam res
alνοαο, e ſignificet aeternitatem, ſed con-

gruat qualicunque modo ad hypotheſin.

Aama enim vtatur his verbis: per ſe-
cula quae ſequuntur omnia, ſemper & poſt-
hac a nobis (ludaeis) vt iam facere ſolemus,
Deus pater ob has praerogatiuas celebrandus
erit: tamen cur aeternitatis notionem ſup-
preſſerit, quae ex more ſacri codicis illis
Verbis :le re aoνα adhaeret, vbicunque
de adoratione ſummi Numinis agitur,
Cauſſam vix aliam reperias. Non vrgebo,
ſi periphraſis aeternitatis, verbis ſember G
Pothac, ineſſe debuit; quorum auctor,
optimus eſt ſui interpres; & cui praeter
ipſius mentem aliquid improperare, ini-
quum foret. Sed non intelligo tamen,
qua ratione poſſit aeterna dici gratiarum
actio ea, qua Jliti ſi lint Iudaei infideles
Propter ſuae gentis praerogatiuas, Deum
Patrem exclulo Filio celebrare. Nam
PAVLLVS, loquens inducitur de illa ad-
oratione, qua ſoleant vti, Fratres Iudaei,
hoſtes Chriſti: qui nequaquam Filium ho-
norabant eodem cultu, qJui Patri debetur,
ita, vt Patrem non bhonoret, qui non bono-
Tet

6t H

7, 22,. 4) 17.

Pehen 4 1
Onmnunn ben
N id geag
Ofdem in
men Wun
ſeuientesi
Ueree eſt
od foriae
Piles Deo
, Armg
liente in Fi
Unninepende

4t gaee m
ur etun in
Cum non lun
Gehbat error
Ktenor deſin
inm alkio
teduemtata Iue
Aebet cont
nen Vt Der
Ue Donebrn
Penim ide
leban, N
ril, ſin

,,
. ennn

. lun ,,
nh, ſl
A Fypoe
ert r⸗
der F
nreeſienn
Ntnnn letrnne
n Nötonent
Ceni cocieri⸗
eret, pbion
MWnins pin
Mr nrt
etbienker
orom mdon
Calier
Mopetane,/
telioo un
Ciei guunmn
Mri fise
olliu, un
N
rteili
Gtres Iuln
n Flunmk
pommi ilt

Ii
4

de conſenſu patrum. 151

ret Eilium, ſicut Chriſtus eos docebat. Io.
V, 22. 23. Scilicet, qui ſatis luminis ha-
bebant ad videndum Filium, auctorem
omnium beneficiorum, ſatis exemplo-
rum in gente ſua, quibus vti poterant,
ad fidem illi Meſftiae dandam, & inſana
tamen malitia, diris eum deuouebant,
ſaeuientes in Chriſti familiam, de quibus
querela eſt Paulli, 1. Theſj. II, 14. 15. 16.
quod furiae ſint humani generis, dete-
ſtabiles Deo, victimae caeleſtis irae, ta-
les, ſolitam gratiarum actionem ex illo in-
ſaniente in Filium animo profectam, LDeo
Patri rependere, doceret Paullus?

* At, gratae mentis & vocis officium, laudabi-
tur etiam in errante?: Dices: neque pugno;
dum non laudatur id ab eo, qui corrigere
debebat errorem, & non efficere laudando,
vt error deſinat in contumeliam Dei, cui gra-
tiarum actio debebatur. Sed ſolita & tunc
frequentata Iudaeis gratiarum actio, immixtam
habebat contumeliam Filii Dei, cui gratiam
referre vt Deo, Patris Filié, in loco blaſphe-
miae ponebatur a perditis lacobi nepotibus.
Hi enim ideo praerogatiuas ſuas tantopere ex-
tollebant, vt indicarent, ſe ſatis beatos eſſe
per illas, ſine Filio Dei redemtore: immo fa-
K 4 cinus

152 Cap. III. Rect. II. Art. I. Praemonenda

cinus eſſe, Deum credere & appellare Patrem,
propterea quod Filium diuinitatis conſortem
habcat. Id Chriſtus, ſapientiſſimus magiſter,
in iis qui meliora docebantur, huc interpre-
tatus eſt, vt cacodaemonem haberent patrem,
qui Filium Patris non modo detrectarent, ve-

rum odiis etiam furialibus inſectarentur. JLo.

VIII, Iz. 71. 44.

Fac tanen, denuo poſſe obuenti, Paullum
omnino de aeternitate laudationis agere; & no-
ſtri interpretis eundem efle ſenſum in verbis

nunc & ſemper: dicere vero id de Iudaeis infi-

delibus, ſub conditione ac ſpe conuerſionis co-
rum ad Chriſtum: Quid hoc proficiet? Sumi-
tur enim, non de conuertendis, vt talibus, lo-
qui Paullum. Neque magis quidquam eorum
conuerſioni obſtitiſſet, quam illa perſuaſio, fo-
re, vt in aeternum laudarent Deum, ſecut huc-
usque fecerint, pro praerogatiuis, quarum
non fructu tantum vero, ſua culpa carebant,

ſed vana quôque earum fiducia inſoleſcentes-

Chriſtum auerſabantur.

.LXXXI.
Id quoque in aprico eſt, debuiſſe lo-

cos e Patribus notari, e quibus conſtet,

eos, hanc formulam, quae epitheta Dei
continet, in ſermone ?AVLLI, habuiſſe

PrO

o grinmn
mrmen
gono iis

olenined

hin, Pattes
ucn i

7ſetnim un

Non inhcian
natim 4 N0
Vindicatumm

. Kec t

ſſi, ul

le Un celelt.
Gna Imerpun
Pro erdiwat
nonen pult
Uluemnin (1
Parum id v
Kuüm Hir ag
a quidemn V.
IOgatinas en
Cellario Adn
lleer pro
Mert, Illat
m e Ver 11
Whebrum hor
millie,

lie les n
nlen longe en

Laln Cntt

ca UI obcen cens

6

gebeice h⸗

es Cnfe.

epither e r
II, ME

0

de conſenſu patrum. 153

pro gratiarum actione doxologica iudaica, ad
B eorundem praerogatiuas pertinente, ſi
quando eius fecerint mentionem. Quod,
ſi oſtendi nequit, cadit etiam inanis illa ſu-
ſpicio, Patres agnouifle interpunctionem
plenam poſt verba: Chriſtus eſt eX Macl-

tis ſecundum carnem.

* Non inficiatur Vir. ſ. ven. a Patribus, nomi-
natim a NOVATIANO, & TERTVLLIANO,
vindicatum efle PAVLLI oraculum, ipfi Chri-

Ro. Sed obuertit idem, contra Patres eius

claſſis, Paullum nomine quaſi Iudaeorum perage-
re illam celebrationem, ideoque minus conſtare,
qua interpunctione fuerint vſi. Vtrumque,
pro arbitratu ſumi, quis non videt? celebra-
tionem puta euchariſticam, & ceandem nomine
Iudaeorum (infidelium) peractam. Et quam
parum id valeat ad effata Patrum, (de his
enim hic agimus) ſatis apparet. Nam, ne il-
la quidem valet collectio: qui Iudaeorum prae-
rogatiuas enumerauit, is eorum nomine, ne-
ceſſario adiungit gratiarum actionem: quam
ſcilicet, pro ratione inſtituti ſui, tam omittere
poterat, quam addere; &, quam ſi adderet,
tam ipſe, veriore ſenſu praeſtare, quam falſo
iudaeorum poterat, immo, tanquam 9eεπινοσ
non iudaico, ſed vero ſenſu, debebat. Argu-
menta exegetica, non praeſumta coniectura,
rem eam decidunt. Iudaei, quorum ore ac
K 5 mente

154 Cap. III. Ject. II. Art. I. Praemonenda

mente Paullus haec dicere creditur, celebratio-
nem illam, ſi qua foret, ad Chriſtum referre
non poterant, quem exſecrabantur; tantum
abeſt, vt cum agnoſcerent, & grata mente
proſequerentur, tanquam carum quas PAVIL-
LVS enumerat, auctorem praerogatiuarum.
Teſtimonia PAVLLI, praeter rem huc adfe-
runtur. Nam illud Rom. Z, 2. nihil aliud
probat; per verba & deſtinationem loquentis,
niſi hoc, quod pagani res a ſummo conditore,
procreatas, loco ipſius conditoris, adoraue-
rint. Ille ſupremus auctor, omnino celebratur,

vt benedictus in aeternum, ſolus adorabilis. An

vero Paullus, Chriſti cultoribus illa ſcribens,
nomine Iudaeorum, Chriſto infidelium, loqui,
recte cenſebitur, quem hi chriſtiani auctorem
omnium Io. I. I. venerabantur: Immo, formu-
lam Iudacorum chriſtiano ſenſu non Iudaico, ad-
hibet. Quin, ipſi pagani, idolorum cultores, non
ſatisfaciebant officio ſuo, ſi creatorem a re-
bus creatis vtcunque diſtinguerent, colendo
numen aliquod ſupremum. Ad id etiam obli-
gabantur, vt redemtorem humani generis,
eundemque creatorem ipſorum, tunc maxime,
cum Paullus iſta ſcriberet, in euangelio, reue-
latum, noſcerent ad communem ſalutem. Act.
W., 1r. XVII, 30. 3I. Alterum, 2. Cor. Xl,
31. tale eſt, vt PAVLLVS celebret patrem,
tanquam Patrem Domini noſtri Ieſu Chriſti, qui

eſt henedictus in aeternum. An talem celebrant
Iudaei

Juduel degenn
Dumtſer Inn
Alis ent.
Ces cömmmun
ſint; eß
Cliarn a ſcie
mo. 2) F

cellario ind

tan; culn h

ONjnon polin
ſcut ? sre
codicis, guoa
Ilurat in lo
Nt gyctiarun
1edtarg ⸗
Ponn er Iran

Vr breuite
Dutrun ddi;
fum verbort
rum recenti
Dauli non
Motuerit. (
s inuocat,
elts, ilen
Plo Dei Uud
Ge eandke

pret. (

1n chnlie

ne

Crelin, Clinen
Clrim D
aihmmn; n
gren Menn
Wun s biyl
Weetdgtiderun
EN Nn M d,
1. il. il
kumnen len
elunmo eond
nltorg, are
Onnind lirn
Nn ebite
ibug n lben
hidum, ani
Crihan madrer
ur! Immo, wnm
Mu on Iudncer
rmmollren
1 aratren t1.
wreren, D
AA id eund
Mummi genen
, . Imunne
Aldltin, el
n Amem. 4
un, 20
Alebret pune
l C
tllen

—

de conſenſu patrum. 15 5

Iudaei degeneres: De tertio, ſupra dictum eſt.
Pontifex ſupremus, blaſphemiae Chriſtum accu-
ſat, qui ſe filium rS sνRMνατσν benedicti, pro-
feſſus erat. Hinc conſtat: I) ſi Meſſias a Iu-
daeis communi formula vocatus fuiſſet, filiut
altiſſimi; ea formula non fuiſſet blaſphemiae ac-
cuſata a ſcientiſſimo eius rei, pontifice maxi-
mo. 2) Fallo colligi, eandem formulam ne-
ceſſario indicare gratiarum actionem doxologi-
tam; cum hoc loco ſit epitheton Dei, vel yn-
onymon potius, poſitum loco nominis Adonai,
ſicut αo, Altiſſimus, idem valet, vſu ſacri
codicis, quod Deus ſuper omnia. Quae notio
quadrat in locum PAVLLI, Rom. IX, Y. non
vt gratiarum altio, ſed vt antônomaſia, ſeu
rs ρα ονοοι praedicati; ad ſubieltum, (hominem
puta ex Iſraelitis ortum) reſpicientis.

Vt breuiter colligam ea, quae de conſenſu
Patrum dixi; notabile diſcrimen eſt, inter ſen-
ſum verborum PAVLLI, & paraphraſin eo-
rum recentiorem, quae rationes continet, cur
Paullus non de Chriſto, ſed de Patre, loqui
potuerit. Quare, qui Patres eccleſiae teſtes
ſuos inuocat, is probandum ſibi ſumſit, hos
teſtes, iisdem rationibus fuiſſe conuictos, vt
Filio Dei illud elogium PAVLLI abiudicarent:
adeoque eandem paraphraſin ſuggeſſiſſe nouo
interpreti. Cum oſtenſum ſit, rationes qui-
bus conſtat illa paraphraſis, omnes, ab ipſis
P. atri⸗

156 Cap. III. Neck. II. Art. I. Praemonenda

Patribus adinitti pro Filio: nihil proficit ad il-
lam cauſſlam, Patrum illorum appellatio.
§. LXXXII.
Haec ideo praemonenda duximus, ne
praeter rem, id quod hermeneuticae re-
gulae definiunt in oraculo Paulli, iis amba-
gibus inuoluamus, quas euitare, non modo
commodum eſt ſincero interpreti, verum
etiam prudenti neceſſarium. Nihil enim
ad veri patrocinium intereſt, Ariani, an
orthodoxi, illos eccleſiae doctores anti-
quos, qui ante ſaeculum quartum ſcri-
pſerunt, vel ſcripſiſſe putantur, ſuae
quisque cauſſae vindicent; dummodo
PAVLLVM de Chriſto loqui, vtraque
pars alicubi admittere cogatur, immo
admittat. Quod fieri tunc, vt ſupra di-
Ximus, manifeſtum eſt, ſi ?AVLLI Ver-

ba, eo nexu recitant, quo exhibentur

ab ipſo; & ſi recitant eo inſtituto, quo
non pugnant contra negantes humanam

naturam Filii Dei, a diuina, (vel ab ea
quam habere fingitur inde a creatio-

ne) diuerſam, quorſum fatis habere
poterant proferre priorem oraculi Paul-

lini partem, his declaratam verbis, duod

4

ſten Fielti

felt elll 1

e, Ommm
ctgeult.

Lic ewitamm

168, bibs

Uerunt 650.
Vemum ip
NNESTVS 6
i, ITTIOI
INS, Agae

ridcns N in
DIONYSIVS
genus phTH

Uirtann candie
Cifens, (
UAlet, VbI 4
1letionbbos,
Alrne getati
IIs, Alihi

Uhis & ma

Perunt,

(undo 4

. Denenn.
Ehlten

nillnct,
n lin

Ctintk, N

menentene re.

l anr

Unarenonman
Merreti enn
. Mllen

let, “ .

“ I
Clun HE D

uotnr, (det
I; Cummode

ocl, Ehenn
Wolrtur, nd
, N k,
prIEINE
vo erhbenn
illtimoe, g
es umnanan
,el che
ſe 4 Ckelt

ſics Nae
Oracolt H.

gethic,

de conſenſu patrum. 157

ſit ex Iſraelitis ſecundum carnem. ita pro-
fert eam CLEMENS Romanus contra
eos, quorum ferale dogma PHOTINVS
Propagauit.

H. L⸗XXXIII.
Sic euitamus eas diſſenſionum procel-
las, quibus ab vtraque parte ſe expo.
ſuerunt GEORGIVS BVLLVS, (ad ex-
tremum & ipſe fluctuans) & eius comes
ERNESTVS GRABIVS, iisdemque con-
ſoni, ITTIGIVS, BEBELIVS, CALO-
vVIVS, atque ex Romanis, vir maxime
criticus & in hac cauſſa orthodoxus,
DIONXYSIVS PETAVIVS, eidemque iun-
gendus PETRVS DANIEL HVETIVS,
vir tam candidus, quam naris emunctae
criticus, (quod ex eius Origenianis ap-
Paret, vbi a PETAVIO interdum, ſed
in leuioribus, recedit.) Quibus Ariani
noſtrae aetatis, WHISTONVS, CLAR-
CKIVS, aliique, his potiſſimum vſi ante-
ſignanis & magiſtris, tanto conatu ob-
ſtrepuerunt.
§. LXXXIV.
Quando enim PAVLLVS, iis Praece-
Pptori-

158 Cap. III. Ject. II. Art. I. Praemonenda

ptoribus non indiget, qui diu poſt
ipſum, ad tertium vsque ſaeculum vixe-
runt; quid eſt, quod eorum auctoritate
tantopere nitamur. Qui prope cuncti,
tum ea dixere, quae detrahere de maie-
ſtate Chriſti videri queant, tum ea quae
pro gloria eius haud obſcure pronun-
ciant. Vbi quisque ſcripſerit, quibus
philoſophiae praeceptis imbutus, qui-
buscum aduerſariis conflictatus, quam
dextra facultate mentem ſuam, idoneis ad
myſteria exprimenda verbis, inſtruxe-
rit, quales, & quam conſtantes, ſuis ver-
bis notiones, & ſententias vbique ſubie-
cerit, quid alicubi ſerius irrepſerit, quid
auctore ſuo dignum, quid truncum,
quid correctum aliena manu, & reliqua,
aeternis credo litibus ſegetem offerre

poſſunt ingeniis, quae ſollertiae ad ſuſpi-

candum praecipiti, ſimplicem myſterio-
rum veritatem impendunt. Hinc HIE-

RONXYMI ſcilicet, THEOPHILI Alexan-

drini, DEMETRII, MEHODII, PETRI
Alexandrini, EVSTATHII, PACHOMII,;
MARCELLI Ancyraui, & recentio-

rum, LVTHERI, BARONII, BEZAE;
illine

4

tenvpINI
DlDENI, 6
NAeNl, E
ArtolxlII,
Niori vel in
llertia, O
e Wderi don

De ohlt

Lerenurin,
Mten prochu
Eerim. WV
ens & Küie
Cubi gielis p
junt, cna
Uunem error
Puli doctrin
t, ſulhici
naln, de
Utenl Eerye
UGkts, guan
ins ſto Pr
, Kl⸗
Ao e

Pleiorum

. Mene R

e ſieenlan
un Wetnier
he unk,
ANhete Enie
N dner N
Oblenre Nope
lrhet
inbann,
Ulickins, C
Cunn, es
eibs, inlne
kuntes, Usret⸗
s digreſide
irtegert,
Guid mnnan
eni & et
Egeren Chn
leriae n
leen mlero.
4 M uI.
IIII Arxn
DDlI, PETEH
1 ACö
X ſecen

NII, DeH

de conſenſu patrum. 159

illinc RVFINI, ATHANASII, EVSEBII,
DIDYMI, & longo interuallo, poſt illos,
ERASMI, ESPENSAEBI, FERRARII,
HALLOIXII, renouamus exemplum;
maiori vel in accuſando vel in excuſando
ſollertia, quae & nimia vtrinque ſubin-
de videri queat.

§. LXXXV.

De ORIGENE, & CLEMENTE
Alexandrino, teſtibus in hanc alteramue
partem produétis, haud multum labora-
uerim. Id vnum deprecor, ne PAVLLI

mens & ſtilus, vllius eorum ſiniſtris ali-

cubi dictis parere iubeatur. Id qui fa-
ciunt, dogmatice magis quam biſtorice in
partem erroris venire, quam ſinceram
Paulli doctrinam admittere ac tueri ma-
lIunt, ſuſpicionem haud vanam, ſed in-
genuam, de ſe concitaturi. Habeat eam
laudem ſeruetque ſepulcro, bonus ORI-
GENES, quam, vis rarior ingenii & eru-
ditionis iſto pro tempore varietas, & am-
plitudo, & labor ferreus, & non formi-
data pro re Chriſti periculorum atque
ſuppliciorum atrocitas, ei ſingularem &
Pae-

.

160 Cap. III. Nck. II. Ayt. I. Praemonenda

paene propriam;, addixerunt. Quae
ornamenta, longe ſupra profundiſſimam,
ſed virtutis inanem ſcientiam, eminent.

§. LXXXVI.

Sed maieſtatis Chriſti propiorem illam
notitiam, adorationis debitae magiſtram,
futilis illa &q ſemiiudaica Platonis ſchola
interdum ei ſubduxit. Durior eius alioqui
cenſor, HIERONNXMVS, ita tamen de
eo iudicat: - .. aliquando honus dormitut
Homerus, non imitemuar eins vitia, cuius
virtutes non poſſumus ſequi. Errant in i-
de alii, tam graeci, quam latini, —= -— tol-
le amoris reeoxnv, S& nos tollemus odii ma-
gnitudinem. Tres modos eum excuſandi,
dat P. DAN. HVETPIVS, Origen. p. 25. in
mitiorem partem interpretari, quae incom-
mode dixit; proferre e ſeriptis eins, loca.⸗
Janiora;, &. conferre aliorum Patrum
eenpla. Cum ſcripta huius viri tot
manus alienas, vel inuidioſas, vel medi-.
cas, (qualis erat RVFINI) paſſa ſint;
vix vbique lancem criticam, ſecure ſatis,
adhibebimus.

§. LXXXVII.

oopeto⸗
ONIOEMN
in i5) Gal

Pbss acbaelet

6bos, kacbn
Ptionern Mie
M. P. 10). ⸗
om elle 9l

nen, ſeſtimne

on Oefuiſſe
Un Ge recti,
WO, Hlthox
numm, teltare

Hiec velun
ORIOGENE,

jihus dlri⸗

iut, eos t
ns Oui ſin
Uenint: non
Ntum egcelte
Eptouene 4
uns t
1Doibcem

. Henme

elt.
Totinkläner
n ennnen

Ntöhannſſ
Uue moir
Dnn let
ürein on
In Eumen
Mnnr rnt.
l Etit, außn
Drm N
tm,..
Olennrvci
ebin erci
liien fn
i De /n
un EYimn
Clg Pitl 10.
, vel ut
rn fn
ſeeble 14

1
15

Adeiconſenſu patrum. 161

8§S. LXXXVII.
Quo pacto conciliari poſſint patres, qin
ORIGENE M Pro haeretico declarant,

cum iis, qui contra ſenſerunt; &, quid

labis adhaeſerit aliis etiam orthodoxis pa-
tribus, facunde diſſerit idem HVETIVS,
notionem baeretici temperans, lib. 2. COri-
gen. p. 195. Auötorem haereſeos recte di-
Gtum efle a Patribus ORIGENEM; aer-
torem pertinacem non debuiſſe dici. Sed
non defuiſſe tamen, qui admonuerint
eum de rectius interpretando codice ſa-
cCro, HIERONYMVS apologia contra Ru-
Ninum, teſtatur. B

Haec velut in transcurſu monui de
ORIGENE. Qui;, ſi putatur ideo ceteris
patribus doctior, quia Filium infra patreni
poſuit, eos vt WHISTONVS ait, impro-
bans;, qui ſuo tempore contrarium do-
cuerint: non video ſane, qualis ea pute-
tur tam excellens eruditio, quae merum
eſt Platonicae ſectae delirium, quo, Vt ait;
HVETIVS, orthodoxawm doctrinamz oblima-
uit. Opificem eſſe huius vniuerſi, &, vel
mini⸗

162 Cap. III. Nect. II. Art. J. Praemonenda

minima adeo pars eius e nibilo vt ex-
iſtat, efficere, infinitae potentiae ſpe-
cimen eſt: quod ſana ratio docet, ſi vel
tacerent magiſtri diuinitus edocti. Id
Filio tribuere, & fimul ei diuinitatem

ſummam eripere, non niſi eorum eſt,
ui attributa diuina, vnius eiusdemque eſ-

ſentiae infinitae ornamenta eſſe, turpiter
ignorant. Miniſtrum vero fingere illius
operis, quod ſolo vſu potentiae, ſcien-
tiae & ſapientiae infinitae abſolui poteſt,
quid erit aliud, niſi erubeſcendae inſci-
tiae pars & argumentum., IOANNES
effectorem huius vniuerſi, vocat verbum
13 XρW, addens: & Deus erat verbum il-
lud. Quatenus & legebat illud, ac fate-

batur ORIGENES, doctior erat philoſo-

phus & theologus; quatenus idem obli-
mahat, eatenus ſemetipſo indoctior erat,
Nemiiudaeo ſpiritu & platonicis deliriis in
transuerſum actus; qua peſte mulkos
alios afflauit. L

§. LXXXIX. .
CLEMENS autem Alexandrinus e pa-
gano Chriſtianus (nam & hunc inuoca-
ri

1 vide)

Jumpns, i
Nls il
Nali roci
Un multe!
icii tamer
Platonem
tos conlull
1, guoc do
6 Cockusgl
Uue PHO
Ulicat, his
e parum
11, peron

lunt CLE)

icnicgien
Ur RVFIN
Mrobancs)
dulen,
Verba
g ir: 7,6 5
he (Ce

mnn eiuc /

Uer G

eL
In biden

5 eſnen

e nlih
Dokentige
Carer i
elc.
Auiniue
üdenn
ur ellkmnſr,
n al
oingeri
Centige, ae
Goli oe
Cſenlte ili
ANN

Vdent dertui
ertt unnun

t ilad, erte
r ern alt⸗
enns igen
jnCockoren

los A,is

l Nnulaa

drzns et
Hune iwe

de conſenſu patrum. 163

ri video) eiusdem ſcholae doctor &
alumnus, idemque praeceptor ORIGE-
NIS, ſi quid eius febriculae traxit, &
alicubi prodidit; meminiſſe oportet, vi-
rum multae lectionis, & mente bonum,
iudicii tamen fuiſſe debilioris, qui prae-
ter Platonem, Stoicos etiam, & Peripate-
ticos conſuluit, eorumque de lacunis hau-
ſit, quod doctrinae ſanctiori, parum cau-
tus doctusque commentator, immiſcuit.
Quae PHOTIVS, de libro ypotypoſean
iudicat, his non admodum moueor: vt
quae parum honorifica ſunt CLEMEN-
TI, & parum pia in Chriſti maieſtatem,
ſi ſunt CLEMENTIS potius, quam Ari-
ani cuiuspiam doloſe inſerta; cum teſte-
tur RVFINVS, (non prorſus certe re-
probandus) Clementis libros ab Arianis
fuiſſe adulteratos, & cum PHOTIVS ipſeé
poſt verba cenſoria, haec adiiciat, ar
aιτι ire rl« erec“ r aU†τ εααoâαπον τâααορυs;
ſiue ipſe (Clemens) ſiue quis alius, qui
perſonam eius induit. Et IO. CLERICVS,
hac ſuper quaeſtione tam vehementer
cum GvVIL. CAVEO colliſus, proban-
dum quidem ſuſcepit, in aliis quoque
L 2 CL E-

164 Cap. III. Ject. I. Art. I. Praemonenda

CLEMENTIS libris eadem legi deliria,
quae ?PHOTIVS impia & blaſpphema vo-
cat; illud tamen vnum, atque pelſſi-
mum de Chriſto dictum, haud euidenter
docere potuit, niſi quod e tromatibus
Clementinis duos excerpit locos, quorum
vno, ſapientia omnia permeans, dicitur ca.-

1riôεο α Ses primum a Deo creata al-

tero autem, natura Filii, quae ſit ſoli omni-
potenti proxima (ergo non eadem nume-
rO) deſcribitur. Vnde DIONXYSTVS PE-
TAVIVS, Arianum quiddam collegit.

Ipſe tamen non diſſimulat cLERICVS,

poſſe ac ſolere commodiorem ſenſum ſuſpe-

Stis illis effatis tribui, epiſt. criticis p. 13. 14.

vbi conferri poſſunt, quae GVIL. CA-
VEVS, epiſt. apologet. hiſtoriae litt. ſubiecta,
p. 73. reſpondet.

§. LXXXX.
Quidquid ſit, notabilis tamen eſt lo-
Cüs CLEMENTIS noſtri, a multis iam
notatus ex eius paedagogo: el Atr 0*⁹ Rορ
Tlære, eis à& s.α à reοαν Xαον AXos, cui addit
continuo Spiritum ſanctum. Nam ³ vαα,

cum articulo (ſi id quoque ſpectandum

eſſe

ſle, peet
or her (UN
De EVSED
em ſiltit
Inke ta res
0O. CLERI

egagrur T
eentem (II

Ia, S. ./

De ſncho
nihi elle ilo
Tionis idenm
OPtabilius,
dobia, in he

Ur. (uun

egtiffima c
n Strinor,
Ilezuit, Vt

„ .
Ule⸗
6 ineoni

um hade
une Chrit
Unnbus u

.1. Menmmg,

Gem kei len⸗
Ahfenn
h, Ne e
hullenitene
N 3 Ironnte
Arhen, Con
fhemn dour,
1Do hem.
ue ſt n
Uon egen nun
DIoxrel

Hilem lr

0

Un Ctrner
nn zhmn i⸗
Peormuaht
Glue Erlu tt

Samen el
molts in
: d Eue
s, i
1. Nmn
e S

de conſenſu patrum. 165

eſſe, vrgeatur) eodem iure, quo Pater
ror SXaν Cunctis Praeeſſe dicitur.

F. LXXXXI.

De EVSEBIO quoque, quem pro ſe
teſtem ſiſtit celeberr. interpres, nondum
confecta res eſt. Arianis eum vindicat
IO. CLERICVS. Sed digna ſunt, quae
legantur apud GövIL. CAVEVM reſpon-
dentem CIL.ERICO, epiſt. apolog. iam lau-
data, p. 76. .

F. LXXXXII.

De ſtudio eritico, generatim hoc addo,
nihil eſfe illo nobilias, & ad certam le-
Ktionis fidem inſignius, ac nihil proinde
optabilius, quam vt certa & minime
dubia, in hoc genere tandem exploren-
tur. Quanquam Chriſti regis proui-
dentiſſima cura, quod ſacrum ad codi-
cem attinet, ſic pro illius integritate in-
uiligauit, vt nulla hominum ſcripta,
tali de integritate gloriari poſſint. Quod
certum habent & exploratum, qui-
cunque Chriſti nomen venerantur. In
minoribus quae forte differunt, ſi caute
ac

166 Cap. III. Nect. I. Art. I. Praemonenda

ac modeſte exquiruntur, tanto plus lau-
dis habet ea ſollertia, quanto maioris
pretii nobis eſſe debent, quae Deus no-
ſter, quam quae humana ingeniorum
monimenta nobis tradiderunt. Quam
ad rem, tot ab ingeniis generoſioribus,
hac aetate noſtra, regali etiam ſum-
tu inflammatis atque nutritis, glorio-
ſius elaboratur. Verum, antiquiſſimo iam

ab aeuo, duplex eorum claſſis erat; vna,

pro ſaniori doctrina, a legatis Chriſti tra-
dita, in illam curam incumbebat: altera,
velut pertaeſa ſalutarium dogmatum, id
vnice venabatur, vt reperiret aliquid,
vel audacius etiam fingeret in codicibus,
quod in erroris ſui patrocinium torque-
re poſſet: laeta his ſucceſſibus & exſul-
tans in contumeliam veri, vt ille apud
HORAT. Serm. lib. 2. eclog. VI, v. 13.

Theſauro inuento, qui mercenarius
agrum,
Ulum ipſum mercatus, arauit, di-
nes amico
HERCVLE.

* Ille

le hninl

CA10 Mna
gneits e,
iumn ain
iun, & AN
elVS Ue r
uinaduertr
num Phdol
coöntra Chu
conſlio un
contentione
quemque d-
ſuiinuocaban
IVSEPIVS,
les à derl ei
DDul ard .
1n ſacris tun
NICHARDVU
net b. DAN
indicans:,
„Plugne per
„Ca als intl
„Veterum
„dum, guui
1id ad arbin
lbi kecerunt
Terunt e
iltt,

Munme de conſenſu patrum. 167

tento on * Ille labyrinthus minor, Nα4*νο Eic , qui
CAIO Romano tribuitur, ea de re iam con-

ineh n
rdin queſtus eſt, in ilos, qui Chriſtum nudum ho-
e Velgͤ n. minem facere audebant, ITHEODOTVM Byzan-
neniormm tinum, & ARTEMONIVM cum aſſeclis, quos
. Qum cAIVS ille repreſſit, & in quos tam grauiter
Knenclanbag, — animaduertit EVSEBIVS. Hi ſtudiis potiſſi-
tien n. mum philoſophicis, ductu paganorum intenti,
nit, Ur. contra Chriſti maieſtatem Ppugnabant, eoque
illiwin conſilio variantes codicis ſacri lectiones ſumma
W contentione aucupabantur, & antiquiſſimum
elitg in, quemque doctorem eccleſiae, teſtem erroris
1oCiäire. ſui inuocaban, cum ex aduerſo, teſtetur etiam
Pebet⸗ Nert, EVSEBIVS, hos maieſtatis Chriſti contemto-
Ummm d res a vetuſtioribus turpiter degeneraſſe. De
net dil, abuſu artis criticae, (cuius reum ſe fecit tum

in ſacris tum externis ſcriptoribus, inter alios

incdcb
lete RICHARDVS BENTLEINS) prudenter mo-

lumn tne. net P. DA N. HVETIVS, Origen. p. 22. ita
es Al. mudicans: „ Quaeſiui ſane multum ac diu,
N Re Pol prlusne perniciei in litteras, an vtilitatis, criti-
NH „ca ars intulerir. Quot enim ſacra & integra
SEterum ſcripta peruertit criticorum temeritas,
upeuril „dum, quicquid minus mente perciperent,
j ad arbitrium fuum refingendi, licentiam
„ »„ ſibi fecerunt. Quot volumina ſuis tota de-
nt, A— traxerunt ſcriptoribus, alienis attribuerunt:

„ Lel. ,»

*

ART. II.

168 Cap. III. Ject. M. Art. II. Disquifitio

dukadcdes ,e,n, e,e,de, , tv,e,NTe,E, n,

ARTICVLVS II
DISQVISITIO DE IPSO CONSENSV PATRVM.

§. LXXXXIII. “
Jußerelt, vt de conſeniu patrum eccle-
ſine non nihil addamus, qui quidem
in vtramque Partem inuocatur, non de
eo, quid zZara edex ſighificet, quod a
Socinianis excogitatum efſe, fi aliter quam
de bumang Chriſti natura accipiatur, ſa-
tis conſtat: ſed de eo, quid ſeitngen-⸗
dum vel connectendum ſit in illa formu-
la 5 4“ er! ravr—e* AKNY, & de nexu to-
tlus formulae cum iis, quae eam antece-
dunt. Atque, tota haec disceptatio,
cum ſit excuſſa iam a viris buius hiſto-
riae ſeientiſſimis, quorum in hoc genere,
impenſos labores, & merita, praccipue
veneramur; monitis dumtaxat quibus-
dam vtar, quibus obſeruatis, non mul-
tum Obſeuritatis in fundo reſi debir. ſ⸗

g. LXXXXIV.
Primo, ſenſus, qui eſt in verbis PAVLLI,

ber

de

r cunthitin
ee, emmert
un, mmn
Rru
abotatonn
zrbere vel
iuino ded

t Plgit

Go. Pt,
Urura ſit,
(Pbeant In
ionibus fun
Peeſnonwim

.

Deinde,
ſtig antigtl
Criſtun re
uly ui
W.
Oinelto ei
ſunne de⸗,
Ner Lutrlin
al jerbor
Er in baty
Write

1 ine deipſo onſenſu patrum. 169

per compoſitionem illorum, ad vegulas criti-
cas, hermeneuticas, & vſum lingnae perpe-
1. tuum, minime pendet a conſenſu vel diſ-
, Llenſu patrum eccleſiage. Id tam verum &
I. exploratum eſt, vt eius contrarium qui
1 ſtatuere vellet, is omnem fidem verbo
mm ch. diuino debitam, euerſum iret, homi-
H„ num placita diuinis oraculis anteponen-

6 DIn aing
anme do. Et, quo loco res eccleſiae noſtrae
e N futura ſit, ſi patres dictaturam exercere
fign (ebeant in ſenſum verbi diuini juſtis ra-
tjonibus ſuffultum? Verum haec iam
praemonuimus. (§H. L⸗XV.)
e6llc Deinde, ſi non deſunt patres, idemque
Jatis antiqui, oraculum de quo aginus, ad
Cbriſtum referentes; per ios, ſenſus ille ve-
rus, qui eſt in verbis Paulli, ſatis comproba-

Uir.
egrlefe,

1 Mele ur.
Et golh. * Praeſto eſt vtrumque programma lenenſe, vbi
oh Nl unnme ven. Auctor KOECHERVS, eos e nu-
. mero Patrum huc aduocauit, qui pro genuino
tenn ſenſu verborum PAVLLI, teſtimonium perhi-
buere. Quorum in recenſu non nihil deſi-
derat in Patrum lectione verſatiſſimus, & on-
hrPanh A*&ι Tαιοο ιhυ , Halenſium doctor; illuſtris
N L 5 famae

170 Cap. III. Jeck. II. Art. II. Disquiſitio

famae, eminentisque eruditionis. Hic IRE-
NAEVM in ſuas partes vocat, candide tamen
pr ofeſſus, locum Paulli ab Irenaeo de Chriſto, &
in Chriſtum, recitari. Quod, vt opinor, ſufficere
poteſt, ad id de quo diſputatur. (S. LXVI.)
Aut enim illa verba: qui eſt ſuper omnia Deus
cet. diuinam naturam ſignificant, aut non diui-
nam. Prius ipſe contendit, verba illa de Deo
Patre explicans, cuius profecto natura eſt di-
uina. Cum igitur IRENAEVS eadem verba
de Chriſto & in Chriſtum recitet, Chriſtum ſa-
ne Deum celebrat ex illo PAVLLI effato,
eundemque ſuper omnia, benedictum in ſaecula
Amen. Locus IRENAEI eſt lib. III. aduerſus
haereſes, pag. 176. edit. DESID. ERASMI
Roterodami, Baſil. CloloxxVI. & ſic habet:
PAVLLVS iterum, ſcribens ad Romanos, de
Wriael, dicit: Quorum Patres; & ex quibus (ec-
ce discrimen inter quorum & ex quibus) Chri-
ſtus ſecundum carnem, qui eſt Deus ſuper omnes,
benedictus in ſecula. Quae ipſa verba exhibet
idem codex, editus a Domno RENATO MAS-
SVETO, Prechytero & Monacho Benedictino e
congregatione &. Mauri, Pariſ. IzIo. cap. XVI.
pag. 20 7. niſi quod ille ſubiecta nota ) obſea er-
uat: vulgata, ſuper omnia; graece zal arταν
quod vtramque lectionem admittit. Genuinam
itaque eſſe lectionem verborum PAVLLI, quam
noſtri codices exhibent, vix opus eſt vt mo-
neam. Qui conſtitutionibus apoſtolicis auctorita-
tem

tein & antn
Mund obnven

betur emn

Gj Lulii,
MMent, il
Eerda reerll
IIENALVS.
TENLTVLII
ul Huine
multa puta
polter ſit,
liti
Ohriſs ſtin
NALVM, N

Qun; mtinune

ntlyt, alt
t ila zit

t Duu p

Quin eor
ſocat lanct
e collgen
inccvent D
emum leven
en Cich
ſicf
iprarn)

, Dinie V
de ipſo conſenſu patrum. 171
, cnlit tem & antiquitatem non vulgarem aſſerunt,

m Cit, haud abnuere poſſunt hanc lectionem, pro-
Cinn, ſſte⸗ hirbetur nempe in illis conſtitutionibus abuſus di-
e , Paullini, lib. VIII. 13. Quod fieri non

tr. (( T
nrg, poterat, niſi in contextu ſermonis apoſtolici illa
n, N e i⸗ verba reperiſſent. Cum graece illa ſcripſerit
Neh leh, IRENAEVS, vulgatus interpres, ille, quem
tcn mn dt. TERIVLLIANVS recitat, antiquior eſt eo,
Is alen qui latine reddidit IRENAEVM. Obſtare
e, Chiin . multa putantur, quo minus IRENAEVS
Airun ein noſter ſit, vbi oraculum Paullinnum opponit
“ EGnoſticis & Valentinianis: hos enim Ieſum a
Al Aſ Chriſto diſtinxiſſe, quare id tantum agere IRE- B
4 NAEVM, t oſtendat, vnum eundemque eſſe Chri-
En Aiuut ſtum; minime igitur illum agere de diuina eius
l natura, aut demonſtrare velle, Chriſtum eſſe Deum,
4 Anan, 4 vt illa pars oraculi Paullini, huc pertineat: qui
ae eſt Deus ſuper omnia, cet.
E in glg) (h.
Dau onme,
n ch §H. LXXXXVI.

m NNio Quin eorum hominum inſaniam ex-
uH plodat ſanctus pater, nemo dubitat. Sed
SNinde colligere, quod non eodem libro
vindicauerit diuinam Chriſti naturam, tunc
demum licuerit, ſi gens gnoſtica, maie-
ſtatem Chriſti diuinam vel coluit ipfa,
(quo facto fruſtra foret ab IRENAEO
vituperata) vel non obſcurauit illam, ſa-
cri⸗

172 Cap. III. Nct. II. Art. U. Disquiſitio

crilegis auctore cacodaemone, commen-
tis. Quod eos tenebriones feciſſe, ne-
mo clarius quam ipſe docuit IRENAEVS.
Hoc ipſo capite, in quo recitat oraculum
PAVLLI, Rom. IX, F5. vir ſanctus his
verbis (num. 2.) vtitur: & quonianz lo-
annes vnunmt & eundem (leſum) nouit,
verbum Dei, & bunc eſſe vnigenitum, &
hunc incarnatum eſſe pro ſalute noſtra leſam
Cbriſtun Dominum noſtrum, ſuſſicienter
ex ipſius Toannis ſermone demonſtrauimus,
cet. Inde confeſtim pergit, idem demon-
ſtraturus e Matthaueo & e Paullo, Rom. I,
1. & cap. IX, y. Vnde hoc ipſum caput,
ex apparati ad bibliothecam maximam vete-
rum patriim inſcribitur (auctore quicun-
que ſit, haud certe vano) eX Apoſto-
lorum ſeriptis demonſtrat, vnum & eundem
eſſe Ieſum Chriſtum vnigenitum Dei Filiunk
veruin Deum ac verum bhominem. Edit.
MASSVETI, p. 204. Quae cauſſa igitur

nos conuincet, allatum ab Irenaeo ſancti

Paulli teſtimonium, non valere, quod
ad alteram eius partem attinet, qui ſt
Deus cet. ſed valere dumtaxat partem
eius primam: ex quibus Chriſtus, ſecun-
dutn

d

umn omnen⸗
COleeiarerpre
leire
(MC.)
AENAEVS
Ne iec huh
lid a ldi,
nec Giuinan
noriomibus.

ded Ine)
il tuna
möltumn pug
id hic adh
Jvod eodemn

(de batre. S

tl ex hyemne
Nepebt. Anti
bl inter cet
le: &en
tſenl ip f⸗
ri flu,
lys aute
Ni Aianiin
dhm) it

1. Dintie;
1

vone, comn.
Nes keſt,
D Pyg

D Otximn

elnins hs
ininn h
(en) Ult,
INpentn,D
r iſen “M

In, ſſften

imn ſſrn Pumne,

1 ſencknon.

Enla Nnn ,
N i t

trjmmn ter.
nce grenn.

) a e

7

unante
tun ‚iimng
minn Alt.
alli igter⸗
aen inbi
llere, d
inet, n
unt lrrn
Orftm

de ipſo conſenſu patrum. 173

dum carnem? Quid fiet igitur? Negauit
celeb. interpres, verba PAVLLINET να,
indicare bumanaum Chriſti naturam.
(§. XLIV.) Quo conſilio igitur attulit
IRENAEVS haec verba PAVLLI? Nem-
pe nec humanam Chriſti naturam vindi-
cauit a ludibriis Gnoſticis & Valentinianis,
nec diuinam; ipſe ludibrio futurus iſtis
morionibus.

§. LXXXXVII.
Sed IRENAEVS ſemper id elogium,
à el rarræ Oesès, patri tribuit? De eo, non
multum pugnamus, ſatis habentes, quod
id hic adhibeat de Eilio, (H. LXVI.)

