D

)

.

1 Eehet 1
eumng

1. L

0a.

ſanetos,
vel 8
nenten
gnam 1
limes. 5
Ppdwce’

exegeticas. 101

ret: haec profecto tanta ſünt, hoc ipſe fateor
& ſcio, tam pruecipua huius populi decora,
vt iure merito Deus, qui gentiuum varia-
rum conditionem ſolus libere definire poteſt,
per ſecula, quae ſequuntur, ommia, ſemper
& poſtbac a nobis (Iudaeis) vt iam facere
ſolemus, celebrandus ſit. — Et alibi: quo-
niam Chriſtus propter externam minorem
hiſtoriamz originis & actae inter homines vi-
tae, ad Iudaeos quaſi praecipuo iure pertinet.
ideo ego ipſe Iudaeus, Deo landes & gratias
triblo. Ex his patet, Paulli verba, quae
laudationem euchariſticanz continere iuben-
tur, referri, ad praerogatiuas Iudaeorunt
celebrandas. Sed ſupplementum prius,
ita loqui iubet Paulluin, vt ante formulam
laudandi & gratias agendi, interiiciat paga-
norum translationem in fämiliam LDei, ean-
demque Chriſto tribuendam. Quae ſi ve-
ra eſt ellipſis, non apparer, quo iure de-
inde abiudicari Chriſto queat illa propter
paganos ſibi adſcitos, gratiarum actio; ſi
modo ſtilus eam ferret, quod nemo pro-
bauerit vnquam. Adde, ſi verum eilet,
Paullum haec dicere, vt Iudaueum, & ver-
bis quaſi fratrum ſuorum ſecundum car-
G 3 nem,

102 Cap. III. Kectio I. Defenſio per rationes

nem, vt alliceret eos ad Chriſtum; (id pa-
riter eſt ex ore interpretis) certe non
potuiſſet eius translationis cauſſa, formil-
lam adhibere euchariſticzm, qua tales Iu-
daei, alieni a Chriſto, & fortaſſe alliciendi,
propter ſuas pruerooatiuas, non propter aſ-
fumtionem gentium, in ipſorum locum,
Vtebantur.
§. LVIII.
Denique, ſi ?AVLLVS nomine infide-
lium Iudaeoriin Deo gratias agit, propter
enumeratas ab ipſo praerogatiuas eorum;
ſane praecipua ex his erat illa, quod ex
illis ortus eſſet à Xes , non qualiscun-
que, quem ludaei ſomniabant, ſed noſter
ille, quem paullo ante teſtem huius ſer-
monis inuocauerat. An quaeſo, hoſtes
eius Iudaei, propter hunc Chriſtum, Deo
gratias agere poterant? Idque vna cum

PAVLLO?
§. LIX.
Quod igitur PAVLLVS hic loqui de-
beat & loquatur ore Iudaeorum, qui non
Cbriſtum, ſed Patrem hoc encomio, quod
ſit Deus ſaupra omnia, cet. ſalutabant, id
patrocinio cauſſae ſemel ſuſceptae indul-

geri

Eri, gos
Nres le
timn v i

Gnle Pullu
eonm .
lonne
giceret
i nt
n 1Ci
lmt muiu
ornnru fe
mdi gerons
IS W
eltes, hie v
GiDeum, e
nines, Chn
Ukienter)
1 Parcere
Mum, u
noſtro ,6
, Ni!
ngelis e
1e Al Se
e l.
(Rr.

) Cene
Uſi, —
Un ſales ,e.

*

e

cenci

Nonipeft
0, Mn
sOorum
8 gnol er
1 Gnäſscn.
1, el note
huin er
Nun,
e ſNe c

locui de

l

exegeticas. 103

geri, quis non videt? atqui idem inter-
Pres mox eandem caufſſam tractans, gen-
tium, ait, lingua Paullus quaſi bic vtitur,
vt Iudaei eo facilius conſentiant. At, captat
fortaſſe Paullus Iudaeorum beneuolentiam,
dum eorum cauſſa, Deum Patrem laudat,
nihil cauſſae ſuae inſeruiturus, ſi hic in Chri-
ſtum diceret tantum carmen, quo omnes Iu-
daei multo vehementius condemnarentur,
qudm a Chriſto ipſo, & a Petro, qui, vt

fJopiant animorum motum & metum, eX

ignorantia feciſtis, Iudaeis ipſi dicunt. Pro-
bandi neruus, iſte foret: Primo PAVL-
LVS ad infideles ludaeos tanquam prae-
ſentes, hic verba facit, & formula laudan-
di Deum, eo ſenſu vtitur, quo hi homi-
mines, Chriſti adhuc hoſtes (nondum con-
Jentientes) illa vtebantur: Secundo PAVL.-
LVS Parcere debuit auribus horum ho-
minum, qui adhuc offendebantur Meſ-
ſia noſtro 1. Cor. I, 23. cruci haud pridem
affixo, & nihilominus Dei Filo, omni-
bus angelis adorando, & tunc pari ma-
ieſtate ad dextram Patris cuncta guber-
nante, 1. Cor. XV, 25. Matth. XXIl 44.
Pſ. CX, I. Tantae autem gloriae com-⸗
QG 4 memdo-

104 Cap. III. Nectio I. Defenſio per rationes

memoratio, in furias actura fuiſſer id
genus hominum, qui latrones Filii Dei
non obſcure dicerentur, quando ſcirent,
ſe approbare ſupplicium Chriſti, quam-
diu eum pro falſo Meſſia haberent, qui
ſuo ſcelere ſupplicium illud ſibi contraxe-
rit. Peccaſſet igitur Paullus contra pru-
dentiam, qua in conuertendis infidelibus
Iudaeis, tum Petrus, tum ipſe Chriſtus
vtendum cenſuifſent. Vterque, ſi ad mul-
cendos eorum animos potius, quam con-
demnatione terrendos, mera ex ignoratione
flagitium illud ludaeorum deriuat; Paullo
vel in mentem venire non potuiſe, vt
tam illuſtre carmen in Chriſtum diceret
praeſentibus quaſi ludaeis, vel aſfumen-

dum fore, quod hic Apoſtolus contra me-

thodum & leges excitandi in Iudaeis olſe-
gtium ſidei, Chriſto deuouendae, non
leuiter peccaſſet.

§. LX.
De primo ſufficere poſſunt, quae fupra
diximus. Iudaei degeneres, quando Deum
vocant Patrem, adeo de Patre Chriſti non
cogitant, vt hunc potius exſecrentur;
L neque

lie Pfen
munt, V
e gelent
e,tmenere
Cideinn
DMr tamnen:
ero celte.
1, cllil
uri, ſe latr
e A. V
akoret in
V ngtn

ehis Ciſtt

Uum reahi
Dbhrudenten
At II
m gorenx
lem Der lls
& Domin
einmn,
AMeſtaueri
lrer, 4
nne Pg
Dun e
honloir
e, ir

“
4 er 1tite

un ſilkf
ſones Fiii
it, OMem
lemn Gdi⸗
CNIiNe
Wur
N itleltr
iNe Ni
We, Eitnl
,ON C.
A mnin
linat, Zuio
Poriſe, N
Pun Gcere
el alumer
rcoNne
loteese⸗
ende, Il

AndoDun
Nlecren

gone S

nch i

exegeticas. 105

neque Patrem, inquit Chriſtus, neque me
norunt, Io. VIIh, 15. 19. Alterum, eſt ex
eo genere, quod valde lubricum apparet.
Id, ſi metuere debuit ?AVLLVS, ne Chri-

ſtum quidem nominare debuit, quem no-

minat tamen: e quibus etiam s Xeisés. Nam
de vero certe, id eſt noſtro Meſſia, id affir-
mat, cuius ad nomen exſpuunt iſti; non
ignari, ſe latrones eius eſſe, STEPHANO
teſte Act. VIl, 5y2. & Paullo, 1. Theſſ. II, 15.
Si ea foret in conuertendis Iudaeis pruden-
tia, vt maieſtas Chriſti, latronibus & blas-
phemis diſſimuletur, ne furere potius
quam reſipiſcere incipiant: nempe Petrus
imprudenter egiſſet, qui ſermone ad Iu-
daeos, Act. Il 23. X, 39. his exprobrat, quod
eum occiderint, tanquam blasphemum;
quem Deus Iſraelis, tanquam ſanéctum II,
27. & Dominumz Dauidis com. 34. Dominum
& Meſſiam, com. 36. Principem vitae cap. III,
15. excitauerit. Comparans ſermonem Petri
ad Iudaeos, Act. III, Ia, ſs. 3, 12. 65. cum
oratione Paulli, ad eosdem, Act. XIIh. 16. 5.
methodum conuertendi Iudaeos, vtrin-
que conſpirantem, admirabitur. Nam
& Paullus, latrones Chriſti appellat Iudaeos,
S cont.

106 Cap. III. Sectio I. Defenſio per rationes

om. 25. quorum ſcelus adprobabant hi,
de quibus ad Romanos loquitur, & latro-
nibus opponit reſuſcitationem, quae Chri-
ſto tanquam Eilio Dei obtigerit com. 33. a
quo venia peccatorum vnice ſit exſpectanda
per ſidem, com. 35. ita vt contemtores eius
ondemmationem ſibi contrahant com. 41.
coll. Io. IIh 16. ſ. Aliter, & Chriſtus, cum
Iudaeis diſputans, omittere debuiſſet
eam condemnationem, lo. VII, 24. niſi
credideritis me eſſje eum, quem profeſſus
ſum (aequalem Patri, & verum Meſſiam)
moriemini veſtris in peccatis.

§. LXI.

Verum, inde a tempore Chriſti, ſanio-
res forte ſe praebuerunt Iudaei, vt adeo
PAVLLVS eorum gratiam cuptare debue-
rit, ac reticere titulum diuinitatis Chriſti,
ne, hoc audito, intelligerent Iudauei, ſe
tanquam latrones Eili Dei, non obſcure
damnari? Caue credas. Multo atrocior
erat eorum culpa, qui teſtes adeo mul-
tos & locupletes reſuſeitationis Chriſti- ha-
bebant, qui miracula triumphantis, per
legatos ſuos edita, qui tam multos e fra-
trI-

jlne hin ſen
Tibem din
dne & i
Ggenin Me mn
nntwrunt!
Aitum appe
ldaei eratn
Ir la Ceui/
lut, 2, C.
n Peltlenti
m temppore
1d Rommn
10 Chriſtue,
um, Gd
Orradebant
UI ludibrio
ebatur. A
inet, il
Un djebos
Pbi nonc
Limplenen
e tempo⸗
uhm, (un
elte heſtil
IMcentemn
Krballes

ir inn
Cnobeben,
Cter,

Ole

t M„,
ſt erſhoc
1 ſeltnnee

oſtennmnes eg

elurt n,

7 F
Cſi ar

tere gehniie

Uen Nrofellt
unn Mi

Cſiine
llei, N Ne
lprne cene
ininsC
NM Obleore
lto arocio
aded nn
Crfi
Duntd,A

multose

ſ.

exegeticas. 1

tribus ſuis ſecunduim carnem, ad Chriſti fa-
miliam adductos, videbant., Ignorantiae
ſupinae & affectatue quam nulla ſuccurrat
defenſio, me monitore nihil opus eſt. Iis
qui non orunt Deum, in flamma ignis dabit
vindictam apparens Chriſtus. 2. Theſſ. I,. §.
Et Iudaei erant, quibus velamen Moſis in-
umbrabat oculos, vt gloriam Chriſti non vi-
derent, 2. Cor. III, 14. IV, 4. Multo au-
tem peſtilentior erat ignorantia ludaeo-
rum tempore PAVLLI, quo ſcribebat il-
lam ad Romanos epiſtolam, quam illo,
quo Chriſtus, poſt humilem in hac terra
vitam, qua offenſi proceres, eum ſuppli⸗
ciostradebant, de cruce pendens, cuncto-⸗
rum ludibrio tanquam maleficus, expo-
nebatur. Ad orationem PETRI quoOd
attinet, illa paucis poſt Chriſti trium-
phum diebus habita fuit, Ack. Ih 14. IIl.
712. vbi nondum hanc menſuram praui-
tatis impleuerat Iudaeorum malitia, cui
deinde, tempore PAVLLEI, hanc ſcribentis
epiſtolam, cumulus acceſſerat, ab inua-
leſcente pertinacia, quae gratiam toties
conuincentem & inuitantem, eludebat.
Quare Paullas in ipſa ad Romanos epiſto-
la

108 Cap. III. Nectio I. Defenſio per rationes

la, Iudaeos pro boſtibus declarat & pro

obduratis, Cup. Xl, 7. 25. qui petrae offenſio-
nis incurſauerint cap. IX, 32. Et PAVLLVS

iam multo ante, quam ad Romdnos ſcri-
beret, apud Amtiochenſes Iladaeos Act. XIII,
14. . de Chriſto verba faciens, ignoran-
tiam malignam latronum eius, incuſat,
qui ſupina caecitate neglectis vatum ſancéto-
rum oractlis, leſum quen ſeirent vacare
culpa, occiderint. com. 27. 25.

LXII.

Haec hactenus. Vnde ad duas quaeſtio-
nes tota diſceptatio redit: Prima eſt, an
PAVLLVS idem de Cbriſti diuinitate ſen-
ſerit, quod 10 ANNES, ac reliqui Apoſto-
li? an praeterea in ſeriptis ſuis eum ad-
Pellauerit Deum?e quorum prius, nemo
negauerit, qui ſciat, eodem doctore ſpi⸗-
ritu ſancto, locutos eſſe pariter omnes.
Atque ipſe adeo hoſtis diuinitatis Chriſti
impudentiſſimus, IVLIANVS, id pro-
fefſfus eſt de 10 AN NE, vt ſupra proba-
uimus. Quin etiam, ab ipfis Iudaeis,
crimen ſupplicio dignum, intentatum
eſt

Orf,tn
leil lun
tn enn ert
, Eni, i
9 Gem PAN
n in ent
n, I. Tn
1 Periudh

Di ciuitnte

Ultigitar
Tuln fuiſſe,
le celebraret
o, Owitter

Irn, Iun

is Prommiſto
rus ernt.
ln, Ona vte
benecicrii
nn Deum,
Thente PA
lne Jliden
, Vt Yni
nore habe
ſhon fuor De
Nigitur
n Deum

i r tine

Fr

lnge ne

IN

run .l
Kkns, norane

nön

dus vrlin.
Dyinn dte
dtigtare et
eiqni e
Is eun
1rig, Nenn
CNor
Mier omnes
iuts Crſti
78, W Pro
lupra goeh
Dis Vute,
ien

Ne r

exegeticas. 109

eſt Cbriſto, tanquam blaſphemo, quod ge-

gauialem ſe dixerit Patri, Deo Iſrauelis. Pe-

trus eum vocat dominum ommium Act. X,
36. Poſterius, in luce poſitum eſt, quan-
do idem P?AVLLVS Redemtorem no-
ſtrum in carne manifeſtatum adpellat
Deum, 1. Tim. III, 16. in quo babitet
tota plenitudo deitatis Col. II, 9. qui a to-
ta Dei ciuitate adorandus ſit, Phil. II, cet.
Senſit igitur ?uVLLVS, ſe diuinitus obli-
gatum kaiſſe, Vt Chriſt maieſtatem vbi-
que celebraret, quod ſaluo munere apo-

Rolico, omittere non poterat, actus eo

ſpiritu, qui ad glorificandum Chriſtum, ex
eius promiſſo, Jo. AV, 27. XXI, 14. ei
datus erat. Altera quaeſtio: an ea for-
mula, qua vtebantur Iudaei: ſuper ommia
Deus benedictus in ſaecula, Amen, aliquem
verum Deum, qui ſit ſupra verum Leum,
ex mente PAVLLI notare queat? Id ne
Iudaeus quidem indicare vel voluit vel
potuit, vt qui haec epitheta, non niſi ad
id; in ore habet, vt verum Deum ab iis
qui non ſunt Peus ſuper ommia, diſtinguat.
Cum igitur PAVLLVS Chriſtum ſiſtat
vt verum Deum, vt ad quaeſtionem pri-
Mmam;

110 Cap. III. Sectio I. Eefenſio per rationes

mam, probatum eſt: fieri non potuit,
quin eum exhibeat vt Deum ſuper omnia
benedictum in ſaecula; is enim eſt verus
ille Deus, qualis minime foret, ſi non
eſſet ſuper omnia laude & adoratione ae-
terna proſequendus, vt 10 ANNES, pla-⸗
ne conſpirans cum PAVLLO, eundem
Seruatorem Deum verum, & vitue aeter-
nae auéctoreim atque datoremn, celebrat.
1. Jo. V, 20. confer. Io. A, 25. 29. 30.
Ego ouibus meis praeſto vitamn aeternam,
non vt miniſter qui ſubſit patri, ſed ego &
pater vnum ſumus com. 30. vnicus ille pa-

ſton, quem Dauid cecinit Pſal. 23. tot.

Tertia quaeſtio: an VIla ſit idonea ratio,
quae PAVLEO ſuaſerit, vt non filium;

ſed patrem, iſto praeconio inſigniret;

uod ad deſignandum Deum ſupremum
ipſis a ludaeis frequentabatur? Cum ne
genius quidem linguae & nexus ſermonis
id patiatur, (H. LI. J.) fruſtra conquiri

omnia, quae efficere debent, vt inuito

ſtilo, tale quid tentemus, apertum eſt.
Neque rationes contrariae hucusque alla-
tae, id momenti habent, quod habere pu-
tantur: vt ex antecedentibus conſtat.
* Ad

44 oom 1. 7
Perllcnu)
at: d
5G* M ran
Ginen Wriusque
1) Uic kegamu
cumm artitn
pieckum, ab
llans in hanc
is ekfans. Q.
in loco, de
IVILO addit
Uuenur. 2)

nnur, (haracke

1, (io ſerſonu
leiltr altingua
Kam, pbi Den
li zer eſenrin
Cogllclenmn ad .
Nr ſt ſinn,
Gen ij / ,
l. Vids, gli
Sitany,) Nnn
h lie ation
lin ili, uthe

a

rll en ſu⸗
l, Tn

exegeticas. 111 1
ll hon Den, * Ad locum 1. Tim. WI., 16. (lectione paulis-
nſter MNI per ſollicitata) Interpres noſter: Deus, apparuit

In clt venn in carne: ergo Chriſtns non ſolum Deus ſed etiam
oret Snon 926 er! ravrer dictus eſt Rom. IX, J. Diſ-

Aertiche crimen vtriusque loci in e0 ponitur . quod
drs 1 ) illic legamus See apparuit; non vero
RWK 9 N Seèe cum articulo. Quod a Geinianis ſaepe
nden obiectum, ab orthodoxis toties diſcuſſum eſt,
1 Giitne allatis in hanc rem luculentiſſimam ſacri codi-
Ue,, ceehr cis effatis. Quid: quod ne quidem articulus
P 13½ ² in loco, de quo ſermo eſt Rom. IX, J. a
nin, inmn PAVLLO additur, quo Pater indicari tamen

putatur. 2) Si ſumeretur, adiecta verba in!

,, , 7 . .
17 9ℳο ανον,₰ä characterem perſonalem internum indica⸗

nicls le in e, quo perſona patris a perſona ſilii, neceſſario,
. 1 tt. realiter diſtinguatur; concedendum foret, Chri⸗
iconer tino ſtum, vbi Deus vocatur, vt talem deſcribi,
t won „ qui ber eſſentiam non ſit Deus uper omnia: quan-
0 mitlie, doquidem ad eſſentiain veri Dei id requiritur,
en vt ſit ſummus, ſeu vitamn per quam Deus eſt,
mgenm habeat in ſe ipſo, vt Chriſtus de ſe Profitetur;,
lvr? Cunn Io. V» 26. quamuis modus habendi hanc vitam
Ferislermone (aſeitatem) generatione aeterna a Patre, abſolua-
ln vOei tur, quae rationem quoque continet, eundem
t, N inund ultum Eilio Praeftandi; qui Patri debetur ILo. V, 23
Genun qui cultus agnitione & confeſſione eius qui eſt
l Deus èn! ravraory, continetun. ARIVS cam
ecsclell gloriam filio Dei inuidebat. Sin ea mens eſt;
hebere? Per conſuetudinem ſtili Paullini, fieri non poſſe;
8 Chaltn vt idem qui 1. Zim. III : 16. ſolo Dei nomine in-=
ſigni=

112 Cap. III. Jectio I. Defenſio per rationes

ſignitur, ab eodem Panullo Rom. IX, J. vo-

cetur Deus èn! zravrev: valde dubito, an ae-

quis lectoribus hoc ſatisfacere poſſit. Nam no-
mini Oε duplex forert ſignificatio per ſtilum
PAVLLI tribuenda: vea, quae Deum indica-
ret, ꝗui ſit pars rav a**D—zv, quae ſubiecta
ſint Oss in! zarr„οαν, ei videlicet qui Rom. IX,
J. nominetur: altera ſigniſicatio, quae Deum
patrem exhibeat, cui ſoli, ινοαν. Cohueniat
praedicatum, quod ſit èen! õ quippe cui
filius, tanquam pars voα αντα ſubiectus ſit.
Inculcat nempe ſ. ven. interpres,: Paullum ſem-
per loqui de Chriſto, tanquam inferiore, ſeu eo
qui ſit minor patre, eildemque ſubiectus quoad mi-
niſterium. Quod vbique repetit; eamque cauſ-
ſam ait eſſe PAVLLO; quare elogium illud,
Oess èên! Tarrav Chriſto tribuere non potuerit
ac voluerit, relinquens tamen Chriſto Dei ti-

tulum I. Zim. II, I6. ſed titulum Dei ſuper

omnia, eidem abiudicans. Stilus igitur Paulli
I. Tim. II, Iö, hic erit: Deus, patri ſübie-
ctus, manifeſtatus eſt in carne. Argumento rem
compleckamur, (quamuis videam hanc diſpu-
tandi methodum contemtionis cauſſa ſcholaſti-
cam vocari; vtar tamen ea) vbicunque Paullus
de COhriſto loquitur, ibi eum repraeſentat inferiorem
patre, eidemque ſubditum, ſicut reliqua omnia ei
ubiecta ſunt. Atqui in loco . Zeim. MI, 16.
Paullus de Chriſto loquitur, quem votat Deum:
ergo in eo loco, Chritum, quem Deum votat,
reprae-

ertlſend 41
litun; ſa n

a

ſars A in
Dens fer 0
1, 5 4M
4, M,
celebratur /.
te Laulius tale,
wn potuit, gt
Ueubi Den /
b Ulo more,
ſetdis guldos
COnent, quod-

c gnoe

guocd eſt huin⸗
Ié. iten pin ,,
loniamn hie, 1
i alijitn n r
ſuule iſerinen
ſ gi e ſen
le con, hann
un ile, qn
b Nc inclin
in ufe, Qn
iant, ich iil
Men loeb, ſan

1her iiee exegeticas. 113
repraeſentat vt inferiorem patre, eidemque ſub-
ditum; ſicut râ ν*†*νσ ei ſubietta ſunr. Perſona
autem Chriſti diuina, (non miniſtra Patris, ſed
infinita, immutabilis, eiusdem cum Patre eſſen-
tiae,) eſt ea, quae aſſumſit carnem, ſeu ma-
nifeſtata eſt in carne, quae, ſtilo Paulli Ebr. I,
S. Deus rex & creator omnium; & ſtilo Ioan-
nis, 5 αι2α ¹νι e, Deus verus & vita aeter- “
na, Xν0ο, Deus apud Denm, opifex mundi, .
celebratur 7. Jo. V, 20. & Jo. I» I. IA. Cer-
te Paullus talem ſtili idiotiſinum ſibi ſumere
non potuit, qui non pateretur, vt Chriſtum
alicubi Deum ſuper omnia, vocaret. Ego, qui

Muii ab illo more, ſi quis alius, abhorreo, qui e
Elnate il. verbis quibusdam, alteri diſputanti obtrudere
Qogtm Ul, conetur, quod ille neque ſentit neque probat,

hic quoque aliquid excuſationis admitterem:
quod eſt huiusmodi, locum Paulli I. Tim. III-
16. ideo non eſſe parallelum alteri Rom. IX, y.
quoniam hic, notam diſcriminis expreſſam habeat;,
in addito ! rarray; lle non item: vt adeo per-
Jonale diſerimen filit a patre, hinc ſatis appareat
ei, qui e differentia ſtili, diſferentiam rei vtro-
bique ſignificatae, ſuo iure deſiniat. Sed fatalis
nte 2 al ille canon, hanc excuſationem eludit. Canon
tt iſferimn inquam ille, quo ſtilus Paulli totus & perpe-
in asuriſe tuus huc inclinatur, vt Chriſtum ſiſtat inferio-
Pin. MNY rem patre. Quamuis, ſemoto etiam hoc ferali
Teer Dr canone, res ſibi parum conſtet. Nam Vtro-
,Deen, que in loco, ſatis luculenta adeſt nota,; quae Fi-
H lium

e n Ponei
Crihe

Wonn

114 Cap. III. Jectio I. Defenſio per rationes

lium a Patre diſtinguat. Is, qui in carne mani- e, Am,
Ffeſtatus eſt, I. Tim. III, Iöô. non eſt Pater,

, . „ euns
ſed Filius. Is, qui ex Nraelitis eſt ſecnndum la,
carnem, Rom. IX. IJ. non pater eſſe poteſt,
Snndm ſn hi

ſed Filius. Vtrobique Deus ille vocatur, non in-
ferior, (hanc notionem, ipſum nomen Dei non 5 ppell
Datitur in ſacris litteris) ſed verus & ſummus nhen &
Deus, in rarrar. Quod fſupra inuictis argu- per ommen
mentis vindicauimus. Quare vterque locus in 10 tempor
omnibus ſibi reſpondet. = Hüeroc
Drumquen
Neque illud omittendum eſſe arbitror, VLLI. C
quod ad ſenſiun formulae determinandum Y llss d
adfertur, vbi verba: qui eſt ſuper omnia, Il. MI
id exprimere dicuntur: qui gentium condi- , lun ſen
tionem ſolus libere definire poteſt- & porro, lhni E
benedictus in ſaecula ita reſtringitur: pro. hine ſ.
Pter praerogatiuas Iudaeorum, cpi , O ego Gicli

ipſe Paullus qui pariter ſum Iudaeus, gratiaz Iit menti
agimus Deo optimo maximo. Si ſenſus for- Uet Patro
mulae in has redigitur anguſtias, non am- na⸗
plius eam vim habebit, quam ſtilus & Ainil
mos ebraeorum, ei aſerebat. Totam *
enim Renc an re nſhar nominis, quod “
Deo proprium eſſet, habebant; quaſi Kn

non contenti ſola nominis diuini mentio.
ne Aer lurn
2

in
ln
Mon el u
A ſnts
le orel

4

W

Olumm

Nerque Han

ſeerhiron
efnunmmnn
hr onni,
Atiun nt.
E
Ngir e
nus Nn
Esr.
Nonan.

Kles N

Tonn
inis,nn
t
ni Ien

9 NIN i.

exegeticas. 115

ne, Adonai, El ſebaddai, Eljon; ſed quan-
dam pietatis cauſſa, adhibitam periphraſin
addentes, adorationem ei debitam, & prae-
ſtandam ſignificabant, quoties nomen
eius appelletur, immo quamdiu ſint,
qui numen eius agnoſcant & adorent, id
eſt per oimnem aeternitatem. Ab antiquiſ-
ſimo tempore mos ille repetendus eſt, ex
ipſo ſacro codice ſumtus: 92, 5 sορ ſti-
lo Moſis, Gen. XIV, 15. 19. 20. 22. fvby, bie
aliorumque vatum, eſt Deus in! zavre" ſtilo
PAVLLI. Confer loca, vbi articulus ,

ante Sνε0ο abeſt, Mich. VI, 6. Sr. L, 21.

Pſal. Xl. VIh 3. Hoc in negotio id quaeri-
tur, quo ſenſu a Iudaeis vſurpata ſit ea for-
mula? & quam vim ipfi ſubiecerint ver-
bis, hanc formulam ingredientibus? Eam
vim qui diluit ac temperat, is tantum de-
trahit menti totius formulae, quantum in-
dulget patrocinio ſuae cauſſe. Quare,

non poteſt argumentum ducere, ex for-

mula in alium anguſtiorem ſenſum tracta,
quam is eſt, qui valuit apud Iudacos &,
qui viget etiam nunc, in libris noui foe-
deris. Nam formula ex ſenſu, non e ver-
bis aliter ſumtis, aeſtimanda eſt: id niſi
HZ fit

116 Cap. III. Jeckio I. Defenſio per rationes

fit, erit interpretis, non Iudaeorum, for-
mula; quandoquidem PAVLLVS eam
e ore Iudaeorum repetere, dicitur, ita vt
exinde colligi debeat, eam ad Filium Dei
non poſſe referri, ſed per ipſius phraſeos hi-
ſtoriam, referri oportere ad Patrem. Pro-
bandum igitur erit huic interpreti, ali-
quo loco illam phraſin Deus ſuper onmia,
adhibitam a Iudaeis fuiſſe in illam ſenten-
tiam: Deus futa gentiuumm moderatur, pro
Juo arbitratu: itemque illam, benediétus
in ſaecula, id valuiſſe Iudaeis, ego, Iudaeus
qui ſim, cum ceteris, Deo laudes & gratia-
ruüͤm actionem tribuo,‚, nunc & deinceps.

Fruſtra huic obſeruationi quis obiecerit:

verum tamen eſſe, quod ex ea quoque

cauſſa, Deus vocari poſſit Deus ſuper

omnia, (vel omnes) quia hominum res
imperio ſuo temperet, &, quod gratia-
rum actio, qua proſequantur eum ſinguli,
vel homines, vel populi, eadem vniuer-
ſis incumbat. Fruſtra, inquam id ali-
quis cauſſabitur. Formulae alicuius po-
pPuli ſollemnes, quae enunciant, quis &
quantus ſit Deus, & quo cultu dignus ha-
beatur, deſinunt eſſe ſollemnes, vbi quis
in

nclenemn
Herti, tn
& motn
urtlemdes
Iuprr No
ogecerpat
ain, Aut
10 00
nt proprin
emmnes fun
em cellen,
Miln baAV
remn,reiie
CoRedre,
NrO neutro g
Nr euinen,

laj eun, hin

r ſt tm
i ſint.
Morn haben
ltßnit, e⸗

Eiſur irni

4

icunt
Mmonot i

Aiam exe

er mtine

llen enn
klrs 4
feiun, I
him,
Pnlen i
Nunem, brn
terhkei d

4 ler e, onn.

Nennr

lnnir
y Mnchn
, lui iui
n irir

5 Füngg

Us Cbiecent
Ter goe
Dels I
omninum
NMot gent⸗
Cnn Mle
En iver.
amn id 1
lcuios
1, Us,
1dgn
3, Nis

1

exegeticas. 117

in qualemcunque gratiarum actionem eas con-
uertit, tunc, vbi ex earum vſu ſollemni
& integritate contentorum (per id enim
ſunt ſollemnes) probationem 9esrmos ſam-
mae parat. Non patiuntur tales formulae, vt
quis decerpat partem aliquam in illis con-
tentam, aut ex aliqua earum parte, quo-
quo modo deriuandam; qua mutatione
fiunt propriae, & naturam eius, per quod
ſollemnes ſunt atque communes, exuunt.
Idem cæeleberrimus imerhres vt probet,
Phraſin PAVLLI i! zarræ““, Pertinere ad
Patrem, reiicit metaphraſin maſculino gene-
re conceptam: ſuper omnes, & propugnat
Pro neutro genere, ſuper ommnia: eo conſilio,
vt euincat, Chriſtum a Paullo non potuiſſe
dici eum, qui ſit ſuper omnia, cum ipſe Chri-
ſtus ſit pars eorum ommium, quae patri ſub-
iecta ſint. Si igitur illa formula hunc
ſenſum habet: qlli conditionem gentium ſo-
lus definit, exinde non intelligetur, quod
Chriſtus Patri ſubiectus ſit. Qui Eilium Pa-
tri JubiGciunt ſubtiliores Ariani, tamen id
relinquunt Filio, quod iure creationis pro-
uidentiam exerceat, vtique in eccleſiam,
eandemque ex vtraque gente, externa, &
F 3 ludai-

118 Cap. III. Jectio I. Defenſio per rationes

Iudaica, colligendam atque gubernandam;
& quod ſolus eam exerceat, mullo in hanc

regendi ſocietatem aſlumto. Neque illo

exercitio fungi poſſet, niſi & ipſum natu-
rae regnum, pari poteſtate moderare-
tur.

F. LXIV.

Quamuis igitur ea coniectura, de
PAVLLO ad ludaeos degeneres phraſin
ſuam accommodante, & veluti praeſen-
tes eos alloquente, haudquaquam in
mente vel ſermone illius nata, vel indica-
ta ſit: tamen ex eo ſenſu, in quem for-
mula ſaepe laudata flectitur, ſi modo ce-
tera ſacri codicis oracula conferantur, non
nihil ad noſtram ſententiam praeſidii ac-
cedit. Nam qui gentium conditionem ſolus
libere definire poteſt, ös inl rarrar, is eit ké-
vogs deezér“, Quod encomion eſt Chriſti,

Iud. 4. abnegant udsor deorira ſolustn mo-

narcham, Deinmnm & Dominum noſtrum Ie-
ſum Chriſtum; coll. 2. Pet. Il, 1. quo-⸗
cum ſtilus PAVLLI Cconcordat. Phil. II.=.
9. ſS. Ebr. l, y. Et Meſſias rex Iudaeorum
idemque pater aeternitatis, leſa. IX, 5. ho⸗
puli

N ⸗

li d amt
Pit ,

olere, gel

hn ſent.

elin faex e

EEENSIO

DNAENMONNX

Gamus,
1e Comtrone
io inter
i veram
Menſu ne
Chricti
eeli, pen
Uones 'nim

; Ere

Poſttine

egoi
1lrhi

Mlerae.

niechun, e

eres phrnſe
i onren
UAam in
hveliocer
en .
nodo .
elintn m
Mneſcie
v Gl .

iun .
Nrum k

I. (o

t. TYE.

dteonee
N5e

I

exegeticas. 119

puli ſui conditionem definire potuit ac de-
buit, ita, vt proſelytos ad eundem ad-

ſiſcere; gentes nimirum alias, penes

ipſum fuerit. Id quod nunc etiam a ficto
Meſſia, faex eius populi, fruſtra exſpectat.

BESAͤ: ☛: ͤ: e

SECTIO II.
DEFENSIO PER TESTIMONIA PATRVM.

ARTICVLVS I.
PRAEMONENDA DE CONSENSV PATRVM.
§. LXV. .
rius, quam ad hoc momentum acce-
Ldamus, quaedam praemonenda ſunt,
ne controuerſia noſtra inanis videatur.
Primo, inter nos in eo conueuit, ſermonis
ſacri veram interpretationem, neque a
conſenſu neque a diſſenſu doctorum po-
puli Chriſti, ſiue veteris ſiue recentio-
ris aeui, pendere, vt ſupra monuimus.
Rationes nimirum exegeticae hic vnice
valent; & res, quae verbis eorumque
compoſitione ſignatur, in hoc interpre-
tandi negotio, ita ſpectanda eſt, ſicut
eius deſcriptiones, in aliis verbi diuini
1 4 ekfa-

120 Cap. III. JRelt. W. Art. I. Praemonenda

effatis, eam definiunt. Quae effata ſimul
ſumta, & inter ſe comparata, rei ſigna-
tae indolem ſic exhibent ; vt totum
quiddam, & ex omni parte definitum &
circumſcriptum, appareat. Haec regula
in omni doctrinarum genere, quae ſeri-
ptis continentur, publieo communique
conſenſu valet.

* Quam plana eſt, & omnium conſenſu firmata
haec regula; tam procaciter a multis in eam
peccatur. WHISTONVS, CLARCKIVS (& ad
extremum fere BVLILVS) CVRCELLAEVS;
quodque mireris, WHITBYVS, vt e ſcripto
poſtumo cognitum eſt, (niſi fidem cditoris
deſideres) EMLYNVS, CHVBBIVS, Meo-

Ariani, e patribus Ante - Nicaenis, quos in

ſua placita torquent, hauſtum errorem ſacris
litteris inferre conati ſunt. Hidemque, Nicae-
norum procerum deciſione preſſi, horum quo-
B. que ſententiam ſatis apertam arrodunt, vel vna-

nimem eorum conſenſum vellicant, nihil mora-
ti oraculorum ſacri codicis auctoritatem. Sed

WHISTONI praecipue ſcena, ſpectaculum
pracbuit auctore ſuo dignum. Nam epiſtolas
1. 16N ATII lLongiores, omni critico guſtu pro-
ſcripto, pro genuinis venditat, e bibliotheca
BODLEII codicem Arabicum forte repertum,
erubeſcendo conatu, canonicum Ahoftlokunt
cri⸗

ſcrpun e
caa Fete

Ann du

Deinde,
ſacri ſen
conueni⸗
(imerpr.
nlem
Illom conn

II tune de

1, Gntent
Eernih Go
lis ie e
In, Cinerl
1s Cogitar,
etur dis 6
iure,
In non c.
Ins auckor
nn Crik
n l Y 3

Maunt,

lſt, g

Deinei

eefir ſin
1l, rej ſon Cne
. n umn
Lu
N ann
d be ſeri⸗
Gumnnng

NeEIV‚

.
RCELIAE
te larto

Hecdhohum
Nun epſelu
galn re
e Diblota
te kegernn
Alun

D

de conſenſu patrum. 121

ſeriptum eſſe clamat, contra de auctoritate
codicis veteris teſtamenti, vt corrupti per Iu-
daeos, etiamque de noui integritate detrahit;
denique deluſus ſuis ipſe artibus, totam bilem
in Athanaſium effundit, limam morſurus.

. LXVI.
Deinde, ſi in explicanda quadam ſermo-
nis ſacri ſententia, quaeritur, quis ille ſit,
cui conueniat id quod de illo affirmetur?
&, ſi interpres aliquis agnoſcit, nominari
eundem, quem nos nominari credimus, vt
in illum conueniant, quae de ipſo dicun-
tur: tunc ille hactenus nobiscum conſpi-
rat, quatenus idem ſermonis ſubiectum de-
cernit, quod nos intelligimus: tametſi de
illis, quae eidem in iſto ſermone tribuun-
tur, diuerſa poſſit eſſe noſtra atque il-
lius cogitatio. Nam de his alia deinde
naſcitur disputatio, vbi probandum eſt,
quo iure, & quo ſenſu, conueniant potius
quam non conueniant in illum, Auas ſer⸗
monis auctor illi tribuit.

* Quando Chriſtus affirmat, Eilius & Pater ſunt
vnum lo. X, 20. omnes, & Ariani, & Sciniani,
agnoſcunt, ſermonem efle de Chriſto ſed r3
7num eſſe, quod ei tribuitur, multo aliter at-
5 aue

122 Cap. III. NRebt. W. Art. I. Praemonenda

aduerſus NOETVM, locum Paulli Rom. IX,
f. Chriſto vindicat, quod nobis ſufhicit. Vi-
ctus enim euidentia ſtili, hoc fecit, non factu-
rus, ſi interpunctionem talem ſomniaſſet, qua-
lem ERASMVS. Ratio, quam addit HIPPO-
LYTVS, cur filius Dei ex Iraelitis progenitus,
ſit Deus ſuper omnia benedictus, cet. illa inquam
ratio, haec eſt, quod data ei ſit omnis poteſtas,
ideoque ſit Deus (ita vocatur enim in iſto ora-
culo) & Deus ſuper omnia, roy Rοαο e)
Rem itaque agnoſcit HI PPOLYTVS, ideoque
noſter eſt. Rationem non exhaurit illa reſpon-
ſio; at plenior & locupletior in verbis PAVL-
LI latet. Neque deſunt, quae HIPPOLYTI
monimentis obiici poſſunt. Ita WHISTONVS
plurima congeſſit IRENAEI loca in ſuam ſen-

dum in eo verſamur, vt oſtendamus locum
PAVLLI Chriſto vindicari ab illo teſte.

§. LXVII.
Illi patres ecclefie, qui oraculum
PAVLLI Rom. IX, 5. exhibent & reci-
tant, in diſputatione contra quoscunque,
ita, vt illuad de Filio Dei dictum eſſe
agnoſcant, manifeſto hac parte noſtri
ſunt, & hactenus cum PAVLLO Con-

ſentiunt. (H. LXVI.) Hi, quamdiu non
agunt

que nos, interpretantur. Ita HIPPOLYTVS

tentiam. Quae fruſtra nobis obuertuntur,

vnt nn
Araſn oppoo
leſte A 11
Ieſus Il.
in Deus ce
Dlere lne

Alimnne wus

Rcundun

iar eſt, y

ſulatum ho

me pegaet

lrne ſimilem,
boli dune are
eOrutn Alh
remittens ne
Oraclli prion
Siuelrite: ſnr
Losr in
Chriſto gun
Dutur, fupr
unblam pollta
1r il Oracult
Inkrentem 4

u

e Deus

Crite, i,
iunnram er

Amleere al

Menmmt,

. de conſenſu patrum. 123
4 HIDPNTY,, 11. . „₰
l gun agunt cum illis, qui bumanam Chriſti na-
t turam oppugnant, quage eſt e Iſraelitis,

dal 1 Non ech

ee.
1 Nueulum
ir & leci
Geunde
Qnm ele
rte poln.
LLO
mmdin

7

ſd.

*
.

teſte ?P.AVLLO; tam diu fatendum; eos
reliqua PAVLLI verba: qui eſt ſuper
omnia Deus cet. ſpectare; ideoque non
agnoſcere finem qualemcunque periodi
Pautllinae his verbis terminandae, e Hrae-
litis ſeciindum caurnem, ſed ſine αα εεπi,
vti par eſt, verba PAVLLI legiſſe.

* Poſtulatum hoc, recuſari nequit. Nam, ſi quis

forte negaret humanam Chriſti naturam, no-
ſtrae ſimilem, quod fecerunt quidam haeretici:
&, ſi tunc pater aliquis eccleſiae contra quendam
eorum diſputaret, ad hoc PAVLLI oraculum
remittens negantem, tunc fuficerent verba
oraculi priora: et e matre conceptus & natus
Hraelitide: ſin de perſona Chriſti ſit diſceptatio;
(⁶ Xcis indicat perſonam) & nominatim de
Chriſto quatenus eſt ι Xρ, cui maieſtas tri-
buitur, ſupra creatam quamcunque magnifi-
centiam poſita; atque, ſi hanc in rem profer-
tur id oraculum PAVLLI, tunc neceſſe eſt,
proferentem ſpectare vtramque oraculi partem,
(Jubieltum & praedicatum) Praedicatum igitur;,
qui eſt Deus ſuper omnia, agit de eo qui dici-
tur Chriſtus, 1. e. õ quatenus prae⸗
ter naturam excelſiſſimam, habet ſimiil aliam
ex muliere aſlumtam. Inter ſubiectum itaque
&

—

124 Cap. III. JNeck. I. Art. I. Praemonenda

& praedicatum, non habet locum qualiscunque
interpunctio, quae ſubiectum a praedicato tam
violenter abrumpat. Vnguibus non rationibus
vteretur, qui ſic inſtitueret, de Chriſto id ora-
culum excitans. Neque vllus e patribus eſt,
qui illam formulam Chriſtus eſt ex Mraelitis ſe-
cundum carnem, aliter, quam de humana eius
natura, intelligat.

§. LXVIII.

Patres illi, qui ex inſtituto com-
mentantur in epiſtolam PAVLLI ad Ko-
manos, vel nominatim excitant illud
oraculum cap. LX, §. praeferendi ſunt
illis, qui alicubi phraſin incommodam

de Chriſti maieſtate, vel ambiguam &

incertam adhibent; incertam dico, qua
definiri nequit, vtrum de humana Chri-

ſti natura, vel miniſterio Chriſti oeco-

nomico, an de diuina eius natura lo-
quantur. Nam priores illi, exhibent te-
ſtimonium diuinum verbis ?AVLLI ex-
Ppreſſum, idque' illibatum repraeſentant,
Poſteriores non item.

§. LXIX.

Ad antiquitatem Patrum quod attinet,
illa

a guncvum
goleiſten⸗
lo temi,
Guet, iis
Cltos, Gl
rebus ud
Kperiſe.
N aant dn

e etenille p
10 anteriorum
ſocabula Mur
6e, Guam wari
Oducn Nicaene
tum edrum
wanodt loqu
ie ſunt, gn
cum ſacr!
Gere velimas.
tio diuuno r⸗
uIn mumero
lmine, 4
Uludinemn
e, Cuin Atin
n eſentm
unmncge ſg
Lidem cont
d t Otun
Effinunram

Menu
de conſenſu patrum. 125

Ncu zeen 6
tain illa nunquam ſola valet, ad probandum,

mi quale ſyſtema dogmaticum alteri, paul-
eCnd 10 recentiori, ſit praeferendum, ſi oſten-
eie, di poteſt, illos antiquiores eo ſtilo eſſe
an locutos, qui parum ſibi conſtet, ac ver-
EA ba rebus ſublimioribus aptanda, adeo
non reperiſſe, vt lector prope neſcint,
. quid aiant quidam, aut quid negent.

intio an. * Hoc eueniſſe plerisque patrum, concilio Nicae-
IVIII N nò anteriorum, nemo eſt qui neſciat. Nam
vocabula idtsα, oiννe Ben, Soi, ràρνα.

gtmt il gi, quam vario ſignificatu ſint a plurimis, Syn-

kenti En odum Nicaenam antegreſſis, vſurpata, cau-
INomhcdam tum eorum lectorem fugere non poteſt. Cu-
Anbiorem iusmodi loquendi formulae, per ea temperan-
