mn, En, dae ſunt, quae iidem aliis in locis, ſanioribus,
Uunenn r. cum ſacris litteris congrua tradiderunt, . niſi
(riti er , dare velimus, eosdem & ſibi & ſimul teſtimo-
. 4 nio diuino repugnaſſe; quo dato, orthodoxo-
ls Ni l rum numero exciderent. Sic imagines eorum
eihibent ee a lumine, a ſonte, a radice, ductae, & ad ſi-
prILI eX militudinem Eilii cum Patre indicandam adhibi-
ehneſenuun tae, cum altius ſubtiliusque cogitare non poſ-
. ſent, eſſentiam vtriusque eandem αonαονια, haud
incommode figurabant. Quibus autem in lo-
. cis iidem contraria illis phraſibus dicere viden-
tur, aut omnino dicunt: in illis humanam
gvod 1 Chriſti nuturam, aut oeconomicam eius ad Naren
D abi⸗

i

1
126 Cap. III. SRect. II. Art. I. Praemonenda

. . . . S un. Wi/
habitudinem; indicaſſe, cenſeri poſſunt. Sic vo- in ſain
cabulum creationis rudem craſſamque Miner- 4 ir l
. . /7,; n CCgan
uam ſonat, ſicubi creatus aà Patre PFilius exhi- i
. . r M. I
betur, vel ſi roinc PATRIS dicitur; vel fa mmml
êtus; (niſi Yervmrè paſſim in gernreg verti cre- ike
Ublltat.

datur, vt HVETIO viſum eſt) quippe genera-
tio aeterna non illico impugnari per illas vo-
culas, duriores ſane, ſed aeui genio minus
caſtigato condonandas, exiſtimanda fuerit,
niſi tunc, cum ſyſtema dogmaticum eorundem
ſcriptorum, ex eorum doctrinis conformari
queat; quod errorem in illis phraſibus laten-
tem, manifeſto prodat. Qua in re, quanto
ſtudio in vtramque partem elaboratum ſit a
viris tum critica tum theologica ſollertia emi-
nentibus, abunde cçonſtat. Neque noſtro dum-
taxat aeuo PETRVM DANIELEM HVETIVM,. HLfifOTun
PETAVIVM;, BARONIVM,» GEORGIVM tem inkra
BVLLVM epiſcopum, ERNESTVM GRA-
BIVM cet. magnos certe viros, ſed iam tum
prioribus ſaeculis Proceres populi Chriſti, la- ni(e coo

crs tteris enr
(i hiat mentic
eri non poſlit
Ucipiatur 4
Nocedens ab⸗
elt. Ue pi
o vocabul.⸗
untur, ſignin

ſalunss rer

bor ille ſatis exercuit, EVSEBIVM, ATHA lIINIIS, I.
NASIVM, HIERONYMVM, cet. Wonnt;
rſrum en

— E* Ita ſentiendum erit de loco, qui e DIONYSIO 0 luini
Romano alicubi excerptus legitur ad proban- urent
daim antiquiorem diſciplinam (quae diſciplina Ked. dei
fuiſſe Ariana fertur) Ibi diuina Trinitas recolli- eNegetie
gi & comprehendi dicitur, ac referri velut in W s d0
ſummam (gO id eſt in vnum Deum Num- I ipl ren
mum.

ihollne 1 .
. Andre
,,
e H e⸗
cr, e ſa

ſotne er WMZ

EM HVYLTTIVN

) 10 RCIHE
NLer ll .

Gul 0
lel

eD10 NISI0
I. d Ini
dae Aci
Tiu m
es Deus

unnu

. 2
necra i
sdue holr Gun.

BIVYL, 4M

de conſenſu patrum. 127

1
mum. Vbi ſanita Trias Patrem, Filium &
Spiritum ſanctum notat. Qus enim Trinita-
tem cogitare potuit excluſo aliquo ex his, qui
tres ſunt. Hi tres ita ad ſe mutuo referuntur,
vt vnus tamen Deus omnipotens in his tribus
ſubſiſtat. Quando autem trinum illud ſic in
ſacris litteris exponatur, vt Filii & Spiritus ſan-
cti fiat mentio & proceſſionis eorum e patre:
fieri non poſſit, quin in tribus his enumerandis,
incipiatur a arre⸗ ſine quo neque filius neque
procedens ab ipſo Spiritus ſanctus, cogitari
queat. Ille pater vnus eſt quaſi ſons deitatis,
quo vocabulo nunc quoque ſyſtemata noſtra
vtuntur, ſignificatu tamen caſtigatiſſimo.

§. LXX.

Latinorim praeterea Patrum auctori-
tatem infra Graecos deprimere, non Pu-
to ſaluis rerum monumentis licere, vti-
que, ſi de dogmate ſanctiſſimae Trinita-

tis agimus. Largimur id Graecis, quod

noui teſtamenti lectionem ea lingua, qua
pPerſcriptum eſt, vſurparunt, cum ex
aduerſo Latini, metaphrain latinam fre-
quentarent. Sed vtra pars alteram ideo
vicerit exegetica facultate, eorum loco-
rum quibus dogmata religionis conti-
nentur: ipſa rerum teſtimonia decidant.
Fon-

128 Cap, III. Sect. II. Art. I. Praemonenda

Fontem veteris teſtamenti ebraeum, patres
graeculi vix deguſtabant, Alexandrinis

freti interpretibus. Ipſe adeo Adaman-

tius, ebraeae vel Samaritange linguae pe-
ritiam ſatis mediocrem hauſerat, vt HIE-
RONYMVS aliquis facile cum eo poſſet
comparari. Hactenus igitur nihil aude-
mus contra Latinos. Quod praeter alios,
b. BALTHASAR BEBELIVS dutiq. eccleſ.
tom. I. p. 4719. ORIGENEM vocat philo-
logum egregium, qui linguum ebraeam ex-
acte ſeiuerit, id temperatius dicere pote-
rat vir in colligendis patrum efrfatis dili-
gentifſimus. Ipſe ſibi ADAMANTIVS
id non arrogauit, notante HVETIO, &
CLERICGO teſte. Quanto hiatu ſpernant
latinos Neo-Ariani, interque eos EM-
LYNVS, haud obſcurum eſt. Prae ce-
teris latinae eccleſiae patribus, eminere
mihi videtur TE-RRTVLLIANVS, quem
de Trinitate magis ſoſtematice, quam
ceteros, pronunciare, a viris ſummis,
nulloque partium ſtudio abreptis, cogni-
tum eſt, quamuis alibi ſuos ille patiatur

manes. IS, vt infra monebimus, quod

ad oraculum PAVLELI Ron. IX, F. atti⸗

net;

et, im
glnecetunn
Nure i,e.
ſur onffte
6 nune gu
nſs il Ge
let, gois
ttria graech
tinet. Nam
oypris, A
hoeizus, (
liodicari Gel
Unlbet mmtig
Tlokoppine,
Imbutne, pran
Glid aurte he
les, Chriſti
Videtur,

ipolorum

Aum Yyn
Wuptum le⸗

Mklinns 14
Nlmn luur
1) eilt
, Inod, wile
ine I egrer

unmnei

lenz Pen

4 nie
led Ann
ltgre e
GN Kl.
n enſele
tur ahtl me

Arnrräi

s Arin en
A wor N
, Ar
Ctere oN
n eknrs

DANNNTINS

HVETIO,
kiruſpenn
dne en h
lt. Pre
us, eninet
rg glenn
e, Iam
6ſumms,
dis
le parun
mnnd, I

“

ll r

de conſenſu patrum. 129

net, Italam translationem ſecutus eſt,
graece tam doëtus, quam latine. Atqui,
haec itala metaphraſis eſt antiquiſſima,
ſicut non diffitentur ipſi, qui Ariimas par-
tes nunc quoque tuentur. Sed meta-
phraſis illa de graeco exemplari deforma-
ta eſt, quisquis eius auctor ſit, gente &
patria graecus fuerit, an ſecus? nihil
attinet. Nam Italis non magis, quam
Aegyptiis, Alexandrinis, Antiochenis, Cap-
padocibus, cet. graecae linguae peritia
abiudicari debet. Et Graecos, quan-
tumlibet antiquos, meracum Platonicae
philoſophiae, iudaico inſuper fermento
imbutae, prae ceteris fatuabat; vt neſcio
quid aurae nocentis, exhalaſſe in regio-
nes, Chriſti obſeruantiores, haud abs

re videatur. Vnde tot ORIGENIS ac

diſcipulorum eius deliria, quibus ſacro-
ſanctum Trinitatis myſterium paſſim
corruptum neglectumque conſpicitur.

* Doctiſſimus MASSVETVS IRENAEI editor
Cubbalam Iudaeorum, multo recentiorem eſſe
putat; aetate patrum illorum; quos appella-
mis, quod, viderit ille, quibus rationibus ful-
ciatur. Id carere dubio manifeſtum eſt; ORI⸗
1 GENE M

130 Cap. III. Rect. . Art. I. Praemonenda

to feliciorem, ſi limpidos potius fontes, quam
Philonis turbidos, adiſſet. Quibus tamen
praeconiis extollat IRENAEVS iam tum eccle-
ſiam Romanam, haud obſcurum efſe poteſt le-
Ccctori non impedito, qui neque criticam falcem
in illam optimi patris confeſſionem immittere,
neque MASSVETO, id quod nimium eſt
comminiſcenti, calculum adücere cupiat.

§. LXXlI.

De patribus Nicaenis, tanta frequentia
(tametſi definitus eorum numerus fixo
calculo deſtituatur) congregatis, credi-
bile non eſt, ſine auctoritate vetuſtio-
rum eos aliquid de maieſtate Eilii decre-
uiſte. Ex his multi certe, ſubſcripturi
non erant, ſed potius repugnaturi, ſi

quid antiquae fidei contrarium tentaretur.

Praeter alios id teſtatur oRIGENES, Vt

paullo poſt videbimus, de multis, quo-

rum ſcripta aetatem non tulerunt. Sed
ipſi Nicaeni, haudquaquam poſthabendi
ſunt prioribus. Nam in tanta loquendi
de Eilio varietate, ſummae neceſſitatis erat,
conſtringere iſtam licentiam, quae ſic in-
ualuerat, vt tunc turbae darentur in e.
cle-

GENEM eorum e lacunis multa hauſiſſe, mul-

Eelua; min
ern conlerun
ſen ones e
ieN&
conuenis
Cblaior in
6, Quanto
6 Prae dli
1, l guide
nalci, n
Ians illa
Nauckoritat
1 une, in
Ue Cuie2
Nrepregbel
1, ybipitt
Umonium y
bonae in
alis, l

Likra Cir

etent onn
n Aanddun
Nentum
bg heid
Eerndumn e

n

nnen

4 kall, II
l le,
Cbr ane
lum mun erdl
1 Ge Dorel le.
iltten ilcen
Gnen immme
d inunn
Ce ai.

1 fegtent
Umenns
Nuid crelt.
1e vennſto
e Miceee
öblerhemi
gnernn, I.
tenturn

de confenſu patrum. 131

cleſia; cuius tum ad doctrinae integrita-
tem conſeruandam, tum ad cuitandas diſ-
ſenſiones inteſtinas, magnopere pertine-
bat, idem & ſentire, & eloqui, ſacris lit-
teris conuenienter. Quam ad rem, tan-
to diuinior incumbebat obligatio doctori-
bus, quanto ſanctior eſt eccleſiae ſocie-
tas, Prae aliis, quae ſimili regula tenen-
tur, ſi quidem turbas erumpere, ac diſ-
ſidia naſci, non velint. Quando igitur
conſtans illa & ſatis caſtigata loquendi ra-
tio, auctoritate verbi diuini rata & ſancita
eſt; ſane, in Chriſti ciuitate vnusquis-
que ciuium aequali vinculo ad illam caſte
integreque ſeruandam, obſtringitur. Qua-
re, vbi patres Nicaenae confeéſſionis, in te-
ſtimonium vocantur oraculorum, quae
per bonae interpretationis leges de maie-

ens, Nate Chriſti agunt: illi teſtes ſunt locuple-

nls, l⸗
t. Ved
Ckkrbene
locden
eſne
lturer
1.

G

tiores aliis, quorum fſcita, vel verba certe,
ſunt infra Chriſti maieſtatem.

* Experientia omnium temporum id Gonfirmat,
non admodum premi modos loquendi,; dum
de loquentium ſano ſenſu cônſtat. Sed erum-
pentibus deinde controuerſus, quibus genuina
dogmatim veritas in diſerimen adducéitur;
I 2 prae-⸗

132 Cap III. KRct. II. Art. I. Praemonenda

praetexta eorum auctoritate, qni melius de do-
ctrina ſenſiſſe, quam dixiſſe deprehenduntur;
ipſa res neceſſitatem imperat, figendi verbo-
rum ſiguificationes, ne ſecurus, idemque va-
gus, & in vtramque partem flexilis verborum
ſonus, in fraudem veri, & calumniam rectae
interpretationis, per imprudentiam declinetur.
Quae a viris celeberrimis, Anglis & Germanis
expoſita ſunt ad locum PAVLLI T. Cor. L. 10.
pleraque indicauit ö. 10 CHRISTOPHORVS
WOLFIVS curis phil. & crit. Sed defenſionem
Fidei Nicaenae, quam occuparunt alii, hic repe-
tere, ab inſtituto noſtro erat alienum.

F. LXXII.

Qui contendit, ?AVLLVM, Rom. IX,
5. per prudentiam non loqui potuiſſe vel
debuiſſe de Filio, eique tribuere, quod
Iudaei infideles, ſoli tribuerent patri,
qualis ſit ea doxologia: qui eſt Deus ſuper
ommnia cet. ne videlicet rudis illa ludaeo-
rum infidelium impietas durius reprehen-
ſa, impediret eorum conuerſionem: qui,
inquam, id contendit (§. LIX.) is recuſare
non poteſt, quo minus eandem interpre-
tandi regulam aliquis tueatur, ad verba
Chriſti: pater me maior eſt. Lo. XILV, P.

locnigre
Hi hernn
nn Atmmn
ſyij ilttit
irigtar
,r pruden
ua dun
l, Cn⸗
ler ex O
Eh argum

illorum

Ulfnis eſ
n, ſere
en, Non!
chi, ſei
heut.

Hacile peri
Elim. E.
glum eſt,

endo veri

Ulgendom
1 g nol
nn hyppoth
1 ohendere
CUede

deleos d
Ihlgnetu,

,
ennneta de conſenſu patrum. 133

Niluge Loquitur enim Chriſtus ibi cum diſcipulis.
Arkim Hi per infirmitatem notitiae, capere non-
Be en dusn poteran, plenam de quibusdam my-

nr Rſteriis inſtitutionem. Io. XVI, 12. Parce-
And bat igitur magiſter optimus maximus,
enudhe Per prudentiam, diſcipulorum infirmita-

AEGm ti, qua tunc laborabant, nondum per-
ILHν ſuaſi, Chriſtum aequalem eſſe Patri. Quo-
rHG. circa ex opinione illorum, licet falſa, ta⸗
s men argumentum petit, quo intempeſti:
rdi,ien ua illorum de abitu Chriſti triſtitia, ſtultitiae

Re
Aenun, confinis eſſe, dicçeretur: quandoqui-
dem, ſi crederent maiorem Chriſto eſſe pa-
trem, non modo nihil eorum fiduciae de-
lg Nn trahi, ſed plus etiam eidem accedere de-
iotuſee beat.
fhuer, * Facile perſpicier ingenuus quisque lector, quid
ekent hn velim. E conceſſis argumentor: quando ae-
Oln ſin quum eſt, vt quod alter ſibi indulſerit in de-
uce. finiendo verbi diuini ſenſu; idem & nobis in-
Eryrehen dulgendum ſit, niſi quid grauius obſtet. Ni-
en 1 hil opus nobis eſt, hanc forte aſſumtam ab
aliquo hypotheſin, vſus in noſtros conuertere.
slenl Sed oſtendere tamen neceſſe eſt, quid ſit, 8
intete quod concedere debeat, ſimilis cuiusdam hy-
dN potheſeos auctor, in eam partem, quae ab ipſo

. NINS impugnetur. Chriſtus, hoſtibus ſuis (non di-
le 13 ſcipu-

134 Cap. III. Rect. I. Art. I. Praemonenda

ſcipulis) reſpondens, Io. X. 26. 29. haud ea
vtitur demiſſione ad errorem eorum, ſed
aperte profitetur: patrem eſſe maiorem omni-
bus, ſic tamen, vt non ſit ſupra ipfum, quoniam
ipſe & pater vnum ſint, ita vt omnipotentia vtri-
que ſit communis, quae id praeſtet ouibus
Chriſti, vt nulla ſit creata poteſtas, quae e ma-
nibus Filii Dei com. 26. eripere valeat eius gre-
gem. Vbi manibus ſilii com. 25. & manibus pa-
rris com. 29. eadem omnipotentia, idem ius dan-
di vitam aeternam, eademque iuris illius efhcien-
tia, vindicatur. Quae ſine efſlentiae eiusdem
& indiuiſae communione, cogitari non poſſunt.

Quod THOMAS CHVBBIVS, e locis
Marci XII. ze. Ioan. X, 2o-=30. XW, 26. li-
bro, 1715. edito, quem inſcripfit the ſupre-
macy of god the fater aſſertel, probare ſatagit,
aliis argumentis confutatur. Et placide monen-
di mihi videntur recentiores quidam theologi,
(quorum abſit a me vt orthodoxiam deliderare
audeam) ne qualemcunque Filii Dei ſubordina-
rionem infra patrem, largiantur, propter gene-
rationem a Patre. Hacc enim mutuo ſibi repu-
gnant, eandem eſſenriam eſſe talem, vt eadem
qualicunque ratione, ſibimet ipſa ſubordinari
queat. Modus enim habendi hanc eſſentiam, ne-
ceſſitatem exiſtendi, & aeternitatem abſolutam,
infirmare nequaquam debet. Io V, 26. 23. Multo
minus prioritas, quam vocant, Patri proinde vin-
dicari poterit, cuius aeterna generatio, prius ni-

hil

AAcktoritas In
Jiuma certe
glam alen
lolis, dumn ch
Allkanas i
exta hac ra
Ccribendum
co cocici: c
run, Uubie
ſerd Cocere
ilos Juden
Fruum con
luguere ſn
ſenli abund
naterianmn i

Mirum e
uſ lulcen
Mde acr
lkungue
ellr. (
inn, qun

nnbe, ſ m
N, non n

de

Munat

n enrn
„ erum, 4

ſe “
Mnrer, ℳ

Mni

ſontimm. v.
Aſentien, 1
abloluen
136.27. M

de conſenſu patrum. 135

hil admittit. Recte BASILIVS quibusdam
locis, a notione Patris argumentum ducit, qui
aeternus eſſe nequeat, niſi Filium habeat cu-
aldiov, coaeternum: & ſimul oſtendit per illud
5&ν nihil derogari de maieſtate Filii. Neque
auctoritas quaedam humana, quantacunque ſit,
priuata certe, id officii imponere poteſt cui-
quam academiae proteſtantis doctori, vt a ſym-
bolis, tum communibus eccleſiae chriſtianae, tum
Auguſtanae confeſſionis nominatim, recedat, prae-
texta hac ratione, quod iis ſubſcripſerit, aut
ſcribendum eſſe putet, quatenus concordent, ſa-
cro codici: qua ratione, ipſi adeo corano Tur-
corum, ſubſcribere quis poſſet. Vtrumque
vero docere alios atque alios auditores, &
ilos quidem docere quidquam, haud con-
gruum confeſſioni eccleſiae; hos vtcunque re-
linquere ſuis placitis, & pati, vt ſuo quisque
ſenſu abundet: id eſt eiusmodi, quod ſchiſmati
materiam illaetabilem ſufficiat.

Mirum eſt conſilium, & alite nequaquam
fauſta ſuſceptum, ſi modum dare conemur
notitiae ſacris e litteris hauriendae, aſſumta
qualiscunque virtutis ex illa notitia deriuandae
menſura. Quanta ſit & qualis vnaquaeque
virtus, & quam late regnet, definiri nequit,
niſi adhibita notitia procreatrice cuiuscunque
virtutis, ſi modo virtus vera & integra eſſe de-
beat, non fucus & vmbra. Vnam eandemque
I 4 virtu-

136 Cap. III. Sect. II. Art. I. Praemonenda

virtutem truncam eſſe & carentem ſuis nume-
ris, quae tot notitiae partibus & gradibus non
animatur, quot in illam influere debebant; vel
ipſi philoſophi nos docent, adprobante Chri-
ſto Marth. XXII, 37. Notitia vero ſacris e lit-
teris acquirenda, tam debet eſſe clara & dif-
fuſa, quam, adhibitis quibusque praeſidiis, eſſe
poteſt, niſi auctorem earum id non voluiſſe,
contendere conemur, in ſapientiam eius iniu-
rioſi. Huiusmodi notitiam ex illo fonte colle-
ctam, aliqua ſui parte negligere, aut virtute
caſlam accuſare, arbitrioque hominum lubrico
ſubiicere, id vero Chriſtus nusquam nos docuit.

Quid eſt, quod formulas credendi arceſſi-
mus, ex illa ciuitatis Chriſti aetate, quae mi-
nus lucis habebat, certe non ſanctioris doctri-
nae culpa, quae nunc quoque intemerata ful-
get, ſed ingeniorum & profectuum tarditate ad
interiora myſteriorum nondum ſe ſatis accom-
modante.

In ſyſtema vero dogmatum ſacrorum, qua-
lis & quanta ſit libertas vnius alteriusue, do-
ctoris academici, ad docendum illud conſtituti,
& quantum in hoc genere valeat erectioris inge-
uii Profeſſio; facile patet. Ipſe, qui ſelecta capita
hiſtoriae ecclef. anno huius ſaecull LXEII. edi-
dit, multis nominibus commendabile ſpecimen,
Praefat. p. 32. ſJ. haud obſcure, quid ſentiat, ex-

vonit.
§. LXXIII.

ugſe.
ſomuln it
Iermnmule

1leo ſerip

(lo iatel

untend
Untinet, 4
riptis patr
Udorum,
il ſtaruir,
1 Uepogne
m Kdei
Cnldirant,

Verum,
Pern abſtinn
ſtudi
1 Dei man
Nilaform
Inn anrte
nnin, Wiue
ie 1)S
non itn

le Ebeten .
hntan Cn.
ed harite it.

n Maſäis, h
nd m wlll⸗
hknim dut,
o hn et,
gere, nt iine
loninun Kh

Lun nos heui,

nekenli eell.

ſckornn, ⸗
Aerinne, ℳ.
scoltnni,

ſligris inot.
Nelinbs iigr

llſelckette
LXVII. 4.
ble hecins
id nn,

1N

8

de conſenſu patrum. 137

§. LXXIII.

Quaeſtio: vtrum Patres Ante- Nieaeni
formulam iſtam: Chriſtus (5 Xens*) ét Deus

l fluper ommia benedictus in ſaecula, Amen, vllo
A n N

in loco ſcriptorum ſuorum, an nullo, de
Chriſto intellexerint, hactenus eſt hiſtori-
ca, quatenus aliquis intra limites facti ſe
continet, atque inductione locorum e
ſcriptis patrum, recte vel ſecus expli-
candorum, in hanc vel alteram partem,
nihil ſtatuit, nec deciſionem addit, vter
ex repugnantibus loquendi modis,
dogma fidei, ſacris litteris definitum,

conſtituat.

1

S§. LXXIV.

Verum, multo haec res diuerſam fa-
ciem induit, ſi contendamus I) data
opera abſtinuiffe illos Patres, a phraſi il-
la, & ſtudioſiſſime cauiſſe, ne tantam
Filio Dei maieſtatem vindicarent, quan-
tam illa formula, ſpiret, vt quae Filium
ex ommni parte Patri, qui ſolus ſit dicendus
αν ο. vnilerſornim Deus, dequalem ex-
hibeat. 2) Si addamus: patres illos re-
liquis non ita pronunciantibus, multo do-
I § ctio-

138 Cab. III. ct. II. Art. I. Praemonenda

ctiores; & veteris diſciplinae retinentiores
fuiſſe, 3) ſi illos, qui poſtea, in Synodo
Nicaena, aequalem Filio Dei atque Patri
maieſtatem aſſeruerunt, adiecto ſymbolo,
nunc etiam a Chriſtianis adprobato, &
in libros eorum ſymbolicos inſerto, ſi il-
los inquam adoriamur, atque inprimis *
Athancſium. Id enim ſi fiat, non ſola de
bhiſtoria phraſeos & formulae, ſed ipſo de
dogmate diſceptatur. Accedit & hoc, ſi 4)
pugnemus, PAVLLVM quoque abstinuiſ-
ſe ab illo tam ſplendido in Cbriſtum titulo,
& ſemper Chriſtum ſpectaſſe, vt inferio-
rem patre, in miniſterior quod eo vsque
etiam valere debet, vt ii loci in epiſtolis
Paullinis, vbi Chriſtus vocatur Deus in
carne manifeſtatus, & Deus magnus, vel
in mendo cubare, vel ſi genuini ſint, at-
que ſinceri, minus quiddam quam ſum-
mam deitautem indicare, dicantur. Si de-
nique 5) id ad perſonalem Patris characte-
rem referamus, quod Pater ſit Deus ſu-
pra ommia, beneditclus cet. ad characte-
rem puta, quo differat Pater a Filio, tan-
quam a ſummo inferior; 6) nec illud
omittendum eſt, ſi ſumma contentione
pugna-

Ngnate,
Hrulmi ,un
Aenm els
ekelere ſie
oloiſe in
ſenc ſotte
nS laxun

Qaedamalie,

jtus, jdy eta
Thto, locun
nu Eii Dei⸗

nta, (non1

oumnendi do
dis N wel
Drs, metunm
UN, (quan
Uetrina obte
IIkca de
nti fübrep
In coeperit,

IIIANA610.
Urile, hunc
geni E erne

Wnr, gol 1

H Hennn
iunn
1 Snod
ae bin

nlentoh

nlen
et
r, Non
t Aloeſ
ne Aenir
Cfneilt
ſer ineni.
ndd ed vgr

loiineplek

ul ba⸗
n Mupnn r
enuin ſih4
n Ouun /n
umm. Se⸗

t duß 3 .
mit

4 HMor l

de conſenſu fatrum. 139

pugnatur, verba Paulli: Chriſtus eſt ex
Tſraelitis ſecundum carnem, non deſignare
alteram eius zaturam (humanam Puta)
vt credere nemo debeat, PAVLLVM lo-
qui voluiſſe in proximis verbis de diuina.
Naſoendi ſortemn (quod ambiguum eſt &
nimis laxum vocabulum) dicere, &
quaedam alia, quae accidere poſſunthuma-
nitus, id, tam ſaepe confutatum in hoc
effato, locum aperit cauillantibus dupli-
cem Filii Dei naturam. Quae coniunctim
ſumta, (non ſingula ſeorlum) & in vnam
argumenti compagem collecta, viris can-
didis & meliora quantumlibet ſperanti-
bus, metum iniiciunt nequaquam va-
num, (quantacunque ſit pro ſinceriore
doctrina obteſtatio,) ne qua minus ma-
gnifica de maieſtate Chriſti ſententia,
menti ſubrepere conetur, aut gliſcere

iam coeperit.

* ATIIANASIO doctiores quosdam circa id aetatis
floruiſſe, haud abnuerim. Dabo illis laudem
ingenii & eruditionis. Quantum vero ex hoc
apparatu ſuo attulerint ad fincerum teſtimonii
diuini ſenſum, alia eſt quaeſtio. Id, quod ca-
put erat cauſlae, ab hoc viro maſcule defen-
debatur, qui illud impugnabat Arianae turbae
dicte⸗

1

140 Cap. III. NRect. II. Art. I. Praemonenlda

dicterium: erat vbi non erat Filius Dei. Quem e idar
veri caeleſtis amorem ornabat mira conſtantia, ullin.
patientiſſima calamitatum, nec ita principibus elpruonmciu

obnoxia, vt er at Arianorum verſuta calliditas. n Melaid
Fac, eum & in his moribus humani quiddam mdun erl
eſſe paſſum. Vix in alium Chriſti clientem k, NW Nhnl

crudelior erat IVLIANVS, quod ex eius cepi- (erit Kams
ſtolis apparet, nec ſatis mitis ipſe CONSTAN- 68 & eorum
TINVS. que ingenin
Nec me fugit, diſputationem de conſenſu pa- um uſ
trum, eo perductam eſſe, vt vtraque diſſiden- (e lectal
tium pars, illis ad ſuam cauſſam vtatur. Ne- e jelut A

que vllus prope locus illorum eſt, qui non eidkii n
perreptatus ſit ab vtriusque cauſſae patronis; I Ofceten
vt ſuperuacuum paene videri queat, illa repe- lalchharn
tere, quae BVLLVS, GRABIVS. WATER QüONen 6
LANDVS, CALOVIVS, ITTIGIVS, B EBE- WIN Meb
LivVS, cet pro ſyſtemate Nicaeno, & contra eungeli, 0
WHISTONVS, cum ſuis, pro Ariana ſenten- peregrino n
tia, ex illa meſſe tam copioſa, tamque mul- in fuerit
tiplice, collegerunt. Inter vtrosque tamen id (Mencigue n
intereſt, quod illi, primi ordinis, non c patri- (blliencl,
bus ſacrum codicem iudicant, in exponendo
eius ſenfu, per regulas hermeneuticas deter-
minando; ſed patrum dicta, quae ad illam in-
terpretationem alicubi quadrant, pro teſtimo- mnonis
niis vtuntur, minimeque pro regulis interpre- renn iGeN
tandi. Contrarium eſt huic methodo, qucd ", (Geconnnt
alter ordo molitur. Si quid ſacris voluminibus Mjid feri
congruum diverc patres, de Filii Dei maieſta- Eenntumn
. te⸗

,

2
Nenng

de tonſenſu patrum. 141
Hlin e
t miic, .* te; illud cur non amplectamur, cauſſam video
cin nullam. Si quid his contrarium pronunciant,
elet lan⸗ vel pronunciare yidentur, id, niſi illos ad ſe-
Wmai gilin ctam neſcio quam, relegare lubeat, vel tem-
lddamn

perandum erit per ea, quae rectius propoſue-
re, vel ſimul cogitandum, qualis eorum aetate
fuerit ſtatus conditioque ciuitatis Chriſti; qua-

en
Oift demen
d e N

e 0Nle lis & eorum indoles, quos erudire, quorum-
que ingeniis & profectibus ſeruire magis,
den ol . quam zαραρς+ι in explicandis myſteriis vbi-
Tite . que ſectari voluerint, vel debuerint, neceſſi-
lan tm tate velut aliqua coacti. Fieri etiam poterat,
vt exactiori rerum diuinarum notitiae non ni-
allie eni hil officerent ea, quae plerique ex ſcholis
gen,ung. philoſophorum paganorum adferebant, ad tra-
DIVS, in ctationem dogmatum ſacrorum. Quibus er-
TrICIVS, N rorum nebulis intermicuit purior alicubi lux
Miuen A an, euangelü, obrepentibus identidem vmbris e
Nro Aian r. peregrino tractu. Quis non videt, quanta
a, ungten hinc fuerit neceſſitas, conſtantiorem ſentiendi
rugle ann docendique rationem, per communia ſuffragia
in tmne ſtabiliendi.
„ 1 eprend.
nennss Eerr §. LXXV.
diln b Qui magnificam PAVLLI formulam

d e ad Patrem ideo refert, quia per zuνarα
n en Saev, (dccooonoaddationem ad ſtatum lecto-
i uon um) id fieri debuerit, vt paullo ante
Iii Obleruatum eft, (§. LIX.) is, dum eam
1 inter-

142 Cap. III. Nect. II. Art. ſ. Praemonenda

interpretandi hypotheſin, tanquam e men-
te PAVLLI ſumendam, ſibi praeſtruit,
de conſenſu vel diſſenſu Patrum ſecurus eſſe
poterat. Quippe nec meditando, nec
ſomniando quidem, vllus patrum, (do-
Stior an indoctior perhibeatur) id cogita-
re potuit. IHla sνιννιειον ſi niti ſecure
potuiſſet interpres, poſcere ſuo iure pot-
erat ab his, qui contra nitebantur, pa-
trum auctoritatem cauſſantes, vt oſten-
derent, rem illis Patribus alicubi fuiſſe,
cum talibus, quales eſſent illi, ad quos
PAVLLVS tanquam ad praeſentes, lo-
qui praeſumitur. Satis enim habere
poterat, oſtendere, in alieno campo
verſari patres illos, qui pro Chriſto pro-
pugnarent, non in illo, in quo fuiſſet
PAVLLVS, diſſimulans nempe propter
lectores Chriſto infeſtos, quod aperte
profeſſurus fuiſſet, ſi lectores Chriſto
deuotos habuiſſet. Sed, qui patres ideo
patribus opponit, vt euincat, a ſaniori-
bus & doctioribus patrum, id praeconii

Chriſto fuiſſe abiudicatum, is magis

dogmaticam veritatem, quam exegeticam
verborum PavVILI, impugnat, & Patrum

5orunkmm
Mmienon wite
CdðN 7471

I1SA0 Ne
Abitau. l.
rrum iInmut
Ierio pree
adterens anun
Uuuterar, opit
s grammatic
uum peſſumdk
Gualn Feri vin

Q Ms
Pres, hic ob
Ahum ab ill
cdulſam bi
nulto elt ho
artis inerpre
ermönis rilcer
1 oberratione
ſendunt. .
Aelamt N
1 Arzäionem p,
NDAVII,
d Dattes,
iehine nece
epotiuns, u

umm . de tonſenſu patrum. 143
t̃ . . .
nemem quorundam ſeitis occupatum habuiſſe
fneimm animum videtur, ante, quam ad expli-
linuck candum PAVLLVM, accederet.
1 Ne

MüIIN,(l. * ERASMO Roterodamenſi hoc eueniſſe, nunquam

r)ſconi dubitaui. Is, vt tunc erant tempora, lectioni
I MU patrum innutritus, & quorundam lubrico ma-
elnitke gliſterio Pracuentus, ad PAVLLVM. tranſiit,
irbnnn d. adferens animo praeſumtas illas, quas ante
hauſerat, opiniones. Eo factum eſt, vt regu-
hte, 1 Cle lis grammaticis & exegeticis in eorum gra-
Aenbi an tiam peſſumdatis, in illam charybdin incidere,
A a0 quam veri viam tenere maluerit.
denes, b
edin obere Qui ERASMO iubenti obtemperare velit inter-
Aeno cin pres, hic obuertere quaedam poteſt, ſe 6o-
oCeie. actum ab illis aduocaſſe patres, qui cos in
H cauſlam ſibi contrariam excitaſſent? Verum,
1n Co i multo eſt horum diuerſa ratio. Hi nempe
Velnpe Proet certis interpretandi regulis freti, prius ex ipfis
lol Pene ſermonis viſceribus, id quod verum eſt, eruunt,
Nore Cn e aberrationem ab his, aduerſanti cuilibet
iunes ceo oſtendunt. Patres eiusdem ſententiae teſtes .
171 latiot⸗ adſciſcunt. Nihil e Patris cuiusquam ſcitis,
1 in orationem PAVLLI, intrudunt. Solo freti
6 Dtecdau effato PAVLLI, eodem fretos eſſe quos adpel-
18 lgl lant, Patres, oſtendunt; quos, tametſi cun-
nexeget ctos hinc recedere vidiſſent, eos deſerturi cun-

1n Abin tos potius, quam a Paullo vel latum vnguem
rece-

144 Cap. III. Sit. II. Art. I. Praemonengas “

recedere parati. Sed Eraſmiano interpreti ea ojteſkhni
mens ac deſtinatio fuit, vt dogma de ſumma e es Moguis
Chriſti maieſtate, arceret a verbis PAVLLI, 1rll
adeo patribus quibusdam obnoxius, vt, quo faci- cte 3 zlurer
lius iis conciliaret PAVLLVM, ellipſes ellipfi- uni iline,
bus ſuperinduceret, & his hypotheſes ſubſter- 1Iltde Nel
neret alieniſſimas. n.

S§. LXXVI.
Praeterea, nouae interpretationis ea Hicem fi
eſt indoles, vt ne vllum quidem indi- elie, gua
cium contineat, vnde apparere poſſit, s, 0 uuan
aliquem e Patribus, ad ſuffragandum ad- ilebent,
duétis, (ſi vel maxime, vt tales poſtulen- cymnprehen
tur, qui ore ſint Ariano locuti) quid- e bite Nor⸗
quam ad illam ſententiam tuendam attu- &Igremur,
liſſe. Fruſtra igitur inuocati ſunt. Sin- fiphmnum a
gula interpretationis membra conſidere- deigule,n
mus: 1) ³ ir! rdrra, eds, Aui et ſuper v genen ſere
omnia Deus. Hic ita deſcribitur in para- l amen
phraſi: ille, qui eſt ſuper omnes (udaeos & n ipltel
paganos) qui Iudaeorum & gentium ſortenn mmetto
aequa lege temperat, (pari logo habet Ponmdenfre.
vtrosque; tempore noui federis.) 2) 1 n
EFvNoyurde tie re oiu*α. αdnds in aeternum. Nis vn
Hic ita ſiſtitur: quem Paudlus, ipſe cum ſit Eerr,
VVs,

Iudaeus, vna cum ceteris Iudaeis in Cbritum g
qus⸗ . Wprobel

Dung, „5
Aee tonſenſu patrum. 145
ni n 0 ,
en EeE Aüoque zebellibus, Chos enim tanquam prae-
be A Tentes alloqui & in eorum gratiam haec di-
eo Cere PAVLLVS Putatur) & tung, & ſe⸗
t uenti tempore, laudare Joleat, & laudet pro-
is ik pter tantas praerogatiuas, qJaibus ornauerit m ð
daqeos.
1 §. LXXVII.
tnhtenn PFigdem faciam illis quae dixi. Patres
n idn eccleſiae, quos ſ. ven. interpres recentiſ-
Meree ſimus, ad ſuam cauſſlam euocauit, id te-
Hmemm ſtari debent, quod epitheta verbis PAVI-
tnese LI comprehenlſa, ab iis non de Filio, ſed
en) E de Patre vſurpate ſint. Si vero id ita eſ-
ntelnt ſe largiremur, & antiquiorem banc filiſſe
Gin 4 diſeiplinam ab ORIGENE propaqpatam
nbet n ad diſcipulos, reliquis orthodoxis Patribus in
6 uG / poc genere perſpicaciores, concedere liceat:
Ubiri nihil tamen horum teſtimonio efficietur.
M Nam hi ipfſi teſtes, ea omnia, quae noua
mnh interpretatio ſolum ad Patrem refert; ipſi
lod h Filio conuenire largientur, immo pugna-
ers) bunt. Quod noui quoque Ariani, EM⸗=
in etemn LYNVS, WHISTONVS, CLARGKIVS,;
N & wWHITBVYVS, Prioris ſententiae deſer-
SaC tor, comprobabun: Ex eorum sirn
. K ſen⸗

146 Cap. III. Ject. I. Art. I. Praemonenda

ſententia, Filius, rex & moderator regni „olniſen

gratiage, in veteri & nouo teſtamento
hactenus eſſe permittitur, quatenus id
poteſtatis a Patre tanquam ſuperiori, accepe-
rit. Quo pertinet gubernatio illa, quae ad
Iſraelitas, & deinde ad paganos extendi⸗-
tur. Saltim ex illorum patrum effatis id lu-
culentiſſime doceri poſſet, niſi ſatis cogni-
tum * eſſet viro grauiſſimo, quocum haec
disputamus. Quamobrem, ſi PAVLLVS

nihil aliud dicere iubetur, niſi hoc, quod

gratias agat ei qui Deus (ſine articulo praefixo,
quem tantopere poſt veteres quosdam, vr-
get interpres, ſi Deus Pater indicari de-

beat) regnum gratiag, ac nominatim Iu-

daeorum & Iraelitarum in eo regno ſorten;
gubernet: id tam ad Filium quam Patrem
pertinere, indicabit; cum nullum in
eius ſermone, hunc in modum interpre-
tando, ſignum ſuperſit, e quo intelliga-
mus, hoc epitheton neceſſario eſſe Patri,
ac non Filio, ab eo tributum.

W PAMPFHILVS in apologia, haec refert ORIGE-
NIS verba (apud HVETIVM Origenian. p. J0.
§& IV) „Data eſt autem lex Moſis per angelos,

„in manu mediatoris Chriſti, & virtute, qui
ð) „cum

„eſet, &

i mntt

„

„ lnn 4

,NrNror⸗
„X homninun
„ine ſechlor
„ltus, ſeh
„aduentum,
„led nondun
„tunc Mecdi
„ data ler
woris manubi
,lan, G
„doriuch, S
„Chriho.,
ONIGENIS
, Lltan: z
„Filius, in c
„IIWs, Culls
vero, Iiter
10 enumerat
io Dei amne
lrMyte
ciſiur, (Mn/
e6 propria,
Uer ila hude
IGENEM,
eln uls en
in Runc

.
Haurn

de conſenſu patrum. 147

noerkortt „, cuin eſſet in principio verbum, & apud Deum

l0 keltanen
lrenl
pnini epe
o U e 4
gencdeder
Urumefksſd
tnil ltser⸗

o,Coenn

n N bA
nii hoot
emiubht
tes voddn
Duer indon
Ne Mminmn
na eyn
Un gvunket
CUon hun
mnocomn inenn
e , ile i⸗
And elein
un

ec rekertOn

1 Orilenic
Mols der n

ſ, Kym

„eſſet, & Deus eſſet verbum, Patri in omni-
„bus miniſtrauit. Omnia enim per ipſum fa-
„cta ſunt, id eſt, non ſolum creaturae, ſed &
„lex & prophetae, & ipſemet eſt Mediator Dei
„& hominum. Quod verbum quidem in
„fine ſeculorum homo factus eſt leius Chri-
„ſtus, ſed ante hunc manifeſtum in carnem
„aduentum, mediator quidem erat hominum,
„ſed nondum erat homo. Frat tamen &
„tunc Mediator Dei & hominüm: vnde
„& data lex per angelos in ipſius Media-
„toris manibus data eſſe dicitur, vt eſſet lex
„ſancta, & mandatum ſanctum „ & iuſtürmm &
„bonum, & omnia haec ſanctificarentur à
„Chriſto.„ Idem vir celeberrimus p. zb. haec
ORIGENIS verba profert, ex homilia XVIII.
in Lucam: „quia igitur Saluator, Creatoris eſt
„Filius, in commune Patrem Filiumque laude-
„mus, cuius lex, cuius & templum eſt.,„ Iam
vero, inter praerogatiuas Iudaeorum aPAVT-
LO enumeratas haec praecipua eſt; quod Fi-
lius Dei carnem aſlumſerit ex Iſraelitis, & quod
Lex & Prophetae, ſint inter ea; quaeë per ipſum
Jacta ſint. (Io. L. I.) Reliqua enim decora, lIu-
daeis nrabt his ommino continentur: pro-⸗
pter illa laudandus eſt Filius Dei ſecundum
ORIGENEM, non tantum;, vt miniſter Patris;
ſed vt talis etiam, cuius virtute lex data ſit.
Plura in hanc rem dat HVETIVS p. a6. vbi
K 2 non

148 Cap. III. Ject. I. Art. I. Praemonenda

non omittit, quae durius in hanc rem dixerit
Adamantius, ſed ex his mitiganda. Si quid
RVFINVS, qui metaphraſtes PAMPHILI cre-
ditur, in illa eius apologia aſſuiſſe de ſuo, pu-
tabitur; nondum tamen talia eius rei vidimus
argumenta, quae tam certo id perſuadeant, vt
metaphraſtae, quicunque ſit, fides euaneſcat.
IRENAEVS, multa huc pertinentia ſuggerit.
Neque, vt apparet, in eo iam ſumus, vt αα
úa Filii e Patribus eruamus, & quae WHI-
STONIANA COhors BVLLO & HVETIO li-
centius in ea quaeſtione obiecit, attinga-
mus. Tota iam res huc redit: an noua oracu-
li Paullini paraphraſis eiusmodi ſit, vt a patribus
ad eam cauſſam adſcitis, ſuffragio haud infi-
ciando, ſuſtineatur.

§. LXXVIII.

Porro, quod alteram ad formulam at-
tinet, benedictus in aeternum, ea non am-
plius ex noua interpretatione, erit illa,
quae (vt fertur) veteri more Deum ſum-
mum, Filio ſuperiorem, deſignarit apud
Patres. Nam hi quoque, Ariano licet ore
loqui ſubinde putentur, id Filio non ab-
iudicauerint, quod aliquo tempore prae-

dam

