GaLIII66c-1_2
author: Benner, Johann Hermann

UENNNNNNININW ... de

NNZSS523237273 023

W. Ste!?
Seche u. Pap ges

Mssiagen

D. IO. HERMANNI BENNER

PROF. THEOL. PRIM. SER. PRINCG. HASS.
A CONSILIIS ECCLES. SVPERINT. PRIM.

SVFFRAGIVM
PRO
CGLORIA CHRISTI
Rom. IX. 5.

615§5 § . k,
P
ArvVD IO. PHILIPPD. KRIEOER.
MDCCLXXI,

Ulkbe
ln
i cn

PRAEFATIO.

E

NS atis bene merebatur
6RNNRE ERASMVS Roterodamen-
ſis, de PAVLLI epiſto-
lis, quas docta para-
phraſi feliciter, plu-
rimis ſaltim in locis,
illuſtrabat. Abſoluit curas fuas in epi-
ſtolam ad Romanos, idibus Nouembris,
anni CloloxvII, vt epiſtola praemiſſa ad
C 2 Pa-

Praefatig.

Patrem purpuratum GRYMANVM, Ve-
netum, oſtendit: laurea tunc dignus,

alboque ſacronum criticorum lapillo.

Ibi enim luculentum illud PAVLLI
oraculum cap. IX, y. haud illotis certe
manibus tractauit. Nam Apoſtolum
ita loquentem exhibet: „e Patribus
„Chriſtus ipſe naſci dignatus eſt ſe-
„cundum carnem = : illi, quantum-
„uUis pii fuerint, nihil aliud tamen
„quam homines fuerunt. At Chri⸗-
„»ſtus ſic eſt homo, vt idem & Deus
„»ſit; non huius aut illius gentis pecu-
„liaris, ſed vniuerſorum Deus, praelſi-
„dens omnibus, cui ſoli debetur laus in
„omne acuum, Amen., Digna homi-=
ne docto & cultore Chriſti interpreta-
tio! immo digna ſcriptore Paullo ſen-
tentia! Hic enim vtramque Chriſti na-
turam celebrat, nec ſermone ſuo diſo-
ciat, quae ipſo in Chriſto tam arcta
inter ſe ſocietate, & tam ſacro irrupto-
que

le Vie
Orwnulmn

SMS .
1ean kel
Unnum 0
14 ded,
ſcro ir
niauit,
1 min
in Gber
De Di
omncteti
IIA Eeme
muninnn
c
emle
lris 9
Aite in
s n
Nenig,
n ut
n

14 NV N 1
e Con
um hpnh

Nis dee.
I Wnlddhen
de Dartg
latos et e,
1 gumn.
Alog amen
N Cr.
en Den
genni geen⸗
e, ef.
etur iubin
Unn fun
teſnete⸗
Ulo e.
hricti dr.

n Nd
O irtone.

e

o diſo.

Praefatio.

que vinculo iunguntur. Et quamuis
formulam & zarra ita expreſſerit ERA-
SMVS, Vt legiſſe malit iæ! zarrae, tamen
ita eam reddidit, vt Chriſti maieſtatem
ſummam deterere, religioni ſibi duxe-
rit. Sed, quod fatale illud colon ſermo-
ni ſacro interiiciendum, alibi vir idem
ſomniauit, id in fraudem gloriae Chri-
ſti, ſi minus ipſo deſtinante, aliis cer-
te in diuerſum nitentibus, inique, pra-
uaque blandiente licentia, factum eſt.
In amotationibus ad hanc epiſtolam PAVI-
LI a ſemetipſo deſciſcit, negans hoc te-

himonium Paulli, poſſe Arianis opponi

cet. Vnde ſuorum iam tum cenſuras,
easdemque non temerarias, incurrebat.
E noſtris autem fore quenquam illius
licentiae patronum, quis ſperare poterat?
niſi dies inuidioſa, & verſatilis morta-
lium genius, pleraque ſatis tuta ſollici-
taret. Fuit igitur, & fuit e noſtris,

gui ſuam ad rem pertinere putaret,

R 3 non

Praefatio.

non modo magiſtrum habere ERASMVM
poſteriorem; verum etiam, (reclamatu-
ro ſi viueret ERASMO) manus adeo
violentas iniicere PAVLLO, vt nihil
proprium & ſincerum in illius ſermo-
ne relinqueretur. Ita turbata videmus
omnia, ita figmentis inaniſſimis diſtor-
ta, vt expuncta vtraque Chrifſti natura,
nihil in toto hoc diuiniſſimo oraculo ſu-
perſit, niſi hoc vnicum, quod cum per-
ditiſſimo ludaeo loqui poſſet, qui & ipſe
Iudaei perſonam induiſſet: hoc eſt, qui
caueret ſtudioſiſſime, ne quidquam de
Chriſto diceret, eorum, quibus auris
Apellae, tam infeſta Seruatori, offende-
retur. Et quid mirum? quo pacto enim
facilius exturbari poterat ex hoc loco
Chriſtus, quam ſi perfidus aliquis Iu-
daeus in eundem reciperetur? Talia ſi
fas eſſet in academiis audere, atque ſi

pede tacito haec praeterirent noſtri,
quid

Ciid ninm
ache
Clſer une
yelere a)
s. Quo⸗
N Arianis
commuirt,

erunenieij
anu. .
enti utio
Pe cdlalum
Welken in
Uins Iü rele
ke epo dene
Etktiſnt
n elepete,
II, gvamus
ti cuin n
n ſtcheli

Uet, Gun

lenſnmn

ERASN
Leclame.

Anns len

V nihi
Erno.
An Ndenes

Hnis tor.

hiſinan,
Urllo ſ.
donm ber
hocelt, i
icgonnce
Ibbos us
i, ofence.
chenin
poe loco
igos Ir
1 TNnſl
, Ndlel
On,
W

Praefatio.

quid mirum foret, ſi in partem eius au-
daciae & nos venire videremur, & ec-

cleſiae Romanae, quae multo caſtior in
hoc genere apparet, opprobrium debe-
remus. Quodlſi res eo ſpectat, vt pol-
licem Arianis premere lubeat, nunquam
ſane committemus, vt perfidum ſymnbo-
lis oecumenicis ſacramentum dixiſſe com-
periamur. Habes, beneuole lector,
quae mihi ratio fuerit, hunc qualemcun-
que calculum adiiciendi cordatis viris,
qui eadem in cauſſa; aliquam etiam no-
minis ſili vellicationem experti, ( quam
nec ego detrectabo) pie feliciterque
verſati ſunt. Minus dolerem, ſi res tan-
tum exegetica, & biſtoria phroſeos, age-
retur; quamuis ibi quoque, veneratio
verbi diuini admonere debeat interpre-
tem, vt ab ea licentia, quantum poſſit,
abſtineat, quam ne Pindarus quidem,
aut Lycophron aliquis, aut Flaccus, exer-
citam

Praefatio.

citam in ſuos libros, impune ferrent.

Apologiam Cyrilli praemiſſam vides: quam

ante hos quadraginta annos in promtu
habebam, cum Iuliani ſcripta, obſerua-
tionibus criticis & philologicis intentus,
ſeueriori cura perluſtrarem. Haeſit ani-
mo, notabilis illa Patris Alexandrini de-
fenſio, quam praeterea ipſas per remi-
niſcendi leges, caſus recentior reſuſcita-
bat; vt ne noua quidem meditatione
opus eſſet. Adſit rebus ſuis Seruator
optimus maximus, & ciuitati ſuae peren-
nem veri cuſtodiam, concordes animos,
vberrimamque pietatis meſſem pro ſua
clementia praeſtet. Dab. Giſſae, cal.
Febr. CioloccCLXXI.

UMLII AL.
(N

Nen

ſen
Oben
Momne
lertr.
Umnans,
e.
mni e.

Er te.

tilete.
tone
etano
eelen⸗
nimoe,
, ,

asdpellaret. Teſtem habemus CYRILLVM

,

P

4 a N
6 A

. == 4
RN
e⸗ 5 „

CAP. I1.
DE

CYRILLI ALEXANDRINI APOLOGIA
CONTRA IVLIANVM.

Negat alicubi IVLIANVS im-
Perator, idemque inſecta-
tor Chriſti virulentiſſimus,
( in mentem Paullo veniſſe,
vt Chriſtum qalicubi Deum

Alexandrini populi, CHRISTO deuoti,
praeſulem ordinis primi, celeberrimum, qui
ſeripta IVLIANI recenſuit, eiusque ca- 2
lumnias confutauit.
A * Ver⸗

Cap. l. De Oyxrill. Alexandrini Apologia

* Verba IVLIANI legimus lib. X. operum CcY-=

RILLI p. 227. ex recenſ. viri illuſtr. EZ ECH.
SPANHEMII. Eadem in operibus CYRILLI
habes Tom. VI. ex edit. graeco -latina NICO-
LAI BORBONII de anno 1620. vbi tamen ſo-
lum librum I. transtulit BORBONIVS: re-
liqui nouem, teſte 10. AVBERTO, no-
uum metaphraſten agnoſcunt. Oôr ε
dosνααα, „‿e e Tri .. Ar.σα%006 UNν
2 æροαd7αdade=bοα inuεααιατιαιτι οα THν†1n⁹αρ de en?
7 X⁵ov Xαα οσνσ°εοοοο,, να T0α õ
ερραοαι r y I&*⅜ õ
zirε Se'r, rS MærJ,ατιο Teς Asα,, Sre
Mzcαο,, a 5 Xα*ov IaoAàν ν, αι „dn
7o„ dd R οϑς εααοονο‿α ? οαπXαος rοαν ENXXWο
a IræX²Üi—Rdα αοπεν, virà Trντα vυ⅜ nοαυ
e α,. Tr AAa„ααντοα. TIéres .α TIevαα
Aα , ααο ν Sa oο dννια eραϑaεναοινα,
6οτο ꝶeôXαι eirer. „Tam infortunati ve-
„ro eſtis, (vos chriſtiani) vt ne manſeritis qui-
„dem in iis, quae vobis ab Apoſtolis ſunt tra-
„dita: eaque fuerint ab illorum poſteris maio-
„ri nequitia & impietate tractata. leſum quip-
„pe illum neque Paullus Deum dicere auſus eſt,
„neque Matthaeus, neque Lucas, neque Mar-
„cus: ſed bonus ille Ioannes, cum ſenſiſſet ma-
„gnam multitudinem, in plerisque vrbibus
„Graecis & Italicis, iam tum eo morbo cor-
„reptam eſſe: audiretque, opinor, monumen-
„ta quoque Petri & Paulli, clam quidem, (ſed
„tamen

„Umel
„A el

, 17
aietey
,Oonund Vn
inpoſtore
cus ,, Lo

tur. ve

Y
rireas

Woönnocer
Uonl dcc.

he

6 contra Iulianum. 3

en . »tamen audiret) ea coli, primus id prodere
DH. „auſus eſt.

CTPER I . . 1 .* . .
.n ** Quo loco PAVLLVM habuerit maledicus iſte
m ſcriptor, alibi p. 700. prodit: ror r&αντασ rαν.
Men ſ..

7.2 78 5 Trrοτ⅞αι Ponræs α ο τ—τινααασ e
æNα Flævο*ν „ P AVLLVM qui omnes
„Oomnino vnquam qui fuerunt, praeſtigiatores,
„ impoſtoresque, ſupergreſſus eſt,„ Alius eſt
locus p. Iob. lit. B. Vbi PAVLLVM ita crimi-
natur: 7τα r νιαπαας er e 91 roXανπο§d ρο⁷
1 r6roers, a „οατ n1 Tοσ ρ Ses 8α,
ror α* Isdi* sve rS Oes AXoοoοναπιωͤο vlgzr
diæ r=t*αονρεâ, ror e r, ENMαα Nαντιποι
τ T οσαοο,, Aραι ISd οαhh r.ο
Ses . r. X. „Ad omnem occaſionem, vt
„Polypi ad rupes, dogmata de Deo mutat,
„modo ludaeos tantum, Dei haereditatem eſſe
„contendens, môdo Graecis rurſum ſuadens
„ipſi ſe vt adiungant; dicens: an Iudaeorum
„tantum Deus eſt:; cet.

irhufrir

ig, N

4
HMG*α
r8 annr

Ilaie,

*** Aut negligentius legit PAVLLVM ille cen-
ſor, aut faſcinatos habuit oculos ab illo, quem
PAVLLVS hoc nomine accuſat 2. Cor. IV, a.
Suſpicor tamen, Arianorum lue correptum, haec
tam audacter criminari. His enim pollicem
premere ſolebat, quoties per id aegre facere
poterat orthodoxis. In PAVLLVM vero graſ-

vocnnen. 1 ſatur, ſimul accenſus a Iudaeis, quos eiusdem
en (d erga Chriſtum furoris habebat ſocios; quo-⸗
,uwen A 2 vum⸗

4 . Cap. I. De Orrilli Alexandrini Apologia

rumque res inſtaurare, fedo conatu eodemque
irrito, moliebatur. Neque PAVLLVS ipſc
vlIlos habebat tam malignos & peſtilentes ad-
uerſarios, quam iſta de gente nebulones, qui
praeoptabant anathema eſſe a Meſſia, quam
huius beneficio ſalutem conſequi. Vide con-
querentem J. Zheſſ. 2, Ia. . Eadem perpeſſi l, ein
eſtis & vos, a contribulibus veſtris, ſicut & ipſi Ahanli
a Iudaeis, qui & Dominum occiderunt leſum, &
prophetas & nos perſecuti ſunt: & Deo non bla-
cent, & omnibus hominibus aduerſantur: prohiben-
tes nos gentibus loqui; vt ſaluae fant, vt imple-
ant peccata ſua ſemper; peruenit enim ira Dei
ſaper illos, vsque in ſinem.

CTAIILVYNI

ni, be
r, int.

Et PAVLLI quidem mira ſunt fata, quem
aliquando ſolum ex Apoſtolis, cognouiſſe veritatem
dictitant: alii contra fruſtrabantur Paullum Apo-
ſtolum. De vtroque conquerentem audimus
IRENAHEVM adv. haereſes, lib. II. Poſterius
Ebionaei audebant, qui Paullum legis apoſtatam Kalter
criminabantur, imitantes malitiam ludacorum. Pebjmet
Conf. IRENAEI lib. I, c. 26. IVLIANO au- llelHN ſ
tem (vt id repetam) in manus incidit exemplum

ni
epiſtolge ad Romanos, Arianorum, vt puto, i⸗ nee
. fraude corruptum; quod ideo ſuſpicor, quia eu Cn
exagitat PAVLLVM loco ſupra indicato, qui nem

ludacorum Deum modo extollat, modo cum Writ
graecis eundum faciat communem. Quocd h
indicio eſt, locum de quo agimus, Rom, 9, J.

n ein
C u . ſe

1 i ei

u, (emn

10 au.
hlum
un,
1, Gun
,
o aun
C
.
ci

contra Iulianum. 5

eui proxime adhaeret illa de Iudaeorum praero-
gatiua diſputatio PAVLLI, non effugiſſe oculos
obtrectatoris, ſed poſteriori parte truncatum.
Si enim integrum reperiſſet, imbutus tantum-
modo ſiniſtra eius interpretatione; credibile eſt,
CYRILLVM remouiſſe potius in retundendo Iu-
liano, eam interpretandi calumniam, quam ſo-
la Paulli verba recitaſſle. .

II.

Atqui, bene eſt, quod mendaciſſimus
auctor, inficiari tamen non auſus eſt,
Chriſtum ab 10 ANNE voCNRDri DEVM.
Quippe, quem -5 Mνρα adpellet 10AN-
NES, eundem ab ipſo vocari Filium patris
vnigenitun, Deum, pbuta, duem nemo

myortalium viderit vnquam, Deum Filium

a patre Deo diſtinctun, plane fatetur.
Vnde colligere audet, nefarius inter-
pres, „ſibimetipſi repugnare Ioannem, vt
„qui Deum ſiſtat inuiſibilem, & Deum
„Jilium, vnigenitum patris, qui idem
„ſit leſus Chriſtus, nihilominus inducat
„apparentem hominibus, inter quos ita
„habitauerit, vt eius gloriam conſpexe-
„LINt.,,

* Verba cius ſic habent p. 3227. AAA' àι J Aer
A 3 78 T5

*
6 Cap. I. De Cyrilli Alexandrini Apologia

Uerbun
T Sr0 „Fre es Xgis* α Iaind ne, 9* duràò Aet
vriXàâενα 1lrot done? rio ra*“ duασ°⅞α XX.⅝r e
er I&αν ztvαα X à, X 8, T6v W laar-
v8 cnevrrtsror A Yoν⅜ 8 ni 2rGa* Xer 3, a
Nντ st,tα Onæv Oeèr 6vν, Trov τ Iαvα
Onæ:v αραραοι+ναν 7 8 BenTiSS& Xciα Inæ&* dvrαο.
„Sed hoc quidem de Ieſu Chriſto Ioannem di- 1
„cere, ne ipſe quidem inficior. Quanquam vdn d
„placet nonnullis impiorum de grege, alium eld l
„quidem eſſe Ileſum Chriſtum, aliud au-
„tem quod a Ioanne praedicatur, Verbum. „emn an
„Verum aliter ſe res habet. Nam, quem ipſe
„ait eſſe Deum Verbum, hunc eſſe dicit illum
„Chriſtum Ieſum, a Ioanne Baptiſta cognitum,,
— — 7 ee, Gedr S Kagere ranors; à½ o-
voene Lid, ð Ilæ 8 „
inetog ‿ανρρναιιρ h, „addens, Deum nemo vi-
„dit vnquam. Filius vnigenitus, qui eſt in ſi-
55 lI patris ipſe enarrauit,, paullo- poſt: Hère-
eoy Sy Sres e,r à ess Nos, agâ Terααιοας
õä

1 V

yyAe

n, un n

TS IIrcς; e er dee, 3rρ αα
eαανα° Ser ρ αα Mι Seiv Ee&*ναονhονα .α
ey vud, gal à εααρναοπσι Tν Seésα rS. T S
*απ r: Oeir Sdele Sρaαι ττοτι, àSe-
aa α 1 Mε ei α 1 r IIaærtge Seby,
R T r Oer M4or. 5½ o slr 5 oroe-
- ⸗ vje Oes . regoe 5½ 5 92 AN 37α rmre
air*νvoz 17 iuergas g igto*ρον⅝ õ
ντιd.᷑ rXααν *ε . Vtrum igitur hic eſt Deus
„Ver-

li

““
6 inte

z. 3
1, 6N,H

8 n
7 ,
1
i ina.
en di.
gan
Ac 41.
Vertbun,
nen le
it Aun
nium,

1 K.

contra Iulianum. 7

„Verbum, caro' factum, vnigenitus ille filius,
„ille, qui eſt in ſinu patris: Et, ſi quidem ip-
„ſe eſt quem puto; vidiſtis nempe & vos, Deum.
„Habitauit enim in vobis, & vidiſtis gloriam
„eius. Cur addis igitur, quod Deum nemo
„viderit vnquam? vidiſtis enim vos, ſi minus
„patrem Deum, at certe Deum Verbum.
„Sin autem alius eſt ille vnigenitus Deus, alius
„vero Deus verbum, ſicut ego non nullos e
„ſecta veſtra dicentes audii; videtur ne id qui-
„dem audere Ioannes.

§. III.

Fatetur, vt videmus, ille Seruatoris
importunus hoſtis, prino, IOANNEM
noſtrum loqui de Deo: ita, vt leſim Chri-
ſtum, hunc ipſum eſſe doceat, quem
Deum verbum, quemque vnligenitum dixe-
at. Deinde, in eos etiam & recte qui-
dem, inuehitur, qui contra ſenſum, qui
ſit m verbis, abſurde ſomnient, alium *
eſſe, qui Deus verbum, & aliunmi, qui le-
Jus Ckriſtus ab eodem 10 ANN E falutetur.
Quantocunque igitur impetu IVLIANVS
in hoc myſterium de Chriſti diuinitate,
debacchatur; in eo tamen teſtis eſt ſat
idoneus, quod, impugnans licet rem ipſam,

A 4 ſer-

58 Cap. I. De Cyrili Alexendrini Apolagia

ſermonis graeci genium legesque herme-
neuticas, adeoque ſtilum & mentem Io-
ANNIS agnoſcit, neque in alteram Par-
tem detorqueri patitur: in hoc vno
magis ingenuus, quam illi, qui, tamet-
ſi loannemz diuinitus afflarumn id ſcripſiſſe,
haud diffitentur, tamen Filio Dei hono-
rem illum inuident, ac vel ipfa ſacri co-
dicis oracula, & aperta Dei teſtimonia,
interpretando vexare, quam natiuo ſen-
ſui relinquere malunt.

* Quosdam doræ Gov impiorum, carpit Iulianus, (not.
all §. 2.) qui male verba loannis interpretentur,
fingentes, alium eſſe, qui a loanne Deus vni-
enitus, alium qui Deus verbum, vocetur. Zn-
Pios adpellat hos interpretes, non propter hanc
interpretandi fraudem, quam recte quidem re-
Prchendit: (nam & antiquiſſimi Patres cos oα
Beie & BSAααhaναι appellant, qui maieſtatem
Filii Dei arroderent) ſed quod eſſent homines
de grege Chriſti, qui per calumniam huic ſcri-
Ptori familiarem, impii dicuntur. Indicit hoc
alter locus quem ad §. 2. adicripſimus; vbi ait:
Kicut quosdam e ſecta veſtra dicentes audiui, vbi re-
cte addit: ne Ioannem quidem id aſirmare auſum.
guod alius ſit vnigenitus Deus, alius Deius verbum.
At illi homines, nequaquam ſunt noſtri. Exie-
Tunt e nobis vt idem Ioannes notac, 1. epiſt. 2,
19.

lrert
Ueumn d
E

contra Iulianum. 9

79. ſed non erant noſtri. Haud dibie de Gnofti-
cis id affirmat IVLIANVS, qui Pythagoreorum
& Platonicorum deliriis, & cabbaae deinde Iudai-
cae innutriti, de emanationous diuinis varia
ſomniabant, quae doctrinae Chriſti immiſce-
bantur. Hi alium eſſe rà&r Xερρ%o᷑ mundi archi-
tectum, alium Ieſum, alium Chriſtum, eſſe di-
titabant. .

. §. IV.
Praeteréa & illud probe obſeruat IV-

LIANVS, ex ſtilo & mente Ioannis, haec

eſſe ſnonyma, verbum, plius vnigena, Deus
inadſpectubilis, ica vt pari valore, vnum-
quodque illorum, deſignet Deum Filium,
qui ſit veras Deus cum Patre (H. 2*).
Quanquam in eo ſatis infortunatns ſit, (vt
ſtilo eius vtar) quod IOANNEM ſibi
ipſi repugnare contendit, dum Filium vt
Deum deſcribens, & paullo poſt recte
affirmans, Deum ſua natura eſſe inadſpe-

ctabilem; tamen, ſui velut immemor, ad-

dat: Filiun Deum bhabitaſſe inter nos, ita
conſpicuum, vt gloriam eius ſpectauerimus.
Quod fophisma ipſo a 10 A NN E praeui-
ſum atque confutatum eiſt To. L, 14.

* (uod Jo. l, Iö. adfirmatun, Deum « uemine vi
A 5§ ſum

10 Cap. IJ. De Cxrilli Alexandrini Apologia

ſum eſſe vnquam; id, de oculis tum corporis, tum
mentis, inteligendum eſt. Corporis, quia Deus
mens eſt, expers figurae, ideoque non cadens
ſub oculos, ieque tales, quos nunc habe-
mus, neque gorificatos in altera vita; te-
ſte 10 AN N E Cap. IV, 2a4. & PAVLLO, Rom. I.
20. Mentis, ſi mens ſibi relicta ſpectetur, non
illo patefactionis lunine colluſtrata, quod Fi-
lius nobis accendit. Quis enim id ſibi arroget,
vt decreta diuina, inde ab aeterno in Deo recon-
dita, quale eſt illud, œ reſtituendis in primae-
uam beatitatem hominibus, ſola vi mentis ſuae
perſpiciat: Id nempe ſolus filius nobis zνανον.
7o docendo reuela-uit. Atqui animus eſt ſolus,
capax illius énνερ,ο,, & ſic quoque Deus non
corporis oculo ſed mentis, cenſpicitur. An
ignorabat IVLIANVS, quod de ſuo PYTHA-
GORA canit OVIDIVS, metam. XV, v. 26.

— — isque, licet caeli regione remotos
Mente Deos adiitt, &, quae natura negabat
V'iſibus humanis, oculis ea pectoris bauſit.

Porro, quod Deus verbum, Oee Xo„ρoo, in
aſſumta carne, gloriam ſuam nobis videndam prae-
buit; id quale fuerit, ex ipſa re apparet. Nam
illa Lloria r5 Xρα, eſt ca ipſa excellentia, per
quam Xν. Deus eſt, PFilius ( Puta) vnigena
Dei Patcis: nimirum omnipotentia, vis illa
ereatrix mundi, Jo. L, I. immenſa ſcientia, bo-

nitas,

gilas,
Dan,
Urg

e. 1
ummes,
un eceid
eolum,
eorumn,
CYRIII
inm re
6. (e
Clle IV
marumun
e mob
Mun ſo-
Gneren
Pret;
Aath.
TEO

Der en
Cnro
nner
fugde
Ili
lonp
Uleini

i.

contra Iulianum. 11
nien nitas, & maxime, inenarrabilis illa proceſſio a
6 gee Patre, cum caeteris virtutibus, quas Deus ſibi
on agen Proprias, infinitas, acternas, & immutabiles, poſ-
unc hae. ſidet. Haec nimirum intelligendo cernebant
te. homines, quando & verba Chriſti ad aures eo-
N, rum accidebant, & facta eius admiranda ſigna
VünI, hon eorum, quae inerant eaνρνοον, ſigna inquam
, NE. eorum, viſibus corporeis obſeruabant. Reliqua
CYRILLVS ALEXNXANDRINVS IVLIANO
zon iam reſpondit, loco quem ſupra dedimus p. 232.
Büine. ſ. Ceterum, hinc intelligimus, idem acci-
Inenune diſſe IVLIANO, quod nunc quoque omnibus,
re. maximum illud myſterium, quod Deum in car-
Zel ſu;, ne nobis exhibet, inſanienti ſapientiae obno-
Den rn xium facere, quam credere malunt, ſuffugia
. quaerentes, in quibus delirans acumen ſatis ap-
IN IIHE. paret; quod praedixit ille, cuius res agitur
e. MWatth. XI, 6. & quibus vſuri ſint artibus, Pk-

TRO interprete docuit, 2. Pet. IIIl, I6.

ot

/eRE .
N1M §. V.

uſe. .
Per ea proinde, quae 1I0ANNES de
oD mWIDU Chriſto profitetur, vel ipſo teſte atque
n A interprete IVLIANO, eius hoſte, Chri-
t. ſus eſt Deus, aeque ac Pater eius. Quis-
Nkel quis igitur eſt de Chriſti familia, quee
“ IOANNIS ſcripta vt diuina amplectitur,

ſceilr inficiari non audebit, quod ne paganus

12 Cap. I. De Cyrilli Alexandrini Apologia

quidem, idemque obtrectator Seruatoris,
tam aperte ſcripſit, eoque nomine I0 AN-
NEM tam illuſtrem gloriae Chriſti vindi-
cem, mendacii arguere, non erubuit.

* LIBANIVS ſophiſta, IVLIANO in paucis di-
lectus, idem plane confirmat, oratione funebri
in Iulianum; cuius verba recenſuimus, notit. ſa-
lutis part. I. cap. I. p. 366. ſchol. ad S. 96. Iu-
lianus per noctes hiemales aggreſſus eſt libros qui ho-
minem illum e palaeſtina Chriſtum puta) Deum,
Deique filium faciunt. Haec LIBANIVS. Con-
fer, ſi placet, quae in eandem rem de phariſacis,
Chriſtum de diuinitate ſua teſtantem audientibus
adieci, loco iam notato §. 190.

§. VI.

Iam, quibus argumentis id conuellere
nitatur IVLIANVS, quod ſanctum Io-
ANNEM de Filio Dei dixiſſe, tanta cum
offenſione videbat & fatebatur; age, at-
tentius audiamus. Primum quod cauſta-
tur, huc tendit, 10 ANNEM ſine aucto-
ritate & conſenſu reliquorum id ſcribere,

quo Chriſtus tanquam Deus commende-

tur, cum illi reliqui, P?AVLLVS, MAT-
THAEVS, EVCAS, MARCVS, nuERUʒEI

altſi

nuſi h
Qordn
fer oel
tt Wen
(huieoyid
1ontes
leren
1 ad in
ſene luen
rphioor
etees del
io De ,
Uln erit,
Oolenld d
Athatos el
Tacicerun
uus eore
Dugnetur!

4
De pA
De Tmim
nny,

n,k.

Doln) Mn,
VIVS Cor-
e uſi,
Acledwddos

cohbelee
Cun ,
rcum
le, 4l.
cauſie⸗
ad⸗
Cere,
nchende⸗
§ MA
Clnpone
N

contra Iulianum. 13

auſi ſint Chriſtum vocare Deum. (§H. JI.)
Qua diſputandi ratione nequior eſſe nulla
fere poteſt. Quid enim? ſi largiri lice-
ret, vocem ee non adhibitam eſſe de
Chriſto, ab aliis ſcriptoribus diuinis, quos
in partes vocat IVLIANVS: an hi ipſi
propterea infirmabunt id, quod I0AN-
NES ad inuidiam vsque IVLIANI, tam
aperte luculenterque fatetur? an ignora-
bat Philoſophus imperator, ab eo ſcripto-
re toties deſignari Deum, quoties ea, quae
Jolius Dei ſunt, eidem attribuat? an obſcu-
rum erat, quod Chriſti cultores vnanimi
conſenſu docent, eodem diuino ſpiritu
afflatos eſſe, qui ſancta volumina nobis
tradiderunt, ideoque fieri non poſſe, vt
vnus eorum doceat, quod a reliquis im-
pugnetur?

* De PAVLLO dicendum erit poſtremo loco.
De Triumviris vitae Chriſti ſcriptoribus, ipſe
CYRILLVS, quae videbantur, attulit, p. 279. ſ.
Et e MATTHAEO quidem haec depromit:
Teſus ſaluum fatiet populum ſuum, a peccatis eo-
rum. Quod opus non niſi vero Deo conue-
nire, inde cogit, quoniam liberare a peccatis,
ſit ſolius legislatoris ſupremi, cum non alii, ſed
illi ſoli, ſint legum domini, qui leges ipfi ferant,
a6

14 Cap. I. De Cyrilli Alexandrini Apologig.

ac Deus ſolus populis dominetur. Porro, Chri- Cnnten
ſtus, teſte IOANNE baptiſta, baptismo Wiri- An.
tus ſancti ſuos imbuit. Spiritum ſanctum quis
impertiri poteſt, niſi Deus? Atqui, hoc ſcribit Ment!
MATTHAEVS; qui praeterea ſermonem Chri- m Kh
ſti repetit, de angelis a Chriſto mittendis ad Cel) G
colligenda zizania. Sed angelos ſuos dicere, Iuur, gu
eosque mittere, die iudicii ſollemnis, a Chriſto e INLI.
exercendi, non eſt hominis opus, ſed Dei. His lübuid
adiungit CYRILLVS eE MARCO, qui refert lerlig lel
Chriſtum, PETRO, diſſuadenti perpeſſiones, Mellie n
reſpondiſſe? non ſapis ea quae Dei ſunt, ſed ea nenhune
quae hominum: ſed Chriſtus eſt qui ſapiebat quae onun E
Dei ſunt. Rurſum, filius hominis, inquit MAR- 1, ünin
CVS, veniet in gloria patris ſui, cum ſanctis an- n Da
gelis: quo modo in maieſtate Dei, filius homi- Mnlues

nis? quomodo in ſummis honoribus, & ſupra
omnem creaturam poſitis, lIeſus Chriſtus? Haec iracllern
denuo Ss. CYRILLVS: qui denique e LVGA, en gi⸗
id eligit, quod ille in hymno Zachariae, inter ,
alia commemorat, fore, vt baptiſta multos filio- ,
rum Iſrael conuertat ad Dominum Deum ſuum.

Cmmiunt

ene voca

. Mn ſncl
Quem ergo annunciabat per vniuerſam ludaeam le dir
Baptiſta ille diuinus; an non leſum, quem de- E dAll
1 . „. . . alri
ſignabat dicens: Ecce agnus Dei, qui tollit pec-

cata mundi, de quo ait: ego vidi, & teſtatus
ſum, quod hic eſt Filius Dei? Idem Lucas verba
Zachariae refert, quod flius ei promiſſus pro-
pheta Altiſſimi nominandus ſit, praeceſſurus an-
te faciem DOMINI; quin etiam angelus apud
eundem

4 .
tug mi

ulze

Dorrd l.
Primmn E.
nchumn
oe lnibi
Unem Chr.
Itenats ad
deere,

ledbe. AS
, gll een

Peppellunes,
ä6
ur, ſ e
Cpeberlae
inguit AN.
n ſnndit e.
Mnnhonr.
, U
Hrilus Her
e e il4,
rhe, mer.

glen de⸗
lir ſer⸗
teſen

Lucn Nerdt

110

lnillius zr⸗
celate n.
Vgonenl
Men

,

ctontra Iulianumm. 15

eundem Lucam, Filium Mariae, vocat Filium
Altiſſimi. Hactenus CYRILLVS.

Poterat his addere, quod iidem illi euangelio-
rum ſcriptores commemorant de voce Patris de
caelo delata, qua Chriſtus Filius Patris decla-
ratur, quod idem nomen, I0ANNES, faten-
te IVLIANO, tanquam ſynonymum vocis Dei,
adhibuit, (§K. IV.) Ab iisdem tribus, contro-
uerſia Ieſu cum phariſaeis narratur, de vtraque
Meſſiae natura, diuina & humana, vbi argu-
mentum Chriſti ex ore Dauidis ſumtum, ex-
ponunt & adprobant, quo ille Dominus Daui-
dis, ſiſtitur. Formulam baptismi in nomine
tam Dei Filii quam Dei Patris peragendi,
Matthaeus ſuppeditat, qua vſi ſunt omnes
omnium temporum miniſtri Seruatoris. Dominum
miraculorum auctorem, Marcus celebrat, eun-
dem qui aſcenderat in caelum, Marc. XVVI, 19.
20. Chriſtus, referente Luca 22, 19. ſe filium
patris vocat, & promittit ſe miſſurum eſſe Spiri-
tum ſanctum. Idem Lucas, Act. XX, 25. ex
ore PAVLLI Chriſtum appellat Deum, qui
ſanguine ſuo ſibi comparauerit eccleſiam. Mat-
thaeus miſſionem legatorum diuinorum Chri-
ſto tribuit illud fatenti c. 22, 337. Lucas eandem
Chriſti confeſſionem exponens, hanc miſſionem
a ſapientia diuina fieri, c. II, zag. Chriſto teſtan-
te, refert. Cer.

16 Cap. I. De Cyrili Alexandrini Apologia

§. VII.

Altera IVLIANI ratio: Loannes primus
eſt, qui publico ſeripto docuit, Chriſtum eſſe
Deum, quia ſenſit, ingentem vim cultorum
briſti, per Graecas vrbes & Ealas, eo con-
tagio, (conuictione de Filio Dei, qui
Deus ſit) infectam fuiſſer & quoniam au-
diuit, monimenta Petri &j Paulli, clam qui-

dem (ſed audierat tamen) pro dignitate co-

li. Quod quidem inaniſſimum eſt com-
mentum, & ſuo ipſius auctori maxime re-
pugnat. Promiſerat enim Seruator opti-
mus, fore, vt Spiritus ſan tus ab ipſo
mittendus, glorificaret ipfſum, Io. XVLlI.
Quid autem magis ipſum glorificat, quam
profeſſio quod ſit Deus? Atqui, IVLIA-
No teſte, ea profeffio iam tum, ante,
quam 10ANNES euangelium ſuum ede-
ret, illuſtris & peruagata erat per Graccas
Italus vrbes: ita vt ſcripta PETRI at-
que PAVLLI a Chriſti caetibus coleren-
tur. Et, quam vanum & futile eſt, quod
addidit, clam illud eſſe factum, vel clam,
ſi mauis auditum, quod ipſo fatente, tam
publicum & peruulgatum fuit, vt totas
gentes & vrbes occupaſſet? An vlIiius
eum

uaum nen

arn (Non⸗
Roltr ete
le elt
bs teln⸗
*½ Q
us, 0e
Chriſtume
ys, EI.
Vuli teſtam
le calamo
Etam ute
ne, doni
0, Gn
en lemelte
Cmmmo ur

unngelun
Pudenter
ii ele pel
Gloleunt,

Ageli I,

nin ae,
k,au
M Pon

ſ
Ulle,

Alii

r nn

Clk
,Mcn..
; i
Cotam.

dn lii

Gontree
In am.
ImuUek.

eruut⸗

tib
NIH.H
Gur, om

i, INlr

tmn, Me

onn et:

IEI

Aeren.

, Gc

el nn

ente, tin

N MM
An

O

nmm

contra Iulianum. 17

eum mendacii pudor ſubire poteſt, qui
tam diſſona ſecumque pugnantia eodem
halitu effutire conetur. Sed, vel inui-
tus hoc teſtimonium pro gloria Chriſti,
nobis relinquere debuit imprudens ho-
ſtis. Quale ſit illud? ne diu disquira-
mus, ipſe IVLIANVS fatetur. Nempe,
Chriſtum eſſe Deum, PETRVS, & PA VL-
LVS, & 10ANNES, inde ab incunabulis
noui teſtamenti, ſummo conſenſu, ore at-
que calamo, docuerunt, eo cum fructu,
& tam late diffuſo, vt ab ingenti multitu-
dine, non in aliquo terrarum orbis angu-
lo, ſed in Graecia &j lalia, celeberrimis
ea tempeſtate regionibus, hoc myſterium
ſummo pariter conſenſu coleretur.

* Euangelium loannis, quod nempe tam im-
pudenter ſugillat IVLIANVS, ordine tempo-
ris eſſe poſtremum, praeſtantiores chronologi
agnoſcunt: cum PAVLLI epiſtolae, & P FETRI=
euangelia MATTHAEI, MARCI, & LVCAE,
multo ante, 10 A NNIS autem epiſtolae paullo
ante, exaratae eſſent. Et credibile eſt, eam
ad EBRAEOS, quae pro Chriſti diuinitate ex
inſtituto propugnat; obtrectatori minus notam

fuiſſe.
8 §. vVuII.

18 Cap. I. De Cyrilli Alexandrini Apologia

F. VIII.

Sed reuertamur ad IVLIANI calu-
mniam, qua negat Chriſtum adpellari
Deum a PAVLLO, (H. J.) Quod tum illis
repugnat, quae, vt modo docuimus, ip-
ſe profitetur (H. 7.) tum maxime a ſan-
Go CYRILLO, confutatur, qui, prin-
ceps illud oraculum Rom. IX, F5. cauil-
ſatori opponit.

CYRILLVS lib. X. contra Iulianum p. zab. ad

IVLIANI calumniam cum ααανιπ½α ααMr ſa-
pientiſſimum Paullum, in Partes vocaſſet, hoc
modo reſpondet: Hoxα Ja õ Aα—
Denæ e αα⁵ XoisS,, uk Trα⁵* azeàο S,
T ν* Wα αιτια ragra, dirues bi* legan-
T&,; νοεαοσ, α „ õ o
diadien, ? õ 7r iee, 2o g
* 1 xατα aigxæ õ 5 ; er! Tavrαασ
Sde Xν zis &ααααα auir. Eiroœ roiæ 2n,
rauvrm arir rirn&*α rkon; 8 7a 158 rr
xara caie ee Igdeœi, T8Tr, Xerser, vo Seor
3r ravræs Kaz:4 ir αa *π;αναπ eig 1r8⁰ ala-
aααι, eire Gnolr. „Optabam enim ego
„ipſe, inquit, anathema eſſe a Chriſto, pro
„fratribus meis, qui ſunt cognati mei ſecun-
„dum carnem, qui ſunt Iſraelitae, quorum ad-
„optio eſt filiorum, & legislatio, & teſtamen-
„tum, & promiſla: quorum patres, & ex
„ qui-

„ Jubu
„el y
„Men
„Een din

annlun

„Kun, 8
,necicun

Non!
Nam om
Puuli, &
ruun el
a. Dee
und rige⸗
3) Clnld
Kren o
Que ve
Tecordenm
ſere In 1

iil, ho

munt, lor
umn iner
rr Worun

Ahli

R

IVI c.

leei
tunm ilts!

im, .

d 1ſa.

l drn.
ln fn

55. .

Nh. d
ra ſr.

Ulet, hoe

. 2
eN da.

6,0 4,
1) laud.
, 14
a, u /
. G*
,u6
muI
niar k,
1,1.
W
1 ie/
4lu⸗
im e
lo, No
4 leonn.
Drun
eler
, Ae
l.

contra Iulianum. „139

„quibus eſt Chriſtus, ſecundum carnem, qui
„eſt ſuper omnes Deus benedictus in ſecula,
„amen. Ecquam vero tu, praeter hanc, vo-
„cem aliam requires? ecce enim, ecce, illum
„ſecundum carnem ex Iudaeis, hoc eſt Chri-
„ſtum, & Deum ſupra omnes: adeoque be-
„nedictum quoque eſſe ait in ſecula, amen.

Non nihil differt hic a noſtris codicibus.

Nam omiſſum eſt pronomen s, in voto;

Paulli, & poſt viodtola, deeſt S*za, loco Sia-
9rαα, eſt Sα αα, cui praemittitur, „ voMαι ¾
gς. Deeſt porro „ Xατααι, & à Xg:sd 13
ord azsαν, ſic effertur: 15 2ατα ααιον Xo-
5ß, Omiſſo articulo à ante nomen Xαι. Prae-
terea loco én! zavrray, legitur éin! Tavræ.
Quae varietas offendere nos non debet, ſi
recordemur, patres quos vocant, eccleſiae, id
fere in more poſitum habere, vt in excitan-
dis ſacri codicis ſententiis, ſua memoria vtan-⸗
tur, non inſpectis denuo, vnde illas depro-
munt, locis. Quo modo & ſcriptorum claſſico-
rum interpretes tales adferre ſolent locos;
quod norunt abunde, qui ſcriptores illos cum
ſcholiis antiquioribus comparant. Nobis ſuf-⸗
ficere poteſt, quod CYRILLVS hoc oraculo
ad probandam Chriſti maieſtatem dininam, tan-
quam claſſico, & é ceteris PAVLLI teſtimo-
niis ſelecto, vtatur. Et quam grauiter poten-⸗
terque vrget vir ſanctus aduerſarium, premen-
B 2 40

20 Cap. I. De Cyrilli Alexandrini Apologia

do emphaſin argumenti Paullini & obſtruendo
cunctas elabendi rimas, ne forte Deum ficti-
tium aut ſupremae maieſtati ſubieéctum, id
eſt Arianum, iudicari quisquam cauſſetur; ec-
ce, inquit, ecce! Deum ſupra omnes (ante
zονντν Poſuit α, non in textu, ſed in
hac apoſtropha ad IVLIANVM) & benedi-
dtum in ſaeculas Amen, cui praeconio aſſurgit
& aſſonat omnis caeleſtium, omnis in hac ter-
ra ſanctorum ciuitas, I. Cor. XMIV., 16. Pfal.
OVI, ab. .

§. IX.

Retento vocabulo dz,, hoc effatum
Paullinnm recitat CYPRIANVS, teſtim.
lib. II. aduerſus Iudaeos, p. 354. e recenſ.
Pamelii: qui tamen & ipſe, ſingulari nu-
mero, teſtamentum, pro numero plurium,
exhibet, alterum vero en! arrar, Neu-
tro genere reddit: ſuper omnia? bene!
Accipe verba eius: Optabum ego ipſe ana-
thema eſſe a Chriſto, pro fratribus cognatis-
que meis ſecundum carnem, qui ſunt Braé-
hitae, quorum adoptio, & claritas, & te-
ſtamentum, legis conſtitutio, & famu-
latus, & promiſſiones, quorum patres, (hic
voculam et omittit) e quibus Reden
ecun-

runiin
Henenh
in ſelul
Ir
1lxS.
IIVS P.:
N mann
us u
TENTVI
nne, gie
1NASMo
non
Petena

tlunn boe

Meclar
limtame
letlk ſo
loe pro
MA e,
enn &,
Unine t
Weret
chiſe
let

lo

unfn

*

ulet contra Ialianum. 21
obltke Jecundum caurnem, qui ot Deus ſuper omnia
un ſi benedictus in ſeculi. Sic haud dubie
HM in vetuſtiore metaphraſi tala legebat
ſe CLVYPRIANVS, & ante illum ERTVL-
Han LIANVS. Notat ad hunc locum PAME-
. LIVS p. 364. num. 37. Deus benedictus.
ic manet ſeriptus vterque noſter, & qui-
InN. bus vſi ſunt MANVTIVS, G MORELLVS,
A TERTVLLIANVS etiam, libro de Trini-
tate, quare deſinat mirari lector,; cum
EIRASMO, quod in vetuſtiſſimis exemplari-
dus non addatur: DEVS, praeſertim cum
Gmm Pe textus conuincat, legendum; alioqui enim
tn. totumn boc teſtimonium nihil ad rem faceret.
S Praeclare haec notat vir doctiſſimus. No-
ini. lim tamen epicriſi eius aſſurgere, qua ve-
An retur fore, vt omiſſa voce DEVS, totum
N boc pro maieſtate Chriſti teſtinonium ni⸗-
ne⸗ hil ad rem faciat. Fac enim, non legi vO-
un. cem e, vel in probatioribus codicibus;
ncie minime tamen, illum ob defectum, lan-
. Auefceret neruus totius argumenti. Nam
y· Quis eſt ille ſuper omnia euectus? cui nihil
n ſimile eſt, nihil ſecundum? rex ſupremus
a quo ſunt omnia, & cui ubeſt totum hoc
Gen viniuerſum * quis eſt ille; qui adorabilis
1 ſolus
ur 2

22 Cap, I. De Crrili Alexandrini Apologia

Jolus et in aeternum? niſi Deus ille ſu- Umßphri
premus? Qui comma ponere geſtit poſt ℳℳα1
verba irl warre, & cum voce es incoa- (dti.
re comma ſequens, hoc ſenſu: Deus be. mum4
nedictus ſit (vt non Filius, ſed Pater in. fümum
telligatur) huic obſtat, ſtilus, in doxolo-
gia, tum veteris tum noui federis, vt in ſe-

quentibus monebitur. Quae STEPHA (IVIIA)
NVS BALVZIVS, ad illum CYPRIANI PA
locum, notauit, praeterea comparari mo mil
poſſunt. Confer b. BAVMGARTEN, pro- W ehcen
gram. ad Rom. IX, 5. p. 31. vbi & ehente
HILARIVM atque CHRYSOSTOMVM (Eek Il
contra ſuſpicionem omiſſae vocis —α Mo
defendit & qui ante illum pleraque col. . Da
legit, h., WOLFIVM, Curis ad h. l. p. 176. 145, Eerm
