quod eodem iure adhibere potuit alibi
de Patre. Sed praeter alios excerpſit mul-

ta ex Irenae b. CALOVIVS, Operum

elencht. Anti- Socin. tom. I. parte II. p. 495.
vbi inter cetera locum e lib. IV. cap. S. lau-
dat: S. bene quii dixit, ipſum immenſum
batrem in filio menſuratum: menſura enim
patris Pilius, quoniam & capit eum. DIo-
NYSIVS autem PETAVIVS, (quanquam
ipſe Arianiſmi ſuſpicione non carens apud
quosdam) ita his de verbis pronunciat,
dogm.

174 Cap. III. Rct. II. Art. I. Disquiſitio

dogm. theol. tomi 2. praefat. tanta eſt borum
verborum maieſtas, & dignitas, vt ad com-
mendandam patris & fili, ommi ex parte ab-
Jolutam aequalitatem, inſtar ſint ampliſſimi
voluminis. Nam, ſi ünmenſus et pater, &
infinitus, & hunc tamen capit ac metitur
filius, adaequari hunc cum illo neceſſe eſt, ac
perinde infinitum & immenſum eſſe, vt,
cum extra infinitinmm nibil ſit, nibil prorſus
deſit ei, qui menſura eſt inſiniti. Quocum
conferri meretur MASSVETVS diſert.
III. ad Irenaeum, artic. V. J. 56. p. 131.

§. LXXXXVIII.

Alius praeterea locus eſt IREN AEI lih.
IV. cap. XI. vbi in verba Dei Exod. III.

Ego ſum Deus Abrabami Iſaaci & Iacobi &ρ*

(Luc. XX, 22.) non et Deus mortuorum,
Jed viuentium, ita ſeribit: per haec vtique
manifeſtum fecit, quoniam is, qui de rubo
locutus eſt Moſi, & manifeſtauit ſe eſſe Deum
Patrem, hic et viuentium Deus. QLuis
enim eſt viuorum Deus, niſi qui eſt Deus,
ſuper quem alius non eſt Deus. Ecce quo

ſenſu noſter Deum dicat ſuper onmia? hoc

nimirum, quod ſuper eum non ſit Deus
alitis.

le

iug otin
Deo mmo,
jc icunx, tol
lo nuenit
ergit: vllien
t ai Oris

oras Del?

Dnian non
viuum Deit
Nterram, &
tonem. Ie
meum ador
1Vilas. Q
„tur Dens V
„& verum
,qui & dadh
„lurredtione
„Checutjunt,
cionem .
1tuorum n
Uem Cormi⸗
et, indubi⸗
ſeront, c

rrecli

7 Guemas
nemrekio

1. D

1it g hern
n, UrAN n

Merirpg.
F GleRn

igkie,
Nlt utir
uinſe e

Nr , ,
ſ, u mnin

It. (eun
trys ir.
Nt.

.
InrNArI N

Dei Lrad .

i Meci
us norunnn
r uraine
n⸗
,cn
. C
1i an,
Lae d
onnnirt M
non ſt N
.

.

de ipſo confenſu patrum. 175
alius. Protinus autem declarat Filiun pro

Deo ſummo, ſuper quem non ſit alius,
indicans, eodem iure id Filio conuenire,

quo conuenit patri. Nam ita continuo
pergit: , quem & Daniel propheta, cum dixiſů-

nſet ei Crus vex Perſarum, quare non ad-
„oras Bel? annunciauit, dicens: quo-

„niam non colo idola manu facta, ſed
„viuum Deum, qui conſtituit caelum &
„terram, & habet omnis carnis domina-
„tionem. Iterum dixit, Dominum Deum

„meum adorabo, quoniam hic eſt Deus

„viuus. Qui igitur a prophetis adoraba-
„tur Deus viuus, hic eſt viuorum Deus
„& verbum eius, qui & locutus eſt Moſi,
„qui & Sadducaeos redarguit, qui & re-
„ſurrectionem donauit; vtraque his qui
„cCaecutiunt, oſtendens, id eſt, reſurre-
„Gtionem & Deum. Si enim Deus mor-
„tuorum non eſt, ſed viuorum, hic au-

„tem dormientium Patrum Deus dictus

„eſt, indubitate viuunt Deo, & non pe-
„rierunt, cum ſint filii reſurrectionis.

„»„Reſurrectio autem ipſe Dominus noſter
„eſt, quemadmodum ipſe ait: ego ſum

„reſurrectio & vita, Patris autem eius filii
„ſunt.

176 Cp. III. Jeck. II. Art. II. Dirquißtio

„ſunt. Dictum eſt enim a propheta pro
„Parribus tuis facti ſunt tibi filii tui. Ipſe
„Igitur Chriſtus cum Patre, viuorum eſt
„Deus, qui locutus eſt Moſi, qui & patri-

„ bus manifeſtatus eſt.;,
* Ad hacc verba: ipſe igitur Chriſtus cet. haec ob-
ſeruat FRANCISCVS FEVARDENTIVS:
»aperte conſtanterque Chriſtum proftetur vnum eſſe
»cum LBatre Deum, viuorum; qui cum Latrilus &
»Moſe locutus ſit; quod tam veterum, quam no-
y»uorum Ebionitarum, Cerinthianorum, Jumoſate-
»nianorum & Arianorum bhaereſes plane refellir.
„Is enim, qui locutus eſt Moſt, Je ipfum appellat
»Iehoua, quo nomine Iudaei ſimul & bhaeretiti
conftentur aeternam Dei eſſentiam & maieſtatem
,„Ngniſicati. Chriſtus autem cum Patre, ille Deus
»éſt. Ioitur natura & gloria cum eo vnus Deus
»eſt, licet perſonali proprietate diſtintctus.
F. LXXXXIX.
Hinc apparet, quo ſenfu noſter IRE-
NAEVS illuſtrem locum Rom. IX, 5. at⸗
tulerit, & quam parum valeant, quae in
contrariam ſententiam conquiruntur. At,
ilud non refutat, quod & bi Gnoſtici Deum,
15, 9 46 Patrem, ſemper ſolum dixerunt rir
? aαναννν Sedy, potilis Irenaeus 1pſe, Jomper
Patrem ſolum dicit riv inl rärray 9eir. It
por⸗

„

hotro dpn
ſtllo, ex i
Lorelt iuh
golere bil
Nocd delar
Urogare,
cte Velle
tremn, per
I. Tals
Nonis, nn
Er quge nin
tr elt, non
ſvcs, ce
i Cecinere
Gndieiilud
lens, Patren
hin Ge, v
run, ſbi fi
RPNAEVS
oribus ie⸗
tr) phi 4
nnlhn
Prar
EENABI Ci
Lcim li.
Wlenen

1 Dinis,

RProphere
hfſinii
Morun et
Itiepar.

IVADrN.
mnſtem nini⸗

N AnHani, H

ummm, un.
mmn, Niſtr.

“ A,
, r gyelar
enil hunnti
tim 0 ilkanm
n un, il Der
n 1 i

Noler Ar.

YYE/.
n Geeit
vcrur, AN,
tad eon
Cikerunt 7
rn en

Gelkr.

dem in ſententiam pronunciata. Nemo
N

de ipfo conſenſu patrum. 177
porro disputatur. Poſterius de IRENAEI
ſtilo, ex iis quae modo diximus, iudicari
poteſt: prius, ita accipe. Cnoſticos non
agnoſcere Filium Dei, ſed monſtrum ali-
uod delirantis cerebri, in locum eius
ſurrogare, hic non repeto, ne videar do-
cere velle Virum antiquitatis notitia illu-
ſtrem, per quem proficere, mihi munus

erit. Talia tribuit haec ſchola cacodae-

monis, Patri domini noſtri leſu Chriſti,
per quae nihil minus quam Deus & Pa-
ter eſt; non profecto ſaniora iis, quae
Heſiodus, ceteri que ſacrilegiorum magi-
ſtri cecinere. Quid mirum igitur, ſi
Gnoſtici illud idolum, tot portenta partu-
riens, Patrem eorum omnium, Bythum

cum Sige, vel Propatorem & Deum iri

ravrray ſibi finxerunt. Quam inſaniam
IRENAEVS ex inſtituto profligat vbique,
prioribus uduerſus haereſes libris, & ibi pa-
riter; vbi allato ?AVLLI teſtimonio,
Rom. IX, 5. ſuam Filio Dei gloriam aſſe-
rit. Qui praeter ea, quae notauimus,
IRENAEI dicta, cumulare plura volet,
is etiam lib. III. cap. VI. reperiet, ean-⸗

igi⸗

178 Cap. III. Seck. II. Art. I. Disquiſitio 4

igitur alius, quemadmodum praedixi, Deus umn eeln
nominatur, aut Dominus appellatur, niſi Ten. Non
qui eſt ommiuin Deus & Dominus, qui & mn, e!
Moyſi dixit: Ego ſum, qui ſum. Et ſic di. Flehls, he
ces filis Iſrael- Jui eſt miſit me ad vos, “ (ol
buius Eilius leſus Chriſtus, Dominus noſter gn: „H
— -= Et iterum loquente Hilio ad Moyſen- ommimniſ
Deſcendi, inquit, eripere populum hunc. anen,
Vpſe eſt enim qui deſcendit & aſcendit pro- ommum
pter ſalutem honminum. Initio autem eius- (onatoret
dem capitis, p. 150. dominutore ommium, de- en ſuſſe,
Finitiue & abſolute Deus, Deus Pater & Fi- lumn al0
lius eius appellatur e Pſal. CX, 1. -- -. & (lamketo
deinde: Deus Deorunz Dominus locutus done 84

eſt, & vocauit terramn. Luis Deus? de iſme,
Juo dixit: Deus manifeſto ventet, Deus no- 6o) teue
ſter, & non ſilebit: boc eſt Filius cet. egen con
GC.* vitiolillmmen
kturigine

Eyzx his omnibus colligitur, 1) formu- bro I
lam Deus ſuper ommia, alicubi quoad ſen- (dorem
ſum, vſurpari ab IRENAEO, vt deno- els aucto
tet eum, Jupra quem non ſit alius Deus, (mmun
2) eandem vfurpari de Eilio Dei, 3) ſic Pitun i
vſurpari, vt non ſit character perſonalis ie
primae perſonae . &. Triados, qui Filii per- auphj
ſonam

1 hußß

rudir, N
Melmn, 1
M, u
1 iſeg.
li in
Dninn ieter
luid Mer.
mtun hn
Nultn.
1oenten a.
ninn, .
IPyrH.
r. .
kunns lntne
Cn Duud
et, D, n
ur.

Dünmn⸗
ltetr
( Seno.
Aiis Dau,

e rni
Guilir.

Jonam excludat, tanquam Patre inferio-
rem. Non poſſum tamen, quin adſcri-
bam, hoc loco in gratiam eorum, qui
his rebus, per alia negotia non immoran-
tur, doctiſſimi MASSVETI obſeruatio-
nem: „Haeretici (quos refutat Irenaeus)
„comminiſcebantur, alium eſſe ſupremum
„Patrem, alium Demiurgum, ſeu rgrum
„omnium inferiorum & aſpectabilium
„conditorem: hunc veteris legis aucto-
„rem fuiſſe, ſolum in ea celebratum, &
„ſolum a Iudaeis agnitum & adoratum;
„illum vero incognitum manſiſſe ſemper,
„donec euangelio luceſcente, leſuque
„(afflante, qui in eum deſcenderit Chri-
„ſto) reuelante, notus fieret, nouemn
„legem conderet, & promulgaret.
„itioſiſſimum dogma malorum omniu
„ſcaturiginem, euerſurus lrenasus⸗ toto
„libro III. probat, vnum efſſe Deum,
„factorem caeli & terrae, vricssclut
„legis auctorem, huncque eſſe ipſum
„ſummum Patrem, & werbum eius, dc
„Spiritum ſanctum nec alium vmd an
„à lege & prophetis annunciatum nil ⸗
„aut ab ipſo ChiGO, eiusque Apo 9
2 53

de ipſo conſenſu patrum. 179

180 Cab. III. Nct. II. Art. I. Disquiſitio

„& discipulis, agnitum & celebratum.
„Quia vero reſpondebant Gnoſtici, eum,
„quem mundi conditorem identidem
„Confitetur leſus, quemque;, tum ipfi,
„tum Apoſtoli & diſcipuli eius Deum Pa-
„trem ac Dominum, rerum omnium fa-
„bricatorem paſſim appellant, ipſum De-
„miurgum eſſe, qui quidem, licet Deus
„natura non ſit; quod tamen rerum

„omnium inferiorum Rex, dominus, &t

„Conditor conſtitutus ſit, Dei appellatio-
„hem ſortitur, & eam ob rem, tum ab
„iis, tum a prophetis & veteri lege Deus
„vocatur; id confutaturus Irenaeus pro-
„bat cap. VI. n. I. quod, neque Domi-
„Nus (veritas cum ſit) mentiatur, ne-
„que Spiritus ſanctus, neque Apoſtoli
„eum qui non eſſet Deus, definitiue &
„abſolute Deum nominaſſent aliquando,
„niſi eſſet vere Deus, neque Dominum
„appellaſſent aliquem ex ſua perſona, ni-
„ſi qui dominator omnium; ſi quando ve-

„rO ſeriptura eos, qui non ſunt Dei, no-

„minat, non in totum oſtendere illos
„Deos, ſed cum aliquo additamento, &
„ſignificatione, per quam oſtenduntur

4

non ele
„Cipionn ve
Pen n
te Deumm
(lemn Dor
ſona, el
ingoit ige
tuss lanctus
ſolute Der
,ppellenteY
X Klium ei
Uarre ſao o⸗

Knemnd 4

„Datur aut

MASSVETVY

Ante, g
Ureciama
celelern,
t. Titn
Mtrur a ir.
liſurkione

c ihe;

Kghnn
ltc ebn
TGenefen
e tn ,
dbDanbe.
Um omnun fr.
lnr, innde.
ten Kabes
anen unn
, Conincs &
Deianvelto⸗
lenn, tun eb

ikaeens
SNrennen.

egbe Don,
entatur, Ee.
lege gtoi
5 Cefnteh⸗
r Nunt,
ve Mmium
ſeninnii
endoe⸗
Untei, .
endere

Gtawerto,4

Okendun

m

de ipſo conſenſu patrum. 18 5,

„non eſſe Dii. Hoc igitur Irenaei prin-
„cipium veriſſimum atque certiſſimum:
„quem Dominus, Spiritus ſanctus, aut
„Apoſtoli, in (cripturis definitiue & abſo-

y„lute Deum nominant, is eſt vere Deus,

„quem Dominum appellant, ex ſua per-
„ſona, is eſt, qui dominatur ommium. At,
„inquit idem Irenaeus, Dominus, Spiri-
„tus ſanctus, & Apoſtoli, definitiue & ab-
„ſolute DBeum nominant Dominumque
„appellant ex ſua perfona Deum Patrem,
„& filium eius, qui dominium accepit a
„Patre ſuo omnis conditionis (creaturae)
„& nemo alius in ſcripturis Deus nomi-
„hnatur aut Dominus Iſrael cet.

* MASSVETVS, diſp. in Irenaeum pag. 129.

§. Cl.

Ante, quam ad TERTVLLIANVM
progrediamur, notanda quaedam funt,
quae cæleberrimus interpres interſerenda
dixit. Totus quidem bhic verſus (inquit)
recitatur ab Irenaeo, ſed falſum eſt; eum ſi-
ne diſtinctione poſtremae partis ab Henaeo ci-
tatum fuiſſe; fuit toie diſtinctio poſt ver-
3

ba⸗

„

182 Cap. III. JSect. M. Art. II. Disquißtio

ba- ſecundum carnem. Hic poſt ſignum di- AMe ſem
Fkinétionis, quod inm, ſiue in manu ſoriptis, Ii egue⸗
ſiue in excuſis non adeſt: ſequebatur ea pars: Is ſgliſt
qui eſt Deus ſuper ommnes benedictus, cet. llen i
(Deus alio loco, ſuper omnes, non ommia, (Gm, Jo
differt enim apud ſeriptores.) Sic haec res ha- li e ſee
bet: ſi quis wieliora poſſit docere, condixi NAEVSi
iam, me errorem meum publice eſſe correctu- Arceſſi que
„ rüum. Haec autem ingenua confeſſio, omitti po
eademque veriſſima, eſt inſtar omnium mun fecit
argumentorum, & meliora docentis ope- Ateclſs
ram prorſus excludit. Quid enim eſt MINAys
ſfingere ſignum diſtincétionis, quod in nullo Kor an rece
vinquam codice vel mann ſeripto vel typis heec vVerdo
excuſo, apparet? Tale ſignum contra promtu el
omnium codicum auctoritatem obtrude- Aunds, (
re; quid eſt aliud, quam fingere, immo ignortt,
praecipere, vt fictum apponatur. Et ſupra piß noni
oſtenſum eſt, fictum eiusmodi ſignum te- ſram æ
mere inferri nexui ſermonis grammatico, IMASNVs
non erui vel naſci e viſceribus orationis: erxcarus

Non tali auxilio nec defenſoribus iſtis emn, ſigui
Paullus eget! n CoN
65. ClI. luclnque

Quam multo tutior eſt noſtra cauſſa, nutene
quae neceſſitate ſenſus, e legibus lin. Mitor
guae

1. Dinez

nf ſenn
1 unn erſt
Anura, m
ulſi ,
n in min
Rberne .
inn, lixi
Me Ponnik.
n ollif,
lhr onninm
dum Ge.
Nil enmn elt
O innl⸗

ſGn
fonum corn

Nen obree
ngere inne
uun ehn
l ſunt.
gnomto⸗
Plntoni:

lue itn

otrn eut
ſegibos ⸗

de ipſo conſenfu patrum. 183

guae demonſtrata, ſe tuetur, cum alte-
ra, neque aeternis his legibus, neque il-
lius ſigni praeſentia, ſe fuſtineat, ſed ad
fictionem ſigni confugere cogitur. Non
dicam, quo Patrocinio haec diſtinctionum
ſigna e ſaeculo ſecundo, quo, vixit IRE-
NAEVS, (& graece quidem haec ſcripfit)
arceſſi queant, & qua negligentia deinde
omitti potuerint ab eo, qui latinos pri-
mum fecit hos IRENAEI libros; cum
graecus noui teſtamenti codex, e quo &
IRENAEVS & metophroſtes eius (vetu-
ſtior an recentior, de quo certant critici)
haec verba PAVLLI defcripſerunt, in

promtu eſſet, ea ſcriptionis forma ex-

aratus, quae talia diſtinctionum ſigna
ignorat, quae ne quidem in manu fſeri-

Ptis noui teſtamenti codicihus, qui no-

ſtram aeſtatem tulere, cernuntur.
ERASMVS certe Roterodamus, magni

mercatus fuiſſet talem IRENAEI codi-

cem, ſi quis tunc fuiſſet, quo illiberalem
iſtum conatum, ne quid durius dicam;,
quocunque modo tueri poſſet. Is enim
huius figmenti ab iſto ſuo tempore infau-
ſtus auctor exiſtit.
M 4 *Ni.

*

184 GSap. III. Sect. II. Art. Il. Disquiſitis

* Nimis ſane ingenioſum videtur, affirmare 3
vetuſtiſſimum fuiſſe diſtinctionis ſignum, vel,
vt mitius dicam, vetuſtiſſimam diſtinguendi
neceſſitatem, inter duplex aliquod effatum ſa-
cri codicis; quae diuiſio tam multa poſt ſae-
cula perierit, ita vr in veterrimis quibusque
codicibus, ne vmbra quidem eius fuperſit: &
oſcere tamen ab illis, qui codicum ſide fre-

ti, id negant, vt ipfi probent;, illud quod

adfuiſſe, ſine teſte & ſcriptura, affirmatur.
Quis iudex hoc onus probandi deuoluet in
negantem: (Et, quo iure impugnabitur, quod
legimus 1. Jo. L, Z.) Vir aeuo apoſtolico pro-
pior, adfuiſſe negat: nos, eius damnata fide,
flagitamus, vt contrarium credat eius lector?

H. ClII.
Hine ad auctorem conſtitutionum apoſto-
licarum ſermo intenditur, qui illos haere-
ticos eſe decernit, qui fuſpicentur, Iefum
ipſum eſſe rw en! xarra 9eir, Ailin hdc ratio-

ne ſui ipius Pater fiat. Mem auöétor ex epi-

ſtola ad Romanos aliquoties eweitat Jententias,
atqtie hiine locum Rom. IX, 5F. non potuit
ignorare. PFuit igitur ſtabilis adhuc illa in-

terpretatio & perpetua, hanc dorologiam di-

eci in Deun Patrenn. Scilicet ab IRE-
NAEO ad impoſtorem quendam Ariamum,

le

is enin el
Preiot eſt
enn ketmnin
n mleri

innum, ep

Unumn,
ocimio e
Wn. IN5.
li? Deniqo

billo gecel

ta fuit,
m interpr
gue in men
ſemn gr de
Qod ſnpra

kdum eh

ſten ad
onn conhe
et.

n hi plena

6, 1) un

ulin guntn

b in hoe g⸗

uuntore dih

e enim

IVINNII

pkoubin gl
Polſtlio.
Cunm ſe
Mün ken

4

Finunrocf
G iſosker⸗
lamm in
ſilrmi.
lrenzt
rnttin
n ptti
Eue inir
Molgtnd
t N

r Aimun
6

de ipſo conſenſu batrum. 185

(is enim eſt auctor huius centonis) ſi
preuior eſt via, vlItra certe Irenaei aeta-
tem retrorſum ducet. Deinde, an mi-

rum videri cuiquam poteſt, hominem

Arianum, epiſtolae ad Romanos vel ſcien-

tiſſimum, adferre voluiſje, aut ſaluo pa-
trocinio malae cauſſae potuiſſe, locum
Rom. IX, 5. pro aſſerenda maieſtate Chri-
ſti? Denique, ſi formula za ræ'r Jeèe,
ab illo deceptore, ad Patrem, exchuſo Filio

relata fuit, an recte colligitur ex eo facto,

illam interpretationem hominis Priuati,

atque in mendacio deprehenſi, fuiſſe ſta-
bilem ac perpetuam eccleſiae purioris?

Quod fupra auctoritate eius vſi ſumus,
id factum eſt e conceſſis. Quem enim
teſtem ad ſuam cauſſam quis adſciſcit;

eum contra ſe teſtantem admittere de-

bet.
*In his pfſeudepigraphis conſtitutionibus Apoſtoli-
cis, 1) ſpuriu diſcernere a ſinceris, multi iudicii
labor eſt 2) auctor eius centonis vsque ad
ſaeculum quintum immo fere ſextum reiicitur, a
viris in hoc genere ſagaciſſimis; qua in re me
monitore nihil opus eſt viro oculatiſſimo.
Neque enim FRANCISCGI TVRRIANI, vel
ANTONII de CASTROVILLARE alctorita-
M. 5 E⸗

186 Cap. III. Jeck. II. Art. Il. Dicquißitio 14

te, quisquam mouetur, qui b. ITTIGIVM (RNECONINS
legit. & 1O. DALLAEVM, MATTHAEVM v, 0i
LARROQVANVM cet. Tertium ſaeculum Pebros el
alii eidem ſcriptori indulgent. Et 10. CLE- „ L
P 3 . rüsgann 4

kICVS, quid de eo ſentiat, ex eius verbis Rowia;-
(vt alia praeteream) ſatis conſtat: praeterea;, Gue an
WM inquit, homo, (i. e. aucter huius ſcripti) qui lnbent bus.

idem ſenſit quod poſtea Arius, vt multis ex locis ſecdlo W.
liquet, nunquam Chriſtum vocaſſet ασραατ AAduocetur,
9edn, incomparabilem Deum. Art. crit. p. III. J. I. teſtes
cap. Io. p. 135. vbi & COTELERIVM, minus cjiereI
recte interpungentem, notat. Et wHISTO- . 4
NVM, Arianam haereſin ex 1GNATII epiſto- 6ENIS Cee
lis ſpurüs, & conſtitutionibus apoſtolicis, in opere Recanmte
primitive Chriſtianity, tueri conantem, PETRVS. Aöcu

———

BXMVMGMNT
ALLIXILVS, IO. ERNESTVS GRA BIVS, Aatam C
ROBERTVS TVRNERVSS iam pridem con- “
temlam l⸗
utarunt.
fi „Pun in ſac
CIV „nls Alten
. . vlitterafun

Quod e GREGORIO NYSSENO, re YMullah
fertur, qui formulam én] ra*†τ eo, cha- ie ariti

racterem eſſe patris perſonalem, affirmat, n,
id explicationem orthodoxam protinus a
I autici

adiectam habet: patrem eſſe, ex alia nulla „„
eſſentia eſſe, quod idem eſt atque &unre lae
eſſe, non generatum ab alia ſacrae Tria. Gi zſe,
dos perſona. Minus caute huc inflexit mianmte

GRE- actit ii

nlfi

. 6,,1
1. I. in

id ITTIeN
1, I

1 IITRNNN
Terim ſeul

un

1. r 0 (IE.
, & el erh

er⸗
: fuetner,

ii Pfi) ge
, N uli a ei
n Male innn
ANroi, M

TELEEIYM, Nue

. E alsro.
1 VATI ife.

SINs Cnuns,
3 imn rcen r

un Nrohnnd
er llt
Ne iunn
1n Kree 1n
e h- imen

in, n e

de ipſo conſenfu patrum. 187

GREGORIVS illam formulam 5½ 92 en!
rarrar, quippe cogitandum eſt, ſecurius

locutos eſſe Patres quosdam Antenicaenos,

priusquam Ariana impietas erumperet.
Quale quid accidere potuit etiam ſerius
ſcribentibus. Cum ille GREGORIVS
ſaeculo IV. ſcripſerit, non eſt quod huc
aduocetur, cum nouus interpres hos
ipſe teſtes deprecetur, propterea quod

veterem, quam vocat, diſciplinam ORI-

GENIS deſferuiſſent.

* Percommode iam occupauit hoc dubium b.
BAVMGARTEMNIVS laudato programmate p. 34.
poſtquam CRELLII & ſociorum eius impu-
dentiam tetigiſſet; qui »nusquam, aiebat, Chri-
»ſtum in ſacris litteris vocari Deum multo mi-
„nus autem Deum ſupremum; doxologias ſacrarum
„litterarum ſemper ad Deum Patrem pertinere,
»nunquam ad Chriſtuim, Patres vetuſtiores omnem-
„que. antiquitatem chriſtianam, abhorruiſſe a Chri-
„ſto ſupremo Deo vocando, eosque condemnaſſe,
„»qui illum dv er! Tasre eov dixerint p. 33. —
„— In antiquitatis autem chriſtianae iactatione
„(p. 34.) ſatis veteratoria, indubium eſt, pluri-
»husque, ſi temporis & ſpatii ratio id pateretur,
„efſci poſſet, purioris coetus doctores antiquos
„quotiescunque Ieſum Tov ér] avr«αν Jedy eſſe
„»negarunt, ihis contradizxiſſe, qui vel omne diſcri-
2 Met

188 Cap. III. Nét. II. Art. II. Diruiſitis 14

„men Patris iliique, praeter nominum varieta (leglt,
»tem, ſublatum iuerunt, vel Chriſtum ſupra du- 11110, lue
5, *o euehendum eſſe, dixerunt: verum etiam inatin eluun
, innumeris locis librorum, qui aetatem tule,. mulin Alh

2runt, & boc oraculum (Rom. IX, 5.) de Chri- lud, §3 3. 1
„% intellexiſſee & ipſius auctoritatem ſecutos, hr nang,
» elndem Deum ſuper omnia ſupremum Deum, eiſid 13 4
»,» ſummumque rerum omnium arbitrum & domi- unn eſ ttie
„ num vocaſſe: quod nemo inſiciabitur, niſi vel Hiriu ſanne
antiquitatis chriſtianage inexcuſabilem ignoran-
»tiam prodere, vel eo vsque audaciae progredi
»„ voluerit, vt refingendum delendumque exiſtimet,
2, quicquid in vetuſtis monumentis ſibi diſplicuerit: NIOEXbs
»cuius incredibilis audaciae, illuſtre exemplum de- lertis verbis
„dit SA MVEL CLARK in the ſeripture doctri-. (o flerigt,
„ne 4† the traite — — vb’; conſtant iſſime Pro- ny dig in dlen
»„ nunciat, in verba EVSEBII hiſt. eccleſ. lib: S. Criun reter
„»C. II. p. 350. edit. Cantabr ràâ en! zaντταο. 9e
, K&tsa, er.„οονοααινν neceſſario irrepſiſſe vocem Un tenenlo,
„ Xts”v, etiamſi res ipſa narratorumque ordo, eam tlonem Pr⸗
2„ vequirere videatur, nullusque codicum diſſenſus, . Patremn. I
orruptionis ſuſpicionem faciat. Licet igitur gra (oſtis Chrig
8⸗ aiſſime erraxet, qui ſacrarum litterarum aucto- OENES,
,, ritati, patrum ſententias aut locutiones & for- Inios .
„ mulas praeferre vellet, inter quos non ſemper 4 6
„conuenit, vel negatum irer, vetuſtiſſimos ſcriptores hni Einmn,
» ante motas & curatius agitatas diſc uſſasque con- Ienit Chlsy
„»trouetſias, ſecurius ſubinde incautiusque locutos lini laudan
v»fuiſſe: nihil ſane eſt, quod cauſſae noſtrae aæ llrin ipfam
„Patribus vereamur, quibus arhitris & v tecupera-
toribus certo non dici poſſe, cet. Col-

Dine,

7, Mnin D
Ci ſ
ur: min i
M mmmn Mlk.
)Cr.
in ſate,
anen Dun,
Abnn i.
ahilin,
hgiin 7 ne

Gren te jlin d
ſe bifn r.
1 anſfnſm .
Il M. delhk,.
N d
Gt mnnſſe mwen
nide n i
alinn ⸗
.. Uit rgt
! Alr.

“
inn ſaitne
enliehe ar.
Cutunte Iuni
uſae nſn
lint Uer
et.

de ipſo conſenſu patrum. 189

Collegit, (vt a BVLLO, GRABIO, CEL-
LIERO, huc regrediar) b. CALOVIVS, no-
minatim etiam CLEMENTIS Alexandriui teſti-
monia, d. I. p. 4056. ſ. inter quae notabile eſt
illud, §. 36 . iam ſupra laudatum: el ν à vαR
Xan rarig, 12 32 α T—ααν εον Xανο σ αοα
rebα r 4αο ey, vnus eſt vniuerſorum Pater,
vnum eſt etiam vniuerſorum verbum (à Aéo“ .
Hiritus ſanctus vnus.

§. Cv.

ORIGENES huc poſcitur, qui tamen
diſertis verbis refert, quod inter chriſtia-
nos fuerint, qui illam formulam in! rar-

r, 9eè in alienum ſenſum traxerint, ſi ad

Chriſtum referretur; vel ſenſum genui-
num tenendo, aliis praeter culpam ſuam
occaſionem praebuerint extollendi Filium

Juper Patrem. Ita CELSVS, virulentus il-

le hoſtis Chriſti, contra quem diſputat

ORIGENES, hoc ſophiſmate vtebatur:
ſi Chriſtus eſt ½ 9 en! rarrze«r, e0 ip10

eſt ſupra Patrem. Hac fraude an vti

poterat CELSVS, niſi tunc temporis
chriſtiani laudatam formulam Deus ſuper

omnia in ipſum Chriſtum dixiſſent?

§. CVI.

j/ʒ1ʒ1

190 Cap. III. Nect. I. Art. II. Dirquiſitio

§. CVI.

Pro BASILIO, & reliquis iam re-
ſpondit b. BAVMGARTEN, Vt ad J. g.
notauimus, & ipſe CoTELERIVS, Cui
fruſtra praecipitur, quid addere debuerit.

Addidiſſet enim quod veritati repugna-

ret. Neque omiſſio articuli 5, ante no-
men 92, cenſuram hactenus merebatur,

quatenus vir ille perſpectum habebat,

patribus quidem non nullis in mentem
veniſſe, vt canonem illum a Socinianis
deinde adoptatum tenerent, qui inuita
tamen ſcriptura ſacra, omiſſionem eius
articuli pro nota Dei non ſupremi, im-
probe venditant. Nam & PAVLLVS
eum omiſit, Rom. IX, 5. vt alia loca ta-
ceam.

§. CVII.

TERTVLLIANVS, teſtis parum ido-
neus putatur, quem deprecari liceat, ſeri-
ptorem hoc in loco tam lubricum, vt ſuepiſ-
ſime ſit Arianorum quaſi patriancha. - -
Sed cur latino ſeriptori, ingenii vagi immo-
rer, quem latina translatio ſaepe ſatis aperte
Jefellit. Sed additur tamen: non grch d
L 7

le

guis kunk 07
tonig o g
unmen,

ELTVLLIA

1 Ee Goidak
1 Cabte d
S 4ei, &
Oluet? S t
un gruecort
ENES id n
IVLLI ha
egrum
Urrurcha ecke
Uctabimur,
tum Pyrrimel
n ſler on
10 Aanoe
Plum, Patre
VSEhIVS
Uptor, oraee
ntemngue 4
15 Verbis i
Dt, id in P⸗
II elt. 4
Node & liin
un doctor,

lhis i 1
Nr rſ
IENIs, .

r Ehrert.

ſetiud nn.

oli, mn.
nls nerhun,
Aun hichr,
lis in neren
Un , Colini

N, Ii iNla
ſctaren ns
n penn

I G LAVLIVS
t An locn

Is nn i⸗
MAur, .
i tt ſnf.
frincht.
i vtg imn⸗
ſueſttihn
1 Norinken

ſi quis hanc allegationem ſibi putet bonae ra-

tionis loco eſſe, contra autiquiorum graecco-

rum conſtantem doctrinam. Sed ſaluus eſt
TERTVLLIANVS. Quaeſtio nobis non

eſt, de quibusdam minus recte vel mi-

nus caute dictis. Quis enim reliquos
eius aeui, & antiquioris, hoc nomine ab-

ſoluet? Si tam conſtans fuiſſet antiquio-

rum graecorum doctrina, quo iure oRI-
GENES id negare poterat? Oraculum
PAVLLI, nam vnice de illo diſputamus,
integrum & ſincerum conſeruauit. Si
Patriarcha eſſet Arianorum, id quoque
lucrabimur, contra Arianos, quod eo-
rum Patriarcha vi veritatis victus, Cbri-
ſtum ſuper omnia Deum, aucétore PAVL-
Lo, agnouerit. ORIGENEM autem
ipſum, Patrem Arianorum eſſe vocatum,
EVSEBIVS auctor eſt. Quod latinus
ſcriptor, graecum ſcriptorem PAVLLVM,
eundemque afflatu diuino loquentem, la-
tinis verbis ſincere & incorrupte loqui
fecit, id in parte laudum eius ponen-
dum eſt. Antiquiſſimus igitur inter
graecos & latinos patres, immo patrum
eorum doctor, eſt ?AVLLVS, ſiue grae-
c0

de ipſo conſenſu patrum. 191

H

192 Cap. III. JRect. II. Art. II. Disquiſitio

co loquatur ore, ſiue per illos patres,
ſuos diſcipulos, latino: dummodo hi

diſcipuli neque graece delirent, neque

latine.

§. CVIII.

Ego autem id etiam affirmo, TER-
TVLLIANVM mihi potiorem eſſe mul-
tis aliis. Rationem exponam. IIle in
excitandis ſacri codicis effatis, antiquam
metaphraſin Italam recitate vbi ſtilus ſe
diſtinguit purior & caſtigatior, id eſt, ma-
gis larinus, quam eſt ipſius TERTVI-
LIANI, Appuleianusm quiddam redolens
& Africanum. Vetuſtior plerisque pa-
tribus graecis; eſt Itala metaphraſis,
quam certe graecus aliquis, idemque lati-
ni ſermonis callentiſſimus, adornauit:
graecus inquam, ideo, quod graecum
noui teſtamenti ſermonem, habuit pro
exemplari: latinus idem, quoniam is niſi
fuiſſet, tam non poterat metaphraſin da-
re latinam, quam non poſſet Syrus aut
Arabs, dare teutonicam. Ipſe adeo
GVIL. WHISTOꝰGwDDA8s, petulantiffimus ille
verborum P?AVLEI corruptor, antiqui-
tatemn

1e.

atenn oe ̃n
e u kuhert

Qute, N
Cdicis verdi
vetaphraln;
nus, alnbo!
NAEVS,I.
Utat Ciſent,

ino oguitn

Noam t,
Nle talben int
Gurn dedit.
TI IRENAEY
expecita eſt
Nilids ſt, ex
Cocices, 4

(Iam 4 orae

behtes, Clh
Uis Eifris

o ſeecnlo
Un IILNT
unbn⸗ n d
n Inneſttunn
eonnenit

1. i

N

er ilo⸗
Ghmnoc “r

i⸗ ll, Negoe

m, .
Cen ele nl
Olam. Nein
is itan

A EH
H
TINTVL.

umn rides
Dkrege r
nenhhnnis
ſengek.
6, Wornut
od mraum
M tN
nin önſi

ntnſnr.

Hru u
N e
Etünmk

or ir⸗
n

—

de ipſo conſenſu patrum. 193

tatem verſionis Italue negare non audet,
e qua hatiſerit Tertullianus.

§. CIX.

Quare, vbi TERTVLLIANVS ſacri
codicis verbis loquitur, Italum exhibens
metaphraſin; ibi & graecus pater & lati-
nus, ambo loquuntur. Nempe & IRE-
NAEVS, (G. 95.) quem totum ſuum eſſe
putat diſſentiens a nobis interpres, ore
latino loquitur, cum graecum exemplar
nusquam ſit, ſed ſatis cito euanuerit;
ipſe tamen inter patres graecos eſſe nec-
dum deſiit. Vtrum a graecis ſua accepe-
rit IRENAEVS, an a Latinis? adeo non
expedita eſt quaeſtio, vr vero longe ſi-
milius ſit, ex Italia in Galliam delatos eſſe
codices, a Patre latino graece ſcriptos,
„ quam a graecis ad eosdem in Gallia do-
centes. CLEMENS certe Romanus, la-

tinis Patribus pro doctore fuit.

* Quo ſaeculo vel anno, nata ſit interpretatio
latina IRENAEI, (exemplar enim graccum
omnibus in bibliothecis fruſtra in hunc vsque
diem quaeſitum eſſe DODWELLVS teſtatur)
non conuenit inter HENRICVM 50DWEL-
N L VMZ;=

194 Cap. III. Juck. II. Art. II. Disquiſitio *

LVM, & qui parem diligentiam huic ſcri- TINTIIII
ptori impendit, 1O. ERNESTVM GRABIVM.ð IEMIIII
Hic, exeunte ſaeculo ſecundo, ſuperſtite adhus nerl en
vel paullo ante defuncto Irenaeo; Ille ſaeculo de- a (ce
mum quarto adornatam fuiſſe, contendit. GRA- pv, Wenur
310 accedit MASSVETVS diſſertat. in Ire- (etemplat
nueum ſecunda, artic. 2. §. 3. p. Ioo, ſ. Sunt (Kin ed lun
etiam, qui ſaeculo quarto recentiorem illam fa- um à III1
ciunt, quod nolim tamen exinde colligere, conhrment,
quod GREGORIVS magnus, ETHERIO, Iun iluI
Lugdunenſi⸗ um praeſuli, eam roganti, dare non Mlile e IE
pPotuerit. Rariorem tunc fuiſſe, largior: non- (i lic gree⸗
dum exſtitiſſe dubito. Aliquam ſaec. IV. G=. (et lunnas:
ziacam e graeca Irenaei confectam eſſe ab cnte Hiine
EPHRAEMO, Edeſſenorum Diacono celeberri- engten, ſins
mo, non nulli opinantur, Inſpicere mihi non um beml
licet Archiepiſcopi sTEPH. EVODII ASSE- uii qog
MANNI, editionem Operum EPHRAEMI, quae ero i
Romae prodiit anno huius ſaeculi XXAXII. & TILMIVIII
ſequentibus: quibus illa, ſi qua ſuppetit meta- egt gerc
Phraſis, forte continetun. Aduocauit non ni- (cs ſeleen
hil ex IRENAEO, vnde conſtare vix tamen
poteſt, graecum exemplar an fragmentum
quoddam illius, inſpexerit. Tantum abeſt, vt
inde poſſit inferri, metaphraſin ab illo datam

. Gam pu
Ccerin iginn
nece gecerp

E reert
fuiſſe e gracco. Haec alieno loco notare 1
lent, 1n rel
videbor. Sed hactenus huc pertinent, yt de Ureſeri
antiquitate verſionis latinae Icalae, quae xomd A e
tunc erat, & qua vſus eſt TERTVTLIANVS⸗ (MNI R
Verr

indicare poſſimus, itemque de quaeſtione, an

TER Neibe

lr digß

rant
ntam huic .

NxA
/ Ae

lnt. h he.
1In An
Kenieninr
aine glgn,
, UrNo,
ni Ce n
l, lur r.

unn caltben.
Goen W
EVoolI sr.
EHNEM,
Cli MNI &
u Mpeit mer.
Ctocunt nn .

Ntre An

4 Hgmmmun
mdel, t
ocd Moe
ruwent, NE
4,) e „
TVLLINN
S
UIl⸗

de ipſo conſenſu patrum. 195

TERTVLLIANVS iam in manibus habuerit
1IRENAEI metaphraſin latinam, & ex illa ex-
cerpſerit ea, quae ex IRENAEO paſſim af-
fert. Graece doctum fuiſſe TERTVLLIA-

NVM, fatentur hi ipſi, qui lectum ab eo fuiſ-

ſe exemplar IRENAEI graecum, obſeruant,
vbi in eo ſunt, vt verſionem eius latinam iam
tum a TERTVLLIANO vlſurpatam fuiſſe,
confirment. An non aeque credibile ſit, la-
tinum illum metaphraſten IRENAEI; excer-
pſiſſe e TERTVLLIANO quae ibi reperiret,
vbi hic graecas IRENAEI ſententias, reddi-
diſſet latinas? iudicent me doctiores. Stilus
certe latinae verſionis IRENAEI, quae tulit
aetatem, ſatis barbarus eſt, & paſſim ad grae-
cum exemplar inuito latini ſermonis genio;
inuita quoque grammatica, adſtrictus. An
vero id vsque adeo alienum fuit a dictione
TERTVLLIANI, praecipue cum interpretem
egit graeci ſermonis, eundemque alicubi non
ſatis felicem, vt qui illius linguae non multo
plus quam purioris latinae, peritus eſſet: Cre-
diderim igitur, in illis locis quae IRENAEVS
graece decerpſerat e ſacro codice, conſultam
& retentam ab eo fuiſſe verſionem antiquam
Italam, in reliquis dediſſe ſuam, vt potuit.
Quare fieri poterat, vt recentior ille, quem nunc
abemus, interpres IRENAEI latinus, in
ſuam rem verteret, quae in TERTVLLIA-
NO reperiebat; quae non reperiret, ca ſuo
N 2 Mar-=

196 Cap. III. Rect. I. Art. I. Disquiſitio

Marte quantum poſſet, interpretaretur. Nam
Irala verſio auctorem habuit tam graece do-
ctum, quam fuit latine, quod ſtilus oſtendit.
Hunc in pretio habuit, ac memoria tenuit
Africanus Presbyter, hunc & IRENAEVS,
quamuis natu graecus; dignitate tamen Lag-
dunenſis, & cognitam habuit, & lectione
crebra frequentauit; pro ea in primis pieta-
te, qua Romanam eccleſiam venerabatur,
quam in his ipfis libris ſupra omnes prope-
modum eccleſias extollit, eique potiorem princi-
palitatem lib. 3. cap. 3. decernit.

Sed clarior nimirum erat TERTVI-
LIANI loCus, quam vt quidquam in eo
deſiderari quacunque ſpecie poſſet. Non
lectionis integritas, non recitantis anti-
quitas, non interpunctionis coniectura.
Nihil igitur niſi contemtio viri ſuppete-

bat. Hunc, inquit, Cbriſtum & Paullus

conſpexit, nec tamen Patrem vidit, Chri-
ſtum autem & ipſe Deum cognominnuit.
Rom. IX. lib. aduerſus Praxeam cap. 13.

§. CXI.
De CYPRIANO ſic habet: is mullta ha-

bere dicitur e Tertulliano. Atqui oRI-
GENIS

6ENV
Perreeſlole
ſes ltuori,
enie, 451
YLPRIAN
landeum,
odo Non
Uit in eade
IS, gui .
Igiſtro, e
Nimonmumn
It ERASM
in exenpln
Irim) non-
0, PAVLI.
nore Krio
ErS.
UDres mi
nin rimu
l llultre
letere aul
lmelhitini

Inmilimos

UTNANI

elemen,, 4

1 uun gree
N Hln ANen

n Nnd er

uun ſetrher
Dn ohns e
e im ing.
i

KrInI.
Uumn

e dolet No
lecſtumßs ni
1s coniecor,

Ti CNee.

nPEulu
tmmaut.

6 re⸗

Mnar
D

de ipſo conſenſu patrum. 197

GENIS diſcipuli, multa habebant a ſuo
praeceptore. Et hi tamen diſcipuli, te-
ſtes ſiſtuntur locupletes contrariae ſen-
tentiae, his verbis: nempe non miramur,
Origenis diſcipulos ab illa antiqua diſciplina
non receſſil?. Quid cauſſae eſt, quare
CYPRIANVM id inhabilem faciat ad te-
ſtandum, quod, eodem iudice, non
modo non obſtitit, verum etiam pro-
fuit in eadem cauſſa, diſcipulis O RIGE-
NIS, qui ſane, quo plus bhabebant e ſuo
magiſtro, eo habiliores putabantur ad
teſtimonium perhibendum. At interce-

dit ERASMVS? mirum eſt, inquit ille,

in exemplaribus etiam antiquiſtimis (Cy-
priani) non additur Deus, cum ſit in grue-
CO; PAVLLI Puta, qui non inficiando te-
nore ſcripfit ! rarrar erozx, ſüper oumia
DEVS. Quid? ſi obuerterem: nouus in-
terpres mMulta habet ex Eraſino? hic vir
enim primus fuit, inde a renatis litteris,
qui illuſtre illud teſtimonium PAVLLI
ſollicitare auſus eſt. Deinde, cur mona-
cbi Benediétini, qui ſummo ſtudio codices
antiquiſſimos inſpexere, cum ederent
