CYPRIANI Opera, nomen Dei non ex-

N 3 pun-

198 Cap. III. Seck. I. Art. M. Disquiſitio

punxerunt, obſecuti Eraſmo? id certe factu-
ri, niſi in mendacio deprehendiſſent hunc
malae fidei teſtem. Qua de re ſupra iam di-
ximus. (ad G. IX.) Porro, recte hac ratione
de Chriſto dixit, qui qt ſuper omnia; ſed in-
certum eſt, eum aliter intellexiſſe. Reſpon-
deo. Non tantum de Chriſto dixit, qur
eſt ſuper omnia, ſed ꝰPAVLLVM dixiſſe te-
ſtatur, DEVS ſuper ommia, idque dixiſſe
de Chriſto. Saluum eſt igitur CYPRIA-
NI teſtimonium, his verbis conceptum,
Cbriſtus eſt ex Iraelitis ſecundum carnem,
qui eſt Deus ſuper omnia.
§. CXII.
lam, quomodo haec verba intellexerit?
vana eſt quaeſtio; quae ſi valere debeat,

omnia teſtimonia ad vtramque cauſſam

allata, pro nihilo ſunt. Adferat ex ORI-
GENE, BASILIO, & reliquis, quicquid
poteſt aliquis: reſponſio in promtu erit:
verba video, ſed incertum et, an aliter

intellexerint, Juod dicunt. An forte Aria-

num facere iuuat noſtrum CYPRIANVMZ
Quaſi non legerimus, quae in nexu huius
teſtimonii cum antecedentibus, conti-
nentur. Ibi ſummam Chriſti diuinitatem
con⸗

conbrmat e
eltti. 4
mwur Dun!,
eis, exllt
) terra: P
eo⸗ Dei
ſobiicit alia
nio erut in
ree) G
Deus eut.
er ullul
Nus adhuc,

ed ecce
Iunugue iu
fionig muoni
ſ 3y. nunn
renrigg
ln. M,.
Nler iciti,
n& Dous
mu
rur ,.
lun fnnnl

1 Nunt

milenteie
Penciſen Dn

1elipning.

ſche ir in⸗
nni ſe n.
laſe don.
DNrfio d li
LNlet.
1, egine
gimn onmtr.
Dscnen,
lmn nenn,

, ünleurt
Uylere ceher,
hmate anln
ert er or,
ni, Cigid

6Pnnarent: S. Ve
Roꝛin. IX, 5.) multa loca imndicarunt, ſed

16 A Ai
torke Ar.
nnANN
Aneuutuis

bis e
üCita

de ipſo conſenſu patrum. 199

confirmat e dictis veteris & noui teſta-

menti. Aduocat e Pſalmo 44. thronus

tuus Deus! in ſaecula ſueculorum - addit
ex Pſalm. XLLV. cognoſcito quoniam ſum
Deus, exaltabor in gentibus, & exaltabor
in terra: porro e Pſfal. LXVII. Cuntate
Deo ⸗ Deus nomen illi. His teſtimoniis
ſubiicit alia e nouo teſtamento: Io. I. Ser-
mo erat apud Deum, &ũ Deus erat ſermo
(à Mvνα. S lIo. XX. Dominus meus, &
Deus meus. lam ſequitur illud Rom. IX.
F. ex quibus Chriſtus, cet. An quaere-
mus adhuc, num aliter forte intellexerit?

§. CXIII.
Sed ecce! nouum dubitandi nodum:
namque illud in pruefatione recentioris edi-
tionis monachi Benedictini ne monmuerunt
fol. 35. num. 16. cum de diuinmtate Chriſti
Jententias colligerent, (non vero addunt

ſemper dicitur Deus noſter, Cbriſtus domi-
nus & Deus noſter, ſicut Caius ille Roma-
nus, & multi ali, graeci & latini. - --
Eſt igitur minus certum, a CYPRIANO
banc formulanz ſic de Chriſto explicatam
N

4 Fuiſſe

200 Cap. III. Kect. II. Art. II. Disquiſitio

fuiſſe, vt natura Deus ſuper ommia dictus
fuerit; aduerſus ſenſus varietatem non licet
pronuntiare. Si vero valere debet, habet,
vt multa, a Tertulliano. Ilud igitur mi-
nus certum, huc ſpectat, an Chriſtus per
bane formulam et Deus ſupra omnia, pro
eo ſit declaratus a CY PRIANO, qui ſit
NATVRA DEVS? Haec viri ſ. ven. ex-
plicatio, (fatebor enim) haud leuiter
me percutit. Recordabar enim, aliquo-
ties in hac diſputatione formulas eidem
excidiſſe, quas abeſſe malim ab hoc, tam
arduo, quod ad fidem chriſtianam perti-
net, argumento. Quales ſunt: sνον Pa-
tri conuenire, quod ſit 5 en rarres 9ese,
& id, per quod Chriſtus eſt iudex omnium,
ita eſſe Deo patri eusdes, vt Deus Chri-
ſtus id habeat a Patre; atque in illo Paulli
effato, Rom. XIV, 9. ſ. nibil inueniri de pro-
poſitione: Chriſtus eſt Deus en! zarrar,
ſic vt Patri non ſubſit vel iudex hominuut.

§. CXIV.
Cogitaui enim, homo ſſtematicus,
(qua parte me parum commendauero
Exegetae tam critico) in notione Cbriſti
Con⸗

le

ondneri c
elt, rii
v aut /Mern⸗
mnin ele,
Selle, Jude
ercitiucn
1o. ecundlt
lomne Per
elt ilius
Uaturam dt
lemn carnis
fonem, m⸗
tonetn (
ncidftrni in
iber mmin,
eo gboc i

Locution
lec impogn
NoG Vt 0.
Ekuit &
Uu Lic
Cenattur.
Iin rei,

1,)

, 1.
hſen

ſin nin hin

Gntnen n le

e llin it

I gilr . .

nnf Oer
Mhyamnn: Nro
dt. Ma
ulnn Gſt
i n r
) hand knier
Enin, Aano.

Hünllxeten
nchk,un

iſfimmten⸗

n Ge.

i mrn de

iuer ountn

t Du .

nein H

imnncknr.
Dl umn,
,nnun

0 ennan
commelhl
ior
N

de ipſo conſenſu patruuam. 201

contineri diuinam naturam, quae vnica
eſt, Patris ac Fili, neque vllum ſuperio-
ris aut inferioris diſcrimen admittit. Duas
enim eſſe, quarum vna alteri ſubiiciatur,
res eſſe, quae inter ſe pugnent, exiſtimaui.
Exercitium ſupremi iudicii conuenit Chri-

ſto ſecundum diuinam naturam, & bu-

manae per vnionem perſonalem, atque pars
eſt illius gloriae, qua ; Mα ſuam hominis
naturam ditauit. Neque per aſſumtio-
nem carnis, neque per carnis exinani-
tionem, multoque minus per eius exal-
tationem (quorſum pertinet exercitium
nouiſſimi iudicii) 5 α defüt eſſe Deus

Juper oimia, aut quidquam deminuit de

eo quod ipſi tam eſt τππις, quam Patri.

§. CXxV.

Locutiones oeconomicas non ignoro,
nec impugno. Sed illae non ſunt eius-

modi, vt Chriſtus dici non poſſit is, qui

eſt & fuit & erit ab aeterno & in aeter-
num Hic non de pbraſi, ſed de re ſimul
pugnatur. Vſus phraſeos ſequitur natu-
ram rei, quae per phraſin indicatur.
Aliud eſt, hiſtoriam phraſeos e ſtilo, ſeri-
N S ptori

202 Cap. III. Rct. II. Art. II. Disquiſitis

ptori cuidam frequentato, velle proba-
re; (in quo tamen defecit probatio)
aliud dogmaticam eius phraſeos neceſſita-
tem aſſerere conari; ita, vt ſaluo dogma-
te de Chriſto, is ne quidem dici poſſit
Deus ſuper omnia. Nam ſi verum eſſet,
Chriſtum, quoties nominetur, neque
vsquam in ſacris litteris, neque vsquam
a patribus genuinis, vocari Deum ſuper
ommnia: id vtrinque ſilentium vel potius
abſtinentiam ab eo titulo, tam rigide
perpetuoque obſeruatam, e notione
Chriſti deſumtam eſſe oporteret, quia
huic notioni repugnaret, eſſe Deum ſu-
per omnia. Ad locum Act. XX, 25. ita
reſpondet loannes, epiſt. I, 7. vt neque
Socinianorum neque Apollinariſtarum frau-
dibus moueamur. Locum ex Actis in
mendo cubare, (eius lectionem Jalſam
eſſe) id teſtes requirit multo locupletio-
res quam ſunt Sociniani, & wETSTE-
NIVS aliquis, decoctae iam pridem fi-
dei, in iis, quae ad puritatem doctrinae

pertinent. Ad IRENAEI locum lib. III.

cap. 14. notat & editio Benedictorum p.

201. noſtra noui teſtamenti exemplaria ba-
bent

ie

ent ulſim
re N

Gueh

Cunn totk
IVS, Cler’s

Qore eln
noua verbon
terpretatio,
1 huiusoe
gvod hoſtibo
Deditemus,
ſtudio acuan
Caretur, etia
Cogitandi, 1

cio, quo⸗
Monentibus
Cices non ind
re gecebat.
in erponendo
0bſcurun en.
lerda Clceinil
Duis polleri
) Deus; (na
ſennne en

11I Dig

e

o, jee Dr

ekeer Pohen,
Mnllcg etelſ.

tlllo Cgem.
üiten i olt
nyenn ſet,
onpenn re
6 Nele gun
beni Mun ir

enimn iellte

, tan lrice
I, e Mtone
Mretet, Ilin
n &E Dun r
. NM . i
Eln N ee
Humſnun bu.
uan ei ℳ)

eckopen /

Nuro eneto⸗
AwLSTb-
in gien ⸗
Lenn CoOne⸗
Dconakhl
pi
erennporm
i eren 4

de ipſo conſenſa patrum. 203

bent Eccleſiam Dei. Attamen codex Canta-
brig. & alii quidam cum lenaeo habent
75 Kugis, alii vero Vtrumque, rs& Kueiz re
9 % Quaedam prudenter ad hunc lo-
cum monuit b. 10. CHRISTOPH. WOL.-
vIVS, curis phil. & criticis.

SH. CXVI.
Quare cum talo tam infirmo ſtet haec
noua verborum PAVLLI Rom. IX, 5. in-
terpretatio, & in eccleſia Proteſtantium
ad huiusque diem inaudita: quid eſt,
quod hoſtibus maieſtatis Chriſti tela ſup-
peditemus, vel obtuſa iam pridem tanto
ſtudio acuamus? &, ſi nihil aliud pec-
caretur, etiam noſtris, ſiniſtre de Cbriſto
cogitandi, lato demus ore feneſtram?

* Scio, quo ſtomaché ERASMVS meliora tunc
monentibus obſtrepat. At aequos rerum iu-
dices non indignatione, ſed veritate, oppugna-
re decebat. Quibus modis ludat ERASMVS,
in exponendo ſenſu verborum PAVLLI, non
obſcurum eſt. Omni conatu id agit, vt illa
verba diſcindat in duas partes, vt ſenſus ſit
partis poſterioris: ille qui eſt ſuper omnia, nem-
pe Deus; (nam nomen Dei exulare mauult e

ſermone Panlli) ſit benedictus in ſerule. De illa
inter⸗

204 Cap. III. NRlt. II. Att. II. Disquißitio de

interpunctione ſic iudicat: qui deſcripſerint ver- men ic, 6
ba Paulli, eorum fidem ſaepe deſiderari. Ex ian thph
eorum itaque ſceriptura, qui ſaepe vitiare ſo- i iu Kclel
leant quae in exemplari legantur, non poſſe du- ingee. Qn
ci certum iudiciumn. In codice CRYSOSTOMI te, Wlld
colon ſe vidiſſe cauſſatur, poſt verba: Chri- liſonunie

ſtus ex Iſiaelitis eſt ſecundum carnem. Hinc
poſt verba: qui eſt ſuper omnia Deus, additam
ait hypoſtigmen (minorem interpunctionem)
qua praemiſſa, id quod reliquum eſt, benedi-
lctus cet. ſequatur. Eadem (diuiſio) inquit, .
crat apud THBOPHYLACTVM, niſi qued 4 fratre
Poſt Oeè, non addebatur bypoſtigme & cY- rvotirinne.
PRIANVS omitit vocem DEI; itemque CHRY- ig coleerun
SOSTOMVS, nullam dat ſignificationem, ſe er rn
hoc loco legiſſe vocem Oι, quae adiecta vi- (ddrünt
deri potuerit, a ſtudioſo quopiam, velut expo- NDhon,
nente, quis eſſet ille ſuper omnia, nimirum expreſſerunt
Deus. Magis candide tum ad famam ſuam, lyec de Chr
tum ad noſtram fidem, egiſſet, vir cetera eeri! Inlhici⸗
laudatiſſimus, ſi ſtigmen illam & pypoſtignen ſtutoyy ft

in partlraſt
ſeqol, Auam

. a ſe obſeruatam; certioribus indiciis adpro- mihf ſog 3,
baſſet; ne ſtudio potius contrariae partis, ilen, Nr d
quam ſenſui., genuino verborum Paulli; dediſtle her gii

videatur, quod ſentit & ſcribit. Poſt ea in- nku⸗ On
uchitur ERASMVS in illos, quos, ait, ina. I G Deus
nis gloriae ſtudio, improbare quae dixverit, ninilakai ſim
nominatim quac de omiſſione nominis Seb ietl r.
attulerit. Hos quieſcere tandem iubet, tumul- ngbit Wri
cuantes, quaſi ruitura ſit eccleſia. Sed pergit rſe
tamen II a

UI. Mon,
Viſicſen
de ipſo conſenſu patrum. 205
deltier
ee lllar 1 tamen illico, & obteſtatur, ſe Filium Dei quem
a . . Iudaica bhſphemia excludat ab illo dominio

ice ſ. . . 7
e N in fata cleſiae exercendo, nequaquam ſe-

n, , ſ

ider iungere. Qua quidem in re, ſi non delibe-
e. e⸗ rate, mnus caute tamen, verſatus eſt, &
in mn. r MWhiſtonanis pabulum praebuit. Bene, quod
d D. d in parabhraſi epiſtolae ad Romanos PAVLLVM
O, W 1 6
n män ſequi, quam nugas iſtas, praeoptat.
dhnun t, yll.
a ß , V §. CXyVII.
eTE, M Ad fratres Benedictinos reuertor. Hi
plhn c. in raefutione ad opera CYPRIANI, ſenten-

eee. tas ollegerunt de diuinitate Cbriſti: non
HWH vero addunt Rom. IX, y. Ergo negant,
ſi ti n Oyprianum, cuius verba tamen candide
mi, mmm EeXpreſſerunt: qui et ſuper ommia Deus,
haec de Chriſto Deo, duce Paullo, confi-
teri? Inſpiciat eos, ſi quis velit, ac de in-
Ntituto prauefationis iudicet. Porro: Benedictini
in n multa loca indicarunt, (an vero omnia?)
orwe te⸗ ſed ſemper dicitur Deus noſter (on ſemper in
“ * ommnibus Cypriani locis?) Chriſtus Domi-
nunuls . Deus noſter, ſicut Caius cet. Id
u D. mihi luſui ſimilius, quam ſincero iudicio,
e wn videtur. An minus magnifice de Chri-
len ue, ſto loquitur ille Carthaginenſium praeſul, ſi
Uſ. Ne Chriſtum appellat Dominum & Deum
N NO-

206 Cap. III. Jed. II. Art. II. Disquiſitis

NOSTRVM, quam ſi illud notrum, non
adieciſſet? Quin eadem cenſira notabi-
tur DAVID, & reliqui vates veteris te-
ſtamenti, qui toties Deum ſuler omnia
inuocant Deum noſtrum? vt in illis tam
exſtantibus locis, Deus quidamſignifice-
tur, qui non ſit ſuper omnia, ſed buic
ſubiectus, quia ſit noſter. An (Cuius ille
Romanus, ideo parum eſt Caius, quoniam
eſt ille Romanus?

§. CXVIII.

Contra teſtem NOVATIANVM id mi
litare dicitur, quod vix a T†TEHETLIA-
No differat. Quaſi fidem eius id labefa-
Rtet. Et TERTVLLIANVS non vi
tantum, ſed plane non, ne apicem qui-
dem, differt a PAVLLO? ORIGENIS
vero diſcipuli, probi teſtes ſiſtebantur in
alteram partem, quoniam viæ differebant
a magiſtro. (H. CV.) Sed, dicit tamen
Deum NOSTRVM Chriſtum? Paganos,
ſcio, Deos, habuiſſe maiorum & minorum
gentium: erant etiam tempore prophe-
tarum Dii, Syrorum Philiſtaeorum, Ammo-
nitarum; & in naui, quae vehebat lo-

nam

nin, mn
5. 10 N45
N Mn,, hle⸗
i Cr.
, Aucecunu
lsquoqde
necellario
mihteatu, yt
, quod
liecto Domi
Otibus demo
NOVATIA
Morelt libei
Inte, Krpto⸗
e cedens TE.
Norabilis eſt l.
ermp qoia no⸗
epetam: onm
Mihle rel
(ait) l..
. & Apll
in uc, 9

. en Thomas

Uieum hun
l aucdiens,
Miteumn.

11. ien

nßnn, I

Cenin woub.

ates fereis e.

n ier omni
NKilstan
ömmigie⸗
Ohn, e e
ACn
llin, Goninn

.

NNN
1 TLNTNIUIX.
n eis d bobetr.

1NIS non ir
de MMen ⸗
107 OhlEN
les ſlehenurn
n tir unm
El, A, amel

? Pgunds,

& mumnrumn

npore Nonte.

ecrunn, Anm
Cae Neebet .

de ipſo conſenſu patrum. 207

nam, ſuum quilibet inuocabat Deum, Ioæ.
S. 10 NAS contra ſuum id eſt Deum ſu-
er omnia, quem & nos vocamus noſtrum
Pſal. CXV, 3. NOSTER Deus eſt in cae-

lis, quaecunque vult, facit. Saepe hoc in

alis quoque Patribus obſeruare licet; an
& neceſſario ſemperque ponatur eo ſi-
gnificatu, vt deminuat de maieſtate Chri-

ſti, quod noſter potius, quam ſine hoc

adiecto Dominus vocatur, id nemo va-
lentibus demonſtrauerit argumentis. Cer-

te NOVATIANVS ille, vel quicunque
auctor eſt libri, qui ei inſcribitur, de Tri-
nitate, ſcriptor eſt, non multum vetuſta-
te cedens TERTVLLIANO. Eius valde
notabilis eſt locus, a lenenſibus indicatus,

quem, quia non exſcriptus eſt ex illo libro,

repetam: ommnibus dininitatis Chriſti proba-
tionibus & rebus inſtructus Apoſtolus Tho-

mas (ait) Jo. XX. Dominus menus &f Deus
meus? & Apoſtolus, Rom. IX. qui eſt ſuper
omnia LDeus, benediétus in ſecula. Ecce!
quem Thomas ſuum (adeoque noſtrum)
dixit Deum, hunc NOVATIANVS, PA VL-
LVM audiens, dicit ſummum, ſuper
omnia Deum. Inſtat autem: Chriſtus, id,
quod

208 Cap III. Nd. II. Ar. II. Dirquißtio

quod noſter eſt, a Patre habet? Concedo:
habet enim eſſentiam a Patre per genera-
tionem aeternam; per eſſentiam autem
non ſuliectus eſt Patri, de quo quaereba-
tur. Eo modo noſter erat etiam tunc,
cum nondum genus humanum indigeret
redemtore; in ſtatu integritatis. Si no-
ſtrum illud, adeo premitur, ne Pater
quidem caeleſtis erit l arrτο Sese, Qui
tam crebro noſter adpellatur, non tan-
tum propter creationem & prouidentiam,
ſed nominatim etiam propter opus redem-
tionis, teſte Chriſto, Io. XX, 17. Denuo
hic aliquid excmdit haec affirmanti, quod
ſuſpicione vix caret. Si Chriſtus id habet
a Patre, Per quod Deus eſt, & Deus, noſter,
ita, vt propterea ſit Patre inferior, & pro-
inde nusquam dicatur ſuper ommia Deus:
nihil ſuppetit nobis quod opponatur Arii
ſcholis.

§. CXIX.

HILARIO teſti id obſtat, quod aliquo-
ties quidem PAVLLI oraculum excitet, Ved
non addat benedictus in ſaecula: videtur diui-
ſus eſſe ſenſus, vt Deus noſter. An rero
atis

1

ts el, A
emn (iuinam,
ſhnr mmi?
i tan fientt
Is ChRtum)

umn fuper on

n polle i⸗
urlum eluden
r Nenenicus
htineatur il
mnit; aUt 6
Ge Ouisqam
tione delertun
1 hude dign
Dels: at
ferba PäyVII
ln ideo non
ens Alqguid
elario nexl,
ii limg, ſi
lilun alni
lU, uod

Uumn eypliczt

Nueſs atiqbio
nd exegetie
hlnm er

1 Digi;

luie, Cont
urſnen
fenim nen
o Meerehe.
eim tn,
num nie
egiune ien
Niür, de ler
lumr mn tn.
Cwvunterin,
Nerenn nin.
ln Drono
Ermeni, Nol
Crſftu dhhe
KDens n,
Lifnion,En.
lhr omi Dun

cpponur

de ipſo conſenſu patrum. 209

ſatis eſt, ad probandam Chriſti maieſta-
tem diuinam, ſi Deus vocatur, &☛ Deus
ſuper dmmia? Quid ſatis eſſe poteſt ei,
qui tam fidenter popoſcit, vt oſtenda-
mus Chriſtum vocari in nouo teſtamento,
Deum ſuper omnia: & ſi quando id negari
non poſſe videt, nouo tamen conatu id
rurſum eludere ſtudet, poſcens, vt adda-
tur benediätus in ſecula? quaſi hoc non
contineatur illo praeconio: Deus ſuper
omnia; aut quaſi tam inſenſatus queat
eſſe quisquam, & tam ab omni humana
ratione deſertus, qui non intelligat, aeter-
na laude dignum eſſe, qui ſummus ſit
Deus: aut quaſi ſcriptor chriſtianus,
verba PAVLLI Rom. IX, F. recitans,
illa ideo non recitauerit, quia ſubſe-
quens aliquid omittat, e prioribus ne-
ceſſario nexu deriuatum. Cur autem la-
tini Patres, fucilius eam explicationem in
Chriſtum admittere potuerint? cauſſa erit
vel illa, quod deſciuerint ab antiqua grae-

5 ð corum explicatione, caeciores nempe

unt etteh /

e vilturd

r. M

graecis antiquioribus; vel quod plus lu-
minis exegetici & dogmatici attulerint
ad ſenſum verbi diuini; ac plus æαραπαι
0 pro⸗

210 Cp. III. Sect. II. Art. II. Disquiſitio

proinde obſeruauerint in loquendo. Prius
ne obiici quidem poteſt latinis, quod ſu-
pra vicimus, ex antiqua verſione latina:
quam, vbi ſecuti ſunt latini, & priores
tempore fuerunt teſtes, quam graeci, &
oculatiores etiam graecis, ſi quidam ex
his minus accommodate locuti ſunt. Si
qui, graeci, IRENAEVM ſatis antiquum,
graeci graecum, (lingua graecum, eccle-
ſia latinum) in hoc negotio deſeruerint,
quid commiſerunt graeci non multo re-
centiores; ſi Patrum vetuſtiorum placita
iidem renouant, & cum latinis conſpi-
rant? an ideo dicundo teſtimonio erunt
ineptiores? Si ſatis eſt contemnere hos,
quia latini & mediocres ſunt, & graecos
contra, quia grueci & eruditiſſimi ſalutan-
tur, admittere ſolos: ea ratio non vale-
bit ante, quam illa comparatio idoneis ra-
tionibus fulciatur. Nam ſi quis ORIGE-
NI talia obiiciat: in facultate hermeneuti-
ca & exegetica, exiguus fuit ORIGENES,
quod mira eius deliria loquuntur. In
colligendis lectionibus variantibus laudan-
da eſt eius induſtria, & plurimum po-

ſteris fructuoſa; ſed hoc improbi laborß

X oculorum
Juaſn Cliticte

0 orm

E ellotes l

Us, ne In

MMor, d⸗ 1
leO ATHA
LEXANDH
TINVM, e
bicciat hae⸗
Leorum nu
10 lupercili
eM Guod
olt monebi,

Pene elt,
Umonium a
mim de Chr
uru Nik, i
quem nun
mno conahi
le Aej
elatis n
In) Mrinenn
Utllit. Cinf
Urt Iuod

7 N
. Ngiſtn

enln N
i, glol

tlſone lnide

I Eprores
Ineei, &
NCem ex
lont inn Si
römigum,
Mhechmn ene.
ocekenennt,
Von nre.
umn pheta
luns onl⸗
humoni un.

tennere o

t, greeos

Itſpnfllen.

Uto non vde⸗
to itonere:
sono.
eehemeneti.
ONIGENLES,

Abvatut.

tbus kudn
Ourmum,
prcti hin
Neice

de ipſo conſenſu patrum. 211

& oculorum opus ac meritum eſt potius,
quam criticae ſagacitatis. Et, quis eſt e
toto Patrum choro, cui tot tamque gra-
ues errores obiecti ſunt, quos diluere cun-
Gos, ne moderatiſſimus quidem eius de-
fenſor, P. D. HVETIVS audet. Quis

ideo ATHANASIVM, aut DIONVYSIVM

ALENANDRINVM, aut e latinis AVGV-
STINVM, ei poſtponet? Si quis, inquam,
obiiciat haec & ſimilia; quis ea diluet
ex eorum numero, qui Patres alios, tam
alto ſupercilio deſpiciunt? Sed oRIGE-
NEM quoque pro nohis ſtare, paullo
poſt monebimus.

F. CXX.
Bene eſt, quod ipſe BASILIVS ad te-
ſtimonium admittitur, vel ab inuito. Is
enim de Chriſto loquens, addit, à à ir
raärrar 9ebe, iPſO PAVLLI ſtilo, Rom. IX,
J. quem numero doctiſſimorum eximere,
nemo conabitur, & ad quem MARCEL-
LVS ille Ancyranus, (& ipſe de myſterio
maieſtatis Chriſti non magnopere prome-
ritus) latinam interpretationen certe non
transtulit. Cuius tamen fidei detrahere pu-
tatur id, quod alibi adſolum Patrem id prue-
02 coni-

212 Cap. III. Ject. II. Art. II. Disquiſitis

comium retulerit. Quid hoc rei eſt? numquid
Vllus eſt Chriſti ciuis, (talis tamen erat BA-
SsILIVS) qui Patrem ab ea maieſtate ex-
cludat, quando Filium laudat ſuper ommia
Deum? Quam parum valeret hoc argu-
mentum: BASILIVS Chriſtum praedicat
Deum ſuper omnia; ergo ad SoLVM Chri-
ſtum hoc refert: tam parum eſt roboris
in illo: ad Patrem SoLVM pertinere il-
lam formulam, excluſo Chriſto. Res non-
dum confecta eſt. Nam ſteſtis ille ver-
bum non addit, ad hanc interpretationem
confirmandam? Cur enim adderet? ſciens,
ſe ex ore Paulli iſta loqui, quod inſtar
omnium verborum & argumentorum eſt.
Qui doctrinam de Deo ex inſtituto tractat,
is explicat & probat, quae proponit. Qui
Dei mentionem facit in quocunque ſer-
monis traétu, is ſatis habet, eo nomine
Deum appellare, quod eius maieſtati
congruit. Sic PAVLLVS agit, in exor-
dio ſermonis ſui Rom. IX, 1-F. quo ſuſpi-
cionem amolitur odii & contemtionis er-
ga ludaeos, quorum de fato triſtiore di-
Rurus erat, contraque animum miſeri-
cordia plenum declarat, & praerogati-
Uas

i.

s eorum,
biebe be
re nideretl
am, cxoll
gebat, il
Chuoc rete
s Dauidis
Urarn attine
et. Hoc

Vis aligu

wentiae,

ohbErimation

uod t-
5o Chricti,
um Iudeige
M. 6
Uid Patrum
Un Gemum
int mrionen
lim hi,
Galluocan
Un guis
Umennis con

Cud per

I. Digiß

tiefinnmei
Stamenentth.
4 Mieſtie er.

n ſipr nie
ii . .
ferebat, vt inter dignationes Iudaeorum,

Ren W Non
Eſhmn pedcat
Asorrucr.
brun el wbors
ENl Pentere i
C Nror.
Iels le er.
Mnyfnemimen

ANerendiec

in gvod inn
Culinentotunet

jolttonotenckn,

Bepropoot C
Coonnge kt⸗
bet en nonine

ebs Mueſtat

⸗ ia exot.

miinun min
X Prrener
MK I

, Co ll.
Dotennton
orftoe?

/

de ipſo conſenſu patrum. 213

uas eorum, eo conſilio praedicat, ne

abiecte de fratribus ſecundum carnem, ſen-
tire videretur. (§. XXI. ſs.) In illo, in-

quam, exordio, nexus cogitationum ita

& hanc referret, quod ipſe Meſſias ſit Fi-
lius Dauidis, quod ad humanam eius na-
turam attinet: idemque Deus ſiper ommia
cet. Hoc teſtimonio finitur exordium.
Quis aliqua ſpecie neceſſitatis vel con-
gruentiae, poſcere queat, vt PAVLEVS

confirmationem illius effati ſui, ſubiice-

ret? quod tunc ſane facturus erat, exem-

plo Chriſti, cum poſceret id diſputatio

cum Iudaeis errorem ſuum profeſſis, Matth.
XXII, 42. . Si poſcimus, vt teſtimo-

nia Patrum de Chriſto ſuper ommia Deo,

tum demum valeant, cum additae ab ipfis
ſint rationes, ita ſentiendi & ſcribendi;

etiam hi, qui in oppoſitam cauſſam te-

ſtes aduocantur, nullius erunt fidei, niſi
ſuum quisque placitum idoneis illico ar-
gumentis confirmatum, exhibeat.

§. CXXI.
Quod vero ſequitur, cuius momenti
03 ſit,

214 Cap. III. Keck. I. Art. II. Disquiſitio

ſit, videamus. Si ſemel aut bis, ille locus
(Rom. IX, 5.) quem volunt eſſe luculentum
& clariſſimum, principemque in cauſſa Chri-
ſti, excitatur (a graecis Patribus Baſilio &
Athanqſio) & quidem tam negligenter, vt
nihil quicquam eius virtutem quqſi amiplifi-
cent atque exornent: id aequo cuilibet lecto-

ri maxime mirum O& peregrinum debet vi-

deri. Atqui, eadem negligentiae culpa,
ipſi ?AVLLO tribuenda fuerit, qui ſe-
mel tantum Patrem Chriſti appellat en:
ravræ 9e“ Eph. IV, 6. nihil quidquam vim
* virtutem eius effati amplificans atque eo-
ornans, eo loco. Ipſam antiquitatent te-
ſtium, cauſſa contraria ſibi nequicquam
vindicat; quod ſupra oſtendimus. Quid
reliqua ſibi velint: nonne & graeis ſuper-
erat diſerinen, à e ravrαν oe, & ⁸ à
à in] rarrα e, Mon ſatis intelligo. Re-
petendum forſan articulum 5, ante en!
zarrαν id ſane minutum eſt, & fruſtra
iam pridem quaeſitum, vtrum, articulus
ille appoſitus, Deum ſummum, & abſen-

tia articuli, non ſummum, indicaret. Hoc

loco, ſi poſterius adſciſcitur, & non ſicut
Caius ille Romanus, ita Chriſtus denotatur
pro⸗

1.

foptet l
err elt int
eh, MM
lrnil,
te is ae
(lunt, no
Indwrn et
uorum re
ninm iptun
particuli
No ſuleſpi
o Pitro ta
& Clrie
DMullas, on
Oetg, (ne
teſtimonium
1 ge n
d emninenti
lio: tune
Eementer
lus dt,
nitote,
m Chares
UUubet in
i inter

n /,1, ieh

1 ehenlin

miC.

nur Nr
enpnn
n uſnpß.
gln niſteſec.
yinun tt e.
Mnir ain,
uent i/.
elr e
ilſln vin
fumg ngeer⸗
rigtrment.
i negnogun
Ndinmg C
gon ſir.

nmn D, N 1

inelga Ne

me⸗ 4
I , M in

ee, & ultr
Unn attnl
n. & Aen
glicaret

H

Genon

de ipſo conſenſu patrum. 215

propter articulum omiſſum etiam pa-
ter erit inferior Patre. Quod diſcri-
men, poſiti vel non poſiti articuli, grae-
cis ſupererat, id mihil ad rem facit; vbi
de iis quae dicuntur, & in ſermone
adſunt, non de iis quae ſuperſunt, iudi-
candum eſt. Teſtes enim requirimus,
quorum reſeruata, ſi qua ſunt, teſtimo-

nium ipſum haud ingreédiuntur. Haec er-

go articuli defenſio nulla ſpecie veri, hoc
loco ſuſcipi poteſt ab iis, qui Paullum de
Deo Patre tanquam ſunnmo Deo, non ve-
ro de Chriſto loqui contendunt: cum &
Paullus, omiſſo articulo dicat &ι &α tn ar-
ro Sesÿ, (non ³ 92 6.) Si vero BASILII
teſtimonium huc valere debet, vt formu-
la 5s 9eσ in! asE †τοα ſit character perſonalis,
ab eminentia ſumtus, qua Pater ſit maior

Filio: tunc PAVLLVS Id teſtimonium ve-

hementer recuſabit. Velim, vt ea verba:
Baſilius de tota perſona Chriſti, non de hut-
manitate, id loquitur; ab eo diſtinguens rir

ir! rarzav Se, Minus aequiuoca forent.
Nam character perſonalis, qui rationem

ſui habet in ipſa perſona diuina; talis eſt,
qui ad internos, neceſſarios, immutabiles,

0 4 per-

216 Cap. III. Kct. II. Art. I. Disquiſitio

pertinet, neque vllam ſubieéctionis, vel di-
gnitatis inferioris notionem admittit. Quan-
do igitur ſententia, quae ex oraculo Paul-
lino Rom. IX, 5. Chriſtum non ſinit vocari
Deum ſuper omnia, hanc interpretationis
illius rationem adfert, quod Paullus Chri-
ſtum ſemper ſiſtat, vt inferiorem Patre, ra-
tione miniſterii: eo ipſo BASILIVM te-
ſtem inuocare nequit, ſi verum eſt, quod

ille diſcrimen inter Chriſtun & Patrem,

non ex miniſterio, ſed ex ipſa Chriſti per-
ſona, arceſſit: quippe Chriſtus eſt perſona
per id, quod diuinam habet naturam, ſed
baec natura eſt perſona, quae eſſentiam ean-

dem illam vnicam & indiuilam, habet,

quae eſt Patris. Quid illud ſibi velit: Ba-
ſilius de tota perſona Chriſti loquitur, non de
bumanitate, id mihi ſubobſcurum eſt.
Quis enim non videt, ipſum etiam Paul-
lum, loqui de Cbriſti perſona, dum ait
3 xers, Ccui naturam humanam, quae eſt
ex Iſraelitis, & diuinam, quae eſt aequa-
lis Patri, tribuit.

§. CXXII.

De Atbanaſi fide nunc agitur, qnen
on-

ſonge forii
tra Arimn
yincjcem,
lie fmet.
leins god
Obnoxia et
Romang,
nommine in
ſtruxit.
ue teſtem
kutor. h.
Hinnux /n,
o; Crepor
Immdus.
dice, pr

Ferba: 1

GCNN)—
Ambobus,
mte prodt
loſter eſt⸗
irearur: /
rer,
Gnfninen
inne e ſeni

ſen. Kej
E

1 igie

Huhini, .
ſalnint (u
1Mzello Ne

on ſuit wezn

Merprentionis
Nileri
unen bmn, fe.
DANLIVNE.

enume, N.
mn A e,

llsekaͤſin
iurunrmn led
eirimnen⸗
lulam, hoben

ſbivelt:. N.

nutn mck

obſeurun el.

Un etum Nut

ſinz An dt

n, Oe ek
e el Eellie⸗

itok,

de ipſo conſenſu patrian. 217

longe fortiſſimum maieſtatis Chriſti, con-
tra Arianas iniurias propugnatorem, &

vindicem, veneratur eccleſia notra, quam
late patet. Id iam ab antiquo male habet
altius quiddam ſapientes viros, quod tam
obnoxia credulitate (ſcilicet) eccleſia tam
Romana, quam Lutherana, ſymbolum, eius
nomine inſignitum, libris ſymbolicis, prae-
ſtruxit. Hunc igitur, ſententiae Paulli-
nae teſtem, vix admittit contrariae partis
fautor. Hoc enim iudice, is rem contra
Arianos ſemper infeliciter gerit, minime Ba-

ſilio, Gregorio Nyſeno, dqut ſimilibus, com-
parandus. Et BASILIVS tamen eodem

judice, pro Chriſto dixit iſta PAVLLI
verba: * α% &r! ravre« es, ſicut ſupra

(G. CXX.) notauimus, multoque vetuſtior

ambobus, IRENAEVS, & reliqui, quos
dnte produximus. ATHANASIVsS igitur
noſter eſt; cum ipſe eius vituperator ſic
fateatur: fateor, inquit, atque ne bic im-
morer, dabo: Athanaſium locum illum de
Chriſto interpretari. Sed primus e graeis,
atque e ſeculo quarto, e graecis fere ſolus id
Jecit. Fecit tamen, teſkatus eſt candide,

& fecit, quod ante illum graeci & latini

0§ *Pprio⸗

218 Cabp. III. Sct. II. Art. II. Disquiſitio

prioribus ſaeculis. Ipſum vero ORIGE-
NEM, idem feciſie, ne inficiari quidem
audet, qui hic tam fidenter de primo &
ſolo e graecis patribus, loquitur, cum de
ATHANASIO iudicat. De ORIGENE
(§. LIX.) dictum eſt. Quid deſideretur
in illo, ſtatim addemus. Quid refert,
fere ſolus an plane ſolus id fecerit? poſte-
rius ne quidem apparet. Et, quam gra-
uem hoc nomine cenſuram meruit! Iam
vidgerint alii, quaenam ſit eius ſeriptoris ad
interpretutionem ſoripturae ſacrae aucéctoritas!
meptiſſime & imperitiſſine interpretatur,
aduerſus Arianos vero mfeliciter rem ſemper
gerit. Semper itaque ſuccubuit Arianis
in iſto pro gloria Chriſti certamine; vir
longe conſtantiſſimus, ac tot martyria
perpeſſus ab hoſtibus maieſtatis Chriſti,
& poſtremo a furiis IVLIANI caGeſaris,
ſicut eius epiſtolae docent; orbis terrarum
exſul futurus, per eum ſi res ſtetiſſet.
GVILIELMVS autem WHISTONVS
multo etiam liberalior tanti viri inſecta-
tor, quem peſſime fraudis architectum ſa-
lutat, ſi eius loco fuiſſet, totidem ſe cala-
mitatum fluctibus, forſitan & grauiori-
bus,

, P0 c
obieeiſſe

(HRXSN
Xolnln
ue, i ckedh
Hlicat, d
tuni cnte
foret? &
letudo?
ultorum,
Uerborum
nn ſuper
Utemn cont
e ton rece
frmata telt
ue ſaecul
Hoc cHN
ulums
Niuriomir?
Norum pve,
kemteris
Et, led had
Pol dirit,
Gnt, mali

1 ſph

en ite

riA
ur HRNRE

ROlorN
d Kitrer
Em
Kert e
l, Uunen
eruit l
6 yjumra
e chytis
tethtenrun,
ubott Ann
Eentamine: vi

1E let let.
ISTONNS
iin ec
bite Gun
edenn l
v)

de ipſo conſenſu patrum. 219

bus, pro cauſſa Ariana, niſi fallunt omina,
ſe obieciſſet.

§. CXXIII.

CHRXYSOSTOUwlC vM premit aliquid, ne
ex omni parte proprie, ingenueque teſte-
tur, ſi credimus ita iudicanti: ita nempe, ex-
plicat, vt apparent, ipſum concedere recen-
tiori conſuetudini. Primo, vnde hoc ap-
paret? & quaenam eſt recentior illa con-
Juetudo?“ Si conſuetudo fuit, conſenſus
multorum, & repetitus, pro genuino
verborum PAVLLI ſenſu ſtetit, & Chri-
ſtum ſuper omnia Deun celebrauit. Vnde
autem conſtat, eam conſuetudinem fuiſ-
ſe tunc recentioremn? quae tam multis iam
firmata teſtibus antiquis, ad quintum vs-
que ſaeculum ſe tuebatur. Sed dixit,
hoc CHRYSOSTO/VS in homilia ad po-
pulum? non reiectis rationibus accuratae e=
plicautionis? Haec regula explicandi ſcri-
ptorum verba, maxime ſacrorum, qui
de myſteriis loquuntur, multum ſane va-
let, ſed hactenus, vt credamus, aliquem
quod dixit, ideo non dixiſſe quia quod
dixit, malit non dictum eſſe, ingenioſus
in

220 Cap. III. Kect. II. Art. II. Disquiſitio

in rem ſuam lector. Verum, ea tamen
regula, huc quoque valet, vt vertamus
eam in ipſum auctorem, quoties ille ſuos
teſtes producit: tunc fiet, vt quando nu-
bem teſtium attulerat, ad extremum ab
omnibus deſeratur. Nam & nobis non
minus facile erit, id obiicere: dixit teſtis
veſter, ſed ad populum, & ſenſit contra-
rium eius, quod verba ſignant, nec reie-
cit ideo rationes, per quas contrarium
eius quod ab ipſo dictum eſt, pro vero
habendum erit. Si ita bilingues ſunt ec-
cleſiage Patres, quis deinde ipſorum de
ſententia, quid aiant aut quid negent,
certus eſſe poterit? Quod illi de Patre di-
cant, eum eſſe Deum ſieper omnia, an
quaeſo, cum idem de Filio dicunt, ſibimet-
ipſis parum conſtare cenſentur? aut in
gratiam rudis popelli, aliquid proiicere,
quod fucum faciat, aut ſiniſtram nutriat
opinionem indocilis turbae? an tales fuere
omnes, ad quos verba fecit, quae dein-
de litteris conſignauit, vt populo Chriſti
ad inyſteria diſcenda & conſeruanda prod-
eſſent?

§. CXxxXIV.

Dum Le

4 M. Arc

ORIGENDES

s adlcrip
guens d

lam d N
Ulod, gue
uogue no
keiſle, en
ell Qlia
1is (in gra⸗
Tülgatae)
in Erasmn/
Nt veritati

lucatur; 1

PAMVLLVS
logni cenle
formulam
Iigue Ruidn
Ghrittianam

ſe ten

enthilium)
Ue ratione
E hypotl

utolis in

1. Digiſer

glun etn
Ir enumns
res ile i
t venchon.
Wemumn a
n Knciknon
re: Irc
Rlelt onn.
Mut, her e.
Oontnnum
el, oo ſen
Nlez in ee⸗
e iran Ce
Id nen

il behimti⸗

ie , Glnio, an

6 cund ibinet

lemur? aur in

il oiene,
ifin unut
eans ete
, W Gei⸗
hol Orlei

Drmundrpto

de ipſo conſenſu patruin. 221

§. CXXIV.
Dum de CHRYSOSTOMO loquitur

J. ven. AVcCTOR, mentem eius ſubit

ORIGENES, quem ipſe ſuis antea teſti-
bus adſcripſerat. Is, non temere, non
loquens ad populum, ſed explicans epiſto-
lam ad Romanos, Chriſto tribuit elogium

illud, quo PAVLLVS vtitur. Sed hic

quoque nodus quaeritur, id ORIGENEM
feciſſe, eu quia ad populum locutus ſit,
ſeu quia RVFINVS ſuum tempus reueri-
tus (in gratiam, opinionis ſuo tempore
vulgatae) inſeruerit (hunc locum) quod
iam Erasmus monuit. Qua opus ſit arte,
vt veritati pellucidae aliquid fuliginis ob-
ducatur; hinc quoque patet. Forte
PAVLLVS etiam ad populum Romanum
loqui cenſebitur, & ideo de Patre illam
formulam in: zawor, adhibere, quia ple-
rique huius populi, erant natione Iudauei,
chriſtianam fidem amplexi, & illi formu-
lae ſic a teneris adſueti, vt (cum neſci-
rent Filium) Deo, quem Patrem qualicun-
que ratione vocabant, illam tribuerent.
Hac hypotheſi aſſumta, nihil inerit pro-
bationis in oraculo PAVLLI, pro vtraque
ſen-

222 Cap. III. NRct. II. Art. II. Disquiſitio

ſententia, quae vel Patri, vel Chriſto illam
formulum (popularem tantum & saar -
9 ao adhibitam, adiudicat. Sed locus
ORIGENIS forte ne ſincerus quidem eſt,
a RVFINO inſertus, vt Erasmus ſuſpica-
tur? Id denuo valebit apud illos, qui ius
illud deſperatum ſibi arrogant, caſtrandi
ſcriptores pro arbitratu ſuo, quoties
cauſſae ſuge metuunt. Quae temeritas
Erasmo propria, in hoc praeſertim ar-
gumento, fuit. Quod itaque ORIGE-
NES illud encomion Chbriſto vindicauit, id
non facit, vt ex ſententia id ſun explicet?
Hac regula ſcilicet hermeneutica, ad hoc
vsque tempus indigebamus, vt nihil cer-
tum amplius in omni ſcriptorum genere
relinquatur.

§. CXXV.

Cum igitur in aprico poſitum ſit
CHRYSOSTOMI Pro noſtra cauſſa teſti-
monium, nihilominus ille verioris inter-
pretationis indicia non reliquiſſe dicitur.
Diſcrimen inter verioren & minus
