fenſione facere non potuit, cui neque facul- neatur.
tas neque fubſidia recte cogitandi, defuerunt. nehcci
Si veriora docentibus haec ſola merces eſt, 1o vacat,
vt negligentiae, ignorantiaæ, & ignauae cuius. . guli te
dam orthodoxiae, inſimulentur; ſufficere pot. :

Paullus denique in perſonatum Iudaeum trans:

eſt eorum nomini & famae, ſi videant, a 15 doctor
quo ſpiritu haec iniuria proficiſcatur, certe t, Vt (
non ab illo, qui, ſicut inconſultos in ora- II I hun
cula ſua conatus; ita & inſolentiam, a ſui ein ex
cultoribus longiſſime defendit. mnti ſint.
FK. XXXVII. itatio,
Accedit 2) haec vana, nulloque, vt. ue e
uec ommn

oſtendimus, teſtimonio ſubnixa gloria-
tio, de conſenſu eccleſiae graecue vetuſtioris, Goſtore,

cui aduerſum tenuerit latina, nobiscuam kcer
ſentiens. Producatur, quaeſo, vel vni-
cus vtriusque eccleſiae Scriptor, cui pa- .

raphraſis noua, noua inquam, & ex omni
parte Semleriana, in mentem venerit, vv
hac de re conſtare poſſit. Contrarium
eius perſpiciet, cui lubet, ex iis, quae
hanc in rem diximus ſuffrag. p. 145-155.
Sed 3) in popularem quoque linguuam
haec inter theologos academicos hucus-
que diſputata, transferre, id vnice l
Pe-

,N
gi

NA⸗
1, i
O

ereri, N.

nraiumn
is, I
1.1
Inovn.
huun
ice

„.
.

.

a recentiore conatu. 303

ſpectat, vt per anfractus callidos, quod
recto & iuſto tramite non licebat, obti-
neatur. Non omnibus, cetera licet
perſpicaciſſimis, datum eſt, aut omni-
no vacat, expendere momenta exegeti-

ca: qui tamen auctoritate incluti alicu-

jus doctoris academici, facile flecti poſ-
ſunt, vt dubitent, an vera docuerint,
qui in hunc vsque diem, Chriſti maie-
ſtatem ex oraculo Paullino comprobare
conati ſint. Haec iniecta piis mentibus
dubitatio, vel accedens etiam perſuaſio,
& quae exinde peiora deriuari poſſunt,
haec omnia, in lucro ponuntur ab eo
doctore, qui, quod apud theologos ef-
ficere non poterat, apud hos
tamen obtineret.

LITTERIS BRAVNIANIS.

19 20 21

18

nnmmn I
17

E
72
8
8
—
7
.
E
E
8
5
=
5
2
E
E

D. IO. HERMANNI BENNER . 2
ET PAEDAGOGIARCHAE E S
SVFFRAGIVM =
PRO 8
GLDORA CHRISTI –- ☛
Rom. IX. 5. E
4 S
S
61§5 § , S
ArvD IO. PHILIPPDP. KRIEGER. S
MDCCLXXI, E
HNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN .
440

—