in noſtro quoque loco. Rom. IX, 5. J.
Nam in notione 5 Xosꝶ Yiam latebat na-
tura diuina, quam illico declarat Paullus,
addens: Ati eſt Deus cet. Igitur haec ſibi
manifeſto reſpondent: 5 Xoε‧ee ι α Iſrae-
litis Ocundunmt carnem, & alterum: Rom.
I, 5. Filius Dei ortus eſt ex ſemine Dauidis
JVecundum carnem, quod ex mente Spiri-
tus ſancti, ſic quoque proferri poteſt &
debet: is qui ortus eſt e ſemine Dauidis

ſecundum carnem, non eſt proinde nu-

dus homo, ſed Filius Dei. Mera igitur
eſt fallacia, phraſin zerad zae hinc re-
ſcindere, & alio quouis nexu poſitam,

trahere, fidiculis admotis, in eum nexum,

qui eſt Rom. IX. 5. quod in libello no-
ſtro

ro notatll
ornulis qus
ubet comn
inis e ma
t0 hoc -
t a vero
Chriſti e
Prvencatu,
Gum elt
Glamm noti
le illa en
igo Clriſ.
ermminatio⸗
jerba gard
lem ſubie
Utionem,
Il, eodem
o atue
lin ſtilo ſe
felemum,
en benſum.
a, & l
Ualcant.
pro fabi
n ipfum 0
ntitige,

uitligg,

C
len,
r, ⸗
2 ſonntien
nedhen
Arn aen.
1 Gle
Perqumde
Wn heberet
Ceelnuet
n Lr)
Meber e
Ornbechos
Ginerſhi
PKerlir.
Aemn M.

ſpir ha
nente Na

lenipekl
eieoiß
4 itk
jenigwn
au Nine ke
A ien
Neuondex
Ibdor.

17

a recentiore conatu 277

ſtro notatum eſt. Nam Chriſti notitia
carnalis quae exhibetur 2. Cor. V, 16. quid
habet commune cum origine Chriſti ho-
minis e matre ſua Iſraelitide? illa cogni-
tio hoc praedicatuum habet: abiicienda
gt a vero Chriſti cliente ſed ille ortus
Chriſti e matre ſua; an idem admittit
praedicatum? In phraſi Paullina, ſubie-
Gtum eſt 5½ zens,, perſona Chriſti, nequa-
quam notitia carnalis & falſa, quam quis
de illa perſona fouet: in praedicato eſt
origo Chriſti e matre, Dauidis Filia: de-
terminatio huius originis additur per
verba zard äaνα. Quae phrafes, habent
idem ſubiectum & eandem eius determi-
nationem, iisdem verbis, eodem in ne-
xu, eodemque verborum fignificatu pro-
prio atque conſueto, expreſſam, & eo-
dem ſtilo fcribentis, in eadem epiſtola;
eae demum, & non aliae, habent eun-
dem ſenſum. Hunc canonem & gram-
matica,; & logica, ſimul vnaque voce
inculcant. Sed phrafis Paulli 2. Cor. V,
716. pro fubiecto habet Chriſti notitiam,
non ipfum Chriſtun, & determinatio hu-
ius notitiae, eſt haec, quod ſit carnalis,
3 vana

278 Mantiſa, qua ſuffragium vindicatur

vana, noxia, vbi formula zara gaeue in
aduerbium abit, noſſe zaenνα, vVel in ad-
iectiuumnm notitia caeαα, 2. Cor. , 12.

§. XXII.

Sentiens celeb. auctor, quam multis ac
variis ſe difficultatibus implicuerit, hinc
ſe extricaturus, phraſin 18 zerτα aραια,
denuo refingendam ſibi ſumſit. Ilud
igitur per zoο reddi, praecipit. append.
p. 303. Von allen dieſen Stüchen eines Vor-
Zugs, wird nun von Paullo ſo geurtheilet.
ldieſes alles 1 ⁵, T8To, iſt ilt r& αnα und
da iſt gar nicht moeglich, fernerbhin die
menſchliche Natur Chriſti, hier zu beſebrei-
ben cet. Quaerere primo lubet, quo ex-
emplo graece linguae probare poſſit, ar-
ticulum reſtringentem zâ, abire in prono-
men relatiuum, ad multa, remotius ante-
cedentia, reſpiciens? Deinde, ſi verum
eſſet, illud rsο Pro rs poni; quid ſigni,
dedit Paullus, (quando ſemper id tanto-
pere vrgetur a nouo interprete) quo
euidenter agnoſcatur, ipſum velle, vt
referamus ors ad omnia, quae antece-

dunt? Debuerat dicere: &n rere«, Vel
7

Rrayra 1)
uitenus
ente, t
Core Mule
ente van
) ldald,
ung cieſe
Pe hoc n
interpres
jpſius aut
lus tale v
It, imme
um ſaee
No argun
10Ss vbi B
TENIVYM,
leo indign
erba erin
liht was ie
Mfen, 4
mmutrnegt
n zu ein,
mn alles an
bengel un
. Et (
HISTON

1 nnlien,

4 1
r nu †

131

fummlize⸗
lere
3 mi u
Unſt. Che
ebt en
ne.
ontotr.
igr ll
nln i
ken ir.
e goer⸗
due oltn
le ifmmr
Eenuiuine
ce,Cenm
tſen

Grn

Ne) N
In Ner N
,ur ner
n 3
14

a recentiore conatu. 279

rà n arr& 2Xeo* ααττα gegn, ſed haec omnia
(hactenus commemorata) dicebam bhac
mente, vt ea quae dixi, pro carnalibus a
lectore habeantur, quia locutus ſum ex
mente vana ludaeorum, (ara cαοανπαι ν—
voiar Isd.ααον, (Nach mangelbarer Gemiltsfaſ-
Jung dieſer Iuden, append. p. 206.) Nem-
pe hoc nouum ſupplementum addit cel.
interpres, ita vt probationis loco ſit
ipſius auctoritas. Neque mortalium vl-
lus tale vnquam interpretamentum fin-
xit, immo ne ſomniauit quidem. Ipſe
tam ſaepe auctoritatem gruecae eccleſiae
pro argumento idque fruſtra aduocat:
nos vbi BENGELIVM & BAVMGAR-
TENIVM, nobis conſentientes ſiſtimus,
adeo indigne fert hunc morem, vt in haec
verba erumpat (app. p. 239.) Ich weis
nicht was ich ſagen ſoll zu ſolchen geringen
Bebelfen, die man recht vorſezlich noch
heruitraegt, als waere es etwas ſehr brauch-
bares zu einer ſolchen Entſcheidung. Wird
dann alles auf einmal unumſtoeslich, wenn

ein Bengel und Baumgarten es einmal ſehrei-

ben. Et quam crebro ipſe ERASMO,
WHISTONO, CLARGCKIO, WHITEIO,

8 4 &

280 Mantiſa, qua ſuffragium vindicatur

& wETSTENIO, atque adeo ſemetipſo,
ſecure fruitur!

F. XXIII.
Inuito igitur & linguae genio, & idea-
rum nezxu, v illud in r2ο mutatur: cum
25, indicet, veſtringendi formulam, quae
continuo additur, garα οαοναα, & determi-

net tantum ipſam formulam, fortius,

quam ſi ſola illa, ſine 1s, poneretur, mi-
nime autem referat eandem & extendat,
ad ea quae remotius praecedunt. Fallit
itaque haec obſeruatio, dann das 2, das
voranſtehet, it ein neues Zeichen, daß er
dieſe gemeldete Sachen nur in dieſer jetzt
eben beigefigten Beſtinnmnung und Ein-
Nchraenkung für wahr halte. app. p. 246. No-
tetux vſus huius formulae. Act. Il, 30.

§. XXIV.
Quod porro pugnatur de dictione
3 & qui eſt, non ſatis eſt noſtro interpre-
ti adferri a nobis exempla, in quibus
haec ſignificatio obtineat, fed leges ibi
grammaticas & hermeneuticas nobis ob-
icit, quaſi & ipſe rigidiſftimum earum

cuſtodem in interpretando Paulli oracu-

lo,

le praeb
Un id qun
j hoc lo
uifle Paull
ſellet hoc
lus eſt er
uo, Gefl
ſola dicen
oſtendunt
tum. V
ntecedens
M vel or
gentem i
Nludit ven
Iuntur ſer⸗
ibigeme
immumn.
n, ſi qu

ui, n

Necedit ni⸗

4 .
miumn, ;

irſha, 74
bllieceto
Ul, E incic

n iſan

1 lnet

.

ni Cike.
rmln
ngu Eem.
Umehn, nin
Pongennn.
Uſer Kenttn,

Vereton Niſe

n,re, r
AILidn, Ger
N ir
Ummun ts i⸗

.
Nur e Cline
Koolouene

e.
en tllde

el knei
tekidder
chmun tarn
io hu in

a vecentiore conatu. 281

lo, ſe praebuerit. Iſta enim exempla tan-

tum id quid poſſit ee, non ſimul quid de-
beat hoc loco, indicare contendit. De-
buiſſe Paullum dicere à a αταε *56t7, ſi
vellet hoc intelligi de praecedente: Chri-
Rus eſt ex Iſraelitis ſecundum carnem. De-

nuo, deficit hic probatio & ſurrogatur
ſola dicentis auctoritas. Exempla allata

oſtendunt, quam inane ſit hoc poſtula-
tum. Vbicunque enim 5 ſequitur
antecedens aliquod ſubſtantiuum in ſub-
iecto vel praedicato, quod naturam intel-
ligentem indicat, ibi dictio 5 à&, iam
ineludit verbum :sl, ac proinde ibi non
vtuntur ſcriptores illa formula: 2a aτια

ss, ibidemque non ponunt colon Eras-

mianum. Proferat exempla in contra-
rium, ſi quis poteſt.

§. XxvV.

Atqui, noſtro in loco Rom. IX, 5y.
praecedit nullo interiecto alio, tale ſub-
ſtantiuum, à Xeis à , ſicut Act. Xh, 1.

Arνο ιος τ αε zXο, o —νες: Vbi articu⸗

Ius ſubiecto praepoſitus, t idem repeti-
tur, & indicio eſt, loqui ſcribentem non
„ 5 de

282 Mantiſa, qua ſuſßfragium vindicatur

de alio, ſed de eodem praecedente. Nec
offendere quenquam poteſt, ſubiecto an-
tecedenti addita quaedam qualitas aut re-
ſtrictio, qualis eſt in noſtro loco 13 zarα
gaea; ea enim non efficit, vt antecedens
deſinat eſſe antecedens, vel vt propter-
ea careat relatione ad id quod ſequitur.
Exemplo eſt Rom. VI, 23. rüa vue r
aνααορναις, 1 Ser er r0"ς eXhsαοα s. Et Col. IV,
77. Vbi o rε, ſe refert ad plures fratres,
antea nominatos, cum determinationi-
bus quibusdam adiectis. Ipſa nempe
logices praecepta hoc decidunt. Paulli
propoſitio eſt eiusmodi, vt duplex praedi-
catum vni Chriſto, tribuatur propterea
quod Chriſtum cogitare non poſſis, ſine
cogitata eius duplici natura; ſic ita in-
ſtrues propoſitionem: Chriſtus, I) ℳ ex
Iſraelitis ſecundum carnem: 2) qui (Chri-
Ntus) non obſtaute ortu exr Traelitis, eſt
Deus, cet.

H. XXV.
Vbi vero idem ½ ε periodum incoat,

vel nouam periodi partem; ibi ſubiectum

deſignat, cui reſpondet deinde verbum,

quod

4

praed

unciat: ſie
r eus ui .
. ap. VII
1ternd,
r1 dis, glit
la Dei. Act.
2. CMr. V,4.
Mtiuum, yt
ſequens d
nouam prop
iun eius,
Eeguiritur at
glod ſubiebte
lebet. Vt:
non habet
milia.

Poyxrte appe

IIS, u jun
minum reter

bori vel prol

Enon debeat
Aun. Malin

tin Niline

Megktelt N.
e, ſlic
n Ceſtsa e.

a,
wNttes
NANr.
em.
1 ſn du
Ne a l 1
1NMnn
n Cknninnon⸗
Mi xne
Ct. bunli
Ndhered⸗

ſbuumr gopete
.

Eennn old, n
nun ſe iui
Chrto ete
N. 2,gni

er Nalii

14
.

roton iren,
1, d Mihn
Geote M

a recentiore conatu. 283

quod praedicatum ſubiecto debitum,

enunciat: ſicut Matth. XIl, 30. à5 us ,
uer ius qui non eſt mecum - is eſt contra
me. cap. VIIlh 47. 5 à in rns vne, Alli eſt
e terra, - = is &ſt talis. cap. VIII, 47. 5 α
eu r; 9es, Alli eſt ex Deo, - -- is audit ver-
ba Dei. Act. XXII, 9. Rom. VIhl, 5. XIIh, 1.
2. Cor. V, 4. lbi nempe?; & non eſt re-
latiuluim, vt in priori caſu referebat ſub-
ſequens ad ſuum antecedens; ſed incoat
nouam propoſitionem, ac determinat ſub-
iectum eius; hinc eſt, quod in praedicato

requiritur affirmatio vel negatio eius,

quod ſubiecto per 5 α expreſſo, tribui
debet. Vt s &α -- dgit aliquid vel non
agit, ℳ, talis vel non-talis: habet hoc

vel non habet, obligatus eſt vel non eſt,

& ſimilia.

F. XXVI.
Forte apparebit ex his, quae attuli-

mus, quo iure 5 4 ad praecedens ſub-

ſtantiuum referatur. Nec vlla poteſt in-
dicari vel probabilis ratio, quare id fie-
ri non debeat, nullum praeterea exem-
plum. Malim itaque non dictum tute
;

Mantiſſa, qua ſuſfragium vindicatur 4
ſe, quod legimus (app. p. 236.) Ich wu- emum abitun
ſte es freilich, daß Baumgarten, und ande- wo nihilo Gn
re zeither ſo urtheilen; aber, ich habe bis- , eadenng
ber nicht ſehen koennen, warum dies gefagt Mue iſta omn
wird, und wie es, ohne Beweiß ein eigner Puit interpr
Grund ſeie? à à iſt ſo viel als & èsw. Gut. le, inbeder
Aher wie han dies nun zeigen, demonſtrant, Quare? nen
daß dieſer ganze Saz ein praedicatum ſeie, terpreti, qll
Jo zut einem vorhergehenden ſubjecto gehoe- ter altes il
re? iſt es nicht petitio principi? ſores repute
hodoxis pur
§K. XXVII. pientibos,:
Quam facile fiat, vt eo nomine repre- bns, turpior
hendamus alios, quo nobis idem ignoſci-
mus, hinc quoque patet. Sumſit celeb.
auctor omnia, quibus in alium ſenſum (r autem
trahere conatus eſt Paullum. Eum lo- er, vt relti
qui coegit cum perditis Iudaeis. Qua- ge ſihlmtin
re? quia ſic placuit. Idem Paullus & eredlens,
mulcere hos ſcabioſos, & eadem hac eclarins elt
opera lancinare, parcere iis, ne ſaeuiant, ndo nouan
& eodem facto, irritare iubetur, expro- Menimirum.
brando iisdem audientibus, peſtilentiſſt- mn Praeceſſit
mam de praerogatiuis opinionem; quas Uun hujus 1
iisdem verbis & extollere vt maxima in mio nex
Dei beneficia in gratiarum actionem ae- mimm,
ter-

1

en nlten,
Ne) An.
Mn, l .
n ig Al i.
nin ien
el
tenigin aer
e
gn inmhn
n drienmn ,e
in ſich e.
inni⸗

1
tanice dre

Möſten gnde.
et. Wnſct ad.
n dun kenom
.
Clun. Pon⸗
1s es E
ten Nuls.
, C alen M

e i, elin

Ekm e

0o, Nekſenmkr

Ptünkn s
ete Nt Mö
un Eüeht

a recentiore conatu. 285

ternam abitura, & fimul deprimere ac
pro nihilo ducere, iisdem inquam ver-
bis, eademque orationis ſerie, cogitur.
Atque iſta omnia, toties deinde, quoties
libuit interpreti, rurſus euertere, varia-
re, inflectere, vir diuinus cenſetur.
Quare? nempe quoniam ſic placuit in-
terpreti, qui ſolus, petere princibium, in-
ter artes ſibi datas atque tanto glorio-
ſiores reputauit, quanto ſint aliis, or-
thodoxis puta, & nihil praeter humum
ſapientibus, ac nil magnae laudis egen-
tibus, turpiora.

§. XXVIII.

Cur autem fieri non poſſit, neque de-
beat, vt relatiua iſta dictio non ſit talis,
quae ſubſtantiuum ſuum tam manifeſto
antecedens, habeat; id ex eo fſcilicet,
ſole clarius eluceſcit, quod eadem, ali-
quando nouam periodi partem orditur,
tunc nimirum, vbi nullum tale ſubſtanti-
uum praeceſſit? Nempe vis & imperium
totum huius rationis huc recumbit: quod
fit in alio nexu, vbi nullum praecedit
lJubſtantiuum, id fieri & poteſt, & debet,
in

286 Mäantißa, qua ſuffragium vindicatur

in nexu diuerſo? Tunc, inquit, haec di-
tio ? à&, ad pruecedens aliquod ſubſtanti-
uum refertur, vbi propoſitio ipfa, quae an-
tecedit, non eſt eiusmodi, quae ſubiecto ſuo &
praedicato ſuo iam inſtructa ot. (app. p.
236. 237.) Vnde autem probauit, vel
de probando ſaltim cogitauit, perire
vim & praeſentiam ſubſtantiui, quando
& alterum ei praedicatum adiungitur?
nempe hinc, quia ſic voluit & iuſſit.
Pergit: „»Nun erwarte ich den Beweis hier-
„von; wann es aber weiter heinen gibt, wie
„es aus ſo ſehlechten Beweiſen mancher Got-
„tesgelebrten, freilich zu erſehen iſt, ſo
„Muſs es allen Auslegern frei ſtehen, cet. „
Et nobis, inquam, ſolis, expectare non
licebit argumenta, quibus probetur, ab-
rumpi debere nouum aliquod praedica-
tum a ſubiecto, quod aliquo tali, iam
inſtructum ſit? Aut igitur ſermonis lex
id prohibet: cur non probat hanc le-
gem qui eam dicit? aut logica praecepta
vetant, eidem ſubiecto, quod notionem
duarum naturarum (³ Xsαε) exhibet, tri-
bui duplex praedicatum, quod vtrum-
que, rationem habeat in illo ſubiecto?

cur

r hoc fieri
on probet!?
onem. Nos
(XVI. W
lebet. di r
Jumn Mud pr.
Ii, ſont Fan
vel Naoelitae
praedicata tn
liaelitae, u⸗/
um haec elt
ecundum can⸗
Mia cet. Aut
noleimus, 9
MMplerum, eun
la propoſiti
Kum primun
i eeundum
Nod Chriſtus
Immnz, iclemgi

ic wtem,

Im; ch, elt it

Ihrectere vol

Tin ; desl,

ſuln,;
Sihiin Unllie

N, inclit be,
l
uge, Mrj.
bu flic i,
ncg,. .
urn ihel
h Cartuit, in
ſmmi, gini
un Ninpin,
ſe ſolit Ei,
vining,ler.
rinylit, ni
Geſatnucg,6.
n eidten ſ,
enkettlenet,
ls, ahecine un
Cbosgohenb
nAinot rter
It Aann in
iniur emns
n gurin
1 lNasgeeed
6, Ad tnihhen
676) Cinut
, Gl un
inio n

287 Manriſa, qua ſußfragium vindicatur

7

cur hoc fieri non poſſe dicit, idemque
non probat? exſpectamus itaque proba-
tionem. Nos probatione functi ſumus.
(F. XVII. XVIII.) Contra ſentiens, ſuam
debet. Si rem altius repetimus, ſubie-
ctum illud primum in hoc ſermone Paul-
li, ſunt Fratres Paulli ſecundum caurnem,
vel Iſraelitae com. 3. his reliqua omnia
praedicata tribuuntur: hi Fratres- ſunt
Iſraelitae, quorum eſt filiatio, cet. quo-
rum haec eſt gloria, vt Chriſtus ex iis ſit
ſecundum carnem, idemque Deus ſuper
omnia cet. Aut logicam dedignamur, aut
agnoſcimus, efſe quoddam praedicatum
complexinm, eui non repugnat, conſtare
noua propoſitione, relata tamen ad ſub-

iectum primum, hoc modo: fratribus

meis ſecundum carnem . id conuenit,

quod Chriſtus -. Aℳ ex illis ſecundum
carnem, idemque Deus, cet.

§. XXIX.
Quid autem, ſi ratio auellendi dictio-

nem?; , eſt illa, quod Paullus, ſi eam

donnectere voluerit cum praegreſſo ſub-
ſtantiuo à Xas5«, non debuerit dicere 5 *
ſed

288 Mantiſa, qua ſuſfragium vindicatur

ſed à 2a: &α, 5e za! aUα sν, Vt lector aper-
tiſſime intelligeret, quid vellet vir diui-
nus? (app. 235.) Cur autem non doce-
mus, Paullum ſimili modo dicere, quando
ille poſt enumeratas tot praerogatiuas,
nihil aliud pronuntiat niſi 2ε zar αοααα
ita vt hanc formulam (e praecepto in-
terpretis) nulla copulandi adiecta vocula,
Ponat, nullo addito poſt eam verbo, quod
illum ſenſum compleat? Cur ibi tam ab-

rupte, & tam nullo antea facto indicio,

id tantum addet: ſecundum carnem? quis
inde intelliget, velle Paullum, vt ita co-
gitemus: atque haec ommia, qude ante di-
xi, tantum intelleécta volo de pernicioſa Iu-
daeoriin opinione? quis Oedipus coniecta-
bit, haec ita eſſe capienda, ſi Paullus
nihil aliud exhibet, niſi nudum illud &

ab omni priore nexu auulſum rà zara cadρααοαt

Sibi nempe denuo condonat cel. interpres,
quod aliis in eadem cauſſa non permit-
tit. Verum haec zar' arcnov. De illa in
locum zara aαα,, alterius formulae ſub-
ſtitutione, qua debeat ſic efferri, à sα⁵
aur, iam dictum eſt. (FH. XXIV.) Notio
dui eſt, ingenuo cuique lectori ſufficit,
In

dictione:
p, ſi period
knus igitur.
P,pote;, ſe
Il emim aht
ſtrum ſit ke
Partemm? Q
nOu dicend

Cliihus ortu

em, gui 0
ie relitini v.
Hco praecede
iſtus, eſ .
Rante Xsde,
Ur tertin e
lun paullo

hereſt, »

Upoſterioren

Gtn. Haec
er verbis /ͤp
enim. Ner
ternmm exhib
Ils, talem
Pbique inc

ilin

re.
Aer fr .

MCe.
N
ehing,
Mranr
Crchkfnnl.
Nlato vol

Artient.
lintic,
N' rGH

n Ninco.
gue meſ
enniit h.
nng conetkr
Nl
MMun d
Ida u
talinnge.
nu.
„Dellain
nlee d⸗
etti,lud
WW)N/
Cpn iunet
1

a recentiore couatu. 289

in dictione? &,, immo tunc etiam illa va-

let, ſi periodus incoatur per;: . Ha-
ctenus igitur in vtroque loco, non mo-
do poteſt, ſed debet etiam, ita reddi. Ni-
hil enim aliud iam quaeritur, niſi id,
vtrum ſit relatiuum, an incoet nouam
partem? Quocirca non indiget Paullus
nouo dicendi magiſtro. Dixit clariſſime:
Chriſtus ortus et ex Iſraelitis ſecundum car-
nem, qui Chriſtus, (ea enim pronomi-
nis relatiui vis eſt perpetua, vt ponatur
loco praecedentis ſubſtantiui) qui inquam,
Chriſtus, et Deus, cet. Cum illud s iam
ſit ante Xα , & ideam repetatur in à α°
cur tertia eius repetitio requiratur?
Plura paullo poſt.

§. XXX.

Supereſt, vt noſtra defendamus, con-
tra poſteriorem oraculi partem nobis op-
poſita. Haec praeconium Chriſti conti-
net, verbis ſuper omnia Deus cet. compre-
henſum. Nempe id gratiarum actionem
deternam exhibere dicitur. Nos effeci-

mus, talem gratiarum actionem ſemper

& vbique incoari a voce ννααι, quae
in

290 Mantiſa, qua ſüußfragium vindicatur

in alio ſermonis ordine poſita, nunquam
indicet gratiarum actionem (Juſffrag. H.
LEIY.) 1id adeo leue putat cel. interpres,
vt minutum Pitgiutn (einen geringen Be-
belf app. p. 239.) illud appellare non du-
bitet, propterea quod hoc obſeruauerit
BENGELIVS & BAVMGARTENIVS,

(quin & ipſe SoCINVS addi debebat)

E quod alterius quoque ſententiae pa-
troni, ſemiſſent idem. An vero id facit,
vt nullius momenti ſit, quod in ſtilo ſa-
cri codicis perpetuum eſt, ideoque ab in-
terpretibus non temerariis notatum?
Quam inſolens, & quam interprete ſa-
cri codicis indignum hoc faſtidium!

H. XXXI.
Sed videamus quid praeter illam de-
ciſionem adferatur. Nempe :2 77.
alicubi ponitur, praecedente ſubſtantiuo
Se&. Quaſi quaeſtio de illo ordine cuius-

cunque loci, fuiſſet. Si euertere cupiat

cel. auctor illam obſeruationem: Vemper
incoari gratiarum actionenzn a vocabulo
ονατι , ita, Vt non *a ſed az, indice-
tur: recurrere debet ad locos illos;,

qui

graria.
terit in
1t miſrum
Pſe videat
(ppend. 9
lbi Girio
er 6; igt,
4 . lbi
ſtram ſent
enim hey,
more u
Cernitur:
Ueneficiis.

let, Pro
Mur Pr⸗
lſitur;
am
Gregulae
Uod eſt 0f
Rim
K nom
Rentione

Umli,

6, Ncben

inen
Wd.
Cerart
Kriyn
t Chehe)
entie
koſd e,
n oh.
hhe chin.
edum
Neſgtet l
cont

er Nlm
n n
e blnuuu
Ilrcuir⸗
C
n! Plen
Vordbl⸗
e
eds

a recentiore conatu. 291

qui ſunt, vbi poſtponatur in referen-
da gratia. Sed hoc non potuit, nec
poterit in omne aecuum. Cuius igitur
ſit miſerum illud, quod vocat refugium,
ipſe videat. Quod affert ex Rom. I, 25.
(append. p. 239.) plane huc non quadrat.
Ibi dictio 5 &W, exponitur ab ipfo Paullo
Per é iss, non per em, per ℳ, non per
Jit. Ibi à 92 eα ssνποονdς, explicat no-
ſtram ſententiam, eamque firmat. Eſt
enim z2ονανε illud epicheton Dei, quo,
ex more ludaeorum, Deus verus a falſis
diſcernitur: non eſt gratiarum actio pro
beneficiis.

§F. XXXII.
Quod praedicutum :goynr e, Vbi locum
mutet, proinde non mutet atque exuat
naturam praedicati, hoc porro interpres
cauſſatur; ſed fruſtra. Neque enim
quisquam id contendit aut dicit. Logi-
ces regulae ſunt aeternge. Sed critici
aliud eſt officium. Vt in logicam ille
nunquam peccare debet; ita vſum loquen-
di, & nominatim formulas ſollenmes pari
attentione dignatur. Quoties ſitus prae-
8 2 dicati

292 Mantiſa, qua ſuffragium vindlcatur

dicati mutat aliquid in ſenſu propoſitio-
nis, per morem & genium linguae;
toties interpres criticus, id negligere
non poteſt. Inter eſt & ſit, is! & aig,
notabile quiddam intercedit, quod vſu
linguae, non logices imperio decernitur:
cum ſermonis arbitrium regnet pari mo-
do, ſed liberalius, & ingenioſius in ſuos
ciues.
S. XXXIII.

Id vnicum addere placet, de voto Paul-
li. Sicut inteſtinis diſſidiis vbique labo-
rat noua paraphraſis, quae ſcilicet

— animum celerem nunc buc, nunc diui-
dit iluc,
In partesque rapit varias, perque omnia
verſat;
ita hoc quoque loco rem ſuam agit. Pri-
mo, (illam ſi audimus) Paullus optat
egredi (anatheina eſſe&) e regno Chriſti,
ſed non Dei. (ſuffrag. J. XXXI.) Dein-
de miniſterio ſe abdicat, quia Chriſtus ali-
bi eccleſiam ſeu doctrinam Chriſti, non
ipſum Chriſtum, notet; cum grande
ſcelus fuiſſet Paulli, optare, vt plane
rece-

ecedat a

un eſſet
o id opte⸗
iis cornali
ſoraniabe
Quaerere
tucm ſita
cum eſſe
tamen bo
Optat, ſi
elle poſſte⸗
äumn ,
imn pridem
lera, &
Nentis eſſe
ummodis
pacto
Windem
N alind
Unlam pt
Muam, .
Nubitab⸗
ſe Paulli
AIn venale

Gyar⸗

N Nilicn

ümmnin
n Inr,
4 Nthſoere
E,
DWN
ckanir:

e.

enelcgintue

Ceclte
bore dbo⸗
ſ

ue, murtni⸗
Eernuenn

Cumagt 11

Pole inr

1) Wer
Ctidd

n geint

e N 5

Vt

a recentiore conatu. 293

recedat a Chriſto (quaſi minus ſcelera-
tum eſſet, exire ex eius eccleſia.) Por-
ro id optat vir diuinus, vt careat commo-
dis carnalibus & terrenis Meſſiae, qualia
ſomniabat obcaecata gens ludaeorum.
Quaerere fortaſſe licebit, quando id opta-
tum ſit a Paullo? Optat, ex hypotheſi, tunc,
cum eſſet apoſtolus. Atqui, non leue
tamen bonum erat, quo carere ſe velle

optat, ſi modo, facta eius iactura, prod-

eſſe poſſet ſaluti fratrum, quos vocat, ſe-
cundum carnem. At vero, hic Apoſtolus
iam pridem didicerat, quam ſtulta & Iu-
dicra, & quam indigna homine ſanae
Inentis eſſet illa ſpes ludaeorum, quae
commodis Meſſiae terrenis inhiabat.
Quo paëto igitur poterat Paullus tam
vegrandem ſibi iacturam imprecari, ſi
nihil aliud perdere voluiſſet, niſi ſpem
quandam puerilem & riſu dignam, quae
nusquam, niſi in deliro verporum cere-
bro habitabat, iam pridem ſano e ſyn-
cipite Paulli profligata, & ad nugas re-
legata venales? tribus Anticyris, & bre-
uibus Gyaris dignas, nihil habentes ſui,

T 3 „ .. imad-

Mantiſſa, qua ſuffragium vindicatur

r . inzago
Vana, quae porta fugiens eburna
Somnium ducit?

* Verba illa leguntur append. 19S. „NWeil Iuden,
3 als Iuden, von dem Meſſia allerley leibliche
„ſichtbare Wolthaten erwarteten, an wel-
„chen Paullus gleichſam ſeinen Theil einbiüiſ-
ſen wolte, wann er nur die Juden dadurch
„leichter zur Annchmung des Chriſtus brin-
„gen koente„ &c. Er vlterius p. 199. „Es
„„folget gar nicht, dals die Juden, mit de-
„nen Paullus hier zu thun hat, und ſie gleich-
2, ſam zu Zuhoerern hat, an geiſtliche Woltha-
„ten, die Chriſtus mittheile, würklich ſelbſt
„denken. Wann aber P. hier Chriſtum als
„den Gott über alles, in chriſtlicher, und
„ihm ſelbſt nun gewoehnlicher idee anfü-
„ret, ſo mulſs er ſich von allen geiſtlichen
„und goettlichen Wolthaten ſelbſt losſagen,
„Ohne daſs die Juden daran denken; allſo iſt
„ſeine ernſtliche Anzeige bei den Juden oh-
»„ne allen Eindruck? Wann hingegen er ſagt,
„ich meines theils wolte gern der Wolcha-
„ ten und der Ehre entbehren, die ich,
»nach den Ideen der Juden, in dem Reich
„des Meſſias auf Erden zu genieſen hatte, ſo
„iſt das für Juden eine ſtarke Auffoderung,
„die Vorurtheile wider Paullum fahren zu
laf-

„Haſſen,
„Daullus
„ihnen rie
„fiellwags
„chen.
„Chrikue
vfun it
„letz 4l
„ ſeelglei⸗
„teten
„lle ganz
„er Anthel
vder enige
dulos ſbi l
Perluadere
rilerit ipſo
cunctam be
Antium, er
Grrd. K
Chitum pr.
ludaeis,
lo ante:
„l thun he
r gen We
l kein Ur
clles Chri
n und He
Ar ich, k.
en Satr

unlling,

Mnr

Un, d Il,

n. n Na 1

a recentiore conatu. 295

„laſſen, und ſeine Lehre mit mehr Aufmerk-
„ſainkeit kennen zu lernen.,„ Porro, p. 241.
»Paullus redet mit Juden, und muſs ſich nach
»ihnen richten in der Verbindung ſeiner Vor-
„ſtellungen, um bei ihnen Eindruck zu ma-
„chen. Die Juden erwarteten von ihrem
„Chriſtus (an vero Paullus de Chriſto Iudaeo-

»rum agit?) aeuſerliche leibliche Glückſeelig-

„keit; allein dieſen Antheil an ſolcher Glück-
„ſeeligkeit, will Paullus ihnen gleichſam ab-
„treten (anathema eſſe a Chriſto Iudaeorum) und
„ſie ganz entbehren, deswegen aber behaelt
„er Antheil an der andern Auferſtehung, und
„der ewigen Seeligkeit.,, Valde tamen cre-
dulos ſibi Iudaeos promittit, qui putat, ſe his
perſuadere poſſle, fore,; vt is qui nuncium
miſerit ipſorum Meſſiae, ac damnauerit ſpem
cunctam beneficiorum huius vitac ab illo pen-
dentium, eius tamen benelſicio conſequatur
cetera. Si cetera illa exſpectet a vero Meſſia,
Chriſtum profeſſus eſt noſtrum coram infideli-
bus Iudaeis, quod hypotheſin euertit. Et
paullo ante: „Da P. es mit den Iuden eben
„Zu thun harte „ Welche dieſen Chriſt nicht

„für den wahren Chriſtus annemen wolten,

„Weil kein Unterſchied und Vorzug nun, nach

„»„dieſes Chriſti Lehre ſtatt fand zwiſchen Ju-

„den und Heiden, unter ſolchen Uinſtaenden,
„ſage ich, konte P. von dem Chriftus nicht
„dieſen Satz (er iſt Gott hochgelobet &c.) oh-

296 Mantiſa, qua ſußragium vindicatur

„ne alle Anzeige eines Grundes, Warum er
„auf dieſe Art den Chriſtus beſchreibe, ſo hin-
„ſchreiben, daſs es auf eben dieſen Chriſtus
„gienge, von welchem er gleichwol ſogar
„ſelbſt getrennet ſeyn, und an ihm kein
„Theil haben wolte. Sie konten aber in ein
„ernſtlich Nachdenken gerathen, über eine
„ſolche Anzeige: weil Juden als Juden cet.,,

vt ſupra.

Cauſſa, quae fuerit Iudaeis, non ample-
ctendi Ieſum Nazarenum, hic in eo ponitur,
quod ille ſuſtulerit omne diſerimen inter Iudacos
& externos. Sed aliam addebant multo peſti-
lentiorem, quod Chriſtus noſter, ſe Filium
Dei, acqualem Deo Ifraelis, profeſſus eſſet.
Haec erat petra illa offenſionis, cui incurſabant
ritu caecorum, ſicut hoc ipſo cap. IX, 32. ſ.
conqueritur Paullus: poſtquam cap. I. 2. teſta-

ce repetenda ſit!

§. XXXIV.
Ex his tantopere inter ſe discrepanti-
bus interpretandi modis, non nihil ta-
men res Chriſti lucratur. Apparet enim,

num Chriſto detrahere, niſi ad vaga
quaelibet atque incongrua confugerit,
quo-

tus eſſet, hunc eſſe Dei Filium, a quo ſalus vni-

non poſſe quenquam id elogium Paulli-

Oorum
tenet, ſa

s arce.

ependimne
Gio,
Catui veln
lom ſui en
It torees &
lus aucto
ſenlo, Muie
Diolli, Muutl
i tullei,

, terrel

lewgſin C

braerog

Unt
Ciſti, vane
nn umem,
7—

it Iudaeo

Mrogatiuea
od eſt 2.

Tun 4
Chr.
Chin
Lr
lenn
Win
N ne
n.,

ane.
Munmn,
Mus
N peſk.
un
ndu
Ih,
1
R

Epitie
c u.
et eNin,
nbul:
1

. recentioae conateuau. 297

quorum vnum alteri violentas manus in-
tentet, ſalua inter eos ſtrepitus, verita-
tis arce. Certe in hac, quam hactenus
expendimus paraphrqſi, aulla prope Paul-
li dictio, proprio, fixo, & natiuo ſignifi⸗
catui vel nexui relinquitur, ideoque nul-
lum ſui exemplum habet: tantum abeſt,
vt toties & tam fidenter inuocata Patris
Vllius auctoritas, vel ccleſiae graecae con-
ſenſio, huic figmento ſuccurrat. In voto
Paulli, anathema, eſt abdicatio modo mu-

veris publici, modo commodorum e Meſſia

ficto, terreno. Chriſtus ibi eſt doctrina
vel eccleſia Chriſti. In progreſſu ſermo-
nis, praerogatiuae, ſunt inanis opinio de
illis: Cbriſtus ex Iraelitis, eſt cognitio
Cbriſti, vana illa, & noxia ſaluti; ſecun-
dum carnem, eſt hiſtoria de vita Chriſti
inter Iudaeos, vel pertinet ad omnes
praerogatiuas Iudaeorum, & indicat idem
quod eſt 2. Cor. V, 16. i. e., cognitionem
pro nihilo habendam & ex animo delendam.
Qui eſt ſuper omnia, eſt is, qui Iudaeos &
paganos nullo diſcrimine regit. Benedictus
in ſaecula, eſt, quem non chriſtiani, ſed ſo-
li Iudaei infideles, & Paullus cum illis,

298 Mantiſa, qua ſußfragium vindicatur

gratiarum actione aeterna proſequuntur,
ob praerogatiuas ludaicas, immo non
praerogatiuas, ſed cogitationum ludibria,
in iis, qui fruſtra iactitant has praero-
gatiuas.

F. XXXV.

Modus autem, has tam difformes laci-
nias inter ſe comectendi, vt vnum aliquid
coëat, quantae molis eſt! Hic modus

duplici artificio conſtat. Primo, reſcin-

dendum erat aliquid. Altero, vbique
aſſuenda ſupplementa, quibus tamen tam
ſaepe, nec ſatis caute variatis, nihil effe-
Rum eſt, niſi vt multo peior fieret ru-

ptura. Nempe reſecandus ante omnia

erat valor ſermonis Paullini dogmaticus; vt
nemo deinceps mortalium crederet, con-
ſtitutum fuiſſe Paullo, vt 1) chriſtianis,
de natura Chriſti, vel diuina, vel humana,
hic teſtimonia doctrinam illam compro-
bantia, traderet. Agit enim Paullus

cum perfidis ludaeis. Quos offendiſſet,

talia docens loco prorſus alieno, & ne-
glecta prudentia apud eos, qui lefum
noſtrum neque habebant pro Meſſia e
ludae-

ludaeis
exhorer
iences,
ent. I
e Paul
Duntor
n Iud
Unerpret
Mione,

fuctum
tbantur

Gue teme
ſer, Per
luiidlibe
ſtatuene
mel fum
& Deo
habenda
vel, aut
Proximin

eſatisD

. lam ſal

llis,

bunen,
No
Ur,
leh.

wehs
n Ucnd
le mI

o, Kor. .
0, Ve

tmenin
Nllek.

Or felettr .
ANte Onm
Muricne; 1

eberet,

) rſſinne ,
Gel unmn
n AoNo⸗
in Poollw

Olenciſe
1o, En
gui leinn
, Meſu

lode

—

a recentiore conatu. 299

Iudaeis progenito, & qui ad nomen eius
exhorruiſſent; de diuina vero natura au-
dientes, conſuetum furorem renoua-
rent. Ita interpres. Deinde, 2) nec
ipſe Paullus hoc loco Paulus eſt, ſed di-
ſputator ad hypotheſes guſtumque ta-
lium Iudaeorum. Hoc modo, ſolo de
interpretis ingenio, nulla eius facti obuia
ratione, ſecure ſunt reſecta, quae ad
fructum oraculi Paullini, pertinere pu-
tabantur. Quae quidem inaudita hucus-
que temeritas, ſi quenquam mouere poſ-
ſet; parta iam erat interpreti licentia,
quidlibet in verba Paulli vel clariſſima
ſtatuendi. Hac interpretandi fiducia ſe-
mel ſumta, quid in ſacris litteris certum
& Deo dignum relinquetur? Pari loco
habenda ſunt ſupplementa, quorum nul-
Ium eſt, quod vel Paullus agnoſcat ſuum,
vel, aut vbique ſibi conſtet, aut, ſiue
proximum quoduis, ſiue remotius, ar-
te ſatis & amice amplectatur.

FK. XXXVI.
Iam ſatis dictum eſt, & plus fortaſſe
pro illis, qui ſuis oculis quam alienis vi-
dere

300 Mantiſſa, qua ſuſfragium vindicatur

dere malunt. Id autem haud abs re ſu- den ern
ſpenſum me tenet, quod cel. auctor has ten
de oraculo tam illuſtri disquiſitiones pro e So
. re nullius momenti declarat. Quod eum g ad
fortaſſe mouit:, vt lingua patria haec euul- Lmetan
garet. elt, nec
nagis,
* Eo libro, cui appendicem ſubnectere placuit, nentum
qui inſcribitur, de iuſta libertate methodi theo- fian &
logiam in academiis docendi, haec legimus p. 190. multum
H ſeq. „Alle edle Liebhaber des wahren, auch Inam cr
„in ſolchen hermenevtiſchen Kleinigkeiten luculenten
„(dann für etwas wichtiges halte ich es ſelbſt me ablaa
„nicht, nur ſoll mann Schriftſtellern meines Yrürtrem
„Standes, die Freiheit der eignen Unterſu- fiteor te
»„chung, nicht unter dem Schilde der Or- one p
„thodoxie nehmen wollen) werden freilich, tractalle
„(wWie Sie ſich (amicus aliquis) ausdrukken) ins lier
„ohne Erſchütterung ſolche ernſtliche Unter- noui foe
„ſuchung mit ihr em Beifall beehren, es mag Adeat,
„hun die lateiniſche Erklaerung oder die grie- Ayianon
„chiſche, von nun an vorgezogen werden. „ ia; hen
Sermo erat de loco noſtro, Rom. IX,. J. Pau- ius tanta
ca ad haec reponere mihi liceat. 1) Dili- leſtimonii
gentiam exegeticam, ſacris litteris dedicatam, ſt. Puu
ſi quis laude debita fruſtretur, aut ſic pror- Tihz Gon
ſus exhauſta putet omnia, nihil vt vlterius ri- Aann
manti ſuperſit; hunc ego tum oppreſſorem Decibun
ingeniorum, tum facri codicis iniquum iudi, HW 1

cemm

4

.

enten,

à recentiore conatu. 301

cem exiſtimauerim. Profundior eſt ille the-

ſaurus, ac multo latius porrigitur, quam
vna vel altera hominum aetas proſpectat.
Sed quantacunque tamen eſt haec ſollertia,
certe ad vnum illud, tanquam ad centrum
& metam tendere debet, quod clariſſimum
eſt, nec inficiandum lectori, qui credere Deo
magis, quam ſibi, conſtituit. Ad id ſacra-
mentum adacti ſumus omnes. Sed inter ſe-
riam & deſultoriam eiusmodi operam, ſane
multum intereſt. Cuiusmodi ſit ea, ratio,
quam cel. auétor iniit, hucusque, vt ſpero,
luculenter oſtendi. Ego quidem, vt longiſſi-
me abſum ab eo pruritu, qui cuiusquam di-
gnitatem & merita vellicare audeat: ita pro-
fiteor tamen, idque candide & procul ambi-
tione profiteor, celeberrimum Auctorem ita
tractaſſe ſanctiſſimum Paulli oraculum, vt hu-=
ius licentiae nullum habeat inde ab exordio
noui foederis, in hunc vsque diem exemplum.
Adeat, ſi quis volet, omnia Socinianorum &
Arianorum congeſta in hunc locum commen-
ta; mentiar, ſi vllus inter eos occurret; cu⸗
jus tanta fuerit libido, vt in omnia huius
teſtimonii contenta, tam imperioſe graſſatus
ſit. Fuit aliqua tamen verbi diuini reueren-
tiax quae intactam relinqueret ſaltim partem
quandam, ſi deprauare cetera, religio non
prohibuit. Sed omnia & ſingula ſic peruer-
tere; vt ſanum nihil ſupereſle debeat, &
Paul=

302 Mantiſa, qua ſußfragium vindicatur

ſpectat,

formetur; id ſine grauiſſima Numinis of- recto & i
