Crrocn elle
eſletalen
mer amne
utur, Ci
Critto gie⸗
Sofender
1in eocen
Critum,
Kin upe

orle tn
ehmt,

Oyil

Moftere
Ple ecen.

taiir
nens id

honkem
terro.
nbonn f.
etinn ad
Don.

fftun an.

be teten
en
ini kſen
Ointm
FOnin

1 Cnd

lalihte⸗
lure Co⸗

Clſins

tlibuen
elle,

ee
NRN

—

=

apologia impetatur. 49

citet, grauiter declarat. Praerogatiuas
autem nequaquam a lſe fingi, vel fictas
a Iudaeis cantari, ſed ipſo e teſtimonio di-
uino hic repeti, ſimul oſtendit.

FH. XXVII.
Cum PAVLLVS Chriſtum inuocet,
religioſe per illum aſſeuerans id, quod
imis in receſſibus animi reconditum ha-
bebat; an quaeſo, alienum eſſe poterat
a ſtilo & inſtituto eius, aperte profiteri,
quod eum veneretur tanquam Deum, ſu-
per ommia, ageterna adoratione dignum? Si
certum eſſet, hunc PAVLLI ſermonem
eſſe talem, vt Iudaeos infideles tanquam prae-
Jentes compellet, eorumque quaſßi nomine lo-
quatur, cauens, ne magnificentius de
Chriſto dicens, exulceratas eorum men-
tes offenderet: an, quaeſo, fieri poterat,
vt in eodem ſermonis tractu, eundem
Chriſtum, animi ſui inſpectorem atque
teſtem, appellaret?

Fortaſſe tamen in ipſa deuotionis Paul-

linae formula, eſt aliquid, CYRILLO no-
ſtro

59 Cap. II. Quibus conatibus Cyrilli

ſtro quod obuerti, & 1VLIANI Parti-

bus fauere poſſit. Quid enim? ſi PAVL-

LVS; Vbi affirmat, ſe optare anathema eſ-
ſe a Chriſto, nihil aliud ſe velle teſtatur,
niſi vt deſinat eſſe legatus Chriſti, vtque ca-
reat ea dignitate, quam erat adeptus? IIIud
ſumere, tanquam regulam interpretandi
ea, quae ſequuntur in ſermone PAVLLI;
non eſt interpretem agere, ſed arbitrio
ſuo dare, quod ſermonis auctor magno⸗
pere deprecetur.

Noſtri non eſt inſtituti, amplam huius
oraculi Paullini exegeſin dare: quam an-
te nos tot illuſtres viri dederunt quo-
rum indicem hoc loco texere, nihil atti-
net. Satis habemus, CYRILLI noſtri
fidem, vt poſſumus, tueri, ne illa IV-
LIANI mendacio ſuccumbat. Phraſis
PAVLLI, qua vtitur in formula ſe deuo-
uendi, minime talis eſt, qualis eſſe pu-
tatur. Nam 1) ſumitur, non probatur,
PAVLLVM, ſi noſtra valeat interpreta-
tio, vt talem exhiberi, qui optet aliquid,
quod ſalua pietate optare non potuerit.

Dein-⸗

Deinde?)
ert, Menn
,Cf, 4

an ſhn
cer, uhhn

Reuc eo

0 Herare
le non

ro Ettel
um fui

n, A p
. Ilu
er e⸗
Kemeko
etue tlug
ert:.
i, G
n Eigiſe
t eſt ol
IVLLV

Untonen

Ge Cri
eemil

⸗ Angeh
(en hlmn
EpoCie
1

Ni

1 AVI.
Uteng A.

teſtatur,.

Itle.

u Nld

erapun

d Abin
r nugn.

lenn huins

OCun ir.
luct . .

Olil eri
1) holti
e Mr.
Ojaſis

Get.
le r.

robarat,
eten
Ae
Pori

4

.
.

=

apologia impetatur. 51

Deinde 2) emphaſis formulae plus in-
fert, quam ſumitur. Velle æαaρ. eſſ’e
a Chriſto, ex ipſo more loquendi, talem
ab eo ſeparationem infert, qua quis
indicat, nihil ſe iuris ab eo exſpectare, ni-
hil cum eo commune habere, nihil ab
eo ſperare, nihil metuere, contra-
que non recuſare, quo minus ille nos
pro deteſtandis & exſecrandis habeat.

Quam fuiſſe Iudaeorum infidelium men-

tem, ac profeſſionem, ſupra indicaui-
mus. Illud aτι rs Xess a Chriſto anatbhe-
ma eſſe, ex ehraeorum loquendi more,
idem eſt quod Paullus de hominibus deſpe-
ratae frugis agens, 2. Theſj. I, 9. ſic
effert: --=⸗ interitus aeternus a facie Chri-
ſti, & a gloria roboris eius. Ebraice for-
ſan dixiſſet e'upa an den en Id mihi
ſatis eſt obſeruare, ſiue reſpicere putes
PAVLLVM, ad priorem animi ſui con-
formationem, cum adhuc inſectator
eſſet Chriſti, ſiue ad eam, quae tunc
erat, cum illa ſcriberet Romanis. Si prius
aſfſumas; haec foret mens verborum eius:
adeo abſum ab odio eorum, quos a Deo
repudiatos ſiſtere inſtitui, vt mens ae-
DW D 2 ſtuer

52 Cap. II. Quilus conatibus Cyrilli

ſtuet potius miſericordia, bene me-
mor, quam ſtulte ac pernicioſe, quon-
dam ego ipſe optarem, quando ad pieta-
tem Deo Iſraélis deuotam, id pertinere
credidi, vt vellem anathema eſſe a Chri-
ſto ne eſſem anathema a Deo IIraelis.
Nam, qui fratres videt in eadem charybdi
haerentes, in qua ipſe periturus fuerat,
niſi diuina miſericordia ſubueniſſet 7.
Tim. I, 16. eius animus ad adſpectum
talis periculi ſi non cohorreſcat, & prae
dolore vix ſuus ſit, ad iuuandum para-
tiſſimus; non hominis eſſet animus, ne-
dum doctoris in ſchola Chriſti. Sin po-
ſterius placeat, quod a plurimis eligitur;
PAVLLVS vehementiam miſericordiae
ſuae erga gentem ſuam, tantam eſſe do-
cebit, vt miſerorum ſalutem vel ſuo
ipſius interitu ſi id optare licen, redimere
Paratus eſſet. Sic vocula ν vicem no-
tabit, quae alibi commodum indicat Marc.
IX, 40.

S. XxxXK.
Quocirca ex hac phraſi decernere non

licet detrimenti leuiorem gradum a Panl-

lo

„ Oprun⸗
Gar. I,

etenlere

Mrel et

ongis1
bentar.
Umorn
Uonn i a

ttor: /1

rluli,
Fimohen
Eeoveltu

o mor
(li felen

Poret, ſi

ſe. Co

Nemini v⸗
1un
ſer hie

ktege
Mundet
Ell
Pogtn n
lin N

ite on⸗ 4

Perpnere
Gahri

ltelS.
enahnbdi

lls tenn,
venſ
1,Chne
Cunn ert.

lmns, ne.

. In.
elgor
ſerieortte

n eled⸗
Nn el
lelinere

t Mre.

neem

“

apologia impetatur. 5§3

lo optari, qui gradus vlteriores exclu-
dat. Id, multo etiam minus eo vsque
extendere licet, vt haec deinde opinio

inſluat ad ea reſtringenda, quae ſub phra-

ſi longius remota à ia! arr« 9ee EX-

hibentur. Haec interpretandi fiducia

nimium ſibi indulget. Quamobrem, pa-
rum id ad rem pertinet, quando obuer-
titur: ſi Paullus optaſſet a Chriſto prorſus
exeludi, falſus & impius foret bic ſenſus,

& inuolueret eam malignitätem,; vt Deus

ipſe credatur, facilius Iudaeos promouere in
bono morali, ſi Paullus carere velit ſua
Juaſi felicitatis parte. Nempe id verum
foret, ſi Paullus hoc ſine conditione optaſ-

ſet. Quo ſenſu verba PAVLLI accipere,

nemini venit in mentem. Et graecum
αα Optatiue ſumunt optauerim, ſi fas

eſet, quicunque illum ſenſum tuentur.

.„

H. XXXI.
Perſequamur id, quod coepimus.
Succumbet nempe CYRILLVS, & vin-
cet IVLIANVS, ſi valet id, quod a qui-
busdam, ad declarandum PAvVLLI Ora-

culum, vt paullo ante diximus, allatum
D 3 eſt,

54 Cap. II. Quibus conatibus Cxrilli

eſt, atque ſi hoc ſincere magis & bona
fide, ſicut exiſtimo, quam callide inani-
terque, obuertitur. Diſputandi neruus,
huc redit: Sic loquitur Paullus de Chriſto,
vt eum bie, (in hoc ſermonis tractu) di-
cere, & lectoribus deſeribere non poſſit tan-
quam Gesr sn! zarrav, Jed tanquam Domi-
num miniſtrorumm Apoſtolorum, Chriſtiano-
rum, in ſocietate peculiari. Illud criticum
vel cenſorium acumen, quibus viribus
inſiſtat, audiamus. Nempe, formula de-
uotionis Paullinae, qua optat aαααan. αια
drd r Xes PAVLLVM ita conſtrinxit,
vt vel hoc dicere non debuiſſet, ſi Chri-
ſtum vt Deum ſuper omnia, celebrare con-

ſtituerat; vel, ſi dixit, (quod negari ne-

queat, quandoquidem id ipfa verba lo-

quantur) in mentem ei venire non potuit,
vt Chriſtum adpellaret Deum ſuper omnia

cet. Quare falluntur, totaque via aber-
rant, qui ?PAVLLO, talem in dicendo la-

pſum affingunt, vt hoc oraculo, teſtimo-

nium pro maieſtate Chriſti diuina perhi-
bere potuerit, Ariſtarchi nempe, lucer-
na carentes? Bona verba. Vbi quaeſo ſic
loquitur Paullus, vt loqui perhibetur?
n

7

enmie

uri i19

Ir iMrtn
hir,
Drnou
ſerbis, G
Ybokrur,
Per Olni

Deinde,
(edicit,

eire el
junciam e
Pethus an

MY.
lrſtoe⸗
uod d/
teſle hud
ttionemn,
liſui ſn
ltie c,
n weh
heſ ae
E ſehumn
Crmm

le, un

dnl apologia impetatur. 5§5
Ciu Anrn ea valet ratio: dum dicit ſe velle deuoé-
Alce n vejri, id eſt, ſolius Chriſti heneficio ecceleſiae-
Nerorg que iure carere, e ſocietate eorum qui Deo
CriH, Jubſunt, exire noluit. Ergo, neque in
ude)d. hac formula deuotionis, neque in illis
ſem. verbis, quae paullo poſt, alio in nexu ſe-
nun i. quuntur, Chriſtum ſiſtere potuit, vt ſu-⸗
Cfmn. per omnia Deum? Quae conſecutio?
dmiun Deinde, PAVLLVS haud dubie ſciuit &
s credidit, e ſocietate Chriſti exeuntem,
mé. exire eo ipſo e ſocietate Dei; quatenus
dus nuncium ei mittat qui ſalutis aeternae ſu-
Cllrint, premus auctor eſt, ſtilo PAVLLI; Act.

, Ihr. XX, 25. Sed; qui ante conſtituit, non
read. Chriſto, ſed Patri proprium id eſſe elogium;
Geie quod PAVLLI Verbis continetur; is ne-
eee Cceſſe habet; tribuere Paullo eam cogi-
tationem, qua opinari potuiſſet, non re-
eru linqui ſocietatein cum Deo, cum deſeratert
Iuel ſoctetas cum Chriſto. Si quid aliud lateat
.. ſub vocabulo ſocietatis, ne id quidem'
fetog. prodeſt auctori ſulo. Nam ipfum quo-
aenii. que regnum naturae; (quod omnino effu-

e, tt gere non poteſt deſertor Chriſti) tam eſt
ned Lilii quam Patris, & tam debetur vVtri⸗
nb que, quam ipſum gratiae glorigeque ré-
4 D 4 gnum;

56 Cap II. Quibus conatibus Cyrilli

gnum; quo carere vult, qui anathema
Nieri vult a Chriſto. E conceſſis argumen-
tor: impius foret Paullus ſi optaret, vt
Chriſtus ipſi adimeret Apoſtoli munus,
tam ſancte creditum 1. Cor. IX, 16.

* Stilum verti videas, quoties fauor cauſſae litu-
ram ſuadet. In hanc enim anathematis Paulli-
nae notionem, caſus ille, non Paulli mens
& ſtilus, inducebat. Nam anathema eſe a Chri
Rto, per curas poſteriores, idem eſle debet,
quod carere munere ac dignitate Apoſtoli. Quod
vnde perſuaderi cuiquam, vel probabili qua-
dam ratione queat?: id profunde adeo neſcire
iubemur, vt credendi gloria toties nobis relicta
ſit, quoties fides noſtra minus ab ore Paulli,
quam ab ingenio refingente Paullum, pendere
debet.

§H. XXXII. —
Vt paullo clarior res fiat, enunciabi-
mus ſingula, quibus illa interpretatio
conſtat. Sunt autem iſta: Si Paullus in
Jormula deuotionis indicat, ſe voluiſſo carere
Jalute aeterna, quam praegtat Chriſtus: eo
ipfo ſionificat, ſe dum daidene a Chriſto vo-
uerit eſſe, non voluifſe, imperio Dei, cui
Jubſunt omnes, ſiue ciues ſint Chriſti, Wi
hoſtes,

Dicst de⸗
ſtum btn

inpenum

MN 1) 0
u Vult ell

nm A,

en eninn
lelpres no
eriglace

rii co

ns non I.

Eem nibilen

Domino, 1
Ie, Cevorl
ſinat ele h
Ppremi i
von recnl
m Cellenmn

U olrien

I korm
N, Gum
Cunnebe

Elntt

Ulenitn

40il

Ci Anntn

omne
Pen ety ſt

d Mnunos,
I 1.

W cles r

Curhentg Doli

n ul, en

imn. Se.
len ee e
ZV

od

Drobebil la.
dlen lcre
8Ndi ich

D ore Dul
Ann Nenee

ennebo.

ntetio
Yalluzm

Senen
ur:

apologia impetatur. 57

boſtes, carere. Mirum acumen! Qui ſe
abdicat aeterno fructu ſalutis per Chri-
ſtum; is tamen non tollit ea abdicatione,
imperium Dei, qui eſt omnium dominus.
Nam 1) quid ſibi reſeruat, qui anathe-

ma vult eſſe a Chriſto? Paullus, qui tan-

quam Apoſtolus Chriſti, hoc optaſe dicitur,
(ea enim eſt hypotheſis, quam nouus in-
terpres non ſeiunctam habet a ceteris ali-
ter ipſa de re ſentientibus) ſciebat tamen,
a Chriſti communione ſi quis ſciens & vo-
lens non reuocabili decreto exeat, eun-
dem nihil exſpectare poſſe a Deo, omnium
Domino, niſi perniciem aeternam. Qua-
re, deuouens, ſibi reſeruabit, vt non de-
ſinat eſſe homo; vindictae tamen aternae
ſupremi iudicis quin maneat obnoxius,
non recuſat, quippe aut pereundum e
non credentibus in Chriſtum, aut credenti-
bus obtinenda ſalus, Io. III, 16. quod PAVIL-
LVS, formula deuotionis vtens, tam cer-
te, quam quisquam noſtrum, perlſpe-
Rtum habebat.
XXXIII.
Quid reſtabit autem? Nimirum Paullus
noſter, iacturam omnem ſui ipſius, id eſt
D S eam

58 Cap. II. Quib. conatibus Cyrilli

eam, qua quis prorſus non exſiſtere in hoc
mundo, aut ſaltim non exſiſtere vt homo,
& vt homo beatus, deſiderabit? Nam
perdita ſalute aeterna, pereunt omnia,
Propter quae ſumus, & ſumus homines
potius, quam cetera quae Deo ſubſunt. Et
ſatius eſt nunquam eſſe natim, quam peri-
re in aeternum, id eſt æααραo eſe a Chriſto.
Addamus alterum, 2) Qualis ſaltus eſt,
a formula deuouendi, qua Paullus vtitur, ad
formulam profitendi maieſtatem diuinam?
inter hanc & illam, interiectae ſunt res
ab illa deuotione diuerſiſſimae a Paullo
recenſitae, praerogatiuae videlicet gentis
ebraeae; inter quas haec erat eminentiſſi-
ma, quod Meſſias ortum inde repetebat
naturae ſuae, eius puta, quae oriri ex
homine poterat. Huic aſſerto, adhaeret
alterum, eodem halitu, & ne vocula qui-
dem vlla intercedente, hoc videlicet elo-
gium: qui eſt ſuper omnia Dens cet. Si fas
ducebat interpres, ex antecedente quauis
decerpta ſermonis particula, declarare
pro arbitratu ſubſequentem: quam mul-
to rectius id hoc loco faceret, hoc modo:
Si de Cbriſto loquitur Paulius, in Ormula
6

e Cenoueni

Ueturce e

Mneekateme

et NAuorie
ſe Se
Uibaneli
ngi Nr

(iedtone

ulgi,l

Enribus ine

Is pane,

Deumn, cbie

el, be
eundemn ſe

( illa, de

Qbamobre
mquit) /
Cnſco er

i iſe ſ

itcuntn
. ..
runti)
osinbe
Atfore
r e ſc
1eſrin

tul

lerilter in
lleret Pon

. 4
hube⸗ N

nng homnines

De lſin. U
n, un i.
ls lin
lurſrilteag

ey Auinnn?
Cte int te

nie 1 Pilllo
elce etS
emnineneſt.

Ue tehert
Gone onni e

lto, AMuetek

t ſullli
elier eh..
Cet, NfS
Ite uus
Gecarate
luum
noe no
in fonn

.

apologia impetatur. 59

ſe deuouendi, longius remota; certe lo-
quetur de eodem in formula deſcribendi
maieſtatem eius, quae proxime coniuncta
eſt. Fallitur itaque magnopere, qui ita col-
ligit: Is, quem Paullus in aliqua ſermonis
ſui parte ſiſtit, vt talem, a quo voluerit dis-
iungi, vt ſocius qualiscunque, ſalua tamen
ſubiectione quae fundatur in dominio com-
muni, cui ſubſunt omnia; & quae vel no-
lentibus incumbit; eum in altera ſermo-
nis parte, non poteſt ſiſtere tanquam
Deum, cui omnes ſunt ſubiecti.

S. XXXIV.

Sed, boni forte ominis cauſſa, ſuus
eundem ſenſus admonuit, quam lubri⸗-
ca illa, de qua diximus, ſit hypotheſis.
Quamobrem, ita ſe corrigit: Paullus
(inquit) non carere voliit aeterna felicitate
a Cbriſto exſpectanda, dum optauit anathe-
ma eſſe a ſalutis auctore Chriſto; ſed mu-
neris ditmtaxat (inter paganos praeſertim
obeundi) dignitate excidere optauit, & re-
liquis iuribus huic muneri deſtinatis, ſi
Petro fortaſſe quam ſibi ſubeſſe malint de qui-
bus hoc ſeribit. Verum, is huius formu-
lae

60 Cap. II. QOuibus conatibus Cyrilli

lae ſenſus, an in mentem venerit PAVTL-
LO, cum ita loqueretur, id, idonea qua-
dam ratione perſuaderi poſſe ingenuo le-

Kori, vel vnico, tam diu dubitabitur,

quam diu vacillans opinio, a ſolida inter-
Ppretatione diſtabit. A Chriſto anathema
eſſe, & priuari munere docendi paganos, vel
dignitate muneris apoſtolicis haec, qui
vnum idemque efſſe iudicat, idem ſibi li-
cere in vſum loquendi putsbit, quod in
Paulli deſtinationem. Fac autem, haec
optaſſe ?AVLLVM; vel haec optata eſſe
talia, quae ſpectare vllo modo, pure, an
ſub conditione, potuerit: an propterea
quod hoc loco ſignificat ſe illud optaſſe,
non potuit in ſequente ſermonis tractu,
ad quem non amplius illa optandi notio
pertinebat, affirmare, Chriſtum eſſe Deum
ſuper omnia? (nam illud ſuper omnes pa-
ganos aeque ac ebraeos, ne formula qui-
dem lIudaeis frequentata, neque adeo ſti-
lus Paulli exhibet) Ne dicam, quod in-
telligunt omnes, tam non licuiſſe PAVL-
LoO optare, vt careat munere apoſtolico,
(ſi ſimpliciter optaſſe creditur) quam non
licebat, voto quodam ſe abdicare aterna
com-

4

omminonine
kuelumn,
Eoertis uin

Vt opüimun
letinn in 0

Porernt,

Urere vigebe

Nuelnh

e. Chrn
Iipretemu:
ſonom onon
les Ettinet,
o inre ert
CONAtES. b
Tlitar citu
1o, Yori,
oruni ut
U, ſertin
mela uel
liaßum ,
bwomen
Et dnct.
o alelg
tent lon

.

1Oen

elerit eg
, donen Nr.
e MMoen 1 4
Abeen,
licniner.
ifn Gllttem
ibhemg, fd

7

1 er, l

iEen ihiI
Dit on
Alen, Mec

Cptanelſ⸗
n, Dre, an
n Mohene

Indoprſe,
ns l,
Munti Ni
AeDun

er RNNοα* N.
mmului.
le eb ſli⸗

gbodi.
ſſe ArI.

oltolen

GNann

Care am
r

apologia impetatur. 61

communione cum Chriſto. Sciebat enim,

& fatebatur, quam ſancta foret & irre-

Uocabilis diuina ad hoc munus vocatio.

§. XXXV.

Vt optimus CXRLLVS cauſſa cadat;
id etiam in oraculo PAVLLI, oppugna-
ri poterat, quod in phraſi 1 zara oaοαα

latere videbatur. Quid enim? Chriſtus e

e Traelitis, quod attinet ad originem carnis

Juae. Cur non haec verba ſic potius in-

terpretemur: Cbriſtus, quod ad externam
hiſtoriam originis, & acta vitae inter homi-
nes attinet, omnino ad Iudaeos quaſi praeci-
puo iure pertinet? Sed irritus foret iſte
conatus. PAVLLVS in antecedentibus
vtitur caſu ſecundo, &ν, quorum eſt, filia-
tio, gloria, inſtituta, legislatio, cultus:
quorum ſunt patres, indicans qutid ad Iu-
daeos pertineÄgt, quocunque modo ipſis
prae alia qualibet natione conceſſum. Sed
illico ſtilum mutat, quando ab illis prio-
ribus ornamentis, ad id quod fons eorum
eſt, adſcendit. Nam Filius Dei ab aeter-
no decretus redemtor, qualis eſſe non

poterat, non aſſumta hominis natura,

Rom.

62 Cap. II. Quibus conatibus Cyrilli

Rom. I, 3. eo honore dignatus eſt Iſraeli-
tas, Abrahami poſteros, vt ex hac potius,
quam alia ſtirpe, illam naturam adſciſce-
ret. Quae ratio eſt, vt reliqua decora,
de quibus ante dixerat, his Abrabamitis
obtingerent. Ibi non &ν7 vt ante; ſed
* S,, dicit, indicans aliquid magis deter-
minatum, ortum puta Chriſti, ex Hraelitis,
ita vt matre natus Iraelitica, ipſe adeo, ge-
nuina proles eſſet eorum, qui tali nomi-

ne atque ſorte gaudebant. Sic PAVL-

LVS profitetur de ſe ipſo, Phil. IUh, 5.
quod ſit Seæo e“ ”Sel e ers Io-ghX,
ebraeus ex ebraeis, e Iſra'litica gente. Igi-
tur, ſi de Chriſto affirmatur, quod ſit eα
Tſraelitis, id eo pertinet, vt eum non tan-
tum agnoſcamus filium bominis, quod
frequentiſſimum eius nomen erat, ſed
ſimul etiam filium Dauidis, Act. Il, 30.
Matth. XXII, 42. adeoque & Abrahbami,
Gal. II 16. Rom. I, 32. 4. radicem Iſai, Rom.
XV, 12. ſicut ipſi vates eodem ſtilo vte-
bantur leſa. XI, 1. lerem. XXIIL, 5. 6. &
primus illorum, Moſes, Deut. XVIII, 15.
eo fratribus tuis; quin & angelus Gabriel
Luc. I, 35. e te, (O Maria) genitunm., Haec
igitur

Eitur el en
ſul Ml r
n, Mel
16 Cin
Eſn gun
ennd, N i
1i pronil
Go religu
Inaionis ſpe
eltes glorin

(Adid, w

lem ele Danl
Utir; hoe ſoti⸗
Felt. I
, cuiler
Uerant, K
ophetarum
Umtone
Dent tamen B
en ngbine
n beſecehe
ini nu ll
n e .
N

tbi il

nati eſt

kerhaeonn
Crom Tleiee
tis gloria, quod conſanguineus ei eſt

, N W ſed
ünes dern.
ſt, erie
n igſeie e
1, i tm.
t. Fie un.
b, Hil,

. .
e e

Uilti gen

Utur, gottt,
2 Nr eunn n
n Ewnnt E
Monhen en 1
lit, 41
cbe Nn,
ucten pln.
eocen h-
1. MNz
Dur MI
Mpeſs 6
Dnrm

r
A

apologia impetatur. 63

igitur eſt enunciatio PAVLLINA Chri-
ſtus, homo factus & natus eſt ex ebraea
gente. Atque haec maxima eft illius gen-

Meſſias; quae conſanguinitas, decreta ab
aeterno, & in veteri teſtamento declara-
ta ac promiſſa, pro fonte haberi debet,
e quo reliqua exundabant, praecipuae di-
gnationis ſpecimina, de quibus externae

gentes gloriari non poterant.

S§. KXXVI.

Ad id, vt dubitari non poſſet, ſermo-
nem eſſe Paullo, de ortu Meſſiae e Iſras.
litis; hoc ſatis erat, dixiſſe, Chriſtus et ex
Hiaelitis., Id intelligebat tota eceleſia Ro-
mana, cui ſcribit PAVLLVS. Qui Iudaei
fuerant, & nunc Chriſti ciues, ſtilum
prophetarum & PAVLLI agnoſcebant.
Qui natione pagani fuerant, non igno-
rabant tamen, Ileſum Nazarenum ex Iu-
daeo ſanguine ductum eſſe. Ratio au-
tem adeſſie debet, cur PAVLLVS addat:
xæra aoο, ſecundim carnem. Loquitur
enim de Meſſia: qui natus eſt ex Vraelitis,
ℳ à Xaiss, Filius ſimul Dei. Rom. h 2.
Nem-

64 Cap. II. Quibus conatibus Cyrilli

Nempe, 5 Xersèe, ille Meſſias, verus & vni-
cus, Act. IV, i2. quem PAVLLVS ex Ora-
culis vatum, quos ccleſia Iudaica, tan-
quam diuinitus inſpiratos, venerabatur,
Romanis commendauerat, aliisque Chriſti
cuetihus, 7. Cor. XV, 1. 5. Act. XXVL,22.
JV. IIle inquam Chriſtus, talis ac tantus eſ-
ſe non poterat, ſi merus homo eſſet, ac
nepos dumtaxat Abrabami vel Dauidis.
Et talem tamen ſomniabant infelices Iu-
daei, & ſomniauerant ipſi, qui Romae de-
gentes, Redemtorem antea faſtiditum,
tunc erant amplexi, ad quos PAVLLVS
ſemetipſum referre poterat. Quamob.
rem neceſſe erat, vt adderet: 1à zr αε⁰.
xa, uod attinet ad id, quod naſci potuit;
per id enim Meſſias ot homo, quales poſt
Adawmum ſunt omnes, a matre concepti
& in lucem editi. Haec reſtrictio plane
aliena & ſuperuacua foret, niſi P?AVLLI
mens fuiſſet, indicare, quod praeter hanc
naturam, quam a matre virgine accepe-
rat Cbriſtus, aliam, infinitisque modis no-
biliorem, ſimul haberet, quae tam ad con-

ſtituendum Chriſtum necefſſaria erat,

quam illa, qua nobis conſors natus eſt.

Annis, N,

§. XXXVII.

y ioiur

Pere e Melel
rcE voluit

e DroNtNR
I, ad i

Dllios ,
gune Abrahe

e ſtirs

lt ium po
Ftecohii, h

Udlerat.

heegeſn luin

Imus; culnn adt
(bernimn,
unilin ein

7An Alulones,
Pencdio coml
IMVNGANTI
Dyiti
en, In

0n

Ls e

leicei,
eneraborur,

e (rſti

l
NNngel.
hond le
n We Dui
illis
b Iinetde
Mer üthun
Glstunlus
ent. End

elet: un n

töercnen
netnin
eceltit 4
ors
M

apologia impetatur. 65

H. XXXVII.
Hac igitur formula, 15 zrα ca ραα, C⸗
uere ac praetlertere ſimul PAVLLVS de-
buit & voluit finiſtram Iudaeorum, de iis
quae proxime praecedunt verbis, opinio-
nem; quaſi in Meſſia nihil maius & vene-
rabilius ſit, quam natales e gente Iudaica
quae Abrahami proles ſit, lo. VIII, 33.
vnde ſtirps regia Dauidis ducebatur; &

quaſi iam poeniteret apoſtolum, eius

praeconii, quo inde a primis miniſterii
ſui annis, Meſſiam noſtrum ſuper omnia
extulerat.

* Exegeſin huius oraculi ſcribere, non eſt ani⸗
mus; cuin abunde ſuppetant, quae a viris ce-
leberrimis, tum ad exponendum, tum vindi-
tandum eius ſenſiun, contra nefarias Sociniano-
rum illuſiones, praeſtita ſunt. Quae velut in com-
pendio complexus eſt b. SI GISMVND. IACOEB
BAVMGARTEN, program. latino, natalibus TIe-
In Chriſti Tzaé. deſtinato; & poſtea exegeſi
germanica, epiſtolas ad Romanos, quae exiit in
lucem, anno 1749. vbi ſingula ſic declara-
uit, vt ad euertenda quae vir immortalis me-
moriae, duce PAVLLO, adſtruxit, hihil ſoli-
dum vel attentione dignum, proferri poſſit;
quiéquid in gratiam hoſtium Chriſti, molian-
E tur;

866 Cap. II. Quibus conatibus Cyrilli

tur, tum prioris ſaeculi, tum praeſentis, con-
iurati fratres. De Arianis & Scinianis id in-

telligi volo. Id tantum, poſt eos teſtium Chri-
Ni labores, nobis relinquitur, vt huius oracu-

li Paullini corruptores Arianos admoneamus,
ne repetant poenitendas eorum hominum ſtro-
phas, quibus inuidioſa in Redemtorem noſtrum
ſtultitia, giganteos impetus inſpirauit, caelum
vt ipſum petere, adgrediantur. Quam inane
ſit illorum atque imbelle telum, quod vibra-
tur in illuſtre hoc PAVLLI teſtimonium, ex
liis, quae recenſuimus, ex parte intelligi poteſt.

F. XXXVIII.

Numquid enim operoſa disquiſitione
opus eſt, ad intelligenda quae PAVLLVS
hoc loco docet? an doctor ille 96εαν
cum affirmat, Cbriſtum e ſemine Iſraelitice
natum eſſe, quoad carnem, nihil aliud pro-
dere voluit, niſi hoc, quod ille ad Wra-
litas pertineat, quoniam viwerit inter Illes,
quorum etiam moribus & religionibus
ſe accommodauerit? Et quamuis Soc-
niani hac verborum Paulli calumnia,
fubinde non impugnent id, quod ita ma-
nifeſtum & in luce poſitum fuit, vt ne
Perditifſimus quidem Iudaeus negare po-
ſi:

ſt:r id pot

Pituseke
Oune etm
7ICecriptn
ei, d
Ntord, n.

ire crede

1o, elt i
Uoblis ettr
lint.
idas atcn
Cunto en
me Pocuti
NMol tine

, & cre

fobis

tef onn,

Ut einsmne
libnmn,
ſench lorte
nitalrtan
m ler
Akene, e
Mnunn

Ol

Drelent

, d .
teſiun (

ins rac.
Anan Artäh s,
nor

CCniten
e piyIIS
ie ermi
e Fera
. di
i ,
Doonibos
nis e
cdlommnu
od itnI
it, O
egant

apologia impetatur. 67
ſit: id puta: Chriſtus ex Iſraslitis proge-
nitus eſt: tamen maligno conſilio id ſpe-
ctant, ne bumana eius natura, verbis PAVIL-⸗
LI deſcripta, ſie intelligi a lectore debeat;
vt ea, quae ſequuntur, de diuina eius
natura, in ipſum (ſicut oportet) conue-
nire ceredantur. Qualis autem, quae-
ſo, eſt illa intemperies, abiicere mani-
feſta, & quaerere, quae non niſi fi-
diculis attracta & contorta, rem attingere
poſſint. Neque tamen, alii quicunque,
ſolidas attulere noui tentaminis rationes.
Quanto enim inter ſe diſtant interuallo
hae locutiones: Chriſtus Ot ex Iſraeclitis,
quod attinet ad id, per quod vt homo natus
bſt, & altera: Cbriſftus dl Ifraelitas pertinet,

Ji reſpicias ad bhiſtoriam originis, acta vitae

inter homines, cet. Quamuis enim haec
ſint eiusmodi, vt Chriſto ex Iſraelitis orto
qeciderint; & ad id cuius cauſſa hanc na-
ſcendi ſortem eligebat, neceſſaria fuerint:
inuidioſa tamen eſt, & illiberalis licentia,
haec poſteriora, contra mentem Paull;
adferre, ne phraſis eius, 124 zara αοα
humanam eius naturam deſignet, quae
ras Caro,; non inficianda notione, in ſa⸗
E 2 eris

68 Cap. II. Quibus conatibus Cyrilli

cris litteris toties adpellatur lo. I, 14.
, Ilim. III, 16. Cet.

§F. XXXIX.
Quare, ſi phraſin ?PAVLLI totam con-
ſideremus, fieri non poterit, vt aber-
remus. Tota autem haec eſt: Chriſtus
eſt C Iraeclitis l quod iam
dixerat Rom. I, 3. Chriſtus eſt factus e ſe-
mine Dauidis ſecundam carnem. Ibi 1) de
ortu cuiuslibet hominis (poſt Adamum)
valet pronomen i, & indicat exiſtendi
modum per generationem ab aliis; 2) qui-
nam ſint, alii iſti progenitores, docet
pronomen relatiunm d, quod refertur
ad Iſraelitas, com. 4. ex his enim, na-
ſcendi lege, exſiſtendi principium na-
SRus erat 5½ Xαα , Meſſias ille noſter.
c. 3, 15. Qui hoc modo eſſe coeperat;,
non eſt quilibet Iſraelita, ſed Meſſias no-
ſter, z Xers, qui alium quoque exiſten-
di modum agnoſcit, per quem eſt Fi-
lius Dei Rom. I, 3. Eſt autem filis
Dei per generationem, infinitis modis ſub-

limiorem, quam, quae eſt illa ex JS

raelitis, origo. Per hanc, non minus eſt
fra-

fetet oll
e ulu
ſetcte 4
Ztenls det
tvbills in
eNIIS I
Kiarcha,
hoc adit:
bem loen
0b. IIl in
ODlernendo
4, lae
NVLLI (
eOdenn Wn
PAVLLI I
qnelt
d ulet
n er i
le Mme,
n l,
U I I

Gi apologia impetatur. 69
rhh, frroater poſterorum Abrabami, quam erat
ipſe Paullas- & quilibet alius iſta de po-
ſteritate Abrahami: per illam eſt ovoναρα
aeternus aeterni Patris filius. Maxime
Ittmen. notabilis in hanc rem eſt locus CLE-
t,N ber. ME N TIS Ronmiqani, vbi de IAGCOBO pa-
tr On triarcha, qui IS8RAEL dictus eſt, agens,
4, CCol in hoc addit: iâ aτα Kucios Ine* 1à cαετιοα σαoν
6i quem locum BVLLVS, defenſ. ſid. Nic.
DiE cap. III. iam notauit. Vbi praecipue id
Amm obſeruandum, quod formula 1 eræ oe-
ang , Quae ſingularis eſt in in oraculo
. PAVLLI, (nam alihi vocula " omittitur,
,s eodem manente ſenſu) ipſo ex ore

Nem PAVLLI Frepetitur ab antiquiſſimo Patre.
elim, . Ad quaeſtionem igitur, vnde Chriſtus il-
Npen lud habeat per quod eſt bomo? reſponde-
Re le e. tur, cN raelitis, ex ſemine, e lumbis Daui-

ger, dis, Ack. Il, 30. Id vero, per quod Meſ-
ſirer ſias eſt homo, eſt bumana eius natura, te-
eeſer ſte, Ioanne, c. l. 14. Ita PAVLLVS in
neh hoc ipfo, de quo agimus, orationis tra-
QRu Rom. IX., 2. Iudaeos appellat fratres

el e
mod uos, Propterea quod e communi progeni-
Iln a! tore orti ſint, & proinde, naturam per
giee quam ſumus honunes, ab eodem, per lon-

E 3 gam

70 Cap. II. Quibus conatibus Cyrilli

gam licet maiorum ſeriem, acceperint.
Pratres igitur ſecundum carnem vocat Iu-
dueos, quoniam ortus ille communis vl-
terius extendi non poterat, quam ad
eam naturam, per quam & illi, & ipſe,
ſorte naſcendi, Abrabamum & Iſraelem
habebant patrem, a quo Iſraelitarnm quo-
que nomen acceperant. Sed quando
PAVLEVS ſe CHRISTO deuouerat, in
eius familiam per fidem adoptatus, aliam
nempe natiram moralein, noua genera-
tione adeptus erat, filius Dei nunc factus,
eidemque tanquam fratri primogenito con-
iunctiſſimus, ant erir, Gal. VI, 15.
Hic ſtilus PAVLLI eſt, quem hac ipla
in epiſtola tenet Rom. VIII, 29. vbi
etiam filios Dei,; & coheredes Chriſti,
commemorat, com. 16. 17. inter quos
ſemetipſum, iure ſuo, minquam ceſſatu-
ro, Rom. VIII, 35. numerabat.

§. XL.
Porro, ſi fermo eſt de quouis homine,
cui ortus ſecundum carnem e parentibus, tri-⸗
buitur, omnino fieri non poteſt, vt re-
ſtringatur illud appoſitum, ſecundum car-
nemnt,

en Ann
Nt dlenncl
Otr ſt ei
s uers
Gjom!
Ntararh, g
Neiam
Rigerh 71
lubeen
7t HMlum
1, Olen
epittot
e vo ef
hiine Di
itenn ſern
ilus Dei,
I0s, loh
NIAS Cie
Eiuun.
mie,
n Dyi,
n letarn

Wgn
ero ern

l .
apologia impetatur. 71
Aceen nezz, ad vnam eius naturam; ea mente,
e ve altera etiam ei inſit natura, quae non
mINi orra ſit ex maioribus. Fruſtra talem in
Quum d ſacris litteris lectionem quaeſierit home
n Eigl, ſanus; cum nullus mortalium praeter eam
Een naturam, quae corpore acmente contine-
Nmn. tur, etiam habeat aliam, quae eundem ho-
Nl u minem, vt ſit homo, conſtituat. Sed Paul-
ent, lus de eo loquitur, qui eſt 5 zραα, Quenm
nn, dim vit Filium Dei ſuis vbique commendaue-
u so, rat, quem PFiliun Dei proprium in hac
uri ipla epiſtola celebrat Rom. VIIh 32. &
Gnmen. de quo affirmat, c. I, 3. quod tametſi e
I6, ſemine Dauidis ſit ſecundum carnem; tamen
nkin idem ſecundum alteram ſui naturam ſit

„ Filius Dei, genitus a Patre, à XMνα, aeter-
(, nus, lo. h 1. Quo iure itaque IERE-
ner A MIAS dicebat c. 23, F. 6. Pilius Dauidis

Aec eſt lehoud: eodem PAVLLVS, interpres
beremiae, teſtatur, ſemen Dauidis eſſe Fi-
lium Dei, ſeu Deum ſuper omnia, adora-
tione aeterna proſequendum.

hopnine
tihngtg §. XLI.
NH Suffugium Socinianorum, quod in atl-
Nclunt tero PAVLLI effato, 2. Cor. V, 16. ſibi

E 4 con-

Eap. II. Quibus conatibus Cyrilli

conſtituunt, iam pridem a) discuſſit b.
CaALOVIVS. Ex illo effato interpretari
ſententiam PAVLLI; GCbriſtus eſt ex Irae-⸗
litis ſecundum carnem, nihil eſt, nili vtrius-
que loci ſenſum peruertere. Sophisma
eſt huiusmodi: & Paullus diceret, ſe non
amplius noßſe Cbriſzum ſecundim humanam
naturam, & noſſe eunden, dumtaxat ſecun-
dum diuinanz: abſurda dicevet. Quare
175 rer oααννα, 101 Poteſt ſignificare naturam
Cbriſti humanam. Primum huius colle-
ctionis peccatum eſt, quod a particulari
concluditur ad vniuerſale, hoc modo, ſi

PAVLLVS in loco 2. Cor. V, 16. per for-

mulam zara edινι non intelligit huma-
nam CHRISTI naturam, ergo nusquam?
ergo nec in altero loco Rom. IX, 5y. Alte-
rum; ſi PAVLLVS in e ſermonis nexu;
in quo Chriſtum non ſiſtit ex Iſraeclitis geni-
tum, humanam eius naturam non determi-
nat, adiecta förmula zura æagræ, 204 poteſt
eandem, determinare in illo ſermonis nexu,
vbi haec formula irrupta copulatione cohaeret
cum, autecedente: Chriſtus natus eſt ex Iſrae-

litis? Nam qui phralin ex phraſi explica-

re vult, is non partem Phraſeos adhibere
debet

lebet aden
ckitieſs &el

ererels
1 isaffng
Cumplechar
Ci form
utana .
11 effitum
ſſu
Aablurdun
n iol, ſe
ingt.
4) VA.b. A
n vnumn en
examite li

ut, (ie

Cbuertit
1. Ingens
nen Appant
per i.
ba. 16

Mund
IEn

apologia impetatur. 73

debet ad explicandam totam, niſi regulis
criticis & exegeticis vim adferre inſtitue-
rit. Tertium peccat in eo, quod aſſum-
ta exegeſis verhorum PAVLLEI z. Cor. V,
70. iis affingitur, qui eam non afſumunt.
Complectar id forma ſcholaſtica: Si illi,
gqui formulam zard zaexe EXxponunt de
en humana Chriſti natura, alterum PAVL.-
LI effatum, 2. Cor. V, 1o. non accipiunt
umg eo ſenſit, qui abſurdus foret: non poſſunt
nin al ad abſurdum deduci, ex eo ſenſu, quem
Mil non ipſi, ſed aduerſarius, verbis PAVLLI
ENN H affingit.

. lac. 2) Vid. b. ABR. CALOVII ſeripta Anti= Sociniana,
elen him. in vnum corpus collelta, Tom. I. p. z2. vbi in
0 nlben, examine librorum CRELLII, proponit & refu-
I5 . tat, quae ille diuinitatis Chriſti obtrectator

obuertit ſenſui verborum PAVLLI, Rom. IX.
j. fingens: nuspiam illa verbas ſecundum car-
nem opponi illis: ſecundum diuinam naturam,
ſemper illis: ſecundum Spiritum, Rom. IV, I.
TLX, g. I. Cor. X, Ig. 2. Cor. V, 16. Gal. IV;

Moni

is Nexn, 22. 29. 20. Col. MWl, 35. Rom. L, 3.
e cohaere
iean

Nh Notandum eſt, quod de ſtilo PAVI.-⸗
i EI iam fupra tetigimus, & quod non le-

74 Cap. II. Quibus conatibus Cyrili

uis eſt momenti ad recte interpretandum.
De quibusdam praerogatiuis, quae ſunt:
dignitas auita raelitica, filiatio, gloria,
teſtamenta, legislatio, cultus, promiſſiones,
patriarchue, ita loquitur PAVLLVS, Vt
affirmet haec decora eſſe illorum, ad illos
pertinere, illis eſ’e propria d zie, Auorumm
ſunt. Sed quando ad Meſſiam pergit, in
eodem ſermonis tractu, non amplius di-
cit: quorum eſt Meſſias, ſed ex quibus eſt
Meſſias, 5 Xeisée, Meſſias verus, leſus Na-
zZarenus, quem illi degeneres Iraelitaue, de
quibus hic agit Apoſtolus, tam alto ſuper-
cilio deſpiciebant, vt dolorem proinde
acerbiſſimum & continuum PAVLLO
mouerent. Eorum igitur non erat Meſ-
ſias noſter, eo modo, quo illa ante com-
memorata decora, tamen ad illos pertine-
bant. Haec enim beneficia, ſic a Deo
praeſtita fuerant, vt gens tota de illis glo-
riari, in hunc quoque diem non deſiſtat.
Sed 5 Xesde, verus Meſſias adeo non erat il-
lorum, tempore PAVLLI, vt potius eum
recuſarent, & anathema ab illo eſſe mallent,
quam eum amplecti: quod tantopere dolet
PAVLLVS. Nihil igitur pracrogatia-
relin-

Aioguinnan
Nid nn,
Dimin rio
Pun kie
ernt elle n
Au Cacnaan
Ad er ilis en
potelt, git
Orrcumncilos,

Cbendo i
Mulenter
Nen Wrihbl
Lum Cieſur
nins) E t
) eerah
Drmmitante
Iutum & a
Uunſliams
ynon inffe
lil id in
Cendun offe
4) len

em

u⸗ Gilt

fteprerntn

, Clte in
Min,
trniſimg,
WLIVS, t
Gnn d S
in, nmn
Vim endn
n AMpls
ler lle4
, hir N.
ioler, e
n MoGer.
enn Nonde
m VIIO
n ern
mecn.
ilospene.

1, e 1DN

Nleisl.
V Ceſltt,
neret i.
oöeun
