Jeq. Addi poteſt CLERICVS artis criti mn (iül
cue volum. 2. p. 234. Not. vbi haec legun- line ie
tur. Video tamen, in accuratioribus editio-
nihbus Hilari, legi DEVS, vt in Pariſina, bm/
16 93. io quoque legitur in Cypriani editione luuns.
Oxonienſi. Deſtitutum tamen Codicibus Eras- eis

. ly.
mum non fuiſſe, oſtendit Io. Fellus. Sed n

W, 1l
CLARCKII cCoöMmentum ad Jo. XVII, 3z. Niri
non moramur: qui e conſuetudine ſtili iie
vincere ſtudet, multum intereſſe ad ſen. 1 ,

1
ll

1g ilet

3te leOe

MN.

Duer in.
1Crolo.

Ninſe.

STN

contra Iulianum. 23

ſum phraſeos, ſi ſcriptum ſit &! rarre
, &, fi addito articulo à n) rarrαν Sede;
uod ſane diſcrimen ſacer codex ignorat;
A Cram ad hanc formulam quod attinet,
vix Patrum ſuppetit auctoritas.

§. X.

IvLIANVS itaque, cum negat, Chri-

HAI ſtum a PAVLLO vocari Deum; mentem

oNpieri

i KE

OMSM

gle .

on.
ſti mn.
lnn
AM.
Nin,
rone
Lyn.
del
VII,9
ne N
Ar
n

tanto maligniorem prodit, quanto faci-
lius eidem erat, id in ſcriptis PAVLLI
deprehendere, quod eſt in quaeſtione.
Praeter illum, quem modo conſideraui-
mus locum, ſuppetebat alter z. Iim. III.
16. Deus in carne manifeſtatus eſt, & LV-

CdAS, ſermonem PAVLLI commemorans,

eum dixiſſe refert: Deus Kugos ſuto ſan-
guine ſibi eccleſiam quaeſiuit Act. XX, 25.

*† Locum I. Tim. III, I6. vindicauit ſingulari diſp-
b. BAVMGARTEN, lectionem genuinam eſſe
docens, quae vocem zsε ibi exhibet, de fide
WETSTENII non adeo tuta, pluribus actu-
rus, ſi fata voluiſſent; eſt tamen, vbi culpam
WETSTENII deprehendit, diſp. de authentia
doxologiaæz Matth. 6, 13. vbi p. 16. haec no-
tat: maior tamen culpa eſt cel. Wetſtenü,
qui Arabicam verſionem, inter teſter vnius dum-
B 4 taxat

24 Cap. I. De Cyrilli Alexandrini Apologia

taxat partis ad impugnandam clauſulae authen-
tiam produxit, poſthabita penitus commemoratio-
ne verſionis antiquioris. Senſum vero illuſtrat,
vel potius eundem, qui eſt in PAVLLI ver-
bis, ſuggerit Ioannes I, 12. .

H. XI.
IvVLIANI tamen impudentiam ſupe-
Trat CRELLII temeritas, qui cum negare
nequeat, Dei vocabulo Supremum Nu-
men indicari, atque hinc Chriſtum o-
mnino eſſe Deum, ſi Deus ſuper ommia in
ſacris litteris dicatur: tamen vllum eſſe
locum in toto ſacro codice, qui hunc ti-
tulum Chriſto tribuat, improbiſſime ne-

gat. Quibus artibus vtantur huius ſe-

ctae homines, non ignotum eſt. Vbi
Deus vocatur Seruator noſter, non ip-
ſum, ſed patrem agnoſcunt. Vbi hoc
non poſſunt, lectionem ſollicitant. Vbi
is quoque conatus non ſuccedit, patres
eccleſiage inuocant. Vbi non reſpondent
illi, nimirum bardi ſunt, variabiles, &
vix aliquo in numero habendi. 10 N AE
SCHLICHTINGIO id iam exprohrauit
5. cALOVIVS operum Anti: Socin.
Part. II. p. 5or.

Shn
M
yni gen
Mert) 1
Eer el,
obit

o, gn⸗

Ghuc vd.
Ut. Led,

imm;

inumn lue
Een ommnn
umn Den
pellt, it
ler Deun
enmn qhid
Dil 2,
ſetl el

lnr n

hle g

nnen.

Vero ulre;
4PII Ver.

nim ie.

ONn Nege
enum N.
Hrrm .
nir in

llun eſſe
U hungti.
bicinege.

ins ſ.

el. ſi
.
Pbi pe⸗
n i
Imtes
onlent
es, N
10 NI
robrent

1

————

contra lIulianum. 25

§. XII.

Si largiri poſſimus, nusquam in ſeri-
ptis S. Paulli, leſum vocari Deum; (quod
largiri genuina Chriſti familia nunquam
poterit) tamen ſalua foret eius maieſtas,
per ea, quae idem eius legatus abunde
docuit, in illa praecipue ad Ebraeos epi-
Rola, quam ſcriptori PAVLLO nullum
adhuc idoneum argumentum abiudica-
uit. Sed, ab illa quoque ſi tantisper rece-
damus; quoties ille miniſter Chriſti, do-
minim ſuum, Dei filium, a quo ſalu-

„

tem omnem exſpectet Gal. 2, 20. & Ni-

lium Dei proprium Rom. VIII, 32. com-

Pellat, itemque, adorabilem, qualis prae-
ter Deum eſſe nemo poteſt, & adorabi-
lem quidem, atota ſpirituum vniuerſitate
Phil. 2, 9. ſeq. toties ſane eundem pro-
fitetur eſſe Deum.

H. XIII.
Forte reſponderi tamen Iuliano poſſit,
nunquam datum Paullo fuiſſe locum, docendi
quod Cbriſtus ſit Deus. Toties de mini-
Nerio Chbriſti loquendum ei fuiſſe, quoties
mentionem Chriſti fecerit. Nemini autem

26 Cap. I. De Cyrilli Alexandrini Apologie

eſſe ignotum, ſi ad miniſterium illud in
negotio ſalutis reſpiciatur, ibi Seruatorem
noſtrum conſiderari vt talem, qui ſuhſit
Patri. Quare fieri non potuerit, vt in vl-
la PAVLLI eépiſtola, ſuprema Chriſti ma-
ieſtas inculcaretur, & tali quidem no-
mine, quod eum a patre non diſtinguat?
tale autem eſſe, quo Deus adpelletur. Ve-
rum enim vero, haec reſponſio cuius-
modi futura ſit, videat, quicunque Chri-

ſtum veneratur; & qua fide vas illud

electum, P?PAVLLVS noſter, munus ſi-
bi tam ſancte creditum, obiturus fuiſ-
ſet, ſi nusquam Domini ſui maieſtatem
docuiſſet: candidus quisque rerum aeſti-
mator pronunciet. Quoties Paullus cae-
leſtia bona ſuis precatur, qua precatione
ſuas epiſtolas ſemper orditur, an minus
illa a Domino leſu Chriſto, quam a Deo
Patre deriuat? Cum idem de fictis pa-
ganorum numinibus, vel ſaltim de his,
qui hominibus antecellunt vel imperant,

occaſionem loquendi nactus eſt; an mi-

nus Chriſtum his, quam Patrem Chriſti
praefert, infinitisque modis hunc Domi-
num noſtrum ab illis diſtare, fatetur?
1. Cor.

,((. VI

nler uun
Paly Muit
ichnemn kect
inte oden
6ir, nonn d
zmn, hode
1 Grimn
it, Chi-
Ulm iudn
1lr Dmi
in Crſto
8. Donumn
Ona) eund
nifun il
Ite, ptrun
nir n
Im. Ate
Ue vinc
ri
e li ue⸗
Nonk di
Men tu
1,
„.

A

M1 ui ,
Grunnmn

Di te
Vt iN D.
Orfim.

1

Wen no.
hſfnurre

elenr. N.
nlo Ne.

ngle r.
e es od
MMunl ſi⸗
Wlg flſ⸗
aekaen
etumn aeſti
ulius e.
Plkenrone
N
,ko
Ise.
Ge his
Mherent
n .
Chri
ne Don-
hum
.

contra Iulianum.

27

1. Cor. VIII, 6. a quo pariter vt a Patre,
pendeat quicquid exſiſtat. Numquid, vbi
Paullo incidit ſermo, de eo, qui ipſum
idoneum fecerit ad munus tam arduum,
cui rite obeundo, nulla vis humana ſuſ-
ficiat, non aeque Deum filium quam Pa-
trem, laudat auctorem? 1. Tim. I, 12. 14.
Et gratiam habeo ei, dlti me robuſtum ef-
fecit, Chriſto leſu Domino noſtro quod me
Videlem iudicarit, vt qui conſtituerit me in
miniſterio - - ſuperabundauit autem gra-
tia illa Domini noſtri, cum fide & dilectio-
ne in Chriſto leſu. Quem Paullus com.
14. Dominum noſtrum, vocat (Patrem
puta) eundem com. 12. Dominum leſum
Chriſtum ſalutat; vtrumque eadem vir-
tute, vtrumque pariter auctorem voca-
tionis & aptitudinis ad munus apoſtoli-
cum. Atqui aptitudinem illam foli Deo
vbique vindicat idem Paullus 2. Cor. III,
5. quod apti ſumus, ſt a Deo. Et quis eſt
ille, qui lucem e tenebris emicare inſſit
nonne filius Dei, à Xsν*ι. ,. Deus qui ab ini-
tio erat apud Deum? lo. I, I. Atqui idem
eſt, qui ſplenduit in corde Paulli, vt mune-
ri ſuo par eſet 2. Cor. IV, 6. coll. Geneſ.
1, 2. §F. XIV.

28 Cap. I. De Orrilli Alexandrini Apologiaæ

S. XIV.

Neque obſtat, quod Deus luminis au-
Kor (Iac. I, 17.) in eodem orationis
tractu diſtinguitur a eſi Chriſto, qui cum
Moſe comparatur; hic enim reuerſus de
monte, faciem lucidiſſimam attulit, con-
ſpectu Dei in luce adparentis, antea,
quod nulli mortalium contigerat, quodam-
modo potitus. Illa enim comparatio
neqnaquam tollit infinitum illud diſcri-
men, quod inter Moſen & Filium Dei in-
tercedit. Quod, ne quis obſtrepens for-
taſſe gloriae Chriſti, praeſumat, idem Pau-
Ius (hoc fit ſimiliter in epiſtola ad ebraeos
III, 5.) ſollicite cauit. Nam com. 4. te-
ſtatur P?AVLLVS, ſplendorem euangelii
eſſe a Chriſto, qui eſt imago Dei, atque
hinc pariter cauſſa procreans ſplendoris
euangeli, atque auctor ſupremus mini-
ſterii eius, quod euangelium praedicat,
ſicut idem eſt auctor luminis in opere
creandi hunc mundum; 1. Cor. VIII 6.

Scilicet Filius Dei eſt ſplendor gloriae Patris

quatenus a Patre ab aeterno genitus;, eſt

character perſonae Patris, qui vt Pater co-

gnoſcitur ex eo, quod Filium habet, qui
Pro-

Nocellt 1 be
ann ebet ei

.L.V N

i & bl
1r Cito. d
ſekadet:
Ultor nottin
in fre
foria? es ne
Iipui Fire
blat in hu
in tegno
ne, oolld
n fin

Ea ſeer

Mriſtus giei

I, ſel e
Mt Min
aebrte⸗
Ir V,
UKan
Mhmmm 4
Iys,
ilin: 6

ini lti

6Momins .
ein ororione
Guicum
teriis de
lmdlt, con.
telns, Men,
CetähAnn.
n ompperato
n ud dſen.
Gonbeiin.
Crepens for.
NiCenbPa.
Ad rens
4 eE
ſen eunei
Mi, Eüe
Heis
ennis Mli-
heekent,
in Oere
f. Vll. .
Nrdne Pitti
enid
Nt Darer.
nhubencel

contra Iulianum.

procedit a generante, Ebr. I, 3. & glo-
riam habet eandem, quae eft in Patre

lLo. I, iq. non ex eo, quod ſit miniſter

patris, & ſubſit patri, ſicut MOSEsS ſub-
erat Chriſto. Praeterea ſermo Paulli com.
4. ſic habet: Deus auctor luminis idem eſt
auctor notitiae gloriae Dei, quae gloria Dei
eſt in facie Ieſu Cbriſti. Quaenam eſt illa
gloria? ea nempe, quam habuit ab aeter-
no apud Patrem lIo. XVII, 5. & quae ita
habitat in humana eius natura, vt e fa-
Gis in regno naturae, & potiſſimum
gratiae, conſpicuis, agnoſcatur tanquam
gloria fili a patre geniti, Lo. I. 14.

F. Xv.

Ea ſacri codicis oracula, in quibus
Chriſtus dicitur non noſter tantum Domi-
nus, ſed kKkeeo dbſolute, non eum deſcri-
bunt e miniſterio; cum vox uoo Teſpon-
deat ebraeo , Rom. I, 7. Io. IX, 713.
14. 1. Cor. V, S5. vnicus dominus 1. Cor.
VIII, 6. dominus gloriae 1. Cor. II, S§. domi-
nus ommium, Act. X, 36. Porro ſi PAVL-
LVS Gal. II, 20. de filio Dei praedicat,
qui dilexerit ipſum, eum certe amorem
prae-

30 Cap. I. De Cyrilli Alexandr. Apol. contra Iul.

praedicat, qui ab aeterno inerat Chriſto
tanquam Eilio Dei aeterno, & qui pari
modo inerat Patri. Cuncti rationem red-
dent Deo, in die decretorio, Rom. XIV,
712. cunctis fiectenda erunt gennta, Deo,
cunctorum linguae profitebuntur Deum com.
, 77. Sed paullo ante id de Chriſto affir-
matur, tanquam Domino viuentium &
mortuorum com. F. 9. 10. conf. Phil. II,
70. cet. Iud. 4.

4

SS
SSye

NN

Clos

40010

ih
IVLIAN

Mrunmi e

n uſg.

Eere, camd

riti toiſe
las CONdui

VS 9b illn

lione abſtn
Heram cabit
uſ, goa
nitenter

Wiwen rotio

rſt nliar⸗
, Mülnann

Enke

tl mel

inentt CNNO
E
Mtinem I
Im Ny

Enn, Dy,

S=

tudaunen,

1 Orkt Er.
Vbentum E

Conk. M

CAbP. II.
QyVIBVS CONATIBVS CYRILLI
APOLOGIA IMPETATVR.
§. XVI. S
Hctenus igitur falſus deprehenditur

IVLIANVS, vbi negat PAVLLVM
Seruatori noſtro Dei nomen vindicare au-

ſfſum fuiſſee. Qui tamen contenderit, id

vere, quamuis maligna mente, ab hoſte
Chriſti fuiſſe dictum: rationes quoque
alias conquirere iubebit, quare PAVL-
LVS ab illa tam glorioſa Chriſti adpel-
latione abſtinere debuerit, & in primis
operam dabit, vt interpretationem huius
oraculi, quod CYRILLVS iſti mendaci
tam fidenter oppoſuit, plane conuellat.
Eas autem rationes a ſtilo, qui huic legato
Chriſti familiaris ſit, & ab eius deſtinatio-
ne, potiſſimum arceſſet.

* Quanquam ille conatus eſt eiusmodi, vr ex il-
lo,

32 Cap. I. Quibus conatibus COyrilli

lo, quatenus in ſe ſpectatur, ſatis tuto colligi non
poſſit iniquus in Chriſti diuinitatem animus, id
eſt, IVLIANO conformis: ſi tamen rationes,
a ſtilo & ſcopo ſcriptoris ſacri ductae, ſunt
tam inanes, futiles, & regulis ſanae interpreta-
tionis tam aduerſae, vt non tam veri ſtudium,
quampr- aeſumtam interpretis opinionem prodant,
quis vel aequiſſimo rerum iudici ſuccenſere iu-
re poterit, ſi coniecturam inde capiat, non o-
ptimi conſilii; idque tanto facilius, quanto notior
eſt interpreti eorum impetus, qui calumniam hu-
ius oraculi, iam pridem malae cauſſae patrocinio
impenderunt. Certe b. BAVMGARTEN qui
ſingulare programma huic oraculo Paulli conſe-
crauit, corruptores eius, non interpretes adpel-
lat, qui Chriſto id elogium abiudicent, quo
Deus ſuper omnia, benedictus in aeternum,
vocatur, (vid. p. 22. not. c.) & p. 41. vbi cum
doloris & indignationis ſignificatione conqueritur
quantum ſibi ſumat audax hominum petulantia,
& effrenis procacitas, nouandi pruritu inflammata.

F. XVII

lIam, ad ſtilum PAVLLI quod attinet,
id quidem haud diſceptatur, Dei nomen,
atque periphraſin illam: ſuper omnia,
adorandus in aeternum Amen, tum ebraeis,
tum PAVLLO, ebraeam licet ſynagogam
egreſſo, frequentari: ſed ad Chriſtum Dei
Filium

Filum o-

10 5 Mre
ſe, anemt
Cuun keüul
e CiWrnd
IVLLVS,
Dtneoruin
MMeſine muie
lem huie n
cem pree
ppolares ii,
mIndi,arh
ſen ſtetoten
Moid totn
mn erenn
Mle loqi
ſeio cogit⸗

Keniia, I

tllll, no
Inllx, Deo
Uli onnleer
Uheis er
INciuin
ſtin gne e m
hin det

Oril

nd le n
tem ün

nen INte

rcke, lan

de Mmerpreta.

ikräun,
henhtoda ,

ünualarin.

N,N.
GCuumo nonr

cdumnann.

e tdn

6AArEN qu

Dulli conle.
ers lne.
Gdien,

1 wternun,
,,41. WMian
e atnimn
n mlmnu,

riſfinu.

attinet,
nolnen,
ONmid,
ebrieg
nagom
Nm

—

apologia impetatu. 33

Filium hoc elogium transferri, id ve-
ro a more fſcriptoris fancti alienum ef-
ſe, contenditur. Quod commentum,
quam ieiunum ſit, ex iis, quae paullo
ante diximus (H. X.) adparet. Cum
PAVLLVS, huic formulae iam inde ex
ebraeorum diſciplina adſuetus, poſtea de
Meſſiue maieſtate fuiſſet edoctus; ad fi-
dem huic Domino deuotam pertinebat;
eodem praeconio eum celebrare, quo
populares ſui, auctorem & rectorem hu-
ius mundi, atque felicitatis aeternae prin-
cipem ſtatoremque inſignire ſolebant;
quando id totum ipfſi, patris aeterni Filio;
tam proprium videbat, quam eſt Patri.
Aque ſic loqui neceſſe fuit. Nam illo de
myſterio cogitationes, eorum, quibus id
per 9eoπνςäa Tellelatum erat, vt discre-
pare nullo modo poterant: ita ſtilus, &
formulae, Deo vero vnico ſemel a pietate
populi conſecratae, & vel maxime ve-
tuſtioribus ex oraculis repetitae, vſur-
Pari nutu diuino debebant ab eo, qui
iſtis diuinae maieſtatis characteribus, in-
de a puero erat innutritus. Immo pru⸗
dentiae id erat, a Spiritu ſancto ſugge⸗
6 ſtae;

34 Cap. II. Quibus conatibus Cyrilli

ſtae, vt PAVLLVS ita de Chriſto loque-
retur, ſicut ipfi IVDAEI de Deo, quo-
usque ſibi cognitum habebant, ne calum-
niari pergerent, hunc ?PAVLLVM, quon-
dam Dei Iraelis cultorem, poſtea cum
ad caſtra Chriſti tranfiiſſet, eum cultum
(Phil. II, 9. ſeq.) praeſtare huic leſu Na-
zareno, quem ne ipſe quidem audeat

appellare Deum: quod facere nemo poſ-

ſit, niſi eo facto fateri vellet, ſe per-
fidum Deo Abrahami dixiſſe ſacramen:
tum.

§. XVIII.

Qui ſtilum Paulli eo vsque, vrgent,
vt opinentur, nomen Dei nusquam ab
eo poni, nilſi vt diſerimen indicet Patris a
Filio, ne PAVLLVS diuinitatis Chriſti te-
ſtis eſſe credatur, his, ſi rem ipſam, di-
uinitatem puta Chriſti, oppugnant, vela-
men neſcio quod, liberiorem Chriſti adſpe-
tum intercepit. Hi, vbicunque in ſeri-
Ptis PAVLLI, vomen Dei ſummi vide-
runt, ibi Filium Dei tam excludi ab hoc

viro ſanctiſſimo, decernunt, quam ipſi

eum excludunt. An mirum eſt, hanc re-
gu⸗

golum
gre e
eis eyn
glele il
I. Nm'
, lits
Deus voe⸗
ulnſit e⸗
lumi in
ii pirt
Int, itat
fua,1
eoimiis
e PAIL
teß, Cror
dem dero
Spl.IVn
Uprema
Kici⸗
UVLLYVS

In ſltt,

Imentn
Kemnſ
AlKlen
kr a
rL

Oiil

o, N

Ne CAun.
, Ilon.

Nen cun
n Num
CeN .
en Net
Nenodo,.
, E her.
Crnmnen.

e, Ient

Cgen

ti2
e.

Nin, A.

/ Vela
face.
in ſe⸗
a We
ho

„

cum I.
Dveln

wm

apologia impetatur. ) 35

gulam, erroris opinione praeceptam at-
que praeformatam, ingredi deinde, in
eas interpretationes, quibus clariſſima
quaeque ſanécti codicis oracula deprauan-
tur. Nam in eo, quem hice tractamus, lo-
co, ſatis luculenta adeſt nota, eius, qui
Deus vocatur, eius puta, qui carnem alſ-
ſumſit ex Iſraelitis. Sed, quibus id euan-
geliuim ſtultitia videtur 1. Cor. I, 20. 21. hi
niſi Spiritum ſanctum conticescere ma-
lunt, ita tamen eum loqui cogunt; vt
non ſua, ſed aliena quaeque, loquatur.
Speciminis cauſſa, ſunt haec: Deus, te-
ſte PAVLLO, eſt, qui dedit Apoſtolos, va-
tés, doctores, cet. 1. Cor. XII, 25, Sed eos-
dem datos eſſe a Chriſto idem affirmat
Eph. IV, 11. Sic iuſtum iudiciumm, Suaiensigla;
ſuprema die exercendum, ſtilo PAVLLI
eſt iudicium Dei Rom. II. y. Sed idem
PAVLLVS ipſum Chriſtum nobis iudicem
illum ſiſtit, cuius ante tribunal ommibus
comparendum ſit, vt vnusquisque teportet
debitam factis ſuis mercedem, 2. Cor. V, 10.
qui & idem in ſacris V. LZ oraculis Deus
iuder celebratur Kobel. XlII,; 13. ſ. vVnde
PAVEEVS, admonitu diuino, illa repetit.
0 2 Quis

36 Cap. II. Quibus conatibus Cyrilli

Quis fingat igitur, nomen Dei a PAVLLO
exhibitum, eo conſilio adhiberi, vt ſit
idem nota quaedam, qua vbique Deus
Pater a Elio diſtinguatur? Quid multa?
ſtilus virorum ſanctorum, eodem in argu-
mento occupatus, ſibi conſtare debet.
Nam in Deo quid ſit, & quantum ſit, prae-

ter Spiritum ſanctum nemo nouit nobis-
que reuelat 1. Cor. II, 10. 12. Qui Spiri-

tus ita docuit viros diuinos, vt quod vnus
Deo tribuat, alter ei detrahere neque
velit, neque poſſit. Is ſane, quem lo-
annes l 1. Deum apud Deum, X⁵uo ge-
ternum, adpellat, cur a PAVLLO nus-
quam voce prorſus aequipollente, à& εα,
& Deus ſupra omnia, vocari debuerit, per-
tendere nemo poteſt, niſi qui neſciſſe
PAVLLVM arbitretur, quod I0ANNHESD
docet, vel non auſum eſſe profiteri, (quae
IVLIANI vVOX eſt) cum ſciret atque Pro-
baret. Vterque, cum eundem haberet
cognoſcendi atque dicendi magiſtrum,
Patrem puta, Matth. XVI, 17. Filium, Jo.
15. & Spiritum ſanctum, Lo. XV, 26.
XVIL, 13. 14. 15. ſuſpicionem adeo vanam
& indignam haud admittet,
S§. XIX.

elte,
An,
rem

CNun

69, 2.0

ter n

Ce ludeen

Atquir il.

MWit bar
Crikenn
ſtulls gi,
berni.
lo eln Iu
Prueropat
bus ude
lem, ge
E ille tan
lumn a
nit onua
Rebat /,
bon ele
Mnero
Kennne
N

PA
ell, Vt NE
Ge Mu
Gmule?

Nin Apn.

1 edet.
nitre.
itnob
i.
OoNs
le Neöe

.

Pbem lo.
e ll·
LLN MW.
te,! ee

erit A .

le
ANNS
CAe
eto⸗
Aberet
trum,
Cmn, .
A

VdNn

.

apologia impetatur. 37

§. XIX.
Sed de ſtilo id etiam obiici videas: lLe-
daei, ob iſtas (a Paullo laudatas) praerogati-
uas, Patzem I. C., Deum celebrant, non ve-
ro Chriſtum ipſum nominant, ri zr! rTarrar
9d, 2. Cor. Xh 31. Marc. XIV, 61. Quare
paten ss1os dicitur Deus. Bene eſt, quod
de Iudaeis Chriſto fidelibus, hic ſermo eſt.
Atqui, illorum ſtilo ſuum conformare de-
buit PAVLLVS, atque ita cauere, ne
Chriſtum vocet Deum ſuper ommia cet. qui
titulus ieεοο, cum praerogatiua prae Filio,
ſit Patris. Sed lIoannes, vt opinor, ex
illo eſt Iudaeorum numero. Is etiam de
praerogatiuis loquitur ebraeorum, qui-
bus mwuodestsr Per Moſen vindicat, eam-
dem, de qua PAVLEVS hic agit, Jo. I; 17.
& ille tamen loannes, eodem loco, Cbri-
Rum, appellat ouo com. I. Deum, qui
fuerit apud Deum ab aeterno. An fortaſſe
neſciebat loannes, legis a Moſe latae, au-
Gtorem eſſe Chriſtum? qui hanc ſuo po-
pulo praerogatiuam indulſerat, qua prae-
ſtantiorem ciuibus noui teſtamenti ſit largi-
turus? PAVLLVM audiamus interpretem
Gal. III, 19. 20. 25. 26. An vero & 1ERE-
C 3 MIAS

38 Cap. II. Quibus conatibus Cyrilli

MIAS, promittens Meſſiam, vt talem, qui
excitandus ſit Dauuidi, vt germen iuſtum,
ideo abſtinuit, a nomine leboua, cap.
XXIIh S. 6. ne ſtilo popularium ſuorum
minus vti videretur? Immo vates ille
ſtilo Spiritus ſancti vtitur, eodem nem-
pe, quo Paullus: gerimen Dauidi fuſeitan-
dum, eſt lehoua iuſtitia noſtra. Quid autem?
ſi ſtilo infidelium Iudaeorum Paullus noſter
ſuum conformare voluit aut debuit? Id
infra diluemus.

Hactenus a PAVLELO non discrepat
ECYRILLVS pater. Sed aliis forte argu-
mentis a deſtinatione PAVLLI quaeſitis,
vincetur? caue credas. Deſtinationem
loquentis, ſeries & nexus ſermonis ape-
rit. Qui nexus aut propior eſt illi, quae
examinatur, ſermonis particulae; aut ab
ea vemotior. Vterque, ſano in ſermone,
ita conſpirare debet, vt in mentem &
Nopiimm loquentis, immittat legentem.
Hinc & verborum vis, & compoſitionis
conformatio, iudicari debet. Nempe
illa pericopa Rom. IX. 1. 6. eNordio ſeu
prae-

is,

Irneſtin⸗
nn,
Gut Un
l ont
ueerenta
vod
eRorern.

Hlie in
Ctedann
rarords
Gare ic
Nimimp
nexpkebt
Iln inke
riis eori,
tei ſumm

injer

Aunco 0
Uſennn
s
PALLVN
Milnlr

ri

en ii

c

U Tonn

d Ws e

den en.
iciltn.

anen

U lr

eblite I

ske

lte aronl

neſi ,
Uten

ns Pe⸗
n⸗
ab
none,
en 8

enteln.

itone

Nenm
rtd

Apologia impetatur. 39

praefatione conſtat, ad illa, quae deinde, a
com. 6. & vlterius, proponit, oſtenſurus,
uid Deum mouerit, vt repudiato po-

pulo Mraelitico, tantis antea gaudente prae-

rogatiuis, beneficia vlterius promiſſa
transferenda duxerit in gentes externas.
Quod vel oculus docere poteſt ingenuum
lectorem.

F. XXI.

Huie inſtituto neceſſe erat viro diuino,
quaedam praefari; ne id quod demon-
ſtraturus erat, odio erga gentem ſuam
dare videretur, non amori veritatis.
Nam implacabile erat odium ac vindictae
inexplebilis quaedam cupido Iudaeorum,
qua inflammabantur in illum, quem pa-
triis eorum religionibus eiuratis, quas an-
tea ſumma contentione propugnauerat,
ad inſtituta Chriſti tranfifſſe, videbant;
quando Chriſtum ipſum, vt hominem
blasphemum, & Deo Iſraelis infeſtum, ideo-
que crucis ſupplicio merito iure exci-
ſum, ac diris deuotum, criminabantur.,
PAVLLVM igitur, eo ipſo, quod Chriſti
miniſter factus eſſet, miniſterium nefan-

C4 dae

40 Cap. II. Ouibus conatibus Cyrilli

dae impietatis ſuſcepiſſe, iudicabant, cui
odium in Deum IIfraélis, atque hinc in
eius populum, ita ſit a Chriſto ſuo inſpi-
ratum, vt omnibus tum ſcriptis ſuis, tum
factis, Deum Abrahami peſſumdare, &
gentem eius penitus conuellere conare-
tur, dum ſanctiſſima eius inſtituta euer-
ſum iret, ſurrogatis in eorum locum, Ie-
ſu Nazareni, qui ipſis caaaεαα erat, lan.
Stionibus. Tali a viro, nihil proficiſci
poſſe in Iudaeos, niſi quod mens exulce-
rata, qualis deſertori cuique ſoleat ineſſe,
ſuaſura ſit. Quo plures tum e paganis,
tum lIudaeis, iam abſtraxerit a cultu pa-
trio, ad ſcholam Chriſti promiſcuo iure
traductos, per tot regiones inualeſcente
horum numero: eo manifeſtiorem eſſe
Paulli maleuolentiam, totumque illud
maligniſſimum ſtudium huc vnice ſpecta⸗
re, Vt dignitas ebraeae gentis, & gloria
religionum illi propria, plane vileſat, &
ſordeat per totum terrarum orbem.

§. XXII.
Hlaec non fumi ab interprete, ſed re-

rum teſtimoniis comprobari, ſic manits.
ſtum

urm eſte

Ni nu

1 hn
Eegenpr⸗
e Plen
e Eti⸗
6 di
K odiumn
ſtoſt,
r egit
lerttitoone
tots Iun

U, A i
laCrſtu

Alhundichen
Cebaturat
glinge, l

lucd e

lebat gi
ocſo t
Perogati
Useret

3 U
lelne e
e
Eert

Gunn Uin

Ori

fihint
Ole hine
blo/ ſ.
ſiis tum
hhere,
1e CCNare.
kunn arr.
hon e.
den S.
rofeici
Netlce.
t ieſe,
DAoanis;
Ghn
ſenn lure
blleen.
Nen ſe
Gle Nd
t ſelk⸗
Eolna

ſede .

apologia impetarur. 41

ſtum eſt, vt infirmari nullo modo queat.
Nam maxima pars perpeſſionum PAVL.-
LI, ab inſectationibus ludaeorum erat;
vt quem poſt leſum Nazarenum, praeci
puum putabant hoſtem, & gentis & rei
ſacrae Iſraëlitarum. Hoſtium vero cona-
tus ab odio naſci, quis ignorat. Merum
id odium interpretantur homines ſuper-

ſtitioſi, quod quis meliora docens, ſuſci-

pit & agit ad ſanandos animos ferali ſu-⸗
perſtitione correptos. Hoc nempe mor-
bo tota ludaeorum Synagoga decumbe-
bat, ad interitum vsque immedicabilis.
Ita Chriſtus, medicus caeleſtis, miſerorum
amantiſſimus, in ſuſpicionem odii addu-
cebatur ab inſanis, & impatientibus diſci-
plinae. Ita P.AVLLVS; eodem animo er-
ga ſuos ſecundum carnem, affectus. Sen-
tiebat igitur, ante, quam diceret, fore,
vt odio tribuatur, quod populo, inani
praerogatiuarum arrôgantia turgido⸗, di⸗
Rturus erat.

* Furor Iudaeorum, tempore PAVLLI, adeo
ſaeuire pergehbat in Chriſtum, vt eum aαροαα
dicerent, I. Cor. XII, 3. quem ſciebant, ſe fi-
lium Dei profeſlum eſſe, Deo Mrarlis aequalem
.5 lo. V

4² Cap. II. Quibus conatibus Cyrilli

Jo. V, S. Sicut igitur hanc formulam in ore
ſemper habebant, cum Deum Abrahami, Iſaaci
& Iacobi nominarent: Deus ſantctus & in ſaecula
benedictus: ita quoties feſum Nazarenum, appel-
larent, cuius nomen & memoriam deleri, nefan-
do dicterio, cupiebant & imprecabantur, ad-
dere haud dubie ſolebant ſcelerata verba: cherem
bu N R ile, qui eſt anathema, quod ſume-
Pant fortaſſis ab ore ſuorum, qui inſano cla-
more ad iudicem delato, leſum abominabantur:
is 71 Srov tolle illum. Luc. XXII., IS. Quod
etiam Probabilius apparet ex effato PAVLLI,
quo retorquet in hoſtes illos Ileſu noſtri, 7. Cr.
XVI, 22. quod illi in leſum & cultores eius
jactare ſolebant, his, vt puto, verbis: qui TIe-
fſum Nazarenum colit, anathema, ſit, &, qui le-
gem Moſis retinet atque obſeruat, ſuper eum pax
ſit & miſericordia, ſicut ſuper totum Iſraklis po=
pulum, Gal. VI., II. I6. Quod pariter PAVIL-
LVS retorquet, ac de Chriſti diſcipulis veris,
(non de adulterinis Moſis diſcipulis Io. IX
25.) qui ſint verus Mael, non &α at,
ſed a Deo adoptatis, & inſiſtunt huic canoni:
In Chriſto neque circumtiſi „valer, neque praepu-
tium, ſed noua oeconomia, hoc valere iubet: ſu⸗
per eos ſit pax & miſericordia.

Cum Seruator noſter pronunciaret, Iudaeos,
niſi amplecterentur ipſum, perituros eſſe ſuis in
gelictis Io. VUL, 2s. atque hi, iam moriturum
Ex-

ecterenn
mmmi hi/
IIE 1 741.
n, eulle
n aun il
IVILO N
ſ mnndenn
de Irrtäls
Oriſtum.
auuthemnt e
glathennt 4
men, dichu
00 ir ſn
E eploratu
Ncris De

M gila

EHane m

unctus lod
le es Chr

bekackere

Rediturus

nn ice

Ullen edr,

RD Kul

i

Oil

Emnlan “D
num, Dpel

,: 4
ller, netgn.

n Inlnd dr.

onünbrr,

N AIII,

i /,,.
lores eine
ür i N.
gul.
ir un

, h

4 uſta 3

nent:
let ſe

,ludnt
ſi

⸗ apologia impetatur. 43

exſecrarentur, & ſanguinem eius in ſua poſtero-
rumque capita redundare poſcerent; tanto fiden-
tius a PAVLLO illud Aνα αενα Vt modo dixi-
mus, retorquere poterat. Quin & ipfi Iudaei,
qua erant inſania; tam flocci faciebant illud a
PAVLLO vibratum anathema, vt praeoptarent
eſſe anathema a Cbriſto, quam eſfe anathema a
Deo Ifraeëlis, quod fore putabant, ſi reciperent
Chriſtum. Hinc PAVLLVS: QOptarim ego ipſe
anathema eſſe a Chriſto, ſi verum eſſet, eum eſſe
anathema a Deo; qui Cbriſti ſit. Quod ta-
men, dictu & cogitatu quam ſit impium, illi-
co vir ſanctus addit, dum exaduerſo verum
& exploratum habet, quod ipſe Chriſtus ſit
verus ille Iraclis Deus, ſuper omnia, in aeter-
num adorandus. .
F. XXIII.
Hanc malignam de ſe opinionem, vir
ſantus, ludaeorum animis euellere debuit;
ne res Chrifti per illam, aliqua ſui parte
labefacteretur. Quis enim ſalutem ſuam
crediturus erat doctori,; quem ira &
odium adeo incendiſſet, vt de pernicie
gaudeat eorum, quos ſaluos facçere ſimu-
let, & quibus, neſcio quae ſacra perſua-
dere conetur, dummodo fſatisfaciat ſuo
dolori. Certe, quamdiu mentibus hae-
ſiſſet illa tot obtrectationibus fecunda ſu-

ſpicio,

44 Cap. II. Quibus conatibus Orrilli

ſpicio; futurum erat, vt tum pii quidam
offenderentur, tum hoſtes Chriſti habe-
rent, quo vnumquemque, a caetibus
Chriſto collectis & porro colligendis, abs-

terrere poſſent. Quam grauem cauſ-

ſam PAVLLVS habuerit, ab illo ſe cri-
mine purgandi, facile hinc patet. Sed,
quando in animis hominum tantae ſunt
latebrae, tantique receffus; ſi vel e fa-
kis, & verbis, integerrima mens appa-
rere debeat ac poſſit; certior tamen fides
accedit ad profeſſionem innocentiae, fi
teſtis inuocetur ille, qui, neque fallere
poteſt, neque falli: hinc neceſſitatem ſi-
bi videbat imponi ſeruus Chriſti, vt te-
ſtem adpellet Chriſtum ipſum, & Spiritum
eius, cui fidem haud violabilem habe-
bant, quicunque Chriſtum venerabantur.

* Non apparet e ſtilo & inſtituto PAVLLI, Iu-
daeos indeles ab ipſo tanquam praeſentes compel-
lari, quorum fatale exilium e ciuitate Chriſti,
expoſiturus erat. Nam illa per Cbriſtum & Spi-
rieum eius facta aſſeueratio, parum valere pote-
rat apud Iudaeos, adhuc alienos a Chriſto,
quem illi anathema tung temporis dicebant,
(§. XXII.) Sed grex Seruatoris, Romae collectus,
ma-

MAS li

münts oumn
IA, mnu,
Pluun 8 Der
Comraque,

(ANcnNdn

mmngnoper
honorifce
tins frum
Cre ſaiipt⸗

men con

1e lo mo
frmare m
COlegers,
Aadls c
l1, Annn
Cyifn eg
pracſenrir
talket,
l. Ked,
Criſkun
orem lui
dun in

Mümnes ſub

mael
ImIn
Min, An
Donlen.
ln 6 6

Dyl

it a

(zetibu
enc, l
Gemn canl.
lule crni.

El, .
nm im

GMlek.

IUens r

tamen taS

centite,
ebe fie
Lelltnent.
i, Nrt
lenn Mde.
Elabonn.

AVII) H.
conpel.
te Crft.
& N.
Aere oe.
4 Cui,
Gite,

es
ge cNn

upologia impetatur. 45

magna ſui Parte de populo Iſraelis erat,; ad-
mixtis omnino aliengenis. Vtrorumque inter-
rat, conuinci, de mente doctoris ſui, quae
multum abhorrebat ab odio & inuidia erga po-
pulum, Deo quondam prae ceteris dilectum.
Contraque, ad fiduciam in Paulli miniſterio
collocandam, ipſos etiam apud hoſtes, Iudaeos,
magnopere pertinebat, ſi intelligerent, quam
honorifice ſentiret Chriſti legatus de praeroga-
tiuis fratrum ſuorum, & quam magnifice illas
ore ſcriptisque publicis, commendaret: non eo
tamen conſilio, vt talia cauſſam Chriſti infirma-
re vllo modo, ac non potius adiuuare atque
firmare maxime poſſint. Hinc autem fruſtra
collegeris, formulam quae periphraſin Dei
Iſraelis continet, (qui eſt adorandus in ſaecu-
la, Amen) non poſſe ex mente PAVLLI, de
Chriſto agere, quia Paullus cum Iudaeis tanquam
praeſentibus, agat,; & eorum in gratiam, baec
tractet, quibus adeo notiſſima fuerit illa formu-
la. Sed, negabant tamen contumaces Iudaei,
Chriſtum eſſe Deum, & illa formula, condi-
torem huius vniuerſi, non filium aut Spiritum
ſanctum inſigniebant. Mirum hinc, ſi quis ita
rationes ſubducat. Sane, Iudaei, qui ad Chri-
ſtum acceſſerant, adeo non detrectabant glo-
riam illam Chriſti, quam vt Dei Filius habet, vr
potius, ea non agnita, ſe Chriſto deuouere non
potuiſſent. Ad hos autem ſcribit PAVLLVS
hanc, de qua agimus, epiſtolam. Quando igi⸗

tctiriif

46 Cap. II. Quibus conatibus Cyrilli

tur id ſumeretur, ſolis cum Iudaeis infidelibus,
hic agere PAVLLVM, ad eorumque ſenſum ac-
commodare phraſin ſuum, qua Deum vnicum
excluſo Filio & Spiritu ſancto, profitebantur;
illico in ventos abiret illud inuentum. Iudicet
aequus lector, quae vis inſit huic argumento:
Paullus hic agit cum Iudaecis reiectis: (quod falſum
eſt) Paullus igitur tales apud lectores, cam for-
mulam de Filio Dei adhibere non potuit, quam lli
tali de Deo Yurpabant, qui PFilium ex ipſorum
opinione, non habeat. Atqui, ſi ea methodus
forte a prudentia PAVLLI deriuetur, (qua ni-
hil in Chriſti gloriam contumelioſius eſſet) ipſam
illam contra prudentiam peccaſſet, vbi hac in
epiſtola, Filium Dei adpellat magiſtrum ſuum.
Immo nec eundem rev ααε, Meſſiam, vocare
debuiſſet, quod hoc ipſo tamen loco, de quo
diſputatur, manifeſto fecit, nihil moratus per-
fidiam Iudaeorum, qui Iaſum dicebant anathe-
ma,

§. XXIV.
Verum, age, propius exordium
PAVLLI patheticum intueamur. Rei gra-
uitas, paullo ante indicata (F. 23.) non
leuem poſcebat aſſeuerationem. Quae
duplici afferto conſtat. Primum eſt;
quo Chriſtum teſtem innocat ſermonis ſui,
a ſenſibus, qui erant in animo, quam mini=
é

i Eſcnin

mumn /
Cwikuudn
Coſle ni
ge thetin
Uelts Ae
leoge
lum, tum
un, Ae

Doo ſont

Ededn o

taden Per
cntentti
ſtbomn, in
At ills om

Cuicolere

itite,

NMr ot

ehheret
En ej
Wenmſtat
Cbe ipe
nmnin
Uum, lte

1 Oyi

es ie
nle ſalin
Danm Mnien
Profeebenmg
m Iuſcer

m ugumento:

Ionad Cie
Wukllim
Ain, lan ſ.

Imlt, ain i
lun er ghimn

es melpc

ennr, gun.
uelet)iln
en Ni tue in

llbeo, Ce

lontu .
cban e

TDO
Bei grr⸗
3) m
1 e
Uunn eh
oni
nunm.
N

Cmmn hum.

—

apoölogia impetatur. . 47

me diſerepantis. Alterum, quo affirmat,
animi ſenſa errorem omnino excludere,
cui haud raro ſint obnoxii, qui errantem
quoque animum ſincere tamen & inte-
gre aperiant. Hic vero tum illa ſanctae
mentis affectio ſaluti fratrum intenta,
ideoque ab odio & contemtione alieniſ-
ſima; tum iuſta aeſtimatio praerogatiua-
rum, aſſertionis religioſae materia ſunt.

H. XXV.
Duo ſunt, quae PAVLLVS amoliri
debebat; odium erga Iudaeos quod iria
etrazla Parit, voluptatem e malis aliorum,
& contemtionem illorum iniuſtam, qua fit,
vt bona, iure illis debita, flocci faciamus,
aut illis omnino tribuenda eſſe, negemus.
Qui dolore ſummo afficitur, ex aliorum ca-
lamitate; ab illo odium abeſt, tam longe,
vt amor potius miſerorum, (miſericordia)
exſuperet. Salus infidelium Idaeorum,
adeo cordi erat huic doctori, vt omni-
bus eam ſtudiis atque fuſis ad Deum pre-
cibus impetrare niteretur. Rom, X, 1.
Et contemtionis adeo nullum erat veſti⸗
gium, vt ea potius, quibus hi, ceteris
Pras⸗

48 Cap. II. Quibus conatibus Cyrilli

prae nationibus ſeſe efferrent, ſuo quoque
judicio & conſenſu illuſtria eſſe & ma-
gnifica, candide ingenueque profiteatur.
Quorſum pertinent ea, quae ipſe recen-
ſet Rom. IX, 4. 5.
§. XXVI.
Deinde, quoniam is quoque candidus,
& a dolo alienus eſt, qui mentis ſuae
conformationem, verbis ei reſpondenti-
bus aperit; quamuis fieri poſſit, vt erro-
rem quoque, mente conceptum bona fi-
de profiteatur: PAVLLVS id etiam ad-
dit, ſe in eo quod effert, adeo ab om-
ni errore remotum eſſe, vt Spiritum ſan-
Gum effati ſui doctorem arque teſtem
habeat. Quod mibi conſeius ſim, éſſe vero;
quae verbis affirmo, eius iudicu teſtem
atque doctorem babeo Spiritum ſanctum;
eundem nempe, qui per viros diuinos
veteris teſtamenti, (qui Spiritu Chriſti
agebantur Act. XXVIII, 25.) talia te-
ſtatus, me plane conuicit. Quare do-
lorem ſuum non errori, ſed iuſtiſſimis
cauſſis ac Deo ipſi probatiſſimis, tribuen-
dum, & amorem erga fratres eſſe, qui
hos miſericordiae motus tam inſolitos con-
Eitet;

Tet, gin
utem ehh⸗
1 Lescne
i heepe

(Con/ d
eligille pe
mis in reot
Ebat; an
ſtllo & inl
Cod eum
onmnin,
