dhen
Ohere tl

geroee

apologia impetatur. 75

relinquitur adulterinis Abrahae nepotibus,
niſi illud, quod e ſemine Abrabhami &
Dauidis ſit Pprogenitus Meſſius noſter. Ta-
li rerum facie, Meſſias non amplius dici
poterat eſſe auτα, (quem ipfi hoſtili im-
petu damnant & ad nomen eius exſpuunt)
ſed e illis eundem eſſe, tam negari non
poteſt, quam ipſi non diffitentur ſe eſſe
circumciſos.

§. XL.lll.
Quando igitur ſcriptor diuinus tam
prudenter & circumſpecte obſeruat diſcri-
men vtriusque locutionis, qua res quae-
dam dicitur pertinere ad aliquem, (eſſe ali-
cuius) & qua vir quidam illuſtris (5 Xer-
5 ) éſje ex aliis declaratur: quid eſt, quod
dormitante oculo critico, id tanquam mi-
nutum & a Spiritu ſancto non dictum,
tranſiliamus? cum praecipue ſtilus ePAVL-
LI, non inficiando locorum ſimilium con-
ſenſu, id in apertiſſimo lumine conſpi-
ciendum offerat, ſicut hucusque, inde
a g. 35. oſtenſum eſt.

§. XLIV.
Qualis proinde putari debebit illa pa-
raphra-

76 Cap. II. Quibus conatibus Cyrill
raphraſis: Chriſtus, Abrahami ſanguis

eſt, (ſtilo Paulli, vt oſtendimus) quod ad

externam minorem, biſtoriam originis, &
actae vitae inter bomines attinet, ad ludaeos
ommino, quaſfi praecipuo ire pertinet. Cer-
te quod vocabulum zae, caro, bumanam
Chriſti naturam denotet, negare nequit,
qui IOANNEM audit lLo. I, 14. Quod
abtem eidem carnis vocabulo, inſit ea
vis, vt hiſtoriann de origine Cbriſti exter-
nam, minorem (quid externa illa & mi-
nor ſit, non ſatis capio) indicet, id pla-
ne ſumtum eſt, non euictum. Quin

etiam, ſi hiſtoria de origine Chriſti, quam
vates & euangeliſtae tradunt, pro carne

reputari debeat, quo talo deinde ſtet eius
auctoritas, videndum foret. Hiſtoria de
ortu humanae Chriſti naturae, inſignem fi⸗
dei noſtrae partem ſibi vindicat, quate-
nus ea hiſtoria eum pro Filio Dauidis de-
clarat, non habendum pro vero Meſſia,
niſi foret ſurculus e ſtirpe Iſai, eſa. Xl, I.
lerem. XKXIII, 5§. 6. Si minor ſortaſe hi-
ſoria de origine Chriſti, ſit, qualiscun-
que de illa narratio; vel fides habita tali
narrationi: non apparet, cur PAVFFYS
tale

leqoid e
Oaetiuum con

felio pAll

ſe Cthet 1d

n. N, 5.

Upecitarit
ſim Ponllun

520
Chiſtum no⸗

ot, Mininmn
j ſuln fi⸗
Mrimn. Hos
1IS Aicunne
MtoCincnnn,

je? Nn (.
o Ceit
ots Chi

1OCats, t
0, Olia ve
lete relgeh⸗

inenn ifßn

Hunn Chri

Eohun ſecti
Uufrme h

Gapriglion
ni (henns

n l .
apologia impetatur. 77

ldhani nn
“ tale quid, vt eximiam Iudaeorum praero-
dl

“ gatiuam commendauerit. Denique, con-
,HGfeſſio PAVLLI, 2. Cor. V, 16. quae clauis
r lim . 346. d
pin elſſe debet ad' ſenſum alterius oraculi,
Gnen Rom. IX, 5. paraphraſin modo dictam
NNNe ſuppeditauit auctori ſuo: dabo, inquit,
ͦ ipfum Paullum auöctorem explicationis meae,
h 4 .. 15, 2. Cor. V, 16. (dum ait ſe deſiiſſe
y i Chriſtum noſſe ſecundum carnem) ſigni-
. Cnit . ſicat, abiicimus omnia conſilia bumana, qui-
uild us ſolent falſo Iudaei informare Chriſti pro-
lie, I vinciam. Hoc ſi credimus, etiam PAVIL-=
n. LvVsS aliquando, ſic informauit Chriſti
Crſ,un prouinciam, quam tunc deſiit ſic informa-
n ne re? Nam Chriſti certe prouinciam ante
Eiketgis non coepit informare, quam deſüt eſſe
HM hoſtis Chriſti & lupus in eius gregem;
e,inlorent. vocatus, vt Paſtor eſſet. Hoc ideo mo-
Nler, neo, quia verbum tuanνα.αα à olO inter-
MuitrA prete reddebatur cognoueramus, vt abſur-
e Me, ditatem affingeret eis, qui zara o‿ρςαα Ge
M. MI. humana Chriſti natura explicant: cum id
r te verbum rectius reddatur cognouiſſemus,
qunsem ſuffragante GROTIO. Porro, in capien-
Shbnd da propoſitione Paulli duplici modo ver-
rPATE ſari debemus. Aut enim ſubiectum eius
erit

78 Cap. II. Quibus conatibus Cyrilli

erit Chriſtus ſecundum carnem; & praedica-
tum, dqgnitio eius quondam concepta, &
poſtea neglecta & abolita: aut ſubiectum
erit Chriſtus; & praedicatum, notitia, &
qualitas notitiae, talis, puta, quae ſit car-
nalis, vel quoquo modo ſecundum carnem:
Priori modo ſi propoſitionem PAVLLIin-
ſtruas, credendum fuerit interpreti no-
ſtro, Chriſtum ſecundum carnem, idem eſ-
ſe, quod eſt prouincia Chriſti a falſo lIudaeis
informata bumanis conſiliis; & aonoſcere
Chriſtum, erit idem, quod ita iudicare
de Chriſto; ſicut non agnoſcere idem vale-
bit, quod, non amplius ita iudicare. An
vero Paullus paſſurus ſit, vt talis Chriſtus
metonymicis, hoc eſt non - Chriſtus, in
oraculum illud ſuum Rom. IX, 5. ingre-
diatur, & originem ſui repetat e Dauide
ac Maria? id iure maximo dubitatur. Et,
quid inde praerogatiuae fratribus Paulli ſe-
cundum carnem? De illis tamen praero-
gatiuis vnice ad Romanos ſcribit, eo loco
quem tractamus. Sed poſterior, propo-
ſitionis eiusdem, conformatio, plus va-
lere nequit quam prior. Numquid enim
id ad ludaeorum prae gentibus alienige-
nis

.
4

s umen
Uoc doiten
Uter lent,
enn als idicl
Parmg igtn
irexplontin
1verde
it. n
Uin imterpret
ſe, Per Dhr
Rid4 paA.
l genrir ſt,
e ſent: 1,
Cternum, &
oriam tam P
UIn 20 veramn
Ulle ſt,
Miner cite:
1, Ceßfeſet
mile pohl
e & ſ
un ,ce,
Un eſeb N.
Imine
ſet Ul, men:

e
nre ta N

r ſli
n, notite, A

doſtan.
bunhuntnnen
en bafttIn.
merpret n
fnenn, emn e.

e hini

l in ene
ſe enn lle.
indiene. NM
ſttlls Crfn
.Criſtu, in
. 6. nee.
Pettte D
Cobinrun Le,
bis Ninl, l
Mmen riero⸗

Pt, eo ed

for, poye
o, Plis E
Cinccidet
Pns Ane

apologia impetatur.

nis praerogatiuas, magnopere pertinet,
quod quidam eorum de Meſſia tam ina-
niter iudicent, vt verum Meſſiae culto-
rem talis iudicii carnalis poenitere debeat?
Hactenus igitur, ?AVLLVS auctor eſe
Uius explicationis nunquam voluerit, quae

in verba ipſius Rom. V, 9. ſe inſinuare

cupit. Si inſtas: ne id quidem velle no-
uum interpretem: ſed mentem eius hanc
eſſe, per phraſin zard caoονν, Rom. V, 9.
aliquid a PAVLLO deſignari, quod eius-
dem generis ſit, cuius eſt id, quod agno-
ſcere deſierit“ 2. Cor. V, 16. aliquid, puta,
eocternint, & ad veram gentis ebraeae
gloriam tam parum pertinens, quam pa-
rum ad veram Meſſiae gloriam pertineat;
quale ſit, hiſtoria originis, & actae inter
homines vitae: ſi, inquam, id vrgere pla-
cet, deficiet tamen probatio, id carnis
nomine vsquam deſignari, & admodum
praeceps & ſalebroſus erit a dato ſenſu
verborum 1. Cor. V, 16. ad alterum daæ-
tum de verbis Rom. IX, 5. deſcenſus; at-
que, ſi maxime hic deſcenſus nihil habe-
ret vitii, tamen ad praerogatiuas Iudæeo-
rum extollendas (in eo autem totus eſ
Paul-

380 Cap. II. Quibus conatibus Cyrilii

Paullus) nihil haberet momenti, ad de.
primendas contra, & eludendas, pluri-
mum. Quae Paullus auöätor illius expli-
cationis eſſe non cupiet.

F. XLV.
Perſequamur hanc rem vlterius. Quod
attinet ad locum 2. Cor. V, 16. quia ſcri-

ptorem tunc demum recte intelligimus,

cum verba, quibus vtitur, nos in mentem
eius deducunt; vt ex eius deſtinatione
quam integra ſeries ſermonis indicat, de
ſingulis partibus iudicemus: hic quoque

notandum erit, quam ſit diuerſa PAVL⸗

LI deſtinatio, cum loquitur ad Corin-
thios, &ñ cum in altero loco; agit cum
Romanis c. 9, F. Hie, in eo eſt, vt te-
ſtetur, ludaeorum praerogatiuas adeo ſe
non contemnere, ac pretio ſuo priuare,
vt potius eorum vicem doleat; qui ne-
gligant eas, dum eo fructu ſua culpa ca-
leant, ad quem Deus illas impertitus
erat. Nihil enim triſtius eſt eorum ſor-
te, qui beneficia minora; (tametſi non
contemnenda) conuertunt in impedi-
menta maioris boni, cui impetrando il-
la deſtinabantur.
H. XLVI.

Ged in he
er e Ai⸗
Ueydi mmunnn
6ne goungen
Vpergerat
Inc etent!
batiter gho
uin externe
(UIN Chriſto
Uebant; imn
Ne igckitaban
nta, :
1d eernen
Chrittum in
en, Aieent
umiſuritte,
lub ſenlu
Nuue Olange
iglent, (n
ert E a
(lld nic e
le) D
iun iun d
i nii
Chperunnnn

N

monen, A1
Elkeneg

.

V.
Ce in

6ls lit

Dn incicte

6t hie gn
inerla it
tur ad
N, t

eo eſl, N

Atiucs Anſe
ler, i Ni
Unpertius,
eokurn Dr.
Ammetit no.
,n inpes

penean

flein

apologia impetatur. 81

§. XIVI.

Sed in loco ad Corinthios, contraria
erat rei facies. lbi quidam ex Iudaeis,
docendi munus occupantes, (e numero
forte quingentorum fratrum, quibus
apparuerat Chriſtus, & quorum multi
tunc erant ſuperſtites, 1. Cor. XV, 6.)
inaniter gloriabantur de iis, quae tan-
tum externa erant, ad ipſam vero animi
cum Chriſto coniunctionem haud perti-
nebant; immo in fraudem rei chriſtia-
nae iactitabantur. Haec nimirum erat
iaétantig, i recoαται HOh des, Com. 12.
Ad externa illa pertinebat, quod,
Chriſtum in bumana natura ſibi conſangui-
nea, prueſentem vidiſſent, eius colloquio,
familiaritate, ac ceteris cum ea connexis,
& ſub ſenſum cadentibus, potiti eſſent:
quae quanquam ipſi PAVLLO non ob-
tigiſſent, (niſi quod loquentem de caelo
viderat & audiuerat, 2. Cor. IX, 1.
(quod, niſi ex animo obedienti, nihil pro-
fuiſſet) tamen minuta ſane erant, &
tanto hiatu parum digna, ſi cum vera
Chriſti amicitia, qualis erat ?4vVLLI,
compararentur, aut ei praeferrentur.
F Haec

Cap. II. Quibus conatibus Cyrilli

Haec vetera & antiquata cenſeri debebant,
poſtquam Chriſtus triumphator, non am-
pPlius xara cagxa Conſpicuus, ſed ſuis tamen
praeſentiſſimus, Rex & dominus, omnia

noua fecerat com. 17. poſtquam amore

communi ductus, quo vinculo copulaſſet
ommes, pro cunctis aequa lege, nullo alie-
nigenarum & conſanguineorum diſcri-
mine, mortem expiatoriam occubuiſſet
com. 14.

§. XLVII.

Hinc apparet I) PAVLLVM hoc loco

parii ducere illas praerogatiuas, quas Kom.

IX, F5. aliud quiddam ſpectans, extolle-
re debebat: parui, inquam, ducere, qua-
tenus in abuſum trahebantur a falſis apo-
ſtolis, qui de illis immodice, arroganter-
que ſentiebat, extollere autem, cum in eo
eſſet, vt beneficia ludacis praeſtita enume-
raret: 2) agnoſcere Chriſtum ſecundum car-
nem, nequaquam id valere, quod ideam eius
mente concipere; ſed, per ineptam glo-
riationem, pretium illi cognitioni exter-
nae immodicum ſtatuere, in fraudem rei
melioris, quod HVGO GROTIVS ad h. I.
iam

arn annote
guoll
Pr, lpo
r Chri.
irce loe
t, de non
umn kunnn
onn nature
unmuna
ina netl
letenus ,
0i cum i-
tbillt,
lencae, 4
oetninnort
d infing

1ige JuaB

notat, 5)
limni, u
Un. ,
Crmo
nclrſci⸗
tumn ſen
Cfln ictn
Fehinten
u 4 1
t

l

l Gebet .

tOe, NNN

Möstane
ls, Omnnin
Juun mnore
ll nller
N, Mo ſe.
nun dſe.
n Cenbuice

We bey
dINn.
1s, exoe⸗
Glene, M.
lkllsip⸗
IItogine .
CWNiee
uenume.
GlMunn .
lenneis
tnin
lonn ee⸗
Aueſn a.

apologia impetatun. 83

iam annotauit. Perperam igitur aſſumitur,
quod illi, qui formulam zara vagzæ, Vel
hic, vel potiſſimum Rom. IX, F. de hu-
mana Chriſti natura explicant, Paullum
abſurde loquentem fingant, dum dixe-
rit, ſe non noſe Cbriltum amplins ſecun-
dum bumanam & tantum ſecundum diui-
nam naturam. 3) in loco ad Cor. Chriſtum

fſlecundum carnem, notare Chriſtum in hu-

mana natura praeſentem & conſpicuum,
quatenus viſus atque auditus ſit, ab his,
qui cum ipſo verſabantur: alias fieri non
potuiſſet, vt quidam hac de re gloria-
rentur, 4) fallam proinde gloſſam eſſe
Socinianorum, qui hoc dicto abutuntur
ad infringendum ſenſum formulae zard
rasoαε, quae humanam Chriſti naturam de-
notat, 5) hactenus poſſe concedi Soci⸗
nianis, hunc locum eſſe parallelum alteri

Rom. V. ſi verus eius ſenſus teneatur,

vt formula zara eaena, Vtrobique buma-
nam Chriſti naturam ſignificet. Ad quae-
ſtionem vero, quid ſit in Cbriſto, quod
ortum dici queat ex Iraelitis ?é plane non
reſpondet PAVLLVS; ſcribens ad Corin-
thios; ſed agit de illo dilertis verbis, ac
F 2 no-

84 Cap. II. Quibus conatihus Cyrilli

nominatim, ſcribens ad Romanos. Hic
neceſie erat, nominare eam naturam,
quae eſſe poterat ex hominibus, & dice-
re oportebat r& zard ocaeας, Treſeruatis al-

teri naturae, quae diuina eſt, praerogati-

uis. 6) Repugnare tamen legibus inter-
pretandi, ſi e loco dificiliori, cuiusmodi eſt
2. Cor. V, 16. clariorem exponere inſti-
tuamus; qualis eſt Rom. IX, 4. 7) hanc
ipſam phraſin, ante Arianorum & Soci-
nianorüm impietatem, non ita detortam
fuiſſe, vt ad bumanam Chriſti naturam
deſignandam, non adhibita diceretur a
AVLLO. In conſtitut. Apoſtolicis, (vi-
deo enim his inſiſtere in hoc argumen-
to, qui canitiem earum tantopere ve-
nerantur) reprehenduntur illi, qui ne-
gent generationem Chriſti ſecundum carnem,
õ Locum vide
p. 354. edit. Io. Clerici: cui adiungitur
„ 7 6 õ generatio ab aeter-
no. In ſermone PAVLLI, ille qui eſt
e Iſraelitis, certe vt genitus ex illis, de-
ſcribitur, & ra oaοροο genitus, ſecun-
dum humanam naturam genitus eſt.

§. XI VIII.

Ppenn
telcnuns n

l dteter

in ihd vn
unt man
Aua tes e
t Chriſu
Tls elle
et, e⸗
N teſte l
unn, o.
1Mundi con
Cſti men
lium Crit
UIt verum
focari omne
Khhn
eſici hac
m Naturan
mmnem,

in
Nlnen
in

Gyl apologia impetatur. 85

§. XI VIII.

d n Ptremo, quod formula zarad eage, de-
,&e terminans humanam Chriſti naturam, id
ennsd. ſimul inferat, vt praeter eam, altera di-
Nnni. uina, ipſi vindicetur, id eſt, quod impu-
Atinr. gnant maximo impetu Sociniani. Sed
umidk fſalua res eſt. Subiectum propoſitionis
Dneri eſt Chriſus, redemtor humani generis.
4m Talis eſſe non poſſet, niſi 9tarcaορ fo-
n hn ret; 3 Mα,, Deus apud Deum ab geter-
nn no; teſte loanmne J, 1. verbum caro fa-
mmn Ctum, com. 14. agnus Dei, portans pecca-
ed a ta mundi com. 29. Quoties PAVLLVS
tlit, dr Chriſti mentionem facit, an quaeſo,
eunmn alium Chriſtum inducit ſecundum carnem?
nopeee aut verum non erit, humanam naturam
EE vocari carnem, aut, ſi negari hoc non pot-
unem eſt L. I, 14. negari quoque non debet,
Genn düe reſpici hac formula ad alteram ſublimio-
Anturr rem naturam, per quam, praeter illam
Sde. humanam, Redemtor ille eſt Cbriſtus.

ui
§. XLKX.
Non igitur neceſſe eſt, vt illa diuinae
t. naturae mentio, diſertis verbis iſti formu-
lae ſemper adiiciatur, quod fit tamen
F 3 Ront.

Mnm J.
14 Mn.

86 Cap. II. Quibus conatibus Cyrilli

Rom. IX, F. In altero effato 2. Cor.
V, 16. id pariter fit, ſi non formulis
expreſſis, commemoratione tamen eo-
rum;, quae diuinam naturam requirunt.
Poſtquam dixerat PAVLLVS, ſe non noſ-
Je ſecundum carnem, rationem illico ſub-
iicit; nam per Chriſtum noua eriris nolta
oeconomia conſtituta eſt, quem eſſe horum
verborum ſenſum, alibi oſtendimus.
Atque, in noua illa oeconomia Chriſti iam
triumphantis, ipſe ſpiritum ſanctum mit-
tit, omnipraeſentiam exercet, eccleſiam
regit, cet. quod idem PAVLLVS inñ
omnibus ſuis epiſtolis abunde docet. Cu-
ius quaeſo naturae id eſt proprium? (de

communicatione quae facta eſt huma-

nae, hic non loquor) an ab eo ta-
lia praeſtari poſſent, qui non niſi huma-
nam haberet? Pudeat autem Socinianos,
huc adferre, Rom. IV, z. Abrahamus
dicitur aliquid inueniſſe ſecunduin carnem:
vnde conficere volunt: ſi zara gaäera, Mlo-
manam Chriſti naturam denotare debeat,
id abſurdum hinc prouenturum eſſe,
quod Abrahamus praeter naturam hu-
manam, habuerit quoque diuinam? Id
tam

m (rel
umpumd
gliAnlm
Negodmd
Iun inprod
nlnt ſopr
erhreram
Dhralin ,2n
Per runi
lto Nes
uiglur, 0
l pper
d norls
1unne i

*
E

Oyli

f 2 0.
0n Cornne
nen en
vegninnmt.
ei n.
nieolub.
e a
Peſ honm
Oſencinm
. Cnſctin
ehim nr.
eelſeſum
WLVS i
ret .
Miun?
elt hupr
d a
1Ninme
Anma
CAnMe.
e deben
en ⸗
Crum
inunn

Epologia impetatur. 97

tam abſurdum eſſet dicere de Abrabamo,
quam pium & condignum eſt dicere de eo,
qui Abrahami creator eſt, 5 Mνα, Jo. l, 1.
Ne quid addam de ſenſu loci Rom. IV, 1.
Tam improbe petulanterque hoc dicitur,
vt nihil ſupra. Quis enim noſtrorum
interpretum ſic delirauit aliquando, vt
hraſin zara agne, confuderit cnm illa
eſſe ex Iſraelitis ſecundum carnem? cum ad-
dito à Xeς Aliquid ſane gloriolae,
(wabvnpg, Com. 2.) inuenerat Abrabamus,
quod pater phyſicus erat ludaeorum, &
quod moralis idem, per circumciſionem
in carne factam.

6

n OAder e E,

iu⸗
1

6 E ge
g WirnEMD

. OEM 2

(EPgch
S.
e

„*

5

CAP. III.

88 Cap. III. Kectio I. Defenſio per rationes
E r Er , Par netogniß

Rant deruen
E Eci , e Er e duant
PFPe Ster1 Pa, 1 7C.g i.ͤä uili
ſolkſ eten
et! Nusn.
CAb. III. Tentari ſoce

GLORIA CHRISTI CONTRA III N.

ISTOS CONATVS DEFENSA. Allonn,
Denumn ſen

⁸ ECIIO I. 1t nio,
PER RATIONES EXEGETICAS. AUihet, if
um homuine
J. L.. v hubere

ranſamus nunc ad inſigne praeco-
= nium, quo PAVLLVS poſt verba Nn d a
hactenus vindicata, glorioſiſſimum ReÄedem and, k
torem noſtrum celebrat: qui eſt ſupra Quun e

. . h. de din
ommnia Deus, benedictus in geternum, Amen. ien
Hiaec verba ſunt eiusmodi, vt I) ha- od ane

beant nexum grammaticum cum antece- amnci
dentibus, eundemque facilem ac mani: midr i
feſtum; 2) habeant nexum logicum, aln
eundemque neceſſarium, qui per naturam de al
propoſitionis, in qua praedicatun ſub- eci
lecto ſuo cohaeret, & ſcopum loquentis,
qui pertinet ad praedicandas Iudaeorum

Mn
tt,
prae- S

7

S

1 CDN
DPFEN
N

Uige Nen.
V l en
mumdete
1li e, Nn
Etennmn, Anen
r Y
7 Con Arece.
Hem o man
Unn Mitn,
Der hatutn
ratumn b
n loqde
5 ludaeon

3
„

—

exegeticas. 89

praerogatiuas, determinatur. 3) tri⸗
buant Seruatori optimo maximo, quod
a vatibus, & legatis CHRISTI in nouo
foedere eidem tribuitur, & ſine quo non
foret Xesoe.ÿ Haec verba quaſi com-
mentarii loco, eſſe poſſunt, in oraculum
lIeremiae XXIII, 5. 6. germen Dauidis
eſt lehoua, iuſtitia noſtrn. Quare, vt in
alienum ſenſum rapiantur, nulla ſuppe-
tit ratio, niſi, quod ad Socini ſcholam
attinet, illa futilis, quod repugnet, Chri-
ſtum hominem fimul eſſe Deum: atque
duas habere naturas.

* Non eſt quod tres illas rationes fuſius didu-
camus. Factum id a pluribus, vbi inſtar
omnium eſſe poteſt b. BENED. CARPZOVII
diſp. de diuinitate Chriſti ex Rom. IX, J, &
b. BAVMGARTENII illuſtre programma ad h. l.
quod annexum eſt germanico b. Viri com-
mentario in epiſtolam ad Romanos. Ad gram-
maticas rationes pertinet, quod à⅛ ar id eſt
*s, cum proxime praecedente Xα + conne-
ctitur; ad logicas, quod Paullus in eo eſt, vt
praerogatiuas ebraei populi commendat, & ex-
tollit, quae tam auguſtae non forent, ſi
merus homo, quantuscunque vates idem fo-
ret, & non ſimul Deus, ex Maria; Dauidis
E 5 Klia:

90 Cap. III. Jeltio I. Defenſio per rationes

filia, natus eſſet, ſanctum illud, angelo teſte,
Luc. I, 3r. ſeu ſanctus in Iael, verus Deus.
SIMEON, in VInis tenens infantem Chriſtum,
in eo maximam collocat gentis ebraeae gloriam,
quod infans ille, Mariae filius, ſit lumen il-
lud gentium, de quo loannes c. l. 9. Erat
(ille, quem rèy Xνν, Deum apud Deum ab
aeterno com. I. dixerat) lux vera, illuminans
quemlibet hominem. Nempe sIMEON, 10-
quens Spiritu ſanécto plenus, ſic ait: Gu eie
& αοαHOWeundhe r d . nα e gs Iecανα⅓..
Luc. I., 2. 31. lumen reuelandum gentibus, &
gloriam populi tui Nrael.

F. L.1.

Si quis, abhorrens ceteroquin ab im-
pietate Sociniang, tamen hoc elogium
Patri quam Filio vindicare malit, eum
multa nequicquam conquirere oporte-
bit, vt rationes modo dictas eludat. Pri-
mo, quoniam videt, illud s &ι, nullo in-
termedio, connecti cum fermula prae-
cedente à Xs rà asrα. αανα, & agnoſcit
pronomen relatiuuin & is, (id enim eſt
z d Cap. I, 25. Io. I, 15§. III, 13. XIl, 17.)
requirere praecedens aliquid, cui re-

ſpondeat; idem tamen abrumpere geſtit
a ſuo

(0 nonie,

Ciline h
us nce, M
n ſet ſe u

IVt, N

n ermnons.

0 Mad

It 2. UI. I
liuntem, inora
go? Loſt
Oero Paulios

I, lor /he i—
Uls fopaltlern
Letnum vn

e Eefinie ur⸗
y ſeelli ur
har o nuki⸗
ns, eebhrn
klil itn: t
Uls) De
IrGnIVII
uuinmone
unram,
Aeimner
Elenid tor
Muginis n

Ny, inn

exegeticas. 91

ilut gele e. . .. .
Ge, à ſuo nomine, cui in contextu ſermonis

iunen ,i arctiſſime adhaeret: quoniam, inquam,
rtehnee lnin ſtud videt, ilud agnoſcit, & hoc moli-
e, Nto tur; in eas ſe anguſtias redactum eſſe in-
Vvtelligit, vt ſibi quaerat aliquid extra ſe-
hren 45 riem ſermonis „ quod inſtar fulcri ſit,
N du/ illud à& is,s, ſeu à & ſuſtineatur, ſi-
Na „„ (ut 2. Cor. II, 31. ne lacunam turpiter
,„„G„ hiantem, in oratione ſacra relinquat. Quid
Alauten lmlu ergo? Poſt verba r; crα 7iα . (ſic
porro baullus loquens inducitur) tanta
Junt, boc ipſe futeor, & ſcio tam praecipua
buius populi decora, vt iure & merito Deus,
AJui gentium variam conditionem ſolus libe-
ngeindn. ve definire poteſt, (qui eſt ſuper omnes)
n boe d in per ſecula quae ſequuntur ommia, ſemper &*
le elt, an

poſthac a nobis (ludaeis) vt iam facere ſo-
Uutere oom. lesmas, celebrandus ſit, Amen. Vel po-
eldt h ſterius ita: atque ideo ipſe ego, Ludaeus,
14 tul (Paullus) Deo laudes & gratias tribuo.
umde ree. Hoc ſi PAVLLVS dixit, per priorem pa-
e raphraſin monere voluit Iudaeos, vt Deum
d enmn 4 laudare pergant, ſicut hucusque eum lau-
„. MI Qdauerint, propter enumerata beneficia: vel-
d, n ſi hic ſenſus forte non placet, poſterior
Unpeee Paraphraſis, quae valeat, adeſt, qua
nempe

92 Cap. II. Jectio I. Defenſio per rationes

nempe ipſe Paullus, Iudaeus nimirum,
indicet, ſe Deo laudes hoc nomine cane-
re, & agere gratias; hac lege tamen, vt
ad Chriſtum neque haec laudatio neque
gratiarnm actio, (ſaltim cεo & prima-
rio) pertineat, a quocunque Ludaeo pro-
ficiſcatur, dummodo loquatur vt Iudaeus.

S. Lll.

Pauca ad haec monebo. Si PAVLLVS
tanto ardore gratias agit Deo ob praero-
gatiuas Iudaeorum, (illo tempore, quo haec
ſcribit, fere inanes) id nusquam niſi vni-
co hoc loco fecerit. Si in eius epiſtolis

doxologias & gratiarum actiones legimus;

vbique noui teſtamenti beneficia, ea-
demque per ſe & cunctis gentibus ſalu-
tifera, praedicantur, cum praerogatiuae
Iudaeorum nusquam eius animum ita
accenderint, vt hoc loco factum putatur.
Foret igitur vnicum exemplum & ſingulare,
in ſcriptis Paullinis, atque inſolitum. Sed
ex inſolito argumentum petit auctor para-
phraſeos, fama & meritis illuſtris, mihi-
que venerandus, contra eos, qui formu-

lam: Deus ſuper omnia benedictus in ſae-

cula

Pmiuet gtorh
nn aili, i
Alr clehraſe f⸗
Nini ben, üf,
no Hudmmni
mlr, in i
mnlee ſun
n ſi ems,
bis loceriC

M lauder tamn

Andi, ſngdia
udationenn do

mucnig iann ſ.

1n conſtidat
uCs, caend
Nent, 4 elio
eroogtiuge
l tuunſiiſe⸗
hn hoo un
e gvo
Denmainteti
lt d etol
t VX ine

ozn ttiner

lulno ege

d Drim.
Muehllen 10.
Wubng.

I

o. rufin

Gi Deo dbn.

ſtempore, ik
Uoscvamn
Nin eg e

n Aine
ent berefen

Ancts genitui
Cun Arktgn
n ens dinmt
loco hünr
eunpl

ra es, A
i, Nened

exegeticas. 93

cula, ad Chriſtum referunt. An non, quod

ſibi indulget in hoc argumentandi gene-
re, idem largietur aliis ex aduerſa parte?
Permittet igitur hoc decernere: Qui nun-
quam alibi, aliquenz laude dignum hac for-
mula celebraſſe perhibetur, is dato tamen ſin-
gulari loco, id facere potuit ac debuit; quip-
pe non laudandi formula, ſed dignitas lau-
danda, in cenſunz venit, quae vſum eius

formulge ſua ſponte ſuggerit. Quam ob

rem, ſi demus, a PAVLLO nusquam iis
verbis laudari Chriſtum, quibus hoc loco
eum laudet: tamen occaſio ſingularis lau-
dandi, ſingularem quoque & inſolitam
laudationem popoſcerit. Quando enim
Romanis ijam ſcribit, quorum pars ma-
gna conſtabat Iudaeis, ad Cbriſti caſtra ad-
ductis, cauendum ei fuit, ne forte pu-
tarent, a meliori ſorte, quorſum eorum
praerogatiuae pertinebant, ad deterio-
rem ſe tranſiiſſe, amplexi Chriſtum, qui
eodem loco ludaeos & gentes externas
habeat, id quod ſaepe obiectabat iis,
pPertinax infidelium Iudaeorum arrogantia,
ſicut ex epiſtola ad Ebraeos perſpici pot-
eſt. Ne itaque putarent, ſe a Deo Iſrae-
lis,

94 Cap. III. JRectio I. Defenſio per rationes

lis, auctore praerogatiuarum, tranſüſſe
ad Ieſum, cruci ſuffixum; neceſſe erat
oſtendere, quod idem ſit ille, & aequa-
li cultu dignus, quem iſta formula com-
plectebatur, tametſi hoc a Patre caeleſti
diuerſum & ſeiunctum habeat, quod p-
paruerit in carne e Hfraelitis r xard caαα.
Hoc addito, an non ſatis diſtinguebatur

a Patre? Quoties autem inſolitum illud,

ita comparatum eſt, vt tale non ſit;, cu-
iusmodi eſt gratiarum actionis formula,
nusquam in nouo teſtamento obuia, ideo-
que ſtilo ſcribentis repugnans: toties fin-
gitur ab interprete, quod nusquam eſt
in ſcriptore. Ibi non quaeritur de formu-
lae alicubi obuiae applicatione inſolita ad
nouum obiectum: ſed ipſa formula reiici-
tur, cuius nempe compoſitio non infe-
rat eum ſenſum, qui ei falſo tribuitur.
Quod paullo poſt de formula, quae fin-
gitur, euchariſtica, docebimus.

§. LlII.

Quo praeſtructo, vel neutrarum par-
tium grammaticus & criticus, pro cauſ-
ſa reſpondebit. Ellipſin arceſiere, vbi
ſen.

ealis ſne Al,

( iten, l
Deblenn Mose

rſremtd te
Vuur, Ne ei
lei cohneten
VHISTONVM
conlrimnit,
Ouippe panpr
Cutu ſumndun
(entl, vocemn /
Cceſpe Alian t.
inn ſeommnonit e
teſtrenti.
uini gyttin
nb uo trait
ahot, Eet,
Nkahetth ſ
nm Alnen
uitny
innellnmicgi

Alhunehtheto

. 1l.
Unentum Nnod /⸗

llor G 6

.
,.
enſ jer tin

n, Trteſe

tile, & ee.
tfornule ſin

DN Cdeleſt

Ncen, roc
lelri

8
an 1 44

lrs fnnm
enn Mltnn a

ttle ton ſt,
tmmj ſ

eltooblig, le

nng es fin
od uehom e

Neritue ce torne

erine mſinn,

Na fmull ti
ppokto norite
e ſlo nitin
nll, gue
linns

Neutrtromn Ee
tels, Pro
arcellee

rr

exegeticas. 95

ſenſus ſine illa, ſibi manifeſto conſtat,
eſt idem, quod viam planam & conti-
nentem, prius interiecta foſſa, disrumpere,
vt peregrino deinde ſabulo hiatus im-
pleatur, ne eadem ex natiuis partibus
poſtea cohaereat.

„ WHISTONVM haec verbornm euidentia, ita

conſtrinxit, vt cauſſam ſuam deſperans, nulla
quippe paraphraſi medicabilem, improbiſſimo
conatu ſanandam duxerit, obtrudens Paullo lo-
quenti, vocem patris.

§. LIV.
Accipe aliam rationem e perpetua ſtru-
éctura ſermonis petitam, & e ſtilo totius no-
ui teſtamenti. Hinc euincamus, quod
laudatio & gratiarum actio pro beneſiciis di-
uinis, quo trahitur encomium, 5 de ir! zdrre*
9ed eοντρ⅞, Cet., locum habere nequeat.
Vox τιORHnα⁵½, ſi laudem Dei pro beneficiis, &
gratiarum actionem indicare debet; ſemper
praeæcedit nomen Dei, qui laudari & gratiarum
actione celebrari debet. Sed in oraculo PAVL.-
LI, illud νKνατιπ Praenidam Dei mentionem,
tanquam epitheton Dei, ſequitur. Quare ar-
gumentum quod ſ. ven. interpres, ab inſoli-
to aduocat (J. LII.) vt probet, non ad Geud
um

96 Cap. III. Jectio l. Defenſio per rationes

ſtum pertinere, praeconium illuſtre, ſed ad Pa-
trem Chriſti, hic duplici telo contra ipſum
militat, & totam eius hypotheſin conuellit,
hoc modo: ſi 1) grammatica verborum
compoſitio non admittit doxologiam euchari-
ſticam, & 2) ſi PAVLLVS alibi gratiarum
actionem ſollemnem, & patheticam illam,
non impendit praerogatiuis externis iam
obſoletis: non poteſt eſſe vera explicatio
verborum eius, quae doxologiam eucha-
riſticam ex illis effingit. Prius ipſe so-
CINVS, contra fratres ſuos vrget. Tan-
to ſecurius vti poſſumus verbis noſtri
interpretis: rogo vt demonſtrent, ſi qui poſ-
Junt, 5 ebονα Paullo, & vnquam in
nouo teſtamento, in Cbriſtum re vera trans-
ferri. Lex & vſus ſermonis in collocan-
da voce Xα½νοι, Manifeſto ſtat pro nobis,
neque ſinit eam formulam aliter accipi,
quam vt ſit elogium eius, qui proxime
nominatus eſt, Chriſti puta, i ise in! war-
ve, & reliqua.

F* FAVSTI SOCINI locum notauit b. BAVM-

GARTEN, programmate laudato p. 37. Won

eſt vla cauſa, inquit SOCINVS, cur baec in-
terpretatio, vel potius lectio, & interpunctiy;

Eraſmi

Erunb fii
ſi n
ian Alſinl /
cinullnnin.

gu, Mulicl, 11

, Nhen iat ſi

ſenr, hefrand alt
1on ſenper iü.
Hic ahhrmarur;
c etian legiuur
ſui ansterunt
in toto quoqe
Cuulla, el grati⸗
ünentis, Or 2

Eem ett erborum
(a, & ſegvamur n
2. NNIV, 27.

14, 1. MMn. X.
1. Ml. Nl, 4ℳ0
Qod unnet ad

loco noninb

Wlytn Hiiu ,
o Vi,. (o

mnlznrmnt, n
l en e i
0Nl onnin c

i, agi ge Deo

unngnan ſ
2 Mieſtis eing
AA merdun co⸗

N, . 1. Cr

Ttr lige

Ahr, lan
CoNtriln
elnconvele
erborun
ſkaneukmni

.
Unarniran

um n
6 elteng in

ſelnenplen

1

lopinmenck,
Murie 8

Uer Tan
etbs Nol

en S i

6 Ilunn 1

ſe en tin

.
8 in coloan
.

ſr rontg
Aeraußi

OUNE
r irl

ezxegetilas. 97

Erasmi, reiici poſſe videatur, niſi vna tantum,
quam aduerſarii non afferunn, neque enim illam
animaduerterunt. Ea eſt, quod, cum ſimplex no-
men, benedictus, idem ſigniſicat, quo benedictus
ſir, ſemper fere ſolet anteponi ei, ad quem re-
fertur, perraro autem poſtvoni. Perraro quod fit,
non ſemper fit. Sed ſemper fit omnino, quod
hic affirmatur, & nunquam, quod negatur.
Sic etiam legitur, Geneſ. XIV, z20. vbi Alexan-
drini transferunt zν½ονοτ Jes, à is“, Et
in toto quoque veteri teſtamento, vbi laudis
cauſſa, vel gratiarum actionis, ad Deum per-
tinentis, vox zσιαM οπτ ε, n, vfurpatur, ea-
dem eſt verborum compoſitio, vt illa vox antece-
dat, & ſequatur nomen Dei: Gen. IX, 26. XIV,
20. XXIl, 2g. Exod. XVIII, Jo. Ruth. IV.
I4. I. Wim. XXV., 3. 29. I. Reg. I, gb. VIII,
I. Pſal. Xe 40. LXVII, 2I. CXI.V, I. cet.
Quod attinet ad ebraeorum vocem, n illa,
loco nominis diuini, ſola, ponitur, vt Marc;
XIV, 6I. FEilius benedicti illius, idem eſt quod Fi-
lius Dei. Quo ſenſu valent etiam attributa Dei,
vt omnipotens, ſanctiſſimus, altiſſimus: alibi for-
mula & a ita adhibetur, vt adhaereat prae-
greſſo nomini cuidam diuino, vt intelligat le-
ctor, agi de Deo vero, qui ſit ſolus adorabi-
lis, & nunquam ſine cogitatione ac veneratio-=
ne maieſtatis eius nominandus: vbi etiam ac⸗
cedit interdum commemoratio aeternitatis,; vt
Rom. I, 2 7. 2. Cor. Xl, 31. is res Giαασ, quo⸗
niain

98 Cap. III. Nectio I. Defenſio per rationes

niam viuit Deus in aeternum, & adoratur in
aeternum. Hic illius formulae perpetuus eſt
vſus in nouo teſtamento, quae adeo vt no-
men, aut epitheton Dei veri, vel periphraſis
Gynonymica eſt, eius notionis, quae in praece-
dente Dei nomine, continetur. At, multum
eſt diuerſa ratio ſi illud νσ οννντ +,à lIaudationi,
& gratiarum actioni, pro beneficiis diuinis, in-
ſeruire debet. lbi I) ſemper incoat perio-
dum, 2) ſemper poſt =νRονατ , ſequitur no-
men Dei, ad quem gratiarum actio refertur,
3) ſemper ſequitur commemoratio beneficio-
rum, quae gratiarum actioni materiam fſuffe-
cerunt. Luc. I, 6. 2. Cor. L, 3. Eph. I, 3. I. Pet.
1, 3.

In loco PAVLLI, de quo diſputamus , com-
ma ponetur, vel poſt verba ⁹ α nτ a νατα,
qui eſt ſupra omnia, vel poſt nomen 92«, cui
deinde ſubiunguntur reliqua: benedictus in ae-
ternum, Amen. Vtrobique ſenſus manebit
idem. Poſterius b. LVTHERO placuit, &
noſtro etiam interpreti, qui videbat, illud
apud Patres quosdam obuium & vulgatum,
Tν &„α ede, tanto facilius adferri poſſe, ad
indicandum Patrem; cum ſint e numero Pa-
trum illorum, qui per calumniam ſenſus Paul-
lini, ſuh voce zavray, ipſum etiam Filium
comprehendunt.

§. LV.

geitur DHinern

Przetet e
en Edcn
m AMiqe
t, led er
ofre⸗,
Qem
ſer leeute
e; ſi mMagi
lloe praeee
s N,
eocn Puul
rum apte
moreger
mij, Nenedne
tt Oratio,
s adverta
m l
ie gunj el
Uiſe gn
habetur.
its eins t
e eſt
ckir en

P

er ftinte
.

& der.
e perhen
Ee aled N
ſel ei
Gnne in re
. M,
ne ule
Hhin uin,
er inne .

4

„

, Md .
Plgrum,
pole, 4
umetd Nr.
ſenlas Dal
tan Nis

exegeticas. 99
F. LV.
Praeter haec, id quoque moneo: vr-⸗
getur ab interprete nouo, articulus, vo-
ci ÿaααι adden dus, vt non ſimpliciter ſit
zÜXονανπι , ſed cum articulo: & επRnατε . Non
tantum aliquoties hunc ipſe articulum
ponit, ſed etiam propugnat his verbis:
3 eÜKοHαο, Manm res etian ad articulttm red-
it. Quem fſcilicet articulum PAVYLLVS
noſter ſecure tamen neglexit, poſiturus
certe; ſi magis ab articulo; quam ab eo;
cui hoc praeconii tribuitur; fignificatio
Vocis Rvαιι, ſuſpenderetur. Si poluiſ-
ſet eum Paullus, videat qui volet; quam
parum apte is articulus gratiarim actio-
nem ingrederetur, i5, qui eſt Deus ſuper
bmnia, benedictas ille, in ſaecitla. Vbi hae-

reret oratio; carens praedicato. Quid
magis aduerlſaretur ſtilo gratiarum actio-

nis? immo quid magis faueret alteri ſen-

tentiae: qui eſt Deus henedictus ille; nem-

pe Chriſtus qui in ſubiecto orationis ante
nominabatur. Adde; quod tota phraſis,
non pars eius reſpicienda eſt; à eÜaρα—
1 ; quae eſt vlterior deſcriptio ſubiecti
antéea dicti: ſicut 2. Cor. XI, 31. Pater do-
G 2 miini

100 Cap. III. Jectio I. Defenſio per rationes

mini noſtri leſu Chriſti, qui ot (à à) bene-
dictus in ſaecula: ſcit, quod non mentiar.

§. LVI.
Nec illud omittam, quod praeter id
Vupplementum ellipticun, quod tetigimus
(H. LI.) aliud quoque excogitauit in-
terpretis ſollertia. Id eſt huiusmodi:
Chriſtus eſt ex Iſraelitis ſecundum car-
nem: ſupplendum bhic eſt ex mente Paulli
(2. Cor. V.) ſed idem Chriſtus, praecipue
etiam gentes ad Dei fumiliam adſeiſcit. Lo-
cus ad Corinthios nihil declarat, de men-
te Paulli vt oſtenſum eſt (§. 45.)

§. LVII.

Et, quid fiet tandem, ſi de mente
Paulli aliter conſtare non debet, niſi
quando ſupplementa ſuppleamus ſupple-

mentis? Tam abrupte ac Laconice

non diſputare poterat vir ſanctus, vt
ad mentem eius opus ſit, vel Oedipo
coniectore, cum plana in mentem eius
via pateat, ſi verbis eius, quam noſtris
praeſenſionibus, inſiſtere malimus. Para-
Phraſis vna, ſic habebat, vt Paullus dice-
Tet:

g. lorirlf

3 ſio⸗ /

It iue Mni
,nanitinen
ſaln, due
ae N
Muk, celenn
1 Cnitus
rim oni
100 daeos
uu. Exhs
Ulgtionen eue
I, Rlenti,
Bebrandas,
aloqnliube

ndi & ,

umn trantlu
Mue Cri
Itellioſs,
ebinccar
dos ſbi

Ails enn

t mglu

n huee
ul frrre

,

ri

MW Nentin

ert
Edivinn
Glt 1
Huunet
FEounndim er
V Ment Dn
o
