theranus homo ſtrenuus, a libero & nobili,
quid eccleſia prouincialis a Lutherana com-
muni; qua mente nomen orthodoxiae Lu-
theranae ſymbolicae, & inolitarum opinio-
num, (certe non laudis cauſſa) vbique

frequentetur, adiecto diſcrimine inter
. doctos

cos tbeo
Alerius
heologiat

mmne con

Tamends
deſia Pre
Qwarm il
ſoa pla
lamn, 6
nominati
E lelige⸗
Praxin; it
nispropri

quae ligoi

guae voc⸗

Kuann p

dies Cabit

ded no
Prino, gu
Colorandan
tOtu
10 probat
6e lilcore

Uilienr

Delunm men

0Coeohls,

ll, an
NKe a
1 Ned.
netrr
Belin don.
TTbenrid oorn.
6 Mtongee.
V Anner

Curonn eyyen
Qekkm oend
kimncnlim

Wlec
iepnn

1

nmnonr.
idorirlr
tmnuen odn⸗
Nde) ſic
cinnie In

1.

a recentiore, conatu. 25v1

doctos theologos, & ſtematicos, qua, vel
alterius auctoritate, vel ſua, doctor
theologiae publicus, a ſymbolis (Augu-

ſtanae confeſſionis pacisque publicae fir-

mamentis,) receſſurus, retenta cum ec-
cleſia proteſtantium communione, ali-
quam imperii Romani prouinciam ad
ſua placita refingere queat: haec, in-
quam, & alia his ſimilia, de myſteriis ac
nominatim ſacroſanctae Triados, de cqanone,
& ſeligendis ex eo, quae vfſui ſint ad
praxin; ita, vt reliqua charactere illo diuino
his proprio, deſtituantur; ſunt eiusmodi,
quae liquido ſatis aperiunt, quid ex ea,
quae vocatur, methodo, ſperare liceat,
& quam parum ea ſollicitudo minuatur,
quam (S. CXXXIX.) indicauimus. Plura
dies dabit.

H. II.
Sed noſtra iam tueri, fert animus.

Primo, quicquid hucusque allatum eſt, ad

colorandam ERASMI interpretationem,
id totum eſt eiusmodi, quod vel omni-
no probatione careat, vel fictis, & inter
ſe diſcordibus argumentis fuctinentr:
Peil-

252 Mantiſa, qua ußragium vindlcaturz

Deinde, tota haec dicti Paullini depraua-
tio (verbis vtor b. BAVMGARTENII).
nata primum, & hinc illata eſt in ſermo-
nem viri ſancti, ex illa opinione quod
Filius Dei, à Xers, Deus ſüuper omnia di-
ci non poſſit; propterea quod Pater ma-
ior ſit Filio, cuius aτοι O' auctor ſit Pater
(append. p. 259.) Vtrumque vocabulum
placet interpreti, quamuis ſacro codici
ignotum, atque hinc indici ſcholaſtico
inſerendum, ſi ſtamus eorum auctorita-
te, qui talia cinéctutos ad Cethegos relega-
tum eunt, propter aeui noſtri lucidiſfſi-

mam ſerenitatem, & caſtiora virorum la-

bella. Sed fato tamen, neſcio quo, ac-
cidit, vt nos ſcholaſtici, vtrumque id voca-
bulum dedignemur, quoniam caſtigatior
vſus aliquid in his obſeruat, indignum
myſterio ſanctae Triados: quippe cauſſam,
aiunt, exiſtere etiam ante id, quod per
illam efficitur, quod ipſum diuerſae quo-
que poſſit eſſe naturae ab ea, quae ineſt
cauſſae. Sic etiam de auctoris vocabulo.

F. W.

Id quidem e pandectis ſacris abunde
con-

Copſtat, nn
Auctorem,
Omunig;
deo ſänae
bere talerm
Non unmn
ſed praet
PrO Deo,
qod mij
Gdemque
dem velay,
Hi a Patre,
Re Giuinitat
Wice diſtin
crun, (l
Uinitatenn 6
P agnolcen
Cheiſtum e
Di ſlber
enm pering
Rrolumin
Oirtus ſan
is mſſteri

ens homh

ies lapl
Welk, g

nile,

ulr Ehnn
edlyn
el ijlnn.
ne e
r onn d.
Doln tegr.
Illnnſrlue
Cr worbln
s lero d
Chrtlie
Nun uchane⸗
Aen rle
Ule bvecdſ
NrvWrunk.
etogoe⸗
undheidroer
Himmcictonir
t, Udenon
igeenſn
I, CoN
Neſ ⸗
e At
ſoddeh.

Ggts And
(

aà vecentiore conatu. 253

conſtat, non eſſe Deum, huius vniuerſi
auctorem, qui non idem ſit Deus ſuper
omnia; & negantem hoc dogma, rationi
adeo ſanae perſpectum, fingere ſibi de-
bere talem Deum, quem ſacer codex, vt
non ſunnmnum, hominibus commendet,
ſed praeter quem, declaret etiam alium

pro Deo, qui per id a ſummo differat,

quod minor ſit eodem, ſua natura, ei-
demque ſubiectus. Modus habendi ean-
dem selar, fundat vnice differentiam Fi-
lii a Patre; nequaquam vero character il-
le diuinitatis, per quem Deus a non Deo,
vnice diſtinguitur. Ea nimirum eſt mens
eorum, qui affirmant, ab eo negari di-
uinitatem Chriſti, qui contendat quidem,
ſe agnoſcere ac probare ſacris e litteris,
Chriſtum eſſe Deum, ſed titulum tamen
Dei ſuper omnia, eidem abiudicet. Id
enim perinde eſſe, ac ſi neget, Chriſtum
in voluminibus ſacris laudari, vt Deum.
Spiritus ſanctus, optimus & vnicus hu-
ius myſterii interpres, idemque praeno-
ſcens hominum de eo cogitantium pro-
cliues lapſus, digniſſimo Patris nomine
vſus eſt, quo diſcerneret eum a Filio: mi-
nime

154 Mantiſa, qua ſußragium vindicatur

nime autem ſummi Dei nomen idem eſſe
nos docuit, quod nomen Patris.

F. V.

Omnem a ſe ſuſpicionem amolitur no-
uus interpres, non eo argumento, quod
Chriſtus nomine Dei adpelletur; (id ſal-
tim omittit) neque eo, quod e creatio-
nis opere ducitur lo. I, 1. ſed aliis diuina-
rum tabularum locis: ac nominatim illo
Col. II, 9. (app. p. 26 1,) in Chriſto tota ple-
na deitas habitat. Quod oraculum proxi-
me de vnione perſonali diuinae atque hu-
manae naturae, agit. Subiectum ſermo-
nis, eſt humana natura, quam Filius Dei
ex Iſraelitis aſſumſſit, ſeu, is, qui eſt ex
Fraelitis, quod attinet ad eam naturam,
quae naſcitur e matre Rom. IX, §5. Praedi-
catum, duas notiones continet; vnam,
uae eſt tota maieſtas Filii Dei, ſeu (vt
cum ſcholis loqui liceat) ſummitas &
ommnitudo eorum, quae deitatem PFilii ab-
Joluunt, i. e. omnium attributorum qui-
bus sels ſummi Dei, conſtat, quatenus
ea Filio conueniunt, tanquam ſummo per
illam maieſtatem, Deo. His attributis
con-

ooltat elle
clodit ⸗
mm nelehmn
tio, elt
Mlaria adhu
ſit, explio
traditur,
Filium eſt.
ummn, qu.
umn atue
am.
Mieſtate P
Uuni minus
it. Nergu

Mene,

(are he
Wnino loen
yiſum ſi
lee ſllenrihn,
eracerem
re Pilium.
intum e
od Fterque

iliene

Men ſen
imi,

Nmmn.
Anendeul
Aeun (T
CCol e cettc.
EClisune
Moninmin io
Cnn nte
lllun orr
nd unne nl⸗
lkedtmn Keno.
Guumblusei
i e,r
1mn Mnmnmn,
h, ucde
Ntitet,

MMotoin gu
, Iunen
m unnßt.
E onit

a recentiore conatu. 255

conſtat eſſentia veia diuina, quae proinde

includit abſolutam aeternitatem, exiſten-
tiam neceſſariam, cet. Altera praedicati
notio, eſt inhabitatio ſummae maieſtatis
r6 Mν«, in humana ſua natura, quam e
Maria aſſumſit. Haec inbabitatio, qualis
ſit, explicatius in theologia dogmatica
traditur. Paullus igitur hoc loco docet,
Filium eſſe eam ſacroſantae Triados per-
ſonam, quae habeat totam, adeoque ſum-

muam atque pleniſſimam maieſtatem diui-

nam. Idem quin docere potuerit ſalua
maieſtate Patris, nemo ambiget, niſi qui
Patri minus ineſſe quam Filio, ſomniaue-
rit. Vterque igitur, Pater & Filius, eſt
90S0⁄6

§. VI.

Quare hoc teſtimonium, illuſtrem
omnino locum occupat, inter ea, quae
Chriſtum ſuper omnia Deum celebrant, &
quae ſilentium imperant illis, qui ex eo
characterem petunt, diſtinguentem a
Patre Filium, ex eo inquam, quod idem
& vnicum eſt in vtroque, hoc eſt, per
quod vterque eſt Deus ſuper omnia. Quam
vera

256 Mantiſa, qua ſuſfragium vindicatur

vera haec & ſolida ſunt, tam cauendum

eſt, ne rimam elabendi quaerat obtre-

Gator aliquis Arianus. Hic enim obuer-
tet, ſubiectum ſermonis non eſſe huma-
nam, ſed diuinam Filii naturam, cui ple-
na maieſtas inſit per beneplacitim Patris,
non per exiſtendi neceſſitatem. Largietur
itaque, Chriſtum hic deſcribi vt Deum,
ſed non item vt ſummum, suosero Patri:
propterea quod ex libero Patris decreto
habeat illam maieſtatem. Et ne fuco ca-
reat hic dolus, confugient ad alterum
eiusdem Paulli in hac epiſtola teſtimo-
nium, Col. h 9. vbi haec leguntur: 5r i
ντα sνα⁴d r&ν r Xαοα ατ⁰αιοιι,. d110-
niaum beneplacuit (Patri) in eo (Filio) to-
tam inhabitare plenitudinem, ſeu plenam
& omnibus numeris abſolutam maieſta-
tem. Sicut Patres quidam a voluntate Pa-
tris repetunt, vel repetere videntur gene-
rationem Patris. Quod ſi efſſet, abſoluta
exiſtendi neceſſitas excideret eorum nume-
ro, quae notione perfectiſſimae diuinita-
tis continentur. Quocirca illud benepla-
citum Patris, ad zubabitationem Filii Dei
in carne Io. I, 14. I. Timn. III, 16, referri
debet.

gebet. Ac
wmonia, 1.
ONia, Vt
ſiumir Colo
fouendo pr
deo noſtrt.
Venerari te
ſtum nobis
in eternunn
Jue Iucemn
Clariorem

lam guiſ

Dellationem

Patris, itd
Non poſlit,
Omniaclipic⸗
tur, & lecto
Auae muanie
Autur.
eds infihea

In Felat or

, Per .
Ctorum pl
eiſka, er

ntlian a recentiore conati. 257
maen debet. Addit vir cel. illa huic parallela te-
uen in ſtimonia, Jo. I, 14. Col. h 15. Ebr. 1, 3. Quae
dnnde, omnia, vt ſunt praeclara; ſic ipſis ab
1eu. Arianis doloſius tractari, & errori tacite
nde. fouendo praetexi poſſunt ac ſolent. Vt
um, agdeo noſtrum ſit, tanto impenſius illud
Le venerari teſtimonium baulli, quod Chri-
binn, ſtum nobis Deum ſuper ommia, adorabilem
uen Mn, im, deternum, tam dilucide proponit, eo-
IIminn que lucem illis, quae modo allata ſunt,
Eefme. clariorem accendit.

r deumn F
oln ettimo. F. VII.
enonmm. ne Iam, qui ſemel id animo praecepit, ap-

umzu,H Pellationem Dei ſuper omnia, eſe thirare
UANr Patris, ita priuam ei, vt Filio tribui
E Dnmn non poſſit, (H. III.) is neceſſe habet
Uum mer omnia dispicere, quibus & ſibi perſuadea-
Niutrnee tur, & lectori, Paullum ea non dicere,
eWtenm. gquae manifeſto dixit. Primo itaque gra-
d Aͤn tis aſumitur, Paullum hic loqui ad Iu-
AnNN e. daeos infideles, tanquam praeſentes, eo-
ne dunm rum velut ore, ad captandam eorum gra-
ud k tiam, per accommodationem ſermonis
en HN ad eorum placita, ne veritas intempeſti-
IA en ue dicta, exulceret animos potius, quam
e R ſanet.

258 Maäantiſa, qua ſußragium vindicatur

ſanet. Quae coôgitatio, alibi bona,
huc ne vllo quidem veri veſtigio in-
greditur. Scribit vir ſanctus de Iudaeis
in mentem peruerſam traditis, & hoc
ſcribit ad Romanos, Chriſti iam clientes.
Hoc adeo manifeſtum, vlterius velle
comprobare, nil fere eſſet aliud, quam
dubitare de oculis hominum. Hos Ro-
manos alloquitur, his ſignificat triſtem
miſericordiae ſenſum, e perdita ludaeo-
rum infidelium ſorte conceptum, Rom.
IX, 1. . horum praerogatiuas enume-
rat Romanis, quod ipſo e ſermone, tum
antecedente, tum ſubſequente, eſt pla-
niſſimum. Quis igitur id obſeruans le-
Ctor, ſibi perſuaderi ſinet, vt ſuis oculis
ipſe diffidat, ſuoque ſenſu careat potius
quam vtatur?

* lam inde a cap. VII. alloquitur Fratres chri-
ſtianos, com. I. 4. & cap. VIII, 9. 12. Deinde,
ſe ipſum illis aſſociat com. 321 — 39. Hlinc de

perditis Iudaeis dicere incipit. c. X, I. Sed

illos tanquam praeſentes ab eo compellari, ita
vt gratiam eorum captet, quo facilius eos ad
cauſßum Chriſti alliciat; id omnia, quae prae-
cedunt & quae ſequuntur plane refellunt. In
ipio limine offenſurus erat Iudaeos, rli te⸗
. em

ſem aduos
echo eſt
leis)
corcho,
conclliando⸗
crat,
io, quod
ſdio agat
nendo ab
Titare, n
ſtum impe
Irci huic
goo, quanm
poſt recen
in hanc forr
nihil ſunt
Ccliramenta
ſlutts velkn
unelo grat
Snuſſinns,
oc nimirum
pandus erat
ſate Chriſh
1t Daullus
1e demuittat

„ Mones, & c
(A luc ſede

Rel lud

titlien,

A bn
eſoio n .
wa
tc i
lente .
n we
b
n. Uole
Unfen miten
rtn ro⸗
Vegrum, M.
Elis enune.
ernone, tun
Uend, Apr.
cherunh.
Nlus ens
curt i

n r ian .

141 M,
M E
,A.I. l
umdli,
fuliu en 4
mnn G Nr.
e l Am. 1
I heoi, .
Sn

a retentiore conatu. 259

ſtem aduocat lIeſum Nazarenum (is enim pro-
fecto eſt Meſſias noſter tam inuiſus illis Iu-
daeis) & Spiritum eius. Hoc autem vtitur
exordio, ad ſequentia. Hoc exordium ad
conciliandos certe animos accommodandum
crat, ſi vllam veri ſpeciem haberet ea opi-
nio, quod agat cum his Iudaeis, coque con-
ſilio agat, vt deliniret eorum animos, abſti-
nendo ab eorum commemoratione, quae ir-
ritare, non ſedare poſſent furentes in Chri-
ſtum impetus. Nihil magis quam initium ex-
ordii huic interpretationi derogat: nihil ma-
gis, quam pars eius altera, quae nimirum
poſt recenſita Iudacorum ornamenta deſineret
in hanc formulam: ea omnia, vt ſeinel dicam,
nihil ſunt aliud quam mera opinionis veſtrae
deliramenta (zarz oaα) mera inſomnia, &
ſalutis veſtrae certiſſimae peſtes. Qualem
quaeſo gratiam initurus erat a Iudaeis mali-
gniſſimis, haec quaſi coram audituris; Sed
hoc nimirum procaciſſimo inuento, lector occu-
pandus erat, ne crederet, quidquam de maie-
ſtate Chriſti a Paullo poſſe dici, qui iam non
vt Paullus loquatur, qui iam non doceat, ſed
ſe demittat ad hoſtium Chriſti praeſumtas opi-
niones, & conuocatis quaſi ad ſe, talibus ſociis,
ex hac ſede Chriſtum expellat.

§. VIII.

Sed illud praelibatum eo valebat, ve
RZz elo-

260 Mantiſſa, qua ſuffragium vindicatur

elogium Chriſti in gratiarum actionem
ludaicam conuerteretur, cuius in fſocie-
tatem ipſe Paullus, cum perditis hiſce Iu-
daeis venire ſi mauult, quam glorificare
Chriſtum;
Hei mibi, qualis erit, quantum mutatus
ab illo,
Qui fuerat,

tunc, cum praefractis praerogatiuarum
contemtoribus, ijisdemque praeſentibus,
vultu ſatis graui ſententiam diceret, eo
crimine dignam, Act. XIII, 46. quam
hac ipfa in epiſtola repetit etiam ſeuerius,

vt in ſuffragio notatum eſt. (H. LX.)

§. lKK.
Hanc igitur viam primum ingreſſo,
nihil magis obſtabat, quam nexus ille,
quo Paullus id praeconium Dei ſuper

ommia cet. colligauerat cum eo, quem,

irrupta ſerie ſermonis, dixerat natum eſ-
ſe ex Iſraelitis ſecundum carnem. Huic nexui
rumpendo, vis triplex admouenda vide-

batur. Prima, quae totam & cohaeren-

tem ſententiam falce critica, nimis certe
auda-

Udacula,
npolito
Ventum ab
io, Velot
hus parie
Ged nond
lebat enit

locendun

jam non
hunc enim
Muſli Oui⸗
Ntri ſoli n
icta ſem
Unre vis n
r in lubt
urs ergo
UMofum vicd
Elaln ab al
oola Parapl
Dmembris
cui jrme
bere Poſt.

lrr Iruelii

mlgenteg ge
nempe
uin Pauli,

ronn ine

lllsn cr
Mis hle

nbeike

umnnenuge

Ntognummn
e kenbes
n Mtre, e
K qun
Cimſanitd

(D)

nun Ueſn
Uemn Nenls e,
n (en,
muunm e.
6. Doienen
oenea ite
Kolnee
l, Und RM

a recentiore conatu. 261

audacula, diſcinderet in duas partes, in-
terpoſito ſigno diſtinctionis, quod, in-

uentum ab ERASMO, diſterminando con-

finio, velut lapis terminalis, aut interge-
rinus paries, percommode inſeruiebat.
Sed nondum ſic peracta res erat. Appa-
rebat enim vel nolenti, quam abrupte
loquendum eſſet Paullo, gratias acturo,
jlam non illi, de quo Proxime dixerat,
hunc enim ſecluſerat illud ſignum, non
Paulli quidem, ſed EKASMI tamen. Et
Patri ſoli nihilominus, excluſo Chriſto,

addicta ſemel erat illa gratiarum actio.

Quare vis noua, eademque altera auxilia-
trix, in ſubſidium erat vocanda. Vocem

Patris ergo in ſermonem ingerere, peri-
culoſum videbatur, indigniſſime iam in-

geſtam ab aliis. Succurrebat igitur arti-
ficioſa paraphraſis, altera, quae disruptis
ita membris, aliud Jubiectii interſere-

ret, cui prauedicatum illud tam illuſtre ad-

haerere poſſet. Eam ſic accipe: Chriſtus

A ex Iſraelitis. Sed idem Chriſtus praecipue

etiam gentes ad Dei (Patris) familiam adſeiſcit.
Sic nempe ſupplere iubemur, idque e
mente Paulli, 2. Cor. V. (H. LV.)

R 3 §. X.

262 Mantiſa, qua ſuffragium vindicatur
§. X.

Reſtabat vis tertia, ſubiecto ſermonis
Paulini admouenda, quae tota incumbit
in haec verba: Chriſtus eſt ex Hraelitis
ſecundum carnem, qua credere prohibe-
mur, naturam Cbriſti humanam deſignari.
Quod eo ſpectat, vt plane deliret eorum
acumen, qui in ſequentibus diuinam in-
dicari, hucusque putauerint. Quid
enim? illud ſecundum carnem (ex Iſraeli-
tis) ſic voluit intelligi Paullus: Cbriſtus

ad Iudaeos pertinet, quod ad biſtoriam mi-

norem originis & actae inter bomines vitae
attinet (vid. ſuffragium J. LXXVI.) quo-
niam alibi dicit idem Paullus, e non nof
ſe amplius Chriſtum ſecundum carnem. lam-
que confecta res eſt, & omnis eorum ex-
tinctus error, qui ad hunc vsque diem
Chriſti ſummam diuinitatem a Paullo hic
doceri, obfuſcato prorſus oculo vide-
runt. 4

§: XI.

Haec omnia, quam fint fortuita, &

quam deſtituantur omni non modo ſoli-
da,

i, ſed Pre
en Oſtendd
nanikeſtius
Plum cel.
Geſtrunice
Eerat.
lacunam
Dere geb
ſubhſtituit
Draerogatti
1) rofech
ſo mm jn.
je Veus .
eus,

Mg. b.

lim ſegt
Araſis ag
u, hacte
lotet uo
pro geni⸗
1Paullun
Mrum,i⸗
n G tan
I5eus eor

D

ich nns
A icnnh
ahene
Renmie.
unen fen
eCclter ennn,

ls unnrir.

Uetiſt. Cc
n, ler nel

lg, Ce

lfrim m

Er bynnes ete

LMIMYe.
lb
Nemmmn lr.
Mnoseokoner⸗
e le han
ena Mohie
6 Cun i⸗

H

nn eo

649

uau vecentiore conatu. 263

da, ſed probabili dumtaxat ratione, ſu-
pra oſtendimus. (Nuffrag. cap. 2.) Sed
manifeſtius idem patebit, ſi addemus,
ipſum cel. interpretem haec pleraque
deſtruxiſſe, quae opinioni ſuae ſubſtru-
xerat. Primo, huic paraphraſi, quae
lacunam verbis Paulli illatam, ſup-
plere debebat, (H. IX.) mox alteram
ſubſtituit his verbis: haec (beneficia &
praerogatiuarum decora, a Paullo recenſi-
ta) profecto tanta ſunt, hoc ipſe fateor, &
Nio tam praecipua buius populi decora, vt
iure Deus a Iudaeis a me ipſo qui ſum
Iudaeus, grattarum actione celebretur.

iffrag. p. 107.)

§. XII.

lIam ſequentia notamus: haec pa-
raphraſis agnoſcit I) formulam 13 sr
racxe, hactenus dici de Chriſto, vt rà za-
7a notet quod attinet ad carnem: recte hoc
& pro genio linguae graecae: 2) agno-
ſcit, Paullum loqui de praerogatiuis Iu-
daeorum, ita, vt extollat illas, vtpote quae
tanta & tam praecipua bona eſſe fatetur,
vt Deus eorum auctor, gratias in omne
R 4 aeuum

264 Maäantiſſa, qua ſuffragium vindicatur

aeuum agendas, inde repoſcat, & a lu-
daeis obtineat: 3) agnoſcit, eandem for-
mulam 1 zars zaena, à Paullo referri ſo-
lum ad Chriſtum, hoc modo: Chriſtus

quod attinet ad carnem, i. e. vt ipſe vult,

ad hiſtorianz eius, cett. Recte denuo, &
ex mente Paulli, quod a formulam at-
tinet (de ſenſu eius alia erit quaeſtio)
Sed conferat quaeſo, ingenuus quisque
lector, quae idem cel, auctor, recentiſ-
ſima apphendice, nos docet: 1) illud 1, an-
te zard, ſignificat rero, tale, (append. p.
202.) 2) Paullus non praedicat praeroga-
tiuas ludaeorum, ſed ſpernit & pro nihi-
lo ducit (app. p. 2075R, & alibi paſſin) 3)
formula zarz zaee non ad ſolum Chri⸗
ſtum, ſed ad omnes illas praerogatiuas
referenda eſt, quas recenſuerat Apoſtolus,

(append. p. 235. & 240.)

§. XIII.

Addamus alia: 4) ex interpretatione
noua, Paullus cum Iudaeis tanquam prae-

Jentibus loquitur, non excitaturus eorum

indignationem. (append. p. 245.) lam
vero contra ludaeos loqui dicitur, incre-

Pitans

iuns feral

Oantiam
Gitialem,
u, ille
ſet, ni
lemnpe l
lemn. (appe
lus, vbi di
exaltatlis)
ludacorum
onolcic
Dhraſt, ql.
Pnt iuter
1 Ulos vit.
e repetit
l Criſe
n poi
tunluan
rum, cl
uni: & p⸗
nuheo iliu,
t eumn Nudj
b, god
PNlli

l, (uppen

deine n

n unlie,

ee 1l

1, enlen ſn.

lo eten
Nl Cier
N ,
Gnn
4 InIn 1.
1ent uetih
Cenli gline⸗
or woen.
NDildn.
Cerſnener.
NK on
lichnn
DnC

Sehtentone
cnnfumn Ein.
tatoros ebtun
,)
Gitur ian
Nin

9

a vecentiore conatu. 265

pitans feralem opinionem eorum, quod

iactantiam alant tam ſtultam, ipſisque
exitialem, cognitionem puta Chriſti zara
zaera, Clusn haec formula, nihil aliud ſigni-
Jicet, niſi quod ſignificet 2. Cor. V, 16.
nempe cognitionenm Chriſti ſecundum car-
nem. (apphend. p. 206. 207.) 5) Porro, Paul-
lus, vbi dicit: 5 Xeε, Chriſtus, (iam tum
exaltatus) eſt e Hraelitis, ſane de falſo
ludaeorum Meſſia loqui non poteſt.

Agnoſcit hoc interpres noſter, in para-
phraſi, qua illum deſignat, qui vitam

egerit inter homines & ouius hiſtoria actae in-
ter illos vitae ſuppetat (§. X.) & paſſim
hoc repetit in appendice e. c. p. 197. Paullum
hic de Chriſto ſic loqui, vt etun hic deſeribe-
re non poſſit, tanquaum ſuummumm Deum,

led, tanquam dominum miniſtrorum apo-

NRolorum, chriſtianorum, in ſocietate parti-
culari; & paullo poſt: ego (Paullus) iam
praedico illum Chriſtun, -e Paullus age-
bat cum Iudaeis. Verum alibi, oblitus
eius, quod dixerat, Paullum ait loqui de

falſo Meſſia Iudaeorum. Verba eius ſunt

iſta, (aphend. p. 235. ſ.) „Es bleibet alle-
„mal eine unerweisliche Vorausſetzung,
RS§ „daſs

266 Manriſa, qua ſußragium vindicatur

„daſs (Paullus) auf einmal von ibrem
„Meſſias ſo reden koennen, als Chriſtus
„unter den Chriſten characteriſiret wur-
„de - da er gleichſam mit den Iuden
„ſelbſt jetzt redet, und ſie durch Nach-
„geben gegen ihre Vorurtheile, zu ge-
„Wwinnen ſuchet. p. 235.

§. XIV.

Progrediamur vlterius. 6) Optat Paul-
Ius anathema eſſe a Chriſto. Vna paraphra-
ſis haec eſt, velim exire a communione cum
Chriſto, non tamen a communione cum Deo
(uffrag. p. 56.) Hanc altera excipit: ve-
lim abdicare me a munere. Apoſtoli (ibid.
p. 59.) Sequitur tertia, velim excludi ex
eccleſia; nam vox Xes” alibi eccleſiam de-
ſignat. (append. p. 97.) Succedit quarta:
velim commodis buius vitae curere, qitae
exſpectant Iudaei a Meſſia, quem ſommiant,
Meſſiam ſibi fingentes eorum auctorem.
(app. p. 199.) Paullus igitur, cum affir-
mat ſe veritatem dicere in Chriſto, cum eo-
dem in ſermonis tractu docet Chriſtum
eſſe ex Iſraelitis, eodem halitu non Chri⸗-

itum, fed eccleſiam, voce: xes, indicauit?
F. XV.

PDenige
ludaeos
XI.)
Nterna grat
celebranda
Pawam
ludacorun
Cregere iu

Ex his -
Nvibus rati
eatur. (
Urmari vel
Umnia, tam
gnantia,

tomnes fo

fille creden
Chriſtum &
eeritatem
in ſ nn
ſei tom
n hoc ſcer
küllimae t
dent, hom

Imel n ln
n Ab Chtien
Aeriirer mn.
i l Aen
trhN.
hnele⸗ .

860rhr.
uonptre
mnmimennn
unene un⸗
len ent
1 An (u.
ihnenehcier
lbierhin.
Nebt n
i amm te⸗
ſenſenmn
run afmn.
in anift.
ho, oone

on Dfn

lin m U⸗

& recentiore conatu. 267

§. XV.

7) Denique, tametſi Paullus beneficia Dei
in ludaeos collata, per vnam paraphraſin
(§. XII.) inſigniter extollat, vt quae ſen-
piterna gratiarum actione a ſe, & a Iudaeis
celebranda ſint; tamen hic non docere
Paullum, ſed accommodare ſe ad inanem
Iudaeorum iactationem, (append. p. 205.)
credere iubemur.

§. XVI.

Ex his perſpiciet, qui Paullum legit,
quibus rationibus noua interpretatio ſe
tueatur. Quid enim a Paullo tandem af-
firmari vel negari intelligemus, ſi haec
omnia, tam aduerſis inter ſe frontibus
pugnantia, dixit? aut a quo ſpiritu haec

in omnes formas variabilia, illi ſuggeſta

fuiſſe credemus? Vir ille ſanctus, per
Chriſtum & Spiritum ſanctum aſſeuerat,
ſe veritatem dicere com. 1. Veritatem hanc

addit, ſe profundiſſinno miſericordiae ſenſis

afici, tum ante iugiter, tum maxime,
dum hoc ſcribat. Addit rationem huius
veriſſimae triſtitiae. Ratio eſt illa, quia
videat, homines, tantis a Deo beneficiis,
inſigni⸗

268 Mantiſa, qua ſuffragium vindicatur

inſigniter, & cunctis prae gentibus orna-
tos, maxima ſua culpa eorum fructu ca-
rere. Et vide quaeſo, his verbis non do-
cet Paullus. (append. p. 205.) „Originem
„C. ex Iudaeis, als eines Sohns David,
„Wuſten die Juden ſo gut, daſs ſie ſogar
„darauf ſtoltz waren, am wenigſten war
„es noethig, daſs P. (der jetzt nicht
„lehret, docet, ſondern zaτ A,ραο et-
„Was einraeumet, und es als unmoraliſch
„ſelbſt beurtheilet) gleichſam die Un-
„Wiſtende erſt lehren ſolte, originem
„Chriſti ex Iudaeis, pertinere ad ſolam
„eius humanam naturam., At vero,
dum ſcribit haec Paullus ad Romanos,
Chriſto deuotos, & ex parte e paganis
collectos, docere omnino debuit, & in-
culeare id ante omnia, quis & qualis ſit
5 Xersé«. Sciebant nempe ludaei ſua bona,
ſciebant etiam indicia chriſtianorum, de
bonis illis, quam parum ad ſummam ſa-
lutis conferrent. Ergone hoc loco tace-
re debuit de ortu Chriſti, quo adeptus eſt
id, vt humana gauderet natura?
XVII.
Sed Perſonam Iudaeorum, hoſtium
Chri-

Chriſti, hae

e gratias 9

dn agit!

em, i. e. Pe
„Ger Medͦt
„Qpp. P.20:
carnem;
culltus, O
ommin en
elt Chriſu
ſecundum
Com vanan

Fll. h. 206.

Cor ita co⸗
Unta illa dee
romn prge
eram cau
ernas .ar
anert,
e nihil
ine Iudaee⸗
puunckunn a
6 Prullas
ſn mchnet,
p. 2⁰

Inlnt g

in lilſet,

ebentwen.
CN uer

eths .
Ogien

Wn,
1, Askeln
nigenst
(der en ic
Hur iGeng 6,
80vonornet
Echim geln.
Ule, Ctoen
nete n Nhen

ANN.

IS 11 Momm

Po Cebeit ⸗

s et

e ctei ubon,

chnſtanorum, te
Ad GnmA.
Ne e Ltce.
o We d

Uetur

A1

Crun, NN

a recentiore conatu. 269

Chriſti, haec dicens, induit? & hac men-
te gratias Deo aeternas vna cum his fra-

tribus agit? Sunt Iſraelitae ſecundum car-

nem, i. e. per vanam iactantiam; („nach
„der niedrigen Denkungsart der luden
„app. p. 203.) „ eorum, eſt filiatio, ſecundum
carnem; ſunt teſtamenta, & legislatio &
cultus, & promiſſiones, & Patres: haec
ommia ſecundum carnem: ex quibus denique
eſt Chriſtus, ſecundum carnem, i. e. non
ſecundum naturam humanam, ſed ſecun-
dum vanam opinionem huius pobuli. (ap-
pend. p. 206.) Ibi cordatus quisque le-
Gtor ita cogitabit: aut apoſtolus memo-
rata illa decora deſcribit, vt talia, quae
veram pruerogatilam praeſtent Iudaeis, &
veram cauſſlam praebeant gratias agendi
aeternas largitori Deo: aut vt talia, quae
ſpectauerit, vt vana & plane inutilia,
quae nihil aliud ſint, viſi praeiudicium
inane Iudaeorum, (eine cognitio Cbriſti“

Jecundim carnem - - ein praeiudicium,“

das Paullus mit dem termino (rara æa)
ezeichnet, und als ganz unnüz beſebreibet.“
(app. p. 205.) Atqui, poſterius, an ad-
mittat gratiarum actionem ſociata pietate
Paul-

270 Mantiſa, qua ſußfragium vindicatur
Paulli, cum verporum pari feruore; iu-. ps Lcriter
dicet, qui ratione magiſtra vtitur. Pſtes, tang
* Propter rem nihili, immo propter vitium 1 eprdun
(quale eſt abuſus impius praerogatiua- (ann Parcen
rum) vna cum vitioſis Deo gratias agere ae- icio ſignib
ternas, qualis iſta pietas erit? & quam digna quando tal

Paullo: B 10us inter
„H. XVIII. ſermone de
Mirum eſt, quantopere tamen inſiſtat MMlipercitor
autor celelerr. hoc ſuo imuento, tam lu- l in illape
brico, tamque ab omni ſpecie veri, de- I debemt
ſerto, vt lectoris cum iniuria coniunctum lil ſbi inpe
ſit, tale quid ei venditare. Sed totam AUl quoque

nihilominus ſuam hypotheſin fundamen- W eſſe ti
to tam ſtramineo, tamque nullo, ſuper- lulluus tu,
ſtruxit. Ex ipſo ſermone Paulli id clariſ- eniis & oi
ſimum eſt, eum ead chriſtianos Romae eterrent ee
degentes, ſcribere hanc epiſtolam. Pars mpellirent,,
eius epiſtolae, cap. IX. agit de ludaeis. phrobrio,
Qui ſermo continuatur capite ſequenti, & inti dicunt
Vlterius, quod oculus docet. Quae, We non pot
quaeſo, ratio eſt, quare Paullus hanc vni- flimn eorun
cam pericopam capitis noni, a commate Laungelija
primo vsque ad quintum, dirigat ad ludaeos lrina, tamn
tanquam praeſentes, ſi reliquas, iisdem de cliocris
ludaeis agentes, non item? atqui in reli- Wn baulli ab
quis

n nitlien,

ite,
ine

1 Mer Minn

Menganiu.
Tuiu ene .

Rtmenilit
meno, nl.
heeſei,
riconincktomn
R. N mam
eſn odnner
Te nlo, yr
ebeoliiddri.
Meihimos None
relolm in
U leß
aie en
e Ce,
uluene W
Cni,1 tnni
igridhien

a vecentiore conatu. 271

quis acriter obiurgat hos Chriſti iuratos
hoſtes, tanquam ſua culpa obduratos, &
in reprobum ſenſum truditos, haudqua-
quam parcens eorundem errori. Quo
indicio ſignificauit doctor ille diuinus,
(quando talia indicia tam feruide vrget
nouus interpres) ſe minus in ſequenti
ſermone de Iudaeis, tam ad palatum lo-
qui perditorum, quam id facere fingitur
ſola in illa pericopa? An ita bardum pu-
tare debemus vllum lectorem, qui tale
quid ſibi imponi patiatur? Si admittatur,
caput quoque nonum, decinum, & vnde-
cimum eſſe tale, vt contineat ſermonem

ad lIudaeos tanquam praeſentes, quorum

ingeniis & opinionibus ſeruiat Apoſtolus,
ne deterreat eos a fruge ſperata, ſi acrius
compellarentur: quid acrius eſſe poterat
eo opprobrio, quo, ſua quidem culpa
obdurati dicuntur, Rom. XI, 7. ſ. quibus
parcere non potuerit iuſtitia diuina, propter
perfidian eorum com. 19. 20. 21. qui hoſtes

ſint euangelii com. 25. cet. Alterum,

xærad aere, tam varias in partes traxit, vt
vel mediocris lector manifeſtam hanc a
mente Paulli aberrationem, intelligat.

272 Mantiſa, qua ſußragium vindicatur

§. XIX.

Contraxit ſeriem cogitationum bPaulli
(immo ſuarum) append. p. 197. Vielleicht
Jage ich nun die Reibe der Gedanken, die
den Schluß ansmachen, aufs deutlichſte.
Paullus hut jetzt mit den Juden zu thun,
die nicht Paulli Lehre von Ciriſto annabmen;
er erzdehblt unter den Vorzigen (die aber
nur aeuſſerliche unmoraliſohe ſind, und nur
ſo beiſſen, zard oaαα duch dieſe jüdiſobe
Praerogativen, aus den Juden ſolte der
Cbriſius kommen: auch dieſes (ſugt er)
geſtebe ich, it wahr wie alle vorige Vorzii-
ge, doch nur swara esere, vor Cott, nach
moraliſehenn Werbt, werden ſie nichts beſf-
Jer dadurch, daß Meſſias aus ibnen kom-
men muſßs, alle dieſe Vorzige giengen mich
als Juden, auch an; gleichwol habe ich das
Judenthum verlaſſen, und predige nun
Jellſt dieſen Chriſtus, gegen alle Juden, aber
bin ich ſo voll Liebe und Empfindung, daß
ich ſogar, wenn dies allen Anſtos bheben
koente, gern mein Apoſtelamt aufgeben; und
aus dieſem Verhueltnis, das ich in der chriſt-
lichen neuen Geſellſchaft habe, mich ausſof-
Jen laſſen wolte, (dafss Cbriſtus oft und
vie

e 7 l⸗
vobl behant
s Tulen 2
E vor Cen an,

n mit Recl

miſte aus le
als den Hei
lobet in En
un, docet?

Ita Pauliun
Nes, ſedl non
un, Oa
Uttemm a0ue

unen Ilam

eltur, tam

uur enim 1
gt Deus iu
is, quae
It. Sed nil
npugnet, P.
Utum. P
lyſi dockyina

lo ſubiicit:

lnxu 1hun

Uuliet⸗

Eünun Pnn
. Mik
Vllliin, c⸗

lin uin,
Mheminer

ftigen (dece

4
t, tntr

iniie ler
e
Vui.

Sf (netz. nn
t, ch

ut Aner koni

mig e
22

Aft binn
Nfrten;n
Uinirenſ.

.

n e nihe

iegenr d

4

a recentiore conatu. 273

viel it, als Lebre und Kirche Cbriſti, iſt
wohl bekant gnug.) Dann ich weiß es wohlh,
wvas Juden zeither, für aeuſerliche Vorzii-
ge vor den andern Voelkern ſich gewiſſer ma-
ſen mit Recht beilegen, auch der Chriſtus
mitſte aus den Juden abſtammen, und nicht
aus den Heiden, er iſt der Gott über alles ge-
lobet in Ewigkeit. An haec dicens Paullus,
non docet? (§. X.)

§F. XX.
Ita Paullum loqui fingit quidem inter-
pres, ſed non probat. Petit igitur princi-
pium, qua phraſi vtitur idem, contra
pPartem aduerſam in hac appendice. Et
tamen quam feſtiue haec narratio con-
texitur, tam repugnat ſuo auctori. Fa-
tetur enim ſententiam vltimam, Chri-
ſtus eſt Deus ſuper omnia, connecti poſſe prio-
ribus, quae mentem Paulli exhibere de-
bent. Sed nihil habet, quo hunc nexum
impugnet, praeter id, fruſtra toties ia-
titatum. Paullus hic agit cim Iudaeis
Chriſti doctrinam haud probantibus. Hoc
illico ſubiicit: „da Paullus es eben mit Ju-
» den zu thun hatte (p. 195.) welche aieſen
S

9) Cbriſt

—

274 Mantiſa, qua ſußfragium vindicatur

„Chriſt nicht für den wahren Chriſt anneh-
„men wolten - -= und weil nur die Chri-
„ſten, nicht aber die Juden, ſolche Prae-
„dicata, (der da iſt Gott &c.) Zzu dem
„Namen Chriſtus ſetzen.„ In hac para-
phraſi Paullus dicit ſe praedicare Chriſtum
noſtrum; idque dicit Iudaeis quaſi audi-
entibus (ex hypotheſi). Nouerant au-
tem illi auditores tanquam Pa ekte ſei⸗
licet, quid Paullus hucusque de Chriſto
praedicauerit; eum nempe eſſe vnicum

verum Meſſiam, de quo vates cuncti te-

ſtentur, Act. NXVH, 22. qui ex ſemine qui-
dem Dauidis ſit ſecundum carnem, ſed idem
Filius Dei, Rom. I, 3. 4. & dominus gloride
1. Cor. Il, y. Id vero blasphemum erat
in auribus Iudaeorum; qui approbant
facta parentum; hi enim eam ob cauſſam
Chriſtum interfecerant, quia Filium Dei
ſe profeſſus erat. Si itaque ſalua accom-
modatione ad auditorum placita, profite-
ri potuit Paullus, ſe ita probare ac venera-
ri doctrinam de Chriſto, vt praeco publi-
cus ſit illius, ab illo Chriſto miſſus, Rom.
, 5y. quae praedicatio ſic exacerbauerat

animos illorum hominum, vt Exlpuͦcrent
3

Anomen?
gid prohi,
entibus Gi.
3 mid

Nccede
dae ſenten
iple nimm/
peruertene
enim, hoe
7.) er
nx ndere⸗
Mp. At x
heius aud
am illam
lem, quan
Pencdere,
emum, ip
Undamentu
s gramme
Eluce imp

M Phrateo

habet: C
en. Ldie
Mllus Ron,/

Mil ,

1Cf ne
rde Cn.

llene

uc
N Mr.
in Uken
i
Mennr
1 nen 6
le deto
r eſe miom
ez cnel e
iunſnnegt⸗
men Aten
Llnmm gni⸗
Gtenun at
Gn pobn
enm tbeulen
ullimli
lellluaum.
Neii
ek Kndr
ffu⸗ l.

Uloe Nin.

elgetbeent
t e
.

a recentiore conatu. 275

ad nomen & mentionem eius, 1. Cor. h 23.

quid prohibebat, quo minus iisdem prae-

ſentibus diceret, Chriſtum eſſe Deum ſu-

per ommia!?

§. XXI.

Accedamus propius ad alterum tuen-
dae ſententiae ſuae firmamentum, quod
ipſe primarium vocat. Hoc ſitum eſt in
peruertenda phraſi zara oοαοα., Fatetur
enim, hoc eſſe praecipuum, (append. p.
207.) dies iſt der vornehmſte Grund meiner
ganz anderen (als der gemeinen) Erhlae-
rung. At vero, fundamentum illud ipſo
ab eius auéctore iam euerſum eſt, per fi-
Gtam illam gratiarum actionem, eamque
talem, quam ſoleant infideles Iudaei Deo

rependere, quam praeſtituri ſint in ae-

ternum, ipſo cum Panllo. (H. II.) Idem
fundamentum ſubruitur etiam per ratio-
nes grammaticas. Contra eas maniteſta
in luce impingitur, vbi diſſecatur parti-

cula phraſeos, a toto ſuo corpore. Tota

ſic habet: Chriſtus eſt ex Iraelitis ſecundum

carnem. Sic in hac ipſa epiſtola loquitur

Paullus Rom. I, 3. Filius Dei fäéctus eſt ex
2 ſemi-

276 Mantiſa, qua ſußfragium vindicatur.

emine Dauidis ſecundum carnem & Gal. IV.

4. Eilius Dei ortus eſt ex muliere. Non
obſtat, quod loco priori ſequitur: de-
monſtratus Filius Dei in virtute, ſecundum
Spiritum ſanctificationis, cet. nam additum
hec eſt per exegeſin, & declarat antece-
dentem Eilii Dei notionem, ne quis pu-
taret, ipſam eam naturam, per quam Re-
demtor eſt Filius Dei, ortum habere ex
ſemine Dauidis. Eadem declaratio eſt
