veram de verbis PAVLLI ſentenriame
iudi-

ull

le

iudice ac te

nobs, II

s erore ſ

otat veriore
Gium tnOd
4 Poſtolat,
Ninil differt

characeren

e lo becl
Finantur.
deſt re,
it one⸗
Met, Nili
luckig. Il
elis doctort
Erpretes, al
Aio Patremn 6

Praecomio ce

1, ſi upliee

e Altera
n,

Cum de

L , jam
nnmnis, t

I. Mue

,Crſ, i
n Kur ,,
E)) hoos
blcene
Ninmnn lier.
Ul Nics
vunr, alrndi
ſio, his
Cbe enenis
Drtekenin a
bne orlor.
Cinlenut, il
In aind
Nelicn An

e, Knbi ce

Goum eer terpretes, alio ſubinde loco Chriſtum,
H””

, um ſt
1 callln e

enonis inn.
giſe tam
n. K mum

41 Eenni,
M⸗

de ipſo conſenſu patrum. 22

judice ac teſte CHRYSOSTOMO, fauet
nobis. IIIa verior dicta, non niſi opinio-
nis errore praeſumitur. Id autem nihil
mutat veriorem ſententiam, ſi idem elo-
gium modo Patri, cum verborum ſenſus
id poſtulat, modo Filio, tribuitur, qui
nihil differt a Patre, niſi per ea, quae ad
characterem perſonalem internum, pertinent,
e quo oeconomica quaedam recte de-
riuantur. Sed Deum efſſe, verum puta,
id eſt zr) zavrror, id eum adeo non diſtin-
guit a Patre, vt Filius ne Deus quidem
foret, niſi eſſet verus, ſummus, Patri
aequalis. Id probe ſcientes eccleſiae ve-
teris doctores, bonique ſacri codicis in-

alio Patrem Chriſti, aequali iure, eodem
praeconio celebrauerunt: perperam actu-
ri, ſi duplicem inde ſententiam, alteram-

que altera veriorem, comminiſci voluiſ-

ſent.

§. CXxXVI.

Cum de veriore interpretatione loci
Paullini, iam vnice diſputetur; e regulis
ſermonis, vtra verior ſit e duabus, de-
cer-

224 Cap. III. Jeck. I. Art. II. Disquiſitio

cernendum eſt. Quousque illae ſtant
pro altera ex his duabus, eo vsque Patres
hunc locum ita excitantes, vt manifeſto
eum referant ad Chriſtum, veriorem ex-
promunt ſententiam, quam illa foret,
quae id nusquam Chriſto, ſomper Patri
conuenire, quod ſit ſuper omnia Deus,
contendit. Is praeterea CHRYSOSTO-
MIlocus, qui ad comprobandum affertur,
quod ille verioris interpretationis indicia
non reliquerit, ne inuocanti quidem re-
ſpondet: cum ille Amtiochenus doctor,
formulam PAVLLI pro gratiarum actione
habeat quidem; (quod regulae tamen
hermeneuticae non patiuntur, niſi quod
per bonam conſecutionem, is qui Deus
ſuper omnia dicitur, etiam gratiarum
actione dignus eſt) ſed eandem gratia-
rum actionem diſertis verbis etiam ad
Chriſtum pari iure transferat, ris ε a-
Toν &εWπαοaν aud ασα+0ν 740 oνοονρρXv:7S 9es,
qui vnigenitus ergo, tanquam pariter cum
Batre, Deus ſuper omnia celebratur. Plu-

rimum ab ea interpretatione recedit, qui

ſic explicat: Paullum bEoO agere gratias,
qui per Chriſtum, (cui & ipſi αοιοα de-
betur)

bettur) tot
on tero
jolitonen, 4
Om. lllit
Cui nulla ve
let. Nam
4) Dus a0
tiarumn atti
tineat, qus
ſeus eroa.
umanitate
Orueulo uui
6o tribuicur
Nen proban
qoo relat

INOd0 ſit

on genotet

() MJX.

Denuo te
Uret inditat
C. VIII.
Chriſn rer

eſbi conſt

beh notari

. igtien

e iee inr
0gne bare
It Munlelo
Leninen er.
n ihe,
tr bmri
tommn den,
CHNESOST.
um rennn,
out itiin
Olten r
Coctor,
tinnnn one
dne umen

r, Kii rad

böiDens
n gnuummn
een gri⸗
bs einn

, „7 6 nu
znt 7 des,
Larter Cu

Prarur, D.

ecelih

Cere inn

—, 4
256
7 13 .

N

de ipſo conſenſu patrum. 225

beatur) tot beneficia in Iudaeos contulerit:
non vero Chryſoſtomus hic vidit neceſjariazn
relationem ab hbumanitate ad diuinitatem
Chriſti. IIliberalis eſt haec interpretatio,
cui nulla vox formulae Paullinae reſpon-
det. Nam 1I) gratiarum actio fingitur,
2) Deus a Chriſto ita diſtinguitur, vt gra-
tiarum actio tantum ad Deum Patrem per-
tineat, quatenus per Chriſtun tam bene-
ficus erga lIudaeos fuerit: 3) relatio ab

humanitate Chriſti ad eius diuinitatem in

oraculo Paulli negatur, eademque nega-
tio tribuitur CHRYSOSTOMoO, de quo ta-
men probandum erat, quod 13 2αιιντια,
(a quo relatio fit ad Deum ſuper omnia)
eco modo ſit ab illo Patre expoſitum, vt
non denotet bpimanam Chriſti naturam.
(H. XXX. 18.)

§. CXXVII.
Denuo teſtis CHRYSOSTOMVS cofm-
paret inuitatus. Nam bomilia XX. in
1. Cor. VIII. bune locum (Paulli) iterum
de Chriſto recitat. Bene, quod hic quo-
que ſibi conſtat, ne forte locus eius alter,

obelo notari mereatur; ſicut ille ORIGE-

P NIS

226 Cap. III. Ject. II. Art. II. Disquiſitio

NIS (F. CXXIV.) minus boneſte natus exi-
ſtimari coepit, accuſante ſcilicet ERASMoO.
Sed teſtatur tamen in homilia? (ideo ſcili-
cet inhabilis ad teſtandum) & ſeriptor tot

&Oι+ tam multorum voluminum?; (melior

fortaſſe, ſi minus multa vel vnum dum-
taxat ſcripſiſſet, quod forſan & MoSI &
PAVLLO Obſtare credas, non item Iu-
dae vel Jacobo) bis omnino vtitur & ob-
ſcure, teſtimonio, Juod recentiores dixerunt
fuiſſe longe clariſſimum? Non ergo fuit vſita-
tius? Nempe ſi bis dixit, cogitate dixit, ſi
diuerſis locis, conſtanter & meditate; ſi fa-
temur, id quod dixit, eſſe explicationem ver-
borum Panlli de Chriſto; non obſeure dixit. Eo
cordatiores & magis ingenui ſunt illi (qui
vocantur) recentiores, qui tale teſtimonium
longe clariſſimum exiſtimant. Sed his immo-
rari, fere piget. Cetera de genere hoc, ad-
huc ſunt multa. Prope miror tamen, non
recordari, qui hoc obiicit CH RYSOSTO-
MO, quam multa ſcripſerit OoRIGENES,
(vltra ter mille & quingentos libros) cui
praeterea nimia ſcribendi feſtinatio ex-
probratur ab iis etiam, qui famam illius
quacunque poſſunt ope, defendunt.

§. CXxXVIII.

2

De Epl
ſtare Mratl
ſne ind
rlſinſtiea
bom viri
Fationes.
Mens rotu
on fein

legario /

u ſuru c
rinue n
ne tantten
e vtttur
ro dd i
ſtur explie
Ninittunt?
PHANIO,
Uiſtoricam
leubi pan
tiam eils
svel bi
u ſbi e⸗
er pugna
In flad 9
ltli re⸗

Dagt; i

einnnt,
CetENiSN

Ctvli

ſmrm
i (nelor
lnmtm.
nKe
Non ten Ne
ine henmr
, utaſt.

Htne ci

ltate,ükt⸗
Prtinenter⸗
wectikt o
llom ili oni
etelimoniun
Ndhsimmno⸗
eherehoe,a

rtuwen,/n.

NV60510.

OEIOENES,

lbros)ci
Otinano e
ſmum Ilu
endvot.
.

de ipſo conſenſu patrum. 227

§. CXXVIII.

De EPIPHANIO teſte. IIIi hoc ob-
ſtare notatur: eſt miſerrimus ſeriptor, ho-
mo ſine ingenio, atque ab ommi eruditione
eccleſiaſtica alienus: cuius nos pudet pigetque,
Nt boni viri ſumus; non addit interpretandi
rationes. Litur quid tandem efficit contra
meas rationes, quas propono? Iis ſi eruditi
non poſſunt fortiora reſpondere; num illa
allegatio ſufſncit mibi? Seriptoris quidem,
qui ſacra carmina turpiter traéctat, & do-
Ectrinae auctoritatem futiliſſima conſeribilla-
tione tantum non in contemtum adduxit!
pſe vtitur hoc loco contra Anomoeos! an
vero ad illos confutandos ſufficit, vt nar-
retur eplicutio alia, quam Ariani nunquam
admittunt? Eſſe, quae deſideres in EPI-
PHANIO, non abnuimus. Fidem eius
hiſtoricam nimia credulitas labefactat. Sit
alicubi parum felix polemicus. Habeat
etiam eius dictio, quae minus placeant.
Quis vel Patrum doctiſſimorum ab omni
lapſu ſibi cauit? An minus proinde feli-
citer pugnauit contra Arianos, ſi oracu-

lum illud PAVLLI, de quo diſputamus,

eo ſenſu recitauit, quo ?AVLLVS? quod
P 2 face-

22 8 Cap. III. Keck. II. Art. II. Disquiſitio

facere certe non poterat, niſi in phraſi
15 zard dene, agnouiſſet diſcriminis no-
tam inter Patrem & Filium. Quae nota
ſufficere poterat ingenuo lectori, vt Deum
Juper omnia, qui caro factus ſit, oculo non
impedito videret. De rationibus non ad-
ditis, ſupra reſpondimus. Nullam ido-
neam habet contraria ſententia, quae le-
ges interpretandi violat, e quibus tamen
tota cauſſa decidenda eſt. Adeo fortes
illae ſunt! Si teſtes aduocamus, de ſen-
ſu, qui inſit ſermoni alterius, non id
agimus, vt mens loquentis ab illorum
auctoritate ſuſpendatur, ſed vt mentem
loquentis hermeneuticis ante ſubſidiis
firmatam, illorum conſenſu firmemus.
Quod ab IOANNE CHRXYSOSTOMOI
tam contemtim habitus eſt EPIPHA-
NIVS, id reliquis eius meritis tam non
derogat, quam non auſus eſt HIERONX-

MVS, & alii, tam abiecte de illo ſentire,

qui Syriacae, atque graecae linguae ſatis
gnarus, idoneus verborum PAVLLI in-

terpres eſſe poterat. Quod idem, exci-
tans hunc PAVLLI locum, ne verbum

vel vnum dicat, quo efficiat, duus naturas
eius-

uecen l
caulſie pel

Ud, M

Alcet . i
emn expi⸗
Cins auten
d, quod
dentibus
gijel,
Hoc iudici
Ariumum⸗
mn deliria
ino, prolte

nne pr.

dum nelb-
ea reticendt
ſe, ficile
IyM ſbi,
ſe malit.
Uecietur,
IVTI t
r er hro⸗ .
lbateer. M

ſſnne den

. „.
Dle

Niin Phr
Gninns

Que Dd

Ni t Mn
nl non

Iuti nn c.

Nlmid.
Ntn orl.
liblstunen
ler ſner
g, le en.
1, Non id
Aorumn
UN wenen
te Ibntis

d frmemes.

rS05TON
N Eplh.
ritis tan me

EHIEY.

eiolenire,
Gune ſs
1ANLII
iten en
ſe len
imn
⸗

de ſ conſenſu patrum. 229

eiusdem ſubiecti bic deſeribi; id ad caput

cauſſae parum pertinet. Qui elogium
illud, Deus ſuper omnia, cet. de Chriſto
explicat, iudicio quodam manifeſto ad
eam explicationem vſus eſt. Manife-
ſtius autem nullum eſſe poterat, quam
id, quod PAVLLVS proxime praece-
dentibus verbis ſuggerebat, de eo lo-
quens, qui eſt e Iſraelitis ſecundum carnem.
Hoc iudicium a Spiritu ſancto ſuggeſtum,
& Arianam impietatem, & Patripuſſiano-
rum deliria, vno ictu, eodemque validiſ-
ſimo, proſternebat.

F. CXXIX.

Quae praeterea adferuntur ad eluden-
dum EPIPHANII noſtri teſtimonium,
ea reticenda potius, quam vrgenda fuilſ-
ſe, facile videbit, quicunque PAVL.-
LVM ſibi, quam ſe PAVLLO magiſtrum
eſſe malit. Nunquam is eo licentiae pro-
gredietur, vt affirmet, vecte Arianos hoc
PAVLLI teſtimonio vſos fuiſſe: vefelli certe
hoc ex loco non potniſſe, qui, ſi ad Cbriſtum
trahatur, mullum habeat ſignum diſeriminis
perſonue idurnros à Patre: Patrzes ad ſenten-
P 3 tiam

230 Cap. III. JNect. I. Art. . Disquiſitio

tiam nobis contrariam arceſſitos, rationi-
bus & cauſſis vti, vt ſcilicet dirnræ ſer-

uent, vt poſſit error illorum vitari, qui ex

hoc loco fuerunt Patripaſſiani. IHeo vero
Uurnræs ſeruandas eſſe, Ns Lerciere ipſa,
ſemper hoc ad Patrem transferat in aliis lo-
cis: e iſtis aliis ergo illum vnicum circum-
oribendum fuiſſe, ſi de prima interpunctio-
ne, qua Paullus ipſe vſus fuerit, non con-
ſtet. lam in ſuperioribus obſeruatum eſt,
fingi notam diſcriminis inter Patrem &
Filium, ſi ſumatur, praeter ſacri codicis
doctrinam, Patri id proprium eſſe, vt
Deus ſuper ommia, benedictus in ſaecula ſit
& credatur. Quod plane Arianum, & ſcri-
ptoribus diuinis prorſus ignotum eſt. In
illo vnico (vt fertur) loco Paulli, Chriſti
maieſtas ex deſtinatione PAVLLI cele-
branda erat, quam alibi, niſi eadem for-
mula, iisdem tamen argumentis, &

Phraſibus, omnes Prophetae & Apoſtoli &

Chriſtus ipſe, pari modo celebrant. An
ideo locus ?AVLLEI tam illuſtris, adeo
lacerandus foret, ſi vel maxime foret
vnicus, quia formulam quandam ſingula-
rem contineat, alibi ad Patrem rclatam

1 coneri
conuehire
Irteconi.
nnr, Clrit
tein. Dri
Güsit Patre
erroremne
ſtate. Pat
la, &mit

atrem ret.

umat de e
rnern, de

nrpunetin

Allum ad
nibet, gu.
Kons ign
onis teyxtl

tei e

punctionibe
her eſt inten
el malione

Quicomn
1 reigoit,
um, viig

Nn
. Diguße

ſins ſtoi

imn, Mer

n
Irfrur icle,

It i .
Mieun gren.

ntnfungr

Mnt, N.
Penunnet,
er Luren &
ſen cejes
n ele, N
i eele ſt
unmn Aler.

potumn el N

Puu,, Cre
PAVLI e

ſendenn.

ennd

gebrtot. Da

lrs Nen
dcne trn
odemße

men n

de ipſo conſenſu patrum. 23 1

Id conari nemo poteſt, niſi qui minus

conuenire Chriſto putet, id tam illuſtre
praeconium, aut qui per errorem me-
tuat, Chriſtum euehi per illud, ſupra Pa-
trem. Prius Arianum eſt: poſterius in-

duxit Patres quosdam, ad committendum

errorem exegeticum, ſalua Chriſti maie-
ſtate. Patripaſſianis autem fauebit ſiniſtra
illa, & minus apoſtolica ſententia, quae ad
Patrem refert illud, quod PAVLLVS af-
firmat de eo, qui ex Iſraelitis eſt ſecundum
carnemn, de quo loquitur Apoſtolus. Ad
interpunctionem vero quod attinet, in
caſſum ad illam confugit, qui nihil aliud
habet, quo ſe tueatur. Signa interpun-
Gtionis ignorat omnis antiquitas. Ser-
monis textura, & ſcribentis deſtinatio,
& rei de qua ſermo eſt, indoles, inter-
punctionibus modum ponit. Falſa ſem-
per eſt interpunctio, & vel imperite facta,
vel maligne, quae leges illas violat.

F. CXxXX.

Qui commentarium in epiſtolas ? AVIL-
LI reliquit, A M BROSII nomine inſeri-
ptum, vtique verum auctorem diſſimu-
G P 4 lauit,

232 Cap. III. Sect. II. Arr. IlI. Disquiſitio

lauit, neque hoc minus tamen de gente
Chriſti doctor fuit, idemque non indo-
Stior AMBROSIO, aliisque, vel illa aeta-
te, vel paullo recentiore, magiſtris. Te-
ſtis igitur erit ſatis idoneus, eoque in-

clementius reiicietur ab iis, qui nomn mo-

do explicationem oraculi Paullini poſceunt,
ſed additas etiam explicationi rationes.
Hic addit rationes, easdemque vnice in
hoc genere firmas, id eſt eegeticas, hoc
modo: ſi quis non putat de Clriſto dictum,
qui eſt Deus fuper ommia cet. det perfonam,
de qua dictum eſt, de Patre enun mentio
Jucta non eſt. Nulla quippe in ſerie ſer-
monis nominatur, niſi ſecunda, quae ſe-
cundum carnem eſt ex Iraelitis. An ſatis
eſt, eam rationem dicere falſam? an ideo
falſam, quia beneficia à PAVLLO coᷣimme-
iorata, Fuerint Patris, gimmo ipſe Chriſtus,
tanquamm beneficiuun? At vero, ſumitur
hic ſine omni ratione, formulam, de
qua dicimus, eſſe gratiarum actionem:
quod ſupra (§. LXIII.) euertimus. Dein-

de, praerogatiude ludaeis indultae, de qui-

bus egerat PavLLVS, cur minus Filio
Dei, quam Patri, tribuamus, nihil eſt
quod

Gvod ſlad
ſcholre lo⸗
eloctze.
ir cenit in
Dbi iple in
Dopolormm
gauumn con
ſtus vt bi
tum ſpect⸗
Nefeeii ud

Cur Aye
ELAGII
commuent,
Al ton. V
üdeianda,
nulluporek
Hrimi ſint,
lones hor,
Wrum PA
ninfo ,
lug haod
IIS, ttar,
rjones
EKiuum, non

4 Dinßn

tmen Gen
le non ind
el aer,
gllns T.
V engls in.
G nonno.
kr Mnn
toni nien
Oe le
in koo

r enmn,
nn nierio
R aſene er.

6*

nli gr i.

f. Aa les

Ponmt itn
IIo anne⸗
iſelin
eto, Cr
Hrnnn, Ce
, Aionettn
nus. Deir
ne, de
inn N

de ipſo conſenſu patrum. 233

quod ſuadeat. Sunt opus ad extra, vt
ſcholae loquuntur, a doctoribus diuinis
edoctae. Pater dedit Chriſtum: & Chri⸗

ſtus venit in mundum, illuminaturus omnes.

Sibi ipſe induit humanam naturam, ſibi

populum elegit in peculium, ſibi re-
gnum conſtituit, cet. Quid multa? Chri-
ſtus vt beneficium humano generi da-
tum ſpectatur, an ideo non eſt idem be-
neficii auctor?

§. CXXXI.

Cur AVGVSTINI, HIERONYMI vel
PELAGII potius, (cuius in epiſtolas Paul-
li commentdrius, inter opera HIEONVY-
MI tom. VIII. refertur) teſtimonia, haud
inficianda, repudientur, ratio adferri
nulla poteſt, praeter inanem illam, quod
latini ſint, quod translationis ſeriæzn, (ra-
tiones hermeneuticas,) in metaphraſi ver-
borum PAVLLI, ſequantur, cum Am-
broſiaſtro conſentiunt (LXXXI.) & ratio-
nibus haud idoneis vtantur. Si memini-
mus, totam hanc diſceptationem redire

ad rationes bermeneuticas, & conſenfüm

teſtium, non minuere, ſed augere teſtimo-
P F nii

234 Cap. III. Sect. I. Art. II. Disquiſitio

nii fidem, niſi & contrarios reiicere ve-
limus, propterea quod conſentiant; res
oppido confecta erit.

§. CXxXXII.

THEODORETO Cyri epiſcopo, ſerior
aetus obiicitur; quaſi nefas ſit poſteriori-
bus, emendare, ſi quid a prioribus pec-
catum fuerit, quod ne in hoc quidem
argumento probari poteſt. Neque ta-
men poenitere debet THEODORETVM
quod eſt ſaeculi quinti, idemque graecus
Pater, qui libros veteris & noui teſta-
menti diligenti, ſi quisquam, lectione
perluſtrauit, & quantum potuit, inter-
pretatus eſt, poſtquam dialogis ſuis Aria-
nos & Macedonianos, grauiter redargue-
rat. Exſtat inſigne teſtimonium GEN-
TIANI HERVETI, Remenſis ecclcſiae
camonici, qui commmentaria THEODORE-
TI in linguam latinam transtulit: fruere,
inquit, lector, Theodoreto noſtro, ſuccin-
éte quidem, ſed non minus eleganter quam
pie, Paulli ſenſum explicante, & ſententias
ſententiis, quod in Paullo videtur difſicilli-
mum, miro artificio connetctente. Quod
idem

4

dem TH
unny ſel in
ihil offot
eodem ure
1, & Fün
Dater Cicito
Wludirur

Omiſſis
lim in,
NILLVYM N
Ultrem loc
Coritaten

Uhen Iu

Nerot a) 4
leo ahſtt mn
Uulkis ſenftͤ
Pitren a F
i orticul
lere: a) e⸗
nin cYRI.
igbiorss den
remem,
Dorum varie
Oneſnina

11 Dinif de ipſo conſenſu patrum. 235
OS i, idem T† HEODORETVS alibi non in Chri-
leninn ſtum, ſed in Patrem, dicat hanc phrqſm, id
nihil officit eius ſinceritati, vt qui noſſet,
eodem iure eam Chriſto & Patri conueni-
l re, & Filium tam non excludi, quando
ee, Pater dicitur uper omnia Deus, quam non

SG excluditur Pater, quando Filius.
inie „
e ien §. CXXXIII.
een. Omiſſis quibusdam aliis, qui tamen ad

EIn canſam inepti, fruſtra dicuntur, ad CY-
Megtn RILLVM noſtrum reuertimur, cuius il-
ett. luſtrem locum cap. IJ. dedimus. Huius
n, Kne auctoritatem id minuere creditur, quod
Mut ne. ſit ſaeculi quinti, quod legat in ravrrae, 41100
gr isA in erat zal ante sRναταε, Juod in alio eius
ier eine oco alſit articulus, quod denique in aliis
nunun ct multis ſeriptis, per hanc phraſin diſtinguat
nirne PFatrem a Eilio. De ſaeculi nouitate, &
IMkopek. vſu articuli, non opus eſt quidquam ad-
Glee, dere: ad ea quae ſupra diximus. Habet
n n enim CXxRILLVS veneranda nomina an-
nteum ticquioris aeui; habet PAVLLVM pro ſe
Pimnn, loquentem, habet argumenta, quae tem-
Genrf“ Porum varietatem, & ingeniorum alterna
e. GC Conamina ſupergrediuntur. Articulum
NA gun

236 Cp. II. Sck. II. Art. Il. Disquißttis

qui deſiderant, agant cum ?AVLLoO,
cur non ita ſcripſerit: qui eſt à 93 &
3 τRνατd, Vt Filium excluderet, & Pa-
trem per articulos ſaluaret, quem negle-
Sto bis articulo, in diſcrimen maieſtatis
propriae adduxerit, apud lectores, omiſ-
ſum articulum accuſaturos. Si verum eſft,
virum ſanctum haec inſpirante Deo lo-
qui, cuius maieſtatem omiſſo articulo
praedicat; cur obtrudet ei doctor aliquis
quantacunque canitie fretus, articulum,
quem Spiritus ſanétus abeſſe potius quam
adeſſe, iuſſerit?

F. CXxXXIV.

Alterum non eſt maioris momenti.
Scripſit CYRILLVS i1 zarræ, Ccum ſcri-
bendum eſſet ia! zavrrav, forte memoriae
lapſu, qualem non ſemper humana cauit
induſtria, vt cap. I. notauimus. Neque

tamen voluit, vt exinde quidquam dero-

getur gloriae Chriſti. Quin ipfa celeberri-
mi interpretis paraphrqſis, hanc ſcriptio-
nem expreſſit; cui tal zarrar idem eſt,
quod ſuper Iudaeos & paganos. (H. LXXVI.)

Hoc loco tamen, vbi de CXRILLO ïͦ-
dica-

ge

Gicambs, e⸗
ler, i du
einx En
, ſler on
nt Chriſtun
inl roituj
r ila ommi
CYRILLVS
harur, cum
Veperamn

Eeret P4VI

ere, non
boit, quoe
tam, &er
lull appel!
Alen. Ita
Ultavamn ve
umn tey tti
lmires? eree
WMem ex l.
Numn ſiſer
ue eſe i
elogom,
umerat inte
ehlo Deo,
l Piri, c0r

ll Uguſe⸗

m erin
l et di &

lkre, & .
en tegke.

en Wieſaris
Gorez ent.
„Irennch,
Dlenee Deo h-
mno mirh
CCrräns
Minin,
rivcemn

s monent.
ne, U I

One henorie

Thummcn
img Memne
itumcen.
polten⸗.
ane Kße⸗
Wenn el

CLNNS

ChIo

de ipſo conſenſu patrum. 237

dicamus, carpitur ille Pater, his verbis:
haec, ſi qui putant eſſe exigua, (xæl ante
evXοπτ⁵ & ravræs 10C0 ravvταον) ego non pu-
to; ſuper omnes in maſeulino, multi dixe-
runt Chbriſtum Deum: ſed hoc non eſt phra-
ſis irl rarræv. Hic enim & Chriſtus eſt in-
ter illa onnia, vt dixerunt vetuſtiores. At
CYRILLVS his vettiſtioribus nihil moue-
batur, cum haberet ipſe vetuſtjiores illis,
perperam de Chriſto ſentientibus, & ha-
beret PAVLLVM, cunctis vetuſtiorem.
Quare, non tantum hoc elogium Chriſto
tribuit, quod ſit ſuper ommes, ſed pergit
etiam, & eundem Dei Filium, verbis
Paulli appellat benedictum in aeternum,

Amen. Ita enim vrget IVLIANVM,

poſtquam verba Paulli recitauerat: ec-
quum vero tu, praeter hanc, vocem aliam
requires? ecce enim, ecce, illum ſecundum
carnem ex Iudaeis, hoc et Chriſtum, &
Deum ſuper omnes, adeoque benedictum
quoque eſſe ait in ſecula, amen; * Sed il-
lud elogium, benedictus in ſecula, inter ea
enumerat interpres noſter, quae non niſi
Jupremo Deo, hoc eſt, (ex eius ſententia)
ſoli Patri, conueniant, & nusquam Filio
tribu⸗

238 Cap III. Sa. II. Art. II. Disquiſitio

tribuantur. Nec diffitetur idem, alibi
CYRILLVM exhibere verba Paulli, eo-
dem modo, quo noſtri codices; ſed cum
ter legat, (ita addit) in: rarras, incertum
eſt, vtrum u⸗len d quue omnino no-

ſrae phraſi conſentit, ſit etiam a Cyrillo.

Quae cenſura, qualis ſit, & quam tuta,
ad retinendam veterum monimentorum
fidem & auctoritatem, nemo non intelli-
git. Quam multo planius eſt, ſenſum
formulae inl rarras, Juper omnes, eundem
eſſe viſum cCyRILLO, qui inſit alteri
ir! ravrav; J. Cor. VIII, 5. 6.

* Excerpſimus hunc locum ſupra, S. VIII. p. Iö. ſ.

F§. CxXXV.

Quod idem CYRILLVS multis in aliis
ſeriptis diſtinguit Patrem per illam phraſin,
id mirum videri non poteſt, cum id fece-
rit auctoritate eorum, qui diuinitus in-
ſpirati, fecerunt idem, probe gnari,
quam ſit nullum inter hunc & illum dis-
crimen, quo maieſtas ſubiiciatur maie-
ſtati. Ideo Filium nobis ſiſtunt opiſicem

bhuius vniuerſi, Io. h 1. 1. Cor. VIII, 5. 6.
non

A

co ekeluſin

V n. Noue
uinita, ſelen
entie, proct
Lod ſana
lom. 19.2

Poſtremo
CYERILLI 1
poſuerit
let, quid,
Mtentiae vin
ktille: auie
lctus in ſur
Ibuitar Chr

IUnds in ge

Flromcqoe ele
Geuncdem re
e etiam cn
ne caret,
l , ne
Uli, ſed le
Ars coici
A. Veris
bendi, e⸗

. niſen

riten, Aü

les, n
u, tfeſtcn,

Enmni.
m 90n.
Kummn,
Onimennn
noon nel.
Bel, n

Nun, euncen
t deri

8 ltki ncin
plinn Mnſt,
,cun fe
GGinis ir
be n
KMoe i⸗
onor oni⸗
ton enfe
Cr. UIGNR

de ipſo conſenſu patrum. 239

non excluſuri ex hoc opere Patrem, Ebr.
Ih, 10. Nouerant enim, non alia, quam
infinita, ſcientia, ſapientia, bonitate, po-
tentia, produci potuiſſe hunc mundum;
quod ſana quoque ratio docebat paganos.
Rom. I,; 19. 20. 21.

§. CXXXVI.

Poſtremo, id quoque ad infirmandum
CYRILLI teſtimonium affertur, quod
7. Poſuerit ante .νντ .. Id, ſi factum
eſſet, quid, quaeſo, hinc detrimenti in
ſententiae vim & veritatem? Senſus fo-
ret ille: i eſt ſuper omnes, idemque bene-
dictus in ſaecula. An propterea minus
tribuitur Chriſto, ſi & Jummus, & ado-
randus in geternun dicitur, quam ſi
vtrumque elogium, omiſſa coniunctione,
ad eundem refertur? Sed bene eſt, quod
hac etiam culpa, quamuis ſatis minuta,
plane caret, optimus CYRILLVS. Nam
illud -„a, nequaquam interſerit verbis
Paulli, ſed lectionem quae nunc eſt in
noſtris codicibus, absque illa vocula, re-
citat. Veris recitatis, addit neruum
probandi, contra IVLIANVM, & du-
pleN

240 Cap. III. Sck. II. Art. II. Disquiſitio

plex vrget argumentum pro ſumma Chri-
ſti maieſtate, a Paullo ſuppeditatum. Pri-
mum eſt, quo Deus ſuper omnes appella-
tur, & alterum, quo idem quoque bene-
diéctus in ſaecula, amen, ſiſtitur. Non al-
terat verba ſcriptoris, qui illa minime
mutata praemittit, & praemiſſis adiicit
juſtam epicriſin, inculcans vim probandi,
duplicato ecce, ad prouocandam attentio-
nem, teſtimonio diuino debitam. Inſpi-
ciat qui volet, Cy RILLI locum, ocu-
lus ſit inſtar iudicis. (F. VIII.) Didice-
rat hunc modum diſputandi a viris diui-
nis. Paullus quoque, repetens promiſ-
ſionem de ſemine benedicto, ſubiicit mon-
ſtratam promiſſionis emphaſin, & argu-
menti inuictam poteſtatem, Gal. IIh, 16.

§. CXXXVII.

Quot igitur ſunt e Patribus, qui locum
Paulli de Chriſto agere profitentur, toti⸗
dem habemus teſtimonia, & conſtantes ea
de re ductoritatese quo ſenſu aliquis eo-
rum verba Paulli accipiat, penes ipſum
eſto; de veriore ſenſu Paullus ipſe deci-
dat. (H. LXVI.) Spernit autem hos te⸗
68

4

ſes, Qui
Nlni dec
od ii /,
orum Paul
Crmmat, ner
Guam Patri
deſtituit in⸗
(tis appare

Adiungim

IIILVS legi

um exollit

Nuitur benen

huius ſeri⸗

In phrain,

Neti lententi
Ui ſt Dei Nun
Chrlto umen
e liglet, e
Hraln, ſ

ul in ſrun

Iiſeumn liri

men, ſi nor

Intribuerun
Uinn ler

1 Digtſn

n ſnme

Ueliinmn N
Mtr AHpele

clocle Alt.

Fun Nnd.
U mme
llenids Nict
Swin pobent
MMamnateni.
ebiam .
Luum, Nl.
1) Mie.
larits E.
etens roni
(bijet mon
do, ann

C1,M .
.

—

n Cilrum
Oftenon, tot⸗

Ciusknteserſ

ees igin

Cls iſe H
en hei⸗

de ipſo conſenſu patrum. 241

ſtes, qui eos inſuper habet, ineptos ad
cauiſſan: declarat, vel ſatis habet, dicere,
quod illis ipſe non aſfurgat. Sed, ſenſus ver-
borum Paulli, quem noua parapbraſis ef-
format, neque Paulli eſt, neque cuius-
quam Patris; quocirca horum auctoritas

deſtituit inuocantem, quod ex antea di-

tis apparet. (§. LXXVI. ſs.)

§. CXXXVIII.
Adiungimus etiam illud: quando or-
RILLVS legit ſuper omnes, eo ipſo Chri-
ſtum extollit aper omnia, quippe quod

ſequitur benedictus in ſaecula, id ex men-

te huius ſcriptoris, declarat anteceden-
tem phraſin, cum ex ipfſa celeberr. inter-
pretis ſententia, benedictionis elogium ſum-

mi ſit Dei diry, nunquam Chriſti: quam

Chriſto tamen vindicat hic doctor. Vn-
de liquet, aequipollere C)yrillo vtramque
phraſin, eſſe ſuper omnes, & eſſe benedi-

dtum in ſaecula. IIIi igitur multi, qut

igns 8 Chriſtum dixiſſe perhibentur Deum ſuper

ommes, ſi non eundem huic phraſi ſen-
ſum tribuerunt, qui inſit alteri: Deus ſu⸗

per ommnia, ſcriptores diuinos nequaquam

S

magi⸗

242 Cap. III. Jekt. II. Art. II. Disquißti⸗

magiſtros habuerunt, quando hi ne uo-
men Dei quidem, ſine addito poſitum,
alii, praeter ſummum Deum, attribuunt
vIli. Hi proinde multi, ſi Chriſto illud
nomen tribuunt, atque, ſi addunt etiam
er ravras, hactenus noſtri ſunt, quatenus
cum ſacro codice, adeoque cum Paullo,
ita loquuntur, fatentes, illud illuſtre no-
men Chriſto deberi: ſed Arii de grege
ſunt, quatenus diuini ſcriptoris ſenſum
peruertunt. Qui ex eorum mente bPaul-
lum interpretandum eſſe contenderit;
& in eo gloriam accuratioris interpretis ſi-
tam eſſe crediderit, ei hanc lauream, vt-
cunque partam, nemo noſtri caetus ger-
manus ciuis, ereptum ibit, dummodo
id, quod iure optimo maximo, noſtrum
eſt, immo Chriſti, ſeruare atque tueri,
viciſſim permittamur,

S. CxXXIN.

Quo propius omnia conſidero, quae
nouam interpretationem oraculi Paullini
conſtituunt & comitantur, & quo im-
penſius opto, virum aliis meritis & orna-
mentis illuſtrem, ab omni obſeuricnte
alie-

4

eenique
mmunem,1
Inciare; 6
NMum a.
cenlui, eo
im praet
VI. F.)
lerior Pati
ii intell
1 caueri,
Uti, rati
Cubitatione
un Seruat
1 quod Deug
enim Irg

teris, Npo

1 ſit ſummnn
eogium
lcſfernt,
Eani ad
bren, Iuo
.
ziple di

—

—

leg⸗

unchfirr 1.

in m

, dunbvont
Crih iln
hudn Wetiacnr
t u Wuenos
unktl
Todinken.
1 le N
iors kgſun
n eneal.
nene ,
n e ſi.
lur eim, N.
oti uendge⸗
Pit, dumnven
üno, netmn
n ugle ueß

7

8
ceto,
gi Dullin
neii Kon⸗

al emne

de ipſo conſenſu patrum. 243

alienique dogmatis coniectura prorſus
immunem, meo qualicunque calculo pro-

nunciare; eo minus me ipfſum liberare

poſſum ab ea cogitatione, cuius indicia
recenſui, eo loco, quo praemonenda quae-
dam praeguſtanda propoſueram. (§.
LVI. ſs.) Video ſane, dum ERilius Dei
inferior Patre declaratur, id ratione mi-
niſterii intelligendum eſſe, praecipi, at-
que caueri. Sed paullo curatius id pen-
ſitanti, ratio nulla ſuccurrit, quae iuſta
me dubitatione ſubleuet, non tam mini-
kerium Seruatoris, quam illud ipſum,
per quod Deus eſt, in cenſum vocari.
Qui enim largitur, Deum dici in ſacris

litteris, & apud Patres, qui tamen ideo

non ſir ſummus Deus izl ravrre; & qui
hoc elogium tale putat, per quod Pater
Eilio differat, ſi vterque vt Deus ſpecte-
tur: & qui addit, nullum ſupereſſe cha-
racterem, quo Pater a Filio diſtinguatur,
G Filius ipſe dicatur Deus ſuper ommia; is
5 Q2 Fr

———

—

244 Cap. III. Jeck. II. Art. I. Disquiſitio

Filium Patri ſubiicit ob id, quod eſt Fi-
lius, & non Pater; non ob id, quod per
liberam oeconomiam Filius ſe Patri ſubie-
cit ad opus redemtionis praeſtandum, id
eſt, ob miniſteriun. Accedit, quod ce-
leberr. interpres, eo loco, quo ſuam in
hac doctrina orthodoxiam ſancte profite-
tur, vnice ad loannem recurrit, qui Fi-
lium Dei =e Mν,u appellet, eoque nomi-
ne illum ſatis a Patre diſtinguat. Aut
vero , eſt Deus ſuper omnia, ex mente
loannis, aut non eſt. Si prius, nulla eſt
ratio, cur eundem titulum Paullus, &
vVates veteris teſtamenti, & fratres Paul-
li, legati Seruatoris ſub nouo federe,
diſertis verbis non tribuant Chriſto. Sin
poſterius, Chriſtum habebimus, qui non
ſit aequalis Patri, id eſt, qui non ſit Deus,
& quem loannes conditorem huius vni-
uerſi, fruſtra dixerit. Opifex enim hu-
ius mundi, non eſt, niſi his quae duinita-
tem conſtituunt, ſupra omnem menſu- I
ram,

/

un pned
Utenn haet
yin, 4
n haber!
6 infinit,
mmutabili
edtionie
lxerunt,
Unt, Qlan
s, Ouib
P infinitu
t, quae
Vum vn
Inito) &
Mtie ejos
m haec

le praeco

leiſt ol
Dei l

r ille
i, D

l, Nins

H D

alt G le.
No, Gni
n Cde wi.
onit, u
6, eolle Uori.
liind. At
CnnineX ente
Ms, Mlet
Uon Ponlis 1
, Ctrunss ,u
ſ0 nonn klen
uneCnihn
einng non
ontens
n höns i
erenn e D
* i

de ipſo conſenſu patrum. 245

ram praeditus & ornatus. Qui habet

autem haec omnia quae infinita ſunt, &
*veceſzaria, & nulli obnoxia mutationi; is
non-habet ſupra ſe quendam, qui ſit ma-
gis infinitus, magis neceſſarius, magis
immutabilis, quam eſt ipſe. Profecto
creationis miniſtrum eſſe Filium, ſi qui
dixerunt, quid creatio ſit, ignorare ma-
lunt, quam diſcere aut profiteri. Tres
ilos, quibus ſua natura ineſt adparatus
ille infinitus, e quo ducta & procreata
ſunt, quae mundi nomine cenſentur, vt
Deum vnum ex quo (e cuius intellectu
infinito) & per quem (per vſum omnipo-
tentiae eius) & ad quem (cuius ad glo-
riam haec omnia tendunt) vno eodem-
que praeconio celebrat Paullus Rom. XI,
36. ei ſit gloria in ſecula, Amen. Quis Fi-
lium Dei horum numero eximet? Eſt
igitur ille ſupra ommia, benedictus in ſae-
cula, Amen. Non obſtat ſummae huic

maieſtati myſterium generationis, quae eſt

P 3 aeter-

246 Cap. III. Ject. II. Art. II. Disquiſitio

geterna, neceſſaria, immutabilis, per quam
Deus Filius tanquam imago bypoſtaſeos pa-
ternae, & gaν οανuι gloriae eius, Ebr.
l, 3. ſatis a Patre diſtinguitur. Quod ſa-
ne ad miniſterium pertinere, nemo dixe-
rit.

§. CXI.

ud denique iudicium: nemo bodie vti
poteſt hoc loco (Rom. IX, 5.) ad confirman-
dam Chriſti diuinitatem, niſi antea Oende-
rit, Paullum voluiſſe, & ſignum feciſſe
aliquod, vt lectores ſic intelligant, non vero
ad Deum Patrem referant, qui ſemper ſolet
ob beneſicia ommnia, tali formula Iudaeis lau-
dari *; illud, inquam, iudicium haud
moror, quando omnia quibus id inſiſtit,
tam exigui momenti reperiantur, vt ad
ſubruendum veriorem ſenſum, nihil ef-
ficere poſſint. Ego, quae hanc in rem
ſcripſi, quod ſemel iterumque teſtor,

nec temere, nec arroganter, nec ad dete-
ren⸗-

l⸗

ndas elil
inparen
lblicvm
n à meis
ete eortv
ne iaterp-
Minus ille
Ungere, n
Ui nos no
Ils, Vt hi
riae non

Mlolto wiſti
iudicium, g
is enim, a
c. NI.
tate pronun
r. e:
e elt, guo⸗
nor, poll
uum giganter
inbelem ſe

enhlum

11. Mn

le

Uerden
nie eiſs, N.
I. (odle
Ee Vnnde.

91

n wnetect
)anfenen
lioner Mlene⸗
wnn rh⸗
nle Dnr, Mmon
t, i nt e
imnlrhenthe
idtinn A

ibi itie,

rinmn ſKil
Hun Wn6.
n .

uunſe E
er, , N—

N

de ipſo conſenſu patrum. 247

rendas cuiusquam laudes, quibus me lon-
ge imparem agnoſco & profiteor, ſed ad
publicum fructum attuli, & ad amolien-
dam a meis eam cogitationem, quae of-
ficere eorum pietati queat. Doctiores
me interprete non indigent, multoque
minus ille, cuius a rationibus meas dis-
iungere, neceſſitatis eſſe duxi. Faxit ille,
cui nos noſtramque ſalutem vnice debe-
mus, vt haec opella amplificandae illius
gloriae non nihil inſeruiat.

*Multo triſtius eſt illud SAMVELIS CLARKII
iudicium, quem nolim ego habere magiſtrum;
is enim, ad EVSEBII biſt. ecceſ lib. VIII.
cap. XI. futili atque importuna temeri-
tate pronunciat, verba illa PAVLLI Rom.
IX, F. per vitium de Chriſto vſurpari. At be-
ne eſt, quod ferox ille maieſtatis Chriſti inſe-
ctator, poſtquam vires omnes in eum impe-
tum giganteum exhauſerat, ad extremum hanc
imbellem ferocitatem recantauit. Quod ex-
emplum opponere poſlum illi, quod de

Q 4 DA-

248 Cap. III. Nelct. II. Art. II. Disquiſitio &.

DANIELE WHITBIO nobis a viro ſ. ven.
obiicitur, qui curis poſterioribus contrarium fa-
tere non erubuit.

o Gefenddi
cemicorrt
Wlex. h
Ulhene,

1 eßi⸗ 6

1 n

Cnrin⸗

N.

MANTISSA
CVA
SVFFRAGIVM VINDICATVR
A RECENTIORE CONATV.

relo fere exierat libellus
noſter, cum exhibetur
ſcriptum aliquod cele-
berrimi & ſ. vener. D.
I0O. SALOMONIS SEM-
£△ LERI, germanicum,
quo defenditur libertas methodi doctorum
academicorum. Subiecta eſt appendix
duplex. Vna, quae vtrumque program-
mia lenenſe, altera, quae diſputationem Tu-
. bili-

250 Mantiſa, qua ſuffragium vindicatur

bingenſem, ſub examen vocat. Ego, cum
aeſtate fuperioris anni libellum meum
abſoluiſſem, ſerius autem typographus,
aliis laboribus impeditus; fruſtra tum
Reuſiana tum Clemmiana meletemata in
oraculum PAVLLI Rom. IX, 5. quaeſi-
ueram. Vtriusque excerpta dedit appen-
dix iam laudata. Vbi quaedam ad com-
mentationem meam pertinentia occur-
runt, quae ad infirmandas rationes exe-
geticas, quibus inſiſtebam, paſſim inſer-
ta, obſeruaui.

§. II.
Argumentum libri primarium expen-
dere, iam non vacat. Quaedam oculo
fugiente notaui; quae ad meam cauſſam
proprie non pertinent. Quid e. c. liber-
tas methodi diſtet ab ipſis fidei capitibus,
liberius docendis & ſeligendis, quid Lu-
