ſtumo. Hunc Salonium pater conſecravit,
quod itidem ex nummo, quo DIVO CAE-
SARI VALERIANO, & in poſtica CON.
SECRATIO apud Patinum p. 417. legitur:
Etiam ex inſcriptione apud Gruterum p. 275.
non ignotum eſt: Alterum Gallieni filium,
hiſtoriis incognitum, Jo. Triſtanus, vir cla
Hh 2 riſſi.

484 e: (o) 28.
O. Petrus Bellorius, an-
B, PAE AAKnu indagator, in
litathentis ad Fr. Angeloni — 3
iti producunt, 4
mæ Sain f. sal- Galen. bs
CAES Qui quod haud dubie mi-
catte & admoduun puer erat, nullam k.
reipublicæ ſalutis ſpem adferre roruit.
Treran aames nomen à matre Corne 14
iere bet, Gallieni uxore, cujus nummi
Roericn 6 Oeconc, Patino, Vaillantio &
up » al
1 inn ita deſertus à ſuo principe Ro-
us orbis eſſet, qui præſides brovinciärum
man id ægre ferentes, quisque puta ant⸗
rr 6 poſſent, rempublicam i
Aoad vindicandamque eſſe, ne univerſam,
nine ſerant, gentes barbaræ atque lnmme⸗
oes gelel nt. Itaque M. Caſſ. Latienus Po-
, eleenr⸗ in nummo apud eillanmnn
Sanae 180. expreſſum eſt (ſecus ac
Tom. SSõ ſcribitur, quod etiam n
Freer ac patronus noſter Ezech. Span
iasa uſu & præſt. aunln.. 9 tch
Galies 1t: Aure ur-
Ra, e ero tulerhi ſumſit Macria-
Hüs i A contra Gallienum imperator à²
nuk 38 dictus: Valens & Piſo in Graci
lu in £gypte, alii aliis in locis prin
M.milianus in + gypte,

chatum ini
Irebellius
lalocis exere
Ckkaum: Q
let, leq oireb
Pente, Ut e
ltes hetet,
Gnuti lenns.
ſllur
UIII His
Mlutho no
bberanda, qu
Cllllarit:
Pogliltis er
Cns homo
leutiulib.)
lllisinter
A UDSR
feitu Pahi
VOcat, ſenn
uam dion
de bello e
nanis prort
4NRe
vnorilu⸗
n, Auc,
lit, qu
unextte
unnen ap

s Deloorun
Iinctgnnnt
numtan
Procncunt in
3ALLIEY N
hawdahen:.
elat Alam .
nadke don
matte Cynul
e, Cliisnnon
, Vallamnn!

1oprncet
eSPtonincnt
sque pund
publcam 1
ne uninerii
Ae II.
Naüens e
dd Nilamn
(ecns
1od ctum
luech. d n
pgl wari
hau
Pmit: Mr.
m imemt
io iian
is in n

: (o) 495
cipatum inierunt, quorum Vitas perbreviter
Trebellius Pollio delineavit. Hoc plerisque

in locis exercituum vel juſſu vel conſenſu fa-

ctitatum: Quisque imperatorem quem face-
ret, requirebat, Gallieno tam negfigenter ſe
agente, ut ejus ne mentio quidem apud mi-
lites fieret, qua de re Pollio, cum quo lo-
quuti ſumus, in principio Gallienorum con-
ſulatur
XIII. His turbis Palmyrenus quidam, eui
Odenatho nomen erat, excitatus, de patria
liberanda, quam Periæ vaſtabant, cum ſuis
conſultavit: Idque eo cupidius, quo minor
ſpes ſalutis ex Italia apparebat. Hic non ob-
ſcurus homo, duοι 0αααι & aρuοαανιςι, Ut
Agathias lib. IIII. pag. 129. dicit, ſed dudum
illuſtris inter ſuos fuit & Princeps Palmyre-
nus, ut Pollio in Vita laudat, 1ναuαuονιιυον Prc.
Fecdus Palmyrenorum ut Zonaras p. 237.
vocat, ſeu ρναν, Princeps Saracenorum,
quam dignitatem ei Procopius lib. 1I1. cap. V.
de bello Perſico adſignat. Nec ignotus Ro-
manis prorſus fuit, C *ονρνιον 1απ za6α⅜ 1605
Gac„ααο ο αιιαιHραα.. αοααοσ αιsmajores ſui,
honoribus, quos conferre imperatones ſo-
lent, Auadum ornatus, ut Zoſimus de illo
ſentit, quod Pollio etiam innuiſſe videtur,
quum extremo Valeriano vel ducem eum Ro-
manum appellat, vel Romanis proxime ad-
h 3 jun-

486 2*: (o): ²5
jungit. Quare non ſufficit dignitati ejus de.
urtonem à Sex. Rufo, & qui hunc ſequitut,
ab Hieronymo in Chronicis Euſebianis voca-
ri, quum major omnino fuerit, quam quod
aecurio ſonat, hoc eſt buleuta municipalis,
Nomen varie à Græcis ſcribitur pere, vel e,
Vel « in ſecunda ſyllaba; per " vel e in ulti⸗
ma; etiam per 0 vel in cadem. Necnum-
mi plane conſentiunt. Quos Occo & in Eu-
ſebianis Scaliger præbent, OAHNAGOOC; quos
Spanhemius, vir ſummus & iterum honoris
cauſa appellandus, c. I. commendat, OA-
NAEOHC Ppræ ſe ferunt, quam poſteriorem
formam propter præſtantiores nummos, ut
par eſt, pluris æſtimamus; cum vulgo ta-
men & cunctis hiſtoricis, caſum prioris cx⸗
ſeribimus.
XIV. Primam expeditionem Odenathus
in Perſas feçit, quos non ex Syria modo, ve-
rum etiam ex Meſopotamia eiecit, perſequu-
tus oosdem ad Cteſiphontem uſque, quæ, ad
ulteriorem Tigridis ripam polita, Parthis re-
giam ſedem præbuerat, Suis id auſpiciis fe-
cerit, an juſſu Gallieni, non ſatis liquidum
apud omnes eſt. Trebellius: Aaäa(humto no⸗
mine primum regali contra Perſas profe
G.cas éſt. Zoſimus cçontra: Gaklienus des
Weratis rebues Orientis Odenathum Bergaz
imkger, opem ferre jußßt., In neutram parenn
niſ

—
Nil reſtring
Non enim!
grius augul
contra Perl.
lorum, qua
Et, in ltali
connta Quie
bigem cap⸗
gebat.
buiſſecte⸗
Cpi manda
tueretut; an
ſeprecle
ghnior fice
llolet, ſet
1)j leripſit
3 n iu⸗
urus Cahe⸗
Ua
W. N
Derüaſereb
RNomanord
EVO Rom
mia urben
Darthorun
em temp
Meſtater
lufelicj
lens cap.

W: (o) * 42487

enitat ue
thuneſeghi
Ulebinbs roe
t, gamn gol
n mnon
Ur ett⸗ ſeltn
, tin
m. Weeonn
Occonl⸗
Niboc;un
etuun hone)
endat, 00
noberont
ummmwos,
Uin No-
, Mori ⸗

Oletutus
idt,N
Ct, ele
Cgne, gag⸗
a, Parclgt⸗
aull
ſats atn
Abem
Perſt e
6 Ann
t 00
wunput

niſi reſtringantur, tuio tranſire poſſumus.
Non enim vero ſimile videtur, Odenathum
prius auguſtam dignitatem ſuſcepiſſe, quam
contra Perſas pugnatum iret, qui captivos il-
lorum, quod Pollio in Gallienis cap. X. pro-
dit, in Italiam Gallieno transmiſit: Et altero
contra Quietum, Macriani filium bello, ut
ibidem cap. Il. notatur, Gallieni adhuc partes
agebat. Nec Gallieno rempublicam ita cor-
di fuiſſe crediderim, ut ultro Palmyreno prin-
cipi mandarit, quo contra Perſas Orientem
tueretur; antequam partes illas hunc ſuſcepiſ-
ſe & præclare peregiſſe nunciatum eſſet. Di⸗=
gnior fide mihi Joannes Zonaras, antiquum,
ut ſolet, ſcriptorem ſequutus, Tom. II. pag.
235. ſcripſit, pett vicdtoriain illam Perſicam
18 gpar*νααοπ ιG ⁵ gratiam rela-
zunas Gallicnus Odenathum zic das *owsνα

eigare seν Orientis aucem conſtituit.

XV. Nobilis enim vidoria fuit, quam à
Perſis ferebat Odenathus; neque cum multis
Romanorum comparanda. Inde à Luculli
ævo Romani aliquas munitas in Meſopota-
mia urbes poſſederunt, ut præſidiis illarum
Parthorum excurſationes coercerent. Eo au-
tem tempore, quo captus Valerianus fuit, in
poteſtatem hoſtium venerunt, quas Odena-
thus feliciſſime recuperavit. Pollio in Gal-

lienis cap. XII. Comperit (Gallienus) ab Ode-
Hh 4 natho

488 KR: (o): 256
natho Perlas vaßgatos, redadctam Mißlhin
& Carras in potekatem Romanam, omnem
Meſopotamain noſtram, denique Cteß.
bhontem Aſſe Pperentum, fuiſſe regem, ca-=
e Tarrapas 4 Plurimos Perſarum occiſos.
dem in Othenatho: Contra Pernſas profe-

2

Cas eſt., NXehbin primum & Orientis ple-
raqee caum omni Meſopotamia in potgfa-
tem recepit; Denique ipſum regem fuere
coeget: Poſremo CkeſipHhonta asqze Ja⸗
Zoreimn & ejus liberos perſegäautus, captis
concubinis, capta etiam magna præda, ad
COrientem vertit. Tantas autem res non
puto uno fortunæ curſu, aut una expeditio-
ne peractas eſſe, quoniam Zoſimus exſertis
verbis dicit, e*ν+ τααι, «α„α2 dorese“, on
ſemel, ſed terim Cteſiphontem uſque pro-
ceſiſſe. Crediderim itaque, primum in Per-
ſas impetum ultro factum à Palmyrenis fuiſ-
ſe, ejusque felici fama excitatum Gallienum
Odenatho præcepiſſe, ut pergat tueri Orien-
tem & longius hoſtes ab Romanis finibus pro-
pulſare. Odenathum, dicto imperatori au-
dientem, ſecunda in Perſas expeditione ma-
jorem victoriam opimioremque prædam, ut=
pote majoribus copiis inſtructum ad Syros fe-
portaſſe. Sig Zoſimo bene cum Zonara con-
vVenhit; minus autem Pollioni, quod haud
credibile nobis videtur, ante, quam geheh.
atO0

——
o Quieta
Cauguſtan
XVI A
Peditiones,
gertus Aut
Greſtium⸗
leit, quenm
o. MlI.
ilifuerint,
ctum, er
nu, ilho
erechs:
i Orie
funt. N
us n.
cultores ſi
bberitam mn
hrellt eti
Gyelium ,
umine, gul
Ishotninn
mpritk,
tolerans,
nia Ko
A huſebi
r.
Autlian

laic

aden N
Hanan, otn
Genigte
e nenn,
ſarußt alſi
Perſuj
Ouun
iu il etcf⸗
, egen funt
, uue
Outus, ft
u zrue,
Ntemn kes
Unn ehelſte
pPinus ellnn
Mmun,

uque

morcn in et⸗
ohtenis
mn CAlenu
1 wei Otien
nofnibon
npetu —
edtoten⸗
4 Prrcih 4
n Z0idt
iol Hhald

19

N : (o) : 95 489
lato Quieto, nomen imperatoris Odenathum
& auguſtam dignitatem ſuſcepiſſe.
XVI. Ad hunc modum ſi diuidimus ex-
peditiones, res etiam plana de militibus erit.
Sextus Rufus cap. XXIII. collecza Srorum
agreſtium manu Odenathum bPerſis reſtitiſſc
dicit, quem Paulus Oroſins, ut ſolet, lib. VII.
cap. XXII. exſcripſit ita, ut quinam greſtes
illi fuerint, non ſatis intellexiſſe videatur. Ait
enim, per Odenathum, coltelta agreſti ma-⸗
nu, victos nepelſosqgie Perſas; Et paucis
interjectis: Usque ad ſipvhontem raeſtica⸗
ni Syriæ cuim Odenato ſuo vincendo vene-
runt. Niſi nos omnia fallunt, aereſtismar
nas & rieſticani Oroſio ruricolæ & agrorum
cultores ſunt, plebs infima & duris labori-
busvitam miſere ſuſtentans. At vero, quem
expreſſit etiam Scaligeri judicio, Sex Rufo
gerettium manus Syri 4„ρuαιςνοα ſunt, nec alio
nomine, quam AGRESTIUM noti, ge-
nus hominum montanum, pervicax, imperii
impatiens, vagando & latrocinando vitam
tolerans, cujusmodi hodieque in Italia Pan-
ditæ, in Dalmatia Morlaki, in Ruſſia & Po-
lonia Koſaki habentur, uti recte Joſ. Scaliger
ad Euſebium p. 237. agreſtes Rufi interpre=
tatur. Hi ſunt, quos Zenobia in Epiſtola ad
Aurelianum quam Vopiſcus in Vita Aure-
liani cap. XXVII. dat integram, atrones y-
Hh 5 ros

4% N : (o)*

pos nominavit. Hos homines, qui omnia

habent venalia, & mercedem pacti cuivis ſe
adſociant, credo in primam cxpeditionem
Odenathum eduxiſſe, tumultuarios milites,
& ſpe prædæ facta, aut mercede promiſſa, fa-
cile colligendos. Altero excurſu, jam lauda-
tus à Gallieno & ad majora capeſſenda inci-
tatus, Romanis etiam militibus, quotquot in
Syriæ præſidis erant, uſum Odenathum fuiſ-
ſe, Zoſimus dicto ſupra loco nos edocet. Ode-
nathus, inquit, veis durè e AsMαιιiς sα
rléig ααι αανι₰iH—Uis α.αοο., neευιÜsi pr-
Ridiis ſuas copits admiſcens, contra Saporem
profectus eſt. Nec vero dubitamus, priori
expeditioni aliquos, ſed pauciores, Romanos
milites interfuiſſe, quod cauſa communis age-
batur, & Pollione in Gallienis cap. X. proden-
te, in vindictam Valeriani, quam ejus filius
negligebat, Odenathus Perſis bellum hoc in-
dixit. Mihil inquit, aliud agebat, niß ut Ear
lerianum liberaret, D
XVII. Interea Macrianus principatum in
Aſia occupaverat, ad Syriam usque ditioni
ſuæ omnibus ſubjectis: Quem quum Ode-
nathus ab Aureolo cum filio Macriano cæſum
audiviſſet: Quiètum ipſe, alterum filium, lo-
co patris cum Baliſta duce imperantem, apud
Emeſam ſuperatum interfecit. Quem locum
Zoneras nobis deſignat p. 237. atque id pen
um

—

ſuum Celien

bo manlkeſt.
thiin istu
Mn: Q
1n lieto?
gurtes (0
Oremno it
grotiaminn
AI priorilo
II. ucß 6
s Odenat
1io dlus,
ſeyillet, 8
Ithus get
goutn belt
Mperator
Mon no,
Nolent hon
hlipemni
imghuunſ.
Eni mti
num qnile
gliores
gfark Trede
t, Mingg,
lnt ijmnhe⸗
leucg jn
WII.

8

e: (o) : 95. 491

es, u onn
palicuinte
cipecltontt
tuatios mniit⸗
lepronlut⸗
tu, zunlut.
peſſalr int⸗
8, guotgtain
genithunti
egocet.
Gul u
itilißn⸗
hntta apolen
tawus, Mon
1s, Nonud-
mivuns
Xpro
neſs lu
lumboe
t, nijt. .

ochuunn
gle vle
uum e
ciindl
ſliuc

4ud
anten⸗
GeNH penn
Nid
ugr ſn

lum Gallieni auſpiciis ſuſceptum expreſſo ver-
bo manifeſtat. Gallienus, inquit, Oaena-
thum àwεονααα*ι, nißt contra OQuetuin & Ba-
liſzgam: Quod non obſcure etiam Trebellius
in Quieto adnotavit, qiaſßz, dicens, Galltent
partes (Odenathus) vindicaret, In Baliſta
extremo idem ſimplicius, in Gatllieni illum
gratiaminteremtutn fuiſe. ded dum WA-
SI priori loco dieitur, etiam in Gallienis cap.
III. quaß Gallieni partesageret; ſimulatio-
nis Odenathus accuſatur, quaſi vafre illo ti⸗
tulo uſus, ſibi jam tum de principatu pro-
ſpexiſſet. Sed quoquo animo bellum id Ode-
nathus geſſit, nobis hoc ſatis in primis eſt,
quum bellum iſtud gereretur, illum nomen
imperatoris & auguſti nondum uſurpaſſe.,
Non nego, priori victoria elatiorem factum,
ut ſolent homines; aliquid altius, quam ſors
privati permittebat, animo volutaſſe, præſer-
tim quum Gallienum magis atque magis con-
temni undique cognoſceret. Plerique illo-
rum, qui illo tempore imperium arripuerunt,
digniores illò, quam Gallienus, erant, quod
etiam Trebellius extremo Regilliano judica-
vit, Utinam, dicens, vel illi, qui arripue-
rant imperia, regnare potiſent, vel Gal-
lienus in inperio diutius non fuiſet.
XVIII. In horum itaque numero, qui di-
gni imperio tum ſibi tum aliis videbantur,
non

49² RN : (o): *5½

non poſiremus, ſed facile princeps Odena-
thus fuit, etſi non prius, quam Perſis repul-
ſis, & Quieto ſuperato, Auguſtes, & Iimnpe-
ratoris, ſeu àurexezgrog &, ut in Græcis ejus
nummis eſt, & Cæſaris nomen ſumſiſſe, ſu-
pra abunde probavimus. Quieto autem &
Baliſta debellatis, quum ſe non minorem ce-
teris putaret, qui Gallieno contemto purpu-
ram ſibi ſumſerant; tantasque jam poſſeſſio-
nes teneret, quantæ vel maximo regi & au-
guſtæ poteſtati ſufficerent, Meſopotamiam
ſcilicet, & univerſam Syriam, & ex citeriori
Aſia quæ ditionis Macriani & filii Quicri fue-
rant, uſque ad Bithyniam; neque ſpes ex Eu-
ropa ſupereſſet defendendi contra Perſas
Orientis; etiam militum ac provincialium
voluntas accederet; ſumſit tandem inſignia
imperii, quaſi relicta ſibi ab ignaviſſimo Gal-
lieno, etiam virtute ac labore ſuo parta; nec
ſibi tantum ſumſit, ſed filio etiam Herodi, ex
priori conjuge nato, quem Trebellius dicit
cum patre accepiſſe imperiain: Et nummus,
IMF. C. HERODES P. F. AUG. PRIN.-
CEPS IUVENTUTIS: & alius, IM P,
C. HERODIANUS ADG. nam & hoc
nomine appellatus fuit. An vero etiam Va-=
ballathus ex eadem matre fuerit, ut Patinus
cenſet p. 430. nolim equidem adfirmare. Vo-
piſcus certe Zenobiæ filium, natu majorem,
nomi-

Oinat
hoc plura
anteobitun

I. Si
Ctus imm
fuit, jure
ur. Digx
tantos hon
wocl lunt
ge guorun
gobitit,
immperi hu
Nante Vite
Uuperſtite:
Obleryat,
im i,
loc, acit
Gne magt
More ac
fumbboliia
Nolut. N
Ronane
Criente ne
let Oden-
ilerat,
Apuit,
anolin

inceps Oder
m balsten
MGi, Ein
in Crreßscin
n ſnlle, ,⸗
ieto Mend
Tnioren.
hNtelmtoponne⸗
ſimn vo olehe⸗
1o regi An
elopotamint
er citetio
liCiei fi⸗
le ſes enl N⸗
onta Tels
Jorinciglun
enn inlgnit
CWo. 61.
oNund e
mletodh
cbelliusi
Etn unmge
e DDNN
1,II
u i .
erin ¹
. ing
romne e
tn tn uoo len
go

=

e: () :5. 493
nominat in Aureliano cap. XXXVIII. Sed de

hoc plura inferius dicenda ſunt: neque enim
ante obitum patris legitur imperaſſe.

XIX. Sic poſſeſſor Orientis Odenathus fa-
Rus, & i imperatoris Auguſti honoribus auctus
fuit, jure an injuria, non facillime dijudica-
tur. Diximus quæ impulerint forſan, ad
tantos honores ſuſcipiendos: quæ ſane ejus-
modi ſunt, ut plures Romanorum principes,
de quorum legitima auctoritate nemo fere
dubitat, non æquiorem cauſſam capeſſendi
imperii habuerint. Sic Veſpaſianus domi-
nante Vitellio; Valerianus & ipſe Gallicnus,

ſuperſtite ac imperante 5Æmiliano, ur Zonaras

obſervat, imperium occupaverunt. Et ſi
etiam iniqui aliquid in primordio adfuiſſet,
quod, Tacito cenſente annal. XIV. cap. XLIV.
omne magnum exemplum habet; tamen
majore ac publica utilitate penſatum fuit,
quam Pollio in Vita Odenathi egregie ita ex-
poſuit: Mſßi Odenathus, feſts neipublicæ
Komanæ viribus, imperium ſumſßeſſet, ins
Oriente res perditæ ſent., Immo fuerunt
illæ & perditæ & deſperatiſſimæ, quas ut ſerva-
ret Odenathus, non Gallieno, qui dudum
atiſerat, ſed Perſis & Quieto, qui poſſidebant,
eripuit, ut vel hoc nomine jus omne Odena-
tho nolim denegare-

XX. Scd

494 : (o)6

XX. Sed ajunt reſtituenda Romano prin-
cipi fuiſſe, quæ Odenathus vindicaverat.
Fuiſſent, fateor, ſi habuiſſet respublica, quem
ut principem ac defenſorem veneraretur. At
Gallienus eam deſeruerat, non fato urgente
aut adverſis fortunæ caſibus, quos parentium
fidem negamus poſſe diſſolvere; ſed ſuis vi-
tiis, ſua ingenti culpa effecit homo luxurio-
PPmas & ad omne dedecus paratus, (ſic
Pollio in Vita cap. V. extr. deſcribit) ut omnia
perderentur, quæ tanto majores labore atque
ſanguine apparaverant. Quum enim reipu-
blicæ fuiſſet conſulendum, res ille ineptas
aut ridicitas agebat (idem in Ingenuo)
vino tantum & popinis vacazs, (in Gallien.
cap. X.) imperii & publicæ rei negligentiſſime
incurioſus. Melius itaque viſum omnibus
fuit, provincias Romanas conſervare, quam
barbaris & latronibus vaſtandas diripiendas-
que permittere, præſertim quum temporum
ita conſuetudo ferret, ut, principe rempubli-
cam negligente, illam tuendam occuparent,
qui cum ſibi, tum aliis meliores videbantur.
XXI. Sed quoquo jure ingreſſus Odena-
thus imperium fuit, illud tamen poſtea ab
ipſis auguſtis Gallieno & fratre Valeriano, nec
non a ſenatu populoque Romano conceſſum
confirmatumque habuit. Pollio in Vita Gal-
lieni cap. XII. conſalto Valeriani fratris ſui

& Lu-

—
uuil-
tato i
juque in
ſeret, ua
Gannis4
tremo Sal
(Gallieni)
Ab hoc te
rator Ode
uicha,
nos ejus 2.
enus Len
honores in
Mmulti,
AemOri⸗
ter, iule,
M ium
nioappelet
Oenadic
ſuiſe, an
S
Uiiam boei
ſherte ſi,
ſolumn
um refor
nuino 1
UII.:

ütis

Rommano in
8 wintcehet
Publeu,gue
enetgkett, 4
on fuolent
nos uentua
te; Alus.
omh rtnie
purutli, 4
lbit) vtont
5Hbore atdi
nenimn reipn
An le inenti
n Ingonj
1, inllnt
elgentlin
m omnibll
are, quamn
ͤgenas⸗
In tenhon
ihe enit
noccuhuett
ſicebanm
nelis Oinn
pen hoſe
Valeiim i
o el
onini
SSõ
5

N : (0): 25. 495
& Luciklti propvinguiè, Odenathaim partici-
zato imperio AUGVSDYUM vocavit,
einsgue monetain, gua Perſas captos tra-
beret, cudi juſſt, gaod &- ſenatus, & urb's,
& omnis ætas gratanten accepit. Idem ex-
tremo Salonino: conſtat poſt decennalia
(Gallieni) ecum Odenatho pacem factam.
Ab hoc tempore juſtus legitimusque impe-
rator Odenathus erat, ejusque uxor Zenobia
alsgeſta, ut Carolus Patinus etiam ad num-
mos ejus adſcripſerit: nomen Augiſtæ Gal-
lLienuns ZEenobiæ iinpertierat. Nec adeptus
honores indignum ſe illis Odenathus geflit,
ut multi, qui ad imperium proſilierant; ſed
quem Orientis orbem conſervaverat, clemen-
ter, juſte, fortiterque rexit, adeo, ut opti-
mieim illum imperatorem Trebellius in Mæo-
nio appellet, & quum interfectus fuit, in Vita
Odenathi cenſeat, zratum Deum reipublicæ
Fuiſſe, gai interfectoο (capto voluit dicere)
VTatleriano noluit Odenathum reſervare.
Etiam hoc ibidem judicat de illo, ſi diutius
ſuperſtes fuiſſet, plaue cum uxore Zenobia
non ſolum Orientem, quem jam in priſti-
nusm reformaverat ſtatuin, ſed omnes
omnino totins orbis partes reformaturam
Ffuiſſe.
XXII. Tam præclarus, tam utilis reſtitutor
Orientis indigiſſime a Mœonio, conſolrino

ſuo,

496 : (o)
ſuo, ut Trebellius vocat, ſeu fratris Klio
(b α½παοαορο) ut Zonaras appellat,
quum Emeſæ natalitia celebraret, quod Zoſi⸗
mnus addit, ex inſidiis interemtus fuit. Cauſ-⸗
ſa cædis damnabelis invidia, ut idem Pollio
notavit: patricida brevi poſt a militibus in=
terfectus, & quod idem auctor refert Gomo
Ppurciſtmus & per errorem a quibusdam
mnmperator appellatets. „
XXIII. Itaque Odenathus a Quieti & Baliſtæ
imeritu, poſt quum auguſtus & imperator vo⸗
cari cœpit, Orienti præfuit annos 11II. vel v.
In nummo ejus exprimitur L. A. annus guat-
tus imperii; & Pollio in Gallienis cap. X. di-
cit, Gallieno & daturnino COα4 Odena-
thum, regem Palmyrenorum, obtinu se to-
tzius Orientis imperium, qui conſules deci-
mum annum Gallieni aperuerunt, quod ap-
prime cum ejusdem auctoris verbis, ſupra pro-
ductis, convenit, pPoſt decennalia (forte pro-
ximo ſeu undecimo anno) cum Odenatho pa-
cem fackam eſe quod omnino veri ſimilius
eſt, quam XII. Gadltieni anno Odenatkhunms
Perſas ita cecidigfe, ut caſtra ad Ctehphon-
tem poneret, quod in Euſebiano Chronico
perſcriptum exſtat, niſi novam expeditionem,
nec memoratam ab hiſtoricis, vel fingere vel
fictam approbare velimus: ſaltem de prima
altera expeditione interpretari non poſſumus.

Aua

——
Qum en
anno (nam̃
Ebducku⸗
bis, & in

perluaſerit

Odenathur

a berlas b

IWV.
nobin ac
Dho conici
umen inpre
ſietur. Na
Nho Nureßi
ju primnse
Auochitienn
bie num
En guite
aez nae
Wcd W
inter feche
imperiun
Ky.
es, impe
mine non
o ſpirit
erarin n
oyete

el frutril i
nutas cpel
net, gol 1
tus fült C
ut igen ol⸗
2 Miltbo
tor telet/
1 1 Cibigtn

Qniciabl
. imnperaton 10
sIII.el,
. ANrui qu
enisa,.
W
Amutſen
illez
Nr, lol 4.
, igude
iuleſn
10Genct
o ſeti k
4 llun
lii

Quum enim Valerianus quarto ſuo & Gallieni
anno (nam ſimul cœ perunt imperare) captus
& abducus a Perſis fuerit, quod idem Euſe-
bius, & in Faſtis Caſſiodorus tradit; nemo
perſuaſerit facile, octavo demum poſt arino
Odenathum, vindicandi Valefiani caufla, con-
tra Perſas bellum ſuſcepiſſe.
XXIV. Mors Odenathi, uti ex nummis Ze-
nobiæ ac Vaballathi, nec non Aureliani trium-
pho conjicitur, ſi non in ultimum Gallieni,
tamen in proxime ſuperiorem annum ineidiſſe
videtur. Nam quod Euſebii & Caſſiodori cal-
culo Aurelianus anno ſuo III. triumphavit, cu-
jus primus eſt Vaballathi & Zenobiæ quartus,
quod itidem ex nummo apparet: & alius Ze-

nobiæ nummus L. E. hoc eſt anno quinto ejus-

dem, qui ſecundus Aureliani eſt, percuſſus ex-
ſtat; neceſſe eſt, Odenathum aut XIV. Gallichi
anno, aut incunte XV. qui ſupremus ipſi fuit,
interfectum a Mæonio, uxori Zenobiæ ac fillis
imperium reliquiſſe.
XXV. Exſtincto Odenathò Zenobia, vidua
ejus, imperium capeſſebat, quod frliorum no-
mine non ut fœmina, ſed virili anitmho & virtute
adminiſtravit. Omnium confeſſione fuùit ma-

eno ſpiritu, multæque fapientiæ, neque expers

litterarum, ideoque non indigna, quæ rebus
admoveretur, ut filiis imperium conſervaret.

Exoſum plerumq; eſt muliebre imperium, nec

1 vero

4⁰⁸ N: (0) : ² =
vero omne contemnendum pœnitendumque.
Neſcit virtus inter ſexum diſtinguere, & quan-
quam ſæpius in digniorem cadat, tamen nec
ſequiorem reſpuit. De Zenobiæ laude cujus
pleni ſunt libri, nihil addo, præter Aureliani,
qui bello vicit, præclarum honeſtumque teſti-
monium. Hic imperator litteris ad S. P. Q R.
datis, illam laudat ut prudentem in confilis, con-
ſKantem in diſpeſitionibus: erga milites gravem, largam
quum neceſſitas poſtulet triſtem quum ſeveritus puſcat.
Addit idem: Peſſum dicere illius eſſe, quod Odenathus
Perſas vicit, ac fugato sapore Cteſiphontem usque per-
venit. Poſum adſerere tanto apud Orientales & A-

Optiorum populos timori mulierem fuiſſe, ut ſe non
Arabes, non Saraceni, non Armeni commoverenkt.

Magna certa laus eſt, tot populos bene rexiſſe,
tot gentibus timori fuiſſe, ut ne ſe commove-
rent: etiam marito conſiliis & exhortationi-
bus adfuiſſe, ut nobiliſſimam de Perſis victo-
riam reportaret.
XXVI. Generis ſui auctores Ptolemæos &
Clepatras, gypti reges, vel vere vel jactabun-
da, prædicabat, ut Trebellius Pollio in illius &
Herenniani Vitis renarravit. Quæ cauſſa, cre-
do, fuit, ut plures illam ÆAgyptiam feminam
appellarent: acceſſit, quod ÆEvyptiace non mi-
nus, quam Syriace loqueretur. Sunt vero, qui
Romanæ originis faciant, & in his vir clariſſi-
mus Petrus Seguinus in Selectis numiſmatis

antiquis cap. III. num. XXIII. Quod enim nuin-
mus

—.—

mus ejs
L. E inſcti
lumila e⸗
tam 4 ver
Hon inepte
Uulicos Pto
Bepticnius
ellionl.
ſunckus Pto
ſbacka, ins
Ut; vini⸗
tuan Kocnan
uund pOrn
pootella fue
lutalnyr
unnorere⸗
nlti, ali
Antosl
WNs dWn
Annil,Crr
Cyiliua,
Gaen, .
Aeſenlmn
e Kaeun
lille zaure
ug,ad
lua , 2
D. dl!
NMrhoru

N —
—.,́—

Enltencume
guete Agl
at, tuwente
bie luuceeuin
etel Auelu, eli
iumgrte i

isac

P clſli,
7 Gruleſhlll oen
ueſiu t
, uint l
hoften Alte he
Orent ete
ſiſer Nl 16
evi umi
05 beye relld
lecommo
cxbortitioni
eNeds de

8Dio “

lerel in
Oloio lin
Ouſin

—. . . 499
mus ejus oſtenditur CEITIMIA ZHNOBIACEB.
L. E. inſcriptus, ſuſpicatur vir doctiſlimus, ex
familia ptimia Romana illam fuiſſe. Neu-
trum a vero abhorret, & utrumque defendi
non inepte poteſt. Fuit enim iuter præcipuos
aulicos Prolemæi, qui Pompejum occiderunt,
Septimius tribunus militum, ut Cæſar auctor
eſt lib. III. Civ. B. cap. CIV. qui ſi adfinitate con-
junctus Ptolemæis fuit, & Ægypto a Romanis
ſubacta, in Syria nomen familiamque propaga-
vit; quidni Zenobia ex utraq; gente Septimio-
rum Romana, & Lagidarum Ægyptia genus
ſuum potuiſſet derivare? Quam religionem
profeſſa fuerit, æque ſubobſcurum eſt. Ha-
buit Palmyra ſuos patrios deos, ſupra ex Sponii
marmore repræſentatos, quos Lunam & Solem
eruditi, alii Belum & Solem interpretantur:
ſed an hos Zenobia gentili more coluerit, a
multis dubitatur. Jo. Ludov. Schönleben in
Annal. Carniolæ part. III. p. 195. Zenobiam
Chriſtianam dicit, ſed malum nactam in-
ſtrudtorem Paului GSamofatentim., Sed ne.
que veram, neque hæreticam Chriſtianam fa-
cile dixerimus; Judæis autem faventiorem
fuiſſe, aut plene addictam, non negamus. Atha-
naſius, ad ſolitariam vitam agentes libro p. 9 9.
Iauòαα αατιαιοαι οk‿εα inquit rat Zenobia
addit, Paulodatoſateno neos, Prä‿ſtäio fuit.
Nicephorus Calliſtus lib. VI. Hiſt. Ecclc. XXVII.
11 2 Tæ

500 N : (0) : 25.
T& ISdαα Ocονιρα, judaizantem vocat,
quam ad Chriſtum reducturus Paulus Samoſa-
tenus, in errorem, qui notus eſt, illapſus ſit. E

Ex
quibus nondum conſtare puto, vel Paulo illi
hæretico, vel ſinceriori Chriſtiano alii ita dedi-
tam fuiſſe, ut cjus ſenſa comprobaret. Iis tem-
poribus fuit, quibus deorum cultus pedetentim
contemni; Chriſtiani autem ritus propagari
cœperunt. Fieri itaque potuit, ut nec Chri-
ſtiana eſſet, neque, ut plurimi, deorum cultrix,
ſed ſi £Ægyptus vel genuit ipſam vel proximos
etiam majores, in Judæorum ſenſus inclinaret,
qui multi & celebres in £Ægypto illis tempori-
bus erant.
XXVII. Hæc relictum a marito imperium
filiorum nomine adminiſtravit, etiam, adjecta
Ægypto, auxit, & tam contra Perſas, quam Ro-
manos, qui repetcbant, fortiter defendit. Ita-
que error inexcuſabilis eſt, quum Nicephorus
d. l. feripſit: Perſæ Romanis viczis Eenobiæ
T78S Zugiag 2 vorivg ,αορ« raægideα, Wyriæ
& Phanieizæ præfeczturai tradidertnt.
Neque enim victores Perſæ fuerunt, ſed victi ab
Odenatho & Zenobia: neque Odenathus, an-
tequam imperateor fieret, ſuam 7οιαωù àa Per-
ſis Hhabuit, ſed a Gallieno, qui æaαι⅝αας ανατι
Spammy &, zetiss Onientis ducem illum conſti⸗-
tuerat, quod Zonaras p. 237. refert. Pacem
poſtmodum cum Perſis initam & ſocietatem
ami⸗

Mmicitiæ f

Zenobia,
ſcum, tell.
nor deſunt
ſols cap. X
Perſi mij
kamdignit
IWuliridus,
conſenſuG
declaravim
nituit pacti
guenicmnis
num cum
aalmnyrer
luperatus

Mors Call

Conlilatur.
billu elt,
Miares pact
dun le Se⸗
ttlantgiſtu
cpitohad 8
Cudiut
ler inper⸗
e ſtenz
KyVII
Cudio,
Ointem
rlanerit,

zanten ſl,
Dauluseme
lapnh
o, vel buuo!
Hnoaliizcdd
Obaret, hen
Ainspeteein
titus roſeg
it, u nel
georumalti⸗
Dvelproumn
nlas inclinare
o UMis engon

iio inpenm
etinmn, 4rlid

sguumn N
elencit.
Neeſrat
idis Lend-
e , N
tradil
nnſlii⸗
Ocenukmmin
itgunt
zir
, lnelt
clen ue

haeit
n

N : (0) : 25. 51
amicitiæ factam eſſe non negamus, & ipſa id
Zenobia, ad Aurelianum litteris apud Vopi-
ſcum, teſtatur, Perſarum, dicens, auxilis
non deſunt, gquæ jam ſperatmiss: mox Vopi-
ſcus cap. XXVIII. Aureliani: auxilia, quk« 6
Perks miſa fuerant, itercepit. Nec Augu-
ſtam dignitatem a Perſis habuit, ſed partim a
militibus, devictis Perſis & Quieto, partim ex
conſenſu Gallieni & Romani populi, ut ſupra
declaravimus. Mortuo quidem Odenatho pœ-
nituit pacti & conceſſionis Gallienum, ſeram-
que nimis vindictam patris cauſſatus, Heraclia-
num cum cxercitu in Orientem miſit, qui vero

a Palmyrenis, cauſſam adventus ſuſpicantibus,

ſuperatus atque deletus eſt, quem motum
mors Gallieni diremir. Treb. Pollio de hiſce
conſulatur. Claudius, qui ſucceſſit Gallieno,

paſſus eſt, Zenobiam imperare vel probans

priores pactiones, vel ut Oriens ſervaretur,
dum ipſe Scythico bello occupatus eſſet. Au-
relianus iſtud anteceſſoris conſilium vulgavit
epiſtola ad S. P. QC. R. ſupra laudata. Divias
Claudius, inquit, Zenobiam paſſus eſſe dici-
tur imperare, iäaque occulte ac bprudenter,
ut a ſervante Orientales Enes imperii,
ipſe ſecurius, quæ inſtituerat, penpetraret.
XXVIII. Inturbata ſic Zenobia imperante
Claudio, filiorum nomine, ut prædiximus,
Orientem rexit. Quot autem filios Odenathus
reliquerit, & ex quibus uxoribus, non levis eru-
l1i 3 dite-

502 : (O) 9
ditorum eſt dubitatio. Herodes ‚qui & Nero-
dianis dicitur, priore conjugio genitus, una
cum patte interfectus fuit, quod Pollio in Gal.
lienis cap. XIII. prodit. Ex Zenobia reliquit
Parvitos Herenntannim O& Yimolaltin, gao-
rum nomine Zenobiam, Zſur pato ſebe inpe-
rio, rempteblicam obtinniße auctor eſt Tre-
bellius in Herenniano. Vabaltathus, qui in
nummis apparet, quibus natus ſit parentibus,
magna eruditis controverſia eſt. Plavius Vopi-
ſcus, ex vetuſtis ſcriptoribus ſolus eius mentio-
nem faciens, in Aureliano cap. XXXVIII. Ode-
nathi & Zenobiæ filium dicit. Hoc, inquit, ad
reim pertinere arbhitror, Ballati [Babalati i in
Palatino; Vaballathi in nummis Blti nomine
Zenobßtai, nzon Zzmolat & Merennzant, im-
perium tenniße, quod tenuit. Sed fallitur
Vopiſcus, dum Timolao & Herenniano negat
imperium, quod tribuit Pollio, & nummi con-
firmant, tam ſingulares: alterutrius, quam con-
junctus utriusque. Prioris generis ſunt CGræci
apud Golzium, Occonem, Harduinum: ArT.
HPENIANOC CEB. L. B. h, e. Zm perator Me.
rennianzs Angilſzus, anno ſecunao, Et alius:
ATT. K. TIMOAAOGC CEB. L. B. q:e. Imnperator
Celan Zzmalaus Auguſtus,3 anno ſegundo. Al-
terius gengris unum Urſinus profert ita utriusqꝗ;
nomen exprimentem: HERENNIANUS EI
TIAOLAUS AUGG, PRINC. JUVENT

Quod

—.—
Coc ſter⸗
ſalli etiam
dittantur,
guatn Zend
flio, proge
XII. ]
duntindem
noconra?
misadſruu
Ut, qui ql
Nrkkerant;
glecaputte
NMIILX.A.à.
Ccſarl. D
no Exalter
NouNor
AWene,a,
bia fliustui
Wtzaode
10, Lenob
Nathi fliun
leineinsen
lonlink
144 ,27 3.
guo preten
Dreſluum e
)R pur
Meliant
Imregen
Culllet. .

et, Iuidee
10 genits,
d bolloind
enobin felnt
mnolunmk
pt ung
uchercklie
Serhie, gun
ſit Uuentdn,
Huvnodo⸗
useus mentt
WWVII. C.
Pe inculti
ti Dabalni
Slternon.
mmiani,
Ge filli
obinno nepet
NNucndcnd
,gbate
ets tunt 01
Minum: 7
ipertele
nch, Etln
,e N

fertit 6

88: (⁶) : 928 703
Quod ſi ergo in his fefellit FH.-Vopiſcus, annon
falli etiam de Vaballatho potuit? Ita ſane ar-
bitrantur, qui ab Odenatho ex alia conjuge,
quam Zenobia; vel ab Herode, Odenathi
filio, progenitum cxiſtimant.
XNIX. Non fuiſſe ex Zenobia natum, cre-
dunt inde manifeſtum eſſe, quod cum Aurelia-
no contra Zenobiam ſteterit. Id vero cx num-
mis adſtruunt, quos Triſtanus primum produ.
xit, qui quum Aureliani ſint, ejusque nomen
præferant; in verſa parte Vaballathi nomen at-
que caput tenent. Unum oſtendiſſe ſufficiat:
ATT. K. A. A. ATPHAIANOC CEB. L. A. hoc eft, Imp.
C. vſar L. Domitius Aurelianus Alcg alass pri-
mo Ex altera parte: ATT. EP MIAC OTABAAAAOGOG
AOGHNOT L. A. id eſt, Linperator V'aballathus
Athenk, auno qiuar! o. Quodſi, ajunt, Zeno-
biæ filius fuiſſet, & à partibus ejus in bello ſte-
tiſſet; non conjungi uno nummo cum Aurelia-
no, Zenobiæ hoſte, potuiſſc. Ideirco vel Ode-
nathi filium credunt ex alia uxore; vel nepo-
tem ejusdem ex filio Herode. Franciſcus An-
geloni in Hiſtoria Auguſta ex nummis illuſtra-
ta p. 273. quod unum forſan nummum vidit,
quo præter Aureliani nomen & effigiem, ex-

preſſum eſt VABALATHUS V. C. R. I. M.

D. R. putat non honori ita Vaballathi, ſed ſuo
Aurelianum procudiſſe, ut oſtenderetur, quan-

tum regem diviciſſet & in triumpho cum matre

daxiſſet. Litteras ſingulares interpretatur Ke-
Ii 4 gnum

104 WA q. (o: *½ —
enun Invicko Magno Domitu Keſzituit. Nec
Salmaſius, vir ſummo ingenio, in d. lI. Vopiſci
aliter ſentit, flium Babalathum potius, quam
Zenobiam ipſam in numinis egiari volzige
Aureliauum, gquod feminæ mentionem mi-
nus ſibi glorioſam putaret. Quin negat, cx
Vobiſci mente alium Zenobiæ filium fuiſſe
præter Vaballathum: Præſertim quod necZo-
ſimus duorum aut plurium, ſed unius filii Ze-
nobiæ mewinerit.
XXX. Verum clariſſimi Græci nummi huie
Angeloni, ignoti, credo fuere nec oculis Sal-
maſius cum cura ſubieciſſe videtur, qui pro
AYT. EPMIAC perperam legit Agsias. Qui ve⸗
ro totam inſcriptionem inſpexit, & annum in
ea primum Aureliani, qui victoriam anteceſſit;
& quartum Vaballathi recte attendit; næ illum
aliter, ac ſummi viri interpretati ſunt, ſentire
oportet, Negat Vopiſcus Herenniani & Timo-
lai nomine Zenobiam imperaſſe, quod ſupra
confutavimus: Non negat filios eos Zenobiæ
fuiſſe. Ad Zoſimi lib. I. cap. LIX, olim adno-
tavimus, cos auſtores de regreſſu Aureliani &
Zenobiæ ſequutum eſſe, qui quod res erat,
non perſpectum cognitumque habuerint,
Quid multa? ex nummis ſupra approbatum
fuit, & Vaballathum, cujuscçunque etiam filius
fuit, & Herennianum, & Timolaum imperaſ-
ſcut non ſit, quod cum magꝑno vug nn
ont

honoad V
exſtiterit
Confirmar
ſmul reſti

djicimus,

Ppanhemit
theſauro!
BALLT
1d Errcan
dam.
IXI.
Hudarusa
dict altre
litto. A-
Rofnanz,
Tiſanus,
enumm.
Nepotern
ſeäſey
ſoingen
iinog,
ſt Vopiei
Aterumg
ia dimor
bdianin
Roma
Mexrio
Prinet?

—
Repauthe
ind ,poyt
fotiltguin
Piani ali⸗
entinteri
Vuin pepnar
Y fliun ful⸗
guoc neel⸗
nis flle

nummmibui
rc heules &
etu, guiht
1. Ct
,K aunnatn
manteeelt
ſot ſentic
acn li
gil i
eos Lelthi
Holi
Aurelunt
Uoc ler eil
e nabumn
1apßrin
zofluu
uee⸗ .
hntig,
roCANr
f hod

N : (o) : 5. 505
