bono ad Vopiſci c. I. dubitemus, an unquam
exſtiterit Vaballathus, indictus aliis omnibus.
Confirmandæ rei cauſſa, & ut orthographia
ſimul reſtituatur, Latinum ectiam nummum
adjicimus, quem vir conſummatiſſimus Ezech.
Spanhemius d. l. p. S7. ex Reginæ Suecorum
theſauro ita ſignatum exhibet: IMP. VHA-
BALLATHUS AUG. ubi H interponitur
ad Græcam ſcripturam accuratius ſignifican-=
dam.
XXXI. Hunc VYhaballathum Bellorius ſupra
laudatus ad Angeloni Numiſmata Notis p. 275.
dicit altro Kgliuolo di Oaenato di un primo
letto. Addit: Qucſtti conſer vando la fede s
Romani, fu aa Clauaioconfermatonelregne.
Triſtanus, & qui eum ſequitur Jo. Harduinus
(de numm. urb. & pop. p. 374.) Herodis filium,
nepotem Odenathi Vhaballathum credunt;
ſed ſine veteri auctoritate, perinde ac Bellorius,
ſolo ingenio & conjecturis fingunt. Quidni er-
go & ipſum Zenobiæ filium fuiſſe cum lauda-
tiſſimo Spanhemio adſeramus, quum non de-
ſit Vopiſci auctoritas? nec AGNs nomen, quod
alterum Herodiani Triſtanus eredit, de ſenten-
tia dimovere poteſt, quum in nullo ipſius He⸗
todiani nummo appareat. Cur autem a matie
ad Romanos defecerit, & quando cum illis de
imperio pactus fuerit; ſilente hiſtoria, quis ex-
primet? Si quis locus eonje cturæ datur, dixiſ-

li 5 ſem

506 8 : (0) : * =
ſem, natu & prudentia majorem filium, Paca-
to ut plurimum Occidente, ac Gothis Claudio
ad internecionem cæſis, dubitaſſe de imperio
Orientis, an defendi contra victores Romanos
poſſit: Matre autem pertinaciter repugnante
ad eosdem ſe contuliſſe exceptumque benigne
eſſe, ut exemplo ſuo ad deditionem eos, à qui-
bus fugerat, permoveret. Quod ſi Pharnaces
à parente ſuo Mithridate ad Romanos fugere
potuit, cur non & alii & noſter Vhaballathus
deficere ad eosdem, præſertim qui cxemplis
didiciſſet, non male haberi, qui ſe Romanis
tradidiſſent. . .
XXXII. Sic digreſſo Vhaballatho à Zenobia,
reliquorum filiorum nomine, Herenniam &
Timolai, imperium continuavit, ut ita, ſi tem-
pora diſtinguamus Trebellium Vopiſco con-
ciliari poſſe, non deſperemus. Quum Aure-
lianus ab hac repeteret, quod conceſſerat Gal-
lienus, tolerauerat Claudius; illa pactis & vi-
ribus nixa, bellum exſpectare, quam tradete
quæ tenebat, virili auſu maluit: Qua in exer-
citu parando & auxiliis vocandis occupata,
Aurelianus in Aſiam profectus, Ancyram &
. Tyanam, & ceteras urbes uſque ad Antiochiam
recuperavit, juxta quam, ſeu apud Immas
taud procal ab Antiochia, ut Sex. Rufus
ſcripſit, prolio commiſſo, ſtrategemate ac ſi⸗
mulata fuga Aurelianus vicit. Impar enim

equi.

—
(quitatn l
bantur, tal
gatosinle
filent. 2,
urſaluam?
ciyes nunti
ſemnicanum
Aluli capt
tqae ſic al
layit, hei
Abreliano
uitcappel
ur adSen.
XIII
Prelium
leich urben
Alippe ſic
lard o,
Aarddn
oblcione,
la buphrn
triummphan
MII.
E teprope
tliani ven
Wlum me
Niano c
Rin,
ifteur,

temtium,
Gotis40 .
talle Ce inpe
doresRomnn
citer tepdenant
unqlehnin
gelnechzigl⸗
1od Dhur Dhar nacs
olnaosiet
er Phubaldhu
n gni etennp
lile onunl

—.—

hozYenont
Hetennini
er yen
ogileo col.
cuunAurc-
Galandi

l budbk

ann t
in eſ⸗
ndls ocl
3 AucjtuN
dA Foehin
Au
RN

: (o) : For
equitat u Palmyrenis, qui graviter armato ute-
bantur, tamdiu ſuos juſſit cedere, donec fati-
gatos inſequendo hoſtium equos animadver-
tiſſent. Zenobia tum Antiochiæ era At, quam
ut ſaluam Zabas ejus dux educeret, antequam
cives nuntium de preœlii eventu acciperent?;
ſemicanum hominem, Aureliano ſimilem,
quaſi captum imperatorem, per urbem duxit,
atque ſic aſtu victus pari dolo Zenobiam libe-
ravit, ne à civibus, de quorum fide dubitabat,
Aureliano traderetur. Zoſimus hæc adno-
tavit capp. L, LI: addi poſſunt de loco pugnæ,
quæ ad Sex. Rufi cap: XXIV. comentati ſumus.
XXXIII. Alterum, idque acerrimum
prœlium apud Ermnéſam, Syriæ mediterra-
neam urbem commiſſum, finem bello dedit,
quippe victis Palmyrenis Zenobia Palmy-
ram fugit, ejusque urbis ſe moenibus ali-
quamdiu defendit, indeque;, invaleſcente
obſidione, in Meſopotamiam euaſura, in ri-
pa Euphratis capitur, & retracta Romam ad
triumphum deportatur. Oroſius lib. VII.
cap. XXIII. neſcio qua fide tradit, proelii ma-
gis terrore, quam proelio in poteſtatem Qu-
reliani veniſſe. Sed aliter hiſtorici, qui iſtud
bellum memoriæ prodiderunt. Vopiſeus Au-
reliano cap. XXV. Pacnaem SſE apua Eme

70 †τ . revera preſſos Romanos fuiſſe non
diffitetur. Quid? quod ipſe Aurelianus epi-
ſtola

503 8e: (o)
ſtola ad Mucaporem, quam Vopiſcus cap.
XXVI. ſervavit, de virtute Palmyrenorum in
ſuſtinenda obſidione ſcripſit: Dici non potæſt
quantum heic ſagittarum, gui belli avupare
zus, qiantum telorum, quantum lapeaem;
nulla pars muri eſt, quæ non binis & ternis
balikis occupata ſit: Ienes etiam tormentis
jaciuntir. Non ergo in gynæceum aut contra
imbelles feminas Aurelianus juit, quum con-
tra Palmyrenos expeditionem fecit.
XXXIV. De captivæ ſtatu rurſus diſſen-

tiunt hiſtorici. Zonaras fuiſſe tradit, qui ani.

mi meœrore in itincre exſtinctam dixerint, an-
tequam Romam perveniret, quam ſolam opi-
nionem Zoſimus cap. LIX. quaſi verior eſſet,
ſuæ inſervit hiſtori?. Repugnat autem reli-
quus chorus hiſtoricorum, Eutropius, Rufus,
Pollio, Vopiſcus, Euſebius ſive Hicronymus
in Chronico, Caſſiodorus in Faſtis, Jornandes
de Succeſſione regnorum, & ipſe Aurelianus
epiſtola ad Senatum Rom. apud Pollionem in
Zenobia: Qui omnes dicunt vivam illam in
urbem veniſſe, ac triumphalem Aureliani cur-
rum præceſſiſſe. Addit Eutropius cum Pollio-
ne, poſteros ejus uſque ad ſua tempora (ſub
Valente ſcripſit) Romæ exſtitiſſe: Et Georgius
Syneellus, ſenatori Romano nuptam fuiſſe, de
quo ſilent aliorum hiſtoriæ; etiam de filiis poſt
cladem matris & triumphum Aureliani. Fran-

ciſeus Angeloni d. l. page 273. de Vhaballatli,,
le Pas d

lgli in co
tro fiatel
tnonfo.
falt, amnie
non hoſten
de Timol⸗
lt: Mat⸗
reintog: J
Zoſimhus ui
naultagio l
in Thracie
W.s
Oenatkus
Clm tertio
leent min
inOden⸗
flüllcellt
inſommand
N Pres
dabie cum
clhus gvart
1tertoo ann
pnaphizt
htäumn
nnorumn
uffaquan
bio ha
Ilnalt i
ingue .

4

e ien : K 509

1 Vopilcs n
myrenotum
Diri mn u
uibeliefpn
tum lipm
binienm
tiam tmiittit
Ccuthautconn
Git, guunco⸗
fecit.
1tulins le
cit, uian
mndiureriat,
Nacn ſolawor⸗
ſirenior e⸗
utaltenn 0l
pils, Ruti
Tleronyims
is mndf
le Ameln
Aolionnt
Gam ün
Auuelanicl
aulii
teopn
hile,
Geisſ

Eli in compagnia aekta madre, e d' un al-
tro fratelto, fue da Aureliano condotto net
trionfo. Verum ſupra ex nummis declaratum
fuit, amicum Romanorum Vhaballathum,
non hoſtem, nec in triumpho ducéctum fuiſſe:
de Timolao & Herenniano Trebellius ſcri-
pſit: Multi dicunt, eos ab Aureliano inte-
remtos: Mielti, morte ſua eſſe conſamtos.
Zoſimus unius mentionem fecit, quem cx
naufragio ſervatum dicit, quum ceteri captivi
in Thraciæ freto ſubmergerentur.
XXXV. Sie Palmyrenum imperium, quod
Odenathus cum Zenobia fundaverant, deſtru-
ctum tertio Aureliani anno fuit, poſtquam
ſteterat minimum decem annos. Nummi
sSnim Odenathi quartum; Zenobiæ quæ pro
filiis ſucceſſit, quintum annum numerant, qui
in ſummam collecti, novem ſunt. Zenobiæ
non plures anni poſſunt adſignari, quia haud
dubie cum Vhaballatho imperium ſuſcepit,
cujus quartus annus eſt Aureliani primus, qui
ſi tertio anno triumphavit, ut tradunt chro-
nographi; ſexto ſuo Zenobiam anno & captam
& in triumpho ductam, neceſſe eſt. Odenathi
annorum numerus, ut dictum ex nummo, non
infra quaternarium eſt: An exceſſerit illum, in
dubio hæret, quia incertum eſt, quo tempo-
re poſt captum Valexianum cum Perſis pugna-
rit, aut vicerit Quietum. Tam brevi ſpacie
quinque auguſios imperatores, sum auguſta
Zeno.-

51⁰ : (o0) :
Zenobia, Palmyra vidit, quorum ampliſſi-
mum imperium fuit, cujus limines ſi deſigne-
mus, non nullum fortaſſe pretium erit.
XXXVI. Initium hujus impcrii fuit Grria,
nec ſola Palmynene, cui XVI. oppida Ptole-
mæus dat, ſed omnia, præter metropolim, ob-
ſcura: Verum quanta inter Euphratem & me-
diterraneum mare interiacet. Aceſſit primis
victoriis Melſopotamia, deinde Quieto ſupe-
rato plurima pans Aßä, quæ Pontico mari
& mediterraneo continetur, ubi Cappaaocia;
Phrygia, Galatia, quarum principes urbes
Zranuam & Ancyrain Zoſimus nominatim
dicit Palmyrenis paruiſſe. Zenobia, quum
Claudius imperaret, Kgyptum adiecit, jam
antea res novas, Æmiliano duce, molitam.
Victi primum in Æ gypto Palmyreni, quod
in Claudio cap. XI. Trebellius notavit: Sed
brevi poſt vicerunt, ut Zoſimus lib. I. cap.
XLIV. & ſeq. docet, qui accurate id bellum
expoſuit. Arabum quoque ſeu daracenoram
ſi non plurimam, (nam impatiens imperii na-
tio) tamen magnam partem Odenatho pa-
ruiſſe, vel nomen illud oſtendit, quod priva-
to adhuc Procopius num. XIII. ſupra tribue-
rat: Ceteri, quamvis libertate uterentur, ta-
men fœdere conjuncti Palmyrenis erant. Ze-
nobia Aureliano apud Vopiſcum cap. XXVII.
ſcripſit: Pro nobis ſunt Garaceni.

XXXVII. De Anmentis difficilior res et.
S

—

Kalchalius:
Apiutnii?
tote bellic⸗
dem loquit
bain mags
Ciptam ſi
rum fupta
mutninhis
iurettart 7
Wine illius
Claruir Agut
s ed
Dahmyren
do produs
Perſarun,
uur deru,
lanusad Se
0 e
pein fuiſe
non Amme
Neure No
Armenios
UVI
Nerumim
(emante,
uiin eti
Aigregati
i khant. X
(N elndis
(lllle

5
orumn umnl.
nineslcelge
tiuc ett,
peiiitn,
Lopyiule⸗
etoynlvo
Pbrarmune.
Aceltſuint
e Qeole
Pontconntl
Clppmaii
nncipezutbe
1s Rothinntin
enobit, un
,aclect hn
ce, Motn
eni,
Ctaeit: ec
. 1.
tueiddelu
Nuruceſli
s inpeiit
Oleno .
, glos ſit
ſupri r
Itetenn, 4
giseanl 6
. GrNl
Hcho⸗ e

: (o) 25 Il
Salmaſius ad Vopiſci Aurelian. cap. XXXVIII.
Armenii Zenobiæ ſüuberant, aut certe ſocie-
tate bellica cui ea tenebantun. Dubie qui-
dem loquitur, ut tamen in priorem ſenten-
tiam magis inclinet, inductus nummis, quibus
ſcriptum ſit orABAAAAOOC APMENIAC. Ve-
rum ſupra oſtendimus, virum perſpicaciſſi.
mum in his numis falſum eſſe, quum ATT. quod
dureugavas eſt ſive imperaton, cum præno-
mine illius principis EPMIAC componit, utcli-
ciatur Agααο, Arimnenic. Malim ergo ſo-
cios & fæderatos, quam ſubjectos Armenios
Palmyrenis fuiſſe, id quod ipia Zenobia mo-
do producta epiſtola fatetur. Nobis inquit,
Perſarum auxilia non deſant: Pro nobis
Iunt Jaraceni, pro nolis Arinettii. Et Aure.
lianus ad Senatum epiſt. apud Pollionem in Ze-
nobia: Polſfum adſerere tanto timori mulie-
rem fuige, ut ſe non Arabes, non Garacent,
non Apment commoverent. Quibus non ob-
ſcure & Nomadas ſeu vagabundos Arabes, &
Armenios ab imperio Palmyrenorum cxcmit.
XXXVIII. Tam vaſtum & tot regna com-
plexum imperium cito corruit, Aureliano ad-
ventante, quod fato publico imputandumeſt:
Partim etiam mobilitati populorum Orientis,
quigregatim à Zenobia ad Aurelianum defi-
ciebant. Major fides Palmyrenorum fuit, qui
quamvis victi & principibus ſuis ſpoliati, quum
diſceſſiſſet victor, Antiocho cuidam impera-
torios

torios honores impoſuerunt, quem reverſus
Aurelianus brevi poſt, everſa urbe, cui priori
victoria pepercerat, ad privatum habitum re-
duxit, indignum ratus ſupplicio, quem hu-
mileminvenerat, & ad novandas res minus
idoneum. Hoc Zoſimus lib. I. cap. LX. & ſeq-
narravit.
XXXIX. Tandem quæſtio reſolvenda re-
ſtat, an Palmyrenum imperium Romanum di-
ci potuerit, & qui præerant, imperatores Ro-
mani. Res, quam nomen, explicatior eſt.
Aderant cuncta, quæ Romani imperatoris in-
ſignia habebantur, nomina Aurengaree Gr Im-
peratoris, Cæ ſariz, Augufti, Pie, Felicis, &
in filiis, Principum juventutis; nec non pur-

Para & alia ornamenta: Etiam cultus Roma-

nus atque ſtadis, quibus imbui filios Zeno-

bia curavit, in quibus ita Timolaus profece-

rat, ut cum ſumino Latino rhetore certare po-
tuerit. Nec loci diverſitas vel rem vel nomen

impedire poteſt. Nam, quod bene Comodo,

novo principi, Pompeianus apud Herodian. lib.
I. cap. VI. præcipicbat, Roma &p, ubi eſt im-
perator. Non deſiit imperium Romanum &
eſſe & vocari, quum Conſtantius Chlorus Tre-

viris, Galerius Sirmii, Diocletianus Nicome-

diæ, Herculeus Mediolani ſederet & quisque
partem ſuam regeret, etſi urbes illæ nomen
Novæ Romæ, ut poſtea Conſtantinopo-
lis, non induiſſent,

FINIS.

3
5
uet teſeie
utbe, cliptii
nn kebtunr
cd, alen ie
Nlas 1e uun
ca.ILH

☚
unand
grayel
apleniart
ſtin orin
ean h 4
Pi, i
znec Nolke:.
ulur oN
jflos Zeno
laus lube
wecetune
en vel 90
deneclin 4
AHerod ſaal Ciuen
. 3 iir
. ag 8
5CMon. 1.
nnsend 4
et Nir
bes on
Atninoſe
t,

Antiquitdten .

Oder

In ſich haltend die Hiſtorie dieſer Stadt und
ihrer Kaͤyſer / von ihrem erſten Erbauer dem Koͤnig
Salomone an / biß auff jetzige Zeiten.

Anmerckungen uͤber die Nahmen /
Religion und Gouvernement die⸗
ſes Landes.

Ruine des Orts wie er an jetzo iſt / und einem gelahr⸗
ten Commentario uͤber verſchiedene Inſeriptiones und
Muͤntzen / ſo vor weniger Zeit daſelbſt gefun⸗
den worden.

Auß dem Engliſchen uͤberſetzt

Von
S 4
Franckfurt am Mayn/

Verlegt / von Johann Maximilian von Sand.
ANNO MD CCCXVII

E
HEHEEE
4

4
15

10

RR

O Salance Q

N Focus

M

K 1.

J

H

◻
—

12

11

10

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

4 Copyright 4/71999 VXVMaster Gmbhi www.yXymaster. com