züy &A.wy würov BurrAin, su) yoxQovcuy mu] moAiyruv,

mus od diui,

alii eum Regem et fcriberent , et appellareut. — Simi-

Frowtino ituy

liter de hac appellatione Patris Patriaein Augui'ca

"

vcillus qux

cenfeam ante XIII. eius Confülatum.

Jibxasiorm f

Sed omiffo hoc tandem exemplo, quod a Ru-

rorfus Cofï(

perto nobis füppeditatum ipfi reiecimus, ad alte-

j

ocus elt r

ram eiusdem Coffi, fed Magiítri Equitum illu-

fet, t x

ftrem quoque pugnam progrediamur, quoniam et

-

$. nl

Liuius in fuperiore loco a nobis expofito eius me-

Jeri n h,

minit, et nos de ea item aliquid dicere recepi-

mus.

ten occidi j

Quum iidem hoftes Veientes ac Fidenates

bellum Romanis denuo feciffent , hi eundem di&a-

—

jtuofru,

torem Mamercum iis oppofuerunt , qui Magiftrum

3

9- quü;æ

ttr iden fos

Equitum affumfit Coffum fiducia virtutis eius,

cuius antea fpecimen illuftre füo füb imperio, au-

lo, Targ

18 ditradis

fpicio, ac du&u Tribunus mil. ediderat.

Neceum

* porrumpe

opinio animi fruftrata eft.

Nam cum hoftes igni-

bus et facibus armati prodiiffent, et Romani noua

Pa*.fum e

et inufitata pugnae forma territi cederent, Coffus

n lot g

fe atque

fecifie, q

à Di&atoxïe figno dato accitgs, noua et ip

infolita.

327

eu vitonat

infolita fortitudine E

quitibus imperat, frenos vt

Et ita.ipfe P

rinceps calcaribus

cognomentund

detrahant equis.

fubditis effreno equo in medios

ignesillatus in fu-

, aeque acTre

tendus ergo

Jj

]

Non praetermit

Yutarum, dequ

gam hoftes vertit.

id maxime in

1llo non axte r

hic

nobis Flori error, quoniam

Is lib. I. cap. £t*

s Confühtus d

his A

nimaduerfionibus agimus.

ti

;b A. Poflum

io: Dicfatore,

demum i pene

Coffum Magifirum E. /

et dein hoc ftrategemat

e, vfum z proelio ad Re-

: nome fünt fs

et vt videtur,

villum lactum. contra. Latinos refert ,

vincpis, dun d

qui eandem

ehat; cuiprürt

per

fuafit Au&ori de Viris Illuftribus ,

roelio a Magiftro Equitum ,

fed cu-

jenus antel tj

rem in iftoe p

jus nomen non exprimit ,

tradit fa&tam.

um dftm n

quoniam

u f fl

Verum longius in hac Plori wisoouosz ;

odata

efetor Dachit

4 do&ifümis viris ante nos i

am eruta et en

Zuit, immorari non lubet

, quum infüper propere-

ylinuife, qu:guis

1

primi obferuamus.

u g nl

mus ad aliud, quod, ni fallor,

uebimus, non tamen,

aydlarat. Sine

Frontino itaque manus admo

vt illius quoque errorem hac

in recaftigemus , fed

Darii lag

fcitantiam ,

iU.

librariorum fummam o

per quam aliud

fidem adfcribirur.

rorfus Coffo contra Hiftoriae

mplo,'qüü(i i

]

Locus eft ftratag. Il. 8. vn

de, vt res clarius appa-

ejecimus, 102

reat, tria exempla huc er

unt transferenda.

(ri Bgurm

9. Seruilius Prifc

us Di&ator cum figna legionum

mur, quoitt

- eypofto ) *

ferri im. bofles Fali[cos

E

iuffffet »

figniferum cuntian-

j

rriti boflem

tem occidi imperauit , d

uo exemplo perte

jd dicet fäif

ontes 1c It

^

gaua[erunt.

den d

d.

ifler Eq. rzluerjz';i Fidena-

hi eun

9. Coffus Coruelius Mag

jl

tes idem fecit.

, ui

?

*

j virtut

j gIS

lo, Zarquinius aduet

us Sabinos cunciautes Equi-

E

x

tatisque equis procurvere,

füb impih

tes detradiis freuis, conei

dera

j Num

et perrumpere aciem iufftt.

rte a nemine alio traditum, Coffum

cum I

üe? g

Falfum eft, ce

n

1 f0l

us Fidenates et Veientes idem.

et Romon

Cofis

in hoc proelio aduerí

Neque

ederent;

e traditue exemplo.

g!(;ïlö

fecitfe , quod in prior

E

conuenit

T2

H

joli

328

conuenit illud in Magiftrum Eq. qui Equitibus

Platsrchus :

praeerat , noninter figna legionum verfabatur, quae

Perfeus , re

ipfe Di&tator in hoftem ducere. folebat.

Quid

legendum ei

multa? Nullus dubito, quod de Coffo dicitur,

quens Roma

lignorum. di

alieno loco effe pofitum, et exemplo decimo füb-

iiciendum. | Et ne quis putet, huiusmodi lapfus

in bofes , d

i

fultius incuri

in prifcis membranis non occurrere, en geminum

germanum in hoc eod. cap. paulo ante:

Ledor, ent

Saluius Peri

3. T. Quinciius Cof. fignum in bofles Falifcos eie-

m intcllgis,

cit , inilitesque id vepetere iuffit.

füperiorius p

4. M. Furius Camillus "Tribunus mil. conf. pot.

demum, qioa

cunctante exercitu arreptum manu þ'gniferum in bo«

ffes traxit, ceteros puduit uou [equi.

FURU R

—

5. Saluius Pelignus bello Perfico idem fecit.

4

In poftremo hoc merae Le&torum oculis tenebrae

offunduntur.

Et vidi conie&uram in margine libri

trni inconf

Y

fcripram viri do&i manu, pro Perfico, quod igno«

duerfa f

raffe videtur legendum fufpicantis Marfico, hoc

Vrlui cur

eft, Italico et fociali, quo primas tenuerunt Marfi

Silue oj d

et Peligni.

Sed falfum hoc eft, et inane prorfus.

dident lhro

Perficum bellum dicitur, quod cum Rege Macedo-

Feltus V. $0

Cic. de offic.T. rr.

num Perfe Romani gefferunt.

tiim Verrji.

Eum mi[Jum factum e/]?: a Goufule, cum in Macedo-

VC Qutdbat,

aia Perftco bella miles effet.. Immo in ipfis Confu-

vocis fubty

larium Fafforum fuperttitibus fragmentis anno 182.

fandam duy

quo. coepit, :BELLVM PERSICVM prae-

detur, et y

fcribitur, vt folent iftic bellorum initia notari.

totalocifen

Eo autem bello inuenio inter glias Pelignam co-

flm[ï sz;bm

hortem in exercitu L. Pauli, quae initio pugnae

ilam at ;

aduerfus cetratos incautius congreffa, pene omnis

cecidit , apud Liu. XLIV. 40. 41. Necdubitoetiam

tte, qui a

tribuy q (

hoc ftrategema, quod Frontinus memorat, nos

ibidem le&turos fuiffe, nifi eo loci Au&or mifere

re.rr EM""

UET

mutiletus effet. Verum hunc defe&um fupplet

Plutar-

Tlergn

329

, qu Eqithy

Plutarchus. in Aemil, vbi proelium, quo .vi&us

referens dicit Salium (Gr. E&Mos, fed

verfübotur, que

Perfeus ,

legendum ex Frontino Xo^dis, Saluius , quo

d fre-

folebo,. Qu

le Coflo diiu,

quens Romanis et

praecipue ltalicis nomen) Pe-

bieciffe raptum. . [uorum . frgnum

nplo decim lb«

lignorum duciorem a

in bofles , ad. quod repetendum

quum illi incon-

Aoiusmod lpl

Vides , mi

er6, €n guninum

fultius incurriffent , occubuiffe omnes.

Le&or, erutam Hiftoriam, quidque Pelignus

lo ante:

Saluius Perfico bello fecerit, et per te, opinor,

lfs al i

iam intelligis, quoniam idem ftrategema ex 3. et

fuperioribus praeceflit, male hoc poft quartum

n m j

demum, quo aliud agitur, collocari.

i ff à l

[

i idm t

CHIEPPT VLELDE

m ocils tebri

errii inconftantiam diuerfis in locis vna de re

m inmage Thr

V

vrfio, qui i

diuerfa fcribentis exagitat aliquoties Feftus.

Veluti cur parafiti Apollonis in fcena di&itent,

atis r &

Salua res efl , faltat feuex , aliam. ille caufam reda

as tenueru) *gl:

, et nne p

diderat libro quinto, aliam 27 boc libro, vt 2it

Feftus V. Salua , addens denique , Quam iucon[flan«

um g r

tiam. Verrii noflri non. [iue rubore vetuli. . Symilem,

Cic deficlit

j, tl i Mlliäuj'»*-

vt putabat , Verrii a fe ipfo dicrepantiamin Etymo

vocis fuburrae e diuerfis eius libris petitam, no-

y in ipls (onth

entisano 1

tandam duxit; fed in quo et ipfe potius erraffe vi-

detur, et praeterea ablatione vnius literae, vitiata

RSTCYM p

totalocifententia, corruptus hodieeditur. Verba

um initi t

funt: Suburram Verrius alio libro e pago Succufano

las Peligun C

di&am ait; boc vero maxime probat eorum aucori-

;e initi j

ugn-aþ

tate , qui aiunt. ita appellatam et regionem Vrbis , et

Eaäy en omnii

tribum a flatiuo. praefidio, quod folitum fit. [accurs

Necdubitoeriäm

vere. Efquiliis , infeflantibus eam. partem Vrbis Ga-

memorat; Y

binis , indicioque e[fe , quod adbuc ea tribus per C.

',

í AU&OF mifm

, vt

felum fip

litteram , u B. fcribatur. ; Nemo non videt

3

haec

Blute

330

eodem Plau

haec acteperint librarli et Editores. At ego non

dubito fcripfiffe Feftum, audoritatem , et fenfiffe,

feniores ; t

Verrium alio libro Subarram a pago fuceu[auo de-

Verum t

riuafle, hoc vero libro maxime probare et fequi

rum gellan

au&oritatem eorum, qui deducant a /faccurrendo,

veritas, qu

Atque.ita in vocis SreZae fignificatione fimiliter

effe propol

Ateium Capitanem dicit focutum auctoritatem P.

ne quid m

Seruilii Auguris.

At vero ifta eryrni diuerfitas neu-

quid incet

tiquam tanta, vt notari mereatur, immo nulla eft,

reperiuntur

ideoque a librariis non agnita.

Nam et pagus fuc-

ex fefe abun

cu[ants . haud dubieitema faecurrendo nomen fuum

loec, quie

accepit, quandoquidem olim ante inuentam ab

zepetita et d

Annalibus trz

Ap. Claudio literam caninam, pro ea plerumque

vfürparunt fibilantem, quae illi poftea in multis

par. Quo |

locum fuum ceffit.

Certe Varro. fuburram a pago

los, modo 1

füceufano , di&am autumat, quafi facu[am.

Ego

libris non &

vero primitus quafi f/abcu[agz, vnde poftea a nones

Tpferint, Y

nullis elifa B. faczfz, ab aliis extrita C. fubufa et

puoert, ]

deinde /übura et fuburra dici eoeperit. Atque

cfem, t

hinc fa&um, vt tribus fuburrana in lapidibus pro-

milo de Tu

mifcue modo literis S V C. quafi facesfana , modo

eum Galli

adhuc m

$.V B. quafi faburraza notetur. — Pagum vero fuc

cufanum idem appellatum cenfet, quod fuccurrerit

proerextu

Carinis, qui locus eft in Suburra.

Cererum quod

Todentis

iá Verrio reprehendit Feftus, committit aliquando

n fibi r

Nam.vt ex Paulo, cuius fidem in eo;

et' ipfe.

ft ceters

uod'adferam afferunt, mutila Fefti fragmenta,

emitterent

conftat, Rabulam dici fcripfit hominem. multis in-

Vfüm fom,

tehtum negotiis, paratumque femper ad radeudum

Cüprifco «

aliquid. auferendumque, vel qui fit in negotiis

f& Lari

agendis acrior, quafi rabiofar,

At in V. Raua in-

llb je

terpretatur Caufidicum pugnaciter loquentem a

que fm

zauc:voce, canum latratui proXima.

Paulo. poft

lfomanis

idem Raui coloris homines, qui (int inter flauos et

ïlbll in [

caefios, a Plauto rauiflelos dici notat; et antea ex

eodem

geniny

331

. Aemm

eodem Plauti loco Grauiffellos attulit, et exgofuiþ

tti, et fenit

feniores, tanquam 4 gramitate di&tos.

Verum talia quoque in fideliffimis ceteroqui re«

fuceufi -

rum geftarum Scriptoribus,

quibus fola fides ac

probre e i

t

Int

luce

WTOR

veritas, quae vna femper e

"

ft, et fimplex, debet

iam adhiberi cautio;

catione fimtltt

elfe propofita, et maxima et

y auoriaten D

wid non modo falfam pro vero, fed etiam ne

ne Q

mi digertos nl

certo pofleritati obtrudant,

'

quid incertum pro

m

Y

amo null d

reperiuntur tamen, a

tque adeo, vt aliquando ipit

Sunt tamen inter

m e pugute

ex fefe abunde refutari queant.

inqua antiquitate

and; vomen du

haec, quae ex incerta et long

repetita et diuerfimode iam olim in a

liis atque alii$

ye inentun d

Annalibus tradita, pro diuerüs facile alicui obre-

Q & phatme

pant.

Quo fi&um, vt pofteriores, dum modo

pl jv ml

"

hos, modo i

llos fequebantur, diuerfis locis vel

j

L

v a g

libis non eodem modo e

t ipfi de iisdem rebus

f ]bw]hm. n

fcripferint, vel,

quid verius fit, decernere non

de poliez t

Ita ab vna origine et hi

ftoria profedtum

potuerint,

vin C J &

cenfeam, tum quod

Plutarchus in Romulo et Ca-

r AR

millo de Tutula feu Philotide anci

lia refert, quae,

ia pb p

fent, eamque maxime

cum Galli Romam reliquif

fzrc:zjh)m. n

olfci, etat

?:ïlü

adhuc inualidam obfiderent Latini et V

laguith V

raerextu renouandae per connubia amicitiae et

f

w

um femis

, .'iünl

;

focietatis virgines, innuptasque Romanor

Cecerum QD

as fibi tradi poftularent, Proceribus fuaferit, vt

ynittit aliquöa

llas ingenuarum cultu ornatas

fe ceterasque anci

us filen i &

emitterent. Quo

fa&o cum hoftes poft Veneris

refti fl

vfüm fomnus oppreffifi

et, Romani, figno fibi ex

inem mylts J

fübita ex Vrbe eruptione

caprifico ab illa dato,

yer dd raþ:.!xlv'u

'Tum quod idem in

fa&a Latinos oppreflerint.

ft n

libro Parall. cap. 3o. de Rhae

tana ancilla fcribit,

jo V,

quae fimiliter, quum

Gallorum Rex denunciaffet

quam feminae

: 10quenmm i

Romanis non prius fe receffürum ,

, ub

fibi in connubium dederentur, confilium füperiori

i f*

it, vt loco inge?

geminum germanum ilis deder

. nuarum

j ec a Ü

Ü

532

nuarum feruas ad Gallos ablegarent, eoque fafto

hicitüs 8. €

quum Barbari ftupro fomnoque fepulti iacerent,

Dulo in Caf

per caprificum in muros Vrbis adícenderit,. et

eto6.. Frem

Confulibus rem patefecerit, qui ftatim. edu&a

et 106. Mil

iuuentute hoftes fuos inuaferint et vicerint

Vo.

ä

quum toties j

catur autem ifte Gallorum Rex in Plutarcho Az--

fe cipitibus

WOU./OC—POS"

Sed quoniam exigua prorfus fuit diffe-

re id ortum

rentia inter antiquam z et À, non dubito fcripíiffe

fenm Obfemue

eum A7:A5 443905,

Certe Gallicum et Germanicum

Janguinis runet

vere fuit nomen Zelomarts íeu Atelmarus , prio-

quod non iniuri

rem'íui partem praeferens eandem , quam Zzala.

honCrrae, vt il

vicus celeberrimi Gothorum Regis nomen, quod

ii

vbritidem Caar,

apud Orofium lib. VII. vitiofe item Azbazaricus

0. 7o, pto &

editur, nunc autem (nam etiamnum in vífu eft

tifa leitur, f

aeque ac fimilia illa Adelbardas, Adelbertus, Adel-

Liius XLV, st

gunda etc.) Alricus pro Adelricus.

Multum etiam

tdem ferie d

cum illo conuenit Ademarus, quo nomine anno

qum Obfequn

Epochae Chriftianae MCLXXXVIIL in lapide

dirium Langji

regionis Delphinatium occurrit Z4demarus de Picia-

quoö aheubi j

ts , Comes Valentinen[is, fue illud fit ortum, ex-

potea euenif

clufo L. ab Adehzarus, (iue ab Audemarus, feu

piore ]oco (

Odemarus, a cuius nominis Diuo Vrbs proximo

——

annum viden

bello a Gallis capta et foederatorum clade nobili-

&t ita fimgl

tata fuum nomen habet.

-

Mde Bdum :

Porro autem prodigia, quae fingulis annis Ro-

tterís a

mae nunciata a prifcis Annalium conditoribus me-

Occalione fim

morantur, quum video faepe eadem proxime fe-

Xémplo [

quentibus annis repeti, etiam hoc contigiffe ex eo

UIU" 1! P/'A

arbitror, quod quia pleraque erant incerta et haud

um deinde;

dubie fabulofa, a primus Icrxptombus ab aliis in

:

Nullis ettm

alium fuerint relata annum, et ita a pofrenonhus

ünc demums

in vtrumque.

Talia funt apud Obfequentem, qui

»

fequms (

ea omnia collegit, et in fingulos annos , fingulis

Fit, fecund

capiribus diftin&os digeffit, quod in area Vulcam

e

Vitjgy "ài

et Concordiae [auguiuem. pluit. cap. $9. et 6o.. Bos

locutus

*80 ferg

333

"

[*

)

2

, eoque

Iocr'utusrss". et 86. Virulus biceps matus 9g1. et 93.

ipulti acer

Bubo im Capitolio vifus 9o. et 92.. Lacie pluit 95.

adfcenderi, «

et 96.. Fremitus armorum ex inferuo. auditus 10$.

|fiuim. eli

et ro6. Mulus tripes Reate matus 6o. et 74. Ergo

tvicennt, V

quum roties idem plane prodigium proximis inter

n Plutucho s

fe capitibus vel annis expofitum occurrat , ex erro-

tous fut dife

re id ortum arbitror, et porro emendandum cen-

? dubito (cripife

feam Obfequentem cap. $o. quum ait: Caurae

| et Germanicum

Jémguinis viti e terra fluxerunt , repofito pro Caurae,

Aithiri, r

quod non iniuria fufpe&um fuic Do&ilf. Scheffero;

non Corae , vt ille füfpicabatur, fed Caere e cap. 79.

m, qum A

ij nomen, quil

vbi itidem Caere fanguinis viui terra fluxerunt. Sic

tem Athtnmnit

cap. 7o. pro eo quod Lauimii fax ardems im coelo

um n vt ell

vifa legitur, fcribendum erat Lanuuii, tum quia

idlherts, Atl

Liuius XLV. 16. vnde omnia iftius anni prodigia

Malcom eum,

eadem ferie defcripfit Obfequens ita edit, tum

nomine ann)

quia Obfequens etiam fequenti capite idem pro-

VITL n lipit

digium Lannuii accidiffe fcribit. Sed et prodigium,

quod alicubi iam euenerat, fi quando etiam alibi

demarus de Dd

J fit ortum, &

poftea eueniffet, a nonnullis etiam alterum illud,

dndemarn,

priore loco et anno fa&um in pofteriorem hunc

annum videtur translatum , quafi iftic ctunc demum,

o Vs pmximp

et ita fimul duobus locis eodem anno euenerit.

m dade aob

Inde fa&um reor, vt etiam talia Obfequens duobus

diuerfis annis, priofe illo et hoc pofteriore iterum

noulis anis A

occafione fimilis prodigii alio loco fa&i memoret.

eonditoribus t«

Exemplo fit quod cap. 96. — Priuerni terra feptem

lem prox'ime l

iugerum fpatio in caueruam defedi[Je dicitur, — Quod

contigife er

cum deinde in Lucanis quoque contigiffet, a non-

incerta er d)

nullis etiam Priuerni , feu in fuburbano eius agro

bus ab alis À

tunc demum contigiffe, videtur proditum. Certe

a pofferiorii

Obfequens qui Priuerni illud iam accidiffe retule-

eguentent, dU

rat, fecundo capite poft itidem Terram in Lucanis

o

s, fingu

et Priueruati late bia./]ä fcribit.

Vbi neutiquatn

"d7 I/ 'lllf/ml

ego fero Schefferum emendantem , Piusergatibus,

Éo, 9^

9. et

quia

fciti

2

22

quia vrbs ipfa dicatur: Priuergim ;; quafi quisquam

remitus dl

et hic rocat

fit, qui zà Privernati pro vero ipfius Vrbis nomine

nes P')ïu Ti

ha bnat, nec videat ab eo effe formatum, et intel-

lx

et 1ncorrupt

agro: praefertim qumn pàfiim. ita loquatur

(5bn.(111€$.

Cap. 71.. In Pracueflino cruenti cecidez

bulo vereor

Z

et cutusmot

runt nb

.

Veientilana ex avboribus uata. cap. 90.

Qleo. et - lacfe in . V

v? Honi!

I'J.Ih».

Quod in his intelli-

gitur, exprimitur

ap. $0.

nibil potel s

In.agro Ferentino An-

magy;ms 225u$ Cap..T01;

Iu asro d rebuleno inulier

irorum , an f

fulmine ada.

Deinde non aeque commode dici

luius genens

haud dubie 0

poteft zs Pritergnatibus , atque id Lucanis, quum

iter fiond m

Lucanifint populi vel ciuitas multorum oppido-

rum, .pagorumque,; at Priuernates vnius OPPldl

tribuitur et ad

folebant, Lia

populus.

ms1V. 3. 66,

Ex.eo autem, quod vnum prodigium vno in

loco ita duobus annis aliquando ab Obfequente

As z d

commemoratur, vel alio edam anno, quo idem

drioffu, Caef

poftea alio in loco aeciderar, denuo quafi aliud et

CANERE,

Ti5 locus, et

nouum nonnunquam repetitur , emendanda cenfeo

tet noftam

collata intet fe capita 73. et 82: vbi fi tollas libra-

-

tiorum mendas,

idem illud fa&um apparebit.

Áim ex loc e

Cáp. 73. ait iu Cepl)(zle,mz tarba i2 coclo cautare « 1]?1.

gnm Pren

Vellem fane non follicitari hic a viro do&o 7

nne item f

€autare , roga tiug, quomodo can*us ille potuerit

Yel tuxc j

videri, makime in coelo, et qítiz, boc ston intelligat

6p $3. H

"

ex coniectura pmm.hm ; €08 lar. €.

Quid enim vul-

ctiif,

[]

'W(

garius, quam vifZs ifis in locutionibus ad omnes

Jon erig

ienfus referri?, ld quod etiam Lexicographi ex

decoehin :

Ausultino et Donato docent

AnEFufetius quoque

qu'dleüh q

videri olim poterat audiuiffe, quae dicebat Tullo

fiquens

Romano

rum Regi de caufa belli apud Liu. L: 22.

T00 Vider;

Eam caufaun bz.mjee belli (z"d,Cfe videor? An etiam

puum Tub

ab Aenea fonitus videri poterat apud Virgil.

tig mm (

Aen. lL 731. Cumr creber. ad aures Vifus adeffe þc-

d polter

du fouitus.

Immo .in ipfo Obfnquente cap. 196.

filfo &

Fremitus

333

Fremitus ab inferno ad coelum fervi vifis, cur non

quít quisqun

üs Vebis nonins

et hic rogat,, quomodo id oculis fuis videre homi«

mtüm, et ind.

nes potuerint? Hoc ergo in verbo integra omnino

m ia logatr

et incorrupta funt ifta capitis 73. fed alio in voca*

309 Critnii t

bulo vereor.ne vitium contraxerint.

Quae enim

Tititdht. p

er cuiusmodi illa z«rba, quae in coelo cantare

aod in b intell

vifa? Homiinum an pecorum? (mnam.in prodigiis

an

? Trentao 4e

nihil. poteft videri nimis abfardum) puerorum,

o ralulem lr

virorum , an feminarum? Exprimi profe&o aliquid

je commodt did

huius generis debuerat, Sed quid multa? feriphit

j Lotons, qum

haud dubie Obf2quens Tubz, quae.praecipua ett

inter figna militaria , quibus plerumque .cantes

uftorum oppilo

tribuitur et ad quorum cantum proelia committi

res ynius oppi

folebant. Liu. L. 1. Priusquam figna canerent., Elo-

rus IV. 3. .66.. Aute imperium Ducis fua [ponte figna

vgium vm it

eecineruut :..de quo ipfo: Au&tor B. Afric. cap. 82;

ab Obfequente

duiufu. Caefaris LV. B1CE N a militibus coacius,

o, quo Wa

CANER E coepit : fed.et alius iptius Obfequen-

i quii diat &

mendanda cento

tis locus, eum hacce, vt dixi ,. collatus yehernen«

rer noflram confirmat emendationem , et ipfe vicifz

ii f olls libr;-

fim ex hoc emendatur, in,quo, quia idem prodi-

Y

Cä

W applffþi.-'-

gium Praenefte tunc eueniffe, traditur , Cephalea

ab cittri s

ni»e item fit mentio, tanquam fi tunc. demum;

a vito dodo f

vel tunc iterum ea in Vrbe id eueniffet. Nempe

yus ille pv:ue:if

J

rl

j

cap. 82. Praenefle et im. Cepbalenia fignà. de . caelo

T

( n

PITID

.'.)'v

ceciniffe vifa

Sic erim lego ex fuperiore loco,

uid i

non cecidiffe,..quod alienum eft. . Nam . quae figna

onious

ul 011?35

de coeloin terram ceciderint, aut quis vnquam cale

)

n

Lericogt

quid legit, quaeue aut qualia iftic figna fignificauerit

Fufeius u

l

Obfequens; intelligat? At fi cecizi[Je legas, nema

e dicbtt Tuh

non videt;,.figna innui militaria, quorum. praecis

apud. L.5

»uum. Tuba.

Et ita, vt faepius alias, vnum pros

"PL

disium Cephaleniae duobus annis; et capitibus

[.d Ud Vil'gï^

fed pofterioze, vt equidem auguror, perperari et

falfo faCtum refertur, vel ex vno prioris anni ru-

frju if

"

!

inore,

ente C-ï/?' '

33

more, feu vero, feu falfo ortum, occafione nouae

ctre potelt C

niffime ipiis

et fimilis fabulae aliunde nunciátae , in pofterio-

prorfüs mod.

rem annum a quibusdam translatum , ab Obfequen-

te vtroque anno , tanquam vere bis contigerit eo-

Philip. II. 14

Ilzij]ä erinen o

demin loco, narratur.

Verum ifta quidem Au&to-

n fit, qum

ribus, licet hoc pa&o eadem res faepius forte,

quam reuera, acciderit, accidiffe tradatur, vitio

fbonio cepi]e mi

l

ts quum int

timen verti nequeunt, quum illi-certo fcire non

vidimur fetuca

porueriüt, vtrum ea, quod vere pluries euene-

rint, an vero per et propter inconftantem vulgi

|

et ipfe quoque

l

l

tum multi fce

rumorem, et ex eo, vel etiam aliunde natum

illesare caulim

primorum Scriptorum errorem, toties proximis

inter fe annis iterata in antiquis Annalibus oc-

Voluntate coniu

T Ántonius ('o

Currant.

tena delfinatze

Longe grauioris eft, nec ferendae in Hiftoricis

incoüftantiae, quando illi vno in opere fibi ipfi

Citero ilam p

conttarià, vel certe diuerfifüma de vna re vno

n qui

tenipore fa&i, finé vlla alterius opinionis alibi à

N & P

fe relataé mentione fcribunt.

Iíta Plutarchus i

( fetir

TA

1

j

J

E

l

Vitis illuftrium Graecorum et Romanorum caedem

It Muj g

Tébonio idem

Caefaris in eius vita exponens, ait; M. Antonium

Caefaris ftudiofiffimum, dum ea paátraretur, extra

trben; (uog

Curiam de induftria a Bruto, Zlbino qui D. Brutus

fntt lp

elt, longa confabulátione detentum. ^ At in M.

intexjdum, 'qm

QBruti Vita 2 C. Trebosio id fa&um ttadit, nulla

AC toii

omnino, D. Bruti adie&a ibi mentione.

Et expu-

od femper

tare nequeo , qui euenerit vt in priore loco Bruto

'ile qid o

!l le, h iS Vi

id tribuat, quum ton modo ipfe pofteà, fed et

omnes alii, qui nunc certe fuperfunt , "Trebonium

T0 fto fer

folum ea in re narranda nominent. Appianus ait,

Ktrà Curiam

itP ho

Coniuratos ex füo grege Trebonium reliquiffe ad

fores, vt Antonium illato de aliis. rebus fermone

|

Cün'mraxig) :

moraretur.

Dio fimiliter Antonium extra curiam

W of

lio fociorüm retentum prodit;

ertur

» lün

a Trebonio ex confi

fed ad conuincendum Plutarchi errorem vnu

s fuffi-

ng 1 mhd !

cere

397

yecifiofie nome

cére poteft Cicero, qui et tunc vixit; et familia-

ie, in pofter

riffime ipfis coniuratis eft vfus, adeoque nullo

prorfus modo ifla in re errare potuit.

Is autem

1 db Obfequee

ls contigent tv

Philip. II. 14.. Quanquam fi interfici Caefarem: vo-

t quidem Aufb-

luiffe crimen eff , vide quae[à , Autoni , quid tibi futu-

rum fit , quem et INarboue boc. confilium cum . C. Tre-

s fiepius fort

e tradrur, vitio

bonio cepifJe motiffanum efl , et ob eius coufilii focieta-

1 certo fcite non

zem, quum intevficeretur Cae[ar tum te.a Trebonio

vidimus [euocari: ne fcil. intereffet neci Caefaris,

e plutis etene

et ipfe quoque a Coniuratis occidereturj, quod eo:

apnftutem vilg

rum multi facere volebant.

ahunde nanuti

Aliiquidam aliam rei

allegare. caufam . videntur, quafi ea ex confilio et

totes protin

voluntate coniuratorum fuiffet a "l'rebonio- facta,

is Anndlbur o

ne Antonius Conful, Confulari au&toritate et: po-

xue n Hiord

tentia deftinatae Caefaris caedi effet impedimento.

Cicero illam potiffimum allegat, eaque Antonio

n opet fbi il

, de nt O

exprobrat, quid et quantum debeat Trebonio:

Nam et Philipp. XIHL. 10.. Sceleratum Trebonium ?.

-oninionis d

quo [celere , uifi qnod te (alloquitur Antonium ) /di-

f Plrtus ii

bus Martiis a. debita tibi pefle feduxit.

Sed et ipfi:

sunici at

"Trebonio idem obiicit Famil. Epift. X. 28. ad eum:

i N Antoniur

Ícribens; Qwod vero a te Viro optimo. fedudius. efty

gntetin, at

tuogue beneficio adbuc viuit baec peflis, ( Antonius ):

jj qi D.3

anterdum , quod anibi vix fas efl, tibi fabivafcor.

um A

At-in epiftolis ad D. Brutum lib. XI. quamuis et

yn tll

u

in iis femper de Antonio agat, nunquam tamen

jone, Dree

tale quid Bruto exprobrat, aeque fa&urus haud

riore lo

dubie, fi is vel folus, vel etiam vna cum Trebo-:

5 0&931 kl i

nio, fuo fermone Antonium; ne caedi intereffet;

" Trehc

extra curiam feduxiffet ac detinuiffet.

An dece-

qy d

Appii

pitPlurarchum, quod quum Antonium quidam ex

jfe dl

j ii

coniuratis, et in primis C. Caffius fimul interimen-

gepus m

dum. cenfuiffent, repugnauiffe praecipue Brutus

"TT

fertur, non tamen Decimus, fed Marcus, di&i-

entum p i

tans, nihil amplius ciuibus praeter tyranni peten-

em ii5

dum

g

«s

338

dum effe fanguinem , vt tradit Paterculus, et ipfe

D. Brato, &

Plutarchus in Antonio.

Qui fi maxime vtrumque

hunc ait L

fimul Brutum et Trebonium has retinendi Antonii

jnwcpaji:i ?,

|

partes vel vltro vel ex confilio. fociorum fibi

cipem effe m

fumfifle vere fenfiffet, quod tamen non puto,

oratione etiü

quamuis in Antonii vita, iiws zà» 2x v5 Guvugocíus,

fe videtur, q

nemine nominato datum hoc negotium fcribat:

niieatam fe di

non debuiffet tamen vel fic, ita feparatim, atque

atum qutetti ü

alium loco feorfim nominaffe, /ne faltem incon-

CIortim , t

ftantiae fpeciem praeberet, et le&orum animis in

non quod ex

hac.hiftoria denfam offunderet caliginem.

n0n vennm m

Appianus quoque dormitans ex fe ipfo et cer-

trauedt; (nam

tius refutari poteft, quum EcQvA. B. n. $20. expo-

M. Brurum, C

fita eiusdem Caefaris caede, de plebe Vrbis Romae

uos ibidem nor

ait: Ó d/uos iv mepwAdym mo&ucvos, v0 muyrus wvTE

te nullam-om

và: cQuylus, wepis quóvR Nfum , oui uuDuTas PX mis

pastipue praeb

Tlopzufe swsws wrvoivous Gyri xokaugsuy imi uoxüs

lr tinqua

s(00] syegsovias £av eomromids mpouy Siivus iniBovieuna].

mults beneficii

Plébs abfurdum veputaus , omnes. eius( Caefaris) per-

T.15o; D

cufJores excepto [olo Decimo ex Pompeii partibus. bello

fm inimid

«aptos, loco [upplicii, ad imperia et praefecturas Prouin-

l.. Vidit itg

ciarum atque exercitutim ab ipfo produtios , in euia ta-

COMMILI'

auen cón[piraffe. Quidaudio? Omnes Caefaris per-

frtrrimun gt

cuffores in bello ciuili Pompeianas partes fuerant

iliosque nl i

fécuti? An ergo non meminilti, Appiane, C.' Tre-

nemine longi

bonii, qui legatus Caefaris bello Gallico, poftea

oblitas p

bello ciuili ab eo in Hifpaniam contra Afranium

Y6s coniurari

et Petreium tendente, ad Maffiliam interea op-

p Nouuie. ,

pugnandam fuit reli&us, deinde bello adhuc du-

rante Praetor Vrbanus a Caefare eít fa&us, vt ex

Mu u

Anici hi 'Cnc

ipfius Caefaris Commentariis conftat? Re&ius ita-

ellm ey ca

que Velleius Il. 56..Caefarem inreremtum ait,

(nim d r

coniurationis aucloribus Bruto et Caffo, adieclis etiam

Tütüs et (

confiliariis caedis familiariffmis omuium , et fortuna

Donit inipj

gartium eius ( Caefaris ) im. finnmum euectlis fafligium

.

Xem imer]

|

339

tercilus, etife

D. Brutoy ét C. Trebonio. . Quamobrem et Cicero

natime vtrumqe

hunc ait. Libertatem Populi Rom. onuius. amicitiae

tetinendi Antoni

praepofuiffe , depul[oremque dominatus j quam parti-

i0. fociorum (li

cipem effe maluiffe : Philipp. I c. 11« Qua ille in

tamen non pun,

oratione etiam 1 illiumi Cimbrum eodem loco habe-

j

g n a

2

)

fe videtur, quippe quem matis feciffe illam vem ad-

tesotium friba:

miratum [e dicit, quam fucturum. putauiffe admi-

fepariim, atqué

vatum aütem ob eam caujamy, quod imumemor benefi-

ne filtem intor«

fi

T

e

t. Beneficiorum autem,

ciorum , memor patriae fui

J

&orum animis n

non quod ex acie Pompeiana füperítes a Caefare

dlipinem.

non veüiam modo, fed et honores poftea impe-

x fe ipoet t

trauerit; (nam illud non magis in eum, quam ii

, J.n g epe

M. Brutum, C. Caffium, Cn. Domitium et alios;

lebe Vrbis Romie

quos ibidem nominat Cicero , dici potuiffet, adeo-

vt as u

que nullam- omnino- admirationis caufam de eo

jj us i

praecipue praebuiffet) fed haud dubie, quod a

TTE

Caefare, tànquam acerrimus partium eius defenfor

r t

li

multis beneficiis fuerit affe&us. AudiSenecam de

j

k

iv ( Cf

h

]

j

Y«

1

Ira. Ilf. 5o.. Digum lulium plures amici confecerunt,

Wil pllr"ti

quam inimici , quorum non expleuerat [bes inexplebi-

les.

aefadrarun

Vidit itaque flridlis circa. fellam fuam gladiis

dudur, ii

COMMILITONES. fuos,, — Cimbrum . Tilium

xnes Caefrst

acerrimum paulo ante. [uartom. partium. defen[orem,

Sed a

g parts fütt

uliosque. poff Pompeium demtuim . Ponepeiauos.

nemine longius recedit Appianus, quam à fe ipfo,

yace, C.1t

oblitus paulo ante ( n. 499.) a fe traditum au&to-

(allco, polt

onta Atanti

res coniurationis adíciuiffe z zày evz Qixvv Kaicuz

qm inee: P

us Aexipióyre , xx] Véü» K&cuv, qu]) "Tosfüóvz , 9

UDuy wx) KüisBoev, ug] Maiuor ,

29 BasiPsoye

elJo adhuc li

Aigici hi Caefaris intelliguntur, non

noui et poft

f fidus, t

bellum ex cáftris Pompeianis, in amicitiam adfciti,

? Retus t

, eremmm all

(nam id erant etiam ipfi coniurationis . au&tores

Brutus et Caffius) fed veteres, quibus Seneca op-

n adidii eïw:"

ponit inimicos hoc eft, Pompeianos , fed eos, quos

m, (

Cae-

idem interpretatur fuifï;e antea Commilitoues

]1

)

2

faris,

l

340

er ea fente,

faris , et pofl Pompeiuim demum Pompeianos. .. Ex hoc

autem hominum genere inter coniuratos referri

Au&torum cc

hic vides ab Appiano, non vnum Decimum Bru-

propinquo f

hoc in libro:

tum, praeter quem lum ceteros ommes aliarum

fuiffe in bello ciuili partium tam diferte poftea

Yus pro T/À

affirmat , fed fex praetereaalios: Verum tamen, vt

at n Druto ;

dicam quod res eft, non tot homines his in ver-

Téhor, f

bis intellexit aut fignificauit ipfe Appianus, fed

tiolut, vt n

tentius, a Du

quatuor tantum fupra Brutum, etiam fic fatis re-

futans, quod n. 52o. de eo folo. fcribit: Maiorem

tulerat, e i

hocce numerum debemus infrunitis librariis, qui

6j 85. etde j

m in duorum

duplex vnius hominis nomen identide

Tetus et Grük

nomina inculcato zà z diuiferunt.

Et re&e fecit

tiore in loco,

interpres, quod vnius copulae nullam habuit ra*

goro Manutia

tionem, reddendo hunc locum: £x Caefariauis

v.ec Kl ,

amicis Decimum , C. Cafcam, Trebonum., Tullium

& migis r

Cimbrum , Minucium , et Bafillum.

Debuiffet etiam

Tily eldt,

poftremam fpreuiffe. . Nec enim diuerfi funt Mi*

n digt D

aucius, et DBafillus, fed reuera vnus idemque, vt

Tim soenin

ex ipfo Appiano cognofle poterat , quandois Ezg. T.

4 Trifimo wl

extr. mortem illius referens ait, 72 d dvrQ xgoro

yire ATIL

«j Muvéxios Bzchos ,

c(Quysis «g] 005 Kodcmpss, vxà

Y1 Autoribus

Fuit autem Min. Bafillus

züy Sspumóvruy uygpt3ag.

Wity voca

ille etiam ante ciuile bellum Caefaris comes et le-

dibio, Taft

gatusin bello Gallico. Vide Caef. lib. VI. cap. 29.

Q m T. 4

Porro Tulliusg Cimbruim vocat interpres, quem

Jrtnomen |

Graeci codices hoc.loco Az2u Kíwfpov; ego

"aimiderfs.

femper Tilium Cimbrum appellaui. Fateor equi-

&erte riiffim

dem in nouiffimis quibusque Au&torum edd. 7-

nomine &t (

lium vocari, fed haud dubie, quia nomen hoc ce-

Ti Vr

lebrius eft altero, ex quo ipfo etiam nullus dubito,

itily Tf

ficubi in Manufcriptis occurrit, pofitum effe a

Cnher T

librariis pro vero et genuino , fed fibi prorfus ignoto.

tius &X Q

Quae enim alia dari poteft caufa , quamobrem hic,

j !lnus (

fi Tullius vere füifiez, magis quam quisquam alius

ex

Atibtr,.|

341

ipeias, . Erlec

ex ea gente, immc; vnus etfolus, in omnium pene

Coniuratos refri

Au&orum codd. inufitato 77/7; nomine,.vel huic

im Decimum

propinquo faepius appellet

ur? Apud Appianum

o onmer dl

hoc in libro bis eft Az2ues , at lib. IV. et V. Tox-

am . difere pl

9uos pro. TZAuos, apud Plutarch. in Caef. Mez uos,

: Verum tamen,t

at in Bruto re&e T/A««. Apud Dionem quidem

orines lus i

"(Témuos, fed opera Xylandri, qui ibi T/Aus edi

yfe Appians, I

