interceffifle familiaritatem cum Fabio

quitum, que

Romae egit,

Maioy, dein

Maximo L. P

aulifilio, Fabii Verrucoffi adoptiuo

vt Confülem

nepote, ex quo

et ceteris eius gentis hominibus

fàm nominis, quod gerebant,

ä?

e non ftis

l

facile auctorem et cau

potuit, malim eum bac

; dlaris homi«

indagare et cognofcere

quidem parte commoda

expofitione tueri, quam

, quorum l

Negari ne-

g foerit hpfus

ignorantiae ,

aut ofcitantiae incufare.

I

inter Fabios Rullianum tuliffe Maximt

fetiom

[

e no«

quit primum

Verum id ftatim poft illum oblitera-

iC

off; fcripfife

cognomen.

certe in communi fer-

tum quodammodo fuit,

H

. videtur COn«

.

am ex eo progeniti

1none et vulgari

vfu, quoni

bus vulgo fue-

faxits C

aliis nouis et fibi propriis cognomini

ngpn-

amuis in Faftis e

orum Auc&or

er 165 00 10

runt appellati j

fui potiflimum fecul

i, quod multis et praecipue

yius i Fal

praeclaris c

ognomini

bus gaudebat, morem fecu-

;b ao at

ximi cognomen nouis his

tus, illud quoque M

fj D) jl

addiderit vel potius tanquam inuet

eratum et a ma«

nrem illatunt

tiam in

joribus acceptum , vt foïïet, praemiferit , e

'Ua

4

Verru-

cios pro*

4010

40

Verrucoffo.

Quum er

go Rulliani filius fió pro-

[?; T dist.

prio cognomine vocar

etur Gurges, Nepos vero,

$0. 1537

de quo agimus,

primum Ozicula ; a. morum cle-

feratio

QUs

mentia, vt Vi&or, feu d zj aQuoT

"T* «9) fgxdo-

Fjlqlf) M.

r

TTX 72 jjss vt Plutarchus,

deinde a

Verruca,

Bu

hanfil

ne

fe ne

quam in labris habebat, VN'I'U[O//;/A',

adeoque

cenfebat ; fed

Maxiui cognomen in defuetudin

em iam abiiffer,

u &'OFEF'.

ia factum eft, vt tandem, poft

rem Roman

quam. collapfam

p0|

am cunClndo .reftituiffet, Fabius hic

Verrucoflus, denuo Maximus, auito quidem cogno-

uta

QUDG

mine, fed tunc, iterum quafi nouo,

a populo

Ampelium, v

fuerit appell

atus , abiectis prioribus, quibus antea

j Magus 4

eum vulgo appellauerant.

ner

Quaptopter etiam hoc

Qu0.

fiam r

ec

folum ad pofleros'e

ius transiit , et conftanter dein-

U

ceps in familia eius haefit,

atque adeo non qui-

Ào

dem omnino nouum ab illo i

ncepit, fed tamen nifi

8

iterum in eo propter res p

raeclare geftas, quod

kyí

et Polyaénus voluit, vt ex eius verbis paulo poft

TYen

(;JïquQa

adferendis colligas , fuiffet repetitum, pofteriores

quoi et &d

Fabii id forte non amplius habuiffent.

Vità que ]

Succurremus nunc etiam T

quoniam id proxime

egimus ,

libet, Nam

Polybio non- minus per Annotationes

ä&ï

1 Polyien

;

doctiffimorum hominum laboranti in eo, quod

M

fcripit de altero Punici iftius belli fummo Duce,

X

qui vnus Fabianam gloriam tanto etiam fuperaffe

[

u$ u)

cenfendus eft, quanto amplius habetur hoftem

M

(

y

vincere et debellare, quam eius impetus obfer-

]

(Tbbe,

uando et proelium detrectando eludere tantum ac

iul.'z:'

(

(

l

lat q

frangere.

De Scipione Africano me loqui nemo

f£

non videt, quem ille Mz

$"uf» proprio cognomine

Cb

Vg

appellatum fuiffe fignifi

cat; ILazs -X MeyaAs xXq-

Cütgr

TT

Sévzoc in Excerptis e lib.

XVIIL

Vbi incompara-

bilis ille Valefius:

Africanus Maior cognominatur

fe um mq

(Q

epud Cicerouem . alios

a

que ad differentiam. Mimoris;

fed Afr.

quo Fibigs

icauuta Magni cognomen babuiffe ,. nemo , vt

AC g

opinor,

41

1 flts fio ;

opinor , dixit.. Eadem repetit Rupertus ad Pompon.

^; Nepos vero,

de O. I. $. 37. Nuper etiam Vir fummus in Dif-

» & morum de-

fertationibus , pulcherrimis de. Praeft. Nusmism.

i ] ,S)nzdï-

pag.529. Magnicognomen priori Africano vnquam

inde à Verns,

adhaeliffe negabat et Polybium non illud voluiffe,

cofh, adeoque

cenfebat , fed idem quod ceteros, qui eum seszs-

em jam abiifíet,

iuo, et tantum , vt

z:90y vocent , vocabulo appellat

quam. colptm

' a pofteriore Africano diftingueretur , addito. Li-

Neécenim,

flet, Fabius hic

ceat mihi atantis nominibus diífentice.

Audi

o uidem cogmo«

quod illi putant , folus hic incedit Polybius.

Sci-

Quo, a populo:

Ampelium , vbi illuftres Scipiones enumerat:

Sed

I5, quibus antea

pio Magnus Africanus , qui vicit Hanuibalem.

l

s fit,

'opter etiamhoc

quoniam nec locus, nec Au&or ifte, fi. folu

conftanter dein«

tantis viris opponi meretur, addo Plutarch,. in,

àdeo non qui-

Apophth. PL»ées Aomérws, Qy Xoumluy 6 Myas xy3.

; fed tamen nifi

Éavzk vü dde QO Aovuxío mupuzarisqsss iy o zp5s Àv

'e gellis, quod

ehoxp» moMiue. Vides etiam hunc vocare Scipio-

erbis paulo pott

nem tanquam vero et proprio cognomine /Magnun,

quod et facit minimum ter in Catonis Cenforis

m, polteriores

fent,

vita, quae loca, ne longior fim, exfcribere non

jam id prorime

libet.

Nam nihil hanc in rem expreffius poteft

r Annotationies

dari Polyaeni verbis Strateg. 1. VIII. $«s àrexMj-

54 Myisos , Eusníoy Mtyos, B ÓXorvma Ts dofgs 0

110 60, quo

i fümmo D'uce,

Xoarclov viy afv , ss «] Hosro, 7l Oumors CU Miv

s

s

etiam füperaffe

diwzup)rus quovov TÀ ;garänsäx x»Maníe Méyisos , 2y d

haberur hoflem

Miyos , 6 cumoov , «« xeru cojm vwugras Ayvifow.

Fabius dppellatus . fuit Maximus, Scipio Magnus,

jmpetus obfet:

dere ranturm 4C

inuidebat autem Fabii gloriae Scipio , vt etiam roga-

ret aliquaudo , quamobrem 1u fzruatis tamtum exer-

me logui nerno

citibus vocaris Maximus, ego vero Magnus, qui

JriO cognomme

congre[fus aperto Marte vici Haumibalem. Mani-

ia

feftum vtique hinc Scipionem quum viueret,

(/bi incomparte

cognominatum effe Magnum , eodem prorfüs modo,

7 5ag:10711ir;/t:f;r'

atiam Mauoris;

quo Fabius Maxzmus : neque id Poi*'erioris tantum

T

"

Africani , qui tunc nondum natus , fed ceterorum

1. *

'Jtläl]ï ,f

5

Scipio-

gpiwr,

"

Scipionum, immo Romanorum omnium refpe&ur

iil Gelliom

alicidat Ajiua

propter praecipuam rerum geftarum magnitudi-

L Padi F. qui

nem. Et hinc Polybius non dicit AQeeeoz, fed

ÉozAis z

MeysAx xXsgJíivos, vt et altero loco,

ademit, et il

quem addo, in Exc. Peiresk. ex lib. XXXI. Zz-

concione faepi

miuvos vX MisyuAa mpoTuynpsUd 5yros.

Dabantur au-

ireligenda et

tem illuftribus Viris plura faepe cogriomina , quae

atque adeo ]

men, fed comm

non omnia femper retünebant, aut ad pofíteros

jungi folitum,

propagabant.

Vt repetam Fabium Maximum , ne-

àno

Qur

que ille femper, etidcirco neque in Faftis, Ozi-

citja eft appellatus, neque hoc, aut etiam Verru-

ecqu

iiv l

teratum e

cofff cognomen ad filios nominum ceteroquin he-

redes transmilit, fed folum Meximi, quod prae-

men, millunq

clarius et

lii

h

u

Sic

vice- additum

itrius priora obliterata fecit.

tütem,

et in Scipione eueniffe arbitror.

Nempe Magzai

nl

ui

atim, poftquam Zfrica-

Polyienus v

cognomen abolitum pa

sis coepit appellari, aut ipfum praetuliffe potius

Tittim, quam

loc, quippe quo declerabat tertiam orbis partem

pione et Edbi

:

fé fabegiffe, vt ait Cicero pro Rofc. Am.. prae al-

Ti €0 tamen er

loutum fcribi

tero, quo dicebatur Magnus, quum inter ciues

Crediderim

bdem d

^

i

eius eflent, qui /Maximi vocarentur.

autem prius Maguum , forte quum Hifpaniam pene

qudem Fj

iam a Romanis defperatam , fua virtute iis reftituit,

tliem fum ob

et Carthaginienfes faepius vi&tos ex ea penitus ex-

Videndas Liu.

io

£

Hannibale ac.

pulit, poítea vero, vi&o 1am ip

Lindanl

N ERE

triumphara Africa, Africanum fuiffe a populo ap-

pellatum; et ita, quum hoc vtpote recentius et.

gloriofius priori in vul

c

gari fermone fücceffiffet, et..

praeualuiffet, fa&tum denique, vt illud et nunc

anm

4l

rarius

ap

ud fcriptores occurrat, et'iam olim, vi-

Qpürnmm

Lc

uente adhuc Scipione, et deinceps, minus fuerit

Tem er (

vfitatum pro proprioillius cognomine; idque adeo

n'ïx Hiltorieus

vt neque ille intellligi femper debeat, vbicunque

» quo Qj

hoc Magni vocabulum Scipioni cuipiam a veteri-

ucilii

C Marcio (

UlO, u

'busv. additum legitur. E:femplo fit.hoc L

hr

apud

43

anium tefpefr

apud Gellium IV. 1:7. Scipiadae magso iuprobus

um mosnitudi-

Haec enim de minore Africano,

obiiciebat Afellus.

Afukos, fed

L. Pauli F. qui Cenfor Afello huic Claudio equum

]tero loco

ademit, et ideo poftea ab ipfo Tribuno pl in

ib, XXXL 2

concione faepius exagitatus fuit et accufatus, effe

Dabontur at

intelligenda ex hiftoria et ipfo Gellio fatis conflar,

nomina ; quae

atque adeo o Magaus hic non proprium eft cogno-

t ad pofleros

en, fed commune Epitlieton praeclaris viris ad-

TAximum , ne«

iungi folitum , tantoque facilius pofrteriori Afri-

Faftis, u-

cano adiun&tum , quia 1s reuera erat Vir Magnus

etiam Verrir

et quia in hac familia abolitum iam dudum et obli-

eteroquin he«

teratum erat iftud proprium prioris Africani cogno-

; c,uod PIQE-

men, nullamque idcirco pofteriori tunc Epitheti

Sic

| fecit,

vice additum parere ampüuus poterat amobiguie

empe Mrgni

tatem.

yusm Africr-

Polyaenus vero, vt nec eum fine nota praetere

vilife Po*l'ls

mittam, quamuis haud dubie tale aliquid de Sci-

pione et Fabio in antiquioribus IHiftoricis legerit,

arlis parttm

in eo tamen errat , quodScipionem ita cum Pabio

Am. P"qe al

inter CIues

locutum fcribit, poftquam ipfe iam ipfum Hanni-

balem dire&a acie congreffus viciffet,

"ed det

quando-

quidem Fabius anno ante, quam illud accidit,

fyaniamm Wïe

diem fuum obierat.

De quo praeter

: Plutarchum

jis ceftituit

videndus Liu. XXX. 26

; penitus &f«

Jannibi

] oleJ p*

'ecenau [

CGoEPEVI TI

«cel ffet, et

ud et punc

qu[m: a

Calpurnium Pifonem Frugi, Virum Confüla-

Ü

* rem et Cenforium, magni praeterea nomi-

ninus fUetit

nis Hiftoricum, notat Lzmus IX 44. quod bien-

'Iq,ue gueü

nium, quo Claudius Volumniusque, et Cornelius

vbicunque

cum Mearcio Confules fuerunt, praeterierit, ad-

j 1 vetere

dito, memoriaue fugerit in. Annalibus digerendis,

hioc Lua f

4

apu

44

liorum vítimo:

am cenfülto binos Con[ules, falfos vatus traüs[cende-

vit , incertum e[[z.. Verum idem prorfus in ipfius

M. Pofrrnziaml

quoque Hiftoriis a diligenti Le&ore animaduerti-

Acriter fatis 1

tur. Biennii enim et ille Confules Q. Sulpicium,

]um cum eo, !

Sp. Lartium, et:C: Iulium, P. Pinarium, qui apud

pulit, eunden

hioc anno Trio

alios occurrunt anno V. C. 263. et 264. plane

M. Camillum,

omifit; Namacceflerim ego Sigonio potius, ipfius

id Liui vel culpa vel confilio fa&um cenfenti.in

hil rerm in il

Chronologia Liuiana, quam Pigbhio, qui eos, in-

quam aliu

m

1

(

fuper habitis, vt apparet, Sigonii rationibus, in

commendet L

Liuium lib. I :c. 55. et 37. immittere, tanquam

peniltimo Tr

fi librariorum ofcitantia. exciderint , in Annalibus

fife lenat

o

Il'

fuis conatur, nulla licet membranarum au&oritate

lum.a

Liuio

adiutus.

Cetrerum fecundum quem, hac in re for-

ente Camillu

T.

fitan humani quid. eueniff

e

Patauino agnofcentem,

ortos, - Fufür.

noftram fententiam dedimus; ab eodem plane dif-

Crmlum al

i

fentimus, quum manifeftam eiusdem. Au&toris

vt

il

!

il dul

"

hallucinationem omni modo eius fcriptis, partim

f

interpretando, partim mutando : vulegata, eripere

uide

ori

gun

ftuduit, et eo q

uiüc

m fucceflu , vt au&toritati eius;

1io Cmllio,

quae in his quidem rebus, quibus inquirendis

Gallos viit

ille.praecipue ie dederat, magnum,; vti merebas

Camilim, c

Wi

tur, apud polteros habuit pondus; omnes dein-

tern hod

L

(

al

ceps editiones obtemperauerint.

Quo diligentius

D

" 4l G

U

res nobis erit agenda, praeterquam quod verfabi-

'1, ha

mur in referendis honoribus Viri Clariffimi, qui

Nollemha

di

eCi

ipfam Vrbem Romam ab hoftibus captam et incen-

gante, 4y F

diis foedatam, proflicatis illis atque ad interne-

cionem.caefis, liberauit ac refítituit.

Fuit is M.

Verftür Galir,

fentià; quiz

Furius Camillus, quem Liuius ex Sigonii fénten-

tia fexies , ex mea fepties, quamuis perperam, Tri-

lolus ptoprio

Cnili,

bunum mil. Conf. pot. facit.

Summa controuer-

nmine.

fiae haeret in primo Tribunatu , initio libri V. vbí

ltv Pedb

Auctor Romanos auxiffe Tribunorum numerum,

^milbs. : .

et o&to, quot nunquam antea , creaffe dicit, atque

horum

Tm sf

45

"4 f ifrenie

horaüm vltimos meraorat M. Furium Camillum, ét

proris in ipfius

M. Pofimium | Albinum.

Quid vero Sigonius?

Ore antmaduerti-

Acriter fatis inuehitur in eos, qui hunc. Camil-

55 Q.Sulpicium,

lum cum eo, qui poftea Di&ator Gallos vrbe ex-

àrium, qui apud

pulit, eundem . putent, nec dubitandum cenfet,

Tv

fla

- &t 26g. plune

hoc anno Tribunum, ex Liui

:X

ententia fui

ii

alium

potius, iplus

M. Camillum , et minus ftrennuim, quippe qui ni-

m cenfenti. ia

hil rerum in illo Magiftratu gefferit: quafi. quen-

, Qui eos, ine

quam alium ex illis o&o a rebus eo anno geftis

commendet Liuius, aut firenuus: ille Camillus in

| rationibus; in

Ittere, tanquam

penultimo "Tribunatu non item nihil omnino gef.

it, in Anndlibus

f£.ffe legatur.

Eso vero non dübito ftrenuum il«

irum audoritate

l]um.a Liuio intelligi.

Etenim nullum in Furia

1, hacin re for«

gente Camillum reperio praeter. hunc. vel ex hoc

f

ortos.

JD"OICEIIWTR,

Fufos , Medulliuos ,. Pacilos Furios habemus;

olane dif-

Camillum alium ante hunc vei cum hoc nulluni,

ad;em D

em. Audboris

vt nihil dubitem, cognomen hoc ei tunc foli vece

proprium fuiffe, et ab eo primoin ifta gente fuaim

fciptis, prtim

n

qatà, €fl

j

ere

traxiffe originem. ^ Atque hinc de eiusfilio L. Fuz

rio Camillo, qui Conful magto proelio et ipíe

au(loritati eiu:;,

us In

'enais

Gallos vicit Liuius VII. 25. Redierantque tes. ad

me:eþa-

Gamillum , cul vonico Confali vel ob aliam dignatiós

" Vïi'

nes detrr

nem baud. fubiiciendam Ditlatuzae , vel ob omen fat«

, 0

flum ad Gellicum tumultum: cognomiais , Dicfatorem,

quu;.zgenrius

arrogari , baud [atis decorum vifum eft. Patribus.

. quod Vc,rf:bi:

CA

Inl;

qut

Nollem haec conie&uris tentarí a Viro fummio , ro-

m et I

ncel

gante, 4 Furius minus faufhum praebeat omen ad-

Q«

Sane vero mea fen-

uv

al 'mïgrn

uerfus Gallos , quam Camillus.

tentia, quia qui Gallos antea vicerat et deleuerat,

l

c. Pt i5 M,

folus:proprio et peculiari cognomine appellabatur

gigoni féntete

Gamillus , Farii nomen cum multis aliis habebat

yrperam, £T

commune.

Et ideo Claudianus quoque in Confu-

mi COHUOUGI*T

ii lr V, t

latu Prob.:et Olyb. v. 149. Gallisque genus ferale

Camillos.

um numeruty

Immo qui infimulabantur parem illi.glo-

riam affe&are, nou Furii, fed CamiZi appellatione.

HC diCi(; ntqüe

;orum.

ab

46

1

yel maxime 2b

ab inuidis fuerunt infigniti.

la a

M. Minucius Magi-

l

212

C di

fter Eq. de Di&atore fuo, Q. Fabio apud Liuium

gonium, il

hiled reueritus

XXIIL :4. ..

bic Camillus.

Denique ipfe Liuius

ficuci nunc fin

vix vsquam , nifi vbi Magiftratus omnibus, vt folet,

nominibus exponit, eum appellat aliter, quam

mitur, kï

QUt

npec m

fimpliciter. Comillum , etiam in Orationibus, in

xbi

u5

quibus ceteroqui rariffime, pene dixerim nun-

Bu

10l

quam , 1llis temporibus cognomina vfurpat: fcili-

lia

il

C

1m

em

HC

cet, quia ifto fibi peculiari cognomine folo fatis

lus multo

füperque poterat cognofci.

Magno, ni fallor,

€or

'mnto

OST

[:

haec omnia funt indicio, neminem tunc alium fuiffe

iC

Camillum, certe fine manifefta Hiftoriarum au&o-

uU0

PUlv

105, !

hu

ritate non temere debere ftatui.

Praeterea folus

I9,

Et forte ia

eft Liuius, qui hoc anno o&o memorat Tribunos.

bunatu, refer

Cereri fcx tantum; neque in iis Camillum, aut

Ton

thr

Val

Poftumium Albinum agnofcunt.

Verum pro eo

culpa Linius,

in Capitolinis quidem Faftis duo illis fubiiciuntur

Cenfores, quorum pofterior eft M. Poffumius Al-

I*ï&m ii

ldl

binss, qui Liuio vltimus eft o&to Tribunorum.

iil

Liui

h

At QD

Alrerum , qui in illis Faftorum fragmentis interci-

dit, fuifle Camillum, eum, qui poftea Di&ator

ilentidem cï [

d

T

I

Vrbem feruauit, ipfe Sigonius in Faftis fateri co-

ibunos J

gitur.

Quae ergo dementia eft alium. nobis hic

l?ualmrw t lu

l

fingere Camillum, cum manifeftum fit, duos illos

Clos) plei g

Cenfores proxime poft fex huius anni Tribunos,

Ti o

j

in Faftis memoratos; Liuium incuria quadam,

quoque li. Y

tanquam feptimum et o&auum fex illis adieciffe,

Gelignaffe z

atque adeo, qui ab aliis Cenfores fuiffe dicuntur,

lum inC

eífe eos ipfos qui iisdem nominibus et eodem

bul deci

ordine a Liuio poftremi fuorum o&o Tribunorum

TRIBYNO

nominantur, atque ita porro illum celebrem Ca-

UI

imnillum ex Liuii fententia etiam hoc anno, et de-

OCTONI.

nique fepties non fexies fuiffe Tribunum conf. pot.

"u.'gponium d

His accedit quod Liu. V. 10. M. Furium Camillum

"icio, gt ;

tipj,

iterum 'Tribunum fuiffe dicit. — Verum hoc, quod

T f

vel

47

dinicius Magiz

vel maxime ab ifta opinione reuocare debuiffet Si-

0 aud Liuium

gonium, ille adulterare contra codicum fidem ni-

hileit reueritus , eiecta prorfus vocula /rerti , quae,

tque tyfe Livis

bts, vt folet

ficuti nunc fane ex illius fententia in ,edd. defide-

: dilter qua

ratur, ita in ante vulgatis fuum obtinebar locum,

nec mouenda eo erat.

tatiombus, in

Hinc porro ma hqnet,

vbi Sigonius Camillum II V. er VI.

N xounum

diXerm. nun«

auffit Fcubl, reponendum effellI. V1.

et VIL etiam

Llp'*. fili-

"

!

lls

»

folo fatis

fi alicubi membxame refragentur, in quibus faci-

lius multo numeros,

vnitate neslett

a5

a

leuiter

, ni fillor,

corruptos reperias, quam vbi nulli fuerant , alieno

c alium füiih

)rlàrum ao«

loco infertos , vt, fi vera diceret Sigonius, fa&tum

fuiffet V. 10.

seterea folus

rat Tribunos,

Et forte inconftituendo hoc Camilli primo T'ri-

bunatu, referendisque an. V. C. 552. otto Tri-

amillum, aut

bunis non tam errauerit ipfe per íe et fua maxime

erum fAO e0

jüibuciantur

culpa Liuius, quam alios errantes fuerit fecutus.

Pifsius À!

Nam fuiffe "häuw-ao o&o Tribunos vndecunque

id hauferit Liuius , certe credidit, et vulgarisetiam

Tnawmm.

fuit opinio.

Quapropter non hoc modo libro

ntis mrercf

identidem de o&to loquitur, fed et VI. 37. inducit

ylet Didator

expoftulantes :

us fateri C0«

Tribunos pl plus LX. annis poft

Duobusue in locis fia voluntate nnpertituros ( patm-

um nobis üic

cios) plebi bomorem , qui o&ona loca Tribuais ili-

it, duos illos

fuim creaudis occupare [oliti fiut? Diod. Siculus

ni Tribunos,

Romanos ait

quoque lib. XV. anno Mundi 5601

quadam-

de(wn.lm. Ti TU UTUTDY xuMQXSS 0xO: OCO Ti

li à adiecif

bunos $"o Conj ibus.

Et Imp. Claudius in aerea ta-

ffe dicuntur,

bula de ciuitate Gallis danda apud Gruter. pag. $o

NTQ

, et eodem

TRIBVNOS. MILITVM. CO

IN O

VLARI

T

Teibunoturm

IMPERIO. QVI

SENI

E

i.

SAEPE

e;e'xrem Cï'

OCTONI. CREARENTVR

Idem dixiffe

gno, et d&

ac

ae

Pomponium de Or. T. $. 25. cum Bud

o , Corafio,

m conf pOï.

Cuiacio, et Mureto fentio, legentibus d. l. £E

TK

CW?J?IHIIZ j(l?'lf 6710 UUtHero.

lLuerdum enzm V,

|hoc, 9?

fueraut,

ve

48

füerunt, interdum p!zm':, monnunquam . pauciores.

Pitricium , ex

Scribitur vulgo:

Interdum. enim viginti fuerunt.

putt, - Fuerur

Quod cum de Tribunis his manifefto - falfum fit,

Serulii, fel p

propius vulgatam accedere mihi videntur, qui ex

per canfam a

viginti facxunt VE h. e. fézi, quam IV. quaterni,

flritum, e

vt maluit poft illos Rupertus, AuGores requirens

*

e, d plebe

quos fequi potuerit Pomponius, plures aliquando

Qquamuts eusa

fenis fuiffe, ftatuentes.

Cui proinde has de octo

fueront zeneri

"Tribunisau&oritates nos opponimus , etiam fi nunc

beios et patri

in Faflis quidem nusquam tot occurrant.

0s Longos, (

Iam ficuti in fuperioribus Liuio et Sigonio ta-

Auturinos

]

bulasobduximus Capitolinas, ita nunc e contrario

aequeinter plel

Liuium et eius antiquas edd. tuebimur contra eun

dem

igonium et easdem tabulas

àeque labui

Extremis belli

T. Claudium N

Annibalici temporibus fuerunt Viri Ampliffimi C

témporis duos |

A. Seruilii Gemini, alter alteri in Confulatu

Siconits non.

fuccedentes, et fimul in alterius Confulatu alcer

me

ipfe Gai

Magifter Eq. alter Di&ator, et quidém vltimus

Fratres fuif-

m Pïimü C

eRepublica, et volente Rep. di&tus

Qnfülüm nor

fe vix dubitem.

Nam vtrumque Fafti hoc loco

li Genigug; i

integri C. Filium, P. Nepotem dicunt.

Sed, quod

Ttum cotiew

iure mireris, iidem in C. Seruilio et Confule et

1 tàmen quvdr

Di&atore cognomen omittunt , haud alias fane' in

€ognominibus etiam , fi plura fint , ordine recen.

ferit, quid t

" Receffe af

fendis maligni.

Siconius ereo etiàm in Liuio , fuf-

Q adlmun

fragantibus alicubi quibusdam codd. quos Veteres

DN qui ómn

vocat, de quibus tamen alii tacent, non vno loco

aut libro, fed quinque minimum ( Vid. XXIX, 58

TUm cereric

TC téntatum «

XXX, 1. et 39. XXXIX, 46. et XL. 42.) expun-

Q tàmen a

genaum eius cognoimen cenfet.

Nühiinalia omnia

eundum videtur, et facit id mecum Pighius.

Nam

ï»etur, t ve

frater, vt dixi, C. Seruilius fuiffe videtur Marci,

. XX

qui fine controuerfia Gerig? cognomen habuit

Et

nos dluldhlldls

N EUTO

errat haud dubie Sigonius, quum hos etiam fa-

miliüs diffinguit, et Gaium Plebeium, Marcum

0do hnec fü

Patri-

nlllS Omm

49

[ Botcirer,

Patficium, ex Patriciis, Geminis Seruiliis ortum

ii fuerun

putat.

Fuerunt fane antea 'inter Patricios Gemini

elto fifüm fit

*

Seruilii, fed potuerunt hi poftea, vt multi alii,

identur, qui ex

per caufam confequendorum plebeiorum Magi-

n IV, quierni,

ftratuum , et facilioris etiam ad ceteros honores

dores requirens

viae, ad plebeios transiiffe, vel certe hi et illi

lares aliquandó

nde has de otlo

quamuis eiusdem nominis et cognominis diuerfi

fuerunt generis et familiae. " Nam fic quoque ple-

5, etiam finunc

beios et patricios iisdem temporibus reperias Ati-

1tfant,

lios Longos, Genucios Augurinos, et Minucios

et Sigonio tt»

Augurinos.

Vtcunque fit, certe M. Seruilius

ünc e contrario

aeque inter plebeios referendus eft ac Gaius.

Nam

mur Contra tune

aeque habuit patricium in Confulatu Collegam,

Extremis belli

'T. Claudium Neronem.

Non licuiffe autem tunc

i Ampliffini C.

temporis duos fimul patricios creare Confules ipfe

1in Confulitu

Sigonius non ignorauit.

Denique : nullo modo

Confaltu alter

Liuius ipfe Gaio füuum cognomen auferri patitur.

n

um

n

yuidém vl

Nam primo Caffiodorus quoque, qui, vt conftat,

. Fces fuj

Confulum nomina ex Liuio exfcripfit, C. Serui-

Faf hoc loco

lium Geminum in Chronico vocat.

Accedit Liuia-

s. Sed, quod

norum codicum fides pluribus in locis, quorum

y et Confüle et

fi tamen quidam alicubi coznomen in Gaio omi-

d alias fine n

ferint, quid tum? Non femper et vbique addi il-

, ordine recen.

lud neceffe eft. . Etiam M. Seruilio, tefte' Gro-

qinLinio, füf

nouio, adimunt XXX, 36. Menardinus et Putea-

neus, qui omnium certiffimus.

Sed quid moror?

j, quos Vereres

j non vno ]oco

Vnum ceteris: addam et Sigonio opponam locum,

Vij Xj*

nec tentatum ab illo, nec animaduerfum ab aliis,

L

) exgsull'

qui tamen manifefto et cetera a Sigonio tentata

alionmia

tuetur, et.vexari ipfe nullis poteft coniecturis.

pgus Mm

Liu. XXXI. 4. inter Decemuiros agris per vetera-

j X.iïiemr Martls

nos diuidendis nominat Liuius C. et M. Serailios,

addito, Gemisis ambobus cognomen erat.

Quo-

senhobuit,

; hos etitm i

modo haec fuae fententiae accommodabit Sigo-

at neceffe eft, vel feruet

jum, M

Qius? Omnia. vel dele

Jattie

D

dein-

5e

deinceps apud Liuium ; incolume C. Seruilio Viro

plire àb as

honoratiffimo fuum cognomen , quod illi tot aliis,

poios &t t Sallu

fed clariffime hoc loco afferitur

Cur Capitolino-

Llhhn non

rum Faftorum Au&tor fratribus alteri cognomina

et alud vte

duo addiderit, alteri nullum, excogitare nequeo,

tür, Cile 10p

nifi , fi in eo , vt fuitetipfe homo, humana Zfej/x

hmel lu$ pec

fuerit lapfus

F

»füm Manlium

Idem dicendum mihi videtur de illo, qui fer-

tüi

[e d

AOT

am,

tur Romana primus im.Hifloria , Cripfo Salluftio,

et interfeQto (i

quum in B. Caril. in orat. Catonis ex fuperioribus

torouem detrq)

feculis repetit fa&um Torquati, qui filium , quod

ipiuffu fuo in hoftem pugnauerat, fümmo adfecit

men fb et pof

perquod maxim

fupplicio.

Qua in re commemoranda bis a cete-

€t cuius vefl ]

rorum confenfu, vt obferuauit, iam Caftillioneus

filitum per ert

difcedit

Apud snaiores noflros, inquit, 4.. Maae

enim u*uu'nu:

lius 'Torquatus bello . Gallico filium . fuum ,. quod is

lu hunc voca

cogtra imperium in boflem pugnauerat , mecari iuffit.

Contenfu. T;tu

Atqui Cicero, Liuius, Valerius, Florus, Gellius,

Orofius, Vi&tor, omnes £e//o Latizo id accidií

Àt qunto f

Iome ron

memorant , et Faftorum Triumphalium Au&or hoc

Hmmn eÁ

eum anno de Letizis, Campauis , Sidicinis , Auruu-

nobiifimarns

cisque triumphafle prodit.

Nam quod apud Plu-

Syriacis tradi

tarchum Parall 12. legimus bellum hoc geííiffe

5

Tépotem, fod

Romanos sgós Zawizas, manifeftus is eft error,

UI 4) Antioc

quum non coztra Samitas, fed pro illis fit fufce-

3 quibus nj

ptum contra Latinos. Vide Liu. ib. VII. Verum

pn»L &rrore lm

error hic non Plutarchi eft, fed Ariftidis Milefii,

Cuius, vt et ceterorum ex quibus Parallela ifta col-

habuit Teti

ee ULK tn

egit Plutarchus, in zebus Romanis etItalicis nulla

eit habenda ratio.

altenm G

Dionyfium tamen Halic. VIIT.

übuit I0n v|

13. vbi is de Sp. Caflio agit, eiusdem fententiae

B

velculpaefocium hac in re habet Salluftius.

Quid

xhqu

Mica flio

ergo? Duos hos totaliis opponerelicebic, eorum-

xm.w 'LSe[h

que auctoritate hanc quoque hiftoriam , et hocbel-

lum tam nobile, tam fine vlla haefitatione et tam

? Ri cip

prolixe

Clum lo

5t

6 C. Serilio Viso

prolixe àb aliis expofitum in incérta referemus , an

quod jl tot li,

potius et Salluftium et.Dionyfium memoriae. vi-

Cur Capitoling-

tio, quum non anquifite 'aut follicite, fed obiter,

alteri cognomint

et aliud vterque agendo in hac re referenda vería-

(COFitàre nequeo,

rentur, effe lapfos? Mihi fane ita videtur; et haec

, humana aol

fuiffe iftius peccati caufa; quod meminerant hunc

ipfum Manlium , celebrem ex bello Gallico repor-

de illo; qui fere

tafle gloriam; quippe in quo "Tribunus mil. vi&to

Cripfo Sallfto,

et interfe&to fingulari certamine prouocatori Gallo

is ex fuperioribus

torquem detraxit, et ex eo fa&to Torquati cogno-

qui fliom, quod

men fibi et pofteris peperit.

t, fümmo adfecit

Hoc itaque bellum,

per quod. maxima laude ille ab omnibus ornabatur,

randa bis. a cetee

t cuius gefti praecipua pars fuerat, ad eius Con-

jam Caftillioneus

dulatum per errorem transtuliffe videntur.

Certe

inquit, 4. Mare

enim Salluftius etiam in eo lapfus eft, quod 4-

y um qud ü

Iu hunc vocat, quum omnium fine exceptione

vt ectri ff

confenfu Z7z4s fuerit.

, Eloras, Gelius,

At quanto grauius ac foedius impegit Appianus

atinn id accidil

in longe. notiffimo ac clariffimo Reip. R. viro,

aliom Au&tor loc

P. Scipione Aemiliano , Carthaginis ec Numantiae

Sidicinin, durute

nobiliffimarum: vrbium. domitore.

Eum enim in

quod ipud Pl«

Syriacis tradit Africani prioris fuiffe natura ex filia

lum hoc geille

nepotem , fed adoptione filium, et effe eum ipfum,

(nis is eft ecror,

qui ab Antiocho captus et patri reftitutus fuerit.

yo illis f fufcte

In quibus nihil veri , nihil non. turpiffimo ac tri-

ib. VIIT. Verum

plici errore inquinatum. | Prior Africanus vxorem

Aftidis Milefi

habuit Tertiam Aemiliam Aemiliani amitam, et

Pacilleha ifacd-

ex ea duas tantum filias, quarum alteram Naficae,

alteram Graccho collocauit.

Aemilianus matrem

s eclralicis nJJllz

mer HüliC« Y M

habuit non vllam Corneliam Scipionis; fed Papi-

ydem fententide

riam Maffonis F. Adoptatus autem eft a prioris

us Qui

Africani filio, perque iftam adoptionem illius Afri-

Jicebic, e0rtm-

cani fattus eft nepos. Nunquam porro hic ab Antio-

riam, €t hocbé*

cho fuit captus, fed alter filiorum prioris Africani.

ititione et i

Verum haec a Viris do&iffimis Camerte ad.Flo-

B

P

-

rum,

PIO 1X

52

?

rum; Vineto ad Eutropium, Stephano ad Appias

Jompeio, qui

reuertebatur , el

num , .Bongarfio ad Iuftinum , Boecléro ad Velle-

ium, aliisque iam animaduerfa ex Plutarcho, Liuio;

vices exciperet

rediiffe videtur

Floro, et Velleio, fed quibus addendus omnino

cius a vi&oria M

Polybius in Excerpt. é lib. XVIIL. ect XXXI. te-

füis omni exceptione maior, quippe Aemiliano

frater, Thracum

v)?yxoovos et familiaris, non ego haec, inquam,

prouinciam, anr

fuerac milfus,

totiesiam animaduerfa hic iterum repetiiffem , nifi

nuper Ioh. Vorftius ifto tamen Appiani loco adhuc

Craffum Senatui.

deceptus, ex eo ad Val. Max. IIL 7. 2. opinionem

peium ex Hifpa

ferendas contra.

abfurdiffimam de adoptionibus iuuentuti obtrufif-

fet.

Dicit Valerius, quum de. Africano priore

tiz du&um, ante

egiffet, auiti fpiritus fuccefforem fuiffe Aemilia-

gundis ilis ac d

num.

Hic ille , quum primum pofuiffet, priorem

Appiano nun

Africanum adoptaffe filium L. Pauli, Africanum

alterius AuGtori

pofteriorem , huiustamen illum fuiffe et dici auum

milfum errorem

ex verbis Valerii fateri cogitur.

At quo pa&o?

li. T. c 64 H

Non quod, vt fentiebat Appianus , pofterior Atri-

tüntimis actonil

canus ex prioris filia fuiffet natus, quod, etiamfi

ass d li ]

falfum, nihil tamen abfurdi continet, fed g

buts Conttius

adoptabant , inquit, eorum. quos adoptabant , aui,

Virige sindid

quique adoptabantur , eorum a quibus adoptabantur,

fanguine commi

Vide obfecro, mi Le&or, ad

uepotes: dicebantur.

tiato Antjo,

quam falfa nec a. veritate modo, fed et a verifimi-

proxime praece

litudine abhorrentia, recepto vno errore progredi

funt, quibus [

foleant in rerum antiquarum le&ione non faàtis

Antonio, Hirt

exercitati.

Addo nunc aliud Appiani peccatum

ceciderant , Ar

e Lib. I. Bell. Ciu.extr. vbi ait , Spartacum fugitiuo-

m profugera

rum ducem, defperatis omnibus in certamen cum

& Phrc exerc

Craffo defcendiffe, quum intellexiffet, Lucullum a

um jam interf

vicoria Mitbridatica vedeuntem appuliffe iam Brun-

& fequitur f

dufium.

Nam falfum id eífe et ratio temporis

Rtonii, Lepi

euincit , quonianr L. Lucullus ille qui cum Mithri-

Tonine Vrben

date bellauit, eumque vicit, demum quatuor vel

Ptione qptim

quinque annis poft e prouincia rediit fuccedente ei

Pom-

" Djo, qu

53

pluno od Appia

Pompeio, qui hoc anno ex Hifpania tantum quod

oeclero ad Vellee

reuertebatur, et poftea etiam prius quam Luculli

Plutireho, Liui;

vices exciperet, contra piratas fuit miffus. Sed

iddendus omnino.

rediiffe videtur hoc tempore Lucullus, non Lu-

LT. et XXXE te«

cius à vi&oria Mithridatica, verum Marcus Lucii

uippe Aemiliano

frater, Thracum vi&or, e Macedonia, in quam

prouinciam , anno poft Lucium confulatu fun&us

) hac, inquam,

repetiiffem, nif

fuerat miffus.

'Tradit enim Plutarchus , fcripfiffe

piani loco adhuc

Craffum Senatui, vt Lucullurà ex Thracia, et Pom-

1. ^. opinionem

peium ex Hifpania arcefferent, ad fuppetias fibi

entuti obtrufif-

ferendas contra fugitiuos, verum poftea poeniten-

Africano priore

tia du&um, antequam hi ad fe peruenirent , profli-

i füiffe Aemilite

gandis illis ac debellandis ftudiofius incubuiffe.

ofuiffet, priorem

Appiano nunc etiam vtemur ad coarguendum

aulr, Africanum

alterius AuGoris in rebus fui pene temporis com«

miffum errorem.

Velleius is eft Paterculus, qui

iffe et dici amum

lib. II c. 64.. Haec funt tempora quibus M. Tullius

At quo pido?

; pofleior Afri-

continuis aclionibus aeternas Antonii memoriae inuffit

, quod, erirf

notas, fed bic fulgentiffimo. et . coeleflà ore: at Tri-

bunus Cauutius continua. vabie lacerabat Antonium.

ntner, fed (f

Vtrique viudicia libertatis morte fletit , fed Tribuni

adipubart, ii

us adopraantr,

fanguine connniffa profcriptioy Ciceronis, veluti J?-

tiato Antomio, poeua fmita.

Tempera ila, fi ex

, mi Le&or, 2

proxime praecedentibus, vt oportet, interpreteris,

&l era verifimi

errore prüäïeql

funt, quibus D. Brutus obfidione premebatur ab

Antonio, Hirtius et Panfa Confules ad Mutinam

Hione non HU

ceciderant, Antonius a Mutina depulfus ad Lepi-

ypiani peccatum

um fgiit-

dum profugerat, et denique eius vt et Pollionis

ac Planci exercitibus ere&tus et confirmatus D. Bru-

n certamei

1 cürm

tum iam interfecerat. Haec enim praecefferunt,

ffec, Lucidum 8

1

ffe iam Brune

et fequitur ftatim poft allata modo verba coniunctio

Antonii , Lepidi, et O&auiani, qui Triumuirorum

- ritio temP?ri,S

nomine Vrbem et Remp. inuaferunt, et profcri-

qüicum Mithri

ptione optimorum ciuium vaftarunt. At egoqui-

j quatuor Y*

dem nego, quum illa iam fa&a eíffent , vel fierent,

anue

" fucccdcnï;:

D 3

34

Canutium eontinua orationum rabie laceraffe A2

amyia redte fe

tonium , negoillo anno , Hirtio et Panía Coff, fuiffe

erigua yorfüs f

