
[

J

1

yet , vt ait Cic. in Pifon. c. 62. et tantum quosdam

et fic alibi j

1ém multo n

jn citeriore Gallia nullo illuffri; meque certo duce,

Quocirci extter

weque eo nomnne, mete uumero praeditos , vt digmi

effent ,. qui. bofles Populi R. diceremtum ,. confectatus

^

vit amplits rri.um

erut , coufeceratque, vt idem de inuent.

I

37-

plicitiones

trüphy,

G

Denique quum labante iam vetere difciplina et

omnibus bonis artibus, bella ciuilia exorirentur,

tions decz

e:ae-i&

ex ds, quamüis quis praeclaras res, maximeque

Päü fen, ett )l

n fa.

vtiles Reip. geffiffet, Lperator tamem, vt notat

gtor, m

15 CUT

YR f

iterum Valer. Max. eo somige son appellabatur , nec

J'bpliatinig ftte

&tiam , illo t

VImpo

'emin

vllge [upplicationes decermebamur, neque aut ouans,

uut curru triumpbabat.

Sed et hoc primis bellis

QUppe quae viv e

ciuilibus.

Nam poftea etiam ille mos ambitioni

Wepitié füerinr.

cefit. Non dicam de Imp. Augufto, qui ante

et.xnulsa etiim al

aetatem Valerii: Maximi et ipfe ex ciuilibus vtique

Tltinphts ag

bellis et ouans et triumpbans Vrbem: intrauit,

üiüceretr. us

ovans de $ex. Pómpeio, triumphans de M. Anto-

C Matin ]

(€uc

Nec enim extendo hanc

al V['

nio-ad A&ium vi&o.

Sen Inper

differtationem vsque ad Caefares qui ftatim et ipfo

r !rim;zþ/ï-.vzreilt, (

ab initio non iure, fed vi dominationis, legibus

TT

1

[

ecant füperiores, vnde mox hoc ipfüm triumphan-

Silhft (

atil 64

di his adeo negle&um fuit, vt Plinius in Paneg.

p.[?ï] Qan!zn tr

iu'nä

d

dicat pal/r

figatique Rom. exercitus gom aliud magis

ïl"ämmm

nili

báberi indicium, quam ft triumpbaretur.

Ad fena-

obfeifo

tri

tl (s

[

funr dtaque me referam, qui D. Bruto

&

Mutinae

ln ai(C.L

241

ritite; - Tefhtur

Mutinde ab Antonio et liberato a Coff. Hirtio Et

vufo Cubza f

Panfi, füsato- Antonio, et fupplicationem, -et

Maduertiet er(fa

tríumphum decreuiffe deprehenditur, et vt appa-

t ac digitatem

reat tamen etiom tunc non leue inter.ea fuiffe

gratifrari, m

difcrimem, quod ad digniratem et-decernendi fa-

p

z2

? hajere rütiotn,

cilitatem , ait-Dio Lib. XLVI. &

i

g v7. BaOuslas;

eS «a) inbbua evrQ Nupismro, hoc eft, uon Jolum

Erio etim ll

? decernere vole«

fibplicationes ( &am in-iis maiores vi&timae caede-

nit Aljos, vt ii

bantur Liu. XXXVIE. 47.— Vicenis smaioribus. bo[flüs

p ifiquam quatte-

ia fingulus fapplicationes confal. faerificare eft iujfus,

tantum (uydnn

etfic alibi paffim ) fed eziem trizmpbirm tanquam

rém multo maioris mómenti ;..ez decretierunt.

ne(tt crtt diiié,

uulltor, st dig

Quocirca extremis Reip. R. temporibus, quum

ur, confrats

vix amplius triumphus petentibus negaretur , fup.

DbU

uent.

25

plicationes - fuiffe quafi - quandam- -praerogatiaam

trinmþ/)i, vt ait Cato , h. e. eos ,. quibus füpplica-

ere diciplinet

tiones decretae fuerant, certiorem habuiffe trium-

ilia exorirentut

yes, matimeque

phi fpem, et vt plurimum triumphaffe facile lar-

fünen, vt D0t0t

gior, zon tamen fieque tunc femper, vt idem ait,

f'tbplicationes [equebatur trimpbus, quandoquidem

abpdübatur , E

etiam, illo tempore facilius multo fupplicationes,

Iliqllf ult 0!(071.!,

quippe quae vix:cuiquam etiam prifcis temporibus

hoc primis 0645

e mos ambitiont

negataé füerant, quai triumphi. decernebantur,

et mulra etiam alia interuenive poterant, quibus

iffo, qui ante

triumphus impediretur, vel ab ipfis petentibus

« callibus vt

abiicererur. Étenim 'Coff.. Cicerone. et Antonio

Vibem: intratit

Q. Marcium Regem, et Q. Metellum Creticum

ays de M. Antt*

ad Vrbem.Emperatores fuiffe, Z;mpeditos eo vsque,

, exendo ove

ue triumpbarent ; calumnia paucorum, quibus omnia

qu'[ P(ïlïim [ IP VO

bonefla: atque dubonefla vendere anos fuerit; tradit

sationis;

(

Salluft.. Catil. c. 30

Et Metellum. quidem anno

füm trompo

poft demum triumphafle , ex Eutropio, at de Mar-

Pli

sus n Pa

cii triumpho niliil-omnino | conftat.

Ap. autem

lii atf

y n

[en

Claudio Ciliciae Procos, eertiffamum. et. iufliffmum

f

!

T.

jfeo

l. E 10. ereprum inuido-

) B

m o

ff'i;/;ll()/nml. ait Cic. Fami

Q

rum

Macinie

242

rum opera, quia:-quum accufaretur a Dolabella,

riquam legitut !

in Vrbem , quod imperium et triumphi fpem reti-

dez Semtus ; &

nenti non licebat, introire fuerat coaQus ad fe

.exercitürt ; vt of

defendendum;. et ita zriumpli poflulatiouem abiis

prouncia. «l ti

cere. Vide Cael. ad Cicer. ep. 6. Similiter C. Cae-

[ fine. vetéris füp

far, quum pacata viteriore Hifpania, quam 'obti-

militum tnguam

nuerat, ad triumphum fimul Confulatumque pe-

[ lumdectut, [

tendum deceffiffet, quia edi&is iam comitiis ratio

«confiat, L, Paul

eius haberi non poterat, nifi priuatus introiffet

Jitwm, quandoq:

vrbem , coatfus efl triumpbum , me Con[ulatu . exclu-

infumis clades, e

deretur , dimittere ; Sueton. cap. 18.

neutiquam 1lloté

Iäfigcula

At vero prifco tempore, quo legum

detibm faifie tri

hondum penitus perruperat ambitio, multos quo-

immo negne t

rum propter vi&orias fupplicationes quidem ex

L - quod protaendal

SCto Diis fa&ae fuerant, triumphum tamen variis

tra. Velleuim qu

de caufis obtinere non potuiffe, atque adeo a fup«

Aeriliorum f

plicationibus memoratis rullo modo ' procedere

fiàe viodidit,

argumentationem ad intelfigendum et ftatuendum

vconfenïu ide af

triumphum , fatis iam liquere reor. . Et propterea

L. Paulus, ne eum poftularet, et Senatus, ne

——

—

"

cóncederet ; grauiffimas potuit habuiffe, et reuera

habuit caufas, ex liftoria facile eruendas. INam

CA

licet tandem, antequam fucceflor veniret, pro-

fpere rem collatis fignis gefferit , fafis fugatisque

*

ly duj

hoftibus, tamen pri

ore anno aduerfa pugna fex

tristifimi &

millia de exercitu fuo amiferat, et cum ceteris

Boliz. «

pauentibus intra vallum compulfus aegre caftra

defenderat, magnisque itineribus fugientis in mo-

lere, Herinjs

*« 465. octiís

dum in agrum pacatum euaferat, vt tradit Liu.

AU emmj det

XXXVIL 46. Ettantaea fuitclades, vt Orof.IV.

1o. nefcio ex quibus Annalibus, fed certe non

P opulctra eius ütm

BUCETMM Vsj

fine magno errore , hic obiter notando , 22 Hifpa-

Cl more, 3

gim vlteriore L. Aemilitm. Procos. a. Lufitauis. cum

n Oi o

vniwer(o exercitu caefum interiiffe (cribat. . Porro

nentiquam perdomitam pacatamque prouinciam

Q j qgp f v

E

LU [

vsquam

243

etur 2 Dolctellis

vsquam legituf f-radidi!ï'ä-fuc':ceiï'ofi,- quandoquis

türphi fpen retie

t coadus ad fe

dem Senatus L. Baeliio , qui eifucéetffit; non nouum

.exercitum ,. vt opoztuerat, fi; prior cum Paulo, ex

puftiatiunan sbiia

preuincia. ad triumplium deceffiffet, fed ingens

Similiter C Cae^

fane veteris fupplementum i. locum occiforum,

anià, quam ohtie

militum tanquam ad. reli&um illi graue adhuc bel-

]um decreuit.

apfületugique pee

Ita fatis. fuperque, ni fallor, iarm

dam comitis ratio

conftat ,. L. Paulo ex Hifpania reuerfo minitne de-

priudus introfot

Aitum , quandoquidem viCtoriis, -quas praegreffa

ne Confalata ts

infamis clades, et quibus debellatus non eft hoftis,

d

heutiquam illo temipore. debebatur, multo minüs

1o Jegum tibcula

delatum. füiffe triumphum , vti- affirmabat Lipfius,

jtio, rmoltos quo«

immo.neque £e£ eum ; fed &/s tantümi triumphatfe,

jones quidem ex

.quod pro tüenda Faftorüni Capitol. au&oritàte éon-

Yhur tamen varii

'ra Velletóm qui illid in gratiam, vt videtur,

at adeoa füpe

Aeniiliorum fui teniporis id affirmantium metna-

molo procedere

fjae pfodidit, ec huiüs feculi do&tos, qui magno

fum et flanendum

LCqïnf'einfu idem aifefqgrgnt , probatuni volui.

ogt. k Pmptefea

—

- et. Senitus, nt

habuife, et relïem

CAP VT V Ls

eerends, Ml

jfor veniret; pro*

— De Spoliis, et maxime Opimis.

; fifis fogtiue

adyerà pugna 9t

ntigüiffimi fait moris; occifos in pugria lioftes

A

fpoliaré,.et iacentibus arma inprimis detra-

l

et a Gters

u

'here.: - Hercules et lolaus apud Hefiod. in Afp.

ylfus ag aftri

us ag m

v.468. occifo .Cygno dicuntur. reuertifle; poft-

quam eum..defpoliaffent, detrahendo ab humeris

p qudic L

£5

t Qro

pulchra eius arma; xxvoy euyXeutuvres.cirt. ipbuy TeU-

DESi Rn d

Vnde. quum ibid; v. 556. Pallas: Her-

iT fed

certe noni

iib

culem. monet retro fé recipere, fimul ac Mar-

O(JndO )

j cti

'tem Cygni patrem: vulneraffet, quoniam zibi, in-

"T La/l!/lm

[

quit , n eff fas steque equos capere, meque incluta

fe (cribat

nciamt

illius arma.

proül

—. Exd

guim

3

244

LL5 oe-jdmd Éyü T wucipsds dsU).

«etim Leoni.Nem

Qu9 Vonss fAay , Es x)wrd Tiv ée ID

lm pro fpolio;

"

deinceps hiabuife

Quibus nihil aliud fignificat Poetà, quam non Ti-

cere illi Martem, vtpote Deum, occidere; nam

ifigne eufent

fiecem fequebatur femper fpoliatio, et idcirco ad

femper conlpicit

Manifeftum id 'ex

fed et publice in

jillam. denotandam adhibetur.

celebrabant quam

€o, quod eadem Pallas poftea' v. 447. plenius ad

"Martem clüi item non licebat Herculem , quippe

a. pupnis glocite

n0n initrtuífe iis

Touis Fil. interficere, nee interfe&ti fpolia circum-

fi armi; étim 1

ferre,

nondas curi in p

(Szu ydp a Siuus icly ao wora vtoyen U fs

uln

accbpilfet v

Al

us

Hræxkvcfu';ifa'ywm v 390&0'0;':0?;;73)0'/ Dioy.

&t nihil prüs

Neque enim tibi. fas ef incbyta arima detrabere Her-

culi occifà Iouis iagmanitmo filio. Sic. apud Sulpic.

clypeus: Turpif

aC incolünen arm

Seu. lib. 1. quum Saulus Rex líraelitarum, magna

t in füpa fcotun

praemia et filiae nuptias defpondiffe dicitur ei,

cipua eft abi

qui promocamtis Goliathi fpelie retuliffet , expone,

qui fingulari .certamine . prouocantem occidiffet.

AC Inter'ei;

ponit, vj

Ét hinc Valer. Max..3. 1. 1. de,Aemilio Lepido,

pene-fh

torum

qui puer étiamnum boflem iuteremit , ciuem Jeruauit,

Htl X.

'& X n

» LEC:

poftea aliis verbis ait, eum corozam, (ciuicam )

filüs.in bellum e

aereri, et jþo]laqmgeije valuiffe, hoc. eft , hoftem

interimere.

RUT hoc eos s

0

5 QU0 o cþg;

Caufa rei praecipua erat, quod olim iftis fpoliis

(errilo) tefori

fortítudinem et vi&toriam.fuam oftentabant , inque

telle Plutischo ;

iis laudis ac virtütis infignia maxime repofita. du-

cebant.

" Gititatis i

Quapropter non. modo priuatim vi&ores

u

f T ua f

faepe arma, quae quisque de propriis hoftibus

u

obtinuerat;: fibi : aptabant ; féd et publice fupera-

VM v que li n

!tl

tis perduellibus inaeternum bene geftae rei mo-

pis laba

bitar für

numentui. variis ,. fed. maxime celebribus in locis

De. priuatis, qui- detrata fuis

Vilüehgb. r

' t

ea fufpendebant.

aduerfariis arma circumtulerunt, plena funt Poe-

7) f li

tarum fcripta, et notum eeft omnibus, Herculem

Propie Tdu. f

etiam

0 perdrd

l- vel

245

»n

eetiam. Leoni.Nemeaeo ,: a fe occifo detra&am pel-

j m

lem. pro fpolio; feu fcuto,,. et tegmine femper .

& qum non Ti

deinceps habuiffe, adeo vt-in praecipuum, eius..

, occidere; rián

infigne euaferit et vna cum claua in .nummis. eius:

tio, &t idcitco ad

femper confpiciatur. Neque vero priuati.tantum,

Manifeftün i e

fed et publice imperatores fpoliis iftis vi&toriam .

celebrabant quam maxime.

Vnde.et ortum, vt

v. 447. plentus od

le

"

v

tlem, quppe

in pugnis!gloriae ac laudi ducéretur praecipuae,

f.

non initruxiffe iis. hoftilem:pompam , feu feruaffe

ect |

?

ofra circuti

fua arma, étiam in miorte: quade caufa Epami-

nondas cum. in proelio ad Mantineam mortiferum. .

d df

accepiffet vulnus, fimul ad fe rediit delatus 1n,

zx)zf;?r, J

caftra, nihil prius quaefiuit, quani.faluusne effet

p dobrabere Ht

clypeus: Turpiffimum contra haberetur, viuum

Sic apud Supic

ac incolumem arma in hoftium. manibus reliquiffe, ;

xcitorim mugna

aut in fuga fcutum , quod in:his fpoliis longe prae--

jndilfe diccur. 8b

Hinc. Ariftoteles lib. V.:

cipuum.eft, abieciífe.

ratilirt, eupon

Ethic. inter ea, quae lex apud Graecos iubeat,.

ntem. occidiet

ponit, uj jizrav *à ?5« , quod Aelianus omnium

; Aemilio Lepidoy

J

pene flagitiorum egsov, turpif]mum vocat. Var,

jt, cium fin

)

j

atl

Hift. X..15. Lacaenae quoque mulieres dicuntur.

tll ,

(ciuicam

filiis in bellum. exeuntibus, clypeum tradere,.et

; o eh, of

cum hoc.eos praecepto-dimittere, 4 v4v, 5 m

235 quo:eos operam dare iubent, vt vel viui eani

x dii ii fyolis

Caszid»): referant , ; vel-mortui in ea referantury

que

tefte Plutarcho in Apophth. Lacaen. . Vbieteius-

Jftegtabants n

dem ciuitatis inulierem filio: dixiffe ait:-vevzv a

qe

f ür

üm v Qres

murig G d PywQr, qqomo Ey vduruy GuQe , d n Emot

jpriua

ropri

5; hoftibus

Hauc. pater. tuus. [émper- feoruauit , 12 quoque. eam

Apud Hebraeos. quoque: tur-

eE ub

lice fupetie

Jerua , aut ne vitie.

pis habebatur fuga fugientis amiffo fcuto. . Vnde

* gei

g 1à 90*

bus 11 ct

2 Macchab. XI.

2. yujwos: Ct: n ous . Qeuyav. mue

Jebri

letratà t

tuo. fe explicant, et per ywwvo intelligitur nort

t f0

Íun

proprie zudus, fed inermis, qui fcutum in proe-

, pe

haec

(

003

Herculem

lio perdidit, vel in fuga abigcir-, vt pafi?m

^

vox

e 1

e

3

246

vox apud veteres Graecos et Latinos accipitur.

üme'nzr;t n0n -

et triumplos, (

Apud Romanos vero miles: qui : bello arma auiftt,

fpicuis t facris

capite punitur , bumane (h. e. fi mitius cum eo aga-

tur) qilitiaim mutat. 1l.3. Dig. de re milit.

Et

3d vitoam «

ipfa arma po[lliginio veuerti uegautur , quad turpis

fecandam fige

c0ad fidem n

zer , nec fine flagitioamittuntürl. 2. Dig.de Captiuis,

lraque cum fortiffimus C.' Caefaris miles Scaeua

Troptez, qu

Caffius. vel Caetius. clariffimam: in freti Britannici

die cerfa in pf

fcopulo pugnam vnus contra magnam hoftium mul«

lis ocnata foif

titudinem edidiffet,. ac tandem vulneratus variis

eroccumnt e

Tocis, reli&o fcuto, enataífet; tamen viío Impera-

Merenttam: i

tore, arjüs mon amiffs, vt ait Valer. Max. III.

pieum fratuebs

a. féd beue impeufis cum laudem . smereretur , ves

drgerten que

siam petüt, magaus proelio, (ed maior difciplinae

suilitayis anemoria.

Confitit tur

Et huiusmodi exemplis plena

Magnti D.

LU

m

eít omnis hiftoria.

Denique ne maiores noftros

praeteream, apud eos quoque olim /cgzum veli.

Mox vero ex ?

quifje praecipuum. flagitium , mec aut. facris adeffe,

- u

wt concilium inire. ignomisio[o fas, multique. [aper-

Jfites bellorum infauuam laqueo. fiaierunt , quae 'Ta«

Prinirie, «

citi fünt verba in lib. de moribus Germ. c. 6.

It triümpho-

tànto numero

Scilicet qui fugiunt ar;a foede iaclantes, vt ait

Liu. L 27.1lli eà re inprimis augent, quantum in

t oftez be

fe eft, vi&orum gloriam, qui his armis et fpoliis,

Tuerint armar;

ad oftentandám vittoriae magnitudinem maxime,

Macelon &

vtdixi, vtuntur.' Hinc vt plurimum leges finita

hn (ï) LOT

proelio vi&ores ad fpolia legezda procefliffe, nifi

f m

fi cui Deo. effent' vota, quando omnia in cumu-

Tif My

*

lui ) conie&a incendebantur, Liu. k 37. Jfpolüs

U n POmP::

boflium (wotum id Vulcano erat) iageuti cumulo ac-

tin n de

ür)

cenfis. X. 39. - Spolie bo[lium conietia in acerumm

G'Q'Jbz; "

Youi Vittori cremauit, cui in ipfo proelio vouiffe

fülty Cagfm.;

€a Confulem paulo ante dixerat. Alioqui vulga-

prlmi;zsäarf:;u,

ribus tantum,:quorum maximus numerus, tüm

-m!fm(]rink

il

oribus in-

g:a&is et laceris incenfis, reliquis feleGti

*

ftruebant

&tl c,:);m] !

247

titor atcipitur

Rrueb;;r;t non m

odo.tropaea ; fi erigerentur , kfedk

deinde variis locis maxime con-

d]o armi af

et triumphos, et

fpicuis,et facris,.t

um in ornamentum vrbium. tum.

iIs um eo 2ga-

iam cohoneítandam, acternitatique con-

éremli, Et

ad vi&or

fecrandam figebant ,.

faepe etiam ad focios ac amie

tir, od -

COoS ad fidem vi&oriae mitebant.

Dig.de Captiuis,

js friles Sche0s

"Propaea, quae er

igebantur vi&oriae declaran-

, iftis hoftium fpo-

freci Dritanaici

dae caufa in ipfo pugnae loco

x hoftium al

lis osnata fuiffe faris probant nummi

; in quibus

hinc de Aenea, qui

nilnecitus varis

€3 occurrunt expreffa. « Atque

Mezentium: interfecerat, vi&oriaque parta ttO-

1en vifo Imperae

Valer. Max. II

paeum ftatuebat , Virgil. XI. Aen. ipfo init.

apraretut , ts

Ingegtem queretim decifis oudique vàmis.

vaor difiphee

Coaflituit turiulo , fulgentiaque intïuz:t armas

eyemplis plenz

Mezemti Ducis exuuias etc.

axiores nolltos

"

Mox vero ex -þetfona—-. ipfiüs Aeneae

Jim futum tilis

a ficris atj

— u baec funt [polia , et de Rege Superbo

, suliqe ff*

Primitiae , manibusque mels Mezentuus bic eft.

n que 4

Ín triumpho. C. Flaminii Confulis, Gallica fpolia

Germ. C 9.

oculos ciuium;

£anto numero funt translata ante

iadanier, Yt 9t

ia hominum iis

;

vt pofiea bello. Punico. fex. mill

2u

j vantum 11

fuerint armara: Liu. XXIIL. 14.

Sic in. L. Pauli:

iumpho TÀ xX .

.aris etpolih

Macedonia |et. Rege

Perfa tr

-

udmem fnisime,

Quse qu] moMuriAisuzR T

y VMoqz:,säqoymäy,grrva äarz'(u.-i»

j

g, lezes ii

mero muAs du eots , hoc, eft, pulcherrima et pre-

altis. curvis

1 xrocelilfes 0

ziofiffuna . Macedonicorum,| armorum .

tefte Plu-

omtiid 1

9 cunü

bus in pompam triumphi quittebantur ,

[pah/s

inde vocat

1]]13

[

tarcho im Aemil, qui.ea.vehicula. de

j tt*

fpolüis one-

;ngeflti g

ánhoQuoss &uuZus. , Propertius quoque

m

7 ,,[g;';,zz;:n

ratum Cae[aris axem , er Plin. Paneg. 7o"

fpoliis

0 Vüui lo

iumpbum grauens

T

;

prouinciarau , Jed boflilibus avmis tr.

qulge

gemorant, immo ante currum ip

fius imperatoris

Mi

; murmers 5

feiri clypeos , quos ip[? perfoderit.

Non omnia aue-

teni,

; dl

doribus i

ü[uebdnf

4$

tem, vt ex Plutarcho apparet, fed le&iffima et

cifos, et cumt i

pulcherrima triumpho feligebant, et hoc erat pro-

detcuyife illis a

prie /polia legere poit fugatum hoftem.

pita, ac tande

Vbi iam triuniphus. erat peractus , quamuis. id

et Duuid . qui

etiam ,

fi non triumpharetur, fierec,. fpolia ea

adium in jj

certo loco fulpendebant in perpetuam rei memo-

cere debuilfét

riam.

Cum- Marcii- Coriolani du&u. Volfcii Ro-

fuit; fed loc €

àe, Romani

manos viciflent, dicatis fpoliis templa et. fora or-

naffe lenunrur, et ipfe /egilfe fpolia , quae Diis di-

rise fludio abr

caturus , et quibus Vol[corum oppida ornaturus erat,

loftibus non «

apud Dionyf. Halic. VE 3

Sic Pifàni in. hono-

locis ficris f

rem C. Caemus, Agrippae, Filii, defuntti arcum

mxu( Cen(o n

celeberrimo coloniae [uae loco coulitui , ormatum jpolzzs

W qll/l

deuictarum , aut. in fzdem receptartim ab có genrmm

freara, Af q

decreuexunr vt ex eius rei monumento etiamnum

perat, domi fi

fuperftite patet.

In porticibus quoque fixa Liuius

refivere emtor|

XXI. 57. docet, quum ait, veftera boflium .[polia

tüs Obferu ]

detrabunt -templis porticibusque.

Sed maxime in

*j non modo

templis fufpenfa -confecrabantur Diis: idquod

mor fuerit, de

adeo folenne omnibus populis fuit, vt tanquam

emtüm lere

finsulare in Lacedaemoniis notetur , quod id non

H teClMMï n

fecerint.

Atqué hinc in Apophth. Lacon. apud

um démorri

Plutarch.' Cleomenes rogatur, eur Spartiatae Diis

mos Cenfor.

won comfecrent boflimm - [polia, 1efpondente illo,

Cepillent, la

quia fint d timidis ; ea autem , quae. de paüe/]w ibus

60 /J,JZW "

fer eorum timiditatem /mt capta, neque videre iuue-

Al ficiss quo

nes , ueque Diis jrzc, ari- debere.

Sed aliter et re&ius

in teny nplis fiva

fen['eulnt alii, qui et fortitudinis et vittoriae.fuae

vti de í Edlv

diuina benignitate atque auxilio partae, infignia

itq ut, t Q]

in templis Deorum facranda, et in oculis omnium

"/) W(it'? 'J 10

figenda cenfuerunt, vt aeternam .rei memoriam

f (Jet,,w," j

pofteris' inculearent, eosque ad edenda eiusdem

Pt f

fortitudinis exempla animarent.

Ex ipía id difci-

i 'umm [

mus Scriptura S.vbi 1.Sam. cap.3 1. Phili(taei di-

Ul lh']] mc

"cuntur poft vi&oriam p;ovtefü ad fpoliandum oc-

d**: hqem,

cifos,

49

f&l lefifima et

cifos ,et cum inneäifïenr Saülum et eis tresfilios,

et loc erat pro«

detraxiffe illis arma et mififfe cirumquaque per op-

lem,

pida, ac tandem in aede fui Dei depofuife. — Sed

lus quimuis id

et Dauid quum Goliathüm "interfeciffet, huius

ieret;. fpolia &

gladium m zemplum pofitit , ait Sulpic. Seu. . Di-

um rej memo»

cere debuiffet /s tabergaculum , nam ibi depofitus

ü&u Volíai Ro«

fuit; fed hoc erat tunc loco templi, feu aedis fa-

crae.

Romani vero*hac quoque in re nimio glo-

anpla at fora fs

lin; quie Diin d-

riae ftudio abrepti, etiam falfa fpolia; quae de

ja ormatris erat,

hoftibus non erant capta, tanquam fi effent, in

Pifini in.hono-

locis facris fixiffe aliquando videntur. - Certe Ca-.

, defanért arcum

tonis Cenforii orationem. de fpoliis, me figerentur

j; unatin ls

nifi quae de bofle éapta effeut , Yaudac Fettus in v. re-

i ab ej gertium

fümare. At quae quifque priuatim in proelio ces

niento etiamnum.

perat, domi fuae folebat figere eaque nefas erat

aoqre a Liurus

refigere emtori, vt ex Pliinio et aliis docuit Schot«

a loffum [ya

tus Obferu. L. :3. Addo locum ex Liuio XXHI.

23

23-

non modo illud ipfum, fed et quanto id ho-

Ge] mavime i

- Düs; i quo

nori fuerit, declarantem. — Dicitur ibi Di&tator ad

x

yit, Vi

t-tanquam

Senatum legendum creatus M. Fabius Buteo; et

is recitàffe primo veterem Senatum ; dein in lo-

w qioi i not

cum demortüorum eos, qui Magiftratum polt vl

yth. Lacon. 4pt

timos Cenfores cepiffent , deinque ex iis qui non

j Spartiüttt .Diis

cepiflent, illos potiflimum , qsi fpolia ex bofle fixa

relþonden"te' ol

dowi baberest, aut ciuicam ^ coromumh accepilent.

i d Pfïf/(ï]

/

f

Ad focios quoque miffa, quod dixi , et ab iis item

natue jl

m i:.'f(e-

4 aliter t re&ms

in templis fixa, docuit id me idem Liu. XXIV. 21.

vbi de feditione Syracüfanorum agens, jwermes,

;ep vidoria

c'lu"fc

nilà

inquit, ex Olympii louis templo: fpolia Gallorm 4l

anie, il

Iyriorumque douo data Hierom a Pop. R. fixaque ab

i oculi omni.um

eo detrabunt precantes Iouem t volens propitiusque

j 18 me

moriam

qraebeat facra arma pro patria, pro Dedám delubris,

edendà €

us

ro libertate fofe avimantibus. — Videmus hic fpolia

yl

f ii dic

hoftium focio et Amico Regi a Romanis dono

lJei tïl'

")

,,, Bl

mifía; videmus etiam ea in templo Diis facrata,

n

et

d

fPoliandll

cios

5

*

50

et ita, vt perpetuo ibi manerent in aeternam rei

ficrie in terhp

memoriam, nec licuiffe ea bellorum vfibus ites

bontur, fed e

yum a

£l

ER

adhuc feraba

ibére, nifi cogente fumma | neceffitate,

quae etiam Romanos fubegit poft Cannenfem cla-

cellis erant. f

dem, fpolia boflinn affixa. templis, deorun -numini

Tello in y. Fat

confecrata , u[lrunenta

4

futurat anilitiae. coriuellere,

dit de tropeei

vbi ait-áccufa

vt ait Valer. Max. quo capite Neceffitatis duvas le-

ges exponit. Argiuorum queque mulieres, cum

Theb:nc.s, qu

eorum.yrbs à Spartanis oppugnaretur, idem fe-

q,'!

cille, a«9:Xssas và wzxü

v

Ü

j eitant, 1

Tj fsgc'äy E A. -fei-ïfis -eü

,

£ 0040 .

Plutarchüs.

V n perpetua

Sufpendebantur ergo in templis et alibi fpolia

Liceliemonii

haec bello parta in fempiternum rei geftae ad pofte-

Ceterum m

ros monumentum;, fed tamen, ne nimia iaCatio-

apud Romano

ne iis quoque, qui olim quidem hoftes, poftea

life, qui il

vero vel in amicitiam, velin ditionem Populi R.

inepte Pluterc

forent reda&i, fuae cladis et ignauiae figna often-

«onfecratio de

tarent, et vt tandem priftinae inimicitiae ac belli

dinis edidil

recordatio aboleretur, inter omnia, quae Diis

feldh &0, qu

erant facrata, fola hoftium fpolia, f1 tra&u tempo-

€opits digunt

ris confumta effert , renouare non licebat.

Tra-

dit etiam illud Plutarchus in Quaeftion. c. 57.

37

1 frstigr;

4

l.maluit |

Cur (nam verba eius in linguam Latinam trans-

3itts [ice

1G

feram ) ex ommibtis , .quae Diis facrantur , in[itutum

3*3 lx nevoti

efl fola [polia negligere, Jé temporis louginquitate

Cput à Vir

eon[imanttur, neque venerari ea, meque Tenotiare ?

Jmaticon

Virum vt quia gloriam vna cum primis [poliis deficere

Yeüitlones &

ac intevire exiflimant ,. femper. veceus snoumuentum

n NUAQH tan

cirtutis comparare "fludeant, am potius, quod vbi

ipfam tempus fiena diffidii cuim boflibus fuflalerit , ea

Yotilla o

t übündanri

venouare ac veparare inuidio[utm eff et odii ac. inimi-

tüm,

Nun

citiarum amorem prae [2 fert.

Nec enim apud Grae-

cos probagtur ,. qui. primi lapideum aut aereum. cone

VUCahgm, et

fete f

AUs

0.

fütuerunt tropaetsm. Sola itaque hoftium fpolia

ein res

, Vrlïnu;

hunc in modum negligebgntur , ceterae aut

facrae

D Ge;mï

251

1 deternim rei

facrae in teinplis fiinteriffent, non modo reftitve-

m víbus itge

bantur, fed et vetuffate inutiles fa&tae, tamen

n necefltate

adhuc feruabantur, et in fauiffis in Capitolio, quae

annenfem cli-

cellis erant. fimiles, reponebantur, vt.conftat. ex.

d at

Fefto in y. Fauiffae.

Quod. autem Plutarchus ad«

litiae conalere,

dit de tropaeis, explicet Cicero de Inuent. 1. 25.

vbi ait accufatos, in communi Graeciae concilio

fuatis ducas l«

spuliéres, um

'Thebanos , quod, quum.fere 0s effet Graecis , vt ii

enr, idem fee

qui vieiffent , tropaeum . aliquod in feuibus: flatuereut,

jhu, tellis d

vidorise qmodo in prae[entia declavandae cau[a , mom,

wr im perpetuum belli memoria maneret, ii vitis

: et alibi polta

Lacedaemoniis aezeum flatuiffems tropaeum.

gelie adpotte

Ceterum nulla.omnino res tam gloriofa fuit

nimia fadatioe

apud Romanos, quam ea ex proelio fpolia retu-

liffe, quae illi proprie opize vocant, non, vt

hoftes; Polftü

yem Popili .

inepte Plutarchus cenfet a'7? opus,.quod eorum

jae figna oete

confecratio detur ei, qui ipfe tam eximium forti-

tudinis edidiffer exemplum, . avzapy9 75s equetims:

micitiaé 4 084

ma, quie Dis

fedab eo, quod Latini zegeszizv , abundantiam et

( du teimaoe

€opias dicunt opem, id quod, vt ille ipfe tradit,

fà

Varro maluit: ózxíuz d& và o*9^e« Queiixjóev , x

y licebat.

Jáz« vyy mepiaciny Vueu Mysti Quae Varronis aucto-

y;elio C j

Lano tan

yitas licet a Graeculo reie&ta, vna ramen omnium

in hoc negotio firmiffima eft , et fimul etiam prae-

sur, ii

€ipue a Viris do&is adferri debuerat ad inanes

rit

1g,»1ginqailm

EL

Grammaticorum , Ateii Philologi, aliorumque ob-

feruationes eludendas, qui pro diuitiis etc. ofes.

li ,igjic:re

j [j

in plurali tantum víurpari contendunt. .Etenim

Ed

ytum

vox illa vtroque in numero fignificat primo copiam

us ( ?

et abundantiam rerum , maxime e terra prouenien-

lirit; *

if

j

!

ï.

fit

tium. Nam ipfam etiam T'erram Opem. veteres

ïï

T

j

2

li

j I

r i

vocabant, et ita deinceps mea fententia, omnes

nitil

apul t

um C

terre fru&us, vt vt in alia omnia abeat Georg.

T

Henr. Vrfinus in obferuationibus Philologicis nu-

h

(tum p

per in Germania editis. Petron. lorida tellag , cuus

u6

reit

volo,

fice

252

felteexndem i

volo, fuudit opes. Plin. Paneg. c.51.. Pererebuerat

sj plntas.

antiquitas , - Vrbem nollramy mfi opibus Aegypti, ali

tem.norat, ..

Jfdflentarique! son qa[je i. e. fragibus et fru&ibus.

In'his vero quia olim confiftebant diuitiae, et ex

T defu;i(, "

3l

u

( ignaret

diuitiüis oritur tum rei publicae, tum priuatorum

0.

11

potentia, hinc faftum, vt pro vtroque, diuitiis

Vi

Deus jl

fcil.'et potentia, vfurpata fuerit, et'denique pro

a ina pj

copia 'etiam etfacultate cuiuscunque defideratae

rei; quà qui alium inftrdit vel juuat, opem ei ferre

upit,

dicitur, hoc eft, rém ; qua iuuetur vt adeo nulla

Aeque ine

tionem

quae

fit cauffa tam follicite: quaerendi, qui fiat, quod

pro vi et fudi

opes pro diuitiis plerumque fumantur, quamuis

famen reüera proprie id non notet ea vox, fed

iif-**r teuern

l]u us at

Jaxiorem' habeat fignificatum, . qui tum diuitias,

tum alià comprehendit.' " Certe Cicero duo haec

quie vbi i

M

etvim ali

vocabula zanifefto 'tanquam ^ diuerfa;

adhibet

ettm denonat,

cap. 6. de Amic. Dinitiae, vt otare , opesy vt colare,

n

he

Jl

l

^

bonores, vt laudere; voluptates, vot gaudeas, vbi

m

d

opes fignificat copiam et potentiam rerum quarum-

1

lice-et priuatinr

RT

cunque; quibus dlios ituare pub

10 m

queas. líte vero fignificatus weguzízv omnis. rei

Do.

horans, quae in re. familiari locupletem :vel opa-

l& Conti

D

leutum, in re publica potentem, 'et auctoritate

li f

AL

E

ell

pràeditum, in re bellica copiis militaribus in-

n

[

ftru&tüm facit, tam in fingulari, quam: plurali,

rjrifi'wi!f Jutmi

L

iv':e Ci(ïm;

tam in profa, quam metro , vocabulo huic compe-

[

A

tit tum origine, tum vfu, licecin fingulari tan-

dili

déem rarioré fa&to. "Ne de profz dubitemus, vt

^ nj

p

acit Cl. Vrfinus cap. 8. mulris de hac voce agens,

1 nm;.';'

0,:iöm

óperae pretium 'erit cognofcere, quomodo Mela

& Oftni o»

élegans fatis, ae nitidae Latinitatis Ícriptor loqua-

T5 ls quyil:

tur L 7. de Carthagine : Nzzc Populi R.:colonia,

Tge q

3 &l

olim imperü eius pertinax. aemula , iam quidem itej

a n

!'.I*'Jc

".

lt

yum opulesta, etiam uunuc tamen priorum excidio

niani-

Pérüm ; quam ope praefeutium clarior.. Nbi

fefte

us J

253

. Borerehuerat

felte.eandem-fignificationem 72 epe tribuit, quam

us A

ti, ali

i opulenta , quae.vox ytique. locapletem et diui-

tem.notat, Et'hinc Varro opulentus, non ab opi-

y'et fni

ierbus,

bus deducit,, vt fecifler, fi proprie in plurali tan-

diuitie, et ex

tum fignaret id,

quod opulentum. facit, fed ab

m prüratorum

OPG'.

Diues (inq

it 1. IV..de L.L.) « Diuo , . qti,

'onae, dititis

B eatt

b

]

v£ Deuss nibil: iudi

gere; videtur.

s, qui mual-

t'demque pro

«

ta - bona. po[fidet ,. et às Opu/ejztm—, 4b ope, cui ea.

ye dei

opumne,

, p e ferte

ineptum, :qudd pqluqxjaïi häg"n,t; aniüc'a-

: ycadeo nulla

Aeque

tionem, quae.in fingulari frequentatur ,. V i modo

qi far, quil

pro vi et ftudio ; modo.pre aüxilio accipi volunt,

ituf, quumuis

licet.reuera potius fignificet ipfarum, rerum, in

re vov, fed

quibus. auxilium. confiftit, copiam, feu . mepuie ov t

gum diaitias,

quae vbi in auxilio ferendo intenditur ,- ftudium

sro duo huec

et idcirco

et.vim aliquam cortinet , feu praefert,

efo; adlibet

etiam denotat. . Etenim vt Liu. lib. z. famnma ope

qeis tt qilti

bellum parare , et fumma ope vem zaceri iubent ,. fig--.

r g/z:m':uzs, vot

pificat omni auxihi.copia, omniillo quo res con-

'enm quanim

fieri- pofüt ,. aduócato et ab

:

hibito, plane vt fum-

ce er prittim

I

mo , maximo. opere itidem.de fummo .animi core-

4

71

ompis tel

porisque contentione vfurpatur:.fic vero etiam in

jeem vel (f*

plurali fegnmis opibus. non Plautus modo, . (locus

er audoritite

aurem - eft.in. .Moftell..2..r. r.) fed .et Pacuuius,

yilizdibus

epibus fummis per fegti , apud Eeftum in Redantraare.

ao plüral

-Ipiä' Cicero:. .Oppag

nabaim oþpirlum tantis Opibus,

o huic compe-

fautoque megotio, vt mibi ad. [ummam glm-ïam nibil

li t

1 l'mgü

defit nifi. mouei oppidi. Favail. l. 16.. fr ommibus tuis

f;u'J'i[emUï ] v

opibus , omui fHudio Lamiam iuueris , X. .17. hdc

" voce ggen&

eft, omni oj

je, omnibus tuis viribus ,. vel omni-

uomo

do,:ï.-eæ

bus tuis auxilii ferendi copiis.. Idem de offic. 11. 6.

fciprorloguts

Quae quauquam fortuita. i , tamen. [ie bominum

,j R. li

opibus , et. f'udiis seutram ig partem, effici pol«nt,

hoc ett, iis rebus; quibus homines.alii alios iuuare

" q:zizlem ite

iib

(I-(lll(-'

Aq,ueunr. Plin.-Paneg.. A4znona tuis opibus, tu

cura

niani

-

; Vi

felle

254

vura vsque illüc sedundasit. Et vrapparéat, quam

Opiae dititité

funr pingues Fe

parum etiam valeat, quod pro Ateio Philologo,

qui primus opis pro auxilio; fingülare tántum; vt

Aen.IL Opinu,

opes pro- diuitiis folum plurale agnofcere affirmauit,

intelligitur. en

comminifcirur Vrfinus, eius forte tempore; non-

fibiin efcam

prie funt Jooy

düm adéo receptum iftum vocis vfurn. — Tacebo

de Cicerone; qui vixit vtique eius tempore, de

magnic, - Ve

Gbotur zpud À

Salluftio; qui Catil. c. .. Quo mibi rectius videre-

que in rebus n

ptur iugeni quam virhi opibus gloriam, quaerere ;

4t Plautuii filentio praetérire nequeo, qui certe

Duci hotiam

longe illo antiquior, clafiifime ofes, pofuit pro

Romli confec

iemvivsin de ll

áuxilio; vel rebus ipfis, quibus id, quod defide-

ratur, éffici poffit.

Quüid apertius lüis verbis ii

Piutarch: Mac

"

Rud.44: 161. Hut opes fpefue parentum coguo[cen-

p P.

74

doriin cotididi.

Intellisit crepundia in ciftella

Üpiina vocanta

'condita, in quibus fpem et fubfidium. parentum

fieritt, fs

inueniendorüm repofitam fe habere teffatur; Hine

eic, Fur, v, 4

fjepe et aslibi /pes ct ofes: coniunGta videas.

t opima sidi ]

Ceternm et

Ampliüt. s. s. t. fpés et opes eitae mrae, hoc eft,

fübfidia. Ter. Adelph. 3. 2. Noffrumue Aefcbinum,

Tettri LY

noflram vitaus onmitn , im quo soflrae fpes , omies-

mokxgim at

