feditiofus.et P. Africano vim attuliffe exiftimatus:

1

4000 QO

ifete «

perhibetur, qui Gonful fuit anno. 633.. qui , deni-

Oil - Gs r

ue a.L Craífo accufatus cautbaridas , vt, Cicero:

Jenlfe dicig.

hic ait, famdfiffe dicitur, vel, vt in Bruto cap. 27

- Afritm vjj a

morte voluutaria fe a. feueritate itidicum vindicauit.

qi lia , Pon

Vt adeo errafle videatur Val. Max. III. 7. quum

LL T

eum dàmnatum a L..Craffo, et iz exilium anffum

Tus q M n

tonis o

fcribit., Nempe quum conui&um et perczlfum.ab.

t 'lvnma lüh&Cc |

Cüeskius

adole[centulo L Craffo; vt loquitur Cic.-de Orat.

D ira Pw

L 10. (vbi tamen male editur Cw. Carbo pro

"0. Qu

i

D

9

vt fti liguet ex

C. Cm'iw,) Valerius fciret, et damnatis exilium

manzes- . Care

permitteretur , idéoque in exilium ire folerent , de

m fidt fratrem

fuo pofuiffe illud videtur, immemor vel ignarus

fülis, a Pompeio

voluntariam eum mortem praetulifle poenae , quam

t flátoit Ant, Au-

feueritas iudicum ipíi deftinabat.

Cum ergo di-

letur audoritate

uerfos habuerint patres Praetoriusille et alter Con-

a Damdppo in-

fülaris Carbo, an itaque et Velleius errauit, quum

alterum alterius dicit fratrem.

Cenfent fane Ma-

vaetorim , Cor-

nutius ad Cicer. et Schegkius ad VelL nifi quod

tium, erat; frae

C CarbememGar-

altéer Confularem forte a Praetorii patre adopta-

rcita fuo, quem

tum fufpicetur, quod tamen verum effe nequit ;

nam ira in Faftis, qui femper adoptiuos, vt opor-

luerat, occifum

3eterea exFalts

tebat , ponunt patres in defcriptione filiorum , Gaii

Filius debuiffet dici: alter Paterculum gloffemate

Confülem fuilfe

ab imperito homine fuiffe inquinatum, quod et

iL À. V. C.640;

ipfum a verifimilitudine eit alienum. Certe fra-

yio, &t tunc d

tres haberi eos veldici minime illi patiuntur, non

rciti. exdtus. elty

germanos, o quod QGaius Praetorius Gaium,

.qui. duobus at«

Gnaeus Confularis Gnaeum habuit patrem; non

vellor frit, at

aabatur ,. eutitt

patrueles, quia in hac Ciceronis epiftola Gaius is,

quem Praetorii patrem fuiffe conftat, duos folos

víedi pure huc

fratres Publium et Marcum , (vt quidem in prifcis

?rgetoriüm. vero

Edd. nam hodie aliter legitur,) nullum Gzaeum

jonis; qui. qr

habuiffe dicitur.

Verba funt, vt olim edebatur:

j cini pillm 2

Tres illi fratres fuere P. C. M. Carbones: Publius

co Tribunus Pl-

Flacco accu[ante condemnatus efl : Fugit Marcus ex

Aife exilfumatus

Sicilia.

Gaius accufante L. Craffo cantbaridas

(jy. qii -

femfiffe. dicitur.

ls et UVribumus pl.. feditiofas et

jb v U

P. Africano vim attuliffe exiflimatus eft. — Hoc. vero

; Bruto cap« 27

qui Lilybaei a Pompeio noflro intevfe&us efb, impro-

scuny ia

bior uemo qmeo iudicio fuit.

lam pater eius accu[a-

It

l ,quum

1us a M. Antonio [atorio atramento abfolutus putatur.

exilium

,W;

Ita prima . ifthaec legunt Manutius in notis, ita

pl

/['/1'4!)1 /' ]

Schegkius, ita Pighius anno 662. qui hocce anno

um

y ( d OR

Marcum Quaeftorem , ?'t anno 667. Tribun

pl.

( Grh Prä

98

pl. fuiffe fufpicatur, et deinde Siciliam ex Prae-

minime pertittit

tura obtinuifle, vnde , L. Sulla Pompeium ad per-

accufatus , et Pra

fequendum Marianos mittente, turpiter relicta

Certe Gnaet illius

prouincia fugerit.

Sed infigniter haec in chrono-

inter illos tres £r

logicam incurrunt rationem , quum . Marci huius

Gaii a Craffo accu

frater Gaius, ille Praetorii pater, iam anno 6

^2

23*

fi horum fili faif

etiam ex ipfius Pighi fententia Tribunus pl. fuerit;

mum eft, quindo

plus XL. annis ante, quo tam longo tempore inter

fe difcretos comminilci et fine vlla neceffitate po-

fratribus et poft

lm ter Confalem

nere fratres quae ratio eft? Verum, fi ita fcripfit

Cicero, nullum fane Gnaeum fratrem habuit Prae-

loco, omiffo etiaa

torii pa.ter, adeoque Gnaeus Confularis, feu ter

fequitur ex li, v

um Praetorium,

conful, qui Gnaei fuit filius, non Publii filius;

Gnieum illo-ann

non Publii , nec Marci, patruelis frater Gaii Prae-

torii fuiffe non potuit.

Sed alia, vt dixi, hodie

Tut, vel Ciceron

dus fententia illi

eft horum le&io, iam olim quoque a Seb. Cor-

quindoquidem (

rado allata, et in ipfa Aldina harum Epiftolarum

et Manutiani Commentarii editione exhibita, de-

lum Gnoeum, vt

ionibus, vel, vt

nique a Victorio et Grutero e Manufcript. confir-

ortino Gaeum,

mata: Nempe tres il fratres fuere C. Ca. M. Car-

boues. . Mareus. Publio Flacco. accufante comdemua-

m , frtrem dei

tu$ fur magmus ex Sicilia. — Gaius accu[aute etc.

lem qui hr

Don patruelis £

Hic iam Gaio fratrem. Gzaeum pro Publio. dari vi-

demus.

Sed tamen vel fic nondum eft fublata di£-

aaiorem rebis |

ficultas.

Nam ex his fratribus Marcus et Gaius

H diliventiam f

qui fuerint, explicatur, Gnaeus vel non explica-

MIOTde ; qum.

tur, adeoque,in incerto et obícuro relinquitur,

Cgiüohe

1in ua'

vel quoniam poft M. et C. expofitos ftatim fequi-

Ditits Mugillo

tur mentio Carbonis, qui Gnaei praenomen ha-

TU batriciorum

buit, nec verifimile eft duobus illis ex profeffo

C Semprori

explicitis tertium fratrem omnino praeteriri, er-

&mum Confal

rore manifefto et infigni alius illis Gzaezs , quam

egimr: Qm co

Oportuit, frater a Cicerone datur, nimirum ille

Beceliffe o .

ipfe Cn. Carbo ter conful, quem Gaii Praetorii

PO témum tànje

fratrem dicit Paterculus , quemque ratio temporis

1 mj adcri

minime

tantige, Mtque;

99

& Sicilm ey Praés

Pompeium ad per-

minime permittit illius-Gaii, qui' a L. Craffo eft

accufatus, et Praetorii fuit pater, poni fratrem.

€, fürpter relida

iter haecin chronoe

Certe Gnaei illius ter confulis patrem a Cicerone

quam Marci hujus

inter illos tres fratres non referri, adeoque nec

Gaii a Craffo accufati fratrem ftatui, vt debuiffet,

ter, Iam anno 62

Ij

fi horum filii fuiffent inter fe patrueles, clariffi-

Tribunus pl.fuerit

Ong0 tCmpore inter

mum eft, quandoquidem de eo feparatim ab illis

fratribus et poft illos, immo poft memoratum il-

la necefftate po«

Tum ter Confulem vltimo demum in hac epiftola

eurn f ita feipfit

Con-

fratrem habuit Prae

loco omiflo etiam eius praenomune agitur.

fequitur ex his, vel erraffe Paterculum, dum Ga-

Confülaris, feu tet

ium Praetorium, .a Damafippo interfe&um

et

, non Publi filus,

Gnaeum illo anno Confulem fratres fuiffe adfir-

lis frater at Pae

[ia, vt dixi, hodie

mat, vel Ciceronem, in hac Epiftola, vt ex cu-

ius fententia illi neque patrueles effe potuerunt,

Qoque a Seb, Cor:

quandoquidem Gaio Praetorii iftius patri vel nul-

lorum Epiltolarum

lum Gnaeum, vt in antiquis quibusdam fuit edi-

itione exhibita, de«

tionibus , vel, vt nuncin emendatioribus eft, alium

Manufcript. conire

omnino Gnaeum , a Gnaei ter Confulis patre diuer-

'NC (,(l U C'h'

fum , fratrem dedit, immo hunc ipfum ter Con-

arcuante co Ydenmte

Ófulem qui hoc pa&o Praetorii Carbonis patruus,

Gaity accujumte &t

non patruelis fuiffet.

Ego verifimilius putem,

»oro Pullio daci vie

inaiorem rebus his inueftigandis adhibuiffe curam

xdum etfüblitadie

ac diligentiam fcriptorem publicandae fuo nomine

y Marcus et Gs

hiftoriae, quam priuatae ad familiarem hominem

as velnon e(phc:-

epiftolae , in qua et ante erratum fuit , quod L. Pa«

ybícuro rel'nqm n

pirius Mugillanus Prigzceps h. e. primus Papirio-

yofitos flarim fequi

rum patriciorum dicifur, et forte etiam , quodille

et dein

aei praenornen i

cum Sempronio Atratino prius Cenfor

i ilis ex pre tfo

demum Confíul cum eodem fuiffe in membranis

p-aerenrn a

lecitur, cum contrario in his honoribus ordine

1lns Quuaus , quum

proceffiffe eos ex Liuio et Dionyfio conftet: quod

latuf, piminum Ut

poftremum tamen facile equidem patiar, fi quis

uem Gall Praetom

ita malit, adfcribi cum Manutio librariorum ofci-

antiae.

j n

(io [empons

Atque ita porro verius quoque cenfeam,

minime

x2

.

ioo

fudiofus , -nunc

C; Carbonenr Praetorium fratrem

non :quidem

Nempe L, Crali.

sermanum, fed patruelem fuilfe Cn. Carbonis ter

Confulis horumque patres C. Carbonem Confülem

Oratore JIL. 5. pr

anno 633. a L. Ctaffo adolefcenrulo accufatum,

acculitione -àd.vo

et Cn

zarbonem Confülem . anno 640. accufatum,

trem faum. - Qua

item a M. Antonio adhuc iuuene fratres inter fe

tantum ad fpecala

cermanos fuiffe

Pro qua fententia facit rum di-

Catonem reponeni

ferta Velleii auctoritas, tum temporis ratio: ni-

fertur a Val

Ma

Vxorem: nabeoat

hil vero contra eam

fi ab hoc obfcuro et intri-

flius, vt ferebatu

cato' Ciceronis loco difcedimus.* . Lapfus eft in his

etiam Sigonius, qui in Faftis Gnaeum Confulem

&i Attic. XIT. 49

anni 640. filium fuiffe Gaii Confulis anno 633. et

quique ipfe iunió

Ita Gaius

patrem Gnaei ter Confulis exiftimat

intelliri cenfen

Praetorius interfe&us anino 670. fratrem habuitlet

teptus non vidiffe

Confulem, iam XXX. annis arite, et patruus fuif-

seidctu. Qu

fet homum, qui tunc'iam tertium erat Conful,

Cut C. Carbo.erà

quod cui fine liquidis arsumentis et rationibus pro-

biberer, haec.

bari poterit?

Cit etiam ille à

Quia vero Pighius Annali 669. etiam eo fu-

Ortnes n Mariani

"

fpe&um habet Velleii locum quod mininie veri-

Disque ( vunve

fimile fit, Carbonis tunc Confülis, et' acerrimi

mafippo fuerit iu

Marianarum partium ducis fratrem fuiffe Sulla-

V0 ànno cum (.

num, et praeterea mirumi etiam alii videri poteft

Vdl füartim comy

cum ceteri Carbones omnes contra optimates fte-

pne Wimicum (

terint, et ipfe Praetorii pater cum Graccho con-

antea ïltl'OCl!lun

tra eosdem populum feditiofe concitauerit, ciuis-

Trina et Sullani

que in populau ratione ICI'HHHHUS fuerit ac 1mpro-

mül()htug vtvl

biifimus, vtadeo eiad excrenum ve redizus quidem

& 'V[lno filio

ad bonos falutem a bonis potuerit adferre, (Cic. de

d 1 T fj ii

Leg. Iil. 16.) huuc tamen C. Carbonem optima-

t eits POIlHimu

tibus et Sullanis fe tunxiffe, caufam eius rei prae-

um Gefml V

ter illam, quam Pighio opponi fatis eflet, quod

WHP ! Pre

is vnus omnium Carbonum, teíte Cicerone, ciuis

Ul' Ui

€ Rep. fuit, h. e. non fedmofus, non 1mprobus,

5 tuni

Dd

T. Flor

vt ceteri, fed Reip. et optimarum in ea partium

Dianus lijj, &

ftudio-

IOI

ftudiofus, nunc tamen etiam 'aliam adferam.

em,^non quidem

2 Cn. Carbonis ter.

Nempe L. Craffi erat izimiciffimus, vt ait Cic. de

rbonem Confülem

Oratore III. 5. propter accufatum ab eo,.et ifta

accufütione àd voluntariam mortem ada&um pa-

'ntulo accufatum,

) 640: accufitum,

trem fuum.

Quamobrem.et in prouinciam illius

e fatres inter fe

tantum ad fpeculanda eius a&ta, et captandam oc-

ncia facit um die

cafionem reponendae illi accufationis profe&us re-

fertur a Valer. Max. III. 7.. Craffi autem iftius filiam

Yüporis ratio: 4li

" obícaro et intti-

vxorem. habebat Marius iunior, cuius proinde

- lapfus eftin his

filius , vt ferebatur , Pfeudo-Mariusille apud Cicer.

;naeum Confülem

ad Artic. XIL. 49. L. Craffum. auum. faum. vocat,

fulis ànto 633. et

quique ipfe iunior Marius a Cicer. de Orat. III. 2.

timar, d Gas

intelliei cenfendus eft, cum Craffus morte prae-

reptus non vidiffe lu&um filiae, non exilium ge-

fratrer habuillet

zeri dicitur.

Quum ergo Marius filiam hominis,

, & pitrüus fuij

cui C. Carbo.erat inimiciffimus , in matrimonio

um erit Confül

haberet, haec haud dubie praecipua fuit caufa,

; etrotionbus pro»

cur etiam ifte a propinquis et agnatis füis, qui

(o, etiom eo ft»

omnes in Marianis erant partibus, difcefferit, Sul-

od minirie veri

lanisque fe iunxerit, vel iunxiffe a Mario et Da-

mafippo fuerit iudicatus: et cur eum Marius, qui

uls, et acerimi

yen füiffe Sulle

ifto anno- cum. Cn. Carbone erat Conful, tanquam

vel fuarum communiter partium , vel fuüm pro-

ali videri potel

prie inimicum (nam a Mario patre, qui et ipfe

ea optimztes lt«

antea atrociffimiscaedibus in clariffima Senatus lu-

am Groccho co-

mina et Sullanarum partium . homines faeuierat,

mcimueri;,. ciuis»

inuiolatus , vt videtur , et incolumis fuerat reli&us,

; füerit ac impro-

et a Mario filio Appianus diferte vZs iAss ixfgis

Vite reziitmqy 7]

groprios fibi inimicos xunc interfe&os dicit) occidi,

uf 08

et eius potiffimum truncum corpus patibulo af-

arbonenr optimie

-

fixum geítari ( Val..Max. IX. 2.) curauerit. Nam

ij eius ret p

Damafipp

Praeror quae fecit , iuffu et voluntate

fitis effet; D

Marii huius.tunc Confulis fecit, vt Liuius Epit.

; Cicerone; df

]

LXXXVI. Florus Hl. 21. Orofius V. 20. et -AP-

;

non 1

f P[Oþusr

03. docent. -

ml

e Pïmum

Pianus EuQvA. A. n. 4

Non

f

Uaio

102

Non minorem peperit Viris do&is difficulta-

teva Eloro fignif

tem, quod Florus III. 21. 27. M. Marium Grati-

Masii Gratidiani fr

dianum, qui crudeliffime oculis, manibus, cru-

ent dux Marianam

ribus mutilatus, et per fingula membra ad Catuli

Confal vebis Roma

fepulchrum in Sullana vi&toria, Catilinae manu

prorime füperiaib

trucidatus fuit, vt pene ab omnibus. eft memora-

Commemorduenat , (

Du-

tum, ille Marium ducis ipfius fratrem vocat.

rat, h, & Maritum

bitatur primo, vtrius Marii patris an filii fratrem

quot ais ante ian

intelligi voluerit, deinde qualem, germanum an

Aj 20. vbi Marinm

Vir fummus, |cuius eruditioni eru-

patruelem.

Tim &cit amplius n

diti omnes haud grauate nuper fafces fubmitte-

Craotidianus fuerit

bant, opinatur Obferu. II. 6. C. Marii fepties Con-

tonio Praetore an,

fulis h. e. Marii patris fratrem a Floro dici, fed

profedus, ibi inte

patruelem, a Marii illius patruo de Gratidiis adopta

aütem 2 M. quodu

tum. Prius fenfiffe videtur etiam Lipfius ad Se-

fulis fatre, et ia

necam de ira, Ilf. 18.

Pofterius Car. Langius quo-

Tunioris et tuncCa

que füfpicatus olim fuit in notis ad Cicer. de offic.

3b ipfo C. Mario í

l. IIT. Mariumque Marium , de quo Gracchus in

ttm, fiit, quoi

oratione quadam apud Gell. X, 3. C. Marii fepties

türt, ingenio et

Confulis fuiffe patruum , et M. Gratidiani adopti-

quiipfi iheros

ib

QU

uum. patrem.

Verum is Sidicinus erat, et eius

mis de culis, qu

ciuitatis nobiliffeous homo, non Arpinas, quo

bunt; de quo inf

municipio hi Marii, et quidem obfcuro plane loco

ilh in fentenri,

fuerunt orti. . Praeterea ratio temporis vix patitur

Dorinando confi

Gratidianum hunc adoptatum ab homine, qui C.

wior, feu C. Mas

Gracchi tempore aetate iam proue&ior fuit, vel

tültm cefpitaff i

etiam a patruo C. Marii fepties Confulis, qui

patim r.gxrx;;lvhj

quarto vtique anno anteGratidianum in flore aeta-

tis exítin&um, mortuus fuit et tamen quum mo-

9vis, flitm f

WO molp A&

reretur, aliquot annis aetatis fuae feptuagefimum

jam excefferat.

PA Dafa), A

Non multum ergo huic conieGu-

ráe tribuebat ipfe Langius, maxime qufa ei cum

,

Áiio zil

&t Qu

1Tit emqne i

Floro non conuenire fentiebat , quem, vt plerique

Tlücitum, er

n

ali, intelligere Marium minorem, cuius frater

fuerit Grátidianus, exiftimabat.

ptofedum direri

Sane et ego pu-

Jl

tem

71»;;1, vel

Iog

- dotts diffcults.

tem a Eloro fignificari eum ducem, eum Marium,

T. Marium. Grati-

Marii Gratidiani fratrem , qui illo tempore vere

is, manibus, cru»

erat dux Marianarum partium , immo eo ipfo anno

membra od Catuli

Confuül vrbis Romae, quenique iam aliquandiu in

,. Catiline mani

proxime fuperioribus, vt praecipuum ducem ipfe

1bus: elt memori-

commemorauerat , et folo Marii nomine defignaue-

atrem vocat,. Due

rat, h. e. Marium . filium. Nam pater tunc ali-

ris. an fili fratrem.

quot annis ante iam decelferat, eiusque Florus a

m germanim r

$.

20. vbi Marium iuueuem primum noininat , nul-

$i ita, M. Marius

ins eniditioni eut«

lam facit amplius mentionem.

er fafces fübmittee

Gratidianus fuerit M. Gratidii, qui. cum M. An-

. Magi fepties Con-

tonio Praetore an. 65 1. in Ciliciam contra piratas

a Floro dici, fed

profe&us, ibi int

erit, filius naturalis , adoptatus

le Gratidiisadopta«

autem a M. quodam Mario C. Marii fepties Con-

fulis fratre, et ita adoptione ifta fa&us C. Marii

jam Lipfius ad -

Car, Langius quo-

iunioris et tunc Confulis frater patruelis.. Nam ne

: d Cicer, de ofic.

ab ipfo C. Mario fepties Confüle adoptatum fta-

tuam, facit, quod ille filium habuit ex fe geni-

« quo Gracdhus i

^

C. Mari fepties

tum, ingenio et corpore valentem, nec facile;

)

. Gratidiant adopfi-

qui ipfi liberos haberent in viuis , nifi forte grauiffi-

mis de caufis, quae hic nullae erant, alium adopta-

inus erat, et eiUs

bant, de quo infra pluribus agam. — Confirmat me

non. Agints, quo

obfeuro plase lo

fta in fententia, quod video veteres quosdam in

nominando confule anni 67 1. qui erat Marius iu-

empori vix ptitur

nior, feu C. Marii fepties Confulis filius aliquan-

gb homine, quve

tulum cefpitaffe ita, vt pro illo Confulem iftius anni

.

yrouedtior fu'ir, yd

artim àdsA Qudzy Mxoi 72 Yeoi-

ieS

Confülis, qu'

partim D'eszdixvor , p

Quks, filium fratris , illuffris illiss Marii. dicant:

anumin flore aeti^

iftomodo Au&or Faftorum Cufpiniani, hoc Ap-

r tamen quur'n mo

A. n. 402. quamuis is quidem (

ag fprigmm

pianus E«Q»^.

Mario 72 IHse«Qe£ fuiffe etiam filium non ignoraue-

etgo hiecone «

rit, eumque in fuperioribus vna cum patre hoftem

yime qui & 7

iudicatum , et in exilium ad patrem in Africam

yem, vt p

lertgu

fratet

profe&um dixeri

t et quafi vnicum, vt erat, viy

yrer, QUP

Maxoíz mo4dx , vel

yày viov 8 Maoín identidem appe,l-

Gane &t ego p

G 4

arit.

104

larit.

Sed tamen in eadem hiítoria illis iam in

huius quidem Tir

Africa degentibus etiam a/ium commemorat C. Ma-

da, quod ei quoq

rium , m Mapioy *rspoy, qui in diffenfione Con-

et vna cum Fitts

fulum Cinnae et O&auii ad Cinnam vna cum Ser-

anno 67 , farlie e

Nec dubito hunc

torem, fi. vel om

torio et Milonio confugerit.

oportebit , peruid

effe eum ipfüm, quem poftea Z9 illuftris

Mariü, quemque ali AMarmm Gratidiamum vo-

falfa. et erronea,

cant.

Nam quod eum quoque Gaium appellet,

leris lac de re pt

cui M. et Q. Cicerones, Salluftius, Seneca, Va-

quendam ; non G

lerius Max. Afconius , Orofius , alii Marci praeno-

Manium, quem «

men tribuunt, in eo, vt facile fieri potuit, quum

morans , -ab Appi

plerique alii Mariae gentis Gzz praenomen ha«

lem intellici et 1

buerint,-erraffe videtur

neque vero ipfe folus,

lum Marii máiori

fed et Plinius, qui idem, quod Cicero l. IIT. de

atque adéo a cete

óffic. et Seneca l. IlI. de ira de hocce Mario tra-

fuhs delignitione

dunt, referens l. XXXIV. c. 6. eum C. Marium

"eneulamm d

Gratidiautim nominat

Cum ergo ex ipfo conftet

&orem, itiTrein

Appiano , praeter illuftrem illum Marium fepties

Ünufrius et Pigl

Confulem , duos adhuc alios fuiffe, quorum alte-

Macium minorez

rum ille filium eius dicit, alterum fratris filium:

Mari adoytimum

nullus autem alius illis temporibus in aliis au&o-

eum folum, fei

tibus reperiatur Marius , praeter hos tres,; Marium

que t hunc

pátrem, Marium filium et Marium Gratidianum,

tre adopr«wm n

et denique is quem Appianus Confulem anno 671.

zm II], a1, »,

facit, «JXQuz» fenioris Marii vocat, Fafti Cufpi-

der ) ürept,

niani diferte Gratidianm appellent, ex his omni-

um ml.mca tà

bus ita coniunctim confideratis colligsitur argumen-

D wcre fütitur

to , ni fallor, fatis probabili, illum Appiani gzegoy

Wüori fratre ge

Dv Mépov, et «2 Quisv Mauois zz Ieeifoszs effe

Moptatum Grir

eum, quem alii M. Marium Gratidianum vocant,

&optionem fae

adeoque hunc adoptatum a C. Marii maioris fratre

Q 1 C, a

nobis ignoto, perque iftam adoptionem habitum.

Marij Hlum

atque 1ppclldtu'n Marii maioris 4392v , fratrem

emem illis d

vero, fed patruelem Marii minoris: erraffe autem

lm m.mm

Appianum, non folum vna cum Plinio, nifi in

C forfin

huius

105

itors illis jom in

huius quidem libris culpa inferibas fit transferen-

ommemorat C. Mae

da, quod ei quoque praenomen GaZ tribuerit , fed

n diffenfione Con«

et vna cum Faftis Cufpiniani , quod Confulem eum

imm vna cum Ser«

anno 67 1. fuiffe exiftimauerit.

Hunc Appiani er-

Nec dubito lunc

zorem, fi.vel.omnino, vel ea faltem parte, qua

à 219 o illlttis

oportebat , peruidiffent Viri eruditi, non ipfi tam

- Gratidiaium voe

falfa et erronea, tamque operofe excogitata po-

Cenfent non alium

e Gairm appellet,

fteris hac de re prodidiffent.

tius, Sentci, Vae

quendam , non Gratidianum, fed illum ipfum C.

Marium, quem alii Confulem laudato anno me-

alii Marci praenos

morans, ab Appiano quoque eodem anno Confu-

fieri potuit, quum

lem intelligi et ftatui, verum in eo labi quod 1l-

jj prenomen ho

e vero ipfe folus

]um Marii maioris dicat.non filium, fed asX Cudv,

1 Cicero 1. Il. de

atque adéo a ceteris diffentire nonin alterius Con-

hocce Marto trà

falis defignatione, fed in eiusdem Confulis et Ma-

. eun C. Marium

rii genealogica defcriptione. lta Schottus ad Vi-

:ro ex ipfo conftet

&orem , ita Ereinshemius ad Flórum , ita Sigonius,

Sigonius infuper

m Marium faptits

Onufrius et Pighius in Fattis.

Marium minorem, iftius anni Confülem, maioris

iffe, quorum alee

Marii adoptiuum facit filium; Pighius vero non

um fratris flium:

us in ais auto«

eum folum, fed et M. Marium Gratidianum, at-

: hostres Marium

que ita hunc illius fuiffe fratrem , ab eodem pa-

treadoptatum afferit.. Immo Ereinshemius ad Elo-

um Gratidianum,

rum IIl 21. 27. hac vtriusque adoptione, vt vi-

onfülem anno671.

detur, arrepta, fed paulo aliter relata, Appia-

vocar, Fali Guf

num mirifica ratione cum ceteris in concordiam

jent, & Ls ormnie

redigere nititur.. Nempe C. Marium minorem a

olligitur mgumen-

maioris fratre genitum , ab eodem fratre deinceps

um Appint. f

adoptatum Gratidianum , filiumque naturalem in

; 7 Hff[;zv'x;e j

C. Mario maiori datum , at-

anum vocant

adoptionem fratri fuo

atidi

« f

que ira C. Marium minorem ab aliis celebris illius

Jarii maorts

i

Tatte

C. Marii filium, adoptiuum fcilicet, ab Appiano

yntioné

g habitum.

frrem

autem illius 435 Quv , et porro a Floro Marii Gra-

; 2327.3$J;ZV:

tidiani fratrem re&e et vere potuiffe dici. Pro-

j aute

yris: erma

bari haec forfan prima fpecie le&toribus poffent,

nili n

1

m Plinio

lu

3

Io6

Mariani generis imu.

fi nusquam filium Marii etiam ipfe Appianus no-

traditur

minaret, fed quem alii, adoptionem fcilicet fe-

cuti, filium Marii dixerint, ille naturam vt vo-

P. Clodius. Pulci

]unt, fecutus aoæ)»(þ:äw dhus conftanter vocaret.

fed qui propter j

Nunc vterque «xis vel ios et 22242 Marii apud

Jium Ciceronem, :

Confulatum et inu

eum leguntur, et diuerfi haud dubie ex illius fen-

T»e Coniurationem

tentia funt, quippe feparatim quisque et fingilla-

tim diuerfa ifta ratione: defignati.

Nusquam ilie

Tiefas, Jummamqut

filium Marii, quum de eo agit, vel adoptione ad-

lece et turbulentif

Ícitum

citatis coattum inte

vel fuiffe etiam illius «XAQuxy, aut ad

Confulatum perueniffe fignificat, nusquam vbiiam

dehoneflamenta re

ilhus 42:AQ422». et Cn. Carbonis in Confulatu col-

trés habuiffe foron

Jegam commemorat,

declarat fuiffe hunc etiam

atque adulreraffe l

filium vlla ratione Map/x zz Ez«Qei3s, vel eundem

fait L. Lucillo,

illum eífe, quem ipfe fuperius Marii illius filium

Celeri, altera (.

appeïlauemt, prorfus vt manifeftum fit, ab eo

moblmis ac m

Marii non $, fed' &2eQ02;, h. e. non C. Marium

tum chriffmis V.

filiam, ficut a ceteris, fed Marium Gratidianum;

prioribus duabus n

ficut a graeco illo Faftorum au&ore, Confulem

Tá umbigitur, cai

ftatui.

Praeterea Marium minorem maioris fuiffe

ad amüïg (l

adoptiuum filium, vt volunt Sigonius, Pighius,

Deen, quiy ij

Freinshemius, falfffimum eft. Aperte enim Plu-

one Deze $u

tarchus in Caefare huius amitam Mario maiori

V, vt tutius £

nuptam, et ex ex ab illo genitum Marium mino-

Quim amibar

rem , atque ita hunc Marium naturalem patris fui

mulielri vefte ted

filtum ,' zvsscv confobrinum vel amitinum fuiffe

tüm tuu"l K

Qtom

Caefàris Dx&atoms. 1x7uæ, inquit, m«rpis ddeA Q

s hs füronblg

Koxymgos à 'rg.!a'þur&gas o'ww;'a Motos , sf j 8ysyova

Ms g 3

QU t)

Mtgtos 0 vewregos , dyequós ày Kaw'acgo;.

Quid clarius

1'; M HR E

WVu

1

ad refutandam illorum opinionem poteft dari? At-

VWj )

**""SU

que hac cauía a Velleio IL. 41. Caefar dicitur C.

'fï(m zly

7)

Kl

Mario fuiffe fauguiae coniuactifrmus , ex apud Cicer.

lea

i Mi

ad Attic, XIL. 49. propiuquas hominis illius, qui

ftm'n xl

]

Marii minoris ferebatur filius.

1 ey,

l

Immo ab ipfo Ap-

ditiy U HIHIIW

piuno Z«QvA E. init. idem ille Pieudomauus ifta

,

l.r.mg rf:

Mariant

48 1j hp

IO2.

pfe Appiams m

Mariani generis inuafione cuyyevjs z Kosaugs fa&us

ionem feilicer fe«

traditur.

* Datüram vt vo«

P. Clodius Pulcher nobiliffimi generis homo,

ynffanter vocaret,

fed qui propter praeftantiffimum ciuem M. T'ul-

A (lis Marii apud

lium Ciceronem, poft geftum magnificentiffime

lubie ex illius fen-

Confulatum et inueftigatam dete&amque feliciífi-

tismue et fingil-

me coniurationem . Catilinarian , per fummum

t.^ Nusquem ille

nefas, fummamque iniuriam in exilium ire ipfius

vel adoptione at«

lege et turbulentiffimis feditionibus ab ipfo con-

citatis coactum inter praecipua ciuitatis Romanae

u uo, Ut a

dehoneftamenta referri commeruit: is, inquam;

,nsquam volam

in Confühtu col«

tres habuiffe forores, easque omnes conftuprafíe

nufe hunc etiam

atque adulteraffe legitur.

Minima illarum nupta

fuit L. Lucullo, ex reliquis altera Q.. Metello

i, vel eundent

Celeri, altera Q. Marcio Regi, omnibus, Viris

farii illius flium

hum fit, 4b eo

nobiliffimis ac meliore matrimonio. digniffimis,

tum clariffámis Vrbis Romae Confüulibus.

De

e, non C Marium

L

um Gratidianumy

prioribus duabus nulla eft controuerfia, de poftre-

ma ambigitur , cuiusmodi illa fuerit foror.

Cicero

iflore, Confilem

adFamil.Ll9. Clodium ait soa pluris feciffe Bonam

sem maloris fülfe

Deam , quam tres forores h. e. aeque tum violaffe

jigonits, Pigtius,

Bonae Deae Sacra quae viro vidiffe nefas, dum

Aperte enim H

ipfe, vt tutius faciliusque cum Caefaris vxore,

am Mario malott

quam amabat, congrederetur , iis interfuerat,

y Madum muo-

muliebri vefte te&us; ac antea violauerat pudici-

yarolem patris t

tiam triüm fororum.

Clarius et prolixius de tri-

j amitinum

une

»

bus his fororibus Plutarchus in Cicerone: AsvxaA-

jit, n o

»n

Qs dP ag) Segottroxvidue m piisqty , us auyytvorzo 3 vew-

P2

; ia

^j

qéry vü» «deMQus 6 KXodos, ors Aevxwhep cuvQue.

0fv

Quid charius

Ylomg) de 4» éfa xg) vwis G2Meas duciv Ms Qos g.

:;x otel d'ar'i? At*

al«x'g" ey

j KAdduv: à» "Tegevriny. od Molutos Pui£,

dicirut V.

Cujo

KOuday d$ Mérehos 6 KfAeg eixer.

Lucullus vero

J ,

r pl r

etiam ancillas exbibuit ad id vt probavetur, CIo-

ormiis

lius! 1

dium cum mimima [ororum vem babuiffe , quum illa

]mm

0 ab lpf P

Lucullo effet uupta, nam is tunc eam itta de.caufa

)

ieuloraris !^

iam

Manitt

108

albuc loperfaenint

iam repudiauerat. —Frequens vero erat. fama. etiam

cum ceteris duabus fororibus coucumbere. Clodium;

jto articulo rede

quarum Tevenmtiam Marcius Rex , Clediam Metellus

omnibus queant.

Verum his Manutius

duas folummodo €

Celer in matrimonto babebat.

ad modo allata Ciceronis verba opponit Vartonem,

omififfet haod dub

apud quem de Re Ruft. II 16..— Appius P. Clodii

]m, vel ea adiedi

frater natu maximus ait, fe pauperem cum duobus

mentionem, t p

forórum numero d

jrat

dbus , et duabas fororibus relictum , (fcil. a pa-

dote dederit Lu-

ret iffa vocula, ]e

rentibus) quarmm alteram fine

cullo.

Exiftimat ergo duas rantum habuiffe Clo-

laelitarent, — Gerr

dium forores , illamque Marcii vxorem ipfius non.

addas patraeles e :

fororum et 2

germanam, fed patruelem aut confobrinam fuiffe,

velis, non dübitan

atque id tamen fórorum appellatione intelligi et

fignificari non a Cicerone modo fed etiam Plu-

eum ifto pxdo fo

tàrcho, maxime quum illa ab hoc vocetur Teren-

dim, Virm Cor

1i4, quo non Clodiae gentis eam fuiffe, fed

Cenfori. Viri L. M

'Terentiae demonflretur.

Verum enimvero ift-

&uunculum, $, q

haec , quamuis fpeciofa videntur, manifefte tamen

fit Meteli nepoy

Plutarchi fententiaeet verbis , fiáccurate ea exami-

vl mxime oift

85s)

nentür, repugnant, quippe qui de veris et vnius

! Jto witrue

et cuius Clodius tres tantum,

generis fororibus,

tes et (cientes (

non plures habuerit, clariffime agit. Hinc de

qUi inïum in-n

Luculli vxore, antequam vllam ceterarum feciffet

Apud Romao;

mentionem, loquens , eam zv vsuz&zi.vàv uorA Quy,

1 vnits aui, f f

natu minumam [ororum wocat, non qminorem, wt

& Pmeüare, inl

loqui debuiffet, fi duae tantum | fuiffent Clodio

& lt pariter. ed,

forores.

At cuius generis fororum minima di-

& alito vel in

citur? Haud dubie eius, quae praecipue, pro-

Alttr dlreriuc ge

prie, et abfolute fororesappellantur. INam patrue-

totits funiliqe-

p

lium omnium Clodii et confobrinarum illam fuiffe

« Catbong

T prai

minimam quis adfirimare aufit? Deinde ifthaec tam

ls 1 Vg

8109 e

definite loquendi ratio T AIE As jvzlv ddr-

Pt à Blro |

(PD(ZS, quas nunquam ante commemorauerat , nonne

E mültis pb

aperte arguit de eiusmodi loqui Plutarchum foro-

Ohlilitum fin

ribus, quarum praeter hanc Luculli vxorem, duae

adhuc

Optims, err Q

109

tetor fama etim

adhuc fuperfuerint, et duae tantum, quae finito

weunbere. Cdium

ifto articulo re&e fignificentur, et intelligi ab

s Chdiem Metelts

omnibus queant. ^Nam plures fi fuiffent, et ipfe

erum lis Manutius

duas folummodo ex plüribus priori addere vellet,

pponit Vartonen,

omififfet haud dubie iftam finitae locutionis vocu-

Appius P. Clocii

lam, vel ea adie&a ; duarum illarum feciffet ante

ijerem u dualus

mentionem, vt pateret cuiuis, quas ex incerto

hifum, (fcil.a pte

fororum numero defignaret, et quo referri debe-

- dita dederit L

ret ifta vocula, le&oresque huc peruenientes non

haefitarent.

Germanis autem Clodii fororibus , fi

"m habuiffe Clo-

addas patrueles et confobrinas, easque omnes ifta

vyorem ipfius non.

onfobrinam faille

fororum et dXAQ&» appellatione comprehendere

itjone intelligt et

velis, non dubitandum eft, plures duabus habuiffe

eum ifto pa&to forores, quem pàtruum ( —Clau-*

o fed etiam Plt-

dium, Virum Confuülarem , amitam Confularis et:

yc vocetur Tare-

em füffe, fe

Cenforii Viri L. Marcii Philippi matrem , denique

auunculum, fi, quod volunt Clodiorum mater,

Um enimvero 1

fuit

4

Metelli nepotis foror, habuiffe fcimus: Sed

, manifefte tumen

áccurate eà BXZIT?]I-

vel maxime obílat, quod vocabula 45495 et

; de veris et vt

403 pro patrueli vel confobrina Graeci pruden-

tes et fcientes (facros excipio codices, et eos,

lus tté$ t?mum,

]linc de

qui illorum imitantur, phrafin) non ponant.

e igit

ceterarum.

Apud Romanos quia olim fratres et eorum liberi

ffcifïft

in vnius aui, fi fupereffer, manebant fimul domo

v r al Qu

a, V

et poteftate, inde.fa&um, vt et ex fratribus ortt,

jon- f

faifent. Clodto

et ità pariter. educati, fratres inter fe dicerentur,

fed addito vel intelle&o patrueles, h. e. ex patruis

orm minimà d

alter alterius geniti, et ad vnum auum tanquam

: oraeciþuï p

Ita. fuperius

Nan patrüe'

totius familiae patrem péertinentes

ur.

C. Carbonem praetorium Cn. Carbonis ter Confu-

m lum

uide

ifol

lis:a Velleio, et Marium Gratidianum C. Marii

)

agpeihaec &

à tl

3

g u

/r)

minoris a Floro fratres dici, fed intelligi patrue-

j« 0U!

les multis probatum iui. Livius XXXV. ro. quum

nonte

Omumts

foro

Confülatum fimul peterent P. Seipio Nafica Vir

?

grardhum

optimus, et L. Quintius Flamininus, ambo pa

m:i-

alii vvoret

cil,

db

IIO

cii, et gloria rerum gefftarum illuftres: Aute omnuig,

qui Oi I

lisPelie patruel

inquit, certamen acceudebant, fratres candidatortim

voat:

duo, claviffani | aetatis /zme impm atores.

Nempe,

vt in feqq. exponitur, P. S

Scipio Africanus, frater

Norinbonrati,

patruelis Naficae, et T. Quin&tius Flamininus ger-

QUtulinns qui

manus Lucii, de quo paulo poft, Ls abtmmt vt

graeferretur. candidato, quem Africanus frater. de-

eudem apud Aud

Poeta Fraterga ar

ducebat h. e: Naficae.

"T acitus Ann. III. 2.

Drie-

U

-

-

fus Terracinam pr w;eþïus eff ctm . Claudio fratre,

videl. p

ul

àtr

ueli. Erat enim Drufus ifte ïmp 'Tibe-

Traiernis arnis,

rii filius, Claudius vero Claudii Drufi, qui Imp.

Tiberii

frater

germanus.

Grauiffime errauit

Vi 1»['(J b üpühj

Pefchwitzius in Familia Augufta $. 8o. vbi ex hoc

Sed et firtres m

loco colligi voluit Claudium ab Imp. 'Tiberio

les ertnt, didi a

timen Scl hotN

adoptatum, .et exiitimaffe videtur, aliter hunc

exponi non poffe.

telitus, quod qu

Idem $. feq. mumus cougrue

a Suetonio fratrem Caligulae vocari dicit leeuum

moQum f. "I .s i

Imp. 'Tiberii ex Drufo natmah eius filio nepotem.

confobrinis '..uul

TU i

"

