zeftm Fof;uh[

fupplicationes eius vi&oriae ergo fa&tas, comme-

morat.

pits eloiatur

Sed forte Liuius, his commemoratis, delatum

Procof. Syrine,

m

a prudente le&ore fatis in-

af

€ G

o

1

i, e

quoque triumphum

telligi exiftimauit. . Id fane quidem videtur velle

T. Albutio $ax

Lipfius Verum grauiter peccant cum ille, tum

prouinciis Con|

omnes alii, qui de rebus priftini temporis, quo

hum « qui ;

feueritas in Senatu, leges in Rep. vigebant, iudi-

ttüm, Senztun

cant ex confuetüdine pofterioris feculi , quum am-

Cntibus noj c

bitio omnia obtinuit, adeo vt Senatus in eam be-

dlt Or. in Pf

con[uetudinem . um venerit, vt.eos qui

rf Go

mignitatis

bonori-

bene remp.

gelferant , etiam nouis identidem

m

Etenim

bus adficeret , tefte Cicer. in Pifon. c. 19.

VWf [

verum quidem eft, quum ex defirtis montibus,

qi neningm,

nyopar

-omumqtie piraticis voftris. laureae ramulos de-

Cpit; Namque

horum ftudiofi feitinarent, vt que-

cerpere triump

etiüm M, Poy

runtur ipfi veteres, tunc quarum vi&oriarum no-

abenti. ptr ji

mine füpplicationes Diis habebantur, earum no-

€P, mgü;y fü

mine etiam Imperatoribus triumphum. plerumque

phcarionem, ]

conceffum, adeoque tunc fupplicationes habitas

Tb XUE « L

fere quafi quandam triumphi praerogatiuam. . Ne-

mmp]

us V;

que tam

en etiam illis temporibus SEMPER

bus, f

àl

e

licationem, vt his ipfis

zriumpbus. fequebatur. fupp

Pfimïs pm

ecipu

verbis Cato ad Cicer. fcribit F

amil. Epift. XV. 5.

9 tn j

teme

vt adeo neque tunc commemorata füpplicatione

Cden

d

q0 '-'ü]tlgq

tanquam ex ea fatis intelligatur, triumphi mentio

!(!

] *'Okhangl

a fcriptore deberet praetermitti.

El.mmt Cüuhe

Suppli-

Aücujus vl»."xor':;

geltum annotare

upplicatio.enim.de variis rebus decernebatur,

iteripfos L. Aem

de quibus non triumphabatur:. veluti. Ciceroni,

Q. Fabia Labeonis

quum copiurationem Catilinariam detexiffet, P. Sci-

yt neutiquam vee

pioni, quum in Africam aduerfus Carthaginienfes

üm vidoriae prae«

traiecifler, fed et eius fratri L. Scipioni, quum in

Incutiam praetere

Afiam cum exercitu feliciter transiiffer: Quinimmo

minoris momenti,

rariffime cuiquam ob remp. contra hoftes profpere

o faftas, comme«

Certe Cicero fae-

geftam. poftulanti negabatur

pius gloriatur Senatum frequentem A. Gabinio,

moratis, delatum

Procof. Syriae, inimico fuo fupplicationem: dene-

eGbore fitis i-

gaffe, addito, eamignominiam V NI praeteripfum

dem videtur velle

'T. Albutio Sardiniae Propraetori inuftam, Or. de

nt cum llnä, tüm

prouinciis Conful. cap. 6. et 7. porro inimicum

D remoom, quo

fuum €a, qua neminem vnquam, 1gnominia no-

, vigebant, judi

tatum, Senatumque huius V NIVS literis nun-

eculi , quum at«

ciantibus non credidiffe, poftulantibus. denegaffe

n i 000 (*

ait Or. in Pifon. c. 19

Et ad. Q. Frat. H. 7. quum

rit, vt 5 4"1

fcripfiffet, Sematum disinum fuilje in. fupplicatione

Gabinio deneganda , fabdit, adiurare Procilium , boc

identidem homri-

" Brenim

nemiui :zcmd:]e.

Sed tamen lapfus et Procilius,

defrtis supttibty

.qui neminem, et Cicero, qui vnuin Albutium ex-

Clplf

Namque ex fuperftitibus T. Liuii libris

hnurua gamulis d

etiam M. Popilio Laenati Confüli An. 58o. tum

ilinarent, t I^

ni uuormtl

mno

abfenti, per literas ex. prouincia de bene. geita

antur , exum 3-

Rep. miffas, tum praefenti, coram poftulanti fup-

plicationem

negatam Oobíeruare licet.

Videfis

Yol

m plerumqte

plicitiQnes

habms

lib. XLII c« 8. 9

lero,

gatiua

Triumphus vero, licet liabitis iam fupplicationi-

MPE

bus, faepiflime tamen impeditus aut negatus fuit

ribus

yt lus IP(

primis praecipue et mediis Reip. cemporibus, qu

74

do non ita temere iftum honorem cuiuis eum con-

XV.f

ml pb

anon

cedendo vulgatum , et ambitioni hominum expo-

u fupphc

fitum volebant.

Et fane mulrae tunc variaeque

( j umPhl n EHUO

fuerunt caufae, propter quas fupplicatio quidem

alicuius vi&oriae ergo decerneretur, triumphus

Pa

tamen

wPPlP

228

tamen iure negaretur.

Eas hic vberius paulo ex-

feciffet, fed in.

qu&oritate hon

ponere , quia in h

ac certe hiftoria a. viris. do&is

Enimuero

Tribuns pl. eu

non. füunt animaduerfae , fert animus.

€onarétur non

multis vete negatum olim triumphum poftulanti-

bus, aperte declarant tot in Albano monte fine

quae illüm curr

profequebatur,

ublicaau&oritate à&i. Liu. XLV. 38. Muzlti, qui

ab Senatu -mon impetrarunt trimnpbum , in monute

illos, qui triun

- Albano- tritmpbarunt. : Primus id feciffe in Faftis,

loue impetaare

ritate feu Rom;

et Valer. Max. II .6. proditur.C. Papirius Mafo

-Conful An. ;23. " Eum fecuti deinceps alii, inque

füpplicitiones t

iis M. Marcellus captis Syracufis tum Q. Minucius

Dis labendas e

ef dubium, D

Rufus Cof. An. 556. qui quum aduerfüm volun-

tati fuae Senatum viderert ,. /z smonteAlbano Jetrium-

^ fic Minucius

ci Renp. gefe

haturum et iure- imperii: Con[ularis, et quultorüm

.

43.

clarorum Virorum exemplo dixit: : Liu. XXXIII

ilo litens ad $

Poftea An. 581. C. Cicereius Propraetor poftu-

nrbhlicatio i qu

Jato fruftra triumpho idem fecit, quum, vt ait

3- At poftea

Liuius XLI. 21.amr imamorem venifet, vt fome

ht ,. et commui

publica aucloritate. fieret.. . Ergo- intra. paulo- plus

Ieli,'quig I65 t2

"'XXX. annorum fpatium toties negatus fuit Romae

^ Hmlo u

T

triumphus, vt multorum.iam tunc exemplo in Al-

!s labendo . du

-bano monte priuatis fümtibus agi poffet: et in-

eells fu. .

tra LX. annos. iam omninó in morem venerat, vt

pplictiopibus

triumphus a Senatu fruftra poftulatus illic: ducere-

Wütatim mini

tur.. Poft haec tamen tempora mos ifte in defue-

, Vetem, ve ;

cudinem iterum- abiiffe videtur: certe: vix vllum

1160 Concedendo

amplius occurrit eius exemplum, haud dubie quod

olim folel

üt, vt

tum rárius, inualefcente iam et publice et priua-

Pmmgüto im er

tim ambitione; deinceps fuerint triumphi. |Ac-

Cto imþerlo ]

cedit quod Ap. Claudius Cof. an. 61o. nouo exem-

Tütione. ne

Bütus

plo et audaciífimo incepto morem iftum fpreuifle,

QPECHnïi [

et ita aboleuiffe videtur, quandoquidem: infami

epit,

.14 t

» CUreg tri

impudentia atque ambitione vfus priaatis. famtibus

, llm prouinci

ariumpbauit, vt ait.Orof. lib. V. non in monte

à D at

:Albano, nam id multorum iam exemplo et more

feciffet,

L l

22

perius paulo et«

feciffet , fed in ipfa Vrbe, quod ante fine publica

j a. viris. dotts

auGtoritate non erat faCtum.

Qua de caufa cum

mus Enmuero

"Tribunus pl.eum de curru .triumphali detrahere

conaretur non. nifi Virginis Veltalis filiae. fuae,

hum poüulunti-

;ino monte line

quae illum curru fimulafcenfo in Capitolium vsque

Verum

ss Muli, qui

profequebatur, maieítate protegi potuit.

ills, qui triumphum, quoniam a Senatu popu-

jpbum, n m

fecilfe in Fafls

loue impetrare non poterant, fine.publica au&o-

ritate feu Romae, feu in monte Albano egerunt,

c, Papirius Mdfo

fupplicationes tamen ante fuae vi&ctoriae nomine

nceps sii, inque

sum Q. Minicius

Diis habendas et.poftulaffe et impetraffe, nullum

eít dubium. . De Marcello velim videas Liu. XXVI.

aduedium yolüne

21. fic Minucius qui cum Collega in vna prouin-

t Alao [prin-

pic, et nl

cia Remp. gefferat, de ea feliciter gefta vna cum

illo literas ad Senatum dedit, ex quibus quidem

i, XXXIll :5.

fiibplicatio ia quatriduum decreta. fu. Liu. XXXIL.

yopritor pote

t Q

Y

, st at

31. At poftea cum Coff. pariter Romam venif-

a«-

fent, et communiter triumphum . poftularent, al«

etuit

gj

teri, quia res tantas bello gefferat, vt z magis

jnc; palo pl

;arus füit Rlomae

de tritmpbo eius, quam de . bonore. Diis immortali-

bus babeudo , dubitari-poffet , Liu. XXXIIL 22. con-

g exenplo i

M

ceffus fuit, Minucio vero negatus, quamuis de

1j

g, poft: £E 9*

t

fupplicationibus eius quoque nomine. decernendis

gren vt

3

dubitatum minime fuerit.

latus il

fic duceree

j

uv

Ceterum , vt iam de caufis negati triumphi agam,

qos iftem

ineo concedendo velabnuendo id primum fpectari

, ute V

vllunt

0

olim folebat, vtrum quis:in, vel ex .Magiftratu,

h oddbied

d

prorogato imperio., an priuatus extra*ordinem ace«

sblice €t P*

cepto imperio Proconfulari.Remp. geffiffet. . Ea

t tiumpo

ratione negatus P. Scipioni, qui poftea Africanus

g, 0000 €

appellari coepit; quum.ex Hifpania Poenos expue

" fpreullió

2

liffet, et.res triumpho digniffimas. geffiffet , :quia

n'lo

g, infi

in eam prouinciam //gev//o Magiftratu , vt ait Valer.

, jumrlþflf

Max.1l. 8. erat miffus. Deeodem Liu. XXVIII. 38.

on n o

nte

more

Ob has ves geflas magis tentata. eft triumpbi fpes,

5

ó exem

feci

ffet

3

quam

quam petita pertinaciter , quia neminem ad eam d'icbz

phum sgere. per

triumnpbaffe, qui fine Mogiflratu. ves geffiffet , confla-

Andum sllum I

bat.

Idem tamen, quod contra Valefianum argu-

Sedet tertium

mentum noto, multa millia pondo argenti, et

dute , imperio ei

duxit ; d quod «

fignati magnum nümerum Romam ex prouincia

attulit,

et in aerarium condidit.

Succefferunt

nowum, fed fole;

autem vtramque Hifpaniam obrinenti L. Lentulus

quot demam anr

et L. Manlius Acidinus, proconfülari item impe-

prouincits eodem

fules Praetoresge

rio extra ordinem accepta, quamuis vterque ali-

quot annis ante Praetor fuiffet.

Quapropter cum

Potro- triomb

Lentulus Romam rediífer, triumphumque poftu-

prouncia, etfüis

larect, Senatus cenfebat res ab eo geftas zrzumpho

M. Helutus Pop

xit decederet cin

dignas QU& , fed exemplum a maioribus non accepi[fe,

vriqui neque Dicator neque Con[ul , ueque Praetor

tiore obutos hib

ves geffiffer , triumpbaret. — Procogfule ilum Hifpa-

tos füdit, fustu

aiam prosinciaum , won Confulem at Praetorem obti-

&t puberes omie

Decurrebatur tamen eoy vt ouaus vrbem

nuiffe.

fliciter Rter g

inifet , intercedente Tribuno pl. qui uibilo magis id

P.Oïuit. Caufg ,

muore maiovtüm , aut vllo exemplo futurum diceret.

fit Syati, quu

Poflremo victus cou[enfu. Patrtm Tribunus ecfft, et

f'i(l P!!;'!q(fät. Á

ex SCro E. Lextulus ouaus orbem. eft iugre[]us Liu.

Tpefr d in

XXXI.

20,

Quae tamen ita intelligenda, non

et gtit mobo.

tanquam nemo triumphaffet, nifi de rebus, quas

Or veniifet, tet

geffiffet, dum Di&ator, aut Conful, aut Praetor

exercitumque,

adhuc erat, fed non nifi de rebus, quas, impe-

Tote tntüm in

rio in illis Magiftratibus accepto, geffiffet. Man-

den de uf

lius vero anno poft decedens, quum item al Se-

3F?ret Qum 80, .

natu nihil nifi ouationem impetralfet , tamen in ea

Tor eut, trium

ipfa a Tribuno pl. prohibitus, priuatus Vrbem eft

WR 65 effene

ingreffus, allatumque ex prouincia auram et ar-

erem

plum Q. V

gentum [ine t£iumpho in aerarium tulit, Liuius

[

-

r May.

XXXII. ?. At videin quantum ab hocinftituto defci-

ful

'

? lollibus

verint pofteri.

Cn. enim Pompeio, adhuc Equiti

Tito Bello fuder

Rom. necdum Senatori , nondum vlo Magiftratu ge-

ID eum du

fto, bis, alteruüm exAfrica; alterum exHifpania trium-

01l o item il

phum

231

imim ad eani dieim

phum'agere permifemunt. 'Val. Max. VIII. 1$.

* gefifit, af

Nondum vlium-bonorem aufpicatus , bis triumpbauit.

Sed et tertium' ex Afia et Ponto de Rege Mithri-

Valefiénum ag«

yndo argenti , t

date , imperio extra ordinem lege Manilia accepto,

a ex prouinca

duxit; id quod extremis Reip. temporibus , non

i Succefferunt

nouum;, fed folenne iam erat, quippe quum ali-

yenti L. Lentulus

quot demum annis poft geftum Magiftratum in

ul iteim impe-

prouincias eodem iure et imperio, quo antea Con-

fules Praetor

e

e

, mitterentur.

yuis vrerque ali«

Porro triu

X

hum vt quis obtineret, in fua

Quipropter cum

prouincia, et fuis aufpiciis rem geffiffe oportebat.

nphimque poftve

o gelis trimple

M. Helüius Propraetor, quüm ex vlteriore Hifpa-

nia decederet cum praefidio fex millium, .in cite-

a i as

riore obuios habuit:Celtiberos ingenti agmine,

il tque Proett

4

fale il

1l]

Hipe-

eos fudit, fugauitque, oppidum lliturgi recepit,

4 Draetorem olti«

et puberes omnes interfecit. Eam tamen ob rem

m

jem

feliciter Jicet geftam triumphum impetrare non

vt ona v

s abl g id

potuit. ^ Caufa negandi, tefte. Liu. XXXIV. 1o.

ii dictrtl,

Jfuit Segatui , quod aliemo an[picio et in alieua prouin-

eia pugna[[et. — .Alieno dicit aufpicio, quia tempus

Triuns of d

impefii eius in illa prouincia dudum ( nam longo

E iz:grg,?w Tu.

inteliigenäa, D

et graui morbo, vsque dum fecundus iam fuccef-

for veniffet, retentus ibi fuerat) erat finitum,

(j de rebus, qU3

exercitumque, quo hoftes vicerat,.a nouo Prae-

víil, aat Praetor

tore tantüm in praefidium füum acceéperat. Ea-

pus, quis, 1nPe

dem de cauffa fi minor

poteftas in vna prouincia

, sf Mi

Q«

ageret cum eo, qui et

imperio et aufpicio fupe-

um itm t*

ius non habebat , licet eius

rior erat, triumphandi

ifíc, tmen ! &

du&u res effent géftae.

Norabile hanc in rem eft

quatus Vroem

exemplum Q. Valerii Faltonis ex parte iam fupra.

a u

j et ate

ex Valerio Max. relatum.

Is Praetor cum Con-

jum f

jir, Liius

fule hoftibus oppofitus , eorum claffem primo Pu-

de ?1:

hocinfhcato

v

nico bello fuderat fuo du&u, Confule aegrotante.

jo, lh fyitt

&Tamen cüm de triumpho ageretur, cumque fibi

X'Hx; Magifrntuge

]

cernendum cenferet Conful,

trium-

alflfpim

1-'oli, non item illi de

3 Uar

resque

hum

132

resque ad arbitrium Calatini - deferretur, i& fua

seturque triumpl

féntentia Confuli acceffit, et Praetori negauit trium-

ferat,etin fa p

fedus erat cum i

phum, quia non eius, fed Confulis.aufpicio res

erant geftae.

Eadem pene' in difceptátionem ve-.

dum venerat, et

etoccidione occ

nerunt, quum L. Furius Purpureo Praetor trium-

Lio. XXXL .

phum peteret.

Nam cum Galliam accepiffet pro-

uinciam tunc remporis. quietam, cum- quinque

Werum enim

tantum millibus fociorum Latini nominis, et re-

habebatur ratio,

pente Galli, nihil tale exfpe&antibus Romanis,

bus quidem cenf

Amilcare Poeno Ducé, cum 4o.

Nillibus Placen-

pio.. L. Valeri

tiam inuafiffent, et expugnaflent, et porro. Cre-

COE AV C 3

monam obfíiderenr, iuffus fuit C. Aurelius.Con-

egerie vicillnt.

ful exercitum fuum ex Etruria in Galliam mittere,

tiones n vnum

et vel ipfead opprimendum tumultum hunc Gal-

€reuit tamen, tri

licum, fi per commodum Reip. poffet, fhátim

tüe non debitur

Te fum, vt ty

proficifci, vel Praetori Furio fcribere , vt ille fuis

copiis viciffim in Etruriam remiffis, cum exercitu

tate. Senatug tri,

Confulari ad. coloniam obfidione liberandam con-

Li.IL 6 N

À V. a

terideret. "Id quod feliciter fatis a Furio- fattum,

331

(Q

vi&tis, caefis et debellatis vno proelio hoftibus;

feins, trepidaä

vnde mox Romae /fupplicationes in triduum habitae.

Thox tur

pi fu'ga

Dein Confüle in prouinciam veniente, et Praeto-

i V.

rem, cui fuccenfebat, quod fe abfente commiffa

men Diis. fhobi

acie debellaffet , in Etruriam mittente, ipfe ante

I.IOm'me, t

tempus ex prouincia Romam rediit, fpe triumphi

ibidlem dicitur,

per abfentiam irati Confulis facilius. obtinendi.

Tomius Megell

Vbi quamuis apud magnam. partem Senatus e£

6. geltflonr

magnitudine rerum. ge[larvum et gratia valeret , ma-

.!WGI, &e ül) 0i

iores tamen natu triumphum ei negarunt, qu404

Is q li

alieno exercitu rem ge[ff]et , et. quod prouiuciam ve-

Ff mifif

liquiffet , cui in anmnum integrum praeeffe debuerat.

(Ud tgydi, dl

Ceteri tamen aibil praeter ves geflas, et. n in Ma-

MAULT

giflraru , [uisque aufpiciis geffifjet , cenfebaut [pedtare

3931 Vemw

Senatuim débere, eorumque orationibus eífe&umg l

concede-

effnt Mfanji.

e&, vt petitionis eius ratiq haberetur,

*

Tehülig (

returque

. 233

deferretur : ts füa

returque triumphus, queniam et Praetor rem geí-

oci negatit t«

ferat , et in füa prouincia, in quam aufpicato pro-

fe&tus erat cum imperio, et in.quam Conful none

nfalis-aufpicio res

difceptátionem ves

dum venerat, et res geftae, quippe debellato hofte

veo Praetor triüme

et occidione occifo, triumpho dignae videbantur.

Liu. XXXL 47. 48.

f

tam áccopiffet pro»

im, cum-quingue

Rerum enim geftarum olim vel inprimis etiam

11 nominis, et 1e«

habebatur ratio, eaeque faepe item fupplicationi-

bus quidem cenfebantur dignae, non autem trium-

kantibus- Romanis,

». Rüllibus Placen«

pho.

L. Valerius, et M. Horatius vere Poplicola

nt, et porro C«

Coff. A. V. C. 3o4. quum Sabinos duobus proeliis

C. Auceltus. Cote-

egregie viciffent, Senatus iis aduerfus, fupplica-

n Galliam mittete;

tiones in vnum diem maligne decreuit, fed de-

wiltum hunc a^

€reuit tamen , triumphum vero tanquam iffi vi&o-

riae non debitum iwgesti com[pufu negauit,. Qua

&ip. poffer, fütm

re fa£tum, vt zum primum iuffu populi frne aucfori-

sibere, vt ille fuis

ffis, cunt exercirt

tate. Senatus. triumphatum . £uevit , ficati annotat

e-Jiberandam cone

Liu.Ill 63. Num quoque.Fabio Vibulano Cof,

A. V..C. 332. quum hoftes, contra quos erat pro-

ii a Puro feltum,.

fe&tds, trepidam tantum oftendiffent aciem , et

, proelio hoftibus;

i tridium habirae«

mox turpi fuga fe recepiffent , trzumpbus negatus

Liu. IV. 435

Nec dubium eft, fupplicationes ta-

nienté ;

et raefO-

men Diis habitas, quandoquidem eius. victoriae

, abfente commi

nomine, vt ouans Vrbem intraret, conceffum

nittenté;

j at

ibidem dicitur.

Sic M. Atilius Regulus et L..Po-

sfic, fpe triumpnt

ftumius . Megellus - Coff. . A. V. 459. quum bene.

facilts

obtinendi

Remp. geíliflent, Atilio de zrimmpbo ageuti negatus

parti

er Seratus t

bonos, et ob amif[a feptem .anillia aulitum duobus

sntuia il [

proeliis, e£ quod captiuos hoftium fie pacioue. füb

ei negarnt, f

sugum mifi[fet : Poftumio item, et ab aliis quidem,

ul ;)!

suinciam T^

*

quod. tardius ab Vrbe exiffet, ab.aliis quod imiuffu

»praette

debluemï.

Senatus ex Samnio in Etruriam tranfi]et. Liu. X,

:

n

m qn n m

LA

36:37.

Verum hae quidem quum non fatis iuftae

M

M J

as efm

effent negandi caufae, et potiffimum ad aequatae

AtfORto

repulfae folatium a Collega amicis proferrentur,

[2

f

UE

conceie

ille

bert

um

3

34

ille inuito licet Senatu, trium Tribunorum auxilio

féfus vodique at

famen triumphauit.

Atilius vero, quia priore

Nomidarumi tandt

proelio aequo Marte! difcefferat, fed plus vulne-

Neque fufficit

rum ac caédis ab fua acceperat parte, pofteriore

occidiffe, fed deh

quamuis füperior, multos tamen milites et in eo

confeciffe , ac pa

amiferat, maiori iure paffus fuerat triumphi re-

*

portare liceret d

L. Manlio Acidin

pulfam.,

Haud facile enim eum obtinebat; qui licet ad

linte, rerm [

poflremum vi&tor, grauem prius in eodem bello

XXXI. 29. fpe

accepiffet cladem.

Ap. Claudius, de quo fupra,

falat, qud ita o

vi&us primum a Salaffis, dein ipfe eos vincens,

uit, qui a

u

"1

quum triumphum exfpectaffet , propter damua vero

71£/i perdonitam y

Jüperiora mon impetrauiffet , vt ait Orofius, priua-

juc-:qäbri. Eadem

tis füumtibus triumphauit.

Sic: P.. Val. Faltoni

e

triumpli, capis

Cof. An. $15. quum contra Gallos varia forte bel-

lugpliitio decret

laffet, ita vt priore proelio 35$5o fuorum, alte-

a5 füiffet , quia

10 14009 hoftium occumiberent, tamen ob priorem

dueih trtdere: x

cladem triumpbus deuegatus efl , tefte eod. Orofio

18f mapeni i

lib.IV. Q. Minucius Rufus Cof. anno 556. trium-

78 Uaf dj

phum quum peteret, ei quoque obie&um a Tri-

neti &U ij

bunis pl /esia proelia et vix digma diciu feszWZ',

Maitrt exim N

magnum mumerum quilitum amififfe Lia. XXXIlI. 32.

V. Logi,

Tj

Quamobrem quum Romae publicaà au&toritate non

LU LTH

poffet, priuata in monte Albanó triumphauit.

iflarag) tiut, i

.

Supplicatio vero antea ex eius et Collegae literis fine

"llbréhiy, G

|

vlla dubitatione z qgatriduam fuerat decreta. Liu.

Tatit Valer, Ma

XXXII. 5:. Similiter Q. Minucio Thermo Confuli

DYTQO G d

an. 56o. gegatum triumpbuu Vcribit Liu. XXXVIH.

'46. quamuis confe&ta prouincia, etLisurum omni

ilas 78 gerendoy

et FICeps t j

nomire ad deditionem reda&o , cap. 3. haud dubie

j Clpio) imlfn

quia tertium vsque in annum dubio in ea prouin-

ï.

cia detentus erat bello, XXXVI. 39. et maxime,

" rttamdoy lur;

quia caftea eius ab hoftibus oppugnata, aegre fue-

n'm Qnte det

OXfinherar

rant defenía, et exercitus temere, vti olim in

; ii

mlüllï fUl

t Vi

Caudinis furculis, indu&us in fakum; vbi ob-

0s Mzþ,:

1»[1'.!13

lr

235

Ibunorurt suxilio

féffus vndique ac circumuentus, 'confilio et aftu

x0, QUi priore

Numidarum tandem euaferat. XXXV, r 1.

fed plus vulne-

Neque fufficiebat olim, aliquot millia hoftium

parte, poflextte

occidiffe, fed debellaffe oportebat , et prouinciam

t milites et in eo

confeciffe, ac pacaífe, ita vt exercitum ex ea de-

at triümpli te«

portare liceretad celebrandum triumphum. | Ergo

L. Manlio Acidino ex Hifpania triumphur poftu-

bit; quilicetad

lmnte, rerum geflerum snagnitudos

vt ait Liu.

; jn éodem bello

XXXIX. 29. impetrabilem faciebat ; exemplum. oh-

; de quo füpro

Jfiabat , quod ita comparatum snore snaiorum erat , ue

pfe eos vincens,

quis, qui exereitum. non. deporta[fez , trinmpbaret,

(pfer ditita vero

nifí perdomitam pacatamque Prouinciom tradidilfee

Eadem caufa fuit negandi M. Marcello

" Qrofius, pritie

fueceffori.

P. Val. Faltont

triumphi, captis Syracufis, quamuis eius nomine

; varia forte bel-

fupplicatio decreta ob res profpere du&u eius ge-

; füorm, alte-

ftas fuiffet, quia fcil. parum conuenire cenfebant;

quem. tradere exereitum.| fucceffozi z'z.gf,?l*nt, (quoZ

men ib prirem

reffe eod. Orolo

sifi mauente im prouincia. bello - mom^ decerneretur )

ao 56 triu

eum quafi debellato triumpbare, quim exercitus teflie

sueriti etque immeriti triumpbi abe[[ez. Liu. XXVI. 2 1.

obiedtum 2 1tt«

eno ditt fïfff ^

Maiores. enim . zn[lituerunt, ait Idem XXXI. 49.

5

Ls XX

fT 42

vt Legati, ribuni mulitum, Ceuturiones, mulites

4 audtoritate nor

denique. 1riumpbo ade[fent, idque vt veritas verum

geflarum eius, cui tautus bouos. baberetur , publice

p triumphait

videretitr.

Grauiffime in hac Marcelli hiftoria er-

ylegaelirerisne

AU.

rauit Valer. Max. IT. 8. quum tradit ei ob captas

erit df

Syracu[as. triumpbtim. non. effe decretum, quod ad

TÀ

e

T COth j

Y

illas res gerendas. [rne "vllo fuerit miffus: magiflratu :

jic L.

et deinceps ita loquitur, tanquam ille item; et

ergonum of

P.Scipio, iuuenes fuiflent, quos Sematus iufliori

p atl dnþxc

vefertandos laureae putauerit.

At vero Marcellus

o in & prowe

ec muaxime

jam ante deGallis triumphauerat, ter Confulatum

L

p

obtinuerat, inque illo tertio Confüulatu in Siciliam

mat, 4

"o

at füte

miffus fuit.

Vide Liu. XXIV. Adde Plutarch.

d

yi olim ?*

vbi o

g 3? MaxgxeBeos. "waoder bas Umwos và zpíro) eis Euns)dun

i

(uft ;

enu

ÉnArUTS.

feffus

236

ETÀAtvCS-

Quin.ipfe etiam negatum illi ait triuma

vete debnum. j

phum, HH ngacäm TAVÉS wrokmets $cx» P 7rso: Xixe-

Hariffias rj Pa

May. h. e. quomiam. vefidua . quaedam erant adbuc in

fünan jimum [

Sicilia. peragenda.

Praetereunt tamen. hoc cum

apud Liu, XX

alii Interpretes, tum. Pighius, qui ceteroquin

Jpa w[ponde«

TM

Z

audaciffimis emendationibus erranti. Valerio. füc-

qugari , victrim

currere. folet

Quoniam autem. exercitus praeci-

Contea Pera, £

Tét totde Metbore

puum erat triumphi ornamentum , gloriofiffimum

habebatur eum. omnem ad. fidem .pacatae penitus

7)

P8

a

Jl

m

1

prouinciae- deportare:

Vnde quum C. Pifo, et

4l MT 3o.

Quinctius Hifpaniarum Praetores, maximo in

loo, vuoä

iis profligato bello, poftularent miflis legatis; vt

WWMM m.;- '/

pro rebus tam profpere geftis Diis haberetur ho-

m us Q

noS,-et vt fibi exercirum deportare liceret , fup-

Cum im 108110 in j

plicatio in biduum decreta eft, de exercitu magna

yeii dita 4h90, 1

Ano

1

contentione res acta, et tandem noui Praetores

^tm iterum annui

obtinuerunt, vt exercitus in prouincia maneret,

Bremw jroriga

exceptis iis,. qui emerita flipendia haberent, et

imoluit hum fica

quorum fortiffima opera in-proeliis fuiffet,.haud

rz.m»rommm Li

dubie, vt ifti. veteres. Praetores-comitarentur in

órtuntr, in qt

Vrbem ad triumphum, qui magno patrum con-

vd in Pm-(mnm

fenfu-iis decretus .fuit

Vide Liu. XXXIX. 38.

periufo. : At hsc

et. 42

irim 1 imperi

Denique. oportebat fines imperii protuliffe.

Q mque omr

Nam cautum erat,.vt pro aucto ünperio, uon pro

Wam t vineis «

vceuperatis nedum defeníis folummodo quae Populi

fiUm extenduee

Rom. fuiffeut, tviumphbus decerneretur: ait Valer,

ïtl .omm IH

Max. IL..8. ideoque, vt idem refert; Q. Fuluius,

Im,n !tj

recepra Capua, et L. Opimius, Fregellanis ad. de-

Tén, Urtiiji f)mf (.

ditionem .compulfis, triumphandi poteftatem aSe-

«20]211 P")P(IW

natu lmpetxare non valuelunt, quamuis .vterque

Pbtgarerg, t

editis operibus magnifici.

Et huc fpe&are reor

TWBheri] pen ,

01

refponfa harufpicum, .qui initiis maximorum bel-

VODC attémy

lorum fere femper pollicebantur prolationem. fi«

il

mxan ls CDFm

nium.fumul et.triumphum, vtpote tum .demum

vere

Qu ltge ao

237

tum jl st trtumé

vere debitum.

Ita intitio belli contra Philippum,

i r i tl X

Harufpices refponderunt. laeta exta fuiffe , et prola-

lum eran du i

fionem finium , vicloriamque et: triumpbum porteudi

t tamen. hoc um

Contra Antiochum , JHaru-

'apud Liu. XXXI. 5.

, qui ceteroquin

jfpices vefpouderuut , eo bello terminos Populi R. pro-

ranti. Valerio. füce

pagari, victoriam ac triumplum offendi. XXXWL; x.

1 exercitus praeci-

"Contra Perfea, Harufpices ita rcjþanzz'crzmt',. f quid

m glrib(ifimum

véi nouae inciperetur , id maturandum: effe, | vicio-

aiam, tirimmphum, prorogationem imperii porten-

n-picatue. penitus

um C. Pio, et

di." XLII. 30.

Sed mendum latet poftremo hoc in

'ores , morimo i

loco, quod, fi pateris, obiter tollam. . Etenim

- miffis legatis, vt

prorogatio imperii ferri hic nequit , nec dicitur niti

Jüs- liberetur ho«

cüm iis, qui vel in Magiftratu, vel extra ordinem

nre Ticeret, füp«

cum imperio in prouinciam mittuntur, finito 1m-

le exercitu m4gna

perii dati anno,, poteftas et ius imperii iri fequén-

& noui Praetores

xem iterum annum vel longius tempus extenditur.

Breuiter prorogatio femper. temporis ac durationis

vouincia manertty

adia haberent; 6t

inuoluit fignificationem , fumtam a comitiis, quo-

vliis fuifets hagd

rum proprium eft vocabulumogazio, et quae inde

s-comitarentur 1

oriuntur, in quibus etiam prorogare, h.e. Iongius

vel in proximum annum rogare lmperatoribus im-

:

o pitrum 007«

perium.

At hic agitur de terminis regionum fub-

L XX 39

ie&arum imperio Populi R. proferendis. - Legen-

meri. prondife

dum itaque omnino prq)wg/ztiamm huperii , vocae

bulama vineis ad-omnia ea, quae per latius Ípa-

y ippario, n r

"

tium exterduntur, translatum.

Et ita non modo

ol J

yp Pt

ait Valets

in proximis lib. XXXVI. verbis, fed et XXXVIII.

untir s

60o.

Imperium : Populi R. propagauerit in vltimos

fut; Q Fultius

terrarum fines.. Cic. de prouinc..c. 13.. Finium impe-

Fregellins il de

vii noftri propagatio. Nepos Hamilc. 2.. Fiuesimperii

T

yotelltem àX€*

i

s vterque

propagauerit. Suet; Ner.18. Augendi propagandique

uamul

anperii ueque voluntate vlla ueque [pe suotus enquam.

ht [Pe&are reot

Saepe autem prorogare et propagare fuere inuicem

marimorum er

a librariis confufa, et faepius hoc in illud .abiit,

ationem J

j p

demun

quia longe altero infrequentius apud Au&ores. :

Ceterum

p Ui -

vet

n2

Q

-

2

«

Ceterüm iftae olim praecipuae caufaé negandi

Ergo peruulgatur

quaelo ob cauam

Jmperatoribus triumphi, fed quae tamen extremis

Nam

à priltina feuerit

Reip. temporibus non ita obferuàbantur.

fociali bello de Afculanis et Picentibus, qui ante

quam anted, Cor

án imperio Populi R. iam fuerant, triumphauit

Q. Fabius Libto

tamen denuo Cn. Pompeius Strabe, Magni pater;

nere potuit, quar

oflem emzin nan

fed er aliunde complures. àlii, qui non. perdomi-

tam pacatamque, vt oportebat, prouinciam tra-

Corneltns et M. B

diderant fucceffori, fed grauiífimum in ea bellum

165 improuifo À

deditionem vltro

illi reliquerant, veluti Pompeio Lucullus in Afia,

pos. deduxilft,

Mario: Metellus in Numidia, ex qua tamen ille,

quamuis minime confe&ta prouincia, etiam JNumi-

prouncia, Romag

,

xdici cognomen accepit. Immo ex vna prouincia

lil gj

l

0115300

Vnde

quamplurimi fiepe ducebantur triumphi.

t Certe antea Fa

Tétüli, hoffes zcje

Gicero Pifoni Macedoniae Proconífuli fine triumphi

Wpe reuerfo exprobrat cap. 16. ex ez aliqtot. Prae-

Degotio, vertifer

torio imperio Confulari neminem rediiffe ; qui incolu-

ucbxs qui be]l

Et tunc ferme

muis fuerit, qui mon trimpbarit.

Quiio, telte

fufficiebat, quiaque tuillia boflium vna acie occidiffe,

Mox Q, Fots

J

de quo numero lege etiam cautum tandem fuit.

r

^

1b

i

TCOfJUeI i y

Verum et ea lex cum cupiditate laureae oblitera-

fitil obtinurr

retur, falfoó mumero aut boflium occiforumy, wuut

Duum, fs qui e«

amifforum.citium, quorum proinde et tunc ratio

Btjianim TWenitya

habita, re/ato , altera lege adiuuari debuit, quae

A gt

Imperatores iurare apud Quaeftores Vrbanos coge-

valu.it, eficifte

bat, verum fe vtrorumque Senatui perfcripfiffe

TU OCCUrene

numerum, et Falfum referentibus poenam mina-

1o Tionte tï'i'ki

jn)

batur, vti docet Valer. Max. II. 8.

Qs olim &

t

Sed tamen etiam aliquandiu ante facilior ali-

R er f

piti

quanto Senatus in concedendis triumphis effe coe-

M m, vt pofh?

perat; id quod fuo iam tempore notaffe videtur

lr inter :

pfos

Plautus Bacchid. IV. 9. 148.

s

: qu Y

JDomum xeduco integram omnem bune exercitutn ;

& efba

Dud Ge]

- Sed fpecfatores vos ntiuc qe quivemiui,

triümyly

'

Dl neg.

"

tenti

At

Quod. inon trimpho, perimlgatum eft , nil moror.

? Vtüni por

-

Ergo

bt

u caufit fegandi

Ergo peruulgatum iam tunc erat triumphare, : quam

ue tamen extremis

quaefo ob caufam , nifi quia, defcifcente multum

fenibantur, . Nam

a priftina feueritate et conftantia Senatu , facilius

centibus, qui ante

quam antea, concedebatur triumphus? Et fane

xant, triamphait

Q. Fabius Labeo Praetor an. 164. naualem obti-

nere potuit, quamuls, vt certe iactabant inimici,

abo, Magni peter;

qgi non perdomi«

boflenz omuiuo nou vidi[fct Liu. XXXVIIL 47. Sic P.

N prouinciam tri-

Cornelius et M. Baebius Coff. an. 572. quum Ligu-

res improuifo Romanorum aduentu commotos,

iatum in & bellum

» Lucallus n Afft

deditionem vltro facientes, ex montibus in cam-

x qui tamen ille,

pos deduxiffent, exercitumque, vtpote pacata

prouincia, Romam reduxilfent , zriumpbarunt mullo

ncia, etíam Mu

Lello geflo , fed ownium primi, vt ait Liu. XL, 3g.

ex vnt pmuincia

riumph Vmde

Et certe antea Fabio Vibulano, quum, vt füpra

retuli, hoftes acie commiffa in fugam , fed facili

xfali fine triumpat

negotio, vertiffet, contingere id non potuit; et

ex as li Lt

Ducibus qui bellum fue fanguine confecerant,

if qui i

ouatio, tefte Feíto, non triumphus competebat,

j Druc feme

Mox Q. Fuluius Flaccus biennio pojt illos Conful

a i dtit atci:(i/.e,

Jïtþplicatianes i triduum literis ex prouincia miffis

m tandem futt.

facile obtinuit apud Liu. XL. $3. fed et trium-

e laureae obliterte

phum, fed qui tamen agis gratiae , quam Teráin

s acifirim Y

geffarum magnitudini datus dicitur cap. $9.

jnde et tünc 120

Illa gratia, quia plurimum tandem in fenatu

yri debut, QU*

valuit, effeciffe videtur, vt extremis temporibus

ores Vrbanos (

nulli occurrant amplius, non modo, qui in Alba-

epitul Pafaip.(1 1

no monte triumpharint, fed neque qui ouantes,

bus p

oenam millé*

quod olim frequens, Vrbem intratint, nifi de

feruis et fugitiuis.

Per quam defuetudinem

fclor ii

fa&um, vt poftremis Reip. temporibus diffenfus

crimpl

js effe cot

fuerit inter ipfos veteres Scriptores, vtrum pedi-

( videtur

ye i0cd

bus, an equo Vrbem ouans ingrederetur, vt vi.

dere eít apud Gell. V. 6. Sed tamen etiam tunc

n i')flfl.c gt

triumphum negatum conftat L. Craffo enixe pe-

tenti, verum non Senatus, qui ei gratificabatur,

[

j] p

:

bgo

fed

40

fed Collegae: Q. Scaeuolae feueritate. — Teftatur

Matinie 2b Àntor

id Afcon. P. in Pifon. vbi ait: Craffo Collega fait

Panfa, fümato -u

Q. Scaeuula Pontifex , qui cum animaduerti[fet Cra[fo

triümpbum decre

Teat timer

-

l

2

m

propter Jümmam eius in vep. potentiam'ac dignitatem

Senattm dm decermeudo trinmpbo: gratificari, mon

difcrimenr, quod

dubitauit reip. magis , quam collegae babere rationem,

el nrem, a,i:

gt

»

lJ«

ac ue fieret. SCtum ,. intercefft.

Ergo etiam illi

Senatus, vt videmus, triumplium decernere vole-

l

ho

[

; titnes ia

bat; qui fpiculis prope ferutazus erat. Alpes, vt ubi

bántur E. XXXV

boflis uon erat , ibi mriumpbi caufain aliquam quaere-

ii fngulur
