ftum velle, Qwuo zimis inclinent, ferme fcribentium

tioner montitt

anini.

Inprimis Valerium. Antiatem coarguere

son omnino ol

folet, cui hoc epiphonema proindeadiungit XXVI,

uria quoque i

49. deo mullus smentiendi modus eff. Et vbi C.

quid hiftonis f

Seruilium Confulem cum Annibale conflixiffe me-

Hoc ;llis; vtpot

morat, ( XXX. 19.) obfcuram effe eius pugnae

mani, frand ma:

famam addit, Valerium tamen Antiatem quinque

accidife potuit

millia hoftium caeía dicere, quae tanta. res eff,

fecure nimis et;

fubiicit, vt aut impudenuter ficia fit, fcil. ab An-

firmando, quod

tiate , aut vtegligenter praetermi[Ja, nempe ab aliis.

conieduraislug

Verum ipfum quoque Liuium, vt eiusdem cul-

Vaditum accept

pae adfinem, quamuis cadorem illius commendet

Clariffimo ha

Quintilianus, notari tamen vna cum aliis a Vo-

100 in illis tam

pifco in Aureliano cap. 2. obferuaui. Nam cum

dint Dionyfus

coram illo Praefe&us Vrbis Trebellium Pollionem

161 T. Gegani

quamuis eum in Aureoli, vnius e XXX. Tyrannis,

tl effe ad c

vita ia&anter fatis profeffum videam, fé fidelita-

Gelamm Dingns

£em bifloricam , prae ceteris cu[lodiendaim pumug'æ,

Tannum, et ve

ideoque i, quod ad eloquentiam pertinet , mibil cu-

tosque alios R

gyares vrem enim propoji/fæ deferre, uon verba, ta-

quidque animo

men et ipfum hunc quum Praefe&us V. accufaffet,

fcripferint il

quod suulta incuriofe, multa. breuiter ( malim /eui-

05, quum jl

£er, h. e. temere , et minus vere, ac fideliter;

nam in feqq. tantum de fublefta hiftoricorum fide

&m inuferir

agitur ;"et Pollio eius folius culpse cum aliis fo-

f& dis ; füp

DO potel 7

cietate defenditur) prodidiffet, fe comtra dixiffe,

ait , neminem [criptorum , quantum ad bifloriam per-

£. Rimygo ,

tinet, uon aliquid e[fe mentitum, et prodidiffe , in

ïribr.inm ii r

Vetienfjos.

quo Liuius, in quo Sallufius , ia .quo Coruelius Ta-

citus, im quo demique Trogus mamifeflis teflibus

tidem Ttnyj,

conuincereutur.

Sed haud dubie acrior eft haec

At plare ic

I5 lyam b

Cenfüra, quam pro merito, in grauiffimos Hifto-

icos,

Confer, qi

li

fute Vrbis de

videis, atque

ricos, quos haud facile metidacii quis cotmincet

nifi forte, quod arbitror, in familiari fermone

& exvano lu«

Vopifcus per iocularem quandam rei amplifica-

"t ferentim

tionem zenutitos dixerit, quos quocunque modo,

tem Couguere

non omnino voluntate fua aut confulto, fed in

ilingi Xl

curia quoque imprudentia ac memoriae vitio falfi

j EC

quid hiftoriis fuis nonnunquam adfperíiffe fenferit.

confiiffe me«

Hoc illis, vtpote hominibus, a quibus nihil hu-

& eius pugne

mani, haud magis, quam ab aliis, fuit alienum,

iotem quinque

accidiffe potuit et haud dubie aliquando accidit

fatta a (j

fecure nimis et incuriofe pro comperto, vt fit, af-

, [l b A

firmando , quod vel fallax memoria, vel incerta

nempe 3b dlis

conie&ura iis fuggerebat , aut ab aliis quoquo modo

: ejusdem cule

traditum acceptumque temere crediderant.

us commendet,

Clariffimo hanc affirmandi leuitatem exemplo,

m aliis a Vo«

non in illis tamen, fed in aliis antiquioribus de-

j. Nam cunt

clarat Dionyfius Halic, VIT. 1. Tradit ibi An. VC

ium Pollionea

261. T. Geganio , P. Minucio Coff. vrgente fame

QG Tyrannis,

amiffos effe ad coemendum frumentum legatos ad

an, f fitto-

Gelouem Dinomenis F. Siciliae tunc temporis ty-

"atii PMMIIIFL'»

rannum , et reprehendit Licinium , Gellium, mul-

etiudt , tibil tl

tosque alios Romanos fcriptores, qui temere, vt

g verta, t

quidque animo primum occurreret , pronunciantes,,

qs V.acaufifets

fcripferint illos ad Diozyfium. maiorem fuiffe mif-

, (mim liti-

Ífos, quum ifte 85. demum annis poft, tyranni-

. ac fielteri

dem inuaferit.

Verum hoc eífe etiam Gellius,

floricorum flq e

fed alius a fuperiore No&. Att. XVIL 2 1. docere

gum as 1o-

nos poteft. — Tribunis militaribus Con[ulari Emperio

a diifo

Remp. Romae regentibus ad auum fere V. C. 347.

d lifrim pe

triginta illi tyramni. praepofiti (iut a Lacedaemoniis,

; iil

Atbenienfibus , et in Sicilia Dionyfius faperior tyran-

i rndus 1

videm tenuit.

Inter annum 261. et 347. ipft 85.

ReGe igitur Halicarnaffen-

yfifr f 'IA"'

anni plane interfunt.

yror e

dl

fis culpam hanc in negligentiam illius potiffimum

aifimos Bilo

rmarit,

fico5

Fonfert, qui primus id de Dionyfio adfi

quem-

12

quemque omnes deinceps, re non confiderata;

st audura itcu

fuerint fecuti, eumque exiftimat, boc tantum in

grin eque f

prifcis Aunalibus inueniffe. — Mflis Co[f.. Legatos , ad

qu apidte cig

coemendusm. frumentum in. Siciliam miffos, atque

pruit, m

inde quod tyraumus domo iis dederat , aduexilfe , (quo-

Turos et snttcign

modo fàne Liuius IL.. 34. neque legatis neque ty-

plüca, hüc tim:

ranno nominatis, miflos tantum , illis Coff. lega-

fui, quod fitis :

tos quacfitum quoque in Sicilia frumentum fcribit)

eulcari nobis n

meque. amplius in id. iuquifiuiffe, qui$ tune. Siciliae

bus, fed maxiz

tyramnus fuerit, [ed inconfiderate et preut auimo

ft, et huic m

forte occurrebat , pofuiffe Dionyfium. — Véram hanc

Ecignofcent i

Graeci huius et iuftam de Romanis illis. effe fen-

auoritatem 1l

tiam quis dubitet, et porro hoc tam claro docu«

midem, in quo

mento non agnofcat etiam in Veteribus incuriae

ftte gentis axa

et ofcitantiae cuiusdam non leuia aliquando re-

morae ailpa, ]

peiiri exempla, adeoque non male confulere no-

um od ipfum,

biliffimae rerum Romanarum Hiftoriae , qui nullis

veritas veleme

praeiudiciis occupati aut abfterriti in vetufta quo-

Tits, verb ii

que Literarum monumenta inquirere, et depre-

Tets, fideique

henfisforte erroribus, acin medium prolatis , ipfam

tributns, m

Hiftoriam emendare atque illuftrare audeant.

adfpersini,.|

Certe Polybius IIÍ. 9. poftquam Fabium, Sena-

quod apud Li

torem Rom. et antiquiffimum ac magnae au&ori-

fenatu Rn

tatis Hiftoricum de caufis belli Hannibalici refu-

]fïebam; [7]

taffet, acriter invehitur in eos, qui magnis no-

li

It itrjs quig

minibus et titulis librorum nimium tribuentes , res

fit, , Dongi

in ipfis traditas non fatis confiderent, ad marran-

V, a

£em potius, quam illa quae uarrantur , animum ad-

t QUeth &j

sertaut , et quicquid ab eo dichum efh , pro fide digno

T jn Confoi

grotinus arripiant, Quo animo et cap. 58. quum

1 ROTnis cor

plerosque antiquorum quod ad fitum extremarum

orbis partium in multis erraffe dixiffet , fubiungit :

UOE

Jrs tumm, Í

nequaquam [ane praetermitti erroves ilorum debent,

FU otefeter

féd confutare illos oportet , neque id obiter , aut car-

"Ui It

ptim , verum ex profeffo s confutare autem fic , non

vt

*lul'efcemi*ous

13

n confidesta

vt au&ores incu[es , aut. in eos intebaris, fed laudes

loc tantum i

potius et quae fuerint ab illis ignorata , corrigas , itae

- lgator, ad

que apud te cogites , etiam illos , Jf ad banc aetatem

mrif, atqu

geraeniffent., multa quae fcripferant , fuiffe emenda-

duetife , (quox

furos et mutatuvos.

Verba, quae, quamuis com-

àti$ neque tj«

plura, hic tameu ex eius verfione referenda cen-

ls Coff lezis

fui, quod fatis digne laudari, aut nimis faepe in-

entum fcribit)

culcari nobis non poffe arbitrarer, atque omni-

E7

bus, fed maxime nunc mihi in exemplum propo-

F jraut a

fita, et huic meo inftituto accommodata velim.

Veram hanc

Et ignofcent idcirco mihi Polybiani manes, fi nunc

ilis. effe fer

au&oritatem illius fecutus, exponere non refor-

Claro doctie

midem, in quo eum Au&orem ceteroqui omnium

ibus incuriaé

fuae gentis grauiffimum ac diligentiffimum, me-

liquando. re«

moriae culpa, lapfum reor: leuiilla quidem quan-

onfulere no«

tum ad ipfum, fed qua tamen Hiftoriae ordo ac

ie, qui nullis

veritas vebementer labefa&tatur, et ipfe etiam Li-

i venufta quoe

uius , verba illius, vt folet, Latino fermone expri-

e, et dopree

mens , fideique eius plus fatis hoc quidem in loco

rolatis, iplam

tribuens, naeuulo ab interpretibus deinde autto,

audeant,

adfpergitur.. Etenim fufpectum mihi femper fuit;

;bium, Sente

quod apud Liuium XXXVIIL. 11. in legibus Pacis

gnie aufori«

3 Senatu Rom. Aetolis conceffae et confirmatae

oibalici refü

legebam: Quae vrbes, qui agri , qui bomines Aeto-

| magnis no«

Jorum iuris aquando fuerunt , qui. eorum L.

Hifi-

|buentes , t6$

io ,. Cu. Domitio Confulibus , pofiue eos Coff. armis

fabadli , aut voluntate ia ditionem Populi R. venerunt

, 4d wartam-

at d*

ue queim eorum Aetoli vecepiffe velint. — Atqui. illo-

rum in Confulatu nihil omnino rerum in Graecia

TT

a Romanis contra Aetolosgeftum eft , nullae pror-

pf gum

exrremarnm

fus vrbes, nulliagri, nulli homines, qui Aetolorum

iuris fuerant, fuba&i, aut voluntate fua in Romano-

, filiungi:

um df

rum poteftatem ac focietatem venerunt.

Ipfi Con-

" u r

fules in Italia contra Ligures et Boios pugnarunt,

quiefcentibus adhuc Aetolis, et aduentum Regis

m fei ":':

Antiq»

14

Antiochi exfpeftantibus, vt ex Liuii lib. XXXV.

sios adhac illig

conftat.

Quorfum ergo ab his potiffimum Confuli-

tione earum cu

Ttodo verifimile

bus temporis initium duceretur , aut illi potiffimum

nominarentur? Nominari vtique debebant illi, quo-

pcem à Confil

rum in Magiftratu res , de qua agitur, geri coepta,

hoftibus infenfif

vel faltem aliquid eius geftum effet.

Deinde paulo

que ad indias re

dem focis, et

ante cap. 9. M. Fuluium Cof. qui primus multis

precibus cum ipforum Aetolorum , tum Rhodio-

méxime geflo oj

rum atque Athenienfium, quos illi precatores fibi

g

en

Va

t; quodqi

parauerant, fatigátus tandem in pacem iis legibus,

dico Theffaliae.

quae deinceps a Senatu confirmarae, cap. 11. re-

t ceteras, qua

tünt , fed

a

]

petuntur, cum Aetolis confenfit, haec ipfa ita

Wda:

extuliffe videbam: Vrbem ue quam formulae fai iu-

tellituere nolne

ris facerent , quae. po[fl. id tempus, quo. T. Quintius

ditàs tam g

iraieciffot in Graeciam , aut oi capta ab Romantis effet,

quisquam ante

aut voluntaze in amicitiam vmi/]&t. Haec enim ad.

Tünt, tum per

Aetolos pertinere , illorumque nomen iftic in fupe-

Q ea qufie

rioribus excidifTe , in illis meis Obferuationibus ad

C ifits condi

Liuium,quas nuper cum longe Claciff. ViroTac. Gro-

Profis exim f

nouio communicaui, docui ex Polybio, et probaui

à Pal fenten

Viris Do&Giflimis.

At vero T. Quintius fexto anno

tOtles antei n

ante L. Quintium et Cn. Domitium Coff. in Grae-

feriorem prae

ciam tranfüit, etille fane primus varias vrbes, quae

pöl Ant€ Quem

Aetolorum iuris aliquando fuerant, fed tunca Phi-

tttnae; fe

lippo tenebantur, partim vi, partim voluntate

1€ Aetoli quic

earum Romanis adiunxit, quas deinde Aetoli, vt

cunquc modo

fibi reftiruerentur, fümma ope et ftudio femper

Q primum ;

€ontenderunt.

Minime vero exiftimandum eft,

pfimxxs inen

conditiones pacis à Fuluio Aetolis datas Senatum

8lt, ïnque ii

Romae vlla parte mitigaffe, quippe quem Liuius

Tum ffmpubl,

tradit animos praeoccupatos habuiffe criminationi-

Nam foj

n

bus Philippi Regis, et auerfas aures a precibus

&retis et $

Aetolorum, nec, nifi iis diu ante ia&tatis, inter-

V& inno,

cefione Rhodiorum et Athenienfium adduci po-

QUi igityr

tuiffe, vt pacem tandem confirmaret , fed grauio-

ribus

qto nl |

15

mo

L

t fib, XXXV,

ribus adhuc illigatam conditionibus, vt ex colla-

Jtiffimum Confüli

tione earum cuiuis patebit.

Neque vllo etiam

autilli potilimum

modo verifimile eft, Senatum , qui tam difficulter

debebantilli quo-

acem a Confüle iam impetratam confirmabat,

itur, geri coeptt,

hoftibus infenfiffinis, fed tunc iam debellatis at-

t Dende pullo

que ad incitas reda&tis conceffiffe, quod antea iis«

Qul primus multis

dem focis, et in bello contra Philippum tum

, tüm Rbodios

mexime gefto optime meritis, ac florenribus ne-

Ili precatores fb

gauerat , quodque tunc iterum ipfe Conful. Vrbes

pacen iis legibus,

dico Theffaliae Pharfalum, Echinum, Leucadem,

ta&, C 1. -

ét ceteras, quae Aetolorum iuris aliquando fue-

it, luec ipfi i

rant,fed quas T. Quintius a Philippo receptas iis

) formulte f

reftituere noluerat, et propter quas illi non red-

u T. Qgintiur

ditas tam graue bellum tamque infeffo, quam

z ab Remurise[it

quisquam ante alias, animo Romanis concitaue-

. Haecenimad

rant, tum períe, tum per Antiochum in Grae-

enilficinfüpe-

ciam ea caufà euocatum, quas denique in hac Pa-

bfentarionibusa

cis iftius conditione praecipue intelleGas putem,

Prorfus enim fentio Senatum minime receffiffe hic

af Virofic. Gm.-

a Fuluii fententia , nec reftituiffe Aetolis illas vrbes,

ljbio, et probati

xintins fextoanno

toties antea negatas; quod fane feciffet, fi tanto

um Coff i Grae-

feriorem praefixiffet huic conditioni annum , quip-

pe ante quem dudum illae Romanis iam fuerant

varjas vrbes quie

, fed mncabti

adiun&ae; fed id voluiffe et Fuluium et Senatum,

fj

3

at

i

m voluntate

ne Aetoli quicquam eorum repeterent, quae quo«

cunque modo in ditionem Pop. R. venerant, ex

jeinde Aetoli, Vt

x (todio fempet

quo primum in Graeciam traiecit ifte Confül, qui

vitimandum &

primus in ea varias vrbes in poteftatem P. R. rede-

git, inque iis etian, quae quondam ad Aetolos

;s docs Senatum

?

g quem Tiutus

rum rempubl. pertinuerant.

yffe criminatigni-

Nam folenne eft in legibus et foederibus, in

ayes 2 p

decretis et SCtis, repetere tempus ab ipfo initio,

vel eo anno, quo primum quicquam eius rei, de

e ifaris I*

qua agitur geftum eít, certe neutiquam ab eo,

fium adduct o*

arety fe

jgrano

quo nihil. Iam vero Quintio et Cn. Domitio Coff.

gillil

16

mme ad(cribe

nihil omnino,. vt diximus, Romanis in Graecia

gtque ita pto €

acceífit, fed T. Quintii du&u fa&tum . eít initium

Glonis exempl:

eccupandarum vrbium , quae Aetolici antea fue-

Sed et hoc ]

rant concilii, deque iis maxime femper inter Aeto-

dem confulimu

Jos et Romanos fuit actum.

Videfis XXXIIL 13.

Lucis Quintii

34. et XXXIV. 23.

Sic Cenfores C. Cl. Pulcher,

mus, vt ex eiu

et Ti. Semp. Gracchus bello Macedonico, quod

cum Perfe geftum eft, cum audiuiffent multos ex

quiais, non 7

,

miti fuerit,

l

Macedonicis legionibus ab exercitu incertis com-

delendum, fed

meatibus abeffe, edrxerust (Liu. XLIII. 14.) 4e

allatis füperius

militibus P. Aelio , C. Popillio Confalibus , po[lue eos

Confules ia Macedoniam fcriptis, vt etc. Confules

conflare, ni f

ili fuerunt proximo ante initum bellum ànno,

ego vix dubite

ferunt antiqua

quo primum milites in Macedoniam fcribi coepe-

runt.

Similiter Cofant cum poftularent, vt fibi

quod cap. g. b

colonorum numerus augeretur; Senatus mille ad-

legim dedit (;

T ts

fcribi iuffit, vt ait Liuius XXXIIL 24. dum ne quis

tie wodendis

in iis effet, qui poff P. Cornelium et 11. Sempro-

zemipfam , m

nium Coff. boflis fuiffet. — Yta enim illic ex antiquis

edd. quae L. Cornelium et 1. Sempronium exhibe-

&Bat. Cüp, 29

cum Fuluio (

bant, legendum oftendi, non, vt edebatur, M.

qua illud cant

Corueliun et T3. Semprouium, qui nunquam fimul

fuerunt Confules, nec, vt voluerat Glareanus,

Ciuitare er ]

M. Cornelium et. P. Sempronium, qui extremo de-

gifcere earum

inum Punici belli tempore fuerunt, quo iam Han-

Sr'aiciqm Qpt

1is amicitim

nibal in vltimum Italiae angulum erat depulfus,

adeo vt proximo ftatim anno eam plane relique-

w]ursiïu,-si,»';, ,

[

rit, et in Áfricam fuerit reuerfus.

At P. Corn.

LA /m' W

Vpouuy

Scipio, et Ti. Sempr. Longus initio geíti in Ita-

JCA'

fia iftius belli Confulatum tenuerunt, ex quo tem-

onmid u

pore vi&is iam Romanis plerique fociorum fe cum

It ine T

hoffibus P. R. coniunxerant, ideoque cauere vo*

& a Fulrio

luit Senatus, ne quisquam eorum qui proximo

lorum ütqu t

bello tam difficili

et periculofo fidem fefelliffent,

üec legumU.

itque in hoftium

fuiffent partibus, coloniae Ro-

s5 ".æ; ;)7.0;

H

manae

17

nis i 'Geaecia

manae adfcriberetur, et colonorum iure vteretur,

m elt initium

2tque ita pro edito ad pofteros perfidiae ac defe-

lici antez. füe-

€tionis exemplo beneficium reportaret.

Sed et hoc loco ( XXXVHI. 11.) fi vetufta iti-

perinter Áeto

s XXRIIL ;

dem confulimus exemplaria , occurrit, nobis non

Cl. Pulcher,

Lucius Quintius, fed 72:4$ Glareanus iterum pri-

mus, vt ex eius Notis patet, dedit Liuio Lucium;

donico, quod

t multos ex

quia is, non Z7tgs, in Confulatu collega Cn; Do-

mitii fuerit

At non ita temere 77t; nomen hic

mcertis Cort

delendum, fed rem altius fuiffe inquirendam ex

L. r4.) d

allatis fuperxus rationibus et praecipue ex cap. 9.

bus, ptte eu

Certe

et, Confules

conftare, ni fallor, debebat vel poterat.

ego vix dubltem fcripfiffe Liuium, id quod prae-

bellum inno,

ferunt antiquae edd. 7. Quiztio , et voluiffe idem,

fcribi coepee

rent., vt 10l

quod cap. 9. breuius dixerat.

Quod vero illi col-

us millead

legam dedit Cn; Domitium, in eo fequitur v ag

Tnux wynasouxoy Polybii , quem his in rebusmemo-

durm ne quis

: Ti, Smpree

riae prodendis fine vlla pene variatione, quod ad

rem ipfam , more füo transtulit. . Is veroin Excerpt,

( ex antiquis

Legat. cap. 28. fimiliter prorfus Aetolos primum

nium exhibe

debaur, Af

cum Fuluio Confule pacem pepigiffe refert, in

qua illud cautum fuerit; ne quam vrbem in fua

nguam fimul

Ciuitate et. Rep. habere vellent, aut poftea ad-

t Glareanus,

fcifcere earum, quae pof! T. Quintii tranfitum in

extremo dte

Graeciam captae fuerint a Romanis ,. vel vitro cum

uo iam Hane

lis amicitiam fecerint

TOX ,unä:mocv Eyey . dy 'rr]

it depulfus

a'u,unokrrsx ,uncïf Tiyus aue(. TU TO. froos A. BEaDrou 'x'z-

yne 1elique-

v'0y, Qc0M ,u.sfac v5 "Téra Kowris duffusw fiouogav vorá

Ac P. Corn.

Ponosev, 5 QuXey, Emonjgayro mo0s Popuonc,

Quae

aefh inlte-

omnia Liuius incaput nonum contulit

At paulo

ex qUO terre

poft.in ead. Legat. quando narratur, Senatum.pa-

orumfecum

cem a Fuluio Aetolis conceffam interceffione Rho«

« cquere vOs

diorum atque Athenienfium nndem conürmaffe,

gj proximo

haec Ieguntur in vulgatis edd.. 2zas xwoas, 39 7-

fefellifent

Aess « uydpui; (oiy àrw Pxpuvro imi "lír& Koty-rzx,

oloniae Ro

K?I

monae

18

stj Vyota Nopuzís . cgurqyur) 9 Üsepoy faywrur y 3 ds

quibas expa

Fuluio, - Ex

Qu Íxy aov Pojodow , "rérwy v móAew», XU] vv &

eus hanc in

quuuTwAS widtya. mrpos x Bérore AswAo. . Quaevtcun-

que fint corrupta, feruant tamen nobis mentio-

lus us

j

nem Titi Quintii , eique addunt Collegam Cn. Do-

N

:U,r."x- :'3«171

j

mitium , plane vt ante Glareanum vulgabatur apud

ilis j

n

l

j G:se';

Liuium cap. 11. qui ibi et in caeteris adeo accu-

rate Polybiana ifta Latino fermone reddidit,: vt

plécaque ex.

Cafaubonus in illis vertendis Patauini verba huc

qui bomines,

transtulerit.

Quo magis miror virum do&iff.

quierm T

Fulu. Vrfinum ineptiffima parenthefeos diftin&ione

ts Corfüles,

longe alium Polybio dediffe fenfum. | Sed. exifti-

t B. R w

mauit et ille, Cn. Doimitio reddendum hoc quo-

Tum lianc in

que in loco füum Collegam Lucium Quintium.

bellum. Aet

Quia vero minime ignorabat, nihil rerum illis

Mforum A

Confulibus in Graecia geftum, nullas vrbes ca-

&m illato, r

ptas etc. fcripfit in Notis hoc modo: $us &ror Porgüv-

Taülorem in

va imi Meuxin Kowris , K. V. A. cgoziyov, eaque ins

modo diffic

ter fe coniun&a a feqq. per parenthefeos figna

speratante |

feparauit; quafi voluiffer Polybius: Qwi agri, vr-

téafodis, n

bes, bomines, qui Aetolovum . iuris erant L. Quintio,

Praubus de

Cr.. Domitio Con[ulibus , vel capti funt poft eos Con-

lybius ; Qu

fules, vel ad amicitiam Romanorum veneruut... Ne-

W T. Qu

rum ea fi illi mens. fuiffet, quia in pacis legibus

tlonem a e

clare femper , expedite, proprie et plene loquun-

Tatius etac

tur veteres, tempori per Confules defignato , non

ni Romangr

continenter fubieciffet illa, 7 2es9»», fed haud du«

Confils (

bie aliter verba, vt minus effent ambigua, .or-

* Quinti

dinaffet, et in primis 2 Veeo» vel omififlet pror-

OHFUlUm il

fus, vt poterat ifto verbozum fenfu, vel alio fal-

m id fj

tem pofuifer loco. Deinde manifeftiffimum eft

Q ctm $e

ex Liuii verfione, aliter omnino haec accipienda

f'lem ) COH

et diftinguenda , minimeque Confulum mentionem

Abies quo

afeqq. effe feparandam.

Neque vero ex Liuio

TFibuS folun

tantum, fed et fuperioribus ipfius Polybii verbis,

quibus

lminino,

19

) k)wrur, ij di

quibus . expofuit pa&a Aetolorum" eum Confule

TMuy 4g] t

Fuluio.

Ex quibus omnibus refingendus hic lo-

i, Quevtcur-

cus hunc in modum: Óv x&pp, xu] miXec xuj

n nobis mentio»

Gvdpes, us ErOb ixpüvro, tmi léra Kowris, xo] Vvois

ollegm Cn.Do-

Aopurín: gouTIHyUY , 4 g:sgov, Suwcmy, d es Quv

vulgibararapud

3X3w $emodos. H. e. vt re&e Cafaubonus, quam-

teris àde0 àCGl-

uis in Graeco Vrüinianam parenthefin reliquerit,

ne reddidit, vt

pleraque ex Liuio reddidit: Q i egri, quae vrbes,

tauini verba huc

qui bomines, Aetolorum: iuris aliquaudo . fuerumz ;

r viom dodtif

qui eorum "T. Quintio, et Cn. Domitio Coff. poflue

efcos difindtone

eos Coufules, armis fubacfi, aut voluntate im ditio-

m, Sel etiti

uem P. R. venerunt.

Liberemus itaque in pofte-

ndum hoc quo«

rum hanc infignem Hiftoriam pacis poft acerrimum

um Quintium.

bellum Aetolis redditae notabili mendo partim

sihil rerum lls

ipforum Au&orum, partim Editorum culpa in

rullas vibes. cte

eam illato , neque exiftimemus hoftibus ab irritato

lo: j [ 325*:9"

maiorem in modum Senatu ideoque pacem non

j, eaque 1f*

"

modo difficulter confirmante, fed et in nonnullis

venthfos figna

aggrauante reftitutas vrbes "Theffaliae, quas an-

j Qul /:'?'iv W

tea fociis, non male certe tunc meritis negandas

quit L Q/:intia,

grauibus de caufis cenfuerat.

Videtur autem Po-

fot pf s (

lybius, quod ante generalius et vulsarius dixerat,

e

g n

poft T. Quintii tranfitum , hic. vbi pacis confirma-

in pacis 1eguots

tionem a Senatu tandem impetratam refert, or«

ec plene lg

natius et accuratius voluiffe exponere, ac folen-

s delignaro, n

ni Romanorum , qui in publicis AGis tempus per

Confules femper defignant, more annum, quo

Jl fed hïïUd du

T. Quintius in. Graeciam traiecit, per ipforum

" qmbigiub or-

el omiüiïet

pïOl'-

Confulum iftius anni mentionem fienificare, fed

ji, v dio *

dum id facit, ex memoria T. Quintio Flaminino,

qui cum Sex. Aelio, nono abhinc anno, Conful

at

fefïimmum J

fuerat, collegam dediffe Cn. Domitium, haud

, lec àea

glen( d

lunmeï(l

onerm

dubie, quod isanimo eius magis obuerfaretur , quia

n

tribus folummodo annis ante cum Quintio item

qero [21

Flaminino, verum Lzcio, Titi fratre, non Tiro

; Poly

jji yerh

mb'lï

Haà

ipfo

20

ipfo confulatum. gefferat.

Hunc ipfius errorem

Quintio; ali

Liuius non animaduerfum in fuos libros inter alia

et, n A

Cu.IL $6

transtulit, quippe qui Polybium cum omnium Ro-

manarum rerum, f4/7 praecipue im Graecia ge[ias

&dhuc Capit

rum ninime incertutn, vt àpfe de eo alibi loquitur,

feiptor, q

n fuis admif

aucorem in his bellis maxime fequi, folebat, nec

in tam vafto Hiftoriarum opere de üingulis nomi-

triditur abo

nibus, quae apud alios inueniebat, in confilium

siorum Grc

ire poterat, neque omnia Confulum paria tot fe-

duobus Con

culorum tam fideliter memoria comprehendere , vt,

niam pro.

fi quid in iis aliorum diligentia defeciffet, id con-

quo Collega

tinuo ipfe deprehenderet.

Quod ífi quis nihilo-

gorro ampl

minus exiftimet, iftum errorem

qui tam facile

inquotantir

caueri ab iis potuiffet, modo Faftos confuluiflent;

longa eor

vel ad ea, quae ipfi ante tradiderant refpexiffent,

tum, Sardi

cadere non potuiffe. in diligentiam Veterum , ve«

Vt ex Fefto

lim confideret ille, quam facile item. vitari po«

Dit ingenti

tuiffec quod fupra Gellium in Cicerone, et Dio-

quaem Co;

nyfium in aliis Hiftoricis reprehendiffe fcripfimus,

loge dlio,

quaeque cap. VIIL adferemus manifefta contra-

àm ohfe

dictionum exempla.

ideo qui

Sed et nunc fimile prorfus, fi quis defideret , in

Gracc

noftris bominibus dabo incuriae exemplum Do&itf.

Gracchi et

ille Muretus ad Pomponium de Orig. iuris , quum.

thanis tradi

ageret de nobiliffimo I&o, C. Atexo(,apxtone Con-

pratera |

fulem eum fuiffe dicit cum Germanico. Caefare.

gur ibus pu

Atqui Germanicus collega in Confulatu fuit nun-

Í, qud

quam vllius Ateii , fed C. Fonteii Capitonis an. V.

'Lmnho

€. 764

Et I&us ille.C.. Ateius Capito Conful

de Sard

fuit fuffe&us an. 758.cum C. Vibio Poftumo

De-

duxiffe ex

cepit. ergo in bis Mureti quoque vel.memoriam

poribus f

fimilitudo nominum C. Zreii Capitonis 'et. C. Fon-

folum ;cognomen,

orto f

teii Capitonis , vel diligentiam

onfiles

quod idem vtrique fuit, in Faftis feftinante oculo

tuht ) &X

quaefitum.

Et tamen vt Liuius Polybium in T.

1 foedi

Quin-

21

ipfiüs. ertorem

Quintio , alienum ei tribuendo Collegam fecutus

libros inter alià

eft, ita in Ateio Muretum Eorfterus in Hift. iur.

üm omaium Ro

Ciu.H. ;6. Neque adeo diffimile eft, quod alius

! Graxcia get.

adhuc Capito gentis Sinniae non ignobilis item

0 alibi loguicur,

fcziptor, quem Dodciiffanun Viram Gellius vocat,

1i, folebat, nec

"

in fuis admifit Commentariis.

Confenfü quodam

: lingu,

lis nomie

traditur ab omnibus , Ti. Gracchum, illum clariffi-

t; n confilium

smorum Gracchorum patrem, clariffimum et ipfum

m paria tot fe«

duobus Confulatibus, et celebri cenfüra, Sardi-

prehendere, vt,

niam prorfus fubegiffe in primo fuo Confulatu,

eciffet, id con»

quo Collegam habuit C. Claudium Pulchrum, et

fi quis nibilo-

porro ampliffimum ex ea deportaffe triumphum,

qui.tam ficile

inquotantam captiuorum multitudinem duxerit, vt

s confüfuillent,

ex longa eorum venditione prouerbium fuerit na»

Sinnius vero,

nt refpexilent,

tum, Sardi venales, alius alio nequior.

Veterum, ve«

vt ex Fefto fcimus V. Sardi, collegam illi adiun-

tem vitari. po«

git ingenti Zwsoonzie P. Valerium Faltonem, qui

erone, et Dio«

quidem Confül itidem fuit cum 'Ti.Graccho, fed

alterius, vt reor, proauo, certe vt

dife friplimus,

longe alio,

wifeffa contrü«

jam obferuarunt eruditi plusLX. annis ante.

Nec

video quid virum deceperit, nifi idem vtriusque

Gracchi nomen.

"Zonaras quidem Poenos ifto

is defideret, n

lum Dotif

Gracchi et Faltonis anno ceffiffe eam infülam Ro-

Et

manis tradit, fed tamen citra vllam pugnam.

.ig,iuris. quum

capitone, Ü

praeterea hunc ipfum Faltonis collegam cum Li-

guribus pugnaffe memorat , eosque praelio fuperaf-

anico. Caefires

Jura fiit u«

íe, quod et fequentis anni Confules fecerunt,

;pitonis 4n. Y*

triumpho infuper de iis a&o, quem nullum neque

de Sardis neque de vllis aliis Gracchum iftum

i ito Conful

2ollumo. . Ve

duxiffe ex Faftis Triumphalibus, qui illis in tem-

ve memoriüm

poribus funt integri, conftat.

Porro ficuti Polybius duos diuerforum annorum

jf t C f

Confules in vnum annum tanquam Collegas con-

fl cognomen,

[linanré 00 9

tulit, eaque re duos fratres confudiffe videtur,

in

ita foediore multo lapfu L. Ampelius capite de

)]ybium

Seceffio-

Quin*

3

leus, Trac

Seceffionibus plebis, duorum diuerfiffimorum ho«

minum, patricii et plebeii nomina tanquam vnius

Ámpelius ver

coniunxit, et ex duobus inter fe Adfinibus qui-

ces. nominat;

Seneants , u

dem, fed contrariarum tamen partium , vnum fecit.

Quintium Ci

garta. Seceffo, ait, in. foro fropter. Magiflratus,

vt Plebeii Con[ules fiereut , quam Sulpicius Stolo con-

fiepe hübuea

fed&um. C

eitauit. . Vides , Le&or, loqui illum aperte devno

homine: nim. Stolone, qui per X. annos Tribu-

cium illi dam

nus pl. fuit, inque eo Magiftratu inter alia tulit,

tguel. $u

in modum nu

vt alter Confulum ex plebe crearetur. ( Liu. 1. VI.)

Quo tandem perlato

te aite Dones

Conful.

, ipfe tertius fa&tuseft e plebe

Adpellatus autem fuit non Sulpitius Sto-

trepida - domi

fo, fed C. Licinius Stolo. Verum Ampelius , quia

aduetionte od

in hiftoriis, vbi de Stolone agebatur, multa item

Quintits Atl

legerat de Sulpicio, vt cuius in domo primunv

&ore vefes act

É

data eft occafio horum tumultuum per quos, opera

ha, afert.

Stolonis et Sextii excitatos, Refp. quinque annis

um agram

fine vllo curuli Magiftratu fuit, qui item adfinis

Db R. od

erat Stolonis, ( Nam Fabius Ambuflus , vt ait'Flo-

Simrite jro

TUS, ex cuius quatüor extremis libri primi capp.

(Exciifi h

Ampelius haufit has quatuor Seceffiones, quamuis

t Vingl

non omnes eo nomine adpellari re&te poffint, vt

quiefo quag

jam obferuatum a Ruperto ad Pompon. $. 8. dua-

perentur do

rum pater , alteram Sulpicio patricii fanguinis dede-

ls. Nam q

rat , alteram plebeio Stoloni) de illo , inquam, Sul-

Diltinsuere

picio, quia multa item legerat, duos hosFabii ge-

Atlium Ser

neros Sulpicium et Stolonem vix credibili ofci-

terullo a (e

tantia confudit, et Stolonem Tribunum plebis, Pa-

tricii et Adfinis füi gentilitio nomine ornauit.

.Peccat «

7, quum [

Eodem modo , vnum eundemque putauit Quine

Afpicatur,

tium Cincinnatum, et Atilium Serranum , quia

wrique agrum fuis manibus colenti delatos effe

Rutes, - r

Kator, q

fümmos honores meminerat.

Vnde Appul in

Apologia: Romanmorum etiam m

L

?

Confulibus.

aioribus Quintis et

lits Anri i

Serranis Confulatus et.

Dicdaturae im agris offere-

Vorem jrim,

banttir.

23

vfüffimonim:ho:

bantur. "Traditidem de vtroque Valer. Max. YV. 4.

, ténquam rius

Ampelius vero, vbi C

lariffimos Romanorum Du-

Ouintius Ciucinnatus , idem

Adfinibus quis

ces nominat, fcribit:

——

1m , vnum fecit,

Serranus , cuà aranti. Diclatura

delata eff. Vult

r Magifratus,

Quintium Cincinnatum

etiam Serranum , vt varia

Romani cognomina , fuif-

picitr lo .

faepe habuerunt Veteres

fe di&um.

Cuius erroris ne de eo dubitetu

t , fo«

1 apette devno

Is ad illa Sa-

- annos Tribue

cium illi damus Scholiaften Perfii.

uinti etc. hunc

inter alia tulit

tyrael. Sulcoque ferens dentalia

in modum nugatur: O Quiuti Atili Serrane, ctum

x (Ui 1 VE.)

ihuseft e plebe

£e ante - boues diciatu

va léor imduit, et tua vxor

Alter. fenfus . eff,

n Sulpitius o-

zrepida

domum aratrum tulit.

lifore cum. in[fignibus: Dictatoris,

Ampelius, qaia

adueniente ad . fe

r, milta item

uintius Atilius Ser

vanus iufft vxori, vt bas a li-

P

um,im quo ava-

domo prinunv

éfore v

efles acciperet , et fibi ad loc

Cincinnatus cum

er quos, opera

bat, afferret.

Ouintius. autem

füum ag

ram exavaret, et [orev

et, Diclatura ei a

quinque annis

u item adfinis

Populo R.

vel decreto Senatus delata efl, qui contra

vitor exflitit, qui a ferendo

y, veaitEloe

Samuites progre[fus ,

( Excidiffe hic pute

m etiam ) Ser

vanus appellatus eff,

yi priri cipp.

Vide

jones, quamüis

vt Virgil.

Vel te fulco Serrane ferentem.

ultis parafangis fu-

Xde pofíint, vt

quaefo quam pofleriores hi m

perentur do&rina et induftria

ab antiquioribus il-

pon,f. £ dtr-

n

foede omnia mifcuit.

lis.

Nam quis vnquam tam

/h;zgr/iuis ddt-

. inquam Sul.

Diftinguere nefciunt Quintium Cincinnatum , et

Atilium Serranum duorum plane feculorum in-

s hosFabi ge-

reruallo a fe inuicem feiun&tos.

credibili olci«

Peccat etiam Scholiaftes infcitia moris Roma-

um plebis P«

ni, quum Di&aturam Quintio a Populo delatam

ye ormatt.

fufpicatur.

Nullae enim populi ea in re erant

yutauit Quï[I'

S

enatus decernebat vt Reip. imponeretur

partes.

emranum, quà

Di&ator, cuius dicendi ius et

poteftas folis erat

j deros elie

Confülibus, feu alteri eorum.

Atque inde Coe-

de Appul. i

Fabium Cun&a-

lius Antipater annotandum duxit,

Sed

"n inn!ii: d

torem grimtum a populo creatum Dictatorem.

et

a ii t

4

hat

24

Clailo Minu

et hunc et alíos, qui eum Diftatorem "vocent,

etiam in eo erroris arguit Liuius XXII. 3

quod

eosque vidto

is a populo non Di&ator,

fed qui pro Di&atore

non indiset.

effet , creatus fit quia Conful

tunc aberat.

Omniun

ferramum.

prope Annales Fabium Didlatorem a

duerfus Auuibas

cenfet, in (

Jemrem geffrffe tradunt.

Coelius etiam eum primum a

Nam et allu.

populo creatum Dictatorem Jeribit. . Sed et Coelium

Plinius N.

&t Ceteros fugit vni (h. e. foli:./ Vnus autem et fo«

metri ratio,

lus tunc erat conful, altero, Flaminio , ad 'Thra-

fimilite hor

fymenum iam occifo ) Confili Cn. Ser.

uilio , quitum

lantur.

Al

procul in. Gallia Prouincia aberat.ius

fuiffe dicendi

nus dedit Àni

Didlatoris , quam moram quia. ex[pecta.

re territa iam

n Faniliis

clade cinitas uon poterat, eo decur [um e,

z

J

ffe, vt « po-

berramum d

pulo crearetur qui pro Didatore &

ffet.

Res- zude ge-

a'onis, qu

Jlas, gloriauque infi

'quem Ducis, et augentes. titu-

&t necitus f

lum imaginis pofle

705 ,

vt ,.qui pro: Dictatore , ( fcil.

Vis cum $

erat,) Dicator credere,

?ur (ita haec vltimalegenda

tititur coni

ex veftigiis fcripturae optimorum codd. et e

xpli-

litdine vid

