optime cum Liuiana ifta Epitome L XIX. be

ht h

feruile in Sicilia confectum memorante.

Inde

"hqeri

i

V 41f2 :

fa&um videtur, vt quod fuperiore Epitome in No-

i

u poft

tis

415

tis Sigonii de emendando n Sieiliae vocabulo Ob-

lle videtur res

| bellum cum

fequente legerat, nelcio quo cafu illud ad hoc

ndum Plu-

Obíequentis caput, et tanquam ex Epit. LXIX

ht temere

tranftulerir, quum ad füperius capüt 104. et ex

vrentur: bella,

Epit. LXVIIT. debuiffet.

Legebatur olim in iíta

non poffum,

Epitome , M. Agtonium Praetorem in Siciliam mari-

fteri Notis ad

tanos praedoues perjecutwm effe

Hic Sigonius,

us locis luius

Vir fane induftrius, et optime de Liuiana Hiftoria

m intelliren-

meritus, recte /» Ciliciam emendauit, et fimul

s fücurum.

apud ()bxequentem, vbi'fcriptum eft: Piratas &

Sila grodis

Rouzm:z: in Sicilia deletos reponendum etffe Cilicia

um n G.

monuit

id quod fequitur et laudat Pighius in

[X. Ineelltrit

Annalibus ad ann. 6$5. iftam Sigonii obferuatio-

emo lerimus:

nem in eius Notis ad Epitomen, heic quoque

um. Jertiee

Schefferum. animo fuo refpexiffe, et fignificatam

voluiffe nullus m.ï"xm, nihil tamen pertinere ad

& conntmant

iftum Obfequentis de fugitiuis locum, àd quem

Dhnd"le fe

[ IW 777 enirt

ille eam, fed quafi ex conuenientiore, hoc eft,

; func termpo

LXIX. Emrome, adfcripfit, fatis probatum exi«

ftimo.

Alius ergo quaerendus Scheffero fuerat,

ealiquot o*

quo eam referret.

Neque fane longe abhinc.

| Xof SW""H

Capite enim proxime fuperiore, quod eft 104.

ichefferl cila

ocurrünt ifta a Sigonio laudata, et vere emendata

01 i

Ia

verba.

At ibi bcnefFC us prorfus intentatum reli-

ari lic debetts

quit z2 Sicilia, nihil aliud annotans nifi, Facfum

fugiiul W

boc Pompein duce.

Vide Florum lib. III. cap. G.

1 Of endit

Quod ipfum non minorem prodit Viri vel incogi-

, Quid ep

tantiam

vel QbS'0pT g LatV .

Eorum enim, ifto quae

mln€ emenaa

anno et capite refert Obfequens, vt quicquam fit

onmnmwüfm

fi&um Pompeio duce? Qui poffit, quum Pom-

ia

i $ $d

pens tunc vix quatuor annos, Qquippe natus Ser—

] uentlï

Jocum

rano et Caepione Confülibus, vt ex Velleio con-

uenire qui

ftat, habuerit? Vicit ille quidem Piratas, debel.

um

yIX. bl

. lauitque, ita vc amplius ne effent , referente Floro,

yrante

fed diu poft, fed et ante eum etiam P. Seruilius,

me m

ipito

q'.ll

416

qui Ifaurici quoque cogüomen ab eorum vrbe,

fuife Nicenum

Ciliciae arce, capta reportauit , immo et ante hunc

fincitus, ifta d

M; Antonius Orator.

Eoque duce fa&tum , quod

dentes , - addid

hie tradit Obfequens, et hic reponendum effe

Hincmart accej

Cilicia &vrl vo9 Sitilia: ex Epitome libri LX VHI.

non modo in [

hanc occifiorien

et Sigonii ad éam Notis obferuaffe debuerat Schet-

ferus.

Antonius enim ifto anno vicit piratas et

birate in eum,

deleuit non ità qduidem, vt ex eo hominum genere

fententite, iüc

hnulli omnino amplius fuperfuerint, aut nulli poftea

epinigrve fum

Ü

&

um

iterum exítiterint, fed ita tamen, vt tunc certe

4

m

deleti viderentur, et longo etiam tempore poft

b

iPytár

tcam

n, P

ä

maria non infeftauerint, nec potuerint.

Quam-

xïomir.c I

obrem etiam de illis eum triumphaffe obferuarunt

Qua

bn

'0D.

pie

iue

Ecuditi, ficuti XXVIII. demum aunis poft Serui-

Ax-xmbur

füus;

lius Hfauricus fecit, fed ita, vt ftatim cum iisdem,

, QU

m fcipt

refumi tunc bellum oportuerit, donec Pompeius

aliorum

orum

(Iran

n

e€os funditus exftirpauit.

E

a

im

0

i

Addi his meretur, quo

d in praecipuo rerum

etm

; qu

Ecclefiaftiearum Hiftorico , et multis dein a

liis gof'c

qu

"Q

eum, magnae item incuriae et Onufrianae pror-

fibi

en

(füs fimalis exemplum obferuauit Maimburgius in

ld

Dux ille

[

praefa.

tione ad Hiftoriam Jconoclaflarum.

(t Card. Baronius ad Ann. 794. B. 4T.

e

gregis e

j

i.

acriter inue

&us in Hincmarum Archi-Epifcopum

g

tum

Rhemenfem, tanquam hominem tnprudentem . et

i::;iu.:riam, tim

zemeraritm , quod fcripferit aduerfus Hincmarum

ho p lu

n

Laudunenfem cap. »o. Zdadforitate Symodi Pranco-

l:.lt*'.*'.ïu:n

fitis d

inum uenerationem,

u

in

m

Àt

e

fordeufis. nounibil repre[fam imag.

gii

od tamen Adriauum et ceteros Pontifices in fia opi-

1Den

Carolo cultum. faarum

1

nioue j)erji'ucm./]l,, et dmortuo

Pïi:

um . vebenmentius promouiffe. At vero omnia

fCi.niïx |

P[IPP(H'

» debellan

-haec ,

licet ab Hincmari fententia minime aliena,

d

fis D

K

!

neutiquam tamen ip

fius fuerunt verba, fed Cen-

Gtitci (

x

el

Con

türiatorum Magdeburgenfium, qui quum ex illo

AUl

in Concilio Francofordenfi damnatum

&t F. n

retuliffent ,

Gritogi

i, ft

fuiffe

41

eorum vrbe,

fuiffe Nicenum II.. quo Imaginum cultus fuerat

Q etante hunc

fancitus, ifta de fuo

hunc locum veluti conclu-

üm, qud

addiderunt

dentes ,

Barommus vero pro ipfis

jonendum effe

Hincmari aecepit, eoque non infpeQto, temere

ibi LXVIII

non modo in füos Annales tranftulit, fed et per

ebuerat Schef-

hanc occafiornem et caufam maena verborum acer-

r|

bitate in eum, vt acriter nimis aduerfantem fuae

at puratis &

funüm Senere

fententiae

incurrit

Et fequuntur hunc in iita

ag nulli poftea

opinione tum ali, tum imprimis Goldaftus, qui

vt tunc.certe

cum Synocum Parifienfem fub Ludouico Pio cele-

vempore pl

bratam, Francoforti edi curaret, eius fronti fub

ednt. . Qum:

nomine lHincmari eadem illaà verba praefcripfit.

(fe obferuarunt

]

Quapropter non iniuria ex hoc exemplo obferuat

nis pat! Serüi«

Maimbürgius, quantis erroribus obnoxia fint illo-

m cum iisdemt,

rum fcripta, qui Au&ores ipfos non legunt, fed

ynec Porpeuus

aliorum citationibus confidunt.

Et fimili modo ac iure increpat ( To

pag.6.)

WUPLQ ferum

etiam eos, qui Au&ores non legunt in ea lingua,

; dein ls golt

qua fcripfere , quo fit, vt faepe grauiter impingant:

mirianae p

fubmmmns demuue jed fatis t/l quod son 7;]1 Ja-

i mburmdï m

"Hs &

acciati , euam/z uibil couqueramur . de is , qui,

P

, Du ille

qrm uon. legunt antiquos: Auctores iu ipfis fontibus,

,94 , 4l

3d effe uequeunt.

Verum tam jen hic ipfe Maimbur-

Ep.lcophm

gius, quantumcumque fuam praedlcat curam et

mauünam tamen et ille etjiam. eo 1pfo in libro et

ml dentem &t

loco pag.4 humanae incuriae et incogitantiae mà-

füs Hin pemanom

-Syodi Erant

nifeftum fatis dedit documentum; dum Grimoal-

7] st

tititdllh

dum Arengifii filium, cui Carolus M. dedit pater-

num Beneuenti Principatum; dicit fuiffe auunca-

ii

a l 0!'1

lum Ptincipis Atel]gifii, qui eieCtus a Carolo ex

u!r 73 Wuuz

Àt V

" gmm.l

Imha, debellatis LOI]U()bdruh , quorum vlrimi Re-

jme dlients

gis Defiderii, feu leurevm ile erat filius, ad

Graecoós fe contulerat.

enim hic ipfe Atelgifius

T2

fed Cet-

J

Defiderii F. neutiquam auunculum habuit iftum

; quim &* !

Grimoaldum, fed eius ipfe erat auunculus; quippe

NT

ul

Dd

quum

418

quum eius foror, Defiderii item filia, mater effet

fm inde er

Grimoaldi, id quod ipfe Maimburgius non igno-

enim nuper

et antiquiffin

rauit. Confer. To. r. pag. 268. et 281. et To. 3.

pag.2. Similiter in Hiftoria coZlabeutis Imper ii lib. I.'

fcriptarae vi:;

pag. 64. liquido errore Annam feu 'Theophaniam

mesare poter

Othoni H. defponfam , et dein etiam nuptam di-

antiquifim e

tuler, Infin

cit fuiffe filiam defun&i Jmperatoris Romaui Ár-

Atqui Romanus Argyrus ma-

Hebrzeo texti

gyri et Theopbaniae.

ritus fuit Zoes, et XL. demum annis poft mor-

Tudoeorum, q

tem Othonis II, fa&us fuit Imperator Graecorum.

gatus tamen |

indicant eorar

Scilicet confudit duos Imperatores, eodem appel-

latos nomine, fed diuerfos cognomine.

Ille cu-

in omnibus

TI

T

ius Otho filiam. düxit, fuit Romanus Puer , Con-

ordine reli

ftantini Porphyrogeniti F. Leonis Philofophi nepos.

i, fum, qu

Romainus autem . Argyrus aliquam multis annis poft

gine füb(titue

Colicis, tum

ad imperium produ&tus eft per nuptias mulieris , cu-

ius auus/erat Romanus Puer, amita vero Anna ifta

propriorum n«

Othoni nupta: quae et alii et ipfe Maimb. accu-

Pïï*ïi'lü , Qu 3;

ratius multo tradidit in Hiftoria Sebismatis Graeci

ante tot fscu

lib. III. p. 259. 262. 273. Vt adeo ex.his omni-

quandoquide

bus pateat clarifime, quam etiam hodie, etiam

Vétà et ab i

ili, qui curam quam maximam profitentur, ta-

quod viri do

men itidem vt nonnulli Antiqui, aliquando me-

pello vele

moriae füuae nimium confidant, et Au&oribus non

T0n ex

1

infpe&is, vnde ea, quae tradunt, haurire debe-

d PU 1;10»-

bant, füepe in graues etiam plus minus errores

julo p

'otef

VICS

à

Ti

Qvta

prolabantur.

l

hiC

MLC

;

!

Comï!io, qUy

HqUe, tum p

Til in Graa

Gub P OP

expreflifenr

- rdto f

nciderunt etiam ipfi Veteres aliquando. in cor-

I

TRüeniglenes

rupta exemplaria antiquiorum fcriptorum , quos

hau-

Pirlae v Q

de rebus ante fe geftis coxili'ulebant, atque ita

1À., qu

"

lii

ftum

419

lia rtater effet

ftum inde errorem ad nos propagarunt. Neque

gils non igno«

enim nuper demum aut in media barbarie, fed

adr. t To a.

et antiquiffimis temporibus librariorum. calami,

tis Imperi li.

fcripturae vitiis fuerunt obnoxii: id quod nemo

i Theophaniam

nesare poterit qui ipfum Sacrum codicem cum

jam nuptam di-

antiquiffima eius Graeca verfione diligenter con-

ris Romari. dr«

tulerit.

Infinitis enim ea in locis difcrepat ab

ts Argyrüs m«

Hebraeo textu, vt ille ad nos peruenit ipforum

annis polt mote

Iudaeorum, quos Maforetbas vocant, crifi repur-

itor Graecorum.

gatus tamen et ipfe, etiam ex conie&ura, quod

, eodem appel-

indicant eorum Notáe, in quibus Veteri, et, quia

xmne, llle at

in omnibus reperiebatur codicibus, in verborum

n Pur, Con»

ordine relictae , manifefte tamen corruptae Le&ios

wilofophi nepos.

ni, fuam, quam &v«^oyéx ipfa exigebat, in mar-

Iilae vero Graeci et Hebraei

ultis annis po

gine fubítituerunt.

as mulieris, Ql

codicis, tum in communium, tum praecipue in

; vero A fa.

propriorum nominum vocabulis haerentes difcre-

(e Maimb. accie

pantiae, quid aliud arguunt, nifi manifeltas iam

Sehsmatit Gme,ri

ante totfecula quorundam librorum corruptelas,

quandoquidem ex Variis illis Le&ionibus vaa modo

Q ex his omtt«

m hodie, etiam

vera et ab ipfo Scriptore potuit efleprofe&ta? Nam

profitentur, t«

quod viri do&iff. Víferius et Bootius, vt fe Ca-

: dliquando me-

pello vehementius opponerent, difcrepantias illas

non ex Variüs Le&ionibus, aut librorum vitiis,

: Anfooribus non

fed ab ipforum interpretum vel z8As«l/ vel con-

., haurire dee-

filio profe&as cenfuerunt, id haud fcio an aliis,

j; minus errores

Quo enim

mihi certe nunquam probari potuit.

onfilio, quaue, caufa interpretes i(ti cum alia ple-

que, tum maxime Hebraica illa nomina propria,

— À

nihil in Graeco vtique fermone fignificantia, non

exprefüffent iisdem per omnia literis, quibus in

T.

Hebraico fuo exemplari expreffa tunc. temporis

inueniebant? Cur ex. gr. Genef. 14. Regem Pam-

jgundo 1 C

phyliae vel Gentium. y*t vocare mallem O«e-

cupoo

tum, 4

QU«

yx^ , quafi in Hebraeo efiet

/pro *4, Re-

b atque J

[

:79131: »

z

gem

hu

420

gem'Sodomae yy3 BA , quafi effet p5* , "$ pro

are fi oportet

*, Regem Adamae MU Zevaao, quafi "N JJ

mogis adfaif

effet pro j, Immo in his et fimilibus quam plu-

30n magis dirt

Hebraica. iden

rimis quis non videat manifeftam Hebraicorum

exemplarit; qu

exemplarium inter fe difcrepantiam, a librariis

guam, et quid

profe&am, literas fisura conuenientiffimas, qua-

les in Hebraea Lingua multae, confundentibus.

do Tudaei pler

Eccleíie, exen

Atque hinc Zacháriae XIL ro. vbi pro vulgato

compluribus fe

Y5 2estvzgew), quomodo Tohannes, in Euang.

vt eam non fol

XIX. 5 7. idreddidit , Graecos legiffe apparet Y121»

gerent, inter

quia dgx:jzayr» verterunt, Hieronymus ob fimilitu-

authenticam C

diuem literarum errorem q//? uatum ait.

Verfiones ex ea

Interpretum ZgXsj/ov in talibus et tali ex caufa

fripcua, qua

ortis erroribus femper accufare, hoc eft, dicere,

fliinos pene ia

eos ne quidem deceptos fuiffe variante Le&ione,

exprimerent,

aut vfos exemplari ab aliis plerisque difcrepante,

lbruüs « e

fed quum in omnibus eadem effer fcriptura, et

fidem, Quam,

illi in füo itidem, vt in aliis fcriptum haberent,

ttibui a nobis

perperam tamen omnia iffius generis dormitante

cis, Quae tam

oculo vbique legiffe, et eadem focordia in Verfio-

multa le&tiony

nem fuam tranftuliffe, abfurdum prorfus et infci-

Tiendis et cor

tum mihi videtur.

Nec vnquam ego aufim aut

Ontti, Oj

velim maiorem adfcribere fidem, curam, et dili-

Muliag v'(fm

gentiam librariis , qui indo&i plerumque et rudes,

R

querin, |

J

tlp.

fingula volumina fingulis tantum hominibus- vel

Toneritate qu

farniliis fcribebant, quami inrerpretibus, qui, qui-

gt endur,

cunque fuerint, feu LXX. feu alii, longe tame

ipf

"idetgr.,

librariis illis haud dubie doCtiores , verfionem co

j.':rbd:!cmzt. N

ficiebant per totum terrarum Orbem, vel certe re-

tm jeri,

gionesplerasque in exemplaria quam plurima defcri-

t

jerque eam omnium,

da(fe etvre'cenü

endam, et mox defcriptam,

h

7I

)d

tum aequalium füorum, tum pofterorum iudiciis

1

dulter,

cenfürisque fuam fidem , induftriam, et do&rinam

duo-

("ï"ff &j

lari

exponebant. Prouidenti-am diuinam ad haeca

care

piaug SGU. d

(

.

421

tyos, p

care fi oportet et licet, putem fane, et.eam non

j quili NY

magis adfuiffe librariis, quam interpretibus , vel

libus quam pl

non,magis direxiffe oculos et manus illorum , qui

t Hebraicorm

Hebraica identidem facri Codicis defcripferunt

àm, a libtariis

exemplaria, quam qui eum in aliam verterunt Lin-

guam, et quidem illa verfione, qua mox non mo-

ntifimis, qui«

'onfundentibus,

do Iudaei plerique, fed et omnes Chriftianorum

bt pro valato

Ecclefiae, exemplo ipfius Chrifti et Apoftolorum,

nes, in Euanf,

compluribus feculis praecipue. erant vfurae, adeo

vt eam non folum publice et priuatim niaxime le-

appaet g

serent, interpretarentur, atque in dubiis quafi

u

Iu

s dj i

il-

authenticam confulerent, fed et alias plerasque

alt.

verfiones ex ea potiffimum , rariffime ex Hebraica

et tuliex caufa

fcriptura, quae ante duo haec fecula inter Chri-

v eft, dicere,

ftianos pene iacuit oblitterata prorfus et fepulta,

n

te Lectone,

exprimerent. Deniquenon video, cur Iudaeorum

tte,

j ü

librariis et exemplaribus Hebraicis ampliorem,

ar

18

fidem , curam, et prouidentiae diuinae adiutorium

u

jtam haberent

tribui a nobisoporteat, quam Chriftianorum Grae-

ers dormituite

cis, quae tam Noui, quam Veteris Teftamenti,

,

du

l

n Verio-

multa le&ionum varietate, adeoque multis etiam

us et inftie

mendis et corruptelis fuerunt iam olim imbuta et

onerata.

Origenes certe in Matth, Tra&. VIII.

TU qufim aut

ciam, &t ili«

Multam dzf'erentiam inter exemplaria inueniri con-

à

[

^

umqu

g er rudes

queritur, /.

ue per negligentiam . [cribentium , fiue ex

; iel

] i

0

ff

temeritate quorundam , [iue propter eos qui megli-

guut emendare firipturas , vel per eo$, qui, quod

QU.

$

Aqui', (FJi'

ipfis videtur , im emeudationibus vel adiiciumt ,. vel

"RD

l«mge tarfi

eimcot

ï

fabducunt.

Sic Lucianus Martyr, qui fub Diocle-

, verlion

tiano periit, a Suida dicitur facros Libros emen«

" 1 e

(

l'ï'

daífe et recenfuiffe, quod videret eos multum vitii

np

riffld ov

(moX) 0 vi3os) excepilje , cum temporis tracfu multa

li

yegim omntu

1 mdlCuS

im ds adulteraute , tum per contimuam ex alüs in

Atque hinc Sul-

), €t *

orh'lnlm

alia' exemplaria | defcriptionem.

n

^4

o«

picius Seu, de Salomone Rege agens, quum de

jae

[

a

d;

quodam

422

tlüca haec exet

quodam annorum numero in libro Regum haefi-

bus laodati int

taret, addit: Sed son dubito librariorum potius me-

vunt, fententi

;

gligentia , praefertim tot um féculis intercedeutibus,

los poftentati :

veritatem fui[e corruptam , quam vt propheta erraue-

controuerfis,

rit; ficut in boc ipfo uoflro opu[culo futurum credi-

iuros, fi quua

sus, vt decribentium incuria, quae non incurio[e

AL

T

ut

& nobis funt dige[la , vitientur.

Immo vero de ipfis

TOquti

nihil omnino

Hebraicis V. T. exemplaribus, audi quaefo, quae

conguitis et

dicat inter ipfos ludaeos doGifümus Gram-

maticus Elias Leuita in libro Hammaforeth : Abs-

Verique ex,ii

eruta, ficuti

que dubio, nifi ( Maforethae) veniffent , iam fatía

bentur,

fuiffet Lex tanquam duae Leges, *xyp j ] NO!

Bt vel lunc

"n Q"2502 "7 nswponMpo "22 0Dn"mbso

et necefarium

:e3non o WU* nmp WEN2O »sec - effent

dium, quot e

duo libri ip ommibus libris Scr'iþturae, qui pariter

tür errores et

confentirent , ficut. accidit veliquis Seriptorum libris.

effet, infinita

Sane Maforethae illi poftquam venerunt et admi-

etiüm dodiffi

rabili plane ac ftupenda diligentia Textui facro

X cotmpti

fiépem , vt dicunt Iudaei, circumdederunt, hoc eft,

literato vend

omnia non modo vocabula eius , fed et Literas ac-

curate numerarunt , haud ita facile eum denuo vi-

fua fcriptain

tilimorum vj

tiari potuiffe, lubens agnofco , fed ante illos, quo-

mim partem

rum fummam iftim diligentiam haud dubie exci-

tarunt frequentes, quae tunc erant, in Libris fà-

tenebris damr

cris corruptelae etincertae Le&tiones, hos aeque

TO eXagitor

Tunc velliftm

ac alios Libros habuiffe fuas difcrepantias, et id-

iwnt, &t ty

circo mendas etiam et naeuulos , atque adeo Grae-

corum interpretum tempore iftis in locis, quae

lunt, videlic

mutationem aut tranfpofitionem vnius ct alterius

oQiffmorun

Wordicus rer

literae arguunt , aliter illos in fuo exemplari, ali-

TU , qui o

ter nunc nos in noftris lezere, fi ex animi fenten-

tia loquar , vix dubito.

Vitra le&tio fi vna vbique,

que rerum f

praeferenda fit, non ego nunc decernere velim,

tentiim ind

nec tantum mihi fumere aufim; hoc folummodo

£t Dotro pr

dico, fi in omnibus fecundum noftra et Mafore-

Xemylorum

thica

423

thica haec exemplaria , contra antiqua illa, ex qui-

o Nertm heft-

bus laudati interpretes Verfionem. fuam concinna-

ürim poris w-

intercedentius,

runt, fententiam dari oporteat longe melius il-

los pofteritati fuiffe confülturos, et fimul multis

[

r

biefi

0 CT.

controuerfis, multisque cauillationibus obuiam

futurum cerad-

ituros, fi quum manus tam laudabili et vtili cete-

ge ton incuriofe

ftituto admouerent, diligentem prius et

30 vero de iplis

roquin in

nihil omnino praetereuntem adhibuiffent Crifin,

Qi quaefo, quie

conquifitis et collatis inter fe variis exemplaribus,

Mfimus Grum«

veraque ex.iis leCtione rationis et do&rinae ductu

*

moforeth: Al«

eruta, ficuti poftea Maforethae feciffe perhi-

jfe, m fn:*?a

bentur.

P^R

Er vel hinc patet luce ipfa clarius, quam vtile

2 22005

et neceffarium fit in re literaria Criticum hoc ftu-

UN2 v efent

dium, quot e contrario, fi negligatur, exorians

st, (ui pari!gr

tur errores et difficultates.

Cuius rei, fi operae

yriptarm M)ïh:.

eífet , infinita poffent proferri exempla hominum,

yennt et adtti

etiam do&iffimorum , mirificas olim obferuationes

i Textui fücro

ex corruptis adhuc Au&orum locis hauftas, orbi

derant, loc elt

literato venditantium, et multis inde erroribus

d et Litenis a«

fua fcripta inquinantium, qui nunc Criticaluce cla-

/e eum denio Vl*

riffimorum virorum cura ac ftudio purgatis maxi-

| ante illos, q00*

mam partem Auctoribus praecipuis, depulfi, et

mud dubie eic«

tenebris damnatiiacent. Quapropter fatis pro me-

at in irs f

rito exagitari nequit illorum ftupor,

qui etiam

onés,

los aeque

nunc vtiliffimum hoc ftudium contemnunt , fafti-

etid.

'crepanïizsy

diunt, et tantum non penitus explodunt. Ma-

lunt, videlicet, ex fcribarum et fciolorum, in-

atque adeoGrte

; in locis que

do&iffimorum plerumque hominum , calamis orta

vnius t

g!(cnuls

mordicus retinere, quam veram ipforum Scripto-

p eremplti ?l*

rum , qui omnem veterem diuinarum humanarume

grini Em

que rerum fapientiam pofteritati prodiderunt, fen-

W

tentiam indagare, vel ab aliis indagatam recipere;

yio f n ii

limy

gemere ve

et porro pro antiquis illis

Lesum, Inftitutorum,

ftoriarum monumentis , vnde

hoc folumrmo

Exemplorumatque Hi

AIMOI

Dd 4

omnis

( &

u

424

tanquarm de à

omnis in tebus publicis et priuatis comparatur

prudentia , falfa quaedam et nuper nata figmenta

in vere corrü

pertinaciter amplecti

Hoc illud eft, pro Tunone

]uat conterré

vere nubem fouere, et inuentis frugibus olandes

rificuliorem,

morolo animo praeferre

Verum . quia ipfi obiter

dicio, long

letturis tand

tantum et perfun&torie, in quaecunque inciderunt,

nili deprelen

perluftrant, atque ita nullam alicuius momenti

aut bonae frugis obferuationem , quae ex attenta

€ert& Vàid& V

librorum le&ione et meditatione nafcitur, animo

Yattetate mei

conditam habent, nihilque norunt, nifi forte ab

tdem Opinio

aliis bene iam di&ta et excogitata identidem reco-

tque onerat

que:

loriamque alieno labore partam. furtiuis

multo reddi

omnem 1lli

luec et fimil

illis repetitionibus in fe transmouere

2rifin etiam in. corrurtiffimis locis refpuunt, in-

qui omne h

crepantes fubinde, malle fe quaedam ignorare, vt

Véro. miqu

ita. ignorantiam fmm velent cuiusdam fapientiae

Omnino üt 1n

f'r)eue ac modeftiae praetextu , neu aliorum et maxi-

fi0 homnun

me aequahum fuorum eruditione, ftudio et in-

n quim non

duftria profliyatas quae veterum fcupm infidebant,

fitui «t per

labes agnofcere cogantur

Qu agunt.

Non diffiteor equidem, etiam hic Iliacos intra

A.AS Verat

muros peccari àb iis, qui exigua, vel nulla erudi-

nl iles fü

tione fubnixi, conie&uris fuis temere in AuGtores

bm

'Jlï

Ü

graffantur, verbis eorum non medicinam fed vim

inci

Tünt

(

faciunt, quicquid non percipiunt, aut infolens fibi

Don modo ;

videtur, quafi omnia vel legiffent vel meminiffent,

€t nemi

1

corruptum- illico clamant, immo ipfis Latinitatis

T

qu

Mal]

finibus fua fententia palam eiiciunt, conftantem

liunde (

membranarum le&ionem, minimeque reiiculam

Q

fuis fomniis mutare non verentur

difficillimi iidem

qu4m e

U0O et eyc

in admittendis alienis, licet' optime excogitatis,

Quémque ià

deque iis, vnde nemo vel hilum .do&ior. euadit,

lls sS(',]ï

neque ipía Au&oris fententia vlla. ex parte muta-

um qll'del

tur, aut in clariorem lucem e caligine profertur,

bi

U

$ prie

acerbiffimis iurgiis acerrimoque inter. fe duello,

Qe

Céndum

tanquam

425

is Cortparatur

tanquam de a.ris et. focis ; dimicant, qui denique

nità üpmenta

in vere corruptis locis fuam femper fymbolam vo-

l; pro funone

]unt conferre, prioribus nihilo certiorem aut. ve-

ugibus ghandes

rifimiliorem, quum haud dubie, meo quidem iu-

quua ipft obiter

dicio, longe praeftet, poft varias iam aliorum con-

e incidenunt,

ie&uras tandem. aliquando - manum iis abftineri;

us momenti

nifi deprehenfam. effe veritatem manifeftum aut

1. €X attenta

eerte valde verifimile fit.

Nam ceteroquin ipfà

icitur, animo

varietate medicina modum excedit, et nouis iden-

, nifi forte ab

tidem opinionibus et conie&uris le&ores diftrahit,

entidem reco«

atque onerat potius quam iuuat, certe incertiores

artam furtiuls

multo reddit, quam ante fuerant.

Verum. ob

e, omnem illt

haec etfimilia, fi quae funt, ineptiarum genera,

qui omue hoc ftudium damnant ac reiiciunt, illi

rg!þuunr, i

gnorare, vt

vero iniquiffimi funt rerum iudices, quum nulla

omnino fit inter humanas difciplina, quae pro va-

l iægï.enüug

|orum et maxie

rio hominum ingenio ineptiis prorfus vacat, vel

ftudio et ite

in quam non fua fecum vitia. intulerint et inferant

j ytfidebant,

fatui ac perüerfi iudicii homines, modum in iis

quae agunt, tenere nefcii.

Iftis verae eruditionis aduerfariis non multum

c Dliacos inteà

j| nulla erudi«

dbümiles fünt inter ipfos Criticos illi, qui fi qua

e in Audores

bona fua fortuna, in vetuftum alicuius Au&oris

inum fed vin

inciderunt codicem, quicquid in eo inueniunt,

non modo probant, et vulgato praeferunt, fed

i info

ens» fb

et neminem deinceps ferre poffunt , eidem fcriptoe

Imeminilent

ii5 L

Atl

ri quantumuis erudita et fpeciofa obferuatione

aliunde füccürrere tentantem , veriti fcilicet, ne

.. confrantem

)

ye reiiculum

1

quicquam ea re decedat pretio codicis, quo re-

perto et excuffo vnice fe omni occafione ;efferunt,

l

Jlimi idert

quemque idcirco vbique et in omnibus fincezum,

, exogitts

nullis. vsquam . naeuulis afperfum. haberi. volunt.

ofhior &X Itj

« parte Duta

Sunt quidem vetuftiffimae membranae infinitis par-

tibus praeftantiores recentioribus, nullas tamen

.nä Prof&[fü !

credendum eít, adeo: corre&tas effe et integras,

; he dullo

vt

Dd s

[3;)9!11"1

Q

426

vt nihil mendarum contineant; quum etiam anti-

Ti verbis mot

quiffimis illis temporibus fcriptae ftatim ab Au&o-

vix putem f

rismanu degenerauerint, partim librariorum ofci-

Afconius. B

nec folummo

tantia, partim fciolorum, quod genus hominum

$n re literaria femper fuit , audacia.

Quo factum,

bunis pl

Creà

vt et ipfi veteres non raro de his librorum cor-

et Onufrits,

ruptelis fuerint conquefti, et crifin etiam conie-

vt etilli, qu

&ando e

KXCE

ver

cere coa&i, vel fi negligentiores in eo

ts exiltimant

effent, in errorem, vt initio dicebam, indu&i

fintio ia a

Cexte Cicero ad Q. Fratr. Hl 5.. De Eatinis; quo

feciffet, Dce

fé vertat , ne Cire profitetur, 2ta ozendofe et Jcribi

pecuniaque.

et^ venire.

Et quamuis ipfe in fuis fcriptis tam

los ficratae

et Volícis la

diligens fuerit, vt; antequam ea ederet , ÁZbrario-

vs'

vum tenda tolleret , ficuti fcvibit ad Attic. XIIL 25.

tpetne: vl

tamen nonita multo poft, imperante fcil. Nero-

Luias IV, a(

ne, variantes iam in eius Orationibus leGtiones;

quae de Sam

aliorumque conie&uras aliquot locis notauit Afco-

lys, Nm

nius, et idcirco füa etiam conie&ura tentauit,

hgt w qi

quod in orat. pro C. Cornelio pene in extremo

rilim edi

u

m

legebatur: Tanta igitur im ilis virtus fuit, vt

erütum qu[

anuo XVI. poft. Reges exatfos propter uimiam. domi-

prias Romar

mationem potemtium [ecederent, leges facratas ipfe

&t Monte f

ffbi reflitueremt , duos TIribunos creareut , etc. itaque

mmo antiq

aufpicato po[lero anuo decem Tribuni pl. comitis et«

WRominorum

Hic ille eodem modo, quo

viatis creati funt.

n&ionibus

Sulpicium fupra audiuimus loquentem , Juduci fz

Tünt etiam

giagis, ait, librariortim boc-loco c:/]l, qendam , quam

Céterisque

vt Ciceronem parum proprio verbo vfum qJe credat s

16j exi]s

L

illo eniim tempore p

lebem leges facratas fibi m reffi-

flcots ieor.

zaiffe, (uumquam . enim autea Tribunos pl. babuiffe )

ffihis illa 4

fed tuuc primum con/litug'[ïä. Exiftimat librariorum

AC (i

culpa iam tunc fa&um, quod reffiszeremt illic

* Or. r

legebatur , et reponi debereiconfHtuerent atque ita

eïfem Qut f

Sigonius et Onufrius in Faftis anno 26o. et 26t.

eam Afconii emendationem fecuti, allatis his T u!::

eqtenri; di

lii

T2 g t

427

f etiam antie

lii verbis non dubitanter fcribunt.

Ego tamen

um db Autb-

vix putem faciendam eífe mutationem, quam vulc

ranorum olcie

Afconius. Etenim facratae leges non erant proprie,

nus homimm

nec folummodo illae, quae tunc temporis de Tri-

Quo fium,

bunis pl. creandis funt latae, vt volunt Sigonius

librorum core

et Onu£rius, et fenfiffe videtur etiam Afconius,

- etiam conie«

vt et illi, qui fa

cratas leges a Sacro Monte apella-

entiores in eo

tas exiftimant, fed omnes, telte Fefto,. quibus

bam, indudi.

fan&io ifta addebatur, vt qui quid aduerfus eas

t Lotitis; u

feciffet, facer alicui Deorum effet, cum familia

uibfe et frii

pecuniaque. Atque hinc etiam apud

alios popu-

; Jcriptis tàm

los facratae leges latae reperiuntur. Ab Aequis

quae maxima apud . eos vis

eret, lirarit-

et Volfcis lege: facrata ,

Artic, XIlLa3,

delectum | babitum. fcribit

cogendae wlitiae evat ,

ex

ex;,

ex iis,

te fcil, Nero

Liuius IV, 26. Qualis iam fuerit illa l

bus ledtones;

quae de Samnitibus tradit Idem X. 38. facile col-

Nam et eos dele&um habuiffe dicit zoue

: ootaxit At

ligas.

vun u0n comtcni,gfet ad Inperato-

Yuri tentatity

lege, vt qui iumio

.

je in exremo

rium edicium, qui

que iniu[fu abiffet , caput 4oui [a-

£

i

u fit, d

cratum effet... Vides f

acratas leges non fuiffe pro-

Montis facri, vel

itii

am dini^

prias Romanorum , multo minus

ex Monte facro demum profe&as aut nominatas.

g firutn if

"

Immo antiquiffimae pleraeque leges, fed maxime

d

l, onmitis tf«

Romanorum, erant facratae , hoc eft, iftiusmodi

Et haud dubie tales fue-

3 modo, q9

fan&ionibus munitae.

rem, ul Jg

runt etiam regiae, comitiis curiatis a Romulo

ceterisque latae.

Quae quum Aegibus exadis

gyndan, 109

emnes exoleuiffent , iter

"nque coepiffet Populus Ro-

m .j/fe Dd

snanus iucerto magis iare et con[uetudine (quae erat

1 J

jj n r

/

!

Mi

J

.,'/ï

b!//l?

aimia ia potentium dominatio , de qua Cicero ) agi

hi þl- l

ac regi, quam per latam legem, vt ait Pompon.

nl

ibrariogur-n

de Or. iuris $. 3. adeoque nullae tunc amplius

ulligura ic

r

ye it

eflent aut ferrentur facratae leges, non male mea

.'4;;?;;': a

1

fententia dici potuit populus in Monte facro illas

10 63.

Ü

,;[.

quippe quae poft

ll

^f

I)

jis T

fibi tunc temporis. retticuiffe,

longam

428

longam anriorum iritercapedinem tunc denuo ferri

Batereulus., €

coeperunt, et porro deinceps etiam funt latae.

Dionyítum, |

Atque hinc poftea populus omnem poteftatem de-

mint, W q

cemuiris conceffifie. legitur apud Liu. lil 35.

exduobus pri

enodo ue.lex leilia de Aueutino; aliaeque . facratae

vt TCCEC

J

leges abrogarentur , hoc. eft, non .illae. proprie,

:.,,ud ?

dum

ex

quae de Tribunis pl. funt latae, (nam hi fub De-

cemuiris non erant futuri, nec fuerunt) fed quae-

lu

!

4f Ortut

cunque: aliae leges a. populo. poft feceffionem in

Z ;

Toutato

facrum Montem iuffae. cum . iftiusmodi. fan&ione

dter l

Và

L

yro ]

inter quas etiam Icilia de Auentino fuiffe videtur.

Certius, ni fallor, vitium eft in vltimis Tullii

165 13

verbis, nifi illum dupliciter lapfum flatuere veli-

e

nt

;

mus, dum poftero ftatim anno decem Tribunos

dme ex corri

pl .creatos dicit, et quidem curiatis, comitüis.

I' ) Dnome

lebit.

0d

Nam longe demum poft, zricefrmo féxto anno a. pri-

suis Tribuuis pl. decem crveati fant Liu. W. 5o0. quo

dvta

d Y

d

tempore, iam quarto decimo anno ante, lege lata

ban

ü

15 veter

conftitutum erat, vt Tribuni pl. non amplius cu-

codictm corr

riatis comitiis, fed tributis, in quibus nihil pote-

pore er

rant.patricii, crearentur.

Cenfeam . denarium

nius Nar, H

numerum non a Cicerone , nec Afconico , fed fcio-

Plattus j ,

.

lo quopiam verbis illis additum, et voluiffe Cice-

pufe cred

Ifüi

ronem, primo extra Vrbem in Monte Sacro per

Senus, alte

feceffionem creatos Tribunos pl. poftero vero anno,

&t fe

et.deinceps in ipfa Vrbe aufpicato, et comitiis

quum

curiatis folenni et antiquiffimo Magiftratuum crean-

qu Ni qe d

Q

dorum more.

bi

Hoc. eodem apud Aftonium loco

t Q

ftatim poft, duos illos primos T'ribunos pl. L. Sici-

Ó

4

aium, L. F. Velutumy, et L. Iunium C..F. Paterculum,

[/

fed pofteriorem hunc male ita nominant Editores,

It

fecuti fcilicet Manutium, qui cum in antiqua ed.

? Uto «

ve

0

legeretur. Lauiuiss repofuit L. Iuuius ex Dionyfio,

l

qui:certior hiftoriae au&tor fit, quam Liuius.

At

L. Iunius. à Dionyfio cognominatur Bruras, non

leri

Pater-

429

X denoo ferri

Paterculus, et praeterea Afconius fequitur. non

1 fünt latze,

Dionyfium, fed alios Au&ores, quos ibidem no-

ote(tatem de:

Hic vero alterum

minat, in quibus eft Liuius.

lu Hl 5

ex duobus primis Tribunis quum vocet L. Albinium,

e(ue. Jacratat

vt re&e Sigonius pro Z/bigum, nemo non videt

lte. proptie,

apud Pedianum idem nomen 'Tribuno illi redden-

m hi fb De«

dum fuiffe ex veftigüis vetuftae fcripturae, in qua

;

nt) fed que-

Lauinius oxtum ex L. Aluiuius, et hoc ex L. Albi-

aral

m

1

EC

l

l

onem i

sius, mutato B: folemni pene more in V. plane

odi finttione

ficuti alter. non. L. fed. C. Sicinius male quoqué

uife videtur,

Velutus pro Bellutus cognominatur.

Quod Edito-

vltimis Tullit

res a Sigonio Emend. I. 33. didiciffe

iam potuif-

flatuere veli«

fent, difputante contra Robertellum,

qui ineptif-

le&ione £L;

m Tribunos

fime ex corrupta a Manutio Afconii

ti comitils

lusi, nomen apud Liuium quoque

reponi vo-

lebat.

ia um d jfi-

Sed vt ad veterum ctifin; omiffa noftra, et pro-

, Dl 3o. qio

bandas veterum teíftimonio etiam antiquiffimorum

1te, lege htà

codicum corruptelas reuertar, 77£uumm fuo tem.

; amplius Cl«

pore eruditorum . concertationem fuifle fcribit. Pli-

us nihil pote«

ym. denarim

