antica apud annquhmos popnlos vfnm

"t Sm

Hifloriarum praebuere , apud Hebraeos,

CIeDàt. tun

*

Graecos

XLIX

Graecos,: Hifpanos, Gallos, Germanos, .Ro-

tibus ratil

j1nanos.

Funebribus laudationibus multum:de-

plotum. fixis

bet Hifloria Rom. -

Saepe tamen etiani per

bant: eaque

illas adulterata eft. Hifloricorum fides in re-

apid tulie

bus.fuae familiae et. patriae fufpecta. Florus

fitus, - Cóme

et Orofius defenfi j [et notati. — Valerii Antia-

H emata m

tis: Hiflorici aetas et fides.,

Scmptores faepe

1 antiquil

adulantur Illuftribus Viris, et praecipue Vel-

taeulis fimie

leius Paterculus.

L. Aemilius Paulus: non ter,

idere... Hlo-

fed bis tantum triumphauit

Nummi gentis

ieram 'cac

Aemiliae explicantur. Tlopaea in iis fignum

v

]

Fueront

victoriáe; non tl'llllnphl.

i Capltohm di«

pattici I

hgenu[ïïme nofatos habent

[*

gulorum trium-

j fe

phos.

Supphcatlones non femper fcquebatur

Juus. nune

Triumphus,

Suppllcatxones vix.negatae, ne-

titudo faqpe

catae tamen etiam aliis

quam Albutio. . Ci-

vitis Non.

ceronotatus, "l'riumphus faeplüïme negabatur ;

mendatur c

vnde mos triumphandi in monte. Albano.

cipio - iuete

T numphantes debebant olim rem gefflfre im-

vondita V

perio non extraordinario ,. fed accepto in Ma-

noi Tibut-

gxfïmtu : tum fuis aufplcus et in faa prouin-

us Fl

cia:

porro ita,

vt nullam antea in eodem

yutota. Vee

bello magnam 'cladem fuerit paffus; denlque

Plotarchts

debellaffe;: prouinciam pacaffes et fines. im-

perii pxotuhiïä. Valerii Max. error. Liuius e-

mendatur.

Prorogare de. duratione temporis

dicitur

non extenfione loci

Facilior tandeim

ulos vum

fuit Senatus in "'riumpho concedendo ; fme

j Hebraes

cxebat tunc 5000- hoflium. vno Proelxo occi-

Graetos

diffe.

L

diffe

1 Hinc factum, vt in, defuetudinem vene-

a"iqnando e

rit triumphus in monte Albano, vt et Ouatio.

nuntur, Flo

ia tantum

Negatus tamen et tunc aliquando triumphus;

qumdum i

Nec. agebatur de bello ciuili.

Interufeniebant

quam quie.

faepe etiam caufae, per quas peraginon Pofïet.

t Va

CAPVT . VIL.

aaniptaris.

'polia- victis. hoflibus folebant detrahi, et

lis verba &

lioram diuer

hincfpoliare hoftem, defignat faepe eius cae-

dem,

A victoribus folebant oflentari, circum-

gllit et dl

ferri, vel certis locis figi,

Scutum in proe-

Cof[o, &M

lio. perdidiílz,

t in fuga abieciffe turpiffi-

Ptrchus e

"

mum fuit apud

mnes populos. Spolia , feu

Ma; notatyr

arma,. vel Scuta victores poft proelium legere

picio gerit :

Íolebant, vel, fi vota alicui Deo, in cumu-

ttibiur. al

lum coniecla incendere. . "Tropaea quoque iis

100 habuere

ornabant, tum triumphoS, aedes facras, por-

felintur f

Mit-

ticus , deniquc et priuatorum domus,

tentatur,

B

N

ebant ea etiam ad Amicos et Socios,

. Diis

2 a,

vero confecrata, fi tra&tu temporis effent con-

Totqutus,

fumta, non licebat ea renouate. — Opima fpo-

M Craffs

lia non ab opere, fed ope dicàa.

Qpir.in

;f)" 71'?'!7.&; [

fingulari fïguifïcat abundantiam omnium re-

ts vindi

rüm, et maxime terrae fructaum , dein etiam

lii tentatu

diuitias et potentiam, ficuti opar im plurali

fentafus, Y

etiam auxilium notat. — Opzgusr pro luculento

9 potefiter

et amplo.

Opima abfol. pro opimis fpoliis.

il

d

Eeretrius lupiter a feretro appcllatur—. Minu-

cius F. tentatur.

V Wucis di

Opima fpolia laxiore fcuf-u

ali-

F65 faggifo

"Lt

hdinem vene-

aliquahdo etiam pro luculentis quibuslibet po-

vt et Ouatio.

nuntur. Florus explicatur. Spolia propie opima

0 ttiumphus j

tria tantum a Rorhanis capta.

Spolia op. fe:

nterueniebant

cundum vulgarem fententiam non alia funt,

inan palet,

quam quae Dux Ror. Duci hoflium detraxes

rit.

Varro contra flatuit effe etiarn ea, quae

manipularis duci hoflium detraxerit.

Liuii de

his verba examinantur.

detrhi, d

Numae Lex de fpo:

fisgeciscie

liorum diuerfis generibusloquitur. Error Vir-

nlari, ciutme

gilii et aliorum,' qui de trinis a. Romtilo,

itum in prot«

Coffo, ct Marcello captis eam interpretantur.

ecife mrpifïl-

Plutarchus explicatur et emendatur.

Valerius

Max. notatur.

Spolia, 1et

Magifler Equitum non fuo au-

xlium legete

fþicio gerit rem, fed Dictatoris. — Zufpicium

ep, Yn Cumte

tribuitur aliquando etiam iis, qui reuera id

nom habuere. | Duczr vocabulo non fmnperin--

T

telligitur fummus Dux . aut Imperator : Florus

s fiems, 0

oms, Mi

tentatur. Spolia opima debebant acie inflro-

Cur Manlius

i, Dl

Ca capi, et prima otmnium.

yis efent cot-

Torquatus, Valerius Coruinus, P. Scipio, et

- (pnfio

M. Craflus opima non.tulerint. — D£cerc faepe

SANeriTiuos Omittitur.

Liuius expofitus.. Ae-

, 0i

omniam f

lianus vindicatus. Zudire aliquem aliquid. "Va-

citus tentattis,

Liuius

;, dcin etiam

$i pro a5 pofitum.

tentatus.

pir i

Pinmli

Verbalia in 29 faepe fignificant ius

et poteftatem.

Liuius emendatur,

ro Jnculento

Vireilius

cxplicatm*.

Zlter ab vhdecimo.

Vaus et altev

oinis fpol

Minie

de paucis diuerfi numeri. — Namerationi Vete-

Jotut.

f.u

ves faepimme includebant duo extrema.

Plu.

laXiO'ïc fCIQI

ail

7

tarchi

LII

tarchi error, vt et Valerii Max. ac Victoris.

juería tra

Rutgerfii. fententia : de infcriptione fpoliorum

D

Coffi examinatur.

dem Te

Goful dicebant antiquiffi-

potatus et em

mi, non Conzf/ul: Hinc nota eius vocabuli eft

Cor.

Notae difcrepabant aliquando ab ipfis vo-

tribus proni

buli eademor

cabulis.

C. olim habuit fonum veU G. Gazus

ltiarii nom

et Gnaeus Ícribi et le

o

gi debent, licet notentur

G. litera in-

verlis annis f

per C. et Cy. Feflus exponitur.

emendatus,

venta a Sp. Caruilio liberto.

Cognomina in

arctiore Ípatio ;plene fcribebantur, gentilitia

fu. Plotar

vero concife.

Nigri cognomen in gente Caeci-

etiam corred]

lia non ex Nummis modo, : fed et ex fcriptis

1ec Atiliur,

Veterum probari poteft, contra quam tradunt

n üttiquis p

'Tituli imaginum an-

Patinus et Spanhemius.

pet exrelt

et Atj cog

tiquiffimis temporibus vel nulli vel breuiffimi

erant, plerique a .pofleris demum additi: id

Confndendi

quod et de Coffi fpoliorum infcriptione videtur

andï. Hw

Ílatuendum.

Gonfulis vocabulumin titulis non

0 et adini

femper defignat annum, in quo res iftic me-

quid fceri

ll (entatyr

morata gefla eft, fed honorem Viri, qui eam

effit.

Dare et dedicare in donariis differunt.

efetum fon

Conuler et Praetores faepe vocantur , qui Con-

l'meriug Myy

fules et Praetores iam fuerunt. Infcriptio Graeca

]s Impsriq/t

explicatur. Seldeni in ealapfus. Nummus Le-

Rputi,

pidi illuftratur. ; Valerius Max. notatur, Plu-

$, Liuii YU

tarchus expoütus. Patrir patriae titulum quando

acceperit Auguf]tus.

Fmgmentum Kalendarii

Frontinus

Pemerfae j

Veteris explicatur.

Ruperti error.

notabililoco emendatur.

1 ob

Perficum bellum.

CAPVT

Gïvlllfn, Cn

LIII

X &c Victoris

CAPVT . VIII.

;

)ne J*poliorum

—

D

iuerfa tradunt aliquardo Scriptores de. ea

3

ant antiquif-

dem re, et a fe ipfis diffident. — Feftus

us vocabuli eff

notatusetemendatus, — Suburrana et fuccufana

ido abipfis vo-

tribus promifcue fcribitur, , et vtriusque.voca-

ii G. Guj

bug eademorigo. . Plutarchus emendatur. . 4zc-

licet notentar

lomarur nomen Gallicuim. Prodigia eadem di-

G. litera in-

verfis annis faepe nunciata, — Obfequens faepius

emendatus.

V/ideri de.omnibus fenfibus. dici-

Cognomina j

tur... Plutarchus et Appianus conuicti,

Hic

w, gentiiia

etiam correctus.

Tilliur Cimber, non Tulliur,

in gente Cieci«

nec Atzliur.

det ex feipii

"L'riflaniin eo error. . Praenomina

quam tradunt

in antiquis prinatorum hominum nummis fem-

per expreffa.

Cimber . mon, modo. TZllii ,. fed

imaginum dl«

et ZAnnii cognomen.

Appianus et Liuius in

vcl breuimmi

m additi: d

confundendis cornibus aciei.vel lapfi vel emen-

3ptione videtüt

dandi. Idem Liuius faepius: notatus , aliquan-

do et adiutus leui correctione.

iuin ttulis non

Quis Primur

jo es ific i

quid fecerit , annotari diligenter folebat.. . Vel-

Yii, quienm

leius tentatur, .De Q. Pleminii morte diuerfae

Veterum fententiae.

Vorftius erroris areuitur,

yuris diferunt.

Valerius Max. arguitur et defenditur. ' L, Man-

yur, qui Cot-

lius Jmperiofi. cognomen: accepit , vt eius filius

(cripto Graect

Nummus Le-

Torquati, quae confufa a Veteribus et recenti-

motatuf, Pte

bus. Liuii vulgata lectio afferitur, ipfe arguitur.

CAPVT IX.

titalum quanco

Jeruerfae ipforum Veterum. citationes , Ma-

um Falenar

crobius Varronem laudans vti et Plinius Vir-

of, Frontinis

gilium, Cicero Homerum, Pomponius - 1C,

s. -

*

À

d 5

Cice-

LIV

Ciceronem, et Plutarchus Liuium aliosque no-

o Dighiu

nim ICtum,

tantur.

Nepos defenditur contra Valefitun.

Alius pro alio Auctor perper: n a variis citatus.

gonio Laeto

gis hallucin

Grammatici faepe ex ÁAucloi;ous fragmenta eie

tant non integri fenfus , quae proinde conie-

Ioni erm,

H

.

cluris tentare periculofumeft. — Infignis Gotho-

Defider

4

vt

fredierrorinexponendoFefto, — Na/fterna non

vuncolus foit

Othonis LT. «

a s1afir ternir compofitum , fed fimpl. a safutus

10n Nomoni

formatum. Epitomae faepe recedunt perperam

afuis Auctoribus. Sic Su!päcius Seuerus, fic Tri-

bonianus, fic Juflinus, fic inprimis etiam E-

Vcreranti

pitome Liuiana. Plutarchus Liuium perperam

& &cip

expreffiffe deprehenditur.

Lipfius notatur.

librariomm

Appianus Parthica fua ex Plutarcho fumfit.

adfüfle cred

li, Mends

Vterque explicatur, et illufiratur, Caefellius

Vindex, et Verrius Flaccus in interpretando

À Mriptre

Ennioturpiterlapfi, Liuius notabili in loco Po-

la t Wsl

lybii, quem fcquitur, mentem neutiquam per-

exceditr,

cepifTe probntur. Corn.. Nepos notatur. Pfya-

A

triset fororir vocabula, quia ambiguae apud

Tüttr: $g

Latinos fignificationis , faepe Veteres ipfos

X Siro M

in errorem induxerunt.

Probatur id ex Dione.

fie,

ied Omn

Cicero et Valerius Max. tentantur.

Hyginus

m o

notatur, illuflratur, emendatur, et defendi-

Gellins il

tur contra Reinefium. — Catullus explicatur ad-

NUnt f

Il n

verfus "Turnebum.

Scylla Nifi etiam in pi-

IQ et

Conle(

fcetn . mutata traditur.

Onufrii Commentarius

Bu Y

Y

qui [

in Faffor, et de Nominibus ex Sigonio defcri-

(

4

Tb et (

Eius infignis in dcfcribenäo.hallucina-

A Dl

PFHS.

tlo.

Lv

n aiiosque tio-

tio.

Pighius inconfulte inuectus in Pompo-

at Valefiuni

nium ICtum , eius rei nomine, quam in Pom«

varlis itatus,

Schefferi mira et infi-

ponio Laeto legerat.

gnis hallucinatio. Obfequens emendatur, |.Ba4

s fragmenta d-

proinde coirie.

ronii error,

vt et Maimbureii.

o

Adelgifius

Iipnis Gotho-

Defiderii vltimi Longobardorum Regis F. a-

Anna

Nufteriamon

vunculus fuit Grimoaldi, non hic illius.

Othonis II vxor, filia fuit Romani Pueri,

impl.a D

dantperperam

non Romani Árgyti.

xuerus, fic Tri

CAPVT X.

rimis etiam E«

ifcrepantiae- inter Hebraeum : et Graecumv

n petperan

X Scripturae codicem. ex vitio et culpa

fs notatut.

librariorum primitus ortae. .Deus non magis

tarho funfit

adfuiffe credendus . librariis , quam Interpretie

g, Cs

bus. . Mendae iam olim fuerunt frequentes in

| jnterpretatoo

S. Scripturae exemplaribus, . Critici fludii vti-

aiilinlocoPe-

litas et neceffitas. — Modus tamen in eo faepe

exceditun.

Mendis non caruere antiquiffimi

nentiquam p

Auctorum codices.

: noaur, De

Ipfi Veteres de eo que-

ambigiae 3p"

runtur: Sacratae Leges non funt folae, quae

in Sacro Monte de "Tribunis pl. creandis la-

Veteres p

urid x Dione-

tae, fed omnes fanctione munitae,

Aíc. Pe-

tut. HVgimïs

dianus notatur, illuflratur , et. emendatur.

Gellius affertus et correctus:

Crifih. exercue-

[

,8 defenc

runt etiam antiqui Scriptores. Etiam ex inge-

l [91 hC

Atür 2 -'

nio et conie&lura. J Probatur illuflri exemplo:

TL

Commentarilfs

Linü, qui et illuflratur, | atque emendatur,

Sigonio GLf*

Caepioner et Scipioner faepius a librariis confnfi.

Appianuscorrigitur, Ampeliusnotatur. Flo-

enäollmlluciq?.-

10«

xus

LVI

As

rus tentatur, et Cicero.

Prifcianus, 'et Fa-

Nonius vi-

ftorumSiculorum Auctor notantur.

tiofa Salluflii Scriptura deceptus, vt et Lam-

ridius: Herodiani ,

et Zonaras ac Xiphili-

nus Dionis, cuius infignis locus in difquifitio-

nem vocatur.

Auguftus an Caepias appellatus.

&deApós et aideNQudBis faepe a libratiis promifcue

pofita, caufam erroris dedere ipfis Scriptoribus.

I

Plutarchus emendatus, Hyginus :et. luftinus

notati.

Moefía et Myfía , Rhoemetalces et Rby-

NIY,

)

anctalcer,! . Oein prommciando mutatum tandem

in Y.Dio illuftratus... Florus, quiaconcifo flylo

HI$

fcripfit ; multis gloffematis inquinatus, et heic

purgatus. Commiffum bellum. Difcrepans vnius

voculae vel nominis Scriptura ab ipfius Auctori-

busmemorata. Frontinus emendatur. Praeno-

(

men faepe in libriscoaluit cum fequenti nomine,

in priniiseo, quod incipitavocali, ^ Scioli, qui

TEmo et

tàm no

emendare. Auctores perperam funt conati., fue-

transeu

re etiam antiquimmistemporibus. Veterumid

hmj

&t corp,

teílimonio;: et' duobus praecipue probatur ex-

QUi non iliqua

emplis.

Salluftio vetus lectio reftituitur.

Gel-

$.

t proin

lius illuftratus, et Grammatici, cuius meminit,

Pmdgnïiu infln

Is ls praee

proterua audacia clariffime confutata. .. Daoet-

Tu

T AOrtung

viccfmur.. PlutarchusetPolyaenuscorrecti. Li-

T fati

? pert

linsi

vius a fe ipfe diuerfus in annis poft Vrbem a

; et Pflr

Galliscaptam, et Camnilli mortem. | Noniuset

" "s h)n

varia apud eum fragmenta emendantur.

C m&fion

tet Cefetqes

—— ——

IACOBI

Wuigil äir;xi

EEIEAARIES

OXT CK OE CA RRRX

ORE

RACAGIEA

IX

---

--

T

LU

IIII«

LOT

Y

ii

"

h, 'et P.

'tïP

EUH

:

(

ur,- Noniüsv

W

J

la

ivl

[2

^

n

d

A

Q

s, v et Lam.

^

il

i

j

1

s

l

L

ïn.q'

3 at Niphill

^

zj

?

iif

ÉN

s in diquftio-

N-K

AC o

-

N ss

mwfw

——

piny appelats

"tiis promifcuc

fisScriptoribs

IACOBI PERIZONII

ais et Tuffnas

maalcteiAbj-

wotatm tandem

ANIMADVERSIONVM

iaconcifo lylo

ximtus, et liei

HISTORICARVM

Jlerepars vnjts

binfius Andor

ydatur; Praeno:

C

A o NVE

l.

equenti nomitt,

11] SCiO]i, q"i

emo eft hominum, eorum inprimis, qui vi«

tam non ignauo otio aut indecoro et inerti

unt contl, JUt

transeunt filentio, fed rebus gerendis vim

g. - Veternmi

animi et corporis applicant, nemo eft, inquam,

yc frobatir &*

qui non aliquando apertum praebeat Fortunae 1a-

[v]

Álinitr

tus. .Et proinde quantacunque Principem fuum

prudentia inftruat Machiauellus, non tamen omni-

ctius meninls

bus fuis praeceptis perfecerit vnquam , quo mie

fu. Di*

nus Fortuna humano generi, cuius ipfe arbitrio

puscorrdi L

eam fatis aperte fubiicere ( cap. 25. ) conatur , do-

minari, et Princeps confiliis eius etiam callidiffi-

is ol Vrbenn a

Nonise

me vtens , Fortunae tamen incurfibus, inconftanes

fett

tiae, ac malignitati , obnoxius effe reperiatur , li-

ondantur

€et ceteroquin etiam illa prouido faepe confilio et

peruigili animi adtentiorie cohiberi ; immo in or-

A

1409l

dinem

2

Sed tamen ni-

cceffiones , re

dinem aliquando cogi videatur.

rrel

mia profe&o foret illa in nobis homuncionibus ar-

vltto 2

It

pus,

rogantia, fi vim huius Fortunae ac poteltatem,

fenper coníil

Documenti

quae fupra nos pofira Dei nutu humanas a&iones

qui fcriptising

regit, prorfus agnofcere nollemus, aut noítriseam

artibus.et confilüs arceri omnino, atque eludi

nitstem cogita

poffe exiftimaremus, quum quamuis ingenio faga-

tàm vhique adi

ciffimi, ac rerum vfu inueterati, tamen neque

aliquondo etia

eptre in longo

aliorum, aequalium nobis, hominum. dolos ac

fraudes vitare femper poffimus, neque femper et

dumani ingen

vbique peruigilem, atque ad omnes cafus in fpe-

ia Homens

cula pofitum habere animum; immo faepiífime a

Verum vli

nobismet ipfi, noftrisque adfe&ibus a re&o itinere

Ofender mia

etiam inuiti vel imprudentes abripiamur, ac in

Aut hunona

omnis generis peccata et errores praecipitemur.

In communi hominum vita, vt ait Plautus,

Certe inhumy

tum condition

Qui cauet, ue decipiatur , vix cauet , cum etiam

literaria merit

catet,

t nelciun,

Etiam cum cauiffe vatus : Jaepe is cautor captus e[f.

faufa rügiter

In re gerenda feu publica feu priuata quoties praua

Itenm ml

cuiusque modilibidine a re&te confuülendo trans-

Wüttznt ipfi,

uerfi rapimur? quoties ipfi nos erraffe opinione

Depti fünt, m

nofira deceptos deprehendimus, partim impru-

qumuis ftudi

dentia futuri, partim etiam ignorantia vel obli-

Cureliborenr

uione praeteritorum ? In hominem non cadit , ani-

'&t in publig

mum, qui curis non minus quam corpus labori-

cint maxim

bus fatigatur, et,

Sius (f quod

Ad cogitandum melior vt redeat tibi,

felninter

ne

TiCen

5 vt Quc

alternam requiem laxamentumque requirit , variis

efi'e

; timen [

cogitationibus occupatum iam et exercitum , ad

Qim fummo

fubita et noua femper aeque paratum, intentum,

',']»;:v.l m ad inf

alacrem habere: omnia maxima , minima iufta pari-

niï:e

Te deyel

ter lance penfitare, omnes denique rei praecipuae

acceflio-

lm f

x

3

Sed timen nj«

acceffiones , repenteanimo obuenientes, vel etiam

huncionibus are

vltro arreptas, qua oportebat diligentia et cura

àc potellatem,

femper confiderare.

matas aCtiones

Documentum huius rei non leue dant etiam illi,

dut no(tris eam.

qui fcriptis ingenii ac doCtrinae monumentis aeter-

; ütque. eludi

nitatem cogitant.

Nam quisillorum vnquam tan-

s ingerio fips-

tam vbique adhibuit prudentiam , cui non videas

tümen neque

aliquando. etiam obrepfifle fomnum , praefertim

num. dolos ac

opere in

longo, vbiid fas effe largitur Horatius,

que femper et

humani ingenii probe gnarus. Etiam Lonsus dor-

snitat Hiomerus.

; ais in fpe-

o fiepifime à

Verum vbi plura nitent in carmine , non ego paucis

a re&oitinere

Offeudar smaculis quas aut incuria fudit,

jamur, àc in

Aut bumana j)(l?'tlin cauit natura.

rüecipitemur.

Plautus,

Gerte inhumani fünt, qui noftrae, et fuae ipfo-

"

rum conditionis immemores , fcriptori bene de re

MT

literaria merito vnius aut alterius errati veniam

(1Iply

dare nefciunt, quin acerbe eum ac proterue ea

qutor capi s.

caufà exagitent et publice. traducant, quamuis

interim .multo grauiora ac foediora faepe com-

quoties prata

Yülendo trinse

mittant ipfi, dum aliis tam ferociter infultant.

xaffe opinione

Inepti funt, ne quid amplius dicam, et illi, qui

partim jmprue

quamuis ftudiorum. füorum foetus nulla prorfus

cura elaborent , fed inconfulto potius impetu fiden-

iptiz vel oUl

ter in publicum effundant, eamque fibi laudem

yon cadit, an

"

gorpus libote

ducant maximam, figloriari queant, fe quicquid

eius eft quod edunt, temporis anguítiis exclufos,

feflinanter nec fatis confiderate in chartam con-

1 tili

iicere, vt quod zz fo/um venire dicitur , compulfos

effe; tamen omnem etiam leuiffimi erroris fpe-

[equffih

varis

ciem fümmo femper ftudio a fe amoliuntur , nec

xercitum, *

vnquam ad ingenuam eius agnitionem, licet ma-

If y n

tenmn'ïv

nifefte deprehenfi, adigi poífant, immo vero ini-

jma iuffapite

quiflimo ferunt animo, fi quis, etiam modefte et

reipra

eciptie

A

^

2

comi-

qcceliioe

4

asque alios i

comiter, errantes in viam reducere, et falfa ipfos

Ho-

feriptores, iud

ac eorum le&ores opinione liberare conetur.

mines parum profe&to prouidos futuri, dum non

guaris fidei, c

cii nomine cel

intelligunt fore , vt poft mortem fuam multo acrius,

vitio , vel anim

et faepe etiam acerbius, quam commeruerant, re-

darguantur ab iis, qui ex alienis peccatis fibi lau-

quid pafos, et

entibus ligid

dem et gloriam comparare ftudent, fublato tunc

&c dlios, potui

penitus non modo omni inimicitiarum metu, fed

et au&oritatis, quae viuos ornabat ac tuebatur

marüm rerum,,.

teit obnoxium,

reuerentia.

Male denique faciunt et hi, qui, fi

genii imbecill

quem Veterum commentariis fuis publice illuftran-

dum fufcipiunt , quo maius fuo labori atque operi

eculos ingerat

ex AuGoris iflius dignirate pretium ab aliis fta-

dum per-om

excütiam nunc

tuatur, ita in eo verfantur tanquam fi id fibi ne-

DéC etiim fes v

gotii praecipue credant datum, vt omnia illius er-

rata, quafi his cafibus minime fübie&di aut bu-

&d Romama nil

ts vocbo, N

mana conditione maioris, quocunque modo ve-

lent, diffimulent, et prorfus tollant, atque id

Veríifima fin

quidem agunt modo alieniffimis et longiffime quae-

Antim cere

fitis interpretationibus fententiam eius obfcurando

fenam eniii

atque adulterando , modo verba violentiffimis con-

gis impediree:

ie&turis audaciffime contra Codd. au&oritatem tor»

JYotus enim

quendo et interpolando.

fultzs et var

Hoc in genere omnem exceffit modum Steph.

mémor et m

Vinandus Pighius purgando et illuftrando Valerio

oEonere:, v«

Maximo fuo , non raro in prifcis rebus caefpitante,

Cüt inteh'iga:

et incuriae fane manifefto,

Quamobrem quum

v müt ) f Eh)

faepius mihi, qui eundem Au&orem emaculan-

ls dedere, D

dum fumpfi, pro membranarum confenfu cum

alits forte &

Pighio et fimul quodammodo cum Valerio vide-

Omanis sj A

tem eíffe depugnandum, ne tamen iniquior ego

at mäximam

praeter ceteros in Valerium noftrum effe, aucto-

* omnibus

tür

pen

ritatemue illius plus aequo deminutum ire exifli-

! notae, tüy

marer, confilium cepi Hiftoricas has Animaduer-

qum Lirine .

fiones prius emittendi, vt oftenderem etiam ple-

Antür, f]de) !

rosque

$

; & filf ipfos

rosque alios illius temporis rerum Romanarum

onetur, Hos

Ícriptores, iufta ac vera hominum opinione. fin-

i, dum non

gularis fidei, curae, diligentiae, ingenii et iudi-

cii nomine celebratiffimos, tamen vel memoriae

n multoacrius,

nerüerant, te«

vitio , vel animi quadam incuria humani aliquando

ccatis fibi laue

quid paffos , et naeuulis iftiusmodi hic illic occur«

füblato tunc

zentibus liquido probaffe, in fcribendo fe, aeque

m metu, fed

ac alios, potuiffe falli, adeoque nihil effe huma«

- a€ tuebatur

narum rerum , quod non humanis erroribus appae

reat obnoxium, nullumue communis humani ins

et li, qui, f

bliceilluftrane

genii imbecillitatis fignum in attentos aliorum

ti atque opert

oculos ingerat.

Non vagaborad hoc demonftran-

dum per omnes omnis generis fcriptores. Non

n d aliis ff«

| fiid fibi ne«

excutiam nunc Poetas, non Hiftoriam Auguftam,

nec etiam res vetuftas Graecorum aut Afiaticorum

mnia illius ete

jedi aut Bu«

ad Romana nihil pertinentes , faepiufcule ad. par«

tes vocabo.

Nam ita fentio, varietatem iftam

ue modo ve-

nt, atque id

diuerfiffima fingulis pene capitibus faltuatim tra«

&antium facere potiffimum ad oftentandamjomni-

ngizïme que«

us obfeurando

genam eruditionem, le&orum . vero animos ma«

gis impedire et turbare, quam iuuare , aut docere,

entilfimiscone

Quotus enim quisque nunc eft, qui pariter tam

loritatem tor»

multas et varias fuperiorum feculorum Hiftorias

memoria et mente comprehenderit, qui, quod

sodum Stepl

mndo Valerio

oporteret, vt iuuetur et dele&etur, omnia illa

fciat, intelligat, deque omnibus iudicare poffit

ys caefpitante,

vel aufit, fi ab iis difcefferis, qui fe totos his ftu-

obrem quud

diis dedere.

m emacil

De ceteris itaque hiftoriis feparatim

alias forte agam , nunc me continebo maxime in

onfenfü. cum

Romanis ad Augufti vsque tempora, tum quia

Valerio videe

hae maximam partem fünt peruulgatae prorfus,

jniguior 6p

et omnibus pene, etiam qui nondum aere lauan«

; efe, aido-

tur, notae, tum quia earum fcriptores tam Graeca

m ire exite

m

quam Latina lingua plurimorum in manibus ver-

fantur, fide, ingenio, cura, et do&rina maxime

3 enum p*

3

cenfen-

rosgue

6

uir Polyoins |

cenfentur, et ad Valerium noftrum, vtargumento

pn-egrinarione ;

operum, ita aetate plerique propius accedunt.

quarig tternis

Nihil tamen nec praecipue huius illorumque,

vt vertüs hf

fhec communiter omnium Veterum auCtoritati per

iporantim 1

me derogatum volo, vt quibus femper füus honos

illos quoque !

et fuum pretium conftabit apud me integrum ec

Qu cura dili

incolume.

Quin profiteor vltro, plerosque Ve-

polt fe inter

terum et maxime Romanorum iftius aeui longe

florico?

maiore , quam nos vulgo, cura ac diligentia in re-

Sed et vbi

bus memoriae prodendis verfatos.

Quo facit,

elüboratum ta

quod Hiftoriam Ifidorus Etymol. i. 4o. graece

men plerumq|

di&am tradit az 7 Ísopay , a videre , vel a cognofce-

acouatips jter

v£, quoniam, vt ait, apud Veteres memo conferi-

&nte examinan

bebat bifloriam , nifi is , qui iuterfuiffet , et ea , quae

conílio corri

féribenda e[fent , vidiffet. . Sed et i qui res ante

1m edidiffent

geflas, quibus ipfi per aetatem intereffe non po-

tuerant literis confignare decreuiffent, tantae ta-

mis fpongue

ftjo, qui ve

men curae fibi id negotii plerique habuerunt, vt

fs forte erm

in loca, vbi quidque perpetratum , vbi bella, ob-

fidia, praelia contigiffent, prius proficifcerentur,

admodtu &g

et explorato eorum fitu, certius ita de rebus fin-

modo argum

Üratire, qu

gulis iudicarent, ac pofteris referrent.

Significat

1d Plautus in Menaech. 2. 1. vbi feruus; apud Do-

t, vitium j

minum, qui fratrem amiffum vbique gentium

£ormigi in yy

lensad Artio

quaeritabar , conqueftus , fruftra iam omnes terras,

0[(0[ &m no

omnia imaria a fe adita et perluftrata, ait tandem:

d iy [irj

Quin mos binc domum vedimus, uifi ff bifloriam

lu Ariþgp[.q

í

feripturi fumus.

Y&t0 Üration

Apertum ex his, eos, qui tunc ad hiftoriam fcri-

que

ub

iil

1

.

bendam animum adiungebant , antequam eam ag-

J

fi

]

füdem A:

iL'

grederentur, feciffe id quod Dominum fuum , fra-

trem quaerendo , feciffe nárrat feruus, h. e. ter-

- Litarij s

ras et maria ante circujiuiffe, non operae, non

lt ip t

fumptibus parcentes. .. Atque id de fe aperte tefta-

90 *f aj

tur

7

tur Polybius lib. 5. multa ferieula laboresque .in

; Vrrgumento

y accedunt,

peregrinatione Africae , Hifpaniae, item Galliae , e£

is ilorumque,

maris externi, qua bas vegiones alluit , exantlrwä,

vt verius hiftoriam confícriberet, et antiquorum

autritati per

ignorantiam harum orbis partium corrigeret, et

jer fus lonos

' integrum et

ills quoque tra&tus Graecis hominibus aperiret.

Qua cura diligentiaque, quis non videt, quanto

jlerosque Ve«

poít fe interuallo reliquerint noftrae aetatis Hi-

Is aeui longe

ftoricos?

igentia in 1e«

Sed et vbi iam manum fcribendo admouiffent,

- Quo facit,

elaboratum tanta cum cura opus, premebant ta-

, 0. Qraece

men plerumque domi in aliquod tempus, fingula

vda ejmjiee

accuratius iterum penficulantes, vel etiam amicis

n cfrie

ante examinandum dabant, et ex eorum deinceps

, 140 Ut

confilio corrigebant: immo faepe, etiam, quum

qui res ante

effe non po«

jam edidiffent, quia olim libri non , vt nunc, for-

mis fpongiae non obnoxiis defcribebantur, fed

|t, tantae t«

ftylo, qui verfus fcripta poterat inducere, admií-

abuerunt , vt

vbi bella, ob«

fos forte errores vel per fe poftea, vel aliorum

admonitu cognitos emendabant.

Cui rei vtroque

oficifcerent

Tf

Uf

modo argumento fit ipfe Cicero.

Nam cum in

de rebus f

Oratore, quod Ariftophanis erat, Eupoli tribuif.

, Sigcat

fet , vitium illud, perfe, vtopinor, aliter edoctus,

ys, apd Do«

corrigi in vulgatis iam exemplaribus curauit, fcrie

que gentium.

bensad Atticum XII. 6. Mibi quidem gratum , quod

rnes terras,

Ortorem noflrum legis, et erit gratius, fi mou

,ai tandem:

enodo in libris tuis, fed et in aliorum per librarios

j fj fiferim

1uos Ariflophauem repofüeris pro Eupoli. .Ab aliis

Qf

yero Orationem quam pro Ligario dixerat, iam-

que

ublicauerat, emendandam effe, eradendo

iftoriam f«

L. Cé*fidii nomine, didicit, idque confeftim per

Iuam eum 2f*

eundem Atticum fieri voluit XIIT. 44.. Bratus mibé

m fnum , 1tà«

d. Ligarii verbis nunciauis , quod appelletur L. Core

$, petU

fidius im oratiome Ligariaua, erratum e[fe meum;

Qperae y non

fid , vt aiuut , ripeonnóv ov — Sciebamm Cor-

[

ctetellie

4

2gpe

tüt

- fidium

$

memorise fua

fidium perneceffarium. Ligariorum, | féd eum . video

ente' e[fe mortuum.

Da igitur , quaefó negotium

etiam poft edi

Pharnaci , Antaeo , Saluio, (librariis Attici) vt id

Obferuarun

momen ex ommibus librfs tollatur.

Annotat hic Ma«

dudum quoque

nutius, fa&um id effe; ham in oratione Ligariana

Dudieus in Co

Paulo Manatio

Corfidium nusquam appellari. — Quod equidem mi-

for. Nam etiam nunc ifta in orat. cap. vlt. intef

brum de m

neceffarios Ligarii, quos adeffe illi Orator pro

il aluderat af

opinione fua commemorat , L. Cerfidius quoque

dio, Quod,

nominatur.

Sed viderur Manutius quidem pro

ipfi veteres fie

eo legiffe L. Cornificius, quod quaedam edd. per-

füperioris tem

peram praeferunt , oratio vero ifthaec ftatim fuiffe

credulitatis, i

nimis diuulgata, quam vt facile poftea pleraque

De Graedis q

exemplaria ifto nomine ex voluntate Ciceronis po-

Craeria mendi

tuerint exonerari.

Addi his meretur caput 6. lib.

cit Quintilian

XV. No&. Att. A. Gellii, vbi ille Ciceronis in

flrmge Po

libro fecundo de Gloria manifeftum errorem ar-

Herdotim p

£uit, quem, vt ait, cognofcere poffit, non modo

immerabiler t

aliquis eruditorum , fed qui tantum legerit Ojupx

C& de Le.]

vó H. quum Cicero Aiacem ex Homero fcribat,

Timpenem E

cum He&ore pugnaturum, de fepultura fua fuiffe

Tia€ potius q

folicitum, fi forte vinceretur; apud Homerum

€x ipfius Ptol

vero non Aiax fed He&or de ea cum füis agat.

Tefrapatmnas

Quamobrem, pergit , mon tam id mirabamur erraffe

ip ea re M. Tulium, quam mon effe auimaduer-

Bauerat, ag

Botettium «j

fumn boc poflea , correctumque vel ab ipfoó, vel a Ti-

for buicvitius

rone, liberto eiws, diligentiffrmo bomine, et libro-

&m llbri

rutm Patroni fui fludiofiffano. Patet hinc vtique

(H9 credor v

etiam poft mortem fcrptorum manifeftis in er-

toribus emendatos aliquando fuiffe libros, vel fal-

lpinriam feri

tem emendari potuiffe, quum nobis nunc"nulla

ln Phusehi

hg, In

ratio fuperfit corrigendi erroris , nifi iterata editio-

he. Patet vero et illud, etiam certiffima z««ezj-

F 2 'om;

, qu1d Gr;

prx a Veteribus, et quidem horum praeftantiffi-

mis ac do&iffimis non modo in fcribendo' nimis

Cüsltliea o

memo-

Pratfertm ex

z

f m uida

memoriae fuae conäüs; fuiffe admiffa, verum

juui 1207

etiam poft editionem in eorum fcriptis relicta.

s Attici) vt id

Obferuarunt hoc et monuerunt per occafionem

nnotat hic Ma«

dudum quoque Viri praeclari, Sabellicus ad Liuium,

ione Ligtrünz

Budaeus in Comm. de Affe, atque alii. Immo a

d equiden mi-

Paulo Manutio in Notis ad Cicer. 1. ad Attic. /;-

C3p. vlt, intet

brum de mendofa bifloria promitti video, quo ni-

l[ Orator pro

hil aliud ezat a&urus, quam quod ego nunc aggre-

filitt quoque

dior.

Quod , ne quis nobis vertàt vitio, etiam

y quidem pro

ipfi veteres faepe fecerunt , incufantes alios fui vel

m edd, per:

fuperioris temporis fcriptores erroris, fecuritatis,

ec flacim fuiffe

credulitatis , immo vanitatis aliquando et mendacii.

offea pleraque

De Graecis quis ignorat illud Satyrici? quantum

Ciceronis po»

Graecia muendax audet im Hifloria.

Cura quo fa-

* caput 6 lib,

cit Quintilianus Inft. Orat. II. 4.. Graecis. bifforiis

Ciceronis in

plerumque Pocticae fimilis efl licentia.

Quin apud

errorem are

Herodotum patrem. Hifloriae et apud Tbeopompum

jt, non mode

innumerabiles effe fabulas fcribere non veretur Ci-

legerit O

cero de Leg. l. r.

Curtius IX. $.. Clitarchum et

mero fcribat,

Timagenem Hiftoricos Ptolemaeo Lagi F. rem glo-

cura fas fuife

riae potius quam dedecori ducendam adfcribentes,

ud Homerum

ex ipfius Ptolemaei fcriptis, qui gloriae fuae non

um füis agf

refragaturus vtique, illud ipfum tamen diferte ne-

gamyr ernijt

gauerat, arguens exclamat tandem: Z2zfz com-

f animadut

pouentium vetu[fla rerum wmonumenta. fecuritas, vel,

fo, wd 4 I

gar buic vitium, credulitas.

Quapropter et eius-

je, &t r

dem libri cap. r. fe aliquando plerz zran[cribere,

quatm credere teftatur.

Quod fi quis nihilominus

hinc vtqué

tfeftis in &t

iniuriam fieri Graecis putet, legi fane ab eo ve-

bros, V L

lim Plutarchi libellum zeg? saoocRjAuv É8qixiiy 40

Qu puoóixaY.

Ita enim cognofcet clariffime, fi modo

; nunc rm.l 1

rerum a Romanis geftarum non eft omnino igna-

rerit editio»

rus, quid Graecis quibusdam, ex quibus Plutar-

(fima auzgtt

chus Italica omnia iftius libelli exce

nieftantiti

rpfit , in rebuf

bendó nirtis

praefertim exoticis fit tribuendum.

A g

lam

meme-

10

Iam vero ipfos quoque Romanos fuae Vrbis de

sitt, quos htui

rebus reprehendi paffim a Liuio videas, atque

1ifi forte, quoi

adeo vt aliquando teftetur nihil fe ex vano hau-

Voplícus pet i

