noluit, vt nec in Suetonio Caíaubonus et Tor-

-etiam fi fsre

rentius, à Pulmanno, qui illud efuis codd. pro-

j feribit: Manre

tulerat, ea in re diffentientes.

Apud Senecam

nitis li,

ep. 83. et de ira re&e itidem T7//4s dederunt Mu-

entidemin duocum

retus et Gruterus, cuius variantes leGiones pofte-

Sic

ut, Erredefedt

ziore in loco;, fi tanti haec tibi, videas velim.

ul fabut rà

pud Ciceronem Famil. Epift. VI.

porro Manutius à

: E Quf

12. et XIl. 13. licet Gruterus ibi Tuizs.

Quod

"rahontths Tuüf.»'»;:

eo maágis mirandum, quoniam idem Philipp. II. 1 r.

Tillium edidit, et fimiliter in Epift. 6. ad Brutum

,. Debuifecenan

m diueri funt M

in aliquot Palatinis inuenit.

Sed inprimis 7-

ms idemqte,

lium nomen in hoc bomine plane reiicit Nummus

h quandoii hh

H

»2

a Triftano vulgatus 'Tomo L. pag. 43. cum infcri-

ptione ATILIVS CIMBER. Sed ille ex eo

t, 91 U

in Au&oribus vbique Ailimz,.non Tilium vel

"Tulliu: vocandum cenfet.

At ego quidem vix

rem Mi J

»

'dubito, Triftano idem hic accidiffe, quod aliis,

ylüris comes

( Va

qui pro T. A4mipio in nummis legerunt Tampium,

r interpreh

qufr.l

praenomen nomini gentilitio iungentes, non

E

]

'animaduerfa diftinctione:

Nec enim vnquam , vel

) Kb

j, R

or etUle

«certe rariffime in illorum temporum nummis pofito

j

&torum &

nomine et cognomine praenomen omiffum repe-

hoce

'rietur,

Vt adeo fi omnes hae litterae clare fatis

à jormen

dl]biml

inifto Triftani nummo confpiciantur, et hic ipfe

am null

Cimber Tillius in eo defignetur, corrigendus po-

oliun dl *

tius ex eo fit vnus Cicero Philipp. l.. 11.pro

jiprofistg

h

gamobren

It

L. Tilius Cimber vt ibi editur , repofito 4.. TiJ/ius

Cimber.' Praeterea fuiffeRomae gentem ifto no-

) qm'squz

n 35:'

ij

Y 3

maune

342

mine a do&is hodie ideo reie&am ex lapidum in-

Confulem L.

—

fcriptionibus fatis certum eft, ad eamque pertinet

nilrum vero

flumen, atqu

inter alios. Q. Tilliss, quem tempore Neronis in-

ter Fratres Áruales, Viros vtique illuftres ponit

fidiis nec egu

vetus eorum tabula apud Gruterum p. 12o. Gra-

habuiffe equ

nianos, etir

uius autem peccat Triftanus, füoque more auda-

quatuor turm

ciffine in Au&ores graffacur, quum etiam apud

Quin&il. et Sueton. in Augufto pro ZAgaius Cinber

Jaeuo corn.i

legi vuült itidem Zzilus Cimber , qua(i nulli fuerint

Appianus, et

Cimbri, nifj Atilii, vel. Tillii, aut vnum cogno-

n dextro corn

DEU

men in diuerfis gentibus nunquam fuerit vfitatum.

Philippam El

Sed, ne amplius dubitetur fuiffe et Aunios Cimbros,

—

ergo oppoliti f

tum. Domitius

ecce aliüm locum, vbi forte hic ipfe Graeculus

Rhetor, Graeci certe hominis filius, et Antonii

Dhilippus, . At

T

cuít, videbis

3 Rep. tunc iterum Pompeiana, diífidentis focius

nm, ex hoffibu

nominatur. Cicero Philipp. XI. 6.. Lumen 'et. decus

illius exercitus. peue praeterii , T. Aunium Cimbrum,

gutefbi oppof

Lyfidici filium , Lyfidicum ipfum. Graeco verbo , quo-

qun i Domiiu

iió

Vonfil in. il

niam omnia iura. diffoluit , mfi forte iure germanum

Cinmber occidit.

Sediam plusfatis de his nominibus.

ii

Tl5 quem ]

In Appiano legendum: Ke) T/Au Kísfow, 5

ii

&rmt; vb p

Muv Baccsov Atque ita praeter D. Brutum

m Equitibu

non quidem fex, fed tamen quatuor, vt oftendi,

Omanorum

inter Caefaris percuffores ex ipfius ifto in loco

proelium cor

fententia fuerunt, qui non ozxjukAwror 3x. 315 Moga-

hI"S, « Cïi]

erís edasus ysvóueva , Caefari iam vi&ori fuam falu-

muladiner

tem loco fupplicii, acceptam tulerunt, quod ta-

guos ills E

men deinde-de oumibus ; excepto vno Decimo Bruta,

05 qutem

manifefta nimis inconftantia diferriffime affirmat.

Antiochi

Sed et in ordinanda acie, referendoque proelio

menis vl

Romanorum , duce L. Scipione contra Ántiochum

Bt boec u

1

prope Magnefiam ad Sipylum commiffo , obfcurus

Macdonicg

idem,.intricatus, et patum fibi confentaneus ab

toncidit. il

Cn. Domitium in

attento le&ore deprehendetur.

Qum Nom

dextro Romanorum cornu, Eumenem in finiftro,

| longaq;æ Í

Confu-

343

p ei lopidur i«

Confulem L. Scipionem in media acie locat. Si-

eümque pertet

nifhrum vero 'cornu pedites tenuiffe dicit prope

ipore Nerors

flumen, atque eius fiducia equitatu ceterisquefub-

ve illuftes p

fidiis nec eguiffe , necfuiffeinftru&um, at dextrum

rum p o G

habuiffe equites Romanos, Latinos atque Eume-

nianos, et infüper circa ipfum Domitium fuiffe

oque mor a

ynum etam a

quatuor turmas equitüm, quas tamen Liuius in

Ín contraria acie

pro nui iv

laeuo cornu iuxta flumen ponit.

quit ul at

Appianus, et id quidem vna cum Liuio Antiochum

in dextro cornu, filium eius, Seleucum in finiftro,

qut vnum ag

n füerit vítiun.

Philippum Elephantarcham inmedioítatuit. Erant

et Auniüs n

ergo oppofiti fibi inuicem Antiochus et Eumenes,

um Domitius et Seleucus, denique Confül et

c pf Graecul

Philippus.

At mox, et quidem in ipfo ftatim con-

lius, et Antor

dilfidentis foci

curíü;, videbis ex. Romanis Domitium et Eume-

. La et det

nem, ex hoftibus ipfum Antiochum , quemque fua

Annitm Cb

parte fibi oppofitos vincere , remque ita geri, tan-

quam fi Domitiusin mediaacie , Eumenes in dextro,

orant oirdos (

Confuül in finiftro. cornu, effet. Primo enim Eu-,

fe ire g

menes, quem Au&or antea in finiftro Romanorum

de lus nominä'oui.

cornu , vbi pedites erant fine equitibus, locauerat,

i Kf

cum Equitibus tamen,; tum füis, tum Latinorum,

seer D. t

Romanorumque quos apud fe habuiffe hic dicitur,

atüor, Vt oflend

proelium committit, inuebiturque cum iis in Ga-

pliu jflo i.n ho

latas, et Cappadocas, ceteramque peregrinorum

jura & m

multitudinem. 'Quibus profligatis, etiam conti-

vittor fl file

guos iliis Equites Cataphra&os in fugam vertit.

ln qi

Hos autem omnes Appianus paulo ante laeuum

Immo et hic,

j Daim Jrutü

Antiochi cornu obtinere dixerat.

i(fime i

"

Eumenis vi&oriam poftquam . expofuiffet, fubiicit,

endoqi ?

olo

Et baec quidem. gefla [unt. im laeuo cornu phalangis

ntra À

atiocoutt

Macedaticae :: In dextro vero , vbi Autiocbus ipfe erat,

abfourté

miffou

concidit .ille aciem pbalangis Romanae, feu. legio-

M

num Romanarum, ef 4 cetero exercitt abflraxit,

T Doniiun

longoque fpatio efE. per[ecttus. .. Mox iterum legio-

nes

em J

finilt

o

344

forte feltinat

nes Rom. perfecutum ait vsque ad ipfa caftra,

quia nullum illis; equitatus, nec leuis armaturae

poft vel debe

fuübfidium addiderat Domitius , exiftimans non ege-

mile ett, prü.

Domitius

re, quod fatis munitae effent flumine.

floriam dextrt

porro contra ipfam hoftium phalangem ; quae me-

!i;

poluife, zeqa

dia erat Antiochi acies, pugnat, eamque in fu-

pradentes, v

gam vertit.

Manifeftum hinc ergo, Eumenem,

altero fcribert

qui cum Equitibus rem geflit, iisque laeuum An-

bello, fed nz

cun Romai:

tiochi cornu fudit et fugauit , neceilario praefuiffe,

dextro Romanorüm cornu, quod et ex Liuio fa-

cum Antioci

cile colligas, Domitium vero, cuius praecipuae

alto mari fini

erant in hoc proelio partes, mediae aciei, at le-

Apollodorum ;

gionibus in finiftro cornu, quod folum loco fuo

Alterius &rfo |

ceífit, a dextro hoftium in fugam compulfum,

Tonníbali occ;

Confülem L. Scipionem, qui vnus fupereft, non

il qu fecundur

-

Eumenem, qui füa parte erat vi&or.

Quae omnia

i Yet0 Antequ

mTaxime tamen contraria fünt iis, quae füperius

um dextiocy

praemiferat, quum fingulis ducibus füum, fed

Hoiibolm D

.plane diuerfüm in acie locum affignaret. Et pro-

oftem et gj

fe&to magna haec eft illius inconftantia, et inco-

ftm ineuil

gitantia.

Neque culpam heic in corruptos hodie

30 boid duj

codices deriuare licet.

Verba enim fuünt, quae

gatn. incling

nulla verifimili emendatione cum fequentibiis in

11 tpy;

«onfenfum redigi poffunt Ezsere 08 £E wv defi

ti m f

Aopérios wUTOS , WU) i« v quico» wuTQV x vOy UmtüY,

EXTRO

"ró dd Xoaóv Ü)uxev Eugsva.

Debuiffet fcripfiffe, vt

ftidom f

re&e omnia haberent, ?»zs&dz& d8 73 iv wisk -

(l Cifcg qy

inrens evàs q4]. 3« v0 Aadv lo víy Vroroy , vel potius,

Vero ab R

Xj TO A0v v UmTw , v de defuóv Üwxev Evpsv&.

Amus nü

Sed ne inclementius hoc nomine cum Appiano

itüreclab

agamus, eodem modo turbandis confundendisque

L

Ccornibus etiam T: Liuium plus femel peccaffe

£tf r

animaduertit facile dilisens Le&or.

Nàm neque

fiito,

in eo librariorum hac parte vel audaciam vel ofci-

1 at

.tantiam potius, quam ipfius Auctoris ex nimia

forte

AC f

345

st ipft af

forte feftinatione ortam' incogitántiam increpari

; leuis armarie

Nec enim illos verifi-

pofle vel debere cenfeam.

flimans norere

mile eft, prudentes volentesque contra ipfam hi-

mune, Domius

ftoriam dextrum cornu pro fimifiro aut vice verfa

ingen, quieme

pofuiffe, neque etiam cafu vllo adeo aberraffe im-

; Guque n fi

prudentes, vt tam diuerfa vocabula alterum pro

eltero fcriberent.

etgo, Buntnem

Ne longe abeamus in hoc ipfo

sqte leuum A.

bello, fed nauali pugna Rhodiae (nam et Rhodii

cefaripriefal

cum Romanis ftabant contra Antiochum) claflis

| ét et Luo f«

cum Antiochina, huius Duces, Hannibalem in

cuius priecpu

alto mari finiffro cornu, dextro propius terram

Jiüe acel, atl

Apollodorum praefuiffe tradit Liuius XXXVIT. 25.

| fülum doco fto

Alterius ergo Eudamus in altum et ipfe euectus, vt

Hannibali occurreret, dextrum tenuit, finittvum

g conpulum,

ii, qui fecundum littus Apollodoro oppofiti erant.

us fipereh, nmn

l. Quieomna

Hi vero antequam cum hofte concurrere poflent,

l, que fupexï"m

damin dextrocornu ( fuorum , Rhodiorum ) aduerfus

cibis fümm, i

Hannibalem pugnabatur.

Sed: tàmen tanto celerius

hoftem et ipfi magno impetu aggreffi, terrorem

fnart. Bre

ftatim. incufferunt.

nlhntia, i

Itaque (ait Liuius cap. 24.)

n baud dubie D E X T RVM cornu boflium in fa-

; corptos Iu

enim funt, Q

gam inclinabat.

Eudamum in alto,

multitudiae

m fegiei 1

zauium maxime Fannibal orgebat , et circumueniffet 5

"d

"ifigno fuüblato ex praetoria maue , ommes quae in

i n

,-;'«7 [70717]

DEXTRO Cornu viceraut , uaues ad. opem fe-

ii et

[

fec ff

vendam jZ:i: concm*rij]knt.

Tum et. Haunibal, quae-

|

[

"

que circa eum eraut naues , capeffunt f'ugam. — Ymmo

2

?

] un

vero ab Rhodiis dextrum cornu, quippein quo Eu-

i, d pfrius:

d

dàmus , multitüdine nauium contrariae partis vrge-

"batur etlaborabat quam maxime.

Et dextrum cor-

e cun A

vt boffitun in fugam iuclinauit vunc adhuc folum, vj-

onfudendise

ferid peccah?

ceránt omnino Rhodii non iz dextro fuo corgu, fed

finiftro, id quod nec a Glareano necaSisonio , tá-

E d

lia maxime annotare folitis, animaduerfum miror.

J,Ciüm vd Olt.l'

I.:9. in

oris &l gimta

Huic fimile prorfus eft, (;uod lib. XXXII

proelio

forte

$46

larc conied

proelio ad Cynofceþha]as inter T. Quin&ium-Fla-

mininum. et Philippum, Macedonem . obferuauit

daffe refpui

szxyv Gronouius.

Dextrum ibi Romanorum cornu

introrfus pro

vero in altu

elephantis ante figna inftru&is, 1n fubfidiis primo

quam illud e

relinquebatur, laeuum cum omni leui armatura. in

hoftem .a Quin&io ducebatur. Et dein. proelio

in his mut

cormi. - Euda

iam commiffo dexzrum.hoftium corgs, in quo ipfe

loci 4naxime auxilo wimcebat.

tus ab Hanni

Rex erat,

Quos

dedit, eoque

quaefo? , nifi Romanos finiftri.coznu fibi feu dextro

fuo oppofitos.

Regio- vero fmiflro in cornu, eius

[7077/787771

phalange. tum. maxime. appropinquante , ideoque

Quindius ite

Macedonas lae

itineri, quam pugnae aptiore, //ze v//o ordime tre-

amumjnparte n

pidabatur.

Ergo .ig bos imcompofitos Quiuciius,

quauquam , vt aitLiuius, pedem referentes im dextro

fl fuorum co

coruu [uos ceruebat , elepbantis prius im boflem a£fis,

Alero carmi j2

T& Phwch, in

dmpetum facit, ratus partem profligatam cetera tra-

&uram.

At vero Quin&ius tum mmaxime dexzro

i',cy'xä, 1153; Ü

fuo corz&, quod elephantos ante fe habebat in-

*iií Mmään; l

ftru&os, aduerfus hoitem, eiusque laeuum cornu

pgdem Teeent

eít vfus.

Pedem autem referebant Romani illo in

Jb o m

cornu , quod contra dextrum hoftium erat confti-

ederte: pl

tutum , hoc eft, ze freiflro corma.

Atque ita proin-

Tién non aof

de z fizifiro, vel zu laeuo carmu refcribendum cene

OR

mcriptis l

fet Vir fummus, qui iffam hoc in loco difcrepan-

ipfi Auforsc

tiam primus protulit.

Propius vulgatam accede-

Que exercim e

ret, et hic quidem non ineptum forte effet, 77

fita confif

exteriore coratt.

Nam qua ratione diuinus Lipfius

Yaf m

in Ele&tis exteriorem pro finiflto acceptum olim

Apui lii

docuit, ea ipfa in hac Romanorum acie deprehen-

&in ll !u

ditur.

Nempe ficuti illum, qui dignitate inferior

e.ïwf!nceriz'ämg

alteri latus tegebat, ideo exzeriorez: dici exiftima-

Münis memt

bat , quod modice et parte quadam corporis praeiue-

Qt' Wem x

rit, tanquam.fi viam faceret honeftiori illi; fic

f ttttmus

heic laeua Romanorum acies praegreífa , et extrot-

if v

fus pofita, prima in hoftem inuafit.

Sed tamen

E

hanc

347

hanc conie&uram fuperiot certe loc

us de Rhodia

Quintim F

yem. obferuit

claffe refpuit.

Ific enim, quia finiftrum corznu

ructum, dextrum

omanorüm cottd

introrfus propius terram erat inft

hoc commodius,

n fabfidis pim

vero in altum mare porre&um ,

ari potuiffet.

Si quid ergo

1 leui armatunit

quam illud exzerius voc

in his mutandum , ma

llem vtrobique, ós altero

.

Et dein prdo

irt, n quo i

coruti. Eudamusquum laboraret pene circumuen-

vincobut, Qu

tus ab Hannibale, fignum fuis ex praetoria naue

z

omnes , quae f

n altero coruts

ema ff feuder

dedit, eoque vifo;

viceramt maues, ad opem

ferendam concurrerunt.

Iro 11 cornu, ei

fitos aduenire vidit

Quin&ius item, vbi incompo

.

aguante, ideogt

ae illa potiffi-

7

(

"

Jf ardine tr

Macedonas laeui cornu , fpem vi&ori

, impetum in eos

facit, dextro

pnits ,Qf'izzf'lim,

mum in parte na&us

fcil. füuorum cornu, 44z47

quam pedem referentes i

/

firates i d

altero cornu jhos cermebat.

P

€

Et fic plane hac ipfa de

i ia fen at

"(ros v0 guly dereguty0y

re Plutarch. in Flamin. O

ggium atn ff«

5

sugus, mpoctfioe

; maxime deuirt

guroyyis , mtpns dà Juzspo offus m

zuds Moxeni; hoc eft, Titus.

D

Quin&ius, quum

s f& lbebut i

n cornu cerneret, 4e-

pedem referent

es fuos vno 1

ye lheuum cort!

od iam viucebatur , ad alterum

fperato eo corau , qu

yn Romani o i

inuafit. Macedonas. Verumta-

celeriter: peraecius ,

lum erit ene

men non aufim temere re

cepram conftanter e Ma-

Atgieia p

Videntur enim

nufcriptis le&ionem follicitare.

vefibenium &t

ter in vtro-

ipfi Au&tores cornua ifthaec , quia pari

fed diuerfo

inoco dl

ue exercitu erant, dextra et finiftra,

g

Wwigmm a

?A

fitu confudiffe aliquando.

Ex Appianq certe rem

a frte d ?

manifeftam modo dedi.

e (ioimi Lipiïns

modo in locis, fed

Apud Liuium vero non his

; acceprum 00

et in Bello Punico fecundo , lo

nge emendatiffima

!

orelite

j u

et finceriffima eius. parte ex anti

iquiflimis et fide-

o joferit

batum in iftis eft,

jigitit

liffimis membranis defcripta, tur

"T enifim

conie&uris noftzis fuccurrere

et quidem ita, vt fi

j

o:ïsprae'ul.e'

ei tentemus , nihil fuperl

it, nifi vt pro. vocabulo

qeftior

;illis f

Jfiniflyum vepona

mus dextrum:

quam tam longe a

aliorumque praeftan-

«ifi, e

fide et au&oritate Puteanei;

tillimorum

amel

iL $od t

hat

348

tiffimorum codd. recédentem emendationem facere

leic.tamen

quia non fac

ego quidem non velim. Locus . eft lib. XXVIE

in Liuio inc

cap. 48. vbi proelium Claudii Neronis, et Liuii

pro fanifiro

Salinatoris cum Hasdrubale, Hannibalis fratre ex-

In eo Nero dextrum tuetur cornu, Sali«

rum alterütn

ponitur.

nator finiftrum. Ex aduerfà parte Galli in làeuo

Haud fio,

cornu oppofiti Neroni, Salinatori autem Hifpani

peccauerit Aü

tum, amplius

in dextro, in mediam aciem receperant Lieures.

Collis autem inter Claudium Néronem et Gallos

Hannibalem,

interieQus, dextrum Romanorur cornu arcebat,

alam, et extr

ne aut a

romte, aut ab LATERE (intellige,

talus vident,

diniftro hoftium ) aggrederentur hoftem. ' Ergo

qtien indaife

Claudius quum in aduer fum colleim fruftrra figna eri-

fgg»iffr' Jibirin

^

f fujm. Ca

gereconatus effet, poflquam ea vegione penetrari ad

boflem mon videbat po[fe , cobortes aliquot. fubducias

lieum pron

€ dextro coruu, po[l aciem (eam fcil. cuius erat

( (loc et,

l enim p

dextrum illud cornu, hoc eft fuam, Romanam)

eireumducit et im fraiflrtm: boflium. latus. incurrit.

Pt que [

Tta trucidatis primo Hifpanis, dein Ligüribus,

dibimm,: l

Tonoris qt j

ordine tandem ad Gallos caedem perueniffe ait

Au&or.

( gttlo

Nemo non per fe, opinor, facile videat,

fcribere eum debuiffe, z dextrum bo[lium Yatus.

æ][mal mme

'Cohortes enim Romanorum in dextro cornu vnà

3RÉ, que

cum Claudio locatae, oppofitum fibi hoftem in

CUR nf

finiflro latere et cornu veque a fromte meque ab

gt r

Jatere vacuo fcil. hoc eft; finiftro aggredi poterant,

Pugnae debel

fed poft aciem füam circumdu&ae, neceffario in-

f volifer

currere in dextrum hoftium latus.

Et praeterea

Gextr. 1 tünc

Hifpani, quos primos ab larere inuaferunt, dextri

V verbo m

erant in tota hoftium acie, adeoque caedes ab iis

70 d) Is

ad Ligures medios et Gallos finiftros ordine perue-

Squtur

ieceffario a dextro etiam latere hoftium

Al

niens,

Mouit hanc difficultatem etiam

coepiffe debuit.

Maifatts

Glareanus, at Sjgonius, qui alioquin obieGiones

21 Vi N

ä

ilius contra Liuit hiftoriam diligenter- excutit,

heic

Torüt nj

349

detionem f

heic.tamen de ea ne y9? quidem: haud dubie,

«t 1. X

quia non facile fe expediebat, neque tamen tantam

eronis, et Liül

in Liuio incogitantiam agnofcere, aut dextirum

nibdls fritreer

pro finiflro ex conie&ura reponere audebat, quo-

rum alterutrum vt facias, omnino eft neceffe.

itor cormu, i

tte Galli n lient

Haud fcio, an aliis in rebus fimiliter hocce libro

xi autem p

peccauerit Au&or, Capite enim 12. fcribit, pugna-

teperant Liui

tum;amplius duabus horis inter Marcellum et

Hannibalem,

cedere inde ab . Romanis,

dextram

érünem et G

fh corm at

alam,. et extraordinarios coepi[Je. . Quod 'vbi Mar-

cellus viderit , duodeuicefimam legionem in primam

"ERE (s

Sed dum alii trepidi cedereut ,. alii

Jofem D

aciem imluxäüe".

fegniter fubireut , turbatam totam aciem, dein prorz

fl Jj v

fiis. fufam.. Cap. 13.. Marcellum .repetita poftero

r atirari i

die pugna pronunciaffe, a quibus orta. pridie fuga

lii [üinn

» fl cums erit

e[fet (hoc. eit, dextram alam, prima quae fugit,

ífic enim cap. r2. et fic ibi diftinguendum) coPor«

um, Nornm)

tesque quae frgua. amifriffeut ,. f& in primam aciem in-

m lr i

du&urum... Yam vero cap. 14« ait, Siniflra ala ab

d Lt

Romanis et cobortes quae ami[erant. figna , n prima

il Fem emlle at

acie pugnabant , et.Tegio vicefuma (Yegerim , duodeuis

yr, fole n

cefima ,. nam eius amiffa fuerant duo figna, ficuti

um bfim J

alae, quae prima fugerat, quatuor) 45 dextro

dexro corm

corauu inflrutía.. At ala Romanorum quae pridie

g ii hn ?

fugam prinfa ceperat, ideoque in prima nunc acie

fort ii [

pugnare debebat, extra fuit , non fraiflra.

Quod

ggreli t

fi voluiffer Au&or alam hanc, quae pridie fteterat

ie; gecelhnoi

dextra, tunc ftetifle (ini(tram in illo exercitu, id

g B

vel verbo monuiffet ,. vel dixiffet haud dubie, 7ni-

yeferunt, &f

flra ab. Romanis ala , et cobortes etc. maxime quum

ge alb

fec!uatur, pugnabant. Sed per me, viderint id

; ordine p*

alii.

fuere ol

Manifeftius arbitror oblitum. fui Liuium XXVI,

cultarem t

21. vbi Merico Hifpano, qui cum aliis mercena-

j ii

riorum militum praefe&is tuebatur $yracufas,

C*'-;I'K'

quo

enter &

359

inptria fraa

quod Nzfzz, quae vrbis pars fuit, quodqwe ibi

Qüno: Prá

pracfdii erat ,^ prodidiffzt Marcello, ciuitatem a

Romanis ait datam

At lib. XXV. cap. 39. quo

imperii ad tu

vunt. Pomp

loco de captis Syracufis agit, tradiderat, prodi-

di

iic

r

f

Ta

eum Acbradinam.

nonitem 08

Nafum autem, quia dum

i

Sakdiniam tun

Achradina proderetur, ad eam defendendam, plu-

rimi inde, reli&tis füis ftationibus concurrerant , vi

praermm VE^

fiuibus XL, n

a Marcello captam.

Eodem loco libti XXVIE.

tus cenfuifer,

Sofidi Syracufano quoque', ciuitatem datam ait,

Micifce. eti

quod éo' Duce no&turno Syracufas primum introi-

tum effet a Romanis, de qua re nullum in fupe-

9.52 M. Vd

Yt curt fegionit

fioribus, quum ex profeffo expugnationem iftius

1égloni elfe pr

vrbis expofuit, fecit verbum, vt re&e monuit

Glareanus, qui tamen, quod de Merico hic nota-

quibus etm ora

hum a Ta

uimus, rem multo maioris momenti non animad-

uertit. Lib. XLL cap. 1. refert idem Liuius,

Autem t Apul

d lerig,

P. Craffum Praetorem , cui citerior Hifpania obue-

Wonlerint, g

nerat, ne in prouinciam iret , facrificiis feimpediri

folemnibus excüfaffe.

Ceterum aut ire iuffum,

UHf quenr

tl littorlus:

aut iurare pro concione, folemni fe facrificio pro-

Id vero vbi in P. Craffo fuerat ftatutum;

fict P. Vder

hiberi.

l* av

étiam M. Cornelium Maluginenfem, cui vlterior

git

L VA

g

Hifpania obtigerat, ne in eam iret, ab fe quoque

egiti E Tans

vti iusiurandum acciperent poftulaffe.

Ergo Prae-

m quinge

tores ámbo in eadem verba iuraffe, atque in M.

& ci Ner

'Titinium, et T. Fonteium Procoif. manere cum

mam Tiffs de

eodem imperii iure in Hifpania iuffos. At cap. 27.

Qnque nes

M. Cornelio Malugin. e Senatu a Cenforibus eie&o;

RUs vf

CUR eri

additurloc elogium , qui bieuuio amte Praetor in

ïäque1

t u

Hü[pania fuerat./ Quod falfum vtique, fi in fuüpe-

rioribus fua fides Liuio conftitit.

Sed forte ortum

Val Fl

e

x gloffemate 75 zz H.

3

[-]

ifpauia. lYd enim fi abfit,

à 4ia.s dæcernmn

re&e omnia

habent. Lib. XXX. z. Huic claff

f

MT

(XL. nauium, qua Siciliae maritima ora cuftodi-

m g

Mtidg

"

"9roga 10

779 |

r

x'e;tlr) M. Pomponius prioris auui Praetor. r

imperio

351

émperio praepofetus.

Parem uauimm mumerum Ca.

wit, Qu

lo, cimtiten

Ocfauio Praetori-item prioris aum cum pari ture

V. cp. j qu

imberii ad tueudam Sardiniae oram Patres decreue.

rvunt

rdiderat, pro

Pomponius Praetor priore anno fuerat,

autem, quia dut

nonitem O&auius, fed hic quidem biennio arte,

ardiniam tunc fortitus lib. XXVIIL. c. 58.

Poft

endendan,

s ConCurterant, vt

praeturam veto, proximo fuperiore fcilicet anno,

nauibus XL. maritimam oram quibus finibus Sena-

;co. libzi XYVI

tus cenfuiffer, tutari iuffus eft, lib. XXIX: e. ry

jtatem darum

Mirifice eciam turbatum lib. XXIII

Nam

|y- Drimun Jnri

: mullum in hp

cap. 32. M. Valerius Praetor in Apuliam mittitur,

vt cum legionibus, quae ex Sicilia veniebant, ei

Ynationem Ts

regioni effe praefidio

Adduntur XXV,; naues,

vt rede monil

qmbus eam oram maritimam , maxume 1nter Brun-

Merico A notte

tucaretur.

Lecionibus

duüum ac. Tarentum ,

Yenti J animide

r iem Ls

autem et Apuliae ipfe per f& praeerat, et caftra

circa Lauceriai, vt re&te Glareanus et Sisonius

xormïwnn d

monuerant ,

non Naeceriem. habebat,

CQF

33*

«ihcise mmeäm

Claffi quae praefidio erat Apuliae et rnaxime Cala-

T qfus

briaelittoribus inter modo nominatas Vrbes, prae-

if fcafico p

fecit P. Valerium Flaccum , quod cla

fatis colli-

fuerir n

gitur ex cap. 34. In eam inciderunt Philippi Regis

em, Ql i vt

Legati ad Hannibalem miffi, quos P. Val. Flaccus

g, bfequ*

cum quinque nauibus ex fua claffe Romam mifit,

[3[[3 EIWJ ]u

eod. cap. Retinuit ergo XX. naues, quinque Ro-

[;, gt n

mam miffis de XXV. nauium claffe.

Eae autem

f munee o

quinque naues quum Romam cum captiuis Philippi

05 A a M.

legatis venifférnt, grauis cura Patres inceffit, ne ad

emor

iU5 gt

Punicum etiam Macedonicum accederet- belium.

ao Drat i

Itaque,.vt ait Liuius cap. 38. d saues X XV

[ue, 111""]?

P. Val. Flaccus praefectus : pracerat ,

XX. paratas

oed o (f

elias decernüut.

His comparatis dcd C»I.vylæ et ad-

| enl

m " j nt,

Jillt

ditis qummze natibus , quae aduexerant captitos Tega-

Huf [ d

tos, quiuquagimta naues ab Oflia Taventum pr ofr**fm,

4 0rà CUM

W

z:/j/mque P. Valerius quinquaginta nauium:claffe uon

«tir ]" l)

tueri

;:rw

352

tterianodo HEtaliae oram etc.

Primum in iíta quin-

gurátis , dudi

que aduexert

quaginra nauium. claffe, quinque illae naues a

P. Val. Elacco. Romam cum legatis miffae bis hic

(fria Tarentu

numerantur; Flaccus enim cum iis habuerat XXV.

jnagita tidti.

tintum ia

dimiffis vero, X X. tantum, vt adeo íi ea adhi-

la, vt vird

beantur denuo ad pofteriorum XXV. nauium nu-

merum. explendum,

tota claffis reuera fuerit

Sed nullail

vbi P. Licinit

tantum XLV. nauium.

Alterum in his abfürdum

l

beium dicit c

eft, et fuperioribus contrarium, quod claifis P.

caeteris eius (

Val.Flacci, quae ad tuendam Calabriae oram circa

'[arentum manferat, et ex qua tantum quinque

mnes , cum «

naues Romam erant miffae, hic tamen ab Roma

iter bas iras p

feu Oftia Tarentum cum nouis nauibus, adeoque

At a um

|

iam L. nauium, dicitur profe&a, quafi tota claf.

,Vi tratyfaren

fis XX V. nauium, legatos Romam deduxiffet.

pf dqu

Vehementer in his laborauit. diligentiffimus Gla-

|

iris cufa P. L

reanus, eoque magis, quod tunc pro P. Valerio

filei pofate

P. Moaiig, L

Flacco peflimej profe&o . plerisque in locis huius

Hiftoriae apud Liuium |Q. Fuluius Flaceus legeba-

Altilig, [ |

!

tur.

Sed re&e praeferendum ille vidit alterum

baty t ia

nomen, et porro XXV. naues ab Oftia profe&as,

C'tatlstrgg

N'

[

non quinquaginta, fed eas tum primum , poftquam

n &d dl

Tarentum venerant, ceterisque fe ibi coniunxe-

& qumdia

rant, quinquaginta fa&as cenfuit.

Sigonius vero

alürmet, Q

praecipuam hanc a Glareano motam difficultatem

inter ifis t

filentio praeterit, et tantum P. Valerius Flaccus

| ffl!ritiw hilt

fip, nge

pro Q. Fuluius Flaccus legendum poit illum monet,

fi.conciliai haec, quae de nauibus memorantur,

j B. Qu

offuntac debent, emendandum erit: 4 saues

H ixh'am &by

XX V. quibus P. Val. Flaceus. Praefecius. praeerat.

T Litins ex

( nam praeerat vere tot nauibus , quamuis tunc non,

3 um Mi

omnes penes fe haberet, nempe quinque ex illo

A

N

gthlm nona

numero Romam miflis , quae tamen ad eius claffem,

"r fs me

et iftum numerum a Senatu antea decretum perti-

Qen ln r

His com-

hebant) XXV. paratas alias decernunt. —

Ut V-f-ï. N

garatis,

.353

um n f que

qaratis,. deduciisque , er. additis quiuque uauibus,

le ilhe nu51

quae. aduexeraut. captiuos legatos , 1riginta naues aà

tis mifhe b li

Oflia Tarentum profecfae , iufusque P. Valerius quin-

iis habueri YT,

quaginta uauium. claffe etc.

Ita leui et in numeris

adeo 1i & adi

tantum fa&a mutatione, omnis difficulras erit fub^

KXV, nauitm n

lata, vt vix dubitem ita fcripfiffe Liuium.

[s reuer fütit

Sed nulla ille ratione iuuari poteft lib. V. cap. 12

tin ls abfürüm

vbi P. Licinium Caluum primum et folum ple-

beium dicit creatum tunc fuiffe Tribunum mil.

, quid dub

caeteris eius collegis omnibus patriciis , qui tamen

labriae orqm r

omnes, cum eo, excepto vno, fuerunt plebeii.

| tünfum quig

; tamen db Nond

Inter bas iras plebis, inquit, ig patres, quum dri-

naubus, adboque

buni plebis munc illud tempus e[fe dicerent ad plebeios

viros trausfereudi [ummi bonoris, mom tamen vitra

, quii t df

ymam éedunie

proceffum efl , quam vt V NVS ex plebe vjurpaudi

zuris cau[a P. Licinius. Caluus tribunus enilitum con-

ligenilims (

Ceteri Patricü creati

x po P i

fülari poteflate. erearetur.

P. Maeuius, L. Litimius, P. Maelius, L. Furius

ge in Iods hus

Medullinus , L. Publilius Volfcus.

dta plebes snira-

p Fl lr

batur fe tautam rem obtinu[e , uon is smodo, qui

ille vidit dtecia

b Offa p

creatuserat. — Nec fatis conflat , cur primas ac poti[fi-

us ad delibandum uouum . bonorem fit babitus. etc.

rmum, p

Vide quamdiu in eo moretur, et quam multis

fe jbi conü

affirmer, eum vuum , primum et. potifemum ex plebe

t Siponus v?

inter iftius anni militazes Tribunos fuiffe, cereros

um aificutue

Valeris Pt

jatricios creatos, quod tamen nec Sigonio, nec

Onufrio, nec Pighio, immo nemini perfuadere

lt ilum uf

potuit.. Quis enim ignoret Maeniam , 'Titiniam,

us memoriun

Maeliam et Publiliam fuiffe gentes plebeias? Er

p A

eri

ipfe Liuius ex his omnibus antea Tribunos plebis,

gf p

ad quem Magiftratum vrique homines patriciarum

ampis t

cpo

gentium nonadmittebantur, per occafionem in Hi-

vingie t^

iXoriüis fuis memorauit.

Sp. Maelius "Tribunus pl.

aj ein d

diem dicens L. Minucio, etSeruilio Ahalae occur-

rariae

iecrerum p*

rit IV. 21. M. Maenius feditiofus Legis ag

yi, H

^

lator,

[ TU

.

i

354

Jator, IV. s3." M. Titinius lII $4. Sex. Titinius

tuit Sigolitus

item, de Sp. Maelii caede conquerens IV. r6.

quum ante 7

denique omnium clariffimus Volero Publilius,, quï

Velleium II.

legem pertulit, vt, tributis comitiis Tribuni pl.

crearentur, lL. 56.

Et huius haud dubie nepos

femprre [777

[j

" G

fuit, vt ex Faftis Capitolinis patet, hic ipfe Col-

lega Licinii Calui in militari 'Iribunatu, L.Publi-

[

quEI".U Yocib

lius Volfcus, frater patruelis eius Voleronis Pub-

24. Dohat

lilii, quem ipfe Liuius anno et capite fequente

TPormran, ;

1

TQUe &t

plebeium 'Yribunum militum fuiffe dicit. Ceterurm

n Dompeii et

caufam et originem huius Liuianae incogitantiae

apid Durom

fatis intelligere me reor.

Nempe folent Romani

ante Quos tme

diligenter annotare, cui quidque rimo euenerit,

£C

rofer

et quid quisque prizus fecerit. — Seneca de Breu.

A. Fiins la

vitae cap. 13. His diebus audisi quendam . [apientem

veferentem , quae primus quisque ex Romanis Ducibus

T b'J d

Pri-

[ dJW'ï

s $i

feifet.

Prünus nauali proclio Duilius vicit.

Dd

antu.

aus Curius Dentatus in triumpbo duxit clephantos. etc.

Atque hinc in ipfis

DT an.

nam plura ibi referuntur.

Dhind

Capitolinis Magiftratuum Faftis C. Licinio priem

J

1l

(d

dicitür

e plebe Magiltrum Equifttum ,L. Sextio primum

'd-()

mf -t

e plebe Confulem fuiffe , Q. Publilio Philoni prizgm

E

]its Capitolin

Procq[.' triump

haffe adfcribitur.

De quo poftremo

m

Ttre

RU

ibi f

etiam Liuius VIII. 26. Duo frngularia: baec &i Viro

D. 20, copfor

prümum contigere , prorogatio imperi, mom amte im

WO a Pab

vll fa&a , et aclo' bouore triumpbus... Ymmo:de his

t

omnibus coniun&im in oratione P. Decii lib. X.

& ptrte

fttm du f

c. 9. L. Sextius primus de glebe: Conful efl facius.

phïläï, e

ter

C. Licinius Stolo primus Magifler Equitum. C. Mar-

!

cius Rutilus prüsus et. Dicletor et Cenfor. ( Huius

Atres lege g

Gliee ii i

Maegiftratus in fragmentis Capitolinis intercide-

runt) Q. Pablilius Pbilo primas Praetor.. Sed ecin

H f

ipfa E

i

vitome LXVII. Caepionis, cuius temeritate

mh':ms, Rif

o f

clades accepta erat, damnati boua publicata. [int,

:

it, f

Conf n

-R

primi pofl Regem Tarquiuium. . 'Nt re&e ibi retti-

tuit

Cmme

.

üdans. |

255

H

& Se, Ti

uit Sironius, adftipulantibus etiam Grononuii codd.

uerers IV i

ero Pb

quum anté male legeretur: Przo.

Vnde et apud

mutus Irà

n

Velfeirum HI. 48. de Pompeio Masgno:

i )no qmdenr

n

Aidi

ha

u d

LU

lu

tempore vuuer[a ftalia vota pro jm ute cius , frimo

?tet

omuium : ciuium. fafcepit :

Malim . primi

QO ex

fe-

li

l)

]

m

quenti vocabulo adhaefiffe videtu:

Ft fic de Sulla

ul

us X lerons o*

ip.

24. notat idem

Ad eum, primum ommium

R

Ut

04.

t li

ntr

UT

Mnorum , le'*wtm Paxmorum veniffe, quod

&t pl

vt

m

ru

.nguo étiam Plutarchus memoriae mandauit

fe diit. (

Q

in Pompeii-ec Sullae 'vitis.

Quin immo video

1anae 1ncog

pud Lium 'etiam prZzos quxd feciffe annotari,

w»e falent Ron

ante quos tàmen ex eo ipfo etiam àlii, qui idem

ue jrino euener,

fecerint, proferri queant.

5ic certe in Epit. LX

Senec: de Bret

M. Fuluius ' Flaceus. primus ommium dransalpinos

um j jz Wiuttcth

Ligures bello domuit ,

milfus in auxilium. Maffilienft-

a n D

bus áduck dis Salzxzo.v Gallos, qui fiues Ma //-lzcnjzum

Duiut "cll.

[

D

populabantur.

At Epit. XLVII.

lam diu

ante

ngnl»nd:cs )v

Q: Opimius Confal Transalpinos Ligures, qui Maffr-

L

zi

e li n

H

jj

henufium oppida Anutipolim et^ Nicacam

/er!;/mt,

" C Tiono]

Maius autem eft fübegifle, quam

fib 'rrzj]e dicitur

, L Seio y

domuif

Sic et ab ipfo Au&ore lib. VI. M. Man-

slioPhon

lius Capitolinus, quod cap. 1r. primus ommium

De qUU pgwm

(vt re&e ibi Faber) ex Patribus popalaris fatius :

yluria bt m

Cap. 2o. confenfu opprimi vir. popolaris , quod ri-

i df

yy

"PL'"' n

mus a Patribtis dd plebem defeciffet , fcribitur , non

g. Inm ?

omni ex parte vero id eft confentaneum, quum

ye P. Deci ]

etiam dudum ante Sp. Caflius Vir patricius , T'rium-

je Qul d l,

phalis, et ter Conful .plebis voluntatem contra

qu" dllll. Vv

