XXXVIIIL. Gallo-Graecos Brenuo Duce i. Aftam

figentia; qpi

tran[iiffe tradit.

Nam communiter quidem Galli

t compendm,

ifto duce patriis finibus excefferunt, atque in Dar-

danos peruenerunt.

Verum ibi feditione orta, et

ventius omnis

feceffione a Brenno fa&a, ad XX. millia hominum

uiom Tlyno-

- Gentio, alt

cum Leonorio ac Lutatio regulis in Thraciam iter

j t

auerterunt, et inde quum perueniffent Byzan-

tium, ac Propontidis oram obtinerent, diuerfis

uam eurm 3.

locis in Afiam traiecerunt, vt tradit Liuius cap. r6.

gendam Of

Brennus autem poftquam illi in Dardania eum re-

vicum, cui

ypio, I

liquiffent, cum fuis in Graeciam fe vertit, atque

ibi in oppugnatione Delphorum periit. Aeque a

jc àc dom

Liuiana veritate declinauit in breuiffima

libri

dedit h. 9^

pu !

/

j

"

!

05

XXXVI. Epitome. Man. Acilius Glabrio Con[al An-

il

-

tiochum apud T bermopylas Pbilippo Rege adiuuante

domninm

vidum Graecia expulit, idemque Aetolos fabegit.

Quorum a

Ita ille, fed erat Philippus tunc quidem in parti-

garim conqu

bus Romanorum, verum tamen quamuis ipfe ab

alodam

1

eis adiutus Athamaniam Amynandii in fuam redegif-

)

Bb

fet

-nominum, .

386

fet poteftatem, tamen eos contra Antiochum iam

turla ingeef,

^

proficifcentes viciffim adiuuare non potuit , vrpote

, fermor

findum fcelus

morbo impeditus.

Certe pugnae ad "Thermopy-

"

las non interfuiffe illum atque ea caufa fe excu-

efler, per em

faffe Confuli aperte fcribit Liuius cap.25. Nempe

eos 3n ficraria

Philippum expulfo iam e Graecia Antiocho cirez

Jl

popularii

m

V

[2

"TDhermopylas cum . Con[ule. vedeumte ex . Boeotia ,

apud Liuitm 1

»]

$01H.

victoriam ipfi Populoque I

g!'/ttl![(lïfï'li ^. €xcCtt-

populares fuos

Jaretque , quod 1rbo imnpeditus bello .om interfui[-

n65 tünc, quu

[et , congre[um, acque iude diuerfos, ad duas faael

commififfent ,

(Aetolorum) vrbes profecíos. ReGius omnia fe

fitterent ermo

haberent, fi hoc ordine in Epitome legerentur,

zitu iftus rel

Man. Ac. Glabrio Cof. Autiocbum apud. Thermopylas

Mens Liuii f

o

e ad-

viclum Graecia. expulit , idemque Philippo 1

s

jgnotorum (ibi

Verum ille, quia memo-

iuuante Actolos. [ubegit.

flrere videban

riae eius inhaerebat, Philippum toto hoc contra

gloféma ef 4

Antiochum bello Romanis fauiffe, inconfulto et

quod n

anc .n I

inuito fuo Liuio, ifto quoque in proelio, quo

[

1i! (

J bii

Fl

P

vno Ántiochus a Glabrione e Graecia eie&us eit,

Cditis ant

e $

NI

adfuiffe Macedonem putauit.

Pergit eadem ofci-

J'isitvaserum,

tantia contra clariffima Au&oris fui verba affirmare

fe haberet, m

etiam Confuülem Naficam aedem Matris Deorum,

li, XXIT. vb

quam ille antea in Palatium intulerat, dedicaffe,

Conciliri pof

quum diferte Liuius c. 36. a Nafica quidem Deam,

cieforum in (;

quum ex Afia adue&a fuit, in Palatium a mari effe

*0 Curie (

delatam, aedem vero eius tunc a M. Iunio Bruto

Vhit5 modii w

Praetore Vrbano dedicatam referat, quae vt et

quim prodidi

fuperiora omnia a Sigonio non animaduería miror,

antulos dimiq

quum lib. XLIV. Scriptoris huius negligentiam

Ille vero etiam

dit,

Dtopius t

notaré et declarare non neglexerit.

Nam cum hic

müetit . frg ,

lib XXXI. a Tito fuo ditfentit.

Tfb fine

c. 14. retuliffet caufam contra&ti Athenienfibus cum

19 Q

Wüenignr.

Philippo Macedone et Acarnanibus belli, quod

nempe duo Acarnanes iuuenes templum. Cereris

lo nl

H

per initiorum dies zzprudeates rel

IGi0UI$ CU cetera

?ï?m' Quàm f

turba

Lütoriy

»qum

387

nti

um

turba ingreffi, et cum abfurde quaedam percun&ta-

Üt

rentur, fermone proditis idcirco, tanquam ob in-

Tl

fandum fcelus, effent interfe&i, quamuis palam

l1 18 £

effer, per errorem: ingreffos: ille in Epitome ait,

; N

eos in facrarium Cereris tempore initiorum cum

Cil0

aliis popularibus. fuis intmu.füä. At nulla omnino

TA

apud Liuium mentio popularium, et fi illi apud

[

populares fuos vel vllos fibi notos fuiffent homi-

) 0H

nes tunc , quum facrarium Cereris intrarunt, non

commififfent, vel certe admoniti fuiffent, ne com-

IN

À

mitterent errorem, qui quafi fummum fcelus ex

ne 1

h

m

ritu iftius religionis morte eorum fuit expiatus.

)d

4

Ti

[jU7

[

Mens Liuii fuit haud dubie, eos cum cetera turba

7

IT

hÜ

(*

ignotorum fibi hominum, quos ad templum con-

Sed forte

, qui

fluere videbant per errorem ingreffos.

o hoc contra

gloffema eft a fciolis adie&um « popularibus [uis,

I

m

]

t

f

jito &t

quod nunc in Epitome hac editur, vel legendum,

proelio, quo

eum alüs pluribus intrauerunt,/ quandoquidem in

(

i& eedus dl

editis ante Sigonium occurrit, eum aliis plaribus

edem ol

ficis iutrauerunt , quod ferri poffet , et re&te omnino

U

a afficmare.

fe haberet , modo recidatur ? fuis.

Similiter forte

fatris Deorum,

lib. XXIII. vbi item difcrepant, leui emendatione

dedicxffey

conciliari poffint, fcribit Epitome annulos aureos

merm Df 1

caeforum in Cannenfi proelio Romanorum in vefti-

?

1

D

már

1C

[

bulo curiae Carthaginienfis effufos tradi excefüifie

EI

M

9 bruto

vnius modii menfuram.

Contra Liuius cap. ra2.

ue v u

quum prodidiffet, quosdam effe Au&ores, eos

;:;

E

2 mirofy

annulos dimidium fuper tres modios expleffe, ad.

entran.

5 ne

dit, propius tamen vero effe, quod et fama te-

Jeveroet

1af

nuerit ,. haud plus fuilj? modio.

Sed forte hic non

?

:

m cum nic

maena fane mutatione reponendum fit, vt inter

|

]

enjenfibus cum

fe conueniant, paalo plus fuiffe uodio, de quo iu-

dicent Eruditi.

Et haec fufficiant ad demouítran-

u5 hC

i, qu

dum , quam faepe aberret Epitomes Au&or a Liuii

Jum. Cereis

Hiftoria, quam tamen exprimere in omnibus , quo-

jj cum od

tuvé

Bb a

rum

388

Lil

rum faciendam cenfuit'mentionel;n, fideliter et

0 6

accurate debuerat.

Quae quum confidero ,. pene

D!

reuoco impetum, quo nuper Epitomen XXVI. in

I9n

»n

p

$ iil

qua Hannibal vsque ad.ip[am portam Capenam , vt

vrbis fitum exploraret , obequitaffe. dicitur, cen-

Vianque

"

tam . Colli-

LVM-SYII

febam emendandam legendo potius p

)95

9gam.

Nam ita quidem diferte Liuius; cap. 10. et

mnenllf jtà «c

m £

b

5 traditu

t

iU

praeter eum non modo Plinius, Orofius , Seruius-

quetunc iam a me laudati,, fed et IuuenalisSat. VI

coeli hiatu fort

Prudentius contra Symmachum lib. H..tum Sido-

fe:af. Ag g:i

D

nius Paneg. ad Auitum Aug. fed tamen quia Vale-

3 s.

rius Max. Capenaim portam armis ab Hannibale pul-

by

fatam , et praeterea Feftus V. Rediculi locum , vnde

T

À LA

Hannibal ad Vrbem accedens redierit, :extra. por-

aperrius, quam

tam Capenam fuilfe fcribunt , nihil nunc atfirmare

tentia w'r.m,,L

lïïlui Tin

Q

aufim , quum videam, AuCtorem qui has librorum

Liuii Epitomas. confcripfit, non exegiffe fingula

timen, vt vid

accurate, vt oportebat, ad Liuii fui codices, fed

verbis P]

Ml

(

multa pofuiffe, prout memoria fuppeditabat , quae

m

€o

m

hic quoquetanquam Liuianum fuggeflife ei potuit,

4LCà.

;ï

quod tamen aliunde ei inhaeferat.

* Subiungam nunc etiam nonnulla Veterum loca,

lau

*, ttqu

lo

quae illi item ex aliis Au&oribus , quamuis iis non

.

Tuünr et hia

nominatis, manifefto tamen exprefferunt, verum

le conft tire,

non fine eiusdem incuriae argumento feftinanter

!þn.mr inïerpy(

nimis et ita, vt quae apud eos legebant vel antea

15 .0 rebus i

legerant, perperam acceperint ,. reddiderint atque

piane Vtitur,

Plutarchus.in Fabio aliquot

interpretati fuerint.

quém in veter

qu

recenfet prodigia initio belli Punici Romanis-oblata,

atdo h

quae. omnia petita liquet ex .Liuii, quem faepe

tur . vt di

alibi fequitur, libro XXII. cap. 1. Ovesás *e 4Q

Ti

"ant ea &

ávrü» d. yevidog Diuflpiss: Liuius fcuta. duo

d inLitig ter

fauguinem fudafJe : Kop 35 soiy iuy mrepi yrioy Sougua

f.«ï.xre

Güïkrmei

xdosdog : et in Antiati meteutibus crüentas in corbem

*

Qigt; E).;egj

lüt

[picas cecidiffe. — Kaj Ms jv x & cioos äunügxï

«04

"'SQ

b

t, fileliter et

AU (ï).s/u tss Q iosdog. Arieutes: l/lþlde.f €oelo-:ceci-

niiero ,-ene

diffe.

. Porro quum-Patauinus, .Ef Falerüs coelum

men XXVL. in

jïmz': "vz/um, velut, mmagno . biatu , quaque patuerit,

7;' u,L"('!l'

iugens dumen L/j(mjü?.

.Sm tes fua. [ponte attenuatas,

? QICIEUT , .CE0l«

vnammque excidi[fe. ita Cili)t[lül

MAVORS-TE.-

277

rSI;;

H

(

LVM.SVVM C

ONCEF TIT- ea vero Chae-

lus Cp, 10; et

roneníis ita acceplr, quaífi vnum omnibus,his ver-

F(MLSx

J

$

m

$.

bis traditum fuiffet prodigium, et Faleriis ex ipfo

1uenai issic VÍ

coeli hiatu fortes iftiusmodr. feu tabellae -excidif-

b " tum SH!O'

fent.

Ait enim E À zéo QaAsolas soMWA goydqvod

men quia Vale«

doga/—os cwrm'ffu, 1(9;/ rynocarezowsæ/ TE OP 0 O0 U ALOUT 100

Hannibale pl

xj v&rwv. &u yeyouguutyoy , Quyiyo: r N : A P. H-

ij; locum, vnde

ZLDAOEAT

TOY.OHAA ZAAETEIL

Quid

erit

,tutra por«

apertius, quam yezuueraz Ata ex Plutarchi fen-

nonc dleare

tentia contra Liuii . mentem ,. coelo 1pf'o fuper Fa-

lerios findi vifo excidilfe , ez/zzay. 2env*.

)t hAQ ibrorum

Lipfius

tamen, vt video, in EleGis Il. 12. negat iftis ex

oj iffe ïmfu'a

fat codiceSs 1"d

verbis Plutarchi. ftatuendum ; coelo ipfo.eas for

peditabat, quRe

tes excidiffe, quia id pughet cum Liuio, fed quum

coelum finderetur, excidiffe eas inuolucro füo et

xeliiile €) PGLM)

arca

Agnofcit Plutarchum haec. omnia ex Liuio

haufiffe, atque ideo vtriusque loca etiam de his

; Veterar o

xiamuis 15 100

fortium: et hiantis coeli prodigiis, debuiffe inter

fe confentire.

eferunt;

yerum

Sed tamen . vix.vlla poteft dari vio-

lentior interpretatio, quam qua ad hos Au&ores

sento feftinier

jis.in rebus in confenfum redigendos in cafífüm

gebant Y ydantea

plane vtitur.

Sed et errat eodem pene errore,

edu 1Lfl'-lr [']Ue

F jbio Wnot

quem in veteribus quibusdam hoc capite expofui,

r(on«-.ms 0 wïmæ

quando ifta ex Plutarchi Marcello adfert, quum

leeantur, vt dixi,in Pabio.

Praeterea nihil omni-

i, U

m faep

$ u

no iuuant ea'emendationem ipfius extaegiatas. for-

Q;äfä)

:es in Liuio reponentis, quamuis non modice eam

L,mu, jmt(t ii

juuare affirmet.

yu) $u

Attenuatas | fortes doähfïlme vt

folet;. expofuit Salmafius.

enm! i

um

.ux,

X ,uw

;JW'

Iam

Qu

V

Bb 5

399

e

Jam Appianum Parthicorum fuorum integrum

n

ulerio

volumen ex Plutarchi Craffo et Antonio, pauciifi-

[

mis tantum de füo praemiffis, quae tamen ipfa

uj -tlus

iam ante etiam in $yriacis retulerat, ad verbum

n

[b

defcripfiffe vel ipfum, vel cius füb nomine quem-

cunque alium conftat.

Grauiffime tamen hallu-

C

j

t|jettt |

cinatur, vbi iam Craffianis rebus fübiungit An-

it

It

tonianas , quaeque a P'lutarcho feparatim et diuer-

p

[

fis locis in Antonio traduntur, dum ille alia quae-

dam ibi Parthicis identidem interponere cogitur

1,—,7 7!

10

coniungit et connectit, ac de Labieno Parthico Im-

dtre

j

peratore accipit et refert, quae ille de M. Anto-

nio Romanorum duce dixerat

(Cle

«

1) 4

Verba vtriusque

adícribam, vt res pateat, et Au&ores ab Henr.

od prà

:

Stephani conietturis certius vindicentur.

Dicit

p

r me

ergo Plutarchus de Antonio, poftquam ille Cleo-

»

m

tny totius

Vded

patram ad fe in Ciliciam euocaffet emsque ille-

»

ó

X Quaequ

cebris captus, abdu&us et abxeprus effet. zzw

&v vày Avruyiy ;107:40'8/, (Cleopana) (ys mOAEgLATHS

I 1) L'l*"ï"'xgn

10

M?v ày Pwu.n KMG'M!I QsAfMas vüs yuysauos wrsg 7üy

üam

ul

Dar

05, m

876/8 71'0-967//1&0670/, MJJQSU.SH]S ä 116«03'14/]5 S'B.L'IGCS TEfL

» ii

Tuy lea'on' auuv, de. x aov ót mekæw; SQuT. Tyyot

e

us

d

YIao3sx5v dyevycostguyres AroxoAT ropui Zuoux; 2miarsi-

dem

«td$ C0

cay Fusgov, ot,g:&oq æsgoasvw &m wovys as AXciuv-

num, r« ]

iloc

sl

[

äþaav.

Multis deinde de luxu et deliciis, quibus

Alexandriae cum Cleopatra fua indulferit Anto-

nius, interie&is, nunciatum ei tandem ita iuueni-

liter viuenti refert, primo fratrem eius Lucium,

& M

er vxorem Fuluiam a Caefare vi&tos ex Ítalia fu-

b5

gere, demöe AuBmNy emeyoys as Hugf)'xs 7Tj9» «mr Ev-

W

(Dgzwrx «9) Eugtas axf: Avo/as mq Tuvias Acíinv MATU-

lnhi:

seé (QsSaj.

Mous ày (perült) Gensp iumwSds, "j

3, $

4/

tepl

00707'00(4750(7&1;7065, wou.nas uv H»a&ozs evisaSag. Prio-

Watur L

j

) ye

que, f

rum in quibus non Appiani modo, fed.et Ste-

ubU]gï

pham indicabitur error, fententia Latino fermone

[2

) ml([m

expo-

391

od

um intes

5

ul

exponenda omnino eft. — Jta ergo cepit ( quod male

'onto , pauciflte

in Cruferio damnat Stwnanus) Antonium Cleopa-

tra

ine tamen ifa

vt quam Romae quidem vxor eius Fuluia pro re-

qt, ad verbum

(m.v lus bellum |gereret. ctmm. Caefare, Partborum

€ro exercitus circa /'/Iejopotmmmn f& smmoueret ( Male

DOmine quem-

men hillu-

Cruferius:

Par. t/Jm t copzae circa. Mefopotamiam

fübiungit Ao-

effent fafpenfae ? peius eciam , qui illum reprehen-

tim et a

dit, Srephanus: Partborum copiae circa IMefopota-

m ille alia quie-

smiam commorarentur animis jll/l)eilj/le, vel, incer-

jonere cogitut,

tae quid agereut ) ctm quo exen citu Regii Duces , La-

"

ticoIme

bieno Partbico imperatore renunciato, Syriam . inua-

ohi

It

dere. cogitabaut , abiret tamen. ille (:[)Iatt's ab ea

le de M. Anto-

ferba vttiusque

( ( leo: mcra) Alexaudriam.

Ínconfulte pxmius 7ó

Sores ab Henr.

45, quod praetermifit Appianus , eciam in Plutar-

.uen'h

Dicit

cho fuperuacaneum cenfet Stegnanus, quum eo

5u*713t0 totius vtique loci connexio collabatur.

ille Cleo-

Jam vero videamus, vt ipfe Appianus haec defcri-

&t, eiuqye 1He-

»fe

i

t, quaeque diuerfis locis Plutarchus de Par

s e]Tex m

/cd.!f)'*

this Labienoque vt et Antonio tradidit coniunxe-

3) gt "

rit

,LI

Poftquam itaque quae de Craffi expeditione

", ;wz: Vr '"

^.4'M* 'ROL

àn Parthos, miferandaque clade retulerat Plutar-

)

chus omnia exfcripfifler, res Antonii contra eos-

Bz g ii

41

dem geítas continenter illis ex eodem fübiunxit

V ,

-3,4:/

num. 156. hoc modo incipiens ; Azwgautvys de Hæg-

A-ïïï 3' A

ss s'our:a'c 7:30: TV M"fon'o"yu.;æv, Acqw//m/ $; Ba-

: deicis, qu39

GiAéws ep 9t Ly0L llxa:fmay mo.yoasufowrc; Auwrouroay,

iufe D

p

bs

iuent

vglas & musrisay ?

usBeoy. 06 Oryee of Cocg')usvw un* oc'u-

mgem jn 3

Tày És AX»/cf/Jaaav, sn'&.*/orrou 9? H/S/JS'& U,/ av m

fm'ïïæ

'em eth Iu

Apgoc zs «9] Xwglas Gocpu udtis ua/ lovíus Acloy nwru-

itos 6l I.uhl

;as$0usv7/ auJ aguevos Ayrwwas

Gogeire uv Uc/na'ot;

,,f

J

z'.ä

w-awq. In his expuxm debere particulam & ante

j n

$0:3o4 , Stephanus neminern fibi negaturum Opl-

E

-Mä:* , L

natur.

Eso vero nullam eius caufam video, ne-

m

10*

"T

ltl

que, üabeilet magnopere defiderem , neque quum

10&07

fl et Y*

adeft

reiiciam.

Sed et interpres hic haefit,

a [atin

] fermon

Bb 4

diffo-

m

392

m

mutáta ,

diffoluta prorfus confiru&ione et fententia Ap-

Qu

'en

e

, &

qu

piani, quamuis non tam illius haec fit culpa , quam

troum

librariorum , quos hic peccaffe omnino putem omif-

fo articulo, qui fenfum loci conne&tebat, et fa-

jte

neuc

cillime intercidiffe potuit.

Haud dubie enim fcri-

pit Appianus Plutarchi verba paululum hic qui-

fs. Q

€on

dem in fuam fententiam, vt patet, mutando Az-

textu [;ïh

e

tU$ QU

Buiyàv , àv 0i Buc. vel £usheoy j» $ uix. Senfus enim

huius loci fuiffe debuit: Monente fe Partborum

peratore n

exercitu circa Mefopotamiam ,. Labienum , quem Re-

Syria, eoru

*us

gi Duces Partbicum Imperatorem quum confalu-

Alexand

confilii

taui[fent , Syriam inuadere parabant , aduer [us . f

venire, vel fimpliciter vemire fibi, tendentem ipfo-

rum fioy

fül. in Ài

rum inflintu ad ip[um Alexaudriam , et adducentem

laec. verfes

Partbos, omnemque ab . Buphrate. et Syria Afiam,

vsque ad Lydiam et lomiam va[lantem , quum com-

Connecdtendi

periffet. Antonius impetum cepit. Partbis fe oppo-

tarcai viden

nendi.

Manifeftum fatis omnia haec ex Plutarcho

t pen

Plin

e di

tranftuliffe Appianum, et in vnàm contuliffe ver-

borum periodum, licet diuerfis ab eo locis tra-

gens Gr.

dita: grauiffime autem in eo erraffe; quod nefcio

verfibus,

qua incogitantia de Labieno accipienda cenfuit,

Hamil

quae clariffime de Antonio dicuntur.

Nam ipfius

]

N

[

[

Appiani hunc eífe errorem, non eius, cui Ap-

Sucfirem

pianus ifta ex Plutarcho excerpenda dederit, paulo

longius quam ille iuífferat, in excerpendo pro-

Teoletto v]

greffi, id quod comminifcirur Stephanus , quafi id

füs le&n C

fi fa&um elfet contra eius fententiam , non facile

&tiom

ii

ipfe Au&or poftea animaduertiffer: fed ipfius, vt

Mafc

[

)

dixi, hunc effe errorem , fatis liquet exeo, quod

Al

fi ifta abfint, quae cenfet Stephanus , et in quibus

mu'm'x pro

perperam redditis fumma controuerfiae et difcre-

Ieï-'l;,exig'et

pantiae vertitur, nequaquam cohaerebit fenfus,

Ffilïi.lïn ve

et hiulca plane erit oratio, tum quod etiam ita

lüll demUm

bhaec duabus funt literis, «órü» pro «vzs pofito,

immu-

Mf fuos

393

fentehti: Ap-

immutata, vt aliuä 'prorfus. praeferant et fignifi-

itlpa, quam

ent, neque amplius de. Antonio, vt apud Plu-

ioputem omif-

tarchum , pofünt, fed de Labieno, de quo proxi-

Qebat, et b

jle praecedit, omnino debeaat intelligi, quamuis

ubie enimfcrt-

ne fic quidem commodus fatis et aptus in his infit

fenfus.

ilom lic qu-

Quam ineptum enim, eodem verborum

mutando

contextu dici, Labienum , imperatorem a Parthici

Senfus enim

exercitus ducibus confalutatum, vt Syriam eo Im-

& Bartherum

peratore inuaderent, et tamen confeftim . omitfa

Syria, eorum. impulfu tendere ac ferri aduerfus

Ms qzremeye-

u o

[

il

Alexandriam et Antonium, nulla addira mutati

f

£ Sfr'

confilii fisnificatione vel ratione , et continuo 1te-

217

endentenn if

rum fimpliciter adducere Parthos àméyev Ylao3ss,

ia mï:/zszvm;;

fcil. in Afiam aduerfus Romanos. Sed vtcunque

haec verfes, laboraffe omnino Appianus in his

$

yio. Af

conne(tendis, nec re&e percepifle mentem Plu-

M

]

[

[

tarchi videtur, haud dubie feftinanter nimis ab eo

artns J

g

c pl

!

]

utarcho

et pene dicam ofcitanter , hic le&i vel confulti.

Plane ficuti nobilis ille et ceteroquin haud indili-

conrulife ver

gens Grammaticus Caefellius Vindex ex his Ennii

b eo loris t

verfibus,

. quod neä:xo

xienda. cefüt

Hannibal audaci cum pectore de me bortatur,

*

/ N i?äl'*lS

Ne bellum faciam, quem credidit g,7l? qeutm cor

eiu5, cui AP'

Sua[orem fummum:, et fludiofum robore belii,

a dederit ^

negle&o vltimo, et prioribus perfun&orie pror-

ycerpento. p

fus le&is confideratisque exiftimauit, et in fuis

dhanus, QU

Lecionum antiquarum Commentariis tradidit,

jm, non fadie

Mafcalimo genere cor emumcia[fe Éumium, mam in

. fed pl *

AXILL aunali dixiffe quem . cor , adfcriptis duobus

jet 6X

e0, qi?

tantum prioribus huiusloci verfibus, quum fi modo

I$

et i quious

dil'c:'e-

refpexiffet rertium. ad. complendam fecundi. fen-

ofite &

tentiam. vel maxime pertinentem, quippe quae

feniusy

yerebit

illo demum perficitur, haud dubie non dehone-

god &t

im i

ftaffet fuos commentarios falfa ifta obferuatione,

g «f

pO(lms

Bb $

ynmu

quam

394

quam atro carbone iure merito notauit iam olim

dem in ani'

Gellius No&. Att. VIL. 2. re&te Enniana illa inter-

Pharülum,

et Thelas ?

pretatus: quem ego credidi, (boc enim ::Uä, quem

cor meum credidit) fore fummum fuafovem ad bel-

tunc tàmen ]

Jaundum.

Aeque grauiter in interpretando eius-

Romanis vi

dem Ennii alio verfü errauit do&iffimus ille Áu-

adiundas. -

Nam cum

D

gufteae aetatis homo Verrius Flaccus.

n

apud Poetam inIphigenialegeretur , Procede, gra-

ilfapati i

dum proferre pedum nitere, ceffas?* Cenfait in. his

era d de 1

zi peduim fignificare baculum, quali paftores vtun-

Tmperztor ]

tür, adeoque efíe quarti cafus, numeri fingularis,

dirit, qto1

quum fit fecundi cafus, numeri pluratiui a re&o

tàntum .

Til

m

es, hac féntentia et ordine: procede, nitere pro-

difceptat

ferre gradum pedum; ceífas? Ita enim malo,

illis nega

n :

quam quomodo is ipfe, qui hunc Verrii errorem

&t Pnp;di I

nobis expofuit, Feftus, quum Zz«/em in his ponit

hat, qud i

conftru&tionis ordizem: gradum proferre pedum

P0 im anri

eeffas? Nitere.

Quid enim opus feparare, quae

r I(fge fjfg

junxit Ennius? Infinitum vtique etiam a verbo

ji:ä;]?ut. Q

Nitor regi notius eft, quam vt probari debeat.

quae f fp

Similia vero in interpretando szoeo»pcuare in.no-

tie, f t

biliffimos quoque et praeftantiflimos Hiftoriarum

de(ciuerint

xScriptores Romanos cadere, notabili prorfus T.

lis poffe v

Liuii oftendam loco, ex Polybii libris, vt plera-

Y et ais

que alia rerum in Graecia geftarum, expreffo in

plett, nan

quo etiam ipfe aperte fe refellit, et le&oribus, f

ficuti dpud

animum attendant, maximam obiicit difficultatem,

QU& em

quamuis a nemine, quod equidem fciam, adhuc

fl'j'»'a'lurif, ]

animaduerfam, aut publice expeditam Philippus

quo bell

Macedonum Rex, quum poft grauiffimam ad Cy-

W& B

nofcephalas aeceptam cladem iam ferio peteret pa-

]ON de T li

cem, ideoque ommuia quae imperata a Romanis, et

li.

gofiulata ab eorum . füciis fuerant, fe comcedere , de

ceteris fenatui Rom. permi[Jurum dixiffet, acerbe

Telt, de

Pttio,. v

an iam tan-

ab inimiciflimis fibi Aetolfs rogatur,

dem

bt L

395

m olim

defn in animum induceret cedere ac veddere ii5

i

l inter-

Phor[alum, et Lariffam, Cremaflen ,. et Ecbinum,

Ti

tj

A,]

q/lälil

et "Thebas Pbtbias, quas vrbes iis ante ademerat,

j

forem ad M

tunc tamen non amplius in fua habebat poteftate,

'rezaudo eit-

Romanis vi&toribus vel vi, vel voluntate fua iam

m

T

e A

adiunctas. — Qwem Philippus , vt ait Liuius XXXIII.

; Mmeum

13. sibil morari f& diceret, quo minus veciperenz,

Priede, gri-

difceptatio. inter anperatorem Romanum , et Aetolos

;enfüit in bis

orta eft de Tbebis.

Ergo ex Liuii fententia neque

"

Pan

TE5 Vl«

Imperator Rom. T. Quin&ius quiequam contra

eri fingularis,

dixit, quo minus ceteras Vrbes reciperent Aetoli,

ratiui a redo

tantum vnam et quidem Thebas illas Phthias in

e,T

if

j

tre pro«

difceptationem vocauit, easque folas re&e et iure

enim malo,

illis negari a fe poffe cenfuit, hac ratione: a

errii errorent

eas Populi Rom. iure belli facías effe Quinius. dice-

lis ponit

bat , quod imtegris rebus , exercitu ab [é admoto, vo-

cati im amicitiam , quum poteflas . libera defcifcendi

" pzdm;:

arare, que

«b Rege effet, regiam fücietatezmy Romanae. praepo-

m a veno

fiiffeut. — Quibus fi quid video, id dicitur: Vrbes

debeit

quae fua fponte, quin immo, quae etiam inuita-

« 1000«

tae, füa tamen voluntate, quum poffent, a Rege

,ZnHy.!oriarum

de(ciuerint ad focieratem Romanam reftitui Aeto-

lis poffe vel debere, non item quae captae, vel

il pmri'us T.

vi et armis coactae fuerint Romanorum partes am-

j v p

" eyprelïo i

ple&i, nam eas iure Delli fadias effe populi Romani ;

ficuti apud Salluft. in Iug. cap. 1o2. Bocchus quo-

- Jeftoribus, !

ue eam Numidiae partem, vnde Jugarzbam VI.

cdilficulturem

fcim, th'.]'l

exptlevit ,

IVRE BELLI fuam facíam dicit, de

m Philps

quo belli iure Grotius. de iure D. et P. lib. HI.

cap. 8.

Etenim ortae inter Quin&ium et Aeto-

dimam 4 V

,

"i

los de Thebis difceprationis, quo minus ficuti a

rio pet

getp

Philippo, ita et a Romanis eam Vrbem recipe-

N u

rent , aeque ac ceteras , de quibus nulla erat difce-

o at

xifet,

g.cerbe

prátio,. vnam hanc a Quin&io redditam caufam

fubiicit Liuius, quod ea non füua voluntate in di-

" jam &

1

tionem

gem

396

haheant, V

tioner? Romanorüm. venerit, aut integris adhuc

mo h

rebus in amicitidm vocata, quum tuto poflet , Ro-

manae focietati fe applicuerit, fed práelata regia,

us lu

is ha

paífa-fuerit fe vi redigi.in ditionem Rom. adeoque

u

iure belli fa&a fuerir. populi Rom.

Et fane exer-

cirüm huic Vrbi Quin&ium . paulo ante, quam

ecilü

dc

Á

cum Rege ad Cynofcephalas pugnauit, admouiffe,

J

fpe eius per proditionem accipiendae, fed ab

erumpentibus atroci certamine ac periculo repul-

fum, ab eius in praefentia amplius tentandae conatu

Qu

abítitiffe, et inde Regi, qui in Theflaliam iam ve-

771

nerat, obuiam profe&um tradiderat Liuius cap.: s;

il

Í

Captaergo et vi, vel:certe metu. coaGa in ditio-

e

08

nem Románam veniffe videtur ftatim . poft vi&um

A

3am Regzem; quod tamen, vt multa alia, Liuius

/

fuo loco annotare neglexit , vel.ex hoc demum in-

i

H

i

0

Gitir

telligi voluit.

Contra haec a Quin&io di&a Aeto-

iE

n

lus Phaeueas et pro focietate belli, quae aute. bollum

QIttOnTDUS

babuiffent , veflitui Aetolis aequim cen[?bat , et ita in

Gu

WE

jfoedere primo cautum'e—/]ä, vt belii praeda , verumque

Grec

fert

quae ferri agique goljeut , Romanos , ager , vrbesque

CLW

captae Aetolos [equerentur. . Dicit praecipue vrées

ie&un vid

captae , vocabulo ad vim in recipiendis vrbibus de-

n

clarandam maxime vfitato , quia iftius generis Vrbes,

n

tanquam iure belli fa&as Romanorum, negabat

lor

u

Aetolis Quin&ius. Aequiífimumautem ius videtur

Tier

poüula(Te PraetorAetolorum Phaeneas. Nam certe

Yer

AU

ü

Romanus imperator Valer. Laeuinus, qui primum

Ctüar

cum eis foedus percuffit , oratione qua ad foedus il-

8l Aeto

il

lud accipiendum Aetolos hortabatur , inter alia pro-

QUO inter í

mifit ; illos Romanis eo 2g ;aioré fcil. quam ceteros

719 Videam

focios, futuro$ bonore, quod geutium trasuarinarum

lj.ï.lLlS inte

qriii in amicitiam vem]&nt , eoque [e redacturum Ma-

8 IOCOhAeyi

cedonas , vt uóu bis modo vrbibus , quasper vim ademif-

ifeflau

TU , tappo,

fent Aetolis, excedaut , fed ip[am Macedomiam

Vf Giitrss

babeant.

397

M

babeant. "Wides quid pro focietate belli, difficilli-

M

)«

mo Romanorum tempore Hannibalem in ceruici-

;t

"

id

rE

(

à

bus fuis habentium

m

et fimul a Philippo fibi me-

adeoque

tuentium , primum 1nitaà Aetolis debeatur

I

jane xer-

yero in foederis iftius conditionibus diferte. fane

ante, quar

et illad cautum fuit, vt

vrbium, Corcyrae teuus ab

, &dntoutlie,

Aetolia iucipienti folum , te&laque, et muri ctm agris,

3e, fed 2b

Aetüloruim , alia. omuis , praeda. Populi Rom e/]et.

10010 f£pui.

'(»7

ie

us tar

men;

lib. X X VE cap. 24. Pelpena

Ináae conatu

quae his reponat (JumnuS. Vos , iuquit , zp jccxe

liam yim ye

fatis Ifz:/.x leges nglffzy, quo. tempore relitis nobis

us Qp. $.

cum Philippo pacem. feci[lis.

Verum quidem hoc,

di m ditio-

fed ex

par tes

erat.

Nam.et lib, XXIX. cap. 12.

atté&forit tate

'70 Vicarm

Romanm inuenio. dici zrazos,. quod. fine

Jia, Lins

Jua: aduerfus. foedas, cum, Rege. pacem /c*a/]uzt

Sed cogitare debuerant, Aeto!os a Philippo Rege

demum ite

) didta Aetor

ad petemhm banc pacem, quibus ille voluit con-

'e aytc lum

ditionibus, neceflitate " fuiffe fuba&os, quxppc

lat ,& i i

defertos a. Romanis,, cui vni fidebant auxilioy .ves

a

il

u

Graeciae eo biennio negligentibus, vt ibidém di-

ferte Liuius.

tj VU

vt

Vt adeo, quamuis idem ipfis ob-

eeci )Ln uthet

ie&um videam lib. XXXL c. 29.-et 3 1. non tamen

magna in eo fuerit Aetolorum culpa, nec.tam

oUS aC-

Aetoli ifto in bello lehque.mt Romanos, quam

enshbd

n

408f

Romani Aetolos , qui per et propter illos bellum

h" I5

jus videtut

fumferant.

chumu iam, im quo controuerfiae

vertitur fumma, d

um Quin&ius probare conatur,

. Nam cetiv

qui Wl'l'mm

etiam 1pf'as iftius foederis leges fecum facere, boc

i ad foed dusil

eft, Aetolis negare, quod 1111 petebant, feu de

quo inter fe et illos difceptabatur, quamuis mini-

nter al p

me videam, qhomodo haec ratio, et foederis

eros

qd,,,ce.

n

iftius interpretatio cum di&is paulo ante a Quin-

&io cohaereat.

Pergit enim: quae focietas fe mane-

hii

ul M/l

ret , captarum tainen orbium illa lex foret ; Tbeffa-

amadati]

1

1

lzae cititates fua voluntate in ditionem noflram vene-

mL jlrï j

Vunt.

hubaiti

398

ret. áttento

Tünt.

Quorum fententia eft, fed fi maxime focie-

Linum , ve

tatem . iftam non rupiffetis, ex ea tamen folas

tricadis ve

captas vrbes poffetis aliqua ratione petere, non

Comm!

vero illas, quae fua voluntate nobis accefferunt,

[

ertur

TT

m diü

vt fecerunt ciuitates Theflaliae.

Atqui de folis

!)IC

tem v

vtique Thebis orta erat difceptatio inter Roma-

"

non item de ceteris vrbibus,

&

num et Aetolos,

!xst?[],'f.

fuam

Lariffa, Pharfalo, Echino, quae quidem in Thef-

l)

um €r

filia fitae, Aetolorum tamen ditionis antea fue-

[

rant. QCur ergo nuünc communiter Uq[fali//e ciu-

u 4

iateg commemorantur, tanquam quae in hac di-

PU

dti

1pi& pauio

fcept

one.a Quin&io negatae fuerint Aetolis,

et iure etiam atque ex foedere negari poflint

atebit con

ï

t

l

onem

Porro difceptabatur tantum de vna, vt dixi, vrbe,

5

bi

XX

|

et quidem hac caufa, quod a Romanis capta, vel,

f£a3

ra

euder

"E

quod idem eít, iure belli

&a fuiffet Populi Ro-

mani, omiífis et conceffis ceteris, quarum contra-

tentia,

ria erat conditio; Qui ergo conuenit, nunc Aeto-

þreaus m

^

t

e

lis ex foedere, quod allegabant, concedi eceptas,

us olit e

de cuius generis vrbe, atque ea ex caufa, erat

at

controuerfia, quo minus eam reciperent: adimi,

leg

d

Eu

ione q

quae fua voluntate in ditionem Romanorum perue-

lac in n

mo

Qq

nerant, de quibus non litigabatur, quodque vnum

e

in Thebis defiderabatur, vt recipere eas po(Tent

ac deberent Aetoli.

Nifi forte leonina

ifthaec

om

Vid n

fuerit focietas, vt vrbes, quae antea Aetolorum

£0

u

Po

j

fuerant, quasque pro focietate belli ex foederis

legibus reltitui illis aequum erat , fi captae lint,

Aeï.(rkm ;

fiue cum

reftituendae nezentur tanquam iure belli fa&tae

r

Romanorum ; fin fua voluntate deditae, negentur

app

tanquam ex foedere cum ipfis inito repeti ab eis

Aetdhs pj

Tedder

nequeant.

Verum enimuero, fi non aliunde, fàl-

UCMP

tem ex hac tam contraria fuperioribus, et maxime

"

T

i

rei, quae in difceptatione fuiffe dicitur, oratione

fi

:

et

Ü uy

|F

ue interpretatione facile confta-

Ü

Quintii foederisg

ret

399

asime foc

ret attento le&ori lapfum in his vtcunque vel

Liuium , vel Liuii librarios.

Certe ego in his ex-

tamen . folas

tricandis vehementer olim laboraui, nefcio quae

petere, non

accefferunt

commentus in Aduerfariis meis, donec ex Polybio

tqut de Tolis

certum didici errafle ipfum Liuium , peruerfe inter-

inter Rome

pretantem verba (naecx Ícriptoris, vel certe indi-

eris VrbIDUs,

ligenter et perfun&orie prorfus in. iis legendis,

min Thef-

inque Ífuam linguam transferendis verfantem.

Polybium enim potiffimum in his fe fequi, vt zoz

Is anted fue«

incertui Aucorem cum ommuium Romamarum rerum

'l/l l£ Cl

tusn praecipue im Graecia ge[larum, . profeffus. eft

jn lic di-

xint Aetolis

píe paulo ante cap. ro. idque ita effe, manifefte

patebit conferenti excerptam e Polybi Hiftorus

vari polnn

Legationem VI. cum hocce Liuii.loco, feu li-

t dixt, VI6,

bu XXXIII. .cap

D

12,

3-

quae

feruata

)qura vel

eadem prorfus rerum ferie, immo et verborumfen-

x Popilt Re-

tentia, nifi quod haec ftricdtius nonnunquam et

arum Contrae

breuius pro confuetudine Latinorum effertur,

, nüncAeto-

Vrfl-

inde funt expreffa et defcripta.

Nam quae

nuul 6110'1'51

nus alia ex Liuio attulit, vt cum Polybiana ifta

caufi, erat

lesatione conferret, alie

íffima funt.

Sed facilis

ent: Qdifh

hacin re et parata debet effe venia Viro do&iffi-

m PEIUP-

ino, quD e cuius tempoxe nondum inuentum

joi HW ynutad

vulgatumue ezat initium libri XXXIII. quo Liuius

e & pol ent

omnia illa retulit quae ifto legationum fragmento

ynipa illcet

continentur

Sed excutiamus hic

111;1 folum

l Aemlo*um

Polybii verb

quibus hanc inter Romanum et

TI foeieris

Aetolum ducem ortam difceptationem . prodidit,

1 capte hl]ï,

eaque cum Liuio, vt eius in his vertendis clare

] b.le u

appareat hallucinatio, conferamus.

Ergo quum

m

Aetolus Phaeneas acerba illa interrosatione de

'E'W" f!b es

reddendis iam tanden nPharfalo, Lariffa , Cremaih,

qu']0€1 fl

YThebis Phtl.u í

Echino Refrem Philippum i inua-

" d muwc

fiffet, í u £ (Zïmrm',s 8xÉAsUs wuoækwu/'umv QU &5

ts orlt'Ol*

(Lu.u.,, Qu Philippus nibil iiorari diceret , quo

f"lew '*l

aqniuus

400

arbitrio, de €

minus: reciperent)) à d2 "Vízos, vüv. u2v GNv &u, Hv

O4fus. d2

uuvov zs G3dus fci]. dav Wx.?o/ï-

adeoque eam

ä(;l' Xï;?l'-/æl/al'.

Qu Boyety UT Rs

Male enim. Vrfinus, nec vlla

quibus ante Í

fübnixus ratione, -pro d&» moluit A«f&», cuius

autem, quae

ocietatem at

verbi fignificatio ex fuperioribus repetitur. , Peius

in antigüam ]

etiam, quum horum- féntentiam ex ipfa. Liuii ver-

E.

£.

manorum fid

J

/ome patere dicit,. qur ita fcribat: Zderol/s Pbar[a-

Thebas mon: reddere,

cri, - Orgo.

hun, Larifjamque .veddere ,

ür, quod in.

