vnus plures, quam quisquam alius; fuae Hiftoriae

mendum, «

paginas erat impleturus, nomehn'eius et parentesg

30 réceptur

vt fit. in. illuftribus Viris; |fimpliciter 'expofuiffer;

det, Neny

in parenthefi matris praecipue'mentionem diligen-

-lie fororis:

tius repetit, vt oftenderet , per éam"coniun&un

4ht, m e

effe;'et quam coniun&us effet Caefari, qui illüm:

philino aeq

dicitu C. (

adoprauerat, et viam ad'quod"adfcendit dignitas

tis. faftigium, ifía adoptione aperuerat, ^Solo us

apud Pt

tem praenomine hic eumappellat , quafi maxime.

mentione(

proprio-nomine, quia non aliud ipfi. fuit. vere

idem often

proprium et fingulare nomen, *et'diuerfimode X

tius. e9s ?

patre eum nominare voluit,' quem proprie Og«

idemPluta

siuin gentili nominefemper appellat , cuiusque hoc

loquNitur, j

'1

ipfo in loco fimul meminit, et tamen fatis declararr

ju i Juya

cenfüit etiam ipfam O&tauium effe, 'eo quod Oa2

[

uii; dicitur filus; Nam s. in ifta locutioney

deo vt j

à Óxzwsís , et fimilibus femper intelligitur. . Alibà

tradiderr.

vero, vbi nulla fimul: patris fit mentio;: paterng

Tis cam (

feu gentilitio nomine ipfum quoque: potifimuny

Aigi ex Bl

infignit Dio, antequam CaeJarem;'vocat , quia fo

"aud. dubi

lus tunc fupererat, qui ifto nomine potiffimum

M.MeGils

Etita dein-

poterat ornari, patre dudum mortuo.

lerte fct

ceps folo quoque praenomine 'vtitu, quia .aliud

33001',' t

non habebat; quo.fo

lo a proximis' diftingui pofz

Votrupife

i»'m.tx, in nominandis M. Antonii £ratribus: Lucio:

3

et

Técue i.

445

—

tt de fs fre

et Gaio, tum Sex; Pompeio, Sex. Caefare, .Q. Pe-

f Conedu-

:dio, C. Caefare Agrippae filio;; immo etiam ex

tiguam mhy

ä

antiquitate repetito Spurio, feu Caffio, feu Mae-

ifpicor eni

Jio... Verum fi quis tamen difficulter hanc meam

- prieferünt;

admittet emendationem , me profe&o non diffici-

ife: $2j

lem experietur, fi quid certius vel eciam fpecio-

fius de ifto Caepiae cognomine nos docuerit.

b s j

der, D. tf«

Ceterum quod Xiphilinus quoque vulgatam Dio-

ais le&ionem tueri videtur, non multum id me

timm actud

mouet, quum hoc eodem in loco etiam aliud

Acfre, qui

e Hiflorie

mendum, quod Dionis infedit codices, a Xiphili-

&t prentes;

-mo receptum fuerit, vt obferuauit Do&iff. Xylan-

der. Nempe quod Atia Augufti imater , quae Iu-

expofaiffer

-Jiae fororis Caefaris erat filia, vt.cum aliunde cori-

jem diligee

ftat, tum ex alio ipfius Dionis loco, tamen a Xi-

contuneuti

ij quuillone

philino aeque ac in corruptis Dionis exemplaribus

/dicitur C. Caefaris 40:AQ pro «2:Xqu): itidem vt

(ic digmitus

t, Solodué

-apud Plutarchum in Ahtonio, vbi fimilicez fatta

amentione OGauiani, et eius matris librarios lapfos

i maxime.

idem oftendir.

Ecfane vix vllaalia in voce frequen-

f. füt verd

erfimode 4

tius eos peccaffe deprehendas. . Vnde etiamnum

ádemPlutarchus inSulla, vbi de vltima eius vxore

prie Qa«

loquitur, ifta in voce vitiatus vifitur. . MezecNx

yiusque hoc

gdp 4» Suyerug , Oprusin 02 00 (rropos &dsN Q3 OuuAs-

yis declarart

gla.de vXuum, Quae verba Manutium. deceperunt

)qui &

adeo.vt in Notis ad Cicer. Epift. ad Q'u. Fr..1IT.

, [ocationej

tradiderit , Hortenfium: fuiffe M. Meffallae: Contu-

i, Al

lis cum Cn. Domitio-fratrem vterinum , idque col-

jo, 'patemo

Jigi-ex Plurarcho in Sula. .. At vero lezendum iftic

Certe. Confulem illum

otifimt

haud dubie eft 42: 9.

i, qui

;M.Mefàllam fuiffe fororis Hortenfii Oratoris filium

otilfimma

diferte fcribit Val. Max. V. 9. Potuiffent aurem,

fri deine

fateor, tam Xiphilinum, quam Dionem ac alios

| quia aliui

:corrupiffe- ifto-in:vocabulo fcribae, fed tamen

j

fingui pO^

dé-

gequtl e.illud a.verifimilitudine: alienum .cenferi

«jbus Tucio

bet,

e

446

ue ofnni

bet, etiam illius tempore vitium hoc in Dionis

iam haefiffe codicibus, atque inde ab eo in fuam

hoc ipfo lf

Nam et multi alii fcri-

dum in non

Epitomen propagatum.

mum genti

ptores faepe in eo errarunt, vt fratres vel forores

'dixerint, qui fratrum vel fororum erant filii filiae-

appellati p

-ue, cuius ram frequentis erroris non alia videtur

fiom IIT. 2:

fuiffe caufa, quam frequens hoc in Graecorumi,

Eufebium.

quos forte legerant, codicibus vitium.

Certe et

errauerit, t

:Seruius ad. Aen. Vl 791. eodem errore eandem

quicunque '

Atiam Caefaris fororem dicit.

Editur vulgo: Nerm

pe aberran

-"Ocfauiae filius fuit ícil. Auguftus, quae erat foror

nomen rep

Sed re&ius Manufcript. Dauentrienfis:

Macedonil

-Augulli.

-Nam Acciae (pro Atiae) fororis Caefaris filius fuit.

Gronouius

ANili forte ex vtraque fimul fcriptura rectius lega-

origo et c

«ur: Nem OG. (hoc eft, O&auius, vel O&auia-

Nam. ficut

nus) Ztize etc. id quod mihi certe verifimile vide-

in V dicen

tur.

Vnde autem. in hunc tam manifefítum erro-

v6, Duricy

rem dicemus delapfum Honoratum hunc Gram-

Vnde &f

maticum, (nam librarii hic certe extra culpam

fcriptum o

fünt ponendi) nifi quod incidiffe videtur in Grae-

quis iar ]

ci fcriptoris corruprum exemplar, vbi Atia Caefaris

Hafls, at

wrAQj, male pro &2:AQuój, vocabatur.

Quod

non adten,

item de Iíidoro cenfeam, quum ille Etymol. IX. 2.

Myía. A

Jafonem . Peliae. Regis fratrem dicit, cuius et ifte

Thricie «

non 4396« fed «3:.Qux« erat, Aefonis quippe fi-

Cipitolino

lius, qui Peliae frater. Similiter luftinus XXXIV. 3.

qua. frli

Demetrium Seleuci filium , Antiochi Magni nepo-

Apidis m

tem, fratrem vocat Antiochi Epiphanis, qui An-

fü Nan

tiochi M. filius, Seleuci frater, Demetrii patruus

Cafitbom

erat, vt adeo et eum vel Trosum potius, nifi me-

niï iam 01

moria fefellit, fefellerit haud dubie vitium Graeci

Inter Sul

codicis in quo itidem pro vocabulo 42:3.Quss fcrie

üflicu;.

ptum faerit.e9:).is.

Bytis &

Plura ifthinc haud dubie orta eiusdem generis

mum e

«augrixT& apud vereres mediae aetatis occurrunt,

fllium eiu

w

447

hoc in Dionis

quae omnia recenfere longum effet. Aliud .ex

ab eoin fim

hoc ipfo Iuftino XIII. 4. vetuftiffimum item men-

wlti dl ftris

dum in nomine Macedonis, cui in diuifione vi&a-

4 vel Jiriri

E

rum gentium Sufíiana fucrit affignata, Scys; male

"ant fl filiae«

appellati pro Coezo, haufiffe ac defcripfiffe Oro-

n dl videtur

fium III. 23. cenfuit incomparabilis Scaliger ad

n Graecorurii,

Eufebium. Qui etiamfi in defignando hoc Coeno

W. Certeet

|

errauerit, tamen in nomine ilto Macedonis illius

trore eandem

quicunque fuerit, apudTuftinum reponendo mini-

ryulgo: m

me aberrauit vt putabat Berneccerus , aliud potius

at erat foror

nomen reponendum exiftimans.

Etenim nihil illo

)auentrienlis:

Macedonibus fuit vfitatius, vt iam monuit Magnus

rir filus ii

Gronouius Obferu. IV.. 15. tum . apertiffima eft

re&ius lezae

origo et caufa corruptionis zov Coemus in Scymus.

vel Oi

Nam ficuti priores Romani OE fere mutarunt

vifimile videe

in V dicendo zurus pro moerus, curare pro coeras

ifeftum erro«

ve, Punicus a Poezo et ífimilia: fic pofteriores in Y.

linc Gram-

Vnde fa&um arbitror, quod Myfa pene vbique

egra culpam

fcriptum ocurrit pro Moef/z , non tantum ab anti-

etur n Graee

quis iam libratiis, fed et ipfis Grammaticis fcho-

i Aria Ciefris

liaftis, atque alis eius fere aetatis Scriptoribus

u Qd

non adtendentibus ifta fcriptura eam confundi cum

Quamobrem neque Rymetalees

imd. s

Myfia Afiatica.

cuius et ife

'Ihraciae et Bofpori Regum nomen in Dione et

|

nis quippe T-

Capitolino cum Do&iffimis Viris reiicere ego aufim;

quia fcilicet in nummis (addo, et inícriptione

us XXXIV 3'

Lapidis nuper a Sponio vulgata ) Pozezogs voces

Maginepe

tur.

lniïv qm v

Nam vtrumque ferri poteft, vt vere cenfuit

Cafaubonus.

Exemplum iftius literarum mutatio-

yetrii patrüu

nis iam olim fa&ae dabo omni exceptione maius,

m aii me:

Inter Sulpitiae gentis cognomina fuit Pericus vel

irium Graeci

Poeticus.

Id vero Neronis iam tempore, vulgo

n

m fcti

Pyticus fuifle pronunciatum ex Xiphilino clariffi-

mum eft. Dicit enim Sulpicium Camerinum et

dem ge""is

fiium eius a Nerenis liberto lielio interfe&os,

d

quae

quia

448

quia IHo2u/ 1am inde a maioribus cognominati,

conditae nef

non ceffarent ea appellatione vti, qua impii effent

rapmsque Y

n Netonis Pytbicas vittorias 2x 77c ópovomias, h.e.

cauja belora

idem iliis vi&toriis circumferendo nomen.

Mani-

um captum

opima de R

feftum hinc, eos tunc vulgo Pyticos fuifle iàm

appellatos, non amplius Poctico vel Pericos, vt

totit, Ni

$nàlores eorum a qmbus id nomen acceperunt,

vandi hinc

fed cum illa vfitata iam tunc inter has vocales ii

Caufà, et di

Re&e ergo IIv3uo/ : 22

PLOHUHCX'U]d') mutatione

tosque in q

vrpoyowwy PEixsAEusvo dicuntur.

Manfit enim idem

omnim ii

nomen licet paulo aliter in vna fyilaba tempore

vite temp

srozyovoy pro vfitata tunc et diuerfa a Neronis tem-

Cieninenfe

Nec

POIE proruncnndl ratione pxonuncthm.

ille gt t

opus cüm Lipfio ad Tacitum Ann. XIIL. legere

deo vix eu

Tiumo; qua emendatione infuper perit ifta illis

bus à E.o 'g

obie&a 6 u,w/ou,.u..

Sed non attendit Vir Eximius

Teflo ordine

ad perpetuum pene vulgi morem longo loquendi

Nempe pul

vfü. vocabulorum pronunciationem , maxime in

7377 q! w

vocalibus, identidem mutantis.

Per iffam ergo

Ciliorem ei

in his vocalibus vfitatara mutationem fattumeft ex

me]m tun

Coentis Macedonico nomine Cyzss, fiue a libratiis

impentia c

fiue ab ipfis fcriptoribus.

Cui deinde ex fuperiore

mealliïet

vocabulo gez$ litéra S. adhaefit, quamuis et absque

^t in lais

€a nomen hoc in Tuftini exemplaribus iuntae inue-

none fic

niffe videantur

nde

quum Cyzo ediderint

Tembranis

Vtrum illud Orofius vitiarüm iam

an vero inte-

Wattus aj |

c$tum adhuc, et vt a hüftino

fuerat fcriptum , in

JIMH' Y pr

fuam Hiftoriam tranttulerit et idem deinde, quod

I Coue C&

ille; a librariis füuerit páffus,- in medxo eqmdem

rorero

relmqmm.

lm f

Liquidius et. certius dxxenm, Flori quendam

tio, quie e

Jocum, vitii mihi femper fufpe&um, tamen, vt

ml'll Coqlei

editur vuleo, ab ipfo etiam fuiffe le&um et de-

lori conf

fcr iptum.

Quum expofudïer Florus L. i. matri-

tsj N(f['üa

monia, quia-Romulo et eius ciuibus initio' vrbis

tidém (s dem

conditae

449

tognominatiy

'conditae negabantur a finitimis, manu fuiffe capta,

t implieffeat

raprasque virgines:

Et baec, fubiungit, ffatim:

uiuias, hg,

caufa bellorum: Pulff fugatique Veieutes: Caeninen-

nen, Man

Jium captum ac dirutum efl oppidum.

Spolia infaper

; fuife m

opima de Rege Feretrio loui manibus fits Rex repor-

| Dotios, vt

fatüit. Nifiin his quoque errauerit Florus, able-

acceperunt,

'gandi hinc Veientes, cum quibus longe alia de

is vocles i

caufa, et diu poft bella ex ifta caufa orta, adíci-

9 Ti &

tosque in ciuitatem Sabinos, imimo cum quibus

t enim iden

omnium v//zzis, vt diferte Plutarchus, extremo

i tempire

vitae tempore bellauit Romulus.

Contra vero

Veronis temne

Caeninenfe bellum fuit omnium primum, quod

m 'Nec

ille geffit, teftibus Dionyfio, Liuio et aliis. Vt

XIIT, legere

adeo vix ego dubitem, omnia haec de Caeninenfi-

erit if illis

bus a Floro concifis, vt folet, diuerfisque, fed

Vir Eximius

re&o ordine procedentibus fententiis effe prolata.

g loquendt

Nempe pulfi fugatique Caenineu[fes:./ Capzum ac di-

maxme n

vutun eft oppidum etc.

Pofteriori fententiae ad fa-

1

r

li

!

m ergo

ciliorem eius intelle&um adfcripfiffe olim videntur

&fumelt éx

folenni tunc more Caezigeufium. Id deinde cum

ue a libratüs

imperitia fcribarum tanquam Flori effet, in textum

irrepfiffet, caufam dedit, quamobrem « Caeaineg-

ex füperiore

jis et 205qt06

jfes in Veientes transierit; non magna fane muta-

qantae intt-

—

tione, fi confideres pro Caemizen[es faepiffime in

1nt.

Vnde

membranis fuiffe exaratum Cemiezfes, id quod Sal-

g vero inte?

mafius ad Florum, et Schottus ad Victorem te-

f

,

jCri

prum, n

ftantur, pro Veientes vero Vebientes , porro in ple-

risque , certe non ita valde antiquis codicibus in-

Eiü'—]ev qu

ter ve et ce coniuntlis, vt foler, literis fcripta, vik

jig egiide

vllam etffe differentiam.

Certe antiquiffima edi-

tio, quae exhiber, pulfi fugatique venientes , iftam

)].i quend'lm

mihi conietturam prima elicuit. Mos autem ille

, umen, v

CL

Qum €

de

Flori conftantiffimus, vt quos femel nominauit,

de iis pergat loqui , fine pronominibus ad eos iden-

p , matt

[

1

tidem demonftrandos adhibitis.

Hoc ipfo in loco

Init

o Vr

Ef

conalc

e

fpolia

450

fpolia opima, . quae de Rege reportaffe: dicitur Rex

um l'FF tl

eusferant , «

Romulus , non intelligimus incertum quemcunque

M

illt fuga fel

Regem, fed eorundem, quorum oppidum captum

lum füerit.

ac dirutum fignificauerat, hoc eft , Caeninenfium.

Ceterum, plurimorum iífa loquendi ratio gloffe-

fura, non

qatum per infcitiam librariorum. in. acutifhmo

intelligi vol

cladibus inft

Ícriprore caufam praebuit. . Intra II .5.. 18. de

Romauequ

Mithridate terreftri proelio iam caefo et fugato:

jurcina t [

Nec felicior in mari , quam in terra fuga... Quibus

quidem verbis ego prorfus cenfeo adfutum efle ab

qltälï?!! iord

ineptiffimo- homine z2 fsga. |Nec.enim vllam in

tempelates

mari fugam Mithridatis . narrat. deinceps Florus,

NT

fed claffem eius tempeftate disie&tam ac laceratam,

Sciolus qui

non fugatam ab hofte, quem illa ne quidem vide-

furim Reris

rat,

Sequitur enim; continuo: |Qwippe centum

ipfim Regis

o vocabuloí

smnplius aauium cla]l'nf, apparatuque belli grauen,

án Pontico mari aggre[Ja tempe[las , tam foeda [Irage

Quippe f due

lacerauit , vt naualis belli inflar efficeret , plaue quafi

hs ete; fi g

Lucullus quodam cum flucibus procellisque commercio

verto brae

debellaudum tradidifJe ventis videretur. Nullum in

tifm d.

his verbum de fuga Regis maritima, fed de ipfius

tiinte df

infelicitate, qui-tot nauium claffem belli apparatu

ä!!! [ f,;g,[, 1

plenam tempeltate amifit. . Deinde in terra quam-

[itit trim)

uis bello gerendo infeliciffimus fane. fuerit, fame

Wil ; w

primum et peftilentia aflldtus tum viQus,. caefus,

quani dj

ac fugatus, tamen ipfa eius fuga minime infelix

Tiattür qyy

n

dici potuit , quipe quum hoftem infequentem fpar-

1pior

D)

ema

fis callido' ftrategemate farcinis moratus feliciter

i ? CÓfge

lf

euaferit.

li

Audi quaefo Philippum Macedoniae Re-

l ';54 i!IC;;

Jite

gem,. conquerentem apud. Liu. XXVIII. 8. hoftes

Pllan iprg, p

aduenienti fibi femper fuga erepto$: vix ratiogem

egn miiime

aniri po[fe , vtrum ab [e audacius , an. fugacius ab

i. H

boflibus seratur bellum: [re: ab Opunte Attalum, "

YnC ad altes

ti

Sulpicium a. Cbaleide , . fic. eis ipfis diebus AMacbani-

TU COl

Sed uon [emper. Feli-

PeHEHJUm $

danf e 1uanibus: [uis, elapfuan.

cen

451

& at Rex

vem e[fe. Fugam. Feliciter enim fugerant, quia

quemounque

euaferant, quod item fecit Mithridates, tanto in

dum cyum

ill* fuga felicior, quo propior metum et pericu-

A&eninenim,

lum fuerat.

Alienum igitur haud dubie eft «;

rtio gloft-

fuga, non Flori, qui ex. fuperioribus repeti et

a

M acutAmo

intelligi voluit Rex, tam mari quam terra diuerfis

cladibus infelix.

jylïde

Praecefferat enim: Rex callidus,

o et fürato

Romanaeque auavitiae peritus [Dargi a. fugientibus

( Quwus

frcinas et pecuniam iuffit , qua ( vel forte, (]!l()) fe-

fütum efle ab

qltellfL'I 780rTaGretur.

Indeiam ad cladem in mari per

mif Viam n

tempe(lates acceptam tranfiturus ait:. Nec. felicior

nceps Florus

u mari, quam in terra , fcil. Rex , quippe ceutum etc.

Lac laceratam,

Sciolus quispiam

E:

-

quia in proxime fuperioribus

fugám Regis retulerat AuGor, infcitiffime in his

quidem videe

bbe . C

ipfim Rexns fügam intelligi cenfuit adf'crlptoque

Grateti

éo vocahulo fententmm peruertit. Similiter IV. 2. 6,

v fuela Jrg

Quippe ff duces eius in[picias ; totus jemztm' iu parti-

71 'mw m*fl

bus etc.. ft moram belli, quatuor. uni , et pro clade

"] cc:nme,[ )

verum breue femþus

$: locum 'et jþatzzzm vbi com-

——

Nullum in

niffum eft , intra Italiam: inde fe in Galliam szpzz.

fed de ipltus

mrtquæ deflexit ; reuer. jmnyue ab Occa/u fotiy viri-

2

n

bus in Epiro Theffaliaque confedit: bine im Aegyptum

elli appd

Jabito trauffiliit ; inde ve[]exit Afíams inde Africae

n £err

. füerit; £

?l

m

wicubuit : po[flremo in Hifpaniam regyrauit et ibi ali-

jdos, caells

quando : defecit.

Primum legerim eiecta copula,

E

n

H

quatuor amüi, pro clade verum breue tempus! per

ninime infelix

Epiphonema AuGori vfitatum. Hoc ipfo cap. $. 85.

uentem. fpt

E congeffis cadaueribus agger effetius eft , quae pi-

gnis. feliott

pe i

Foedum

;,C;»donlaf e

lis zaculzsque comfixa imter fe tenebantur.

etiam inter. Barbaros! Et fic alibi.

Interim tamen

h[! j f'Gneb

ego minime fpernam, quod Vir Excellentiífimus

'I T (mmzeul

Nicol. Heinfius, coniecit: feZ pro clade etc.

Ergo

TL

f"»'/!CAHS 0

hinc ad alterum infigne pxmfus librariorum flagi-

T M(u UE /

tium conuertar.

Omnino enim fentio furcillis ex-

-

" llac/mo»-

pellendum 70 V2;, quod flatim fequitur, et ex

J

al

iber JA.

P

j

"u

Ef

Tmàare

452

n;xargine, vbi e regione locorum, in quibus bel-

eidel. lorm

hO.

]um hoc geftum dicitur , ad ea oculis primo intuitu

$

EE

ettifo orbem.

fubiicienda fuit notatum, incredibili pene fcriba-

rum ofcitantia in textum inudfit. Nec enim Flo-

emenditio ;

fus vnum illum locum, in quo coeptum eft bellum

wendum, Q

et commiffum , infpicere feu confiderare nos iuffit,

eepiffevidet

fed omnia iíta, quae in fequentibus nominat, vel

et Caeninen

omnem locum, et omne fpatium, quod peruafit

et T. Tiniti

&t comprehendit iftud bellum , donec tandem in

p 2717

srinenfm ct

Hifpania defecerit. . Putem ego, omnes mihi af-

fenturos , Au&oris effe manum: // Joczm: et [patium

Et faneve

Worariorum

fcil. belli infpicias; Commwl:m eff iutra Italiam 7

Veteres ditt

inde f& im Galliam etc. Comiffum, eft initum,

coeptum. füpra l. 15. ff quis trium temportin 10-

verfis vel ex

enenta (male Pighius in Annalibus an. 605. /omnu-

fisnificant,

luererlitera

suenta) confideret , primo cominijfum bellum , profüi-

atum. fecundo , tertio vero confettum efl. Quod

dcürit poti

imitatus Ampelius: 4ppius Claudius bellum in $i-

*6. Nugio

Mlii, Aelana

culo freto

comifit ; Manlius et Regulus inipfa Africa

auer

-«nt, Duilius Confal apud Liparas in[ulas,

jfen dii

proflig

.

Lutati

us Catulus apud. Aegates confummaueruat.

dua Leomit

Liu. XXXVI. 6: Commniferat nec a paruis, mec dt-

pantiis pot

biis priucipiis bellum. . Simile his gloffema Romuli

vnde, prin

et Caeninenfium hiftoriam primo inquinaffe vi-

quod Plur;

73

tea maiorem corruptionem, illata

detur,

et poí

dicit flium

Veientium pro Caeninenfium mentione produx

iffe.

Ti LL &

Ceterum quomodo Florum ifticlocutum volo, eo-

quem ex ]

D

dem plane modo et alii et Liuius faepiffime. — Sic

"i

enim ille lib. L. cap. r1. Fufi igitur primo impetzs

Treb. Bul

et clamore bofles: oppidum captum fcil. hoftium An-

J Cicro )

temnatium, vt in. Floro Caeninenfium VIIL : 1.

Tyeanris

Haud magno certamime deuicli bofles : oppidum captum,

Torüm )

redditumque Priuernatibus , praefidio valido inpofito *

fibusI. 1o.

f f

agri partes ademptae. . kix de ipfis Caeninen

Thltifie f

Exercitum

Effuje vaflautibus fit. obuius Rouulus :

videl.

AC jn ;

H

453

1 qubus bel-

videl. illorum fundit , legat'que , fafum perfaquitur :

rimo intuitu.

Regem im proelio obti

"uncat et fpoliat: duce boflium

| pene fa.

occifo vrbem primo impetu capit. . lam fi vera noftra .

ec enim fl«

emendatio, vetuftum fane fuit et illud in Floro .

m eft bellum

mendum , quippe quod etíam Orofius, vt dixi re-

rite nos nuflit,

Certe is eodem ordine Veientium

cepiffe videtur.

mominit, vel

et Caeninenfium meminit, fed tamen poft Sabinos,

quod penuzli

;l

et T. Tatii necem: Cum Veientibus proelium adbue

yec tandem in

aruo uonine , iam magnis viribus agitatum eft , Cae-

mnes miht al*

ninen[ium captum ac dirutum oppidum.

gum et ais

Et fane vetuftiffima prorfus in prifcis fcriptoribus

tv draliam:

Hibrariorum errata arguunt et illà loca, quibus ipft

-

Veteres diuerfam vnius vocabuli fcripturam in di-

j, 'et initun

tenpiri -

uerfis vel exemplaribus vel Au&oribus fe reperiffe

n. 6o3. iil*

fignificant , quae diuerfitas quum in vna aut altera

haeretlitera, omnino videtur primitus a fcribarum

ulua, gnil-

incuria potiffimum profe&a, - Plinius Nat. Hift. VI.

g i. Ql

j bolum in 9*

28. Regi

o eorum Adra, et in finu Laeana , vel, vt

—

blii, Aelana.

Nan: et ipfam moflri Aelaniticum fcris:

j iif Afria

plere,

al Aelenaticum ,. Artemidorus. Alemiticum,

Liores ol

Hoctamen e Diale&torum difcre-

4uba Laeniticum.

C:ZJ i!illiï?/l!lil'!lfl! ,

g, mt

pantiis potuit effe ortum. Et fuerit fine. Verum

vnde , prima fua origine , nifi e Scripturae mendo,

fs Romuli

quod Plutarch. in Vitis X. Rhetorum Dinarchum

inguialt Y*

pionem, 14t

dicit filium Zaxgdzas, 2 Zusgzrs; quod Dio Caffius

lib. LIII. de Sex. Pacuuio Tribuno pl. füb Augufto ;

o proturtle

quem ex Plinio et

Macrobio nouimus, ille tamen

cumurm yolo; i

C

74

Si£zos vls Yausfhos , s d*

Fregos Aéyamiy Anidos: quod

fiepilime.

"Md

'Treb. Pollio in Gallien. cap. 14. quidam Ceronius,

y m

T

Jiue Cecrop

ius dux Dalmatarttin , quod ldem in XXX.

dl

oftim an*

Tyrannis mulierem nobiliffimam, quae fe ipfa Ca-

enlitit

ftrorum Matrem appellare non verebatur, Vifo-

il

B-

riam fite Vitruuiam, quater,

in ifta haefitatione

07

duipoptt

Sed nihil clarius

mirifice fibi conftans, nominat.

ginen/IbUs N

E

!

"i

"

hanc in rem Frontini loco ftrateg. IV. 5. 14. qui

Ij

irf'g'tfz.vi

yit

Ff 3

perpe-

454

é prieteren a

perperam. etiam editur. Caelius Praetor Vrbanus

piislo, quos.

Cum ei us dicenti picus in capite mjeclräet et aru-

jþz;es refpondifJeut , necata. aue Pojmlum Rom. fore

reiiciendám €

cendumqué

Juperiorei , ac Caelium cum familia periturum , auem.

emplo pro

occidit, vel, vt Pighius ex Manu[cupto, zon . du-

bitasit auem . necare,

Nq/ho ergo exercitu vincente,

men Addo

Nonium Y

ipfe cum XIV. Caeliis ex eadem familia in proelio eff

exit icy d

occi[as.

Hunc quidam- non Caelium , fed - Laelium

Pri-

cognomine-c

fuiffe , et. Laelios , mon Caelios perüffe credanz.

ii dodt

mum emendmda et explicanda obiter Hiftoria.

Refponfuim harufpicum quum euentu confirmatum

tinum quoqt

monut: mi

fciret Frontinus , oblitus interim, quo proelio ceci-

detit Praetor li'te cum gennhbus ità illud accepit,

ad Varronem

tanquam fi; vt fides illi conftaret , Populus R. eo

prienomen L

eun efet Pra

ipfo proelio, quo familia ifthaec maximam partem

periit, fuperior effle debuiffet, ideoque Praetorem

f d

cum fuis in proelio occifüm fcribit, exercitu Ro-

in C((fl'f [

fnano vincente,

At non ea omnino fuit mens ha-

Quary qnerno

rüfpicum , fed rem Romanam fucceffu temporis ef

tilium eis

belli iftius fumma-ac euentu fore fuperiorem..

non-Aelitm

Nam Praetor ille Capzezfi proelio, vt diferte Val.

10n Zeljoy ]

Max. V. 6.4. cum plerlsque fuae famtlme eft occi-

filimim eff

fus: ifto aurem proelio grauius et infelicius quam

m amm.n.m

vnquam alias , profligatus et concifus fuit exercitus

tetts de rel

Romanus, fcd tatmen procedente tempore victoe

di m er

hoftem Italia. expulit,.bello vicit et triumphauit.

Tror enimy

Porro notat hic Keuchenius in libro Parifienfi,

tor ille con|

hr],7 nec t

quae antiquiffima eft editio, inepte legi L. Elius,

et ortum id a correGore isnaro.

Sed hoc notare

Ff vider

id ipfum eft correctoris vere ignari rerum et Hi-

Lae'm ) net

ftoriarum , et. qui-ad Au&ores illuftrandos. nulla

Tlüfun ; Qu

nititur ope, nifi vnica alicuius Manufcripti licet

tnon tj

in plerisque corrupti

Etenim ex Annalibus Pighii,

NH a

qui item Manufcripto Frontini codice ex quo plu-

nom Wa WT

tima huius exémpli emendatius protulit, eft. víus,

eïumn n

et

455

r Vrlajtg

j

et praeterea atitfquis fcriptoribus Valerio Max. et

|

!

j

Plinio, quos ille laudat , didiciffe potuerat minime

/

//ff y & dti-

um Rn fn

reiiciendam effe illam vetuftae editionis fcripturam,*

TU t

legendumque L. Aclius, et infüper vbique in hoc:

pto, nij du«

exemplo pro Caeliis reponendum effe:Ae//ortim no«

rLibi jtefte,

men. Addo illis Varronem de Vita Pop. R. apud-

Lingrodio of

Nonium' V. Picumnus. ' Pediug Paetus. (legendun.

enim . bic,; Aelius- Paetus, ex addito gentis Aeliae

il La

ytlumt. Pr

cognomine certo conftat , et ita refcribi etiam vo-

iter Hiffori.

Juit-do&f. Mercerus, qui item, vt Pighius Fron-:

confirmatüm

tinum quoque in iffo nomine emendandum iam:

monuit: male autem Vrfinus in Familiis , et Popma-

proelio ceci-

dd Varronent P. Aelius cum ex Frontini et Plinio-

illud accepit

opults W. eo

praenomen Lacii , non Publii eum habuiffe pateat )

mam pirtem.

eum qæt Praetor Vrbanus, et- fedens im fella curult

e Praetorem

ius diceret populo , picus Martius aduolauit , atque

exerciu Ro«

in capite eius ad[edit. — Ytam autem difcrepantiam,

foit mens -

quam memorat Frontinus in Praetoris huius etgen-

tilium eius nomine, immo-errorem illorum , qui

j temporis ef

non Zelium , 'fed Laelium: vocabant,- 'et Laelios,

füperiorem.

diferte Vi

non Zelios periiffe credebant, certiffimum et cla4

fiffimum effe arbitror documentum vitiofae etiam

]ice eft otti

in antiquiffimis illis exemplaribus, quibus ipfi ve-

elicius qirt

cuit exercitus

teres de rebus ante fe geftis et memoriae man-

datis in errorem induci potuerint, fcripturae.

pore vidor

Error enim ifte füit, (nam vere Zelius erat Prae-

niumph;mï.

tor ille confenfu Varronis , Valerii , Plinii et Fron-

Q Paniftenty

tini; nec tam antiquis teinporibus frequens adeo

le L. B

fuiffe videtur; certe non ita frequens occurrit gens

j hoc nottre

Laelia) necaliundeisortus, quam a focordia libra-

'enim &t Bl

riorum ; qui pro £. Aelius fcripferunt olim Laelius,

rndos. nuità

vt non ezo folus, fed vna cum Pighio exiftimo.

feripri ficet

Nihil enim vulgarius in'Manufcriptis, quam prae-

jiusPighi

nomina, vnica' vt plurimum- notata: littera; cum

ej quo p*

xime-fi-a "vocali-inciperet,

-feqnuenr(i nomine, ma

coaluiffe

j, dl viis

D

Ef 4

456

eoaluiffe eulpa non modo fcribatum, fed faepe

quotam in ]

etiam le&orum.

Ita.in Plinii Nat. Hift. etiamnum

lu(tii exemp

Catinium legimus pro C. Atinio, Caelium , et Caeci-

x illius lib.

lium in Gellio et Macrobio pro C. Zcilio, Metellum

eum Sulpia

in Floro pro M. Zteio.

Ita Agellium fecerunt. ipft

risque Sal

eruditi ex A. GeZio, Tampium ex denariis T. Am-

sifmm ar

Atilium Cimbrum 'Triftanus ex A. Tilio Cimbro.

7;

Jerinum df

j

mo hoc ipfum Lael

4 nomen in Gellio aliquo-

bis Romina

ties (vide I r8. III. 5. et alibi) corrupte legebatur

feitfrmt,

diles tnavati

pro eo quod nuper repofuit vir do&tiflimus, L. Zelius.

Intelligitur enim a Gellio L. Aelius ftilo Praeconi-

9. 33. Vb

nus.

Similiter turbatum in nomine vnius e XXX.

non fidedis:

"Tyrannis tempore Imp. Gallieni, quem Eutropius

qui nunc f

et aii LOLLIANVM, vocant, at Eutropii Me-

veteres edd.

taphraftes Paeanius L. AILIA N V M. Cafaubonus

briae, no

ergo ad Treb. Pollionem, et Rupertus in Hift.

genunum e

vniuerf. illud ex Eutropii codice in quo ita exfti-

illorm ter

terit a Paeanio hauftum videntur fentire.

Quam-

fed longi

uis vtrum diuerfi fuerint L. Aelianus, Lollianus-

extibent,

que an vnus idemque, incertum vt fit, faciant

li fide, e

nummi.

edunt et |

Neque vero fola fcribarum incuria vitiata olim

nius, Vrí

fuerunt exemplaria, fed non raro etiam imperito-

gui vulgat

rum hominum inícitia et audacia, qui quae non

Vnde

ldqpe loq

intelligebant , adulterare nihil verebantur.

Quintil. Inftit. Orar. lib. IX. notanda fibi quaedam

Gilicet q

&t mandat

et obferuanda duxit, qzae ip veteribus libris reperta

Tmperator

imperiti, vt ait, mutare folent , et dum lil;z'arz:amm

Um erat

infcitiam in[eclari volunt , ftam coufitentur , et paulo

tépore,

poit etiam Liuium praefationis fuae initium aliter

todicum

edidiffe , quam quomodo emendetur. tradit. — Ita Gel-

00 n ey

lius No&. Att. IX. 14.. Mumera. laetitiamque Dei

Vtin lus,

2pud Virgilium pro Dii, hoc eft, diei, /egere im-

qeritiores ab infoleutia vocis iflius abborrentes fcribit.

Ti ledig

Ul5 db

fnmo ipfo adhuc adolefcentulo ab iftis hominibus

Wénibrins

quodam

457

, fel fie

quodam in loco eorrupta iam fuiffe pleraque Sal-

if edammm

luftii exemplaria, ille a Sulpitio Apollinari, nos

i, et Cati-

ex illius lib. XX. cap. 6. difeimus.

Nam ità apud

ilio, Matdm

eum Sulpicius: Jmportuciffme fecertut , qui in ple-

fecerunt jpfl

visque Sallufli exemplaribus. feripturam iflam fince-

uriis T. An-

vifnam corrupertat.

Nam quum ita im Catilina

. Tilio Cinbro.

Jferiptum ejfet,— faepe maiores veftrum miferiti ple-

Gellio liquo«

bis Romanae, vettrum odleueruut, et veftri faper-

pte legebatur

févipferunt , ex quo in plures libros mendae iflius in-

mus, L. Atjitr.

doles auanauit.

Locus is eft apud Salluft. in Catil.

lilo Praeconie

cap. 33. vbi illuftri cognofcimus exemplo, quam

vnius e XXX.

non fidelis fit femper confenfus etiam optimorum;

iem Botropius

qui nunc fuperfunt, codicum.

Nam non folum

tEutropii Me-

veteres edd. fed et praeftantiffimae quaeque Mem-

[. Cafiubonus

branae, non Vefirum, quod Gellius et Sulpicius

rtus n Ht

genuinum effe affirmant , neque etiam vef/ri, quod

T eul«

illorum tempore multos iam libros occupauerat;

nre, Qu

fed longius adhuc a genuino recedentes , «offrá

is, Lollianuse

exhibent, idque, quod iure mireris, fpreta Gel-

lü.fide, et qui eum fequebatur, Aldi exemplo,

it fit, fcnt

edunt et probant Do&iffimi interpretes Ciacco-

nius , Vrfinus et Gruterus.

a vitiata olimt

Hic enumeratis codd.

'iam impenito«

qui vulgatum tueantur, valere iubet z5 veflrum,

qui quie 100

idque locum in his commode habere pofle negat:

Scilicet quia, quod illi dicunt, verba haec funt

unnr, Vwe

et mandata ciuium Romanorum ad Q. Marcium

1 fbl quaedam

, ii nfrit

Imperatorem Romanum.

Sed profe&o recipien-

dum erat alterutrum certe illorum, quae Gellii

m i

brarirm

tempore, longiffime vtique ompium noftrorum

qiur, p

jnitiut

ahiter

codicum aetatem poft fe relinquente, fola hoc

loco in exemplaribus Salluftii occurrebant itidem

di

j n

uiinpe LP

vtin Íug. 93. vbi eidem Gellio et Nonio Marc. ve-

iieiv 1".5

" Uf"

ram le&ionem omnium confenfu debemus, quam-

uis ab ea iliic quoque immane quantum abeant,

ormutei If

membranae, quotquot nunc fünt, etiam vetuflit-

jishominbs

Ffs

fimae.

qü()

458«

fimae.;Ratio autém;. qua illi: hic. nituntur,:ea

r immo

vana eft.;.et nihili prorfus.

In Rep. enim Romana.

qiis quibusd

Sed tame

popslus; vel plebs maxime et Senatus diftingui et

opponi intere folent, ideoque ficuti quando qui

quis vit qui

ex Senatu:erant , cum populo agerent , ita, qui ex

ille, qui ol

plebe, fi ad Senatum verba facerent; iftis fecun-

neft adenit,

Hi

dae perfonae locutionibus inter fe vtebantur.

C Refert:

vero.:a C. Manlio. ad Q. Marcium | miffi plebeii

apud figilri:

erant, et proxime quidem Marcium. alloqueban-

politos vidi

tur, fed tamen: fimul quafi totum cum eo Sena-

vetufatis lb

ium.. Vnde mox: Te atque: Seuatum . obteflamur,

ceteroqun 1

con[ulatis ani[evis: ciuibus.

ReGe ergo etiam hics

bros, hincq

Saepe. smaiores veflrum |(fcil. Senatorum ) euiferità

Grammuticim

jlebis: Romanae , decretis. fuis inopiae: eiug opitulati

NOBILIO

jfünt..-.- Atqueita plane apud. Liuium XXII. 59. le-

4d [jfmndn

gati-captorum ab Hannibale ciuium Romanorum

libro ve

heri

T

f

2d-Senatum. Romanum: AMaiores (hoc. pertinebat

libro quarto:

ad.omnem communiter ciuitatem ) quoque aecepes

Cojil fidus

ramus. [£ a. Gallis auro. redemi[fe , et patres: Ve[lros

mam Galli c;

(lioc proprie ad Senatum) afperrimos illos ad con-

gt duoot

ditiogem pacis , legatos tamen , captiuorum rvedimene

Qi!id m d

dorum gratia , Tarenmtum mg'/z]]&.. ' Sicuti. hi coram

Ttico ifíis

Senatu.de re olim-a Senatu gefta et. adminiftrata

folicife

dixerunt Patres Veflros, nec alitec potuerünt: ità

AU:pius tàm

et Manliani ifti; homines non Senatorii; fed ple-

Biam et vf

beii ordinis in oratione ad Senatorem non potue-

Ti Romar

runt ze&te dicéere: muaiores noffri decretis fuis inopiae

k pol tim

gebis opitulati füt, fed debuerunt omnino , /2-

Mil e

sores ve[fivtm- vel.veflri : nam. a Senatu vtique fe-

Jtmmatic

paratim.a plebe haec in plebem decreta erant olim

Ubiecifï'e, n

profe&a.

Vt adeo longe importunius atque im-

Naye, jf

pericius fecerint recentiores illi emendatores, qui

fmy qjgipg

€orruptae iam.ab antiquis le&iont, Veflri , fubfti-

Rnxit Gelfi

suerunt multo,corruptiorem zofiri , et optime his

dator

Tatici i
