At quum Caligula item Imp. Tiberii per patrem

tür, nog p

fuum adoptiuum illius filium, Caefarem Germa-

&l comprobar

nicum fuerit nepos, atque ita 1lli inter fe fratres

pr Opna f Cou

patrueles, et re&e et congrue fatis folo fratris

perae premm

vocabulo defignantur a 9uetomo nec femel, fed

multis; hoc fibi

ter in Calig. c. 15.23. et 29.

Gicero ad Attic II 7

LLenim 4b ipli

de filio fuo:

Cicero :ibi mandat

vt Ariflodemo

þ("ws/e; np"ed

idem de fe refpondeas , quod de fratre . fuo ,. fororis

nmoh I, de

tae filio, ve[pondifli. h. e. fratre patrueli, Q.

.T &t 10 D

Ciceronis et Pomponiae Attici fororis filio.

Apud

& Aey ypti f

'Terent. Phorm. V. 4.

Antipho de patrui fui filio:

im[u paüul l

L

Laetus fum, vt meae ves fefé babent, Fratri obti-

1 Ohej,/m

lo

^^

224

g1,7e quod vult.

Plautus prologo Poen. v.

Vir. a

f*atrem vocat hominis, cuius illum antea fratrem

fum jim o

patruelem dixerat, immo , quod multo rarius eft,

TU p

P(lt? 7112 V. à3. et I 1S.. €eiuS, curmus patris xpfe non

QU nüter ee

germanus, fed patruelis erat frater.

Sic quae

lg qi

T M

apud

IiI

uftres: Arte mtig,

apud Ouid. XIII. Metam. Aiax T'elamonius Achil-

üfrey candidatortg

lis Pelidae patruelis fui arma petens , pazraelia dona

vocat:

rütüre, — Nempe,

) Africanus , frater

Nos inbonorati , et douis patruelibus 'orl;i,

s Plamininus gete

Obtulimus qui uos ad prima pericula -/z'mu.f.?

l, Hir obtimit, vt

eadem apud Aud&. ad Herenn. Il. 26. ex veteri

fricams frater de-

Poeta Fraterga arma dicit:

Ann. Ill a. Dri

—

—

—

n Cinudio fratr

Me aequum eft frui

fas idte Imp. Tioe-

Fraternis armis, mibique adiudicarier,

li Droft, qui Imp.

Vel guod propinquas , vvel quod virtutis aemulus.

Grauiffime. errauit

1

Sed et forores fimpliciter aliq

u

1lando , quae patrue-

1 . do. vbl et hoc

&

les erant, dici a Latinis certu

eft. " Negat id

ab Inp. Tibero

tamen Schottus Nodor. Cic. IIl 2. non placere fibi

etur, aliter. hunc

teftatus, quod quidam comminifcantur, quemad«

x ts congrue

modum fratres, ita et fórores pro patruelibus vel

«ari icit Tibertum.

confobrinis aliquando poni, feque iis vt affentia-

eins filio nepotem.

tur, non prius adduci poffe, quam locuplete id

['iberii per patrem

tefte comprobarint, interim ad I&os, quorum

- Caefirem Germa-

propria fit Cognationum tra&atio, prouocare.

illi inrec fe fmf.rgs

Operae pretium fane Viro tam doGo, et tam

e fütis folo fratri

multis, hoc fibi probari, poftulanti fatisfacere.

o, nec fendl,

Erenim ab ipfis I&is duorum fratrum filias forores

cero ad Artic l-

gpatrueles appellari traditur, veluti ab Imp. Iuftiz

, at driftem

niano $. 4. r. de grad. cogn. tum Gaio ac Paulo

aatr [is jä:'ai*zs

lt 1o.Dis. eod,

Et fic Hyginus fab. 168.

atre p&f[ue nv

de Aegypti filis ,

ünpetratas. fovores. patrtieles

jo, Ap"

ororis fii

n

(Danai patrui fui filias) «cceperunt: vxores.

Ec

d g ii

abfolute foror hoc fenfu Ciceroni in orat. poft red.

abett fratri otie

ad Quir. cap. 3. vbi Q. Metelli Numidici foro-

[

go Poen.. v« p

vum filios vocat Lucullos, Seruilios ,. Scipiones,

fatrem

Hum anteà

quarum vna tantum germana fuit illius foror,

d milro raris

quae mater erat Lucullorum , reliquae. pátrueles,

jus p

filiae quippe Metelli Macedonici, qui patruus

e

Numi-

fratet.

ud

112

Numidici. /Sed et Philipp. IHl. 38. M. Antonii

4j dis frütrem g

vxorem etiam /órorem eius vocat, quia C. Antonii

pleique dicunt, :

-

aQ , non u

atrui eius erat filia.

Omuibus etn. ( patruum )

contumeliis onera[li., quem patris loco colere debebas.

ergo quum Mardi

Filiam, eius. fororem tuam eiecifli, alia . conditione

dAjus numerat, (

vulc, fuife eis :

qaacjz'm.

Mox iterum ; Frequentiffimo Senatu , fe-

fororem, non pit

dente' patruo ,

banuc tibi e[fe cum. Dolabella caujam

Dionem, qui itide

odii dicere aufus €s , quod ab eo Jürori et exori tuae

ejsvout Nà

fiuprum oblattm cj]i' campenfü?y. Plane. vt Deuca-

contuliffer ad Marc

lion Promethei F. ad vxorem et item fimul fororem

clifh praefecifet,

Pyrrham Epimethei F. apud Ouid. Metam. 1. 550.

lib. XXXV. extz. a

Q füror, 0 coziux, o femina fóla fuperfles '

o eye- um

Quam conunulij mibi geuus et patruelis origo

Lucullus) quandan

Jéiude toras iunxit.

lulclat, Hs autto

affentimur, Clodia

Er apud eundem in Epift. Heroidum Hermione

ad Oreften :

Ts germanas ;

porelem illius av

x

vid quod atts uobis idem Pelopeius Atreus

?

P

2 , fraon effes Vir mibi, Frater evas.

UQP.EIIQ', qugmui

Quactun eim gg;

Vir, precor , vaori, Frater [uccurre forori.

di&am vidori af

Et Hypermneftra Danai F. Lynceo Aegypti F.

Cicer. Brüto a.

fd 90 ex mf j

At tu , fí qua piae, Lyaceu, tibi cura. fororis.

f ait, Fuert

Sed apud Graecos aliter fe res habuit. Apud eos

&im Manttio in

enim- A&AQ/s et AJ& Q9 fratrem tantum et foro-

X vtite, fl w

em

rem iisdem parentibus, vel faltem alterutro eod

àu xoritate, comm

patos notat, non patrueles, qui vocabulo &vsdu9v

quam Omnino flt,

fignantur.

Et aceurate haet aliquando a fe inui-

ACT6 hos eam ,

cem diftinguntur, ita, vt altero pofito alterum

M f?bigat- lr

negctui'.

Ifaeus orat. VI. p. 494. evediós. v , a

Pt Qibd il

& udeAQOs wuvsAS.

Diolibr. XL. T Mauoxe2wov

Preite ss

Nläsmx aveduóv , 3

u) adeXQoy (Mysroa yuo us epov )

Ulqà

» iqum

UnXTSUCOJ.

Vu

lt vtrumque non fimul fuifle, fed

Ton Cojise. j

ab aliis patruelem,

diei a diuerfis , fcriptoribus,

"dteor equ'ldem i

*

113

. - M. Antonit

ab aliis fratrem. germanum, et fi fuerit, quod

, quià C. Antonii

plerique dicunt, «»v&s, non fuiffe 49:XQov, fi

&it) (patroum)

4)Q , non &j Marci Marcelli. . Plutarchus

o calare debelas,

ergo quum Marcii Regis vxorem inter P. Clodii

, li. conditione

di9.Qds numerat, eo ipfo haud dubie fignificare

vult, fuiffe eius vel germanam, vel vterinam

moSmiiu, ft-

Plutarcho addimus

Dulobela caujim

fororem, non patruelem.

if

et vxori tiut

Dionem, qui itidem Marcii huius vxorem Clodii

Plane vt Deuci-

«:*Q3v vocat.

Naàm cum P. Clodius a Lucullo fe

m fimul fororem

conruliffet ad Marcium in Ciliciam, atque is illum

Metam, 1. $0.

claffi praefeciffet, hanc eius rei reddit rationem

lib XXXV. extr. adAQz» y4g ww« wur& gj ex&vos

J

rfer'

i ife

yuvxixu &xs: Nam et ille ( Marcius fcil. aeque ac

dul rige

Lucullus) quandam ei«s (Clodii) fororem vxorem

habebat.

His au&oribus nos quidem Manutio non

affentimur, Clodium duas tantum habuiffe foro-

idum Hermione

res germanas, eam vero quae Marcio nupfit,

patruelem illius aut confobrinam fuiffe e gente

pat Are

'Terentia; quamuis etiam Sebaft. Corradus in

ater £n,

Quaeftura eam zec vere fórorem illius, nec Clodiam

turte fWW!'.

dicam videri affirmet.

Sed tamen hic cautior ad

Cicer. Bruto cap. 77. eam fororem quidem Clodii,

v g

féd vel ex matre tantum, vel certe mon germanam

TOA

fuifle ait. Fuerit ergo vterina potius, quod non

etiam Manutio in mentem veniffe miror, quum

buit APud s

id vtique; falua vtriusque, Varronis et Plutarchi,

antum &t

au&oritate, commode fatis ftatui poffit, nec quic-

alterntro e?dem

us

quam omnino fit, quod, hac opinione fpreta,

vocibulo n

]

g ln

ul

facere nos eam «vsj,cv, patruelem , aut confobri-

uando 2

Et videtur ifthaec fententia eo con-

;o alterum

nam fubigat.

Poh

firmari, quod illa Marcii vxor apud Plutarchum

g, V

que N

Terentiae nomine occurrit, altera vero Metelli,

um n

;Jm)

Clodiae , tanquam fi illa Terentiae füiffet gentis;

u 1 ,':7'17

non-Clodiae, Terentio patre genita, non Clodio.

j Ril

firmu

i, fed

ejen

Fateor equidem ita nunc vulgo legi et ed

tamen

al

js pu"

I14

tamen. variae manufcriptorum le&iones pro T.-

tunc iam füerint f

eevxíay nobis exhibent Teer/e».

Et teftatur ipfe

rüine nafcendi

Manutius , ita fe quoque maluiffe aliquando , vul-

|

Nec enim 0 106

gatamque .huius loci le&ionem pro depxauam ha-

dottil m, vt p

buiffe, fed poftea mutatfe fententiam, impulfum

primo ei; que 1

ratione, quae, meo certe iudicio, vana eft, et

ordme tertii, tri

nihili prorfus

Nempe exiftimauit ,

id.. quod

fintts prioribus :

faciunt plerique alii, nullam olim mulierem appel-

onnino eo appell

latam fuiífe T'ertiam , nifi quae duas haberet maio-

n vitis fabeat p

res natu forores, et idcirco iflam appellationem

€nim non proprii

non congruere in hanc Marcii vxorem, vt quae

nis nomen, fa.

non fuerit trium Clodii fororum minima, feu

modo buic, mod

aetatis et natalium ordine tertia, quum diferte

fime lnec omnia

Plutarchus, ex tribus fororibus Luculli. vxorem

ipud Romanos vt

dicat vewz z5v ad. AQuw.

Sed falfa ,, vt dixi, elt illa

appellatiui. voca

quamuis peruuleatiffima opinio de muliebri Terzize,

habuife docent G

Quartae etc. appellatione, et pluribus a me refu-

tf hutismodi my

tabitur, quando id ex profeífo agam.

Nunc hoc

T"Tw Vocant, ]i

tantum dicam.

Eruant mihi, qui ita fentiunt,

C i ceteris v

ex hiftoriis veterum tres M. Bruti forores, tres

illis citorm pue

jtem L.Pauli Macedonici cum forores, tum filias.

Ol'mtl'ï, Rgs tus

-

Nam duarum, quas habuiffe eum. fcimus, filia-

rül

"

» Xt fecif

rum altera, quae Catonis Cenforii filio nupfit,

1 muliebre. hoc

Jertia Aemilia fuit appellata, vt et amita huius,

illa Tütürge, er

Pauli foror, quantum fcimus, vnica, Scipionis

nffe, Nam &

Africani vxor.

Bruti quoque duae tantum repe-

Tienificandam ali

riuntur forores, earumque illa, quam Caflius in

Tüntur, veluet |

matrimonio habuit, Zerzie Iugia a plerisque voca-

tur.

et hmnn füepe

'Taceo Tcrtumz lwxmrzm, Pompeii vxorem,

Yocn buhs &xprim

de cuius aliis fororibus nihil item legimus, OQuar-

us lod foror

tam Ho]lz/;am, Quintam. Claudiam , atque alias.

Afia Proprie

Etfi maxime vera effet ifthaec fententia, annon

türdho TOnmingtu

haec, de qua agimus,; Clodii foror, duas adbuc

3j leïlm lon fu

alias habuiffé quondam potuit maiores natu, quae

ad nubilem non peruenerint aetatem , vel certe

A0

Pittéotm i

um Tenti

tunc

1I$

letiones p Te

tunc iam fuerint mortuae, vt hoc modo vere tam

Et eefiarur ipfe

ordine naftendi quam appellatione fuerit tertia.

if aliquando, vil-

Nec enim.éo ineptiae proceífiffe arbitror viros

1 pro depravata lt«

do&Giffimos, vt putarint, eandem appellationem

tentim, impulfum

primo ei, quae in principio fuerit inter forores

dicio, vana-eft, et

"

ordine tertia, tribui olim folitam, deinde ex-

immut, i quod

ftin&is prioribus ad aliam transferri, nullamque

im mulierem apptl»

omnino eo appellari nomine, nifi quae duos tunc

duas haberet maio-

E

p

n viuis habeat proue&iores aerate forores. Sic

flam appellationem

enim non proprium effet, nec conftans. homi-

] vxorem, vt quie

nis nomen, fed vocabulum plane appellatiuum,

Sed clarif-

jrum minima, fei

modo huic, modo illi competens.

fime haec omnia confutant, et Zertia:s nomen

tia, quum diítrte

us Luculli. viorem

apud Romanos vere proprium fuiffe, nec vllam

f vt divi, elt ii

appellatiui vocabuli fignificationem aut naturam

de muliebri Terfüat,

habuiffe docent Graeci, qui, vbi mentio facienda

lnibus a me refüe

eft huiusmodi mulieris, femper eam fua lingua

) igm. Nunc hoc

"sríay. vocant, feruantes in hoc nomine morem

i, qui ita fentiunt

cum in ceteris vere propriis nominibus, tum in

illis virorum praenominibus, a numero item du&is,

Brori forores; t

forores, tum h.lfls.

Quiutus, Sextus, Decimus, vfitatum: nunquam

- eum fcimus, tulte

'Te/z;, wt feciffent haud dubie, et debuiffent,

fíi muliebre hoc nomen alius fuiffet, ac virilia

enfori ilio mupltt

illa naturae, et ordinem nafcendi femper decla-

,a a huiu,

raífet.

;, Vi cipins

Nam et noua illa.coguomina, quae ad

fignificandam aliquam rem affumuntur vel impo-

duae tantum 1pe

yum Caffs i

nuntur, veluti Jmperiofus, Felie, Piws, Augufius

li,

j a plersque yoc

et fimilia, faepe non his ipfis, fed fuae linguae

vocabulis exprimunt.

Quod vero ex duabus maio«

, PompEi

j vxorenm

ribus Clodii fororibus illa , quae Metelli fuit vxor,

'em legims;

-

Clodia . proprie quodammodo , vt videtur, a Plu-

iditti,

mug aluas.

anro!

tarcho nominatur, neque ex eo colligi deber,

ec ententdy

dhue

alteram. non fuiffe Clodiam, aut alia gente, alio

; foror; dUi5 2

patre ortam, immo vero fingulari quoque füo et

ml

jores natus

alio: quam.gentilitio. nomine. fuiffe hanc vulgo

qeratet

yd eete

1.

BI

appella-

116

appellatam

iftam aüutem vel quia diutius ceteris

diis Àon, VI. 15

vixerit, vel quia praeter ceteras flagitiis fuis fue-

£iTl German.

rit celebris, communi omnium nomine tanquam

exiftimes, Ticet vl

fibi proprio infigniri a populo folitam, et fre-

luliasppelletu

quenti eius vfu , folo illo nomine cuiuis cognitam;

yere proprium l

Sic Nero Claudius Drufus, Augufíti priuignus;

aliunde fcimus, v

"Tiberii frater, quum tres reliquitfet liberos, omni«

non item füiffe f

bus iis Claudi; fuit nomen, quippe totius gentis

lulam Agrijpitom

commune , non peculiare àut vere plopuum vlhus

fofo Agrippinae -

in:ea homlms.

Sed tamen vnus ex iis, qui poflea

cunda, item Ju]

imperator eft.fa&us, praecipue et quafi peculiaris

p9

àpud Grat

ter eo maxime nomine .vulgo eft appellatus, et

né ornitur, - [teni

appellatur eo folo a Suetonio

etiam cum fratr&

Appio quqee vt D)

et forore, alio et fuo quisque proprio nomine in«

Pultiri, qum (J

fignitis, coniunttus.

Nam ex Auzouia , inquit. in

melhae füit comn

Claud. c. 1. suimore compluves quidem liberos tulit;

alteti adícribi del

( Drufus ) verum tres omniuo reliquit, Germamicum;

prtenomine: fuo. ;

Livillam , Claudium

At Germanicus ante adoptio-

Qui raenomen hl

nem in luliam gentem , et Liuilla aeque erant

tatum, mmme [u

Glaudii, nec.eo nomine excluduntur, quod ter-

iftinus et Q

tius eo folo, quafi fibi proprio, ornatur.

Ger-

fipplanms quum

manicus porro ab Imp. Liberio iuffu Augufti in

9o fimul IOLIUIF

Iuliam familiam adoptatus, dici deinceps coepit

ünc Decmzum ip

C. Iulius Caefar Germanicus, atque ita cum ipfe

rW)y/ sr;—g:

V TH)

tum eius libert omnes erant et Zu//j et Caefares.

^

z

Mu B ibra,

N

Vide Gruteri Infcript. 1.

p.237

'"Tamen

Suetonio in Calig. cap. 7. tres illius filii hoc modo

adduci oplmonen

iNero, Drufus , et C. Cae[ar nominantur

Vbi vt

Romen tulerie foi

PEDIUs et eo u

apparet, foli poftrenio Caefaris nomen tribuitur;

Áilicet lum M.

quamuis reuera/omnibus eflet. commune

Tres

j A9 Bl N

item eius filiae in nummis apud clariff. Patinum

in Imp. pag. 91. et in

ab. XVIII.. Arfchotani

wmmes pmem

entio

Principis; aliosque; expreffae vifuntur, et nominz-

0, vng 'Jr[

DRVSILLA,

IVLIA.

m&'(lme (

m[)i

tae, AGRIPPINA,

plüres Áint, &

od

Et Tacxtus de poüeuonbus a Tibétio fimul nuptum

datis

Rüdüm ho

n

17

12 diutius Ceteriy

datís Ann. VL rs. — Huic Caffio. Drufillam , Vini-

fliitis füis füe«

cio Iuliam Germanico: geuitas coniungit.

At caue

nomine tanquamt

exiftimes, licet vltima haram fola, veluti proprie

folinm, et fre«

Iulia appelletur, vel eam non aliud quoque habuiffe.

: Cs cormitam,

vere proprium fibi nomen, quod fuiffe Lizillan

trüfti priuignus,

aliunde fcimus, vel ceteras Germanico genitas

fet liberos, omni«

non item fuiffe Iz/;as. Ipfe 'T'acitus Ann. XIL r.

Dpe totius genti

lIuliam Agrippinam Gerinanico geuitam , de ea, .quae.

e proprium vllius

folo Agrippinae nomine in nummis occurit. - Se-

etiis, qui pollea

cunda, item Julia. Draufille Germanici F. Infcr. 4.

et quaft peculiari

p. 1922. apud Gruterum , In/iae , vt vides, nomi-

f appellarus, et

ne ornatur.

Iterum S$ueton. in Grammat. c. io.

xriam: cam fratre

Appio quoque et Pulebro Claudüs : fratribus.

'Tam

oprio nomine if

Pulcbri, quam Claudii nomen fratribus immo toti

jtania, inquit in

familiae fuit commune, nec minus Appio quam

dem liberos tulitj

alteri adícribi debet.

Sed videtur alter maxime

rit, Gemanctt,

praenomine fuo. minus in vulgus vfitato, altet,

jcus arteadoptio

qui praenomen habuit etiam per alias familias vfi-

ills aeque erant

tatum, maxime cognomine fuo ab aliis fratribus

Similiter

yntur, quod tet«

diftin&us et cognitus fuiffe populo.

, Ortatur;

[2

4Appianus quum de duobus Brutis Marco et Deci-

jufia Augufti n

mo fimul loquitur, illum ««z' 2exdw Brutum,

deinceps Coepit

hunc Decimum appellat E«QuX. B. a. 407. 757 KeX-

ae i com iple

zuuy emirosje, vi» w Vz3p MOuriuy Mxjen vtv dd Hvros

dul et Coofurer

AXrz£uy Bozzo.

Non tamen eo nos voluit in illam

j5 Tamena

adduci opinionemi, tanquam fi vnus horum Bruti

nomen tulerit folus, alter non.

Nam paulo ante

; fl loc modo

nantür.

plenius et eo etiam nomine, vtrumque fignauit,

somen tribultt;

Ícilicet illum Mapxoy Boxrov-igixNyy , hunc Aéwor,

Tes

Boroy AX.fivov;

Mos ille fuit veteribus, plerosque

sonmmune.

--

diif Patinunt

bomines, praecipue, quorum faepe facienda eít

i, A

mentio ,. vno tàntum nomine, et quo ex omnibus

maxime cognofci: poffunt, infignire,, et idcirco fi,

gtor, etnomm

LA

!LIA.

plüres fint, eodem nomine praediti, ad. demon-

3o funul aupt

ftrandum horum omnium clariffimum adhibere vt

j

plurimum

118

mv

ss et notiftmie t

plurimum commune omnium, et maxime vulgo

vfitatum, quod eft in feminis gentiliium, in

ilud adeo wgomu

nunc.a do

viris tertium nomen , ad ceteros peculiare fingu-

numero, viu, &t

lorum, quod ceteroquin eft pene domefticum tan-

aullim a. fcripto

tum, certe in publica rarius vfürpatum, et fere

n er

Ex ifto

euera ordi

De

non nifi, vt eo ab aliis diftinguantur.

apad Valer. Max.

fcriptorum more Plutarchus quoque Metelli vxo-

rem vnam ex omnibus Clodii fororibus Clodiam

pro eo quod ver

membranis exarat

vocat, quia, vt arbitror, illa omnium fuit notif-

qe Tertiam, 3n

fima non virtutibus füis, fed flagitiis (vide Cicer.

somine Ta

!

r

pro Coelio) et ideo commune omnium nomen ad

eam praecipue demonftrandam vulgo maxime adhi-

quidem, fed quo:

fuerit- huic .corc

bitum, illi fatum eft non vere, fed quodammo-

Hac vero de caufa minime

maxime fuit in il

do et quafi proprium.

illud ceteris erat negandum, aut praeferenda ea

Turentiae nomen

le&io, quae vnam ex illis Terentiae genti adfignat.

paeceffent, fad

, TODIS erat vyor,

Mihi profe&o neque haec, neque vlla alia vide-

qui aperte duis

tur effe fatis firma ratio, quamobrem quod ex

meribranis adfertur, prae vulgato fpernere ac re-

videtur? Nil j

tus fui

v

pudiare velim veldebeam.

ÍImmo vero etiam

liet, et f

multo probabilius mihi eít, fuiffe hanc Clodii,

eam ignodfet

qundoquidem

fororem eodem, quo ceterae, non autem Teren-

tio quodam patre natam, et fcripiffe Plutarchum

attitis anno, fe

"Teoríz» potius, quam "Fegevz£z».

Nam nullo pror-

Dém triumuir;]

fus auctorum 'teftimonio probatur, illa Clodiae

defünfti ent q

et Terentiae gentis, quae per Clodiorum matrem

um et in feq

vtique , Terentiae prius, dein Clodiae, innuptam,

Tüm accurità

fat&ta effe deberet, coniun&io, fi Marcii vxor Clo-

Appio. quofi ia

diorum vterina fuiffet foror, quod, fi germana

Tempus, quo j

non fuit, folum, vt fuperius oftendi, fupereft.

lermo ïi"gitur,

:

Praeterea Cic. de Harufp. refp. cap. 2o.. Clodium

ücciderum,

u

in domeflicis Germatritatis flupris volutatum. arguit.

GttUS (n. D

Multo etiam verifimilius Teozíw vel ofcitantia

YiNerh, k

fcribarum, vel audacia fciolorum mutatum effe i

eli il i

Tipssinv, quam contra , quoniam hoc longe vulga-

Yegotio decun

rius,

119

rius et notiffimae apud Romanos gentis fuit nomen,

et mame vulro

gentiliium, in

illud adeo ignotum inter nomina propria, vt etiam-

punc a doGiffimis huius feculi viris ex illorum.

: peculiare fingue

numero, víu, et natura expellatur , cenfentibus

: domelficum tane

nullm a fcriptoribus Tertiam vocari, nifi quae

arpatum, et fere

uantur, Ex ifo

reuera ordine'et/aetate fuerit tertia. . Atque ita.

que Metelli vyo«

apud Valer. Max. L. $..3. vbi de L. Paulo agitur,

roribus Ciodiam

pro eo quod vere et reGe editur ac in plerisque

um füit notif-

membranis exaratum reperitur, fil;olaz fiamn tomi-

ze Tertiam, in quibusdam tamen ego inueni

jtits (vide Cicer/

uomine erentiam.

Et fimiliter alibi;, peffime

mnium nomen ad

quidem, fed quo perfpicue patet, quam obnoxium,

lgo maxime adlie

fuerit huic corruptelae illud nomen: quod vel

fed quodmmoe

maxime fuit in illo Plutarchi loco, quippe in quo.

de caufi minime

Terentiae nomen in proxime füperioribus faepius.

t proeferendà &i

praecefferat , fa&a mentione Tereutiae , quae Cice-

g genti adfignat,

L.

ronis erat VXOF.

De Varrone vero quid dicemus,

ye vlla alia vide«

qui aperte duas tantum Clodiis forores tribuere

ybrem quod et

videtur? Nihil profe&to effet mirandum, fi obli-

o fpernere ac e-

tus fuiffet, et fuiffe diceretur tertiae fororis, vel

ymo vero etiüm

eam ignoraffet omnium primam forte mortuam,

iffe lanc Clodit,

quandoquidem ifta fcripfit oCuagefimo demum

on autem Terer

aetatis anno, fexto vel feptimo poft profcriptio-

yife Plorurchunt

nem triumuiradlem,. quo tempore dudum iamr

Nam nullo prote

defun&i erant omnes Clodii, et Clodiarüm mariti.

, ia Clodiné

Nam et in feqq. hoc ipfo capite idem Varro pas

dierom matrem

rum accuraté-Merulam inducit commemorantem

ylire, inmuptatm

Appio , quafi iam fa&a, quae aliquandiu poft illud

Mascii vior -

tempus, quo habitus hic inter illos de re ruftica

ii i g

fermo fingitur, immo forte poft Appii mortem

ftend

j, fipere

jodiumt

acciderunt, qui , quum Varro Hifpaniae vlteriori

10.

Legatus Cn. Pémpeii praefuit, de qua re loquitur

,'0/;/ta!1z113 arguiF.

ibi Merula.

Achaiae eo ipfo pene tempore, certe

, vel ofcitinti

Non.tamen hoc im

belli ciuilis initio praefuit.

qutatu

m effe i

negotio decurrere eo volumus. Neque neceífe

o longe 9^

H 4

ei

1u5,

120

eít, fiftatuamus hanc Martii vxorem fuiffe omnium

sibus, atque ade

fratrum et fororum ordine aetatis primam collo-

bus, quibus ex t

catamque a parentibus adhuc viuis Q. Marcio

et dari adtüc op

exeo, quod füb

Resi, qui vndecimo anno poft patrem mulieris

fuit Confül , decimo quarto ante Appium fratrum

a aleram f

eius natu maximum, octauo ante Metellum Cele-

feni, fe dedifr,

-

domi füde bibiff

rem, cui altera maiorum Clodii fororum nupfit.

Nihil fàne huic fententiae . obftat: 1mmo aliquan-

inter fe hoc m

tum etiam firmat eam, quod Marcii illa vxor ex

füperet diffcul

omnibus. fororibus parciflime obiicitur. Clodio,

forores germana

tanquam vel aetate ceteris prouectior, vel iam

Marcii vxor Ter

tunc, quum Cicero toties cum Pulchello, vt ait,

fobrina, quod v

tifi Clodi foro:

rixaretur, vna cum marito füo, qui certe ante

Ciceronis exilium . deceífit; fato funQa; fi ita,

Fandem opera

re&e di&um apud Varronem ab Appio, fe re-

birrus O aniant

li&um a parentibus pauperem .cum duabus . forori-

Vir Rempublica

bus , fcil. innuptis, quae mortuo patre, ad fuam,

&t ipfe optimos

vt praecipui fratris, curam pertinebant , quas ipífe

pofto fceleris a

in matrimonium dare et quibus dotem ex heredi-

Yinoribus, quan

tate paterna conftituere debebat.

At prior illa,

Certum e ha

quam a viuo patre collocaram cenfíemus, quiz

Maiorem, t |

dotem fuam iam habebat, ideoque ex more tunc

ipfe, il An

temporis adhuc vfitato nihil amplius, vt fàtis

Wutrimonio et :

fuperque nuper.in diflertatione noftra de Lege Vo-

':Marcello Cor

conià demonftrauimus, ex hereditate paterna po-

pltt: & vtroqt

terat poíftulare vel confequi, re&te hic ab Appio

loricos illor

veluti extraria quodammodo et aliena refpectu

ütrit, vnico()

hereditatis et familiae paternae, ex qua in aliam

il Xylander

innubendo, accepta fua dote, iam exierat, fegre-

Tonem notis

gari a reliquis, vel potius in fratrum et fororum

Nam

Q6 60 celebr

enumerátione omitti et excludi potuit.

gulti forore

fratrum ille et fororum facit mentionem, tantum

W0 füt tgme

ad declarandam hereditatis a. parentibus reli&ae

[7] VoGt, m

tenuitatem , vt ex qua aequa fecum pars debere-

* Qu moy

c foro«

tur duobus fratribus, ef. dos duabus adhu

Brofetio fum;n:

ribus;

121

m fiffeoninium

ribus, atque adeo loquitur de iis tantum forori-

$ primam collo.

bus, quibus ex ea hereditate dotem a fe conftitui

iuis . Q. Mario

et dari adhuc oportebat; id quod apparet etiam

patrem. mulieris

ex eo, quod fubiungit ftatim, earum quae fupere-

Appium fratrum

rant alteram [iue dote Lucullo, quippe diuiti et

Metellum Cele«

feni , fe dedif[e , et eo fa&o, tunc primum mulfüm

forerum nupíit,

domi fuae bibiffe.

His ita expofitis, et omnibus

: immo aliquane

inter fe hoc modo conciliatis, nullà, opinor,

iL illa vxor ex

fupereít difficultas, ; quamobrem P. Clodio. tres

bicitur. Clodio,

forores germanae amplius negentur, aut illa Q.

jetor, vel um

Marcii vxor Tertia Cladia. pro patrueli, vel con-

'ulchello, vt áity

fobrina, quod volebat Manutius , vel etiam vte-

rifia Clodii forore habeatur.

qui certe ante

fünda; fi iti,

Eandem operam, et multo etiam certiorem da-

Appio, fe re-

bimus O&auiano Caefari, homini, quamdiu Trium-

uir Rempublicam tenuit, quippe in qua poteftate

y dudius firari«

et ipfe optimos quosque ciues profcriplit, et pro-

ure, ad fump

ebant , quis iplle

pofito fceleris au&oramento occidi curauit, non

minoribus, quam fuperiores, exfecrationibus digmo.

otem ex heredie

Certum eft habuiffe illum duas forores, O&tauiam

Àc prior jl

^

Ceniermus ,

quiá

Maiorem , et Minorem, hanc Atia, eadem qua

De alterius

je ex more tunc

ipfe, illam Ancharia matre natam.

matrimonio et prole nihillegimus: altera primum

ypl

us V lütis

( de

LegeVo-

C. Marcello Confuli an. 703. dein M. Antonio nu-

ate parernt o*

píüt: ex vtroque etiam liberos peperit, ac apud

Hiftoricos illorum temporum frequentiffime oc-

e hic ab Appto

currit, vnico OZauiae nomine fimpliciter defignata,

alient fefï)e.&u

er qua n aliam

Guil. Xylander vir optimus et do&iflimus fuis ad

Dionem notis Stemma Augufteum fubiecit , in-

yexieat; Rgree

que eo celebrem hanc O&auiam ponit tanquam

ii

g &t fororum

NI

Auguíli fororem. óuourrgle, Atia, quam male,

paruit.

ntum

non fua tamen, fed illorum temporum culpa Ac-

jonem y ü

eiam vocat, matre natam. — Dionis fui auctoritate,

otibUS relidae

"

At alii viri

ars à€

]

peree

de qua mox, fubnixum arbitror.

profe&o fummi;, Ant. Auguftinus in Famil, Q&a-

us od

C foro«

11005

5

ula;

12

uia, luftus Lipfius in fuo item Auguftae domus

siam, Caefari nb

flemmate, quod notis ad Tacitum adiunxit, ctum

fed Athm, quie

illi, qui ex nummis Caefarum effigies, nomina et

Balbo, et [odia |

honores nobis exhibuere, Xylandrianae fententiae

cedit Dio, qui

neglisentia, an ignorantia, OCtauiam Maiorem,

p Confülem £

Ancharia matre genitam fuiffe illam Marcello et

etat inimicus, i

Antonio nuptam fine vlla haefitatione adfirmant.

ial r Vr

Et vt putem fcientes ac prüdentes a Xylandro re-

i.

Nem

ceffiife , facit Plutarchus, qui in Antonio, vbi de

ert Caefar, - Se

adfinitate inter eum et Octau. Caefarem per hanc

ftn, qur his po

fororem contra&ta agit, difertiffimis verbis idem

oportezt, aut h

tradit, latino fermone hic a me bona fide reddi-

tem duci fahef

tis: O&auia foror erat Caefaris ( O&auiani) maior

dübites erro a

quidem , fed won ex eadem matre..— Nata enim . fue-

Wiam et eius m

Amabat

vat ex Aucbaria, ille vero po[flea ex Atia.

fumiliariter nou

autem vebementiffine banc. fororem , vtpote mulierem

futandum Chie

grorfus. admirandam. Ea C. Marcelli, qui vxorem

Wonanis illius-

zlam babuerat , uon:diu tünc wortui, erat vidua.

Qu a M. Ant

Quid volumus amplius? Nam quis dubitare iam

ff exyrobrat

aufit de veritate rei tam multis , tam plane et con-

Atia piterm $

ftanter a tanti nominis hiftorico expofitae, aut

€ 4.) multis

erraffe eum fufpicari in matre clariflimae omnium

feminae, Augufti fororis, et trium praeterea Im-

tindem Phih'pp

rit, L Dlij

peratorum per filias progenitricis commemorandd,

Marcidus, qu.

eta fratris matre diftinguenda tam velut ex pro-

Titis obtisigmm

feffo immorantem? Tamen ego etPlutarchum, et

m dici haec

viros doGiffimos, qui eum. fequuntur, erroris

'Teftatur

8 élis matre,

hoc in negotio arguere nihil "vereor.

rimum contra eos Suetonius in Caef. c. 27. dicens

rgtis C. Mareel

UR vstty erog

Tulium Caefarem ad rezizendam Pompeii neceffitudi-

Dotmortem

mem ac voluntatem, Ocfauiau . fororis. fuae neptem,

quae C. Marcello nupta erat , couditionem ( h. e. vxo-

Cictrune; u

lutirdho c0n

rzem in matrimonium ) ei detulifJe.

Si Iulii Caefa-

! que fides Ct

ris forori neptis fuit haec Octauia, C. Marcello

tuncnupta, matrem omnino habuit, non Ancha-

O&W-Cieüris

riam,

-X Marcelt D

IZ2

tueufae dotuas

riam, Caefari nüllo cognationis vinculo iun&am,

adiunrit, cum

fed Atiam, quae, vt idem in Aug. c. 4. M. Ario

les, nomina et

Balbo, et [ulia forore €. Cae[avis genita eft.

Acs

anze fententite

cedit Dio , qui lib. XLI. C. Marcellum opera Pom-

123 Maiorem,

peii Confülem fa&um dicit, quoniam C. Caefaris

m Marcello et

erat inimicus, quamuis illi effinitate coniuacius s

one adftmant,

-

iza)) vQ Kxirupt, eumep $E imwymwies Trpog ts

a Xyhndro re-

iy9gós jv Nempe vxoris eius magnus auunculus

ntonio , vbt de

erat Caefar.

Sed quae tam certa ratio , dices for«

arem per hanc

fan, ceur his potius quam Plutarcho fidem haberi

is verbis idem

oporteat, aut horum tefiimonio illius aué&torita-

ona fide reddie

tem duci labefa&tatam penitus et abie&tam? Ne

dauiani) t

dubites ergo amplius, audi Ciceronem, qui O&a-

Vata enim fie-

uiam et eius matrem, harumque maritos vidit et

7278

familiariter nouit, ideoque vnus fufficit ad con-

oate mulierett

futandum Chaeronenfem, fidemque ei in rebus

qui r

Romanis illius temporis derogandam.

Is itaque

«um à M. Antonio ignobilitas O&auiano Caefari

j, ernt du

; dubitare idm

effet exprobrata , et inprimis Zriciza mater (nam

n plane etcone

Atia paterna ftirpe erat Aricina V. Sueton. Aug.

xpolitae ,. dUt

€. 4.) multis ea de re Antonio repofitis fubiecit

Qimae omniumt

tandem Philipp. IIL. 6. SeZ boc clariffrmi viri vide-

piererea I

vint, L. Philippus, qui babet Aricinam voxorem , €)

ymmentorindà

Marcellus , qui Aricinae filiam , quos certe fcio digai-

Scien-

velut ex pro«

?atis optimartm feminarum mon poenitere.

duim dici haec in Senatu non folum viuis Octauia

Tutacchum , et

et eius matre, fed etiam praefentibus earum ma-

pur, ertott$

g, Teltnt

ritis C. Marcello et L. Philippo.

Huius enim -

TOU

cina vxor erat ipfa Atia OGauiani mater, quae illi

wii nf

[

poft mortem prioris viri C. OGauii nupferat, vt ex

Cicerone; Suetonio, Paterculo, Appiano et ipfo

; fune neprem

Plutarcho conftat. lítius ergo Zricinae filia fuit;

" (h, e, vb*

s Tulit C

fi qua fides Ciceroni, non Anchariae, atque adeo

- C. Marcelo

Octau. Caefaris foror ii oia , Ottauia illa, quae

C. Marcelli primum, dein M. Antonii fuit. vxor;

, nàn Anctt

Nam

r1aft

124

Nam eandem, quam C. Marcellus ià matrimonio:

Ciluno, et C..

habuit, viduamque genitis ex ea duabus filiabus,

113. defundtus &

et vnico filio M. Marcello reliquit, poft illius obi-

folatis auocari p

tum a fratre collocatam M. Antonio ad firman-

Calp. Pifone Cofl

dam inter eosifta coniun&tione concordiam omnium

nis ante Antonus

confenfütraditur. —Mitifice tamen hic turbat clariff,

inuliffer, — Vides,

temporis ldbita

Triftanus Tomo L p.53. $4. Exiftimat, quia Se-

neca in Gonfolatione ad Marciam refert , O&tauiam

femoratus. matri

poft Matcelli filii füi mortem adeo auferri fe pat-

Antonio impedire

fam dolore et lu&u,' vt nullum vnquam fecerit

fignem. tomque: |

finem flendi , tenebrisque ac folitudini peromnem

tére$ temére er

deinceps vitam fe damnarit, hanc Marcelli matrem

Trftanus,

tam deditram ex illo tempore triftitiaé , non fuiffe

Veram his iam

ilam, quam Auguftus tanto opere dilexerit, quam-

u Odtuiani in.

que Antonius vxorem foffes duxerit; atque hoc

flivamus eermu

etiám argumento errare feriptores putat, qui vnam

in férilem profer

eandemque O&tauiam Marcello et Antonio nuptam

Vil pottus coll

velint; nifi forte, quia Plutarchus: aperte tradat,

Ominis deteflib

uit

O&tauiam Antonii antea in coniugio fuiffe C. Mar-

feit, commer

lt

celli, vtraque Oc&auia, Maior et Minor, nupta

rficiofns Vs R

fuerit Marcellis Marco et Gaio, et Marci fuerit

fete illo tempo

vXor, quae filium lugendo modum excefferit , Gaii,

'tt ipfe ceftis

quae poítea Antonio nupferit.

Profe&o peffime

n fitis celebris

fibi et difciplinis humanioribus confulunt , qui tam,

incertas coniecturas , ex vnius libri vellocile&ione

Titos dittos

pütiter fere- qu:

animo forte oblatas , continuo pro veris arripiunt,

trem ïiliumque

et literatae pofteritati obtrudunt.' Omnis illa ar-

Wür; et ta f

gumentatio concidit , animaduerfo hoc vno , quod

S&nte nobiliffrm

nemo negare poteft, M. Marcelium Q Gauiae filium

