canda putem ) facile obtinuiffe.

Emendandus er

go

et Feítus V.

Optztua , vbi Man, V

iüs Nerul

alerium przuunm

Omiem,,

Magiflrum a populo creatum fcribit

; legendumque

Ormitüs, q

videtur Magifirum gopuli , nifi

forte et ipfe Feftus

liac in re errauerit.

dþ llits «

Certe enim. fiue is Valerius

primus fuerit Di&ator, fiue Lartius, vt verifimi.

ICU5 quide

Doetica. ic

lius tradunr alii, primus ille ae

que ac reliqui crea:

enim appar

tus et di&us eít a Confule.

Nam, fi qua fides

Dionyf. Hal. V. i1,

"t illutif

populus non modo confenfit,

vt pro Confulibus Rem

Sampluri

p. femeftri fpatio teneret

AUs Punic:

Di&ator,

fed.et Senatui permifit, vt ipfe, quem

Iutï bisjj,

vellet ,'eligeret, Senatus vero altérutri Confulum.

0015 etc. qu

AÁtque ita, vt ibidem diferte Dionyf. Dicator

son a populo more

li, eryl

patrio babebat Magiflratum , [ed

Tationis ten

ab UHü ViYo erüt creatus.

Praeterea male Scho-

liaftes Dictatorem Cincinn

Uüto

» Don c

atum. cum Semanitibus

7ilïet'mm I

pugnatfe tradit. .. Nam cum Aequis duce Graccho

Cluilio

Tübilem $

2j

3torets votemt,

Cluüilio Minucium Confulem obfidentibus pugnauit,

WIL 1. quod

eosque vi&os fub iugum mifit, quod probatione

ll pro Dl&arore

non indiget.

erat, . Ormiam

Serranum vero quum idem a ferendo appellatum

aduetfus As

cenfet, in eo non difcedit a veterum fÍententia

LU EUY

Nam et alludit eo Virgilius, et aperte idem tradit

$u et lum

Plinius N. H. XXXVIIL 3

Sed tamen repugnat

1Us autem etfo«

metri ratio, et quod in antiquiffimis nummis iftius

inio , ad Thra«

familiae homines. non Serragi, fed Sarani appel-

Seruilio, r]m 77

Jantur.

Aliam itaque nobis Etymologiam nomi-

i fw& icendi

nis dedit Anton. Auguftinus, tum in Dialogis, tum

are terita um

3n Familiis.

Exiftimat M. Reguli fiium , primum

im efe, uta p

Sarranum di&um, q. Punicum, quia pater eius

, Rerinde ge-

aPoenis; qui Sarra , id eft, Tyro oriundi , captus

1 (/Ilgt'?lf?! Lilti«

€t necatus fuerit.

At ifthaec Etymologia, quam-

Ji&atare , (feil

uis cum applaufu accepta a DoGis , incertiffima

vltima legenda

nititur conie&tura, et quae mihi certe a verifimi-

codi, et esplie

litudine videtur prorfus aliena: nempe Clariffimi

mendandusergó

iftius Reguli filium fuiffe illum non minus clarum

lerum pi TIDUA

hominem, qui primus Serrazi cognomine dicitur

lesendumque

ornatus, quod non praetermififfent veteres, qui

e et ipfe Fellus

de illius cognominis origine egerunt

Silius Ita-

[iue is Valerius

licus quidem Reguli filium Serragum vocat, fed

Satis

u5, Vt verilimi

poetica licentia neutiquam, hiftorica fide.

: c reliquicree

enim apparec vndique , omni id ftudio egiffe eum,

vt illuftriffima Familianum Romanarum nomina

a, Íí. qua fites

nodo confenlit,

quamplurima carminibus fuis intexeret , licet belli

Ípatio teneret

iftius Punici tempore Romae nunquamaudita: ve-

luti Bzbuli , Galbae

Milonis , Maecenatis , Corbu-

vt ipfe, quent

lonis etc. quae per clariffimos Viros poftea nobili-

vutri Confülum.

*I('rl f' DLL?((IW

tata, ex vltimis Reip. immo et Neronianae domi-

Ab eodem illius iníti-

nationis temporibus petiit.

" /mmn. jA

Quod

) male 9

tuto, non errore aliquo, profectum puto.

Valerium F/zccum , qui legatus a Romanis ad An-

um $a ptitidt

nibalem Saguntum obfidentem miffus fuit, Pab/-

; duce Gr qccho

€olam

(luilio

B5

26

À Atlius

eolam longe celebriote nomine, fed tunc in iffa

familia jiam abolito, maluit vocare initio libri II.

Ita plane et Reguli filium, cum eodem quo pa-

trem nomine appellare nollet, et tamen fere non

nifi cognominibus vteretur, aliud aeque illuftre

cognomen ex eadem Atilia gente ad illum proprie

nominandum poetica licentia adhibuit.

Probabi-

liter forte collegit Sigonius, primum ifto cogno-

mine infiznitum fuiffe Confulem anni 496. C. Ati-

lium Regulum.

Hunc vero Marci a Poenis pottea

capti filidm fuiffe contra omnem temporum ratio-

M,Atlius A F.C

nem ítatuit Auguflinus, quamuis adfüipulantem

Nos in

Calatinus, Cof,

habeat Lipfium ad Plinii Paneg. cap. 58.

48j. Triumphani

gratiam nobiliffimae familiae feriem eius et füc-

ftr, de Poenis &

ceffionem demonfirabimus, fimul vt Augufltini

cilia, Faftiy Cof

euertamus conie&turas, et noftram fententiam de

3 49 DR

3. oj

primo Serrano et eius nomiais origine exponamus.

G. Milny ÀT

N. Bübu Qqf

508- GQHX. &

A. Atilius C

gt (. F

xgcoiïi, TeUy p

tionis oppiii $j

Aüdoritate foceri

Olutüs e(r

LA

C. Atl &

Aedilis Cur. àh,

Mesilea prim

9t etjenatori,

T atisaplepst

Vit ln XX*(IV

l, ia

$1569 XX

Sa

A.

C.]

$n

*

27

ed tunc in if

A. Atilius Regulus Conful. A. V. C. 418.

: inttio fibri IT

Liu. VIII. 16.

A

'odem quo p

'men fere non

M. At(i-lius Re-

L.Atilius R;gu!us,

gulus.

Triib. pl. A; V. C;

. aeque ilhftre

445. Liu. IX. 30.

M. Atilius M. F.

J illum proptie

M. N. Regulus,

M.AtiliusRegulus.

ui, Probibi.

Cof.

an.

459-

m iffo cosno-

"Triumphauit de

M.Atilius M.F.L.

ni496. C. Ati-

Etrufcis. Liu, X,

N.Regulus, Cof;

aDoenis pollea

B2 o 308

2n.486. T'riumpha-

uit de Sallentineis,

mporum ratit-

C. Atilius M.F.

Fafti. Cof. 1l. fed

adftipulantent

M.Atilius,A.F.C. N,

Calatinus, Cof. an.

M. N,. Regulus.

fuffe&us an. 497.

, fp. Nsin

495. Triumphauit an.

Cof. an. 496.

captus a Poenis

1 eius et füc«

feq. de Poenis ex Si-

"Triumphauit de

duce Xanthippo

cilia, Fafti, Cof. lI.

Poenis.V.Faftos.

Liu. Epift. 18. Val.

vt Auguffint

Di&ator

Hie Serrani co-

Max. Florus etc.

fententiam de

an. 498.

an. $04

gnomen eX fen-

GRSBe icrsid

1 &rponams.

tentia

Sigonii

M.Atilius C.Atilius

C. Arilius A. F. A.

accepit. Cof. II.

M. F. M. M. F. V,

N. Bulbus Cof, an.

an. $03.

N. Regu- N, Regu-

lus . Cof. lus Cof,

$08. Cof. 1I. an. $18.

an.

C. Atilius Ser-

$26.

II.

an. $284

A. Atilius Calatinus

ranus

Praetor.

Cof,

gener Q. Fabii Ver-

an.

533-

Liu.

fed fuffe-

tucofi, reus prodi-

XXI. 26. et 62.

&us

an.

Confulatus

in

$36. Cen-

tionis oppidi Sorani;

ann.

for

an.

audGotritate foceri ab-

537-

pas

folutus . eft.

Val,

titur

repulfam

339-

Max. VIM. x.

Liv. XXIl. 35.

C. Atilïus Serranus

A. Atilius C, F.

M. Atilius S'ermnus

Aedilis Cur..an. $59.

C. N. Serranus

IH.

Vir Goloniae

Cremonenfis Placen-

Megalefia primus fe-

Praetor an, $61.

cit, et Senatoria loca

Liu, XXXV. 10.

tinaeque

fupplen-

3n Ludis a plebe fecre-

Praetor 1l. an.

dae ann, $63. Liu,

vit Liu, XXXIV. 54.

58e. Liu, XLI.

XXXVII. 46.

Val.Max.11.4. Praetor

28.

Cof.. an,

an.569. L.XXXIX.2

383. Fafti.

Sex. Atilius Serranus Cof, an. 614.

[

€. Atilius Serranus Cof. an. 644.

Sex. Atilius Serranus Gauianus Trib. pl. an. 696.

Ciceronis inimicus.

Vide-

*

Videmus hic duplicem Regulorum feriem, in-

(onfolotum , p

que altera feruatum Reguli cognomen , in altera

t eodem tem|

fubftitutum nouüm Serrani,

Eas prorfus confudit

agello feptem.

tüum, et rier

Auguflinus, vt Serranos a Regulo Poenorum ca-

gatu., vt fücce

ptiuo oriundos, crederemus, et ita ipfius de no-

minis iftius origine fententiàm acciperemus.

Ce-

ait Frontinus,

terum' facile ac'dilucide fatis refelli ea poteft.

vt Valerius, n

[

enat

Filium Reguli.de /quo àgitur, fecimus M. Regu-

xelinquere nol

]um bis Confulem et Cenforem; non ex conie&ura

&t alimenta

noflrra, fed ex au&oritate Valerii Maximi, qui

lib. TL c.9. deillo ipfo Cenfore; M. Atilius Regulus

Haec omnia q

Cen[or - perfidiam notabat, cuius Pater per fummos

Tatà, vel fl

eruciatas ex[pirare , quam fallere Cartbaginien[es fa-

grandem natu

tius effe duxerat.

Nemo hiíftoriae gnarus ex his

filtum, fed eit

annos demum

non videt, Patrem Cernforis fuiffe Regülum a Poe-

Filio enim tan

nis captum, qui ad certa fibi fupplicia ac diriffi-

mos cruciatus Carthaginem redire maluit, quam

feliciter con

datam fidem fiallere;

Jam vtrum verifimilius , fra-

ghafer, rede

trem Cenforis huius fuiffe eum, qui fecundo anno

olendum . er

poft ipfum Confulem Conful fuit, quae mea

tuiet et oro

éft fententia, an vero hunc fuiffe cenforis illius

laud dubfe,

filium, fratrem vero eum, qui 3o. anno ante pri-

ïfm'f:"er, emi

mum Confularis illius et Cenforii Confuülatum in

fibl a fematu

ilo iam fuit. Magiftratu, quod vtrumque. ponit

ferio, rempg

Auguítinus, C. Atilium. Regülum et Serranum

f Pulos

Confulem an: 496. filium ftatuens M: Reguli a Poe-

QUe aetatis r

nis an, 498. capti, et fratrem. M. Reguli Cof. an.

lum illm

$ 26. et 536. fed praeterquam quod ab hac genea-

.eA Tmen et

logia fingulorum ^etas abhorreat, certum pene

lïullres m

lli,

diceré aufim, noh habuiffe Resulum tam gran-

ff ned

dem natu filium.

Certe Horatius Od. IlI. s. Re-

UET

gulo iam capto vxorem et non nifi paruos guatos,

fri ibfüm £

nullum Confularem , tribuit.

Maius eft , quod ex

TWntm ,

Valerio Max., Liuio, Seneca, Frontino, et Am-

Ctidun:

miano fcimus, Regulum, cum ei poft fecundum

MOM

Confu-

29

um ferient, i.

Confulatum , prorogatum in Africa effet imperium,

omen, in alte

et eodem tempore intellexiffet , villicum fuum in

proríus confudit

agello feptem iugerum , quem habebat, effe mor»

lo Poenorum ci-

tuum, et mercenarium aufugiffe , petuiïe a $e-

ta ipfius de no-

natu , vt fucceffor fibi mitteretur ,. ze deflitgtis , vt

iperemus, Ce-

ait Frontinus, rebus obitu. ferui , vel

deferto. agro,

efelli ea poteft

vt Valerius, z05 ejfet, vnde vxor ac liberi fui ales

:imus M. Resu.

ventur, Senatum yero, qui Regulo prouinciam

o ex coniedura

relinquere nolebat, agrum illius colendumlocaffe;

et alimenta coniugi eius ac liberis praebuiffe,

3 Maximi, qui

Haec . omnia quamuis a tot Au&oribus commemo»

I Aifu g

rata, vel falfa funt, vel Regulus non habuit tam

ttr p"? jHIHMDS

szrzmdem natu, immo Confularem et triumphalem

rilaginienje f

; gnrls et his

filium , fed eius potius aetatis, qui poft 28. et 30;

Recu um ao*

annos demum ad Confülatum adfpirare potuerunt,

ylicia ac ditiffi-

Filio enim tam; magno natu, cui Refp. iam fuiffet

r

feliciter commiffa; qui. Conful. de Poenis. trium-

e maluit, quat

phaffet , re&e etiam agellum tam exiguum pater

verifimilius, Iràe

ecundo ajno

colendum . et alendam. familiam: committere. . pos

,

ut, que ma

tuiffet et pro.patria:in eum poteftate commififfet

haud dubie, vel fi forte in exercitu apud fe has

Te cenforis 1lius

buiffet, remififfer potius eum domum, quam ipfe

o, ànno ante pt*

fibi a Senatu et populo mandatam prorogato im-

Confülatum

perio, rempubl. prouinciamque deferere poftulaf-

vtumque pol it

fe

Paulo itaque re&tius , quod adhabitam vtrius-

a et Serranum

que.aetatis rationem Zonaras Reguli fratrem putat

M. Revu[l aDoe-

Gaium illum , quem Auguftinus.illius filium dicit.

Jegili Cf a

Sed tamen et ipfüm in ea re lapfum arguunt,Cons

Lab hac gener

fulares Fafti, ex quibus apparet neque patrueles

g, certum jer

fuiffe, nedum germanos fratres,

quum Gaius

ujum ('Cl

m grane

Re

auüm -habuerit Mmcum Resulus: vero: Lucitini,

de

eum.ipfum forte, quem ex Liuio adtulimus Tri-

ifj pori g WI'

n

bunum pl

-

] eül quo

"

Goncidunt per liec, ni fallor, Auguftinianae

sontió,

«

coriie&urae: de Senana KReguli illuftris filio , et

unaumt

"

f'xmul

pl f«

Contt*

30

onfularis ac

fimul de cognominis iftiusetymo , quandoquidem,

fitus Serramts

quos certius, vt opinor, Reguli iftius fuitle filios

Et videtur

docuimus, neque Verrius in Faftis, neque Liuius

litino Atilio.

aut quisquam alius Serrani vel Serraui nomine or-

jmico [uo,

net, quamuis eo ipfo iam tempore a Liuio, et

orat, pro Sex

paulo poft a Confularibus quoque Faftis, Serraui,

fed ab aliis orti, non Marcis, fed Gaiis, nominen-

ab aratro, [u

T

tur.

Et probabiliter, vt dixi, collegiffe videtur

$

fitint

Viri fü

Sigonius in Faftis ad an. V. C. 496. Gaium illum,

enim. nauci 4

quem maiorem natu fuiffe, quam vt Reguli effec

filius, probare fumus annixt, primum accepiffe

Gosii Ofli

Serranicognomen. .. Nam praeterquam quod Caffio-

hureo ! cülat

£uocat

(

dorus eum ita appellat, ex Cicerone, Valerio M.

et Plinio docet ille infuper Atilio Serrano in agro

fe vico, in:

]

opus rufticum facienti Confulare faftigium,' et

Cert

l

m mihi

fulfe Gavit;

deinde vi&is hoftibus triumphum obtigiffe , quae

.

Gat

um vo.

in hunc vel patvrem eius ex omnibus Atilius potiffi-

$um conueniunt.

Addo quod ftatim poft eum

X

cognomen hoc maxime inualuit, in. hominibus,

ïamiï. ]

Vs

n

qui quo minus ab eo cenfeantur, progeniti, nihil

lr

obftat.

€

ll elt;

vl.h V

tbisRo

Opponi tamen poffit , quod funt, quiSerranum

Di&atorem faciunt , non illi quidem valde antiqui,

lar et ol

fed qui tamenantiquoslegiffe potuerunt. Seruius

$el Quantur

A Grotero aj

ad Virgil. Aen. VI. Atilius quidam Senator fuit;

fratis, vel n

qui cum agrum coleret , euocatus propter vivtutem

H

meruit Didaturam.

Claudianus de quarto Confül.

ttacaltilis

Honorii:

eüenit lioc j

p

!

f

Sordida Serranus flexit Di&ator aratra.

Tinomer

Curtfequent:

Nifi ergo et hi confuderint, quod arbitror hifto-

um dei

rias Atilit Serrani, et longe antiquioris Quintii

ra:(i: ngpm

Cincinnati, cui aranti in agro Dictaturam veteres

Rrit j

delatam produnt, neceffario A. Atilius Calatinus,

&ttt efí

qui vnus inter Atilios Di&ator, et praeterea Vir

Confü-

tondfe, p

31

ondoquiden,

Contularis ac Triumphalis fuit; 'erit ifteadeo quae-

s faiffe filios

fitus Serranus , et Sexranorum progenitor.

Et videtur etiam Cicero velle, Serranos ex Ga-

Tque Liuius

1j] DOTQine. Of«

latino Atilio ortos, quum de Sex. Atilio Serrano,

? 2 Liuio, et

inimico fuo, loquitur obfcuriffimo illo loco in

aftis, Sorrani,

orat. pro Sextio c. 33. A/ter vero won ille Serranus

iis, nominen:

ab aratro, [ediex deferto Gaui Oleii horreo calatis

egiffe videtut

grauis in Calàtinos Auliosinfitus. — Valde in his hae-

fitant Viri fummi Turnebus et Gruterus.

Nec

Gaium illum,

enim nauci funt, quae conie&tant hic ex deferto

eguli effer

um accepille

Calauii Ofili borreo, iMe ex deferto: Gauio , Atiliz

nquod Caff-

borreo , calatis gramis, h. e. vt ab eo explicatur,

euocatis et colle&is furto frugibus ex defertoloco,

, Valerio M.

feu vico, in quo Atilii cuiusdam fuerit horreum,

trano n 4fr

affirium, et

Certum mihi eft, patrem naturalem , iftius Serrani

fuiffe Gauium . quendam.

Nam . cap. feq. .Azilius

tipilfe, quee

Gauiamtus vocatur, et in Epift. Planci ad. Cicer.

iliuspofi

m polt eum

Famil. X. 17

Sextus. Gauiamus , vc re&e ibi legit

Manutius.

Quae pulchre conueniunt. cum Gauii

1 hominibus,

in hoc loco mentione.

Sed Oleli nomen fufpectum

u nl

et mihi eft; qui noi modo in Gauia, fed nec in

vlla Vrbis Romanae gente idlegiffe memini.

Ofel-

quiSerramm

las et Ocellas. noui, Olenos item , Olelum nullum.

valde antiqui

. feruius

Sed quantum ex corruptiffima Mfptorum le&ione,

a Grutero allata , quae eft vel gzau leltore a calatis

fengtor fs

grauis , velgaui laetior ea calatis gauiis , vel gaui oleli

yer uimtem

erea calatbis granis, quantum inde, inquam; colligo,

yito Confül.

euenit hoc in loco, quod faepiffime alibi, vt pro-

prium nomen primistanturn literis fcriptum, deinde

g.

cum fequenti vocabulo coaluerit , et ita corruptioni

caufam dederit. Verum effe putem: ex deferto

ditror ht

Gauii Caepionis borreo calatis grauis etc. vt paterillius

oris Quintil

fuerit Gauius Caepio.

De priore nomine- nullum

yart vetete

debet efíe: dubium.

Pofterius videtur fcriptum

l5 Cala'inüf:

concife , primum Caepi. vel eepion.. et deinde cum

xeererea Vi

fequenti

Coniue

32

fequenti vocabuloconiun&um, et' ità tandem quià

i pitria fünt

faepein.MSS. adfpirationes omittuntur, fa&um /e:

aditis granis (

liorea , quaeque alià verborum monftra hoc loco in

gere, et alit

yferentium J

membranis occurrunt, ex Caepi. horreo.

Fuerunt

certe illis temporibus Gauii Caepiores, ex quibus

fjeftretur cun

Ttt, eum 1

D

nter

quifpiam etiam Luciliae genti adoptandum dedit

filium.

Cicero enim 'àd Artic. V.. 20. nominat

Caeptonis, qu

cmm, eter i

Sex: Lucilim T. Gauii Caepionis locupletis et Jplen-

At

dgff

iliam

didi bominis filium : "Eribunum mil. apud M. Bibu-

1 fentem

lum Procof. Syriae.

Neque vero minor in eo eft

effe, vel moril

porto difficultas , quid'fibi velint illa ca/atis gras

um Atilium $

fumma cum di

nis. .Etidcirco eruditiff.Turnebus malueràt prius

voctus, Le

calatis Gauiis , poftea.in alia fuit fententia, quam

paulo ante expofüi, fed.quam et ipfam nemini,

tenti, Quol

vt opinor, probabit.

Ego non dubito alludi ad

etadoptiuum

calata cotititia, quibus adoptio vel proprie arroga-

fet, fi quam' ;

ilem hiftoric:

tio fiebar. - Nam, vt ait Gellius V. 9. Arrogatio:

ues non temere mec imexplorate commmittuntur , nam

leberrimo illo

comitia, arbitris etiam . Poutificibus , praebentur,

Otos, Sel v

(fc. arrogationibus ) quae "curiata - appellantur.

QUique cente

Atque: hinc apud Tacitum Hift. L:15. Galba. ad

Vera nge"xf

Pifonem: ff ze priuatus y lege curiata; apud . Ponti-

plane erat i

fices , vt moris efl ; adoptarem. . Appianus. quoque

à ilis oj

adoptiones vü» wmezópav, quas L£ proprie arro-

Ti ad nf

gationes. vocant, fieri^ xava vóuov. Kapizreov. ( Dio

amplius peri

lib. XLV. Graeco vocabulo appellat végir iv Qea-

que gentia

vpiixóy) fcribit 3uQuA. y. cap. $86. Comitia autem

Tuna

)tna.

ti

ila, quae fiue curiata, fiue .centuriata arbitris

Atilion

Pontificibus, feu apud Pontifices, íeu- pro:collegia

litis, quodo:

Pontificuth babentur , calata comitia proprie effe ec

plorilïmr.m (

dici , et curiata quidem iftius generis. comitia per

rlüïmUm a

1

Hélorem curiatim calari , id eff ;; contocari: docet ex

in.co 1

itQ dc D

Labeone' vel Laelio Felice Gellius XV..27. Pro

lxMRNem n

eo igitur, quod ex more Romano ca/atis comitiis

1Bnobililoco

curiatim adoptantur ; qui fui iam iuris nec amplius

"01 mj $«

in

83

iti tütdem quid

in patria funt poteftate, Serranum hunc Cicero

ntur, fa&tum J

calatis granis (acerbo plane ioco ex inopinatorum

ilra loc loco in

genere, et aliud quam exfpe&abatur ex praemiflis,

)rreo. PFuerunt

inferentium .nempe graguis, cum poft zà calatis ex-

lts & quibus

fpe&aretur comitiis) adoptatum dicit, vt fignifica-

optandum dedit

fet, eum inter grana et in horreo patris fui Gauii

V.. 2, nominat

Caepionis, quamuis deferto ét parum copiofo edu-

catum, etex illo horreo per hanc adoptionem in

ciphetis et [b

apüd M. Bibu

'Atiliam gentem , repente infitum , minime tamen

minor in eo efl

eífe, vel moribus aut ingenio referre nobilem il-

]um Atilium Serranum, qui ab aratro et ex agro

illa calatis grae

fumma cum - dignitate olim ad Confulatum fuerat

s maluerat prius

ententi, quam

vocatus.

Haec vera eft difficillimi huius loci fen-

tentia.

t ipfam nemini,

Quod verozz Calatigos Atilios nouum hunc

lubito alludi ad

et adoptiuum Serranum infitum dicit ,. videri. pof-

fet, fi quam-in his allufionibus liceret reponere

proprie arroga:

fidem hiftoricam, eo velleinnuere, Serranos a ce-

g. Arrogatio

mittumtur , 1

leberrimo illo. DiGtatore A. Atilio Calatino fuiffe

Ortos.

Sed vt dicam, quod fentio, quoniam in

, frothnur,

quaque gente antiquiffimorum illuftrium hominum

a apptdnr:

vera progenies Ciceronis tempore plerumque iam

[5 Gulba 2

plane erat incerta, omnes autem videri volebant

ju; od D

ab illis orti, atque ideo celebria illorum cogno-

yianus quoque

mina, ad nullam proprie familiam in fua gente

j proprie a

[

amplius pertinentia, cenfebantur omnium cuius-

st:z'fm (

que gentis familiarum, vel totiusgentis quafi com-

p zi Q

munia ornamenta, idcirco hoc loco Cicero ex an-

Comitía autem

tiquis Atiliorum cognominibus, et tunc iam abo-

Xtoriata arbitrþ

litis, quodcunque vellet, arripere potuit, et hoc

feu - jro coligit

potifmum Calatizi, quod. reuera etiam eràt cla-

.rpiie el &

riffimum , arripuit , tantum vt aliquanto diutius in

vis. comitia p

ioco ifto de calatis grauis immoraretur, et (imulin-

anuri. docet &

dignitatem rei, quod homo iíte tam: fordido et

j A. ar. n

ignobili loco ortus , in nobiliffimam gentem , quae

eilatis comi(iu

non modo Serranos, fed et Calatinos protuliffet,

effet

yisnec p ï

34

effet adícitus; obiter et quaf; aliud agendo am-

quo Vnbrie

plificaret.

Nullo ergo argumento re&e hinc con-

iCl

fei

itentia. Serrasos .a

puli, inter eo

cludi poteft, ex Ciceronis

mori a Pli:

€alatino fuiffe ortos, et Claudianum ac Seruium

quos illos a m

qui Serranum Di&arorem dicunt, erraffe puto ac

feuiquod 1

Serrani Cincinnatique hiftorias confudiffe, aeque

maiores f

pe

ac Ampelius, et Scholiaftes ille Perfii.

inisc

Sed et incertum denique arbitror, quis omnino

H

t

C0

fuerit ifte Atilius, qui agrum conferens Confulari

büs et regioni

1

j

praetexta fuit ornatus, immo et qui primus Ser-

l

1

denttis , Sie

Certe in Faftis Confu-

yüni accepit cognomen.

&b Altino Alri

laribus, vbi omnia hominum cognomina exprimi

H

quinii duta f

folent, neque Calatino, neque eius filio Bu

1iDO5

luc ipf Acilia

neque C. Regulo Cof. an. 496. illud adiungitur,

voluit An

quamuis de. eorum Au&ore, Verrio Flacco cer-

Cogno

at

« Ài

]

E

tum fit, fuiffe id minime omiffurum; fi vel apud

qui primus $g

antiquiores legiffet, vel vllo modo habuiffet cx-

C]:d,a, :cml-

ploràtum, cuiquam. exillis tam illuftri de caufa

àn

Tus RC

fuiffe. datum.

Porte tamen Liuius in fecund

Yülgo ]

librorum Decade, quae periit, et in qua de omni-

"

M d«xü (

tla.rin.

bus his virisegiffe debuit, cuiquarm ex iis, et forte

lus olim ex

C. Rezulo potiffimum. id affignauit, quoniam Caf-

tum f

1U

iffe ac

fiodorus, qui Liuium fequitur, illumSerrami cogno-

m

a

Muritujy Tépe

mine primur

a

ppellat, et Liuius in tertiae Deca-

ànc cognomi

dis primo ftatum libro Praetorem, qui Confulis

Am effe vel j

iftius forte vel filius, vel nepos fuit, C. Atlium

Tünt

Serramin nominat, nihil prorfusadiiciens de cogno-

'pcrtu;dix;

mine, quafi tunc non nouo, fed iam a maioribus

lerique

Ti

accepto.

l Orjgine

Peunt adior.

Sed quicunque Serramorum, feu (vt primitus,

Y reddere (

quod in eruendo etymo praecipue fpe&andum,

Wuüenfünt a.

appellabantur) Sarazorum primus fuerit, non ille

a férendo cognomen hoc accepit, cui deriuationi

Qd omj

& a]]) ".

et Og3oypaQia et Ilgoguoé« repugnat , neque vt fupra

D Jj

tetdp ss

docui, a S$arza pro Tyro, fed haud dubie ab anti-

li(?)'c gem'e[ LW

quo

D

35

ljud agendo ame

0 rede hinc cone

quo Vmbriae oppido Sarramo , vnde Seranates po-

puli, inter eos, qui in ifto tradtu interiore ; me-

entia u (f à

morati a Plinio, III. r4.

Notum eft autem anti-

inum ac Senmum

quos illos a mulue Italiae oppidis, variis de caufis,

, eraffe puto at

íeujquod in iis habitarent, aut nati effent, aut

zonfudiffe, aeque

per maiores füos inde orti, feu quod memorabile

Perfti

aliquid in iis circaue vel ipfi vel patres eorum gef-

TOr, quis omntno

fiffent, cognomina fumfiffe.

Íta a diuerfis vrbi-

nferens Confülatt

bus et remombus Collatini, Medullini , Priuernatis,

- qi prims fu.

Fldemztz.r Siculi , Caleni , Fundaui , ex eadem forma

in Fs Confi-

ab Altino A/zgi, Aquino Zquigi , Tarquiniis Tar

frn(mm C*(DT. i

quinii du&a funt nomina

Et ne lonse abeam in

eius huo fulbo;

hac ipfà Atilia gente Calat/zus, non a calando, vt

illud adiungitur

voluit Ant. Auguftinus, fed ab oppido Ca/atía eft

vrio. Elacco cer«

cognominatus,

His adeo adnumerandus et ille,

"m f ve ..fldïl

qui primus Saraui, ab illo oppido, quacunque de

do habuiffet cx«

Pofteri vero eius vlti-

fa, accepit cognomen.

uf de uf

mis Reip. temporibus, cum tandem Serragi, pro

us

n feFL 10

vfitata vuleo in omnibuslincuis pronunciandi mu-

tinqua deonmnie

tatione, dici coepiífent, et forte aliquem ex Ati-

m ex il5, &t tuv.e

liis olim ex asro in vrbem ad gerendum Confula-

it; ouommi

tum fuiffe accitum in antiquis fuae gentis $zouvg-

mSa-mnzcc*' m

peruapos reperiflent, ab eo homine fe ortos, et

; n tertiae Decte

hanc cognominis füi, quafi a ferezdo formati, cau-

, qi Confülis

fam effe vel ipfi crediderunt, vel certe aliis volue-

U C J unW

runt perfuadere, more et nunc et olim vfitato,

aensd cogno

quo plerique nobiles generis, familiae, et nomi-

m à müorbus

nis fui orisinem ab antiquiífimo et clariffimo re-

petunt au&tore, velegregio quodam fa&o illuftrio-

rem reddere ftudent, putantes, fi credulas forte

f [ ii

-Nei

ppu»rzmmv

inueniant aures, idem fibi priuatim iuris effe,

aon ille

igerlt "

quod omni populo in cozfecraadis originibus fuis,

,0 " UEI"A'J'IOD

et ad Deos auttores referendis, quó ita bamana diui-

tiis mi[cendo primordia fuae vrbis augufliora faciat,

m

peque yt u-'

al lii ia

licere cenfet Liuius in praefatione Hiftoriarum.

"

^

-

Atilia

36

Atilia haec gens, ne temere prorfus ad eam

tie poteltte,

Juter eos (qui:

deuertiffe videamur, ad Polybium nos denique

reducet , cuius aliud nihilo minoris incuriae docu-

fCium. ttneh

mentum certifimum nunc proferemus.

Tradit

Conful aliquut.

fib. III. creatis iam Coff. L. Aem. Paulo et C. Ter.

vel'apud alios

tiis, re-non 2

Varrone, prorogatum tamen. effe imperium prio-

ris anni Confulibus Cn. Seruilio Caepioni, et M.

accepit de pri

Atilio Regulo, qui Reguli a Poenis capti filius,

quonitm Con

eosque mediam aciem in proelio Cannenfi tenuiffe,

Tüht epect

jmmo vtrumque in eo proelio cecidiffe; poftre-

foli, ille ple:

2

4

*

mum hoc cap. 116. ita extulit:. Llavzes iv óis

i

etizurs

$00

Magxos z4] Ywveuos ümégoy 0i v0 mwpóTtQpov ros VTUTOt

ftepiffime il

yeyovóres aydoes oryadol, w] vis Pu us &i (yevopaevon

&p. 114, dé

xura w ziydwvoy. . De Marco falfiffimum eft. Nam

Magos ] T

is anno fecundo poft id. proelium Cenfor fuit, vt

Er quod im

ImmoLiuius

ex Faftis, Liuio, Valerio M. conttat.

Ti Korta m

diferte prorogatum quidem *ei imperium fcribit

Plutrcius q

lib. XXIL c. 34. et 4o. fed. deinde ab aduenienti«

yo spety

bus in caftra nouis Confülibus ipfum aetatem exs

anflatim

cufantem Romam remiffum adeoque proelio Can-

expuleat, 1

nenfi non interfuilfe.

Dicam quid Polybium in

terqum qu

errorem: induxerit.

Solent plerumque Hiftorici

docet Velle

vno tantum nomine. vti ad defignandos homines

tinein Ti (

poftquam femel, vbi primum eorum facienda eft

coniundtm (

Illo autem fe-

mentio, plenius eos nominarunt.

tini Praetg

culo nondum adeo frequentatis. cognominibus

&t m qui

maxime eam in rem . adhibuerunt praenomen, vt

Ynperio o

vel ex ipfo Polybio clariffime patet, quia hoc erat

efignari e

vere proprium cuiusque hominis nomen, fecun-

Vr lus

dum, quod gentilitium dicitur, non vnius erat

7À Maulg

hominis fingulare, fed totius gentis commune.

fuff t

Iam vero in Cannenfi hoc proelio cecidit reuera

liemin T.

praeter Cn. Seruilium, Mgxos vi$, à T0 mporepov

Gs liberias

fros depurqynpuss. Nempe Marcus Minucius, .q4£

Conis VOCe

priore anio Magifter Equitum , fed pari cum Dicta-

tore

37

aefuerat. Lia. XXII. 49.

prorfus ad eam

tore poteftate , exercitui pr

Cn. Seruilium:et M. Mi-

Im-nos denique

dnter eos ( qui ceciderunt)

is.incüriae docn-

nucium mumerant, qui Magifler

Eq. priore anno,

]d cum Polybius

eremus, Tradit

Con[ul aliquot. an

nis ante fuerat.

füis etiam. Aduerfa-

Paulo et C, Ter,

vel apud alios legiffet, velin

ltius inquifita et fallent

e memoria

imperium prio«

rüs, re non à

accepit de prioris anni Con

fule, M. Atilio.

Nam

Caepiont , et M.

exis capti flus,

quoniam Conful

es praecipue

apud Romanos fue-

,

ituum Du&ores , quamuis non

unnenti tenuille,

runt sowz1y0L exerc

lerumque promifcue vfurp

at s';)oc-r;n'a1 $

ecidiffe; pollre»

foli, ille p

Tlors & ii gl

et Uz T05 , ää)ooc-räynnaïs et

Uew'os "ysyovas »

atque adeo

Confules defignat, veluti

m ;I/Kïïil

faepiffime illis

vocabulis

us n qe

u

cap. 174. de

his ipfis prioris anni Confulibus;

$i Ti TQürspo QÜ s'gocfny'z'y-rss.

jimum eft.. Num.

Maxgxos xo] Vvaios ,

Cenfor fuit, vt

Etr quod iom fuperius ali:

a occafione attuli, imi

- [mmoLíuius

Tizes Kowzla wg] Yyoha Nopurís

ggu ia Atque ita

his de P. Popillo: &ros

meium fcribit

Plutarchus quoque in Graec

spía. QiAas :2

jpuís: llle enim

e b adienienti

g20 sgoninya vas 'T:B

Can]z'ilatmn ge

rens Tiberüi

Gracchi amicos in exilium

fum aetatem et

e Confulatu hoc accipiendum , prae-

x proelio Care

expulerat.

D

d ex omni hi(toria conítat, aperte

terquam quo

aid Polyium it

docet Velleius, qui eum ec Ratil

ium Confules afper-

amque ii

Immo. et

sime in Ti. Gracchi amicos faeuiiffe. ait.

gnandos homines

lane vt La-

coniun&im dicebant sgerqyós Vmaros, p

um facienda el

tini Praetor Maximus, quo

vüm imperii fig

nificari

NT

ii, h. e. in ordinario

5 cognomini us

et eum qui maximi fit imper

dinario Di&atorem

imperio Confulem, in extraor

: praenomen, Y*

Plutarch.

in Apophth.

lþnc erat

defignari ex Fefto fcimus

et, qUi

XNéauos Austivios Wmwros spum

yàs q77198s Vr llsozéws

ec

ectn

Confulem hunc

$ pome

zz Maxsbyuv Bugifws lo u lt

non Vi iUs

erac

iffe nemo

"jgnorat.

fuiffe et cum Perfeo pugn

enti$ commun

Philippo viéto Grae-

reuea

Idem in T. Elaminino , quum

o od

cis libertas et immunitas a Romanis r

eddita prae-

70 ^

p07

ort00)

j, U

conis voce pmnunciaretur:

Qxi Pojuáey :) GUVXMI-

inud

us, 4

Emen-

j.M

qos, «g) Léros Kómruos gpuriyos. Vmzwros etC.

ouri um

:

dandus

38

dandus ergo hac in voce, quod obiter tmonere de-

Fibio Rulliano

bui, Polybius in Exc. Legat. g7. vbi Rex Bithy-

senfem bumill

tuor vrbanas t

niae Prufias, debellato iam a Romanis et capto

Macedonum Rege, Romam veniffe dicitur gUy x

Liuios, Valen

"

f:j'fol//.?yüf Tj GUyxAdrO :

[v

4j vüs sowzidroas imi vul yeyos

i aof dati

vógi ,

gratulaturus Senatui et Militibus de vebus ge-

Atque hinc ce

Jfis. .. At quis vnquam militum in hoc negotio ra»

Paftis, Rallion

tionem haberi in ipfa Vrbe, eosque cum Senatu

üriter ornint

pariter coniungi legit? Nullus ego dubito fcripfiffe

3 Verruco

Polybium sexzzyóis h. e. Senatui et Confulibus , eu

Vir eirte f

Magiflrazibus.

Quod ad corruptionem,. eadem

td f db

fed contrario modo occurrere viía eít Tanaquillo

diymus fuit tà

Fabro, Viro do&iffimo apud Aelian. Var. ViÍ. 19.

haberet'., ficut

vbi pro sezz;yis legendum pronunciat S'poi us

etiam d

$

!

n

$ (

Itta igirur Polybiani erroris caufa, eaque deceptus

0 7d£

tigit ib

ex duobus Marcis, qui füperiore anno exercitus

m fünt

!

eloriofü

du&auerant, verum in diuerfo Magiftratu, et diuer-

ferent, Sed

fo etiam tempore, pro Magiftro Equitum, quem

Mormie erit; i

et ipfum vt folet, primo Mdox» M& , dein

Maimo L. P«

femper Mex» folummodo vocarat, Confulem

Tiepote, ex q

Atilium in 'ih'agc Cannenfi periifle; re non fatis

füc'i]e auore

explorata putauit.

Atque ita in tam claris homi-,

m

I6 et.

nibus, et quod magis eft notandum, quorum li-

q

arte

beris aetate aequalis effe potuit, cum fuerit lapfus,

ignotantie, a

nemini, puto, mirum adeo accidet, fi etiam de no-

quitpri

n

mum

N

biliffimo illo Dictatore Fabio Verzucoffo fcripfiffe

Cognomen,

quid dicatur, quod veritati parum videtur con-

fentaneum Viris Eruditis.

tüm quodam

mpne w

Etenim Fabios fua adhuc aetate Maxiums cogno-

alils nouis et

minari fcribit Hiftor, III. 27. Propter res ab illo

"

j

Di&tatore feliciter geftas. At Sigonius in Faftos

Runt appell

.

At potiffimur

an. $20. Maximi cognomen Fabi

us &b auo accepit,

pieclaris co

son ipfe primus inueuit comtra quam feufit Polybius.

", il q

Et fàne cognomen hoc irm Fabiam gentem illatum

O auo,

addidert ve

ab iftius Di&atorif auo , feu vt Plutarchus pr.

Fabio

lotibus &Ctp

39

vitet ftofiete des

Fabio Rulliano , qui id acceperit quod cenfor fo-

turbam in quae

-Nb Rex Bidhy.

renfem humillimorum hominum

ais et capto

tuor vrbanas tribus defcrip

ferat;,

vno ore tradunt

ïe dici. t euyue

Eiuius, Valerius, Plutarc

hus, Vi&or, quamuis

7tus ii r p

in caufa

dati cognominis aliquantum diffentiant.

nc ceteri omnes, interque eos Verrius in

bus de rehus fe

Atque hi

hoc negotio rae

Faftis, R

ulliaaum hunc ifto cognomine primum

ue:cum Senatu

pariter ornant.

Immo Liuius diferte fatis negat

fuiffe, his verbis XXX. 26.

dubitofcripfiffe

3n Verrucoffo nouum

Áaximi) coguomine,

Confulibus , de

Vir certe fuit dignus tanto. (

ionem, eadem

orum fententia eft ;

vel fi nouum ab eoiuciperet. . Qu

non modo quod

elt Tanauilla.

dignus fuit tanto cognomine,

fed

t Var. VIl. rg.

haberet , ficut habuit, a maioribus acceptum ,

fi maxime, quod non con-

nciat. eperuiras

etiam dignus eo fuit ,

inciper

et , et pofteri hoc tam

uque deceptus

tigit, ab eo demum

nno exercitus

gloriofum fu

ae gentis cognomen 'illi acceptum re«

Se

iram, et ditere

ferrent.

d quum cogito fummam Polybio, cum

