lensque finxiffet, aut fingere fuiffet aufus, vel

zil

d di;,

imprudens affirmaffet, quum neque ad gloriam

Liuius [

gentis pertineat, neque cuiquam, qui id apud

f quibu

alios itidem non legiflet, vel antea non audiuiffet,

verifimile fieri, aut perfuaderi facile poffe videa-

E (ut

tur. Lubens enim affentior Dionyfio, minime

Neo t

verifimile videri, fi CCCVI. Viri fuerint in Fabia

nullos

Peenife

gente, nullos omnino fuiffe in ea infantes ,

lium.

Quidem *

pueros, praeterquam vnum illum Marci fi

Nam

Ubie, Y

197

2 &U d-

Nam ne putemus, eum forte vnum fuiffe tenel-

vefl, eun

]um infantem, pueros autem etiam inter illos tre-

Macinum,

centos , vel vna cum illis fuiffe eductos ad bellum,

ib Rulla-

Liuius intercedit, qui eum ipfum P RO P F pube-

ulatit quo

rem aetatem tunc fuiffe adfirmat; id quod et ex

]es Romze

Faftis Confularibus clariffimum eft, vtpote ex qui-

A

n

gemeum

bus coníftat, illum decimo poft caefos fuae gentis

obus feculis

homines anno id aetatis iam fuiffe, vt Confulatun:

fitetfrenit

gefferit.

Sed nihilo verifimilius videtur, quen-

eres lenilt

quam rem tam non verifimilem , tamque abfurdam

] il vnum

er nihil ad gloriam vel gentis Fabiae, vel Vrbis

jis relidum

Romae augendam magnopere facientem hiftoriae

4l em Ro-

veteri de fuo addere, vel tam abfona et abhor-

rentia ab omni veri fpecie confingere, et in vul-

; ii injds

y truriditi

gus fpargere primitus fuiffe aufum.

y rejinito

Quamobrem alia ratione ifte veterum confenfus

hac in re conuellendus eít, alioque pa&to rei ve-

1110l Pfl'zü-

ritas indaganda, et a falfo fecernenda.

Nimi-

ftoritatem 1

rum nunquam ego quidem crediderim trecentos

folummodo

fex patriciae Fabiae gentis fuiffe tunc in Vrbe vi-

ros militaris aeratis, quamuis id omnes affirment;

fiperfitem:

veteribus 1

Quid enim? An nemo ex tot nobiliffimis patriciis,

jje prueit

praeter tres illos fratres Caefonem , Marcum, et

Quintum, qui per feptem continuos annos Con-

cjo. caulat

fularum gefferunt, nemo, inquam, praeter hos

xibus dierte

mudens YO*

ifto fummi honoris et imperii, alioue quo Ma-

Gllfüsa v

giftratu dignus Populo R. fuiffet vifus? Contra

Liuius zeminem illorum , ait, Ducem fperneret egre-

al gloram

J i

l

ü

gius quibuslibet temporibus Senatus. — Ex Ouidius

] quifoilets

E queis Dux fieri quilibet aptus erat.

offe V'*d'*m'

minime

Nemo tamen ex ceteris, omnibus ad Confulátum

i0;

jncin

Tib

perueniffe vsquam legitur, nifi illi fratres et hi

quidem per integrum feptennium; qui tamen haud

nte5; n

ullo

ft, qium tahta apud Patres

j fl

dubie, ; vt credibile e

et

Nn

N 5

198

plerent virt

et plebem gratia florerent, etiam aliumquempiam

ex tot agnatis et gentilibus, fi tot habuiffent, ad

tradontur et

illam 2zevvjuoy ogxj» h. e. imperium in Vrbe Roma

quianumen

et fimul, n

fummum , quod tempori et annis nomen dabat ex-

fattidio, fe

traxiffent quippe qua re minorem inuidiam fibi et

familiae fuae erant conflavuri quam toties per tres

quam eis c

fratres Confulatum continuando. Verum ea Confu-

(iuud li

Cl

x;i

concotd

ld

m

Jatus continuatio et repetitio per tot annos in vnius

viri tribus filiis fatis fuperque, ni fallor, declarat.

Dionyfium,

fuiffe tunc aliquam penuriam nobilium et illuftrium

p

hominum, non modoFabiae gentis, fed etomnium

i

ti

V ii

patriciarum.

] hreh

cu

T mmerdm

Affirmare immo aufim , tunc temporis trigefimo

7 n

ATT UI

Mittern

nempe poft exa&os Reges anno, non fuiffe multo

]ures trecentis patricios virili aetate, omnibus

li

TT

"r

(.';';'!.

itius generis familiis in vnum confufis. Tarqui-

Jri d

f

nium enim Superbum legimus, fimul ad regnum

In;

i

acceffit, primores Ciuitatis qui tunc omnes erant

qu Oron

lfs ]

patricii, plerosque, inque iis etiam propinquos

fuos, immo fororis fuae filium L. Bruti fratrem

pen,

interfeciffe, idemque etiam in Gabina Ciuitate fa-

Qd d

ciendum , tacite, fümma papauerum capita decu-

quod non.

tiendo, filio fignificaffe.

Scilicet quia maxime me-

piom d

tuendum ab illis eft ei, qui dataa populo poteftate

(ttue Vrl

contra ius et fas abutitur.

Iam vero. quis credat

hf

[

j

tam potentem , tam nobilem , immo ipfo nobilio-

Dis non f

rem , et pene Vibis originibus antiquiorem Fabio-

Nifrum o

rum gentem habuiffe eum eximiam, et reliquiffe

Dünjfittitum

íntafam, nec metuiffe veluti graues fecuritatt

inopig &

fuae tantas vnius gentis vires, tot homines firmiffi-

Centl, imr

mo cognationis vinculo inter fe connexos, qui et

Contenit Y

emnium tutiffime ad tyrannum fubuertendum con-

Titrari tre

fpirare, et facillime eum fubuertere poffent.

Qs qi

Deinde cum iftis caedibus multum deminuto Pa-

Cüu;-gere q

trum numero, primi Confüles eum, iterum ex-

Tolores :

plerent

199

nguenpiatt

plerent vsque ad trecentorum fummat, allegiffe

buiffent , ad

traduntur etiam equeftris gradus homines, fcilicet

Vrbe Roma

quia numerum iftum patriciis explere non poterant,

en ádbat ex

et fimul, ne viderentur malle; nimio plebeiorum

idiam fb et

faftidio , femiplenum relinquere Patrum numerum,

Iies per tres

quam eius quoque generis Senatores adfcifcere , id

mea Confü«

neceffario ciuium

quod ftabiliendae tunc temporis

nos in vnius

concordiae alieniffimum fuiffet.

Vide fis Liuium,

lor, dechrit.

Dionyfium , Plutarchum. Sed audi i

nprimis Fe-

etilluflrium

ftum: Q^

u Patres , qui Confcripti vocati fuut in Cu-

deromnium

viam , quo tempore

Regibus. Vrbe expulfis P. Valerius

Con[ul propter inopiam

Patriciorum. ex plebe adlegit

in mumerum Senatortm Centum. et LXIV.

vt exple-

ris tripelimo

vyet nuumerum trYeceutortum.

Et alibi: Adleci dice-

fuiffe malto.

bautur apud Romanmos, qui propter znopiatm ex eque-

e, omnibus

s. Tangu-

jfiri ordime im Senatorum — funt uumerum a umti.

| d regnum.

Inopiam , fupple ex füperiore loco, Patriciorum,

qui Ordo maxime a Tarquinio caedibus erat ex-

ormnes erant

hauftus. Eft enim Z7opia hoc loco idem, quod

. propinquos

Sic Plautus Afin. 3. 3. 134-

)ti fratrem

enuria, paucitas.

Quid aliud exoptem , uifi illud , cuius inopia ef! , h.e.

y Cinitare f

——

quo

d non habeo. Rud. 3. 3. 67. Sibieueni[Je eorum

cpità dect«

A maximermee

emopiam dolet i. penuriam.. Liu. 1. 33. laniculum

ylo poteute

quoque Vrbi adie&um , mou inopia loci , fid ue arx

boflium effet , h. e. non quod locus et fpatium Vr«

) quis creat

bis non fufficeret incolis, Cic. de Offic. HIT. r.

ipo nobilio-

jorem Fibi-

Noffrum otium negotii inopia , non requiefcendi fludia

con[Hitutum efl.. "Vanta ergo tunc temporis fi fuit

et reliquiie

inopia et paucitas patriciorum omnium, vt tre-

es fa.

"

centi, immo ducenti inueniri non poffent, qui

nine Fïïm'iï

conuenit XXX. tantum annis poft in vnagente nu-

05 , qui &

merari trecentos fex, puberes, et bello gerendo

rændum con

aptos, quamuis ceteroqui nullo alio argumento

ge pl

colligere queas , eam gentem ceteris fuiffe nume-

jeninuto P

rofiorem, praecipue Valeria, Horatia, Lucretia,

um exe

Papiria,

, I

4

Plerent

200

éxercitu 271

Papiria, Veturia, [ulia, Furia, Virginia, quafe

poftrema quinque Confüles ante caefos Fabios Fa-

qui, qui

ftis dedit, quum ex Fabiis tres tantum in iis oc-

tibus mque

currant.

fm d a

Nec vero füfficit quibusdam Au&oribus tot nu-

Qu e trice

merare vnius Patriciae gentis viros; quin immo

E

G:izfis, (

addunt iis aliquot. millia clientum, fodalium, et

Ye

üm|

famulorum. Gellius No&. Att. XVII. 2 r. genera-

tent

at

?

« hi

tim ait Sex et trecemtos. patricios Falios cum fami-

ls vaiuer

dos ab boflibus circumuentos periiffe. . Fe-

jam alio in

ftus. V.

Srelerata porta per eam egreflos dicit

VitO$ à

!

dil

!

l

l

Sex et trecentos Fabios cum. clientium. millibus quig-

hos ipfos o

queé,.et.ad amnem Cremeram omnes interfe&os,

en

f«l long

vll

Dionyíius denique M. Fabium füperioris anni Con-

dtque i2 Y

fulem tradit eduxiffe fecum aduerfus Veientes qua-

trium Confi

tuor bominum millia, quorum, maxima pars fuerint

forte etim

clieutes et fodales, ex ipfa vero Fabia gente trecenti

Tüm vnys t

et fex. viri.

Vides, Le&or , diffentire eosin clien-

Vomee rel

tum numero, haud dubie, quia falfüm id omne

þfn'm t

eft de tot millibus hominum füpra fex et trecen-

tos.

1lli dacss

Nec enim prifcis temporibus inter fingula-

in fe füm

rum Vrbium populos bella multis millibus femper

bellum, &

gerebantur.

Vnde Florus L . 11. referens com-

t A

i

miffum. cum Antiatibus 140. annis poft, nauale

tili et F

proelium , cum dixiffet capzam boflium claffem , fe

Omnes efe

quafi corrigit, addendo, fr tamen illa claffiss mam

fex fuere voffratae.

Sed, pergit, bic mumerus illis

Ti Quigri

'WEI'IH Oui(

duitiis natale. bellum fuit. h. e. illis initiis. Vrbis

bellum gerebatur tam exiguo numero nauium.

Rïffla e

Et certe illud contra Veientes a/f/duo magis quam

TWCer

magno praefidio egebat, quippe aduerfus hoftem

Sïmiliter Q

affduum magis, quam gratem , et. contumeliis [ae-

TUt nome

ius (fcil. per populationes) quaem periculo animos

ii (

Romanorum agitantem , vt diferte . Liuius.

Qui

Til ey &,

idcirco neque plus trecentis et fex militibus in illo

exercitu

Sentis &t :

tCini, quaE

exercitu agnöf'cif: Fab;f'i, ait, paþeria' die a;'fna cag

05 Fabios Ee«

quuut, quo iuff erant , conueniunt. — Nanquam exer-

m 1n iis.0C-

citus neque MINOR NVMERO, meque clarior

——

—

fama et admiratione bominum per. Vrbem ince[ft,

rjbus tot nte

Sex et trecenti Milites , omnes Patricii , omues Vnius

j quin Immo

Gentis.

Eodem fere modo Ouid. II. Faftor.

fodalium, et

Verum vt meam tandem exponam hac de re fen-

1l gCHEfl'

tentiam, fumfiffe fibi cenfeo hoc bellum Confu-

àt cum fat

lares Fabios Marcum et. Caefonem (nam tertius

peri.f[f. fe

iam alio in bello occiderat, ) et vere trecentos fex

ellos dicit

viros ad illud eduxiffe, non autem plures, neque

mililir ((

hos ipfos omnes gentiles fuos , omnes vnius gentis,

s interfedos,

fed longe maximam partem, fuae gentis clientes,

ris anni Cone

atque ita vere vnum Fabiae gentis, vel certe

fejentes (t«

trium Confularium fratrum impuberem filium, vel

p furint

forte etiam totius gentis pàulo plures, fed quo-

qutte rictttt

rum vnus tanrum ad virilem aetatem peruenerit,

eeosindien-

Romae relictos.

Di&os autem omnes, qui ad id

um id omne

bellum exierunt, vulgo Pa5jo$, quia non modo

o et treCefie

ili duces erant et Au&ores expeditionis, fed et

jrer fingulie

in fe fuamque gentem proprie receperant illud

bellum, ac per fe et fuae gentis clientelas gere-

[bus femper

eferens cort

bant. Atque ita Romuli ac Remi Comites Quig-

Olnl 1 mmle

tilii et Fabii vocantur ab Ouidio, non quod illi

omnes effentiftarum gentium, fed quod hi Fabium,

16

ifem, *e

1 (

a

ili Quiztilism praefe&um , tefte Fefto, haberent.

muier ilii

Verba Ouidii funt Faftor. II. 377. de Romulo:

snitis Vrbl

Rifit , et indoluit Fabios potuiffe Remumque

yero ngu.fllm.

Viucere, Quintilios non potuiffe fuos.

141

ymgi (

ais o

ügm

Similiter quaedam ltalica oppida, quae praefe-

runt nomen gentilitium pluralis numeri, veluti

yumadis Jff*

Pompeii, Gabii, etc. vnde id accepiffe ftatuemus,

iil qnimt

jutus.

u

nifi ex eo, quod illic illuftres aliquot viri iftius

Jinbosinilo

gentis et nominis primo fedem fixerint cum fuis

5

clienti-

CXEFClïll

20

clientibus, atque his fe alii paulatim adiunxerint,

quod infrtut

lh Mach:

coniun&im autem omnes appellati fuerint a po-

tiffima illorum parte Pompeii , etc. illudque nomen

frtres, tum

jta receperit non modo ciuiras, fed et ipfe locus

ornantur, '

ï

quum in oppidi formam et ftatum fuit redaCtus.

dcceperünt,

Sic populi Zroes a 7roe, Hellenes ab. Helleue Deu-

€tus populi;

4

calionis Fil. Tbeffali

a&

Theffalo etc. — Atque haec

Cs & pen

denominatio totius turbae clientum a patronis fuis

Thigimam p:

tanto aptiorem et iuftiorem habet in rebus Roma-

Rhodii cim

nis locum, quanto certius conítat, in ea Vrbe

Perteam ext

praecipuos clientum ; veluti libertos manumiffos,

ália mf ex

aut peregrinos in ciuitatem adfcitos, femper pene

fiorantur, r

recepiffe nomen gentilitium patronorum füorum.

quid eo eye

Sicet in ea ipfa Vrbe, quum in varias diuifa effet

tür a Liiio )

tribus, harum quoque multae a gentibus praeci-

dici ,/»'Pf/]':'!h

puis funt appellatae, vt Fabis, Papiria, Veturie,

fic fémper,

Claudia.

Ex quo tamen neutiquam exiftimandum,

antiquiffmi

folos in iis Fabios etc. fuiffe cenfos, fed quod vel

A Veentibus

primi vel illuftriffimi in eas recepti iis nominibus

Vtlto appe

fuerint, vt quidem cenfet Reinef. ad Rupert.

l0s d T

p. 236. reiiciens, quod quidam velint, ita di&tas

l'umtibug e

tribus, quoniam gentes iftae in eas fuerint relatae,

QUe ompes.

Quod tamen mihi non ita reiiculum videtur, qui

hs fng exi

prorfus crediderim, tribus iftas illud fuum nomen

Omnes eos v

accepiffe,.quod eae gentes olim habitationibus

m

gentis $

N

if

nondum ita, vt poftea fa&um, difperfae, totae

Dolters

in illis cenferentur, quamuis in eas et tunc ftatim,

&ECat)S i.

et deinceps etiam aliarum gentium homines fue-

& gloriam

zint relati.

Certe Claudia tribus nomen ét origi-

Omulo vs

nem fuam debet Atto Claufo, feu Appio Claudio,

dafifïimae ,

eiusque gentilibus ac clientibus, qui cum eo ex

PE.UFES etian

Sabinis Romam transfugerunt.

Sed et aliorum

Tittore hi

hominum collauies faepe Ducis vel Principis fui

Sic Tatiami haere-

Orentffimc

nomine defignata vulgo fuit.

tici 2 Tatiano, AMamichaei a Manichaeo, immo,

Tütine fox

quod

203

li

nv

u

erint,

quod inftituto noftro etiam conuenientius, omnes

ierint à o«

Iudae Machabaei, ita proprie cognominati, tum

lque nomen

fratres, tum fe&tatores a Patribus ifto cognomine

t ipfe locus

ornantur, vnde et L/br:; Macbabaeorum , nomen

jit redaus,

acceperunt.

In bellis vero exercitus femper ferme

Helete Deu-

eius populi nomine vocatur, cuius du&u et aufpi-

Atque haec

ciis ea geruntur, licet ex aliorum auxiliis longe

maximam partem , imrno totus aliquando conftet.

patronis fs

'ebus Romae

Rhodii cum aduerfüs Philippum Macedonem in

in & Vrle

Peraeam exercitum mitterent, in quo Achaei et

manumifíos,

alia mifta ex pluribus gentibus auxilia fuiffs me-

morantur, nulli autem vere Rhodii, tamen quic-

femper pene

"

um iuorum.

quid eo exercitu agebatur, horum nomini tribui-

: dimifa effet

turaLiuio XXXIII. 19. — Rbodij, inquit, quemzum

diei fuperfuit. fecuti, receperunt fe[e ad caftra, Et

bus praeci-

i, Veturity

fic femper.

Ergo quum et Romani fcriptores in

ihimandum,

antiquiffimis monumentis legerent trecentos fex

a Veientibus ad Cremeram caefos, eosque Fabios

d quol il

nominibus

vulgo appellatos cernerent, feu quum fcirent Fa-

ad Mupett,

bios depopofciffe fibi Veiens bellum priuatis

fumtibus et copiis fuae gentis gerendum, caefos-

r, ita d

que omnes ad id bellum egreffos, numero trecen-

erint relatüC:

videtur, qui

tos fex, exiftimarunt non ita magno fàne errore,

foum nomen

omnes eos vere Fabios, vere vnius Fabiae patriciae

gentis fuiffe, idque lubentius et crediderunt et

jitarionibus

pofteris prodiderunt, quia tot numero militaris

werfïe ) w.ïäC

tunc Q&Um)

aetatis viros iam tum protuliffe maxime pertinebat

ad gloriam gentis ab ipfis Vrbis initiis, immo a

onises f

Romulo vsque ad Claudium Imp. perpetuo tenore

yen &t ofigi"

; 'wC!alldiO!

clariffimae ac honoratiílimae: cui propterea fcri-

j CU 60 W«

ptores etiam plus iufto fauiffe ( nam humani inge-

nii more habenti maxime datur, et gloria ac laude

et aliorllm'

florentiffimo gloria falfa faepe acceffione augetur)

nrincipis A

minime foret mirandum.

yiani t

fno,

n m

Qua-

1

204

Qmproptex et ego, ne videar prae ceteris eam

Adieq

voluifie

illuffrare nunc vel afferere

dm ex mur

depreffam,

ns, Catoni

potius conabor emendato Ciceronis loco, qui eam

non. parum imminuit et obíc urat, OOACUI'J.LIS et

et kd'lC T

m

ipfe

ac vexatus non a librariorum modo infcitia,

u ho

m

fed vel maxime a virorum celeberrimorum in-

W]xn v2

do&is fane conie&uris

Cicero erzo Cn. Plan-

Tüinis à

T]

IQ

cium: defendens, maiorem in modum laetatos ait

yet

[2

eri

Atinates, vnde ille erat oriundus, de magiftratu

Vt 1niáni ef

ei delato; idque fa&dum, quia pauciífimos ex ea

Dus jemper y

Praefe&tura ad honores Romae obtinendos Fortuna

tim in m

produxerit; Similiter et eadem de cauffa exfultaffe

debent,

vehementer Arpinates cum fuis, . tum C. Marit

Lonre dlia

tur.

]o

honoribus; Id vero non item facere Tufculanos,

Tuftulo

fi quando cuiquam fuorum municipum Magiftratus

in Vrbe mandentur, quia ex eo antiquiffimo muni-

elu$ fede int.

cipio folo plures iam fint familiae Confulares,

Ynmo eo ]oc

quam e reliquis peneomnibus. Dicititaque cap. 8

i 2b Hert

Num quando vides Tufculanum aliquem de M. Cato-

Re&xvïms inte

ue , illo in omnui virtute Principe, uum de T. Corun-

COHH" 1005

canio, iumicipe fuo, mum,de tot Fabis gloriari?

mumwdo et

Verbum nemo facit.

Primum in his offendit do&os,

Ten elirig

quod Coruncanius Tufculanis adícribitur, quum

&t obfcuris

apud Tacit. Ann, XI. Claudius Aug. Corwücanios

patricus 0q

Camerio ortos praedicet.

Vellet ergo hoc quoque

Quod me

loco infertam eius municipii mentionem Pighius

eJ 71:;8'* (

in Annalibus ad Ann. 473. hoc modo: Nww de

ferendo pj

3. Corucanio municipe [uo Camerinum? num etc.

4 quhg néc

Eodem fenfu, fed paulo concinnius et modeftius

nir Doteran

Gruterüs legit: . Nwm, de T. Coruncamio mumicipes

Wüs o

f&05?. Sed hae conie&urae refellunter eo, quod

**ere N

D)

manifefte Cicero de folo Tufculano municipio agit,

Sed Ie

vnde eratis, contra quem dicebat , fuuentius,

Jl(m leurm

le ,;! Á

IC 1

ua

1 vnum longe nobiliffimum, et refer-

adeoq;:

renm wrim

*um.iam Confularibus, ceteris wnobxhonbus oppo-

us Curu»

nit.

o5

Ceteris eam

nit.

. Adde quod et in Orat. pro Sulla c. 7. quos-

vel afferere

dàm ex municiplis ortos, cariffimos viros nomi-

qu em

nans, Catoni Tufculano continenter item fubiun-

i

QU5 CC

git hunc T. Coruncanium, tanquam eiusdem mu-

odo infciti,

nicipii hominem.

Nec .cuiquam

mirum vmeu

morum if«

debet variare au&tores in memoranda origine ho-

0 Cn, Phn-

minis antiquiffimi, quum et alia inpumera fint in

hetatos ait

veteri hiftoria, de quibus illt inter fe difcrepant ;

» maeillratu

vt infani et inepti fit confilli; eos emendatióni-

llimos ex €3

bus femper velle in concordiam redige

, praefer-

dos Fortuna.

tim in lis, quae inter &za£ X:umm», numerari

debent.

T exfültaffe

Longe alia ratio eft eius , quod de Fabiis fequi-

n C, Marit

tur.

Hos enim omnium co

ní

ni

(enfu conffat, ;

non

T'ufculanos,

aettratus

"Tufculo ortos, fed ante ipfam Vrbem conditam in

T

ll

mo muni-

eius fede inter Romuli et Remi comites agitaffe,

immo eo loci ex Euandri, vt nonnulli volunr,

Confolares,

filia ab Herculé progenitos, et poftea expulhis

aque p

Regibus inter primos patricios 9loria, dlgmmte,

d M. Gate-

Confulatibus floruitfe

( T(J/t

Legit ergo iterum Pizhius,

mutando et adlmdo, Nuni de tot Fuluiis Tibur-

" gmmu?

teiu gloriari? ReGe illud, quod de Fuluü plebeiis

mc dodos,

et obfcuris origine fua, non F'zbs illuftribus et

Qur, qllüm

patriciis loqui Cxcc'cnem autumat:. ideoque id

Corimcantos

quod vnum hic re&e tentauit Pighius, accipere

hC quue

debuiffet G

em qu ub

1ut(.xus, non autem 1epudnre pue-

ferendo Fabiis, de quibus vt ex nullo mumcxmo,

ET

adeoque nec Fuiculo ortis, nulli münicipes glo-

2 niiri &t

Maluiffem fane ego, fi Gruteri

h mm poterant.

f modeft u$

? n Uph

prius allata emendatio admitti po;miï"e;, porro

legere:

INum de tot alüs gloriari, fcil. municipes

0 qllO

fuos. . Sed reponendum omnino Fzlziis, qui tamen

jciplo 38 agit

non Txburm, fed Tufculani origine fuerunt.

[uuen[, ng

Etenim primus Fuluiorum in Vrbe Romw L. Ful-

Ti

ulus Curuus, Cos. An. V. C. 431. a Tufculanis re-

wrlbüs o

belfantibus

i

206

alfet.. Nus

bellantibus quorum Conful erat , tranfiit ad Roma-

ze, vel alibi

nos, et ab his eodem honore fuit exornatus,

eum decepe

immo eodem anno, quo hoftis fuerat, Conful

Difer-

qu praedi

Romanus triumphauit de fuis popularibus.

te haec Plinius N. Hift. VII. 43. inter Fortunae

Ergo. quum

Clodio, quo

variantis exempla: Efj er L. Fulgias Tufculauorum

T0 ,. t 0por

rebellantinm Confil , eodemque bonore , quum tranfi[-

Pontifce rec

fit, exormatus confeflim a Populo Rom. qui folus

eodem amno, quo fuerat boflis, Romae triumpbauit

dem ipfius (

iterum agen

ex iis, quorum Conful fuerat.

Atque hinc et Cice-

denes, tum f

ro Philipp. HF. 6. Antonio Fuluiam vxorem

fl ididm

habenti, quum is O&tauiano Zricimam matrem ex-

robraffet, obiicit vicifim vxorem Zufculanam -

ereih, fb

J

J ff Aricinam vxorem ( Atiam C. O&auii, O&auia-

d iil

ni patris, vxorem ) «oz probas, cur probas Tofcula-

diife ii

Tiec 0tifo

mam ? quanquam buius . [anfiffnae feminae. pater

M. Atius Balbus im primis bone[lus , praetorius fuit :

&ccopit, quo

Tuae coniugis Bambal;o quidasm pater etc.

At auug

At labuit e

sobilis, "Tuditanus mempe ille, qui cum palla et

tefine fem

X Ciceron;

éotburzis nummos poptlo de Rofiris [pargere folebat.

tumef p

Tufeulana haec non alia eft quam Fuluia, quae

Antonii tunc vxor, et filia erat Fuluii Bambalio-

ditum e[t 4

nis aC Semproniae Tuditani Filiae, de quo Tudi-

cum Porrii

M'&'&.I. t St

tano pluribus egi in differtatione de lege Vo-

conia.

exüminanda

Patet ex his liquido, Falaios fuiffe Twfculamos,

Ontifïce, [

non Tiburtes, vt exiftimabat Pighius, nimis fane

Mursegny ,

audaci et temeraria conie&tura in Cicerone emen-

"ff (o

^fulen

dando id ponens, tantum quia Cicero ;7 Orat. pro

ii /t:m!l;/];'

ni Muüenz

Domo fia. eribat ab Hercule perfucto laboribus Jacra

didicijje Faluios: Mercules autem praecipue Tiburi

Ti defnd

fuerit cultus.

Sed incertiffima haec eft fufpicio,

Sütem pire

ea fola ratione Tibure oriundos Fuluios ftatuen-

QP- fmfïe (

tis, tum falfiffinum etiam illud eft, et ipfo in-

QUi n

dignum, quod ex Cicerone ad eam pro

bandam

tribu

endam

adfert.

207

fitt ad Ro

adfert. Nusquam enim id Cicero vel in ea oratio-

t eXorDatus,

ne, vel alibi de Fuluiis fcripfit.

Sed fcio, quid

eum deceperit.

Non ignorabat, Fuluiam, de

rit, Confül

us Difer.

qua praedixi, P. Clodii quoque fuiffe vxorem.

ter Fortume

Ergo quum in di&a Orat. c. 4$. Cicero obiiciat

^

T"

Í

h

li

01 418

Clodio, quod domum fuarn confecrarit , praefente,

non, vt oportuerat, Pontificum Collegio, fed vno

mirajif-

Pontifice recens in id Collegium cooptato, et qui-

. qui. fs

dem ipfius Clodii vxoris fratre: deque eadem re

: driumphatit

hinc et Cice-

iterum agens cap. 52. haec fcribat; Quae cum vi-

um vxorem

deres , tum te ad tuum Adfinem, nou deletium a. Te,

fed veliddum a cetetis contulifli.

Quem ego tamen

w matrem ex«

i

g

credo, fref ortus ab illis, quos anemori

Go

proditum

Tufcilmam:

eft ab ipfo Hercule perfuntio um laboribus , Sacra di-

yji, Ocauit«

« Tulttli-

diciffe in Viri fortis aermnis uou ita crudelem fuiffe.

Haec origo erroris Pighiani, qui ifta de Puluüs

2

l

t p(lf a

accepit, quoniam celebratiflima Clodii vxor Pz/agza,

gtorit Jtit:

At habuit eam Clodius, fed extremis demum vi-

j A um

Prius vero Pizaria:m habuiffe

tae fuae temporibus.

«m pl d

ex Ciceronis tum hac, tum aliis orationibus cer-

" '/ä[äbüf-

tum eft. Pinarii enim fünt, quos memoriae pro-

n que

ditum eft ab ipfo Hercule facra eius didiciffe vna

3i Bonbalio-

cum Potitiis.

Vide fis quae notabo ad Valer.

le quo Tui-

Max.I. r. Sed et ne dubitationi relinquatur locus,

je lge Vo-

examinanda etiam , quae mox Cicero de nouo illo

Pontifice, Clodii Adfine ,. fübiungit.

Viderat ille

s Tufiummis

Muraenam vitrieum [uum , Confulem defignatum , ad

, nimis iane

me Confulem cum Allobrogibus communis. exitii indi-

erone eme

cia attulife. Yam vero hunc, cuius Vitricus fue-

n (rt. P "

rit Muraena, in Orat. qua ipfüm illum Murae-

jni

L

/

f (!CW'

nam defendit, L. Naztaz vocat cap. 35. Nattam

ape Tib

autem Pinariae gentis, et quidem folius in libera

| er'& fufpict

Rep. fuiffe cognomen, nemo eft paulo humanior,

110

s (farue

qui nefciat.

Vides itaque Le&or, quam parum

et ipo 10*

tribuendumfit faepe viris etiam do&iffimis, quan«

0a

ndarnt

do

|pr

[!

'arl

j

a

&k

208

do aliquid ponunt, non probant, et ablegandam

& L. XXVII. s. (

a, i gaod tam

porro ex Ciceronis Planciana Cazerimi et Tiburtis

municipiorum mentionem, referendaque omnia

feruatum goltez .

ad Tujculanum ; et ex eo denique ortos Puluios,

Md« dliqiotits

minimevero Fabios, qui erant Patricii , non aliunde

Fabius Maximiis ;

delati in vrbem Romam, ficuti Cato, Corunca-

gritia excidit ; qu

Agrippa fiepote fü

fius, et ceteri plebeii pene omnes; qui e muni-

cipiis ad honores Romae peruenerunt.

Re&e au-

jrodidifer; it41

tem dicitur £or Faluiis, quoniam ex ea gente quam

Sic apud éuidem i

étiam Flouit Flacii

plurimi Confulari, praetexta fuerunt ornati.

Nec mirari conuenit mutationem a librariis fa-

figndbatür énim ]

&am, Pab ponendo pro Fzlui.

Vetus enim

fiadioffimus ; et

illà eràt fcribendi ratio, nomina propria, et ea

Opirtio Confile i

praecipue, quae frequenter occurrunt, primis tan-

MERSMEC TOE as us

tum literis notandi; quae pofteriores deinde male

— —

füepenumero funt interpre

tati.

In ipüis Infcript.

ápud Gruter. r. pag. 1142. D. M. F. Fortun. Fecit

C4

L. Publici Sot. Conidgi. B. M. h. e. Diis Manibus,

Fabiae Fortunatae Fecit L. Publicius Soter, Con-

j'imms fuperi

)

jugi Bene Merenti. Hinc et in Valerii Probi No-

Türh rantaten

tis F. inter alia per Falaiae gentis nomen exponi-

temporis àc anny

fur, cuí addendum omnino erat Fabium nomen.

féris; quam clai

Nam quod mox fequitur FAB. et exponitur Fa-

pet (ngulos anng

bius, vitio librarii id fieri putem, et exponam po-

QUe pretüi. eri

tius Fabis, vt tribum fignificet, quae illis tribus

etüita fuent et

literis, vt conftat, in lapidibus notari femper fo-

10 aitiquámi n

let. Iftaautem de caufa faepiffime et alias librarii

Rritzen [juius

in his nominibus, errarunt.

Sic apud Ampelium

&tüpe vetiffiffr

inter eos , qui pro falute Populi R. fe obtulerunt,

16 6 el majo,

nominatur Fuluius Poutifex , qui Vrbe a Galiis Se-

C5 münthre, a5

sonibus incen[a, [fe aliosque Senes Diis Manibus de-

dx:ebus felts, vel

Ca-

souit. At legendum iftic Fabiss ex Plut. in

ebmc, Vt ne hre

millo, et Liuio V. 41. fatis: fuperque patet.

Si-

Uuetgp, d

militer et in ipfo Plutarcho in Marcell. 2ras i 6 -

[piov

Qquens vfis [

m aïyälgæïs Averruge. Kéiror Gu Buv , va leg . $2X

ex

DI NT

209

, & ablepandam

ex Liu. XXVII s. et intelligendus Q. Fuluius Flac-

nerimi et Tiburtis

cus, id quod tamien a Sigonio ad Faftos iaim ob«

rendague ommii

feruatum pofteà deprehendi. Contra in lib z«

je ortos Fultiar,

Adosy; aliquoties PFuluius nominatur, qui erat

icii, nonaliunde

Fabius Maximüs, Augufti amicus, fed qui eius

Cato , Corunci-

grátia excidit; quod arcanum illius confilium de

es, qui e mur

Agrippa nepote fuae vxori Marciae et haec Liuiae

r Redear

prodidiffet; vt à Lipfio notatur ad Taciti Ann. I

Y 62 Gente quarm

Sic apud eundem in Gracchis occurrére dépreliendi

"at ormati,

etiam F/auil. Flacc nomen pro Fafuit Flacci.

De«

2 librariis f

fignabatür enim M. Fuluius Flacecus Graccliorum

Vetus 'etim

ftudiofiffirius; et ideo pofteà cum C. Graccho ab

; propr, er &

Opimio Confule interfe&us.

[

*

primis ta

«s deinde male

MSLPARER

a ipfis Infeript.

hi

E

à. Rat

CAPVT VI.

». Diis Manibus,

"

; Soter, Core

yiximus iþpex-iore capité ; tantami fuiffe litera-

Tl

1 Prob N-

D

rüm raritatemt antiquiffimis feculis; vt etiam

noroen exponi-

temporis àc annorum memofià publicermnon tam li«

1

U

jury nomen.

teris, quam clauo in patietibus facrarum aedium

per fingulos annos fixo; feruaretur. Opérae ita-

er erporitur -

et exponam po-

que pretium erit cognofcere, quó taiern pacto

feruata fuerit et propagata ad pofteros àliqua res

sgae illis r

rum antiquáarum notitid, quani per illam litérarum

yari fempet j;ï

er alsoranit

raritatem Liuius obfeüram iure fumuio fatetur.

Nenipe vetüftiffimis quibusque popülis in vfu fuic

gl Ampelum

E

fe opculerunm

res à fé vel maioribus geftas carminibus et cafitis

Kl

l

IU

cis marnidare, atque ita eas quacunque occafione

diebus feftis, vel etiám in conuiuiis cántando ce-

pii Mi

hu »ff

yr. in Vi

lebrare; v£ ne breui tempore memoria earum obli-

ec P

l

teraretur.

Ita intér Hebraeos feu lfraelitas fre-

t

rque,

Pgltef:

)

quens vfus huiüsmodi canticorum.

Quapropter

L

il

quum Pharae fub-merfuxeffet rubro mari,

ipfis

É

egi)z)a;x

fine

210

fine noxa praegreffis cantico rem geftam et Dei fui

et Poefeos; maxi

falutare auxilium ftatim extulerunt, et ne memo-

men hae ipfae ca

ria excideret, Mofes illud in libro Exodi cap. 15.

omnibus, coeper

literis mandauit. |Similiter quum Cananaeorum

ia acuara la H

^

Rex labin effet debellatus, vi&o: eius. exercitu

duoynepd

y

1.

et duce Sifera, Debora, quae prophetico fpiritu

gneosdinu pl

mandata fecum e

agebatur, et Barak Du&tor et Princeps líraelis

cantilenam confeltim compofuerunt , qua Deo gra-

curgus, Pifftratu

tias egerunt et infignem illam. celebrarunt vi&o-

demque et Odyf

riam , vtirefertur Iudic. cap. V. . Et huc pertinere

fedit, vt teffanr.

videntur, quae occurrunt Numer. XXI. vbi Mofes

& ille; veteres |

iter Ifraelitarum defcribens cum proeliis et pugnis

fed in varias p

coniun&um, identidem .interferit quafi cantico-

Abibus (imilia

|

rum quorundam initia quae praedicari foleant iz

P Dan, Huetius

J

vecenftoue bellorum: Yebouae , et-quibus memoratae

manenfrum nplic

videntur res iftie expofitae.

Net ditér fe

Apud Graecos quóque ferum fuiffe literarum

MIUT. urey f

vfum, primosque hiftoricos vixiffe demum paulo

ties Serdio, oj

ante Perfarum in Graeciam expeditionem , et nul-

Tut) faca g,

.

lum reperiri literarum monumentum, quodomnium

confenfu fit antiquius Homeri. carminibus,. quin

& V, quo vier

7771 eaní |

neque hunc ipfum fua carmina literis mandaffe;

acc:.'äuzmnt, tef

fed memoriae hominum per varias cantilenas, ex

Vero

ET

quibus poítea conflatum et.compofitum fit opus

iliados et Odyfleae, tradit Iofephus lib. I. contra

Setus df

Apionem.

Quae fi vera funt, vt funt, etiam in

R Ámmig y

wxi;fiäus Daudatin

ea gente, quae ceteroqui parens habetur omnis

Tripay.

1f, jicl

eruditionis , olim ope canticorum feruata fuit me-

4j,

moria rerum geftarum.

Et hinc ipfe Homerus

r

a Dbori

JGL?.*I ] l

Jliad. L. v. 186. et 189. inducit Achillem , poft-

Ti t

fidil;

quam feceffionem. fecerat a. Graecis. iratus Aga-

779

memnoni, animum oble&antem fuaui cithara, ca-

uentem vero gloviofa virorem. illuflrium . facinora 5

Vi ftitue qyj

AUlb i

xAta dylouv. . Quapropter apudillos e canticis. hifce

ed

AWitig fs j

petenda þtiam prima origo non modo hiftoriae, f«

et

2Ii

geltm et Dei i

et:Poefeos; maxime Lyricae et Epicae.

Sed ta-

1t, &t ne memo«

men hae ipfae cantilenae, íi valde probarentur ab

19 Exedi cip. 1.

omnibus , coeperunt tandem etiam fcribi.

Atque

um Cananseorun

ita 4zexra illa Homeri, ex quibus eius Poefin antea

Qo. eius-exercitu

dieguyipnavevopstyqy , smemoria. bominum . feruatam , Vse-

go»-avirsDiyoq po[lea compofitam , ait- lofephus literis

oroptetico. fpirtt

Princeps iraelis

mandata fecum ex lonia in Graeciam attulit Ly-

unt, qua Deogre-

curgus, Pififratus autem deinde coniunxit, llia-

celebrarunt vido-

demque et Odyffeam ex iis ita coniun&is nobis con-

Et huc pertinere

fecit , vt teftatur Ael. V. H. XIII. r4. cum dixiffet

. XXT. vii Mofes

et ille, veteres olim ceciniffe Homeri carmina,

De

proelis et pugns

fed in varias partes. feu hiftorias disiun&ta.

Arabibus fimilia pene obferuauit Vir Excellentiff.

xit quifi i

"

sedicari doleunt i

P. Dan. Huetius , quum originem Fabularum Ro-

uibur memoatae

manenfium explicuit.

Nec aliter fe res habuit in Occidente. Hifa-

» fife Terarum

sorum morem fuiffe cradidit Salluftius in. hiftoriis,

iffe demum patlo

fi fides Seruio , vz.im bella euntibus iuuenibus paren-

x ditionem, et I

tum faífa memoventur a matribus; eodem confilio

, quodomaiu

et víu, quo vicinis Gallis và» «cjxrwv canticorum

argumenta erant bomines qui in bello pulcbra morte

carminibus ; flum

, lireris man045

occtibuerant , tefte Aeliano V. H. XII. 53.

Hi

r

s cantilena, &*

vero ad ea componenda etiam proprium habebant

qpoficum fitopi

genus do&orum hominum, qui Bar4i appellaban-

ohos Tib J m

tur.

Ammian. Marc. lib. XV. — Per baec loca bo-

r, etiam I

" füni

M

sninibus paulatim excultis viguere. fludia laudabilium

ss habetur ontnis

