AIUtiüs ad &

p

mortuum efle non ante fecundas matris füae nu-

tio f L. m

li

ptias, fed diu poft etiam fecundi: illius coniugii

trem eum hllfrf

diuortium, immo poft M. Antonii fecundi mariti

j tum, rede

necem. Nupfit Antonio praegnansadhuc ex priore

viro: C. Marcello, et intra decem: menfes ab eius

T t N

obitu, vt diferte Plutarchus etalii, Cn. Domitio

m Ünifrig.

Caluino,

WIUR Qftni. ho

125

? 1 inatrimonio

Caluino, et C. Afinio Pollione Coff.. àn. V. C.

dudbus flabu,

713: defun&us eit filius, a cuius lu&u nullis illa

, pottilius obis

folatiis auocari potuit fratré Augufto XI. et Cn.

onio 40 firman-

Calp. Pifone Coff. an. 735. quum iam feptem an-

'ordiamomium.

nis ante Antonius vi&us ad A&ium vitae fuae vim

intuliffet.

hic turbat clariff

Vides, Le&or, quam non.potuerit,

temporis habita ratione, dolor amiffi filii a Seneca

timat, quia Se-

fert, Octuram

memoratus matris Octauiae connubium cum M;

y auferri fe -

Antonio impedire, et quam facile bunc tam in-

vrquam fecerit

fignem. tamque- multiplicem errorem, dum ve-

teres temere erroris incufat, cauere potuiffet

(ini peromnem

:

Vfaccelli matrem

ATriftanus.

Verum his iam miffis, tandem M. Lepido quo

tiae , non fuiffe

que Octauiani in Triumuiratu collegae, fuum re-

(llexerit; quame

rit; atque hoc

ftituamus germanum item fratrem, quemque ille

Xutat, quivnant

in feralem profcriptionis tabulam vel ipfé retulit,

vel potius a collegis fuis referri paffus eft..— Hoc

intonio nuptár

hominis deteftabile fcelus, quo folo, fi alia abef-

y perte tradit,

fent, commeruit , vt a nobis inter perditos et per-

o Raiffe C. Mate

niciofos Vrbis R. ciues collocetur, licet omnes

- Minor, nuptà

fere illo tempore memoriae prodiderint, et fra-

et Marci fuen;u

oyeeffrit, Gall

ter ipfe geftis quoque fummis Magiftratibus fue-

fit fatis celebris; tamen in oftendendo eo hodie

xofedto pelline

viros dó&iffimos atque in hiftoria R. verfatiffimos

falont, qui tim

vellociledione

pariter fere, quamuis diuerfimode , erraffe ,. et pa-

trem filiumque confudiffe probare nunc conabi-

veris arripiunts

miur, et ita fimul iftum nodum in re qariffima, ac

Oriis il zte

Paulus

gente nobiliffima foluere atque expedire.

lioc vno, g

Manutius ad epiftolas Ciceronis, vbicunque men-

Qaniite filiur

tio fit L. Pauli, confulis cum C. Marcello, fra-

vatris fute nte

trem eum fuiffe Lepidi Triumuiri, et ab eo pro-

illius coniuglf

fcriptum , re&e quidem, mea fententia, fed fo-

fecundi marit

lus. dicit.

Nam ceteri, quotqüot vidi, Augufti-

ydluc ex priot

nus, Onufrius, Vríinus, Pighius, Rupertus in

menes db &*

Plerique. Paulum Lepidum

(n. Domitio

a.lia oninia- abeunt.

T

à

Cenfo-

Caluino,

126

Cerleorem, fratrem illum Triumuiri effe fine.vlla

Iepidt confületur

dem, Certe vd

dubitatione affirmant , indu&ti haud dubie a Dione,

quicuque eis

qui lib. LIV. initio hunc ipfum Cenforem profcri-

ptum fuiffe diferte teftatur.

Sed tamen cum is in

Dioni parum acc

fragmentis Capitolinis L. F. M. N. Triumuir vero

politurus res zel

multis eo anno re

M. F. Q. N. dicatur, adeoque diuerforum illi pa-

trum manifefte ftatuantur filii, Onufrius quidem

Aemenize Ártaug

ex eo in Faftis ad annum DCCXXXII. Cenforem

fua catenis vinxe

"Jriumuiri fratrem fuiffe negat, Dionemque, qui

triumplio duxerit

id fcripferit, erroris accufat, alium autem. illius

patrie liberi illu

loco, nefcio quem, Paulum Aemilium Lepidum,

feit: nec & m

fratrem. Triumuiri nobis obtrudit, Cofulemque

Nomam pecip

facit anno DCCXXIL inque eo confentientem ha-

litergs tamei

n ell

v

bet Auguftinum in familiis.

Nempe quum fciret

TéGtitas, quoni

Paulum Aemilium Lepidum, eum ipfum omnium

qua Nomam e

confenfu, qui poftea Cenfor fuit, in Faftis Muni-

um Qcceperant,

cipalibus Apiani Confulem fuffe&um fcribi anno,

Itri non patere

vltra feptingentefimum , XIX. vel iuxta Onufrium

indecoros Roma

XX, cuius initio confules ordinarii fuere M. An-

0i coniuntti

tonius, eoque ftatim abdicante, L. Sempronius

it st sf ifns.

A:ratinus, et L. Scribonius Libo; atque ipfe Ie-

lum fl At

giffet apud Dionem lib. XLIX. alium , vt putabat ;

ticum Paulj vuy

Paulum Aemilium Lepidum, duobus annis poft

ftdificatan et i

Confulem fuffe&um , cupide id arripuit, ac quafr

tmi prrir, i

diuerfi effent, vt fratrem Triumuiri reperiffe vi-

Tetülerupt Tügn

deretur, hunc quoque anno XXI. vel XXII. con-

ful:tusDomitii r

fulem fecit,,non, vt illum anni XIX. L. F. M. N.

T prittefferar

fed. vt Triumuirum, M. F. Q. N. cetera cogno-

QUtoricum fine i

minem plane fuperiori.

Qua in re. valde miror

QtOnius n reba

qui fa&um fuerit, vt etiam in Faítes Sigonii vl-

15 trübusue a.

timae editionis irrepferit nouus ille et nuper de-

üne VsquE nl |

mum renunciatus conful, quum in commentariis

[ uigru demu

eius ne verbum quidem de illo, ficuti de ceteris

Tenia ey At

ordinariis et fuffeCtis eius anni, reperiam, Dio-

Wem r

tione ;

nisque au&oritatem fuo loco ad prioris et veri Pauli

Gell

" 'ls.x

Lepidi

i efe fine vll

Lepidi confulatum anno XIX. re&e relatam vi-

d dulie a Dione,

deam.

Certe vel. Onufrius vel Augultinus, vel

enforem proferi-

quicunque eius commenti primus. fuit au&or,

tamen cum $n

Dioni parum accurate: adtendit.

Etenim ille ex-

: Triumuir vero

potiturus res geftas Confulatus Libonis et Atratini,

jeríorum ili pt«

multis eo anno refert, quomodo Antonius regem

Armeniae Artauasden data fide ille&tum in caítrá

!nutrius quiden

XXII. Cenforem

fua catenis vinxerit, et fuba&a dein Armenia in

Jonemque, qui

triumpho duxerit Alexandriam , ac ibi fuis et Cleo-

um autem. illius

patrae liberis illud atque alia Oxientis regna diui-

nilium Lepidum,

ferit: nec ea modo Alexandriae egerit, fed et

it, Cofulemque

Romam . perfcripferit, vt illic rata haberentur:

litteras tamen eius publice in Senatu non fuiffe

nfentientem ht«

recitátas, quoniam Domitius et Sofius, qui tunc

npe quum fciret

ipfum omntum

quum Romam eae effent perlatae, Confulatum

jam occeperant, et Antonio maxime fauebant, id

in Fafts Mani-

um fcribi anno;

fieri non paterentur; quia Antonio indignas, et

jndecoras Romano duci cenferent.

Haec cum

suxa Onvírium

'omnia coniun&tim narrando perfecutus effet, per-

3i fuere M. An-

git ad alia iftius anni, in quo verfabatur, Confu-

L. Sempronius

lum fcil. Atratini et Libonis, et inter cetera por-

, atqe ipele

ticum Pauli tunc. quoque ab Aemilio Lepido Paulo

um, vt putabit;

aedificatam et im cou[ulatu fuo, quem im parte eius

yobus annis p

anni ge[[ferit , dedicatam fcxibit, , Ea viri do&iflimi

rripit, 4c qu'!

yri reperille Vl

retulerunt magna fane negligentia ad annum Con-

fl«

fulatus Domitii etSofii, quia eorum mentio proxi«

. va XXIT c

me praecefferat, non animaduettentes voluiffe

L EM

hiftoricum fine interruptione referre omnia ,. quae

. eeterà. COgno"

Antonius in rebus ad Armeniam pertinentibus duo-

ye vilde mitot

bus tribusue annis gefferat a CofI. Atratino et Li-

jlos Sigoni Y

bone vsque ad Domitium et Sofium, quorum in

ee mpe

confulatu demum illius litterae, de fuba&a iam

! commentiis

Armenia ex Aegypto datae, Romam peruenerint :

ficuti de

cere.ris

10*

eadem ratione qua Sifenna fe vfum profitetur apud

qeperitts

D

4ecia

r d

]

l

pri &t

di

Qell. XIL 15. Nos vna . aeflate in Afia et Gr.

gefia

L

128

infeliciter praeet

gefla idcirco literis comtinentia mandauimus , ue vel-

licatim aut [altuatim: [cribendo lectorum ammos im-

ipfe in familiis fü

frarm, adoptatu

gedivemus.

Deinceps vero rediffe Dionem ad Con-

fules L. Atratinum et L. Libonem, quorumin anni

et ex Aimilio Dauh

du cenfet, - Imm

parte Paulus Aemilius Lepidus et ipfe Conful fuit;

^ec

erüditos fuit h

piss

adeoque nullo modo difcrepare a Faftis Municipa-

das Paulum fratrer

libus Apiani, qui idem produnt. Patet illud ex

eo clariffime , quod poftea demum in extremis hu-

matius Plancus apu

item frater profcri

ius libri agit auctor de Caefare Augufto II. et L.

Volcatio Tullo Colf. quos alioqui praeteriiffet, vt-

militares ab jis,

pote quum illi; non vero Domitius et Sofius,

fidhe anno trium

proxime poft Atratinum et Libonem Romae fum-

vfarpatus fuit hic:

lis: duo tritm

il

(

mum tenuerint magiftratum: ipfum vero Domitii

et Sofii confulatum, resque plurimas eo anno,

chrif Rutgerfius!

quippe quo coepit bellum AGiacum inter Anto-

i, probonte Boi

quoque fratres dic

nium et Auguftum, geltas, libro demum fequente,

qui.eft quinquagefimus, exponit. Faceffat itaque

lus Lepidus, alte

$zoBoNu uodos Mte Conful et frater Triumuiri Paulus

h.gn.mmr, aloptio

Aemilius M. F. Q. N. Lepidus ex Faftis Sigonii et

frter, e] Cogi

Onufrii.ac familiis Auguftini, isnoratus etiam

qui in hac (ünt fe

antiquis Apiani municipalibus Faftis, in quibus

illa dedusife v

pitolíno, cuug

tamen illorum temporum , et eius ipfius anni non

ordinarii modo, fed et fuffe&i Confules accurate

vociri nequit, f

adnotati leguntur, neque de alio quoquam loqui

à pitre. Triümyi

Dionem exiftimemus, quam de

b qui poftea

t x ipfe T

Cenfor. fuit.

ii Nio,. A

Vulgarior et recepta magis fententia eft eorum,

quim in libera R

qui eum ipfum Cenforem Triumuiri fratrem fuiffe

Taturilem fabie

adoptionem aliquam intercefliffe

2 reinsfenio «

adfeuerant, et

coniiciunt. Pighio ad Ann. DCCXIX. adopfatus

Pobandun, ii

videtur effe in. Lepidorum familiam ex Paulis , dque

Wt fiffe infci

infimiare coguomen vetu[fltum , Paulus , in praenomen

Q Britngicn f

amtatum , per illam adoptionem, fcilicet quia no-

AoYtione j

men gentilitium, quod in naturali et adoptiuo

Pyteres f

Càp,

i

patre idem eífet, mutare non potuerit. In quo

: 39' qu (di

infelici-

129

dauimur, te vl

infeliciter praeeuntem fequitür Vrfinum, qui et

OPITE AU j«

ipfe in. familiis fuis Paulum Lepidum Triumuirt

"

Dionem ad Con-

fratrem , adoptatum a. patre M./ Lepidi. Triumuir

z

, Quoramin anni

et ex Aemilio Paulo, Paulum Aemilium Lepidum di-

ipfe Confi fut;

Gum cenfet. Immo tam peruulgata iam diu inter

eruditos fuit haec opinio, vt etiam, quia Lepi-

Faftis Municipie

Patet illud ex

dus Paulum fratrem profcripfit, et L. quoque Mu-

vin extremis ls«

patius Plancus apud Triumuiros perfecit, vt fuüs

item frater profcriberetur, ét idcirco inter jocos

hurufo IT, et L.

militares ab iis, qui illorum hoc profcriptionis

iprieterilffer, vt

nitins et Sofius,

fa&ae anno triumphantium . currum funt fecuti,

vfurpatus fuit hic verfus de Germaris , non de Gal-

em Romae fum-

lis duo. triumpbaut Con[ules, vc. etiam , inquam,

ym vero Domitit

rimas eo anno,

clariff. Rutgerfius Var. Le&. ].IX. hinc obferuaue-

rit, probante Boeclero ad Velleium, adoptiuos

um inter Anto-

quoque fratres dici Gerzazos , quandoquidem Pau-

emum fequente,

Facefat itaque

lus Lepidus, alter eorum, qui in illo verfu de-

Priumvici Paultt

fignantur, adoptione folummodo fuerit M. Lepidi

frater. Sed cogitaffe debuiffent viri do&iflimi,

Faltis Sigonii' et

qui in hac fünt fententia, id quod Onufrium de

jenoratus etiam

illa deduxiffe videtur, Cenforem in marmore Ca«

ilis, in quibus

pitolino, cuius' fides et teftimonium in dubium

; ipfius anni non

vocari nequit, fcribi L. Fil. M. Nepotem , quum fi

onfüles accurte

a patre Triumuiri adoptatus fuiffet, neceffirio

quoquam loqu

aeque ac ipfe Triumuir ftatuendus effet M. Filius,

€0; qUi p

Quinti Nepos.

Adde quod rariffime et forte nun-

quam in libera Rep. alium quis adoptauit , qui ipfe

'enti

"m eorqm.

naturalem habuit filium.

Miror profe&do, quum

ii ftrem t

a Freinshemio ad Florum llÍ. 21r. 27. video ad

m interce e

probandum, huiusmodi adoptiones more Romano

ïCXIX. jl

non fuiffe infolitas, adferri exemplum Claudii,

] P/Ill]i!l idque

qui Britannico ex fe genito fratrem Neronem

Nam ille quidem non parum

y, il praegwmm

adoptione iunxerit.

fcilicet quia no

propterea fuit reprebenfus, vt diferte Suetonius

, er 100p?

ptáret.

n

cap. 39. quod adulto iam fïiio priuiguum . ado,

Vnde

Xuerit

infel ij

130

Vnde et Dio lib. LX. notat; eum perfuafum ab

if ili; inquit,

Agrippina id feciffe, zj vo« zcadus Fuovra quamis

q'ae lu ild fae

liberos baberet.

Sic et Tiberius filium fibi adfciuit

alieri. h. e. adopt

Germanicüm, quum ipfi itidem naturalis effet

audbor argumenti.

Drufus , neutiquam tamen füa fponte , fed coactus,

r Mu

(Suet. Tib. c. 15.) ab Augutto, qui poftquam

c

u hm ven

illi a fe adoptato Tribuniciam poteftatem dediffet,

fliorum, qum v

veritus , ue bis elatus, aliquando mouis vebus -flude-

altis daret, nedur

vet , Germanicum ei fratris filuum adoptandum dedit

ere ]loeros vellet

x« vt Üj wucQ vioy Cyeyzu, Quamuis et ip[e proprium

filium baberet , vt idem Dio ait L. LV. Quomodo

Etenim confent

et Tac. Ann. L. 3. Gérmanicum ad[ciri per adoptio-

M. Lepidum Q.F

aem a Tiberio iufft, quanquam effet in domo Tibe-

et bellum ciuile,

vii fllius inuenis. Nihil clarius; nihilque aptius

opprellum eff, e

ad hanc rem verbis Ciceronis, quibus ille Clodium

fandere tentaret

adoptatum nullo iure, ab eo ; qui minorerat natu,

Toottis füze temp

et ipfe liberos fuftulerat, exagitat inorat. pro Domo

quim; quum ex e

Cap. 13.

Li

oc

A

er

orumne caufa? fcil. adoptauit te:

terim comperiffe

At procreare pote[t, babet exoreur, fafcepit: etiam

Ynplicitus, diem |

liberos , exberedabit igitur pater filium?. et cap. 14.

Phtarch, in Bo

Caufa quaeri fület adoptaudi (a Pontificibus) vr is

Tn ddoytionem de

adoptet, qui, quod matura iaw) a]equi mon. pote[f;

Allatico Confal

et legithino et poatificio iure quaerat. . Licita tamen

püulo ante.in

fuit, praefertim fi quae allegari poffet probabilis

ocüit id me ()

caufa , huiusmodi adoptio apud Romanos , quamuis

Lodi filgs g

Vipianus füo tempore videzdum: adhuc dicat, «

sóin debeat permitti ei , qui vel vuum babebit vel plu-

TIoX0 , quo Af

!j

D

!V Veteribus d

ves liberos adoptare alium. Y 17- Dig. de Adopt.

ob Adoptioner

Apud Athenienfes vero ad naturalem filium per

adoptionem adfcifcere alium , 'et ita in familiae ec

* n ef.

hereditatis partem vocare permiffum non erar.

CliOrem frit i

« 10j

l

Atque hinc apud Ifaeum orat. IX. p. $52. Ariftar-

O adopt

chi cuiusdam ex filia nepos ex eo ; quod auus fuus,

P Imo L. Acm]l

iti

Ti 4eyy

cum moreretur, naturalem habuerat filium ,- con-

ility [

[4/4771

B lentte

clqdir , non adoptatum ab eo alium, wam

efet

90 p f

131

t pexfmfun 4

e[fz. ili, inquit, saturalis filius. Demochares, me-

jus VLtT quatidis

que voluit illud facere , steque licnit ei bona fia dare

ulwum fibi adfciuit

alteri. h. e. adoptxuum adícifcere fïhum vt diferte

Q -naturalis effet

au&tor argumenti eius orationis: ó Wdri/f Vav Éuv

orite , fed coattus,

gvscuy vov ANgox,uogy , x Hivero Ssróy. favrQ rotijd 04

æw-yx.

0 «11'1 pohnum

Iam vero pater Triumuiri tantum habuit

oteffatem dedifet

filiorum, quum viueret, vt etiam in adoptionem

us iobus us

aliis daret, nedum vt ipfe per adoptionem quae-

; adoptandum dedit

rere liberos vellet vel deberet.

jit et ij j proprm

LV. Quonodo

Etenim confentiunt omnes patrem illius fuiffe

rzd/unfm udoftite

^

M. Lepidum Q. F. qui Conful fuit cum Q. Catulo,

// t in duim Tibe-

et bellum ciuile, fed quod breui et in ortu fuo

; nililgue aptius

oppreffum eft

excitauit, quum Sullae a&a re-

1jbus ille Clotium

Ícindere tentaret

Is autem noóon modo vxorem

yi minoc erat natüy

mortis fuae temporeadhuc habuit, quippe propter

'inorat.pro Domo

quam, quum ex epiftola quadam ad fe delata adul-

5l adoptanit te:

teram compeniï'et ex.animi moerore in morbum

y rwll"me

implicitus , diem fuum in Sardinia obiit, vt narrat

71 t j et CQP 14

Plutarch. in Pompeio: fed filium quoque, quem

Pm vificbus) «t i

in adoptionem dederat Scipioni cuidam, forte L.

ao vt pl

Afiatico Confülari, Maorianae partis homini et

paulo ante in. pugna contra Sullanos amiferat.

wit, Licira ramen

Docuit id me Orofius lib. V. e, 22. Ib tuuc Scipio

poffet Problbll I

Romanos quamus

Lepidi filius : captus .et . occifs. eff.

Eodem . plane

modo ,. quo Africanus pofterior faepe Scipio Paulz

j adhuc. d:car, r

u hat t 1 pl

filius veteribus dicitur.

Rupertus denique aliam

DW ae wm

nobis adoptionem fingit ad Pompon. de orig. iur.

filiom p&t

$. 2. et in epift. LX. ad Reinef. .. Exiftimat enim

eumlem il

iliat et

Cenforem fuiffe fratrem naturalem Triumuiri , fed

t n jf

Tf

rvzf.dm non *

2 L. Paulo adoptatum , et idcirco poftadoptionem

alr-

primo L. Aemilium Paulum. Lepidum ,' deinde Pau-

$.

Il()d 4uus füus,

lii Aemilim Lepidum di&um.

Ita habemus tan-

cor

dem.excogitatam humano ingenio rationem , quae,

beu f']lbm !

quo pa&o fratres . illi effe,.non obflante diuerfo

4

ium, 1 1l f' j

P

du

z

familiae

132

familiae nomine potuerint, verifimiliÀter quidem

dém plerique L.

declarat, nihil tamen veri continet.

Janc Paulum L

Enimuero de adoptione, de qua nihil prorfus

Ti Epit 120, ]

iortim sumian fue

apud veteres legitur, quae dicuntur omnia , mera

funt commenta.

Quidautem opus commentis il-

v M. Lopidi, f

lis nulla plane au&oritate fubnixis?. Nam quis ve-

Caefarem euincul

terum fratres illos effe dixit, propter quod vnum

fratram gf

bas adoptiones nunc fabricantur, immo quid eft

ex Velleio excidi

tandem, vnde certo conftet, quod illi pro tam

ter plane [I.67, .

certo ponunt et afirmant, profcriptum illum

Toidu Ddl f

"'Triumuiri fratrem fuiffe Paulum Eepidum? Sane

Orofium VI, rj

ego contra apud veteres multa reperifle me arbi-

[70177)/7 a

tror, quae alium fuiffe declarent.

Quae hic eo

Griecis Phutarch,

diligentius proferam , quo in maiore funt exifti-

modo Paulum. v

matione magno fuo merito viri praeclari, a quo-

t Mrlbn d 12 Q

rum inueterata iam auGtoritate, quae etiam huius

Tém contra non

temporis do&iffimos homines in eandem detulit

l XUIX. Aonilus

opinionem , recedo.

Equidem omnino exiftimo,

Purdtm: Aenilim

fratrem Triumuiri et Cenforem, non vnum fuifie

—

d Eff quoq

hominem, fed diuerfos, imo patrem fuiffe et

tit, vb P.

filium ; atqueadeo L. Paulum Confuleman. DCCIII.

lbi fitin leri

qui quibus ortus fit maioribus, plane ignorant viri

perettin frisme

do&i, fuiffe fratrem illum M. Lepidi Triumuiri,

priénomen perj

eundemque patrer naturalem Pauli Lepidi Cen-

.. Coni

foris, quem Rupertus ab illo adoptatum putabat.

li.o.nis dinerítit

Etenim Conful ille et'Triumuir, quos fratres dico,

Vit od nifi

vterque Marci filius. fuit.

De Triumuiro con-

"HiDis Conjiciune

L. Paulum Dionis

ftat, ex fragmentis Capitolinis.

& poft profer

1. XL. index Confulum A. Azé2us Ms Viv TU

Tüm aliterape

?o» nominat, eiusque ex noílra fententia filium,

!5 appellatüs &

Paulum Lepidum Capitolina fragmenta anno Cen-

Ti i g

furae eius Laci Filuum Marci Nepotem dicunt.

hnn:

H

Fuer

Praeterea diuerfimode femper ipfi fcriptores. pro-

i

Q in puer

fcriptum fratrem et Cenforem appellant, vt diuer-

n

lus 1 Quod n

fos etiam effe fatis inde pateat: atque illum qui-

un, Ctüm Ti

dem

133

linilier quidem

dem plerique £. Paulum , nemo Paulum Lepidu-m-,

et.

hunc Paulum Läþidzmz, nemo L. Paulum nominat.

qua nihil prorfüs

Liuii Epit. 120. J2 qua profcriptione CXXX. Sena-

tur omnia , mera

torum uomina fueruut, et inter eos. L. Pauli, fra-:

yus.commentis 1l

tris M. Lepidi. Florus IV. 6. Quum Antonius. L.

s? Nam quis ve-

Caefarem auunculum [uum , Lepidus L. Paulum fuums

opter quod vnura

fratrem profcvip[erit ; ex quo quis forte coniiceret

;, inmo quid el

ex Velleio excidiffe praenomen Pauli, qui fimili-

yuod illi pro tam

ter plane IL. 67. Autonius, L. Caefarem. auunculum,

rofcriprum illum

Lepidus Paulum fratrem profcvipferant... Adde his;

Orofium Vk. 13. Lepidus L. Paulum fratrem-fuum:

? Lepidum? Sane

reperili me arbe

in eundem pro[cviptorum — gregem comiecerat: ex

Graecis Plutarch. in Anton. et Appianus folum-:

t, Quie li eo

aore fünt exiti-

modo Paulum: vocant: at Dio. l. XLVIL . p. 330.

raeclar, 4 quo-

vQ Memidn & adsMQas As YIaUAos , qui ipfe Cenfo-:

rem contra, non modo loco fupra iam allegato.

quie etiam lurus

l. XLIX. Aemilium. Lepidum Paulum , fed ec 1. LIV.

; eandem . detulit

Paulum Aemilium: Lepidum: nominat, quemadmo-

ommno exiüimgy

FE

, non vnum fuille

dum Fafti quoque municipales et Tabula Colo-

tiana, vbi Paul. Aemiliss dicitur, omiffo,-ficuti

atrem. füife &t

ibi fit in plerisque, cognomine; quod tamen fu-

xfüleman. DCCIFI:

Jane ignorant vf

pereit in fragmentis Capitolinis, in quibus contra

praenomen perüei. MILIVS. L. F. M. N.

Lepidi Triumurm

LEPID. Contra hanc tam conftantem appella--

Panli Lepidi Cen

tionis diuerfitatem nihil habent, quod opponant

Joptatüm puta dt,

viri do&i, nifi quod fa&tam fuiffe mutationem no-

-quos fratres dico,

minis coniiciunt.

Neceffe itaque effet contigiffe

; Triumuro C0«

eam poft profcriptionem , quoniam .poft eam de-

L. Paulum Dionis

mum aliter appellatur , quam ante conftanter pror-

[

T

) lat

r M&Zf'

fus appellatus fuerat. At quaehomini iammagno

; fenten

rj hum

natu potuit fuiffe caufa mutandi hunc in modum

smenta 4nno ve-

nominis? Fuerit fane Paulus Aemilius. Lepidus

D.*Vr gten). dicunt

Cenfor in pueritia vocitatus L. 4emilius .Paulus

4 feiptores P

Lepidus , quod nec affirmare ,.nec negare plane ve-

ellant;

rj 1u€ï'

lim, certum mihi eft, fi ita fuerit, etiam in pue-

a

ue illum Q;;

15

ritia,

124

^ritia, vel in fumendá virili toga altero illo modo

j jri illud !

mil

vocari effe coeptum, ficuti Pater Claudii Caefaris

gentur. —

mii

Drufus, olim Decimus, MO X Nero praenomine

tionea fignifhicre

fuit (Suet. Claud. c. r.) h. e. olim D. Claudius

Pl*(l?)l']l)lüil tf

Nero Drufus , mox. Nero. Claudius Drufus eadem,

momine ita-fratuen

qua forte Paulus Lepidus, nominum mutatione,

pnt ego exDni

di&us. Et fi maxime'ille iam grandior nátü prius

Daelus Vi

N

abieciffet nomen, non tamen ita conftanter aucto-

"

1l

beit homir

i

d

[

a»ide

res deinceps omiffo eo, quo ante pofteritati eum

tenporein l

Apiie

tradiderant, quodque inualuerat iam in ore po.

Ailius Quintus 6.

puli, nouum in illo nominando fuiffent fequuti,

yoaof Pauda Val

fed promifcue modo hoc modoillud, quo maxime

Coepit imo tuxc

iam coguitus fuerat, vfurpaffent , quemadmodum

comnomini, loco

fit in iis, qui proue&iores aetateadoptantur. Ci-

htres homines vu

cero Átticum füum poft adoptionem illius multo

atina, eosque faat

faepius T. Pouponium , quam O. Caecilium. vocat,

miliores, - Paulus.

quamuis hoc tunc temporis verum ipfius effet no-

Q. ibit, qui cur.

men, quod proinde et liberti eius tulerunt; idem

prfaect, in fegg,

Brutum in vna ac breui oratione, qua illum in

que um Eibii qui

Senatu laudat, primum antiquo nomine femper

, necimeniet.

M. Brutum dicit, at quum iam ipfam fententiam

fimus jllo temp

profert , in quam Senatus-Confultum fieri volebar,

fs Impératore:

Q. Caepianem Drutum, vti ex adoptione appellari

nem, L. Licinit

iam coeperatet debebat: caufà eius rei non alia

m conlpiit;

erat, quam quod non ita facile ex ore populi eximi

P. Silii Nere.

poterat nomen illud, quo illos femper antea ex

adoptatus füit,

quo in viros tranfierant, feque in forum contule-

rant , appellare confueuerat.

M. V.os6 ET

Pighius huiusce rei

caufam adoptioni adícribit, et nouam mutandi in

ciue,.M. Licinius

t quam jter

ea nominis rationem nobis fingit.

Non infoleus,

Tügi Licinianug7

inquit ad Ann. DCCXLIL. zunz temporis veteris fa-

Aloptione nf

miliae cognomen ttotas cau[z s praenomen illius suu-

zare qui adoptatus effet.

Sic Paulus Fabius ex Aemi-

Vonintenjer put

DT anfiquum t

lia Paulorum in Fabiam gentem tranfiens, adoptatus

irimi-

Vütytuerit .

n' Q. Fabio Maximo Confuleri, ui fallor , et

FDet ii

phatr,

155

dtero ilo mido

phali, grius ill

ud futtn cognomen mtajje. n þm&no-

r Claudii Cadfiri

qnen videtur.

Similirer et Pauli huius Lepidi ado-

N praemoine

ptionem fignificare il

li viderur cognomen Paulas i

m D. Cleudius

praenomen mutatui.

Quod fi ex folo Pauli. prae-

pomine ita ftatuendu:

-

Y

; vt cenfec Pighius, fue-

$ Drofis exlem,

n mutitione,

rint ergo ex Paulorum. etia

m familia, adoptati

indior nàtd prius

Paulus Virginius Rufus Cof. an. V..C; 815. et ple-

conftanter auo-

beii homines Paulus. Aobutius Partbenius: Galbae

e polleritsti eum

tempore in. lapide 4. p.

198. apud. Gruter. Paulus

"jem in oré pos

JAelius Quintus.6. p« 1109.

Paulus Aufidius P. F. .1.

rii foror D. Bruti vxor.

faiffent fequiti,

p- 396. Paula Valeria Tra

ud, quo mxime

Coepit imo tunc temporis

.

illud , vt multa alia

: quemadmodum

cognomina, loco praenomr

nis vfürpari, quia il-

doptantur. : C

latires homines. vulgaria iam faftidiebant praeno-

m illis-multo

znina, eosque ftatim, vt folent, imitabantur hu-

Caecilium vocat,

miliores.

Paulus Eabius fuit reuera naturalis filius

omen illi.filio fuo im-

n ipfis effet no»

Q. Fabii, qui cur hoc praen

s tulerunt; idem

De adoptione vtrius-

pofuerit , in feqq. docebo.

aniffima eft conie&u-

ne, quiillumin

que tam Fabii quam Lepidi v

momine fenpee

ra, necinueniet quisquam. inter plurimos, quos

feimus illo tempore adoptatos, (quales praeter

jpfam fententim

um fier volebat,

ipfos Imperatores

Auguftum, Tiberium. et Nero-

Muraena.Varro, qui.in Augu-

optione appella.ri

nem, L. Licinius

ftum confpirauit; A. Li

cinius Nerua Silianus filius

us rel D0m 94

P. Silii Neruae Confulis. anno

739. qui et ipfe

! o.repopuli eximl

Silanus Cof.

ex

adoptatus fuit.

Q.Metellus Creticus

femper ant&à

An. V. 756. L. Iunius Annaeus Gall

io frater Sene-

; forum contulee

í

cae, M. Licinius Cra

i

lus Erugi, ex Pifonum fami-

shius huisce vel

ft adoptatus L. Pifo

m ul

1 1l

lia,in quam iterum filius eius e

"

N if

FrugiLicinianus, quem poítea Galba quoque noua

(2

adoptione in.fu

um nomen et gentem adfciuit)

ipiris ts

;qui poft adoptio-

noninueniet puto quisquam vllum

enuima iliur

nem antiquum familiae cognome

h pro praenomine

s Fabius er m

vfurpauerit.

- Praenomen enim ab adoptiuo patre

yfoits 6

/pptams

, poterat

femper accipiebant, qui tamen; fi, vellet

ii

jar g m

PMI )

136

illis relinquere id , quod iam ante habebant, ficuti

p netordlis D

reliquit Auguftus Tiberio.

impofüit in hono

Vnum forte mihi quis opponet Germazuicum Cae-

quemadmodum Cl

fàrem , qui adoptatus a 'Fiberio, ita in libris, la-

non füis, fed pitri

pidibus er nummis fcribitur; quafi fane Gerzzaai-

ditmy Draju G

cus illi fuiflet praenomen, quod tamen patri eius

éx lapidibus et u

natürali a Senatu datum pro cognomine conflat.

mumque n Germ

Sed íciendum non transiiffe nouum hoc. cogno-

mon magis tamen,

men a patre ad omnes eius liberos, tanquam com-

lits, quoditem ne

mune familiae cognomen, fed fuifle ex Drufi li-

niam fcilicet nem!

beris vnius primogeniti veluti proprium nomen.

1et, quam folunr

Plutarch. Anton. extr. 2« z&zey ( Drufo et Antonia)

diet vel lereret.

Syévero Veopovunos qg) K2otudios, Sueton. Claud. cap. 1.

dine nominum R

de Drufo: Tres ommino reliquit (liberos): Gerza-

Vipidibus perfcri

nicum , Liuillam et Claudium 1deoque Claudius ifte,

pompam illm;. q

nonante, quam illo fratre saiore ia duliam fani-

bintur ; ntinorem

liam adoptato, Germanici. coguomen . affumfit. ibid,

que tuntum, fey

Hoc ipfi tam proprium , vt quo nemo alius in tota

Nébantur ; quib

vrbe appellabatur, tamque honorificum nomen,

Augiftus poftid

quid mirum, fi locum, forte etiam ante adoptio-

quàm Ij Caefi

nem, occupauerit praenominis , quod reuera fem-

bitur, omifis (

per vsque ad illa fere tempora natura fua maxime

omitiani, qui

proprium fuerat Romanorum nomen , quo fingult

fllcis Carar.,. ]

homines et domeftici inter fe diftinguebantur? $i-

tün dicebumg:

militer et Germanici naturalibus filiis praenomina

ilit? Ettamen

et propria nomina erant Nero et Drufus, quae

thie Titus ; ii

auo et proauo eorum cognomina fuerant. Exifti-

£^ pro foleng

mo tamen aliud Germanico fuiffe et vfitatum vulgo

Certe Occo vidiffe ait nummum, in

Prienomine, fg

praenomen.

Wüyime Pmpï'm[

cuius vna parte legerit, D Koucmom: l'egpeouxóv

tt lbt nj

EeBasv, in altera Pwuoy Usgaouxóv. Kadzagn.

Mas

. Claudii

nifeftum eft defignari Caligulam cum patre Ger-

manico, qui in multis quoque aliis nummis con-

IEtAüm

» Yéque ;

nptionibus7 ,

iun&ti reperiuntur , et habuiffe proinde Germani-

cum praenomen GaZ, quod .haud dubie illi vel

Topr, Tiliapu

Q

]

"RRE

pater

137

e hibebant, ficuti

pater naturalis. Drufus,

vel adoptiuus Tiberius

cufti, cuius id. erat;s

impofuit in honorem Au

t Germantenm Cae-

quemadmodum Claudius adoptans Neronem., eum,

A in Tibris, h«

non fuis , fed. patris.fui nominibus , Nerozem-Clau-

fl fine Germari-

dium Drujimg'Gerwnicmn appellauit, vti conftat

tamen patri eis

éx lapidibus et.nummis. Omittitur quidem. ple-«

yrnomine corfia

rumque in Germanico. praenomen illud..Gaiuss

um hoc. cogno«

non magis tanien , quam eiusdem gentilitium £u-

05 fanquam coms

lius, quod item non facile occurret cuiquam , quo«

niam fcilicet nemo erat, qui, quis eflet , ignora-.

faiffe ex Drufi Ti«

proprium nomen,

ret, quum folummodo Germanicun Caejarem aue

Jufo et Antonit)

diret vel legeret.

Priuati tunc temporis multitue

'on, Chod. cip. 1.

dine nominum gaudebant, eaque longo ordine in,

(Iiberos) Girtit«

lapidibus perfcribebant. Non. ita Caefares, qui

ue Chudíus iftey

pompam illam ;; quoniam priuati iam ea dele&a-

bantur , minorem fuo faftigio:ferme ducebant, iis-

cin lulium feniie

j ai]imtjit ibid;

que tantum , faepe etiam in publicis monumentis,

*

nemo aliusin tott

vtebantur - quibus. praecipue cognofci poterant.

orificum. nomen,

Auguftus poft vi&um Antonium vix vnquamaliter;

[

o 47

quam lmp. Caefar. Auguflus ,. etiam àn Faftis, fcri«

jm ant

joptio

aod regera -

bitur, omiflis Gai; et Julii et Qdfaniaui nominibus.

cura fta

m:x'imt?

Domitiani, qui viuo patre, Bimiliter, vt Germa-

nicus : Caefar , . plerumque Domitianus Cae[ar. tan-

men, quo fingult

tum dicebatur;. praenomen quis ex veteribus pro-

Vinmuebantür? X*

didit? Et tamen. non erat id.Domitiants ; fed haud

filiis praenomina

dubie T7itus ; itidem vt fratri et ceteris eius fami-

et Drufur, qUe

liae, pro folenni.tunc more fratres non amplius

fiean, xl

praenomine, fed cognomine , quod proinde etiam

t vlitatum. vulgo

maxime proprium ex omnibüs nominibus tunc effe

Y mummur 1!1

d

et haberi coepit; diftinguendi. ' Britannici quoque

t

u

n

u

Ku

, À

Imp. Claudii filii praenomen ; neque in libris ve-.

terum, neque in numismatum .marmorumue ins

cum po

cre Get

fcriptionibus, quae quidem. editae funt, vsquam

l

i

nomis Con

reperi, nifiapud vnum Dionem.qui lib. LX. p. 675.

ro

jnde Germon

de €0: 0s zórs 48 KAzudios: 'Ecfbfons .T EQIAVYIHÓS 5 Ust-.

bi€ 1

j vel

jj d

at

$

£0,

138

Dolebella Coff. T

gav d2 790/ Bos-r-;u/z/a: E7 UO L,t: 0977. Atidem pag

679

Dio 1 XUV, ex.

'fb.) TÉ UIE-I (ZUTä "7?/ oanl/ E?FW/UMLAV EH'ES'EU'D'/, wf TE

QLW XU0/OS '1'00 0V "mx BOET'I'OC/!)'*UV aw'ro/ OVO,U-M:.S'U)M

suptum dedit , f

filio -eius idem cagumomen ( Bricanici) zmpofüuere , vt

Jeuiter errauit Di

eàm tunc folumm

etiam proprie quwz'ammodo Britagpnicusnominarctur.

Vero l'mDHIS 1tattm

Nempe ergo quia Britannici cognomen, ipfi vni

proprim, ad cum indicandum füfhiciebat, haec

derit, quia hu

véra: eft caufa,; quare nunquam. alibi, nec etiam

t necdum nuptii

Ta. V. n 16

in nummis, enus praenomen cxpre(ïum fuent,

yem füim accufare

eademque eius rei erat et in Germanico quoniam

et ille praecipue-eo folo nomine vulgo appellaba-

Tibertum Calliüóm

tur et cognoiceoatur.

Nec mouere quem debet

elm foedus cont;

erdo, quo frequentius legitur Geryanicus Caefar.

tit, fcire fe, Cd

Erat enim veteribus in

fixMöw D A,,

quam Cuwe[zr Germauicus.

more pofitum, fi quando praenomen hominis non

"71? 3.//47"1

exprimerent, cognomen vitimum; qu()d plerum-

Vl aim Awltmm

que erat qua " 8':'43'51'09, praeponere nomini gentb—

fifim fuam eil

litio.

lta. faepius 'occurret. Aemilianus Scipio,

qlmnft(h/mm 9 Cort

Otauianus 'Caefar

Marcelius . Claudius, Macet

P& et Caninio (

Eicinius, Bithynicus Pompeius, Caefoninus Pifo;

Dolibdlam, -

Marcellinus Lentülus ; atque alia eiusmodi, quam

quamus n ant

contra.

Certe apud. Ciceronem recipere malim

dikent Lipidus

ifto modo et'ordine ter quaterue nomen cogno-

T0 Qu támen

menque absque praenomine pofitaoftendere, quanv

6tm vd fewo

altero- femel

Eunique fequuntur: fere Nepos et

tribuit Porerei

Liuius, et qui maximeelegantiae fraduerunt ;; non

Véünque fit de

item poücrxores, Suetomus Tac.tus eorumque

Veté trorico mif

aequales.

Vocttt 05 deby

Sed redeamus ad Paulos patrem et filium , de

C Inprimis K

quibusnoftram conficmat fententiam aetas omnium

