piffent, Viri Ch

tantum virgula fuperius du&a notari folent , quae

Ytà temere duob

ofcitantiam librarii facile potuit fugiffe.

15 COrtlONIOR trit

Sic ergo intelligendum etiam illud eft, quod

nei, qudni

Ammxanus dicit hbxo negotii pleniorem effe&um,

wulnans Editio

afperiore Allobrogum gente deui&a, boc mdzdz/fe

i anthuwnba

Cognomentum , deuxfhe fcil. Allobroaum gentis,

me, fi tanti i

qua re negotium illud plenius erat effe&um:

de quibus tzm

cognomentum ab Allobrogum gente petitum , or-

tum et formatum, eamque ab illo deui&am figni-

quad idem V;

pemmue nm,,.,

ficans, id quod illi fuit A/obrogicus.

Graecis id

dicitut 2vouux 2z wvv wov.

Etitaidem Amm. lib. XXIV.

ia hoc i intell

quadam m/) di

Eufebius pietatis coguomento , concitatus Orator. non

quod is ipfum illud cognomen habuerit, P;ez5,

ET 10 C[)rrnomme

quxppe eiusden

vt C. Antonius Marci Frater, fed quod. nomen

U(e,c Vnae

ipfius , Eufébius , a pietate, vel pietatis Graeco vo-

cabulo, svefge«, erat inclinatum.

Plane vt de

cothor poft

atwne 07 Cgp

Antonino Pio, a quo omnes deinceps Impp. Au-

guíti Pij cognomen titulis fuis habuere adxe&um,

0 Curenti]

Imp Iuümxanus Nouella 78. Avrevivos 0 Tjs sUcs-

t Ti

Baas

69

fdas indyumor , Hf 57.-55: 40) es muuus v Tis mpoTMopíns

priores ad fe de.

xadixa.

Antoninus Pietatis coguomento praeditus,

Vtofate rtdinit,

vel a pietate cognominaius, a quo etiam-ad nos i]i-

ib iceprmut,

Plinius Nar. Hift. II. 65.

baec appellatio deuenit.

Jertaefimt, Hic

Cui (terrae) cogmomen indidimus snaternae venera-

flit, quippe non

tiomis h. e. maternam venerationem praeferens,

re oppido, Nec

T

dum appellatur communis omnium mater. Au-

fífe videtur illis

fonius in XII. Caefaribus: Caefar. cognomen caligae

dliquot dies füm»

cui caflra. dedere.

Et caflrenfis caligae. cognomine

lis iam ad moenià

Cae[ar. h. e. quod a caliga formatum eft , Cal/gula.

luriz Lezendum

Val. Max. Hll. 8. Mores Pbociouis , quos optime pro-

eredarum iam d

fecto con[en[as omnitim bonitatis cognomine decoran-

ecerunt. denique

dos cen[uit. — Atqui Phocion non ipfum hoc Boni-

las mulla alia res

zatis cognomen habuit, fed quod bonitatem eius

lerat, vt deditio-

ingenii declarabat, di&us vulgo Xeseós, Bonmus.

ae pofteriores li

Hàec.ralia fi obferuaffent et re&e etiam perce-

yei, ettransperli

piffent, Viri Clarifimi ,

qui Valerium edidere, non

vari folent., quie

ita temere duobus eum locis, vbi Sullae Felicita-

furife

tis cognomen tribuitur, corrupiffent, Felicis repo«

yillud elt; qUOJ

nendo, quod nunc in omnibus omnino poft Pighium

enjorem effettum,

vulgatis Editionibus obtinet, ficut alterum illud

i, hv nbl

in antiquioribus et Manufcriptis plerisque. Vide

Jobrogum genti

me, fi tanti ifta, ad VI. 4. 4. vbi plura adferam,

; enr efdun:

de quibus tamen vnum praetermi

ttere hic nequeo,

snre petitim, 0

quod idem Valerius Vl.9. 12.. Quid? Cra[fo nouue

o deuidam )igqx-

qecuniae smagnitudo: Locupletis momen. dedit. Non

ita hoc intelligendum tanquam fi vulgo propria

Tf

Graedis ',

L Ammhh AA

quadam 2zeoza Craffus Locaples fuerit di&us , fed

ais Orat

a, norn

alio cognomine , quod eum locupletem declarabat,

habuerit, Bietuty

quippe eiusdem cuius illud fignificationis: nempe

Diues.

Vnde et ibidem ftatim de eodem Craffo

pj qmod n0mel

serati Graeco YU*

deco&ore poftea, et inope: lraque amara fuggil»

latione non cartit , quia-cum egens ambularet , Diues

i. Ph

ne vt 0*

ab occurrentibus [alutabatur.

Scholiaftes Perfii ad

inceps P. Av

ll/mv

Sat. a. Licimius Cra(Jus inter. Romainos. locupletif-

buere (adi"e&

t

E 3

fs

yrün

"TEU

[

7o

us , . ideo Diues cognomiaatus.

Senfum ergo re-

Magelli etc, vt

qui & fimplci

fpexit Valerius, non ipfum /ocupletis vocabulum,

quum hoc ei nomen datum dixit , planeficuti Am-

xoríüs modo t

munguam Cofra

mianus Hoc cogaonentiim dicens, quum non prae-

illun fe fcripi

cefferit ipfum illud cognomenti vocabulum, fed

eius fententia in verbis 4Jobrogwim gente deuida,

titulum. füis no

quae res defignabatur cognomine A//obrogico.

effec ferme quij

lio c. . de ato

Praeterea cogmomen et coguomeutum in fcriptis

veterum fignificat praecipue non illud familiae

a iam hibela

nomen a maioribus acceptum, vt Maximus, Me-

hoc verum Cato

tellus, Sulla, Craifus, etc. fed 2zé&Ascer alicuius

ter diues ifto E

rei, ad defignandum et defcribendum hominem

obtineret cogm

ab eius ingenio, fortuna, habitu corporis, rebus

quoque Infit.

geftis, aliisue caufis petitam, immo faepe vulgare

dapiontem dicit

ixí3sro», vel etiam laudis aut honoris alicuius ti-

manonum aomi

tulum. . Sic certeSeneca Epift. 1o8.. Hoc Seneclutz

suenti vocabula

coguomen impo[uit (Virgilius) Triffem illam vocat.

vfürta. de.ec

Vbi videmus, quum Virgilius fcripferat, fubeunt

4 vocem. vel

morbi , triflisque fenecus , in his verbis Trif/His dici

Y, quodque,

à Seneca cogmomen iene&Gutis.

Sofip. Charifius

ltss rei, a

p. 136o. Hifpanien[is cognomen eorum, qui prouiu-

de tertii gener

ciam Hifpaniam | incolust, etff mon. fant. Hifpani.

mune, et hae

Tacit. Ann. XL 25. Patrem Seuatus appellandum

ferme, uifi qu

effe..Claudiuim , quippe promüfcuum Patris patriae

t nominis ge

cogmnomenttim.. Sueton. Calig. 22. Compluribus coguo-

vocabulo. pof

sminibus affumptis.

Nam et Pius, et Caftrrorum Fi-

pnretermittam

lius, et. Paier. Exercituum , et. Opt. Max.. Caefar

duenies P. (;

votabatur.

Sic Q. Labienum a Parthis cum exer-

li, Q Fabir(

citu contra Romanos miffum, fe Loperatorem , et

Tulery et üm

quidem Parzbicum cognominaffe obíeruat Dio lib.

& lbuere, n

XLVIH. Vndeetin nummis inuenias Q. LABIE-

Vera tunc Cf

NVS. PARTHICVS. IMP. Neque tamen

Qlle antem t3

exiftimandum eít, his fignificari certum aliquod

&& Offc, TT

et verum illius cognomen , ficuti fuit Africanus

Creticus

Vi May, Vf

gt Afatim; Scipionqm ; Allobrogicus Fabii ,

Metelli

VTa fui;

71

Metelli etc. vt fentire videntur Viri Do&iffimi,

enfüm ergo re.

htis vocibulum,

qui ei fimpliciter Partt

"

ici cognomentum fimili

fed, vt C. Caligulafe non-

planeiicuti Ami-

prorfus

modo tribuunt ;

fifium etc. cognominauit , fic

quum non prae.

nunquam Caflrorum

vocabulum, fed

illum fe fcripfiffe Partbicum Imperatorem , eumque

) gente deidia,

titulum. fuis nominibus.frequenter adiecifle, vt

quomodo Cic. in Lae-

Alübrugic.

effet ferme quafr cognomen ,

lio c. 2. de Catone loquitur: P

"opterea quafi cogmno-

um jn feritis

| illud: familiae

men iam . babebat: in fene&tute Sapientis. .. Non erat

hoc verum Catonis cognomen , fed tam crebro in-

Maximus, Me«

alicutus

ter ciues ifto Epitheto or

nabatur; vt pene locum

Et idcirco Quintilianus

wdum hominem

obtineret cognominis.

7. eum, appellatum effe

'orporis, rebus

quoque Inftit. Orat. XII.

quatuor illa Ro-

füepe vulgure

Sapientem dicit. . Ceterum inter

oris alicults tie

manorum.Rominum genera, cogmomiuis, et cogmo-

; Hoe Senttuti

smenti vocabula vt plurimum fuerunt à veteribus

quod Grammatici poftea /gmo-

n illem «cat;

vfürpata. de.eo.;

qien , vocem. veteri

bus ifto fenfu incognitam, dixe-

pferit, fl

gbis Tij dia

re, quodque, vt modo fignificaui, éméxAgsus erat

alicuius rei, a variis accepta caufis, rarius autem.

fip. Chariftus

de tertii generis nomine , quod familiae erat com-

jj, (ui pritite

mun

e, et haereditate a maioribus acceptum , nec

2 Hifpani.

ferme, nifi quum fimul ment

io fieret praenominis

Ilj z!pþ.'ä'audm

et nominis gentilitii,

vt ab illis proprio quodam

Batris. patriüe

Atque hinc, vt alia

vocabulo poffet diftingui.

wp//m'bm

quae adferri poffent, hau

d facile

- Cf

praetermittam,

inuenies P. Coraelius c

oguomime Scipio, vel Lentu-

, Mas, Conpir

lus , -

Fabius . cogu. Maxinus, . Q. Aelius ,. cogm.

this cum exet»

Tubero et fimilia ;

de iis loquor, qui a maioribi

jperattran &

ea habuere, non quibus ip

fis illa adhuc noug& et

feraat Dio Tib

Saeptus-

vera tunc cognomina fuerunt impofita.

;QLABIE-

cule autem talia, P. Craffus cognomine Diues, Cic.

Negue tamtei

de Offic. IL. C. Licinius cogmominue Hoplomacbtis.

um aliuio

Val. Max. VIII. 6. 1. P. Cora. Scipio , cuii coguomen

fuir Africimi

Epit. 55. Cm. Lentulus, cui

!

Serapioni fuit.. Liu.

jgit, Gv

*

Mete

J

cogno-

72

cognomentutm Clodiano fuit. Saluft. Hift.IV. Aelius

Haec gaalo' t

Hadrianus cognomento Afer.. Spart. Hadr. L. Et ita

pienti , quod prop

Sueton. de C. Iulio Caefare Octauiano Augufto

fed Altlrosicus d

cap.31. Sextilem men[em e fuo cognomime muncu-

nec fine caufi, fe

faut.

Menfis nuncupatus eít non Caefar, fed

illom, de quo are

Auguflus , adeoque hic ex omnibus illius nomini-

prseclaro continer

bus cognomen proprie et zxz idowihabetur et di-

mo Negum opei

citur vltimum, feu illud, quod ei ipfi a Senatu

fpreut, ex Hifto

impofitum fuit.

Pomponius $.38. de Or. Iuris de

eumque prinriu

P. Sempronio I&o: quem Populus R. oQiv

appel-

Tem, non vanis 0.

lauit, ueque

quisquam: ante buuc aut po[l busc. boc

Etenim vix dubitt

somine coguomimatus efl. Atqui poft eum etiam

cognorten Cari f

pofteri ipfius appellati funt itidem Sophbi. Werum

apopulotulit, ety

tamen dicit Pomponius, neque reprehendi hoc

fols Aelise senti

nomine debuerat a Mureto.

Nam filiis Sophi iftius

Veterés occurtit:

€t nepotibus non fuit illud proprie cognomen vt

ipfi, fed haereditarium iam familiae nomen.

Sic

niomina, et ipfom

Ceterisalfecit, aj

enim "Macrob. Saturn. ]. 6. Hoc cognomentum

Ydicioelt; ex V.

( Praetextati) poffea familiae moftrae in nomen baefit.

C à mator]bgs

Nec aliter. dicli Scipiones, mifí quod Cornelins, Sci-

qUe Cosnomen,

pio cogmominatus , uomen ex cognomine pofleris dedit

Cognomimstus, (

Scipio Cornelio ifti, qui primus ita eft appellatus;

quo AemliRom:

quod patri fuo fenectute debili pro fcipione effet,

Ti immo qq

cognouen Ylud fuit, pofteris eius zomer.

Detinit

Aetdls, conte;

enim proprie eífe cogzomez. iftiusmodi vocabulum,

FY d quoi

quando iam ad pofteros tranfit, licet; quia origine

"Ut mittendo:

fua verum fuit cognomen, eam appellationem

Scriptores aliquando retineat.

Sic ergo et

Nuindius Rl

æxd

Trita ia eum

. Sempr. Sopho, quia nemini ante vel poft

euiflfid cognomen per caufam fapientiae fuae fuit

miïllm ütu AeïO

a populo impofitum, re&te Pomponius dixit, ne-

d miüffe lega[(y

f lofüotemy,

minem etiam poft illum hoc nomine cognoumina-

Wulle. 1

Dgeniur

i. Nam poíteri illius eo nomine per ipfum vel

ipfius caufa funt appellati, non fuo merito cogno-

F dl D

tolinis A V. C

T

nginati.

Haec

gt i

f. Hi.IV. A

/Haec paulo'prolixius oceafione Fabiani- cogzo-

tt, Hade L. D g

penti, quod proprie loquendo erat non Maximus,

Aulana Augu&o

fed AJobrogicus difputauimus, non temere adeo,

COEPOTMe thtf«

nec fine caufa, fed vt fimul per haec Confulem

non Crr, fed

illum, de quo agebamus, Aeliae gentis, qui tam

us illus iomini«

praeclaro continentiae exemplo, tamque alto ani-

w babetur et di«

mo Kegum opes aequante, munera Aetolorum

&l ipfi a Seratu

fpreuit, ex Hiftoria Romana certius erueremus;

$. de Or, Iurisde

eumque primarium fuiffe Turis Ciuilis Do&o-

s Eg» gppit-

rem, non vanis omnino conie&uris oftenderemus.

ant fjl huic ha

Etenim vix dubito Valerium intellexiffe eum , qui

poft- eum etm

cognomien Cazi fcientiae füae ac fapientiae merito

r jl Venm

apopulotulit, et primus , immoforte inlibera Rep.

repreliendi loc

folus Aeliae gentis eo appellatus etcelebratusapud

dilis Sophi ilius

veteres occurrit: quoniam poftcetera eius propria

rje cognomen vt

nomina, et ipfum familiae nomen, illud hoc modo

j nomen, .. Sic

ceteris adiecit, cognomine Catus , id quod certo mihi

j coptmantum

indicio eft, ex Valerii fententia non habuiffe id il-

t im oman budjt.

lum a maioribus fuis fed nouum a populo verum-

d Conelinr, &i-

que cognomen.

Is autem, qui ita a populo eft

tite poferis didit

cognominatus , Conful fuit, et Conful illo tempore,

quo Aetoli Romanis arctiffima focietute erant con-

tz eft appellitus,

o fcipione effet;

iunGi, immo quo Romani pro Aetolis, ec vna.cum

momes, Delmit

Aetolis , contra Philippum Macedonem bellum gef-

vodi vocabülum,

ferunt , ad quod ipfum bellum alter iftius anni Con-

et; Qu oririne

-füulum mittendus eraz, ficuti miffus eft Cati collega

appe]hrionem

T. Quin&ius Flamininus. Vtadeoomnia a Valerio

t Sic erpo &t

tradita in eum optime conueniant, et nihil certe

vante vel poft

mirum fit, Aetolosad illum gratulandi honoris cau-

entiae fize fait

fa mififfe legatos, atque eius gratiam illoin honoré

yniüs dixt , n«

et illo füo tempore , demereri miffis muneribus ftu-

duiffe, ingenium Viri ignorantes.

Fuit autem ille

nile fag:mwim.r-

epet ipfum ve

Sex. Aelius Paetus Catus , vt vocatur in Faftis Capi-

( pierita Cogno

tolinis A. V. C. $55. qui apud Ennium

Egregie cordatus bomo Catus Aelius Sextus;

Tec

E ;

qui

74

qui Zuris ciuilis, omnium | peritiffmtis. Ciceroni in

age i propter

zi dbhorrentis m

Bruto c. 29. qui librum A&ionum compofuit Po-

norés, afinititéS,

pulo Romano, appellatum vulgo. us Aelianum;

tefte Pomponio $. 7. de Orig. Iuris.

Cuius deni-

vitom contulit

Delnaticum Trus

que au&oritate, quid i pena e[Je exiftimandum fit

Q. Macedonico f

docuit Ser. Sulpicius in reprehenfis Q. Scaeuolae

capitibus.

Nam eius nomen apud Gell. IV. r.

illius filio dedit, «

reponendum cenfeo, legendumque $Sex. Aelio,

a duobus triumpha

tisque eraditis |

pro Seio Aelio, vt nunc vulgo, vel Saco.Aelio ,. vt

olim edebatur.

Error itaque Valerii Max. in . eo

Cui geminum ge

confiftit,; quod Confulem hunc . Aeliae gentis,

ráuius, quippe q

cognomine Catum, et hoc folo cognomine ple-

habita ratione pe

rumque defignatum, perperam Q. 7aberonem vo«

tum, eidem Mace

cauit , quum Sex. Paetum debuiffer, deceptus haud

Tib. T. c. g. atqu

dubie eo, quod meiinerat a fimili continentia ac

dem agit, et eod

huxuriae odio laudari in eadem Aelia gente duos.

mt, quamuis |

QQ. Tuberones, quorum alterum, Stoicum illum

fuerit miti max

ipfe l. VIL. c. s. refert in publico epulo le&tulos

flius, fed nepos,

Verum de iis,

pellibus hoedinis ftrauiffe, et pro argenteis vafis,

itidem vt Catus in fua priuata , fed Confulis tamen

pettnet, omni

menfa, Samia pofuiffe, atque ea re ita offendiffe

fed tamn fs

explicitins dias

populum, vt propterea Comitiis Praetoriis candi-.

datus repulfam pateretur: alterum huius patrem

de Floro plum

L. Pauli generum hoc ipfo libro cap. feq. tradit

dem eius in huj

nihil prorfus argenti in fupelle&ile habuiffe , ante-

agnofcunt Intez

1

quam quinque pondo ex praeda Macedonica a foce-

enuditifimus m

(

ro fuo donata accepiffet.

Et hanc originem recte

TdeQUS, in j

Valeriano:errori adfignari declarat manifefto Pli-

editioni füze n

nius, qui quod Confularis modeftiae exemplum

CCatrit, et de .

Valerius memoriae fuae nimis confifus Q. Tbe-

Tient,

itis, Qui t

voni cuidam. generalius tribuerat, fpecialius. ac

Wmmemomndu,

diferte L. Pauli generó, quamuis fub 4elii Cazi

atens IT o5 ;

nominibüs , adícribit, addens de fuo adillud , quod

LTA

ex Valerio exícripferat, de eodem Cato: id quod

ts Mrengs

:etuli,

modo de Q E uberong L Pauli.genero r

O vudg $o

atque

Éeuhs Ciceroni i

atque ita propter fimilem in vtroque animi a luxu-

i compofuit Bo«

ria abhorrentis modeftiam, duorum nomina, ho-

£0 dur Aeliptumy

norés, affinitates, resque omnes mifícuit, et in

tis. - Culus deni«

vnum contulir. .Et fimiliter alibi L. Metellum

exiftimandum fit

Dehnaticum Yriumphalem virum, L. Catui filium,

tiis Q. Scxeuolte

Q. Macedonico filium pro L. Diademato Secundo

pud Gell. V. 1,

illius filio dedit, et idcirco Macedonicum infuper

a duobus triumpbalibus filiis elatum prodidit, mul-

ique $er. Audi,

&l faco Adlio, vt

tisque eruditis fuperioris feculi viris perfuafit.

alerii Max, ii eo.

Cui.geminum germanum eít, licet paulo etiam

erauius , quippe quod temporis et aetatis cuiusque

c Adlise gentisy

cognomine ple-

habita ratione per fe ftatim concidit Flori pecca-

) Tubernem vo»

tum, eidem Macedonico Crez/cum tribuentis filium

lib. III. c. . atque ita vt Balearicum de quo ibi-

; deceptus hard

li continentia àC

dem agit, et eodem loquitur modo, illi poft po-

Vlis sente duos

nat, quamuis filiorum. . Macedonici . Dalearicus

y Stoicum illum

fuerit natu. maximus, Creticus. vero illus non

p epulo le&ulos

filius , fed nepos.

Verum de iis, quae ad Metellorum familiam

) argenteis valts

l Confulis tament

pertinent, omnium inter plebeias nobiliffimam,

fed tamen fatis adhuc intricatam et impeditam,

se ita ofendifle

Praerorils cundie

explicatius alias et fufius agemus. Neque etiam

m huius parem

de Floro plura adferre nunc lubet, quandoqui-

dem eius in huiuscemodi rebus oícitantiam paífim

cip. feg eradit

agnofcunt Interpretes, et multis nuper arguit Vir

» labuifc, ante«

cedonici 1 foct

eruditiffimus meique ftudiofiffimus Ioh. Georg.

Graeuius,, in: praeclara illà praefatione, quam

originerm r

editionifüae praemifit. Vnumtamen, quod nunc

y manielo Pl

füccurrit, et de quo nihil in illis Interpretum com-

(rize exempim

mentariis , '('lui talia maxime confe&antur reperio,

xfiis f. Twe

commemorandum fuit. vifum.

De . Q. Sertorio

7

fpecialius. 46

agens Ill. 22. dicit: Quauquam ile wmon coutentus

j

fub AL'IU G

Hifpania , ad . Mitbridatem quoque Ponticosque ve-

Ü adiHUd) qu

fpexit, Regemque claffe iuuit. Mirabar equidem

Cato: 16 970

olim, vnde Sertorio in Hiiþa-nia.'t-anm clatfis, vt

gene

j0 f l,

ex

g(qüe

76

ex ea auxilium 'fubmittere poffet Mithridati in

tomiode confortt

Pontum, tum qua caufa a Sertorio claffe iuuari

& populorum; du

voluerit Rex Potentiflimus, et hac quoque parte

Tropus vberiuset.

inftruGiffimus, etiam antequam ad Sertorium le-

tommemorquent,

gatos fuos mitteret.

Cic. pro L. Manil. c. 4.

deprehenditur, im

Mitbridates omse tempus mom ad obliuiomem veteris

belli , fed ad comparationem noui contulit , qui po[lea-

jpfo Trogo, incog

T

i

TA

lopft rectí

liil

:

quam snaximas aedifica[[et ornaffetque. claffes , exer-

tam, quod Iib. Xà

citusque permagnos compara[fet etc. v[que in Hifpa-

nico et Antiocho

niam legatos Ecbatauis mi[tt ad eos Duces , quibuscum

Regbus, inter fe

tum bellum gerebamus, h. e. ad Sertorium qui in

leuco 2b Antioche

feqq. nominatur.,

Sed poftea ex Plutarcho didici;

jiae Eunenen, et

longe alia et contraria plane conditione foedus

1l agari

95

efum

1U

£

1

J

inter Sertorium et Mithridatem ' fuiffe initum;

vidorem, atque il

nempe, vtille Mithridati mitteret ducem et mi-

lites aliquot e fuis, a Mithridate contra iuuaretur

tos a ipfo intes

quo granifüme er

ipfe claffe et pecunia.

Et claffe quidem XL na-

ditione, Erenim

uium quibus haud dubie infeflare deftinabat Ita-

liam, et inimicos eam obtinentes.

Confirmatur

il füt nomine,

hoc a Cicer. in ead. orat. cap. 8. vbi ait, 4b eodem

in lo ftripmuae

tüt, nedum vt e

dmperatore (L. Lucullo) claffem magnam et orna-

TüS, Dro Eunyen,

zau, quae ducibus Sertorianis ad. ltaliam fludio in-

Jlaminato raperetur (ex regno Mithridatis ) fzpera-

às cum Gills v

Alituamte, (l

tam effe atque depre[Jam. | Patet ex his non Regem

clàffe adiutum a Sertorio, quod perperam adfir-

iï'ämmamqug C

mat Florus, neque id in foedere inter eos i&to

m inierunr, &

pa&um effe, vt Sertorius Regi, fed vt Rex Ser-

-meterea 3equili

torio mitteret claffem.

r fed e

De Iuftino quid dicemus, quem plerique tam

quo bellum sefl

fideliter Trogum expreffiffe putant, vt etiam ver-

nUmGonatam,

ba eius retinuerit ? Nefcio quam vere.

Sed fue-

ts teflmenro

rit fane ftylum eius, diligenter huic praecipue,

Cf Ti

0 qu

in Trogo fuo frequenter legendo, attendens, fe-

*'*fïïuüinus, Pt

liciter imitatus, non aliter tamen, quam nunc

s F

t non f

multi ad antiquorum Qeézw, fuam fatis fcite et

fel «

b Prolow

conme

lls ) hO

«t Tibro

7?

ffet Mithridari

toio cffe asl

commode conformant.

Hiftorias certe Regum

HC quoque parte

et populorum , dum in Epitomnen contrahit, quae

"Trogus vberius et diftin&ius variis locis per partes

d Sertorium fe-

L. Manil c. 4

commemorauerat , faepius tamen ille confudiffe

"ablitinem seterit

deprehenditur, immo manifefte nonnunquam ab

ipfo Trogo, incogitantia quadam, et memoriae

ontulit, qi pfa-

lapfu receffiffe.. Exemplo fit, vt alia nunc mit-

(te coos, etur-

t. vfgue in Bf

tam, quod lib. XXVII. c. 3. tradit Seleuco Calli-

nico et Antiocho Hierace, fratribus et Syriae

Duees, quibuscum

Regibus, inter fe belligerantibus, vi&oque Se-

Sertorium qui it

Platarcho didici,

leuco ab Antiocho ope Gallorum, Regem Bitby-

diae Eumenesm, et dein iterum. Bitbysum . Eume-

onditione foedus

um agareffum fuiffe fübito Gallos et Antiochum

. fuiffe initum;

et ducem er mie

vi&orem , atque illos ex fuperiore pugna debilita-

tos ab ipfo integro viribus facile fuperatos. In

contra iuaretue

quo grauiflime errat, nec vlla poteft iunari emen-

qiilem XL nz-

datione.

Etenim. inter Bithyniae Reges nullus

re deltindbit lu-

ifto fuit nomine. Nec veterisac vulgatae vtroque

es Confirmatur

in loco fcripturae ratio , nec hiftoriae fides pati-

vbiait, ab endim

tur, nedum vt exigat, quod affirmabat Scheffe-

p N

rus, pro Zumeme reponi Nicomedem. . Nec enim

dealam ftdi -

is cum Gallis vnquam bellauit, fed contra, ipfo

shridatis) fuprte

adiuuante , Galli in Afiam primum venerunt,

x his non Aegem

ar&tiffidamque cum eo focietatem atque amici-

perperam ul

tiam inierunt, et perpetuo deinceps feruauerunt.

'e inter e05 IUO

Praeterea aequalis ille fuit, non, memoratis modo

fel v Rec r

fratribus, fed eorum avo Antiocho Soteri, cum

quo bellum geffit, et deceffit etiam ante Antigo-

em plerigue tirt

num Gonatam, quem liberis fuis ex fecunda vxore

y, fteam

natis teftamento tutorem dedit, vt ex Memnone

qee $8 füe«

conftat. Ifto autem tempore, in quo nunc verfa-

lujc praeciput

tur Iuftinus, Bithyniae Rex fuit Zielas Nicome-

, utendens, f

dis F. vt non folum ex temporis ratione liquet,

|

wam nunc

fed et ex Prologis librorum Trogi. Nam et in

m

d

iis, hocce libro, et hoc.ipfo plane tempore ante

,fatis fci:) ef.

interie

78

interitum duorum fratrum Seleuci et Ahtiochi,

geqte quisquam

Tumenes ifte Perg

et ftatim. poft vi&oriam huius de illo, ope et

de caxfa nullus d

opera Gallorum reportaram , legitur: . Vzgue Galiz

Pergamo vicfi ab Attalosia. Lambitunum . occiderint.

aulpa accidifle, t

mus, Eumeni fg

Sed reponendum, reie&is aliorum. conie&turis,

ab Attalo Zielau Bitbuuum occid. vc monuit Vale-

nis, vt bellum co

fius ad. Polybium.

'Tunc ergo Zielas, qui poft

ret, licetis. füer

Nicomedem patrem praefuit Bithyniae , et fuccef-

1lyrioe; vecum T

Filius; focius et «

forem fibi filium Prufiam reliquit, necatus iam

fuit, idque Trogus hoc libro expofuit, atque id-

tum quodlib. XX

circo nullus hic amplius Nicomedi Zielae patri

vitirus, qui Popu

accepife dicinr

locus, qui eft ille ipfe Ditbyziae Rex , a quo lufti-

nus iam füperius XXV. 2.

Gallos in auxilium

patrem habuit E

inuocatos tradit.

Sed et Gallos, vt ex iftis Pro-

tümen accepit à|

Attilo Aetli F. ]

losi verbis apparet, Trogus hoc libro non a Bzzby-

tri i regno füc

niae Rege , quem ipfi occiderunt, neque ab Zumeze

quopiam vi&tos fcripfit, fed ab Az£alo Pergami Dy-

tris fllium fücce

quat ab- Eumone

nafta, qui poft hanc vi&oriam Regium nomen pri-

mus fuüae familiae fibi adfciuit.

Liuius XXXVIII.

cold. fed et H

1o. poftquam expofuiffet ,. vt Galli adiuuante. Ni-

ixi, fel um

comede in Aliam tranfierint , eamque poftea toram

lorum, Freindy

cis l'aurum, immo ec Syriae tandem Rezes fibi

Cribendum r

ve&igales fecerint, fubiicit: PRIMVS Afmam

€go conta .M

incoleutiuto. abutit ( ftipendium) Artalus , audaci-

mütandum u

dille patrem er

que incepto praeter omnitin opinionem adfuit fortuna,

et ffenis collatis faperior fuit.

Nempe vfus videtur

Ante eum fed a

occafione, quum illi, quamuis victores , continuis

Fntm tenuer;

tamen et proximis bellis imminutas aliquantum

Nan rilen

haberent vires.

Plurifariam itaque peccat hoc

Türpiter item

loco Iuftinus, et in ipfius Trogi, vt ex illius Pro-

Qontrà Períen g

logis pater, incurrit hiftoriam , homines ac regna

fluros Wal

mirifice confundendo , dum pro Zttajo,: quem

At Gteineris

"Irogus memorauerat , £tmenem decefforem illius

MRU

nominat , deinde. Bitbysiae Regem : et Bitbynum . di-

-Hli Wïbl, £0

cit, quum Pergami Dynaítam dicere debuiffet,

- tonem

attende

neque

79

eud et Antiod,

neque quisquam Bithyniae. Rex Eurmezes, neque

Eumenes ifte Pergamenus Rex fuerit.

Atque hac

: de ll ope et

Jtur:: Jomue Gali

de caufa nullus dubito, etiam ipfius, non librarii

itttMint oecideri

culpa accidiffe, tum quod lib. XXXIIT. c. 1. legi-

mus; Eumeni Regi Ditbyuiae denunciatum a Roma-

rum coniedaris,

vt monuit Vale.

nis, vt bellum contra Perfen fummis viribus iuua-

Tiels, qui poft

ret, licet is. fuerit Ezzzezes quidem, fed non B.

tbysziae, veram Pergami Rex, fuperioris Attali

hynite, erfüceef-

tt, necatus jam

Filus, focius et amicus Romanorum praecipuus:

poftit, atque id-

tum quod lib. XXXVI. c. 4. Attalus horum Regum

vltimus, qui Populum R. heredem reliquit, reznum

tedi Ziehe patri

accepiffe dicitur 24b Fumeme patruo , qui Attalus

fiev, a quolufti

[los in auxilium

patrem habuit Eumenem , non pazruum , regnum

tamen accepit a patruo , non autem Ezene , fed

- vt ex illis Pro-

Attalo Attali F. Eumenis fratre, qui vt ipfe fra-

ibro non aJj-

neque ab um

tri in regno fucceffit, fic ipfe mortuus tunc.fra-

tris filium. fuccefforem habuit.

Quidam 'hic le-

taliPergami Dy»

gunt ab Eumeue patre, .non modo contra fidem

squm nomen fri«

Liüius XKXVIIE.

codd. fed et Hiftoriarum; nam non a patre, vt

]i adiuvonte Ni-

dixi, fed patruo regnum accepit poftremus Atta-

lorum. Freinshemius ergo deleto Ezmezis nomine,

jue poftea totam

fcribendum tantummodo cenfet z patrao.

At

viem Reses fb

hMV 4

ego contra Manufcriptorum au&oritatem nihil

mutandum puto et Iuftinum potius ipfum confu-

Agtalus, tudic-

idiffe patrem. et patruum huius Attali, qui ambo

; adfuit firtmo,

ante eum fed alter poft alterum Persamenum hoc

ype vits viderqr

regnum tenuerant.

!

ires, contins

Nam etideminitio modo memorati libri XXXIII.

]ta$ ali(luzmrum

turpiter item errauit , quum de bello Macedonico

ge peccit à0c

vcerillu Pro-

contra Perfen gefto ait: [raque Romani et legiones

qlures amero. confcripferunt , et auxilia a Mafinif-

ynises ac regnt

,fà ete. acciuerunt.

Nemo opinor haec legens , ali-

Arialo;: quem

ter ea acciplet, vel accipere poterit, ad fola Iu-

ecefforem illius

ftini verba, eorumque in lingua Latina fignifica-

a Bibyntm dl

vam

tionem attendens, quam, cum antea ex gr. d

uac

cer debuiet

tantum

neqüe

$o

tantum legionés ad bella confcribi folerent, ad

file et irpecatore.

Macedonicum hoc bellum plures, quatuor nim.

coepüm, Jib. X

certe mülto verili

vel quinque fuifTe confcriptas.

Verum ita fi fen-

animi feilicet. vat

fit Iuftinus , vt fane videtur, foeda profe&o lapfus

eft ofcitantia, et quod de numero militum au&o

Trogo per omnes

diftcato , adeo vt :

in quaque legione ad id bellum confcripta lege-

feair. in. lanc Epit

rat, male ad ipfürum legionum numerum transtu-

lit.

Etenim primo. huius belli anno, quum vt fo-

Trogus in duos ht

Tàt, n Ynum. CO

Jet, quatuor fcriberentur legiones, binae fingulis

Audorem, et t

Confulibus , id praecipue huic bello et Prouinciae,

mittendoque in eam Confuli datum, vt quum in

dift ia $ii m

alias legiones $200 pedites ex verere inflituto, in

Vonsrius ; fctib

men illud b irre

has Macedonicas fena millia peditum atque ita plu-

res numero milites in huius belli legionibus, non

notitum ad il

plures numero legiones ad hoc bellum fcriberen-

dzji?fit. Namn i.

tur. Vide Liu. XLII. 31. Paulo poft, vt tria ex

ftino de Sulidio

vno capite adferam luítini eQ4X.u«r«, Romanos

gella caditür, Q

rum Confulem , quem primum, certe ante L. Pau-

tids ledor ajpg

lum, ad hoc bellum fcribit miffum, et Regi Per-

2 Nlpicius Gl

niunsrium.

fae licet victori equeftri proelio, non minus graues

tamen pacis leges, quam fi vi&us fuiffet , dixiífe,

€t Lürim projim

Con[ileim Sulpicium vocat; infigni et illud errore.

ti2us:1n concione

t faturgli. ordi

Nam is quem primum contra Perfam miferunt Ro-

mani, quemque is equeftri proelio vicit, omnium

tl'?hi non debere

confenfu fuit P. Licinius Craffus, nec etiam vllus

Ph, tinquam dir

Haefitat

toto hoc bello Cozfal Sulpicius occuzrit.

Corcidérenr, fs

igitur doGiff. Bongarfius, et eo tandem decurrit,

MT

vt Salpicii nomen, tanquam infititium fufpicetur

Wride um p

delendum.

Sed. haud dubie non librarii fuit hoc

& Qu omnib.

peccatum , fed ipfhus fuftini, qui duo Macedonica

Porendi,

i

m

bella, alterum. cum Philippo, alterum cum filio

Enhionis in teyt

eius Perfa geftum, confudiffe videtur, Confulem-

Cutlim t o

Gini

que P. Sulpicium Galbam, qui prius inchoauit,

MORUR

U5,:]

fallente memoria in pofterioris initium contuliffe,

Ac Gi]

tin d

n

praefertim quum apud ipfum Trogum ab ifto Con-

0l üpore

fule

81

tibi folerent, al

fule et imperatore, fuperius Macédonicum bellum

$, quituor n

coeptum , lib. XXX. (V.Prologum) legiffet

Mihi

Verum iti fi fen

certe.mülto verifimilius eft, ifto ; quo dixi, modo,

animo fcilicet. varietate. ac. multitudine rerum 4

d profe&o lapfug

0 mulitum audo

"Trogo per omnes populos fe diffundente relatarum

conicripta eve.

dn&ra&o, adeo vt non pauca.hic illic praerermi-

ferit in hanc Ep;tomen non reda&a, alia; quae

JVUmerum transtu.

1no, quum vt o

'Irogus in.duos homines , vt oportebat, diftinxe-

s, binae fingulis

rat, in. vnum: /confuderit, erraffe potius ipfum

Au&orem;:et.ita hoc loco et hoc in bello inci-

lo et Prouinciae,

üm, vt quum i

diffe.in Sulpzcn mentionem;, quam , quod volebat

Bongarfius; fcribarum ofcitantia ex ora libri no«

ater fituto, a

men illud huc irrepfiffe, quum a ftudiofo fuiffet

umatque ita pl

levtonibus , non

notatum ad illa;; quae mox-traduntur, Laze sotfe

defecit.

Nam . in feqq. vtique nihil prorfus a lu-

ellum fcriberen

füno de Sulpicio. quodam, aut vila re a Sulpicio

golt, vt tria ex

unri, Nominoe

gefta traditür.

Quam ergo caufam. habuiffer ftu-

diofus le&or apponendi inimargine iftius nominis ?

erte ante L. Dau-

C.. Sulpicius .Gallus, quem mtelhmt Bongarfius;

n, et Rei Per

n munus graues

"Tribunus militum , quum effer in exercitu L. Pauli;

et Lunam proxima no&e defecturam fciret, mili-

s fuiffet, dixille

; et illud errore

tibus in concionem . vocatis id. ea no&te futurum,

et naturali. ordine fieri, ideoque. in prodigium

fim miferuncAo»

trahi non debere praedixit, atque ita ne ifta Ecli-

0 VICIE, omium

nec etiam vIlus

píi, tanquam:diro quodam omine Romani animis

Conciderent, füa fapientia prouidit

Quid de ea

cumi, Haeltit

re- luftinus?

Nihil.: omnino.

Tantum, .Lupam

candem decurtit

pridie quam. proelium. confereretur , defeciffe,

jrium fufPlcetL'L

eoqué omnibus vifüm finem Macedonico. regno

fibrari füit hoc

-

portendi.

Quamobrem ego iftam Sulpicianae

duo M»cedomca

mentionis in textum illatae ex Bongarfii fententia

terum um ilio

caufàm et originem. lorige. nimis petitam femper

" Confulem:

a

fum arbltratus, licet/haud ignorauerim , egregia

dus indhottil

hac;Galliin difciplinis mathématicis£fcientia exerci-

rinm contulilts

tum Rom. oportuniffimo tempoxe folicitudine et

rum ab 1&0 COH

metu

$2

metu. ex ifto-fyderis defe&u haud: dubie orituró

fénecam Philof.

fuiffe tunc liberatum.... Meminerunt eius rei praes

Áiis (intelligen

ter .Ciceronem de Sene&. etiam Liuius XLIV, 37;

ais pater'

Valer-. Max: VIIL..rr. ;Plinius Nat.. Hift. JL; 12

dotem ex aériri

Quin&il..Inft. Ozat. L x7..et Plutarch. in. Paulo.

'qusdét pene a

Quo magis miror, idadeo ignoraffe Viros Do&iíli«

il deprebendi,

mos vt ex eo;. quantum-in.fe fuit; corruptum

vocet,.: (j; i

iuerint inepta fane conie&ura Frontinum Strateg. T.

Jpregu n

12..8. vbi et ipfe idem illud memorat. . L. Sulpi-

lE y m t2 Quio

cius Gallus- defe&tum . Lanae. iimminentem , a fro

n dottm fllarun

offento excipereut.suilites , praedixit futurum , addi-

Seicts; - Vides:

zis vatiouibus caufisque defetlianiss .. Neminem inter

eruditos credidiffem fore , qui non videret legen-

6 profpere. se

piupertite diem

dum C.; Sulp. Gallus, deque ifto ; quem modo dixi;

homine, bello;.fat&o interpretandum, nifi.ani-

pecuniam, vtde

Qutpropter tunc

maduertiffem Clariff.Scriuerium voluiffe probante

lotem ex zerario

Keuchenio C. Sulpicius: in Galliis ; quia fcil. intra 1.

4. $. ; au&or. meminit. C, Sulpicii. Petici. Confulis

Tipinio, ww

jue, m medi

