) Iom. ordinatione,

quantomode[Hor illius cupiditas fuit, quam tua Appi?

ordinem, qui poftea

Nec folus , mec vltra finitum lege tempus L. Papirius

1 fufragiis ferendis

Cen J|uram geffit s tamen neminem inuenit , qui fe po[tea

: b Seruio fümmam

auctorem fequeretur: | ommes deinceps Cenfores poft

lii tempore ad ctn«

snortem Collegae fe magiflratu abdicarant. Notabi-

datis diftributionem.

eo

lis ergo inprimis fuit illa Cenfüra, quoniam

hil pertinuifle, dein

luftro vrbs capta, fed vel maxime ipfe Cenfor L.

Jre vocatar t in (

Papirius , qui duos habuit Collegas, alio in locum

buni militum confte

defun&i füffe&o, quod nunquam poftea fa&um.

ionem facit , quime

Operam tamen perdes, fi in füperioribus eius

ia maximi- mo«

mentionem quaeras, vel Cenforis defignati, vel

n pirte fadhm mue

Cenfüram gerentis, aut denique vllius rei ab illo

e, cufà, et moc0

in hoc Magiftratu , vel per fe folum, vel cum Col-

:enturiis mifceri, &

legis geftae. — Tantum lib. V. c. 13. C. Julium Cen-

pertnere, quoo d

fürem deceffiffe , imque. eius. locum M. Cornelium faf-

-- coepétint:

1C

fedum , quae res poflea veligioni fuerit , quia eo Iufiro

tino p::blicam!a datam

Rema [it capta: quafi praetereundo refertur , ne

. fcdeinde p5*

nominato quidem vsquam L. Papirio, nec Cenfo-

fum iftius luftri memorata defignatione , quamuis

yer occallonent hgt

gominat.

Quoloco

ceteroqui Liuius ex inflituto fuo diligenter, qui

nobis conie

(andum.

quoque tempore creati fuerint Magiftratus , inpri-

mis Confules , Cenfores , Di&atores cum fuisEqui-

de ablicando Auete

tum Magiftris exponere foleat. Tamen et lib. V.

ilio: quodam litits

emum , et

nonprivre

c. 4o. Magiflrum Equitum L. Valerium a Veiis abdu-

cere exercitum , a Di&atore Camillo iuftum dicit,

y anino dic

jgr; V0

quamuis de declarato hoc Equitum Magiftro nul-

fe Letort

dM

lum item verbum antea feciffet.

L. Poftumium

b.X.

'He[; qul ;

Megellum Aedilem Curulem fuiffe, et in eo Ma-

ytino pl

pi conicte

»

oéffl pit

giftratu aedem Vi&oriae ex mul&&ticia pecunia

m effe l

auaert

faciendam curaffe, fatis habuit Liuius in fecundo

:mïzmare

i

L 4

demum

168

demum eius confulatu, in quo eam dedicauit, nos

r nec inconft

docere lib. X. c. 33.

Sic lib. XXII. c. 33. aedem

n eo confiftit, qi

Concordiae biennioante per feditionem militarem

TibroAXT. quoop

a L. Manlio Praetore votam fcribit; at lib. XXI.

mula votum, et |

vbi de eo Praetore egit, resque eius geftas et dif-

lorm, quie vt

ficillimam pugnam expofuit, prorfus nec aedis ab

Aemilius, Praeto

H

ipfo votae, nec feditionis militaris meminit:

$

i

fI.n, i iftiu

t))us

Ü

'Tale eft, quod turbauit viros do&Giffimos, et ad

l

(2

P vide

non néceffariam criin adegit, quum legerent lib.

fedo leis eft cul

XXXIILI. c. 44.

Ver facrum ex Pontificum iuffu.

qui quam plurimi

fattum, quod A. Corg, Mammula Praetor. vouerat

Ts hifforicos vn

Cn. Seruilio €. Flamini Cajf Nam illo anno. non

etonerat, - Haef

modo nusquam reperitur nomen Mammnulae Prae-

J Tribumpf.

toris; fed et contra M. Aemilius Praetor ex Colle-

tántüm quod ex

gü Pontificum fementia -omnia ea "vt asature fiant,

Áb um miff,

4 Senatu curare iuffus dicicur XXE. 9. Inter omnia

gleterat Linius re

ea erat et ver faeram voueadum.

Ergo Sigonius

elent, delignat

collatis inter fe his locis, nifi librarius in nomine

fin Tebunamm.

Praetoris peccauerit, lapfum. memoria au&ctorem

& et vrber'

pronunciat.

Pighius fcripfiffe Liuium lib. XXI.

tittite molp Ro

cenfet M. Aemilium Praetorem cum Collegis ex Pon-

tehate, nec tj

nucumn. fenstentid.

Ego. neutri accefferim.

Nec

lll Deruenerint

enim Liuius tradit, vt iam obferuauit magnus

Gronouius, Aemilium vouiffe ver facrum, immo

pUduri eodem i

quà i re land f

nec vouere iuffum , fed tantüm curare; vt omnia

llceria o

pulum

quae Decemuiri Patribus retulerant, mature fie-

Tüm àc f

rent ex Pontificum . fententia.

Ila vero omnia

idäïium ]

um credidito,

non a folo Aemilio , nec a folis eius Collegis, fed

quaedam etiam ab aliis fa&a, veluti aedem'Vene-

iYimnitibus.

Trfweubs f Cs

ris Erycinae a Fabio Di&atore votam , quum. ex

BP ht dg g

proximo ftatim capite conftet, cur ea potiffimum,

quae lib. XXXIII. de vere facro a Mammula Aemi-

^5 Obhugnirur.

domodo

li Collega voto referuntur, repugnare exiftima-

Aütem

nert ) fuïl

bimus modo laudatis verbis e cap. 9. libri XXI.

1e vol

N?Is.qagm 1Litjo

Si quis in.his lapfüs, non ille a librariorum incu-

ria;

Itlonem ln

169

eafn dedicauit, nos

ris, nec inconfltantia Liuiana profe&us eft, f?

XXIL. c; $s; aedem

in.eo confiftit, quod non accurate expofuit Liuius

fitionem militarem

libro XXI. quo oportuerat , facrum illud ver a Mam-

TIO1

at lib XNI

mula votum, et porro a quo quidaue omnium il-

: ejtis veftas et dif-

lorum, quae.vt fierent ex Pontificum fententia,

'orfüs nec aedis 4b

Aemilius, Praetor forte Vrbanus, curare erat iuf-

i5 memini

fus, et iftius anni Magiftratus diuifis inter fe par-

s doGtffimos, et ad

tibus feciffe videntur, fattum fuerit.

Sed pro-

fetto leuis eft culpa, talia praetermififfe illo anno,

quum fegerent lb

x Pontiicum 1uitu

qui quam plurimis alüs, et quxdem grauiffimis re-

ia Praetor soerat

bus hiftoricos vnus omnium vel maxime occupat,

et onerat.

[i

10 anno non

Haefitarunt et in eo, quod lib. 1'5(

1 Mammuhe Prae«

C. 8.

"Tribuni pl. fubito appellanrur homines, qui

; Praetir ex Gile-

tantum quod ex Caudinis Furculis, cum ceteris

g ut tatur j fuit,

fub iugum miffi, domum redierant.

Nempe ne-

L. Iter ema

glexerat Liuius referre, eos cum in caftris adhuc

e(lent, defignatos, et domum iam reuerfos, fta-

,. Bo $i gonius

fj 1us in nomi ine

tim Tribunatum iniiffe.

nemor

quctorenm

Sed.et vrbes faepenumero inuenias magna va-

Lioiom fib. XMl.

rietate modo Romanorum, modo hoftium in po-

teftate, nec tradi ab au&tore, quomodo ab his ad

77 [ w f m Pite

illos peruenerint, adeo vt aliquando bis idem op-

scliim. N«

pidum eodem in-libro a Romanis legatur captum,

)blerhllll' in2onus

ver la

jcrum, 1mmo

qua in re haud fcio an Liuius excufari plane poffit.

| Curate, V

t ommï

Luceria oppidum appellatur lib. IX. c. 2. bono-

rum àc fidelium Romanis fociorum, ideoque illos,

erant, mmatie fe-

quum credidiffent, decepti a captiuis, obfideri id

mtl veto. Oa

eis Cl)hem*

a Samnitibus, vt fuppetias ei ferrent, profectos,

:]u 1 Jeuem x ene

in Furculas fe Caudinas praecipitaffe: deinde vero

cap. 12. et 15. a Samnitibus tenetur, et a Roma-

votam ,

]"*"n ex

nis oppugnátur, atque ad deditionem redigitur,

cur &i

P]'"I (fimum

Quomodo autem in Samnitum poteftatem deue-

a Maamuh: Aemi

nerit, fuane voluntate deditum , an vi fubatctum,

exil c lm

anuan [l*

(

nusquam a Liuio proditum.

Allifas Samnitium in

[ri

, libt l

na

dmonem Romanorum veniffe Coff. L. Papirio, C.

1 hgmmw"

Ls

Poete-

170

Poetelio, traditur VIIT. 35. at poftea iterum a C.

o profeus. ve

Carthaginenfibus

Marcio Rutilo de Samnitibus vi capi, Rutilo t

mine elfet , poft

Q. Fabio Coff. IX. 58.. Similiter Bouianum, Samni-

düffe et antey, .

tium Pentrorum caput, expugnatur a Confule C.

Teglexerit Liutt

Tunio Bubulco lib. IX. c. 3 r.

Non fine caufa ergo

miratur Glareanus, etiam cap. 44. a Coff. Poftu-

gmu, SicP.$

mio et Minucio oppugnari item , et capi.

Sigo-

nis, L. Scoe.

uf Inyrett

nius quidem , vt ei occurrat, pofteriore loco pro

Bouiaunum ex Diodoro legit Bolom.

Sed refragan-

ipfe Tarraconem

tur illi omnes manufcripti, tefte Gronouio , quos

Àt càp. 17. anri

lr nobils e

certe vix verifimile, ter (nam toties nominatur

Toniam mf les

hoc oppidum illo in capite) eundem plane in mo-

dum et tam grauiter fuiffe corruptos. Et prae-

tusin Hifpmiam

fi mentione,

terea lib. X. c. 12. idem oppidum denuo aliquot

ilud Silalii in

annis poft, a Cn. Fuluio vi captum dicitur. Et

tamen poftea iterum ita de eo loquitur au&or

Cuilina pecunia

cap. 41. quafi femper Samnitium fuerit, quando-

portaffe . e. D

eudem Faefil

quidem iis proclio vi&is a Confule L. Papirio, no-

bilitatem eorum et Equites Bouianum, perfugiffe

Him, 'qit, R

1radit.

In his fane vel erroris ex fe ipfo argui

*ite, Sotiniqy

oteft Liuius, commifü, dum imprudens alios

wt, C Tulm

L 10., (nem J

aliis locis fequitur au&ores , inter fein annis capti

a Romanis oppidi variantes vel, fi vere toties fuit

&t Cifflione

in Romanorum poteftatem reda&tum , illud certe in

Faefülis um fui

f inde itemm

diligentia eius fummo iure deliderabitur, quod

nusquam ad effugiendam incogitantiae fpeciem,

50 potrüs Ma:

i0co f

ne verbo quidem fignificauit, identidem ab hofti-

*rl, qui

bus fuiffe recuperatum.

qatiïinu muferir

Simile eft, quod Bom

ilcar Poenus, poftquam

T dliquaniig

cum claffe fua Syracufas venerat, inde iterum in

BOR

Africam velis datis transmififfe lib. XXIV. c. 36.

Vbi Bocehus )

uam rem pro-

fumpn ïduerfu

legitur, non quafi ad certam aliq

f

E

]

fe&us, eaque confecta rediturus, fed fimpliciter

!

ü i.?f

fil, g,

)

quafi in perpetuum illam vrbem reli&urus. Et

ï

li

tamen lib. XXV. c. 25. iterum ex portu Syracufa-

hii tirti

jl

no

KL

I7I

yofle iteram a C.

no profe&us vela in altum dedifä:, edo&isque

Carthaginenfibus, in quanto res Syracufana difcri-

1 cipi, Natilo t

Re-

Douiamum, Samri

mine effet, poft paucos dies rediffe dicitur.

diiffe et antea, licet id tunc memoriae mandare

qtur a Confile C.

neglexerit Liuius, ex pofteriore hoc loco intelli-

on fíne cafa ergo

i. 2 Coff Doftue

gimus.

Sic P. Scipio , fuperatis in Hifpania Poe-

etapi Sipe

nis, L. Scipiose fratre Romam miffo, et. Hamnone

boflium Imperatore , cetevisque. mobilibus. captiuir,

offeriore loco pro.

ipfe Tarraconem conceffiffe traditur XXVIIL. 4

y. Selrefrgum

e ronouio , quos

At cap. 17. anno fequente fimiliter L. Sc;pio cum

anultis nobilibus eaptitiis nuucius veceptae Hifpaniae

toties nomunatur

Romam qi[fas legitur , nulla neque antea eius redi-

qdem plane in o«

tus in Hifpaniam, neque hic füperioris miffionis

rüptos. Br prie-

fa&a mentione.

His fimile putat Caftilioneus

; dénpo aliquot

illud Salluftii in bello Catilinario, quod cap. »4.

mum diitun Lt

Catilina pecuniam Faefulas ad Manlium quendam

) |oquitut avdor

portaffe h. e. portari curaffe, et poftea cap. 27.

» foerit; Wn&u'

eundem Faefulas mififfe dicitur.

Iaitur C. Man-

jJe L. Papirio, *

Hum,inquit, Pae[ulas, atque im eam partem Etru-

jmum, pertugie

riae , Septimium quendam Camertem in agrum Pice-

efe ;P[o argut

num , €. Iulium in Apulianm dimifit ; praeterea alium

) imprudens dio

alio,' quem 'vbique oportumum . fibi fore. credebat.

s fein annis at

Heic Cattilioneus intelligendum dicit, poítquam

fivere totles fqlt

Faefülis iam fuerat, reuertiffe Manlium Romam,

ss ibietrh

et inde iterum eo a Catilina miffum.

Sed, putem

(iderabitur, qU0

ego potius Manlii mentionem pofteriore quoque

mranriae m

loco fieri, quia voluerit Salluftius, quo quemque

jcyilem db 10*

Catilina miferit, coniun&im illic exponere, licet

ille aliquandiu ante Faefulos a Catilina dimiffus

2ognu$y

poüqü

jam fuerit.

Alius interpres in Iugurtba cap. 102.

terum 1

t I'Idel

vbi Bocchus Mauritaniae Rex in excufationem

C

dj XX 63*

fümpti aduerfus Romanos pro Iugurtha belli ad-

aliqu

m feim P

fert: Neumidiae partein , vade vi Iugurtbam expule»

]Sf

4 fimplicite!

vit, iure belli [uam faciam, eam vaflari « Mario

dhi&turus

m n

gati aequiuife - ie intelligi his cenfet, quod füpra

facllü'

€ap.

p $j

172

cap. 96. Iugtïtha Boccho, , vt certius eum fuis

pofte: e oratiof

partibus adiungeret, Numidiae tertiam partem pro-

captiuos cap. 6o.

vur Jib. XXIV. c

anififfe. dicitur.

Verum id nequaquam refpexiffe

(1"

m

i

m nusquam i

potuit Bocchus, cum promiílio ifta demum ante

proximum proelium fuerit fa&a, et quidem, non

réperiatur, quod

vt ftatim Bocchi fieret illa tertia Numidiae pars;

lud, notandur

Sed et de variis

fed finito demum bello, fub conditione, fi aut

Romani Africa expulfi, aut integrisIugurthae fini-

fiepe Liuio pri

4l

bus bellum compofitum foret.

Dicendum ergo

vt Praetotes

di105

de eo, quod hic, feu vere, feu falfo, aitBocchus,

o ais e

Et

nullum in fuperioribus occurrere verbum.

prouincis, " qua

^

re&e fane, quoniam ad Romanos , eorumque cum

iripferat, t'in

lugurtha bellum proprie. non pertinebat, quod

prolive (

Y

dl

fit

de eodem vi et iure belli, fi vere ita accidit , cepe-

18 editione ad Ti

cnd

?

mam

rat Bocchus.

CURU

m

t

Non ita re&e Liuius, qui lib. XXIII. c. 2 1. lit»

Gipue hotusmodi

teras a T.. Otacilio Propraetore in Sicilia àd Sena-

me; ni fillor, v

tum tunc datas refert, quibus nunciabatur P. Fz-

Coniefris, qu

X

r

d

sium Praetorem cum claffe ex Africa Lilybaeum ve-

h eliminn

i.

m:m,, ipfum grauiter- [aucium du diferimiue vltimo

TO. Céteroqui

vitae effe ; immemor, vt videtur, nihil proríus in

Yon férentes

fuperioribus fe edocuiíle le&orem, id quod debue-

Wa eum Sici

rat, de ifta Furii in Africam. expeditione, neque

bus rb videre

quid rerum ibi geiï'erit, neque quo cafu, quoue

20 mims

in proelio tuerit fauciatus, quamuis , rem profecto

"x,imaduerfa,þ (

multo minoris momenti , claffem ad Oftiam ftan-

A u atdacifí

tem.a M. Cl. Marcello, . Canufium ad exercitum

WWw, Q

poft cladem Cannenfem miffo, ei traditam ; anno-

&Gpit prouinci

tare- non. neglexerit lib. XXIL. c. $7.

Publium

ello y. &T Q

quoque Sempronium Tribunum militum, quum

CH Promgaïr

vi&o. iam et occidione pene occifo ad Cannas

TOttncia

Romano nomine et caftrris erumperet per medios

g

Qp. y

$n Tj

hoftes. cum. fexcentis tantum militibus, a ceteris,

tug. C

IU

qui erumpere non audebant , fuiffe retentum difci-

C

l

« G

Y^

Áitidiny"

mus, nen-co loco, vbi de ifta eruptione agit, fed

pofítea

sU iftm liQ

173

certius. eur füiy

poftea ex oratione T. Manlii contra redimendos

t pzmem PW-

captiuos cap. 6o. Man.Pomponio prorogatum dici-

iquam refpenife

tur lib. XXIV. c. 10. imperium in agro Gallico,

ll demum ante

quum nusquam antea in eam prouinciam miffus

, &t quidem, non

réperiatur, quod certe magis, quam alterum il-

it Nomidiae pars,

lud, notandum fuerat.

onditione, f aut

Sed et de variis prouinciarum permutationibus,

vislugurthae finie

faepe a Liuio praeteritis, quà re non raro euenit,

Dicendam etzo

vt Praetotes aliosue, rém pübliéóam repente, nec

olfo, aitBocchus,

opinantibus le&oribus, in aliis gerere memoret

»re verbum.

t

prouinciis, quam quas ipfis fuperius eueniffe

;, eorumque cum

fcripferat, etin iis, in' quàs ante miffos. dixerat,

ertinebit , quod

prolixe difputauimus in nouiffima Liuii Gronouia-

ita accidit, p

na editione ad lib. XXV. c. 41. quem locum pene

conclamatüm, tum alis areumentis, tum praee

XXIII. c. «1. fit

cipue huiusmodi exéemplorüm obferuatione clariffi-

me, ni fallor, vindicauimus contra mirificas illas

a Sicilia ad Sente

conieGturas, quibuseum inteora vocabula inferen-

acabume P. Pr-

do, eliminando, transponendo vexabant viri in

yica lum v«

diferimint v!m(m

Liuio ceteroqui verfatiffimi Sigonius et Pighius;

non ferentes Cethego dici Apuliam eueniffe , quum

, nihil prorts n

poftea eum Siciliae praeeffe, et Apuliam Confuli-

3. id quod debuee

neque

bus tribui viderent.

Cui loco aliam nunc addam,

;pe.iitibnev

euo Cf qqoue

non minus illuftrem, et quem Pighius ifta re non

nl

animaduerfà , prodigiofe itidem corruptum cenfet,

miS, 1em p

roreto

atque audaciffimis coniecturis corrigere ac fupplere

aai Oliam f

conatur.

Q. Claudius Praetor fit et 'T'arenrum

g al eerctum

anno»

accipit prouinciam an. V. C. 54;. M. CI. Mar-

j traditan

cello V. et T. Quintio Crifpino Coff. Liv. XXVII.

5

vubliumt

c. 21. Prorogatur ei anno feq. imperium in eadem

l ;lni'litum:

quum

prouincia cap. 36. vnde et cap. 38. dicit Au&tor

[]^

cio

" Cam?üs

dio

Collesam Liuii Salinatoris, Claud. Neronem er

ipen

et er f

4 ceter

duobus: Confularibus egregiis exercitibus , et fevtio,

lhnblls ]

eni Q. Claudius Taranti qraecffet , elecionem babere.

diice

; retenum

Quod ipfüm noto, quia et illud, quod de tertio

L

ruP[Nne D

ii

174

Q. Claudii exercitu Confuli conceffo, fi eo vti

um: C Hofilo

habent, prorogati

vellet, hic tradir, fupra cap. 35. vbi, qui exerci-

primo incaffum 21

tus Confulibus fuerint decreti, ex profeílo expo-

nit, prorfus praeterit: tantum Neroni, vírius

tur, quum. ille ;

enallet, Gon[ulum. prioris aumi, exercitum. fumeret,

Quintius primum

fo

r

m

mmodo eum

;,-er,wziüimz illic ait Lib. XXVIIL c. 10. prorogatur

Trbunum mil. f

ei irerum imperium: |Q. Cleudio, vt darentum,

C. Hoflilio T'ubulo , vt Capuam. prouinciam: baberet,

ique cici Taren

prorogatum im annum inperium . e[t.

Sequente

tàm immodefte Li

anno, qui iam eft ab Vrbe cond. 548. ceteris prae-

lii ratio plune c

loc cipite iam d

ter Con[ules, Praetoresque, qui exercitibus prouiu-

cisque praefutari erant, prorogata imperia dicitur

fquenter ei reri

lib. XXVHIE c.45.

At proximo huic anno decre-

füíceperat, velut

tum traditur lib. XXIX. c. 13.o£ T. Quintius Taren-

Joneret, tunguan

Yoerisegi

(lo

lie

)P

u

eumn, C. Hoflilins Tubulus. Capaam | Propraetores,

meninerit, vt ade

Jficut: priore anuo , cum vetere vterque praefidio obti-

vierent.

Ad füperiora vero fi recurras, non T.

v'ideatur, praefert

Quintius Tarentum priore anno, fed Q. Claudius

tionibu, quas no

obtinuiffe vtique ex Liuii hiftoria debuit.

Qua-

portuemt, liter

li XXV, locm

propter Pighius Annali 547. Liuium in his clamat

vel mifere mutilatum, vel a fua ipfius hiftoria

&T, Quintius

aberrate, et a Plutarcho quoque diflentire, qui

Pt proximp a

'T. Quintium (intellige, non Grifpinum, dudum

m vroisciss t

iam mortuum , fed Flammininum) circa haec tem-

Tuts, Q hn

pora poft obitum Marcelli Tarento praefuiffe fcri-

Brotindis t Cf

bat.

Exiftimat ergo ex nominum fimilitudine

tire fuiffa obl

000 nnota

m.

Q. Claudii Flaminini , ( quamuis male hoc ei cogno-

e

men tribuatur, qui f7z:ez , non Flamininus fuit

Wienti eam

ànng

di&us, vt docuit é za»w ad lib. XXVIL 21.) et

verïio figaif

C

T. Quintii Flaminini deprauatum et truncatum effe

, DC Videom

Liuium lib. XXVIII. 1o. atque ibi rectius omnino

Gittim con

füet

et veritati hiftoricae conuenientius le&um iri,

Y

9 Rlre mo

doq

immiffis quae aliis et maiufculis edi literis curaui:

nmw 11C C0

ltri n

Q. Claudio Flaminino T. Quintius Flamininus fuc-

Pmy [

m

ceffor extra ordinem datus, obtineret vz Tarem-

p eïïoiug

liec q.

[171/ 73

175

oncefo, fi eo vi

zum: C. Hoflilio Tubulo, vt Capuam. prouinciam

baberet , prorogatum in ammun unperium efl. Sed

. vbi, qui erercie

& ptofelo eo-

primo incaffum Plutarchi au&toritas Liuio opponi-

"

um Neront,

[

Til

tur, quum ille annum non exprimat, quo T.

Quintius primum Tarento fuerit praepofitus , fed

eercibum. fumene,

. & I0, proromtur

folummodo eum fub Marcello vitimum Confule

idio, vt Tarentum,

"Tribunum mil. fuiffe, et poftea Tarento , regio-

nique circa Tarentum praefuiffe. Deinde omnis

jraniciam boberet,

tam immodefte Liuium emendandi atque interpo-

m d. Sequente

d, 48 etteri prae-

landi ratio plane collabitur, fi; quod fatis fuperque

hoc capite iam declaraui, intelligas et agnofcas,

j etercitibo prate

frequenter ei rerum multitudine, quas exponere

gta inpria dicitur

o luic anno decree

füfceperat, veluti obruto, accidifle, vt aliquid

poneret, tanquam ífi de eo in fuperioribus iam

- T. Quintins Taretr

vberius egiffet , quamuis reuera nusquam ante eum

:t.'a:m)f'apwetm*e:,

meminerit , vt adeo parum fibi aliquando conftare

t pmgül!z'o tlii-

videatur, praefertim in his prouinciarum permuta-

fecomris, n0n 1.

tionibus, quas non accurate vbique et diferte, vf

o, fel Q, Onndts

literis. eum mandaffe ad laudatum

oportuerat,

ori debuit, - Que

Iam quod

xuium in his clünttt

libri XXV. locum abunde probauimus.

ad T. Quin&ium proprie attinet, non dubito

[ua ipius hr

illum proximo anno, quo generatim ceferis, qui

que diléntces qut

tum prouincias habebant, prorogata imperia fcribit

Crifpinum, duiam

Liuius, Q. Claudio fucceffiffe; eamque vnam in

m ) circa haec tefe

prouinciis tunc fat&tam mutationem eum iftic anno-

nto onefailfe K

tare fuiffe oblitum ,. et tamen poftea, quafi fuo

minu;x

; fimilitucine

loco annotaffet, locutum: vel fatis habuiffe fe-

liocei cogno-

] milé

jit

quenti eam anno et libro, dum breuitati ftudet,

on Plaminins

verbo fignificare.

p XXVIL ] 8

Nunc videamus porro, an ex ifta Liuii, pene

[lg

j &t truncarum 8

dixerim confuetudine, ficuti reiecimus illam fine

qpi redtrs omnin

vllo more modoque tentatam a Pighio emendatio«

ientius

Je&um 1b

nem, fic contra modeftiffima crifi fuccurrere Liuio

s eli fireis curatus

poflimus lib. I. c. 35o. propter quem maxime locum

yinus u*

iiuS lamit

pleraque haec a nobis obferuata et annotata prie

qt Tart

mitus

jonet

tn-

176

yem fianificare , f

mitus fatemur. Dicit valuiffe apud Veientes, ne

ts baca cum. Tull

Sabinos, follicitati ab iis, publico auxilio adiuua-

quia niit ante de

rent, pacfam cum Romulo induciartm fidem.

Atqui

iamante contra Tullum, ruptaillainduciarum cum

rant, temere Latls

iunc

hune

n locum int

Romuülo fide, bellum gefferant, vna cum Fidenati-

bus.

Supra cap. 27. "Tullus aduet Jüs Veientem bo-

gri parte mildat

(fupra cap. 1.)

flem divigit [uos z. Albamos coutra legionem Fideuatitm

collocat

Vide et Dionyf. Halic. lil 6. et Feftum V.

Liuus Dib. IV. c

Septimuntio , qui etiam vrbem Veientium a Tullo

prius bellum cum

minit demum initi

ppugnatam ait

Nullae ergo tunc amplius erant

induciae cu Romulo paGae, paCae quidem in

tuer atie di mm*u

centum annos, fed gelto nouiffime bello violatae

nit , ind

ULNI

mm

H/

[

lam, ruptae et abolitae.

Glareanus Liuium me-

[112] !TIEM', et i

moria lapfum putat.

Sigonius, qui Glareani cen-

à Romanis contr:

furas diligenter vbique examinat, et, fi poteft

P'J"nmue d No

refutat, hic tamen, quafi acquiefcat, et nihil

Gptisque jp

ii Fid

habeat, quoLiuium excufet , tacet.

Sed profecta

Jis excidii exten

nimius ille foret memoriae lapius , nimia ac Liuio

bus d commuge |

prorfüs indigna incogitantia, rei tam modo me-

losf A [X

moratae fhnm fuitfe obhtum. 'Tertio enim abhinc

Vel quocy inque m

capite de ifto Tulli contra Fidenates et Veientes

ibi ne n quide

bello egit, immo hoc ipfo etiam in loco à Sabinis

emendmm m

fcribit follicitatos ad defe&tionem a Romanis Veien-

tulor ai

t, Dorgy

tium animos ob refiduas bellorum iras, fed valuiffe

Ht WLI"H t l

apud Veieutes pacam nouiflime , vt cenfeo , 2zdt-

t aliisque b

cidrum fidem.

Exiftimo autem, quomam L1u1us

Quibus ve [

in füperioribus nihil prorfus de exitu iftius belli,

Quam Iupy relw

aut pace inter Veientes et Romanos poft horum

[ 1uS m

elli

Vilger e )

vi&Ctoriam reftituta tradidit, abdu&us

vt videtur,

ln l)ekmnbm "

narratione noui et inufitati fupplicii, quo perfi-

Q Ro

manis [

diam Albani Ducis vindicauit Romanus; exiftimo

D lïnxeqna ti

ergo Veientes, compofito tunc bello, Romanis

Anteà in Cent

um

feu eorum Regi Tullo Hoftilio obligaffe iterum

hl.l ldfhleme

fuam fidem, pa&ls denuo in centum annos indu-

Tium,

imo ii

!

ciis: idque Liuium hoc demum loco per occafio- ^

debuen

D At

nem

177

ipud Velentes, ne

nem fignificare, fcribendo:' valwitque apud Veien-

lico auxtlio adiuute

tes paca cuim Tullo induciarum fides : Sciolos vero,

rum fs. At

quia nihil ante de induciis cuz 714/o pa&is lege-

Rouuli nomen

llinduciarm cum

rant, temere fatis, fed more fuo

yni cum Fjdenti-

hunc in locum intuliffe, quippe a quo Veientibus

werfas Velentem lo-

agri parte aulétatis in centum. aunos inducias. datas

verinem Fidenatitm

(füpra cap. 15.) meminerant.

Atque ita plane

IIf. . ecFeftum V

Liuims lib. IV. c. 3o: induciarum ad finiendum

Veientium a Tullo

prius bellum cum iisdem Veientibus pa&arum me-

func amplius erünt

minit demum initio alterius belli

Cum. Veientibus

muper acie dimicatum ad. Nomentum et Fidenas fue-

putue qmdem in

Tme bello violataé

vat, induciaeque inde, mon paxSfacia, quarum et

dies exierat , et aute diet vebellaueran

De bello

eanus Liurm mee

|

a Romanis contra Fidenates et Veientes sefto,

qui 1 Glareant cen»

pugnaque ad Nomentum et Fidenas pugnata,

a, er, fi potel

viefait,. et nihl

captisque ipfis Fidenis, ac Veientibus metu fimi-

. Selprofed

lis excidii exterritis, et nequidquam follicitanti-

bus ad commune bellum duodecim Etruriae popu-

us, mimia acLiio

los fupra capp. 2 1. 22. 23. egerat, at de induciis

ei tam modo me«

'rtio enim dblüne

vel quocunque modo compofitum fuerit bellum,

Multum me etiam in hac

qates et Veiente

ibi ne ye? quidem.

emendatione confirmat, quod cap. 42. libri T

n inloco à Gabinis

au&tor ait, Peropportume ad praefentis quietem. fla-

saRomanis Velen-

£us bellum cum Veientibus (iam. euim induciae exie-

TOE sl

, vc cenfo, i .

vagt) alüsque Etru[cis [umptum, Íci. a Seruio.

Quibus verbis , fi ad aliquem, non ad alium certe,

aoniam Litits

quam hunc refpexit, tentatum a me locum, nec

exi jtil il

[tus beml

alias intelligere potuit inducias, quarum quidem

14105 P

poft honum.

in fuperioribus meminerit, nifi has a Veientibus

u ll

s M uderdfy

cum Romanis et Tullo in centum rurfus annos ex

ohcu, quo p r

mea fententia renouatas.

Nam quas Romulus

m(]nllSy

eufhm

antea in centum annos iis concefferat, fi imaxime

cbello Romoní

valuiffent femper, tamen iamdiu anteSeruii impe-

Ob],ame jrenum

rium

immo iam ante arquinii Prifci, exiiffe

"EL indr.

debuerunt.

At induciae cum Tullo in totidem

IIU

annos

joco Per OCCJ

M

178

annos quocunque eius imperii anno, pa&ae necef-

5

/

AZ?IJ:

fario fub Seruio demum fuum decucurrerunt tem-

t

7) ïr

U

af

pus.

Nam Tullus regnauit annos XXXHI... Ancus

acuae ri

XXIV, Tarq. Prifcus XXXVIII. Seruius denique

il

TU

XLIV. ex quo manifeftum, quocunque Tulli anno

initium centum annorum ponas, definere illos in

dem rem

Seruiano imperio.

Quenti m

His tor exemplis , quibus patet Liuium aliquan-

et alio a

of

do fuis in hiftoriis aliquid paetermififfe ,. idque

0ite

Ore

clare fatis colligitur ex fequentibus, quippe vbi

edd, e

t

faepe eius, tanquam antea vberius relati, 1eiunam

Yi «

prorfus facit mentfonem , fubiungam aliud , fimile

tuftus Co.

J

prorfus culpa, fed tamen re contrarium. . Nam

$

l

mï'[.e

infinita illa rerum et inprimis bellorum multitu-

dine, quam enarrandam fufceperat, etiam ita

ï

occupatus aliquando et diítra&us animo fuiffe

Ie

M

u

videtur, vt quod iam ante tradiderat, eius fimili-

Utus , l

ter plane oblitus, iisdem pene verbis alio deinceps

lr üc

loco, quafi nouum et necdum expofitum repetierit.

nofta

i

Notat Sigonius ad XLV. 15. de Notis Cenforum,

L

de quibus ibi au&tor, fcripfiffe illum etiam lib.

327

XLIH. c. 15 et 16. miraturque eum quafi fui obli-

tum, eadem hoc etiam libro, quod facere háud

r

folitus fit iteraffe.

Verum leue hoc eft, fi com-

pares cum eo, quod tamen ille iam ante fecerat,

eiusdem hominis ouationem bis, et quidem eo-

7771

dem in libro, fed diuerfis locis, quafi priorum

[

SAR

immemor ,

narrans.

Per eosdem dies (ait lib.

XXXVI. c. 21.) ez M. Fuluius Nobilior , qui bien-

SWVP y

mio aute Praetor in vlteriorem Hi[paniam erat pro-

[5

feclus , ouans vrbem efl ingrefJus: argenti bigati prae

E d

Jé tulit centum et XXX. millia, et extra uumeratum

, u)

XII. willia poudo argenti: auri pondo CXXVII.

Jam cap. 39. Per eosdem dies M. Fuluius. INobilior

ex viteriore Hifpania ouaus Vrbem efl ingre[Jus : ar-

V &

7

genti

179

lte necef-

gefti traustulit. X. millia pondo , bigati argenti cen-

runt teme

£um et XXX. aur. CXXV. . Nulla huxus tam füper-

.. ÀAnais

uacuae repetitionis idonea reddi poteft caufa, nec

que

aliam fuiffe arbitror, nifi quod cum diuerfis aucto-

L uj anni

ribus in eo libro et anno effet vfus , et in illis ean-

t illos in

dem rem reperiffet ; pofteriore in loco alium fe-

quenti memoriae vitio latuerit rem iftam iam ante

" mqmn,

ex alio a fe eíle relatam.

Corruptas etiam puto

P. 1dque

pofteriore in loco numerorum notas in vulgatis

Jwye vbi

edd. et pro X. et CXXV. ex priore xeponendum

tejonan

E

XIL. et CXXVIL cui emendationi aftipulatur ve-

iud, fimle

tuftus Codex Magontiacenfis.

m Mm

Similiter autem Appianus quoque C. Caffium in

» multitil

Syria o&o legiones Caefauanas, tres Murci, tres

etiam 1

Crifpi, duas uQHï , bis eodem modo adiunxiffe fibi

mo fulie

refert diuerfis in locis, quae, quia longiora, pene

us du

l*

inuitus, fed tamen, quia ad id

quod demon—

Aemceps

ftrare hic volo, pertinent, et praeterea cura etiam

AIQ'WHG:H'.

noftra indigent , adf&.nb&nda duxi: Prior E«Qv*. y.

Cenforum,

n. 575. Tom; Kow"æa 0T

& Ziupfaty diudevs , ziAos 3v &v 3l

etiaim. ]ib.

wuræ'k Xoime, v Bs ruwäumgs 2 &ocyyxus/ns.

'Terk

fl füi obli«

dv qu2» PnigatOcey KounlDaos Biesos dys, v0 02 Gflogum

ycere hn

Ilo2os ZÉ

u.;-

[ r0s

, péeguouoy cura Koucepos cuyysvés. omep

ft, lr come

Euolo4TOUEyuy Bs -rü./æ 5y ?

T0 TÉAoOS &OiuovUS Emiysro

Mswubee

aiyo d2

" Eye

z Be«c

yte fecertty

qeuyT u R.

cc vor? iyvfipwe , 404

AXX u) CUTOY

&sgoy, ém&

u

ydet €0«

"

d

&ai 15 JX&GEy , Gyey ixi-

jorum

Aesuzsy

"7&1:0/

T.

T'0t.

$.

(*3005

B& 3 »4(*'//

TASywy VsvopeiyQy., 3

l pr

u u

li

S'ocTto,

7"771' 'U/JQ/W & QX

€

&

ii

T

I

&Duoy.- stoes otovTaTs. D C7]

PTRY

;C::/

, qi i

It*

SUJUS

4/ ,asrcwam 4

P

[v

dées à

7

:',

7E Kou:c'gor

Ziyvop.ó-

3

j ent PW

eoyTss

g./, E't [6'1] TiS (

Qus Guyyvageq. s másus yfvorros

X Ol Sw/

jj

v diyoyiEia 0j ,

94 i« avr0 Bowov cwovyzu-

Qäs

ul

urattt

&yTS5, MO a'u',s?x.säw TÉÍAoS, qq) mUvEyUjAYO.

Yil

ffr"

TACL 'rsa.' 7Z B4ccs 30/9:.

Atf'ww 9* 9z« « fjs Ho,wrms

g

lr

S'omuT s /svoaew: Uj (Aev v rTow iduersuav dv Tugw,

uf Nul

[fiy : 4

d:&(þa'fsas 7iVAS T£ TÉASS, * äs,(o,;aawra zéy Eifvoy, 497

]

j

get

*

Ma

'rw

1go:

73 Barco eQus ivexegimuv. omorigus 0^ Pyfvero Xdfroy

(Nonné]

MAv Vide jnezo TQioY T6y Emimeu QX ivru o pigw Vorà

fcf:, hm

« Kodguons, Pyxpwrüs wmspudooyro Fus ó MENxos ime-

€10

xxNaro Nioixioy Kgiemov qysjusvoy Bi9uviae , wo] eplses

elfe expo

N

A^M

fosc üy ó Keérmos v xecuy z

ois pigiy. us d2 $mà:

di

74T0J

Ouogxavro, o Kescus cuv imele steroxo ,

t

Us

Ts

;

TB

'/,

[

gu3 ddo v« sss oey eturlam , qu] vÀ

g/)

TY vr(;?x;ofxäy-rwy «uróy &É,. QD daTs zagæäa'y'rwy, ;(;(j as

H

dyO um r o ptóey. yevogeévam. MynQuso yap , «s puoi mroodi-

gnral myrus vnwxkeyKoegoip v6, «4j Boíro. | Aort

de s AX Buyos o Noxo BÉ i ls «s Alyumov,

[

iroyayes 0E ourüs vécaupu viNq, vàv x vis taous Tom-

süísv6, «9] Kouzca dudéiQivruv , 3 vmà Kodampos KAeo-

mreerpng. COT E et a ha. Koj &uróv 6 Kescuos aisv mo-

2

mema,

£yay , &y v $) Yaeoasivg meeifun

[o8

Tty WOj gvayxu-

&^

0061

68 a

sgoiat , ddzovra, vos vic

E

gt edou mroos

hi Kui

& 00.

lU

Z« dvodeua vsüv

5x*mlz.

Ó de dv 0 Kdasuos x moo

H

A

3 pows dnp&re,

407

.Arv?x.;/ää?kxacy i v4s Aclas cUv dUo

Yu

ziXus iXMivvm s. GUj Pe Aaodíneacy vrd ouceadTuros

TEU

idey r , msqutudiigusvos Emoadoner , «j : BaN9 u-

$as« ipiésro. Hlinc porro iam ad res Macedoniae

?

MA

tranfit, et inde iterum ad res [taliae, a quibus et

auxc T

A

proeliis circa Mutinam ad haec narranda deuene-

rat, vt adeo ifta de Caffio illis temporibus in Sy-

LU

fiam profe&o, et tot legiones in füam poteftatem

4 B.g:'g

redigente, expofita hic ex profeffo et feparatim

&xg

àlienis plane rebus. interpofuerit, quod haud du-

-'fzwxï;v:

bie non feciffet, certe minime fuiffet opus, fr

'Jïzzx; "

omnia deinceps, quum res a Caffio et Dolabella

N n

in Syris. geítas longius exfequitur, repetere iam

tunc in animo habuiffet.

Alterius loci verba , funt

LE

IU!

f

EuQu.. M n.«623.. Ecd d2 víros Kuezws Q3ova o

K

AofüiBsuy, es Tiv Dougiuw äu,äoc?ka');l » XQ) cupae Ts nyc-

8

2

2

& TÉNQ spwri Doéio Kodcupi Bx

?à n

MOYlS EEE zj dvoÀ.

Q ysyvjAvao uniyoe xgoa's/)xoc/; sy oZägo'ws.

f:;';(w t

?ro?)»x; S'QWT £U0 fASYX.

Wff! [

D

(Nonne

k

181

n Xds

^j

':

( Nonné hàec fufficere illi debuiffent, ( meminif-

"n

fet, iam fuperiore libro feparatim de his XII. le.

d

T

Ts

gxombus, vt in. Caffii pot eftatem venerint, a fe

J u

elfe expofitum? fed pergit, etiam hic de fingulis

uj

u

;

a&urus, eoque fa&o ítatim ad Dolabellam trans-

n5

greffurus,) $ 73 usv Ey uurv 6 K

CU5 0.

«p dy Zuma xwrct-

. /1' "

AeXoimet, vX Rs hæof)uauxs 3ÓW dimyospesyos.

"Tv 02 àzi-

"m

T

*

2

zw , 4 us

pixaxy c"rf'g 51:7&75*0:7"9 p Ka«

45

4108 Buv s ,

7

0 Ó

&

uf UA f

A

eid lo u a,gs ysailoe aw*x Kois y06008 cvyyergs , 22

T

os la-

hr

2u50s Exdua r usvos d2 0 laios v viXos ds rwg'ï";/ '7"717:-'9

m

