res lese agraria aliisque largitionibus fibi con-

(

"

——

ciliaré nimis populariter ftuduerit. Vide füpra II

41. fimiliter erzo P. Licinii Calui nomini in An-

jtolinis j

ed t

nalibus, Faftis , et imaginis titulo adfcriptum haud

Jegettf.

[[l!".f f(l/lr/,»fv

dubie fuit, prigmum eum de plebe 'Tribunum mil.

lh

"

W,,,, ublicatt

conf. pot. fuiffe.

Vnde et ipfe Licinius filium

(r rede 1

commendans populo lib. V. cap. 18

En effigiem

xlf

L

»

p

atque

356

a. 22 Vndc

atque imdginem eius, quem vos antea. Tribunum ani-

litum ex plebe primum feciflis: Et 'Tribunus plebis

iterum pecant

da

at

m fublata

de illo lib. VL c. 37. P. Licinii Calui tribunatum,

Senatus , tor C

qui Primus ex plebe creatus fit.. Hoc, vero Liuius,

non attendens ad ipfas Collegarum familias, quam

quidem, tam d

cum antea, tum poltea plebeias ipfe femper facit,

NAE exeijlu

ita accepit, tanquam, fi eo anno, quo Licinius

càp. 44. Spio

Coff. decem an

primus ex fíebe tribunus militum dicitur. creatus,

vierat d. Tu]

plebeius ille vnus et folus inter Tribunos fuerit,

ceteri omnes patricii; quum non aliter intelligen-

icins Galo: m

um id effet, quam illum primum ex plebeis eo

picius Confal f

bellum Macedon

anno, quo ad Iribunatum hunc Confularem ho-

mines de plebe primum fuerunt admiffi, defigna-

&p. 9, Is autem

tum fuilffe, atque eius primi defignatione gradum

B) fados d

fa&tum ad alios quoque e plebe delignandos. Nec

"9 Gctijati anj

enim ifta locutio excludebat eiusdem generis Col-

(tiprapr mulr

T rcerem conief

legas, fed tantum ordine defignationis Liciniam

et hos et omnes alios praeceflifle fignificabat.

$i-

At phuriu fu.

cuti quum L. Brutus przmaus Con[il a Valerio Max. V.

11j nfertatg

8. I. aliisque dicitur, non quod, quum primus

i. B

Conful fuit, etiam folus fuerit fed quod primo

a

dilitqi ad u

anno defignatus fuerit prior ante collegam , quem

Vnifus carcer

quidem eopte tempore et die, fed tamen poft Bru-

UT &t qui

tum, Confulem creauit populus.

htez l incy

In his plerisque Liuiana incuria vel obliuio cul-

Quen ante

pam fola fuftinet.

In fequentibus vetuftiorum

fundum, an

Aunalium difcrepantia eum abduxiffe videtur, ica

&dorbus e

vt de vna re aliud alio loco, priorum itidem obli-

L TIauerat,,

tus, memoriae prodiderit.

Manifeftum id ex

ententie , ta

Q. Pleminii imprimis Hiftoria.

Eum ab Locren-

——

fibus accufatum. ob multa in fe admiffa crudeli-

ïl!nc demum,

i ferent.

tatis, auaritiae ac facrilegii facinora, idcirco Ro-

Whqum ey «

mam . in catenis miíffum, et ex templo in carce-

tEm'm' tradit

rem conditum, in eoque gorzamm , priusquam itt-

Dnales verm

dicitim. de eo gopuli perficeretur , tradit lib. XXIX.

cap.

ig vllla haeü

357

tea Triwm -

cap. 22. Vnde et poftea Iib. XXXT. eap. 12. quum

X Trbunis r

iterum pecünia ex Proferpinae templo Locris nocte

al triuts,

€lam fublata nunciaretur, iudigue p/zjþn dicitur

Hoc vero ii

Senatus , non ceffari ab [acrilegiis, et ue Plemimum

) familis, ]

quidem , tam elarum recensque moxae fimul ac. P Q E-

sipfe femper i

NA E exemplum bomiues deterrere.. At lib. XXXIV.

nm,

guo L

cap. 44. Scipione Africanoll. et Sempronio Longo

ym dicitur créti

Coff. decem annis poft, quum /udos cotisos, quos

c Trbunor f

voterat Ser. Sulpicius Galba Confal (lege Pub. Sul-

) dliter inte

picius Galba: nam plus feculo ante nullus Ser. Sul-

um ey pleeise

picius Confül fuit, et hos ludos vouerat is, qui

bellum Macedonicum inchoauit. Vide lib. XXXI.

nc Confülien b

cap. g. Is autem. Paullii praenomen habuit, non

c admift, dl

Seruii) fa&os dixiffet, addit: Qwem fpecfaculo eo-

efignatint g

deiguss. Ne

vum occupati amimi ommiütm eflent, Q. Pleminius,

asden uU

qui propter multa in Deos bominesque Locris admiffa,

in carcerem coniettus fuevat , comparauerat bomines,

mnations laan

qui pluribus fimaul locis Vrbis uoce incendia facerent,

Te iïgniricabat. y

|

D]

;l

a VilerioM

vt in conflernata mo&turmo tumultu ciuitate rofringi

l, guum

carcev p() ät.

Ea res indicio con[ciorum palam facia, .

delataque. ad. Senatum efl , Pleminius in inferiorem

jc fl quil ?

demiffus. car

f

cerem efl, mecatusque.

Quanta per

ye colgim, ?

Deum! et quam indigna tanti nominis Hiftorico

fod ramen pO

haec eft inconftantia vel, fi pateris, ofcitantia!

Quem antea accufatum ad populum, et fua morte

lri,a vd olliuocl

fun&um, antequam iudicium de eo perficeretur,

ntibUs vemlliozqm

Je&oribus ex fua fententia tanquam veriffimum

if i

affirmauerat, eum hic fine vlla mentione prioris

; n

jOrurm i

dgnf Qlle

fententiae, tanto tempore poft adhuc vixiffe, et

fanifelm !

tunc demum, quod homines, qui in Vrbe incen-

um d ]u

dia facerent, comparaffet, necatum in carcere,

; nf

tanquam ex recepta ab omnibus et communi fen-

kurto

nora ii

tentia, tradit.

Verum habuit hic prae manibus

cemplo !t

a

?

1l

l

Annales rerum Romanarum Clodii Licini, eosque

i, p/'//zrqlü("f'

f.

fine vlla haefitarione fecutus eft, oblitus iam ante

")1

3

elteram

alb

i

358

alteram tanquam veriorem et receptiorem de Ple-

Maulto .com

minii extremis fententiam fe potiflimum probaffe,

"m

n gi

atque eodem in loco hanc quoque, fed tanquam

i

nlius,

1

Clodii fingularem retuliffe et prae altera fpreuiffe.

cuffic, fpr

Quum enim Pleminium in vinculismortuum dixif-

Poltumius 4

fet lib. XXIX. fubiungit continuo: Huwmc.Plemi-

cognomen, (

uium Clodius . Licinius (lego Licimus ) in. libro ter-

nota, tulerit,

tio rerum Romanarum vefert,. ludis votitis, quos

Romae. Africanus. iterum . Conful . faciebat , conatum

quam :.)E.'C"Tm'

füum cont

per

uoscam , quos pretio corruperat , aliquot. locis

Au&or tim f

Vrbem incendere , vt frangendi. carceris fugieudique

paturüs etiam

baberet: occafionem. .. Patefacto . dein, feelere, delega-

liatis, nec

iif

f

tum i lullamum ex SCto. Vides, quod poftea

Ytigue memori

lib. XXXiV. tanquam omnino ita accidiffet , et'ex

communi omnium fententia, nullo nominato Au-

vero füfum ef

lm eaexre D

&ore narrat, ex vno tamen Clodio, hac in rea ce-

teris fcriptoribus diferepante, eum haufiffe.

Non

Rüsquom, quui

t eum et hoc

animaduertit. hoc Ioh. Vorftius quum ad Valerium

pertufus, r

Max. qui Pleminium z carcere aate , vel iater. cau-

eüm nort, v

J&e dictionem teterrüno genere inorbi confiuntum ait,

:contra codices, etiam ífuos ipfius, ex margine

firi'n'lt, quim

Pighiano accipit zorzis, idque ex Liuii lib. XXXIV.

loco, in ptot

probare conatur, quum Valerii vulgata et fincera

| Paremyvero f

men ilfod, f

le&io. communem Auctorum opinionem manifefte

(it£a cerb

fequatur, a Liuio lib. XXIX. propofitam et alteri

praelatam.

Remorat fb

Vorítii huius mentio ad alium ipfius errorem,

Portscomeni

et aliud Liuianae inconflantiae exemplum profe-

Witintes [ppy

rendum me deducit,.. Etenim Liuius lib. IV. cap. 29.

Ti hr

Tion

Xma pg

n

vbi de A. Poftumio Tuberto di&tatore agit, et ar-

C

quidem er ()

gumenta conquirit, quibus euertat opinionem il-

lorum, qui etiam, hunc fecuri percuílifle tradunt

TWntoltum,

filium. vi&torem, quod. occafione bene pugnandi

ia

captus, iniuffu patris. et Imperatoris, decefferit

enht h de C

Vs

praefidio , inter alia hoc quoque ponit: Lwperiofo

D q'»ilp'x)(

Maualio

de.j

fto Ti

Iä

oj

359

[

tiorerm de D.

Manlio .coguomen

inditum : — Poflumius. nulla triflz

ilimum protife,

uota eft infiguitus

Cuius argumenti vis.

Quum

que, fed tingm

"

TU

rv

"

lf

T. Manlius, qui poftea filium ea caufa fecuri per-

ie deri p

ls mortuumdi-

cuílit, Duperiofi cognomen illa ex re acceperit;

Poltumius autem

i

h

Via

/a

nlio tanto antiquior nullum

uo:- Bo Dh-

cognomen, quod tam triftis et faeui exempli effet

ir) in ln tr«

nota, tulerit, non verifimile eft, hunc eadem plus

—

it vt u

|quam paterna feueritate vel crudelitate imperium

fuitut, entm

fuum contaminafle, quum haud dubie, qui prior

prat, dligut lo

Au&or tam faeui et triftis exempli fuerit, occu-

u

i

fugeudig

paturus etiam fuiffet tam infignem titulum crude-

^

[

litatis, nec fine; nota abiturus, quag pofterioris

ides, quod ol

vtique memoriae et nomini ex eo eft inufta.. At

tracadifer, eret

vero falfum eít ex ipfius Liuii hiftoria, T. Man-

ullo nominato Ave

lium ea ex re Inperiof: accepifle cognomen. Immo

Jio, hi in a

nusquam, quum de illo; rerum narrandarum ferie

m hod )lon.

ad eum et hoc ipfum feueritatis in filio exemplum

n

qum Vil

perdu&us,, iam loquitur lib. VIII. ifto cognomine

H

(tli ve! ii

eum notat, vel ab vllo vnquam propterea notatum

Ü

URU

lj atj

fcribit, quamuis Mazliana imperia itidem vt hoc

fius, ex. Id

Jl

loco, in prouerbium ifto ex fa&o abiiffe tradat..

xL

iil ]

Patrem vero huius T. Manlii, L. Manlium cogno-

i vilgit €

E iin;eæ

men illud, fed ex alia caufa, faeuitiae nempe in

punonenn mani[ei;

l

dile&u acerbiffime in ciues exercito, accepiffe

mpolium & d&

memorat lib. VII. cap. 4. Cum quo et reliqui fcri-

ptores conueniunt, omnes iam Luciumillum cogno-

at

minantes Tzperiofum.

Habuit ergo Titus cogno-

m iplis &

exemplun pri

men hoc non exíe, aut ifta filii füi caede, fed

iuslib. I)

iam a patre patrisque fa&to, et moribus.

Sigonius

arore ag &*

quidem et Onufrius in.Faítis patri Lucio primo

tat cpinionem .

impofitum, in filio hoc Tito dein confirmatum

d UPI

Quod nihil prorfus eft, certe non

yercilil

fufpicantur.

fenfir is de cuius. fententia nunc quaeritur, T. Li-

e bene Pu

gïl!!l"f

ors, 0e

en

uius, quippe qui de ifta confirmatione, immo et

ne. yp)

[

j Pm

de.ifto Titi cognomine nufquam omnino

Pomt l

AMatin

4

quidem.

360

quidem. Et quid opus erat confirmatione; vel

mine Torqrm

noua ac repetita iftius cognominis impofitione,

ä

guto ditm a

quod iam ante inter cetera eius nomina numeraü-

quod legitim

batur, et a patre fuo non modo ipfe, fed et fra-

fiffec, lum

ter eius Cz. Manlius. L. F. Capitolinus: Imperiofus

tereret, dtg

Filii autem q

bis iftis temporibus Confül, de quonihil tale, nul-

lumue tam acerbi imperii exemplum refertur , ac-

biti, efettum

ceperat.

Si, quia ipfe aliud fibi proprie et nouum

fit ille loc ex

pepererat in iuuenta cognomen Torquati, in. fe-

qui patrem [

mine , ex anti

necute hoc lrperiof cognomen denuo illi, et

quidem tam celebri ex caufa feruatae difciplinae

num more 3pp

fuiffet inditum , transmiflum etiam hoc potiffimum

Tis moré cogr

fuiffer ad pofteros, vt ipfe et frarer eius idem il-

dem dariffümt

tens 2 filio de

lud a patre fuo, quamuis ei inuidiofum vel inui-

diofa ex caufa datum acceperant.

At vero poft

àc nobilifima

hunc T. Manlium prorfus oblitteratum fuit Man-

detrait, pug

lia in gente, inque ea maxime deinde obtinuit et

Hunc lapfum

inualuit alrerum Torquati cognomen, quod hic

mon poffet:

ipfe Titus in iuuentute fua fibi comparauerat;

L. Marlim

certo pene indicio, boc non prius, fed ferius al-

Tieh, 2b om

tero fuiffe. Porro Eafti Capitolini Confulares et

bus receft.

"Triumphales, quorum Au&ori , quia diligentiffime

erempliloco,

in iis omnia Confularium et Triumphalium viro-

db ornibus

rum nomina collegit, fides maxime eft habenda,

fl Vog

fatis declarant, Imperiofi cognomen ei non in fe-

"ts ltor

ne&ute fuiffe denuo inditum, vt nota effet tam

m iuye telt

triftis exempli , quod tunc publice in filium ftatuit,

trrim efg.

fed a patre haeredirarium accepiffe. Ideo enim

T dübitre

prius Izperiofin , et dein demum Torquatum cogno-

Ti nj

minant, vt ita conflaret illud in eo viro fuiffe an-

Mailio I

tiquius, et a patre eius, non ab ipfo, ficut alte-

lo tb

rum quod tamen iam iuuenis adhuc fuo ipfius me-

yrodit doq

rito habuit, exortum.

Grauiffime autem in his

DN Tpe

lapfus eft Valerius Max. patrem et filium confun-

At qià

dendo, feu patrem L. Manlium filii nouo cogno-

mine

rf&e, CM'

361

firmatone; «d

mine Torquakuis vocitando. Nam L. Maulio Tor-

nis impoltin,

quato diem a Pomponio Tribuno pl.dictam ait V. 4. 3.

momin nunere

quod legitimum obtinendi-imperii tempus excef-

yfe, f et f«

fffet, filiumque optimae indolis ruftico opere:at-

tolinus Df

tereret, atque. iffa feueritate Reip. fubtraheret.

vwonild tde, ml

Filii autem opera, quamuis feueriflime a patre ha-

Sum-

Jum refertur, 1

biti, effe&um , ve Torquatus caufam diceret.

propre et nouum

fit ille hoc exemplum ex Cicer. de Offic lib. IE.

qui patrem L. Mazlium A. F. praetermiffo cogno-

x Tij nf

5 demo l, &

mine , ex antiquo appellandorum illuftrium homis

Valerius vero ex fui tempoe

riatie dl

num more appellat.

ris more cognomen ei adiungere voluit, et qui-

m locporlim

veüs idem i

dem clariffimum Manliae gentis; non animaduer-

tens a filio demum huius Lucii, et eius fingulari

aliofom vel 1

ac nobiliffima contra Gallum, cui occifo torquem

y. Acve poi

erirum füt Mare

detraxit, pugna originem illud et initium cepiffe.

vinde ob t

Hunc lapfum in fuo Au&ore Pighius, quum ferre

non poffet ; nec agnofcere vellet, et fciret patrem

ymen, qui

L. Manlium proprium lmperiofi habuiffe cognos

conparrt

us, fel l

men, ab omnibus ante fe editis et fcriptis codici*

bus receffit, et pro Torquato in vtroque huius

Jini Con.i'ularei d

exempli loco Izperiofum edidit:

Quod et deinceps

quia dl

n.

ab omnibus aliis fecure fuit receptum, donec nu-

somphalium V

vime-el ha'qenda,

per Ioh. Vorftius maluit ea in re jevsyjuowxoy euuehp-

ne

71j« Au&oris fateri, et antiquam le&ionem opti«

yen & 1017

mo iure reftituit.

f

Sed quod idem in Notis ait;

x n d V

mirüm effe, quod hic Pighius de Torquati nomi.

(di

fl [eci

ne dubitare potuerit, cum infra V. 8. 3. retinue-

ife, Jin &

cgno-

rit Imperiofi ilius Torquati, atque ita illie ipfi

füngnonm

"

Manlio Imperiofo Torquati quoque nomen a Va-

fufe -

0 i

lerio tribui tülerit, in eo infigne fuae evisopgoias

j va fot "

Quod gt illo ipfo capite

prodit documentum.

uc fio iPüuls me

oCauo repetit, addito mirum et illud effe, quod

g m ! *

Au&or eidem Manlio, cui Jmperiofi nomen, et

: filium o*

z

re&e, dedit; etiam Torquati nomen adícribat,

l

pouo ((j

Z5

quum

gl

362

tim etiam Ti

quum: hoé /co&nomén filiusImperiofi demum ac-

fularium. con

ceperit.

Cenfet erco: V orquati nomen. etiam illic

modo dixi, f

omnino- inter'magogzsszw Au&oris effe numeran-

in. Valerio

dum:z:At ^ ya92; dümiterum Valerium in eodem

Tuperiofi coma

nomine: et homine'cefpitaffe argüis , ipfe deprehen-

deris: gyauiflime lapfus,, : et incaffum* miraris, hunc

delignant, qa

et primo fail

aute excogitatum ,. Valeriü errorem a Pighio non

*

eífe obferuatumo . Manif

CH

o

1

eenimaillic Au&or nor

plicii in fl

ententiam, í

de;patre L. Manlio Imperiofo ; fed de filio T. Man-

tita, fiüe erro

lio: lorquato agit.

Eius enim imágo feueritate

um ipfus Hi

€onfpicua filium fortifiimum et vi&oriam confecus

poui, etmosz

tum,tamen quod iniuffü fuo pugnaffec, füpplicio

Plinius certe V

etomorte adficientis , incitauit. diu;poft.aliam eius-

.(f 6017/1'/ j ];,'gpm

dem gentis T. Manl. Torquatum; vt et ipfe filium

a Macedonia prouincia, cui praefuerat, per lega-

Cullga ie D

tos accufatum , et perad&um reum triftiflima fen-

ctm Decio ur

&que fhum f

tentia damnaret abdicaretque, immo: neque eius

em, vere 3l

funus voluntaria idcirco morte extincti comitare-

tur.

Sirateg. W. r

Quodautem Titum illum , Lucii filium , Im-

i, cti lnperi

j)eriaj.:iw illum Torquatum vocat , declazat eo Au&ot

aeque fignificationem vocábuli, (reuera enim -

1 Contrg edid

periofüs ezat, qui tam feuere et atrociter imperio

uäs ni&orenj,

]

vtebatur ) ac tranfitum paterni coguominis ad hunc

€"L1HP

nen hoc

AC QD j|

filium "lorquatum.

Significatio cognominis, .fi

tte habuifsr]

3llud ex hominisingenio, corporis aut animi vir-

tute vel vitio fuit ortum, lubenter et de induftria

de lüc E

hoc modo. ab Au&oribus argui folet.

]ta Cicero

t hunc a )

de Finibus l. : 298. Frugi ille.Pifó de homine cla-

0c 6& j A'Vllijf

riffimo; qui frugalitate fua illud cognomen me-

Vér0 ibidem t

zruerati

Immo in hoc ipfo cognomine et his ipfis

fides Mil

Manliis. Seneca .de ; Benef. IlI.. 57.

Vicit patrem,

anlim Ro

duperiofum. quidem., T. Manlius. fcil. pietate fua

eliifs i.

quod Tribunum, qui diem patri- dixerat, de quo

8 ectnt

füpra, accufationem remittere coegit. Paternum

um Nagit

znomen: ad filios, et fpecia-

mïïm, ne [

vgæo hoc Jmperiofr cor

tim

36

tim etiam, Titum hunc tranfiiffe , ex Faftorum Con-

oft demt

fularium. conítat fragsmentis, in quibus ille,. vt

men ettamjl

y efle

nume

nume

Tilv

modo dixi, fimul Leperiofus dorquatus, aeque ac

llerium ineoln

im Valerio cognominatur.

Immo funt, qui folo

s ipfedtpra

luperiofi cognomine, tanquam ipfi proprio, eum

delignant, quafi exiftimauerint , id. illi praecipue

m: m

et primo fuiffe iaditum ex cognita tam triftis fup-

m a Piphio o

aillic Audor n

plicii in filium vi&orem acerbitare; eamque fiue

|de filio T. M

fententiam, fi ex antiquioribus eft Annalibus pe-

tita, fiie. errorem. etiam Liuius lib. IV. .contra

jmigo feuentut

fuam ipfius Hiftoriam, vt in fequentibus eam ex-

Coríam conftc

pofuit, et nos modo oftendimus, videtur fecutus.

noffet, ihpplgcio

Plinius certe Nat. Hift. XXIL. $.. Hic Decius poflea

vpofhafium eus-

f& Confal ,. Imperiofo . Collega, pro vi&oria . deuouiz.

vcecip fim

5

Collega ifte Decii eft T. Manlius, Lucii Fil. qui

uent, j

er lg

cüm Decio Confuülatum geffit an. V. C. 413. in

s trltlima f«

Manifeftius

eoque filium. fuum fecuri percufüit.

y nequé li

etiam, vere id exiftimaffe Frontinum, ex cius

«tinfi comiure

Strateg. IV. r.:40. apparet.

Nam ibi, Mazius,

buci flum, J

ait, cti Imperiofo poflea coguomen fuit , filium , quod

jecirat eo At

i5 cogtva edicium patris cum bofle pagnauevat , quama-

(euera &i l

uis vitlorem , 4u. con[beciu. exercitus. virgis cae[im,

p

quocitet

feeuri percuffit..— Si poflea demum , neceffario cogno-

pmominis ud.h'cng

men: hoc ab illo fa&o accepiffet, certe non a pa-

" cognom'm;ä, j

tre habuiffet' haereditarium:

Similiter Plutarchus

d aut anin

Hf'

de hac ipfa re agens in Parall. cap. 12. 'Torqua-

r et deint fr

tum.hunc appellat Mv vv àneraurqy 8niaXgSfvros

Hic

[j

Je. u ?

hoc eft, Maolium dmperiofim. cognominatum.

; de homine

d.

vero ibidem etiàm in eo fiue ipfe feu potius Ari-

| cognom

en o

ftides Milefius, vnde haec adfert, errat , quod ait

pine er hi5

Manlium Romam ad comitia confularia profe&um

edixiffe filio, ne fe abfente cum hofte pugnaret,

; Vm'; þ/]li's'"lv

cum ex Liuio VIIL 6. 7. conftet Coff. tam Decium,

(ci]. pietate u

jierac, de

quam Manlium praefentes in caftris edixiffe sene-

oj Patémum

ratim, ne quis ex toto exercitu extra ordinem,

hoc

üioliy & fþec'iü'

4

tifi

364

hoc eft, fingulari, pugna im hoftem pugmnaret, id

buife Anndl

Confülem ,

quod fecit poftea filius oblitus edi&i Confulum in

vero anno ;

cafteis agentium, quum exploratum ad caftra ho-

ftium miffus, et ibi à Geminio Mettio Tufculano

ful fuit, tai

eífet prouocatus.

Grauius etiam erratur eodem

cet, ficuti d

tinuiffet, vt

inlóco, quum fa&um hoc traditur Romanis con-

tra Saminitas bellantibus, pro quibus tunc contra

eft, qui an

Latinos Campanosque illi pugnabant , vt iam fupra

opponat Q.

"

^

houortm dici

cap. II. docui.

lülatus ipfum

Ex eadem porro Annalium veterum difcrepan-

tia ortum cenfeo, quod, quum Liu. lib. XXXI.

Titonem, q

agnofcat,

L. Furium Purpureonem Praetorem in pugna con-

trà Gallos aedem Ioui vouiffe dicit, fi eo die hoftes

Nufguam

"

fudiffet, ipfa ea aedes bis poftea apud eundem di-

fs locis, a

95

Anndium df

ver(is annis et diuerfis vrbis in locis et denique a

diuerfis duumuiris dicata legitur.

Nam -lib;

( C Maeniur

XXXIV. cap. $3. m in[ula louis aedem C. Serui-

fochbus crean

lius Dinnmnuir. dedicauit, Vota erat fox ammis atte;

«s prn

emp. forn;

Gallice bello ab L. Furio Purpureone Praectore. Dein-

de lib. XXXV. cap. 41.

Aedes duae Ioui eo amo in

10 poft , Sem

Capitolio dedicatae funt.

Vouerat L. Firius Purpu-

aduerfug Api

reo Praetor Gallico bello vnam , alteram Conful. . De-

fem induci: j

Exiftimem

112 d a

dicauit Q. Murcins Ralla Dunntir.

occafione dedicatae in Capitolio aedis, quam Fu-

[ [7

rius Confül vouerat, male in nonnullis Annalibus

TM ergp, x

adie&am mentionem aedis, quam Praetor vouerat,

Clinjs jpf; (

quàfi tünc demum fimul cum illa dedicatae: atqué

Ut ia c

inde fa&dum vt vna haec aedes tam diuerfimode

dirur Maeri

Jlbte ; necl

apud Liuium, prout alio anno et loco alios fubin-

de fecutus eít Au&ores, dedicata occurtat.

D!0, tàntum

Similiter quum M. Valerium Laepinum i Con-

turs fe

fidem: fuiffe dicit lib. XXIX. cap, 11. et lib. XXX.

gem eü i ,

cap. 23. et tamen alter illius Confulatus in ipfa

H

"Anpm i

Liui Hiftorr

a nufquam reperiatur, etiam illis in

DIUUS pote

tocis videtur alios, quam antea, ad mianum ha-

buiffe

errce;i flll

365

buiffe Annales. Pighius quidem primum anno 55

pugnaret, d

Liuius

Confulum a

Confulem, fed fuffe&um, fuifle putat.

al cif l

vero anno $43. quo anno omnium confenfu Con-

tio Tuflm

ful fuit, tantum abeft, vt tunc Confulem Il. vo-

emtu ele

cet, ficuti debuiffec, fi iam ante Confulatum ob-

: onanis t

tinuiffer, vt contra zott Confaler: appellet ; hoc

U5 tunc COntti

eít, qui antea Conful non fuerat, eaque caufa

t vt p

opponat Q. Fabio et M. Marcelio, quos pleno

Pouorum dicit. Ex quo manifeftum, prioris Con-

fulatus ipfum certe nullam in Hiftoria fua habuiffe

« df

L 1. AT.

rationem, quamuis poftea duobus in locis eum

tin prgni d-

agnofcat.

Nufquam vero foedius, quippe proximis inter

feodielulis

fe locis, desr«r» plane fcripfit ex illo vererum

v enden d

Annalium diffenfu, quam libro IX. Capite enim

j deniqug 1

26. C. Maenium Di&tatorem dicit exercendis quae-

f

yas fl

ftionibus.creatum, quod nunciatum effer, Capuae

gl C -

occultas principum coniurationes factas contra

fa g t

?

R

emp. Romanam. .Mox vero cap. 34. quarto an-

Bo D

g ho o m ?

no poft P. Sempronium Tribunum pl. in oratione

aduerfus Appium Cenforem hac de re ita loquen-

L«

!

Ti

ii

"

!

hp

tem inducit: Quid ego antiqua repetam $. Nuper iu-

a Quj P*

tra decem annos C. Maenius diclator , quia, quum

!

Eifirit

quaefliones feuerius , quam quibusdam potentibus tu-

; n

füm erat, exerceret , contagio eius quod quaerel;at,

aullis odb

criminis 4pfi obieciata ab inimicis efl, vt priuatus

PüeerOUEfiït

Lau-

obuiam iret crimini, diclatura fe abdicauit.

aliciue: 40

datur Maenius, quod vltro, nulla cogente neceí-

m ii

g

fitate , necdum tempore Di&aturae retinendae ela-

"m

pío, tantum vt pri

uatus accufari et defendi poffet,

ut!

f

J

Di&atura fe abdicauerit.

Et re&e.

Tam ita res

QCC

jnund

j r

gefta eft; poftquam quaefliones de coniuratione

e[h

,

Campana in Vrbe finitae, etiam Romae de coitio-

n

aulatus !

nibus potentium ad obtinendos Magiftratus ab eo

[is !

At quod dicitur iuzra de-

ctianm !

J

exerceri funt. coeptae.

j nl

€e

jift

566

Maenium 1

cem dimios, quum'quarto abhinc anno id omne fa-

Eg. fed vru

&um fit, quis ferat? Glareanus'ergo locum haud

ficiunt, &t

dubie corruprum clamat , id quod Sigonius tamen

erzo etantt

contfa fuam confuetudinem tacitum praetermittit,

rum

nanc

hn

fatis eo declarans, nullam fe diffücultatis huius

?

tent, Á

expediendae rationem inuenire.

Nuper vero Taà-

l'unt eat

naquillus Fsber aliter, quam oportebat, haec ac-

?l'üeï.

"

liv

cipiens: JHem aumos? ait, iguso dies, et, quafire

et quidem

certiffima , ra£iozes son addere tettatur.

Verum

cenjfc:m &0

vt taceam e capite 26. abunde pofle colligi, non

videri intra tam paucos dies Di&aturam depofi-

tantum, (ui

fed eam re

tam, in qua primum Capuae fünt exercitae quae-

d anmim 4c

füiones, et quidem tamdiu, donec materia, quae

qum, cum Fa

magna fane ibi fuit, decef/t , et inde poftea ver-

m Didoturan

fae Romam aduerfuscoitiones, honorumadipifcen-

ï

dorum caufa fa&tas, Jatiusque ibi e£ re et per[onis

Witfe, prus

extenfàe, cenfente Di&atore, f/me vllo fime. quae-

igerendie c

Diteltum certe

fHiouis fuae ius effe , vsque dum poftulatis nobilibus

d& in Litio

aliquot, iisque frultra appellantibus tribunos.pl.

jeni Audtores

ab iis ipfi DiGatori criminis, quod quaerebat,

contagio obie&a eft. .Haec omnia intra decem

Ym Mi

dies. gefta, quis verifimile ducat?. Verum -inanis

XI0neS. n de

eít haec conie&ura, nulla vti membranarum, ità

Qtmus in fu

xores

AUCLU:

nec Hiftoriarum au&oritrate fundata; immo. omni

nï'x ?

Six:'

U qienn

earum cognitione deftituta, cuiusmodi quae funt;

Vi lro V]T

peíffime plerumque. de Hiftoricis merentur , licet

aliquando vim ingenii fpeciofe praeferant.

Etenim

Ut ad mr

iam diu eft, quod do&iff. Pishius in Annalibus ad

Tibus &1 it

ann. 433. erudite oftendit , vnde orta. fuerit haec

ferie tsf

Tm, eos v

in.Liuio a prioribus. diferepantia., Nempe alium

Ano ar&rue

fecutus ille eft Au&orem in ifta P. Sempronii ora-

Nam

Wi X

tione exprimenda, alium in fuperioribus.

in quem annumipfe C. Maenii Di&aturam quae-

flionum exercendartun caufa , Magitro Equitum M.

Eoffio, refert cap. 26. eo Fafti Capitolini C. hune

Maenium

367

Maenium Difiatorem , et Afi. Foffum Magiftrum

0 il ome t

t

I ,

Íecunda vice,

0 locün ln

Eq. fed vtrumquell. hoc eft , iteru

faciunt, et quidem rej geremdae cam[a. Fuera

NVes

Sigonts t

ergo ecantea fecundum nonnullos Di

ator.

m práetermi

rum banc priorem Di&aturam Liuius omgxino prae-

xlkat

ementis

N

terit.

At-ex Eaftorum Capitolinorum

i

üpér ven J

eruerunt eam fimul cum M. boffii priore Équitum

—ïzebaï, luect

]

Magifterio viri doi Sigonius, Onufrius et Pighius,

quit

et quidem ipfo decimo abhinc anno.

Quamobrem

Cl

J

fi

d

[

Verm

cenfeam ego C. Maenium et M. Foffium vere , et

AC C0

il

Caàc

eat

08.:

tantum , quaefdi

H 6'.?:'02'6'('71[1'/[7'!1.7/1 C!l[l//-l €r

AUE

n p

fed eam rem ab

ai

al

iis ad annum. Vrbis 453. ab alus

: evercitie que

u

ad annuim 439. relatam: atque inde Verrium Elac-

C

, Qu

cuam, cum Faftes ordinaret, vtroque anno Mae-

l

j

ie r

nii Di&aturam .cum .eodem Magiflro Equitum

aoumd

pofüiffe, prius quaeftionum exercendarum , dein

itmn d f«r?

rei gerendae. caufa.

De quo vtcumque fit, ma.

7

j

j

f qui

nifeftum certe iam eft, illud zgtra deceim auuos non

(ralaris aob

effe in Liuio mutandum , eumque hoc loco illos

bus ibuod

fequi Au&tores, ex quibus etiam Fafti Capitolini

quod. quiee

ifam Maenii Diftaturam , et exercitas in ea quae-

vx.ni'ilinm dech*:

fliones in decimum . abbinc annum conferunt,

Ve

)

quamuis in fuperioribus illo auno Di&taturam Mae-

10 ïïï

nii prorfus ignoret, et eorum receperit. fenten-

o immo o

tiam , qui eam quarto abhinc anno affigpant. . Plane

ymoli ul

vtilibro VII. XXV. annos ab-Vzrbe capta et refti-

- gerénr, I

tuta ad mortem Camilli cum plerisque aliis Au&to-

eferdnt frenit

ribus ftatuic, licet in hiftorica rerum et annorum

;na

nneïibqi u

ferie vigehimi quinti nullam omnino habeat ratio-

nem, eos videlicet fecutus, qui id fpatium - vno

o füeti

anno ar&ius fecerunt, vt prolixe contra Pighium

, Né dm

infra cap. X. docemus.

É Sempron':i Dd

orjoribus n

MC RERGT 0UESESD.

— À

ygarurim (

ff

lo qugim

hn

CAPVT

xtolini C

"

Maennm

368

cundum Vat

vt tamen ex

ï AX *

LUIPLUTL

quam tütor 1

ncuriam quandam ac negligentiam etiam in Ve-

lamella VIII

I

teres. Hiftoriarum aliarumue rerum Scriptores

las bauc me

cecidiffe, certosque errores feu &uzerüwerm u-

dabatur [put

ponxà, in illocrum quoque operibus occurrere fatis

tor Luuli, «

iam fuperque, ni fallor, probauimus.

Sed tamen

vum. ( Varor

longe adhuc manifeftius id declarant, neque vllo

vtrum reQuus.

amplius modo ambigere nos finunt illa apud eos

pl u sendt

narius filium 4

loca, quibus antiquiores alios AuGores aperte,

iis etiam laudatis aliquando, fequuntur, et tamen

Ditum, eigue

non fatis re&te et fideliter, quod in illis legerant,

mento M. hun

et legiffe fe ipfi quandoque profitentur, repetunt

non modo ex ?l

aut interpretantur, indubitatum memoriae fuae aut

Finius W a. |

iudicii vitium , nimia ità, et ofcirantiae cuiusdam

Crobii ercorem,

affini feftinatione, prodentes.

'Tale et, quod me

fetanteeum(

primum obferuaffe exiftimabam , quum euoluerem

&t ante hunc -

Pintams inN

Macrobium, et quae ad illum obferuata funt a

Viris eruditis.. Nempe ait Saturn. l. 1 1. M. Varro

j tamen ill

in libro de Agricultura vefert , M. Catonem , qui foft

Pliniani tamen

Viicae periit, cum beres teflamento Lucilii effet re-

Similiter a

licus, pifces de pifcina. eius XL. millibus vendidiffe.

Titm quae dice

Primo legendum et hic et paulo ante nomen Ls-

tio peccafe de

culli, non Lucili?.

Loquitur enim de L. Lucullo,

T in(tionibi

nobiliffimo Imperatore, Viro villis füis et pifcinis

deditiffimo.

Deinde fi conferatur.Varro de re ru-

Q*W? m Vi

ftica, quod ille opus /ibrum de Aaricultura vocat,

if piat/umm, "

tefpicithand d

quia de ea incipit, feu quia librorum de re ruftica

1:1[:;;:1,:,- Vr

primus de Agricultura fpeciatim agit, patebit li-

aec et loco non infpe&o a Ma-

quido, perperam h

B forils jl

crobio e Varrone adferri.

Dicit enim ille lib. kil.

A|lateae f

/

c. 3. Age uon M. Cato miper , cum Luctul

i accepit

*30)*: Py;, à

1utelam , e pifcinis eius. XL.. millibus HS. vendidit

Trnc, f

Pifces e pifcina Luculli vendidit Cato fe-

pifces.

TeC m oliy

cundum

369

ceundum Varronem, non tanquam heres Luculli,

X,

vt tamen ex Varrone refert Macrobius, fed tan-

quam tutor filii ec heredis eius: quomodo et Co-

n etiam iTe

lumella VIIL 16. Artzmen. üsdem temporibus , qui-

vum Serpros

bus bauc memorabat : Varro luxuriem , maxime. lau-

Z',IZJVT!,»FWTZ u-

dabatur. feueritas Catonis qui nibilominus et ipfe , tu-

QCcurrere t

tor Luculli, graudi aere H S. millium quadringento-

s. Setuna

vui (VWarronis et Macrobii codd. quadraginta,

nt, neqie vlo

vtrum re&ius? Certe illud grandius) pzfemas pu-

; lleapud o

pili [ui veuditabat. Etenim L. Lucullus ille pifci-

narius filium habuit ex Catonis forore vterina ge-

hudors qpett

jitür, et tunen

nitum, eique tutorem praecipuum dedit tefta-

i ii n

mento M. hunc Catonem pueri auunculum, vt

non modo ex Plutarcho conftat, fed et ex Cic. de

ontur, répetübt

Finibus III. 2. poteft colligi.

Verum hunc Ma-

emorte faeat

crobii errorem, notauit iam Popma ad Varronem,

gotiáe auuscim

je di, l

fedetante eum Ob. Gifanius in vita Lucretii , immo

et ante hunc vir do&tiffimus fui feculi Ferdin.

um enolieca

Pintianus in Notis ad Plin. Nat. Hift. IX. 54. cu-

jferna fut

ius tamen illi memoriam diffimulant, quamuis

iM lfmw

Pliniani tamen loci alter certe meminerit.

st (

TT

Similiter autem hic ipfe Plinius XV..15. Virgi-

il ]

lium quae dicere ait, in iis et ipfe memoriae vi-

i

are nomen J

tio peccaffe deprehenditur. Agit de variis arbo-

rum infitionibus, et experros cuucda bomines ait.

del. Tucih

auucibus avbutum , ma-

vfiis &t pifcinis

Quippe cum Virgilius in[itam

Va t

lis platanum , cerafis clmum dicat.

Quibus verbis

viculhtt

1] quv

refpicit haud dubie locum Georg. Il. v. 69.

p i

Inferitur vero ex foetu nucis arbutus borrida ;

i

glf

p:[eb

Ez [leriles platani malos ge[Jere valentes,

(l Me

Caflaneae fagos; ormusque incanuit albo

gt

jy il

il

Flore pyri , glandemque fues fregere fab vlmis.

Tycih ]

Eranc. Floridus Sabinus fübfec. Le&. L 12.oca

eui

(il

H$.

haec iam olim contulit, et notata, quae in iis erat,

0 It

Aa

difcre-

jilit Gt

[u0!

dum

379

difcrepantia vehementer haefitans , maluiffe tàmen

men ptot

yt fuis at

potiffimum videtur, apud Virgilium ex Plinio le-

ciim vlt

gendum effe cerafumque fues fregere [ub vlhmis.

Sed profe&o maniteftus eft error Plinii; qui quum

in pugna

haec fcripfit, non adhibuit, vt oportebat, Virgi-

eum illi

lum illiu

lii exemplaria, fed nimis memoriae fuae confifus,

quod ea parum fideliter fuggerebat, ex illo re-

cant, fitur

tulit.

et enfece

lane ficuti ex altero Poetarum item , fed Grae-

1is fcilicet

corum, Principe Homero ipfe Cicero de Glorià

auguratur,

Ceterum

Iib. II. perperam itidem retulit Aiacem cum He&ore

elt illic i

congreffurum egiffe vt fepeliatur, fi fuerit forte

vi&us, et declaraffe, velle fe vt etiam multis poft

Tero dari i

feculis tumulum fuum praetereuntes fic loquantur:

prouocatori,

Hic fitus efl vitae iam pridem lumina linqueus,

dem prorfüg

Qui quondam Hecloreo percul[us coucidit enfé

quum i f a

ttibi a Cicer

Fabitur baec aliquis , anea Jemper gloria viuet.

lie penetuo

Quum Puias femtentiae ver[us, quos Cicero obiter,

T0 gU ]n

CM

vt apparet, et perfun&orie prorfus infpe&o libro

d quoniam

ia Limguam: Latinam vertit , uon. Aiax apud Home-

Lotiam impin

