que opes fitae erant; Phort. 3. 1. Cuius nünc mifirae

feriandi dedy

jfpes opesque fuut in' t& uo fítae? vbi Donatus: fpes

h, Quisc P

opesquez FHaec quidem de bis fünt , quae amant iuitgi.

DUS vel tr

Plaütus iterum Cafina 3. $. vbi mulier attonitam

f"er:rrirun &

ét exanimatam fe fingens.

Membra niferde tre-

MT

mumts " Nefeio onde auxilii, praefidii, perfugii mibi

3d templbm t

"ut opmm copiami comparem aut éxpetarü.

Quid?

Cognomen e(f

fionne et hoc et ceteris etiam in locis opur mani-

Tune ferg.

tefte idem quod ofis?

vd denique

Ab ope érgo primat

io notante segiscloy opitiius et

IGfüficatinne j

phüa [poli« fécundum Varronem, cui et Feftus

SQUentés ing,

feu Verrius Flaccus accedit, exponens magifica

t ioc quläew

et ampla.

Certe Opinius opulentum , luculentum,

-— C.

t.

51C

?mphlum infuo quidque genere fignificaui

Olliine q:md,

Opnnae

255

ippatett, quam

Opinae diuitiae Plaut. Cap.2. 3. 3 1. Opimae bofliae

iteio Philologo,

fünt pingues Feíto. Opima arzua fant fertilia Virg.

Aén.lL.Opiza pracda eft làculenta, Pliaedr. fab.37

are tntum, vt

fcere affimauit,

intelligitur enim pinguis teftüdó,. quam .aquila

tetpore; non

fibi in efcam rapuerat. Sic ergo opiza. fpolia pro-

vfu,. Tacebo

prie funt locupletia, epulenta, pretiofa, ampla,

magnifica.

Verum quia in fpoliis praecipue fpe-

is tempore, de

l

hi VA

U

115 "iderée

&abatur apud Romanos gloria, laus et honor, his-

ariati quatrem ;

que in rebus nulla alia cenfebantür pariaiis, quae

Duci hoftiam detra&a, loui Feretrio ex inftituto

ued, qui Gerte

Romuli confecrabantur, hinc fa&um; vt ifthaee

yj, polüit pro

]j qui deie-

ixvrvopia deiítis fpoliis proprie vfurpari. coeperit.

Piutarch. Marcello 7249 exvAe emim us nosu,

as li vebis 1à

jdos d2 éxiue tuota XxMIon. "Et hinc etiam abfolute

atum agfer-

li n ciell

Opima vocantur. Plin. Paneg. Nee zibi opimia des

fuerint , fi quis Regum veuire in manus audeat.. Sen.

diurm. porenum

Herc. Fur. v. 47.. Effregit ecce [imen . inferni Iouis,

t Bix

et opima vicli Regis ad. [uperos refert.

nundi viden.

Ceterum et Dei, cui facrabantur

haec fpolia,

j Bái, hoc élis

Feretrii fcil. Iouis; peruezfam eodem in loco etye

üpine A

mologiam. attulit Chaeronenfis fcripror, dum a

at fs r

feriendo deduxit. o ydo wNUf«|, inquit in Romus

ijig nünz at

lo, Qro/os Pogzios xxMsi..— Hanc itaque praefert ex

j Donttus: JJ

duabus vel tribus, quas in Marc. memorat, vbi

iutà aniat. i(rngi.

Feretrium ex nonnullorum feütentia appellatum ait

nuli

er atronicam

umà vX Qrpsrpwotos voomeis , à tropaeo in pompa

jra irit

ad. templum eius Der translato, eX aliorum vero;

i, per;fug[i "'ï"f

cognomen effe As zseevyoBoNxrros ,. Youis.. qui.fule

spituti

mine feriat, quia zuzre» ferire Romani. dicant,

jocis opim m

vel denique petitum ab alia eiusdem vocabuli

fignificatione in bellis vfürpata, vbi hoftem per-

J gl p &

fequentes ingeminare foleant, Peri, zsríso mwis

» CU.l et [2

em modo etiam Propert. IV. x1.

x pf

ens !

K hoc quid

—

—

Caufà Feretri.

lacule

ntunm

]

t

Omine quod certo Dux ferit enfe Dacem.

Sed

ggniücm

d

2

5

Sed

addit,

?

vt déinceps ara E

sueris baec ai*n)a ferebant,

gïi;.&ceiebretu:,

* Sen quia vidda fuis bu

polta

o deferan

P

- Hinc FTc';fctri didla eft ara-[uperba Iouis.

terciad Quirinu

Quae conuenit cum illa; quam primam in Marcel.

plui? fentit M

nec tam voluit

o pofuit Plutarchus, - Similiter Dionyf. Halicarn,

Jf s. interpretatur vel zeamexxo, feu gxuAoQipnr,

fat, Legendum

hoc eft, qui tropaea et fpolia. ferat , vel vrrep(Depé-

poupa adi

)

,

T uy

7TV5

quod omnibus excellac.

«

Certum nobis eft,

lia ad eum defer

fic abfolute ill

w ferendo , vel propi

us a fzretrolouem id cognomi-

1

9 Popi,

um

!

nis accepiile , quia ei ferebatur, ac in eius templo

liorum fererrum, feu fercu-

edit: T quoi)

deponebatur illud fpo

4us, yt ait Liuius, eandem defignans etymolo-

ferens, accidife

S

giam, L. fo. *

spolia ducis. fu[peafa fabricato ad id

Sptürt) tygrp,

"apte - fereuto ge

rehs in Capitolium ad[cendit , ibique

in Caef p j?

il defignauit templo

tittltri trium ve

eum depo[uiffet ad quercam , Jf

douis fines ,. coguomenque addidit

Deo:. lupiter Fere-

Ttini antum

T

ti, uquit, baec tibi vigor Romulus Rex Regia arma

EC

u

FERO etc. -Emendandus, ex his Minucii Felicis

u.m Reäe , ie

i

Tehrisig Ve e

infignis locus deloue : Crom Haumon dicitur , babet

vorüsa , et- cum Capitolinus , &erit fulnina, et cum

tello de Virde

Latiaris, cruove perfanditur , et cum Feretrias, mom

alli'ls fam lonos

n poftremis

endibur. Priora plána et facilia, at i

1. QUo mgjor

aliquid vitii latere, omnes agnofcunt. Quid ergo?

"OT d& Aem

&rripiunt Wowerii conié&uram ; legentis 7on adi-

b(zs (Vicasi,

tur , quià fcil. tria tantum eius generis fpolia ad

TU du u !

Ferettium- delata .fint, 'et poft Matrcellum nulla

Ye Dirum flielli

amplius ; vel, vt Rigaltius, quia perNumae legem

ropmiusv VR!E

fecünda et tertia fpolia opima ad Martem et Qui-

QUE anttmab j

rinum: fuerint Jata ;- et jta Feretrius defpe&us,

Vr Mag g

mec amplius aditus.

At fciendum , plerosque ve-

JUiff Confecr;

£erüm nul

a

H

m habuiffe rationem. legis Numae , et

PICHS Iem geiïe

gunt , folius Feretrii meminiffe,

quando de opimis a

!6l* li &|

ea gratia fic cognominati. Et ita hiftorici omnes.

Timque r h

fententiam legis Pompiliae fuiffe, non

"p D50e par

3V t taceafi

vt

237

vt deinceps ara Feretrii Iouis iftis fpoliis non am-

thma fsb

plius celebretur, fed vt femper primi generis opima

Ípolia eo deferantur, fecundi vero ad Martem, vt

rja Iou.

tertiad Quirinum , ficut inferius videbimus. . Quid

mam in Mareel

plura? fentit Minucius cum antiquis Hiftoricis,

Jonyf. Halicam

nec tam voluit dicere, quid non fiat, quam quid

feu enQum

fiat.

Legendum itaque videtur, cum Feretrías,

at vel oreifut-

poupa aditur.

Magna. enim cum pompa haec fpo-

rtum nobis el

lia ad eum deferebantur, vt ex Liuio conttat

Et

LUC

a i cognortie

fic abfolute illa voce vtitur Obfeq. c. 13o. Puer

n eis remplo

in Pompa, Vidoriae cntu cum ferretur , ferculo de-

3

n, feif ]v: tll«

cidit : Id quod Dio lib. XLVII. fed paulo aliter re«

7na

Tiaj

nj ermok)-

ferens, accidiffe tamen dicit à zouzz v« uxs i

abricato ad i

;gær&w"raq QUySCAYs

Ita in triumpho Pontico Sueton.

tendit , n

in Caef. cap. 37. inter porapae fercula praelatum ait

titulum trium verborurm.

at temph

Trina tantum huic Deo eiusmodi fpolia ferun-

: Ipp"ü Fee-

j ht Rgrh(l p

tur allata, prima à Romulo de Acrone Caeninen-

fium Rege, fecunda ab A. Cornelio Coffo de Larte

: Mimnci Felcs

'Tolumnio Veientium

tertia a M

Claudio Mar-

qi diitun, "? hiie

cello de Viridomaro Gallorui.

Poft hos neimo

alina, & (

m ferdt jgr, 10

alius tam honora et mágnifica ex hofte retulit fpo-

lia, quo maior éit illorum gloria.

Nam quod

atif i POB:rens

Florus de Aemiliano Scipione IL. 17. 11. de qui-

at de eg

bus (Vaccaeis, Hifpaniae populo) Sczpm ille pofle-

Jerents 1 u

rior , quum Rex fui ] et prouocatus , opnma retuler at,

veneti fpdit 1

vel parum fideliter Ícripfit; quum diferte ceteri,

Wt

cllum n

exïe'n

Propertius, Valerius Max. Plutarchus, Feftus, alii-

e'Nüm &

que rantumab illistribus haec fpolia relata, immo

yaren & Qu

Valerius Max. Scipionem fpolia Ioui Fetetrio non

íi dC(Pe"us'

potuiffe confecranda referre; quia fub alienis àu-

glerosque m

Ípiciis rem gefferat, adfirment; vel declamatoria

1 715 Iwm(lev

«v£jze laxius et benignius Scipionis gloriam vi&to-

n eminifs

namque interpretari voluit, atque ampliffima et

| hi æoflc

i Omnes

opimis pepe paria, quippe de Regulo, vel certe

11€ futffer

illuftri

258

felli. um Larte

illuftri inter hoftes viro , fpolia ab eo relata figni-

initium er euen

,

1

ficare.

Quomodo ctapud Liu. XXIII. 46.. Campa-

er ipfius Chron:

nus Taurea Claudium , Afellum , Romanum prouo-

memoriae mand

cans ait, cur aon ferro. decermeret , daretque opima

colonia Romani

fpolia vitius, aut vicor caperet? Atqui non eius-

modi neque haec futura erant, qude /es opina a

gem Tolumniur

Romanis vocabantur, et loui Feretrio dicari fole-

fe&oni "däxiiiï

Sed

manorum le

»

atl

bant, cum neuter fuerit Dux fui exercitus.

tamen quia vterque nobilis erat eques, et 'Taurea

bys, pollerie

quidem longe omnium Campanorum fortiffimus,

et L. Sergio Fi

ita vt etiam inter Romanos vogzs eum Cl. Afellus

cundo quidem.

lii Eo ex

gloria equeftri aequaret, hinc opim vocat Liuius

ea fpolia, quae alter alteri erat detra&turus, nom

tanquam in reb

tamen ex fua, fed ex ia&abundi Taureae perfona,

dum confugit.

et non illo anguftiore, fed laxiore fenfu. Spolia

Misillrum p

4

affumfit, ecad

vere magnifica, luculenta, et gloriofa vitori in-

qui fe tuffs Q

telligit.

Ceterum ex trinis illis, nulla in primis Romuli

lino Lenitis,

tertiisue Marcelli, fed maxima in fecundis Coffi

tàns Anienem

occurrit hiftorica difficultas, ab Augufto Caefare,

y pmeliun to

et T. Liuio primum nobis inie&a. Neque tamen

lo cam inter E

in controuerfiam vocatur, an vere Coffus fpolia

Ts mil. videre

opima retulerit , fed quo anno, et quo in honore,

& qocungue |

vtrum Tribunus mil. an Conful, an Magifter Equi-

ReS turmas, f

tum. Res digna fane inquifitione diligentiffima,

Cufile veri.

quoniam, fi qua eius controuerfiae decernendae

Teptitum terra

ratio fuperfit, atque ea in medium proferatur, ita

fingui folia

fiet, non modo vt ifthaec haefitatio ex hiftoria

liotibus Ditt

Romana tollatur, feu confirmata, feu conuulfa

OR£€ fnaximun

enitus omnis Antiquitatis au&oritate, fed et cui

POl Qpim, R

ius fpolia iftha

ec dicandi apud Romanos fuerir,

akcnrm Di (lito

cognofcatur et illuftretur clariffime. Conftat in-

us diei frug

ter omnes, Coffum ea fpolia de Larte Tolumnio

dC hreuite

Veientium Rege, quocunque tandem anno, cepiffe.

D e'rius fine vll

Et Liuius res a Romanis geítas eo vsque exfecutus,

poftifee W.

belli

259

) eo relta fitnie

belli cum Larte et Veientibus gefti occafionem,

LL a, Campae

initium et euentum confert in annos 316. et 317.

ex ipfius Chronologia, eaque hunc fere in modum

ormantim prouoe

, direhqieopima

memoriae mandauit.

Cum priore anno Fidenates

Atqui non eus-

colonia Romanorum ad Veientes eorumque Re-

de ipur 0filId à

gem Tolumnium defeciffent, et grauiffimum de-

xrio dicari folee

feQioni addidiflent fcelus, interfe&tis tribus Ro-

erercitus, . Sed

manorum legatis cauffam noui confilii quaerenti-

ques, et Tourea

bus, pofteriore anno Coff. M. Geganio Macerino,

um foxtifimus,

et L. Sergio Fidenate, Sergius cum hoftibus fe-

eum CI. Afellus

cundo quidem proelio, fed. non incruento con-

flixit.

vocat Litius

Ergo ex amifforum ciuium dolore Senatus

tanquam in rebus trepidis ad Di&tatorem dicen-

etratturus, nont

aurese perlonty

dum confugit.

Di&tus eft Mam. Aemilius, qui

fenfu. Spolia

Magillrum Equitum L. Quin&ium Cincinnatunr

affümfit, et ad bellum continuo profe&us eft ,. fe-

niofa vidtor i«

qui fe iuffis Quin&io Capitolino et Fabio Vibu-

) primis Romuü

lano Legatis.

Ad quem apparatum, quum hoftes

trans Anienem receffiffent , commiffum eft ingenti

» fecundis Cpllt

vi proelium pro moenibus Fidenatum.

In eo proe-

eufo Cadlarts

j Neie tamet

lio cum inter Equites A. Cornelius Coflus Tribu-

nus mil. videret volitantem tota acie l'olumnium,

« Cl fpoli

et quocunque fe is intendiffet, trepidantes Roma-

: quo in lonore

nas turmas , fubditis equo calcaribus, infefta eum

a Magiller Eqii-

Z diligcndfämy

cufpide petiit, i&tum equo deiecit, faepiusque telo

repetitum terrae aífixit et occidit, et denique ex-

g dectriendte

fangui fpolia detraxit.

'Tum caefis, fugatisque

! roferatuf » i

hoftibus Di&ator in Vrbem triumphans rediit , fed

at

jo «; filrt

longe maximum triumphi fpe&aculum fuit Coffus,

, fe coni

Hg

J

Ípolia opima Regis interfe&i gerens, auertitque

jate ;

f o

2 curru DiGatoris in fe ciuium ora, et celebritatis

t

gnos füenh

eius diei fru&tum prope folus culit.

Qonftat 10*

e

Haec breuiter a me Liuii pene verbis relata, ille

(ute 10

lurnio

vberius fine vlla fententiarum variatione quum ex-

n ann0;

cepiiffïl

NES

pofuiffet IV. 2o. fubiungit tandem, OM

s

yc ett

"

Dgnl

P

ente

$60

ante uie Autiores [ecutus A. Corn. Co[finm Tribunum

li mumero plure

loxdatis tellimor

mil. (ecunda fpolia opima louis Feretrii templo intu-

Si Omnes ante te, T. Liui, fi omnes

lum fed et fumr

liffe expofui.

fine exceptione a tua

aetate vsquead antiquiffimos

bus indagandis

tendi obducit d

et primos fcriptores in. eo fibi conftant, non te-

i

mere

fane fides Annalium erat follicitanda, nec

ille adfirmauit,

nifi certiffimus et clariffimus appareret tum error;

etim f(ïe

L

Ea enim nifi aperte

suodo Duti

Ti

!

tum erroris caufa ac origo.

fimum, vt a Tu

demonftrari queant , haud facile in rebus olim fa&is;

nihbil zv à!wezw; nihil etiam abfurdi , atque a ve-

ornim maxim

rilimilitudine alieni continentibus, fi vno loquan-

buit , ita (ine vll

tur ore Antiqui, eos falfi arguere . et conui&os

fuos prodere a

dare pofteriores poffünt.

tentie reperffe

- Sed tamen'argumentis primà fpecie.non con-

Àt vero- obii

temnendis, eos oppugnat 'Ditus nofter; cezerum

quie eum in h

quam quod ea rite opima fpolia ba-

(pergit) praeter

thofe irocinéa

bentur , quae dux

düci detraxit , nec ducem mouimus;

eiuteerfiis il

zitulus ipfe fpoliis

aift cuius au[picio bellum geritür ,

iYe Romulns,

Cojhm

infcriptus illos meque arguit Con[uülem ,. ea

lezen dierit,

cepiffe. . S

entit non haberi rite opima fpolia, nifi

tfïaiiv rf

do Duci hoftium, fed. et ab

detra&ta fint non mo

tüfimum fecut

et fummo quidem

ipfo Duce Romani exercitus;

H

C Reris dey

Duce , cuius aufpicio bellum geritur

?

vnde fequi-

timen egg qUin

tur, male ea dici a Coífo capta, quum Tribunus

Doti. Etenin

fuit militum, fub Di&atore Aemilio, cuius; non

0 Rn

'Tribuni mil. aufpicio res gerebatur: et fane in

ïubus7 quos dl

eadem eft fententia Valerius Maximus , Plutarchus,

31 T€ controse

Dio, Feftus, Seruius, atque ex noftri temporis

Aliciusleris

hominibus plerique omnes nifi quod tamen ab iis

Terti adfert, |

receffit Vir perquam eruditus Ianus Rutgerfius Var.

Le&.IV. 7. Verum tamen ficuti pluris eft ocula-

C t tempor

As molfen

tus teftis vnus quam auriti decem , fic in rebus et

& eofüifer

ihftitutis vetuftate fua obfcuris et abftrufis longe

eft et effe debet au&oritas antiquif-

"ote pofte ;

potior femper

Opttr baber

quam pofteriorum, etfi

ümi cuiusque fcriptoris,

"

Picim belluy

,

61

Cifim Triummi

hi numero plures fint. . Proinde fummoiure modo

hii tenplo ii«

laudatis teftimonium M. Varronis, non aetate fo-

^ Liui, (Lomnes

jum fed et fümma eruditione ac.in iftiusmodi re-

ead antiquifimos

bus indagandis diligeatia multum ceteris praefe-

Diferte autem

onftant , non te«

rendi obducit. do&iff. Rutserfius.

ollicitatida, - nec

ile adfirmauit, vt ex Felto fcimus, opima [polia

|reret um etror,

etiam cj]&, Jf manipularis miles. detraxerit, dume

enim nili apeite

enodo Duci boflium.

Quid? hoc Togatorum do&if-

rebas olim d

fimum, vt a Tullio vocari meruit, eum qui vnus

irdi, atque a v«

omnium maxime antiquitates P. R. exploratas ha-

; fivnooguane

buit , ita fine vlla dubitatione memoriae inter ciues

ré er'conudos

fuos prodere aufum credibile, nifi certa eius fen»

tentiae reperiffet apud antiquos fundamenta ?

fpecie-nón Con:

At vero obiiciunt vel maxime Numae legem,

nofler; tetarin

quae eum in hoc negotio nominet, cuius aufpicio

apima [plie hu-

cla[fe procinca fpolia opima capiuntur. Opponit

ei Rutgerfiiis illam a T. Liuio lib. r. relatam , quam

: ducem uoni:*nag

j if Jl

ipfe Romulus, au&or pugnae, recentibus fpoliis

jim, ei m

legem dixerit, 27 qua pofteros anlla. imperii anen-

tione , ea figere ac fu[pendere iubeat, eam. vero po-

!

ima fpolias n

hum

d& d

tiffimum fecutos poftea Romanos, at illam Sacrifi-

fummo quiem

culi Regis de re bellica laram fpreuiffe ; in quibus

tamen ego quidem affenfum ei accommodare haud

y;; t r

xiuri Tribunis

potui.

Etenim Liuius loquitur quidem ex pere

jjo; cuiis, 10l

fona Romuli, fed, vt folent fcriptores. in fezrmo-

nibus; quos aliis tribuunt, ex fua fententia, quam

y; g n m

in re controuería praeferunt; nec ipfa antiquae

jii; P]uml'thü?)

gofti er0pot

alicuius legis verba cafcam vetuftatem prae fe fe-

rentia adfert, fed fua, quae maxime Romulo iftic

yod comen ? L

ylius V2l

Joci et temporis accommodata putauit.

Quod fi

sRutge

[r ocili-

Liuius ifto fenfü, quo vir Clariff. voluit, et ipfe

Juris €

f in rb5

ea expofuiffet, et intelligi a nobis voluiffet, haud

dubie poftea non ita clare et confidenter fpolia

jf one?

opima haberi non alia, nifi quae dux, cuius au-

yoritis antiqil*

fgicio ; bellum geritur

, duci detraxerit, adfirmaft-

ji

R 5

fet,

262

fet, aut ita cum fentiebat, fecundum eandem

dit polià opima

aufpicio mulitab:

quoque fententiam,

etiam illa verba, quae Ro-

Et fecit id haud

ad hanc. dilput

mulo adfcribit , efferre debuit.

mus Fefto voce

dubie, fi confideremus ipfam illam Romuli oratio-

zone adiert, Qu

nem Jnppiter Feretri , baec tibi vitfor Romulus R EX

li milite i

REGIA arma fero, templumque iis regionibus de-

et in vt binc c

dico, fedesm opimis fpoliis , quae /Regibus Dacibusque

pugnantia. cont

boflium caefis me auctorem fequentes. pofleri. ferent.

Contrarum tràd

Aperte, ni fallor, fententiae Liuianae et vulgari

Feftus relata Va

confentanea haec funt, quibus Romulus inducitur

lege, iflom Var

ia&ans fe vi&orem Regem Regia arma, hoc eft,

apud ipfum repe

quae dux ipfe duci hottium detraxerit, Feretrio

Toui ferre, et figere templo, quo deinde fimilia

verbo annotaffe

tem haec ex Var

fpolia fe au&orem fequentes poffer? ferrent. Hic

tionts, quibus |

vero per pofferos , vt pofteriora prioribus, et ipfi

referri poffünt,

Liuio congruant , non alii funt intelligendi , quam

Vr ait, ufin

qui ex omni pofteritate ad regiam vel imperato-

riam in re militari dignitatem effent proue&i, po-

ais detrateriy

puucs interiet

fteri eiusdem, quo ipfe, ordinis et faftigii, fuccef-

Sic Plinius Panegyr.

ïljc [ P-ompi.'äi

fores eius in fummoimperio.

"

l, cuiys ag j

)

C. 74. agens de 'Traiani humanitare, et morum cle-

mentia erga Senatum , ct huius viciffim laudautio-

quum, quimu

nibus et acclamationibus ad "fraianum in curia

tmen a vulga

fa&is: Omerafli futuros Priucipes [éd et pofleros no-

gleiff debuit

Nam et hi a. Priucipibus fuis exigent , vt ea-

det a mioribus

ftros.

dem audire mereantur , et illi, quod som audiant

fitim Aboh m

indignabuntur. N bi Lipfius breuiter, fed veriffime

AetUr, C a

gofleros noflros interpretat

ur non alios, quam Seza-

Tiber deber:

Vides Le&or nihil prae-

fententiam

3l

«

Ü

!

tores qui pofl «s erunt.

fidii in his Liuii verbis pro noftra contra vulga-

U erploji er

^"

rem fententiam ab eoipfo apertiffime l. IV. adopta-

Veltioiig liqueg

tam, et aflertam ineffe.

V mütilarione

Pf

Verum nihil magis ego contra noftram quod fa-

ciat, in Numae Lege quicquam reperio, immo

N lic

ea ipfa often-

Omponii Lge

manifefte , vt ego quidem arbitror ,

dit

263

cundum eandeit

: dit fpolià opima cepiffe etiam illos, qui aliorum

Et enim quod de et ex ea

veba, quie Ro

aufpicio militabant.

Et fecit id haud

ad hanc difputationem adferre poffumus, debe-

m Romull oratio-

mus Fefto voce ofzma.

Is autem ex ipfo eam Var-

zone adfert, quem eodem loco etiam a manipu-

fs od REX

lari milite capi poflé fpolia opima affeuerare dicit,

ii regiombur d«

et ita vt hinc cetera pendeant, et nulla inter fe

vgibus Ducibuqu

Nam ft ipfa Numae lex

qe pfri fermt.

pugnantia contineant.

contratium traderet, vt volunt eruditi, nonne

uianae et vulpari

Feítus relata Varronis fententia, et fubiun&a hac

omulus inducitut

j arma, hoc.elt

lege, iftam Varronis fententiam ea lege, quam

apud ipfum reperiffet , liquido et clare refutari vel

xayeri, Feretrio

Omnia au-

verbo annotaffet.

Certe debuiffet.

10 dinde flmil'?z

tem haec ex Varrone allata probant infinitae locu-

vi ferrent, I ic

tiones , quibus hic vtitur Feftus, et quae non alio

ionibus, et 1pil

referri poffunt, nifi ad proxime praecedentia M.

eelligendi, quim

Varro ait, opuma fpolia etiam LWZ-, Jf mmanipularis

um vel Impento

aniles. detraxerit, duumodo duci bo[litm ,| quibus,

ent prouedt, po

paucis interie&is et per idem effe connexis fubdit:

« fafigi, i

£ffe et Pompilii Regis legem opimortm . [poliorum ta-

cPlinius Panegyr

Porro autem Varro ipfe,

dem, cuius aufpicio , etc.

, et morüm ce-

quum, quamuis minime ignorauerit iftam legem,

scifim laudantit*

tamen a vulgari fententia recefüif, vel illam. ne-

vaianum in curé

glexiffe debuit, vt quam ex antiquitate cognouif-

fida p

Íet a maioribus P. R. minime fuiffe feruatam, fed

«t -

áis erigh

ftatim abolitam, cuius proinde, fi maxime aduer-

qud

T

eriflime

faretur, nec a nobis hac in controuerfia vlla ratio

jrr, d

haberi debeat; vel potius nulla ex parte vulgarem

um O

jhos, Q

fententiam ab ea propugnari cenfuit, immo con-

efor nibil r

tra explodi et refelli, id quod fatis etiam ex eius

t O

p v

veftieiis liquet, quae non fine maxima corruptione

óme LV. d

ac mutilatione inter Fefli reliquias ad nos trans-

miffa funt.

pl

fan g

Nos.ea hie exhibebimus primum vt ex vnicis

1 repein'

Pomponii Laeti fchedis eduntur, tum a do&iff.

flen-

intere

"

ei lpfa 0

R 4

264

interpretibus emendantur, quo apud Le&orem

füb éus anfpici

noftra nobis conftet Fides. Cuius aufpicio claffe

cem, cuus aufp

qrocincia opima fpolia capiuntur , Ioui Feretrio da-

nümmos pro var

ex manubiis vel

vier oporteat , et bouem caeditos qui cepit , aeris CC.

fecunda. [polia in Martis aram in campo , folitauri-

Traeterea ex tri

lia , vtra voluerit caedito.

Tertia [polia lano 23;1'-

n atis appare

rino aguum marem caedito.

Centum , qui cepit , ex

aut i folo, qua

aere datos cuius aufpicio capta , Diis paculum dato.

flium Duci det

Vitiofa haec et hiulca, ac faepe fenfu omni de-

elfé cenferem, n

fe&a eife clamat res ipfa, et profitentur eruditi,

quoque fpolia I

ideoque Scaliger, quod de primis fpoliis dicitur,

ttalios Jexerem,

traie&ione verborum maximam partem emendare

Grauiffime au

aggreditur,

Cuius aufp. cl. proc. op. fp. cap. Ioui

riïïïmps vatum

Feretrio bouem caedito, quei cepit, aeris. ducenta

Vi Ti n

darier oporteto.

Sequitur eum Vrfinus, nifi quod

pille identur,

ex Plutarchi Marcello aeris CCC re&ius legit, ex

fooliortm, fed:

quo etiam cetera a Scaligero, vt erant, reli&ta

mulo, Coffy. e

curare tentat. — Secunda fpolia in Marris afam . (an-

t phaecipue ()

tique pro zram) i campo faouetaurilia, vltra . vo-

ijunt, ex Pom

let caedito.

Quei cepet, aeris CC. darier oporteto.

fribunt, fecys

Tertia fpolia lauo. Quiriuo aguum marem caedito,

Y doui uf

Quei cepit, aevis centum darier. oporteto. — Quoius

QU &t fs eum

(pro cuius)

jþf'cia capta, Dis piaculum | dato.

Hic fi non genuinis per omnia verbis (nam id ad-

" Ilei Fentri

Ff iporti

firmare temerarium effet, nec folidam fàatis cau-

3tém fib. Vr

fam video, cur Vrfinus pro eo, quod praeferunt

fchedae, centum qui cepit ex aere- fcil. Nummos,

It arg igpyi

Md ,

É

/] f ( t;[!!j

quod excidiffe potuit, vnica forte littera fcriptum,

, g

M. rv

dato, malht: Quei cepit, aeris C. darier oporteto

integram certe habemus legis fententiam.' Quid

fri dolus t

ftmd; Mani,

autem clarius, quam in ea diftingui, et tanquam

[Utd fiiy Ms

diuerfos memorari: Eum qui cepit fpolia opima,

! "Plici lab(m;

et Eum cuius aufpicio clalfe prociatia capiuutur,

hoc eft, cuius aufpicio exercitu inftru&o res geri-

Wnd()quidm

ic Aütmulus T

tur, cum fpolia capiuntur a quoócunque alio, qui

fub

Anter ftidun

265

apud Leforem

fub eius aufpiciis militat, Ei porro fummum du-

us aufpao cle

cem, cuius aufpicio capta fünt, aliquot centenos

li Feretrio d.

nummos pro varia fpoliorum dignitate haud dubie

i cipit, aeris CC.

ex manubiis vel exaerario publice dare iuffit Numa.

cmpo; fiitaurie

Praeterea ex triplici opimorum ordine, ac praes

mió fatis apparet, non omnia vnius fuiffe generis;

; [jula lemo Qui-

a, (ui copit, at

aut ea fola, quae fummus Romanorum Dux ho-

ii pruculum dato.

ftium Duci detraxerit, quae ego primi generis

fenfü omni de.

effe cenferem, nifi Coffum tribunum militum fua

ofitentur eraditi

quoque fpolia Ioui Feretrio

vdicaffe apud Liuium

i fpoliis dictur

et alios legerem.

is Cla;

yirtent emendüre

Grauiffime autem errant, quum ex antiqu

riffimus vatum Virsilius Maro, tum ex noftris

p [j Ti

t, ais ducetta

Viri £ 7vx2vres non pauci, qui hanc legem acce-

tfinus, nifi quo

piffe videntur, non de tribus diuerfis generibus

fpoliorum, fed tribus illis fpeciatim fpoliis a Ro-

refius legit, et

vt erant , T0l à

mulo, Coffo, et Marcello captis.

Certe Sigonius

Martisafam (2

et praecipue Onufrius in faftis, quum de Coffo

agunt, ex Pompeio et Seruio fe animaduertiffe

aurilia, xdrra v

Ícribunt, fecunda fpolia ex Numae lege Marti,

* darier optrtio.

g maret cnfdi(a,

nonloui fuiffe dicata, et Schottus ad Vi&orem,

ao u

qui et ipfe cum ceteris fcriptoribus Coffum fpolia

fua lou: Feretrio confecrafle tradit, notat, Mart

if piam!zun ditt,

dixiffe oportuit. . .:Nam lex Numae erat etc.. Virgilius

efbis (mm id

autem lib. VI. Aen. extr. de Marcello ait: Tertia-

(uhidam fatis cit*

que avma patri fufpendet capta Quirino , vbi Seruius:

pod

maefenunt

Melius effe [ecundum legem Numae bunc. locum acci-

r fcil Nummos

pere, qui praeceperit prima opima [bolia Ioui Fere-

« fittera feriptum

trio debere fufpeundi, quod iam Romulus fecerats

C daritr ii

fecunda Marti ,. quod Coffus fecits Tertia Quirino,

aptenriam.

Verum ifthaec fententia

quod fecit Marcellus.

rui, &t mnqlllüm

duplici laborat: vitio, primo 'infigni &wstegeías,

Ajr fgoi opm

quandoquidem Coffus et Marcellus fua fpolia aeque

ibl a pintih

ac Romulus loui Feretrió confecrarunt, vt con-

inftrudo 16 ger'17

fianter tradunt Hiftorici; deinde peruería inter-

'

Ocunque àlld; (g

R 5

- pretatione

266

pretatione Legis Numae, quae; vt dixi, de diuer-

ipfe Dac detra

fis fpoliorum generibus agit, ideoque eis diuerfos

dignus et, qui.

eriam aflignat. Deos, quibus confecrari debeant,

p x

i«;tïu.( (

7l

]U

et diuerfos tribuit honores;

Vt taceam nimis

9

(

ridiculum futurum fuiffe Numam, fi per prima

u qu

E

VU

DI

Ípolia intellexiffet ea, quae Romulus ceperat? ei-

(

A;

70

&

que quamuis iam mortuo, tamen eius fa£&i prae-

mium aere graui repraefentari voluiffet, et quid

erria T.

vt D6 ub m

ab illo etiam praeftari deberet, literis confignaffet :

fed et ipfa Legis verba fatis fuperque declarant,

9) fiig! o5

de futuro eam loqui.

Videntur id perfpexiffe

9 fs

etiam illi commentatores Virgiliani, quos v«rze

DT1777777 [

de boc loco traciare ait Seruius, et Namae legis iuz-

fpciti, qjina,

suenmores perperam , me iudice, cenfet. Nam quia

tentaris. füis

illi nimis erant memores legis iftius et Virgilia-

loc ell, primi,

num illum verfam eius legis fententiae et Hifto-

3is opims [ful

riae Marcelli minus congruere videbant, ne vide-

€0 Numie lee

retur Poeta erraTe, aut ipfi eius errorem agnofce-

etiamipforam

re , violentiffimam illam excogitaffe videntur inter-

8tque idcirco j

pretationem , quam primo quidem loco. refert,

tém contino

fed deinde reiicit. Volebant nempe fenfum effe

t peculiariter

verborum, Marcellum fufpendiffe patri, boc eff,

Yaitsrhodiet

loui Feretrio, tertia arma capta Quiriuo, hoc eft,

prehenderento

qualia et Quirinus, id efl , Romulus , ;am ante cepe-

qudem Numae

yat.

Verum ea quidem vis eft, quae perperam

imole a fin

interpretando fit apertiflimis verbis, fed quae ta-

471 Yero treg

men non alia de caufa ab iis fa&a videtur, quam

m jfiffe f

quod liquido fatis cernebant, legem Numae, ad

Ig:!i Feitriog

qu

am refpexit baud dubie Virgilius, aliter acci-

TW t f

piendam, quam. ill

e feciffet, ec in Notis faciF

nittnfar,

iree

Seruius.

(nam lod "

Clariffime vero ipfe Plurarchus in Marce

llo de

Tponendum -

tribus fpoliorum generibus legem interpretatur;

i5 jm vilz

eamque etiam vulgari fententiae, quod vnius tan-

S R adterl

tum lint generis opima , atque ea fola, quae Dux

T ere i

ipfe

67

vt dixi, de diuer-

ipfe Duci detraxerit, contrariam ftatuit. Locus

oque eis diuerfos

dignus eft, qui hic exhibeatur: z d? exUAm cmó^un

nfecrari debeant,

qe3y ss ,. idluc d2 nlv vuliru. nuNETI , xuiro. Queiy

E

Vt. tacenm. nimis

d» vois vmouviüpsucy Nouus

» YlouziAuov, xj mouruw omi-

m, fi per prima

puloy «9] dsuripur «j vpiruy quigpuoysdey , o [A0V mrQU TU

ulus cepext] -

Qu tvzo và Oeoezpin d! eXsUüyr x sdueogo , v äsiïfsfx

n eius faft praee

9? 79 AÁps, và dB vplvm TO Kuolvo s9] XujsBova? ytgus

voluiffer, et quid

oZa'a'oi—gm "T. 4v ngäroï, vày d2 3511755:51/ Il. vv ? rgu'-

reris confignalet:

voy P. & padyyw moA0s &yos Eminpura Aayos ts

xelyuy. du

erqte decarat,

yoy Tigéiwy Dyruv, ücw wu] 'wufowafäzbi Zots ,

vg) moUTM,

v id perfpexlle

s spatnys squrqyon avekóvros. Ea vero exoX« Roma-

.

s communi generi

s vocabulo [polia vocant , at proprio

ani; quos t*

t Nante hgitit

fpeciei, opima, quanquam dicuunt Numam in com-

nf Nam quià

mentarüs [uis etiem prima, fecunda , et tertia;

[tus et Virgilite

hoc eft, primi, fecundi et tertii generis feu ordi-

tentae ex Bitoa

nis opima fpolia memorare. Manifeftum . eft ita ab

eo Numae legem intelle&am , tanquam quae velit

debant, ne W

ertorem agnote

etiam ipforum opimorum tres diuerfàs effe fpecies,

(fevidentur i

atque idcirco illam veluti quodammodo aduerfan-

tem continuo fubiungit ei quod dixerat, proprie

dem loco. rerer

et peculiariter vocari opime, quafi ea omnia effent

p fenfum &t

vniusmodi et ar&iffimo fpatio vnius fpeciei com-

fe pari, Ir ^

uirino, hC h

prehenderentur, cum tamen et ipfa ex fententia

m r

quidem Numae fpecialius adhuc diftingui , et diuer-

fimode ac fingula magis iX«s appellai poflint.

uae. p

;pmm

lam vero tres illas fpecies porro exfequitur Nu-

i, fel que

1

qmm

mam iuffiffe fcribens, prima [polia fi caperentur

; videti

Ioui Feretrio confecrare , fecunda Marti , tertia Qui-

eoet Numie;

vino, et primum, feu eum qui prima ceperit, prae-

ilIUS, alite

r at

(

mizmzferretrecemormn affum , fecundum duceutorum

" Notis

(nam haud dubie'in Graeco pro II hoc eft LXXX.

de

reponendum X. hoc eft, CC.) zertium ceutum.

j i Mqrceno

His iam vulgarem iterum fententiam conne&it,

yP[eEECUf?

m nte

""

fed per aduerfatiuam particulam et ranquam a Nu-

rum com-

, qi vnius t

U

t

x

; folày qu'AC

mae lege difcrepantem ; quaequfz'opimo

ditionem

inö

268

ditionem tot reqxfiütis implicet atque illizet, vt

Turqutur d Va

Hi nempe cltro j

non nifi vnius generis et fpeciei effe queant.

Verua-

timi, fid quia

tameu, inquit, vulgo is maxime obtimet [ermo feu

opiuio vulgatifFina baec eff , tanquam ft ea. fola - feut

[l Eertr

opima [bolia , -quae capiuntur primum acie infructa,

yero exiguam pr

t

?te

T

feu claff& procincia, vt etiam in Numae lege apud

elle au&ojr

verear qu ppe

Feítum fcribitur, ftum. ommuium prima, denique ab

In

moribus;

ü

ap[o exercitts Duce boflium: ducem interficiente,

poftremis vel ex fuperioribus «z2 vo9 »»v£ repetene

tam longo temy

dum eft A5Q9ív», vel eius fignificationis voca-

immo in ipfis H

Tecenfet, eipon

bulum aliquod excidit.

Porro autem pro zu«ey

5

d

Nam femper Plutarchus

diligenti, í

e

ü

f

legere malim $zeluv,

éziwus, Graecorum more, qui Latinis vocabulis

tum et fcio, et |

nibus doceg, -

et maxime nominibus propriis terminationem zoy

eius vel leuitster

IVS vel I OS frequenter tribuunt ea fpolia

verbo caffisst

tam in Romuli quam in Marcello vocitat.

Vehementer ergo inpingunt, qui Numae hanc

veribus ante (

legem de illis tribus eiusdem generis a Romulo,

Venatium ire

Coffo, et Marcello captis fpoliis interprerantur;

fonfec:afïe. !

Sed longe vehementius illi, qui ea vulgarem fen-

incurtit; quum

tentiam tueri conantur, cui maxime adueríà eft,

Conïul » V vult

et à Plutarcho diferte opponitur; Vnde et Varro

tibums silin

contrariam et haud dubie veriorem ex ea ipfà po-

F dnte Liuii

€ L/üce nón

tiffimum lege haufiffe videtur.

Sed neque fic:nos

dimittunt é

LT.

i

É

4

dyayv tas.

Nam et exemplis nobiliffi-

9€PETifa fl e

morum hominum;, qui hoftium quidem düces in-

Uim; N f

teremerint, et tamen fpolia opima non retulerint,

Quod alienis 1

quia fub alienis aufpiciis rem geflerant, caufam

ce hollium c

fuam contra nos inftruunt, atque ita clariffime

Todo ludar

a fe probatum cenfent a Romanis femper fuiffe ob-

nequE Magi&m

