
rïofx?c-niaä titulus fmf/?rum et: audacium- emen

*

YUH

dIITe aduerfa

459

ituntur, ez

ram , immo homindm sequam et vibili quem anti-:

m Romm

quis quibusdam tribuit Gellius II 14.

s Qiltungui et

Sed tamen tam ex recentioribus: quam ex anti-

quando qui

quis: vix quisquam alius falfior, et audacior.quam:

, Ità; qui ev

ille, qui olim ipfum pene Gellium ad haefitatio-:

; l5 LeCüfs

nem adegit, et de quo fingulari capite agit lib. V

bantur, - Hi

c;4. Refert ibi, quum forte vna cum Tulio Paulo

mul plebei

apud figillaria in libraria taberna confediffet , ex-'

alloqueban-

pofitos " vidiffe: Fabii Aumales, bouse atque. fincerae

m e0 3ende

veruflatis libros, quos venditor fine mendis, quibus:

» übtefanur

ceteroquin inquinatos vulgo' etiam tunc fulf"e li-

etiam hics

bros, hinc quoque re&e colligas ; e[fe contendebat.

am ) enjerin

Granmaticum . autem ,. et quidem. quempiam - de

lf ofztzzlrf;

NOBILIORIBVS,

atque .eunden 45 emtore

3Il. s.

ad . f[pectandos libros adbzbztzmz, d;szl, vnum fe i

Aomanorum

libro reperiffe mendum , et ajlendzjye za foriptum im:

; porinebat

libro quarto: Quapropter tum primum ex plebe alter:

d icpea

Con[ul factus efl , duo et vicefmaauno , pofiquam Ro-.

at Vif

Hic vero Grammaticus, zoz,

mam Galli ceperunt.

il ad ii

iuquit, duoetuicefrmo, fed duudeniceftmo fcribi oportuit.

y fl

Quid enim eft duoetuicefrmo? Turpe profe&to Gram-

yti hi corant

matico iftius praefertim temporis tam confidenter.

admindirtà

follicitaffe : finceram vetuitiffimi libri fpripturam.

tuerunt: Id

"'urpius tam imperite pronunciaffe- contra analo-

1j fel Ple'

giam et vfum LineuaeLatinae , immo ipfius Hifto-

riae Romanae veritatem.

Nec decorum fatis Gel-

non potue

;fi d

lio, poft tam accurate et ex profeffo relatàm adeo

tf ]ARO "P

infulfam:et audacem iftius ,. licet de nobilioribus

Grammaticis emendationem, 'nihil tamen aliud.

ü viguele

Qitmt

fubieciffe , nifi alio quoque loco ità Fabium feripfiffe z

1 erant

s .Mï

em

Nempe,; Mor. vuus eft amno duoetuicefimo s Rex fuig

Jatores s qu

47805 vlgmtz et vnum.

Hoc enim: exemplum fub-

ubn"

1unxit Gellius haud dudie ad refutandam Gram-

0 nme Jis

matici iflius opmlonem, vt omnino putem excie

g.

]:döf(ï'

diffe aduerfatiuam , quam vocànt, particulam , les

D

gendum-

460

fiis hs nu!

gendumque, «t alio quoque loco bic ita fcripfrt.

jgnoret, À

Certe excufàri nequitSigonius, qui ad Faftos anno

387. duoetuicefriio in verbis Fabii; ipfum Gellium

ditior ifto

cim, dia

interpretari duodeticefimio , loco, vt apparet, non

docut, Et

diligenter infpe&o, adfirmat.

Ceterum . ipfum

aliquoties 0

illud duodeuicefimus Grammaticum , -fi quis in illo

dedu&um 4

fuiffet fenfus, cohibere potuiffet ac debuiffet ab in-

nis: Hiflor,

fcita illa emendatione.

Etenim qui perfpicit quid

Aicefmamst

fit, et qua ratione dicatur duodewiginti, et duode-

sicefimus, eum fane non oportet quaerere, quid

loca Avf f

fit duoctuiginti et duoetuicefimus, cum vtrorumque

fngmentis.

€t & €o nu

éadem: prorfus fit analogia, et in vtrisque z6 Zuo

fine vlla flexione cum omnibus componatur cafi-

filo ff

e fimilia

bus.

Vnde Sulpic. Seu.lib. 1. dwoque de vigintz

annui fub eorum imperio fuertunt , eadem locutione

Mu qropter

qua lib. II. Darium Ochum et Antiochum Sote-

quo Gelliu

rem vuum de viginti aunos regnaffe oit.

Proculus

difiimn.,

1e fit tribue

Y&us, vt elter ex millefima parte, alter ex duo (pro

Sic ergo

if Tadri,

düobus) millefemis partibus. focius effet.

etiam duo et viginti et fimilia re&e fuerunt dicta

Grammati

in omni cafu.

Cicero in Verr. H. g. Horum pater

bi ila al

& Catonis :

abbiuc duo et viginti annis efl mortuus , vt re&e ibi

Gruterus ex Manufcriptis et olim cufis. Liu. XXIX.

Cibuli ana]

ar. Ad duo et triginta bomines, vt ibi ex optima

probua, $

Puteaneo Gronouius.

ERim jta ey

Quia vero haec faepiffime

ita coniungerentur, et ideo coniun&im, quafi

udlt H

vnum effet vocabulum, pronunciarentur, eo fa-

grauilime

&um, vt hinc formaretur vno vocabulo Zwoetuice-

Omnem An

Vallo eiicir

fimus, eodem vtique iure, quo duodeuicefimus , . et

eodem plane modo, quo apud Graecos ex fimili-

Ynum jpfi

bus, veluti ex z:zz»Qesusaocxm fit vna voce meccu-

AU .Popmz

geziaadbosros Ezrae 1. 1. in Apocryphis et alibi alia.

T errant

Quin immo quae tandem differentia eft inter duo-

Primus e y

etaicefrmus ac duodecins nifi quod hic copula omit-

quun jj

titur, ific exprimitur, quod promifcue in compo-

um e e

ficis

461

fitis his numerandi vocabulis fieri nemo eft, qui

ii ff

&d Fallos anno

n "

ignoret. ÁAtque hincNonius multo hac parte eru-

pfum Gellium

ditior ifto emendatore duoetuicefimmo , ita vt duode-

apparet, not

ciio, dici allatis exemplis, vt mox videbimus,

docuit.

Et üic. duoetuicefima legio apad "Tacitum

erum ipfam

aliquoties occurrit, immo hinc denuo et longius

fi quis in lo

lebriffetib in«

dedu&um dmoetuicefrmani de militibus iftius legio-

nis: Hiftor. libro III. c. 22. fextadecimanos , duoct-

perfpiat quid

uicefimauosque laeuum cormu complefJe. . Haec Taciti

jnti, et ditodbs

loca Auf. Popma ad Fabii Annales in colle&is a fe

uerere, quid

n vtrormque

fragmentis Hiftoricorum veterum primus attulit,

et ex eo nuper repetiit Ioh. Vorftius de Latinitate

rtrisque vi du

falfo fufp. cap. 1. ad probandum z duoetuicefimus

Tponatur cli

et fimilia.

Subiungit tamen, quod valde miror:

(u de vigitt

ANos propter. iudicium . veteris illius. Grammatici , de

jem [ocutione

quo Gellius, iz£xoms, meque temere bic aliquid

iochum Sote»

d. Droculus

definimus.

Nam illius iudicio quam parum hac in

re fit tribuendum, fatis fuperque declarat vel fola

i ox dio (pr0

ifta Taciti, non deprimenda profe&o infra hunc

9. Sic ermo

Grammaticum, auctoritas, fed et praeter eam Fa-

- fuecunt d

bii illa a/io quoque loco ita féribentis , apud Gellium,

Horym gt

et Catonis apud Nonium , tum magis etiam ipfa vo-

i, vt re&ql i

cabuli analogia, modo ex fimilibus abunde a me

jis. La A.

probata. Sed omnium maxime fcioli iftius ( quidni

ii er pito

2*

enim ira eum appellem?) iudicium vel crifin con-

iuec fiepilime

uellit.

Hiftoriae veteris auctoritas, in quam ille

inim, quui

grauiffime et imperitiffime incurrit, dum contra

yentur, 63

omnem Annalium fidem quatuor annos ex eo inter-

lo tt*

uallo eiicit, cui plerique vna cum Fattis Capitolinis

wdlftifijif/l!ffl 'ec

vnum infuper addunt, immo duos, vt fentiunc

jec0$

ef mule

Auf. Popma, et Anton. Riccobonus. Verum hi qui-

m vuYe muitus

dem errant , dum putant Fabium loqui de anno quo

his &t glibi al

primus e plebe Confal fuit, er Confulatum geffit,

, diimtet du

quum ille loquatur de praecedente anno , quo pri-

jl 0

mum e plebe Conful £a&tus et delignatus eft, vt fo-

Wil

5

jcu

e'm C(Jml

1ts

let,

462

d5 00 er

ilet ,in fequentem annurn.. Ifte vero ex quoründam

H

XXIL annos

. et Fabii fententia erat. poft annum captae et libera-

-taeiterum Vrbis vicefimus fecundus, neutiquam de-

mj plebeii

, cimus:octauus , at plerorumque aliorum vicefimus

norüm nume

Vi Eruditi,

;:tertius. Plurarchus cum Polyaeno Camilli quintum

;3am Di&atoris felicifimam contra Gallos pagnam

ib ipfo Lii

-accidifíe fcribit tredecim annis poftquam Roma fuic

Sigonius in(

-"Capta,, ivsvw Uespor rngacia'ïczz 7ü]s Powus wosus.

pulfos Roma:

Trib

1TI0

Accidit auten eo ipfo anno , quo primnm plebeio-

bus, aüt

:rum- in Confulavribus comitiis habita eft ratio.

Vt

que toto Car

.adeo cum Xylandro reponendum . videatur zg 4j

tinuife evvi

dáxosi: nifi quis malit etiam hic ftatuere, ipfos Au-

Glareanus,

q

T

€tores peccaffe incuria quadam , temere exprimen-

arino-nur

à VId

tes vitiatas numerorum notas, quas in Latino forte

poft

codice repererant.

Quod tamen non .putem, et

Thent

lf

lil

imalim ego agnofcere in vtroqué culpam librario-

cenfet; cui f

rum , qui ex xy fecerint ;yy, et inde veizxosdexe. — Et

Tighius aA

fic etiam illi Fabiano annorum numero vnum adie-

t2 fentiunt,

xerint; Liuius vero 4 fe ipfo diuerfus vtrumque

]

f

VU

&

0, Certe

tuetur, vulecarem XXIII, et Fabianum XXII anno-

tüntur eo, «

rum, quod a Viris doGiffimis non animaduerfum,

millum qbdi

quia ad varias'adegit eos haefitationes, peruerfas

n0n eff p;fl

:Au&oris interpretationes, falfasque accufationes,

nmm, qua

tanto diligentius a. nobis hic exponi et explicar

füim rem et

ineretur.

M. Eurium Cámillum mortuum fcribit

tur, elicere

lib. VII. c. 1.,Coff. L. Genucio, Q. Seruilio, qui fue-

JXterüm, inte

runt proximo. poft primum e plebe Confulem anno,

hn ll

Atque ibi porro, zeflizuus, inquit, m patriam,

&do integn

fecum patrium ipfam veflituit. — Par deinde per quin-

Quamobien

que et. vieinti annos (tot enim po[lea vixit ) titulo tan-

f qudem e

tae gloriae fuit.

Ergo ifta ratione primus e plebe

Vatüra alt

Conful fuit anno XXIV. poft captgm er reftitutam

gt folp i&

Vitbem, defignatus eft anno vigefimo tertio, vt vo-

Queunt. .Y

lunt Fafti Capitolini et plerique alii. '"Sed quanta-

. &br, anpi |

cungue diligentia Liuium verfes, voluas et reuol-

WLC

uas,

463

ex quoxndm

uas,. non.erues.tamen ex eius Hiftoria . plus quam

ptie et libetz-

XXII. annos interillud Vrbis fatum, et annum prie

neuriquam de-

mi plebeii Confulis. . Et vt in.explendo XXIII. an-

rüm vicefimus

norum numeto illo.in interuallo in diuerfa abeunt

amilli quintum

-

Viri Eruditi, ita omnes incaffum laborant, et ita vt

zillos pugom

ab ipfo Liuio.conatus eorum abunde refutentur.

aam Roma fuit.

Sigonius in Chronologia fua Liuiana ftatim- poft ex-

Duuy darti,

pulfos Roma Gallos , integrum annum fine Confuli-

imnm plébeio«

bus , aut Tribunis Confulari poteftate immittit , eo-

elratio, -Ve

que toto Camillum Di&aturam ex fuperiori anno re-

deatur 752; /z;

tinuiffe ex vnius Liuii fententia, comminifcitur. Ei

ece, ipfos Au-

Glareanus, quamuis primo aliter fenfiffet, certe alio

anno numerum expleri voluiífet, affenfiffe tamen

ere ejprinten.

aLatino forte

poftea videtur.

Contrra Marlianus minime com-

n pufem ,

mentitium iftum annum Faftis Romanis inferendum

cenfet; cui fe iterum magna contentione oppofuit

um Tibcarioe

1

320

!

ww Et

Pighius ad Ann. 364. Sed veliementer errant , .qui

smum die«

ita fentiunt, viri fummi, decepti vno male intel-

os vtrumqie

le&o, certe non fatis confiderato Liuii loco. Nie

XKIEano-

tuntur eo, quod ait ille-lib. VI..c. r. Romanos Cas

millum abdicare fe Di&tatura. ff amno . circumacto

imaduerlty

non effe paffos.

Inde illi infiticium hunc cudunt

ys, penuets

annum , quamuis-nihil ex iltis verbis,.fi maximein

: accufa:iones:

fuam rem etaliter quam oportebat , ea interpreten-

j &t e»:plicsïl

tur, elicere queant, nifi Camillum tunc Di&atorem

yroum Krbit

iterüm , integro anno, feu XII. menfibus Di&atu-

vilio, qifuee

ram illam geffiffe , non depofuiffe eam nift circume

onfalerm 2030

atto integri anni fpatio, ex quo eam fumferat.

; in prtritm

qqh

Quamobrem cum ille eam inierit anno vrbis captae

lindt j

et quidem eius anni initio, neutiquam ifta Camilli

yit n -

Di&tatura alterum excogitatum a fe annum implere

yimus t pee

aut folo ifto loco, vtcunque expofito,. probare

1e

veffinitum.

qtvor

queunt.. Vidit idjPighius, et propterea circa Kal-

) [e.;fio ]

Éebr. anni iftius, anno-integro . Di&aturae tunc

Sed quana*

iam circuma&o , Camillum eam, depotuiffe fentit,

juis ez 19*

et

u

M

464

et porro reliquum anni ad Interreges deuolutum,

exmado , fb

non animaduertens, comitia Tribunorum milita-

quili intellig

aum tribumos

rium in proximum annum , fed qui exemplo Magi-

ftratum ipirent, quia fcilicerannus ifteiam circum-

Vils efet , m

aCtus erat, feu ad exitum iam decurrerat, a fe-

Fa tunc

cundo ftatim Interrege ibidem à Liuio dici habita,

Trbun

n

p

"

4

h.e. poft quintum , intra decimum interregni initi

L

4

Tj

diem, quoniam finguliInterreges quinque tantum

diebus Keip.praeerant, vt ex ipfo Liuio, Afconio et

Tum.interreg

aliis conttat.

Ex quo manifettum ante nouos hos

terrex

proximianni Tribunos, non multos fuiffe Interreges,

creat, qui a

qui reliquum füperioris anni a Kalendis Februatiis

linc 0 pe

expleuerint , fed duos tantum, nec vltra decem dies.

prozimo d

Aliud longe voluit Liuius, quando Camillum non

a Cani

illo

vifi auto. circusacto Di&atuva fe abdicaffe fcribit.

quotum in M

Jorur

Etenim mos erat Romanorum, vt Di&ator non diu-

Quandoo

tius femettri fpatio Magiftratum hunc obtineret , eo-

iT

Tüouno

que finito ftatim fe abdicaret quocunque anni tem-

:

en

at

ll

Qh

"5

pore , fiepe etiam multo citius, fimulac perfeciffer,

t adeyi

rem, cuius gerendae caufa erat creatus.

Hinc

]

tuiam a

Deun

multi pauciffimorum dierum Di&atores in hiftoriis

fupy

dum 1

P, R. occurrunt, inque iis nobilis ille Di&tator ab

Yt Yolebor

148

p

aratro. . Hos fequi cum vellet Camillus patrii mo-

priores

riset legum, fi quisquam , obferuantiffimus , vi&is-

felcundo, vt lc

que iam penitus, ct occidione occifis Gallis ftatim

"

DL Cteani

lu

poft triumphum Di&atura fe abdicare, ( videlib. V.

b:"-.t, Migif

C. 49.) Senatu obfecrante , ne vemp. in incerto velin-

D5 non aure

queret flatt , eam retinere debuit , nec etiam poftea,

11!'crregnum(

if amuo illo, quo eam inierat, quoque Vrbs fuerat

tbife, et t

capta, et in quo exponendo tunc adhuc verfabatue

Cuftus fujfa

Liuius, plene circumatfo, deponere- potuit.

Sed

unos, et fn

vel maxime exploditur Eruditiffimorum hominum

&t s.

opinio eius iplius loci, quo vtuntur, proxime fe-

WUS, quomod

quentibus verbis.

Poftquam enim dixerat non effe

Fen adinterge

paffos Carillum fe abdicare Di&atura, oifi amo cire

Tit Senani pe

cumacio,

!

465

$ detdurüm,

cumacto , - fübiungit flatim, vt manifeftum , quis et

notum militàe

qualis intelligatur annus: Comitia in in[zquemtem an-

xemplo Magi-

gum tribunos babere, quorum in. Magifiratu capta

le m citcum«

Vrbs vj]ät , nom;placuit. Res ad interregnum vedüt.

urterat, fe«

Et ira tunc Q. Fa5io, qui praecipuus erat. iftorum

10 dici hdbita,

'Eribunorum , frul primum Masifratu abiit, ab Tri-

ntetresmi fniti

huno pl. dicía dies eff , quod legatus in Galtos , d quos

inque tantum

uilfus .erat . Orator , coutra i5 geutium puguaffet.

1o, Afconioet

"Eum interregno iam inito fecundus ex more In-

Qte nouos ls

terrex. nouos /Pribuzos auilitum . Coun[ulari poteftate

ifelntemegts

creat, qui exte;2»lo Magifivatim. inierunt.

Quis

ydis Februatis

hinc non perfpiciat, nouos hos Tribunos fuife

a decem dies

roximo flatim anno poft illum, quo Vrbs capta , et

Camillum non

2 Camillo ; Di&atore , reftituta fuerat, illorumque,

ficoffe feribit,

quorum in Magiftratu vrbs capta, Tribunatum,

hitor non dit

quandoquidem ii comitia. creandorum. infequentis

anni 'Trubunorum habere. debuiffent, fi placuiffet

obtineret, 60«

Senatui.

Quod.quia noa placuit , comitia funt di-

que anni tene

lata ad exitum anni , quo circuma&o , illis Magiftra-

lat perfeciftt

exu, H

tu. iam abeuntibus [nterreges proditi funt, non ad

yes in hitorüs

fupplendum reliquum ex Camilli. di&aturae anno,

vt volebat Pighius, fed ad habenda comitia, quae

ye Difrtor b

priores Tribuni habere debuerant, atque ideo iis a

lus pacri m

sffimus, vidt-

fecundo , vt folebat, Interrege habitis noui Tribu-

is Galls lat

ni cteati funt ; qui extemplo , fecus quam fieri fole-

bat, Magiftratum inirent. .Et idcirco etiam Q. Fa-

i (vide lib.V.

bius non ante illud cempus, quo resad breue hoc

i icart v It«

interregnum comitiorum caufa redierat , Magiflratu

xc etiarm pollety

ge Vrbs fuenit

abiiffe, et tum demum confeftim a Tribuno pl. ac-

cufatus fuiffe legitur. Quod fiinter nouos hos Tri-

huc verbitut

[

bunos,.et fuperiores illos, quorum in Magiftratu

» gt

capta Vrbs, immittendus ex Liuii fententia eft an-

mum homintm

nus, quomodo ferri poteft, quod idem dicit, ideo

f p:oximö v

rem ad interregnum hoc rediiffe , quod non placue-

ratnon ele

Q-

rit Senatui per infelices illos Tribunos

-X—,läberi co

faa

, ;,fj[ g a

Gg

vmidty

*

466

Liuii veiba r

tia ad creandos' nouos hos in infequentem annum,

quo Vrbs com

quandoquidem ea neutiquam vlla ratione haberi po-

tuiffent vel debuiffent ab illis, qii anno ante Magi-

nempe ex quo

Veiisa Difiato

ftratu iam abierant; fed a proximi feu immiffi iftius

mum ef, Ea

anni Magiftratu , nempe Di&tatore Camillo; quein

tim Vrbs denu

ilii fine Confulibus aut Tribunis Confularibus eo an-

2eh

no Vrbi pracfuiffe volunt. |Praeterea quum Liuius

lice pr

dC01

omnes iam infequentis huius anni res geftas, tria

quisque vellet

contra Volfcos, Aequos, Etrufcos bella proíligata,

£ qimo, quo :

Quros.. Vide

ac nouüm Camilli tertium tunc Di&atoris trium-

iffet, extrema prorfas iftius anni , pro-

&nno Vrbis c

phum expofu

xime antequam fequentis

iterum anni Tribunos mil.

eare Inaltem

[

nde deince

]

refert, his verbis claudit cap. 4. luraque amum

Fuit is haud

dudo, r

ef

noua Vrbs fletit. fcil. nouis aedificiis.

potuerit Lioiu

dubie primus et proximus annus poft captam Vrbem.

At fi vera effecSigonii, Glaveani, et Pighii fenten-

nouam Voen,

tia, fecundus ille ipfi Liuio fuiffet. Obferuauit

enim cprie !

i

Au

inc

hun

c locum etiam Marlianus , ideoque Pighius elu-

dere eft conatus, fed vano prorfus commento, et

confer

:].ï trec

licem veritatem admit-

ifum vero

quidem duplici, quia fimp

etvtan

.

tere noleba

Tempus enim, a quo intra annum

«t

1qu

"

noua Vrbs fteterit, cen

fet primo reuocari poffe ex

oratione,

2

T

i:

ati fint SCto ciues,

qui eo fe con-

Liu V,

quo Veiis reuoc

tulerant pigritia aedificandi in d

iruta Vrbe Roma.

Vilir; Q

z

"if

At vero illud accidi

t eopte hoc anno poft inodo me-

dit omnem [

poft

hüm (

morata bella, atque ita demum intra triennium

temin

Qücit

reftitutam Vrbem , redintegrata ea nouis aedificiis

fuiffet. Quodin illo rudi, ac ab omini faftu alie-

icite [ vo

2

d

no populo , feftinante praeterea ad effe&um operis,

B

tu fripfer

I

ne fub

dio cum vxoribus et liberis morari cogere-

üindo

denique Magiftratibus, et ex re pub-

N

h

tur, vrgentibus

:

ZIJIE.']; ;*EE

adiuuantibus minime eft verifimile.

5

*lUS Veterm

lica impenfas

"

m

Et quit egiffent

füperio

re anno, quem Pighius inter-

lum p

ttor

Sed adeo

poni vult; p

raefertim a bellis vacuum ?

Qum Ctter

oqu

re fe,

"

vanum hoc eft, vt ipfe poft

ea fateatur crede

Liuii

Potum [

frits

*

467

tléntem anntit,

Liuii verba referenda potiffimum effe ad tempus,

tione háberpo-

quo Vrbs communi ftudio aedificari irerum coepta,

tnno ante M

m«

nempe ex quo lé& de relinquenda ea, et habitandis

jeu mm

m

li

n

Veiisa Di&atore Camillo fublata tuiv; quod veriffi-

»

Comillo, quem

mum efl. Ea enim lege antiquata promifcue fta-

nfülaritos eo ane

a

tim Vrbs denuo aedificata, tegula eam in rem pub-

lice praebita, faxi materiaeque caedendae; vnde

ret quum Liuius

| reS

[

, trid

quisque vellet, ius fa&um , fed praedibusacceptis,

^bella proigta,

eo aumo , quo aedificare coeperant, aedificia perfe-

Jidatoris trüurme

&uros. Vide Lib. V. c. $ $. Sed negat heic Pighius

ritius anni, pro-

anno Vrbis captae eam legem antiquatam, vt ita,

yi Tribunos il

eare in alrerum feu infiticium illum annum collata,

dunague antm

et inde deinceps initio exaedificandae denuo Vrbis

du&o , re&e fecundum eius fententiam hic dixiffe

& Fuit is hau

potuerit Liuius , zmzra amnum ab eo tempore ftetiffe

fa.

etPigbitfentene

nouam Vibem. Ín quibus grauiffime errat. - Annus

fet. O'Jf&l'üümt

enim captae Vrbis licet pro diuerfà fupputatione

Au&orum incertus , tamen ex Liuiana fuit omtium

oquePEghius g

mmento, &t

confenfu trecentefimus fexagefimus quintus. Eum

il Ex?

u

«em admit-

ipfum vero tunc agi, quum legem iftam diffuafit,

.quo intrt n

num

j

et vt antiquaretur perfecit, Camillus in longa illa

g ex

setocani püü

oratione, qua eam in rem eft víus , diferte dicit apud

Liu. V. s4.. Trecentefmnns fexagefapus quintus anutus

s, Qu eofeco-

de Romo.

Vrbis, Quirites, agitur.

Qui locus infüper explo-

inata

ditomnem Do&orum de his annis opinionem, quo-

no pGFX

modo me

niam Camillum hunc annüm adhuc commemoran-

gritrienniuo

1901

7

tem ind

ne

uc

it Liuius , poftquam Di&taturam , qua ab-

eo nous qedi

dicare fd volebat, retinuiffe illum obfecranteSena-

&t M.C-

M

b o;ï':ni

moper

tufcripferat; ex quo patet, quemannum intellexe-

d

gere

rit, quando pollea eum non sf «nuo circunacto

j morur C

di&aturam depofuiffe dicit.

Sed neque quisquam

eterte p?

tibus,

alius vetecum commenticii iftius anni, qui Camil-

g

'e«.*iüþmile.

hus

ntar-

]um Di&atorem folummodo habuerit, meminit,

nl

[:]

Qu

[u

cum ceteroqui diligenter annotare foleant, vt tem-

MU

um t $eà

porum feries pateat, fi quis annus füb extraordina-

reatut Cïedeïe

juil

(3a 2

rio

468

m

m

rio Magiftratu fuerit exa&tus. * " Nam: quod Plutar-

tu

viri dïï

chum adferunt Sigoniüs et praecipue Pighius , nihil

cwiemus, N

mos.ant£

aliud ille dieit; quam Liuius: Tantummodo Camil-

fi

C

nful

lum quià HoluitSenatus eum ivzós Pw«srS, Iua

anmniuin , nondüm circumatto anno , deponere Dicta-

lie ,

àT

af

]teq

türam ; plus femelftri fpàtio eam retinuiffe. : Quod

-

buni pl. erean

n

vere dici potuit, etiamfi ille Di&atura füa annum

j

m 2be

C5

niebi

captaeVrbis , quae ipfo anni initio paulo:poft crea-

Dicu

emum T

ca-

Tabit t

tos Tribunos militares ( V. Liu. V. 'c. 36. 57

fü lal

"g

pta eft, non exceftferit.

Capitolinam vero fuppu-

tationem quum pro feallegat Sigonius, id'equidem

plerique Vet

vehementer miror, quandoquidem eius füppucatio-

nftes

I

4.0]

l

;

0C

»ï.

ni$ ratio nequaquam illam annum admittat, et

« E

iit.

ideo etiam ipfe Sigonius in fua Capitolinorum Fa-

9

Fruftra

ftorum ordinatione eum prorfüs omittat.

u

mil

ergo et infeliciter fane, vt cuilibet patere iam ar-

1QmQt. v

bitror, vtuntur hoc anno ad-fupplendum in. Hifte-

Juetüm, q

ria Liuiana XXII. annorüm numerum.

Eoque re-

b

el

0. (

Iic

ie&o obtrinuifle me iam cenfeo , quod initio ^ pro-

iU n

&t

ponebam. Nam néque in fequentibus defidera-

].T?Aï]';;'i et

"

tum hünc annüm inuentum iri, vel id ipfum indi-

erre

cio effe póreft, quod' viri' doGiffimi: non alium

?

pete

commodiorem illi -locum "affignare' potuerint. in

s

lm acdi

j

Chronologia Liuiana, quam hünc alieniflimum;, in-

tequar

n

que eam fentenriam , quafi omnium verifimillimam,

quo minus t

:

reli&ta ftà ; concelfferit etiam ipfe Sigonii aduerfa-

Nmd

Omnia deinceps plana

165. q

rius, Henr. Glàáreanus.

funt vsque ad extremos huius interualli decem an-

b

, n

nos, quibus C. Lieinius ét L; Sextius Tribunatum

num

His' vero in annis quia Refp.

,,,,,

pl continuarünt.

ATL«XA

lt

Qrtige

per eorum leges et molitiones adeo fuit pertur-

un

C Vern

batà'et confufa, vt ómnis, quae inter Veteres de

qui dii& et i

controuerfo hoc anno eff difcrepantia ; iftic potiffi-

CMP al Vi

mum lhaereat; et quia apud Liuium quoqueobtícu-

VEGEUR

WIL

1ino-

x*igate aliqua-eft inuolutum, vbihorum X. ai

rum

rum initium-locauerit, ingue iis non nihil etiam

Y quoi Plutare

turbant viri doGi, eos quoque diligenter hic ex-

ePis|

h

'xähll

cutiemus. Negari nequit , ex Liuii lib. VI. proxi-

immo

l-

mos.ante Anarchiam 'Tribunos mil. iam fuiffe, vel

x

mm

faltem Confularem poteftatem ac Magiflratum iam

de

Yl

ld«

iniiffe, antequam C. Licinius et L. Sextius Tri-

in

iliiï

e Qnod

buni pl. crearentur , fatis tamen conftat, hunc an-

Rum

num.ab eo ipfo baberi primum eorum , quibus illi

»uvlopoft arete

plebeium Tribunatum geflerunt: quo probato con-

c.36.3

i)o-

frabit et illud, nullam omnino Liuium in Hiftoria

Q v

Dl«

fua habuifle rationem anni viselimi tertii, quem

jus, d€ duderm

i

plerique Veterum huic fpatio adiiciunt, et ipfe

eius p utatio«

poftea. alia occalfione in fumma annorum conficien-

x admittat, &t

da exprimit. Magiftratum certe iam inierat Ser.

yirolittorum n

Sulpicius, qui inter proximi ante Anarchiam anni

l

L

i

Frotra

'Iribunus fnil. fuit, quum in eius aedi

)us, vXoris

gurere m :x

eius. foror virgae li&oriae fubito expaucfceret in-

"

fuetüm, auribus fuis fonum, quippe homini ple-

dom n

e

beio, C. Licinio nupta, eaque res, quum forora

a. Eogié!

forore.propterea eflet irrifa, er exagitata tanquam

;uqd

fnitiospro-

l.

j deliuetie

impari et inhonorato Viro iun&a ,. occafionem de-

elidipfum jnd

mum et caufam. dederat, C. Licinio Tribunatum

ifimi: nort laliufn

pl. perendi, inque eo res nouas moliendi. .Ve-

pm

rum accidiffe illa debuerunt initio ftatim anni, an-

jre pl

jerim

murtt

Ir

nl

pe

habita effent comitia.

Etc

d

tequam Tribunorum

u

n

qmats

quo minus tunc acciderint, nihil prorfus ,obftat.

ub

qdu

)*

Mam dies, quo Magiftratum inire folebant 2/ 2zovv-

5 p

jant

j Apxsriss, fiue. Confules, fiue Confulares Tri-

V decefit dfi*

buni, incertus plane et inconftans fuit, ante,an-

n

H

num V. C. 551. ex quo folennes ei rei fuerunt

Relp.

Idus Martiae, vt ab anno 6oo Kalendae Ianuariae.

'Tunc vero iniífe reor vel.Kalendis O&obribus,

en

t Pel s

geres d

qui dies et olim huic, rei ftatus erat, et propter

If

^22

otili*

cladem.ad Veios acceptam. an.

3532

repetitus Liu.

1

geobite

V.9. vel forte Idibus Quindilibus,

qui certe anno

Ti

G9 4

Vrbis

horüm «

À. Yi

nim

470

clii. illhm . q

Vrbis captae obferuatus videtur. Plebeii p

terum effe.cot

'Tribuni Idibus Decembribus femper Magiftratum

In-

Licinii focerM

occeperunt , fi fides Dionyfio Halicarnaflenfi.

Liciniam et $t

terie&o igitur tempore ab O&obris vel Quin&ilis

feribit: cap, 36

initio ad Idus Decembres C. Licinii vxor a forore

irritari , ille ab vxore ftimulatus, confilia cum aliis

Tunt p

anno, Poro..

contra patricios et ad plebeios quoque in fummis

eliminat, XX.

honoribus locandos inire, Tribunatumque pl. ad

tü

r

"

Nanfte

€a perficienda petere ac obtinere facile potuit.

Quo iam fa&o promulsauit vna cum L. Sextio Te-

etiammum fupt

ges patriciis maxime aduerfas, quas inter fuit, ne

]inis, ante prin

quum Licinius

deinceps Tribunorum confülarium comitia fierent,

fed Confulum, et horum vtique alter ex plebe crea-

vsque dum ip

retur. Aduerfus has leges cum patricii fubornaf-

Confül fieret,

decem innorur

fent quosdam ex ipfis Licinii et Sextii Collegis,

chiam, oamus

qui, tribubus ad fuffragium vocatis, rogationibus

slitum, non g

1ftis intercederent , atque ita concilio plebis faepe

iam fruftra aduocato, non intermittentibus inter-

ii duo. foli ;

ceffionem fuam Colleeis, eae pro antiquatis habe-

Yi quod etex

bus protiqis,

rentur, Licinius Sextiusque,. vt huic incommodo

Tübunatus 3

óccurrerent , intercefferunt et ipfi Comitiis curu-

lium Magiftratuum in infequentem annum , neque

Wnuq git, g

T

vlla comitia praeter Aedilium et Tribunorum pl.

mim E pri(

AC

his mili

"

l

&!'ibug

paffi funt haberi, atque ita ipfi refe&i quotannis,

Vrbem hoc modo per quinquennium in Anarchia,

:*»hnlius Rw

fine vllo curuli magiftratu tenuerunt. V. Liu. VI.

n

em F

Di

c.35. Fueruntergo proximo ante Anarchiam anno,

36

quam T

quo haec omnia gefta, leges promulgatae, et poft

1

)

Derar

Crer

l, nec

4

[

trinundini tempus elapfum, tribubus ad fufira-

gium vocatis rogatae, fed interceílione Collesa-

i, [

Qu

rum identidem elufae, fuerunt, inquam , omnino

ln; o

C. Licinius, et L. Sextius ex Liuii fententia eo

ànno primum Tribuni pl. et vltimo Anarchiae , cui

le t

T6n. neut

Liuius quiaque annos tribuit fextum.

De quo ne

US era

d

1'0( Cj

ec

m f

vilo modo dubitetur, ipfe Liuius, quum poft Anar-

b

BRU

chiam

471

Pleben autem

chiam. illam..quinque- annoram "Tribuni militares

n

-

fosilitum

ierum elTe coepiffent interque eos fecundo anno

Licinii focer M. E

abius Ambuftus,, iftius anni initio

mafenf .

d

Liciniam et Sextium o&aamm. tribuuos, pl.

vefectos.

vel Quin&tlis

| vuor a forore

fcribit cap. 36. fic tunc octauum, neceffario" fue.

Tfilis cum al

runt primum. du

buni proximo aute Anarchiam

anno. Porro l

ocus ifte prorfus.e Liui hiftoriis

que in fummis

eliminat, XX. tertium illum annum,

de quo agi-

numme j al

tur.

Nam fi eius habita effet ratio, deberent tres

d

ile potuit,

m L Sextio le-

etiamnum fupereffe, vt fuperfunt in Faftis Capito-

; inter futt, ne

linis, ante primi e plebeConfülisannum. . At vero

comitia fierenty

*

quum Licinius Sextiusque decem continuos annos,

vsque dum. ipfe Sextius omnium primus e plebe

rex plebe cret-

Coníul fieret, Tribunatum. tenuerint, fi horum

vidi fübomaf*

decem annorum. primus fuit proximus ante Anare

veitii Colleri

chiam , o&iauus vero ifte quo Fabius Tribunus erat

; TOGQtIoTiDUs

milituin , non poffunt nunc fupereffe apud Liuium,

li plebis fiepe

nifi duo. foli anni ante primi plebeii Confulatum.

ientibus intete

Id quod et ex fe

qq. eft manifeltum. Nam de duo-

tiguais habe-

Fafti Capitolini huic Fabiani

bus proximis, quos

Liuius clariffime

uic incommodo

'ribunatus anno. füubiungunt,

; Comitiis cürü-

vnum facit, neque agnofcit fingularem , et fepa-

; annum, neque

alterum illum, quo. nullis 'Tribus

ratim , priore ,

Tribunorum p»

nis militaribus Di&tatores Camillus. prius,

et dein

efelfi quotannts

Manlius Remp. tenuerint. Quippe prioris anni,

um in Anarch!vï;

in quem Fafti Capic. Tribunos militum- folos, fine

uit, V. L. V.

Di&toribus conferunt, ille ipfo flatan priucipio,

Anarchian n

ibus perferendis incum-

t

quum 'Tribuni pl. acrius leg

jl

3'1&4

i2

e EO.

berent, nec amplius interceffio Co

llegarum obfta-

j fifrie

xilium decu-

ubus 3

zet, Patres trepidos ad vltimum au

ii

QUde

«lfone (l

curriffe ait cap. 39.. Di&atoremque dixiffe Camil-

jaquant; omnino

lum; ei deinde poft graue cum plebeiis certamen,

juil l"emeptia e

re tamen. neutro inclinara , fe abdicanti, quia vi-

hize , !t

p Arite

tio creatus erat , vt cenfet potiffimum Liuius, fuf-

(2

D

À.

Manlium, qui rem in

g, Dequ

fe&tum fuiffe extemplo

mp0.

f

g

caufam

ch'mm

473

cáüfim plebis aliquantum " inclinauerit ;; Magiflro

Pofefhre qu

Poft haec omnia iam

Gallosad Alb

Equitum de plebe affumto.

expofita, refert. cap. 39. Licinium Sextiumque

jusque v

vt

fimulantes: nolle fibi coatiguari aniplius Tribuna-

fece

tum, queftos tunc effe apud plebem, fe jam Na-

fulumque. co

1niequ

].

num Aumun

velüt in acie aduer[us optimates flave *

eti

2 C Se

przmo imterceffone Collegavum in leges fuas pugnatum

titelil ] D

ej]e, deinde al)lerfrttmre iuuéntutis. ad. bellum , po-

lain

bunos militar

firemo Dicfatorium fublsen im [e imteutatum.

sec Colegas, mec belüm, mec Didatorem obflare*

TU contitia

Jeibfaim plebezn et' conmodu sorari. fua.

Cüm tam

quae Vrbem

ex rerum forié, qudm ex liis ipfis verbis pateat,

Anarchia ten

eà dici exitu anni iftius et PO& intentatum 1am

bita, quod f

Di&atorium fulmen;- debuiffent illi vtique

credibile eff

fiqui-

dem ex Liuii quoque féntentia Di&atores hi fepa-

ttadantur, m

ratim absque Tribunis militaribus , fingulari anno,

quem Faf

et quidem fecundo, poftquam: M. -Fabius 'Tribu-

fevr ittm at

nus mil

it, Reip. praefuiffent; decimum iam

merünt n ho

inum tunc in illa acie ftare.

Naih non inter-

omitti, Di&

Torumm

rüpta annorum ferie, fed perpetua Tribunatum

of

**mh

pl.ex quo femel ceperünt continuaffe certum eft

!

tuüm ex

i

»ac ipfa lacutione Mouum |fe iam ammum

Livi Hiftori

fláre , tüm'ex eo.quod Appius illis refpondens í

C0 OCuH

quenti oratiorie , perpetaam illis poteflatem identi-

Vatlirt docu

dem obiicit, et L.

lum Sextium , at cap. 40. e£

U"II'Xm "

1S

C. Licimium , perpetuos, fi Diis. placet,. Tribunos

u

o

vntam licentiae Nouera Aunis , quibus regnant , [um-

ll**w [Uy x.']'

frfje , "9t etc

Cüm érgo hi Tribuni gl octauum

rluï er

fuiffe dicantur eius anni initio, quo Licinu focer

llulc iimile

Fabius Tribunus erat militum, z04477 autem eius

tar

m

m

anni, quo Di&atores fuerunt Camillus et Manlius,

i0Di

A

«

tin

extrémo, quum iam comitia Tribunorum pl. ha-

i ann

bérentur, in vltimium annum ante primum.a ple-

potes tame

beio gettum Confülatumi ; eoque vltimo anno, quo

QT

nt

er

vitimi fuerünt in Rep. Tribuni militares Confulart

if

poteita-

SUIO

475

nt, Meriftro

teflate, quo Camillus, Di&ator denuo di&us,.

ec omna iam

Gallos ad Albam vicit, quo denique Licinius Sex-

ni Setiumque

tiusque vi&o per ingentia certannina Senatu per-

plics Tribunae

fecerunt, vt leges fuae tandem acciperentur , Con-

m, feum N-

fulumque' comitia iterum habérentur, quibus in

nptiiates fame:

infequentem annum primus de plebe Confal fa&us

eit ipfe C. Sextius; eo ergo anno refedf? decimum

Jits puguatum

ad- belni, p

