contra Gallos dimicantis.:: At vero is, non tamen

Ct'üttequim peri

in Gallis ,. fed in ipfo. Latio ;contra. Gallos, . qui

circa Pedum confederant,: pugnauit, Liu. VII. r2.

Tie adhuc Wemy

Hrifet, Semns

Sed indigna prorfus refutatione eft ifthaec- conie-

&ura, quum nihil de Lunae deliquio ,:quod tunc

Ylam müptum

Drouinei domy

acciderit aut a Petico ifto- fuerit praedi&um , vfz

J0n0 duce in'&

quam apud. Veteres reperiatur , alterum . a. Gallo.

praedi&um omnes praedicent. Et quoniam ad:

*uiis u

Frontini deuenimus mentionem, ipfum quoque

VE itiplibie

m

& aflt contia

ad partes vocare libet, praefertim quum hoc. ipfo

pofteriore in loco C. Sulp. Peticum Confulem.con-

Q505, Brutionc

quo Pontem fe

tra Gallos dimicaffe, eosque .mulionibus fpecie

aduentantis noui auxilii, media in pugna often-

Rimen et

in Oi

tandis decepiffe dicat.

Falfo:illud: . |Nam di&ta-

Vntos dit; i

; t fülim (delos

tor tunc fuit, vt ex Liuio, Appiano; Orofio, Eu-:

tropio, et ipfis Faftis Triumphalibus fcimus. Sed

Néntig p [

et quo nomine nupet in Differt, de L. Voconia

Wïpüerewid m

Senecam

COLjem m üo:

83

id dubie ontirg

Senecam Philofophum accufaui, quod Scipionis

nt ejus rei g.

Litius NLV. 57

filias (intelligens, vt videtur, Africanum) quià

mihilillis pater reliquerat, :poft. mortem patris,

Vat, Hift n

dotem''ex aérario a Senatu' accepiffe: tradidiffet,

utarch, in Paulo,

ffe Vitos Dotiffa

€iusdem'pene culpae affinem hunc qnoque poft

illa ; deprehendi, 'nifi quod' re&te 'Cy. Scipionem

füit; corrptum

wocet.. Cs. Scipio (inquit IV. 3^4.) foff ves pro-

ümim tratez.T,

jfpere geflas im. Hifpania , in- fiamma paupertate. de-

mont. . L, uf

vceffit , ne ea quidem velitia pecunia , quae fufficevet

Ttenten . r

zn dotem filiarum , quas ob inopiaiu publice dotauit

jtfutumm, d-

Neminem intet

Senatus. " Vides ita eum loqui; quafiScipio; poft

res profpere geftas in Hifpania, domi in tanta

yn videret legene

paupertate-diem obierit, vt ne quidem reliquerit

quem modo dixi

pecuniam; vtde honefte dorari poffent eius filiae;

ndum, nili-an«

quapropter tunc, poft illius obittm, Senatus eis

voluiffe probante

dotem ex aerario dederit.

At vero periit ille in

qua fclinta TT

Hifpania, vna cum fratre P. Scipione Africani

j Petici. Confulis

patre, in medio rerumr' profperrimárum . curfu:

1000 tümen

et antequam periret, quum fortiffime et feliciffi-

n Gallos, qui

me adhüc Remp. contra Poenos. hoftes admini-

vuit; Eu VIL 2«

ftraret, Senatus filiae illius ex aerario dotem , et

elt ifnec conie

ipfüm nuptum dedit,

e pater ad edm rem ex

iquio : quod turc

prouincia domum reuerti cogeretur, et ità Refp.

bono duce in tempore maxime neceffario careret.

praeditun, v

altemm a Gill

Grauius, quippe in' re clariffima, impegit TIV. 2. r;

Er quoniam a

vbi. difeiplinae effe&uim traditurus, ac de Bruti

l iffum quoque

et Caffii contrà Triumuiros tendentium exercitibus

3 ouum hoc p

agens, Brutianos priores quidem ad fluuium, in

gm Gorfulen o

quo pontem' fieri oportebat,' veriiffe , a Cafilanis

xulionibus fpecie

tamem et in ponte et in tranfitu maturando prae-

E ugnao Il«

ventos ait, eumque difciplinae vigorem effeciffe,

llud Num didte

se folum (delendum 'enim' putem: 72 467 , quod

anyj 0!03107 "

fententia loci, et mens Frontini penitus infpe&a

refpuere*videtur, diuidendumque r?-ze in vt-ón;

lus fcimus) v*

[

g L. Vocna

epius alibi zec-et' geqte) in

eodefn modo, quo fa

Fa

Senecam

operibus,

84

siin], t gt

operibus, vertm. etiam im. furuma ^ belli praeflarepit

Caffani . Brutianis.

Quid* in fumma ergo belli

hilem, qui-oppt

h. e. in decretoriis proeliis,. in quibus de totius

lum Panicum co

belli vi&oria decernebatur, Caíliani meliore fuc-

prioe Hannibile

ceífu et fortuna rem gefferunt; quam- Brutiani?

fonc quie in u

Fefellit.te; Frontine; memoria, fefellit,

Nam

surspecin ln

corau.cu Brutus-praeerat , impulfis: boflibus , cafira

ipfi imputo AR

Ducim, £ed qu

Caefaris cepit, id autem.in quo- Caffius. fuerat , f

gatum ac male multatum in altiora fé veceperat. loca

men, flritepem:

vt ait Velleius. 1. 7o.

Cui adfüipulantur Plutar-

adícrpto; quo :

chus , Appianus, Dio, Florus, denique' omnes,

vai folum.nomin

victorem Brutum, et oppofitos fibi hoftes; - caftris

vt atbittor, po

exuentem ,. vidum. Caffium et ca(tris exutum vno

sttribuit.

ore praedicantes ,'vt mirum fit in re tam celebri

Tique. tanto :

et omnibus nota lapfum hunc Auétorem. - Et.nulla

Frontino antiqui

tamen interpretatione -aut mutatione verborum

dem plane culps

hanc . notam effugere potett.

ciuitatis -homin

Quo minus admitto: conie&uras Phil. Rubenii,

ihiustamen

fummo id ftudio agentis Ele&. IL. 29. vt aliud

quoqe verba. &

Frontini zapésx;e , duos Hannibales confundentis,

i5 Autr, que

ex ipfo quo 1ure quaque iniuria; tollat , quamuis

quod-humani Y

eo nomine Íasdatorem inter illius fcriptorisinter-

videretur, . Sel

pretesiam inuenerit.

Resita fe habet.

Poftquam

fui indicia li

expofuerat Auctor III. 1o.. Hannibalis qui in Sici«

quinquies Cofil

lia bellum geflit , callidum. fane ftrategema, quo

tulest;-]]. s.

Himeram .ceperit, fübiicit: . Jdem vr Saguntinos

file, vt inter f

eliceret , rara. acie ad. muros accedens , ad primam

h türbi homin

eruptiomem. oppidanorum fünulata. fuga cefft inter-

quit mori mj

pofitoque exercitu ab oppido , iuterclufos bofles a Jeis,

lino et Gurgi!e

zn medio trucidauit.

Hic Rubenius diuerfos etfe,

&5 Verum ful

qui Himeram et quiSaguntum obfederunt , quum

el&mplum;. qu

Íciret, certum " exiftimabat, librariorum flagitio

Caatori p

baec deprauata, legendumque magna. fane muta-

WU. : Nems.

1

pe

tione vel, vt Segeflamos. eliceret , quia. Segeftani

al fl

IU iterm

itidem, . vt Himeraei, in Sicilia: vel, Jtem Han-

EE

tiibal,

85

(.l lil pr/le/f/nm

stibal , vt Saguntinos eliceret , vt ita alterum Hanni-

Umma ereo bell

balem, qui'oppugnanda Sagunto fecundum bel-

quibus de totius

lum Punicum coepit, .a Frontino intelligi, et a

iani meliore. füc-

priore Hannibale diftingui declararetur. At.ego

quam Bratiani?

hanc quae in antiqua et vulgata- haeret le&ione,

; fefellit,.-Nam

exicopyriay hbrariis imputare non poffum , verum

s hufibur, cofra

ipfi imputo Au&ori, qui duo haec diuerforum

affue fuent , fu.

Ducum;, fed quibus vna erat patria et vnum no-

Jreeegerat ha

men, Ílrategemata e. prifcis monumentis, . nom

adícripto;: quo res geftae, anno: colle&a ,. -non

ipulantur Plarare

deniqte omnes,

vni folum.nomini, fed. etiam homini et. quidem,

bi hoftes; caftris

vt arbitror, pofteriori ac. celebriori 'Hannibali

?

(lris; exutum vno

attribuit.

r re tam celebri

Idque tanto mihi credibili

us,: quod: Et alium

Frontino antiquiorem , Valerium Maximum , ean-

lorem, Etnulla

tione verboruft

dem plane culpam, et,'quod magis eft, in fuae

ciuitatis .hominibus nobiliffimis- admififfe. fcio.

ss Phil, Robenil,

Pighius tamen eodem modo et füo-fjbi rnore illius

I :9.it aliud

quoque verba audaciffima crifi vexat;. fcilicet ne

is Au&or, quem fua cura: dignum- duxerat ; ali-

es confündeatis,

quod humani lapfus docümentum. dediffe alicubi

vollat, quamus

feriptorisintere

videretur. .Sed profe&o nimis manifefta. erroris

fui indicia reliquit Valerius. .. De Q. Fabio Maximo

het;- Poftquam

quinquies Confile , vltimae iam fene&utis viro re-

ydis qiiin Sici

lraegemi, quo

tulerat, lL. ^. 4. quomodo inuitatus a filio. Con-

fule, vt inter fe et proximum li&torem incederet,

j u gt

ne turba hominum elideretur, facere id noluetit,

a, ad primam

quia mori maiorum res ea repugnaret. * De Rul-

fica «t inief

liano et Gurgite eius filio haec intelligenda certum

ii hia frit

; diueros elies

eft; Verum fübiungit his aliud tanquam eiusdem

exemplum, quod tamen omnes Verrucoffo feu

derunt , quum

Cun&atori"Fabio, :eiusque filio tribuendum fci-

sorun fiogio

mus. . Nempe et eum Legatum a Senatu Sueffam

a fine muti«

T

ad fiium item Confulem fuiffe: miffum, -atque

xia Gegellant

hoc obuiam illi.- cum ; li&oribus^ progrediente,

el, T Ht

quum

al

26

quuti "nemo ilformm patrett de equo: defcendere,

3 ffio^ venerari

vt oportébat, quippe Confuli ,- vtut filio., occure

morem maioruüm

rentem , iuffiffet; federe «quidem in equo perfeue-

feruuit, qmmuif

raffe , fed. vt experiretur, an filius fciret Gonfu-

roparetur. Confa

lem, vti dignum erat Populi R. maief(tate ; agere,

s ex duobus codici

denique iuflu filhi a proximo li&ore patrem vt

[ quitatus ingefit

Corifuli :débitum -honorem haberet admonitum,

matir fgatus Al

eumque huic voci continuo obtemperaffe , et laeto

Voluit haud dibi

ac lubenti animo: de equo defcenditTe. Valerius;

15; : Haec vero

quonian vterque Q. Fabius Maximus , quibus ille

modo exhibuimu:

nominibus folis- vtitur, . appellabatur, vterque

ipfius (nam mult

quinquies fuit Conful, et filium Confulem vidit,

Ti5 not;e) et mi

et legatus filio fuit, vtrumque fa&um. vni.adícri-

V fuit j fed et m

bit, dicendo, quum ad pofterius tranfiret

L

ide:lf

atqüe etiam ibi d

4 Seuatu legatus ad filium etc. foediffimo lapfu, vt

tum ofteadit;: (

cenfet: etiam .Sigonius ad. Faftos an. 461. . At

eftrit [r wiri

Pighius, neutiquam illi aufcultans,

multis, conque«

mofler deltitutus

ritur de temeritate et imperitia librariorum, qui

modo i àdiutor

duó exempla perperam in vnum compegerint; re-

Yepofit tamen;

ftituendumque opinatur : idez praeflitit ille Fabius,.

tum d. st

qui.à Senatu legatus etc.. vt ita. pofterius exem-

fuum ómnt em

plum ad alium. a füperiore Fabium, .et quem

at fi nefis effet

oportebat, Verrucoffum referri poifit.. . Sed. quis

Türiari vequim

non videt, quam inepta etaliena ab hoc loco.it

tetfa fempere

ifthaec lacinia? Neque enim idem pracflitit pofterior

Fabius, quod prior, neque vlla in fuperioribus

Tbit, tempus

oportebit. (rud

exftat fententia, nullum verbum, vnde commode

fatis fuftentari queat 7à idem in ifta le&ione, .Ev

lne honnum

litoritm fer

quid tandem in ipfis Fabiorum fa&is idem aut i«

dt, fed ;

mile eft?. Alter a filio rogatus , vt inter.fe Con»

fülem et proximum li&orem ambularet ; facereid

Woritu dieng

noluit; Alter equo infidens, non ante defcendit,

15 excerpfer

quam a filii li&ore iuberetur,

Wuum, de

Hic experiri voluit,

an filius ipfe fciret Confulem agere, et ab.eo ade

A chafes ]

Cremlis cosr

.;-monitu's eít, . fummunt Populi R. imperium etiam

in

Ongeintiquio

$7

C 6Q5 deftendete,

in filio^ venerari.

Ille Confults.:maieftatem; :et

Ytüt i occite

morem maiorum per fe in filio reueritus eít ,-ac

1uit o perauee

feruauit, quamuis ab ipfo filio; vt ea' negligeret;

ilus fciret Confie

Confarcinauit hanc laciniam. Pighius

rogaretur.

alellte; arere,

€x duobus codicibus , quorum alter'gloffemate in-

idore. patrem yt

quinatus ingeffit illi ,. idem praeflitizFabius a. Se-

Jeret. admonitum,

satu legatus; Altecy idem qui a Senutu degatus.

mperifle, et laero

Voluit haud dubie is codex idemque z Senata legae

ndille,.- Valeriüs,

Züus.

Haec vero illeconiunxit, et dedit,: quod

imus y quibus illa

modo exhibuimus, repugnantibus licet ceteris et

libotur,. vtetque

ipfius (nam multo plures habuit;'et multo melio«

1 Confülem vidit,

ris notae) et meis omhnibus.

Neque vero- fatis

dCtum. yal.adíri

id' fuit; fed et mox, vbi Valerius'ad alia pergity

Is tranficet ; i

atque etiam ibi de vno feFabio'et fenfiffe et locu«.

diffrmo Japfu:vt

tum oftendit,: dicendo: - Relazis; Fabii : laudibuss

y. an. 461 Àt

o-yfertmt f& mirificae couflautiae ; viri etc. Pighius:

, multis, congue«

gpofter deftitutus iam etiam ab illis codicibus, quos;

Tibrariorum, qui

modo in àdiutorium fuae fententiae aduocauerat;

compegerint; re«

xepofuit tamen; Relatis Fabiorum laudibus.. 'Tan*

aefttit ide Fabius

rum fibi fumfit et licere: voluit, vt Valeriunt

: pofterius exette

fuum' omni erroris crimine liberaret; non fecus:

bim, ,et. quet

ac fi nefas effetopinari; diligentiam illius et mee

voilit.. . Sed: quis

moriam vsquam: defeciffe , aut is fine vlla contro«

; ab hoc Jocodit

uerfia femper ét;vbique in rei geftae , quam refe-

vudititpollerior

rebat, tempus et Au&orem cüriofe et quo quidens

. in füperioribus

oportebat ítudio, inquifiuerit. At vero quam

vnde commode

fupine nonnunquam- ea neglexerit,'quum non

i lettione, .Eb

hiftoriam ferie ^chronologicá; ordinandam. con-

deret, fed tantum ipfa fa&a ac didta, quae me-

tis idem aut s

vt inter fe Cote

morátu digna cenfebat, prout ex aliis Au&orie

yuren, fcereid

bus excerpferat ; fine vlla faepe'temporum: et ho-

.anre defcendit

minum, de quibüs loquebatur inueftigatione in

fuas claffes locosque difcriberet,, multis facile

cexperiri voluit;

e, et a. e0 *

exemplis cognofcér attentüs le&or.: : Reperiet

longe antiquiores dici ab eo, imitatos fa&ta eorum,

jmperiun efiain;

Fa

qui

88

qui aetate' füerunt þ'd&e"riores ; Clariffimis maxime

fet'et diorüm

viris tribui, quae-ab aliis funt fatá, praefertim

Nobis vbi fimii

1 eiusdem fint nominis, immo ex.e

H

fiepe fimile iter

effici et conftitui duos diuerfos.

odem hgmine

Veteribus illis f

Etenim vt modo duorum Fabiorum res geftas

theftuto, quo c

,vni eum adfignaffe contra Pighium :probauimus;

lucis oris emerg

ita contraria plane culpa vnius philofophi fa&ta,

examinare: fcrip

in duos eiusdem nominis diuifit lib. III. cap. 3.

hürum temporu

Nam quum retuliffer, quam patientiam Eleates

pafeis hiftriis;

Zeno praeftitiffet, equuleo a Phalaride tyranno

fuepe inrebus, (

impofitus , exponit porro, quomodo eizsden tronris

mus, inüenirerit

nis pbilofopbus, wt ait, cum a'Nearcho tyranno

um libris reperi

torqueretur, vltionis cupiditate mentitus , effe;

Jint haud dubie :

quae tyrannum fecreto audire Oporteret , aurem

fs nudi, inte

2ufculrantis morfu corripuerit, et abftulerit. :Hic

vero non alius fuit, eiusdem tantum nominis

tem ne ledor in

,dmoneri ; et

philofophus, fed idem ille Eleates, immo in ipfa

Quim vjolentis

patria vrbe Elea pofterius hoc perpetrauit, vt

confodi identidi

docet Diog. Laert. et Cicero de Nat. D. II

533*

& foetida (ibi e

Nempe credibile eft ,

legiffe hoc alicubi Valerium;

Ti mlehm;

non addita patriae Zenonis, nec loci vbi res con-

3 mortafibus gl

tigerit, mentione, eoque fa&dum, vt putaret;

ettàm macule.

vel faltem haefitaret et füfpicaretur, quum o&o

tnii fortumm

minimum fueriüt. Zenones, diuerfüm eífe huius

ülim 4 fe;

facinoris Au&torem ab Eleate, neque tamen, quis

* quo proxim

ex omnibus effer , inuefligare voluerit. Sed pros

TUS Cs - inter

fe&o ,"'qui in rebus antiquioribus memoriae pro-

Crim in Zeno

dentis verfantur, oportet vel abiicere taedium

hoc, firigula. diligenter explorandi , vel haud £icile

&T tantum n

Aertio pottat

quippiam eorum; quae incerta fibi et inexplorata

Aertium infr

funt, ex opinione tantüm vel conie&ura adfir

mare-

Verum o, quam £acile eft; non modo

XX Cremplo.

fulffe t).vn

Dmum

A gf

Altevius luctu Jortia verba loqui,

p af'am lao n

fed

Vincens p

89

lais máime

fed ét aliorüi: peccata-re&is confiliis-caftigare!

fidt, prefestim

Nobis vbi fimili eft opus:cura et prudentia, quam

X eodem homine

füepe fimile item oboritur taedium: ét fecuritas!

Veteribus illis fi liceret:ex/Orcino; vt ille:'ait,

OTUIT fe$ geltus o

théfauro, quo conditi iacenr, in dias fe iterum

m probatirmus,

lucis orás emergere et noftra viciffim tàm feuere

philofophi &if

examinare fcripta, quot:/illi-etiam in doGtiflimis

lib. IIl. p 3.

horum temporum viris,xxthaääxas oäluæg-rnlu,x/ïwy in

tientiam Eleates

prifeis hiftoriis , fabulis ; ritibus ac moribus , immo

iiaride tyramo

faepe inrebus, quasmagno conatu ex profeffo agi-

lo etusder noitie

mus., innenirent , et' paucis illis, quae nos.in illo-

Veurcho: tyrunno

rum libris reperimus ; opponerent.

Etidcirco ma-

mentitus, effe

lint haud dubie nunc in fuis naeuulis oppido quam

'orteret , durem

raris nudi, integri et inuiolati confpici ; vel fal-

abftulerit, -Hic

tem ne le&or 1n errorem abdücatur, de iis et eum

antum nominis

admoneri, et'fe comiter ac eleganter! caftigari,

s, immo in ipa

quam violentis adeo' et retufis inrerpretum. ftylis

confodi identidem et cruciati, auttam indecora

perperait , vt

Nut. D. Tl s;

et foetida fibi emplaftra obduci , fatis gnari nihil

ficubi Valérium;

tam puïchrum, tam' omnibus :numeris: abfolutum

loci vbi rescone

a mortalibus elaborari , cui non adfperfae (int-fuae

m, vt putatet,

etiam maculae; communemque hanc- humani. in-

ur, quum oto

genii fortunam a nobis multo minus nunc, quam

olim a fe; caueri. -Ne longe abeam, hoc.ipfo,

rfüm efe hunus

de quo proximeegi, Valerii Max. in loco , nouiffi-

ue timen, qui

ejr, Sebpro.

mus cius interpres Ioh.' Vorftius, poftquam Va-

lerium in Zenone- hoc , tanquam .diuerfo.et., eius-

memorioe pro

ucere tuediüm

dem tantum nominis philofoplio , haefitantem , ex

«vel ld fcle

Laertio poft alios arguiffet , quam . ofcitanter. ipfe

11

jer inexplorata

Laertium infpexiffe et cum Valerio. contuliffe in

hoc exemplo deprehenditur! |Putat. Nearchum

du adfirmare

)odo

fuiffe tyrannum Liparitanorum , quia Laertius fcri-

bat inquifiuiffe eum de armis , quae in infulam Li-

param Zeno importaffet , ideoque oportere, ait

(

deinceps, Eleatem hunc philofophum , quum Agri-

5

fel

gengnos

9o

ii Quolf f

gentíros tyrannide Phalaridis liberaffet , ex Sicilia

homiris imagine

Liparam tran(üiffe; eamque infulam itidem a Near-

chi tyrannide voluiffe liberare. Plane alia pro-

dicit; proao

fe&o'ex Laertio attuliffet, fiquidem éum non fü«

Cictro ; quuma,

* cimaffet, polte

giente oculo, aut animo aliud agente adhibuiffet,

vel fi ipfius folummodo epigramma.in Zenonem

f Cnfren

haud perfun&orie legiffet, vt in quo clariflime tra»

fertim um f

vino Confor fuer

ditur, illum ipfum. fuam patriam Eleam feruituté

ab hoc Nearcho oppreffam

büsfermeviris C

d

l;berarþ tyranto occifo

voluife :

Vapfas eft, fed n

H3255; äjZn'yæv, xuXor3 9dekes &'ngæ lrv'äomvvay

d. ad.qu

Negaierat s vl

K*reivag: ixXUew[ deXossves EXiaw.

um fifi;quam

Voluifli , 9 Zeno, rem pul&bmm voluifli, tyrmmä

files, Magifr

occifo , eripere feruitute Eleam.

beint Faf

Quiddenique miremur hiftoricos rerum inuefti-

muli if ycti

gandarum multitudine obrutos , fatigatosque dor-

& pneterea ex

mitaffe aliquando fui fuaeque diligentiae oblitos,

totifhmi patrici

cum reperiantur , qui non iam publicaás populi res

'ODÉS . et o

geftas, aut illuftres patriae fuae: ciues, fed. fuae

Vitoris ac tri

ipforum familiae maiores nobiliffimos fe ignorare,

Tportiis n

aut falfa atque aliena de iis opinari publice fignifi-

Ynorrenyr,

cent. . Scipionem Metellum vehementer exagitat

Vebo: . $d g

Cicero ad Attic. VL r. quod cum in Capitolio

wfvit 7H f

maiotibus fuis pofuiffet inauratas equeftres ftatuas,

n Beion f

ypro Serapionis proaui fui imazine arripuiffet ima-

fetim, quin

ginem Africani, quam ad aedem Opis inuenerat,

qi Cnfr cgy

Jicet fubfcriptum ei effet , quo; fi honores ac ma-

attg: o l ü

giftratus proaui fui habuiffet exploratos, a tam

j llfïmn M

foeda cláriffimorum fuae familiae virorum confu-

MLC

fione publico in loco et ad aeternitatem ere&is in

t ( aQ

ftatuis commiffa , reuocari facile potuiffet ac de-

tj p

buiffet.

Etenim Cenfor fuerat Africanus, idque

ltiyg. Iinde 7

declarabat fübie&us imagini eiustitulus. Serapio

. a"iffürmn D

enes

.a.,utc.fm prauus Metelli ad Cenfuram non peru

a

rat.

V quibu: [

J

9I

ertfet, ex Stetla

rat. : 'Qüoä-f: fciuiffetMetellus, nunquam certe

m itidem 2 Nede

hominis imaginem , quae Cenforem eum fuiffe in-

Plane alia po-

dicabat, .proauo füo adfignauiffet.

Quapropter

em éum non füe

Cicero , quum.ewsceicins türpern banc.effe iam ex-

'ente adltibuife,

clamaffet, poftea::tamen iterum .gefcire proauum

1 in Zenonem

um Cenforem n fuiffe turpe pronunciat , prae-

o elacfimetrte

fertim: eum . pofH. eum . Confülem. nemo. Cornelius. illo

Eleam feruituté

vito. Cen[or. fuerit.

Solebant enim ex' confulari-

re tyrtio octio

busferme viris Cenfores defignari.

Grauius etiam

lapfus eft, fed in familiari tamen epiftola Papirius

Paetus, ad quem fcripüt Cicero Famil. IX. ar;

':.',)9:02 1'1:4«'/;4'/

h

Negauerat is vllum. vnquam Papirium nifi plebe-

* 3um fuiffe , quamuistot Di&atores , Cenfores, Con-

vlifi, tjram

fules, Magiftros Equitum Papiriae gentis exhi-

jute Eham.

beant Fafü, illis praecipue temporibus, quibus

ps reruminuefi«

nulli.nifi patricio: ad hos honores dabatur aditus:

atigatosque dor«

et praeterea ex hiftoriis Populi R. etiam nunc fint

notiífimi patricii generis Papirii, Musgillani, Crafli

ligentite Qblitos,

jbltcás populi.res

Mafones ,. et omnium clariffimi duo. Curfores , qui

ciues, led luie

vi&oriis ac triumphis.fuis de Samnitum populo

reportatis. meruerant certe, vt a gentili füo non

imas f ignotare

ignorarentur. .Sed recognofcamus ipfa Ciceronis

il publicc ff

ementer enugitt

verba: . Sed. tamen, i Pacte, inquit, quid tibi

veuit.in mentem wegare Papirium queuquam vnquam

m i Capiroho

sf plebeium fuiffe ? - Fuerunt enim. Patricii guinorum

equellres ftttas

earripuilt ime

gentium, quorum princeps L. Papirius. Mugillanas,

qui Cen[or cum L. Semprouio. Atratiuo fuit , cum

| Opis inzenerit

antea : Con[al cum eodem fuiffez.

Pofl. . bunc . XIIH.

j honores 3C f

4 um

Juerunt. Sella curuli. ante L. Papirium Craffum. — Is

iloratoss

JDicator cum L. Pa

[

» viiorum COR

birio Corfore Magiflro Equitum

fattus eft. e& Confal cum. K. Duilio. .. Hunc. fecutus

sitater. eredis t

e[t Curfor. bomo valde bouoratus deinde L. Maj[à aedi-

svifít à6

licius : indemulti Mafones, quorum quidem tn ommium

jacanus, QU

Patriciorum. imagines : babeas volo.. Haec. Cicero,

rinlus.

en]

a

in quibus tamen.et ipfum aliquid fugit. .Princi-

; 02 P"ue:C

,

pem

92

pem Papiriae gentis ftatuit L. Papirium Mwgilla-

folitodo lezes

num;, qui Conful anno LXVE. .poft exa&tos Reges

non folere Pompi

fuit, et, quod notandum praecipue; biennio.poft

rum ficit mentio

Cenfor omnium primus.

At veroetiam hoc anti-

minej fed-et'ne

quiores fuerunt,, et honoratiflimi.illius gentis viri,

ming in Papiris p

Roma adhuc. Regibus fubie&ta, et tantum: quod

i s ducii , Gari,

ab.iis liberata.

Principem ego. Papiriis Patriciis

cuique genti cer

«onftituo- principem I&orum vrbis Roiae,. vi-

vitati:-Eeo vo

rum;, qui Tarquinii Superbi vel etiam Prifci tem«

priore loco Sezjj

poribus fuit inter praecipuos vrbis ciues ; leges-

ferpretattone Jite

que regias in vnum compofuit librum , qui exin»

Spurii praenomer

"T'ettis

de appellatus fuit Jus- Ciuile- Papirionum.

us et nummis ol

Pompon. Enchirid. de Orig. Iuris, non longe ab ?

Tómen plerurga

"anitio.:- Quae -omses (leges a Regibus latae) -eoz«

Jintercideri r

fériptae exflaut in libro Sextii Papiii, qui fuit tem-

Vocabuli primam,

goribus , quibus Superbus Demarat Gorintbii- Filius

bitror, vt pofter

(immo,-Nepos, nifi forte Tarquinium Prifeum

hto $, qui eqy

dicere voluerit) e£X principalibus viris.

Is Liber

Gbuli, folenni f

appellatur. Ins. Ciuile Papiriautm , uon quia Papivius

Fó, C ope

de [uo quicquam ibi adiecit ; fàd. . quod leges ftue :or»

tirà polt exifeum

diue latas. in vmum compofuit.

Ec$..37-- Fuit - aa-

Rür conffitung.

tem. inprimis: pevitus- P. Papirius, . qui. legesvregias

(; vt refer )

in vnuum coptulit.

Diuerfimode; vt vides, appel-

lb II c, &

latur, vnde nata funt fententiarum diuortia in

Commentariis.

QU; poft x

Muretus: Poómponium. inconftan-

Ten'oniae: ec f

tiae accufat.

Verifimilius- alii . alterutrum - cor»

& vetufhnte cor

ruptum cenfent.

Cuiacius Paublium vocari mauult,

g:ln(i.em quidam

et Sexti praenomen aboleri.

Rupertus infuperle-

gendum conie&at zz Jibro: fexto. Papirii , tanquam

* lcertum as

mf" Dionyts

fi non feparatus ac fingularis, fed. multis-aliis in»

*l e, non u

terpofitus fuiffetliber , qui proprie Iuris Ciuzlrs Pa«

Taillà Confülum

piriami nomen accepit,.quod mihi certe minime

fgüx ellndem QUm

probatur.

Neque iftis temporibus , Romani mul.

Dylitm in. pritmo

tos adeo fcribebant libros, .itaque etiam nihil Pa-

mïe? Wandoqni

pirius ifte: de (uo adieciffe dicitur, fed. difperfas

folum-

TUnt r Qiini«

93

apirium Mueile

Vt táceam

folümmodo lesesin vnum contuliffe.

oft eudor Reges

non folere Pomponium, homines vbi primum eo-

ue; biennio.poft

rum facit mentionem vnico tantum appellare no-

o'etiam hoc antis

minej fed et:neque Pz//7 , neque Sext; praenos

illius rentis viri,

mina'in Papiriis patriciis inueniuntur, verum Sprr«

et tanturi) quod

rii ,: Luci ,. Gai, Marciy et. Manii.

Sunt autem

Papiris Paticis

cuique genti certa quaedam praenomina maxime

ys- Roimae, vt

víitata,

Ego vocatum. cenfeam - $p. Papirium, et

etiam Prifci teme

priore.loco $exzj pronomen ortum ex peruerfa i«

bis ciues; legew

terpretatione literae S. fiue ea fola notatum fuerit

yrum ,. qui-exim

Sparii-praenomen; vt fa&tum aliquando in lapidi-

vriomm.: - Tellis

bus ec nummis: obferuaui, fiue.quoniam . id prae-

s; non longe db

nomen plerumque duabus literis SP. fignari folet,

"ibus latae ) «tttts

P. inrerciderit propter eandem: prozime fequentis

rit, qui fuit tem-

vocabuli primam.

Qua etiam ratione fa&um are

: Corinthii El

bitror, vt pofteriore loco fola P. remanferit, fub-

yimum Prifam

lato S. quia ea vltima item erat praecedentis vo«

| Vil

qin

i d li

cabuli , folenni-fcribarum negligentia easdem litez

n u Bapirin

ras, cum opus:eft, repetendi.

Praeter hunc 1ta«

d lr fee t

tim.poft exa&tum Tarquinium. primus Rex Sacro-

rum conftitutus eít Mazius Papirius: generis Patri-

TERULA

cii , vt refert. Dionyf. Halic. lib. V. .c. r.

Idem

m nigitt

vt Vides ) ZPPC à

lib. HL.c. 9; €. Papirii. Pontificis Max. meminit,

qui, poft expulfos Reges ,. tabulas, in quibus ce-

m dinortia i

miom incontan

remoniae et facra continebantur, publice: pofitas,

fed vetuftate confumtas in vfum reuocarit,

Hunc

alterutrüd . Co?»

eundem quidam cum /Mazio , alii cum. I&o putant;

j ocari atlb

fed incertum arbitror, quando ille vixerit, quo-

ernis infüperle

l uH j

gunquam

niam Dionyfius cantum poft exa&tos Reges id eum

feciffe , non quoanno , memorat.

multsdlis v

Si tamen ad pri-

mailla Confulum tempora referendus eft, putem et

elui Ci:hlf:l Jj

ego eundem cumI&o , et vel Pomponium vel Dio-

hi certe mgmme

nylium in praenomine, vt faepe ab aliis fa&um , er-

$

fomant u*

rafle , quandoquidem Pontifices praecipuiolim fue-:

e eti

n nbl

h

difperfas

runt iurís diuini et humani au&tores et. cuftodes.

u ied

[olume

CAPVT

94

D

Vrde mirad |

varits Led. TIT. 2

CAP V d 'I:.'I'.I.'

menuitérum pron

etam:: Ante eni

roxime fuperius caput, quoniam illata de Pa-

z

P

ts Conful at Drae

- piriis patriciis ex Ciceronis epiftola ad Papir:

Paetum, et contra eam , difputátione claufimus,

fl cins pf

hocincipiemus examine eorum , quae in'eadem ille

qund erat eutra

mo, ]n qubus t

epiftola prioribus fubiecit de Papiriis plebeiis , 'et

quidem Carbonum familia: atque ita ordine - dein-

ticeam, dudum j

&t monitum faif

ceps quinque pernicioforum ciuium , immo Reip:

ifo vulgatifímo

ác ciuitatis Romanae Carnificum, €n.- Carbonis;

C. Marii Filii, P. Clodii, C. Caefaris'OG&auiani,

&t longe quidem

et M. Lepidi Triumuiri fratres: vel forores; feu

fol. sliorim u

germanos, feu patrueles, errorum atque ambigui-

Quàm quo ille vti

tatum nube, tàm veterum, quam noftrae memo:-

Tum ciium petit

riaé fcriptorum 'culpa obfcuratos' ex hifforiis,

men in düobus f

Le-

eruere et explicare hoc capite conabimur.

tüdo: iflhzec: pe

gitur primo apud Ciceronem, neminem ex omni

ütci, reperimmg

Carbonum familia fuiffe ciuem - e Rep. praeter

paenoninibus, ;

illum Cw. Carbonem , quem Damafppus occidit.

minilulomnem

Nempe dum ad Sacriportum inter C. Marium fi-

WOC, Cuius m

lium, et L. Sullam dimicabatur, L. Damafippus

emendafe copr

Praetor Marioftudens, omnes Sullanarum partium

* CHIERI n

fufpe&tos, qui in vrbe füpererant, vocato in Cu-

1is locus (ifees |

riam Hoftiliam Senatu , truculentiffime trucidatiit,

Aionem, d

inque iis Papirium hunc Carbonem, virum Prae-

Vülem Reip £

torium.

Verum is'praenomine non Gzzers, fed

J & emenda

Gaius erat, vt cum ex alis, tum ex ipfo "F'ullio

às elogtum j

inBruto et deOratore conftat , multisquead hunc

Terelt, qic .

locum probauit Manutius. : Sed et Pighius in An-

s ibf T

nalibus, Schegkius ad Paterculum , Franc. Fabri-

TY patrem ho

cius ad Orofium praenomen viri hoc in loco fimi-

TU petyerim

l

i

i

liter emendandum iam olim cenfüerunt. : Neque

Ui(ïe Pan.e

aliter eum a

ppellguit inr f*rzmi(iis ?gis Ant. Augu-

*

P

€üni diueriifïï

Q

ftings.

i

1 ïv'nde—

95:

ia2

Vnde mirari / conuenit. do&iff. Reinefium in

variis Le&. III. 3. non modo eandem emendatio-

[I[.

nem iterum pro noua et fua diuulgare, fed addere

am illsta de P

etiam :- ZInte emendationem wo[lram fratres Carbo-

epiltoli ad Pipir,

ues Con[ul.et Praetor, qui vir fuit. eloquentiffzanus,

Itátione clavfimus,

d. ciuis perniciofüs , ambo vuo fuerunt. praenomine,

quod erat. contra con[uetudinem aiouwzoSsslas Rona-

quae ineademile

jiriis plebeiis, &t

73)480.

In .quibus multipliciter. peccatur.

Nam vt

e itr ordine:deine

taceam, dudum iam ante.illum obferuatum. hoc

et monitum fuiffe, cum ab aliis multis, tum ab

jom, immo Weip:

i, Cn. Carbonis,

ipfo vulgatiffimo Ciceronis interprete Manutio,

tefiris Ocktutani,

et longe quidem firmiore argumento , conftante

fcil. aliorum Au&orum , locorumque téftimonio,

- vel forores; feu

quam quo ille vtitur a fola confuetudine Romano-

m atque ambimui-

3 nofrae memo:

rum ciuium petito, quae vnum idemque praeno-

s ex hifforiis

men in duobus-fratribus refpuat.. Nam confüe-

tudo-ifthaec: perpetua non fuit, et, quamuis

- Conbimur, I.e:

eminem ex ofnt

pauci, repertuntur tamen fratres germani iisdem

1 Rep. praeter

praenominibus , maxime in- Claeudia gente; "Ve-

rumillud omnem excedit moduni, quod Carbonem

yenajpput arcidif.

hunc, cuius.in praenomine fe Ciceronis: locum

ver C. Marum f

emendatle contendit, virum fuiffe eloquentiffmunt,

rnL Damaügpus

Jed ciuem perniciofim affirmat ,; quum ipfe Cicero-

ailanaram partium

mis locus diferte nos doceat illum; vnum omnium

gt, vocato in Gu

Carbonem, ciwem e repablica, h. e. bonum et

gifírme rcidttit

el

m, virum L«

vtilem Reip.fuiffe. .Quae cum legerit, exfcripfe-

rit, et emendauerit, et tamen contrarium pror-

- poi Cnaatr. 3e

fus elogium illi tribuat, quid aliud, quod dicam,

w eripo ullio

fupereft, nifi fumma eum incogitantia a veritate

siisgae d hure

his ipfis Tullii verbis expofita defciuiffe, quaeque

er Pigis n An-

in patrem. huius Carbonis vere -dici poterant, in

1

frnc; Fibtie

x in loco f*

filium perperam contuliffe, vel pro vno homine

[.0

-habuiffe patrem.et filium; viros Reip. ftudio et

r Md

bi

cüra diuerlifïïmvos,.v

; fus Ant lfä' í

Peccat

: Vnde

96

Peccát denique in eo; quod, vt fatis liquet ex

£ Cg;'ö07 ) Valenu

illata . mentione. . ov;eezoJes/as Romanae;.| C. . Car«

gerniterenur , idio

füo pofaiffe lu [

bonem. Praetorem vel Praetorium facit fratrem

voluntariam eumax

germanum.Cn. Carbonis, ter Confüulis, .a Pompeio

feueritas tudicum i

in Sicilia.interfe&ti.

Idem tamen ftatuit Ant. Au-

ueros habuerint pa

guftinus, et indu&us vrerque videtut au&oritate

Vell. Paterculi; .qui H..26. illum a Damafippo in-

fülaris Carbo, an it

alterum alterius d

teremptum. vocat. C.. Carbouem. Praetorium , Con-

mutius ad Cicer, e

firlis , qui €o anno , et.quidem tertium, erat, f7a-

tren,. Sed tamen alium prorfus C. Carbonem Car-.

altér Confülarem f

ome

AUE ,

bonis tet! Confulis fratrem ab exercitu fuo, quem

tum füfpic

qi

m it in Faltis, o

feueriore. difciplina.continere voluerat, occifum

jatre

memorat Valer. Max.IX.7. . Et praeterea ex Faftis

tébit, ponant p

duv

Filius debaiffet dici

Capitolinis conftat Carbonem ter Confülem fuitfe.

db imperito homir

Guaei. Filium , eius haud. dubie ,. qui A. V. C, 640.

Confíal.fuit cum C. Merello Caprario, et tunc a.

ipftm a verifimilin

Gimbris.vi&us,. fufus atque exercitu. exutus effy

tres haberl eos vel.

et propterea forte a M. Antonio ;qui; duobus an-

gemanos, eo qu

Gnieus Confülaris

nis poft, quaeftoriae aeratis er Quaeftor fuit, ac-

cufatus , futorio atramento, vt putabatur, euafity;

patres, quia in.

quod. de Confulis a Pompeio interfedi patre hac

quem Prietori w

Tatres Prlfigy ec

in. epiftola. tradit ipfe Cicero. — Praetorium. vero:

filium füiffe fcimus omnes .C. Càrbonis, qui.ora-

d. m hodie

tor eloquentiffimus, fed improbus ciuis paíffim a

'abuilï'e dicitur

D'fi ill 4/5'/4,*;

Tullio appellatur, qui hoc ipfo loco Tribunus pl.

1

[4] f:'(

