eoguoyos , xqj EmtusQomivo o Besow mor? svvfBoire,

U,mnV«

20 XQAy UVStODy, sn'ezä,/ foxdtos VZQxScy . OUyew OUTOV

4cups r

£xéAsUSV SÀXO0YTXS.

va/äa d2 MACRADYOS , ül/ z?xn/.uv

d

q$ 408

is vv Baccov yeyou.c/w/, zX s/fyyx:*a 4v f)(yl/ 5 ;gm'm,

vt qupue

vày lgaoy. cuvspe av us

Koj 3939« jv u,s-myow, m à*os

J 06

ix v2 Koucwoos, &UyoMoGuyTSS RU GN

& u) Ti u-

igyi 78l

zois auyyvayun «u]- misis yísoro, duyoviidog Mp d-

L

j u 0

&vx, T0y Bacvoy ivraUJw Cuvveryxucw. TÍAOS d soa-

E

?j

TeUcuyrss Érepoy , cuvsyvMvuQo) Gu Qu, qu] Xitfroy Ma3g-

Bóg we

xoy vzo Koucegos xuvüts G)y vpuol

Aecu mET Év

facedoniae

/s/vm»s QU uX OV T 0.

Maont ov iasy Pxiaspos Muys-

4 Quibus &t

408

K

eízmos x BLS'J/!CCS* uÀ vpuy TSÀUV

GN , "0

la deuene«

70V B ao ocy c7"07 ICOZX!/ 008 7'061/1':5 c; éAsciy

7 3)].

Koe-

ribus 11 9]

cvuos Ey vjv s 1;1/ m?womac/ 177:'304 yoc-xkac/'w/

7»/ Tt

*

| ooteümem

TX B/x.a'o'x s'gac'm/ u ina wags).xu/',msv Éxoyr& , 1(;/ Ed

x fepiratim

dxetvo T& Mxozx

Óa , «g] Muvenfa xavo, ve Qu duv

4 ond d-

næowä;äoyrw/, xj xurm T0 Óoyue vüs BaAs i« moyrw

AUOAS)YTUY. GOTL OS WUf AAMM; vzà AoXoBEPs v mr/uæfim

ef OPUS7

F ALVJWTW éxayyysy if o cwn/s rsr'o'ofgac TÉÍÀAQ, 'r.ov cm'o

" Dolabe la

rüs "ccaus Howrmx 78, roc/ J(gæyo'x o:ayg:wswwv, ;7 wra

.petere jam

Kawwgas KO.sororr on /.m'ackckau,u, Éywy,

Koj &vróv 6

"[bl fun[

Kccus iv 75 Uukaus*z///, vüy üvrtwy &b wgorrsvmawävw,

cäm

uq;/w wsgtc?»æBs -rs, 700 qvorystuTs ngoäsäoq $, qn): u-

W,,w/

if

u 8

14

go'ä«/aq L2 v:s'/m'ov, derguyz o -rzrf.fofgo': TÍsTL Ms

j Ka

,f

p

srpós OXTU.. Xzt puiv .0 Kuaouos &x naoaaäoäx duádeuo. veAd

feyudo

H

P

P

Wl;'»l!/

( onne

Nonr

182

B

eiplsay i pons änjooiretl, «j srQ cue wu; lap9uoduy

fiml etrat

Ínmorofovog uisueoegi , dóav fyovzi muom vols llao-

videtur, v

Suxins , £ & Kodoso voiusev , PipQpoyistpos üdofs 73

etinim gent

AoXofB£R.xs d2 . etc.

Vides Le&or

Kozoca yevédoq.

laec propt

fuperuacuam prorfus rerum iam ante eodem modo

1fe

inant

Sed

et aeque prolixe relatarum repetitionem.

Tint noti

purgemus haec obiter, et fimul quid in Appiani

loqge infe

e[le inter;

diligentia defiderari in his poffit, oftendamus.

Pofteriore loco: zv Baewoy dvzwuüJuw uvvv um ,

effé nn d

lege 2« z2vzà h. e. Baffum iureiurando eodem et

Thu$, quur

ad eadem confilia adegerunt.

Antea dixerat, 9

Liciu

is duró Baccov dwyxaceyris, vbi item melius forte

tite audor

fit 72vz3.

Priore loco, zj -0v AoXoffm.av ix -s

Ciceronem

Aalus aov ddo vXsecw $Xovzu , 3Ymmo 2XSévro.

Lacuna

tus tértpo

eft ante Jza;g,g;f!xwa T0) Eé£rov.

Credo excidiffe , 5

Sed maxime in

Fafwm i

à?, nempe corrupti illi milites.

P

m m

nominibus propriis, vt vbique, ita et hic vitiata

tpitome

eít. Appiani hiftoria.

Albienum Dolabellae Lega-

tum lib. III. interpres etiam in verfione appellat,

in $ia (

qui tamen /4lezsis non modo in ipfo Appiano po-

porium

flea nominatur, fed et cum praenomine uHj in

qua a] D

Epift. Caffi ad Cicer. Famil. XII. ep. r1. et 12.

H

P

Quatuor legioes , quas A. Allienus ex Aegypto ad-

D

duxit , traditas 4b eo mibi e[[e fcito. Vide et

Oint h

ATl

Porro Sextium Maurcum (Moxo enim,

Philipp. XI.

D:fo eyc

non M legi neceffario debet) et Minucium

fido dein

Crifpum : Cicero Philipp. XI. atque alibi L. Sra-

Tos, Sed

tium Murcum, et Q. Marcium Crifhbum:| vocat,

Hs prini

cumque eo ceteri omnes: vt nefciam librariorum

lod tàm

an ipfius Appiani is fit error, quod vtroque loco

Malim

10n dotui

peruerfe adeo illorum nomina fcribuntur.

tür R'Q;»-S (

tamen librariis adfcribere, quia occurrunt illi, et

16 alios ;

éodem quidem modo nominati, apud omnes pene,

OD3t m

qui huius teimporis rés memoriae mandarunt , adeo-

Omnium ;

roque

que notiores ferme funt,( quam.vt ità in vt

fimul

uummur'

183

T

fimul errare potuerit Appianus , eaque caufa fa&tum

t r T

videtur, vt ficuti alia pleraque nomina propria,

n Ub r

etiam gentilitia maxime fi celebria fint , fic etiam

lls Lefor

haec propter virorum infignem celebritatem olim

lem modo

a feftinantibus fcribis primis tantum literis fue-

nem, $ed

rint notata, quas deinde alii aetate et fcientia

in Appiant

longe inferiores pro fuo captu peruerfe videntur

effe interpretati.

Certe horum hominum culpam

)üengamus.

"

p

V

effe non dubito, quod in priore loco A/gw» legi-

'(30

dem et

mus, quum haud dubie Appianus 2u/p fcripferit,

ixerat, 49

Liuium alterius de Baffo, Pompeiano fcil. fenten-

vlius fonhe

tiae au&torem citans.

Libonis enim Annales apud

1

y 7N

Ciceronem quidem inuenio, fed in quibus de hu-

i

(una

ius témporis rebus agi non potuit.

Liuius vero

vcidiffe, &

Baffum, id qu6d illic Appianus memorat Pompe-

quxime In

ianarüm fuiffe partium prodidit lib. CXIV. — Audi

hic vitiátà

epitomen eius, quamuis et in illa vehementer

elle Lege

etiamnum adulterata fit haec Baffi hiftoria: Bel/um

ye appelltn

in Syria/ Caecilius. DafJus Eques. R. Pompeianarum

ppiano po

partium . excitauit velitio a legione Sexto Caefare,

ine Al it

quae ad. Bafum tranfierat ; occifóque eo Caefar Sci-

p er »

pionem Praetorem , vel potius, vt vult Gronouius;

Agyrn o*

Procou[ulem , Afranium , Inbamque vicit ad Tba fa.

Volunt haec, C. Caefarem Di&atorem bellum a

). VVidE &

7) enithy

Baffo excitatum oppreffiffe occifo Baffo, eoque

[ Minucium

fa&o deinceps in Africa viciffe ceteros Pompeia-

nos. Sed're&e monujr Sigonius, nouum oratio-

ii L Se

nis principlum a voce Caejar faciendum effe.

u Yoctb

fibranorüm

Quod tamen quia tantum pro au&toritate monuit,

non docuit aut probauit, et commodior videba-

troque J

oco

tür vetus diftin&io hiftoriae ignaris, di&o audien-

u

; Miim

i &

tes alios non habuit, le&oresque Liuii, quorum

"unt il

mnes p

longe maxima pars, vt confítat, non fimul legit

".

omnium notas, nihil vel parum illa adrmonitione

runt

4qe0"

iuuantur. Vt.ergo hiftoriae fua conftet fides, non

in

r n-()que

M 4

modo

firi

184

fünt, vtl

modo ante »0 Caefar diftinguendum cenfeo, fed

et delendam proximam voculam, legendumque

ad Caccili

relido a legioue Sex. Caefare , quae ad Baffum tranfies

fre lum

tup cum

at , occifoque. Caefar Scip. exzc. Nempe Sex: Cae-

ilem vidl

far reli&us a legione et occifüs fuit opera Bafli;

qui, eo fa&o, bellum excitauit Di&atori Caefari,

gum bo

fed a Caefarianis Statio Murco, et Marcio Crifpo

Pompeiu

contra eum miífis oppugnatus fuit, neutiquam

vidam.n

tamen ante necem Caefaris occifus vel mortuus.

[ 4

Appianus autem fatis habuit fententiae, quam

D

Liuius prodidit, meminiffe, fed ipfe, vt ex po-

Tünertn

fteriore loco patet, illa negle&a praetulit alteram;

coadum :

In quo'ezo et eum, et omnes, quos fequitur, pa-

tuentibu:

cladeDi

rum diligentes rerum iftarum indagatores fuiffe,

pronunciare nihil vereor.

Nam QRecilium hunc

lezioner

Baffum vere Pompeianum fuiffe, et falfis rerum

tüpiffe, e

Africanarum rumoribus excitatum bellum in $yria

tui in hi

Caefari reparare ftuduifle , vel ex Ciceronis ad Cae-

feoms,

tnaxime

farem ipfum oratjone pro Deiotaro didicifle po«

tuiflent, quippe quae au&oritate omnibus aliis

Biffus. i

hiftoricorum fcriptis hac in re longe praeftat,

fmeie ha

quum Cicero ciuili bello ipfe interfuerit, Pom-

Cicer. F

peianos atque Caefarianos non ignorauerit, et ft

ibl

maxime erraffet, errorem illum haud dubie admo-

dinifs

fiütus a Caefàre, qui certe fuos a Pompeianis di-

forte

ftinguere nouerat, correxiffet, quum eam oratio-

Ciefiria

nem edidit, ille ergo aperpe Liuium tuetur, ve-

Ca'cürm

rumtamen vt nunc quidem in Gruteriana et aliis

editionibus legitur, minime intelliges, de quo

XN

loquatur, quandoquidem ibi peruerfe prorfus fed

vfitato in his nominibus lapfu Caelius vocatur Bafz

fus ille, quamuis Pall. et Lambiniani codd. verum

eius nomen Caecilius praeferant, eoque fatis in-

"P

sl

&t

dicent, de ipfo, in quem tempus, locus, et res

tà

ipfà vnice conuenit, in ea oratione agi.. Verba

f'lànomr

funt,

185

nfeo, fed

fünt, vt legi oportet, cap.9. z mifit ( Deiotarus)

endumque

ad Caecilium , nefcio quem ; [edeos , quos mifrt , quod

m iratin

ire noluerunt , in vincula coniecit.

Et deinde: Se4

: Ser Q

tum cum ad Caecilium mittebat , virum. caufam

pert Df

illam vi&am e[fe ne[ciebat , an Caecilium iflum ma-

ori Caefri;

gnum bominem e,fe putabat? Manifeftum hinc fuiffa

ido Crifpa

Pompeianum , quod eft, fuiffein caufa illa, quam

neutiquam

victam non ignorabat Deiotarus. lterum cap. g.

Graues de te.vumo-

| mortuts,

Secutum efl bellum Africanum.

We, quam

res [parfr , qui etiam . furio[utm illum Caecilium exci-

vt ex poe

tauerunt.

Patet et hinc Caecilium Baffum, non

fit alteram.

coa&um a militibus, fibi occifo Sex, Caefare me-

quirur, pie

tuentibus, vt vult Appianus, fed rumoribus de

clade Di&atoris Caefaris in Africa excitatum, vltro

ores fuifle

lum hunc

legionem ad necem Sexti Caefaris incitaffe, cor«

rupiffe , et fibi adiunxiffe , plane vt Dio lib. XLVII.

1.Ilis

rcrum

i v

qui in his Ciceronem et Liuium, vt oportebat , eft

Verum vt

fecutus, et pluribus haec. expofuit.

s ?:'(ue'

maxime Pompeii partibus in bello ciuili adhaefit

idic

^

fint

nb

;;

lits

Baffus , inuitus tamen poftealegionem, quam Apa-

ye praeltt,

meae habuit, Caffio tradidit, vt ipfe Caffiüs ad

)

Cicer. Famil. XII. 12. fcribit.

ïeri

U

]

(

Quapropter. etiam

ab illo, cum ceteris, qui fub eo militare nolebant;

verit, &t ^

dimiffus tandem fuit, tefte Dione, atque hinc

lubie admo.

ypejanis die

forte nata ifta Appiani de illo fententia, quati

;

eam orat

j0«

Caefarianus fuiffet, et a militibus coattus contra

Caefarem arma fumere.

rüetur, V&

ana &t

ais

6

de qf'"

grorüs 1

gAOC*ïu.t p

CUP UM

COM verm

uae ante Vrbem Romam a Gallis captam , vafta-

''ue fm

s

er r

: tam, ac incenfam geftae, inque vetuftis Ro-

JCus ,

Verba

manorum Annalibus.ex illo tempore reperiuntur

agl

M 5

petitae

: funts

186

petitae ac memoriae proditae, ipfe Liuius VI. 1.

epPauïu;,

75

ves ob[curas vocat, quum vetu[late uimia, "velati

diti

lus f'

qrme 1H4 990 €X 2HV07 ailo loci vix cerunnutur tum qllüd

Subm*en

varae per eadeim teipora literae fuere: vna cuflodia

dnpra ili

fidelis suetnoviae vérum ge[flarums . et quod etiem, fr

Denique

quae im commeutarüs Poutifieum, | aliisque publicis

priuatisque eraut montmentis , incen[a Vrbe , plera-

fcos idem

que iuteriere.. . Ad quem locum refpexit haud du-

tione et

bie Plutarchus in lib

d

fortuna Rom. quüm in

AUEri

ata

atd

D ,. CON

eius extremo de Vrbe a Gàllis occup

; fed mi-

rifice feruata ec liberata locutus ait

AX Ti d&

dL"ï dttter.

,

(UTO OL A"D.,G('U , & capes EOsv RUE UOT Uc/ü/ SXcts

Yi

ean

mb

'fm ZC'/ T'f TO J'W',: 22 o'xq,3xf,] /04 züy ()wam.c/, r(jc/ a'uy-

DI»NLO' Y

xuf)*n"oq "'!' .//. :k""b)/ DïC&"/']VæT:TUX

as Aiftos isó-

nonadqm

"m

[

9)«8.

Idem in Numa ipfo initio (,'omum ait in

Quae tunc

libello, quem appellauerit ZAsyxovy xjpóvey , adfie-

€t tàmen

inare, 472['1[111[1 f(f:/!')()" um ('* 0?71672!71! monumenta ia

fl porus

n

€.

Yi

:

u

Gq//ms Vrbis smalis per

)

Neque tamen res illis te*npoubus, et circiter

qü Di

geftas,

eo folum, quod quae literis vel per Ponti-

li

teranu

fices, vel per alios publice vumtmque mandatae

ïV"DO 1s

tunc iam effent, in illa Vrbis conflagratione maxi-

amO..e n

mam p*xtem interierint ,

obícuras dicit Liuius,

-.*h'qu.xe j

fed vel maxime etiam eo quod pauciífima tunc

mos, nm

if

litteris fuerint mandata, hoc eít rarae per eadem

V me'

zempora fuerint litterae , quas veriffime vocat vzatm

flen

Gei

fidelem. cuflodiam | anemoviae. verum , geflarum.

Et

4 pari

fane rarae adeo primis Vrbis tempoubm eae fue-

Orfttg

runt,

vt non modo res tunc sgeftae. vberioribus

litterarum rionumentis non fuerint mandatae di-

Itl em

ligenter, et cuftoditae ad pofteritatem, fed et vt

m edits

annorum mnumerus ac memoria puohce fuerit fer-

Niri odf

vata tantum zautum clavo im parietibus facrarum

de doc

k

aeditsm per anuos fingulos. fixo, qui inde- proprié

Tüàom m

Clauus - anualis dicebatur

vt. vult Feftus, vel ex

eo

COuluetud

487

us V]. ;

eo Paulus.

Quin immo Zex fuit veraffa prifcis lite.

T'RIETITTI

vis verbisque fcripta, vt qui Praetor. Maximus frt,

r'tin quid

Áddibus Septembribus clauum pangat, aix Liaius VIL 5.

3 cijfndia

Subiungens porro, emm claum , quia varae per ea

tempora litterae eraut, notam numeri anuorum fuifje:

] etióti in

LU

f

Denique non Romae tantum, fed et inter Etru-

, plera

PT

fcos idem olim obtinuiffe, atque adeo, ex affirma-

h

':

L

àud du

tione et fide Cincii, Volfzuis quoque clauos indices

auumeri aunorum fixos im templo Nortiae, EÉtrufcae

. quum i

l

Deae , comparere.

Poftea tamen inualefcente tan-

3 fledn

1

m

7104

dem litterarum vía , in defuetudinem ea res abiit,

ideoque anno polt Vrbem conditam 39 1. captam 28.

f

je

Di&ator iuffu Senatus c/aui figendi cau[a fuit di&us,

"

non ad numerandos eo annos, fed ad leuandam,

p

m ait il

quae tunc Ciuitatem affligebat, peftilentiam , quia,

H

mj

W.

nt-

et tamen neque tunc ex litterarum monumentis,

mmenta i

fed potius ex Seniorum memoria, vt di&o loco ait

Liuius, fuerat repezizum , pe[lilentiaus quondam clato

ab Diclatore. fixo . fedataim.

Apud.rufticos vero

et ciratet

litterarum,: vel memoriae per litteras feruandae,

' Per Pmïï-

L

à ff

ag

temporisque per annos ab Vrbe condita, aut alia

ratione. notandi ignaros plerumque et rudes, ac

ne tà

antiquae fimplicitatis, vt plurimum, retinentiffi-

Liuigs,

mos, numerans ifte clauus diutiffime in vfu man-

jma func

r tadtt

fife videtnr.

Nam Petronifss pauperem et agre-

ftem deícribens cafam :

vocat n

k

At paries circa palea [atiatus inaui,

s ex füe

Fortuitoque luto , clauis numerabat agre[leis.

iberiorius

Ita enim malo, retinendo veterem tum fcriptam,

andie d«

tum editam olim le&ionem, quam quae conie&ant

Ü f::det "

viri dotiffimi, pene in quot capita, in tot diuifi

fyeric -

de hoc loco fententias, partim etiam, fa&ta fane

1 jh[i'är"iff"

magna mutatione, iftam claui in pariete figendi

i p

confuetudinem in his verbis prorfüs tollentes.

i5 id e?/

Nam

188

Nam alius. claufos: rattmibat: agiefles' quod Salmafii

itteperant,

eíft: alius eruditionis fama non minor, c/aufüs

quirencrs (

umbrabat agrefles:. Durantius Cafellius clauus zu-

CU

Orüm

merabat et annos; denique alii clauus mumerabat

[:i

m er

duürïal n0r

agre[lis fcil. in pariete, vel clauis numerabat. Agre-

mento deti

flis, fcil. homo in pariete, vel 4 paries etc. clattos

aumerabat agreflis.. Senfüum ego vetuftae et genui-

Ü

nae le&ionis,effe puto, parietem illum clauis,

p

quos fixos continebat, numeraffe, vel clauorum

m

Utf !

At

"

"

numero fignificaffe fingulos iftius loci vel domici-

inE

V

lii agreftes, eorumque aetatem feu annos.. Ad

aetatem enim fuam fuorumque declarandam potiffi-

X

mum his clauis víi fuerunt agreftes et finguli homi-

[

nes habuere in pariete fuos clauos aetatem ipforum

405 1

V£ bol

lo noí

fignificantes, nouo quotannis ad priores addito, vel

l

n

parietes habuerunt tales fingulorum hominum cla-

vos, et ita hisclauis fignificarunt non modo annorum

U

[

fed et ipforum hominum in quaque agrefti huius-

Wtittt ergg,

[

modi familia numerum. . Et hoc eft paries clauis

hn

uuimerabat agre[tis.

Ceterum ex iíla litterarum raritate. neceffario

iC

li

n

AIUS

'euenit, vt in rebus tam vetulto feculo geftis labo-

l 1

J5 Q

HIN

Nec raro ea

aov

ret nunc aliquando Annalium fides.

54

de re conqueruntur ipfi vereres; veluti, quod ait

Cp. Vil y

Liuius Il. 3:.- Tompgs erroribus temporum fe iu-

liici te

x

flicari, vt nec qui con[ules fuerint , mec quid quoque

Toro

[//777

!

anuo aifum [ft, im tanta vetuflate rerum digerere

tiont u

[

poljit.

Cura mom dee[fet , inquit Idem VII. 2. K

u

[

qua d verum via inquirentem ferret..— Nunc famae

rerum. flandum . efl ,/ obl certam. derogat vetuflas

um

lm

fidem. . Atque hinc dum alii alios. parcim fecure,

l Yet0 o

te

patim etiam neceffario fequebantur, et ita, vt

H

nonnunquam jlwra transferiberent, quod de fe

Je,

fatetur Curtius IX. 1. quam . credereut , quia füb-

D

N

ducere non fuftinebant, .quae: ab antiquioribus

Duj, tl

s

accepe-

189

od Salmafr

acceperant, et certd ad verum perueniendi via in-

vt claufüt

quirentes deftituebat, communia etiam omnium

4

fille

D

fcriptorum in hiftoria veteri occurrunt et nunc,

f ntttitarabat

et olim errata, quae tandem felix et diligens in-

ae

UVA

OT

duftria non imbecilla ratio

i,

nec infirmo argu-

t er'c, diuts

mento detegit aliquando et refutat.

Cicero de

3 et gemi«

Cn. Flauio, Faftisque ab eo primum prolatis 'et

lar claus,

publice propofitis quod affirmauerat, Attico fuo

] clauorum

m dubium vocanti, ff feeus fit , reponit communue

vel domici«

effe erratum , et fe publicam prope opinionem [ecutum

anos,- Ad

in Epift. VI. 1. et talia apud Graecos multa . dari

xdam potilf-

addit, Qais euim «on dixit, inqüit, sUmouy zóy 7s

upxsaas ab Alcibiade nauigante ia Siciliam. deietum

ipguli homi«

remipforum

efe im mare? redarguit Ératoflbeues , adfert. euim,

; addito, vel

quas ille pofl id tempus fabulas docuerit.

Defun&o-

yninum cle-

rium profe&o argumentum! Num idcirco, pergit,

Duris Samius bomo in bifloria d

J

[

10

e

uloannorum

ens, quod cum

multis errauit , arridetur2. Quis Zaleucum leges Lo«

greïh huiug-

727]

cris feripfiffe nou dixit? mu

7

igitur iacet Theopbra-

?aïir: qduu

Jfis, fé id a Timaeo , tuo familiari , repreben[im eft ?

e necefrio

Sic Liuius IV. 20.. Oines ante fe Auciores de fpo-

liis opimis A. Corn. Coffi ex titulo fpoliis infcripto

) lts ldbo-

arguit.

Quod tamen an iure et reGte faciat,

Nec raro &&

cap. VII. videbimus.

Sed et nobiliffimi belli Pu-

lïi ; quod ait

m E

nici tempore Orium prope Aumnales , Fabium Didia-

; quid [

torem aduer[us Hanmibalem vem geffffe, tradere,

notat Idem XXH. 31. Coelium etiam , eum primum

r digtttt

a populo ereatum Ditfatorem , feribere , féd et Coelium

; VIl. J

et ceteros fugiffe, vui com[uli, quoniam alter in

Nux frmit

, 'Z"t qait! 14f

pusna iam erat occifus, ;us fuilfe dicendi Dictratoris ;

lile vero quia procul in Gallia aberat, nec moram

a fecure

territa clade ciuitas exfpe&are poterat, eo decur-

.e j *

füm effe, vt a populo crearetur, qui pro Diclatore

'uod de i*

e[jet. - Res vero inde.geflas, " gloriamque infignem

/ quïl fU ;

aionoo

pz:cis et augeutes zitulum imaginis pofleros , vt qui

ag

£ro

acepe

190

$10 Didlatore erat ; Dichator crederetur , facile obti-

E'eigntium

& VoC

E

rz:zz'jä. Etfane ex hoc augendi titulos, honores,

OieCt

laudem, gloriam, et decus maiorum fuorum ftu-

j

, Doulüe

dio, vt apud omnes populos, ita et apud Roma-

CXià rapere

nos adulteratam effe in multis, violatamque hifto-

teftimonio

et clariffimo

eq

5|

riae fidem

ipforum

exemplo, cap. feq. vberius probabimus.

Sed et maxime de anti

(

a

1

-

u

]

ifmis Vrbis rebus,

2721

$as fid

[2

et id circo

quia certam derogabat vettj

J

du C

famae praecipue tuit flandii

7

7 poïterioribus fcripto-

n

ribus, ea auü

g

em incertis rumoribus , vel obfoletis

n

V ICDECUI

traditionibus plerumque íubnixa , res gettas populi

trecentos Í

fui vetuftate obfcuras in maius femper, immo in

l

miraculum vsque extollere geftit nonnulla etiam

I€m pu

iltarum rerum pro veris tradita in Romanis hiífto-

riis reperiri , quae praecipua quidem fui parte vera

relin&uenïle

fint, fed tamen adiun&a etiam habeant Poeticis

tis ille E

tü

N

j

fabulis et miiraculis propiora, quam hiftoricae

Va f

fidei, et verifimilitudini, nemo , opinor, negabit,

Ym . ver

praefertim. quum etiam ipfos fcribentium aaimos

'.ïï(m m

nimis ferme imclimare im vanum, ipfe Liuius di-

t

[

at XXIÍ. 7. vel faltem in gratiam patriae fuae,

tm

aut illuftrium in ea hominum velfamiliarum nimis

e Vrbis

U5, glio

credulas faepe praebeant'vanirati aures.

Atque

Qua

lr

ideo Tacitus ab hoc vitio animi alieniflimus petz£

il

;

ab düs, quorum im mumus cura ua venerit, ne diual-

vepta, veris neque

Qato

P.,U,

gata atque iucredibilia avide ac

u miraculum correptis autebabeant.

Ann. IV. 1 1.

[

Huius seneris funt. Numam aequiffimas leges et

äïew

jf

cerimonias fancientem collocutum ante cum Egeria,

fiqtioris e

Tarquisio Prifco Romam aduenienti , et ad regnum

Sentins h

.EC

ibi producendo apicem ab aquila impofittum efie, in

miïi non h

nor

quae non nimis diligenter anquirere nos iubet

3* i—ll

Cicero eosque qui vera baec putent , irridet lib. r.

E

nationi

Dto

uN

de Legibus. Talis,etiam eit, quae expug

Veien-

I91

Veientium inferitur, fabula, immolante eorum Rc-

ficdii-

honores,

ge, vocem harufpicis dicentis, qui eius hoftiae exta

f

IUOPU

30

m1

1

iU«

profecuiffet, ei vi&oriam dari, exauditam in cunicu-

p Rome-

lo, mouitfe Romanos milites, vt adaperto cuniculo

mque hifo-

exta raperent, et ad Di&atorem Camilium ferrent.

De quibus Lwius V. 2 1. Haec ad ofleutatiouem fceuae,

chrifimo

j

gaudeutis aivaculis, aptiora, quam ad fidem, ueque

';lwis rebus,

ajfirmare gieque refellere operae. pretitm eff.

et id cirea

Similia quaedam prifcae credulitatis et fimplici-

ii2

TJ4

licarnaffenfis

iDUS LC1D.

lcri

(

tatis exempla Dionyfius. quoque

[?!

Ob10.

Is

in antiquioribus Romanorum Annalium conditori-

bus re

P

D

rehendit, inque iis, quod de Fabia gente

jtas

opuli

trecentos fex viros ad bellum cum Veientibus ge-

r, immo in

rendum emittente, et tamen vnum modo impube-

ulla etum

rem puerum de tot gentilibus habente. ac Romae

nanis ho

Pofterius enim mul-

arte vera

relinquente ab illis traditur.

N

x Dotticis

tis ille argumentis lib. IX. cap. $. conuellere cona-

tur.

Nunquam tamen vel fic fententia eius mihi.

; hiflorce

vifa fuit probabilior vulgari, quamuis tamen. et

or, EE2

)

ipfam . verear, ne tra&u temporis vel incuria

r a.'zifl:qs

Ícriptorum. peruerfe rem interpretantium vel leui-

; [iuius Gl

tate. famae, nobilifimae gentis, et per eam, pa-

atriae fuae,

triae Vrbis laudi ac gloriae plus aequo . gratifican-

mum nimis

tis, aliquantum a veritatis femita aberrauerit.

vés,

'qïle

Quamobrem et mihi venia velim detur, fi Diony-

1mus Pä!i!

fii exemplo, et Liuii permifíu, qui proxime Jau-

l, DÀ zfi(/ll/-

dato loco, m rebus am . antiquis , fe, quae f[nnilia

7 ;16(1':'.'2

veri fuut , pro veris accipiantur y. fatis babere le pro-

|

i

a, IV. 1

P

x

H

fitetur, fi inquam et

Io]

o hiftoriam rei multo an-

»s lo &

tiquioris et diu ante captam Vibem goeftae, dili-

cuti [gz:*im

gentius hic excutere, quodque in ea pro verifi-

mi I'anum

mili non habeo, ideoque nec pro vero accipere

7] efit; n

poflum, reiicere, et quid denique veri contineat,

bet

, nos 1

quid falfi mea fententia adfperfum habeat, aperte:

Z

x idet n

expromere audeam.

3

gnatont

À

eyu

Non

- Veitt*

192

Non equideni in dübium vocare velim praeci-

[

H

J

r Snatur,

puam rei geftae partem, nempe Fabios bellum

yno ore ide

Veiens fibi proprie depopofciffe, fumfifle, et

lint tm ;

aD

1

gentem nul

seffiffe, omnesque ad hoc bellum egreffos ,

hoítibus ad vnum caefos.

De eo enim dubitare

habuiffe jp

nos non finit, tum quod tefteDionyfio, dies iftius

eaqe

cladis inter atros et nefatlos olim relatus, .et

qu [

lei

femper poftea habitus fuit, tum quod, vt ait Flo-

n

bel

Il

il

pro

rus, fcelerato frgnata momime, quae profici[centes in

proelium porta dimifit. .. Quibus irí verbis, vt hoc

pig ss &

[j

obiter moneam, nulla fatis iufta de caufa maluit

ent

[

Ron:

m

Freinshemius fceleratae , quia porta fceerata fuerit

ä

üsdar

di&a. Nam porta, quae fce/erata dicitur, fcele-

ratum habet momem, h. e. a fcelere formatum,

g;

)

[.

fceleris fignificationem prae fe ferens. Sic fcele-

( ( X

177

vatuüs vicus ab Ovidio infamis dicitur, nor vtique

T

fécelerati ; fed fCeleris nomiue , quod idem plane eit,

füe

t Coe]

et eadem ratione dicitur, ac apud Florum fcelerato

Vl'li pe ?e-«

mouiue.

Verba funt in Ibide v. 363. de Tullia

Càre

Ut

n

ll

'Tarquinii

[

T

Iigfamemquk locum fceleris quae uomine fecit.

Ut w

ft&s, vg] [

Prorfus vt Valer. Max. IX. IT. L. Zpfum etiam vicum

m f j

féeleris congnomine comtnaculauit.

tém m

Ea vero porta quum teíte Floro, cognomine

omn m

:

Ym

fuo memoriam rei, quae nullo alio iodo melius

$ ptoc

T

conferuatur, ad pofteros propagauerit, quis te-

dl

fs

p

mere fidem derogare aufit praecipuae laudi atque

Crüatent.

ornamento nobiliflimae Fabiorum gentis, per por-

ne

Marec

fa.

tam illam ad bellum priuatis copiis et viribus

TT ann

contra Veientes gerendum profe&tae , et occidione

.H f

occifáe? Verum tamen emiíiffe eam ad hoc bellum

Qtle füne

trecentos fix mmilites, ommes patricios , ommes vaitus

P"Ex Imp

j

gestis, h.e. vere Fabios patricios, quorum. nemi-

Verg Weæ

zpori-

dude ll

i

uem Ducem [perneret , egregäu»s qg:ibzxslibet teu

y.

bus

193

m praeci-

o5 bellum

bus Senatus, vt ait Liuius II. 49. cum ceteris, qui

vno ore idem tràdunt hic confentiens: et porro

mile, et

hanc tam numérofam militaris aetatis virorum

rrellos , ab

gentem nullos infantes, nullos denique impuberes

J dubitare

habuiffe, praeter vnum, quem in Vrbe reliquerit,

, üies ilius

et à quo omnés poítea Fabii fuerint' procreati,

e

et

relatus,

quis facile credat? Certe Dionyfius vt paulo ante

vpait Elo-

fhignificaui, etfi tot numero vere Fabios ad hoc

It

27717]

bellum profe&tos et caefos prolixe pro vero narret

bis, vt hoc

p32g. 580. edit. Sylb. tàmen, quod de vno a tota

, maluit

gente Romae reli&o puero, huic hiftoriae a qui-

q; faenit

busdam, vtait, adne&itur, xz« 4A492«, Ers mi9a-

jor, fale-

yàv, 3 mapuxÉ puorros Ói

Ttybs GeTAaGuivoy GÓ TOD BÀ

formatum,

. 92:, "ec verum, uec

"

verifimmile, fed ex auditiome

SiC j»'t

i

quadam a vero aliena

efficium pronunciat! Immo

noii vtique

jieri wom po[]e affirmat, vt illo tempore tot Fabii

m plane el

fuerint coelibes et Zz»«Jes, quoniam prifca lege,

um ]Z'u].';'(lïa

qui per aetatem poffent, cogebantur vxores du-

ie Tullia

cere, et liberos educare; Denique fabalis et "

uicis figmeutis fimile ait, tot numeéro viris non

fuiffe paruulos infantes,

vel impuberes fra-

jn fic

tres, vel vxores maículae prolis grauidas, vel

n

etiam , fi ita fuilfet, patres eorum, militarem aeta-

tem iam egreffos deleta nobiliffimae fuae gentis

cognonint

omni iuuentute non iterum operam pro virili de-

nodo melius

diffs procreandis liberis,

qui gentis illa clade

magis adhuc nobilitatae nomen et facra ab interitu

t quiS te

feruarent.

Cenfet ergo ex tribus fratribus Caefo-

3 Jhudi at*

ne, Marco, et Quinto Fabiis, qui proximis

i Perpor-

f

s viri

us

feptem annis continuauerant in füo nomine, fibi

inuicem füccedentes, Confulatum, foli Marco

er occidione

fuife fuperítitem filium, (nam is qui füperfuit,

|hoc pellum

j

puer impubes, reuera Marci fuit filius.) Quia

animas o

'

7

m

71:"7/'1»: 4

vero praeter eum nullus alius deinde fuerit gloriae

i

|

laude illufiris, aut ad honores perüenerit, hinc

jb tefnPW;;

N

natam

194

natam opinionem , eum folum ex omni gente tunc

Denique

Dionyfius,

penitus füblata fuiffe reliquum, vel folum in

omni gente fuiffe impuberem.

eum vulea

Haec quidem fpeciofe prorfus ita difputantur,

ititique t

fed tamen omnes, qui proximis temporibus in

Liuits 'T;n

Annalibus et Confularibus Faftis Fabii reperiun-

1

Vv

ho u

f):(l

]

tur, vere ab hoc vno Marci Filio, Q. Fabio Vi-

1)11

,

bulano, videntur orti, quandoquidem deinceps

1]

v

proximi patrem Quintum, a

uum Marcum remo-

Vrtamg

tiores auum, Quintum illum, habuiffe iftic le-

Crdil

guntur. Praeterea fi plures fuperfuiffent tunc ex

illa gente, haud dubie et illorum, fi non omni-

ln j

Vuus

bus, vel plerisque, faltem quibusdam etiam aliis

Srilice q

horumue pofteris proximis fummus honor et Ma-

giftratus fuiffet a populo delatus, propter recen-

Cui re

riftem

recordationem

tiffimam gentis gloriam,

Sifnili:er $

patrum, ac tot pro patria fortiter pugnando cae-

IX' iifi

i,

forum gentilium , quos ipfos exeuntes, Confulatus

Vierio M.

ac triumpbos , omnia praemia ab f& , ommes bomores

bi Cundy

fperare populus iufferat. Hanc ergo beneuolen-

Aurelius g

tiam quur in illis ipfis exercere non poffet, nonne

&t cdedis

vltro et ftudiofe , accedente praefertim , quae plu-

'Ubler

[

t

itin

T

rimum apud plebem valet commiferatione tot pa-

Tagait aj

riter pro fe occiforum, deriuaturus effet in eorum

71 fre

liberos et nepotes, fi ex iis füperfuiffent complu-

Alla Vero

res , vt flatuit Dionyfius, aeque ac in vnius Marci

vnicum filium, quem folum alii ex omni gente

l. Vi ver

fuperfuiffe volunt, et in quem certe folum , pene

RUT

adhuc puerum, et deinde in eius omnes, numero

I "?I.'(; q

tres, filios multiplices mox confulatus, feu Con-

SeruiUm IT

fularis dignitatis Magiftratus liberaliter contulit:

ts il

Haud dubie non alia de caufía, quam. quia non

wj.&ug ) fil

alii erant Fabii, vel certe pauci in quibus iftud

nibi

t bell

fuum ftudium his beneficiis declarare poterat.

t [

"ülitg

Denigue

Durigig i

193

l fente tunc

Denique quicquid argumentetur et contendat

] folum in

Dionyfius, ceteri omnes fcriptores, etiam poft

eum vuleatam tamen tuentur opinionem, pofte-

difputantut,

ritatique tanquam veram et indubiam produnt.

mporibus in

Liuius Trecentos fex perüffe fatis comflat, vmum

jl reperiune

grope puberem aetatem , velidum, flirpem genti Fa-

). o Vi

biae , dubiisque rebus Populi R. faepe domi bellique

em deinceps

vel maximum futurum auxilium. Owuid. Faftor. lib.IL.

ircum remo«

Vr tamen. Herculeae füperef[fent. [émina gentis,

üffe iftic le.

fent tunc ex

Credibile eft ipfos con[uluiffe Deos.

Nata puer impubes , et adbuc mon vtilis arumis

f[ non ornri«

Vnuus de Fabia gente relicus erat.

n etiam aliis

ynor et Me-

Scilicet vt po[fes olm tu, Maxime, ua[fci

Cui res cunctando reflituenda foret.

jpter rectne

cordationenm

Similiter Silius Ital. lib. VIL. init. Feftus in v.

yrmando Cae«

Numerius, Au&or Epitomes de Nominibus, quae

3: , Cnjülatus

Valerio Max. adiungitur, et Eutropius lib. I. Fa-

ynimes Jonres

bii Cun&atoris vc Ouidius, immo et Silius, ita

) beneüolene

Aurelius quoque Victor cap. 14. hac Fabiani belli

POHbH nonte

ét caedis occafione meminit: Fzus ex ea gente

gropter impuberen aetatem. domi velicfus geuus pro-

a, qui pl

rione tot pi-

fagauit ad Q. Fabium Maximum, qui Hamibalem

(fet n eorum

THOra fregit, Cundator ab obtrediatoribus dicfus.

Talia vero Au&orum loca, vt et ipfius Virgüi&

fent comli

, vnits Marct

Jib. VI. verba,

omni geite

Quo feffam vapitis Fabii? Tu Maximus ille es,

folum , P "

- Vnus qui nobis cuntiando reflituis veni,

n

es, DO

[15, hn d

Seruium videntur induxiffe in opinionem, quafi

|fet contulit:

vnus ille a Fabiis Cremeram exeuntibus Romae

reli&us, fueritis ipfe, qui diu poftea cum Han-

" quia non

qius ff

nibale bellum geffit: Vz45, inquit, zantum füper-

fuit Fabius Maximus, qui propter teneram . adbuc

poent

pueritiam in ciuitate vemaon[erat. . Hic pofles quum

^

penigte

2

Wtifila

196

Hannibalis impetum ferre mon po[[et ,. mora. eum ela-

Nam ne pu

fit, et ad Campaniam traxit. Falfüum eft, eum

]um infante

qui fuperfuit, cognominatum fuiffe Maxiuum,

centos, vel

Liutus inte

quo cognomine primum ornatus eft Fabius Rullia-

f qeiatet

nus , qui Ambuflis fucceffit, vt. hi Vibulauis, quo

nomine appellatus poftea fuit ille impubes Romae

Faftis Conf

reli&tus.

Falfiffimum vero illum effe eundem cum

bus confat

homines an

€eo, qui poftea, immo plus quam duobus feculis

fe

poft, Hannibalis impetus cun&ando elufit et fregit.

Non minus ofcitanter hac parte veteres legifle

Quam rem t

Orofius videtur, quum pro eo, quod illi vnum

et niil d

Romae impuberem ab exeuntibus Fabiis relictum

Tomze dig

veteri de f

tradunt, ipfe vnum e clade euafiffe, ad eam Ro-

mae nunciandam fcribit II. 6..— Ipducli i infidias

téntià 2b or

circumuentique ab boflibus omnes. ibidem. trucidati

QUs fparger

füunt ; ono tantum ad enunciandam cladem ve[eruato,

Quamob

vt mü[erius : audiret pairia perditos, quam perdi-

icin re o

dif[et.

Tits indg:

" Ceterum euidens ex his Dionyfii au&oritatem a

Tüm nunqg

poíterioribus plane fperni, et vnum folummodo

fex paric

là

Fabiae gentis ab omnibus memorari fuperftitem :

105 militar

haud dubie, quia conftanter nimis a. veteribus id

Qtid enim

fuerat traditum , quam vt ab aliis deinde potuerit

prieter tre.

negligi.

Et fine nullam ego. perfpicio caufam,

Quintum,

quamobrem quispiam , fi idab antiquioribus diferte

fültum g

traditum non accepiffet, primus vel prudens vo-

il funn;

