Et beue babet ; "mater nunquam Iugu','n'ia Jianfi :

Sic porro Poy]

,

m et d o

V enf: in exji'quia.t tota caterüa meas.

0 di

INuunc

lat Africgn

153

J eap, VT. pro-

Nunc tibi coummendo communia pignora uatos :

igqltis tropaeum,

Haec cura et cineri [pirat inufla meo.

*

flis, - fenatam

Fungere amaternis vicibus patet

E

illa smeorum

X habuerint i.

OMNIS:erit colo TVRBA ferenda tto.

ndo, toties illum

Ofcula quum dederis tua' flentibus , adiice qmatris.

; et vittis hofti

TOA domus coepit aumc onus e[fe tuum.

Quod et in alii

uudem non labet,

Proinde quod Paulsm modo et Lepidum ibidem

it, In quibus ipfi

paulo ante nominauit Poeta, eo forte factum,

mam ergo. hanc

quod ceteri infantes effent; certe vnum adhuc in-

üeniffe me non dubito, pàtérno praenomine, et

pater homo plus

ij ceteram Aemie

antiquo item. ac celebri géntis iftius cognomine

2 fratribusfuisdifün&um, Paullum Aemilium Paulli

it farellites apud

F. Pal. Regillum , XV. virum facris faciendis, Prae-

toprie liberosque

fetiun. Vrbis Iuri Dicundo ,. Quac[florem T. Caefa-

lo et aequali ets

i olim praecipua

z

ris Aug. Patronum Saguntimorum. infcr. Grut. g.

8. Nempe Paulis et Lepidis in Aemilia gente

nta, Cognomines

p:34

yris. duos. filiosy

proximi glorzia habebantur Regilli veteres, fed

- Quo eremplo

praecipue L. Aemilius Regillus, qui naualem de

|

rege Antiocho egittriumphum; atque ideo etiam

i

e nomin; in fito

illum inter maiores fuae gentis fuiffe, Paulus

letür, coniunit,

IE

lii

"

m vel Pt

Lepidus filii fui nomine fignificare, eoque hunc

filium a fratribus reliquis diltinguere voluit, quam-

o polte, quum

uis Lepidi non magis ex Regillis quam ex Paulis,

ifi, etad a

imo contra Regilh ex Lepidis fuerint orti, vti

Paulun , alterum

conftat ex Cicerone ad Attic. XIL. 24.. vbi ex anti-

erer hos an alios

quis illis RegzZum, Lepedi filium nominat.

Quemad-

cerum guiden

modum erco Tiberii tempare fratres fuere L. Pau-

ydoguident Cor.

lus, M. Lepidus et Paullus Regillus, Pauli Le-

l ]V. elgg. vt

pidi Cenforis filii, ità et auum illorum L. Paulum

cum in &i df

fratrem germanum fuiffe M. Lepidi Triumuiri,

guifüre videtüty

nemini, opinor, abfurdum amplius videbitur.

Sic porro Peulus Fabius Maximus ( quandoqui-

uguiria uj :

dem et de eo di&urum me recepi) et. Q. Fabius

AMavxitnus Africanus , fratres haud dubie; quoniam

41 1005*

Nuc

3

vterque

154

vterque Q. F. Q. N. et alter proximo flatim poft

mem haboiifent p

alterum anno Conful fuit, ita a patre fuo appel-

tonio nilla faife

lati funt, quia abauus eorum filius fuit naturalis

Ticet necdum r

L: Pauli et frater P. Scipionis Africani Aemiliani.

opinor, Btne Y

Paulo Fabio eam fuiffle nominis' caufam, non

mine dubitetur,.

adoptionem aliquam, quam Pighius fingebat , ma-

Tis mummar

4

d

e i

nifeftum eft, non modo ex peruulgata illius tem-

lis nummis, qui

poris confuetudine, fed vel praecipue exeo , quod

riuntur , Goltzit

is infuper filium . fuum Paulum Fabiam . Perficun

exceptione mar

dixit, excogitato etiam nouo cognomine non alia

dico vetuftiffimu

de caufa, quam vti eo clarius adhuc teftaretur,

Grater, s. pag.

inter progenitores fuos fuiffe nobiliffimum illum

occutrit, hoc m

virum, qui Perfen Regem Macedoniae vicit, fu-

tati L. Oytifis.

gauit, cepit, et in triumphum duxit cum duo-

Tobis dubitation

bus filiis Africazi cognomen ex corrupto Dionis

Domen, vt foleb

lib. LIV. indice, Faftisque Siculis, et Cufpiniant

Fabio abiudicarunt , Iuloque Antonio eius in Con-

Ten pfait, d«

b:t, quoniam

fulatu Collegzae tribuerunt magno confenfu, fed

prienomine dift

et errore, Viri £ vvxóvres Sigonius, Onutfrius,

feloomomine,.

Lipfius, T'orrentius et Cafaubonus, aufi infuper

liüt leidi L. R

Suetonii in Claudio cap. 2. vel fidem vel le&tio-

li. et apud ip

nem incufare, donec do&iff. Rupertus in epift.

XXVII. ad Reinef. Suetonium afleruit, et Fabio

ts Mithros, ]

dhtum African

füuum cognomen reftituit ex nummo Goltziano.

Nam Dionis index reuera non contra illos, vti

tini M tenpms

putabat Rupertus, fed pro illisftare cenfendus eft,

1l de uf

il aeni ( (

vt in quo Africazi cognomen antea Antonio, fed

T5 6t colonjs

nunc ex emendatione demum vel Rob. Stephani,

vel G. Xylandri, fubnixa Suetoniiloco, vti patet

Ticr, I.P. 364

Quoniam v

exilloum notis, Fabio adiungitur.

Verum ne-

tonim, Trius

queille Dioneus index , in quo multa foedetranspo-

fita et vitiata effe nemo ignorat, neque Fafti illi

Tie et frtrs

Graeci non minus adulterati, viros fummos adeo

7s fRC Tntel

V fonte ded

a vero abduxiffent contra Suetonii aperta verba;

atio-

TU te puto

)

f qominis iftius ex vetultate tunc repetiti r

nem

CU ex o

155

oxir fatim poft

nem habuiffent perfpe&am; quae vt in Iulo An-

ptre füo appd-

tonio nulla fuiffe potuit, fic in Fabio veriffimam,

ius füit narursl

licet necdum animaduerfam, dediffe me nunc

fricun Aemiliani.

opinor.

Et ne vllo modo amplius de hoc eius no-

15 cifam, non

mine dubitetur, quoniam diligentiffimis fupelle&ti-

jus fingebat, m«

lis nummariae indagatoribus fufpe&ta faepe elt in

ulgata iltus teme

iis nummis, qui nusquam in aliorum arcis repe-

dpueereo, quod

riuntur , Goltzii fides , adferam teftimonium omni

Fabiom Perjcum

exceptione maius , quod Rupertum fugit; marmor

gnomine non alia

dico vetuftiffimum Tiberii tempore pofitum apud

adhuc teflaretur,

Gruter. s. pag. 627. in quo huius Fabii libertus

obilifmum ilum

occurrit, hoc modo appellatus: O. Fabius Afri-

joniae vicit, fü«

cani L. Cytifus.

Bene habet, quod ille, vt omnem

duxit. cum duo-

nobis dubitationem tolleret , patroni fui non prae-

corrupto Dionis

nomen , vt folebant ceteroauin antea , fed cogno-

is, et Cufpiniuni

men pofuit, id quod illo iam tempore faepe etiam

onio eius n Cor

fiebat, quoniam finguli homines non amplius tunc

no. confenfü, fed

praenomine diftinguebantur aut cognofci poterant,

ous, Onufris

fedcognomine. Atqueitainaliislapidibus M. Aenz-

ms, aufi infüpet

lius Lepidi L. Felix. M. Vipfamus Agrippae L. Troi-

lus. et apud ipfum Cicer. farnil. XIlI. 69.. C. Cur-

|fidem vel le&io-

Ad eundem hunc

hupertus in qui

zius Mitbres , libertus Poflumi.

xfieuit, et Fa

Fabium Africanum aliquot feculis poft, Conftan-

ymmo Goltriano.

tini M. tempore vel genus fuum retuliffe, vel qua

contaa il

05, v

alia de caufa nomen eius fecutus videtur ex more

are cenfendus &

iftius aeui C. Camellius Africamis Fabiemus Honora-

us ex colonia Aelia Hadr. Zama Regia, de quo

yea Antonio, A&

infcr. 1. p. 364

g Rob. Stgphmll:

ji loco, V

1 pltc

Quoniam vero cafu delatus fum ad Iulum An-

Verufm nte

tonium , Triumuiri filium, eadem opera illius quo-

Ut

nedetranspo

que et fratris eius nomina, quia obfcura ha&e-

1l

geque

ätll]l

nus, nec intelle&a fuere viris doctis, ex hoc eo-

dem fonte deducenda effe, operae pretium fa&u-

ros

fümmos 4480

rum me puto, fi oftendam.

Quum M. Antonius

Til

a zPem verbo,

j ratii

duos ex Fuluia fuftuliffet filios, nec in paterna gen-

x r

te;

156

te, quae ante auum fuum , oratorem illum clarif-

le) P. ofinns!

fimum, ignobilis iacuit, vlla reperiret illuftria no-

tuli, e de nof

mina, ad ipfos generis fui paterni maternique

Tnfct,

p

Auctores decurrit.

Nec enim [zl/um ille appellault

mnominatur , ex qu

in honorem .C. Caefaris Di&Gatoris, vti volunt

danda e

Onufr

de Nomin. p. 54. et Torrent.. ad Horat.

plenisque vitioftus

od. IV. 2.

Sed vt oftenderet fe per maternum

homo appellirur

genus (matrem enim habuit Iulium . nobiliorem

Vifins ad fimi

ipfo Di&atore, vtpote natam confulari familia,

Tnfcript, Rom:e i

quum Di&atoris effet praetoria) defcendere a. Iu/o

(l!uh'?llc I. 4'7'

Aeneae filio, quemadmodum vt fignificaret fimi-

€t ex eodem Tpi

1

liter paternum genus et nomen, veniffe ab 4z-

Ticcuttinge colle

zone filio Hierculis, maiorem fuum filium vocauit

quis valzatas hl

Antullum; atque ità vtriusque gentis progenito-

Yeines, wïa'ml

rum, nomina duobus fuis filiis impofuit.

Graeci,

Aitilim Fjenii f

Plutarchus, Appianus et Dio Antullum quidem

celebrat,

ex confuetudine linguae fuae V. Romanum ante

Supereff, ante

geminum LL. mutundo in T. Avryor vocant , pro

i Tentis dena

quo, quia corrupte alicubi legitur AzvAov, Torrent.

PAVLS LE.

ad Sueton.

Augultt. c. 17. At.,fllum illi cognuomem

e'fnev ehti 1041.

fmj]? credere fe teftatur, fatis eo ipfo declarans,

ignorare fe prorfus, quale fuerit illud nomen ;

PVTEAL S(

mat Vrüns f m

fed verum fuit, vt dixi Agrtal/us , quod vzoxopisecüy

u ait, frat

eft ab Antone, pro Zntozillas, nam. N. in.eius-

modi figuris. femper eliditur;. vt videre licet in

mmm übl Qu

Mefalla, Hspalus,. Sabellus, . Patella, , Villum,

itfiper r ao

p»emem in dewav

Corolla , quae declinata a Metfana ,. fopanus, $a-

tilfa feflatur: q

binus, patina, vinum, corona; atque ita defcen-

dit ab homine, bomnllm Ciceroni in Pifon. c. 35.

liribus l'hx i

"L qum de ;q

a lenone; /eza//us Plauto Poen.2. 25. et a Petrone

meq RUni, et Paql

Petrullus, ab. Aprone Apru//m a Pedone Pedullus

ttr füerie

in lapidibus.

Nihil opportunius et magis accom-

D neom

inodatum. ad hanc rem dari nobis poteü monu-

lUlUS Fg& peo

;,le

1 vel Cert

mento illo apud. Gruter.

pag.

656. quod pofuit

D. M. Pujeniae P. F. Pedulae (antique pro Pedul-

&if q

enui

lae )

Tioimiy Rs L

157

ter illum chaf-

lae) P. Pufonius Pedo aluimnus. — Ypfam nomen 4z-

itet illuftria no.

£ullu;, ne de noftra fcriprura dubitetur, exhibet

'erni maternique

Infcr. 13. p. 864. vbi Q. Saluidienus C. L. Antullus

«t ile appellauit

nominatur, ex qua, vt hoc in tranfitu moneam,

Otis, . vtt volunt

emendanda eft 9. p. 967. quae eadem eft, fed in

xrent,. ad Horat,

plerisque vitiofius fcripta, in qua male etiam hic

, per maternum

homo appellatur Q. Saluideuus C. L. Pantullus,

jum. nobiliorem

Vrfnus ad familiam Saluiam ex libro veterum

onfulari familia,

Infcript. Romae impreffo adfert qnendam C. Sa/ui-

lefcendere 2 ]ul

dieuua C. L. Autülum, íed haud dubie idem is eft,

fignificaret m

et ex eodem lapide petitus. Vatinia Antulla inter

, venife: ab d-

Piccartinae colle&ionis reperitur Infcriptiones,

n filiom vocauit

quas vulgatas habemus in epift. XLI. Ruperti ad

ntis progenito«

Keines.

Martialis denique Epig. l. 114. et r16.

polit. Graedi,

Antullam Yaenii filiam immatura morte abreptam

yullum quidem

celebrat.

Womanum anté

Supereft , antequam definam , explicandus Aemi-

Av vocant;. pro

Jiae gentis denarius, infcriptüs ab vna parte,

i zuMI, Torrent.

PAVLVS. LEPIDVS. CONCORDIA.cum

a ii cogmat

effizie velata ipfius Deae, ab altera varie, modo

PVTEAL.SCRIBO N. modo aliter.

Exifti-

» ipfo declarans,

it illud nometi

mat Vrfinus fignatum effe a Paulo Lepido Trium-

ucd stmg«;mv

uiri, vt ait, fratre adoptiuo, ad fignificandam re-

um N. in &t

Óflitutam fibi cum eo fraternam concordiam, et

: videre liet i

infuper pro adoptionis fymbolo concordiam et

xello, Vilum

pietateni in denariis veterum faepe fe animaduer-

tifle reftatur: quod ego me fateor,'certe in Con-

, Hifpims, 3ve

fularibus iliis nummis nunquam deprehendiffe.

qie i d

in Pifon, € 2f

Sed quum de adoptione ifta vaniffimum fit com-

mentum , et Paulus Lepidus neque Triumuiri fra-

,c, ea Petrone

ter füerit, neque alium fratrem habuerit, ac L.

þ)edune Bululis

t mj accom-

Paulus poft profcriptionem füam cum fratre in

gratiam , vel cerre Romam, non redierit, omnino

; poteft. mome

ofüit

exiftimo denarios iftos a duobus Pauli Lepidi natu

Á quod ?

a/!l/'

maximis filiis L. Paulo et M. Lepido profe&tos effe,

jque p9 !

[

in

158

in qua fententia etiam Pafferatium ad Propert. el.

verba, fententiten

vlt. effe video.

Nempe quia olim inter eadem

fregnerfericidn

ila nomina, auum fcilicec fuum L. Paulum et

aabulae depinguntu

eius fratrem Triumuirum M. Lepidum, infamis

diclerentur infgna

difcordia palam obtinuerat, voluerunt ifli hoc

pf tergum ctrung

pa&o fuam e contrario teflari concordiam. |Certe

D otrimque cu

duorum fratrum nummo conuenientiffimum eft

Tiberius viuo Au-

dentur, carprióts

Concordiae nomen et effigies.

comennt, - Molt

gufto. Cozcordiae templum exftruendum fibi fumfit

pars Aemiliorum

an. V. C. 747. vt id fuo proprio ac fratris Drufi

Nam quod. praet

nomine infcriberet, mutuam, quae inter eos erat,

Varior, . s. c.8. ]

beneuolentiam publice hac re declaraturus, Dio

tofei ad conrdi

Iib. LV.

Quod et fecit anno 764.licet fratre iam

tum Donum cenfet

?1

mortuo, eam aedem dedicans, tefte eodem lib.

vel. Don, Euent, v

LVI.

Idque confirmat etiam Suet. Tib. c. 2o.

Symmichilocum :

Dedicauit et Concordiae aedem , item Pollucis et Ca-

Toyere omitm dic

ffovis fio fratrisque nomine. . Caftorum. enim tem-

darifüm, Nl

plo quoque fuum et fratris iam defun&i nomen

gem, quee (rits

infcripfit, vt fe mutuo amore et concordia alteros

3ine vl mutatior

fuiffe Caftores populo perfuaderet. Dio lib. LV.

prefa t sammy

an. 759. 70 Auguioew 0 "iftgus xoDieougus, À và

favrE jíüvo» üvoj uT, WDNE xXpj 0 ixavs (Drufi)

tibent, pertine

& ia Symmad

gÉmiygospe.

Similiter poftea Seuero Aug. mortuo

decreuit Senatus, vt ad retinendam concordiam

Tun eft, ojgp;

Torli b g

It

!

filiorum eius, Antonini Caracallae et Septimii

Tiginnis frafoy

Getae facrum fieret cum ceteris Diis, tum zpfe

am fide et CO

concordiae , vti docet nos ex eodem Dione Xiphi-

linus initio l. LY.XVII. Quin immo etiam in Au-

Bonem fitis iim

: Xohratgs (Nam

relii Caefaris nummo in auerfa cernitur et nomi-

natur Cozcordia ftans inter Diuos fratres, fiue M.

flfdtt nomine I

Aurelium Antoninum et L. Aurelium Caefares,

afyr. H. 6, 3.

)

necdum Auguftos, eosque extento velo coniun-

?mbfmilm m

lt

isp

:Ad() COmen

gens, vti re&e cenfet do&tiff. Annotator ad Prin-

Chitnyifer

cipis Arfchot. tab. XLV. n. 4. cui lubens debere

ln.m

me fateor fequentia Petri Chryfologi ex Serm. 54.

10 Ctm eree

verba,

DXl p

159

1 &d Propert, d.

vetba, fententiae noftrae adcommodatiffima: ffeuz

im inter eadem

frequenter fieri videmus, vbiregumvel FR AT RVM

1 L. Paulum et

zabulae depinguntur , vt iuter otrosque onamimitatis

pidum, inamis

declarentur infignia , artifex piclor femiueo. babitu

ue

TUr

nt

t ili ho

.l

ul tergum vtriusque coucordiam flatuit , quae bra-

Cor

m. Certe

chiis vtrumque complectens indicet , quod bi, qui vi-

xientill

imum eft

deutur, corporibus feparati, [éutentüs et volumtate

-berus viuo Áu«

conueniunt.

Multum me, etiam confirmat auería

dum fibi fumítt

pars Aemiliorum denarii exhibens Purea! Scribonii.

ac fratris Drufi

Nam quod praeftantiffimus I&us fac, Raeuardus

( inter eos erat,

Varior. 1. $. c. 8.. Puteal. Libonis in nummis expreffe

xcaraturus, Dio

veferri ad coucordiam iudicum fententiarumque eucu-

.licet fratre iif

tum bouum cenfet, quia in anteriore illorum parte

'efle eodem Tib.

vel Bos. Euent. vel Concordia fcribitur, eoque

jer, Tib, c. 20.

Symmachilocum accommodat , vbi ara cozcordiam

9 Bullucis et Ca-

tenere ommnium dicitur , non mediocris eft lapfus viri

clariffimi.

Nihil enim ad Concordiae Deae effi-

rum enim teme

defantti nomen

giem, quae fratres Aemilios tantum refpicit, et

«oncordia lteros

fine vlla mutatione in ceteris quoque illorum ex-

. Dioli LV.

preffa eft nummis , quorum aueríae aliud quid ex-

4

M

L;g»iïzs', in

hibent, pertinet puteal Libonis, nihil ad puteal

ara ifta Symmachi, quae, vti ex eo ipfo manife-

j u (Druü)

ftum eit, vidoriae fuit, ad quam . in leges Dmpera-

;; Aug, mortüo

lm cocordiam

torum et verba iurabat Senatus , ideoque iftius re-

lne er Septimi

ligionis prae[eutia iuratus ordo ommia. decernebat

cum fide et concordia.

Sed hánc Raeuardi opi-

; Diis, tum

nionem fatis iam confutaruntScaligerad feftum V.

m Dione Xipli«

mo etiam in At

Sceleratus (Nam Raeuardus, quem illic Scioli cu-

ernitur &t 0T*

eusdam nomine notat) tum Torrentius ad Horat,

Satyr. IL. 6. 35.

Hic ergo cum Vrfino ad. famil.

frtes, fe

Scriboniam vult nummos illos L. Liboni cum Paulo

reliüm Caelatesy

Lepido communes fuiffe.

At quae caufa Libonem

yo velo conitt-

soror al Pri

coniunxiffer in publicis nummis cum Paulo Lepido,

immo cum cormcordia eius, quae nullum vtique ad

ji luben

n ebere

nj

Libonem proprie habet refpe&um, cum ipfa ea-

Qgi ex od

vee

dem

160

Jius quoque Sabin

deim femper etiam cum aliis, et diuerfis quidem

liil

tl

fit

Jiitari

pofíticae partis typis et infcriptionibus reperiatur

lio prr Galias bl

in vno nummo coniun&a? Ego non dübitoa Pauli

Tacius biftor. Tl

Lepidi filiis profe&os effe hos nummos, qui quum

quum auiam hab

in omhium horum anteriore parte conflanter fua

quim auitum yel

fcripfifient nomina, iisque concordiam addidiffent,

tione amitae lus

in auería, ficuti in quibusdam L. Pauli tropaea

et vi&orias exprefferunt, vt ita clariffimum illum

hr gnu dj R

d

$ C0

virum, fuae fuiffe gentis hominem declararent,

Mirci fiut Wurer

fic in aliis eadem plane ratione PutealScriboniiLi-

bonis fignarunt, vt per illud (folenne enim hoc

ere dul s. cuius f

i ganere d judit

Libonum familiae fymbolum etinfigne patet etiam

olbur

i j

UT

,

ex aliis iftius familiae nummis, quorum altera in

paofate Jint !

parte Bouus Euentus notatur) fe etiam ex Scribo-

iCf c, $, G

niis Libonibus per matrem ortos, àc Scriboniam

mummis conuenit

illam Augufti coniugio nobilifmam feminam,

àn alis a fe cifís j

auiam fuam maternam , adeoque C. et L. Caefares

fuos effe confobrinos fignificarent.

Mater enim

it, nomen, er(

eorum Cornelia, filia erat Scriboniae iffius, et

inis, db dltera g

foror vterina Iuliae Auguftifiliae, id quod nos do-

minis longe dari

Et

fetnum genuille

cet Propert. in faepius iam laudata Elegia.

*que 2 duobus

profe&to digna tunc temporis res erat oftentatione,

coniunctum effe fanguine Caefareae domui. Ideo-

Ms viris or&

que eadem fere, amitam Scribouiag, quae quon-

qud ie Gb

dam Augufli couiux fuerat, cou[obrimos Cae[ares,

p 36, Vt Memi

VChiCie venere

plenam anaginibus domum oflentat infelici iuueni

Drufo Liboni, iisque Portataur ad luxum infidiator

» QUm qui

g

^rttrl Vnice [

primum, dein accufator eius Firmius Catus apud

äfäeo

»vt, ficutii

'Tacitum An. l. 27.

Neque nouum aut infolens

lr ts T'omin

Romanis, materno etiam genere, fiquidem nobile

illud et illuftre effet, (quid autem illuftrius tunc

T

01

[j

D

propinquitate Caefarum?) fe efferre et gloriari.

re';k» "

Antonium vidimus filio minori nomen impofuiffe

clt]m Hi&or. li

Iul

J

l

[

U

i

H

non ex coniugis fuae, fed matris potiffimum gente,

elTu-

tbl

F

;

!t aj

eiusgue au&ore petitum: quemadmodum fer

lius

1Ó6I

lius quoque Sabinus Lingonum Prïx;ceps Cae[arem

t dierfs quidem

OnibUs reperiatur

Je ipjum falutari vuffit, quod. proauia fua Diuo In-

lio per Gallias bellanti corpore et adulterio placuiffet.

ion dubitoa Pauli

'Iacitus hiftor. IV. $4. et cap. 67.

Ipfe Caefar

immos, qui quum

tte conflaster füa

quum auiam haberet Marciam, ilhus non minus

rdiam addidillent;

quam auitum: vel paternum fibi. genus. in lauda-

tione amitae his verbis exculit: zmütae seae ma-

L. Payli tropoea

ternum. geuus ab Regibus ortum , patermum cum Diis

clariftmum illum

immortalibus coniunctum efl : nam ab Auco. Marcio

inem declararent,

Marcii fuut:Reges, quo momine fuit mater; a Ve-

vuteal ScribonüLi-

uere Tulii 5 cuius gentis fauilia eff noflra.. .Eft ergo

olenne enim loc

àn genuere ez fanctitas regum , qui plurimum iuter. bo-

n lgnepatece.iam

quines pollent , et ceremonia Deorum, quorum ipfr

quocum altera n

in poteflate fumt Reges, quae feruauit nobis Suer.,

etiàm ex Scribo-

in Caef. c. 6.

Sed maxime cum his Aemiliorum

; dc Seriboniam

nummis conuenit, tum quod. Q. Pompeius Rufus

fimam . feminam,

in aliis a fe cüfis itidem ab vna parte expreffit etfi-

C ec L. Caefares

j

2iem, nomen, et Confulatumaui paterni fibi cogno-

n

t Mater enm

minis , ab altera materni, L. Syllae Di&atoris, ho-

ge iflius, et

minis longe clariffimi , atque ita paternum et ma-

, idqiod nosdo-

ternum genus ille quoque in vno nummo coniunxit,

m Elg, Ht

feque a duobus auis Confulibus pariter, et nobi-

erit offentationt,

liffimis viris ortum .hac ratione fignificauit ; tum

g domu. ieo-

quod de Galba Imperatore traditur, qui fimiliter

E

E

, quie (unn-

plane, vt Aemili, non tam matris Mummiae

Achaicae genere, quamuis et hoc nobiliffimum

!

[jprin Cr/r//'nw:

; infelici 1uUnt

fuerit, quam auiae maternae, quàe Q. Catuli filia,

!Jucum infidiator

gloriari vnice (V. Plutarchum) folebat, atque

mius Carus 3pi

adeo , vt , ficutiiltiin nummis , fic illezs flatuarum

titulis fuis nominibus paternum genus fignificanti-

m auc inlens

bus, prouepotem fe o Catuli Capitolini [émper ad-

fignidn noble

q illufrios t.unAc

fériberet tette Suetonio cap.25. vnde et apud Ta-

"

ferre et

g]orl?l'l.

citum Hiftor.I. r4. ad Pifonem, quem adoptabat:

omen inpolte

Tibi infiggae SVLPICIAac LVT ATIA decora

aobilitati tuae adieciffe. . Ya proinde Paulo quoque

otifimum gente

,

et

dmolun fert f

162

et Le;;ido fratribus gloriofiffimum tunc vifüm eft,

quia pater prauatn

etidcirco publice in his nummis, quomodocunque

ter rezis Romani

pofï'ent, declarandum, non tam Corneliam fe ma-

Anjina matre ortui

trem, quam auiam habere Scriboniam, quae Caefaris

llf» Per vaum N

Augufti vxor, fola eius domum prole auxerat.

erat, ideoque et

Cui rei fimili fere ratione et inter reges Koma-

dixmus, Atcur

nos Ancus Marcius femper aui fui materni, no-

trem* Lege omni

mine repetito Namae zepos dicitur, ita Liuius,

Yüque volunt .eui

Florus, Vi&or, Dionyfius, Plutarchus, et ceteri

quibus narrat aud

omnes, qui nunquam, quo patre fuerit ortus,

videret Lucomone:

eius nomini addunt, fed qua vel matre vel auo,

vt exule aduena

quia inde omnis eius nobilitas.

Hinc Seneca

Min

ul

1

4b Tuq

l, p

epift. 1o8. duos Romanos veges effe, quorum alter

at ilelereri, $

patresm uon babet, alter satrem. | .Nam de Serui

matre dubitatur.

Anci pater uullus; (Numae mnepos

Non dia, quam g

p [ TET

dicittr.

Nullum Anci patrem dicit, non quod

[

tï.'z':::]ar:i at

"C

reuera patrem inter homines non habuerit, fed

je.enim lbt Tatius

quod ignobilem, fi cum matre compares, 1deo-

ANuon & Curijus

que ab hiftoricis non memoratum , et ex eo ple-

mbilemqur a tàn

risque poftea ignotum.

Sic de Seruio Liu. IV. 5.

Jüque inter qu

Seruimn Tullium poft bunc captiua Corniculana , pa-

Petegre nitos,

tre anullo, aatre [érua ingenio et virtute veguum te-

nuie. Patre mulo i. e. ignobili, ignoto et ab

Q6 ad(citos, et

Omintr, pere;

hiftoricis praeterito.

Horat. Satyr. I. 6.

Raterro lman

Ante poteflatem T'ulli ac igmobile regnum

. mi'um velTanao

AMultos [aepe viros, nullis mmaioribus ortos,

In etus matre

t

Et vixiffe probos , amplis et bonoribus aucfos.

füiffe, Ti3térno

f

Melchizedekum in diuinis litteris fimiliter dici

TY O0ntta in res

itas afi

extdzopo. , titillo patre , obferuant "Theologi, quia et

Cülüs vel

iliius pater quis fuerit, in veteri codice nusquam

IIUGanuhU Ampïi(

declaratur.

Poífes itaque de Anco fere dicere,

UL enr

ma

te

quod Virgil de Drance XT. Aen.

uekumd et

Tnm

—

—

Genus buic materna füperbum

Qducmt hi

T

Nolilitas dabat , incertum de patre ferebat,

Suem : Que h

n

quia

ttligui

163

m tinc vifin eff

-quia pater priuatus, ignobilis, et peregtinus, ma-

, quomodocunqüe

Xer regis Romani filia.

Vnde Liu. lib. L. Azgczumm

m Corneliam fe m«

-Sabina matre ortum , nobilemque vna unagine Numae

oniam, quae Caefaris

ej]l'. Per vnum Numam maternum auum. nobilis

1 prole atxent,

erat, ideoque et eius nepos femper vocabatur , vt

t inter reges Rome

diximus.

At.cur igitur. Sabinam illi obiicit ma-

j füi matemi, noe

trem? Lege omnino ex iam di&tis, S25/zo patre.

dicitur, ità Luits,

ldque volunt euidenter etiam antecedentia, in

latarchus, et ceteri

quibus narrat auctor, quomodo Tanaquil, quum

pitre. fuerit ortus,

videret Lucomonem virum fuum fperni ab Etrufcis,

vel matre vel auo,

vt exule aduena ortum, confilium migraudi alio

us Hinc Sen

ab "Tarquiniis, patria fua, ceperit, Romamque

v efe, quorum at

ad id elegerit.

Sed qua caufa,eam potiifimum?

w Nan de Serti

NNon alia, quam quod z zouo populo , vbi omnis ve-

nullus; Nanae uj

pentina atque ex virtute nobilitas fit, locus evat. fu-

dicit, non quo

puras forti ac [Irenuo viro , quamuis peregrino , regna[f-

gon habuerit, fe

Jé enim ibi Zatium Sabinum ,' arceffitum in Tegnum

g compues, idtt»

Numan, & Curibus, et Ancum. Sabino patre ortum,

um, et er & plee

uobilemque vna tantum Zmagine Numae e]ä. Fuiffe

^ Geruio Liu, IV.

itaque inter quatuor vel quinque reges, duos

aus Corticilant pf*

peregre natos, et aliunde in regnum ciuitatem-

t uirtute rognm i

que adícitos, et vnum , quamuis ipfum quidem

ili, ignoto & ?

Romanum, peregrino. tamen patre, ortum, et a

materno folum auo nobilem.

j L

Quis credere poterit

file regm

Liuium vel Tanaquilem Anci ignobilitatem pofuiffe

in eius matre, per quam ipfe vtique eum nobilem

juridus rf

hontrids 105

fuiffe, materno fcil. aui imagine, continuo addit;

non contra in patre, in quo tamen maxime nobie

tteris

fiiliter d

litas alicuius vel ignobilitas fpe&tari foler, et de

Theolog i

quo multo amptior hanc iri rem contra Ancum di-

e nusquzm

i codit

cendi erat materia, quippe qui ex Sabinis cum

Ànca f

re dicete

Rege Numa et patre fuo M. Marcio Anci auo Ro-

D.

mam aduenit, nullam, fecundum ipfum Liuium,

imaginem , quae honoris et nobilitatis fignum , filio

" Wþ:m:

'Prmiff"b"* ;

fuo cho reliquit , et quamuis filii regno illuftratus

2

z

videri

164

quit nihilin eo d

videri poflit, adeo tamén nominis fui fámam et

yero in füperiorihu

omnem fere memoriam nimium quantum praeful-

gente vxoris Pompiliae genere et fplendore; ami-

&i, iplumque Nus

bant

fit, vt a Seneca Zuci pater mullus fuiffe dicatur.

Ex vulgata le&ione exiftimes paternum Anco ge-

RUOSAE BTRY UER SCS

nus fuiffe Romae nobiliffimum, certe, quod ta-

men falfiffimum

longe nobilius materno, quià

Liuius, qui ex perfona Tanaquilis omnia eiüsmodi

in Regibus Romanis conquirit, quáe hominem

od ls quam

(

Técotiis impl

peregrinum et aduenam in fpem honorum , immó

et ipfius regni.in €a ciuitate confequendi adducere

endarum faepenu

queant, filentio illud plane praeterierit; tanquam

quidque locoer or

etim neglivant, n

fi in eo nihilreperiret, quod eiusmodi fpém nouo

ciui facere poffet; et contrà in matre Anci, licet

then poltea alieno j

regis Romani filia, Sabinam orisinem memorarit,

deyrehendunt; ide

quafi non orines fere Romani eo tempore et paulo

populi multis zebu

i initio, hg.u

ante matre externa per raptum Sabinarum alia-

rumque virg1num fuerint nati

Nec tamen in iis

? ulhungunt, ng,

ipfis Ancum- numerauerim, qui patrem quidem

lhinc ïepemg l'ag

habuit Numam Marcium ex Sabinis oriundum , fed

tibus profertim

matrem haud dubie Romae natam;

Etenim Plu-

lee fünr ampliore

tarchus in Numa duas de ea opiniones fuifle tra-

?; quod deir

dit, quarum altera quidem ex Tatia T. Tatii re-

tüm Vet occafton

gis filia fufceptam eam, antequam Numa ad im-

Rémorpm &orum

perandum Romam accefferetur, adfirmet; altéra

dgendi ert la.

autem ex Lucretia, quam Numa iam ad regnum

titis fludio p "

accitus Romae in matrimonio habuerit

enitam

eriorum mtehlal

Pofterior multo mihi verifimilior vide-

ftatuat

goti, Mdltï illin

tur, quippe quum Numa moriens, poftquam Ro-

quindàm in p

mae tres et quadraginta annos regnaflet tefte Liuio,

OD8 , ne llltomï

filiam fuam in ea reliquerit aetate, vt paruulum

Cowumcamur aud

haberet filium, hunc ipfum Ancum, vix quinque

&tl poffent 8

tunc annos

natum, et tamen vt videtur etiam

PO Rom, u

omnium, fi quos praeterea habuit, primum et

l IOHO (]Ulcafen

maximum. Corruperunt haud dubie Liuium fcioli,

quia

C Ll Conter

165

ninis f fmm et

quia nihil in eo de. patre Anci lezerant, matrem

1 quantum praefil-

vero in fuperioribus nominari et Numae filiam di-

et plendore; ami«

ci, ipfumque Numam Sabinum fuifle non ignora«

"

Mi

)

ts faifé dicatur.

"

b?.nt.

paternum Anco see

1, cette, quod ti-

lus müterno, qu

CAPYVT IV.

ilis ommia etüsmodi

1od aliis quam. plurimis accidit, qui arduis fe

It, quie hominem

lionorum, immo

Q

negotiis implicant, vt multitudine rerum ge-

nfequendi addcere

rendarum

faepenumero obruantur, nec femper fuo

aeterjerit ; fanquam

quidque loco et ordine adminiftrare queant , multa

etiam negligant, nec animum aduertant , quae ta-

usmodi (pém rouo

matre Anci, lict

men poftea alieno iam tempore , vtilia effe et fuiffe

ieinem imemorarit,

deprehendunt; idem etiam ills, qui ad hiftorias

j tempore t pallo

populi multis rebus domi bellique geftis inclyti ab

ipfo initio, habita temporum ratione condendas

i Sibinaum dltte

fe adiungunt , non raro víu venire neceffe eft. . Et

- Net tamen in 6

hinc.reperias faepe , etiam ab accuratiffimis fcripto-

u purem quitit

xinis oriundum,

ribus praefertim rerum Romanarum , quibus nul,

lae funt ampliores, fuo.loco et tempore praeteri-

gm, Brenm Pa

tum , quod deinde tamen; quafi iam ante tradi-

piniones fuiffe ttd-

tum, per occafionem verbo tantum refertur, fiue

hia T. Titi &

memoriam eorum fugerit, quum iuflior de illo

um Num àc n

agendi erat locus, fiue ipfi de induflria ac breui-

;; alfirmet; d

tatis ftudio praetermiferint, et ex narratione po-

sviam d

regnum

fteriorum, intelligi voluerint priora eiusdem ne-

habuerit geni;:».m

yitee

gotii. Multa iftius generis exempla, obliuionem

i verificuior

quandam in fuperioribus commiffam arguentia , et

(iqutm ^0*

ens, pO

Íaepe, ne inconftantioe aut falfitatis ex fe ipfis

4ggmiï'c.'r€1

(le LiUiO:

l

conuincantur au&ores, ifto modo excufanda, ad-

"fï

e; Y

t paruium

ferri poffent ex variis, qui ab Vrbe condita res

iC

"

g, vit quingte

populi Rom. vel faltem partem earum aliquam

qc vide

yr etiam

Chronologica ferie funt perfecuti.

Nos tamen vno

puic, primu?

jà

nunc Liuio contenti, ex eo talia quaedam in hoc

ubie L

um fcioli

L5

caput

Qul

i:

166

€aput connciemus, maxime vt viam muniamus

[b IX.c.54.

emendationi ; per quam maioris eum incogitantiae

] aduerfus Ap.

crimine a Glareano ipfi impa&o, et a nemine ad-

hfrocapta , qt

huc depulfo liberare conablmur.

fires L. Bapri

Tale ergo eft, quod, cum accurate et multis

Coraclium M

egiflet lib. 1. de Seruiana Reip. Rom. ordinatione,

uammá) luridia

addidiffetque inter alia; eum ordinem, qui poftea

[

sz/'l"'

poft expletas XXXV. tribus in fuffragiis ferendis

Conirmgift; ta

obtinuerit, ad inftitutam tunc ab Seruio füummam

atiarem jx [ us

non conuenire, et tribus Seruii tempore ad cen-

fortex Clogae f d

turiarum in comitiis Centuriatis diftributionem

ls érgo inprimis.

numerumque , ficut poftea, nihil pertinuiffe, dein

hilro ubs epti,.

lib. V. c. 18. fubito zrzbumm iure vocatarum in co-

Pupitius, qui duo;

mitiis centuriatis, quibus Tribuni militum confu-

defuntt füffeto,

Jari potefhte creabantur, mentionem facit quame-«

Opezm . omen

uis nusquam ante expofuiffet iltam . maximi . mo-

Tintonem Quaer

menti in reip. Rom. praecipua parte factam mu-

Cenfüram gerenti

tationem

h. e. quo tempore, caufa, et modo

m N)L u-l"llhl'

tribus in iftis comitiis cum centuriis mifceri, et

legis oelte, T.m

ad earum difiributionem iam pertinere, quod de

Seruianis tribubus negauerat ,

Sic

!mm tf in

coeperint.

lib. IlI. cap. 3 r. /egezz de Auentino publicando latam

f v (Mrisp

n jr' Gdf * (

e[fe , nec quiequam aliud dicit. . At deinde cap. 32.

Tomünito quidem

extr. quarto iam anno poft per occafionem Jegezz

leiliam de Auentino fimpliciter nominat.

Quoloco

Tüm us ufb g

Ceteroqui Ls

fignificare videtur vel fiültem nobis conie&tandum

Hüogqe Tempore (

relinquere, eam quam fuperius de publicando Auen-

Ts Confüles. C«

tino latam tradiderat, ab Itilio quodam latam.

At cur hocce modo id tunc demum , et non priore

tum ] anlnm &

loco, quo ex profeflo lata illo anno dicitur , verbo

64 Magifrumy|

n GXercitts UPE

fignificauit, vt certi de eo effe Le&tores eius pof-

Quimis de öncla]

fent? Nam absque Dionytio effet, qui lib. X. c. g.

2 L. Icilio Tribuno pl. de Auentino plebi conce-

m 1tem Verhu'y

dendo, h. e. publicando, rogatam effe legem nar

etelltm Aegtl

rat , ex Liuio quisid pro certo affirmare auderet ?

bl TOU qedem V

Lib.

-.Cl ndqm Cumffe

167

VE V0 fotiamus

Lib. IX. c. 34. in oratione P. Sempronii Tribuni

$ eum incoritutiie

pl. aduerfus Ap. Cl. Caecum Cenforem: Vrbs eo

0, 6t 2 nemine od«

luftro capta eft , quo, de

morttto Collega C. Iulio Cen-

lf

füre, E. Papirius Car[or

,e abiret Magifiratu, M.

| üccürate et nultis

Coruelium Malaginenfem Collegam [übrogauit. — Et

