quum haec fint.e lib. XXXII. cap. 55. nec vllo

modo huc pertineant, quippe quae non a Quin-

quae apud Gr

adfirmatione r

&io, fed a Philippo in primo de-pace conuentu

ante cladem in Theffalia acceptam . dicantur, hic

rit, quili volt

sulam. non re

vero Polybius tradat, dixifle T. Quintium, Zezo-

lis PbarJalum LarifJamque et Echinum , mon reddere,

/ä.'"as n opor

Thebas veddere , vel vt propius verbis Polybii in-

1 hi, praeter

haeream, aliarum:vrbigs quae modo nominatae

1 teteris fein

fint, nellam: omnino oportere vecipere: Aetolos , folas

potro & g

Verum

autem Tbhebas Pbibias oportere vTecipere.

dite eiponi

mum, de cet

hicce verborum fenfus, qui tamen eltapertiffimus,

Quisg;

«

Liuio quam maxime contrarius eft, quamuis Poly-

Vnius o»

bius eodem prorfus arsumento conceffas Aetolis

oc

'Ehebas a Quin&tio fcribat, quo Liuius eif n

e

o

atas

Dem vocr:

tradit.. Nempe O»f«iss yàp Byylruveos &uTR ET

Tifio ortae (

ss duvdquews, m] mwuguuEyTOS O(QRs eis v3v Pououtuy

405 difl t

erisuy , 8 od ivog ; dià «qr] Vv m t m üxeuov. o ergloy

acCurate fotis

lyzuv Pyay Maclav g, Bskevsdog moi wurüv, d« &V

To eut, (v

Vides etiam hic dici, Thebanos admo-

erpoooiyT .

Vere debuif

to a Romano duce, exercitu , vltro vocatos i aimi-

Uil qugque

citiam , noluiffe eam ampleQi, et Pra?pq/iu;[fe regiam

de ib fcig

focietatem Romanae ,

atque . ideo nunc iwre belli

BIDUS, et its

factos Populi Romasi vel, vi bellica, non fua vo-

fulifi"e COn

tto

luntate, in Romanorum nunc effe manu, ac pote-

?'&vhis » Yi

ftate: Verum hinc concludi, non eos folos id-

u i

)

5::25

circo a Romanis retineri poffe, ac Aetolis negari,

fu':?a

fLIEm Í

fed contra ex iíto iure belli.in Romanorum etfe

RE Ciir

&U

at

arbitrio,

ib

401

Auy äz, ijn

arbitrio, dekea vrbe ftatuere quodcunque libeat,

1. de

) Ti

7

u

U

adeoque eam folam in ius et ditionem Aetolorum,

c vl

n

quibus ante fubie&ta fuerat, poíle redigi, ceteras

autem, quae fe vltro et volentes ad Romanorum

cxjus

Peus

focietatem atque amicitiam applicuiffent, ab iis

in antiquam libertatem et «oroou/xy reftitui, Ro-

Liii .e.

[j

manorum fidei conuenire, tacite eo ipfo fignifi-

109 TeGAePt,

cari.

Origo et caufa Liuiani erroris fuiffe vide-

s. nec vlló

tur, quod in Polybio duas negationes, £« sosu/ov,

ültl*

;0:*. 4

quae apud Graecos vehementius negant; ille pro

Ce contentu

adfirmatione more Latinorum imprudenter accepe-

licantac, hi

rit , quafi voluiffet Polybius aliarum quidem vrbium

im,

uullam non recipere Aetolos oportere , Tbebas autem

lf:'f(/-

ll

bre

folas mon oportere , intelle&o ex fuperiori commate,

4 da». praeterea quod, quum videret Thebas folas

Polybi it-

o

a ceteris feiungi, eiusque rei, nulla ceterarum

jfi:f;gbjx j li

porro fa&a nominatim mentione, rationem folli-

UA

cite exponi exiftimauerit, non fatis aduerrens ani-

meru'm

(

mum, de ceteris nullam fuiffe inter Aetolos et

! aper'

]IS

oly

Quin&ium controuerfiam, fed de 'Thebis eiusque

fs À

.....

etolis

vnius oppidi reftitutionem ab illo in difceptatio-

peratas

nem vocari; quamuis adie&ta et modo expofita

t

u

ratio ortae difceptationis, vt et quae porro inter

,eos di&a traduntur, et ab ipfo Liuio fideliter et

4

Iu

accurate fatis funt expreffa , ab iftà fententia omni-

u

J y

[/]

no eum, fi rei et AuGori fuo attendiffet, demo-

uere debuiffent, ^ Agitur enim porro apud Poly-

T)

banos q6o

bium quoque inter Aetolum et Romanum primo

(

j0.

;

(

de ipfa focietate belli, tum de iftius focietatis le-

Pa

",

ul

Jl

gibus, et ita, vt fatis pateat, nullam inter eos

unt

son f VO*

fuiffe controuerfiam , difceptationemue ortam dé

'Ihebis, vrbe, quae xare xoéros &Azcw, et uaT

nu,

iT po«e

vtüXesby Umoxceipts Poytoaois , Vi capta, et iure belli

eos folos j :

faca fuerat.Populi Romani, fed de ceteris Theffa-

ieolis 0697

liae ciuitatibus, quae fua voluntate Romanorum

manox'üfïl"e

jïc

Cc

fidei

D

rbitrio

402

lorum iterum

fidei fe permiferant. Poftquam enim Phaeneas

Aetolus Quin&io, folas Aetolis 'Thebas conce-

tal

uuuuu

ul

Nam

denti, refpondens, aequum confuiffet recipere eos

et Leucad

vrbes, quas ante bellum habuiffent, primum z-

uereatur , ad

Sázi avvezoMtpayray pro focietate belli, vt ait Liuius,

dübie de The

deinde quod per priftinam focietatem, feu leges

et li. XXXI

priftinae focietatis oportebat eorum quae bello

fe a Rom

ertore;

1

1 füum

capta effent , praedam, quaeque ferri agique pof-

funt ZzizA« , fequi Romanos, vrbes vero et agrum

didicife, de |

Aetolos , repofuit iterum Quin&ius primo focieta-

eidem fu

VTUT

ortr

1

tem iftam effe ruptam, quo tempore Aetoli cum

D/

t

[

Philippo pacem fecerint , reli&is Romanis, deinde,

tünc

Tam.

fi ea maneret , oportere tamen illos recipere vrbes,

imilis fere

a BRraves BSsNovzdv G QUs as viy Pogiuv aísi d

"A

-

61,501-

tile exemplua

cay (?frrsg od u Oeveooy müXas Gmtug0] mETUXQUCE

Linium mihi .

yVv) &UM. dÓrwes xwra mparos fuAwguy. HOn fi quae fua

aduerfus Gallo

voluntate in Romanorum fidem [e dediderint ,. ( quod

1d Epoffognar

iam . fecerimt omnes. Tbe[Jaliae ciuitates,) fed f quae

in Eumenis ar

vi fuerimt captae.

Quae omnia et fingula cum eo-

tiocho aduer

dem plane ordine, eademque , quantum fieri poteft,

fim db eo li

fententia, fua lingua reddiderit fideliter Liuius,

fent, if

xes profe&o mira éft, non vidiffe eum, aliter

f.v;]iuzj&rumqa

proinde fuperiora ex Polybio fuiffe vertenda, ne-

Iterum gj D

que de Thebis, quippe vi captis, xar4 moAeuo

* od regug

izoxeplus, Quin&ium Aetolis mouiffe controuer-

Gombefrilus «

fiam, fed ceteris Theffaliae ciuitatibus vltro Ro-

manorum fidem fecutis, quas illi item a Philippo

Tügibts ac ij

[i]e armis lg

repetierant. Maxime quum etiam ex iis, quae ab

ipfo Liuio deinceps produntur, non male quis

LEU QBWI;

V Ynà fantu

colligat, ex: his: ciuitatibus folas 'Thebas Aetolis

Ofinibs fen t

Quin&ium et eius legatos, pace iam cum Philippo

.

f

d

Jingiltim ne

Ga , reftituiffe.

Nam cap. 34. Theffalorum gen-

ti. conceffiffe dicitur libertatem, et addidiffe iis

M.!ew Ülmp;;

Achaeos Phthiotas, exceptis Thbebis et Pharfalo ;

4ltt]m) Wont "n,

Citgilyy .

haud dubie quia Thebas poteftati ac ditioni Aeto-

lorum

fiaf, [17771

ghi

403

I P neneas

lorum iterum fubiecerat, de Pharfalo adhuc dubi-

las co

tabat.

Nam fequitur continuo, Zezolos de Pbar-

t Tecipere e

Jalo et Leucade po[flulantes , vt ex foedere fibi reffi-

, pri

m

La

zuerentam ,

ad Senatum veiecios.

Poftulaffent haud

rt ait Luns,

dubie de "Thebis mdcm nifi eas recepiffent.

Sed

em, feu leges

et lib. XXXIV. cap

. queruntur iidem l;' atidari

1 quie. bello

fe a Romanis Z L*/mw et P/::W/alo.

Ex mm vtique

ti àgique pol«

aof

errorem füuum facile correxiffe potuiffet Liuius, et

Verü

um

didiciffe, de hifce vrbibus, et quae praeterea in

Ia

t

ptimo f

eadem fuerunt conditione, non de Thebis, difce-

Ie Ae(J;l Qu

prationem: inter. Emperatorem Rom. et Aetolos fuitfe

manis, deinde,

tunc Oor?a7H.

"fClWle Yr L)€S,

Similis fere, fed non tanti tamen momenti incu-

[/!

5

5f

riae exemplum etiam lib. XXXVIIL cap. 18. apud

n

"u

Refert ibi Cn Manlium

49 87

Liuium mihi occurrit.

aduerfus Gallograecos tendentem, mifi

ffe legatos

n [' qlraejml

"

drint U

qi

il

ad Epofï'ovnatum ; qui vnus ex eorum regulis et

75)) IH [V"x'le

in Eumenis amicitia manfcmt, et negauerat An-

al cum &0«

tiocho aduerfus Romanos auxilia; recepiffe vicif-

i

m go'el

fim ab eo alios orantes; se Tecfofgzgis beUnm in-

eliter Liuis;

ferret , ipfum im eam gentem iturum Epo[Jognatum ;

We eun, —mer

p Jnafarumque vt inperata faciant.

Deinde alios

vertenda, 0

iterum ab £Épo ügnato Jenz/fc mmcz/mtea, profectum

)iü y, fNU

euim ad regulos Gallorum , mibil aequi impetr. a/fe :OUX

iffe controuct-

campefiribus vicis /7'equentes demigrare, et cum con-

jugibus ac liberis Olympum moutem petere, vt inde

ibus x*ï'O "0'

tem 4 Pl ...

fefe avmis locortmque fitu tueantur.

Certiora po[lea

ex 'lQ Gu-e

Legatos Oeuoandenfium attuliffe , quia fcilicet, non

j m

]'- uUS

de vna tantum gente, vt Epoffognatus, fed de

omnibus feu tribus Gallorum sgentibus diftintte et

TU I' ; AC'O I5

fingillatim nunciabant. Nempe Tn/z/fobüzai Um ciui-

s um Phiippo

16"' [orum g

zatem Olympum montem cepiffes dinev[ós Teclofagos

Trocmos

o aldid

ffe ii5

aliumqontem, qui Magaba dicitur, /)enz/fe

g Dbor] T

couiugibus ac liberis apml Tsäïo/arros depofrtis , àr-

snatorum agmine Tolifloboiis flatuiffe auxilium ferre

C uh

['VU- Aeto

lo ul

e€2

t

404

folum a. Plat

üffe gens

At fi fuperiora repetas, Te&ofagorum f

Ae

X'(*rll.

debuit, quae Olympum montem cepit. Ea énim,

quum Latim

ad quam Epoffognatus fe iturum promiferat , o

z

pe-

modo g

ramque daturum, vt imperata faciat, mox, nibil

vt für

aequi impetrato, iftum montem periffe legitür.

Graecos

Diferte autem illa Tectofagorum nomine fuerat

et tamen v

Sed etiam haec quae de Epoffognato

infignita.

guae 1

El

e

b]

n

traduntur, ex Polybio haufiffe Liuium , patebit

in la

lon€

legenti caput 33. Excerptarum ex illo Legationum.

te Dio mani

Patebit vero et illud, male Liuium atque incogi-

quando de C,

tantia quadam pofuitfe Teclofagos pro "Tolifloboiis,

quum fcribit

Epoflognati legatos oraffe Cn. Man-

fuq in Confül

M

dpr

M

lium ; ze Tedofagis bellum inferret. . Nam ita Po-

[

Vyciov zrosc f

Betc,

i

lybius: Koj 6 Ezozóyveos Seeudpe troós

zy0

p

ü€ à

[on

;

104 » ,U-noh eme-

urat

«u] mugexuAea Tiv Tvstiov, j2 vrposéayo.

MAtT€ natos

fwXa» xdpws TOs 'Tousoftyms : VocXetous. Confer

IES, quï

lills a

reliqua, et videbis eadem effe Liuianis, vt often-

fe res hibere

dit iam Vrfinus, qui etiam verbo monuit, Lisium

Verüm et alibi bunc 75v 7v

vel certe hic

babere , Tectofagis.

C

M

arc

l]

10 2

uxüv cov» apud Polybium male et parum

Qs

Á

&il

S('L

atri

do&e de conuentu

Pylaico totius' Graeciae, qui

Tren, Qu

0i

fuerit Thermopylis, accepiffe, et ita etiam. red-

dem 4 nonmi

didiffe, quum Polybius Panaetolicum "Fhermis,

.

Aetoliae metropoli, haberi

folitum, haud dubie

Üctrone orat

intellexiffet, obferuauit, ac publice docuit eru-

tbinlb I

5 hi (

ditiffimus Grentesmenilius.

3u5, qui ver

Nepotem quoque eodem modo lapfum in inter-

i

et graecum vocabulum, qup tribulis

quam ift Cic

pretando :

fignificabatur , habuiffe pro n

ominé proprio homi-

3 obierr

nis,

qui Phocioni fuerit amicus, obferuatum pri-

Ingaé L

N

mum a Longo

lio , certatim poftea notarunt Inter-

am reU.Grg

Nam quod

Schottus de Zxippo commie

füiffe

pretes.

ie

nifcitur, id alienum omnino e

ft, nec folum ab eo

d.

UP

D.^

AN])

quod vulgatur ex membranis, E

byletus , fed et

[/] (,0

Vt taceam non

VDu)

yuA,

BCJ

ab ipfaHilPtoria longiffime recedit.

folum

L

495

m füiffe sens

folum a Pfutarcho, quod ille putat, fed et ab

Aeliano vo

^Cf

o

r iftum SéXmmov,

non Ewzzo ità

pit. LXL"D

m"EW i, Opte

quum Latini folo fratris et fororis vocabulo non

"

jl

il

modo germanos , fed etiam patrueles .defignarent,

yertffé ]

vt fupra.cap. III. pluribus docui, id ipfum quoque

10]I

tomine fü

[

Graecos fcuptoxeq, qui fua ex Latinis hauferunt,

0

et tamen vtrumque diuerfis vocabulis ex vfu lin-

& Lp

guae fuae figuificare folebant et debebant, modo

Itrm ,

ole

j

m

in haentamouem modo in errorem induxit.

Cer-

| at

u

[2

te Dio manifeftam in eo haefitationem produ',

yro 10li

Ji

Ü

o

qumdo de C. Marcello, qui M

M.. Marcello patruelt

fuo in Confulatu fu"ceHïL, f(.llblt lib. XLI. lZv

affe Cn.

Moxshay, Mdaoss veduów, 4 gj eseMQv: Aiyyeruh

N iti Pw

geug 8xoTspoy.

Satis liquet cum ex hoc loco, tum

f/

j

d r

aliunde a Graecis folos fratres, eodem patre, vel

3

matre natos vocari «)AQss«, non item patrue-

"EU

oner

les, qui illis «veduoz,

At aliter cum apud Latinos

qanis, vt 01 itefle

fe res haberet, idque, vt videtur, vel ignoraret,

n .L' Ll. 1l

vel certe hic non cogitaret Dio, putauit de hoc

'Zl lutc 'w Til

C. Marcello antiquiores inter fe diffentire, et ab

qe er parom

aliis dici patruelem Marci, ab aliis germauum fra-

Grsecie , qit

£re.

Quod pofterius falfum eft. Vocatur qui-

a etiam Te

dem a nonnullis fimpliciter Marei frater, vt a

icun Therts

Cicerone orat. pro M. Marcello , tum pluribus lo-

g, haid dié

cis in lib. IV. Epift. ad Famil. (de hoc enim intel-

jce docut &T*

lisendus ibi eff, quandoquidem alter C. Marcel-

lus, qui vere germanus fuit Marci frater, tunc

ffum n utet

quum ifta Cicero diceret et fcriberet, diem fuum

3 q in b,.IS

jam obierat) fed interpretandum 1llud erat ex vfü

& prop

0[10 l OI'H

linguaé Latinae de fratre patruele, non germano.

bæmmm p

Nam reuera hunc Confulem Marci patruelem

gotirnt Inte

&wóy fuifle aperte adfirmant tum Suetonius in

p commt

Caef. cap, 29. C. Marcella, qui fratri patrueli. fio

ec 101

um &

Marco in, Con[ulatu juccefemt, tum Appianus

i,

pl

EuQwvA. É. Càp. 443.

ngwnaw Vmonot A;w?»zas 75

fe caceam

^

c

3

TIxvAos,

folum

406

s

Sivlt ia

C

!

TÍa9Ao , iæc] KA. Alu'xgs?)ka:, eyeluós T 7.'5:7?;'gx Mse-

xUs. Praeterea Marcus fuit Marci Filius, quod

etm ite

-

jeni

aui

ex ipfis Dionis Confulum indicibus, Gaius ifte

ma

N

lu

t

Gaii, quod ex Cicer. ad Famil. lib. XV. fcimus.

J

:l?

nüper «

Eadem iftius vocabuli apud Latinos ambiguitas

etiam in errorem eundem Dionem induxit, vt

1ee

ïa

«C

fine vlla iam haefitatione 47:90, diceret, quem

diriis (v-::c'.:iw

l

r

n

&ve]iv debuiffet, fi re&e rem, vrerat, intelligi

tel

l

imi vol

xvait

véllet ab iis, qui Graeca, vt oportet, fecundum

rer

vfitatam vocabulorum in ea lingua fignificationem

f

st

accipiunt. Nempe lib. LIX. Caligulam interfe-

0s, qui foce

!

ciffe ait Tiberium zóv 42:Q», quem haud dubie

veto f

Xeo eum i

in Latino quopiam ftriptore Caligulae folummodo

fratrem dici legerat, ficuti fit ter in Suetonii Ca-

fuife Al [

fed dter ney

ligula, vbi et de eiusdem infanda nece agitur.

Non tamen propterea germanus ille fuitiftius mon-

el feri

r

ftri frater, non d:óv , fed cveluós, patruelis, et

quum 1 Gra

quidem per adoptionem Germanici ( qui pater Ca-

tis fepe etia

ligulae) ab Imperatore Tiberio fa&tarn, per quam

li ; nueni(fe

adoptionem Imperator ifte, adoptiuus fuit auus

t&ris

s fo

r

Caligulae , ficuti erar per Drufum naturalem filium

etiam poller

naturalis auus huius Tiberii a Caligula occifi.

'i'zer,ven

e SqJ

v

Quinimmo eriam ipfüm Ciceronem et ex eo Va-

lerium Max. fimiliter pene eademque ex caufa la-

lerium Elace

pfos erediderim , quum Mertello Macedonico , zrés

r H

Fuerunt enim reuera. eo

dhe f

filias nuptas tribuunt.

QCUR(:Q

rempore tres Metellae, matres Lucullorum , Sci-

"II li

X ad Fm j

pionum et Seruiliorum', eaeque frequenter nomi-

nàntur Z7e$ fm'ares.

Verum 'tamen non omnes

d vo

C :

erant Macedonici filiae, germanae inter fe foro-

1US forte no

res, fed duae tantum, Scipionum et Seruiliorum

eorg, ]V 1

matres, tertia vero reliquarum erat patruelis fo-

l

l't! dici q

ror, filia Calui, Macedonici fratris: Verumi hoc

f'jm qum;

alibi diligentius excutiermus.

lal nom

lun.ifi

Simili

4

07

£

]

03 M'i,vü-

Similt in'Graeco fermone ambiguitate deceptum

Hifs, quod

et in interpretando lapfum Hyginum fàb. 3. ob-

s, Gatus ille

íeruauimus, et doctiffimo eius Emendatori Tho-

, XV. fomus.

mae Munckero, magno humaniorum literarum

malo nuper defun&o, facile probauimus. Dici-

s ambiputos

n induxt, vt

tur Aeetae Colchorum Regi refponfum, ex pro-

[iceret, quent

digiis oraculum vel Deos confulenti, 45 adueze

erat, intellig

"Aeoli filio snortem cateret.

Quo refponfo vere in-

telli.g.i voluit Jafózer; cuia nonnullis mors Aeetae

«t, fecundum

;

immificationem

foceri fui adfcribitur , et ideo ab ipfo Hygino inter

am inter

eos, qui foceros fuos occiderint, refertur; Aeetas

m haud dübie

veto Pbryxum intelligi traditur credidiffe, atque

ideo eum interfeciffe.

Debuiffet ergo vterque

m

odo

fuiffe Aeoli filius.

Id vero neuter quum fuerit,

: Suetonii G-

fed alter nepos, alter pronepos, valde verifimile

; nece qgitur

foiciffius mone

eft fcripüffe ita Hiyginum interpretationis vitio,

: pæï:ue'.äs, &

quum ii Graeco, ex quo pleraque haufit, reten-

m

C

4

[

tis faepe etiam in Latino fermone Graecis vocabu-

(

QUi

lis, inueniffet As0) ls.

Quo nomine, vt et ce-

lam, pet qu:m

us füit qUU$

teris eius formae, non folum filius, fed et omnes

etiam polleri fignificantur , immo ipfe J2fom apud

araraler f.limïl

]

'PZzetzen. Lycophronis Scholiaften, et . Pbryxus,

Caligola 0ctt

eiusque filii, etiam apad Latinum Poetam, Và-

n er ex eo li

lerium Flaccum lib. I. v. 286. et lib. V. v. 461.

geer a l

"'E'S

Similiter Hyacinthum , Spartanum puerum, Amy-

acedonic

clae fecundum plerosque filium , ab Hygino fab.

[

n ef)

nm reuU

271. et aliis quibusdam Oeali filium dici fufpica-

yculloram» Scf'

pot-

bar ad fab. 14. pag. 39. quod eum etiam Oebali-

fequ(Ell!e?

[

dem vocari aliquando fcirent, licet eo patria il-

en non

lius forte notetur.

Nam certe Seruius ad Virgil.

e n

u x f(] i

Y

Georg. IV. 125. Caftorem et Pollucem Cebalidas

un

"

fratres dici a patria. Laconia , quae et. Qebalia , cen-

fat

pa

g;ueïis d

hoc

fuit, quamuis male, quum auum illi habuerint,

;e Verart

PT

Oebalum nomine. : At Hyacinthi inter maiores nul-

memorat Paufanias, fcriptor

lum iftius npminis

Qc

dili-

$i

il

408

dicit fllas (

diligentiffimus qui eos omnes initio Aszxowxiy ac-

curate recenfet.

Denique Ouidius Metamorph. X.

Üxmats fcr

cabulo inter

quum Zmycliden eum a patre iam nominaffet , paulo

defperatifím

poft ibidem etiam Oebalidem vocat.

Sed poftea

ego in alia ad do&iff. Munkerum Epiftola obferua-

musille Hys

tionem hanc meam ex parte corre&am, quod in

mgis propr

quam Qrzapi

eius editione tamen eft praetermiffum , volui , quo-

niam de Hyacinthi huius, ficuti et de multorum

plane vt illud

aliorum , patre duae reuera videantur occurrere in

VÍurpatum.

fabulis fententiae, quamuis iftae diuerfitates ex

omnium coni

his et fimilibus caufis forfitan primum fuerint

ficatur a Gra

vibs Heffod,

ortae; fed maxime, quia Ouidius XII. Metam.

etiam Caeneum in vna fabula modo Elateium v. 189.

w titi Qu

et 497. modo Zraciden v. 209. appellet, vtrum-

epud Latino

que itidem a diuerfo eius patre, qui fecundum

Virgil in ic

plerosque fuit Elazus , fecundum aliquos Atrax.

Tae Ts

Cereroqui tamen Hyginus in his patrónymicis

fane alibi quidem cefpitaffe, immo ea aliquando

De quo loco

manti ij Ad

pro ipfis filiorum filiarumue propriis nominibus

li m e

accepiffe videtur.

Sic fab. r9». Atlas ex Pleioue;

Thento Nepn

Kitte Oceanitide XII. filias babuiffe dicitur , quafi At-

Vérà enim (

Janti duae fuerint vxores, altera P/eioze, alterà

dem Nere

Oceanitis nomine, quum haec ita a Graecis patro«

nymice fuerit cognominata, quod effet vna filia-

MUUO RPFE

rum Oceani ; fiue illePleionen , quam ipfe Aftron.

fis DEQ NI

ii Poets

JL. 3 1. Oceani filiam bis dicit, ifto cognomine ali-

cubi fignificatam, ornatamue legerit, fiue Aethram,

Natuji; ,

4f1nae, Cor

quae et ipfa Oceani fuit filia, atque vxor Atlantis

a quibusdam dicitur,

Eius vero nomen hoc loco,

foutor df

quafi deperditum , vt ex coniectura cum Viris do-

. Sumam

&is inferas, non eít neceffe, quum. haud dubie

Wotrim anj

hic adhaeferit ipfe Hyginus, et patromymicum,

& Vif

vt dixi, pro vero et proprio mulieris habuerit no-

mine. Nam et fab. 14. Harpyias eodem plane

fiting ) qllli

15 t men.

modo et fimpliciter item Thaumaatis et Oceanines

dicit

qmbus qUOS»

409

0 N 20«

dicit filias (Ita enim hunc locum correxi, vbi

llemorph. X.

Ozomeres fcriptum occurrebat, quum de ifto vo-

T

minaffet, yaulo

cabulo inter pauca alia, corruptiílima itidem ac

, Sed pola

defperatiffima,, per literas me confuluiffet do&iffi-

iftola obferuae

mus ille Hyginifofpitator) .

Eft vero Oceanize non

a, quod in

magis proprium nomen iftius Harpiarum matris,

1, volui , quo«

quam Qceauitis Pleiones, vel Acthrae, fed itidem

de multorum

plane vt illud, pro vero eius nomine acceptum et

qr occurrere in

vfurpatum.

Verum autem erat Z/e&£ra, eaque

diuerfitates ex

omnium confenfu fuit Oceani filia, id quod figni-

dmum fuerint

ficatur a Graecis Qxe«viygs nomine , aeque ac Qxezy£-

-Xl Metzm.

vb« Hefiod. 9soy. v. 364. vois ydp x emi u-

vic Quos. Queevivay, ! Eiusdem figurae nomina etiam

Jateitm v. 199«

ellet, vtrume

apud:. Latinos inuenies, vt JVerie Galatea apud

wi fecundum

Virgil. in Ecloga VII. Sic Catullus Epithal. Pelei:

iquos Arra.

Teue Thetys teuuit , pulcberrima Neptanine.

; plirdnymiüf

De quo loco minime ego affentior Turnebo exifti-

y ex aliquanio

manti in Aduerf. XXIV. 9. «à Neptuniue vocandi

viis nominibus

effe cafum , eoque fignificari Peleum , quod ex ele,

il P!ïäüne,

mento Neptuni et neptibus vxorem petierit. Re-

itur, qualt at

uera enim defignatur eo ipfa Thetys, quae qui-

Blione, dterà

dem Nerei erat filia, non Neptuni, ita tamen a

Graecis p

Catullo appellata videtur, quod clariffima erat ma«

effet vnà Til

ris Dea, cui Neptunus praeeft, quodque idcirco

am ipfe Alron.

apud Poetas ab eo faepiffime denominatur, Hinc

cganomine r

Neptumia arua Virgil. Aen. VIII. 695. . Neptuniae

; fiue Aethrat

lacunae. Corni£ ad Heren.IV. 10. Immo ipfe zumidi

t vyor Atlonts

genitor profundi vocatur ab Ouid. Metam. XI. 203.

omen. hioc lxco,

7

ris do«

Summam etiam et manifeftam in exfcribendo

j Curt Y

]

4 dubie

incuriam animaduertimus in Hygino fab. 273. ybi

j ho

ex Virgilii quinto Aeneidos x« z5ox retulit cer-

Qtrorry

micuft

tamina , quibus ille fingit Aenean in Sicilia, Ma-

j; habuerit

nes et memoriam patris fui coluiffe, tum praemia,

, eodem PW

quibus quosque honoratos ab Aenea canit. llle

u

vero

"Ti

diat

Cc 5

4IO

vero nauali certamine Cloanthum viciffe,.et acce-

Nec mirum

pilfe praemium talentum argenti, auratamque. cbla-

mythologos,

auydem fcribit, quum Virgilius Aenean omnibus

etiam confü

clafficis militibus communiter talentum illud ar-

Mï,'xj.l.äjoïu,'n

Poetae, w

genti dediffe tradat, alia vero dona ipíis du&ori-

"

bus, inque iis Cloantho vi&ori chlamydem aura.

[ui

m Paffert.

tam.

Deinde Eurytionem ex iis, qui fagitta cer-

tius nobilif.

At vero Virs

tarant , sumeri accepi[fe galeam ait.

$ed iam

gilius non exprimit munus , fed e galea forteseum

Audoribus,

cum fociis duxiffe ponit.

Quam galeam Hyginus

aduerfionibu

magna ofcitantia ad munus ipfum tranftulit feu

contemmt,

pro ipfo munere Eurytioni tribuit.

nobis in fcr]

llam Nifi filiam i:g

Cetrerum quod fab. 198. Scy

etiam ex jis,

etiüm nobis.

piftem , Cirin quem vocant , contterfam dicit, quum

alii in auem. mutatam tradant, in quo reprehen-

quanta nafce

dendo Reinefius in variis Le&t. modum plane exce-

fers, Leu

dit, defendendoque Schefferus in differt. de aetate

quod tamen

et ftylo Hygini fatagit, profeffus non temere qui-

tüimus, i

dem alibi repertum iri, habuiffe tamen fine dubio

Tumque ve

Hyginum, quos fequeretur, in eo certe non er-

dis aut intt

Fuiffe eum inter

rauit, fed verealios eft fecutus.

Vero videas

Veteres quoque, qui illud tradiderint, aperte adfir-

met illis

mat Seruius ad illud Virg. Aen. VI. Seyllaeque bi-

s yacet.

ormes, vbiait, quod necdum animaduerfum miror:

dliortm ,

"Scylla filia Nifi fecundum alios in auem comuer[a eff,

fecure df

fécundum alios in pifcem. — Atque ea de caufa Virgil.

térum Auà

in Ciri. V. 484. vtriusque meminiffe videtur fenten-

l, fice

tiae: ita fcilicet, vt non fatis habeat oftendiffe vul-

Ttlis et vg

garem fe praeferre, fed ecalteram , quae in pifcem

Xïä C()nf'fgu

eam abiiffe dicit, diferte neget.

Illïïme tel

Sed tamen, inquit, extermam jfquamis ve[lire

hoferre in

puellam,

L"x'xl'lfge, l

lnfido[que inter teneram committere pifces

inlgri j

Non flatuit : nimis efl. auidum pecus Ampbitrites.

l nomi Y

Aeriis potius fublimen fuflulit. alis.

Néc

ïomnihus,

41f

iffe,.et attz-

Nec mirum fane diuerfà hic quoque prodidiffe

itütque. la.

mythologos, quum hanc ipfam Scyllam Nifi faepe

ln omnibus

etiam confuderint cum Scylla Phorci, et huius

um illul ar-

perxuópQucw iHi tribuerint eomplures et magui

iplis dudori-

Poetae , vt multis docuit Virgil. in ead. Ciri v. $4.

mydem qut«

tum Pafferat. ad Propert. IV. 4. et multo accura-

n fagitta cet«

tius nobiliff. Heinfius ad Sabini Epiftolam VIyffis.

Àt vero Vir-

Sed iam plus fatis iftius generis de antiquis

ia forteseum

Au&oribus , quos nequaquam velim ex hif. Anim-

lexr Hyginus

aduerfionibus, quisquam prae füi aeui hominibus

eranftalit feu

eontemnat, aut a me contemni putet, tanquam

nobis in fcribendo negligentiores.

Etenim fi quis

fi éliam i

etiam ex iis, qui nunc fcriptis inclaruerunt, forte

i dicit, quum

etiam nobis ipfis, talia ftudiofe vellet conquirere,

yo repreliene

quanta nafceretur illi iftiusmodi Animaduerfionum

n plane exce«

feges.

Leue nunc eft et vix vlla mentione dignum,

fert, de aetate

quod tamen in priftis ilis hoc capite etiam no-

a temere qu

tauimus, in allegandis Au&oribus, locisue, eo-

yen fine dubio

rumque verbis et fenteztiis minus re&e referen-

Immo

cette nf &t*

dis aut interpretandis fimpliciter erraffe.

vero videas faepe, contraria plane et prorfus alie-

iffe enm intet

naex illis nunc adferri, atque egregiam inde, fi

& agcrteadür-

S(*-,'L'((El]flf li«

Diis placet, obferuationem cudi, manifeftiffima

i:er'mmm:xmr:

aliorum «gogxumr* , fcriptis eorum . compilatis,

fecure defcribi, ac publice idemtidem repeti, ve-

s cumer]t ^

]

5

leciofi Vg

terum Au&orum verba apud alios haud dubie

(

etur fenten-

le&a, licet id fedulo diffimuletur, maxime teme-

rariis er vaniffimis conie&uris, quas antecedentia

oüendifïq fUl'

vel confequentia , fi confideres , vel infpicias, aper-

at n pxlcem

Sed talia

tiffime refpuant, et refutent, vexari.

proferre infinitae effet operae, tum odiofae atque

[juni: apfirt

inuifae, praefertim in viuis, Paucula tamen, fed

ul

infignia inprimis ofcitantiae ctiusdam exempla,

, iie&

s Anplirit

in noftri vel proxime fuperioris aeui clariífimis

hominibus, iam demortuis, a me obferuata, hulc

N

capiti

412

capiti adiicere volui.

Onufr, Panuinius Commen-

audorüm et

Erhnico hor

tario fuo in Faftos Capitolinos, quem ex Sigonia-

no, quacunque tandem fide, ita defcripfit, vt

verbis aCcep

peruerfas etiam Au&orum, rerumque citationes,

libello,- qu

certiffima. operarum errata, aliaque f;t.lae ipfius

inter alia fc

fententiae, quam alibi expofuerat, maxime con-

tim . fumtum

,f

MT

traria inde transtulerit, adiecit libellum de Nomi-

[ j:??'ld

1

r

»

"t

nibus, ex Sigoniano itidem, licet nufquam lau-

j

dato compofitum, mutato tantum rerum ordine,

pI

E

vt omnia fuae viderentur obferuationis.

Neque

£t

E

?uunfur

vero neglexit, quae etiam Ant, Auguftinus Emend.

c

At

Ill. 8. de veterum nominibus erudite difputauit.

tuiffet ing.*ef

Verum dum his quoque alienis plumis fuum libel-

tm oare oj

um ornat, incredibilis pene ofcitantiae fpecimen

fe

udm

dedit.

Ftim q

D

Etenim Auguftinus, quum fpecialem quan-

iltet,

dam JANowigis effe fignificationem ,. qua familiae

?i

[*-T

I)

j

hiüs, q

nomen prae ceteris notet , docuiffet, addit tan-

feis lib.T c

dem pag. 160. Ipfius familiae meutio fit ab Vipiano

Sine Turis p

fb tit. de Verb. figuif.. Primum fignificatae Legis

quàm et nf

vocabulum, quod eít Pronunciatio $. 195. vt fo-

ajfarr, i

let, in margine notat.

Pergit deinde, fuis ver-

z

IU fl

bis, quod probare fufceperat, repetitione qua-

farcinajs,

dam finire et concludere, atque ad Romanos pro-

ltc: uj (

prie reftringere. Nomen itaque eum [peciali, bac

Wunot By,

Miguificatione accipitur , familiae nomen Jgnificat Ro-

f

Fidog

qmauis tantum, bominibus.

Nai Graeci et barbari

Li!:ir:s, Dit

Jingulis mominibus vft , familiae nomine. uon vteban-

] *;H.I/ï" tonfln

£ur.

Itaque. Demoflbenes , Arifloteles, Plato, et

mf/?m;;( ,,,m

illa facro[antia uomina lefus, Moy[es, Petrus, item

dutis tirujoi

cetera aliarum uationum ad familiam sn.propagan-

1 grauiter:

gur: eramt euum uon geutis , fed frgulorum bomintum

Sttoris iroy

' vocabula. . Haec ipfius Auguftini verba, Onufrius

meus vel omnia, vel certe vfque ad primam di-

Pnii ii

"n Aduer

ftin&ionem (nam credere. vix aufim, , eo incogi-

Tortine g

vt religionis noftrae,

tgntiae ilum delapfum,

auctorum

üt: &f "mz

413

msCommep-

auc&orum et Antiftirum nomina [zero fum&a ab

n e

E:thnico homine vocata putauerit) pro Vlpiani

kïlem D

vt

verbis accepit; füisque Le&oribus obtrufit in di&o

e citationes,

libello,- quum .de nomine gentilitio agit, haec

& fiue iplus

inter alia feribens: /dem ( nempe, Nomen fpecias

maxime cone

tim fumtum notare nomemn gentilitiun) ezza

lum de Nomi«

clare et egregie. explicat ub titulo de Verb. Jfignif

pufquam fu»

p

Vlpianus, CVM AIT: Nomen itaque cum . [pes

rerum -orati

IN

6

ciali bac /ïgn.ijïmtimze accipitur , familiae etc. ^ Ses

, Negie

quuntur enim' oimnia quae modo ex Auguftino

t

inus Emend,

attüli.

At'quàm facile errorem hunc cauere po-

ite difpatatit,

tuiffet infpe&o faltem loco ; quo fententiam fuam

js füum libel-

tam clare etegregie explicari falfo affirmat, prae»

tite fpecimen

fertim quum -eum Auguftinus in margine fideliter

ecialem quan.

expreffiffet.

Noón minus grauiter offendit Steph.

qu familiie

Pighius,qui acriter fatis exagitat in Annalibus

fuis lib. . càp. 2 r. Enchiridion Pomponii de Ori-

(t, adüt tin

gine iuris per caufam erroris, quem tanien nun-

IT Vipam

iNon

jcatae Legis

quam et nufquam in eo, fed' alibi legerat.

jj Vt le

affentior, inquit, Pomponio ICto, vel ili, qui fb

eius nomiue titulum de Origine iuris ex Hiftoria cou-

e, hus Vete

Jfarcimauit , suultis erroribus fujfultum.

Qui fcribis

Aae[irione que

Vonams p

boc iuris (loquitur de iure Fecialium) zzffituiffe

j

J hat

Numam ! Pompiliun - Regem , cum indicendum ej]e"t

:f'ia

T

Tict h-

bellum Fidenatibus. — Quid boc quaefo moui? . Aliter

Liuius , Dionyfius, Plutarcbus et alii : quorum cone

j

,Je/

£ harri

Janfu conflat a. :Nwma mullum. bellum. indicium vel

UT

geftum fuzffe. — At nihil eiusmodi in ifto de Origine

lii Plao, d

; Pt 77

iuris titulo fcribi quouis pignome contendere aufim.

Et grauiter hallucinatur ipfe Pighius, dum ICtum

17 p,v;)/lgfw.

erroris arguit, eique temere tribuit; quod in Pom-

L

o;;;imfill

ponii Laeti libello de ficerdotiis olim legerat forte;

3fb37 0m nü's

et in Aduerfaris fuis, vt videtur, folo Pormpoaii

al primam 0*

nomine notauerat.

Is enim vbi de Fecialibus agit;

g, & 08*

ait: Eos jnflituiffe dicitur Numa , quum indicendum

j mb

)

c:[,ïf't'

queorim

"

e[fet bellum Fidenatibus. | Quo mifcuiffe videtur res

tis Sizonii d

Romulus enim bellum cum

fequente leg

Komuli ec Numae.

Fidenatibus geflt, ^ Numa vero. fecundum Plu-

()bi'eqazen.:is

tarchum et Dionyfium Feciales inftituit, ne temere

tràní

a feroci et bellicofo populo fumerentur. bella.

Epit. LXVII

Denique filentio praeterire nunc non poffum,

L*.;,lm.-nc, M

W

105 dj

Ü

quod nuper legebam in Clariff. Schefteri Notis ad

Vi

Obfequentem : vt eadem opera duobus locis huius

n

fcriptoris, vel certe tironibus ad eum inrelligen-

23 C

Obfto:

dum . Schefferi Notas adhibentibus fuccurram.

u';;ud

!

p

Ü

n

Cap. 105. ait Au&or. Fugitiui im Siciia proelüs

erucidati.

Ad haec annotat ille: drmo im Ciicia.

monu

K

Vide Sigouium ad Epit. libri LXLX. Intelligit

ADmalt

g'i&

Epitomen Liuianam, cuius in extremo legimus:

nem iu eius

Sdi

Man.: Aquiliss Proconful im|Sicilim. bellum [zvauile

QiU

excitatum . eoufecit.

Ea vero pulchre . confirmant

vulgatam in Obfequente lecionem, planeque re-

iftn Obfequ

]

i

fellunt Schaefferi emendationem.

Fugitiui enim

le &

fe

M

LY

X

funt ferui, qui bellum hoc in Sicilia tunc tempo-

ris concitarunt, et ab iito Proconfule aliquot proe-

fimo. - Al

liis funt trucidati,

Neque vero in Notis Sigonii

Quo em

te

quicquam ibi inuenio, quo iftam Schefferi crifin

Cipite . enin

Immo

[Ut

vel tantillum iuuari , exiftimare quis poffit.

Ye

10

n

quam nihil ex Sigonii fententia mutari hic debeat,

À

li

et vere in Sicilia caefi fint hoc anno fugitiui, fatis

quit zj

multis, (nam clariflima eft hiftoria) oftendit Vir

l'rb(' Pu

ille eruditus in Faftis ad Ann. 655. Quid ergo?

QUOG .1)13

n

Vnde ad- hanc tam, indignam fuo nomine émenda-

füntim,

tionem , alieniffimamque iítius confirmationem

n et c

1pi

delatum dicemus doGtiífimum ceteroqui Scheffe-

&

.

m Pom

rum? nempe meminerat hunc Obfequentis locum

petus tünc *-ji

de fugitiuis in Sicilia trucidatis conuenire quam

FO et o

n

]lum

D

