(w) Sic fe habet infcriptio apud Schultingium,

"p

VHH .[(

exftatque inter Orationes XII. Leidae editas.

(X) Soermans Acad. Reg: pag. 79-

& lbii

XXVTI

T öi[cip' i

,tis equisque ageret, quo, rem dilucide ac

»diflincte proponendo, argumentisque adfe-

It etttmiori

,rendis, ac omni modo' vrgendis id efficeret,

praerti

,1ue quis fibi de manibus cum i

xiuerlden;

Pfo collatis pof-

» fet gratulari. ?

Hoc modo natam ipfi primam litem forte

! praecipuc

publice d«

dixeris de Praetorio cum Ampïiff. Hubero oc-

v (r) de

cafione Difputationis, de origine, fignifica-

jfamento.

tione .et. vfu. Praetoris et Praetorii, veroque

fenfu verborum Pauli, Phil. I. 13, im. Iun. an.

ninfignium

xibus mati:

1687 publice defenfae.

Qua in lite, quo iure

Tandatores

in fcripto adu. Francium et alias, Huberum

m, fed pet

primum adgrefforem fibi dicere potuerit, qui

yes, nadus

non captata adeo quam fponte oblata, nec

iinis littee

praeter fpeciem aliquam contemtius habitae

nouae fententiae nuper propofitae Perizonii fa-

cile transmittenda anfa, quod diuerfum ab eo

gdam ettatt

lodis cotti

cum plerisque aliis fentire fe dudum oftende-

mmif]b, di'

rat, examinata fimul noua illa opinione, in

; (rar. 1.

Prael. ad Pand. modefte fatis, et absque vllo

fane conuicio , tuebatur ; fatendum eft, vix li-

1 tnliffe [a

quere. (y). Non incredibile vero, per lites

aïiquid fcri-

alias, quae tunc collegas hic deflinebant (z)

orom bono,

prae-

aret dquo-

lel'C[ ; At c;].-

( Confer di&ta füpra, pag. 455. ef-4;7. Nec

debuiffet itaque et cl. Dukerus in Praef. no-

y: o H

D

p

uae editionis Orig. Babyl. et Aegypt. primae

adgreffionis in Perizonium inuidiam, abfque

Schuïtïnf.!:lum'

vlla reftri&ione, in Huberum deriuare.

eidoe elit

(2) Ibid. p. 454..

XXVIII

praecipuos exflitiffe ad pugnam hanc, quae

Graeci, lo*

nimimm acerbe (4) agitata, fomites.

Legi

alisque cor

poxte(ï de bis , quantum plusv fatis eft , in Disqui-

contümeliol

fitione de Praetorio infra memoranda.

epliolis di

Altera lis, quam aperte Perizomur ipfe

iplorun, a

ampïifr. Hubero iufto animofius mouiffe. vifus

[oun

eft de CXX erroribus in huius Hifloriae Ciui-

(arta 1

lis primo "'omo notandis in. edito fcripto

lcoloGron

VFraneq. 1693 8.. de qua et vifum füpra. — Cui

Perizonii ad

uae rcponcnda cenfuerit Huberus, in Epifh

&t morte f

ad E. Aldrichs ICtum et Gymnafiarcham Emb-

varia eiusde

danuni, in breui quafi tabella, vide apud Cle-

rum loa.

ricum, Bibl, Vniu. T. XXIV, p. 188 et feqq.

vt fit, G

Oppofitus ei mox alius a. Perizonio. Libellus.

deu PlU&Ol

Sed et nata hinc molefta actio iniüriarum apud

Curatores 4

Supr. Frif. Curiam ;. quae translato interea Pe-

Quïnta p

zizonio leidam male ceflit ()..

dnpïex, !

"Tertia ipfi poenitenda contentio fuit an, 1696.

quo hic in

cum. Petro Frazcie.

Orta primumsex priuatis

pofuam,

dicleriis vtrimque temere delatis;. et reprehen-

Atgütmenti.

fione inter alia Franciana carminis cuiusdam

Tus Epifll

Graeci

LP agj

(«) Dicit.Maffonus, in Hift. Crit. de la Rep. des

Proyohit.

Lettres, T. IX. p. 419. vtrumque Perizonii

Alten. d.

fcriptum de Praetorio; violentet adgreffum

Tij d.

fuille Huberum modefte vero defendiffe Pe-

Tus inE

rizoniunm.

Quod nimis a vero alienum effe,

pf

alii4 credo iudicabunt.

Yi

i Verhor

- (9) Aliqua de hac hte per errorem tradita ab T.

T m

B.-Menkenio, refellit cl. Dukerus in modo

memorata Praefatione, pag. *** r.et feq.

(C) Mi[ïc

XXIX

lat ql'(xc

Graeci, Ioannis lenfii a Perizonio adprobati;

(e5,

Leoi

lusque contmuata vVCrO,

pamm mrmnnbus

n anux-

contumehohs partim fmxhs argumenti et füli

d

epriohs alusqne fcrlptls amoebaels quae neutri

2

IPFOI'IIID amicorum antea , PO[[ICF[IHt lHonori

xuiffe v

effe.

oriae Ciui

Quarta lis, an. 1702 et 1703. cum Collega

ito /cripto

Irzcm')o Gronouio , adgreffo fingulari hbro Notam

upra. Cui

Perizonii ad Ael anum, de verbo eimrotyy.eo atf

, in Epil.

et morte Iudae; et Notitia,

ad

qll'-ll]l vocant,

chfun Em

varia eiusdem ad Aelianum: ahorumque AÀucto-

pl Cle-

rum loca. Sed, variis de hisce fatis acerbe,

gg hg

vt fit, reciprocatis fcuptls colophonem tan-

o Libellus

dem auctoritate fua nnpofnerunt contennom

amm apud.

Curatores Academiae ( c ).

intérea Pe-

uinta porro , cum Ludolpbo Kuffero. Eaque

duplex. :

Altera, an. 1713. de Aere graui; de

multafi 1596

quo hic in Diatribe Anti- Gronoumm

Nofler

yex pritatis

poftquam edidiffet eodem anno fuam ciusdei

i FCPIC Ya«

argumenti leremnonem oppoftut ei Kufle-

; Cl 1ch111

rüs Epiftolam , in qua Praefatm, quam V..

Graedt

I. P. nouiffimae Diflertationi fuae de Aere- graii

propofuit, refellitur.

Lugd. Batav. 1713. g.

; i Rep. des

Altera ,

de Verbo Cerno.

De quo : dicta Pe.

ue Perizont

t adomfum

rizonii ad Sanctii Mineruam - pqumm Kuflte«

endllTC Pe«

rus in Epifl. ad ipfum Virum Cl. Libro de vero

Jienunt eliey

vfu Verborum Mediorum apud Graecos edito

Parxs. 1714. 8. adnexa ad exámen reuocaue-

mdlm 2

pI

r M mo

Zi g[füq

(c) Máffon, Hift. Crit. T. IX p

41T.

XXX

tiori. Oram

rat, repofuit ei nofler Refponfionem, : Notis

quartae editionis Sanctii dicti anni , p. 773 - 795:

gu, Or.

infertam. — Sexta denique lis cum Joanne Cle-

cognitioni

cnda; t

rico. Qui, quum in Artis Criticae P. III. Se-

qum vt i

&ione vlt. libere notaífet, quae in Q; Cuttio,

tanquam Hiflorico, defiderari poffe videban-

]s leues in

tur; poft reprehenfionem, iam ante in Notis

tülique li

ad Aelianum, cui aliqua in Praef. ad Albino-

tulife fpo

pugnaiie D

uanum repofita , fingulari fcripto an.1703. edi-

maxii ]u

to Perizonii impetum expertus, flrenue ei,

more fuo, nihil parcens. honori aduerfarii fui,

répafie,

aut aliorum minus recti genii Criticorum quo-

qu fida

1es fibi fi

rumdam, füfe refpondit jn Bibl. Selecta T. III.

luec, hadl

pE 25c.

,non d

Ceterum, quemadmodum Noflec inter pri«

mi ordinis Criticos et Philologos flocuit laude

" iuicepi7

fua, quam perScripta, quae edidit aut ab aliis

,Iemors

edenda reliquit, facile tuebitur apud pofleros;

, Uls in

s Tiseran

fic eam femper. fludii füi tenuit rationem, vt

sficilior

folis emaculandis Auctoribus antiquis, et vera

lectione. conftituenda vnice, non. contentus,

Mden,

porro ad alia maioris momenti , fiue in Hifto-

Scripti, |

ia et Antiquitate. illuflranda ,. fiue in. vera

; «

mente Scriptorum indaganda atque exponenda,

»Quae,. |

diffundere fe, quantum ferebat res, non negli-

sl «

sl etutu

geret. multa quoque ]uce, aut data ita, occa-

fione, aut et alias ex profeffo ,. ipfis Sacris Lit-

»COmmit

teris allata,. De. quo maxime: laudabili fane

» Curi N

. inflituto, ita commendato prius multis adeura-

»X Dract

tiori

XXXI

n : Notig

tiori Grammatico et Critico fludio ,. Schultin-

34005

gius, Or. p. 36.

j Atque haec fcientia rerum

[v lu«

€og

o

nitioni coniuncta, vti omnino laudi eft du-

P. 1. $e.

cenda ; ita e diuerfo ,. i. quis nihil vlterius agat,

. Cuttio,

uam vt in. vocabulis, litterulis, diftinctiuncu-

? videban-

lis leues inuefliget magno conatu deuiationes,

e in Notis

talique aliqua reperta et reftituta, ampla fe re-

d Albino-

tuliffe fpolia, ac. quafi "'roiam aliquam. ex-

93 edie

pugnaffe exiftimet, qualem morbum poft Viri

lirene. &l

maximi Iufli Lipfii hinc. difceffum apud nos

verfoit f

re"gnaffc, animosque nonnullorum. peflifero

'onun quo»

uafi fidere. afflaffe lggimus, illum. fane ego

& T. II

res fibi fuas habere facillime patiar.. . Verum

haec.hactenus." * quae.ideo.a.me praeteriri

r joer pri«

,non debuerunt, quia is, quem laudandum

s fufcepi, talibus quoque artibus magnum et

onit lnde

qut ab ls

,,memorabile nomen adeptus efl, — At ille vbi-

, uis in id intendit animum, vt ea, quae maio.

" Poücros;

ionem, Y

,Tis erant inomenti, ipius opera: c]

, faciliora euaderent.." .

ariora 10

js, et Ya

Idem,. poft, enumerata.: praecipua. Viri cl.

contentus,

Scripta, pag. 4t. de.genio et fumma induflria

«in Bifte

eius: "Atque .haec . Viri fuerunt opera... Ad

g in a

»quae, fi animum aduertamus, atque hoc

cyponeo *

non g

, limul confideremus, id religiofe ab ipfo ob.

, t o

»feruatum fuiffe,. ne- quid ; chartae typisque

,Committeret, nifi quod prius maxima. cum

j SZCH.S Lit'

, cura: examinaffet, perpendiffet, exploraffet ;

ii hvt

Jis adot-

», C praeterea nobis rcpraefentegms, quantum

tiort

»tempo-

XXXII

Patehtau

, temporis Iuuentuti Acadeimicae dócendae m«

Shulingia

^

,pendere'debuerit . fic facillimé' apparcbit,

; vitam egiffe fatis laboriofam atque exercitam."

jat lüprà

alios non |

Quam ob cáuffam vt aétatem agere .co'el'ib'em

hoce Elogä

femper maluiffe creditus fuit, quam, nimium

forte vxorius? aut curis familiae obrutus, a

et Maffo

ftudiis füisabfirahi; fic iufto vehementiori con-

Lipheufes,

delipeation.

tentione, qua adfidue in litteras füas incumbe-

bat, corpori a natura debili ac tenero fiwriando

editspraef

T. L eum

nullo vmquam exercitii genere adhibito fenfim

Tiam Pü['tm

languorem et debilitatem "adtraxit. — Quo fa-

lirperom v

&um, vt per fuprémum décennium cum variis

morbi infultibus conflictato, iisque a fuperi(')'ri

Telama

v Go

autiimno multis modis auctis, adeo laberentur

lcga

ta

L

duo

vires; vt in lethareum multos in dies excur-

n0Ndy l

rentem incidetet; et denique, exhaufto omni

linm (

vitali- fucco, non fine proditis indiciis animi

Chrifliani ad morter pr:

aeparati, exfpiraret,

d. VI. Aprilis: an, 1715.

Aetatis fuae LXIV.

()Su.

Pofïqu:un apud Frifios annos XII. Leidae XXIL.

l]iO, de

muueré fuo functus füerat: llic quo

f

n &t

"

3138

an. 1689 lic 1707. Rectura Academiae (

ftentis

Franeqüerae item iu colleg'iumal-iquando Pres-

Ediïinni

byteri ecclefiaftici adlectus; cuius ipfe memi«

üdits:

fillm e&

nit in Praef. Disquis: de' Praetorio.- eoque

(f ) Schulr

nomine ar, X691. Dgptxtatus Syn'odi;, vt àliunde

lirum

con(lat.

1"» j

tuml £

Paren-

Àj

i*std

(4) Alb. Acad. Franeq. et Schult. or. p.—n,x.

XXXITI

südhe ine

* Parentauit. ei'Oratione funebri^ Antonius

appatet

Schultingius , ICtus et Anteceffor ," plus femel

xXertitam."

iam füprá laudatus.: quique nobis,

vti liquet,

: cooerm

alios non fuiffe fontes ,

praecipuus. per omne

hocce Elogium habendus eft auctor.

E

., firiunt

u0,

brütos, a

et Maffonus in Hiflor. Critic.

'T- IX et Erüditi

ntior] cOn»

Lipfienfes, an;

1716. et F. G. Weflhouius, in

incimbee

delineatione Orationibus XII, ari. 1740. iunctim

ftuniando

editis praefixa,, et Nic

gronius denique, Memoir.

jto feufim

T. L. cum reliquis, quos fequitür, füa maxi.

Quo fi

niam partem, fed adinixtis improuide nonnul.

cüm vatiis

lis parum vetis (e), haufiffe cenfendi funt.

T'eftamento, quo heredem Ícripfit Fratreri

] fupcriori

Vabereiitor

vnicum. Gerbardum Perizonium , praeter. alia

ies excit-

legata ,.duo maxime conflituit promouendo bo-

n0 Reip. litterariae ( f^).

Alterum , * XX. mil-

yfig omni

»!

CCE

icis a

H

ium Horenomn?, [ quorum redita

exfprratet,

, anhul

ue LXIV.

(c) Sunt eiusmodi, quae n Toli. Burch. Menke.

jbelll

ni

nio, de Charlataneria eruditorum, Nicero-

j qioqte

er Maffano, notat, iuftisque eX docu-

yie (4)

mentis refellit cl. Dukerus in Praef; fecundae

editioni . Orig. Babyl. et Aegypt. Perizonii

and() Piew

addita; legendaillic. neque enim operae pre-

o

tium eft hic pluribus attingere.

j. du

(f£). Schult. Or. p. 46 et 47.. Apographum ta-

.bularum teftamenti huius feruatur, vti Léi.

«t nee

dae, fic in Academia quoque nofítra; infet-

tum, fa&a praele&ione in Senatu, Codici

Patot

. Apographorum, d. XXIV. Sepr. 1715.

[*

" P.4-Il

XXXIV

f

,,aunui ftudiofo alicui cederent, ad VII. vsque

Difir

,annos; cui ftudendi ordinem, rationem,

jn

is,

ii

»quantum parti cuilibet impenderet tempor

, aliaque diligenter et accurate praefcripfit. reli-

dnit

ris praccipui preti, qui-

r

,qua inlibros, maio

»que a priuatis non

facile comparantur, im-

D7

b pendi praecepit.

Alterum, valoris fane in-

ifj

»gentis, librorum calamo exaratorum, vel

t

,,annotationes manufcriptas habentium , ac qua-

u

,,rundam veterum editionum (4)."

(

ScniPTA cius, praeter eriflicorum non-

Difr

nulla, quae cum tacta fapra hic repetere opus

non eft, haec funt:

»ï!

Differtationum Triars de conflitutione diui-

dif

na Deutr. XXV. $, de Lege Voconia , et

li

il

de variir. antiquorum Nummis. Dauen-

iriae 1679.

8.

[

ií

Augufiea. ovbis terrarum De-

i Differtatio de

Jcriptione ,

et 1. Lucae II. z.. Ventilata

D

!d

rimum Franeq. vt v

ifum fupra. Adái-

hl

24 deinceps Difquifitioni de. Practorío,

!

quibusdam acceffionibur auca. — Franeq.

PH

1620. 9. dtevumque edita poftea.

Differ-

[

la

(£

) Indiculum librorum horum vide in Catal.

Bibliothecae Leidenfis. edit 1716 pag. 492»

[77

494. Praefixis quoque

XII Orationibus Pe-

Seruantur in Bi-

L

rizonianis an. 1740 editis.

bliotheca illa fipgulari theca,

cui praefixa etfi-

gies eius.,

XXXV

VII. vque

Diferiatio- biflorica de duobus maxime. in-

Tationem,

fgnibus. Flori . locir. difputata Franeq.

16$4. . 4.

| tcïnporis,

iplt, rl

Animaduerfrones Hiflovicae. Amfl.iég. g.

reüi, qu

Franc. Santlii Minerua f de. cauffis L. La-

ontut, 1«

tinae Commeutarius , cum Notis. Franeq.

s fane it-

16$7. 8.. lterum, ibid. 1603, 8.... Ter-

mm, vel

tium, Amfl. v1o2.

Q

o*

Quartum , ibid.

J

n, acqllä-

1714. 8... Notir quam plurimum. auctis.

(Non. edit. Amflel. 1754.. 8

orum nort«

Difertatio philol. de Origine, frgnificatione

peere ops

et vfu vocum Praetoris et Praetorii , ve-

voque fenfu verborum D. Paul. Phil. I 15.

ii d

difputata Franeq. m. Iun. 16$7.. 4

foconid , &

Dif. pbilol. de: Praetorio/ Caefarum | eius-

z Dau

que Praefecto difputata ibid. m. . Febr.

1688. . 4.

enanim De-

, VW[[]JM

Dirquifitio de Praetorio, etc. cum ampl. Hu-

t Aii-

bero Pyaneq. i690.. 8..— Praeter repetitas

Dradtarib

praecedentes Differtationes duas , et Vlv.

M

Huberi Comment, tit. ff. de- off. Pragf.

Praetorio , priori oppofitum ; exbibetur

(ll. D,]g)

bic particulatim Huberi de Praetorio li-

ber fngularis, cum Perizonii ad fngula

ide in CQIQL

efur Capita Refponffonibus.

Accedit Diff.

j p n

de Defcriptione orbis terrarum, modo

,tjonioUs t

yOVOY 41 d.

qantur n

gnein t

k

Dif.

i XXXVI

0. n

Diff. philol.- de. Cenforibur populi Romani.

Lugd. Batav. 1697« 4

vindi

ii

Cl. Acliani Varia Hifloria, cum Notir, cum

hu ni

"aliorum , tum fuis, Lugd. Batav. rot.

Bata

TILOPoL-$8.

Altera. editio , emendatior,

hii

euraute et'fuas. Adnotationer adiiciente

(urti

4br. Grononio. vz'bid.— TM

Turum |

Dz]?rmtio de Morte ludae, et w;räo Az-

lu

cryyeoOoy in qua explicantur et concilian-

Wu.

u loca Matb. XXVII, g. et. Actor. L. 18,

ac vindicantur , quae ad Aeliant V'ar.

Prafat

Hiflor. Q. $. erant notata. Lugd. Batav.

tdit,

Up2,

8

Oi'igüm

Refponfto. ad nuperaiü Nozit.iam-'de variis

i ]

- Aeliani ^ aliorumque Aucforum . Locis.

i?

lbid. 1703.

8

hi |

Pfï;l.'

Refponfia IT, :ad Notitiam fcaundam de Lucae

A L. ig.icet variir deliani aliorumque

Hj

HW

Autlorum locis, Ibid.vyo3.: 8. .. Pertinent

Hiy,

dhagc: tria feripta ad litem cum lac. Gro-

An,fr

nouio , fupra tactam.

II y

Difcrtatia de Hifforia B&llz' Tyoiani , quae

Difiry

Dyétyor Cretenfis nomen praefert, Graeca ;

et eius interprete Latino ,. feptimo. prae-

1?.1 E;

fixa. editioni Dylyor,. et Dawtirin;fy-

Faj

iliij

gii, Amfl. Y7o2.

4-

Q. Cur-

XXXVIE

j Jenaur.

Q. Curtius Rüfur in integrum voflitutur, et

vindicatur per modum fpoczmmn 4C U4-

V, CUM

Yif accufatmm[;ur et ZWZWlOdlCd ac: acer-

9. 100

ba nimis criff V.C. Ioannes Clevici, Lugd.

pl

n

din

Batav.1703, 9. De bac lite item /upra.

niiciente

Inferta. pleraque. buius. Libri /un loczr

Curtii Snakenburgiani.

Lbn*7 R/l

Rerum per Europam faeculo XVI. maxime

.

geflarum . Commentarii Hiftorici.

Ibid

1

£0th ilian

-B

8.

n [ Ij

jan- Va

Pracfatia ad Pcmuzz Rat:an. Tmzparum, ex

f[l B!If(h.

edit. an. i710.

8.

Owgmer Babylanzczzc et Jeg ptiacae To-

dr varilt

mir Il Ibid. rzu.

8. Editio fecunda ;

m - Lids

cui Pracfationem , et alia quaedam , qua-

ler funt Notae nonnullae pro defenftone

Perizonii contra. Guil Iamc»/bnum et

m d lt

Hadr. Relandum , a4. Babylonica , et cl.

ghormae

Hieron. Alpheni DW' de Annir Indicum,

Jurtincnt

Hebr. Acgyptzaczf praefixa, addidit Car.

la, Go*

Andr. Dukerus. Trai. ad Rbenum i736. 8.

AI. Voll..

l'N

qwæ

Differtatio de Aeve graui, vt et Re/ponf o

1. (ratit s

ad Fpiflolas Amdr. Morellii,

de' variir

jmo. fr?*

Familiarum Rom. Aummz;, ex Vrfino et

ii D)

aliit Lugd. Batav. ii5

. ür-

€3

Differ-

XXXVIII

d Fi

Differtationer duae de Rep. Romana. an-

yum prior eff de primis gentium antiqua-

um

vum Regibne; altera, de Hifloria Ro-

dicir

muli et Romanae Vrbir originc.

Exflant

fitgl

ia

in f ylloge Differtationum antea dudum edi-

iij

tarum, quae prodiit Lugd. Bat.1740.. 8.

Hf

Quarum Differtationum tres priores fa-

ciunt Triada illam, quam fcriptum fuum

fri?,

omniuim primum efle Perizonius voluit,

milit

Pati

cui, ex editione Halenfe an. 1722. prae-

[17//5

fixa hic legitur Praefatiuncula Heineccii.

Quarta eft,. de Auguflea O. T. defcri-

Iul

ptione.

Quinta,.de Aere Graui, et Num-

u fi

mis confularibus ad Andr. Morellum.

Fung

Sexta denique et feptima, duae illae quas

AE

dixi. Quae vero vnde hauflae fint, aut

UT

quo tempore prius edimg, mihi non con-

flat. neque Vsquam in catalogis operum

Sunt et

Noflri, apud Maffonum, Niceronium,

Torins,

aut Lipfienfes, mentionem earum inue-

in prii,

nio.

àut Pibligr

Orationtr addo, diuerfis temporibus habi-

quiys,

tas, editasque.

Et iunctim, numero

duodenario,

curante Guil Weffbouio,

Aitge [

Gymnafiarclia Bommelienfi. Lugd. Batav.

7777

1740. $.

Sunt autem hae: De Ciceronis

ï!äeca

eruditione et. induflria ;

z';zaz.lguralz'r

tiong

Franeq, 1682.

De vfu Graecae. Roma-

Lfl'dg

naeque Linguae , inaug. Leidenfir, i603.

de

XXXIX

M.

Mf

de Fide Hifforiarum , contra Pyrrbonir-

(7] afm'gua-

snum Hifloricum. Lugd. Batav. v702.

De

lifarin -

doctrinae fludiis nuper cultir , mumc vero

. Efnt

neglectir. Ibid. vjog. — De Origine et Na-

vdudum d-

ura EInperii, imprimir Regii. Franeq.

31 74n. $.

16$9. De primir noui contra Gallor ct

priores fi.

Hifpanos Belli acfliuic, eorumque Victo-

víi.

De Aetbere Britannis et Batauis

iptum fnm

ynus voluit

enilitante ammno 170$.

De fada muper

N22 PI'ZC-

Pace 1697.

Cobortatio ad faciendam Pa-

la Heineccil

Cem.

Panegyricus. cum. Ser.. Brittann.

) T. dferi

Rex Wilb. Arauf. et Regina María Stuar-

ta folenniter. coronaretur. Fräneq. 16$9.

aj etNum-

. Morellum.

Funebrir, Mariae Bhittanorum | Regi-

ye ile qui

nae. 1695.

Funcbrir de vita et morte cl.

ne fint, aut

Abrab. Grauii Franeq. 1683.

jhi non corl

Sunt etiam quaedam pofthuma, ex iis, quae

logis operum

Niceroniut,

moriens, aut amicis, Carolo Andreae Dukero

eürum inute

in primis, et cognato fuoIo. Cunrado Rungio,

aut Pibliothecae publicae Leidenfi reliquit, in

quibus,

yribus babi-

m, numeo

]. Waf

Notae et Obfzruationer. perpetuae ad. Vale-

rium Maximum , quibur , ex dicla biblio-

[agd tv

ibeca. petitir, fuam buiur Auctorir edi-

JeGicrroni

iionem ornauit Abrabamur | Torrenius.

iuaugira

aiac Ro

Leidae i726. — 4.

infr, 108

j

C 4

Con-

XL

Caäiea?ume- ad multa Flori loca,- quas ex

litic

Jchedis . Perizonii. fubminiffratis a lo.

Frat

thit

Conr. Rungio f[nae Aucloris iflius editioni

inferuit cl, Dukerurs . vna cum nounullis

Bat

ad A4mpelium. ab eodeq. notatis. . Lugd.

Epi]?ola

Batav. 1722. 8.. et 1744. II. Voll. g.

j

| *

Jmmmta ad Pomponium Melam. . Et qui-

17

dem, ad XVL. tantum capita Libri 1,

re)

Exfiant im Mifcell. Obferv. Criticis Am-

ii

du

Jfelaedami editir, Vol. VII. pag. 417 - 46o.

Vol. VHI. pag. 97 140. et pag..201 - 239.

tislm

eum prazfixa .epiflola cl. Dukeri ad Or-

quib

uilium; qua. rationem reddit , cur com-

mell

mendatam fibi a Perizonio, paucis ante

türae

bebdomadibur , editionem eorum cum ipfo

typis

Inde vero

Mela , non potuerit. exfequi,

Yei

repetita inferuit baec alteri Auctoris bu-

Tent

iur editioni fuae Abrabamus Gronouius.

mi

Lugd. Bat. 1748 8.

Per

.-EP

iflolae . quoque. Perizonii et. Nic. Hkin/z'i

fcn'f

mutuae exilant in Sylloge Bur. T. IV.

Tati

P. 734-829. in quibus multa interioris

tuler

litterarum humaniorum.

"Epiffola item de iure Suppliciórum apud. In-

Iroy

dacos tempore Chrifli , ad 1. Iob, XIIX. 51

ytü fs

f

inferta. Mufaeo Brem, Vol. II. P. I,

&l cur hi

Epzfolae duae s- de zeflimonio. Flauii lofephbi

de lefu Chriflo et lacobo minore. . Et,. de

cum Ifrac-

| Chronologia 4yo annorum Tudi.

liticorum,

XLI

A. QUE CX

liticorum, de. qua. Adfor,. XIILA20.. ad

ii q .

Franc. Fabricium buius CIJI "Iflologiae Noa-

jus editioni

chicae et Abrabamicae adietlae.

Lugd.

4 tl

Bat. 1721, 4

at 1ugd.

[

/

Epiflola, de vitibur quiburdam Iurummndz

[/

ll.g.

praefixa lufti Chrifloph. Ditbmari Coms

, t qui-

mentario, ad Maim. conflHitutioner de Iu-

u Liri 1,

veiurando ibid. 1706.

4

vritiair d«

ZAnnotationes demquc in Sttdmnzu/z, 4 quos

dam. Gbr. Phil. Koelluero editae ; Vra-

f 4]- M.

tislauiae 1725. .. fed non nili tironibus

f -j

eri d r-

quibus procul dubio quondam fcholis do-

, (f COHHI«

meflicis inferuierant , alicui forte. vfui fu.

p/znm (nie

turae , modo adcuratxus fmiRntdcfcuptac

77 1pfa

typis. cetera ;nullo modo dignae, quae

Tuds vert

Perizoniano nomine in pubhuun Proch-

Autlorir i

rent

vt. tmerito. notant Llphenfes

: Crromottt.

1726 p.21T.

Qüorum. ex Actis additur

Perizonii Elogium et ex alio quodam

Nir. Hr'lll/!'l

fCHPtO Germamco Inllüllb commemo«

Pur. T W

ratio litis cum anmo et fcriptorum vi«

terioris

rulentorum illa occafione.editorum.

Ivp1ciA eruditorum de Viro, adeo Scri-

m d ""

Ptlb fuis al usquc meritis, omnibus noto, non

j X g

eít cur hic follicite conquita addam,

[

l

yi If

k

771

ARGV-

liticon

e5

MENT.A

EM

,

T

MaU M:

auotandas.

fio emenda

alius ertot

CAFVT !

füles a Gra

us Maxi

mnes erroribus obrnoxii, qui proinde co-

miter ferendi.

tito tanqu

Hiftorici perluftrare fo-

prioretiam

lebant regiones illas, quarum Hiflo-

riam erant fcripturi. Errores, fi qui forte erant

Polybius o

commiffi, etiam poft editionem cx libris fuis

heminm,

Veteres faepe tolli curabant. Exeimplis id ex

Graecorum Hiftoricorum

Cicerone probatur.

fides crebro accufata. Plutarchi libellus 7rOLeeLA-

AdMoy Opyecdy oj éoyueiuoy cius eft. notae,

iius b

quia ex Graecis res Italicas tradit. Romanorum

omifi

quoque Veteres ab ipfis Veteribus. infimulati

dny, qi

errorum.

Vopifcus expofitus. —Liuius 38. 1r.

lts tri

dichu,

et Polyb. in Exc, Legg. notantur t illuflran-

tur, qui per errorem T. Qlin&io collegam

fui femp

dedere Cu. Domitium.

Mureti lapfus.

Con-

apud L

fulum paria confufa. Sinnii Capitonis hallu-

busi mil

cinatio, tum Ampelii, et Scholiaflis Perfii.

Tüm fent

Atilii co-

Diclator nogn creabatur a populo.

üm aR

o

o

nomen Sezrramerum accepere non a ferendo

h, Y

vt veteres cenfüere, nec a Sarra wt Ant.

idator

Auguflinus, fed a Sarano oppido Italiae. Eo-

Tüf, et

gul

rüm primus non fuit M. Re

o

i a Poenis capti

Sli(lins

Filius, fed alius;ei aetate aequalis C.. Atilius.

Tuntur,

Silius Italicus cognomina pofterioris aetatis poe-

Vodti

unicl me-

ticgu li?emia adhibuit "adures belli P

p'atu,

nmorandas.

D

E

XLHI

V- M.

morandas) Atiliorum feric-S. Cicero pro Sex-

tio emendatur et expl. Calata comitia. Polybii

alius error notatur,

Idem emendatur.

Con-

fales a Graecis appellantur etiam egozzsryoi.. Fa-

bius Maximus cognomen hoc auitum fuo me-

proinde co-

Scipio Afric.

rhuflrare fo-

rito tanquam nouum accepit.

w Hifto-

prioretiam Magnur appellatus. In his defenfus

forte etant

Polybius contra Sigonium, Valefium, et Span-

hemium.,

Polyaenus notatur.

x libris fs

mpli ia

iltoricorum

CAPVT II.

lls agh-

s elt notat,

icius biennii Confules in fuis Annalibus

r

omifit.

onanorun

'Tribunus mil. conf. pot. addit

dnfmulati

duos, qui eo anno ab aliis Cenfores fuiffe re-

juius 48 Il

&ius traduntur. Eiusdem vulgata lectio vin-

et ilufrane

dicatur.

M. Furius Camillus primus et folus

fui temporis habuit hoc cognomen. Septies

o colegam

fu. Con«

apud Liuium "Fribunus mil. memoratur.. 'Tri-

ipuis hallt«

buni mil. octo quibufdam aünis ex nonnullo-

hls Perfi.

rum fententia vere fuerunt, quod male nega-

tum a Ruperto. Pomponius ICtus émenda-

Atl co-

tur. Fafti Capitolini notantur. C. Seruilius

T fermdv

4 vt At

Dictator et M. Seruilius Geminus fratres fue-

runt, et vterque Gemini cogriomen habuit.

uj Bo

Poenis ciptt

Salluflius, Plutarchus et Dionyfius Halic. no-

tantur.

Appiani duplex error et ex eo Toh.

C. Adlint

Vorftii. — Africanus poflerior a prioris filioado-

aetatis poe*

ptatus. APPi*allüS cmcndatur.

Ex eo argui-

Punici n*

!

tür

moranóas

XLIV

li dinerlos

tur Velleius, "Tib. Cánutius. non fuit 'Tribus

lios; et co

nus pl tempore profcriptionis , nec in ea

doram hoi

periit, fed Saluius "Trib.. Afconius Ped; no-

tatur et émendatur.

Dolabellae aecufati

al-

Toh. Vordi

tet a Scauro, álter a Caefare, diüerfo euentu.

error o Á

ludicium in arbitrio non erat poena reorum,

r Frincq

^

fed tantum damnatio ex Leo

Fo]

$, qua accufa-

luit, - Cice

tàtüt.

bantür rei.

P. Rutilius innocens ab Equiti-

bus damnatus, -Légatüs, noón Quaeflor fuit

Va-

Mucii.

Pomponii ICti' hallacinationes.

lerii Max. et Plinii error.

'Tuberonum nulli

! Carbo

Ammianus

-7 Aeinef

libera Rep. fuerunt Confüles.

Max. notaty

Marc. CXPUGMUF. - Hoc cognomentum pro hu-

iusce rei; vel hinc. formatum.

Phaedrus es

C. Carbo. f

[

mendatur. Hyginus vindicatur.

Tiuius corri-

Covíilis

A

gitur, : Valerius. Max. afferitur

et e,xplicatur.

t MM

Cognomen et . cognomentnm. proprie non. inve-

Matii v

fed..nouam

teratum iam. familiae. nomen ,

C. Marii m

n leAaciv: denotat.

Q. .Labienus non Partbi-

fii Cufpin,

eus funpliciter eft. cognominatus , fed. Parz/i-

il adopriu

lia Caef

ci Imperatorir titulum: fuis nominibus addidit.

Pomponius IC. expli-catur.' ^ P. Sempr. Sophus.

UOTeS. gen

Sex. Aelius.Pactus. cogn. Catus. — Flori lapfus

Vatto ekpli.

aliquot, vt et Iuflini, ab ipfo fuo "lrogo

emendhtur

per incuriam recedentis.

Galli in Afia pri-

ttüels.

um faperati funt non a Rege Bithyniae; nec

029'3A$nj. ,

ab Eumene, cuius nominis nullus , Bithyniae

gmm] $ &C

Rex fuit, fed ab Attalo. Rege. Pergami,

fitim yey

Frontinus emendatur et notatur. . Hanniba-

les

.lmPWbänn

XLV

les diuerfos: confundit,.

vt. Valerius: Max. Fa-

fit Triy

Ka

bios; et contra. vnius Lenoms duo. facta. pro

ts P« o«

duorum hominum diuerforum. rebus obtrudit.

dtctht- al

Ioh. Vorílii error

Metelli Scipionis foedus

erlg euentu.

error in fuis maioribus. Papirii patricii

Eo-

13 reorum,

rum princeps ille,. qui leges regias corpo-

fuxt

Cicero notatur.

(]!"! QCCUId«

Pompmm ICtus ten.

ib Equit«

tatur.

l ]b[LOL "I

CAPVT, II

[ ong, Va.

'Onum mudl

Carbo a Damafippo occifus.

Error

£

Reinefii.

Carbonum familia.

alerius

JAunmianus

hi

Max. notatur

Velleius. et Cicero- illuflrrantur,

lil PTO

NU

C. Carbo. frater patruelis. Cn. Carbonis.| ter

haednus €e

us Cotti»

Confulis. - Sieonii peccatum. | Florus illuftra-

tur.

M. Marius Gratidianus adoptatis a.. C.

ep catur

Marii maioris: fratre,

: pon 1nve»

et: ita [frater- patruelis

C.. Marii minoris.:

Plinius: et Fa-

d nouam

Applanus

fti. Cufpin. notantur.

C. Marius minor non

non Ju li-

fuit adoptiuus maioris- filius, fed- naturalis. ex

l(d P(Z?l

Iulia. Caefaris amita

P. Clodius tres. habuit

hus d di

fovores . eerimanas

Cicero

Plutarchus

et

p Sophos

ol ïXP [

Varro: explicantur et conciliantur; ifle etiaui

emendatur.

.Eratrer:et Sororer vocantur etiam

1110 FFOOO

pwtruelcs, non item apud Graecos xäeAqDa; et

n Afa pr*

adeNQq.

: And. Schotti: hallucinatio.

Tertia,

hvniac; 1*

Quarta;, &c. mulierum nomina habebant :na«

s Jitymet

et mulieribus

furam verorum P["!GIIOD]IHU m,

PC[G ïlm»

]u mxb&

lmponebantm etiam. fme refpe&u Ordinis,

8

aeque

XLVI

aeque ac Viris Quintur, Sextur, Decimur. No-

feeti in fr

Tünt.

Pau

men commune feu 9

5

entis feu. familiae faepe

Mar.. Afri

vni ex fratribus vel fororibus praecipue tri-

buitur.

Áfritani no

Augufli foror, Marcello ct dein

Antonio nupta, fuit Octauia minor, et ea-

fu. Aator

Tom. Juluty

dem, qua ipfe, matre nata, Notatus ea in

re error Plutarchi, Ant. Auguflini, Lipfii,

neris proge

Tnutiuae

aliorumque, fed' inprimis '(Iriftani. M. Le-

Nommi. À

pidi Triumuiri frater proferiptus fuit L. Pau-

lus, Conful ante bellum ciu. Caefaris non au-

cntur,.

tem Paulus Lepidus. — Dio explicatur, et con-

dinm. deno!

fidius ex eo Conful ab Onufrio, - explodi-

JYulh piri

tur.

Adoptare non folebant alios, qui ipfi

termo fempe

emendatur,

filium haberent. Nomen fuum in prouecta

aetate mutantes faepe tamen a Scriptoribus pri-

ore adhuc nomine appellantur. Pau/us pro

praenominc vfurpatum. Cognominis per ad-

crïptores

optionem in praenomen mutati exemplum

qd t

jum ante -

nullum. Cognomen vltimum folet a Scripto-

ribus 'T'ulliani aeui praeponi ve] priori cogno-

d exempli

mini, vel nomini gentilitio, fi praenomen

3b isdem ]

omittitur.

Germanici Caefaris vtra nomina.

Totinciart

M. Antonii libeti.

Velleius vindicatus.

'Se-

ioia, [

et Suetonius,

L. Paulus

neca expofitus,

ts il

profcriptus. ab Auguflo, concedente fratre.

quáft nond

Cicero explicatur, vt et Dio, qui tamen

C0 itetoto.

etiamerrorisarguitur. Fratres diuerfis cogno-

Ài et Cj

minibus appellati.

Ratio nominum in gente

Oteiams

Aemilia. Cognomina jam —dudum obliterata

repeti

XLVI1

Dicinur. No.

repeti in fuis gentibus Augufleo aeuo coepe-

runt.

Paulus Fab. Maximus,. et Q. Fab.

amiliae liepe

Max. Africanus fratres, . et' vnde Pauli et

Draecipue tri

vllo «t dein

Afrz'cam' nomina habeant.

Suetonius defendi-

tur.

tinor, et ea-

Antonius filios alterum Zmzullum, alte-

Totatus e1 i

rum Jujum :vocauit a paterni et materni ge-

[lini, Liyfi,

neris progenitoribus. Antullus nomen eft de-

n. M le

yninutiuae

formae , ab ntone formatum.

foit L, Poo-

Nummi Aemiliae et Scriboniae gentis expli-

Concordia Dea ad Fratrum concor-

liris non at-

cantur.

atür, et COl«

diam denotandam adhibita. — Raeuardi error,

Ancus Marcus ab auo ma-

io, eglodi-

Nullo patre nati.

terno femper defcribitur. — Liuius notabili loco

os, qu ipí

emendatur.

i proueöh

iptordus yri

CAPVT IV..

Baulu pro

minis pet at*

Sc

riptores facpe,aliquid fuo loco praetereunt,

quod tamen poflea per occafionem tanquam.

ü exemplum

jam ante traditum verbo memorant.

Multis

jet a Scripte-

id exemplis ex Liuio probatur. Vrbes eaedem

riori copllo-

ab iisdem hoflibus diuerfis temporibus captae;

[ prietiomet

víra nomina,

Prouinciarum permutationeä deprehenfae ex ipía

Hiftoria, fed non expreffae a Liuio. Emen-

dicatus.

e

datus ille Auctor. illuflri loco.

Res eadem,

L. Puds

quafi nondum tradita , iisdem verbis alio lo-

Jdente fs

uj tomen

co iterata. Liuius, Appianus, tum Epitome

!

Liuii et Cicero córrecli, —Caecilius Baffus fuit

vuerfis cogno

Pompeianarum partium,

um in g

«

um obliterta

CAPVT

repetl

XLVIHI

CAPVT. V.

(netos, H

E

iterarum . vfüs antiquis. temporibus rariffi-

man, u

mtus.

bet Hiftor

Clauis in pariéete templorum. fixis

pnbhce olim annos numerare folebant: eaque

]hs adilter

res etiom. deinceps in víu manfit apud rufli-

bus: fuae far

cos. : Petronius vindicatus et expohtm. :Com-

et Orofus

muma etiam. omnaium bcuptomm errata in

tis Hilocici

Hiftoriis nhqmn'io occurrunt

In authmfh-

adulantur ]

mis Hifforiis multa fabulis et. miraculis fimi-

]eius Paterci

lia, quae neque ipfi Veteres credidere.

Elo-

fed bis tant

rus' vindicatus.

Fabiorum- ad Cremeram 'cae-

Aemilie ex

forum vera haüd daubie- hifloria

Fuerunt

idoriáe; n

5$c6. numero, fed hi non omnes patricii Fa-

haen ffime ;

bll verum immaxiina PalS CllCI]t(,S eorum.

Fe-

phOS Supl

Hne explicatus.

'Patuclorum CX]O'UUS nume.s

T uumþhus

rus Tarqmmo Snp regnante. lemudo lacpe

Gatae Vamen

'Tribis vrbis; Rom.

accipit nomen ducis -fui.

CT notatus

familiis denoininatae

Ciceto cmendatur et

vode 1os

]lluftratur.

Fabii ex nallomunicipio fuere

Inumr) lan

orti, fed ex ipfo illo- loco

vbi condita Vrbs

[éto non e

Roma.

Fuluii fuere '"ufculáni, non Tibur-

"Afïntu tui

tes orlgme.

Ciccro denüo expofitus. — Fuluii

e

OftQ

et Fabii nomina faepe inter fe permutata.. Va-

b€1n0 Tapna

lerii.Probi Notae, tum Ampehus et Plutarchus

debelhi

emendqu.

Pt pro

CAPVT VA.

Wetdatur

Adtur. non

C

