didem Tribumi dicantur cap. 42. ante creatos "'Eri-

Feutatum, - lm

bunos militares iffius anni, haud dubie quod eo-

Tarorem dflare:

rum comitia propter feditiones et intercefliones,

a, - Cüm t

quae Vrbem paulo ànte per quinque annos in

Anarchia tenuerant, fuerint aliquanto ferius ha-

; vérbis patéat,

ntenratum m

bita, quod faepius tunc per eam caufam: accidiffe

credibile ett.

Cum haec omnia 3ta ab ipfo Liuio

| vtiqie, figii-

tradantur, nemo' non videt, eum quoque annum

yores hi fepte

quem Fafti Capitoi. hic interponunt , Di&atoribus

fiigulari n

Tabins Tribu-

feparatim affignatum, et quo XXIII. annorum nu-

- decimum itit

merüm in hoc interuallo explent, a Liuio prorfus

omitti , Di&atoribus in annum füperiorem Tribu-

Nart on iere

norummilitarium vna cum iis , relatis.

Haec pau-

va Tribunatum

lo fufius difputare debui , vt liquido oftenderem ex

sffe cettum e

Liuii Hiftoria XXHI. annos erui non poffe, atque

j jr ii iritm

ádeo, occafione fe vltro offerente, etiam hoc tanv

;refpondets -

iluftri documento conítaret, eum fui aliquanda:

gfanon dente

oblitum a fe.ipfo in contratia abire, dum ex diaer-

i ap d d

fis antiquiorum Annalibus fuas ab Vrbe condita

blattt

T ribffrms

tf*

Hittorias confcribere debuit. Qua de re luculen-

/

tius et magis ex profelffo fupra cap. VIIf. egi, immo

j 0i

huic fimile prorfus exemplum, quo in his fenten-

e

c

juo Licnu

euus

tiam meam vehement

r confirmari puto, de C.

ii auem

Maenio Di&atore, quem idem.Liuius quum quarto

illus et

taitum anno ante, Di&atorem commemoratfet,

p !

yanortrm

poftea tamen decimo anno ante, quae erat nonnul-

mumap"

] Prln

lorumfententia , Di&tatorem fuifle dicit, praeeunte

«]uO

jmodimo

i

ipfo Pighio, retuli.

Quo magis miror eum banc

st

Gg s

ex

oteli

74

ex Liuio difcrepantiam tanto ftudio vna cum-eru-

énts oylmm.ew

ditiffimo Sigonio, expleto annorum numero tol-

illiduo apod

lere laborafíe, quanquam vaniffimo mehercules,

€ Glireano ni

et irrito prorfus conatu.

Nam nihilo mag

heic,

tum tenuerin

quam iflic in concordiam fecum redigi ille poteft.

Glareanus po

^h

Etenim explofo primo ilo poft Vrbem captam

Sisonii ad C

anno, quo. Camillum Di&taturam continuaffe vo-

ius fententia

lebant. Sigonius

et Pighius,

inter annum "Vr-

anno viaeatur

bis captae, et proximum ante Anarchiam, Liuii,

vt offendi, n

omniumque. veterum. confenfu XII. intercefliffe

Piehius acced

ennos certum eft.

Inde porro initium apud Liuium

nis Lianis

capere decem illos continuati in Licinio S .,exuoth,

Vero

ermatt

"Tribunatus, vsquead creatumiam e plebe primum

Tribunos an

Confulem, cum fatis ex di&tis patere putem , de-

quod Liuium

buit vtique ille auno XXIL. poft captam. Vrbem

eitrams et n

fuiffe defignatus, tertio autem et vigefimo, Con-

Videri dicit à

fulatum geflüií

et porro Camillus, qui fequenti

Te, qui:

anno mortuus ex manifefla iam hac Liuianae Hifto-

Tribunos p

ziae fupputatione neceffario , vixiffe tantum per

&os fer 1"'

XXIV:annos, poftquam fe in patriam, et patriam

Tatio ducatu

fecum reftituit, non per XXV. vt tamen Liuius

Trum creato:

citato loco fcribit.

Supereft, vt numerus fuerit

tur Vir [o£

corruptus ; fed ne illud poffimus ftatuere, faciunt

Anatchine e

ceterae annorum fummae ab V. C. variis locis ex-

Ver0 2b iis

vt Sigonius

iam oftendit, hunc

preffüe ; quae,

Quinque 3

et huic

numerum mutati nequaquam pat.uxvu

annis o m

Ípatio in perpetua Liuii Chronologia XAV annos

fumm Lu

1

tribui irubent.

Glareanus ezgo cum numerum iftum

üf ïflu, nul

:o!(m are-non auderet, et tamen ex Liuiana hi«

fitlirem

loria eruere non P')i—x.t, cenfuit (vnde ad lib. VI

c

o

"nlit ad (

€. 36.) eam in his efft

mutilatam,.atque annum

tribue 1dum

vnum intercidiffe

cui duo tribui debéant mili

Veron ïJDem

res iribuni a

pu

n

d alios,

t nusquam

^n

J n

ud Liuimum

Tuntur,

M

fibi reperti ;

pr roxime

ante eum, quo Confularis

7:'

vn

Jl

UE

diguitas cum plebeiis eft comm

iil

LL

Sed hanc

In

€ius

sD

idt

475

'Via Cüm erte

eius opinionem Sigoniu

*

s, oftendendo quibus annis:

t Dumerg tyl.

illi duo apud Liuium , o

b corrupta eius exemplaria:

0 f&

J&

e Glareano non animaduerfi, militarem Tribuna-

0 moy

hexc,

tum tenuerint, liquido fatis refütauit, adeo vt ipfe

2 n

Qt

Glareanus poftea, vt ex eius miniatulis in fcholia:

f&)em

Ciptam

Sigonii ad Chronologiam Liuianam colligitur, il-

ontinuaffe vo«

lius fententiam de fingulari Di&aturae Camillianae

r dnnum Vi«

ánno videatur approbaffe, "Verum et illud male,

rcham; Liuiby

vt oftendi, ni fallor, clariffime , quamuis eis et.

[. intercellife

Pighius accedat.

Qui infuper etiam in decem an-

ud Eioium

tiüique a

ap

pis Liuianis Tribunorum pl. Licinii Sex

vero aberrauit. Re&e quidem eos primum facit

jo Sertioque

1

le

Ü

*lribunos anno ante Anarchiam.

Re&e etiam,

e primur

e puter, de«

quod Liuium b

iennii fecundum Faftos Capit. Ma-

(tas in vnum annum contuliffe

20

um V

bem

iftratus et res ge

videri dicit ad Ann. 384-

Verum illud. minime

9, Con«

re&e, quod addit, Liuium fibi vix conftare, quum

? qu fequeni

Luianae Hiftoe

"Fribunos pl. o&tauum, nonum et decimum refe-

net.

fe tantunt

as

&os fcribit, neque id in Hiftoria eius inueniri, fi

rchiam, quo pri-

qm, et p:ïriam

yatio ducatur ab anno ante Àna

Sed obliuifci-

mum creatos fuiffeidem fit Au&or.

t tamen Liuiu:s

fuenit

tur Vir Do&us, íe quatuor tantum annos dediife

RU

jt

J

, fRciunt

Anarchiae ex Vopifco, et quibusdam aliis , Liuium.

vero ab iis diflentire, vt qui diferte Anarchiam

iis locis 6f«

it, et ita in his decem

Oftenaly

hunþ

quinque annorum fuiffe die

"n

t hu

annis optime fibi conftat.

Onufrius denique, vt

AV

4nnos

fumma L

iuiana XXV. annorum eius hiftoriae con-

fed

f

erum]

j

um

fentiat, nulla neque ille emendatione vtitur,

e T bj

fingularem potius annum Di&àturis Camilli et

Manlii ad eam fupplendam vna cum Faftis Capit.

vide ad I

tribuendum cenfet.

Quam ad rem adhibet etiam

atqué annun

ajr militi"

verba füperius a me allata, quibus Tribuni pl que-

6

YÍn

;

rüntur. Nowum fe ammtm im acie. coutra Optimates

i

ju L19^

m

jam flare, eumque annum , ifi a 'Tribunis milita-

(quo X

ribus Di&atores in feparatum annum remoueamus,

WL

Sed

non

[2

476

non uontuim ; fed odatittin fore adfirmat.

Sed.nun-

ditm libeum &

quam eo fuiffet prolapfus, fi quum haec fcriplit,

ris ia fine Y

diligentius legiffet Liuium, vel faltem meminiffet,

du

"

ret tam i

[

u

l

ul

diferte ab eo o&autim dici Tribunos, quando Fa-

|

l

A«

let. pot

bius Licinii focer fuit inter Tribunos patricios, quo

Certe quod i

anno ex hàc Onufrii fententia. fepzimum: fuille de-

buiffent.

Verum exiftimauit ille; vt video, pri-

apad Nonium

omnem prori

mum Liciàii Sextiique Tribunatus annum in primo

le

["

Imus. 2pt

Anarchiae locandum , quod Liuianae. certe Hifto-

TUl

riae quam maxime repugznare fupra demonftraui,

11

arvo. Ea

Ego omnibus confideratis cenfeo, Liuium .quum

àndo. diodat

hiftorias Populi R. ad fuam aetatem vsque conden-

TT TAT

das füfeepit, ante oinnia paraffe fibi cercam et

fimplicem ex diuerfis Veterum fententiis annorum

hi, quid D

f de f

ab Vrbe, condita feriem, ad quam. identidem in

qui non ficil

quibusque fummis, vbi opus eífet ,. exprimendis

C0

l

$, (

recurreret, et relpicerer, atque inde etiam. hos

volebar, - Et

XXV. annos poft Vrbem captam.ad mortem Ca-

milli hautiffe, non animaduerfo, ia Hiftorico fin-

duodecin f

Veto quia in

gulorum annorum ordine fe eos fecutum Auctores,

Nonium du

qui illud fpatium vno anno minus faciunt. ld

enim ronnullos feciffe, inque iis certe Fabium,

dicitur, qu

pult, quae

cuius, ZAudoris lomge antiquiffmi , vt eum. alibi

lus aut pri

(1É. 40.) vocat, veftigiis libenter ille infiftit ,. ex

Gellio didicimus, ficut viciffim ex Liuio , infcite

Nonii Comr

t allitis a)

prorfus iftum a Gellio memoratum ,. quantumuis

(

?

nobilem , Grammaticum in Fabii Annalibus annum,

m-iam q

x

&

uh?lmï:

quo primum e plebe defignatus. eft Conful, poft

f..

lius ad refe

vrbem captam daoetuicefimum mutatum voluiffe in

9tüllit, v

duodeuicéfanum , eaque audaciflima crifi. quatuor

annis coutra omnem Hiftoriae veteris fidem. mi-

1001 -tribus

Au&oriu Q

nuifle annos iftius interualli, quos alii;plerique

eriam vno augent.

Ittum autem hominem, qui

h Hum

cohtra fcripturam fincerae vetuftàtis , ac librarii.ad-

&rrüterit N.

&can-

g.

firmationem , coram emtore, a quo ad fpe

Déperam )

dum

ais $d i

477

Sed nurï-

dum líbrum erat adhibitus, et aliis do&iffimis Vi-

:

em

m

m

ris ita fine vllà dubitatione pronunciabat, quis

»

lo D-

dubitet tam infulfa emendatione librum, fi in fua

ü

habuiffet poteftate, audacter fuiffe inquimaturum,

P

95, quo.

iffe de«

Certe quod illum auguramur fa&urum fuiffe, alii

vt video,

L

apud Nonium ter in eodem hoc vocabulo fecerunt,

n

nnum.in

r

timo

omnem prorfüs Nonii obferuationem peruertentes.

Legimus apud illum Capite de Honeflis , fed moue

:e. certe Hillo«

4

veterum : diclis: . Duodeuigefino ita vt duodecimo.

'ïf)lï':ïï

1

AUl

i Qc

Varro.: Humanartim verum lib. XVI.. .Morzuus. eff

l

quum

anuo . duodeuicefrmo.

Rex fuit XXI Cato Origi-

vsque conden-

1

tam et

num-quarto: Duodenicefimo amno gof! dimiffum bel-

lum , quod. IV..et XX. annos fuit, Cartbaginien[es

Nemo.erit, opinor,

jdentidem ia

Jéxtum. de foedere deceraere.

qui non facile affentietur mihi, idem praeftiriffe

, expumenuïs

hic fciolos , quod. antiquus ille in Fabii Annalibus

etiam. bos

volebar.

Etcenim duodeuicefigo, non dicitur, vt

xäe

xortem G-

n

ditodecimo fed. vt - duodedecimo h. e. o&auo.

Hoc

]

11

ilorico fire

vero quia inufitatum prorf'us eft, liquet fcripfifie

itum ,þtïorcs,

Nonium-duoetticeftmo , vt quod eodem plane modo

t

5

j

dicitur,.quo duodecimo , imraifía tantum iftic co-

ere £

pula, quae hic intelligitur.

Neque vero ego fo-

vt eum Qul

lus aut. primus ita fentio, fed Do&iffimus etiam

ille infilit - &X

Nonii Commentator Anonymus , qui eft Mercerus,

LMJ, n

e

I5

ex allatis aNonio exemplis duoetuicefimo relcriben-

;u

Quancu

dum-iam cenfuit.

Et profe&o. res ex iis eft mani-

a

f

nmui

feftifima. . Prius exhibet ipfa illa verba, quae Gel-

jolt

[ ww

lius ad refellendam Grammatici.fui Crifin ex Fabio

juife ia

"

1. 50

attulit, vt mirer, qui fiat, quod a Nonio ea Var-

q jatuot

roni tribuantur, quum magis etiam conueniant

h

dem. f

m«

Auctori, qui Annales, quam qui Antiquitates re-

pl

rique

rum Humanarum . fcripfit.

Forte- ergo, niüi.ipfe

5», qui

errauerit Nonius, vt fane multi fimiles in citandis

cl

áriaüe

perperam Auc&oribus errores ab ipfo, Feilo; et

j

aliis id. genus fcriptoribus commiíIi reperiuntur,

du

vel

478

vel Varro ex Fabii Annalibus ea verba quacunque

« sra, Cof

tandem occafione in fuos libros tranftulerit, vel

jis XKIV.

Ab eo finito

in Nonío tribus teftimoniis fuam expofitionem fir-

cundum inJt

mante, interciderint vera Varronis verba, vna

eric ab Vrbe.

cum Fabii pomine, atque ita deinde factum;,. vt

Vr vt

eins a Carthag

quae Fabii erant, Varroni tribuerentur.

de quo tuk

fit, legendum certe duoetuiccfiuo , iàáque non modo

ex Gellio conftat, fed et:ex ipfa verborum fenten-

ilis; fed frof

tia.

Nam qui Rex fuir annos X X. et vnum; 1s

tradidit Polyo

vtique mortuus eft anno, non decimo o&tauo, fed

pf dinifum

vigefimo fecundo.

Quod et contra Auf. Popmam

tunc d fondn

diligenter obferuandum eít. Ille enim in Noris

teritrt, vel

ad Varronem' duo diuerfa.in his verbis ftatuic

decedebant :

r2

fragmenra, legendo, ZMortuss eff anmmo duoetuice-

Mercero e

t dl

fíimo.

Rex f ammo duoetmicefimzo.

Nempe vim

locutio antiq

voluit infetre et fententiae et verbis, vt aliquid

€05 dutem,

faltem haberet; quod ex Hiftoria conie&ando in-

Silhfio, Cs

Pofterius enim ita a fe muta»

Grautus

terpretari poffet.

n &

L

tum de Romulo, qui anno aetatis XXII. Rex fue-

fit fa&us, accipere fe dicit.

Sed cui ea ratione

3t, (uungn

non-accommodari poffent iftius modi fragmenta ?

Jptimi, $

Re&um haud dubie eft, vt plene habet Gellius,

Aufor, PCP.'I

ts

üio

Rex- fuit aunos viginti et onum, non, vt alii etiam

i

"

Varronis Editores, Rex fuit euuo vicefrmo prirm.

1

litlh,

]

Deque vno accipienda omnia, qui eum Rex fuiffet

H

ii

annos XXI. fequenti eft mortuus.

Quis autem is

& Quo 1

E

n

T

!

fuerit, incertum.

Nam Romani omnes diutius

CXtuni vero

regnarunt.

Forte Albanus quifpiam, vnde Ro-

lum P

mani orti.

Sed hoc miífo, pofterius exemplum

Tuillo illy be

quod ex Catone attulit Nonius ,. certius multo et

a Plybio ii

verius ex Hiítoria interpretabimur, inque eo item

0. Tant

duoetuicefisio cum Viris Do&iflimis legendum afüir-

ünc de fne

2er

mamus. Bellum, de quo loquitur Cato, eft Pu-

xCürite '«lb

1

nicum primum, initum anno V. C. 489. Ap. Clau-

Cl

lm co

dio Caudice, M. Fuluio Flacco Coff. defitum

Pounig:

an.

479

'uaeu

avul

an. s12. Coff. A. Manlio, Q. Lutatio, . Ita babes

"b

:

t

m

Iar

ii

erit, vel

ipfos X XIV. annos, quot annos illud fuiffe ait.

V

!

YETtl fl«

Áb eo finito.er dimiffo coeptum eft Punicum fe-

M VE

cundum in[talia geri anno vicefimo tertio, qui

Yi

.

!3

E

:a, Va

j*

erat ab Vrbe condita $35; Priore vero anno caufía

rentür, - Vr vt

eius a Carthaginienfibus ezat data , violato foedere,

ue nonmodo

de quo tunc ftatim per legzatos fuos acriter cum

orum fenter«

illis, fed früftra expoftulazunt Romani ,. vt multis

tradidit Polyb.lib.HI. Ergo ipfo duoetuicefino auno

et vmm; i5

of dimiffum prius. bellem Cartbaginienfes | fextum

9 odiauo, fed

Àu

[

mam

tunc de foedere; quod cum Romanis habebant, 4e-

enim in Notis

ceruere , vel potius, vc Gellius X. 1 decedere , pro

decedebant vel. deceífere.

Minime opus.cum

j wrhisr Ft:m

jef.

li

itta

Mercero et aliis legere deceffere , quam infinita iila

[

pe vim

locutio antiquis Hiftoricis fit vütatifüma, inter

QUi

eos autem , qui nunc fuüperfunt , omnium maxime

$, V

m

Salluftio, Catonis vtique Originum ftudiofiffimo.

contecanao

I

Grauius adhuc peccant Íuterpretes in exponendo

2 fe mutie

ues

cà Sextum. Re&e Gellius, 2d verbum figuificare,

À.

[A

10

nc

ait, quiuquies ante eos. fecilje comra foedus, et tumi

cuie

Sed'male Riccoborus, Rhodiginus et

jodi itag

mentà?

fextum.

Aufon. Popma ad. Frágmenta Hiftoricorum, du«

ei

st

$

£

fi

ni

zelligere Catonem poft. dimiffum bed

um Punicum.pri-

,n,x[ü.

J

um Cartbagimieufes quinquies defeciffe. et . unc

T

et

fextum. Tmmo vero quinquies ante defecerunt,

cum?f

ex quo femel foedus cum Romanis pepigerunt,

qucm I

fextum vero anno duoetuicefimo poft primum bel-

0;11:".25 dat

us

Male etiam Mercerus,. foedus di«

]um Punicum.

vnie V*

milffo illo bello initum a Catone hic féxzzzz vocari,

s eyentplunmt

Nufquam vtique illud

, multo &t

a Polybio quarttuim notat.

t

Cato, Tantum Carthaginienfes iflo anno' fextum

u

dee0 it'im

in

tunc de £foedere deceffiffe.

Id quod ex Polybio

cendnm oUl

;ie

(

accurate ab eo expotitum lib. HfT. cap. 22... . 27.

iC

[

ato

ii

H

du

clariffime confirmatur. Sex enim illeante hoc tem-

::

T

4

$

. Ap C

pus iam iQta inter Romanos et Carthaginienfes foede-

(f

m

ficum

ra

; (

A

480

—

ra ibi refert, quae a Carthaginienfibus femper viola-

|

ta, vel fülrem eorum opera irrita fa&a vulr.Cato,

fcriptoret Romanus , et praecipuus illorum Aduer-

NERVM

farius.

Primum inter illosibitum fub primis Vrbis

Romae Confulibus.

Secundum incerto tempore ;

"Dertium circa Pyrrhi in Italiam tranfitum ;; Quar-

tumfinito belloPunico primo ;'Quintum poft Car-

delrifits

thaginienfium - caum mercenariis bellum; |fextum

in Hifpania cum Hasdrubale , Hannibalis deceffore.

Nesis F

La initio belli Punici fecundi, quod incidit in

Wlius,

annum -duoetuicefimum .poft dimitfum primum,

Md gis et dj

Yt ccafione

re&e Carthaginienfes a Catone dici poffunt fextum

tunc iam de foedere cum Romanis fexies iam

Vetéribus.

pa&o, terante, ter pott bellum primum de-

"MA QG et d

celliffe.

apüd Grce

Optàte non.

Adopm;io.

Teetar,

N

VAE

:'ä

Sex. Adiius p

IN

J j3

Aeliofum Til

SS

:

ler Wépul

Ü Emilius P

[

? 3U$r.

*

.

fire,

-el

P

E

ter Pa

;'.AEmmm I

fütor R

giy

tfoli

A:':ar Q wnd

854 gj

T0l (

INDEX

i lemper vio

INDEX

Il

3 vult Cato,

illorum Adoer-

RERVM' ET VERBORVM.

lrb

ub prir

Certo tempore;

infitum; Un

A.

*

intu

m

POLK j

ellum ; fextum

deleifius Defiderii vltimi Longobardorum

ibilis deceffore.

A

Rems E. auunculus fuit Gumoaldl, non hic

d Madit n

tlhus

-

p

-

Pag. 417

Aäzk(þos et dd*XQidss confu(a faepius a librariis ; ità

prumum,

pchunt feum

.vt OCcafionem erroris ahquando dederint ipfis

is fexes m

"Veteribus.

-

Lj

9

445. 446

pamum e

Aäekæus et 49:A95 pro patruelibus vel confobrinis

-

apüd Graecos non vfurpatur.

II2.40$3

Adoptare non folebant, qui ipfi filium haberent.

-

El

-

-

e

-

I29. 130

Adoptatxo.

-

$2

Meetas.

*

-

-

407

9

Sex. Aelius Paetus cogn. Catus

Aeliofum Tuberonum nulli fuerunt Confules in li-

bera Republica

-

-

-

63

lo^

L. Aemilius Paulus non ter, fed bis cantum trium-

phauit.

-

-

-

219

-

-

-

*-

pmfcrxptus ab Octauiano Cae-

*

*

fafeo

144. 345

*

-

-

ejus aetas

-

-

146. 147

P

-

-

-

nomuintis ratio.

-

t

-

-

150feqq.

-

frater fuit M. Lepidi Triumuiri, et

pater Pauli Lepidi Cenforii.

-

-

125 feqq.

M. Aemilius Lepidu$ ante Pontificatum Max. fuit

tutor Regis Aegypti.

-

E

329.341

AMetoli. -

-

-

-

14. 395. 396 fqq.

u-

Alter ab vndechmo pro duodecimus; -

*490. 29t

Vnm et alter de pauci$ incerto numero.

*

291

Hh

Amaror.

INDER

482

Amaror.

-

-

-

431.432

Anarchia in republica Romana.

470Íq. 475Íqq.

Clitteta olir

Ancus Marcius matrem habuit Numae filiam, Ro«

-

-

-

164

Ciecilius Baf

mae natam.

Anna Ottonis II. vxor filia fuit Romani Pueri, non

-

418

Capions H

Romani Argyri.

-

-

Annalium Romanorum fides.

293

Antullus nomen filii maioris Antonii Triumuiri,

Caeü; gloríat

Ctores,

formatum ab Amtone, qui Herculis F. et Anto-

niorum progenitor traditur. -

-

15 $ Íqq;

Crius et Cra

Antonius duos filios, alterum Zgtsllnz, alcerum

-

Gaju et G

Iulum vocauit et quare.

155 fqq.

Calttin b

Appiani Parthica ex Plutarcho defcripta. 390 fqq.

-

Camilli dictat

Arrogatio fiebat comitiis calatis.

323

Attalus.

-

-

E

78 fq.

Cantilenae a

-

379 Íqq. 388 fqg.

buere hiffy

Auctores confunduntur.

-

-

Audire aliquem aliquid.

280 iqq.

Auguftus quando pater patriae 32 1. quando Caefar

Augufítus vocatus fuerit 524 fjq.. num Caepias

dictus fit.

-

.

-

-

441

-

-

25. 35

Auguítini Anton. lapfus.

-

-

Ti. Comutins

Auri ad argentum proportio.

A

ptioris T

Aufpicium a Scriptoribus tribuitur aliquando etiam

perit,

iis, qui reuera id non habuere, fed quorum

ductu tantum res fünt geftae.

-

270 Íqq.

Cirüo Craffo

-

-

Ll

231

Carrio notst

Aufpicium alientim.

ibeh nàp r

B.

Cs hi

f

Sunt ; idpy

lt

B pro C. in lapidibus.

395

Bardi

-

21I

C'lienmm mfi)

L

416. 417

* Coliüs tr

Baronii error.

Ri dic

Bithyniae regef.

7677

Q Regi.

VE et ny

483

Lj

C

rf rf

C litteta olim fonum habuit :$-G

*

$05.356

xe film, N

1

Caecilius Baffus fuit homo Pompeianarüm partium

mani Pueri, non

ï

*

-

I84

4

F;

Caepiones et Sczpzoues iïxepxus a libr arïxs confufi,

9j

-

^

-

-

3$. 436

onii Triamuri,

Caefar sloriatur de fua gente 161

Eius i mtex fe-

*

-

-

ulis F. et Anto-

ctores.

338 fqq

. agtíg

Caius et Cuaeus male féribitur ae legitut; quum

-

Juy, alterum

Gaius et Gnaeus legi deberet.

395 etc.

155

Calatinus ab oppido Calatia eft cognominatus

35

rlpf?.- 3 Ág

Camilli dictatura

E

45« 463 etc. 473 fq

.

ng fq

Cantilenae apud àntiquiffimos populos vfum ha«

-

buere hiftoriarum: apud Hebraeos

209 Ífq.

7 f jttfit

-

»

-

p

apud Graecos.

E

21Óí

oX

-

-

-

-

. quando Cachr

Hifpanos, Gallos, et

-

. num Cagpis

Germanos

2IÉ

-

h

s

.

-

Romanos

E

212

4

$5

Ti. Canutius non fuit.Tribunus tempore profcri-

"

4t

ptioriis Triumuiralis

nec in ea profcriptione

-

-

-

54-56

aliquandoetimt

perit

e, fel quonm

Carbo Craffo inimicus.

-

»

100, IofÍ

od

Carrio notatur.

65. 431

^

3jl

szbe) nón modo Tzl/u, fed et Alzlln et Aani.

-

E]

-

-

349-341

Clauis in pariete fixis annos olim numerare fole-

bant, xdque etiam déinceps ruflicis ii vfuü man-

iU

-

-

186. 187

»

Clientum turb'x a patroris denominabatür.

201

p

P. Clodius tres habuit forores germanas, quarum

416-4'7

prima dicta fuit Tertia Clódia, tiupta Q. Mar-

cio Rezi.

-

E

E

107- 121

061

E

L

Coenus ex Cynus

448

Hh 3

Cognouen

484.

Cril'm. exertu

Cagnomen et cognomentum 'prcprie noninueteratum

y deno-

E

1iam famili?e nomen, fe-d nouam ET UE

tat.

v

-

-

-

79 ete.

. - m

Cognomen in adoptione mutatum in praenomen

-

-

probari nequit.

1357 136

t a Seri

ptoribus vel priori

Dareet didi

Cognomen vltimum fole

cqgnomini, vel nomini gentilitio praepomi , n

Dicere fiepe.

-

-

Dictator non

praenomen omittitür.

137-138

Confule.

Cogno:nina plura faepe dabantur virisilluftribus,; 42

Cognomina gentium iamdudum. obliterata , poftea

Dis C-E N

in iisdem familiis repeti coeperunt.

3 431 52d0q-

Difcrepans v

ipfis atctor

Gognomina in arGiori fpatio: plene fcribebantur;

-

-

308. 399

Diterfa du

gentilitia concife.

LI

-

Comiffum bellum.

452

eta feipis

-

ET

Doldbella

Comuitia calata.

-

-

?$8

Ducis nomen

Conitiuuis exiflimatio.

x

.

Goncordia Dea ad £ratrum concordiam denotandam

-

-

Ducis vt

: faepe adhibita in typis. -

157 fqq.

mus Dur :

Coufales-et. Praetores faepe adpellantur, qui erant

-

E

Proconfules et Propraetores.

317. 318

165 praefe

.

Confulum paria confufa.

d9: 28

Du e ticaf

yfid, .

Coful dicebant antiqu

-

et..binc

..Cos.

-

-

iffimi þr-o Coz

36t

Confulis vocab

u:Ium inytitþulis.,non femper defi

gnat

Toitomse f

ànnum, quo res in titulis memorata,. gefta eft ;

: bus, quo

fed honorem viri, qui eum geflit.

-

314

MTOT6S omn

Cn. Cornelius Dolabella accufatus a Scauro et

tliquando

are- acs

' damnatus ,. alter eiusdem nominis a Caef.

2rif'uatig

cufatus et abfolutus.

-

-

56 etc.

-

Coruncanius num Tufcullanius fuerit.

204

Coffus num fpolia.in confulatu ceperit. 282 IGE

Fa.bll trecen

296 íq.

-

-

Oï'ü:'ïü P at

Craffüs locuples.

-

69

tés,

-

Critici ftudii vtilitas et neceffitas.

413. 414

-

-

425

0r

Ima

in eo tamen, modus faepe exceditur.

d.

Crifin

D

485

um

Om"hm'üï

Vil

Crlün exereuerunt etiam' artiquiffimi Scriptores:

[71

4 &EWQ.

z

-

-

426. Íq:429:430.

B

To. .

-

-

etxam ex mcemo ét coniectando.

43*

i praenómen

R

D.

tibus vel orion

Dare'et dedicare in donariis differunt.

315. 316

-

280

& praepom, 1

Dicere faepe £Xellics orittitur.

Dictator non creabatur a populo, fed dicebatur

E

7458

-

a Confule.

23

ISIH Wnkgq

-

licerdm ; poftei

Dies C..EF. N. NP EN. in Kalendano.

324

t

» $0.

Difcrepans vnius, voculae vel nominis fcrxptura ab

-

453

ye feribebantur,

ipfis auctoribus memorata.

P

Diuerfa tradunt aliquando Scriptores de eadem re,

300.309

-

*

339

H

et a fe ipfis diffident.

Dolabella.

E

-

-

56

.

"

Ducis nomen füepe imponitur toti multitudini.

-

-

-

2955 $03

am denotandum

Ducis vocmbulo neutiquam intelligitur femper fum-

.

j

mus Dux aut Imperator, fed faepe etiam mino-

xur, qui erant

-

res praefecti copiarum.

272.273

EEE

--

459. 460

.

19 10

JDuo et vicefmmus.

B

(wjil, &t hmc

Lpltomae füepe perperam recedunt a fuis Auctori-

femptt delwlm

[

bus, quos contraxere.

-

-

382-388

"

3. £

t

4

1L3

orac

Errores omnium icrlptorum communes occurrunt

-

-

188.189

aliquando in Hiftoriis.

ER &

-

-

288. 289

,xzjlzm/ttzo veflra , commtnis.

a Cadare t

«b ett

F.

14

erit.

Iabu trecenti fex ad Cremeram caefi, non fuere

i

]

epent.

omnes patricii , fed magna parte eorum clien-

1

i

-

-

-

tes;

192 fgq. 200 etc.

6

Fabii ex nullo municipio fuere oru, fed ex ipfa

"T

Roma.

-

-

-

205

$)

Fabiorum

e(»dlw-

'

Hh 53

ln

486

Fabiorum 'et: Fuluiorum nomina faepe inter fe per-

mutata

-

-

208

9

Tebraeum vt

Fabius M. primarius iuris ciuilis doctor.

73

pantie Tuat

In Fabio Cunctatore coznomen Maxizi erat fimul

ortac

-

-

Vetus et Nouum.

38. 39

Hiftoriarum f

Paulus Fabius Maximus frater maturalis. Q.. Fabii

regones , i

-

-

Maximi Africani.

153 Íqq

memortae pt

Q. Fabius Maximus habmt cogn. Africasi, etqua

Hifloria Rom

cauffa.

-

-

153 Íqq.

nibus, fiepe

Fragmenta emendare, tam[difficile eft, quam pe-

Hiftorici fuo

riculofum.

-

-

-

38e

€natrant , et

Fratris et Sororis vocabula ambigua, et faepe in

"

Cogn

errorem induxere ipfos veteres.

40$Íqq. 446

vnde confuf

-

Freinshemius notatur.

10e5. 106. 129

Hmoucmnqua

Fuluii fuere Tufculapi, non Tiburtes.

205 fq

M. Furius Camillus fepties apud Liuium ponitur

Hl'tomorum f

-

44. 45- 46

"Tribunus milit. conf. pot

&tiam at

-

-

primus et folus fuo tempore habuit Ca-

Homeram m

*

-

*

*

milli cognomer

45

fephus

Hyacinthus

G.

306

G. litera inuenta a Sp. Caruclio liberto.

Galli in Afia primum fuperati funt, non a Rege

Bithyniae, nec ab Eumene, fed ab Attalo Rege

Inapa, idem,

Pereameno

-

-

77. 78

nfc.mtmec t

Geminus fuit cosnomen

-

48.49

poribus ve]

Germanici Caefaris nomina

*

336. 137 158

-

quea pofxex

Dion. Gothofredus notatur.

3809.38t

dictm jn ag

Graeci fermonis ambiguitas decepit Latinos. 405

-

-

-

-

füntm d

407.Íq

tüs

Graecorum hiftoricorum fides

-

-

9

lyiter Fgy,

Grammatici faepe ex Auctoribus fragmenta citant

lCs

non integri fenfus, vt adeo peuculofum fit. eà

Vs *Xehdnu.w

velle emendare,

-

-

380 etc.

Nitiamur

H.

497

qpeipter fe per

H.

16j. 209

Hebraeum inter et Graecum S. S. textum difcre-

loctor.

D

pantiae funt, quae ex fcribe

ndi vitio primitus

faximi erat uml

-

--

-

-

419.420

ortae

.

363

Hiftoriarum fcriptores perluftrare olim folebant

urdlis. QuEdba

regiones, in quibus res geftae, priusquam eas

-

53 4

memoriae proderent.

-

debet funebribus laudatio-

Afriam, etqu

Hiftoria Rom. multum

.

153l

nibus, faepe tamen etiam per eas adulterata. 214

]l et, quam pe-

Hiftorici fuo quaeque !

oco non omnia femper

.

-

165 fqq.

3io

enarrant, et multa negligunt.

Ü

-

-

cognomen faepius tantum adhibuerun

mu, efiepein

-

-

6

tj f nó

vnde confufio orta eft.

Hiftorici aliquando ádulantur Viris illuftribus. 216.

1oj. 106. 139

-

-

217,/2742

urtes.

20j 4

Hizïorico.rum

fides in re-bus fuae familia

e, atque

| Liujonm ponitur

-

218

g 4

etiam patriae faepe fufpecta.

.

Homerum carmina literis non man

daf!'&, tradit Ío-

mport habuit C

,

-

-

210

.

.

45

fephus.

-

-

4oT

Hyacinthus.

Tiberto,

M

of

l.

gnt, n0n 4 MDr

-

199

Iuopia , idetn , quod penuria, paucitas.

Infcriptiones et tituli ftatuarum antiqui

ffimis tem-

à] db Amlo7 ä'xf;;e

.

et pleri-

poribus vel nulli vel breuiffimi erant ;

. AG0

que a pofteris demum fubiecti fünt. -

319 fqq.

fed

1;6,)37»138

Iudicum in ar

bitrio non erat poena reorum ,

380.381

tantüm damnatio ex i

lla lege, qua quis accufa-

. 40.;'.

-

5

ePi[ L'lïin(]

tus.

.

401

-8.

feretro

lupiter Feretr?us ,

no-n a ferifn;h, fed

255. 3256

dictus.

-^

(lt'mmm ia

[

-

-

-

74

(Qu

[

Ius Aelianum.

e

r

p fit

« Papirianum.

LE

Hh 4

L.

j

488

L

Mendie etiam

Q. Labienus non Hinplic-i'ter Parthicus eft/ cogno-

Mendarum or

minatus, fed Perzbici Imperatoris titulum ,

fuis

de Mendis an

. nominibus frequenter additum, habuit.

Es

runtur t

Laudatio funebris. 213.-- his romána hiftoria

Ttiorn

femper iis

, parum vitiata fuit.

-

-

214

Metelloe tres

-

-

-

Leges facratae.

426. 427

Metellorum

-

- regiae.

-

-

Minucius Ba

427

Lepi

dusgermanum ha

buit fratrem Paull-um. 12

5 fq.

Mwja et M

Librarii in nominibus errant.

-

-

208

foiptae oc

Libri confunduntur.

-

-

-

379. 388 fq.

Mureri hpfa

Licinii Tr. pl. moliming.

-

479

Lipfius notatus.

-

-

226. 339. 448

Litterae vnius et alterius diuerfitas a fcribarum inJ

-

-

curia profe&a videtur.

453 fqq.

Nifft«rnano

Literarum vfus àntiqüis remporibus rariffimus.. 180

formtum,

-

178

Natti,

Liuius e.adem faepe regetit.

Ngi Cgno

M.

Qummis,

poref

Ma;enius di&'aror.

-

365 &c

Mpmni:z: e[

Maimburgi lapfus.

-

-

416. 417.

AOT etiam

Magifter Equitum non fuo aufpicio gerit rem , fed

-

-

-

* * prop

, Di&atoris,

270

n codd c

. Manlius Iniperioff cognomen acceþir, yt eius

* * (omr

filius Titius Torquati, eaque in re hallucinatio-

&X fratrih

nes veterum ac recentium.

-

358. 359 fqg.

u ääï'/'.';y,

Manutius promifit librum de mendofa hiftoria 9

** füum

M. Marcellus. fuit patruelis C. Marcell. - — 4o;

Uimen 4

Marius Gratidianus adoptatus a C. Marii

tur,

maioris fratre, et ita frater patruelis C, Marii

. minoris.

-

-

-

Nfïmiw p

102 fq.

C. Marius minor, naturalis filius C. Marii maio-

Nomen qua

-

tuerit.

ris ex Iulia Caefaris amita.

106

Maforethae.

-

-

-

419

*me dfer

L.

Mendae

489.

Mendae etiam in.S. S. exemplaribus.. 419.:420 fq:

-

P x

-

x

-

ht el gt«

Mendarum origio.

437

it titulum , fs

de Mendis antiquiffimorum

&xemplirium con

que-

labuit.

00

runtur étiam. ipfi Veteres. 431. vt adeo;nom

n2 hilloria non

. femper iis exemplis fit credendum.. - 456. 457

.

Metellae tres.

-

-

-

2

406

.

a ]

Metellorum familiae.

-

-

75

.

,

Minucius Bafillus.

-

-

e]

E

3 Umg40

'ullum, 12:fj.

Moefia. et. Myfia. promifc

uae, et þe,rpe

ram .faepe

-

-

-

10]

Ícriptae occurrunt.

447

39.38f,.

Mureti lapfus,

-

-

20.2 1

29

116 5394

N.

Y

safcribaum in«

.

E

4nfg.

Naffiterna non a aafis terais , fgd fimpliciter rmjittu:

-

;

-

-

rarifimus, $o

formatum.

382

.

Natta.

-

-

.

]

-

207

v?

Nigri cognomen in gente Caecilia non modo. ex

nummis, fed et ex fcriptis Veterum probari

-

-

-

poteft.

399. 310

Neptunine eft 'Thetys.

-

-

409

,

) d.

-

.

q6 .

Nomeu etiam notat familiam. prae ceteris.

AL I2

o eri rem , fd

- - proprium- primis tantum literis fcriptum,

"

ao

in codd. corruptioni cauffam faepe dedit. - 3:

- - commune feu gentis feu familiae faepe vnà

p Yt elts

ex fratribus vel fororibus praecipue, et quafi

re hilucinatio

] 2foxiv tribuitur.

-

^

-

116. fq.

1829 4

-.- fuum. in proue&a -aetate mutantes,. faepe

jofa hiftor 9

reelliie. d

0j

tamen a Scriptoribus priore nomine adpellaus

-

-

tur.

-

1344 135

w 2 C Marit

strtelis C, Maril

Nomina propria faepecorruptafunt. - 208.419

Nomen qua ratione confundi et turbare reim pos

102 1]

tuerit. .

-

"

-

-

^

C Mari maio«

Joi

Notae difcrepabaht ali

qnndde:

ab ipfis VQ(izg.' u-

lis.

-

-

-

3o5

4

Iihs

Nudus

Mendié

490

L

Pairiüs Cesf

Nudus' h. e.,inecmis.

245

.. . Ponti

-

"

162

Nullo patre nati , h. e. ignobili.

Pipirii Carbo

Numae lex.

-

-

*

263. fqq. 265. fqq.

C, Papirius C

Numerationi Veteres faepiffime includebant duo

Cacbonis t

extrema.

-

-

-

290. 291

PU.

O.

gentiles fe

Pater ullut,

C&auïa * C./ Marcello e

t dein Antonio nupta, fuit

Patris haud

121 fq;

eadem, qua Auguítus, matre nata. -

-

üut aui 0i

Oe in pronuntiando mutatum in F.

447. 448

Onufrii Commentarius in Faftos et libellus deNo-

Patini error,

-

Patriciorum e

minibus ex Sigonio defcriptus.

412

-

perbun.

Onufrii lapfus.

126. 128. 359. 412. 413.

Tutris patria

Opima fpolia non ab opere fed ope dida. - 251.257

-

257.

fs

- - abfolute pro opimis fpoliis.

Pazonymica

- - dpolia, laxiore fenfu etiam pro luculentis

-

et magnificis fimpl. ponuntur.

254. 255

Duls po p

-

-

í

258. 3259

Pighius inco

- « a Coffo capta.

- -. fpolia debebant acie inftru&a capi

et prima

£05 quod

omnium.

-

-

-

-

276. 277

Piphii lapfüs

DÀ

-

de iisfententia Liuii refutatur. -

260. &c.

UT

r

-

2361: &c.

fitus fuer

contraria Verronis confirmatur.

- - Numae lex de diuerfis generibus fpoliorum

Pinarii

-

-

loquitur.

263 faq.

Pi!!! cogngm

Opis in fingulari fignificat abundantiam omnium

d'»'-Q. Plemi

rerum, et maxime. terrae fruftuum, et hinc

Prtiegg et-I

etiam diuitias ac potentiam, ficut opes in plu-

-

rali etiam auxilium notat.

-

251 Íqq.

Prieromen

L

-

-

2859

Ouatio.

nomine, J

cili,

P.

Thtnomim,

-

*

*

9t

lica ueri

Papirii patricii.

H

H

- - eorum princeps, qui leges Regias compo-

fuit.

-

-

.

92

E .nii'

i - i,

Papirius

491

-

v

Papirius Cenfor.

167

uf

2 - -JPontitex-

Maximu-s.

-

-

793

.

Y

-

-

Papirii Carbones.

97. 100

fgg ts f

0 Praetorius frater patr

uelis Cn.

eludebant duo

C. Papirius Carb

