Pmmpue &$

proximorum.

"Triumuir primo ftatim poft confu-

lt

jl conuel

Jem. L. Paulam anino Praetor, :quarto poft Conful

-Al conien

fuit; at duodecimo- ante Pauli Lepidi Confula-

il u dmrn í

tum;: XX quarto ante eiusdem Cenfuram, ante

0 Antortoe

quam etiam, et'quidem XXII. annis, Antonio et

U"DR() d nm

Dola-

59

Dolabellà Coff. Triumuiri Lepidi filio, 'vt tradic

pag. n

?t iä'em

t w

Dio l. XLIV. ext. Antonius. fuam filiam. evigeuos,

TE

nuptum dedit, ficuti vertitur. Ín quo tamen aüut

leuiter errauit Dio, aut ita intelligendus eft, vt

i) impofure ,cut

Ü rominaretr,

eam tunc folummodo defponderit Antonius, non

nomen; ipfi vni

vero nüptiis ftatim fa&is fponfo collocatam tradi-

futficiebot, haec

derit, quia haud dubie impuberes adhuc erant,

alibi , nec etiam

et necdum nuptiis matuüri. - Patet 1d ex Appiano

vpreflam füerit;

EuQvX. V. n. 736. vbi quum Auguftus apud foro-

nunico, quoniam

rem füàm accufaret Antonium maritum eius , quod

fibertum Calliam mififfet ad Lepidum, vt cum eo

vilso appellabae

clam foedus contra fe iungeret, refpender O&a-

ere quem debet

vinaicus Carar,

uia, fcire fe, Calliam fuper nuptiis effe miffum,

Bssq3svoag yào ByvrdWtoy m Tü» YIxoSrvizüy 243:0032

nia veteribus n

yen fiominis non

zj Suyavie vd rwed Memihe, weDebmep wnAdysqros

Velle enim. Autonium. aute Partbicam. expeditionem

, quod plerume

e Romini genti-

filiam fuam: collocatam effe et muptam filio Lepidi,

quemadrodum comenerat. — Dicantur ifthaee Agrip-

mulianus. Scipio,

Claudius, Mactt

pa et Caninio Coff. feptimis poft Antonium et

Doltabellam.

llo 3gitur tempore Antoniam

Cüefoninus Tif

quamuis diu ante pa&tam et delponfam nondum

eiusmodi, quim

duxerat.Lepidus lunior, et fi modo tunc duxit,

mipere maim

non diu támen in maatrimonio habuie: Quinto

) nomen ogm«

enim vel fexto abhinc anno Seruiliam ei vxorem

oflendere; quan

fiibuit Paterculus H. 98 ; cuius fides bac in re,

; fere Nepos &

(oduerunt; non

vteunque fit de ipfo illo, quod ibidem refert,

vere tragico miferandae mulieris fa&o , in dubium

pis, eorumqle

vocari non debuit a viris do&is, Lipfio, Voflio,

fed inprimis Reinefio et Ruperto epift. 33. et

a er filum t

praecipue 34. 35, qui omnes ex vno ifto Dionis

as o

Joco, ad eonuelleridam Velleii fidem, Antoniam

atum po

(t corie

Confi

Lepidi coniugem fuiffe affirmant: Reuera enim

g ol

illa tunc diem fuum iam obiiffe debuit, quippe

[epidi Qoninà

ante

quum Antonius, qui eodem empore vi&us ab

Cenfuram:

Auguüo digna/morte: meritas poenas- profcripto-

n5

Antono *

"

rum

li«

149

rum,ciuium. manibus. dedit, a Plutarcho dicatur,

auina. praferet

gprolem veliquiffe ,. ex tribus vxoribus feptem liberos.

L denri funt?

Septem. hi erant Antullus et lulius ex Fuluia,

qiám Paulum Le

Antoniae malor et minor ex OGauia , Ptolomaeus,

quisquam alius t

Nulla

Alexander, et Cleopatra ex Cleopatra.

fisnaretur j néqie

haberur ratio , nulla.mentio neque hic aPlütarcho,

mominaret Sentc

neque víquam ab aliis poft Antonii mortem , huius

multo tunc minor

Antoniae , Lepidi coniugis, quamille vel ex Anto-

bus .viris a6 prà

nia C. F. patrueli füa forore, vel potius ex Fadia

omnia fi quis conf

libertini filia,. quas ante Fuluiam habuit vxores,

venmile. vifum

et ex. quarum polteriore certe etiam liberos fuftu-

aequdlem, certen

lit, (Cic. ad Attic. XVI. 9. et Philipp. XIIL. 10.)

uici flio fratrem

fufceperat ,. ec mórtuam haud dubie ipfe viuus ad-

modo et ipfe aera

huc extulerat.

Euit igitur Lepidi II viri filius

qie propior L. P:

id aetatis ,. vt duceret vxorem , et quidem M. An-

tuum m anno V

tonii filiam. natu maximam , XV. minimum annis

ante P. Lepidi (

ante Pauli Lepidi cenfuram , quum hic ipfe Cen-

non fllum, fed

for, quem vulgo patruum illius, - et ipfius III. viri

que eft

fratrem fuiffe exiftimant ; vxorem habuerit Corne-

Ceterum quüa

Llam. Augufti Triumuirorum longe minimi natu

hiberet em, q

priuignam, ex qua multos genuit liberos, et cui,

€rit, nibi] mim

fuperltes fa&tus, - quamuis poít cenfuram fuam de-

JOnOres peruenj

mum amiferit, ipfe tamen ea adhuc erat aetate,

t L, Paulun

vt Propert. IV.: el. vlc. illam inducat communes

füfetos, non

liberos docentem,. quomodo fe.gerere debeant

Drüefertim temy,

erga nouercám, fi quam a patre acciperent.

Et

Anniles non atf

fane vixiffe adhuc videtur an.

V. C. 756. quo Cn.

€p. lonores d

Cozn.Cinna Magnus Pompeii ex filia nepos in-

Cüe ptorfüs eft:

fidias firuxit.Augufto ; qui quum multum mutatus:

T breui intee

ab illo; qui olim fuerat, ignofcere vellet Cinnae,

rpors fpiti.

eumque leniter 'verbis caftigaret, ita hominis

805 füfe at

dementiam arguifle .legitur apud Senecam de

Clem. 1. 9.' Cedo, ff fpes tuas. folus impedios Pau-

E

ftim fimiltte, n

- ORU n

lusue . te ,. et Fabius Maximus , et Coff , et Seruilii

fu

:d0n inania

I6 Dater et £

järe&t., tauntumque aguen -uobilium ,

&

nomina

V plürs ilios t

141

htarcho dieyur,

nomima praeferemtium , [ed. eorum, - qui imaginibus

ibtsfopten lberor

firis decori f[uut ? Non alium hic intelligo Paulum,

Tulius ex Fuluiay

quam Paulum Lepidum Cenforium.

Neque enim

i, Ptolomeus,

quisquam alius illo tempore folo Pauli nomine de-

leopatra....Null

fisnarerur; neque eius filium L. Paulum primum

ye hic aPlütarcho,

nominaret Senéca; aetate vtique' ét dignitaté

li mortem, huius

qmulto tunc minorem clariffimis illis et- Confulari-

rille vel etAnto-

bus .viris ac praefertim Fabio Maximo.

'Haeé

] potius ex Fadia

omnia fi quis confiderauerit, non arbitror cuiquam

m habuit vyores,

verifimile " vifum: iri, Paulum Lepidum, aetate

1m fiberos füftue

aequalem , certe neutiquam multo maiorem Trium-

hilipp. XIlI 1o.)

uiri filio fratrem fuiffe ipfius Triumuiri, qui noh

modo et iple aetate longe fuit prouectior, multo-

yie pfe viuts d«

i II viri filtus

que propior L. Paulo, fed et patrem habuit mor-

: guidem M.Ar-

tuum iam anno V. C. 676. quinquagefimo quintó

, minimum annis

ante P. Lepidi Cenfuram,. quem proinde illius

jm hic ipfe Cer-

non filium, fed nepotem fuiffe credibilius vti-

et ipfus TII.viri

que eft.

v habuerit Corne

Ceterum quum Paulus Lepidus in- matrimonio

yre minimi natu

haberet eam, quae vnicae Augufti filiolae foror

t liberos, et cil

eràt, nihil mirum hercle fuit, tàmr cito eum ad

nfüram füam de»

honores perueniffe, vt decimo fexto poft patrem

fuum L. Paulum ànno Conful, fed tamen inter

lhuc erit etaté,

Jucat communes

fuffe&os, non ordinarios defignatus fuerit, eo

erere debeant

praefertim tempore, quo per bella cluilia leges

Annales non obferuabantur, et l'riumuiri oppretfa

aciperent, H

(5f quoOn.

Rep. honores dabant, quibus vellent. : Quapropter

flis nepos i

Jeue prorfus eft arsumentum Pighii, quum ex hoc

tam breui inter vtriusque Confulatum interie&to

mulcum mutitus

temporis fpatio, non patrem et filium, fed fratres

« vellet Cinntt

Nonne

z, i homins

eos fuiffe patrueles colligit Ann. 719.

enim fimiliter tunc temporis intra eundem plane

x fenecm. o

annorum numerum anno 72T1. €t 737.

Confules

iy inptdioi ? 7

5

a Snili

fuere pater et filius Cn. et L. Domitii Ahenobarbi,

(,O/æ ]

egiti-

ll y

g n

vt phllres alios tàceam, qui ànte fuum feu

TA

mum

n

Aatonidnos -àb. À

mum . annum Confulatuni tunc obtinüerunt.

Pro-

quod tudex olim

babiliter quoque ex eadem illa affinitate, etiamíi

alia deeffent argumenta, colligere poffumus , hunc

peraifores: (

fuille Aemilium Paulum comitem illum Augufti, de

an. V. C 710 in]

alique faife eti

quo legimus apud Sueton. in Aug. c. 16. cuius

verba, quoniam de alio perperam fuerunt.intel-

mis profcriptum e

Nec enim boc fok

le&a, et fententiae quoque noftrae clariffime in-

laffet, t fuifet v

feruiunt, adicribenda duxi: Zuae etiam per deuios

gramites vefugientem Seraus Acmilii Pauli ,. comitis

Quaptopter quua

eius, doleus profcriptum olim ab eo patrem Paulum,

li Paslum p

itinere comitem A

et. quafr occafioue vltionis oblata , interficere conatus

Schotti errorem, qui, quafi Serui patrem,

quam qu adfnita

eft

Paulumn dixitfet Suetonius , patrem , enllo modo leg£

ynis ex Aentil

pojfc cenfebat Obferu. III. r5. oblitus frequentiffi-

lus Lepidus; (hui

mo illa Marius pater , Catulus pater, et apud ipfum

m tünc n

atu

U.

H

Suetonium Silius vel Saluius pater , Octauius pater,

teliait). .Chrif

jam indicauit Berneccerus.

Cafaubonus fufpicatur

qui Paulum lo

« Paulum: a Tr

profcriptum illum patrem efle eum, cziuy momen

n pro[criptorum album vefert , caedemque uarrat

cenfimat , et inf

Arpianus L. IV. etff ii tamtum. Aemilius dicatur.

Àt st 3fiq

Ego vero nequaquam affentior viro. do&iflimo,

A !Igufïo ) IXO'&

vt qui prorfus exiftimem , nullos illo. tempore

igfo fratre füo

fuiffe Aemilios Paulos praeter Paulum hunc Lepi-

'ülcum, For

dum, et eius patzem L. Paulum Confularem, cui

O0 equdem j

id nomen non hereditarium , neque commune cum

eosdem fiml

quoquam fuit, fed impofitum a patre, vt in feqq.

ferile g

docebo, ad renouandam memoriam L. Pauli illius

Vt nemo igmm

Macedonici, qui vltimus fuit iftius nominis in

0 fibi Ciceron

illa gente.

Aemilii vero fuerunt plures, vt fole-

Y adoreg a

bant nobilifimarum gentium nomina variis de

IDOris , et n

caufis cum plurimis aliis communicari, et ad ple-

Cenferi poflunt.

bem tranfire.

Sic L. Aemilium Bacam inuenio in

Ti tbl

nummis Quatuoruirum fub Caefare Di&atore et

mnine propof

apud Appian. l V. i«QvX. L. Aemilium, forte

rum à Ildque VOL

l

eundem illum Bucam ,. captum tunc Perufiae inter

D

Anto-

bi liïem) qW

143

Xtinterunt, Pro.

Antoniahos-ab Augufto Caefare, et dimiffum,

QTFA[ME e mm[l

quod iudex olim palam damnauerat C., Caefaris

e poffamis , hunc.

percuffores: et C. Aemilinm Duumuirum Capuae

lum Aveufti, de.

an. V, C. 720. in Faftis municipalibus.

Eiusmodi

Aug,. c. 16, cuius

aliquem £uiffe etiam Aemilium ilüm , quem Appm-

m faerunr intel

nus pxofcrlptum et occifum narrat pmxh.s cenfeo.

('38. Clarmme 1n.

iNec enim hoc folo tam vulgari nomine eum appel-

laffet,.fi fuiffet vel Paulus , vel Lepidus quifpiam.

etidm per dens

t

1

Bauli, conitis

Quapropter quum non alius a Suetonio per Aemi-

if

et in illo

M

C

3 Paulum,

lium Paulum patris. profcripti filium

itinere comitem Augufti intelligi potuiffe videatur,

interficere ematts

quam qui adfinitate Caefaris et honorum.dignitate

&i Serut putram,

, tl m g

vnus ex Aenmilia gente tunc maxime Hoxebat Pau-

las frequentil

lusLepidus, (nums enim filius L. Paulus, fi modo

jam tunc natus ; certe eo tempore vix dum cunas

", etapud ipfum

reliquit). .Clariffime hiclocusfententiam noftram,

Qfloaits fat

)bonus ufgxmur

qua Paulum Lepidum L. Pauli filium, .atque hunc

um, Gu tonts

L. Paulum . a lriumuiris profcriptum | ftatuimus,

confirmat , et ipfe viciffim ex ea confirmatur.

g turtat

At dicet aliquis, L. hunc Paulum, non ob

Aennlihs ducata

viro do&fimo,

Augufto, quod dicit ifto loco Suetonius, fed ab

os illo tempore

ipfo fratre fuo profcriptum fuiffe, idque teftari

Velleium, Florum, Orofium atque Appianum.

ylum hunc Lepl-

Scio equidem id illos tradere, fed nec ignoro

Confülarem, Cl

eosdem fimul affirmare, etiam. Antonium .pro-

iC COH'*IHHE am

Xitte; vcin feqte

fcripfiffe auunculum fuum , cuius tamen ille necem,

vt nemo ignorat, OCtauiano conceflit pa&us pro

nL P.mu jllius

€o fibi Ciceronis interitum.. . Nempe loquuntur

fius nomiris

ta.aucores ad augendam inuidiam :atrociífimi

lus jt lt

MIIS de

facinoris, :et quia ipfi quodammodo profcripfiffe

mma 5

cenferi poflunt, quos in funeftam illam et fcele

l jcit

CLJiïe

atam tabulam communi omnium Triumuirorum

a mh.

nolll

nomine propofitam, referri.a collegis iuis. paffi

;e Didtore &

fünt, idque volentes et lubentes tantum ,. vt et

jnilin, r

fibi liceret ,. quos maxime .vellent, inimigos occi-

s Penifüe n

dere.

Anto

144

dere.

Quam nefandis pa&ionibus res inter eós

fribendi, Sed à

fit'geffa, multis narrat Dio lib. XLVIT. fed magis

te, atque ipfi L

ad inftitutüm noltrum facit Plutarchus in Antonio;

lomines nl ex

qui modo di&is fcriptoribus commentarii loco

fcriptionis jmuidin

effe poteft: Difceprario de pro[cribendis plurimum

pollet, fraduir et

illis iegotii exbibuit , fingalis. [nos iuimicos : tolleve,

dominantis erati

feraare autem neceffarios. cupieutibus. | Sed tandem

reuera Lenilus f

ab ira im eos, quos oderant, fuperari propinquorum

que non dificult

veuerentiam , et amicortutm beneuolentiam paff. . Cice-

necem confenfit.

vonem quidesm Autonio couceffit Caefar, ipfi vero

àd Brutum:: Lgi

/r,

Í

ZAntonius L. Caefarem auumculum fuum.

Permiffum

fratrem a

j

iL

i ha

etiam Lepido efl Paulum fratrem occidere ; Alii vero

J

datem et inconfan

dicunt , Paulum fratrem a Lepido comceffum . illis,

Brutes et Caffiüs,

suortem elus expeteutibus. — :Nibil truculentius , neque

in marimonio: h

erüdelius illd permutatione exifliimo vnquam factum.

Permutando enim caedes caedibus, aeque occidertmt

0s aütem poft ne

et, et myime

(NB.) quós aliis concedebant. pro[cribendos , atque

0 ':ffe Coepit, fed

eos , quos accipiebaut * Iniquiores autem fuerant in

Tilominus inn:

amicos, quos interfecerant , quim odio mon baberent:

on f frtris h

Permiffam effe Lepido . fratris profcriptionem,

litters ad Pitly

ineptum hercle éft. Nec enim Paulus tam pro-

Tpério, (ic, «

pinquus aut familiaris erat Antonio Caefariue, vt

eum tueri contra fratrem eius vellent, aut ab iis

(Lepidi VXorem

mortem illius pacifci Lepidus neceffe haberet , cui

Iif.tf?*a: adtulif,

non minus licebat , quam collegis fuis, profcribere

n(g;]as, fttihus ig

* M ITIS quffoyi

quos vellet, eorum, qui fanguine aut amicitia

illlns coniun&i non erant.

Verius itaque ett,

[n m.t

» ( multo j

quod pofteriore loco dicit Plutarchus, idque tum

&pidum frtri )

Süetonii verba, :tum' maxime Senecae patris

t Dütarent clanä

Tnum elt r

Suafor Vl. | Alter fratrem profcribi, alter. auttacu-.

WO vero p

lum PATITVR : denique et res ipfa aperte

confirmant.

Fuit enim Paulus tunc temporis in

Yoit frg

lrem [ a

|

,

partibus Reip. er miffüs eft, a Senatu ad Sextum

Fmï Pgüridiul

(

luidm

]

Pompeium in auxilium patriae euocandum , quae

(icio mih

eius pro-

amicum Cice

Onj

iufta fatis vifa eft Caefari OGauiano caufa

hon

fcribendi.

du Leg

145

JUS TÉS intét Go

XLVIT. fed mos

fcribendi.

Sed dubitatum deinceps fuiffe ea de

1chus n Antonio,

re, atque ipfr Lepido tribuiffe tantum fcelus

homines nihil ezo miror, pàrtim quia illius pro-

ommentani. Joco.

fcriptionis inuidiam a fe poftea amoliri, quantum

ribendiy plurimm

poffet, ftuduit et ipfe Auguftus, et in eius iam

s ditiicor tolbr,

dominantis gratlam ceteri omnes , partlm qma

bur, - od tandem

reuera Lemdus fratrem. füuum odio habui it, ideo-

Fat Brüpimquontm

que non difficulter forte, nec inuitus in eius

itim pafl.. C

necem confenfit.

Cicero in eplüohs pofterioribus

Hl

Caeþz ;

ad Brutum : ' Lepidi tui mecefarii. (qui. fecndum

[um, Pon mg/frm;

fratrem. adfines babet , quos odm it, proximos ) leui-

caidert; Ahi ott

tatem et mcvn/lmtmm erc.

AdHnes eius erant

i cmcafum li

Brutus et Caffius, quoniam alteram Bruti fororem

Utl mtms d

in matrimonio habebat ipfe, alteram Caffius.

) tnpuam fu.

Eos autem poft necem Caefaris, cui additiffimus

a gccident

erat, et maxime poft coniunCtionem cum Antonio

Jcn jaudos, atque

odiffe coepic, fed Secundum , id eft poft fratrem.

qutem. fuertt i

Nihilominus

inueteratum ' vel vehemens adeo

ia nom haberetts

non fuit fratris illud odium

Nam vix anno ante

litteras ad Paulum

vt ad fratrem

ab eo datas

rofcriptionem

Baulus tim pro

Cic. ad Attic. XIV. 8.

repert:o.

,ngd luniam

aio Caefirte ; vt

( Lepidi vxorem) Jferibis smoderate et amice fériptas

ellar, sut db is

litteras adtuhæ , tüibi Paulus dedit, ad fe a fratre

:effe haberet; cii

mlj]rzs, qmbm m extremis erat, fb m/zdm: freri,

lii p;ofcrx ere

J 1. certis aucforibus compei 1/]e

Hoc uec mibi pla-

jiné du

r amicitá

cebat, et multo ill; (Paulo ) eminus

Videmus hic

us itque C^

Lepidum £i

ratri praecipue aperuiffe, quid contra

chus, idque !

Íe pararent clam inimici, quód certum vnque

. Senecie patis

fignum eft mutuae beneuolentiae.

b ll!m autacte

Quod vero Paulum hoc loco Cicero fimpliciter

vocat fratrem Lepidi, vt'et epift. proxima fupe-

g ipfa pete

j5 1

rupc termpor

riore: Poflridie Idus Paulum in Caieta vidi, etiam

illud indicio mihi eft, L. Paulum Confularem et

enatü

qd Sext

amicum Ciceronis fuiffe illum Lepidi fratrem,

uoclndllm ]

us p

non Paulum Lepidum;

hunc enim ifüs locis fi

"L

K

intel-

xibenil

146

intellexiffet , addidiffet haud dubie, vt cosnofcere-

[:6 D f«.w.'a/fm; )

ert, Foniti, €

tur, diftin&ionis aliquam notam, nec hominem

didici

adhuc valde iuuenem, qualis tunc neceffario fuit

Paulus Lepidus, vnico ifto appellaffet nomine,

Neodum Cicero

quum viueret adhuc alius, quem eo folo femper

eidem orat, cip.T

"Trumut fuit: À

defignare confueuerat, vtpote virum clariffimum,

et fibi amiciflimum, multisque laudatum in Orat.

Loidum Ref). ili

in Vatin.C. 10.

Nempe L. illePaulus, qui proinde

i, Jami h

ab eo in Epp. ad Q. Fr. II. 4. appellatur Pasdlus

jlurina orlis urta

avfter.

Vixiffe hunc ipfo adhuc profcriptionis

1iiajort T Qc ff

anno, ex eodem Cicerone colligo, qui Philipp.

€0 tempore, quo

XIIL c. 6. Panfa et Hirtio Coff. a Sex. Pompeio

fuife potuerint P

rediffe et legationem renunciaffe dicet: Clariff-

vibem ornauerit,

enos viros, legatos, L. Paulum, Q. Thermum, C.

extraxit et dedic:

Touli, vti docet i

Fannium , quortim. babetis ( alMoquitur Patres Con-

Coll.vllaiam db eo

fcriptos) coguitam voluntatem in Remp. eamque per-

petuam et. couflantem. EGamne hic Pauli Lepidi,

Temoopinor , faci

qui vtique tunc adolefcentulus , necdum vllis rebus

Proindecoecusfit

geftis aut honoribus clarus fuit, coggitatii tamen,

&t agnofeat frgy;

variis fcil. documentis, imo Perpetuam et conflau-

Tont üenificir L

zem in Remp. voluntatem praedicari exiftimabimus?

bus celbranr,

Ts dicit, etipfe

Eumne et non potius hominem Confularem (qui

cum feptem tantum annis ante Conful fuerit, nec

fintiffmam, voc

quicquam de eius obitu in tot illius temporis

tilil ghrifus p

Ícriptoribus legatur, necdum fato fun&us fuiffe

viti eruditifími,.

affirmari nec poteft, nec debet) ceteris Clari/fruis

ftm ibunt, cy

uit,

viris praeponi dicemus.

Nam Q. Thermum Prae-

torium effe virum reor, et eundem forte, cuius

Tiec ümni,

füperfunt denarii cum infcriptione Q. Thermus

Int tel ad conf.

M. F. Praetorem certe Pompeianum in bello ciuili

um fuïï, mul

(

reperio Zbermum , quem Caefar ex Vmbria pepu-

THeptum vulg,

lit, tefte Floro IV. 2. et ipfo Caefare B. Ciu. 1. 12

Yeferenc 30u), ]

ET

Eft poft haec tempora apud Sex. Pompeium, ad

Tütüm, &

quem fe plurimi ex profcriptis contulere, inter

Pace Wüeü f',-*.&a

vltimos amicorum cu «£iAéyuy manfiffe Thermum,

Omtim volyer

et,

147

i6, Ytcommoleree

et, älemuïfazfos a?u'r:;, qui ïpfl maxime.in Pretio

1, nec hominem

erat, Pasnium, ex Appiano L. V. i«Qw^. extr.

inc neceffario füit

didici.

pellafet. nomine,

Necdum Ciceronem dimittere poffum, qui in

em eo folo femper

eadem orat. cap. IV. de M. Lepido, qui poftea

'riumuir fuit: /Magais et multis pignoribus M.

jirum danfimum,

laudatum in Orat,

Lepidum Refp. iligatum teuet, [umma molilitas eft

aulus, qui proinde

boninis , fummi . bonores, ampliffanum Sacerdotium,

appellur Pauhe

glurima vrbis ornamenta , ipuus, FRATRIS,

111(1[01'1[71qu!0 monamenta.

Scire hercle velim, quae

huc profcriptions

eo tempore, quo Cicero iíla dixit, fuerint vel

lio, qui Pilips

T. a Sex, Pompeio

fuiffe potuerint Pauli Lepidi monumenta, quibus

vrbem ornauerit.

Multis ille demum annis poft

ffe dicet: lf*

exftruxit et dedicauit in Confulatu fuo porticum

, Thmm, (

Pauli, vti docet nos Dio; Hirtio vero et Panfa

guitur Patres Core

Coff. vlla iam ab eo profe&ta fuiffe ornamenta vrbis,

Jenp, enmqu per-

nemo opinor , facile dixerit, certe non probauerit.

tic Pauti Lopidiy

necdum vllisrebus

Proinde coecus fit oportet, qui vel hinc non videat

et agnofcat fratrem M. Lepidi fuiffe, et a Cice-

t, cugiittni tamem

rone fignificari L. Paulum, cuius Bafilica ab omni-

wpatum tt f

cari exiltimabimus?

bus celebratur, quam omodoujuon mepisos s Appias

nus dicit, et ipfe Cicero ad Attic. IV. 16. eagni-

s Confülarem (qUt

ficentiffimam , vocat , et aibil gratius illo monumento,

Confil faerit, n&€

Humani quid patiuntur

vibil gloriofius praedicat.

«t illius tempors

viri eruditiffimi, qui eam a Paulo Lepido aedifica-

firo fundtus Tue

tam fcribunt, confundentes porticum et bafilicam

) ceteris lr

Pauli.

ac.

Thermum Pr

n

Haec omnia, quamuis meo iudicio fatis acria

ydem forte; 0UU0$

fint tela ad conficiendum, quod hic nobis propo-

t

soge 0. Ts

-

j[o cinili

fitum fuit, multo tamen fortius adhuc et apertius

amm in bé

Teceptam vulgo opinionem confutat Appianus,

; et Vmbria pep

referens ?uQvA. IV. Paulum profcriptum fugiffe

selire D.

Ciy.l- f

ad Brutum, eoque vi&to Miletum, vnde neque

sey, Pompetut j

pace poílea fa&a, quamquam reuocatus, redire

s contilett: jte?

&d8 epvus , Vstgov yeyolu.e'mr:

.Rgmam voluerit; $2

K2

naM-

, manfifl T/Mm;rzg!,

148

( -'ntonm) s p

xuAxusyos énuys) av sbtucs.

Eum ex parte confir

/w /.q DT

mat Dio lib. XLVIL qui et ipfe Paulum voluntate

Quid

'W b -,,c 0771 u

Lepidi fratris fui Miletum euafiffe .fcribit.

yero non 1l Domit

vero? nonne ita clariffime iam tandem illi negant,

res fuiffe creditus e

fratrem. illum Triumuiri fuiffle Paulum Lepxdhm,

profiptus &tt, f

qui non modo Romam redüt, fed et.poft pro-

poei nupum di

Ícriptionem vxorem ibi duxit, liberos fufcepit,

Suetonio in.Ner. c

Confulatum et Cenfuram geífit? Nonne contra

j

Tar

maxime iftud animi propofitum conuenit in L.

difcere potail

Paulum

quum tellament

hominem omnibus in Rep. honoribus

€t porro tutores (

iam perfun&um, et aetate grauem, qui fummo

mehercles iure exiguum vitae, quod fupererat,

um, D. Brutum,

tradit

Etenim i

Mileti exigere maluit, quam Romam reuerti, vbi

oculorum dolorem ferr

3etitis , quae tütor

non potuiffet videndo

Remp. orbatam per tres illos carnifices tot prae-

liquor iam annjs f

ftantiffimis ciüibus, fuis aequalibus et amicis.

€et àd OCwtum

mento Caefiris dic

Ad qmd faciemus ergo Dione, qui, quum

&adhuc nofteretm

lib. LIV. initio Cenforem Paulum Lepidum evzóv

vére SuvezuStvru ipfüm tunc fuiffe pr oju iptum diferte

Ts diferta Sueto

affirmet, omnes vnus in eam opinionem, quae

£. 8. C dau

Nemi-

inter do&os obtinuit, induxiffe videtur.

lldl)þf/l'l]t P)m m

fi tot

nem me temeritatis incufaturum putem

] ais f "'/]«n

aliorum teftimoniis munitus , idem quod Onufrius

et confaeruum ]

Dionem hic erraffe dixerim, et patrem cum filio

.oms, q'u exh

Nec enim eiusmodi neglisgentiae cri-

confudiffe,

IHourie finequam

men adeo eft alienum ab ipfo, vt ei fi. quis impe-

nmm TOnuit etjar

gerit, iniuriam feciffe videri debeat.

Certe lib.

H'JS loc loco d.

XLVIII. extr. vbi Antonium Domitio illi, qui

u l"l[

) &t fu ere

inter Caefaris percuffores et profcriptos fuit, fuam

Vtte poffimus

ex Odtauia filiam defpondiffe refert , grauxfï'me

Rttem fuiffe v«

et eodem fere modo hallucinatur, dum pro filio"

Tl.lï qumn in

L. Domitio, patri Cn. Domitio poft quatuor vel.

atquz AC Tritty

quinque annos tunc mortuo ,

defponfam dicit

T lnqugm h(]w

Verba eius funt, ne.

Jj

puellam paulo.ante natam.

n lpfm

non fatis bona fide ipfum arguille videar: Exaves

t

? TWi&t occi

(Antonius)

149

&t parte confi-

(Antonius) 76 Nogurio s «y] v 09 Keitnpos cQuya

Paulum voluntate

76 ysvogtyw 30]. 3v vois o tyois Beredivrt , TV $uvTE

fe fcbit.. Quid

Tj Puovus Quraustaus d. ysviüacay ivuyyvgss. lmmo

vero non illi Domitio, qui inter Caefaris percuffo-

ndert il negant,

res fuiffe creditus eft, et ideo poftea ab O&auiano

lum Lepidiim,

fed et poft pro-

profcriptus fuir, fed filio ifius tunc promiffa et

liberos faüfcopit,

poftea nuptum dara eft Antonia, quod vel ex

Suetonio in Ner. cap. 3. et 4. et Tac. Ann. IV. 44.

? Nonne conttà

| Conuenit n L.

difcere potuiffet.

Similiter, lapfus eft lib. XLIV.

Tep. honoribus

quum teftamento Caefaris adoptatum. O&auium,

et porro tutores (izmgorss) ei reli&os M. Anto-

yem, qui fünmo

nium, D. Brutum, et quosdam alios percufforum

quod füpererat

tradit.

Etenim iamdudum OGauius eius fuerat

Tidm feu

M

pri

ti, Ybl

aetatis, quae tutores non amplius recipiebat, h. e.

otuifet videndo

aliquot iam annis fuperauerat annum XIV. Scili-

"iifices tot prae«

cet ad O&auium tranftulit Dio, quod in tefta-

us et amicis

mento Caefaris dicebatur de filio naturali, fi quis

ne, qU—ï» qqm?!

ei adhuc nafceretur ex Calpurnia vxore. Audia-

1 Lepidum qyri

mus diferta Suetonii verba, eodem ordine prolata

)i'Qfþ?'APtVlIlidil'Crïe

cap. 83. C. Ocauium etiam in amiliam , nomenque

jnionem, QUi

)

adoptauit , pluresque gereu[forum in tutoribus filit,

vdens Neme

Jé quis fibi na[ceretur , mominanit. MHaec rationi,

putem, fi t

et confuetudini Romanae confentanea, non illa

m quod Ünufrits,

Dionis, qui ex his cum ipfo collatis, erroris et

patrem um 611'0

incuriae fane quam eft manifeftus , vt iam ad Sueto-

gegligentte cr-

nium monuit etiam Cafaubonus.

Sed tamen nihil

e ei i quis Impee

nos hoc loco ad accufationem Dionis defcendere

er, Cene i.

fubigit, et fupereft ratio, qua illum tueri et ab-

omitio 1l

jj, qui

foluere poffimus.

Nec enim Cenforem Triumuiri

xiptos , füam.

fratrem fuiffe vsquam dicit, et errauit ipfe Onu-

,

g, gnime

frius, quum in Faflis ann. 732. Dionem erraffe,

yr, dum p

ro filio

]

ait qui bunc Triumuiri fratrem [cripferit.. Nusquam

yift quatuor

ille; inquam, hoc fcripfit, fed tantum, vry Tórs

defponfom didit

Swyurodí»r«, ipfum etiam, quum profcriptio fuit

; eius funt;,,"f

fa&a , inter occidendos

relatum: quod facile ego

fa&uin

. 'ideïï': Eu

K 3

(Anwniui

156

fitoabreptus Füe

factum credo.

Nequaquatn enim a vero abhorret,

traafierit, poftqu

in faeuiffima illa profcriptione patrem Paulum vna

cum filio adolefcente caedi ab acerbiffimis tyran-

at ia demum

nafceretut wm

nis deftinatum.

Quis nefcit fceleratam illam tabu-

tigenit; Certe ]

Jam cepiffe pariter Cicerones vtrosque, patres et

xemL Padlo jl

filios, cum multis aliis, quos inter etiam puerum

nomine M Lapda

fuiffe referunt, cui prius virilem dederint togam,

vt virum occidiffe viderentur.

poüea in adoptio

Quapropter et

Paulum Lepidum vna cum patre fugiffe in Bruti

yt reor Pmïo,

caftra, eumque Lepidum efle fufpicor, qui cum

Tinimo repeti

vt Triumur pot

parte copiarum a Bruto contra Caefarem et Anto-

TOt, patrl imouj

nium iam profe&to, Cretae ad eam fibi adiungen-

dam reli&us fuit, tefte App. 2&QvA. V. init.

quiin mentem

Vnum adhuc obmurmurantes audire mihi vi-

Tieminem mitar

deor, qui L. Paulus, et M. Lepidus fatres ger-

leícere maxime

mani effe potuerint, diuerfarum familiarum geren-

juarum et priec

Cognomina qu.

tes nomina, et ita quidem

vt minor patema

habeat, maior aliena contra confuetudinem Roma-

o veruftare d

norum.

Fateor equidem lubens, folenne et fre-

Yt, licet gpft

quentiffimum fuiffe apud Romanos, vt filius natu

Tépetebant, y

fünc tempors

maximus non modo cognomen, fed et praenomen

paternum acciperet.

Perpetuum tamen fuiffe

tentem, Corpie

t Vilufr, e.

nego.

Quid enim? nonne M. Craffus, qui in

Licinm Cm:m

Parthis periit duos item habuit filios, et maiorem

quidem, qui vna cum patre occidit, Publium

Similiter ; tiqu

auito, minorem ZMarcusm paterno praenomine.

Tomen vere d

ifb erftinttum

Quis ignorat M. Senecae Rhetoris filios hoc fecun-

dum aetatem ordine Noaatum, Seuecam et Melam?

0 mitri dignun

Quis item ex Suetonio non didicit, L. Othonem

lmpone.et et

tilis fii, fe i

M. F. imperatoris patrem. duos fuftuliffe filios

L. Titianum et miuorem Marcum coguominem fibi.

Ubie exitif.

In libera tamen Rep. exempla eiusmodi rariffima

Qu vit UPGI i

TR intulie

effe iterum agnofco , et ea, quaereperiuntur, inde

profecta esuf'nmo quod filius natu maximus , qui

Tort rem eti

patti vt plurimum in omnia fuccedebat nomina;

m glor

fato

151

fato abreptus fuerit ,

vel adoptione in aliud nomen,

t2 vero ablorrer,

atrem Paulum vna

tranfierit, poftquam

fufceptus iam effec fecundus,

] viteriore gradu qui

acerbifinis tyrane

atque ità demum tertio, ve

nàfceretur, imponi iterum paternum nomen con-

leratem illam tabue

tigerit; Certe

M. Lepidus "Uriumuiri pater maio-

TOSQUe, pitrés 6E

lium habuit, quem haud dubie fuo

rem L. Paulo fi

iter etm puérum

nomine M. Lepidum appellauerat. Sed quum eum

1 dederint tofam,

poftea in ado

ptionem Scipioni dediffet, nato iam,

. Quspropter et

lo, fuum illud nomen in filio natu

vt reor, Pau

a

re fügilfe n Drtt

minimo repetiüt: Atquei

ta procul dubio euenit,

.

üfficor, qui cum

s fratre fuo mi-

vt Triumuir potiffi

mum , quamul

Caefürem et Anto«

L. vero Pauli nomen

mor, patri éndyopos fuerit.

m fibi adiungete

qui in mentem venerit patri, vt filio fuo daret,

A. V. itit

pneminem mirari oportet, quum eo tempore inua-

; qudire mili Yi«

lefcere maxime coeperit, vt antiquiffima gentium

us fratres gete

fuarum et praecipue illuftrium in iis 'hominum

familrum getene

cognomina, quae iam in vfu effe defierant, ex

yt minor paternd

omni vetuftate deligerent, iisque filios fuos orna-

füetudinem Rome

rent, licet ipfi reuera ab illis,

quorum nomen

Sic relatos

s folenne et fr&«

repetebant, progenit

i non effent.

nos, vt lus at

demus in Oppiam

tunc temporis ex antiquitate vi

Poti-

feder prienomen

in Valeriam Publicolas ,

gentem , Cornicinos ,

wm tamen fuiile

tos, Volufos, et Max:

imos, in Furiam Carnillos , in

in Corneliam Caffos.

(, Cf qui i

Liciniam Calwos et Stelones ,

flios, et malorem

Similiter itaque quum in gente Aemilia L.

Pauli

occidit, Pu&lfum

nomen vere clariffimum effet, fed iam vna cum

raenomine.

etno

ipfo ex

ftin&um et obliteratum , vifum eft M. Lepi-

is filios lo fecun«

do patri

dignum, quod reuocatum filio fuo iterum

Guicam et Maam

imponeret ,

et ita memoria tam infignis viri, gen-

cui haud

ficit, L. Othonem.

tilis fui, fe ia&aret apud populum,

5 fuftaife. filos

dubie gratiffma accidere debuit recordatio illius,

7 (agflülili):

m! Mi "n

qui vi&o Perfeo tanram pecu

niae füumumam in aera-

defierit.

einsmodi ram'nma

rium intulit, vt exinde tributum pendi

adeo

eperiuntut, V

Quam rem etiam pronepotes huius M. Lepidi

vt in

,

]

ad fuam gloriam perünere exifti

marunt;

apü av

elegan-

K 4

ycedebit nomgant:,

152

elegantiffimis denariis, de quibus cap. VI. pro-

Nuuc tb comme

Haez cura et c

lixius agam, effigiem Pauli erigentis tropaeum,

vin&dique Perfei cum duobus filiis, fignatam

Tigure materti

aeternitati tradiderint, neque id habuerint fa-

QOMNIS ti

"

tis, fed infuper TER adícribendo, toties illum

Oftula qum

[

eiusmodi tropaeum de fugatis et vi&is hofli-

T014 dm

bus conftituiffe fignificarint.

Quod et in aliis

fecere nummis, quos Vrfinus quidem non habert,

Proinde quod Pa

paulo ante nomii

fed Sigonius et Onufrius viderunt, in quibus ipfa

tria tropaea expreffere,

quod ceteri infant

Summam ergo.hanc

fummi viri gloriam Triumuiri pater homo plus

eniffe me non du

fatis ambitiofus et popularis , qui ceteram Aemi-

Antiquo item ac (

liorum prolem inter

& fratribus füisditt

Syllae ponit fatellites apud

Salluft. L. Hift.,

F Bdl Nuilum, )

quum ad fe proprie liberosque

fuos trahere ftuderet, illi L. Panlo et aequali eius

fidum Vrdis lurz

M. Lepido Pontifici Max., qui duo olim praecipua

fit Aig. Priranu;

Aemiliae gentis fuerant ornamenta, cognomines

9348 Nenpe a

effe voluit ex more illius temporis. duos filios,

pomi clojs h

quos folos domi fuze habebat.

Quo exemplo

: praecipue L. Aem

maior horum L. Paulus ea,deinde nomina in fuo

Itfe Antioclg q

filio, quem. vnum futtuliffe videtur, coniunxit,

VA inter m

appellando, L. Aemilium Paulum Lepidum vel Pau-

&pidus f f

lum Aemilium Lepidum.

Is vero poftea, quum

IIum a fratrbus:

plures genuiffet, ea iterum diuifit, et ad aui

V5 Lepidi nog .

1mó con

exemplum, vnum L. Aemilimm Paulum , alterum

t Nesi

M. Aemilium Lepidum dixit. Praeter hos an alios

Conlat ex Cicexaor

habuerit Paulus iffe Lepidus incertum quidem ;

Qs fs Regili:wzl

habuiffe tamen credibile eít, quandoquidem Cor-

Tidm ers

D)

0 Tib

nelia vxor illius apud Propert. l. IV. eleg. vlt.

lux, M.

Lepidus

multos filjos ( nam. filia vna tantum in ead. eleg.

Ml Cénfo:

i f

memoratur) fibi ex eo natos fignifiare videtur,

h'n.tr.em g

ermang

ita virum alloquuza :

Teni, oj

lor,

"

