nunc in re literaria viri do&ti aliorum opiniones et

quis ) quud. mbl

conieCturas contra animt fui fententiam fJ.EPC ]au-

lifil

i fe

qu

Irca

darent publice ac pmbment, vel laudare ac pro-

"t quidan a

bare cogerentur , C hy li fui veritatem potius per-

ia Gonfulum [ur-

dere, quam hominum ineptorum, quos offendere

1 Cofft. pugna it

metuunt, et unpïxcxfïïmo dxiïenfu exemplo of-

LO

^

0Hf a iCtt

fenderent, amicitias!

i

fine- haefiratione

Ceteroqui enim,

quid Liuius apud animum

firmas ) circueum

fuum hac de re fenferit, fatis ego quidem liquere

allatis modo et excuffis rationi-

m, ac pelllenti

atbitror, tum ex

erpo, L.h,, tin

bus, tum quod in hiftorice rerum Romanarum

quum, f in o

ferie pertexenda anthumres per omnia in his re-

anio relatorum

bus fequitur; adeoque non hic modo bellum cum

» Confuli, etiam

Veientibus

et Tlolumnio hoc anno a Didatore

;ecüïeï' cuod

Aemilio confummatum, et fpolia opima a Coffo

m Jlmïl.'(?l Jh,

"Eribuno mil. capta vberiore fermone exponit fed

fü

tt aeque

&if

et iterum cap. 32. ex perfona Mam. Aemilii Di&ta-

inen

toris tertium; qui tunc Magiftrum Equitum .fibi

InCD.

fima pe

73 iti0«

leserát Coflum , haud dubie ea maxime de caufa,

nL

K/

10d antea, fe primum Di&tatore, tam claram edi-

vuex jcet hünc

y Aug

if (0,

difle

pugnam

Magiflrim: Equitum A. Coruelium

Lcandt

eü

15 u6 Coli

t opr

eundem in acie fore, qui priore. bello 1ribuuus Mili-

lt

1CU

g«

£um , Larte Tolumnio rege. Veientum. im. con[pectu

Ia

daorum. exercituum occ:ja fpolia opima Iouis Fere-

rerum

$

zri !emþ/.) tulerit.

Enimuero quid opus, immo

jiq

uanao

:

D?

annon indecorum et indignum hxl'tonco, cui ve-

ye )

ä

n HJQ atl

mmo

ritas vna omnium maxime debet effe propo

25 4d

hts ^

loriantur,

tanquam verum nulla fübigente neceffitate lectori

nat

e(ï

fuo iterum ingerere

M i

D

quod ipfe pro falo habet

4 facle

etreiicit? Quid? An quis ferre ac excufare queat

yt mqug anim

Au&orem, .qui oratione in hiftoriae fuae. orna-

jl flarim at :

(

mentum a fe compohfa, in-qua faltem verifimi-

en

fum de 16 ?

litudinem religiofifime fequi ac feruare debebat,

loria tU2 i [*16.3[10

áündüceret i)xdatorun de fuo antea Tribuno Mili-

m enenole 1*

tum, tunc Magiftro Eq,uxmm €a dicentem , quafi

a

nOxl emn

T

paulo

['mw

298

paulo ante füis aufpiciis et du&u contigiffent , quae

1i5, qu:«& hic ext

ramen ex ipfius Au&oris fententia longe aliter fe

tim Augufti con

habeant, adeoque a Di&atore dici nequaguam

uod pra

N'T.?l q

m

potuerint.

Nam fi Coftus tribus tantum annis ante

om

M

offu

in confulatu fuo vere ea fpoliacepiffet; neutiquam

ttadi

Aemilius in eius militarem Tribunatum tam egre-

x.'r'ceni i

quoque tri

eium facinus in concione P. R. referre potuiffet.

tum

im, quitr

nl

Quamóbrem etiam Muretus Var. Le&. XV. 14

ei fpda recli

hoc inter ea, in quibus parum confiderate et in-

eft ponders, B;

ter fe pugpantia locutus fic Liuius,, refert. . Verum

Vilerus

&

baec non eius fuit negligentia ofcitantiaue, fed

Coffo. non Tib

ftüdium veritatis, quam antea reuerentia Augufli

Equitum hinc t

obfcurauerat, id quod etiam prodit, quum ferie

rim adíribente

rerum ad ipfum Coffi Confülatum deducitur cap. 3o.

Coffo et eius àtq

vbi nullam Tolumnii, nuilam omnino opimorum

non ipfe ex antiq

fpoliorum tunc temporis ab eo relatorum mentio-

ompes ante Lim

nem facit, fed quatuor annorum fpatium vno ca-

um in Tru

»ite concludit, et ficut proximo füperiore anno

opuma haec fydl

uibil didiu dignum acum eife, fic illo Coffi nihil

de.runr, Tque

nifi ficcitatem , fterilitatem, ac morbos memorat;

tritmphi s f

'Tantum etiam tunc Feieutes im agrum Romamum

apul Qtüenquam

excurfiones fecife , fed de qua iniuria fequente de-

€t vlis ve] lrb

mum anno res repetitae fint, et tertio anno , quo

aW

RI

i

wie dot

Coffus fuit Magifter Equitum , bellum cum iis ge-

"

ftediofi

i

m

m

10 nor

ftum initiis parum felicibus, fed exitu feliciffimo.

QU0$ cr

dl

-

*ülble

Vides in rebus ipfis fuo loco et tempore mémoriae

i.

Suiife, e r

mandandis Liuium nullam prorfüs huius fuae difpu-

.uFi Vxim g

tationis habere rationem, nec vel verbo meminiffe,

Vlüros,

fed antiquiores potius Au&ores fideliter fequi,

Nim Quam y,

longe fecus, quam noftri Hiftoriarum et Faftorum

concinpatores , qui Tolumnii caedem , et relata a

1 e[. COnHrmä;

EC

Coffo fpolia in illum bellis vacuum, fed aliis ma-

in o

ün

lis infamem annum Confulatus eius referunt, at-

Tio T0n o

!

que ita antiquiorum omnium, et ipfius Liuii Hi-

ftoriae narrationi fidem derogare malunt, quam

i&m ("i'ïls Aü[.;.;

Tüoy

lis,

Cfxplgdm

299

contisifent , quae

iis, quae hic extra ordinem Titus nofter in gra-

t longe aliter fe

tiam Augufti contra antiquos differit.

- ici nequiguam

Nam quod praeterea ex Plutarcho, qui in vita

üm annis ante

Romuli Coffum et Marcellum ifta fpolia ferentes

epilfez, neunquam

quadrigis vebem imue&os ait, collizi volunt, eum

unatum tam egre»

quoque triumphaffe , adeoque non Tribunum Mili-

veferre potaillet,

tum, qui triumphare non potuerit, fed Confulem

z. Let. YV. 14

ea fpolia reculiffe, id argumentum reuera nullius

f de

rite et I«

| Coniide

eít ponderis.

Errauit enim Plutarchus aeque ac

s, refert,. Verum

Valerius Max. et Vi&or, quos etiam ip(i reiiciunt;

ofcitantiae, fed

Coffo non Tribuno, aut Confuli, fed Magiftro

reuerentia Augulli

Equitum hanc tam gloriofam de 'Tolumnio victo-

rodit, qiurm fenie

riam adfcribentes.

Nam quid Graecus ille de

deducitur p 30

Coffo et eius aequalibus docere nos poffit, quod

ymnino opimon?m

non ipfe ex antiquioribus haurire debuerit? Atqui

elitorum mentio»

omnes ante Liuium vno ore Coffum Tribunum

a fpitiümn 10 C

Militum in 'Triumpho non fuo, fed. Di&atoris fui

00 'üxperiore' m

opima haec fpolia, Feretrii templo intuliffe tradi-

( illo Coff n

derunt, neque vllum indicium, aut veftigium

miobos mefnorati

triumphi ab ipfo Coffo Confule a&i, vsquam aut

3 agrim

fonaomum

apud quenquam alium reperitur.

Et fi etiam olim

juri fegiette

ex vllis vel librorum monumentis erui potuiffet,

x tertio annoy quo

haud dubie doGHiffimo illo aeuo et antiquitatum

ftudiofiffimo non fugiffet vel Auguftum vel Liuium,

bellom cun is £

quos credibile eft diligentiffime in hanc rem in-

j erim felicitïn?o.

priae.

quifiuiffe, et fi quid eiusmodi inueniffent, eo ve-

qemporemem

luti maximo nouae fententiae firmamento fuiffe

us huit

sfusedilpu

vfuros.

gv

cio o

"

dd

geht

jrer fegtb

Nam quam parum fibi ipfe Liuius in ea proban-

n

mCLFn

da et confirmanda fuperioribus argumentis fatis-

rl

sedem , &

velita

fecerit, vel ex eo patet, quod poftquam dixerat

aliig m

in Coffi Confulis annum pugnam eius cum T'olum-

J

fel

nio non potuiffe transferri, conie&ura, quafiiis

eius f

ferunt ; À

H

iam opus fit, er quidem tam incerta, vt eam ipfe

etipfs Ti

unt

quim

mox explodat , aliud his fpoliis accommodare quae-

yje fie

rit

300

rt tempus

muam miodo proj

Jertius , inquit, ab Confulatu Coff

Coniectanat

]

1

aunus , tribunum eum, militum Confulari pot. babet :

qu

[U

eodem. ano. Magifirum | Equitum, quo in. Imperio

10

alteram iuftguem edidit puguam equeflrem.

Fa /zbe: 4

i

£0 0T 01E

coniecfura efl. . Etiam .haec et feqqg. cum annexis

hoc

( 1G TL

itionibus, non plane fe intelligere queritur Gla-

reanus

NNec iniuria.

1à TC0US 1(d

lam fatis apparet Liuium,

Id

m

Y

fi vsquam

hoc in loco laboraffe, ac vix fciuiffe,

iet,

1 Coi

qua verborum obfcuritate fe tegeret, fuüamque

li

q

no

animi fententiam.

Nam nihil ahud dicere, quam

te

q

n

rtio ab Confulatu anno Coffum fuiffe tubunmn

Mbertii J

Hl

militum Conf. pot. et quae fequuntur,

quid co

Fa

perva

Ild

fignificatur, aut quo pertinet? Sed quod ipfe

tiü d

clare et aperte.non aufus eft proloqui, ne Augufti

fententiam ftatuere pacum veram et certam vid

]ïf' Xïïeugte

at coni

retur, nobis cogitandum et intelligendum voluit

&im potiüs rec

181.11(] uere.

Nempe quum uuobus tàantum annis

ïdnm

pot Confulatum 1110anu€ mil conf pot. fuerit,

annmh

A n

enti

et fimul Magifler Equitum, eoque in imperio

etiam alteram ediderit infignem ac celebrem eque-

al ei;, n

itrem pugnam; de, qua mox etiam aliquid dice-

Deutiqum ] i

pmus, forte etiam haic cum Tolumnio tunc ab

&X titülo et ]e

Tum C()Nn,

m

illo pugnatam effe; quoniam cum iisdem Veienti-

bus Romani tunc congreffi fint et fuüb eiusdem

eet v

n

ls efrec

Di&atoris aufpiciis

Quo pofito longe procliuior

fuiffet veterum error, et longe verifimilior eius

Tettcit.

V

dari poffit caufa, dum quod Coffus in bello contra

AOT

m

Veientes fub aufpiciis Di&atoris Mam. Aemilii

q

n we V

giffet eo anno, quo Tribunus mil. conf. pot. in

hk

4 Vterque al

Vrbe fuit, id illi tribuiffent , vndecim annis ante,

m

Qcume

quando fub eodem Di&tatore contra eosdem hoftes

BR

in exercitu Romano Tribunum milituim ecit.

Hoc

arum r

(

voluit illis verbis Liuius, et ideo, vt reuera nouam

pit

in iis latere, conie&uram fignificaret, fubiunxit,

üüm, aQ

]

Xtor

fid ea. bera conie&lara efl, hoc eft

verum ea

quam

391

quam modo propofui, mera eft conieQura , nullis

d) ; Cmfilat

Vl)

uiii

vf

qotE

conie&andi legibus ádftri&a aut coercita, fed quae

H) 1 d

quamlibet opinionem nullis firmamentis fubnixàm

"m Ll

TT

liberearripit. " Hinc iam pendet feqq.fenfus: Se4,

q

Cum an

i$

vt ego arbitror , vama i otmes opiniünes verfare licer,

hoc eft, fed meo quidem iudicio incerris et vanis

€ Q

ur Gla

m

in rebus ita conieQare licet, res, quás vanas

Liiom,

liquet, vt funt, quae de Coffi opimis fpoliis alio

& acvit fauiffe

et, fumque

quam Confülatus ipfius anto, traduntur,- etiam

liberà eiusmodi coni

eCcc

e&

urga in omnes opiniones,

dic

&

t

e, quam

quascün«c

^

n

1

e poffis, verfare et aptare licet.

Sic

1 Tül

:

e

tribunum

liberum [birirum vocat poeticum Petronius, quod

ontur, uid co

c

m

per varia va

—

etur,

VI

otius furentis animi vaticina-

Sed. quod ipfe

tio adpareat, qua veligiojae : orationis fab . teflibus

oqui, neAugufti

Vere autem libera

immo incertiffima haec

fiJ es.

y et certam vide-

l

erat conieCtura;

Nam nulla omnino caufa eft, cur

Jlizendum volut

eam potius recipiamus. nullis. plane. argumentis

;us tntum vnm:is

fultam, quam omnium antiquorum, de re tam

Qerit,

efa

corf1. pot.

antiqua fenrentianr, ad quam lab

ecria

&andam a poffe

u

1n imperio

:

ad effe, vt in fcholis loquuntur, argumentari

celebrem e

Q]

t«

neutiquam licet.

Et praeterea duae illae rationes

m aliquid (

j

1CCe

ex titülo et lege fpoliorum petitae, quibus vete-

olumnio tunc 2

rum confenfüm i/pugnabat Liuius, fi quid'in iis

1 ils

N

dem Veientie

effer virium , hanc eius conie&uram aequali pror-

ec fb ejustem

fus effe&u infirmarent, vnde et continuo eam ipfe

Jonge prodiior

reiicit.

Nihilominus Valerius Max. et Aurelius

venl

ilior eus

Vi&or idem. afferunt, Coflüum fcil Magiftrum

j n bello co

nr

:..

l:i

Sed fummam ea

Equitum opima cepiffe fpolia.

i Mam. Aemit

in re Valerii ofcitantiam fuperius demonftrauimüs :

mil. conf. pot. I

Et vterque alio infuper malae ac fubleftae fidei

decim 29

jis ant6

documento füam ipfius au&oritatem eo loci non

j2 60

gdem holies

parum imminuit; Valerius quum Zacez Fidenatium

[ium g

a Coffo interemtum fcribit, qui fuerat Rex Veien-

at

reuera um

tium, ad quos,a Romanis defecerant Fidenates ;

Vi&or, quod non folum nulla, Veientium , fed

caret fübiuntit

folorum

qt, vem &

Ki*.l.llïl

302

folorum Fidenatium. fa&ta mentione, ita horum

rüm tandem titu

quoque ducem Tolumnium, quem nominat vide-

filem in eo rei

AX

turetipfe facere, fed vel m

aX

ime, quod Coffo Ma-

aliter interpreta

giftro Equitum di&atorem imponit Quintium Cin-

nifcendnm cenfen

tur omnium anti

cinnatum, quum is Magifter Equitum di&atorem

habuerit Mam. Aemilium, Quintius autem Cin-

fis, pne

Jertm «

cinnatus fub eodem di&atore Magifter Equitum

et ipfos

£

1t

fuerit, quum Coffus ex Veterum fententia Tribu-

necie

t

ficra acïde

ad f

nus militum de Tolumnio opima retulit.

. Concludit tandem Liuius hanc difputationem,

cendm. polterit

ita vt ad aucupandam Augufli gratiam , oportebar,

Am

j

h

n

t

T. Noteed

hoc eft, ita vt videretur illius fententiam , fpretis

Auguffum . cenfe

omnibus obftaculis, penitus probare ac recipere

A. Corselius M,

Sed, vt ego arbitror, wvaua im ommes opimiones ver-

male ey

fare licet , quum auctor. puguae Fecentibus. [poliis in

Cofur $s ape

facra fede pofitis , Iouem prope ipfum , cui vota eramt,

iuiiverh;7 qll

Romulumque .intuens ,. baud' [pernendos. falfy titulz

Tone, fnoliis jn

tefles, . fefe A. Corm. Coffum Confulem feripferit.

Jilem iaf

)

Legendum putem zzfcripferit, nempe [poliis quod

Masift

'Oca

praecedit.

Sic fuperius; ziulus ipfe fpoliis iu-

Deime li m

feriptus.

Iu facile potuit abforberi, per vltimam

niffer Ateus,

proximi vocabuli literam. Non tamen hoc tanti

Fonüdem lofer

facio, vt cum quoquam de eo contra vulgatum

m fs.

t Cripta

i itat

contendere velim.

Ceterum connexio fententiae

Tit, s

haec eft.

Liberam effe fuam illam coniecturam,

Cf 'inte

nec certis finibus comprehenfam, fed obuium

N

»iüag lit

1nor

ung

i

quodque inuadentem , verum ita libere, vana quae

iüiuls lonor

5 W

fint, hoc eft, illam veterum fententiam, quam

Tet m antie

retulerat, et falfitatis arguerat, licere in omnes

V, mur

mmor

verfure opiniones, vtmaxime vanam, quum ipfe

us Qccürrebr

auctor pugnae recentibus fpoliis fefe A. Corn.

Bor, (

üem q

Coffum confulem infcripferit, quo vtique vaniffi-

ls morere (

L

—CLIJ

mam eam effe cuiuis adpareat.

T copf

Ita excuffo et illuftrato fimul ac confutato nobi-

fürt

ilik()qui de

Al

Rn ordie

nx

1

liffimo hoc, fed et obícuro Liuii loco, .de-fpo!io-

rum

Af rey

2023

i0ne, iti homm

rum tandem titulo videamus.

Nec enim Aucufti

em nominat vide«

fidem in eo referendo fufpe&am habemus, íed

€; quod Coffo Ma-

aliter interprerandum et quiduis potius commi-

nit Quintium Cin-

nifcendum cenfemus, quam vt eo temere 1mpugne-

mitum didatorem

tur omntiurnt anthu(ïrum huiusmodi in re C()lli(.n-

intius autem Cin»

fus, praefertim quum minime fit verofimile, non

agiller Equitum

et ipfos lesiffe ac confideraffe, fed ignoratle vel

tentia Tribu-

neglexiffe pariter eum omnes, licet publice in

retul

facra aede ad feruandam rei memoriam ,

et edo-

xc difputationem,

cendam. pofleritatem in ipfis fpolis fcriptum.

Ampliff.-Rutgerfius, qui itidem erraffe hic potius

atiam, oportebat,

ntentiam fpretis

Auguítum cenfet, putar illum

cum inuenifiet

Dare ac recipere.

A. Corzelius M. F. L

. Cof. vltimam voculam

ntej oprnuotes r«

male expofuiffe Confi,

pro eo quod. debuiffet,

acentious p i

Coffus. .Sed aperte cam infcriptionem reiiciunt

"n ctii at atf

Liuii verba, qux haud dubie ex ipfius Augufti fer-

endos W titull

mone , fpoliis infcriptum A. Cornelium ("a//um Cou-

iv ) [rri) yirit.

Jidem : xeftacur , exp'ef o ümul et cognomine et

Mazsiftratus vocabulo.

empe jW/'lf qu

Deinde fi maxime in thorace ita fcvptum inue-

,!. Pj ][JI'S h/'

niffer Auguftus, non aliter tamen , fi folam per fe

beri, p viimam

; ramen hoc

nti

confideres infcriptionem , eamque ab Au&ore fuo

conttà

Vh]m um

ità fcupcan ftatuas , vt a. pofteris intelligi volue-

rit, zà Cof-interpretari ille debuiffet, quam Coz[z7.

merio fententie

Etenim iflae literae eo yxac*emm Ioco poft illu-

llam comeuumm,

jn, fel obuum.

ftris viri nomina in quocun que titulo pofitae femper

hbarc, vani quie

iftius honoris vocabulum notant, et tam frequm-

ter iam antiquitus, in imaginum , ftatuarum, lapi-

(ententi

am, qui

dum,. nummorum, aliarumque rerum mkuptmm«

licere

e jl on

bus occurrebant, vt non modo nullus poftea

anam ,

guum D

le&or,

(quem qui eiusmodi menumentis de rebus

Corn.

pis f D

fuis monere feu docere vult, tanquam earum igna-

vuiff-

o wquc

rum confiderare, et promd" non obícure pxorfuc

Ut

jto 00

alioqui debet ) zlhs vbicunque tandefm ifto verbo-

4c con

]n()'

rum ordine repertas , aliter quam vulgatiffima fere-

i d

bat

604

bat confuetudo , interpretaturus effet; fed etquum

feriptur vnuus e

iam vox, quae iis fignificabatur , interieQa a pofte-

tamen etim tunc

literacom in Lapp:

rioribustomanis noua litera, au&ior pronunciare-

tertiam iius nota

tur, atque etiam, vbi integra exprimebatur, fcri-

beretür, antiqua tamen iil

9 Cof. fétiptu

rA

ra

etiam

De Suuana

Currel

tum retenta fuerit.

Nempe Confulem antiquiffi-

f a füc

Ue

mi et 'mad dubie ipfius Coffi tempore dicebant

htet Verrims üp

ficuti comallis

apud Varrone

Confuleim

m Coiux et

(]nül] (buc ( t

14

id ,

n

n

ora

ata. ir

i

1 his

Coferums in L,WD et fimili

eutriis yer C. ]

.quan polteri

;11.1

o trbus dier;

quuet, littera N

r

stum ï

iftr Co, ad compo;xe 1dunm adhibitae, tum a

ä

iis

in-

ait Quintil. L 1;

ab

iinitis

/OC:

aD

ulis addiderunt; Hine fá&um,

vt e2a

tis lapidum, qu

vox tribus illis primis olim eius liceris, paffim no-

$ SVC. quia if

tata occurrat

aliam loco feu

jec etiam poltquan

Rore quo femper

ordine tertiam ijam acccgüif*r, ila tamen trium

non ia feile,

literarum nota aboieri [

potuerit.

Nempe pronun-

Yel: poterant. vel

CiàtiOo

quae in ammm eít inconftantilfimi vulgi,

UI

g

u

? VOC20!

facilius et citius

mut

tür,

quam- fcriptura, et

Cm eft, vt no

quamuis haec tandem 111. fe accommodare debeat,

Mdtendentes, r

et in hac etiam voce plene exarata accommodaue-

l"Fomhtex, euan

rit, tamen imperfe&a ifthaec fcriptura, quia tami

Tint, vtin quiy

crebró erat in vfu, in titulis maxime mutari vix

-nnms Wde r

potuit, vel certe reuerentia quadám antiquitatis

n

Similiter pra

retenta eft, mnqum*! vfita

atii

ima Coniul«us digni-

ittis, pler, iqüe

tatis nota, quam ob fuam uequennam penculum

nm., thüme

non erat, ne quis 1ngnor aret, vel perperam inter

d fifhum elt,

Pl(** aretur.

lr feribebatur perpetuo Cos , tanquam

m.lhlml Caiu;

fi adhuc diceretur Cm,/m' fed legebaturConful

& uqmem inte

Eodem modo fe

» res habuit in. vna. ex IV. vrba-

200 r j (

IHS tHOUU*]S.

Nam quia olim ciues Romani diftri-

enim j Wmf&blnt

butierant in XXXV. tribus, et in titulis lapidum

(L,L'n Pnr Wæ'

femper tribus, in quam quisque erat relatus,

Otdine

; & f()r-n

nomini cuiusque primis literis notata a adiiciebatur,

».ELG

ia

ex eo tam hcowum item víu fattum eft

vt quum

in ll à

? literi

mutmm qua iédam euf.n'net .n pwnunnl'm"e er

itiz; f

d af

V Opicu

fcriptura

305

iet; led etquum

fcriptura vnius e IV. illis vrbanis tribubus, ea

1

teritün a poüe-

tamen etiam tunc prmumm fuam notam trium

"amm;

VU

TQ-

literarum in Lapp. retinuerit , quamuis plene fcripta

».53 tür, fci-

tertiam iftius notae litteram non ampiirus agnofce-

l. ,Ln'l" r etiam

ret.

De Suburaza tribu loquor, quam olim Suca-

f

fulem al]llh iil

ll*

Janam a fuccarrendo dictam praeter Varronem fen-

Dore dicehint

fit et Verrius apud Feftum, eique rei izdicio effe,

em, n et

quod. adbuc (quum fcil. Sztlmmmz iam diceretur)

5, V

ea tribus per C. literam, mon B. fcribazur

Nempe

» (üil

ttiCuie

quum tribus literis notatur , €. tertiam offeudit , vt

tum n

M

[3UN

$in-

ait Quintil. L. 1

hoc eft, defisnatur in monumen-

1 vt Ol

ün

tis lapidum, quae etiam nunc obuia, per has lite-

eris

im no-

ras SVC. quia iflic ab vfitatiffimo et antiquiffimo

m loco fei

more quo femper antea iftis literis notara fuerat,

1 tri

Qm

non ita facile

t in vulgari fermone, recedere

NG

mpe n

vel.poterant vel fuüftinebant.

Legendo tamen

Suburauam vocabant.

Qua etiam re tandem effe-

ln

xtillmi vulgh

V h

u &

Gum eft, vt nonnulli folummodo pronunciationi

Yrodare Ovt

Unn

adtendentes, et. antiquitatis. vfum in fcribendo

[

[

ccom!

ignorantes, etiam in Lapp. B. &yz/ 7o? C. vfurpaue-

rint, vt in quibusdam infcriptionibus, non tamen

tutas

quia t2rt

!

antiquis valde, videre eft

e mut"-rl "t

ln "ïï"' n

Similiter praenomina Romanorum pauciffimis

OHM atis d"'"l'

^ literis, pleraque vnà tantum vbique fignata occur-

runt, maxime quae frequentiffimi erant víus.

rjam pg riculun

g intet-

Inde fa&um eft, vt quae pene omnium erant vfi-

perperat

tatiffima, Gaius et Geaeus, (vt ego haec legenda,

VO(Jf f'w**am

.mr.]fcdnh.l

et fiquidem integre etiam fcribenda cenfeo) tamen

non perG fed €. occurrant notata.

Antiquiffimi

exl» y

1

enim wnorabant fiesuram 7o9 G. eius vero vim et

sP omani diti

fonum per literam C. efferebant; quae poteftate,

tit culls ]« pidunm

ordine, et forma quoque Graeco T^ refpondebat,

a C"t fe" t

vnde et Gamrmuae vice prius funiíam ait Aufonius

z; al iciebatuts

in Idyll. de literis.

Voluit idem Feftus in V. Pro-

116

( v quut

v

)e GC

digia; fed obfcurius paulo

ideoque minus intel-

)nu

"

lectus

jtule

306

le&tus a. viris do&is:

Prodigia , àinquit ,. quod prae-

illis idem ia pr

dicunt futura , perimutatioue G. literaey - uam .quae

beretur us

nunc C. appellatur , ab antiquis. G. vocabatar , vbi

ptoribus, ea pt

mirifice haefitat Ant. Auguftinus, et nefcio quae;

literis finaren

certe. a Fefti

mente alieniffima comminifcitür.

buerint, Eti

Senfus eít, prodigia a praedicendo, vel prodi-

crebro i omr

cendo, vt vult Aug. denominata efle, fa&ta per-

rent, quum e

mutatione G. literae in locum C. qua vfi fint anti-

morninibus app!

qui, qui non habentes figuram literae G. eius

poltquam ine

G. tamen fono extulerint et vocauerint eam lite-

amplius locum

ram quae nunc vulgo C. appellatur, et pronuncia-

et Gnaeuj, lege

tur vt Graecum K. feu vt idem ait in V, orcus , .per

dem fcriberen

C. literae. formam ,. mibitominus G. vfarparint. À. e.

Felus, fecatu

pronunciarint.

Vnde et Vi&orinus de Orthogr.

de vttoque pr.

apud illos C. et zomen babuit. G. et vfgm praeflitir.

egit, quos-fun

eua

Jpfam enim G. literam fero Romani. acceperunt

tit Ánt. À

a. Sp. Caruilio demum inuentam, quum. iam C.

trédity Coiu.

literae fonus a 79 ye&eus ad vó x«mze defcifcere

t Notarj

coepiffet. Plutarch. Quaeft. Rom. n. $4. od2 £xei-

qmns N0T4A

Guyro v yUguum , KopfleNina Ximoola. moodefeugovvos :

Maaifelle

(

Sero vfi funt litera G. quum Sp. Caruilius eam imue-

integra feripta

niffet. Intelligenda enim Graeca de figura literae

Jithat, liaud

G. nam fonum eius, .feu vov y&uw« , antiquitus

PG'IN) Tiemor;

fub figura literae C. habuerunt.

Quod de $p.

trlbus, quum

Caruilio Plutarchus, idem de.eo Scaurus et Vi&to-

MIUSIS

Eum autem Petrus

rinus Grammatici teftantur.

flubiret, quin

Ciacconius vir do&iffimus 'ad Duilianam. infcri-

39 pronuncia

ptionem, in qua femper iftic loci, vbi pofteriores

ttipe dele

G. pofuiffent, C.

xaratum inuenies, fufpicatur

NOII pu;em

fuiffe illum ipfum, qui primus Romae diuortium

i hoc fpolio

fecilfe traditur circa annum "V. C. 520.

At.ego

Ielig vl

exiltimem potius fuiffe illum libertum, qui pri-

ylaærum, quie

mus inea vrbe ve«uuorodduzue^eo ludum. litera-

infer

ptionum

rium aperuiffe dicitur a Plutarcho Quaeft. $9.

Quim (Wiïqü à

Ergo quum prifci fcriberent Caius et Cuaeus ,. quod

& Droinde o

illis

307

Qquit, £ud jrat-

illis idem in pronunciando erat, ac fi Graece fcri-

T06,- 041 l"m!

beretur L'4ios et Vvosos, vt eriam fit a Graecis fcri-

(OCODUEUE , VOL

ptoribus, ea praenomina , fiquidem primis tantum

et neftio quie,

literis fignarentur, per C. et CN. notari olim de-

Cofamtnticitür,

buerunt.

Et ita factum, vt. hae notae, quia tam

do;

vel.prodi

crebro in omni monum entorum genere occurre-

elle,

fich pee

rent, quum elífent quamplurimi , qui iflis prae-

qua vft fint attie

nominibus appellarentur, retentae fuerint, etiam

literae G.. ejus

poftquam inuenta fuit litera G. quando C. nullum

jerint em Tite«

amplius locum habebat in vocabulis, quae Gaius

ne

, €t prontnci

et Guaeus , legebant

UE ,

immo et fcribebantut, fiqui-

in V, a, pr

dem Ícriberentur - integre.

Vnde et Paulus vel

/«, m,z/f 16

Fettus, fecutus in eo haud dubie Verrium fuum,

us de Ortbogr.

de vtroque praenomine non in C. litera, fed G.

- eluni !»/l-"/flf j,

egit, quos fumma iniuria tam. acriter propterea

Nec enim Quintilianus

nunj acceperunt

exagitat Ant. Auguflinus.

Uthl jari G.

tradit, Caium Íícribi, dici vero Gaium , fed Gaium

" &e fx'»ere

C. litera Notari , nec Guaeum eaim literam i2 praeno-

n. $4

minis NO TA accipere, qua fonez... V. 1. L.c. 12

z

m

";

Manifefle agit de notis horum nnmmum, non

z::s Mul ff«

mcegm fcrlptul'fl, quae cüm enunciatione conue-

de fimuca i [irerae

niebat, haud dubie aeque ac eorum, quae ibi

ts mqmths

porro Tfnemorat.

Scilicet. Coufales , et Suburana

Quod de $

tribus, quamuis alienioribus fignificentur . notis

er Vidto

COSS. et SVC; nemo tamen erit opinor, qui

ycaurus et

s aurem Petrus

dubitet, quin illa; fi plene perfcribantur , vfitatas

uilianam. at

in pronunciando literas tertio. loco recipiant et

.vbi ofteriores

recipere debeant.

Non putem itaque Coffum, fi cognomen füum

*n'e

f-(n;c"üf

in hoc fpoliorum titulo infcribi, idque a pofteris

gae dinortium

"

«40.

20

AI eg

intelligi voluiffer, his tribus tantum literis fuiffe

evmm *T" p

vfutum, quae ifthic loci pofitae ex vulgatiffimo

infcriptionum. more : Cozfalis . vocabulum | potius,

» ludum. ! fiterie

quam quicquam aliud notare, cuilibet . viderentur,

cw QW*I i

| et proinde omnes ad legendum.hunc titulumn ac-

et Quan;

U:.

ceffuros

I

308

ceffuros vel in haefitationem. vel in errorem indu-

$? lgnotum

effe cognomen

cerent; immo, ex ipfius Clar. Rutgerfii fenten-

Autor B. Hify.

tia, ipfum Auguftum principem reuera do&iff.

et qui minime ignorabat A. hunc Cornel. Coffi

Nigri honinis $

admpitur C.He

cognomen habuiffe, reuera induxiffent, de Con-

nius Pedianus 2

fulari illas dignitate perperam, vt credit, expo-

zonis; immo co

nentem.

tionem de Ácc

Quo accedit, quod non folebant veteres pau-

éis literis notare cognomen, fiquidem integre

Quod (i quis d

pius et antiqi

fcripferant nomen gentilitium. Quia hoc quum

conftans effet et perpetuum inter omnes gentiles

pollerius ac rec

ac pofteros, ideoque ommnibus notius, facilius

morum fpatio f

jn. Annalibus, )

multo cognofci poterat concife fcriptum ex ad-

dito plene cognomine , quam ex Gentilitio cogno-

LENT. L.F

men, quod faepiffime in pofteris, faepe etiam in

propter quum e

vno homine mutabatur, ac nouum plane ideoque

tifimum, et ian

Sic in ali-

etiamnum incognitum plerisque erat.

105, Confülare

quo

t fiftularum. plumbearum titulis apud Grute-

Co,'f Vet0 Cognc

rum. p. 182. et 185. C. IVN. SILANO. M.

tifimis et woy

LICIN. LVCVLLO. L. IVN. CLARO.

lim Confulem

ET. AVR. SEVERO. COS. SEX. AVR.

1

d

iculi

Diodorus

ANXLLINO. COS. aliaque. In nummis L.

giratuum por

H. T VB. exponendum effe L. Hoflilius Tibulus

AW vocat ) j

contra virum do&iffimum, qui aliter fentiebat

-

p jterum d

in nup

era mea Differtationum triade abunde pro-

3n ls fofis

Sic in iisdem Q. CAECIL. NIGRO.

baui.

914 noflri no

Nempe Caeciliae gentis nomen celeberrimum erat,

: CORNEI

et idcirco iftis tantum literis in argento publico fa-

NELIVS (

a.d fuendam cl

tis fuperque fignificari poterat. At Nigri cogno-

men obfcurius et ignotius, ideoque integre fcri-

Is ompi

ptum.

Immo hinc in gente Caecilia zzcoggitam

Datitm parire

familiam reflitui, ait Clariff. Patinus,

Tiodo 4 C0

Nigrorum

cuius nullum vefligium fit. apud. Veteres.

Et fequi-

Putem j

tur vir fummus in Differt. de Numism. Praeft.

lt in * C0g.

At o praeclari, sobw» Ésos QUyev fowos odóv-

ADUS tanror

p. 521

7w»?

F

309

| i ertorem indt.

zwy? Ignotum omnino éx veterum fcriptis illud

Natgerfii fente

effe cognomen? Meminit. vtique Ceecilii: Nigri

m reuera dofif

Au&or B. Hifp. c. 55 fed et huius ipfius Q. Caec.

xunc. Cornel. Coff

Nigri hominis Siculi, aeque ac qui illi in nummis

xiffent, de C

adiungitur C. Heius, Plutarchusin Cicerone, Afco-

, vt Gedit, en

nius Pedianus argumento in diuinationem Cice-

ronis; immo contra eum Cicero illam ipfam ora-

ehant veteres p«

tionem de Accufatore Verris conftituendo dixit.

figuidem intre

Quod fi quis duo haberet cognomina, plerumque

prius et antiquius, vtpote.notius, imperfeGe,

Quia hoc quua

pofterius ac recentius perfette in exiguo illo num-

er omnes genils

s notius, fcilu

morum fpatio fcriptum reperitur , vtapudPighium

in . Annalibus. M. MAX. M. F. MESSALA. L.

feriptüm ei at

et alia.

LENT. L. F. CAVDINVS

Qua-

Gentilitio cogno»

; figpe etüm in

propter quum et:Corgelize gentis nomen effet cla-

riffimum, et iam ante Coffum Flamines, Decemui-

ym plone Meoque

ros, Confulares, ac "riumphales viros dediffet,

ent, Sic n d-

Coffi veco cognomen vel ab illo demum , vel a pau-

tulis apid Grute

ciffimis et proximis ante illum (nam Ser. Corne-

, SILANO.

lium Confülem an. 268. quem alii Maluginenfem,

(VN. CLARO

Diodorus Siculus in rebus Romanis et maxime Ma-

$. SEX. A)'R-

e, Tn mummi ^

giftratuum. nominibus fubleftiffimae fidei fcriptor

Coffutn vocat ) inceperit, nec longo poft eum tem-

, Hufiltts Ti

pore iterum defierit , exiftimem omnino, fi locus

j aliter fentit

rinde abunte p

3n his fpoliis anguftior fuiffer, quam vt omnia

Cofli noftri nomina integre fcripta caperet, potius

cr NioMo

A. CORNEL. COSSVS, quam A. CO R-

eleberrimumét)

NELIVS COS. in iis infcriptum fuiffe; nift

gento pilio

ad tuendam clariff. viri conie&turam ftatuere ve-

h N gt

limus omnia eius nomina, propter ar&tius forte

ve integre

fpatium pariter paucis fuiffe literis notata, hoc

lecih'zc inægm'rm:'

modo A. CORN. COS. fed tamen .etiam fic

Cheiff, Patims

putem vitaturum fuiffe Coffum fummam, quae

p E f

eft in zg COS ambiguitatem , cum id fieri poffet

gmism, P

duabus tantum literis adie&is, quia illa aetate li-

teras

ii

U 3

5TO

fübfctiptionrous

teras non- geniinarünt adeoque- vnico $. hoc Cofïi

nomen tunc haud dubie fuit fcriprum.

deinde cum mut

Videtur itaque praefertim quum et allegata f'u-

yrefie et vbica

memortam eoruim

perius Liuii au&toritas, vtrumque et cognominis

et Confularis dignitatis vocabulum Spoliis infcri-

yoltcitri traere

ptum fatis f'upmque ni fallor, teftetur, aliud quid

fola fere nomint;

cómminifcendum , vt occurramus D. Augufto, et

grem honoris, «

tandem, vt nuhi

ex eius fermone Liuio noftro, fidem antiquitatum

Sed

illo initio, vnde

omnium ex hoc fpoliorum titulo oppugnanti

quoniam nulla fupereft via, quae certa et liquida

crefcente in hon

T10n 1àm nomun

ratione ad verum in re tam antiqua nos ducere

flratibus 4c fic

queat , coniecturis agendum.

Nempe non putem

fs quantum

hunc titulum , quem Ausuftus vidit, ab ipfo Coffo

fpoliis infcriptum , quamuis id LIII!U.S fed non

memoratis- Jocti

nili item come&um, plane incerta, fi non potius

tüdo cum ciüita

tr, fed et mj

fola adulatione Caefaris, ad eius fententiam cori-

d ludeoc gl

firmandam addu&us prodere videatur, dum recen-

tibus /þOll[J ab auctore purrnae micriptum memoes

fént;memoraei

rat

Etenim apud antiquiffimos Romanos , fatente

üimis Tenonnd

alibi ipfo Liuio vt cap. V. oftendi, rariffimus erat

Yee fuduit Q

literarum in pubhco vfüs,adeo vt etiam annorum

fitils, de qui

ac tempor;s memoriam ; non literarum fcriptura,

Donne manfelh

íed. clauis in aede facra fixis conferuarent; vnde

vambuspnïcom

verofimile non videtur, apud eosillo iam tempore;

Tiue mentis h

-qu fe URT

tam prifco et impolito adhuc ac fimplice, immo

nec antequam extra [taliam . cum Poenis bella ge-

mendici how]

rere coeperünt, huiusmodi rerum geftarum fplen-

Aemilini $p

dida ac gloriofa elogia in publico loco vfitata fuiffe.

—

Tonaejn A.f,m

Certe Duxhana mfu;guo ab ipfis veteribus ad de-

P XyIL ,

monflirandam obfoletam maiorum fuorum fcriptu-

Al pi iil

am tanquam vetuftiffima, quamuis Coffi tamen

V ll qme

aetate. duobus ferme feculis pofterior, adfertur.

quam

Atque hinc antiquiffima Vrbis Romanae numis-

& ionm om

mata, vt et ililuftrium. illius temporis hominum

Winüm atque

|

imagines ac fiatuae fine nominibus, titulis;. ac

QG a

fub-

l

31I

vnico: $. boc Cofí

d

fubfcriptionibus fuiffe reperiuntur,, quamtis tamen

Iptum,

deinde cum mutae imasines, quomodocunque ex-

um et allegi f

prefïäe et vbicunque pofitae, non fatis valetent

u et copnonuni

memoriam eorum, quos referebant , conferuatam

ihm Spolis ife

pofteritati tradere, paulatim addi illis. coeperint

fola fere nómina ; ac füepe etiam praecipui vel fu-

ellerut, aiud qui

s D. Aurifo, &

premi honoris, quem viui gefferant, mentio, et

fidém antiquititt

tandem, vt nihil pene rerum humanarum tenui

illo initio; vnde coepit , ftare ac manere folet, ad-

o oppugnai. d

crefcente in hominibus gloriae ftudio, etiam tituli

ae cer et fign

