habebant ad illuftrandam fuae gentis antiquitatem,

(Jf'xllUm x "

c feruandam. domefticarum et gentilium laudum

XIQDS Voty

memoriam, vt ex Cicerone docui cap. praeced

rei geftae veritatem eruiffe, 'et errantes hiftoricos

ATQ0 Conf

P Qdb g,

in viam reduxiffe. I:temm fi vlla gens iítiusmodi

1 [777 R'W)'

commen-

283

QTT

commentarios haimit, credibile omnino eft, etiam

, quod com«

Corneliam habuiffe, quae plura forfain, quam

me apul Taci«

quaeuis alia, rerum a fuis egregie geftarum orna-

urhabant , wette

menta in eos referre potuit.

Et fi illa quicquam

1 digum tautae

iniis, certe et hoc de opimis Coffi fpoliis, quod

omnia alia ornamenta fuperabat, faltem quando,

ic alibi pifüm.

ad refellendum

quoue in honore et magiftratu contigerit, vere

modo vere opi«

ac diligenter annotatum habere debuit.

, fedetid pe-

Denique quam huius tam manifefd et facile

conuincendi erroris caufam habuiffent veteres?

publicein aede

Nam quae Liuius mox adfert, non originem érro-

xom reliquifet,

jn eo perperant

ris detegunt, fed vel errorem incredibili et mul-

haberi poterit;

tiplici prorfus errore cumulant, vel potius veteres

t

umero compo«

hac in ré errare neutiquam potuiffe demonftrant.

Enimuero pleraque Hiftoriarum peccata vel ex

tiumplis prit-

fabulofis vulgi ac famae rumoribus, vel ex ipforum

| iignoza«.tia &

vuiffimos; et i

fcriptorum memoriae vitio, nimioue illuftrium

ante Auguftum,

ciuium vel maiorum füorum gloriam augendi ftu-

dio primitus oriuntur.

Hoc vero , de quo proprie

«fo füo nudie

hic agimus primi Hiftoriarum conditores, non ex

etrorem tittlo

uditu, neque ex plebeculae fermonibus , quae re-

f infgiciendoy

gri, depreitre

bus geftis circumftantias miraculo propiores, potiffi-

mum adiicere gauder, ceteri parum curat, fed

m e toc o

3

vt deinceps ex ipfo Liuio oftendam, ex annalibus

m.lm ) ygque

vetuftiffüigis hauferunt, in quibus non quidem

g iy anplifim

rl

I

'

sftomie let-

quo coufilio, et qua vatiome quaeque gefa etfent;

e

, pullico 1l

exponebatur, fed tamen quid quoque ammo geflum,

bellum quo initum con[ule, quo modo (hoc eft, quo

05 credibile cft

euentu) confecium , quis triumpbans imtroierit , de-

fel ex propro

euonflrabatur , vt nos docet Sempr. Afellio apud

pl

erj

] ?oh) e

Gellium V. 1g. feu, vt Cic. de Annalibus, quos

tl

anuqültatemy

"os vocabant, quia vt ait Feftus, a Pontifice

qtil

n Jondul

M,u

Maximo conficiebantur; loquitur de Orat. II. 1a.

pLJECG

jn quibus memoriae publicae retinendae caufa ab ini-

ante

s hiftoricts

jusmol

zio verum. Romanarum vsque gd Poatificem Maximum

ens 1

*

commme

294

ol

tione eart de;j

P. Maucium ves omnes fingulorum aunorum mandabat

€orü

u

?

n'.vj

"

1c,

literis Pontifex Max. et publice domi fuae propo-

u

nebat, ad quorum exemplum primi Hiítoriarum

f

a

Vir. opt

conditores , frue vllis quidem ormamentis anontunenta

n à

1em t

tauentemporam:, bosumum ,. locorim ,

^U

L

gell'arum.

que

[

&

rertim veliqueriat, . Fuerint ergo quantumuis ieiuni

tU

n

"

et fteriles, fine dubio tamen,.ex iis, quo anno faci-

fe

fj

m qe

RO

nus omnium praeclarifHimum , Rex hoftium in proe-

H

n

lo interfe&us, acciderit, quis et. quo honore,

€o d

:Q

vtrum ipfe Conful, an alio anno aliis Coff. Tribu-

an

1Ur

m u

u d*'

«

nus'militum tam gloriofam vi&toriam, et opima

dlab,

eciua

GCO8t QD

fpolia reportauerit, pofterioris aecatis Scriptores

po:uerunt difcere.

j

Quod er ipfum neque wuwo-

n

yuxy u

;«x omnium Au&torum in re tam celebri

,

[

t)'lv.'liii;'hv)lj

[/

admiticere nos patitur.

Nam fi maxime quiípiam

e primis adeo fecurus ac negligens fuiffet, vt rem

j i J

fl ex.

tam manifefto falfam, le&oribus obtrudendo, in

MUU

gv

fidem ac düigentiam, quae in Hiftorico maxime

^

468 E

Crte U

detderabatur, incurreret ; cuicredibilefiet, neque

iplum ab aliis edoctum correxiffe poftea fuum erro-

202 3 ex caví

rem, neque aecate proximos aduocata füa fuorum-

gloriofes duse

l$ e

m

tn

gue aequalium . memoriae fide, vel. confiderata

Y

Ve jm eft Au

ipforum fpoliorum infcriptione, vel perluftratis,

ll*.*mun Í

Mim

) in:

quos modo dixi, Annalibus Pontificum, aut Gen-

'T

tis Corneliae commentariis ( nam iftis commenta-

VQQS V

riis et funebribus cuiusque familiae. laudationibus

hétet

Imye

Tet,

&üe

Auctores olim.in rebus geftis maiorum exponendis

at

multum víos ex Cicerone et Liuio fupra docuimus)

1quif

i

Coif

infgnem hunc primi fcriproris lapfum obferuaffe,

i

fed omnes, quotquot deinceps vsque ad Augufti

necf.um "

U

tempora hanc rem. memoriae mandarunt, foediffi-

Jl uf

DiCis

Eu

ma fane ofcitantia ac focordia eum conftanter re-

Ne 13

cepi

& et reunuilffe.

Diruam

t

imen

[Ui

Neque vero ftudio amplificandae Coffi eloriae,

0 it|

la rar

tür Drife

uc

Àv

g?xicquam hic peccari potuit, cum contra if

x

tione

98)

Etenim magis de-

T0 f

dabat

tione eam depreffum iuiffent.

m i

DrODO«

corum atque honettum habebatur, ii quis in fum-

mo magiftratu rem egregiam gefntffet

Scipio Na-

imi r

Tarum

fica vir optimus, quum Conful,

Geuictis Bons et

AHl )

Wt

in apdlmme-n acceptis , prouincia pacata, deceffif-

[ W

Antu I duis ieiun

fet. ad haud dubium tnumphum, petition fuaé ek

Qquo anno --.Cl-

parte

aduerfintém reperit Tribunum pl. qti cen-

febat

lum debellatis Bors cum. viftore exercitu

utit in prot.

r (

u9 honora

mserop nquumLx(fu:um agrum tranfir e, vei iaxlrem

»..1

eo fanpenac Q. Minutio, qui jam tertum ibi

ls Coit

Tribu-

annum dubio d

etinebatur oel!o, mittere deomfïe,

m, & OP(H&

et fuadebat Senatui

t quod a Confule feffimatione

ecatis Scriptores

irimpbi praetey miffum e[[et , id veffitueret differendo

] negue u

[

"od

irnmpoo,

iuberent. Confulem 1

e 24 flï(h!'?f(!l(fl]l,

»re tam celebri

übigantur ;

zs deuilis

daere operam ; vt Ligmres

2

iime. qui

paucos po[l suei /es Procon|

fale

0dnE

P. Corgelitum anulto-

ulie

vt rem

vum exemplo, qui in Afm.(. atu gon triumpbaueruat,

obtrudendo, 11

trimupbaiurium e J/]Z* apuüd Liu. XXXVL .c. 39.

(torico. maxir

Vides aperte Confuli obiici fofHFuationem znw;xp/;z,

bilefiet, neque

non alia ex caufa ortam, quam quod maluerit, et

yflea fuum erro»

gloriofius duxerit in ipfo iilo Masiltratu, qui fum-

t foa fuorüme

mus erat, triumphare, quam eo finito.

At fi,

vel confideratt

vera iam eft Aucufti ec Liuii fententia, Coflfi nobi-

xel perlu&rans;

liffümum facinus, quod quum amplifiimo : effet

ücum, dut (en-

praeditus Magiftratu, füummum in exeraru obti-

iltis commenti

neret Imperium, bellum fuis aufpiciis adminiftra-

e i jaumlmds

ret, denique anno a fe denominato perpetraffet,

nm exfonenms

antiquiffimi fcriptores in alienum. annum et aliis

öocmm*)

Coff. infignem perperam contuliffent, atque ipfi

um oblmhe,

necdum Confuli, fed 'Tribuno militum fub Dicta-

Aug Augulli

ue Jc

toris aufpiciis militanti türpt

rrore adíüignaffent,

dli

iupr, 6

atque ita rei per fe quidem fatis gloriofae non

" conlhmef Id

paruam tamen gloriae accefüionem detraxiflent.

Poftremo fi tam foedi erroris hac in re arguun-

Coff o]oti

tur prifci Au&tores, confufa, incerta et falfa fupt

| contté

jita. 1*

pene

tione

486

ferüm vené

pene omnia illius belli et temporis, quàntocunque

confenfu tradita.

Nam fi Coffus Conful demum

aliimit,. et t

opima de 'T'olumnio Veientium Rege fpolia cepit,

yrlsw: Don poti

quod ex eorum titulo fe eruiffe gloriabatuz Augu-

innuit, prior

d jan

ftus,

fala eft veterum Hl[*roua, non modo cum

n liri; .

'Fribunum mil.ea cepiffe adfirmat, fed et quum

Coff. M. Geganio Macerino et L. Sergio Fidenate

Macet

A C

demum 4nu cu

bellum cum Fidenatibus (a quibus tamenSergium,

Cujs

l;

£al

qui prumus cum ils cis Anienem Pu"nddlt, cogno-

Que verba (l;

men hoc bello accepiffe volunt) et Veientibus

eorumque Rege Tolumnio geftüm memorat; et

plane intelligere

porro quum nonum abhinc annum trifti peftilentia

ceteroqui ftudi

fine nonadeo m;

atque inopia frugum notat nullo prorfus bello,

nedum tam clari et eloriofi euentus tunc relato.

etiam ulla emel

Falfum eti:

im ,

if

quod Sergius Conful cum illis hofti-

pottei, qu

bus fecundo quidem pxoeho fed tamen multis

fl) ICIt , ld (;Hod

fuorum amiflis , conflixiffe traditur.

Falfum, quod

TiS meis notgui

fenatus gerendi huius belli caufa dx&atoxem dici

huius lod meg

Mam. Aemilium illo anno iufferit, atque is Magi-

flQue in rem

ftrum Equitum Quin&ium Cincinnatum, et lega-

anc confirmn

tos Quintium Capitolinum et Fabium Vibulanum

äbeo I"M dw

,Aaffumferit.

Falfae omnes belli et proelii, quo

eníi 7« / vfür

Veientes ac Fidenates a diCtatore Aemilio fufi ac

14 , J* 1//1*!,7[::

hwan, et 'oTolumnius a Coffo occifus refertur,

Iemm.q ,n r/z

«episusas. Falfus denique di&tatoris Acmilii de

Pö , 1

"

jl mfm

Veientibus et Fidenatibus triumphus, quamuis

eius veftieia etiam in.Faftis Capitolinis exftent.

M,,, W&

D xfpexu(ïe fane et Liuius videtur, (quamuis

ar!nntme uf b

quis id non perfpiciat?) quae labes futura effet in

lf liter, ;Ill

veteri Hiltoria, fi erraffe in illo ftatuatur, quod

"VIrbog imwg ;

tanto confenfu ab ea memoriae mandatum , vel f

Ht f ",

erroris arguatur , qui tot alios fecum errores trahit,

qzmc:W c*t'a/ ,

! CU

et omnia pene conuellit; Ideoque, quanquam

L ] A0 !

ha&enus veterum fententiam haud dubie in gra-

150 totius loc

tiam Augufti deftruxiffe vifus eft, eam tamen nunc

Cäï]

ü ole i(

iterum

2907

iterum. vehementiffime,

fed clanculum et te&e

) quintocünque

- Confül demum

adftruit,

et tam grauiter hic errare Au&tores

ege fpoli cepit

prifcos non potuiffe, meo quidem iudicio, ipfe

rA

loriabatu

LA

g

innuit, prioribus fubiungens: Qwi fi ea im re fit

non modo cum

error , quod tam veteres aumales , quodque Magifira-

tuum libri, quos limteos im aede repofitos. Monetae

i fedet quum

Macer. Licinius citat idemtidem Autlores, uouo poff

Sergio Fidenate

s tamenSergimy

demuum anno cum . Quintio Peuno. A. Coruelium

ügnauit, cogme

Confulem babeant , exiflimatio communis oumnium e[f.

Quae verba Glareanus fatetur ingenue, fe non

)e Veientibus

m memort; et

plane intelligere, nec tamen fuccurrit ei, qui id

»trift peftülentia

ceteroqui ftudiofe paffim fecit, Sigonius.

Mil

) Pmrl'ils bello,

fane non adeo magna hic occurrit difficultas, neque

etiam ulla emendandi necefíitas; quae nulla effe

tus tunc reltto.

poteftei, qui 72 // pro a2 accipiendum hic effe per-

| cum illis hotti-

1 tamen. multis

fpicit, id quod faciendum effe dudum in aduerfa-

.. Fafam, quod

rüs meis notaui, et in priuatis colloquiis, ficubi

huius loci mentio inciderat, plus femel oftendi.

j didiatorem digi

Eamquein rem ex multis, quae ad expofitionem

, atque s Mige

hanc confirmandam hincinde colletta et annotata

pium, & legte

habeo, paucula et ex vno Liuio, quum eodem

bium Vibulanum

feníu zo.f/ vfurpat, adferam.

et roelii» qu"

Tentata res eff pri-

mum , fz impetu capi Ardea. poffet. L. $7.. .Ac. primo

- Memilo fifi

tentata ves efl, f difpofítis clientibus disücere rem

occifus refc?tur,

go[feut. M. 35.. d Collegium Pontificum referre Con-

roris Aemilii t

Jid. iuffus, [i poffet vecfe votum incertae . pecuniae

nPhUS1 quamuis

Jufcipi. XKXXL 9. Percuntlatus, fi confilium [alutare

Jinis exfent.

adaittere auribus poffet. XKXML. 35.. Percunclatus

enr, (

qugvm'.ïIS

J f& iuterim , quae defeciffeut ab Societate Romana,

e; fürürt effecin

vrbes recipere vellet. KXKXXVI. 33.. Nibil aliud loct-

gt

flauatur

tun ferunt, quam quaefiffe , .f incolumis. Lycortas

sndam, V*

equitesque euafifJeut XXXIX. $0. Quaefiuit iterum,

" errores ttai

lt

ft cum. Romanis anilitare [iceret. XL. 49.

Senfus

que; Q

wanquat

[

ergo totius loci eft, qui error, fcil. affirmantium,

ml dubïe n

capta opima a Coffo Tribuno militum fpolia, quae

m

ramen mUn

m

Conful

[

TU

288

ie

?

opuit

a

Conful cepetrit , an ea in re vel Hiftoriafit, et hae-

VU

1, 0C t

reat €eo, quod vetuftifimi annales et lintei Magi-

"

eft

I)

(j

ftratuum libri: nono demum anno; poft bellum

i

cum Tolumnio et Veientibus geftum, Coffum;

eodt

mfen

ve

n exi

hunc Confulem referant , commaumis exiffimatio onmi-

f

q

bus ej

?. hoc eft, ( quoniam in his prsecipue haeret

videas ,

pillimatio i

Glareanus) c

uilibet de eo fuam exiftimationem;

*

)

feu opinionem

j, iudicium interponere licet, iudi-

,l-

let, cb!?e:uauit

j

(

nite

cium eius rei-à me in medio relinquendae penes

f

h

J

omnes eft;' Sic plane XXIII. c. 47. nifi quod is

locus corrupte prorfus editur per caufam non

t

m nàt, (

ï

1l etC

intelle&ae item . huius Jocutionis

Vulgatur. ex

niec. Neny

Q

ü

N

conie&ura Vallae: aic pugnae equefiri rem (quam

(Mn Du

Q re

fatis certam

-

commnis exiflimatio eft ) mirabilem certe

dam aunuales.. Sed praeftantiffimi Gal-

, 'wjl(

adiiciunt qui

licani codd. quibus omnes a

lii cedunt, Ouam veta-

[

Uei

?

2is, communis certe exiflimatio efl; Vnde sisóxoes

I65, Cum tua nor

6 «dw, QOtam vera [t comm

umis exiflimatio - eft.

Ex'no:ï.m verbo

ent

«

Cogitaueram ego ; quia etiam alii codd, 1ngerunt

ponere htümi [

z0 certe - vem, quam geram, communis per me exifli-

I

l

OX Toh "

smatio eft

, mirabilem certe , adi. hoc eft, adiiciunt

te mirabilem , quam veram

Ante Cofft Con

huic pugnae rem cer

l

adiiciant, per me quiuis de eo pro lubitu fuo:

Veferey

10€ eit Y

exiftimet

, iudicium ego facio commune omnium,

li ï-;;('i; vel

vt Terent. prol. Heautontim. v. 12.

Veflrim iudi-

$J

, rem veftri

im et $

cium fecit , me Actorem dedit, hoc ett

e iudicii , veftrae efle exiffimationisfecit. — Quans

ell

lil Ceran,

etl

veran ,

fümilirer Valer. Max. IV. 3 de Curio,

Diferte

!j

f

o coesantem (quales epalas ; apparatus ja-

*)C

ol

ol

ligueo catili

dicio efl) f[e

fpectandam praebuit. "dterum Liuius

[/4

!n d;

D

"ei bellicae in C. Sempro-

m

lus

JIV. 41. Quanta pradentia à

——

.

703 ".

Aan

aio effet ,

litis. de Imperatore exiflimationeni

Uis, vt v

effe , [ed Pop

uli R. fuiffe , quim . eum comitiis €onfu-

]i

hoc eít, de eo iudicare non effe mili-

20n f

lein legeret :

Ter

lp

cui datus eftImperator, fed

4 Coni

r

tis, non liéere militi,

fuiffe

hS9

r

floriafit , et hae-

ui

iffe Bopuli R. quum etc. XXXIV. 2.. Nam vtrum

s etTinter Magi-

Z

Rep. fit, mec me, id qzwd ad vos fertur, veflra

Ü

oft bellum

Potuif-

ex /'rmz(lno eft , qui w]u]jlæzzH um ituri eflis.

tm, Cof lm

fet eodem 1f.niu

plenius dixiffe ,

communis omnium

TU

!

[077]7772

vefirum exiftimatio eft. At quae loca velim eti

cipue haeret

v:dew,, quae o za»v de vfu vocum exifiimare et

[2

jmat onem,

exiflimatio in fignificatione 1udicandi do&.., vt

INeaue vecfe

[

nere licet, 1üdl«

iolct, obferuauit. Supra. L. 23

Fuerit ifla eius. deliberatio,

inquendae penes

j*c'i pel [2 Z:?"H[U"C'fm

id vtrum recte

an

g. nili q qud is

qui bellum fufcepit, hoc eft,

r c Yfam non

perperam fiat, de eo duhü ret ac videat ille,

Vuleatur:ex

q ui etc.

Nkmpe folent huius figurae nomina ali-

itate

as

m fignificare.

Sic

wofri rem (quatr

umndo ius aliquod et pote

Cato apud Feftum V. pxodldxfï'*' fe C. Caecili diem

)mirditm t

eftancilimt 63

£ oa/uw//e militibus legionis tertiae cum proditionem

ttü-

uon baberes , 1. e. cum ius prodendi diem non habe-

nt, 0.1:1)1

93"/

es, cum tua non effet proditio.

Vnie

Expofito verborum fenfuü, qui abftrufior paulo

f gvlf;llm»(] P

1]06 UIK

erat, videmus iam clarifime, Liuium pro certo

COud

ponere bellum cum Veientibus, in quo eorum

ii r m '*J"'

gc ell; adiicunt

Rex Folumnius periit, geftum eífe nouem annis

ante Coffi Contulatum, nempe quia azzales tam

n, quia yeram

veteres ,'"hoc eft valde veteres, vetu ftiffimi, vt I. 3.

q lub

x füo

q'm TOIB ttlm 've'erem þra certa 4 jl, mmt? et lintei

nmune

ommvm.

ad iftius anm Confules Gega-

Magiflratuum libri

f itd-

nium et Sercium, Di&tatóremque Mam. Aer*nhum

;di, en vt

eius belli y--xevdx caufa ifto anno creatum i refe-

() m

m1s fecit

T. "ïïlnx

Diferte enim vtrosque libros ait Coffum

3 Carioy

Confulem, Coll

e»xa T. Qunmo Pgmlo, habere

i um

1040 demum ao )ojl intellige omniano , po'"t belli

- Jrerat

Liuius

huius

cun

TYolumnio VGQI in iis mentionem.

"UI $empro-

m mihi videa-

Quamuis, vt vere dicam, legendu

fini

utioren

tur

decimo ,

cuti iim olim voluit Glareanus,

j C

non lemper lpemmdus prae E»womo, à cuius

fre i

0'1 cile mïl

mera conieCtura zó s070,

quod omnes nunc obti-

-*

nent

;mpexaïül ,

11!11"

090

exAndraT, 1

nent edd. profe&um eft.

Legebatur antea feptiuo,

ne

ti0.

ne

tíés PEOM

quod inter et decir;o maior vtique eft conuenientia,

quam inter 1idem illud et z0zo.

Numerandi vero

tent Ciceroni Vi

Tomuam coi

J

[

"

initium fic erit faciendum a

ab hoc IDA() anno , cuius

non minimam partem fuperfuiffe credibile dl poft

liery) cuid

olumnium

Eum

Teite DICQiter el

vi&tosiam Veientes, et caefüum T

nono ab hac

&t fecuturus

fi adnumeres decimo, fi praecidas

Frequentifime

quppe qu etum

pugna anno Conful fuit. Coffus.

autem veteres,

vt iam ob/eruatum ab Ln.mus,

tertio Enite f

in numerando vtiusque extremi habent rationem,

llter vero non !

fl proximus Vi

ed maxime Liuius.

Ne longeabeam, hoc ipfo in

für mox tres pro

C.lmte, in quo verifimile vno eum modo locutum,

eandemeue nurnex,..m,l rationem fecutum, Trrtius,

busfermo, Sel

ait, 4b Cuiljltlatu Coff anmus Tribumum eum Mil.

7', 10n Certu

couf. got. i

babet.

At tertius erat du&to initio non

purorum um

à ieqx.xeme exa&um Confulatum anno , fed eo ipfo,

iwmnc

«t no

T&&m OeiTt eum A. V.

auo Confulatum acf"r

t ALUS quiuor

luoumtum ver

fieni

JIXOFEW

( 3-

327. qui proinde tertius

eft

Confulatu ead

T

ratione

qua Confulatus

reeg:

ïcu:m fuit anni poft vidos Veientes

Atque ita

üt;

u

TPTA

cum dicimus fecidus a Rege non intelligimus, ali-

ALHO N1 quten

quo.inter ke.:cm et eum interpofito, tertium

t ex illius ]ib

[

roximum.

dignit ate , fed Ke:

Vnde apparet,

Yt per Pa o

inconfide

iÉ

D

c

»

ie

ennt

et

olim Seruius ac

(ixldk

11-. WCJUCUK

Donatus, et poft eos viri fummi

Scauucr, M"znu-

A

Wna

t0n. n Cie!

tius, et Robertellus, qui illud Virgilii ecl. 8

d Caelire 1]

1

erenh 1,

(m'

Alter ab vudeciuo tum me iam ceperat anuus,

U Ht d

de terio decimo, non duodecimo exponendum

1101j

Qt$ mte-r

omnino pertendunt

Atqui after dicitur de dtiobus

al A Attic

aiunt,

qu:

dil

a

vndecimus et duodecimus non fint

& Ls

duo.

Quid facient ifto eiusdem Virgilii ecl.

$.

ü& a Ve T"Q

Fortunate puer, tu uumc eris alter ab illo?

tm,;, W. D

uen She« in

An et hic poft z//uz fingent duos, quorum alter

CextO n

fit tertius? Et fane ita volunt in verbis 'Terentii

üï"erc

P "hHS d 0 üte

ex

29I

ex Andria l. z.. Veus et item alter , quibus ifta ra-

turantea fotio,

: eft conuenientia,

tione tres proprie fignificari affirmant, fed aufcul-

tent Ciceroni Verr. HI. 35.. Vaus adbuc fuit poff

)'unme-rmdi TO

d

10 3nno , QUi

i

Romam conditam , (Dii immortales faciant , ue fit

le f pott

alter ,) cui Refp.totam fe traderet , L.Sulla. , Mani-

Iu

n Eu

felle hicaltereum notat, qui vzzg: illum proxime

nono q0

) hic

eífet fecuturus. Eutrop. lib. IX. de Galerio Maxim.

:

Frecnentifime

quippe qui etiam . [peculatoris emunus cum. altero ac

nl

itum ab E

Vi

xïiïii,

tertio Équite füfceperit. Wbi Galerius eft Vnus,

Alter vero non tertius, a quo aperte diftinguitur,

habent rationem,

fed proximus Vni.

At apud Terentium nominan-

beam, hoc iplo m

x modo locutum,

tur mox tres proprie Chryfidis amatores, de qui-

bus fermo.

Sed fciendum iftalocutione, Vzus et

fecutum, Turfrtts

alter , non certum aliquem, verum incertum, fed

ibunum um Mi

paucorum numerum per formam extenuationis

duOo initio non

fignificari, et poffe aequaliter adhiberi de duobus,

anno, fed en ) pfq,

sefft eum À. V.

tribus, quatuor etc.

Gellius VI. 16. probaturus

fignificationem verbi deprecar? a fciolo quodam

vi proinde tertts

reie&am dicit, plemos effe libros veterum [imilis

Confülarus

7,

q

.v qm

I

JI

o

gnificationis , ex quibus vnum et alterum appoJuerit.

$5 Atque lf'»l

Appofuit autem Au&ores Ennium et Ciceronem,

inceligims, dl

et ex illius libris duo, ex huius tria loca attulit,

emolito, tértium

vt per Vnum et alter«m , fi ad veteres referas , duos

,. Vnde appattt

fignificauerit, fi ad libros, quinque.

Sic apud

- olim Senuus 4

Sueton. in Caef. cap. 2o. dicitur Vettius productus

j Scliger, Mant

a.Caefare pro Roftris, vt nominaret, a quibus de

jiglied

inferenda Pompeio nece fuiffer follicitatus, fed

11I0fy

vao atque altero fruflra , mec fime. fifpicione fraudis

fgfiä'd! [/

Cl

u

Tam fi Ciceronem

^imü EK?GHEP

sominatis Ynterceprus veneno.

fodiii

$

ad Attic. IL. 24. conferas, patebit non proprie

]U5

n0n t

tres a Vettio nominatos, fed plures Lucullum,

deci

1.

"erilii ec $

Fannium,

Domitium,

Pifouem ,

et| Laterenfem.

n

jlur d i

Idem Suet. in Claud. c. 12. manifefte pro paucis

incerto numero adhibet, et opponit pluribus: Po-

um ülfef

ps, Q

, et

i

]

vl

pulus nou . ante. deffitit , qu;zm wnus atque tilter

7H0X

in

ehis TU

292

inox plures a Magiflratibus in Rt)f ra produci;.

De-

duo ita int

i

,

mque hoc fenfu faepiffime fumitur ifta phrafis, ne-

teries vnius Con

Nihil

que in latina tantum lingua, fed et alus

eum, erusue cat

dicam de vernacula,

fed ex graeca locum mferam

Coflus nono, ve

not1b1lem, in quo eadem h«-mhcanoue ponitur ác

pliciter polt h

a] : ufsg»s, plane vt vnus et alter,

Athenaeus

T0 BPOLUHL "

paucos FOHE nominari tradens ecorum ,

qui £quo

multo minus

Dureo fuerint mcïull, f rms, inquit, ze roget,

Liui

u

"m

j JU'U]M

quinam ii fzm int, fvüs «qj devrios igws ipás üvouw,

f

itüere debemu

vaius et alterius forte dices nomen , hoc ett, pau-

ptores h

Ui

aul

if

ciffimorum.

cum Veien

Sed vtad Liuium et fuperiora redeam , quum ille

uo

u.Xrl

Vr

itaque ait, Vtrosque libros Coffum lmb(.re Coníu-

JCm

p M.

lll

lem decimo demum anno poft illud cum Veienti-

b

sTl

no Co

bus bellum, eo manifet

innuit, illos vtrumque,

e ve

u

m

hn

Is

tum bellum Veiens, tum Confülatum Coffi, fed

10

Tl5 , QUi

Is

(ll«xelih JA]H!Q, memoriae pro

didiffe.

Niü ea fue-

!H

»Jiusbe

Al C

V

At

rit illius mens, ineptiffima prorfus foret eius ar-

ta

lu at

35 et eorui

cumentatio.

Nec enim originem aliquam et cau-

1. Fftis a

fam i(ius erroris, vt appellare voluit ac debuit,

"

Qua

!—u

m pO**ea Lu

vel potius quid eos in errorem induxerit, his ver-

hO*xh mmd it

bis indicaret, id quod prae fe fert fuï errorem

Tere vere Qur, n

potius eodem quafi nouo errore cumularet , et ex

"'Eï'ïu &t antiq

vno faceret duos.

Nam fi nihil aliud, nifi quo ab

oritaten, "k

NG

anno Coffus Confulatum obtinuiffet, non

tentiam d t "

item belli huius initium et exitum , literis con-

fignatum exhiberent ifti Annales et Magiftratuum

Qm)le rie fe f

emffe

hon, quam erroris caufum potuerunt pxk.ebufï'e

XEe

Cert 1 n" Qet

z

prifcis hiftoriarum conditoribus?

Cur

illi alio

eïa quod ex m

anno, et quidem eo, quo Tribunus Militum fuif-

Titàte pel fi

fet, potius quam quq( Jnü, em inueniebant , capta

Slliatum

j

ab eo f')()lld l'(,nC'lLDt, in quo vnque vno eorum

fiem ; ll aede |

error confiftit, quamuis in duas ille poffit diuidi

partes, dum primum a non Confule, deinde non

Gmfh

Y Quiq

mf)nu

vero anno fpolia haec relata tradidiffent, fed q

in"nh 2

duo

lome mmen

293

]

f

ü

broduttr

De

duo ita inter fe cohaerent, vt vtrumque fit ma-

i [nhlll

teries vnius controuerfi erroris , non aliquid extra

Q e

eum , eiusue caufa.

10Cum adtéram

1

Ergoquum folum illud , quod

Coffus nono, vel potius decimo demum anno fim-

t

n

Lds

pliciter. poft hunc annum Confulatum . tenuerit,

?

qeus

non potuerit fcriptores in iftum errorem induxiffe,

um,

Qu

Eu"U

multo minus excufare tanquam eo deceptos , nifi

I

qu

uf

i,

t rift,

Liuium fuauiter ineptiuiffe volumus, neceffario

s icus as Ut

flatuere debemus, ex.eius fententia, prifcos fcri-

11 hoc elt, pau

ptores haufiffe vtrumque, tum hoc anno bellum

cum Veientibus et Tolumnio geíftum, atque eo,

deam, quum ille

quo expofuerunt, modo. confe&um (V. fupra

m liabere Confi-

Sempr. Afellionis locum). tum. nono . poft illud

ad cum Veienti-

bellum anno Coffum cum Penno fuiffe Confulem

n

; illos vtrumq

6

ex vetuítiffimis illis annalibus et Magiftratuum

w Cof

jed

libris, qui certe Di&aturam Aemilii hoc anno il-

lie

N

& füe-

.

Jius belli caufa relatam, vt et triumphum de Ve-

ot eiu5 af«

iU.

ientibus et eorum Rege, ( quod vtrumque fit etiam

in Faftis Capitolinis) non magis praeterierunt,

dU

puity

VU

quam poftea Coffi Confulatum; atque ita dum ille

eri

ver«

nobis diiudicandum relinquit, quod ipfe decer-

nere veretur, ne vel contra haud dubiam rei veri-

fert; i'ed erroren?

cum

It

r erex

lT

tatem , et antiquiffimorum librorum maximam au-

quo &b

4

&oritatem, vel contra Augufti voluntatem fen-

diud, nif

non

|0

[ut

tentiam dicat, fatis declarare videtur, vtut aliter

l

s COf«

iUf ,

l

fentire prae fe ferat, veteres hac in re neutiquam

"

uurm

Etenim fi quicquam

s er a

erraffe, vel errare potuilfe,

verti

certi habet hiftoria Romana, hoc profe&to illud

mbuilïe

Cur 1

ail0

eít, quod ex annalibus tam vetuftis publica autto-

l-

us A

;

fu

jm fül

ritàte per fingulos annos fa&is, et linteis illis Ma-

Hs

r ape

giflratuum libris ob venerandam antiquitatem ac

Quid

tild

vfto. C(ïlum

fidem in aede facra repofitis petitum eft.

: dioidi

Je poi

enim falfi, quid immo incerti contineant eiusmodi

^de nor

1de I

monumentaà feu libri, qui tantum publicae me-

e; del

u

nüifent, t d

r

moriae retinendae caufa , fumma et pauciffima eo-

^

H

»

que

-

5

94.

ceps mereantur

que certiora ac fide digniora, praecipuarum re-

modo,

1

.i'ed etde

rum capita, qui quoque anno fuerint Magiftratus,

[

ïeïm;s n

quid ab iis publicae rei geftum, quae bella inita

ocu

um no.

et confe&a , qui triumphi, et ex quibus hoftibus

nais C

debellatis a&i, quid vrbi num peftilentia an pe-

fed & m qui

nuria annonae aliaue mala acciderint, breuiffime

N

u

att0U$

n

fine vllis rerum ac verborum ornamentis per fin-

tt

aris, qu

gulos annos a Pontif. Max. vel quo alio publice

creitos. dicunt,

annotata habent? Nedum vthunc tam immanem

Magftro Eq.

errorem in re omnium clariffima non modo con-

peutae houd. du

tra rei geftae fidem, fed et infcripti ipfis fpoliis

turde vtet tm

tituli, vt voluit Auguftus, teltimonium recepe-

loc vetuft

z

E

rint, atque ad pofteros propagarint.

Nam fiqui-

&d Cofft Confül

dem hic erratum, et Coffus vere in Confulatu fuo

caede, Blu&abi

opima de 'T'olumnio Rege fpolia cepit, neceffario

vel ille non eo anno, quo i(ti libri volunt, fed

gabinur,

*

Neque vero

quo Coff. Geganium ac Sergium memorant , nouem

m

tiquifiimorum y

annis citius, quocunque demum collega, qui in-

vt fere fit, ex f

certus hoc pa&to erit, conful debuit fuiffe, quod,

gefarum, velu

quia totam chronologiae Romanae rationem per-

Tolumsio bel

turbaret, annorum et Maziftratuum feriem pror-

longe dlitad (

fus confunderet, ac nimium quantum labefa&taret

Ton. vnum err

veterum Annalium fidem, qui, fi quicquam, eos

münorem al

certe Magiftratus, a quibus ipfi anni denominan-

tur, füo quemque loco et tempore re&e collo-

Nim quo illi t

bellum tim f

care debuerunt, nemo opinor facile admittet ;

€0 per tres for

vel bellum cum Veientibus et Tolumnio geftum,

Rünerunt, ipy

quod illi ad annum, qui Geganium ac Sergium

Coff. habuit, annotarunt, referri potius debuit

U. vbem p

ad nonum inde annum, quo Coffus cum Penno

Tu Oblitus, t

Conful fuit.

Criptoribus t

Sed et.hoc neutiquam ftetuendum

Tetognoftmu,

videtur, fi quicquam libris tram antiquis, et hi-

ftoriae Romanae tribuimus.

Nam fi ne bellorum

AUUC apertinc

quidem et tam illuftrium faltem tempus fideliter

tür ac defen, di

memoriae mandarunt , quid eft in quo fidem dein-

OCflonem i

ceps

r

fo illis non. de hoc

ceps mereantur? Quid quae

preciptarum ree

modo , fed et de omnibus aliis

bellis, atque omni-

nt Migifratus,

bus aliis rebus in pofterum credemus , fi. tam ce-

, quae bella inita

lebre bellum non folum alieno tempore feunouem

oy quibus hoftibus

H

quam oportuerat, ponant,

ii

]

entit àn pée

integris annis citius,

pel

(ed et aliis, quam per quos geitum eft, adícribant

derint, breuiffme

Magiftratibus, non tantum ordinariis, fed et ex-

mamentis per fin-

traordinarlis, quos ad hoc bellum conficiendum

| quo dlio publice

creatos dicunt.

Di&atorem intelligso cum. fuo

ünc tam immonem

Magiftro Equitum

Mamercum Aemilium, cuius

i non modo con«

tuum libris Di&a-

petitae haud dubie ex Magiftra

Ycripti ipls fpelis

turae vt et triumphi tenipus ac caufi, admiffo

limonium récept-

hoc vetuftiffimorum annalium. errore, remitloque

::

, Nam figui-

ad Coffi Confülatum Veiente bzl!o [ac 'Tolumnit

c; m Confalatu fqo

caede, flu&uabit atque incerta omnino fede va-

; cepits necetï'aï:o

gabitur,

; fibri volont, ie

Ila ratione excufari poffet ifte an-

Neque vero v

memoran , n00en"

tiquiffimorum v

oluminum error, tanquam ortus,

litudine rerum diuerfo tempore

» collega, qui n

vt fere fit, ex fimi

fi vtroque anno cum eodem

ebuir fuife, quoo

geftarum, veluti,

ae rationem pee

"Tolumnio bellum Romani gefílifent, q

uum illi

tuum feriem pro

longe alia ad Confulatum Co

ffi annotent; vt adeo

fed non multo

ygntum !

abefadiret

pon. vnum errorem, fi erraffent ,

mififfent.

,l quicquim, &5

minorem alium quoque hac in re com

nfxi denominite

ebuiffent

0

Nam quo illi tempore et anno retuliffe d

mpore

reae CO

bellum tam

feliciter er gloriofe confummatum,

p

»cilé almittet s

€o per tres fe

rme annos nullius omnino belli me-

0 &

um

ftilentia ac fame mifere vexa-

Tolumnt

minerunt, immo pe

CS» :. H

eratuil

tam vrbem prodiderunt.

Vnde Liuius tanquam

;mium à

ma

;; dehtit

fui oblitus, tam claram pugnam in eum annu

1 ?Ufl'

Sed

Penn

fcriptoribus. tra

nsferri non potuiffe fcribit.

('] s cui

jt uennum

fane eius verba , quibus illos multo

t

n4

recognofcamus

gis; n

in proxime füperioribus tue-

i

m antid

adhucapertius, quam

belio

ruft

tur ac defendit, dum eorum errori

s caufam atque

N

4

" h]'elv

«ompus J

t

lite

occafionem indagare videtur.

Nam, etiam illud

u

accedit ,

j g f

C

r

296

tinc in re fterm

accedit , ae tam elara pugna in eum auaum t»"äm*fe; ri

Coniecturas .Contt

j»oæt (fcil. ab Au&oribus antiquis) quod. imbelit

darent publice

triennium ferme. pe[lileutia iuopiaque frugum cmca

A. Cornelium Confulem fuit , ade

Aare co

vt quidam auua-

les velut fuuefH , nibil praeter nomina Confulum [ug-

dete, quam io

geramt

Quod fi nobiliffima illa Coffi pusna in

metuunt

e n

annum eius Confulatus transferri vog potuiz a fcri-

fendere

C eroqu

] en

ptoribus, quod vere (vt fane fine. haefitatione

fuum lc de re

tanquam ex tua etiam fententia adfirmas ) circa eum

confulem imbelle fuerit vriennium, ac peflilentia

oitrOt , tum ej

inopiaque frugum infan me,

id ergo, Liui, tam

bus; tum vW

ond

inclementer

eos erroris arguis, quum

Ír in eo

T

ie pertex

VIldd

a

büs

errarunt quoa

fpoliorum de Tolumnio relatorum

honorem non tnbu"rmt Coffo iam Confuli, etiam

Veientibus. &

in eo male haud dubieer perperam feciffent , quod

Aemilio confüm

circa eius confulatum imbelle triennium H'atuemu,

iruno u mn

id quod' admiffa

uguíti fententia aeque' falfura

&t lïud .h

haberi debet ac prius.

Atque ita ineptiffima pro-

toris tertiy

(

feCto foret haec excufàtio ,

at

quam Lo«xm petitio-

le

VML

Coffum,

Sed noluitti vxdehcet hanc

nem principu vocant

"d antea, fcw

occafionem. praetermittere gwtläcanm Aucuf'fo,

011 &t pug

referenda hoc loco et pxooanda eius de Cofli opi-

f'lm.wl i

u qc.

en

nis fpoliis fc

en

tentia, quam ipfe tibi retulerat, ideo-

i,

14

ue (vt folent, qui antiquarum rerum cognitione

I071j]

? OXerOi

dele&antur , fibi in eo plus fàtis ahqmnuo placere,

Itl fe

fi quid antea ignoratum eruerint, vel in quo à alii

"innon u ,L COr

haefitarunt, ac caefpitarunt, expedierint, immo

dum aliorum errores fe deprehendifle gloriantur,

-ms nà omniu

qUüm veram

fi ipfi forte errent, tamen haud facile eum fibi

fi

m

J ]1(!

errorem eripi patluntur

ac 1&8;)8 iniquo animo

e rewlt de

ferunt fuam fententiam non recipi ftatim atque

A u",rn

adopmu ab aliis) tuum forte diffenfum de re, de

Tl qui

Mafec

qua inuenta fe iaCtabat et in Hiftoria tua mentio-

m

nem fieri, vt opinor , volebat, haud beneuole aut

H

Wüceret Dig.

patienter accepilfet.

Atque vtinam ,non etiam

füm, t

M

n

C Mag

nun

297

TU

m d M;fem

