nius Nat. Hift. XVIII. ro. de eo, « is verfus quo

jco , fed tb

Plautus in Aulularia Zr£opzae vocabulum ; vfürs

T

Ad quod: Critices

vol

l

e C

paffe creditur, Poetae frt illius.

Senus , aliena et fuppofititia a genuinis difcernens

yte Sacro p

et feparans, alludit etiam. Cicero Famil. IX. 16;

10 vero ann0y

quum arbiter federet inter Niciam et Vidium;

T conitis

qui Niciae duobus verficulis expenfum quid fere-

um a

(

bat, quod ille acceprum negabüt: Fgo rasquam

j

tonium 1000

Criticus antiquus. iudicaturas. füm , trum . fint zo3

ys pl LSii«

zoOWypE, d mwRoseBt A u)

Idem Plinius, ficut

- Batrcilih

illic additumi mulrorum opinione adulterinum

vt Biitoreh

Plauto verfum fignificat, fic contra lib. Vl.cap: 29.

n àntiqua eo

omiffam ipfe fufpicatur exemplariim vitio mentio-

.er Dionylos

nem duarum vrbium apud fubam, nobiliffimum

iuus. A

fcriptorem: 1uba; inquit, qui videtur diligentiffi-

]yuus, 092

7He

puitr-

se per[ecutus baec, 'omifit in' boc. tradiu, mifi f

tf in.ca

equito La

exemplarium vitium efl , Berenicen alteram et tertiam.

Non vnum aut alterum, fed communiter, quan-

tum erat exemplarium , vitii fufpicione arguit, non

Quim t

fa&urus, nifi illa etiam ifto tempore in corruptelas

"m

Tta vol

Ut

C

hoc genus aliquando veluti confpiraffe conftitiffet.

omnia liaec

Sic Sibyllinos verfus feftinanter exfcribentium vi-

tio corrupte paífim legi monuit Tuflinus Martyr,

tiam veleme

lic fuerint j

et antiquos foederum ac Legum Romanarum li-

tdicium,,

bros frequenti traufpofitioue. aliquid mutafJe. notat

qui antea G

Vi&orinus de Orthogr. Gellius No&. Att. VII. 2o.

àn libros de corruptis exemplaribus faclos iucidiffe ait

mitidus difo

qui Catullum carm. 27. ebrios aut ebriofos fcripfitie

?n illis, A/'.V'/Vv/f

Yn voce haer

putabant.

pere Fauorir

Similiter in Virgilio iam fub primis Impp. cor-

rupte vulgo legebatur Georg. II. de terra falfa et

Vitzà, et

amara: ef org lrifla temtautum feufu torquebit

füigide et in

amaro, pro emaror s vt obferuauit et monuit, tefte

Non euim j

eodem Gell. l. 21. Higinus in commentariis Vir-

Ür, qum ]

gilianis, qui z /ibro ex demo et familie ipfius

1is voluntat

Poetae ita inuenerat.

Neque tamen vel fic perfua-

infolentiae

deri potuit Fauorino do&iffimo Philofopho, fcri-

diOf.E et prc

t uf

pfiffe ita Virgilium.

Sed digna funt Gellii ea de

re verba, quae hic exhibeantur et confiderentur,

qUos. Jaudar

d

quoniam Lud. Carrio Antiq. LeG. II r2. aliter

labuif

* vett

ea legi iubet, et ex eius haud dubie au&orirate

.(äül(g' Torau

"

r

aliter in nouiffimis, et praeftantiffimis edd. nunc

iintmy

L

Nam in df

leguntur, ac antéa, et re&e, mea quidem fenten-

tia, legebatur.

Sed enim, inquit, qumm Fauori-

&t dodi i

"

l

mus Higini commentarium legiffet , atque ei flatim

t Gelliuc

fenfu

difplicita effet in[olentia et in[uaumas . illits

QUs ab jis

torquebir amaro: rif, et lotem lapidem , inquit,

MCETT

paratus [um ego iurare, Virgilium boc munguam

Yi finifi

Kripfffe, fed Higimum ego dicere verum : arbitror,

illal j

plum

iuns fiuxit. boc verbum V. irgilius iufolen-

"m dul

1?071 eniu p

zer,

431

[

P

tridu, nif f

zer , fed in carimiuibus L

vetii inuentum efl. . Verba

TG) tf tertidty

ex quarto Lucretii baec funt :

luniter, QUi«

Dilataque contra

l£ ar AU lï Ton

Quum tuimur mifceri abfynthia , taugit amaror

'dn Cormptelas

Ita voluit Carrio, etita nunc editur, tanquam fi

ffe conflitifet

fcribentium vt«

omnia haec dixiffet Fauorinus, et Higini fenten-

flinus. Matyr,

tiam vehementer probaxiet, Gellii contra nullae

Aomanarum h-

hic fuerint in iudicando partes, vzragmque contra

/

1id

"e nott

dudicium , certe praeter opintouem omnium eorum,

20

qn' autea Gellium legerunt , aut de illis Virgilii car-

d. Att. X J

U0

/ i

? at

mmzum dilferuerunt ,

vt gloriatur Carrio.

At vero

y fcri

lilie

in illis, fenfa zorquebit aumaro quaenam, aut.qua

if

p

in voce haeret ifta infolentia et infuauitas tanto-

pere Fauorino difplicira? Omnia vtique folita,

nis Impp, core

vfitata, et auribus fatis fuauia.

Deinde quam

e tera fil et

figide et infulfe ac fine c

caufa fübiiciuntur mox:

J u OH'WJ

t montit, I»He

Nonu enim prünus fiaxit boc verbum (amaror) iufolen-

ier, quum in folo hoc Gellii capite, fi ex Carrio-

wmentaris Vire

nis voluntate legas, illud quidem verbum nufquam

fJ//

"JS

infolentiae fuerit accufatum, adeoque tam ftu-

.uc fic pet dit-

diofe et prolixe illius defendendi nulla omnino

UPq(] [Ml'

data caufa.

nt Gellit et

Vtcunque fit. de vetuftioribus libris,

quos laudat Cazrio, nullus ego dubito, re&e

conliderentuty

habuifle veteres edd. iafülemtia et infuauitas. ilius:

JII j2, diiet

Sed

Jenfu. torquebit . asmaror.

Et mox feripfif ffv.

hia 1uq(oï" [

Hisinum Ego. ( Gellius ) dicere. verum . arbitro

inis edd, ninc

Nam in alia erat Fauorinus fententia, ac Higinus

,mdem 1cnm

et do&i illi, quos in proximis fuperioribus lauda-

1-'!ull

qu i L h

at Gellius, idque manifefte arguunt voculae , per

gt *

jfnfun

fenit

quas ab iis ad Fauorinum digreditur, /ed enim,

f il

aliud ac diuerfum quid a fuperioribus propofitum

ul PA

iri fignificantes.

Porro certiffimum pene arbitror,

j W mmq...m

illud ipfum infolentiae accufari , quod ftatim poftea

m at

tam 1rults eiusdem vitii nomine defenditur

AL

gl

Nempe

fü

h

432

Nemþe Fauorino, qui maxime probabat et com-

M gb m

mendabat illud Caefaris, zazquam - fcopulum ,. fic

Tifa Pighius

fugiendum e[fe infülens verbum , de qua eius animi

dragit et L)

fententia vide fupra cap. 1o. étiam in his infolens

fitim pot (

videbatur «) «maror, àtque idcirco Gellius illud

avcepife s qu

verbum o infoleuter fictum a Virgilio, au&toritate

LXEE. pm

Luctetii afferit.

Patet vero hinc, non neglexiffe

furem, ami

»

ipfos veteres nec cura do&i hominis indignum

Hus ego fumm

duxiffe; veram Virgiliani i(tius loci le&ionem

fem inteni,

fedulo indagare; praeterea vulgo iam tunc illo in

wendum , qua

loco corruptos fuiffe libros, denique Fauorinum

muri atqile ar

hon modo Hisino doGiflimo Grammatico; fed

u atri s

neque domeftico, vel ex domo et familia ipfius

quam ducenti

Virgilii allato libro credidifle, quo minus Crifin

qir, quod t

adhiberet.

Macrobius quoque Saturn. III. 8. no-

Scipime ri(ui

tat; in vulgatis eiusdem Virgilii, vt et Calui li-

vt vides, nol

bris male Venerem fcribi Deaz, quum Poetae

T

&t groretio (

ipfi altero genere füerint vi: Nimirum ducemze

"dem n Hf

Sed et 1IT. 3.

Deo, et Pollentemque Deum Venerem.

forte exiltim

in e plerosque falli, quod apud Virgilium , Exta-

quam illum |

que falfos Proiiciam in flucus legant, quum verum

finum

fit Porriciam.

Quapropter minime mirandum,

Titere M

L

qui

quod apud Liuium quoque XXIX. 27. omnes,

Tuny in Ant

hunc fuperfunt , codices, etiam optimus ille Pu-

GUit; quam

teaneus, fed tamen erroribus quoque, vt multis

Droeter Vnum

illic a-Gronouio probatur, obnoxius pro porricit

ïtceufet, q

exhibeant proieci?, quod re&te ó z«»» prae altero

þrïwem fan

fpreuit.

Verum, ne quis mihi in pofterum Criticen,

glmm tj D

T0 preecedi

etiam quae fola nititur ratione vel ingenio, teme-

iMlaec (um;

ré exagitet, ecce locum, vbi et ipfe Liuius contra

Qu0 litem $

codicam au&oritatem folo rationis du&u in Vale-

Centis er D

rio Antiate eani adhibuit: Scipo (inquit XXXVIIT.

ftm a fs

$5.)

et A. Hoflilius. Legatus et. C. Furius dammati:

" VI.

'NSflripoen

quo commodior pax Aaütiocbo daretur , "Scipione

itig )

í

l

À [/

M.

433

&t cor-

f

hus

L

M. poudo auri, CCCCL X X X. argenti (ingenti

! f

W

lJapfu Pighius An. $66. ex hoc loco adfert, qza-

jua eius a

li

W

dragies er LXXX. argenti pondo, haud dubie, quia

inþ

)ens

)

el

ä,inü

il

il

ul

flatim poft de quadragies feftertio fequitur) las

accepiffe , quam im aerarium vetulerit, A. Hoflilium

9

qua

Otttate

"LXXX. pondo auri, argenti CDIII. Furium

ttge-

n

f

(

1

florem , auri CXXX.. argenti CC. pondo. Addit iam,

Has ego fummas auri et argeuti velatas apud Autia-

od lekz;.awncxn

Tem inueni. Im L. Scipioue malim equidem librarü

m tunc o i

:

lh

suendum , quam meudacium [cviptoris qæ » n fümma

ue Fauor

At

um

wuri atque argenti.

Similius euim veri eff , argenti

mmatico, fed

quam auri snaitis pondus fuiffe , et potius quadragies

fümilia iplis

quam ducenties qnadragies litem aeflimatam : eo ma-

minus Crili

gis, quod tautae fummae vatiomem etiam ab ipfo P.

. III. $. no-

"Scipioue requifitam e[fe in. fenatu tradunt. — Maluit,

t et Clar li-

wt vides, nobiliffimus hic fcriptor aperte et quafi

quum Poeaé

'x profeffo Criticum coniectando agere, et qui-

uf

n

'dem in Hiftoriarum libris, argumenti, vt quis

G&d etTL.1.

forte exiftimet, eam ad rem minus aceommodati,

yilium, Bitt-

quam iftum exemplarium errorem, nóftrorum ho-

quüm verum

minum

e, fine animaduerfione vel praeter-

e mirindum,

mittere , !

fequi et ample&i.

Verum vt fum-

, omnes, qui

mam in Antiate corrígi voluerit, potius fignifi-

1mu

ss ille u-

j

cauit, quam expreffit.

Et tacent hic interpretes

jé, it multis

praeter vnum Glareanum, qui ita haec intelligen-

; pO Pu'æ'ivit

da cenfet, quafi voluerit Liuius legi debere: Sci-

j r altero

gionem fix millia poudo argenti, quadringenta oco-

ginta auri plus accepiffe. . Sed in ceteris auri men-

am Critietm

'tio praecedit conftanter argentum, et praeterea

serio, fefe

ifthaec fumma, excedir quadrapies fcil. feftertium,

jus contta

quo litem Scipionis aeftimatam vult Liuius, tre-

jn Vale-

centis et viginti millibus H S. Putem potius erra-

yxVilt.

tum a librario in numerorum notis, quod et faci-

g

lius fieri potuit et faepiffime fa&tum , quam tranfpo-

l

fitis ipfis «wri et argesti vocabulis. Nempe vt

T. I

f

]

E

I55

434

tium, Corne

Joo clo-féx smillis pondo- auri-dederit pro Io:€

-

Corrüptus ve

féxeentis et CCCC . quater. centena. argenti. pro

cIo clo clo clo. vel cIo 1oo quatwor millibus,

infuper mod

4j. vbi de (

quae notae olim paulo conuenientius inter fe fue-

runt fcriptae, quam hic exarari et edi poffunt,

elpi, Kira

V. Petri Seruii luu. Fer. c. 4. Et huius fenten-

ideoque inte

catít flam, (

tiae fumma exa&e refpondet quadragies feftertio.

Nam cumauri ad argentum proportio fuerit decu-

Kairo i

pla, vt oftenderunt Viri Eruditi, et in fingulis

fponjäm Cupi

prore fui p

libris pondo argenti fint centum denarii, feu

quadringenti feftertii , fequitur, vt fexcenta pondo

quae pronim

ientiffias,

auri faciant fex millia pondo argenti, ea vero con-

iun&a cum aliis quatuor millibus argenti pondo,

a Plutatcho

tür: dc vri r

faciant decies centena millia denarium feu quadra-

ies centena millia feftertium, h. e. quadragies fee

em. - Catpio

ftertium, — Superant tantum excurrentia illa odfo-

faris F. doce

giuta pondo argenti, quorum in fumma per fefter-

ii 3oytzt

tium enuncianda, vel ad feftertium. redu&a, ra-

enim legi d

tionem non habuit Liuius, quoniam in ea rotundo

mine (itis c

vbi-idem s

numero vel eodem, quo cetera, modo exprimi

non poterant, quippe quum non vna c

tena, fed

€ditum oco

tantum duo et trigintà millia num

m exple-

Sueton, Cat

&ilcanit,

rent. Plane quemadmodum in altera quoque fum-

ma, in quam Scipionem damnatum fcripferat libra-

Atquein his

rius,, ad ducenties quadragies feftertium redu&ta fe-

erratum, f

cit, praetermiffa illic totaargenti fumma , quadrin-

tius D T'(; C[ltj

gentorum ocloginta poudo , feu. CXCII. Millium fe-

fuit, vt

ftertiorum. .Nam fola 6ooo. fondo auri faciunt dit-

piont Aem]

«enties quadragies HS. — Ad hunc vero modum qui

exPOHli[, q

fibi et le&oribus fuis non cauerunt, a mendofis hu-

lus K vicer

iusmodi libris decepti errores inde hauftos, indecoro

tl:bt'i'o: tt N

nimiae fuae fecuritatis et vfitatae Critices aduer-

fteiam q

fariis negligentiae documento, pofteris prodide-

Pet ( Ger

runt. Nihil frequentius in Manufcriptis, quam

qti p ,

eonfundi duas nobiliffimas familias patriciarum gen-

4 Smili (

tium,

435

leit v D:€

tium, Corneliae Seipiozes et Seruiliae Caepioues.

i àrgeni pro

Corruptus vehemenrer etiam tum hinc, tum alio

tatror mll

infuper modo Appiani infignis locus Bell. Ciu. II.

ls inter fe fue«

435. vbi de Caefare. Ilopzuo iv Mevyve Ti« Duya-

&t edi poffnt

víou , Kourso ovr« v Exerioyi. - Nullus in his fenfus,

lujus fenten-

ideoque interpres pro lubitu vertit: Powpeio collo-

nygies fellertio,

catiit filiam , quamtuis dum aute concordi... Attulege

10 fuerit decu«

Kodmeo Pyyw v Kowmriow, et verte, quauuis de-

et in fingulis

fpon[am Coepioni. «à Eyyvw omnino defideratur , et

| demrii, feu

priore fui parte excidiffe videtur propter duas,

excenta pondo

quae proxime praecedunt, literas figura conue-

nientiffimas.

], & Yer0 COD-

Eius contrarium eft evéyywss, quod

.a Plutatcho in Gracchis de horum matre vfurpa-

irenti pondo,

ym feuguadra«

i-

tür:di zi TE wwrpUs avimdovoy sj dvéyyvoy wiroxa Q2 d-

uidragi fes

i

swv. Caepioni vero. defponfam fuiffe Iuliam Cae-

entia illa (dte

faris F. docet nos idem Plut. in Caef. j» yag xvr

m per feere

iM DSuydrgo, Pyysyuupivy EspsMe Koamieu (fic

enim legi debere ex addito gentis Seruiliae no-

» reduda, r

mine fatis conftat, quamuis et hic et in Pompeio,

n ronmdq

vbi idem refertur, Xxizio» quoque in variis edd.

modo exrimt

editum occurrat) vouryy iyysgss IHowurgí». Adde

a centena, f&

lm ele

Sueton. Caef. cap.21. fuajque Tuliam Cu. Pompeie

a quoquelum

eollocauit , vepudiato priere Jpon[o Seruiliu Caepione.

Atque in his nominibus faepiffime alibi a librariis

(ripfezclbre

um reduca iee

erratum , füppofito Scipienum nomine, quod no-

tius, 79 Caepionum: idque haud dubie in caufa

füffia , W Tif*

fuit, vt Ampelius, quod Caepionum erat Sci-

i. Millium fe

yri ficiuntit

z

pioni Aemiliano tribuerit. Certe in capite, quo

expofuüit, quas gentes, et per quos Duces Popu-

rü mOdum qm

lus R. vicerit, ait: Per Scipiouem Aemilianam Cel-

] me[]dülis ht

tiberos et Namantiam. .Per eundermn Scipionem La-

iftos indectre

fftaniam et.ducem. Viriatbum.

At Lufitania victa

vitics adnet

-

per Q. Seruil. Caepionem Propraetorem, eum,

fteris prouice

qui anno 647. Confül fuit. Eutrop. lib. IV. extr.

aiptiss

qllï

a Seruilio Caepione in. Hifpania Lafitani vici [unr.

ea

Viria-

xtriciarumf; guer;,

436

Viriathino vero belfo, ipfo Viriatho per dolum et

fg&eæw Ton

*proditionem fuorum occifo finem tandem impo-

quoä ego fin

fuit alius Q. Seruilius Caepio Conful an. 613. vt

quia Florus

docent Appianus Igze. 296. 297. Liu. Epit. LIV.

que, praefet

:Vell. IE.. 1. Val Max. IX;. 6. tum viétor et Eu-

nomine cuili

jominibus, ^

"topius. infigniter lapfüs aut Florus aut librarii

*eius, lib. IL. cap. 17. vbi Woc Pormpilio tribuitur:

frequentiftm

"Tandem (Viriathum) Fabius Maximus Conful op-

momidibus p

dprefferat , féd a fucceffore Pompilio violata viforia

rüptee finc li

Cicer, de of

seff , quippe qui couficiendae rei cupidus fractum Du-

-&em et extrema deditiouis ágitantem per fraudem , et

momen quod

"iufidias et domeflicos percu[Jores aggre[Jus. — Confet,

qui bello Pe

fi videtür, Appianum ac Liuium, et intelliges Fa-

et Schottus

"bio Maximo Seruiliano fücceffiffe eum , quem dixi,

quinüis ego

"Caepionem, et ab hoc fraude fublatum Viriathum.

momen tepof

An ergo 'dormitafle et hic dicemus Florum ? Et

€it Imperator

fane neque in eo fàtis fideliter is agit, quod Viria-

Q difaplin

'thum a Fabio oppreffüm fcribit, quum ille contra

quedt, quo

ad pacem aequis conditionibus fecum faciendam

$lonem. P

(v. Appian.) adegerit Fabium, qui ifta pace re-

€ürrere, fi [

"bus profpere ceteroquin in Hifpania geftis Jabem

lufianiam

"impofuiffe dicitur in Epit. Liuii, fed fi maxime in

tctlilfo puü

-hoc quoque Viriathi interfe&ore errauerit Florus,

alio deinde:

^non tamen Porpilio, vt editur, fed haud dubie

tétetis ledo

Popilio fcripfit, vt "habet vetuftiffima editio , et

de quo prox

'Pal. fec. Nulli enim turc temporis Pompilii erant,

$

&rutum al

'ac M. Popilius Laenas anno poft Caepionem Con-

I

£X

*(ul fuit, et ex Hifpaniis quoque alteram prouin-

lilius, atqu

Verum tamen quia is non contra

"Ciam tenuit.

ti5 cornom

"Viriathum, fed Numantinos bellum geffit, neque

Nünc editu

3llud confecit, fed ab iis fufüs fugatusque cum

lls Cae f

fua ignominia fücceffori tradere; debuit, et prae-

qium |

egl !

xerea culpa, quantum eius fieri poteft, in librarios

Jratas Duil

potius deriuanda eft, quam in ipfos Au&tores, con-

in:his

ex, in u

:iïdergromnino.vdim, m1 Le&or, annon

D

Bro Dijs [

fuccef"

E

437^

per dolum et

féiceeffore Popilio lateàt fucevffore:Gaepiore Seruilio,:

ïmndem impo»

quod ego fane parum abeft, quin cenfeam, maxime.

il an. 615 vt

quia Florus: quum alibi tum in hoc capite pleros-«

it, Bpis LIV.

que, praefertim fi non fint valde celebres, et vnó

vidor et En-

nomine cuilibet fatis noti , duobusappellare foleat

us ant librarii

Bominibus, atque iíto duorum: nominum. ordine

l: teibuitue:

frequentiffime fcriptores vtantur; et denique im

J

us Cfil qj-

nominibus propriis incredibilem in modum cor-

hat

&T

vibaria

ruptae fint librariorum culpa hiftoriae. Immo apud

Cicer. de offic. L. 1 1. eodem plane modo Porpilis

s frudum Du-

E

frauim, &

nomen quod bis ibi legitur tanquam Imperatoris;

5/]1):. Confet,

qui bello Perfico Macedoniam. tenuerit. Langius

intelliges Fie

et Schottus mutatum volunt in Pauli Aemiliis

1 quem diti

quamuis ego; vt vere dicam, iftic potius HofHiliz

m Viriathum,

nomen repofuerim, qui eo bello et in ea Prouin-

; Flom? E

€ia Imperator füit et inprimis:collapfam in exer-

éitu difciplinam reftituit: quam ad rem pertinere. ,

É quo&Viria-

um ille contra

queat , quod. a Cicerone dicitur vnam dimififfe le-

um ficiendam

$ionem. - Poffumus forteet Ampelio ex parte fuc-

currere, fi flatuamus fcripfiffe eum, per Caepionem

j ifh pue re

Lufitaniam etc. idque folenni fcribarum /ofcitantia

, edfis labe.m

ifm

ame n

M

tranfiffe primo in notius illud nomen Scipionis , .ab.

alio deinde additum 74 eundem , intelligente. eta.

rauerit Floru's,

4 loud dubie

ik

ceteris le&oribus intelligi volente eum Scipionem,

m ediio, &

de quo proximepraecefferat. Atque ita fane apud-

Pompili ert

Seruium ad Virg. Georg. IIl 29. nomen Duilius.

E l

primo,' vt faepius alibi fa&um, mutatum fuit im:

gpionem C

reram prou-

;

dulius, atque huic deinde-alius adiecit Iuliae gen-

ss non (oltia

tis cosnomen Caefzr : et ita fa&um vt ifto loco:

pnunc editum occurrat.

Nai voffratas ( columnas )

y geut;

neqüe

dulius Caefar. pofitit. victis Poemis nauali certamine --

grsgue eum.

yir, &t prée

qüum legi ex hiftoriae veritate debeat , Nam 7o-

, in fibrarios

fératas Duilius po[iit, idque probet Vaticanus co--

dex, in quo fimpliciter reie&to cognomine VZius

ulores; 00

"

^

Duilisslegitur, tefte P; Ciac-

annon 11

ïE

P-ro Bilias et hoc pro.

Ee 3

conio

u*

438

seepto, Ài

conio i Commént. Col. Roftr. Duilit huius.

De

folemne illi

Ampelio tamen vt dicam, quod fentio, putem

hibebarit , n

eum ipfum, vt paffim alibi; etiam hic erraffe, fed

er quidem e

deceptum a libris; iam turn Scipionum nomen pro,

*à Caepionum vulgo ingerentibus.

fiue illud co

fi cognome

De quo vtcunque fit , certe Prifcianus a corruptis

Audore, qi

codd. qui, vt etiam nunc plerique, praenomen

mominz colle

Tullus forma gentilitii nominis Tz//ius, et infuper

ius nomen 1

Sernilius pro Seruius exaratum habebant , abreptus

mendofe fc

eft, vcinfigni errore ftatuerit nonnulla praenomina.

olim fuiffe modo praenominá, modo gentilitia.

quom polea

quia non igr

Ait enim lib. Il.. Quae i2 aliis perfomis. funt praeno-

mina, baec im alüs locó mominum accipiuntur ,. vt.

inque ea ger

füfi, cogn.

Tullius Seruilius, 5ic Tullius praemomen éefl.. M.

vero Tullius; bic nomen.

Exiftimauit, vt vides «9.

adbibere m.

Tullius etiam práenomen effe ; haud dubie quia ita

inquifia Cie

lo, Cefar

paffim in libris minus emendatis; pro Tu//us, quod

verum eft praenomen, fcriptum illi occurrebat.

lipft, cuiw

In exemplo vero , quo fententiam füam confirmare

expediet, ;

Nam.

Bed et in i

nititir, alia eft làbes et quidem duplex.

quum Seruium Tullium fextum Romanorum Re-

drachma «

VPrfcianum

gem haud dubie intelligat, quia praenomen eius

Ceptum of

Seruius corrupte fcriptum, mutatumque in genti-

litium Seruilius , quomodo etiam nunc in non pau-

lib. !II de

cis membranis adulteratum deprehenditur , alicubi,

- Digi p

offendérat; ablatus eó videtur, vt Regis illius no-

quie hic at

men gentilitium putarit effe Serailius, praenomen

FU, quoyy

£t jam olir

Tullius, qium hoc illius effet gentilitium, prae-

nomen vero Seruius.

Ne de tàm vetufto in fcri-

fill! ; inqu

ptura 744j nominis vitio dubitetur, aliud multo

1 ferroro

etiam illuftrius eius rei docümeritum ex Faftis Si-

Ctlingy c

culis dàbo. An. V. C. 72o. Caefari OGauiano Con-

Q] m

ful ab omnibus additur L. Volcatius Tullus, qui;

egndum,

quod antiquiffimis temporibus fuerat praenomen,

Pt portus

tuné pfo cognomine víürpabat, a maioribus iam

(ufbam hn

accepto-

439

ühuüw, De

&ccepto.

At Graecus ille Faftorum Au&or, quum

'0tio, wütem

folemne illi effec, Confüles fingulos ex variis quae

habebant, nominibus vno tantum nomine notare;

ic erriffe, fed

et duidem eo, quod omnium erat ordine vltimum,

) nomen. pro.

fiue illud cognomen , fiue gentilitium effet nomen;

fi cognomen non haberent, ile ex quocunque,

Qs 2 cotruüptis

Au&ore, quibuscunque libris. ifthaec Confülum

, Drienomen

1t, et infüpee

nomina collegit, certe in iis vltimum Confulis hu-

ius nomen non 7zu//us, vt oportebat, fed TaJius

aht ; abreptus

mendofe fcriptum. inuenit. Inde enim fa&um,

Ja praenomina

lo gentlitit

quum poftea Faftos. fuos ordinaret , ederetque, vt,

quia non ignorabat Tu//ius nomen efle gentilitium;

; Jint pratit-

inque ea gente celeberrimum effe cognomen Cice-

ipiuntir , Vt

v0ris, cognomen autem, vtpote ordine vltimum,

nai i. M.

adbibere mallet, nihil moratus nec re amplius

; vt vides o

inquifita Ciceronem pro Tullo , feu L. Volcatio Tul»

lubie quià t

lo, Caefari collegam dederit, ftupendo prorfus

Tulus, quo

lapfü, cuius caufam et originem non aliter quis

li occutrebate

m confirmate

expediet, nifi ifto, quo a me fa&um eít, modo.

Sed et in denarii Romani: pretio cum Graecorum

uple. Mm

drachma comparando grauiífime impegiffe eundem

manorum AC«

Prifcianum et adulterato iam tunc Liuii loco de«

jenomen eiUs

ceptum oftendit 4 x« ad Liu, XXXIV. 52. et

que in genti«

4

lib. III. de pec. vet. cap.

jcin non patl*

.. Digna porro funt Sallu

ftii e lib. L. Hiftor, verba,

Vlitur, alicobt

quae hic accuratius examinentur, atque illuftren»

ggis illius 0«

tur, quoniam peruerfe prorfus et nunc eduntur,

f pmenomen

et iam olim a Nonio Marcello relata funt. Serto-

Jitium, p*

yius , inquit, portis turbam muorantibus , et nullo , vt

omfto InJtie

in terrore folet , geueris aut imperii. difcrimine , per

, aiud multo

calonum. corpora ad medium quafi, deim. fuper ad«

T^ Fami Sl-

flantium manibus in murum attollitur. — Yca omnino

ftaiano Cor-

legendum, et hoc quidem fenfu: Sertorius, quum

Tullus qu

per portas, quae omnem refugientium in Vibem

; praenome

turbam non fimul recipiebant , intrare non poffet,

nec

ioribus i

Ee 4

accp

440

nec in illa fuga et terrore vllum -effet'generis aut

Seripturam

Editores, q

imperii difcrimen .aut reuerentia, hoc eft; Iimpe-

ratori prae ceteris locus in portis non daretur;

fus pecuert:

attollitur per corpora et humeros calonum ad me-

gauerit Anc

Immo ve

dium circiter muri, et ex eo deinde loco in ipfum

murum manibus eorum, qui füperadftabant, vel

Aelius Lam

qui fuper murum adítabant. 44 zedium quafí *

antiquioris,

fic in Iugurtha cap. 48.. Ex eo (monte) medio quafs

plani, eaq

collis oriebatur , hoc eft, medio ferme totius mon-

e0 quamis

?

tis loco. cap. so.. Praefidio quafi duum millium i. e.

f

n

tis infped

circiter, fuperadflare dicitur. vel coniun&tim , vt

qp 57 À

cenfentur multa alia id genus faperaddere , Jiper-

hunc amiíi

upendere , jitþcrimpanfrc, Jiperflare, vel potius,

At Herodi

ficuti ego arbitror, feparatim , vt per Z^aj in-

etum ditif

telligatur id, fuper quod illi, elato iam ad me-

afperis et m

dium Sertorio adítiterint , nempe murus. Siclug.

ris afperit

€. 6o. Scalae comminutae , qui füper. ( fcalas) þet:-'

iveriffe, :

raut, afflidi. . Petronius: Repofitorium votuudum

morbo, oy

duodecim babebat figna in orbem difpofita , fiperque

grater f

( &ingula figna) proprium comuenientemque materiae

prouifo oc

Jiructos impo[uerat cibum - Juper Arietem cicer arie-

eccifim, a

tinum etc... dem Collocatit illa iguem caffrs barun-

lonze mz

diuibus colletum , ingeflisque. fuper: (ignem) pluri-

12(053:15 "n

bus lignis , excufare coepit moram. Val. Max. V. $.6;

&lomitati]

fattaque iugeirti firage , plurimis telis obrutus , Jfe-

tut calami

per corruit. . lta vero diftinguenda haec Salluitii

Afl yis

atque intelligenda effe, quum fit certiffimum, No-

àpparet m

nius tamen, vitiofo haud dubie codice deceptus;

[0.

f

ld

übong

75 faper non modo a fequenti verbo diflraxit, fed

et praecedenti coniunxit , atque inde aliud nouum

Lmpridig

Mtoque Í

formauit vocabulum, Deiz f'per , idque ex.au&os

crodiano

ritate Salluflii , vt putabat, dignum habuit, quo fuos.

profetio: ;

de proprietate fermonum librosaugeret. Seorfim

dicis ifins

namque illud et ex profeffo inter alia refert cap. 12,

tertige il

ac ,folis his Salluftii verbis probat. Eius vero

Cognouiffe

Scriptu-

441

t generis aut

Scripturam fequuntur nunc fragmentorum Sàalluftit

€ elt, Inpe.

Editores, quamuis illa verus verborum fenfus pror-

10n daretur,

fus peruertatur, et dudum iam recte Nonium cafti«

onum ad me«

gauerit Anonymus Annotator, doc&tiff. Mercerus.

" Immo vero etiam Hiftoriae Auguítae Scriptor

co in ipfum

ditbunt, vel

Aelius Lampridius Herodiani, non ità multo fe

du quiis

antiquiaris, corrupta tamen et ipfe habuit exem-

e) medi quifi

plaria, eaque caufa aliud , quam ille fcripferat, ex

? totius more

€o quamuls diferte citaro, fed tamen negligenter

r al i 6

fatis infpe&o refert. Tvadit enim in Alex. Sen.

niundim, vt

cap. 57. Au&orem e[fe. Herodianum , Xmperatorem.

hunc amififfe exercitum fame, frigore, ac morbo.

ddre, fiptte

- Yel potii,

At Herodianus Alexandrum fcribit VI. 14.. exer-

t ÉAaly if

citum diuififfe in tres partes, earunique vnam in

jam ad fues

afperis et montofis regionibus hyemis vi et frigo-

ris afperitate attritam pauciffimis tantum reliquis

a, Sichig.

fcs) fftee

interüíffe, alteram, in qua ipfe fuerit Imperator,

um vt

morbo , omni páriter illa parte lethaliter aegrotante,

grauiter fuiffe afflittam , tertiam ab hoftibus de im-

fis, fiprqie

prouifo occurrentibus circumuentam et occidione

Iu materié

m citer arite

occifam, adeoque Imperatorem , fübiungit tandem,

longe maximam totius exercitus partem amififfe

cufit ha

duxpópouis Gu Qopoas , viso, moXigup, wove, diterfis

gnäm) p!uri-

'Tertiam igi-

Ma V. 6

ealamitatibus , morbo , bello, frigore.

tur calamitatem ex Herodiani fententia exercitui

oritu, fi-

inflixit vis ipfa belli et hoftiurn, non fames: fed

vec Salluffüg

fimum, N

apparet manifefto, vt iam monuit incomparabilis

Cafaubonus, cui hanc obferuationem debemus,

ice deceptuss

Lampridium in Codice fuo pro 9£«v legiffe ^upi;

dilloxit, fe

aliud ouum

ideoque famis infua Alexandri vita, taquam ex

Herodiano , feciffe mentionem. Perquam ofcitanter

yje ey dU CtOs

profe&o: namfi Criticen aduocaffet , facile hunc co«

Jit quofuos,

eotim

dicis iftius errorem ex relata accuratius paulo ante

et,

fert cüp. Is

tertiae illius partis et cladis ab Herodiano Hiftoria

t emendafle , fibique cauiffe;

.. Fjus vero.

cognouifïe potuiffet. e

ne

Ee 5

Scriptl

442

ne ex ÁAu&ore ; cuiusteftimonio vtitur, aliud, quamr

pellabantuf ,

ille memoriae mandauerat , indecora fane Hiftorico

tio, feu càr

negligentia et fecuritate attuliffe argueretur.

votaffe? N

Similiter et illud, quod etiamnum apud Dionem

eius diligen

moriae mài

lib. LX, celeberrima faeminarum Arria mendofe

vüs, fed ef

editur vxor Kouxiva. ónazs Caecimmae. Confulis, et

viro fuo dixiffe: JJ sz, ix dXyb, ecce puer, mom

ja infaacia,

labuit? N

doleo , magna item infcitia iam olim a Ioh. Zonara

Nec

Cupus , q

in füam quoquo Hiftoriam fuit translatum.

enim erat illa vxor Koeuxóvs dzar£, Íed Koaxhwz

Jise il f

dlterum e

Ylasra Caecinzae, qui cognomen habebat Pzaeti , eo-

que cognomine eum appellauerat, quum mori iuf-

prienomin

fum fuae nécis exemplo confirmauit, addita im-

Velleius;

fnortali hac voce 722 , IIozzs, $x dAy3:

Quintilas

tot dlii, à

Si qua fides vuluus, quod feci, tion dolet , inquit

feculis pof

Sed quod tu facies, boc mibi , Paete, dolet.

alibi hec |

Atque iftum in. modum non ex Martiali modo;

ádoptiote

fed praecipue ex Plinio Iuniore emendandum Dio-

Augufun

nem clariffime docuit Vir fane quam Eruditus Pau^

6s poft:

lus Leopardus Emend. I. 17. Quo fere addücor,

Yung; 4

vt eiusdem Dionis deprauatam item lettionem alio

7p

loco cenfeam, |licet eam quoque fecutos videam

nominibu:

eundem Zonaram et Xiphilinum, .quum ex illius

Cadjiris «

lib XL V. ipfo initio, Auguftum Caefarem ante

fimilitee

adoptionem in luliam gentem vocatum tradunt,

priecipu

C. Oauitim Caepiam.

Etenim nuriquam mihi veri-

quam ge

fimile vifum, Augufto vere id cognominis fuiffe,

quale ta

ét tamen apud neminem alium ex tot pene innu-

tnodo ex

meris fcriptoribus, qui illius paffim et lubenter

Tünis, |

mentionem faciunt, nifi demum apud Dionem

qum tu

reperiri. ;Nulpiamne Cicero in Orationibus .et

fishifica

maxime in Epiftolis ad eum defignandum cogno-

tt imp»

5nen hoc vfurpaffet more feculi iftius; quo homi«

fgrio ali

nes praecipue cognominibus ,. fi ea haberent: aps

&

"

tionem y

pellaban-

443

l lï

; ld quant

pellabantur, fed femper pótius Odlauium géntili-,

aneTiorco

leretur,

tio, feu communi totius paternae gentis nomine

vocaffet? Non obferuaffet id Suetonius, qui vitam

ipud Dionem

eius diligentiffime expofuit, nec cognomina me-

Ti mendofe

moriae mandare neglexit, non folum quae adopta-

Cofils, et

tus, fed etiam quod ante adoptionem, et quidem

in infntia, Tburimus breui tempore appellatus,

tt puer, m

]oh, Zomm

habuit? Non denique vsquam iítius cognomiinis.

htum, - Nef

Caepias ,

quod tamen , fi habuiffet, maxime pecu-

Jiare illi fuiffet nomen;

cum duorum reliquorüm

fed Kai

at Dooti , eo

alterum effet gentilitium ; alterum. omnium fere

eminiffent Liuius,

üm mori tuf*

praenominum vulgatiffimum , m

Velleius, . Valerius; "acitus, Senecae, Plinii;

, alditi im«

Quin&iliamus, Gellius, Plutarchus, Appianus,

tot alii, ante Dionem aetate plus quam duobus

iftt, inftit

feculis pofteriorem ? Immo neque ipfe Dio vsquam.

, dilt,

alibi hoc cognomen illi tribuit fed femper ante

tiji modo,

adoptionem Octauium ,, poft eam Cae[arem , vel

;ndum Dio»

Aaguflum vocat.

Confidera fodes, verba eius pau-

p ngä-rsgau Qerasüs, TürS

à? yów

roditusPane

eis poft:

,

re addücot;

Koaamp, iTX

dsoviro Alyasos HreOugidas Hjere rüy

Qronem alid

mpxy uv

Cur non ficuti ex adoptiuis et nouis

nominibus, non gentilitio luli, fed cognomine

jtos videanmt

jm ex illius

——

Caefüris et poftea "Augufli eum.praecipue ornat;

efirem ante

fimiliter etiam antea cognomine potius Caepiam

-

aecipue appellat, et vulgo appellatum fcribit,

m tridunts

s mihi eri«

quaár gentilitio illo Ocauium ? Praeterea non video;.

ainis fuilló

quale tandem illud fuerit cognomen, quod non

modo ex O&auiis, fed ne ex omnibus quidem Ro-

.pene innt

et Jubentet

manis, quantum equidem recordor, alius quis-

j Dionem

quam tulit. Adde nullam proríus prae fe ferre

jonibus -«t

fignificationem, quamuis fi illi ipfi primo vel foli

um cogno*

fuit impofitum , vt fane ftatuendum foret, necef-

fario aliquam debeat habuiffe caufam aut fignifica-

quo horms

tionem vel originis; vel rei geftae, vel cuiuscun-

Jherent: 3f*

que

Peilaban-

444

que alterius réi'et 'cafüs." -Erüditorunr de his fie

et Gato, tUf

éxiftimatio, quibus ego. lübens/ meam 'conie&m-

alio, C. Cat

Tàm, quam pro certa venditare neütiquam mihi

antiquitate :

lio. . Verun

eit propofitum, fubie&am volo; 'Sufpicor enim

admittet em

Dionem,. pro eo quod libri-nunc práeferunt.:

Q 32305 Vs $- Ouratis Kaamtus fcripfiffe: $22 3

lem experie

fias.deillo (

Déios.0 Quvasfa qu) Rrius (&ru Yàp'ó vjs. Nrlus j as

Ceterum:

00 Ketgxpos doeXQuoge ; vt te&e Xylander, j L-ïvaf'

nis leCtione

pGr») etc. Poftquam Au&or; ^vbi primum accu-

ratius erat agendum de Octauiano Caefüre, qui:

mouet, qu

