vum dixerit, ueque Aiax egerit, vt füpeliatur , fed

Fetto ffudiof

Hedor vtrumque, vt ex Homeri zo H. monuit

iïanfponendo

Gellius No&. Att. XV. 6. Simillima alia ex eo-

tüt, r Pallll

dem Poeta in Ariftotele aliquot locis obferuarunt

& tübus q

jam Eruditi.

'Tanto autem grauior eft ifte 'Tullii

e B;'um1 ü

error, quod poftremus vtique verfus non ità com-

VCR ver

mode dici potuerit ab eo, qui de fe ipfo, fi vi&us

! . 4 H

fit, loqueretur, quodque iftis, quae fuperioribus

&t L'überog,

verfibus continentur, dicendis non tam Aiacis

Tm ff

vi&i, quam He&oris vi&oris gloria femper erat

vi&ura.

Dore, quo |

Certe ita Poera ipfe fenfit, apud quem

'Tullius Aiacem haec omnia, fi vi&us fit, pepi-

AUL t

QU L, Q

giffe et dixiffe falfo fcribit.

Apud eum enim

u lllngitQ

He&or fortiffimum Graecorum ad fingulare certa-

men

Qu a

7I

mlf

t

Virtej

men prouocans, pacifditur quidem, fi victus fit,

n

l

]

j

.

vt fuis ad fepulturam reddatur, fed et ipfe vi-

l)

'c'gül:?

n

ji

ciffim vltro promittit, fe, fi Vi&or fit, occifum

j

TL qut quut

in pugna aduerfarium Graecis redditurum, vt et

Qortebit,

eum illi fepeliant, et.ita demum pofteri tumu-

i füze conf

nau

lum illius a fe vi&i et occifi, praetereuntes di-

xt, er il

cant, fitum iftic effe, qui quondam HetCtorea manu

et enfe ceciderit.

Quibus ille dictis , fuam ( vi&to-

ris fcilicet He&oris) gloriam femper vi&turam vere

virem, f

:

"icero. de Glorà

augumtur.

cem cum

Ceterum qua in alienis referendis incuria vfus

eft illic Cicero, Aiaci Graeco Crationem ab Ho-

- fi fnen

mero dari fcribens, quam ille He&ori. "Yroiano

tiam multis i

prouocatori, et Aiacis Antagoniftae dederat; ean-

ss fic loquant

dem prorfus in fuis paíffus eft a Pomponio I&o,

n

[ i

quum is $. 41. de Orig. iuris L. Craífo elogium

cvomjidi: t

tribui a. Cicerone ait, quod ille Q. Mucio Scaeuo-

18

V

lae perpetuo pene et ideo faepe fimul commemo-

( QOU

rato eius in togata militia adueríàrio tribuerat.

15

«

Sed quoniam I&us ibidem íimul grauiffime in hi-

Al

Ti

ftoriam impingit, a doCis autem et inprimis Ru-

"

:lþu "

perto ftudiofiffime defenditur, mutando etiam et

V J

igH

tranfponendo omnia, quae minus congrua viden-

tur, res paulo altius eft repetenda.

Superiore $.

Ilima alig ex g

j; 00IETU

de tribus egerat I&is, P. Mucio, tum Manilio,

oU

jor &t !

ii

et Bruto, quorum hic Praetorius, illi Confulares

Mucius vero etiam Pontifex Max. fuerit.

Jam

y[us n0n

$. 41. Ab bis profeclos dicit Rutilium, Virginium

T s

Dv

»ar|ori0Us

et Tuberonem, hoc eíft, vr re&e Cuiacius, ho-

TTE

pn m As

rum fuiffe difcipulos: vixiffe etiam eodem tem-

pore, quo fcil. tres pofteriores Sex. Pompeium,

feni r n

pe

Gnaei patruum, et Caelium Antipatrum ac deni-

lf d

pl q

r pR

que L. Craffum.

Quibus deinde $. feq. ftatim

Vi

js ii f

fubiungit Q. Mucium P. F. Pontificem Maximum.

pl ?

Sed quae ad defcribendum et ornandum L. Craf-

] lmnulüxe

[2

i

mef

A a

fum

72

3

4

fum addit, ea partim in P. Craffum éx Mucia fa-

re non in

milia in Liciniam Crafforum adoptátum; partim

que duo ;

in Q. Mucium proxime fequentem . conueniunt:

derit, - Sati

Etiam L. Craffus, inquit, frater P. Mucii, qui

Mucianus dicus efl, fcil; eodem tempore vixit.

qluicqu'iyd [

9s

7

Huuc Cicero ait Idorum: difertiffimtm.

At vero

quand

0 [

falüiffimum 1illud, L. Craffum fuitfe P. Mucii fra-

dicit, qtod'

m

trem. Reponit ergo Rupertus, P. Craffus. . Sci-

vel

ie,

licet ne erraffe Pomponius videatur, qui tamen

difi

à(

vel fic erroris penitus abfolui neutiquam poífet;

li 'Cicem,

Qua enim ratione excüfari queat, quod, fi ita le-

TU tamen in

gas, tam longo interuallo P. hic Craffus a fratre

quoguearit,

P. Mucio fepararetur, et inter huius difcipulos et

inomnibus (

fe&atores, eorumque aequales vltimo referretur

ttol

lit, Haq:,u

loco, quum his omnibus natu longe maior, et

ante fratrem fuum mortuus fuerit, immo eum id

Türui ronj

[

0.

D

NI

4l

Pontificatu Max. habuerit fuccefforem. — Sed cla-

m def

riffime tum horum, tum ceterorum omnium, qui

cérons lr q

in hoc, et feq. $. nominantur, aetas vt P. Crafff

adfert, p

nomen et mentionem refpuit, ita L. Cra/f/ tuetur;

fhtil

QU

vt ad quem re&o ordine poft illos modo memo-

fqui ülit

1

ratos P. Mucii difcipulos et horum aequales pro-

Gpite 2 me *

ceditur et quidem proxime poft Coelium Antipa-

QIDIH Cg[em

rrum, qui tefte Cic. in Bruto cap. 26. L. Craffi

f L ]

fuit Magifler.

Commodiffime item eidem fubiun-

Gol Y

gitur continuo Q. Mucius, qui L. Craffi in omni-

n.qu?!iLm eh

|

bus pene honoribus füit collega, vt ibid. Cicero

Trarj

. borto

drte 1

cap. 43. Quum igitur aetas ipfa horum I&orum

Hlu,gm

Pomponium deduxiffet ad L. Craffum clariffimum

ht

171

WtU

et difertiffinum caufarum a&orem, et ràmén , 'vt

j

Q

i

h (fte dj

videtur, non omnino ille ignoraret, fuiffe etiam

celeberrimum I&um, P. Mucii fratrem, a Craffo

Alritrimy gl

quodam adoptatum, et inde Craffugm Muciamm

m lpertu

Pt

di&um, ea ego caufa fa&um opinor, vt, quod

lCCL'()nem iv

P. Craífi erat proprium , per infignem errorem;

re

9 et ips

373

& Muca f

re non inquifita, ille L. Craffo. adfcripferit, eos-

ünm, p

que duos,nobiliffimos Craffos ita inter fe confu-

QT. Conteniun

derit.

Satisenimcertum eft, non raro etiam alibi,

D. Miti,

quicquid contra nitatur Rupertus, huius generi

tempore vt

ewscogzíz eum cefpitaffe, immo in hoc ipfo $

À

T. 7 1

j

quando T'uberonem illum Stoicum Confulem fuiffe

((

f P. l*!u

J

dicit, quod iam cap. II abunde refutauimus, fed

b i

ll

lf 5.&«

vel maxime,. quando L. Craffum elogio I&orum

tür, Q

difertiffani a Cicerone ornari addit.

'Tribuit enim

Attiquim

illud Cicero, non L. Craffo, fed Q. Mucio: Ve-

u

quad, 1 i

rum tamen in eodem loco non modo de L. Craffo,

Crafts a f

quoque agit , fed eteum ex profeffo cum Q. Mucio

jus dcipaor

in omnibus comparat, ac fimili prorfus encomio

rimo referrett

extollit , Zloguentium luris peritiffanum, et iterum

onge maot, &

difertormm con[ultiffimum vocans in Bruto cap. .39.

, Iforno eum.in

et 4o0. Debitam fidem, et folitam in Ruperto in-

bem. $d

duftriam defidero, quum ad $. feq. ex priore Ci-

j

gm omnhut,

f

ceronis loco quafi de vno et folo Mucio di&um

v oU

adfert, Floqueutium. iurisperitiffanus et. iurisperito-

l

st

rum clogueutiffnus.

Lsf

In quo idem patitur vir cete-

llos modo nf

roqui diligentiffüumus, quod veteres quidam hoc

um dequde f

capite a me notati,

Laudes enim illas ifto loco

Codlum At

diuifit Cicero in vtrumque, Craffum et Scaeuo-

lam, feu L. Licinium Craffum. et Q. Mucium

qy il (

m eidemfu*iarf-

Scaeuolam.

Verba fünt: [te tum ab bis patronis

T. Cf in a

aequalibus cau[a. illa dicfa efl , cum vterque ex coa-

, iriid a

travia, - parte, its. cittile defenderet, vt Eloquentium

& horm Jüurit

iurisperitiffmus Craffus: iuvisperitorum. Eloquentiffr-

us Scaeuola putaretur. Et cap. feq. de iisdem; Vz

4füm d wum

m, &

t ! jl

paulo. ante dixi, Cou[ultortm alterum difertiffmum,

fs

jret, !

(l

" ena

difertortemalterum Coun[ultiffmum fuiffe. — Nam quae

idem Rupertus ex lib. I. de Oratore adfert, vbi

ratrett i

]

ii

vtrumque vni Scaeuolae tribuitur, fciendum eft,

yfim iM

V

Ciceronem ibi pro more dialogorum non ex fua,

Pmüf J

jefiem

r

fed ex ipfius L. Craffi perfona loqui, qui folenni

Aa 3

humani-

374

TIMCT.

f

humanitate etiam alterum -fibi debitum et conue-

7)

niens elogium in praefentem et audientem Scacuo-

It, f

Patet autem ex his, non

Jam liberaliter confert.

n

Ut

u

Mucianam illud elogium , Juris Confaltortm difer-

Dec

enm

ziffmi , fed aliud. Difertorum Confultifffmi , L. Cratfo

t

nén &l

a Cicerone fuiffe datum, facillimo autem memo-

gar

riae lapfu illud huic, minime autem P.'Craffo,

ber

iUj

tanquam ex Cicerone potuiffe a Pomponio adfcribi,

vel quia illud non multum, quod ad tum verba;

QU

tum fenfum, mutata tantum eorundem nominum

gure, et C

flexione, difcrepabat ab eo, quod vere L. Craffo

-

—

adiunxerat Tullius, vel quia ille vtrumque et ho-

minem et elogium eodem in loco fimul comme-

&t t

Ti

n

morauerat.

Multo certe hoc mihi verifimilius

il meni

videtur, quam, quod volunt Cuiacius et Ruper-

I£

tus, librarios adeo hic peccaffe, vt quod Pompo-

Tur

TC

nius fequenti $. attexuerat , illi inde repetitum in-

[///

credibili pene ofcitantia vel audacia huic adiecif-

Ts

2 luup

fent. Nam fi vsquam, certe hic non ita temere

Jev Fegg

vulgatae le&ionis fides tam remotis et operofis

j

T^

conie&uris follicitari debet, quippe quum fubnixa

D

lls

uuenib

fit omnium antiquifimis Etrufeis Pande&arum

(

Ü

':l-'ju f." 1

membranis.

:

7

* diyd

Addo his fcriptoribus Plutàrchum, 'qui in. Ca-

"

]

vu

milli Vita Liuii au&oritatem laudans de transla-

atqu

i

i

t

tione Iunonis Regiaae ex Veientana Romanam in

par

Vrbem parum accurate et ipfe ea in re verfatur.

Cami

Liiuri

Dicit Camillum cum iam vellet Iunonis ftatuam

f et euí

deportare Romam , facrificaffe ei prius; ac fuppli-

caífe, vt beneuole acciperet propenfam fuam vo-

üm DC:my

luntatem, et propitia fieret cóvomos Diis , qui Vr-

€t Liuii fs

bem Romám tenebant, eam vero ipfam refpon-

Propri if

nihil

nl.feme

diffe, fe et id velle et confentire eius voluntati:

Subiicit iam Au£as d Quow , sUxsBo jozv 00v Koa-

e cnnfem*u

« Ói

n i

uv «zrüpsiyoy x JE , u) ?rægæzækäv , dmoxptyu

TU XS

375

n et conue-

vuyws vEV mepburewW oTt w] füAeru]p, 9Uj cuyxortAYG,

a. ov

o

o)ed G arpo d u as

Re&ehoc vnum ex Liuio

xem Scieto-

.ex his, non

retinuit, nihil ex eius fententia ipfam refpondiífe

doram diftr-

Deam vel ftatuam Deae, quod alii tradiderant.

i, L. Craffo

De cetero longe recedit ab eo, in his ipfis, quae

tamen eum dicere ait.

Etenim fi Graeca haec le-

ütem memo-

gamus, neque Liuium hac Hiftoriarum parte ha-

m P. Crfo,

onto adfcribi

beremus fuperftitem , exiftimaremus omnino , tra-

| cum verbs

didiffe eum, precante Camillo, adítantes boni

;

ominis caufa adclamaffe, Velle Deam Veiis mi-

m nominurm

grare, et Camilli precibus, fuaeque deportationi

ere L. Gfo

in Vrbem Romam confentire, Camillumque ac

mque et ho

Romanos lubenti animo fecuturam.

At longe

jmul conime

aliter Titus lib. V. cap. 22. nullam omnino in his

; verifimilius

Camilli mentionem faciens, quem ex eius verbis

s et Ruper-

colligas, rei in templo Iunonis geftae, atque aliis

quoi Pompo-

mandatae non interfuiffe.

Delecfos enim fcribit

yepetïtum lj"«:

ex omni exercitu iuuenes quibus deportauda Romam

huic adiecte

Regina luno. adfignata erat, venerabundos templum

on ità temete

inüffe , religiofe mamus fxatuae admouentes. Deinde

js &t opennis

uu5, non Camillus, fed alius, haud dubie ex

um füboid

ilis iauenibus Q VI D AM, feu. fpiritu. diuimo ta-

Pandetaru

&us, feun. IVVENILI . ioco, Visne Romam | ire,

duno? dixiflet, ammuiffe Deam ceteros conclamaffe :

y qinC

atque izde fabulae adiectum , Vocem. quoque dicen-

,ns dé mnsl;a-

tis, VEL LE, auditam.

Vides nullas in his dari

u Romanim

partes Camillo , quamuis Plutarchus diferte tradat,

| i Vgrfi(lh'.

Liuium dicere, Camillum veneratum feu preca-

jrnonis fu.

tum, et quidem ta&o Deae figno, atque adhorta-

u5* l

ppit

d*

Deinde

tum Deam,. vt migraret fcil. Romam.

n

ón fuam y0

ex Liuii fententia adílantes nonu ita temere, nec

2

f qm I

proprio inftin&u, tanquam refpondentes Camillo,

;

jentes de Deae voluntate

1 i,Ui

m lo

nihil videntes, nihil a

n

fe, vt Plutarchus ex Liuio

e

ijs volunta

et confenfu pronuncia

j

D

qr u

refert , fed, eam interrogationi Iuuenili annuiffe

fib1

j *

Aa 4

(,' at

n

3

fibi vifam,- conclamaffe, atque inde ortam illam

Pomuam remn

Cit.

AXMC

fabulam, quae Deam non folum nutu, fed etiám

nm et fatto

voce, Velle dicendo, voluntatem fuam fignificaffe

tradat

Manifeftum hinc Plutarchum ad iftam Liuii

'"*A e5,

fententiam de translata Iunone Regina ex eius

0,.Jus ....C*

Hiftoriis in fuam Camilli vitam, licet expreffo eius

mo

Tantum 2

nomine, includendam, non tamen aduocaffe, vt

tt0 1nteremt

oportuerat , ipfos Au&toris codices , fed folam fuam

memoriam, qua fretus dicere eum ait, quod ta-

[

(

nlü

men 1ille non dicit

ic

fexií

j

& Plut

Idem in Marcello multis refert necopinam eius

frasmenta N

caedem, in infidiis a Poenis interfe&i, Hanniba-

adeo vt ex e

lem porro annulum ei abftulifle, quo in fuam rem

vteretur, cete: oqui corpus decenti ornatu cuitum,

prolauras cor

et pretiofis veftimentis indutum cremaífe, et offa

Tit2, Certe !

dilit de hus

in vrnam argenteam colle&a, atque aurea .corona

honorata ad filium eius mififfe

Quosdam vero

quias Marcel

Numidas incidiffe in eos, qui vrnam deportabant,

folo hieret (

eamque illis vi abfítuliffe, vt argento potirentur,

te5, 2 Valeri

que ita. offa diffipaffe.

Hannibalem denique re

j nihil mo. !

cognita ,. praefentibus dixiffe

Nihil omnino fieri

nif qu Wd o

pofle inuito Deorum Numine, et idcirco, puni-

Yerbo tantur

tis. tantum. Numidis, nullam amplius adhibuiffe

fisnificatur

curam, vt colligerentur denuo Marcelli offa, ac

o cultu r

ad filium perferrentur, tanquam fi Marcello , diui-

Liuíor dixi

no prorfus Numine, obueniffet, tam mopmato

£55; imnem

cafu et vita et fepultura carere.

"Tev« w sv (fube

nuxw,» Y

dit ) és zeg? Koovgpuoy Nézurn, ««j Ov«Migev Ma£quoy

W"Cüh EnI

15 001)0101.

Aífos d2 « Kotrno 6 Xefusos, xopadivot

perhtam ef

TV USOley vrp0s TOV UtOY &OgAuO , Wf vopuyot Av um QUs

ànnib 1€"1

In his vtrum reGe an fecus Auctores, quos nomi-

lb XXVIL

nat, citauerit, eos faltem, qui fuperfünt, le&o-

U ifb m

rum efto exiftimatio.

Largimur facile; Nepotem

Mn ems

in deperditis libris ea forte, quae narrat hic Plu-

temere

'€ aliio

tarchus, tradidiffe.

Nam et Aurel. Vi&or, Offa

Romatt

lU. etey ;

377

ortam illm

Romam vemifa , a praedonibus intercepta periiffe di-

.

u, fed euim

cit. AtValerius Max. qui nihil reliquit , nifi di&o-

m (ionihcaffe

rum et factorum memorabilium Libros etiamnum

ad ilam L

faperftites, nufquam in illis tale quid Marcelli

offibus accidiffe; immo nihil prorfus de iis me-

&i ex eius

reffo eius

morat.

xdtocife, vt

Tantum ab Annibale Marcellum in agro Brut-

tio interemtum , ac legitimo funere elatum, Pau-

edfolam füam

dt, quod te«

nicoque]hgu!o, et corona donatum laurea , rogo inr-

pafitum fccibit. lib. V. c. r. Ad. quem locum re-

fpexiffe Plutarchum cenfent Schottus in Notis ad

copinim etus

&i, Hannibi:

fragmenta Nepotis et Fréinshemius ad Curtium,

adeo vt ex eo etiam emendare Valerium audeant,

) in fuamrem

pro laurea coronà reponentes vterque qzrez.

Quod

at cultum;

ffe, et of

fiita, certe falfo Graecus fcriptor ea, quae pro-

quie

e

4 Corona

didit de humaniffima Hannibalis cura circa reli-

Juosdam veto

quias Marcelli , et aduerfo earundem cafu , in quo

folo haeret dubitatio, et difcrepantia inter Vete-

1 deportab&m.

res, a Valerio Max. quoque referri fubiicit, quum

) potirenttr,

is nihil vtique ifto loco de Marcelli extremis tradat,

n denï.que. ?

L omnino f

nifi quod omnium confenfu conftabat, et ideo

verbo tantum ac pene praetereundo a Plutarcho

idcirco, u

/

i

i

fignificatur, Hannibalem Marcelli corpus pretio-

&us adlubul

fo cultu ornatum rogo impofuiffe.

Sed et quod

vcelli ofi,

Liuium dixiffe ait, id duoque apud eum fi inuefti-

farcello, diu

ges, inanem iridem fumes operam. Certe ego

tim n

Pimfo

nusquam in eo legiffe memini, vrnam cum offibus

7u

"

'(1'33'

n

Marcelli ad. eius filium ab Hannibale miíffam et

i

Ll

t i

perlatam effe. Immo nihil item ille aliud, nift

£hfs

Hannibalem zuentum — Marcelli corpus jäpelimfe

2

j

lib. XXVII. cap. 28. nulla prorfus de vrna vel offi-

1/10

$ nomi-

$, q

h

bus facta mentione.

yeti

t letto-

[

Non leuis fane ifthaec animi negligentia, ita

jle, Nepo*

temere aduocare antiquiorum Au&orum teítimo-

lr

gurit bic

nuo , vt oportebat, infpe&is,

-gium , et ex iis non der

r]

, Vidor; (j

Aa5

quid-

fonatt

378

quidque, prout fallaz memoria 'calamo fuggerit,

Auore vnit:

in operibus pofteritati vtique et aeternitati confe-

b-:.;, jn Luuio

crandis referre, immo ea quae vel apud alios, vel

Vi

, em

certe non ita apud eos, quos nominas, legeris.

(:'»:*.eruculiï p

Non infrequens tamen id genus errati, cum in hu-

m

jus tum in Veteris aeui fcriptis.

Ipfe Cicero in

m

0

Oratore fuo, quae ex Veteri comoedia de Pericle

?

1f

À

adfert, Eupoli tribuerat, quum Zriffopbaui deberet:

£P

0

$

Sed poftea errorem hunc fuum correx

it

Ls

etinvul-

Tutà t f

h

gatis iam exemplaribus ab Attico corrigi voluit,

v Tibros linte

Ita

vt ex lib. Xh. ad Att. fupra cap. 1. docui.

tigaifimi et c

m

Platonem duobus locis Euripidi adfcribere verfum

Monetee o

j

Sophoclis in Aiace Locrenfi; sooi sUpesvo: vày gu-

anmi Confüles

Q&» cwsciz , notatum ab aliis.

Nepotem quoque

fer iure m

fimilis fere peccati arguit ad Excerpta Polybiana

Auffa rel hag

do&iff. Valefius, quod in Hannibale tradat, ex

p

Polybii fententia illum. obiiffe Aem. Paulo, et

Maxime ve

Baebio Tamphilo Coff. quum Polybius, tefte Liuio

pollerioris p

lib. XXXIX. cuius potior hac in re fit fides, eum

perontur, vi

interüiffe fcripferit; Cl. Marcello, et Fabio La-

Then nominer

beone Coff. Sed hic quidem id ipfum pene ad-

guntur, ver

mifit vir doctifimus, cuius Nepotem accufauit.

Fa 4

lipe

ld

C &j

Nusquam enim id Liuius, qui ipfe quidem in il-

nftituti rati

Jorum Confuülum annum refert Hannibalis mor-

tàmen (ine v

tem, fed Polybii auctoritatem. eam in rem nul-

Liftintium|

jus aduocat: Verum ab Hannibale ad Scipionem

fet que f

tranfiens , de huius obitus anno Polybii fententiam

Anflorele d

exponit cap. s2. Hic vitae exitus fuir Hannibalis.

Somno et

Scipionem et Polybius et Rutilius .boc anno amortuum

Quae verba Valefium decepiffe viden-

.IJf:(ifI:icq!ïmr

feribunt.

tur. lnterim tamen, quam fententiam Polybio

illic etempl

Ure, vt inf

tribuit Nepos, eam Liuius cap. $6. Valerio An-

( & (

tiati, tanquam peculiarem, certe foli adfcribit,

nulla neque illic fa&a Polybii mentione.

Cete-

'lC Vét0 no

rum quam Jdiuerfitatem citatae aj duobus ex vno

P.HR * vt

Au&ore

tàn, oj

379

o fü

ecer

5

Au&ore vnius rei, quae diuerfitatem non capie-

Con

i2

rehendiffe fe rebatur

d

üi

bat, in Liuio et Nepote dep

05, VeL

Valefius, eam in Licinio Macro et Q. Tuberone

ms; lentis,

e9tS.

ru

obfe

ru

auit ipfe Liuius IV. 23. Eosdem . Confules,

, um m hu

a

inquit , izfequenti amo vefeclos Iuliumtertium , Vir-

u

Cicero ia

aiuitum iterum , apud Macraum Liciaium inuenio Va-

m Manlium et

lia de Perici

lerius Antias, et Q.. Tubero Marcu.

m edunt ; cete-

| pï':snf dihnt.

Q. Sulpicium Con[ules in eum amnu

, einvil

bero, et Ma-

rumintam dz'järcprmti editione et Tu

cer libros linteos auctores profiteutur.

Erant hi an-

orrigi volt

, docd, J

mi Magiltratuum libri, in aede

tiquiffimi et certifi

.

Monetae olim repo

fiti, ex quibus diuerfos vnius

ry.'aere vegl"um

7ul

u

1

[2

anni Confules a diuerfis Tuberone et Macro pro-

iure miratur, et notandum duxit Liuius.

yrem quoqy

ferri

Polybua

Cauffa rei haud. dubie €

[t alterius vtrius ejedorwupue

ämï

T

2

r

h, 8

MXIWKUJDWZOIV.

2 Paulo, &

Maxime ver

o Grammatici aliique id genus, et

s, tefle Liui

H

poft

erioris praecipue aeui fcriptores in eo lapfi re-

( fides, eum

eriuntur ,

vt alhium pro alio Au&orem vel volu-

et Fabio Le

men nominent, alia etiam

quam quae in iftis le-

füm pexe a

guntur, verba e

x iis adferant.

Quae omnia col-

effet mora , quam noftri

em accufat

liger

e ac exponere longior

inftituti ratio, aut

le&orum patientia ferret.

Ne

cuidem in

l

iblis mos

n

tàmen fine vllis documentis aff

euerare haec videar,

311:'.

» in rem m

La&antium velim videas, qui lib.I. ex Lucano pro-

4

4 Scipionet

fert quae

(ünt Ouidii: Gellium qui libro VII. ex

Ariffotele de Memoria ,

quae in libro eius de

Ü

i fententi

Somno et Vieilia occurrent ;

Nonium, qui V.

7

Hani

qrttm

Dudeuicefimo ex Varone;

fiquidem incorrupta funt

a m

Fabio Annalium condi-

if viden-

ilic exemplaria, quae in

t

feftum qui V.

ntiam

fdyio

tore, vt infra cap. X. oftendam ;

Satura ex C. Laelii Oratione ; quae in Salluftio.

- Vjeio M*

l

Hic vero non raro etiam, quum Plauti, quo fae-

foli

sdfcribit

piffime vtitur,

au&oritate füam confirmat fenten-

,. C

fiffimi fenfus, modo

ia

us x ?

; tiam , modo inipfis verbis diuer

Audos

380

diverfis dicant

in Fabularum nominibus exprimendis hallucinari

18

deprehenditur.

Vt.cetera mittam, bis ille Nerzo-

fequenti

d

tibus alien

lariam. comoediam pro Sricbo:ponit, tum in V.

àtic

hRR

O/iulana; vbi id

iam obferuauit Scaliger, tum

2

etiam ante. in.v. INaffiterna.

Vbi .quia id animad-

alp

)d5

uerfum non fuit a diüuino ifto heroe, ceterisue

Fefti. Interpretibus, . grauiffime. impesit Dionyf.

0, & pE

hi

1 1C0pT

Gothofredus ; qua cauía illud quoque hic exponere,

quamuis ad Hiftoriam nullo modo pertineat, fert

animus.

m

1,3 m

Nafliternam , cum dixiffet Feftus , genus

jn

I

eíffe vafis aquarii anfati et patentis, vt quo equi

perfundi foleant, duo adfert Plauti loca, vnum

H

1, oc el

ex- Bacchidibus, vbi tamen et ifte hodie non oc-

non potet

à

a

currit,

lterum.ex Nernoloria , vt fcribit, his ver-

Credtus,

tl tan

bis, Ecquis bue adfert: mafitermam |cum . aqua. frne

fidfiragio. Meic Gothofredus fuffragium opinatur

Ernuit ergo

animadu

ATUL

eviti

anflrumentum effe , quo equorum fuffragines aqua per-

fufae - curentur.

Merum enim. vero. documento

bus eiusCom

haec fint, vt funt clariffimo, quam inanis et vana

t deper

GItIS

faepe fit opera eorum , qui in iftis poetrarum frag-

Càtür dem [

mentis apud. Grammaticos hic illic occurrentibus,

inter fe col

fenf

verum femper.et integrum eruere conantur fen-

» quum

dtintr

0

fum, immo quam periculofum fit et aleae plenum

eum conicc&uris et emendationibus velle affequi,

que iïl]*E:'fc;

quum.Grammatici illi frequentiffime. ex. Claflicis

fus, fed at ;

Au&oribus verba adferant non integri fed abrupti

Cter defr

Qit ,

"

feníus, fatis habentes, fi eam vocem vel di&io-

uri

"B

ïr'iþ, T

nem :exhibeant. Le&ori, ad quam probandam iis

UFTI

Certe

d m

vtuntur, fine refpe&u fententiae totius loci.

i

l

in hoc Plauti loco- duo poftrema vocabula ,. quae

ttlias,

ha

Gothofredus ita vt fuperioribus conueniant, et

Tentür, aeqn

"

cohaereant, interpretari conatur, adie&ta funt a

Yi genys

N

Fefto non ad füpplendam fententiam, fed folum-

Ver

Vrb t

modo verfum, nihilque. pertinent. ad fuperiora,

Tico n feen

nifi quod vno cum iis contineantur veríu, licet a

555 coleydu)

diuerfis

381

|

l

"

C

diuerfis dicantur'perfonïä, et quod ad fenfum ex

At AEPIIDe

fequentibus plané pendeánt, a proxime práece-

t

r

dentibus alieniffima.

In

V

Leguntur apud PJautum in

um

Sticho

^

2.

3. 28: vbi cum Dinacium feruulus multà

In

ITide

ad purgandas in aduéntum domini'aedes comice

ceterisue

imperaffer; morigeránte ei in omnibus Gelafrmo

[

k

Dionf

parafito ; ec pergeret'porro , poftquam vitimo etiam

Xponer

b2]

humunmr: fcopis conuerri ruffiffet, ^Hequis buc :ads

jet

fert nafiteraam cum aqua? Reponit tandem Gelafi-

mus, fed apud.fe; vel ad. Auditores conuerfus 5

'efrs, genus

J

»

Vt qUO equi

/

H

we fuffragio Populz tamen aeédilitatem. bic quidem

loca, vnum

gerit, hoce

ft; quamuis Aedilis minime fit, quod

effe non poterat; nifi populi fuffrasio in comitiis

Ton OC«

1o,d:'e

I$ VEf«

creatus, tamen ominià pro Aédile, feu. pro impa»

4

!Il

n

rio tanquam Aedilis in purgandis his aedibus agit;

opit

ftli

Errauit ergo planiffime Gothofredus, dum mon

animaduertit verfüm effe Plauti; qui in füperftiti-

int 0(1?!(1 Fü'-

bus eius Comoediis occurrit , quamuis male a Fefto

documento

ex deperditis, inter quas eft Neruolaria, produ*

nanis et vatd

nm frag-

catur; dein dum omnia verba fragmenti neceffario

inter fe coliaerere exiftimauit , et vnius effe integri

TentiDUs,

fenfüs, quum tantum fint vnius verfüs , ceteroquin

onx—nrur fet«

diftin&iffimo apud ipfüm Comicum;, et diuerfo at*

lcse plenum

que imperfe&to fenfü. " Neque vero hic folum Ee-

velle afequi

ftus, fed et alibi in cirationibus cum verfu fimpli:

ex Clafftas

citer définit, licet fententia minime expleta.

Sic

: fed dbrupti

Ruri e[fe , mon , Ture, dicendum teflis efl Teventius

!

"1

; vd diio

in Pborm. quum ait :: Ruri fe continebat , ibi agrum

dbondam 1

Nifi notiffimus eflet et -Au&tor;

de noflro patre.

lod Crré

et locus, haud. dubie étiam haec conie&turis tentas

ul , quie

rentür, aeque ac omnia Enniana , Pacuuiana et alia

menant, &

id senus.

Sed fàtis conftat integra haec. effe et

Q funt

verbis et verfu, fed non tàmen fenfu, qui a Co«

[ folum-

mico in fequenti verfu perficirur duobus his ver-

l i'u?eriorï»

bis; colenduin bübebat, quae Fefto tamen addere

non

eïï'll ]

ficet à

diuecis

382

Vererum It

non fuit vifum, vt' qui fatis probatum: duxit iis

áccurate def

quae attulit , R«ri a Poera di&um , non rzre. Ce-

terum vt et hoc obiter moneam , minime ego af-

etüm quae n

fentior Scaligero, quum Naliternam cenfet appel-

Trogo, vndt

eurn excerpl

latam, quod.£res habuerit s2f0s, hoc eft, anfas,

r

ceden!

Ü

li

M

quamuis in ea fententia etiam alios efle videam.

,

Etenim Feftus fimpliciter anfatum fuiffe vas dicit,

timus et pr

nec quicquam aliud praefert ipfi vox.

Cuius .po-

num, qu

flerior pars nequaquam fignificat tezrnum naforum

potelt, quoni

feu anfarum numerum, quod videntur velle, fed

mm, quos i

fry

mera eft terminatio vocabuli. a eefzus , feu mafrtus

Con

n

Xerun

formati, vt a cifta fit cifferza ; atque ita bofferuus,

gus lo

Ne-

Rum ce

[fer

Jtu

bodiernus, daberna, Lucerus et multa alia.

iaftant

que etiam neceffe omnino eft, vt cum Iluftri Viro

reponamus, licet idem voluerit nuper et Fulgen-

fladim et

w

tium Do&iffimus et Amiciffimus mihi, quum viue-

Tonument.

1

l

(

j

ret , Interpres, Nafiterna pro eo, quod Feftus ha-

pus e

i

i.

1

j

Nam. et Naffca, duplici item

pte

[

Q

bet,: Naff'terna.

S.inantiquiffimo nummo fcribitur, quum tamen

3 Luii Hi

et hoc vocabulum a nafo fuerit deductum.

pretium, Li

Referri in hoc caput fummo. iure poffunt etiam

m^oni fedaGig

lendit (

illi; qui quorum fe Epitomas confeciffe profiten-

TOn

tur, eorum tamen Hiftoriam negligenter ac pa-

Perfeo, fed:

rum bona fide non nunquam exprefferunt, aliena

Pm,.u

Do 1

quaepiam. ex memoria pro genuinis fui Au&oris,

C..p,,9l &t

org

obtrudendo, vel alia pro aliis et faepe contraria

i1]3r3;337

Te

)

ponendo. Huius generis fünt, quae in Sulpicio

Seuero, qui. Hiltoriam facram, . feu res a munudt

n

"

l

exordio facris literis editas breuiter conflrinxit, vt

Cozita

l$

Q

ait, et permultis voluminibus per[cvipta , duobus. li-

Utl*

E

bellis - concluftt ,' ab Hiftoricis veteris T'ettamenti

CFübfos Mp

libris, vnde omnia prioris praecipue libelli, de-

Que cum

]

l'pr;

riuata ipfe dicit, difcrepantia notarunt Do&i In-

lat

terpretes.

Vc et quae in Triboniani fui fide de-

fifetis

fiderant et incufant Iuris Ciuilis peritiffimi viri, e

tàm

là

Vit

Veterum

583

tum duuit 1is

Veterum I&orum commentariis parum fincere et

onraure, - Ce-

àccurate defcripta, et in Pande&tas digefta: Tum

1ime ego xf-

etiam quae-nos fupra cap. IÉ in Iuftini Epitome a

cenfet appd-

'Trogo, vnde ille cognitione quaeque digniffioa in

oc eft, anfas,

eam excerpfiffe fe praefatur, perperam tamen re-

- effe videm,

cedentia ex Prolosis librorum Trogi animaduer-

uffe vas dícit,

timus et probauimus.

Pauci funt horum. homi-

. Cs pe.

num, quorum fides et induftria explorari liquido

muim naforum

poteft, quoniam plerique praeftantiffimorum Au&o-

r velle, fed

rum, quosilli hunc in modum compilarunt, vel

u , fe naftus

contraxerunt, paffi funt ea re idem, quod Tro-

: ia fefrt,

gus locumque fuum in Bibliothecis et vfu homi-

Ial Ne-

num cefferupt ieiunis his Epitomis , et florum ,. vt

Inter eos tamen ,

n IIlluffri Viro

ja&ant, corpufculis.

quorum

ftudium et veritas ad vberiora Auctorum füorum

er et Fulgen-

monumenta exisi atque examinari poteft, praeci-

, quom viuee

(

i Ee

d

l

W

h

puus eft Liuianae Epitomes conditor, cuius pro-

duplici yem

pterea quaedam incuriae exempla, et aberrationis

a Liuii Hiltoria, hic annotare, vifum fuit operae

quum tamen

prerium. Lib. XLV. Macedoniam in prouinciae for-

um

mam reda&iam feribit , id quod iure fummo repre-

poffunt etim

dffe profite

hendit Gronouius , quandoquidem nontunc , victo

genter dC p*

Perfeo, fed aliquandiu demum poft, vi&o Pfeudo-

Philippo id fa&um conftat.

Verum quia;Liuius

lïegunf, alien

cap. 29. et 3o. Macedonum remp. a L. Paulo vi&tore

füi Audoris

ordinatam, formula etiam, quae vniuerfos tene-

jepe contrii

ret, dicta refert, ille ex eo, vt videtur, confeftim

i in Sulpcn

in prouinciae formam redactam autumat, non

| r 0 uttár

,

cogitans, dici diferte a. Liuio, Ommium primum

77

j

rintil, Yt

fU

obl l-

liberos q[ä Macedonas , tentes legibus. fuis, ammuos

n [

1

creantes Magiflratus , iuffiffle Paulum.

Quae vti-

; Telument

que cum prouinciae forma, vt inter omnes con-

j libl 4*

ftat, minime conueniunt. . Epitomen libri XLIV.

ant Doti l

fufpe&am plane, quafi ab alio quodam concinna-

!

jj ide d

tam, habuit Muretus: Haud dubie, quia Paa!ws

tifimi i

ibi

Vererm

384

quos in vincul

ibi im comcione, antequam in Macedoniam profici-

emi homines.

fceretur, precattts dicitur, vt quicquid diri Populo

R. immineret , [upra domum fuam conuerteretur. . Yd

J legendmxm.

quod erroris iam arguit luculenter Sigonius. n

I

Vi

animo habuiffe videtur, quicunque huius Epito-

vt

m dic

1u

iL

e

ID

;nes füit Aué&tor ( neque tamen ego alium credo,

blic

quem qui ceteras confecit, et in iis item aliquan-

: ':

do dormitauit) quod lib. XLV. Paulus poft deui-

19

1idem C

&um ac triumphatum Perfea, ac funera libero-

nt

e Ph

rum, de fuo cum omni regia pecunia in Italiam

cfedtos mi

feliciffime iam reducis voto iftam in fententiam fa-

qus j';i

&o, in concione dixit, idque in lib. XLIV. vbi

e

W

"

mp

nihil eiusmodi, fed alia prorfus Pauli ad populum

:

Ore t

oratio occurrit ofcitanter profe&o tranftuliffe. Li-

Z

f5

SI?UL

brum XLIIL res z Perfeo Rege in Tbracia pro

J

!

T

ere

ïiz

tl

£0

.'ï,,

geflas. continere. fcribit, vitlis Dardanis et. Illyrico,

cuius Rex fuerit Gentins. — At vide Liuium cap. 18.

X

VIIL (

19. 30. et deprehendes, quanta negligentia, qui

D i'(l/ï

J

"

illo d

optimos Au&ores in ifta redeserunt compendia,

i

Nec enim Gentius omnis

rem "faepe geflerint.

(?NM 'g-:rte Yer

leceffione a

Ilyrici erat Rex; fed rantum Labeatium Illyrio-

rum, etPerfeus, tantum aberat, vt Gentio, aut

tüm Leonorip

regioni, cui ille praefuit, bellum intulerit, vt con-

Uerter

Tnt

Wnt, €

1

tra nihil fibi maiori habuerit curae, quam eum ad

|

lum, ac Prol7

amicitiam et focietatem , fecum iungendam omni

0C in Afrm

modo perlicere. Atque ideo non Illyricum , cuius

Rex fuit Gentius, fed alios Illyrici populos, intet

)W':LS utem

Vnt, cun

fuum et Gentii regnum interie&tos vicit ac domuit.

iï»'i 11 oppugn:

Simile negligentiae fuae fpecimen dedit lib. XL.

"d vents

ipfo initio, quando ait; Quum Philippus liberos

pito

eorum, quos in vinculis nobili[Fmmorum. bominum ba-

Uc

(Z'P."d ]

bebat , conquiri ad imortem iuffifet. Quorum fen-

I ill

fus: Philippum interfici curaffe priuatim conqui-

& i&ä &

fitos vndique liberos eorum , quos incuftodiam di-

15 omnor

viferat per. domos nobilifimorum hominum, feu

fisadittus Aeh

quos

385

m wofici-

quos in vinculis tenebat apud nobiliffimos fui re-

a

; R

alfum

Forte er-

l diri u

gni homines. . Hoc vero apert

ertetar, Tl

vo legendum, alio tantum ordine; Jberos eorum,

Ngonus, hn

quos im vimculis babebat , wobiliffemorum | bomimum,

hutus Epite

vt faltem dicat, Philippum ad mortem conquiri

à

l

il

um credo,

iuffiffe liberos nobiliflimorum hominum, quos pu-

item aliqaan-

blice in vinculis et carcere continebat.

Verum

lus poft deut

ne fic quidem cum Liuianae Hiftoriae fide conue-

anera Dihero«

nit, quae Philippum refert ad fingularum vrbium

i n Talom

raefe&os mififfe edidtum de comprehendendis eo-

ententiam fi

rum, quos olim interfecerat, liberis, vt ita in

». XLIV. vài

cuftodia et vinculis eos liberos haberet, aliumque

j ad populum

alio tempore tolleret.

Vide Liuium cap. 3. et 4.

ntulille. D

Et adde Polyb. in Exc. Peires. qui vulgarem hunc

Í

jert

verfum ab eo adie&um fcribit: Ngzus 0s mwzpx

-

l

p

wrdya, ULRe movrOeimret.

Errat et in eo, quod lib.

j et Iyrien

um cap. 1.

