FoXV190
author: Perizonius, Jacobus

-— af

N

d

eg

E

$

e

S

»

oO v

gt

ZTWm

$9

A.

[

?

$

z

Y

7

Cr

N

O.

&

N

v^$ y

:

S

M

--

$

d.

^Q.

t

D

S]

h

iC

L.

BX

h]

»

a

N

L

U

.

T

ÀN

QvAX

SED V!

M

DENK

0]

THEI

—

B g

'IACOBI

PERIZONII

ANT. E

ANIMADVERSIONES

HISTORICAE

IN QVIBVS

QVAM PLVRIMA IN PRISCIS ROMANARVM RER'VM

SED VTRIVSQVE LINGVAE AVCTORIBVS NOTANTVR

MVLTA ETIAM ILLVSTRANTVR ATQyE

EMENDANTVR

VARIA

DEN'IQVE ANTIQVORVM RITVVM ERVVNTVR

ET VBERIVS. EXPLICANTVR

QVvAs

OB PRAESTANTIAM ET RARITATEM

TYPIS REPETENDAS CVRAVIT

THEOPHILVS CHRISTOPHORVS HARLES

A

at f

ALTENBVRGIÍ

EX OFFICINA RICHTERIA. MUDCGULXXI

MACN

NI

C

£t G

RM0

DOR

$0C

TI

B0

SER

À €0

ELQ(

:

quoq

a.

AU

Gu

Vi

Dem

VI

H

[

i

fete

HJ

V i

Vülitm

ïs) !

VT RO

MAGNIFICO. ATQVE EXCELLENTISSIMO

NICOLAO WEISSIO

MEDICINAE DOCTORI, PRAXEOS PATHOLOGIAE

ET CHYMIAE PROEESSORI P. O. CELEBER-

RIMO IN VNIVÉRSITATE LITTERARVM ALT-

DORFIN:X,.EIVSQX'E SENIORI ET P. T

RÉCTORI,

SOCERO

$SvO VENERANDO

S. D.

PL.

'THEOPHILVS CHRISTOPHORVS HARLES

SERENISSIMO MARCHIONI

ONOLDINO

A GONSILIIS AVLAE,;, ET PROF.P

0.

ELOQYENTIAE AC POESEOS IN VNIVERSI-

X ATE FRIDERIGO -ALEXANDRINA.

erizonium praeclarà ingenii, erudi-

tionis diligentiaeque laude non in-

ter Batauos folum, fed apud omnes

quoque, qui litteris iuftum ftatuerent

pretium, floruiffe, eiusque nomen, quam-

diu erunt, qui veram aeftiment eruditio-

nem, gratum fore ac iucundum, IBI,

VIR MAGNIFICE, qui more pruden-

üffimorum Medicorum füblimiores Hy-

gcae artes cum Mufarum deliciis, litteris,

quae ab humanitate, nomen: habent ,fua-

uiffimo vinculo fapienter coniungere fo-

les, haud ignotum erit.. Neque enim

d Z

ex

]

IV

derentu

ex fordida eorum Medicaftrorum turba es,

Tatis m

qui antiquiffimorum Medicorum doctri-

nae ignari, et in vtraque lingua plane

Quo fà

fluerent

hofpites, nec ingenium lectione veterum

nutritum atque expolitum, nec iudicium

eelebrit

rarent f

crebra me—cïitatione, vfu ac litteris fub-

tillimo

actum adferunt, dum animum adpellunt

ad fcribendum, fed in curandis morbis

TVVM

aniculas imitantes, quiduis témere atque

multos,

deretur.

imprudenter audere, vrere et fecare non

fine infigni reipublicae detrimento con-

bu, E

fuefcunt , et quorum oratio putida abhor-

Tun, y

ret ab iucunditate ac legentium vtilitate.

piunis 4

Qui a primis annis vtile mifcere dulci di-

a, i

dicifti, quod 121 otium a negotiis mu-

Teliqui,

nerisque officiis fupererat, in legendis

ts n

vtriusque linguae auctoribus bene con-

perfpic

fumfifti.

Modo Hippocratem, modo

fin[, Qu

Celfüm aliosque confuluifti. Quae illi

quanqi

ingenio vfuue fuffulti tradiderunt pofte-

tinenr,

Ters -

ris, cum praeceptis inuentisque recen-

tiorum fedulo ac prudenter contulifti

tlienum

nouisque- infigniter auxifti experimentis

Cilie,

ac docirinis.

His praefidiis inftructus

pelleren

parafti r121 viam ad Sacra Aefculapii et

.UHC W

nominis famam atque immortalitater.

ïmre en

Hinc fcripta T v A iis nitent orationis

tm i

virtutibus, quae placeant prudentioribus

et lectores atque admiratores alliciant.

TECm

multis vi-

Ingenii felicitate adiuntus, quae

mque I

derentur

V

bt es

derentur difficillima , facili opera, fupe-

dodti-

ratis impedimentis, emendafti et curafti,

| plane

Quo factum eft, vc a diffitis cerris con-

eterum

fluerent ad TE homines, r vi nominis

dicium

celebritate commoti, qui T v A M implo-

5 füb-

rarent fidem, aliique-infiniti , vehemen-

tifimo morbo laborantes, per litteras

pellunt

morbis

TVVM expeterent confilium.

Atque

multos, quum iam conclamatum effe vi-

? qtque

I'e non

deretur, e mortis feliciter eripuifti fauci-

.0 COT

bus. Eaenim viseftlitterarum elegantio-

rum,

vt etiam in fublimioribus difci-

gbhor-

tilitate,

plinis animum emolliant, acuant iudi-

ulcid'-

cium, ingenium flectant efficiantque, vt

reliqua, licet fubtiliora et abftrufa, faci-

jis mt-

lius fentiamus, celerius arripiapnus, et

egendis

Ye COf

perfpiciamus folertius. . Quae quum ita

fint, quod basPerizonii animaduerfiones,

modo

ue ll

quamquam ad artem medicam haud per-

tinent, T vo nomini infcribam, a mu-

:"poüe-

neris T v r partibus et grauitate haud erit

recet-

alienum.

Grauiores tamen acceíferunt

xaulift

cauífae, quae me mouerent,imimo vero im-

imentis

pellerent, Tv o nomini , mihi cariffimo,

trudus

hunc vt confecrarem libellum.

Supe-

Jypi &t

riore enim anno filia rTv4, qua melio-

jttemm.

rem mihi optare non potui, TE digna,

ratioriis

joribus

animi mei-dimidio, domum ducta, quum

T Ecum arctiffimo copularer vinculo, ab

lliciant.

eoque tempore T E penitius intueri, ani-

iltis V*

mi

erentu

a 3

VI

mi nobilitatem atque integritatem— et

per*zne:

omnibu

amoris abundantiam cognofícere liceret,

fine; h

fermonumque T v o a V M fuauitate faepius

1. Vitis

delectarer, grati piique animi pignus

quoddam dare, qui gratiis referendis im-

quume

lent, )

par fim, meum effe duxi.

Commoda vero hac oblata occafione

Dnam, .

vfus, T1r: aliisque, quae cauffae me ad

xempl

Ticnta

has Perizonii animaduerfiones in Germa-

quae ol

nia fuperiore machinis exfcribendas com-

tür, ex

mouerint, paucis exponam , quo diutius

Roman

TErcum, quo quidem mihi nihil fuauius

]s, qu

contingere poteft, confabuler. Perizo-

Tecenti

nius quum in his commentariis multa

loca valde deprauata et paene defperata

Que au

auc ab aliis neglecta aut perperam tra-

getil 4

debere

étata perita manu curaret, non ingenii

libidine faftuque abreptus, fed omnibus

türj,

folertiae doctrinaeque antiquae fubfidijs

bus, f

adhibitis; multis in nominibus, hiftoria

ticas a

et chronologia Romana vel auctorum

dtbitra

ofcitantia vel imperitia librariorum fum-

Tum fs

quutif

ma caligine obuolutis, quorum inter-

pretatio animos doctorum mire torferat,

Mionc

Pom

2

]u

Vl

adfunderet; ritus quosdam I

M

oma-

füs op

norum peruerfe enarratos accuratius in-

ponere

.

ueftigaret, ac in fumma rerum abundan-

tmari.

tia prefle ac frugaliter exponeret; multa

pretn

denique, quae ad fignificationem verum-

Tuture

que vfüm haud paucorum vocabulorum

üem .

pert-

VII

m

pertinerent,' folerter explicaret, et de

omnibus rebus difputaret quam diii gentif-

liceret

füepius

fime ;

haud fane mirum eft, hunc librum

a. viris doclis . certatim laudatum

et,

pignüs

I$ 1f*

quum exemplaria in cabernis librariis decf-

Íent, nouam defideratam fuiffe editio-

nem.

cufione

Suo in primis docuit Perizonius

me ad

exemplo, qua cautione et cura moni-

Jerma-

menta antiquitatis tractare, qua luce

$ COm-

quae obícura aut fibi contraria videren-

diutius

tur, ex intimis litterarum Graecarum et

fusuits

Romanarum facris, non ex coniecturio-

lis, quae faepe vanae autineptaetunt, aut

Detizo-

multa

recentiorum opiniunculis illuftrare fuo-

que auctori reddeze, quibus denique in-

PEX&[&

genil ac doctrinae praefidiis inftructi effe

jm tfa-

1ncenit

deberent, in his litteris cum laude verfa-

turt.

ymnibus

Quare hic liber non modo tironi-

bus, fed iis quoque, qui fuas nugas cri-

fübidis

ticas aut antiquarias aliquid effe - inepte

hiftoria

torum

arbitrantur, quin iis, qui in hoc littera-

um genere iam laudem quamdam confe-

m iurme

quutifunt , lectu eft digniffimus, vt, qua

1ntet-

letàt,

ratione vulnera fapienter curare, diuer-

fas opiniones fubtiliter periteque com-

hod

ponerc

aut erroris ongmem favvamter

tius 1ll-

rimari, paucis, qua via prudenter inter-

bundat«

plecam queant ällthUltäUS mommenta

guità

uem in

mature 1c€teque intelligant.

| verum-

finem o zovu Ernof!i iam i apte triginta an-

bulorum

24

nos

p Ü

VIIT

riat, in

nos nouam huius opufculi parare confti-

tuit editionem.

Ita vero in praefatione

omi(f v

ad Clauem Ciceronianam (1739.) **dabi-

peam,

mus, inquit, operam, vt feparatim et

tüm et |

hic libellus, (n. Corradi Quaeftura,) et

am Pa

Perizoni amimaduer[tomes prodeant, ad

pum, :

quas faepe in Indice hiftorico prouocaui-

tum arb

mus, et harum litterarum ftudiofis valde

que ad

neceffarias putamus." — Atqui non fponte

Vq0 ty

temereque, fed a viris doctis, quorum

derant.

auctoritas apud me multum habet ponde-

dochiffi

deris , admonitus , quum nouam fufceptu-

firis A

rus editionem meum confilium cum Er-

pricera

nefti, Viro fümmo, communicarem, Vir

edition:

ille celeberrimus, pro ea, qua floret hu-

t5, C0l

manitate et litteras iuuandi ardore, me

quie Q

non folum confirmauit atque excitauit,

ipe fc

fed etiam edocuit, fatis bibliopolae trifti-

liv

bus, cui exemplar machinis exícriben-

ter 0pt

dum tradiderat, factum effe, vt rem per-

Quie m

fequi non potuiffet. Huius quoque con-

filio permotus nihil fubieci quod effet in-

M

li

ftar ficilimenti, quamquam poft Perizo-

nii fata quaedam a viris doctis vberius aut

lib

Alio

RU

aliter effe difputata probe noueram.

forfan tempore fpicilegium quoddam com-

T

À

modius colligam, aut Faítis Confulari-

Tat

bus, quosin vfum fcholarum ad adcura-

plei

tam antiquaehiftoriae intelligentiam quam

6 )

Nic

maxime neceflarios aliquando , fi fata fiue-

rint,

Und

I

IX

Conftt-

rint, in lucem editurüs fum, a Perizonio

efatione

omiífa vel non plene tradita, intexta re-

) "dibi-

pecram. Huic tamen editioni vt augmen-

qum et

tum et pretium maius conciliaretur, vi-

ürà,) et

tam Perizonii, a. Vremoetio ( *) defcri-

a, qd

ptam, adieci, quod multis haud ingra-

Juocaui-

tum arbitror. Indicem praeter ea vtrum-

is valde

que ad maiorem vtilitatem . auxi.

Errata

ponte

vero typographica, quae primam oDfe-

Jüorum

derant editionem, vel a me vel a viro

ponde-

dociffimo M. Loremz, Gymnafiü illu-

iceptue

ftris Alenburgenfis Collega, qui operis

um E

praeerat , funt füblata, quae in altera hac

m, Vir

editione,' quae eft hominum imbecilli-

yret hu-

tas, commifla fuerunt indicaui; reliqua,

re, mé

quae oculorum aciem fugerant, L. B.

xoitauit,

ipfe facile emendabit.

t trilü-

Ita vero munere perfunctus vehemen-

cribeti

ter opto, vt feuera illa redeat doctrina,

'em per-

quae maiores noftros nobilitauit , et vnica

uecot-

a5

eft

eet It«

(*) In.libro, cui haec eft inferiptio: Emonis

erizo-

Lucii Vriemoet. S. 'Th. D. Ling. or. et antiq.

hebr. Prof. P. Athenarum Frifiacarum libri

eriust

duo, quorum alter praeter hiftoriam acade-

, Alio

miae , quae eft Franequerae , elogia Sereniff.

Ampl. Ephororum, alter cl. Profefforum a

m oort-

onihiäfl'

natalibus eius ad praefens aeuum vsque com-

ple&itur. Leowardiae :758. in4. a pagina

gdcutt-

625 -640.

Exftat quoque Perizonii vita in

mqum

Niceronii Nachrichten von den Begebenheiten

j le

und Schriften der Gelehrten. Pa:t. I. Halae

tifit,

1'749- P. 392;

x

EX

eft via id: verae fapientiae fonte$, quam-

quam ditficilior

mulüs impedita fpinis,

D0r

mnulto fuperanda labore; nec ludicra ifta

mollisque difcendi tradendique litteras

yatio, quae effeminat vires mgeml Ple—

HISTOR

tiumque artium et doctrinarum miünuit

RAIE

Inagis, quam auget,

noftros adolefcen-

tes tanquam fidus p»fhlens diutius adflet :

qu& perdita confuetudine a vera fobria-

que difciplina. ad amoena quidem, vt vi-

C(

dentur; 1ed valde incerta lubrlcaque deuia

aberrant

Perfuafi fumus, fore vt anu-

quae fapientiae cultores ex fedula harum

Animaduerfionum Lectione et imitatione

u

thefauros colligant fibi , 1udicium acuant,

fanamque . difcant . rationem / interpre-

(

tandi.

Rits tta

T v autem ; Socer. Venerande hoc ani-

lïl'ï]l'] f

mi mei T.1B1I dediti teftimonium aequi

[

n

lC»D[

bonique confülas. velim: . diutius. fruere

n

uli

143

aura vitae, animi tranquillitate, et quam

ViX 10l

ingenio, azte

fcriptis aäcptus es,

]au-

AUlU,

dis gloria, mxhzque, quod facere ol en

l

ü

faue.

dCu

Scribeb. Erlangae Ipfis Idib. Marm

CI3SIS9CGLXXI,

|

iatil

thïw

iv

ted

[);

4 Pln

(Wlul]

VIRO

O

V ITR

ESXSGOOEIILEBN IILSSd4MO

quam.

) [pinis,

IOHANNI GEORGIO

1cm ia

n[[SxJS

GRAEVIO

[iil p

IN

Tnidu

HISTORIAS

E'T

LITERAS

HVMANIORES

TRAIECTINA . AD RHENVM " ACADEMIA

e[cen-

PROFITENTI

5 adilet

i [obria-

E

P

D

|, VE Vle

EA'GQB8VS

PERIZONIVS

je deui

vt anti-

harum

Itatiorie

udum e[t quod has Animaduerfio-

Cuanit;

nes, viiiam in publicum exeunt,

t Lpfe'

cmicv'xpþas et penes me in fcri-

niis fitas habui, non quod ipfe iis auguftas

hoc anie

ljuminis auras inuiderem, fed quod noua

maequi

fufcepti muneris nwo*xa ita me occupa-

s. trueme

tura hactenus diftric ïumque tenuerint , vt

et Quam

vix libuerit aliorfum cosgitationes inten-

CS lau.

dere,

Accedebat , quod vfu mihi dapre-

,c(OCS

hendere liquido fatis V.uSD'"', nosin dies

iíÍca 1lla ftadiorum

; Marti

longius deflectere a pri

^

ratione

quae fedulo omnia pertentabat,

ct

nice femper

ad quantam maximam

poteft, contendebat eruditionem , neque

protritis vel etiam iteratis paulo forte

concinnius aliorum cuiis gloriam aucu-

pabatur,

VO

XII

abatur, aut impertiebatur. Non pote-

quie t

rant tunc püblica eruditorum mereri fuf-

hgidr

fragia, vt neque aetatem ferunt, nifi qui

flicorun

vel obfcuri aliquid noua luce perfudiffenr,

Tiare ac

vel impediti quid expediiffent, vel igno-

quae n

tum antea feculisin medium protraxiffent,

adhucf

vel etiam , quia liberales difciplinae maxi-

cionem

mam partem ex antiquis hauriuntur Scri-

fs ac

toribus, hi autem omnes longinquitate

donant

temporis, et incuria librariorum, multa

vtque :

paffim adíperfi funt vitiorum labe, qui

vel pra

corruptos eruditionis atque ingenii ope

erüditio

emendaffent pulere aut illuftraffent. — Et

illam ad

hac maxime via ptoceiïerunt illa famae

p qu

commendatiffima füperioris feculi nomi-

Thoy da

na, quae non a difcipulis, quos reli-

etiam v

quere in vno Orbis angulo,, fed ab omni-

endam

bus vbiuis gentium, in quibus fuum adhuc

Certe l

doctrinae pretium vtcunque conftat, et

tüS et

a remota iam pofteritate laudibus in coe-

ineunte

]um feruntur, et fempiternae propagan-

fhihi qc

tüur memoriae.

Sed et hanc viam cum

Iybdim

infifterent. plerique, qui iuuentuti ad

Cenfier

1magna iturae füam eruditionem voce et

dm3e

ftilo commodabant , neque nimis furerent

Vére d

cum infanientibus, tum fane exoriebatur

feneris

identidem ex eorum auditoriis: copiofa

Áine gj

foboles, cui non modo ipfi recte fuam

lampada, fiopus, traderent, verum etiam,

gutum

quae

XIIZ

J pote-

quae aulas Principum, curiasSenatorum,

teri füt-

Magiftratuum ecludicum Sellas ,. Ecclefia-

nifi qu

fticorum denique cathedras fplendide or-

udifent,

nare ac inftruere valeret; cuius contra,

digo-

quae nunc vbique fit penuria, dum cruda

axiffent,

adhuc ftudia ita feftinato in forum et con-

j maxi-

cionem propelluntur, et publica patriae

turScri-

fpes ac vota inconfultae ambitioni fere

)Quitite

donantur, non eft, vt pluribus edifferam,

, m

vuique apud Te, Vir Clarifhme, qui vt

be, qui

vel praecipuus gloriam antiquam verae

il ope

eruditionis obtines, ita et communem

n k

illam adolefcentum perniciem ac peftem,

| fomae

per quam fiet, vt deteriores iam auis,

j DOrmi-

mox daturi fint haud. dubie progeniem

o; tell-

etiam vitiofiorem, fedulo ac ftudiofe ca-

b omli-

uendam, omnibus pro virili inclamas.

madhüc

Certe ego , qui tua ex difciplina prodii,

far, et

tuis etiam praeceptis et exemplis ita ab

in coe-

ineunte aetate fum formatus, vt femper

)pagäü-

mihi ac follicite vitandam eam feu Cha-

p cum

rybdim feu Scyllam cane peius et angue

m a

cenfuerim , et nunc haud facile quicquam

yoce &

famae permittere fuftineam, nifi quod

urerent

vere de me et meo promfíerim. — Huius

rjebatur

generis has Animaduerfiones repertum iri

copiO 1

fane arbitror, licet fortean, bis quidem

le fuam

moribus, non ita publici faporis nec ad

n etiat

16

guüumx eorum , qui in ftudiis ita currui

vt

quae

XIV

frlemor

vt praeter cafam , quod dicitur, maiorum

tamen more factas, et mihi non fane

faculta

anxie quaefitas, tanquam in id vnum in-

TE

lubenti

cumbenti , fed inter legendum priíci aeui

monutmn

"

v

nta cum animi et iudici qua-

quam.

liscunque attentione vitro natas.

Repa-

átque

vitae (

gula vero iis tandem laxare vifum, vt

viam munirent obferuationibus, et. ad-

mendar

fperfis fubinde caftigationibus, quas Va-

Ea ver

leiio Maximo in integrum, quam tum

pepmï(

reftituendo

deftinaui.

Ad Te

pote,

Clgutm

autem, Vir Excellentiffime, ; haec. qua-

u

4

4 l

lo

liacunque. potifimum defero, non vna

COf

duótus ratione.

Etenim, fi;peritiffimum

Aratm

harum rerum deligere velim feu Patro-

Tide aj

num feu ludicem, quem obfecro. prae

hone

'Te eximium habere poffim, qui reuera

TC

iam. vel praecipuus es et. confultiffimus

fape

noftrorum Sacrorum Antiftes, atque eo

Vbiqu(

nomine paffim per ora hominum, magna

bus &

.

cum tua laude, et tamen rmeritis neuti-

iiv

quam maiore, volitas? Vt adeo, fi ea de

Tam

M

re verba: amplius facere heic vellem, in-

Chdql

bi

cafTum ea profedlo effüfurus, et vere per-

I5f

diturus mihi viderer, tanquam qui mero

fludio

meridie lucernam' accendunt, et ita foli

Otnir

i

]jumen inferre conantur. . Quod fi quam

mili l

optime de me meritum circumfpicere

Tiente

malim, cuius in amicitia et veneratione

['s

Àl

T

memo-

XV

AuOTUtd

memorem me et gratum publice pro meae

on fane

facultatis' copia exhibeam,

tu enimuero

mum in

1$ es, cul omnia fumma dcbeo et debeo

iíci aet

lubentiffime.

Nam cui magis débeam,

Cl] QUà

quam a quibus in humanitatem formatus,

Repa

arque iis excultus fum artibus, queis ad

im, vt

vitae dignitatem comparandam et fufti.

et E

nendam decore ornamur et inflrummur?

JUdS. Vde

e feliciter

Ea vero gratia tuo olim ex ore

am um

pependi,

veftrum in ALhenaPmD, prae-

Ad Te

cipuum 1Hum bonarum artium mercatum,

ec quà-

qui a Te cenfetur profectus, Te vt do-

on. vna

ctore vterer

Etadhibuifli cunc eam mihi

1[T hi

curam ac fidem, vti iam,

tuae difcipli-

; Pato-

nae alumnus, operae qwndam tibi datae

f0 prae

honeftiffimos fimul et vberrimos capiam

fructus,

y Teuera

Quid? quod et deinceps ea

Jciffimus

fenper animi contentione meam egifti

vbique caüfam, meisque dotibus, de qui-

[quc e0

maona

bus ex amoris erga me abundantia ( fic

interpretor) benigne fentiebas, in fce-

" neLu—

2

fie de

nam.tua fu

'HT(

?2

tione Dl()dthC!ld!q ita in-

cubuifti

, vt fi filii commodis aut honori-

lem, Mte

z

bus fuiffet confülendum, .nihil profecto

yere pel«

u mero

ftudiofius, nihil amabilius, denique nihil

Haec fi

t iti foli

omnino fupra facere pomees

mihi non femper maneant alta penitus

Mi quam

mente repofta

non hominem me agno-

fplCCLe

uerim, nedum Humanitatis et Liberalium

]61'8[!01

Artiuui

gnermo-

XVI

Artium. Profefforem , cuius perfonam

publica tamen auctoritate gero.

Bene

r

autem habet, quod ei potiffimum debeo,

cui-maxime debere velim, quippe qui

beneficia fua nullis prorfüs onerat mole-

ftis, fed omni officiorum genere etiam

infuper tuetur magnoque in dies cumulo

augere ftudet.. Quamobrem neque nunc

obnixius Te rogare neceffum duco, vt

pro illa fpectata mihi iam fatis fuperque

voluntate tua has quoque Animaduerfio-

P E

nes, quas tuo inprimis, limato illi et po-

lito maxime iudicio fübmiffas. volui, be-

neuoleaccipias, Quod ipfum tamen fi fa-

cics , facies mihi rem oppido fane gratam.

Vale, Vir Eximie, et rem literariam, quam

longiffimum in tempus fuperftes, bene por-

ro gere. Franequerae in Frifiis poftrid.

Eidus Quindüleis cio 19c Lxxxtv.

-VITAl

erfonm

. Dene

1 dbeo,

)pe qui

it mole-

'€ étiam

cumulo

u nuünc

co, vt

NI TOA

üperque

duerlio-

PETRIZONIIE

[ et po-

lu, be-

;en (ifa-

:gratam.

] quam

enepor

poüü.

u

yITA

IAC

HOQENTI

QVAM

rigiten

gus |

mienf

€K Dfaeiacen

brodk diclo,

Proats N

fii andore;

^

dibus D

ïC l

T

E

1U1tlg

p

!

g

1

A'DE

quando t

lic, dcy g

Ibi. forte bj

iþppofui(. ]

oralibs

]

IVi, n

OImen

:ïulfll PFHC!EF

"6s qui fl

fty adopnu*nr

ln l

Drr

1

lr

Titoni COnity

BUSWI

1100

:

U

e(

*

IACOBVS PERIZONIVSS

f

ELOQVENTIAE ET HISTOR. TAM SACRAE

QVAM

PROFANAE PROFESSOR.

r68i.

riginem fuam debet PER1zoN10RvM

gens Schnttorpio, Comitatus. Benthe-

mienfis oppido,Nomen ei a praedio,

ex praeiacente loco de

broek dicto.

preffo paluftri, Voor-

N

Proauus Noflri erat Gerardur , qui generis

fui auctores habens viros éruditos, horum lau-

* dibus ipfe quoque Iurisprudentiae gloriam ad-

jecit, . Hauius ex filiis vnus, loamner, quum

typographo cuidam Heruordienfi nuptiale ali-

quando tradidiffet carmen defcribendum typis,

hic, loco nominis vulgati, conuenientius illic

fibi forte vifum ex Graeco fumtum Perzzonidi

fuppofuit. Inconcinne quidem; quia/non a

femoralibus , ad quae refpexit, fed aliunde, vt

dixi, nomen vernaculum petitum fuit.. nec ta-

men praeter fententiam multorum eius fami-

liae , qui fludiis dediti , more iflius aeui, luben-

tes adoptarunt. Reliquis plerisque, aut no-

men priflinum feruantibus , aut et.cum illo Pe-

y

rizonii coniungentibus,

Auus Noflro., Zutoniur , Ioax!;xis frater,qui

"Theologiae confecratus; primum Comiti Lip-

[

--*

piaco

XX

[agonvs

piaco. Ecclefiaftes aulicus. deinceps. Cappelae,

CunisTI

Paco illius Comitatus.

Vbi'an. 1645 aet.

reiquos fraim

LXXVII mortuus. relictis, ex Wibbena Trop-

- gRuARD

^ pie, honefliffimi apud Steinfurtenfes ciuis filia

vnica, liberis videcim. — Quorum natu maxi-

in Pago Hol

ab at 1]5 à

mus Henricus, Ecclefiafles Dethmoldienfis. In-

de plenria (

ter. reliquos Chriflianus Perizonius, Medicinse

cus; cum De

Doctor et ab an. 1647. fere per quadriennium

cipue,, nimis

ProfefforGroninganus (4. — Minimus natu.

tres- orthodo,

Zntonius Perizoniur , Noflri Parens S. 'T heol.

Dodlor. Gymnafiarcha primum Damonenfis in

Et Vitni. m

ArgIDA

Omlandorum regione. . Inde, exacto vix fexen-

Natus Nof

nio, ab an, 1655. S. "Theologiae et Linguae

*

XWL d

Hebraeae | profeffor Hamonenfis; — primus

omnium iflius Gymuafii. vbi et in iftis initiis

lls autem

Philofophiae extra ordinem docendae. partes

din [o'.et,

dinifts d :

ipfi demandatae; fimilique modo munus facri

Ecclefiaftae,

Hinc. vero an. 1661 ad "Theolo-

primum T|

GII/EBI'[/ va

giae et Linguarum Orientalium Profeffionem

translatus. Dauentriam, vbi .per annos vnde-

fchola Lito

eim, inaxima cum laude opürmaque fama no-

Profefores

minis fui, vixit, ad annum vsque 1672. quo

profecit; àn

d. XXIII Octobr, mortuus. aetatis fuae XLVI.

Tün, ad ,

'ir if

Exflat huius de Ratione fludii Theologicf

"Dractatus, ad eius emendationeni . praecipue

dum frvitur,

fpeclans. editus Dauentr. an. 1699. 8. |Huic,

8ttocilfna h

ex coniuge fua Balduina Wildriks, octo ex

m Tneum

liberis ülpex*üi(es fuere quatuor:

OCcpita ab

IaAcosvs

SAQTtUQ ver

(a) Effig. et Vitae Profeff. Groning. p. 2o. et feq.

XXI

p Cippdie,

IAgonvs nofler PER1zONIVS.

ante

n, 10645 at

"CumisTiIANVS PER1z0NIVS,

^illena Tr.

reliquos fratres mortuus.

n[es ciuis fl

- GgRHAnDpvs PEn1zONIVS.

Eccleüaües

n natu x«

in Pago Hollandiae Groot-Ammers, deinceps

oldienfis, In-

ab an. 1715.. ad 1742. Briclanus.

Cuius exílat

s, Melicini

de. plenaria fideiufTione Filii Dei Liber Belgi-

]lmdräcnnium )

cus; cum Defenfioue Melch. Leideckero prae-

dmus natu.

cipue, nimis duro in nota controuerfia in Fra-

tres orthodoxos, oppofita. Amfl. r710, 8.

:ens$. T heol

l

hmonenfis i

Et Vltrai. 1712 et 1713, 8.

ArgriDA PERIZONIA

i

dovix fcxete

. Natus Nofler eft dictis Parentibus Damonae,

: et Linguae

d. XXVI. Octobr. an. 1651.

s; primus '

. lllis autem litteris , quibus aetas pueriqlis erues

jn iflis initis

diri folet, poflquam effet abunde inflrudtus;

endae part

dimiffus ad altiora, contulit fe in dilciplinam

y monns fari

j ad Theolo

primum Theophili Hogerffi, ac poftmodum

Profeffionem

Giflerti Cuperi ; quos illuftris Dauentrienfium

fchola Litterarum, Hiloriarum et Eloquentiae

annos vadt-

Profeffores tunc habebat.

E quibus optime vt

ye fama no«

profecit, an: 1671 miffus 'Traiectum . Batauo-

i 1672 qU

rum, ad lo. Georg. Graeuium. ^ Cuius eximii

. us XLV.

Viri inflitutione fummo cum emolumento fuo

; Theologid

dum fruitur, medio ex curfu domum retrahit

o pratcipte

atrocifTima belli anno.feq. in rempublicam. no-

9 Huit,

flram incumbens tempefTas quam et ipfe domi,

iM odo &

occupata ab hoílibus Dauentria, expertus eft.

Mortuo vero inter haec cariffumo Parente, a

JAconv3

b 3

qu 6]

; p efen

XXIH

quo deflinatus erat rerum diuinarum: (ludio,

finet exercu

cuitisque. adeo ct collegia priuata IeäiOIquue

ila Linguse !

publicas frequentauit, et fub praefidio Difpu-

vt in iplo 6y

titionem - publice defendit, ipfe dulcioribus

ptro ad m

fibi vifis deliciiselegantiorum, hifloridrum , et

tierium fl

adfullit tendt

antiquitatum inefcatus, nata pafriae an. 1674.

refpiratione, Leidam , adiit vbi gratiffimus au-

primoquidgu

ditor fuit et amiciffimus '"heodoro Ryckio.

hus Conredi

Inde anno 1675. exeunte (^) Dauentriam re-

fd m p

dux, illic per aliquot annos fibi, et Mufis fuis

ditione eins

adfidua induflria deditus , vixit: Circumfpiciens

tim fiemeq

interea . occafionem, qua poffet emergere.

i Aademia

ua de re non minus, fauentiffimi eius Nic.

Heinfius et Io. Geor

2

[*

»Graeuius, fe oftende-

bant follicitos (c). — Variisque fruflra tentatis ;

.f Ibid ]

( ib p

vt Franequerae (7), Leidae (v) pro Hebraea-

füfe i

arum, in quibus non parum quoque

denta;

r-um litter

Íemet

munia !

Te mim

(Z) Vide Epitolas ad Nic. Heinfium, Syll.

0

D)

19 ]

Durm. T,. IV. p. 744. et feq. coll. praeced.

(é) Ibid. et pag. $03, s04. vbi Graeuius: de

Titas t

165 v

Jac. Perizonio dies quoque noctesque cogito.

Nam eius ingenium et eruditio, cuius infi-

legato

paterna

gnia vidifpecimina, et inannorationibus Liuii,

quae recenti accedent editioni, et in multis

Y0n 2

quetitu

epiftolis ad me datis bonae frugis plenis, vi-

l) It in

rum praeclarum promittunt; modo queat ex

his tenebris et rebus anguftis, quibus confli-

Ercon

ts [

Gatur, emergere.

(d) Scripfit hac occatione pro ipfo ad Vlr. Hu-

g

berum Graeuius. Ibid.

. mone

(e).Ibid. pag. 797

() Sic

Senam

xxiii

trum fudio,

femet exereuerat, Profeffione; Gróningae pro

]edionesque

illa Linguae Graecae et Hiftoriarum ( f); imó

efidio Dilyi.

et in iplo Gymnafio patrio, in quo,' Gifberto

: dülcioribus

Cupero ad munia reipublicae tranfeunte ;; Coe-

loridnm, e

tierium fibi praelatum an. 1681 molefte tulit (g) ;

jac an. 1674.

adfulfit tandem ipfo illo anno benignum fidus.

atiffimug at«

primo quidem ad breue admodum tempus inu«

0 Ryckio,

nus Conrectoris fcholarum vrbis Delftae (5)5

enttiam fe«

fed mox praecipue magis honorificum et eru«

et Mufis fuis

ditione eius dignum, Profeffionis Hiftoriarum,

iteunfpiciens

tam faerae quam profanae, vt et eloquentiae (z)

et emerger.

in Acadxemia noflra.

imi eus Nic.

b4

, fe oflende-

- (f) Ibid. pag. 765.

ifra tentatis;

) Ibid. pag. 825. et

feq. e quibus liguet, ob-

. &

fuiffe illic varia, quibus forte iuuenili impru-

p Hebraete

dentia ; et ipfi Cupero, a quo ob ftudia coms

arum quoque

munia praecipue debuiffet effe fpes, et dliis;

femet

fe minus gratum fecerat. (vide et pag. 819,

ifum, jl

329.) Moleftius quoque forte inter alia gemi-

Il pmeced.

vatas querelas , de non diffoluto ad ipfum anno

1679. vsque debito refidui falarii páterni; imo

Graeutus:- d&

egque cogito

negato Matri viduae promiffo, in vocationis

paternae tabulis, honorario annuo. Quae

), QUs if«

tionibus Liui.ï-

non aequiffimó animo accepta, nocere fibi

quetitur in Epiff'ad Heinfium , ibid. p.785.

, ein muts

;js plenis, Vl*

(5) Ita in A&is IIl. Del: Ord. mox laudandis.

Et conftat praeterea aliunde.

Id quod nulla

äodo quat eff

iufta, quantum ftio, cauffa fuit diffimulandi ;

quibus contli«

vt fa&üm notat ampl Huberus, Epift. ad

D

)d

Vir, H

Emonem Aldrichs; p. 2.

() Sic habet titulus, ex diplomate ,

exhibito

Senatui Academico XVI. Ian. x68i

XXIv

Quod , commendante litteris fuis Graeuio (k)

s ftue priat

et interceffore in primis in Frifia apud nobiliff.

, nomero f

Curatores ampliffimo Hubero, fupr. Curiae

Agnouen:

tunc. fenatore, quem aliquoties. de co litteris

ao ei mo

fuis ipfe conpellauerat , eiusque confilio apud

jnflütationun

Scbotamo al

fer. Principem et alios Proceres porro. aliis. (7)

egregio ijam fpecimine edita abhinc biennio;

norario pull

'Triadis Differtationum publico notus, feliciter

Sed et cn

obtinuit. d. V. Nov, dicli anni. (m) furrogatus

mnt adeo 1

i locum defuncli nuper Michaelir Bufchiz.

apid eo d

. Capeffiuit hanc prouinciam d. XIX. Ian. fe-

alliciendo «

quentis anni, Oratione habita. de Ciceronis

tores Acade

euditione et induflria (z). Ornauitque, et

30.1690 m

docendo adfidue, et difputandi quoque inter-

tauerant; q

dum exercitiis (o), tam egregie, vt, de quo

angmen(um

et modefle olim gloriandi anfam fuiffe Hubero

Ym Hiflori

eodem iu.munere conflituto, fupra;. vidimus,

Gt apd [

* illud fatis;: tefle. cl, Scliultingio, omnibus

fisque n

»confliterit , '"nullius vüquam Profefforis in

Tellorem vo.

»illo fludiorum genere (praecipue autem in

Tent,

1lgi

itoria,

Adereffs

i I;I—ifioriac vniuerfalis eum;yatione) .aud

» fiue

ce Roman.

P

i EL Buru. E 1. p ao

(/). Huberus, Epift. modofimemo

gta,) pag. 3,1 4.

(9). A&a Del. ord. v. Nou. 1681.

(f) 4&]

(») Edita mox Franequerae, exftat nunc inter

Orationes XII. Leidae 1740. 8. editas.

() Mess

TünQii

(o) Edita iam. mox primo ipfius anno Difp. de

Defcriptione Luc. II, 2. memorata. defenfa

() && T

publice ab Henzico Bernfau, cl. Collegae no-

(3) C'lï. T

ftri parente,

() AT

XXV

is Craeuio (A)

" fiue priuata, fiue publica, tanto.üudiofordm

apud nobif,

,numero floruiffe. "

fupr. Curiae

Agnonuerunt haec merita ipfius Ill. Proceres,

de eo litter

auclo ei mox an. 1684. falario annuo,, nomine-

oufilio apud

inflitutionum Hifloriae facrae ;; quae Chri/Hano.

orro. al ()

Schotano aliisque olim non absque fingulari ho-ï

inc biennio;

norario publico fuerant ( p ).

tus, feliciter

Sed et crefcentia magis magisque, aduerte-

) furrogatus

runt adeo non tantum Amílelaedamenfes, vt

r Bufcii,

apud.eos effent aliquando, qui de ipfo ad fe

XX, Lan. fe

alliciendo cogitarent (4); fed praecipue Cura-

le Ciceronit

tores Academiae Leidenfis, vt quod primum

mufgue, €

an. 1690 mortuo T/eod. Ryckio, frulira ten-

oque jntet-

tauerant; qua occafione nouum Noflro annui

st, de qo

augmentum acceffit ( ); anno 1693 Profeffio-

vilfeHubero

nem Hiftoriarum , Eloquentiae et linguae Grae-

ra, viditus

cae apud.fe honorificis conditionibus, quan-

)o, omnilus

tisque nunquam.Humanioram Jitterarum Pro«

xrofaffris n

feflorem vocatum antea affirmabant ( ( ),, offer-

rent...

uam, honorifice dimiffus a Frifiis ()

Ve auten. i

adgreflus eft d. VH. Iul, Oratione de Vfu Grae-

) auditority

Is

cae Romanaeque Linguae, Eloquentiae, Hi-

floriae,

5

jt p [2

(f) A8a ll Del. Ord. XXV. O&obr. 1684.

"

ht nunc intet

(q) Mentio. eius, in C. Val Accin&i ad primam

Francii Epiitolam Refponfione, pag. 11.

ejitas.

o Dif d

(r) A&a Del. Ord, XVI. Maii 1690.

ontt. defenfi

(5) Cit. modo fcriptum adu. Francium, pag. 9.

(olegie

(£) A&a Del. Ozd, XXIX. Apr. 1623. ;

XXVI

,Tis (quis

floriae, Antiquitatis, in grauioribus difci'pli-

;

nis (1).

»difinde

Eadem hic, qua Franequerae, aut et rialori

,redis, :

forte, floruit auditorii frequentia. praefertiax

jne quid

lat grati

rarfus, quum Hiftoriam exponeret vniuerfalem;

Hocm

antiquiori etiam recentiorem, et praecipue

Batauam, addens. Cuius quoque publice do-

dixeris de

cendae prouincia ipfi deinceps an. 1701 (x) de-

cifione Di

tione -t

Tnandata eft , cim nouo ftipendii additamento.

fenh verb

De fama eruditionis et meritorum infigniuny

1697 publ

de republica litteraria, in re omnibus: mani-

fefla fatis, nihil opus eft addere. —Laudatores

i fcripxo

et admiratores in Belgio non tantum, fed per

prümum a

ómnes fere Europae eruditae regiones, nactus

100 capt

fere innumeros; quorum cum plurimis litte-

puster f

rarum bhabuit coinmercia.

4

YNtoe fent

Litium támen erüditarum, quarundam etiam

Cl tranin

lürimis Viris doctis conti-

ii plerf

inutilium , quod p

git, non fuit immunis, Nec effe potuiffe, di-

Tat, eyan

cas, fi. verum eft, quod ipfe in Orat. fun.

Pal ad.

Ttte conni

P. 37. 38 fcribit Schultingius : & ita-tuliffe ra-

»tionem ipfius, vt, fi quispiam- aliquid . fcri-

qute (y

5 pfiffet, quod vel communi fludiorum bono,

"s, qui

, vel fuae exiflimationi aduerfari putaret, idquo-

, que fibi negotii datum eífe crederet, vt ca-

()) Co;

5lamum aduerfus iUu'm arripetet ac omnia v.i-

,,tl$

debuij

Ueg

