feruatum, ne alia habérentur opima fpolia, nifi

,Oquidem &

Sed bona verba,

quae ipfe Dux exercitus cepiffet.

& ) Di&g(mis |

dum fingula confiderauerimus. Valer. Max. III.2. 6.

* nf lt

Eodem virtutis et pugnae geuere, (quo fcil. Romu-

Wn vel

hii v

lus, Coffus, et Marcellus): ofr . funt d. .Manlius

qu'ïmuis C(m[u

v

Torqua-

269

atque llret, vt

Torquatus et Valerius Coruinus , et Aemilianus Scipio.

Vertn.

ueant

Hi nempe vltro prouocantes boflium Duces. intereme-

rvunt, fid quia fub alienis au[piciis vem . ge[ferant,

w'iugt feï.fnu fet

"Jlj. Ü

lr f

il

Jfpolia loui Feretrio mon po[uerumt confecranda. . Ego

M du

T

z

f

vero exisuam prorfüs huiusmodi in rebus apud me

d

effe au&toritatem huius fcriptoris profiteri non

um Inge apu

l,

;

dnipue d

verear, quippe quemi in rebus antiquis, prifcis

nterfcien, In

moribus, ritibus, inftitutis; praefertim quorumi

tam longo tempore nullus omnino fuerat, vfüs,

) vini repeten-

cationis VOCt

immo in ipfis Hiftoriis; quas ex profeffo vtique

ütem pro euli

recenfet, exponendis, non dicam magna cumi in«

diligentia, fed fumima faepe cum ofcirantia verfa-

nper Platacchus

ifi

i

jy vocabults

tum et fcio, et paffim in meis ad illum obferuatios

nibus doceo.

mninationem u

Sed et hac ipfa in re fingulareni

eius vel leuitatem et iricogitántiam vel ignorantiami

yuunt eà fPOIiQ

verbo caftigat Clariff. Rutgerfiüs.

Paucis enim

vocitat.

verfibus ante Coffum ait Magiflrum equitum Duce

i Numie hat

Fidenatium iüteremito fpolia opima loui Feretrioó

veris a Romulo

confecraffe. . Quo non modo in fidem rei geflae

; interpretintüt

incurtit; quum non Magifter equidiim, ífed vel

4 vulraem fete

Conful, vt vulc Liuius ex au&toritate Augufli , vel

ime aduer e

'Tribunus militum, vt omnes vno confenfu fcripto»

Vnde & Varro

res ante Liuium et Valerium noftrumi; fpolia illà

mereaipf p

de Duce non proprie Fidenatium, fed Veientium

ed neque lCs

ceperit, fed et praeterea in fuam ipfius fenten-

«enplis sobilfl

tiam; Nam fiquidem, vt vult; ea folum de caufa;

uidem düces I«

quod alienis aufpiciis rem gefferant; opima ex

; nom rewleripï,

Duce hottium caefo non potuerint Ioui confecrare

fieant, cinm

modo laudati iuüenes, meiminiffe debüerat, ita

rxl.xlme

je Ifà 013

neque Magiftro equitum id tribui potuiffe; quan-

(omper füti

(e ob

doquidem et is non fuis, fed femper alienis, hoc

201Idy n

if

eft, Di&atoris füi, pugnat aufpiciis.

Qua etiam

! 'A n Verbiy

gl bo

40

de caufa nulli. vnquam reperiuntur Magiftri equi-

lef.

M

31l

"

j o

tum vel foli vel cum Di&atoribus triumphaffe,

ol

Cu.

quamuis Conful et Praetor ex eodem. proelio in

M

H

a

M

)[h!

Faftis

l ft"

270

mifu, Vnde

Faftis Triumphalibus triumphum egiffe legantur;

Quoniam vterque ille Magiftratus fuis aufpiciis ad

prouincia gefii

P R, redesiflet

bellum gerendum proficifcebatur: Magifter vero

Hifpinit reliqui

Equitum Di&atoris aufpiciis et imperio füberat.

Apud Liuium tamen lib. VIIT. cap. 51. Q. Fabius

€o triumphi fpe

Magifter Equitum, quum abfente Di&atore; contra

3pfe Liuius ibide

eius praeceptum cum hoftibus pugnaffet, atque

trimphafe, aui

bt Nenpe ii

ideo, quamuis ille feliciffime rem geffiffet, infen-

h

fus Di&ator pro fui imperii Maieftate fupplicium

immo omnes P.

I

ei grauiffimum minitaretur atque intentaret, rogat

priugri eXtra of

Th

b

Ü

t füo,

milites vt qua virtute. Remp. ab infefliffimis. boflibus

prouincias mittu

defendiffeut , eadem fe, cuius ducia. au[piciogne vi

ciffent , ab impotenti crudelitate Didclatoris tuerentur.

01ner t

Cicero. de !)i:i"

Et mox cap. 33. pater eius apud populum, ad

n

[/

Verum quia,

quem a Di&atore erat prouocatum , intercedens.

multis annis ab

«p id animo exercittm , qui eius du&fu aufpiciisque

bus fummo cin

viciffet , laturum? quem luctum in caftris Romanis,

quam laetitiam in boflium caftris fore? Verum in

etiám ex iis triy

eiusmodi or

ationibus minus accurate loqui fcripto-

mirndum ef.

k

fes, et pler

que dignitatem illuftrium virorum

Cmper et vbiout

tes illoium

amplioribus et honeftioribus vocabulis plus iufto

éxtollere atque augere, nemo eft, qui ignoret.

16, non folum

Sed tamen et extra orationes Liuius communi et

qundo tribuif

vfitato du&mn aufpiciumque coniungendi more,

& onififfe, f

quae et re&iffme vt plurimum coniunguntur,

tti, 6 Dop. ]

quandoquidem plerumqne Imperatoris, cuius aufpi-

ebuiffent. d

ciis, eius etiam du&u bella olim adminiftrabantur,

allatis iltiusmo]

"

1 noj

illo inquam more abreptus vtrumque eis tribuit,

I5 iCCipien

qui fuo quidem du&u et Proconfulari imperio rem

1pva à Elorg

rebant: fed tamen aufpicia mi-

erint

publicam P. R. ge

? OC t

nime habebant.

Sic certe lib. XXVIII. c. 38.

efen dey;—x

Rn

Haec in Hifpania P. Scipionis dactu au[picioque gefta.

o!»imis omrnhïewr

Atqui P. is Scipio priuatus nullo dum gefto magi-

15 tlj v

ftratu, Proconfulari imperio extra ordinem dato,

.iü[emm Uh

erfus Poenos erat'

m prouinciam Hifpaniam adu

miílus.

Va g p

871

egife lexantut;

miffus.

Vnde quamuis res 'ampliffimas in illa

fuis aufpiciis ad

prouincia geífiffer, multas gentes in ditionem

: Migifter vero

P. R. redegiffet, neminem Carthaginienfem in

imperio füberat,

Hifpania reliquiffer, tamen magis tentata eft ab

eo triumphi fpes, quam petita pertinaciter, vt

». 3. Q,Fabus

Ji&arore; contra

ipfe Liuius ibidem ait, quia neminem ad eam . diem

ugnaffet, atque

zriumpbaf[e , qui fiue magiftratu ves goffifjet , confla-

ceffiffet, infen«

bat. Nempe ii qui fine magiftratu res geffiffent,

immo omnes Procoff. et Propraetores qui tunc

at fupplicum

intentaret, rogAt

priuati extra ordinem, non in, vel ftatim ex

fnagiflratu fuo, accepto ordinario imperio, in

i

i b äbl!f

g aupicipne v«

prouincias mittuntur, a4fpicis, vt diferte de iis

Cicero de Diuin. IL. 36.. zon babeut, itaque nec

daparis tuerentts

omnes tran[eunt. aufpicato , wec tripudio auJpicantur.

l Pogulnm, 1

Verum quia, vt ibidem ait Cicero, bella iam tunc

m, intercedens,

multis annis ab eiusmodi Procoff. et Propraetori-

duf aufpiciisqrfe

bus fummo cum imperio admiftrabantur, ita vt

, fris Nunmm,

etiam ex iis triumphare poffent, nihil magnopere

i Verum U

mirandum eít, ífi fcriptores animum non fatis

ste loqui feripto

femper et vbique adtendentes, et libentius augen-

ftrium virorumt

tes illuftrium hominum gloriam quam deminuen-

:xabulis 9

]us juflo

tes, non folum. dacum illis fed et aufbicium ali-

t qui ignorer.

quando tribuiffe reperiantur, quamuis hoc qui-

jus C

mmuni &

dem omififfe, fi proprie et congruenter rei veri-

uiungendi morej

tati, ac Pop. R. prifcis inftituris vellent loqui;

coniunguntun

debuiffent. - Id quod monuiffe oportuit, ne quis

roris, cüius dU "

allatis iftiusmodi locutionibus eadem benignitate

adminiürabgnrqr,

a nobis accipiendis et interpretandis, qua fuperius

ue e&

is tribUlly

opima a Floro et Liuio, quae reuera opima norn

jhc inpeto

erant, vocari tulimus, et excufauimus, Valerium

"EU LA

defendere aggrederetur Magiftrum Equitum fpoliis

] o 0

Bu

opimis ornantem , quamuis ea a nemine, qui alie-

u p

| U!!'(þi[iäq

9 mj

nis aufpiciis rem gerat , capi potuiffe adfirmet.

dum

[i2

Caeterum ab eadem peruería fane ( quippe vix

4 0f

dmem datoy

vlla alia re Hiftoriarum fides magis labefa&tatur ac

$ ent

vitiatur)

iil

;

milus

272

certe-im fommur

vitiatur) in Hiftoricis libidine, Valerio imprimis

folenni, res geftas infignium fuae gentis virorum

comenit, quemda

femper amplificandi, et in maius extollendi, pro-

tamen (fitebor e

fe&um non dubito etiam hoc,. quod ille a 'T'or-

palibus Ducem G

quato, Coruino, et Scipione interemtos fcribit

mox Galltim fam

In.hac enim controuerfia ducem

boflium. duces.

Duem bufm ]

cum dicimus, tam hoftium, quam Romanorum,

Sed quum ingent

non alium intelligimus, nec nouimus,. vt diferte

et, et fmpuli (

Liuius, m/z cuilus au[picio bell

p

m geritur , hoc eft,

dudres acRem

Vnrcum &t fumm

i'ummum cwfaxgaäragæ ;fxr:;yäv.

Tales autem fuiffe,

quos T'orquatus et Coruinus pugnantes occiderunt,

tione Ducem; fe

nemo omnium Veterum, qui magno numero fin-

porativem, qui g

gularia-iftorum certamina memoriae mandauerunt;

&erc, qui

tradit, quum tamen id, fi fuiffet, minime prae-

tonfatus elt, du

termiffuri, fed diligenter potius inculcaturi fuiffe

fiee hdher, eor

videantut, vtin quo maxima vtiquefacinoris re-

Yütut, Certe (

ponenda.erat laus et gloria.

Eum qui cum 'Tor-

lum Duce Yagtio

quàto congreffus eft Cic. lib. 5. de Offic. et a.

düicit de O^l

4

de Finibus fimpliciter Ge//um, quem:ab eo prouoca-

üitnxe, quo D)

ius occiderit Manlius ;

Florus L. 13. barbarum.

Tunt." St

Eutrop. l. 2. dicit prouocantemGallum ad [mgulare cer-

$

per

CrÉnt contri

gamer.. Ni&or , Prouocatorem Gallam. Liuius VIL. 9.

Culunas eqtitib

aT

iler

eximia corporis aagnitudine Gallum. XXIV. 8.. Gal-

W'eum ])

lum protocantem Claudius Quadrigarius. Scriptor

1

U* t ipf) e

antiquiffinius apud Gellium IX. r3.. GaZw. quen-

^

V

J

Fl

J

bei

dam ,. qui et viribus, et maguitudiné , et adole[cen-

Non ait,

hi, Dims Te

u

tia, finulque virtute. ceteris antiflabat.

fréqueniu

Simi-

"

h

dignitate et faftigio Regis vel Imperatoris.

*5 et fümni|

liter. Goruini aduerfarium Liuius VII. 36.. Gallum

Fut ippellar «

magnitudine : atque. armis iu "guem XXIV. 8. prouo-

.m

t dj Cf

cantem Gallum.. Amm. Marcell. l..24.. confidentiffi-

AT COnHegtis-

mtin Gallum. Wi&or iogentem Gallum. Eutrop. l. 2.

C patitm

lin

Quendam ex Gallis.. Immo ipfe Valerius fimiliter

* QUonq v

et eodem vocabulo; quod tefte Donato ad Terent.

u

ificat,

?(;::95

ilu.

à

? liib

Xspy

Lun $..5 8EaO u qt]. eUz EXv vdpós fign

certe

lg f]ndem

E*

Valerio imprimis

certe in fummum hoflium Tmperatorém minime

€ gentis virorum

conuenit , quendam Gallum vocat 8. 1$. s. Gellius

v extollendi, pro«

tamen (fatebor enim) e nefcio quibus libris An-

quod ille a Tor.

nalibus Ducem Gallorum vafla et ardua proceritate,

nreremtos fcribit

mox Galhsm tam immaner arrogantem, denique

ntt

TE

ouerfia. ducam

Ducem. boflium . ferocifanum. No&. Att. IX. z.

m Romanorum,

Sed quum ingentes Gallorum copias fuiffe memo-

gimus, vt diferte

iet, et finguli Gallorum populi fuos habuerint

ur, hoc eff

du&ores ac Regulos, non putem eum intellexiffe

ales autem fuiffe

vnicum er füummum totius gentis in illa expedi-

artes occidrunt,

tione Ducem, féu, vt magis proprie dicitur, Im-

o numero fine

peratorem , qui plures numero, praefertim in eo

jae iandauerunt;

ékercitu, qui e varis vnius nationis ciuitatibus

t, fninime prüe«

conflatus eft, duces infra fuum fafligium pofitos

enlcaturi fuiff

füepe habet, eorumque du&u vbi, et quo vult

vtitur.. Certe Cicero, quum "M. Atilium Regu-

ioxefacinoris re«

lum Duce Xantippo, imperatore Familcare captum

m edi cum Tor-

dicit de Offic? HI. 27. eodem fenfü haec vocabula

, de Of et

yeiy db tn froict«

diftinxit, quo Dad/as, et aufpicium: diftinguenda

funt.

Sic cum Latini coniun&tis: viribus bellum

[ 15 arborim.

gererent contra Romanos, Geminius Metius Tu-

ul j:'r/gu!m;e ftf«

fculanus equitibus praeerat, vt fcribit Liuius, at

d. Lious. of

Valerius eam : Dacem Tufculauorum vocat W. 7. 6.

j XXlV. G-

deque eo ipfo etiam, quod notandum, gloriofam

lrigirts Scripto

vicforiam et: [peciofa, non tamen opima fpofia ve-

ql:'fll'

y, Gol

zuliffe , huius Torquati filiüm prouocatum fcribit.

li, d n.ial:'jvifl'

Nihil frequentius Curtio; quam amicos Alexandri

;;xïb(lf- NOn QIF,

Regis ec füummi Ducis, praefe&os partibus copia-

peratori Sin

rum appellari fiinplicirer Dzces. Veluti V. 6. Po-

; VIT 26 Gulum

ffero die conttocatos: Duces copiarum docet. Cap. 13.

, XXIV.

r P;'üllü-

Ec

Rex conttocatis Ducibus , maximum , inquit etc.

.a ff

dnmf'

fic paffim.

Hinc migores Ducesapud Tacit. Hift. IV.

:

[

UHI h

"

urrop -*

(imilittt

35. quoniam varii generis erant: Camimefates Ba-

Vderits

zauosque minoribus Ducibus delegandos. Quinimmo

[

" al Ter.ent.

nt, qui

Wr $ l

ïgnihütl

þropri? -tandem Duces appellari coeperu

inferio-

ce

274

darionibus vin d

inferiores et diuerfi erant ab ipfo fummo duce vel

etiam Legato.

Manifeftum id ex Lamprid. Alex.

hil attinet, . Fre

c.

a. Tdribunis aut Ducibus mifi suilites anteire vo-

non memiperuni

(til

luit , iufftque vt ante Tribuuum quatuor milites am-

puat, f

1

L.

ud

bularent, aunte. Ducem. [ex, ante. Legatum decem.

numvocem, lep

Duces hi erant fingulis legionibus praefe&i, qui

[

r

]*M

antea Legati Praetorii , diuerfi a Legato confulari.

àt À

i

Y

JQtt

Idem de Scipione Aemiliano dicimus, fi incor-

r:wori-:e Ii:zþ 00

ruüptus eftFlori locus II. 1. vbi cum Rege in Hifpa-

A

[

nípe:

umti

m ill

nia pugnaffe dicitur, fed haud dubie eadem decla-

ti(i

matoria év£4ze , qua opima ibidem illi tribuuntur.

us protocatum

Fuerit enim et ille Regulorum, quales in Hifpa-

Tuculum hoffü

nia erant plurimi, quispiam , qui vaftata et popu-

perque füos in

lata foede a Lucullo Hifpania ad munitiffimum In-

Pugnim Prouoc

tercatiae oppidum inter illa hominum amplius XX.

infirüverinr, f&

millia confugerit, vel Regis alicuius Filius, ( nam

crebto aütem q

Regum liberi, vt conflat, etiam Reges folent ap-

n medim jnre

pellari) neutiquam fümmus et praecipuus Vac-

m vaum li

caeorum gentis Rex.

Certe Appianus in Ibericis,

timen, / Craec;

AEQ

vbi omnium , qui ad nos peruenerunt , accuratiffime

lum jnf.eïüge*,

P

et pleniffime hanc hiftoriam defcripfit, fimpliciter

UYTEb ET u en.

7If

vue vv B«pfsge) , tanquam hominem vilem, certe

JUOU

non adeo illuftrem, dicit.

Et Velleius I. 12. vbi

EE

data occafione, quafi ex. profeffo, pene omnia

Y

Aemiliani egregia fa&a non fine folita fibi in eius-

Tinonm Dou

modi encomus exaggeratione recenfet, tantum

fel' its Gl .

immanis magnitudinis boflem fuiffe àit , Liu. Epit. 48.

71»::':!7 AU nf

prouocatorem. barbarum ; nemo cum Floro Regem

^0tL-Concifs V

appellat.

Quo paene adducor, praefertim quum

Tintis ey iney

infuper fere omnium do&orum confenfu aliquid

vitii contraxerit locus, vt zó Rex vna cum Freins-

MT

ü

?'Gïe&llm 1

fio

hemio maxime fufpe&um habeam.

Verba funt de

tüle

Ada—'dmms

quibus ( Vaccaeis) Scipio ille poflerior fingulari cer-

Wüxime ia f

tamiue, quum . Rex fuiffet prouocatus , opima rett-

us et emen-

SUQUs (yott ?

lerat. . Variis haec tentant expofitionib

egiäus Omn

dationibus

&5

75

fammo duce vel

dationibus viri do&iffimi,:quas referre omnes ni-

x Laaprid. Aler.

hil attinet. Freinshemius , quia Regis iflius ceteri

Wilites anteire ut-

non meminerunt, zo4 omi[Juri, vt re&e etiam ille

WaE TE d

putat, f quod eius rei fuifjet , diuidit trium litera-

- Logatum decem,

rum vocem, legitque cz R. Ex. i.e. Romauus exer-

ls praefedi, qui

citus fuiffet prouocatus, quod aperte Appianus tra-

q4

&i

toconfülr.

dat.

At videtur mihi vir eximius nimium me-

ficimus, f Incor

moriae fuüae confifus, vel perfun&orie omnino

m fege inHifp-

Appianum infpexiffe , quum illud fcriberet.

Neu-

ubie exdem declt«

tiquam enim ille Romanorum exercitum ab hofti-

m illi tribuuntüt.

bus prouocatum, fed contra, Romanorum ducem

Lucullum hoftium oppidum circumfediffe, fem-

quiles in Hifpe

| vaflata et poplie

perque fuos in aciem eduxiffe, atque hoftes ad

munitiffimum Ine

pugnam prouocafle, qui nunquam aciem contra

imm mpliusXX.

inftruxerint, fed velitationibus defungi maluerint,

crebro autem quendam barbarorum equo ve&um

gius Bilius, (nam

in medium interie&i campi proceffiffe prouocan-

1 R;ge; folent ap-

praecipuus Vat-

tem vnum aliquem Romanorum ad fingulare cer-

tamen.

&f

$

pianus in Iberics

Graeca funt; Koj cevisx;üs

7v: ( Lucul-

" accuratifime

lum intellige) zgszaA£usvos 35 stv 9. dXmt uv

vreltzucmor, UM qcoy cxpoBokusguol wuovot. — ov dÉ

zrinft, fimplicittt

cer:g

us vüy Bu füoipuy 8Éinmeusy. às qÓ JueT RAUAV 6200 gA1]-

jnem vilem,

Velleius [ 12. 9

qpiévos orzous msgupayas , s mgsuuAaro fupuoduy is wno-

"

vopuuy lu voy EXEAov«.

Vides non exercitum Ro-

10 y

yene omma

manorum prouocatum ab Hifpanis vel Hifpano,

fohtà flbi in eits«

fed vt a Gallo apud Liuium, Quem Roma fortiffi-

recenfet,

ra'ntum

mun virum babeat.

Quidergo* Exiftimem , quum

bai[yLiu' plf-4 j

aim. Floro g

Elori.concifa breuitas paffim fpurciffimis. addita-

mentis ex ineptorum* hominum calamo ortis in-

gefertim quum

quinata fit, ( vide infra cap. vlt.) etiam hic z2 Rex

: confenfi a?iqm

adie&um a fciolo, qui eo tibicine, quamuis nihil

m um Freins-

tale defiderantem fententiam fulciendam cenfuit,

Verba funt

maxime quia fequebatur confeftim de Opizis , quod

ylari -

Pn:iüi' [

j fl

genus fpolia Romulum, Coffum, Marcellum de

gt U

ue

e

frionb35€,

Regibus omnes retuliff

& r:on ignorabat, ideoq

$3

et

mious

76

et Scipionem Receffiio cum Reége congreffum

70

ts

(

1

peruerfe et cemere exiftimaffe videtur. "Certe ea

vt 2

tàpud

h

vox fi abfit, nihil prorfus difficultatis iftic loci

n

S (

le&oribus amplius occurret.

Cpii

Verum enim vero largiamur fane, quod tamen

Marcello. c

non facimus, certe nonin omnibus, tres iftos quos

quandoquide

Manlius, Coruinus et Scipio, diuerfo quisque

-

vel f Va]. ]

;gülari certamine vi&tos interfecerunt,

tempore, 1

mum.crei

"t

€ y0|

fuiffe hoftium fummos Duces, Imperatores, Re-

QUe

jm vtrin

que

al

sges, fi quiiam eo folo debitum , illis honorem di-

fevuit, exercit |

candorum [oui Feretrio fpoliorum. opinantur, fi

Torquius, Cor

?

modo et ipfi fui exercitus fuiffent Imperatores , feu

ace, fed ex.ca

n

H

fuis, non aliemis fub eufpiciis rem geffffent , idque

Titat] extea ordi

adeo folum requiri omnino, hquido confici pu-

tant ex eo, quod illi quamuis interemtis talibus

grefi funt, du

prioribus. Lt

boflium Ducibus , [polia tamen Ioui Feretrio nom po-

4b impentorib

zueriut , cou[ecranda veferre , vt fane Valerius Maxi-

a Ovlmga fi no

mus quantum ex eius verbis collisas, fentire vis

de:ur

[*

ortoa

ime cum atque ex eo bodie pleri-

prouocante cum

perti

druq) Grgo t

que fentiunt, hi palam declarant, . non fe:nimis

ione fuir. E

diligentem. prifcis maiorum füorum feu Romano-

rum inftitutis indagandis dedifle operam , et legem

zorum lii Fe

ficiant, qui ei

fpoliorum Eeretrio Ioui facrandorum , quae plura

Ori- allris e

requirebat, non fatis cosniram habere. . Recurra-

plma: labirs 6

mus enim ad Plutarchi, qui ex vereribus luculen-

tiffine omnium de his fpoliis egit, allata fuperius

Torum du

Xi0p

fis hofti

ver

1

&

j3, et videbimus clariflime ex vulgari iftorum

m Dz.

CDantur,

temporum opinione habira effe rite opima fpolia,

eius certe generis, vt in templo Feretrii Jouis

Nec minus in

4

TOconfüley

T

1 À

figi poffent, h. e. primi generis ea fola, quae

ille &

4 many

capta fint, non modo a Duce ipfo (vt tum pu-

*

Onem

Aüe in i

tabant, quodque vnum minus vere in hac fen-

tentia ex antiquitate referri ac repeti cenfeam)

CCetnete

nfqulg

Ducem hoftium interimente, sgwzwyE spuzQy

QU opim, )

"t |ib

7['0!3'/06-

"B. eyt

gäygxo'yro.c; fed:et quae capta fint fimul 39

Taftuc

liln

Détotor f

27

ére. congreffum

leur, Certe ea

rdiss Ezus, «g] aT. hloc eft, tum in acie feu,

cultatis iic Jod

vtapud Feftum;, c/affe praci&a, tum prima omnium

antequam alius quisquam aliud ex hofte fpolium

cepifíer.

Quae in tria illa a Romulo, Coffo, et

ne, q

ud

UB.WH

u

0

$

Marcello capta fpolia vere congruiffe . videntur,

$, tte

G

Qi

quandoquidem ii omnes vel in iplo. proelii initio,

yel fi Val. Max. et Plutarcho de Romulo potiffi-

eriecerunt,

mum.credere volumus;. paulo ante, fed. ordinato

mpera (

$5, At*

jam vtrinque ad pugnam, quam itatim poft con-

lis lonorem rli:

At

feruit , exercitu hotthium Reges obtruncarunt.

m opinantur, 4

"Torquatus, Coruinus, et Scipio non in, vel ex

Imvgr tores, feu

acie, fed ex. caftris acerba hoflis prouocatione ir-

il

;, idque

ritati extra ordinem ad fingulare certamen . pro-

u—ïno confici pte

greffi funt, atque ideo venia prius ( vt diferte de

uevremïi-s talibus

prioribus Liuius, quamuis paulo aliter Gellius)

11

) nft f0

ab imperatoribus fuis petita, quod minime fuif-

;eï'*':ïerius

fet opus, fi non extra ordinem fed oblato vel

Jiea$ ; fentire Yi*

prouocante cum hofte, in acie fuiffent congreffi.

« eo hodie plr

Harum ergo trium .caufurum vna quaeuis fatis

, non fe nims

idonea. fuit, ad negandum illis honorem- portan-

y feu Tomano«

dorum loui Feretrio fpoliotum;;; vt adeo-intcite

perim ; &t legem

faciant, qui etiam exemplis his e veteri fane bhi-

ftoria.alletis euincere conantur,

non alia olim

m, que plui

abét

e Mu

opima habita fuiffe fpolia,. nifi. quae ipfe Roma-

eterib

as lucule*

norum dux reportaret , quoniam hi, quamuis cae»

. at fupeis

fis hoftium Ducibus, ea tamen foui retulifle non

y YU

Jgari ilorm

[]

f

j

legantur.

j

Nec minus irrito.conatu his ex Dione adiiciunt

[

e opim I9b

[

10

1

fe

senri Joti

Proconfulem Augufítei aeui M. Craffum, quem

s eu fol

i

qü..

ille fua manu hoftium. Ba(tarnarum Regem Del-

lo (V

t t pv

fer

donem fiue in proelio fiue in fuga' (nam id ex eo

d

j,

e[e I hic

decernere nequeas ) interfeciffe , et fpolia eiustan-

quam opima , . Feretrio Toui relaturum fuiffe fcri-

ge cenfeum

« $W ]

bitlib. $1. extr.' &zep- wvroxourwp sguriuyas Bysyóvat,

qui"

fiml ^

ii Imperator fummo cum imperio, ac fuis aufpiciis

171

fuiffet.

$3

278

fuiffet

Etenim vt taceam hunc dicandorum Ioui

s Romános

h)ne elt

Ex

opimorum honorem maioris raritate fua fuiffe olo-

exemplum, qi

riae, quam vt puuatx fub.Caefaribus eum petere

confantec Tril

fuiffent aufx, vel iis decerni aequo animo paffurt

ceteris omnibls

Caefares, qui omnia decora ac honorum titulos ad

fe 1apxe1nnt eodem hoc in bello neque Craffus de

10, QUi PPC Qui

feu Varronis fe

vi&toria fua Impcmtous nomine, vt fiéri ante fo-

befa&ri cenfeo

lebat, eít 'decoratus, fed Auoui'tus, tefte. ipfo

Dione, vt ille finito hoc bello tamen triumphaue-

Liuins tamen

rit; quamuis et hoc ipfum non multis annis poft

praeter illod, (

priuatis ademtum fit per Agrippae fiue volunta-

feutum, fati

erpere conatui

»xiam fiue clanculum imperatam modeftiam, qua

Bofporanis füba&is de rebus a fe geftis nihil publice

feriptus ilor (

ad fenatum fcripfit , nec decretum fibi triumphum

Corfulem en C

accepit, cuiusque exemplo nemo deinceps eum

fm (avm:cm |

petere honorem paulo ante vfitatiffimum fuftinuit.

/f]flr!'mem. [

Verum his omiffis exemplum hoc Auguftei aeuit,

vetifaate dj] /'U

quamuis au&oritate Dionis fubnixum, incaffum

lt /c; ipium |

ff

plane nobis obiici dicimus, quum palam vtique

i ;m 1, (

ä

ULN

difputémus contra iftius pene temporxs fcriptores,

þl f'-.'CTJv "h f !

Liuium ect Valerium Maximum, immo ipfum Au-

Em *, Vileri

guftum, atque lubenter fateamur iam tunc inua-

ttfecit, ibf

luiffe vulgarem illam opinionem, quae caeteris

etitm Glirean

omnibus praeterquam ei, cuius aufpicio bellum

if vb

gereretur , opimorum confequendorum facultatem

qU'ïE EVId lije

negabat, idque in gratiam forte Augufli, vt, quod

.emnequxt vt

ille nouum et antea inauditum. de Coffo adfirma-

7 (I"l!'ll' Cu

bat, facilius fidem inueniret.

Quapropter ne-

U[l XECWHL

iini mirum accidere iam debet fub Augufto Craf-

mmds lune ;m

fum opima fpolia Ioui non dedicafíe , etiamfi maxi-

m!ll n

» l10

me fummo iure debitus illi fuiffet ifte honor.

et

fx.m.ls

O

Etenim quae lex, quod ius opimis his fpoliis ab

fittüy

455 Qit j

ipfo Romulo et Numa conftitutum fit, quidque

1 Hf

exinde, fed antiquiffimis temporis, quibus fpolia

ere

V (Mte go

haec ab hoftibus capta, et loui facrata leguntur

Htj M

apud

279

dicendoram Toui

apud Romanos obtinuerit, id demum in quae-

ite fua foife olo-

ftione eft. Ex iftis ego temporibus vnum Coffi

ibus eum petere

exemplum, quem vetufliffimi quique Scriptores

conftanter Tribuagum militum ea cepiffe adfirmant,

to animo paffur

onorum titulos ad

ceteris omnibus modo excuffis oppono, et antepo-

negue Crafasde

no, quippe quo multo mágis àc certius noftram

vt fléri ante fo«

feu Varronis fententiam confirmari, quam illis a-

befa&ari cenfeo.

aftus, tefle iplo

Liuius tamen etiam hoc nobis nouo argumento

n triumphaue

praeter illud, quod ex ipfa lege ac iure fpoliorum

multis annis pot

»xe fiue volunta-

petitum, fàtis fuperque iam refutatum arbitror,

modelliam, quà

eripere conatur.

Titulus ipfe, inquit, fpoliis ;a-

541'.5

nibilpublice

feriptus illos (antiquos Seriptores) meque arguit,

Confulem ea. Coffum . cepiffe.

Hoc ego quum Augt-

1

ibi triumplum

fium Caefarem templorusmm omnium conditorem , aut

o deinceps eum

ffimum faffinzit

reflitutorem , ingreji:m aedem: Feretrii louis, quam

y: Augfci du

vetuflate dilap[fam vefecit, fe ipfaum im tborace liu-

zeo feriptum. legiffe audiffem , prope. [acrilegium ra-

nixun, incifm

zus fltm , Coffo [poliorum fuorum Caefarem ipfius teme

m pdlm vtique

pliauctorem abtrabere teflem. — Notat ad haec verba

np&ris fcriptores

6 wUyv, videri excidiffe, dicemtezmp aut legendum

jmmo ipfüm A

Prius monuit olim

- jam tünc intt«

vefecit , ipfum ; deleto fcil. fo.

etiam Glareanus, imo Sigonius et Onuphrius in

, quie cieer

Faftis, vbi hünc locum Liuii recitant, voculam,

aufpicio bellum

quae excidiffe putatur, addiderc.

Quod fi heic

toram fcultatem

ferri nequit vel Ellipfis verbi dicere, vel conftrutio

Ugdüh

yt; HUO

zE andire, cum. duobus, vt loquuntur Grammsf

ie Coffo adürmi-

tici, Accufatiuis, altero perfonae, altero rei,mühfö

Quapropter nt-

minus fine animaduerfione praeterire debet locus

jb Augifo Ot*

Liuii . 23. hoc noftro, qui fatis explanati et aperti

!

fe, etinmll at

eít (enfus , longe quia intricatior, ideo etobfcurior ;

fte honor-

fet 1

iniurias, ait ibi Fufetius Albanus verba ad Tul-

j is f

].üs ib

lum Hoftilium faciens, ez zvog redditas res ex foe-

]f lïtv

quï qüe

dere , quae vepetitae fint , et'ego Regem no[flrum Clui-

, qui

ys fpol

gec te

r

lium , caufam buiusce effe þcüi'ä"'audwz' videor ,

| füc

st lega

"

4

dubito

gi)'u

280

dubito , Tulle, eadem 'prae. te ferre.. Poffet baec,

fnt fifpeta X

yt quiuis facile videt, etiam non omnino. indili-

uT u

. Ho

C i

gens leGor ita accipere, tanquam fi Albanus non

quidem concederet, fed tamen audiffe fe fatere.

Jit diquem .

tur Regem füum poft fa&as iniurias et non reddi-

[

m-ace

tas res caufam fuiffe belli, quod inter fe et Ro-

p

volust s

n p

manos cum maxime . gerebatur.

Sed. qui . verba

Li. XH

n

4j

accuratius examinabit, verumque interiore velut,

ipf p

Ls

Ü

angulo reconditum fenfuüm fcrutabitur , deprehen-

te iidil

det continuo ZAeu z. dicere vel ab ipfo-Liuio,

verà ommu et.

vel a Librariorum. negligentia profe&am. Signi-

ipft nuper audi

ficat enim . Mettus , fe quoque audiffe aliquando.

pallim reperis

Kegem füum. dicere, vel dicentem, iniurias. etc.

Vi ilimi udit,

ilius belli effe caufam.

$

ic additur .z2 dicere a

Nan st aud j

Sempronio Afellione vet

eri. Hiftorico apud. Gel-

10 Doo od lor

lum N. A. XHL 3. Nam fé patrem Jaum . audiffe

Obferu. VIT s;

n

dicere, uimis bonum Luperatorem uon decertare,

m nanpe di

suift eic.

Et ab ipfo Gellio XVII. 19.. Fauorizum

dligicu lesimu

ego atiditti dicere , Epicletum Philofopbum dixiffe, ple-

xosque iffos ,

le qu qgitur,

qui philofopbari viderentur , bilofopbos

prieceptorem.

effe buiusceuodi &v

vE modrTay, MÉX p TR Afyay.

At Liuius, mea quidem fententia, maluiffe vide-

$« 61. potiy [

fcil.emfam

tur fupprimere , quod fatis intelligi poííe a le&o-

Weton, cap,

ribus cenfebat, quam vt tot infinitae figurae verba

Jirum eag 4

vno loco iungeret, aut.z4 dicemtem atis abfone

Justs accdit

iuxta vel inter Regem Cluilium ec Cau[am. locaret.

Minus adhuc lib..IV. defiderem , vbi clariífima

E ib lg,

Wpe, nogir

vtique eft fententia, admiffo rantum huius verbi

defe&u,. quo nullum aliud frequentius eliditur,

Tüptus Tycin

£ ftrcoy

6

Ipfe Liuius L. 31.. Vifi etiam audire vocem ingentent

Chilco)

jfam didt

ex fnumi. cactmimis [uco , vt patrio rita Jaera Af

[J/7707

IT L

baui facereut, quae veluti. Diis quoque fimul cum

fatria relicfis obliuioni dederant.

i55 quim a

Intellize ,. dicen-

Téqurere

tem, iubentem, vél.quae diceret, iuberet. .Sic

n. a p

etiam Aclianus fere verbis quae fine caufa Fabro,

Wi vel

du

func

egt

T5 Poffet

funt m('pe"ca XIV.. 15. Iavróve 07 gwpagöav, DT

1 omnino. 1ndi) l-

Go F/fü ATUDS v ao JIW LT0Y Aaktw;æ 4£V0y , TOV (y&' T(I.ASLM

1 i Albantis-non

müfxoyT.

Hoc.eft, Paufonem piclorem. cum andij-

düüte Je fateri

Jet aliquem dzrent:..n vel iubentem , cum manda-

15 et:non reddi«

tum.- .zc»e-n!ïc.t ab aliquo, vt piggeret: equum fefe

. inter fe et ho

voln:«zt/mtc:n þlil '1/];.' eaum curreatem.

Porro idem

Sed. qui - verba

Liu. XLU.

is. Expofita. deinde ab f& ordime , quae

" Interjore velut

ipfi muper. Eumenem vera omnia et comperta referen-

ytur, deprehen-

teui audfäe:zt fcil. dicere , nifi malis iungere , quae

] ab ipfo Liuio,

véra omnia et compertà, referentem Lumenem

Xenam, Sisni-

ipfi nuper audiffent.

Similia funt prorfus, quae

udií

quando

paffim reperias apud Comicos: Quid. i. atidio?

1, intürras- etc,

Vt lum audio.

Quomodo et Appuleius in Apol

us ditere à

Nam vt audio partim. Oeeufium ,. qui iflum . uouere

rico apud. Gdl-

uulli Deo ad boc aeui fapplicaui

uod re&e o z«vu

n finm a 10:2

Obferu. HI. 2. exponit ipfe: Zudio quosdam Qeen-

-- datertatt

Immo quotiescunque audire

Jfium , uempe. dicere.

19 Taurinm

aliquem legimus , intelligere debemus verbum rei,

lr

///.Jlll d'uü

(

de qua agitur, accommodatum,

Difcipulus audit

!

$

Hl y

plaeceptorem fcil. docentem. "Terent. Phorm, II.

ue /u '5 / ,ï/-

G. potius quam lites fetfer , dut quam te audiam,

mahv'ïe vide-

1(,11 caufam comra me orare.

Domitianus àpud

Sueton.

cap

Vis, inquit, bumc nequiffimum

j poli t ledo-

Rnwumwrba

Jerumn. cras aadmmm, nimirum caufam asere.

a fatis abfone

Durius accidit auribus illud Plauti Epid.HI. 4. 6o.

Ego iflum bominem uunquam. audiui ante bunc diem,

au um lociret

.yüi dani fima

nempe, nomunart.

Videtur in hac locutione cor-

m HUAUS ven l

ruptus Tacitus Ann. XIHL. 46. Saepe auditus e[f,

entius eltatur,

confurgens. e couuiuio Cae[aris, fe ire ad. illam fibi

netnt

conce[]am diéclitaus mobilitatem , pulcbritudinem , vota

eutat 1:1 f

omnium , et gaudia felicitum.

Sero ponitur zà dicti-

iil [:/U [

(

taus, quum abelfe poflit ecaliud videantur proxima

q* jlm

[elh"e! dlw

tequirere, certe Lipfio, qui varie. haec tentat;

ic

conc. à DIS iafans uobil. vel conc. Dis dignam

moefel

mobil. vel denique vbi cowgeflam delibaret mobil.

T j hi

u

P

Prae-

082

Praeferam his omnibus coge. diuiuttus nobilitatem

Cotmmentanios i

vt intelligatur, dicezs, vel dicitams, quod com-

(

eam hib

4 f

modiffime et faepiffime fit, maxime apud Taci-

quieuis dli

l, f

tum.

Vt Ann. IlI

4. Plures obturbabant , neque

menta in eos '€

n u, Certe et

velatum de megotio, ueque Caecinnam dignum tautae

rei ceu[orem , ífcil. diditantes.

Et fic alibi paffim.

omnia alia orna

Cererum vt ab explicando iam ad refellendum

quoue in liono

redeamus Liuium.

S1Coffus non. modo vere opi-

aC

Dter an

ma fpolia in confulatu fuo cepiffet,. fed et id pa-

Denique qu

lam infcriptione ipforum fpoliorum publice in aede

comuincendi e

Feretrii Iouis fixorum pofteris teftatum reliquiffet,

Nam quie Liri

quis non maximopere demiretur in eo pexpemm

1is deterunt, |

ror

tradendo , quo non aliud illuftrius haberi poterat;

tiplici p

tor

1'38

cu IUJOUC dyCOllö, quanto rarior numero compo-

lic in re ermr

tum, tanto clarior et multis etiam arlumphls prae-

Tninuero ple

ferenda fuit laus et gloria, tam turpiignorantia et

fibulofis xu]nl

incuria cefpitaffe Scriptores antiquiffimos, et fi

fciptom m

maxime primi erraffent; neminem ante Auguftum,

citum vel m

quum iam, vetuftate dilapfum ac tecto fuo nuda-

WO primttus or

tum effet templum

hunc eorum errorem titulo

lic gimis i

gloriofiffimorum fpoliorum curiofe infpiciendo,

....dlm, Heque

quum ipfa aedes adhuc effet integra, deprehen-

2Us geflis ciro

difle atque arguiffe, immo neminem e tot Corne-

Wüm adiicere

lis, qui plurimi ante et poft Coffum,

vsque ad

D uemczps e

Augut h principatum continua ferie in amphfïïmls

vetuft

s ]

honoribus, magiftratibus, et imperiis Romae fem-

( conflig,

per fuerunt, non dicam iterum ex publico illo

& I*O"eu" u

ipoliorum titulo, . quem tamen eos credibile eft

faepius leziffe ,

bl ( in ;

et aliis oftentaffe, fed ex propriis

familiae fuae commentariis, quos plerique nobiles

Cuen tu) (,,/

10

iij «!,üuf"

