non iam nominibus. modo, fed et omnibus Magi-

intiqua: o du

ftratibus ác facerdotiis, tum praecipuis rebus ge-

Nempe non puttà

ftis, quantum loci fparium permittebat, ordine

jdit, db ipfoCoiïu

memoratis locupletati fuerint.

Ea vero confue-

i Linjus, fed. t

vià, fi non potis

tudo cum ciuitatem inuaderet, non illa füae tan-

y fententiam. CUf

tum, fed et maiorum fuüorum, maxime qui prae-

clara laude ac gloria pràe ceteris commendari pof-

deuur , dum rad

fent,memoriae i(tiusmodi infcriptionibus in omnium

jsloriptum mer?

animis renouandae ac aeternum retinendae confu-

s Romanos, freit

Jere ftuduit.

Quid enim? Ex tot falfis imagimum

ali, racifmus t

titülis, de quibus paffim ipfi Veteres queruntur,

o vt etiam ao

1f

nonne manifeftum eft; eos longe poft demum ima-

firerrm Á

Dd

lï.ïl,

ginibus prifcorum hominum fubfcriptos. Nam quis

conferuarents m

fanae mentis recenti adhuc re , et viuis etiamnum,

xosillo iamremgma.

-qui fe redarguere poffent , publice aufus fuiffet eos

ac fimplitt,

mendaci- honorum ornmento refertos proponere?

m Poenis i

ff

z

u

Aemiliani Scipionis ftatuae decus obfidionalis co-

m g ?

]

ronaein Africaacceptae Auguftus demum adfcripfit.

dià

aftà

?

oloco vt

ffi'

l

Plin, XXII. 6.

Etenim eius ftatua antiquitus pofita

[

s veteribus

ad Opis uibil babuit aliud ivferiptummiff CE N SOR,

; füorum f

vt illa quae ad mo^vdsüxss feu ad Pollucis aedem,

muis C0

fj u

M fertüt

CO S. quam eiusdem effe , cuius fuperior ifta, non

flecior

ex longa omnium nominum et praecipue cogno-

omafi

ae uD

minum atque honorum adfcripta ferie , fed ex flazu,

gporis homiilüm

ami&u, annulo, et' imagine ipfa probat Cicero ad

jis, tl

4

Atticum

^

512

Atticum VlI. 1. quo confugere non foret neceffe,

ditata, . Ad

fi cuius fuiffet, fubie&us index aperte declaraffet-

»on vt figni

Hamd dubie infcripta . hoc modo, P. CORNE-

flus, eum q

LIVS,. P..F..P. . N. SCIPIO.-COS. Id; V. quia

cepiffe, fed.

conueniebat etiam in alios ex iíta Scipionum fa-

fulatum gl

milia, putabat Scipio Metellus ftatuam illam eífe

ter. ordinatio

proaui fui P. Corn. Scipionis Naficae Serapionis.

zit itaque er.

Ex quo illius errore fatis patet, neque Afrzcazi,

fleris ill tior

neque Zemiliami cognomina addita, neque etiam

A. CORNE

fecundum . eius Confulatum, aut quicquam. aliud

SPOLIA. 0

Aemiliani honorum ac decorum , quae. multa fue-

LA]

runt, et quorum vno praeter Confulatum adícripto,

NEGE VETE

ifte Metelli error vitari facile potuiffet. .Et Ci-

cero , cum eum refutaret, fola alterius illius, quae

:'

k mtipm tan

ad Opis erat pofita, fubícriptione vtitur, quae

et ipfagibil aliud , nifitantum , Cen[órem eum fuiffe,

ts menrione h

Vtm adeo hh

declarabat, quod de Nafica Serapione dici minime

Metellum

poterat, qui Cenfor nunquam fuerat.

"ne, qum

vero Statuis maiorum fuorum pleniores fuübieciffe

i, nedunqy

titulos, et quibus ab aliis diftingui polffent, ibi-

Vr Ve

dem Cicero fignificat, quum. eum in Aemiliani

iüitatem n

imagine fabferiptiouem. Serapionis, hoc eft, quae

nimadherim

€i proprie conueniret, incidi curaffe tradit.

tim t

Similiter itaque quum iftae infcriptiones Romae

16, yt [ j

iam frequentarentur , putem pofteros quoque Coffi

Ton qu,

voluiffe rem tam illuftrem, et ad fuam gloriam

Suicim fdio

maxime pertinentem, memoriae fuorum ciuium

1 breu if

mandare, publico.et haud facile perituro litera-

F'üportebar

—

rum monumento, et omnium etiam infimorum ho-

Ubimham, e

minum , qui hiftorias non legerent, oculis publice

:

t dariffm.

in templo exponere, in ipfo thorace infcriptam.

Ireter

Et forte ei rei occafionem illis praebuerint tertia

SOngrum

opima fpolia a Marcello relata, et, vt credibile

eít, pro more tunc iam vfitato, non fine titulo

üus &A

fin

glori

rem geftam breuiter declarante Ioui Feretrio de-

Qtrco nequs

dicata

.

313

t foret nf

dicata.

Adiecerunt. vero mentionem Confulatus,

peite dechndie

non vt fignificarent, quod inde colligebat Augu-

, P. CORAT-

ftus, eum quum Conful effet, opima ifta fpolia

C 0$. XL Y t

cepiffe , fed eum A. Cornelium Coffum, qui et Con-

ia Scipionm f

fulatum geíferat, Magiftratum in vrbe Roma in-

fatoom. iam efe

ter ordinatios fümmum, ampliffimumque.

Fue-

Vficre Serpis

rit itaque ex mea fententia in hunc modum a po-

^ DEQUe /

fteris illa thoracis infcriptio fa&a:

iitt, neque etüm

A.CORNELIVS. M. F. COSSVS. COS.

t quicguam du

SPOLIA. OPIMA. .C/ESO.

IN. ACIE

, Quie miti i

LARTE. TOLVMNIO

falatumadrpt,

NTIVM.IOVI. FERETRIO

REGE. VEIE

DEDICAVIT.

pf E Q

terius ilus, qui

At ambigua tamen eft aliquantum ex illa Confula-

9ne vutur, qu

tus mentione huius tituli fententia.— Quis negat?

ifirem eum fulty

Num adeo abhorrere illud videtur ab ilta coníue-

xione dici n

tudine, qua multi tunc temporis etiam falfis titu-

m Meelun

lis, nedum ambiguis, maiores fuos honeftare ftu-

lenires fubieci(ïl'e

duerunt. Verum ego tamen crediderim hanc am-

ii pftor, b

bizuitatem non captatam, fed potius vel non

eyn in Aenilad

animaduerfam, vel certe fpreram et negleCtam.

g's, lo C&: qui

Id enim tantummodo agebant tituli huius Aucto-

xaffe d

res, vt hoc populum docerent, quis ifta fpolia,

gonsdone

Vr

non quando,. cepiffet.

Hoc fi quis rerum anti-

Teros quoquegüïll

quarum ftudiofior infuper fcire expeteret , eum ne-

ad foam gort

que breui ifto titulo contentum fore, fed potius

e fitorum ciui

Vt oportebat, vetuftos Annales confülturum non

: periruro lt

dubitabant, ex quorum conftantiffimo confenfu res

minfimorm i

erat clariffuima, nec vllum erroris periculum.

, oculis pb

Praeterea ftabat pro illa infcriptione mos folennis

gice infanpt?

Romanorum.

Etenim . quoniam Confulatus, vt

yebuerint tet

Faftis ec Annis nomina, fic Confulibus ipfis maxi-

t VC crcdibhf

mam gloriam et aeternam memoriam dabat, id-

yon fíne tU

circo neque facile vllo in titulo vel columnarum

ji Feretrio

U

c

vel

?

dicarä.

:

314

yel imaginum' vel euidscunqué tandem rei, Cuius

Triamphali

quam, qui Conful fuiffet, elogium exprimebatur,

pot Confula

quia eius nomini iftud fupremi honoris atque im-

rico tes gef

perii vocabulum adderetur, etiamfi res gefta, quae

dit Vellens

fübiiciebatur, vel ante vel poft Confulatum eue-

notat folua

niffet.

ful fuit, nà

Sic etenim et inferiptio illa L. Pauli , quae

item a pofteris demüm Aemilize gentis compofità

latus defigni

e(t, eiusque nomini addit Coz[a! IL. Cenfor Augur,

Atqie 1t

Tritnpbauit Ter, nimio liberaliter, non ita in-

Nificam in d

terpretanda eft, tàánquam fi eius Au&ores volue-

n

Diis dedi

CL

rint Paulum vel in:fecundo, Confülutu, vel poft

ti0nem jn ei

tres . duxiffe; triumphos.

Primum enim illi 1pfi,

quamus Liui

qui tres ei tribuunt;, ex Praetura, 'cuius nulla ta-

exm XXXVII

;

men in eo titulo fit mentio, et antequam priq-

& D. Corneln l

r

em adipifceretur Confulatum , egifïe fentiunt. [tà

E quo hus

M. Aufidius Fronto, qui Conful fuit A. V. 952.

P. CQRN

in Epitaphio filii fui apud Gruterum pag. 369. fe

Frontouem. Con[ulegm, vocat, quod eodem modo

Àteo anx

exponendum eft in ipfo, quo in patre eius et

auo, quorum nominibus itidem ilud vocabulum

Manlins; P.

in eodem lapide adiicitur. — Neinpe illum nonipfo

ante- füengt

Confülatus fui anno hoc monumentüm filio pofuif-

ed qui C

1

fe, fed fimpliciter Confulem fuiffe , atque ita figni-

Vocibu

)

ló

1

iï.:

ficaffe ilium fuum fuiffe Confulis filium , nepotem,

dife

TC

UT

itm

Porro fimilis fere eft PlautiiSyluani

PFOHCPOTCHL

aliqundo

inferiptio, nifi quod non enunciantur omnia vno

Dis, dfis.

verborum tenore , fed feparata confiru&tione , apud

Qui füzimpe

Gruter. p. 452.

Y ploribus

NU PLAWVIDLDVS M. RA N

SILVANVS

Rnen, fv

Vemum dor

COS. VIL VIR. EPVLON.

Vemplis ey

HVIC. SENATVS. TRIVMPHALIA

Omnt don

ORNAMENTA. DECREVIT

Y i!"mm ;

OB. RES. IN. IELYRICO

Cf af

BENE GESTAS

'Irium-

vlimum

31y

em ret, Cs

Triumphalibus: enim donatus eft bic Plautius diu

eiprimebas

poft Confulatum ipfius. .Certe Confularem in llly-

óriy atque i

rico res geffiffe aliquanto tempore poft, apertetra-

1esgelt, u

dit Velleius II 172. In his itaque omnibus Confül

onfalamum a«

notat folummodó hominem Confularem , qui Con-

aLj t

ful fuit, neque fimul tempus aut annum Confuf

lJatus defignat.

Jentis compultà

E Cunfir dugms

Atque ita eam vocem P. gioque Scipionem

, nor d

Naficam in infcriptione donariüi fui in Capitolto

iu&ores volié

Diis dedicati, qu

um fümmi iftius Magiftratus men-

ffe cenfeo,

yhri; vd ol

tionem in ea expre(ïäm voluit, accepi

. enim lt il

o haefitaffe videatur.

Dicit

quamuis Liuius in e

cuius la te

enim XXXVIIL s. Eoamno feiuges in Capilio aurati

ff

antequam p

& P. Cornelio poti , Confulem dedil

2

Je in[criptum e[t.

fefenmunt. [

Ex quo huiusmodi haud dubie fuit infcriptio :

f & Vr

P. CORNELIVS. P. F. SCIPIO. COS.

m p 1 t

DONVM. DEDIT

d eole moit

Af eo. anno Confules | erant - M. Fuluius 'et. Cn.

jn putre u &

Manlius; P, autem Cornelius. duobus jam annis

ld vocibl

ante fuerat, Non ergo fe, quum Conful effet,

ye lum nnm

yüm ilo pofu;g-

fed qui Conful fuerat, donum illud dediffe , ifto

vocabulo fignificare voluit.

Non ignoro equidem

, atque li

differentiam effe aliquam inter Dare et Dedicure ; ac

fium, n

aliquando euenire, vt alius det, ac donet quippiam

T

Diis, alius dedicet, ac Dare eum proprie-cenferi,

ntur

omnia V

qui fua impenfa et voluntate co

nficiendum curauit,

trudione, 4!

vt pluribus ad Valer. Max. L. 4. 8. oftendam. . Sed

tamen, fi rem vere ac diligenter fpe&emus, tum

A N

demum dari donum Diis re&te dicitur, quum in

templis eorum ponitur, ac dedicatur, quoniam in

üN.

omni donatione ((i quid ea differt a datione, vt

iA

LA

volunt, quum in iure Ciuili non pro modo, fed

REVIT

cauf) alienandi et acquirendi dominii habetur)

aditio.

C0

vltimum femgcr eft ipfi illa datio, feu tr

Certe

!

Triur

216

Certe in dono, quodDiis datur, cum idem hono,

nes Confül

qui dat, etiam dedicat, manifeftum eft, non aliud

fules ac Prc

ftatui poffe tempus, quo vere ac proprie dare illud

türde anm

dici queat, quam quo dedicat: nam antea habuit

L. Paulo. |

tantum . voluntatem dandi vel liberam, vel voto

Atqui certi

oblisatam. Quod fi vel ipfo morte praerepto,

fulem trium

vel viuo ac volente alius dedicat, tamen etiam

Praetor obti

t:unc non ante,

am in templo ponitur donum,

anre feciffe

dediffe, et qui

&

Prieturam an

per illum qui dedicat, exifti-

mari et dici debet.

Clariffimum ex his, quando

gto ei isim

T

ID

P. Cornelius feiuges illos auratos deZiffe fit cenfen-

TOntion $a

dus, nempe eo ipfo tempore, quo in Capitolio

Qmw ET

eos pofuit ac dedicauit, hoc eft, fecundo poft

lofem habere

Confulatum anno, atque ita Confülaris dignitatis

fim) tf

vocabulum non pertinere ad z Dediz, neque ad-

(100) venerunt

hibitum effe ad fignandum tempus, fed tantum

femda, ad

ad defcribendum fimpliciter a gefto illo honore

At necdum:

P. Cornelium.

Haefitaffe igitur, vt dixi, in hac

foent, fed

quoque infcriptione interpretanda videtur Liuius,

|

T5 fratres

dum notatu dignum cenfuit, quod,ea Confülem

bregtter di

dediffe , infcriptum habeat,: quum tamen P. Corne-

alteri Conf

lius non quum Coníul effert, (vt illum ifthaec

bellum at

verba, dum ea ita coniungit, quae tamen infenfus

priusqum

inuefligatione erant feparanda accepitle apparet)

toto Confi

fed demum. duobus iam annis poft Confulatum

Gnieum fs

dederit, ac in Capitolio pofuerit.

Neque mirari

guo Pog

valde hanc vetuíti Au&toris hallucinationem conue-

A

(Lis Xy]f

nit, quum eodem modo in explicanda fpoliorum

CItm venjt,

Cofli infcriptione ( nam et in ea Coz[z] non refe-

YtConfüla

rendum, vt ille facit, ad zà dedicauit, fed ad

Cof[is) fecatus Augulít. cefpitauerit: quae etiam

V n6 quid

tantum Le4

res hoc inprimis exemplo viciffim maiorem, vt

Ritione Qu

puto, merebitur fidem.

Et tamen miror aliquantulum, quum et alii et

&ppellar .

&t lib yy

ipfe aliquando Confules ac Praetores vocet homi-

nes

Cl

317

vilem horg,

nes Confulares ac Praetorios, et maxime Procon-

elt, nondni

fules ac Propraetores,

quorum Confulatus et Prae-

tüurae annus iam""fuit exa&us. Vellei. L. 8. de

prie doveilll

5

» antea lbt

L2

auerat ;

L. Paulo. Qui et Praetor et Confil zrium

am, vel v

Atqui certum eft, eum non Confulem fed Procon-

r prueut,

fulem triumphaffe, et fi etiam ex Hifpania, quam

, famen eut

Praetor obtinuit, triumphum egit, non tamen id

onttur domm,

ante feciffe potuit, quam fecundo poft finitam

dedicit, exft«

Praeturam anno, quoniam tunc demum, proro-

Liuiusipíe

x lis, quin

gato ei bisimperio , inde Romam rediit.

1n Oration. Saguntinorum adSenatum, XXVIIT. 39.

iife li nf

o in Caitlo

Quum im Halia tam atrox belum et Hannibalem

, fecunto pl

boflem baberetis, Confules cum exercitu in. Hifpa-

aiam mifls. P.et Ca. Cornelii, ex quo im prouin-

jhrs n

"

"

i, neque u

ciam venert

?

at , uullo tempore defliterunt , quae nobis

s, fel tumum

fecunda , aduerfa boflibus. moftris effeut , facere.

At necdum vllus Coníul tunc temporis in Hifpania

15 lo ho

t did, n t

fuerat, fed quoniam P. et Cn. Cornelios Scipio-

ridetur Lrnus

nes, fratres intelligi patet, de iis, vt res fe habebt,

breuiter dicam. Publius Conful Hifpaniam ex SCto

y e ujiin

amen D. Cortte

alteri Confulum decretam forte accepit, antequam

bellum aut Hannibal inItalia effet.

Verum cum is,

lus t

priusquam ipfe in Hifpaniam abiiffet, aduenraret,

vmon nf

toto Confulatus fui anno in Italia retentus eft; et

aj at

Gnaeum fratrem in Hifpaniam mifit. — Poftea proro-

j Coni'ula,üm!

ato POST. Confulatum imperio ab Senatu uiffas

Naqit n

( Liu. XXII. 22.) cum nouis copiis in eam prouin-

rionem «t

ciam venit.

Frater autem Gnaeus tantum abeft,

jj p

vt Confül tunc fuerit, quum in Hifpaniam eft miffus,

jil n nf

vt ne quidem Confulare habuerit imperium, fed

ituil f '2

tantum Legatus fuerit Publii, adeoque non alia

. quie etiat

ratione Coful vna cum fratre potuerit a Saguntinis

maiorem, Y

appellari, quam quia aliquandiu ante fuerat. Sic

et lib. XXVL c. 35. du confilio arbitror me fuiffe

jm et alii Et

telligsuntur Fuluius ec

qocet Ion

Confulibus Capua. capta.

[

Clau-

"18

ä

Claudius, qui Capuam ceperunt; non in ; fed.ex

je, quae H

«t d.Clt,

onfulatu. Lib. XX XI. c.

9. Ludi a P. Corn.

ml n

Scipione, quos Con[fid in Africa voterat , magno appa-

ratg jaci

Non potuit' hos vouiffe anno, quo

effet , etiam

-n

[/7] t

Coníul fuit, quippe qui. poft Confulatum demum

d

CUU

Onufiii m

prorogato Ímperio Proconful in Africam venit.

Ità - porro et Cic. de Offic. IlI. 26. M. Atilius Regu-

Pat, MIL Gs

lus cum Conful itevum in

Africa 'ex infidis captas

fülicum; qu

effet. duce Xantbippo.

Non potmt neque ille captus

e[t Lipis apu

fiquidem .quam

Te$ dnt& annu

elfe , quum adhuc Conful effet ,

&t VC n 100

phuum.s antea res gefüifle leax:ur, neque tamen

jnitio aüni Comulatum iniit, fed in alterius locum

Trb; Dut. VII

fuit fuffe&us.

Quin aperte Valer. Max: IV.4..6

iateOptimi

-H

051

m ei fuifle

ia at

fcribit, proroga

ob geftas. bene res

mmermm m pro,—.xmum annum , qU(llTllllS literis

Popilo.À

ad (Joniulee fequentes datis fuccefforem petierit:

Confülatu- eiy

Quod haud dubie etiamLiuius tradidit lib. XVIH

quem dixit an

vt patebit, fi eius Epitomen.cum Valerio confe-

füt, jam u

f& Immo lib XXVIIL. c. 4, docet Regulum

h 0? tlo lücorta

neutiquam primo acceffu ad Africam offendiffe,

ipfium, qu

fed res egregias primo annuo gefliffe;. certo argu-

Sel maxir

mento,

aptum -efle. demum. ex Confulatu, . feu

Congeut Ni

apud Vrfim:

fecundo anno, poftquam im Africam Conful.ve-

herat.

la ventis Ae

Caeterum ille. vocabuli vfus iam. olim -in In-

Ci&f et:nor

fcriptiopibus ita frequens fuit, vt deinceps Impe-

addito 2 )

ratorum Augufli nominis titulis adderetur femper

Mmpe lieu

hnon modo mentio fimplieiter Confulatus, fed et

Cofus Coif

eius faepius repetiti numerus, etiam illis annis,

-

Conful

quibus Confulatum non gerebant, et ab aliquo

capere[ f

tempore non Ge.Rrant, vt adeo ex eo folo nihil

&ttm Conj

omnino ftatui pofïït de auno. pofitae Infcriptionis

Xï LQD'U)

aut geftae rei, quae in eadem memoratur.

Proin-

uï Rerls

de grauiter errauit. do&iff. ceteroqui Seldenus ad

fed tutor

marmora Árundeliana, quum in Graeca Infcriptio-

Oa en

ne,

19

n-n, fela

£5

eplas v0 lo vmeov

ne,. quae I'ïadï'ïanllm :»l.uazgxmïï j

li a P. n

z) D. dicit, emendandum cenfuit numerum prio-

f-, Wg.'lü /!Pþa.

rem L in T. quoque, quoniam cum Conful £erzitir

& ahno, qui

effet , etiam Tribuniciam poteftatem fertium, non

lotum demum

decimtim ceperit.

At vero idem ille Hadrianus ia

Mricam vett

Onu£rii Faftis Anno 882..in al

io lapide eft ib.

M. dtilun g

Pot. XII.-Cos. HHI. Et fic femper po£ tertium Cons

T

17

T

j

fülatutn, quo plures non geffi. — Norabilis etiam

246. in quo laudata

xue ille as

eít Lapis apud Grüterum pag.

]

res ante annum exprefti ibidem. Confulatus fa&ta

tidem.quia

eft, vt in fpoliis Coffi. Pofuerunt eum Traiano

; feque táne

Trib. Pot. VH..Cos. V. Tribus XXXV. quod liberde

alterius locum

"7

oda-earuip ettata locorasm

N

h.

If f.

litate Optimi Priucipis comm

1

temus adie&a

adieclioue ampliata fent.

Nam ne pu

]

;

zelts Dene 16

effe Populo R. in Ípe&aculis loca a '[raiano in

quumus Iice«:'is

em pet

o

K

1t

Confulatu.eius. quinto, Plinius in Panegyrico,

ii |

hi

hUI

quem dixit anno, cuius initio Traianus Cos. IIl

füit, iam tum hoc nomine eum laudat cap. $.

Vilerio nf

Pop:

4do locorum quinque stilliia adiecifli , vbi videfis

lo Regilin

de eadem Infcriptione agit.

m ofendl

Lipfium, qui et ipfe

Sed maxime cum fpoliis Coffi, eorumq

ue tituló

e; certo df

congruit Nummus M. Aemilii Lepidi, qui eft

confülra, It

g.

apud Vrfinum o€

tauus, feu vltimus in prima tabu-

a Conil r

iliae... Praefert is ab vna. parte - effie

la gentis Aemi

cjem et nomen Zlexaudreae , a

b altera M. Lepidi,

j olim i .

Sddito PON T. MAX. TVTOR REG. $..C.

jeinceps p*

Nempe ficuti in fpohiis Coffi ex eo, quod dicitue

ereti. ijUW

f

Te,

iC

non. paffi. fumus inferri,

f&

Coffus Confal ea cepi

jlatuss

Confulem tunc fuif

H

e Coffum, quum ea fpoli

ml a

caperet ,

fed cepiffe ea Coffum illum qui poftea

et ab d

etiam Conful. fuit;

ita neque hinc exiftimandum,

eo folo n

M. Lepid

um ,:quum turor effet Ptolomaei Epiplia-

In(aiptiopü

nis- Regis Aegypti,

fuiffe Pontificem Maximum,

u Prote

fed tutorem Regis fui

íffe.eum, qui poftea in Vrbe

Seldens ?

Roma etiam Pontificatum Maximum , praecipuae

; Infcipt?

dignita-

D)

420

dignitatis munus, obtinuit. Etenim mortuus eft

prtinere cen

tor, ad fu

Prol. Philopator, Epiphanis pater An. V. C. 550.

uetbos , illud

quo vel fequente anno rogatu Alexandrinorum ex

dixi , fumma

SCro. M. Lepidus deftinatus fuit tutelae Regis

pupili, cuius regno inhiabant Antiochus Syriae,

videtur fignif

lius Vatia fut

et Philippus Macedoniae Reges.

At XXIII. anno

Serapionis fl

poft idem Pontifex Max. fa&tus eft, et in viuis

etiam effe defiit Epiphanes, vtadeo Lepidusnequa-

& Macedonici

quam hoc er illud fimul fuiffe potuerit; Lcet in

rtpotuit, $

-

nummoconiungantür. Porro quemadmodum titu-

fülacus inligi

mus, er valüe

lo fpoliorum Coffi non re&e intelle&o deceptus

—

fludio, vt ft,

videtur Auguftus, fic etiam Valerius Maximus

huiusmodi nummorum infcriptione poteft fuiffe in

VICUanC POR'I'

tum fs Mete

errorem. indu&us, vt putarer vere M. Lepidum

Adebita fide et

poft acceptum iam Max. Pontificatum, et cetera

Siperelt cont

dignitatis honorumque ornamenta ad tutelam Regis

gerendam fuiffe defignatum.

Nam ita eum fene

fo, quo Aug

fiffe, clariffimum ex eius verbis, quibus ait VI. 6.

Wuptrt, Fa

Senatum sififfe M. Lepidum Pout. Max. bis Confu-

7

Tl quoria

iloagentes n c

lem, et voluilje ampliffumi et integerrimi viri Jaucfi-

zatem. Reip. vfibus et SACRIS compertam exter-

Qu pofteri

gae procuratiogi vacare.

Non recipiunt haec be-

f adiecerint

Aimittebat, : |

nigniorem illam interprerationem, quam nunc

omment, V,

faepe adhibuimus, et qua Plutarcho forte rectius

füccurri poflet.

'Eradit ille in lib. de Fort. Rom.

Sueton, Au

Metelli Macedonici fummam felicitatem extollens,

XXVIIL ai(

Cinnim rf

élatum eum - zezsaguy coldov Ocwrzxuy, w] du

Àt Goltzius:

yowuBoU» Urwrmur, & quatuor fs Confularibus , et

duobus generis Confalaribus.

At ita excufari ne-

g?üus ipfe (

quit, fi fummo iure agas, fiquidem quo tempore

nmis cont

Macedonicus elatus eft, tantum tres eius filii Con-

TWt Ruperm

fulares erant.

Sed ille, quia omnes ad Confula-

pa. 136. q

tum peruenerunt, et ita vere fuerunt vmaruxi,

tone ind

licet vltimus non nifi altero poít mortem patris

lntegæm: ]

ARC T

anno, et praeterea ad felicitatem viri vel maxime

pertinere

321

1 r d?

pärtinere cenfuit, omnes eius filios, numero qua-

n V. C t

tuor, ad fummum Vrbis Romae imperium pro-

ml

ué&os, illud hac loquendi ratione, licet, fi, vt

andrino

j

dixi , fummam veritatem exigas, minus accurata,

tutelae Ri

Ytiochus

3

NT

itt

videtur fignificace voluiffe. Generorum alter Serui-

lius Vatia fuit, Ifaurici pater, alter Scipio Nafica,

At XXIL ao

Serapionis filius, qui et ipfe non ante quartum

ff et n vis

a Macedonici morte annum inter Confulares nume-

Lepidusrenue

merit, It

raripotuit. Seruilius quando, et anvnquam Con-

fülatus infignia fuerit adeptus, nunc fane ignora-

udmoduntite

mus, et valde vereor, ne Plutarchus extollendi

lledo decetis

lerus. Maxima

íftudio, vt fit, abreptus, quod de quinque dici

vtcunque poterat, de omnibus fex tum generis

.pot fulei

tum filiis Metelli pariter enunciando, imprudens

« M. Lepidum

à debita fide et veri cura deflexerit.

um et ctei

Supereft controueríia inter Eruditos agitata de

d euelnfegs

anno, quo Auguftus Parris Patriae appellationem

n i u t

acceperit. Ea quoque huc pertinere aliquo modo

yibus aV 6

vifa et, quoniam funt, qui nummos et lapides Me

. lir Q]

illa agentes in concordiam redigendos cenfent, eo

j viri jïmr?i-

quod pofteri nummis quibusdam iftam appellatio-

?WJPH'MW [

nem adiecerint , in quibus ratio temporis eam non

iunt haece

admittebat.

Onufrius in Faftis, Wolfg. Lazius in

i qugm f

Comment. Vetuftorum Numifm. Cafaubonus ad

ho forte

Sueton. Aug. et Rupertus ad Reinefium Epift.

i r N

XXVIII. ad Confüles Valerium Meffalam , et Corn.

niem erolln

Cinnam referünt, qui annus eft ab V. C. 758.

at (a(' hi

At Goltzius iam annis XXXIII. ante ,. quando Au-

jl t

guítus ipfe Conful v. fuit, id fa&um, probare ex

Nummiscontendit. Sententiae eius refragari exifti-

à exculit I*

gmgüfü

1(1!10f

mat Ruperrus fragmentum Calendarii apud Gruter.

ejus liU

pag. 136. quod

quia noftra cura atque interpre-

m eft, vt hic exhibeatur

; aj Cl*

tatione indiget, dignu

1117-111,

integrum: NO N.

N.

CONCORDIAE. IN.

rünt D

At

yortet P

'

EX. $. C. QVOD. EO.

ARC. FERIAE.

ável a

DIE.

pf[[illf-'e

322

:

DIE. IMPERATOR..CAESAR. AVGV-

et- hus init

STVS. PONTIFEX. MAXIMVS. TRIB.

Auguftus. I

POT. XXI

COS.

XIIL .A. 'SENATV.;

et.ex vtroqut

PATER.

ï

POPVLO. QVE. ROMANO.

hone(tiffima 1

collara fuit À

PATRIAE. APPELLATVS.-' Pro Orufrio

flare boc fragmeutum aix Rapertus pag. 133. haud

Tribunicaep

dubie, quia ex eo liquere fentit: Auguftum Pa-

fragmento, ..

M. Val Mef

zrem. Patriae denium appellatum;.quum iam Con«

ful XHI. eífet, vel 'fuitfet.

Sed ad euadendam

prietetes éon

hanc obie&tionem eadem ratione,' qua faepius iam

—

tuit , ficrum v

in Arcé hibeba

fuimus vfi, refpondéri:pro Goltzio pofler, Au«

guftum toties Confulem iam fuiffe, quum illud in

D

"

[

ague n

Faftis ad eum diem adfcriptum eft, non quum pri-

ia

fila, corfentim

Sed dici haec

i

mum Parzer Patriae: appellatus fuit.

tefpondens |

quidem poflent, fpeciofe forfan ,. non tamen vere,

lorum ad :

vt mox patebit.

Cererum hoc fragmento mani-

[

feftius multo euerti. certum. eft; illorum fenten-

Vi tritio a

tiam, qui initium. iftius appellationis in hoc Im-

Dtrice goté

peratore reiiciunt in annum 75$8. quo anno ille

pl Nonis Fe

'Fribuniciam poteftatem non XXI. fed XXIII. ha-

vbt diferte hu

buit: id quod animaduertiffe debuiffet Rupertus,

bus celebrar,

qui iito fragmento .contra Goltzium. pro Onufrio

pertus iane q

pugnnt.

Nam Onufrius , quem . ille ifto in errore

niam non N

vna cum ceteris fequitur, permotus videtur, vt

habeat, inter

in annum L. Valerii Meffalae Volufi Confülis, fa-

ts Notenjl

-

&um illud confezret , eo folo, quod Sueton. cap. 58.

diebus Nome

dicit, Senatum per. Valeriun .Mt:ülz/am, mandanti-

opus effet, n

bus cun&is, Ausuftum Caefarem faluraffe Patrem

Patriae.

At etiam annus 72:. ex eadem familia

er. D. uj

if etprim,

Confulem habuit M. Val, Meffalam, et eopte anno

T02 menfem

Auguftus Tribuniciam poteftatem XXL cepit. Sed

Q001, -D

tamen non illo, verum fequente demum anno Con-

fütantnr, . |

fulatum XIII. geffit.

Nempe Confülatus inibarur

eomm fs

Kalendis lanuariis, at Tribunicia poteftas a. d. V.

eleganfxüä

Kal. Iulias, ideoque et füperioris anni extreimo,

Mait et ]

et

323

AR AVOT

et-huius initio, XXI. ea poteftate praeditus fuit

IMVS. TNIR,

Auguftus.

Ergo vt ex illo fragmento Sueconium,

À. SENATV,

et.ex vtroque re

m ipíam illuftremus, haud dubie

N0. PATER

appellatio a Senatu

honeftiffima illa Patzis Patriae

^

: Dro Onnf

collara fait Augufto initio anni 7

2

. quo ipfe erat

s ptg r5j. ha

'Tribuniciae poteít. XXI. Cof. XIII. quod congruunt

Atgihn

fragmento.

Eamque ad rem adhibuit Senatus

erióris anni Confuiem, et

; quum ian Go

M. Val. Meffalam fup

d-ad eudenm

rias eo die quotannis confti-

praeterea éo nomine f?

) qu p fl

tuit, fücrum vt fieret Coancordise in tetaplo,

quod

^

ei

—""»"1

répentino

lrzio p A

in rcé hábebat, quoniami res haec g

f

fe, quum n m

gmaximoque voz

?j

eufi, vt ait Suetonius, feu vt Mef-

24

fala, coufentiente Sematu cum Po

p

]o R. cui proins

ft, non qui

yt Seddciut

de refpondens Auguítus precatur, vt bigc confen-

, non tamen t

ii dloram ad vltimum finem vitae perferre fibi

liceat.

fragnento nt?

Dixi initio ahni hoc fa&

im , quia nümerus Tri-

? illorum f

'

s

A

atj

1onis 1 1

lx

]

buniciae poteftatis id poftulabat; immo fa&fini

i

quo 2nn

4oüis Nonis Februariis; vt patet ex Quid. T. Fatk

i

"

vbi diferte hunc diem ea de caufa pulcüris verfis

XL RU

bus celebrat. . Quid vero heié fragmentum? Rus

iif Rupts

"

Qurt

ertus fane cenfet illud ab Ouidio diffentire , quo-

zi pro Oi

ile ifo n erte

niam non Nomas Pebr. fed N.ONS N. adícriptas

habeat , interpretatus illas literas, vt apparet, No-

ffiotüs Yi

(etn v

nis Nouembribus. Abfurde prorfus; quafi fingulis

olufi Confuls

diebus Nomen vel Notam menfíis appingi in Faftis

od Sueton.c

ecfufficeret, fi, vt fit, ( Vide infeript.

/falnn,

d

opus effet, n

t

33. t 134) primo die, feu Kalendis

; fülucfe

Grut. pag.

iil

ipfis exprimeretur.

N. itaque in hoc fragnmiento

ex eiden

non menfem Nouembi

-Un,1ed diem Nefafium de-

m, e p

Paulus ex Fefto: Nefefli dies . litera

notat.

Videfis

Xianre

motantur. Atque ita foletin Kalendariis.

o Uone

femurman

,

eorum. fragmenta

apud Grurerum, et inprimis

nfulatus !

nibïmf

rdinalis Maffei, in quo et

elegantiffimum illud Ca

oteltzs 2

Maii et Iunii Nonis eadem litera adiicitur, immo

^

; anpi &v

/4

2

fingulis

324

fingulis diebus vel C. quo Comitialis, vel F. quo

!

qui Augu(tur

Fa[lus, vel N. quo Nefaflus, vel NP. quo non,

quintum vsqu

Putat Rupert

vt ibidem pag. 133. Gruterus exponit, zgfercifus

feu Ater , qui et ipli funt diuerfi inter fe dies, fed

mos à. pofler

Nefaflus, parte, vel potius Principio.

Nam vt de

quod fadum i

his diebus canit Ouid. I. Faft.

litis; eosue f

toribus titulum

Qui iam Faflus erit , mane nefaftus erat..

Confülitibus, q

Vel denique EN. quo z;ntercifus dies fignificatur,

pellstos fuerat,

qui mane et vefperi Nefaítus, medio tempore Fa-

(ofi ol fent

ftus.

Sunt autem in menfe Februario plerique

tim breuem num

dies Nefafti, nullus omni parte Faftus, et ipfae

feot, que mini

Nonae a purgationibus , quae cauffa nominis nefa-

atque adeo eian

ftorumque dierum huic menfi, proprie Febraatus

1t ficle Hilton

dies, teíte Varrone V. de Ling. L. vocabantur,

&l flicitondan

quoniam tunc Rex facrorum Ferias menftruas edice-

Vereloqur, ne

bat.

Et ne quis putet, a Nefafto die abhorrere

um nunc ago.

Fess, fciendum eas faepiffime, vt et facra ac

d. Qu

Ludos ittis diebus , qui per fe nec atri nec religioft

fülitum ii tem

fünt, fieri.

dentes rf

Sed, vt e diuerticulo redeam, conftituto. iam

gulo delifiy:

non folum anno, fed et die, collabitur Goltzii

m Caefor f

quoque opinio, cui tamen etiam Suetonii locus,

füerit publice o

quem nihil fibi obeffe putat, vel maxime, mea

dendis pf

fententia, obeft, eo quod illic Meffala, cuius ipfa

N ROMZE tl

verba, vt et Augufti refpondentis fe retuliffe pro-

300 dlctis y

fitetur Au&or, imperatorem alloquitur his verbis,

$U'O, qqm i

Caefar Augufle.

Iam vero hunc nouo p!'Ol'qu et

Tone eng qui

inaudito antea /4ugu// cognomine aliquandiu poft

Wciptiong,

quintum eius Confülatum ex $Cto in Munatii

T Qd

Planci fententiam fa&o honoratum fuiffe, fatis

Q & hisc-

conftat ex Dione et Cenforino, qui

diferte non

fed et diem

Xiïïug GRED dl

modo ad feptimum eius Confulatum,

Ill)nv nte, foq

XVI. Kal. Febr. eius anni id refert.

Quid ergo

wïilum, Cm

ftlatuendum de nummis, quos Goltzius allegat, et

qui

guüi, Dote

/

325

dl vel u

qui Auguftum etiam ante XIIT. Confulatum ad

LNP. quo am,

quintum vsque hoc Patris Patriae titulo infigniunt?

pontt, iaj

Putat Rupertus Epift. XXXIV. pag. 2 19. hos num-

inter fe dies, l

mos a pofterioribus Imperatoribus reftitutos, id

quod fa&um multis aliis vetuftate iam pene abo-

jo, at

litis; eosque folemnem hunc et vfitatum Impera-

toribus titulum de fuo adieciffe etiam illis Augufti

ff ent.

Confulatibus, quibus nondum Parzer Patrise ap-

t dies fignic,

pellatus fuerat.

Conuenientem fane noftrae de

vedio tempo P

Coffi fpoliis fententiae.

Nam et fic a pofteris in

sbruario pltrme

tam breuem nummorum infcriptionem collata fuif-

: Faftus, et pl

fent, quae minime congruebant in vnum tempus,

jffinominis n

'atque adeo etiam inde appareret clariffime, non

ropne n

iti facile Hiftoriarun! fidem ex huiusmodi titulis

; L. vocibantr,

effe follicitandam. Sed tamen, vt fimpliciter et

smenfirtas eicee

vere loquar, nec contra animi fententiam caufae,

]o dic ahhorere

quam nunc ago, faueam, non-gutem ita fe rem

v al

habere.

Cur enim non etiam ante Quintum Con-

.a ec ctiool

fulatum illi temporum vel negligentes vel impru-

dentes reftitutores hanc Patris Patriae ixiaew Au-

guíto dediffent? Cenfeam potius, quum non fo-

j, confito i

]um Caefar, fed et Cicero hac appellatione autea

collibitut Gol

; ueroni ls

fuerit publice ornatus, eos, qui nummis his cu-

dendis praefuerunt , priuata adulatione , nimis pro-

ve] maime, 1

fe&o Romae tunc vfitata, hoc honoris folummodo,

of cuni

sfe genillle p

non alicuius poteítatis vocabulum addidiffe Au-

guíto, cum iam folus rerum potiretur. Qua ra-

g t

tione ego quidem femper lapidum et nummorum

mouo

onrfüï [1

ii p

infcriptiones, fi cum diferta et expreffa fcripto-

rum au&oritate pugnare videntur, conciliandas

(Cto in

fonatt

[o, fts

cum ea huiusmodi in rebus exiftimo, vt alibi plu«

um füi

xibus oftendam.

Multum me confirmat, quod

Ui di!&f'e 00l

non ante, fed ftatim poft vi&um et füblatum An«-

n, l& (ie

tonium, Confulatu demum quinto Caefaris Au-

; Quic?

gulti , notae iftius cognomenti innummis expreffae

^

(ius allegafï lï

Pj

apparent.

326

infolita fort

apparent.

Er credibile eft, poft eam vi&toriam

detrahant ed

ante Confülatum XIII. faepius hoc cognomentum ei

fubditis effre

publice priuatimque delatum effe, aeque ac Tri-

buniciam poteftatem ante XI. Confulatum , de quo

gam hoftes.

ex Dione res eít certa: fed ab illo non ante re-

lic nobis F

his Animadue

ceptum, quam Nonis Februariis Confülatus de-

l

$

"

f,

jf

cimi tertii, atque ideo exinde demum in perpe-

Cbþw M

tuum inductum effe vfum.

Et notae fünt fatis

et dein hoc f

artes huius maxime ambitiofi Principis, dum ab

ul lacum. t

ambitione alieniffimus videri volebat; cui proinde

yerfudit Audo

x inilloc pre

nihil conuenientius, quam vt faepius antea roga-

tus, tunc tandem, quafi per fummum iftum fena-

jus nomen non.

tus ac populi confenfum, expugnari fe fimula-

Verom longi

ret.

De Caffandro Macedone teftatur Plutarch. in

3 dodiftmis vi

Demetr. ipfum Regio nomine abftinuiffe , quamuis

i, immori

