Tribunum, nego eius fanguine commiffam vel

Yoiun Qs , d

E

coeptam profcriptorum caedem , nego denique in

Ümnes enim , Q

illa proferiptione periiffe.

Tribunus. pl. fuerat

fo, l, e quic

fuperiore Antonio. et Dolabella Coff: quo Caefar

« Caefare

ani

Eu

m

a coniuratis eft interfe&us.

Nam ab eo Antonius

adoptiui ecem

5

conful a. d. VI. Non. O&ob. in concionem, vt à

quur. ib Rep.

Tribuno, produ&us turpiflime difcefferat , Cicero

àc Lepido Tri

2d Famil. XII. 3.

Et boneffiffimis - concionibus . et

interfedis crü

!

4

jaepe et-.iure vexatus, ;'eum. viciffim:. non- folum

plifimis ciuibu

T

templo, verum etiam 'aditu Capitolii, vbi Sena-

ipfem Canutiu

tum habebat, prohibuerat. Philipp. IIL. 9. Ab

nedum Tribun

€o Caefari O&auiano ab Antonio, Confule adhuc,

polt, cipta?e

diffidernti, ac cum populo agendi facultatem pe«

Equites ad ac

tenti concio pro poteftate ac iure Magiftratus tri«

flante difertim

bunicii data, Dio. l. XLV. Neque tamen Cae-

dli, e Ti (

fari huic fuerat antea amicus, fed tunc quoniam

Tirus) Contti

is ab Antonio repulfus , ad bonos 'et inprimis Ci«

t O&euiano

ceronem fe contulerat, ei contra Antomum faues

ais fidem con]

bat, et quum vterque cum exercitu ad vrbem ve-

quod O&ui;

niret, Caefàri occurrerat , intelle&taque eius. fen-

olim homine

tentia, palam in concione pronunciauerat, aduen-

Tillites con

&

KT

er

tare Caefarem inimico in Antonium animo ,ac de-

futii, C. Ely

cere €os, qui Antonium tyrannidis affe&tatae in-

Ncem, tzng

fimularent, Caefari fe adiungere, nullum quippe

T'radic

depopofcerin

alium in praefentia exercitum habentes.

els Tribuni

haec Appianus E«guA. H. n. 553. fed turpitet

t tàmen ver

quod ad hiftoriae fententiam corruptus: Kerzue

fed olerius,

6 jpunpxos s ÉxSg0s Qv Avzuv/a «g) map uurg Koirope

Vertitur: Cauutius Tris

—*Au;ws Is fü

QiAos ) VaX T Kocf?zg:.

Cf quii, |

éunus pl. inimicus. Autonio, Cae[ari vero amicus,

Senatu d

buic obuiam profectus.

Quia Graeca vitii funt ma-

1 cum C

nifefta ,. idcirco regiae editionis Curator legi iuffit

RUs omimr

.erä, idque receperunt deinceps alii. . At tu, vt

omnia

tidm imbuir

55

tbie ficerfe Ar

omhia re&e fe habeant, et Veritan congruant;

t Banf Coff fuife

exigua prorfus mutatione potius lege: Kozzep 8 v

& commifum vel

Kaicupi QiXoc ; quamuis ueque Caefaris effet. amicus.

: Dgo denique n

Omnes enim , qui cum evgewoxzóvus Bruto et Caf-

bunus j füexit

fio, h. e. qui cum Rep. fentiebant, alieno erant

Coff. quo Cefie

4 Caefare animo, veriti, ne quando is patris fui

1 ab eo Antonius

adoptiuinecem vlcifceretur. Quod et fecit poftea,

Concionem, vt a

quum. ab Rep. iterum defciuit, et cum Antonio

fcellerat, Cicero

àc Lepido "riumuiratum inuafit, profcriptis et

Vs coniomius. t

interfe&is crudeliffime Viris optimis atque am-

ilim. non- folunt

pliffimis ciuibus. ^ Quapropter tandem etiam hunc

itolii vbi Sene«

ipfum Canutium, non tamen profcriptionis factae,

lipp..IIL; ..Ab

nedum Tribunatus illius anno, fed quatuor annis

, Confüle adluc,

poft, capta Perüfia inter multos alios Senatores et

| facültatem; pe«

Equites ad aram D. Caefaris occidi curauit, te-

: Magiltratus trie

fante difertim Dione lib. XLVIIL. — Er Senatores

qie tamen Caes

alü, et 1;. (les. enim in Graeco T:gípos, non

d tunc quonam

"Tizos) Canutius , qui quondam "Tribunus pl. concio-

uem Octauiano Cae[àri dederat , madiati funt.. Dio-

; et inprinis Ci«

Antomum fatee

his fidem confirmat Appianus EuQ. V. n. 700. nifi

itu ad vrbem ve«

quod O&auianum crimine caedis in bene merito

ólim homine fa&tae liberare ftudet, et culpam in

Qrque eits fen«

ciauerat, aduene

milites confert , quitumultuantes, fi credimus , Ca-

manimo, 4c de«

nutii, C. Flauii, Clodii Bithynici atque oliorum

necem, tanquam praecipuorum Caefaris hoftium

dis afetlatae it

nullum quippe

depopofcerint.

Anpimaduertis Le&or , quam falfo

bentes. Trudit

eius Tribuni fanguine commiffa dicatur profcriptio.

Et tamen verum eft , Tribuni fanguine commiffam,

j fel turpjrcr

ruptus: Kuezi

fed alterius, id quod decepit haud dubie Velleium.

nj u Kairutt

Saluius is fuit, qui Tribunus pl. Hirtio et Panfa

2771 Ttis

Coff. quia, cum primum, ne Antonius hoftis a

Senatu iudicaretur , interceffiflet, poftea in omni-

jj amiatty

»vitii fünt m«

bus cum Cicerone contra Antonium fteterat , pri-

mus omnium fuo fanguine, Triumuirorum faeui-

ritorlegi i

tiam imbuit, capite truncatus, in conuiuio, quod

j A

audito

onia

D a

56

audito illorum in Vrbem aduentti , neceffariis fuis

Phstsrehns .quo

T

parauerat. Difcimus id ex Appiano Eug.

IV.n.598.

1

[, 4. produnt.

Coepit malum caft ab iis, qui in Magiftra

tibus eraut,

j;:

tius, videam

]uius. . Xbi

et primus iuterfecfus eft Tribunus l. $a

; quos 1n 2

pluribus de infanda eius nece,.quanq

uam facro-

elifos dit C

fan&o Magiflratu praediti , agitur,

Afconius

Àp. Clandium

quoque Pedianus grauiter cefpitauit,

nem, vidus

confundens duos,

qui eodem tempore vixerunt

Md

ta

Dolabellas , a

ccufatos alterum a $cauro ; alterum

ldl

4 1

L

?

Y $i

a Caefare, inque iis identidem commemorandis

Pighius) qui

varie flu&uans ipfe, et quantum in fe eft , incer-

epertiit s per

tum dimittens Le&orem, .vt videre licet Manu-

sutus of Dila

tium in Notis ad Diuinationem.

Omnia clariffi-

xim am; Dol

me vt pateant, ita habeto,

Duo fuerunt Dola-

bellae iisdem plane nominib

us.

rum liberüm,

Alter ex Prae-

quiti, müfer

tura praefuit Ciliciae,

cui Legatus et pro Quae-

Summ ;

ftore fuit C. Verres.

Accufauit eum Scaurus , . ét

ti'iz:mpr'x ?.zi.qn

'q

damnauit, teítimonio vfus etiam. ipfius Verris,

[ris r

cui proinde flagitium illud fae

/

ij!'fere.

pe exprobrat Cicero;

C admini

Huic Dolabell

ae Ciliciam fuiffe prouinciam ét

Cumque àgmo

legatum. Verrem con(lat ex Cic. in Verr. T

17.

delirodbanm

Accufatum a M. Scauro,

et condemnatum .ex

Cap. 3 1. et inprimis 38.

quibus ab F

Alter, Coníful fuit cum

M.v Decula an. V. C. 672.

et Macedoniam

eum faffe q

oportuerit;

habzt prouinciam atque ex ea triu

mphauit.

Cic.

j

ín Pifon. c. t9.

1

Wi (tidem d

T25

C

Hunc accufauit C. Caefar ado-

rei

cens anno aetàtis, vt vult Au&or de caufis

Tünnüs imn

corr. eloq. vzo ez vicefimo; quamuis etiam. hoc

quidem of

u ln l

ex Suetonio conuellat et erroris arguat Cafaubo-

Putem fiy

nus ad Suet, Caef in c. 4. fed abíolutus is . eft,

defendentibus C. Cotta et Q. Hortenfio Cic. in

kïgenäumqu

Bruto c. 92.

De Cotta illius patrono contra

Aeque in ho

Caefarem etiam Val. Max. VIII. 9. 3. vbi.tamen

nllFicle NT

male L. Cotta vocàtur.

qm&em ) lf?t

Fuit enim C. Aurelius

Cotta Conful A. V. C. 678.

Abfolutum hunc

eum Oportu

Plutar-

M

"U fetefrarits fs

Plutarchus .quoque, et Suetonius, tum Velleius

lob sgp

H. 4. produnt.'.fam vero:vt;haec mifceat: Afco-

lagifratih Qf

nius, videamus.

Primum:in Diuin. pueros!zob;-

Jl alim,. Vl

les, quos in accufationibus ab Hortenfio. adhuc:

guanquam ficro-

elüfos dicit Cicero ; cap.. 7. interpretatus primo

Ap. Claudium, .qui cum.accufaret Ter. Varro-

Auiter cefitau,

nem, viérus;ab Horteníio - fuetit; fubiungitz

impore vixerünt

Siguificat.et Caefarem, item adole[cemiem , in Dola-

Yeuro, alterum

&ella veo ex. Sicilia, (1. Gilicia , vt iam monuit

commeriorandis

Pighius) qui quidem dammatus uon efl, quanttum

in feeft, incer-

oportuit ; per: Hártenfii gratiam.

Namn fi 02 : dazi-

lere licet Manu-

natus ef- Dolabella, quomodo-poffea. dicit Tullius

Omnia clarifi

idm iam; »Dolabella, neque me tui, neque-tuo-

) füerunt Doli«

rum liberüm;,:quos tu miferos in' egeftate reli-

Alter ex Drae-

quifti, miferet?

Significare - poteft ,. Jane.. etiam

s et pro Quae-

Scaurum ,. «qui . alterum - Dolabellam | Confalavem

um us , ét

triumpbalemque -accu[auit:j; et. potuit eidem Horten-

^

-

1 ipfius Verri,

/

$

us refifiere. - Vides accufationem eius, qui Cili-

yprobrat Cictro;

ciam adminiftrauerat, Caefari perperam. tribui,

prouncam &t

eumque agnofci quidem damnatum, fed quoniam

in Verz, L.37.

defignabantur. a Cicerone ii tantum Accufatores,

ndemnatum «ex

quibus ab Hortenfio elufis rei euaferint, fingit

;onfül fait cam.

eum fuiffe quidem damnatum, fed non, quantum

er Macedoniam

oportuerit; .. In antiquiff. ed. Veneta annt 1477.

nphauit, Cic.

qui quidem damnatus efl , quantum oportuit, . Hot-

C Caefür ado-

mannus immifit negatiuam , et exp. Damoaatum

&r de caufis

quidem effe, féd uon tanti, quamntum oportuit ,-in

uis etiam hoc

quo tamen Latini fermouis vegulam mutare cenfet.

gut Cafoubos

Putem alio. ponendam loco negationis voculam,

jolutus i$ elly

legendumque q. q. damn. fed non quantum oportuit..

tenfio Cic. i

Neque in hac locutione violatur quicquam Gram-

r0no Contta

maticae Syntaxeos.

Senfus enim eft, damnatum

», vb tament

quidem ,. fed non in tantum, in quantum damnari

IC- Aurelius

eum oportuit, non tam graui poena quam.opors

olutum hune

tuit.

Nam. cum tanti vel tantae fummae damna-

Plutat-

D ;

tus$

:w

58

À

tus qui dicitur, fignificatur fummz,

quae- eft

ghre eft. - 3

imata eft

iflhaec. emend

in ipfo crimine et accufatione, qua aeft

lis vel.caufà ab accufatore aut iudice: at cum in

tuin longinqua

tantum, in quadruplum, in opus, in metallum

xotabula;. vt!

Bt eo minis !

et fimilia quae re&te et. dyzAzyus dicüntur, et ali-

fed etin Orit

quando apud veteres occurrunt, fignificatur jpfa

poena, quae damnato fübeunda et praeftanda.

uf deprele

llüd/potius in his Afconii verbis eràt notandum,

videatur , eade

quod contra regulam moris Romani pofuit in dam-

ere ei cogit

nationibus magis et minus: et pro arbitrio iudi-

bella agens, q

cum. illo Reip. tempore variauiffe voluit poenas

fuo. oppugnà

reorum. . Contra enimiudices tunc pronunciabant

autem- Dolabe

Dolobelam .al

folum modo , vtrum is quiaccufabatur verereusefz

Ad bomm t

fet, et conui&us eius criminis; cuius accufabatur,

nec ne. Poena autem cuique crimini:íua lege

fiom, et an

erat conftituta, quam fine vlla variatione damnati

t lipfum ?

fübibant.... Diferte Cic. proSulla c.23. - Nemo iudi-

quoniam Cic

damnati Dol;

€iuin veprebendit , cum de poeua queritur: , fed le-

gem. Dawmatio emim iudicum efl , poena legis. Pari

ttiam ipfe j

deinde errore Afconius a Scauro ftstuit accufatum

Atti[itures,

Dolabellam confülarem , qui accufatus fuit a Cae-

clrius er ve

fare, fed abfolutus eft defendente: Hortenfio.

ponit libero:

Nam vere Hortenfium huius Dolabellae accufatori

decit, reuoc

reftitiffe , quod ille ex:conie&ura dubitanter adeo

btc Cn. Dj

ponit, nos fine vlla haefitatione adfirmamus , et

TIS Qr'afjones

paulo ante ex Cicerone probauimus. Neque vero

ïr'f):gar.

hac Afconii criminatione plane excludimur, fi

tijiie D)

maxime, quod vult Pighius ad Ann.' 675. accu-

LTMPE

fatorum nomina. Caefaris et Scauri tranfponantur.

J

j

tll

i

JLct dagy

Nam eripi id mihi nequit; mále tamen hunc re-

ta el

a

"

t allt

ferri etiam illius Dolabellae, qui damnatus eft,

Wentar

1

.'.X, '

et cuius affli&am fortunam faepe deplorat in Ver-

& anten er(

rinis Cicero, Accufatorem, quum hoc loci ii tan-

Q.Ec P

of*

OICTC[I

tum a Cicer. intelligantur,

quos.in accufando

ilonis R.

Hortenfius non ex parte aliqua, fed fimpliciter.et

&d (ic g

Qu

plane

59

i, que:eft

plane elafit. - Sed et nimis profe&o licentiofa eft

qua aellimatz eft

ifthaec emendandi ratio; qua vtitur Pighius, in

idice: at cumin

tam longinqua.inter fe loca tam -diuerfa. inuicem

15, in menillum

vocabula, vt funt Caefar et Scaurus, traliciendo.

dicantur, er ali-

Et eo minus recipi poteft, quod non hic folum,

fed et in Orat. de Praet. Vrb. eodem .modo. pec-

figniiciur i

L et praeftanda,

ca(fe . deprehenditur Afconius, et . ne peccaffe

erat notandum,

videatur, eadem tam audacula crifi iterum fuccur-

Nam.et illic de.Dola-

1l poftitin dam-

rere ei cogitur Pighius.

to arbitrio 1Udi«

bella agens , quem Verres eius Legatus teftimonio

? voluit poenas

fuo oppugnauit et prodidit, addit: Zdccafarores

Nam . Scaurus

Cpronunciabint

autem - Dolabellae . Cae[arem dicit.

r Verereusefa

Dolabellam . alium | accufauit , mec daumare . potuit.

tuy accafibatur,

Ad.bonam tamen mentem.ac fuam fe recipit

rimini fna lege

fidem , et antea vel fui fe oblitum vel incogitan-

tia lapfüm prodit Commentator, quum poftea,

atione damnati

a Nanitdi-

quoniam Cicero deinceps in ead. orat. diferte

iriur, f h-

damnati Dolabellae accufatorem dicit Scaurum,

)/

2l

etiam ipfe izimicos.eius Dolabellae interpretatur

0010 i

o

qr. Pal

etuit accufirum

Accufatores, addito feilieet- Scaurum.

Sed nihil

atus füit a Ce-

clarius et verius eo, quod in orat; pro Scauro

nte. Hortenfio.

ponit liberos fuos ab errore, in quem ipfe inci-

«derat, reuocans.

Ne forte erretis, ait , et eundem

ellte accufitori

tubitanter adeo

bunc. Cn. Dolabellam putetis effe , n quem C. Caefa-

firmamus , et

zi$ orationes. legitis, fGire vos oportet , duos eodem

zempore f'üiffe ,. et praenomine , et. momine , et cogna-

, ; Neque vero

anine Dolabellas.

Horum igitur alterum Caefar. ac-

xcudimur, !

y, 65. dC

cufauit , uec damnauit , alterum: M. Scaurus. accu-

jauit.et damnuauit.

Quae, malum ergo negligen-

tmnfpoüdmun

tia eft, aliter in aliis docuiffe, et reliquiffe com-

men hn te«

mentariis, quamuis haud dubie, vt ex his colligo,

dunmatus &^

et antea et fingillatim editis.

Veriflima enim funt

aloricin Ver

haec poftrema, . nec aliter fentire debuerat Vir in

hoc loci ii tf

Hiftoriis R. ceteroqui verfatiffimus Seb. Corradus

n accufandü

2. Vt. facit , exiftimans, vnum

ad Cic. Brutum c.

fuile

| implicitet

(

;t

60

fuiffe Dolabellam a Caefare primum, et deina

jato 6 3e.) |

Scauro accufatum;

um ey fenter

Pari fucceffü Pishius, non iam Emendalxdo, fed

milife id , qu

fingendo multa indi&a et inaudita tuetur Pedia:

dumnatus. - N

num , quando is ait in Diuin. P; Rutilium-Rufum

affentiri malur

mm, Necen

Virum innocentiffimum , et tamen. àb Equitibus,

penes quos tunc temporis iudicia erant, damna-

cii .Ef po

;

tum repetundarum ex Afia, Omaeflorem in ifta

non folebant 1

prouincia fuiffe Q. Mucii P. F. quem ceteri eius

infimi 1d genu:

fosibus fuifer

Mucii Legatum fuiffe dicunt, ét qui, cam Mucius

Afie praefuit iàam dudum Vir Confularis fuerat;

cogtare, Vm

quippe decem annis ante Mucium Confulatu £ün-

minitione erip

&us.

Verum ille, vt haec conciliet ; comminifti-

mentzrii Audto

tur Rutilium et Legatione et Quaeftura irritaffe

Legitum quid

aduerfus fe publicanos, qui eránt Equites ;:'et

eius Qutetore

vtriusque muneris caufa damnatum.

Legatum au-

Proquseftoren

tem fuiffe Q. Mucii P; F. fed'diu ante Quaefto-

ii Clicia leg

rem Q. Mucii Q F. quem et ipfum propterea fta-

liusdefanfio,

tuit Afiae praefuiffe Propraetore an; 632.

At di-

Aíconius fim

ferte Afconius quum Rutilium Mucii Quaeftorem

hn pro Quar

damnatum dicit, de eo fe Mucio loqui teffatur,

Cere potui i

32 ctiius bonorem Afsani diem feflum Mucia momina-

türe fuo confe

rint.

Is autem omnium confenfu eft Q. Mucius

Ten Propraer

P.F. Q. Craffi in Confulatu collega, qui Afiam tam

Quendo enz

fan&e adminiftrauit, vt Senatus R. deinceps in fuo

Dicatore a

decreto omnibus in eam prouinciam ituris illum

QUi reuera n

tanquam officii füi exemplum proponeret. Prae-

pulo füerat c

terea nihil Afconius vel alius quisquam de duplici

àud i £

er diuerfo ac tam diuerfi temporis füb duobus Mu-

eündem Rari

ciis in Afia Rutilii munere, fed tantum quem alii

Legatum, eum ille Quaeftorem Mucii, quod

UI fm,j

V0 non inc

publicanorum libidini obftitiffet, ab Equitibus

damnatum dicit.

Accufatus autem et damnatus

& in belloy

eftf, cum iam M. Antonius et L. Craffus füm-

q?e al fm D

Coxiatu &

mi Oratores Viri Confulares . effent ,. (Cicer. in

Cültos dligen

Bruto

61

TtUm, et deij'a

Bruto c. 3o.) h.. e. minimum XXVI. annis poft,

quam ex fententia Pighii Quaeftor fuiffet, et com-

Y

emendando, fed

miliffer id ,.quo nomine, quamuis iniuf

te,

fuerit

& tuetur Pediae

damnatus.

Nos itaque Valefio ad Exc. Peiresk.

Ratilium Rufum

affentiri malumus ,qui falfi hac in re arguit Pedia-

n àb Equitibus

num. : Nec enim vt ille monet, Quaeftor Q. Mu-

erant, damnie

Nam

cii P. F. effe potuit, qui Confuüliam fuerat.

iaefrem n if

non folebant illo tempore poft Confulatum repeti

tiemt ceteri eius

infimi id genus honores, nifi fi quis Senatu a Cen-

i, cum Macius

foribus fuiffet.motus, quod de Rutilio nefas eft

ifülaris füeraty

cogitare.

Vnum tamen füpereít, quo ex hac cri-

Confülutu n

minatione eripi forte queat Ciceroniani huius Com-

et, comminifti«

mentarii AuCtor.

Iuiffe fcilicet Rutilium in Afiam,

aeftara iritaffe

Legatum quidem Mucii, fed poftea mortuo forte

eius Quae(tore fuiffe illi fimul pro Quaeftore , feu

i Eguites;et

Leitum at«

Proquaeftorem, plane ficuti Verres Cn. Dolabellae

ante Queefto-

id Cilicia Legatus; et dein Malleolo Quaettore il-

liusdefun&o , etiam Proquaeftor fuit.

Nam quod

? proptere f«

6j Ardi

Afconius fimpliciter Onaeflorem vocauit, qui ta-

a Quaeftorem

men pro Quaeftore tantum fuiffet, eodem id fa»

cere potuit iure, quo Rutilium cüm Mucio Prae-

logii telatr,

Mucia inimte

zore fuo confenfiffe hoc eodem in loco ait, qui ta-

men Propraetor , vel potius Proconfül proprie lo-

elt Q Mucis

u Afíam tam

quendo erat appellandus.

Atque ita Q. Fabium

Didlatorem ab omnibus dici fcribit Liuiuslib. XXII.

deinceps in flo

qui reuera non Di&ator, fed pro

ym iturisillum

þDi&atore a po-

oeren, Pne-

pulo fuerat creatus.

Haud ità fácile excufari poteft PomponiusI&us,

um de duplic

eundem Rutilium Rozae Confalem , et. Afiae Pro-

jb duobus Mt-

Ille

Iturmt quem at

confulem fuiffe tadens $. 41. de Or. Iuris.

vero non in quietam prouinciam, qualis tunc Afia,

Mllciiy qUO

. fed in bello vel certe terrorebelli exercitam , quae-

a Bguiribts

- et damnitus

que ad fui praefidium requirebat exercitum, ex

Confulatu fuit miffus.

Vnde Marius, cum ei fa-

Craffos fur-

cultas eligendi exercitus effer data ex duobus , qui

u (Gicer. n

fub

prato

02

sullusortino

l

fub-Rutilio Proconfüle'et qui füb fe ac Metelló

a

AtT

meruerar , Rutilianum praetulit , quanquam mino-

[

nr

[

j

"N

[

rem, quia eum certioris effe difciplinae arbitraba-

tur tefte Frontinó Strat. IV. a.

Praeterea vix du-

i auditr;

-

ic, vt fuum f

bium eft, dici illa a Pomponio, refpe&u celeber-

rimae Rutilii repetundarum ex Afia damnationis;

b aliena manu

Sed tune Legatus Proconfülis fuit, non Proconful

gmmortzles! q

tidemabfoluas ;

ipfe. Quid ergo Rupertus, qui id ftudiofe egit;

vt Pomponium vbique erroris liberaret, violens

monio fidem al

tiflimis licet, et tum a linguae Latinae vfu, tum

Ti notae atqu

1

& codd. fide remotiffimis interpretationibus atque

Vertum Max

dum et ille C

emendationibus? Nullus dubitat etiam hoc loco

!

intercidiffe quaedam, et idem, quod alios, fcripfiffe

U

Pomponium; videlicet Afiae Proconfuli Legatus

legati vifis in

Juit. " Verum ea hercle vis eft, qua fi liceat vti in

duli, argente

illis libris, quorum fingula verba, ex tantae aucto-

Yif obtuleri

ritatis et vetuftatis, quantae eft Pande&es ille Pi-

ibierint,

fanus , membranis defcripta habemus , quid in aliis

Et fine lp

non liceat? Et vero Pomponii huius memoria ac

Tuberanemi (

diligentia, quam non eximenda omnino fit huma-

milise mll r

nis cafibus, vel hic ipfe paragraphus, ne longe

eidem (aii «

abeamus, oftendere abunde queat. |Nam, vt ta-

gente ex Tuji

ceam quod cap. IX. declarabimus , male hic L. Craf-

Vt enudite

fum; Nobiliflfimum illum oratorem Mucianum , et

Ponpu, j

P. Mucii fratrem dici, atque ex Cicerone /&orzm

Quis ergo Y

difertiffimum laudari, quae, partim in P. Craffum,

riap Dropter,

partim in. Q. Mucium conueniunt; etiam.Q. Tu-

Demmen inte

beronem L. Pauli nepotem in eod. hoc paragr.

Dettus etinte

Confuleim fuiffe adfirmat , quamuis aperte eum Ci-

Un, mnop-

ceroin Bruto c.'31. propter vere Stoicam et vi-

0mnes deine.

tam et orationem, ogoribus qaiorum vefpondere

Mlogieas N

"on þotm;/]?. h. e. ad honores a maioribus eius ge-

RUt, intel

i

ftos peruenire non potuiffe teftetur, quin immo

:

Qu s.

non modo Confulatum, fed ne Praeturam quidem

EU

il,r,

obtinere quiuiffe. Val. Max. .VII.. $. et praeterea

COnuen

n

nullus

k: &

63

ib fe c Metali

nullus omnino Tuberonum in libera Rep. Conful

quinquam mino.

in Faftis occurrat. — Verba Pomponii funt:./.Q. 7z-

iplinae arbitraba-

&ero ille Stoicus Pauaetii (fic enim leg. cum Cuia«

Preeterea vix d.

cio) auditor , qui et ipfe Conful..: Rupercus etiani

refpettu celeber.

hic, vt fuum fibi morem obtineat, poftrema ifta

Afia damnationis,

ab aliena manu profecta fufpicatür. At per Deos

t non Proconfül

immortales! quae ratio eft, Pomponium vt iden-

id fludiofe erit,

tidem abfoluas , toties vetuftiflimae fcripturae tefti-

beraret, violens

monio fidem abrogare, quum ipfe multo deterio-

atinge vía, tunt

ris notae atque inferioris aeui codicibus credas,

tionibus atque

Valerium Max. erraffe, licet obnitente Reinetio,

etiam lioc loco

dum et ille Confuülem quendam appellat IV. 5.

ddlios, cipfifie

- Tuberouem cognomime Catum, cui Aetolorum

aronfi Legatut

Legati vifis in menfà eius fi&ilibus, gentis fuae

i liceat vti in

iuffu, argentea omnis generis et magni ponderis

ex tantae audto-

vafa obtulerint, fed reie&i cum fuis muneribus

abierint.

vdeftes ille Pr-

Et fane lapfus eft Valerius, non folum quod

us, quid in alüs

jus memorià aC

Tuberonem Confülem facit, cuius nominis et fa-

miliae nulli reperiuntur Confules, fed et quod

nnino fit huma«

eidem Cazi cognomen tribuit, id quod in Aelia

Jnus, ne longe

— Nam, vt t

gente ex Tuberonum familia nulli omnino adhaefit,

vt erudite oftendit Rupertus tum in Notis ad

valehic L. Cráf-

Mucianum, et

Pompon. $. 38. tum in Epp. ad Reinef. 34. et 49;

Quis ergo Valerianus ifte Conful, cuius memo-

icerone Jfarut

riam propter editum eximiae prorfus continentiae

n P. Craffum,

etiam Q,T«

Ípecimen intercidere minime decet? Haefitat Ru-

pertus et inter ea refert, de quibus pronuncian-

d, hoc pazg

dum,

non liquere.

Corradus , Pighius, et

pert eum C«

Stoicam et Vi«

omnes deinceps, qui Corradi Hiftoricas et' Chro-

nologicas Notulas in margine Valeriano retinue-

um n

xipus eius ge

runt, intelligi putant Q. Aelium Paetum Confu-

lem an.586. $iquaeras, qua caufi: Nulla haud

, quin immo

dubie alia, nifi quod praenomine cum Valeriano

mram quidem

T meterel

conuenit, et quod putant omnes Aelios Paetos,

poit

mullus

64

poítSextum, dé'quo mox,; etiamlCari víurpaffe

«t am obféruam

Certe ille

cognomen.

Quod: ezo non cenfeo.

eadus Muf à

nusquam; quod ício, Czusappellatur, nec quic-

Aemiliani £rater

quam de eo traditur, quod huc pertineat. Multo

fuecit L. Pault ne

grauius cefpitauit in declarando hoc Confüle ipfe

Q. ATMILIA]

Plinius Nat. Hift. XXXHL r:. dum, vt faepius

qui cum Gillis

facit, Valerium Max. fequutus, fed re non fàtis

vit, atque b i

inquifita, et, quod turpius etiam eít, nonnulla

áccopit,

de fuo adfpergens longius a veritate recedentia;

De quo praet:

Confulem hunc exiftimat fuiffe L. Pauli generum:

-

nus, fed obfcur

Carum: Aelium , inquit, cum Legati Aetolorum n

Camio, Vir fin

Con[ülatu prandentem in ficlilibus adiffeut , miffa ab

produs in. fenfi

bis argentea vafa non accepiffe , ueque aliud babuiffe

Toeregianty, i

argenti ad [upremum vitae. diem , quam duo pocula,

jrotipue, quae

quae L. Paulus focer ei ob virtutem donaffet. — Mani-

fefta adeo erroris haec funt , vt etiam Reinefius,

Fulim, deindo

Plinii

4d ï'll.'innwz p !

qui Valerium excufare conabatur Ep. 35.

Nentr

J;

Nam L.

gNH P

tamen in his defenfiónem. defugerit.

ti&n, Doc nj

lát

i

14

Pauli gener Q. Aelius Tubero, Stoici illius pater,

fign. .T Hl

quem etiam aliunde fcimus his poculis a focero

ex fentenia Aq

donatum , neque cognomen Csz; habuit, neque

tijentii ex Al

Conful vnquam £uit.

Gmper fev Tie

Et magnum hunc Naturae indagatorem in com.

quoniam ille et

memorandis prifcis fuae ciuitatis exemplis, ali-

quando et ipfum ab Hiftorica fide aberraffe, in-

35 Capitolinls

mmo fine. f

dicio effe poteft vel vnum hoc caput libri XXXIIL

Ynille modo ;

In eo enim etiam Fabium AZobrogicum vocat fra-

£rem Scipionis Africani, cuius ille fratris filius

€its dudum T

fuit, vt inter omnes conflat.

Neque audiendi

Tatls cognomt

Tut, Seda:

hic vel Pintianus, qui pro PFrater eius Allobrogicus,

legi volebat Pubius Allobrogicus , neque Pighius

&üem que ;

Ann.

32. qui malebat Fzarris filius Allobrogicus.

1)'1(*5&110 &t re

AU.

Ms

Nullahic cerifi opus, fed agnofcendum; humani-

tus aliquid accidiffe Plinio, tànto magis, quoniam

Jed

j

15 Qufem

!

m,

V il

:

;dem accidit Straboni et Appiano, a quibgs ite

vt

Veris i

1

65

m i vumiffe

Dfto, erte ille

vt iam obferuauit Sigonius, Fabius ifte vocatur

Q$«fuos Mafguos w A«uaNixyos , quafï ellet Africani

llatur, nec quic.

Aemiliani frater, ac|L. Pauli filius, cum vere

ertineat, - Multo

fuerit L. Pauli nepos, et inipfis Confularibus Faftis

hoc Confile ip(e

Q. AIMILIANI Filius dicatur

Ille enim eft

dum, vt faepits

qui cum Gallis et praecipue Allobrogibus pugna-

fed re non &i

vit, atque ab iis deui&tis Aobrogici cognomen

m eft, nonnulla

accepit.

nitate recedentia;

De quo praeter alios etiam Ammianus Marcelli-

Pauli generum

nus, fed obícurius paulo, ita certe, vt Ludov.

ii Aetthrum i

Carrio, Vir fane eruditus, eius vexba alienum

ii fmr nift d)

prorfus in fenfum acceperit, atque expofuerit.

que aliid /Jnlmz/ï'

Hae vegioues , inquit Amm. 1. XV. extr. de Galliis,

quam du pocu jj

graecipte , quae coufines Ttalicis, primo tentatae per

daa]et. Mank

Fuluium , deindeproeliis paruis quajJatae per Sextium,

etiam Reinefius,

ad vltinum per Fabium Maximtinm domitae , cui ue-

;EP y Plinü

gotii plenior effetius , afperiore Allobrogum. geute de-

rerit

Nan L.

tiücfa , boc indidit cognomenttm.

Carrio ad Salluftii

toici ilius patez

fragm. 1. I. Hiftor. ifthaec ita interpretatur, quafi

poculis a focero

ex fententia Ammiani Fabio huic Maximi cogno-

j habuit, negué

auentum ex Allobrogibus deuicfis fuerit inditum , quod

femper fe, ne verum non eflet, veritum addit,

vatoren i com-

quoniam ille etiam ante triumphum hunc in Fa-

; eyemplis, 3

ftis Capitolinis Maxzi titulo infignis reperiatur.

je abemüey If«

Immo fàne falfifinum. id effet, quandoquidem

non ille modo ante hanc victoriam, fed et maiores

x lib XXXTUL

ia voctt Jf

eius dudum iam fpeciofo illo Maxzzi nomine feu

1le fritris lus

mauis cognomine in Faítis et Libris ornati occur-

runt.

Sedalia forte mens fuit Ammiano.

Neoue &udien i

Nempe

eadem. quae Dioni, quum lib. XXXVI. init. de

eit; Albin agxm:,

nege P »

Metello et Cretenfibus: Kegrzss j«ev i .s-'w; x edi-

ïlwf Alab; ygitt

2.s9 qeav.

Mérs».os dB oTQv iminAgsu» um xvroy ÜAefüt.

if

dum ; umzm

Metellus. autem — fium. cognomentum. ab ii5 accipit,

quomam

Tj» ixíusw, non Meteli, quod quidem in his

mlgb j

quxbus 1tem'

verbis exprimitur, fed Crezici, quod a Cretenfibus

E

forma-

66

formátum eos ab illo fubiugatos fignificabat. Sic

4 quivus reuer.

ergo et Fabio Ammianus voluit pleniorem eius

mumum Brifeid

'negotii, domitarum fcil. Galliarum effe&tum, eo

i. Acbiles i

'quod afperiorem ceteris Allobrogum gentem de-

lüec tentari t

beliaffet, indidiffe: hocce Allobrogum gentis de-

pretibus, qudi

"ui&ae cognomentum , feu deui&tam ab illo Allobr.

rim. - Senfüs e

gentem declarans ac praeferens.

Hoc cognomen-

tim fibi ob ia

tut eft cognomentum huiusce rei, quae modo

Hill. $acrse Ti

l

di&a, ab hac re formatum , et hanc rem'in fe con-

tamm Tali:

f

tinens et fignificans. . Sic Plautus Cafina s. 4. 2 1.

;d

AUgulari eum [

Sed vxor ; da viro bauc veuiam.

Verba fünt viri,

Jmena. Qu

'qui in proxime füperiotibus culpam. confeffus,

lh. c, cuius rei,

hifce verbis eius culpae veniam petere nunc inci-

Corrigendus hi

pit. Moftell. 5.2. 44. Dat. iflam veniam etvy. 46.

tum Gonyhos p

Faciflam cunctam gratiam. Poenulo $.4. 84.. Numc

ts ftum in

quod boni mibi Di dam , vobis voflraeque matri , Eas

ffpit lide G

Dis efl aequum gratias mos agere. [empiternas h. e.

Jeuma i ob

eo bono' nobis praeflitas. vel eiusce boni ergo.

erexfot, eodoms

Ciftell. 4. 2. 10. Ceteram ex ipfa. ob[ecro. Exquiri-

P &t wimus

zote , ego forua fum: Illius: ego iflbanc effe malo gra-

tiam h. e. malo ego ab illa iniri gratiam. indicandi

QU quo] er

metu. dedirum

vobis, quae defideratis, gratiam quae fiet. indi-

126 Queas, q

ando vobis rem adeo fperatam.

Emendandum

ex his cenfeo Phaedrum lib. II. init.

Vi Cperentur,

priefidiarios af

Sed fi libuerit aliquid iriterþonere, fcil. Aefopiis

et tum fine i

fabellis de meo, feu de rebus nouis,

DA Seque niri

Vlt idem moyo

Diclorum fenfus vt delecet varietas,

Bonas in partes Lecfor , accipias velim.

tl &t filet de

Sic iflam tibi repeudet breuitas gratiam,

1 d& quib

Cuius verbo[a ue frt commendatio etc.

Tae plerimo,

titi du

Jflaim gratiam eft gratiam ifta re, accipiendo inbo-

MLA

nam partem ; fi quae interpofuero , mihi et animo

meo fa&am. Vulgo perperam editur ;f/g. Male

AMO purci

A ts

etiam 0 Di&forum diftin&ione a feqq. feparatum,

a

Nerfig, (Uattig

67

fignihcibt, : Sic

3 quibus reuera regitur. Hyginus.'fab. 106.. A4ga-

t pleniorem eius

anemnón Drvifeidam ab Acbille abduxerat.

Quam ob

um efedum, éo

Nollem

dram. Acbilles in. proelium mon. prodibat.

gum gentem de-

haec tentari tam variis modis a do&iffimis inter-

ogum gentis de«

pretibus, quafi plane corrupta, cum fint integer-

m 2b illo Allobr.

xima.

Senfíus eft, quo Agamemnonis ex fa&to na-

. Hoe cogumar-

tam fibi ob iram Achilles etc.

Sic Sulpic. Seu.

16, quie modo

Hit. Sacrae lib. L. Pulfus Abaer. faepius , fratrem

ric remin fe con-

tamen loabi fugieng peremit. — Quo dolore poffea loab

ls Cifina s. 4. 21

iugulari eumn praecepit.

Mox Necare eum . clam de-

Verba fant.vit,

flinauerat. — Quo. ille snetu. im Aegyptam. confugit.

ulpam confellus,

:h. e. cuius rei, et propofiti metu , metu indeorto.

Vetere munc inci«

Corrigendus hinc Liuius XXXIL. 14. - Agynander

sunioty. et v. 46.

-eum Gompbos peteret , oppidum protinus nomine Pbe-

lo.4. 84« Nute

cam, fitum inter. Gompbos faucesque. auguflas, ' vi

tife matei, Ls

:cepit.

Inde Gompbos adortus: et per aliquot. dies

fenpiterus h. &

fimma vi vrbem. tuentes, quum fcalas ad. amoenia

»jusce boni ergo,

erexi[fet , codem metu perpalit ad deditionem. . Quum

prius et primum omnino in illa expeditione oppi-

1 df Esgui

jgnc f m gre-

dum, . quod erat Pheca, vi fuerit captum, non

eratiam indicandt

metu deditum, haud aliter. interpretari poftrema

haec queas, quam eiusdem rei, ne fcil. itidem

; quie fiet indie

vicaperentur, metu ad deditionem reda&os effe

3 Emendandum

Verum durius hoc

nit.

praefidiarios alterius oppidi.

:eft, tum fine vlla prorfus neceffitate fero pofitum,

" hefopiis

Jongeque nimis remotum ab eo, vnde ortus effet

ebus notis,

Alle idemi metus, fi ifta fuiffet AuGtoris fententia.

jtlt*y

Sed et foler de eodem mett loqui Liuius, quando

; udlitt.

ii, de. quibus proxime egit, deditionem fecere,

gratim

:quae plerumque fit metu.

Veluti XXXIIL 38.

jj ett.

Idem suetus: tum incolentes. alias

Deditio e[l facía.

Cher[oneft/ Vrbes. in.deditionem dedit. XLIIL. 19.

4Ccl

jendo inbo-

hi et 4nimo

[

Adunto exercitu ommes ex templo dediderunt [zfe.

0

tür W' Mi

Qua fpe celeriore deditioue ere&ius , po[Iquam animad-

-ertit, quantus agimimis . füi. terror' e[fet , eudecim

f

Pafäfumy

E 2

alia

68

faui ia UPE

alia caflella eodetm metu ( quo fcil. priores ad fe de-

a, — Antoti

dendos fuerant compulíi) ;» poteflatem "redigit.

[j üplff!lfi (

XXXIH.

13-

Acbarras. per. deditionem | receperunt.

huee appelato d

AXyniae fimili metu a eultoribus de[ertae jzmt.

Hic

Cui (terrae) at

vero nullus fimilis metus pxaece(ï't, quippe non

tionis h. e, mat

Nec

metu dedito, fed vi capto priore oppido.

dom appelltur

ea etiam res aut vis metum incufliffe videtur illis,

fonius in XII. C;

qui Gomphos tuebantur, quum aliquot dies fum-

ma vi reftiterinct, nec, nifi ere&is iam ad moenia

tu) cafra dedert

Carftr h. e. quo

fcalis, fefe: dediderint.

Quid plura? Legendum

Val, Max. II]. 8

puto: eo demum metu h. e. metu ere&arum iam ad

facfo emjenfus u

moenia fcalarum, feu quem fecerunt denique

dis cenjuit. .A

ere&ae iam fcalae

ante quas ereCas nulla alia res

luiit cogmomen

tantum illis metum incutere potuerat, vt deditio-

ingenii declarab

nem facerent.

Medii vocabuli duae pofteriores li-

Hiec.alia f

terae in membranis plerumque omitti , ettransuería

