do&irinarum , incboata per Bardos, Eubages , et Drui-

eruata fuc me

das.

Et Bardi quidem fortia virorum . iluflrium

" ]Pfc Honet

fatta beroicis compofita. verfibus cum dulcibus Lyrae

t Achll!em p :

modztlg'.r cantitarunt. Lucanus lib. r. de iisdem:

j

ecis 1rtus

T cit

hara , t

Vos quoque qui fortes auimas , belloque peremtas

Laudibus in lougum. Vates dimittitis aeuum,

jufrim nfu,cino.rr.f;

Plurima fecuri fudiflis carihina. Bardi;

jos e anti08

(torie, ^

sodohi

e

O a

quem

212

Tlor, 1V;a. D

1

quem vnicim ex.Lucanc locum Feftüs láudat, vbi

fationibus f

AUL

]eir

Bardum, Gallice cantorem appellari dicit, qui for-

contra Traumur

tium virorum laudes canat.

De noftris vero maio-

aeterm Anndlut

ribus, Germanis, ait Tacit. cap. 2. Voum - apud

mum Anndiom

illos anemoriae et Aunalium. genus effé autiqua car-

aermumdicit, c

jnina, quibus celebrent maiores fuos, Tuitonem

fola hominum 1

et Mannuim aliosque.

Ec fic alibi ( Ann. II. 88.)

ferendse , fed i

fcribit etiam. fuo tempore cagiadbuc' apud eos

téreant , nouis

Arminium , magnum illum Germaniae liberatorem,

dentibus, et p

qui Varum ac tres legiones oppreffit. Perdurauit

rantis, maxime

autem ifte mos etiam vsque ad tempora Caroli

Prieter hoc a

Magni, de quo Brunnerus lib.IV. Annal. Vereram

Tüm hominum

Heroum fatcta carminibus decantari meimoriae fide fo-

habebant Rom

lita; quod maioribus noffris onicum Annalium gents,

litteris. couftguatit.

Et haec haud dübie caufa;

bus vids, et q

quod in tanta verfamur ignorantia rerum ante.Ca-

fandam aeque

paulo exortum,

rolum a maioribus noflris geftarum.

"Verum illud ipfüm Annalium genus etiam apud

& lienitate, l

Romanos , fedantiquiffinios , obferuarelicet. Nam

Tentum funns

qua ceteroqui cauffa, nifi vt ne illuftrium . homi-

emortui vir

Commemordby

num, facinorumque memoriá prorfus intercide-

ret, eaque pofteri ad fimilem virtutem et gloriam

eLemv 1 prop

incirarentur, inftitutum fuit, quod Cicero Tufc.

& Cljuratis g

lib XI]

quaeft.I. 2. et IV. 3. ex Catonis Originibus tradit,

Hiuï, le 'u:

va., QXP(

folitos olim Romazos im epulis caüere ad tibiciuem

de clarorum bominum virtutibus.

Qua de re etiam

16 Vij

Valer. Max. IL. 1.' Maiores gatu- iu. conuiuiis ad ti-

V5 de eo g

bias egregia fuperiorum opera carimime compieben[a

Wlim de tota I

pangebant, quo dd ea mtauda itiuemum virtutem

Pblicoly Col

alacriorem vedderent.

Et hinc etiam vltimis tem-

Cont iTarn

poribus illuftres vi&oriae recens partae, tum Im-

Perbi fili t

peratores praeclari hoc modo celebrari folebant.

: Iüi& proinde

Sic Magni Pompeii recentes vicforias , quibus omnem

fi68 de ciror

pene Afiam. Romanis fübiecerat, Ponfticos Arme-

f m a

i$ Roma cantabat.

Pirütqy

m'o.que triumpbos in eius tbeati

Elor.

215

As od v

Elor. IV.:2. Domitiani laudes in ludis et cómef-

|dicit, (ui für-

fationibus faltatas cantatasque exprobrat Plinius,

ftris vero mdo-

.contra Traianum ait coli fertis carminibus et bouore

aeterno Aunalium , n Panegyr.

Re&e Plinius vero-

A Vi pl

c[e lii Cj«

rum Annalium honorem, oppofitum carminibus,

«retermum dicit, cum cantica, praefertim quae fübnixa

fuos, Tuitonem

fola hominum memoria , non ita idonea fint aetati

i (Am. IT qt.)

tdbic aptd eos

ferendae, fed neceífario tandem exolefcant et in-

'tereant, nouis fubinde in locum priorum fucce-

niáe liberatorem,

.dentibus, et per ora vulgi, noua praecipue admi-

d- Pesduravit

rantis, maxime volitantibus.

fenmpora Carolt

Praeter hoc autem antiquiffimum memoriae re-

Annal. l?trrrqu

um hominumque feruandae qualecunque genus;

suetoriae f f

eabebant Romani et aliud, aeque decorum illuftri-

- Annaliuin at

ul dubie ciu,

bus virtis, et ad memoriam defun&orum cohone-

.ftandam aeque accommodatum , licet forte ferius

rerum ante C

.paulo exortum.

Laudatio ea erat, qua nobilium

1l

ac dignitate, honoribus et rei bellicae gloria flo-

e

ais etim agu&

.rentium funus in foro.pro Roftris ornabatur, et

varelicet, N

:demortui virtutes ac decora compofita oratione

illofttium fon-

commemorabantur , a filiis maxime, vel fi ii non

rodis interbite

Sic C. Caefaris

effent, a propinquis aut amicis.

tütem €

t glorm

.a coniuratis occifi laudationem. funebrem a Dione

od Cicero 10

lib. XLIV, expofitam pro concione dixit M. Anto-

Orginibus trád

. nius , $u« Urtezos orars QUX QiXs , qg] cvyyevus avy-

Wi?c' al ,tiäir:'ïsam

yeris , vtait Appianus; Etomnium primus , ( quam-

qi de re eniam

-uis de eo tamen dubitet Dionyf. Halic. quem

aj ii

! tf:

.velim de tota re videas lib. V. c. 3.) P. Valerius

ii comprebm]d

Publicola Collegae fui L. Iunii Bruti in proelio

sirtitl

itiqertrn

contra i/Tarquinios et ab Arunte Tarquinio Su-

n viinis Iem-.

»perbi filio mutuis vulneribus interfe&i.

at

gïebanr.

Ifis proinde apud Romanos tum epularibus can-

ejebrr

. ticis de clarorum hominum virtutibus ac rebus ge-

mipus o

fne 1

4, Q

-ftis, tum maxime funebribus Orationibus, quas

. putica

; Ame

moriam

; Plerumqu,c ad feruandam defun&torum me

1'; ftoma o

O 3

tandem

m)f»'ï]þgï

214

tandem etiam literis mándabant' proximi, et dili-

fxofi ceperire

lnmanique inge

genter cuftoditas in fuis quisque familiis pofteritati

fidem mereri, qi

propagabant, multum debet, quae füpereft , hifto-

ria vetuftiffimorum Vrbis Romae temporüin , quan-

ludationibus, v

doquidem per eam , quam dixi, literarum rarita-

dos proferunt pc

rentur, - Liciniu

tem res geftae nullis aliis publicis aut priuatis mo-

Con(ule A. V. C

numentis, vel certe valde exiguis et ieiunis, vt

erant Annales Pontificum ,

mine; quid etu

aeternitlati confe?ra-

bantur.

j

bus- Annalibus :

Sed tamen his ipfis, certe mortuorum laudatio-

Liuius VII. 9. Q)

dem lerrem i

nibus, non parum quoque vitiatam effe eandem

Audi

Nec raro vide

veterem hiftoriam ipfi Romani queruntur.

de iis Ciceronem in Bruto cap. 16.: Nec babeo quen-

fa. plufcalum,

quam antiquiorem , cuius quidem [cripta proferenda

hiltoriarum fcrip

vt.e velle adfer

qutem , nifi quem Appii Caeci oratio de Pyrrbo, et

Et

tie, et iepiflm

aonmullae snortuorum laudationes forte delecfent.

Ipfae enim familiae fua

Qurrant, Vnde

bercules bae quidem exflant.

quaft ornamenta acimonumenta. [éruabant et ad v[um,

tor, fi lac occs

f quis eiusdem. generis occidifJet , et ad memoriam

liberem duos,

*

1

Anfimdantur.

E

laudum. domeflicarum, et ad iluflrandam tbilita-

libus, A

tem - fuam.

Quanquam | bis. laudationibus bifloria

verum nofirarum . eft fadla mendofor. — .: Multa. enim

tantum millibu:

féripta fuut in eis , quae faca nou. [ant , falft trium-

Qd poflrem

phi, plures Confülatus, genera etiam falfa ete. . .Si-

zlotum et ro

militer. Liuius, VIIL 4o. Vitiatam memoriam fu-

dedife: credie

nebribus. laudibus veor ,. falfisque imaginum | titulis,

futurumdecus7

dum familia ad f& quaeque famam rerum geflarum

1. Àt ego nihi

Iude certe

bonorumque falleute ameudacio. trabunt.

Qüdem jn re

fr

h

et fiugulortm gefla et publica monumenta verum con-

itd dubie fite

fufa. — Nec quisquam aequalistemporibus illis [criptor

TU5m n delic

exflat, quo fatis certo Audlore fletur. Videlicet

5 paffim reg:

gloriae et laudis cupiditate ducimur alius alia via

t ii

Et belle

ac ratione, fed tamen plus minus omnes.

lguentuzis H

fe res haberet, fi non plerique plus iufto augendae

AT t in einc

ifuae proprie, et communiter fuae gentis gloriae

ftudiofi

: Pt Y

H

215

proximi, et dili

ftudiofi reperirentur." Vnde et apud. prudentes;

amilis poltentati

humanique ingenii gharos non poffunt per omnia

fidem mereri , quae ex iftiusmodi maiorum fuorurr

refüpereft; hido-

emporüi; quan«

laudationibus , vel etiam aliunde ad eos celebran-

fiterarum racitte

dos proferunt pofteri, fi non item ab aliis memo-

rentur.

Licinius Macer cum de C. Licinio Caluo,

tut pritatis mo-

]s ét jeunis, vt

Confule A. V. C. 392. nobiliffimo gentis fuae ho-

vnitati Confectte

mine, quid retuliffet, cuius mentio in vetuftiori^

bus Annalibus nulla inueniebatur, re&e iudicat

euorum Jaudatio«

Liuius VII. 9.. Quacfttam eam propriae familiae lau-

am effe eandem

dem leuiorem ita in xe.facere auctorem Licinium.

Nec raro videas eodem ítudio, patriae quoque

werantur. - Audt

fuae

lufculum ,. quam -concedit veritas , fauere

6 Nchioqut-

hiftoriarum fcriptores. .Exemplorum tanta copia,

fripta prrgferend(t

vt.ea velle adferre, putidae futurum fit diligen-

t de Pyrho, d

tiae , et faepiffime idcirco do&ti interpretes eo de-

iedditent, B

currant. Vnde maius operae pretium fa&urus vi«

ii familat us

uhont & ad if

deor, fi hac occafione potius obiter illa fufpicione

liberem duos, qui hoc nomine quodam ex loco

d dl fmwr:"/ml

infimulantur. Etenim Numantinos Velleius X. mil-

jfrandam :

mbif:t!f-

libus, Appianus VIIL at Florus et Orofius IV.

uatioibus

li lm:m

tantum . millibus vires Romanas fuftinuiffe fcribunt.

r - Mulg m

Quod poftremum virtuti fuae gentis vtrumque;

' fs fn/j:' irit

Florum et Orofium, ( erant enim Hifpani natione )

n u(f(l i,

dediffe credit do&iff. Iuuenis, magnum patriae

um menram ]*

futurum decus , fivixiffet , Gerh. Vofliusad Vell.1I.

"um

: inaginim tii

1. At ego nihil eos in patriae fuae.gratiam hac

i ranm E

d i

quidem in re fcripfiffe cenfeam ; fiquidem Orofius

hii

"U

haud.dubie fine vllius alterius rei refpe&u Florum;:

um -

gimema T0

quem . in deliciis habuit, vsque adeo vt et verba.

vili o

7

ydelicet

eius piffim retinuerit, etiam hic fecutus eft et.

Pm: f:

pene exícripfit; Florus.vero iftum. Numantinae

g

f

T

iuuentutis numerum ex Liuio haufiffe videtur..

bdl

mnes

Nam et in eius Epit. LV. legitur: Trigimta milia

aun'end

Romanortum a Numantinorum millibus VV. vicfa erant .

jus if

Vnde

;1'-

ul

p

cen

j Eloriïï

*

O 4

fodiolt

216

Didatoris Sulla

Vndc et au&or de Viris Tll. cap. :9 Ii; (Nu-

exgitat Liuius,

mantini) quatuor mülibus XX. millia Romanmorum

eeciderunt.

Vbi ex Liuio recte Schottus XXX.

Tpor u 4ugm»

corrigit.

Florus tamen et Orofius XL. gullium

perecaugenda, |

fuiffe dicunt exercitum Romanum.

Et in eo forte

geuda numro i

arcui maiori iure poffit Florus, quod dum forti-

et metidaci ag

tudinem Numantinorum extollit, maiorem potius,

- Sed priecipu

licet a vetitatelongiusrecedentem, quam minorem

Tep. virs, qui

Nam fi Appiano

luftatum , mai

rfotundum . numerum pofuerit.

in Iber. c. 298. fides, vtebantur Romani aduerfus

foribus et fitili

Vattis au&tbus c

Numantiam XXX. millibus peditum , duobus equi-

tum. Orofiusautem alio nomine in hoc ipfo bello

tébit fes ipfa, |

exponendo incufandus, deprehenditur , dumlib. V.

fit et olim mor

€. s. Scipionem Africanum confenfu omnium ex Tri-

Annalium condi

buso Cou[uülem creatum, atque ad expugnaudam

für hominum :

At is iam

Numantiam cum exercitu amiffum fcribit.

ex !liOI'Um []'—10(

ante Coníul fuerat, et in primo illo Confülatu;

ficentur lo

quo ad Carthaginem expugnandam miffus fuit ex

& um deduce

Tribuno, ut ait Orofius, et ex Candidato Aedilita-

oftimentarios c

tis, vt Valer, Max. VIII. 9. feu quum f£uiffct Tri-

8 i, qui er ;

bunus mil. in Africa, et Romam veniffet ad Aedi-

Bilfimas ( i

litatem petendam, Conful commendatione mili-

Ottnes pene

tum defignatus erat.

Milline prof

Ceterum inter eos, qui Romanorum poten-

Antiqus d.

tiam et res geftas amplifieare nimis forte ftudue-

frod fia quie

xint, praecipuus fuit Valerius Antias, hiftoricus

fteris quOore,.

fatis celebris, qui vixit temporibus L. Sullae, vt

ticpibus iri

ex Vell. IT. 9. patet.

Aetatem illius non fine caufa

Y0; Quim quj

refero, quum videam in ea haefitaffe Pighium in

Itores Reatin

Annal. anno 361. vbi de L. Valerio Antiaté , quem

C()mremr) te(f

eüm quinque nauibus Romám deportafle inter-

We protis Q

€eptos Philippi Regis ab Hannibale redeuntes le-

m in iudicig

gatos fcribit Liuius XXIII. 34. ille Jocutus addit,

Cttorem um

Videndwm auno bic biflorias. fcvipferit.

Atqui is

Tütori forte

plus feculo. antiquior fuit hiftorico, qui, vt dixi,

mquit; qui: Ul

Di&ato-

217

T

Di&tstoris Sullae«aequnlis. Hunc eutem paffim

illis Rometmoruis

exagitat Liuius, tanquam ais rerum iminodice

Schottus XXX,

sinmer uisy augentem XXXIHIIL. 10. émmodicum in u-

ts XL. milium

mero augendo, XXXVIIL 25.. quo. n alius in au-

, Erineoforte

gendo uumero igtemperantior eff. XXXVL 38.immo

juod dum forti«

et mendacii arguit XXVI, 49. XXX, 19. XL;29

maiorem potius,

Sed praecipue priuatis, verum potentibus in

, quamminotem

Rep. viris, qui genus fuum nobili progenitore il-

Nim fi Appiano

Juftratum , maiorum fuorum imagines multis ho-

noribus et titulis decoratas , fnam denique gloriam

lomani aduerfüs

m, duobus &qui«

variis au&ibus cumulatam impenfius quam permit-

in hoc ipfo hell

tebat res ipfa, volebant, vt hodie frequentiflime,

fic et olim non raro nimis fe faciles praebuerunt

jror, damlib. V.

y üpiun x Tri«

Annalium conditores, captantes ifta ratione illo-

id eipupnmim

rur hominum gratiam. Plutarchi in Numa bis,

ex aliorum quoque fententia notat eos, qui grati«

ii Atisnam

lo Confülatis

ficentur illuftribus familiis, falía eorum ftemmata

&à Numa deducendo, nec veros generum ac rerum

3 miffus füit e?

«ommentarios confcribant, idque vtgratiam ineant

andudato Aedifitq-

aum &aifct T

ab iis, qui ex alienis familiis in praecipuas et no-

biliffimas fe inferere ftuderent.

Vnde et poftea

vefz sl Atl

omnes pene imperatores, licet viliffimae et hu-

endadione mv

millimae profapiae, tamen ab iis, qui ex rebus

antiquis indagandis, eaque in re fe ia&tando com-

manorüm potete

1noda fua quaerebant , nobiliffimos acceperunt ge-

;; forte ftduee

tss fifforicus

neris au&ores, adeo vt faepe vltro a fapientibus

Principibus irriderentur: quod certe de Vefpafia-

ss L Oil *

no, quum quidam eius generis originem ad con-

us o2 fmlecau.a

ditores Reatinos, comitemque Herculis referre

ufe Pighnum n

conaretur , teftatur Sueton. cap. 12. Cornelii quo-

io Anriat, Q

que Nepotis manifeftum in aetate Ciceronis pri-

deorale I7*

snam in iudicio publico agentis cauffam exprimenda

ae eleume e

errorem quum arguiffet Gellius No&. Att. XV. 29.

je ocutis b

Aqi

fauori forte et amori illum dediffe fufpicatur: zifr,

,Pþr ff

mum inducere fludio amoris

V

t iif

T'mquitu, quis vult in ani

(; Q^

O 5

et

pidaro

218

motato, eurn t

et amiciciae addu&tum, amplificandae 'admiratiouis

gratia , quadrienmium jllpprg/[]ä, vt M. Cicero ora-

tue titlo p

tionem florentem dixiffe pro Rofcio admodum. adole-

arque t hisp

fcens videretur.

De quo per me communis omnium

fum fium ea i

fit exiftimatio.

quamuis tamé

Primas facile tenet in contaminanda vtcunque

Aemiltos Vell

per iftius generis adulationes hiftoria Velleius Pa-

féd et contri

terculus, frequentiffimus in.celebrandis homini-

Omfim, V

bus, qui vel ipfi, vel quorum pofleri in illuftri

m non tet,

tunc fortuna agebant, adeo vt opufculum füum

tiumplaffe ve

vix alia de caufa fcripfiffe videarur, quam vt fe per

priecipue dem

illud in gratia apud Tiberium, Seianum, ceteros-

de triümplian

que primates viros quam maxime poneret. Flo-

Negari. neq

rentifima vero iflis temporibus quum generis

nobilitate, honorum amplitudine, ac rerum gefta-

tres Paulo triu

rum gloria, tum maxime Caefarum cognatione

L. AEN]

C05

erat gens Aemilia; ex qua M. Lepidi, qui Conful

fuit fub Auguíto, et triumphalibus ornamentis

TA

ex bello Dalmatico voluntate Caefarum Senatus-

Siven lusc.

que donatus eft, eius inquam laudandi quam non

Confulam, fe

praetermittere voluerit occafionem; fatis decla-

tret, qUOd !

rauit lib. I cap. r15g. 116. virum fuiffe dicens,

quum Copfil

uomimis ac fortumae auorum proximum , quem. in

Wf ii

quantum quisque aut cogno[cere aut intelligere potue-

119 Dl

vit in tantum wiretur.ac diligat , tantorumque noni-

fuj, Conjïn'fm'

num , quibus ortus efl , ornamentum iudicet. Huius

Contra [ott

proinde, forte et aliorum quorundam iftius gentis

in gratiam, quum alibi fatis libere de M. Lepido

jrure Gnfils

Nan fan] d

'Triumuiro , et CenforePaulo Lepido locutus effet,

-Cïip !ky i'flm [

hoc quafi emendaturus triumphos L. Aemilii Pauli,

Viri Clariffimi, auxiffe vno videtur, quem ceteri

h mel'iP(iOn

Poteris ne

fcriptores praetermittunt, et prorfus ignorant.

Velin brílie ,

Neque in eo rem magnopere mirandam fecit,

QU quo af

praefertim quum triumphum non ipfe ab fe finxe-

fuperius

STum vt fs

.xiF, fed ab Aemiliis humani ingenii more

notato,

& Citem

HEmA

219

Tae 'adiratitis

notato, eum tuhc afferentibus, et in publico fta-

t M. Gero qnd

tuae titulo pofteritati obtrudentibus acceperit,

admidum adile

atque ita his potius, quam vetuftis Annalibus affen-

mmupis oraiumt

fum fuum ea in re accommodafle videri maluerit,

quamuis tamen ego quidemi non modo contta

nanda vrcunque

Aemilios Velleio aequales, et ipfüm Velleium,

ia Velleis P«

fed' et contra do&iffimos horum temporum viros,

brandis hominie

Onufrium;, Vrfinum, Pighium, Lipfium, Vale-

offeri in illudt

fium non ter, vt illi volunt, fed

is L. Paulum

yuículum füum

triumphaffe vere exiffimem, id quod hoc capite

, quam vt feper

praecipue demonftrare conabor, quoniam et de

jamum, ceterose

iure triumphandi fic dabitur agendi occafio.

.poneret, F«

Negari nequit Infcriptionem a do&is allatam

quum generis

tres Paulo triumphos tribuere:

, aC Terum gff d

L AEMILIVS L. F. PAVLVS

nf cognatione

C O S.

IL CENS. AVGVR

jdi, qui Cona

'TRIVMPHAVIT. TER

us ornamentis

yfarum Senitus

Si vera haec, triumphauit non modo ex vtroque

ylandi quam o

Confülatu, fed et ex Praetura, antequam Conful

"ET

fieret, quod fane affirmat Velleius I. 9. vbi euni,

quum Conful iterum 'crearetur, iam bis trium-

, foife diceti

vimum, H i

phaffe fcribit: Twm Senatus Populusque R. L. Aeme-

» audligrt p

lium Paulum, qui et Praetor et Confal triumpbaues

01'111'

rat, Con[ulem creauit.

Cuius loci integritatem

agtrimfr?

j4

BH

) ib

contra Do&orum conie&uras reponentium, qui et

gentis

priore confulatu triunpb. re&e tuetur Lipfius.

olam Yts

re t

M. Lepl

Nam haud dubize, quo tempore Velleius haec

us eliet

fcripfit, iam Romae exftitit L. Pauli ftatua cum

jdo locJt

l

ifta!infcriptione, ab aliquo e* Aemeliae gentis

L AgmaniU

fUf qlle

q cete

pofteris tunc temporis vel in porticu Pauli Lepidi,

o-nof'gmtr

velin bafilica Pauli a Lepido quodam tunc refeGa,

Pgorfus !

fl anda

feaif,

aut quo alio Aemiliorum monimento conftituta.

fe fiye

Verum vt fupra Liuium 4e falfis imaginum titulis,

n 1Pf

t fUPenus

et Ciceronem de mortuorum laudationibus anti-

eni fií

otàtoy

quis,

220

quis, quae f??jös Triumpbos et honores contineant,

fonimis Procos

conquerentes adtulimus, fic etiam hunc, qui iftam

leptos parta

L. Pauli,ftatuam ifto titulo infcripfit, nimis fauiffe

tus, nulla$ t4f

fui gentilis laudi, et tres eius triumphos ad maiore

tum Romam m

vi&toriae ' nomin

adhuc gloria celebrandam. cohoneftandamque cla-

riffimi gentis fuae viri memoriam inter ciues

tríumphuri pofh

fui temporis, primum protuliffe, et ad pofteritatis

trüpaeg in oroui

fidem. in duraturo marmoris monumento iactaffe

vitorizéque om

cenfco, fiue quod facile fe perfuafurum et aequa-

€ffe volueriat; *

libus fuis er pofteris exiftimauerit, quia vere L.

inipfum dids C

Paulus poft Praeturam in Hifpania magnam de

que inter ttopa

hoftibus vi&oriam, propter quam etiam Diis ex

Std apertis adl

SCto. fa&ae.funt fupplicationes, reportauit, fiue

Qui lafem figa

quod vere ita fa(tum, errore nominis deceptus

d!;!/?t ; friii

putauerit, quandoquidem eodem anno, quo E.

yt de'oel]aretrur.

Aemilius Paulus ex Hifpania rediit, vere quidam

tio: [lhg gujon)

L. Aemilius triumphauit ; fed non Paulus; verum

tl Penam (

Regillus, nec de Hifpanis, fed Rege Antiocho,

fitis, fl tm

et quidem nauali triumpho.

Tum, Plengsid

At ex nummis etiam Aemiliae gentis tres Pauli

quari infelici

triumphos probari poffe contendunt viri eruditi

t.rlumgh(;g 10b

Onufrius, Vríinus et Spanhemius.

Sigonius ,

Wnmo, 1'1, uo

Nempe vulgauit Vrfinus denarium a Cenforis

'- Quh]m h'i^

Pauli Lepidi filiis, vt fupra cap. III. oftendi, vlti-

1fpitiendum

mis Auguíti temporibus cufum , in quo videas effi-

fer rriumphafïe

giem. L. Pauli tropaeum erigentis vnaque vin&hi

Anmulo fro &«

Perfei Regis, cum duobus filis, fcripto. fupra

infa PAVLLVS.-

Simi-

AU at fl

tropaeum. T'ER,

hn 193. et'gr

lem memorant Sisonius et Onufrius cum in-

MRCUT

fciptione T E. L. PAVLL. ac typo trium

eipref Gtour:

TX'OP(ICQI'UUL

At inde quid aliud colligas, nifi

Qu femel

tres eius vi&orias, de quibus tropaeum ftatpere

T* Runen [

vi&ores folent,.non femper triumphum ducunt.

tto

Wieorum * f

"FPropaea declarabant vi&os vtcungue hoftes, at

L. Pifo Cae-

Pr'üpte g u

triumphi debellatos pacatosque.

Íoninus

Ytos aj mheqe k

29f

Vores cöntineanï,

foninus Procos Macedoniae vi&toria quadam per

) hunc, qui jftim

Legatos parta Imperator a militibus appella-

(tt, nimi fauilfe

tus;

nullas tamien Laureatas literas ad Semna-

mphos ad muore

tum. Romam mittere, neque füpplicationem eius

multo minus

E&änd:mquc di-

vi&oriae nomine decernendam ;

m inter Ciues

triumphuri poftulare aufus eft, quàmuis quidem

et ad poflerttis

tropaea in prouincia pofuerit, quae bellicae láudis

mumento jadaffe

vi&oriaeque omnes gentes inlgnia et monimenta

vfarum et atqui«

effe voluerint, vt liaec omnia ei paflim,; oratióne

it, qui vert L.

in ipfum di&a Ciceró exprobrans ait cap. $8. quid-

ni mgnam de

que inter tropaeum et triumphum 'interfit docet.

m etiam Dis ex

Sed apertiis adhuc rem decernit Seruius X. Aen.;

repomuit, ftre.

Qui bofleim fugaffet merebatur. tropaeum , qui occis

ominis deceptus

diffet , triumphum: h. e. occidione occidiffet, ità

1 anno, quó ^^

vt debellaretur. Nam Ideni ad XL. Aen. ipfo ini-

tio: Ideo autem muné tropdeum pouit Aeueds , quia

, vere quidim

H& Baulus; verum

necdut plenam (h. e. £otius belli ) vidoriam eff con-

N Antioco,

fecutus , fed tantumi occi[o Mézentio: fugauit, exerci-

fumn.

Vide

Plena vicluria enim triumpbus debetur.

quam infeliciter ex tribus tropaeis toridem Pauli

sentis s Pt

;»».?unt viri enaitt

triumplos probate conentur viri fummii; ^Quin

et Spuohemis

immo,' fi; quod illi àfirmant; id genus nummi

L. Paulum zriplici friumpbo isfrguem: clare tobis

m Cenforis

infpieiendum praebent, etiam L; Sullà Dictator

IIf oftends vté

des t

ter triumphaffe debuiffet; quandoquidem et is in

in qio

annulo fuo tria item tropaea infculpta habuit;

gis Vr

qué Fiud

aeque ac poftea Pompeius, tefte Dione lib. XLII.

i, fapo MP

4

P. m. 193. et'praeterea in nummis eiusdem modo

'LEVÀ

Jnüi

us ( Y

duo, modo trià quoque, vt in L. Pauli denariis

expreffa occurrünt.

Sullam vero ter; immo plus

,

;

l

50 triüm

"

:

jgs, "!

quam femel triumpliaffe, nemo dixerit, quamuis

l

jj ol

D

opaeum

fatye*

ille tamen hoffem toties vicerit, vt iure' triünt

tropaeorum figüo ac typo potuerit vti.

Qa«

hurs d&

propter ego iftos L. Pauli tropaea exhibentes num-

uj

ge ol

ofiem ad-

Pijo

v

mos ad meae potiqs fententiaeé confirmati

bibendos

(oninus

222

hibendos rear.

Nam' fi'eum ter vere triumphaffe

eomphum, fi

conftitiffet, cur, qui iftis nummorum typis glo-

monümentis, q

riam eius publice teffatam , ac in memoria bomi-

aliorum - minus

num. feruatam voluerunt, voculae T ER non

aliis, qui nux

prieterito, fal

adieciffent quadrigas potius, folenne triumphorum

in nummis fignum , quam tropaea victoriam folum-

ipfe tamen rf

modo fignificantia.

claffem circ: Si

Sed maluerunt videlicet illi füb Auguíto am-

lus Procos, et

biguo, et quem in vtramque partem (nam in

mine utstio t

Pompeii quidem annulo tria tropaea declarant tres

veto fibi quoqu

Qrbis partes, Africam, et dein in Hifpania Euro-

tilis contia nec

am, denique Afiam deui&tas, nec tamen exclu-

triumphi minor

dunt totidem ex iis regionibus triumphos) inter-

itilongiusptog

Alii (

pretari poffes, typo defungi, quoniam controuer-

4 Vi

altini 1

fum i(tum Pauli ex Praetura triumphum in antiquis

Max. Il 9. fegt

Annalibus non reperiebant, et Faftorum Au&or

&t altoni trij

füb eodem Imperatore Verrius Flaccus, qui omnes.

Tritmpt; Aug

Romanorum triumphos diligentiffime conquifiuit,

Tütalem dePoe

eum tamen tum fuo filentio, tum. maxime. quod

menle ob

vltimo Pauli de RezePerfa triumpho diferte fecun-

M. Atilo g

dum, non tertium iterati ab eo honoris notam

eun bwmzm,

adícripfit, clariffime refutabat.

Humani quid:

M LL

patiuntur Vríinus in Familiis, et qui eius au&o-

b t

Ti mphu

ritate deceptus videtur, Ez. Spanhemius in Differt.

Porto Cand

pag.175. quum ad probandos tresPauli triumphos

.-Jmm'o Ciptis

Tabulas Capitolinas , feu.Faffos quoque. allegant,

iug

?h

"mque, f

quum diferte, vt dixi, in 1ftis Faftorum Capitol.

Ronpülfum. a

fragmentis anno V. C. $86. victo Perfe Macedo-

Pülnoue

tr illrm

niae Rege L. Aem. Paulus II. h.e. fecundum trium-

A Veroi p

phaffe dicatur, qui; fi etiam , vt volunt, ex Hifpa-

0

Vl

UTT

nia triumphaffet , ;tertius omnino fuilet eius

FUTÜBUserc

triumphus.

'quxe Tamen

Plurimum autem hac in re ego tribuo his Faftis

Vi

M l]

s ndefülj"iü

li

triumphalibus ,

vt quorum. Au&tor nequaquam

F:i;:iombus

j1

praeteriffet vel negaffet iftum tam celebris viri

trium-

?s Éruji

05 ad

223

tre triumplaffe

triumphum , fi vsquam ipfi occurriffet in veterum

um typis.glo«

monumentis, quum diligentiffime ceteros omnes

memori homi-

aliorum ninus illuftrium etiam incertos, et ab

he T ER non

aliis, qui nunc fuperfünt Au&oribus non modo

ne triomphorum

praeterito, fed etiam diferte a nonnullis negatos

vidloriam folum«

ipfe tamen referat.

Cum infignem Poenorum

claffem circa Siciliam deleuiffent C. Lutatius Catu-

]b Augufto am-

lus Procos. et Q. Valerius Falto Propr. eoque no-

xrtem (nam in

mine Lutatio triumphus effet decretus, Valerius

es dechrant ttes

vero fibi quoque eum decerni defideriret, Luta-

» Hifpania Buro-

tius contra negaret fieri id oportere, ne in honore

M

H

ec tamen exdi«

triumphi minor poteftas maiori aequaretur

atque

ita longius progreffa contentione , re ad arbitrium

jumplos) inter-

niam controuer-

Atilit Calatiniab vtroque delata, traditur is a Val.

yhum in ántiquis

Max. II. 8. fententiam fecundumiLutatium dediffe,

et Faltoni triumphum denegaffe:

At Faftorum

2lorum Au&or

cons, qui ommes

Triumph. Au&or his negle&is . vtrumque prodit

üme conquiüuity

naualem de Poenis triumphum egiffe A. V. C. 5 12;

menfe OGobri.

m maxime quo

Similiter Liuius X. 36; 37.

M. Atilio Regulo de triumpbo ageuti negatum dicit

ho diferte fecu-

; honoris notm

eum bogorem, ideoque eius Amicos ad folatium

Humani. qui

aequatae repulfae , alteri quoque Confuli L. Poftu-

mio triumphum, fed fruftra, negaffe.

Addit

. qui. eius a«"

porro. Claudium effe Au&orem, Poftumium in

heniis a Differt

;Pali riamplts

Samnio .captis aliquot Vrbibus, in Apulia fufüm

fugatumque , faucium ipfum cum paucis Luceriam

uoque ?

llegants

compulfum: ab Atilio vero res in Etruria geffas;

faftorum atl

eumque triumphaffe.

Ita'quidem ille, vel illi,

; fefe Maclo

'

; dctitio

ii r

at vero Fafti Triumphales An. 459. vtrumque

Poftumium de Samnitibus et Etrufcis, Atilium de

volunt ,

eupe

[let en

Volfonibus et Samnitibus triumphaffe affirmant.

i

p f

Neque tamen ego Faftorum au&toritatem , quam-

uis fide dignifümam, et longe potiorem aliis in-

gipuo s H

fcriptionibus, contra Velleium : et huius tempo-

a

ebri5 Y

Itl

ris Eruditos adeo .yrgerem , fi a ceteris deflitue-

om l j

Nwm-

rentur

--

22

4

tenturfcriptoribus. X Cóntra vefo illi partirn iftum

f populo volt

éum-quogte à

Pauli triumphum ptorfus ignorant, etiamfi res ab

eo in Hifpania geftas minime tamen praetereant;

[/]

gupanto-ad pi

partim fatis aperte negant.

Sex. Aur; Vi&tor, qui

trunphum; h,

üir cradit Práe

Vitos Illuftrium Virorum breuiter confcripfit, ita

(Y

de Paulo orditur: L. Paulus. Aemilitis. filius eius,

imperio m

ii

qui apud Cannas vecidit , pritro Con[alatu , quem poft

dife. - Nonte,

tres repuljas adeptus erat., de iguribus triumpbauit.

Trino vero de

h, e. fi debellan

Praeturae, ex qua triumphum primum iuxta Vel-

leium duxiffet, nullus merninit, non vano indicio;

jhis; ec multo |

bs ad eum óbti

eius nüllam habuiffe notitiam.

Sed maius eft;

ffim occidiffe,

quod ex Plutarcho; qui eiusdem Pauli vitam dili-

deinceps docebig

gentiffime exfecutus eft; adferre poffumus. . Mul-

.

tumi in eo fi ponerem; quod is, qui omnía ad

tt, vel ft poftu

titime debitum

N

í

ii gloriam pertinentia ftudiofe collegit, immo

et ex Praetura in Hifpaniám miffum ; et illie multa

* Eodem mili|

millia hoftium ab eo éaefa meniorát , nullius taméri

in Exc, Peirisk.

ex ifta vi&ória triuaphi mentionem fecerit, quis

quenquam afiom

i Nomim tra;

iuré id fieri neget? Égo vero non tam filentio

eius vtàár, quam quod diferte àc fine vllà haefitas

tenfét Valéhns o

tione duos tantüm) Paulo triumphos; aeque ac

illius trita hi,

Confülatus, tribuit, quüm eius filiam 'Tuberoni

W Plotrchug.

iüptam os dmiredceyrusy wwj dis äþmp/ösüa'uvns&v,æ

* feüera péeur

rípw vocat. Quid clarius? Bis primo Confulatum

pernoesg, quipr

geffiffe, et dein poft vtriusque Confulatus mentio-

Ptiedi teliba a

nem folummodo bis quoque triumphaffe eum ad-

"t 2b s.

dir. At fi inPolybio, quem in his fequi folet

qui ftitmiplibar

quippe àet

are pene aequalem Paulo; et eius filiis

m-m' debimw, fe

oftea familiariter vfum ; aut ii

vllis-aliis vetuftis

l.ul(] Conüci aïï';l

Annalibus triplici eum triumpho celebrari repe-

P!'f!l.'äwmn [

brü

riflet, honne id etiam ille' potiffimum proderet,

hi Y

IT

)

.

quum foleat vtique quam maxime fauere laudibus

A ii

if

CE.n àm

eorum, quorum vitas praecipue ex omnibus expo-

vel:certe

N

i, L

nendas fibi felegit, et praeterea fciret ;

:lpgniq trium

d perfua-

tQrl

b p

fcire poffet, pofteros Aemiliae gegtis i

fum

225

fum populo voluiffe? Iam veto quis non miretur,

illi partim um

t, étiamft res db

éum quoqne a Lipfio nihilominus dici. /aris qUE

fen pretereant

ergumento ad probandum Pauli etiam ex Paetura

triumphum , h. e. Pauli tres triumphos? Scilicet

Aur; Vidor; qui

: confcripfit, ita

quix tradit Praetorem in Hifpaniam Proconfulari

eæy;»,ifiu: j eum,

imperio miffüm, multa ibi millia hoftium ceci-

diffe.

Nonne, quaerit, ergo debitus zrimmupbus?

uu; qum j*

L

f

j

a irlimphtt.

Immo vero de p/eza tantum vicforia , vt aitSecuius,

h, e. fi debellatum effet, debebatur olim trium-

ii uxta Vel-

nón veno ifidicio

phüs, et multo plura requirebantur illis tempori-

Sed mius &

busad eum óbtinendum, quam aliquot millia ho-

ftium. occidiffe.

Et caufarum . abunde fuit, vt

Palli vïtamvdih-

ofümis. Mub

deinceps docebimus , cur vel Paulus. non . poftula-

uj órpia

ret, vel fi poftulaffet, Senatus negaret, tanquam

$

minime debitum.

- colleit; irrio

Eodem mihi loco eft, t

um quöd , quia Polybi);ls

Qu i sultà

in Exc. Peirésk. ex lib. XXXI. Paulüm plus, quam

i, nüliustamét

quenquam alium fui temporis, pecuniae ex Hifpa-

sem fecerit; qui

nià Romam tranftuliffe ait, zzde mauifeflo. colligi

n cin filento

cenfet Valefius eum ex Hifpania triumphafle, quum

m

illius triumphi, etiam ipfo fatente, nec.Liuius;

j hos; d "

nec Plutarchüs, nec Fafti Capitolini meminerint,

; filiirà Tuberoi

et reuera pecuniae translatio nihil ad triumphum

J

QMSE

pertineat, quippe quae in Prouincia ex diuendita

xrimo

Confülitum

praeda reda&a aeque in aerarium Rom. deferri de«

vafiatis ment

buitab illis, qui non triumphabant, atque ab iis;

1f hafïe ellm j

qui triumphabant: tum quod porro Lipfius non

-

i lis

feqm oiet

iam debitum , fed et delatusm Paulo. triumphum ex

g i i

flis

Liuio confici affirmat, quoniam ille Zecrezag füp-

[[ig 2 J

jfs vett

flicationem ol ves ab. Aenilio ia Hifpania geflas fcri-

o cd

ebrafl [epe.

bat. XXXVIL 58.

Supplicatio autem femper fere

odefef,

ii p

qibus

dux triupbi fit.

Contra ego quidem fatis liquere

jc f

ere d

cenfeam;, . ex Liuii fententia. Paulum. minime ex

[4 [

ajbus £0*

Hifpania triumphaffe,: eo: quod ille de triumpha

Vel cete

11

as

lUt*

prorfus taceat, quum tamen fupplicationes Diis

habitas

quo g

226

Supplicatio &

habitás ob remp.profpere aPaulo geftam annotare

nón neglexerit, et quidem locointer ipfos L. Aem.

de quibus mor

Regilli, L. Corn. Scipionis, et Q. Fabii Labeonis

quum coniurati

triumphos vtrimque interie&o: vt neutiquam ve«

piont ; quum i

rifimile fit, triumphum praecipuum vi&oriae prae-

trajeciflet, fed

mium, et vi&oris honorem per incuriam praeter-

Aliam cumere

miffum ab eo, qui rem multo minoris momenti,

naciffime cuiua

