L1PS. de magnitud. Rom. IIII,

2. Sed non femper tamen id ob-

tinuit; nam pro varia tem

porum conditione füb aliis imperato-

ribus etiam haec variaru

nt, libertini

quoque adfciti inter equi-

tes, atque annulis honorati fünt.-

Libertorum et. lbertinormm

differeutiam,

eorumque varia generanon exponemus,

quiahaec

fatis expl

icueruntviri docti. Vid. cAsAv p.

7

4d CA1Y Iuffitutio- .

»es li. evr g. ad collat. LL. Mof. et Rom.

XVI, 8. RBAEVARD.

Coniecan.

l$& et in primis MERCER 'Ogizion. I;10. Liberti

autem

d

-

E

[

pis*dRcAdrOUSEITVEE.

autem a principe annulis donati, equ'eüi*iä, vcdiximixsw,' ïdigni.

tatis fiunt; atque ingenuiratis iura confequuntur, Z. $.5.;. hoc

WobrsTINVs inZ.:4. D. de e.yc'uþzg; futoY. VOCat Ouoticy cgu-

&v deuruNIav, licet potius imaginem ingenuitatis, non vero fta-

tum habeant, L. os. C. ad Jeg. Vifcell. nam proingenuistantum

habentur, et Jicet patronis nullum officiumaut operas debeant,

illis tamen reuerenciam et obfequium praeftant, L. 1o. $. . D.

de in ius voc. et ab eorum hereditate patroni non excluduntur

L.5. h. t. fed etpatronus praeteritus aduerfus illorum tabulas ha-

bet bonorum poffeflionem, L 3. de bon. Jibert. Vnde eos viuere

quafi ingenuos, mori támquam libertos, ait vLPtaw. L. 3. D.

eod, vbi in sotjs GO THOFREDVS, et ad L. z. C.de natal. reflit.

obferuat, iure aureorum annulorum donatos deterioris effe

conditionis, quam qui natalibus reftituebantur. Sed plerum-

ue tamen fimul vtrumque ius petebatur, et haec ratio videtur,

cur ob illam materiarum adfinitatem TRIBONIANVS coniun-

xerit titulos Ze iure aurzor.aunud. et de natal. veflit. Vid. MA«

RAN. Paratitl. Colic. et PAPON. de nobilit. V, 4. Ad hoc ius

ánnulorum libertis datum egregie facit PLiNIr locus Ep;f.

V, 6. omitto quod Palanti feruo praetoria ornamenta offerun-

zur, quippe offerumtur a [eruis: mitto quod cenfeut mon. exbor-

zandum modo, verum etiam compellendum ad'vfum aureortim an-

sulorum: vbivid. CATAN. et O1ZEL. 4d CAI1 Infhit. , 1. ac

d wEncER. Opinion. Lg.. Quiergohoec honore frui

plura apu

volebant,

a Caefare annulorum ius itópetrabant, cuius rei ex-

empla plurima in rei Romanae. fcriptoribus occurrunt. Ex

p1oK. /ibr. LIII. notum eft, Auguftum, libertinae conditio-

nis hominem Antonium Mufam medicum, a quo exgraui ae-

ritudine fanitati reftitutus erat, iure. aureorum annulorum

donaffe, eumque equitem factum in. XIIII. ordinibus fedifle,

inquem acerbiffimum carmen fcripfit nonaT1vs £pod. IHf

ter alia,

vbi haécin

Sedfus flagellis bic triumuiralibus

graeconis ad faflidium,

arat Falerni mule fundi iugera,

et Appiam manuis terity

fedilibusque mag

nus um primis eques.

: ,.Ot/:fone contemto [edet, "

quem

*

A-V.RE OR VM ANN Y L O R v M.

19

quem locum exponit ». rABER femefhr. I7, 4. De Hycello,

vel Icello, vt alii fcribunt, Galbae liberto, tradit rA crr. Li-

or. Li. eum annulis donatum equeftri nomine Martiauum vo«

eitatum fuife, ubi multa, huc pertinentia habent commentato-

re$; ex quo loco etiam adparet, nomen mutaffe libertos, fiin-

genui fierent,quod et in manumiffis aut adoptatis obtinebat.Vid.

MERCER. if 7/0f. dd. ARISTAENET. Jibr. L, p. 22. De eodem

Icello sv &row. in. Galb. Cap. t4. libertus Icellus, paullo ante

anuulis aureis et Martiani cognamine ornatusuac iam fummi eque-

JIrie gradus condidatus , vbi vid. c AsAvs. De Afíatico, liberto

Vitellii, trádit svgrow. in ZZus.vita Cap. az.. primo. imperii

die auveis eum doiauit annulis fuper caenamy cum mane votan-

tibus pro eo cundlis deteffatus e[fot feuerifeme talem equeffrisor-

dinis maculam. . Deeodem raAcirvs Hiffor. I], $7. poflulan-

te exercitu, ot libertum fuum Afaticum equeffri dignitate dona-

et, inboneflam adulationem compef[cuit.

Dem mobilitate ingenis,

quod palam abnuerat,inter fecreza conuiuü Jargitur,bonorauitque

"«faticum annulis, foedum maucipium, et salis artibus ambitio-

Jum. Idem IIlI, 3. narrát de eodem Vitellio;

Jiruum Verginis

Capitonis, proditorem Tarraciienfrim, patibulo adfixum . in- iis-

dem anuulis, quos acceptos.a. Vitellio geflabat. — Vide plura apud

FERAND. ADDVENS. Zxplitation. libr. L. 248-$47. tom.IT. tbe-

Jütr.iur.et CYRIST.WILH. EYBENIVM de ord. equeffr. vet.

Rom.in Thef. SALLENGRT, for.I. Jeéf. 0. pag.ro4. De annu-

lis aureis et equeftri dignitate libertino datis ca

eft pAPINIVS STATIVS D$y/zar. lMl 3,145.-

piendus cciarg

atque idem 1n. cuneos populum cum duxit eque/lr.&f,

mutauitque genus, laeuaeque jamobile ferrum.

,exuity et; celfo natorum aequatit. bonore :

quem locum antea obfcuriffimum primus illuftrauit ac fanitati

reftituit saL.MAs. ag Hiff. Aug. pag.170. vltimum verfüm nul-

lum fenfum habentem ità emendans, e ce/fe matorum aequauit

bouori; vbi etiam viros quosdam doctos grauiter erraffe often-

dit; qui haec de iure trium liberorum accipiebant: quae tan-

gunt LresivM E/eGor. 1], $. hos s AT11 verfüsita explican-

tem. Et tamen poft trrsrv w eumdem quoque errorem er-

raffe dicendi funt GE vAn . cap. 9. Papin. led.. pvriscvs in

þmc. 4HIqU. Qu 1. pag- 1o0, D. €t FRANG, CVRTIVS lefuita

À

iti

20

DISSERTATIO. pE ; *^RUg-

n Syntagt.

de amil. càp.t. fe&. - pag: 74. qui putane' $T A TE M.

innuere. patrem Etrufci,

qui feruus erat, a Vefpafiano in equi--

tes relatum, et donatum aureo annulo; ac iure trium libetorum

audum. Sed quaenam celfitudo in jure triumliberorum effet,

vellem explicuiffent, et quo colore Latine dici poffet, aliquern'

honore; pro trium liberorum iure dona-:

aequari celfo natorum

Ti

Itaque- palmaria. ac verillima eft: swLMaAsrr emendatioy

quam

plerique viri docti amplexi funt, et pluribus adftruxit

.

GRONOV. 1

n Diatrib.Statian. pag. 32. 206. 209. fenfum etiam lo-

ci adfecuti funt BERN AR TIVS aC BARTHIVS in sotis fuis.

Scd perperam Ew. CRVCEVS cum GE VARTIO priorem fen-

tentiam defendere conatur ; quitamen poftea: hoc- retiocairit

in Frondatione, fiae AAntidiatriba: pag. d2. 63. et celfum bonorem

exponit dig

nitatem equeftrem, qua. Etrufcus a Vefpafiano fuit:

donatus, qu

i natorum füorum; hoc eft T'ii ecDomitiani tunc

nondum in fenatorium 'ordinermn ad

Jectorum, honori Etrufcum

gequabat.

Sed-haec explicatio mihi videtur contortaac durior.

Locutionem autem ce/fe matus, ut-aite natus ,

et fimil. multis

iluftratit MARKLANDVS: Qua conftructione etiam apud s v e-

TOoN. Gajb. Cap. 14. pro fünms equeftris gradus candidatus :

2

PONTANVS 4d MACROB. oaturndl. II, 1. legit fümme eque-

lura dehoc s rA'r11 loco apud sAL-

Jffris gradus... Sed vide p

Mas. in Epif/. ad GR oNov. quae praefixa eft Gn o Novir Z/en-

ho antidiatr. Mercur.Frondat. a pagi22.dd p. 26. et GR O NO VIVM

ápfum 4g. 1. z.

De hac quoqueaureorumannulorum dona-

dam rFREINSHEM. 4d FLOR. , 5,6. vbi et-

tione collegit quae

jam videnduse

ft vir-þeleberrimusg 'et meo pracconiolonge ma-

*

*

1Of C.

A. D'VKERY $, QUI

de p.gAnu1 fententiz dubitat, putan-

r ius aureorum annulorum quidem accepifle

tis, libertinos pe

dignitatem equeft

rem, fed non equites fuiffe,nec dici potuiffe,

lico donati eífent.

Ceterum inter azzu/o

nifi etiam equo puo

aureo donari,et impetrare iuydure

Lannuliita diftinguit c AMPIA-

N v sdeoffic.et poted. magiffr. Rom. ad L.2. D. de offic. adfof] pag 47o.

471. quod libertus annuloaureo impetrato refticueretur imagina-

riaeingenuorum conditioni, falüo manente patronatus iure. Si.

veroannulo aureo donabatur,ftatim in ordinem equeftrem lectus

erat;quo extinguebantur omnia patronorum iura,ecomnis macu-

A

B feRIMS tellebagar jsicu;.fsguzzduæn henc fententiam , q

ET

A*REORY M A NNVLOR Y K.

2t

in equeftrem ordin eim legebatur, annulo auréo donari dicebatur.

fed qui iura ingenuitatis obtinebat, is annulum impetrabat. Hinc

numquam libertiros ennulis donari dixerunt : reftitutus autem

natalibus erat fimilis illi, qui annulo aureo donabatur , excepta

dignitate,et perinde erat, acfic ingenuus natus effet. . Quod dif-

érimen non recte obferuafle c v rA c. Obfergat. VIT, 14. et cowe

NAN. Comment. iur.11,12. ibidem adnotat, — Sed dubito an fem-

per hanc diftinctionem obferuarint fcriptores,et promifcuehaec

vfurpata putem, praefertim cum id ipfe apud sv EroN1v « oc-

currere fateatur CAMPIANVS,; et alia quoque auctorum loca

id cuincant. Hosannulos vt impetrarent liberti ad ingenuitatem;

et peream ius quoque Quiritium confequendum , requirebatue

patronorum confenfus, quibus inuitis aut ignorantibus fi.eos ac-

cepiffent; adimebatur illis ius annulorüm, Z. j. D. t. L. v/t. C.deua-

zal. reflit. eL1N1vs Epiff. X,12. rogoztidulgeas ius Quiritium L.

Satrio Abaftantio,et P. Caefro Phofploro, et Pauchariae (fiue P. An-

"chariae, vtlegit nE 1N ES. d Infcript.1I,2-) Soteridi.

Quod ate

volentibus patronispeto. : isautem annulisaureis principis bene-

ficioacceptis non tantum ingenuitatem fed et ciuitatem quoque

Romanam adipifcebantur: non tamen inter veteres ciues, yt pu--

to; fedtantuminter nouos cenferipoterant; namillierant, qui

ex peregrinitate per principis benignitatem ciuitatis Romanae

eránt facti participes. . Vide patruum mmeum in Differt. de vedfi-

gal.cap. n.pag. 166. edit. nou. Sed AntoninusCaracallus, ut omni-

um, quicumque in imperio Romano effent, eadem et aequalisfo-

ret conditio, omnes etiam ciuitate Romana finedifcrimine dona-

uit: dequo intelligenda Z.17. D. deffat. bom. in orbe: Romono qui

fünt,ex Conflitutione imperatoris Antonini ciues Romani effetki famt.

Ratio fuit, non vt hoc honore omnesaequaliter adficeret, fed vt

fifcum fuum augeret vigefima hereditatum (de qua vide acade-

miae quondam Batauae eximium decus AN T. scirvL TIN G. 27

PAVLL. Óentent.11l,6.) vtque ad eam folvendam. omnes per-

indetenerentur. Dp10N. c Ass1Vs in Excerpr. Peirefc. pag-74.

B Évexet oj "Poposlag revroe 8c iv mij degyii iurB. Aó*yo. ufv ia

$0'yo 03 Ozree, zrAeio UT wo] &x TB voiér8 zrgocil , àid TO r3e äs'vef

Ti 7ECDN G oiuTGy u) muvereAeiv, oizédeizev, euius rei caufa etiam onmi-

bus, qui-in ovbe Romano eranty ciuitatem dedir, fpecie quidem ipfe

iis bonorem tribuens, fcfd reve

À

EUA

Jf

feum [ui augeretqu

ippe cum

geregri-

-

2*

DpISSERTA T10 DI LVRE

peregr;m' plemqtie»hamm vedligaliumnon penderent : ad quem lo-

cumvidev ALESI1 motas,pag.to$. Haec eft celebris illa confti-

tutio Antonini Caracalli,cuius male ali4Antoninum Pium;alii Ha-.

iaTa 3

drianum auctorem fecere: conftat enim

Áária d

nter eruditos, non.

ab Antonino Pio, feda Caracallo; fubquovixit vrPrANvs aue

étor huius £. 17. hanc conftitutionem edi.am fuiffe;quod patebit

exiis,quae prolixius de hacre differuerunt $P AN n . Orb. Rom.

-

Exerc. H. cap. 4. s.et patruus meus de vedZga]. pop. Rom. cap. u.pag.

175. fegq. qui docuiterrorem hunc ortum effe ex confufione di-

uerforum Ántoninorum, qui cum plures fuerint, a feriptoribus

etiarh non adcurate ad temporum rationem attendentibus , fuere

inter fe confufi: hinc etiam.non erraffe putem. P. FABRVM

Semeftr.IH,t2. pag. 164. quiexiftimats c.Vitru(ianum,cuius men-

tio fitin 7.3o. $. 6. D. de fideic. libert.veferendum efTeada. v.c. 018.

imperante Zntonino Pbilofopbo, quem tamen carpit E v.. o r TO

in praefat. ad tom. T. thefaur.iur. pag. vlt.in fin. 1udicans referri

illud s c. debere ad Marcum Aurehium,quod profecto nondum

ex antiquitate didiceram, et M. Aurelium;atqueAntoninum Phi-

lofophum diuerfos ac diftinctos fuifle imperatores nefciebam.

Sedhoc s; iv nægo'ägb.

Hi autem liberti ingenuitatem adepti etiamin tribus vrbanas

teferebantur, fednon ftatim ac ciuitatem nacti erant, tribus iis

concedebatur: .vnde patet, quanti id'ius aureorum annülorum

Vid. cvt1Ac. Paratitl. Panded. tit, de iur.

fuerit aeftimatum.

aur. anuul.et Obferuat. VIl,v4. ac BR1SsoN1ivs inlibro fingu-

lari de adulter. pag. 223.|eg. ' Porro et id quoque per annulos

confecutos opinor libertos, quod hisornati ac proinde libertate.

donatiin militiam, a qua ferui alias prohibebantur, poterant ad-

fumi; de qua revid. rvp. vivEM 4d: AvGvs TIN. de ciuit.

Dei libr.Ill.p

4g.33j. vbietiam infine paginae et initio fgquemis

quaedam de iureannulorum collgeit.

B

D

Ratio v

A

ero, cur per ius annu

lorum aureorum non perfe-

€tam, fed tantum. imaginariam, vtantea diximus, ingenuitatem

adipifcerentur liberti; haec eft, quod in feruitutem potuerint re-

uocari nranente.iure patronatus, vid. wER c ER. Openion. T.a$.

et pro parte tantum libertusfit ingenuus, fcilicet intuitu extra-

neorum, vt videtur, non refpectu patroni: quia necari poteft

Ío tor-

m adulterio regercq;,.L. 42D deaduit. domino etiam occi

turis

-

AYRE (VV)XR?:*'V M ÁANNTLORVM

bj

turis fubiicitur, L. . Diad $C.$yIlan. deinde tutelam liberorum

patroni debet gerere, item moritur vt libertus,vid. M ER C E R. . /.

etadd. BR 1s5s0N. Ze adult.cap. 4.pag. 224. et deiure conmnb. pag.

$6$. expatronum ad heréditatem admittit, L. penalr. D.de iur.aur.

annul. et L,3. D. de bon. libert.nontamen operas ei debet;argum.

L. 47. D. de oper. libert. nifiimpetratum fit faluo iure patroni, R.

vit. D.deiur.aur.aun. Reuerentiam etiam,quaealibertis debe-

tur patronis, praeftare tenetur, et ius, qued aduerfus ingratos li-

bertos patronis competit; integrum relerüatur, L.7. G. de bon. 1-

bert. L. 10. $. 3..D. de in iuseoc.idque 1deo, quiav/Zsanreorum

annulorum,vthabeturin L. 2. C. dezur. aur. ann. beneficio princi-

pali tributus libertigis (lic legit P1GNo R 1y s. Symb. epif]. pag. g.

non vt alii Zbertatis aut Zbertmitatis) quoad viuunt imaginem, non

flatumringenuitatispracflat * ad quamlegem confüleetiam x ER-

CERnVM, qui CVIACII crifin recte videtur refellere-

Neque tamen fola haec erat annulorum datio, per quam ad

ingenuitatem peruenire poterant liberti, cum et4lii fuerunt mo-

di, vt hocaddam, libertos efficiendi ingenuos, vtiureiurando, L.

30 $. 4 D.de imeiur, L. $ $.1. D. de infjus voc.item fententia iudi-

cum, £. 2;. D.deflat.bom. vbivide cvtActvw; tum fidominus

principi feruum fuum cubicularium obtulit, talis feruus ftatim

adipifcitur libertatem; L. 4. C-depraepof [acr. cubic. Plura habet

MERCE R. Opision. 1,$. Quin etper Nou. LXXVII. cap.1. con?

ceffüm omnibus libertis eftius aureorum annulorum, et qui fer-

uum libertate donauit, ac manumifit , fine neceffitate a principe

poftulandi ius illudlibertis confequitur,Aub. 24 bodie C. de natal.

7oflit. Perillam anfem Noz. L.XXFIIKomnem libertinorum con-

ditionem fuüblatám effe putat cyt 46 Obfera. HIL s. et vide.de

€a CASAVB. Zd SvET. Zug.cap. 74. Sed dudum Iuftiniano cor-

di fuitingenuis magis hominibus, quam libertis frequentari ciui-

tatem Romanam,; Z. 3. C. debon. libert. V.

j

À

id. vvrTEL lurispr. L,

$,57. et ad tit. lnff. de libertin.

"

a

Haec ad inftitutum noftrum fü

E delncimatérü eolie«

éta arbitramur, etiamfi prolixius excuti illa poffent, et adcuratius

adhuc pertractari; fedad quod yberius otium , et maioris erudi-

;ionis copiaerequirerentur. Itaque hic pedem figimus.

E

THE-

N

14

*-*?*

THESES

L

Princeps ntllis legibus ciuilibus folutus fmt.

II

Minores inuiti n accipiunt curatores.

Il.

!

Y L PIANVM n definitione tuyi eprudentiae inique a T VRNERBO

ét CONRINGIO vammm accufatum exiffimamus.

I

Vitima verba vteft conftitutum n $. g. Inft. de iur. nat. gent. et

.ciu. a TRIBONIANO 4diedia cyfe (H) BERTRANDQO G-

qux

x

$

V.

L. 9. D. delis, qu'not. mfam &0n efl 4 TRIBONIANO S/er-

po lata.

VE

Ad mortem dammtu.r tefflamentum condere non ponff

VII.

Qui fcelus eliquod, cum id probibere go[fer, non zmpedzt , ad poe-

V. ÉCRCTHT.

s

D2

J;

A

7

Cs

-len

v?

,

TU

b«r

N-

D$S

Ó

j5

(a

v

—

ónQiy

d

(2

a

d5

ob

PO

"

-

—

TT mET

Gnuler

.

À

Hl

MLCHNC TEURU NG

:

as

p

-

-

"

E.

n

ERE

—

u

Q

ER

Pxuigem

cimuMBMRSdepmm

-

s

z

[As

E

-

EEE

EC

a.

-

a —

—

— M

—— M

-

N

—

—

n

um

VOEU As

IT ONACNSS

DeHen

—— r

EC

-

3

W R.

v

9

NUNCS

ESA

a

P

j«

j*

*

ET

*

Wg

E

*

w

*

*

3

:

E

l

^

d

*

?

E.

«W

k T 4

Vk

&c ib

*

x

-

*

3*

[

*

.

MH

N

A t

u

ii

z.

F

5

E

al

E

l-s

»

b

E

&e

; Af.

r

Á

E

-

vw

*

r

^

W

m

x

&

i

*

d

"

P

a

j

DA

E

*

:

l

d

*

x

J

£

a.

*

de

3

5

.M

*

*

$

&

s

.mä

3*

»

F

w

"

FS dhda

KX

À

E

E

.aw.m,

E.

*

*

»

a

-

P

&

E a

"

3

^

4

&

s

&

-

T

$&

*

*

$

*

-

i

5

.M.

*s

"

f

5

"

É

—

"

"

Ms

-

H

n aM ae i

As a

—

-

E

-

—

t ii

——

Á

À

p

n

Mp

-v

-

G

-

—

-

M

—

——

—nü

st

-

--

zi i

——

o

——

N LL

IA

-

d-

RR

——

—

2

eam

20

V

ETRI BVRMANNI

FR. FIL, FR NEP.

e

IG ET IN ILL. FRISIORVM, QVAE FRANEQVER EST,

ACADEM.HISTOR.-ET ELOQVENT '"PROF, PVBL, ORDI*(.

2

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

DISSERTATIO

!

LITTERARIO-

r

IVRIDICA

g

INAVGVRALIS

O

2

ää

:Lä

D

IVRE AVREORVM

u

ANNVLORVM

G

a

.S88ottt mccbt ber güfbeinett &)ïmgc..

HABITA

m

à

TRAIECTI

AD RHENVM

A. D. XIÍI. AVG CIJ IOCC XXXIIIL,

e

«

.;

:

N

RW

N

z

d

n

SES

N

h

NSS

G

xlvac £

.

VA

z

-

X

(

OSS

2

z

N

|

N

E

z£-

7

6

27 k*tïö)ä

(

L

b

AT

SS

€

E

-

5

N-

ää

M

(/

)/

4

EE T r r n ÓR—ÁMÁMMá7À

3

LIPSEPAE

2

APVD IO. CHRISTIANVM LANGENHEMIVM

CIOIOCCXXXX

Næ/ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1