emplum, totus componitur Orbis, omnem eò vertit Mentem,
ut bene ſit Vobis & Patriæ. Cui nihil quidquam magis curæ
cordique eſt, præter Bonum commune & Pacis: In ſumma Cle-
menin& Bonitate, Pharſalicam inter cives moderando diſcor-
iam. ⸗=
Sub Quo, feliciſſimè & ſanctiſſimè vobis Regnante Princi-
pe, jamjam AUGUSTEA (aurea puta) ſæcula, quæ hactenus
ſub Marte, extincta jacebant, denuo Poloniæ reflorere, & vige-
re videmus meliora: omni virtute perfectiſſima, in Sereniſſimo
AUGUSTO III. In Quo ſi velis Devotum? en maximè Pium!
ſi Æquum? en Juſtum! ſi Sapientem? en Prudentiſſimum! ſi
Manſuetum? en Clementiſſimum! ſi Liberalem?è en Munificen-
tiſſimum! verbòô: deſideras Virtuoſum? omnium Virtutum
Speculum ecce AUGUSTUM!
Hunc ergo amate Dominum, Quem Vobis DEUS poſuit
Regem; Propitium & Benignum, ſæculi noſtri Felicitatem. Ei
ſervite corde perfectò & veriſſimò; uno omnes labio voven-
tes, quò olim Populus Electoralis, PROBO ſuo acclamavit
feſtivé: PROBE AUGUSTE DII TE SERVENT. (u)
Vobis verò pro complemento inſtituti, quibus hactenus
Liberò Veté ludere placuit contra jura, Lubeat nunc ſub Prin-
cipe tam juſto é, Pio, ſeriò eò uti cum Lege, ad Majorem No-
minis Poloni, Regnique Veſtri Honorem: objurans vos in Chri-
ſto Domino, cum Apoſtolo: ut ſitis concordes & unanimes
ſpiritu: ohſecro mnc, pPen MWamen Doamini Woſiri ESIICEHRISTI:
ut idipſum dicatis omnes; & non ſint in vobis ſchismata:
ſitis autem perfecti in eodem ſenſu, & in eadem
ſententia.

ZGOD A.

(u) Flav. Vopiſcus in P;ROBO. Riccius de Elect. & Coron. Reg.
(X) 1 Cor. I. v. 10.

CENSURA
AMICA,

—

20 an

0

†

S

R

15

O Salance Q

. ILT

⸗

Focus

H

Stitt
:5:

N

10
1

K

J

H

G

F

5

E

D

C

A

ſeu

CRISIS

—

△

W
VierFarbSelector Standard*- Euroskala Offset

19

17 18

16

15

yxymaster. com

2 3 4 5 6

Copyright 4/1999 VxyMaster Gmbhi wwW.

1

NFORMATORIA,

ſuper

imodo vctandi, D. D. Po-
in ſuis Conſiliis, uſitato,

per verbum

iepozvvalam. (a)

e& volus, qui crimen alterius indicat.
dicando corrigere poteſt, & tacen-
eter perire permittitur. S. Auguſtinus.

ic vetandi, ex vi nominis, ſignificat contradico,
on conſentio, quod apud Bolonos vulgé dicitur