gubernatione ac ſuſtentatione conceſſa ſunt, uſibus omnimodis pro
Rirura, ſalva ſedis Apoſtolice auctoritate. Si qua igitur in futu-
rum eccleſiaſtica ſecularisve perſona hanc noſtre conſtitutionis pagi-
nam ſciens contra eam temere venire temptaverit, ſecundo, ter-
tiove comonita, niſi reatum ſuum congrua ſatisfactione correxerit,
poteſtatis honorisq́; ſui dignitate careat, reamq; ſe diuino iudicio
exiſtere de perpetrata iniquitate cognoſcat, et a ſacratiſſimo cor-
pore ac ſanguine Dei et Domini redemtoris noſtri Jeſu Chriſti alie-
ha fiat, atq; in extremo examine diſtricte ſubiaceat vltioni. Cun-
ctis autem eidem loco ſua iura ſervantibus ſit pax Domini noſtri Jeſu
Chriſti, quatenus et hic fructum bone actionis percipiant et apud
diſtrictum judicem premia eterne pacis inveniant, Amen. Ego In-
nocentius catholice eccleſie epiſcopus. Ego Otto Portuen. et San-
cti Ruffi epiſcopus. Ego Petrus Albanen. epiſcopus. Ego Willi.
Sabien. epiſcopus. Ego Petrus †. †. Sancti Marcelli preſbyter Card.
Ego Sall. baſilice duodecim Apoſtolorum presbyter Cardinal. Ego
Fr. Joh. †. T. Sancti Laurencii in Luc. presb. Cardinal. Ego Egi-

dius ſanctorum Coſini et Damiani Diac. Card. Ego Octauian. ſan-

cte Marie in Vialana Diac. Card. Ego Petrus Sancti Georgii ad ve-
lum

7

50 Codex Diplomaticvs.

lIum aur. Diac. Card. Ego Joh. Sancti Nicolai in carcere Tullian.
Diac. Card. Ego Wills Sancti Euſtachii Diac. Card. Datum Lug-
duni per manum maęgiſtri Marini ſancte Romane Eccleſie Vicecan-
cellarii. V. dus Januarii, indictione IV. Incarnationis dominice
Anno Mo CCXLVOPontificatus Noſtri domini Innocentii pape IIII.

Anno tertio,

Herrn Conrads von Crautheim Kaufbrief gegen ſeinen
Bruder Wolrad uͤber verſchiedene Guͤterſtuͤcke.

In nomine Domini Amen. Cunradus de cruthain Vniuerſis, ad
quos preſens pagina peruenerit, Salutem in auctore ſalutis. No-
uercari ſolent a memoria hominum geſta, cum ſint caduca, niſi
ſcripti teſtimonio perhennentur. Noſcant igitur preſentes ac po-
ſteri, quod ego de conſenſu legitime coniugis et Heredum Wolv-
rado fratri meo proprietates meas cum fevdis et hominibus ea con-
ditione, qua michi deferuierunt, exceptis tamen quibusdam ho-
minibus, quos apud patruum meum de clinginvels mercatus fui,
et aliis, quos michi nominatim reſeruare decreuo, in villis ſubſcri-
bendis precio dedi comparandas. Sunt autem hec villarum nomina
et redituum ſcripta: videlicet in Kuldorf et Eberſtal et Altorf quic-
quid meis deputatum fuit vſibus, in Marlohin pari modo abſque
piſcium captura, in Clepfheim curiam cum ſuis adtinentibus huic
emptioni aſſignaui. Vineas tamen et piſcium capturam cum pratis
ſitis inter cruthain et clepshain predictum Abbatiſſe totique conuen-

tui in Hobac ab hac emptione excipiens, vt eorum in perpetuum

libere et ſine omni exactione fruantur, donaui. Item in Pichintal
curiam cum ſuis prouentibus et vincam in eadem villa ſitam, in
Murrenbrunen etiam quicquid habere dicebar, in Ballenburch
quoque

—
quoque
üniliter
Giſtraxt,
Dominea
Xi, Vrn
deputen
Propriet
matione
Mlarcis
fodorun
Crakto!
inter ſe
Gidorun
ieprin
nati c,
ſolidi H
quos in
Rinthein
le valis
po cent
Predicto
Vero em
Dron
Hallenn
Prefatis
in reddi
Petkecti
1taque en
t Poſ

—
Tullian.
um Lug-
7
Vicecan-
dominice
bapellll.

ſeinen

ſis, ad
tis, No-
Oca, niſt
es po-
m Wolr⸗
1s es c0l-
Bdam bo-
Fcatus fui,
is ſableri⸗
In NormiG
lotk qbic⸗
60 obiqne
ribus huic
Cunm prilis
le conlen⸗

erpetuum

Dchintil
ltamn, I
olenburenh
quoque

Codex Diplomaticys. 51

quoque curiam cum ceteris ibidem meis reditibus, in Witigenſtat
fimiliter er Wellendorf omnia mihi attinentia fratri meo predicto
diſtraxi. Itein decimam in Cimbrin et Villis adiacentibus michi a
Domino Epiſcopo Herbipolenſi infeodatam taliter predictis adiun-
xi, vt michi et mee coniugi, dum vitam duxerimus preſentem, de-
ſeruiat. poſt obitum vero utriusque noſtrum ſuis vſibus cum ceteris
deputenrur. Eſt autem hec emptionis forma, vt, quicquid de
proprietatibus prelibatis talentum denariorum Erbipolen. vel eſti-
matione tantum ſingulis annis ſoluere poterit probatum, decem
Marcis puri argenti et examinati recompenſetur. Verumtamen de
flodorum diſtractione que ſit recompenſatio, Gotfridus de Hobenloch,
Crafto frater meus de Bochſiberg; Crafto patruus meus de Lara,
inter ſe fideliter eſtimabunt. preterea precium pro diſtractione pre-
dictorum his temporum articulis erit perſoluendum. Terminus
hic primus eſt ad pentecoſtes Centum Marce puri argenti et exami-
nati c. Libre Herbipolen. vel duo talenta et dimidium et quinque
ſolidi Hallenſium pro fingulis Marcis mihi vel mee coniugi, vel eis,
quos in hac pagina nominauero, in certis locis, videlicet Merg-

hintheim in domo fratrum theutonicorum, aut in Cenobio ſpecio-

ſe vallis preſentabuntur. Summe tamen argenti predicte particula

pro centum et quinquaginta et VII. tal. Hall. que frater meus emptor

predictorum mihi ab antiquo debuit, erit computanda. Reſidua
Vvero emptionis facte inter nos annumerabitur. Secundus quoque
ſolutionis terminus ad Natiuitat. Chriſti, Vt quadraginta talenta
Hallenſium cum ſuppletione argenti, quod debit. predictis ſuper-

tuit, item mihi, vel mee coniugi, vel quibus aſſignavero, in locis

prefatis abſque occaſione perſoluantur. Terminus quoque fihalis
in redditione a feſto beati Martini per anni circulum, ut omnia
perfecta emptione abſolute reddantur, erit adnotandus. Totius
itaque eris promiſſi perſolutio, ne aliquo mediante in terminis Pre-

ſixis poſſet caſſari, proborum virorum fidei ſacramento, quorum
. 06 2 nomina

52 Codex Diplomaticvs.

nomina ſubſequuntur, fuit hoc modo confirmata, vt in ſingulis
reddendi terminis, ſi minus promiſſa ſeruentur, Hallis veniant er
ibidem morantes, niſi mea, uel coniugis mee, vel abbatis ſpecioſe
vallis, vel gardiani minorum fratrum meiue confeſſoris eiuſdem ci-
uitatis, vel Marcholfi de Dierbach, Scultetive et civis alterius,
quem ſibi adiunxerit, etiam in Hallis de licentia, quibus et rece-

ptionem prefate pecunie aſſignaui, non recedant. Sunt autem hec

eorum nomina, qui fidem porrexerunt: Ramurigus de Aſhuſin.
Hermannus. Engelhardus. Symunt de Berlichingen. Ludvvicus de
Syndoltfhein. Albertus dictus vulpes de Cruthain. Reinhardus;
Cvnradus frater ſuus dictus Cholbenet de Bilverchan, quorum pro-
miſſo et frater meus Wolfradus ſepe dictus imtererit, niſi ego vel
receptores prefati pecunie cum voluntate fideiuſſorum pro diſpo-
nenda re neceſſaria cum abſentari permittamus. Porro ſi fideiuſſo-
res predicti fidem pactam irritare voluerint, Gotefridus de Hobenloch
vel filius eiuſdem Albeitus, Crafto frater meus de Bochſberch, Cratto
de Lara prius nominati ciuitatem prediétam Hallis veniant, et;
quod illi neglexerunt, obferuatione firma complebumt. Item ſi

me vel meam coniugem ante terminos peccunie reddende viam vni-

uerſe carnis intrare contigerit, cui loco vel quibus perſonis dari
debeat non aſſignato, receptores prenominati pecunie, quibus
locis quibusve perſonis decreuerint, eandem exhibebunt. Supra-
dictis quoque fideiuſſoribus emptor prenotatus meorum redituum
coram viris idoneis promiſit, vt ab omnibus caſibus, qui poſſint
emergi dampnolis, cos prorſus reddat indempnes. Ceterum ne
qua poſſit oriri calumpnia ſuper hac emptione et pecunie periolu-
tione, prelentem paginam Sigillis Gotfridi de Hohenloch, Crat-
tonis fratris mei de Bochſberch, Sculteti in Hallis duxi robandam.
Facta eſt hec emptio Mergindheim. Anno incarnationis domini
Milleſimo .ο⁵ο XL Ve Sexto decimo Kal, Juni,

XXXI.

Troce
fliabus
Dioe.
Geligert
fation
Ex ueltn
Parte un
tenſs
Monal
queſtio⸗
Herbipe
Pohtio
haſterio
nullam:
tis inde
tonibus
vide is
ſce od⸗
ſentisl
nunn lie
Auli ten
Plerit,

—

ſinpblis
eniant et
ſpeciole
Adem ci⸗
Arerins,
et rece-
utem hec
alhuſin,
pvicus de
ghardus,
Drumpto-

ſi ego vel

ro diſpo.

ſdeiuflo-
Hoberloch
h, Cratto
lant, et;
tenn ſ
eVorn vni-
fſonis Gari
, quibiſs
t. Jupra⸗
1tedituun
eteruln ne
ſe pekioln⸗
ch, Crat-
Tobindenn,
ns domini

XXNI.

Codex Diplomaticvs. 53
XXN.

Papſts Innocentii IV. Beſtaͤttigung des zwiſchen dem
Abt zu Obernzell und dem Kloſter Scheftersheim getroffe⸗
nen Vertrags / wie ferne dieſes jenem untergeben
ſeyn ſolle. A. eod.,
Innocentius epiſcopus, ſeruus ſeruorum Dei dilectis : riſto
filiabus . Magiſtre et Conuentui Mornlteniche dekaltemm. Mrbunel
Dioe- Salutem et apoſtolicam benedictionem. Juſtis petentun
deſideriis dignum eſt nos facilem prebere conſenſum, et uota, e ⸗
a rationis tramite non diſcordant, effectu proſequente com
Ex ueſtra ſiquidem relatione accepimus, quod, cum inter ul c.
parte una et.. Abbatem et Conuentum Cellenſem Premonif 7
tenſis ordinis, Herbipolenſis. dioceſis, ex altera, ſun er eo, 4
Monaſterium ueſtrum ſibi ſubeſſe dicebant, orta illet n etia
queſtionis, tandem inter uos mediante Venerabili fratre noltro.
Herbipolenſi Epiſcopo Loci dioceſano huiuſmodi amicabilis Gin.
poſitio interuenit, ut uidelicet Monaſterium ueſtrum Cellenſi Mo-
naſterio in ſpiritualibus perpetuo ſit ſubiectum, et in tem otalibus
nullam absque uoluntate ueſtra ibi habeat poteſtatem . fieut in i
ris inde confectis plenius continetur. Nos igitur Uoltris ſi H te⸗
tionibus inclinati compoſitionem ipſam, ſicut ſine rauitäte d
uide facta eſt , et ab utraque parte ſponte recepta et ctenn Ret⸗
fice obſeruata, auctoritate uobis apoſtolica confirmamus, en re

ſenris Cupt patrocinio commummus. Nulli ergo omnino homi
num liceat hanc paginam noſtre confirmationis infringere lci
auſu temerario contraire. Si quis aute tteun Karc preſinr
uin keme alio ee . Si quis autem hoc attempfare preſum-
P n „ indignationem omnipotentis, Dei et beatorum Petriet
auli apoſtolorum eius ſe nouerit incurſurum. Datum Lugdt
XII, Kal. Septembr. Pontificatus noſtri anno Tertio. SZ
.

*

54 Cogex Diplomaticvs.
XXNI.
Der Meiſterin und des Konvents zu Scheftersheim

Verſchreibung eines Jahrstags gegen Conrad von
= Freyberg. A. 125.

Ne Bertha, humilis Magiſtra. Totusque Conuentus ſanctimo-

nialium in Schephterſheim. notum facimus vniuerſis tam preſenti-

bus quam futuris huius pagine inſpectoribus. quod Cunradus de
Friberc ciuis Herbipolenſis. et Mergardis vxor ſua. pro remedio
animarum ſuarum, et diuine remunerationis intuitu. emerunt que-
dam bona cum ſuis den. et eadem bona contalerunt ipſi manu co-
adunata eceleſie noſtre libere poſſidenda tali ſub pretextu. quod
ſingulis annis in anniuerſario iam dicte Mergardis pie memorie. de
eiſdem bonis dabuntur. . conuentui noſtro pro ſeruicio. Et quan-
docunque ipſe Cunradus domino iubente deceſterit, dabuntur ſi⸗
militer. . in ipſius anniuerſario de eiſdem bonis noſtro conuentui
pro ſeruicio, et celebrabitur utriusque ipſorum anniuerſarius apud
eccleſiam noſtram in penpetuum tanquam unius fratris noſtri uel
ſororis. Et predicti. . dandi ſunt annuatim, ut dictum eſt, pre
ſeruicio de eiſdem honis in die ſancti thoeme apoſteli. In huius rei
teſtimonium preſentem literam contſcribi fecimus. es figilli ecelefie
noſtre robore communiri. dantes eam memorato C. dé Friberc. et
ſuis heredibus. er eius reſeriptum apud noſtram eceleſiam reieruan-
tes. Datum anno domini M CC°LI XV. Kal. april. Ind. VIIII.
apud Wirzeburg. „

Urkund uͤber eine Stiftung Crafts von Retersheim,

. absque anno.
Notam ſit omnibus hoc ſcriptum legentibus. quod quidam fide-
lis
1

—

lo Cn

bona
hoda Vt
et Hlüis
formma.
Gicte ee
cehlfte
ecclette⸗

Rortinge

„

Eugei

110

nOtician
Debenbe
Gui dici
Pro em
Pidum e
Pradicte
dim nes
Hühlenk
Uerem
cti tecot
ſepe ic
teſtes ſc
nen, et

—

roheim

anctimo-
prelent
tadus de
remned10
wunt que-
nanu co-
1u. guoc
norie, de
Etquan⸗
Puntur ſi⸗
conuentul
ius apud
noltri uel
elt, Pto
huiusrei
li ecclelie
fibere, er
feleruan-

sheim,

gann Kde-
lis

Codex Diplomaticvs
— — ä
lis Crafto de Reterſheim. contulit Eccleſie in Sceftirsheim. omnia
1 . . — . ILSL . mni⸗
bona que habebat in villa Reterſheim tam in agris quam in vmheis
bonla videlicet broprictatis. Preterea eadem Bona conees VIheis.
fli ſi P Oprictatis. reterea eadem bona conceſſimus ei
et filiis ſuis. cum feudo. quod attinet eccleſie Scefterſneim. ſub tali
forma. vt annuatim in Purificatione beate Marie V. tal. cere Pr
Qicte ccclefie ſoluat. Huius rei teſtes funt. Sifticlis Picpolitusin
ScCeE ei . 5 .V 4 .
Scehfterſacim. Hartmannus ſacerdos. ct totus Conuentus eiuſdem
ecclefic. Henricus Scultetus de Riecheim. VIricus Marſälcus e
Rotingen. ct alii quam plures. PFridericus Cellerarius in Rotinge.

XXXIHV. M
Engelhards von Bebenburg Verſchreibung wegen eines

geſtifteten Skelgeraͤths zu Scheftersheim/ absque anno.

In nomine Sancte et indiuidue trinitatis. Per preſens ſariprutm i
noticiam omnium deduco futurorum, quod ego Engelhardus de
Bebenberg cum vxore mea . . pari conſenſu contulimus vicum
qui dicitur Humbrehtivv. . . . Pccleſie Sororum in Schefterſhei
Ppro remedio animarum noſtrarum, tali conditione, ut idem 81.
pidum et nemus poſt meam deceſſionem cedat libere Eccleſie ſ.
pradicte, vt inde noſtri memoria habeatur . Igitur exigente nor
dam negotio vendidi dictum opidum Eccleſie m dicte pro bris
Hallenſ. quinquaginta, hac ſub forma, ut, ſi poſſem, precio ſol
uerem eodem, ad vitam meam tantum retinendo d huius .
cti recordationem et probationem in poſterum preſentem litter: n
ſepe dicte Eceleſie donaui Sigillo meo communitam . Huit Frer
teſtes ſunt. Berhtoldus de Lucebrunnen, Aduocatus de tiellprum-

nen, et ſuus Eilius, et alii quam plures,

XxXxXV.

56 Codex Diplomaticvs.

Gottfrieds von Roth Vermaͤchtnus an das Kloſter
. Gnadenthal. A. 12 51.

Nen ſit omnibus hanc cartulam inſpecduris, Quod ego Got-
fridus de Rotha, Cuſtos Eccleſie Sancti Petri in Oringavve, in
remedio anime mee Monialibus in Gnadentall quoddam predium
in Bvvrbach, quod Berchtoldus de Luter excolit, et dimidium ju-
gerum vinete in Heidencl. Situm legavi, tali conditione quod de
dictis bonis, quamdiu vixero, duos ſolidos Halenſium ſingulis an-

nis dominabus tribuam memoratis. Poſt obitum meum ipſa bo-

na nichilominus libere poſſideant et quiete. Vt autem huius lega-
tionis libertas nullatenus calumpniari valeat, preſentem Cartulam
Sigilli mei munimine porrigo roboratam. anno domini M“CCL*⁵⅓%
Volo itaque, ut de dictorum bonorum emolumentis dominabus
prefatis in meo Anniverſario miniſtretur.

Herrn Conrad von Crautheim Vermaͤchtnus an eben
daſſelbe. 125Sß2. .

In nomine ſancte Trinitatis et indiuidue unitatis, Amen. Teſta-
mentum ſuum feliciter diſponit et ordinat, qui non ſolum heredi-
bus teſtatur terrenis. verum etiam Criſtum dominum Jheſum ſue
ſubſtantie, ber quem cunéta bona proueniunt, ſalubrem conſtituit
coheredem. Nofcat igitur etas uniuerſa tam preſens quam poſtera,
ad quam hoc ſcriptum peruenerit, quod nos Cuonradus ſenior de
Crutheim et domina Qunegundis noſtri ſocia thori legitima, homi-
nes conditionis libere, pari conſenſu et feruenti deſiderio (per)
ipſum „ qui preſtat omnia, et glorioſam eius genitricem uirginem
è mariam

—

mariann
et coale
bispro⸗
thone n
prietati
nelback
Drunnen
urehen
manſum
Omnem
Vallisg
lanti ce
Contron
ſum Ir
Pra po
minli 6
Cerna de

Mllites.

malione

Naleat i
ſats,
Clucn
Tent, 4

Nnamn ſig
tutamin
tum fae

ſanchime
robore

lſten

eg Cot.
are, in
Ppredium
lidiumju⸗
eguocd de
ingulssan-
n lpla bo⸗
lins legr
Cirtulam
CCeloo,
lominabus

en. Teſta⸗
n beredi-
heſum iue
1coöKttuut
mn pokert,
lenior de
mu, hom-
leio pen)
nuiiben
etiam

Gl een

Cogdex Diplomaticvs. 57

mariain nobis preſtitorum participes fieri cupientes, annuentibus
et conſentientibus viris nobilibus conſanguinitate uel affinitate no-
bis proximis, videlicet domino Ottone de Eberſtein. domino Craf-
thone noſtro fratre de Bockesberc. domino Gothefrido et domino Alberto
eius filio de Hohenloch, cum ſuis Heredibus., bona, que titulo pro-
prietatis ſubſcripta poſſedimus, ſcilicet in Weſternhuſen. in Gyn-
neſbach. in Remenvviler, in curia in Iſenhutesrode. in Lieboldes-
brunnen. in Heſelech, in Ryperc. in Clingen. in Buhelen. in Her-
mutehuſen, in Holderbach, in Steinbach. in Orenbach. et unum
manſum in Buch. vineas noſtras cum ſuis attinenciis in Clepheſheim.
omnemque noſtrum prouentum ſaline in Hallis ſuperiori Clauſtro
Vallis gratie religioſoque Conuentui domino ibidem iugiter famu-
lanti contulimus. poſt mortem utriusque noſtrum omni ceſſante
controuerſia quiete perpetua poſſidenda. Huius teſtes donationis
ſunt Viri nobiles carnali linea nobis coniuncti, quorum nomina ſu-
pra poſuimus: et dominus Gothefridus Comes de Levvenſtein. do-
minus Gothefridus nobilis de Clingenvels. dominus Waltherus pin-
cerna de Limpurc. Kudegerus de Withigeſtat. Cunradus de Torce-
Dach. Hermannus, Engelhardus, Symon fratres de Berlichingen.
milites. cum ceteris quam pluribus et honeſtis. Ceterum ut nulla
malignorum calumpnia tante opus pietatis aliquo temerario auſu

valeat infringere., prelibati nobiles, quorum aflenſu factum cogno-

ſcitis, ſuis etiam ſucceſſoribus, ſi forte ſpiritu ſuadente avaritie
Clauſtrum iam dictum in bonis ſuis, quod abſit, grauare preſume-
rent, aditum occaſionis volentes tocius obſtruere, preſentem pagi-
mnam ſigillis propriis una nobiſcum firmiter comunirunt et ſuo ſub
tutamine clauſtrum idem cum omni re ſua, uel familia, in quan-
tum facultas permitteret, habere fideliter promiſerunt. Quam
ſanctimonialium loci ſepius dicti Collegio euidens in teſtimonium
robore tam valido porrigimus ſolidatam. Actum Anno gratie
Mo CCo Lollo vndecimo Kal. Auguſti, decima Indictione.
H XXXVII.

58 Codex Diplomaticvs.
XXNXVII.
Biſchof Hermanns zu Wuͤrzburg Urkunde uͤber die Eig⸗

nung eines durch Graf Boppo von Duͤrne dem Kloſter Gna⸗
denthal uͤberlaſſenen Zehenden / A. 1253.

Hermannus, Dei gratia Herbipolenſis Epiſcopus, Criſti ſidelibus
vniuerſis Salutem in Domino. Vt in noſtris geſta temporibus per-
petue ſtabilitatis robur obtineant et naſcentium memoriam attin-
gant, ſolet litterarum memoria eternare. Eapropter preſens pagi-
na declarat preſentibus pariter et futuris, quod cum nobilis Vir
oppo de Durne terciam partem decime ville in S. attinentem tene-
ret a nobis in feodo, et quandam vellet facere commutationem
cum Monaſterio in Gnadental noſtre dioc. de eadem decima et de
proprictate Adilolduheim, quam vir nobilis Conradus de Craut-
heim ob ſpem mercedis eterne tradiderat Monaſterio memorato,
ſupplicauit nobis hun niliter et deuote, quatenus idem concambium
ratum habere vellemus et noſtre dignaremur auctoritatis munimine
confirmare. Nos vero precibus ſuis inclinati reſtauro recepto, vi-
delicet premiſſam proprietatem in Adiloldiſneim et alia bona, que
idem Nobilis de Durne habebat ibidem et que manu coadunata
uxoris ſue noſtre dedit eccleſie, premiſſam decimam dicto Mona-
ſterio in Gnadental proprietatis titulo dedimus, eam noſtris mani-
bus premiſſo Nobilireſignante. Omnem igitur calumpniam, quam
idem Monaſterium poſiet in poſterum ſuper ipſa decima per obli-

uionis incommoda ſuſtinere, plene amputare volentes, preſentem
paginam exinde conſcriptam ſigillo noſtro iuſſimus communiri.

Teſtes Conradus de Durne, Archidiaconus, Hiltebrandus Abbas
de Schontal, Cuno magiſter operis, Wolveramus de Mulfingen
conuerſus, Conradus de Hobach plebanus, ct alii quam plures.
Actum anno gratie M CCo Lo tercio, menſe Aprilis, Pontificatus
naſtri Anno viceſimo octauo.

XXXVIII.

7

Eben!
ſte

H-
Fhiuerſi
et Conu
Uentum
rent, t
ſt conce
Uentu in
tai in
Hüllend
tetlhein
Ciatum
literamn
tum Her

Geef

B8

1DPpo⸗
VAurtset

ſentiume

er intet

Cätnonia

die Cig⸗
Gna⸗

fidelibus
tibusper-
obilis Vir
Ntem tene-
ntationern
Cunn et de
de Ciaut-
memorato,
ncaumbiunn
munimine
cepto, Ur⸗
bona, que
(OAbGtd
idto Mona-
olris mani-
4 per Obll⸗
CONINuNIIl
e Mllfogen,
fuam Plures⸗
Pontiucatus

Codex Diplomaticvs. 59
Eben deſſelben Urkunde uͤber den zwiſchen beeden Klo⸗

ſtern Scheftersheim und Ereußfeld getroffenen Vertrag.
. 60 „

H-⸗- Dei gratia Herbipolenſis epiſcopus . Notum eſſe volumus
vhiuerſis preſentes litteras inſpecturis, quod, cum inter Magiſtram
et Conuentum in Sefterſneim ex vna parte et Magiſtram et Con-
uentum in Crucefelt ex altera cottidie lites et diſſenſiones emerge-
rent, tandem prudentium virorum mediante conſilio talis interceſ-
ſit concordia inter partes., Ceſſit enim Magiſtra et quedam de Con-
uentu in Crucefelt, ac ipſum Locum predictis Magiſtre et Conuen-
tui in Seftersheim cum aliis attinenciis pro viginti libris et vnam
Hallenſium vendiderunt. Alie vero cum predictis ſororibus in Scef-
terſheim permanſerunt. et ſic ex utraque parte omni actioni renun-

ciatum exiſtit coram nobis, In cuius rei teſtimonium preſentem
1

literam conſcribi fecimus et ſigilli noſtri munimine roborari. Da-

tum Herbipoli pridie Idus Nouembris, Pontificatus noſtri Anno
XXO Nono.

IX.
Graf Boppens von Tielesberg, ſonſten Duͤrne, Bekaͤunt⸗

nus uͤber einen mit dem Kloſter Gnadenthal getroffenen
Guͤterwechſel. A. cod. òð

Beo Comes de Thieleſberg Vniuerſis hanc preſentem Cartam

Viſuris et lecturis Salutem in omnium ſaluatore. Ad cunctorum pre-
ſentium et futurorum notitiàm volumus peruenire, quod, cum nu-
per intet nos et venerabiles feminas Abbatiſſam et Conuentum ſan-
ctimonialium de Gnadental ſuper noſtris et earundem monialium
. H z bonis

60 Codex Diplomaticvs.

bonis apud S. ex parte noſtra et apud A. ex parte ipſarum Con-
cambii tractatus haberetur, Nos de cariſſime genitricis noſtre Mech-
tildis, de dilectorum fratrum noſtrorum Ruperti et VIrici, ac
etiam Offenne dilecte coniugis noſtre conſilio, permiſſione, con-
ſenſu et optima voluntate, bona noſtra, Curiam videlicet cum edi-
ficiis domorum, torcularium, et agris, pratis, cenſibus, vſufru-
ctu, decimis, piſcationibus, et omnibus aliis jurisdictionibus ſiue
juribus, que apud §S. habere videbamur, predictis Abbatiſſe et
Conuentui ex pacto Concambii nobiſcum facti pro bonis ipſarum,
que apud A. habebant, contulimus ac donauimus, cum omni jure,
ſicut ad nos pertinebant, libere poſſidenda, plenam ipfſis ac debi-
tam de bonis eiſdem Warandiam ac certitudinem, ubi opus habu-
erint, per omnia preſtituri. Et ne Abbatiſſa et Conuentus ſepe
dicti per nos vel fratres aut ſorores noſtras, aut aliquos heredes
noſtros, ſuper bonis memoratis impedimentum aliquod vel preiu-

diciuin ſentiant in futurum, ſed ut idem Cambium inter nos factum

ratum permaneat atque firmum, preſentem eis Cartam dedimus
roboratam Sigillo noſtro, Ruperti fratris noſtri, et bone memorie
patris noſtri, quo et genitrix noſtra et Vlricus frater noſter uti con-
ſueuerunt. Teſtes autem, qui aderant: QCunradus dictus Mona-
chus de Roſenberg, C. Ruvvin de Iurne, Marquardus de Freu-
denberg, Ludvvicus de Gofheim, Marquardus et Conradus dicti
Blatz de Steinſfelt, Wolfframus de Sindringen: Conradus de Wa-
genhouen, Milites. Wickenandus et Flozo de Wortenberg, Herm.
de Buech, et alii quam plures. Actum apud Turne;, preſtito per
me iuramento corporali, Anno Domini Mo CC Quinquageſimo
Tercio Menſe Auguſto.

XIL.

Ottort
Heun

I

N.

Uerſis,
et chuſt
Hobach
trouerſi
cifum,
ihl fli
Juns e
dictum
telles ſi
Decanun
aln er e⸗
Domini (
ſunt hec

rci,

—
Im Con-
tre Mech-
kici,
ne, CON-
tcum edi-
3, ufru-
nbus ſine
batiſle et
iplarum,
Olridi ſure,
8 ac Gebi⸗
pus habu-
entus ſepe
08 hetedes
vel preiu-
DOs factumm
m dedimmus
le menorie
er uti con⸗
us Mona-
us Ge Fel⸗
nrics ditti
lus de Wa⸗
erg, Henn.
prellto per
nquigelino

Codex Diplomaticvs. 61
Ottonis Grafens zu Eberſtein Zeugnus uͤber den zwiſchen
Herrn Conrad von Crautheim und dem Kloſter Gnadenthal ei⸗

nes⸗ dann Engelharden von Hohbach andern Theils
gemachten Vergleich / A. 1254.

1 Z Otto de Eberſtein Tenore preſentium conſtare cupimus vni-
uerſis, quod inter Dominum Cunradum Seniorem patruum noſtrum

et clauſtrum Gnadental ex parte vna, et inter Engelhardum de

Hobach, Miniſterialem noſtrum, ex parte altera, ſuper omni con-
trouerſia, quam habebant ad inuicem, coram nobis taliter eſt de-
ciſum, quod dictus Engelhardus nomine ſuo et filiorum ſuorum et
ipſi filii vna cum ipſo renunciauerunt omni actioni ſeu impetitioni,
quas habebant ſuper bonis, de quibus lis vertebatur inter ipſos er
dictum Dominum Cunradum et clauſtrum predictum. Cuius rei
teſtes ſunt Cunradus de Dorcebach. Engelh. de Berlechingen. C.
Decanus in Hobach, et alii quam plures. In cuius facti memori-
am et cautelam preſentem literam conſcribi fecimus et Sigillo noſtro,
Domini Gotfridi de moenloch, et Domini de Bokeſperch muniri. Acta
ſunt hec apud Crautheim Anno Domini M CCo LIIIIS III. Idus

XLI.

Marci,.
Eben deſſelben Bekaͤnntnus uͤber einen Verzicht Heinrichs
von Hohbach. A. cod. l

Nes Otto de Eberſtein conſtare cupimus uniuerſis ac ſingulis pre-
ſentium per tenorem, quod Heinricus de Hobach, Scultetus no-
ſter de Crutheim, ceſſit et renunciauit omni actioni ſiue impetitioni,
quas habuit contra Dominum Cunradum Patruum noſtrum, dictum

62 Codex Diplomaticvs.

de Crutheim, et contra cenobium in Gnadintal, ſeu de jure ſeu
de facto, ſimpliciter et expreſſe. Super quo preſentem litteram fe-
cimus communiri; lifteris etiam illis, quas dedimus ſuper renun-
tiatione facta per Engilhardum de Hobach, patrem ipſius Henrici,
tam pro parte ſua, quam pro filiis ſuis, in ſuo robore nichilominus
duraturis. Si quis autem predictorum huic facto forte contraire
preſumpſerit, offenſam noſtram ſe nouerit incurſurum. Cuius rei
teſtes ſunt Dominus Rudegerus de Witigiſtat, Cunr. de Thorze-
bach. Wolprandus de Aſmiſtat. Engilhardus et Hermannus fratres
de Berlechingen. Cunradus de Svveineburch, et alii quam plures.

Acta ſunt hec apud Cruth. Anno domini Mo CCoLIIII. V. Idus Maii.

XLII.
Bewilligung Biſchof Heinrichs zu Speier ein Frauen⸗
Kloſter zu Steinheim aufzubauen/ 4. 12 65.

Hainricus von Gottes Gnaden Erwelter zu Speier vnd Kaiſerli⸗
ches Hofes, vnſern lieben Dechtern in Chriſto, Priorin vnd Con⸗
uent, der ſchweſtern zu Stainhain, diſe onſer verſchreibung, in
Ewigkheit, Mirt ſampt vnſerm grus. Wie wir vſſs pflichten vn⸗
ſers Biſchofflichen Ampts ſchuldig ſeyen, vnnutzes vnd ſchedlichs vſſozu⸗
peitten, Alſo bekhenen wir auch vus nit allein Hdie Newen vnd wir⸗
digen zweig zu pflantzen, Sonder auch die ſo anderen ingepflantzt ſeindt,

1

gnediglichen zu erziehen, vnd zu weſſeren pflichtig verbunden ſind, So

nun vnſer lieber in Chriſtv, Berchtold Ritter ꝛc. Freiherr von Blan⸗
ckhenſtein mit ſampt ſeiner andechtigen gemahel Eliſabeth in willen vnder
den Regel Sancti Auguſtini ain Frawen Cloſter anzufahen zu Stain⸗
halm dem Dorff, auch die Lehenſchafft alda, vnd den dritten thaill, des
ſelben Dorffs zehenden, bisher Ain laienen Zehendt geweſenn, Dar zu
ain Hof genant der Frey Hoff, vnd ſo grofß vnd ſo weitt bodens, das
die Inhew vnd handthierungheiſer (haͤuſſer) megen bequemlich daruff
in gedachtem Dorf geordnet vnd gebawen werden, vnd zehen morgen
Wingarts daſelbſt, vnd das Dorff Juchs mit veld, gebawens dud vnge⸗
awens,

—

baſvens,
Hern an
Hen ſt,
wir Eun
das Ir
Eich n
bud mit
Pfirtte
pfotlich
borbehen
Leitt Nr
lott, d
kainer g
ögen
Euch Er
Goror
Neman
gel, o
lenung
I af.

—
e jure ſen
tteramfe⸗
er fenun-
Henrici,
ülominus
cOntraire
Cuius rei
Thorze-
s fratres
n plures,
Idos Mali.

Frauen⸗

5 Kaiſerli⸗
end Con
leng, in
fichten dn⸗
chs pſetu⸗
bud wir⸗
litz ſeindt,
ſind/ Go
bon Blan⸗
Ullen vnder
1e Gfaln,
Htieil, des
1n, Dar in
dens, des
lich daru
en morgen
eawels,

Codex Diplomaticvs. 653

bawens, Wiſſen vnd Waͤld zugeſtelt, haben wir des obgemelten Edlen
Hern angeſehen, Dieſelbig vbergab, Sodan vpffrecht vnd redlich geſche⸗

hen iſt, In kraft dis briefs confirmiert, vnd beſtettigt, Dar zu laſſen

wir Euch Sant Auguſtins Regel geben, wie Ir die begert haben, Auf
das Ir vnd die ſo zu Euch in ſchierme geſelſchaft vffgenomen, vnd dee ſo
Euch nachkomen werden gott dem herrn der glori deſter ſicherlichen,
vnd mit greſſeren Lob dienen, vnd ware Ritterſchaft beweiſen mögen,

Pfirtter (fuͤrder) wollen wir, Ewern Perſonen, vnd geſind von allen

pfarlichen Rechten erledigen vnd onſer elb ſorg vnd ſchirm inſonderheit
vorbehalten haben, geben Euch darauf vollen gewalt Inerhalb der markh
des genanten Dorffs, an wellchem endt Ir wellendt, vnd an weiſſer
Leitt Rat erfinden, ain Kloſter zu bawen, vnd Heiſer zu Ewer Statt
nott, oder bequemen ſein werden, qaufzurichten, Damit aber euch an
kainer gnad nitt mangel, ſo ſeyen euch erlaupt, vnd zugeben, das Ir

moͤgen Ainen Erbern Prieſter erwollen vnd haben der vs vnſerm gewalt,

Euch Ewerm Conuent, ond geſind Chriſtenliche Sarramenten Nach
Gewonhaitt anderen Gaiſtlichen, ſoll vnd mege reichen, Darumb ſo ſoll

Nemant erlopt ſein, vnſerm brief der verleihung vnd beſtettung verle⸗
gen, oder vnkrefftigen noch nit aignem gewalt In widerſtreben bey Er⸗

manung des Jingſten gerichts, diſe Ding ſeint beſchehen Anno Domi⸗
ni 1255. des leſten tags Septembris.

XLIII.

Biſchofs lringi zu Wuͤrzburg Lehenbrief Herrn Conrad

von Crautheim ertheilt. A. 1257.

I * Dei gratia Herbipolenſis Epiſcopus, Dilecto ſibi ſpeciali Viro
Nobili C. de Crautheim ſalutem et ſinceram dilectionem. Acce-
ptis bonis noſtris propriis in. .. que per manus dilecti in Chriſto
Hiltebrandi Abbatis de Scondal noſtre eccleſie in Proprietatem ma-
nu nobilis matrone vxoris ueſtre coadunata tranſmilſiſtis „ loco deci-
marum, quas ab Eccleſia noſtra in feodo tenuiſtis, quas per vos

nobis reſignatas Monaſterio ſanctimonialium in Gnadental in Pr-

pricta-

—

64 Coôdex Diplomaticvs.

prietatem dedimus, Eadem premiſſa bona noſtre Eceleſie propria
uobis per preſentes litteras porrigimus titulo feodali a noſtra Eccle-
ſia poſſidenda. Super quo preſens vobis ſcriptum concedimus Si-
gilli noſtri munimine roboratum. Datum Anno domini M CC
LVII. XI. Kal. Decembr. Indictione I. Pontificatus noſtri Anno IIIIto.

XLIV.

Papſt Alexanders des IV. Privilegium fuͤr das Kloſter
Gnadenthal. A. 1259.

In nomine Domini Amen. Cunctis preſens publicum Inſtrumen-
tum intuentibus pateat euidenter et ſit manifeſtum, Quod ſub An-
no a Natiuitate eiuſdem Milleſimo Quadringenteſimo quinquage-
ſimo, Indictione Tredecima, die vero Mercurii, penultima Men-
ſis Decembris, Hora decima, vel quaſi, ante meridiem, in opido
Oringavve ac in domo inhabitatione Venerabilis et circumſpecti
Viri Domini Nicolai Sickinger, Decani Eccleſie Collegiate ſancto-
rum Petri et Pauli apoſtolorum, ibidem in ſtuba inferiori eiuſdem,
Pontificatus ſanctiſſimi in Chriſto Patris et Domini noſtri Domini

Nicolai, diuina prouidentia pape quinti, anno cius tercio, coram

ante faro Domino Nicolao Decano, uti prelato, in mei etiam No-
tarii publici Teſtiumque ſubſcriptorum preſentia perſonaliter conſti-
tutus Honorabilis vir Dominus Johannes Oeſtericher Sindicus ſeu
procurator ad ſubſcripta Venerabilis et Religioſarum in Chriſto Do-

minarum Abbatiſſe et Conuentus Monaſterii Vallis gratie; Ordinis

Ciſtertienſis, Herbipolenſis diocl. conſtitutus, prout de ſuo man-
dato legittime conſtabat, habens et tenens ſuis in manibus quaſ-
dam litteras apoſtolicas et gratioſas in ſerico plumbatas ac more
Romane Curie et ſummorum Pontificum bullatas, non raſas, non

canccllatas, non vicioſas, non abolitas, neque in aliqua ſui parte
ſuſpectas,

—
ſubpect
appatek
(emn lit
manibu
telligib
rum t0t
Alle⸗
Filiabus
cienſis
dictiont
Auctorit

fobiti

Vanitate

(Acientit

Fernaoc
gare,
pere,

Peginan

traire,

Omni

nouerit
Auno
Doſt
receptio
Kndien

. Xit, 0

Ciſcrim
ell, be
ſto, i
Künoni
Rem hui

—
ie proprin
tra Eccle-
dimmus SFi⸗
M CC—
nnoIIIo.

Koſter

Ioſtrumen⸗
d ſub An-
grinquage⸗
ltima Men-
eircumſpecti
jate ſancto⸗
Nri einldem,
(io, Coramn
ͦetiim No-
liter conlti
Sindicus ſel
Chtiſo Do-
e, Ordinis
ge ſuo ml.
Amibus lldr⸗
c5s ac mole
n ll
ld

45, von
ſui ante

ſulpectas,

Codex Diplomaticvs. 65

ſuſpectas, ſed omni prorſus, vicio et ſuſpicione, ut prima facie
apparebant, carentes in medium oſtendit et produxit. Quas qui-
dem litteras Apoſtolicas idem Dominus Nicolaus Decanus de ſuis
manibus arripiens a me Notario publico ſubſcripto publice ac in-
telligibili voce legi voluit. Quarum quidem literarum Apoſtolica-
rum toôtus tenor ſequitur de verbo ad verbum et eſt talis,
Allexander epiſcopus, ſeruus ſeruorum Dei, dilectis in Chriſto
Filiabus, . Abbatiſſe et Couentui Monaſterii de valle gratie Ciſter-
cienſis ordinis, Herbipolenſis dioc. ſalutem et apoſtolicam bene-
dictionem . Deuotionis veſtre precibus inclinati preſentium vobis
auctoritate concedimus, ut poſſeſſiones et alia bona mobilia et im-
mobilia, que liberas perſonas ſororum veſtrarum mundi relicta
vanitate ad veſtrum Monaſterium conuolantium et profeſſionem
facientium in eodem, jure ſucceſſionis, vel alio inſto titulo, ſi
remanſiſſent in ſeculo, contigiſſent, et potuiſſent alliis libere ero-
gare, rebus feudalibus dumtaxat exceptis, Ualeatis petere, reci-
pere, ac etiam retinere, Nulli ergo omnino hominum liceat hanc

paginam noſtre conceſfionis infrigere, vel ei auſu temerario con-

traire. Si quis autem hoc attemptare preſumpfſerit, indignationem
omnipotentis Dei et beatorum Petri er Pauli Apoſtolorum eius ſe

nouerit incurſurum. Datum Anagine Idus Maji Pontificatus noſtri

Anno quinto.
