Poſt quarum quidem litterarum apoſtolicarum preſentationem,
receptionem et lecturam memoratus Dominus Johannes Oſtereicher,
Sindicus et procurator, quarum ſupra nominibus, propoſuit et di-

xit, originales litteras huiuſmodi ad diuerſa loca deferre propter

diſcrimina viarum et infortuitos caſus nimis periculoſum fore et
eſſe, petiuit a prefato Domino Nicolao Decano, tanquam a Pre-
lato, ſibi litteras Vidimus appellatas et a me Notario ſubſcripto te-

ſtimoniales fieri. Jam dictus Dominus Decanus attendens petitio-

nem huiuſmodi rationi conſonam fore, preſentes litteras vidimus
1 prein-

—–

66 Codex Diplomaticvs.

reinſertarum apoſtolicarum litterarum omnibus via et modo me-
koribus per me Notarium ſubſcriptum fieri voluit et commiſit.
Super quibus omnibus et ſingulis ſepe dictus Dominus Johannes
ſindicus, nominibus quarum ſupra, ſibi a me Notario publico ſub-
ſeripto fieri veluit vnum et plura Inſtrumentum et Inſtrumenta ne-

ceſſaria. Acta fuerunt hec Anno, Indictione, Pontificatus, die, ho-

ra, loco, et aliis, vti ſupra. Preſentibus ibidem Honorabilibus et
prouido Viris Dominis Joh. Niperg, Joh. Stahel, vicariis dicte
Oringeuenſis Eccleſie, et Petro Zvveifler, laico, TLeſtibus ad pre-
miſſa vocatis et rogatis.
Et ego VlIricus Gemynger de Oringevve preſbyter- Wurtzpur-
genſis dioc. publicus ſacra Imperiali auctoritate Notarius, quia
premiſſis omnibus et ſingulis, dum ſic, ut premittitur, flerent et
agerentur, una cum prenominatis Teſtibus preſens fui, ea ſic fieri
vidi et andiui; Ideo hoc preſens publicum mea manu propria
ſcriptum Inſtrumentum exinde confeci, ſubſcripſi, publicaui et in
hanc publicam formam redegi, Signo et nomine meis ſolitis et
conſuetis, una cum appenſione ſigilli ſupraſpecificati Domini Decani
ſignaui rogatus et requiſitus in fidem et teſtimonium omnium et

— .
ſingulorum premiſſorum.

XIV.

Herrn Ulrich von Warperg Verſchreibung uͤber das

Dorf Elpersheim gegen Jacob Juden, A. 1(260.
. = .
1I enore preſentium notum ſit vniuerſis, tam preſentibus, quam
futuris hanc literam inſpecturis, quod nos VlIricus dominus de
Wartperch. obligauimus et vendidimus, omni jure, uſumtfru-
ctum uille noſtre in Elpersheim ., Jacobo Judeo ad annos tres, et
quartum anni vſumfructum debemus ambo dimidiando partire,
5 = 1ra »

—

——

It, qi
ſitl pad
umus:
ſecund
cherze

Filis a0

ſi predi
Ctus aut
iure abl
et de pi
icdemn )
niſi de
percept
cepel,
CAAtele

Hertn
aber ei

Ne

TIs Iunn
K
Roting
noſtrun
Sratam.
Mus. b0
eltem

s fei

Helintal

—

10d. me-

Ommiſt,
ohannes
blicoſaub.
menta he⸗
die, ho-
Abilibuset
Uriis dicte
sad pre⸗

Wurtrpur-
ius, quls
feerent et
en ſic feri
nn propri
licaui et in
8 lolitis et
nini Decani
Ommnium et

ſber des
60,

ibus, uaun
Lominms de
. plunftu.
105 tres et
1o Portie,
ltd;,

„

Codex Diplomaticys. 67
ita, quod electio etiam debeat eſſe in manu noſtra. hac interpo-
ſita pactione. uad accepto primo vſutructu vel ſecundo, ſi vo-
Iumus ab eo exſoluere dicta bona hoſtra, debeat nobis reddere.

l

ſecundum quod arbitrati fuerunt. Marquardus Hubſchman et

Scherzelinus, Sifridus Eckerus . Sefr. ſuper lapidibus. et ſi de hiis
Vnus abfuerit, non minus alli tenebuntur. hoc etiam adiecto. quod
ſi predicto Judeo . per iuſtam impeticionem aliquis acciderit defe-
Gtus aut dampnum accepta die apud Rotenberc., debemus ſibi pro
iure abſoluere et ſatiſfacere. de violentia ſibi facta non tenemur.
et de pincerna data litera ſua eximus ſoluti iuxta promiſſa. Neque
idem Judeus tenetur quidquam ulterius committere uel obligare;
niſi de uerbo et manu noſtra. et ſolutis bonis et Eccario de prima
perceptione ſtatim ſoluendum eſt Heinr. de Huſen et Vertoni de
Scepti, Super iſtum contractum dedimus Sigillum noſtrum ad
cautelam maiorem. Actum anno domini M CC LX. Menſe unii.

XLVI.

Herrn Walthers Schentens von Limpurg Conſensbrief

uͤber einen durch Jutten von Roͤttingen / ſonſt Schillingsfuͤrſt /
gektroffenen Kauf. A. 126 .

Noueiat uniuerſi preſentes litteras inſpecturi, quod nos Walthe-
rus Imperialis aule pincerna de Linperg Jutte noſtre materne de
Rotingin. indulgemus emptionem, quam fecit ap. VI. ſocerum
noſtrum de Warperg. de bonis in Elperſeim, et eam ratam et
gratam habemus. et omni iuri, quod in ipſis bonis nos habere aſſeri-
mus. penitus renunciamus. Et ad confirmationempredictorum pre-
ſentem litteram ei dedimus ſigilli noſtri munimine roboratam. Hu-
ius rei teſtes ſunt Dominus Cunr. de Velliberg. Cunr. miles de
Heſintal. Albertus miles dictus Hurcelberg. Cunr. de Enſilin-
I 2 gin.

6s* Codex Diplomaticvs.

M CCe LXI. XI. Kal. Aprilis.
XIL-VI.

Frauen Juttaͤ von Schillingsfuͤrſt Vermaͤchtnus an das
Kloſter Scheftersheim. A. 1262.

In Nomine ſancte et indiuidue Trinitatis Amen. Cum humane
mortalitatis aura velut ros et nubes pertranſit matutina, incertum-
que eſt, quid ſuperuentura pariat dies, utile eſt, et neceſſarium,
ea, que geruntur in tempore, ne cum tempore deleantur tranſeun-
te, perpetuitati ſcripture comendare., Iñ oteſcat igitur et notum sit
omnium poſteritati fidelium, tam futurorum quam preſentium,
Quod Ego Jutta dicta de Schillingsfürſt ex divina ſuggeſtione vo-
lens habere partem in coniortio illorum, quibus vivere Chriſtus
et mori lucrum, pro remedio anime mee, et parentum meorum,
gaudens et letanter obtuli Vniverſa, et pie tradidi illi, a quo Bo-
na cuncta grocedunt, et ſue dilectifſime Genetrici Beate Marie per-
petue Virgini, et Eccleſie in Shefſttersheim, omnia bona mea,
que jure proprictatis rite poſſideo, videlicet in Röttingen et in
Ollingen, cum univerſis ſuis attinentiis, poſt curſum vite mee jure per-
petuo poſſidenda, ea duntaxat ratione, ut anniuerſarius meus fingulis
annis ſolempniter celebretur, et eodem die ſororibus et fratribũs in
refectorio, ſecundum diſcretionem regentium, conſolatio mini-
ſtretur . Cum igitur ſeculum vanum ſit et nequam, et imperfe-
ctos quosque alliciat ad diverſa, que ſaluti ſunt contraria, ſpretis
et poſtpoſitis, que ſpectant ad mundi vanitatem, de voluntate et
conſenſu Domine Magiſtre Berte et totius conuentus in Scheffters-
heim, nec non et de ligentia Domini Abbatis Cellenſis, ad quem
ſpectat ius paternitatis ibidem, Elegi mihi manſionem infra nuos
Pccle-

gin . Theodericus de Odirncheim . Acta ſunt Anno domini

—

—
Eecleſi
tioniel
Proptia
prouen
tent, e
Adelee
ſia ſe
Carrata
ſylya
te temp
ta in
Fe, et:
trdite h
WWaus
Fum Fili
radi, n
mei C
me et .
notmine

ALcultar

Bonis
Gelun de
Rotenbi
nis prd
inclule
le cee
Perman
Aaterte⸗
fali, ei

Widcho⸗

9 domini

zan das

humane
Uncertumn-
ceſſarium,
rtranſeun⸗
notumm Sit
elentium,
ſtione vo-
e Chriſtas
meorum,
4 quo bo-
arie pet-
Ona mei;
mgen et in
ejneher⸗
eus ingllis
tatribos in
latio mini-

et inele

ru, Pets
luntäte et
Schektens⸗
1 1d qen
fra muros
Ecde⸗

— —

ä „
Codex Diplomatic. 609

Eccleſie, ut ibi familiarius et devotius poſſem vacare contempla-
tioni. et officio divino. Et quia me. ibidem contingit vivere de

proprio, et habere familiam fimul et animalia, excepi; in mihi

prouentus de predictis bonis, quoad vitam meam libere deſervi-
rent, et licitum eſſet mihi pro mea voluntate hinc inde ſuperflua ad
ad eleemoſinas erogare, et ut animalia facilius nutrirentur, Eccle-
ſia ſe ad hoc obligavit, ut mihi ſingulis annis. . maldra Avene.
Carratas foeni, et., plauſtra ſtraminis adminiſtret . Ligna vero in
ſylva Eccleſie in meis proprijs vecturis adducam . Sane ſi proceden-
te tempore Eccleſia in alium ſtatum deducta fuerit, er mutatio fa-

cta in Magiſtra ſive in Prepoſito, et me fortaſſe indebite moleſta-
re, et a loco contra meam voluntatem amovere voluerint, et con-

traire his, que ſupra dicta ſunt, Me et meam voluntatem pono in
manus Ernerabilis et dilelte Matertere mee Domine Richze de Hoenlobe et ſuo-
rum Filiorum, meorum conſanguineoram, Alberti ſeilicet Craftonis, et Cun-
rudi, nec non et Venerabiliumn Dominorum Abbatis Cellenſis, et
mei Confeſſoris, qui tunc pro tempore fuerint. Quod ſi ipſi inter
me et Eccleſiam, ſicut prælibatum eſt, componere potuerint, in

nomine Domini ſtabit, ut dictum eſt, ſin autem quod abſit, Ego
facultatem habebo liberam recipiendi mea, et me cum omnibus

Bonis meis potero conferre, ubi placuerit, et mihi viſum fuerit
expedire, Præterea compromiſſum eſt, ut poſt obitum meum Ec-
cleſia de iisdem Bonis vel de alijs, Adleide puelle mee dicte de
Rotenburk. . maldra ſiliginis, quoad vitam ſuam ſingulis an-

nis prouideat, et alteri puelle Eliſabeth de Botirtt, in Sulzdorff

incluſe.. maldra codem pacto adminiſtret, quibus defunctis libe-

re cedet Eceleſie et abſolute. Vt autem hec firma et in conuulſa

permancant, preſens ſcriptum teſtimonio figillorum predicte
MWatertere mee 4e Hobenloch et ſuorum filiorum, Alberti, Craftonis et Con-
radi, cum ſigillis Abbatis Cellenſis et ipſius Eccleſie de Scheffters-

heim petivi roborari. Teſtes Cunradus Abbas Cellenſis. Frater

Widcho. Frater Albero, quondam Abbas. Domina Riebza de Mo-
l . 13 benloch.
„

70 Cogex Diplomaticvs.

benloch. Albertas. Crafto. Cunradus filii eius. Agnes filia eius, Wilebirk
de Wertheim. Godefridus filius Alberti de Hobenloch. Hermannus ſenior
Leſche . Erkingerus Scultetus in Rottingen. Hermannus de Seheim

Hermannus junior Leſche . Marquardus de Krovvelsheim. Berin-

gerus Decanus in Röttingen, Cunradus plebanus in Weickarts-
heim, et alii plures utriusque ſexus., Acta ſunt hec in Eccleſia

Scheftersheim coram altari. Anno Domini M CC ILXII,. IW. ldus .

Decembris.

XILVIII.

Des Kloſters Scheftersheim Vertrag mit dem Ritter

Burckhard von Amelungshagen. A, eod.

B * Magiſtra et conuentus in Schefterſheim, omnibus hanc lit-
teram inſpecturis. ſalurem in uero ſalutari. Vniuerſitati ueſtre
ſignificamus. quod Bu:kardus miles dictus de Amelungesbagen eccle-

ſiam noſtram impetüt ſuper nemore, quod attinet curie no⸗
ſtre. ſuper quo conuentus amicabili compoſitione lis diruta fuit.

ita quod ipſe et filius eius Heinricus et Burkardus dicte querimo-

nie per omnia obrenunciauerunt. pro ſe et pro omnibus heredibus

ſuis. In huius rei teſtimonium preſentem paginam fecimus conſcri-

bi. et ſigillo Dominoram noſtrorum de Hobenloch, et de Brunekke cofir-

mari. Huius rei teſtes ſunt, Dominus Cvnradus de Schrotſberc.

Hugo de Blavvach. Heinricus de Lutenbach. Heinricus quondam
celler. de Wikartſh. Wortvvinus. Conradus Scultetus clauſtri, et
alii quam plures. Actum Obernhuſen, anno domini M CC

XLH.

“

Bſſch⸗
ul Kan

Ften
Decane
decana
Chriſto
ſoper ſe
Gvamn
„ V
„ (
„„ 4
„ (
„ 0(0
) U
„„. dl⸗
Predict

Eichcult

. quod i

rce
ncllol
licim
tum ſuo
h hoe.
Iin ine

Wilebirk
88 ſeniot
eSeheimn
n. Berin⸗
Feickarts⸗
Lecclenta
IV. ldns

iter

hanc lit⸗
tati ueltre
ger etele⸗
Crie no⸗
liruta füit,
(querimo⸗
heredbus
0sSCorl⸗
nehle coft⸗
hrotlberc
6 guondun
caultri . et
n 00

WI.

—

Cocdex Diplomaticvs. 71
XLIX.

7

Biſchoffs Fringi zu Wuͤrzburg Ausſchreiben an Decha
un Kapitel zu Hall / den Schluß des Maynziſchen Concilio ni

gen der Begraͤbnus in Stiftskirchen und Kloͤſter
betreffend A. eod. ſeen

Jringns, Dei gracia Herbipolenſis epiſcopus, dilectis in Chriſto
Decano de Sconenberg.. plebano de Hallis, et vniuerſis eiuſdem
decanatus ſacerdotibus, Salutem in Domino. Ad inſtantiam dilectiin
Chriſto. Abbatis de Sconendal formam ſtatuti Concilit Maguntinenſis
ſuper ſepultura uobis litteris preſentibus duximus tranſcribendam
quam uobis uniuerſis et fingulis precipimus obſeruari. Hec eſtforma:
„ Maguntire. concilium vniuerſos ſacerdotes Eccleſiarum parro-
„ chialium et cappellarum miniſtros excommunicationi ſubiacere
„„ decreuit, quicunque alicui de plebe fila, ſiue in uita, ſiue in morte,
„directe uel indirecte perſvvadere preſimnpferint, ne in Eccleſiis
„ conuentualibus ucl in aliis Ilocis magis religioſis ſibi eligat ſe ul
„ turam, cum talis pervvaſio ſacris contradicat Canonthus ks
„, auarice radice procedat. „ Verum ſacerdotes et tigiltti
predicti in communicando ſuos ſubditos in egritudine Conſtitutos
difficultatem, vt accepimus, ingerunt aliquando ob hoc dumta t
quod iidem ſubditi in eccleſiis conuentualibus. ſeu locis aliis .
gis religiofis ſibi eligunt ſepulturam. Cum igitur mora in talibus Pe

triculoſa ſit admodum et dampnoſa huius ſacri approbatione concilii
16 1.

adicimus concilio memorato, ut poſtquam dicti ſubditi peccate
rum ſuorum confeſſionem fecerint, ut tenentur, ſi Rectores Sorim
ob hoc, quod elegerunt ſepulturam in eccleſiis onuentualibus uol
aliis locis magis religioſis et dioceſano ſubiectis difficiles ſe tecldl
rint in communicando coſdem, iidem ex tunc commmnionem cof.
. DTodorfis

—22 Codex Diplomaticvs.

poris domini noſtri Jeſu Chriſti recipere valeant, a quocunque
maluerint ſacerdote. Decernimus etiam vt parentes pro liberis in-
fra annos diſcretionis agentibus, ac pro hiis, quos tenent in pa-
tria poreſtate, eligere valeant libere ſepulturam: Dat. Kalend.
Auguſti Ind. V. Pontificatus noſtri Anno VIIII,

LK .

Einiger von Adel Bekaͤntnus uͤber eine Schenkung
Conrads von Velberg an das Kloſter Gnadenthal. A. 1263.

R. geſta labitur cum tempore, que nullius ſcripti memoria pe-
rennatur, Innoteſcat ergo preſentibus ac poſteris, quod nos Ber-
noldus de Vrbach, et flii mei Walterus et Sifridus, er Dominus
Albertus de Nivvenſtein, profitemur preſentibus. quod ſi Agnes
filia fratris Cunradi de Velleberc ſine liberis deceſſerit, Curia in
Z. cuius pars dominabus de Gnadental attinere dinoſcitur, eiſdem
dominabus ex tunc cedet totaliter cum omnibus attinentiis omni
jure, ſine contradictionis cuiuslibet obſtaculo, perpetuo poſſiden-
da. predictus etiam frater Conradus, dum adhuc eſſet ſecularis et
ſui juris, eandem Curiam ſub prediéta forma dictis dominabus do-
nauit finaliter poſſidendam, quod et nos preſentibus fideliter pro-
fitemur, et ne ſuper hac donatione in poſterum aliqua valeat am-
biguitatis calumpnia ſuboriri, preſentem paginam noſtris ſigillis
Völuimus roborare. Acta ſunt hec Anno domini M CC LXIIE.

TI.

Biſchofs Iringi zu Wuͤrzburg Ablaßbrief an einen Altar
erſagten Kloſters ertheilt. A. 1264.

I * Dei gratia Herbipolenſis epiſcopus, Omnibus Chriſti fidelibus

ad

—

edi

Oooplcie
ume n
benite

l

Conkell⸗
nialium

mllerica
uotione
Iione 44

XAIHIUS,

in hoc
golis mn
Anniuen
XI. die

Poini

Einda
M. d

des

ea!
prelenn
Ppro ſe
lecoon
et nolt

ſie pe⸗

QCogex Diplomaticv. 73

—
vocnqne ad dedicationem Altaris vnius eccleſie monaſterii ſanctimonialium
berulr. in Gnadental cum deuotione accedentibus vere penitentibus et
t in e- confeſſis XL. dies iniuncte penitentie, et annum peccatorum ve-
Edlend, nialium, vota fradta, peccata oblita, iniectiones manuum in parentes
miſericorditer indulgemus. Item apparentibus in carrina cum de-
uotione carrinam et annum penitentialem, Maulieribus, gue omni cau-
tione adbibita pueros baptizalos aput ſe mortuos inuenerant carrinam rela-
henkung xamus, ita ut jejunent tribus ebdomadis ante Natiuitatem Domini

63, in hoc Anno. Hec indulgentia duret per menſem continue et ſin-
4 . . —— . . – ——„ —N .
gulis menſibus vna die dominica per circulum huius anni, et in

morn pe⸗ Annniuerſario dedicationis et in antea ſingulis annis in Anniuerſario
ns Bet. NI. dies iniuncte penitentie in perpetuum. cum Indulgentia Ven.
Dormigs Domini Epiſcopi Sambienſis, qui ibidem conceſlerit vices noſtras,
ſt Aones ett indulgentia Venerabilis Domini Lutolfi, Epiſcopi Haluerſtatenſis
Cich i XL. dierum. Darum anno domini M CCo LXIIII. IIII., Idus Maii,
, eſden Indictione VII. Pontificatus noſtri anno MlAJ.
nd. Des Kapituls zu Wuͤrzburg Donationsbrief uͤber einen
Jiter gro. Zebenden. A. eeldl.
li lals 11 Nos Prepoſitus. Decanus. totumque Capitulum.. Herb. tenore
4 1. preſentium proteſtamur et publice profitemur. quod Rabono miles
Pro ſe et ſuis fratribus ad noſtram preſentiam accedens humiliter
recognouit, quod decimam in . .. quam habere debuerat a nobis
ett noſtra eccleſia in feodo, iam longo tempore contra propriam
1Ater conſcientiam per violentiam retinebat. quam diuina gratia inſpi-
ſen ante nobis manu et calamo, ut eſt moris, pro ſe et ſuis fratribus li-
nate et colan P
peraliter reſignauit. Nos uero conſiderantes nobis et noſtre eccle-
„ ſiie cxpedire, prefatam decimam cum ſuis attinentis Venerabilibus
d et

74 Codex Diplomaticvs. 5

et Deo amahalibus ſororibus magiſtre et conuentui in. .oblatio-
nis nomine duximus conferendam. .. In cuius rei teſtimonium et

cautelam futurorum preſens ſcriptum noſtris, nec non et prefata-
rum ſororum in.. Sigillis diligentius fecimus comuniri. Datum
et actum Herbipoli in Capitulo noſtre eccleſie. Anno domini
M CC LXIIII. in die ſancti Briccii contfeſſoris.

Graf Ulrichs von Wuͤrtenberg Bekaͤnutnus wegen eines

dalricus Comes de Wurtemberg &c. Tenore preſentium con-
ſtare volumus vniuerſis, quod Berhtolt de Blankenſtein Vir nobi-

lis et fidelis modo proreſtatus eſt in preſentia noſtra, quod poſt
eius deceſſum illa Curia, que quondam fuit Marhionis de Baden

apud Stainhain; ſit libera Prioriſſe et Conuentui ipſius Monaſterii
apud Stainhain; nec aliquis ſuorum keredum Jus habeat in eodem.
In cuius proteſtationis memoriam preſentes dedimus literas Sigilli
noſtri (munimine) roboratas. Dat

CCLXV., IX, Kal. Marcii,

Rudolffi, Marggrafens zu Baden/ Kaufbriefuͤber einen

Hof zu Steinheim an die Kloſterfrauen daſeloſt.

A. eod.

In nomine Domini noſtri Jeſu Chriſti amen. Ea que geruntur in
tempore ſimul cum tempore in obliuionum precipicium deducuntur,

(niſi) literarum teſtimo
ſcat

Datum Anno Domini Milleſimo

nio perpetuum capiant munimentum. No-

—
ſent ere
dolfusl
in FKrain

Pratis,

Kainhran
marcis?
dis, I
Marluot
litem re
venditic

Curia4
Ut ante

prenom
de uero
ſics er
Anno
formide

d

Lennang

lide hin

ern

I nom

hendhiter

lune

—
oblaio.
nium et
Ppretata-
Datum
0 Commini

Nneines

turn coll⸗

Vir D
uod po
Paden
Monaſterit
in eodenn⸗
eris izlli

AMlelimo⸗

ber enen
.

euntin in
gecuountun,

No
tun. ſt

Codex Diplomaticévs. z;

ſcat ergo preſens etas diſereta et futura poſteritas, quod ego Ru-
dolfus Dei gratia Marchio de Baden vendidi et tradidi Curiam meam
in Stainhaim libere cum omnibus fuis appendiciis, videlicet agris,
pratis, ſilvis, et cenſibus, prout libere pemidebam Prioriſſe in
Stainhaim et monialibus ibidem pro centum lib. Hallarum et XI.
marcis argenti, marcham ſoluendo pro tribus libris minus V. ſoli-
dis. Tali lege condicionis appoſita, vt ſi dicta vendielo prefato
Marhioni, uel ſuis heredibus diſplicuerit per ſe uel Rodanium mi-
litem reſarciat perceptam a dictis monialibus pecuniam ratione dicte
venditionis a feſto Michaelis infra decenium. Et prememorata
CQuria a dicto Nobili Marhione vendita libere ad ipſius dominium.
ut ante fuerat cum univerſis pertinentiis fuis reuertatur. Alioquin
prenominata curia pure ſit vendita, ut de ea diſponant, tanquam
Qde uero et libero predio, prout ſuis commodis et utilitatibus me-
lius et ſalubrius dicte moniales viderint expedire. Acta ſunt hec
Anno domini M CCEXV. nono Octobris. Et ne periculum fidei
formidetur, uel alicuius calumnia poſt ſucceſſionem temporis pre-
dicta valeant infirmari, ea ſigilli mei munimine et Prepoſiti in Bà-
kennang perpetuum et validum capiant munimentum et robur va-

Herrn Conrads von Crautheim Urkunde uͤber eine an⸗
derweitige Dokation des Kloſters Gnadenthal.

Ta nomine ſancte et indinidue Trinitatis, Amen. Ne facta homi-

num, cum ſint caduca, obliuio tollat, litteris et voce teſtium per-

henniter roborantur. Nofcant igitur uniuerſi, ad quos preſens
ſcriptum peruenerit. quod nos Chünradus de Crutheim Domine
Chunegundi uxori noſtre legitime, bona noſtra ſubſcripta poſt mor-
— 5 K 2 tem

*

*

76 Codex Diplomaticvs.

tem noſtram cum ſuis prouentibus hac conditione contulimus poſſi-

denda. Videlicet quod poſt mortem ipfſius eadem bona, preter
nandam partem eonundem bonorum, quam nos alii perſone vel
Jüs perſonis ad vitam ipſius uel ipſarum duxerimus conferendam,

libera facultaté ad hoc faciendum nobis plenius reſeruata; ad Ec-

deſiam ſanéte Dei genitricis in Gnadental cum omnibus ſuis utili-

ratibus: denoluantur. Que bona Eccleſia Gnadental iam dicta ma-
nutenebit, et quamdiu uxor noſtra domina Chunegundis ſupra

dicta uixerit, ſicut poſt mortem ipſius, omni iure ſuorum priuile-

giorum ab iniuriatoribus defendendo fideliter conſeruabir. Inſuper

Jomina Abbatiſſa eiuldem eccleſic cum ſuis officialibus in bonis illis
locandis et deſtituendis poſt mortem noſtram ſine ullo-emporis in-
teruallo, prout neceſſitas exegerit, habebit liberam facultatem.
Hoc etiam adiecto, quod omnes prouentus eorundem bonorum

domine Chunegundi noſtre uxori; quam diu uixerit, per proprios
famulos ſiue etiam per officiales eocleſie ſepe nominate, deductis
cxpenſis, ſingulis annis ſecundum tempus ſolutionis utiliter aſſigna-

buntur. Sunt autem hec bona: . . . in W. eſterenhuſlen. .. In ſu-

eriori Ginneſbach .. . In Remenvvilaer .. In Heſelach . In
kennäts Rode. In Lieboldsbrunnen. In Hermuthuſen. In Steinbach.
In Holderbach. In Orenbach: . In Eberſtal In Vogeſanc..
In Buhel . . . In Zimmern . . . In Bongartten.. In Stralenberch

In Stuchenhuſen ... In inferiori Efchénovve. In Jungoldhuſen.

In Arnſdorf. . . In Chirchenſalle. In Staggenhouen... In Beltz-
hagene. . . In Chubach. . . In Hurlebach... In Steinbacn ſuper
ſiluam .. . In Steinbach apud Oren. . In Lurach. .. In Geilen-
chirchen . . . In Gliemen. .. In monte ubi moratur Wolfnerus, In
Hallis. .. apud tiliam .. . in Riet. .. Huius rei teſtes ſunt. Frater
Svyiboto. Frater Chuonradus dictus de Rintbueren. Frater Dietri-
cus Cellarius in Schoenental. Craffto frater domus Theotunice
flius noſter. Heinricus diéctus de Scheffovve, eiuſdem eccleſie pro-
curator.

—

iuben

—

Curatot
liano
de Nix
Gignis,
ſecura
mini A
Gnaden
Annol
Indictic

1
B.
Mis vn
Cruther
ſe ſtte
gioſis D
clenſis
egtl
hoſtre
alentin

niri. .
Auguli.

uspoſi⸗
Preter
Ge Vel
tendam,
20 Ec-
Uis Utlli⸗
dica ma⸗
dis ſupra
1priule-
Inluper

dorisälis

nporisin-
Cültatemn.
bonorunn
proprios
deductis
er allena-

1

ch.,„In

Steinbach.

gelanc,,

nber ch.
Ahuſen, N

In Beluu-
bacn ſuper
In Gelen-
fnerus, In

Dt. Foter.

terienni-
Theotuoice
ccleſie ro⸗

(Uraton. —

In ſu.

Codex Diplomaticve. „75

curator. Soror Maehthildis de Winſberch. Soror Chunegundis

fliia noſtra. Soror Luigardis de Jagſberch moniales. Domina Agnes

de Nivvenſtein. Soror Haedvvigis noſtra famula. cum ceteris fide
dignis. Ceterum ut hec actio permaneat inconuulſa et ab omni

ſecura perturbatione, preſentem paginam Sigillis uenerabilium Do-

mini Abbatis Patris noſtri in Schoenental. Domine Abbatiſſe in
Gnadental et noſtro duximus roborandam. Actum in Gnadental
Anno Domini M CCo LXVItO, Octauo decimo Kalendas Julii,
Indictione Nona.

Urrkund von dem Iure Datronatus in Hohbach.
. .cOd. H

B * Prepoſitus. B. Decanus. Totumque Capitulum.. Notum faci-
mus vniuerſis preſentes literas inſpecturis, quod Nobilis Viri C. de
Crurheim, Senioris, collationem factam ville in Hobach et Eccle-
ſie ſite in eadem et attinentiis earundem Deo amabilibus et Reli-
gioſis Dominabus Abbatiſſe et Conuentui in Gnadental, Cyſter-
cienſis Ordinis, Herbipolenſis Dyoc... dicti Nobilis C. de Crut-
heim ipſius ville er Eccleſie et attinentium eiſdem tanquam veri
et legitimi Patroni accedente conſenſu, ratam et gratam habentes,
noſtre bone voluntatis patrocinio noſtrum liberaliter prebemus
aſſenſum. ., Ad quorum euidentiam et robur validum in poſterum
habendum Capituli noſtri Sigillo preſens ſcriptum fecimus commu-
niri. Datum apud, Anno gratie M CCo LXVI. pridie Ydus

Auguſti.

K ¶? LVI.

78 Codex Diplomaticvs.

Papſt Clementis IV. Ablaßbrief, dem Kloſter Gnaden⸗
thal ertheilet. A. 1267.

Clamen⸗ Epiſcopus, ſeruus ſeruorum Dei, dilectis in Chriſto
fliabus Abbatiſſe et Conuentui Monaſterii vallis gratie- Ciſterci-
enſis ordinis, Herbipolenſis dioc. Salutem et apoſtolicam benedi-
ctionem. Licet is, de cuius munere uenit, ut ſibi a fidelibus ſuis
digne ac laudabiliter ſeruiatur, de habundantia pietatis ſue, que
merita ſupplicum excedit, et vota bene ſeruientibus multo maiora
retribuit, quam ualeant promereri; Nichilominus tamen deſide-
rantes reddere domino populum acceptabilem, fideles Ohriſti ad
complacendum et quaſi quibusdam illectiuis muneribus, indulgen-
tiis videlicet et remiſſionibus, inuitamus. ut exinde reddantur di⸗
uine gratie aptiores. Cupientes igitur, ut eccleſia Monaſterii ueſtri,
que in honore beaté Marie Virginis, prout aſſeritis, eſt conſtructa,
Congruis honoribus frequentetur;, omnibus uere penitentibus et
conteſſis, qui ad eandem eccleſiam in feſtiuitatibus eiuſdem Virgi-
nis cauſa deuotionis acceſſerint, annuatim de omnipotentis Dei
miſericordia et beatorum Petri et Pauli apoſtolorum eius auctori-
tate confiſi quadraginta dies de iniuncta fibi penitentia miſericordi-
ter relaxamus. Datum Viterbii II. Kal. Julii Pontificatus noſtri

anno tercio,
1 LIVIII.

Deſſelben Beſtaͤtigung der Freyheiten gemeldten
AKFKKlioſters. 12 68,

Qiemens epiſcopus, ſeruus ſeruorum Dei, Dilectis in Criſto fili-

abus Abbatiſſe et Conuentui Monaſterii Vallis geatie, Ciſtertienſis
7 ordinis;

—

dinis
eln,
tilim pi,
in Ohr
tates et
bus pel
conce
num 4
Uobis i
los eich
ſentisl.
numn lic
temnerat
indigon

folornn

Mau,

Deſet

Klo

2

Codex Diplomaticvs. 79

—

de dralni Herdivalenſis dioc, Salutem et apoſtolicam benedictio=
„ e eraktanere Käer ApoRolica pis uotis, et honeſtis peten-
mbr 1s fauorem beniuolum impertiri ee .
in Chriſto filie, ueſtris iuſtis poſtulattonthes iaclinatt wce cilecken
Chriko tates et immunitates, a predeceſſoribus noſtris Romanis Pomtihtci.

(lera.. bbus per priuilegia uel alias indulgentias uobi ”ü
benedi⸗ conceſlas, non lhertgtes Seungs uoiie r r nelterio neſtro⸗
c Dec en rerrete XeIV ſecularium e 10-
bus ſuis num a Regibus et Principibus ac aliis Chriſti Falekibus ratlonabiner

uobis indultas, ſicut eas iuſte ac pacifice obtinetis, uobis et per

e, que . EU
O maiofi uos eidem monaſterio auctoritate apoſtolica confiri
deile. ſoaris ſcripti patrocinio Conmunim, Diuilt teo oirmin hamt.
RM 1d Tonte liecat hane Singen noſtre confirmationis infringere uel ei aliſi
ndrlgen- temerario. Atraire. Si quis autem hoc attem tare preſun
atur Gi⸗ indigratonem omniporenti Dei et beatorum Reerk =
etiineſitr. olorum eius ſe nouerit incurſurum. Datum Viterbii X. Cal ia
rtuemn N. Maii, Pontificatus noſtri Anno Quarto, . Alendas
entibus er H ð
emn Viror⸗ l LIX.
anic. Deellen⸗ Befehl an den Dechant zu Aſchaffenburg dem
ſätord. Kloſter Gnadenthal zu denen ihme vorenthaltenen Gefaͤllen

tns holt zu verhelfen. A. eod.
— lemens epilcopus: ſeruus ſeruorum Dei, Dilecto filio De .
an e 1 de Aſchaffenpurc, Maguntinenſis dioc. Salutem ce
chen Phcica icem benedicionem. Sna ni dilecte in Chriſto filie Ab-
V Datllia s Monaſterii Vallis gratie, Ciſtercien
Herbipolenſis dioc. petiti gratie, Ciſtercienſis ordinis,
Hel . itione monſtraru d
tatis filii or: E de monſtrarunt. quod nonnulli iniqui-
„ 1 „ quos ignorant, omnino deci ectditils In⸗
CNofl. alia iura, que iplis Abbatifſ, cimas, Teddlitus, cenſus et
la iura, que! batiſſe et Conuentui preſt .
ſenenls non polleſſiones en eent Preleee enecrun hec
ctgns, P . terras, prata, paſcua, molendina et alia iura
eiuſdem

Codex Diplomaticvs.

—

eiuſdem Monaſterii malitioſe occultarunt ac occulte detinere pre-

ſumunt, non curantes ea dictis Abbatiſſe et Conuentui exhibere.

ſuper quo eedem Abbatiſſa et Conuentus prouideri ſibi et eidem
Monaſterio per ſedem apoſtolieam humiliter petierunt. Quocirca
diſcretioni tue per apoſtolica ſcripta mandamus. quatinus omnes
huiuſmodi detentores decimarum, cenſuum er bonorum predicto-
rum publice in eccleſiis coram populo per te uel alium, aut alios
moneas, ut infra competentem terminum à te prefigendum eiſdem
decimas et alia ſupra dicta a ſe debita manifeſtent, et de hiis ple-
nam et debitam ſatiſtactionem impendant, nec non poſſeſſiones et
alia bona predicta reſtituant monaſterio memorato. alioquin ex tunc
in ipſos, niſi infra alium congruum terminum peremptorium, quem
ad hoc prefigas eiſdem, tue monitioni paruerint, in hac parte ge-
neralem excommunicationis ſententiam proferas, faciens eam, vbi
et quando expedire videris vſque ad ſatiſſactionem condignam ſo-
lempniter publicari. Datum Viterbii X, Kal. Maii Pontificatus no-
ſtri Anno quarto. ”
LX.

Eben deſſelben Befehl die Wiedererſtattung der veraͤuf⸗

Rechte zu bewuͤrken.

ſerten Kloſterguͤter und
A. eod.

—

Qemens epiſcopus, ſeruus ſeruorum Dei; Dilecto filio Decano
ecleſie de Aſchaffenburc, Maguntine dioceſ- Salutem et apoſtoli-

—

cam benecdietionem. Ad audtentiam noſtram peruenit, quod
tam dilecte in Chriſto fllie . . Abbatiſſa et Conuentus Monaſterii
Vallis gratie, Ciſtertienfis ordinis, Herbipolenſis dioc. quam ille,
que in Monaſterio ipſo preceſſerunt eaſdem, redditus, terras; do-
mos, vineas, prata⸗ paſcua, nemora „ molendina, curtes, jura;,
jurisdictiones, et quedam alia bona ad dictum monaſterinn ſpe-
. antia;

—
Cantia
quubula
mam,
cis loſt
mentis
lelionen

ſede a)

interelt

ſeripta!
per con
non ob
juramen
tem ipt
Per cent
Teſesan
ſübttag
pellas -
DPontiüc

Heigri
6

5

clam Se⸗
EX C. N⸗

Huins le
ul, krn
Heinnian

D

.

Codex Diplomaticvs. 981

e pre. ctantia,; nonnullis clericis et laicis, aliquibus eorum ad uitam;
ibere, quibuſdam vero ad non modicum tempus, et aliis perpetuo ad fir-
eidern mam, vel ſub cenſu annuo, datis ſuper hoc litteris, confectis publi-

nocta ccis Inſtrumentis, factis renunciationibus, penis adiectis, et iura-

ommnes mentis interpoſitis, conceſſerunt in ipſius Monaſterii non modicam
ecicto⸗ leſionem, quorum aliqui dicuntur ſuper his in forma communi a
ut dioss ſede apoſtolica confirmationis litteras impetraſſe. Quia uero noſtra
eiden intereſt leſis Monaſteriis ſubuenire „ Diſcretioni tue per apoſtolica
iis le. fſcripra mandamus, quatenus ea, que de bonis eiuſdem monaſterii
ones et per conceſſiones huiuſinodi alienata inueneris illicite, uel diſtracta,
lertune non obſtantibus litteris „ inſtrumentis, renunciationibus, Penis,
„gen iuramentis, et confirmationibus ſupra dictis, ad ius et proprieta-
itte ge⸗ tem ipſius Monaſterii ſtudeas legitime reuocare. Contradictores
a, dr per cenſuram eccleſiaſticam, appellatione poſtpoſita, compeſcendo.
um ſo. Teſtes autem, qui fuerint nominati, ſi ſe gratia; odio, uel timore
catusn⸗ fuüßbtraxerint, per cenſuram eandem, Appellatione ceſſante, com-

pellas vcritati teſtimonium perhibere, Datum Vitcrbii X. Kal. Maii
Pontificatus noſtri Anno Quarto.

geeunr. LXI.
Heinrich Schultheiſens zu Hall Kaufbrief gegen das
Kloſter Gnadenthal uͤber gewiſſe Sieden ꝛc. A. eod.
Decne Pego Heinticus ſcultetus antiquus in Hallis, filius Hermanni quon-
kape o⸗ dam Sculteti, recognoſco tenore preſentium et proteſtor, quod
4, * ex conſenſu delheidis uxoris mee legittime et Heredum meorun
lancle, Sanctimonialibus in Gnadental . . urnas ſaline dedi pro . . .
gnam Co⸗ Huius rei teſtes ſunt Venerabilis pater dominus Abbas de Schon-
tal, Frater Svvipoto, Frater Heinricus de Wirttenberck, PFrater
“ le Heinricus de Svyapach, PFrater Egeno, Pridericus de Bielriet ſeul-
e

Gantia; . , tetus 2

82 Codex Diplomaticvs.

tetus, Heinricus filius ſculteti, Vlricus dictus Lettenher, Ludvvi-
cus de Backenant, Waltherus Egeno, Hermannus Hoſpes, ciues

Hallenſes, et alii quam plures fide digni et honeſti. In cuius rei

euidens teſtimonium preſentem Cedulam ſepedicto Monaſterio
contuli Sigillo conciuium noſtrorum in Hallis roboratam. Actum
Anno domini Milleſimo, Ducenteſimo, Sexageſimo octauo, Ka-
thedra ſancti Petri, XII. B

Graf Crafts von Hohenlohe Schenkungsbrief uͤber die

Advokatie der Weinberge zu Ornberg an das Stift zu
Oehringen. A. 1270.

In nomine domini amen. Nos CRAFFTO de gobenloch, tenore

preſentium profitemur, quod coadunata manu Willeburgis nobilis

matrone coniugis noſtre pro damnis et iniuriis, decano totique ca-

pitulo eceleſie Oringovven per nos illatis, aduocatiam omnium
vinearum in parochia Orenburg ſicarum dictis Decano et capitulo

gratuito donauimus, ipſam coram multis probis et honeſtis uiris,
tam clericis quam laicis, ſuper altare ſancti Petri libere reſignantes.

Volmus itaque, ne indignationem omnipotentis Dei et beati Petri
apoſtoli aliquatenus incurramus, ſed agendo poenitentiam miſeri-

cordiam domini potius conſequamur, ne filii noſtri, ſcilicet Got-

tofridus, Poppo et Conradus, uel aliqui heredum noſtrorum,
quos forſitan dominus adhuc daturus eſt nobis, ſiue aduocati ſeu

nuncii, tam ex parte noſtra, quam motu proprio, in pretata ad-
uocatia aliquid iuris ſibi uendicent, ſed prelibati decanus et capi-
tulum et eorum poſteri memoratas uineasa modo libere poſſidebunt.
In cuius rei teſtimonium preſentem paginam ſigilli noſtri munimine
fecimus roborari. Acta ſunt hec anno Domini M. CC. LXX. pre-
ſentibus Hermanno Decano, Ramungo Plebano, Alberto de Thal-
heim,

—
heim,
Pretehe
Wernhe
ſepe die
Uen, H
ten, V

Der)

wege

N.

Vlleg
nos Do
gittime
Petuo ir
quo de
Uxor ſu⸗
Krunn in
Cehe nu
bonsi
et piſci.

tiam et

Noſtro

humo,

—
Luchyyi.
„ (iues
Ulus rei⸗
