(Mittwochs nach Bartholom.)
A. mielt Nachdem die Er⸗
denn . . .
76. Ich Marthin Schonte Walpurgkh vonn La ſſenn RM Scheffters⸗
wirdigen Frauenn eriei vnd Conuent, laſterfen n Irer Oberher⸗
a ſer rral . . mit Wiſſenn vnnd Wi en renn,
haim des M

—
renn/
hennlo

Derer?

J Heli
ſen brifeſeh
demn cloſter
az gut for
gut for an
ſchul wir d
un niht r,
te niht gebe
(ol d an
dz wir b
entanttont 4

Vrchorns

ſorgenantte
und ſcholten
ees teg
daz wir die
r Wiſe
ebe pir al
ſebete
lheit.
fujnfir lt
Aitinf
Uupt don
nented

terin zu

,Connent

Frawwenn

deim, die

gebochteun

von Vin⸗

ekin .
Hans Hor⸗
ſter, das
ſten Jare
dan Statt
Georgen
Vormun⸗
gs graue
lechen
ns vnſetun
s abkauft,

dendier⸗
der zeit
Ehhefters⸗
er Obeler⸗
kenn/

4

Codex Diplomaticus. 243

renn, ſonder der Wolgebornn Herrn Grauen vonn Ho⸗
hennloe ꝛc.

CXXV.
Derer Toͤchter Ottens von Roͤttingen Vermaͤchtnus a an
das Cloſter Scheftersheim.

A. 1300.

Ich Helich vnd iutte Her Otten tohter fon Rotingen tun chunt allen den die di⸗
ſen brife ſehent oder horent leſen daz wir daz gut zu Linzenbrunnen haben gemachet
dem cloſter zu ſcheffersheim durch vnſer ſele willen ſo beſchedenlichen daz wir
daz gut for armut furcauffen muzen ſo ſchul wir den forgenantten Frawen daz
gut for andern luten bieten, ſie aber daz ſie daz gut niht cauffen wollen So
ſchul wir daz forgeſprochen gut lediclichen furkauffen vñ ſcholl vns nieman dor

unn niht irren Die wil aber vnſer einu lebet, ſo ſchul wir nieman fon dem gu⸗

te niht gebe den alſe wir wollen, iſt aber daz vnſer einu die ander vberlebet ſo
ſchol du andru ſogegetan reht habe glicher weis alſe wir bede lebten Wer aber
daz wir bede niht en weren So ſcholte vnſer fater ober lebte fon dem for⸗
genanten gute gebe alle jar an vnſer ieſlicher jortage dem cloſter . . mal⸗
ter chorns zu eine dienſte, iſt aber daz wir ellu dru niht enwern ſo ſcholt daz
forgenantte gut an daz cloſter gehorn mit ſotam rehte alſe wir ez inne haben
vnd ſcholten auch die forgenantten Frauwen an vnſer drier iortage gebe an jefli⸗
ches iortage dem cloſter . . malter cherns zu eine dienſte. wer aber
daz wir die . . malter chorns niht derloeſten ſo ſcholtens die Frauwen gli⸗
cher Wiſe gebe alſe wir fon dem gute bieß 6 ſiez erloſten . Zu eine vrchunde
gebe wir alle ior enphunt Waſſes Diſ dingez ſint gezuge min Frauwe fur el⸗
ſebete ... fon hohenloch die meſterin min Frauwe fur.
alheit.. von bocheſperc die alte meiſterin fur. agnes die alte le⸗
ſchin fur alheit vnſer baſe fon rotingen Her bertholt vnd iohan die capplan Her
Wortwin fon rotingen Her Heinrich fon ſchofloch Her otte vnſer fater Her ru⸗
duger von boltſhuſen vnſer feter Her chunrat der ſchorendorf vñ ander frume
lute vnde daz du rede ſtete vnde one crig blibe leget min Herre Her craf von
h 2 Hoͤhen⸗

244 Codex Diplomaticus.

Hohenloch ſin inſigel an diſen brife vnd der conuente zu ſchefterſhaim Dirre
brife wart geben do fon gotes geburte woren tuſent ior vnde druhundert ior an
mineſ Herren ſancte mathies obent des heligen ſwelifpoten.

CXXVI.

Ablaßbrief fuͤr die Capelle Jeſu chriſti zu Weickersheim.
Eod.

Vauerſis ſancte matris eccleſie Filiis preſentes literas inſpecturis,
Nos permiſſione Diuina Baſilius leroſolymitanus. Ranutius Calari-
tanus, Adenulphus Conſan. archiepiſcopi; Nicolaus Neocaſtren-
ſis, Jacobus Calcedonie, Bernardus Pacenñ. Thomas Eteſienſis,
Mantredus ſancti Marchi,; Antonius Cenadienfis, Nicolaus Torti-

bulenſis, Epiſcopi, ſalutem in domino ſempiternam . Splendor

paterne glorie, qui ſua mundum illuminat ineffabili claritate pia
vota fidelium de clementiſſima ipſius maieſtate ſperantium tunc
precipue benigno fauore proſequitur cum deuota ipſorum humilitas
lanctorum meritis & precibus adiuuatur. Cupientes igitur, ut ca-
pella domini noſtri Iheſu Chriſti in Wikershem ervvipolenſis dyece-
ſis congruis honoribus frequentetur & a Chriſti fidelibus iugiter
uenerétur, Omnibus uere pehitentibus & confeſſis „qui ad Dictam
capellam in ſingulis feſtiuitatibus ſeu diebus ſubſcriptis, uidelicet
ipfius Domini noſtri Iheſu Chriſti, in cuius honore capella eſt con-
ſecrata, nec non natiu. Domini noſtri Iheſu Ohriſti, Reſurrectio-
nis, aſcenſionis & pentecoſtes, in omnibus feſtis glorioſe virginis
Marie, beatorum Petri & Pauli & omnium aliorum apoſtolorum,
ſanctorum Johannis bapt. & euangeliſte, Nicolai & Martini con-
feſſorum, ſanctarum Katherine, Marie Magdalene, & in dedica-
tione ipſius capelle, & per octauas Feſtiuitatum octauas habentium
eam deuotionis orationis ſeu peregrinationis (cauſa) acceſſerint G&

qui

—
qui a
diutricea
tun eg.
tis Dei n
Palli ap
quacrag
relaxam
ſenlus,
facii oct.
Summnn

Des
S

R
JN Got

zu Sant
Benedicte
lenden di
wilen vud
quch beſch

Prilee, ſ

mo
ſin, dee
nant von
nedicten e

m

—
im Diere
ekt ior an

rhen.

ſpecuns,
us (alari-
Ocaſtren-
telenſis,
us Tori .
plendor
Urltate pia
tium tunc
hummilitas
Ur, Ut (
nſsdyece
us iugiter
d Dictam
wdelicet
la elt con⸗
eſurrectio⸗
hſe virginls
oſtolorum,
artini con-⸗
in edice⸗
Pabentiumm
ſerigt, &
qui

Codex Diplomaticus. 245

ui ad fabrican imen
ae aricunn hiins ueſtimenta man
l, i er . . . Us porrexeri
intiees aur aus in eorum teſtamenti . .
Ree ene fachleaeun capelle memorate Nos de omnipe inn
ſ. . .. . . . 5 i
rdia & gloriole virginis Marie & bedrorn Porri &
rum Petri &

9

S 5 . 4 . . .

faei octaui anno ſexto.
umma Indulgentiarum CCCC. dierum
5 *

CXXVII
Des Abts in dem Stifft S. Burchardi zu Wuͤrtzburg

Schenckungsbrief füͤr dar
ungsbrief fuͤr das Cle Aurk
uͤber gewiſſe Wiplie⸗ Scheftersheim
Eod. B

Jn
n Gotes namen amen. Wir J .
. Wir Johans von G
zu Sant Burcha 2 on Gotes gnaden Ap
Benedicten ordens⸗ b⸗ ke vzzerhalp der Rinckmur zu Wietz ber Pt des Stiftes
len den die in ſehen enn offenlich an diſem brieſe, vnd g eiagen ſant
willen vnd wol vorbeda cht eſen oder hoͤren leſen, daz wit mit guinn al⸗
auch beſcheiden vnd mach em mut geben, vnd beſcheyden haben u ehen
briue, ſo wir allerb en gentzlich vnd gar . reht vnd red 4 und geben
. . Mevpyſtrinne Weten vnd mugen, den erſamen genſtlme on alſen
S . e anen gen en
Scheftershein .. ass der Tuber Conuent gemeinclichen dez Eioſern en
. . morgen ardecker, vnd En er gelegen, vnd iren itzgenanten Clo zu
ſten, die ettewenn der erſam genſtlich men egerden, die hernach gſchlge
nedie uen Hohenloch⸗ der do waz in dem Eloßt⸗ Rone. ſelige, ge⸗
„„„ hat, diwil er lebt, vnd liez nach ſinem t Kaut Be⸗
ode

. .

H h 3 ftrin

246 Codex Diplomaticus. .

ſtrin vnd der Conuent, Jungfrawen Burggeſinden von Bloach . vnſers
bruders ſeligen tohter, di bi en in irm Cloſter vnd erden iſt, elle jar die wil
ſi lebt, geben vnd reichen ſulen ⸗ . Daz alle vorgeſchriben rede gantz
ſtet vnd veſt belibe vnd behalten an allen ſtuͤcken geb wir in diſen brief

verſigelt mit vnſerm groͤzzern Inſigel . daz dor an gehenket iſt, Dirre

SSchenck Friedrichs von Limpurg Verzicht auf die Vog⸗

Dur,

brief iſt geben do man Zalt von Criſtes gebuert druzehen hundert iar. Dor
nach in dem nechſten Montage vor ſant Matheus tage dez heilgen Zwelfboten
vnd ewangeliſten.

CXXVIII.

teylichkeit eines Hauſes zu Unter⸗Limpurg.
A. 1302.

Ne Pridericus Pincerna Sereniſſimi Domini noſtri Regis Roma-
norum de Limpurch . Notum fieri uolumus tam preſentibus,
quam futuris preſentium inſpectoribus uniuerſis . quod nos ma-
turo conſilio prehabito ob remedium & ſalutem anime noſtre &
precipue Dei intuitu petitioni Amite noſtre Venerabilis Domine
Abbatiſſe Jutte in Gnadental adquieſcentes juri aduocatitii, quod
ab antiquo in domo quadam ſita ſub Limpurch ze der armen
Ruvve nuncupata, quam dilecta nobis in Chriſto Petriſſa dicta Byr-
ckerin iam longo tempore a nobis tenuit & poſſedit, penitus re-
nunciavimus, tali conditione interpoſita, quod eadem domus cum
omni iure, quo ipſam predicta Domina Byrckerin a nobis tenuit,
ad preſcriptam Dominam & ad Conuentum cenobii in Gnadintal

perhenniter pertineat libere & ſolute . Hac tamen etiam condi-

tione adiecta . ſi iam dicta Domina Byrckerin legittimo neceſſi-
tatis articulo compellente prelibatam vendere voluerit domum,
ſine omni impedimento liberam vendendi habeat poteſtatem.
B Vt

—
Vt auten
biliter o
ne Abba
Figtli n
CCCοI

Graf
l

105
Uniueriis
ricum dia
dos n S
ſtre pror
Pro noſt
taum cor
Hallenfin
preſentak
deslenp
cet alia!
ſtimoninn
Actum e
radi Sei
Jercio,

—
bnſers
r die wil
ede gantz
ſen brief
Diere
t. Der
belfboten

Vog⸗

O Roma=
entibus,
nosma-
nolſtre &
Domine
i, quod
1 arinen

lica Byr-
enitus te⸗
Dmus Ul
5 tenuit,
Gnadintil
condi⸗
10 necell⸗
domum,

tem .
la n

Codex Diplomaticus. 247

S

Vt autem preſcripta donacio a nobis & a noſtris Heredibus inuiola-
biliter obſeruetur, Venerabilibus in Chriſto Dominabus, Domi-
ne Abbatiſſe & Conuentui in Gnadintal preſens ſcriptum dedimus
Sigilli noſtri munimine roboratum . Datum Anno Domini M
CCCo IIo.

CXXIX.

Graf Craffts von Hohenlohe Schutzbrief Heinrich Ubel⸗

ackern, einem Leibeigenen des Cl. Schefters⸗
heim / ertheilt.
A., 303.

N os Kraffto. Nobilis de Hohenloch Recognoſcimus preſentibus

uniuerſis preſentibus & futuris, quod nos diſcretum virum Hein-
ricum dictum Vbelacker in Reterſheim reſidentem, Sanctimoniali-
bus in Scheffterſheim proprietatis titulo adtinentem, ſub alas no-
ſtre protectionis ſuſcipimus, volentes & promittentes, eundem
pro noſtris viribus contra quoſlibet defenſare, pro qua defenſione
tam corporis atque rerum idem Heinricus nobis decem Solidos
Hallenfium in vigilia Natiuitatis domini Jheſu chriſti annis ſingulis
preſentabit, preter quos decem Sol . nichil nos aut noſtri Judi-
ces ſeu precones a ſepefato H. penitus poſtulamus, in aliqua videli-
cet alia ſeruitute . Dantes igitur ipſi H. preſentem literam in te-
ſtimonium eiuſdem & cautelam Sigilli noſtri ratione conſignatam.
Actum eſt hoc in preſentia Hermanni Leſchonis militis, et Chun-
radi Sculteti noſtri de Rietheim, & datum anno Domini M CCC,
Tercio, Feria quarta ante purificationem virginis glorioſe.

CXXX.

248 Codex Diplomaticus.

CXXX.

Graf Boypponis von Eberſtein Verzicht auf alle Verlaſ⸗
ſenſchafft Frauen Kunegund von Trautheim, als
Stiffterin des Cloſters Gnadenthal,
Eod.

In Nomine Domini Amen. Nos Boppo, Dei gratia Nobilis de
Eberſtein, Notum fieri volumus preſentium inſpectoribus uniuer-
ſis, quod cum Domine Kunegundi, dicte de Crutheim, quondam
noſtre Conſanguinee perdilecte, tamquam heres in linea conſan-
quinitatis ei proximus in bonis ab ea relictis ſuccedere deberemus,
Domine Abbatiſſe & Conuentui Sanctimonialium Monaſterii Gna-
dental, Cyſtertienſis Ordinis, Herbipolenſis dioc. ſuper uniuerſis
poſſeſſionibus, quas reliquit tempore mortis ſue, talem mouimus
queſtionem, videlicet quod quamquam eadem noſtra conſangui⸗
nea, tanquam fundatrix principalis Monaſterii prelibati, vna cum
marito ſuo bone memorie Domino Conrado dicto de Crutheim,
vniuerſa bona ſua & ſingula donatione ſolempni inter viuos facta
dederint & tradiderint eidem Monaſterio proprietatis titulo perpe-
tuo poſſidenda, vſufructu bonorum ipſorum reſeruato ſibi dum-
taxat pro tempore vite ſuie. Quia tamen Domina Kunegundis

eadem vsque ad ſuum obitum in poſſeſſione bonorum eorundem

fuiſſe videbatur, Nos eidem in ipſis bonis ſucçedere non inme-
rito volebamus. Cumq; queſtio eadem fuiſſet per nos aliquanto
ſpatio temporis mota, tandem mediantibus viris Honorabilibus
ſubnotatis, videlicet Domino Walkuno Venerabili Abbate de
Schonental, Dominis Gernodo de Stetten . Ludevvico de Ba-
chenſtein. Beringero de Clepſeſnheim, Militibus, Conrado de
Torcebach, et Conrado de Muluingen ſuſſicienti deliberatione et
maturo ac ſano conſilio amicorum noſtrorum et hominuum. .
Et

—
et pre⸗
moti,
Gental
libris H
eidemli
teretpt
actionis
nobis i
tegralit,
monaſte
Pmcung
quarum
te mortl
modon
ibinse

pils et in

ſiceante
tatemn
Ommni IJu
in eiſden

tione Pre

quouis,
Petebat
lomims
ni, prin

ribus,

batiſee

kſio pot

Prelenten

obilis de
Suniuer⸗
vondam
conlan⸗

eremus,
erin Caa-
uniuerſis
nonithus
onlangu⸗
Vna cumm
tutheim,
iuos facta
lo perpe⸗
ſibi dum-
unegundis
eorundemm
non intne-
dliquanto
orabilibus
Abbate de
co de lu⸗
onrado de
eratione et

n⸗ ⸗
Et

/

Codex Diplomaticus. 249

et predictorum Virorum conſiliis inducétivis rationabiliter ad hoc
moti, acceptis a Domina Abbatiſſa et Conuentu predictis de Gna-
dental . . libris Hallenſium in peccunia numerata et .
libris Hallenſium reddituum annuorum in villis ſubicriptis . . „
eidem liti, actioni ſeu queſtioni ceſſimus voluntarie, plene, ſimplici-
ter et preciſe, ita ſane, vt cum ratione Donationis predicte, tum etiam
actionis noſtre memorate renunciatione. . iuri noſtro, ſi quod
nobis in ipſis poſſeſſionibus competebat, ex nunc renunciamus in-
tegraliter atque plene, Domina Abbatiſſa et Conuentus predicte ac
monaſterium, earundem poſſeſſiones, vniuerſas et ſngmias in qui-
buscunque locis ſitas, ſeu bona mobilia vel imobilia quelibet, in
quarum poſſeſſione vel vſu fuit eadem Domina Kunegundis tempo-
re mortis ſue vel que ad eam, dum adhuc in carne viueret, quo-
modolibet pertinebant, cum vniuerſis juribus ſuis et pertinentiis
quibuscunque, ſcil. agris, pratis, aquis, ſiluis, paſcuis, Ortis,
Viis et inviis, terris cultis et incultis, queſitis et inquirendis, poſ-
ſideant et poſſidere quiete debeant in meram et abſolutam proprie-
tatem perpetuo pleno j—ure. Renunctiamus igitur per preſentes
omni Juri, actioni, ſeu queſtioni, que nobis uel noſtris hèredibus
in eiſdem poſſeſſionibus uel bonis predictis omnibus et ſingulis ra-
tione predicte ſucceſſionis, vel ex quacunque cauſa alia, aut Jure
quouis, quocumq; vocabulo aut nomine valeat comprehendi, com-
petebat vel competere poterat quoquo modo, Renunciantes nichi-
lominus omni Juris auxilio Canonici uel Ciuilis, et omni exceptio-
ni, priuilegio, vel reſcriptis ab apoſtolica ſede, vel ab Imperato-⸗
ribus, Regibus et Principibus impetratis vel etiam impetrandis,

*

omnique rei et legi, per que heg noſtra renunciatio et Domine Ab-

batiſſe et Conuentus ſepe dictarum in bonis prenotatis quieta poſ-
ſeſſio poſſet aliqualiter impediri, vel modo quolibet impugnari .
Et in horum omnium preſcriptorum robur et euidens teſtimonium
preſentem litteram ipſis dedimus Sigillorum Domini Kraftonis de

I1 Hohen-

250 Codex Diplomaticus. —
Hohenloch noſtri Conſanguinci perdilecti Heinrici de Eberſtein,
patrui noſtri Kmi, et noſtri munimine roboratam. Datum Anno Valche
domini M CCCG Tercio Kalendas Martii.
CXXXI. Hhnomu
Graf Ruprechts von Duͤrne Schenck⸗und Eignung, (e⸗
wweyer Weinberge an das Cloſter Amorbach. aller
Eoqd. umn in te
⸗ mi conle
In nomine Domini amen. Nos Rupertus de Durna Nobilis notum cncke
facimus univerſis tenore preſentium cognituris, quod, cum reli- H
gioſus Vir Albertus Monachus Monaſterii Amorbacenſis, Pleba- Eenbere,
nus in Vortinberg, apud Bertoldum dictum de Amorbach duo ju- Mn
gera Vinearum ſita apud vineam dictam Pfaffenberg in marchia Vor: lbrud
tinberg a nobis procedentia titulo feodorum pro aliqua peccunia nolte
comparaſſet, poſt reſignationem carundem Vinearum ab ipſo Ber- cuand.
toldo libere nobis factam ad inſtantiam ejusdem Betoldi & ob me- ſterum
rita prefati Alberti Plebani, immo maxime propter Deum & in re- leber h
medium & ſalutem anime dilecte coniugis noſtre quondam Do- lb
mine Methildis nobilis de Brunecke ſempiternum teſtamentum de– nisalen
conſenſu immo coadunata manu Ruperti Nati noſtri predicta due uu, a0l
jugera vinearum religioſis viris Abbati & Conventui in Amorbach Pe. V.
appropriavimus & appropriamus, donavimus & in his ſcriptis do- (aorum
namus proprietatis titulo perpetuo poſſidenda. Cuius donationis (ement
noſtre teſtes ſunt Heinricus Plebanus in Burkem, Conradus de it eſt or
Northeim, Conradus Scultetus in Vortinberg, Gerungus Carni- Hhiugrei
fex, Conradus de Eberſtatt, Conradus Carpentarius, Theodori- heidis de
cus frater ſuus & alii fide digni, In cuius facti perpetuam firmi- Agne
tatem ſigillo noſtro hanc litteram roboramus. Datum anno Domi- Iich
ni MCCCIII. VIII. Kalen, Aprilis. Uhecli⸗
cCxXXI. Mr

detſtein.
I Ano

gnung ,

isnotum

tum reli⸗

Mebr.
h duo Iu.
rchia Vol.

Peccunin
po Ber⸗ ⸗

& ob me-

m Einte⸗

dam o-
entuun de
Ga d.e
Amotbich
ciptis do.
onationls
ridus de
aus CAtnl.
heodorir-.
un frni.
noDo

cN

vt eſt predictum, quod ille ſuam ſimiliter habeat poteſtatem

Codex Diplomaticus. 25v1
CXXXII.

Walther Egens Stifftung an das Cloſter Gnadenthal.

Eod.

In nomine Domini Amen. Nouerint uniuerſipreſentium inſpectores,
quod ego Walthetus dictus Egen,. . nec non Hilpurgis mea
collateralis donavimus et tradidimus pure et ſimpliciter propter De-
um in remedium animarum noſtrarum donatione inter viuos unani-
mi conſenſu et manu coadunata Abbatiſſe et Conuentui Monaſterii
in Gnadental perpetuo recipiendos redditus . librarum Hal-
lenſium de vineis noſtris ſitis in Affaltrach in loco, qui dicitur Wi⸗
lersberc, et ſunt tria iugera vel aliquantum plus contigua, ita ta-

men;, quod filius meus dictus der Clein Kuntze predictas.

libras de vineis prenotatis annuatim recipere debet, et Agneti filie
noſtre dicti monaſterii moniali ad ſuas neceſſitates miniſtrare debet,
quam diu vixerit, lingulis annis, ipſa Agnete autem mortua mona-
ſterium prefatum redditus predictos de vineis predictis recipiendi
debet habere liberam poteſtatem tam diu, donec prefati redditus
. librarum in aliis bonis . . libras reddituum ſingulis an-
nis valentibus in locum predictarum vinearum tradantur et aſſignen-
tur, abſque omni contradictione heredum noſtrorum quorumcun-
que. Volumus etiam, quod ſi contigerit medio tempore filium
noſtrum C. predictum viam ingredi uniuerſe carnis, quod abſit,
quemcunque ipſe ſubſtituerit in locum ſuum, ut gerat vices ſuas,
Huius rei teſtes ſunt . Domina Juta de Limburc Abbatiſſa. Adel-
heidis de Fuhtvvant „ Agnes filia quondam dicte Lettenherin
.Agnes filia Walteri predicti. Elizabet filia Vlrici de Gailen-
kirch . Frater Walterus de Rot. fratres et ſorores Monaſte-
rii predicti. VIricus de Gailenkirch . C. dictus Veldener .
Walterus dictus Schlegel et Cleinkantze filii Walteri ſupra dicti.
I i 2 ct

/

252 Cogdex Diplomaticus.
et Heinricus de Nuvvenkirch . et Magiſter Jacobus aduocatus in
Hallis . et quam plures alii fide digni. Et in perpetuam dicte
rei memoriam ego Waltherus Egeno predictus preſentem litteram

Sigillo meo proprio roboraui. Datum feria tercia proxima poſt fe-
Rtum Sancti Nicolai epiſcopi Anno Domini M CCC tercio.

CXXXIII.

Gr. Boppens von Eberſtein Urkunde uͤber einen zwiſchen
ihm und dem Cloſter Gnadenthal getroffenen Vergleich.
1306.

Ne Boppo Nobilis de Eberſtein publice recognoſcimus tenore
preſentium literarum, quod omnis diſcordia ſive diſſenſio litis, quæ

vertebatur inter nos ex una et reuerendas in CHRO Dominas Ab-
batiſſas et conuentum ſanctimonialium Monaſterii in Gnadental,
Ordinis Ciſtercienſis, ex parte altera; ſuper curia in villa W. ſita,
quam quidem curiam poſſident atq́; colunt Vlricus et Cunradus dictus
Scheuerman nec non Waltherus filius quondam cuiusdam dicti Untiſſe
eſt terminata totaliter et compoſita in hunc modum; quod iam di-
ctam curiam cum iuribus ac pertinentiis univerſis ipſe Domine Ab-
batiſſe et conuentui in Gnadental pleno iure mere proprietatis atq;
integro dominio libere et pacifice poſſeſſionis teneant, poſſideant
ac tenere debeant cum omni utilitate et perpetuo . . Eandem
quoque curiam et omnia iura cum proprietate ac univerſis pertinen-
tiis ipſius, quocunq; nomine cenſeantur, eisdem Dominabusac ea-
rum monaſterio iure et nomine vere et mere proprietatis preſenti-
bus aſſignamus ac manu et calamd prout conſuetum et iuſtum eſt, in-
tegraliter reſignamus a nobis ac heredibus noſtris ipſam curiam et
omnia jura cum omnibus ſuis pertinentiis, utilitatibus, libertati-
bus, abdicantes que habemus in eadem, et ſic in ipſas anaung⸗
niales

—
niales e
Dihilom
tatem 0
in curia!
Priam
Prietatis
teltes ſin
Gumme
huſen n
rink, C
Dortzeb
Aliifidee
morabile
et iplarn
mus not
telimo

Ecen

Be

t
frinolar
perenne
cleſte in

rris ſuce

iln poſter
Felatione

No&

—

CAtus in
n dicte
litteram
polt fe.
10.

wiſchen

8 tenore
liis, que
ninas Ab-
nadentäl,
1 V. ſia,
Gus Cictus
ciVeriſte
Aium di-
mine Ab⸗
leratis ath

Ndeadt:

undem
Ppentinen⸗
Ubusacet⸗

prelenti.

i elt, in⸗

tian et.
libettatt.

ſanctimo-
nilles

Codex Diplomaticus. 253

niales et monaſterium ipſarum penitus transferentes. Profitemur
nihilo minus et proteſtamur, quod nullum omnino ius ſive proprie-
tatem cuiuscunq́; generis nos ac noſtri hæredes a modo habeamus
in curia ſepe dicta, pro qua nobis in reſtaurum curiam earum pro-
priam dictam Buchelberg nobis reſignauerunt, et cum iuribus pro-
prietatis ac aliis ſuis pertinentiis tradiderunt . Horum omnium
teſtes ſunt, Dominus Waltherus, Abbas de Schontal, Fr. H. de
Gummersdorff, Fr. Waltherus medius cellarius, Fr. H. de Weſter-
huſen maior cellarius ibidem, monachi, Gotho miles dictus Du-
rink, Cunradus de Dortzebach, dictus de Boſſeriet, Dierolffus de
Dortzebach, Hen. de Crutheim, Cunradus de Mulving et plures
alii fide digni. In quorum premiſſorum perenne teſtimonium et me-
morabilem cautelam perpetue firmitatis memoratis ſanctimonialibus
et ipſarum Monaſterio has litteras ſuper his omnibus confectas dedi-
mus noſtro ſigillo firmiter roboratas. Datum anno Domini trecen-

teſimo VIo, quinto calendas Junii.

CXXXIIII.

Schhenck Ulrichs von Limpurg, Pf. zu Rengershauſen,

Bekaͤntnus / doß er an zwey dem Cloſter Gnadenthal
Zuſtaͤndigen Hoͤfen kein Recht habe.
A, 1307.

V. poſteritatibus materia litium ſubducatur,; expedit, quod
friuolarum & inanium controuerſiarum ſedatio cirograforum ſerie
perennetur. Nos ergo Vlricus Pincerna, rector parrochialis ec-
cleſie in Rengerſhuſen, Vniuerfis preſentibus propalamus & no-
ſtris ſucceſſoribus, maxime tamen omnibus, quorum intereſt, aut
in poſterum ſua quomodolibet crediderint intereſſe, quod ex
relatione quorundam, quoad hoc minus ueridicorum didicimus

Nos & parochiam noſtram prefatam habere aliquid iuris in curiis

Ii 3 dua-

254 Cogdex Diplomaticus.

duabus, videlicet in illa, que dicitur zu dem Buchelech, & in
curia ſita in W. quas Tierolfus miles de Torzebach dictus de Aſcho-
ſen pie memorie legauit in Gnadental pro ſuſtentatione ſacerdotis
famulantis Deo inibi in diuinis, nobis ex vna nomine noſtro & pre-
dicte parochie noſtre, & Abbatiſſa & Conuentu ſanctimonialium
prelibuti cenobii ex parte altera aliquamdiu diſceptantibus, ex poſt
acto didicimus nobis & eccleſie noſtre memorate nil iuris compe-

tere penitus in eiſdem. quam ob rem habito conſilio prudentum,

accedente etiam conſenſu patroni & omnium, quorum intereſſe
aliqualiter videbatur, renunciauimus omni actioni & preſentibus

renunciamus, que in dictis curiis nobis competere videbatur, cum

nobis nil iuris omnino competat in eiſdem. Acta G habita ſunt
hec Anno dominico M CCC VII in die beate Agnetis virginis &

martiris, preſentibus teſtibus infraſcriptis, videlicet fratre Engel-

hardo de Limpurc, Ordinis teutunici, Domino Craftono ſacerdo-
te reſidenti in Gnadental, Domino Heinyico plebano in Michel-
velt & Magiſtro Kiſilingo Canonico in Havyge, Fratre Walthero de
ſ● ●
Rote, Fratre Cunrado de Vlleshouen, Fratre Cunrado de Klep-
. . . . .
fesheim, Sitrido de Brunne, Cunrado de Mulvingen. In pre-
libatarum profeſſionis, renunciationis & abdicationis efficaciam
ampliorem Sigilla uidelicet dilecti auunculi noſtri Domini Heinri-
ci de Rannenberc, loci archidiaconi, Friderici Pincerne de Lim-
purc fratris noſtri. ipſius parrochie ante dicte patroni, & noſtrum

preſentibus ſunt appenſa.

CXXXV.

Abtiſſin und Covents zu Gnadenthal Bittſchreiben an
die Pfarrherrn / daß ſie ihre Pfarrkinder zu einem Beytrag
zum Cloſter⸗Bau bewegen moͤgten / mit Anzei⸗
gung ihres erlangten Ablaſſes.

Eod.

—

N.

Um de y
llerſis ec
tionibus
ſtt ia ue
tie pent
Clauſtri
Huiusme
conuerſn
ropgantes

tructura

ſationee

cxſſicacit

intendat
tutis ofßic
Uuntur,
participe
bere ſil

bauli cOn
mmm ſva
lium de

EorlIm a

XXVIX

ciin Car⸗
(que m
(aptarl,
olltlerin

doro Pyg
lnnclle

—

1, & in
Aſcho⸗
cerdotis
dEpre⸗
Dnialium
er polt
colmpe⸗
dentum,
intereſſe
eſentibus
ur, cumn
dita ſuat
tginis
e brgel⸗
ſicerdo⸗
Michel⸗
lrhero de

ge Nlep-

In pre⸗
Kicaciam
Heinri-
de Lim-
noltrumm

eiben an
Gchhag
.

lo

Codex Diplomaticus. 255
Eod.

Ne Soror Jutha Abbatiſſa Totusque Conuentus ſanctimoniali-
um de valle gratie, Cyſtertienſis Ordinis, & Herb. Dioc: Vni-
uerſis eccleſiarum Rectoribus preſentes inſpecturis cum devotis ora-
tionibus ſinceram in Domino Karitatem. Cum multis conſtare poſ-
ſit in ueritate pluribus argumentis, nos proprie facultatis & ſubſtan-
tie penuria exigente noſtris ſumptibus & expenſis Structuram noſtri
Clauſtri non poſſe ſine ſubuentione & auxilio fidelium conſumare.
Huiusmodi neceſſitatibus compulſi exhibitorem preſentium noſtrum
conuerſum pietati veſtre duximus tranſmittendum, humiliter vos
rogantes, Quatenus Parochiales veſtros, ut nobis ad prefatam
Structuram explendam, ob eterne mercedis & felicitatis recompen-
ſationem pro poſſe ſuo fubueniant, veſtris ſalutaribus monitionibus
efficaciter inducatis. Quod autem his negociis exequendis fidelius
intendatis, Omnium bonorum, Miſſarum & aliorum diuine ſerui-
tutis officiorum que diu noctuque in domo noſtra Domino perſol-
uuntur, in uita veſtra pariter & in morte pleniſſime efficiemini
participes & conſortes. Preterea preſentibus profitemur, nos ha-
bere ſigillatas & veras literas viginti & ſex epiſcoporum, quorum
quilibet de Dei & beate virginis ac beatorum apoſtolorum Petri &
Pauli confiſus miſericordia, omnibus confeſſis & contritis ac elemo-
ſinam ſuam ad ante dictam ſtructuram largientibus XLdies crimina-
lium de iniuncta ſibi penitentia miſericorditer relaxat. Plurimi
eorum addunt annum uenialium vel C. Dies. Eſt autem Suma hec,
XXVI Karrene, VII. anni, & trecenti dies uenialium . Duode-
cim Cardinales addunt ſuper hec, ut, ſi qui aut per ſpolia ſeu quo-
cũque modo ſibi res iniuſte uſurpatas, ſi ſuo poſſeſſori nequeant
coaptari, ad prefatum opus in remiſſionem peccatorum ſuorum
contulerint, miſericorditer in Domino relaxant, Dominus Rein-
boto Eyſtenſis, & Dominus Wolfhardus Auguſtenſis, & Dominus
Franciſcus Solumbrienſis peccata oblita, vota fracta. offenſiones
pParen-⸗

256 Codex Diplomaticus.

parentum ſine graui leſione, iuramenta, que proueniunt ex animi
leuitate, miſericorditer in Domino relaxant. Has Indulgentias
omnes Venerabilis Dominus Andreas Herbipolenſis Epiſcopus ra-
tas & gratas habet conceſſas, vel etiam concedendas, Verum quia
periculoſum eſt & incautum per diuerſa loca tantas deferre litteras,
ideo latorem preſentem veraciter intercedenten vnum & legitti-
mum eſſe nuncium perhibemus teſtimonio preſenti litterarum Sigilli

. S . —. 0
noſtri munimine munitarum Datum Anno Dni M CCC VII Do-

minica ante diem palmarum.
Summa Indulgentie hec eſt XXVI. Karrene. VII. Anni, & tre-
centi Dies venialium . Inſuper multe indulgentie dantur ad VIII,
altaria & ad tria Cimiteria huius monaſterii.

CXXXVI.

Graf Craffts von Hohenlohe Donations-Brief uͤber
das Jus patronatus zu Belſenberg fuͤr das Stifft Oehringen /
nebſt des Biſchoffs zu Wuͤrtzburg Beſtaͤtigung.
Eod,

In nomine ſancte & indiuidue Trinitatis Amen. Que geruntut in
tempore de facili euaneſcunt cum tempore, & de gestis hominum

etiam laudabilibus dura de facili emergit calumpnia. niſi cau-
ſa memorie obliuio rerum per ſcripti memoriam auferatur . Nos
igitur Krafto Nobilis de Hohenloch vna cum Cunrado, Kraftone
& Gotfrido filiis noſtris, notum facimus vniuerſis preſentibus & fu-=
turis, ac ſerie preſentium proteſtamur, qud Jus patronatus Paro-
chialis Eccleſie in Belſenberch cum bonis eidem & ibidem attinen-
tibus & cum filiabus einsdem, ſcilicet in Ingeluingen & in inferiori
Hallis Eccleſüs, in Honore omnipotentis Dei, & beate Marie
virginis, nec non Beati Petri Apoſtoli, liberaliter & abſolute pro

peccatis noſtris ſuper altare beati Petri contulimus, & per preſen-

tes

—

tes CO
Orenge⸗
lantibus
tem hoe
nüi mli
conkecte
noltron
habite
ſie Oren
Michelt
Canonie
Kudger
c9. m
hec Anr
mmo. I
decima
Nobiles
tes,
Patrem
penſione
roboranr
gillo car
Tut Prel
Nos!

—
ex animi
ulgentins
opus r⸗
rtumm qun
elitetas,
Elegitti⸗
un dglli

VIl Do⸗.

rad Illl,

riff über
lingen/

eruntut ig
hominum

cua-.

J

, Nraſtone
tbs Ef

en minen
inintetiort
eite Marie

Holute pro

erprelen⸗
P les

Codex Ciplomaticus. 257

tes conferimus & donamus Eccleſice Conuentuali Sancti Petri in

Orengev, Herbipolenſis Dyoceſis, Canonicis ibidem Deo famu-
lantibus et eorum ſucceſſoribus perpetuo poſſidendum . Ne au-
tem hoc factum Donationis obliuio deleat, aut importunitas inge-
nii malignantis infringat, preſentem ſcripturam noſtram ſuper hoc
confectam ad vtilitatem Eccleſie Orengevvenſis prefate figillorum
noſtrorum appenſione ſeu munimine dedimus roboratam, Teſtes pre-
habite donationis ſunt: Dominus Keizo prepoſitus eiuſdem Eccle-
ſie Orengevvenſis . Engelhardus Decanus ibidem. Wolframus de
Micheluelt . Hermanñnus ſcolaſticus . Marquardus de Brige.
Canonici eccleſie memorate Item Cunradus de Vinſterloch.
Rudgerus Junior de Oren Milites Item Waltherus Kuſtin-
cg. Symon Hoſpes et alii quam plures fide digni . Acta ſunt
hec Anno incarnationis Domini. Müilleſimo Trecenteſimo ſepti⸗=
mo. Pridie Nonas Julii. Indictione quinta . Epacta quinta
decima concurrente ſexto. Nos vero Cunradus et Krafto
Nobiles de Hohenloch, licet tempore predicte donationis abſen-
tes, nunc tamen per ratihabitionem huic donationi per dilectum
patrem noſtrum facte conſentientes, ſigillorum noſtrorum ap-
penſione ſeu teſtimonio preſentem ſuper hoc conſcriptam paginam
roboramus Nos etiam Gotfridus ſupra dictus, quia proprio ſi=-
gillo caremus, ſub teſtimonio ſigillorum patris et fratrum noſtro-
rum prehabit, conſentimus. L
Nos Andreas Dei gratia Epiſcopus Herbipol. Inſpectoribus pre-
ſentium recognoſcimus publice vniuerſis, preſentibus et futuris,
Quod nobilis Vir Krafto de Hohenloch Senior, noſter auunculus
Krms noſtram accedens preſentiam., nobis ſupplicauit inſtantia
ſerioſa, quod cum ipſe Jus patronatus parochialis Eccleſie in Belſen-
berg, quod ad eum ſpectarat, Honor, viris. . Prepoſito
Decano et Capitulo Eccleſie Oringeuvvenſis habendum per-
petim eo Jure, quo ipſe idem dinoſcitur habuiſſe hactenus, ob ani⸗

me ſue remedium tradiderit libere ac donarit, Nos donationi huiuſ-

K k modi

25 8 Codex Diplomaticus.

modi noſtrum impertiri conſenſum pariter et aflenſum fauorabiliter
dignaremur . Nos itaque dicti noſtri Auunculi ſupplicationibus
annuentes donationem, de qua predicitur, approbamus, noſtrum-
que eidem ex certa ſcientia expreſſum conſenſum et aſſenſum duxi-
mus adhibendum, harum teſtimonio literarum noſtri Sigilli robo-
re ſignatarum . Datum in Monte beate virginis Anno domini
M CCC VIIO IIII Idus Septembr. Pont. vero noſtri anno quarto.

CXXXVII.

Statutum des Stiffts zu Oehringen den Eid eines
Probſts allda betreffend.
Eod.

In nomine Domini Amen. bie mentis affectu ducimur, dum ec-
cleſiarum indempnitatibus modis licitis et honeſtis, quibus poſſu-
mus, providere conamur, Hinc eſt, quod nos Decanus, To-
tumque Capitulum eccleſie collegiate in Orngevv in loco ſolito Ca-
pituli celebrandi capitulariter congregati bona ac matura delibera-
tione prehabita formam juramenti Prepoſiti eccleſie noſtre pro tem-
pore exiſtentis, conſuetudinesque laudabiles et approbatas hacte-
nus ab eisdem prepoſitis obſervari ſolitis ſtatutis et ordinationibus
innovari ac juramentorum teſtimonio perhennari nobis et eccle-
ſie noſtre profuturum conſiderantes ſtatuimus et ordinamus
Quodſi ullo unquam tempore bona qualiacumque ad prepo-
ſituram eccleſie noſtre prefate Jure feodali pertinentia ſeu ſpectantia
ad eccleſiam noſtram fuerint deuoluta donatione, emptione, ſeu
alio titulo quocunque, aut ſi bonis hujusmodi infeodati abs-
que heredibus Jus in feodo hujusmodi habentibus deceſſe-
rint, bona eadem a Jure feodali predicto eo ipſo ſint exempta et
jure proprietatis cenſeantur, et ab ipſa noſtra eccelceſia Jure pleni

domi-

—
Gommini
ttendi,
peratue,
le feocd
luta, ſe
prepolit
ſit, ree
holtre e:
illistenen
tuimuser
tum,quo
Veperpt
Geptus,
Percipie
ſibi minn
teneatur
UIN, cun.
ſtre eccle
relditus

obitum,

tertmino⸗
Ulcos tun
Dredoſitu

tere por
ltem,
um et ir
0 tem
obilia

Eiſtch,

keclperet
Ahennct

rabiliter
tionibus
voſtrum
In duxi-
llirobo⸗
domini

oquaro,

eines

dum ec-
us pofli⸗
us, I0-
ſolito Ca-
Gelibera-
pro tem⸗
1s hacte-
Niodibus
et eccle⸗
tdinamus
d prepo⸗
ſpeckantia
tione, ſeu
hdati 4ho⸗
decele-
genpta et
lure penl
Comi⸗

Codex Diplomaticus. 259

dominii teneantur, ſeu poſſideantur., Inſuper, quia plus ſolet
attendi, quod ſpecialiter injungitur, quam quod generaliter im-
peratur, ſtatuimus et ſtatuendo ordinamus, quod bona prepoſitu-
re feodalia eccleſie noſtre predicte ad perſonas minus dignas deuo-
luta, ſeu perſonis inhabilibus retroactis temporibus conceſſa,
prepoſitus pro tempore exiſtens repetat, et quantum ſibi poſſibile
