Not. wann ich mit ſambt Mynen mit offenen Schribern, der einer da⸗
vor, und der ander hernach geſchrieben ſtet, und benenet iſt und auch

„

mit den vorbenannten Erbern gezeugen daby gegenwertige geweſt bin,

daß dis Privilegium geantwort, beſehen, geleſen und gerecht, ganz und
geſunt funden iſt, und dieſes Vigima nach dem Latin zu gutem tutſche

gemacht iſt, und darnach dieß gegenwertig Tranſumptum gegen demſelben

rechten Pzivilegio verleſen und collationirt iſt, und daß ſy bede glyche hel⸗
len und ußwyßen und alß ich das alles geſehen und gehoͤrt han, So hat
der vorbenannte Fridericus Winberg dieß gegenwertig idimus und offen

Fuſtrument mit ſyner hand geſchrieben, daruͤber gemacht, und in ein of⸗
fen Forme geſet, darzu ſo han ich mich mit myner Hant, mit mynem
Namen hie unden geſchrieben, und mit mynem gewohnlichen zeichen ge⸗

zeichend, und auch mit des obgenannten Wuͤrdigen Herrn Bernolts von
Thanne Probſt zu Wimpffen anhangenden Inſigel befeſtiget, als ich dar⸗

uͤber geheiſchen und gefordert bin.

Und Ich Johannes Cunzen von Nyperg, ein Pfaffe Würzpurger
Sign. Biſtums, von Keyßerl. Gewalt ein offen Schryber, wann ich mit
Not. den vorbenanten zween Myner mit offen Schrybern und mit den
vorbenanten gezeugen dabey gegenwertig geweſt bin, daß das obgeſchrie⸗
ben privilegiam geantwortt, geleſen, beſehen und rechte gantz und geſunt
funden iſt, und auch nach dem Latin zu gutem tutzſche gemacht iſt, und
C darnach

18 Codex Diplomaticvs.

darnach dieß gegenwertig Vidimus und Trantamprum gegen demſelb
ten Privilegio verleßen und collatienirt iſt, und daß ſie beyde glyche hellen
und ußwyßen, und als ich das alles geſehen, und gehoͤrt han, ſo hat der

vorgenant Fridericus Winberg dis gegenwerttig vidimu⸗ und offen Jn⸗

ſrument mit ſeiner hant geſchrieben, in ein offen Forme geſetzt, darzu ſo

han ich mich mit meiner hant, mit meinem eygin Namen hie unden ge⸗
har ichn und mit Meinem gewohnlichen Zeychen gezeychnet und mit des
vorbenanten Herrn Bernolts von Thanne Probſt zu Wuͤmpffen anhan⸗
genden Inſiegel befeſtiget, als ich daruͤber gerufen und geryſchen bin.

IX.

Des Roͤmiſchen Koͤnigs Heinrichs des III. Donations⸗

brief fuͤr das Kloſter zu Kitzingen. A. 1040.

In nomine ſancte et indiuidue Trinitatis. Henricus diuina fauente
clementia Rex. Si eccleſias Dei ſublimare et ad cultum meliorem
prouehere ſtudemus, nobis ad eternam vitam et ad ſtatum regni
noſtri proficere non dubitamus. Quapropter ſancte Dei Kizingenſi
eccleſie ſanctisque monialibus Deo ſancteque Dei genitriei Marie
ibidem debite et deuoôte ſeruientibus quedam bona iniuſte ablata et
abalienata ob remedium anime noſtre, patrisque noſtri care me-
morie Cônradi Jmperatoris Auguſti, reſtituere et confirmare cura-
uimus, ſcilicet totam villam Kizingen, cum omni utilitate, que ad
illam reſpicit, Jppehofen, TZetelbach, Rorenſte: Et quatuor Manſos in
villa, que dicitur Langenberg, et quatuor in oteinah et IIII. in Hey-
denfeld: Et portum et villam, que dicitur Afeltrab. Et quicquid
excepimus, quando Ottoni Comiti cetera in beneficium dedimus,

prefate eccleſie reconſolidauimus. Etut hoc firmius credatur, cer-

tiusque per curricula annorum habeatur, manu propria, ut infra
Sigilli noſtri impreſſione firmari juſſimus.
Signum Domini Henrici III. Regis Inuictiſſimi.
Eberhardus Cancellarius recognovi.
Acta

. „ *

—

ACta lns

udrage
inationis

§. Cin

P nomit
vente den
Verit indn
Kiiagen

Dei genit

rihus don
itemque
Imumn Eab

tuam Salu

noſtre pre
rantes P0
tibics iuxt
Velitura
Cain, nn
Aigvod,
libemn,

(e prefit

ſübtraher
tum Ubrag
cimeram,

VCrionen

—
lbenrech⸗
hhe helen
d hat der
bffen n⸗

datzu ſo

unden ge⸗
d mit des
enathan⸗
en bin.

ſgtions⸗

abanente
meliorem
tum regni
Kiningenſi
jei Marie
ablata et
care me⸗
nare cura-
, que
Planlosin
Il in Mj⸗
gvicqu
1Gedimns⸗
atur, (Cl-
, U ioltd

ecoV⸗
Acta

OCodex Diplomaticys. 19

—

Acta ſdus No is anno Dor =— ⸗
a Nouembris anno Domini —
nadrageſit 1s ali nation .
acragelinn . Indictione nona, Anno Domini H ſahiet en
s§ cius Iil. regni uero ſecundi, actum honeſte n en. Or⸗
EEL „

K. Conrads des II. al. ll Conſirmation der Privilegien

des Kl. Kitzingen/ A. 1138.

In nomine ſancte et indi ... èô
ividue Trinitatis. Chironradus
Vehte Cl . 15, K huonradus . .
verit induſtria ia Romanorum Rex ſecundus, omnium in f⸗
verir incnrin, dulie Rerrha Abbeti a sancdc ci eccleſi
Gzingenfis, consanguinea tea de IHolloclr, ce Dei eccleſie
ſtram adiens petiit, ut i ſi ſan ra de Holloch, celſitudinem no
Dei genitrici ievote famu “ monialibus Deo ſancteque
ribus noſtris privilegia et res ciode collata eccleſie ſue a predeceſſo
itemque H . Gemn ntes Chuonr.
õ confirmaremus. Nos itaque ob re rade lellicen
tuam salutem em et anime noltte noſtrorumque pareittun ri fir-
Wedirer to uia er nonattan is Et peticione arifſime comusis
rantes Poſſehiones 3 onorem sancte Kizingenſis cccletié l
tibus iuxta tchdten e Abbatiſſe et monialibus ibidem ſer. n.
Iittur rem privilegiorum prefatorum . rvien-
Valitura vilegiorum prefatorum lege i rvien
Uarm niii Vamus ct confirmamus. Non ſit B n perpetuum
Aiquod . aucn AbDariild elegerit, nec requirat ipſe Ed. quis-
libera, niſi invit etura Abbatiſſa ,ſit ab omni poteſtate ul catus
de Pretatis . terur ultiie cauſſa. Si quis vero temerari terius
ſübtrahere e cf ionibus aliquid miutare, ſive d temeratig auſu
tum libras ailri ompor dusd GenGrmetiohem irritam Setar, iduid
ämeratn. at; de quibus qui — at, cen-
cameram, reliquam vero p arten Arintann e in noſtram det
vocxione magna mittat. Huius rei teſtes Rr. eccleſiam cum de-
2

C 2 B
2 Arnoldus

20 Cogdex Diplomaticvs.
Arnoldus Colonienſis Archiepiſcopus,
II Heinricus Leodienſfſis
Blymbrico Wirzeburgenſis Epiſcopi,
Wilhelmus Palatinus comes de Rheno,
Gottfrydus prefectus de Nurimberch, Abbatiſſe pater,
Otto de Rinecka et filius eius Otto, ”MW
Henricus de Kazinelinbogen,
Bobbo de Henneberch

111
—

Gottfrydus, VIricus Albertus et unradus de Holloch;

Ahbbatiſſe fratres:,
Adelbertus de Levvinſtein,
Marquardus de Grumbach, =
Tibertus de Spilenberg et reliqui plures ejusdem condicionis. Da-
tum prid. Kalend. Aprilis indictione I., anno Dominice incarnacio-
mis MCXXNVIII. regnante Cuonrado Rege Romanorum II. primo
anno regni eius. Actum apud Norenberc in Chriſto feliciter amen.
Signum Domini Cuonradi Romanorum Regis ſecundi. Ego Ar-
noldus Cancellarius recognovi et recenſui vice Heinrici Archican-
cellarii Maguntini, 1 ==

K. Conrads des II. Concefhion zur Errichtung des

Kloſters Lochgarten. A. 114 “

C. MN MONMHNE SANCITE ET INDIVIDVE TRINTTATIS

CVNRADVS DIVINA FAVENTE CLEMENIIA ROMANO-
RVM RENX SECVNDVS. Religioſorum petitionibus aurem pietatis
accommodare. & que ad diuinum cultum pertinent ſummo beniuo-
lenliæ ſtudio promouere. regie liberalitatis eſt, cuius honor iudi-
cium diligit, unde in eterna uita condignam bone mercedis retri-

butionem. & in temporalis regni adminiſtratione gloriam. nobis
accreſcere

—
accreler/
Prelentin
beate Ma
Gilelbert
uidelicet.
ſecundun
polle co⸗
ERIDER
Catis. ut
utrofum
ipforum!
recha der
ut eccleſ⸗
in hatiuuit.
Cedurgen
obecklen

Lambert.

ſubiacein
At glia
tutum int
riter ſerui

berto ſbi

ſum Lore

Aicuins ce
Wantem
Nolkri im
intra ige
fecimds.
leopus, N

kruer ein

ter,
lolloch,

hnis. Da-
arnacio⸗
Il primo⸗
ter amen.
Ego Ar-
Urchican⸗

ig des

NTTYAIIS,

0MIANO.
enpieritſs
o beniuo-
edis tetl-
m. nobis
cceſcele

Codex Diplomaticvs. 21

accreſcere confidimus. Ea propter omnium tam futurorum quam
preſentium nouerit induſtria. qualiter nos quibuſdam ad eccleſiam
beate Marie in Lorecha pertinentibus. Conſtantino uidelicet et
Giſelberto eccleſiam in patrimonio ſuo edificare permiſerimus. ita
uidelicet, ut ibidem ordo informaretur. Sanctimonialium tantum
ſecundum regulam beati Auguſtini uiuentium. Quod fieri non
poſſe cognouimus, ſine permisſione Ducis PRIDERICI & filii eius
FRIDERICI. ſupra dicte eccleſie beate MARIE in Lorecha aduo-
catis. ut ratum absque omni contradictione permaneret, permanus
utrorumq́; & quantum ad canonicos eiuſdem eccleſie conſenſu etiam
ipſorum ſtabilitum eſt. Preterea ne eccleſia beate MAkRIE in Lo-
recha detrimentum in hac re aliquo modo pateretur. Statuimus.
ut ecclefia in Locarden cenſualis eſſet ei. ita ſane ut ſingulis aunis
in natiuitate beate MARIE aureum denarium. XII. Denariiſ Wir-
ceburgenſis monete comparatum pèrſoluat. Cetera uero que ſunt
obedientie et religionis inibi ordinande. prelato de monte ſancti
Lamberti & fratribus eius ſecundum uoluntatem eorum et confilium
ſubiaceant. Decernimus ergo, ut nullus fucceſſorum noſtrorum.

aut alia quelibet perſona magna ſeu parua huius precepti noſtri ſta-

tutum infringat. ſed ſorores in eccleſia Locarden domino regula-
riter ſeruientes. poſſeſſiones a prefatis Conſtantino ſcilicet & Giſel-
berto ſibi collatas., ſeu poſtmodum ab his qui ad predictam eccle-
ſiam Lorecham pertinent conferendas. perpetua ſtabilitate. et ſine
alicuius contradictionis moleſtia. omni deinceps tempore poſſideant.
Vt autem hec pagina firma & inconcuſſa omni permaneat euo. ſigilli
noſtri impreſſione eam infigniri iuſſimus. manu quoque propria ut
infra uidetur corroborantes. qui preſentes aderant teſtes. ſubnotari
fecimus. Quorum nomina hec ſunt. Embricho Wirzeburg. epi-
ſcopus. Waltherus Auguſtenfis epiſcopus. comes Wolframmus. Craft

de Schvveineburch. Cunradus de Enſe. Walterus de Louenhuſe et
. i —— 0 —
frater eius, Engelhardus. Walterus de Schippa. Cunradus pris.
C 3 Arnoldus

Codex Diplomaticvs.

22

Arnoldus de Rodenburch. Heinricus de Wirceburch et Godebal-
dus et Adelhun.

SIGNVM DOMINI CVNRADI ROMANORVM REGIS

SECVNDI
EGO ARNOLDVS CANCELLARIVS VICE HEINRICI MO-
GVNTINI ARCHIEPISCOPIL RECOGNOVI.

. , — —4 . „
Anno dominice incarn. M. C. XLIIII. indict. VII. Regnante Cun-
rado Romanorum Rege. II. anno uero regni eius. VII. data eſt
Loreche in Chriſto feliciter amen.

S AXA.
Biſchof Sigfrieds zu Wuͤrzburg Beſtaͤtigungsbrief
uͤber die Kirche zum Stein. A. 1149.

IN NoOMINE SANCTE ET INDIVIDVE TRINITATIS .·
Ego Sifridus diuina diſpoſitione Wirceburgenſis humilis Miniſter.
Licet diverſis adverſitatum negotiis implicitus. pro inopia rerum.

nulla vel pauca . Domino ſervientibus, bencficia contulerim. ip-
ſe tamen ſcrutator cordium . et ſecretorum conſcius, plene per-

ſpiciat. quam ſpeciali dilectionis deuotione., et quam precordiali-
ter, omnes Domini laudibus invigilantes amplexatus fuerim;

quamque pronum me voluntati eorum in omnibus inclinaverim .

ſperans ſaltim pro huiuſmodi beniuolentia, cum ipſis in parte bea-

te reſurrectionis. mihi aliquid profuturum . Recolat igitur tam:
futuroram, quam prelentium Chriſtiane profeſſionis fancta colle-

gio, quod quedam libere conditionis matrona. nomine MECHi-
TILDIS .in loco, qui dicitur . STEIN . eccleſtam conſtruxe-
rit, camque/hominibus ſui iuris et prediorum ſuorum parte di-
taverit, et predeceſſor noſter piec memorie Epiſcopus AHl⸗
1 N 8

—

RO., c4

den ma

quarn et
ſcilicet e
lepayit.
bas Kanm
nunmn off
nioribus
ſtro, q
mines,
rochianu.
ſita eſt,
Parochin
mis, „e
ſargracten
gillinod
thematie
ſimat,
formetur

Huius
Gebehar
licns, Be
Ens. Ber

(ooltetus

lunc, G
Eacta fun

ndictione

Uno res

—

odebal.
1015
l Mo.

0
te Cun-
Cata eſt

Cütrie

IAIIS.
Mioiſter,
ia rerum,
erim, ip⸗
lene per⸗
ecordlali.
fuerim;
gaverim .

parte ber.

lgitur tänn

1dacole⸗
cOnltruxc-
parte di⸗
4DLDr-
Ro,

Codex Diplomatics. 23

RO . conſecraverit, collata ei hac libertate. ut familia ejuſ-

dem matrone illic et ſepulture et baptiſmi ſacramenta perciperet.
quam et poſtea eadem matrona cum omni iuſticia, hominum
ſcilicet et prediorum. ad altare beati. Vicolai in Kamberg. de-
legavit . Noſtro itaque. tempore Dominus. ALBERIVS .B Ab-
bas Kambergenſis. volens ex numeroſitaté fratrum ſuorum divi-
num officium ibidem diligentius celebrari, venit ad Nos cum ſe-
nioribus fratribus noſtris ſuppliciter rogans ut hoc conſenſu no-
ſtro, quam diu vellet, fieret. ſub hac tamen conditione, ut ho-
mines, qui prius iuſticie eccleſie iſtius ceſſerant . deinceps ad par-
rochianum de CVNZELESOWA. in cuius terminis eadem eccleſia
ſita eſt. reſpectum pro ſacramentis baptismi et ſepulture haberent.
parochianus vero de receptis hominibus . et quibusdam deci-
mis debitum ſervicium perſolueret. Nos autem peticioni ſue
ſatisfacientes, ad confirmationem predictorum preſentes litteras fi-
gilli noſtri impreſſione ſignatas conſcribi fecimus. quas et ſub ana-

thematis vinculo concluſimus. ut ſi quis infringere vel caſſare pre-

ſumat, gehenne incendiis ſine fine puniendus Jude traditori con-
formetur.

Huius rei teſtes ſunt . Fratres de domo. Burchard Decanus
Gebehardus prepoſitus. Cunradus. Burchardus, Richolfus. Hen-
ricus. Beringerus. Hebehardus. Henricus, Heroldus. Wolgnan-
dus . Bernolfus. Beringerus. Laici Herold vicedominus. Henric.

fſcultetus. Henrich. Gotebolt. Engilbert. Cotefrit. Henrich. Bil-
lunc. Gotebolt., Billunc . Wolfmar. Adilhun, et alii complures.

Pacta ſunt autem hec anno incarnationis dominice M CXLVIIII.

indictione XII. Regnante VNRADO Rege romanorum II. XII.

anno regni eius.

24 Codex Diplomaticvs.

AXlIII.
Vidimirte Copey.

Von Biſchof Heinrichs zu Regenſpurg Verleyhung
der ſeinem Stift heimfallenden Lehenguͤter an das Stift
zu Oehringen de Anno 1154.

Jhannes permiſſione divina Abbas Monaſterii Sancti Jacobi Or-
dinis ſancti Benedicti Scotorum Ratispone Vniuerſis et ſingulis has

noſtras tranſſumpti litteras Inspecturis ſalutem et ſinceram in Do-
mino caritatem. Noueritis quod die daté preſentium vidimus,
tenuimus, palpauimus et diligenter inſpeximus quasdam literas
quondam Reuerenmi in Chriſto patris er Domini Domini Heinrici,
colende memorie Epiſcopi Ratisponenſis, ſigillo ſuo Rotundo in
fine literæ cum cera quaſi clauca per quandam preſſalam in modum
crucis per tranſtorationem littere, In cuius medio ymago antiquiſ-
ſima ſedens in ſede paſtorali habens in manu ſua dextra bacculum
paſtoralem In ſiniſtra autem extenſa librum clauſum, induta veſti-
mento ſacerdotali cum manipulo manu dextra appendente. In
circumferentia autem interiori continebantur quedem antiquiſſime
litere incipientes In capite YVmaginis in talem formam: primo cum
quadam cruce-et tandem alique litteræ, que propter eius uetu-
ſtatem pertfecte videri et legi non poterant, In fine tamen eiuſdem

circumferentie he littere et ſcripture apparebant: Ratispon. Epus.

In alia autem circumtferentia exteriori ſublevata penitus nihil feul-
ptum videbatur imprefſum: Non viciatas, non cancellatas, nec
in aliqua ſui parte ſuſpectas, ſed omni prorſus vicio et ſuſpicione
carentes Nobis per dilectum in Chriſto Johannem Kevvſich vicari-
um in Eccleſia Herbipolenſi et Canonicum in Oringavv preſentatas
Quarum litterarum tenor ſequitur et eſt talis: Heynricus Dei gratia
Sancte Ratisponenſis Eccleſie Miniſter humilis Vdalrico Decano
Horen-

—

Horengo⸗
tibus in
Ft kratres
honoremm
ſibilitate
flattes pe
pro reme
cre, qua
nitatis ve
ſi qui min
Proprieta
patl ike
Vincialia
tero prof
uClentin
erit dim
auctorit
Liclum ve
tutlonis
nitus niſt
ſacrati
Droris Ih
ſt dar D
Aldis
innedian
tus 30
Uus, Hei

hartt ber

merarius.
Cininte

leyhung
Sifft

cobi O.

oglis has
n in Do⸗
vidimus,
am litefas
keinrici,
Otund in
in modum
0 ANtiquik⸗
bacchlumm
duta velti⸗
dente. In
Mtiquilimt
Prtimno cum
eis vetu⸗

en eilden

POH. Epls.
eninl ſal.
latus, ec
et hicione
Nch Matt-
prelentatis

Dei glatd

Cogdex Diplomaticvs. 25
Horengovenſis Eccleſie eiuſque fratribus tam futuris quam preſen-
tibus in perpetuum. Officii noſtri dignitas et ratio hoc ex oſtulat,
vt fratres, qui ad diſpenſationem nobis a Deo creditam ſpectant,

=

honoremus. diligamus et brachia caritatis et benivolentie pro poſ-

ſibilitate noſtra eis porrigamus. Quapropter dilecti in Domino
fratres peticionibus Domini Gotfridi prepofiti veſtri et fidelis noſtri
pro remedio anime mee et predeceſſorum meorum volumus annu-
ere, quatenus temporalia noſtra vobis communicantes fructus eter-
nitatis veſtris orationibus poſſimus recipere. Statuimus igitur, ut
ſi qui miniſterialium noſtre ſedis abſq; heredibus deceſſerint, vel
proprietatibus renunciauerint, beneficia eorum, quibus ab episco-
patu infeodati ſunt, ſi bonis veſtris contigua vel vicina vel conpro-
vincialia fuerint, veſtro mancipentur ſervicio, veſtris uſibus de ce-
tero profutura. Preterea ſi quis miniſterialium quacunque beni-

uolentia vel gratia inclinatus beneficia ſua, qualia diximus, volu-

erit dimittere et ad vſum veſtrum tranſferre, noſtre conceſſionis

auctoritate poteſtatem habeat dimittendi et vos recipiendi et ad ſer-

vicium veſtrum redigendi. Quicunque autem huius noſtre conſti-
tutionis paginam temerare prelumſerit, ſecundo tertiove commo-
nitus niſi reſipuerit: reum ſe divino iudicio exiſtere cognoscat, et
a ſacratiſſimo corpore et ſinguine Dei et domini noſtri ac redem-

proris Jheſu Chriſti alienus fiat, atque in extremo examine diuine
ultioni ſubiaceat. Cunctis autem eidem loco fſua iupa ſeruantibus:

ſit pax Domini noſtri Jheſu Chriſti. quatenus et hic fructum bone
actionis percipiant et aput diſtrictum iudicem premia eterne pacis
inueniant. Huius noſtre conceſſionis teſtes ſunt. Wernher prepo-
ſitus, Bernhart cuſtos, Rödiger archipresbyter, Dietmar pleba-
nus, Heinrich Schatzverlieſe, Herman Heinrich capellanus. Eber-

hartt berchtolt Dechambe, Berchtolt de Sintzingen, Regilo Ca-

merarius, Heinrich Comes de Wolfrathuſen, Fridrich Comes de
Ciuitate Walchden, ſororius Domini Episcopi, Pabo de Lollingen.
D De

26 Codex Diplomatics.

De Miniſterialibus Ratisponenſis Eccleſie VYdalricus vicedominus;
Hartvvich de Simchingen, Hartvvich chroph, Otto de Smalna.
factum eſt autem Anno Mill. Cent, LIIII. Indict, II. Regnante Re-
ge Friderico. 2

Poſt quarum quidem preinſertarum litterarum exhibitionem viſi-

onem et reſpectionem ad dicti Domini Johannis Inſtantiam et re-
quiſitionem. huiusmodi literas ad perpetue rei memoriam per has
noſtri tranſſumpti litteras redigi, tranſſumi et exemplari ac per
Notarium noſtrum Infraſcriptum ſubſcribi mandauimus. Quibus
omnibus ſubſcriptis tamquam vere rite et legittime factis noſtram
auctoritatem et teſtimonium interpoſuimus et interponimus decer-
nentes, quod preſentibus noſtri tranſſumpti litteris vbique locorum
in iudicio et extra merito poſſit et debeat plenaria et integra fides
preſtari et adhiberi, ac ſi ipfe littere originales exhiberentur. In
Quorum fidem et teſtimonium premiſſorum preſentes noſtras tranſ-
fumpti huiusmodi litteras in ſe continentes exinde fieri tranſſumi
at́; publicari per dictum noſtrum Notarium ſubſcriptum mandaui-
mus noſtriq; ſigilli fecimus appenſione communiri. Datum et Actum
Ratispone in Monaſterio noſtro prefato. Die viceſima quinta Men-
Gs Junii Pontificatus fanctiſſimi in Chriſto patris et Domini noſtri

Domini Sixti diuina prouidentia Pape quarti Anno eius primo-

Anno a Natiuitate Domini Milleſimo Quadringenteſimo ſeptuage-
ſimo ſecundos Preſentibus ibidem diſcretis viris Georio Moſer et
Heinr. Haylman layc. Ratispon, et Herbipolèn. Diocl. teſtibus ad
premiffa vocatis ſpecialirer et rogatis.

Et ego Vdalricus Eringer presbyter Patauienſis Dioc. Publicus
Imperiali auctoritate Notarius; Quia dictis literis, exhibitioni,
oſtenſioni, viſioni, auſcultationi, Omnibusque aliis et ſingulis,
dum ſic, ut premittitur, per prefatum Dominum Abbatem et co-
ram co fierent et agerentur, vna cum prenominatis teſtibus preſens
interfui-

interfu,
prelens pl
cohkect,
et nothine
Mini Abb
erſungule

Kaiſer
C.N

N
EC0 Fäl
NONNN
ſentidus
acocati⸗
leſionauit
ſonat ofß
Droinde!
do Drecip
le. quonl
Cuperabil
et. ſigil
. d
Wiomnun
genſis e
DDozs. F
Ono pal⸗
neſbach.
elc. Ben
Mrqunra
telbore

Omminus;
Smalna,

nte Re.

nemn viſ-
mn er re⸗
ti ac pet
us decet-
locorum

ras ttan⸗
tranfum
mandaui-
net Acium
ninta Men⸗
gini noſtti
S Prino D
ſepuunge⸗
Moler et

teſtibus 4d

. Publicis
hibitioti,
et ſngils,
tenmn el (0.
inteltul,

Codex Diplomaticvs. 2

SSðZ

interfui, Eaq; ſic fieri vidi et audiui; Id circo preſentes literas ſiue
preſens publicum Inſtrumentum per me fideliter ſcriptum exinde
confeci, ſubſcripſi, et in hanc publicam formam redegi, ſignoq;
et nomine meis Bilris et conſuetis una cum appenſione dicti Do-
mini Abbatis ſigilli conſignaui, In fidem et teſtimonium omnium
et ſingulorum premiſſorum Rogatus et Requiſitus.

Kaiſer Friederichs, des erſten, Schirmbrief fuͤr das
KKHloſter Lochgarten, A. 1155.

C. IN NOMINE SANCGCTE ET INDIVIDVE TRINITATIS.
EGO FREDERICVS DIVINA FAVENTE CLEMENTIA ROMA-
NORVN IMPERATOR AVGVSIVS. Notum facimus tam pre-
ſentibus quam futuris Chriſti fidelibus. quod Fredericus de bilrith
aduocatiam quam iure benefciario poſſedit in Lovkharthen. nobis
reſignauit. & ne quietem ac feligionem illius loci quisquam pre-
ſumat offendere. nos ſibi defenſorem & aduocatum conſtituimus.
Proinde ſub obtentu gratie noſtre uniuerſis mandamus. & mandan-
do precipimus. pacem & reuerentiam fidelibus illius loci conferua-
re. quoniam ſi quis cos fatigauerit. regic maieſtatis offenſam inre-
cuperabiliter incurret. Et ut ratum hoc atque inconuulſum perma-
neat. ſigilli noſtri impreſſione confirmamus. Huius rei teſtes ſunt.
Wicmannus Madeburgenſis archiepiſcopus. Gebehardus Wirzebur-
genſis epiſcopus. Marquardus Fuldenſis abbas. Adam Ebracenſis
abbas. Fredericus dux Sueuorum. Lovdevvicus prouincialis comes.
Otto palatinus comes junior & frater ſuus Fredericus de Witenli-
neſbach. Gerardus comes de bertheim. boppo comes de Hinne-
berc. Bertoldus frater ſuus. Horvvinus comes de Teckeneborc.
Marquardus de Grombach. Conradus de purecke., Hizo de Hil-
tenborc, Sigebodo de Zimbre.
D2 81G=

„

28 Codex Diplomaticvs.

SIGNVM DONMINI FREDERICI ROMANORVM IMPERARO-
RIS AVGVSTI.

Ego Heinricus Notarius uice Arnoldi Moguntini archiepiſcopi

et archicancellarii recognoui. Actum Wirzeburc. anno ab incarna-
tione Domini M. C. L. V. Indict. hI. IIII. Kal. Nouembris. Reg-
nante Domino Frederico Romanorum Imperatore Auguſto, anno
regni eius, V.

XV.

Charta die dem Stift zu Oehringen zuſtaͤndige Cenſi-⸗

ten zu Gollhofen betreffend. A. 1157.

Narumm ſit omnibus, tam preſentis quam futuri temporis fideli-
bus, qualiter nos Canonici de Orengovve quosdam cenſuales ec-
cleſie noſtre ſancti videlicet Petri ab iniquis oppresſos invaſoribus
auxiliante ipſo apoſtolorum principe juſta ratione redemimus. Ve-
rum idem cenſuales neceſſitatis causa ſolo nativitatis relicto ad ex-

tranea loca videlicet Gollahoven noſtra permiſſione transmigrave-

runt. Ubi n multo plus eos libere, ut debuerint, degentes, qui-

dam diabolico inſtinctu temeraria invaſione ſibi vendicare volentes

predicto patrono noſtro et nobis eos alienare temptaverint. Nos

vero idoneos ex nobis fratres eligentes, una cum Advocato noſtro

Friderico, dno noſtro Hartuuico ratisponenſi Epiſcopo transmiſi-

mus. Quo patrocinante in curia Regali tunc apud Babenberg ha-

bita in conſpectu F. Imperatoris audita ex utraq; parte, noſtra vi-
delicet ac Adverſariorum, caufſa prædictos cenſuales de Gollaho-
ven, Hadevuigem, Hildegundem, Waldburgem. Eccleſie noſtre
imperiali cenſura. aſſiſtentiumq́; principum fauore. domino pro-
ſperanté obtinuimus. Hæc eſt autem iuſtitia eorundem cenſualium,
utpote libertati contraditorum à domina noſtra regia matre Adel-

7

heide.

—

—
heice,
ANOS
in ſuine
olvant.
tuto die
CcuRdurn
pus vite
nveniat
libuerit,
Vero de
habuerit
ipsn pro
ſpradie
Inis here
DDök, h
Gitatio

Ac
Undictio⸗
ſecundo
Ppigcopit
Comite
Adrerſar
rei telte⸗
Deczuns
TAriug,
(anonic
Kancli P.
Penone
Ulterins.
um, e

—

RARO.

epiſcopi
incarna-
8. Reg-
10, anno.

Cenſi-

is fdeli-
Uales ec-
Aoribus
mmus. Ve⸗
0 2ad ex-
migraye-
ntes, qui-
polentes
at. Nos
to noltto

transmnif⸗
berg hu-
noſtra Vi⸗
Gollaho-
ſe noſtre
nino pfo-
nlualum,

heie.

4

Codex Diplomaticvs. 299

heide. cujus ſepulchrum et corpus apud nos eſt. ut per singulos
annos ad altare Sancti Petri III. denarios aut precium eorum in ccra
in ſuma feſtivitaté monaſterii noſtri I. ad vincula Sancti Petri per-
solvant. niſi tantum, legitimo eos incommodo prepediente, ſta-
tuto die id non potuerint adimplere. Ad nullam ſervitutem ſe-
cundum ius quorundam cenſualium cogantur. ſed per omne tem-
pus vite ſue securi permaneant. ibidem patrocinium querant, et
inveniant. ſibi viuant, et domino 8. laborent. pergant, quo cis
libuerit, ſerviant cui voluerint. adhereant, cui placuerit. Cum
vero de hac vita migraverint, ſi vir fuerit, optimum iumentum ſi
habuerit. ſin autem. quinq; ſolidi. ſi fmina optima veſtis, quam
ipsa propriis contexuit manibus, ad communem uſum fratrum in
ſupradicto monaſterio domino et ſancto Petro ſervientium a proxi-
mis heredibus certiſſime reddantur. Si quis autem eorum, quod
absit, heredibus caruerit, tota eius ſubſtantia post obitum here-
ditario jure in uſum fratrum redigatur,

Acta ſunt hec anno dominice incarnationis M. GC. I. VII., LXXVIII.

Indictionis anno V. ſecundo anno benedictionis F. JImperatoris,

ſecundo quoq; anno ordinationis domini nostri H. Ratisponenſis
Fpiscopi. His preſentibus principibus, F. duce adhuc inermi. B.
Comite, M, de Grumbach. A. advocato de Rotenburg, ipſo quocq;
adverſario nostro Gerhardo comite de berhtheim. Huius autem
rei teſtes ſunt: Godefridus. prepoſitus eccleſie noſtre. Vdalricus
Decanus, Heroldus parochianus. Damno cuſtos. Ekkebertus celle-
rarius. Vdalricus porrarius. Adelradus. Dibertus. Suiboto et alii
canonici. Ex laicis vero F. advocatg noſter cum miniſterialibus
Sancti Petri Heroldo. Luduuino. Ekkeberto. Cunrado. Ekkeberto.

Ekenone. Ditmaro. Gernodo. et aliis quam pluritnis † Si quis hec

ulterius aliquo modo infringere temptaverit, maranatha ſit. Di-
ctumq; est tertio ab omnibus. AMEN. †.

80 Codex Diplomaticys.
Biſchof Gebhards zu Wuͤrzburg Beſtaͤttigungscharta

*—

uͤber die Separation der Moͤnche und Nonnen zu Dunkelhau⸗
ſen, absque Anno,

C ²* IN NOMINE SANCTE ET INDIVIDVE TRINFTATIS.
Ego Gebehardus Wirzeburgenſis eccleſie dei gratia epiſcopus . Quo-
niam epiſcopali conuenit dignitati omnium ſibi ſuiectorum ſic in-
endere utilitati, ut non ſolum, que in preſenti obſunt, corrigan-
tur, ſed etiam, que in futuro nocitura ſunt, quantum poſſibile eſt,
Paſtorali ſollicitudine, ne noceant, Pprouideantur. idcirco preſenti
ſcripto omnium ſidelium mandamus poſteritati, eccleſiam tukelhu-
ſeniem ob nimiam temporalium ſuſidiorum penuriam. ſororibus,
que ibidem deo ſeruiebant, exoneratam, tali condicione, ut ſub

cadem profeſſione in loco, qui dicitur lochgarden, cum ceteris,

quas Deus in perpetuum aduocauerit, ipſi famulentur, cui ſe man-
ciparunt. Picta eſt autem hec exoneratio predecefloris mei felicis

memorie Embriconis epiſcopi temporibus, nec tamen ſcripto ali-
quo firmata, quoniam diuerſis cauſis et queſtionibus exinde usque
ad nos durantibus non potuit adeo firmari, quod ſtabilis conuentio
Pote haberi. Namque fratres ſecundum priſtinum uolebant de
abore ſororum neſtiri, ille autem e conucrio ex operibus fratrum

ibari, et per omnia ſic in unum uiuere, ut pridem, quando ſub
uhius leci tenebantur compagine. Cum autem hoc modo nec iſti

nec ille quicquam proficerent, facta eſt inter eos tam agrorum quam

Hilnarum diuiſio, ut utraque eccleſia ſibi delegatis libere uterctur;

—

nec aliqua in alterutre exactio fieret; i ſolnimmeodo in curis aht-

marum & in his, que conueniunt diuino officio. Aliquandiu his
ita manentibus orta eſt diſcordia pro parte ſilue, que tukelhuſenſi
loco fuerat delegata; ſed hoc modo ſopita eſt: ſcilicet, ut proui-
A ſores

1ÿ/

—
ſotes ſ0
ſarent
ſtatem!
nare ſee
lochea
dis alle
libra de
cio abl
Hec aus
abbate
mum, e
impreſti
deat ha.

Kaiſe

7

Ih Nonm

dlement
lanctarun
lenta an
ne conſe
Boram
tutrorn
tershein
füncletzn
Mancipan
5 050 rum
ranqui

charta
lhol⸗

TAIIS.
. Qo⸗
ſic in-
Otrigan⸗
tie elt,
Prelenti
tukelhu⸗
toribus,
, ut ſub
Ceteris,
Niſemman-
feitelicis
ipto ali⸗
ge dsqe
Onuenti
hant de
Frattuum
1ndo ſub
9 gec ti
unnquam
Uteletlli
Curs ani⸗
ancdin h
Eelbuenu
rhron⸗
1ores

Codex Diplomaticvs. 3 1

ſores ſororum perſoluant. V. talenta fratribus, et ita omnia con-
ſtarent pacata. Statuimus etiam abbati de tukelhuſen liberam Pote-
ſtatem ſacerdotes et miniſtros officia intra et foris mutare, et ordi-
nare ſecundum modum regularis diſcipline, nec aliqua ſoror in
lochgarden ſuſcipiatur ſine eius licentia et utriuſque congregatio-
nis afſſenſu, et quicquid attulerit ſororibus manebit, et dimidià
libra de ſepo eis prouidebitur de predio in Hotingen, unde bene-
ficio abbatis ſuſtentatur quidam fidelis giſelbertus in uite neceſſariis.
Hec autem deſcriptio et conuentio Pacis facta eſt mediante cellenf
abbate Bertholdo, conſenſu fratrum et ſororum illarum cccleſia-
rum;, quam et nos auctoritate omnipotentis dei. & ſigilli noſtᷣ
impreſſione confirmamus, interdicentes, ne quis in poſterum au⸗
deat hanc infringere. ” OM

Kaiſers Priderici I. Diploma, dein Kloſter Schefters⸗
“ heim bald nach deſſen Errichtung athelt, a. e,e⸗ .

7

J n Nomine Sanet et indinidue I rinitatis. Fridericus di uina fauente
clementia Romanorum Jumerator Auguſtus. Si eccleſiarihn Sacrob
ſanctarum poſſeſſiones pro animabus fidelium iuſte collatas, ne vio-
lenta cuiuſdam invaſione ab eis diſtrahantur, ſub noſtra protectio-
ne conſervare ſatagimus, ad conſequendam erterne beatitudinis
gloriam nobis profuturum non dubitamus. Notum ſit igitur tam
futurorum, quam preſentium induſtrie, quod Nos eccleſiam Schef-
tersheim a dilecto nepote noſtro Frederico, Duce de Rotenbifg
fundatam et ab ipſo per ſucceſſivam hereditatem noſtre ditioni
mancipatam, ſub ſcuto noſtre protectionis in ſacroianéta religione
Sororum, regulam Sancti Auguſtini colentium vigere, et in Pdtis
tranquillitate permanere cupientes ſtatuimus, ut predicte Soro

in omnibus, que ad ſpiritualem ſpectant ordinationem ſolh Abbati

*

32 Codex Diplomaticvs.

ſuo debitam reverentiam exhibeant. Volumus quoque et noſtra
auctoritate precipimus, ut nullus eiusdem eccleſie advocatiam ſibi
vindicet, niſi ille ſolus, qui de Caſtro Rotenburg et prediorum
attinentium heres noſter extiterit, cui eandem advocatiam in nul-
lam aliam perſonam, quam in ſe transferre licebit. Tali igitur
libertate et patrocinio iam dictam eccleſiam munientes, quecunque
predia in ſubſcriptis locis ſita, videlicet in Scheftersheim. Hohen-
loch. Bucheim. kberhardesbrunnen. Budelbrunnen cum familia ne-

pos noſter dux Fridericus eodem iure, quo et ipſe illa poſſederat,

eidem Eccleſie absque omnis contradictionis moleſtia donavit,
Nos quoque noſtre poteſtatis jure, eccleſie et ſororibus ibi per-
manſuris omnia hec in perpetuum confirmamus, et quecumque in
poſterum iuſte fuerint ab illis conquiſita, ſub eadem confirmatione
ſtabilimus. Miniſterialibus quoque noſtris, ut, ſi velint, illuc ſe
transferant, et predia ſua ſeu quecunque bona Deo et eidem ec-
cleſie conferant, licentiam concedentes, ſtatuimus et diſtricte pre-
cipimus, ne qua perſona, ſecularis vel eccleſiaſtica, huius confir-
mationis edictum preſumat infringere, quod ut omni evo ratum
permaneat, preſentem paginam inde conſcriptam ſigilli noſtri im-

preſſione iuſſimus communiri. Huius rei teſtes ſunt: Wigmannus
Magdeburgenſis Archiepiſcopus, Reinardus Wirceburgenſis clectus,

Bertoldus Marchio de Voheburg, Boppo Burgravius Wircebur-
genſis, Cunradus de Bocchesberg, Cunradus de Wickartesheim,
Diemo de Gundelfingen et frater eius Godefridus, Rupertus de

Durne, Wolframus de Bebenburc, Crafto de Lobenhuſen, Arnol-

2s advocatus de Rotenburg de Rotenburg et filii eius Arnoldus et
Walterus et Cunradus, Qunradus pincerna et frater eius Lodvvi-
cus, Sigfridus de Smidelfeld, Hermannus de Steine, Boto Wirce-
burgenſis, et alii quam plures.

. Er hat alſo nicht alle Guͤter und Hoͤfe an bemeldten Orten, ſondern nur
einige daſelbſt in Beſitz gehabt und au das Kloſter geſcheuket.⸗

—

„

Ac
V. Reona
ſilimo,
burc, Xl

Biſſof
die

1 Nom
Wirzbur⸗
Qoniam
arecee
numerar
bus go⸗
tenemur:
Cleſiarunn
Clre pal
lamn pre
Albertus
ilſcim .
ui Beich
IIs Inpe
Mun et P.

lit, Ut e

eimeretn
ſiein 0
Cniquam
eclins

—
t noltra
iam ſibi
ediorum
din nul-
li igirur
Auecunue
Hohen-
milia ne-
ederat,
doruvit,
ii per⸗
Imque in
rmatione
, Uuc ſe
eidem ec-
krictepre⸗
iis confi⸗
V0 ratuum
nonri im⸗
igmanaus
ſselectus,
Vircebur⸗
irtesheim,
Pertus e
en, Atnol-
rnoldus el
lodyi-
oto Nirce⸗

ACA
r
,ſoldern
ſet.

Codex Diplomaticvs. 33

Acta ſunt hec anno dominice Incarnationis M. C. LXXII. Indict.
V. Regnante domino Frederico, Romanorum Imperatore glorio-
ſiſſimo, anno regni eius XXI. Imperii vero XVIII. Datum Wirce-
burc, XIII. Kal. Maii feliciter Amen.

XVIII.

Biſchof Reichards zu Wuͤrzburg Confirmationsbrief uͤber
die Separation des Filials Reichardsrod von der Mutter⸗
kyrche zu Langenſteinach. A. 1182.

In Nomine Sancte et Indiuidue Trinitatis. Reichardus Dei gratia
Wirzburgenſis eccleſie epiſcopus omnibus in Chriſto viuentibus.
Quoniam gratuita pietatis ſolite clementia celeſtis paterfamilias nul-
lis precedentibus meritis Nos in diſpenſatorum ſuorum Sorte voluit
