e Kaſſel, Decar
heim, Cu — „ Decanus, et Johannes de Sc!
ierb Caſtos ecleite Sancti Petri Apoſtoli collegiate i hecter⸗⸗
Hebibel ſ ucelin honorabilibus viris Decanis * ringevv,
Ss, Vice Plebani õä La1 amerarii
ceele cetotibus e Krakblanis, ceie leer univerſis ac finguli
rint, Salutem ) . quc, ad quos reſentes perv
tivis jugiter Rabn amin ſempiternam et bonis Opeiibus ar ſe⸗ W
lne Aat, Donn nc are. can evvangelica lectione illud cvicdenter
omnia opera alia din dalgeroten noſtrum Jeſum C hriſtunr inter
4. 41 beneficia êd er
ſibi ſingulari icia ſex operum miſer
iter . icordie E
riet gulariter, gratorum in die noviſſima ſingul ordie tanquã
turum, videlicet: Eſurivictdediſtis michi 8 ariter comme-
uohia . 1. UIchi mat ar
quoniam eundem Dominum noſtrum et ſic vel iducare, (ctc.) et
opera non ad modum Sacerdotis et Levi Vel dinft dla miſcricordie
ni, Deum et lotis et Levite vel divitis ſed .
depender pronhuurn perfectius eſſe diligendos; ug ier ren
Ririn orum i Gi phete; Cupientes igitur Hoſpitale p lex 1013
rum in Oringevv predicéto pro eisdem miſeri ie oberibus
L ricordie operibus
us

.
inibi-

310 Codex Diplomaticus.

inibi perpetuo exercendis nuper conſtructum et fundatum a nobili Do=

mina noſtra Domina Anna de Hohenloch univerſis indigentiis et neceſſita: DP
tibus adhuc involutum a Chriſti fidelibus miſericorditer ſubveniendo Eeca
conſolari cum predictis indigentiis et neceſſitatibus etc. Exiſtimamus X Doti
univerſos vos et quemlibet veſtrum affectuoſius exhortandos, qua- 18,, 00
cenus reſpectu eorum eſem opi. nuncium ſeu famulum hoſpitalis pre- kecoer,
dicti preſentium porrectorem probum et fidelem in fato, ut premit Abbert
titur, velitis recipere benigne et apud veſtros deſuper inſtruendos übls
fideliter promovere, ut et vos una cum veſtris executione dictorum ccplebe
operum et indulgentie omniumque bonorum Hoſpitalis prefati par- Pnis
ticipes miſericordiam mereamini aſſequi & illud dilectiſſimum audi- melent
re: venite benedicti patris mei &c. coadjuvante eo, qui cum patrte camitatt
& ſancto Spiritu vivit & regnat Deus per infinita Secula ſeculorum one
Amen. Hec eſt approbata indulgentia dioceſani Hoſpitalis in umeo
Oringevv predict. cum bonis ceteris ejusdem. Primo peccata obli- iur,
ta; vota fracta, offenſe patrum & matrum ſine manuum injectio- Vendicz
ne, juramenta non corporaliter preſtita, item res male queſite, 10s in e⸗
dum veri heredes neſciantur, ad dictum Hoſpitale donate, item in cciel
Trecente & ſexaginta quatuor miſſe, que leguntur pro benefacto- taciente
ribus Hoſpitalis predicti, item a quindecim Epifcopis quoliber uimds,
quadraginta dies criminalium et annus venialium & una Karena. (nfto⸗
dumma harum indulgentiarum annus & ducente dies cum quadra- Conſin
ginta diebus c9. IIII. diebus, & quatuor anni & XLIIII. dies veni-· n fnd
alium cum XV. Karenis, & participatio omnium bonorum, que nu en
fiunt in eo, Datum Anno Domini milleſimo trecenteſimo ſexageſi- ilibus.
mo ſexto, Sabatho proximo poſt Nicolai, ſigillis noſtris in eviden- W
tiam & teſtimonium premiſſorum preſentibus inpenſis, valituris ad Beneſ
Annum. =Oðèß anmnib
CLXXI. benteql
Biſchoff Albrechts zu Wuͤrtzburg Samel⸗ und Indul⸗ B
gentz⸗Brief fur den Spital zu Oehringen / mit einem Vidimus. “

A. 1371.

—

nobili Do⸗
neceſſita-
Veniendo
Ctimamus
f08, gue-
italispre⸗
utpremit⸗
ruendos.
dictorum
relati par⸗
hum audi-
cum patte
ſecwlorum
pitilis in
Cata obli⸗
n injectio⸗
e gbeſte,
nate, ltenp
benefacto⸗
a Karena,
Gvadre-
,dies veni⸗
orum, que
10 ſexigel.
Zin eniden-
olituris:

0 grdal⸗

lidimnus,
A. l⸗

Codex Diplomaticus. 311

A. 1371.

D ecanus Eccleſie Collegiate Oring. Reuerendi in Chriſto patris
ac Domini Domini Alberti Epiſcopi Herbipolen. debite figilla-
tas, non raſas, non cancellatas, nec in aliquo ſui parte viciatas;
Recognoſcimus nos literas vidiſſe & legiſſe per omnia in hec verba:
Albertus Dei gratia Epiſcopus Herbipolen. dilectis in Chriſto Abba-
tibus Prioribus, Prepoſitis, Decanis, Camerariis, Plebanis, Vi-
ceplebanis, Cappellanis, aliisque eccleſiaſticis & ſecularibus per-
ſonis vniuerſis per ſuas Ciuitatem & dioceſin conſtitutis, ad quos
preſentes peruenerint, ſalutem in filio virginis glorioſe. & ſi cuncta
caritatis opera, quibus ad celeſtem peruenitur patriam, comimnen-
datione ſint digniſſima, eo quod in illis certa ſit retributio premio-
rum eorumq; frequenti exercitio manſurum ſine fine gaudium acqui-
ratur, in ſupremo tamen apice deuota & pia elimoſinarum largitio
vendicat ſibi locum. pPer eam namque theſauriſamus nobis theſau-
ros in celo, ubi fures non effodiunt, nec furantur, ſicque terrena
in celeſtia & tranſitoria in eterna felici commercio commutamus:
facientes nobis de Mammona iniquitatis amicos, qui cum defece-
rimus, in eterna tabernacula nos admittant. Qum itaque wobilis
Craffte de Hohennloe ſenior & Anna conthoralis ſua legitima, noſtri
Conſanguinei perdilecti, in ſuo opido dicto Oringevv noſtre dioc.
in fundo quidem inibi atque loco, in αοerfidorum Synagoga Judeo-
rum extiterat, ſolempne Hoſpitale pro pauperibus ac peregrinis de-
bilibus, ſeu infirmis, in ipſo Hoſpitali receptandis, hofſpitandis,
educandis, ac alias caritatiue tractandis, nec non Cappellam ſeu

Beneficium Cappellanie in eodem Hoſpitali ob honorem & laudem

omnipotentis Dei & gloriofiſſime Virginis Marie, genitricis ſue,

beateque Anne Matris ipſius ſancte Marie, ſanctorum Blaſii & Eli-

zabeth, ac totius Jerarchie celeſtis, in ipſorum quidem Crafftonis
& Anne, fundatorum ac dotatorum, ſuorumq; genitorum ac pro-
genitorum, aliorumq; Chriſti fidelium ſuas elimoſinas ad dictum

- Hoſpitale

312 Codex Diplomaticus.

Hoſpitale largientium, animarum remedium ſalutare erexerint, in-
ſtaurauerint fundauerint, et dotarint, ut, ubi jam pridem ritus Ju-

deorum ſacrilegus habebatur, ibi deinceps ſex operum miſericor-

die, ac alia pietatis opera, diuina quoque miſteria excolantur de
uote. Et quia huiusmodi Hoſpitale cum ſuo beneficio Cappella-
nie predicte per nos quidem Canonice inſtitutum de nouo. amplio-
ri et uberiori fundatione ac dotatione, nec non ſue Cappelle eiuſq;
Cimiterii ac etiam ſuarum officinarum, domorum, ac aliorum edi-
ſficiorum ſuorum neceſſariorum erectione et conſtructione, ac etiam
calicum, librorum, campanarum et aliorum ornamentorum eccle-
ſiaſticorum comparatione, ut plurimum indigere noſcatur, et pro
huiusmodi fundatione, dotatione, conſtructione, comparatione,
et infirmorum educatione fiendis eidem Hoſpitali nondum, proch
dolor, ſufſiciant facultates, niſi piorum Chriſti fidelium elemoſinis
adiuuetur, Vniuerſitatem igitur veſtram rogamus, vobis quoque
in remiſſione veſtrorum iniungimus peccatorum, quatenus de bo-
nis vobis a Deo collatis ad dicti Hoſpitalis fabricam ſeu ſtructuram
pretioſam ac ſolempnẽ veſtras pias elemoſinas et alia caritatis ſubſi-
dia erogare velitis benigniter propter Deum, ut per hec et alia bo-
na, que Domino inſpirante feceritis, ad eterne felicitatis gaudia
mereamini peruenire . Omnibus enim Chriſtiani nominis pro-
feſſoribus vere penitentibus et confeſſis, qui ad eiusdem Hoſpitalis
edificium ſuas largiti fuerint elemoſinas, aut alias manus porrexe-
rint adiutrices Nos de omnipotentis Dei miſericordia, beatorum
Petri & Pauli apoſtolorum eius, nec non precioſorum martirum
Kiliani, Sociorumq; ipſius, noſtre eccleſie patronorum, meritis
& auctoritate confiſi quadraginta dies indulgentiarum criminalium
& Annum venialium, vota fracta, ſi ad ea redierint, peccata obli-
ta, ſi memores confiteantur, offenſas patrum & matrum, ſi abſq;
enormi fuerint leſione, juramenta non corporaliter ſed ex animi
levitate preſtita miſericorditer in Domino relaxamus . Prertcrea
rerum furtim uel alias turpiter conquiſitarum detentores, ſi illas,
urpote

—
utpotte
2Dlolil
nn Re
Rricte
pietati
lübitot
petene
ſeu loe
diligen
nem al
Animo.
quorun
indulg
Obecie
qualite
Gicti
Wus &
nunncio
ſubclitea
inſecun
per ſex
gentie
ctiaten
excoi

officia

qua pr
tur, N
(i, qu
V olum
tlicben
nunciss,

Pebidr

—
erint, in⸗
Nkitus ju⸗
niſericor-
lantur de
Cappellr
. aunplio⸗
elle eiucch
Orum edi-
, 0 etlam
un eccle-
1r, et pro
atatione,
Um, Mroch
cleinoflinis
s Gvoque
us de bo⸗
ſtructuram
jtatis ubki-
cet aliabo.
Atis gludi
minis pro⸗
Hoſpintlis
1s portere
, beiatoruim
n martirucn
, metits
Giminilum

i

M

, Pretere
ſi Ils;
urpote

s;

2

Codex Diplomaticus. 373

utpote ignari, cui reſtitui debeant, ad dictum Hoſpitale dederint,
abſoluimus & dicimus abſolutos, Vobis eccleſiarum ſeu Cappella-
rum Rectoribus vniuerſis in virute ſancte obedientie firmiter & di-
ſtricte precipiendo mandantes, quatenus cooperatores ſitis operum
pietatis, accedentes ad vos nuncios dicti Hoſpitalis preſentium ex-
hibitores benigne recipere honeſteque tractare curetis, ipſosq; ad
petendum ad dictum Hoſpitale elemoſinas in Eccleſiis, Cappellis
ſeu locis veſtris libere admiſſos promoueatis apud veſtros ſubditos
diligentia, qua poteſtis, nullam earundem elemoſinarum portio-
nem ab ipſis Nunciis extorquentes, niſi quando idem vobis grato
animo duxerint offerendam, non obſtante Subditorum noſtrorum
quorumcunq; inhibitione facta uel facienda quorum non eſt noſtram
indulgentiam aliqualiter impedire, quibus etiam in virtute ſancte
obedientie, ne huiusmodi noſtram gratiam ſeu indulgentiam ali-
qualiter impediant, inhibemus firmiter in hys ſcriptis. Vt autem
dicti Hoſpitalis negotium fauore pleniori proſequi videamur, volu
mus & mandamus, ut, ſi quis, vel ſi qui huiusmodi Hoſpitalis
nunciorum pro petendis elemoſinis in parochias veſtras noſtra vel
ſubditorum noſtrorum auctoritate ordinaria interdictas aduenerint,
in ſecundo eorum aduentu ſingule eccleſie ter tantum in anno ac etiam
per ſex dies dominicos et feſtiuos interuenientes, in quibus indul-

gentie benefactoribus ipſius Hoſpitalis conceſſe, ut ſubſequitur, fu-
erint nunciande, durante huiuſmodi negotio aperiantur, ac in eis,
excomunicatis et interdictis nominatim prorſus excluſis, diuinorum
officia ſollempniter celebrentur, nec non corpora defunctorum, ſi

qua pro tunc fuerint tumulanda ibidem eccleſiaſtice ſepulturetradan-

tur, Non obſtantibus interdictis et inhibitionibus ſepulture huiuſmo-

di, quorum effectum quoad id duntaxat ſuſpendimus per preſentes
Volumus etiam et mandamns, ut kartulas indulgentias ipſius Hoſpi-
talisbenefactoribus conceſſas continentes ſingulis veſtrum ab eiſdem

nunciis exhibendas beniuole recipiatis, et eaſdem indulgentias veſtris

plebibus per ſex ſeptimanas continuas a receptione preientium com-

. Kr putan-

4

314 Codex Diplomaticus.

putandas ſingulis diebus dominicis et feſtiuis publice in ambone, oc-
culte vero in teſtamentis et confeſſionibus nuncientis comiſſum vobis
populum ad largiendas ad predictum Hoſpitale ſuas elimoſinas conſi-
liis et exhortationibus, quibus poteritis, ſtudioſius inducentes . In-
ſuper etiam volumus et mandamus, ut quilibet veſtrum unum uel
duos viros ydoneos in ſua conſtituat parochia, qui dandas Elimoſi-
nas ipſo durante negotio colligant fideliter et conſeruent. Quas
quidem elemoſinas vos ſacerdotes ad diem et locum vobis a prefatis
nunciis prefigendos curetis ſub debito obedientie fideliter deſtinare
et eiſdem nunciis ſine diminutione qualibet aſſignare. Vobis au-
tem Sacerdotibuſin hoc negotio fideliter laborantibus et id promo-
nentibus cum affectu, quidquid in diuinis officiis aut horis Canoni-
cis ex negligentia uel ignorantia omiſiſtis, dum tamen de hoc contri-
ti et eonfeſſi fueritis, ſimiliter in Domino condonamus, ratas atq;
gratas habentes omnes alias indulgentias benefactoribus dicti Hoſpi-
talis ab aliis quibuscunq; archiepiſcopis, ſeu Epiſcopis, a fauore et
gratia ſedis Apoſtolice non excluſis, conceſſas canonice et indultas .
Demum ſcitote, nos quidem ad inſtantiam huiuſmodi negotii nuncii
ſeu nunciorum utiq; proceſſuros per canonicam ultionem contraiillos
Glericos et Laycos, cuiuſcunq; conditionis exiſtant, qui huiusſmo-
di nuncium ſeu nuncios in preſcripto negotio, ſeu eius executione,
freſumpſerint indebite impedire, preſentibus abhinc ad annum pro-
vimum tantummodo valituris. Dat. Herbipoli Anno Domini Mil-
leſimo CCC' Septuageſimo primo, feria quinta ante Diem Beato-
rum Simonis et Jude apoſtolorum In cuius quidem viſionis et lectio-

nis teſtimonium Sigillum noſtrum preſentibus eſt appenſum. Da-

tum Anno Domini M“ CCC LXXISferia ſecunda ante diem Beati
Martini Epiſcopi,

CLXXII.

De
Qon
trocin
preſen
premit
ſohrice
boris
tation
terren
Viuos
risa
Matri
etegi
Marie
Gorun
mentu
marur

lam r.

humil
haber⸗
cum ei
ſa in
Recleſe
le,

üV

—
done, oc-
fum vobis
inas conſ-
es . In-
unum uel

45 limoutc4e

. (as
184 Pretitis
er deltinare

Vob .
idpromo-

ris Canoni-
hoc. Cohti⸗
, atas dti
Gici Hoſpr⸗

afauore et.

tindultas

goti nunci

conttillos
ihuiucſno-

executione,

anabapro-
DominiMll⸗
Dienn Beato-
niset letio-
ſumm . De.
e Cien beuti

NMX

J

Qbdex Diplomaticu 15
CLXXII.
Biſchoff Gerhards zu Wuͤrtzburg Charta uͤber die Sepa-

ration des Filials Ornberg von der Mutterkirche zu
Baumerlbach.

A. 1373.

1
In Dei nomine amen. Gerhardus Dei gratia Epiſcopus Herbipolenſis
Quoniam, ut ſacri Canones atque leges teſtantur, Bone rei dare pa-

trocinium, ſeu conſultum, Omnipotentis gratia diſponente, nedum

preſentis vite ſubſidium optinere, ſed etiam perpetue remuneracionis
premium expectare meretur; Cum itaq; dilecti in Chriſto Magiſtri
fabrice et alii Ruſtici atque Vilani Ville in Ornburg, noſtre dyoc. de

ponis ſibi a Deo ſuper terram collatis felici et commendabili commu-

tationis temporalium in ſpiritualia et tranſitoriorum in perpetua ym̃o
terrenorum in celeſtia commercio ſub tytulo legitime donationis inter
viuos irreuocabilis et perfecte, Sanctorum Basilidis, Cirini et Nabo-=
ris Capeſlam ſeu Eccleſiam in Ornburg, filialem Eccleſie parrochialis
Matricis in Erlbach, noſtre Dyoc. dotatam amplius adeo ſufficienter
et legitime, in laudem Omnipotentis Dei, et glorioſiſſime virginis
Marie genitricis ſue Sanctorum Basilidis, Cirini et Naboris, predi-
ctorum, Totiusq; Ierarchie celeſtis, et ob diuini numinis cultus aug-
mentum, pro ſuarum, ſuorumq; predęceſſorum ac ſucceſſorum ani-
marum remedio ſalutari dotarint, ut exinde ſacerdos eandem Cappel-
lam regens, vt plebanus ibidem perpetuo valeat ſuſtentari, Nobisq;
humiliter ſupplicarint, vt huiusmodi dotacionem ratam atq́; gratam
habere, nec non dictam Capellam ſeu Eccleſiam filialem in Ornburg,
cum eius plebe, ſeu Incolis ibidem, ab huiusmodi parochiali Eccle-
ſia in Erlbach, ſua matrice, Canonice ſeparare, et per ſe diſtinctam
Eccleſiam parochialem, ſeu Curatam, creare, inſtituere et intytu-
lare, a qua videlicet Eccleſia in Ornburg, ſeu eius ſpeciali Plebano,
ipſi Villani ſeu incole utriusq; ſexus ibidem, preſentes et futuri, Sa-
Kr 2 cramenta

316 Codex Diplomaticus.

cramenta et ſacramentalia Eccleſiaſtica percipere valeant et debeant
de cetero libere et condigne, Nec pro hys vel aliis Juribus parrochia-
libus etiam ſacri Baptiſmatis, ſeu ſepulture Eccleſiaſtice, ad dictam
Matricem Eccleſiam uel eius Plebanum reſpectum deinceps quo modo
libet (habere) teneatur, fauorabiliter dignaremur . Nos itac; ex
aſtorali deſuper nobis crediti officii debito cultum diuini numinis in
noſtro Epiſcopatu temporibus noſtris augeri deſiderabiliter affectantes
ac proinde attendentes, quod prelibati Incole ſeu Villani ipſam Ma-
tricem Eccleſiam propter nimiam ſeu exceſſiuam loci diſtanciam adire,
et diuinorum officiis intereſſe ibidem plerumq; ſine difficultate ac inco-
modidate euidente non poſſint, et ipſis a Plebano ipſius Matricis Eccleſie
Sacramenta et Sacramentalia Eccleſiaſtica ſepe non valeant comode
miniſtrari, Quodq́; dicta Matrix Eccleſia eiu q; Plebanus alias tam in
plebe quam in redditibus et prouentibus parochialibus, ac etiam
ſpecialiter ex cauſa recompenſationis ſibi facte, debite in premiffis
adeo noſcitur habundare, quod huiusmodi Capelle ſeu Eccleſie in
Ornburg cum eius plebe ſeu Incolis ſeparatio magis in profectum,
quam defectum ſeupreiudicium ipſi Matrici Eccleſie vtiq́; redundabit,
Quin ym̃o absq; quouis ipſius Matricis Eccleſie eiuſq́; plebani damp-
no prorſus procedit, prout de premiſſorum veritate inquiſiuimus
diligenter, ac etiam legitime nobis conſtat, propterea dictorum
ſupplicantium precibus non immerito inclinati, Dotacionem, de
quapredicitur, ratam atq́; gratam tenentes, ac in Domino commen-
dantes, predictam in Ornburg Cappellam jam ſeu Eccleſiam filialem
cum eius plebe ſeu Incolis ibidem a predicta in Erlbach parrochiali
Eccleſia, ſua Matrice huc uiq;, ac a plebania ibidem de Conſenſu
Honor. et dilectorum in Chriſto . . Decani et Capituli Eccleſie
Collegiate in Orngevv dicte dyoc, ipſius quidem . . Decani
et Capituli, vt patroni ac collatorum, nec non Johannis Ruden,
Rectoris ſeu Plebani Eccleſie parochialis eiuidem, ſeparando, di-
membrando ac diſtingvvendo Canonice in hys ſcriptis ex cauſis pre-

tactis et aliis legitimis ac rationabilibus, nos ad hoc monentibus in
nomine

—
nochune

mus al
ſel cur.
Anex
herpett
quiden
nempe
prium
Cymit
Eccleſ⸗
nisſept
Golibet
Beccdel
lo hcc
tempo
loqu
gullide
cOntin
ſonale
DPorro
lccleſi⸗
nkorel
ſuam,
tibus,
Plebat
hysſer
elnpta
1b otm
etiam
Mitrici
ſecunchr
Odlerye

—

t debeant
arrochia-
Ad dictam
quomodo
0s itachen
nutninis in
Affecantes
ipſam Me⸗
lamadire,
te acinco⸗
CsLoclelte
t comode
Aus unn in
ic etiam
inpremiſis
Eccdelie in
rokecum,
edundabit,
bari damp-
uifuimis
diorumm
Onell, de
1ocommen-
am flillen
parrochitli
e Conſenli
nlibeclete
Deaill
nis Nude,
indo, l-
Cauls Pre⸗
onentibusn
notmine

Codex Diplomaticus.

nomine patris et filii et ſpiritus ſancti Creamus, Inſtituimus, Intitula-
mus autorizamus ac eciam confirmamus in Eccleſiam parrochialen
ſeu curatam, ſiue habentem Curam animarum dictorum lcolarum
annexam a predicta in Erlbach parrochiali Eccleſia eiuſq́; plebania
perpetuo et irrefragabiliter ſeparatam penitusq; diſtinctam, perpetui
quidem temporibus diuina fauente clementia duraturam dehee
nempe habere debentem ydoneum ſacerdotem, ut plebanum *
prium, pro Regimine animarum, et Baptiſterium pro Pabtizancdit et
Cymiterium pro defunctis ſepelliendis ibidem, nec huiuſmodi ſeparata
Eccleſia debet ſe Eccleſie in Erlbach predicte in obſeruantia Inhibitio
nis ſepulture ſeu Interdicti Fccleſiaſtici qualiſcunq́; de cetero nomo-
dolibet conformare. Jus patronatus autem huiusmodi ſeparate
Eccleſie predicte . Honorl et dilectis . . Decano et Chpitu-
lo Eccleſie Collegiate in Orngevv predicte ſuisq́; ſucceſſoribus pro

tempore exiſtentibus preſentibus debite reſeruamus &c. Statuendo

quoque preſentibus ordinamus irrefragabiliter obſeruandum, quod
quilibet Plebanus huiusmodi ſeparate Eccleſie ibidem in Crabur
continuam abſq́; vara ſeu fraude reſidenciam cum domicilio faciat . er
ſonalem, Eccleſiam quidem ibidem officiando debite in diuinis
Porro bona, redditus atq́; cenſus, cum quibus dicta in Ornbur
Eccleſia ex nunc dotata eſt, ac amplius dotabitur, in futurum Reus
ra fore Eccleſiaſtice libertatis ac emunitatis, Ea quoq; nec non Eccle-
ſiam, ipſum Plebanum ibidem pro tempore exiſtencem, emunita-
tibus, libertatibus, prerogatiuis et Juribus aliorum noſtre Dyocl
Plebanorum gaudere et vtifrui debere decernimus et pronunciamns in
hys ſcriptis, Eximentes eum et ea, et preſentibus promulgantes ex-
empta a precariis, Sturis, Herbergis, ſeu hoſpitiis ac vniuerſaliter
ab omni Jugo ſeu onere cuiuſcunq; laice ſeu illicite poteſtatis Inſuper
etiam quilibet Plebanus huiusmodi ſeparate Eccleſie, ut Plicbamus
Matricis ſeu parrochialis Eccleſie, ibi ac alibi, per noſtram dyoc
ſecundum exigentiam Juris etiam Sinodalis ac conſuetudinis deſuper

obſervate, tam in luminibus ſeu candelis Eccleſiaſticis, quam in pe-
Rr 3 corum

318 Codex Diplomaticus.

corum paſcuis et cuſtodia, ac etiam in lignorum ſi qua pro tempore
ibi fuerint ſecatione, receptione ac vſu, nec non in aliis Jjuribus ſeu
conſvvetutinibus ville et Marchie ibidem communitatis ſeu liberta-
tis prerogatiua gaudebit . In quorum omnium et ſingulorum pre-
miſſorum teſtimonium perpetuum atq; Robur has literas deſuper con-
ſcriptas mandauimus noſtri ſigilli appenſione muniri . Datum
Herbi. Anno Domini Milleſimo Trecenteſimo Septuageſimo Ter-
cio, feria Sexta poſt diem beatorum Petri et Pauli Apoſtolorum.

CLXXIII.

Papſts Gregorii XI. Auftrag an den Abt des Schotten⸗
Cloſters zu Wurtzburg eine Streit⸗Sache zwiſchen dem Cl. Gna⸗
denthal. und Wiprecht Mertin von Mergenheim ꝛc. zu—
unterſuchen und abzuthun.

A. 1374.

Gregorius epiſcopus, ſeruus ſeruorum Dei, dilecto fllio Abba-

ti Monaſterii Scotorum extra Muros Herbipolenſes Salutem & apo-
ſtolicam benedictionem. Conqueſte ſunt nobis dilecte in Chriſto
filie, Abbatiſſa & Conuentus Monaſterii in Gnadental, Ciſter-
tienſis Ordinis, Herbipolenſis Dioc. quod Wipertus dictus Mertin;
miles, & Huſa dicta Neglerin de Balbach, mulier dicte Dioc. ſu-
per quibuſdam pecuniarum ſummis, terris, poſſeſſionibus & rebus
aliis iniuriantur eisdem, Ideoque diſcretioni tue per apoſtolica
ſcripta mandamus, quatenus partibus conuocatis audias cauſam &
appellatione remota debito fine decidas, faciens, quod decreue-
ris, per cenſuram eccleſiaſticam firmiter obſeruari. Leſtes autem,
qui fuerint nominati, ſi ſe gratia odio uel timore ſubtraxerint,
cenſura ſimili, appellatione ceſſante, compellas veritati teſtimo-
nium perhibere. Datum Auinione III. Nonarum Maii Pontificatus

noſtri Anno Quarto.
CLXXIV.

„

Aſt

6.

nobis
Ordi⸗
ternal
ſorum
puell⸗
motio
ründ
dem
recip
con
kve
ſiruch
tla yo
Oport
quint
run

Des
weyy

—

teinpote
uribus ſeln
u liberta-

Orumpte.

ſper con-

. Datum

eſimo Ter⸗
Olorum.

Schotten⸗
. Gna⸗
1, zu

flio Abba⸗
tem & apo⸗

in Chriſto

al, Ciſter⸗
zus Mertin,
eDioc. u⸗
bus & rebus

mpoſtolic

8 Caulſann &
9d decteue-
eſtes autem,
abtrarerint,
tati teltimo⸗
jponrifcarus

Codex Diplomaticus. 319
CXXIV.

Biſchoff Gerhards zu Wuͤrtzburg Preces primariæ an
das Cloſter Scheftersheim.
A. 1375.

Gerhardus, Dei gratia Epiſcopus Herbipolenſis, Deuote ac dilecte
nobis in Chriſto Magiſtre & Conuentui Monaſterii in Scheftersheim,
Ordinis premonſtratenſis, noſtre Dioc, ſalutem in Domino fempi-
ternam. Felicis recordationis Pontificum Herbipolenſium, predecef-
ſorum noſtrorum &c. veſtigiis inherentes, Vobis pro dilecta
puella Dorothea, nata Conradi Gyer, militis, cuius pro-
motionem ſincere diligimus, primarias noſtras preces offe-
rimus, deuocionem ueſtram ex affectu rogitantes, quatenus ean-
dem Dorotheam virtute primariarum precum noſtrarum in veſtram
recipiatis commonachiam & Sororem, de prebenda monachiali ſeu
conuentuali ſibi adeo liberaliter prouiſure, quod obinde ad ſingu-
la veſtra & monaſterii veſtri negotia promouenda vobis grata viciſ-
ſitudine teneamur. Alioquin pro iuris noſtri Conſeruatione con-
tra vos ſucceſſu temporis, prout oportunum fuerit, nos procedere
oportebit . Datum Herbipoli Anno Domini M CCCo LXX

quinto, feria ſecunda poſt Kiliani et ſociorum eius martirum bea-
torum.

CLXXV.

Des Weyhbiſchoffs zu Wuͤrtzburg Urkunde uͤber die Ein⸗
weyhung der Capelle und dazu gehoͤriger Altaͤre im Spital zu Oeh⸗
ringen / mit beygefugtem Ablaß.
S A. 1376.

Ne Waltherus, dei & ſancte ſedis Apoſtolice gratia Epiſcopus
eccleſie nycopolenſis, vices in pontificalibus gerentes Reverendi
in

320 Codex Diplomaticus.

in Chriſto patris & Domini, Domini Gerhardi Epiſcopi cceleſte
Herbipolenſis recognoſcimus publice per preſentes, quod Anno
Domini Milleſimo trecenteſimo ſeptuageſimo ſexto dominica poſt
Corporis Chriſti Cappellam Hoſpitalis in Oringevv in antiqua civi-
tate in honorẽ & laudem ſancte Anne, Item in eadem Cappella ad
dextram manum verſus meridiẽ Altare in honore Sancti Anthonii,
Sancti Theodori, Sancti Laurentii, Sancti Bonifacü, Sancti Nico-
lai, Sancti Viti, ſancti Bernhardi, ſancti Valentini ,„ ſancti Georii
& ſancti Mauritii, Item in eadem Capella ad ſiniſtram manum ver-
ſus aquilonem altare Sancti Martini, Sancti Lazari, ſancte larga⸗
rete, ſancte Marie Magdalene, Sancte Cecilie, Sancte rlizabeth,
Sancte Otilie & ſanctorum Blaſii & Chriſtofori conſecravimus „ qua-
rum conſecrationum Capelle & altarium annuam dedicationem po-
ſuimus & in hys ſcriptis ponimus ſuper diem dominicũ predictum
a Chriſti fidelibus excolendam. Cupientes igitur, ut dicta Cap-
pella cum dictis altaribus congruis honeribus frequententur & a
Chriſti fidelibus jugiter veneretur, omnibus vere penitentibus &
confeſſis, qui cauſa devotionis ſeu peregrinationis ad dictam Cap-
pellam acceſſerint, vel qui aliquod caritativum ſubſidium ante di-
cte Capelle fecerint, donaverint, legaverint, aut donari vel lega-
ri procuraverint, vel qui ad fabricam luminaria, ornamenta aut
quevis alia neceſſaria, vel qui in eorum teſtamentis aut extra aurum,
argentum, veſtimentum, aut alia bona manus porrexerint achutri⸗
ces, vel qui in eadem Cappella ſuam elegerint ſepulturam, ve
qui in ſerotina pulſatione, ſecundum modum romane Curie flexis
genibus ter Ave Maria dixerint, quotienscunque, quandocunque,

ubicunque premiſſa, vel aliquid premiſſorum devote fecerint, de

omnipotentis dei miſericordia & beatorum Petri et Pauli Apoſtolo-
rum eius auctoritate confiſi quadraginta dies Indulgentiarum de in-
junctis eis penitentiis miſericorditer in Domino relaxamus. In cu-
jus rei teſtimonium duximus hanc litteram noſtro ſigillo roborari.
Datum & actum Anno, die, & loco, quibus ſupra,
CLXXVI.

Des

uͤberd

6

Apne
percil
increm
tus au
morun
0erd
petiti
et ute
ſtre ca
cis ree
geceſ
ſtre di
le dane
ſtri el
Nem
ſuſhci
ſu del
bavit.
bus d
ceſſor⸗
Atemm
dammne
Perman
n

—
di eccleſte
lod Anno
inica polt
tiqua cii-
appella ad

Anthoni,

Undti Nico.

ncti Georii
anum ver-

Gde Marpe-

Hizabeth,
mus, qua-
Wonetpo-

predictun
Gica Cao.

ntentur &2
tentibus G

lcim C-

ann ante di⸗
mi vel lege-
Amenta aut
Vtra aurum,
rint acutri-
turam, Nel
Curie fexis

ndocunque,

ecerint, de
liApololo⸗
iuum e in⸗
us. In .
lo roborar,.

CLXXV.

Codex Diplomaticus. 321
QA XXVIL

Des Biſchoff Gerhards zu Wuͤrtzburg Bewilligung
uͤber die Transferirung des Spitals zu Oehringen an einen Ort
auſſerhalb der Stadt.

.
Qehardns Dei gratia Epiſcopus Herbipolenſis nobili &o& Spectabili
Anne relide quondam nobilis Crafftonis de Hobenloch conſanguinee ſue
perdilecte Salutem in Domino et piorum operum tuorum continuum
incrementum. Zelus devote intentionis tue, que circa divini cul-
tus augmentum & conſervationem, ac pauperum egenorum infir-
morumq; ac peregrinorum educationem et ſuſtentationem et alia
opera pietatis . ſolicita dinoſceris et intenta, hoc requirit, ut
petitiones tuas, quantum cum Deo poſſumus, benigne exaudiamus,
et ut ea, que per te circa premiſſa ſancte et devote peraguntur, no-
ſtre confirmationis patrocinio roborentur. Dudum ſiquidem feli-
cis recordationis Albertus Epiſcopus quondam Herbipolenſis, pre-
deceſſor noſter, Hoſpitale pro nunc ſitum in oppido Oringevv no-
ſtre dioceſis cum ejus Cappellania, Cappella et Cimiterio in hono-
re Sancte Anne Matris beate Marie virginis, genitrxicis Domini noe-
ſtri Jeſu Chriſti, et ſancte Elizabeth per dictum quondam Craffto-
nem de Hohenloch tuum maritum legittimum et te conſtructum &
ſufficienter dotatum horum, quorum intererat, conſenſu & aſſen-
ſu debite accedente ac ſervatis ſervandis legittime inſtituit, appro-
bavit, auctorizavit & confirmavit, intervenientibus ſolempnitati-
bus debitis & conſuetis prout in litera dicti Domini qondam prede-
ceſſoris noſtri ſuper hoc confecta plenius vidimus contineri. Cum
autem ſuccedente tempore compertum ſit, dictum Hoſpitale quo-
dammodo nimis eſſe defectuoſum principaliter in aqua fluente, qua
permaxime noſcitur indigere, preſertim propter loci arctitudinem
& quasdam alias dicti opidi incommoditates, tum ſolicita alium
§⁸ S locum

3822 Codex Diplomaticus.

locum magis habilem & commodoſum pro dicto Hoſpitali elegiſti
& deputaſti, videlicet extra muros & portam dicti oppidi Orin-
gevv, qui vulgariter vocatur vor dem alten Stat Thor in quo loco ſuper
ripam dictam dy Oren Hoſpitale novum pro dictis egenis pupillis in-
firmis et miſerabilibus perſonis in antiquo Hoſpitali collectis et de no-
vo ſupervenientibus ſuſtentandis nutriendis et colligendis, conſtrui
et edificari ad Cappellam novam in honore dictarum ſanctarum An-
ne et Elizabeth viduarum, nec non Cimiterium annecti dedicari et
conſecrari procuraſti, petens, ut ea noſtra auctoritate ordinaria ra-
tificare collaudare dignaremur . Nos igitur tuis in hac parte ſup-
plicationibus inclinati de expreſſo conſenſu dilecti nobis Rectoris
parrochialis eccleſie in oringevv et omnium aliorum, quorum con-
ſenſus de jure eſt adhibendus ad hoc adhibito, conſtructionem et
edificationem dicti novi hoſpitalis et alia, que in hac parte facta ſunt
in Domino collaudantes, eaque rata, grata et firma habentes au-
cCtoritate ordinaria collaudamus, approbamus, auctorizamus, Ho-
ſpitale antiquum cum Cappellania ſua et omnibus libertatibus, pri-
vilegis, exemptionibus, honoribus, juribus, redditibus, pro-
ventibus, obventionibus ac aliis juribus et pertinentiis ſuis uniuerſis,
nec non indulgentiis ſuis ad novum hoſpitale per te conſtructum au-
ctoritate noſtra ordinaria transtulimus et tenore preſentium transfe-
rimus et appropriamus, perpetuis quidem temporibus duraturum,

Domino concedente, Ita tamen, ut dictus Rector et ſui ſucceſſores

Cappellam dicti antiqui Hoſpitalis, quam ſine miniſterio divini ob-
ſequii nolumus remanere quam ſibi et Eccleſie ſue unitam et
appropriatam de cetero in divinis ad minus per unam miſſam ſemel in
Ebdomada et alias in feſto dedicationis et patronorum ipſius decen-
ter, ſicut Dominus inſpiravit, procurare tenentur, prout ad id dictus
Rector pro ſe et ſuis ſucceſſoribus ſe litteratorie aſtrinxit et obligavit.
In cujus rei teſtimonium ſigillum noſtrum preſentibus duximus ap-
pendendum. Datum Herbipoli Anno Domini Milleſimo trecente-
ſimo ſeptuageſimo ſeptimo in die diviſionis Apoſtolorum beatorum.

CLXXVII.

Dech

Fundat

Ve⸗ .
feutlich
Peiter
zu Mech
it fün
il gelwe
tin hlieff
ſin auch
wardat
ten vrd
wir Go
hliefßt
oder hor
wiſer if
fürkone
lir nß
Eſ in
man
teglchor
bettachtn

fbn ben

ſer vnd
lben in
billen
prieſtern
vor der
letheuck
Gathertt
i
ſintde
telih N

—
ali elegiltl
pidi Orin-
locoſuper
pupllliszin⸗
iget deno-
8, Cohſtrui
Narum An-
dedicari et

1dinaria rr-.
cperte ſu.
is Recdtorè
Morum co-
1ionem er

rtefactaſunt

nabentes alau⸗

zamus, Ho-

tibus, Pfi⸗

itibus, pro-
isuniuerlis
ſeructum au-⸗

ilm transte-

duraturum,
i ſuccellores
tiodwiniob-

ie unitamn ũt.

Mimlemelin
ipſusdecer⸗
Ntadid ctus
tetoblgavit,
duwimus 4p-
motrecente-
mn beatorun

Codex Diplomaticus. 323

CLXXVI.

Dechants und Capituls zu Moßbach Vidimus uͤber den
Fundations- und Veſtaͤligungs. Brief des Stiffts zu Meckmuͤhl /
von A. 1379.

Wer Dechat vnd Capittel deß Stifft Sant Julian zu Moßbach bekennen vus of⸗
fentlich mit dieſem offen Brieffe gen aller menglich, Das fuͤr vnß koman ſein Here
Peter Swegler vnd Here Endriß Haub bede Canonici des Stiffts vnſer lieben Frawñ
zu Meckmuln vnd habſi vns fuͤrgehaltn zwen brieffe uf perment geſchriben Der ein
mit funff Sigeln angehangn mit permentl. breſſeln, der ſigel ſein drey gruͤn Waſch
in gelweß getruckt vnd die zwen gelwe Waſch in gelwes getruckt Der ander permen⸗
tin brieff mit einem Sigel angehangen mit einer rotten ſeyden ſchnur Dieſelbn Brieff
ſein auch gantz vn zu ryſſen vnuertylgt an ſchrifften uvnd Sigeln gantz vnd gar on
wandel vnd on gebrechen. Des erſten brieffs laut folgt hie nach von Wort zu Wort⸗
ten vnd iſt alſo: In dem Nomen der heylgen Driueltikeit Amen. Wir Krafft vnd
wir Gottfryd gebruder von Hohenlohn thun kunt vnd bekennen offentlich mit dieſem
brieff allen Criſten luten gegenwertigen vnd kuͤnfftigen, die dieſen brieff ſehü leſen
oder horen leſen, Das wir in dieſer uergencklichen zyt habñ angeſehnñ das nichtz ge⸗

wiſſer iſt denn der tod vnd vngewiſſer denn die ſtund deß tods, hier vm wollen wir

fuͤrkoman die zyt der letzſten ſtund mit den Guten, die vnß got nerlihen hat. Wan
wir vnß nun das gentzlich fuͤr geſetzt habñ das vndern audern guten heyligen Wer⸗
ckñ in der heyligen Eriſtenheyt beſunder das got loͤwenlich vnd den ſeln heylſam ſey,
wo man mit der heyligen Meſſe, mit ſingen, leſen vnd betten gottes dinſt vnd uͤbung
teglich ordenlichen vollebringet; So haben wir mit geſunden liben mit guter Vor⸗
betrachtung vnd mit rath willen und gunſt vnſer beſten Frund vnd beſunder vnſer
libn bruder Ulrichs Johanſen vnd Fryderichs von Hohenloch gedocht durch vn⸗
ſer vnd der ytz gutn (genanten) vnuſer liben bruder vuſers Vatters ſeligen, vnſer
liben mutter, vnd auch durch ander vnſer geſwiſtergeit vnd auch altfordern ſele Heils
willen Einen Stifft vnd ein Samenung ze wydemen vod ze Stifften von weltlichen
prieſtern In vnſer kirchen, die wir gebauwmũ habn In vnſer Statt zu Meckmuln

vor der burg in Wirtzpurger biſtump gelegen, vnd thun das mit Wort Willt vnd

nerhencknuß, vnd auch ratt deß Erwirdigen in Gott Vatter vnd Herrn Heren
