ſoblenr marum partes memoratis Abbatiſſe et Conuentui in Proprium do-

Pi, P 3 nare

118 Codex Diplomaticvé.

nare . . dignaremur. Nos itaque ipſorum petitionibus fa-
uorabiliter annuentes, ſperantesque exinde noſtre Eccleſie condi-
tionem fieri meliorem, prenominatis Abbatiſſe et Conueneui pre-
dictas decimarum partes in proprium donauimus, trâdidimus, do-
namus et tradimus, Jure proprietatis perpetim poſſidendas, a no-
bis noſtraque eccleſia omne Jus, quod in ipfis partibus nobis com-
petebat, penitus abdicantes . . . In quorum premiſſorum te-
ſtimonium preſentem paginam noſtri Sigilli patrocinio roboramus.
Datum Herbipoli Anno Domini Me CCο Nonageſimo ſecundo V.
Idus Septembris, Pontificatus noſtri Anno V.

CI.

Graf Albrechts von Hohenlohe zu Meckmuͤhl Bekaͤnnt⸗
nus uͤber eine an das Kloſter Seligenthal geſchehene

1

NSs Mberiae Nobilis de Hobenloch tenore preſencium proteſtamur,
quod Tobekazze, filius bone mem. Hertvvici militis, dicti Kreiz,
Profeſſus eſt coram nobis, quod tam ipſe quam heredes ſui, nec
non heredes prediécti militis, donacionem bonorum in Kravven-
vvincCckel, iure proprietatis fibi attinencium quam ipſe habet, . .
Abbatiſſe totique Conventui . . in Seligental pro remedio ani-
me fue contulit, ratam habebunt, dicto Cenobio perpetualiter
libere poſſidenda. In cuius rei teſtimonium preſentem cedulam Si-
gillo noſtro fecimus communiri. Datum ct acltim Anno Domini
MCCLXXXXII. in craſtino Sci Martinii, “

72

CII.

Een

Preſen⸗
VII. i
Abbati
in muri
loch pra
60 Cen
in litte
hetur.
cellore
leꝛt ſan
tari.
Ge Nid
Nudege
Haumu
Domin!

Ebey
E

N
Prelenc

eme

—
bos . 3

(Ondi-
ui pre-
k, do-
no-
is com-
tumm te-
Oramus.
lco V.

tkännt⸗
lte

eſtarnur,
ikreiz,
Ul, nec
Krayven⸗
el, * *
edio ani⸗
etllaliter.
Domini

cto Cenobio factam, gratam et ratam haber

Codex Diplomatics, 1 19

Eben deſſelben Beſtaͤttigung des von ſeinem Bruder
Graf Gottfried geſtifteten Jahrtags im Kloſter
B Seligenthal A. 1293.
N os Albertus de Hobenloch, oppidi in Meckemulen Dominus, Tenore
preſencium profitemur, quod nos donacionem vinearum, quarum
VII. iugera ſita ſunt in monte apud villam Ruchesheim „ et vineto
Abbatiſle. in Selgental ſunt contigua; Et medietatis agri
in muris dicti oppidi, a bone mem. Gotfrido fratre noſtro de Hoben-

loch pro remedio anime ſue, & pie record. Blizabet uxoris ſue di-

eE decrevimus, Pprout
in Litteris predicti noſtri Germani ſuper eo confectis plenius conti-
netur. Et ne in poſterum per nos, quod abſit, heredes aut ſuc-
ceſſores noſtros ſuper his dubietatis aut impeticionis ſcrupulus va-
leat ſuboriri, preſens ſcriptum Sigilli noſtri munimine fecimus robo-
rari. Teſtes: Henricus miles de Tummenecke. Cunradus miles
de Nidenovve. Wipertus miles de Huſen. H. Filius Tummingi.
Rudegerus, dicti mil. de Nidenovve Sororius. Bertoldus Luhs.

Hartmudus Luhs, et alii quam plures. Actum et datum Anno

Domini MCCXCIII. Kal, Maii.

Eben deſſelben Zeugnus wegen gewiſſer von dem Kloſter
Seligenthal erkauften Guͤlten zu Ruchsheim. A, eod.

Jos Albertus de Wohenlocb, oppidi Mekmulen Dominus Tenore

Preſencium Proteſtamur, quod Albertus de Eicholfesheim „ filius
one mem. Volcnandi militis ibidem, coadunata manu Henrici

dicti

120 Oodex Diplomaticvs.

dicti Kolner ſororii ſui, Vlrici et Hermanni fratrum ſuorum, pro-
feſſus eſt coram nobis, quod Venerabiles matrone, Abbatiſſa et
Conventus ſanctimonialium in Seligental . . uſufructus reddi-
tuum in Ruchesheim, ad eum ſpectantes, pro XVIII. libris hall.
per ſpacium trium autumpnorum percipiendos comparaſſent; Ipſe
quoque Sanctimoniales promiſerunt, quod, ſi medio tempore d.
Albertus ipſos proventus alienare aut vendere voluerit, ipſum non
impedient, dummodo per dictum ſpacium ipſos percipiant uſufru-

Gtus. Super torculari vero ibidem ſito, ad d. Albertum ſpectante

hinc inde extitit ordinatum, ut ipſe ſanctimoniales defectus in eo
neceſſarios citra ſummam quatuor librarum reſtaurent; et ſi quip-
piam ſupra erogaverint, d. Albertus ipſis non tenebitur ad reſtitu-
cionem. In cuius rei teſtimonium preſens ſcriptum Sigilli noſtri
munimine fecimus roborari. Teſtes Gerungus Advocatus noſter.
H. de Bullenkeim, Johannes Holeiz cives noſtri, et alii quam plu-
res. Actum et datum Anno Domini MCCXCIII. Kal. Maii.

–

Des Prediger Ordens Generals Charta, darinnen er
den Kloſterfrauen zu Scheftersheim alle ſeines Ordens gute

Reiigiofs et deuotis Chriſti ancillis Magiſtre et Conuentui Soro-
rum in Schefterſhein Frater Stephanus, Fratrum ordinis predica-
torum ſefuus inutilis, ſalutem cum augmento continuo celeſtium
gratiarum. Quia ſancti propoſiti defiderium ex humane infirmita-
is conditione à ſuo ſalutari et ſepeius retardatur effectu, niſi diui-
nis ſuffragiis obtentis ſupplicatione fidelium adiuuetur, veſtre fidei
ſinceritas fratrum noſtroram, quos Dei credit eſſe domeſticos et
amicos, adhiberi ſibi auxilia poſtulauit. Ideoque veſtra deuocione,
quam

—

quum 4
Vobis 0
4bltinel
gue pel
Uniuerkt
Volo in

Pfarrum
Pitulo

concell
Dencdum
Ginis Ar

Ottenn

hom

tempore
entlentu
inſpecto
dunata:
Conlenſi
Vendo,
ſuis t

Campo

Magiltr⸗
ordinus
n ſotor
ſtro fach
Jnod rel

Codex Diplomaticua. TLr
ro. quam ad noſtrum habetis ordinem, debita meditatione penſata,
tiſla et vobis omnium Miſſatum, orationum, predicationum, jejuniorum,
tell abſtinentiarumn, vigiliarum, laborum, ceterorumque bonorum,
is hal. que per fratres ordinis noſtri Dominus per mundum fieri dederit
13 loe uniuerfum, participationem concedo tenore preſencium ſpecialem.
pote d. Volo inſuper et ordino, vt poſt deceſſum veſtrum anime veſtre
Gin non 2 PFatruin tocius ordinis recommendentur orationibus in noſtro Ca-
uſm. ( pitulo generali; ſi veſtri obitus ibidem fuerint nunciati. In cuius
ectante conceſſionis teſtimonium ſigillum noſtrum duxi preſentibus appo-
us in eo nendum. Datum in Strurberc infra Octauas Natiuitatis beate vir-
qup. ginis Anno dominico Me CC Nonageſimo Terco. —
vumple⸗ Ottens von Roͤttingen Kauf⸗ und reſp. Schenkungs⸗
i. brief uͤber einen Hof an erſagtes Kloſter. A, eold.
In nominé Domini Amen. Quia facta temporum labuntur cum
tempore, ôpere pretium eſt, ut ea ſcripturarum permanentiis per-
men e ennentur. Nouerint igitur uniuerſi preſentes et futuri preſentium
gite inſpectores, quod ego Otto miles dictus de Kettingen manu coa-

dunata fillarum mearum Hedvvigis et jude, nec non ſpeciali de
conſenſu wobilis Viri Craftonis de Hobenlohe, vendidi, tradidi, donaui,

gi Soro. vendo . trado et dono medietatem curie mee in L. cum omnibus
precler. ſuis attinentiis, queſitis et inquirendis, cultis et incultis, (in)
celelen Campo et in Curia, cum pleno iuris dominio Deuotis in Chriſto
fmim. Magiſtre et Conuentui Eccleſie in Scheftersheim, ct ipſi eccleſie
dui. orqdinis Premonſtratenſis pro . . . Item Ego Hedvvigis et Ju-

Atredeii da ſoror mea tenore preſentium venditionem predictam à patre no-
ſico fKtiro factam ratificamus et ratam habemus, recognoſcimus etiam,
egcio, quod reliquam partem Curie predictis Magiſtre et Conuentui do-
Jiam Q nauimus:

Codex Diplomativus.

nammus, donamus donatione, que fit inter viuos 2 reſignauimus
creignamus mnu, calamo, ut elt moris, ct uſun fructum mMedic-
taris Uric nohi et hatri noſtro ad dies uire noſttetcſcruantes; ſod
Polſt obitum nofttum dicta Magiſtra et Conuentus partem noſtram

Nos annis ſingulis e natiuitate beate Virginis unam libtam cere di-
Ge Eccleſie offeremus . . . Teſtes huius contfacu; ſunt No⸗
iili, zin Crafto de Hobenlohe, Cunradus Miles, Dominus ge Vinſterloé,
Berngerus Decanus de Röttingen, cunradus Plebana: in Naßab ber bardus
Pprepoſttus, Arno, Capellanus, Herclien Capellanus in Schefierſbeim, Frater
Albertus, Prater Henricus conuerſi eiuſdem Eccleſie, et alii quam

plures fide digni ad hoc vocati ſpecialiter et rogati . . . Di-
tum Anno Domini Milleſimo ducenteſimo nonageſimo tertio, Fe-
ria ſexta proxima ante Purificationem beate Virginis.

22 . 8 CVI. 3 V .
btiſſin und Convents zu Gnadenthal Urkunde uͤber
Aſſn lther Nie u d ſeinen Kindern verliehene
. N en Guͤter. 1e4. cod.

N. Abbatlifi dicta eetrii totu

. .
MT.

sque Conuentus in Gnadental no-

tum façimus tam Prekeuribis Juam funri preſens ſcriptum intuen-
tibus, quod nos Walthero dicto Nykymen ct ſuis pueris contuli-
mus bomaq fita in inferiori A. pro III. libris Hallenſium annuatim iure
hereditario pofſidenda, tali interpoſita conditione; quod ſuis pu-
eris mortuis predicta bona ad ſtatum priſtinum reuertantur. Ne
autem prefatg conceſſio ualeat aboleri, preientem literam noſtri
Sigilli munimine fecimus roborari. Teſtes huius facti ſunt Otto
Comes de Flu gellavve. Hartman ſcultetus eiufdem et ſua matrona.
C. dictus Brenner. C. Faber de Crevvliheim. H. dictus Zipfel

14

libere et pacifice poſſidebunt. In cuius reſignationis euidentiam

=

—

Colari⸗
Ditum

Dert
We

I nor

futuri 3
Heimr,
in his
Uo M
Manſus
mortu
lbere e
ex nun
lſs,
Driron
Jeltes
Hoher

de ſin

un ſi
commnar

——
hauimus
hedie.
e; ſed
noſtram
Centinmn
(ere di⸗
lunt xo⸗

ltterlo,

erbaraus
, Prater
Angvam
tio, Fe-

de iber
ene

entalno-
a intuen-

8contbli-

Uatirn iure
d uis pu-
tur. Ne⸗
rn nori
ſunt Otto
ſcolanis

„ 7 5 — „+

Codex Diplomaticas. 123

s

ſcolaris. et frater Gerlach de Gnhadentel, qui contulit predicta bona.
Datum anno Mo CCeLXNNXXIIES feria tertia poſt diem Paſche.

.
*

Der Graͤfin Eliſabeth von Hohenlohe, geb. Graͤfin von

verſtorbenen Gemahl. A. 1294.

In nomine Domini Amen. Nouerint uniuerſi tam preſentes quam
futuri, In nos Elizabeht, diuina miſeratione Comitiſſa de Wert-
beim, Relicta quondam Vobtlis Viri Gogfrigi de Hobenloch, dedimus et
in hiis ſcriptis damus, donauimus et donamus donatione inter vi-
uos Manſum noſtrum ſitum in villa Herichsheim . . . qui
Manſus nobis in donationem propter nuptias aà marito noſtto pre-
mortuo datus exiſtit, Monaſtetio Sanctimonialium in Scheftersheim
libere et perpetuo poſſidendum, inducentes ipſas Sanctimoniales
ex nunc in predicti Manſi poſſeſſionem corporalem. Preterea nos
Magiſtra totusque Conuentus predicti Monaſterii promittimus in hiis
ſcriptis, anniherſarium predicti Nobilis viri, quamdiu Conuentus
Rolter durat, ſingulis dinis deuote celebrare, et eadem die cele=
brationis reditus predicti Manſi Conuentui ſolempniter miniſtrare.
Teſtes huius donationis et repromiſſionis ſunt Yobilis vir Krafto de
Hohenloch, Caonradus flius ſjuus, Hermannus Leſche, et Cuonradus
de Vinſterloch, Milites.“ In cuius rei teſtimonium preſentem lite-
ram figillis Nobilis viri/Krafftonis de Hohenloch et noſtris fecimus
communiri. Datum anno Domini M CC LXXXXN quarto. VI.
Idus Martii. „“

124 Cogex Diplomaticus.
Graf Crafts von Hohenlohe Bewilligung uͤber die Ver⸗
pfaͤndung eines Viertel Zehendens an das Kloſter
Guadenthal. A. 1295.

Nos anb Vobilis de Hobinloc vhiuerſis et ſingulis preſentium in-

. 1 ——

ſpectofibus cupimus eſſe notum, quod Sifridus de Clepſheim mi-
les choadunata manu Guthe ſue legittime quartam partem decime
in Torcebach a nobis in feodum procedentem Religioſis domina-
bus . . Abbatiſſe et conuentui cenobii in Gnadental pro . .
libris Hallenſium, noſtro conſenſu et voluntate accedentibus, ob-
ligauit, ita; quod dicte domine ipſam partem decime tamdiu dum-
taxat in ſua tenebunt poteſtate, quodum ſolutionem dictarum .„

librarum Hallenſium percipiant ex eadem. Sed medio tempore
ipſas dominas tueri teneßim ar in eadem. Datum feria ſecunda poft
dominicam Oculi etedn domini M CCoLXXXXV, In cuius

euidentiam noſtrum ſigillum preſentibus eſt appenſum.

..õ

Schenk Friedrichs von Limpurg Kaufbrief gegen eben

daſſelbe Kloſter uͤber die Helfte einer Muͤhle. A. eod,

In nomine Domini Amen. Nouercari ſolent a memoria geſta ho-
minam, cum ſint caduca & c. Inde eſt quod nos Fridericus Impe-
rialis aule Pincerna de Lymburg una cum Vlrico fratre noſtro pre-
ſentibus litteris publice recognoſcimus ac proteſtamur, quod nos
cum conſenſu unanimi et manu adunata dimidiam partem molen-
dini noſtri . . . vendidimus pace perpetua et iure proprieta-
tis Venerabilibus Domine Abbatiffe et Conuentui Sanctimonialium

—
in val
ſunt H
Monetr
de dch
Autem
ptatio⸗
Monaß
TArL.
Lucee

Grof
X

0e
conced

de Stran

in Re
Prenom
18 con
tum A
huins

errol

r

heim mi⸗
n decime
domina-
do
bis, ob⸗
udunn⸗
Uum . .
tempore
Unde pot
Inchius

en
00,

1geltaho⸗
1 5
icls Inpe-

noſto le-
uod 905
ein mhol
Nr Eum

T.
mohlalun

u

Graf Albrechts von Hohenlohe zu Meckmuͤhl Eignung

N uerint uniuerh .—
concedimus et indulgemus, bona, que a nobis tenuit Struzilinus
Qde Strausfeld iure feodali, videlicet duas partes decime in Tidi-

Codex Diplomaticus. 125

in valle gracie feliciter poſſidendam, . . . Huius rei teſtes
ſunt Heinricus de Elvvangen, Heinricus de Tullavve, Conradus
Monetarius, Ciues Hallenſium, Heinricus de Brunnen, Ruggeris
de Scheffavve, Jos Jſenhut et alii quam plures fide digni. Ne
autem in poſterum ſuper huiuſinodi venditione ulla oriatur diſce-
ptatio, preſentem litteram Sigillis patrum Venerabilium Abbatum
Monaſteriorum in Cambergk et in Schontal et noſtro fecimus robò-

rari. Actum Anno domini M CCLXXXX. Quinto, in die
Tuce eyvangelie.

eines Zehenden/ dem Krloſter Seligenthal geſchehen,

— quod nos Alhertay, diges de Hobinloch,

bach, eſſe propria. Que bona idem vendidit fanctis monialibus
in Selgenthal, ita quod de cetero nullum ius feodale ad decimam
Pprenominatam habeamus. In cuius rei teſtimonium preſentes litte-
ras conſcribi fecimus, et Sigillo noſtro fideliter communiri. Da-

tum Anno Domini MCCXCGVI. in vigilia Martini Epiſcopi, Teſtes

huius emptionis ſunt Abertus de Hohinloch, Gerungus Aduocatus,
Bertoldus Lhus, Hartmudus Lhus, et alii quam plures fide digni.

C3 S CXI.

126 Cocdex Diplomaticus.
CXN.

Des Abts und Konvents zu Schoͤnthal Kaufbrief uͤber
ihre zu Ingelfingen und Erieſpach innen gehabte Weinberge
gegen das Kloſter Frauenzimmeen. A. 127938.

*

In nomine Domini Amen. Nos Frater Walchünus. Abbas et
Gonventus Specioſe vallis Ciſtercienſis ordinis Herbipolen. Dyoc.
notum fieri uolumus preſentium inſpectoribus umiuerſis, quod nos
de comuni conſilio et conſenſu, matura deliberatione prehabita,
omnes uineas noſtras in terminis Ingeluingen ſitas, que ad uiginti
jugera ſe extendunt, Item uineas noſtras in Chrigſbah ſitas, ad
quatuor jugera ſe extendentes, ven. Domine Agneti, abbatiſſe et
Conuentui in Cimbern ſancte Crucis, prediéti Ciſtercienſis ordinis,

Auguſten. Dyoc. pro . . rite et rationabiliter uendidimus

. . . . Nos etiam uerſa uice predictis Dominabus permittimus
et preſentibus nos artamus, quod torcular noſtrum per nos deno-
ſtra pecunia ſingulis annis bene expeditum pro eliquando uino ipfa-
rum, pro porcione conſueta concedemus, PFEt in eodem torculari
ſcilicet in Ingeluingen, a tempore, quo uinum ipſatam cliquari
ceperit, aliud uinum non eliquabitur, donec uinum ipfarum tota-
diter fuerit eliquatum, fimiliter domum et hofreum noſtrum;, PrO

ꝓaſis ipſarum reponendis ct equis pro uino. ipſarum tranſuchendo

ſtabulandis, annis ſingulis apud Ingeluingen ſine difficultate quali-
bet concedemus. Et in horum omnium robur et euidens teſtimo-
mum, preſentem literam ipſis dedimus, ſigillorum ven. patris no-
ſtri Domini. Heinrici. Abbatis de Céſarca, ac noſtri muniminè 10bO-
O⏑ △⬤
ratum, Dat. et Act. in Ceſarea Anno Domini. M CCXCVIII. XVI-
Kalendas Maij.

CXI.

Kafte

E 4

90
glolcln
Unanimn
lium in
ſtram ſt
cun On
tis . pl
bris Hal
COauen
decet d
mihus
ricns ge
ms Koln
Ordinis

Rote in

cobus fa
1es, bt
Ahanc!
in Gmnd
Anno
9taan

Abbas et
n. oc.
uodd ns
tehadita,
1d uiginti
tas, ad
arile et
ordinis,
endidimus
inttimus
os de no⸗
Uino tla⸗
totchlani
clidinii
r O-⸗
rum; Pr0
nluehencdo
tate gueli⸗
ns teltuno⸗

pllis l⸗
miaerobo- 4

Des Abts zu Comburg Sckenkungsbrief uüber
NWX. W s zu Comburg Schenkungsbrief uͤber einen
er einen

„

CNI.

Anno Domini
octauam Penthecoſtes.

— Lodex Diplomaticus. 127
CXI.. —

grafts von gg
Krafts en ingenſets Kauſbrie, gegen das Kloſter

Gnadenthal uͤber einen Hof zu D. A. eod
1 el Zu . .„Ccod.

Pee Craffto de Kli
gnoſcimus tenore igenfel r Herburgis Collaterali D
unanimi conſenſu Pealinn, litterarum, quod co aita mnuune
Iium in Ghadlental iunta Hial Abbatiſſe et Utuomtnt 5 znctinn er
aà Hallis, Ordinis Ciſtertienſi õ
tienſis, Curiam no-

e1 „

cum omnibus ſui
us ſuis attinentiis,
tis, pleno iure elrhru cultis et incultis, queſiti
dei Hallenſium et neg vrarin berhetno Poffidendaun itis et inquiſi-
onuentui Sanctimon: arandiam dabi im pro . li
timopi li e IIl Ce IInus pred cti —N1-
decet Dona opnialium predictar Pprédictis Abbati
cet bona propria v predictarum, ſe atiſſe e
. 10 P vvarandari 8 „ ſecundum ſe et
minus rrileia. Rege arandari. Huius coiracttid te quod de iure
ricus de Tullauvve. er eroehee in Haltis. Wolframt. teſtes ſunt Do-
rus Kolman, Ciues in- 1raciuus Veldener. Kamns Mics. Hein-
. Ilis. Frater Dietricus et Frate Ceurge⸗
r Conrad
. IS

Rote in Michelfelt
oras ihimulued . Waltherus dictus Wei⸗ Ot
Ttin S Crafftonis de n benel e Otterbach et Ja-
di hanc literam ſu naclie Predictarumn c90 Cralte A i.
in Gnadental iuxt: 1 e Abbariſte Et Konuenr ISanctintotngltunt
Fiuxta Hallis meo ſigillo firmiter r enennonteltum
gillatam. Datum

Me CCAN
— 2 0 2
nageſimo VIII. proxima tercia fe
imo VI rcia feria poſt

XOIII.

Weinberg zu Nagelſperg. A. eod

teſtium

128 Codex Diplomaticus.

teſtium enarrantur. Eapropter Nos Sifridus Dei gratia Abbas
Kanbergenſis ſcire volumus tam preſentes quam futuros preſentium
inſpectores, quod nos vineam ſitam in Nagelſpergk in monte, qui
dicitur Spitzen, medietatem torcularis et promerium ibidem in
Nagelſpergk ſitum Conrado dicto Storer et Methildi uxori ſue eo-
rumque heredibus contulimus et ipſorum cuilibet in ſolidum con-
ferimus per preſentes in perpetuum poſſidendum. In cuius rei eui-
dentium per ſeniorem preſens ſcriptum iam dicto Conrado et Me-

thildi uxori ſue dedimus noſtri Sigilli munimine roboratum. Acum

et datum anno Domini M CC Nonageſimo VIII in Craftino octa-
uc beati Laurentii.

CXIV.
Graf Ruprechts von Duͤrne und ſeines Sohns Dona⸗
tionsbrief uͤber einen Hof zu Forchtenberg dem Kloſter Amor⸗
bach ertheilet. A. eeold.

.

2

12

Fiadelis est litterarum Cuſtodia, que rerum ſeriem eloquitur evi-

denter, emergentibus calumpniis firma obuiat veritate. Nos igi-

tur Dominus Rupertus et Rupertus filius noſter Nobiles de Durne
preſentis Carte in dicto patere volumus uniuerſis, quod ob hono-
rabilium ac in Chriſto Dilectorum Virorum, Donlinft 4bbatis et
Conventus Monaſterii Amorbacenſis nobis quam plurimum impenia
merita gracioſa, et ob animarum noſtrarum ſalutis perpetue incre-
mentum, ipfis ac Monaſterio eorum aream quandam in oppido
noſtro Forthynberg ibidem nunc ex una parte eſtuario adiacen-
tem, quam olim Henricus dictus Friderun poſſedit, de conſenſu
Judicum ſingulorum et omnium, qui de jure vel facto debent vel
poſſunt Conſenſum præſentibus adhibere, donavimus & in his ſcri-
ptis donamus ſine quolibet jure vel onere excubiarum, cxactiohum
=èð . veé

no

—
velon
ex cot
node
titulo

vVinus.
nngt
Aliis n
no Ab
miner

llll.

Bita
nit Per

Pporum
netur,

kacus
Delent
et Ade
Bertl

nu,

Aterz .
Etwuli
lnbeber

—

1 Abbas

ſentiumn
te, qui
idem in
1lue eo⸗
umm con-
reieli⸗
et Me-
Adum
lnoocte⸗

Denc⸗
Aol⸗

Uitur evi⸗

. .
Nos igt⸗

de Durne

00 hono-
bons et
n impellt
elue incle-
iN oppido
, Adiacel⸗
econlenli
gebent i
in höſenr⸗

AAKtionn
vel.

.

29

vel quarumlibet ſervitutum, que in dicto oppido tam exjure, quam
ex conſuetudine requirentur, immo proprietatis, nec non omni-
mode libertatis pro ſuis utilitatibus edificandam et vere donacionis
titulo perpetuo poſſidendam. Cuius Donationis teſtes ſunt Eber-
winus. Plebanus in Fortinuberg, Cunradus dictus de Sinderingyn „ Ge-
rungus, Cunradus dictus Wirt et dictus Burgere, cives ibidem, cum
aliis fide dignis, in cuius facti perpetuam firmitatem prefatis Domi-
no Abbati et Conventui hanc Litteram dedimus ſigilli noſtri muni-
mine roboratam. Datum Anno Domini MCC. Nonageſimo octavo.

Codex Diplomaticus.

HIiI. non: Novembris.

Bekaͤntnus uͤber einen zwiſchen dem Kloſter Gnadenthal

uund denen von Buͤchelberg geſtifteten Vertrag.
AA. 1299.

In nomine Domini Amen. Quod ad multorum noticiam conue-
nit pertinere, ne obliuionem uel controuerſiam generet per tem-
porum interualla, neceſſarium eſt, ut litterarum teſtimonio peren-
netur. Ea propter nos Conradus Scultetus dictus Kummer et Con-
radus dictus Waltmann, Ciues in Wiſſeloch, notum eſſe volumus
preſentium Inſpectoribus uniuerſis, quod Bertoldus de Buchelberg
et Adelheidis uxor ſua, filii quoque ſui, Conradus, Heinricus,
Bertoldus et Rudigerus, ac filie ſue Gutta et Mechtildis, ex parte
vna, et Venerabilis Domina Hiltegundis Abbatiſſa Sanctimoniali-
um Monaſterii in Gnadental ac Conuentus eiuſdem loci 2à ex parte
altera, ſuper quadam actione et impetitione, quam predicti Viri
et mulieres contra prefatam Dominam Abbatiſſam et Conuentum
habebant, uel habere uidebantur, pari voto et voluntate unanimi
in

130 QCodex Diplomaticus.

in nos tanquam arbitros compromiſerunt, ut quicquid per amica-
bilem compoſitionem ſiue per arbitrium fiegri decerneremus, hoc
utrinque inuiolabiliter ieruaretur. Nos itaque paci et quieti dicti
Monaiterii intendentes, et ut omnis lis et actio diétorum virorum
et mulierum conciuium noſtrorum ſuper quacumque cauſa, quam
hactenus aduerſus monaſterium ante dictum habuerunt, ceſtet et
penitus annulletur, per modum amicabilis compoſitionis ſiue arbi-
trii arbitrando ſancimus, ut ſepe dicta Domina Abbatiſſa et Con-
uentus memoratis Viris et mulieribus quartam dimidiam libram
Hallenfium in inſtanti, et quartam dimidiam libram Hallenſfium in-

ſtante beate virginis (feſto) perſoluere non obmittant. Ceterum ut

ex utraque parte firma pax et amicitia in totum reliquum tempus
maneat inconcuſſa, ſepe dicti viri cum mulieribus coram nobis et
ſcabinis noſtris fide data et iuramento corporali preſtito promiſe-
runt, ut nunquam preſcripto monaſterio, velhominibus eorum,
per ſe ſeu per alios malum inferant, vel procurent, ſed pro ſuis

viribus, ubiend potuerint, in omnibus locis et temporibus tue-

antur. Si vero ſecus probabiliter facere preſumpſerint, ſententio-
nando pronunciamus, ut in rebus et corporibus predicti omnes,
ubicunque fuerint comprehenſi, ſine ſtrepitu iudicii puniamur. Vt
autem predicta omnia et fingula firma permancant er illeia, preſen-
tes conſcribi fecimus et ſigillo noſtrorum ciuium roborgri. TLeſtes
huius rei ſunt: Dominus Dietherus Gabel. Dominus Hugo Seter.
Heinricus diétus Antlufle. Conradus Piſtor. Gotfridus diétus Scha-

bengaſt. Hugo Faber. Gerhardus filius ſculteti, ſcabini noſtri; et

Burckhardus dictus Giel. Datum et actum Anno Domini M CCo
LXXXXNonoO; feria quarta poſt Laurentii. SOððU

4 .

CXVI.

256

Uri

l nom
tecognl
gioſts i
plenttu⸗
perne be
qual de
Chriſto
Ordinis.
Centibu
Sfril?
pätayi,
competi

inehrutn
Eei locit

Pici kort
(onatio,
dlum V.
Donironn
dominnn
iplim de
ynloch
Guürtn . 11

lckis,

1t
1gll no

dtu

Qodex Diplomaticus. 131
amlcx. OU—WM—
Des Pfarrers Eberweins zu Forchtenberg Schenkungs⸗
Prorum brief uͤber ſein Haus gegen das Kl. Amorbach. A. eod.
ceſte et I nomine Domini amen. Ego Ebervvinus Plebanus in Fortinberg
iue Abi. recognoſco, quod pro beneſiciis temporalibus Perſonis locisꝙ; reli-
e Con⸗ giofis impenſis ftummus largitor bonorum omhium retftibutor ex
n lbum plenitudine miſericordie impendentibus conſuevit retribuere ſu-
Hium in⸗ perne beatitudinis premia ſempiterna, qua retributione confiſus
eruch ut quafi per inſpirationem divinitus inflammatus honorabilibus et in

tendd Chriſto devotis viris Abbati & Conventut Monaſterii Amorbacenſis

nobis et Ordinis S§. Benediéti, Domum „ quam inhabito, cum areis adia-

Nomile- centibus ſpectantibus ad candem, quam apud heredes quondam
eoruin, Sifridi peſißcis de Fortinberg rationabiliter cum propria pecunia com-
po ſuis Paravi, donavi et per prelentes dono cum ommni Jure, quod mihi
bu. Ccompetirt in eademn, ptopkictatis titulo perpetuo polhdeſtdam et
ententio- in eorum uſus utiles et neceſlarios Per donationem,; venditionem
Onnes, ſen locationem ad perſonas alias transferendam, ſalvis juribus op-
ur. Vt pidi Fortinberg de domo Prehabita exigendis, et ut huiusmodi
onatio, cilmn ſglatifeta ft ct pia, robur obtincat imitati, No-
leltes bilium Virorum Dom inérun: Kraftonis de Hohvloch, Senioris Junioris,
0 deter, Daminorum Ruperti & Ruperti de Durte qai in eodem oppido jure advocaticio
Ausche⸗ dominantur, conſenſu benevolo et ſigillorum ſuorum munimine
olti, e. ipſam pecii roborari. Nos quoq; prefati Dominus Krafto de Ho-
CG⅓hynloch, Rupertus & Rupertus de Durne divini meriti ob reſpe-

cum, nec non ad inſtantiamn prefati Plebani, ſalvis juribus ſupra-
dictis, donacionem domus prediéte, fſicut eſt rationabilis et de-
vota, conſenſu voluntario ratificamus, in ejus evidens teſtimonium
ſigilla noſtra preſentibus appendendo. Nos, inquam, Rupertus
Et Rupertus de Durne ſigillum unicum recognoſcimus nos habere.
Datum anno Domini MCC.: honageéſimo nono VIII. Kalen. Aprilis.
R 2 CXVII.

(XVI

132 Codex Diplomaticus.

Dechant und einiger Chorherrn zu Oehringen Urkund
uber einen Vertrag zwiſchen dem Kloſter Seligenthal und—
Conrad von Neidenau uͤber einigen Guüter
zu Schalkberg. 1299.

1 os Decanus Eecleße Orengamienfis, lricus de Oren, Agr. nermannus,
eccleßie prefate Canonici. Notum facimus univerſis, ſeriem preſenci-
um viluris ſeu audituris, ac firmiter proteſtamur; quod cum ſuper

bonis quibusdam, ſitis in Schalcberg, que quondam fuerant Wi-

perti de Schalcberg, lis verteretur inter . . Conventum in Se-

ligental ex parte una;, et Cunradum de Nidenavve militem ex al-
tera, talis amicabilis compoſicio intervenit;, quod prefatus C. de

Nidenavve eadem bona cum eorum attinenciis ad tempora vite

ſue libere debeat poſſidere, et poſt eius ohitum in remedium ani-

me ſue ad . . Monaſterium . . devolvantur. Huic com-

poſicioni nos interfuiſſe, et aliud nichil de hac materia noſſe, ſe-
cundum noſtras conſciencias roteſtamur. Et quia nos VI-

2 f. 2— 6*
ricus êt M. Hermannus prefati, Beillis ad preſens caremus, con-
tenti ſumus Sigillo Dni Decani quod pret entibus appoſitum eſt ad
evidenciam premiſſorum. Datum Anno . . M CC Nonag?

nono, in craſtino Nativitatis beate Virginis

9% 8 REZONIS DECANIIN ORINGAV, Cleticus ad B. V. iconem in genva

CXVII.

provolutus.

Des Abts Walchuni zu Schoͤnthal Schreiben an den

Biſchof Mangold zu Wuͤrzourg wegen gewiſſer dem Kl. Gnaden⸗
thal zuſtehenden Zehenden nebſt einer Charta des Biſchofs
Iringi vom Jahr 12527. A. co6d.

Reucrendo in Chriſto patri ac domino ſuo, M. Dei gratia Herbi-

polenſi

—
polen
deuotis

16 Ren

ceſloris
Aiqua
gratia!
Ventui
tienſie
nouelle
quoc
cignis
per l
nobis!
noſtra
inr pro
ſue me
imas
tes liter
Perpetl
Proprit

a et P

E vx
ſt bech
ſünt
e0 dee
mihi )
Pontite
Uum o

Enit

lter et
ingeli

Codex Diplomaticus. 133
polenſi Epiſcopo Frater W. Abbas Specioſe vallis cum orationibus
lrtund⸗ deuotis Reuerentiam, ſubiectionem debitam et honorem. Litte-
WDRKũ ras Reuerendi uondam Patris ac Domini Iringi Epiſcopi, prede-
en ceſſoris veſtri felicis memorie non abolitas, non cancellatas nec in
aliqua ſui parte viciatas vidimus et recepimus in hec verba: J. Dei
gratia Herbipolenfis Episcopus dilectis in Chriſto Abbatiſſe et Con-
malm: uentui Sanctimonialium Monaſterii in Gnadental „ Ordinis Ciſter-
“ tienſis, Salutem in Domino. Cuùm vir Nobilis Cynradus de Crutbeim
. nouelle plantationis veſtre fundator, cuius propoſitum comendabile,
e quod in loco veſtro pro maiori parte perduxiſſe vidétur ad finem,

nunr. dignis in Domino laudibus profequimur, cum deuotione debita
minge⸗ per dileétum nobis fratrem Hiltebrandum Abbatem de Schontal
me l. nobis ſupplicauerit, vt decimas infra ſcriptas, quibus ab eccleſia
tu . ge noſtra infeodatus fuerat, ab eo recipientes veſtro dare monaſterio
hora Nne in proprietàtem de noſtra gratia dignaremur, Nos ob probitatis
Cium ant. ſue merita et ob fauorem religionis, in qua militare videmini, de-
nic conn. cimas ipſas, nobis per ipſum Abbatem et per dicti Nobilis paten-
ole, Ee. tes literas reſignatas veſtro damus Monaſterio proprietatis nomine
1¹ 1oel. perpetuo poſſidendas, accepto ab ipſo nobile reſtauro, videlicet
is, el proprietate ſua ſimiliter infra ſcripta, quam per ſuas patentes lite-
tumekt

ras et per ſepe fatum Abbatem in proprietatem, manu Chunegun-
dis vxoris ſue matrone nobilis coadunata, nôſtre dedit et transmi-

Nonag,
ſit Eccleſie et loco decimarum a nobis in feodo poſſidebit. Hec

en in henhe ſunt . . . Et vt hec omnibus patefiant preſens ſcriptum ſuper
co dedimus ſigilli noſtri munimine roboratum. Datum Anno Do-
“ mini Mo CC LVIIO XII. Kalendas Decembris Indictione prima,
an den Pontificatus noſtri Anno jiii. Harum igitur litterarum ſeriem qua-
Greden rum copiam hiis faciemus, quorum intereſt, cum in jure fuerimus
icheis requiſiti, de verbo ad verbum vobis transmiſimus „ petentes humi-
liter et deuote, quatenus propter Deum et ad parcendum hinc
inde litibus et expenſis predictas decimas prefate eccleſie filie noſtre
gti Herbi- KBWi rite

134 Codex Diplomaticus.

2.

rite datas et ſolempniter confirmatas nulli alteri forte vobis ſuppli-
canti in feodo conferatis, de veſtre ſiquidem diſcretionis modera-
mine confidentes, ne iura uel bona memorate Eccleſie illicite di=
ſtrahatis, immo potius, ſicut veſtram decet magnificentiam miſeri-
corditer foueatis. Datum Anno Domini M CCLXXXXnono
ſexta die menſis Octobris.

CXIX.

Ausfuͤhrlicher Extract aus dem aͤltern Calendario mor-
tuorum oder Obleybuch des Stifts zu Oehringen.

In iſto libro Oblegiorum ſeu preſentiarum continentur. omnia
Anniuerſaria Remedia ſeu commemorationes omnium fidelium ani-
marum, ab origine Eccleſie , Et quilibet Magiſter preſentia-
rum . fſub preſtito juramento . firmiter et diſtricte eſt obli-
gatus . ad peragendum et peragi fideliter procurandum eadem
anhiuerſaria et remedia juxtatenoremshuius libri. et quod in
illis nulla committatur negligentia . Et vbi continetur vna libra
uel plus, uel ad minus decem ſolidi hallenſium uelunum maldrum
Bladorum . uel plus . aut citra perpetui cenſüus . ihit
Pro legante ſeu donante erit anniuerſarium cuaridebita ſolempnitate:
peragendum cum vigiliis, Miſſa defunctorum et offettorio . le-
cundum conſuetudinem Eccleſie cummagna deuotione, et de ſero
viſitanda ſunt ſepulchra cum veſperis mortuorum, vt moris eſt &c.
Cz. Vſidori epiſcopit —
Waltherus Bache obiit, qui nobis legauit in Rieden. »
A. Erhardi epi. —
Dictus Symon conſtituit &c,
B. Habe-

—

—
Luppli
nodera⸗
cite di⸗
iſeri-
Non

mor⸗

.

Omsi
lumm ani⸗
kelentir⸗
et obli.
n eadem
gvoc ia
na libra
mlänm
hi
uune
ſe

1 e ſero⸗

ſen.

. Hbe-

Codex Diplomaticus. . 2=ð

A

—r

. Habeatur Memoria Johannis Snyder de Infcriori Thnln

et Hilte Stegreiflin vxoris eius.

Conrat Flochberger Obit.
F. Octaua Epyphane. —
Irmelhardis de hirſchpach Obiit. .

G. Felicis presbyteri. WM
Hedevvigis dicta Kolederin Obiit, .—„—
A, Mauri abbatis. 6
Rezzo prepoſit itus Obiit. H
A. Vincentii mart. ð
.Gotfridus de Affelterach.

B. Emerentiane virg.

Irmentrudis vxor legittima dieti Sehrot gie Nevven-
ſtein militis legauit &c.

„ Tymothei ap'li.

Heinricus Saxo legnie .. Gge o quem habet
Albertus caſtus. hei

D. Conuerſio BPanli.

Adelheidis vxor Albert ſabri legauie . in cu-
ria ſita in der Orn, quam nanc biicder ler Olingne:

E. Policarpi epi.

Walkon Kobelrock, äl
G. Reyſſo Prepoſitus iegauit nobis Sagelnbitk.
A. Valerii epi.
Syfridus Glichner et Adelheidis legitima eius .
Geminiani epi. 3
Syfridus Stackenl hoffen.
C. Concordii mar.

Irmengardis Pholhein.

*

136

2

Codex Diplomaticus.

FEBRVARIVS.

D. Brigide virg.

Gernoldus de Nurvvenkein legauit &c.

G, Juliani mar. Hic agitur Anniuerſarium Grethe de Pfe-

delbach.
Henricus Kröbeyſe.

A, Agathe virg et mar.

Burckhardus In Cubiculo &c.

B. Dorothee virg.

Albertus Rüſche et vxor ſua Adelheydis.

C. Auguli.

Ruckerus de Winſpach et vxor eius Priderin conſtituit -
ſuper domo balneatoris In antiqua ciuitate,

D. Helene Regine.
Hleinricus Orengevver et GSyſela⸗ vxOr iun.
E. Appollonie vir.

Berngerus de Pfedelbach wiles. „ .. Berngerus ſilius
ſuus. ⸗

F. Scholaſtice virg.

Conradus Faber de Waldenberg . .. ſuper domo
Friderici de Nuvvenſtein. .

G. Deſiderii epi.

Conr. dictus Scherer et vxor ſua Läggardis.

A, Eulalie virg.

*

Heinricus filius Wahſmut conltituit Ec.

B. Conradus plebanus In Ingelſing- gen.
C. Valentini mar.

Conradus de Röde.

Hylgundis dicta Symlerin. —

B, Juli-

Codex Diplomaticus. 137

E. ullane virg.
Albertus de Talheim, Demut vxor ſua. Albertus et Cour.
fratres, Elyſabeth, Agnes, Margaretha et Adelhcydis.
Elyſabeth de Waldenberg.
ecde be. F. Criſanti epi.
Syfridus antiquus plebanus pro ſe et fratre ſuo Einhardo
Keuter.
G. Concordie virg.
Burkart Stürmlin et Irmel væor eius.
Gotfridus de Rot.
Berngerus de Pfedelbach Junior, Armiger O. Anno

. domini M CCC. LXXINX.
oltimnit⸗ B. Caii epi.
Heinricus Hoffmann et Otilia vxor eius.
