ſit, recuperet, perſonis dignis et habilibus pro utilitate eccleſie
noſtre ea conferendo. Preterea, quia in officiis caritatis primo loco
illis tenemur obnoxii, a quibus beneficium dignoſcimur recepiſſe, ſta-
tuimus et ordinamus, ſicut et hactenus in eccleſia noſtra extitit obſerva-
tum, quod quicunque eccleſie noſtre Prepoſitus ſiue per electionem, ſi-
ve per proviſionem, ſeu quovis alio modo, ipſam prepoſituram fuerit
adeptus, ipſius prepoſiture fructus ſeu redditus futuros, vel in futurum
percipiendos, antequam aliquid ipſorum fructuum vel reddituum
ſibi miniſtretur, aut eis fruatur, ſêu eos petere valeat, redimere
teneatur pro trigenta Libris Hallenſium bonorum et legali-
um, cum quibus quidem triginta libris per Capitulum prefate no-
ſtre eccleſie quam cito commode poterit, absque vara et fraude

redditus ſeu cenſus emantur in ipſius prepoſiti anniverſario poſt ejus
obitum, nec non in commemoratione ejusdem, dum vixerit, in

termino per Cagirnum ad hoc deputando peragendis, inter cano-
nicos tunc preſentes integraliter diſtribuendi, vel ſi maluerit idem
Prepoſitus, fructus primi anni ipſius prepoſiture ipſi eccleſie dimit-

tere poterit in uſus prefatos et ut prefertur fideliter convertendos.
Item, quia magne ſapientie et utilitatis eſt revocare, quod perpe-

ram et inique geſtum exiſtit, ſtatuimus et ordinamus, ut prepoſitus

pro tempore exiſtens bona prepoſiture et eccleſie noſtre predicte,

mobilia vel immobilia, jura et jurisdictiones minus licite alienata,
diſtracta, ſeu qualitercunque ab illicitis detentoribus vel poſſeſſo-

ribus poſſeſſa, ſeu detenta, per ſe vel per alios repetet ſolicite et
E . . * . . * — . 7 .
recuperet juxta ipſius poſſe, nec alia bona, qnaliacunq; fuerint vel
quocunque nomine cenſeantur, apud ipſam prepoſituram vel ec-

K k 2 cleſiam

60 Codex Diplomaticus.
260

. ipſis poſſeſſa, idem
ſi oſtram pradictam rulo alie ſen 0 anitncle & dili-
cleſiam n . ionis titulo alienet, ſee repoſitus
llo alienation . ordinamus, ut prepoſit
Prepoſitus u ltem ſtatuimus et ordir icos eccle-
. 1 Z § et amicos
bente leen en, per ſe ſuosque co nang eeer ac perſonas
mpor zirr. rivilegia, . dem
Pro te h rem, jura, p . t corumden
Onor 2 . Vicarios e
ſiam noſtram, am canonicos quam ſlibet iniuriatores
uriatores,
eccleſie noſtre, t⸗ ontra quoslibet iniuri
ipſius ecc dditus et proventus c ſſe tueri et de-
§S, réddi . iribus atque Polſie
bona, fructu ro totis viribu ratione bono-
. moleſtatores, bro iniuriarum, recuperation E .
inuaſores, . ndatione iniuri dictorutm
non in eme dituum ſuorum predi
fendere, nec jurium et reddituu 14 ſilio, Ea-
Proſecutione j is ejusdem auxilio, conſilio,
rum, ac pr “ erſonis ejus . er. nea-
. Ec ac p . Cooperart te
ccleſie noſtr . bus poterit, . ein
nobis et e 5 t VIISs qun P . . . iquitas
. nibus e 2 radit antiq
uore SS Clericis laicos inteſtos vbi i⸗ nonnunquam
tur, Item icioſum eſt et occaſionem ti cleſiarum vel
erniciolum eſt et ſe dditibus eccleſia
exemploque pernie de bonis juribus ſeu redditi flariet, Drc.
i, ſi laici de intromiſſerint, p
nn nanai Rlfidie numn duodus on anfeil⸗ edocet, ſtatu-
⏑ .
Perlon Ffientia efficax rerum magt re fuerit Partem
. erientia e o tempore e „
ut etiam exp repoſitus, qui pr er ſe vel
1 drdinamus, ur Prep re dignoſcitur, ſi eam pe
imus et ordi ipſam ſpectare lgn . fate ec-
ime ue ad ipſam ſpectar lli alteri quam prefate e
decime in O. que a n voluit, nulli a ſona ip-
if. colligere no ipſa Eccleſia vel ejus perſona ip
ſuos familiares men ab ipſa C . di decima
cet, dum tamen „ Per L Fro huius modi
dleſie noſtre 1 nod iuſtum fuerit et rationis, le conſvetudinesque
ſus nomine, Piccdicta ſtatuta omnia et ſingu. noſtre; lcripta et
oflerarur . formas et ſtatuta alia ipſius eccleſie
j 5
ordinatione

1

fidelis eſſe velit,
1. bſervaturum, et quod eccleſie nelr e ee vd⸗
biete ſius electio vel prouiſio in Labien e e er an⸗
Tata. f 4. er dolo penitus ſemotis, ad ſanc
cata, fraude

m.

.

Capi-

—
Capitbli
Domin!

Biſckof

et

Ae

Abbati 8
ſue Dyo⸗
ralis o
quem n
ita Mona
ſoni agi
tia regnl
na in din
Veltrarum
tenues .
tumnad p
rochialis
V0s & ve
ipfis,
Vdtls, u
Vlitura
eadem bo
demn Vaca
fruchus d.
And mema

idem
E Cili.
epoſitus
eccle⸗
detloms
rutndem
kiatores,
ti et de⸗
gebono⸗
lictorum
llio, fa-
i tenea⸗
Niguitas
nunduam
Zrum vel
int, Pto⸗
t, Ratu-
,partein
er ſe vel
elate ec⸗
rHona ip⸗
i decima
dinesqe
ſeripta et
ſe inuio⸗
eſſe velit,
eti ubli⸗
ngel ju⸗
er ſe ve
quOqu

quorutn

ioillum
hehlun

Cap-.

Codex Diploraticus. 261
Capituli noſtri preſentibus eſt appenſum, ſub anno a Nativitate
Doômini Milleſimo trecenteſimo ſeptimo.
CXXXVIII.

Biſchoffs Andreaͤ zu Wuͤrtzburg Charta, krafft deren
er die Pfarr Forchtenberg den Elsſter Amorbach ein⸗
verleibet,

A, 1311.

As greas Dei gratia Epiſcopus Herbipolenſ. dilectis in Chriſto
Abbati & Conuentui Monaſterii in Amorbach Ordinis S. Benedicti
ſue Dyoc. ſalutem & ſinceram in Domino Karitatem . Paſto-
ralis officii ſollicitudo nos ammonet, ut ſicut diuinum cultum,
quem noſtris temporibus augeri volumus, promovere tenemur,
ita Monaſteria, in quibus frequencia Dei reſonant preconia a per-
ſonis jugiter famulantibus Regi Regum, ſub diſcipline obſeruan-
tia regularis, ne propter defectum temporalium Miniſtrorum orga-
na in divinis laudibus deficiant; utiliter procuremus, ſane cum
veſtrarum, prout vera intelleximus, prebendarum redditus ſint
tenues & exiles, quarum defectum more pii Patris ſupplere, quan-
tum ad preſens facultas ſuppetit, affectamus, fructus Eccleſie Par-
rochialis in Forhtemberg noſtre dyoc. cuius Jus Patronatus ad
vos & veſtrum Monaſterium ſpectare dinoſcitur, nec non filiarum
ipſius, Vicariis earundem prebendis congruis ſalvis ac etiam reſer-
vatis, uſibus Menſe veſtre ex nunc largicione munifica perpetuis
valitura temporibus applicamus, Ita videlicet, quod poſtquam
eadem Eccleſia per reſignacionem ſeu mortem nunc rectoris eiuſ-
dem vacavit, prebendis Vicariorum, de quibus predictum, ſalvis,
fructus dicte Eccleſie ad uſus veſtre Menſe ſpectare perpetuo debe-
ant memorate . In quorum premiſſorum Teſtimonium hoc Icrip-

i 3 tum

262 Codex Diplomaticus.

tum noſtro ſigillo juſſimus communiri . Datum Herbipol. Anno
Domini MCCCXI. VIII. Kln. Auguſti. 2

CXXXIX.

Biſchoff Gottfrieds zu Wuͤrtzburg, geb. von Hohenlohe,
Freyheits⸗Brief dem Marckt Burgbernheim wegen
ſeiner Errettuug in daſigem Wald gegeben:
1318.
Ich Gottfrid der dritt diz Namens erborner Grave von Hohenloh, vnd
regierender Biſchou zu Wirzburg, bekenn mit dieſem Brieu offendlich, dos Ich

Anno Ein tauſend dreyhundert vnd achten, Im vierdten Jar meiner Regie⸗

rung, den treyzehenden tag January im obern teil meines Herzogtumbs
Franken, deß großen Walz im Marg Burgbernheim gehorigt, Haß vnd
anders tir gejagt mit wenig Geſindt, doch das ſich die weißen Vocht, Bur⸗

germeiſter mit derſelben Burgerſchafft im geſagten Marg mir deſſen ſonderlich

Fuͤrderlich geweſen . . . in welchem Wald ich auf ein Roß vnd allein
in einen tifen Tal nach ain Tir geritten, daſſelbe zu legen begert, gar na
bei demſelben neiien guten lobreichen Wilzbadt, da haben ſich zween
Jeſuvaten mit Namen Bllrich Linch vnd Gabriel Hamberger, von Wirzburg
aus, in dieſen Walt nach mir begeben, vnd da ſie mich vermercht, ſind ſie
aus einem Buſche herfur geruͤſt, vnd mit bloſen Schwertern nach mir gehau⸗
en, vnd mich um zu bringen gar begerten, vff ſolches Ich tet entweichen,
aber ſie eilenden mir nach vnd wart gehauen vom Hamberger in mein lincken
Schenckel, vnd Ich gab ein zeichen vmb Huͤlff zu kommen, in dem kam der
Vocht mit Namen Vitus Schirmer von Marg Burg Bernheim vnd zwen
burger mit Im, als die Moͤrder das vernommen, entwichen ſie beet, ſie wur⸗
den denoch durch Zuſamenruffung der Leut im Walt gefangen, vnd in den
Margburgbernheim gefuͤhret, daſelbſt ſind ſie den 16. Jan. mitten vff dem
Marg on all Vrteil vnd Recht vor meinen Augen mit dem Schwert vom Le⸗
ben zum tod gericht worden, wo mir nit zu huͤlff komen wer der Vocht Vii⸗
tus

ſo werich
nich beht
ſe nitnot
Hohenloe
ton, vn

iu Wirz

ſti gebur

Hertn

I I

lichvndt
ſnich en

cht geh
ezne geh

lenloe hat
und wiede
das mein
deß han 5
ſe eimn y
1310. J

Ne
4

—

ol. Anno

heniohe,
en

nloh, vnd
ic, dos Ich

enet Regie:

erzogtummbs
Haß vnd
ocht, Bur⸗

en ſonderlich

dß vnd alein
t, gar t
n ſch zwen
1 Wirrzburg
ſt, ſud ſe

i wir gehan⸗

fentweichen,

mmein lincken
denn kam der

n vnd ten

beet / ſetkut⸗
„ vd n den

itterbff dem

rert von .
Vocht ⸗ 3
tus

Codex Diplomaticus. 26 3

tus Schirmer, ſolt aber vi r
oreer, r viel mer der N . —
ſo wer i ich kom er der Nothſchirmer —
mich n trn kaiten um mein leben, Gott aber danr Norbeſter heiſſen,
iſt nit not hie zu ſr duf geſandt, aber wie die drei Perſonen laſes ent hae
nauhe uler vnd biſchoff zu Wuͤrtzburg ſir n n Gortſeid erborner EGru vin
HS einer e 3
on, vnd mit meinem anerbornen Sigel ere ffrig H ſelbſt anzeigen

zu Wirzburg aus meiner R
atſtuben den 3. Feb. als
Feb. als geſagten nach Jeſu Chri

i geburt i
ſti g vnd Helffers, ain tauſendt drei hundert und achten Jars † † †

Ich Gottfriedt erbor
ner Grau von Hohe
vnd biſchoff zu Wirzburg. Hohenlot

CXL

.

1320.

Ich Andres von .
lich vnd thun non Jraunekh, ein Thumbherr zue Wuͤrtzburg, ver J
mich han verziehen, n, die diſen briue ſehen, oder hoͤrn leſe ehe offent⸗
mocht gehaben, en der Waſtenn. alles deß rechten, des Ich 4, . das Ich
darzue gehoͤrt, wie es eſte zue Schuͤpff, an leuͤtten vnd an ur⸗ te, oder
henloe hatt gekaufft D ſeie, vnd veriehe wie es mein Vetre Len ore
vnd wieder Kauff gemnacht wart zſche Sertfte⸗ ſeeligen, vnd enharden,
das mein aut Will i zwiſchen Ihn vmb das en,
deß han e, din ſ 1 nd darnach nimer kein Anchrach ſon gelaken „daß
1 geben, da .
320. JIhar, an dem Freittag an der Pfeng ſtwmach geble von Chriſti gebhurt,

CXLI.

Des Abts Reynoldi
ynoldi zu Schoͤnthal aber ei
an das Cloſter Gnadenthal ntchee Mus uber eine
Eod,

264 CQCogex Diplomaticus.
Eod.

N os Frater Reynoldus Abbas, totusque Conuentus ſpecioſe val-
lis, tenore preſentium recognoſcimus uniuerſis, quod, cum bo-
ne memorie Waltherus Schultetus de Halle inferiori vineam vnam
in Marchia ex vna parte vinee dicte Schurhemerin, ex alia
vero vinee Eberhardi fabri adiacenrtem . . . Venerandis in
Chriſto & dilectis Dominabus Abbatiſſe & Conuentui in Gnaden-
tal noſtris filiabus in elemoſinam donauerit, pro voto memorate
Domine. Abbatiſſe & conuentus, ut dictam donationem
ratam habere dignaremur, humiliter nos duxerint requirendos,
Nos itaque donationem huiuſmodi ad tam pias cauſas noſtris filia-
bus factam ratam habere volumus atque gratam · . In cu-
ius rei Teſtimonium atque fidem preſentibus noſtrum Sigillum duxi-
mus appendendum . Datum Anno Domini Milleſimo CCC,
XXmo in die Sanctorum Kyliani ſociorumque ejus Martirum.

CXLII.
Des Dechants und Capituls zum Neuen Muͤnſter in
Wuͤrtzburg Bewilligung fuͤr ihren Hofbauern einige Guͤter⸗
Stuͤcke mit dem Coſzer Scheftersheimn zu verwech⸗
A. I322

A ctus temporales euaneſcunt ex facili, niſi firmentur annotatione

teſtium & robore litterali, Nos igitur Got . de Eſpenuelt De-

uerſis preſentium inſpectoribus ſeu auditoribus conſtare cupimus,
publice profitentes, quod nos C: dicto in monte colono noſtro . .
& ſuis heredibus dedimus & tradidimus, & in hiis ſcriptis damus

& tradimus permutandi quoſdam agros & prata cum Elizabeth dicta

de

Ge olt
clauſtri i
Teltes hu
dikricus
Kri ſepe
. Knopt
mini M,

Herry!
n

HN NO
in Hanor-
ra mortis
perti Mar
beratone
Dne 46)
delibus n⸗
noſtri dol
Primmo
dipmitate
turam,

. „ E arcarum
canus, & capitulum eccleſie Noui Monaſterii in Herbipoli, vni-

Aencdo ibie

Remn Moa

ioſe al.
cum bo⸗
In vnam
„ x dlia
randis in
Gnaden⸗
gemorate
lationem
lirendos,

ris lia-
In Clle

lun dudi⸗

In,

nſtet in
Güta⸗

H⸗

anotatide
enuelt De.

Ali Wl⸗

piimnn,;
oſtro
ts Aing
beth ic
e

Codex Diplomaticus. 265

de Wolfſelden Magiſtra, nec non cum conuentu Sanctimonialium
clauſtri in Schefterſneim noſtram plenariam poteſtaten. .
Teſtes huius contractus ſunt frater Johannes, frater Petrus, frater
Sifridus capellani. Waltherus de Nuſezze, armiger, prouiſor clau-
ſtri ſepe dicdti . C. vnter dem anger. . dictus halpgelt.
B. Knopt iurati ville prefate, & alii fide diggni. Datum anno Do-
mini M. CCC. XXII. in craſtino S. Laurentii,

CXLIII.

Herrn Ulrichs von Hanau Teſtament und Stifftungen,
ſo mit Bewilligung ſeiner Gemahlin Frauen Agnes von
Hohenlohe geſchehen.
1323

IN NOMINE DOMINI . Amen. Nos VLRICVS Dominus
in Hanovv., ſciens eſſe nichil certius morte, & nichil incertius ho-
ra mortis; idcirco Anno Dni MCCCXXIII, in craſtino 6ti Lam-
perti Mart. & pontificis, compos mentis & corporis, matura deli-

beratione prehabita, de conſenſu beniuolo & expreſſo Nobilis

Dne AGNEIIS noſtre Kariſſime conthoralis, preſentibus Manufi-
delibus noſtris infra ſcriptis, ſubſcriptam ordinationem Teſtamenti
noſtri poſuimus & ſtatuimus in hunc modum.
Primo Monaſterio noſtro in Arnsburg, in quo, fundationis
dignitate fruentes eligimus cum ceteris progenitoribus noſtris ſepul-
turam, Centum marcas denariorum legamus; ut Redditus octo
marcarum annui cum eadem pecunia comparentur; & annis ſingu-
lis ſex marce eorundem reddituum, pro Anniverſario noſtro pera-
gendo ibidem, Conventui ad pitanciam ſollempni fervicio conlue-
tam per Cellerarium eiuſdem Monaſterii expediantur; relique ve-
ro due marce ipſorum reddituum Infirmario Monaſterii, ad procu-
randas eo uberius neceſſitates Fratrum decumbencium, porrigantur.
Item Monaſterio in Elvenſtad Cenonicoruin Premonſtratenſium
L X mar-

266 Codex Diplomaticus.
X marcas, ad emendum Cenſum unius libre denar . pro Anni-
verſario noſtro, ſingulari pitancia perpetuo peragendo. Item in
Nuvvenburg forma conſimili legamus X. marcas, Item in Roſdorf
X. marcas pari modo. Item eodem modo in Rudingkeym X. mar-
cas . Item in Selbold V. marcas, ad emendos redditus dimi-
die libre denar . ad noſtrum anniverſarium peragendum . Item
in Mirolds V. marcas modo conſimili . Item in Engiltal V. mar-
cas . Item in Marienborn V. marcas Item in Cunradsdorff
V. marcas. Item in Burgberg V. marcas, Item in Padenshuſen
XX marcas pro redditibus ad noſtrum anniverſarium comparandis.
Item in Hoeſte V. marcas. Item Predicatoribus in FPrankenfurd
V. marcas . Item Minoribus ibidem V. marcas . Item bPeni-
tentibus ibidem V. marcas , Item Carmelitis V, marcas . Item
Fratri CRISTANO Priori Frankenfurdenſi, vel eo defuncto, Prio-
ri Predicatorum ibidem, qui p. t. fuerit, IIII marcas in parato .
Item Fri HVMBERIO unam marcam. Item in 6 echhcir
X. marcas . Item in Scheftersheim X., marcas . Item in Vro-
vvencelle NX. marcas „ Item in Rodenberg Sorori conthoralis

noſtre V. marcas „ Item in Seſtersheim filiabus conthoralis noſtre

Sororis V. marcas. 8
Item pro Capitulo plebanorum in Rosdorf V. marcas, Item
pro Capitulo plebanorum in Selgenſtad V. marcas, Item Mo-
nachis in Selgenſtad V. marcas . Item ad Fabricam eccleſie 6te
Marie ad gradus Moguntie V. marcas , Iltem in Reters V. mar-
cas - ltem ad Tronum V. marcas - Item in Schonovve X.
marcas „ Item in Smerlebach V. marcas, - Item in Himeltal
V. marcas „ Item in Gerlachsheim Sorori conthoralis noſtre, &
Elizabet de Wertheim V. marcas, Item X. marcas ad diſtribuen-
dum pauperibus „ Item in Zimmern Sorori conthoralis noſtre
V. marcas.

Item pro Miſſa in parochiali eccleſia in Hanovv, de novo per

ſpecialem Capellanum inſtauranda, centum tredecim marcas dena-
. riorum

—
riorum.
tuos, 4
ltem
lonio in
pecunie
commit
lis &pe
Ad h
Una cum
cedente
Uum in N

Gtaf

N

fem prel
10d Abbar
necicti
Ventuiac
legmwimn
nOle an
teris woh

—
Iſre 5
Cuderu⸗
uunnk
Du u
lchtgke

n
0 Anni-
ltem in

Roſdork

X. mar-
s dimi-
. Item
V. mar-
acsdorff
enshulſen
rancdlis,
nlentfurd
mn Peni-

„ Item

to, Drio-
erat,
achsheimn

in Vro⸗

önthordlis
lis noltre

Item
tem Mo-
delte Ete
V, mal⸗
noVVE 1,
Eimelul
noſtre, E

Giſtnuen⸗

s noltie

kais denn⸗
fiorum

Codex Diplomaticus. 267

riorum, & XII Solidos Hall , ad emendum Redditus perpe
tuos, qui cum eadem pecunia poſſunt racionabiliter comparari e⸗
Item centum libras Hall. quas collegimus minus iuſte de The-
lonio in Hannovve, pro Stratis & pontibus reparandis Item
pecuniam collectam de Thelonio in Steyna, cuius taxationem
committimus probitati Manufidelium noſtrorum, legamus ad Stra
fas d honies lau oportunum fuerit reparandos &c.
uius Teſtamenti perpetuam memoriam Sigi B
una cum ſigillo Dne AGNENIS conthoralis noſtte⸗ uun ndtru .
cedente ipſius conſenſu preſentibus eſt appenſum. Datum & 26

unm in Wunecke, Anno & die quo ſupra.

CXLIIII.

Graf Ruprechts von Duͤrne Stifftung an
ng an 1
Amorbach auf der Kellter zu enn ne⸗ Cloſter
od. , . *

Ne. Ruppertus Nobilis de Durne notum facimus univerſis teno-
rem preſentium cognituris, quod nos pia intencione ac devocione
ad Abbatem & Conventum Monaſterii in Amorbach Ordinis S B3.
nedicti Herbip. Dyoc. inclinati, eisdem Domino Abbati & G n
ventui ac eorum Monaſterio ſuper torculari noſtro in Fhort berg
legavimus & conſtituimus: XL. libr. Hallenſ nomine tellamenti r
noſtre anime remedio & ſalute juxta formam & conditionem in lit⸗
teris nobilis viri Kraftonis de Hobenloch patrui noſtri dilecti traditas ſuper
1 2 S eO

*„ c 4 .
Ihre Kinder waren Ulrich, Reinhard und Crafft, wie der Herr
Oudenus amn Ende dieſer teſtamentlichen Veror rafft, wie der Herr Baron von
elerae. ſer teſtamentlichen Verordnung Cod. Dipl. Z. IIl. p. 213. an⸗
* Zu Ausgang des XVI. Seculi hat das El⸗ .
Zu Ausgan 7. Fe t das Cloſter Amorbach ſeine Guͤter Ge⸗
rechtigkeiten zu Forchtenberg an Hohenlohe kaͤufflich ackuſten. Sütr und Ge⸗

2663 Cogex Diplomaticus.

eo, dantes prefatis Abbati & Conventui hanc litteram ſigillo no-

ſtro munitam in teſtimonium huius facti. Datum anno Domini
MCCCXXIII. in Craſtino Laurencii.

CXLV.

Zu Wuͤrzburg Biſchoff Wolfframs⸗Beſtaͤtigung der dem
Cloſter Amorbach geſchehenen Incorporirung der
Pfarr Forchtenberg.

A. 1324.

Wckamus Dei Gratia Electus & Confirmatus Eccleſie Herbipol.
Viris religioſis in Chriſto ſibi dilectis Abbati & Conventui Mona-
ſterii Amorbac. Ordinis S. Benedicti noſtre Dyoc: ſalutem & ſin-
ceram in Domino Caritatem. Religioſam vitam gerentibus congrua
nos oportet conſideracione proſpicere, ne cujusdam neceſſitatis oc-
caſio aut deſides faciat, aut robur, quod abſit, religionis infringat.
Eapropter Nos provide conſiderantes, quod propter diverſarum

uerrarum diſcrimina pacemque terra communem multipliciter

hactenus diſturbatam, prebendarum veſtrarum ac menſe communis
redditus ſunt adeo diminuti quod;, de eisdem ſuſtentari commode
non poteſtis, nec ob hoc, ut conſueviſtis, intendere libere obſe-
quiis divinorum: ex affectu ſincero, quo vos proſequimur, ſubſi-
dium vobis humiliter poſtulantibus decernimus impendendum, ut
in Monaſterio veſtro predicto per vos divinorum obſequia valeant
eo liberius exerceri, propter quod Parochialem Eccleſiam in Forch-
tenberg Noſtre Dyoc: Cuius Jus Patronatus ad vos ex antiquis
ſpectare dinoſcitur, cum omnibus Juribus, libertatibus, & perti-
nenciis ſuis de expreſſo Conſenſu Noſtri Capituli, vobis pleno Ju-
re proprietatis & poſſeſſionis donamus, tradimus & concedimus in
Vos ac Monaſterium Veſtrum predictum, illam cum eisdem Juribus
& pertinenciis fuis cum pleno rerum dominio tranferentes & per
fructus

V
emte
he lleſt

—

fructus 8
Veſtrarum
Gente ad
Plenam
Animnarum
Parochisl

Vobs

lia ſua ſut
legati ne
fuenint de
Valeztcon
Capitulin

fnmltatis,

ſerupilus
& igillo

miter con

ecleſte Hl

nein dicte

untioni &
igilumn

plum pren

. mini Mille
Qiionis &

4

llo no⸗
Dommin

erdem

erbipol.
i Mona-
1& ſin⸗
Congrua
tatis 0c-
nkringat.
Verlaruim

lilicter

ommunis
Ummnode
ere oble⸗
r, ſubſi⸗
dum,
1 Vleunt
inForch⸗
antiqis
E peni
leno u⸗
eclimus in
1 juribus

D

Codex Diplomaticus. 269

fructus &
. & proventus ei
Veſtraru 1 eiusdem Eccleſie in di
m ac menſe . eſie in dict .
deute ad hoc –— outzuhis ſubſidium voimgertane prebendarum
plenam ac liberam Cabiuli noſtri Conſenſu, Vobi⸗ poſſitis, acce-
Anizarum in eadem em faculearcn jta ame per preſentes
Parochialis Eccleſia eſia minime negligatur en dnod cura
Nobis de ipſius or 4 tum habeat Vicatium, quodque prefata-
u ſua ſtchntari⸗ dolbir it aſſignetur, quod ge iſen enn coram
egatis ne W alitatem tenere ſe . m cum fami-
8 c non . tencr ed . 1
inrrint de ſuis Ehilcode & Archidyacono loci Apoſtolice ejusque
val us reſpondere 10 1oci,; dut pro tem
eat commode ſupportare. I „ & alia incumbentia ſibi pore
Saberul noſtri Conſenſu M Ut autem hec noſra donac ſibi onera
rmitatis, nec a omnibus io cum dicti
ulla ſu . patefiat &
ſcrupu . per ea impoſt „» & robur obt
ulus oriatur poſterum que — tineat
& Sigillorum zur; preſenem paginam uettio lel dubitationis
miter communiri. Nos apituli noſtri predicti ap cnn. Juſſimus,
Eccleſie Herbipolens quocdue perpetuus Becange ſonibus fir-
nem dicte Eccleſie Parcchialis Reran donationem & Capitulin
rio, ut premitti alis in Forchtenber onceſſio-
. ttiti El .
nationi nrrur adan „ ratam & gratam Pemes e Monaſte-
Sigillum ſn eil nj. expreſſe, & Cx Roſtra iencin eisdem do-
nium prenuſſorum era pagine appendentes in en conſentimns .
ctionis & Conſi cente inO viceſimo quarto ViI i . Anno Do-
Confirmationis Noſtræ Anno Secundo, ydus Maij. Ele-

CXLVI.

Der Meiſterin
Nti und Lonvent S
ſchreibung einer achemirchen Me helegraheien Ber⸗
n.

Eod.

4 l 3
horent

270 Codex Diplomaticus.

horent leſen . Daz wir . . phunt gutter haller inphange han vnde in
vnſers cloſters nuz gewant han von den erberin Frawen vor Mechthilde der
clefelin vnde von Juten vor alheyde tochter vnude vmme die vorgenan⸗
ten haller ſol man ewiclich ein meſſe in der Wochen Zv eininmal ſprechen zu
Lochgarten in der capellen . Dyſer rede ſint gezyge Bruder Peter. Her⸗
man Bekel . Cunrat Sele vnde ander erber lute . Zu eim vrkude
dyſer dige Gebe wir in diſen brib vor ſygelt mit vnſers conuentis Inſigel .
Dirre wart geben da man Zalte von cryſtes geburte Druzenhundert Jar in
dem wier u. zeinzigeſt iar an Sancte Ypolitin tage. .

Herrn Conrads von Weinſperg Schenckungsbrief uͤber
das Jus patronatus zu Sindringen.
A. 1328.

Nouerint vniuerſi preſentium inſpectores maxime autem hii,

quorum intereſt, aut intererit, Quod, cum ego Conradus de

Winſperg Salubri conſideratione prehabita de conſilio & voluntate

omnium heredum & coheredum meorum conceſſerim & donaue-
rim Religioſis viris Abbati & Conuentui Monaſtèérii in Schontal,
ordinis Ciſtercienſis, Herbipolen. Dioc, et eorum Monaſterio

iam dicto Eccleſiam in Sinderingen & Jus patronatus eiuſdem Eccle-
ſie pure & ſimpliciter propter DHeum. . Volens Abbatem & Con-
uentum & eorum Monaſterium predictos Super euictione Eccleſie

prefate & Juris patronatus ipſius Eccleſie in tuto conſeruare, pro-

mitto per preſentes, eoſdem Abbatem ſcilicet et Conuentum et eo-
rum Monaſterium, ab omni impetitione requiſitione, et accuſatione,

ſi que eis per Nobilem virum Dominum 4oen de Hobenloch ac ſuos bere-
des mote fuerint, ex nunc ſuper Eccleſià prenotata et Jure patronatus

ipſius Eccleſie aut moueri contigerit in futurum, coram iudice quo-

cumque indempnes reddere per omnia et ſaluare . In cuius rei

teſti·

H

Frhri

—

leltimnon

Pppence⸗

Celimo 6
Vrpinis

Chart.

0 ½¾

gerl ſalut
fum Vr⸗
nis Cy
Conradu
in ona
quondan
Filceng
flio ſuot⸗

Detum 4

beate Vin

De

E
Klitere

vnde ſt
thilde der

vorgenane.
rechen zett
er. Here⸗.

iin vrkude
Znſgel .
it Jor in

ef ͤber

temn hil,

radus de⸗
Voluntate

donanet-

Schontal,

onaſtetto

encde-
nCon-
e Eecleſte
lare, pfo⸗
tumn eteo⸗
culatione,
e ſuos kere⸗

Manonats
lce . .
1cius tei
teſti.·

Codex Diplomaticus. 271

teſtimonium euidens atque robur preſentibus meum fſigillum duxi

appendendum . Datum Anno Dñi Milleſimo Trecenteſimo Vi-
ceſimo octauo, Quarta proxima poſt purificationem beate Marie
Virginis glorioſe.

CXLVIII.

Charta die Donation des Staͤdtleins Sindringen und
des Kirchſatzes allda betreffend.
Eod.

Omcialis Curie Herbipolensis Diſereto Viro Plebano in Berlichin-

gen ſalutem in Domino Significatum nobis fuit ex parte religioſo-
rfum Virorum Abbatis et conventus Monaſterii ſpecioſe Vallis Ordi-
nis Cyſtercienſis, Herbipolensis Dioceſis, quod quondam Dms
Conradus Nobilis de Winſperg in donationem oppidi Synderingen,
in donationem propter nuptias Domine de Hohenloch, filie
uondam nobilis Viri Kraftonis de Hobenloch, Uxoris quondam dicti

Wildengebhard nobilis de Winſperg filii ſui, per eum pro eodem

filio ſuo factam, Jus patronatus parochialis Eccleſie ibidem.

Datum Anno Dñi M. CCCXXVIII.- feriâ ſexta poſt Purificationem

beate Virginis &c.
CXLIX.
Friedrichs von Schrotzberg, Probſts zu Oehringen,
Beewilligung einer an das daſige Stift geſchehenen
4A, 13 30,

Ne Fridericus de Serotsberg, prepofitus Eecleßte Oringeuenſis, harum ſe-

rie litterarum recognosſcimus publice per preſentes, quod nos do-

natio-

2722 Codex Diplomaticus.

nationem factam Decano et Capitulo Eccleſie Oring. per ſtrenuum
Virum Schrottonem de Nevvenſtein, militem, auunculum noſtrum
diletum . .gratam ert ratam habentes, quantum ad nos
pertinet, approbamus . Datum Anno trecenteſimo triceſimo,
feria quarta poſt annunciationem beate Marie Virginis glorioſe.

CL.

Abts und LConvents des Cloſters Eberbach Verſchrei⸗
bung uͤber die Aufnehmung Graf Crafts von Hohenlohe und ſeiner
Bemahrlin in ihre Bruͤderſchafft und gute Wercke.

A. 1332.

Neeni Viro Domino Craftoni de Hobenloch ac kariſſime domine
Adelbeydi ſué collaterali, amicis ſuis in Chriſto dilectis, Frater Wil-
helmus Abbas totusque Conuentus Monaſterii in EBerbach Ordi-
nis Cyſt. Mogunt. dyoc. ſalutem et orationum ſuarum ſuffragium ſa-
lutare. Exigente pie deuotionis affectu, quem ſemper ad ordi-
nem noſtrum et ſpecialiter ad noſtrum Monaſterium vos habere co-
gnouimus, vobis in recompenſam fraternitatem et participationem
plenariam concedimus per preſentes literas in vita veſtra ariket et
in morte omnium bonorum operum et precum, que apud nos nec
non Aginta Monaſteriis tam Monachorum quam Monialium noſtro
regimini mediate et immediate ſubiectis, in mifſis, vigillis, abſti-
nenciis, elemoſinis, caſtigacionibus, orationibus ac aliis piis exerci-
tiis nunc et in antea fieri permiſerit auctor omnium Iheſus Chriſtus,
preterea ſi obitus veſter, ſeu alicuius veſtrum, nobis fuerit nunciatus
. . orationes ſpeciales pro vobis dicendas ſingulis iniungentes.
In quorum omnium Teſtimonium Sigillum noſtrum preſentibus eſt ap-

penſum. Datum Anno Domini M. CCC. XXXII, in craſtino

circumciſionis domini.

CLI.

Eiie

N Oe

Vagelſbe
ratione
tuimus
inuiolab
tunmm cui⸗
ſen prele
funnlie
prelente
Perpetu⸗

duselta

inon
IIN Halli
üium in
oticiacn

nus e
ls Kelt

—

tenduln

noſtrum
1 ad nos

ceſimo,.

loſe.

fſchreh⸗

d ſeiner

5

domine

Ater Wl.
ch Ordi-

Agtun ſa⸗
0 ordi⸗
bere co⸗
ationem
ariter et
ns de
m nolſtro
, lti⸗
is exercl⸗
Chriſtus,
nunciatus
mentes
busekap-
1altino⸗

C

Codex Diplomaticus. 273

Statutum des Stifts zu Oehringen, was der Familie

eines verſtorbenen Chorherrns allda zu reichen.
Eod.

N ouerint uniuerſi preſentium inſpectores, quod Nos Menricus de
Nagelſberg et Capitulum Eccleſie Orengeuvven , matura delibe-
ratione prehabita unanimiter in hoc concordantes volumus et ſta-
tuimus hoc in perpetuum per nos ac noſtros ſucceſſores firmiter et
inuiolabiliter obſeruari. Scilicet, quod poſt deceſſum ſeu obi-
tum cuiuſlibet noſtre Eccleſie Canon. prebenda in obuentionibus,
ſeu preſenciis, et in vino, per triginta dies immediate ſuccedentes
familie ipſius eo modo, ac ſi ipſe Canon. viueret, detur, ſeu
preſentetur, et miſericorditer porrigatur . In cuius ſtatuti noſtri

perpetuam firmitatem atque robur Sigillum noſtri Capituli preſenti-

bus eſt appenſum, Datum anno Domini M. CCC. XXXII.

CLII.
Einiger von Hall Kaufbrief gegen das Cloſter Gnaden⸗
L thal uͤber eine Saltzſiede.
In nomine Domini Amen. Nos Conradus Notarius opidanorum

in Hallis, Conradus et ohannes ſacerdotes filii ſui, tenore preſen-
tium in publicam, ob perpetuam rei geſte memoriam, deducimus

noticiam, quod nos pro euidenti utilitate noſtra pro nobis et he-
redibus noſtris, pari voto et vnanimi conſenſu vendidimus, tradi-

dimus et per preſentes iuſto venditionis tytulo vendimus et tradi-
mus Religioſis Dominabus. Apbbatiſſe et Conuentui Mona-
SðèðW M Mm ſterii

Codex Diplomaticus. ſi
. ipolenſis dyoceſis,
4 Gnadental, ordinis Oyſtercienſis e Pol monalerio⸗
ſterii in On ipientibus pro ſe et iam in Syeden, que fue⸗
ibus et recipienti titer dictam ein Syeden, q
ementibus et recil telle, vulgariter dictan ido in loco der
lis vnius patelle, ſitam in dicto Opido „:
Cocturam ſa lini dicti Zurn, ſitam in: ltheizze, ab alio
am Wernlini lberti dicti Schultheizze,
Hobengasen, ieei Puoſeman domus eewnnenr d pecunia et
vero Conradi c nobis numerato et ſoluto r Dictam co-=
l altos vins noſtros vtiles et neceſſarios ane tolgnantes ore manu
in alios vſus noitre bis in ipſam competens! ſas in poſſeſſio-
. is et ius nobi icibus prefatis, Ipſas in p
cturam ſalis is eſt, Emptricibus p . rporalem
. Us COol
dlorn⸗ 3 etſclen cocture inducimus preſentib 1
uati e
nem vel q

„

. er
. enunciantes ſup 1
ictione dicte Cocture ſalis .. Cnaniad et . Cluilis
rio eis eateun et ſingulis Iibn nn contra premiſſa vel eo-
remiſſis is vel heredibus noſtr i, fraude et
1. veé ragari, frau
l ne nobt⸗ poſterum quomodoliber ſufffagar ſingulorum
Or. um
rum aliquod po ſcriptis In quorum o . Nos veh-
itus circumſcriptis . oboris firmitatem Nos ve-
dolo Penitus . . et erpetuamr. . Sigillo
. monium et p inati preſentem literam Sig
iſſorum teſti nominati preſente ſis be-
prem emptrices pre ialis Curie Herbipolenſis p
. . . s Lurie Herbip .
ditores et.. . ini . Officialis iam dictus
ilis Viri Domini ·. . d nos, . .
Honorabil btinuimus roborari . Quo remiſiorum teſtimonium
uimurrld reces dictarum partium in p Datum Anno Domini
Oieinli . aimis appendendurm batho ante diem beati Bar-
reſentibu iceſimo tertio, Sa .
. CCC. Triceſim .
Milleſimo

tholomei apoſtoli.

CIIII.

Biſchoff Hermanns zu Wuͤrzburg Qharta ſeparationis

zriger G Thier⸗
dazu gehoͤriger Capellen zu⸗ Mer⸗
der Capells i ct ndo Sicnanshauſtn von der Mutter⸗Kirche
bach / Riepa nd u Billingſpach. A. 13; 4.

icti icibus et earum monaſte-
ittimus nichilominus dictis emptricibus e
Promittim

mr

H

ſsloſpe⸗
ſentibus
ſell Capr
in Bulli
loc e
Cp
Plebano⸗

ta, 4ac i-
interis
Dartenlte
billter
lpſis ſup
Paterna
ni in Dul
ſtimonio
que diche
1d proke
preicte,
Oblacion

hobere

Octo lib
fcla ſit

rochialin

ecke, Ca

tbonis
dici Züre
licito et
Ewenhulc

—

vocels,
aſterio,
guefue.
cO der
1b dio
nfinant,
Cunia et
tam co-⸗
re mann
oſleſſio⸗
pordlem
nonaſte-
tes ſuper
Ciucdis
vel eo⸗
fraudeet
hgolorum
Nosven-
n digllo
lenſss pe-
umn dictus
imoniuin
9 Domuini
eati Bar-

rationus

Kieche

A. 1334

Codex Diplomaticus. 275

Ie mahnus dei gratia Electus et confirmatus Eccleſie Herbipolen-

ſis Inſpe ctoribus preſencium Vniuerſis Recognoſcimus publice pre-
ſentibus et futuris . Quod ex parte Parochialium filialis Eccleſie,
ſeu Capelle in Ettenhuſen, noſtre dyoc. ad Parochialem Eccleſiam
in Bullingeſbach pertinentis, nobis eſt humiliter ſupplicatum
Quod cum ſacerdotem, ſeu perpetuum Vicarium, officiantem ip-
ſam Capellam, habere deſiderent ſpecialem, a quo, vtpote ſuo
Plebano, dei pabulo reficiantur, et eccleſiaſtica recipiant ſacramen-

ta, ac ipſam Capellam Octo librarum hallm . Redditibus annuis,
inferius annotatis, Quorum reddituum ſtrenuus miles Syfridus de
Bartenſteyn eidem Capelle donacionem inter viuos rite et rationa-
biliter donauit, pro ſuſtentacione ſacerdotis eiuſdem dotarint
Ipſis ſuper eo, ſine preiudicio tamen Matricis Eccleſie, prouidere
paterna ſollicitudine dignaremur . Et quod tam. Pleba-
ni in Bullingeſbach nunc exiſtentis, tam aliorum fide dignorum te-
ſtimonio, veraciter intelleximus, premiſſa omnia fore vera; Quod-
que dicte filialis Eccleſie ſepparacio ab ipſa Matrice Eccleſia pocius
ad profectum, quam ad nocumentum erit Matrici Eccleſie iam
predicte, pro eo, videlicet, quod eidem Matrici Eccleſie. de
oblacionibus, ac Remediis, quas Rector eiuſdem de dicta Capel-
la habere poterat et debebat, per Parochiales ipſius Capelle cum

Octo librarum hllm Redditibus annuis, ſuper cunctis bonis et Ppiis

facta ſit ſufficiens recompenſa . Discte filiali Eccleſie . ba-

rochialium precibus inclinati, de Honor . viri Em)ychonis de Brun-
ecke, Canonici Herb. et Archid. loci, nec non honeſti viri Zür-

chonis , de Hertenſtein, nunc Plebani, et Waltheri germani iam

dicti Zürchonis, Patroni ſepe dicte Eccleſie in Bullingeibach bene-
placito et conſenſu memoratam Capellam, ſeu filialem Eccleſiam in
Ettenhuſen, ab ipſa Matrice Eccleſia in Bullingeibach ex cauſis
D M m 2 premiſ⸗

276 Codex Diplomaticus.

premiſſis ſeparamus, dimembramus, et diuidimus per preſentes .
Sic quod perpetuus Vicarius ad ipſam Eccleſiam, a Zurchone Ple-
bano predicto, quociens eam, ipſo viuente, vacare contigerit,
poſt eius vero obitum, a Seniore fratrum ſuorum, filiorum quon-
