que tenentes, quoniam, qui parce ſeminat, parce et metet, et
qui ſeminat in benedictionibus, de benedictionibus et metet vitam
eternam. Cupientes igitur, vt Monaſterium Sancte Marie virginis
Sanctimonialium in Gnadental, Ordinis Ciſtertienſis, Herhipo⸗
lenſis

—

Verſchiedener Erz⸗und Biſchoͤfe Ablaßbrief für das Klo⸗

—

ſenſis d
peniten
Triptis
in telto
gulotun
Nicola
Linis,
in die
Votiua
naſterii
non u
quocun

fſeſſori

ididem
Nosde
4polſto
nas de
ceſter
Kimonit
Datum
exto,
rüip⸗

Grgf
den

N

0 6
Ins ele

iuribus.
in ins et
te trans.
ecceſte
tis tinlo
perpe.
tti ac C.
ne Anno

ls Klo⸗

ruenerint
piſcopas,

yphanus,
nus Auel⸗
Aſtenſis,
rdus V-
2 Apolo⸗
uri, pront

pontet n05

ac eterno⸗
uctutel⸗
fduciam-
metet, &t
jetet vitann
je Vrginis
Herbipo⸗
lenſs

Codex Diplomaticvs. 101

lenſis dioceſis, congruis honoribus frequentetur, omnibus uere
penitentibus et confeſſis, qui ad ipſum Monaſterium in feſtis ſub-
Icriptis, videlicet in ſingulis feſtiuitatibus glorioſe virginis Marie,
in feſto beati Michaelis Archangeli, Beati Johannis Baptiſte, ſin-
gulorum Apoſtolorum, omnium ſanctorum, beatorum Martini et
Nicolai pontificum, beate Marie Magdalene, beate Katherine vir-
ginis, et per octauas feſtorum omnium predictorum, nec non et
in die Paraſceues cauſa deuotionis acceſſerint, vel quouis tempore
votiua peregrinatione viſitauerint;, ſiue ad ſtructuram predicti Mo-
naſterii inchoatam opere ſumptuoſo , cum proprie ſibi facultates
non ſuppetant, manus adiutrices porrexerint aut per ſpolia ſeu
quocunq; modo ſibi res iniuſte vſurpatas . . . ſi uero ſuo poſ-
ſeſſori nequeant coaptari, ad préfatum opus ſiue aliqua ornamenta

ibidem neceſſaria in remiſſionem ſuorum contulerint peccatorum,

Nos de Dei omnipotentis miſericordia et beatorum Petri et Pauli
apoſtolorum eius auctoritate confidentes ſinguli ſingulas Quadrage-
nas de iniunctis eis penitentiis, dum modo loci dioceſani voluntas
acceſſerit, miſericorditer in Domino relaxamus. In cuius rei Te=.

ſtimonium huic preſenti pagine Sigilla noſtra duximus apponenda,

Datum Rome Anno Domini Milletimo Ducenteſimo Octuageſimo

Sexto, viceſima ſexta die menſis Martii, Pontificatus Domini Ho-

Graf Gottfrieds von Hohenlohe Bekaͤnntnus uͤber eine
dem Kloſter Seligenthal geſchehene Eignung einiger ihme
kleehenbar geweſenen Guͤter zu Eberſtatt. A. 1287.

os Gotfridus de Hobenloch. Vniuerſis preſentia inſpecturis volu-

mus eſſe notum, quod bona er poſſeſſiones in Eberſtat, que filiis

N 3 Ottonis

Ottonis militis de Heinſtat quondam felicis memorie attinebant,
videlicet Hermanno, Heroldo et Ottoni; et que et quas Dne Gute
venerabili Abbatiſſe de Seligental iuſte et rationabiliter ac eidem
Eccleſie vendiderunt, a nobis feudali titulo poſſefla, proprieta-
mus, et proprietatis iure ipſam dicta bona volumus poſſidere. In

cuius rei euidenciam cerciorem preſens ſcriptum Sigilli noſtri mu-

nimine roboramus. Datum et actum Meckenmul Anno LDomini
MCCI.XXXVII. in die 6te Margarete virginis. D

Einer Kloſterfrau zu Gnadenthal Donationsbrief uͤber
die Helfte eines Hauſes. A. eod.
N

otum ſit uniuerſis preſentem litteram inſpecturis, tam moder-
nis quam poſteris, quod ego Soror Dilia in Hallis dimidiam par-
tem domus apud dominam dictam Hurcibergerin ſitam, que iure
Proprietatis michi adtinet, Religiofis dominabus Abbatiſſe.et Con-
ientui in Gnadental pro remedio anime mee et parentum meorum
cohtuli iure vere proprietatis poſſidendam. Predicte vero Domine
eandem domum pro duobus pullis in feſto beati Michahelis dandis
Ad tempus vite mee ex gratia locauerunt. Prelibate etiam Domine
in feſto beati Michaelis nunc venturo et ſingulis annis eodem ter-
minô duo talenta Hallenſium michi ad tempus vite mee dare tenen-

„

tur . . . Ppoſt mortem vero meam predicti redditus et pre-

dicta domus ad predictum Conuentum libere reuertentur. Adie-
tum eſt etiam’, ut, fi neceffitas paupertatis vel infirmitatis me
compulerit, predictos redditus et predictam domum vendendi li-
beram habeo poteſtatem. Huius rei teſtes ſunt Otto ſacerdos.
Heinricus miles dictus Vnmuſſe. Ruggerus dictus Sulmeiſter. Vol-
marus. Waltherus diétus Egino. Heinricus de Elvvangin. Lcan⸗
radus

—
tadle e
teſtinno

adi C0

Titamn.
Februat

Gref
A

Hai
mus yn
COrat
enodi
noſtro
nobiun
Per qui
tum in

Kalendh,

Esf

N

054

noſtre
tOru N
in de

—
inebant,
Dne Cute

c eidem

toplieta-
ere, In
oltri mu⸗
Domini

ief iber

m mocer⸗
dian par⸗

ue ie
ſeet Con-
n eotuin

0 Domine
elis dinds
n Domine

odemn tei-

lure tenen

tus et te .

Ur. Aaie-

mititiss utre

enden li⸗

0 erdoö.
US

Februarii.

Kalend, Maii.

Codex Diplomaticvs. 103

radus de Nordilingen. Conradus de Tieffenbronne. In cuius rei
teſtimonium preſentem ipfis dedi litteram Sigillo domini Con-
radi Commendat. domus Sancéti Johannis Hoſpitalis in Hallis robo-
ratam. Datum Anno Domini M CCLXXXVII quinto Kalend.

èä
Graf Heinrichs von Eberſtein Bewilligung einer durch

Albrecht Wilden / ſeinen Diener/ geſchehenen Schenkung

an das Kl. Gnadenthal. A. eod.

Heirricus comes de Eberſtein tenore preſentium conſtare volu-
mus vniuerſis, quod Albertus dictus Wilde, miniſterialis noſter,
coram nobis conſtitutus bona et hereditates, que in villa H. habuit
cenobio dominarum in Gnadental tradidit ſimpliciter et donauit,
noſtro conſenſu er beneplacito accedente, Volentes „ dictum ce-
nobium in Gnadental bonis predictis liberaliter congaudere. Su-
Per quibus noſtro Sigillo preſens littera eſt munita. Actum et da-
tum in caſtro Crutheim Anno Domini M CC LXXX. VII Sext⅓

LXXXVI.

Graf Gottfrieds von Hohenlohe Stiftung eines Jahrs⸗

tags im Kloſter Seligenthal fuͤr ſich und ſeine verſtorbene
Gemahlin. A. 1288.

N os Gotfridus Nobilis de mohenloch Vniuerſis preſencia inſpecturis
volumus eſſe notum, quod pro remedio anime noſtre, et Vxoris
noſtre legitime quondam Elgzabet pie memorie, omniumque pue-
rorum noſtrorum in noſtro dominio ſucceſſorum, Monaſterio
. in Scligintal --— VIII, iugera vincarum in Ruchsheim de volun

*

Lase

104 QCogex Diplomaticvs.

tate heredum noſtrorum dedimus, et in his ſcriptis tradimus et
donamus, cum omni iure libere ac quiete proprietatis titulo poſſi-
denda. Tali condicione adiecta, quod predicte Legitime noſtre
anniverſarius in craſtino purif. beate Virginis annis ſingulis in divi-
norum officiis celebretur; et ipſo die, vniuerſitati congregacioni
ac Conventui conſolacionis victus largiter miniſtretur. Duasque
carratas vini omni Quadrageſima in perpetuum ſuccedente de pre-
dictis vineis dari fecimus ipſi Conventui in refectionem conſolacio-
nis; quod tamen propter hoc principalis ipſorum prebenda nulla-
tenus minuatur Petentes, ut in divinis officiis, vigiliis, oracioni-
bus et ieiuniis, noſtri noſtrorumque ſucceſſorum memoria habea-
tur. Adicimus eciam, quod quelibet Abbatiſſa, nunc vel ex tune
electa, per ſuum ſuperiorem ullatenus admittatur, niſi una cum
Conventu ſuo . . de premiſſa ordinacione ſervanda religione
iuramenti faciat plenam fidem; alioquin ſuper dictis vineis nobis
noſtrisque ſucceſſoribus competit actio repetendi. Ad robur autem
et confemmacionem dicte donacionis noſtre, ſigillorum, videlicet
Dni Wintheri venerabilis Abbatis, nec non Conventus in Brunne-
bach, et noſtri ſigilli munimine ſcripta preſencia roboramus. Da-

tum et actum in Frachinberg in die Aſcenſionis Domini. Anno eius-

dem incarnacionis MCCLXXXVYII,
LXXXVIII.

Der Abtiſſin und Konvents zu Gnadenthal Kaufbrief fuͤr

Richza Taubin und ihren Sohn zu Hall. A. cod. —

Qimnibus in Chriſto fidelibus, ad quos preſentes littere peruene-

rint, Peoriſſa Abbatiſſa totusque Conuentus Monaſterii ſeu clauſtri
in valle gtatie orationes in Chriſto cum notitia ſubſcriptorum. Ne
veritas occultetur, notum facimus uniuerſis et ſingulis tam preſen-
tibus

lhanc .
(Konlugis
inbelgen

—
tibis q
Richze 6
bonorun
habuit e
lenlium
guoc i
Aunbo i
iſtorum
eodenn i
pedimen
Ut, cuim
ſtrum lib
l ſper
Pteſens
er ſiilt
nofhina
Conradi

rolkis,
( die p

u

—
dimuset
lo poll
e noltre
in divi-
egacioni
Duasque
ege pre⸗
nlohcio⸗
da nullx-
oracioni⸗

a Nbea-

elex tune
Una cum
religione

neis nObis

burautemn
Videlicet
n Brunne⸗
s, Da⸗
uno eils⸗⸗

ciea die poſt feſtum beati Egidii.

rie für

od. 7

Olauſtri
len ⸗

beona ſua in Eberſtat, que ſolvunt ſingulis annis duas libras hall.
ibus H

runn.
un prelen-

. .
——

Codex Diplomaticvs. 105

tibus quam futuris preſentium inſpectoribus, quod Domine dicte
Richze et filio ſuo Heinrico dicto Tavvbe de Hallis medietatem

bonorum domine Rylindis dicte Seidenſchvventzin, que quondam

habuit et pofſidebat in villa G. vendimus ei pro XXVI. libris Hal-
lenſium preter quedam ligna pertinentia ad predicta bona, ita
quod ipfi medietatem predictorum bonorum, quam diu vixerint,

ambo ipſam poſſideant et fructus ſeu cenſus inde recipiant, et vno

iſtorum viam uniuerſe carnis ingreſſo alter, qui remanebit ex eis,
eodem iure, ut ambo prefata habuerunt bona, ipſa ſine aliquo im-
pedimento pro diebus vite ſue poſſidebit. Hoc tamen adiecto,
ut, cum ambo de hac vita deceſſerint, bona ipſa ad clauſtrum no-
ſtrum libere ſine aliqua contradictione reuertantur. Vt autem nul-
la ſuper hiis bonis procedente tempore controuerſia poſſet oriri,
preſens ſcriptum teſtium annotatorum, qui huic facto interfuerunt
et ſigilli noſtri impreſſione fecimus communiri. Hec autem ſunt
nomina Teſtium Frater Conradus Schultetus de Geilenkirchen.
Conradus de Tieffenbrunnen. Hermannus dictus Schvvartze. Ty-
rolffus. Datum et Actum Anno domini M CC LXXXVIII, Ter-

I.

ILIXXXINX.

Graf Ruprechts von Duͤrne Bekaͤnntnus uͤber einen an

„

A. eod.

das Kloſter Seligenthal geſchehenen Guͤterverkauf.

N Rupertus de Durne Notum fieri cupimus uniuerſis et ſingu-
lis hanc paginam inſpecturis, quod accedente conſenſu Methildis

coniugis noſtre, ac voluntate filii noſtri Ruperti, ſancte Moniales

in Celgental emerunt apud Heinricum dictum Falshart de Bucheim,

. 11¹

4

106 Cogex Diplomaticvs.

in meram et in veram proprietatem libere et quiete perpetuo poſ-
ſidenda. Et ut hec venditio ſive emptio robur obtineat firmitatis,

reſentes Litteras fecimus conſcribi, et donavimus prefatis monia-
ibus . . in teſtimonium, ſigillo noſtro diligentifſime ſigillatas,
Teſtium nomina ſunt ſubſcripta, Ebervvinus Paſtor coclene in
Burcheim. Heinricus de Amerbach Vicarius ibidem. Rudolfus
de Heinſtat, et Cunradus dictus Zorlin, fratres, Cunradus de
Syndringen, et Eberhardus dy Kanz Scultetus in Burcheim; et
alii quam plures fide digni et honeſti, ad hoc vocati et rogati.
Datum et actum apud Fortinberc. Anno Domini MCCLXXXVIII,
in die Sce Cecilie Virginis.

XC.

Urkunde uͤber einen zwiſchen dem Kloſter Gnadenthal

und denen von Wigenheim geſtifteten guͤtlichen Vergleich.

In nomine Domini Amen. Notum fit vniuerſis preſens ſcriptum
viſuris, quod, cum Soror Peeriſa, Abbatiſſa, et Conuentus San-
ctimonialium in Gnadental, Ordinis Cyſtertienſis, Mergardim vi-

duam, Reinhardum, Wolffelinum, Heinricum, Gotfridum, Eli-

zabet, Katherinam, pueros ipfius Vidue, dictos de Wigenheim,
coram . . Decano de Futevvangen, Judice a ſede Apoſtolica
delegato, traxiſſent in cauſam pro quadam Curia, que vulgariter
Vorwerck dicitur, ſita in villa B. cum ſuis attinentiis, et huiuſmodi

queſtione per aliquod tempus durante tandem per modum amica-

Pilis compoſitionis, mediantibus fratre Johanne, Ordinis Minorum
fratrum, domus Herbipolenſis, fratre Crafftone de domo Theut.

aliiſque diſcretis viris, deciſa extiterit in hune modum, quod pre-

dicta Matrona, pueri ſui, et omnes ipſorum heredes dare et ſol-
uere

illa

—
nere d
rei ſolu
phingen

Aita ma

VerO 4
tunt ip
ſuis att
dain ſi
cepone
cunque
tionis 4
Cunue
terre c⸗
Conuen
Tunt o
et ipl
nonici

ipſnrun

Kolalti

dicti et
Darumn
Ciin J

Des

I Nom
Cioli a

—

o pol.
rmmitatis,
monia-⸗
igillats,
⸗ in
Rudolkus
radus de
ein; et
t ropati.
WVII,

ddethet
glech.

ſoriptum

aros San-
ardin U-.

tum, Hli.

enheim,

poltolici 4

Vnlgariter

Puiulmod,

Un Aunica-

Minorum
n0 Theut.
god hre⸗
ne er ol.

ee

cam Judica.

—

QCogdex Diplomaticvs. 107

uere debent predictis Abbatiſſe et Conuentui . . . Predicti

rei ſoluunt etiam Heinrico, Reinhardo et Johanni dictis de Bop-
phingen . . . ltem pro omnibus neglectis ſiue ſubtracétis pre-

fata matrona et pueri ſui dare et ſoluere debent . . . Hhedem

vero Abbatiſſa et conuentus ex reſignatione predictorum contule-
runt ipſis predictam Curiam et ipſorum heredibus cum omnibus

ſuis attinentiis, queſitis et inquirendis, iure hereditario poſſiden-

dam ſub pactis et conditionibus preexpreſſis, promittentes ipſis

deponere et remouere per iuſtitiam omne impedimentum, quod-

cunque ſuſtinuerint in ipſa Curia ex parte heredum felicis recorda-
tionis dicti Manegoldi Comitis de Wilperg, et aliorum quorum-
cunque, et facere Warandiam, que de bonis hereditariis, iuxta
terre conſuetudinem fieri conſueuit. Sepe dicta etiam Abbariſſa et

Conuentus huic actioni in totum ceſſerunt, ct expreſſe renunciaue-

runt omnibus actionibus ſibi competentibus contra predictos reos
et ipſorum heredes pro actione ſupradicta et omni Juris auxilio ca-

nonici uel ciuilis., In quorum omnium et ſingulorum teſtimonium

Sigilla videlicet domini Walkúni Abbatis de Schonental, ißitatoris
ipſarum, in euidentiam ſui conſenſus, Domini Al. de Levvenſtein,

Scolaſtici et Archid. Herbipolenſis, Domini . . Decani ſupra-
dicscti et . . Abbatiſſe de Gnadental preſentibus ſunt appenſa.

Datum Anno Domini M“ CCLXXXIX. feria ſecunda poſt domini-

Des Abts zu Schoͤnthal Bekaͤnntnus von dem durch

Erz⸗ und Biſchoͤfe dem Kloſter Gnadenthal ertheilten
In nomine Domini Amen. Nos frater Walchunus Abbas de ſpe-
cioſa valle, Ciſtercienſis ordinis, Herbipolenſis dioceſis, notum
2 fieri

108 Cogdex Diplomaticvs.

fieri cupimus uniuerfs Chriſti fidelibus preſentem litteram inſpectu-
ris, quod Venerabiles et in Chriſto dilecte filie, Abbatiſſa ſcilicet
et Conuentus de Gnadental, indulgentiam obtinuerunt et habent
a ſubſcriptis epiſcopis a ſingulis ſingulas quadragenas, videlicet a

Dômino Marco Turrentino Archiepiſcopo. Domino Blaſio Fun-
danenſis. Romano Crohenſis, Domino Romano Alymphanenſis.

Perrono Larinenſis. Domino Petro Draganarienſis. Waldebruno
auellenſis. Domino Leone Chalonenſis. Oberto Oſtenſis. Do-
mino Johanne Strogolenſis. Domino Raymundo Marſilienſis. Bern-
hardo Viſentinenſis eccleſiarum epiſcopis., Item a Domino Johanne

Lechouienſi. Domino H. ITridentino. Domino Alberto de Inſula.
Domino Brixinenſi. Domino Nicelerio Budicenſi. Do-

mino Heinrico Archyepiſcopo Moguntino. XL. dies criminalium
et centum venialium relaxarunt omnibus vere contritis et confeſſis,
qui ad opus ſui clauſtri ſibi manum porrexerint adiutricem. Et quia
littere omnes continentes indulgentias prelibatas per terras non poſ-

ſunt commode deportari, eo quod poſſent frangi ſigilla earundem

litterarum vel ſubtrahi quouis modo Nos videntes et legentes
earundem indulgentiarum litteras principales ipſis dominabus de
Gnadental de eiſdem indulgentiis omnibus datis ſurs benefactori-
bus in ſtructura operis ſui clauſtri „teſtimonium clarum tenore pre-
ſentium perhibemus, teſtificantes nichilominus litteras per preſen-

tes, quod conuerſus lator preſentium eſt profeſſus in Gnadental et
verus ipſius Monaſterii nuncius miſſus ab Abbatiſſa er onuentu ibi-

dem propter colligendam ipſis elemoſinam ordinate. In cuius rei
teſtimonium eidem Conuerſo preſentem litteram dedimus Sigillo-
rum noſtro et Domine Abbatiſſe de Gnadental ſepe dicti Monaſterii

munimine roboratam. Datum apud Gnadental Anno Domini

Me CCLXXXIX. in vigilia ſancti Laurentii Martiris.

XCII.

4
..

Ltich
U

mule in
uris no
tenpor
atgutne
ſeniepr
ciam pe
Gimus

in GCh

eadem
ui do⸗
ſub obt
larqu
Ge Sei⸗
1l keſtn
lecime
l eype
loogtin
Kideluk

pedita

lnſuper
.,.
dum me
rum relt

Lilis er

Codex Diplomaticvs. 109

haben Etlicher des Geſchlechts von Meckmuͤhl Gewehrſchaft
ddiceta uͤber einen dem Kloſter Gnadenthal verkauften Zehenden.
1lio Puan- . U A. cod.
ldebruno + os Poppo, Marquardus, et Erlevvinus fratres dicti de Meck-
16. Do- mule una cum matre noſtra Frideruna cunctis ſeriem preſentium vi-
is ben. furis noticiam ſubſcriptorum. Cum neceſſe ſit ea, que aguntur in
ſohunne rempore, ne ſimul labantur lapſu temporis, ut probabili teſtium
Gelnia. argumento et ſcripture memoria perhennentur, dignum duximus
. Do. ferie preſentium proteſtari, quod unanimi conſenſu mediante ter-
mimliun ciam partem decime in . . nos contingenten. ven-
coNfels dimus . . Honorabilibus Domine Abbatiſſe et Conuentui
Etquua in Gnadental perpetuo poſſidendam. Cum igitur infeudati ſimus
8nonpol- eadem decima per Nobilem Virum Dominum Gottonem de Hoenloch,
enkundein ui dominium infeudandi titulo poſſiſet. aſtrinximus Nos
t legenes ſub obſeruantia iuramenti preſtiti, fideiuſſoribus inſuper, videlicet
jinabus de Marqurdo de Steinſuelt, Heinrico de Rappach et dicto Strutelin
neldoa· de Steinſuelt, una nobiſcum ſub datione fidei obligatis, ut uſque
enoee. ad feſtum Paſche nunc inſtans . . proprietatem iam dicte
erprelen. decime Honorabilibus Domine Abbatiſſe et Conuentui in Gnaden-
dentil et tal expedite nanciſcamur abſque ipſarum laboribus et expenſis. A-
uemii. lioquin ex tunc octo diebus elapfis opidum Oringeu ſub conſueto
n cnins ei fideiuſſionis obſtagio intrabimus non exituri, quousque per nos ex-
Selo. pedita fucrit, ur prchabitum eſt, proprietas decime memorate.
Mloniſteri Inſuper ad habundantem vvarandie cautionem poſſeſſorie dedimus
o Donini . . . Pxpedita vero per nos proprietate decime prefate ſecun-

dum modum et ſeriem pretaxatam fiet per conſequens nobis bono-
rum reſtitutio. Nos vero ex tunc per annum et dies, ut terre vul-
garis exigit conſuetudo, cum obligatione fideiuſſorum iam preha-

03 bita

1II10 Cogcex Diplomaticvs.

bita prememoratis Domine Abbatiſſe et Counuentui de qualibet eui-
ctione preſtabimus vvarandiam. Si vero aliquis fideiuſſorum mor-
talitatis medio tempore tributum perſoluerit, ſubſtituemus alium
equiualentem rebus et honore. Vt autem factum hoc nulli cedat
in dubium, ſed perpetuam capiat roboris firmitatem preſentem pa-
ginam ſuper hoc confectam munimine Sigilli Domini kezonis, Decani

Eccleſie Oringswenſis, fecimus roborari. Huius facti teſtes ſunt pre-

dictus Dominus R. Decanus, Wäaltberus Aduoc. Sifridus de Zindebach,
Hermannus Reſtor ſcholarium, Canonici Kccleſie Oringawe, Raueno de
Nevvenſtein Aduocatus ſenior de Waldenbergk, Heroldus de Oren,
milites, Heinricus Aduocatus dictus Gotiar, Ludevvicus Schulte-
tus in Oringavv, Wolfframus Schultetus ſenior, Hugo ſartor, et
alii quam plures fide digni. Acta ſunt hec in Oringevv Anno in-
carnationis Domini M CC LXXXIX. XIII. Kal. Decembris, In⸗
dictione II. Ciclo ſolari X. Ciclo lunari XVII.

Graf Ruprechts von Duͤrne Conſensbrief uͤber einen
an das Kloſter G. verkauften dritten Theil eines .
Zehenden. A. 1290.

In nomine Domini Amen. Antiquorum decreuit prouiſio, nec
modernorum diſplicet ingenio, res rite geſtas in occurſum futuri
ſcandali vel calumpnie litterali expreſſione memorie tenacius com-
mendare. Huius igitur contemplationis gratia Nos Rupertus No-
bilis de Durne norum eſſe volumus in perperuum preſentium litte-

rarum inſpectoribus, quod Boppo et Marquardus, Erlvvini quon-

dam militis de Meckemulen filu, terciam partem decime . . .
uam a nobis tenebant titulo feodali, de conſenſu noſtro pleno et
Mechildis dilecte coniugis noſtre, ac filii noſtri Ruperti, dileétis

.

—
in Chri
Vendie
dam,
tes. I.
ſterium
in prech
videbar
ſimplic
Actioni
Romani
vel perl
tio et
inftingi
Noribus
Minet
gerlis n
dringen
mannus
ter Diet
Domuni

Desd
Ueten

nom
Inckime

—
lbbeteui-
ummor-
lus Alium
lli cedat
em pe-
it, Decani
ſunt pre.
Tindebacb,
Aueno de
de Oren,
Scholte⸗
artor, et
Anno in-
Nts, lo⸗

er eiten
nes.

0 . ſee

um futnti
Acins con.
ertis No-

tium lie-

vini quon-
“MM
to pleno et
I

Codex Diplomatics. III

in Chriſto Sanctimonialibus Abbatiſſe er Conuentui in G .
vendiderunt in meram et liberam proprietatem perpetuo poſſiden-
dam, Ratam et gratam dictam venditionem preſentibus profiten-

tes. Tranſtferimus igitur in dictas Sanctimoniales et eorum mona-
ſterium omne ius et dominium, quod nobis et noſtris Heredibus
in predicta decima et eius attinentiis competebat, vel competere

videbatur, renunciantes pro nobis et noſtris heredibus uniuerſis
ſimpliciter et preciſe omni iuris auxilio, Canonici vel Ciuilis,
actioni doli, omnique priuilegio, reſcripto à ſede apoſtolica vel a
Romanis principibus impetrato, vel etiam impetrando, actioni rei
vel perſone coherenti, omnique rei et legi, per quam hec vendi-
tio et noſtri conſenſus ſiue voluntatis adhibitio impediri valeat,

infringi vel etiam irritari. In cuius rei memoriam habendam tem-

poribus ſecuturis preſentem litteram dedimus noſtri Sigilli muni-
mine roboratam. Teſtes huius rei ſunt Ebervvinus plebanus, Bern-

gerus miles de Berlichingen, Conradus Aduocatus dictus de Sin-

dringen, C. dictus Wirt, Sitridus Gozolt, G. Carpentarius et Her-

mannus filius ſuus, Frater H. de Hartheim, Frater Gerlacus, Pra-
ter Diethricus, et alii plures fide digni et honeſti. Datum Anno

Domini Me CCLXXXX(die) Felicis epiſcopi et martiris.
Des Dechants zu Feuchtwang, als vom Papſt verord⸗
neten Richters / Urtheil in einer Streitſache zwiſchen dem Kl.

Gnadenthal und einigen des Geſchlechts von
Boopfingen. A, eod.

TIn nomine Domini Amen, Cum inter Abbatiſſam et Conuentum

Sanctimonialium de Gnadental ex una, et Heinricum nec non Bern-
hardum fratres dictos de Bopfingen, ciues Herbipolenſes, ex parte
altera,

.

—

II2 Codex Diplomaticvs.

altera; queſtio verteret coram nobis gifrido, Decano eccleſie

Feuchtvvangenſis, Judice ſedis apoſtolice delegato: Dicebant ſiqui-
dem Abbatiſſa et Conuentus, quod iidem fratres . . maldra
ſiliginis pluribus annis receperint contra iuſtitiam ex eo, quod ea-

dem maldra pertinerent ad ipſas et earum Monaſterium, que da-

bantur de (uria ſita in Bl. que ſimiliter ad earum pertinet Monaſte-
rium. Dicti autem fratres dicebant, penſionem dictorum maldro-
rum ad eos pertinere eo, quod patri eorum ſucceſſiſſent in eadem.
Lite itaque coram nobis legitime conteſtata, atteſtationibus rece-
ptis, allegationibus et rationibus diligenter inueſtigatis et intelle-
Gis, conſideratisque hiis, que informare potuerunt animum no-
ſtrum, cum iam concluſum eſlet in cauſa, cupientes via regia pro-
cedere, partibus aſſignauimus terminum peremptorium ad audien-
dam ſententiam diffinituum, videlicet feriam ſextam ante domini-

cam Inuocauit. Quo veniente et conmtinuato uſque in ſequentem

diem Sabbathi, et procuratore dictarum Abbatiſſe et Conuentus
comparentę, videlicet fratre Dietrico, procurator predictorum
fratrum abſens erat, videlicet Conradus de Versbach. Cumque

pro tune predictarum Dominarum inſtantia peteret ſententiam,

nosque ſufſicienter inueniſſemus et intentionem carundem Domina-
rum fere probatam et ex hiis, que premiſſa ſunt, motu animi no-

ſtri plenius inkormato, Nos penſônem prefatam . . . cum

ipſa curia et . . . maldris a ſupra dictis fratribus perceptis
Monaſterio in Gnadental per noſtram diffinitiuam ſententiam adiu-
dicamus, ipſis fratribus ſuper iiſdem bonis perpetuum ſilentium im-
ponentes, Ipſos etiam Abbatiſſe et Conuentui prelibatis in expen-
is in lite factis condempnantes in nomine Patris et Filii et Spiritus

ſancti Amen. Expenſarum itaque declarationem et taxationem no-

bis ad tempus aliud reſeruamus. Lata eſt hec ſententia in clauſtro
Feuchtvvangen Anno Domini Me CCXC, termino prelibato, pre-
ſentibus Domino Heinrici Miniſtto, ⸗ Hermanno. Conra-
5 do

W☛

do Drul
Honere
et lüi

Der
Vaters

Ne

Weinſpe
Pubkice
rado d
in Wekt
Clim om
fehcli lib

fus HI.

Cillimun
ln die ſu

Grafen

Siift

onn
bi dllce

—

eccleſſte

intſigu⸗

guoder-

aldta⸗

ne da.

Mlonate-
maldro-
n eadem,
bus kece⸗
tintelle⸗
munm no⸗
egie pro⸗
andien⸗

e dothini-

equentenn

onuentus

edictorhin
Cumnque

gtentitmn .
Domminga-

AWen no-

, (uin.
percepis

Citn adiu-

entiun im-

in expen-
plritus
et Spittt

toneinO.
in claultro
bato, Dr..
0. COul .
4

Codex Diplomaticvs. 113

do Brulone, Canonicis eccleſie Feuchtvvangenſis, Friderico dicto
Honerer, VIrico dicto Scheckenbach, Ciuibus in Feuchtvvangen,
et aliis quam pluribus fide dignis.

XCV.

Der Freyherrn von Weinſperg, Conrads und Conrads,
Vaters und Sohns / Kaufbrief gegen Heinrich von Tullaw ꝛc.
zu Hall uͤber ihre Guͤter zu Weſtheim und Rieden.

A. eod.

N. Conradus et Conradus, Senior et Juuenis, Nobiles de
Weinſpergk ac heredes noſtri recognoſcimus et preſenti ſcripto
publice profitemur, Nos vendidiſſe Heinrico de Tullavv et Con-
rado filio . . de Hallis ac heredibus eorundem bona noſtra ſita
in Weſthen et in Rieden, queſita et inqueſita, culta et inculta,
cum omni iure, quod in eiſdem bonis habere dinoſcimur, nomine
feòdi libere et perpetuo poſſidenda. In cuius rei euidentiam pre-
fatis H. et C. ac heredibus ipſorum dedimus hanc literam noſtri Si-
gilli munimine roboratam. Datum Anno Domini M CCoLXXXXNO
In die ſancti Egidii Abbatis.

XCVI.

Grafens Thomaͤ von Ryneck Bekaͤnntnus, daß er vom
Stift Fulda diejenige Stuͤcke / welche zuvor einige von Ho⸗
henlohe gehabt / zu Lehen empfangen.

A. cod.

N. Thomas Dei gratia Comes de R&)necke tenore preſentium literarum
publice profitemur, quod Venerabilis Dominus noſter Heinricus
Abbas

TI4 Codex Diplomaticvs.

— —

Abbas Fuldenfis Eccleſie bona, ſi qua ſibi et Eccleſie ſue iam dicte

ex morte Nobilium Canradi videlicet, et Gotfridi, Patris ſui, nati
Nobilis Vir? quondam Cunradi de Hobenlob, de Jure vacant, nobis
contulit tenenda et poſſidenda iuſto Titulo feodali, dantes predicto
Domino noſtro Abbati et Eccleſie ſue ſupra dicte preſentem literam
in Teſtimonium ſuper eo. Anno Domini MCCXC, ſexto Idus

Decembris.
XCVII.

Des Pfarrers zu Steinsfeld Bekaͤnntnus wegen eines

mit dem Kloſter Gnabenthal errichteten Vergleichs.
12911.

Vniuerſ¹i ſeriem preſentium inſpecturis Ego Wernberus plebanus in
Ssteinſfelt notum facio preſentibus et proteſtor, quod in cauſa, que
inter Honorabilem Dominam Abbatiſſam et Conuentum in Gnaden-
tal ex parte vna vertebatur, et me ex altera, ſuper decimis Noua-
lium amicabilis infra ſcripta compoſitio interuenit, quod videlicet
pro dampnis et expenſis in lite factis occaſione huiuſmodi cauſe di-
cti Abbatiſſa et Conuentus quattuor libras Hallenſium infra XIIII.
dies michi perſoluant; inſaper ſiliginem et auènam hoc anno de
decimis noualium per Fratrem Heinricum de Steinſfelt collectas ſum
integre percepturus, Per reſiduum vero tempus vite mee &c. Vt
autem factum hoc ſortiatur roboris firmitatem preſentem paginam

ſuper hoc confectam Sigillis Honorabilium Virorum Domini Craff-
P 9

tonis in Heilbrunnen; Commendatoris, et Reſanis, Decani in Orin-
Gr , procuraui muniri. Teſtes huius compofitionis ſunt predicti

ominus Commendator et R. Decanus in Oringawe, Marquardus pleba-

uks ibidem, Sifridus de Zivdebach, et magiſter Hermannus, predide eccleſie

canonici, et alii fide digni. Acta ſunt hec Anno Domini M CCo.

LXXXXI. in diuiſione Apoſtolorum,

XCVIII,.

=
—
2— 2

—
=—
=☛

0⁵9
Cnadent
Mencdato
Unumn ke
dictus N
Cenant
Peiaend
Unam I
bunt.
talis lo
et Comu
linque
Tu una
bit dictis
brim I
Gomumn
Niallbus:
ſium.
Unam l
4potoli
uoc pe⸗
Plin ſine

mu ſin
unh ſino

—
n dicte
1, nati

. nobis

redict
literam
10 Idus

eines
,

hebanus in
ula, que

Guaden-

§ Noua⸗

Videlicet

caule di-
1a WII..
Auno de
ctas ſucn

Sc. N.
Peginam
ini Cnk.
i i0ir.
r predidi
grLus let.

ige ecerliſe

CC.
CVI.

Codex Diplomaticvs. ITS

XCVIII.

Der Abtiſſin und Konvents zu Gnadenthal eines dann
der Johanniter Commende zu Halle andern Theils Urkunde
uͤber gewiſſe unter ihnen verglichene Puncten.
N

A. cod.
Nos bPetriſa Abbatiſſa, totusque Conuentus Sanétimonialium in
Gnadental recognoſcimus tenore preſentium litterarum, quod Com-
mendatori et fratribus Domus Hoſpitalis in Hallis aſfignauimus
unum feodum ſitum in H. apud W. quod ſeodum colit Waltherus
dictus Nietman . . Iltem anniuerſarium Friſemanni de- Ba-
Ckenant quondam ciuis de Hallis in vigilia ſancti Barnabe apoſtoli
peragemus, in quo anniuerſario Fratres de Hoſpitali predicti nobis
unam libram Hallenſium et V. ſolidos de dicta peccunia aſſigna-
bunt . . . . Preterea nos Commendator et fratres de Holpi-
talis domo predicti recognoſcimus per preſentes, quod Abbatiſſe
et Conuentui de Gnadental e conuerſo aſſignauimus duas libras et
quinque ſolidos Hallenſ. ſuper domibus ſitis in ciuitate Hallis, qua-
rum unam inhabitat Bertoldus raſor, dictus Norelle, de qua da-
bit dictis Sanétimonialibus ſingulis annis in feſto Penthecoſtes unam
libram Hallenſium et in feſto beati Martini unam libram. Aliam
domum inhabitat Woluelinus piſtor, de qua dabit dictis Sanétimo-
nialibus ſingulis annis in feſto Penthecoſtes quinque ſolidos Hallen-
ſium. Item recognoſcimus, quod dictis Sanétimonialibus dabimus
unam libram et quinque ſolidos Hallenſium in vigilia beati Barnabe
apoſtoli ſingulis annis ad ſeruitium de cenſibus fitis in H. pro eo,

quod peragere tenentur Anniuerſarium Frizemanni prenotati in vi-

gilia ſancti Barnabe apoſtoli. Item recognoſcimus, quod dabi-
mus ſingulis annis de dictis cenſibus Domine Otilie ſorori Fritze-

—

manni predicti, in clauſtro prefato commoranti, in die beati Mar-

P 2z tini;

116 Codex Diplomaticvs.

tini, quoad vixerit;, unam libram Hallenſium, et poſtquam dicta
Otilia deceſſerit, dicta libra Hallenſium ſingulis annis aſſignabitur
perpetuo Sanctimonialibus prenotatis. Item recognoſcimus, quod
ſi nos negligentes exſtiterimus in danda pecunia in terminis, ut pre-
ſcriptum eſt, predicte ſanctimoniales habebunt reſpectum in feo-
dum in H. ſepe dictum, quoaduſque ipſis ſatisfactum fuerit a nobis
de peccunia memorata. Teſtes humus ordinationis ſunt Frater Hein-
ricus de Mintzenberg, Frater Conradus Paganus, Frater Burckhar-
dus de Hallis, et Frater Heinricus de Scheffavv, Wernherus de
Greillheim, Conradus dictus Letenher et Conradus Monetarius di-
GQus Triller, Ciues de Hallis, et quam plures alii fide digni. Et
ut predicta firma et irrefragabiliter obferuentur, . Sigillo Domini
Abbatis monaſterii in Schontal, Ciſtercienſis ordinis, et noſtrorum,
videlicet Abbatiſſe in Gnademal et domus Hoſpitalis, Sigillorum
munimine preſentem literam fecimus roborari. Datum Anno Do-
mini MA CCoLXXXXI, Quinto decimo Kalend. Menſis Auguſti.

Schenk Friedrichs von Limpurg Beſtaͤttigung eines an

das Kloſter Gnadenthal geſchehenen Verkaufs.

A. 1252

Qia geſta labi ſolent aQ memoria hominum, que non fuerint lit-

terarum aut teſtium robore communitra. Hinc eſt, quod nos Fri-

dericus Imperialis aule pincerna de Lymburgk recognoſcimus et

preſentibus publice profitemur, quod bona in Mangolteſclingen
ſita, que Gotfridus Scultetus in Tortzbach vendidit monaſterio in

Gnadental, quod huiuſmodi venditio a nobis et Vlrico fratre no-

ſtro, nec non . „ ceteris heredibus noſtris grata et rata inuio-
labiliter obſeruetur. In cuius rei teſtimonium cum reſtibus ſubicri-

—

Ptis,
ſayye,
tal et:
ſum.
(Comit

bii

Preſent
füturis
Boppe
In Chr.
idem n
Ab!
terciam
Vila
Ubelben
dern
de D
quiden
et ece
NIncia
cunie,
olaſti
es,
INArum

Codex Diplomaticvs. 117
an icti ptis, videlicet Heinrico de Brunne, nec non Ruggero de Schef-
Cnabitur favve, Gernodo Redtore eccleſie in Edelringen, fratre Dietrico de Gnaden-
8, qoocl tal et aliis quam pluribus Sigillum noſtrum preſentibus eſt appen-
urpre. ſum. Datunset actum Anno domini M CCNonageſimo ſecundo
Nin teo⸗ (domin.) Quaſimodogenitiii 22ð
anobis = ́ÿ”MUv
ker e Biſchof Mangolds zu Wuͤrzburg Eignungsbrief uͤber ein
trrins Olrittheil eines Zehenden fuͤr mehrermeldtes Kloſter.
igni. Et A. eod.
Domini M
Aſrorutcn anegoldus Dei gratia Epiſcopus Herbipolenſis Inſpectoribus
iglllorum preſentium recognoſcimus publice uniuerſis, tam preſentibus quam
ono Do- futuris, quod Domina Friderunis, Relicta quondam Erlvvim,
Augult, Boppo; Marquardus et Erlvvinus fili eiuſdem, in preſentia dilecti
. in Chriſto Alberti de Leuvvinſtein, Scolaſtici Eccleſie noſtre, prout
idem nobis retulit, conſtituti affirmabant, ſe dilectis in Chriſto .
Abbatiſſe et Conuentui Sanctimonialium Cenobii in Gnadental
eines an terciam partem decime filig. et terciam partem minute decime in
villa . . . quas quidem decimarum partes Nobilis Eir, . Ar⸗
Scbelkelingen didus de Hohinloch a nobis et noſtra Eccleſia et predicti
Friderunis et filii eiuſdem a prefato Nobili in feodum poſſederant,
etin li⸗ de conſenſu ipſius Nobilis pro precio . . . vendidiſſe, quod
Anos quidem precium coram dicto Scolaſtico confeſſ fuerunt ſe habuiſſe
ns et et recepiſſe, ac in uſus ſuos neceſſarios et vtiles conuertiſſe, Re-
deii gen nunciantes exceptioni non numerate, non ſolute, non habite pPe-
le⸗ di RKlr cunie, et omni Juris auxilio Canonici et Ciuilis. Prefato quoque
naſter no Scolaſtico eaſdem partes decimarum nomine et vice noſtra reſignan-
lnnend. tes . . . per eundem humiliter petiuerunt, ut prefatas deci-

