C. Waltherus diétus Kundernetſch.. In Adelhartzfurt.
Arnoldus de Etbach et hyltgundis vVvXOr ſua.
Eckſtein de Nuvvenſtein.
gerus flins D. Kathedra S. Petri.
Einhardus Reuter.
Waltherus dictus Neſeler et Metza uxor eius.
Per dono E. Vigilia.
Magiſter Johannes de Fritzlaria noſter Canonicus.
F. Mathie apoſtoli.
is. Ramungus plebanus,
Albertus. Ebemot et vxor eius.
G. Walpurge vir.
Nycolaus de Auguſta noſter Canonicus.
Albertus de Orn et Irmengardis.
A. Heinr. Eymeiſs . . . de agro longe aput pati-
. bulum in heſelnbrunnen.
Waltherus de Weſternach.

P, Jili R B. Irmel-

138

Codex Diplomaticus.

D. Donati.

G6,

Irmelhus dicta Schererin,

Herburgis Früvvurſtin.

Eliſabeth de Pfedelbach.
Hermannus Horflin.
Hiltgundis Lengin,
Dietricus Sctz,

MARCGIVS.

Fridericus de Hochdorff Canonicus huius Eccleſie.
Lucii epi.
Elyſabeth et filia eius hiltgundis Buſmannin.
Burkart an de Werren ct Adelheidis vxor ſua.
Berngerus de Pfedelbach et Ottilia.
Floriani mar. L
Conradus Golonus de Pfedelbach .„ „ Mlethildis
vxor predicti.
Octingentorum martyrum.
Einhardus preco.
Heinricus de Meinhartzſalle.
Demut Marpechen.
Lucii pape.
Arnoldus diétus Marp ach.
Elyſabeth de Sugenlcg et Sifridus maritus eius.

. Perpetue et Felicitatis.

Gotfridus de Nuvvenſtein Armiger.
Pontiani epi.
Vlricus Rephun et Irmengardis vxor eius.
Heinricus Wegerot et vxor ſua.
Heinricus Derrer et Hedevvigis legittima eius.

A. Cre-

cleſte,

ſua.

ethuldis

s eins

eius⸗

9, Cre-

Codex Diplomaticus. 139

n. „„ RKr

4.

F.
G.

A.

b.

E.

F.
G.

Cregoril panpe.
Heinriche derrer et hedevvigis legittima eius, Marga-
tha filia Johannis dotaler et t Katherina vXOr ipfius.

21⸗ 7 xTEEPHE
Aiae Sdonii 2210 teri,

Ottilia de Pfedelbach.
Magiſter Hademarus Canonicus noſter.
Innocentii pape.
Ludvvicus Külchlin, hyltgundis vxor eius, Wolframus
er Bertha.
Hedvvigis conuerſa dicta Brunin.
Adelheidis de Michelfelt.
Fridericus de Nuvvenſtein miles et Anna legittima eius.
Heriberti epi.
Vobilis Dominzs Kraffto de Hobenloch et Anna Lantgrasia de
Lahtemberg uxor eius legitima . in Ornburg.
Hiltgund ſocius dicti Milſsbach.
Adelheidis Kruthein et Guta flilia eius,
Sifridus Loter et Elyzabeth vxzor eius.
Gerdrudis virg.
Dietherus de Bachenſtein,
Alexandri epi.
Vricus de Orn.
Ludvvicus Deypptot et hiltgundis legitima eius.
Gernoldus & Tyerbach Vicarius huius Eccleſie.
Adelheit de Kot.
Hermannus Beder et luka vxor eius.
Heinricus Hoffman de Pfedelbach.
Hiltgund er maritus eius Replin.
Dietricus ſacerdos.
Annunciatio S. Maric.
Conradus Scherer de Waldenburg.

S2 —– Augelbet

140

Codex Diplomaticus.

Adelber Marpechin legauit . . . de agris ſitis in

.Ernſpach vnder der Huſner 8 Steygen, quos dat dictus

Schonolff.

1 10! hterlaſt

T 11rren:
. Ludv1 1005 iecuten

Irmengardis de lobenhufſen,
Fridericus conſt.
Conradus Hüſer de Pfedelbach et Margretha vaæor mua.
Luckardus conſtit.
Quirini mar.
Bertholdus Singer et Hiltgundis vxor eius.

APRIL.
Agapiti mar.

Irmela diéta Walkemin.
Adelheidis filia Wahſmut.
Walkin de Michelfelt.
Albertus Kuſche Canonicus noſter.
Phylippus de Hallis noſter Canonicus
Fridericus dictus Stehelin.
Theodoſie virg.

Anno domini M CCC LX O. Dominus Johannes Ku-
ſche Canonicus noſter.

Heinricus Replin. Heinricus Wirman.
Ambroſi epi. Hodie in die ſancti Ambroſii habeatur
fidelis memoria domini Conradi de Liekarthuſen decani,

qui illa die dedit . . . aa fabricam eccleſie,
Heinr. frater dicti Biſlin.

Morecher legauit &c.

Conr. Kelner, Huſa vxor ſua. Demut ſilia et Vlricus filius.
Burkardus Marpach.

Hiltgundis diéta Tinbacher.

—
8 ſitis in
at dictus

7or lun.

annes Ku⸗

habeatur
ſſen decani,
cleſie,

Hicusflius,

l. Mech⸗

Codex Diplomaticus. 141

G.

P

D.

Mechtild væor Burkardi Mar pacher.
Heinricus Kornbeiſ Rudiger legau.
Conradus de Etbach et Gertrudis væor ns
Huſa dicta Genſin et Heinricus filius eiu

Marie egyptiaca.

Conradus de Baſthein ſacerdos.
Anfhelmus ſcriba de Rytzingen Canonicus noſter.
Con- radus Heberer .. „ ſito apud domam leproſorum.
Julii pape.
Conr. Kemnat et elyſabeth VvxXOr ſua.,
Eufemie virg.
Dictus Wyſienſtein et Margretha VXOr ſua.

Helka Zilvvylin er Conr. vir eius,

Tiburcii et Valeriani mart.
Heinricus Sartor de Waldenberg et Methildis vxor eius.
Henricus Mannvvirſt et herburdis vxor ſua,
Hedvvigis de Selbach.

Hic peragitur anniuerſarium Wernheri de Hauvvenſtein

Canonici huius eccleſie, qui Procurauit luminaria in

Choro et in Crypta.

Johannes de Tümeneck.
Conr. dictus Reffer, Elyſabeth vxor eius, heinricus olim
Cappellanus in Waldenberg et Sifridus frater eius.
dictus Salvve legauit &c.
Obit Irmengar dis de hauvvenſtein, que nobis in bonis
ſuis in Winſpach., . . ad Anniuerſarium perpetuum,
Eleutherii epi.
Obiit Dietherus Loter et hiltgundis vxor eius.
Dominus Heinricus de Pfedelbach Canonicus huius ec-
cleſie Obiit.
Heinricus Schulter et Jutha vzor eius.

8 3 Berh-

142 Codex Diplomaticus.
Berhtoldus diétus Bentze. et Adelheidis vxor ſia.
Irmelhuſa Ryſtenbechin.
E. Heinricus Crieſtan de Na ldenberg legauit Eccleſt e : :
ſuper prato in Ernſpach, quod habet Wygmarus
Eychiholtze.
F. Symeonis epi.
Oeba et frater eiuns.
Berngerus de Pfedelbach.
Conradus de Helmbünde Canonicis huius Eccleſie.
G. Gaji pape et mar.
Obiit Ridericus Harburger.
A. Georgii.
Dominus Heinricus Antiquus plebanus huius Eccleſie
conſtituit vnam commemoracionem perpetuam. ad can-
tandum ſingulis noctibus Salue regina uel aliam anthy-
phonam de beatiſſima Maria virgine. ð
Obiit Henricus Tynbecher.
B. Wolfframus de Michelnfelt, Canonicus huius Eccleſie.
C. Marci evvangeliſte.
Obiit Hilgundis Ruſchelerin . Habeatur me-
moria Hiltgundis Stupfin et Gertrudis matris eius.
Obiit PFridericus Heberer.
D. Marcellini pape.

Dominus Trutvvinus de Riet Canonicus huius Eccleſie
legauit pro remedio anime ſue &c.
DlIus Wegner de dieffenſalle et vxor eius Margaretha

et fllia corum.

Anaſtaſii pape.

Obiit Heinr. Lutzhoffen.

Obiit Anfhelmus et vzor ſua,
Obiit Margaretha de Gemyngen et Gertrud filia eius
VXOT legitima Rudigeri de Orn &c,

—
lun,

ſe ::
Pemmatus

Tccleſte,

Pcclelie
. ad can⸗
im anthy⸗

PEcdelte,

eatur me⸗
ellis,

Eedelt

larguethu

blia eins

. Vitlls

Codex Diplomaticus. 143

A. Sophye virg,

F. Vitalis mar. S=ð
Habeatur fidelis memoria Suters uſs der Orn.
Hedevvig Schererin et Alhuſe ſororis eius.
G. Cleti pape.
Eberlinus Kache, Oſiliga vxor eius. Johannes filius eo-
tum. Heinricus Ebenrot. Heinricus Gauche et vxor ſua.

Heinricus Flohberg et vxor eius . . . ilxta Oyp-
pum;, quem nunc poſſidet Heinricus Iſenhut.
Walther Ruſting et vxor ſua,

AMIATVS

B. Phylippi et Jacobi, Walpurg. virg.
Obiit Adelheidis . . . dictus henlin.
Obiit vxor legitima Johannis Rupfe.
C. Obiit dictus Heinricus Berſius de Karliſtat. Canonicus
huius Eccleſie & c. L
Obiit Heinricus Balneator. “
D. Inuencio S. Crucis. Anno domini M. CcC. XLIIII.
In die Invencionis ſancte Crucis. Obiit Wobilis et Genes
roſus dominus Krafto de Hobenloch ſenior, qui conſtituit XxII.
libras hallenſium.
Obiit Bentz Rübler et vxor eius,

E. Irmengardis dicta Ruterin.

Obiit Conradus Glichner er Margretha vxor eius,
Henricus Bantis et Hilgart vxor iua.
F. Heinhricus Eiſenhut Obiit.
Conr. Buſcher Obiit. .
Dominus Johannes Hoffvvart, quondam prepoſitus
huius Eccleſie, conſtituit Anniuerſarium cum ſua ſolu-
cione: G. Jo-

Godex Diplomaticus.

Johannis ante portam latinam.
Obiit Einhardus Wolreffer et Gerdrudis vxoOr eius.
Obiit dominus Conradus de Heynberg, Canonicus
huius Eccleſie.
Obiit Dominus Rudigerus de Langenberg, Canonicus
huius Eccleſte.
Obiit Heinricus dictus Waldenberg et hiltgundis vxor
eius.
Obiit Ella dicta Seltzerin de hallis,
Adelheidis de Buttingen.
Victoris mart.
O. Adelheidis Kobelrockin.
Obiit Metza hebererin.
Obiit Engelhardus de Meynhartzſalle.
Hiltgundis Orngevverin.
Obin Irmengardis ſlia ſartricis de loch ſuper
domo ſua propria ſita iuxta fontem Kirchbrunen Anno
domini M CCCLXo quarto.
Gordiani et Epimachi mar.
Obiit Conradus de Pfedelbach Armiger. pro quo Bern-
gerus frater eius conſt.
Obiit dominus Dietricus de Gebletel. Canonicus hu-
ius Eccleſie. J
Mamercii cpi.
Waltherus de Selhofe., et Mehtildis vxor.
Waltherus Schilling et Hedevvig uxor eius, Heinr. et
Adelheidis et dicta Demut de FPohenbuch. Tegaue-
runt . . . ſuper bonis in Criſpach diétis in der
Klingen.
Hiltgund Krumenſteynin Obiit.
T. Nerei Achillei et Pancratii,
Obiit

—ʒ (Cogex Diplomaticus. 145
Obiit dominus dylmannus de Ortenberg. Canonicus
nonicu G. Gangolk mar. Obiit Elyſabeth de Brye.
Anno domini M. CCC. LXVIIII. Obiit dominus Jo-
W Rein hannes de Schefftershein. Cuſtos et Qanonicus huius
PEccleſie. 0
dis vwor 5

Hedevvigis Wynteérin.
Obiit Jütha de hochdorff.
Heinricus de Steynbach. àúL
B, Obiit Diethericus Plebanus in hallis . . quem
colit dominus Decanus de Pfedelbaacch.
Obiit Heinricus de Nuvvenſtein ſacerdos.

B

Obiit Lutze Deyprot.
C. Obiit Ludvvicus Wolreffer.
Obiit Conradus dictus Ekart.
ſper D.e. Obiit Hiltgundis vxæor Ludvvici Wolreffer.
gen Anno Obiit Gotz Rebſtock, qui pro ſe et vxore ſua &c.
E, Obiit Lupoldus Cappellanus in Waldenberg.
Dictus Burger conſt.

gno hem. Obiit Conradus ſacerdos.
F. Potentiane v. ðMM .
Nrücus hu⸗ Domina Adelbeg dis Regina Maſtris et Nobilis ſemina fundatrix

huius Eccleſieæ O. que conſtituit . . „ Et hodie
peragitur eius anniuerſarium. In Cripta. vbi ipſa eſt
ſepuſta. cum vigiliis, Miſſa defunctorum et offertorio

Heint. et uaum magna ſolemnitate et deuocione, ſicut decet.
Legzne- A. Obiit Methildis uxor dicti Rephun de Nuvvenſtein.
n der e Obiit Elylabeth.

B. Magiſter Rudigerus olim Rector Scolarium et Elyſabeth
Ancilla eius O.

146

Oodex Diplomaticus.

W

8 5

Deſiderii epi.
Mehtilt Emezin.

Dominici confeſſ. Obiit henge ngdhes ec hein-

ricus filius Burkardi in Cubicu

Vrbani pape.

Engelhardus de Bechlingen Canonicus huius Eccleſie
Obiit.
Obiit dominus Conradus Capellanus ſacerdos noſter
concanonicus.
Obiit Ludvvicus Ruſchelin.
Mehtildis Merbotin.

Obiit Othylia filia Berngeri de Pfedebach mülitis pro

qua conſtituit Berngerus frater eius &c.
Obiit Conradus Orengevver.
O. Mergart de Keſſelfal.
Petronelle virg.
Margretha domicella Gernoldi de Gabelſtein militis.

Gotfridus Tanner et Mya vxor eius et Hermannus frater

eius.

IVNIVS.

Nycomedis mar.

Macquart Alt Ebelin.

F.

D.

Marcelli et Petri martyrum.
Magiſter Albertus de Bopfingen.

Pauli epi et mart. Hodie peragitur. ante parrochiam.

ſpeciale Anniuerſarium cum vigiliis, Miſſa defuncto-
rum, Offertorio. et aliis ſolempnitatibus. IIuſtris ar
Wobilis domini . Hermanni Comitis . primi et principalis.
Jundaioris . buius Ecclefie . qui pro ſecundis nuptiis domi-
ne Regine Adelbeidi fundatrici fuit deſponſatus in maritum legi.-

tinum , et genuit ex ea tres flios ut ſupra . . Et

ſepultus

erhein⸗

Eccleſte

08 noſter

Ulitspro

militis,
mus frater

arrochiam,
deluncto-
un 4

li.
nrieipe
itii loni .
ritumn keg

Goder Diplomatcu 147

ſepuluus *

ſepultus eſt in Tumba . ante partochiam, vbi cum
filiis ſuis inibi Conſepultus exſpectat nouiſfſimam tubam
ad reſurgendum. „

. Felicule Vir g.

Heinricus SVvap et Kunygundis v- VxOr ſua.
Not. proxima dominica ante feſtum Johannis Baptiſte
ſingulis annis eſt dedicatio huius Eccleſie. ſanctorum
Petri et Pauli apoſtolorum. patronorum eius.
Decem milium martyrum. Hodie Berengerus de Pfe-
delbach pro ſe et parentibus ſuis conſtituit &c.
Obit Elyſabeth. dicta Smyedlerin.
Vigilia. Hic peragendum eſt Anniuerſarium perpetu-
um Johannis Gemynger ct Conradi patris et Adelhei-
dis matris eius, et de nocte viſitanda ſunt oſſa defuncto-

rumi in loco Kerntal. In Capella ſancti Michahelis, vbi

ipſe elegit ſepulturam ſuam ante Altare ſancéti Jacobi
apoſtoli.

Adelhe ydis dicta Vnreytin conuctla.

dicta Demut conſtituit &c.
Johannis et Pauli.

Dictus Schyffe de Stackenhofſen et Elyſabeth vxor eius
et Heinricus filius eorum &c.

Septem dormiencium.
O. Conr. de Michelfelt et Gerdrut vxor ſua.

Obiit Gotfridus de Rote.

Nota ſub pena Centum florenorum ſi ngulis annis in ſe-
ptimana precedente uel ſequente Peſtum beatorum Pe-

tri et Pauli apoſtolorum ſemper eſt peragendum Anni-

uerſarium Reucrendi i in Chriſto patris et domini, do-

mini Alberti Epiſcopi Ratisponen. et omnium ſuorum

ſucceſſorum Epiſcoporum ibidem. cum tali ſollempni-
T 2 tate

Codex Diplomaticus.

e voſtte ESc,

tate; ſicut peraguntur Anniuerſaria fündatorum Eccleſi e.

et peragitur in Choro „ pro quo pſe appropriauit Ec-
cleſie noſtre.

Bona, que emimus a Johanne de Orn armigero.
Petri et Pauli apoſtolorum. Hodie Berngerus de
FPfedelbach rtiger conſlit, gc,.

IVLIVS

.Procefſi et Martiani. Viſitatio S. Marie.
Obiit Conr. Spitzhart et uxor ſua conſtit.
Obiit Heinricus Stupfe.
O. Jfutha dicta Enge hattin.
Vdalrici epi.
O. Johannes de Gemyngen. Canonicus huius Eccleſic.
Heintz Peter et væor eius
O. Burkardus filius prepoliti,
Octaua apoſtolorum.
Heinricus Muller de Auvve.
O. Conradus Wolreffer.
Willebaldi epiſcopi.

O. dominus Theodricus de pkedelbach. canus.
Cirilli epi.

Anno domini Milleſimo. CCC. LXX. quinto. Obiit
dominus Reynbotus de hochdorſfe ſacerdos Canonicus
huius Ecclelie. L
Septem fratrum. Hocdie peragitur in Choro noſtro
Anniuerſqarium ſpeciale Reuerendiſſimi in Chriſto patris et do⸗
mini. Gebhardi quondam Epiſoopi Ratisponen. fundatoris prin-
cipalis huius Eceleſie, gqui fuit fllius Regine Adelheidis fandatri-

C., Hodie

Cogex Diplomaticus. 149

Lecleſte.

e C. Hodie etiam peragitur Anniuerſarium Mahtris viri domini
Aut E- .

Heinrici Comitis AQuctoris prebendarum noſtrarum.
D. O. Henr. Wernlin. et vxor cius.
. E. Margarethe vir.
erns de O. Irmelhus de Etbach, que &c.
F. O. dominus Symon dictus Stampfe ſacerdos.
G. Diuiſio apoſtolorum . Reynfs. v.
QO. Adelheidis dicta Steygervveldin.
O. dominus VIricus dictus Geyſſer Canonicus Huius
Eceleſie.
C. Arnolti cpi.
O. Woltzo Wyener et Bertha vxor ſua.
D,., Arſenii Abbatttts. —
O. Hulia Bentzin.
Peclele, O. Heinricus Scherer.
Praxedis vir.
Johannes (Cappellanus.
In G, Marie Magdalene.

0
Anno domini M. CCC. LXXI
Nuvvenſtein Armiger.
A. Appollinaris epi mar.
us. OQO. Irmengardis vxor Ottonis Wynin . . . de
=ð agro Wernheri Havvenſtein dempto apud
. Obit Ernſpach, quod habet Wygnant de Eychholtz,
nonieus Pe e . C. Jacobi apoſtoli. COriſtofori mart. “ .
W Obiit dominus Phylippus de Bachenſtein Canonicus
volto huius Eccleſie. l
e D. Hodie in die ſancte Anne matris maric uirginis glorioſiſ-
ſime Dominus Wernhenis de Caſſel Decanus huius
inan⸗ FErccleſie conſt, cc. — ntmnit n
1

Roci 1 E. Ermo-

S,

6. Obiit Albertus de

1

150 Codex Diplomaticus.
X. Ermolaj presbyteri.
O. Metza Orengevvererin. et heinricus maritus.
Johannes Leſchie.
F. Panthaleonis mar.
Heinricus Hellinger.
A. Abdon et Sennes. Hedevvig Glychnerin.
B. Germani epi.
Obiit dominus Hermannus de Gabelſtein . Canonicus
huius Eccleſie.
AVGVSTVS.
C. ad vincula Petri. Hodie in feſto ſancti Petri Ad vin-
cula eſt principale patrocinium huius Eccleſie.
D, Stephani pape.
H. Molitor et Hedevvig vXxOT eius.
EHeinr, Wynter..
Obiit dominus Albertus de Talhein Canonicin huius
FEccleſie.
eh E. Inuencio S. Stephani protho. (hitziis)
. O. Vlricus Rephun. 4
G. Oſfſvvaldi regis et mar.
Annô domini Me CCCLXXIN Obiit dominus Nyco-
laus de Auguſta. Canonicus huius Eccleiie.
A Sixti felicifſtimi.
Albertus dict us Buhel.
n0PB. Affre Viiginis.
Hilrprant de Kropfſtat ct Elſa vxor eius.
C. Cyriaci et ſo. eius,

Obiir ohannes dé Meyenberg. Canonicus huius Ec-
cleſie. =

D. Ro-

R“ſ

nonicus

d vin.

6S huius

§Nyco-

nuius Ec⸗

D. Ro⸗

4

Codex Diplomaticus. 151

D. Romani mart. vig.

Berhtoldus Mertzer et vxOor ſua.

O. Dominus Dyomo de Bretheim Canonicus huius
Eccleſie.

Anno domini MoCCCoLX XINX. Obiit dominus Con-

radus Capplan de Odheim Canonicus er Cuſtos huius
Eccleſie.
Tyburtii mar. O. Conradus Hoffman.
Bertha vxor dicti Tunger,

Eupli mar O., Rudigerus de Etbach,
Euſebii conf. vig.

Anno domini 145 CCCα IXXIN. O. dominus Albertus

Caſtus,

Canonicus huius Eccleſie.
O. Conr. Wynter.

Arnolſi epi.

O. Adehheid Cricllanin de Waldenberg.
Octaua Laurentii.

Hedevyvigis dicta Ruſtyngen.

Agapiti mar,. O. Hedevvigis.
O. Conradus Zymerman de Ulateltehach.

O. Dietherus de Maſſelterbach.

Magni epi., et mar.
O. Tiermannus Kurſener et vxor conſtit. &c.
Irmelhus Windin conuerſa conſt. &c.
O. Diethricus de Herbortzhein
Bernhardi abbatis.
O. Agnes Mülnerin.

B. O. Schvvarzhedellin que Ec.

O. Jutha Ornerin et Conr, Abtaham.
O. Metza Probſtin.

4

Codex Diplomaticus.

2

C.

Octaua S8. Marie. Hic peragendum eſt Anniuerſarium
ſingulis annis Reuerendi in Chriſto patris et domini
quondam Johannis de Egloffſtein Epiſcopi Herb. et
Ottonis de Egloffſtein patris eius et omnium progeni-
torum ſuorum . ac eciam omnium ſucceſſorum .
Epiſcoporum Herbipolen. et peragitur in Choro cum
maioribus Vigiliis, Miſſa defunctorum et Offertorio
cum debita ſolempnitate ac deuotione. Prefatus do-
minus Johannes Epiſcopus incorporauit Eccleſie noſtre.
Eccleſiam parrochialem In Stockenburg. pro uſu
choralium. ct pro Anniuerſario perpetuo . Et

Reuerendus pater dominus Johannes de Brune .

E.

F.

—

G.

A,

7

Epiſcopus Herbipolenſis eius Succeſſor eciam confirma-
uit. Et poſtea ipſa Eccleſia parrochialis a ſede apoſto-
lica legitime et incorporata. .
dominus Wypertus de Nagelſperg Canonicus huius Ec-
cleſie. èð MB
Oiltgundis vxæor Ludvvici Deypprot legauit &c.
Bartolomei apoſtoli.

O. Dominus Marquardus de Bry Canonicus huius Ec-

cleſte.
CGeheſii mar.
Obit dominus Johannes Maler, quondam primiſſarius
huius Ecclefſe. ðð
Oyrem. et Abnndt mar. .
O. PFriderun vxor dicti Wolreffeh. .
O. Krafto et heydelber.
Sifridus Hammer ct Huſa vxor eius.

Rufimar.
O. Magiſter Berhtoldus Blumentroſt Canonicus et Sco-
laſticus in Haug.
O. Conr.

—

„„. . 2

—
etlnum
domini
Herb. et
Progeni⸗
tum.,
Ot0 cuin
ertorio
fatus do⸗
ie noſtre,
pro ulu
. Et
ine,
onhrma-
4polto⸗

huius Ec-
t Ec,

nuius Ec=

fimnillarius

us eto

B.

C.

D.

E.

Godex Diplomaticus. 153

O. Conr. Früvvenbiz et vxor eius.
Auguſtini epi. Obiit dominus Petrus Monetarius de
Hallis Canonicus huius Eccleſie.
Decollacio S. Johannis bap.
Obiit dominus Heinricus Gevver Plebanus i in Habach.
Felicis et Audacti.
Obiit Huſa dicta Wegle erin.
Paulini Epi.
Obiit Irmengardis de Pfedelbach.
Obiit Eberhardus Scheppach.

SEPTEMBER.

Egydii abbatis.
Anno domini M CCCLXXN- Obiit dominus Gernol-
dus de Belſenberg Canonicus et plebanus huius Eccleſie.
Anthonii mar.

Habeatur fidelis et deuota memoria Gotfridi de Belſen-

berg fratris eius et Hedevvigis de Tierbach vxoris ipfius.
Obüt Flyſabeth de Michelnfelt.
Anno domini M CCCLXXIX. Obiit dominus Wern-
herus de Caſſel Decanus huius Eccleſie.
Obiit Heinricus Glichner. V
Victorini mar. Anno domini M CCCoLXX, nono
obiit dominus Sifridus hagler de Nüremberg, Vicarius
huius Eccleſie.
O. Albertus doleator.
Magni confeſl.
Obiit Heroldus de Nuvvenſtein Armiger.
O. Heinricus de Waldenberg.
Regine virg. et mar.

U O. Metza

Codex Diplomaticus.

O. Metza Wernlerin.
G. Künegundis virĩg.
O. Iirmelhus Wyenerin.
A. Hylarii. O. Metklinus Stampfe et vxor ſua.
Obirt Syfridus de Heynbach et vxor eius.
Prothi et Jacinthi. Obiit Berngerus de Pfedelbach
armiger. .
Hodie peragendum eſt. ante parrochiam. cum magna
ſolempnitate et deuocione iuxta conſuetudinem Eccleſie
(memoria) Maſtris viri domini Sigefridi Comilis fundatoris
huius Eccleſie, Ajai fait filius domine Adelbeid. Regine fun-
datricis noſtre et ſepultus eſt in Tumba. ante parrochiam.
Obiit Gertrudis conuerla.
Obiit Heinricus Wydenmüller et Agnes vxor eius.
Exaltatio S. Crucis:.
Gbiüt Albertus Wyſe. Huſa et Hedevvigis vxores
eius Sec. Sð
Obiit Heinricus Svvap et Luka vxor eius.
Obiit Irmela de Weſtheyn.
F. Nicomedis mar-.
10O. Conradus Wegner. Obit Metze Huterin.
G. Eufemie virg. Nota Nobilis dominus Kraffto da bebenloch
Enior Conſt. domino Heinrico de Nageliperg quondam
ſuo Notario &c. B
A. Lamperti epi. et mar.
Pater Magiſtri Alber. de Bopfingen.
B. Ferreoli mar, Obiit Hilrgunt Eckartin.
C. Felicis mar. Nota quod vobilis Craffto de Hobenlocb ſenior
conſt. eadem die pro Anniuerſario &ιαe.
Obiit Gernoldus de Hauvvenſtein Decanus Eccleſie
Wumpinenſis. è

4
SSeeee —
—

D. Fau-

delbach
n magne
Eccleſe
fiutgtori

e fun-
fochian,

Ir eins.

is Wores

.
jbebenloch
Gvondan

herlotbſerior

1s Eedeſe

-

Codex Diglomadicus 155

D.
E.

.

T.

G.

A.

* *

D.
E.

Fauſtini vir. vig.
Obiit dominus Rudolffus de Werthein prepoſitus huius
Eccleſie.
Mathei apoſtoli.
Heinricus Torvvart et Wolfflinus frater eius.
O. Conr. Sartor de Selbach.
Mauricii et ſo. eius. Obiit Berhtoldus Scultetus de
Ernſpach qui legauit annuatim . . . in Inferiori
Einbach. „ diſtribuentur preſentibus in vigiliis
et in Miſſa.
Obiit Adelheidis dicta Bülin de Eckartsvvyler.
Tecle virg. Conradus Hüger et vxor ſua.
Sone Bynhatt et Adelheit vxor eius.
O. Adelheidis dicta Stollin. et Fliſabeth filia eius.
onceptio Johannis bap.
Conradus Rappe et Eliſabeth vxor ſua.
Obiit Wernherus Stegmüller et væor ſua.
O. Huſa de Jacobsvvyler. Obiit Alhub.
Cypriani mar. Dictus Wernlin.
Obiit dominus Gotfridus de Nydecke prepoſi tus huiu
Eccleſie.
Coſine et Damiani mar. Obiüt dominus Johannes Ku-
ſche Cancus huius Eccql.
Wenzezlay mar.
In vigilia ſancti Michahelis vel proxima feria vacante
precedente ſingulis annis erit peragendum . ante
parrochiam Anniuerſarium Engelhardi de Michelnfelt
et Mehthildis de Goſshein vxoris eius. Elſe de Nu-
vvenſtein . Sefridi de Michelnfelt ſenioris et Sefridi
filii ſui Junioris Conr. de Michelnfelt et Johannis de
lichelnfelt fratrum et omnium ſuorum progenitorum
cum maioribus vigiliis &c.

U 2 G. lero-

Codex Diplomaticus.

leronimi preſbyteri.
Obit Adelheidis Wy denmüllerin.

OCTOBER.

Remigii epi.
Dictus Hellinger ſenior faber et Heinricus filius iuus.
Obiit dominus Heinricus de Nagelſperg. Decanus
huius Eccleſie.
B. Leodegarii mar.
Obiit Hedevvig Rohenkeymin.
F. Emuli et Caſti mar.
Obiit Waltherus et Mehthildis.
Obiit Heinr. Fyſcher &c.
6. Sergii et Bacchit. Obiit Magiſter Egeno Canonicus
Eceleſie noſtre.
Obiit Heinricus Rohenkeim et Elyſabeth vxor eius.
A. Demetrii et Petri mar.
Obiit Conradus Colonus de Pfedelbach.
B. Dyoniſii et ſo. cius. Hic peragitur cum magna ſollem-
pnitate et deuocione ante parrochiam. Anniuerſarium.
IWuſtris Viri . et nobilis domini Eberbardi Comitis fandatoris
buius Eccleſie, qui fuit filius domine Adelbeidis Regine Jundarri⸗
cis noſtre. et ſepultus eſt in Epytauio ante Parrochiam.,
C. Gereonis et ſo. eius.
Obiit vxor legitima Johannis dicti Brenner Armigeri.
D. O. Adelheidis filia Sculteti.
E. Theophyli epi. Obiit dictus Schrote. de Nuvvenſtein
Miles . qui conſt. Fccleſie Curiam in Superiori
Selbach G&.
F. Colomanni mar. Obiit Eyſenhütin ct Jutha filia eius.
O. Heinricus Molitor, l

Obüt

Us,
CAIS

, =⸗

jnonicus
Leins.
1n ſollen-
erlarium.
fandatorit
1fuudatri⸗
crochian,

Nrigeri,

Urvenltein

1flig eins⸗

Obiit

Codex Diplomaticus. 157

——

Obiit Conradus Rathaus et Hedevvigis vxor eius.
G. Burcardi epi. .
Ludevvicus doleator et vxor ſua . Adelheid . fo-
ror uxoris, ct Friedericus filius eius Margaretha
filia Adelheidis, Conr. et heinr. Fratres egalue-
runt &c. ð
Heyling . vxor Wolfframi Sculteti.
A. Maur, mar.
dictus Renkenmüller de Steynbach.
Anno domini M CCCo LXXXOnoͦno, Obiit do-
minus Lupoldus de Wolmarſhuſen Canonicus huius
EccleQeſte
B. Galli abbatis.
O. Heinr. Rephun de Michelnbach et vxor eius.
C. Florentini epi.
Obiit Jutha de Obernvvyler.
Hic peragitur anniuerſarium dicti Lentſidel et vxoris
tnue.
D. Luce evvang. ““
Anno domini Mo CCCo LXXo nono Obiit dominus
Friedricus de Nuvvenſtein ſenior Canonicus huius Ec-
cleltite
O. Albertus Faber.

—

E. Januarii et ſo. eius

Obiit Johannes de Orn Armiger, et Margretha Le-
ſchyn vxor eius legitima, legauerunt pro Anniuerſario
perpetuo &c.
Obiit Heinr. flius fabri de Waldenberg.
F. Obiit Conr. Hebrer et hiltgundis vxor eius.

G. Vndecim milium virg. O. dictus Svvelbrunner.

A. Seueri epi. .
Obiit Paulus quondam Rector Scolarium, qui dedit &c.
U3 Obiit

Codex Diplomaticus.

4

Obiit dominus Engelhardus decanus huius Eccleſie:

ui conſt. de bonis in Stockeych . que
colunt dicti Lutvvin.
B. Seuerini epi. Obiit Heinr. Murhart,

C. Dedicatio eccleſie Herb. .
Hic eſt peragendum Anniuerſarium Hdomini Die-
thrici de Gebſettel.
D. Criſpini et Criſpiniani mar.
Guntherus conſt, .Conradus Storntzagel de
Hofen, *

NOVEMBER.

D. Omnium ſanctorum.
Nota quod dominus Gotfridus de nydeck prepoſitus
huius Eccleſie legauit &c.
E. Euſtachii et ſo. eius.
Waltherus Groſse et Gyſela vxor eius.
F. Humberti epi.
Conr. Klingner et vxor ſua.
G. Obiit Magiit er Hermannus Canonicus huius Eccleſie.
A. Felicis presby teri . Henricus Burger et Adelheid
Vzor eius. .
Obit Elyzabeth Ancila Rectoris Scolarium in Orengevv.
B. Willcbrordi epi. J
Obiit Arnoldus de Salle.
C. Leonhardi conf.
Obiit Wolframus Cerdo et Elyſabeth vxor eius qui &c.
O. Vlricus de Nuvvenſtein ſenior Armiger.
Sbiir Heinricus Ruſtyng et Friederun vxor ecius . Elſa
et Gertrudis filie eorum &c.

„

D. Quatuor coronatorum O. dominus Zürcho de
Gabel- “

Codex Diplomaticus. 159

ceſe, Goabelſtein plebatus in Habach, qui pro ſe et Metza
ae 4 Celleraria ſua conſtit. Eccleſie annnarim . . . ſuper
bonis in Ernſpach dictis in der Clingen.
F. Martini pape.
Obiit Vlricus filius quondam domini Fridrici de Nuvv-
dii. enſtein militis . Obiit Wernherus de Ingellingen
Sacerdos.
GCG., Martini epi.
Macce , —Agcdelh ncidis Schvvappethin, pater er mater eius
* Heinr. Scl hvvappach et filius eius „ cet due filie Hede-
vvigis et Irmengardis. .
A. Gumperti epi.
Conr. dictus Motzin, et Berngerus Molitor.
B. Briccii epi.
repoſttls Obiit Ludevvicus R Reph un.
Anno domini MoCCCLXXXXOtertio Dominus Eber-
1 . hardus de Heſſingen Canonicus huius Eccleſie,
C. Berhtoldus Heffner et væor ſua.

Obiit Conr., de Nagelſperg et Mehthildis vxor eius.
D. Eugenii mar,
Eeclele. .R Obiit Heinr. Iynbecher.

Adelneid E. Othmari abbatis . Anno domini M- CCC LXX
primo in die ſancti Othmari Obiit Nobilis et Generoſus
Drenget, dominas Krafto Baro de Hobhenloch ſenior.
. F. Heinricus Rycklin et Huſa vxor eius.
Conradus Murrhart et Sygerot vxor eius de Wal-
denberg.
i qi t Domi-
. .„
Siehe von dieſer Benennung den Birbeniht b des erſten Ael der Hohenl.
lict⸗ 8 Kichenhiſtotie pag. 32.
e 1
Gbe.

160

Codex Diplomaticus.

Dominus Burkardus de Rode Canonicus huius Eccle-
ſie.

G. Octaua Martini.

Obiit Eliſabeth Celleraria domini de Gebſedel,

A. Elyzabeth.

Obiit Lutzo Hamer et Gyſel VXOr eius.

B. Gelaſi pape.

O. Burkardus Buſcheman et Elyſabeth vxor eius.

C. Columbani abbatis.

Adelheidis vzor Alberti Sculteti.

D. Cecilie vir. O. Waltherus Bot.

E. Clementis pape et mar.

Obiit Waltherus deypprot et Margretha vxor eius.

G. Katherine vir.

Obiit Heinr, Etbach . Hedevvigis et Irmengard
filie eius.

A. Lini pape. Quedam deuota mulier legauit &c.

Obiit Albertus Zan.

B. Vitalis etr Agricole.

Obiit Jutha de vfegelbach. O. Irmengardis Gul-
denyvn.

C. Ma alucti et Papini epiſcoporum.

Obiit Heinr. Hofman de Pfedelbach.

D. Saturnini . Criſanti . vig.

Obiit Kraffto Rohenkein et Adelheyd vxor ſua.
Cobhr. Alt Abelin de Waldenberg . Rychnitz vxor
eius et Wolframus filius eius.

DECEMBER.

F. Obiit Friedricus Ziegler.

O. Elyſabeth de Heyvnberg.

G. Lon-

lecle⸗

ls.

s,
menget

lit Nc⸗

dis Gnl⸗

in.

0. Lon⸗
65

gitz Wor

Codex Diplomaticus. 1561

Longini mar.

Obiit Gotfridus Rohenkein et Hedevvigis vxor ſua

Elyſabeth filia eius.
Obiit Wernherus Hürnis.

Sole conf.

Obiit Sifridus Snyder et Hilgund Capplanin vxor eius.
Habeatur memoria henslini Löterlin.
Heinr. Henlin et Adelheidis vxor eius.
Obiit Adelheydis Iynbechin.
Nycolai epi. l
Anno domini M CCCC ſeptimo Obiit wobilis et ge⸗

neroſus dominus Hlricus Baro de Hobenloch.

Octaua-Andree. Obiit Conradus Eylterich.
Obüt Kraffto de Rappach armiger.
Obiit Scherhartin que &c.
Eulalii mar. Obiit Otto Wynin.

Conr. dictus Orner.

Damaſi pape. Obhbiitt dictus Spidel.
Obiit Conr. Huter.
Obiit Agnes Crieſtanin, que legauit pro ſe et Siefrido
Crieſtan marito ſuo et pueris ſuis &c.
Lucie V. Ottilie v. Jodoci conf.
Obiit Sifridus Geytling de Bretzfeld.
Obiit Heinricus Senffe et Irmel vxor cius.
Nycaſii mar.
Petriſla de Orn domicella conſt. pro duobus anni-
uerſariis perpetuis . videlicet vnum pro Berla matre
cius . et vnum pro ſe ipſa.
Obiit Magiſter Albertus de Bopfingen Canonicus noſter.
Obiit dominus Anſhelmus quondam plebanus in Helm-
bunde.

1

X G, Hen-

Qodex Diplomaticus.
.„Hepricus Spehe . Heinr Turman, Conr.
Roller ct Henr. Reynhart.
A. Ignacii epi et mar.⸗
Obiit dominus Waltherus Burger Vicarius huius Eccleſie.
Obiit Gerhus Wynterin et Heinr. filius eius.
G. Obiit Irmengard Muthartin.
Obiit Ludevvicus de Heynberg.
C. Obiit Gerhus Kuchin et Adelheid filia eius.
Obitt dominus Conr. de Hobenloch, Canonicus huius Eccleſie.
Obiit Adelber Marpethin. S=ðè?ð
O. Adelheidis dicta Kuſchin et Hilgundis filia.

F. Obiit Demut dicta Stupfin . . . ſuper orto an

der pfedelbach da ſi In die Orn geet.
Obiit Kudigerus Hartberger et Hiltgundis vxor eius.
Item de dono Sifridi Loter.

Berſe eines alten Poeten, welche dem aͤltern Necro-
logio des Stifts zu Oehringen am Ende beygeſchrieben ſind /
und eine Beſchreibung des Skifts und der Stift⸗
Kirche in aͤltern Zeiten enthalten.

Quidam egregius Poëta & verſificator conſiderans diligenter
ſtaturam eccleſie Sancti Petri in Oringevv, ſtatum, ſitum & lo-

cum ibidem metrice deſcripſit ac in tantum recommendauit in ſuis

verſibus, ut ipſum locum appellaret omnis mundas, dicens, bic
omnis mundus, hic orbis in orbe rotundus: vocat eciam locum predi-

Gtum paradiſum deliciarum, & canit ſic:

Annis

—

—
Conr.

ccleſte,

s.
Ledeße.

OrdO

Vor eing⸗

ecro-
n ſind/
8:

Ulligenter
m & lo
i in fuis
lens, bie
n plect⸗

Anms

—

Qodex Diplommaticus.

2

Annis millenis Septenis atq; tricenis,
Dux ubi ſuevorum regnavit primus corum
Nomine Conradus Romanum culmen adeptus;
Imperijq; ſui duodeno plus minus anno.
Dum puer Qeinricus ad regnum filius ejus

– Sumptus eſt ac vivis totidem regnaverat annis.

Canonice caule fit Petro tibi domus aule,
Oringevv fundata fub pragmate canonicata,
Fit de Parochia conventus Canonicalis,
Quem fovet eccleſia ſub honorum firmate talis
Hanc fundaverunt, hanc funditus inſtituerunt.
Hermanni comitis devocio ſancta, ſueg
Legitime conjugis Adelbeidis mitis et eque,
Pignora natorum revereri digna ſuorum;
Scilicet egregius Preſul Gebbardus et ejus
Germanus fidus comes illuſtris Sigefridus,
Ad bona non tafdo juncto ſumul his Eberhardo,
Sic ſtans decora, ſic ſtans privilegiata
Sumptibus & rebus cunctis valitura diebus.
Hec domus, aula Dei dilecta Jacob ſpeciei.

Canonicis horis regem placare ſalutis,
Pro ſe proq; bonis pia ſolvere vota Patronis,
Tam pro defunctis, quam vivis undiq́; cunctis.
Hoc ſacrum templum fabrefecit provida cura,
Ut crucis exeinplum predicaret illa figura,
Qua morum norma regit hoc quadrangula forma,
Quevis quadra bonis pars eſt diſtincta patronis;
Eſt Petrus in prora, levaq; Ceorius OhOra,

Pſuallere, orare choris, eſt pervigil apta ſtatutis,

AMaartinus dextra, Kunggunt tenet abſidis extra
Structuram bellam celebri ſtatione cappellam.

X 2

—

ð

Aſt

164 Codex Diplomaticus.

Afſt alia parte ſupra teſtudinis arte Tan
Aula decora trahi vult Baſilicam Nicolai. “ . Sunt
Tu quoq; caſta pia genitrix et virgo Maria, n
Auctriæ virtutis Sume medicina ſalutis, anl
Ut fundamentum fidei, fidum munimentum Nec
Ima columnarum crypta ſuper edificatam . Viv⸗
Sola tenes ſedem, ſuperam que ſuſtinet edem. Hic
In medio caulam, plebis Stepéanus tenet aulam. I
Preterea bipedis duo cornua terminus edis ie
Alta quidem ſurſum vite monſtrantia curſum. ie
2 Quam ſi pergamus bino pede percipiamus, Hi
Quod gemino mentes habeamus amore calentes WMl
Gomparis até; Dei que ſunt precepta diei. lie
Grux utrimq; ſita tenet ut bonus Israhelita,
Quam tenet fidem, factis ſuboleſcat eidem.
Aula columpnata, baſibus ſurſumq́; levata
Artibus interius ſe continet alta ſupernis,
Menibus erecta muris & culmine tecta, lf
Intus et exterius pleno perfecta decore; Don
Nil petit uberius quam coniona corda fervore, n
Eſt pro ſtructuris alijs circumſita muris
Et Golaturis operoſo ſtemmate puris o

Porticibus, portis ſunt mutua plena retortis:
Hic eſt ars partis, patet hic pars totius artis.
Quid referam plura, Stent menia non ruitura
Flumine vel vento, priſco ſibi jure retento
Circum quaq; ſite ſunt curtes Canonicorum, .
Sed quis finite pompam deſcriberet horum 8. R
Sunt perſonati, ſunt germinis enucleati,
Moribus ornati, cunctis ad cuncta parati,
Que ut honeſtati ſunt apta, vel utilitati;

4

4

n

Codex Diplomaticus. 16 ⁵

Tam cunctis grati, quam nullis equiperati.

Sunt loca pulchra nimis circumflua rebus opimis,

In quibus iſte ſtatus cleri ſine fine beatus

Manſitat, ut viſum circumferat in paradyſum,
Nec putet eſſe parum, quod in horto deliciarum
Vivere poſſit homo, frunurus duplici pomo.
Hic arbos, herba, cespes dat inocia verba,
Fructus et flores, prebent guſtus et odores.
