naſterio
ARun
10, Ka-

ber Ne

tenore
Snobllis
tique ce⸗
Onnniurm
cApltelo
is uins,
Ianantes.
eati Petti
1 miſeri-
icet Cot⸗
ſtrorum,
ocati ſen
elata ad-
ger pi-

ſſdebunt.

mhunimine
XM. pre-
ge Thal-
heim,

Codex Diplomaticvs. 83

Reim „ Wolffrano Aureo, Conrade de Heinenberc, Diemone de
Breteheim, Dicterico de Phedelbach, Rudolpho de Münckhein,

Wernhero de Schefphauvve, Rezzone de Langenburc, canonicis
ſepe dicte eccleſie Oringovven, Anshelmo plebano in Koenigsho-

uen, Hermanno Sculteto de Rotenburc, Zürchone milite de Stet-

ten, Waltero antiquo aduocato et aliis quam plurimis fide dignis.

LXIII.

Der Abtiſſin und Konvents zu Gnadenthal Bekaͤntnus
wegen eines Herrn Conrad von Crautheim und ſeiner Ge⸗
mahlin zu haltenden Jahrbegaͤngnuͤſſes. A. 1271.

1P os Soror Kunegundis dicta Abbatiſſa, totusque conuentus in

valle gratie, tenore preſentium recognoſcimus et teſtamur, quod

nos Domino C. de Crutheim et Domine Kunegundi uxori ſue le-
gittime fideliter promiſimus, quod anniuerſaria eorum agamus per-
petuo in die obitus vtriuſque ſollempniter in conuentu, eo modo,
quo de Richardo rege fieri eſt conſuetum. quod videlicet C. et
uxor ſua préfata quinque libras Hallenſium in montibus circa clau-
ſtrum in annuis redditibus, et tria iugera uineti in Michilbach ec-
cleſie noſtre contulerunt in proprietatem perpetuam, ut de eiſdem
bonis in anniuerſariis ipſorum duo honcſta ſeruicia cum albo pane
et piſcibus, et vino conuentui miniſtrarentur. In cuius rei euiden-
tiam et memoriam iugiter retinendam preſentem ſcedulam ſigillo
noſtro duximus roborandam. Actum Anno domini M CCo LXXA
primo, in die Bartholomei apoſtoli,

84 Codex Diplomaticvs.
LXIV.

Adelheid Seidenſchwaͤnzin Schenkungsbrief uͤber gewiſſe
Güuͤter dem Kl. Gnadenthal ertheilt. A. 1275.

Ne ea, que geruntur in tempore, per ſucceſſionem temporum
a memoria hominum labantur, neceſſe eſt ea litterarum ac ydoneo-
rum teſtium têſtimonio perennari. Hinc eſt, quod ego Adelhei-
dis dicta Seidenſchvvenzin ad noticiam tam preſentium quam futu-
rorum cupio peruenire, quod uniuerſa bona, que poſſedi titulo
proprietatis in G. ſita . . . contuli ſanctimonialibus in valle
gratie, ſicut ego hucuſque poſſedi, perpetuo poſſidenda, hac in-
terueniente conditione, quod predicte ſanéctimoniales uniuerſos
uſusfructus prouenientes de predictis bonis mihi tenentur, quam-
diu vixero, miniſtrare. Me vero defuncta medietatem prelibato-

rum prouentuum ſorori Hilinde, quamdiu vixerit, miniſtrabunt.

Nobis vero ambabus de medio ſublatis ſepe dicte ſanctimoniales
nulli hominum aliquid de ante dictis bonis dabunt, ſed ea perpe-
tuo quiete et libere proprietatis titulo poſſidebunt. Vt hec pre-
ſcripta robur habeant, feci ea Sigillo ciuium Hallenſium cum ſub-
ſcriptorum teſtium teſtimonio roborari. Teſtes hii ſunt: H. Scul-
tetus dictus Berler, Waltherus miles de Lindenauyvve, Waltherus
de Hagebuch, Waltherus, Egeno, Volmarus, et alii quam plures.
Acta ſunt hec Anno dominice incarnationis M CCoLXXV. menſe

Februario.
LXV.

Des Biſchofs Ottonis zu Brixen Indulgenzbrief fuͤr
eben dieſes Kloſter. A. eod.

Oo ‚Dei gratia Brixienſis eccleſie epiſcopus, vniuerſis preſen-

tium inſpectoribus Salutem in Domino Jheſu Chriſto. Nouerit
. Vniuer-

—
Vniuer
1d Lelt

yere pe
bus ſan
doc, H
eiuſden
dia, b
beatil
quadra
Peniten
de Dy.
M0

Des

Re

kdelibe
tis d .
Premmia
tur eten
inde re
ſtruon
cyoc.
manum
et beate

(conlſl

et aum

chllom

gewiſſe

emporunn
ydoneo⸗
Adelhei-
lam futu-
di titulo
in valle
, Mc in-
uniuerlos
, quam-
prellbato⸗
niſtrabunt.
timmoniales
c4 perpe-
hec pre-
cunm ub⸗
. H. Kcul-
Wyaltherus
Am plures.
XV. menle

Prif fir

s preſen⸗
Nouernt
Voiuer⸗

Codex Diplomaticvs. 85

Vniuerſitas veſtra, quod nos quoslibet katholice fidei profeſſores

ad Zelum deuotioni itatis allice . .
tionis et opera karitatis allicere cupientes omnibus

vere penitentibus et confeſſis, deuote venerantibus et requirenti
bus ſanctuarium monaſterii in Gnadental, Ciſtercienſis Drdinis,
doc. Herbipolenſis, er manum adiutricem preſtantibus ad fabricam
eiuſdem monaſterii hiis de omnipotentis Dei gratia ſeu miſericor-
dia, beatorum apoſtolorum Petri et Pauli, beate virginis Marie
beati Ingenuini et Albuini patronorum noſtrorum conſſi ſuffra iis
quadraginta dies criminalium et centum venialium de iniuncta kbi
penitentia miſericorditer in domino relaxamus, dum tamen lud
de Dyoceſani proceſſerit uoluntate. Datum Brixine Anno domini
M CCLXXV quarta Non. Aprilis ndictione Tercia.

LXVI.

Des Biſchofs Bertholds zu Wuͤrzburg d J Z
tolde zu Wuͤrzhurg demſelben ertheil⸗

PBe olelus „Dei gratia Epiſcopus Herbipolenſis, Vniuerſis Chriſti
fidelibus ſalutem in eo, qui eſt omnium vera ſalus. Etſi ex meri-
tis ad premia perueniatur, ut tamen Chriſti fideles ad merita per
premia inducamus, ipſos ad complacendum ei, qui premia lan i.
tur eterna, indulgentiis et remiſſionibus inuitare ſatagimus, ut 6
inde reddantur diuine gratie aptiores. Omnibus itaque, qui ad

ſtructuram Monaſterii in Gnadental, ordinis Ciſtercienſis, noſtre

dyoc. elemoſinis, laboribus, ac aliis quibuscunque pietatis officiis
manum adiutricem porrexerint, de omnipotentis Dei miſericordia
et beatorum Apoſtolorum eius Perri et Pauli meritis et auctoritat
confiſi vere penitentibus et confeſſis Quadraginta dies criminaliu
et annum uenialium miſericorditer relaxamus, Ratas et gratas

chilominus habentes omnes indulgentias, ſi quas Archiepiſcopi

3 uel

86 Codex Diplomaticvs.

uel Epiſcopi alii conceſſerint ad ſtructuram Monaſterii memorati.
Preſentibus usque ad conſummationem prefati operis duraturis.
Datum Herbipoli Anno Domini M CCoLXXVtO, Quinto TWdus
Maii Pontificatus noſtri anno primo.

LXVII.

Des Biſchofs H. zu Trient Indulgenzbrief fuͤr eben
daſſelbe. A. eod. .

Fater H. Dei ac Apoſtolice ſedis gratia Epiſcopus Tridentinus

vyniuerſis preſentem paginam inſpecturis Salutem in Domino. Quo-
niam, ut ait Apoſtolus, omnes ſtabimus ante tribunal Chriſti re-
cepturi, prout in corpore geſſimus, ſiue bonum fuerit ſiue malum,
oportèt nos diem meſſionis extreme miſericordie operibus preue-
nire ac eternorum intuitu ſeminare in terris, quod reddente Do-
mino cum multiplicato fructu recolligere valeamus in celis, firmam
ſpem fiduciamque tenentes, quoniam qui parce ſeminat, parce et
metet, et qui ſeminat in benedictionibus, de benedictionibus et
metet in vitam eternam. QCum igitur Conuentus Sanctimonialium
Ordinis Ciſtercienſis in Gnadintal Monaſterium ad gloriam Dei in-
ceperint conſtruere, nec ad perficiendum proprie öpcrant faculta-

tes, Nos omnipotentis Dei miſericordia confiſi omnibus corde con-
tritis et confeſſis, qui ad dictam fabricam manum porrexerint adiu-
tricem, quadraginta dies de iniunctis eis penitentiis in Domino mi-
ſericorditer relaxamus, dum tamen dioceſani conſenſus accedat.
Datum Aug. Anno Domini M CC LXXVIdus Maii.

LXVIII.

cllpio un
tebatur
Gnadent
collſenſu
modum
Vite mee

Miam (

Pus ted
rei Telſt
confirm⸗
in e b

Heirie

litterarni
nos Hen-

II OttO

epyici
et iſcore
Unllomum

—

emorati.
Uräturis.
o LYdus

ir eben

dentinus
Dhriſtire-

ente Do⸗
frmam
parce et
Onidos et
nonialium
m Dei in-
ntfachlta-
Orde o-
erint adiu⸗
ommino mi
8 4ccedat,

INV.

e Malum, †
1s prele

Codex Diplomaticvs. 987
LXVIII.

Volnands von Roth Bekaͤnntnus uͤber einen zwiſchen

ihm und dem Kloſter Gnadenthal getroffenen Vergleich.
„1276.

Eeo Volnandus de Rote, plebanus in Steinbach, notum eſſe
cupio uniuerſis preſentem litteram inſpecturis, quod lis, que uer-
tebatur inter uenerabiles perſonas Abbatiſſam et Conuentum in
Gnadental et me ſuper bonis in B. mediantibus Viris honeſtis de
conſenſu Gotfridi et Conradi fratrtum meorum eſt ſopita in hunc
modum: videlicet quod ego uſus dictorum bonorum ad tempus
vite mee nomine penſionis debeo recipere, poſt mortem vero me-
am iam dicta bona ad Clauſtrum predictum Gnadental cum omni-
bus redditibus et cum omni iure ſuo integre reuertentur. In cuius
rei Teſtimonium preſentem ipfſis dedi litteram Sigilli mei robore

confirmatam. Datum et Actum Anno Domini M CCoLXXVI.

in die beati Michaelis.

LXIX.

einrich Schultheiſens zu Hall Aus Pruch zu ”M
H eenigen Bargedn daſelbſt. A. 1 ſyr ch⸗ zwiſchen

uoniam res geſte hominum euaneſcunt cum ipfis, ſi non fuerint
litterarum et ydoneorum teſtium robore communite, inde eſt quod
nos Henricus Scultetus in Hallis notum eſſe cupimus . . . Quod
cum Otto dictus Triller, ciuis in Hallis, et Adelheidis, relicta Lu-
devvici quondam ciuis ibidem dicti de Baggening, ſuper omni lite
et diſcordia, que vertebatur inter eos occaſione debitorum, fide-
iuſſionum, promiſſionum, cum bona voluntate et conſenſu arbi-
trum

88 Codex Diplomaticys.

trum elegerunt, talem inter ipſos arbitrii pronunciamus ordinatio-

nem: videlicet, quod predicta vidua bona illa in S. cum ipfius

heredibus Titulo vere proprietatis perpetuo poſſidebunt et ſic om-

nis lis et controuerſia qualicunque modo hactenus inter eos habita
plenarie eſt ſeparata et inter heredes dicti Ottonis. Huius rei teſtes
ſunt: Prater Albertus de Levvenſtein, Conradus de Nordlingen,
Waltherus de Haginbuch, Conradus Monetarius, Fridericus de
Baggenang, Ludvvicus fraterſuus, Hermannus Gaſt, Mangoldus,

Sifridus de Cuntzelſavv . . In cuius rei etiam Teſtimonium Ppre-

ſentem ſibi ſcribi feci litteram Sigilli mei et Sigilli vniuerſitatis in
Hallis robore confirmatam. Acta ſunt hec Anno Domini M CC
LXXVII Sabatho Andrec Apoſtoli.

LXX.

Biſchof Bertholds zu Wuͤrzburg Charta uͤber den durch
Gr. Ruprecht von Durne und ſeine Gemahlin Mechthild / geb.
von Brauneck / geſchehenen Erſatz eines durch ſie wegen ihrer Toch⸗

ter an das Kloſter Seligenthal gegebenen und dem Stift
lehenbar geweſenen Zehendens 1278. *

BERTHOLDVS Dei gratia Epiſcopus Herbipolenſis. Tenore pre-
ſentium pateat uniuerſis huius pagine inſpectoribus, quod dilecta
in Xpo, GVTA Abbatiſſa --= de Selgental ord. Ciſt. veniens

Herbipolim ſcire nos fecit, quod Vir Nobilis Rupertus de Durne,
in locationèe filie ſue ùdelheidis, quam in Conventu Sanctimonia-
lium dicti monaſterii recipi petiit et optinuit, Decimam ville Ru-

chesheim, qua infeodatus fuit ab Eccleſia noſtra Herbipolenſi, per

collationem noſtram conferri Clauſtro . . Selgendal intenderet

procu-

* V. Dn. Bar, de Guden. Cod. Dipl. T. III. p. 700. ſq.

—

procuri
Roltra h
dente te
iplumn)
ſttumn in
ſue mar
bipolen
tulo ke⸗
dicte A
Domina
dedimnu
proptie
Hoſtre!
diglli
D

Schen
K

V
Alis Al
Qeg
teltimo⸗
Prelenti
Pincerm.
minu,
er katrn

—
dinatio-
n ipſius
ſic om.

habira

kei teſtes
dlingen,
ricus de
golcu,
kumpre⸗
ltatis in
1NCC

durch
/ geb
ter Toch⸗
Ift

gorepre⸗
d dlecta
. Veniens
e Durne,
Ctimonla-
Vlle Ru-
lenk, per
ntenderet
procu⸗
—

Codex Diplomaticvs. 89

procurare. Supplicans nobis humiliter et devote, ut de ſpeciali
noſtra benivolentia id proſequi dignaremur. Poſtmodum proce-

dente tempore facta nobis reſignatione ipſius feodi, habito per

ipſum Nobilem reſtauro ipſius feodi per Curiam ſuam propriam,
ſitam in villa Ollinhuſen, quam Nobilis Matrone Methildis uxoris
ſue manu ſuis manibus coadunata, per patentes eorum literas Her-
bipolenſi Eccleſie noſtre dedit, et loco prioris feodi poſſidebit ti-
tulo feodali; Nos ad ipſius Nobilis inſtanciam et ſupplices preces
dicte Abbatiſſe et Conventus ſui, quarum profectum ſincera in
Domino diligimus karitate, Decimam memorate ville Ruchesheim
dedimus, er in his ſcriptis damus dicto monaſterio de Selgendal,
proprietatis nomine perpetuo poſſidendam. In cuius donationis

noſtre memoriam preſens ſcriptum indulſimus ipſi monaſterio,

Sigilli noſtri munimine roboratum. Datum Anno Domini
MGCLXXVIII tert, Kal, Februarii. Pontificatus noſtri anno Quarto.

LXXI.

Schenk Walthers zu Limpurg Donationsbrief uͤber den
Kyrchſatz zu Eſchenthal fuͤr die Johanniter Commende
zu Hall. A. eod.

Diverſis ad quos preſens ſcriptum pervenerit Waltherus Imperi-
alis Aule Pincerna de Limpurg Salutem cum notitia ſubſcriptorum.
Que geruntur in tempore ne labantur cum tempore ſcripturarum
teſtimonio perhennantur. Inde eſt, quod conſtare volumus tam
preſentibus quam futuris, quod nos Waltherus Imperialis Aule
Pincerna de Limpurg et Eliſabeth conſors thori noſtri coadunata
manu, accedente quoque conſenſu unanimi Friderici filii noſtri,
et fratrum ſuorum omnium, pro ſalute noſtra et omnium progeni-
N torum
. „

90 Codex Diplomaticvs.

torum noſtrorum, contulimus Ius Patronatus cum omnibus atti-

nentiis et juribus Eccleſie in Eſchenthal Herbipolenſis dioceſeos
pleno jure ſicut ad huc usque poſſedimus, Religioſis Viris Magiſtro
et fratribus ſacre domus hoſpitalis Hieroſolymitani jure proprietari
perpetuo poſſidendum. Ne igitur hec pia noſtra donatio eisdem
Magiſtro et fratribus ab aliquibus poſſit generare diſpendium, aut
gravamen, ſuper quo indebite perturbentur, Molendinum noſtrum
ſitum ſub caſtro noſtro Limpurg ipſis aſſignavimus in Warandiam
et reſtaurum, de quo in purificatione beate Marie Virginis annis
ſingulis recipient libram cere, quoad usque impeditionem ſeu ve-
xationem, ſi quam iidem Magiſter et fratres in ipfa noſtra dona-
tione paſſi fuerint, decidamus. Quod ſi talem vexationem deci-
dere non valemus, Molendinum predictum nomine donationis
redicte jure proprietatis libere poſſidebunt. Si vero ipſum Mo-
kndinvum duxerimus reſumendum ſepe dictis Magiſtro et fratribus
XXX. librarum Hallenſium de liberis bonis noſtris, ubicunque ipſi
acceptare voluerint, dabimus proprietatis titulo perpetuo poſſiden-
dos. Et in evidentiam premiſſorum preſentem paginam ſigillo no-

ſtro et Sigillo Civitatis Hallenſis duximus roborandam. Huius rei

teſtes ſunt frater Conradus de Winzenſe, frater Conradus, domi-
nus Abloſere commendator in Fringen frater Vlricus commendator
in Halle, frater Conradus dictus Aureus, frater Conradus de
Trochelvingen, frater Burchardus Sulmeſter, fratres Hofpitalis pre-
dicti, Eberhardus dictus Aureus, Fridericus de Bilrith, Heinri-

cus dictus Vm'nate Milites, Ludovicus de Erkenbrechtſauſen, VI-

ricus Brekere. Hermannus Sidere, Henricus dictus Berler, Schult-
heis in Halle. Ruckerus dictus Sulmeſter, Waltherus Egeno Cu-
ratus Scurlere. Heinricus de Elvangen. et alii quam plures fide

digni. Acta ſunt hec Anno domini M C LXXVIII, Kaln. Aug.

LKXXII.

Abtiſi

eiſe

Ir non
liiionis
tarumn ,
iſeruti
dental
pernen
Ulio un
CONci
uprad
Pro re
per do
us rei
Picus
ror
Cllins r
tum, v
tizin S.
matun.
et Jud

Echen

7

hi

—

s atti.

oceleos
lagiſtro
kietario
eisdem
n, aut
nolſtrumm
randiarn
is annis
ſel ve⸗

1, 6Ono-

n Geci-
nationis
um Mo⸗
ftatribus
hgue ihi
vollicen⸗
gllo no⸗
Huius rei.
. dommi-
nendator
radus de
lalspre⸗
Heinri⸗
lſen, VI.
,Echulr⸗
geno Cu-
lures fe

ln. Aug.

N.

per dominum Waltherum pincernam de Lympurgk . . . LIu-

Oodex Diplomaticvs. 9 1

Abtiſſin und Konvents zu Gnadenthal Betaͤnntnns uͤber
einen mit Friedrich von Backenang eingegangenen Guͤter⸗
DW wechſel. A. eod. èð

In nomine Domini Amen. Quoniam res geſta hominum, ne ob-
liuionis patiatur calumpniam, poni ſolet in auribus teſtium et lite-
rarum judicio perhennari, inde eſt quod nos Soror Hiltigundis, Dei
miſeratione Abbatiſa, totusque Conuentus Sanctimonialium in Gna-
dental ad noticiam uniuerſorum modernorum, quam futurorum
peruenire cupimus et pertendi, quod nos deliberato animo et con-
lilio cum Friderico dicto de Baggenang, Ciue in Hallis, quoddam

coôncambium fecimus ſub hac forma pertractatum . . . quod

ſupra dicta bona poſt mortem dicti Friderici et Elizabet uxoris ſue
pro remedio animarum ſuarum ad nos libere reuertentur .
ius rei teſtes ſunt Heinricus dictus Vnmuſſe. Heinricus dictus Beck.
Viricus et Eginus fratres. Frater Craffto. Frater Gerlacus.
Soror Jutta de Limpergk. Soror Mechtildis de Weinſpergk. In
cuius rei teſtimonium preſentem conſcribi fecimus litteram Sigillo-
rum, videlicet Domini Abbatis in Mulbrunne, et Domini Abba-
tis in Schontal, et noſtri et Vniuerſitatis in Hallis, robore confir-
matam. Acta ſunt hec Anno Domini M CC LXXVIII. Symonis

et Jude.
LXXIII.

Schent Walthers von Limpurg Kaufbrief gegen mehr⸗

ermeldtes Kloſter ausgeſtellt. A. eod.

In nomine Patris et Filii et Spiritus ſancti,; Amen. Nouercari ſo-
NM 2 lent

92 Codex Diplomaticvs.

lent a memoria geſta hominum, cum ſint caduca, niſi litterarum
teſtimonio perhennentur. Inde eſt, quod nos Waltherus Imperi-

alis aule pincerna de Lympurgk et Domina PElizabeth contectalis

preſentibus recognoſcimus et proteſtamur, quod nos cum conſenſu
unanimi et manu adunata dimidiam partem molendini noſtri, quod
dicitur. et bona noſtra in Bubenurbes vendi-
dimus pace et iure proprietatis Venerabilibus Domine Abbatiſſe et
Gonuentui Sanctimonialium in valle gratie, cum omnibus ſuis at-
tinentiis, queſitis et non quefitis 2 exceptis hominibus in B. ho-
magio ad nos pertinentibus et duabus vinariis noſtris conditione
ſubicripta feliciter poſſidenda . . . Huius rei teſtes ſunt Vene-
rabilis Dater Dominus Abbas in Schontal. Eberhardus. Berchtol-

dus Monachi. Erlevvinus Conuerſus in Schontal. Fridericus Scul-

tetus dictus de Bielriet. Johannes de Enſelingen. Fridericus de
Simenhouen. Wortvvinus. noſtri famuli, et ceteri fide digni et
honeſti. Ceterum ne ſuper iſto Contractu aliqua in poſterum poſſit
calumpnia ſuboriri preſentem paginam Sigillis Patrum venerabilium
Abbatis Monaſteriorum in Cambergk et in Schontal et noſtro feci-
mus roborari. Actum Anno Domini M CCoLXXVIIÏ Idus De-

cembris.
LXXIV.

Teutſchordiſches Bekaͤntnus wegen eines geſtifteten ewi⸗
gen Lichts. A. 1280.

PF rater Hermannus, humilis commendator ſacre domus Hoſpitalis
leruſalemi in Moguntia, nec non et aliarum domorum per Fran-
koniam et Wedereibiam eiuſdem ordinis, omnibus hoc ſcriptum
intuentibus ſalutem in Domino ſempiternam. Fame bone decolo-
rat meritum, qui promiſſa non implet, et fide cenſendus erit va-

cuus fidei uiolator. Innoteſcat igitur tam preſentibus quam futu-

tis,

1is, 40
nere,
wurn de
tium pr.
preſcrip
mecdio:
quocſ
bſit, i
guocha
terlheinm
buntur,
ſione li
gloriam
ſoribus
eorn
et dom
rei ſun⸗
commne

Frinken
erarius

INNN.

Codex Diplomaticvs. 93

.
tterarumn ris, ad quos hec pagina peruenerit, quod Hartvvicus dictus Sibe-
Imperi- nere, ciuis in Mergentheim, et vxor ſua Riczza apud noſtram do-
ntectls mum de conſenſu noſtro et unitate conſilii fratrum ibidem exiſten-
Conlenſu tium pro libris Hallenſium XV. lumen compararunt, ita, ut lumen
1, quod preſcriptum in eccleſia noſtra ante chorum in Mergentheim pro re-
Vendi⸗ medio animarum ſuarum perpetuo accendatur, hoc tamen adiecto,
batſe a quod ſi aliquis commendatorum ſeu fratrum domus predicte, quod
s ſuis at⸗ abſit, in hoc negligens fuerit, domus ſepe dicta et fratres lumen,
1 , ho⸗ quod apud nos accendi die ac nocte debebat, monaſterio in Schef-
nditine terſheim et ſanctimonialibus ibidem conuerſantibus aſſignare tene-
int Fene⸗ buntur, ut, quod apud nos negligenter obmiſſum eſt, illic accen-
Berchtol⸗ ſione luminis prelibati, ut tenebamur, deuote ad laudem Dei et
cus Scl. gloriam impleatur. Ne autem hec promiſſio a nobis ſeu a ſucceſ-
ericus de ſoribus noſtris ualeat irritari, preientem cedulam Hartvvico prefato
digi e et dominabus in Schefterſheim euidens in teſtimonium ſigillo noſtro
tumn plt et domus noſtre in Mergenth. porrigimus roboratam. Teſtes huius
erablltum rei ſunt Frater H. de Laugingen. Frater Ar., plebanus. Frater C.
olrofec⸗ commendator in Arningen. Frater H. ſacerdos. Frater C. de
ldls De- Frankenvvort. Frater Kukerus. Fratet Ar. Focho. Frater H. cel-
lerarius, et cuncti fratres. Acta ſunt hec Anno domini M CC
LXXX.Ä Nonas IV. Auguſti,
ten ei. LXXxV.
Schenk Walthers zu Limpurg Bekaͤnntnus uͤber eine
Hohitls dem Kloſter Gnadenthal geſchehene Eignung gewiſſer
perk. Güter. A, 128 1.
7 . Nes Waltherus Imperialis aule pincerna de Limpurc ad notitiam
ne . . vniuerſorum cupimus peruenire, quod ob dilectionem Honorabi-
nnci lis Domine Abbatiſſe et Conuentus in Gnadental bona in G. Her-
lnan 15, N .. M 3. manni
†

94 Codex Diplomaticvs.

manni videlicet dicti Seidenſchwantz ipſi Conuentui libera permi-
ſimus et permittimus in hiis ſcriptis, tamen conditione adnibita,
quod in eiſdem bonis noſtra aduocatia nobis ſeruiat, ut eſt moris.
Huius rei teſtes ſunt Fridericus miles de Bilriet, Albertus miles
dictus Hurcelberch, Heinricus ſcultetus in Hallis, et Heinricus ſcul-
tetus in Ingelfingen. Datum anno domini Mo CC LXXX primo
feria tercia ante Philippi et Jacobi.

LXXVI.

Der Abtiſſin und Konvents zu Gnadenthal Lehenbrief fuͤr
Burkhard Langen. A. 1285. H

—

Tn nomine Domini Amen. Nos bPetriſſa Abbatiſſa et Conuentus
in Gnadental, ordinis Ciſtercienſis, Herbipolenſis dioc. Notum
eſſe volumus preſentium litterarumi inſpectoribus uniuerſis, quod
nos Burckhardo dicto Longo et eius uxori ac eorum liberis loca-
uimus feodum, quod vulgariter dicitur Ebelin des Pfaffen Gut
in L. et feodum, in quo reſidet Toſteler ſitum in W. tenendum et
habendum iure locationis . . . In cuius rei teſtimonium pre-
ſentes literas ipſis dedimus ſigillis Reuerendi Patris noſtri Domini
Abbatis ſpecioſe vallis et noſtro diligentius communitas. Datum

et actum Anno Domini M CC LXXXquinto, in Sabbatho ante

palmas.

LXXVII.

Des Abts zu Schoͤnthal Urkund uͤber einen zwiſchen
erſagtem Kloſter und B. Langen getroffenen Vergleich.

A, eod.

In nomine Domini Amen. Nos frater Heinricus, Abbas ſpecioſe
vallis, ordinis Ciſter. Herbipolen. Dioc. Notum eſſe volumus pre-
ſentium

= —

——

(Eentium

Abbatid
hardum
d bono
gnoc pr
ſpergke
ſideanty
Gictaten
dum con
lentus d
Arbitriun
rei euide
Gllorumm

Doratas.

adde

Echv⸗

zwi

R

ſoin
Noner
et Kend
Mancdus
las ha
cid ſi e
bibin
Iehesan
Ins mlen

—
1 permi-
dbibita,
ſt mori,
us miles
icus ſehl⸗
N pruno

hrieffür

Ohuentus
Notum
6, quoc
eris loce-
fen Gut
endoum et
iom pre⸗
Domini

Datuin

Atho ante

zpiſchen
lich.

6 Heciol⸗

lumusre

ſentiumn

Cogdex Diplomaticvs. 95

ſentium litterarum inſpectoribus uniuerſis, quod cuan inter Ven.
Abbatiſſam et Conuentum de Gnadental filias noſtras et Burck-
hardum dictum Longun cxorta fuiſſet litis materia, ſic

ad bonorum arbitrium de concordia partium extitit arbitratum,

quod predictus B. et vxor ſua Adelheidis . in Herman-
ſpergk et in Stemmelersſalle . . titulo precaric tempore poſ-
ſideant vite ſue, ita tamen, quod uno eorum mortuo ſuperſtes me-
dietatem ſolum recipiat . . . Et quia tale arbitrium per mo-
dum compoſitionis extitit arbitratum, renunciauit predictus con-
uentus de Gnadental omni actioni ſimpliciter, per quam dictum
arbitrium impediri poteſt, infringi; vel etiam irritari. In cuius
rei euidens teſtimonium preſentes litteras ipfis B. et A. dedimus Si-
gillorum noſtri videlicet et Conuentus de Gnadental munimine ro-
boratas. Datum et actum Anno domini M CCo LXXXV. in Sab-
batho palmarum.

XXVII.

Schweickers von Gemmingen, Landrichters, Urtheil
zwiſchen dem Kloſter Gnadenthal und Volcknand von
Sicckingen al. Sugenheim. A. eod,

Sevickerus de Gemyngen, Judex prouincialis, omnibus preſens

ſeriptum viſuris credere ſubnotatis et fidem pleniſſimam adhibere.
. Een . .
Nouerint igitur uniuerſi prefentes et futuri, quod . . Abbatiſſa
et Sanctimoniales de Gnadental omnes impetitiones, quas Wolck-
nandus de Sigungein et uxor, filia Heinrici militis de l alheym ad

ipſas habuerat pro quadam curia in S. ſituata, coram nobis in indi-

cio W. exilierunt et euaſerunt, et omnibus de ipſa Curia querulan-
tibus in iudicio ſpirituali in antea facient iuſtitie complementum.

Teſtes autem huius rei ſunt Ruckerus miles de Talheym, Schelpe-

rus miles de Gemmingen, Rabano Goler de Rabinſberg, Heinri-
cus

.

96 Codex Diplomaticvs.

cus miles de Brettach, Sifridus dremler 3 er ni duuam blures faͤe
igni . affuerunt. atu
digni ui, dum hec fierent, affu .
MS CXXXV/ Feria ſecunda ante Nicolai M Litllo aliquos,
ſi qui fient, quod abſit, preſentibus minime violandum.

LXXIX.

Des Abts Simons zu Comburg Kaufbrief fuͤr Ruͤgern

Schultheiſen zu Ingelfingen. A. eod.

. . mon, diui iſeratione Ab-
n. os Symon, diuina mi 1
I in Can Dmminl ding: en Behedict, „Herbipolenſis diorels,
as in Cambergk, o ioesſi
notum eſſe volumus preſentium litterarum ac crorihi Raiuerſs;
uod nos bona deliberatione de pleno et cone ron
. i vendidimus Rugero Sculteto de Ingelfing
ſenſu Conuentus noſtri vendidimus Ruger r Srroctenapad
pro XXVI. lib. Hallenſium duo iagenn vinearum in riich arted
aſterio iure proprier 1
Heylbronnen ſita, que noſtro Monaſt iehrierat
1 jet⸗ us ſuis attinentiis,
bant, pro zücra et Hhcre a Rerpetum m vmnni⸗ „ promittentes
ueſitis et inquirendis, in perpe nda witee es
n noſtri Monaſterii ypotheca. quod ubicunque zarn dicia inea⸗
rum duo iugera cum ſuis attinentis impeti den n b ure nelin
toto, Nos ea ſine quolibet dicti Rugeri vel ſuorum

igi antum ad
pno integraliter abioluemus. Renunciamus igitur, qu

preſentem contractum, omni juris auxilio nalm. Nel ollie, ſede
neficio reſtitutionis in integrum, omni priuilegio, z eptioni,
apoſtolica impetrato vel etiam knpertando nnicue er re Valcat
. . . V 1tiO impediri;, .
legi et rei, per quam hec noſtra ven itionis elidens tefſti-
1 arji. Pt lus noſtre venditionis euiden
vel etiam annullari. Et in huius ſuis here-
monium preſentes litteras ex hoc confectas ipſi Kügero z nine robo⸗
dibus dedimus Sigillis noſtro et Gonucntus na zaſberio ſe vallis,
tus rei ſunt Frater Heinricus 1119,
ratas, Teſtes huius rei ſunt Frate Heinricus

ð

——=———

(ohlnun

—

Heinrie
et Heinn
ſce die
Anno d

»

Otn

nomm
teinpot
ennentu
gboce
Harum

Qoubr

nentiis
Dominn
gundim
Curia La
in Herb
me prot
Cellarios
Taüdiamn
de tebe
fliabigs
deim gn
Tun kute

“D Petſolue

Molkro,

—
ures ſide
Domiai
Aliquos,

Rigern

one Ab-
cioceſis,
winerſis,
hrdi con-
Lelfingen
erchapud
tis attine-
tinentiis,

mittentes

ta Vines-
tte velin
um daor-
gnturn al
uilis, be⸗
Pto lete
Ceptlon 1
irivaleit,
jens telt⸗

ſuis here

ine tobo⸗
Heinticus

Codex Diplomatic. 97

Heinricus Cellerarius maior dicte domus, Heinricus dictus Groz,
et Heinricus dictus Lamlin, Ciues de Heilbronnen, et plures alii
fide digni. Datum et actum apud prepoſituram in Stein ſaper Cocum
Anno domini M CCLXXXOquinto, IIII. Idus Julii-

LIxxxX.

Ottens von Roͤttingen Kaufbrief uͤber einen Hof an die
Beguinen zu Wuͤrzburg im Lampertshof. A. 12 86.

—

In nomine Domini Amen. Quia faéta temporum labuntur cum
tempore, opere pretium eſt, ut ea ſcripturarum permanentiis per-
ennentur. Notum igitur ſit omnibus preſentes litteras inſpecturis,
uod ego Otto miles dictus de Rotingen manu adunata mearum
liarun Hedevvigis et Jutthe Curiam meam in L. cum omnibus ſuis
domibus, curiis, pratis, agris, ſiluis, cunctisque iuribus et atti-
nentiis uendidi, donaui et tradidi, et in hiis ſcriptis uendo et dono
Dominabus Felicitati, relicte Alberti de Gochſheim, Güte, Kune-
gundi maiori, et Kunegundi minori, et Richeidi, manentibus in

curia Lamperti, que dicitur ad leonem iuxta fratres predicatores

in Herbipoli, pro . . Hlallenſium, quos Hallenſes preſentibus
me profiteor recepiſſe et in uſus michi et meis filiabus utiles et ne-

ceſſarios conuertiſſe . . . promitteris ipſis facere plenam Wa-

randiam, que vulgariter dicitur Werſchaft, que iuxta morem terre
de rebus proprietariis fieri conſueuirt . . . Ego uero una cum
filiabus meis predictis eandem curiam colendam reſumpfſimus ab eiſ-

dem quinque perſonis et vice ipſarum ab ipfis duobus ciuibus ea-

rum tutoribus pro . . maldris annone annis ſingulis cenſualiter
perſoluendis et in Herbipoli ſecundum menſuram ipſius ciuitatis ſub
noſtro, non ipſarum, periculo preſentandis, ſaluo ſemper, quod
communia dampna, que totam viciniam noſtram vaſtant, vtpote gran-
N . dinum,

98 . Cogex Diplomaticvs.

dinum, bellorum terre, ſeu fimilium, ipfis communiter obſint,
ſicut et nobis. Si qua vero dampna occaſione mea vel mearum
huiuſmodi, eis in ſuis cenſibus nihil faciet deperire . . . .

Nos quoque H. Weibelarius et Fr. Vultur, prouiſores et tutores

predictarum quinque perſonarum, et nos Felicitas, Gutha Kune-
gundis Maior et Minor et Richeidis una cum predictis noſtris tuto-

rihus fatemur predicta Vniuerſa et ſingula, ſicut ſupra ſcripta ſunt,

per omnia ſe habere et in huius recognitionis Teſtimonium ſigillis

ſupradictis preſentem litteram petiuimus communiri. Nos etiam
Hedvvigis ét Jutha predictarum rerum heredes contente ſigillis eiſ-
dematum et gratum habemus quidquid in hiis omnibus eſt tracta-
tum. Datum ct Adum Anno Domini M CCLXXXVI. Idi-
bus Marcii. .

Biſchof Heinrichs zu Regenſpurg Donationsbrief uͤber

gewiſſe Lehenguͤter fuͤr das Kl. Gnadenthal. A. 1286

os Heinricus Dei gratia Ratisponenſis Eccleſie Epiſcopus pre-

ſentibus profitemur, quod cum conſiderationis noſtre oculos ten-

deremus ad deuota orationum munera, ac deinde diuerſa et mul-
tiplicia obſequia, quibus ordo Ciſtercienſis nos amplectitur Zelo
feruido indefeſſe, ne ſue deuotionis uideamur immemmores, vel
ſuas perſecutiones minus aduertere, ut ingrati, ad inſtantiam et
petitionem venerabilium in Chriſto fratrum ac amicorum noſtro-
rum, Trautivvini Ceſarienſis et Heinrici ſpecioſe vallis eccleſiarum
abbatum, uniuerſas et ſingulas poſſeſſiones prediorum in Salhah et

Tumbenhart ſe ad . . librarum redditus Hallenſium denario-

rum tantummodo extendentes, que per qualeſcunq; perſonas a no-
ſtra eccleſia nomine teodi habita ſunt hactenus et obtenta, et per
ð Venera-

7

Venera
Uim in
per que
fenda,
peſpetn
nancian
Canon
Uecl in
monalt
erunt,
et holtr
Ut ſtatin
Ros ipl
(e hoc
nuerint
ſendes
Cllills
Datum
landi

Cben

0
lentbt
Abbat
lolkre
Clnia

(ducenti

Obüint,
hearum

t tutores

Kune-
inis tuto⸗
pta lunt,
n ſiglis
08 etlam
hlis eil⸗
eſttmacta⸗
VI. Idi-

rief über
296,

Opuis pfl⸗
ulos ten⸗
ſuetnnl.
imnt Lelo
hores, Ne
ſtaoriamn et
Im noſtro⸗
eccleſarum
n denario-

ſonusa n .

11, er per
Venerd⸗

Cogcex Diplomatie 99
Venerabilem Abbatiſſam et Conuentum Monaſterii Sanctimoniali=-

„

um in Gnadental, Ordinis ſupra dicti, Herbipolenſis dioc. ſunt
per quemcunq; modum licitum acquiſita, ſiue queſita uel inqui-

renda, culta fuerint, vel inculta, eidem monaſterio Gnadental
perpetua donatione donamus et tradimus ſimpliciter et preciſe, Re-

1. . . — . . ℳ*. .
nunciantes ex nunc omni Juri cet actioni, que de utriusq; Juris,

Canonici videlicet et Ciuilis, ſuſfragio nobis competierunt hucusq;,
uel in fururum poſſunt competere in premidhs. Supra dicto etiam
monaſterio quelibet alia, que modo confimili ſupra dicto acquiſi-
erunt, vel adhuc poſſident ignoranter ratione infeodatorum nobis

et noſtre eccleſie attinentia ipſis ſimiliter induligemus, volentes,

ut ſtatim, dum de eiſdem feodis illis conſtare inceperit, gratia per
nos ipſis in hac parte conceſſa nullius ſit de cetero firmitatis, niſi
de hoc a nobis uel noſtris ſucceſſofibus gratiam inpoſterum obti-
nuerint. In cuius rei euidentiam et certitudinem pleniorem pre-
ſentes literas dedimus Sigillorum noſtri videlicet et Capituli noſtri,
cuius ad hoc Communis conſenſus acceſſit, robore communitas.
Datum Ratispone Anno Domini M CE LXXX fextO in Kathedra

ſancti Petrrr.
Eben deſſelben Cignung gewiſſer Lehenguͤter auf dem

☚

Ornwald. A. eed.
Ne Heinricus Dei gratia Ratiſponenſis Eccleſie Epiſcopus pre-
ſentibus profitemur, quod cum dilecte in Chriſto Sorores ven.
Abbatiſla et Conuentus Sanctimonialium Ordinis Ciſtercienſis in
Gnadental, Herbipolenſis Dioceſis quaſdam poſſeſſiones feodales
noſtre eccleſie, ſitas in terminis Ornvvalde . . . pro ſua pec-
cunia comparaſſent, Nos affectantes ipſis, vtpote vitam religioſam

ducentibus, adeſſie ſübſidiis oportunis de voluntate et Conſenſu

N 2 totius

QOCodex Diplomaticvs.
totius Capituli noſtri eaſdem poſſeffiones cum omnibus ſuis iuribus
er pertinehriis, cultis ct incultis, dqucſitis et inquitendis, in ius et
proprietatem predicti Monaſterii in Gnadental pleno Jure trans-
fundentes, eas predictis, Abbatiſſe ſcilicet er Conuentui ac eccleſie
nemorate, aſſignamus? tradimus, et donamus proprietatis titulo
perpetuo poſſidendas. In cuius donationis Teſtimonium ac perpe-
tuam firmitatem preſentes litteras confici et Sigillorum noſtri ac Ca-
pituli noſtri placuit munimine roborari. Datum Ratiſpone Anno
Domini M CES LXXXVnonas Maji. D

A. eod.

ſtter Gnadenthal.

. » . 5 2 »„ „*
niuerſis ſancte matris eccleſie filiis, ad quos littere peruenerint

preſentes, Marcus miſeratione diuina Surrentinus Archiepiſcopus,
Blaſius Fundanus, Romanus Crohenfis, Romanus Alyphanus,
Perronus Larinenſis, Petrus Draganarienſis, Waldebrimus Auel-
lonenſis et Glamiacenſis, Leo Chalomonenſis, Obertus Aſtenſis,
Johannes Strogolienſis, Raymundus Marfſilienſis et Bernhardus Vi-
ſentinus, Epifcopi, Salutém in Domino. Quoniam ut ait Apoſto-
lus, omnes quidem ſtabimus ante tribunal Chriſti recepturi, prout
in corpore gefſſimus, ſiue bonum fuerit ſiue malum, oportet nos
diem meſſionis extreme miſericordie operibus preuenire ac eterno-
fum intuitu ſeminare in terris, quod cum mulriplicato fructu red-
dente domino recolligere valeamus in celis, firmam ſpem fiduciam-
