numerari, pro poſſe noſtro et noſſe ipſi regrare iuſtis poſtulationi-
bus quorumlibet nobis commiſſorum fauorem noſtre beneuolentie
tenemur accommodare, ut in his, que ſpectant ad Prefectum ec-
dleſiarum, tum pro mercede retributionis eterne, tum pro debito
Cure paſtoralis ſtudeamus ſubſeruire; FEa propter tam futurorum,
quam preſentium fidelium ſucceſſioni notum fieri volumus, quod

Albertus de Hohenloch, Libere conditionis Homo, Inveſtitor cu-

iuſdam Parrochie erat in Steinach, in cuius terminis erat Locus,
qui Reicherteroden dicitur, ubi ob frequentiam Viatorum Domi-
nus Imperator eccleſiam et Hoſpitale ad receptaculum peregrino-
rum et pauperum ſtatuere decernens, cum prefato Alberto conue-

nit, ut eccleſia in prefato loco conſtructa a jure Matricis Eccleſie

eximeretur, cum omnibus ibidem ſervientibus, quibus et quicquid
ſiue in Ortis, ſive in animalibus accreſceret, nullam inde Decimam
cuiquam perſoluerent, ſi quid vero in agris forte conquirerent,
Decimas inde perſoluerent, Coloni vero iuxta candem eccleſiam
E habitan-

34 Codex Diplomaticvs.

habitantes matrici eccleſie in omni parte obedirent, quod ita no-

ſtra Conceſſione et parochiani matricis eccleſie obtentum eſt. Pre-

fatus autem Albertus, ut Parochia indemnis permaneret, duos
manſos in Otolveshuſen in reſtaurationem prefati loci matrici eccle-
ſie delegauit. Huius rei geſte teſtimoniales Litteras ſibi cum ſigillo
noſtro bullatas poſtulauit et obtinuit: Quas quicumque temerare
aut infringere preſumpſerit, Excommunicationis vinculo innoda-
tus, reum ſe Diuino judicio ſciat, et, niſi reſipiſcat, cum Diabolo
in extremo camine perpetuo cruciandum condemnari. Huius rei
teſtes ſunt, Werolſus Abbas Brunebacenſis, Godfridus Majoris ec-
cleſie in Wirzb. Canonicus et Scolaſticus, Otthericus, eiuſdem ec-
cleſie Canonicus et Prepoſitus in Houge. Laici Conradus de Bok-
kesberg, Conradus de Wickartesheim et frater ſuus Henricus de
Hohenloch, Conradus Pincerna de Schippe, Conradus Dapifer

de Rotenburg et alii quam plures. Acta ſunt autem hec Anno Do-

minice Incarnationis M Co LXXXII. Regnante Domino Friderico

Imperatore Sereniſſimo, Anno regni eius XXX, Anno Pontif,

noſtri XII.
XIX.

Graf Heinrichs und Friedrichs von Hohenlohe Ver⸗
maͤchtnus verſchiedener Guͤter an den Teutſchen
Orden/ A, 1220.

In nomine ſancte et indinidue trinitatis, patris et filii et ſpiritus
ſancti Amen. Fridericus ſecundus diuina fauente clementia Roma-
norum Rex ſemper Auguſtus et rex Sicilie. Licet Regi Regum pro
gratia; quam fidelibus ſuis miſericorditer et tam univerfſaliter
quam ſpecialiter elargitur, nec reges posſint nec principes condig-
nis ſervitiis reſpondere; tamen et vigilandum eſt eis et totis ſtudiis
intendendum;, in omnibus, quibus poſlunt, munificentie diuini

cultus

b

—
cultuso
ſacte dot
Pretatur
Herbipo
PBoherloth
laribus v
Corutn i

eigdem de

conbirman
priulegi⸗
ten, e
Vigeant
monium
Vniuerſit
ſtri odn
gratia An
mentis ſe
Iudum C
Holpitili
corum di
et Conrae
runt. Be
fnn.
Cla Pars
Telkrut
Certeltein
deſcz,
musetOn
delg, de
ſal

Gecem ſo

——

—
d ita no-
ſt, Pre-
, duos
lci ecce-
uunſello
temerare
Diabolo
Huius rei
Uldenn ec⸗
Lde Bok-
nricus de

8 Dapifer

anno Do-
Priderico
0 Pontif,

ſe Ver⸗

1

et ſpirins
tia Roma-
Reguum pto
bivetlalitter
s Cndig-

ntie Giuint

.
*
.

cultus

Codex Diplomatic- 335

cultus obſequantur. Ea itaque conſideratione inducti religionem
ſacre domus Hoſpitalis ſancte Marie theutonicorum, vbi afſiduum
præſtatur clementie diuine ſeruicium;, attendentes, priuilegium
Herbipolenſis Episcopi, qualiter Heinricus et Fridericus, fratres de
Eohenloch, altiſſimi gratia deſuper inſpirante, rebus caducis et ſecu-
laribus vilipenſis, prefate domui Hoſpitalis ſancte Marie theutoni-
corum in Hierusalem ſe reddiderunt, et omnes proprietates ſuas
eidem domui abſolute ac libere tradiderunt, preſenti priuilegio
confirmamus, tenorem priuilegi eiuſdem Episcopi huic noſtro
priuilegio inſerentes: Otto, Dei gratia Herbipolenſis Episcopus,
vt ea, que apud mortales geruntur, negocia ſtabili inperpetuum
vigeant firmitate. efficax et auctorabile ſcriptorum requiritur teſti-
monium et munimen. Noverit igitur omnium Chriſti fidelium
Vniuerſitas, ad quos preſens pagina pervenerit, quod dilecti no-
ſtri Nobiles pueri et fratres de Hohenloch Heinricus et Fridericus,
gratia altiſſimi deſuper inſpirante, regno mundi et cunctis oblecta-
mentis ſeculi contemptis, excuſſis ab omni munere manibus, nudi
nudum Chriſtum ſequi cupientes, omnes ſuas proprietates Domui
Hoſpitalis beate virginis in Hierusalem tranſmarine, que theutoni-
corum dicitur, noſtro fauore et plenario fratrum ſuorum Gotfridi
et Conradi ad hoc accedente conſenſu, abſolute et libere tradide-

runt. Bona autem predictorum fratrum ſunt hec: proprietas in

Hagenſprunnen, Molendinum in Elpershem, Qnatuor manſi et
ſilua in Schonbuhel, ſilua Camerforſt apud Herevvigeshuſen, ter-
cia pars nemoris in Holembach cambita ab Andrea, proprietas apud
Igelſtrut et Acendorff, due domus et vnum pomerium apud Wi-
carteſheim, omnis proprietas in Gaylichsheim, ſcilicet Curia Ec-
cleſica, Curia Ratiames, Chria Hiltebrandi, Curia Rutheri; Do-
mus et Ortus Eccleſiaſtice domus et ortus Tilholtzes, Domus Wurtz-
berg, Domus iuxta Cimiterium, Domus Rabenoldi, proprietas
decem ſolidorum annuorum in Boltzhauſen proprietas ſeptem vn-
E2. ciatum

36 Cogex Diplomatlcvs

ciarum Buttert, proprietas in Trickerſperg ad talentum annuarim,
proprietas in Stockheim, que Ludvvig dicitur, proprietas in Boz-=
beldesdorff, proprietas in Rinbach, Curia in Obernhoffen „ item
fabrica in Geulichſbeim. Vt autem felix et laudabilis iam dicta ip-
forum donatio omnibus in poſterum temporibus inviolabilis et rata
conſiſtat, nos preſentem ſuper ea cartam conſcribi et tam noſtro
quam aliorum preſentium ſigillorum appenſionibus ecnnus vommu
niri. Acta ſunt hec Anno Epiſcopatus noſtri Tercio decimo. A
ipſius itaque donationis et priuilegii ſupra dicti Ehieob ſir miratem
et robur perpetuo valiturum preſens priuilegium inde en i Leins
Sigillo noſtre celſitudinis roboratum. Hujus rei teſtes ſunt Her-
mannus Marchio de Baden, Comes Albertus de Werda, Comes

Heinricus filius eius, Conradus Burggravius de Nuremberg, Ger-
lachus de Butingen, Rainaldus Dux Spoleti, Rudolffus aduocatus

de Reprechtsvveyler, Rudulffus de Huſemberg, Anshelmus
Raboldisſtein, Cono de Tuiffen, Conradus pincerna de Schipff,
Berengerus frater eius, Rudolffus de Ratzinhuſen, Conradus de
Werda, Heinricus magiſter coquine de Kotemburg , et alii quam
plures. Signum domini Friderici ſecundi et glorioſi Romanorum
regis ſemper auguſti et regis Sicilie. Et ego Conradus Dei gratia
Metenſis et Spirenſis Episcopus Imperialis aule Cancellarius vice
domini Sifridi Maguntine ſedis archiepiscopi et tocius Germanie
Archicancellarii recognovi. Acta ſunt hec Anno dominice incar-
nationis Milleſimo ducéênteſimo viceſimo, menſe lanuarij, Indi-
tione octaua, regnante Domino nostro Friderico Dei eratia victo-
rioſisſimo Romanorum Rege ſemper auguſto et Rege Sicilie, An-
no vero Romani Regni eius in Germania octauo, et in Sicilia vice-
ſimo ſecundo, feliciter Amen. Datum apud Hagenavv, anno,
menſe et indictione prefſcriptis,

Herrn

1 non
heim v
tis exi⸗
quo ſt
prelente
cOnici
de Clin
ben, (
lris er
Usch ſe⸗
tribins
tibus
agenib
Peppetu.
Contrade
Clus katt
moniale
teltesſenm
de Nen⸗
Meinrie
et ſuen
ds de
Hllen,
de Mere

—

hnuatim,
in Boz-
n, nem
dicta ip.
ls et tlta
Aun noſtro
8COININI-
no. Ad
rmitatemm
fecimus
Unt Her-
Comes
eg, Cer-
AdoCatus
elinns de
e Sehipf,
Nradlis de
Aii quum
Dmmanorum
Dei grutit
arius vice
Gerinanie
nice incal-
ij, luadi-
ratia nicto⸗
cllie, A.
Licllin vice⸗

y, AnO,

condicionis, Predium meum, quod emeram a Domino Conrado

Oodex Diplomatievs. 37

XX.

Herrn Conrads von Crautheim Kaufbrief uͤber einen
Theil des Schloſſes Biringen. A. eod.

In nomine ſancte et Indiuidue trinitatis. Ego Cunradus de Crut-
heim vniuerfis fidelibus. Rerum humanarum malitia et mutabil-
tas exigit, illic nos quaſi trepidare timore, ubi nullus eſt timor,
quo fit, ut fcripto ſoleamus corroborare, quidquid firmum ac
ſtabile deſideramus iugiter durarc. Nouerint igitur uniuerſi tam
preſentes quam futuri; Quod ego Cunradus de Crutheim, libere
de Clingenuels, patruo meo, mediam ſcilicet partem caſtri Birin-
gen, cum ommibus fuis attinentiis, aquis, pratis, agris, filuis,

cultis et incultis, queſitis et non quelitis, preter ſola mancipia utri-

usq; ſexus, uendidi Venerabili. Domino Gotefrido abbati et fra-
tribus in Schonental pro centum Septuaginta marcis argenti, Fra-
tribus meis, Wolffrado et Grafftone, vnanimi conſenſu id mecum
agentibus, et idem predium collata manu libere et abſolute in
perpetuam proprietatem Monaſterii leglttimà et ſolenni donacione
contradentibus. Vt igitur tam conſentaneus, tamq; ſolennis contra-
Qus ratus jugiter permancar et inconuulſus, preſentem cartam teſti-
monialem ad perpetuam rei memoriam iuſſimus comuniri. Huius rei
teſtes ſunt: Wernherus Decanus de Ötilfingen, Conradus parrochianus
de Neuvvenſteten, Wolprandus parrochianus de Merchingen, Dns
Heinricus de Mohenloch de domo teutonicorum, et Gotefridus frater eius,
et Juuenis quidam Bernardus de domo teutonicorum, Engelhar-
dus de Berlichingen, Goteboldus de Burcheim, Adelhelmus de
Huſen, Conradus Leitgaſt, Conradus Kilian, Conradus aduocatus

Cat
de Merchingen, Wolprandus de Crutheim, Marquardus frater
Conradi Leitgaſt, PFridericus de Hallis ſuperiore, et Ludevvicus
inſticor, Ramungus et Conradus frater eius de Crutheim, Tulan-

PE 3 dus

38 Cogdex Diplomaticvs.

dus et Gerungus frater eius de Ballenburg. Acta ſunt hec Anno
Dominice Incarnationis M CCo XX. Indictione X. Pridie Kal.
Julii in Ballenburg.

XXI.

Dechauts und Kapituls des neuen Muͤnſters in Wuͤrz⸗
burg Bekaͤntnus wegen einer Schenkung gewiſſer Guͤter an
das Kloſter Scheftersheim. A. 1225. W

IN NOMINNE SANCTE ET INDIVIDVE TRINIIATIS. W. De-
canus totumque Capitulum noui Monaſterii Herbipolen. Cum
memorie humane debilitas et mentium prauarum peruerſitas, Facta
rationabiliter ordinata frequenter ſoleant perturbare, neceſſarium
eſt ea fidelium ſcriptorum teſtimonio poſterorum noticie declarari.
Ad noticiam igitur tam futurorum quam preſentium uolumus per-
uenire., quod Rükerus confrater noſter uolens anime ſue ſaluti
conſulere. quedam bona ſua . . . per manus Salemanni ſui domini
Gotefridi de Hobenloch et tutoris ſui Kukeri Cremſarii reſignauit.
Connentui in Scheftersheim. .. libere poſſidenda . Ut autem nulla
ſuper hiis bonis procedente tempore controuerſia poſſit oriri...
preſens ſcriptum teſtium annotatione; qui huic facto interfuerunt.
et ſigilli noſtri imprefſione fecimus communiri. Hec autem ſunt
homina teſtium: Wilhelmus Decanus. Gotefridus Cuſtos, Henri-
cus de Kennincheim . Hervvicus . Crafto Cantor. Sifridus. Arno
de Hocheim, Magiſter Daniel. Crafto. Gotebaldus. Arnoldus.
Gerungus de Wiia . Henricus pullus. Bertoldus de Cara. Ambro-
ſius . Ditherus . Magiſter Reinboldus Scolaſticus . Fridericus dé
EKennincheim . Hervvicus, Canonici Noui monaſteri: Herbipolen.
Laici quoque, qui aderant: Gotefridus et Conradas fratres de Hobenlo b.
Bůûckerus Cremſarius. Cunradus de Smideluelt . Hermannus de Se-
heim, Hermannus Leſſche. et ali quam plures, Acta autem funt
nnes

—

hec An
Pjeſide
Unperan

Viſhe

iber

HNN
mannus
teinpor
WWduean
motR
Inde e
Uolumn
mime
in B. et
clehe in
lea ſane
Oeris ſi
ſerrient
recipinn
depren
Ouum p
In uſas
guoquo

—
C Anno
lie Kal

Wurx⸗
qn

2–

W. De-
1. Cum
15. Fact.
eſtäatiunn
Heclarari,
inus per-
ſue aluri
1 domini
janauit.,
tem nolla
Oriri..
ftaerunt.
tein unt
6, Henr--
15. Atno
tnoldus.
ſericus le
ebiholen
eEnkerbe⸗
musede⸗
ein unt

hee

Codex Diplomaticys. 39

hec Anno incarnationis dominice M CCXXV. Indictione XIII.

Preſidente Sacroſancte Romane eccleſig ſanctiſſimo papa Honorio.
Imperante Inuictiſſino Romanorum Imperatore Friderich.

XKII.

Biſchof Hermanns zu Wuͤrzburg Confirmationsbrief
uͤber eine anderweitige an das bemeldte Kloſter durch Sey⸗
frieds von Rettersheim Wittwe geſchehene
òðM Stiftung. A. 1226.

IN NoOMINE SANCTE ET INDIVIDVE TRINITATIS. Her-
mannus dei gratia Herbipolenſis Epiſcopus. Ea, que modernis
temporibus aguntur, negotia, quamuis prudentium uirorum pro-
moueantur conſilio, decet tamen et eſt neceſſarium ſcripture teſti-
monio confirmare, que uolubilitas conſueuit temporis immutare.
Inde eſt, quod nos ad noticiam omnium Chriſti fidelium peruenire
uolumus, quod Irmengardis uidua herbipolen, tam pro remedio
anime ſue, quam mariti ſui Sifridi de retirſneim. bona quedam
in B. et in R. ſita, que ad ipſam iure pertinere dinoſcebantur. ec-

cleſie in Sceftirſneim contulit, eidem eccleſie perpetuo ſeruitura.

Ita ſane ut de prouentibus ipſorum bonorum . X. pellicia caprini
operis ſingulis annis comparentur. et decem dominabus ibidem deo
ſeruientibus diſtribuantur. Cum noua uero diſtribuuntur. vetera
recipiantur. et in uſus pauperum utiliter erogentur, ſi quid uero
de premiſſis bonorum prouentibus reſiduum fuerit, tam pro butiro,
quam pro aliis, que ad neceſſitatem dominarum ſunt, dentur. et
in uſus ipſarum ſalubriter redigantur. Ne autem factum tam ſalubre
quoquo modo immutari poſſit, preſentem paginam conſcribi. et
ſigillo noſtro iuſſimus communiri. Huius ſunt teſtes rei, Conradus
de retirſheim, Henricus portenarius, Sifridus prepoſitus in Sceftirſ-
heim.

40 Codex Diplomaticvs.

heim., Marquardus Cruſo. Hertvvicus magiſter coquine regis. Ro-

degerus autumpnus . Walpertus torſo . Godefridus Bedelman. Ri-

cholfus de Ludenbach., et alii quam plures . Aa ſunt hec anno

Incarnationis dominice Milleſimo ducenteſimo viceſimoô Sexto. In-

dictione XIIII. Imperante Glorioſiſſimo Romanorum Imperatore
ritherico . Pontificatus noſtri anno primo. Si quis autem
huic facto contraire quoquo modo niſus fuerit, dampnationem ana-
thematis cum Anania et Saphira ſe nouerit incurſurum.

XXIII.

Des Roͤmiſchen Koͤnigs Heinrichs Confirmation der
Rechten und Freyheiten der Kyrche S. Giſſeni. A. 1229.

Henricus Dei gratia Romanorum Rex. vniverſis Imperii fideli-
bus notum fieri volumus, quod fidelis noſter Gualterus, Abbas
monaſterii S. Giſſeni in pago Hainau, ad Oellſitudinis noſtre ma-
gnificentiam veniens, ſupplicavit, vt nos ipſi eccleſie ſue jura;, li-
bertates et omnia bona ad eamdem eccleſiam pertinentia confirma-
re dignaremur. Nos igitur dicti Abbatis petitionibus aurem beni-
gnam prebentes, dicto Abbati & eccleſie ſue jura et libertates,
ſervos quoque et ancillas ad eamdem eccleſiam pertinentes, omnia
etiam bona auctoritate regia cõmunimus, concedimus, confirma-
mus, et firmando ſigillo aureo ſublimitatis noſtre corroboramus,
atque ipſum locum, et omnia ſibi pertinentia, in noſtram defen-
ſionem ſuſcipimus; precipientes ut nullus Dux, nullus Comes,
nullus Marchio, aut aliqua alia perſona ipſum monaſterium pertur-
bare, vel ſuper rebus ad ipſum pertinentibus moleſtare preſumat.
Teſtes, qui premiſſis inrerfuerunt, ij ſunt: Siuridus Moguntie Ar-
chiepiſcopus, Hermannus Herbipolenſis, Heinricus Wormatien-
ſis, Epiſcopi, Otto Prepoſitus Aquenſis, Henricus Comes de Seina,
. Cunradus

4

. . 1 M .

—

Cuorad

Liginlu
Cltfrietu
Dincerns
Cunrad
Winſper
Datüm:
Viceſimno

Viſcho

Erri

4
Her

Omuibens
*R A
lumm afe
re noue
Chriſtoa
Pro fem
danckort
Kan
hoſtrumn
perentes
UUle patr
(Oncedet
Crpituli
e lam

—
is, Ro⸗
an. Ri⸗
ec anno
XtO. In-
peratore
lss autem

Ilemang⸗

on der

129.

ii Seli⸗
8, Abbas
oſtre ma-⸗
jura, I⸗
confitma-
em beni⸗
bertates,
8, Olhlidl
conſirma⸗
boramus,
nn geken-
5 Comes,
mn pertul⸗
Prelutnat:
untie 41.
ormatien⸗
sGe delh

Cunradls

Codex Diplomaticvs. A1

Cunradus Burgravius (de) Nurimberch, Frideuuicus Comes de
Ziginhage, Gerlacus de Butingin, Hermanus de Mulmarche,
Gotfriedus de Hoinloch, Euerhardus Dapifer de Walpurg, Cunradus
Pincerna de Winterſtetin, Cunradus Pincerna de Clinginburc,
Cunradus de Smidevelt, VlIricus de Truchtelingin, Conradus de
Winſperc, Fratres, L. L. et E. de Grindelahe, et alii quam plures.
Datum apud Worm. anno Dominice incarnationis ducenteſimo
viceſimo nono, XVI. Kal. Febr. Indictione II.

XXIV.

Biſchof Hermanns zu Wuͤrzburg Conſensbrief uͤber die
Errichtung eines Kloſters / hernach Frauenthal genannt/
aus den Einkuͤnften der Pfarr Muͤnſter. A, 1232.

H ermannus miſeratione diuina herbipolenſis Eccleſie Epiſcopus
omnibus in perpetuum. Paſtoralis officii cura quam Domino ſuſee-
kiaus annuente, nos admonet & inducit, ut ſanctis ac juſtis fide-

ium affectibus applaudamus. & ſtudeamus totis uiribus promoue-

re. nouerit igitur tan preſens quam futura poſteritas, qualiter in

Chriſto dilecti. viri nobiles Ghodefridus & Kunradus Fratres de Honloch.

pro remedio animarum ſuarum ad honorem Dei & beate Marie

Sanctorumque Martyrum . Kyliani ac ſociorum eius, monaſteri-
um Sanctimonialium Ciſtercienſis Ordinis conſtruere proponentes.
noſtrum ſuper hoc conſenſum. conſilium & auxilium implorarunt.
petentes humiliter. ut de parrochia Munferen. Cuius hereditario
jure patroni fuerant. Cenobium ſeu monaſterium monialium fieri
concedere dignarem. Nos igitur piis eorum deſideriis & precibus
benigno concurrentes aſſenſu requiſito ſuper hoc & habito conſenſu
Capituli noſtri nec non Archidiaconi. & eiusdem Eccleſie plebani

de iam dicta parrochia. fieri cenobium monialium indulgemus. ita

F qd9

42 Codex Diplomaticvs.

qd prouiſor loci qui pro tempore fuerit pplm: parrochie procuret,
uel clericum Archi- Diacono preſentet qui prouentui Eccleſie com-

–

petenti portione ſibi data. Epiſcopo & Archi-Diacono de ſuo jure

reſpondeat. &£ reſidua pars redituum Monaſterio cedat, pro per-

ſonis ibidem Deo famulantibus commodius ſuſtentandis. Inſuper
dicti nobiles bona ſua proprietatis in Enkerspache & Monſteren,
cum omni iure dicto cenobio coutulerunt. proprietatis titulo per-
petuo poſſidenda. prefatum etiam cenobium memorati fratres no-
Dis & Eccleſie ſancti Kyliani libere dederunt ſaluis in omnibus &
per omnia, tam in temporalibus quam ſpiritualibus. tam in exteri-
oribus quam interioribus libertatibus, quibus Ciſtercienſis Ordinis

Qenobia. per priuilegia . uel antiquas conſuetudines hactenus ſunt

gaviſa. quibus idem cenobium gaudere uolumus in omnibus incon-
cuſſe, ut autem dicta ordinacio rata maneat in perpetuum preſen-
tem cartulam noſtro & Capituli noſtri ſigillis & fratris Heinrici com-
mendatoris domus theutonice per alemanniam., didtorum nobilium germani,

qui eiusdem negotii promotor extitit, fecimus communiri, facta

ſunt hec Anno gratie M. CC. XXX. y.

XXV. “
Deſſelben Beſtaͤtigungsbrief uͤber die Stiftung eines
ewigen Lichts c. zu Hohbach. A. 1238.

In nomine Domini Amen. Hermanus, Dei gratia Herbipolenſis

Fpiscopus, omnibus in perpetuum. Vt facta mortalium poſt futu-
1

ris temporibus habeantur in memoria, modernorum conſvveuit

circumſpectio acta temporum litteris comendare, et in eis ad noti-
ciam tranſmittere futurorum. Noſcat igitur preſens etas et ſucceſ-
ſura poſteritas. quod cum dilectus in Chriſto Cunradus plebanus
in Hohebah diuino inſpirante conſilio duos manſos, ſitos apiuid

villam

—
Vlank
fadlumn d
tatenn d
ſentia c0
eccleſte
predicti
in propt
Uit. H
rumn pren
dem hab
ſol. Hall
Gelennian
manu et
cOus.
Lerus Ge
gershale

llarcl
Cotetr.,
lacti Te
lu ettti
OCaul

H.d

lkeran
lig, gtl
5 Ill

—
drocuret,
ſie com-

ſuo ne

to per-
loluper
onſterenn,
tulo per⸗
atres no-
mibus e
in exteri⸗
Ordinis

tensſut —

us incon-

n preſen.

iprici conm⸗
1 germani,
UII., facta

ſ elues

ipolenſs
poſttutl-
collcreit
esa notl⸗
et ſuccel⸗
6 Plebanns
ſtos AMid

Wlan

Codex Di plomaticvs. 43

villam Hohebahc, de propriis ſumptibus apud virum nobilem Cùn-

radum de Crutheim ab omni Jure aduocacie liberos .,in proprie-

tatem dicte ſue eccleſie comparaſſet, Idem plebanus in noſtra pre-

ſentia conſtitutus recognouit ipſos manſos in proprietatem dicte
eccleſie ſe dediſſe, et ipſam donationem renouauit et per manus
predicti nobilis, quem elegerat in Salamanum bonorum eorundem,
in proprietatem ſepe dicte eccleſie in Hohebahc tradidit ac dona-

uit. Hac interpoſita pactione, quod cultor ſiue cultores manſo-

rum predictorum, quicumque fuerint, lumen ſanctis, quorum ibi-
dem habetur veneratio, ſingulis noctibus adminiſtrent, et ſcolari..
ſol. Hallenſium pro ueſtibus ſiue Eccleſiaſtico literato, qui ibidem
deſeruiat ſacerdoti. Quibus manſis dictus Nobilis renunciauit
manu et calamo, vt eſt Juris. Teſtes Fridericus cantor et archidia-
conus. Elgerus Decanus in Onolsbah. Cunr. de Orenloh. Bern-
gerus de Michelnbach . Diepertus de Cunzelſovve. Cirlo de Rein-

gershuſen, plebani. Gotefr. Camerarius, Johañes pincerna. Mar-

quardus cſo. Zobelo. Heinricus altus. Marquardus auctumpnus.
Gotefr. mittezze, Fridericus de Witphelt. et alii plures. In cuius
facti Teſtimonium preſens ſcriptum ſigillis noſtro et predicti Nobi-
lis extitit roboratum. Datum Herbipoli Anno gratie M CC XXX
octauo In Menſe Aprilis. Ind. Xl. Epiſcopatus noſtri Anno XIIE.

Deſſelben Erklaͤrung, wiefern das Kloſter Scheftersheim
unter dem Abt zu Zell ſtehen ſolle. A. eod.

H * Dei gratia Herbipolenſis eccleſie epiſcopus, omnibus hanc
litteram inſpecturis Salutem in auctore ſalutis. Formam ſubjectio-

nis, qua eccleſia dominarum in Schefterſheim cellenſi eccleſie eſt

F 2z ſubiecta

44 Codex Diplomaticvs.

ſubiecta uniuerſis tam preſentibus quam futuris tenore preſencium
declaramus. Sciant igitur omnes, quod ſicut generale premon-
ſtratenſis ordinis capitulum ordinauit, abbas cellenſis et ſui ſucceſ-
ſores predictam eccleſiam regere tenentur in ſpiritualibus tantum.
Dominarum videlicet confeſſiones audiendo. eaſque in clauſtrali
diſciplina et regulari obſeruancia inſtruendo. et in hiis, ſi corri-
genda viderit, corrigendo. De adminiſtratione vero temporalium
et inſtitutione ſiue deſtitutione omnino ſunt exempte, niſi pro vo-
luntate et arbitrio Dominarum. Et ne ſuper hiis dubietatis ſcrupu-
lus in poſterum oriatur, hanc litteram conſcribi fecimus, et con-
ſcriptam ſigillo noſtro fecimus communiri. Datum ab incarnatione
Domini Anno Mo CCo XXXNO VIII

XXVII.

Eben deſſelben Confirmation des Juris patronatus der

Kyrche zu Hohbach fuͤr das Kloſter allda.
= A. 12432

H * Dei gratia Herbipolenſis epiſcopus omnibus huius pagine in-
ſpectoribus ſalutem in omni ſalutari. Nobilis vir Cunradus de
Crutheim ad noſtram accedens preſenciam nobis inſinuavit, quod
nouelle plantationi ſanctimonialium monaſterii in Hohebach, quod
ex conſenſu noſtro ad Dei gloriam laudabiliter inchoavit, bona
ſua propria in ipſa villa Hohebach et jus patronatus Eccleſie eiuſ-
dem ville, manu vxoris ſue nobilis Matrone Cunegundis coaduna-
ta, dederit in proprietatem, ut ex eo dicta nouella plantatio magis
creſcat, ſupplicans humiliter, ut donationem ipſam ſigilli noſtri
munimine roborare auctoritate Dioceſana, qua fungimur, digna-

remur. Nos igitur cum votum dicti Nobilis in tam honorifco

propoſito commendare ct proſequi fauore debito ex injuncto nobis
oficio

—

olicio
ſle fact
Vicari:
benda 4
uo,
dicto m
tum H
Ocobti

Tnahe
iabis
eullis ore
Onen,
Uigor et

nein ofll

lege in
enſi
nd eſtis
tlaram r
Gomine
cipimt,
ecclelia
heim ſ
coalenſu

Hè opti

—

ſencium

premon-
i ſuccel-
tantum.
dlauſtrali
ſi corri⸗
porgliun
1pro o⸗
ſcrupu⸗
ct c-
Athatione

gagine in⸗
nradus de
Vlt, quo
Ach, qu0
it, bona
gele eil.
tuioldgts
ſeili noſtti
nao nebis
0C

. Codex Diplomaticvs. 45

officio teneamur, conſenſum noſtrum tam honeſto ſuo et vxoris
ſue facto concedimus, ſaluo noſtro et Archidiaconi noſtri jure, et
Vicarii, qui nobis debet ad ipſam Eccleſiam preſentari, cui pre-
benda eſt competens per dictum monaſterium aſſignanda. Super
quo, ut huiuſmodi proceſſus omnibus eluceſcat, preſens ſcriptum
dicto monaſterio dedimus ſigilli noſtri munimine roboratum. Da-
tum Herbipoli Anno domini M CCoXL. tercio. XIIII. Kalen.
Octobris, Indictione Ima, Epiſcopatus noſtri Anno XVIII.

XKXVIII.

Papſts Innocentü Bulle, darinn er dem Kloſter Gna⸗
denthal den Kyrchſatz zu Hohbach und Kirchenſall
beſtaͤtiget. A. 1245. .

Innocentius epiſcopus, ſeruus ſeruorum Dei, dilectis in Chriſto
filiabus Abbatiſſe et Conuentui Monaſterii vallis gratie, Ciſterci-
enſis ordinis, Herbipol. dioc. Salutem et apoſtolicam benedicti-
onem. Cum a nobis petitur, quod juſtum eſt et honeſtum, tam

uigor equitatis, quam ordo exigit rationis, ut id per ſollicitudi-
nem oflficii noſtri ad debitum perducatur effectum. Eapropter di-
lecte in Chriſto filie ueſtris juſtis poſtulationibus grato concurrentes

aſſenſu perſonas ueſtras et Monaſterium Vallis gratie, in quo diui-
no eſtis obſequio mancipate, cum omnibus bonis, que impreſen-
tiarum rationabiliter poftidet, aut in futurum juſtis modis preſtante
domino poterit adipiſci, ſub beati Petri et noſtra protectione ſu-
ſcipimus. Specialiter autem jus patronatus in Hobach et de Salle
eccleſiarum Herbipolen. dioc. quod nobilis vir dominus de Crur-
heim ſpectans ad iplſum, Diocefani loci et Capituli ſui accedente

conſenſu, uobis pia liberalitate conceſſit, ſicut illud iuſte ac paci-
fice optinetis, uobis et per uos eidem Monaſterio auctoritaté apo-

F 3 ſtolica

Codex Diplomaticvs.

46
ſtolica confirmamus et preſentis ſcripti patrocinio communimus.
Nulli ergo omnino hominum liceat hanc paginam noſtre protectio-
nis et confirmationis infringere, uel ei aulu temerario contraire.
Si quis autem hoc attemptare preſumpſerit, indignationem omni-
potentis Dei et beatorum Petri et Pauli apoſtolorum eius ſe noue-
rit incurſurum. Datum Lugduni ill, Non. Januarii Pontificatus
noſtri Anno Tercio

XXIN.
Deſſelben Freyheitsbrief fuͤr das Kloſter Gnadenthal.

A, cod.,

*△ P .
Innocentius Epiſcopus, ſeruus ſervorum Dei, Dilectis in Chriſto
Filiabus Abbatiſſe monaſterii de valle gratie eius; ſororibus, tam
preſſentibus, quam futuris, regularem vitam profeſſis J. N. P. D.
M. religioſam vitam eligentibus, apoſtolicum convenit adeſſe pre-
ſidium, ne forte cuiuslibet temeritatis incurſus aut eas a propo-
ſito reuocet, aut robur, quod abſit, ſacre religionis eneruet. Ex

propter dilecte in Xpo Filie veſtris iuſtis poſtulationibus clementer

annuimus, et monaſterium ſancte Dei genetricis et virginis marie de
valle gratie, Herbipolenfis Dioc. in quo duo diuino eſtis obſe-
quio mancipate, ſub beati Petri et noſtra protectione ſuscipimus,
& preſentis ſcripti privilegio conumimus . Inprimis ſiquidem ſtatu-
entes, ut Ordo Monaſticus, qui ſecundum Deum et beati Bene-
dicti regulam & inſtitutionem Ciſtercien. Fratrum à vobis poſt
concilium generale ſüsceptam in ecodem monaſterio inſtitutus efe
dinoſcitur perpetuis ibidem temporibus inuiolabiliter obſeruetur.
Preterea quascunque poſleſſiones, quecumq; bona ibidem mona-
ſterium impreſentiarum iuſte ac canonice posſidet, aut in futurum
conceſſoue pontifcum, largitione regum vel principum, oblatione

fidelium,

—
ſideliun
ſma ve
In quib
pfum,
nentiis!
Habach
terris,
omnibi
ſtrorum
IIs non
vel den
igere
beras et
eng abeh
Nolli ſo
nemn fa
Discede
retinere.
beneftci
Alio mo⸗
nioris a
tones al
IS. l
Pposnel
ire 7
buls vel
lebrandh
VvoCaNdi
nem imp
Pore fiee
Mitta,,

en
lunimus.
1otectio-
Oütraire,
momni-
ſe none⸗
tiftcarus

Uthol.

Cheiſto
is, tamn
N. L.b.
gelle pte⸗
1 propo-
geret. Ex
Clementer
tnarie e
ells oble-
Gcipimmus,
demm ſtann-
eati Bene-
obis poſt
itutus ele
bleruetur.
lemn mona-
in ututum
Oblarione

.
ſdeluum,

Codex Diplomaticvs. —47

fidelium, ſeu aliis iuſtis modis preſtante Domino poterit adipisci,
firma vobis & eis, que vobis ſucceſſerint, et illibata permaneant-.
In quibus hec proprie duximus exprimenda uocabulis: Locum i-
pſum, in quo prefatum monaſterium ſitum eſt, cum omnibus perti-
nentiis ſuis posſeſſiones, redditus, et alia bona, que habetis in
Habach et dalle, Nec non et posſeſſiones alias cum pratis, vineis,
terris, nemoribus .. aquis et molendinis, in viis et ſemitis, et
omnibus aliis hibertatibus et imunitatibus ſuis. Sane noualium ue-
ſtrorum, que propriis ſumptibus colitis, de quibus aliquis hac te-
nus non percepit, ſiue de ortis, virgultis, et piſcationibus veſtris,
vel de nutrimentis animalium veſtrorum nullus a vobis decimas ex-
igere vel extorquere prelumat. Liceat quoque vobis perſonas li-
beras et abſolutas a ſeculo fugientes ad converſionem recipere, et

eas absq; contradictione aliqua retinere. Prohibemus inſuper, ut

nulli ſororum veſtrarum poſt factam in monaſterio veſtro profeſſio-
nem fas ſit ſine Abbatiſſe ſue licentia de eodem loco discedere.,
. 7 1 . R;— —
Discedentem vero absé; communi litterarum cautione nullus audeat
retinere. IIIud diſtinctius inhibentes, ne terras, ſeu quodlibet

beneficium eccleſie veſtre collatum, ſit alicui perſonaliter dari, ſiue

alio modo alienari absq; conſenſu et licentia totius Capituli vel ſa-

nioris aut maioris partis ipſius. Si que uero donationes uel aliena-

tiones aliter, quam dictum eſt, facte fuerint, eas irritas eſſe cenſe-
mus. Inſuper auctoritate apoſtolica inhibemus, ne ullus Episco-
pus uel alia quelibet perſona ad ſynodos vel conuentus forenſes uos
ire vel Judicio ſeculari de veſtra propria ſubſtantia vel poſſeſſioni-
bus veſtris ſubiacere compellat, nec ad Domos veſtras ordines ce-

lebrandi, cauſas tractandi, vel conventus aliquos publicos con-

vocandi, venire preſumat, nec regularem veſtre Abbatiſſe electio-
nem impediat, aut de inſtituenda vel remouenda ea, que pro tem-
pore fuerit, contra ſtatuta Ciſtercieñ. ordinis ſe aliquatenus intro-
mittar, Pro conſecrationibus vero altarium vel eccleſiarum, ſiue

pro

48 Codex Diplomaticvs.
pro oleo ſancto, vel quolibet eccleſiaſtico Sacramento, nullus
a vobis ſub optentu conſuetudinis vel alio modo quicquam au-
deat extorquere, ſed hec omnia gratis vobis Epiſcopus dioceſſanus
impendat. Alioquin liceat vobis, quemcunq; malueritis, catho-
licum adire Antiſtitem, gratiam vel comunionem Apoſtolice ſedis
habentem, qui noſtra fretus auctoritate vobis, quod poſtulatur,
impendat. Quod ſie ſedes Dioceſani Epiſcopi forte vacaverit, in-
terim omnia eccleſiaſtica ſacramenta a vicinis Epiſcopis accipere libere
et absq́; contradictione poſſitis, ſic tamen, ut ex hoc in poſterum
proprio Epiſcopo nullum prejudicium generetur. Quia uero inter-
dum proprii Epiſcopi copiam non habetis, ſi quem Episcopum Ro-
mane ſedis, ut diximus, gratiam et comunionem habentem, et
de quo plenam notitiam habeatis, per vos tranſire contigerit, ab
eo benedictiones Monialium, Vaſorum et Veſtium, et conſecratio-
nes altarium auctoritate apoſtolice ſedis recipere valeatis. Porro ſi
Epiſcopi vel alii Eccleſiarum Rectores in Monaſterium veſtrum vel
perſonas inibi conſtitutas ſuſpenſionis, excomunicationis, vel interdi-
cti ſententiam promulgauerint, ſiue etiam in mercenarios veſtrs
pro eo, quod decimas, ſicut dictum eſt, non perfſolvitis, ſiue
aliqua occaſione eorum, que ab poſtolica benignitate vobis in-
dulta ſunt, ſeu benefactores veſtros pro eo, quod aliqua vobis
beneficia vel obſequia ex caritate preſtiterint, vel ad laborandum
adiuverint in illis diebus, in quibus vos laboratis et alii feriantur,
eandem ſententiam protulerint, ipſam tanquam contra ſedis apo-
ſtolice indulta prolatam decernimus irritandam. Nec littere
ille firmiratem habeant, quas tacito nomine ciſtercien . ordi-
nis et contra indulta priuilegiorum Apoſtolicorum conſtiterit im-
petrari. Preterea cum comune Interdictum terre fuerit, liceat vo-
bis nihilominus in veſtro monaſterio excluſis excommunicatis et
interdictis divina officia celebrare. Paci quoq; et tranquillitati ve-
ſtre paterna inpoſterum ſollicitudine prouidere volentes auctoritate
Apoſto-

——

Apolol
Felſtrarun
inem
Ruan
1 prede
celſas,
regibus
tas auct
cofunii
prekuun
ferre,
busfati
Aubern
urura,
rumn ece
um ſci
tiore ca
Poteſtätt
exiſtere
pore àc
na fit,
(iis zute
Chnti,
Griaun
Rocentn
Cti Ru
Labien.
Er. poh
linsſins
te Mri⸗

—
nullus
Ham au-

ceſſanu s

c(dtho:
lice ſedis
ulatur,
Etit, in⸗
e libere
poſterum
ero inter⸗
purm Ro-⸗
ntem, et
getit, 2
glecrerio⸗
Porto ſi
eſtrurm Vel
elinterdi⸗
0s veſtre5
its, ine
obis in-
gua vObis
Doranduun
ſeriautur,
ledis apo⸗
lec litere
enͦ . Otl
lliterit n-
licent vo-
unicatis et
illirti re⸗
aAuctoritäté
Apolo.

Codex Diplomaticvs. 49

Apoſtolica prohibemus, ut infra clauſuras locorum ſeu grangiarum
veſtrarum nullus rapinam ſeu furtum facere, ignem apponere, ſan-

Fnigem fundere, hominem temere capere vel interficere, ſeu vio-

entiam audeat exercere. Preterea omnes libertates & imunitates
a predeceſſoribus noſtris Romanis Pontificibus ordini veſtro con-
ceſſas, nec non libertates et exemptiones ſecularium exactionum a
regibus & principibus vel aliis fidelibus rationabiliter vobis indul-
tas auétoritate apoſtolica confirmamus & preſentis ſcripti privilegio
comunimus. Decernimns ergo, ut nulli omnino homini liceat
prefatum monaſterium temere perturbare, aut eius poſſeſſiones auf-
ferre, vel ablatas retinere, minuere, ſeu quibuslibet vexationi-

bus fatigare, ſed omnia integra conſeruentur earum, pro quarum

