ipſasque capellas ac vtriusque ſexus plebem preſentem et futuram
dictarum villarum et curie, ac ipſas villas et curiam vna cum ſuis
marchiis et limitibus, a dicta parrochiali eccleſia in Holnbach ſua
matrice dimembramus ct ſeparamus, ipſamque capellam beati Of-
vvaldi in Otteltzhuſen villanis ejusdem ville pro prima vice . .
„ reſervantes . . . Ordinamus quoque irrefragabiliter ſtatu-
entes, quod pretacta nouella parrochialis eccleſia in Otteltzhuſen
proprium ſacerdotem, qui dicte plebis ſexus utriusque pro tempo-
re gerat animarum curam ſibi annexam, Baptiſterium, ſepultu-
ram et alia huiusmodi curam concernenti a atque inſignia parochia-
lem eccleſiam demonſtrantia, habeat et habere debeat, Quod-
que Rector eiuſdem parrochialis eccleſie in obſeruancia cenſu-
cenſurarum eccleſiaſticarum, utpute interdicti eccleſiaſtici, ceſla⸗
cionis a diuinis, inhibitionis eccleſiaſtice ſepulture ſub quacumque
verborum forma in locum Holnbach ſiue eius parrochiam ſpeciali-
ter tamen poſiti, indicti ſeu facti, rectori dicte eccleſie in Holn-
bach ſeu cuiuis alteri ſe conformare minime teneatur ., Ft infu-
per eiuſdem nouelle parrochialis eccleſie rector apud ipſam eccle-
ſiam in Otteſtzhuſen reſidere, miſſas celebrare, predicare, eccle-
ſiaſtica ſacramenta et ſacramentalia debite miniſtrare, aliosque a-
ctus eccleſiaſticos et iura parrochialia rite exercere, atque ſemper
per duas dominicas in dicta nouella parrochiali eccleſia in Otteltz-
huſen et terciam dominicam in cappella ville Herbſthuſen, et aliis
feſtiuis diebus alternatis vicibus, nunc vna in Otteltzhuſen et aliam
in capella Herbithuſen, et in ebdomoda, in qua nullum veſtrum
occu-

.

—
occure
bus in
Alrichin
chials
meiat
CcuNVI
datort
marun
hiuerl.
precdi
ſancte
Aiquul
bi diuin
dein
ſe ine
quibun

ltem d

tector

ibu 1

muldra
Pllnet
in Otte
Girus
cimm
nutare
(omoc
lorem .
Vllani
Pebane
horrenn
nebl
CNkodh

aremur,
Ultumau⸗
deriis hu⸗
atipretr
Hende.,
rni recto⸗
nectimus,
t futuram
Cutn ſuis
nbach ſua
beati0l⸗

1o tempo⸗
ſepultu⸗

1
patochir⸗

t, Coc.

cia cen .

. . ſſa.
lici, Celld⸗
HacuRNe⸗
becil.

Et inlu⸗
. Y

lain ccel
re, elcle⸗
Aiosqe .
ge ſemer
nOndle.
en et Alis
en et Aam
In Nehtuun
0CC⸗

Codex Diplomaticus. 3353

occuret, ſaltem vnam miſſam in villa Herbſthuſen, aliis vero die-
bus in dicta nouella parrochiali eccleſia Otteltzhuſen, dummodo
altiſſimus inſpirauerit, et in diebus dedicationẽ dicte nouelle parro-
chialis eccleſie ac ſuo modo dedicationem capelle in Herbſthuſen im-
mediate ſequentibus, adiuncto ſibi alio presbytero ſub ſuis expenſis
cum vigiliis mortuorum pro ipſius nouelle parrochialis eccleſie fun-
datorum et inantea benefactorum et omnium Chriſti fidelium ani-
marum ſalute miſſas deuote celebrare, nec non rogationum et an-
niuerſarii dedicationis eccleſie parrochialis in Holnbach matricis

predicte diebus plebanus prefatus religione indutus cum vexillo

ſancte crucis et plebe ſua predicta candem eccleſiam matricem pro
aliquali eius retributione cum debita veneracione accedere et ini-
bi diuinis officiis atque ſynodo pplari pre tempore celebranda ibi-
dem intereſſe ſingulis annis, prout ab antiquo obſeruatum fuiſ-
ſe dinoſcitur, debeat etteneatur . Porro bona et redditus cum
quibus dicta nouella parrochialis eccleſia dotata eſt, ſunt hec.
Item de decima maiori „ in marchia ſepe fate ville.
rector predicte nouelle parrochialis eccleſie perpetuis futuris tempo-
ribus ſubleuare habebit et habet ſedecim maldra ſiliginis et duo
maldra auene, Item decimam vini ibidem et decimam minutam
piſa et lendes in villa et marchia O . . . Iltem villani villarum
in Otteltzhuſen et Herbſthuſen prefatarum tenentur perpetuos red-
ditus comparare, ex quibus et ex aſſignatione dictorum ſede-
cim maldrorum fſiliginis duorum maldrorum auene decima vini et min-
nuta rector nouelle parrochialis eccleſie prefate pro tempore exiſtens
comode et abſque penuria ſublevare habeat perpetuis temporibus va-
lorem annuum quadragin ta florenorum renenſium. Iltem predicti

villani villarum prefatarum tenentur conſtruere et in eſſe conſeruare

plebano pro tempore exiſtenti prefate parrochialis eccleſie domum et
horreum condecentes. Item animalia quatuor maiora et totidem mino-
ra abſque aliqua ſollarii exolucione pecorum cuſtos ville Otteltzhuſen
cuſtodire teneatur rectori nouelle parrochialis eccleſie ſepetacte atque
X Vy in

354 Codex Diplomaticus.

in ſectione lignorum communium et vſu paſcuorum eundem re-
GRorem cum dictis villanis participem fore volumus. Preterea
omnia et ſingula bona et redditus, cum quibus prenotata no-
uella parrochialis eccleſia, ut premittitur, dotata eſt, et in futu-
rum dotabitur, eximimus exemptaque et exemptos decernimus ab
omnibus iugo, onere, ſteuris et exactionibus cuiuſlibet laice et

prophane poteſtatis, utque eadem parrochialis eccleſia ejuſque rector

pro tempore exiſtens vna cum vniuerſis ipſorum bonis et rebus preſen-

tibus et futuris omnibus et ſingulis priuilegiis, libertatibus, emmunita-

tibus et exemptionibus &c. gaudere debeant, quibus alie parrochiales
eccleſie et ipſarum rectores per dictam noſtram dyoc. conſtituti et eo-
rum bona etres gaudentet tuentur In quorum omnium et ſingulorum
premiſſorum firmum euidens et perpetuum robur has noſtras litteras

ſigilli noſtri vicariatus appenſione iuſſimus et fecimus communiri

Dat . in Cinuitate noſtra Herbipolenſi die vigeſima menſis Aprilis
Anno a Natiuitate Domini noſtri Iheſu Chriſti Milleſimo Quadrin-
genteſimo quinquageſimo tercio.

CXCVIII.

Hertzog Albrechts von Oeſterreich Schenkungsbrief uͤber

gewiſſe Heiligthuͤmer / die er an den Stifft zu Oehringen
verehrt /

A. eod.

We Albrecht von Gotes Genaden Erz Herzog zu Oeſter Reich, zu Steyer, zu
Kerndten, und zu Krain, Grave zu Tyrol. 2c. ꝛc. bekennen und thun kundt aller⸗
menniglich, als wir jetzundt auf dem Weeg mit dem allerdurchleuchtigiſten Fuͤrſten
und Herrn Herrn Laßlau zu Ungern und Beheim Koͤnig auch Herzogen zu Oeſter⸗
Reich und Marggraven zu Merhern unſerm lieben Herrn und Vettern gein Prag
ſein Kroͤnung daſelbſt zu empfahen, geritten ſein, Iſt auf dem Weeg zu uns kom⸗
men, der Erwirdig unſer lieber Andechtiger, Herr Wolffgang Weylandt Weich⸗
Biſchoff zu Paſſau und hat uns da etwen vil loͤbliches Heiligthum in einer Kapßen,
als

der St

ils das
denn Er
ſekin N
hetan
deſelbſt
hietutn
thlun d
gein Q
zu Urk
ſchelt⸗
Vialzeh

Son

V.

Wie

ſer vud
Punſern
les gut
dns
buden
zwolfbr
chen g
Siifft
llit bel
demn die
lichen
iſo des
Ne Kon
da

—
demn re.
Dreteren
tata no-
tin futu⸗
tnimus ab
k luce et
guerettor
1oprelen⸗
mmunita-
rrochiales
tutiet eo⸗
nerhorum
tras littetas
nmunitt .
nſoApriis
Qndni.

Crifiiber
Heagen

31 Etehet/ i
ihunkuiptelcg⸗
Figſten Finfen
Cgen z ODeſet⸗
tetn Pras
eeg uns lonn⸗
et Weich

eier Kapfen
einer

Codex Diplomaticus. 355

als das an einen Zettel in derſelben Kapſen verzeichet iſt, geben, alſo ſein wir von
dem Erſamen und Andechtigen Meiſter Johannſen, Lehrer Geiſtlicher Rechten un⸗
ſerm Rate unterricht worden, wie die Him̃liſch Fuͤrſtin die Mutter Gotes unſer lie⸗
be Fraue große Wundezreichen thu zu Oringew bey der Stifft und hinter der Krufft

daſelbſt, auch das in derſelb Stifft Gottesdienſt gar ordenlich begangen werde,

hierum auch von Bete wegen des vorgenanten unſers Rats und daß das Heilig⸗
thum deſter wirdiger gehalten werde, ſo haben wir ſolch Heiligthum an dieſelben Stifft
gein Oringen geben. Geben auch das wißentlich In in Crafft diz Brifs, das
zu Urkunde haben wir dieſen Brif mit unſerm Inſigel zuruckh dieſer Geſchrifft ver⸗
ſigelt geben zu Prag am Montag nach ſand Merteins Tag nach Chriſti Gepurt

vierzehenhundert und darnach In dem drey und Funffzigſten Jare.

CXCIX.

Sammel⸗Brieff, als der Oehringer Glocken⸗Thurn
vom Wetter beſchaͤdiget worden.

A. 1457.

Wer Crafft vnd Albrecht Grauen von Hohenloe vnd zu Ziegenhain ꝛc. gebruder,
Wir Dechant vnd Capitelhern der Stifft Sand Peter vnd Pauls zu Oringew In
der Stadt vnd In Wirtzpurger Biſtum gelegen, vnd Wir Schultheis Burgermei⸗
ſter vnd Burger des Rats daſeloſt Enbieten allen vnd iglichen fromen Chriſten luten
vnnſern gunſtlichen grus, Heylin Got dem Herren vnd willig freuntlich dinſt und al⸗
les gut vnd tun euch kunt mit diſer geſchrifft als die erwirdige alt Stifft und Kirch
by vns In der vorgenanten Stadt Oringew vor uil vnd langen Jaren loblichen ge⸗
buwen vnd wolherkomen vnd beſonder In der Hymelfurſten vnd lieben Heyligen
zwolfboten Sandt Peter vnd pauls geeret vnd geweyhet worden iſt Auch in derſelben Kir⸗
chen gotlicher Dinſt mit ſingen vnd leſen nacht vnd tag von den perſonen derſelben
Stifft in mercklicher Zale loblich vnd ordenlich bißhere begangen iſt vnd auch hinfure
mit verhenckniß gots des almechtigen vnd Hilff fromer lute geſcheen ſolle, vnd nach
dem dieſelbe Kirch vnd alt wolherkomen Stifft an manchen Iren enden vnd ſonder⸗
lichen an dem glockenthurn der von dem Weter geflagen vnd großlichen beſchediget,

alſo das man des nyderfalles teglichs In großen ſorgen wartend iſt, Auch nach dem

die Konigin der Hymel die muter gots an demſelben ende mit namen hinder
der Krufft des egemelten Seiffe ſich vaſt gnediglichen vnd barmhertzig⸗
2 lichen

356 Codex Diplomaticus.

by den nehſten dreyen nehſtuergangen Jaren In maͤn⸗
ae de menſchin dend nde Deßhalben ein merklicher lauff alſo gein Orin⸗
cherley J uter gotes zuſuchen vfferſtanden, Darumb vnnſer lieben Frauwen zu
uc nte nottorfft willen der erbern alten Stifft dieſelben Kirchen In Irem 1
s behalten vnd gotsdienſt zu meren, So haben wir eynhelliglichen vnd mi⸗
ſedah tem mute vnd rat einen großen vnd koſtlichen buwe furgenomen vuan de
fangen einen neuwen thurn zu harwen ift dan ſig dee malengis Pete an acn
vnd beſonder die Stadt Hinder der Krufft, a gas ſo gnediglichen
emhertzigli . mit einer neuwen krufft vnd kore vn
pud narnherbigichen de an erweyten Derſelbe Buwe auch In ehner guter
knſt woer den grunt bracht iſt, Dar Inne auch drey neuwere altare furgenomen
Ro ra cht, daruff got der Herre ſein liebe werde muter vnd alle gottes Reraen
dan neht aͤlten ſingen vnd leſen ewiglichen gelobt ſollen werden, vnd ſind der Reit
Plichen Poolicher koſtlicher Buwe on ſonder unn enr eihticet td
n ,
lute nicht volbracht mag werden Des wir dann an ſoli en eg Wincpan,
wi . erliche erleubung vnnſers gnedigen Hern von Wirtz
nden wilſen ven ſtchen e E nſicen geſandt den rſaimen⸗ Se n Wentan⸗
irner Corher elten Stiffts, diſen gegenwerti 1
den ſeen e beren⸗ glanben, In zu furdern vnd byſtandt zu tun, dls
den iglicher Menſch darumb von dem almechtigen got lone empffahen vnd ſich au
ſoliche . uter Wergkk vnd beſonder ſolicher großer Romiſcher vnd ander gna⸗
ſaiber dann alhie zu Oringew vnd by der Stifft daſelbſt ſin, eimiglichen
nſeft machen wolle. Es ſin auch über ſolich almuſen InZunemen vnd wi⸗
renthaiti⸗ eben an den Buwe from erber Perſon von prieſtern vnd burgern ne⸗
Pett n geordent, damit ſolich almuſen In Zunemen vnd wider vßzugeben Hilff

vnd ſtewr fromer menſchen on zweyfel wol vnd loblichen angelegt ſol werden, Des

. rer gezeugkniße So haben Wir Crafft vnd Albrecht gebruderꝛc.
zu Vrenue vein eigen giſigel ,B Eot Dechant vnd Herren vom Capitel der obge⸗
vaſet Siifft vunſer Dechaney vnd Capitels Inſigel, vnd wir Schultheis Burger⸗
nanbet d Burger des Rats zu oringew obgenant der Stadt Inſigel mit rechter
meietuſ hencken vnd gehangen an diſen Brieff, der geben iſt am Dinſtag nach

Sandt anthonien tag Nach Criſti geburt Tuſent vierhundert funfftzig vnd Siben

Jare,

CC.

Del

D
Nos
Petri
rum n
dacro
melius
patre⸗
Pharie
Ut plu
unlyer
tempe
et con
nas el
d dir
charit⸗
tios nu
Lleem
cipiat
noſtr⸗
lerit .
ratur
dat d
Vitgin
tun ne
Ults e
Dven

— D

ſen Il mat⸗
gein. Orin⸗
lwen zu eken
Jren We⸗
en bud mit
en bud ange⸗
dhe pffracht
Gnediglichen

1d die glten M

ehner guter
futgenotnen
tes Heligen
lid der geitt
iger Chriſten
durch gunſt,
Wirhprgk,
etn Weygem⸗
eun Pud hitten
I tun, al
Uud ſih anch
1d andet gua⸗
1, eigichen
ren hud W⸗
hutgern ge⸗
egeben Hilf
erden, Des
cht gebendern.
ptte der oble⸗

lcheis Butgt un.

el nit tt

Dinſegg n
ſe nn CGn

00

Codex Diplomaticuas. 357
CC.

Dechants und Cavitels zu Oehringen Bekaͤntnus uͤber
den Ablaß des daſigen Stiffts.
A. eod.

Uęiverſis et ſingulis Chriſti fidelibus preſentes literas inſpecturis,
Nos Albertus Decanus et Capitulum eccleſie collegiate ſanctorum
Petri et Pauli in Oringevv Herbipolenſis Dioceſis cum Subſcripto-
rum noticia Salutem et ſinceram in Domino Charitatem. Quia
Sacro teſtante eloquio quodlibet bonum quanto communius tanto
melius reputatur et exiſtit, nos volentes, ut indulgentie per ſanctos
patres ad eccleſiam noſtram prefatam antiquam et inſignem multi
phariam donate et conceſſe, preſentibus pateant et innoteſcant,
ut plures easdem promereri ac percipere valeant: Notum facimus
univerſis, quod indulgentie Subſcripte onnes et ſingule perpetuis

temporibus durature ad prelibatam eccleſiam noſtram ſint donate
et confirmate, ſuper quibus habemus patentes literas et bullas ſa-
nas et integras ac omni prorſus vicio et Suſpicione carentes, quas

ad diverſa loca deferre periculoſum foret et obnoxium, quare in

charitate Dei pecimus, quatenus huic ſcripto fidem adhibentes nun-

tios noſtros preſencium exhibitores cum ad loca veſtra pro petenda
eleemoſyna devenerint ſeu diverticulum fecerint, eos benigne re-
cipiatis et favorabiliter pertractetis, divine remunerationis intuitu
noſtrarum quoq́; precum et retributionum . . Si Se locus obtu-
lerit ob reſpectum; ſunt autem he indulgencie, de quibus prenar-

ratur . ltem ſanctiſſimus Dominus noſter Nicolaus Papa quintus
dat duobus diebus in anno videlicet infeſto annunciacionis glorioſe
virginis Marie et Feſto ſanctorum Petri et Pauli quovis preſcripto-
rum noſtrorum ſeptem annos et totidem quadragenas omnibus con-
tritis et confeſſis predictam eccleſiam devote viſitantibus et contri-

buentibus et cisdem diebus quilibet Chriſtianus inveniet ibidem
1 y 3 aucto-

358 Cogex Diplomaticus.

auctoritatem abſolutionem omnium criminum, exceptis caſibus Se-
di Apoſtolice Specialiter reſervatis . Item Dominus Nicolaus
Presbyter Cardinalis per Alamaniam tunc legatus dat ſingulis ad fa-

bricam eccleſie, ornamentorum eius augmentacionem er conſer-

vacionem contribuentibus aut aliis laborantibus quociescunq; huius-
modi fecerint centum dies indulgenciarum . Item Domini, Ge-
orgius Preneſtinenſis, Yſidorus ſalinenſis, Latinus de Urſinis Sacro-
ſancte Romane eccleſie Cardinales concedunt omnibus et npni »
qui ad reparacionem et conſervacionem edificij, calicum, libro-
rum et aliorum ornamentorum pro divino culto inibi inſtitutorum
quocienscuné; manus porrexerint adjutrices, vel qui in eorum ITe-
ſtamentis aut extra aurum, argentum, veſtimentum, aut aliquod
aliud charitativum ſubſidium ad uſus predictos donaverint vel lega-
verint, aut donari vel legari procuraverint, predicti Domini Car-
dinales et quilibet eorum dat et concedit omnibus ſupra ſcriptis
quociescunq́; quandocunq; aliqua premiſſorum fecerint, centum
dies indulgenciarum, et Dominus noſter Theodericus Archiepiſco-
pus Moguntinus hijs Superaddidit octoginta dies indulgenciarum,
inſuper quadraginta quatuor Archiepiſcopi et Fpiſcopi concedunt
preſcripta vel aliquod eorum facientibus quilibet ipſorum quadra-
ginta dies indulgenciarum; que quidem confirmate et admiſſe ſunt
per quamplurimos Fpiſcopos Herbipolenſes, qui eciam Suas ſpe-
ciales indulgencias videlicet quadraginta dies ſuperaddiderunt, et
Dominus Gotfridus, dum vixit, epiſcopus Herbipolenſis ſuperad-
didit quadraginta dies indulgenciarum . preſcripta omnia et ſin-
gula ſunt perpetuis temporibus duratura, ſuper quibus omnibus et
ſingulis premiſſis habemus patentes literas et bullas, in quorum
omnium et ſingulorum premiſſorum, Sigillum Capituli noſtri pre-
ſentibus exacta noſtra ſciencia eſt aPpenſtun . Datum anno Do-
mini milleſimo quadringenteſimo quinquageſimo Septimo tertia
die menſis Februarij.

CCl.

M

C
ſti ſid
benec
illage
celeos
beatot
ſo pr
tihina

quo

tis De
Kurn
orli
4c ec
Preci⸗
tencia
inecc
(on
ejuse
pante
clelie
te co
tuolo
eNpen
connin
er
iell

—
aſibuse⸗

Nicolzus

Ulis ad fr⸗
et conler⸗
ncphuins⸗
mini, Ge-
inis dacro⸗
t ſingulis,
im, Ubro-
litutorum
eorum Te-
nt aliquoch
tvcllega-
Othini Car-
Prn ſcriptis
t, centumm
ltchiepiſco⸗
genchrum,
concedunt

NN bacrar ſHU

Cmiſle ſunt
as ſpe-
iderunt, et
ſis ſoperac.
ommnia et ſn.
olnnibus et
n gorun
noltri he⸗
mamm Do-
ptind tertia

CCl

Codex Diplomaticus. 359
Panlts Calit CCI.
apſts Caliſti III. Ablaßbrief fuͤr die Stiffts⸗Kirch
Oehringen zu deren Wieil Ee Ertflige Kir chezn
A. eod.

idus Lpilcopi ſeriis ſervorum Dei Univerfſis et ſingulis Chri-
i dtcils pr leme⸗ itteras inſpecturis Salutem et apoſtolieam
Bensdictionen 3 Pretogotira Spiritualium graciarum et munerum
de rol er⸗ enn ollegiatam in Oringovv Herbipolenſis dio-
Gene rerke õ quia ipſa, ut accepimus, in honorẽ
Reatorum Letr auli Apoſtolorum, qui Sanctam Dei eccleſiam
no Precioſo Sanguine plantarunt fundata eſſe dinoſcitur
tiſſima V'irgo Dei genitriæ inibi miraculorum aſidauitate zoruſtar. SS

quoq; per Anni Circulum diebus ad laudem et honorem omnipote
=

tis Dei miſſarum ſolemnia et alia divi a
Aurna ger Cauonteor an alia Alivina officia diurna pariter et no-
uorunm duodecim fo Juo; inee viginti JuafuO: et Capellanos ejusdem eceleſie
quorum duodecim fore noſcuntur, deuocius in eadem eccleſia d ſie,
ac eciam Chriſti fideles illarum parcium ad eandem ene Scamdn
precipue deuotionis affectum, nec non crebra que jmen mla Dei n
tenclia ejusdem beate Marie meritis et interceſſione, ut 1110. dinur,
in eccleſia ipſa ſpecialius operatur miracula, in co i irt itur,
confluere conſueverunt, et ſicut ſimiliter dccepirmms tuine
euaclem atlelie cuius campanile nuper cecidit et vadenelo unann
Heſie Srnlctn eccleſie quaſi Penitus conquaſſavit, reliquis ipſius ec-
uris et edificiis ruinam minantibus, que nimia vetuſta-

te comſumpta opere magnifico et decenti ac non modicum ſump

mnol⸗ Ecchgeari inchoata ſunt, grandes et magnifice procedunt
cahtinualonee e unpenſe; pro quorum ſolita pariter et ſalubri
onrinuation napanand, emento ac eciam pro divini cultus felici per
nto, nec non pro ornament i .
L en entorum ac librorur
eer pro ornan c librorum
t calicum ad divinum cultum pertinencium in eccleſia predicta am-

plian-

360 Codex Diplomaticus.

„

pliando et manutenendo decore Chriſti fidelium pia Subſidia no-

ſcuntur plurimum oportuna pariter et accomoda, vnde procedit,
quod nos cupientes, ut prefata eccleſia congruis frequentetur ho-
noribus, nec non illi per Chriſti fideles ipſos in premiſſis oportune
Subveniatur ac frequentantes et ſubvenientes huiusmodi pro deuo-
tionis ſue meritis aſſequantur dona gracie Salutaris, omnibus vere
penitentibus et confeſſis, qui in feſto dominice Circumſciſionis ac

in proxima Dominica poſt feſtum Corporis Domini noſtri Jeſu Chri-

ſti a primis Veſperis usque ad ſecundas Veſperas eccleſiam predi-
ctam deuote uiſitauerint annuatim, et ad fabricam nec non pro di-
vini cultus perſeverancia ac pro ornamentorum et paramentorum
huiusmodi ampliando et conſervando decore manus porrexerint
adjutrices, in quolibet ex feſto et dominica predictis a primis Ve-
ſperis usq́; ad ſecundas Veſperas huiusmodi quo ad eccleſiam ipſam
uiſitaucrint et ad premiſſa manus adiutrices porrexerint, ut prefer-
tur, Septem Annos et totidem Quadragenas de injunctis eis peni-
tenciis miſericorditer relaxamus, preſentibus perpetuis futuris tem-
poribus duraturis Volumus autem, quod ſi alias eccleſiam ip-
ſam viſitantibus uel ad eius fabricam ſeu reparationem et conſerua-
tionem huiusmodi manus porrigentibus adiutrices vel alias inibi pi-
as elemoſinas erogantibus ſeu alias aliqua alia indulgencia imperpe-
tuum vel ad certum tempus non dum elapſum duratura per nos con-
ceſſa fuerint, preſentes litere nullius exiſtant roboris vel momenti.
Datl Rome apud ſanctum Petrum Anno Incarnationis dominice Mil-
leſimo quadringenteſimo quinquageſimo ſeptimo Quarto Kal.
Marcii Pontificatus noſtri Anno tercio.

CClI.

Biſchoff Johannis Bekaͤntnus uͤber den vorherſtehenden
Ablaß / den er mit 40. Tagen vermehret.

A. 1458.

ir

facimnn
patrise
usver⸗
Roma
littere
Vidim
giis in
bus et

choece⸗

s exp
COhlrin
tis De
4c Sar
ſtre H
ragi
Giter i
bus d

ülleſe

e Q

Des

l
Vi,
In becl

—

ſidia no⸗
procecit,
tetur ho⸗
oportune
d10 deuo-
nibus vere
cilionis ac
ſeſu Chri⸗
un predl
n pro di⸗
mentorum
orrexerint
prichis Ve⸗
ham iplam
ut preter⸗
8 eßs peni⸗
Uturis temn⸗
cheſiam ip⸗

1 CONlerua-

inibi pl⸗
imperpe⸗

et nos Col

molbenti
minice Ml-
Muurto Kdl
„

ſſtcenden

K. leſt⸗

Codex Dipiomaticauoas. 361
A. 145 8.

Johannes Dei gracia Epiſcopus Herbipolenſis franconieq́; Dux notum
facimus tenore preſentium univerſis, quod literas ſanctiſſimi in Chriſto
patris et domini noſtri domini Caliſti divina providentia pape tertii, e-
jus vera bulla plumbea in filis ſericeis rubei croceique colorummore
Romane curie impenden, bullarum quibus hee noſtre affixe ſunt

littere, ſanas ſalvas et integras, omniqʒ ſuſpicionis vicio carentes

vidimus et reperimus, nos itaq́; eiusdem domini noſtri pape veſti-
giis inherentes omnibus et ſingulis Chriſti fidelibus vere penitenti-
bus et confeſſis, qui eccleſiam Collegiatam in Origevve noſtre
dyoeceſeos iu feſtivitate et dominica, in predictis litteris apoſtoli-
cis expreſſis, devote viſitaverint, et ea, que in eisdem litteris
continentur adimpleverint, quociens hec fecerint, de omnipoten-
tis Dei miſericordia et beatorum Petri et Pauli Apoſtolorum eius
ac Sanctorum Kyliani et Sociorum eius martyrum et eccleſie no-
ſtre Herbipolenſis patronorum auctoritate et meritis confiſi; Qua-
draginta dies Indulgenciarum de injunctis eis penitenciis miſericor-
diter in domino relaxamus, preſentibus perpetuis futuris tempori-
bus duraturis. Datum in Ciuitate noſtra herbipolenſi Anno domini
milleſimo quadringenteſimo quinquageſimo Octavo, die vero lu-
ne Quindecimo menſis Maij noſtri vicariatus ſub Sigillo &c.

CClII.

Des Officials zu Wuͤrtzburg Ausſpruch, geſchehen in
B einer Ehe⸗Sache eines von Hall.
A. 1459.

I nomine Domini Amen . Coram nobis Officiali Venerabilis
Viri, domini Reinvvardi de Kosbad, Canonici et Archidiaconi
in Eccleſia Herbipolenſi, Honeſta Katherina Malſchin per quendem
L 2 Jodo-

362 Codex Diplomaticus.

Jodocum Vogelman de Hallis petitorem, nec non honcſtun ne⸗
mumn edcr, cr ioteimmetta, Nos oſf cali predicilun incau.
imonio et eius occaſione impetita, alis u
daer negoc huiuſmodi rite procedendo et gicin artihus nedik
eorum momentis debite examinatis, ac ſeruatis Enuan 1s inei 2
ex confeſſione iudiciali coram nobis facta inter crrunn dſaler er
dictam Katherinam verum et legitimum fuiſſe et eſſe inuuti n aniur
contractum . Quare eiſdem inſtantibus et berentin in nune;
ut ſequitur, modum, duximus ſententiandum, Chri inominc in
uocato, pro tribunali ſedentes et ſolum Deumpro occu is habenrcs:
er hanc noſtram ſernentiam dimhnirinam pronuuciann ins; eccrnimul
et declaramus, inter dictum Petrum Schüſsler et prefatam crinar
Malſchin verum et legitimum fuiſſe et eſſe matrimonium con raaum⸗
huiusmudi matrimonium in facie Eccleſie, ut noris et onlu ⸗
dinis, fore et eſſe ſolennizandum et ſglenpiraji encte⸗ er Lor be⸗
tentes et Korherinatn. prefatos Ra Huiulirach l – ariaonem aien⸗
dam etiam fore et eſſe compellendos, ac compelh mus hac nolit
ia diffinitiua mediante, expenſas litis hinc inde factas
Pankaes Lecta, lata et in ſcripto promulgats ſec e
33s
uiquage „
e dn 4 Fr emiſla omnia et unila mantamus aler
quoſcunque plebanos ac preſbyteros infra archi aconan nprad .
cti Domini noſtri Archidiaconi conſtitutos, deſuper reqꝗ 5
publice inſinuari et intimari.

CCIV.

1. bt zu Schoͤnthal die Se-
Papſts Pauli Auftrag an den Abt u von dem Stifft
paration der Pfarr⸗Firche Gen betreffend.

A. 1469.

—

Da

Monas
Cim b
divini
nuiinn
dem!
in Moh
Parroe
ſe cap
nonice
mociß
deſte
cerie
tri et
reſie
niſtran
tio ſix
ſancto
leretn
iC.
fliüs
didi
ponit
tempe
ſuper
mur:
huinst
ſeit
Mod

eſtum be.
ſupermm⸗
tusincau-
dus medis

inuenihus

chuſsler et
trimonium
in hunc,
nomine in-
Thabentes:
lecernimus
Catherinam
ontractum,
t conluetu-
et eos pe⸗
hnemnfacien-
hac noſtri
actas comm.
Phec noſtri
elimo Qua⸗
, ſedecimmg
ndoraus per
tumfupradl⸗
teq uiſtos

thaldi S⸗

A. 1469,

Codex Diplomaticus. 363

A. 1469.

Liulus Epiſcopus ſervus ſervorum Dei . Dilecto filio, Abbati
Monasterũ in Schental Herbipolenſ. Dioceſ. Salutem et apoſtoli-
cam benedictionem . Piis fidelium votis, preſertim illis, que
divini cultus et animarum respiciunt ſalutis augmentum libenter an-
nuimus, eaq́;; favoribus proſequimur oportunis; Exhibita ſiqui-
dem nobis nuper pro parte dilecti filii, Nobilis Viri, Alberti, Comitis
in Hobenloch, Herbipol. Dioceſ. petitio continebat, quod, cum

parrochialis eccleſia beate Marie opidi Nuenſten, diéte dioceſ. men-

ſe capitulari Sanctorum Petri et Pauli in Oringen eiusd. Dioc. can-
nonice ſit annexa, et cura parrochianorum eccleſie beate Marie huius-
modi per Rectorem Rectorie cure animarum parrochianorum ipſius ec-
cleſie Sanctorum Petri et Pauli, que etiam parrochiam habet, exer-
ceri conſueverit et propter diſtantiam dicte eccleſie Sanctorum Pe-
tri et Pauli a prefata eccleſia beate Marie, apud quam idem Rector
reſidet, in parvulis baptizandis et aliis eccleſiaſticis ſacramentis mi-
niſtrandis aliquando negligentie committantur; Et ſicut eadem peti-
tio ſubiungebat, ſupra dicta eccleſia beate Marie a dicta Eccleſia
ſanctorum Petri & Pauli dimembraretur, et unio huiusmodi diſſol-
ueretur, negligentiis ipſis poſſet veriſimiliter obviari, pro parte di-
cti Comitis aſſerentis ſe dicti opidi dominum fore, quodq́; dilectis
filiis capitulo dicto eccleſie ſanctorum Petri et Pauli, ut huiusmo-
di dimembratio et diſſolutio unionis fiant, recompenſam dare pro-
ponit, dummodo ſibi ſuisq; heredibus jus patronatus ſeu preſentan-
di perſonam ydoneam ad ipſam eccleſiam beate Marie, cum pro
tempore vacat, reſervetur, nobis fuit humiliter ſupplicatum, ut
ſuper hiis ei oportune providere de benignitate apoſtolica dignare-
mur: Nos igitur, qui de premiſſis certam notitiam nos habemus,
huiusmodi ſupplicationibus inclinati diſcretioni tue per apoſtolica
ſcripta mandamus, quatinus ſi et poſtquam vocatis capitulo huius-
modi et aliis qui fuerint evocandi, tibi de premiſſis legitime con-
1 2 2 ſtite-

364 Cogdex Diplomaticus.

ſtiterit et dictus Comes eisdem Capitulo meliorem recompenſam
dederit, dictam eccleſiam beate Marie dimembrare et unionem hu-
zusmodi diſſoluere, ut prefertur, nec non Comiti et heredibus
predictis, ſi dimembrationem et diſſolutionem huiusmodi per te
ſieri contigerit, ius patronatus ſeu preſentandi perſonam huiusmo-
di ad dictam eccleſiam beate Marie perpetuis futuris temporibus re-
ſervare, auctoritate noſtra procures, non obſtantibus ſtatutis eſt
conſuetudinibus dicte eccleſie ſanctor. Petri et Pauli juramento,
cnfirmatione apoſtolica, vel quavis firmitate alia roboratis, ce-
terisq́; contrariis quibuscunq́;. Dat. Rome apus ſanctum Petrum;
anno Incarnationis Dominice Milleſimo quadringenteſimo ſexage-
ſimo nono, XVII. Kal. Maij. Pontif. noſtri anno quinto.

CCV.

Biſchoff Rudolphs zu Wuͤrtzburg Bulla ſeparationis der
Filialien Duͤrrenzimmern Eberſtall/ Stachenhauſen / und Hoͤfe zu
dem Buͤhel von der Kirche zu Moͤrlach.

A. 1475.

I nomine ſanéte et indiuidue Trinitatis Amen . Rudolffus Dei
gratia Epiſcopus Herbipolenſis et Francie Orientalis Dux, ad lau-
dabilis rei perpetuam memoriam Saluator noſter Dominus Jheſus
Chriſtus, cuius intuitu cuncta ſubſeruiunt, in agro huius mundi
meſſem multam et operariorum raritatem attendens Dominum meſ-
ſis rogandum, ut in illam Operarios mitteret, cenſuit, et ipſe idem
exiens mane veluti paterfamilias diligens varios, operarios in vine-
am miſit ſic nos, qui eodem Domino diſponente ad officium paſto-
rale aſfſumpti ipſius atibus, in quantum ſiuit humana fragilitas,
conformare tenemur, ut, ubi ſuperex creſcere videmus meſſem,
operarios oportunos adicere debemus, et iuxta propheticum ver-

bum augere cuſtodiam, locare cuſtodes, et cultores in dominicam

vineam

—
Mnean⸗

rum in
Werth
Vtrius
dtayyc
ſie in
ratus
tronan
Maätla
quod
dum
Plurim
c Ai⸗
norutt
meat.
de an
Cula
fuit n
Vvinea
(are a.
nec no
Datror
Cunn
nuis,
Jurib⸗
tibus
preſb
Gictar
lus ſi
deſia
deſian
Kr

—
oinpenkun
jonemn hu-
heredibus
odi per te
huiusmo⸗

voribus e .

ſtatutis elt
uramento,
ratis, (e⸗
n Petrum,
no ſeyage⸗

tiorus der
ind Hofezn

goltus Dei
UX, 10 lau-
unns Jhelis
huius mund
Dtninumm el
etiple igen
rios in ne⸗
Feiumuto⸗
nia ugltus .
mus neleln,
hetcum ver.
. Gotminicenn
VINeini

Codex Diplomaticus. 365

vincam deſtinare Exhibita ſiquidem nobis nuper pro parte dilecto-
rum in Chriſto Nobilis et Generoſi Domini Johannis Comitis in
Wertheim, Valalli noſtri et Eccleſie noſtre fidelis ac Vniuerſitatis
vtriusé ſexus hominum Villarum Dürren Czymmern, Eberſtal,
Stavvchenhauſen, der Hofe zvv dem Bühel filiarum Matricis Eccle-
ſie in Märlach, nunc vacantis, cuius Matricis eccleſie commemo-
ratus Johannes Comes in Wertheim verus Patronus ac de Jure Pa-
tronatus Collator exiſtit, infra limites predicte Matricis Eccleſie
Marlach noſtre dioceſis conſiſten . propoſitionis ſeries continebat,
quod ipſe eandem ſuam parrochialem eccleſiam populoſam, ne-
dum ob locorum huiusmodi diſtantiam, verum etiam propter
plurima invia preſertim tempore pluuiali niuium inundationem,
ac aliarum tempeſtatum gvverrarumq́; pro intereſſendis inibi diui-
norum officiis adire ac inde ſibi viuis et decedentibus . . ſacra-
menta et ſacramentalia offerri et porrigi nequeant commode, un-
de animarum ſalutis diſpendia, nec non corporum et rerum peri-
cula veriſimiliter evenire poſſent. Quare pro parte, qua ſupra,
fuit nobis humuliter ſupplicatum, quarenus populo Criſtiano in
vinea domini multiplicata oportunos cultores adicere et multipli-
care ac pretioſiſſimorum martirum Kiliani, Colonati et Totnani,
nec non intemerate et glorioſiſſime Dei genitricis et virginis Marie,
Patronorum in Eccleſia ſiue Capella filiali Dürren Czymern, vna
cum aliis filiabus prenominatis, nonnullis bonis et redditibus an-
nuis, ſubuentionibus dictorum ſupplicantium, ac de fructibus et
Juribus alias ad ipſam eccleſiam Dürren Czymmern hactenus ſpectan-
tibus, prout infra clarius cernitur contineri, pro vnius cultoris et
preſbiteri ſiue plebani ſuſtentatione competenter dotatam vna cum
Hictarum villarum vtriusq; ſexus hominibus ſeu plebe, ac ipſas vil-
las ſiue filiales cum ſuis limitibus Marchialibus a predicta Matrice ec-
cleſia in Marlach dimembrare et ſeparare dictamq; Capellam ſiue Ec-
cleſiam in Dürren Czymmern vna cum aliis villis, videlicet Eberſtal,

Stavvchenhauſen, dem Hofe zvv dem Bühel, in perrochialem Ec-
. Z„ 2 3 cleſiam

366 Codex Diplomaticus.

cleſiam erigere, et illam inſigniis et Juribus perrochialibus decora-
re et auctoriſare Noſtra auctoritate ordinaria miſericorditet dignare-
mur . Nos igitur Rudolffus Epiſcopus prefatus, qui vincam Do-
mini creſcere et idoneos cultores in eam multiplicare intenſis affecta-

mus deſideriis, huiusmodi ſupplicationibus rationabilibus fauora⸗-

Piliter inclinati de Nobilis et Generoſi dilecti in Chriſto noſtri fide-
lis Domini Johannis Comitis in Wertheim, tanquam dicte parochia-
lis eccleſie Marlach Patroni, ſeu Collatoris, ad hec conſenſu, uo-
luntateq́; et ſua ſupplicatione nobis in preſentiarum, ut premittitur,
precipue factis et adhibitis Eccleſiam ſiue Capellam in Dürrenczy-
mern, Eberſtal, Stavvchenhauſen, vnd den Hôfe zu dem Buhel
ac vtriusq́; ſexus plebem preſentem et futuram dictarum villarum
vna cum ſuis Marchiis et limitibus a dicta Matrice ſiue perrochiali
eccleſia in Märlach dimembramus et ſeparamus, Ipſamq; eccleſiam
ſiue Capellam Dürren Czymern vna cum ceteris ſupra ſcriptis villis
ac filiabus in perrochialem eccleſiam et beneficium eccleſiaſticum
curatum Auctoritate noſtra pretacta creamus, erigimus, inſtitui-
mus, intitulamus auctoriſamus et confirmamus criſti nomine in hiis
ſcriptis, ac preſentis ſcripti patrocinio communimus perpetuis fu-
turis temporibus eodem criſto largiente duraturam . Jus quoq;
preſentandi ad eandem nouellam perrochialem Eccleſiam Sancto-
rum Kiliani et ſociorum eius Martirum, Nec non glorioſiſſime ct
intemerate Dei genitricis virginis Marie patronorum in Dürren Czy-
mern commemorato generolo Comiti in Wertheim, domino Jo-
hanni eiuſq́; heredibus ſeu ſucceſſoribus, Aut illis, qui pro tem-
pore dominio Comitatus in Wertheim preeſſent, canonice reſer-
uantes, et ad eundem ſuosq́; ſucceſſores ſpectare et pertinere, pro-
ut et quemadmodum Jus patronatus ſiue preſentandi ad pretactam
Matricem in Marlach pertinuit et ſpectauit et hodie pertinet et
ſpectat, decernentes et declarantes, Et quod nunc dictus Comes,
et deinde perpetuis futuris temporibus, quocieſcunq́; eadem nouel-
la perrochialis eccleſia vacauerit, Ildem Comes eiuſq́; heres ſeu iue
ceſſor

—
ceſſor
vel ult
nis eils
Velit et
prelente
