quere cogimur, o inevitabile fatum, quis nostram miseriam et urbis

excidium lachrymis adaequare posset?«

His verbis frustra suum in-

fortunium conquerentes ad urbem Hailprun perducuntur.

Atque

Ml

hine merito omnes seditiosi sibi exemplum sumere debebunt, neque

enim multi manebunt, qui jus gladii sibi non commissum usurpave-

VE

rint.

Cum hoc oppidulum esset exustum, imperator etiam sex Ccir-

cumjacentes pagos, quorum incol®g latrocinio weinspergensi inter-

M

fuerant, conceremari mandayit *. Castellum Lewenstain in hoc incendio

attonitum Friderico et Ludovico, comitibus de Lewenstain , iterum

sese tradit. Hinc imperator Eringen* occupat, ubi cives pro mulcta

mille sexingentos aureos persolvere coguntur atque iterum comitibus

de Hochenlewo jurejurando astringuntur.

In _hoc oppidulo Petrus

Aichelin (qui eo bello strangulandis seditiosis vyalde fuit nobilitatus)

quendam, qui etiam Weinsperge ad comitis et aliorum cades ad-

fuerat, deprehendit illumque arbori suspendit.

Deinde prefati principes et imperator cum omnibus coplis in Fran-

ciam orientalem seu Franconiam (ut vocant) castra dirigunt. Franci

orientales, a quibus occidentales Franci sive Galli sunt oriundi, proprie

Ul

et peculiariter ad_rapinam sunt inclinati, presertim [54] equestris ordi-

nis, illi enim mercatores vi adoriuntur, reliqui astu et insidiis, hospites

4

1 Der brand von Weinsberg nach Thoman (s. 109) und Lutz (s. 628).

2 hs, Tringen.

681

plerumque etiam ludo circumveniunt, alias semper generosus populus

extitit multosque casares ex se procreavit. Quidam nobiles istius na-

tionis ob latrocinia et rapinas coram suevico fadere sunt accusati atque

ita citati fuerant, sed quia illos conscientia scelerum premebat, ad

objecta crimina defendenda non venerunt.

Ibi

tum confederati

anno 1523 magna vi ad istorum latronum arces destruendas pro-

ficiscuntur atque 24 arces funditus concremarunt, quorum nomina

hac sunt: Velperg, Becksperg*, Balbarg *, Aschhausen, Walpach !,

Aws !, Waltmashofen, Cnortzen *, arcem Georgii de Tengaw !, Tru-

vetus et noyvum Gutenberg

pach, Arglstain *,

5

Obred *, pallatium

juxta Barreit, Walstain,

Todtendarg *

, Spornegk !, Tapmarshein ?,

T

Yetenhofen *, Absperg, Hertelshofen *, item oppidulum juxta Litzin-

1

gen

, quod mille aureos persolyere cogebatur.

Hc ideo de mori-

bus Francorum preemisi, ut nemo valde miretur, illos prx cateris

nationibus tumultiosores extitisse, presertim cum et tranquillis s&e-

viant rebus.

Undecima die Apprilis Franci undique tumultuari in-

cipiebant statimque que possunt omnia spoliant et diripiunt, omnes

arces Francig tribus exceptis coneremarunt, et quia optimo vino

abundant, nunquam fere sobrii fiebant, sed tanquam furentes apri

inde palantes spolia venabantur, cumque jam diu monasteria et

W

arces diripuissent et concremassent , tandem confaderati condigna

ab illis sumunt supplicia.

29 die Maii ad oppidulum Makmyl? perveniunt illudque in de-

ditionem recipiunt receptumque ac gravi aere mulctatum episcopo

herbipolensi restituunt.

Hinc ad oppidulum quoddam episcopi mo-

guntinensis veniunt, quod principes cum imperatore comburere de-

creverant, sed comes de Frewein ? suis precibus, ne combureretur,

obstitit, ea tamen conditione, [55] ut gravem mulctam persolveret

et domus Georgii Meissners* (qui dux et author erat rusticorum

odovaldensium) extra muros deportata combureretur, quibus perac-

]

f

tis imperator sex, qui de Neckarsulm erant, carnifici strangulandos

tradit; at cum jam diu suspendendo laquei defecissent, tres suspen-

duntur, reliqui tres decollantur.

I0M

1 Boxberg, Balbach, Wﬂchba(Jh, Aub, Walkershofen, Gnotzheim,

Thüngen, Truppach, Krögelstein, Oppenrod, Gattendorf, Sparneck,

Tannersheim , Dietenhofen, Bertholdsheim, Kitzingen, s. Mone’s an-

zeiger 1832, s. 121 bis 128.

2 Möckmühl.

3 Froben von Hutten.

4 Georg Metzler.

68

72

f)

f JuXld

Primo die Junii transierunt fluvium Tauberum, ubi 8000 rusticorum

prope Regis curiam * collem ocenpaverant, co quod viderent se preven-

l

tos, ne possent Herbypolim ad reliquos rusticos pervenire. Secundo

aMl

die Junii principes et imperator jJamdudum optatam Weinspergensium

colluviem pertingunt: illi enim tanti sceleris sibi conscii atque ob

]

d

in

id se non satis tutos fore existimantes e patrlis sedibus, circiter

quatuor millia, ad Odovaldenses se contulerunt.

Rustici jgitur loci

Jstic

opportunitate freti bombardas, quarum 40 rotis infixas habebant,

I

circumquaque in collo disponebant, a tergo vero sylva cingebantur

atque ita confestim magno impetu, ut terram ipsam quassari sentias,

globos in confaderatos mittunt, sed tantis ictibus neminem laserunt.

Imperator quibusdam 6quitum turmis assumptis fortiter collem rusti-

corum invadit et conscendit,

palatinus vero comes cum suis circa

collem in yalle agebat.

zustici igitur, cum viderent equitatum ju-

gum superasse, reclinabant sese ad sylvam jamque animum pugnandi

amiserunt. Quod cum imperator animadvertisset, statim in illos im-

Unl

petum facit, idem et totus equitatus non minus alacriter , quam

acriter pugnando, jugulando cervicibus rusticorum insistunt.

Rustici

Al

repentino prelio perculsi neque ordines, neque signa observabant,

sed non diu resistendo in fugam aguntur, totaque castra clamore et

ejulatu replentur, neque tamen petitam fugam commode arripere

Il

possunt, [56] nam alius alium remorabatur, et equites acerrime in-

stabant singulisque ictibus singulos trucidabant. Igitur quidem rustici

illesi tamquam et ipsi interfecti cadebant atque sese inter cadavera

occultabant, trecenti vero in sylvam aufugere.

In illa pugna, ante-

quam peditatus advenisset, 2500 rustici equitum armis ceciderunt,

deinde peracto prelio (ut solet) receptui canitur.

Palatinus vero

comes adventantes-milites per cadavera oberrare jussit et, si quos

vivos reperissent, trucidari mandavit, in illo transcursu quingentos

rusticos interfecerunt, plerique, qui in sylvam aufugerant, bombar-

dis et allis militum armis ceciderunt.

Summa oceisorum fuit supra

4 millia, plerique tamen plures affırmant.

In ea pugna imperator

vulnus accepit. Nonnulli etiam rustici, cum in sylva fortiter resiste-

bant, ab imperatore in deditionem sunt recepti.

Sic omnes homi-

cidae weinspergenses gravissimas sui sceleris dederunt peenas.

Prin-

cipes in urbem Regis curiam seu Königshofen secedunt, imperator

k

1 Königshofen.

683

vero juxta urbem castra collocabat.

Altera die, scilicet vigilia pente-

costes [3 Juni] imperator 4 decollari jussit, in iis quidam author

seditionis non longe ab oppidulo deprehensus; hic duobus millibus

aureorum vitam redimere volebat, sed nulla pecunia illum liberare

poterat.

Inde imperator Mergentaw*, quod commentario pertinet, occupat.

Istic subditi commentarii omnia spoliarant, arcem misere dilacerave-

rant, commentarium in xenodochium, ubi dimenso viyere cogebatur,

per sex septimanas conjecerunt. Itaque acerrime sunt puniti et com-

N

mentario iterum jurejurando astricti.

Ipsa die pentecostes |4 Juni] totus solvitur [57] exercitus recta-

que Herbypolim contendunt.

Milites vero

inter se

conveniunt et

conjurant, se nusquam moturos pedem , nisi prius singuli duorum

mensium stipendia propter duas pugnas acciperent, qui vero ab illis

discedant neque in hanc rem consentiant, mox interficiendos esse.

Cum sic major pars conspirasset, ex lis, qui resistebant, statim tres

sunt interfecti, aliqui glebis in terram prostrati.

Interea imperator

ad integrum milliare ab illis discesserat, cum illi nunciatur, quem-

admodum niger exercitus? illi obviam procederet, nam iste exercitus

Odovaldensibus, quos casos esse ignorabant, opem ferre volebant.

Itaque imperator preconem suum remittit, qui cum militibus agat,

ne se in cxtrema conjectum pericula deserant, se illis, si modo ho-

nestus vir sit, omnia, que pollicitus esset, praestiturum, quare et

illi faciant, quod bonos et fortes milites deceat; demum, si totus

exerceitus nollet proficisci, saltem preditoriam manum sibi mittant.

Sed antequam praeco ad milites venisset ,

ecce omnes duces, cen-

turiones, signiferi et quidam milites prope exerecitum illi obviam

fiunt. Praco nihilominus jussa imperatoris exequitur, ibi igitur varia

in illum conspersa sunt convitia, quidam gnatonem, parasitum, qui-

dam nigrum monachum appellabant, praco infecta re iterum discedere

cogitur.

Interea, antequam praco rediisset, imperator rusticos aggreditur,

quorum tum 7000 erant, neque diu dimicando illos in fugam con-

vertit, equites vero velociores insequendo, quam rustici fugiendo,

maximam turbam rusticorum occiderunt.

Aliquot centum rustici in

pagum aufugerant, illos imperator, ne quisquam evadere posset,

1 Mergentheim. 2 am rande genannt: niger exercitus, schwartz hauf,

684

H

I

undique equitibus cinxit, deinde pagus ipse incenditur, igitur omnes

1

‚m SW

vel manentes comburuntur, vel aufugientes [58] trucidantur. In ea

—-

pugna 7

J

ab JOr

vexilla, 26 bombardas rotis infixas ceperunt. Ex ipso au-

at0l

N 5d@111

tem prelio 600 in arcem concrematam (que Engelstat vocatur) con-

M ]

fugerant.

Ea arx loci opportunitate valde munita est et fossarum

ol

In

altitudine paene inaccessa. Huc palatinus comes bombardas dirigere

{A

mandavit, cumque meania jam satis quassata et concussa viderentur,

Del

milites, qui post pugnam iterum ad imperatorem sese conyerterant,

IM

summo conatu arcem conscendunt, ibique magnum incipitur prelium,

10

nam rustici, quibus mortis imago erat proposita, desperationem in

E

fortitudinem convertunt et milites acerrime quidem scandentes saxis,

sudibus, globisque mittendis ab incursu depellunt. Milites igitur, cum

MM

diu et quidem magnis cladibus acceptis institissent, tandem infecta re

Hs 6005

ab oppugnatiöne discedere coguntur.

0 fl

In co aggressu prefectus mi-

litum principis Bavarige, nomine Adelhauser, per mandibulum ietus

est, vexillifer a Noriberga cervice grave vulnus accepit, signifer

augustensis in faciem lapide ictus est, ex gregariis militibus pleri-

JO

que sauciati, plerique penitus occisi sunt.

Cum sic rustici in illa

oppugnatione superiores fuissent, palatinus comes per pragconem mi-

lites a conscensu ayocat.

Deinde

mania

iterum ac fortius con-

cutiuntur, tum demum milites jaculando, feriendo et scandendo in-

NEMANE

tenti arcem aggrediuntur putabantque, nefas esse, si arcem dirutam

QIEM

non possent occupare.

Neque vero rustici minus cordati erant,

f

nam prima oppugnatio illis feliciter cesserat, deinde citra victoriam

nihil, nisi mortem ob oculos habebant.

Igitur quantum illi aggre-

diendo, tantum hi depellendo laborant, cumque sic dubia esset pugna,

tandem quidam signifer vexillum partim nigrum, partim flavum

gestans primus murum [59] conscendit , qua re czteri incensi non

aliter, quam feles murum conscendunt, atque ita brevi adhuc tria

wexilla muros conscensa conspiciuntur. Ibi demum gravissima pugna

incipitur, nam milites, quanquam materia jaciendi essent destituti,

tamen ex muris more camentariorum lapides frangunt.

Interim,

cum sic muris pauci quidam milites cum rusticis decertarent, tan-

dem reliqua militum turba per fossas subsequitur. Erant autem fossee

limose, quibus qui essent ingressi, non facile se evolvere poterant,

igitur milites, alter alteri, manus porrigunt et mutua sustentatione

l

adjuti fossas superant atque ita ad reliquos in arcem perveniunt.

Hic tandem rustici” defatigati et militum multitudine obruti tanquam

||

-

68

J

äntur

bruta animantia jugulantur, atque ex illis sexcentis tantum 17 in

captivitatem sunt recepti, reliqui omnes ad unum occisi. Palatinus

comes ob partam victoriam tubas infları demandat.

Dehine impe-

rator quosdam equites, qui in agris, et pedites, qui in sylvis hinc

inde profugos rusticos trucidarent, constituit. Sic ex illis 7000 nigri

exercitus pauci evaserunt.

Dehinc duces delectum seu lustrum militum agere constituunt:

erant autem omnium militum 18 manipuli, in illis augustensis omni-

bus numerosior fuit, qui continebat 300 milites; atque hinc facile

collig1 potest, quot milites in illa oppugnatione et prioribus pugnis

occubuerint, nam singuli manipuli circa 400 viros continebant; igi-

tur totus exercitus adhuc erat.circa 5600 milites.

‚ His rebus peractis castra ad oppidulum Hedeltzfeld! collocan-

tur, quo etiam episcopus argentinensis ad reliquos principes venit.

Kodem die marchio Casymirus brandenburgensis Kitzingam op-

pidulum non longe a pradicto distans iterum occupat, verum Ooppi-

dani, antequam sese dedissent, marchionem pracantur, ut tantum

[60] corporis incolumitatem non adimeret, id quod princeps quin-

que exceptis se facturum promisit.

Cum autem primum in urbem

—d

esset ingressus, 70 caepit atque illis oculos effodi demandat nemi-

nemque ex illis curari permisit, itaque multi post unum aut alterum

diem moriebantur; plerique, antequam oculis privarentur, rogabant,

uti potius vel strangularentur vel decollarentur, se enim potius op-

tare mortem, quam tam miseram et lumine orbatam ducere vitam,

sed nullus vel ad graviora vel ad leviora supplicia exorari poterat;

ajebat cnim, illos jurasse, se ne quidem aspecturos marchionem,

igitur se illorum votis consulturum, ne, si quando se aspiciant, per-

juri fiant.

Altera die quinque ibidem decollantur.

Item

marchio

in Ips 10 decollari jussit, item juxta Bernheim e trecentis rusticis

60 occidit. Tertio die Junii omnes portas ac turres in Lintersheim

demoliri jussit, civibus omnia privilegia ademit, quinque ex eis de-

colları mandavit.

In oppidulo Schwabach quibusdam digitos ampu-

Deinde in tota sua ditione sedi-

tavit, quosdam Obtruncari jussit.

t10so0s punivit.

Interea principes et imperator ad obsidendam Herbypolim cum

toto exercitu advenerant.

Antequam autem hostiles manus infer-

X

1 Heidingsfeld.

f

agnl

686

Ol

rent, imperator cum civibus de deditione juxta portas colloquitur,

sed infecta re discedere cogitur.

Itaque statim cum ex arce, tum

n

ex castris ingentes globi in urbem feruntur; imperator quibusdam

M

assumptis militibus suburbia occupat, deinde prefecto armorum de-

l

mandat, ut cujusdam vineg muros transfodiat. Oppidani igitur cum

se undique infestari cernerent, cum rusticis, quorum supra duo millia

in urbe erant, conveniunt atque se in deditionem, quam paulo ante

0

respuerant, tradunt.

[61] Sexto igitur die Junii illustrissimi prin-

dl

cipes, comes palatinus, episcopus trevirensis, electores sacıl imperli

romani, episcopus argentinensis locum tenens moguntinensis, epis-

copus herbipolensis, imperator suevici faederis Georgius truckses,

il cum aliis principibus, comitibus et nobilibus totoque equitatu

urbem ingrediuntur, quibus ingressis omnes platex et vici, ne quis

tumultus oboriretur, equitibus muniuntur, principes vero cum impe-

ratore

in foro consistebant.

Imperator igitur convocatis omnibus

ecivibus in hune modum- disseruit: »Vos Herbipolenses contra omnia

divina et humana jura a. vestro domino descivistis, nihil vos probi-

P

tas et jusjurandum revocavit, sed nulla quoque necessitate coacti

(

ultro ad rusticorum impia capta defecistis.

Quare nos,

si stricto

jure vobiscum agere vellemus, jam scilicet de vestra civitate et

I

vita desperatum esset, sed nos aliquanto modestius et clementius nos

geremus neque gravia, qu& Optimo jure possemus, de vobis sume-

Al

mus supplicia, sed in hunc modum puniemini: primum sub jura-

mento omnia arma vestro domino reddetis, deinde pro illatis damnis

d|

mulectam irrogatam persolvetis, demum pristina forına et jurisdietione

reverendissimo episcopo, vestro domino, jurabitis, neque unquam

vos posthac contra vestros dominos conspirabitis aut ullam fraterni-

tatem contrahelis.« In hanc sententiam episcopo est juratum. Deinde

imperator cives latius interrogat: »Scitisne, me vos in gratiam et

penam recepisse ?«

Illi respondent, Sic

rem

SC

habere.

Itaque

imperator cathalogum quorundam authorum seditionum recenset, et

Al

quoties unum legisset, toties praco illum e multitudine ecvocabat.

Primus erat scriba civitatis seu archigrammateus,

secundus sartor

Il

Charthusianorum , hinc novus et vetus senatus, postea sex vigilum

prefecti, inde pietor cum filio, sed pater paulo ante evaserat, item

[62] labbador!, bombardarum prefectus, deinde adhuc 30 caepit,

\

1 Nach dem lutzischen lzLubbauier (s. 632) gebildet.

D

687

qui officia in exercitu habuerant.

Postremo extra urbem 1500 ru-

stici erant, qui una cum reliquis se quoque dediderant, ad illos

similiter imperator obaquitabat atque ex eis seditionum authores

70 cepit.

zustici, qui marchioni pertinebant, suo domino ad pu-

niendum sunt traditi.

Hinc rursum imperator in forum se confert,

et primum pietoris filium decollari jussit, inde quendam, nomine

„

Kantengiesser, postea labbadorem, hinc bombardarum prefectum,

postremo sartorem.

Deinde in vicum judaicum pergit atque ibi

G

924

decollari jussit.

In his quidam signifer erat 20 annorum, dqui

jam ad supplicia rapiebatur, illum princeps Bayarie et quia florida

1

erat @tate et quondam in scholis suus commilito fuerat, exoravit.

Dimissus est et alius quidam pincerna a Kitzinga ct quidam sartor

adhuc ephebus.

Deinde imperator ex eis 70 rusticis, quos antea

l

caperat, 37 decollari jussit. Summa eorum, qui capite plexi fucrant,

62 erat, cadavera ad quartum usque diem inhumata jacuerant. Qui-

dam sartores in arcem Grienpan * captivi ducti sunt.

In hunc mo-

dum hac capitalis urbs totius Francie est punita.

Ex hac autem

populosa et lata natione tantum tres arces a rusticorum impetu in-

expugnate manserunt, quarum una est, que juxta Herbipolim in

monte excelso sita

est.

In hanc arcem, quia et loco et dificiis

—>

yalde munita fuerat, episcopus et omnes canonicı sua bona deporta-

verant, simulque et. ipsi istuc confugerant, quare rustici spe predae

allecti summa vi arcem obsederant atque una parte 25 pedum spatio

in latitudine mania miserrime bombardis concusserant, deinde quos-

dam aggeres et scalas usque ad montis superficiem erexerant, fos-

uDI

1

sam in ipsum montem. ea parte,

est templum divi Burkardi,

158 pedum struxere €eo consilio, uf£ injecto pulvere ipsum montem

cum arce divellerent, et nisi tam cito ad episcopi petitionem COn-

faderati opcm tulissent, certe rusticorum conatus processisset. Epi-

scopus preposito herbipolensi, marchioni, [63] arcem post suum abi-

tum ea conditione tutandam reliquerat, ut, sı illam pra rusticis Con-

servare posset, propriam illius fore, sed res tamen aliter est pacata.

Multi etiam cqui ad Herbipolim moriebantur, ita ut etiam acerrimo

fatore inficeretur.

Confectis rebus ad Herbipolim castra solyuntur. Palatinus qui-

dem comes Moguntiam oppressuros seditiosos proficiscitur, imperator

k

1 Lutz (s. 632) »zu dem grenen bam«,

688

al

M

vero Schweinfordiam, quam similter, ut Herbipolim Moganus sive

f

d

Menus preterfluit, quinque miliaribus ab Herbipoli versus septen-

trionem distans, cum toto exercitu proficiscitur.

Schweinfordia sita

est ad Moganum fluyium satis quidem ampla, sed adversus hostium

e

impetum non satis munita, nam ex altera parte opposita Mogano

ad obsidionem et expugnationem hostibus valde commoda est. Hac

Jter0

eivitas soli romano imperio est subjecta, quam (quia ab aliis urbibus

imperialibus valde est semota) Germani vocant »Schweinfurt im

a DA

ellend«.

Cum igitur imperator ad hanc urbem, quia defecerat, 0c-

cupandam adventaret et jam dimidium milliare abesset, marchio

Casymirus, cum suam pacasset ditionem, 800 equitibus, 2000 mili-

tibus

in castra

venit.

Sequebantur illum Ludovicus et Martinus,

ambo comites de Ewingen !, item duo comites de Hennenberg,

Joannes de Schwartzenburg.

Eo _ die circa vesperam Schweinfor-

dienses cum imperatore de pacis conditionibus agunt, sed oblatas

AUNL

ita

infecta

DE

discedunt.

COM

respuunt

atque

Imperator igitur media

nocte bombardas ad oppidum dirigi mandavit, jJamque decretum est,

urbem expugnare. Imminente autem die, cum vigiles admotas bom-

bardas conspexissent, statim senatui hoc indicant, qua re senatus

IWl

perculsus mane circa horam quartem quosdam in castra mittunt

e

et totam urbem

in

deditionem tradunt.

seque

Sub horam igitur

In

octavam imperator cum marchione et comitibus et nonnullis equi-

i

tum turmis urbem ingrediuntur conyocatisque civibus in hunc mo-

dum disseruit: »Quandoquidem jusjurandum, quo romano [64] estis

astricti imperio, perfide fregistis et ad rusticos raptores defecistis,

IN

NnOos cCaesareg majestatis 10co vos in deditionem recepimus atque

nunc mandamus, ut iterum c@sare@ majestati romanoque imperio,

deinde comiti Wilhelmo de Hennenberg,

vestro tutori, juretis, et

alterum juramentum, quo in seditiosam rusticorum fraternitatem

jurastis, plane sit intermortuum, deinde nulla arma usque ad c@esa-

Al

ris revocationem gestabitis, item comitis Wilhelmi conerematam ar-

0l

OD

Al

cem iterum zdificabitis, postremo duo millia aureorum pro mulcta

suevico federi persolvetis.«

Hac cum dixisset, imperator per pre-

conem ex tota multitudine sex citari jussit, sed duo ex illis eva-

serant, 4 vero istic decollantur.

Cum hezc Schweinfordie essent gesta, statim disceditur, totusque

M0 M4

NI

*

1 Öttingen.

3Ng;„

689

T

exercitus Bambergam ad 8 milliaria distans versus septentrionem

contendit.

Hac urbs edificiis quidem non invenusta nullis tamen

continuis muris cingitur, flumine Regnitio perluitur, inprimis glyce-

rissa radice! nobilitata. Primo die, postquam Schweinfordia discesse-

rant, episcopus bambergensis jJam exul et suis sedibus pulsus Hass-

fordiam in castra venit atque ibi totius exercitus adventui gratula-

tur.

Altero die omnes copige ad castellum Hallstatt (quod milliare

a Bamberga versus Thuringiam distat) peryeniunt, cumque istuc

castra metari vellent,

nuntiatur , 400 rusticos in eo esse castello.

Igitur imperator cum equitatu et quibusdam militum manipulis ad

obruendos rusticos properabat, sed rustici, cum hoc intellexissent,

omnes simul ad proximam sylvam confugiunt. Imperator predictum

castellum episcopi jussu magnifice constructum funditus concremari

mandavyit.

In ista vicinia, sicut et in tota Francia multi pagi sunt

exustl.

Imperator, cum aliquot diebus juxta Bambergam fuisset

commoratus, et civitas iterum se dedidisset, ad episcopi petitionem

15 die Junii cum omnibus copilis ingreditur, et primum quidem cives

[65] pristina forma et jurisdictione episcopo iterum jurare coguntur,

deinde gravissimo @re mulctati, postremo 12 decollati.

Ad hunce modum Francorum seditio est pacata, neque est alia

v

natio, que plus dederit aut acceperit damni, quam ipsa Francia.

Imperator cum toto exercitu recta Noribergam, qu# 9 milliaria

distat versus Sueviam, proficiscitur. Huc confugerant aliquot centum

rusticorum, sed imperatoris jussu inde quoque expelluntur. Cum

ad urbem esset ventum, imperator quidem cum omnibus copiis intro-

missus est, sed omnes vici et plate@® erant concathenatz, atque in

jis mult@ bombardae et 400 equites erant dispositi, unus tantum

vicus erat, per quem omnes transire cogebantur.

Interea marchio Casymirus hinc inde in montanis Francorum

seditiones nondum plane pacatas componit, dehinc Rotenburgum,

a

quod oppidum Thuberus preterfluit, pervenit illudque suevici fade-

ICl

ris nomine in deditionem recepit istucque ad 6 millia rusticorum

ex vicinia convocavit, quibus primum omnia arma ademit, deinde

seditionis authores c@epit, hince quosdam senatores, item doctorem,

item cgcum monachum et quendam nobilem deprehendit, hos omnes

Quidam pin-

numero 24 suevici federis nomine decollari jussit.

1 Rettig

44

Bauernkrieg

A A

690

In

@8

cerna similiter morti adjudicatus vesperi exorabatur, sed cum pri-

un

mum id populo esset renunciatum, statim ingens exoritur clamor,

omnesque in mortem jurant pincerng, quare et ipse altera die ca-

pite plectitur.

Hinc

marchio ad oppidum

Dinckelspil haud ita

longe distans perrexit.

Circa ! hanc urbem

‘.. V

‘w‘„‚\“v

multa millia rusticorum confluxerant atque

ipsam urbem imperialem

ad defeectionem pertraxerunt. Sunt autem in

ea vicinia quidam comites de Ötingen, illi rusticorum concursu perterriti

suos subditos ad oppidulum Ötingen convocant eosque rogant, uti

adyersus rusticorum impetum in Dinckelspil sibi auxilio forent. Hoc

proposito rustici [66] petunt, ut comites secum pedestri ordine in-

cedant.

Comes Ludovicus

haec

se Carolo

fratı1

Suo

indicaturum

OSCHW

ajebat, sed cum primum comes abiisset, rustici statiım monasterium

Mainingen? inyadunt omniaque non solum diripiunt, scd etiam zdificia

Ü

concutiunt. Idem faciunt in monasterio Zimer *, deinde oppidulum

occeupant, ubi comitem Ludovicum capiunt illiusque bona diripiunt.

UUn

IN

Dominica autem jubilate [7 Mai] rustici, quorum 16000 ibidem: erant,

monasterium Haidenhain occupare decreverant, verum quid accidit?

Marchio Casymirus et comes Ludovicus senior de Ötingen 400 equi-

|

tibus atque item 500 militibus illos de improviso obruunt.

Igitur

yustici, qui non prelium, sed praedam sperabant, neglecto ordine

militari discurrentes statim terga vertunt, ibi tum plurimi rustici

Ul

equitum celeritate praeventi ccciderunt, quidam in pagum Oschain

I

confugerant, qui una cum pago sunt concremati.

Hc pugna inter

Oschain et Westhain commissa est. Plurima autem pars eorum, qui

aufugerant seu evaserant, ad exercitum in Dinckelspil confugerunt,

ubi rustici similiter depredando et comburendo monasteria ac arces

egregiam nayvabant operam, presbyteros inprimis vel relustantes

spoliabant vel annuentes et consentientes in castra ducunt; quodam

die 50 presbyteros in

astra

duxerunt.

Hi rustict, cum jam diu

Jatrocinarentur, tandem marchioni adventanti cum magno exercitu

post devictam. Franciam et Rotenburgum sese in deditionem tradunt.

Princeps urbe et rusticis receptis iterum ab illis juramentum sump-

MI

sit grandemquc muletam illis irrogavit, postremo 40 authores se-

|

ditionum cepit, ex quibus multos decollari mandavit.

(O8) Sar

*

1 Von da an ist Thoman (s. 115 bis 1!6) quelle.

2 Maihingen.

3 Klosterzimmern.

C

|

691

I

Ul

|

In ea vicinia situm est oppidum Elwang, ubi nobile canonico-

rum collegium est, illud rustici similiter occupaverant.

Decima

autem die Maii praepositus de Elwang cum comitibus de Ötingen et

€

quibusdam equitum militumque coplis urbem inyadunt atque ex col-

lecta ibidem turba rusticorum

JO

o

6 trucidarunt, [67] item in urbe

23 decollati.

Wilhalmus de Hesberg canonicus istic captus est, et

alter quidam de Gailtlingen ! evasit atque ad Hallensium exercitum

se contulit.

Interea, cum marchio Casymirus Rotenburgensium et eorum, qui

fuerant in Dinckelspil, seditiones componeret , imperator cum toto

exercitu ad reliquas Suevig seditiones extinguendas Ulmam pervenit.

Sed antequam, quid hic gestum sit, describam, recitabo prius, quid

absente imperatore in Suevia actum sit.

Quid in Suevia absente imperatore actum sit.

Cum imperator atque totus exercitus quibusdam locis suevicis

rebus pacatis ad Wirtenbergensium et Francorum seditiones compri-

mendas profecti fuissent, interea suevici faderis consiliarıi Ulmee

congregati aliquot turmas equitum et quosdam militum manipulos

conscripserunt.

He copie, quanquam nullam solidam pugnam cum

rusticis commiserint, tamen multos ex eis trucidarunt plerosque ad

deditionem compulerunt, non paucis, ne latius ingrassarentur, ob-

stiterunt.

Sed singillatim, qug mihi constant, recitabo.

Postquam rustici ad Leyphain essent czesi, similiter et juxta

oppidulum Wurtzach pugna esset commissa, atque imperator cum

toto exercitu Wirtenbergam et Franciam esset profectus, ibi tum

rustici liberius tumultuari incipiunt et urbes imperiales subigere

conantur, neque sane hoc inceptum illis parum processisset, nisi prae-

1000l

fatee copie Ulmam collocata obstitissent. KErant enim in quibusdam

y d

urbibus seditiosi concionatores et magna turba perditissimorum ho-

minum, qui in dies laborabant, ut sese rusticis conjungerent, hinc

etiam multe seditiones et conspirationes in ipsis urbibus sunt con-

citatee.

Et, ut de singulis aliquid dicam, Memmingensium omnium

gravissimum tumultum primum commemorabo *.

[68] Supra dixi, in ea urbe ilucndam concionatorem helyetium

1 Gültlingen.

2 Der berichtlg über den Memminger aufstand ist

selbständige, unabhängige darstellung Holzwarts; dasselbe gilt auch

von seiner erzählung des Gmünder aufstandes (s. 695 bis 696).

44 #

2

69

G

cognomine Schapeler fuisse, qui, cum singulari quadam facundia

esset praeditus et ad vulgi plausum omnes sermones dirigeret, brevi

magnam existimationem est consequutus, qua re ille magnopere sese

efferebat, neque, ut antea solebat, solus, sed magna seditiosorum

caterva stipatus al concionandum procedebat.

Itaque rustici, cum

viderent preedicatorem cet plerosque oppidanos su® caus® favere,

magnam spem sibi conjungendi urbem concipiunt atque jam liberum

ingressum et egressum urbis habebant, verum senatus, ne illorum

conatus procederet, diligenter praecavebat, constitucbat enim aliquot

centum cives, qui, quoties senaius consultaret, armati in foro con-

sisterent.

Quid autem accidit?

Senatus quadam die nuntium cum

literis ad uxorem Georgii Fronspergi, qui tum in Italia erat, mi-

serat eidemque scripserat, se, ut bonos vicinos deceret, sicubi opus

foret, auxilia laturos.

Has literas cum

nuntio

ın

itinere

rustici

interceperunt, deinde oppidanos, praesertim plebeios certiores redde-

bant, quemadmodum senatus hostiles literas ignorante populo contra

Tusticos

missitaret.

Hac re plebs contra senatum antea incensa

jam 0occasionem concitande seditionis arripit.

Itaque feria sexta

post palmarım [14 April] truculentissima incipitur tragedia, nam illi

ipsi, quibus custodia senatus

erat commiss

tumultum concitant. Se-

‘l

natus enim €eo ipso die de causis rusticorum supra duodecimam

horam consultarat, custodes

in foro indignabundi alius alium sti-

mulabant, ajebant, senatum incommunicata plebe de summa totius urbis

tractare, quod preesertim his periculosis temporibus minime sit fe-

rendum, item quasdam literas missas a rusticis interceptas, quibus

quid contineretur, [69] tota urbs preter senatum ignoraret, postremo

multa gravamina in libera civitate a senatu sibi injuncta indigna-

bantur. His causis senatus custodes invicem commoti erectis digitis

contra senatum conspirant, sed illorum dux et signifer, honesti viri,

in illam seditionem consentire nolebant, sed cum non possent illis

(

ad tranquillitatem persuadere, relicto vexillo discesserunt. Illis igi-

tur recedentibus statim alter in locum succedit atque vexillum ar-

ripit, deinde ex istis seditiosis tympanistria mittitur, qui per totam

D7

urbem omnes cum armis

ad forum

Convocaret.

Statim igitur in-

numera multitudo propere ad forum accurrit anxieque, quid hic tu-

multus portenderet, sciscitantur, sed quidam antea, quale hoc esset

inceptum, satis erant edocti.

Cum sic in immensum cresceret se-

IM

(

ditio, senatores clam ex curia diffugiunt et, cum aufugissent, in alia

693

quadam conyeniunt domo, deinde per lictores demandant, uti sin-

gule tribus suis consuetis locis conveniant, sed jam nimium erat

cunctatum, nam ferme omnes ciyes armati in foro consistebant. In-

ä

terim, cum senatus neque consilio, neque vi quicquam efficere posset,

et jam omnes leges inter arma silerent, varia inter seditiosos de-

liberatio aut potius clamor et strepitus fuit, nam quidam et certe

maxima pars, quam primum opulentiorum et sacerdotum xedes diri-

piendas esse vociferabantur, plerisque autem et presertim ditioribus

hoc inceptum displicebat, neque tamen palam refragari audebant,

erat enim permixta turba et nemo fere, an amicum vel inimicum

lateri insistentem haberet, satis noverat.

Cumque sic diu multum-

que vociferando nemo satis novisset, quando vel inyicem sese jugu-

larent , vel optimatum wdes spoliarent, et jam fere totus dies cla-

mando esset absumptus, tandem senatus ad populum mittit, uti hoc

yesperi quiescant, jam enim [70] nihil agi posse, cum et nox ipsa

statim immineat, caterum inter se conveniant de rebus, quibus

aggraventur, crastino Phebo senatum omnia gravamina remissurum.

Hoc nuntio allato seditiosi paulisper suam ferotiam remiserunt, et

jam indutig licet quibusdam invitis in crastinum usque diem con-

r

stituuntur.

Caterum sua gravamina quibusdam articulis complecte-

bantur, qug magister Paulus, ludi moderator, supra mensam consistens

publice in foro (suis admixtis annotatiunculis) recitavit, et cum paulo

