set, duces rusticorum, dqul essent, sciscitatur, quod simulatque audi-

vit

»Et hercle, inquit, hi rustici jam caesi sunt«.

Itaque duces

rusticorum pecunia corrumpit,

qui statim accepta conditione duo

agmina rusticorum educunt noctu quasi circumventuri hostem, [87]

deinde se speculatum ire simulantes vexilla aliis committunt, sicque

turpi fuga authores Helvetiam contendunt.

Imminente autem die

tertium agmen (nam in tres partes rusticorum exercitus erat divi-

sus) se proditos esse cernebant, et alii suos duces auffugisse intel-

“WU!‚‘

ligentes, omnes simul fugam capiunt atque supra Campidonam juxta

IJ;]’.„

Naa

Sultzberg sese colligunt.

Confaderati ipsis vestiglis rusticos inse-

quuntur atque prope rusticos in Durrach castra collocant.

Rustici

\\I

autem sibi ipsis diffidentes et nullam pugnam priori fuga conster-

nati subire audentes sese in gratiam et paenam tradunt, magna yvero

1}

707

(hi

N

pars, quos conscientia scelerum premebat, ante deditionem auffuge-

höste !

N

runt. Rustici igitur in deditionem recepti depositis armis albosque

Nnum

bacculos gestantes per constructam confederatorum aciem proficisci

Ul

cogebantur, ubi multis variisque convitiis a militibus sunt agitati,

N

utpote qui tantos motus et tragedias incepissent, et tam pueriliter

U

U dl

SE

effeminateque a cwepto desisterent !

Quidam authores seditionum

U

capiuntur, atque ex eis profesto divi Jacobi [24 Juli] in Durrach

ATIE @

18 decollati.

Deinde cum iterum pristina forma et jurisdietione

U

esset juratum, et jam totius Suevig seditiones essent extirpata@, Con-

faderati castra solvunt atque iterum suas sedes, quibus pulsi fue-

rant, inquirunt. Georgius truckses cum suis domum rediit, ut porro,

si quid pr manibus esset, pacaret, Georgius vero Fronspergus qui-

busdam coplis ascitis Saltzburgnm contendit, cujus expeditionem

antequam describam , commemorabo prius, quid in Suevia post de-

bellatam seditionem ordinatum et constitutum est.

Constitutiones et ordinationes in Suevia post paca-

tam seditionem *!

Isti articuli ab imperatore Georgio truckses, prefecto Ferdinandi,

IM

;

in Wirtenbergensium ditione sunt publicati, idemque fere ubique

est observatum. Quibusdam locis omnia armorum genera interdicta,

nunc vero magna ex parte restituta.

Georgius truckses suis subditis (quanquam magna detrimenta

ab illis acceperit) impetravit, ut exactionibus essent liberi. Vide pe-

culiarem clementiam viri!

UM

Posthec multi seditionum authores diversis locis capti sunt,

ubi demum decollando et suspendendo carnificum praemia creverunt.

Neque ego nunc recitare possum, quo casu singuli vel deprehensi

vel plexi fuerint, nam hoc lectori molestum, tum mihi laboriosum

fuerit.

Hoc certum est,

jere neminem nobiliorum fuisse, nedum

prineipum, qui non aliquot authores seditionum capite plexerit, mul-

tos plures gravi mulcta accepta incolumes dimiserit. Multi seditiosi

adhue incertis locis oberrant. Fama est, plerosque ad Turcam con-

fugisse.

Queedam mulieres, qug in seditione predicaverant, captze

sunt ,

illisque lingu® excisz.

In castello Ronaw? 5 milliaribus ab

Augusta versus Memmingam quidam rustici inter se conspiraverant,

1 Hier folgt die übersetzung des Hilzinger vertrags.

2 Unterraunau,

mM}

W

a

45 *

708

äl

un

n 6

se nunquam detecturos caput sive in templo, sive coram magistratu.

sa

Cumque hoc nobilis femina de Freyberg, istius loci domina, rescisset,

8}

(

continuo rusticis demandat, ut per sex hebdomadas, sive domi, sive

x arbe m

foris essent, velato capite more mulierum incederent et singulis

dit

feriis obolum ex arce‘ petitum velati offerrent.

Ulmensium ditione

seditiose mulieres quadam signa, quocunque irent, [90] gestare

sunt coactz.

Quibusdam in locis puellse * in vestibus gladios gerere

sunt adacte, atque hujus generis multa ridicula rusticis sunt imposita.

ä

Saltzburgum, Halipolis.

Al

Episcopus saltzburgensis, (qui paulo ante illam seditionem non

absque magnis precibus in suevicum faedus fuerat receptus) jam in

Fr

extrema pericula fuerat conjectus, crebris literis confsderatos soli-

M

citabat, uti sibi auxilia mitterentur.

Itaque subactis rusticis ad

fluvium Luibis Fronspergus cum 4 millibus in auxilium episcopo

mittuntur.

Erant autem juxta Saltzburgum, ubi et plures argenti-

foding existunt, plurimi fossores, impium et dissolutum genus ho-

minum. Ii cum incolis istius regionis primum quosdam nobiles et

optimates ex improviso obrutos trucidarunt, demum et arcem, qua

episcopus confugerat, expugnare incipiunt.

Est autem arx ipsa in

editissimo monte sita juxta oppidum multisque munitionibus et den-

sissimis muris circeumeirca firmata.

Hanc arcem rustici et fossores

admotis bombardis quassare incipiunt et quidem innumeris ictibus

non multum effecerunt, contra vero, qui in arce erant, singulas do-

mus totius civitatis facile trajicere poterant, itaque et plurimos

rusticos et cives globis interfecerunt. Sed cum jam resistendo prope

defatigati essent, tandem Fronspergus ipso tempore intervenit pri-

mumque oppidulum Laffa * cepit, deinde cum rusticis, non tamen

aperto Marte conserere manus incipitur. Illi igitur aliquantisper mi-

litibus restiterunt, sed demum in fugam aguntur et in montem, quo

castra collocaverant,. confugiunt, milites vero insistendo montem

N M

{

08

Hon

\

ipsum occupassent, nisi Fronspergus obstitisset. Is enim videbat,

J]

nimio constare, tantos superare montes, et rustici saxa et lapides

virgultis affıxerant, quibus abscisis statim tanquam fulmina queedam

3Ü Sed

scandentes dejiciebantur. Fronspergus igitur, qui omnibus consiliis

non multum in tanta [91] montium vastitate efficere poterat, tan-

*

1 puelle ist nicht mit sicherheit zu lesen.

2 Laufen am Inn.

709

Dr

,

dem urbem ipsam, ut sese traderet, in deditionem pertraxit, neque

tamen mihi satis constat, quibus conditionibus urbs sit recepta

Erent

Hoc certum est, quod Fronspergus rusticos et fossores erectis ve-

xillis ex urbe migrare permiserit.

Tantum mihi constat de prima

saltzburgensi seditione.

(

Comes de Sultz.

Circa festum divi Michatlis [29 Sept.) ad duo millia rusticorum

in unum co&unt atque contra suum dominum, comitem de Sultz,

juxta Schaffhausen conspirant.

Ad hanc igitur conprimendam sedi-

1

tionem statim sexcenti equites et ducenti milites seribuntur, illisque

comes de Fyrstenberg preficitur. Cumque ad rusticos ventum esset,

et jam manus conserere inciperent, tandem rustici non diu repug-

nando in fugam vertuntur.

Quidam igitur fugiendo Rhenum trana-

runt, quidam vero in ipso sunt immersi, non pauci in prglio ceci-

derunt, multi vero in cymiterium quoddam profugerant atque ibi

hostibus acerrime restiterunt, postremo tamen, cum multis ex illis

cecidissent, reliqui rustici in deditionem sese tradidere. Hac pugna

9

W

commissa est feria

a

post omnium sanctorum [3 Nov.]*.

h

He seditiones, quas hucusque recensui, Suevig, Francie, Ba-

varie armis suevici faederis sunt pacatg. Cujus ego laudes preter-

sedisse melius esse duxerim, quam frigide tractasse, nam quod nobis

nunc nostris bonis tranquille frui licet, quod politias et honestas

leges tenemus, quod cum liberis et uxoribus honeste vivere conce-

N

|

Jarimos

ditur, hoc certe omne suevico faderi acceptum ferre debemus, nam

si rusticorum impetus pravaluisset, qug lerna malorum inundasset!

Non hospes ab hospite, non socer a genero, non frater a fratre tutus

61

D (a

foret.

Hoc fadus primis auspicibus Georgio abbate roggenburgensi

et patre Georgii Fronspergi tractum est anno salutis 1489.

0

M

M

De seditionibus externis absque suevico federe pacatis.

Rhenani sub palatino comite.

Palatinus comes, postquam Herbipoli a confederatis discesserat,

\

in suo principatu seditiosos, [92] sicut epistola indicabit, suis armis

M

I0M

compressit *.

1 Dieser abschnitt nach Thomän (s. 128).

2 Hier folgt das von

Thoman (s. 120 ff.) mitgetheilte schreiben des pfalzgrafen an den truch-

Ssessen.

nn

710

ia

g0rd

Die 29 Junii palatinus comes cum episcopo trevirensi, qui jam

er 0l

dudum illam comitatus fuerat, ad Wisenburgum, oppidum imperiale,

Ml

H

at,

Hoc oppidum rusticis bombardas et alia belli ad-

castra dirigunt.

minicula dederat. In itinere autem palatinus comes Neapolim *, op-

pidulum sug ditionis, in deditionem recepit decemque isthic decollari

jussit, tres canonicos cum preefecto cepit, quos gravi @re mulctavit.

nl

Hc OI

Cum autem ad Wissenburgum principes venissent, cives aliquandiu

J2

Er

restituerunt, sed cum jam bombardse ad oppugnationem essent structze,

T‘\

et globi in urbem ferrentur, dediderunt se.

Die igitur septimo

16

Julii principes cum exercitu urbem ingressi sunt oppidanosque gravi

gvre mulctarunt *.

7

Moguntina dioczsis. '

yarak

Rustici odovaldenses, quos supra a suevico federe cesos esse

U

6N

memoravi, in illa diocaesi plurimum tumultuati sunt.

Itaque epis-

Ur

copus argentinensis cum consensu totius collegii moguntinensis ad

I]

AI

]

]

constituendam pacem plurimos articulos seditiosis concessit, et in

k6

hoc obsignatas literas utrimque dederunt.

Initium literarum, quas

rustici dederunt, sic se habet: »Nos Gotfridus de Berlingen, Georgius

l

de Ballenberg duces aliique consiliarli ac tota congregatio eorum,

qui sunt circa Odenwald et Neccharum fluvium, manifestum facimus

M

CLl

al

M

his literis«. Et si reliqui Odovaldenses consensissent, non fuissent

profligati.

25 Apprilis, die sancti Marci, post processionem ingens Mo-

guntige oboritur tumultus, omnesque fere ad forum boum armati con-

A

currunt atque ibidem nullas vel prefecti, vel canonicorum conditiones

admittentes per totam noctem constiterunt. Altero die arreptis cla-

yibus omnes portas civitatis clauserunt , omnes bombardas ex turri-

bus ad praedietum forum produxerunt atque ibidem usque ad ternum

diu noctuque multis et yarlis ictibus tumultuati sunt.

Deinde [95]

quidam pacifici cives cum canonicis et prefecto de pace constituenda

X Dl n

cum seditiosis egerunt, sicque quibusdam admissis articulis ab armis

recesserunt.

Sed hac constitutio non

diu durayit, nam episcopus

argentinensis et Frobenius de Hutten

a suevico faedere constituti

cum 600 equitibus profesto visitationis

Marig urbem sunt ingressi

Ul @l

statimque omnes cives ad predietum forum citarunt, ubi articulos

1 Neustadt.

2 Dieser abschnitt nach Thoman (s. 122, anm. 1).

ID

A

et novas constitutiones iterum rescindere sunt coacti, deinde quadra-

ginta capti, ex quibus 4 decollati sunt.

Deinde passim seditiosos

d

punierunt, in Altfeld novem decollati, Aschaffenburgi similiter no-

vem *.

Thuringia.

Hac ditio partim Joanni electori, partim Georgio, ambobus du-

cibus Saxonie, pertinet. Erat autem in ea natione quidam seditiosus

concionator Thomas Monetarius, de quo supra mentionem feci.

Is

sua predicatione [96] totam Thuringiam ad rapinam e latrocinia

concitavit.

Interea, cum rustici arces, monasteria et collegia aver-

terent, Fridericus, dux Saxonig, dum in seditiosos rusticos arma

parat ,

12

die Maii

moritur.

Zeliqui duces Saxonig lantgravium

Hassie, Ericum, ducem brunsvicensem, in auxilium accersunt. Ante-

quam autem lantgravius ad reliquos principes pervenisset, Fulde, ubi

UU

rustici urbem simul cum arce et monasterio occupaverant, in ipsa

VE

occupatione aliquot centum rusticorum interemit, reliquos receptos

varie punivit. Is ergo postquam ad reliquos pervenit, statim contra

rusticos , quorum circa octo millia juxta urbem Franckenhausen

erant, aciem instruunt, nam et

antea nullis precibus , nullis pacis

conditionibus ab

armis

rusticos

avocare poterant.

Sceleratissimus

Monetarius ignayam multitudinem ad arma et prelium stimulabat,

dicebat, se globos impiorum hostium manicis illgese excepturum, item

se adversarios non armis, sed pileis oceisurum, et ad corroborandos

rusticos multis exemplis scripturg detortis utebatur.

In summa

[)

15 igitur die Maii principes ante

rustici preelium expostulabant.

urbem Franckenhausen adunato exercitu rusticos inyadunt primum-

Ml

ITE

1

que ingentes bombardas in rusticos torquent, extortisque globis om-

I

nia tremere incipiunt, et praeter Monetarii ac rusticorum opinionem

05

tota corpora et quidem infinita ad sydera feruntur, latissimique vici

et plate@ per rusticorum agmina sternuntur. Cumque sic innumeri

rustici globis cecidissent, statim principes cum ommnibus coplis in

rusticos insultant, qui protinus fugam arripiunt, sed equitum celeri-

tate praventi non ita multi evaserunt, reliqui omnes ad unum 0C-

cisi, ceciderunt enim in eo prelio circiter sex milia rusticorum,

Peracta pugna cum receptui cecinissent, exploratores quidam Mone-

*

1 Dieser abschnitt nach Thoman (s. 122, anm. 1).

9

7El

v

ML

tarium € caverna productum in castra captum reducunt.

Dux Ge-

pra

orgius multum cum illo disputavit presertim de magistratuum officio

et subditorum

obedientia.

[97] Tandem interrogatus,

quam

ob

causam tantos motus concitasset, respondit, se yana gloria et cu-

piditate regnandi ad concitandam seditionem esse pertractum, de-

mum morti adjudicatus capite plexus est.

Erat in ea urbe alius

Y

quidam concionator ejusdem faringe. Illum mulieres tanquam piacu-

N Aprilis

lum ex principum permissione fustibus et lapidibus trucidarunt.

€

Plerique rustici in urbem fug

€

ıti _ capti sunt, nonnulli hine inde

in latrinas sese abdiderant, qui jejuni delitescebant, donec principes

discessissent. Principes a Franckenhausen ad urbem Eysennach, non

longe ab Erfordia, proficiscuntur ibidemque seditiosum concionatorem

Jacobum Straus ceperunt ibidemque aliquot capite plexerunt, mo-

Tntor

nachos et presbyteros snis sedibus restituerunt. Hinc principes aciem

ad Milhausen, oppidum imperiale, dirigunt. Hoc oppidum satis mu-

nitum et opulentum voluntarium rustici sibi adjunxerant. Principes

igitur bombardas ad urbis mania quatienda dirigi demandant, nam

oppidani se tradere recusabant. _ Utrinque igitur bombardis concurri-

1001

tur, tam ex urbe, quam in urbem globi feruntur. Tandem vero ru-

stici et ciyves de victoria desperantes conyeniunt urbemque principi-

bus tradunt.

.

Deinde longam processionem mulieribus, virginibus

et puecris instruunt illosque cum albis baculis principibus obyviam

supplicatum mittunt, et erat sane miserabilis lamentantium et eju-

lantium facies principesque non parum ad misericordiam commovit.

Die 22 Maii urbem sunt ingressi eamque subseripta peena muleta-

Tunt.

Ascribam autem et epistolam lantgrayii de hujus urbis occu-

patione, ut res majorem fidem habeat *.

Postquam res in Milhausen essent pacat@, Joannes elector re-

liquis. Thuringie finibus seditiosos punire aggreditur atque in oppi-

dulo Gena®, 5 miliaribus ab Erfordia, cives duobus milibus aureorum

muletayit.

Jili enim monachos pradicatoris ordinis extra urbem

ejecerant et monasterii bona inter se distribuerant.

Deinde in ea

e

=

vicinia rustici conyocantur atque ibidem multi decollantur. Demum

dux Joannes demortui fratris ditionem voluntariam occupat.

+

Kadem fere

b

empestate comites «

]

Ä

e Mansfeld suos seditiosos,

1 Hier folgt die übersetzung des schreibens des landgrafen ınd der

d

zeitung aus Sachsen nach T'homan, s. 113 bis 115.

2 Jena.

l

713

inter quos multi fossores erant, adoriuntur neque longe ab Erfordia

supra mille interfecerunt.

Item Luibiccenses centum ex suis se-

ditiosis rusticis trucidarunt, 1800 in deditionem receperunt atque

YANd g

ex eis multis priores digitos amputarunt.

T

|

Quernopolis, Eychsteten Bayarig.

22 Aprilis prope Obermessingen diocesis eychstetensis supra

quinque millia rusticorum confluxerunt statimque ut reliqui ad prae-

dam se convertunt, monasterium Blanckstat diripiunt, oppidulum

Gredingen et alia queedam loca ceperunt, arcem in Obermesssingen

editissimo monte sitam occuparunt, ipsum prefectum cum tota fa-

milia in carcerem conjecerunt atque ipbidem prope arcem castra col-

locarunt.

Interea episcopus ,

quia rustici nullas pacis conditiones

:l

admittere volebant, auxilia accersit.

Dux Fridericus, comes pala-

tinus, quingentos equites, dux Bayarie Wilhelmus centum octoginta

equites et trecentos Bohemos in auxilium miserunt. Interim rustici

oppidulum

zerchingen obsederant, sed inexpugnatum relinquunt.

100] Cum autem preefate copie sese collegissent, statim acies ad

conflictandum cum rusticis instruitur, et legati ad rusticos mittuntur,

qui illos gquis conditionibus ab armis revocarent, aut si recusarent,

confestim bellum indicerent, sed rustici multitudine confisi manus

cum hoste conserere statuebant.

Quarto decimo igitur die post 0c-

cupatam arcem prelium adversus rusticos decernitur, sed quidam

I

prius praemittuntur, qui proximam istic molam incenderent, atque sic

en& MCa

oborto fumo rusticorum ordo interturbaretur.

Verum quid accidit ?

Rustici exorto incendio perculsi gravioraque pericula veris metuentes

una aut altera hora omnes ayolarunt, plerique fuga trucidati, multi

)

capti, tredecim decollati, reliqui jurare coacti. Prefectus in arce cum

OM

suis iterum liberatur.

Ducis Lotharingxg in Alsatiam expeditio.

ü

In tota Alsatia rustici predando et concremando insigniter tu-

5

multuati sunt, nec multum abfuit, quin et Argentinam quorundam

civium proditione occupassent, sed proditione detecta proditores

interfecti sunt.

Argentinenses (ut bonos viros decet) multum de

constituenda pace inter rusticos et episcopum argentinensem la-

borabant, sed rusticorum peryicatia vicit, nam et quissimas Con-

714

14M

ditiones aspernabantur.

Itaque episcopus Anthonium, ducem Lo-

tharingie, in auxilium per literas accersivit, qui statim 3500 equiti-

Aehum (

onl

(

bus, 12,000 militibus contra istos rusticos, quorum plus quam tri-

gnlordl

ginta milia erant, profectus est. Die igitur 18 Maii circa vesperam

duX

rusticos, ut quidam affırmant, in deditionem receptos et inermes

circiter quatuor milia interfecit.

Similiter imminente die ad oppidu-

]lum Zabern, sedem episcopalem, aciem direxit et in ipso oppidulo

sex milia trucidavit.

Istie quoque magna vis aureorum et argen-

T

teorum vasorum inyventa est, que rustici hinc inde depredati fuerant.

Eodem die, ne alii rusticorum cunei sese coadunarent [101], inter

Thambach et Stroweiler ex novem milibus septem milia a duce sunt

$ (

trucidati.

Hinc prope Selestadium et Ortenbergium perrexit, ubi

quoque non paucos interfecit, adeo ut, si in summam colligamus,

ad viginti quatuor milia rusticorum unicus dux Lotharingie cum

suis occiderit. Ex captivis ad _ ducentos decollari jussit.

Quia autem

hac facta ducis mihi non satis constant, contentus sum hc quali-

cunque dixisse, donec rem certius exploravero *.

Et tantum de his seditionibus, qug absque suevico faedere sunt

Ml

profligatg.‘ Atque hi quidem motus, quos per totum recensui, Vvi-

cesimo quinto anno acciderunt. Nunc, quomodo vicesimo sexto anno

repullularint, commemorabo.

A0

Seditiones vicesimi sexti annl.

Post festum dominicg resurrectionis non [1 April] procul a Campi-

dona circa pagum Wikenspach non pauci rustici sgpius in lato campo

M

ad audiendam cujusdam plebei hominis concionem confluxerunt. Con-

faederati igitur concepta exploratione 30 equites et 13 milites ad

AM

rapiendum concionatorem istic miserunt. Cumque eo venissent, quin-

que ex militibus, tanquam et ipsi audituri sermonem, ad suggestum

UN

assistunt.

Ili igitur audito icetu, quem pro tessera et signo invi-

cem dederant, concionatorem inyadunt, sicque statim reliqui milites

et equites approperant et captum concionatorem ad arcem Neustatt *

abbatis campidonensis perducunt,

ubi

demum

circa_ festum

Viti

[15 Juni] decollatur.

IN

d

Comes de Montfordia presbyterum profc urbem Lindaw, qui

ü

*

] Dieser abschnitt nach Thoman (s. 116 bis 117).

2 Neuenburg

bei Durach.

el

715

ün

A

"|\_»_m l

ad 400 rusticos concitarat, ipsa arbore, qua preedicarat, suspendit.

fln 3500

Actum die cineris [14 Febr.] anno 26%.

Confeederati, ut renascentes seditiones preverterent, non paucos

equites exploratores, qui seditiosos comprimerent, constituunt. Idem

et dux Bavarig ac episcopi Franciae fecerunt.

Saltzburgum.

Irn

Infra pascha et pentecosten juxta Saltzburgum [102] rustici et

fossores iterum exitialem et sanguinolentam seditionem concitarunt.

Dixi autem supra, in priori seditione Fronspergum seditiosos erectis

ä duce

signis suas sedes repetere permisisse.

Sed rustici conquerebantur,

sibi promissas conditiones non fuisse servatas, ergo imminente zstate

iterum in unum confluunt et ut antea tumultuantur, non tamen ur-

bem occuparunt.

Confaderati continuo episcopo sex milia militum

mittunt, qui, postquam eo venissent, et in tanta montium vastitate,

quibus seditiosi sese circumvallaverant, nihil efficere possent, re-

seribunt, ut plures equestres et pedestres copig mittantur. Mittun-

In-

tur igitur denuo trecenti equites cum duobus milibus militum.

terea, cum ill® copig Saltzburgum venissent, reliqui milites cum

rusticis juxta castellum Kuchla preelium -tentare inceperant, in quo

certamine plurimi confaederatorum occubuerunt, nam seditiosi vene-

natos globos in illos torserant; igitur, qui tantum globo lesus fuerat,

Ex sex milibus militum sexta fere pars

morte oppetere cogebatur.

perlit, reliqui accepta clade iter reflexerunt atque ad oppidulum Hall®,

p

ubi equitatus cum reliquis per octiduum manserant, perveniunt. Cum

in

hac aguntur, rusticorum author et dux Michael Gruber a rusticis

ad confaederatos defecit.

Is, cum suam fidem multis rebus esset

contestatus, tandem confederatorum exercitum per opportuniora

loca ad rusticos perduxit. Pramittebantur 300 fabri et rustici, qui

iter sternebant, arbores abscindebant et alia Oobstacula tollebant.

Equites vero, quia altitudinem montium superare non poterant, ad

custodiendas bombardas constituuntur, deinde, qua possunt via, bom-

bardas quam proxime ad rusticorum munimenta collocant atque sic

w

Illi

vero

crebris ictibus aggeres et valla rusticorum concutiunt.

retorquendo et cum militibus concertando aliquamdiu restiterunt,

D

D

Öl

1 Die beiden vorstehenden abschnitte nach Thoman (s. 127 und

9 e

E

12

9

}

2 Hallein.

716

sed tandem primis munimentis expulsi in reliqua confugiunt.

Con-

Ddut

na

Jarı

federati predicto duce dirigente ipsis vestigiis [103] rusticos inse-

il

ı

quuntur atque iterum torquendo, feriendo, concertando rusticos in

fugam convertunt.

Ad hunc modum adhuc ter aut quater seditiosi

(

alıt

I

suis sedibus expulsi sunt.

Postremo, cum omnibus munitionibus

10}

]

essent destituti et sapius profligati essent, tandem in gratiam et

deum CM

et penam

sese tradunt.

OT

f}

Die igitur sanctg Margrethe [13 Juli]

tribus locis cum deditis seditiosis agitur; 70 capti, ex quibus statim

15 decollati, subsequutis diebus pluribus locis plures capite plexi

sunt, quidam ante suas @des suspensi sunt.

Hi rustici, quanquam

nullam solidam pugnam cum confederatis inierint, tamen omnium

acerrime restiterunt et plurimos ex confederatis occiderunt, et nisi

unicus Michael Gruber fuisset, haud scio, an illi rustici superari

potuerint, neque enim yirorum bellicosorum, armorum, locorum 0op-

portuniorum, commeatuum ullus erat defectus.

Confederati decima

hebdomada post expeditionem victore exercitu domum revertuntur.

Conclusio.

Descripsi famosam illam Germanie seditionem, non quanta debui,

sed quanta potui, certitudine et perspicuitate.

Quod si qui hanc

historiam vel certius norunt vel melius tractare possunt, iis ego

libenter cedam vellemque, ut, per quoscunque tandem id fieret, haec

gesta ad nostros posteros pervenirent.

Hinc enim tam magistratus,

quam subditi preclara exempla petere possunt, quibus in omnibus

actionibus utantur. Ceciderunt autem in illa seditione supra centum

milia rusticorum, ad duo milia decollati et suspensi sunt. Igitur vel

icti sapiamus, ne nobis idem accidat, quod conspirantibus membris

accidisse legimus.

Quod si hzc ipsa seditio non tam clementi, pa-

cifico, prudenti et sapienti imperatore Georgio truckses fuisset pa-

cata, quantum tum malorum Germania sensisset! quante@ tum cades

inundassent!- Ille enim nusquam, quo potuit, jure, sed, qua decuit

illum, clementia seditiosos compressit, neque enim solum debellare

[104] superbos, sed etiam more generosorum leonum parcere de-

victis consuevit et primum omnibus %quissimas pacis conditiones

proponebat, quas qui receperunt, adhuc inviolatas servant, rebelles

vero ita profligavit, ut peracto przlio statim receptui caneret, de-

ditos vero suis sedibus restitueret, sicut nihil aliud, nisi pacem

quesisse per bellum videatur. Cernebat enim, quantee calamitates,

5

TT

s

quantg caedes, quot vidue, pupilli, orbati senes, quantg agrorum,

villarum, pagorum urbiumque devastationes, incendia, et quod gra-

vissimum est, optimorum morum pestis ac pernicies belli tempori-

bus regnarent, itaque et in medio bello pacem qugesivit.

Sed quia

hujus incliti viri laudes hoc totum opus testatur, receptui canam

et

deum

Ccum

omnibus. Christi

fidelibus

precor,

ut-nobis miseris

mortalibus in hac terra suam pacem largiatur et concedat.

Amen,

}

!

Qn

j

Ad

718

M

f

aMl

qır dn

NACHWORT.

f €

Jacob Holzwart war 1530 nach seiner eigenen angabe schulmeister

in Roggenburg, dem bei Thoman vielgenannten Prämonstratenser-

kloster im westlichen Burgau.

Seine sprache beweist, dass er huma-

nistische studien getrieben hat.

Damit ist alles gesagt, was wir von

Holzwart mit sicherheit sagen können.

Seine kenntnisse über die be-

N

wegungen in und um Memmingen führten mich zu der vermuthung,

00

Holzwart sei in der nähe dieser stadt geboren, besonders da es im

Ierthale heute noch familien dieses namens gibt. Stälin schloss wei-

e&

au d

ter, Holzwart sei der aus Memmingen

(s)

ebürtige Wittenberger student,

der von Luther mehrmals genannt wird und auf seine empfehlung hin

ein stipendium vom churfürsten Friederich erhielt (s. Stälin IV, 252

und die hier angegebenen stellen bei De Wette und Burkhardt).

Ist

dem so, so scheint er später den reformatoren den rücken gekehrt zu

JD

haben, denn wohl nur ein anhänger der alten kirche durfte den bi-

In an

schof von Augsburg um ein lehramt ersuchen und konnte in dem

biefen,

strengkatholischen Roggenburg die schule leiten. Übrigens finden sich

16 7WEi

in Holzwarts buche keine stellen, aus denen seine religiöse anschau-

ung klar zu erkennen wäre, man müßte denn seine angaben über die

concionatores, d. h. die neugläubigen prädikanten und über den ver-

fall der wissenschaften zu seiner zeit als beweise für seine kirchliche

richtung gelten lassen.

Der zweck seines buches ist, dem Augsburger bischofe seine be-

fähigung für eine lehrstelle nachzuweisen und denselben um eine solche

zu bitten.

Ob Holzwart erfolg hatte, ist unbekannt.

W

In seiner vorrede sagt er selbst, dass seinem werke zu grunde

liege »qu@dam congeries rustici belli, quam quidam preco colendissimo

domino, abbati roggenburgensi, germanice descriptam tradiderat«.

Diese congeries suche ich in dem tagebuch des herolds Hans Lutz.

Holzwart befolgt nämlich genau die reihenfolge des tagebuches in

an

seiner erzählung, er bringt überall da, wo Lutz indirekt eine rede an-

gibt, eine direkte, welche lediglich eine oratorische ausführung des lutzi-

schen themas ohne sachliche änderungen ist.

Ich verweise z. b

auf

die rede des grafen Ludwig von Helfenstein an die landsknechte in Stutt-

M

ID

gart am 8 März bei Lutz und Holzwart (s. 616, 655 ff.).

Ferner hat

Holzwart einzelne sätze und wörter, die sichtlich aus Lutz herüber-

genommen sind.

So lässt z. b. der letztere den vorgenannten grafen

von Helfenstein am 8 März sagen:

»Nun wellen wir den Schweytzer

den kibel binden«; an derselben stelle aber hat Holzwart: »So wellen

wir den Schweytzern die kibel binden«.

Iutz lässt

den herold

dem

}

truchsessen melden, die knechte wollen auf Fressenmairs rede hin

»wider die pawren und wider die teufel« ziehen (s. 620), bei Holz-

wart erbieten sich dieselben gegen alle feinde des schwäbischen bun-

des zu ziehen, »etiamsi ipso sathana agitentur« (s. 661).

Nach der

schlacht bei Böblingen schießen die knechte bei Lutz (s. 627) die

bauren von den bäumen, »das sy herab sind gefallen, wie ain sterg ab

dem nest«; Holzwart meldet an gleicher stelle: »Ibi milites non aliter,

quam ciconias ex nidis rusticos arbores conscensos globis trajiciunt«

(s. 677) u.s. w. Endlich sind manche abschnitte Holzwarts kaum mehr,

als übersetzungen des Iutzischen textes.

Ich verweise zum belege nur

auf den abschnitt über Schweinfurts unterwerfung (s. 633, 688).

Holzwart wollte jedoch keineswegs eine blosse übersetzung des

tagebuches geben, sondern er zuerst wagt es, eine pragmatische geschichte

DOrKhAl

des ganzen bauernkrieges zu schreiben.

Deshalb erörtert er in der

einleitung ausführlich die ursachen des bauernkrieges und sucht so-

dann die lücken und fehler des tagebuches nach kräften zu ergänzen

und anstatt der holperigen sprache desselben eine fließende erzählung

zu bieten.

Eine zweite quelle, aus der Holzwart schöpft, ist '’homans Weißen-

horner historie.

Dies dürfte allein schon die thatsache beweisen, dass

Holzwart von den briefen und akten, welche "Thoman wörtlich wieder-

gibt, aber auch nur von diesen, übersetzungen bietet, also z. b. von den

12 artikeln, dem Hilzinger vertrage, den schreiben der bauern und des

Ferner

enthält Holzwart

erzherzogs Ferdinand an Weißenhorn etc.

stellen, die nur als übersetzung oder als auszug aus Thoman angesehen

werden können.

So

ast Z.

b

die holzwartische erzählung der be-

schießung Weißenhorns durch die Leipheimer ein getreuer auszug aus

'Thoman. Ebenso sind endlich seine berichte über den aufstand im Mainzi-

schen beinahe nur iﬂ)ersetzuu{gen a„us der Weißenhorner historie !. Übri-

1 Wie oben (s. 122) bemerkt ist, nahm gerade diese stellen Thoman aus

ob nicht auch Holz-

Cochläus ;

es kann also hier die frage gestellt werden,

wart direkt aus letzterem schöpfte.

Diese frage mulß verneint werden, denn

Holzwart bringt einmal nur die stellen des Cochläus, welche Thoman hat, keine

andern, sodann gibt er jedesmal den thomanischen bericht , wo die Weißen-

horner historie von Cochläus unabhängig ist, und nicht die angaben des Cochläus,

720

gens veränderte und ergänzte Holzwart meistens seine aus Thoman ge-

nommenen stellen sachlich und sprachlich ebenso, wie die angaben des

tagebuchs.

Eine dritte reihe von angaben Holzwarts vermag ich auf keine

andere schrift zurückzuführen. Hieher gehören seine nachrichten über

Thüringen, Würzburg, Salzburg theilweise, dann ganz besonders die

über den Burgau, Roggenburg, Memmingen, Leipheim ete.

Diese

letztern sind wohl ganz selbständige angaben Holzwarts, denn er konnte

r

in Roggenburg mitten im gebiete der aufständischen 1530 zuverlässige

kunde über den Burgauer aufstand erhalten. Selbständig ist auch sein

bericht über Luibas; Holzwart ist der erste, welcher die bestechung

der bauernführer durch Frondsberg erzählt '. Den schreiber des truch-

sessen kennt. Holzwart nicht.

In meinen noten habe ich, wo möglich, die stellen bezeichnet, die

Holzwart aus Lutz und 'Thoman geschöpft hat.

Leider

war es nicht

thunlich, dieselben durch den druck kenntlich zu machen, da Holz-

wart auch diese stellen regelmäßig mit eigenen zusätzen versehen oder

HANILE)

doch sprachlich umgearbeitet hat.

Holzwarts original scheint verloren.

Erhalten ist uns sein werk

nur in einer tüchtigen

abschrift, die 1538 der mönch Michael Koler zn

St. Ulrich in Augsburg

anfertigte. Dieselbe gehört nunmehr der kreis-

und stadtbibliothek in

Augsburg.

Geschrieben ist diese copie in 4°

D

mit lateinischen buchstaben

Die zahl ihrer beschriebenen blätter

2

beträgt 104, denen

a

unbeschriebene vorangehen und 5 nachfolgen.

Leider ist deren papier, das früher von nässe gelitten hat, sehr morsch

geworden.

Von Kolers abschrift nahm 1793 der Ottenbeurer mönch Caspar

Eberle eine copie; diese (121 bezifferte seiten in 4° auf papier) gehört

gegenwärtig dem k. reichsarchive zu München ®.

Weggelassen sind _ von mir die übersetzungen jener aktenstücke,

welche Holzwart aus Thoman herübergenommen hat.

folglich benützte er diesen nur indirekt in der form, in welcher Thoman : ihm

dessen notizen geboten hat.

1 Vgl. übrigens hierüber das nachwort zum tagebuche des Hans Lutz

(s. 638).

2 Bemerkenswerth

ist,

dass Koler für @ und c nur ein zeichen

3 Auf-

(@) hat. Er schreibt z. b. fadus, confaderati, pralium, tragadia u. S, w

fälligerweise scheint man Holzwarts buch in Roggenburg später nicht mehr ge-

