ante omnes seditiosi per totam urbem instructo agmine perrexissent,

tandem alius post alium domum se conferebant, plerosque tamen Vix

atra nox a foro avocavit.

Hac seditio circa primam horam cegpit,

a.tertia usque ad octayam validissima fuit, deinde vix @gre diyulsa.

Altera die quatuor legati ex urbe ad repetendas literas ad rusticos

mittuntur. Hi senatus totiusque populi nomine cum rusticis egerunt

atque ita iterum literas in urbem retulerunt.

Statim igitur flagi-

tante populo literg in templo sunt perlecta@, perlectis autem literis

nihil plebs excerpere poterat, quod merito fuisset incusandum, sed

erant, ut dixi, amice et familiares literg pollicentes auxilium. De-

inde articuli grayaminum in eodem templo sunt perlecti, quos qui-

dem senatus tum admittere cogebatur.

Sicuti enim navigando ven-

tosis tempestatibus non potest certus et rectus nayvium retineri

cursus, sic quoque rerum gubernacula ingruente seditione necessario

aliquantisper, donec dissgvitet tempestas, sunt remittenda. Postremo

6Sl

quidam senatores, qui seditiosis adversari videbantur, extra senatum

a

694

sunt dejecti et alli quidam ex plebe in illorum locum delecti.

Sic

truculentissima seditio (nam et alie quoque, licet non tam vehe-

4}

mentes, in ea urbe fuere) utcunque est pacata.

Neque tamen [71]

adeo diu nova illa seditiosorum constitutio

duravit.

Nam post sex

aut septem hebdomadas circa penthecosten, sive ultro missi, sive

per oppidanos aliquos- asciti, ducentis

equitibus et duobus mi-

confaderati

ın

urbem

yeniunt.

Sed

litum

manipulis

antequam

essent ingressi, oppidani concurrunt et quosdam deligunt, qui cum

confederatis, qualibus conditionibus urbem ingredi vellent, colloque-

rentur, atque hoc colloquium una aut altera hora duravit, tandem

jı

urbs est patefacta.

Interim vero oppidani aciem militarem instrux-

erant omnesque bellicas machinas quasi jam inituri preelium pro-

duxerant, sed cum primum Diepoldus de Stain et Sigmundus Berger

ab Ulma, predietarum copiarum duces, urbem intrassent, oppidani

statim cum suo ordine retrocedere sunt coacti. Deinde quidam mit-

tuntur, qui seditionum authores in oppido explorarent illosque captos

JE

in forum producerent, sed predicator, totius tragadie capitaneus *,

instructa mensa relicta cum aliis duobus collaboratoribus evaserat,

similiter et quidam ciylum seditiosi auffugerant.

Magister Paulus

istic pedagogus, qui articulos recitaverat, deprehensus et alii duo

ciyes in foro decollantur ®

Deinde omnes constitutiones seditiosorum

rescinduntur, senatores ejecti iterum in senatum restituuntur, noyvi

äl

vero dejiciuntur.

Austici autem, quibus antea urbs patebat, equitum

4l)

et militum ingressu penitus excludebantur, itaque ad arma se cön-

vertunt et circumcirca quas possunt maximas contrahunt copias ur-

bemque obsidione cingunt, omnes aquagductus, rivos fluviumque per

urbem fluentem derivant et interrumpunt atque sic per 14 dies

omnes viarum mcatus aquamque alio derivatam observabant.

Qua-

dam autem die novem plaustra cum 30 equitibus conductoribus in

molam quandam juxta Amadingen pagum, ut stramen, avenam et id

Interim tamen

Xin

genus alia equis necessaria adycherent, emittuntur.

quadam equitum turmg inter [72] portas in procinetu agebant, ut,

si rustici missis vim inferre tentarent, statim ipsi suis auxilio esse

possent, neque tamen toto agmine extra urbem secedere audebant,

yerebantur enim, ne oppidani urbem clauderent. Cum igitur equites

A

1 Am rande von späterer hand: Schapelerus aufugit.

2.am rande

von Koler geschrieben : unus vocabatur Bechtinger.

695

cum plaustris ad molam venissent, ecce magna turba rusticorum

gregatim, ut illos obruerent, approperabant, qui, cum rusticos con-

spexissent , partim oneratis, partim vacuis plaustris terga vertunt,

rustici fugientes inscquuntur, sed statim reliqui equites rusticos in-

vadunt atque ex eis triginta trucidarunt, reliqui auffugerunt, deinde

17 plaustra scalarum, quibus urbem expugnare deereyverant, rusticis

adimuntur.

Rustici igitur, cum jam de expugnatione desperassent

et jam per 14 dies urbem obsedissent, tandem feria 2 post Joannis

[26 Juni] noctu omnes bombardas in urbem torquent, altero vero

die mane omnes discedunt propere ad alias urbes.

Haud ita longe ab Überlinga aliquot copiag rusticorum Ccon-

Al

fluxerant. Ibi tum UÜberlingenses cum comite Feglice de Werdenberga

et commentario de Maycnnaw atque abbate de Salmenschweil allis-

que vicinis ad profligandas rusticorum copias expeditionem instru-

unt.

Sed inter proficiscendum quidam ex illis obmurmurabant et

non esse cum rusticis dimicandum clamitabant, neque si maxime

dimicarent, sua arma quicquam contra rusticos valitura asseverabant.

Itaque oppidani et relique auxiliares copig inter se ita conveniunt,

ut statim exercitus divideretur, et qui nollent contra rusticos 0p-

illi seorsim secederent.

Igitur adl sexcentos sSe segregaVv-

pugnare,

erunt; reliqui igitur confestim arma et bombardas in sexcentos Se-

ditiosos convertunt jamque manus conserere tentabant, sed seditiosi

abjectis armis in deditionem se tradunt, quidam vero auffugerunt,

Deinde

Ö

(

multi ex deditis capti, ex quibus circa 14 decollati sunt.

comiti Falici suos, qui desciverant [73], remittunt, qui statim illos

arboribus suspendit. Similiter et abbati et commentario suos rebelles

remittunt, sed ab jis utpote religiosis relegati. Uberlingenses igitur

ut

ex illis 40 decollarunt, deinde rusticorum copilas

co6ögerunt ,

ablatam pradam suis dominis restituerent, et Ssex

ex illis decol-

Jarunt *.

Similiter et Gamundie, imperiali urbe, mirabilis

quaedam extitit

seditio.

Erat in ea urbe concionator, quem parochus, quod discor-

dias seminaret, abdicavit. Ibi tum fabri ferrarii, quorum istic magna

— fa

est copia, praedietum concionatorem ad sese recipiunt, deinde sena-

T

tum rogant, uti illum publico stipendio conducerent, adferebantque

hanc causam, quod in ea urbe ante viginti annos monachi et sacer-

1 Der bericht über Überlingen nach Thoman (s. 118).

696

dotes quibusdam articulis semper dissenserint, itaque rogant, ut

I

iste constituatur in praedicatorem, qui recta doceat, cum autem hoc

a senatu impetrare non possent, fabri suis sumptibus pradictum

M

concionatorem conducunt.

Ile igitur multitudine confisus jam tu-

multuosius predicare incipit, senatus quidem connivere cogebatur,

IL

jam enim circumquaque omnia seditionum erant plena. Rustici vero,

%.

cum oppidanos non bene inter se coharere animadvertissent, puta-

tOrU

bant, optimam occasionem adjungendi urbem sibi esse propositam.

Igitur quodam die multa millia rusticorum ad civitatem pradictam

veniunt et oppidanos interrogant, num secum evangelium erigere

et fraternitatem conjungere wellent.

Omnibus igitur ciyvibus con-

X

vocatis senatus ac plebs inter se conveniunt rusticisque respondent,

ut ipsi suum evangelium erigant, se absque illis suum eyangelium

bene erigere posse.

Hoc nuntio accepto rustici urbem preterire

cogebantur,

Deinde quidam senatores propter consanguinitatem et

alias causas plebis rogatu extra senatum sunt sepositi et ex plebe

seditiosi delecti. Ipsa autem nocte resurrectionis dominicge [25 Mai]

ingens in urbe oritur tumultus, quidam enim nebulo media nocte

matutinis temporibus magno clamore strepituque [74] ejulare ceepit.

Ibi tum cives antea consternati partim in templo existentes, partim

7

in lecto procumbentes, quidam in vigiliis constituti ad arma pro-

J

perant, alius alium,

quid rei esset, percontatur , sursum deorsum

cursitabant, neque ullum aderat periculum, nisi quod rumor et stre-

pitus per totam urbem ferebatur, et sicut aliquando ex parya scin-

tilla ingens oboritur incendium, sic quoque hie tumultus ab uno

inceptus per totam civitatem intonuit.

Cum sic timentes et timendi

invicem discurrerent, tandem res patefiunt et nullum adesse peri-

culum cernitur, sicque iterum nemine laeso domum redierunt. Statim

deinde senatus hoc tumultu praemonitus, ne graviora pericula subse-

querentur, Ulmam ad confederatos pro auxiliis mittunt, atque mox

aliquot equites istuc mittuntur, qui -cum primum urbem intrassent,

dl

nt}

predicatoris zdes (qui paulo ante evaserat) diripiunt, deinde sena-

tores ejectos iterum in senatum restituunt, novos vero xre mulcta-

tos rejiciunt.

Plerique fabrorum aufugerunt.

JOr

Atque hec quidem satis sit de urbium seditionibus dixisse.

6

Quanquam enim in aliis civitatibus similiter aliqui motus fuerint,

tamen non tam vehementes fuerunt et ex preedictis satis estimari

poterunt.

Nunc porro, quid absente imperatore in Suevia actum

697

(l

sit, commemorare pergam.

Haud * ita longe infra Campidonam, ubi magna seditiosorum

turba erat conflata, rustici arcem Liebenthann abbatis campidonensis

obsidione cinxerunt.

Quamvis autem immensa multitudo rusticorum

istic ageret, tamen ea est arcis et loci opportunitas, ut illam ne-

4]

quaquam expugnare potuissent, si fortiter fuisset repugnatum, sed

abbas satis mature cessit.

Igitur rustici arcem occupant, bona mul-

torum istuc deportata

diripiunt ;

quidam etiam incensam arcem

asserunt.

Idem exercitus cum aliis rusticis, qui circa Angelbergam, Pfaffen-

hausen, Babenhausen sub rubeo vexillo confluxerant, Conradum de

16

Riethain in arce [75] sua, qua confugerat, Yrmatzhofen ceperunt

direptaque arce illum hinc inde in castris yehiculo ligatum duxerunt.

Ille vero, cum primum caperetur, fortiter resistendo grave vulnus

accepit, cumque jam nullam evadendi spem haberet, pollicitus est,

sese 40 millia aureorum daturum, modo vitam incolumem sibi prx-

stent et arces incrematas indireptasque sibi relinquant, sed rustici

primo impetu ardentiores nihil horum facere volebant, sed et Angel-

bergam , arcem opulentissimam et omnis generis bonorum refertam,

Deinde varia rusti-

N d

diripiunt atque in illius conspectu concremant.

corum fuit deliberatio, quidam enim certa pecunia numerata dimit-

tendum esse censebant, alii contra et preesertim illius subditi peni-

tus e medio tollendum esse clamitabant, verebantur enim (quod

postea accidit), ne posthac multo gravius, quam unquam antea tor-

querentur. Cumque sic- disceptaretur, ipse interim quasi exoneraturus

ventrem per latrinam erupit, rustici statim illum insequuntur de-

E

prehensumque et verberibus probe mulctatum iterum in conclave

reducunt ibique amarulentissimis dietis nobilem insectabantur. Tan-

dem cum eo paciscuntur, ut singulis rusticis 4 aureos persolveret,

Hc pecunia nobili aliquanto gravior

sicque dimittendum esse.

esse videbatur, prasertim cum illius arces essent incens® , itaque

alio utitur stratagemate.

Authores seditionum grandi pecunia cor-

rumpit, modo apud rusticos efficiant, ut quisque aurcum unum ac-

T

'

W

cipiat, ductores exercitus singuli sex et, qui minutiora in exercitu

officia haberent, tres aureos acciperent.

Hac corruptela effectum

est, ut singuli rustici gregarii unicum aureum acciperent. Fuit autem

1 Von da liegt Thoman (s. 90 ﬁ) hauptsächlich zu grunde.

698

n

summa computatge pecunie 4 millium aureorum, sicque nobilis so-

luta pecunia dimissus est.

Non ita longe sita est arx reverendissimi in Christo patris ac

domini, domini Christophori, episcopi augustensis, nomine Steten.

Hanc arcem spoliarunt rustici multaque alia damna praefato episcopo

intulerunt , qui, ut est vir omnibus [76] virtutibus ornatus, multa

sl

|

Ü

pacifice cum suis egerat, sed illorum perficatiam et improbitatem

D

nusquam flectere poterat.

Item prope Angelbergam situm est celebre monasterium Urs-

perga, id cum semel atque iterum csset spoliatum, tandem injecto

igni a quadam femina (excepta pistrina, templo ac turri) totum est

exustum.

Ultimo die Apıilis eadem ratione Adelberga, Lorch sub Wirten-

bergensium ditione, item Irsen et Staingaden monasteria circa Kauf-

beuren direpta et concremata sunt, item Schussenried, Ottenbeuren

monasteria direpta, non tamen incensa sunt.

Et, ut in summa di-

cam, haud scio,

an ullum monasterium preterquam in urbibus in-

direptum manserit, certe pleraque miserabiliter incendio perierunt,

similiter et arces magna cx parte spoliatge neque tamen, ut in Fran-

cia, adeo frequentes concrematx. Matzensiess, Pfaffenhausen, Weil-

bach, vicing inter se arces sub ditione reyerendissimi episcopi au-

DW

gustensis ,

mense Maio sunt concremate , dus® arces superioris et

inferioris Ronaw *, item arx in Kirch an der halden? ‚dominica jubi-

late [7 Mai] sunt spoliate, 12 Maii castellum Thainhausen*® a rusti-

cis occupatur, decimo tertio Maii arx Minsterhausen Conradi de

Rot expugnata et incensa est.

Quoniam autem hac cxpugnatio inprimis celebris est, non pige-

Juxta

bit mc, illam verbosius explicare.

castellum

Babenhausen

non parva rusticorum manus confluxerat, illi rubeo vexillo circa

Wintzhein * sese conjungebant.

Hi igitur rustici sub rubeo vexillo

quibusdam causis commoti preefatam arcem expugnare decernunt,

hnam arcis tutores (quorum 34 fortissimi viri erant), fortassis loci

opportunitate et bombardis confisi, non solum illatam ab rusticis in-

4

f Cert

juriam abarcebant, sed et pretercuntes quoque infestabant. Hac re

MIM

commoti rustici, simul et quod magna esset commeatus copia, statim

CEC

instructo agmine ad expugnandam arcem proficiscuntur castraque

IU

Ll

ıl

16

k

dı

1 Ober-Unterraunau.

2 Kirchheim,

3 _ Thannhausen.

4 Winzer.

DEn

äl

m

699

prope horreum juxta arcem collocant. [77] Interea, cum rustici ad-

volarent, arcis custodes crebris ictibus in rusticos ferire incipiunt

atque plurimos ex eis tanquam fulmine quodam trajiciunt.

zustici,

€

ut sibi

€

ı globis caverent, proxime ad ipsum horreum se moyent

neque, si hoc unicum horrcum non fuisset, consistere potuissent,

est enim circumquague magna planities, et arx ipsa in editiori 10co

est collocata, qui vero intns crant, pulveris et bombardarum magnam

copiam habebant, sed hoc horreo rusticorum agmina tegebantur.

Contra vero rustici similiter bombardis, quas tum habebant, retor-

quere incipiunt, sicque magnum certamen globorum initur.

Interea

rustici aggeribus et fossis struendis ad murum peryeniunt et, ne

lapidibus obruerentur, januas, quibus sese protegerent, sccum ad-

W

duxere atque ita plerisque partibus murum transfodiunt, deinde do-

micilium portitoris incendunt, postea exorto fumo statim signum

datur oppugnationis, sicque acerrime totus rusticorum exercitus ar-

cem aggreditur.

Arcis custodes semel atque iterum scandentes

rusticos depellunt, sed rustici, quoties depulsi, toties iterum aggre-

diuntur, et pars quidem per fossas paulo ante muris insertas irre-

punt, pars scalis scandentes depulsis custodibus irrumpunt, deinde

porte arcis per eos, qui irrepserant, aperiuntur, itaque statim vesti-

bulum cum atrio a rusticis occupatur.

Arcis custodes,

cum diu et

quidem fortissime resistendo multosque sauciando egregiam Nnayvas-

sent opcram, 4andem coacti in interiores arcis habitationes sese con-

—_-

ferunt.

Ibi demum acerrimum incipitur prelium, nam qui intus

erant, saxis, sudibus, calila aqua et aliis rebus rusticos abarcebant,

sed rustici primo progressu et successu ferotiores redditi fractis

et concussis januis illos numcro paucos a primis scalis depcellunt,

quibus expugnatis ad reliquas arcis superiores habitationes [78]

confugiunt atque ibi similiter acerrime rusticis restiterunt.

Post-

il

remo usque sub tectum arcis compulsi ereptis tegulis et lateribus

in hostes ferunt jamque mori parvi pendunt, modo non inulti 0c-

cumbant, superatis autem et istis scalis omnes ad unum sunt occisi,

et certe digni fuissent (si modo quicquam juris bellici rusticis cordi

fuisset), qui in deditionem essent recepti. Quidam vulnerati et semi-

vivi lecto decumbentes similiter sunt trucidati,

tantum tres viri et

quedam mulier incolumes eyaserunt,.

Inter illos quidam rusticus

hoc stratagemate evasit.

Rusticus primum irrumpentibus ipse in

paenum accurrit atque ibi quibusdam panibus arreptis hostibus 0C-

41

700

M

}

currit ostentansque panes opimam pradam se abstulisse ajebat, hoc

1 C'

vaframento erupit.

Alius vero, cum jam sicut reliqui de vita des-

perasset, lecto involutum se per tectum precipitem dedit, putabat

enim omnem fortung aleam potius experiendam, quam certam subire

gecepit,

IM

mortem, neque sane illum h@c spes fefellit, lecto enim protectus

am EQU.®

per tantam altitudinem lapsus nihil quicquam damni accepit, sed,

del

(}

X

quem anceps fortuna servavit, illum rusticorum ferotia extinxit, nam

cum primum sese erigeret fugamque tentaret, statim quidam rusti-

Ber

cus accurrit illumque inermem trucidavit.

Interim

rustici omnia

loca rimantur et in abditissimis penetralibus predam venantur, et

nisi subitus quidam casus intervenisset, certe opima spolia inde tu-

lissent. Cum enim hinc depraedando discurrerent, ecce quidam ru-

»

sticus nonnihil pulveris, cujus ibidem,magna erat copia, aufferre

jites x WE

volebat, igitur fomite de improviso adducto tota massa pulveris in-

U

censa fulminare cepit, totaque arx concutitur, primumque ille rusti-

m 000

cus oriundus de Kirchhaslach. suffocatur, deinde fumus et flamma

d

per totam arcem ingratwscebat.

Ibi tum rustici repentino casu

perculsi huc illucque exiliendi locum quarentes discurrebant, atque

ita omnes scalg quam 0ocyssime replentur [79], et rustici densitate

impediti partim per

‚a

‚a aliorum, partim per fenestras prosilie-

Üan

bant, quidam, nedque tamen adeo multi, fuga retardati una cum

arce concremati sunt.

Ferunt, Conradum de Rot in proxima sylva

allguot

cum paucis equitibus egisse, nam et antea suis celerrima auxilia

promiserat ,

sed non ausum fuisse

in tanta rusticorum multitudine

IU

opitulari.

Ita rustici victoria (quanquam non incruenta) potiti sunt,

nam et plures ex rusticis perierunt, quam in arce fuerant.

Ipsa

arx multitudine pulveris tota concremata est.

Quidam arcis pre-

fectum ignem pulveri immisisse ferunt, sed alterum certius constat.

Dominica cantate [14. Mai] dedicatio templi in pago Burten-

bach celebratur, ibi tum quidam rustici ad expiscandum istuc quen-

dam lacum adveniunt.

(r

Accidit autem forte fortuna, ut quaedam

equitum turme ab Ulma istuc similiter venirent.

Mane igitur co

Tg

die equites in rusticos impetum faciunt et in fugam actos quosdam

är

ex illis trucidarunt, deinde preefati equites aliquot domus in pago

Meinsterhausen *! incendunt.

(n

Feria secunda post prafatam dominicam [15 Mai] arx in Eretzhain?

UU

1 Münsterhausen.

2 Erolzheim.

Aln

701

spoliatur. Eodem die Sigismundus I$érgcr‚ dux Ulmensium , cen-

tum equitibus, 150 militibus juxta pagum Aulen! 4 millia rusti-

corum invasit atque ex eis plurimos trucidavit, mille in deditionem

recepit.

Eadem fere tempestate comes Ulricus de Helfenstain quibus-

dam equitum turmis ab Ulma ductis incolas fluviorum Gintz, Min-

del, Kamlach depradari incipit plerosque ad deditionem compulit,

res tamen sublatas redimendas permisit.

Item in quodam pago

Bergstetten, non procul ab Ulma similiter equites praedari incipie-

bant, igitur trecenti rustici istuc considentes tanquam mox inituri

pralium sese instruunt, sed equitum fulgentibus armis perculsi sta-

tim se in pedes conjiciunt, unus rusticus ibidem perüt.

Die

ascensionis

domini

25 Mai] centum equites totidemque

pedites ex Weissenhoren profecti castellum Thainhausen [80] ite-

rum occuparunt atque ex rusticis, qui fugam tentabant, tres inter-

fecerunt.

Altera die [26 Mai] proximnrm castellum Zemetzhausen

lidem occupant, ubi cum rustici auffugisse..., omnia diripiuntur, ple-

ra@que etiam zdes incensg conflagrarunt.

Hc duo castella cum

pago Meinsterhausen quingentos aureos suevico federi solvere coge-

bantur.

In ista vicinia multi pagi et C«

lla preefatis copiis sese

dediderunt.

In pago Ussersbach, duobus milliaribus ab Augusta

aliquot rustici fuerant congregati, hi cum predictos equites adyven-

tare conspexissent, statim terga vertunt et ad proximam sylvam

confugiunt, sed viginti ex illis equitum armis ceciderunt, multi in

deditionem recepti.

Isthic aliquut pagi, ubi rustici convenire soliti

I

/

fuerant, concremantur, inter quos et Baltzhausen fuit, ubi 20 rustici

nr

ab equitibus sunt interfecti. Wilhalmus Rieter suum pagum Kissen-

äl

dorf incendit.

D

In plerisque pagis, quos hinc inde confaderati ad deditionem

compulerant , rustici inter se dissentiebant, nam quidam sese dedi-

derant, reliqui, quos conscientia scelerum premebat, auffugerunt.

Itaque rustici se ipsos spoliare incipiunt, et qui deditionem fecerant,

a transfugis plurima: damna sentiunt, inter quos fuere, qui castellum

Thissen incolunt, item subditi abbatis roggenburgensis.

Feria se-

cunda penthecostes [5 Juni], cum prafatus abbas suos iterum in de-

ditionem recepisset atque jam iterum Ulmam petiisset, illius sub-

1 Aalen.

EL

70

z

>

diti plerique a circumjacentibus pagis et seditiosis denuo ad de-

fectionem compelluntur.

Sic ultro citroque se invicem vexabant,

utraque pars ad rapinam et cades intenta, nihilque inter illos intere-

rat, nisi quod rustici aliena diripiebant, confaederati sua reposce-

bant.

Ipso die Joannis

zaptiste [24 Juni] rustici sub rubeo [81]

vexillo juxta Wintzhain* ad depredandum monasterium Roggen-

burgum expeditionem instruunt, quod monasterium antea miserabi-

liter laceratum fuisse supra memuravi, sed conventus ex illa preda

quadam jumenta et supellectilem pecunia redemerat atque ita rem

familiarem in dies (ut fieri solet) auxerat.

Preefati igitur rustici

dl

circiter trecentos dicto die approperant, conventus autem de rusti-

corum adventu certior factus ad oppidulum Weissenhoren profugiunt,

duo tantum remanserunt, quorum alter reverendus dominus, dominus

Joannes Mair, tum quidem prior, nunc vero communi suffragio in

abbatem creatus.

Id ad portam procedit atque rusticos interro-

gat, num amicos vel hostes se profiterentur, at illi amicos se esse

respondent, preterea promittebant, se nemini vim illaturos.

His

dietis porta aperitur, sed rustici primum irrumpentes priorem contra

promissa in captivitatem recipiunt, illum undique explorant, fasci-

culum pecunie, quem secum habebat, diripiunt, arma similiter de-

trahunt, postremo tunicam prope detractam roganti concedunt. Idem

M

et alteri domino accidit Georgio Herman.

Interea reliqua rustico-

rum multitudo singula depredantur, quibus spoliatis omnes iter re-

flectunt atque inter remeandum multos presbyteros depredantur.

Dominica post Joannis [25 Juni] ducenti austriaci cquites ad

oppidulum Zell juxta Constantiam prope paludem pervenere atque

illud oppidulum obsessum quibusdam rusticis interfectis liberarunt.

Petershausen monasterium a Constantiensibus defensum.

Atque haec quidem (quamvis usque adeo anxie [non] singula

sim persequutus, quod infinitum foret) absente imperatore inter

A

urbes Augustam, Ulmam et Memmingam gesta sunt. Rheticos circa

Nörlingam,

Dinckelspil ,

zotenburg marchio Casymirus ct comites

de Ötingen subegerunt.

Kettershausen, Babenhausen, Luibis.

[82] Die sancti Udalrici [4 Juli] imperator, uno aut altero die

Al

Ulmg commoratus, cum omnibus copiis versus fluviam Luibis non

*

1 Winzer,

703

procul infra Campidonam, ubi ingens exercitus rusticorum, in quo

sola tota Suevia jam saepius casa nitebatur, castra direxit.

KEo die

in duos pagos Hesselwurst et Wattenweiler castra collocantur , ubi

incolg (sicut fere ubique accidit) plurima damna a confederatis

acceperunt.

Quidam ex confsderatis isthic duo stagna seu piscinas

abbatis roggenburgensis transfodiunt et expiscantur. Vide, quam

parum intersit inter hostes et hujusmodi tutores, illi spoliant, qui

alios vel capitis periculo a praeda depellere debebant !

Subsequuta

dominica [9 Juli] in illustrem quendam pagum Ketrishausen duobus

milliaribus infra Memmingam castra collocantur, ubi, quia scse non

dediderunt, omnia diripiuntur, neque quicquam incolis redimendum

M

traditur.

1

U}

st ctiam ibidem magna vis pecuniarum effossa, id quod

in hoc toto bello frequentissimum fuit.

Erant enim quidam in ex-

ercitu sortilegi, qui colurna virgula &s absconditum indagare nove-

rant, hac techna immensa pecunia multis etiam szculis abscondita

est eruta.

Altera die [10 Juli] imperator cum omni expeditione

institutam profectionem prosequitur et instructo exercitu per proxi-

mum castellum Babenhausen proficiscitur. Vitus de Rechberg, hujus

loci dominus, quia suis sumptibus suevicum faedus erat secutus, ab

imperatore impetravit, ut hoc castellum indireptum sibi maneret,

——

alioqui decretum fuerat, non solum ut spoliaretur, sed funditus

etiam combureretur, nam istic exercitus truculentissimus rubei ve-

xilli aliquamdiu consederat, et plurimi cx castello adhuc ad fluvium

l

Luibis in exercitu rusticorum militabant.

In ea viceinia circumqua-

que pagi et castella in deditionem sunt recepta pleraque direpta.

Deinde [83

ad pagum Boss milliari infra Memmingam perveniunt,

ubi et pernoctarunt.

Altero die [11. Juli] incensis istic quibusdam

dibus in pagum Haimertingen prope Memmingam secedunt.

Interim Jodocus de Lobenberg, Georgius de Rechberg et Joan-

necs de Rechberg quibusdam coplis ex Weissenhoren ductis per

aliam quandam regionem ad castra contendunt atque inter proficis-

cendum multos pagos et castella in deditionem recipiunt; superius

»

et inferius Aichen, Hernstetten depradantur, parochi istic auffuge-

runt, superius et inferius Thetingen pagi direpti, Berckhain, ubi

rustici castra collocayerant, direptum et conerematum, deinde pra-

fatae copie ad castra in Haimertingen perveniunt.

Interea palatinus comes quasdam equitum turmas auxiliares

In

miserat, qui, antequam ad exercitum venissent, abbatem roggen-

704

burgensem iterum in suam ditionem restituunt, deinde et ipsi in

castra venerunt *,

Cumque sic omnes confederatorum copie sese collegissent (re-

stabat enim adhuc validissimus rusticorum exercitus) castra Solyun-

f

T4

tur et praefato pago incenso recta ad rusticos proficiscuntur. Sed

rustici jam' opportuniora loca occupaverant, nam juxta Dietmarse *

ad preedicetum fluvium aut potius torrentem Luibis castra collocan-

tur in editiori 10co.

Erant autem in rusticorum castris plerique

jam seepius fugati et profligati, et authores seditionum circumcirca,

qui de patria desperaverant, istuc aufugerant. Illi ad resistendum

reliquos identidem cohortantur, melius enim esse, si ita res ferret,

occumbere, quam deditionem facere ajebant, deinde viris et quidem

bellicosissimis longe superiores essent confaderatis, demum bom-

bardis fere pares.

Hac et similia rusticos incitabant ut jam exX-

Ynal

tremam fortunam fortiter experiri presumerent.

Contra vero con-

faderati ob id cordatiores erant, quod adhuc semper victores, nun-

quam victi extitissent, idem et nunc [84] futurum sperant, deinde

equitatu validissimo erant preediti, qui per totum id bellum semper

dl

rusticorum vires fregerat.

Sic uterque exercitus ad preeliandum

plurimum erat intentus.

Statim igitur utrinque torquendo et fe-

Hic

innumerabiles et

immensi

riendo ingens incipitur pralium.

bombardarum sonitus eduntur, jamque terra ipsa tremere et trepi-

U

Hic

dare non aliter, ac si ingens

oboriatur terremotus, incipit.

circumcirca pueri, senes, mulierculg et reliqua turba ad singulos

jcetus clamitant ct ejulant et recte suum excidium adfore timent

et expayescunt.

In hoc toto bello, ut omnes unanimiter testantur,

Nusquam

tam

acriter

bombardis est dimicatum.

Rustici, ut sese

pra ictibus munirent, ipsum pagum Luibis occupant, confederati

ex opposito quendam collem, quo sese sustentabant, occupaverant.

Cumque utrobique globis fortiter certarent, tandem quidam eX CON-

Al

federatis cum rusticis manus conserere incipiunt, milites igitur ad

montem usque, quo rusticorum erant castra, certando irrumpunt

et prope penetrassent, sed rustici scandentes milites yulnerando et

jugulando iterum depellunt. Cumque sic et machinis et armis multi

Unr

I

ex utraque parte cecidissent, et omnes jamjam aperto Marte congre-

AUtus

WA

giendum fore putarent, quibusdam de causis pugna eo die est dilata,

[

*

)Ie

/

äturı

1 Bis hieher ist Thoman (s. 105) hauptquelle.

2 Dietmannsried.

{l

Da

M

70

I

‘lr;'‚;

nam imperator tantas et tam bellicosas rusticorum copias non parum

formidabat, deinde per nuncios de adventu Georgii Fronspergi (piee

L

d

memorig) certior est redditus, itaque eo die induci® sunt constitute.

Hac nocte Fronspergus 150 militibus ex Italia reduetis in castra

venit. Et erat profecto (ut et hoc obiter dicam) romanum impe-

rium sub id tempus in summa conjectum pericula, nam praeterquam,

quod tota Germania fere seditione flagraret, et jam actum esse de

magisfratu existimarent, rex Gallorum [85] quoque omnes c&aesaria-

Ü Ad resis

nas copias devorasse videbatur, sed Georgius Fronspergus, quem nulla

AL

praconia satis commendare possunt, eundem regem paucis militibus

7

superayit, profligavit et capit.

Hic ille est Fronspergus, qui Ger-

maniam toti orbi terrarum formidabilem reddidit, hic primus est,

qui nostros milites ad ordines, ad signa, ad pugnam et vietoriam

cicurayvit. Quanta queso in hoc viro scientia et disciplina rei mili-

taris fuit? Neque enim unquam cum hoste conflixit (id quod szepius

fecit, quam quisquam cum inimico concertavit et plura bella gessit

%}

quam cateri legerunt), nisi prius omnia adversariorum consilia, co-

pias, aciem, item suorum animos, loci opportunitatem et similia di-

ligenter praemeditarit et expenderit, deinde sieubi res postulabat,

vel ex tempore brevissimaque deliberatione optima consilia dare

Consueverat, qua re potissimum hostium vires fregit.

Illi enim ali-

quando confisi nihil, quomodo aut ubi confligerent, considerabant,

f

i

at hic noster non minoris ducens bona consilia, quam ipsas copias,

fallere, antevertere, vi adoriri, trahere, allicere, quocunque volebat,

M

temerarios hostes solebat. Aliquando illorum bombardas, ne ferirent,

esfän{Ur

pravertebat, nonnunquam ecos adverso sole pugnare cogebat, s@epe

fossis et fluminibus eos adigebat, et summatim in ordinanda acie

et aggrediendo hostem etiam adversarii peritissimum testantur. For-

(

titudinem autem hujus viri tota Germania quotidianis et quidem

Jam &X

debitis laudibus preedicat, ipsa rebellis Italia istius virtute victa

et prostrata lamentando testatur, Gallorum perfidia et Venetorum

l

J

zrramp%

potentia fracta indignatur, Helvetii perjuri, nolint, velint, Frons-

pergi fortia facta fateri coguntur.

Quid igitur nunquam clarius?

yalnerd

\

B

s<

S

Cujus res gestg pares? Quis majorem laudem ab invitis inimicis est

consequutus ?

Rex quidem Gallorum grandem pecuniam quotannis

Xl

illi persolyere volebat, ne contra se expeditionem instrueret, multo

graifdiorem daturus, si gallicis castris preesse voluisset, sed [86]

honestus vir nunquam pecuniam honestati pretulit, sed romanum

Bauernkrieg

45

706

‚e

Cui queeso un-

imperium et nostram patriam semper est tutatus.

quam tantum laudis et existimationis contigit ab hoste? Hic rex,

SO

qui tot annis cum cxsare gessit bella, totum romanum imperium

u}

se habere arbitratur, si hunc unum hominem habuisset.

Postremo

M

tantge fuit feelicitatis, ut non semel, sed sape numero paucissimis

copiis ingentem exercitum fuderit, qualis est illa pugna ad Vincen-

I

7, AMque

tiam omnibus nota, item ante quadriennium Papixe, ubi ipso die

]

divi Mathie [25 Febr.] incredibilem exercitum prostravit et quidem

parva manu, tres reges in ipsa pugna interfecit, regem Gallorum

potentissimum c&epit, item quot modis viginti millia ad Mediolanum

una aut altera hora mactavit, et inter innumeras illius pugnas haud

ü

fere unquam victus discessit, demum quod vix ulli bellicoso impe-

&i

Cui

HOS

ratori accidit, jam senex dulci in patria inter suos moritur.

nos Germani (ut speramus nunc ad sydera translato) nunquam dig-

nas grates pro meritis reddere possumus, siquidem ille nos a Gal-

lorum imperio, Venetorum potentia, Helvetiorum improbitate retor-

tis jaculis immunes conservavit et sapius propriam suam ditionem

ad solvendum militibus stipendia grandi pecunia, ut rempublicam

I6

tutaret, oppignoravit. Ergo illius laus et memoria fortium factorum

ir

nunquam delebitur, et ejus filii, qui eximie patrem referunt, ob sua

‚et paterna egregia facinora omnibus gratissimi erunt.

“n„f al

Rustici igitur adventu istius imperatoris Fronspergi, quem om-

nes nationes formidabant, vehementer perculsi jam trepide agere

M

incipiunt neque adeo, ut antea ferociebant.

Fronspergus, cum eo

die, quo tam acriter utrimque bombardis fuerat dimicatum, advenis-

