mum de Lapide citra omnem controversiam cuneta sua rusticis tra-

didisse, facile perpendit, nullo modo rusticis posse resistere *. Capi-

1 Nur B hat diesen titel.

2 B mi Joannes.

o

3

adsumus.

4 B

futurum.

5 B in monasterio.

6 B quidquam.

/

B divelletur.

8 B resisti.

331

Ara 0

l

tanei iterum interrogantur, quot essent ante portam.

Respondent :

1 a

»Quadringenti.«

Animadverte hac quoque vice, quam dispares sint

IN

hi sermo[A 19 ]nes prioribus, quos ante gdes scribe nostri dixerant, ubi

MM

quinque milium numerus audiebatur nominari, o quam sollerter calle-

bant mentiri!

Post hec conventus iterum ait ad Johannem Melder:

>Socii tui, qui ante portam foris te exspectant, [B 24] istiusmodi etiam

sunt sententig ?« Respondit: »Etiam.« Prior autem ad fratres conventus

inquit: »Fratres, egrediamur fores ad eos, ut istud certius apuıd ipsos

J0

experiamur.«

Exeunt igitur fratres ad illos et singula, que .capita-

nei eorum locuti intus fuerant, illis quoque ostentant, quibus hzec

audientibus festinanter clamant, omnia ista se servaturos esse fide-

K

liter. Ad talem promissionem porta his aperitur, qua aperta irruunt

in monasterium in modum suum*! uno impetu de caula prosilientium.

J

Rusticorum insolentie in occupato monasterio®.

Postquam ergo rustici monasterium fuissent ingressi, fratres geme-

Audi, quid sim

bundi ad matutinas persolyendas ibant in chorum.

dieturus!

Spatium equidem unius horg nondum transactum fuerat,

rustici statim, quod promiserant, obliviscebantur, quoniam Johannes

Melder, eorum supremus capitaneus, illico nuntios ad omnes nostr&

ditionis pagos mittens, ceteros rusticos absentes quoque venire pre-

D4l

cipit ad muniendum monasterium. Qui cum venissent circa meridiem,

continuo duos aut tres ex unoquoque pago deleeti sunt a Johanne

Melder, qui in munitione monasterii manerent, quibus singulis ordi-

nabatur ad quodlibet prandium sive cenam semimensura yini, item

post meridiem*® eadem vini quanti[A 20]tas unicuique largiebatur, et

tamen his non erant contenti *.

[B 25] Quamyis rustici monasterium jam in potestate ® haberent, ta-

men non intrare adhuc poterant abbatiam, in qua solus Othmarus arcu-

larius fuit, firmissime eam custodiens, ne alicui illorum aditus pa-

teret. Rusticis itaque considerantibus, abbatiam propter eos® bene

ü

0,

esse clausam atque seris obfirmatam, furore inflamantur ejusque fores,

quo libera eis egregiendi ac ingrediendi copia esset, dirumpere ni-

tuntur. At supradictus Othmarus, magnanimi viri cor habens, illis

Ö

non mediocrem resistentiam fecit intrinsecus januas custodiendo, nec,

ut opinor, aperuisset, si non ei il?jp@l‘{l'[l]ll'l fuisset, sane strenui mi-

1 B porcorum instar.

DA ;eh]t dieser titel.

3 B prandium.

4 et bis contenti] B exceptis stipendiis, que a nobis injuste extorque-

bant, et tum his non erant contenti.

5 sua potestate.

6 B se.

332

litis laude dignissimus omni, quoniam quum ! ceteri omnes recessis-

sent a nobis, qui paulo ante se pro nobis fortiter dimicaturos assere-

l

bant *, ipse solus stabilis perseveravit, neque infelicissime rusticorum

fraternitati se unquam addixit,

Abbatia autem ut ipsis tradita est,

illam singulos per angulos perlustrantes, invyeniunt rustici hastas et

diversa armorum genera, que tanquam propria sibi ipsis vendicarunt

A

furtimque abstulerunt. Inter haec inventa est etiam abbatis cuculla,

qua induitur quidam de pago Ekental, et co in sella sedente, veluti

monasterli esset abbas, aliisque rusticis ad eum accedentibus quasi ®

ad feudarium *, accipiunt ab eo feudationem ®, ecce quantus con-

temptus!

v

9

In die igitur solis ante palmarum [

Apr.], quum Johannes

Sperrer de Engoried® et Simon Molitoris de Pfortzen revocassent suos

ex monasterio, qui erant sub [A21] illorum vexillo, Johannes Melder,

eam ob rem arrepto itinere, ad globum gintzburgensem proficiscitur

atque hoc, quod factum est, capitaneis indicat. Tum sedecim capita-

neos et torquarios ” secum redeundo ® affert, quibus omnem mona-

sterli substantiam ad videndam ® tradere nos fratres coacti sumus,

ne finito bello (inquiebant !° rustici) diceremus, plus nobis ablatum

fuisse, quam affuisset, id novum, ut opinor, decipiendi genus fuit!l, [B 26]

Item die Jovis ante palmarım [7 April] quadraginta rustici de Ebers-

pach et Ginzburg adyeniebant, sex plaustra tritico plena sibi tribui

cupiunt, qu® Johannes Melder prompto animo ipsis largitus est,

nam eodem suum redimebat caput, cujus accersitus !? fuerat propter

ipsius mendacia. Deinceps idem Johannes Melder, in civitatem Kauff-

peuren ** pergens, apud Johannem Baunrieder proconsulem lucrandi

gratia diyertit, ubi palam dixisse fertur: »Quis emit monasterium

Ursip, quod modo meum est? (Stercus, quod ex columbis egeritur,

hoc tuum est, serve nequam!) Qui ei tunc responderet, erat nemo,

nam omnes, qui aderant, cognoscebant illum et in cute et intus.

1

Monasterium occupatur a Sebastiano Bader de Bu-

OCch Ta

Porro die Veneris ante palmarum [7 April] circa horam

*

1 B quia cum.

2 qui bis asserebant fehlt B.

3 B tanquam

4 B dominum

directum.

5 B infeudationem.

6 B Ingenried,

7 Büchsenmeister.

9 B videndum.

8 redeundo] B inde.

10 B ajebant.

11° d bıs fuit tehlt B:

12 B condemnatus,

13 B Kauffbeyrn.

14 Nur B hat diesen titel.

333

quartam vespertini temporis * adyentant* Sebastianus balneator ® de

S ASeN

Buchlo, capitaneus, et Johannes Sperrer, eius subcapitaneus, mona-

sterium* nostrum de novo ceperunt ac, Johanne Melder deposito,

multa mala in monasterio perpetrarunt , que prolixitatis vitandee

gratia subticenda censuimus, [A 22] clientelamque nostram verbis ad-

modum quam ® atrocibus deterruerunt, ut famuli nostri confestim ad nos

currentes armata manu clam ex monasterio [nos] ducere volebant,

ne injurie quid contingeret nobis ab isto crudelissimo tyranno, au-

dierant enim, quod monachos per fenestras vellet precipitare suspen-

dioque interimere. Nos autem miseri fratres, quum talia audiremus

a servis nostris, deo optimo maximo causam nostram committentes

omnem, monasterium relinquere noluimus vel quodammodo furtim

fugere, sed quasi fortes Christi athlethae inhumanissimi tyranni aspec-

il

tum prestolari confidenter, quod et fecimus, deo prestante nobis

hujus virtutem constantige, qui est benedictus in secula. [B 27] Crastino

igitur die prenominatus Sebastianus, (quod salya dixerim reverentia)

balneator atque, ut ita dicam, natu fricator, magno cum fastu loca

intrans conventualia, e vado frangens gressum, machsgram quasi spi-

culator in humeris portans, nec non satellitem, eum cum gesis Se-

quentem, habens, celeriter fratres conventus precipit colligi. Quibus

coadunatis, adducto supercilio contractisque naribus ac caprata fronte,

ore sparso, dentibus putridis, mente scabioso inceptabat buccis tu-

mentibus loqui, ad. nos fratres dicens: »Venerabiles ac religiosi patres

et fratres, (miror equidem, eum tantum nobis titulum dedisse) qua

ex re ad vos venerim, paucis jam dabo.

Heri missus sum in mo-

nasterium vestrum [A 23] a capitaneis algaici ° cunei, a quibus dirum

horribileque adversus vos mandatum mihi impositum est, quod Si eXSe-

qui vellem, ut in mandatis habeo, deum meum in hoc timerem, sed

4 7

M

mitius vobiscum agam, et hoc est, quod acturus sum: universi sub-

diti vestri accersuntur in monasterium, et quidquid ibi est frumenti,

inter illos dispertietur, reservatis quibusdam, qu® in vestrum Ce-

deßtr

dent usum, ut et vos habeatis, unde vivere possitis; nullus vestrum

egrediatur ex conventu, ne a rusticorum aliquo ledatur, ipse etiam

— w

videbo interim, qualem erga me ostensuri sitis humanitatem, etenim

3

l

vitge vestr@g sors mea in manu sith est, cumque abfuero, loco mei

4

ı

}

2 B adventabat.

o

}

B fehlt

1 B circa hora quarta vespertina.

pA

balneator.

4 B vor mon. noch atque.

5 B fehlt adm. quam.

6 B

algoici.

334

3

Johannem Sperrer constitui, ad cujus nutum omne monasterii ne-

I

gotium pendebit.« His dietis abilt, quoniam quidem illi haud solem-

nis responsio data est a nobis, qul ejus minas parum curabamus.

Postmodum, cunctis distributis inter rusticos, recessit ipse ante me-

ridiem.

[B28] Joannes Melder exauctoratus denuo restituiturl,

Ut ergo Johannes Melder vidit se exauctoratum, iniurie sibi illatee

impatiens, incunctanter ad cuneum gintzburgensem perrexit ‚. ipsum

Sebastianum balneatorem de Buchlo acriter coram supremo capitaneo

accusat, cujus cognomen erat vocabulo teutonico Knopf.

Quem ca-

pitaneum Johannes Melder tandem victum precibus secum adduxit

in monasterium, non parvo militum numero cinctum.

At quum ur-

sinani * rustici intelligerent®, quosdam esse superventuros, qui forsi-

tan plus, quam par esset, de monasterio frumenta surriperent, portam

monasterli obsederunt, nec quemquam illorum ingredi permiserunt.

Hoc rustici ursinani * non zelo [A 24] justitig faciebant aut ob monaste-

rii commodum, sed propter eorum utilitatem. KEtsi isti capitaneo ac

suis, qui cum eo0 erant, ingressus denegaretur, tamen, eo appellante

conventum, cum ceteris intromittitur ad fratres conyventus, ubi, mox

sug petitionis sententia in medium prolata, nos fratres petimus,

nostrum scribam nobis concedi, ut vice nostri eis responderet. Quo

Concesso pro eo mittitur, quia domi erat, cui venienti statim causa,

ob quam accitus sit, a nobis exponitur.

Scriba igitur noster, causa

percepta, dixit supremo capitaneo ac subcapitaneis eius: »Amici et

yvicini boni nostri, postquam Johannes Melder monasterium domino-

rum meorum coepit, constat, eos amplius sui juris non fuisse, et

quidquid haetenus in monasterio factum est, Johannes Melder propria

fecit potestate ®, qua ex re® domini mei vobis nihil respondent, quum

nec se ipsos, nec alios possint adjuvare, [A29] affuitque ’ hodie Sebastia-

nus balneator, capitaneus de Buchlo, qui non tantum frumento eos®

spoliavit, verum etiam alia queque inter rusticos dividi jussit, equi-

dem vix illis relictum est, ut sit eis ad s. Johannis festum

usque

tenuis quodammodo victus, eapropter vos obnixe precantur, hanc ut

responsionem equi bonique consulere velitis ntqu(.‘ ob id non aver-

1 Nur B hat diesen titel.

2 B ursinenses.

3 A hat trotz des

vorgehenden quum doch intelligentes.

4_ B ursinenses.

5 B au-

thoritate.

6 B quare.

7 B adfuitque.

8 B nos.

tere ab _ his vestr@g humanitatis oculos.«

Post hunc sermonem capi-

Ul

D

taneus ac sui* socli paululum movent seorsum pedem, hac super

S,

responsione inter se consilium habituri. Quo finito dixerunt ad nos:

»Venerandi religiosique patres, non est enim * nostra opinio, quic-

quam * petere, quo ipsi indigetis, sed solummodo de alimentis [A 25] per

exiguum quiddam nostro cuneo, necessario jam victu carenti, deside-

ramus impertiri, qui ibi exspectans quottidie augetur non parvo

in

rusticorum numero, ad cum undique confluente, ubi autem in exer-

citum creverit, movebit se ad castrum Liebenthan; quod si vobis

U

interim ab hostibus aliquid contingeret, relicta castri obsidione, pro-

vA

ll

M d

tinus ad adjuvandum vos parati erimus; ceterum Sebastianum balnea-

torem hodie presto fuisse atque tanquam capitaneum se ostendisse,

miramur sane, nullus quippe capitaneus est, veritatem ipsam tacuit.>»

Tum Johannem Sperrer astantem predictus capitaneus tantis tange-

bat convitiis, u nec oculos levare auderet, nec respondere quicquam.

[B 30] Isto in actu rustici ursinani *, qui etiam astabant, adeo incipiebant

altercari , ut nos fratres retrorsum in monasterii ambitum fugere

oporteret.

Sedato autem tumultu, supremo capitanco aCc suis, sexX

plaustra tritico plena conceduntur danda

et, Johanne Sperrer ab-

jecto, Johannes Melder denuo in capitaneum creatur. In vigilia pal-

{

marum (8 April) a meridie ad octayam usque noctis horam rustici

jn Ca

non cessavere extra conventum preedari monasterium , istud vero

S

Al

(quod miror) frumenti intactum relinquebant, quod nobis largi-

tum erat.

Joannes Melder

est mire liberalis de bonis mona-

sterii® Attamen Johanni Melder, rusticorum benevolentiam captare

cupienti, nulla omnino inerat quies, donec universa ex monasterio

J

subducerentur , dabat enim rusticis de Fronsperg ° duos optimos

thauros duoque plaustra frumentis onusta, similiter totidem rusticis

de Thingo”, exercitui quoque ante [A 26] castrum Myndelhaim commo-

U

ranti multos per dies currum panibus refertum mittebat aliaque eis ne-

Id temporis rusticis in

cessaria: hec omnia. de nostris sumebantur.

pago. Ekental stagnum nostrum piscantibus rusticisque de Buchlo

ad hoc cası venientibus, convivium haud vulgare habuere, postea

b d

proficiscebantur versus civitatem Memingam. Sic omnibus de stagnis

1 B ejus.

2 B fehlt enim.

3 B quidquam.

4. B _ursinenses.

2

I&

5 B der titel fehlt A.

6 B richtig Ronsperg.

7 B _Thingau.

336

nostris ferme actum fuerat.

Illo sub tempore Ludovicus, dux Baiorarige *, Buchlo incendi

jussit atque in pulverem usque redigi. Proximo die ante domini ccenam

[12 April] filius Johannis Melder, nequaquam genitori [B 31] dissi-

milis suo, in monasterium veniens, nescio cujus lividi hominis malitia

subornatus, patri suo adportavit litteras nonnullas a quodam syco-

KLOUS,

phanta? haud dubio scriptas, in quibus mandatum nobis dirigebatur

a rusticorum capitaneis, ut confestim prope arcem Liebenthan ve-

niremus

faceremusque

ibi

rusticorum

exercitui

ipsa

munimenta

8

(schanczgraben) contra telorum ac saxorum injuriam, fratresque

monasterii ottenpurrani * jam fodientes quoque ° adesse, litterg in-

dicabant mentientes. Perlectis itaque litterulis ac illarum caracteri-

bus diligenter inspectis, non difficile erat intelligere, fictitium esse,

nam cujusdam stolidi hominis inscitiam indicabant atque adeo male

scriptg erant, ut vix legi poterant ®, nullo insuper sigillo obfirmatae

roborateque.

Numquid ille summus capitaneus, cognomine Knopf,

M

qui paulo superius auxilium promittebat, nunc talibus velit exponere

periculis ? absit. Igitur nos fratres, istas litteras gerris Sicculis‘ va-

IU

niores reputantes, ipsi Johanni Melder, homini mendaci, respondere

nihil omnino his super meris nugis voluimus, quibus nos calumniari

nitebatur, nullum enim diem pretergredi sinebat, in quo non novo

quodam nos calamitatis genere disturbaret.

Quamquam et varlis

A

tum adversitatum , tum tribulationum procellis dietim agitabamur,

nullaque ob rusticorum frequentiam inibi permanentium requies no-

bis daretur, tamen pia divini cultus opera eo, quo decet, more a

nobis impleri minime neglecta sunt.

Hc periculosa quidem inquietudo quinque per hebdomadas

Isto sub tempore

perduravit et quod® ovis cum lupo habitavit.

in quanto periculo et tremore quantaque angustia et tribulatione,

miseria et sollieitudine constituti fuimus, difficile est relatu et quo-

dammodo miserabile auditu.

Nostri monasterii Ursin suppillatio extrema, que

r

die

)

mensis Maii facta est®.

Prafato igitur die Udalricus

Rapp de Ginzburg magno cum rusticorum cetu nostri monasterli

&

1 B Bavarieg.

2 B sycophante.

3 B fratres.

4 B ottoburani.

5 B fehlt quoque.

3

6 B poterint.

7 B gestis Siculis.

8 et quod]

3

ubi,

9 B quod

factum est quinta die mensis Maii.

337

spoliandi gratia huc se contulit, at vero ipsis, quod raperent, non

DU

inyenientibus (eo, quod proximjis ante diebus cuneta fuissent prede

(dj

exposita), loca conventus depopulari conabantur.

Quo audito eos

crebris, ne _ hoc facerent, obsecrabamus precibus, sed, malorum pre-

yalente numero, januas undique securibus.ac alilis instrumentis dissi-

pant atque vi magna dirrumpunt.

Huc illuc frustis in terram pro-

silientibus, adeo rabidi erant, ut non poterant! exspectare, doneG

claves quisplam adferret illisque tranquille aperiret.

zuptis ergo

M

Ü

foribus peene cunctis, [A 28] loca conventnalia undique expiscantur nec

ullum locum inexquisitum relinquentes, deinde dormitorium celeri ascen-

dentes cursu, quoniam * eorum quisque primus esse ? affectabat, ibi

JMATUM

arı

en

haud mediocris magnitudinis tres inveniunt fasces instar sarcinarum

consutos, quos illa in die * in civitatem Kauffbeyren vehere decre-

atgue adeo male

tum fuerat.

His dissutis atque excisis, vestimenta, calcei, pellicea

fr

ceteraque id genus ab eis rapiuntur, tum fratrum cellulg compilan-

tur, libri inibi remanentes perfodiuntur, horologia in parietes illi-

duntur ”, lectorum tegumentis 10co saccorum utentes exuviis opplent,

et dum alius alio populabundi diu in conventu discucurrissent®, noc-

tis crepusculum imminere videbatur, qua ex causa compulsi sunt

egredi petereque pagum Ekental, ubi commune consilium eos ha-

bere necesse erat, quid amplius monasterio nostro essent facturi.

[B 33] Nobis autem fratribus interim in oratorio existentibus, cognito

ME

rusticorum recessu, placuit dormitorium ascendere ob nostre miserige

videndae causam. Heu nobis, quam subita alienatio rerum apparebat:

cellulg fracte erant, vestimenta ablata, libri lacerati et perfossi,

del

imagines in parietibus maculatg magnaque omnium rerum confusio!

95

His cum ingenti cordis merore visis, descendimus in triclinium, quo

semper colloquium habere consueveramus, ubi, per seripturarum Con-

solationes parumper obligato ” nostrae tribulationis vulnere, Circum-

Jatı. 64 00

spiciebamus, num residui quid [A 29] mansisset, quod maudi posset, at

Nos itaque

nihil omnino aderat praeter duo ova et paululum vini.

inquirentes cocus® noster, Johannes nomine, adventans magno affecit

al

1

estreD0)

gaudio aitque: »0 amantissimi domini mei, bono sitis animo, quo-

gie Drn

niam rustici recessere omnes, ideoque sternite vobis mensam, sunt

n0SW

enim mihi adhuc aliquee olle jurulentis pleng, quas, irruentibus ru-

3 B se.

4 B illa _ die.

5 B allı-

1 B possent.

2 B quia.

duntnr.

6 B discurrissent.

7 B oblito.

8 B coquus.

22

Bauernkrieg

338

sticis, velociter post lignorum struem abscondi, ne eorum lupinis

faucibus prade forent, has nunc vobis recalefaciam.«

Vix sui ser-

monis dimidium dixerat cocus * noster, alius superveniebat, nomine

Johannes Bomber, ex pago Ursin, sine dubio bong mentis adolescens,

portans saccum in humeris panibus refertum, et dicebat: » Venerandi

domini, cum hodie rustici se replerent ad ingluviem usque vestro

m

in cellario et vinum et panem hisque similia aufferrent, ipse quoque

rapiebam panes in saccum, quantum poteram, quem deinde sub ponte

prope dormitorium vobis usque nunc abscundi, sciens, futurum, vos

nihil manducandi [B 34] esse habituros nocte veniente, atque ?, id ut

facerem, vestrg erga me humanitatis magnitudo co@git me, quam ab

ipsa usque adolescentia mihi ostendere consuevistis.« Intellecta igi-

tur hujus juvenis rara fidelitate, ipsi ob suam erga nos benevolentiam

grates egimus non modicas. [A 30] Posthac nobis ad mensam consedenti-

bus necesse erat ex magnis scutellis comedere ex eisdemque et ollis

bibere, ceteris utensilibus subtractis ?

Corpuscula vero nostra ubi

parvo cibo potuque refocillata sunt, atque deo talia donanti gratiarum

actiones redditge, omnium nostrum animus erat unus, media jam

noctis parte devoluta, alteram quoque insomnem transigendam* esse

propter hostium incursionem, et quia nec ulla januarum amplius

poterat claudi, nulli quoque® dubium eraf, quin®, mane futuro, non

essent reversuri inhumanissimi rustici .

Descriptio® de monasterii destructione, comestione

ante sacramentum, fratrum expulsione. Mane igitur facto,

ipsi rustici redeunt multo quam antea® crudeliores, atque, ut ita

dicam, tanquam apri callydonii monasterium demoliri incipiunt:

capsas, arcas, scamna, sellas, mensas ipsis securibus findunt, fornaces

effringunt, fenestras lacerant aliaque complura.

Postquam cuncta

ab eis sunt quassata et conculcata, ecclesiam simili insania destruunt

atque spoliant, organum quoque, magnis laboribus olim factum ac

N0n paryo pretio comparatum, facili labore dirimunt,

fistulas ejus

impudenti eorum ori admoventes et ante nos stantes, tantum sonum

Al

fecere ad invicem, ut et !

’

prg fistularum sonitu et illorum clamore

nullus nostrum suum proprium audire poterat verbum, reliquas vero

1 B coquus.

2 A und B haben neque.

3 B fehlt ceteris bis sub-

tractis.

4 B transigere.

5 B nullique.

6 B3 quu

7 B fehlt

inhum

rusticl.

8 B fehlt deseriptio.

9 B ante.

10 B fehlt et.

339

IOM me

N

25

fistulas, quarum [B

IJI

] non erat numerus, et plumbum de fenestris ab-

M

stractum conflantes. Cumque heaec fierent, homo quidam frontis invere-

M

cunde, summo altari appropinquans, dixit coram [A 31] omnibus astanti-

&(

bus: »>Quis creavit monachos?« Scriba autem noster, qui astabat, audito

hujuscemodi sermone*, ei continuo respondit: »Die mihi et tu, homo

scleste, quis creavit rusticos?«

kespondit homo iniquus ?: »Deus

?

creavit ecos« et* scriba: »Ergo et hos creavit deus.« Verum seriba

noster, nullum hujus calamitatis fore finem considerans atque nos a

NM

quarta hora usque ad meridiem jejunantes stare ibi ante summum

altare, domum cito petlit suam, nobis jurulentum et unicuique duo

oya elixa ad manducandum attulit, qug ante sacramentum comedere

debuimus eo, quod propter rusticorum insanientium concursum nul-

libi locorum tutior comedendi locus esset.

Ista igitur refectione

cum gratiarum actione sumpta, hoc in 1oco latius prastolabamur, me-

liorem nostris rebus eventum arbitrantes, destructis jam omnibus,

Ia

mOX exituros esse rusticos, attamen quanto magis exspectabamus,

eo amplius res nostree

deteriorem nanciscebantur effectum. Rustici *

quum yiderent, nobis

nullam etiamnum monasterii deserendi inesse

voluntatem, sed magis

perseverandi fortiter, minabantur nobis, nisi

citius egrederemur, se

velle in sublimitate ecclesie tam trabes, quam

asseres super nos dejicere.

Ktsi ex prophano eorum ore hujusce-

modi comminationum tonitrua nostris intonarent auribus, tamen nullo

W

nos potuere modo protelare istis tam seyvis dictis suis °, quamdiu sacra-

tissimum® sacramentum ab eis intactum rema[A 32]nebat. Ubi autem

rusticorum quidam, haud dubie diabolica nequitia plenus, vellet @di-

dl

culam sacramentalem.infringere [B 36| atque venerandum sacramentum

dl

abjicere

e}

ut multis in locis ab eis factum esse dieitur, frater Michael

net

I

Agricola, custos ecclesige, hoc videns accurrit ac, domuncula soluta,

In

l

sacramentum ad se accepit, ipse vero rusticus, ferrum clathratum de

n

vectibus divulsum” rapiens, ablit.

Quo facto omnium nostrum ® ea-

47

dem erat sententia, cum venerabili sacramento monasterium egredi

S

istudque summa cum veneratione et devotione et luminibus accensis *

C

in parochiam deferre.

Quippe quam lugubre sit quamque misera-

bile, sua non solum vastata videre, verum etiam, necessitate belli

1 B fehlt qui bis sermone.

2 respondit bis iniquus] B ille.

SB

fehlt et.

4 B rustici enim.

5 B fehlt istis bis suis.

6 B sanctissi-

Al

mum.,

7 B avulsum.

8 B nostr1.

9 B accensisque luminibus.

22 *

€

€

340

urgente, deserere, novit ille, qui istud est expertus; equidem talis

tribulatio totum hominem quadam animi angustia rimatur. Sumentes

igitur luminaria accensa, ivimus bini et bini cum venerabili sacra-

mento ad parochiam.

Sane noster egressus nonnullis magnum in-

gerebat gaudium ‚, nonnullis merorem, praecipue his, quibus valde

displicebat rusticorum crudelitas; muliercularum queedam etiam plu-

rimum lamentabantur et complosis manibus clamabant in ccelum, di-

centes*: »Heu, heu, quam magna tribulatio nostros occupavit hodie

dominos!« e conyerso qugdam magno exultabant gaudio.

Posito

igitur omni cum honore in locum suum venerabili sacramento atque

antiphona »regina cceli«, quam magis [A 33] plorare, quam cantare vi-

debamur, expleta, intravimus @des plebani nostri, magistri Casparis,

viri cum honestissimi, tum doctissimi, cujus cor propter illata in-

commoda nostra @que, ut nostrum, compungebatur. Hinc ab ipso ci-

baria apponuntur, [B37] consolationes in medium proferuntur, erat enim

vir magn consolationis.

Posthac * ex rusticis nostris viri viginti,

misericordia moti, nobis, ad civitatem Kauffbeuren volentibus pergere,

se sociabant, cupientes armatis manibus una nobiscum ire ad ciyita-

tem usque predictam *, ne mali aliquid vel accideret nobis, vel morsus

quispiam a rabidis canibus, scilicet rusticis, in via infligeretur;

horum auxilium non sprevimus, sed nobiscum ire siyimus.

Conyentus ursinensis e monasterio expulsus Kauff-

buram migrat“.

Ut autem eo loci peryentum est ®, cives kauff-

beurenses ingressum prohibent, licet ut ® ipsi cives essemus, dicebant

enim, id prius annunciandum esse proconsuli.

Proconsul vero, re-

Ccognoscens nos adesse, quosdam ad consilium convocare jubet, cum

quibus protinus consilio habito, nobis, ante civitatis portam exspec-

tantibus, ingregiendi facultas conceditur.

Antequam autem ingre-

deremur, dedimus his, qui nobiscum ierant defendendi gratia, flore-

num unum, insuper grates egimus ingentes ob singularem eorum

{

amicitiam, tanta in adversitate nobis exhibitam.

Proinde per Ccivi-

tatis plateas nos, ad nostras euntes xdes, quidam Lutheranorum adunco

[

suspendebant ” naso, quidam ciconiarum colla post nos [A 34] curvantes

et auriculas asini manu agitantes, aliqui affectuosissime nobis com-

1 dieentes] B _cum verbis.

2 B posthec.

3 B fehlt cupientes bis

predictam.

A Dieser titel fehlt A.

5 B

fehlt est.

6 B eh

%B

suspectabant,

341

ll

NN

patiebantur, nostrae tribulationis incommoda perpendentes. [B 38] Illa

quoque die, postquam monasterium fuimus egressi, rustici ecclesige

altaria confringentes, sanctorum reliquias pedum conculcationi sub-

jiciunt dejiciuntque eorum imagines de altaribus et, quod multo

horribilius est, imagini Marig virginis puerum Jhesum de brachiis

percutiendo divellunt , sancti Petri imaginem per medium securi

findunt et, baptismo effuso atque everso, pelyim, qu& in eo erat,

arripiunt

Z

Öl

Deinde nonnulli de Baisweil, ascensa turre quattuorque? mino-

Tl

ribus campanis a summo turris usque deorsum dejectis, duabus ma-

an

joribus similiter facere adnituntur, at rustici ursinenses, id videntes,

eos a tali conamine inhibuere et ipsas duas majores campanas ad

s. Stephani ecclesiam vexere.

Rustici autem de Baysweil quum ad

portam civitatis Augustg cum quattuor campanulis preedictis venissent

earundem venumdandarum * causa, cives augustenses, pulchre cal-

Jentes et videntes, eos rapinas vehere, noluerunt illos intromittere,

sed e vestigio a porta cum rapinis abegere, quare rustici, necessi-

tate compulsi, reducebant eas in pagum Bayßweil, que postmodum,

finito bello, nobis restituere, velis, nolis *, coacli sunt.

Ista etiam die nostrum® monasterium trina vice incendio [A 35]

a rusticis traditum fuisse, quorundam relatione certa audivimus, sed

semper ab Andrea N., seriba nostro, viro quidem® integerrimo, ille-

sum servatum esse, igne, qui suppositus erat, ab eodem extincto.

A quinto die mensis Maii usque quartum decimum ejusdem

mensis rustici ita’nostrum [B 39] monasterium spoliarunt et destruxe-

I

runt, ut sane in eo hominum nemo tantum invenisset, quod vel obulo

dignum fuisset, vel tanto venundari potuisset, enimvero minimum in

pariete clayum ‚extraxere.

Facile demolitur, quod quis extruxit, at

m

non perinde facile resdificatur, utinam ergo in tot annis restaura-

retur, quot diebus devastari contigit!

Duarum

cistarum

effossio.

Devoluto aliquorum dierum

DEl

interyallo, postquam profecti fueramus in civitatem, quidam ursinani ®

rustiei in die, qui quartus decimus erat mensis Maii, veniunt in @des

nostras post meridiem, afferentes ca; qu® eis commissa et data a

2 B quatuor.

3 B venumdatum.

4 B no-

1 B surripiunt.

B

lentes, volentes.

5 B fehlt nostrum.

6 B fehlt quidem.

etiam.

8 B ursinenses.

34

z

2

Irel

d

nobis erant, quum spoliaretur monasterium, dicentesque *, quod un-

dique nostrum monasterium perfoderetur a rusticis, propterea, si

quid recondidissemus, quod hactenus in terre latebris lattitasset ®,

eis tanquam probis et sinceris amicis innotesceremus ataque confide-

remus, ne a c&Xteris rusticis inveniretur, quod hoc omne integra fide

essent allaturi, quiequid ipsis indicaretur allatum.

Nos vero, istis

\

Ar

non fidentes, diximus, nihil omnino occultum amplius habere? in

monaste[A 36]rio. Istud equidem mox ut dietum est abbati nostro, quod

yidelicet rustici ubique locorum monasterium perfoderent, disturba-

batur haud * immodice ob duas cistas, adhuc ibi sepultas.

Ideirco

duos fratres ad se vocatos Gregorium Miller, tunc temporis ® prio-

rem, et Michaelem custodem rogitat (quoniam ad id periculi nolebat

eos compellere), si vellent suapte sponte civitatem egredi [B 40] et mo-

nasterium petere, si quo modo ipsas cistas possent effodere atque per

quosdam fidos et probos viros ad civitatem ducere, ipsum tamen

opus non attentarent aggredi, nisi scirent prius, illis fodientibus ni-

hil periculi imminere.

Fratres autem , illud® audientes, ultro se

offerunt et, sole jam in nube recondito, cum Petro Hegelin, olim

sutore nostro, exeunt et ad monasterium properant.

Cumque ad

hortos pagi Ursin venissent,

Petrus Hegelin a fratribus mittitur in

domum plebani, ipsis post curteta spectantibus, ut a plebano disceret,

quis esset in pago aut in monasterio. Petrus vero”, hujus rei gnarus,

officiose per sepium rimas instar canis sagacis undique reptans at-

que currens, tandem ad plebanum venit, qui ejus adventum (eo, quod

nocturnum modo esset tempus) plurimum admirabatur.

Petrus, di-

lationis impatiens

plebano sui adyentus causam confestim indicat,

cui plebanus: »Curre yelociter et adduc istos duos fratres, foris ex-

spectantes, nemo enim est in [A 37] pago et in monasterio, qui eis nocere

possit,« qui, ab eodem introducti, continuo flxgitant, scribam nostrum

accersiri. Hic cum prasens esset, fratres eidem atque plebano rem

ipsam, ob quam adessent, publicant, insuper eos consulunt, qua in-

ÖD

dustria sit fodiendum, ut in abscondito id fiat et absque fodientium

d

periculo.

Istud consilii datum erat, non esse fodiendum, nisi prius

paratum currum habeant.

Cogitantibus itaque illis, unde fidum vi-

7

B dicéntc<.

2 _ B fehlt quod bis lattitasset.

3 B herere.

4 B eum disturbat haud modice.

5 temporis fehlt B.

6 B 119c.

7 B autem.

343

6, O

ırr

rum invenirent, qui hoc faceret, subilit mentes eorum probitas Jo-

METEG

hannis hospitis, quem, ad se accitum, summopere obsecrant, quatti-

nus *! aliquid eis in curru [B 41] vehat in ciyvitatem Kauffpeurn. Quo au-

dito hospes se promptum et obsequiosum ad quaque offert, sed,

quoniam * hoc non ausus est facere propria in persona propter ®

Nüs Yn

rusticorum metum, ideo seryvum suum Johannem Grauff, filium Con-

radi Grauff de N., mittebat, ut illud exequeretur, quem ©que, ac

se ipsum, sciebat diligentissimum hujus rei.

Hod ideo faciebat, ut,

si postmodum rusticis manifestaretur *, facilius se posset excusare de

hoc facto.

Paratis ergo cunctis, que eis erant necessaria, descen-

1'

dunt in monasterium et illos obviam habent, quos scriba rogayerat

loco fratrum, ut eos adjuvarent.

Hos fratres quoque coram rogant

DA

atque iterum rogant, dicentes: »Viri fratres, quesumus, exhibete vos

ut amicos veros et viros optimos, [A 38] quia id suo_in tempore erga vos

haud vulgari compensatione promerebimur.«

kesponderunt ” ipsi:

»Confidite nobis, facturi enim sumus, quod justos viros decet.« Fo-

dientes igitur usque ad noctis medium, tandem effossas cistas magno

cum labore currui imponunt, quia ® propter ferrum, quo undique

firmatee et obducte erant, valde graves‘ eas’ levantibus videbantur.

Ipsas autem cum veherent ad civitatem et usque ad Yyillam Bicken-

ried venissent, quinque viri eis occurrunt cum bombardis, ad jacu-

landum paratis, quorum unus (qui ipse Bucher erat) inquit: »Qui

estis vos?« Priore autem respondente : »Nos sumus« statim cognovit

eum Bucher® ex ejus loquela, dicens

»Bene quidem est, [B 42] si vos

ä

estis, pergite pacifice !«

Fratribus vero hinc inde paullulum pro-

gressis, quantum jaculum prosilit ab arcu emissum , prenominati

rustici bombardas emittunt (land die bichsen abgan), quarum ter-

\

ribili sono fratres nimio percellebantur terrore. Attamen, propitio deo,

illesi cum curru duabus eistis onusto ad civitatis portam peryenere,

sed quia civitatem ingredi propter® clausas portas non poterant,

oportuit eos foris in quodam molendino, quod ‚prope civitatis menia

erat situm, usque mane preestolari, donec aperirentur portg. Mane

igitur facto, porte aperiuntur, et fratres haud mediocri gaudio in-

trant civitatem cum curru onerato cistis, in quibus cuncta |A 39] nostri

1 B _ quatenus.

