2 B cum.

3 B ob:

4 B innotesceret.

5 B

3D

respondent.

6 B quoniam,

/

eas fehlt B.

8 B fehlt Bucher.

9B ob.

}

J

44

! tant0

monasterii privilegia et yasa aurea et argentea erant recondita.

DrOM

Nos etiam in hujus diei aurora, ut moris erat, juxta fenestras ma-

tutinas persolventes, audivimus in platea currum quemdam magnum

super lapides strepitum dantem, quare, curiositate compulsi, mox

apertis fenestris vidimus fratres cum ingenti tripudio venientes et

inde 7

illud secum in curru afferentes, pro quo egressi fuerant.

Certe

NC

tanto nos omnes perfundebamur gaudio, ut ferme nostra antecedentis

yel

tristitig vulnera sanarentur.

Kusticorum petitf10, qux facta est * ad

senatum

kauffbeurensem

de abbate nostro.

Post hos nonnullos dies

duo rustici de Apfeltrang, ipse N. Scheffler et Georgius Weber, die-

tus alias Schüvelin?, [B 43] rusticorum, quos nostra tenet tas, men-

dacissim1, veniunt in civitatem kauffbeurensem ad senatüm, missi ab

isto cuneo, qui tune temporis castra mefabatur ante civitatem Podi-

Annn

polim (Fiessen), ut [a] senatu kauffbeurensi abbas noster daretur in

manus rusticorum

cum omnibus

Suls.

Senatores autem

kauffbeu-

Ö

renses, recordantes, civitatem ipsorum sub potestate romani.imperli

esse constitutam, atque abbatem quoque ad idem pertinere imperium,

{imuere, illum tradere rusticis, sed summo cum stu[ A 40]dio adnittuntur,

concordiam facere inter abbatem et rusticos, ut liber posset perma-

nere in civitate.

In hoc _ enim ?

cives kaufburenses

non

2qua Ta-

tione rem nobiscum egerunt, permittentes, dari pecunias pro nostri

abbatis liberatione , potius debuissent

civitatem perdere, quam *

unum obolum pro eo expendi, nam tantum juris habebamus in ci-

vitate, quantum ipsi cives ®

Facta igitur concordatione inter ab-

batem et ipsos® rusticos, centum et triginta floreni exprimuntur dandi

rusticis, si ist1 duo pradicti rustici prius ab eorum cuneo sive capi-

tancis litteras sigillatas adportarent, quod amplius nihil incommodi

yellent monasterio nostro inferre aut ipsum comburere. Abeuntibus

vero duobus rusticis ad capitaneos cunei sul atque istud, quod trac-

tatum est, illis indicantibus, interim monasterium nostrum ab alio

rusticorum globo in fayilla redigitur, cumque reverterentur supra-

dicti rustici, ut summam pecunig sumerent ab abbate nostro, dictum

d

est eis: »Nihil dabitur vobis, quoniam monasterium [B 44] nostrum igne

consumptum est.«

Qui dixerunt: »Quid ad nos? non juravimus pro

n

] B fehlt qug facta est.

2B S

S

chebelin.

3 B autem.

4 B

noch sinere,

5 B fehlt nam bis cives.

6 B fehlt ipsos.

-

34

]

aliis, sed tantum pro nostro cuneo, idcirco emungite pecuniam ipsam

nobis promissam absque ulla dilatione, sin alias tota rusticorum

multitudo repente est [A 41] ventura ante civitatem istam eandem obsi-

dendi gratia.« Ne ergo ob nostri causam inter cives, qui plerique

aut

hac ex re

erant lutherana höaeresi infecti,

tumultus fieret,

inde vel contra nos, vel abbatem nostrum 0occasionem nocendi quz-

rerent, quemadmodum diu noctuque moliebantur facere, dedimus pre-

fatis rusticis annotatum pecunige numerum, quattinus ! mortalium

nemini a nobis administraretur ansa litigandi, pacis enim filii sumus,

non contentionis.

Eo tempore Lutheranorum heeretica factio yvige-

min N

bat ? maxime in vigore sui progressus, de hac quidem heresi non

hujus loci est aliquid disserere ®.

Obitus nobilis feming Benigng Diesserin.

Ante

diem enim * decimum octavum mensis Maili, quum Benigna Diesserin,

perhonesta matrona , nobilis Georgii Bintzennauer senioris conjuxX,

suo in castro Kemnat audivisset, quod rusticorum globus, qui tunc

temporis in pago Pforzen jacuit, decrevisset nostrum monasterium

incendere, tam ingenti erat affecta merore hunc propter sermonem ®,

ut ad servorum suorum ® unum diceret ”: »Seryc mi Symon (nuncu-

pabatur enim Symon servus ille) *, si ab impiis rusticis comburatur

istud monasterium, cito moritura sum, dquia totius genealogie meze

memoria delebitur, qus jam centum et viginti [A 42, B 45] annis

sepulta in isto monasterio requievit, extremum judicii diem eXspeC-

tans; quis” igitur rogabit amplius pro generatione mea isto in loco,

dum fratres monasterli sunt expulsi? insuper monasterium deyastationi

J]

sit obnoxium?«

Veniente ergo nocte, ipsa prg anime su® amari-

tudine mortua est.

Qualiter monasterium sit igne consumptum.

In die

vero decimo octavo ejusdem mensis venerunt mane de Egental

Al

(

1

quinque rustici extranei, ipso quidam pejores diabolo, qui nostrum

D

monasterium tam magno incenderunt igne, ut ipsam ecclesiam, utram-

que abbatiam, novam videlicet et veterem, necnon cuncta conventus

loca consumeret ignis iste. Flamma etenim in sua profectione quum

esset atque passim per tecta vi urgeret, affuerunt ante monasterli

D

rarı

portam nonnulli rustici de Bays;vcil et Egental, qui magnam ha-

3}

etiam

5 B fehlt

1 B quatenus.

2 B florebat.

3

B dicere.

6 B fehlt suorum.

S

B noch Simonem

42

hunc propter sermonem.

nomine.

8 B fehlt nuncupabatur bis ille,

346

l

buisse dicuntur letitiam propter ! monasterii nostri deletionem. Ad hos

a 4

venit quoque ille scriba noster, quem* irridentes dixerunt ad eum?:

[

>»Cur non extinguis, amice monachorum, cur non extinguis?« Dicunt

etiam subditi nostri, monasterium nostrum non esse ab eis com-

bustum, sed ab his quinque rusticis factum, qui pertinuere ad cu-

1

neum istum, [A 43] qui istis diebus jacuit in pago Pfortzen. Respondeo:

n

ma ME

si tantum displiceuisset rusticis nostris *, quantum placuit, dum hoc

7

Il

videbant flagrare, profecto citra omnem adyersariorum et contradicen-

\4rJ

tium conflictum monasterium ab incendii tutassent incommodo, [B 46]

quare id facinoris plus illis adscribi debeat ®, quam extraneis.

Se-

quenti autem die ab impiis rusticis alie domatum ® structurx ac-

cenduntur, qug ab ignis ardore remanserant intactg. Hoc vero, ubi

E

nobis annuntiatum est, deo optimo maximo, qui omne punit malum

et bonum remuneratur, omne commisimus, dicentes cum psalmista

et s. Job: »Tibi, domine, revelavimus causam nostram, tu enim, do-

mine, quod nobis dedisti, iterum justo tuo judicio abstulisti et fe-

cisti nobis, ut tibi placuit in conspectu tuo, sit nomen tuum bene-

dietum in sxcula.«

Licet religiosorum sit, precipue monachorum,

non contristari ’ de terrenis rebus sive direptis, sive dirutis, sed

deum tam in prosperis, quam in adyersis @quo semper animo lau-

dando ® in suis operibus benedicere, tamen, humana fragilitate nos

impellente, non potuimus non deflere quoque ® nostram miseriam,

qua irruerat super nos.

Belli finis. [A44] Itaque (iuum in Julio ejusdem anni huic bello

finis, deo yvolente, impositus fuisset, et undique rustici a militibus

sugevici foederis subacti fuissent, coartati !® sunt iidem rustici per

totam Sueviam, similiter et nostri, eorum quilibet sex florenos dare

dominis suevici foederis pro pena imposita praeter id, quod propriis

dominis suis expendere debuere propter incommoda illata.

Multi

A

insuper rustici diversas dedere penas: hi capitis obtruncatione, ille

ab alta arbore suspensvs hinc perdidit vitam !!, alius vero oculis

privatus mox extremum clausit diem*®, alter!® in cacabo calido, oleo

%0

pleno, demortuus est ** ]uendo penas [B 47] tali supplicio dignas. Nostri

AD

autem rustici pro exusto monastcgio nostro ceterisque damnis nobis

1 Beob:

2 B cul.

325 fehl; ad eum.

4 B fehlt rust. nostris.

5 B debuit.

6

3 fehlt domatum.

7 B tristarı.

8 B laudare et.

9 B fehlt quoque.

10 B coaretati.

11 B fehlt hinc perd. vitam.

12 B fehlt mox bis diem.

13 B fehlt alter.

14 B fehlt est.

347

Al

dederunt singuli per domos suas quattuor florenos, demptis nonnullis

tad un

rusticis, qui acerbiori exactione ob eorum malos actus perpetratos !

Dien

sunt puniti. Quarta quippe pars horum, qua inter predandum sustu-

Jlerant * rustici, vix nobis post belli finem est restituta.

Equidem

paucis in locis ceteri® rustici se tam crudeles exhibuere suos ad-

yersus dominos, quemadmodum nostri rustici fecerunt nobis, nam

primo meris nugis cepere monasterium, deinde captum spoliabant,

spoliatum autem destruebant* et destructum ab aliis incendi per-

0d0, 4

mise[A 45]runt, quod bene prohibere potuissent. Quamyvis ista res se

habeat, tamen multo mitius mulctati sunt, quam nusquam alibi: istud

etiam beneficli parum cognoscere * volunt nostri rustici® usque in

E

hodiernum diem.

Numerus vero rusticorum gladio occisorum isto in bello per

diyersa provinciarum loca ferme innumerabilis est, audivimus autem

Al

pro certo centum quinquaginta milia rusticorum fuisse, qui gladio occisi

sunt preter eos, qui suspendio Iluere penas aut capite plecti ’ sunt,

quorum numerus est quoque infinitus

Plurimi

etiam sacerdotes,

quibus lutherana placuit heeresis, quum eadem rusticos haresi de-

cipientes contra dominos proprios instigassent ®, rusticorum facti

sunt capitanei et tandem, deo omnipotente [B 48] meritis ipso-

rum dignam reddente talionem , similiter ut rustici aut ense, aut

suspendio, aut capitis damnatione interiere.

Hoc est? fructus bo-

nus Lutheranorum, quem peperit eis doctrina eorum, scriptum est

enim: »Ex fructibus eorum cognescetis eos,« id est, cognescetis, €OS

IW

esse mendaces, »numquid colligunt de spinis uyas, aut de tribulis

ficus?« Aliaque conplura !® de rusticorum bello scribenda forent, qu®

nunc, ut nimie prolixitatis fastidium non legentibus ingeram, prater-

mitto, tantum, qu® pr&

(A 46]Jeipua videbantur, exaranda censebantu

I'11.

Raedificatio

monasteril.

Paucos post dies, ut bellum

Al

\

rusticorum finitum est !?, reverendus dominus abbas noster, nomine

Petrus Fend, egrediens civitatem cum servis suis coenobii nostri

restaurandi gratia, passım familiam rabie et seditione rusticorum

dispersam congregat, cum qua tamdiu apud pagi Ursin hospitem seu

0

cauponem est hospitatus, quoad 119nnul]m mansiuncule in monasterio

e

2 B sustulerunt.

3 B fehlt

1 B pessimos exercitatos actus.

ceter1.

5 B agnoscere.

6 B

4 B devastabant destruebantque.

öD

fehlt nostri rustici.

7 B plexi.

8 B atque instigantes.

9 B hic

erat.

10 B quam plura.

11 B fore censens,

12 B fehlt est,

84

348

z

D

f

V

ıctee sunt pro familia et aliis artificibus, qui monasterium rezxdifi-

carent.

Et ubicunque domino abbati obviabant rustici, summe se

ipsos humiliantes ante eum, flagitabant pro eorum nephandis scx-

leribus perpetratis veniam.

Primo abbatis jussu monasterium pur-

gabatur a rusticis, quoniam foedatum fuerat undique a fractorum

C0S

parietum lapidibus, qui partim in fayillam pene redacti sunt ob ni-

miam ignis flagrantiam, partim resoluti et frustatim fracti. Quibus in

unum aceryvum portatis, alia incipiebant operari, que eis [B 49] injunge-

bantur: hic ligna vehebat, iste lapides, ille arenam, quartus aliquid!

aliud, quia rusticis hoc impositum erat a suevici foeederis dominis, ut,

quod destruxissent, denuo adjuvarent restaurare. Tametsi [A 47] hujus-

cemodi mandatum recepissent rustici a dominis suevici foederis, ta-

men absque pretio raro quid faciebant nobis. Factis itaque quibus-

dam habitaculis pro familia atque artificibus, reverendus dominus

abbas de domo cauponis prefati migravit in monasterium tota cum

clientela sua, ubi eam habitare ordinavit, donec etiam et pro se et

pro conventu mansiones fierent. Quottidie veniebat mane ipse abbas

de civitate in c@nobium, quatinus? singuli utiliter disponerentur et

previderentur *, quzg aut dificanda essent aut agenda, et, nocte ve-

’\1 { C0

niente, iterum se conferebat in civitatem co, quod lectisternia non-

dum haberet in monasterio aliaque necessaria, quibus quottidiano in

usu eguisset *.

Fratrum reversio atque emissio®.

Isti vero fratres,

qui ultimo die mensis Marcii® post meridiem, ut nocte insequuta

captum est monasterium ‚, missi fuerant certis ex causis atque ” ho-

nestis in

3ajoarie partes ad diversa monasteriorum loca, reversi

sunt

istis

diebus in civitatem

kaufbeurensem

ad alios conventus

fratres, qui ibi instar turturum in solitudine morantium vitam dege-

bant lugubrem. Sed quia in unum coadunatos [B 50] patres et fratres

locus capere non poterat [A 48] angustus, visum est bonum abbati nec

inutile, iterum ut mitteret mediam fratrum partem ad alia monasteria,

eujuscunque essent ordinis, donec proprio in monasterio nostro

mansiuncularum habitationes edificarentur pro conventu, et seniores

interim remanentes in civitate, ampliorem locum atque plus quietis

haberent in nostris xdibus.

Istud

enim ®

quum

abbas

In

animum

duxisset, jussit fratribus 1>1‘0fcctuljs yestimenta praparari ceteraque,

1B quid:

2B-ut:

4 B haberet.

B prö}71dereutur per eum.

5 B aliorum emissio.

68

Martii.

WB eı

8 B autem.

#

349

quibus opus habebant.

His siquidem * paratis, duos misit in cceno-

bium Benedictenbeuren, duos in Pollingen, unum in Ethal, unum in

monasterium Thierhaupten, duos in? Augustam ad s. Udalricum, quo-

rum unus ego fui, frater Marcus, et unum in monasterium Ysne, sic

vulgariter nominatum %. Praedicetorum monasteriorum nomina hac ex

causa exprimere curayimus, ut, si quando istorum alicui (quod deus

optimus maximus* avertat!) simile quid contingeret, tantorum bene-

ficiorum essemus memores, quum ad nos confugerent. Tam multa

enim sunt beneficia, que fratribus nostris exhibita sunt in supra-

dictis monasterlis, ut, si cuncta ordinatim® scriptitari deberent, esset

nempe * laboris perquam magni, nam sola h&#c proprio egerent!

paragrapho, quee tantum nobis duobus fratribus [A 491 ostensa sunt in

coenobio sanctorum Udalrici et Aphre a patribus ejusdem ccenobii

\

IN

propterea universi nostri coetus fratres, videntes se et bene et hu-

CM

maniter tractari atque [B 51] fraterna foveri charitate istis in monasterlis,

omni sagacitate diligentiam adhibuere, ut devotos se exemplaresque

ostenderent tam in verbis, quam in factis necnon ad quavis manda-

torum genera promptissimos atque humillimos, ne, ingratitudinis ac-

cusati, tanquam inquieti monachi juxta s. regulg textum ex mona-

steriis pellerentur, sed boni testimonii litteras secum reportarent,

quum reyocarentur ad propria, qu® quidem omnia, altissimo conce-

dente, sic facta sunt.

Conversatio fratrum remanentium in civitate kauf-

beurensi cum abbate.

Verum fratribus remanentibus, etsi lo-

Ccus esset haud ® valde monasticag conversationi aptus, tamen ingens

nihilominus studium inerat cuncta juxta ordinem disponendi, ut reli-

giosam ducerent vitam orando, jejunando, sacras offerendo hostias

aliisque pietatis operibus insistendo, ac si in monasterio degerent,

missarum solemnia dietim ab

eis

aut

ın

nostrarum dium sacello

celebrabantur , aut in b. V. Marig ecclesia , qu® est non longe a

domo nostra ®, aut in claustro devotarum monialium, [A 50] quod a yulgo

»>der mayrhoff« appellatur.

Peracta ergo !° tantummodo in eccle-

siasticis rebus media die, tum parvo refocillabant corpuscula cibo

et post prandium singuli opcrabaniur‚ qusg monachos decent deo di-

1 B autem.

2 B fehlt ın.

3 B fehlt sic bis nominatum.

6

p

4 B fehlt opt. max.

)

B fehlt ordinatim.

B fehlt nempe.

rarl (

7 B indigerent.

8 B fehlt haud , trotzdem steht aptus.

9 B quze

70l

E

domui nostra prope est.

10 B igitur.

L'‚ _1'‚‘.Ii“»

350

catos: is legebat, [B 521 hic scribebat, ille orabat, iste manu laborabat,

ne ociositas! (que cunctorum vitiorum est administratrix) taedii quid-

dam? ingereret sancto eorum proposito, vel humani generis inimicus

ipsos suis turpibus molestaret suggestionibus 0cio* vacantes,.

Tali

exercitio usi sunt fratres in civitate ad diem usque profectionis

I,

m. 00

el

ipsorum.

Quidam Lutheranorum, a quibus fratres prius et diffa-

Just

kar08

mando et irridendo fuerant instanter despecti (ut proprium est

Lutheranorum religiosos persequi), videntes ergo bonam fratrum con-

Dl

versationem, inceptarunt tantum eis compati propter miserias * illo-

rum, quantum antea studuerant perturbare ipsos, nec hominum

quisquam, cognita fratrum probitate, fuit deinde in civitate (quod

omnium cum pace dicamus), qui ipsis nocere aut studuerit aut at-

tentarit.

Moniales quoque istg, quarum päulo superius mentionem feci-

mus, tot ac tanta in fratres contulere beneficia, ut eorum non sit

numerus, nam qugcunque erant lavyanda tam sacra, [A 51] quam com-

munia, suo in claustro nobis lavabant prompto animo dei ob amorem,

aliaque sunt multa et obsequia et beneficia earum, que tedii vitandi

gratia omittimus seribere *.

Hc quidem universa, qu® commemo-

ravimus, omni cum honestate et mentis puritate scias esse facta.

Ha enim moniales et dei famulg tam egregie bong conversationis

atque famge nitore claruerunt ac mirificis yirtutum margaritis admodum

adornate [B 53] fuerunt, ut noster animus jam esset nimis cupidus,

si breve temporis intervallum pateretur, canere aliquod preconium ad

Jaudem earundem simul atque perpetuam memoriam, at dum id

quovis nequeat fieri modo propter aliorum intentionem studiorum, qua

alio nos revocant, exposcimus affatim, ut sufficiat modica tantum

attigisse deseriptione prenominatarum virginum celibem vitam °.

Fuit etiam quidam caupo in eadem civitate, nomine Johannes

Schellenberg, olim servus noster, homo quidam citra mordacitatem

facetus, cujus @des ac nostras unus solummodo dividit paries. Is a

reverendo domino abbate constitutus fuit, ut et se et ipsos fratres,

A

data mercede, provideret in alimonijis. Huic erat uxor, nomine Elisa-

beth, qua quasi Martha altera omn‘i‚ qua potuit”, industria satagebat

*

1 B otiositas.

3 B otio.

4 B miseriam.

2 B quidquam.

5 prompto

bis seribere] B preter alia nobis ob amorem dei exhibita plurima tum

obsequia, tum beneficia.

6 B noch ac celebrem.

7 B omni die, qua

poterat.

R

351

circa frequens ministerium, quo et abbati et conventui [A52] singula tum

pure, tum artificiose coquerentur.

Quamvis ambo processissent ! in

diebus suis, omnia tamen, tanquam in juventutis flore adhuc existe-

rent, absque mora faciebant alacriter, et, ut ipsorum paternus cla-

rius agnosceretur affectus, quem erga fratres habebant, ob speciale

I

meritum, quod inde apıd omnipotentem se sperabant ergo consecu-

turos in justorum retributione, dederunt proprium balneolum, quod

Öl

eorum in gedibus erat, usui fratribus, quoties eo uti? voluere. [B 54] Ex

H

his ergo preedictis haud difficile est conjecturis assequi, quam pium

U

ac charitativum habuerint erga fratres amorem in Christo.

Longo

J00d

post tempore reverendus dominus abbas, pereipiens aliquos ex cibo-

ül

AUb d

rum apparatu scandalizari, qui quottidie ex supradicti cauponis do-

mo _ portabantur per plateam in nostras @des, protinus offensionis

ENTIONEN

lapidem e medio sustulit ac universa propriis in @dibus coqui et

praeparari fecit per uxorem Johannis Birck, servi nostri sedentis in

domo nostra, cujus ab uxore haud minor cura, quam a praenomi-

W d

nata KElisabeth coctioni adhibita est.

Adhuc plurimi restant benefactores, quorum sinceram erga nos

charitatem in obsequiorum exhibitione experti sumus, istorum om-

nium quippe nomina si scribendo singillatim vellemus complecti, de-

IN

ficeret utique nos dies, quia multitudo est quasi infinita.

[A53] Fratrum profectio ad monasterium. Omne quidem

Ul

tempus, quo fratres fuerunt in civitate kaufpeurensi, sesqui annus

est.

Anno autem vicesimo sexto ad propria redierunt, deo optimo

0l

maximo pProsperam eis auram annuente.

Isthoc _ sub sesqui anno,

quum in monasterio pro conventu fabricatum fuisset, urgente abbate,

il

habitaculum haud rusticano dissimile tugurio, usque quo *® melius

repararetur monasterium, precepit abbas fratribus, ut proximo post

Leonhardi die [7 Nov.] redirent [B 55] in coenobium cum universis sup-

pelleetibus suis. Quibus auditis ingens inter fratres oritur gaudium,

07

quod tempus instaret reyertendi ad monasterium, €X quo misera-

biliter fuerant a rusticis expulsi.

Adveniente igitur preefata die,

In

fratres plaustra suppellectilibus , libris caterisque rebus onerant, ut

veherentur in monasterium. Ut dicetum est autem hoc vicinis, quod

hinc vellent proficisci, passim confluunt adjuvandi gratia, fratribus-

l

que ad sua modo reversuris haud mediocriter congratulantur. Post-

W

7

a

é B fehlt eo uti.

3 B fehlt quo.

1 B quamvis processerant.

ar

IJ

2

Co

hac, cunctis rebus vehiculo impositis, civitatem egrediuntur et coeno-

E

bium ipsum petunt, cujus ad portam venientes magno cum gaudio

intravere, omnipotenti deo et* omnium rerum creatori quam * ma-

ximas referentes grates pro ipsorum reductione.

KExoneratis itaque

vurl

plau[A 54]stris atque universis suppellectilibus in habitaculum portatis,

M

quaeque suo in l1oco postea concinnarunt, quando ocii®* plus habebant.

Hn'Lu

Na

Cumque singula ordinassent *, ut regularis exposcebat ordo, reliqui

fratres, adhuc in exilio existentes, quoque®* a reverendo domino ab-

bate de monasterlis paulatim revocantur. Illa enim habitatio nullas

habuit cellulas, nisi tantum duas cameras et unum refectiolum, dua-

bus cameris loco dormitorii usi sunt, ubi simul dormiebant velut in

xenodochio. Hoc in habitaculo, imo tugurio rusticano, habitavimus ab

anno vicesimo sexto usque ad annum ©. [B 56] Tametsi res esset quodam-

modo importabilis ac diffieilis ’, sic uno in loco simul dormitare

more xenodochialium *, tamen Christi charitas, in fratrum cordibus

diffusa, adeo cuncta patienter supportabat, ut, consuetudine paulatim

inolescente, nulli nostrum erat oneri isthec® inquietudo. Locus au-

tem sacer, ubi altissimo deo divinarum laudum et missarum solemnia

solvebantur, fuit sacellum sancti Nicolai, quod ecclesia major erat

extructa !° usque ad annum ®.

Conclusio.

Licet, amande lector, ad instituti operis finem, auspice deo, per-

11

ventum sit, tamen dolore adhuc

urgemur haud minimo *?

’

nos non

potuisse singula percurrere, qug vel [A 55] honestatis gratia reticere, vel

brevitatis servandee studio omittere, ratione dictante *®*, debuimus. Sane

non, nobis si lingug centum sint ** oraque centum, ferrea vox*!®, omnia

describere. possemus; qug perpetrarunt rustici tantum nostrum Circa

monasterium , ideo nostras proposuimus potius flere miserias, lon-

-

gam

texere

historiam.

Vale.

quam

Feliciter finit descriptio belli rusticorum die nativitatis domini

29

anno vero 15

II

Amen.

1 B nur deo.

2 B fehlt quam.

3 B otiü.

4 B ordinatis

igitur singulis.

5 B etiam.

6 In A und B fehlt das jahr.

B

8 B fehlt more xen.

9 B hec.

10 A und B ex-

fehlt ac diff.

structum.

Ml

B fehlt

adhuec.

1

G

2

9}

2

mediocerl.

13 B fehlt rat.

diet.

14 B {forent.

15 B fehlt ferr. vox.

34i'„'hkr„g

o

3

JI

Contigimus portum, quo modo cursus erat;

Hic teneat nostras anchora jacta rates.

Tetrastichon.

dl

Christe, mihi moveas peccamina meque decores

Moribus, et dulcis gratia semper alat,

Hanc, pater omnipotens, mi ne donare recuses,

Nam mihi si renuas, semper inanis ero 2.

S

1 Das tetrastichon fehlt B.

Öl

\

D

»

C&

Bauernkrieg

354

N

U

NACHWORT.

Der mönch Marcus Furter begann 1531 die schicksale seines klo-

sters Irsee während des bauernkrieges zu schildern; seine arbeit voll-

endete er erst an Weihnachten 1533.

Abgesehen von der angabe des

Ottenbeurer necrologs (manusecript

ın

der

f

f

hofbibliothek)

dass

Furter am 25 August unbekannten jahres gestorben sei, vermochte ich

keine nachrichten über dessen leben aufzufinden.

Seine erzählung be-

schränkt sich absichtlich auf Irsee-und dessen nächste umgegend, ist

aber dennoch beachtenswerth, \'.\'a*il Furter all das von ihm berichtete

miterlebt hat. Seine sprache ist ein verkünsteltes Latein, das zuweilen

in bedenkliche confliete mit der grammatık geräth

Erhalten ist Furters werkchen in zwei handschriften, die dereinst

dem kloster Irsee gehörten und jetzt eigenthum der Augsburger kreis-

und stadtbibliothek sind.

Die jüngere derselben (von mir mit B be-

zeichnet) wurde

}

im 17. jahrhunderte auf 56 quartseiten niedergeschrie-

ben;

die

ältere

(oben A genannt) dagegen stammt aus der ersten

Dieselbe

ist

ın

hälfte des 16. jahrhunderts.

120

auf 51 blättern von

einer hand, aber zu verschiedenen zeiten geschrieben; ihre zierlichen

lateinischen buchstaben ähneln der schrift Kolers,

der uns die seditio

Holzwarts gerettet hat. Leider sind die 12 ersten blätter von A etwas

5

beschädigt, da der buchbinder dieselben zu stark beschnitten hat.

Der text beider exemplare weicht ziemlich bedeutend von einander

ab,

Beim ersten blicke möchte man B für eine verbesserte copie von

A _ halten, da eine reihe von fehlern des letztern von*B vermieden sind;

die zierliche form von A aber möchte sogar dafür sprechen, dass wir in

demselben Furters reinschrift vor uns haben, wenn nicht andere um-

yer

©

stände dage«

ı zeugen würden.

B hat nämlich an mancher stelle einen

grammatikalischen schnitzer,

wo A ganz correkt ist,

das spricht für

die unabhängigkeit beider exemplare von einander; noch mehr aber

zeugt dafür der umstand, dass B einige abweichende stellen von A

hat, die selbständige nachrichten enthalten.

Z

b

A

berichtet ein-

fach, dass Kirchdorfer von den bauern zum schweigen aufgefordert

-

3

5

D]

wurde, B sagt dagegen, diese aufforderung sei geschehen sub peena

incendii (s. 327). Ferner hat A stellen, welche sichtlich ursprüngliche

randbemerkungen sind, und welche B fehlen, während dieses exemplar

wieder solche hat, die A mangeln. Z. b. A sagt (s. 3

94)

29)

nachdem von

der untersuchung des besitzes des klosters durch die bauren die rede

gewesen: »id novum, ut opiuor, decipiendi genus fuit«; bei B mangelt

diese bemerkung. B dagegen schließt das lob Rößlins als vorkämpfers

für den katholicismus in Kaufbeuren (s. 321, note 4) mit der über-

flüssigen bemerkung

»hoc de Georgio Rösslin ineidenter«, die A nicht

hat. Endlich hat A hie und da so arge fehler, dass dieselben nicht

Furter, sondern nur einem gedankenlosen abschreiber zur last gelegt

werden dürfen, z. b. (s. 334, note 3) sagt A: »quum intelligentes«, wo

B ganz richtig »quum intelligerent« hat.

Ich halte deshalb sowohl A, als B für copien des jetzt verlorenen

originales, von denen A viel genauer und treuer, als B ist. Letzteres

suchte zweifelsohne den satzbau und die grammatik des originales zu

verbessern, was ihm freilich nur sehr mangelhaft gelang.

Ich gebe

demnach Furters text nach A und in den noten die abweichungen

von B.

Schließlich sei bemerkt, dass nach langer verschollenheit A erst

kürzlich vom Augsburger stadtbibliothekar J. Kränzler wieder aufge-

funden wurde.

1I

An

23*

HORI

343 (

AYOOL

AUS

HÖRMANNS KAUFBEURER SAMMLUNG.

020}

[296] Als in erstgedachtem 1525ten jahre gleich nach lichtmessen

[2 Febr.]

die bauren auch in hiesigen und in denen allgauischen

5

gegenden einen aufstand angefangen und hauptsächlich an die herr-

schaften verlangt

1) daß alle dinge, die vögel

fische, das gewild

z

)

und die banhölzer frei seyen,

) daß sie in die städt und sonsten

einen freien zug haben, 3) daß sie keine lehen, als die rechte lehen,

{i) keinen todfall,

noch

mehr zu empfangen schuldig seyn sollen

hauptrecht mehr zu geben, 5) keinc steur, noch reisgeld weiter zu

zahlen, außer wann es die nothdurft erfordere, so wollen sie mit leib und

gut selbst dienen, 6) so die herr[297]schaft einen armen mann (unter-

thanen) im recht beklagt, aber den handel verliert, daß sie dem armen

mann ziemlichen schaden abthue, 7) daß keiner, so zu dem rechten

€

8

gesessen, eingefangen werde,

>

) daß alle hofdienst und vaßnacht-

ıennen zu geben abgestellt werden,

9

©

) daß man sie beim alten her-

}

sxommen bleiben lasse, 10) daß sie ihre gülten in Kaufbeuren mässe-

rey bringen sollen, und 11) welcher das recht anruft, daß man ilm

So _ haben burgermeister und rath all-

zum rechten beystand thue.

vorderist auf allen zünften verbieten lassen, einig geraubtes gut an

sich zu kaufen, sodann haben sie unter gesammte bürgerschaft spieß,

]

\

solche auf den charfreitag

eisen, harnisch un«

büchsen ausgetheilt

[14 April] gemustert, sie in gewisse rotten oder corporalschaften

eingetheilt, die stadtthore und thürme

ofort verwachen lassen und

zu derselben mehrer befestigung über tausend gulden verbauen, den

Ivo Strigel, doctorem medicing und allhiesigen stadt-arzt, nebst

und sich in allem so verhalten,

noch andern zu hauptleuten bestellt

wie es einer bunds-verwandten statt zugestanden, allermassen man

auf den sonntag invocavit [5 März] dem schwäbischen bunds-haupt-

MmMann

Ulrich

ATZE

das

andere

drittel

yolks

von

hier

aus

nacher

Ulm auch ordentlich zugeschickt.

Nichts desto weniger wurde die

bürgerschaft bei denen herzogen in Bayren beschuldiget und ange-

R

€

360

an

geben, als ob sie denen aufrührischen bauren proviant [298] und anders

n

zukommen lassen, deswegen man sie von Schongau aus bedrohen

lassen, daß man selbst vor die stadt rücken würde.

Es haben sich

Jal

I

aber burgermeister und rath gegen die hauptleute und räthe des

NI

löblichen schwäbischen bunds, auch gegen die von Schongau dermaßen

yverantwortet und diese beschuldigungen widerlegt, daß ihnen weiter

nichts nachtheiliges widerfahren. Bei dieser aufruhr haben die land-

b

schaften der 3 hauffen: Baldringen, Bodensee und Allgöw, wovon

sich ein hauffe zu Matzensies und Angelberg gelegt, zu welchen der

burgermaister Blasi Honold abgeordnet worden, damit sie nichts ge-

waltsames gegen hiesige statt und ihre unterthanen vornehmen, durch

einen andern hauffen in der charwochen das benachbarte schloß

Liebenthann einnehmen und besetzen lassen. Weil nun das! des stiffts

und gotteshauses Kempten heiligthümer, brief, siegel, register, silber-

geschirr, ornat und anders, einem prälaten gehörend, wie auch des

Adam von Stains und anderer leute hinterlegte güter allda verwahr-

1

(

lich lagen, so ersuchte wegen abwesenheit des abts der techant,

3

än

custor und conyent des ersagten gotteshauses burgermeistern und

‘_.'.i

1

rath allhier, daß sie eine raths-bottschafft nach Liebenthann verord-

fl

nen möchten, um bei den hauptleuten und räthen der landschafft

allda zu verfügen ,

daß sie diese heiligthümer etc.. unverändert

und unverkehrt bleiben lassen sollten, worin auch ein ersamer rath

sich willfährig erzeigte, und nach einem von dem [299] hauffen zu Günz-

burg sich ausgebettenen und erlangtem sichern geleit noch am char-

freitag [14 April] ihre bothschafft dahin abordnete, die dann ihren

möglichsten fleiß zur erreichung ihres auftrags verwendete, aber

von den hauptleuten und räthen

’

deren

12

waren ,

keine andere

entschließung erlangten, als: dasjenige, was sie im schloß Lieben-

thann gefunden und erobert, solches sey alles ihr, und sie wollen

es zu ihrer kriegs-uebung gebrauchen, wie sie dann bereits etlich

silber-geschirr und geld getheilt, und den abgeordneten von hier

d

zween silberne särge zum versatz angebotten haben, daß man ihnen

N

Nal

U

etlich tausend gulden darauf leyhen möchte, die sich aber mit dem,

daß man nicht mit geld verfaßt seye, entschuldiget; der brief halb,

wollen sie die überlesen und das dienliche behalten, das andere

\}J‚

dl

aber an andere ort hin verwenden.

Und weil sie auf die letzte sich

D

*

6 d

1le8 WEJI

361

I1

erklärt, wann der bund, der sie bisher täglich geängstiget, einen

stillstand mit ihnen machte, und ihnen nebst ihren mitbunds-ver-

wandten solches verkündiget wurde, daß sie alsdann sich unver-

weißlich halten und von tätlicher handlung ebenfalls stillstehen

wollten , so hat ein ersamer rath dieses denen von Kempten gut-

achtlich angerathen und dafür gehalten, daß damit der sache am

besten geholffen seyn werde, worauf es denn auch geschehen, daß,

ohngeachtet noch am hl. osterabend [15 April] der bunds-feldherr

mit seinen leuten bei Mindelheim *! angekommen, innerhalb 8 tagen

die obbemeldte hauffen der bauren mit dem bund dergestallt [300] güt-

m

A

lich vertragen worden, daß sie einen jeden bunds-verwandten das-

achbart

/

jenige, was sie ihm abgenommen, wieder einantworten und zu han-

den stellen sollen, welches sogleich abbt Sebastiatn, decanus und

ülber-

convent von Kempten am sonntag quasimodogeniti [23 April] in

ı des

der anderten stund nachmittags hieher berichtet und ein ersamen

rath ersucht, bey den inhabern Liebenthanns daran zu seyn, damit

die heiligthum, brief und siegel und anders unverkehrt und unver-

ändert erhalten: werden möchten,.

In der statt selbsten gieng es

n

nicht gar zu ruhig zu, denn es wurden wider den burgermeister

Blasi Honold und wider den dr. Fuchssteiner pasquille ausgestreut

