Cognita autem ista profectione imperator, qui tum Rotenburgi, ubi

n

4M0

C

OM

Neccarus preterfluit, degebat, statim Tubingam cum delectissimis

4

In

SM me

\

coplis equitum, militum et incolarum ducatus wirtenbergensis pro-

ficiscitur, deinde a Tubinga recta Herrenbergam contendit. Sed, ne

Herrenbergenses celeritate ducis Prgoccuparentur, praemittit 40

l ]\ NN {

655

S

equites, qui oppidanis ad sustinendam vim hostium, donec ipse cum

omnibus copiis Jamjam sit adfuturus, essent auxilio. Cum autem

equites Herrenbergam venissent gratosque hospites in tantis pericu-

lis se fore putarent, ab oppidanis penitus non sunt intromissi, vide

I

istius gentis peculiarem rebellandi pertinaciam et perfidiam! Re-

versis igitur equitibus dux Ulricus cum omnibus copiis Herrenber-

gam pervenit, oppidani vero, cum suum ducem adventare CONnspexis-

sent, tribus vicibus globos erga illum miserunt, quibus indiciis sese

illi amicos esse declarabant.

l

Interim Georgius truckses, summus

imperator, cum toto exercitu advenerat, neque dubium fuisset, quin

Ul

oppidulum ipsum occupasset ducisque copias profligasset, nisi inco-

I

Jarum perfidia obstetisset, nam illi (qui eo die in acie primas tene-

1

bant), postquam Herrenbergenses ad ducem defecisse animadvertis-

sent, statim terga verterunt plaustraque secum reduxerunt et, quan-

quam diu multumque a stipendiariis militibus, qui juxta pagum

quendam agebant, ad resistendum essent provocati, tamen obstrictis

velut auribus recta Tubingam proficiscebantur.

Dux Ulricus ter

bombardas in equitatum torsit, sed neminem leesit, globi enim altius

ferebantur, quam ut quemquam attingere possent.

Illo itaque die,

Il

dominica invocavit [5 März], regressis con[21]faederatis dux Sindel-

fingam et Herrenbergam non repugnantes ceepit.

Subsequuto die

[6 März] omnes milites confederatorum Reutlinge ac.Tubingze con-

GL

vocantur et, ut ad secundum signum una cum equitatu ad profec-

tionem essent instructi, edocebantur.

Igitur ex utrisque urbibus

pedestres et equestres copige Stugardiam ducuntur, illucque eo die

sub horam decimam nocturnam perveniunt. Cives, quanquam inviti,

tamen milites hospitio suscipere cogebantur.

Postridie feria quarta

ß

[8 März] dux tubicinem suum ad Stugardiam repetendam premittit.

Igitur comes de Helfenstain, prasente adlıuc tubicine, milites con-

vocavit gradusque et officia distribuit, cumque omnia ordinasset,

tandem in hunc modum cumillis disseruit: »Nemo non novit, milites

charissimi, in confinibus nostris versari hostes et jam huic urbi im-

minere.

Itaque oportet me, qui vobis sum prafectus, prospicere,

ut quoquo modo hostibus resistatur.

Cum autem genus meum €eque-

strem me procreavit, tamen ab incunabilis semper optavi inter mili-

tes versari

qua ex re meam erga yos benevolentiam facile intelli-

gere potestis, neque vero velim, ut meis verbis statim fidem habea-

tis, nisi ipsis factis me semper benevolentissimum vobis fuisse estis

656

M

experti, nec opus nunc est, ne beneficium exprobrare videar, quid

Dı W

gesserim, recensere. Vobis satis constat, me nulla unquam in re

U

vobis defuisse, atque idem posthac me facturum confido, nam pree-

U

terquam quod optimis et honestis parentibus natus et educatus sum,

x CM

M,

\

quibus degenerare turpissimum fuerit, tum ipse quoque ingenita

0

N

AUAM

quadam benevolentia pro vobis omnibus et singulis, pro charissima

@

patria ,

denique pro aris et focis succumbere sum paratus.

Quare,

commilitones optimi, si idem vobis cordi fuerit, ut cum imperatore

Al

vestro, vobis absque dubio benevolentissimo, hostibus patrig Oobsi-

{a

stere velitis, porrigite mecum manus yestramque voluntatem mihi

ostendite !«

His auditis statim omnes summa alacritate manus eri-

gunt respondebantque, se cum illo omnes fortung casus velle ex-

(

periri, aut mori, aut vincere illis esse propositum.

Comes, cum

Al

omnium animos ita arrectos vidisset, magna latitia est affectus at-

que porro in hanc sententiam illos alloquitur: »So wellen wir den

Schweitzern die kibel binden, et quia mihi vestra benevolentia [22]

satis est perspecta, o'portct me quoque militarı more de vobis su-

mere juramentum.

Jurabitis igitur, vos mecum contra declaratos

hostes patrige diu noctuque, sicubi res postulabit, profecturos neque

ullam expeditionem denegaturos.«

In hanc sententiam omnes jura-

runt.

Consimili modo, postquam milites confirmaverat, cum oppi-

danis egit atque ab illis idem juramentum exigebat, verum in,tanta

civium multitudine vix viginti jurarunt.

Tantam istius gentis perfi-

diam quis satis mirari posset? Jam enim tertio sui jurisjurandi ob-

liti turpissime rebellayverunt.

Postero die [9 März] dux Ulricus cum omnibus copiis per juga mon-

tium a Sindelfinga Stugardiam proficiscitur atque juxta sacellum haud

ita longe ab urbe castra metatur, deinde omnia tormenta in urbem

direxit, ubi non aliter, quam tonitrua et fulmina, crebri bombardarum

ictus in muros summo impetu feruntur, deinde ex pyrobolis ignem in

urbem projiciebant, qua re accidit, ut civitas pluribus partibus ardere

inciperet. Comes de Helfenstain, ut fortem virum decet, hinc inde ad

incensas @des obaequitabat militesque ad extinguendum incendium

cohortabatur, omnibus victui necessaria ex arce subministrare velle

dictitabat.

Sedato igitur et‘ extincto incendio duos militum mani-

pulos *, alterum augustensem, alterum norenbergensem, extra urbem

*

1 hs. militum milites,

IX

657

emittit. Hi privato certamine cum hostibus bellum tentabant, (quod

l

Germani dicunt scharmitzlen).

Dux autem Ulricus a feria quinta,

A

TAM pra

qua obsidere urbem cepit, usque ad dominicam sequentem [9 bis

“ San

12 März] una cum carnifice urbis 80 milites globis trajecit; carni-

fex enim, qui intra urbem erat, existimabatur militibus contra hostes

auxilio fore, sed ille nebulo suas machinas ab hostibus in oppidanos

direxit et confaderatis in certamine magno detrimento fuit. Comes,

postquam se tormentis inferiorem videt, singulis militibus singulos

Ik

5 al

Ü

aureos preter solidum stipendium, si bombardis uterentur, pollice-

Il

IM

tur, milites igitur quastum sectantes conditionem accipiunt, sicque

multitudine torquentium supra 200 Helvetii sunt trajecti. Altera

dominica , scilicet reminiscere [12 März], cum confederati undique

plurimas copias Contraherent, missi sunt etiam duo militum mani-

puli [23] Cantharapolim *, qui illis adversus ducem auzilio forent,

verum Ooppidani neminem intromiserunt.

Hac rebellandi pertinacia

fere tota hac natio infecta est, suum ducem ad sydera extollunt,

illum unicum esse dignissimum, cui tam liber pareat populus.

Mi-

lites, postquam non sunt intromissi, interim ad suos iter reflexerunt.

IU

Dux autem Ulricus, cum in dies confederatorum numerum erescere

videret, et Helyetii nollent oppugnare urbem, obsidionem solvit

d

planeque de victoria desperat.

Verum antequam urbe discederet,

magnum vas sulphure, bitumine et pulvere implet atque illud ad

S

portam, qua via patet ad monasterium, Yvolvit advolutumque incendit.

Hac flamma, nisi milites tam acriter restitissent, tota porta fuisset

IC}

absumpta, sed vix dimidia parte combusta ignis extinguitur.

Ma

igitur nocte dux cum suis discedebat, laborabat autem magna pecu-

niarum inopia, neque Helvetiis stipendia persolvere poterat. Itaque

1

rhöTl

Helvetii inter se conveniunt et duci, cum non esset solvendo, om-

IC

nes bombardas adimunt, nam in illa tota expeditione quilibet tan-

‚hardar

In

n

tum viginti cruciferos acceperat; dux enim pollicebatur, si Stugar-

diam czepisset, se omnibus satisfacturum. Cum igitur coactus esset,

ab oppugnatione desistere, obortis lachrymis in h@c verba proru-

pisse dieitur: »Proh deum hominumque fidem, itane tam nepharie

et crudeliter meis sedibus pellar?

Mea hareditas, meum patri-

monium ex faucibus mihi eripitur, quodque mihi jus naturg et

geniture preestiterat, hi®, quos minime decebat, vi eripiunt, et possi-

4 I0

1 Kannstatt.

hs

ho

S

Bauernkrieg

42

658

RC

00l f

dent, neque ullo jure mecum agitur. Ego enim meam causam vel

ı

suevico faederi vel romani imperii gubernatoribus dijudicandam con-

cessi atque illorum sententiam et judicium me strenue servaturum

promisi, item debere illos carnificem meo lateri applicare, neque

Ml

M &i

enim me ullas peenas, quas merueram , subterfugiturum, verum hee

m

ol

(

justissimg conditiones neminem quicquam moverunt, eg0o contra om-

.0

nia jura sedibus meis expellor. Unus ne ego principum dignus sum,

in quem omnes iram et ferotiam exerceant?« His simul dictis urbe

V

discessit, sed enim neminem esse arbitror, modo candidus sit judex,

qui non injustissimam istius ducis causam damnet.

[24] Comes,

10

cum comperisset, ducem terga dare, statim aliquot turmas equitum

(quibus Egolfum de Kneringen preefecit), qui illum insequerentur,

emittit.

Illi igitur usque ad oppidum Rotweil ducem insequuntur.

Dux celeritate equitum praeventus non poterat bombardas, quas

Ballingee habebat, secum auferre, ille igitur a confederatis sunt

ablatee.

Ipse dux omnibus militaribus rebus destitutus cum paucis

(

Al

Rotweil pervenit, atque hic miserabilis casus hujus ducis merito

exemplo esse posset omnibus principibus.

KEgolfus de Kneringen

Ballingam atque alia quaedam castella, qusg desciverant, iterum in

deditionem recepit, deinde omnes conyocat cosque ad praestandum

juramentum co&git, mulctam autem irrogavit 1600 aureorum.

Pre-

terea Herrenbergensibus injunctum est, ut omnia arma bellica red-

dant et singulis portis utrinque longitudine lances diruant muros

et diruta meenia usque ad revocationem illustrissimi ducis Austrie

I

relinquant.

A

Interim cum imperator summus Georgius truckses res wirten-

bergenses componeret. tandem Baltringensium seditio (quam ego

post ducis expulsionem me deseripturum sum pollicitus) s@evissime

ingrassari cgpit.

Articuli igitur et gravamina, qu@® supra sceripsi

rusticos confederatis dijudicanda dedisse, postquam sunt perlecta,

in d

gquas conditiones rustieis pepererunt, et nisi ipsis furlis agitati

Wn ii‘«‚r.e

fuissent, certe nihil causg habuissent, excitandi tam truculentam

M,

61

seditionem, verum nihil suevici federis benignum responsum , nihil

jurisjurandi sanctitas, nihil virtus pietasque illorum impia corda

movere, quominus in omnc genus flagitiorum irruerent, nam et

arces suorum dominorum incendunt, monasteria direpta prius com-

—

i

l

burunt, resistentes obtruncant ct plane nullum scelus intactum re-

me

659

M6

Udican

linquunt. Heec igitur rusticorum crudelia facinora militibus, qui

tum in Tagersaw * degebant, referebantur, sed milites, cum intelli-

gerent, expeditionem instrui contra rusticos, respondebant, se plane

nihil facturos contra rusticos, illos enim bonam causam habere et

nihil iniquum agere affirmabant. Itaque tantum [25] dux militum

augustanorum cum 7 militibus in Tagersaw revertitur, c@tera mul-

titudo, ubi convenerat, remansit.

Interea imperator et Wilhalmus

truckses,

comes Fridericus de Fürstenberg, Frewin de Hutten,

Wolfgangus de Honburg, Georgius de Rechberg, Burckhardus et

Heinricus marschalk ?, Jodocus de Lonpurg ®, Diepoldus de Stain,

A Curmas equt

hi omnes cum aliis equestribus Ballinge * degebant, quibus cum nun-

ciatum fuisset, milites contra rusticos nolle proficisci, statim mise-

runt comitem Fridericum de Fürstenberg

5’

qui militibus iterum in castra

eundum esse denuntiaret, se cum illis collocuturos @quasque con-

ditiones proposituros.

Igitur quidam militum hac re audita iterum

in castra revertuntur, sed dux militum memmingensium, cum cCra-

Ul

stina _ die convocatam iri multitudinem animadyertisset jamque arma

movenda contra rusticos esse intellexisset, cum omnibus militibus

Memmingam reyertitur.

Postero die milites ex castris in campum

patentem versus Beblingam ad pereipienda imperatorum mandata

f

W

m f

secedunt, ad eundem imperator Georgius truckses cum preadictis

heroibus similiter adveniunt. Quo cum ventum esset, milites in cir-

culi formam redigunt, ipsi vero in umbilico ejus consistunt, deinde

U

silentio dato imperator truckses in hunc modum disseruit: »Ego comperi,

optimi et charissimi milites, vos nolle suscipere bellum, quod nunc

contra rusticos machinamur, vestraque rebellionis hanc pratenditis

causam: rusticos nemini facere injuriam, neque aliud illis cordi esse,

Hc

quam sacrosanctum evangelium quam latissime propagare.

W

causa, ut intelligo, vos ab hoc bello deterret, sed profecto longe

ß

aliter se res habet, quam vos putatis.

Neque enim nos contra

IA

verbum dei pugnamus, sed tam favemus evangelio, quam rustici

unquam favere queant, deinde nos nemini quicquam injurie inferi-

mus, nam ad anima mez salutem dico, me ullis unquam exactioni-

C0

bus meos subditos aggravasse nequc preeter Solitos et justos annuos

census quicquam extorsisse, sed putius summa liberalitate quoscun-

*

g

-

M

2 Holzwart macht aus dem lutzischen Burkart

a 106°

1 Dagersheim.

e

Heinrich irrig zwei personen.

3 Laubenberg.

4 1. Beblingee.

n}

42*

660

$

Verum quid [26] rustici agunt? Primum contra evan-

que juvisse.

gelium, quod ipsi magnopere erigere cupiunt, seditionem concita-

runt, deinde nostris finibus nos expulerunt, postremo omnes nostras

opes et facultates spoliarunt, uxores et liberos nostros turpissime

tractant, neque ulla res tam sancta, tam incorrupta, quam non au-

deant implis violare manibus. Elo, estne hoc conseryare eyangelium

gando C0M .“1“°

A

n }

pacis?

Nonne scriptum est, omnes potestates esse a deo, et qui

At rustici non solum nobis resi-

ıllı

Il

potestati restiterit, deo resistat?

stunt, sed prorsus expellunt et jugulant, atque id quidem nulla

legum et paenarum formidine, sed veluti optimo jure committunt,

1

neque illos optimag suevici faederis conditiones quicquam moverunt.

Quid est, si hoc non est, contumelia? Num licet yvel privato homini,

nedum magistratui, per fas et nefas sua bona eripere?

Ego vos

ipsos seposito jure judices constituam, utrum jure an injuria rustici

meas possessiones occuparint, an illis liceat spoliare, matronas Vvio-

Jlare, tandem et sacrilegium committere ?

Interrogate vestram con-

scientiam, num ab his crudelibus et implis factis abhorreat? Et si

yestra mens et ratio vos ab ista rusticorum immanitate revocarit,

agite, quaso, adeste et nobiscum rusticorum crudelia facinora pu-

nite, est enim hoc nostrum officium, si boni milites esse voluerimus,

vim vi repellere, pro justitia, pro patria, denique pro aris et focis

Ü o

fortiter dimicare.

Mementote, vos multa praclara facinora pro rO-

mano imperio comisisse, illa constantia et fortitudine adhuc persi-

stite et, cum semper pro justa causa sanguinem yestrum fuderitis

et innumeras preclarasque Victorias adepti fueritis, nolite, quzso,

(n

nunc comittere, ut rusticorum injustissimas defendatis neque a nostra

parte, quam justam esse certe demonstravi, desistatis, nam si hoc

feceritis, vestra gloria, qug nunc per totum orbem est decantata,

simul corruet et in ignominiam degenerabit.

Quodsi nobiscum pro

justitia pugnare et impia rusticorum scelera comprimere [27] volue-

ritis, erectis manibus vestram vYoluntatem mihi ostendite !«

Hc

imperatoris @quissima oratio indurata militum corda nihil quicquam

E

movit, vix enim octo erigere manus vidisses, nam hoc genus homi-

Mar

num quaestum justitig preferre solet, putabant, rusticos jam reges

esse. Imperator, cum milites obstrepere cerneret, sic porro loquitur:

l 2l

>Quibus ergo hoc nostrum propositum displicuerit, illi quam celer-

De

Il

rime discedant, malo istos absentes, quam prasentes. Sed ego, Op-

timi milites, non dubito, quin melius vobis sitis consulturi, reputate

n

661

Ulllon

vobiscum, si equitatu et nobilitate destituti fueritis, actum esse de

vobis.

Nos igitur nunc iterum a vobis Beblingam discedemus, vos,

quid interim deliberetis, aut quse suffragia majores teneant, certiores

nos reddite !«

Sic imperator cum suis discessit.

Erat autem inter

{

constantienses milites quidam spermologus, is diu multumque cla-

mando cum comite de Fürstenberg omnes Constantienses ad rebel-

lionem pertraxit, excepto illorum duce et signifero.

Cum igitur

illi defecissent, reliqui duces inter se conveniunt, ut quilibet cum

JE

ÜM

Divisis igitur co-

suis seorsim secederet et cum illis delibera[relt.

hortibus dux augustensis Michael Fressenmair his verbis suos allo-

1!

A

M

quitur: »Commilitones optimi fratresque mei charissimi, ego vos

obsecro et obtestor, ne a vestris dominis, probatissimis viris, descis-

catis, sed una mecum adversum crudelia rusticorum facinora fortiter

dimicetis, memineritisque, vos et illis et mihi jurejurando esse

astrictos. Si enim hostibus, si latronibus fides servatur, cur non po-

tius jis fidem servamus, quibus incoacti liberoque animo juravimus?

Deinde reputate vobiscum, quam integra et expedita solutio vobis pre-

stetur, neque enim hic illa pecunig est penuria, nam, cum habeamus

opulentissimos dominos, habemus et eosdem liberalissimos. Postremo

et ego, quod fortem et strenuum ducem decet, non solum meas opes,

Conve-

sed et corpus ipsum pro vobis tradere [28] sum paratus.

nite ergo inter vos et, quid vobis cordi sit, mihi declarate !«

His

dictis milites persuasi concordi voce exclamant, se cum illo contra

U

[

omnes suevici faederis hostes pugnaturos, etiamsi ipso sathana agi-

tentur.

Cum igitur Augustenses in profectionem contra rTusticos

consensissent, statim reliqua multitudo illos veluti primates subse-

quuntur, sicque subita animorum mutatione facta Georgius Perlin-

fein, dux marchionis brandenburgensis, et Joannes Lutz, Augustanus,

mittuntur, ut Georgio truckses et reliquis hanc rem denuntient.

Cumque illi ad heroas in Beblinga, qui tum prandebant, venissent,

imperator interrogat, quid boni adferrent, ad qu@ Berlinfein re-

spondet: »Leatissimum nuntium adferimus, nam milites, postquam

i"

verba magnificentig exactius ponderarunt, statuerunt (ut bonos mi-

a

lites decet) omnem fortung casum vobiscum experiri.«

His nuntiatis imperator summo gaudio perfusus erecta manu excla-

mat: »Deus optimus, maximus fortunet!» Deinde illam historiam de

Ml

Gedeone recitat: »Madian et Abimelech septem annis Isra@litarum

vires armis contriverant, cum deus, qui suos nunquam derelinquit

W

662

in finem , misertus Isra@l, mittit angelum ad Gedeonem, dixitque

angelus: »Dominus tecum, Yirorum fortissime!«

Cui respondens

Gedeon ait: »Obsecro, mi domine, si dominus nobiscum est, cur

ergo apprehenderunt nos haec omnia? Ubi sunt mirabilia ejus, quee

Nunc autem derelinquit nos et tradidit

Iln

narrayerunt patres nostri?

n DEN

mıl

in manu Madian.«

Respexitque ad eum angelus et dixit: »Vade,

in fortitudine tua liberabis Isra@l, scito, quod miserim te!« Ait Ge-

deon: »In quo liberabo Isra@l?

Familia mea infima est,

et ego

minimus in domo patris mei.« Dixitque dominus: »Ego ero tecum,

Antequam autem Ge-

ut pereutias Madian tanquam unum virum.«

deon cum Madianitis pugnam ingrederetur, dixit dominus: »Multus

tecum.est populus, nec tradetur Madian in manus [29] ejus, ne

0 \

glorietur Isra@l contra me et dicat: »Viribus meis liberatus sum.«

Loquere ad populum, qui formidolosus est et timidus, ille reverta-

10 (dUO

tur!«

zecesserunique de monte Galaad 22000 virorum, et tantum

10000 remanserunt, dixitque dominus ad Gedeon: »Adhuc multus

ı

tecum est populus, duc eos ad aquas, et qui lambuerint more ca-

num, seperabis ab iis, qui curyatis pedibus biberint!«

Illorum igi-

M

tur, qui lambuerant, erant trecenti, reliqua multitudo flexo poplite

biberat, dixitque dominus: »In trecentis viris liberabo Isra@l, et

tradam

in

mManu

tua Madian.«

Gedeon ergo assumptis trecentis

an ja }

r

viris prelio se committit et, cum jam media nocte tubis et bucci-

nis sonantibus irrupisset in castra, immisit dominus gladios in Ma-

dianitas, sicque mutuis vulneribus conficiuntur, deditque dominus

Gedeoni in illa die preclaram victoriam.«

Imperator, cum hanc recitasset historiam, »Idem ego, inquit,

A

faciam. Est mihi parva quidem manus, si rusticis comparetur, verum,

quandoquidem nemini vim et injuriam inferre statui, sed pro justitia

contra truculenta rnsticorum capta pugnare decreverim, spero, quod

idem deus, qui Gedeonem ex gentium manibus eripuit, ille me quo-

AL

que non sit deserturus, novit enim deus, cujus auxilio bellum ge-

rere decreyi, me nisi justis et necessarlis causis nunquam bellum

Derissent. (}

Modo,

incepisse, quia autem justis causis adducimur, non dubito, quin

victoria penes nos sit futura, etiamsi totus mundus contra nos in-

OM el

J0l

saniet, et ego statim inter confertissimos hostes prelium incipiam.«

4

z

.

*

jcce pi

um et fortem imperatorem, qui non prius bellum suscepit,

MS (a 700

nisi justum et necessarium esse cognovisset, deinde nullo respectu

suorum paucitate vel rusticorum multitudine reyvocatus, sed solo de

663

10 Gedetnen 7

auxilio confisus susceptum bellum aggreditur!

(ül

Postquam igitur imperator pia premeditatione sese premuni-

erat, et jam de expeditione in rusticos jacta esset alea, cum toto

exercitu

€

€

ubi

ar-

a Taugersaw ad

Kirchanderegk *

proficiscitur ,

W

ticuli et forma [30] juramenti sunt perlecti.

Et

quamquam 0mnes

milites in bellum contra rusticos consensissent, tamen Joannes Mo-

litor, cui tantum altera manus restabat, et alius quidam centurio

nf

cum suis injurati discedunt.

Peracto juramento castra solvunt at-

Lı

que altero die Ulmam veniunt, ubi cum quatuor diebus fuissent

Cum autem ad

commorati, iterum versus Ehingam aciem dirigunt.

sesqui miliaria ab Ulma discessissent; castra metati sunt in quodam

pago Epfach *.

Ea nocte ingens oboritur tumultus, quasi jam sum-

ma vi rustici irruerent; cum igitur ferme ad duas horas instructa

acie stetissent, tandem, cum nihil adesse periculi animadvertissent,

in castra discedunt.

Sequenti die caeptum est cum Baltringensibus

privato certamine congredi, seu tentare bellum (nostri vocant schar-

mitzlen). Inter concertandum quidam confsederati a rusticis capti

albis baculis ad suos sunt remissi.

Postero die imperator decre-

Sara nakt

verat aperto Marte cum rusticis congredi ac per preconem omnes

ad secundum signum ad pugnam jubet esse instructos. Sed rustici,

cum jam prelium in foribus esse cognovissent, simul et incendio

quatuor pagorum, quod priori die acciderat, perculsi, castra solvunt

M

monasteriumque Zwifalten occupant et diripiunt, cumque sensissent,

QIQ0G U

imperatorem jamjam suis cervicibus imminere, conferunt se in invla

quaedam loca, quze incol@ vocant die Alb, modo ne fieret copla

pugnandi, et qui paulo ante pacis conditiones respuerant, jam Vviso

tantum hoste in penitissimas latebras subrepunt.

Imperator, cum

ME

locorum asperitate se non posse hostes invadere

animadvertisset,

d DrO JE

ditionis pernoc-

reflectit iter atque eo die in castello quodam su®

ad praedam au-

gu

tavit. Rustici vero ad praeliandum inepti et timidi,

recessisse Com-

tem venandam peritissimi, nam cum confederatos

}

perissent , Ochsenhausen monasterium opulentum invadunt similique

yın

modo, ut in Zwifalten, cuncta diripiunt neque sane quicquam intac-

I

tum reliquerunt, nam quod ipsis usui [31] esse non poterat, id, ne

aliis aliquando usui foret, miserrime dilacerarunt. Ex hoc monasteri0

plus quam 7000 aureorum spolia sunt ablata. Postremo et sacro-

1 Kirchheim unter Teck.

2 Erbach an der Donau.

664

O0

( sdem m

sanctum sacramentum eucharistie in terram projiciunt.

Sub idem

er_w1 l

d

tempus et aliud monasterium celebre Roggenburgum spoliatur ab

jis rusticis, quos circa Leiphain post illam direptionem cxsos esse

infra memorabimus!. Sed, antequam hac pergam describere, est mihi

prius commemorandum, unde et quibus causis illa faex hominum con-

ü

den

fluxerit, et quid ante cladem acceptam circa Leyphaim gesserint.

4

Erat quidam turbulentus concionator in Leyphain, qui in tota

eal al

jlla vieinia circumquaque rusticos ad seditionem sua predicatione

commorvit.

Ad hanc turbam et Roggenburgenses venerunt, de qui-

bus antea pauca qusedam, quomodo defecerint, commemorabo. Cum

istius monasterii abbas Jodocus pige memorig Ulmam aufugisset,

subditi ejus, per literas a seditiosis vicinis ad defectionem irritati,

alius alium ad defectionem provocabant, atque ita muljti yvacillabant,

plerique repugnabant, plures vero palam seditiosi existebant. Igitur

A

prelatus dubiis adhuc multorum animis iterum ad suos pervenit,

hinc inde ad pagos obequitabat, pollicebatur, se illis nihil dene-

gaturum, quod circumjacentes vicini consequerentur, modo ne a se

deficerent, sed sic ab illis discedere cogitur, ut quise mansuros sub

illius imperio negarent.

Pralatus iterum se Ulmam confert, rustici

vero in pago Engsteten! conveniunt atque ex ipsis 30 viros delige-

bant, quos ad conventum ejusdem monasterii de pacis conditionibus

constituendis mittebant. Conventus igitur ad objecta gravamina per

Nl

magistrum Quirinum respondent, se istam causam vel senatui ul-

mensi vel suevico faederi vel alicui urbi in neutram partem incli-

n

IOl

nata dijudicandam tradere velle, ad quee rustici seditiosi respondent,

jam nimium esse cunctatum, itaque erecto vexillo ad rusticos in

Leyphain proficisceuntur. Cum autem* uno aut altero die isthice man-

sissent , decernitur expeditio [

(3 7

29

] ad castellum Weissenhoren ex-

pugnandum, statimque cum Roggenburgenses, tum reliquus exercitus

istuc proficiscuntur, inter proficiscendum autem presbyterorum xedes,

qui in castellum aufugerant, diripiunt et concutiunt. Hac fere om-

nia in quadragesima circiter dominicam judica [2 April] acta sunt.

Där

Rustici, cum venissent ad castellum, castra metati sunt ad portam,

IDA

)|

qua via patet ad monasterium Roggenburgum. Sed antequam, quid

U

gestum sit istic, commemorem, adscribam potius epistolam, qua per

%

X

*

1 Bis hieher ist Lutz Holzwarts hauptquelle, vgl. oben s. 618 bis 621.

2 Ingstetten.

3 Von da an liegt Thoman (s. 71 ff.) zu grunde.

Shenen }

d

665

eosdem rusticos oppidani ad defectionem fuerant solicitati !

Y

Quod si ha litere@g coram tota multitudine fuissent perlectee,

periculum fuerat, ne oppidulum statim defecisset, neque enim de-

erant quidam, sicut in aliis urbibus, quibus höec rusticorum acta

valde placebant, sed senatus epistola privatim perlecta nuntium ne

una quidem litera rescripta remittit.

Erant autem plures ecquitum

turme obaequitantes, que (quoniam hoc oppidulum valde commodum

erat ad rusticorum capta disturbanda) sapius istuc confluere sole-

bant, qus res [33] oppidanos quoque cordatiores reddidit.

Rustici

igitur numero 10,000 cum urbi imminere capissent, unum aut alte-

X Q

rum pramittunt, qui abbatis roggenburgensis, item presbyterorum

et aliorum bona istuc deportata flagitarent, verum oppidani se hoc

facturos recusant, nimirum magnam perfidiam esse rati, res sibi bona

fide concreditas in manus hostium tradere.

Erat hac non minima

causa, qua rusticos ad obsidionem pertraxit.

Rustici hoc responso

accepto castra ad prafatam portam collocant et, quanquam totus

exercitus in fria agmina esset divisus, et aliquantisper de obsidione

dissiderent , tamen non diu contentione prolata in unum co&unt.

Mittuntur igitur quidam ex rusticis facialis nomine ad portam, qui

oppidanos interrogarent, num secum evangelium defendere vellent,

aut, si hoc nollent, statim bellum indicerent.

His renuntiatis oppi-

dani, quanquam numero pauci essent et intra meenia non satis mu-

nita adyersus hostium impetum clauderentur, tamen honestius ar-

bitrabantur (si ita res ferret) fortiter occumbere, quam turpiter

oppidulum in manus hostium tradere. Renunciant igitur rusticis per

consulem Diepoldum Schwartz, se neque de religione, neque de ma-

gistratu ullam habere querelam, proinde se valde illos rogare, uti

Le-

hostilem animum remittant et a vi inferenda sibi temperent.

Interim vero rustici

gati se hac toti exercitui nuntiaturos ajebant.

suburbia cagperant et bombardas in urbem direxerant, remissoque

altero nuntio bellum urbi indicitur. Protinus igitur summa vi bom-

bardis concurritur, utrinque globi per ara feruntur. Oppidani vero

ob id cordatiores erant, quod illis mortis imago esset proposita, ne-

que ulla salus restabat, nisi parta victoria, rustici vero, quibus vel

[34] ipsa vel citra victoriam res salvge essent, non tanta vehementiga

ü

63

1 Hier folgt eine freie übersetzung des von Thoman (s. 71) ge-

gebenen bauernschreibens.

666

D

Erant _ au-

expugnationem urgebant, quanta oppidani depellebant.

tem in ipsa porta, quae obsidebatur, potissimum sacerdotes dispositi,

I

qui ob id ceateris fortius bombardis concertabant, quod totum hoc

nr

bellum potissimum contra ipsos fuerat concitatum.

Rustici primo

[

portam civitatis effregerunt.

Ibi statim mulieres, pueri et reliqua

turba ad resistendum inutilis magnam copiam fimi adferunt ipsam-

I

que portam, ne iterum effringi posset, constipant.

Cumque sic mu-

tuo globis concertarent,

ecce cuidam presbyterorum securis, quam

C0

humeris gestabat, medio trajicitur, ipse vero incolumis evasit. Securis

adhuc in bibliotheca ejusdem urbis est posita.

Deinde quidam ex

er

presbyteris bombardarum prafectum ex altera parte globo confecit,

est enim hoc oppidulum situm in quadam planitie, ita ut rustici sibi

ab ictibus non facile providere possent.

Hac igitur re vehementer

rustici perculsi, cum jam oppidulum ferme diem obsedissent, castra

solvunt. Pellexerat enim illos quoque spes prede, aderat enim Circa

dimidium miliare opulentum monasterium Roggenburgum, igitur, quod

monasterio obfuit, id oppidulo profuit. ‘Sic oppidani magna cum

laude nullis auxiliis adjuti infinitorum hostium yvim propulsarunt !.

Ascribam autem et illustrissimi regis Ferdinandi literas, ut ex illis

IS CS

palam fiat, hoc, quanquam parvum, oppidulum tamen viribus et erga

magistratum pietate maxime percelluisse *.

Soluta obsidione rustici recta ad monasterium contendunt, sed,

N

d

antequam €o pervenissent, conyentuales certis nuntiis de rusticorum

adventu acceptis extra monasterium profugiunt, atque una aut altera

hora post illorum fugam rusticorum capitanei, inter quos parochus

de Leyphain erat, irrumpunt, et quod illis commodissimum erat, ea

nocte diripiunt.

Imminente die, scilicet dominica passionis [2 Apr.]

reliqua multitudo rusticorum more avium gregatim advolant et ad

Hic

milites

praedam petitam lupinis hiatibus irrumpunt.

solertes

aut potius raptores vidisses, nam praeter argentea vasa et aliquot

U

lectos nihil erat deportatum, reliqua omnia hostibus prede funt,

IM

cumque fortiter depre@dando vix una aut altera hora cuncta diri-

mu n

puissent, tandem eo dementisg rapiuntur, ut res sibi minime utiles

Erat enim

et magnis impensis comparatas miserrime dilacerarent.

3

Aut ql

m

1 Bis hieher ist Thoman Holzwarts quelle.

2 Hier folgt die über-

MS (

U

A NO

setzung des briefes Ferdinands an Weißenhorn nach Thoman (s. 78);

VEn

Ärtiter

als datum gibt Holzwart irrig den 25 April an.

W

M ede

W

667

n

bibliotheca optimis libris ex omni genere disciplinarum referta, hanc

illi turpissime dilacerarunt, idem et pulcherrimum opus organi con-

cusserunt , postremo ne sacramento quidem pepercerunt , nam et

ipsum in terram [36] projiciunt.

Cum ad

hunc

modum

monaste-

rium esset direptum, ecce alia rusticorum turba ad decem milia a

(n

Tissen advolant, qui cum reliquis fratribus prefatum oppidulum ex-

pugnare et monasterium diripere volebant. Sed cum ipsi jejuni reli-

quos ebrios et preda onustos discedere vidissent, et dolia vini essent

contusa omniaque direpta, statim totas domus concutiunt fenestras

quida

perfringunt, fornaces destruunt ipsaque zedificia, nisi quidam resti-

Sic ornatissimum monasterium a Vi-

tissent, incendere conabantur.

ginti millibus predonibus eo die spoliatur. Interim conventus, quem

aufugisse diximus, Memmingam proficisci volebant, sed, cum ad pa-

gum Kettershausen venissent, datur signum adesse hostes. Populus,

qui tum ipsa dominica in templo erat, concurrit, alius alium, quid

rei esset, percontatur, tandem certi fiunt, conventuales esse roggen-

burgenses, illi igitur statim capti ad tabernam deducuntur. Interea

yaria erat rusticorum consultatio, quidam summo supplicio afficien-

dos esse censebant, quidam vero dimittendos esse censebant, cum-

A

que sic sententias variarent, ecce rusticorum capitaneus Augustinus

Schlegel de Babenhausen venit atque conyentuales ex rusticorum

manibus creptos iterum domum remisit.

a

2

Post monasterii direptionem ipsa dominica judica [

April]

