leyphaimensis exercitus spoliis onustus iterum ad suos pervenit.

Interim Georgius truckses imperator a Baltringa cum toto exercitu

versus Leyphain proficiscitur atque feria tertia [4 April] istuc post

dominicam judica pervenit.

Primum igitur [per] sylyam turmam

equitum praemittit, qui rusticos ex urbe pellicerent.

Rustici igitur

conspectis equitibus, nullum dolum subesse existimantes, extra urbem

tumultuarie erumpunt atque secum bombardas et plaustra educunt.

Imperator, postquam rusticos pellexisset, statim cum sua cohorte

|

primus in hostes impetum facit, deinde totus equitatus in insidiis

collocatus [37] subsequitur, atque ita summa Vvi in rusticorum ag-

mina incurritur.

Rustici repentino metu perculsi, nam vix unam

aut alteram turmam equitum adesse crediderant, primo trepide ma-

nus cum hoste conserunt, deinde penitus in fugam vertuntur, equites

vero fortiter insistendo et jugulando magnam stragem 0Occisorum

corporum edebant.

Ceciderunt enim in ipso prelio circa mille ru-

668

al

e I

sticos, reliqui vel in Danubium acti, vel in urbem aut in sylvam

000M

coacti, nam alias nisi patenti campo non dabatur exitus et efugiendi

locus. In Danubio ad 400 rusticorum immersi et suffocati sunt, ibi

pileorum et armorum infinitum numerum fluere vidisses; magna pars

I1

ı,

j UE

eorum, qui in sylvas aufugerant, armorum multitudine impediti tru-

""m NIn

nn

cidati sunt, non pauci in urbem aufugerant.

Fuerunt in co przlio

n

rusticorum, qui aufugerant et qui trucidati fuerant, non supra tria

millia, nam reliqui priori die domum sese contulerant.

Hac prima

Al

fuit pugna et victoria suevici federis in hoc bello.

Oppidulum

ipsum militibus expugnandum et diripiendum traditur, sed rustici

intra oppidulum, cum nullum refugium novissent et expugnationi

resistere non possent, singulis militibus stipendium integri mensis

pollicentur, ne vi irrumpant.

Milites pecuniariam conditionem ac-

cipiunt, atque ita fedus pacis committitur, deinde confederatis 0P-

pidulum ingressis 400 rustici capiuntur et, donec mulctze computatio

pPIOULOM

fieret, in templum conjiciuntur. Erat autem summa computate pe-

cunig trium millium et ducentorum aureorum, nec quisquam exime-

batur ex templo, nisi prius indictam paenam persolvisset. Huc igi-

!

f

tur muliercule® veniunt, quarum altera patrem, altera fratrem, illa

maritum, hac consanguineum habebat in hac turba, et undecunque

corrasa pecunia suos redimebant, nec vero quisquam putasset, tan-

tam pecuniam ex tam paucis extorqueri potuisse, sed ingens telum

J

1

est necessitas. Oppidani [38] mille quingentos aureos pro mulecta

solyvere coguntur. Quidam rusticorum, qui se incolumes profugisse

ad pagum Langenaw putarent, in Hessorum manus inciderunt, atque

ibi supra centum rustici partim interfecti, partim vero capti sunt,

pagus ipsc in deditionem recipitur.

Antequam autem confaderati

ab oppidulo secederent, authores seditionum, parrochi duo, alter de

o

Leyphain, alter de Güntzbur

S’

capiuntur. Quia autem ille de Leyp-

hain mirabili casu est deprehensus, non gravabor, eam rem com-

memorare. Struxerat ille sibi occultam extra urbem caveam atque

ita rimam quandam, qua trans meenia reperet, exploraverat, cum

igitur in prelio videret hostes vicetoriam obtinere (nam ipse ex turri

globos in hostes feribat), mox se ad cayeam assumpto secum Socio

Dr

recipiebat.

Sed nihilominus dei judicio, quod nunquam homicidas

Hen f

inultos abire permittit, hic nebulo proditur , nam catulus quidam

I

circa _ caveam assidue latrabat neque tamdiu cessabat, donec quidam

“ A an

exploratum adventarent, cumque exploratores lanceis rimarentur,

TE dlg u

669

ecce proclamabant et ullulabant, qui delitescebant in antro pre-

cabanturque, uti in deditionem reciperentur.

MNl igitur ambo capti

in castra sunt perducti.

Deinde equitatus versus Güntzburgum, vi-

cinum oppidulum, quod illis diripiendum et censendum erat traditum,

aciem dirigit. Sed antequam, quid istic gestum sit, recenseam, prius,

quo stratagemate hac urbs compulsa defecerit, commemorabo. KErant

T

in hoc oppidulo quidam dissoluti homines et quibus h&c carnalis

Hn

libertatis predicatio valde arridebat.

Ji, cum non possent senatum

(}n

ad defectionem pertrahere, ex oppidulo ad rusticos secedunt, deinde

d 7

post aliquot dies senatui scribunt, ut illis suas uxores et liberos in-

visere permitteretur. Senatus rescriptis aliis literis intrandi illis co-

piam facit, verebatur enim, si illis intrandi copiam denegäret, ne

aliis rusticis adjuti [39] oppidulum vi occuparent, neque tamen do-

lum subesse senatus animadyerterat, nam seditiosi cives alios rusti-

cos alternis membris insertos, tanquam et ipsi oppidani essenht, in

oppidulum secum introducebant. Qui in prima acie dispositi fuerant,

ji statim portas occupant et reliquis subsequentibus liberum in-

gressum prebent, cumque hoc dolo irrupissent, recta ad senatum

proficiscuntur illumque strictis gladiis ad defectionem compellunt.

Ita hoc oppidulum vi coactum ad rusticos defecit. Cum igitur equi-

tes, quibus hoc oppidulum puniendum erat traditum , adventarent,

senatus illis claves obviam mittit, qua benevolentia equites commoti,

simul et quod inviti defecerant, totum senatum et quicunque illi

adhaserant, impunitos dimittunt, reliqua turba noningentos aurecos

numerare cogitur. His rebus transactis quinque seditionum authores

inter duo oppidula decollantur. Parrochus de Leyphain interrogatus

ab imperatore, num peccata vellet confiteri, ipse respondet, neminem

debere offendi, se esse confessum sua peccata deo omnipotenti, qui

Fuit in

solus. posset dimittere peccata, atque ilis verbis decessit.

jis scilicet quidam rusticus Georgius Ebner, qui se in direptione

monasterii abbatem roggenburgensem creaverat,

is

ibi

decurtato

capite mytram accepit.

Parrochus güntzburgensis diu captivus hinc

inde cum exercitu ductus tandem injuncta mulcta 70 aureorum et

pradicandi officio tribus diocsgesibus prohibito augustensi, constan-

tiensi et spirensi dimissus est.

Post aliquot dies Ulmenses suum

oppidulum Leyphain in hunc modum punierunt: primum omnes

porte sunt avulse , deinde maenia duobus locis sunt diruta omnia-

an

que juditia adempta, item, ne ullis encaniis interessent, est pro-

M

r61

M

5’

670

6M U

0l

hibitum, et plerisque tabernze aligeque hıominum conversationes sunt

e}

interdietge. Sed post biennium h&ec omnia recuperarunt, nisi quod

IM

[40] adhuc in perpetuam defectionis memoriam ipsis bacchanalibus

CcEn

ım

(el

vitulum in pagum quendam, qui non defecerat, plaustro vehere co-

I

l

guntur.

I

His! omnibus rebus transactis imperator cum toto exercitu ad

m

superiores partes Suevise, quas Algoiam vocant, proficiscitur. Prima

autem die profectionis inter Ulmam et Baltringam ducenti rustici in

M

templo quodam delitescebant, qui, cum primum equitatum adyentare

conspexissent, terga vertunt et ad quandam sylyam profugiunt, Vve-

rum in ipsa fuga supra centum rustici equitum celeritate praeventi

ibidem ceciderunt.

Eo _ die imperator Baltringag pernoctayvit, cumque

jam pluribus convivis media coena discumberet, ecce tota domus,

qua ccenitabant, ardere capit, videbaturque inextinguibile incendium

]ı

fore, sed extinguentium acritas tantum effecit, ut .ne illa quidem

ba-

NN

domus, qua ccenitabant, tota combureretur.

Ibidem ducenti

varici equites paulo longius depredatum egressi ferme omnes a Tu-

sticis sunt occisl.

Totus exercitus Baltringensium, quem supra dixi

W

yalidissimum fuisse, interea sese in plurima agmina diviserat, atque

eo consilio imperator potissimum ab illis discesserat, ut rustici in-

terim distraherentur. Altera die ad suum castellum Grienda*, quod

rustici cremaverant, perveniunt, istic igitur ad mille rusticos ibidem

existentes adoriuntur, atque ex eis 40 trucidarunt, ducentos vero

in deditionem recipiunt, similiter et vexillum rusticis est ademptum.

Feria quinta post palmarum [13 April] imperator ad suum oppidu-

lum Wurtzach, ubi 7000 rusticorum confluxerant plerique baltrin-

gensis exercitus, peryenit.

Quo cum ventum esset, nullasque con-

ditiones pacis admittere neque predicatorem suum imperatori tra-

dere vellent, statim tribus magnis bombardis sex vicibus in rusticos

torquetur, rustici ad singulos ictus in faciem procumbebant, deinde

utrinque manus [41] conseruntur, statim vero rustici in fugam Vver-

A

tuntur et, veluti sturnorum cohortes numerosg , terga dabant, con-

faederati fugientes fortiter jugulabant.

Itaque in ipsa pugna 400

ceciderunt rustici.

Erat autem ibidem prealta fossa aquis referta,

Yl

Weins

in quam intrusi supra centum rustici sunt immersi. Quidam, dum per

A

prata preterfugere istic cupiunt, a quibusdam ;turmis equitum ibi-

AUlem ]

I (r

D

1 Von da liegt wider Lutz (s. 622 ff.) zu grunde.

2 Lies: Linden.

'

671

N

dem clam dispositis circumventi sunt, iidemque partim occisi, majore

vero ex parte capti sunt.

Cumque sie rusticorum agmina essent

profligata, ipsum oppidulum in deditionem se tradit, quo recepto

circiter centum in vincula sunt conjecti.

Imperator preter suorum

meritum , ne linei panni (quorum istic dealbandi gratia magna erat

copia) aliquid detrimenti acciperent, fortiter resistebat. Tantum bo-

nus vir miserg su@® plebeculg fayvebat, ut ne quidem lacessitus

summisque injuriis affectus ulcisci se voluerit, sed etiam militum equi-

tumque animos ad vindicetam precipites co&rcuerit et represserit!

Vigilia pasche [15 April] imperator castra solvit atque recta ad

oppidulum suum Waltza *! profiseitur.

Non vero longe a Waltza

A

circa pagum Gaissbeyren duodecim milia rusticorum, quorum gratia

imperator advenerat, obviam confederatis procedunt castraque in

editiora loca circa praedietum pagum collocant, tormenta vero in

decliviori 10co fixerunt, itaque uterque exercitus in loco supplicii

prope convenerat.

Imperator equitatus aliquot turmas in viecinam

istic sylvam collocat, deinde aliquot militum cohortes ad ipsum pa-

gum Gaissberg disponit, bombardas vero intra sylvam et pagum in

editiore fixerat 10co.

Cumque sic essent instructi, mox summa -vi

bombardis concurritur, utrinque globi per aera feruntur, neutraque

N

pars alteri cedere volebat.

KEx confederatis tantum tres equi ce-

ciderunt. KErat inter confederatos quidam gregarius miles, qui antea

sub rusticis meruerat; is, cum una secum reliquos milites in fugam

Ul

incitaret, a comilitonibus suis miserabiliter [42] est trucidatus.

jum

autem ibi uterque exercitus ad tres horas consedissent, tandem im-

perator ad commodiorem locum juxta montem immotis tamen bom-

bardis castra metatur, rustici vero cum preditoria manu pagum

4n

H

occupant, deinde, quia fortasse suis viribus diffidebant, recta ad ru-

sticos in Weingarten non adeo longe a pradicto pago proficiscuntur.

W

Die pasche [16 April] im-

Pagus ipse a confederatis incenditur.

perator ferias agit.

M

Eo autem ipso die tam inhumanum tamque crudele facinus

X

committitur, quale nunquam accidisse constat, nam Tustici circa 0p-

pidulum Weinspergam comitem de Helfenstain aliosque 17 nobiles,

integerrimos viros, captos eco die innumeris ictibus trajecerunt. Ut

Kr

autem clarior fiat rusticorum immanitas, cathalogum ipsum inter-

; 6Qu

1 Waldsee.

SE E

672

fectorum recitabo. Primus fuit generosus comes Ludovicus de Helfen-

al

m{]„_\ifi A

N

jisp0

stain, qui chara con)uge inspectante innumeris ictibus est transfossus

\

2) Theodoricus Weyler extra turrim est projectus, 3) hujus filius,

105

prafectus in Fayngen, cum reliquis lancea periit, 4) Joannes Con-

radus schenk de Westerstetten !,

5) Theodoricus Westerstetten,

n 14000 VL>.'4‘„1‘—

M

f DIM

6) Wolfgangus de Neuhausen, 7) Rudolfus de Hirnhain, 8) Burck-

IeC

hardus de Ritzingen, 9) Rudolfus de Elratzhofen, 10) Joannes Spet

{

Ü

g err

de Öpfingen, 11) Burckhardus de Ehingen, 12) Philippus de Hern-

Sio uterdD

berg, 13) Sebastianus de Aw, 14) Fridericus de Neuenhof, 15) Eber-

hardus Sturmfeder, 16) Wolfgangus Rauch de Helfenberg, 17) Pfaltz-

greflin, 18) Betz de Geppingen. Atque is mirabili casu evasit, nam

r, EK 7U

fugiendo in quandam fornacem [43] igne refertam, ubi nulla suspitio

erat illum latere, pervenit atque ita se sustentayvit, donec specu-

e (

latores discessissent, deinde cujusdam anicul@ opera extra urbem

gguiia02l,

evasit, verum haud ita longe post in castello Kirchanderegk ? ob

cOrum

quadam in rusticos contumeliosa dicta trucidatus est.

Hos fortissi-

mos Yviros in capitivitatem receptos suosque dominos contra omnia

jura immanissimi sanguisug® miseranda facie jugularunt et in ipsa

quoque cadayvera sanguine lapsantia saviebant.

Simili fere crudeli-

tate comitis uxorem tractarunt, primum enim ex arce omni& aurea,

argentea et reliqua vasa diripiunt, totam suppellectilem spoliant,

——

deinde ipsam quoque arcem incendunt, item tunic@, quam comitis

uxor gestabat, fimbriam absciderunt, postremo infantem comitem,

quem manibus gestabat, quidam furiosus rusticus, ut sanguis uber-

tim manaret, cuspide vulneravit.

Nihil preces desolata mulieris,

nihil infantis et pupilli innocentia rusticorum crudelitatem flectere

poterat, solus sanguis vix erat remedio.

Altera die, feria secunda pasch@ [17 April], imperator cum

omnibus copiis ad Weingarten, ubi rusticorum exercitus, quem la-

cunensem vocant (den Seehaufen) consederat, proficiscitur, atque in

hunc modum quasi initurus preelium aciem instruit: primum bom-

bardas cum preeditoria manu, mit dem verlornen haufen, premittit,

y6

deinde reliqusg militum cohortes subsequuntur, Austriace turmze

dl

equitum circa fruteta disponebantur, haud ita longe ab illis Hesso-

rum equitatus erat collocatus, citra collem brandenburgensis et

bayvaricus equitatus agebat, paulatim vero equites iuxta bombardas

*

4

1 Winterstetten.

2 Kirchheim unter Teck.

!

I0S {

d

Z

;

673

lir

erant collocati, postremo moéuntinenses cquites prope castellum

Weingarten disponebantur, Diepoldus vero de Stain circa vieinum

Jan

istic monasterium a rusticis spoliatum agebat; [44] hoc modo ad

AL

8

pugnam erat instructa acies,.

Rusticorum vero exercitus, qui nu-

mero _ 14,000 bellicosorum yirorum constabat, in quatuor agmina erat

divisus et preeditoriam manum in editiore loco vineg collocarunt,

in declivi vero prope confederatorum castra bombardas fixerant.

Sic uterque exercitus , quorum alter militibus, alter equitibus pree-

valebat, dispositus utrinque feriendo et torquendo instar ingentium

tonitruum globis concertare incipiunt. Ex confaderatis quidam eques

trajicitur, ex rusticis vero vezxillifer.

Cumque sic bombardis con-

nulla

certarent neque, quo momento temporis manus essent conserturi,

novissent, imperator dilaturus prelium ad rusticorum agmina ob-

equitabat, neque enim illum et multitudo et insignis fortitudo rTusti-

corum parum commoVvecbat, nam cum tota Suevia absque contro-

Zl

versia omnium nationum sit bellicosissima, certe inter ipsos Suevos

nulli sunt pugnatiores 1lis, qui ad paludes ! habitant.

Mutuis igitur

habitis colloquiis inducig ad duas horas sunt constitutee.

Interim

generosus comes Hugo de Montfordia, item Wolfgangus Kremel,

qui olim Augustensium dux fuit, cum senatoribus ex Ravenspurgo

et Überlinga, illi, quod bonos et honestos viros decet, summa dili-

gentia de pace constituenda cum ambabus partibus agunt, cumque

utrimque plurimum consilio et precibus sudassent, tandem in hanc

sententiam pax constituitur: primum ut rustici omnia vexilla im-

peratori reddant, deinde bombardas suis dominis iterum restituant,

postremo quicquid sex civitates, ex utraque parte tres delecta , de

pacis fadere constituissent, hoc integrum et ratum in omne @vum

l

äl

maneret. Hea conditiones utrobique sunt recepte. Imperator vexilla

sibi tradita paulisper prius singula rupta reservavit.

Erant autem

in eodem faedere 40 rustici alpini exereitus (des allgeyschen hau-

fens), qui a suis missi fuerant, ut omnium nomine easdem quas alter

exercitus [45] conditiones reciperent.

Legati igitur primum eidem

pacto juramento sese astringunt, deinde syngrapham vel copiam

istius faderis ad totum exercitum perferunt. Perlectis igitur articulis

nemo erat, qui non manibus et pedibus juraret.

Cum igitur juras-

1 palus bedeutet bei Holzwart see; bl. 81 nennt er z. b. Constan-

tiam probe paludem.

43

Bauernkrieg

[

6

/

4

sent, imperator tres obsides sibi reservavit, scilicet Ulricum Bub,

DrAUC

Conradum Molitorem et Joannem Amann, tres honestos viros.

Sic

duo tum temporis validissimi rusticorum exercitus ab armis rece-

dunt, atque utinam, si in fatis fuisset, tota Germania idem sensisset,

jam enim et magistratus et subditi multo melius se haberent!

Imperator, cum per octiduum circa Weingarten cum toto exer-

(

ecitu fuisset commoratus, castra movit versus Stockach in Hegoiam, ut

vocant, nam ibi sex milia rusticorum non ita longe a munitissima

arce Hochenwiel in

castrıs

erant.

Sed antequam co pervenissent,

praemittuntur quidam equites, qui pradictorum rusticorum actiones

GiC

1

C

a

explorarent, igitur imperator

rusticorum rebus per equites cer-

tior factus pedem reflexit versus Dutlingam. Quo autem consilio hos

rusticos intentatos reliquerit, mihi non satis constat.

In oppidulum

JUM

vero Stockach, quod preefati rustici expugnare decreverant, "Tho-

mam Fuchs cum ducentis equitibus remittit. Cum autem ille ferme

ad rusticorum castra, qui tum prope Stockach erant, yenisset, unum

aut alterum pagum incendit, quare perculsi rustici nemine instante

terga vertunt ac rursus in Hegoiam, ubi plurces munitissimas arces,

praesertim- comitum de Fürstenberg, occupaverant, proficiscuntur.

}

Secunda in Wirtenbergam. expeditio®*

\

Imperator cum toto exercitu iterum in Wirtenbergensium ditio-

nem se confert. Inter proficiscendum autem quaedam equitum turmae

paulo longius ab exercitu digresse in quasdam Yusticorum Copias

incidunt.

Equites igitur conspectis rusticis statim in illos impetum

faciunt atque ex eis non paucos trucidarunt, plerique vulneribus

graviter [46] affecti, plurima vero pars ad proximam sylvam inco-

lumis evasit, ex confaderatis insignis caballus ipsius imperatoris Ce-

cidit atque item eques. Altera die miliari a Rotweil castra locantur,

senatus autem universique cives duo plaustra, alterum vino, alterum

panibus onerant eaque imperatori dono dedere rogabantque, ut hoc

munusculum hilari fronte susciperet , deinde suum officium , bene-

ß

dl

volentiam et auxilium cesarex majestati, toti suevico faederi ipsique

$ dürit.

S

]

U

!

D

I

imperatori, sicubi opus fuerit, pollicebantur.

Ad höc imperator

YOnnt, ‚1‘

solito more placide respondit, se grato animo hac munera Suscep-

turum seque illorum benevolentiam erga romanum imperium dili-

(8)

1 Auch diesem abschnitte liegt Lutz zu grunde (s. 625 bis 628).

675

al

M

genter indicaturum, deinde ad prandium invitatos honorifice tractavit.

U 47

Peracto prandio imperator cum omnibus copiis zotenburgum circa

Neccarum proficiscitur.

Cum autem suevici f@deris exercitum jam-

.

jam

ın

foribus esse nuntiaretur, rustici, qui tum Ballingam ex-

A

pugnare

decreverant, statim castra solvunt oppidulumque obsidione

liberant

l

atque adversus Horb castra dirigunt, ubi monasterium quod-

dam, quod moniales incolunt, diripiunt, spoliant et incendunt.

De-

inde imperator petentibus:civibus de Horb preesidia contra rusticos

mittit atque hinc dimidium miliare infra Rotenburgum castra meta-

DUn

Tertia die, postquam istuc tentoria fixerat, ad speculandum

ff

hostium castra in montem quendam secedit,. idem quarto quoque

die fecit, deinde et juxta Herrenbergam castra explorat, reversus

ad

1

igitur per pre@conem

secundum signum omnes jubet esse instruc-

tos.

Interea ab Herrenberga nuntiatur, rusticos subornare 6x-

pugnationem rogantque imperatorem, uti adversus hostium impetum

sibi auxilia mittat.

Ibi tum imperator bellicum senatum convocat

et cum illis deliberat, quorum nomina hwaec sunt: comes Friderieus

de Fürstenberg, comes Ulricus de Helfenstain, dominus Frewein de

Hutten, dominus Wolfgangus marischalcus de Bappenhain [47] prin-

—.

cipis Bayarige vice, Jodocus de Louburg, dominus Georgius de Rech-

berg, dominus Wolfgangus de Herrenber

k}

x

‚ item duces a palatino et

episcopo moguntinensi missi, dominus Wolfgangus de Stain, mar-

chionis vicem gerens, Waldecker episcopi eychstetensis 10co, Die-

IM

ul

poldus de Stain, dux equestris ordinis.

J60

cum aliis de liberando

oppidulo consultabant finitaque consultatione in ipsa nocte cum om-

nibus copiis ad rusticorum impetum reprimendum profieiseuntur,

Verum jam nimium erat cunctatum, omnisque fabula jam erat peracta,

nam rustici statim oppugnationem aggressi sex continuas horas crebris

assultibus invadendo pluribusque locis ignibus injectis urbe sunt

potiti. Ea tamen conditione oppidulum capere, ut milites stipendiarios

ducis Bavarie, quibus Joannes Stecklin erat prafectus, cum omnibus

suis armis illesos dimitterent, verum rusticorum perfidia hic quoque

claruit, nam prefatos milites captos et spoliatos in templum con-

Jiciunt, insuper etiam minis additis, ut, si quis modo calcar equitis

referret ; eum continuo jugulandum fore.

Dum hac in oppidulo

aguntur, imperator cum toto exercitu adyventat, quem cum rusticorum

aliquot centum circa oppidulum agentes conspexissent, statim celer-

rime maturant fugam atque ad reliquos rusticos circa arcem, quorum

43 *

676

exerecitus in tres numerosas classes erat divisus, confugiunt, impera-

tor vero in editiori loco haud ita longe ab oppidulo castra metatur.

Tl

Zustici igitur scribam cum literis in hanc sententiam scriptis ad im-

peratorem mittunt : >S. p. Quandoquidem nostri causa, ut nobiscum

confligeretis , advenistis, constituimus crastino Phabo primum im-

minente die vobiscum manus conserere atque , quOSs fortuna velit

M

Valete!«

regnare, ferro et sanguine experiri.

Jl

Hac cum essent perlecta, imperator ad scribam inquit: »Si ru-

sticis persuadere poteris, ut nobiscum certamen ineant, ego tibi novam

Idem et comes de Helfenstain se

et [48] integram vestem donabo.

daturum promittebat.

Altcra die, scilicet feria quinta post jubilate

[11 Mai] mane scribam cum tibieine conductore remittit. Cum au-

tem illi ad castra rusticorum venissent, ccce omnes simul discesserant,

neque ibi quisquam prater aliquot plaustra commeatus et ollas igni

Ea

appositas inyvenerunt.

autem nocte Georgius de Rechberg ad

Y

AT

agendas excubias erat dispositus, is cum primum rusticorum fugam

comperisset, non paucos in ipsa fuga trucidavit. Rustici, qui discesse-

rant, undique aliis atque allis rusticis confluentibus iterum ad Beblingam

se colligunt illudque oppidulum atque alterum vieinum Sindelfingen

Vl

occuparunt. Imperator statim cum toto exercitu illorum cervicibus

imminet, quem cum rustici conspexissent, omnes coplas extra Op-

pidulum Beblingam educunt illasque inter duo oppidula in tres Or-

dines divisas ad preelium instruunt, deinde aliquot bombardas juxta

arcem collocant, similiter et imperator suos in ordinem militarem

redegit. Adunatis igitur utrisque exercitibus, omnesque jamjam ad-

esse pugnam existimarent, imperator

zZeblingam contendit sibique

portas reserari expostulat. Cives igitur statim illius petitioni obtem-

perarunt. illumque cum plurimis machinarum tortoribus intromittunt.

Imperator secum adductos in arcem collocat illisque, ut fortiter in

rusticos globos mittant, demandat. Econtra vero et rustici non minus

l

sibi providebant. Protinus igitur utrinque horrendo sono bombardee

1

torquentur, formidabileque spectaculum etiam circumjacentibus incolis

A (

incipitur, ibi globos et tota corpora ad sydera usque ferri vidisses.

Cumque sie aliquandin utrobique fortiter bombardis concertassent,

I7

IN

fr

)

imperator rusticorum agmina invadere tentabat, sed rusticr montem

]

supplicli occupabant.

Quod cum imperator vidisset, privato cer-

l

tamine cum rusticis congreditur [49] atque in illo certamine bom-

[

n -u‘11

Al

bardis rusticorum, qu® supra montem erant fix@, potitur, neque

677

tamen mens illius erat, tum statim cum toto exercitu manum con-

U

serere. Cum autem rustici totum equitatum ad sese inclinare animad-

vertissent , ad proximam sylvam sese paulatim applicant.

Itaque

AUSA, 1

imperator, ne rustici elaberentur, cum toto exercitu rusticos aggre-

ditur, illi vero, sicut antea

fugam moliebantur, ita hic preesenti

pralio plane nihil restiterunt, neque tamen, ut optabant, fuga sibi

consulere poterant, nam multitudine et densitate impediebantur.

Itaque confaderati non aliter, quam truncos et stipites, rusticos jam

T

quidem sero auxilium implorantes lanceis trajiciunt, et erat sane

miserabilis occumbentium facies, nam hic fratrem, ille venerandum

patrem, hic decrepidus senex suos natos sanguine lapsantes suspirat

Cn

et ingeminat, in commune autem omnium strepitus et ululatus

usque ad sydera ferebatur, et in summa c&dis omnia erant plena

plurimaque mortis imago, nam totus campus occisorum cadaveribus

erat refertus, siquidem sex milia rusticorum in eo prelio ceciderunt.

Multi autem in proximam sylvam aufugere, plerique Stugardiam et,

quo quenquam periculum ceperat, ruebant.

Hessorum equites usque

ad Stugardiam rusticos sunt insequuti et plerosque ex illis truci-

darunt.

Imperator vero assumpta secum preeditoria manu militum

ad sylvam pergit atque in ipsa ad 700, qui ex pugna evaserant,

comperit, ibi milites non aliter, quam ciconias ex nidis, rusticos

arbores conscensos globis trajiciunt, plerique rustici in sylva in de-

nl

ditionem recepti statim ibidem sunt interfecti. Imperator jam parta

victoria militibus depraedanda cadavera permittit, ipse interim cum

equitatu, ne obruerentur, juxta aderat.

Ex ea pugna 5. vexilla,

8

bombardas

rotis

infixas

Magnamque

yim

commeatus

tulerunt.

i

Erant autem adhuc alie rusticorum copie juxta [50] Sindelfingam,

qui, cum suorum fratrum calamitatem et interitum viderent, mox se

in pedes conjiciunt et, quo quemquam impetus ducebat, fugam arri-

10

piunt. Eratque in hac fere tota wirtenbergensi ditione miserabilis

fugientium facies, quidam enim amissis calceis, allı nudo capite,

MO

plerumque omnes abjectis armis hinc inde diffugiebant neque quic-

quam curabant, nisi ut confederatorum manu effugerent.

His rebus transactis imperator castra movit ad Sindelfingam,

ubi in ipso oppidulo quendam Melchiorem Nunnenmacher, qui ad

generosi comitis et aliorum nobilium interitum tubis cecinerat, de-

I

D

prehendit illumque (cum ipse prius et reliqui duces singuli ligna ad

Altera die miliare

rogum attulissent) sensim concremari mandavit.

678

l

a Stugardia castra locantur, ibi tota vicinia audito suevici faederis

I

i

it A0l

adventu suplex ad imperatorem venit seque illi in gratiam et paenam

seu justitiam tradit.

Sexto demum die |[12 Mai] Stugardia iterum

in deditionem recipitur, atque ibi convocatis incolis ex tota illa vi-

cinia iterum puniti jurare coguntur.

Deinde totus exercitus versus

M

A

1

,

munitissimam

arcem,

Hailbrunn proficiscitur, cumque Daspergam

preterirent , praefectus ibidem gratulabundus bombardas torquere

{u'l b

incipit, deinde duos captivos, quorum opera et insidiis comes cum

Alter captivorum erat dux

reliquis erant occisi, imperatori misit.

et author weinspergensis seditionis Jacobus a Deckingen pincerna,

alter de Hailprun.

Imperator igitur dimidio miliari ab Hailprun

scilicet pincernam ulmo affıxum successiye assari, alterum vero de-

I

collari jussit.

Atque sic iterum Wirtenbergensium ditio admodum

rebellis est pacata.

zustiei istius regionis suum principem, ducem

Ulricum, paulo ante vicetum et expulsum, quasi illum restituere vel-

lent, asciverant, sed dux Ulricus auditis conditionibus, quibus illum

in ditionem recipere vellent, prorsus recusayvit.

Odemia, Brusella, Wimpfen, Neckarsulm, Weinsperge

jnecenN drum, Krancıa Örientalıs -

NO —E

[51] Imperator ad pagum illustrem Odemiam * miliare a Bru-

UU

sella castra movit atque tibicinem suum praemittit ,

qui rusticos,

i

quorum ducenti‘ crant, in deditionem reciperet, verum rustici tibi-

cini quam celerrime abeundum esse‘ -»espondent, se enim satis tutos

fore prg hostibus, quia munitissimum haberent pagum.

Postquam

vero equitatum adventare conspexerec, ferotiam suam in desperatio-

nem verterunt atque duos ex ipsis imperatori obviam mittunt, qui

pacem et deditionem depracarentur, ad quod imperator respondit,

se singulari quadam benevolentia illis paucis quidem obtulisse pa-

cem, sed illos plane contempsisse oblatas conditiones, quare jam

ocyssime recedant suisque sociis renuntient, ut fortissime sese de-

fendant, id quod illis valde necessarium sit futurum.

Postquam

heec per duos legatos rusticis sunt renuntiata, illico terga vertunt

et in sylvam proximam per yineas profugiunt, in ipsa autem fuga

25 rustici ab equitibus praeventi occiduntur. Deinde totus exercitus

äldarı

1 Asberg.

2 Auch diesem abschnitte liegt hauptsächlich Lutz

3 Odenheim,

i

(s. 628, 629, 634, 635) zu grunde.

4 ante

679

in ipsum pagum multis munitionibus cireumvallatum secedunt.

AC-

M

cidit autem et codem die, [ut] palatinus comes Ludovicus, elector sacri

romani imperii, miliari ab Odemia cum suo exercitu adyventaret, ibi

tum imperator principi obviam procedit atque eo die iterum in

castra revertitur.

Intempesta autem nocte quidam rustici oriundi

ex Odemia ipsum pagum quinque regionibus incendunt, exorto igitur

f

ingenti incendio concitatur tumultus, totusque exercitus extra pagum

ad bombardas secedit, ibique, usque dum dies immineret, in ordine

consistunt.

Antequam autem ex Ordine discederetur, milites de

T

exigendo stipendio Beblingensis pugnze conyeniunt; quia igitur ad-

huc magna restabant pericula, milites voti compotes fiunt.

Interea

comes palatinus oppidulum Brusellam 28 Maii in deditionem recepit

atque ibi 40 capit, ex quibus 9 decollari jussit, urbem vero spirensi

episcopo, suo fratri, restituit. Sequenti die imperator versus Wimpfen,

[52] quam Neccarus preterfluit , aciem direxit, quo cum ventum

esset, comes palatinus, episcopus trevirensis, Otho Hainricus, dux

Bavarig , episcopus herbipolensis ad castra veniunt, imperator sin-

gulos principes honorifice exceptos hospitaliter tractavit.

Addusxit

W

autem secum comes palatinus duv millia peditum , equitum vero

mille et ducentos, item 14 ingentes bombardas.

Cum sic conyvenis-

—.

sent, imperator ad oppidanos pre@conem cum tibicine mittit, qui se-

natui denunciarent, uti seditiosos, qui rusticis interfuissent, captos

sibi traderent.

Hc cum senatui essent nuntiata, (quanquam non

admodum benevolus erat) tamen _ metu coactus quosdam in vincula

duci .Jussit, deinde aliquot senatores et quosdam ex plebe delectos

mittunt, qui captos coram imperatore excusarent. Interea, cum hzc

in urbe agerentur, imperator castra ad Neccarsulmam movit, neque

quisquam suspicabatur illic rusticos delitescere, verum preater om-

nium opinionem rustici, quorum 60 erant in oppidulo, globos in con-

federatos trajiciunt. Imperator statim omnes copias trans Neckarum

oppidulumque, ne quisquam eyadere posset, undique cinxit, deinde

bombardas ad superiores partes castelli collocat, atque hoc vesperi

acerrime globis dimicatum est.

Imminente die 28 Maili oppidani in

deditionem sese tradunt, quibus receptis 40 in vincula sunt con-

jecti atque ex jis 13 capite plexi.

Altera die comes palatinus ad-

huc tres ex eis decollari jussit, cgteros exercitum sequi vinctos de-

mandavyit.

Dominica ante ascensionem |21 Mai] imperator cum toto exer-

680

citu Weinspergam, ubi tot latrocinia commiserant rustici, proficisci-

tur. Quo cum ventum esset, neminem praeter mulieres , infantes,

senes repererunt, illos igitur Trautzkircher, cui incendium urbis

erat commissum, extra portas educit, dug puerperg invitg extra-

erimin

abjecla

huntur et quidam decrepidus senex iterum in urbem clam recurrit

atque ita una perüt.

[53] Oppidulum igitur tribus regionibus in-

0l

cenditur, subministratoque pulvere flamma in immensum crescebat,

et quanquam incendium aspectu yvalde horrendum videretur, tamen

Ans} V

audito mugitu quorundam jumentorum intus preclusorum longe late-

que sonantium multo horribilius spectaculum apparebat. Postremo

magna turba mulierum, puerorum, infantium, senum decrepidorum,

qui modo- patriis sedibus erant pulsi, hi vero calamitatem exaggerant,

illi vero ingeminant, exclamant et ejulant:

»O patria, o penates,

o dulcissimum solum, quam misere incendio funditus peris, nos vi-

due, orphani et pupilli dulcia arva et quidem concremata relin-

W

