con[se]erarem, potest enim fieri, ut non omnia hujus belli [2] gesta

hic sint pertracta, aut alicubi in historica fide aliquid desideretur,

atque hoc idem fortasse r. Y. P

opera et impensis resarciri et

fidelibus chartis commendari posset, neque enim committendum est,

41

Bauernkrieg

642

n&

M

J

ut tam memorabilia facta ad nostros quoque posteros et successores

IM

ıl

non perveniant. Non enim dubium est, illos multo plus tam insoli-

gen(0

al

tum genus belli, quale nunquam scriptum auditumve esse constet,

I0

M

tam mirabiles casus, tam subitos motus et varios casus, quales nemo

gde M6

suscipatus fuisset, plus, inquam, admiraturos, quam N0S, qui CO-

N0

I

ram ista contemplamur. Itaque*! hwec tam heroica germanorum prin-

Datem

cipum et procerum facta non minus immortalitatem promerentur,

Iı

Nos videmus, Vergelium ‚, optimum

quam ulla veterum facinorum.

poetarum, in describendo trojano bello maximos labores insumpsisse,

cum tamen hoc totum bellum potius fabulam, quam rem gestam Ci-

cero affırmet.

Cur igitur non multe magis in his cognoscendis hi-

Frıman

storlis laboramus, quee certzg sunt, et ex quibus venustissima exempla

virtutum et vitiorum per omnem vitam conducentia petere possu-

mus?

non incommode mihi facere videretur, si

Itaque‘ Tı v. 'D

istius memorabilis belli gesta, si qua in hoc meo opere desidera-

rentur, simul conferre procuraret.

Nam et ob id quoque presens

absgne Suetl

me

opus potissimum r. v. p. dicare volui, quod a plerisque modestissi-

mis viris incredibilis r. V

p. amor et benevolentia erga litteras et

Jitteratos in dies mihi predicabatur, quod quidem, quantum sit lau-

dandum nostris presertim temporibus, non puto verbis posse expli-

carl.

Jam enim fere per omnes regiones doctissime schol® colla-

M

buntur ,

juventus

ipsa

miserrime negligitur, simulque univers®

honestzg artes ac disciplinge naufragium facturg videntur.

Et certe

periculum est, ne aliquando tanta barbaries sit futura, quanta un-

quam in Germania fuit.

Neque vero de literarum interitu deplo-

yrandum erat, nisi etiam una cum disciplinis et artibus omnes Sacr&e,

honeste ac ciyiles leges, optimi mores, ritus et consuetudines, Om-

M

nium naturalium rerum et medicaminum cognitio interciderent et

tollerentur.

Hc enim omnia tanquam [3] quodam fonte et radice

Ul

YCdl

Il

ex bonis artibus suam originem ducunt.

Cornelius Tacitus, diligens

In

rerum germanicarum scriptor, tradit, tum? temporis Germanos (quia

4 0

nullis disciplinis essent exculti) ferocissimos et beluinos mores ob-

SEFrVAaSSE.

Idem et nunc aliqua ex parte fieri yidemus, paulatim

enim artibus cadentibus sensim etiam feraciores homines fieri cerni-

Aufho

]

MmMus.

Igitur bonorum principum' interest, in tam periculosis tempo-

M In

Al

ribus providere, ne quid damni respublica in hac re accipiat, et r.

Terfi

An e

4 SedIl

1 hs. itatque.

2 hs. dum.

A

A

643

V. D. maximis preconiis est commendanda, quia hoc agit et medi-

tatur, ut honeste disciplinge et liberales artes quam latissime pro-

pagentur. Öbsecro itaque r. v. p. primum quidem, ut hoc exiguum

quidem neque tanto principe dignum opus hilari fronte recipiat, de-

inde me r. Yv. p. subditum , sicubi contigerit, vel stipendio vel in-

stituendis pueris aut aliis conditionibus juvet et promoveat.

Datum Roggenburgi anno 1530.

Jacobus Holtzwart, pedagogus roggenburgensis r. V. p. S.

De causis seditionis.

Primum, quibus ex causis hoc bellum conflatum sit, aut quibus

consiliis originem ceperit, expediam, deinde quomodo in vires abierit,

atque ita tum sueyvici federis, tum rusticorum acta et facta, donec

tota seditio fuerit extinceta, recitabo, postremo externas quasdam

absque suevici faderis ope et auzxiliis seditiones profligatas com-

memorabo, quales fuere lothoragensis, rhenana, thüringensis ete.

Principio, ut/rerum ordo exigit, causas hujus tumultus explicabo,

siquidem omnes res, si caus® ignorentur, mancg et mutilg sunt, nam

et Aristoteles tum demum scientiam et cognitionem perfectam esse

indicat, cum causg rerum fuerint perspectg. Medicus nunquam de

morbis recte judicare neque eosdem curare poterit, si theorices me-

dicinzg . expers fuerit.

Idem

et in aliis rebus accidere solet.

In

historia commemoranda non satis est dixisse: »H&ac eo tempore vel

loco gesta sunt,« nisi etiam fontes et causas factorum recenseas.

[4] Proinde in hac describenda seditione, quam potero, exactissime,

omnes causas, consilia, consultationes etc., quibus hoc afflatum est

bellum, enarrabo.

Quantum ego quotidiana inquisitione explorare potui, omnino

tres principaliores hujus tumultus causas fuisse comperio, quarum

prima et quidem omnium gravissima hac fuit: quidam turbulenti

concionatores hanc seditionem in optimates et piam et necessariam

»

esse imperitg multitudini inculcabant atque item sese hujus rei

den

I

YIOCH

authores et duces creabant.

Secundo gravamina rerum publicarum

et privatarum plerisque occasionem excitandi seditionem prebuere,

Tertio obsgratorum et perditorum hominum colluvies incipientem ac

n

nutantem seditionem co&git in nervyum abire.

Ego singula ordine

tractabo.

41

644

]

Prima causa seditiosorum doctorum.

Prn

U

Cum abhinc per quinquennium varia genera predicatorum emer-

serint, inter reliquos quidam perniciosi spermologi hujuscemodi doc-

trinam populo inculcabant: Christum nos suo sanguine redemisse

I

\

(UC

et ad libertatem vocasse, itaque Christianos non debere esse obnoxios

w

\

servituti corporali, nam et Paulus dicat:

„Redempti estis pretio,

nolite servi fieri hominum«; secundo praeceptam in Christianismo

IM

rerum communionem, nam et natura omnes res sunt communes, et

67g S

AI

in primitiva ecclesia inter apostolos et Christianos omnia fuerint

communia. Postremo et hoc dogma sparserunt in yulgus: principes,

magistratus atque item reliquos, sive ecclesiasticos, sive s@culares,

qui illorum opinionem non approbarent, ejiciendos atque item OCcci-

M

}

dendos esse. Hac atque similia impia dogmata furiosi concionatores

in

LO

in vulgus spargebant. Hac enim machinatione fore putabant, ut, si

(

M

illis incaeptum processisset, se regnis et nationibus imperaturos.

dl

Tantum valet regnandi cupido, ut fere nullus dubitet, multa milia

QOrDO

hominum in bonorum ac vitg discrimen [5] conjicere, tantum ut

4

private cupiditati inserviat, id quod in Julio Caesare apparet, qui

m

semper in ore habuisse dicitur:

„Si violandum est jus, regnandi

gratia violandum est, aliis in rebus pietatem colas.«

Sic quoque

in hac causa impili isti concionatores nihil non audebant asserere, ut

plebis seditione regnum et gloria ad illos redirent. Populus, quem-

admodum nihil prudentig, neque consilii habet, nihil tale suspicans,

manibus pedibusque in illorum sententiam prorumpit, simul et liber-

tatem carnalem et rerum distributionem preedicari audierat, non

potest dici, quam vehementer fuerit accensus. Sicuti enim juventus,

si improbum magistratum sortita fuerit, non potest non fieri pessima,

AT

est enim per sese inclinata ad malum, sic populus, quia omnia im-

peria gravatim fert atque, si posset, omnia jura divina atque hu-

U

mana subverteret, pratextu atque honestatis specie sortita, nihil non

audet tentare, et, ut Germani dicunt: »es ist ainem gut pfeiffen,

“ildm

der geren tantzet« his itaque, quamyvis falsis et implis, argumentis

(äfl

tamen, quia illorum libidini subservibant, ultro rapiuntur eaque

(l

mordicus arripiunt. Cum autem hac argumenta, quge modo recensui

CAÜUS 8 gn

predicata fuisse, aliquam honestatis speciem habere videantur, et

hodie quoque de illis controversig oboriantur, opera precium esse

Ula

An

duxi, 11aucis illa retexere, ut palam impia illorum dogmata cernamus.

645

De servitute carnali, leibaigenschaft.

Primum erat de servitute corporali, quam non decere dicebant

Christianos, quia in libertatem essent vocati, atque hoc potissimum

istas

per

sententias

confirmabant :

Cor

»Pretio estis redempti,

nolite servi fieri hominum,« item Petri:

>Cum sciatis, vos non ca-

ducis rebus velut auro et argento fuisse redemptos a. vana vestra

COonyersatione«

ete:

His et similibus locis libertatem corporalem

statuere contendebant, sed, quam frivolum id sit, paucis ostendam.

Duplicem esse servitutem et libertatem nemo est, qui ignoret:

AUEN

altera scilicet externa seu corporis, altera interna sive conscientia-

rum.

Sed scriptura in his et similibus locis de illa libertate [6]

loquitur, qug ad conscientiam spectat, neque tollit servitutem, qua

devincti sumus magistratui. Nam Christus non ideo venit, non ideo

passus est, ut nos a corporali servitute redimeret, sed ut conscien-

tiam captam a peccatis morte et inferno redimeret. Ut autem vera

dicam, illi ipsi modo citati loci testimonium mihi dabunt, deinde

certis aliis sententiis ostendam, scripturam approbare servitutem

corporalem.

Paulus apostolus ista sententia supra citata pseudo-

apostolis occurrit, qui circumcisionem et reliquas judaicas leges ad

salutem necessarias esse affırmabant atque ista praedicatione multos

motus excitabant.

Itaque et apostoli Hierosolymis consilium con-

vocabant et, ut in actis 15 habetur, scripta ad gentes epistola non

|

esse necessariam circumcisionem et reliqua onera legis ad salutem

confirmabant.

In hanc apostolorum sententiam et hic Paulus loqui-

tur, cum inquit eodem l10co:

»Circumcisio nihil est, et preputium

1

nihil est, sed obseryvatio mandatorum dei aliquid est etc., alias jam

non est servus neque liber neque masculus neque fa@mina.« Quibus

verbis Paulus innuit, nihil referre ad consequendam salutem, sive

servi, sive liberi sumus, quantum ad corpus attinet, sed ut time-

amus deum, illi credamus, ejus mandata observemus, hgc nos beatos

efficiunt.

Quod autem Paulus ait:

»Nolite servi fieri hominum,«

palam est, illum cohortari Corinthios, ne sinant suam internam et

D

christianam libertatem obstringi externis rebus, scilicet preputio,

circumcisione, seryitute, libertate carnali, sic enim subjungit:

»VO-

catus es servus? Non sit tibi curg, quin etiam, si potes liber fieri,

potius utere.«

Hic Paulus non vetat servitutem neque item liber-

tatem, si quis modo jure ex seryo fieri possit liber.

Nihil interest

I

apud deum inter seryum et liberum, utrique, si recte agant, possunt

646

MS

i

salvi fieri.

Sic et s. Petrus ait: »Redempti estis pretioso sanguine

äNlt

78l

a vana conyersatione, id est a peccatis esse redemptos.

Sic puto,

0

istas sententias rectissime non ad externam libertatem, sed internam

referri debere.

Nunc clariores locos ostendam, qui servitutem car-

]

nalem approbant. In veteri testamento constat, Abrahamum et reli-

120

AQ04

M

quos sanctos [7] patres multos servos et servas habuisse; in novo

M

mU

testamento multis in locis per apostolum Paulum carnalis servitus

IL

f}

est concessa.

Ad Eph. 6 cap. inquit:

»Servi, obedite per omnia

C0

his, qui domini sunt secundum carnem, non ad oculum servientes«

M

etc. et allis multis locis, quibus clare servitus carnalis approbatur.

yerum

Neque est comparanda illa nostra servitus ad illam, qus® tum tem-

mi

poris observabatur, antiquitus enim servi non aliter se habebant,

H

quam pecora et jumenta; sicuti enim hac emuntur, venduntur, la-

OOCE

boribus addicuntur, sic servi vendebantur, emebantur, cathenis ad

n

certos labores vinciebantur.

Atque hzec servitus in electissimo po-

180

6 }

pulo judaico : semper !duravit et ab apostolo Paulo est approbata.

J04s

At rusticorum pradicatores impium esse putabant, si Christiani le-

el

vissima qugdam servitia prestarent, sicut illud est: si sub alieno

(l

domino vitam agas conjugalem, oportere te quotannis gallinam tuo

domino persolvere, item, si cupias liber fieri, oportere te decem

aut quindecim aureis tuam servitutem redimere, egregiam vero

\

querelam !

JUQLCAL

Cur non vident, Paulum istam approbasse servitutem,

qug erat continua, quam nulla pecunia licebat redimere, qua vel

nulla causa in pistrinam causam conjiciebatur ?

Eho quid illa ad

Wl

nostram, quez potius libertas, quam servitus erat dicenda? Quanquam

non approbanda est quorundam tyrranis, qui per solitum in dies

magis ac magis suos subditos onerant et aggravant, non contenti

y

consuetis redditibus et censibus, subinde novos excogitant, quos deus

MGl

quoque suo tempore puniet.

Non igitur est impium, neque pugnat

A

cum Christianismo habere et e&se servos, nam christiana libertas

referenda est ad internam cordis libertatem, Christus enim passus

M

est, non ut corpus servitute, sed conscientiam a peccatis liberaret.

Ul

Secundum argumentum de rerum communione.

de

Secundo rerum qualem distributionem et usum fieri debere

praedicabant. Atque haec quidem res non solum nostris temporibus,

MInt

IM

sed et olim apud Romanos et alias nationes sgpe numero fuit ten-

i

C6

tata.

MI

Nam et P. Affricanus Tiberium Gracchum, quia legem agra-

„\I

647

riam de agris dividendis condere voluerat, jure occisum esse pro-

clamavif; et plerique hanc rem tentantes Romz sunt interfecti. Hoc

A

tamen [8] Romani nobis feliciores fuere, quod ea res non adeo

magnas clades illis peperit, nos vero‘ Germaniam sanguine madere

conspeximus. Sed audiamus argumenta, quibus rerum communionem

tanquam necessariam probare volebant.

Primum inquiunt:

>Deus

omnia communia creavit, et lege naturg omnes fructus communiter

tam mihi, quam tibi proveniunt; cum ergo jure naturxg cuncta sint

communia, et deus in commune omnia procreavit, qus® dementia

S 5W‘f"’vi

hominum sibi res proprias yendicavit ?<«

Respondeo cum Cicerone,

/UM

verum esse, nulla privata bona esse natura, sed aut veteri occu-

patione, ut, qui quondam in vacua venerunt, aut victoria, ut, qui

bello potiti sunt, aut lege aut pactione, conditione, sorte. Quanquam

7, Cal

concedamus, natura omnia esse communia, tamen hinc non sequetur,

ut ea, qug sic privata fuere facta, iterum distribuantur, est enim

hac res plena seditionis.

Quis enim suis possessionibus, presertim

quas justo titulo parasset, nisi vi coactus, cederet? Unde nunquam

cedes cessarent. Ut autem res clarior fiat, exemplo vel similitudine

ostendam, quamvis jure naturg cuncta sint communia, tamen jure

civili recte constitutum esse, ut quisque suum retinere possit.

Lex

naturg dictitat, neminem esse violandum, id quod cujusque recta ratio

judicat, naturale enim est, ut omnes sanguinis humani effusionem

horreamus, etiam in sontibus et sceleratis, sed quia malitia homi-

a

num post Ade lapsum eo crevit, ut

si nemo violaretur seu plec-

Al

\

ADa

teretur, tandem latronibus omnia fierent plena, constitutum est jure

civili, ut scelerati e medio tollantur, ne pars syncera trahatur, et,

quia propter malitiam humanam fieri non potest, (quod lex naturz

exigit) ut nemo laedatur, constitutum est jure civili, ut punitis ma-

k

1

ques dens

Jlis quam paucissimi ledantur.

Ita quoque in hoc argumento, quia

0l

ob hominum nequitiam fieri non potest, ut juxta naturam rebus

11‚„

®

communiter utamur, sancitum est jure civili ad retinendam tran-

n

quillitatem, ut cuique liceat suas facultates conservare , itaque hze

bonz leges ex hominum [9] malis moribus natg sunt.

Plato qui-

dem optime rempublicam fore censebat, si meum et tuum e medio

1l

ıZ

tollerentur, sed est disputatio de impossibili, sicuti philosophi dispu-

Quotidiana eX-

tarunt de bono viro, qui adhuc non est repertus.

perientia docet, tum pessime rempublicam sese habituram, si nemo

JW

quicquam proprii haberet, nam ayvari nihilominus sibi de communi

648

1l

l

colligerent, et crapulosi noctu diuque compotando et vorando ventri

[

inservirent et aliorum sudores decoquerent, agri et vine@ hominum

408

discordia inculte manerent, sic inextricabile chaos esset futurum.

I

Sed cum hoc argumentum illis est ademptum, tum objiciunt quos-

Ja

dam locos ex scriptura, qui rerum communionem asserere videntur.

00

ca }

Primum objicitur locus in evangelio: »Si vis esse perfectus, vade,

enere 0

$ vend

vende omnia, qug habes, et da pauperibus!«

S. Augustinus, hunc

en

UU

mm

IN

enarrans locum, (non enim semel de hac re dissensiones in ecclesia

IN

fuere) perfectionem quandam esse discedere a facultatibus , ait, si-

]

cut et virginitas qugdam perfectio est aut donum linguarum, czte-

rum posse esse Christianos sine hac perfectione, sicut sine dono

linguarum, nam vyera religio christiana sita sit non in copia vel

MI0

Voluit autem

inopia, sed fide, timore, spe et charitate perfecta.

T

Christus peculiarı modo temeritatem istius juyenis castigare his

yerbis, cum enim gloriaretur, se omnia pracepta servasse, Christus

signiﬁc_at‚ quod ne primum quidem servarit praceptum, quod jubet

deum diligere ex toto corde. At is ita diligit suas opes, ut propter

illas grayetur suscipere praedicationem verbi, cum Christus inquit:

»Veni, sequere me!«

Objicitur et .exemplum apostolorum, qui con-

tulerunt omnia in commune, ad quod respondeo, nos de precepto

UU

A

disputare, utrum praeceptum sit discedere a facultatibus, an non,

}

potest fortasse alicubi inter paucos talis communitas fieri, sicut in

primitiya ecclesia fiebat inter Christianos, quos etiam h@c causa

cogebat, quia eripiebantur [10] facultates iis, quos Christianos factos

N

I]

esse constabat, quare ipsi ante distrahebant opes, ne predae essent

tyrannis.

Exemplum vero illorum non imponit necessitatem aliis.

Plr

Ananias vero in actis occisus est, quia mentibus erat, non quia

pecuniam retinuerat, nam s. Petrus aperte ait, futuram fuisse pe-

cuniam in ipsius potestate.

Objicitur et illud: »Da omni petenti!«

Sed facile intelligi potest, hanc sententiam non postulare, ut disce-

damus a facultatibus, cum enim jubet dare, certe retinere permittit

M

facultates, ex quibus sumatur, quod subinde largiamur egentibus,

2 Cor. 8 cap. inquit Paulus: »Ita largiendum, ut ne sit aliis remis-

Mgitrafs

sio, nobis autem afflictio«, ita et hac sententia est intelligenda, ut

fU_\\wp

copiosas! pro nostris opibus largiamur.

Restant autem clarissimi

loci, qui contra hos phanaticos spiritus Christianis licere proprias

ll

IM Caus

facultates retinere testantur. Ad '£imothcum inquit Paulus: »Precipe

piez;m &l r

ll

1 lies copiose,

649

TOrando

enr

divitibus, ne confidant in divitiis incertis« etc.; quod si peccatum

]l

esset esse divitem, cur numerat eos inter Christianos? Salomon in-

D

quit: »Fontes tui deriventur foras, at tuhorum dominus esto solus!«

Postremo sicut sacra scriptura approbat magistratum et reliquas

ciyiles ordinationes, ita etiam emptionem, venditionem, quod et Paulus

\E

vult, cum inquit:

»Ementes tanquam non tenentes«, id est, licet

emere et vendere, sed absque cupiditate et avaritia.

Sic ergo sen-

tiendum est, Christianos recte facere, si juxta legitimas constitutio-

A0

nes maneant in possessionibus, modo pro facultatibus unusquisque

largiatur liberaliter egentibus.

Tertium argumentum falsorum doctorum et de occidendis iis,

qui illorum opinioni non accederent, nam prater se omnes reliquos

Hujus doctring author fuit sceleratus Tho-

impios esse dicebant.

mas Monetarius, qui in Thuringia vel octo milia rusticorum (sicuti

suo loco dicemus) in miserabilem vitge exitium conjecit, Hoc argu-

mentum [11] suis ceelestibus (ut dicebant) revelationibus confirmare

volebant, sed illorum revelatio nobis nullas leges imponet, viderint

ipsi, quid somnient.

Sed jam satis de turbulentis et seditiosis CON-

cionatoribus dixi putoque, heec tria argumenta de servitute corpo-

rali, de rerum communione, de occidendis iis, qui diyersae essent

‚opinionis, satis esse confutata, quangquam hos ipsos errores iterum

in Anabaptistis repullulare videmus, sed deus his quoque dabit

finem.

Nunc alteram principalem hujus tumultus causam tractabo.

Secunda causa gravaminum, die beschwernußen.

I

SI

A

Plerumque major pars in excitanda seditione sua gravamina

n 004

pretexebant, ajebant enim, si tot exactiones et onera, quorum multa

pratendebant, diutius durarent, ipsi cum liberis et mulieribus exu-

lare cogerentur, igitur se, quanquam SuU0S magistratus non rejiciant,

ıI j

tamen ista gravamina diutius nunquam passuros.

Caterum, ut et

a

hoc argumentum retexam, rusticorum non usque adeo injusta causa

in hac re fuisset, si non armis et vi auxilium petiissent, nam si

magistratus plebem injuste onerent, adsunt gubernatores romani

U

imperii; quibus haec gravamina essent deferenda. Sed inquiunt:

»Nemo jure agere potest nostris temporibus Contra magistratus, aut

M

enim causa, quanquam bona, decidit, aut, etiamsi vicerit , nullam

6

]

quietam sub crudeli tyranno transigit horam«, ergo ajunt, quia hoc

jure fieri nequit, fiat per vim. Respondeo: »Si nihil vel possis vel

650

I

velis agere, desistas quoque a vi gladii, nihil enim refert, sive jura

OM e

tibi succedant, sive non, omnibus subditis jus gladii prasertim con-

Jerch

tra magistratüm est prohibitum, scriptum est enim: >Qui acceperit

{l

UUM

in

gladium, gladio peribit« et jura civilia crimen lese majestatis acer-

ü

rime vindicant. Itaque tolerandi sunt domini sive boni, sive mali

hant EUOM

K

M

et, ut Petrus ait, etiam discoli.

Non enim jus habent subditi cor-

; ged El

rigere et punire magistratum, sed contra magistratus jus habet in

ql anI@;xz:;

m 06

subditos. Immittit autem deus aliquando tyrannos ideo, [12] ut

banl

JAl

illi populi peccata puniant. Cum autem tam boni, quam mali magi-

stratus sint tolerandi, est enim omnis potestas a deo, non licet sub-

IC

ditis, quanquam aggraventur, vi agere contra magistratum, nam sic

4

un

non solum contra magistratum, sed etiam contra deum pugnarent.«

DE

Hac ego subditis dico, neque tamen in hac re furiosis quibusdam

dominorum inceptis patrocinari yolo,

qui in dies nova aucupia ag-

gravandi populum excogitant.

Domini cogitent (quandoquidem sub-

diti non habeant jus repugnandi), se quoque habere (ut Paulus in-

quit) dominum in celis, qui omnia illorum acta, facta, cogitata

acutissimis oculis perspiciat, qui pupillum et viduam suscipiat et

S

Vvias peccatorum disperdat. Cogitent, non propterea, quod possint

et nullis humanis legibus teneantur, debere facere malum, imo ob

id rectius faciendum, et sciant, se deo magis placere, si libere et

incoacte benefaciant, quam si metu penarum cogerentur, et sciant

melius esse, virtutis amore odisse peccata, quam formidine fustis,

Qn

demum multorum tyrannorum miserabilia exempla respiciant, qui

etiam in hoc sgculo sunt puniti. Ita futurum esset, ut magistratus,

quanquam hominum metu non teneantur, tamen, si in promissiones

et comminationes dei respiciant, gquitatem et justitiam dei conser-

varent, populus autem juxta divina pracepta et bonis et malis do-

minis obediat, bonis autem principibus, qui in scriptura angeli vo-

cantur, nemo satis gratificari poterit.

Jen,

Tertia causa de obgratis et perditis nebulonibus.

Sequitur postrema causa.

Cum sic omnes status rerum publi-

I

carum preedictis causis essent labefacti, omniaque jamjam ruitura

Yicam

GAUS |

viderentur, tandem perditorum et dissolutorum hominum turba se-

V

minatam et nutantem seditionem incipiunt. Fuit enim nulla urbs,

nullum castellum, nullus pagus, denique nulla tam sordida villa,

qug non ante defectionem inter se de excitanda seditione dissense-

Al

651

M

rit

Oppulentiores [13] plerumque tranquillitatem amabant et alios

a seditione dehortabantur,

putabant enim, id quod aecidit, utcun-

que res caderet, sibi impendere periculum et naufragium bonorum.

Contra obeerati omnia, celum terra, miscere conabantur, existima-

bant enim, si res processisset, se non solum alieno xre liberatos

iri, sed etiam alias et quidem ingentes opes acquirere posse.

Ita-

que, antequam fieret defectio, fere ubique variarunt sententias. Ve-

60

rum desperati homines, quorum ubique major erat copia, pravale-

bant, et reliqui nolentes volentes in seditionem pertrahuntur, pleris-

que ad suos dominos fugientibus @des sunt incensae, liberi et uxores

expulsee ,

sic illa seditio velut inextinguibile incendium flagrare

cepit.

Et cum jam preter aliquot urbes ferme tota Germania des-

IN

civisset, tandem seditionum authores, vel ut nemo sese ab illis se-

gregare posset, vel ut pecuniam extorquerent, noyum aucupium

excogitant, nam , fraternitatem quandam sceleratam conscribunt et a

quolibet fratre, qui suum nomen in album scribi cupiebat, duos

48

eruciferos exigunt, atque ista pecunia preetendebant se fidem catho-

Jicam, id est raptoriam, erecturos bonasque conditiones et pacta a

suis dominis impetraturos. Hac exactione immensa pecunia est Con-

flata, quam seditionum authores inter se decoxerunt.

Quibusdam,

qui hanc pecuniam in fraternitatem conferre recusabant, illis pali

JA

ad januam sunt fixi, ut hoc signo exıra fraternitatem excluderentur.

fn

Quidam vero, cum jam omnes nationes seditionibus essent refertze,

ü

et rustici jam reges sibi viderentur, flexis genibus, allata pecunia

aeistrafuß

rusticos precabantur, ut et ipsi in societatem reciperentur.

His itaque causis, quantum ego €X omnibus colligere potui,

0

hoc exitiale bellum est conflatum. Poterunt et aliae adduci causae,

IM

sed illae sunt principaliores, et ex quibus reliquge nascuntur. Est

autem et hoc maxime mirandum, quod fere uno eodemque tempo-

ris momento quasi consulto tota Germania seditione estuare C#-

perit.

Ut autem vera dicam, et quod ex his, quas recensui, Ccausis

haec seditio sit exorta, recitabo ipsos rusticorum articulos, ad sue-

vicum faedus missos, quibus evidenter apparet, vel tumultuosos con-

cionatores, vel grayamina [14] vel obzratos homines seditionem

hanc concitasse *.

1 Hier folgt die übersetzung (:1;:er 12 artikel mit marginalien, aber

\A

ohne einleitung.

652

s CO

[17] Hos articulos ideo e germana in latinam transtuli linguam,

o Ol

a 90

ut in hoc opere cerni posset, quas causas rustici su® seditioni Pree-

n

n

texerint. Quinque priores articuli de eligendo parrocho, de deci-

mis, de carnali servitu.

mot DEICUS

de communi captura piscium, avium, fera-

0® .\*1 UM

rum etc. potıssimum cunficti sunt a falsis concionatoribus.

Reliqui

articuli ad grayamina pertinent, que, cum a rusticis euidam predi-

0ß nC0S 0

00

catori jmemingensi essent allata, ipse detortis scripturis, ut est vi-

gun f

dere in marginibus, ea confirmavit et de suo multa adjecit. Re-

ymbasdal al

Trum communio, quanquam in articulis non aperte comprehendatur,

tamen a falsis concionatoribus in cancellis fortiter praedicabatur, et

rustici hac diu noctuyue clamitabant *.

.ıt autem in illis articu-

lis plerique magis oneri, quam usui rusticis, nam venationes fera-

vofl

rum, avium, piscium etc. plane non conveniunt lis, qui agris colen-

dis aut artificlis manuarlis sunt astricti. Adeo stolidi erant, ut, quid

SE(

peterent, ignorarent.

IN

Historia rustiei -helli‘ incipit feliciter,

Anno millesimo quingentesimo "\.uesuno quarto primi omnium

circa Herciniam sylvam, ut est gens omnium asperrima, illam

sanguinolentam seditionem concitarunt, nam aliquot milia rusticorum

ibidem conveniunt suisque mögistratibus quedam grayvamina intole-

Dax |

randa (ut ipsi ajeban“)

"ant, sed tandem astu pPreventi, infecta

L

re iterum Suas sedes capessere coguntur ac pristina forma ac juris-

dictione jurare sunt compulsi.

Hc vicesimo quarto anno gesta

sunt, ex qua seditione relique nationes occasionem capere, ut, quam

moliebantur, seditionem maturarent. Igitur [18] subsequuto anno

vicesimo quinto ipsis bachanalibus, quibus semper rustici furiunt,

istam trunculentam seditionem uno fere impetu omnes nationes in-

cipiunt; primi tamen fuere Suevi circa pagum Baldringen, tria mi-

liaria ab Ulma versus meridiem.

Ibi plus quam quinquaginta milia

rusticorum in unum [conveniunt] castraque metantur circa Danu-

bium unum miliare ab Ehinga. Statim deinde in reliquis partibus

w

U

Suevig ingentes rusticorum copig contrahuntur, hinc Francia orien-

]_r\.„„%l (

talis sive Franconia, Thuringia, Bayaria, Alsatia, Rhenani ete., quasi

dobio

x

ı Hooo

2 COnl

1 Hier steht am rande von gleichzeitiger hand geschrieben: es ist ja

i

freylich nicht der brauch, daß die bauren seydin nestl in schuechen tragen.

653

mutuis consiliis esset decreta seditio, ipsis vestigiis insequuntur. Sic

fere una aut altera hebdomada tota Germania flagrare seditione

cepit.

Interim confederati atque item reliqui magistratus, subito

metu perculsi , suas quas possunt res in urbes deportant, ipsi vero

Ulmg ad consultandum conveniunt, atque *"i, quod bonos ac ho-

nestos viros decet, omnia prius verbis, qnam armis experiri decer-

nunt.

Itaque consulem ulmensem, cogn”mine Neythart, cum aliis

I7

M

quibusdam ad Baldringenses mittunt, qui cum rusticis in hanc sen-

tentiam colloquantur: illos debere sua gravamina et articulos pree-

tendere, quibus commoti sint tantas contrahere Copias, suevicum

faedus in hac re aequum

_ justum yelle dijudicare et bonis condi-

tionibus rem velle componere.

Itaque rustici statim sua gravamina

recitarunt, quibus simul acceptis consul cum suis iterum Ulmam se

contulit.

Sed antequam, quid utrobique sit gestum, expediam, est mihi

prius enarranda ducis wirtenbergensis expeditio, nam sub idem

tempus suam quondam ditionem iterum invasit, et Baltringenses

post ducis wirtenbergensis >xnn'-ion..n latrocinia exercere incipien-

tes a suevico faedere sunt profligati.

i

Dux wirtenbergensis‘®.

Dux Ulricus, cum abhinc novem annis hostilia arma contra ro-

“mdere suis sedibus

manum imperium movisset atque ita @ $

d

esset expulsus, semel atque iterum, quam amiserat, ditionem summa

vi est aggressus, sed quoties irrupit, toties est ejectus.

Nunc vero

exorta [19] seditione putabat, sibi optimam occasionem recuperandi

ß gua

suum dominium fore, igitur dominica ipsis bacchanalibus [26 Febr.]

h

non parva militum manu e Basilea est profectus, 80 secum habuit

equites, 13 ingentes bombardas, erant autem Helvetii, quos scripse-

rat, milites, qui et antea ipsum et totam suam ditionem prodiderant,

I

sunt enim Helvetiis omnia venalia.

A

AL

Georgius truckses summus imperator.

Interim Georgius truckses, quem quidam baronem vocant, vir

absque dubio et pius et fortis, si quisquam alius est, juxta Alsatiam

in Hegoia copias quasdam rusticorum invasit duxitque Secum du-

*

1 Holzwarts hauptquelle über den zug herzog Ulrichs ist Lutz

(s. 615 bis 618).

654

centos quinquaginta equites instructissimos, dquos cum semel inspe-

xissent, rustici statim arma abjecere atque se in deditionem tradi-

f

derunt.

Imperator Georgius truckses ea conditione eos recepit,

ut statim omnes inermes in oppidulum Stockach sese conferrent.

Quod cum fecissent, aliquos factionum authores in yincula duci jus-

sit, ceteros suis dominis pristina jurisdictione jurare co&git sic, ut

ex utraque parte omnis memoria istius factionis intermortua esse

debeat, planeque legem oblivionis teneant, quod si agricol® contra

pactum aliqua sentiant gravamina, tum sese accedant, se omnes res

l

compositurum.

MO

His rebus transactis imperator dominica bacchanalium (qua

supra memoravimus ducem Ulricum e Basilea esse profectum) in

n

V

N

4

quendam manipulum Helvetiorum incidit, qui sub duce militabant,

1‘‚‘„u\‘-

O

T

atque ex iis 40 transfodit.

Postea dux Ulricus Ballingam est pro-

fectus atque illud oppidulum czepit, Dietlingam vero intentatam re-

W

U

liquit. Subsequuta die, feria 2 bacchanalium [27 Febr.], imperator

pacatis rebus in Stockach cum duobus militum manipulis, 250 equi-

yelat anribus

tibus Dietlingam est profectus atque eo die ibidem pernoctavit,

Postera die circa horam octavam istinc discessit atque ipsis vesti-

(l

glis ducem usque ad oppidum Rotweil est insequutus. Altera die,

A

scilicet cinerum [1 März], cum rusticos Hegoiae iterum arma mo-

visse esset nunciatum, statim iter reflexit totamque turbam rusti-

Närz) on

corum fere ad unum occidit, vexillum rusticis ereptum Wilhalmo

truckses pro munere militari donavit.

In illo prelio confederato-

rum ‚exercitus nihil quicquam damni [20] accepit preter quendam

Degenfelder, qui dextro pede globo ictus fuerat. Sub idem tempus

dux Ulricus, qui tum Ballingg degebat, quendam puerum fecialis

loco hostilibus literis Ulmam ad confederatos misit, qui se illis

M

hostem proclamaret.

Acceptis itaque literis confederati puero 5

aureos donarunt et in signum redditarum literarum tunicam pueri

uno aut altero loco disciderunt, deinde publico conductore adhibito

M

pPuerum rursus ad suum herum remisere.

Postquam igitur indixis-

set bellum, dux cum omni expeditione Herrenbergam se contulit.

