fringam, causg nihil me habente, talia ut faciam, verum valde absur-

u

dum [A 4] videretur, si tantis amplissimisque in me meritis non dignas

ü

rependerem gratiarum vices.« Ad quem sermonem cieteri indignati

{

voluerunt ei facere, quod caco nato factum legimus a pfaraseis ®

excludentibus eum extra sinagogam.

Deinde aut capitalem subiret

QU

sententiam aut istis consentiret, ipsis eum cogentibus respondit her-

ysibile

culano cuidam animo * dicens: »Utrum capitis diserimini addicar,

necne, nihil curo, spectanti cuncta ex alto deo rem omnem com-

mendo, cujus voluntas omnibus in rebus fiat.«

De hoc vero quid-

&r

nam factum sit, me preterit, unum autem istud sciens? quod [B 5] se ®

quidam cum Simone namque ” de Pfortzen et ipso juniore Genshorn

cum czteris de Germeringen *, Rieden, Pfortzen, Baisweil aliisque

pagis ob concilii gratiam ineundi Kggental versus venientibus ad-

vocatoque inibi omnium rusticorum cetu commune habuere consi-

J

lium, utrum vel globum in Oberdengau®? vel Gintzburgensem adiu-

turi necnon quid mali quidve incommodi essent passuri, si ad illorum

neutrum conscenderent globum. Quid dicam? malitia malorum pre-

N

yaluit omnibusque ferme acclamantibus!®, se velle et sanetam adjuvare

fidem et dei defendere justitiam, propositum siquidem est, eos de-

bere ad globum Gintzburgensem proficisci.

Quod cum audiret Jo-

|

1 B forte fieri.

2 B hic.

3 B phariseis,

4 B amico.

M

5 B scio.

6 B fehlt se.

7 B fehlt namque.

83 B Germaringen.

9 B Oberdingau.

10 B clamantibus.

1B}

‚

319

M

m

annes Suitar *, illius pagi Eggental tunc temporis pastor *

Summo-

N

b

ll

pere istos rogabat, istius modi ne facerent, nisi prius per ipsum

vice omnium juramento, quod dominis suis fecissent, revocato ac

idipsum, quod decrevissent, eisdem dominis intimaretur. Quod qui-

IM

dem consilium istis accipientibus visum est bonum, et tantum pro

induciis decem horarum spatium addere, et si infra tam exiguum

spatium non veniret, certo sciret, eos decrevisse, suo ? in proposito

}

TEL Dnem

IM

0

T

esse permansuros.

Itaque Joanne Suitar volente ‘\id abbati conven-

4 VUdd

tuique statim indicare inopinato venit ei obviam ingenuus Georgius

Bintzenauer senior, et interrogatus ab co, quid haberet negotii vel

B

quo tenderet, respondit Joannes Suitar : »Ego quippe pergo ad monaste-

IN

rium Ursin, abbati [B 6] denuntiare et conventui decretum rusticorum

jntlerant

nostro in pago coadunatorum.« Respondit nobilis Georgius Bintzen-

auer: »Tu illico revertere ad illos' dicesque istis, me e vestigio ad

&, VETDE A,

e0s esse venturum propriaque in persona cum eis locuturum.« Cum-

A

que jam Joannes Suitar concito gradu illo, unde venerat, properaret,

407

dicetum est ei, omnes pariter pagum Eggental deseruisse neque ipsam

responsionem prestolari voluisse.

Quos dum in pago Romatsried

S

Ul

repperisset, ita allocutus est:

»0 amantissimi vicini,

S

i fieri potest

et possibile est, queso, redeatis in pagum Eggental, ubi [A 5] ingenuus

Georgius Bintzenauer mox ad vos veniet * hac de re vobiscum trac-

taturus.« At illi: »Nequaquam id«, inquiunt, »faciemus, sed remota

D

mora forti animo, ut auspicati sumus, progredi volumus.« Interim e

medio eorum Symon Molitoris de Pfortzen erumpens dixit ad eundem

Joannem Suitar: »Ipse apud illos quasi benevolentia istud optime ob-

tinere possum®, redi continuo ad ipsum“® nobilem Georgium Bintzen-

auer ac illi dicito, nos hinc pedem movisse, nec regredi denuo, sed

cum hujus modi sit animi velitque ad nos venire, prestolabimur ejus

gun6 hadıe

Istis ® vero

adventum in pago Frießried” gque, ut in Eggental.

LIDZU

el

per vallem comeantibus ? inclytus Georgius Bintzenauer e regione

ä

pa 8

equitans appropinquayvit, et inde profecti in pagum Frießried, ubi

JI

communi omnium sensu unaque cum ingenui Georgii Bintzenauer

f Sanl *

consilio *° ordinatum est, quatenus reverendus dominus abbas Petrus

n 6

Fend suo cum conventu die veneris post diem cinerum [3 März] adven-

ım M

00 *

taret ad pratum vulgariter nominatum Erleßbain ** [B 7] juxta nostri

1 B stets Suiter.

3 B se.

2 B prmtoi.

4 ad vos veniet] B

M

aderit.

6 B fehlt ipsum.

7 B stets

5 ipse bis possum fehlt B.

Friesenried,

8 B quibusdam.

9 B remeantibus.

10 B cum ingenuo

f b

Georgio.

11 B Elcsbaindt.

320

in Cın

ate 8

monasterii murum propinquum (qui locus contradictionis juste nun-

n I M l

cupari debuerat) audire * subditorum gravamina quosdam per arti-

culos divisa, presentibus omnibus tum nostri monasterii rusticis, tum

ga

nobilis Georgii Bintzenauer, deinde cunctis horum articulis auditis

100

a SEL

dataque responsione singulis nostro ex monasterio panis daretur unus,

(& D

ut si quempiam * ex eis diurnam propter famem fatigatum iri con-

tingeret, nonnihil ex hoc sublevaminis reciperet, quia re forsitan

S

DreC0l

(

ipsa (ut et factum est®) in longum protrahi posset dies.

Hec qui-

WF

9007 00 1

dem die cinerum [1 März] tractata sunt omnia. Finito * istius modi

concilio omnes ad sua redierunt, sequentem exspectantes sextam

feriam. Id consilii, quod super pretactum est®, protinus abbati, nec-

non conventui ab ingenuo . Georgio Bintzenauer indicatum est. Quo

audito reverendus dominus abbas ac venerabilis conyventus ipsum

delegantes scribam Kaufbeuren civitatem versus® ad proconsulem,

obnixe illum per scribam rogantes, sibi tali in angustia existentibus

tres honestos viros mitti, scilicet Matheum Clamer, Georgium Röss-

lin, Joannem Baunrieder, ut nobis adminiculo tanquam optimi vicini

forent, quam petitionem Georgius Huss ”, proconsulis vices tunc tem-

l

poris gerens (quia verus proconsul Blasius Honold domi non erat)

prompto acceptavit animo [A 6] necnon, quod petebatur, concessit. Heu

quid dicam ®, ipso Blasio namque ® proconsule (qui Lutheranorum

fautor extitit) illa in nocte domum se conferente atque quid interim

factum sit cognoscente, mox precepit [B 8], ut sdpradicti tres viri ad

magistratum venirent, ubi illis abeundi facultatem maxima quadam

denegat insolentia, nec mirum: quoniam ut maximus erat Luthera-

norum fautor, ita piorum hominum adhuc in catholica [fide] !° per-

severantium gmulus pessimus. Sed quoniam Georgius Rösslin, civi-

tatis kaufbeyrensis !! ornamentum immortale, nondum Blasii Honold

proconsulis mandato preventus, se quantocius ad nos contulit ac se

non ut vulgarem vicinum, sed ut sincerg fidei amicum erga n0s

tum verbis, tum factis ostendit, ejus!? igitur boni nominis fama[m] sin-

gulariter ab injuria temporum nihil non oblitterantium intercepturus

operg pretium esse ratus !® ejus de spectate vit@ probitate pauca

de multis percurrere. Nam cum ‘ipse multis jam annis proconsulis

*

|

1 B ad audienda.

2 B _ quemquam.

3 re bis factum est] B for-

sitan (ut et factum).

4 B inito.

5 B consilii supra pretacti.

6 ipsum

7 B Hess.

bis versus] B ipsorum scribam Kaufburam delegarunt.

10 fide fehlt A et B.

8 heu quid dicam] B at.

9 B fehlt namque.

11 B Kaufburane.

12 A et B haben cujus.

18 ratus}] B _duxi.

A

321

DArgl

dlg Quosdl

officio in civitate Kauffbeuren ! probe et laudabiliter

functus fuisset

MONAs

Al

M

et contra Lutheranos inibi strenue

ex imperatoris mandato cum

Matheo Clamer dimicasset eos videlice

A0PUM Arf

AI

t proiciendo in carcerem at-

ON

A

An dr

que varlis puniendo tormentorum generibus ,

tandem hujus rei ob

en

I 1n

gratiam anno supra sesqui? millesimum tricesimo ab ipso imperatore

an

6, QW m fır

Augustee militari adornatur cingulo, cumque eques

auratus effectus

esset, civitatem suam Kauffbeyren ? repetlit, ubi summo cum tripudio

posset dies, Il

ac pra@conio a magistratu est susceptus.

18 into * In

Necesse enim est*, ut

modo® ad id, a quo digressus sum, redeam, ne amphoram [B 9] currente

]w M

rota producisse ° ut ajunt, videar, qui cogitabam urceum facere.

protinus al

i

Ut igitur dies Veneris, qui tertius erat mensis Martii, adesset7,

Ir

nostri rustici hora nona ante meridiem ad prefatum pratum Erleß-

A0 I0

baind cum tympanis, fistulis, hastis, Jaculis et varlis armorum ge-

neribus adyeniunt, bene muniti galeis, loricis ac brachialibus et ex-

*o

i

politi ad unguem, attamen modicum ad bellum idonei, sed rudes ad

omne illud, quod eis injungebatur. Simie ergo erant, etsi aurea ge-

) VM

starent insignia, mira certe vidisses [A 7] tu, quicunque es, si adfuisses,

quoniam hic furiebat instar bovis foenum in cornu habentis, iste cla-

mabat, manum in altum erigens, dicens: »ju, ju!« ille vero saltabat. Quid

plura? nullus enimvero® belli ab eis custodiebatur ordo, ut non

minus eleganter, quam yere sit cantatum a quodam po@ta: »Rustica

rente alQG

gens nulla genus arte domabile semper irrequietum animal.«

Co-

adunata igitur

magna

multitudine tam

exterum ®,

quam

nostri

monasterii, idem generosus/Georgius Bintznauer rusticos uniuscujus-

que pagi in speciali constituens loco, ut sic singillatim !° quilibet

cathollc

pagus suos legendo innotesceret articulos gravaminum ; quod cum

factum 'esset, protinus nostrum in monasterium venit, volens abbatem

Georgl

Su0o cum conventu foras ad eos educere.

Nos vero egredientes et

nondai

appropinquantes mox circulo quodam ex eorum lanceis [B 10], ut moris

d 008 WE

est in bello, circumdedere, ut nemo nostrum evadere potuisset, si

d

del

dl

fugam arriperet !!, cumque ipse, qui adhuc junior eram, nos ita in-

clusos videbam et in scylleo littore stare, plurimum trepidabam,

teräll

quin multus erat ubique pavor et plurima mortis imago, ut infra

audies. Fratres enim c0m‘entualchcrzmt in numero sedecim, excepto

1 B kauffburana. 2 B fehlt säsqui. 3 B kauffburanam. 4 ne-

Ö

cesse enim est] B Hec de Georgio Rösslin incidenter, necesse modo est.

p

pr

5 B fehlt modo.

6 B peperisse.

7 B adfınt.

8 B fehlt enimvero.

Jagr

9 B externorum.

10 B sigillatim.

11 B arripere voluisset.

4M A

21

Bauernkrieg

a i

M

|

€

€

3

22

I

Post hec ordinatum est a

abbate, qui cuneti isto in circulo fuere.

nobili Georgio Bintznauer, ut hi, qui ex pago erant Baysweil aliis-

D

D

que pagis, videlicet Lauchdorff, Grosried suos inprimis proponerent

articulos , quibus lectis inceperunt et isti suos legere articulos, qui

erant de Pfortzen, Egental.

Sub quibus articulis Blasius Honold,

proconsul kauffbeurensis *

7

’

equitans venit, neque rogatus, neque VO-

catus, quare*®* sciebamus, quod rem nostram non meliorem esset inter-

pretaturus, dum omnibus constaret, cum tum Lutheranorum tumque ®

rusticorum esse amicum singularem, veneruntque cum €co plus quam

ducenti viri ex civitate, ejusdem Lutherang sectx imitatores, non

suo [A 8] autem in comitatu, sed unusquisque pro se ipso, et hoc so-

lummodo faciebant quadam curiositate, ut scirent, quid nobiscum trac-

tarent nostri subditi, in quos diu suorum dogmatum virus infudere*

atque ad tale facinus deforme perpetrandum concitavere.

Sed pre-

dicetus Blasius Honold ob presentiam istorum magni judicii virorum,

videlicet Mathei Clamer, Georgii Huss, Georgii Rösslin, [B 11] Joannis

Zaunrieder, Antonii Fender, equitis, qui simul cum eo a magistratu

nobis adminiculo missi fuerant, non audebat quicquam sinistri contra

nos vel dicere vel moliri.

Nec illud silentio pretereundum est®, nam cum prefati viri, una

nobiscum in circulo stantes, audirent ceteros articulos, interim qui-

dam pestilentissimi rustici (et non pauci) consilium fecerunt in unum

adversum nos fratres atque abbatem, qualiter inpunito cunctos per-

derent ac ligatis post tergum manibus, vel quemadmodum canes Vve-

natum ducuntur, ducerent in stagnum quoddam non longe distans

a villa Oberried ® et sic more suum lavandarum ” istud introire com-

pellerent, estimantes, nobis aqua suffocatis, eos ® liberatum irl a nostro

imperio; deus autem optimus maximus, cui laus sit sine fine, illo-

rum consilium ad nihilum redigens, nos miseros fratres, qui Vvarlis

expositi eramus periculis, sua inexhausta bonitate et misericordia a

laqueo venantium liberavit,

Finitis autem omnium ® articulis, eX-

ceptis illis, qui erant de Schlingen, [hi nolebant suos legere articu-

los, sed cupiebant, omnium horum participes fieri, qu& sui Yyicini

aut gladio aut jure recuperarent, quod nos annuimus] proinde !® cum

G

E

1 B kauffburanus.

4

B quia.

3 B tum.

4 B fudere.

Ö]

B

fehlt est.

6 B _ Ogenried.

7 B lavandorum.

8 B se

9 B omnibus.

10 B fehlt proinde.

|

323

itaque in circulo illorum gravamina audivissemus, et ipsi rustici re-

sponsionem affectarent, precepit Georgius Bintznauer , ut ecirculum

aperirent [B 12] atque singuli ad sua loca irent, quatenus nos quoque ob

responsionis dandae * causam [A 9] 1ocum deliberandi aptum haberemus.

Illis autem ad loca deputata paululum seorsum pedem moyentibus,

inivimus consilium, quid statim tantge rusticorum multitudini respon-

dendum esset. Quo finito nobilis dominus Georgius Bintznauer, qui

nobiscum erat, hunc in modum ipsis responsum attulit a nobis, di-

cens: »Amantissimi subditi et amici (licet inimici nostri essent, ta-

men haud sine caunsa eos amicos nominabat*), postquam vestras

gravitates * per articulos audiverimus,

»asque ? plus satis esse CcOn-

trarias* communitati* hujus nostre regionis atque intolerabiles? yobis

ad suscipiendas °, non possumus igitur vobis precipiti temerarioque

judicio responsionem dare super his gravaminibus vestris, nondum

sufficienti , ut res postulat, prehabito consilio, sed hoc petimus et

D

obsecramus, ut quilibet pagus sua grayamina deferat ad monasterium

B

diebus proxime futuris, ubi dominus abbas et suus conventus omnia

examinabunt et, quod justum erit aut possibile concedendum, remiSs-

suri; insuper si vobis cordi est, volunt hos presentes senatores kauf-

beurenses ®, scilicet Matheum Clamer, Georgium Rösslin, Georgium

Huss, Joannem Baunrieder ad hec decernenda vocare, ut his in re-

bus agendis sunt tanquam boni mediatores et arbitri, ne quid nimis

utraque fiat ex parte.«

Verum hanc prescriptam ” responsionem

Georgio Bintznauer eis tribuente, rustici obstipo capite, figentes lu-

mina terre, murmura secum et rabiosa silentia rodunt atque 'eX-

porrecto trutinantur verba labello, quod animadyertens nobilis Ge-

orgius Bintznauer se ab eis avertit et nobis ista nunciavit dixitque:

>Reverende pater ac venerabiles fratres, ipse vos exhortor, ut mox

vr

Vl

monasterium petatis, quoniam nihil boni [B 13] futurum (quod deus

ayertat) auguror, sunt enim ipsi rustici immanissimis pardis furiosiores,

nulla reconciliandi ratione.« [A 10] Hec responsio ubi nostris insonuerit ®

auribus, in monasterium ire festinavimus, nam ncc ulla erat spes e0os

ib

placandi. Deinde, nobis ingressis, ingenuus Georgius Bintznauer at-

p

que preallegati senatores iterum äusticos plausibiliori pulsantes ser-

1 B deinde.

2 B n0111inavit.m 3 B corrigiert vestra gravamına

contraria, intolerabilia, 1äßt aber doch easque stehen.

4 B fehlt

”

(

B

Communitatı.

5 B fehlt ad suscipiendas.

6 B kauffburenses.

fehlt prescriptam.

8 B insonuit.

20

324

don

BI0p

mone, ut prefatum acceptarent nostrum responsum, sed ipsi silice

duriores, istud omnino renuentes, pessimis suis in propositis per-

manserunt. Cognito autem rusticorum sensu, nobilis Georgius Bintz-

nauer et£ senatores, uti non nihil attenderent *, objecerunt istis jus

civile. Reponderunt rustici: »>Quid vultis nobis esse juri?« Dixerunt

illi, qui rem tractabant nostram: »In istis quatuor civitatibus, scili-

cet Ulma, Meminga, Kaufbeuringa et Campidona.« Sed quid plura?

nec ipsg civitates jam dietze illis digng evant ad eorum articulos

dijudicandos, qui mera fuerant insania mentis circumdati.

Et haud

difficile fuit: conjectare, eos ex Phlegefontis flumine bibisse*, et quis

non eorum technas et mendacia pulchre callet*®*, quibus undique

utuntur, yeritate longe propulsa? Prius se justitig defensores exhi-

bebant ejusque ob gratiam omnia sua perdituros, nunc autem illam

penitus abjiciunt, ut [B 14] ipsa justitia sit inter nos et 1psos mediatrix

judicatrixque, 0 quam velox animi mutatio! Juste igitur illud pro-

verbium in istos torquetur: »Stultus ut luna mutatur«, nam quod ista

in hora volebant, altera nolebant.

Demum quo nemini non esset

satisfactum, idem nobilis Georgius Bintznauer opposuit ipsis jus ca-

4

merale , episcopale et jus

suevici foederis, que universa suscipere

protervo denegabant animo.

Quare quidam eorum homo factiosissi-

mus, hujus rei finem exspectare non valens ®, cuspide ipsius® in altum

elevata in modum patibuli, clara exclamavit voce: [A 11] »Viri fratres,

quicunque vestrum aliam insuper voluerit foederationem contrahere

et ad majorem cuneum transmeare , istam per cuspidem transeat!«

Quo audito universi per cuspidem , imo per patibulum, quo digni

erant, cepere uno impetu urgere ’, nullo inter se servato ordine, 0

quam male facta confederatio!

Nondum peracto cuspidis cursu,

primi infringunt illam, dicentes, nequaquam hanc ob causam eos ®

pertransisse, ut velint ad majorem cuneum gintzburgensem proficisci,

|

eX quo haud mediocris inter eos exorta fuit contentio adeo, ut ne

duo quidem simul consentirent.

Quare, necessitate urgente *, alium

diem hisce de rebus tractandis prestituere coacti sunt, videlicet

diem lung futursg hebdomadee [6 März], quando cunctos presto esse

oporteret in pago Pforzen. Hujus quoque propositi opinionem rustici

ingenuum Georgium Bintznauer non celabant.

Cumque dies ista

*

1 B ut nihil intentatum relinquerent.

2 B noch:

adeo erant

3 B videt.

prime sue intentionis immemores.

4 et jus] B vel.

5 B volens.

7 B ruere.

8 B se.

6 B fehlt ipsius.

9 B cogente.

325

illuxisset [B 15], idem Georgius Bintznauer presentem se exhibuit, cuncti-

que subditi cito pede advenere, exceptis his, qui erant de Egental

atque Rieden; licet illorum * nonnulli adessent, non tamen aderant,

1

quo responsum * darent, sed tantummodo, quid ibi fieret, scirent.

Rusticorum

consilium

in LPAOrZeENE

Rusticis siquidem

suis de rebus inchoantibus rem agere, non pauca ab eis sunt de-

terminata, horum vero precipua erant ista, scilicet ut subditorum

( &

dl

nostrorum quelibet communitas proprios articulos singillatim in mo-

d

nasterium abbati et conventui deferre curarent“* legendos, et* die

Veneris, qui 13 Marcii® futurus extitit, in pago Baysweil hisce super

assignatis articulis responderent. Que quidem audiens nobilis Georg

Bintznauer atque se ab eis in mediatorem delectum, magno pre gau-

dio nequaquam fluentes”’ inhibere potuit lachrymas, promittens rusti-

cis, se his in agendis omnem velle navare operam, ut istorum ® gra-

yamina alleviarentur.

Proinde rustici die dominica [12 März] suos

l

afferunt articulos ad monasterium, quibus allatis recesserunt.

Do-

minus abbas ac conventus, rusticorum articulis sagaci ®° etiam mente

perspectis, inierunt una cum scriba monasterii consilium, quid [A 12]

super unoquoque articulo respondendum esset, et quidquid respondere

decreveramus, chartis mandabantur. Accedit aliud !® quoque consilium,

opere [B 16] pretium inter cetera fore, quosdam honestos yiros kauff-

peirienses !2, seilicet Matheum Clamer, Georgium Rösslin, Joannem

Baunrieder advocare, quorum tum consilio, tum auxilio nostrum

negotium fidelius expediretur!” atque plus emolumenti haberet; ipsis

quo (

quoque omnem mancipabamus *® potestatem, ut, quidquid relaxandum,

ratione equitatis dictante, esset, ipsorum auctoritate concederetur.

Monasterium ursinense respondet rusticis super

) n“li

xacto igitur hujus

0

A0

eorum gravamina in pago Baisweil't. E

diei intervallo, quoniam nostra responsio rustieis danda erat, duo

ex conventu fratres, cum predictis honestis viris kauffpeurensibus **

A0

in pago Baisweil apparentes, subditis nostram prelegerunt responsio-

l

nem atque non modica eis concedunt, quze, si tunc temporis Susce-

pissent et amplius non 1'@bcllassm;t, profecto nostro monasterio quO-

Ül

B eorum.

2 B responsionem.

3 Disen titel hat nur B.

curaret.

5513

6 B Martil.

7 B flentes.

8 B ipsorum.

CaM(

12 B exequeretur.

0B

sagata.

10-B ılluda:

11 B kauffburenses.

14

A hat hier keinen titel.

15 kauff-

o

13 B mancipavimus

burensibus.

980

O

3

Z

6

)

tannis ad magnum deyvenisset damnum.

At ipsi rustici, audita nostra

responsione, dixerunt: »Non possumus id facere, sed omnium nostrum

par est animus ad majorem globum pergere.«

Quod vero! respon-

sum nostri conyentus patres ac viri kauffpeurenses * audientes statim

remearurnt, unde venerant.

Monasterium ursinense occupatur a Joanne Melder®.

Discrete et pie * lector, parviusculis jam lineis tractis rusticani belli,

quod tum nostrum circa monasterium Ursin factum fuit®, opere pre-

tium® est, tandem ad rei gestg seriem calamum applicare meum !

atque indicare [B 17] mera cum verborum parsimonia, qualiter fuit a

Johanne* Melder seniore proditum accusatumque omnes apud subditos

nostros.

Verum is ° Johannes Melder, ultimo die mensis Marceii !®

ante meridiem intrans monasterium nostrum cum quodam sui pagi

quaternione, petlit majore a cellario quoddam tortuosum instrumen-

tum *, quo domunculg mox casure ** solent erigi, nec non aliqua

ligna, quibus eorum pagum possent et circumdare et firmiter munire !3,

Que quidem omnia ei lubentissime !* prestabantur, ipse tamen Jo-

hannes prenominatus !® nihilominus in monasterio sub sui negotli

yelamine perstitit ad meridiem usque, quod [A 13] ideo faciebat, ut, quis-

nam ‘® esset inibi quidve ageretur, exploraret; nihil!” intactum re-

linquebat, quod non solerti quadam industria indagayit. Demum ipsi

redeunti occurrit Ludovicus ex predio Rerwang !®, quem limis aspec-

—__ .

tans oculis iratus dixit ad eum: »Scis etenim Ludovice, quod non

debeas‘® ad monachos solus ire?« Respondit Ludovicus: »Ipse ubi-

cunque meum commodum vel aliud id genus quippiam conparare pos-

sum, ibi et vado et ambulo, nulli tamen vestrum id ad molestiae quid-

dam ingerendum®° facio aut benevolentie alicujus aucupande ?! gratia,

attamen ** si meis non habes fidem verbis, veni mecum et, qug apud

istos locuturus sum, ipse audies.« Johanne vero ®® Melder audiente

istiusmodi _ responsionis ** aptitudinem, quasi puer proprio fedatus

f

1 B quidem

2 B kauffburenses.

3 A hat hier keinen titel.

4 B

fehlt et pie.

9 parviusculis bis fuit] B parviusculis jam lineis tractis

audisti belli rusticani, quod circa monasterium nostrum tantum fuit fac-

tum, initium.

6 B pretium jam.

7 B nostrum.

8 B stets ohne h.

9 B is ergo.

10 B Martii.

11 Winde?

12 B cesure.

13 Pallisaden.

14 B libenter.

15 Joh. pren. fehlt B.

16 B quidnam.

17 B nihilque.

18 B Rörwang.

19 B debes.

21 B benevolentie

20 B ingerende.

captande,

22 B etenim.

23 B fehlt vero,

24 B sermonis.

3

9

4

M

mH

Tußtıen

dl

stercore abiens suum in pagum venit *.

Ila in die iste prefatus Johannes delectus * est in capitaneum

Qnod

VE

ab his, qui sunt ex pago Baysweil, rustici autem pagi Ekental ordi-

narunt sibi Sebastianum Sutorem [B 18] pro capitaneo. Hi duo capi-

I

tanei, assumptis secum suis rusticis necnon istis, qui de Fromsperg ?

Anne)|

venerant“*, illa in nocte circa horam octavam ad colliculum non longe

ab ecclesia Ursin * distantem venerunt, ubi jusjurandum ® a rusticis

ursinanis ” recipientes, protinus ex eis quattuor miserunt, ut irent

allatum claves ecclesie apud dituum, quibus allatis ipsum invaserunt

Al

cimiterium ®

Il

Proinde Thomas Kirchdorffer ab illis capitur atque

sub jusjurandi ® obligatione propria in domo manere constringitur

ad eorum usque -revocationem , quoniam istorum scelerato federi

I

nondum erat mancipatus; sub eo impendio!° inhibetur, nulli hominum

ut signum tribuat aut tumultum excitet *,

His igitur factis ceteros

rusticos quoque curavere ** execitare, exceptis istis, qui noluerunt

malis horum !® conatibus consentire. Deinde [A 14] redeunt ad Thomam

Kirchdorffer, quem vinctum ducebant ad fores usque scrib& nostri,

ubi idem Thomas coactus est a capitaneis excitare scribam nostrum.

Scriba autem, quum surrexisset vocemque clamantis agnovisset, in-

terrogavit, dicens: »Thoma, quid vis, et quo in statu sunt res nostr&e 14

Demun

positze?<« Respondit Thomas: »Equidem in malo sunt statu, nam ipse

huc !® ducor, quasi homo vinctus.«

Respondit scriba: »A quibus es

captus?« Sed Thomas nihil ei respondit, quia sibi facultas amplius

loquendi cum eo erepta fuit omnis. Scriba autem noster, rem tacite

considerans eosquem tandem cognoscens !®, qui Thomam captum du-

cebant, sub risu dicens: »O insani! dii hominesque vos perdant, quid

incipitis, cujusque estis propositi ?«

Respondent: [B 19] »Adsumus

gncupand

omnes ob nostri monasterii Ursin occupandi gratia, ad quod si nos

V

adjuveris, amicus eris noster, sin alias

et tua et te ipsum perdes,

UG

liberos

ın

exilium

mittemus.<«

Respondit

uxorem insuper atque

scriba: »Deus optimus maximus, cuncta ex alto prospectans, tam in-

opinatg misereatur calamitati, quod vir integer scelerisque purus,

cauticinio jam noctis existente Cillfil‘@qll() congesto, non sit in domo

‘ZTB Melder electus.

3 B Ronsperg.

1 B abilt in suum pagum.

8

5 B ursinens!i.

7 B ursinensibus.

4 B venerunt.

6 B juramentum.

8 B cemeterium.

10 sub eo impendio] B sub pena

9 B juramenti.

incendii allis insuper.

11 B aut signum tribuere aut tumultum excitare.

;

12 B cnrayvit.

13 B eorum,

14 B tue.

15 B hie;

16 B agnoscens,

l

B er

328

V

sua tutus a vobis, enimvero illud improbitatis opus mihi ab aliquo

vestrum * (quos ut charissimos semper habui) exhibitum iri nunquam

%

credidissem, verum istud thurcanz ? infidelitatis est, non christianzg

‘

A

fraternitatis, sic proximum adoriri suum, nullo inditio legitime ® mo-

*

1

nitionis prius prestito.» Respondent rustici: »Te quippe neque co-

‚X

gimus, neque 0cCcupamus.«

tespondet scriba: »Quid hoc est, quod

dieitis, quia te non cogimus, et tamen multis modis a vobis coartor?

intelligitis, quid loquimini? equidem non opinor.«

Ad hac verba

capitanei irati dicunt: »Quid longo [A 15] verborum cireuitu opus est? si

vult, cito hoc faciat, si vero non, incendemus eius domum et cum

diversis telorum generibus in eum jaculabimur.« Seriba ad eos ait:

>Qui estis igitur vos omnes?«

Respondent: »Johannes Melder et

Sebastianus Sutor de Ekental et Baysweil, Fronsperg *, Eck, Gintz-

burg, dein tota regiuncula (theutonice thiggen®) adest.« „»Quot ergo,

inquit, estis yos?«

zespondent: »Quinque mille.«

Ad heac seriba

ait: »Heu me, multo fortiores me estis, nequaquam mearum est virium,

[B 20] ut resistere illis® possim.« Cum res se diu distulisset, demum

scriba ab eis exposcit, reliquos rusticos ursinanos 7, nondum rustico-

rum fadere obstrictos, adduci in %des suas, ut cum ipsis tractare

A

posset, quid faciundum istis ® esset, quam petitionem ipsi implentes

adduxerunt illos, ut avebat, in domum ejus, hac tamen lege, ut isto-

\

rum nullus usque mane circa- horam quintam domum egrederetur.

Cum ergo h&c agerentur in pago, noster Jeorgius ? arcularius

et Johannes cocus!°, qui erant in monasterio, volebant clanculum se

domum conferre, quoniam ambulare palam non audebant propter rusti-

Corum metum, et quod'* tanquam profugi in monasterio delitescebant.

Hi autem a porta parumper progressi ** viderunt quosdam viros in

clypeis rutilantes non longe a monasterio stare, quibus visis dixit

al

ter ad alterum: »Certe res videtur esse suspecta, necesse est re-

dire et ill

ud nuntiare.« Ideo celeri properant pede ad portam et

portenario strictim vetant, ne absque illorum scitu Ccuiquam hominum

aperiant, deinde camerario et Othmaro arculario , cui abbas suam

commendarat abbatiam, hec continyo declarant. His itaque talia au-

1 B a vobis.

2 B turcice.

4 B Rons-

Al

3 B judicio legitimo.

perg.

5 B falsch Thingen , gemeint ist der tigen, d. h. die huntare

Oberdorf, vgl. Simon Baumann, geschichte von Oberdorf.

6 B vobis.

7 B ursinenses.

8 B fehlt istis.

9 B stets Georgius.

10 B stets

COquUus.

1 B qur:

12 B egressi.

329

n

dientibus, sese, ut potuerunt, armis. munierunt.

Interea capitanei

[A 16] portam monasterii adeunt, portenario pulsantes, quorum pulsu

audito isti quattuor viri Othmarus et Jeorgius arcularıi ', Joannes cocus

et camerarius, qui solummodo tunc temporis erant in monasterio, ac-

currunt, interrogant, quinam ipsi essent aut vellent? Respondent:

>Nos hujus monasterii sumus subditi, intromitti cupimus, nam illud

nostre subjecturi sumus modo ditioni : [B 21] idcirco, si hoc sponte fiet,

nobis erit perquam jucundum, Si vero non, conabimur, quoquo modo

Jicuerit, irruere per murum.«

Respondent prefati quattuor viri:

»Nobis non est commissum, ut, solventes portam, aliquem virum in-

troire sinamus, sed id prius significabimus priori atque conventui,

X;

et quod ipsi deinde facient ?, nostra nihil refert.«

Postquam hec

dixissent, illico loca petebant conventualia, domitorium ascendunt,

N

ubi ecclesig custodem, volentem tunc fratres ad matutinum excitare,

obviam habuerunt, et excitato priori rem innotescunt? omnem. Prior

autem fratrum ccetum convocari jubet, quibus congregatis rebusque,

ob quas fratres erant collecti, patefactis, dixerunt supradiceti quattuor

viri fidelissimi: »Religiosi patres et domini nostri, quidquid nobis

precipitur faciendum, hoc herculano * exsequi volumus animo et non

solum nostra pro vobis impendere parati sumus, verum ® etiam noS-

metipsos, deo auzxiliante illa® in nocte monasterium optime a rusticis

illesum servabimus.«

Interim dum ista agitantur, Jeorgius Oeffelin,

Jaycorum cellerarius, importunis precibus rogitat portenarium, sibi ut

aperiat, qui tandem ejus instantia yictus, portulam minorem aperiens,

'M

eum [A 17] ac duos rusticorum capitaneos intromisit. Quibus ingressis

conventus obviavit, et pater prior vice omnium dixit ad Johannem Mel-

der capitaneum !

»Quid incipis quidyve negotii nocturno jam tempore

habes in

monasterio ?<«

Respondit ®: »Presto sumus nos universi

vestri subditi [B 22] tenere monasterium bona tamen rectaque CON-

ditione, nihil sinistri vobis inde molientes, nam diebus ante actis ipse

Johannes Melder fui in monasterio ottenburrano®, quod simili modo

eorum subditi capitavere, item rustici Johannis Adami de Lapide

(Stain) castrum ejus quoque ceperunt, qui non solummodo castrum

{l

in nostras tradidit manus, sed etiam omnia ad idem pertinentia

ı38

1 B arcularius.

2 B faciunt.

3 B indicant.

4 B herculeo.

5 B sed.

6 B hac.

7 B fehlt ad Joh. Melder cap.

8 respondit] B

(D

respondit Joannes Melder, quem pater prior alloquebatur. 9 B ottoburano.

330

ultroneus obtulit, nonnullos etiam frumenti saccos, arma bellica alia-

que id genus multa, voluit insuper, qu® sunt c&esaris, largiri nobis,

\H

quod renuimus accipere, eo

,

quod nihil injurie nobis sit illatum a

casarea majestate, quare ego Johannes Melder non incongruo, ut

mihi videtur, usus consilio cujusdam viri praestantis (quem non aperte

nuncupabat nomine) decerno, hic cum ceteris subditis idipsum facere,

quod alibi gestum esse audistis.«

Quis ergo iste consiliarius fuit?

certe Johannes Adamus de Lapide, nam quidam fratrum nostrorum

postea ex proprio ore Johannis Melder audivit, id consilii a Johanne

Adamo recepisse.

Refutantur mendacia Joannis Melder!

Ah, mi Jo-

hannes Melder?, hoc tibi utique crederem, si tua mentiendi calliditas

minus mihi comperta foret. Absit istud a nobili Johanne Adamo, tale

ut reddat iniquum [A 18]| consilium super nostrum monasterium, cujus

semper singularis cum suis antecessoribus patronus et amicus extitit.

Ecce Johannem Melder, hominem sacrilegum , cui non sufficiebat,

technis et mendaciis ipsum conventum seducere, quin etiam in hostium

manus tradere, o scalus omni tormentorum [B 23] genere puniendum!

Porro rusticorum capitanei, in atrio monasterii coram conventu lo-

quentes, haud malam meo judicio pretendunt causam, ob quam se

adesse dicunt, eam si ipso complessent opere, nihil omnino nostro

monasterio accidisset mali.

Dicebant enim: »Venerandi religiosique

domini, nullam ob aliam causam assumus 3 nisi ut fideliter monaste-

rium ab hostium incursione custodiamus, ne incommodi quid aut

patiatur aut suppiletur aut incendio tradatur, scientes enim fore S

si monasterium devastaretur, nos quoque pessum ituros, eapropter

visum est nobis haud inutile, huc ad monasterii munitionem venire

idemque inhabitare , nihil aliud inde flagitantes nobis dari preter

quotidianee sustentationis sumptus; eorum, quzse sunt monasterii ®

’

nihil

quicquam ® dolo aufferetur a nobis, et ne gallina quidem de suo,

ut trito dicunt proverbio, nidulo divelli debeat 7.«

Conventus vero,

pacifica verba istorum audiens intelligensque, nobilem Johannem Ada-

