fuftinere juffus.

Quo quidem potiffimum tempore

ingenii fui aciem , füunmámque in dicendo vim, ac

& Abb

robur in hare(is Magiftros exprompfit; libro etiam

in lucem edito, qui Paedagogie W/ittembergenfis

nomen in fronte prefefert , Apoftolici Prefulis àSe-

reniffimis Archi-Ducibus cognomen fibi promcritus.

Frequentes illius comeáffe a

d

cofdem literas, dome-

fticum tabularium redditis demonftrat.

MICHAEL

Maifter, quem in fümma témporum acerbitate ma*

gnà illius gloriàs non minori füo commodo Patria

Patrem dixit.

Magna quidem Stephani Miterhau-

Íer , & Michaélis.Prathoffer fingulari. induftria , majo-

ra tamen hac noftra etate Collegium hoc cepit in-

crementa.

"Tew: lum

Expun&Qum zs alienum. Ingens edibus

P.l'(-'- Gil.

adjun&a acceffio.

Artifici illuftrata penicillo Bafi-

lica D. Vito Martyri, quem fibi Collcgium Patro-

num adícivit, facra à furdamentis erccta, Parcecize

dua recuperate : tres autem uuiversé nempe in Pol.

deeede

lerberg, Stralleg , & Miefenbach à Pollenfibus magno

RC

animorum proventu procurantur.

CunQa hec in

Collegium fuum quartus decimus loci hujus Przful

quatuor fupra quadraginta, quibus precít, annorum

intervalló congcffit ornamenta

Ride

tore

REVERENDISSIMUS, PERIL-

muros

LUSTRIS, AC AMPLISSIMUS

tabuiz :

$

ab fe fu

DOMINUS , DOMINUS

no LVI

& Calli:

JOANNES

M.CCC

tioribus

rio exfi

ERNESTUS,

novümc

Colleg. Ecclef. Póllenf, Can. Ree

fiam , à

Ord,

Catum .

(———

46 ( 23 ) 9B

'empore

Ord. S, Auguítini ad. , Vitum Preepofitus ,

vim, ac

& Abbas Latcranenfis, Sac. Caff, R egieeQue Cathol,

O etiam

Majeítatis Confiliarius , &c. &c.

ergenfis

lis àSe-

meritus,

T

, dome-

wl

CHAEL

a w Aiy,

[— d

il

r

tate nia*

^

z

E5

o Patria

4

ä x

z

iterhau-

Hj

K

A

J

1 , majo-«

v

J/

J

eepit ln«

IN

j

aM

J

, eedibus

XQ'—'

m

llo Bafi-

5

| Patroe

Parceciae

dotibdetatsptoudotoretenotetoopdetteletetetele dbl felet

ein Pol.

| magno

hec in

ROTENMANENSE

s Praful

COLLEGIUM,

nnorutm

TRidericum IV. Cafarem Collegium hoc Condi.

torem veneratur. Prima ejusdem extra civitatis

On*gi;

muros annó M.CCCCLYV. ja&ta funt fundamenta,

;TRIL-

tabuie veró , quibus pofteritati omni erectum hoc

ab fe fuiffe Collegium teftatum facit Imperator , an*

noLVL confe&e. Friderici confilia Nicolaus V.

& Calliftus III. Summi Pontifices probavére, Anno

M.CCCCLXXX, ut à Turcarum incurfionibus tu-

tioribus effe liceret Rotenmanenfibus Cafaris impe«

rio exítru&um nuper Collegium folo &quatum ,

novámque penes D. Nicolai Principem urbis Eccle-

Reo.

fiam , à qua hodie Collegium nomen habet, collo-

Ord,

catum . domicitium.

Templi hujus partém illam ;

4

quam

44 ( 24 ) ?5

quam navim dicunt, Eberhardus Epifcopus Lavanti-

vit. SK

ageindis

Paracie,

nus, totum veró cum aris quatuor Bertholdus Epi-

nc

D.

Ícopus Chiemenfis confecravit, Inter Parcecias hzec,

uam modó nominavimus, Ecclefia primo reponen-

ris, & A

4

te claru:

a eft loco, qu& tres alias appendicis locó habet,

unam ad B. M: V. & utriusque S. Joannis extra ur-

Styria e;

bis pomoeria olim , uti vocant , Collegiatam , alteram

MARTI

templo :

ad D. Georgii, tertiam Sacellum S. Michaélis, II cít

ad DD. Petri , & Pauli in Irdning olim à fummis dun-

KRege.Cx

taxat Pontificibus viris optimé de republica Chri*

ftulit, /

ftiana meritis adminiftranda commiffa.

Huic fube

fis Antif

uniycrfa

je&z ad DD. Joannis Baptifte , & Evangelifte in Ha-

genberg altera , altera ad D. ZEgidii in Donnerfpach.

Cedunt,

laudibüs

IIL, ad D. Jacobi Majoris in Laffing. IV. ad D. Viti

folutum

Mart. in Liezen. V. ad B. M. V. Gratiofz dicte in

Oppenberg. VI. ad B. M. V. Affumptz in Pólfs ,

inftaurat

quam anno feculi hujus feptimo & tricefimo Augu-

REV1

ftiffimus Imperator Canorus VI. Cel(iffimo Princi-

pe, & Archi-Epifcopo Salisburgenfi, & Clemente XII.

fclic, record. Pont. Max. annuentibus à quopiam &

Rot.nmanenfium Collegio adminiftrari voluit. — Sa.

X

cer ejusdem Curio Archi-Diaconi, & Confiliarii Ec-

De Aj

Prapofiti l- clefiaftici Salisburgenfis dignitate eminet. Clavum

colaum

leir.

Collegii hujus tenuit primus JOANNES Jung de

Decanu:

Dinckenpichl ex inclyto Viennenfi ad D. Dorothez

fini, &

Collegio cum fociis huc miffus, qui virtutem prz-*

clara cum eruditione conjunxit, Septendecim ab

hujus morte Praefulibus Collegium paruit.

In his

virtute , rebísque geftis immortale fibi nomen con-

fecérc.

UDALRICUS de Conftantia vir omni lite-

rarum , & virtutum genere ornatiffimus, JOANNES

Kuglperger primus é Rotenmanenfibus mitrz prz-

rogativà à Pontifice, & Archi - Diacohi per vallem

Auafi, & Palte ab Archi-Epifcopo Salisburgenfi di-

gnitate audtus, MAGNUS Praitenpaumer , qui no-

minis menfuram nature,animíque dotibus imple-

vit,

A

«2 ( 25 )?8

,avanti-

vit. SIGISMUNDUS à Kleubenftein pari in.rtebus

lus Epi-

agendis prudentia, & in ferendis adverfis fortitudi-

las hzc,

ne. DAVID à W'olckendorft genere ; virtute , lite-

ponen-

ris, & Archi-Diaconi per utramqueStyriam dienita-

habet,

te clarus. JO ANNES Muchitfch P qUi hærcfi in

Ktràa ur-

Styria ea tempeftate. invalefcenti fe murum objecit.

alteram

MARTINUS Strammer , cujus, operà gemine in

L) lIo Cft

templo arz furrexére.

A Ferdinando Romanorum

us dun-

R.cee Con(iliarii dignitatem Hofpitii mercedem ab-

»,

2

1 Chri*

ftulit,, ANDREAS Peclünger, quem fibi Bambergen-

jic fübe

fis Antiftes à confiliis effe,Styrie veró ordines Patrize

. in Ha-

univcrfze profpicere jufferunt. His alii quoque .ac-

:rfpach.

cedunt, quos annales domeftici magnis , meritísque

D. Viti

laudibüs extollunt.

Collegium temporum injuria

icte in

folutum , annó veró feculi hujus fexto , & tricefimo

Pólfs ,

inftauratum fumma cum poteftate adminiftrare juffus

Augu-

Princi«

REVERENDISSIMUS ,. PERIL-

ite X II.

LUSTRIS, 4C CLARISSIMUS

DOMINUS , DOMINUS

piam 8

»

Sa-

JOSEPHUS ALBINUS

irji Ec-

De Apoftolis,Czf, & Celeber, ad D. Ni-

Jlavum

colaum Can, Reg. S. Auguft, & Congr. Later.

ing de

Decanus Perpetuus, & Adminiftrator Czef. &c, Celfif-

rothee

n pra*

fimi, & Rev. S.R.I. Principis, & Archi-Epifc, Salisb,

zim ab

Coufil. Eccl. Protonotarius Apoft,

In his

n corns

N

H'x

ni lite-

"

NNES

:

aE A

2

3

P pre-

E

vallem

U

S

!

/

TWH

'nfi di-

|

--

,

Jui no-

——

4

]

imple.

f:

j

vit,

V m

$6 ( 26 ) ?9

- 3569 5008 3530 1020:15206 5250« 2160 39625X 39666e 3060 606

ejusdem

populi

RUNENSE

& trig-

poldi" h.

MONASTERIUM,

repofitc

cere ftu

Qrige,

Mpliffima dynaftia Eppenfteinenfi ab Henrico II.

B

ad finift

À

Carinthiz Duce , ftirpis fue poftremo , fupremis

pluribus

tabulis fibi tranfcripta Leopoldus IV, Styrie Marchio,

Aíceteri

cuiFortis cognomen adjectum,ut füperüm in fe muni-

C ertiüs

ficentiz gratiam referret,facreCiftercienfium familiz,

Auftrie

eujus fama ob eximiam D.Bernardi,tum adhuc in vivis

cornu «

agentis , fan&timoniam Europam impleverat, edem

hac ver

fua in provincia exítruere decreverat. ValleRunen-

-u Ernt

fi vulgó R eüenthall altero à Styrie Metropoli lapide

ssiolig ,

diftante eum in finem à W'aldone Comite , loci To.

Mexfis J

archa permutatis agris comparata , evocatísque ex

funt au

Tenplum,

boracenfi Franconie ccenobio annó MCXXIX. fa-

abcft R.

cri hujus Ordinis viris templum Affumpta in Coelos

ftina Ot

Virgini Matri facrum e quadrato lapide erigere coe-

ditione

perat, jámque totius edificii pofuerat fundamenta,

tum Re

cüm mors Principi optimo perfe&i operis tam egre-

humero

gi.gloriam invidit. Ingreíía fuerat in. mariti curas

rentem

Sophia vidua, Henrici Guelphici Bojorum Ducis fi-

à D.I4

lia, Friderici l. Cafaris matertera: ea fibi rei hujus

vifcbatu

[2]

À

loriam'reli&am effe exiftimans coepto nuper à Leo-

dicavim

poldo zdificio fafti?iüm impofuit. . Quo etiam Ot-

&o reli,

tocarus Leopoldi filius V, Styrie Marchio in hoc pa-

lis , qua

ternz liberalitatis monümentum fuerit animo , argue

nument

mento cft, quód itineri in Paleftinam iam accinctus

Ecclefia

€ó excurrerit , & velut pietate à füperis armis fuis

lam ab

fortunam empturus ccenobium hoc , fubinde etiam

ligneam

à Conrado IlI. Imperatore ditatum ,novis poffcffio.

nibus auxerit.

loci huj

lt veró tam leta Monafterii hujus

fimum :

initía firma effent, & ftabilia, Conradus Juvavienfis

la, inq

Archi-Epifcopus, & Romanus Epifcopus Gurcenfis

gicm pr

cjus-

$40 (27 ) ?8

& 350 6

ejusdem jura, ac bona in magna Procerum Styrie &

populi frequentia annó cjufdem feculi XII. o&tavo

Cineres Lco. Zdonumenta

& trie-fimo confirmandó cffecére.

polói bac in Bafilica , etfi tamülus igaoretur , effe

M,

repofitos, funt,qui ex filii, & nepotis literis confi-

cere ftudeant ; tabulam tamen rei hujus teftem ,que

enrico II.

L

ad finiftram olim templi porticum confpiciebatur ,

fupremis

pluribus de caufis fibi minüs videri genuinam ipíi

Marchio,

Afceterii hujus incole , dum de ea tacent , indicant.

| femuni-

Certiüs aliud, neque minus illuftre Ernefti Ferrci ,

| familiae,

Auftrie Archi- Ducis ad dexterum precipui Altaris

ic in vivis

cornu exítat monumentum, cujus marmori incifa

t, edem

hec verba leguntur: Oif Sereniffimus Princeps Domi-

eRunene

mus Ernefim Arcbi Dux Auflria , Stgria, Carintbia, Car.

li lapide

siolig, drc. amuó Dowini M. CCCC. XXIV.. decima die

lociTo.

Men[is Junii, Reguic[cat in fancla pace,

Multó tamen Sraffegl,

ísque ex

funt auguítiora edis íacre clivo , qui mille paffus

Prap.

XIX. fa-

Redux é Pale-

n Coelos

abcft Runá , impofite ornamenta.

ftina Ottocarus V. cum nihil admodum illa expe-

gere Coe«

ditione effet profe&um , pro fpoliis tabellam coeli-

lamenta,

tum Reginam tenera adhuc atate, dcfluentibus in

Imago B.

d F.

.am egrce

humeros capillis, jun&is ante pectus manibus refe-

'jti curas

rentem attulerat.

Ducis fi-

Hanc ille ex Archetypo, quod

à D. Luca pictum Hierofolymitano in templo tum

ei hujus

er à Léo-

vifcbatur , efBngi curaverat , eóque, quem fuprà in-

dicavimus loco ,Strafindl olim, nunc Straffengl , di-

tiam Ot.

&o religiosé colendam propofuit. Exigua erat mo-

| hoc pa-

lis, qua preclarum hoc pictatis , & antiquitatis mo-

O , argue

numentum fervabatur , & ligno duntaxat conítructa

iccinctus

Ecclefia, ut gloriari poffit Ciftercium Runenfe fe il-

inis fuis

lam ab eodem Marchione annó MCLVII. accepifle

le etiam

Au&ta plurimüm eft Cracifxus,

offcffio.

ligneam , & lapideam feciffe.

loci hujus celebritas , pofteaquam annó fupra mille-

i hujus

vavienfis

fimum ducentefimó quinquagefimó quintó radix il-

la, in qua natura morientis in cruce Servatoris effi»

;urcenfis

giem prodigió expreffit , per pecora in pedes pro*

cjus-

cuin-

« ( 28 ) 38

eumbentia,crebrísque mugitibus lingu fupplentia

facii. Ord

Quorum !

officium prodita, cx abicte, cui adhaferat, avulfa ,

atque in Deipare Bafilicam fuerat translata. Eam

dienfe in

vincia fua:

tabule Runenfes memorant huic ineffe virtutem, ut

eonfpe&ta folüm hominum , quorum jam obduruit ,

ró hec p

ftria, Vic

& percalluit malitia , pe&tora nulló negotió frangat ;

atque emolliat. Innumera inter prodigia illud fa-

lia, San&

eedem tabule ia

kenfe in -

cilé princeps haberi poteft, quod

annum M. CCCCXLL rcferunt. . Incefferat Frideri-

fe huic fc

Runenfes

Prodigim, cum IV. Romanorum Imperatorem cupido hoc Chri-

fti fimulacrum , quo frequentior falutis noftre vin-

Tranco à

conia Mo

dicem in eo colendi effet copia, Viennam fecum de-

ferendi , & jam coimite Pontificis Legato ad pontem

virorum 1

vit.

E&

Peggavierfem uno ab Ecclefia milliari remotum fa.

crum hunc thefaurum fecum deportárat ; ciim equi

mitum di

Styrie D

repenté fübfi

ftere, nequidquam vi , atque calcaribus

impelli,immoti eodem harere inloco. Priusquam

dinem vi

HELMU

veró Impetator de effigie eó , unde acceperat, refes

renda cogitandi fpatium effet na&us , illa codem ,

reggenfiu

RADUS

ueim antea occupárat , in loco fuiffe reperta fcribi-

tur. Certé, fi prodigia abeffent omnia, divini ali-

rum fanc

GELBEJ

uid huic radici ineíffe ipía temporis diuturnitas

erfüadet , qua , cüm nihil non confumat , hanc ta*

rum gen

dotes fu

men totannorum intervalló integram reliquit, & in-

corruptam.

Ut peregrinantium foveant pictatem

in Franc

domeftic

plure

s Runá huc translati edes templo continentes

incolunt.

Locus tra&o ab eo, qui przcft ceteris,

liquorun

dàrunt.

Parecié. nomine Prepofitura audit. Singuli veró divinis my-

fteriis procurant animas L. in oppido Gradwein, &

pcratori

vicinis huic pagis. -Il, ad D. Martini in Veiftriz, &

que verl

III. ad D. Zgidii in oppido Sembriach ad

premus.

Peggau.

GEOR/!

montis Ge

faci pedem. IV. ad D. Laurentii in Ybel-

bach. V. ad D. Pancratii ad montem Plefch. VI. ad

rem Auf

D. Bartholom&i penes amnem Lybach. VII. ad D.

vulgus )

ber ter !

Stephani penes Muram in Gradkorn. — VIII. ad D.

Jacobi in Vallc.

Runenfe coenobium o&to ejufdem

mina .E

. facri

44 ( 29 2 ?8

fupplentia

faci Ordinis Afccteria velut matrem ven

erantut;

ria Sitticenfe fcilicet in Carniolia ,

Neofta-

t , avulfa ,

Quorum t

ta.

Eam

dienfe in

Auftria, & Schlierbacenfe eadem in pro-

rtutem , ut

vincia fuas ex illo colo

nias deduxére. Quinque vc-

obduruit ,

ró hec pofteri

ora nimirum Campo -

Lilienfe in Au*

Ó fran

ftria, Victorien

fe in. Carinthia , Fontenfe in Carnio-

a illud fa-

2

Hungaria , & Dopols-

lia, San& - Gotthardenfe in

tabule in

kenfe in. Croatia aliquot po

ft annis pio , ar&tóque

d

Albates lls

it Frideri-

fe huic foedere ad

ftrinxerunt, Summam rerum apt

. hocChrie

Runenfes GERLA

CUS ? Comitibus de Dinkenftain

oftre vin-

Franco à Beato Adamo pri

mo Eboracenfis in Fran*

duodecim R elisioforum

fecum de«

conia Monafterii Abbate cum

d pontem

virorum manu in Styriam mi

ffus primus adminiftra-

notum Ía.

vit, Ekcepit hunc OTTMARUS,

qui illuftri Co-

cüm equi

mirum de Schallach fanguine genit

us Ottocarum I.

calcaribus

one attingens genc

ris claritu«

Styrie Ducem cognati

lendore. Ottmarum W'IL-

Priusquam

dinem virtutum auxit fp

orat, refee

HELMUS eximià vir fan

&imonià e dynaftarum Mu*

la eodem ;

reggenfium ftirpe ori

undus.

NVilhelmum CON*

erta fcribis

RADUS de Grodno pari

relieionis ftudio & moe«

divini ali-

Conradum

THEODORICUS. EN-

rum fan&itate.

üo Comitum Helffenfteinio-

liuturnitas

GELBERTUM anti

;, hanc ta*

xum gcnerc natum O

egregias nature , animíque

juit, & in-

dotes fuffe&tó Ludovicó

ad regendum Eboracenfe

in Franconia Ciftercium

fuiffe translatum annales

. pietatem

narrant. E re-

jntinentes

domeftici , € quibus hz

c excerpfimus,

ft ceeteris,

liquorum

numcro nom

en fuum pofteritati commen-

livinis my-

dàrunt.

CHRISTIANUS Huffer Maximiliano limn-

dwein, &

eratori à confiliis,

& facris confeffionibus , idém-*

JOANNES Lindelaub Su-

ciftriz, &

ue verbi divini prero.

ibriach ad

P

remus Styrie Prafe&tus

, Capitaneum dicunt vulgó.

ii in Ybel-

GEORGIUS Freyfei

fen Cadfaris

primüm per interio-

h.. VL ad

rem Auftriam V icarius,

tum ararii (Cameram appellat

VIL. ad D.

iennió Prafes.

BALTHASAR. Sty-

vulgus ) quadr

Pater nominatus. Geminos ctiam ge-

']HI. ad D.

ber ter Patrie

9 ejufdem

infula ,. Lavantina gui en.

. facri

mine lfïbi vendicárunt

44 ( 30 ) ?&

ALMERICUM Graffendorfter ; Neoftadienfis verà

mafterii hi

MARTINUM Düclacker , qui antea jam Callipolen-

prius corj

fis Antiftitis dignitatem cum Abbatis munere con-

culmen pc

junxit , ob plurima apud facram hanc familiam col.

locata merita primó à conditore ccenobii hujus locó

à fuis habitus.

Doncefticum veró mitrz Wecus red-

REVfi

didit quartus à vigefimo Runenfium Preful HER-

MANUS Molitor, qui eam fibi , fuísque fucceffori-

r

bus dignitatem à Bafileenfi Concilio ope Frideri-

ci IV. Imperatoris annó M. CCCCXLIV. impetra-

Sac. ac

vit.

Conceffam. à Concilio prerogartivam anno

& Antiq

mox fequente Eugenius IV. Chrifti iummus in ter-

Gratia Ab

ris Vicarius firmáffe non contentus ejnídem Frideri.

per Carin!

ci Imperatoris precibus adductus Runz Abbatibus,

diatus, &

L

cateris quoque pontificalibus utendi in(ignibus , fo-

Cathol. M

lenni ritu populo bene precandi, calices , veftes fa-

cras, aliáque templorum ornamenta coníecrandi ,

minoribus , uti apcllant, ordinibus fuos initiandi , &

cruces aurcas é collo pendulas geftandi fecit pote-

ftatem.

His denuó ftabilitis Clemens VIII. fub fe-

culi decimi fexti finem s campanum , quó ad Divi-

vina obfequia vocatur concio , rclisiofis ceremoniis

coníecrandi-facultatem adjecit.

Quantüm rcliquis

Afccterii hujus Prefidibus Summi Ecelefie Paftores

dctulerunt , tantüm huic, qui Abbatum quadragin-

ta & unius fucceffor hodie.Runam gubernat, or.

nando facer Ciftercienfium Ordo univerfus ftudere

videtur; nam coacto ex univerfa facra hac familia

conventu à fupremo Ordinis capite Vicariam ei Ci-

ftercienfia per Carinthiam , & Carnioliam luftrandi

ccenobia , eorundémque Abbates Mitrà , cetcrísque

dignitatis hujus infignibus condecorandi collatam

fuiffe poteftatem ex tabulis Runenfibus didicimus,

"dificia,

4Edificium , in quo fplendorem rceligiofa temperat

C :

modcftia, hofpitun commodis erc&um ; templum

Pe om

& ruderibus fuis excitatum non poftrema inter Mo.

naftcrii

npptin

Q0(31)?8 —

lienfis verà

Hafterii huju$ decora funt numeranda , quorum

unere cons

Callipolen-

prius cowpit, perfecítque , alterum jam prope ad

culmen perduxit

uiliam col.

hujas locó

REVERENDISSIMUS , PERIL-

ecus red-

LUS TRIS. 4C AMPLISSIMUS

zful HER-

DOMINUS,DOMINUS

fuccetfori-

pe Frideri-

PLACIDUS,

ivam anno

/. impetra-

Sac. ac Exempti Ord. Cifterc. Cceleb.

& Antiquiff. Monaft, B. M, V. de. Runa, Dei

mus in ter«

Gratia Abbas Vigilantif. nec non ejusdem Sacri Ord.

m Frideri«

per Carinth, Carniol. partésque Auftrie Pater Imine-

Abbatibus,

diatus, & Vicarius Generalis ; Sac. Cef. Regieque

gniïy us , fo-

veftes fa-

: Cathol.

Majeftatis , &c. &c. Confiliarius , Inclyt. Stat.

Provix.xï. Ducat. Styris Deputatus.

níecrandi ,

i

nitiandi , &

fecit pote-

/[lI. fub fe-

1ó ad Divi-

-s M

ceremoniis

?.

lm rcliquis

)

CR

e Paftores

!2

"

quadragin-

N

'ernat, Ore

«

fus ftudere

N

——

—

m

9

hac familia

N

riam ei Ci-

n luftrandi

QSM&WB**&ü&ü&*ö*ä&*&&öäää&&iæä

i collatam

cetcrísque

SECCOVIENSE

didicimus,

[ temperat

COLLEGIUM,.

; templum

Pe omni fobolis, pofteaquam ad alteras etiam Orige,

inter Mo.

W/al-

naftcrii

nuptias proccffiffct, orbatus Adalramus dc

éackc

/S

46 ( 32 ) ?5

dcke Dynafta clariffimus , ut eam , quam in.maximis

Pario fcu

ponunt parentum pleríque, calamitatem ad falutem

hujus peg

converteret ; Numen ipíum , coelitésque . negle&tis

hac amb

neccílariis annó MCXL. heredes fcribere confti

M

L--I.,

p 4..

bona fua, fi co

gnatis teftamentó tradiderit, femen

cum hac

fore, e

uo non pauce inter illos lites enafcan-

C. conju:

tur, fia

4

eum , unde , profc&a fuerant, fonter

utrinque

jufferit redire,& quo confe&o etiam vitz curriculo

Auftriaca

meffem ipfe überrimam colligit; haud irimerito ar-

refixa f

bitratus.. Quamobrem iis, quas.Carinthiam verías,

zefiu Arc

eternim

circa Hartbergam , juxta Muram fluvium , vel in Mar»

chia habebat , poffeflionibus, adje&tis facellis duobus

saendat co

fundus 16:

S. Mariz in loco Feftrice altero.cum dote Pla ife , al-

tero S. Joannis Evangelifte cum dote Altendorff cà

Burgun, $

Gori, &tat.

fc lege exuit, ut in illud Ordinis S. Auguftini Cano-

nici immigrarent. Chunradum Archi - Epifcopum

15520, IIl.

roliFilia

Salisburgenfem ; & Romanum Gurcenfem , à quibus

rei hujus veniam fibi fieri poftulabat, adcó faciles in

annó vig.

Maximili:

preces habuit, ut ille ctiam e Salisburgenfi S. Rud-

Philippi !

berti Collegio mifsó cum fociis aliquot W'ernhcró

confiliaAdalrami promoverit. Annó M.CXLL.NV ern«

piifimé de

herus Frifaci Przfül clectus,

Ele&ionem Chtnra-

1597. 20.

dus probavit. Quód is, in quo primum confede-

ftrie obii

VI. Ferd

rant , locus ad religiofam quictem minimé condue

ceret , novam annó MC XLII. inSeccovve ftationem

obiit du

moliebatur Adalramus. Negotium taeti juffusW/er«

prima die

ncrus rem apud Innocentium Il. Pontificem e fen-

Dux Auf

Templum

tentia geffit. Annó MCXLIII.

Harttnannus Brixi-

1580. 17

& JMona -

nenfis Ántiftes templum triumphanti ccelitum. Re-

Ducis Pri

mnído

ginz pracipué dicatum. religiofum fecit. Quo an

uná horáà

aliud Styrie plura aut illuftriora numeret moriue

Auftrie, .

menta haud fcio, Arte

, marmore ,fisnis magnificum

MDCIV.

fibi , pofterís

que fuis in hoc pofuit Carolus Archi.

avita ftiry

Dux Auftriz.

Quà funebris moles. Septentrionem

covienfi :

Ípc&tat , Patienti

$, & Redivivi Servatoris noftri my-

Duo prz

M

[

eria refert,.. Ibidem Carolus, & Maria conjux , 8

eadem B;

Parié

4633 ) 99

In.maximis

Pario fculpti lapide quiefcunt. In fronte marmorei

ad falutem

hujus pegmatis , Caroli eminet infigne , quod verba

: ncglecHis

hac ambiunt : Carolus Serenif. Arcbi-D. 44uflr. & C. bia

conítituit,

pofitw 4. M. DXC. . Ad pedem veró. Mariz conjugis

rit, femen

cum hac infcriptione: Maria utritsgue Bavar. Dacis, &*

5 enaícan.

C. conjux quondams Caroli chariffima.

'Telamones

t, fontem

utrinque áuo genii,

Sacellum novem Auguftos

' curriculo

Auftriace Familie cineres tegit. Nomina fingulis

merito ar«

prefixa fepulchris adfcribimus, L. Maximiliazus Er-

m verfüs,

zefiu Archi - D. dufir, Ord, Teuton. Commendat,. fuam

'el in Mar-»

&terniva Deo animam , [uum tanti[per buic urua com-

is duobus

mendat corpus natut Gracii 1583. die 17. Novemóri , vitá

Plaife , al-

funclus 1616. 18, Februarii,. M. Carolus 4rcbi-D. dujfr. Duxe

ndorff ea

Burgun, $tyr. Carint. Carni. ac Wirtem. Comes Tyro. &

ini Cano-

Gori, atatis [u& yo. anmorumy obiit 10 die menfis ]ulii anno

pifcopum

155o, IIL. CatharinaRenata Archi- Dux Auftrie, Ca-

à quibus

roliFilia ex bac lacbrymarum valle piiffim? dece[it &tatis

faciles in

annó vigefimó Annó 1595. , 29. Junii. IV. Gregoria

. S. Rud-

Maximiliana Archi Dux Auftrie, CaroliFilia , Sponfa

Zetnheró

Philippi III. Regis Hifpaniz ex bac Jacbrymarum valle

IN ern-«

pülfim? de«e[fit annÓ atatis fue decimó fextó. — Annó

Chtinra-

1597. 20. Septembris, — V. Elifabetha Archi-Dux Au-

confede-

ftriz obiit annó 1586. 29.Janu. etatis fuz annó nonó.

? condue

VI. Ferdinandus Filius Caroli Archi-Ducis Auftrie,

lationem

obiit duodecimo à nativitate die annó MDLXXI,

us W/ers

prima die Auguíti in Judenburg. VII, Carolus Archi-

m é fen-

Dux Auftriz, Filius Caroli, 1o. menfes natus obiit

us Brixi-

1580. 17. Maji.

VIII.. Chriftina Ferdinandi Archi-

"um Re-

Ducis Primogenita obiit 12. Juniiannó Chrifti MDCI,

Quo an

unàá horá à fua nativitate.

IX, Carolus Archi.Dux

- [nOni«e

Auftriz, Filius l'erdinandi obiit die XX V. Maji annó

"nificum

MDCIV. dimidià horá à fua nativitate.

E nobili &

; Archi.

avita ftirpe Pranckiana liberalitate fua de Ecclefia Sec«

trionem

covienfi optimé merita non pauci hic tumulo illati.

ftti my-

]

Duo prater illud, cujus modoó meminimus, facella in

jux , à

l

porum

eadem Bafilica confpiciuntur, Altcrum Epifco

arié

Seccoe

$04(54) 9B-

Seccovienfium, quod eorum effigiebus, additis SS, Pa-

Archi-Di:

trum fententiis le&iffimis exornavit Martinus Epifco-

ler primo

lus, ipfe Pontificalem indutus ami-

ti cam, h

pus Styriz Apofto

étum ibidem cand

ido in marmore affabre exprcflus.

vendamt

In facrarii latere fcpulturä donatus Georgius lberac-

burgcnfc:

kher Epifcopus Seccovieufis.

Imminens marmori tà-

comitate

Alterum Liech-

bella viri dotes ac virtutes enarrat.

pra item

tenftainenfe, quod ab lIdalrico de Liechtenftain , &

Ottocar

Berchta conjuge non modica cam in rem pecunia effu-

Collegiu

fa inchoatum , ab Ottone Filio Camerario Styrienfi

tum fuiff

perfe&um fempite

rna relieione Sandtiffime , & Indi-

in Vora:

to huic

viduz Trinitati, M

atri Virgini , nec non SS. Apoft. &

Evang. Joanni & D. Cath

arinzg V. M. obligavit Bern-

NX ernel

annó MCCLXXIX. pridie

üt maxi

hardus Epifcopus Seccov.

Non. Maji.

Extra Ecclefie fcpta perantiqua Divin

ftiz.

(

Matris filium gremio fov

entis imago colitur. IHeac

dentur ,

c ipfo in colle

bernacu

ex arbore forte fufpcnfa Adalramo ho

circumfpicienti omnia vocibus iftis ( üt conftante fa-

[]

Ícopus :

cc Styri

ma traditur) Hc féca! nov& fabrice locum defigna-

vit, Cujusrei ne ulla atas deleret memoriam, ean.

XIX, ü

dem in fignum fuum m

xajus, ac folenne transtulit Col.

fcde or

fuis imi

legium his verbis ad

fcriptis z Siguama Capituli Santia

MARLE Seccovienfis, Eidem Virgini macule omnis

evecta.

experti o

b prohibitam à Collegio ]uem Epidemiam

fua pal

Seccovienfibus ex &re fimulacrum columnz

Preule

pofitum à

marmorez iafifte

ns, immani quidem illud turbine

haufen

leganter tefectum.

everfum, fed tribus abhinc annis €

emanda-

paríque

Paracis.

Ecclefiz, quarum item Collegio huic cura d

dicta f:

II.ad S.

VOLF

ta, funt I. ad D. Jacobi in oppido Seccau.

MARLE in Paradiío,

cuialie due obnoxiz.

IHI. In

per de

IV. ad D. Mar-

Civitate Knitlfeld, cui adjuncta alia.

prerog

la appendicis

z

arithe prope Knitlfeld , qua tria temp

-pcrtina

locohabet. V. ad D. Ruperti in Chümbenz ,

cujus al-

partcm

tera velutfilia. VI.ad S, StephaniinSchónberg. Ha-

qui mt

rum Paroeciarum jus fummum obtinet Praful Secco-

.-——

benefic

fitas cidem

vienfis, Plures in Diceccefi Seccovienfi

Archi-

mam !

44 (35 2 98

Hs SS, a-

Archi-Diaconi dignitas fubjicit.. — WVERNERO Gil- Pïz*"ffi Ils

Is Epifco-

ler primo, quod fupra diximus, Collegii hujus Antifti-

utus ari-

ti cam, hereditate velut adjpofteros omnes devol-

expreflus.

vendam Conradus & Eberhardus Archi-Epifcopi Salis-

s Lberac-

burgenfes contulére. 'Viri integritate vite, morum

irmori ta-

un Liech-

comitate, ac fingulari eruditione ornatiffimi laudes fu.

pra item attigimus, Addendum hoc loco , cum ab

:üain 3 &

unia effu-

Ottocaro V.Styriz Marchione, cujus fidei , &tutela

Collegium commendárat, maltís, magnísque cumula-

Styrienfi

tum fuiffe beneficils, non vuleare etiam à W erncro in

,& Indi-

in Voravienfes fuiffe profe&um , dum primum incly-

Apoft. &

to huic Collegio Antiftitem dedit Luitpoldum.

wvit Bern-

NV/erneri füccefforum nomina ex ordine recenfere ,

X. pridie

üt maximé ferat animus, foliorum prohibent angu-

ia Divine

ftiz.

Hac

ui in annalium memoria conípectiores vi-

l|r.

dentur, fünt GEROLDUIS ab Eppenfítain, quo gn: Ec

clef. Ca-

; in colle

i&ed.

bernacula tra&tante, cüm Eberhardus II. Archi - Epi-

ftante fa-

Ícopus Salisburgenfis annuente Honorio III. Pontifi-

| defigna-

cc Styriám annó MCCXVIIL aut füb initium anni

am, ean.

-ulit Col-

XIX, üt Salzburgenfia habent Chronica , Epifcopi

f-de ornáffet, Seccovienfis Ecclefia falvis prioribus

uli Sancie

fuis immunitatibus ad Cathedralis dignitatem fuit

le omnis

idemiam

eve&da. HERMANNUS Schachner, qui à religiofa

fua paleftra primüm inclyto Stainzenfium Coliegio

columnz

OTTO ab Ern-

] turbine

Prefulem Geroldum fuppeditavit,

haufen , animi res inter adverfas fortitudine eximia,

cefectum.

6x

paríque modeftia, qui multa mortalibus curis falute

lemanda-

dicta facre D. Dominici Familie nomen dedit. OR-

Il.ad S.

»

VOLFUS à Pranck inftaurató , quod incendium nu-

.

III. In

] D. Mar-

per deleverat , Collegió , recupcratisquc ejusdem

prerogativis , ab lldalrico Seccovienfium Epifcopo

»pendicis

pertinaci morbo confli&ante in laborum , ac oneris

cujus al-

partem vocatus, HENRICUS Peüzcl de Trofeyach,

erg. Ha-

qui multis à W/ochone Epifcopo Seccovienfi au&us

ul Secco-

is cidem

beneficiis turri magnifice ab codem coepte fupre-

lbo ab

*l

Archi-

mam manum adjecit.

e DIETMARUS Cho

LI

Ehru-

2

-82(36)28-

Ehrnfels , qui antiquos , facrósque Ecclefiz hujus ri-

BASTIA

tus unum in volumen congeffit,. nec minus fcliciter

nis Bulga

bernandi

in fe legendos exprcffit.

PETRUS Freüffinger ab

Innocentio VI. Pontificalia fumendi infignia potefta-

negotiis

tem adeptus.

UDALRICUS Coluffer amore , quo

peravit c

in fuos fercbatur, Pii, & Benigni cognomen fibi pro-

cum lau

mcritus, Laudes hujus fufpenfum e turri principe

ta cjusdc

ANTON

centum viginti centenariorum &s campanum fonat.

ANDREAS Enftaller, qui füue in coelitum Reginam

quem h:

renovato ejusdem & Collegii templo pracipuo libe-

refert aci

rslitatis mercedem tulit ampliffimam : ob compreílam

quatuor

quatuor jam abreptis luem , &diculam D. Marthz

nivit,faci

hohoribus facram conftruxit: facrum revocati ab in-

lem , Bibl

feris Lazari memorie diem fupplicantium agmine

troaunis

celebrari juffit.

JOANNES Dyrnberger omnibus

miniftrar

propé Ecclefiis, quas furor Turcicus evaftárat, re-

Patrie ci

dintcgratis , facráque fuppelleGili inftru&is , Cathe-

L.B.àtQ

fuére on

drali cumprimis, Odao cleganti , aris. pluribus , or-

[* ]

gano , cui non facilé aliud conferas , exornata ,. ob«

amor, it

tentis ab Alexandro VI. Congregationis Lateranen-

piendis ,

fis prerogativis, ere&o Mariano coetu, & Xenodo-

'Ter illu:

chio , :u&tis Collegii ve&tigalibus, ar&iore fibi tuos

Auguftif

vinculo obftringere vifus, quàgs ut. merita illius rc-

fpitio ac

ferenda &

2

ratia confequi poffent.

GEORGIUS

Francifci

Schárdinger, qui ad Concilium omnium provincie

laudibus

totius Epifcoporum Salisburgum à Leonardo voca-

ab fe m

tus , ea itineris, temporísque ufüs opportunitate

amantiffi

conventum in Knittlfeld co&untibus ex tota Dicece-

tionc lat

fi Seccovienfi Parceciarum re&toribus celebravit.

virtutis ,

LEONARDUS Arnberger fcriptis annalibüs, eravi-

LIANUS

büs , quas in facris ccetibus dixit , orationibüs, aliis«

qua exci

ue opufculis pofteritati tranímifsis clariffimus,

fupremu

LAURENTIEUS. Spillberser ob collocatam. Carolo

Patavien

Archi-Duci in profliganda herefi operam ab eodem

fere omr

aulz Sacellanus , ob peculiares ad regendum dotes

etiam C

ls.

SE-

attinet.

ab Styri& ordinibus Pvatc: Patrig nominat

BASTIA,

$30 (37 ) 98

hujus ri-

BASTIANUS Kieler. Is procurato jatu decem ane

fcliciter

nis Bulgarienfi in Auftria Collegio preclaré in gue

inger ab

bernandi arte verfatus, Ferdinandi Archi . Ducis in

| potefta-

necotiis fibi impofitis non implevit modó, fed fu-

Gefti ab eo fumma

)re , quo

peravit etiam expectationem,

fibi pro-

cum laude in Provincia muneris in argentea mone-

principe

ta cjusdem honoribus procufa exftat monumentum,

m fonat.

ANTONIUS de Potiis, SS. Theol. Do&or, cui eum,

Reginam

quem habet fplendorem, propé omnem Collegium

»uo libe-

refert acceptum 5 nam edificio illud novo ornavit,

npreífam

quatuor turribus vclut propugnaculis totidem cofitte

Marthz

nivit,facramEcclefiz auró & argentó auxit fuppellecti-

iti ab in-

lem , Bibliothecam libris dizavit , accepta pluribus re-

| agmine

troannis damna refarfit, Qua perfpecta ejus rerum ad-

omnibus

miniftrandarüm felicitate ter eidem Styriz Proccres

MAXIMILIANUS

irat, re-

Patrie curam demandárunt.

, Cathe-

L. B. à Gleifpach, SS. Theol. Do&or. Magna in hoc

bus , or-

[«]

fuére omnia, narales, virtus , fapientia , difciplinae

ata , ob.

amor, induftria, authoritas, fed maximus in fufcie

(teranern«

piendis , & perducendis ad exitum ncgotiis animus.

Xenodo-

'Ter illum in Comitiis fibi Patria Patrem fumpfit.

fibi fuos

Auguftiffimus Cefar Leopoldus , quem Seccovii ho-

illius rc-

fpitio acceperat, fibi à confiliis cfle juffi. PAULUS

iGIUS

Francifcus Poiz, cujus memoriam magno honore &

rovincia

laudibus profequuntur Seccovienfes , duin in pofito

lo voca-

ab fe monumento: à cura, follicitudine, atfectu

rtunitate

amantifimum Patrem. A zclo, vigilantia, modera-

1 Dicece-

&

tione laudatiffimum Praefulem. Germanum veteranze

lebravit.

virtutis, pietatísque cultorem appellant. MAXIMI-

s, cravi-

LIANUS Mayr , SS. Theol. & Can. DoGor infignis ,

üs , aliis-

qua excultus erat, litterature proemium, decásque

riffimus,

fupremum Rome confecutus, clarum olim arcant

Carolo

Patavienfis Senatüs , dein Colleeii fui fidus. Percen-

) eodem

fere omnes, quos varia Ordinis hujus extra Styriam

m dotes

etiam Collegia ex hoc fibi Prefides fumpsére , non

S.

SE-

attinet.

E Scccovii Prefulibus nemo eít, qui non

C 3

»

aut

JASTIA.

$2 (38 ) 98

aut ob vindicata Collegii , Parceciarum , Archi - Dia-

*E363«1

conatüs jura , lites fapienter compofitas , auctam rem

familiarem , facránque Ecclefie fuppellectilem , aut

alia virtutum ornamenta , variáque Collesio allata

commoda à fcriptore domeítico meritis laudibüs

C

celebretur.

Quos inter octavum & trigefimum lo*

Ve

cum obtinet annó XXXVIL cle&us , & à Jacobo

$i

Erncfto é Com. à Liechtenftain Princ. & Epiíc. Sec-

