FoXIIb1537
author: Madchus, Urban

t at ao m

u

Ww

N

J//,

eN

N12«510149424 021

ejt

QUARUAU —

LY

Su]

RL

STYRI/E

| COLIgTE

MONAST

IÀ

PRJ/ECIP

äg

LAUREATIS HONORIBUS

llloftriffmorum, Perzlluftrium, Reverendorum,

Religioforum , Pranobilium , Nobilium , Excellentium y

ac Docliffiuzori

DOMINORUM, DOMINORUM

AA, LL, & Philofophie

NEODOCTORUM

Càm in Alma, ac Celederrima

UNIVERSITATE GR /ECE NSI

PXK-0 MOUT7ORE

R.P.URBANO MADCHO

u

E Soc. Jesu, AA.LL. & Philofophix Doctore,

ejusdémque Profeílore Emerito, nec non Inclyte

Facultatis Philofophice p. t. Seniore

& Confiftoriali.

Supremá Philofophix Laurcà infignirentur

Ab Tlluffriffzga Rbetorica Grecenfi

dicata.

ANNO M.DCC.XL. Menfé

Die

-RDSIRIRpBRIREnDiqupdeqegiqpqigatagupspede H OR D QUuaR IG

Gracii, typis Haredum W idmanftadii

L d

Perill

N1

DyAry

X

$

-

CO

K

veiti

Je lo

?us

pua ,

Quod

bene

J

guæ

*Uf'U€

pnea

folia

myþ:

dem

bran

«

ILLUSTRISSIME ^

Perilluffres , Reverendi, Religioft, Prenobiles ,

Nodiles , Excellentes , ac Docliffimi

DOMINI,DOMINI

. NEO-DOCTORES.

pE u*

Q

257

9l U rude, é» fiprema lauro con-

«

i

eclorum literaria, 12 arena 1m-

(6

GE

e

mortali cum laude certamimum

pramio Vos donat Philofophia ,

E': '

t

—

2

P

Cs

L

æämæ

gä

nos quoque munus nofirum ,aut

vetligal porius , quoniam tributarit Vobis ef-

fe glorie etiam ducimus , idque [acrum adjici-

enus : Styrie Collegia , &** Monafleria l'ract-

pua [unt , que Nomini Veftro imnftribimus.

Quod fi Philofopbia ars vite; mater ommium

bene f alorum, ac ditlorum , cultura animi,

que vitta extrabit vadicitus , officti do* bene

vrvendi difiiplina , commentatio zmortis. eff

reclarà nobifieum agi arbitramur, quod. bec

« folia moffra .fub. INomine Vettro appareanit :

nu|piara etenim Philofophia, pofteaquam qui-

gue a 4277-

dem Chriffiana eft , atque in [acris,

bramus , domicilis , fl et- felicitiis. — pPuu777l

A

eiam

exocloc

etiam borum incolas Philofopbos dicere «vetat,

x

-

atque. Prifeéy illis. smultó quidem dlluftriores ,

T

[^

quiüd mou captande aure popularis gratid, fed

ut ad Philofophbiam, rerum nempe drotmarum,

guxta &* burmnanarum cognitionem toto petdore

incumberent , vebts burnanis , 9* caducts nun-

cium vemisére. — Operis, id quod n librorum

nuncupationibus feeri amat , lenuitatem , non

N

excufamus ; cim . etenim ab [acrts bis domici-

liis non ulgare Patrie Veltrz accedat orna-

ac p:

Mor

zuentum , [Deracvimus fore, ut eademm Honori-

Bs Veftris confecrata. fplendoris aliquid. ad

ncv

Lodierue diei. celebritatem covferant.

Hiec

rum

nos paucis ,v importume plaufibts Veftris o2-

ordii

port

Jflreperemts. — Vos , dum diern bunc. ad tem-

porum memoriam Vobis glorzoft

um

recamur ,

ipfa

a5 bas noffras benevoló ,ut foletis, anim

ma r

pag'in

.

acctpi

te. Quod à Veftra fibi bumanitate pol-

naítc

licentur

plun

pofit

HONORIS VESTRI :

plior

limit

à no

aliis,

Studiofiffimi

(3,4

mon'

Rhetores Grecenfes.,

k bis( O

AD

elal,

eXoctockacto mgg&)wc&zg&gg&cb cabocc:bcbcb chcJ'c,-cbcchbc!JCh

E

zj

"

a . N

z

ETE

v

0f €3 ,

$i

PEn u dei s d

UET

(Sz9B o N m

ää

A.

, fed

TX p OOO X x X p COX CC CO GC

um

clore

Zun-

AD LECTOREM

&

Y un

E eos, quos necefle fuit nobis circum-

402

dare cancellos , egrederemur, illa dun-

77 61-

taxat, quorum Capita in facra juxta,

y»4-

ac profana rcpubhca eminent, Collegia , ac

70f 17

Monafteria defcribere inftituimus Lector be-

] ad

nevole,

In contexenda narratione fcripto-

Hoec

rum domefticorum przcipue niti teflimonió:

s ob-

ordinem vero tenerc tibi Lector amice op-

1€"2-

portuniffimum, eum fcilicet, quem nomina

"HV .

ipfa locorum fubminiftrant, placuit.. Sum-

H1?720

ma rcrum, quz in quovis Collegio, aut Mo-

e pol-

nafterio attingimus, capita funt: Origo, Tem-

plum Monumenta , Parceciz, /Edificia , Prx-

pofiti, aut Abbates Illuftriores.

uód am-

plioribus alibi, alibi arctioribus narrationem

limitibus c1rcumfc11pfer1mus non id partium

à nobis factum ceft ftudio, fed quod plura ab

aliis, ab aliis pauciora aut fuerint fuppedita-

021

ta, aut in eorum , qui res Styrix literarum

monumentis tradidére, voluminibus fefe no-

ecenífes,

blS obtulcrlnt. Nihil ctiam iis, quos tace-

A 3

mus;

AD

mus, Przfülibus derogatum imus ; fola ete-

nim virorum longe clariffimorum copia

iftud imperavit filentium , atque idem no-

bis, quod Aftrologis evenit, qui paucis fo-

lum íyderibus nomina imponunt, non

ubd cxteris nihil infit fplendoris, aut vi

benipna in corpora inferiora careant, Ííed

uod multitudine obruantur. Collegiorum,

Monafteriorum & vivorum Antiftitum lau-

o

2

.

dibus abftinuimus , quod ea, qux magna

funt, commendatione non egere , neque fo-

dus Ar

fenfteii

li facem!effe admovendam putaverimus.

fingoru

'lirendum etiam nobis erat, n& impare

cre D.

ffylo obfcuraremus ea, quz illuflrare cu-

tuenda

fus irri

ebamus,

Hzc te admonitum oportuit

bus pri

Ledcdior benevole.

Conatibus his noftris,

& exci

fi tibi probantur, utere, & vale.

nea, lo

quibus

tum,a

fterritu

g.

(

£

uis fy

33

S

d

eftitu

(:

C

£

9)

ctiam (

!)

aE

ER

!

:/

e

E

—

fumnma

Numin

fabrice

Q

É

mae, &

confeci

lorum

illum,

cii nor

AD-

etc-

942 (72?8

U.

opia

no-*

s fo-

r

K

As

non

It vi

fed

ADMONTENSE

rum,

MONASTERIUM,

lau-

Nnus agebatur fupra millefimum quartus , & Origfi

UA

nl

(

feptuagefimus , cüm Hemma Wilhelmi Co«

agna

D

; mitis Frifacenfis vidua hortante B. Gebhar-

e fo-

dus Archi-Epifcopus Salisbnrgcnüs Comes ab Helf-

mus.

fcnftein , e vetuftiffima , àt Bucelinus teftatur, Agilol-

fingorum Alemannie Ducum ftirpe , ad novam fa*

pare

cre D. Benedi&i Familie fedem in Styria confti-

Cu-

tuendam animuzm adjecerat. Sat ampla, quam Ana-

rtuit

fus irrigat, in Superiori Styria fub montium radici-

bus procumbit planitics.

Ea licét facre folitudini,

ftris,

& excipiendis novis incolis perquam videretur ido-

nea, loci tamen. ob imminentes undique montes , à

quibus Coenobio, & Oppido nomen Admont indi:

tum , afpcritate, aut füfcepti operis difficultate ab-

fterritus diu animi pendebat Gebhardus ; dum nefcio

uis fylvz vicinz accola ad hoc tempus Tingue ufir

d

eftitutus toleratà in tres dies inedià fluCtuanti

ctiam Gebhardo his vocibüs : T« iucboabis , Deus com.

funmmaabit , dubitationem exemit. ltaque voccs illas

Numinis imperium interpretatus jaCtis eodem anno

fabrice fundamentis templum ipíe Virginis fan&iffi-

mz, & D. Blafii Epifcopi, & Martyris honoribus

confecravit.

In eodem fübinde ad DD. Apofto-

lorum aram maguificà fepulturá affe&us , clinguem

illum, ut accepti in expellenda ancipiti cura benefi

cii non abiiffc cum vita memoriam oftenderct , quo

AD-

A 4

non

T

46 ( 8)98

^

non poterat vivus mortuus jam proemio , loquendi

Georgi

Oftcntabat

XIV. ^

Templhwe Ícilicet facultate fuit remuneratus.

OO. in

&

olim hzc Bafilica. Venerabilis Sophie Bele Regis

Monusexía Fqungariz filie , Conradi 1I, Archi-Epifcopi Salisbur-

Wilda

hodier:

genfis S. Leopoldi Marchionis Auftriz filii aliarím-

dem ab

ue llluftrium Familiarum monumenta , quz tum

amma, tum ferrum hoftile perdidit.

Simulacrum

lii Virg

e Lapide, in

u

o virginem depofitum & cruce fi-

tantibii

f

que ho

lium gremio fuftinentem B. Thiemo Archi - Epifco-

lai in "V

us Salisburgenfis expreffit , intra Afceterii parietes

noftra etate füpereffe Chronolog. Sacra Styrie me-

in Jarin

Pareca, morat. Totos fe ad juvandos mortalium animos

Ad D.

conferunt Admontenfes 1. In Oppido Admonten-

D. Leo

Coenotl

fi ad D. Amandi , quz Parcecia Monafterio à B.

noldus

Thiemone fuprema cum poteftate fuit adícripta.

II. Ad D. ZEgidii in Jonfpach. Ab Engelberto Abbate

id mun

in vafta folitudine , locóque ab omni humani .cultus

guítias

numertu

vefticio remoto Ecclefia hzec ere&ta. Specus ibidem

comme

hodie vifitur, in quo Engelbertus rcrum divinarum

contemplationi vacabat. III. Ad B. V. M. in monte

illuftrát

Culm. Hartnidus Abbas hanc edem facram exftru-

rogatus

xit Matri Virgini.

Prodigiorum fama baud multó

ab ipfo

'TUS ci

Oft ex Hungaria , Auftria , & Styria non paucos huc

accivit, Illud prodigio fimile eos, qui facrilego fze»

fi , cui

Palefti

píus animi füi ulcera prefsére filentio , vehementi-

ftatus.

büs hic loci impelli ftimulis ad eadem facris judici-

bus apcrïcnda.

Magna poftremis his temporibüs

diplom

Virginis cultus cepit incrementa, V. AdB.V.A(-

ejufden

fümpte in Gróbming.

V. Ad D. Laurentii ad Pal-

fium À

VOLD

tam. VI. Ad SS. Trinitatis in Gaishorn , feu Gaif-

íern. VHI. Ad D. Chunegundis in Sylva. VIIL. Ad

omnia (

D. Oswaldi in Kakvang.

IX. Ad D. Nicolai in

aliísque

vite Íía

Mautern , quam cruci affixi Setvatoris imago inviola-

FRIDU

tà mediis in flammis fervata in dies celebriorem red-

dit. X. Ad D. Joannis Bapt. in Cammern. XI. Ad

Prafulc

D. Michailis ad- Lieffnich; & Muram.

XI[- de D.

TUS q

Geor-

$6 ( 9) ?B

oquendi

Georgii in Graubath. XIIL. Ad D. Galli in Sylva.

tcntabat

XIV. Ad D. Bartholomszi in.Landl.

XV, Ad DD.

P KRegis

OO. in Palfau.

XVI. Ad D. Barbare in Thall, feu

Salisbur-

NX ildalben.

JEdes Curionis facri unà cum templo

hodiernus Keverendiffimus Praful conftruxit.

Ei-

aliarms

dem ab fe ornato. lus

u tum

5

entis cruciatus , ac mortem Fi-

ulacrum

lii Virginez Matris effigiem prodieüs claram, comi-

cruce fi-

tantibus(quod in his locorum abditis mirére ) quin-

que hominum millibüs intulit.

XVII. Ad D. Nico-

Epifco-

parietes

lai in Muckernau, hodie Saufal. XVIII. Ad B.V.M.

ria mee

in Jaring. XIX. Ad D. Andree in Witfchein. XX.

animos

Ad D. Leonardi in collibus Sclavonicis.

XXI. Ad

nontene

D. Leonardi in Freyland. — Quinquaginta ha&tenus

jo-a g

Al:htes II-

Coenobiarchis paruit Admontenfe Afceterium. — Ar-

lufir.

lícripta.

noldus é Salisburgenfi D. Petri Monafterio, quód

) Abbate

id muneris, aut oneris vcriüs ob rei domeftice an-

i.cultus

guftias non diu füftinuerit, à plerisque in horum

ibidem

numerum non refertur. Nos quoque cos dlmtaxat-

vinarum

commemorabimus,qui nomen fuum peculiari laude

| monte

illuftrárunt.

Sunt veró ISINGRINUS Arnoldo füb-

exftru-

rogatus & fociis é D. Petri ceenobio huc dedu&tus

| multó

ab ipío B. Gebhardo prafc&us.

B. GISILBER-

cos huc

'TUS cum B, Thiemone Archi-Epifcopo Salisburgen»

lego f«

fi; cui fe comitem itineris dedcerat , ad Corozaim

ementi.

Paleftine urbem fanguinis fui pisnore Chriftum te-

; judici«

ftatus.

HENRICUS I. qui à Pafchali 1I. obtinuit

poribüs

3. V. Af-

diploma , quo jura Admontenfium rata habuit. Ex

cjufdem difciplina prodiit S, Bertholdus Garften-

.ad Pal

fium Antiítes miraculorum elorià illutris. W/OL-

u Gaife

VOLDUS Styrie Archi - Diaconus, qui luftrandi

Ill Ad

omnia dicecefis Salisburgenfis monafteria. provincià ,

colai in

inviola-

aliísque laboribus cum laude defun&tus egregia de

GODE-

vite fanctimonia relicta opinione obiit.

em red-

FRIDUS , qui é religiofiffimo fuo coetu tredecim

XI. Ad

Prafules diverfis ccenobiis fuppeditavit. IREMBER-

, Ad Do'

Gcor-

TUS quatuor libros Regum, Judicum , & Kuth pre-

A

-

cla:ris

)

$6 ( 10 ) ?8

&laris : commentationibüs - executus,

ISENRICUS

Fridericum 1mperatorem ad bellum facrum in Sy-

riam abeuntem comitatus.

CONRADUS II. Fride-

-

rico II. Imperatori fummis in amoribus.

HENRI-

'CUS III. qui meritis ad conditionem ipfum proxi-

mé acceffit, magná spud Rudolphum I. Cefarem

gratià ab Alberto hujus filio Vicarius Styrie Guber-

nator conftitutus : Monafterii poffeffiones redcmit ,

: p.

G.

Ecclefiam edificavit: mitrz prero

o

gativam inter Ad-

Sac, C«

montenfes primus à Gregorio X. accepit, HART-

verendif

NIDUS , qui prudentía, do&rina, pictate infigni

pis Sal

cam apud Si

o

5

ismundum Imperatorem inivit gratiam,

Palt:

ut Cafar eum filio fuo patrem lutricum effe volue-

Xit

A Bonifacio [X. coníecrandi altaria, calices ,

veítes facras, fuos minoribus, quos vocant, ordini-

bus inaugurandi, fibi , pofterísque exoravit potefta-

tcm.

ANTONIUS DEI GRATIA di&us Venetus

SS. Theol. Do&or, & Profeffor olim Parifiis , Regis

—

uondam Magifter. LAURENTIUS Lombardo per

vallem Admontenfem Apoftolus. MATHIAS Prci-

ninger Camere, üt appellant , fimul interioris Au-

ftrie Przfes, URBANUS Textor , cui tantum pro-

pe; quantum Conditori fe debere Mopafterium con-

tetur. Longum forct percenfere omnes, qui gc-

neris claritudine, virtutum , & cruditionis laude,

augendi facram , & domcfticam fuppelledtilem ftu-

Jdificium.

dio infigni coenobio huic fuére ornamento.

No-

vum Monafterio accerfit fplendorem Bibliotheca

orgias o&to & trieinta longa, lata pedes fex fupra

triginta, cui à fundamentis excitate colophonem

proximé addct primus à quinquagcfimo

Ea

Pll

Carint

REVE-

RICUS

$d ( 11 ) ?8

in Sy-

REVERENDISSIMUS , PERIE:

. Fride-

LUSTRIS, A4€ 4AMPLISSIMUS

IENRI-

DOMINUS,DOMINUS

proxi-

zíarem

Guber

^

ANTONIUS

h

ter Ad-

'demit ,

D. G, Abbas Admontenfis, Ord. S. B,

Sac, Cef. Majeft. nec non Cel(iffimi, & Re-

IART-

verendiffimi Archi Epifcopi , & S. R. I. Excelfi Princi-

infigni

is Salisburg. Confiliarius refpcctive Intimus , per

ratiam,

. . Paltam & Anaíum Archi- Diaconus , Congreg.

volue-

zalices ,

Benedi&ino-Salisb, Prafes.

ordini-

otefta-

r

"

p

'enetus

T

, Regis

d kU L

EEE al

ipnt

lemi

j

do per

S Prci-

^

^O

(

EN.

ris Au«

qïr

ZA

171

N

W

Y

E

m con-

n pro-

M

NN

^

)

!

jui ge-

N

'*

^

7

///'

laude,

N

mi;f

z

m ftu-

No-

otheca

e

x fupra

honem

LAMBERTINUM

MONASTERIUM,.

EdicatumD. Lamberto Monafterium edificii am-« — Qyige,

plitudine, jiuxta ac fplendore fané ni»gniticum.

raque :

REVE-

Carinthiz olim,à qu proxime abeft , nunc ut

, M«

Qe';( I2 ) 98

Provinciá novis limitibus circumfcriptà Styrie ad-

€omm

jc&um , quanquam edita montis occupet , altioribus

cipe f

snontium jugis coronatur.

Cui potiffimim illius

pere ]

tribuenda fint initia, cüm vetuftas prope nomina

ret, q

confuderit, non fatis inter fcriptores convenit.

facra |

Marquardus Vallis Martie & Affluentine Comes , ac

nibus

Dominus in Eppenftein Carinthig , qua HenricusIV.

provif

Iimperator Bertholdum exuerat, Dux ab eodem re-

re à' S

nunciatus , voti reus, quo fe accepto in bello adver-

divina

fus Geyfam & Ladislaum vulnere obftrinxerat, po-

ftiana

fitis annó fupra millefimum fextó , & fexaeefimó, vel

no Br

üt aliis ; quartó & feptuagefimó Cornobii hujus fun-

addià

damentis Authoris fibi promeritus eft titulos, Con-

gis e

ditoris Henrico filio natu minori, à quo illud de-

res in

ecm ante feculi undecimi finem annis perfc&um, ho-

terant

nore,ac nomine reli&to. Ejufdem Henrici operá Im-

peratore confilia. probante effe&um cft, ut Mona-

lutis |

cium,

fterium hoc in. comitiis annó MCIV. Moguntiz ce-

viri rc

lcbratis Imperii Principibus in clientelam datum non

culos

in alterius preterquam communis , fummíque Eccle-

dimifl

fie Paftoris effet poteftate.

Caufis forenfibus ; Pa-

rum a

tronus ut né deeffet , Henricus ftirpis füz poftetis

Epifc

€jus rei curam commifit , quibus exttin&is Monafte-

rum a

rium fe Imperatorum tutcle fübjecit, Summos Pon-

quod

tifices , Cefarcs , Duces , ac Principes ejufdem immu-

molir

nitates non modoó falvas effz jnfüiffe, fed plurimis

diu n

illud cumuláffe, ac ornáff: bencficiis memorat Buce-

opcer:

linus, Porro centum ,& amplius Marquardum ante, :

cordi

& Henricum annis eodem in loco Ecclefiam D. Lam-

fiffim

berto facram extitiffe , eámque à facra D. Bencditi

covie

Familia fuiffe procuratam literz OttonisllI. Caffaris (i-

ta co

gnó munitz , fancted; teftantur, quibüs feculi decimi

annó nonó,& o&uascfimó loci hujus incolis certam

jus P

IIL. a«

Iuarum in monte Carentino poffeffionum partem ad-:

ditis pluribus, isque ampliffimis prerogativis tradi-

V. ac

'in Sc

dit. Eccle(ia vetuftatem Ícriptus item codex alius

F Orne

D. Vi

44 ( 13 2 99

jri» ad-

éommendat , in quo illa à Carafto Carnorum Prirà

Itioribus

cipe fuiffe exftructa legitur eo , uti conje&uram ca-

im illius

nomina

pere licet j confilio , ut , cum ab iis fanguinem duce-

ret, qui oblate D. Lamberto necis fuére Authores;

onvenit.

facra hac in &de majorum fcelus perpetuis religio-

mes , ac

nibus cxpiaretur.

Ejus rei ut major , uberiórque ad

icus IV,

dem re-

provinciam univerfam permanaret fru&us , miffi fué-

re à $, Virgilio anno DCCXLI. viri promovendae

) adver.

divine glorie ftudiofiffimi , qui Carinthiam ad Chri-

at, po-

ftiana facra traducerent.

"Templum à B. Hartma-

Templum,

imó, vel

no Brixinenfi Antiftite religiofo ritu Divino cultui

AMonumenta

jus fun«

addi&tum Conditorum Henrici & Lutgardis conju-

ÍUtt.

; , Con-

gis exuviis gloriatur. Plures fortaffe illuftres cine.

lud de-

res in eo collocatos bina incendia, qua nullis po-

un, ho-

terant aquis domari cum triftibus illis, in quos fo-

'crà Im-

Mona-

lutis parietum compagibus totum propé abiit edifi-

Parecite

cium , permifcuére.

lit quos

omi conccepiffent

lti2 CC«

im non

viri religiofi,foris in gregem fpargerent pictatis ignie

culos, plurima , quarum alique temporum injurià

- Eccle-

'us..Pa-

dimiffz , Monafterio adjun&te fuerunt Parcecie. Ha-

rum alie Archi -Epifcopo Salisburgenfi , Seccovienfi

'ofteris

Epifcopo alie obnoxiz.

Utriusque cüm fc in illa-

onafte-

rum adminiftratione fübducere potcftati Coenobium,

s Pon-

quod,üt diximus , fummo tantum paret Pontifici ,

immu-

lurimis

moliretur, caufa cum utroque Principe nata ; quà

diu multámque in facro Romz Senatu agitatà rés

: Buce-

opcrá Auguítiffimi Imperatoris Leopoldi 1. ad con-

cordiam addu&a. Sunt porro,

uorum causá Cel-

L TLam-

!

ncdicti

fiffimos inter Archi-Epifcopum Salisburgenfem , Sec-

covienfem Epifcopum, & S. Lamberti Abbatem inf-

faris fi-

efi AÍceterii hu-

ta concordia in Salisburgenfi Dioec

decimi

chen.

II. ad D. Bláfii.

ccrtam

jus Parocim ]. in Kaltenkir

IlI. ad D. Nicolai in Lafniz.

IV. ad B. V. M. inHoff.

m ad--

Joannis

tradi-

V, ad D. Thome in Scheifling. VI. ad D.

,

in Scheibn. VIL ad D. Petri in Afflenz, — VIII. ad.

:

alius

F Onle

D. Viti in Veitích.

In Seccovienfi l. adD, Andrée

7^

46 C 14 ) 98

in Piber. fI. ad D. Margaretha extra, & ad D. Mi-

vam Vir

hadlis intra urbis Voitfperee pomoeria. — IIL ad D.

chio re

Magdalene in Kofflach.

mum , t

IV. ad D. Gcorgii in Kai-

nach. V.ad D. Laurentii in Góllíchrott. Vl. ad

tum col

S. Catharine in Lie

5

it. VII. ad D. Martini in Pak.

gcntc.

VIII. ad B. V. M. in Hirfchógg. IX. ad D. Osvvaldi

tantüm.

in Graden. X. ad D, Nicolai in Stallhoffen. XI. ad

do in j

D. Jacobi in Geiftall. XIL ad DD.

Petri, & Pauli ia

primorc

Sala.

XIII. ad D. Viti in W/eifskir

chen.

XIV. ad

Marchi

D. Joannis in Feiftriz; XV. ad D.

ZEgidii in Obdach.

Paraly(i

XVI. ad D. Martini in Lindt.

Poftcriorum

nió int«

compo-

nendi controverfias falva appellandi

libertate penes

D. W'ei

D. Lamberti Prefülem eft poteftas.

Recenfitis ac-

mnnium

Cell. 74a-

cedunt ad D. Petri in S, Lamberto alt

era , altera ad

tc recrc

B. Anna in Valle Martia,

uas

iter fa&

Vian, Origo.

Cellas Marianas,

in priorum referre op

ortuiffet numerum , cüm

1

oci

lo non

dignitas, ut latius ali

quantim evagaretur narratio ,

que fe

poftulare videretur, c

onfaltó hunc in

locum rejeci-

gunt.

!

mus, né enumerationis ceterarum cur

D.N/e

fus abrum pe-

rctur. Annó fupra millefimum ducent

cfimó Styriam

peregrii

facro hoc ornatam füiffe

Palladio communis fert

gere. I

opinio , cui infcripta tem

pli propylzo . verba füffra.

deam,

gantur. Quod vallis.Ave

lenz ab Henrico facre huic

cumula

familie tradita porre&ta 1

onei

US, quàm ut hyeme,

hodied

prefertim nivibus vias præär

uentibus .illius incole

citur

in templum commcare absque

graviffiníio incommo-

M.CC!

do poffent ,

Non k

vir infigni adverfus Deum religione in

montium interiora miífüs , qui facri ibidem Curio-

'Turcar

nis munus obiret.

Is ediculam , que Ecclefie imi-

Ípes n

taretur fp

eciem, eodem loco, quó augufte fabricze

figna c

templum

orbe mul

titudini ca

,ütüt amplum, non tamen affluenti toto

fulgere

piende , donorum magnificentia,

Iram pr

& tabulis innumeri

ti fe R

s prodigiorum teftibus illuftre pe-

regrinos advertit ,

6 ligno conftruit , excitate in me.

mo ,

I

:dio are cubitalis

magnitudinis ftatuam

imponit ;

Qua d

rþæc & tilia fculpta

füísque illuftrata. col

orib us Di.

ad Cel

Vam

&2 ( 15 ) $9

D. Mï-

vám Virginem dextero parvulum füftentantem bra«

chio refert.

. ad D.

Matre pyrum, filio contrà Matri po-

n Kai-

mum , ut vilia, ita ad ruftice plebeculz , à qua folüm

V1. ad

tum colebatur, guftum accommodata dona porri-

n Pak.

locásque non infimo

gente. Quanto imago hac,

svvaldi

tantüm , ícd & fummo loco na

tis futurus fit aliquan*

XI. ad

do in pretio, ex ipfis gratiarum , prodigiorümque

auli in

primordiis

licuit conjicere, que Henrico Moravie

V. ad

Marchioni ,

& Agneti uxori à Virgine fuére delata.

bdach.

Paralyfi vim omnem medicaminum cludente trien-

oinpo-

nió integró Marchio cum conjuge intabefcentes, cx

penes

D. NW/enceslao , cujus implorárant opem , pcr info-

itis ac-

mnium intelligunt ; ex morbi graviffimi longinquita-

tera ad

te recreari fi effet in votis,ad Cellas B. Virginis fe

gas

iter fa&uros Sacramenti religione obftringerent. Ma-

)

In

1

oci

lo non tardius à merbris , atque San&us ipfe utrius-

rratio ,

que fe fübduxiffet oculis ,abeunte itineri fefe accin-

gunt. Ín quo cum à rc&o deflcxiffent tramite aut

rejeci-

.'UEI]PC-

D. W/enceslao , aut certé coelefti quopiam genio

tyriam

peregrini habitum induto duce ejufdcm metam atti-

is fert

gére. Perfolutis hic fofpita fua gratiis lignez , lapi

fuffra-

deam, eámque jufte magnitudinis donis ctiam à fe

Templum

& huic

cumülatam Ecclefiam fuffecére.

Eam veró , qua

yeme ,

hodiedum decem grandibus fulta columnis confpi-

incole

citur

Ludovicus

Hunesarorum

Rex

anno

)mmos-

M.CCCLXIII. deleta veteri & fundamentis eduxit.

Non levem incufferat Ludovico terrorem Amurathis

one in

Curio-

"'l'urcarum Sultani in Pannonie fines irruptio. Cüm

& imi-

fpes nulla viginti militum millibus, quos raptim fub

fiena cocserat , infinitas prope copias repellendi af-

abrice

i toto

fulgeret, ad Virginem Cellenfem tum

multis jam cla-

centia,

ram prodigiis vota facit. His illa permota dormien-

ti fe Regi ipe&andam prebet, bono jubet effe ani-

lre pc.

in me.

mo, ccrtámque de hoftibus pollicetur victoriam,

'Onit 5

Qua de barbaris relata Ludovicus vi&torem militem,

ad Cellas Marianas deduxit, & enfc; caterísque ,

us Di-

vam

qui-

$428 ( 16 ) ?&

quibus hoftem vicerat, armis, coronà item , regio

lisbure

cum paludamento vi&torig |velut rcprafentatione

ad pof

oblatis, templum, quod diximus , a&ternum grati

Sumimm

Prodigimm- fui in Virginem animi monumentum erexit. ZEdem

RICU*

hanc in Numinis ipfius cffe tutela füó Turce damnó

brato :

dedicére, qui ejufdem annó M. DXXIX. diripere

eloque

thefauros parantes, nihil inde prater dedecus fru-

SS. Th

ftra fufceptorum conatuum , poenásque facrilegis ir-

rium MV

facranc

rogatas oculis abítulére , miri interca fplendoris

coroná templi faftieium ambiente. Illud de auguftif-

nobii !

fima hac Virgini dicata domo generatim dixiife fuf-

do&rir

ficiat , univerfam illuc divitias fuas congeffiffe Euro.

amorib

pam, atque mortales cum ipíius Coclitum Reginz

anagna

Zilbate; I- bencficentia pia hic liberalitate certare videri,

In-

adversi

Juftr ,

gentem ütüt é loco toto orbc celeberrimo , non ta-

JOAN

men omnem Lambertinum coenobium fplendorem

EE

monial

inde fuum mutuatur. Quod fi enim à capite cor-

TINUS

eratol

poris petendum eft decus , magnum fan ab iis , qui

prafuére Monafterio,acceffit ornamentum. HART-

NUS A

diícipli

MANNO fratri(Hermanno leguat alii) qui Principem

exuerat dudum , & jam D. Bla(ii in Hercynia fylva

HENR

Prior coenobium rexerat, Henricus ipfe Conditor

Io utc

facre hujus reipublicae tradidit gubernacula. Con.

fin, qt

ftantienfi'idem Epifcopo ab Urbano II. Pontifice Ma-

ut ad c

ximo in legatione ad Germanos adjutor datus Gua-

navit v

fialienfi concilio interfuit. Nomen fuum ab homi-

ferviat.

mum oblivione pre ceteris ,qui ab Hartmanni mor.

trigcfin

te ad hec tempora facram hanc familiam quadragin-

Legatc

in Cell

tà adminiftràrunr, preclaré fa&is atque virtutibus

vindicárunt.

W'OLFRAMUS jurium Monafterii

propugnator egregius, OT'TO,qui primus Ordinis

fui viros au&toritate Adriani IV. in fubje&as coeno-

REZ

- bio Ecclefias introduxit.

W'OLFKERIIS, qui, nt

majus Deo, rebásque divinis vacandi nancifceretur

otium, prefe&urá fe abdicavit,

GERMANUS à

Ex]Il

2 J'iüfcheri , qui deprecatione fratris Eberhardi II Sa-

lisbur-

44 ( 17 ) ?»

[ regio

lisburgenfis Archi-Epifcopi mitrz quidetm dignitate

(tatione

ad pofteros tranfitura ab Ecclefie, ab Imperii vcró

m grati

Summo Capite magnis auctüs eft bencficiis, HEN*

JEdem

damnó

RICUS Avenione in Concilio à Clemente V. cele:

brato e vivis füblatus. OTTO de Laa genere, &

liripere

eloquentia perinde clarus. . JCONNES Fridperger,

us fru-

SS. 'Theol. Do&or, felix non minis, quàm acer ja.

egis ir-

ndoris

rium Monafterii vindex, qui à Clemente VI. calices

facrandi potcftatem obtinuit conditore tantüm coe-

iguftif-

nobii meritis inferior.

PETRUS de Leoben ob

íle fu£

do&rinz, prudentieQue exiftimationem Pontifici in

Euro.

amoribus.

HENRICUS Meckerus ab Henizhaimb

4257

-cginae

In-

magna ob egregié navatam in Concilio Bafileenfi

adversüs Hu

fí

on ta«

ita$ opcram apud EugeniumIV. gratiá.

JOANNES Schachnerus, qui eximiam vite fanci.

dorem

moniam pari cum providentia conjunxit, VALEN-

C COIr-

'TINUS Pierer literatorum Moecenas Carolo V. Im-

s, qui

ART-

peratori, & Ferdinando Regi à confiliis. MARTI-

NUS Alopitius excelsó, vir animó fidei juxta atque

cipem

difciplinz religiofe curator ftrenuus,

JOANNES

| fylva

HENRICUS Stadtfeldt , qui, cum incolarum nume-

l1ditor

IO ut crefceret do&trina, effecit. BENEDICTUS Vi. 4Edifcium,

Con.

'e Ma-

fin, qui Monafterium à fundamentis excitavit. Haic

ut ad culmen pervenirent fucceffores curárunt, Or-

Gua-

navit veró novámque,

uod excipiendis hofpitibus

homi-

ferviat, edificium addi

1

more

it is, qui anno feptimo &

trigefimo ab ipfo Summi Pontificis apud Cafarcia

'agin-

Legato , hodie Purpurato Sac. Rom. Eccl, Principe

itibus

in Cellis Marianis Preeful inauguratus

Mterii

"dinis

REVERENDISSIMUS ,

ILLU-

cenos

STRISSIMUS, 4€ AMPLISSIMUS

li, üt

DOMINUS,DOMINIUS

retur

US à

EUGENIUS

I Sa-

Ex Illuftriffima Familia S, R. I. Comi-

sbur-

B

tum

LT

$4 ( 18 ) ?&

filius O:

tum de Inzaghi , SS, Theol. Do&or, Lib,

giofi, .

& Exempt. Monaft. ad S. Lambertum , & Cellas Ma-

rianas, O. S. B. Abbas, Praepofitus in Afflenz , &

rcligiof

uo tun

Veitfch , Miffion. Apoftol. per Auftr. Styr. & Carinth,

Vias , fa

Prafc&us perpetuus , Sac. Cef. RegieQue Cathol,

Mart. S

Majeftatis Confiliarius , &c. &e,

tate S.-

Ít-rium

*

2

Augufh'

-l'x

hiftoria

Lf

ntuinerai

o 8

lupra L

E m

ï/

Ili. ad t

$

Wc

X

P

-

fpitali p

d

h-s

hac pau

v& Hofj

i

4

ï

excerpfi

Laurent

35

-

D. Nicc

X;kïmr

o

concept

bium H

jam hift

praclara

( cpop cpupcrap r

Inus.

s

bernat

NOVOMONTANUM

MONASTERIUM,

REV,

Uód tardiüs fuppeditatus nobis liber , quàm ut

Q

ea omnia, qu& in rem noftram forent, ex illo

cruere poffemus , narrationem paucis exequi cogi-

mur,

Ottoni Alberti I. Imperatoris filio, II. fratri

Origo.

facra hec D. Bernardi Familia coenobium fuum , ho-

Sac. &

T:mgl,um,

nori quoque Divinze Virginis conditum debet.. In-

rimi, à

4Monumen- choatum eft anno M. CCCXXVII, quo Fridericus

Íüttf.

filiug

44 ( 19 ) ?^&

filiusOttont nátus eft, evocatíque 8 S. Crucis reli«

; Lib.

llas Ma-

giofi, .Cadaver Ottonis Vienng apud D. Auguftini

enz, &

rcligiofos initió tumulatum , Novomontani fubinde

carinth,

fuo tumulo intulére,

Preter has Conditoris exu-

vias, facre alie , Caput nempe S. Dionyfii Epifc. &

:athol.

Mart. S. Mauri Abbatis , cum Capite V. M. e Socie-

tate S. Urfule in templo vifuntur. Multa in Mona-

ft-rium,à Summis Pontificibus precipué Eugenio , &

Auguftiffimis Cafaribus profe&ta fuiffe bencficia ex

hiftoria Divz Hofpitalentis intelleximus.

Scptem

Parcecit,

nuineratt Novomontani Parcecias l. ad . Stephani

Íupra Leobium. lL. ad S. Andree in Langenvvang.

Ill. ad D, Chuncgundis in Murzufchlag.. IV. in ho.

fpitali prope Sembring B. V. Affumpte di&am. De

hac paucis abhinc annis liber Fons fignatus, feu Di-

v& Hofpitalen(is hiftoria infcriptus,ex quo pleraque

V. ad D.

excerpfimus, Salisburgi in lucem editus.

VI. ad

L

Laurentii in Hornítein prope Neoftadium,

VII. ad B. V. fine Macula

D. Nicolai in Perniz.

Abbates,

concepte prope Monafterium. Prjnus rcxit coeno-

bium HENRICUS Spanhalb.

Caxcros in nominata

jam hiftoria nulla prope , nifi e4, qu& fumma eft,

)

RR

praeclare adminiftrationis laude ornatos comperi-

mus.- Sextus à trigefimo Monaftcrium hodie gu-

bcmat

UM

REVERENDISSIMUS , PERILE-'

M.

LUSTRIS, 4C AMPLISSIMUS

, quàm ut

DOMINUS , DOMINUS

t, ex illo

qui cogi«

EDMUNDUS

, lI. fratri

fuum , ho-

Sac, & Exempt.

Ord. Cifterc. Celcber-

*

bet.-

In-

Monafterii: B. Virgin

Fridericus

rimi, ac Antiquiffimi

a

à

filiug

sf

46 ( 20 ) ?8

&atz.

&d Novos Montes Abbas, facri Hofpitalis Dominus;

Cattri Í

Sac. Caf. Regieiue Cathol. Majeftatis

Coníiliarius, &c. &c.

attribue

milia B.

(

*

ut omn

fing im|

E.

ad S.Gc

BA

minus p

H(yr

the frat

(

f

E

S. Geoi

l

7!

E

—

—

farcs ha

z—

E—

/

fibus m

|

mi ann

e—

fïg)*

$X

7

& Albar

Z

Cafaret

tores h:

natus i

Vireilic

eqereelermeteereveeeteraeaoe

ex Coll

voti co

POLLENSE

tra&tan:

UDALI

COLLEGIUM,.

idem,

grige

Vero aberráffe eos , qui non tam firmis nixi te-

tute, r«

Á

NES M

ftimoniis, quàm vulgi opinione abrepti Con-

piæ Reg

ditorem , & Authorem precipuum Collegii hujus

jam utc

Joannem L. B. à Neubcrg fecére , Póllenfc tabula-

:

rium docet. Exftant in hoc literz Friderici IV. Im-

facta.

verfam 4

peratoris annó reparatz falutis M, CCC.LXXXV.

an dolo

exarate , quibus ille fe promovende Numinis glo-

eruditio

rie impulfum ftudio, Gimálque ut füe, & Principum

Auftriacorum confultum iret faluti , Collegium Pól-

tici fuat

Muchitf.

le exítruere in animo fuo conftituiffe teftatur. Mor-

errima

tem Principi confilii exequendi facultatem eripuiffe

fidem faciunt filii Maximiliani l. qua ibidem fervan-

rum omni

covienfit

xur , litere ; Ocniponti Calendis Maji annó M. D. II

at&,

44 ( 21 2 9B

ominüss

date. Farum hazc fere fententía : fe de poffeffione

18

Caftri fui Póllan decedere , erigendo illud Collegio

attribuere : ejus veró rei pcrficienda Elifabethe e fa*

milia B. de Neuberg , Comiti ad S, Gcorgium & Pó-

fing impofuiffe provinciam, precipere fe proinde,

ut omnes caftro huic obnoxii Elifabethe Comitis

ad S.Georgium iniperiis morem gerant.Nihilo tamen

minus piis manibus Joannis L.B. à Neüberg , Elifabe-

the fratris , hujísque viri Chriftophori Comitis ad

S. Georgium & Pófing, quód ea, qua gemini Cee

fares habcbant in. votis, dederint effe&ta, à Pollen-

fibus meritó parentatur. Inde ab feculi quinti deci-

mi annó quartó , & octuagefimó Georgium Haufer,

& Albanum Kosler ceremoniarum, & facrorum apud

Cafarem antiftitis adjntores Póllenfis Ecclefia curaz

tores habuit. Dum annó M.DIV. jam aliàs nomi-

natus à nobis Comes ad S, Georgium , & Póffing. à

oX

Virgilio Voravienfium Prafule , colonias , ut fibi hoc

ex Collegio Póllan deducere liccret , fimul petiit , &

voti compos factus cft.

Ex eodem Colles

2

tili

io ad Przzv

Te

tra&tanda nova hujus familie eubernacula admotus

[

UDALRICUS de Trauttmonftorff, vir fapientiffimus

"

idem, & omni virtutum genere infignis. Hunc vir-

s nixi te«

tute, reríümque geftarum elorià equárunt JOAN-

pti Con-

NES Miftelberg , cui deprecatione Sigismundi Polo-

gii hujus

niz Regis à Leone X, Pontifice , quibus cateri tum

jam utebantur Prefüles, fumendi infignia poteftas

le tabula»

j IV. Im-

fada. CHRISTOPHORUS Trükl per Styriam uni-

OXXXV.

veríam Archi- Diaconus, quem fibi nefcio.gaudió,

inis glo-

an dolore majori eripi paffa eft Styria , dum viri

cruditionis, & fapientiz famá longé ccleberrimi ver-

'rincipum

PETRUS

xium Pól-

tici fuam Ratisbona infulam impofuit.

ur, Mor-

Muchitfch, SS. Theol. Do&or, antiquiffime & cele-

berrime Viennenfis bonarum artium , ac difciplina-

eripuiffe

m fervan-

rum omnium Paleftre Rector olim Magnificus, Sec-

M.D. II

covienfis Epiícopi aliquot annorum 1patió partes

fufti-

dat«,

3

42 ( 22 Y 98

Otrd. €

