FoXIIa739_qt_3
author: Pufendorf, Esaias

N 125 10205735 021

IHIIIIIIIuINIAII

MEMORIAI.E
A

SAC: C TSAREAM
NM AIJEST A T E M.
D N: E &AIAL de PUIFFEN
DORFE KRESID ENTYIS SIECICI
In Aula Cæſarea.

CAPTIIRAM & ARRESTATIONEM
PRITNOCIPIS

VILHEILMIde FIRSTENBERG

Concer fens.

UIt &

SAC: CES: MA) ESIAIIS
deſuper datum RESPONSUM.
De Dat: Viennæ d. 8. Martii, 1674.

E e . L 6 A ES Z4
W⸗ § H 6 e S
AEEYEERN

2–

E
r⸗ S

Fe ⸗

SAGCRA CESARFA MAIESTAS,
DOMINE CLEMENTISSIME.
Wum autoribus quibusdam, ut
vulgò jactatur, legionis Granianæ officialibus
violenta, Sereniſlimi Domini Electoris Colo-
Snienſis, ad Tracktatus Pacis, ſolenniter conſtitu-

ti Plenipotentiarii, ac Legati, Excellentiſſimi

Do

mini Landgravii à Fürſtenberg, Coloniæ in via publicàâ
die 4. (14.) labentis Menfis Februarii, facta detentio, & mox

ſecuta in captivitatem abductio, tot ac tanta rerum momenta
contineat, ut velminimus qui exinde naſcetur effeus, Con-

ventus iſtius reducendæ infinitis Chriſtianorum votis ac ge-

mitibus expetitæ paci inſtituti, & ingenti labore, ſumtuꝗ; non
ſine firmàâ optati eventus ſpe hactenus continuati, omnimo-

dam diſſolutionem pariturus ſit, à Sacra Regia Majeſtate Sue-
cix, Rege & Domino meo Clementiſſimo ad munus Media-
torium exercendum ampliſſimâ authoritate inſtructi, Excel-
lentiſſimi at; illuſtriſſmi Domini Legati Extraordinarii, ut
maturè evitarent, quantum in ipfis eſt, malorum quæ inde

non ſine causâ metuuntur ſeriem, die 6. (16.) Febr. nobilem

quendam ad Sacræ Cæſareæ Majeſtatis Veſtræ Campi Mare-
ſchallum Generalem Dominum Ducem de Bourneville, Bon-
nam ire juſſerunt, cum literis, factum iſtud indteantibus, & ut
ſine omni morà debitè reparetur, maximoperéè deſiderantes,
quo, cuùm aliud reſponſum non obtinuiſſet, niſi quod ex additaà
Schedâ videre licet, ſe ſcilicet curaturum, ut ea res Sacræ Cæ-
ſareæ Majeſtati Veſtræ quàm celerrimée nunciaretur. In iſto di-
ſcrimine hærentes, ac inſuper probe perſpicientes factum iſtud
A 2 à

à reliquis pacis causâ Coloniæ agentibus Miniſtris publicis, itz 4

accipi, ut niſi Regum Principaliumq;; ſuorum honorem nefa-
riè proſtituere, & quæ Sacro- Sancto ipſorum Miniſterio, &G
corporibus debetur, ſecuritatem auſu plusquàm temerario
ipſimet prodere malint, diutius ibi commorari nequeant, diſ.
ceſſum; non obſcurè jam moliantur, promtius remedium
non invenerunt, quàâm alium é comitatu Suo Nobilem citatis

egquis ad me amandare, mihiq; ſimul injungere, ut à Sacra Cæ-
ſarea Majeſtate Veſtra, debitam atrocis illius facti, cujus ejus-
dem Officiales incuſantur reparationem, eâ qua par eſt reve-
rentiâ obnixé peterem, Authores verò ipſos, & illorumAdju-
tores, ac Socios ad dignam pœnam inſtantiſſimè poſcerem.
Enim verò percrebuit intereàâ vulgi rumoribus, detentio-
nem iſtam Juſſu Sacræ Cæſareæ Majeſtatis Veſtræ factam, necd
diffiteor, id ipſum ab Excellentiſſino Domino Conſiliario in-
timo, & Aulæ Cancellario, Barone Hochero, nuper præteritâ
die Saturni, mihi quoq; & quidem mandato, ut præ ſe ferebat,
Majeſtaris Cæſareæ Veſtræ ſignificatum eſſe, quoniam tamen
in notiſcatione iſtà præſupponebatur, dictum Dominum
Landgravium à Fürſtenberg, Legati Sanctimoniâ nullatenus
munitum fuiſſe, & prætereà ne verbo quidem indicabatur,
ipſam Coloniam à Sacra Cæſarea Majeſtate Veſtra, Executio-
ni iſtæ delineatam, facilé apparuit, officiales iſtos, & in perſonâ,
& in loco, qui non Legatis tantuùm, ſed et ipfſis Principalibus
eorumꝗq; Miniſtris & ſervis vigore fidei publicæ à Sacra Cæſa-
rea Majeſtate Veſtra datæ, ſecuritatem inviolabilem præſtare
debeat, inſigniter erràſſe, atꝗ; adeò ſuæ tantuùm libidinis, nul-
latenus autem Sacræ Cæſareæ Majeſtatis Veſtræ Mandatorum
executores fuiſſe. S
Qua propter à Sacra Cæſarea Majeſtate Veſtra, nomi-
ne Suæ Regiæ Majeſtatis Sueciæ, vigoreq; autoritatis commu-
ni partium Belligerantium conſenſu, ipſi conceſſæ, ſummo

. i

eka.
„&
rio
liſ.
m
tis
e-
Us⸗
⸗

1ta .

ſtudio pro me verò ſubmiſſe & obnixiſſimè contendo, ut non
tantûm facinoris iſtius mandati, promta fiat ac decens repa-
ratio, dictusꝗ; Dominus Landgravius à Fürſtenberg in locum,

unde violenter abductus fuit, juſſu Sacræ Cæſareæ Majeſtatis
Veſtræ, dignè ſuoꝗ; Characteri congruenter reſtituatur, ve-
ruùm etiam in Officiales & eorum Aſſeclas, ut in male conſul-

tos, temerariosq; Mandatorum Cæſareorum Interpretes &

Transgreſſores, ſicut delicti gravitas, & tor Regum, Princi-
pum ac Statuum, Ipſiusq; Majeſtatis Veſtræ Cæſareæ, inprimis

verò Suæ Regiæ Majeſtatis Sueciæ, cujus quippe operâ &
interventu tamSalvi-conductus expediti, invicem commuta-

ti, quam ipſius loci ſecuritas procurata & ſpecialiter obtenra
fuit, honor fidesque publica, & Sanctiſſima Legatorum Jura
enormiſſimè læſa ac temerata, requirere videntur, & à Sacræ
Cæſareæ Veſtræ Majeſtatis tot illuſtribus ſpeciminibus proba-

to in juſtitiam, æqualitatem, & pacem, ſtudio expectare fas eſt,

ſeveriſſimé, & Poſteritati in Exemplum animadvertatur. Su-
per quo benignum ſimul, ac expeditum reſponſum expectans,

Majeſtatis Veſtræ gratiæ Cæſareæ devotiſſimè me commendo.

Datum Martii 1674.

2 e e. er S Se e
è
SAC: C.Æ S: MAI:
. RESPONSUM.
Acræ Cæſareæ, Regiæꝗq; Majeſtatis
nomine, Coronæ Sueciæ ordinario Reſidenti, Domino
Eſaiæ de Puffendorff, ad Memoriale hiſce diebus porre-
Kum, perbenigne ſignificatur. Scilicet altiſſimée memora-
tam Cæſaream Majeſtatem, ex modò-allegata expoſitione Do-
mini Reſidentis Succici, pluribus Tercepile ex quibus cauſe
AQʒ3 0-

X

2

ſuaſerint, capturam & arreſtationem Principis Wilhelmi de

Fürſtenberg 14. præter lapſi Menſis Febr: ſubſecutam, minus

juſte factam, ſalvumq; Conductum 19. Aprilis præterlapſi An-
ni in Imperii Comitiis publicatum, omnibus Imperii Eleco-
ribus, Principibus & Statibus conceſfſum, violatum & proindè
in Authores non ſolum ſeverè animadverti pariterꝗ; dictum
Principem in libertatem reſtitui prætendant ac petant.
Agd quæ, ex clementiſsimo Suæ Cæſareæ Majeſtatis Man-
dato, dicto Domino Suecico Reſidenti reponitur: Ahkif-
méè memoratæ Cæſareæ Majeſtati non conſtitiffe, & etiam-
num non conſtare, nominatum Principem Wilhelmum de
Fürſtenberg, Legati Charactere munitum fuiſſe, aut aliquam
Plenipotentiam ab ullo Imperii Statu, quem negotium Pacis
concernit, produxiſſe, aut eam debitis locis pro notitia publica
& univerſali exhibuiſſe, Imo nec locus ſit Plenipotentiæ, præ-
ſente Princlpali, nec ſub nomine Familarium, niſi qui pane &
victu Domini vivunt, minimè verdò illi, qui diverſa à diverſis Of-.
fi cia ſuſcipiunt, includantur, neqꝗ; etiam ſi hoc facere atten-
taſſet, ſuam Majeſtatem Cæſaream hoc nunquam admiſſuram
fuiſſe, cum non deceat,, Originis Germaniæ & Imperii ſub-
ditum, Domusꝗ; Auſtriacæ Vaſallum, & Provincialem Archi-
ducatùs Auſtriæ, tale munus contra S. Cæſaream Majeſtatem
ſuſcipere, cùm etiam omnibus rerum Germanicarum perĩitis
abundeè ſit cognitum, ſub nomine Electorum, Brincipum &
Statuum Imperii, non alios comprehendi aut includi, quàm
qui Voto & Seſſone in Comitiis gaudent, & inſuper ſummo-
rum Regum & Principum Legatis, ubi ejusmodi Officio
funguntur, miniméè permiſſum fit, in loco, ubi hoc munus
exercent, delinquere, & machinationes contta ſtatum illius,
cui peculiariter, ratione Originis & Subjectionis vel aliis ex vin.
cu.

Domini Mediatores Suecici, Coloniæ commorantes, ſibi per-

☛ w — —

H — — — —— —

her.
ide

ns⸗

An.
ko⸗
de
um

Dominos Mediatores Suecicos re altius & penitius diſcuſſa,

culis ſunt aſtricti moliri, aliaꝗ; quæ Suæ Majeſtatis Cæſarez
ſummæ Exiſtimationi & Authoritati vel maximè præjudica-
runt, facere & attentare, ut hæc ſingula ſuo tempore & loco
latius ſunt deducenda; Præterquam, quod ex facti notorietate
Orbi Chriſtiano pateat, quanta & qualia in diſpendium
totius Imperii, dictusPrinceps modò arreſtatus commiſerit, &
quod Belli præſentis Principalis Inſtigator extiterit, Legioni
etiam Gallicæ ut Chiliarcha præfuerit, nec Avocatoriis Cæſaris
debitam Obedientiam præſtiterit, Indè ſané quemcunq; af-
fectu liberum facilè dijudcaturum, juſtèdictum Principem ar-
reſtatũ fuiſſe, ne ei ultra ſit integrum ins. C. Majeſtatis & totius
Imperii diſpendium, in prioribus veſtigiis pergere, Pacemq;
rei Chriſtianæ tantoperè neceſſariam impedire& ſufflaminare-
Quæ ſanét᷑ amoto tanto obſtaculo et Turbatore publico, cum
univerſali ſolatio omnium bonorum poterit facilius obtineri,
& eò minus ſubeſſe cauſam Dominis Legatis Gallicis de dicto
arreſto conquerendi, cum ſecuritate illis promiſſa & debitâ in
hodiernum diem, pleniſſimè fruiti fuerint, atꝗ; impoſterum
fruentur, quamvis Rex X. ſalvum Conductum Sereniſſimo
Dn. Lotharingiæ Duci, ad quem, vi reciprocé ex Jurenaturali
deſcendentis obligationis, tanquam erga Cæſaris Confœderatũ
tenebatur, non expediverit, imò hoc facere detrectaverit &
per hanc remoram progreſſum incepti Tractatus huc usq; ſti-
terit, ſed & inſuper Naſſoviæ Comitem, contra Securitatem
à Gravellio omnibus Imperii Statibus, toties & toties in dictis
Comitiis promiſſam, arreſto & captura ſatis gravi, longo jam
tempore detinuerit. Quæ cum ita ſe habeant, non dubitare
altiſſimè memoratam Cæſaream Majeſtatem, mentionatos

hiſce

hiſce irrefragabilibus rationibus acquieturos, & ſiniſtrum zuu.
dicium, quod de memorata Captura habuerunt, depoſituros,
nec propter hanc tractatus Pacis toti rei Chriſtianæ tantopere
conducibiles abrupturos, ſed potius ad mitiores cogitationes
deventuros, & pro ſuo laudabili Zelo, eam omni opera & ſtu-
dio promoturos, nec unquam commiſſuros, ut non continua-
ti tractatus culpa in illos jure conjiciatur, quem Sua Cæſarea
Majeſtas omnibus viribus conatibusꝗ; promovebir. De cœ-
terò S. Cæſarea Majeſtas dictum Dominum Reſidentem per-
benigné requirit, ut hancce Declarationem à S. Cæſ. Majeſtate
clementiſſimè demandatam, fideli Relatione & officiorum ge-
nere proſequatur, prouti hæc & plura alia, Sux Regiæ Majeſka-
H Sueciæ per Dominum Comttem de Sternberg, proxime
pluribus exponentur; Cui etiam Gratiam Suam Cæſaream
omni modo confirmat. Signatum Viennæ, ſub Ejus.
dem Majeſtatis Cæſareæ Sigillo ſecretiori.
d. 8. Martii. An. 1674.

F I N I S

25

ME M OQ RIALFE

AD
SAC: C ÆSAREAM
M AJEST A TE M.
D N: E &AIA de PUFFFEN
DORFF. RESIDENTYIS SUIECICI
In Aula Cæſarea.

CAPTUuRAM & ARRESTATIONEM.
PKRINCIPIX
VILHELMI de FIIRSTENBERG

concernens.
SAC: CES: MAlESIAIIS
deſuper datum RESPONSUM.
De Dat: Viennæ d. 8. Martii, 1674.

S

R

Focus O Balance Q

N

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

₰9 Copyright 4/1999 VXVMaster Gmbäa wwW.VXymaster. com