Blde, dannenhero vns einſeitig ohngewarnet vnd ohnge⸗
Bertro⸗ doͤrt nicht auffgekuͤndigt werden koͤnne; Darnegſt iſit
Shra⸗ auch mit klaren Worten / ſo wohl in denen pactis arti-
hallgemy culo i. vnd mehrer Orten / als auch in vorgemelter Ew.
Unſererge Lo. eingelieferten ratification beltebet vnd geſchloſſen
Harſcan worden /daß die Waffen zwiſchen vns beyderſeits qui⸗
reboffte, csciren vnd ruhen ſolten / von ſelbigem Daro an / vnd
1 danerft nicht mit condition wie bald ein genera armiſtitium
n pnſer oder ein allgemeiner Friede etwa folgen koͤnte / ſondern
Pwen/ vnd ſo lange vnd biß auff den Lagdaß ein generalarmiſti-
K 3

.

cium oder allgemeiner Friede abgehandelt vñ geſchloſ⸗
ſen wuͤrde; Daß von denen Mediatoren in Muͤnſter
ein Vorſchlag / zu einem general armiſtitio geſchehen
ſeyn mag / ſolches laſſen wir dahin geſtellet ſeyn / vnd ſte⸗
het denenſelben / als welche alle Mittel der kriegenden
Partheyen Gemuͤther zubeſaͤnfftigen vnd zumoderi-
ren / vnd nach ihrer Fuͤrſichtigkeit die Friedens Hand⸗
lunge zubefuͤrdern ſuchen / nicht zuverdencken; Daß
aber vnſere Gevollmaͤchtigte ein ſolches angegeben / o⸗
der auff die Bahn gebracht haben ſolten / ſolches wol⸗
len wir ſchwerlich vermuthen / daß es vnſern Miniſtris
nachgeredet werden koͤnne / bevorab / dieweil Siewohl
wiſſen / daß dergleichen General armilſtiria zwiſchen ſo
vielen kriegenden Partheyen / eben ſo ſchwer als der
Frieden ſelbſten zuerhalten / vnd geſtifftet zu werden/
auch den Frieden nicht ſo ſehr befuͤrdern / als occalion
vnd Anlaß zu andern practiquen vnd mehrern Vnge⸗
legenheiten zu geben / pflegen / betrachtend dabeneben ſt/
daß wir Sie daruͤber gantz nicht inſtruiret haben.
Erv. Ld. ſchreiben auch ſelbſt / vnd weiſen es die pacta

auß / daß ob zwart ſo wohl die Kaͤyſerl. als Ew. Ld. do-

putirte zu Vlm bey einander geweſen / daß General
armiſtitium dennoch wegen derer von denen Kaͤyſerl.
verordneten movirten difficultaͤten keinen Fortgang
GBeivonnen / vnd Ew. Ld. gleichwohl zu ihrem pa rrien.
KHar ar-

d

mMrarmi
ſhren P
Dahpn
mocern,
kain pra-
mnirch
pornit

hauper

EO.
Foſnſ
cputatt
ſenſe
Gcſcich

Puntlic

tractats

gert or
niger de
ſtrosht

(len
Etſhr

tion bet

enſerne
denstra
unohe
arhnd

Da

gegeben o
lches el
NMinis
Gienoh,
Zwſſchenſo
wer gls der
werden
Soccihion
rn Voge
ohenehenſ
lttt haben.
Ein d de.
Genetll
enKäpſel.
1Fortinng.
nparticu.
lra-

Lit. T.., 1;5
lar armiſtirio geſchritten / nicht allein mit Vorbehalt
jhrer Pflicht gegen das Roͤmiſche Reich / vnd deſſen
Oberhaupt / ſondern auch ſelbige Pflicht dergeſtalt
moderiret / daß der Stillſtandes Handlung dardurch
kein præjudicium zugezogen werden ſolle; Wir wol⸗
len nit diſputiren / was ohne læſion derſelben Pflicht/
wormit Sie dem Roͤmiſchen Reich vnd deſſen Ober⸗
haupt verwandt / gethan werden koͤnne / vnd werden
Eiv. Ld. als ein von denen vornembſten Gliedern des
Roͤmiſch. Reichs / vnd der ſeine Sicherheit/ Recht vnd
reputation ſonſt wohl in acht zu nehmen pfleget / am
beſten ſelbſt judiciren;: Woferne aber Ew. Ld. Pflicht
ein ſolches nicht hette zugelaſſen / were es beſſer vnd re⸗
putirlicher geweſen / Sie hetten ſich dieſes particulier
tractats enthalten / die ratification jhrerſeits verwei⸗
gert / vnd vnſere ratification nicht acceptiret / vielwe⸗
niger / daß Sie durch jhre vornehme Raͤthe vnd Mini⸗
ſtros vnſern Feldmarſchall / nachdem der Kaͤyſer dero⸗
ſelben Officirer vnd Krieges⸗Volck zuverleiten geſu⸗
chet / hres beſtendigen Willens vnd freundlicher inten⸗
tion verſichert / Ew. Ld. thun hiernegſt ſo wohl vns als
vnſern Gevollmaͤchtigten zu denen allgemeinen Frie⸗
dens tractaten / wie auch andern vnſeren Miniſtris gar

zu nahe vnd vnrecht / als ſolten Sie den Friedenſchluß

verhindern / vnd an dieſem langen Verzugk alleine
HS Schuldt

ſchuldt ſeyn. Geben auch ſo viel an die Hand / vnd neh⸗
men zu Auffhebung des armiſtitij dahero Vrſache / als
ſolten vnſere Miniſtri mit continuirunge des Krieges

auff viel Jahre vmbgehen: Mit was fueg ein ſolches

vns oder vnſern ſo wohl zu denen Friedens tractaten
als Fuͤhrung des Krieges verordneten Miniſtris bey⸗
gemeſſen werde / Solches laſſen wir denen jenigen ſo
Wiſſenſchafft davon haben / ſonderlich die denen Sa⸗
chen beygewohnet / judiciren / vnd iſt vns ſo leicht nein
als Ew. Ld. ja zuſagen; Fuͤr vns redet die Sache ſelbſt /

vnd haben wir vns in vnſer vnd vnſers Reichs ſatista⸗ V

ction anders nicht / als mit gutem Fueg vnd Billig⸗
maͤſſigkeit / auch der andern Interellenten Contente
ment, wie auch ohne jeniges des Roͤmiſchen Reichs
præjudicium verhalten / vnd mit denen Kaͤyſerl. Ge⸗
vollmaͤchtigten vns verglichen. In derer Evangel.
Intereſse vnd Puncto gravaminum haben vnſere Ge⸗

vollmaͤchtigte vnſer Ordre vnd Befehl nach / derge⸗

ſtalt geſprochen / ſich interponirer vnd abgehandelt/
wie die Kaͤyſerl. vnd andere fuͤr die Catholiſche vnd
Ihre adhærenten geſprochen vnd gehandelt haben/

vnd zwart ſolches mit beſſer diſcretion als geſchehen
koͤnnen / ſo daß wann der Wiederpart die tractaten mit

ſolchem Eyfer proſequirer/ vnd nit auß gefaſter Hoff⸗
nung einiger Verenderung im Kriegs Weſen / die tra⸗

taten

ſalben co
ſih ſehf
gen noch
gſcot
iin ploſ⸗
mit Fu
gldiewve
wohlſo⸗
bezahlen

ltti bey⸗
genſgenſo
ehen Sa⸗
licht nefm
ncheſeloſ,

Bilig,

01 tenre,

in Reichs

ſert Ge⸗

Erangal. werffen vnd zuverweiſen / denn auſſer deme / das dero⸗

nſere Ge⸗
ch derge⸗

chandeltt

lſche vnd⸗

lthaben,

geſchehen
Catentnit
ſterhoff⸗
n dietra-

G Aten

bezahlen haben laſſen / vnd denoch nichtdafuͤr ange⸗

Auten intermitüiret vnd auffgehoben / ſondern darin⸗
nen gleich wie die vnſerigen fortgefahrẽ / EL. auch mit

ſo guten Eyffer als wir / alles fortgetrieben hetten / der
Friedenſchluß vmb dieſe Zeit wohl ſolte vollbracht vnd

zu Ende gefuͤhret worden vnd Ew. vd. ſo wohl als an⸗

dere Intereſſenten ſetzo wohl in Gewiß⸗/ vnd Sicher⸗

heit ſeyn koͤnnen. Daß nu aber andere Befehliche vom
Keyſerl. Hoff einkommen / vnd der Graff von Traut⸗

mansdorff darauff davon gereiſet / vnd die Sachen in
ſuſpenſo gelaſſen / die andere nochmahls ſich des
Wercks wenig angenommen / vnd alles diflerendo

offgehalten / das kan von E. Ld. vns oder vnſern Be⸗

dienten nicht vorgeworffen oder beygemeſſen werden;

E. Ld. koͤnnen auch viel weniger Vrſachenehmen / vns

wegen vnſerer Soldatelque poſtulatis etwas fuͤrzu⸗

ſelben contentement auff guten Fug beruhet / vnd in

gen noch zur Zeit ein mehrers nicht abgehandelt noch

geſchloſſen/ ſondern nur allein uͤber deſſelben quanto

ein project gemacht worden / welches auch Ew. Ld.

mit Fug ſo gar frembd vnd ſeltzam nicht halten kan/

alldieweil wohl andere auch fuͤr geringere Dienſie /
wohl ſo groſſe Rechnungals dieſe / gemachet / vnd ſich

ſehen

33 Lit. T.
ſehen ſeyn wollen / daß ſie enormiter darmit ſolten ge⸗
ſuͤndiget haben. Vnd wenn gleich dieſer Vberſchlag
oder project groͤſſer were / vnd mit Fug vor enorm ge⸗
ſchaͤtzet werden koͤnte / wie es doch nicht iſt / ſo iſt es
doch nur ein Vorſchlagk vnd das erſte project, welches
ſich zur Billigkeit wwol moderiren laſſen kan / Geſtalt
denn auch ebenmaͤſſig nicht zu verwundern iſt / daß in
einer ſo groſſen vnd ſchweren Friedenshandlung / dar⸗
bey ſo viel Intereſſenten ſeyn / es etwas ſchwer daher
gehet / vnd kan in Abhelffung der Staͤnde gravami⸗
num vns mit Fug nicht beygemeſſen werden / wenn es
nicht ſo allerdings fort wil / vnd hin vnd wieder geſtu⸗
tzet wird / zumahl E. Ld. ſelbſten am beſten wiſſen / wie
offte dieſes Werck fuͤr dieſem auff die Bahne gekom⸗
men / vnd doch nicht geſchlichtet werden koͤnnen / Ebe⸗
ner Geſtalt koͤnnen auch weder vnſerer noch anderer
gevollmaͤchtigten diſcourſen fuͤr billige Vrſachen zu

Auffhebung des auffgerichteten armiſtitij allegirer

wverden / wann Sie gleich biß weilen / wie es in ſotha⸗

nen Faͤllen zugehen pflegt / etwas ſcharff koͤnten geve⸗
ſen ſeyn / viel weniger kan vor einen affront vnd Spot

auffgenommen werden / da etwan eines oder des an⸗
dern gevollmaͤchtigter fuͤr ſeines Herm præeminentz

etwas koͤnte gelollicitiret haben / wie dann auch wir /

wann wir ales ſo genau auff vnſer Seithe nehmen

dabone
Köͤnigsn

wicderde
Gingirer
fredenge

tz polel
alldieſvel
tenond

wieder v⸗

ſanden
moeſi

iGefat

iſi daßt
ußimn
uungdar⸗
wer doher
Rravami⸗

venn e6
ergefn⸗

oſen,we

he gekom⸗

men/ Ebe⸗
chanderer

ſachen u

alegiret
bin ſotha⸗
Mengeiye⸗
und Spot
derdesan⸗
eminentz.
auch ie/

eehimen
O

Lit. T. 9
woruͤber wir vns zu beſchweren hetten / aber alldieweil

das Ende von denen tractaten außweiſen muß / was

fuͤr Nutz vnd reputation darauff erfolge / ſo iſt dieſes
ein weithergeſuchter pretext einen ſo wohl vnd ſolen⸗
niter geſchloſſenen Anſtand der Waffen zu brechen.
Daß auch Ew. Ld. auß vnſers Generals Koͤnigs⸗
marcks militariſchen actionen in Weſiphalen Vrſache
nehmen / als lieffen dieſelbe wieder die præliminartra⸗
ccaten / wie auch dieſes armiſtitium, So koͤnnen wir
nicht ſehen / mit was Fug Ew: Ld. darzu kommen / dann
alldieweil Se. Ld. der Chur⸗Fuͤrſte von Loͤlln / das Ar⸗
miſtitium nicht ratificiren wollen / ſo kan mit Recht
die Vnſerigen niemand darzu verbinden / vnd Se. Ld.
davon eximiren. Auſſer deme ſo ſeynd vnſers Generals
Koͤnigsmarcks militariſche actiones fuͤrnehmbligſt
wieder den Biſchoff von Oßnabruͤgk / Frantz Wilhelm
dirigiret geweſen / vnd hette Er den Biſchoffen wol zu⸗
frieden gelaſſen / wan derſelbe ſich intra terminos quie⸗

tæ poſſeſſionis & neutralitatis verhalten hette; Aber

alldie weil ſelbigeꝛ alle dieſe Jahr heꝛo auß ſeinen Staͤd⸗

ten vnd Veſtungen / ſo Er ſelbiger Orten inne gehabt/

wieder vnſere Guarniſonen in der Naͤhe / vnd den rei⸗
ſenden Mann / ja auch die jenigen / ſo zu denen tracta⸗

ten verſichert waren / viel Vngelegenheit vnd Feindſe⸗
S 5 ligkeit

140
ligkeit veru ,44 Lit. T.
der peralen duntene Vermah
mocht / ſo iſtvnſe xliminar an Diuulige, vielweniger
Sicherhe ſonſer ener aiggevtintunn. be „ jhme vel⸗
cher ſonſi niemand en jenigen ina gen ivorden vnſere
oder andern geme es Vermahnun zu nehmen / wel⸗
emahhten Aſganteheem ole neruus

uumb dieſelbe nich
wir vns nich nicht eingeliefert word
cheeklara alorlne aceſpgnnt koͤnnen

miſchen R.
es nicht geſcheh angehet / nich
erends gegentehestetſiku dr
ort wollen geſtelle elche wvir zu Ihrs rſachen
Daß ſthlie 1geſtellet ſeyn laſſ⸗ zu Ihr Ld. eiger
itpatianticr anmifitimn denenlgeunenen erdeng ra

ben / wir fi
vnſere Waffen wonneneifer einige raiſon oder F.
Ld. zu wen⸗=⸗

ene gemſolten/ bevorab
Freundſchafft gurmgtebngenancmh d
varzrgernn igtgeagenr unnen
auch der

Er ſolte zu ein
vnd ſelbiger derer Ofnvengcheg wes Endelaſſe
3 derek Drten peya egt werde ende laſſen außſchla⸗
ſſen wir nicht

woher

dend

gata.
Miiſtris
llnge e
Perden .
wie cberdie
En
Vyefflid

enſduß tl

raleglli

1eGeſache

nlſ
etgebunde
Hyuuß vnd

ſal Slets⸗
Haltenendt

(lhel ver

cbalkeſfen

raſt

generen

vnſituſ⸗

ſlbenvefſt
ſrbck getn
het eb zl e

af ynſem

wohr

Dun vden.

ganſi,
ubſclgen,
Punitrif

UMð

ſchehen verſtatten ſolken / dieſen ſchw
abzuhelffen / daß es aber anderer geſtalt abgelauffen / vn
ALd. zu erſt das armiſtitium geſuchet / Ihre Land vnd Leute in ver⸗
gangenem Winker damit zu ſa lviren/ vns vnd andere vnſere allijr⸗
te mit Zuſagen vnd Verſprechen / wegen beſtaͤ ndiger. Haltung deſ⸗
ſelben verſichert / vnd anjtzo denneſt noch wieder alle gute Zuver ſicht

PRVꝰVõ

Lit. T. M 141
woher Ew. Ld. ſich ſolche feindliche Gedancken von vns oder vnſern
Miniſtris machen koͤnnen. Es kan ſonſt wohlin Ew.Ld. Auffkuͤn⸗

digungs⸗ Schrifft noch etwas mehr zuſammen getragen befunden

werden / Jhre vmbgewendete Waffen darmit zu juſtificiren / gleich
wie aber die vornembſten motiven allhie angeruͤhret / als wollen
wir Ew. Ld. mit laͤngerm Schreiben nicht beſchwerlich fallen / nicht
zweiſfelend / Ew. Ld. darauß gnungſam ſehen vnd juckiciren wer⸗
den / daß wir zu dieſer newen vnd vnvermuthlichen ploͤtzlichen / wie⸗
ee Verſeberung vnd Zuverſicht / beſchehenen ruptur, kei⸗

ne VBrſache gegeben / ſondern vielmehr vnſern Miniſtris drauſſen/
D ſo wohl bey dem Krieg als Friedens. Handlunge mit hoͤchſtem Ernſt

eingebunden / vnd befohlen haben / daß Sie mit Ew. Ld. deroſelben
Hauß vnd Land / wie auch des Chur⸗Fuͤrſten von Coͤlln Ld. im
fall Sie es acceptirten/ ſoſch armiſtitium getrewlich vnd ernſtlich
halten vnd nachkommen / in keine Wege nicht was darwieder zuge⸗
eren vnd langwuͤhrigen Krieg
daß En⸗

zuruͤck getreten / Solches befehlen wir Gott vnd der Zeit / vnd ha⸗
den es zu einer Warnunge ins Kuͤnfftigezugebrauchen; Datum
auff vnſerm Sch loß Stockholm den 15. Octobris 1647.
affectionirte Muhme
”M Ohriſtina
An den Chur Fuͤrſten

142².

Lit V.
DEFENSIO
LEGATIONIS SVEDICE,

Quã oſtenditur, Dno Electori Bavariæ nec jus nec
Eas fuiſſe, Induciis cum Regiæ Majeſtatis Sueciæ Cam pidu-
cCctore Dan. Carolo Guſtavo rangelad 14 Martij labentis anni
contractis, die 14. menſis Septembris, renunciare,
PhRoat nuper famoſum ſuperiori Germanià ſcriptum,
publicis typis excuſum, quod alii manifeſtum Bavari-
cum, authoripſe cauſas appellat, guibus Dominus Elector
Bavariæ inductus, armiſtitio cum Campiductore Suedico
ad 14 Martij labentis anni contracto, mediꝗ Septembris vi-
cisſim renunciârit.
Hoc ſcriptum cum primùm im Legatis Suedicis ab amico
videndum concederetur, non potuerunt ſibi perſuadere, id
ſcitu & conſenſu Dni Electoris Bavariæ, ſed ab aliquo homi-
ne umbratico, bonis horis abutente, ſétum fuiſſe. Etſienim
nec ipſi, nec ullus ferè aliorum Legatorum, alium armiſtitij
Bavarici eventum ab initio augurati ſunt: quocunque ta-

men alio violationis colore prudentiam ſuæ Celſit. suſuram

credebant, quam ut exteræ legationis innocentiam, ejusmo-
di conviciis proſcindi Pateretur. Quia tamen è nunciis ſub⸗

ſecutis, potilsimũi verò apographo propriarum ſuæ Cellſit.

literarum, tàm ad Sac: Reg: Wl. tem Sveciæ, quâàm ad Dnum
Campiductorem Wrange, datari, ut & ex Deputati Bava-

rici literis ad Legatos ipſos, præter omnem ſpem, certò tandẽ?

intellexerunt, Juam Celſit.em id non modèò pro ſuo vendi-

tare, ſed etiam paſsim per imperium, in odium dictorum

Plenipotentiariorum diſſeminafle; ; non committendum
puta-

v mbmO —

runt,
lponli
Dmale
an
Gum
loli cuß.
lis P.

gnorunn
tachatioß

erti P.

tur.

corum

8S ſore h
um;
dinob
ertame
lropolil
s: conce⸗
zverſatos⸗
poſtaclii
in denato
caulim
tuliſle: El
emin
Plectorg
mprrelſet
videretun⸗
plan ſub
H ſoli ar
tur, non

4

eCampid

dre

leriptun
um Hayen.
nus Eedor

Nemhrivi.

cisa Awwicd
tlnceri
liquo hom .
. Erl enim
tmarmiſtii,
Ncunqueta⸗
lits
amejusmo.
nunciisfab⸗

m adDnum
Putati Bayr⸗

certotnnde

Oſuoyendi-

mittendum

GHurIe

tur, non potuille ſuam Celſitudinem quin illud viciſſim

H Lit. V. 133
putàrunt, ut in Præjudicium veritatis, ſilentio transmittere-
tur. Regia quidem Majeſtas, ad literas ſibi millas, jam ipſa
reſpondit. Nec neglecturi ſunt exiſtimationis ſuæ tutelam
Dna Landgravia Haſſiæ, & Exercituum Svedicorum Duces.

Quyia veròô non tam ferociter eos, ac dictos adoritur Legatos

etiam ab his imputationis immeritæ falſitas diluenda fuit.
Summa ſcripti huc tendit, ac ſi ſua Celſitudo Electora-
lis, ſolà cupiditate pacis, nulloq́; alio fine, propoſitum à Re-

H“RM gnorum Legatis armiſtitium acceptàrit, niſi ut, eo durante,
tractatio pacis, Oſnabrugis & Monaſterij expeditius proce-
dgeret; potiſsimum verò poſt Plenipotentiariorum Svedi-

corum animos hac methodo ſibi devinctos. Ide; eò facili-
us fore ſperavit, quod Regnis fœderatis jam ellet ſatisfa-
GKtum; Cæſareani in reliquis æquiſsimas conditiones offer-
rent; Cæſarea Majeſtas exercitus abduxerat: ipſeq; Elector
actiones bellicas planè ſtiterat. Contraria tamen omnia ex-
pertam eſſe. Facto enim Armiſtitio, Svecos conditiones
propoſuiſſe duriores; animum minus aperuiſſe; egiſle tecti-
us: conceſſa revocàſſe; vel ſaltem aliter interpretatos: juſtas
averſatos demonſtrationes: minis deniq́; ac juramentis pro-
poſita obtinere conatos eſſe: Imo, ipſius Electoris ſubſellia

in Senatu Prncipum feciſſe controverſa : acrius urſiſse

cauſam Palatinam : Cæfareanis armiſtitium contra ſe ob-
tuliſſe: Electorem Colonienſem & Epiſcopum Oſnabru-
enſem infeſtàſle contra pacta : ac tandem viginti milliones
pro militiâ Svedica poſtulàſſe: idque potiſsi mum poſtquam
Elector gladium in vaginam reconderat, Imperator Svecis

mpar elſlet, cæteri Catholici enervati: ut omninò periculum

videretur, ne Svedici Imperium in Eccleſiaſticis & Politicis

mcdidorum planè ſubverterent. Qum igitur ejusmodi proceſſus cul-

pa ſoli armiſtitio Bavarico à quam plurimis adſcribere-

rum

144 Lit. V.
ruùmperet junétisq́; cumImperatore viribus novum bellam
redordiretur: animo tamẽ ſolius pacis promovendæ; quem
etiam de Suedicis Legatis indubiè ſibi promitteret: prout
hæc omnia in dicto manifeſto odioſtus latiusq; deducuntur.
Ut igitur his criminationibus eodem ordine decenter
reſpondeatur, Imprimis quidem nemo magnoperèdubitat,
quin Dn. Elector Bavariæ, utut arma adhuc paci præferat,
magnas tamen habeatrationes, cur bello tandem ſepoſito,
Pacem optare debeat. Cuncéta enim obtinuit, quæ à bello
ſperare poterat: ingentes theſauros ex omnibus Imperii
circulis, triginta jam ferè annorum ſpacio, cumulatim con-
geſtos: ſupremam inter Electores ſeculares dignitatem: Pa-

latinatum ſuperiorem totum; cum Comitatu Chamb, & Sa-
trapiis plus minus triginta:? ut nihil ei ad ſummam ſuæ Do-

mus felicitatem deeſle videatur, niſi ut hæc omnia Septua-
genarius Pater impuberibus liberis ſecura relinquat.
Utrum veròô eàâ felicitate contentus, hoc armiſtitio
viam paciparare voluerit, de eo majus eſtdubium. Certè,

quitot, tantasq; ſpes certas, incertæ bellorum aleæ denuà i
ſubmittit, is absq; dubio plus ultra ſibi propoſuit. Qui, perar-
miſtitium, firmæ poſſesſionis ſecuritatem adeptus, & quaſi
manu jam tenens, eàâ repudiatà novum bellum redorditur,

eum veriſimile eſt, necarmiſtitium ſincerè voluiſſe, nec per
armiſtitium pacem: cum contra naturam ſit, ut hoſtilia fa-

cta exanimo pacifico oriantur, tam levibus innixa cauſiszut

è ſequentium articulorum examine manifeſtiuspatefiet.

Principiò autem proponendi armiſtitij occaſionem

non recte ſupponit:quaſi jam à menſe Septembri anni 1646.
inter Cæſareos Regiosq; Commiſlarios de utriusq́; Regni,

Sveciæ Galliæq; ſatisfactione conventum eſſet, ut parum

amplius reſtaret, quod pacem remorari poſſet. Gallica enim
Satisfactio jam demum hoc Menſe Octobri Anno ) 647.

come

.

ebliter m
ecepti
Aentins

pignor

Lit. V. 143

* . .
nelin completa eſt. De Suedicàâ diéto anno) 646 nihil certi ſa-
ret em tuatum. Ac ſi vel maximè utracq; in particulari jam tum con-
duc t Iafſa fuiſſet: Novittamen ſua Celſitudo totumq; Imperium, .
Edteni⸗ Sac: Reg: M. em Sveciæ ſemper Sönteſamlſeprgct
adhbie puam ſatisfaétionem ſuam in Evangelicorum Imperii ſta

tuum ſatisfa ctione conſiſtere. Eo enim ſne tàm operosè in

1 * .
Wletnt præliminaribus, ipſoq́; principalis tractatus initio, labora-
rtded vit, ut ſtatus quoq́; admitterentur. Non utteſtes tantum fo⸗
us k dan rent particularis ſatisfactionis Suedicæ; ſedut in anc ex
laiinde 6 ſatisfieret. um ne nunc quidem factum
ltimcon⸗ æ quo bonoq; ſatisfieret. Quod cum ne nunc ꝗ

i 5 mi potuit pro occaſione & funda⸗
ittem. ſit, multò minus eò tempore potuit pro occaſione &

1. aiſtitij ineundi ſuaderi.
mento armiſtitij ineun 1 —1 14
ndd⸗ Ut autem vera ejus origo conſtet, ſciendum eſt, id à le-

de D. gatione Gallicàâ non ſolùm hac vice, ſed õ 24
aat. . Zaedicos delatum: Veruntamen ceu 4 Me iatori us pri-
dni moò propoſitum. Mediatorum zelum in promovendis o-
m. (. o innibus mediis ad pacem, non potuerunt Sueci non magno⸗
erè laudare. At ut ipſi ullum armiſtitium Electori Bava-
Aerdennd lir roponerent, id nunquam animum inducere potue-
Luperar. rünt. Non quod ignorarent, armiſtitia opportunè contra-
RM Ra optima interdum pacis pararia eſſe. Sciunt, quieſcen-
Rlänn tibus armis, animisq; ſedatis, multò expeditius procedere
ecper —

bacis negocium, ſed partim, quod deſtituerentur mandato;

U Partim, quod ſibi perſuaderent, haud majori tempore pa-

cunſat cem ipſam, quàm ejusmodi inducias conſicipoſſe- Præci-
huefet puè verd uod priorum temporum experimentis edoéti,
caſonem 1 Palde dubitarentutrum id Ele ctor ſeriò intenderet, vel ſin-
M cerè ſervaturuseſſet. Ac propterea etiam Dnos Gallos fi-

cRenr- deliter monuerunt, nefacile fiderent, à quibus &c ipſiſehe
bemn gecepti fuiſſent. Tandem verò, ubi Dni Gallipropoſiton-
lineiin gentius inſiſterent, poſtulata ſeurtatfdeie Rawerier
mo)64, Piagnora retulerunt Sveci adaulam Regiam, & exercitu-
pignora retulerunt Sveciadaulan SSian 5 um Dur

coln⸗

um Duces, quorum eſt de ejusmodi nego

otüsſtatuere. Ve-
æuntamen neque hi multò proniores ad illud acceptandum
ſuere: cum obrationes ferè eaſdem: tum quod Bavariam ita
compræhenſam tenebant, ut absque certiori pacis ſponſio-
ne eam dimittere, minimè conſultum arbitrarentur. Tan-
dem tamen, adtot ingeminatas Bavaricorum miniſtrorum
ſincerationes, interveniente potisſimum fide& perſuaſioni-
bus Gallorum, non quidem ab omni diffidentiæ ſcrupulo
planẽè liberi; paulo tamen magis àtottantorumq́; virorum
tam aſleveranter factis aſſecurationibus, ad ſpem quâm ad

metum inclinantes, in ejusdem tractationem condeſcende-

runt. Atq́; vera fuêre armiſtitii primordia.
Quod jam manifeſtum Bavaricum allerit, ſuam Celſitu-
dinem nullo alio fine armiſtitium iniviſſe, niſi ut eo durante
tractatio pacis eò promptius abſolveretur, id promptius eſt
dicere, quàm perſuadere. Etſi enim ea conditio Receſſui in-
fſerta fuit: nontamen præſagium, ſed fides in eo duedos fefel-
lit. Longè alias cauſas Bavariciminiſtri in conventulllmenſi

prætenderunt: Exercitus nempè Bavaricos, dum ſolia gunt,
proſperos eſſe: Cæſareis junctos, infelices: Aulam Cæſaream iy

regiab hominibus plus ſui, duam publici commodi ſtudio-
ſis: horum tamen conſilia conſiliis Electoris præferri: Impe-
ratorem ipſum totum pendere ab Hiſpanis, hoſtibus Bava-

ricæ Domus infenſiſsimis: Tantam verò inter Auſtriacam

& Bavaricam Domos intercedere Antipathiam, ut ſuæ Cel-
ſitucdinis parens ſæpè dicere ſolitus ſit, utriusq; ſanguinemſi

ras, quælllmenſibo protocollis continentur. Hæ cauſæ tunc

. g?alias quoq; cauſas ſui armiſtitii allegat Elector ipſe, in pro-
fſos officiales de menſe Auguſto, quibus omnibus facti

ſtiijtaͤbun

ſehuſeſa

abomſibt

bitenimni

*
*

Priis literis, tam ad &æſaream M. em de menſe Julio, duam ad

““ Lit. V. 145
tune Vve pam conſ'icit in Imperatorem, quaſi is ſiam Celſitadinem
Cepte tanc non modoô deſeruiſſet, ſed etiamregiorumarmorum li-
avrin bidini adeò proſtituiſſet, utnullâ alià ratione potuerit, ſe, ex-
culoſe⸗ ercitum, aut ſubditos (uti formalia ſonant) ſalvare, niſi per e-
Ntur. jusmodiarmorum ſuſpenſionem. Eamq; ob cauſam Pleni⸗
inlromm potentiarij BavariciIImæ ſponte jactitabant, ſuum Princi-
erlinflan pem publico manifeſto Cæſ. Majeſtatem vehemẽter incuſa-
Eerupule turu m: quod tamen in fumum abijt. E quibus candicli lecto-
cyirorn ris judiciam eſto, utrum ſola promotio pacis armiſtitij ſco⸗
Emuindd Pus tuerit?e Annon potius id actum ſit, ut fœderatorum re-
ndelceng gnorum arma ſuæ ditionis viſceribus pertinaciter inhæren-
tia his technis eliderentur, ſuaq́; Celſitudolucraretur tempus
anCen.. duo ſub induciarum ſecuritate vires perditas, pro novo bel-
odirante Ioreſtaurando, impunius repararet, San&, tale aliquid in ipIO
nptüget Ulmenſi congreſſu non obſcuré innuebat Principalis fuæ
eceſſui Celſitudinis miniſter, dum expreſsvedis diceret, longè ali-
uedosſete ud, quâm pacis curam ſub hoc armilſtitio latere. Dixeruntid
lmenſ Cæſarei Dni Legati Svedicis Monaſterij, vViſuros eos, intra
RK Paucos menſes longè aliam Bavari faciem. Et eventus præ-
Cree ſagia comprobavit Obtinent nempe Bavarici mentem Po-
nociſin i lypi, ſciuntq; excellenter varias formas &offucias, Pro Varia-
RWõh tione circumſtantiarum aſſumere, veri Prothei Quid enime
buhil⸗ Si armiſtitio pacem promovere decreviſſent, cur ipſisarmi-
ucuri, ſtitij tabulis hanc clauſulam inſeruerunt; Eiiamſpax nen tam
utti ſubitè ſeq vatur, nibilominus ſingula receſsus concluſauſq; ad ſinem bel-
n Sedad hoc Electoris in promptu reſponſio eſt. Scri-
e. bitenim ipſe ad ſuum Præfectum Freiburgenſem de zz. Au-
* a. guſti, ejusmodi armiſtitium ex leviculi causà inopinato vi-
r . Cciſsim diſſolvipoſſe. Id quod revera factum eſt. Sicut enim J
eunhro. falſas & frivolas allegant cauſas armiſtitij facti: Ita ninilo aut
end verioresaut prægnantioresafferunt ejusdem rupti & viola-
uhdkial. 115 3.. Hog

cti. Hoc tamen paulò callidius, quod nonipſi Regiæ Majeſtati
Sveciæ, ſed ipſius miniſtris culpam impingunt ut per eorum
ſatus nationem totam, ſt non mineri ſenſu, ſaltem haudtan-
to cum ſtrepitu, perfodiant. Scire autem debebant, pru-
dentes miniſtros nil agere ſine mandato. Mandaſſe verò
tantarum virtutum Reginam, rem turpiſsimam, pucdet eos
manifeſtè aſlerere.
Conſtat erim ratihabitionem dicti armiſtitij à Reg. Ma-
jeſtate Sveciæ intra fatalia conventa, ſuæ Celſitudini ritè fu-
iſſe infinuatam, ab eademq;ritè acceptatam. Solummodone
ulla prætextuum latibula inexcuſla relinquant, arpunt ejus
tarditatem, quod non niſi ſub finem decurrentium fatalium
advenerit: indeq; neſcio quas non ſuſpiciones exſculpunt.
Sciendum autem eſt, dictam ratihabitionem menſe quidem
Majo conceptam fuiſſe. Sed quoniam adventus Dni Du-
glaisij, qui tractatui Ulmenſt interfuit, de die in diem Stock-
kolmiæ expectabatur, ut ſereniſsima Regina ejus tum rela⸗
tionẽ int elligeret, tum operàâ in ratihabitionis diplomate de⸗
ferenda uteretur: Ipſe vero tardaret; tandem ne fatalia fru-
ſtra decurrerent, eo inexſpectato ratihabitio emiſſa fuit. At⸗
que hæc vera eſt cauſa ejus, ſi quæ dici poſſet, tarditatis. Quic-
quid autem in eo carpunt, negare tamen non audent, intra
fatalia traditam fuiſſe. Id quod pro ſuæ Majeſtatis, ſuorum-
que miniſtrorum innocentiâ demonſtrandà fufficit.
Non ſolum autem armiſtitij ratihabitio rité peracta
eſt. Sed & omnes ejus conditiones ex parte Svedorum ex-
actiſsimè ſervatæ. Neque enim quicquam à Campiductore
DnoV Vrangelio, ejusve exercitu contra admiſſum eſſe, vel

dqueſtum eſt vel queri potuit matifeſtum Bavaricum. Do.
minum Konigsmarckium quidem accuſat, quaſtis, contra

ð

Præliminarem & armilſtitij conventiones, prælidia Cælare

*
bant

uan⸗
bru.

Pudet eos

Reg Ma.
ldininte ſu.
mmodone
Arpunt ejus
n fatalium
enlpent.
lecgicem
iem Stock⸗
ustumrelg⸗

plomatede:

elitaliuſru.
n luit. At.
ieatis Quie.
cent, intn
i,ſuorum⸗
cit.

edorum ex.
mpiductore
lum ellevel

is, conttt

ii. nn üͤͤ
ſtenaviam & VVidenbrugge, violenter occupirit. Sed
fruſtrà. Primò enim expreisis verbis in receſſullim enſire-
ſervatum fuit, ut, niſi ipſe Dominus Elector Colonienſis,
quod ejus nomine promiſlum fuit, Præſidia Cæſarea é ſuis
munimentis exigeret, Eœderatis liberum elſlet ea obfidere,
expugnare, & hoſtium Præſidijs inde expulſis, nova vicil⸗
fim, ſi ratio belli requireret, imponere. Cum igitur id nec
præſtiterit, nec præſtare fortè voluerit aut poterit ſua Celſi-
tudo Electoralis: quid impedit, quo mimis Kônigzmarckius
idex pacto exequeretur: Quod ipſe tamen nontantum opti⸗
mojure, ſed pari etiam moderatione eſt executus: poſt ca-
ptam enim urbem, reditus & jura lociſuæ Celſitudinis Ele-
ctoralis Præfectis liberè adminiſtranda reliquit.
Deinde, conventionis præliminaris ipſiſsima verba
hæc ſunt: In Diæceſin Oſnabrugenſem neutr belligerantium
pars plus juris factivè ſibi ſamat, quam tempore contractus habuit.
Atqini Epiſcopus Dominus Pranciſcus V Vilhelm us toto tra-
Gtatus tempore multò plus & juris & facti exercuit, quàm
præliminaria permittebant. Tempore contractus præli-
minaris, tributa Epiſcopatus non excedebant ſex ſeptem-
ve millia thalerorum menſtrua Epiſcopustamen cum Cæ-
fſareanis eadem ad quindecim millia menſtruatim extorſit.
Dum ſubditos Epiſcopatus ſecuros ſervare teneretur, it

rei domeſticæ vacantes reétius conventui neceſſaria ſub-

minilſtrare poſſent: lpſe ultra 287. ſubditos ex aratro, è

tuguriis, & Iectis, violenter extractos, imò flagris & fuſti-
pus vexatos rapuit ad Cæſaris militiam; quorum ſimgulo-
rum nomina conventui menſe Julio edita fu?re. Præterea
militem ſuum præſidiarum é Videnbrugge & Forſtenaw
permiſit non ſolum omnes vias publicas infeſtas reddere;
qui & funus Legati Luſitanici tractârunt ſluhumaniter, & E-
piſcopatus Prælidem è ſuo prædio raptum carceribus man-

1 Lpe⸗

148 Lit. V.

cipârunt; & Secretarium legationis Svedicæ, ſalvo condu-

tu Cæſareo munitum, bis captivum abduxerunt; aliume;

legationis miniſtrum flagris exceperunt; plurimis inſuper

alſſaſiniis in vià publicâ hinc inde ignominiose patratis: ve-
rùm etiam extra Epiſcopatum erumpentes, Paderbornam
aſſaltu occupàiunt, & in Epiſcopatus Bremerſſem ac Ver-
denſem ferro flammaq; atrociter graſſati ſunt. Quæ omnia,

cum conventionem Præliminarem 4 diametro impugna- .

rent, nec, ad ſæpius poſtulata remedia, aliud quidquam re-
poneretur, niſi quod conventio præliminaris facta eſſet in-
ter loca, non inter homines in iis locis: Coactus eſttandem
Kônigsmarkius, poſt quatuor annorum patientiam, ejus-
modi ludibriis obviam procedere, ſecuritatiq; publicæ aliter
Providere paratus tamen occupata loca ſtatim reſtituere,
quo nomine, ut & ratione moderandorum tributorum,
Commiſſarium Brandt per 14. dies Monaſterij, cum pote-
ſtate deſuper tractandi, habuit; modò Dn. Elector & Epiſco-
pus cæteriq́; Cæſareani, de novo ſe obligarent, adprælimi-
narem conventionem ſincerius obſervandam. Sed ſurdis
fabula narrabatur: prout ipſe Kònigsmarkius proprio ſcri-

pto Domino Electori Colonienſiad oculum ita monſtravit,

ut hic actum agere ſuperfluum videatar. Imo veròôtam-
etſi Legati Svedici eas obſidionis impedire nontenerentur
(quo nomine tamen manifeſtum Bavaricum eos perſtrin-
git) obtulerunt tamen ſe, ad controverſiam obortam ami-
cè, & ex voto tàm Dni Electoris quàm Dni Epiſcopi, com-
pPonendãa, prout ipſi Dni Legati, tam Gallici quam Venetus,
ĩpſeq; adeò Dnus Comes à Trautmansdorff, optimè norunt,
veruntamen, quod res erat, verè reſpondit Dn. Trautmans-

dorff Legato vedico, Epiſcopum tam eſle fidum Imperato

ri, nt odioſum neutralitatis nomen prorſos averſetur. Qumm
nibili

cn V O
iiid⸗ nifuli igitur hic Prætextus fuerit, pro publicis induciis vio-
tii e landis, x dictis evidenter patet. H
Arbornn In eo veròô malè cohærentis figmenti conſcientiam
nac Ver, prodit author manikeſti Bavarici, quod non niſi tim idirnſe cu-
rotmi, lèarmatos copiarum Duces berſtringit; Ple nipotentiarios
inpugna⸗ verò Regios virostogatos G inermes, & qeridem o actio-
duam re⸗ nes bellicas ad eos nonpertinentes, audaciſsitnè adoriatur.
helſetin. Sed quàm exile m etiam ab iis triumphum reportet, æſtima,
ſtan len ſincere lector, ſequentibus. l
am eſ⸗ Cumprimis vehementer exaggerat libi relatum eſle,
icr W quod Sveci primum locum in ſirbſelliis Principum Impe-
reſtitere rii Dno Electori Bavarixæ controverſum fecerint. Scire
butorun autem debuit, non Sued os, ſed magnam ordimurn Imperii,
cum dote etiam Catho licorum, partem, patrii ſta tusf⸗ undamentis ad-
n D verſum judicalle e, ut unius ratione Ducatu , du ſ uffragia in
D Elector Bavariæ contentus fuiſſet ſola voce Electora li⸗ Se-
Opriſt⸗ reniſsimæ Reginæ Sueciæ, honorem primi ſubſellii inter
onlkrcn . Principes ſeculares deferri ⸗hacd injuſtum putarent: Cum
*R & Regina efſet, & de ſtatu Imperij benè merita ipſique ra-
Anere tione ArchiEpiſcopatũs Brem en ſis etiam ſuperior, nempe
“ d quintus locus in ſcamno Eccleſiaſtic. o, ubi Auſtriaca απ Bur-
n1 tur gundica domus primum occupant, jure deberetur. At quo-
kamatmi⸗ niam reſpectu religionis id minus convenire videretur, ur-
cohcom. banitas Principum Evangelicorum honorem quinti ſab-
n Venetus, ſellii inter domos Electorales in ſcamne ſectlari ipſi deta-
enorut, eérunt. Ex falsâ tamen ſuorum ſuppoſitione Dominus B
kautmans. lector Bavariæ maledicis literis in legationem Suedicam,
Impento nec dum aucfitam, acerbè invectus, Electores, Principes-
Kur Quam que ad tuendam ſecum cauſam communem, tanquam ad
n commune incendium extinguendum, conclamavit. Aſt
ðððUMU ꝗ””M abi

0 Lit. V.
ubi audivit, rem à cæterorum Electorum benevolentiâ jam
ante deciſam eſſe, pudibunda obmutuit cauſa communis.
Has tamen invectivas cum improbaret totus conventus, &
Legati Suedici ſuæ Celſitudinis Deputato ſeverius expro-
brarent, monentes ut ejusmodi conviciis ſuperſederet; Ipſe
hanc admonitionem jam commodum accipit pro armiſtitij
violati causà. Prorſus ut appareat, Bavaricos etiam in aëre
fr angendæ fidei, bellorumq; cauſas venari!: W
Reſtitutionem afflictisſimæ domus Palatinæ conati
ſunt Sueci conditionibus quàâm fieri poterat, tolerabiliſsi-
mis obtinere: Id tamen amicabili tractatu & perſuaſioni-
bus modeſtis: Sperantes, ut, cum aliter Domino Electori
Bavariæ cumulatius ſatisfieri poterat, non tam durum ſe
exhiberet in proprium ſanguinem, in innoxiam Rudol-
phinam, Palatinamque domum. At cum obſtinatione Ba-
varicorum, aliorumque votis ſuperarentur; ne ii ſoli pacem,
