læ affectationem & acceptationem inter modos propagan-
di Imperij, quibus nonnulli Principes uti gonſueverint re-
ferre non dubitat.

= Reipublenim moderatores, non uni tantùm parti Rei-
publ.ſed toti corpori æqualiter ſtudere debent, ceu ex Plato-
ne, Ariſtotele & Cicerone monet Petr. Heigi-partI. quæſta8. n..

35. Et:

141

35. Et cùm Princeps ſit pater ſubditorum, ut ait Xenophon,

non debet unum ex ſuis prolibus & Civitatibus ſic diligere,
ut alterum lædat, id quod graviter olim Carolum V. Cæſa-
rem reſpondiſſe accepimus ijs, qui in aliarum Civixarum
perniciem, multa ſibi privilegia indulgeri poſtulabant: Er
quod dicitur, ab his, quæ favoris publici ſunt, recedi poſſe, ſi
major urgeat Reipubl. favor: intelligendum eſt de unâ ea-
demꝗ; Republ. non de alia cuipræjudicium fieret. Etenim
propter favorem aut majus bonum unius Civitatis, non eſt
detrah-ndum favoriaut bono alterius Civitatis Zaſi. in l. cæ-
tera S. ſe dſiquis De leg., I. uti hæc omnia docet Petr. Peck. ad c. quold
ob gratiam 6.ae R. I-in6. Deniq; ſupremi optimiꝗq; Principis
eſt, omnes omnium lIurisdictiones, licet inferiores tueri, non
turbare aut infringere aur promiſcuis actibus confundere
L'ult. De luriſa-l.n. C.ubi & apud quem cogn. in integre reſt. l. con-
fſalto.23. C. de teſtam. Ant. Faber. Cod., Sabaud. tit. de lIuriſdl. def.s. in
not: ſub n.z. & Tib. Decian tr. crim. lib. 4. c. 56. Ordo autem to-
tius Reipubl. confunderetur, ſi unicuiꝗ; ſua luriſdictio, hoe
nor &dignitas non conſervaretur. Everhard. in loc: de tanquum
n. 4. per capiper vlenit:i1. q. r &c:n diſt.39. & c ſand. de ofkc. deleg.
cum ſemilib. Et publicê intereſt, ut ordinum dignitas familia-
rumꝗ; falva ſit. .I. S. ſed ſiſervus. 13. De inſpic. ventr. R

Quibus omnibus, auctarij loco, addas, licet, quôd dignitas
Cæſaris longè præſtantior cenſeri ſolet in libertate, quam in
ſervitute eorum, qui parent. Hinc Oregerius Maximus Pon"
tifex Rom. in Epift.ad Phocam. Impinoviter eleltum, ſori bitt:
Reformetur jam ſingulis ſub: jugo Imperij pij libertas ſua: Hac namq; inter
Reges gentium & Reipubl. Iinpp. diſtat, quòd Reges gentium Domini ſeryvo-
zum ſunt, IIlinperatores verò Reipublicæ, Dominzliberorum. —
Pro cujus ſanctiſs. Papæ verbis, veriſſimè olim D. Maximi-
lianus I. Aug. Princeps optimus & fortifſimus dicere ſolitus

erat; ſe tantò dignioremeſſe Rege Franciæ, quanto dignio-

ribus imperarer; ſe enim liberisimperare, hunc ſervis. Quim

6 õ

142
poteſtas etiam non modò amplior &auguſtior, verùm etiam
conſtantior & durabilior eſt in libertate. Quo enim minor

poteſtas eſt eorum, qui imperant, eò diuturnius ſtabiliusvèà

omne ſtat Imperium ait Politicorum Princeps Plato. lib. 5. de Re-

publ. cap. II. Eti hæc omnia, & hoc genusplura, in collectionis Impe-
rialium conſtit. prafatione ad D. Matthiam Imp. monet Goldaſt.
2 . é,

fol 6.
Q qQ qq.

Nihil enim æquius, nihil utilius, quàm omnes & ſingulos

Imperij ordines ſeſe invicem, ſecundùm cuiusꝗq; gradum di-
gnitatis & qualitatem, pacis publicæ conſervandæ gratia,
Gomiter atq; officiosè obſervare humaniterꝗ, ſuſtinere: ne-
que admittenda ſunt flabra illorum conſiliariorum, qui Ci-
vitatum libertatem, Iura ac privilegia, quavis arreptâ occa-
ſione, quantùm poſſunt, allatratum, imminutum vel etiam
prorſus abolitum eunt; earum que Cives, tanquam ruſticos
muro incluſos, alto ſupercilio deſpectant, ijsꝗ; injuriosè in-
ſultant, uti totidem verbis ſcribunt Bechtius in diſp. de ſecuri-
tate th. 16 1. Beſold. d. diſſert. de Iure Imper. Civit. n. 10. in ſin. &
Bertram. d. diſcurſ. 9. n. 45. in fin. Sic enim ſuperiores ordines
ſtatum Imperij tranquillum retinere & res ſhas in vado con-
ſervare poterunt: quas alias peſſundatum iri metuendum, ſi
credimus, Cothman. reſpon. 23.n. S. atq; utinam. vol.3. nimirum
invidia, inſtar ſerpentis, hoc agente, vt virus ſuum in palmi-
tes regni & membra eius propinquiora, impio ſcelere vo-
mendo,
Deſtruat Imperij ſubductus tecta columnis,

uti aurea bulla in præfatione loquitur.

Curæ & cordi ſit nobis potiùs aurea illa Divi Pauli ſen-
tentia, membra corporis infirmiora, magis neceſſaria, & i.
gnobiliora membra, plus cohoneſtanda eſſe &c. I. adorinth.
12. verſ. 22. & ſeq. V r
Quemadmodum autem venena nun quam in ſubſtantiam
. corpo-

.

1

corporis converti, & eum ea coaleſcere poſſunt, ſed intra

corpus humanum aſſumpta, niſi ocyus per vomitum reijci-
antur, ei, qui hauſit, exitio ſunt ita etiam, quæ Imperij Ro-
mani ſtatibus pernicioſa & harmoniæ ejus adverſa depre-
henduntur; vel non admittenda, vel admiſſa, maturè extur-
banda ſunt è corpore Reipubl. ne illud perturbent atq́; per-
dant.
Succedat potius in locum toxtei iſtius illud Livianum, ab
aliquibus Impp. loco Symboli habitum, PARCENDUM
uRBIBUIS, QVG OPUILENTIIS SIT IMPERI;IM.
Et illi non audiantur, qui ex veteri ſtatu hodiernas Reſpp.
æſtimare, neq́; quidquam amplius ipſis concedere ſatagunts
quàm olim liabuere. Ioh, ryphiand.tr. de Inſul. cap. 15. num. 70.
Sedtandem abjungo.

Tu, Leltor, ſiquid noviſti rectiusiſtis,
Candidus imperti, ſi non, his utere mecum;

Aut ſaltem digito tumidum compeſcelabellum,
Nam ſatis eſt proaire tenua, ſi non datur ultra⸗

LAUS DFEO.

J T N &.

e )

†
*

Kurtzer doch gruͤndlicher Diſcurs

ober die emporgehende Frag/

Vogteyen / dieſer Zeit / bey den Reichs
Staͤtten / mit berechtigtem Fueg / vnnd deß Heyli

gen Roͤmiſchen Reichs verhoffender Wolfahrt/
wieder an: vnd zu Werck gericht werden ſollen
vnd koͤnnen / oder nicht.

S V 11 2

Gedruckt Im Jahr 1639

—,.

N

R

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

.& Copyright 4/1999 VxyMaster GmbH www.yXyVmaster. com

1