wendiger Vogt / welcher in einer Statt dem Rath fuͤrſtehet / certiß⸗ B
ſima nota Urbis municipialis, wie ab den Exemplen einer vñ an⸗ ſe
derer Reichsſtatt / welche bey Mannsgedencken vmb jhre lmmo⸗ ee
dietaͤt kommen / klaͤrlich zu erſehen iſt. Sollees dann allein etli dn
chen / ſonderlich den ſchwaͤchern Staͤtten gelten: Were nichts ,/
deſtoweniger idem judicium partis (quoad partem) quod to- des
tius; vnd muͤſte darauß ein ſchimpffliche ſchaͤdliche Vnterſcheid el
der Reichsſtaͤtten / ſampt mancher Hand boͤſer Sequel / erfolgen/ v
Bevorab / wann einer Catholiſchen Statt / ein Lutheriſcher: Odes ag
einer Lutheriſchen Statt / ein Catholiſcher Reichsvogt vorbilte⸗
2 j.

3 5
dDen werden ſolt / welches zumal auch wider den Religionsfrieden⸗
Friedenſchluß / vnd das Herkommen (einer Statt auff erſcheinen⸗
N de Döͤrfftigkeit / zwen Commiſlarios von beederley Religionen!
zuzuſchicken) diametraliter ziehlen: Zumal den hoͤchern Staͤn⸗
g⸗ den erwuͤnſchte Gelegenheit an die hand haben wuͤrde / das jenig ge⸗
e gen die benachbarte Reichsſtaͤtt hinaußzubringen / was hievor/
he⸗ vnter dem Fuͤrwand der Geiſt⸗ vnnd Weltlicher Superioritaͤt/
ſſ⸗ ſchirmsbefugſame / Creyß⸗defenſion, Bundtverwandtnuß / er⸗
Gne langter Ober. inſpection, oder anderer ſingular-Commiſſion/ꝛc
et nicht gnugſamb durchgetruckt werdenmoͤgen: Sintemal die Hi⸗
i. ſſtorien ſattſamlich bezeugen / daß ſo gar die willkuͤhrliche Einfuͤh⸗
Neℳ rung bloſſer Protectionen vnnd einfacher Schirmsgerechtigkei⸗
ch ken / zwiſchen maͤchtigen vnd geringern Nachbarn / endlich auff eine
i⸗ ſubjection hinauß gelauffen vnd tacitam aliquam ſuperiorita-
to⸗ tis alluvionem mitgefuͤhrt. Oooοuο. 00ο0ο0ο¾.
BVWann auch endlich der Kayſ. Mayt. vnſerm allergnaͤdigſten
9) Herꝛen beedes dem gemeinen Rechten vnd auch dero geſchwornen
den Capitulation nach / hoͤchſt angelegen / das heyl. Roͤm. Reich / bey
der ſeiner perfection, conſonanz vnd Ordnung / auch ein jedes deſſel⸗
hei⸗ ben Glied / bey ſeinem Wolſtandt zu erhalten. Ppppp. wie nicht ?Ppppp.
weniger die hoͤchere Staͤnd ſchuldig / zu Fortpflantz: vnd Behau⸗
t Ppeung deß gemeinen Fridens / die geringere Mittelglieder / neben ſich
ohne zwang vnd trang / gutwillig hinkommen zu laſſen. Qqꝗqq. Qqq .
4 So dann keines zweiffels wa tet / dann daß die Reichsſtaͤtt mMit
xE jhrer Vermoͤglichkeit (dar zu ſie/anico medio libertatis obten-
R tæ⸗ gelangt) nicht nur jhrem allerhoͤchſtgeehrtem Oberhaupt / ſon⸗
„dernauch dero hoͤchern Mittſtaͤnden / ja dem gantzen gemeinen we⸗
e⸗ ſen / manches mal wol zu ſtatten kommen: Weilche aber bey Wi⸗
derbenemmung jhres freyen Staais vnd monopoliſcher direction
p vbel geneigter Advocaten / oder dero Subſtituten ſich nothwendig
verlieren muͤſte: Als hat nunmehr ein jeder ohnpaſſionirter ver⸗
is ſtaͤndiger Patriot / ab dieſer Prob leichtlich zu ermeſſen / daß der
den

irung der nicht ſo ſehr alte
2 Rath von Reducitung 1 ten / fuͤr kein
Eingangs emere Ros den edaun in tene enzund
als nemwen ver reantaultena intoxicatum
poculum ſ jelmehr fuͤr ein potu
P* rum; wondern cielmnehr für⸗ zuhalten vnnd zu
vnd ſchewen ſchtg.

eE(o DMWW

q.
iu
not

No
AC
cot
„ uti

Wei
ter

ð gat
que

Men,

DðSðZ
lab
gii
y⸗
Cin,

35
Anjetzo folgen die Gruͤnd vnd Beſtaͤrckungen / ſo zu
obigem Dilcurs vnd deſſen Buch ſtaͤblichen
ſignis gehoͤrig.
Hcin primo ſtatim limine, majoris lucis gratiâ, admo-
nendi ſumus, quòd res fiſcales à patrimonialibus diſtin-
guantur, & magis Imperij, quàm Imperatoris eſſe dicantur:
qua de cauſa VIpianaus dixit, res fiſcales quaſi proprias & pri-
vatas ipſius Cæſaris eſſe. (l. 2. S. 2. D. ne quid in loc. publ.) id eſt
non verè, propriè ac pleno lure; quamvis interdum illud
QVASIoOmittatur, vt in l 3. Dehis quæ pro non ſeript. hab.
Publicas autem res appellamus, quæ Civitatis cujusq; &
proprietate & uſu communes ſunt; quales ſunt Curiæ, fora,
arcæ communes, agri publici, veluti compaſcua & ſilvæ
communes. l..1. S. 1. D. quod cujusq; univerſ. nom. Item (ut ex æ-

tatis noſtræ ſtatu exemplum ſumamus) tormenta muralia.

Vnde illa controverſia, quam Andr. Tiraquellus quodam loco
commemorat: Cùm Civitas quædam Galliæ Regi ſua tor-
menta muralia certum ad uſum commodaſſet, ille autem in-
ter homines eſſe deſiiſſet, Civitas ab eius ſucceſſore tormen-
ta repetebat: Cui aſſentatores aulici ſtolidiſſimè reſponde-
bant, novum Regem, ex ſui præceſſoris contractibus & obli-
gationibus non teneri; quod abſurdi ſimum eſſe conſtat, ne-
que in Franeo gallia uſurpatum, ut Paponius teſtatur lib 20. kit.
de teſtam. art. 24. vbi Oldraai conſilium 94 in ſuam ſententiam com-
wémorat. UMU

Verum eſt igitur, Civitates quamplurimas, res proprias

habere à fiſcalibus rebus planè alienas L. 2. F. 2. 3. & 4. D. ne

quid in loc. publ. l. 2. ubi omnes Docdkores latèhoc tractant. C. de di-
verſprad. lib. 11.l. Civitatibus. 12 2. De leg. I. & i. C. de vendit. reb.
Civil.l. ſervitutes. I 4. De ſervit, l. pacta conventa. 72. §. ult. De con-
rab. mpt. ðͦ
E 3 Pri.

Privatæ autem res dicuntur, quæ in cuius; patrisfamilias
fortunis ac facultatibus cenſentur. l. 1I. De rer. diviſ. cum ſimil.
quæ latiore interpretatione, æquè ut res publicæ, Principis
eſſe dicuntur: Sed (at ex Senecà patet) Imperio non domi-

nio, ditione non proprietate, universè non ſingulatim, ſola
Iuris fictione, non poſſeſſione & uſu. Itaq; vendi, donari, le-
gari à privatis res ſuas videmus Principi aut Imperatori aut

Regi: quæ ſi antea ipſius propriæ fuiſſent, iterum ipſius fieri
non poſſent. Deniq́; res dominiales (quarum ſolus uſus eſt
in Francogallia) tam à patrimonialibus quàâm à fiſcalibus

rebus Principis differunt: uti hec omnia plena manu tradit Franc.
Hotom. in Francogall: cap. 8. & 9. quem eò lubentiùs hic exſcri-
pſi, ut caveamus ab errore Lehenmanni, qui (Chron. spirenſ.
lib. 2. cap. 44. fol. 187.) res dominiales & fiſcales videtur con-
fundere: & ut obuiemus inſimul Pſeudopoliticis iſtis, qui Ci-

vitates ipſas Imperiales, cum proprietate earum & rebus u-
niverſitatis, fiſco addicere ſatagunt; niſi forté Civitatem,
pro reditibus Civitatis ad fiſcum pertinentibus intelligant:

qemadmodum Hiſtorici mediæ ætatis, reditus fiſcales,
Fiſcos nominàrunt; vt patet ex memorabili illo loco Regi-

nonis in Chron. lib. 2. ſub A. 887. vbi ſeribit: Concoſſit autem
Arnulphus Rex nonnullos fiſcos in Alemanniâ, undéè ei (ſc.
Carolo Graſſo Ex-Imperatori) alimonia præberetur.

Lapſis enim Francorum rebus, hoc eſt, poſt Arnulphum
& filium eius Ludovicum, ità largæ factæ ſunt Principum
donationes, ut oppida etiam & vici Epiſcopis concederen-
tur, & Ducatus etiaà permitterentur Epiſcopis. Vadian. de Col-

leg. & monaſt. lib. 2. fol. 94. in princ. Et quidem Otto primus

Imperator, omnibus penè Cathedralibus Ecoleſiis in Italia,
Gallia, Germania, Burgundia & Lotharingia conſtitutis,
multas Civitates, Caſtra, Oppida, Villas & multa alia domi-
nia

N
.

ler

Pr⸗
hu

en

he

us
ia,
is,

nis

nia temporalia & Iuriſdictiones donavit, atꝗ; omnibus illis
Eccleſiis propria inſignia perpetuò deputavit: Archiepiſco-
pos quoꝗ; & Epiſcopos Ducatibus, Comitatibus & Baro-

niis communivit; quibus nobiles & potentes Vaſallos ſubie-

cit, quò ſemper eſſent ad reſiſtendum & manu forti paganis
& hæreticis in opportuno tempore fortiores, utiex Theod. de
Niem. tradunt Chriſt. Beſold. in diſſect. de Iure & Imp. Civ. Imp. ſub
n. 6. S. ferme autem. pag. 125. & lohann. Gryphian. tr. de Weichb.
cap. 28. n. I. Sic Bruno Archiepiſcopus Colonienſis & Giſe-

lerus Archiepiſcopus Magdeburgenſis primi perhibentur,

qui Ducatibus, ille Lotharingie, hic Schartavienſi ad Albim,
præfecti ſunt à prædicto Ottone primo, juxta Chron. Iuri
Weichbildicopræmiſſum, & Lehenman. Chron. Sspirenſ.lib. 4. cap. 3.
fol.273. col.2.

Sub Saxonibus (Imperatoribus) enim libertatem nacti
ſaunt, non ſolùům Provinciarum Gubernatores, ſed etiam Ci-
vitates ipſæ. Nam vt quæq́; plus bonorum, quæ ad Regem
pertinebant, habuit: Ita maturiùs & faciliùs ad libertatem
pervenit. Beat. Rhenan. rer. German. lib. z. ſub rubr. ſtatus Germa-
nia ſub Impp. Saxon. fol. 96, Gleicher weiß / wie die Koͤnige vnnd
Kayſer in Teutſchen Landen / die Fuͤrſten vnd Herꝛen hoch gehabt:

Alſo haben ſie auch nachmals / auß ſonderbarer Gunſt vnd Gut⸗
thaͤtigkeit gefreyet die alten Staͤtt / deß Reichs Thaͤler vnd Flecken /
denſelben eygne Regierung vergont / deßgleichen einen mercklichen

theil der Zoͤllen / Vmbgelis vnd anderer Gefaͤllen / jhnen zugeſtellt.

Akünſter. Coſmogr-lib. 3. ap. 22. & Beſold. dißs. de Iur. Imperial. Ci-
vit. n. 2. pag. 119. Dann zu Zeiten der Fraͤnckiſchen Kayſer vnnd

Koͤnig / iſt fein Reichsſtatt frey geweſen; viel weniger die Reichs⸗

flecken oder Doͤrffer: ſondern die Befreyhung der Staͤtt / hat jh⸗
ren Anfang fuͤrnemblich nach der Ottonen Regierung: von wel⸗

chen vnd jhren Nachkommen am Reich / der Fuͤrſten / Seffen
HHHeren

Herꝛen vnd der Staͤte Freyheit entſproſſen vnd zugenommen. Chr.
Lebhbenman. Chron. spirenſ.lib. 4. cap.3. inpĩr.

ünſter. Coſmogr lib. cap.20. in Fin. Stumpf. rer. Helvet.libr.

4 cap. 50. fol. mihi 279 in pr. Lehenman. in Chron. spirenſ. lib. 4.
cap. I Fol. 269. coll. 1. in ſin. & Guler. Khetiæ libr. 5. fol. 59: far. 2. in

mwed. Duces enim, Marchiones & omnes alij titulati ſtatus,
non ità liberi olim fuerunt, ut hodiè, per ea, quæ infra ſub litt.
Ww w. adducuntur. F OWOUM
Prius manifeſtum evadit ex annotatione cujuldam No-
tarij An. 1364. Strubingæ factâà, & inaddition. ad Hund. Ae-
. Salisburg. to. 1: ſubrub. Epiſcopi Ratisbenenſes, relatà, ubi po-
tum:

Nota. Daz ſind die Recht / die ein Hertzog von Bayern in der Statt

Regenſpurg hat (rectius gehabt) er ſoll ſeinen Hof da haben vnnd den
ſcholl ſuchen der Biſchoff von Pappenberch / der Biſchoff von Salg⸗
burg / der Biſchoff von Freyſing / der Biſchoff von Aichſtatt / der Bi⸗
ſchoff von Augſpurg / der Biſchoff von Pazzaw / der Biſchoff von
Brichſen: Denen ſcholl der Hergog da richten / waß ſie zuklagen ha⸗
bent. Er ſcholl auch hintz (id eſt, zu) ihn richten alle die Recht / die der
Kuͤnich von Rom gewalt hat hintz andern Biſchoffen.

Poſteriùs emergit & Chronico Bavarico Andreæ Presbyteri

Ratisp ſubrubr. Dux Henricus removeiur & - pag. 60. &e Chro-
nico Monaſterij SS. âdalrici & Afræ Auguſt. Findel. part. 2. fol. 359.
ſub A.152. (Apud Marq. Freher. to. I. Germ. Scriptor.) ubi ſequen-
tia leguntur“
Imperator de voluntate & conſenſu Principum Anno Domini
MCLVI. in Curia Ratisbonæ in nativitate San ctæ Mariæ habitàâ,
Marchionatum Auſtriæ, à Iurisdictione Ducis Bavariæ exemit, &
quoſdam ei Comitatus de Bavariâ adjungens, convertit in Duca-
tum; judiciariam poteſtatem Principi Auſtriæ, ab Anaſo vſque ad
ſilvam prope Pataviam, quæ dicitur Roſenthal, protendendo. Nàm
huc vſque quatuor Marchiones Auſttiæ, Stiriæ, Iſtriæ, Chambenſis

(qui dice batur de Vohburg) evocati ad celebrationem Curiæz Du-

cis

tt

⸗
36
en
Ne⸗
N

39
Cis Bavariæ veniebant: ſicut hodie Comites & nobiles ipſius terræ
facere tenentur, &c. Quibus conſonant tradita Ayentin. libr. 3. vol.
260. cum ſeq. & lib.6 fol.633. & 684. nec non Hundii in Metrop. Salisb.
to. I ſub rubr. Epiſcopi Ratisb. fol. 19 9 ide plura ſub lit. Z.

Wie Hundi. part.1. ſeines Bayeriſchen Stammenbuchs / ſab

rubr. Grafen von Andechs fol. 21. & :8. bezeuget. Dann nicht al⸗

lein die Land Yſterꝛeich / Steur / ꝛe. biß in die Vngariſche Graͤntz/
ſondern auch das Landt an der Etſch / biß nahent gen Trient / vor

alten Jahren / alles gen Bayern / vnder die Hertzogen vnd Koͤnige

von Bayern gehoͤrt / nach anzaig Aventini in Annal fol. 262. Item
fol 45. & fol.633. Wie gedachter Hundi. ſolches abermal A. part.

I. ſub rubr. Graffen von Andechs / fol. 21. & ͤ fubrubr. Comites Gori-

cenſes & Tyrolenſes fol. Sſ bekundſchafftet.

Wie ſolches alles die fuͤrtreffliche Bayeriſche Hiſtoriographi
(als Aventin. Annal. Boior. lib. 4. fol. mihi 491. & lib 7 o l. 661.
& 694. inſin. cum ſeq. igoleus Hund. im furtzen Außzug et⸗
part. i. Bayeriſchen Stammenbuchs ſab rubr. Scheyren. Fol. 132.
cum ſeq. part. 2. ſuhb rubr. Ortenberg.fol. 24. & 27. Item Doctor
Gevvoldus in addition. metrop. Salisb. to.2. ſub rubr. Bergen. ſol.
148. vmbſtaͤndlich rzehlen: Quibusaddas, ſis, doctiſimum-
Petrum Pythæum tr. de Comit. Campaniæ, prout eum refert Fre-
bher. de origin. Palatin. part. I. in Aptendice fol. 10. cum ſeqq. Sed
tanti eſt, Aventini verba ipſa huc tranſportare, quæ eiuſmo-
di, fal 491. Regul
Otto Imperator primus Everhardum (Regulum Bojorum) ferociùs
reſiſtentem capit, in Sueviam que relegat: Everhardum fratrem
Berchtoldi ſuperioris, Bojariæ Regno præficit, eique neptem ſuam
ex ſorore Gerbyrgam, filiam Giſalberti deſponſat: Arnolphum in-
feriorem & Hermannum fratres Everhardi, Curatores templi Fru-
xinenſis, præfe ctos prætorio Bojariæ declarat; quæ tunc maxima di-
gnitas ſecundàùm Regulum (primum Ducem) erat, Comes Palati-
nus vocatur. Is vicem Cælaris præſidendo Senatui principali de-
ð funge⸗

—

40
funge batur; fidem Imperatoris implorantibus aderat, Iuſꝗue red-
debat, fiſcum Auguſti, prædia ſalica, redditus regios procurabat;
Cælareum cenſum exigebat. Nihil citta eius authoritatem Duci;,
aut decernere aut ſtatuere licebat; ſi Senatuſconſultum Reguli diſ-
plicebat, intercedebat ad Cæſaremꝗque referebat, & c. fol. 691. Rapo-
tho ſe cun dus (Comes de Artenberg) Matyldam ſororem Ludovici

Bojorum Ducis uxotem duxit: atque A. Chriſti M CCIX. occiſo
Ottone à Wittelſpach / prætorio Bojariæ, ſufttagiis Bojorum, præfe-

Etus eſt. Qui tum ſummus honor ſecundùm Præſidem erat, digni-
tate cæterosantecedebat, vicariam operam & curam prædiorum
Cæſarianorum, fiſcique Procuratorem præſtans Imperatori. Præ-
fectuta tamen huiuſmodi, &, ſicut vocabant Landgrafos atque Pa-
latii-grafos, omnis ſublata eſt: Maieſtate tum Imperatoriâ, dome-
ſticis ſeditionibus in ordinem redactà, privati quique peculatores:
proxima ſibi prædia regia, atque ærarippublici vectigalia, æs milita-
re, quod Fahnen Lehen nuncupant, occupârunt. Genſus quo que,
quem viritim univerſi quotannis penſitabant & Koͤnig⸗ſteuram vo⸗-
cabant, antiquatus atque oblivione obrutus eſt: adeò, vt ne obulus
quidem nunc ad Imperatorem Iure ordinario redeat, & c.

–

Monaſterium S. Haimerani Romano Imperio, quoad ſe-
cularia;, immediatè ſubjectum eſt, à quo & Regalia in feu-
dum tenet ?* Albertus Romanorum Rezx concedit A bbati
Regalia feuda Principatus. Idem fecit Ioannes Rex Bohe-
miæ nomine patris fui Henrici Imperatoris, tunc in Itaha a-
gentis Anno 1313. his verbis: Verleyhen jhm ſein Fuͤrſtenthumb
vnd Regalia, & c. Item Wenceslaus Rex, Rupertus Rex in
feudum concedit regalia & ſecularia feuda An. rgqor. Vnde

& Princeps Imperij ab illis Imperatoribus & Regibus nomi-

natur. Ludovicus Imperator quartus ſic illi ſcribit: Dilecto
noſtro Principi, Alberto Abbati S. Haimerani Ratisbonæ
Anno 1ʒ 31. Ludovicus Marchio filius Ludovici quarti, vocat
eum den Erſamen Geiſtlichen Fuͤrſten Anno 1331. Hæc omnia
tradit antiquitatis ille promus, Hund. metrop. Salisb, to, 2. ſub
rubr.s. Haimerani Aonaſterium fol. 36 8.
. Qu

= = = =— —

—— -- — —

=

—⏑ —

41
. I „ .
Quòd Abbatiſſæ Monaſteriorum inferioris & ſuperioris

Ratisbonenſium, ſint Principes & immediati ſtatus Imperij.
patet ex ſequenti (quod prodidit Hund. Metrop. Saliſb. to. 2.
Jub rubr. Nidermunſter fol. 51. circa fin. & ſeq.) diplomate:

In nomine Sanctæ & individuæ Trinitatis. Fridericus ſecundus, Dei

gratiâ, Romanorum Rex & ſemper Auguſtus. Cum ad ſummam in-

ſtantiam dilecti Principis noſtri Conradi, Ratisbonen ſis Epiſcopi.

cum ipſo Epiſcopo, nomine Eccleſiæ ſuæ, quod dam concambium
feciſſemus, de duobus Principatibus, ſcilicet inferiori & ſu periori
Monaſteriis, in Civitate Ratisbonenſi, conſtitutis, pro quibuſdam
aliis prædiis & poſſeſſionibus, ad prænominatum Epiſcopum & Epi-
ſcopatum ſuum pertinentibus: accedens ad præſentiam Regiæ Exc.
noſtræ in Curiâ ſolemni Herbipoli Domina Tuta, inferioris mona-
ſterij Abbatiſſa perſonaliter; nec non Domina Gertrudis ſupe rioris
monaſterij Ab batiſſa, per ſuum Procuratorem, cum aliqua honeſta
utriuſq; capituli parte, coram Principibus atq; Baronibus, atque tota
Curia noſtra, gravi queremonia propo ſuit, ſe & Eccleſias fuas indebi-
tè à nobis gravatas, & ſuper hoc adjutorium & ſententiam Principum
poſtularunt, proponentes firmiter, nullum Principatum poſſe vel de-
bere commutari vel alienari ab Imperio, vel ad alium Principem
transferri ſine voluntate Præſidentis Principis illius Principatus, &
de plano conſenſu eiuſdem Miniſterialium: Super quo facta à nobis
inquiſitione, per ſententiam Principum, & ſubſe quutionem tàam no-
bilium quàm Baronum atq; Miniſterialium & omnium, qui aderant,
judicatum eſſe: Nullum Principatum poſſe vel debere, nomine con-
cambij, vel cuiuſcunq́; abalienationis, ad aliam perſonam transferri
ab Imperio, niſi de mera voluntate & aſſenſu Principis, Præſidentis

S& Miniſterialium eiuſdem Principatus. Nos igitur iuſtitiæ prote-

ctores, nullo conamine lIuri reniti volentes, ſententiam ipſam dixi-
mus approbandum, & quod contra commemoratas Eccleſias & ea-
rum Principes pro Epiſcopo & pro Eccleſia Ratisb. Minus debitè
feceramus, omnino retractavimus in continenti, præſe nte Epiſcopo
præfato: Et, ne de cætero ſimilia contingant, de cernimus, & perpe-
tuâ firmitudine obſervandum, iudicavimus, quòd non liceat ulli ſue-
ceſſorum noſtrorum Romanorum Regi ſeu Imperatori ‚Principatum
T 2 aliquem,

42²

aliquem, ut ſuperiùs ſententiatum eſt, ab Imperio aliquo modo alie- her
nare, ſed omnes Imperij Principatus in ſuo Ilure & honore illæſos ob- her
ſervare. Vtitaq; dilecta fidelis noſtra Gertrudis & ſucceſſores eius eer
Abbatiſſæ, nec non regalis Eccleſia ſuperioris Monaſteri hac ſenten-
tia gaudeant, inantea & glorientur in perpetuum, hoc ſcriptum eis e
indulſimus, Sigillo Majeſtatis noſtræ laboratum. Huius rei funt te- la⸗
ſtes, Albertus Magdeburgenſis Archiepiſcopus, Engelbertus Ele tus l
Colonienſis Archiepiſcopus, Otto irzburgen ſis, Otto Friſingenſis 160
Epiſcopus, Sigfridus Auguſtenſis Epiſcopus, VIrieus Patavienſis Ele- G
ctus, Cuno Cluniacenſis Abbas, Ludovicus Dux Bavariæ, Comes
Palatinus, Hermannus & Fridericus, fratres, Marchiones de Baden / Pn
Gerardas de Diez, Otto Dux Merchaniæ, Hermannus & Ludovicus
Comites Wirtenberch, Comes Erneſtus de V Villeſe ko, Berchtoldus 9
Nobilis de Niffen, & filij ſui Henricus & Albertus, Gerardus Comes Cim

de Kinck, Anshelmus de luſtine, Marſchalcus Imperij, VValtherus Dar
Pincerna Imperij, VVernherus Dapifer de Bolandia, Dieto de Ra- (e

venſpurg, Camerarius Imperij & alij quamplutes. Ego Conradus, ſeri
Meten ſis & Spirenſis Epiſcopue, Imperialis Aulæ Cancellarius, Vice jus⸗
Domini Sigfridi, Moguntinenſis Archiepiſcopi, & totius Germaniæz eci
Archi-Cancellarij, recognovi. Signum Domini Friderici ſecundi .
Romafiorum Regis & ſemper Auguſti atꝗ; Regis Siciliæ, & c. Acta nob
ſunt hac Erbipoh, & c. Anno Domini M. CCXVLregnante glorio- lh⸗
ſiſſimo Nomino Friderico Dei gratia ſecundo Romanorum Rege &
ſemper Auguſto & inclyto Rege Siciliæ, anno Romani eius regni faz
quarto, Siciliæ verò octavodecimo, fœliciter, datum per ma- pune

nus Berchtoldi de Niffen, Regalis Aulæ Prothonotarijanno præano- Mon
tato Idus Maij, indictione quarta.

Cæterùm cum hac pragmatica ſanctione, non videtur ſatis ⸗
convenire, quod biennio poſt, ab eodem Friderico ſecundo
factum, & infra ſub Lit. L. videre eſt. Re

Spectavit Monaſterium A¶TAJCHINFERIVS, ad Pii

Imperium, Romanoꝗ; Imperatori annuum canonem, quem e
ſervitium regale vocârunt, ſolvit. Advocati eius erant olim aun
Comites de Pogen/ illam Advocatiam à Romano Imperio uf
in feudum accipientes, usq; ad tempora Friderici primi Im- ld

pera-

nni⸗

peratoris, qui Monaſterium ſicut & Advocatiam, ob ſu-
pervenientem inopiam, Everhardo ſecundo EpiſcopoBam-
bergenſi tradidit; à quo Berchtoldus à Pogen/ primò in be-

neficium accepit: Vt duo hac de re(A. u 2. Aquiſgrani &

Papiæ A. II60. exarata.) diplomata teſtantur, iuxta Hund.
Metrop. Salisb.to. 2. ſub rubr. Altaich/ inferius fol. z. circafin. & fol.
3. & eundem Hund. part. I. Bayeriſchen Stammenbuchs ſub rubr.
Graffen von Pogen. fol. i8. e Aventini rapfodiis.
Porro jus hujus Advocatiæ poſtea A. 1228. ab Eckperto
Epiſcopo Bamberg; Ludovico Comiti Palatino Rheni & c.
& omnibus hæredibus ejus feudalibus, in feudum conceſ-
ſum eſt. Nempe hoc jus, quod à Pataviâ, ex vtraque parte
Danubij, verſus Ratisbonam & vltra protenditur & c. Hund.
Jaub d. rubr. Altaich fol. 3. Denique idem Hundius ibid fol. 4. aſ-
ſerit, quòd Maximilianus Imperator tutelam Monaſterij &
Jus Advocatiæ, Alberto Duci Bavariæ & omnibus ejus hæ-
redibus maſculis in perpetuum tradiderit A. 1506. ità, vt cœ-
nobium omne id præſtet eidem Duci, quod præſtare debuit
Imperatori & ejus ſucceſſoribus- H
Quamquam verò Doctor Gevvoldus in addition. adlit. D.
fol. 34. hunc poſtremum articulum tanquam erroneum, ex-
punctum vult; & ſeriò inſimulteſtatur, cum innumeris di-
plomatis, tum actibus poſſeſſorijs probari poſſe, adeò per
nuper defunctum Abbatem Bernhardum, contradictoris
judicio obtentum eſſe, quòd Monaſterium A¶C TAJCH
INFERIORIS, nunquam ad Imperium pertinuerit, ſed à
primâ ſui origine ad noſtra vſque tempora, ſemper Bavariæ
Principibus, immediatè ſubditum fuerit; & Abbates ejus in-
ter Prælatos, qui primum Provinciæ ſtatum conſtituit, lo-
cum obtinuerit: Atramen diploma (quod ipſe D. Gevvol-
dus fol. 28. in medium profert.) Friderici primi, Imperialem
hanc Abbatiam fuiſſe aſſerentis, tam diu apud me pondus
habebit; donec Dominus Gevvoldus nudis ſuis allegatis
rem ipſam addiderit. F 5„ Pri-

44
Fridericus primus Imperator Abbatiam Sanctæ Mariæ in
Pataviâ, cum omni integritate & honore, quo ad ipſum &
hnperium ſpectare dignoſcitur & c. ad Epiſcopatum Pata-
vienſem Beato Stephano contradidit, tali conventione in-
terveniente, vt Epiſcopus & ejus ſucceſſores, ipſi & ejus ſuc-
ceſſoribus, ſingulis annis 40. libras Ratisbon. monetæ, re-
gio fiſco, de eàdem Abbatiâ perſolvant; Excipiens ab hao
donatione Advocatiam, cujus inveſtituram ſibi & ſuis ſuc-
ceſſoribus, Regibus & Imperatoribus cum omni integritate
conſeruet, iuxta duo diplomata de A. 1161. & 193. quæ addi-
tionator Hundij to. 1. Metrop. Salisb. ſub rubr. Epiſcopi Patavienſ.
fal.371. cum ſeq. exhibet. De hae Advocatia, niſi fallor, vide-
tur loqui alia poſterior conceſſio Friderici ſecundicibid. fol.
382.) quæ ſic habet:
Fridericus ſecundus ad memoriam futuræ ſuperioritatis volemus ve-
nire, quod ad inſtantias & obnixas preces dilecti Principis noſtri V-
dalrici Patavienſis Epiſcopi &c. quoddam feudum, quod de con-
cam bio, antiquitus inter Imperium & Cathedralem Eccleſiam Pata-
vienſem de regali tunc cœnobio ſanctimonialium intemeratæ Dei
virginis genetrici Mariæ facto, tunc ceſſit Imperio, quod feudum
tunc vexilli nomine Fahnlehen appellatum. IIluſtris quondam Dux
Bavariæ ab Imperio dignoſcitur conſecutus: Hoc idem feudum, dile-
Gtus noſter conſanguineus & fidelis noſter Illuſtris Ludovicus Pala-
tinus Comes Rheni & Dux Bavariæ, ad preces noſtras, in manus Re-
giæ Celſitudinis voluntariè reſignavit, noſq; illud in continenti præ-
fato Vdalrico Patavienſi Epiſcopo & ſuæ Eccleſiæ liberaliter digna-
ti ſumus, conferre & confirmare. Ipſe autẽ Epiſcopus ſolicitè procu-
rãs ſue Eccleſiæ utilitatẽ, ipſumfeudũ ſtatim titulo legatis ſucceſſionis
contulit præfato Duci Bavariæ ab Epiſcopo & ſuis ſucceſſoribus, nõ
ab Imperio, oratione feudi, de cætero recipiendum & poſſidendum.
Acta ſunt/ A. Domini MCCXVIII. & c. Datum in ſolemni Curiãâ
in Nuͤrnbergck/ prætaxata 12. indictione 5.

H

In privilegio Ottonis ſecundi (apud Hund. Metrop. Saltsb.to.

3. ſub

ein

1a⸗
Dei
lum
ur

la⸗
Re⸗
N“
nd⸗
el⸗

onis

116

utn.
„₰
Uris

fl⸗

9

lle.

3. ſub rubr. Tegenſeehlfel. 395.) Abbatia hæc regalis atq́; prin-
cipalis perhibetur. In privilegio Hentici ſexti & Friderici
ſecundi, Gibid fol. 306 in ſin. & ſeqq.) Abbas Monaſterij hujus,
dilectus Princeps & fidelis noſter indigitatur & c. & locus in
Imperij protectionem ità ſuſcipitur, vt ſit regalis Abbatia in
perpetuum, omnimod libertate ſublimata, & ab omni ſub-
jectionis obligatione libera; vtque nullus Epiſcoporum vel

Archie piſcoporum, vel Ducum, vel Marchionum vel Co-

mitum & c. præſumat hanc moleſtare, velà ſtatus ſui jure di-
mouere, & c. Abbas à fratribus electus inveſtituram à Rege
vel ab Imperatore, per ſceptrum accipiat, &c. S
Prætereà Ludovicus quartus Imperator huic Monaſterio
privilegium fuper Iuriſdictione in angulo, vulgò im Winckel

dedit, in quo Abbatem Marqu ardum vocar, den Erbarn Fuͤr⸗

ſten A. 1321. vt notat Hund ſub a rubr. Tegenſeeh. fol. 390. prope

ſin. & fol. 989. præmittit, quòd hujus Monaſterij Præſulo-

mnes Bojariæ Antiſtites dignitate antecellat: quippe qui
cœnobium foſsà, mœnibus, tormentis bellicis, & alij's hu-
iufmodi inſtrumentis, inſtar Kegiæ poſſideat, & more Prin-
cipum, equeſtris ordinis officia les perpetuos habeat, & c. id

quod fol.; 90 prepé fin. vlterius declarat, dicens: habuit hoc

Monaſterium in antiquis? temporibus quemadmodum cæ-
teri tàm Eecleſiaſtici, quàm ſeculares Prin cipes Imperij u-
os nobiles & perpetuos officiales, Marſchalcum (Nobiles
de Irinspurgg. poſt de Thor.) Gamerarium (Nobiles de
Warngew / poſt de Pienzenaw) Magiſtrum Coquinæ ſive Ar-
chimagirum, qui aliàs Truchſaſſen (Nobiles de Haͤchenrein /
ol Turndl. denique Hochenkirchen & Pineernamſive pocil⸗
atorem (Nobiles de Egling / poſt Suͤnderndorfer.) Hinc Ab-
bates:iſti à Romanis Imperatoribus & Regibus ſæpè Princi-
pes appellati ſunt.

Rudolphus primus Romanorurm Rex, Auguſtæ A. 1275.
Præ-

præſente & petente venerabili Henrico, Monafterij Eber-
ſpergenſis Abbate, principe ſuo dilecto, confirmat privile-
gium Henrici ſexti, in quo locum iſtum (videlicet dictum
Monaſterium Eberſperg nomine, in Comitatu Stainharting
ſitum) in ſuam & omnium ſucceſſorum Regum protectio-
nem ſuſcipit, vt ſit Regalis Abbatia in perpetuum: omnimo-
da libertate ſublimata & omni ſubiectionis obligatione li-
bera, vt nullus Archiepiſcoporum, Epiſcoporum, Ducum,
Marchionum, Comitum vel aliquorum omnino perſona

præſumat hanc moleſtare, vel de ſtatu ſuo diminuere, &e.

ixta vidimus apug Hund. (Metrop.alisb.to. 2. ſubrubr. Ebers⸗
pergfol.276. & 78.) integi n

AIaac de re exſtan tapud Hu ndi. AMetrop. Salub. to. 2. ſub
rubr. Beurnöfol. 140: ſub fin. & fol. 144.) duo diplomata, quæ,

quantum huc pertinent, ſequentia præ ſe ferunt:
Rudolphus Dei gratia Romanorũ Rex, ſemper Auguſtus, &c. Quod
attendens noſtra ſerenitas, venerabilem Ortholphum Burenſem
Abbatem, Principem noſtrum dilectum, ſe noſttæ Majeſtatis con-
ſpectibus præſentantem, ſumus benignitate regia favorabiliter pro-
ſecuti, collatis ſibi regali ſceptro regalibus, ac eodem de adminiſtra-
tionęg temporalium legitimè inveſtito &c. Datum apud Auguſtam
7 27 5⸗ . . £
Rudolphus & c. ad Vniverſitatis veſtræ notitiam cupimus pervenire,
quògd nos, ad preces ad inſtantiam Illuſtris Duciſſæ Bavariæ, filiæz no-
ſtræ chariſſimæ, regalia feuda Principatus, quem obtinet, eidem Ab-
bati liberaliter duximus tranſmittenda; volentes in hoc ſuis parcere
laboribus & expenſis. Vnde univerſis monaſterialibus & Vaſallis
ſupradiõti Monaſterii damus firmiter in mandatis, ut mem. Abbati,
tanquam noſtro Principi & ſuo Domino, in omnibus intendant hu-
militer & pareant reyerenter. Datum Auguſtæ Anne 1286. 4.

Hundi. Aetrop. Salish. to.3. ſab rubr. Waldſaͤſſen hol. 454.
ſcribit: Monere hiĩc ſatis eſt, Monaſterium Waldſaſſen / die-
cæſis Ratisponenſis apud Nariſcos, conſtructumfuiſſe An-
n0

ſte,

ele

lis
atl,

hu⸗

14.

lie⸗

Au⸗

Stammenb uchs /ſabrubr. Abenſperg/ fol. a0. ita ſeribit:

no Domini 1123. pro familia Ciſtercienſi. Et quemadmo-
dum ex Albo ſivè matricula Imperiali ab antiquo conſtat:
Abbas illius loci, Abbatibus Principibus fuitaccenſus, Ein
Gefuͤrſteter Abbt. Hodie poſt diuiſionem Provinciarum (per
Cæ ſarem Ludovicum Anno 1328. inter ſuos & fratris ſui Ru-

dolphi Ducis filios ac hæredes factum) ſubeſt Palarinatui

Veteri, & G.

Quod proprietas Advocatiæ in Monaſterio Stayngaden /
& diſtrictus eius ſeu vallis Ammergoͤw/Im perio debeatur, te-

ſtis eſt loannes R. Bohemiæ in inſtrumento Anni 130. apud

Hundi. Metrop. Salisb. to.2. ſub rubr. Aetal. pag. 29 7. in addition.

Leuchtenberg ein Schloß vnd Landgericht / ſo man jetzt ein Ampt
nennet / iſt Lehen von dem heiligen Reich / ꝛc. vnd la ng ohnfuͤrdenck⸗
liche Jahr bey dieſem Geſchlecht geweſen / wie Kayſer Friderichs
deß Andern Brieff / zu Muͤnchen vorhanden / außweiſet / Alſo lau⸗
Fridericus Dei gratia Romanorum Imperator ſemper Auguſtus, Hie-
ruſ. & Siciliæ Rex, per præſens ſcriptum notũ facimus univerlis tàm
præſentibus quàm futuris, quod Landgravius de Luckenberg, fidelis
noſter obtinuit legitimè coram nobis, qod ipſe Ducatum curvum-
que diſtii ctum Comitatũs ſui tenere debeat, ſicut Anteceſſores ſui
ipſum Ducatum tenuiſſe noſcuntur: Aare mandamus, quatenus
nullus ſit, qui ipſum Landgravium in prædicto Ducatu impediat vel
moleſtet. Ad cuiusrei memoriam præſens ſcri ptum fieri & Sigillo
noſtro iuſſimus communiri. Datum apud Laudam Anno dominicæ
incarnationis M. CCXXXVII. menſe Decemb. XI. in dictione.

Wiewol dieſe Landgraff ſchafft / durch Kaͤuff vnd Vbergabetwan

an die Fuͤrſten von Bayern kommen: Haben doch die Landgraffen
dieſelb wider an ſich gebracht vnd noch heut zu Tag innen.

Colligitur hoc ex relatione Hundij, qui Part. I. Bayeriſchen

Hertzog

4⁸
Hertzog Albrecht (von Bayern) nam Abenſperg (nach Herꝛ Niclaus
von Abenſperg Todt Anno 148 †.) ein; Dann die Hereſchafft Aben⸗
ſperg cum pertinentiis, ſo viel vom heyl. Reich zu Lehen / war dem heyli⸗
gen Reich heimgefallen / durch Kayſer Friderich / Hertzog Albrechten /
neben einer Summa Gelts / zum Heuratgut verſprochen Anno 1486.

Nachmals durch Koͤnig Maximilian gar verkaufft vnd vergeben An⸗

no 1493. .
Hac de re ita ſcribit Hundi. ſub d.rubr. Abenſperg. fol. 6.

Auff Abſterben Graff Mennharts deß Letzten / Eraffen von Roten Egg

(Dann Biſchoff Henrich zu Regenſpurg / war der Zeit / als ein Geiſtli⸗
cher / vom Lehen auß geſchloſſen) da verlieh Koͤnig Rudolph ſeine Lehen /
die dem Roͤmiſchen Reich heimgefallen / vnd gemelter Graff Mennhart
von den Hertzogen von Oeſterreich Seeligen inngehabt vnnd beſeſſen /
Hertzog Ludwigen von Bayern / ſeinem Sohn (alſo nennt erihn / war
aber ſein Aydam / laut eines Latiniſchen Brieffs de Anno 1280.) Aber
die Lehen / ſo er von den Hertzogen in Nidern Bayern inngehabt / Nam⸗

lichen vom Hertzog Heinrichen vnd Hertzog Otten; Die wurden / mit
B. willigung Koͤnig Rudolphs / verliehen Herten Bernharden von
Pfeffenhauſen / Rittern / Koͤnig Rudolphs Hofmeiſter / vnnd Herr⸗
Berchtoelden dem Menckhover deß heyligen Reichs Cam mermeiſter /

als der verſtorbnen Graffen von Roten Egg rechten Schweſter⸗ Soͤh⸗
nen/ze. Anno 1290. 1
V.

Ob wol Hundi. part. Baheriſchen Stammenbuchs !ſab rubi

Graffen von Moßburg fol rrz. anfaͤnglich ſetzet / daß / auff Abſter⸗
ben Graff Conrad deß Letzten von Mohburg / Anno 281. Hertzog
Heinrich von Nidern Bayern / die Graffſchafft eingenommen/
vnd / weil ſie Lehen vom Stifft Freyſing / vom Biſchoff Emicho
(der auch deß Geſehlechts der Graffen von Moßburg war) zu Le⸗

hen empfangen hab; folgends auch fol 14. ferner andeutet / daß die
Fuͤrſten hernach dieſe Graffſchafft weiter von dem Stifft Fre-⸗
ſing (als nemblich Hertzog Heinrich von Biſchoff Nicodemo

Anno 1424.) empfangen haben / biß auff Hertzog Ludwigen vnd
Jergen / die es (iaxta itum Arnsbeckin Chronie fol. 204.) nicht
mehr gethan: So bericht er doch endlich / Er finde / daß Koͤnig
Rudolph von Habsburg / auff Abſterben gemelts Graff Conra⸗
en

r

(han

en
He⸗
lic⸗
ala
im
ſche

oder
fumm
Ha

von

betg

314

(an
Kraf
Die
NA

oͤve

ſt/
e

Nen H
el. 1
e
986.
A⸗

Es

IGlie
gen/
ert
ſin

war

r
ath⸗
mit.

er/
i⸗

H

g graff Otten bey Rhein / Hertzogen in Bayern / ſeiner getrewen

den deß Letzten / die Graffſchafft / als ein verfallen Reichslehen /

Hertzog Ludwigen von Bayern / ſeinem Aydam auß Gnuaden ver⸗

lichen / laut eines Latiniſchen Brieffs / darinn kein ander Jahrzahl /
allein daß datum ſtehe / Nuͤrnberg / X. Cal. Siptembr. im achten
Jahr ſeiner Koͤniglichen Regierung: Daß war Anno 1281. vnnd
reimb ſich alſo mit deß letzten Graffen Abſterben: Wie es aber zwi⸗

ſchen dem Roͤm. Reich vnd Freyſing / deß Lehens halb / eine Geſtalt
oder Vnterſchied; Vnd wie ſich beede Fuͤrſten / als Gebruͤder / da⸗

rumb miteinander vertragen: hab ich der Zeit noch nicht erfahren /
Hactenus ille.

Herꝛ Jan Ramſperger / Ritter / kaufft von Landgraf Johanſen
von Leuchtenberg vnd ſeinem Pfleg ſohn Landgraff Joͤrgen / das
Schloß / Veſte vnd Herꝛſchafft Leonſperch an der Yſer Anno
1412. Solche haben folgends Niclaus vnd Friderich von Rams⸗
berg / Hertzog Albrechten zu Vochburg verkaufft / fuͤr eine Graff⸗
ſchafft / vnd mit denen Worten / Doch der Kayſ. Mayt. vnd dem

Rom. Reich / an ſeiner Lehenſchafft ohnentgolten / laut Brieffs de
dato 1437. wie ſolches Hundi, d. part i ſub rubr. Rambspergfol.

3 14. bezeuget. ⸗
