poriger integritat/ tranquillitat / libertat vnd Sicherung (alſo
nicht zu newer dimmembration/ Beohnruhigung vnd Servitut
deß gantzen Staͤttiſchen Collegij) reducirt/ die Roͤm. Kayſ.
Maht. ſampt dero hohem Ertzhauß / wie auch alle Chur: Fuͤrſten
vnd Staͤnde deß Reichs (vnter welchen auch die Reichs ſtaͤtt ohn

vVnerſchied / zu dem jhrigen neſttuir vnd darbey erhalten werden.

Privilegia enim, mediante contractu vel pacto, juſto titu-
lo, ex cauſa oneroſa (puta ob aliquod factum vel dationem
vel præſentem ſive futuram, ſive impletam velimplendam)
conceſſa, & vel ſubditis conceſſa: etiam per ſupremum Prin⸗
N 2 cipem,

98
cipem, absq; juſta & legitima cauſa retractari, innovari, mo⸗=
dificari aut imminui nequeunt: Siquidem Imperator à na-
turæ & gentium Iure ſolutam poteſtatem non habet: atq;
adeò pactis aut contractibus cum ſubditis ſuis aut exteris ini-
tis, æquè ut privatus imò arctiùs ligatur, ceu vel ſexcentis au-
ctoritatibus probat Rauchbar. part. 2. quæſt. Sax. 11. n. 2.3.4.
Idem habendum de privilegiis rem uneratoriis, quę in vicem
præmij vel ſervitij compenſationem, bene meritis confe-
runtur:etiam ſi merita vel ſervitia ijsdem non exactè reſpon-
deant; cum defectum meritorum ſupplear Principis libera-
litas; quo caſu etiam Principi de meritis affirmanti, plena fi-
des adhibetur, etiamſi privilegiarius merita aliter docere

ne queat, Rauchbar. ibid. n. 12. 13. 2.4 um ſeqcj. Inprimis verò pri-

vilegia non à Principe ſolum ſed & Immperij katibus concel-
ſa, ſolus poſtmodum Imperator deminuere nequit. Andr.
Oylman symph.to- part. 2. it. II. vot. 2. . 23. fel. 216. L
2227.
Cum quia generaliter communi probataꝗue doctorum
hominum ſententia, Civitates Imperiales Pri ncipis Iura ha-

bent, Principisq; vicem obtinent, vt teſtatur Marc. Welſer.

lib. rer. ’Auguſt.: fol-1II. & ſic pari cum Ducibus Imperij paſſu
am bulant (ſalva interim Ducalis dignitatis eminentiſſima
prærogativa, Frneſt. Cothman. reſp.2 9. num.523. & ſeqq. quàmI-
Civitates ipſæ comiter & lubentes meritò adorant; inſimul
autem probè etiam ſciunt, quod plus & minus tanquam
qualitate tantùm, non ſpecie differentiæ, inter ſtatus Impe-
rij, quatenus ſtatus, diſpariratem non operentur. Gaili. de ar-
reſt. cap. 4. num.3 & ſeqq.) Tüm quia per hos trecentos & am-
plius annos, non paucæ in Civitatibus Imperialibus ſeditio-
nes obortæ, quæ ramen vel àrel iquis Vrbibus vicinis, vel à
Commiſſarijs Cæſareis iterum ſopitæ ſunt : puniendo ni-
mirum vel ſeditioſos cives vel abrogando tribus, vel exauto-
rando ſenatus; nullibi verò &̃ nunquam, Advocatiæ in Hu⸗
juſmo-

no⸗

1t,
inl⸗
⸗

em
lle⸗
on-
a.
ſ.
ele
ri⸗
el.
G

.
»„

juſmodi Ciuitates reductæ. Vnumè ſexcentis exemplum
Ratisbonenſes ſuppeditant: qui orta anno 1483. inter Se-

natum ibi & plebem ſeditione, à fide Cæſaris & Imperij, ad

Albertum Ducem Monacenſem defecerunt, eique Vrbem
Ratisbonam deſignarunt, Fridericus autem Imperaror, id

indignè ferens(& quidem non immeritò) conuocatis in au-

xilium Ciuitatibus Imperialibus, juſſit cotam Bavariam igni
& ferro populari. Sed Albertus, ut imminens periculum
à ſe ſuiſq; averteret, Imperatori Ratisbonam reddidit, poſt-
quam illam ſex annos in ſua poteſtate habuiſſet: quam anno
1492. Pridericus Marchio Brandeburgenſis & Comes de
Zorn/nomine Imperatoris receperunt, à Civibus luramen-
tum denuò acceperunt, nouumque Senatum legerunt, ex-

autoratis veteribus Senatoribus Ita Hund. metrop. Salisb. to. I.

ſub rubr. Epiſcopi Ratisb.fol. 214.) Nihil hic audis de reductis
in Vrbem illam Burggrauijs, aut alijs Inſpectoribus: ſcimus
inſuper, etiam Prineipum, Prælatorum & Dynaſtarum ſub-
ditos quandoque Dominis ſuis prævaluiſſe: non tamen iſtos
Dominos, ſiue ſontes ſive inſontes, propterea capitis demi-
nutionem paſſos, hoc eſt, inſpectione ſtatuum aliorum, cũ-
primis inæ qualium vel infenſorum oneratos; Aut certè Mo-
naſterijs Iabaſcantibus, alia Monaſteria, Vrbibus deſficienti-
bus, alias Vrbes, conſilij & auxilij cauſa, adjunctas fuiſſe.
Aaaa.
Verba deß Schwaͤbiſchen Landrechtens part. I. cap. 13. von deß
Kuͤnigsgewalt (apud Goldaſt. in den Reichs ſatzungen fol. 59. )ita
ſunt concepta-
In welche Statt der Kuͤnig kompt / die in dem Reich ligt / das iſt /
vnd dieweil er darinn ligt: Die Muͤntz / der Zoll vnnd das Gericht iſt
ſeyn / Er ſoll auch alles das richten / daß in der Statt vnd in dem Landt
zurichten iſt / ohne das begehret iſt zurichten / de ſollend die Richter rich⸗
ten / voll auß / die das beginnen haben zurichten.
Locus verò in ſpeculo Saxonico lib. 3. Landrecht art. 60. ſic
aber. N iij In

. 100

In welche Statt deß Reichs Er der Kayſer) kommet binnen dem

Reiche / da iſt jhme ledig Muͤntz vnd Zoll / vnnd in welch Land er kom.

met / da iſt jhme ledig das Gericht daſſelbſt / Alſo / daß er wol ſelbs rich⸗

ten mag alle die Elagen vnd vor jhne kommen / vnd eh vor einem andern
Gertcht nicht begunſt noch geendet ſind.
Notat quidem gloſſa Sax. ibid.lit. b. quòd hoc contra jus

commune ſit, quippe quo non exſpiret Iurisdictio minoris

Iudicis in præſentia majoris. c. pervenit. 39 cauſ. II. quæſt. I. &c.
ecce diſt. 95.l. in hac ſacratiſſima. 30. C. de donat. &.
Sed annotatio marginalis ex Petr. Raven, contrarium ſta-
tuit, nempe quod minor Iudex non poſſit exercere lIuriſdi-
tionem ſuam in præſentia majoris: quã ſententiam Matth.
Coler. de proceſſ. exec. part. 2. cap. I.: num. 140. firmat hiſce ratio-
nibus, quod iudicium ſolvatur vertante eo, qui majus Impe-
rium habet. l. iudicium ſolvitur. 58. de iudic. & quod ſuperior
judex ſemper poſſit inferiori ab ipſo Iuriſdictionem reco-

gnoſcendi inhibere, ne judicet per Alex. in d.l. ludicium in A-

poſt. ad Bart. num. 3. & Bald. in l. I. num. 19. C. quomodo & quando
Ind. adeò nominatim per ſuperuenientiam maioris Magi-
ſtratũs, ceſſet minoris Iuriſdictio, cum potioris gradus Iudi-
cibus ab inferioribus oompetens, tribuenda ſit reverentia-l.
potioris. 5. C. de Offic. Rector. provinc,
Bbbb. B
Omnes enim totius Lombardiæ Comites, Nobiles & Ci-
vitates vt ſcribit Naucler. Chronograph. vol. 2. gener. A1. fol. mihi
805.) cum ingenti apparatu Ottonem quartum Regem Ro-

manum ſuſcipientes, ſuailli oppida, Civitates, ſuburbia, &

munitiones ſubdidere, portarum claves in ſignum meri (ſu-

premi debuiſſet ſcribere) dominii offerentes.
Deniq; infinitam vectigalium & tributorum pecuniam,
penes illos à tempore Henrici Imperatoris depoſitam, Regi
ad manus voluntariè tradiderunt. Nam durante in regno
diſſidio, per Italiam cenſus & tributa vbique reponebantur.

Her⸗

ſot
aiit

kal
c
hn
(ter

Qal

g

f
ie

a⸗

Vll
hn

1

4

—

10 1

Hernacher / als Kayſer Rudolph der Erſte wider Graff Eber⸗

harden zu Wuͤrtenberg (welcher den Reichsſtaͤtten in Schwaben

viel Dampffs vnd Vbertrang that) Gelt bedarff / benebens be⸗
trachtet die groß Gefahr ſeiner Vorfahren / die jhnen in Italia be⸗
gegnet / vnd ſahe / daß von denen Leuten kein Hoffnung vbrig / ſie /
ohne groſſen ohntraͤglichen Coſten / in gehorſame zuhalten: Hat er
(territus veſtigijs, omnibus introrfu & nullis retrorſum ſpe-
ctantibus, qua de re Naucler. Chronogr. vol. 2. generat. 42. fol. m.
859. & Herwart. ab Hothenberg in Mantiſſa contra Bzovium fol.
42. vermeint / beſſer zuſeyn / die Lombardiſche Staͤtt võ dem Reich
zufreyen / dann mit taͤglichen Kriegen in Verderbnuß zukommen⸗
wie er dann auch gethan vnd damit ein groß Gelt bekommen / maſ⸗
ſen Sigoni: lib. 20. de Reg. Ital Trithemi. in Chron. Hirſau. Naucler.
volam. a gener. 43: fol. mihi 861. §. Radolphusautem., Lehenman.
&hron. Spirenſ.lib.5. cap. 106. Gerard. de Ro. in annal. Auſtria. lh.
1. fol. 3: ſub fin. & föl.ſeq, & V'anian, in mſer. annal Sangall fol. 130..
bezeugen. H
HW CcCG
Quſtodi enim clavium ad illum pertinet, penes quem
eſt adminiſtratio regiminis in illa Vrbe, vel in illo caſtro per
Romnex. 12. De operib- publir. ex quo textu colligitur, quòd cura
Portarum & murorum & Ciuitatis ad Præſidem Prouinciæz
pertineat. Boer. iner. de Cuſtod. clav. Ioan. à Borckh. Conſel. Vari
Germ. to.5. reſponſ.25. num.2n6 latb Meichſaer.to. 4. deciſ:22: num.
54. Cum ſecp. Ita clavium oblatio Princi pi intranti facienda
ſuperioritatem & dominium infert. arg. S. ſi quis mertes A5r

uſt. de rer. diviſ. &l. davibis. 74. Decontrahb. empt: T. hom. Mi-

ohael. diſput.: de Iurisd ih.53. ſub Lit. DeMart. Mager. de Advocat. &
F0. m. **um ſeq. Pol. 49=ü9.
Plus eſt autem, ſubditum eſſe aliquem, quam Vaſallum::
quia hic feudi tantùm reſpectu, Dominum recognoſcit, ille
verò ſubiectionis onusſuſtinet: Naſallus etiam certis tantum:
ſetvir-

102
ſervitiorum alligatur oneribus, ſubditus minimè Heigi. part.
I.quæſt. 18. n. 5.
Et Principibus Imperii fortiùs obligantur ſubditi, quam
Imperatori propteriuramentum, quod iiſdem ſpecialiter
præſtiterunt. Petr. Gregor. de conceſfeud. part. g. nu. 12. Aatth.
Stephan, de lurisdict. lib.2. part. I. cap. 7. n. 38.
Poteſt enim Princeps privilegium ſubdito ſuo conceſ-
ſum reuocare, ſi incipiat Ilus alterius enormiter lædere. l. e
facto. 43. in pr. De vulg. & pup. ſubſt. tex. decantatus in . ſuggeſtum
91. de decim. Vel ſi alia iuſta cauſa ipſum movet: id quod vel
naturalis ratio docet atque ſuadet, ne Princeps ſibi ipſi inii-
ciat frenum, & Reipubl. cuius maritus eſſe dicitur, hoo pa-
cto noceat; atque dotem ipſius, quæ eſt pax & tranquilli-
tas, diſſipet. ita Petr. Peck. adc, mutare 33. numer. 9, in ſin. de R,

I. in 6.
Privilegia autem iterum tolli & reſcindi poſſunt, quando
in abuſum rapiuntur. Ioh. Maſcard,. de probat. concluſ. 9 44. num.
59. CGoler. de proceſſ. exſec. part 2. cap. 3. num. 133. cum ſeq-. Rauchbar.
Varl. . quaſt. tl.num. 30. quia privilegium omnino meretur a-
mittere, qui permiſſa ſibi abutitur poteſtate. cap. privilegium

63. cauſ. 1I. quæſt. 3.c. ubi iſta. 7. diſt. 74. Vel qui in illud commir-

mit. . ſed ſi ex parte 4. S. quamquam.2. D. quod cum eo qui in alien.
poteſt. cum ſimil. Vel atrox aliquod aut enorme delictum in
Principem perpetrat, Rectlar a deArrag79.
g82.
Quando enim finalis cauſa, ob quam privilegium primoòo
conceſſum eſt, ceſſat vel deficit, meritò etiam privilegium
ceſſare debet. I. Titia. 87. S ſuras. 2. de legat. 2. d. l e falto. 43, in
Pr. ubilatè Ripa. De vulg. & pupſubſt. Coler. de proceſſ-eéxec. part. .
ap. 3· . I3 2.

Hhhh. Re-

. Not.

luum
lliter
lath,

Nel⸗
Ner
un
rel
inii⸗
pr
billi.
4

ndo

1,.

c.
4.
iunn

en.

in

o
UIn

H

,,

Vit-⸗

103
Reſciſſio enim privilegiorum, ſi ad publicam utilitarem
reſpiciat, fieri poteſt. l.. quod ſemel.S. De decret. ab ord. faciend.
arg.l.item ſi verberatum. I5. S. I. de R. F. & Dd. alleg.à Rauchbar.
d. 4. II. num. 93. Deinde poteſt Princeps per ſe, etiam in vim
contractùs conceſſa, iterum tollere ex nova & iuſta cauſa,
imò etiam ex antiqua, tempore conceſſionis tamen Princi-
pi ignota, & eiuſmodi, quæ Principem, ſi eam præſciviſſet, à

conceſſione veriſimiliter abſtinuiſſet. Cacheran. deciſ. Pe6gem.

90. n. 44. & ij.
Quorum numero veniunt Andr. Gail.2. obſeru.57. n. . & de
pace publica lib. I. cap. 6. num. II. & tr. de arreſt. cap. 9. num. I. & Dn.
Otto AMelander. in Com. ſuper Noe Aeureri proceſſ. part. 2.fol.
487. (hi etiam antiquiores, videlicet Bart. Panorm. UAlex. Afflict.
Ang. Bald. Deci. in hanc ſententiam allegat, qui & hanc opinionem
profteantur eſſe communem) Tob. Paurmeiſter. de Iurisd. lib. 2. ca.
ult. nu. 17. & ſeqq. Rutg. Ruland. de Commiſſio. part. 2. lib. 5. cap. 4.
num. 5I. & ſeq. T Bom. Michael Aiſp. de Iurisd. th. 44 lit. A. Bocer. de
Ieorisd. cap.ö. num. 81. & tr. decollect. cap. 4. num. 24. Matth. Steph.
de Iurisd. lib. 2. part. 1. cap. 4. num. 35. & 36 temcap. . nu.186. cum
ſeqq. & lib.2. part. 2. cap. I. num. 5. & ſeqq. Apologia meri Imperij

Civit. Spirenſ. D. Ludwig Bremp vnd D. Hieronymus zum Lamb/

in jhrem Bedencken von der Frey⸗vnnd Reichsſtaͤtt Standt vnnd
Stimm. per tot. Reg. Sixtin. de Regal.lib. 1. cap. 4. num. 82. Scip.
Gentil. de Iurisd.lib. 3. cap. 22. VV. aremund. ab Einberg. de fæder.
lib.2. cap. 1. num.37. & ſeq. Pruckman. ad rub. Quz ſint regalia, cap.
4. num. 38. Marc. EV' elſer. de relus Auguſt. fol.i. Caſpar. Klock.in
diſput. de contrib.th. 10. Vultejus defend,- lib. .xap.s. num. A. Ioan.
Daut in hypotyp Junct. Encyclopediæ Knichianæ loan. Daut. Iuni. in
diſp. quæ to.2. Ien. publ. Iur. inſerta. quæſt. 1. Clut. in faſcic. rerum quo-
tid. th. . Reſponſum Fridberg punct. 2. Caſp. Ziegler,in comm. o-
pin. S. Auſtregæ. in limit, nu 25 fol57. & §. Landſaͤß/ concla. nu.

203.

r04
203. Reinking deregim. polit. & Eccleſ-lib. I1. Claſſ. . cap. 5. Bein⸗
dorfapud Arumaum Volu. 3. diſcurſ. 13. Chriſt. Beſoldi zr. de Iurisd.
quæſt. 7. & in diſſert. de Ilur. & Imper. Civit. Imp. num. 8. §. porro
fol. 128. 6um ſeqq- Mart. Mager. tn. de Ad voc cap. 6. num. 189. Ioan..
Michael Heinz diſſert. de ſubiect. & libert. Civit. tiu 24. & 25. Toſ..
Gebhard.diſſ. de ſaor. Ram. nation. Germ. Imper.th. 77. Bernhardi.
Græven. libr.z. Gnclaſ.5.. num. 8. Chbriſtoph. Mingius de ſuperior.
territor. concluſ. 23. 42. & 46. Henric. Zöllner. Aiſput. de Regis elect..

th. g in notelit. A. Erneſt. Cothman. vol.3. reſp. 2 9.: num. 523. & ſeqe

latiſſimè Hôpping, diſſernde jur, protect. concluſ. 28t,. Henric Bru-
ninus de variis vni verſis ſpecielus th. 18. Elias Rhe wald. diſput. in-
aug. de L. Inl. Maieſt. th. 13. Ant. Cöler. de lur, Imp. Germ. th. 44.
Bernh. Bertramapud Arumaæ. diſcurſ,9. nu. 44. & ſeqq. to. I. de Iur.
publ. Et ſexcenti alij, qui (excipiendo ſummam poteſtatem
ſeu Cæſaream ſuperioritatem, hoc eſt, Imperij Majeſtatem
aut maiorem ſtatum, vti quidam loquuntur, diſtinguendo-
etiam inter perſonalia ſuperiorum ſtatuum privilegia ac in-
ter territorialia jura bellè invicem omnes conueniunt: Eo-

rum etiam plerique, quorundam Aulico politicorum (hoc:

eſt, qui civilem ſuam diſciplinamad aulæ genium auramque:
accommodare, juxta Befold. dA. loc. ſtudent, & Placentiam iter-
inſtituunt, mt Magerus loquitur,) contrariam opinionem ma-
ſeulè & neruesè refutant; inſimul etiam Peücerum Chron.
lib.s: folimihi 758. S. Tertiuseſt in Imperio Senatus & . & eins ſe⸗
quaces (qui Civitatibus Imperialibus votum in Comitijs:
conſultivum tantùm, nonetiam concluſivum tribuunt) er-
roris conuincunt: quorum tamen ſerinia expilare aut huc
transſcribere mihi religio eſt. Addo tantùm antiquum &
iluſtre exemplum ſuffragij à Civitatibus jam olim deciſivê-
lati, ex Hotom. illuſtr. quæſt. 3. vbi ſequentia profert:

Witichindus Saxo. lib. Hiſt. 2. ſcri bit, cum circiter annum DCCCXLIII
in Germania contentio exorta eſſet inter patruos & ne potes de legi=

timar

ba

C0
ler
u
tan
00

t

e⸗

91*

Qmarum hæreditatum jure: tum, eius dlſceptandæ cauſa, Imperato-
re m Ottonem primum, Comitia Germanica indixiſſe:
Deinde cum in Comitijs inter Principes & Civitatum legatos conve-
nire non poſſet, duello rem commiliſſe, quæ fuit illorum temporum
conſvetudo frequentiſſima.
Vicit, inquit Witichindus, pars, quæ filios filiorum computabat inter
filios, & firmatum eſt, vt æqualiter cum patruis hæreditatem dirime-
rent. Itemque ſcribit Sigibert. in Cbron. Otton.I. ſub anno 9 42. ubi ta-
men pro patruis vitiosè legitur patribus, & c.
Atqui hoc Duello minimè opus fuiſſet, ſi unis Principi-

bus deciſivi voti copia, Ciuitatibus autem puncti tantùm

conſultivi, ſeu obſequij gloria relicta fuiſſet IlInterim tamen
ctemperamentum Bernh. Bertrami. d. diſcurſ. 9. nu. 46. S. obſer-
uandum &c. nen penitus reſpuo, quatenus nimirum allega-
tam ibi ſuperiorum ſtatuum prærogativam, Ius Civitatum
non lædere fatetur.
Quem paſſum vel locum Matth. Còler. de proceſexecut.
Part. 2. cap. I. . 1440. ita latinè, ſummat:
Quandoquidem Rex vel Imperator intravit Provinciam ſui Vaſalli, ſi⸗
ve is Dux fuerit, ſive Comes, aut quicunque alius, ceſſat Iudicium
Comitis: Et ex Maſuerio addit, quèd quicquid ſit in Regno, Ducatu
vel Comitatu: id de Iuriſdictione Regis, Ducis vel Comitis dicatur,
adeò, vt in quocunque loco ſui territorij Iurisdictionem exercere
poſſit.ð per c. cum Epiſeopus. 7. de offc. ordin. in 6. & lpupillus. 239. §. kerrito-
rium. 8. de V. Sõ5.
Sie Comites Wertheimenſes aſſerunt, ſe in Monaſterie
Grumbach / tanquam protectores, vacante Abbatiâ, habere
jus clavium, mit dieſer beſitzlicher Gerechtigkeit / daß / wenn ein
Abbt der Ends mit Todt abgehet / ein Graf von Wertheim ſelbſt /
oder durch die ſeinige / das Cloſter / die Schluͤſſel / vnd auch was
dem Abbt zuſtaͤndig geweſen / in ſeine Verwahrung genommen /

vnd ſo lang / biß durch die Conventuaſinein undad Abbt einmuͤ⸗

ij tig⸗

106

tiglich erwehlet worden / behalten hab / juxta A uctorem deß Wert.
heimiſchen Gegenberichts contra W uͤrtzburg c.3 fol. 40. vti eum

allegat Mager. de Advoc. . 10. n. 279.
NMMoris etiam olim fuit in Monaſterio Herbertingenſi
(quod fundatum eſt à Friderico Barbaroſſa Duce Sueviæ,
ad fluviolum Brentium Anno u44. Bruſch. de Monaſt. mihi

verſ. 2.)ut Abbas, ſi quando Ehingerorum Ulmenſium (fun-

datorum alicujus Capellæ in templo ibidem) aliquis eo ve-

niret, ei obuiam veniens, claves Cœnobij exhiberetatque.

traderet. Cruſ: annal. Sueuic. part.2. lib. 12. c6. 6. in in. fol,55I.
Alſo ſollen auch vor Jahren die Edlen von Kemnat / als Ca⸗
ſtenvoͤgt deß Reichs Cloſters Irſin / wann ſie in ſolch Gottshauß

kommen / die Schluͤſſel deſſelben voneinem Herren Prælaten ab⸗

gefordert vnd zu Handen genommen haben?: ſo gleichwol in Ab⸗
gang kommen. Nicht weniger weiſet ein Rodel oder alt Vrbar⸗
buͤchlin vber deß Dorffs Riedoͤſchingen in der Baar / Gerechtig⸗
kaiten ſagend / klaͤrlichen auß / daß wann ein Vogtherr ſolchen
Dorffs ſterb / vnnd ein anderer gen Lindaw komm / alda von einer
Fraw Abbtiſſin / die von jhrem Stifft herruͤhrende Lehen ſolcher
Vogtey zuempfahen: Daß hochgedachte Fraw Abbtiſſin jhme
die Schluͤſſel / einen Tag vnd ein Nacht vber / Wein vnd Brod ge⸗
ben ſoll.
Mmmm.
Actus enim præſumi debet ita confectus, vt ſit minus one-
roſus vtrique partium. Baldconſ. 343. eraminanda ſunt. in pr. &
in dubio ita accipiendus, ut utrique partium ſit ſatisfactum-
& conſultum l. adopti-vus 14. . I. De ritunupt. Menoch.arbitr caſ.
I99. num. 13. Et hæc quidem præſumptio non ſolùm æquita-
ti, ſed etiam Iuri ſcripto convenit, Ildem AMenoche libr. 6. præ
ſumpt. 9.
Certè in dubijs ſemper id, quod minus & benignius eſt,
ſequimur. lſemper 9.: & l ſemper 56. de R. I. Et quando actus
ex duplici capite fieri poteſt: cenſetur in dubio factus ex

Cau⸗

ul

V.9

Ver

A

mul

Al

yete

min

mne
mil
ſin

m

mnae

A

Ne
digr
ſcho

le(

n

“

n

alte
gle
hor⸗

jul

ieun·

genl

Vir,.

miht

fun-
Ve
e.

Co⸗

f

nab⸗
A⸗
tat⸗
tg⸗
chen

einet

her

mne

ne⸗

.,&

um

it.
alters her auch beſchehen / vndernommen / vnd jhme darauff menni⸗

.

l

us

12½¾E

u⸗

cauſa veriſimiliori. Tiraquell. in præfat. l. ſtunquam. 8. C. dere-
voc. donat. num. 6o. Adr. Gylman-rer. Iud. lib. I. deciſ.26, num. 200.

Veriſimilius eſt autem id, quod Iuri communi conſonat, Ti-

raquellid. num. 60. & quod frequentiùs contingit. Id. ibid.
& Aenoch-lib.6. præſumpt. 49. num, 12. idem d.caſ. 199. plura cu-
mulat. = J
Nnnn. B
Ità enim Wippo in vita Conradi ſecundi, d. Salici, ſub rubr.
de diſpoſitione curiali & de regim. fol. 427. (apud loann. Piſtor. de
Veter. Scriptoribus Germ.) ſcribit: De fidelitate facta Regi

minus neceſſarium dicere puto; frequenti uſu teſte, quòd o-

mnes Epiſcopi, Duces & reliqui Principes, milites primi,
milites gregarij, quin ingenui omnes, ſi alicuius momenti
ſint, Regibus fidem faciant. So ſchreibt auch Chriſtoph Lehen⸗
man in ſeiner Speyeriſchen Chronie lib. 4. cap. I. fol. 270. (ex Car.
Sigonio de Regn. Ital. lib. .) daß alle Staͤtt (ſo wol die / ſo frey ge⸗
macht; als die / ſo der Margraffen vnd Graffen luriſdiction oder
Herꝛſchafft vberlaſſen worden) dem Koͤnig oder Kayſer vnd dem
Reich Trew vnd Huld geſchworen; Dergeſtalt / daß ſolche Hul⸗
digung die newe erwehlte Oberkeiten Jaͤhrlich / entweder einem Bi⸗
ſehoff in der Statt / oder deß Koͤnigs oder Kayſers Legaten ge⸗
ſchworen: Quò facit etiam conſtitutio Friderici primi de pa-
ce Conſtantiæ infra ſub lit. Pppp. alleganda.
Nicht weniger haben auch der Stiffter vnd Cloͤſter Vntertha⸗
nen / ſo wol den Roͤmiſchen Kayſern / als jhren Biſchoͤffen vnd Aeb⸗
ten gehuldiget. Welches ab folgenden Exempeln erſcheint. Vadian.
in mſer. annal. de Abbat. §. Galli fol. u6. berichtet; Was geſtalt
ſich Kayſer Rudolph der Erſt / deß Cloſters S. Gallen / wie von

glich / als einem Herꝛen vnd Fuͤrſten / mit willen Abt Vlrichs (ge⸗
born von Guͤttingen/ geſchworen/:ꝛce. Vndehlang hernach ſetzt er
fol. 13r. Allerhoͤchſtgedachter Koͤnig Rudolph hab den Abt zu Kem⸗
pten / ein gebornen Herren von Gundelfingen gen St. Gallen / fuͤr
iij einen

708

iuen Abt/ von deß Reichs wegen / mitgebracht / vnd vermoͤcht / das

iem
tu
illon

alle deß Gottshauß Verwandte / jhme / als einem Herꝛen von St.
Gallen ſchwuren / vnder ſein / deß Koͤnigs Augen / dem man vor⸗
mals / in deß Reichs Namen / auch geſchworen hat. Ingleichem
meldet Stumpfius rer. Helvet.lib.5.6-fol. ,u. daß Kayſer Hein⸗
rich der Siebende / Herꝛn Diettaͤgen von Caſiels / fuͤr einen Vogt
gen St. Gallen geſchickt / welchem alle Gottshaußleut / an deß Koͤ⸗
nigs ſtatt geſchworen. —
O 0006.

Qux quidem omnia ordine probantur indè, quòd feuda
Ducatus, Marchionatus, Comitatus dicuntur nobilia &affi-
ciunt perſonam. Ferrari. in form. lib. ad revoc. feud. venb. nomine.
n.9. Zaſ. Epitom feud- part.5. n. Liraq. de nobilitat. cap. 7. 8. & plu-
res ali. Adr. Gyiman. deciſ. 46.n. 104. lib. 1. Ea re hominii, quod
horum feudorum nomine præſtatur, duæ ſunt partes, quæ
jusiurandum fidelitatis & nota ſubjectionis. Et ſic poſſeſſor
talis, non tantùm Vaſallus ſed & immediatè ſubditus eſt Im-
peratori, Gylm. ibid. u. 104. & c. Hino etiã Duces, Marchiones,
Gomites atquè alij, qui majora feuda dignitatum habent
non poſſunt perſonas (ſuas) inſcio Imperatore & Imperio,
immedietati ſubtrahere & alijs ſubij cere: ſi modò Ducatum,
Marchionatum aut Comitatum retinere volunt: quia eo
ipſo potiorem partem feudi, (Contrac. 1. de prohib. feud. alien.

per Frider. alienarent & ſic privandi venirent, Gylman. d. detiſ.

4A6. . 10 0. cum ſoqdo⁊g.
Deingde ſubditus, etſi non iurat fidelitatem, nihilominus

tamen ad eam tenetur: ſicut Vaſallus qui non jurat, vel cui,

per pactum, luramentum ſidelitatis remiſſum eſt. Marant.
defeud. qualit. tit. de feud ſine fdel. n. 7. Da. in c. 1. per quos fiat in-
veſt. S. ult. Adr. Gyiman. symphor. to. I. part. 1.tit. 2. de reconvent.
fal. z. Id quòd etiam in Principibus, Comitibus, Baroni-
bus & nobilibus perſonis, ſi ſunt ſubditi, procedit. arg. tradi-
cor.à Ludolph. Schrader. conſ. 23. n. 149. & 50. prout eum exſeripfit
& ſequitur Maul, de homag. cap. I. n. 5. Deni-

WS.

hon

las⸗

Hyia
i
6V0
6,

eol

col

C/

guc
ger
Per

A
Re

eß
St.
ben⸗
hen
ein⸗
ogt
Re⸗

ud
ſ
ine.
e-
ue
ſor

jo,
,

us
ii
it.
i
I.
l⸗

⸗

.

109
Denique Imperator obtinet Iutisdictionem concurren-
tem in territorijs non ſolum Civitatum, ſed etiam reliquo-

rum ſtatuum, quoad loca, cauſas, perſonas & actus judiciales

illorum territoriorũ. Paurmeiſter de Iuriſdl. lib. 2. cap. S8. n. 26. cuns
Eq q. usg, ad in. Ethabet Iurisdictionem in homines ſuorum
hominum. Saurd.conſ. I. n. 75. & conſ.275. n.5. Mod. Piſtor. conſ.2 8.

n. II4. Vol. I. Knichen. de lur, territ. cap. I. n. 288. ſiquidem fideli-

tas atq; obedientia Imperatori debita, in quolibet luramen-
to atq; homagio excipitur. c. Imperialem. de prohib. feud alie. pen
Friaer. Eà re mediatos quotidie, ſive teſtimonij ſive litis cau⸗
ſa, abs q; omni ſubſidio Iuris, ex qualibet Provincia Imperij

evocaie,illis mandare atq; inhibere ſolet. Gailt. obſerv. 95. n.,

16, & obſerv. 98.n. 2. Matth. Stephan, de Iurisdictian. lib. z. part. I.
cap.I. membr. I. n. 2. & 14. Weſemb-conſ:. monitoria & banni-
menta in territoriis ſtatuum affigi & publicari, citra ullam
eorum requiſitionem, totâ die videmus. Rutg. Ruland. de com-
miſs. part. I. lib. I. cap. 14. n. 6. Vti hæc omnia, & his longè plura
conſarcinârunt Caſßar. Leopold. de concur, juriſd quæſf.1. & 3. G
Chriſtoph. Ming. de ſuperiorit. territoriali..2. n.24. Quid multa?
atgumentum contrarium, de quo quoſdam mirè gloriantes
audivi, ſapit genium liberi cujuſdam Baronis de Krenchin-
gen- qui quod nulla feuda ſed allodia mera poſſideret, Im-
peratori Friderico l. Tiengam oppidulum ipſius tranſeunti
aſſurgere noluit, Capellum (ſive pilcum) tantàm movendo-.
Cuius erroneam fimplicitatem, humaniſſimus Imperator
nihilominus feudariàâ conceſſione regalis monetarij remu-
nerare dignatus eſt, ceu ex Felice Malleolo refert aliquan-
10 fuſius Cruſius, annal, onevic. part, 2. lib. II. cap, 18: in in. fol-
504.

Pppp.
Wie in der Statt Rom (welcher die Reichsſtaͤtidißfalls nach⸗
arten. . I. S§. quibus autem. 3. D. quod cuiusq, univerſ,nom.) ſub
Enperatoribus beſchehen. ?. 1. in pr. De L. lul, ambit. Hernachet
vnder“

110
vnder den Fraͤnckiſchen Koͤnigen vnnd Kayſern / als neben dem
Graffen vnd Landrichter vnd ſeinem Statthalter / ſieben vnd mehr
Schoͤpffen / Scabini oder Richter / das Regiment vnd Gericht in
Staͤtten beſeſſen: Iſt die Wahl gedachter Richter / durch die Koͤ⸗
nigliche Geſandten bey Begaͤngnuß der Landgericht / oder / durch
die Graffen / mit zuthun der gemeinen Burgerſchafft / verrichtet /
vnd freye Burger / (wie ein ſolches Lehenman Chron. Spirenſ. lib. 2.
cap. 22. ex capitularibus enucleirt oder beybringt) hierzu ge⸗
braucht; Welches auch folgendts vnter den Teutſchen Kay⸗
ſern / als die Staͤtt zu mehrer Freyheit vnnd Erhoͤchung (eine
eher / die ander langſamer) kommen / ſo lang continuirt. Sic enim
habent decreta Comitiorum apud Roncalias à Friderico
ptimo Imperatore cum procexibus Germaniæ, Galliæ & Ita-
liæ ſuper Regalibus Imperij Anno 115 8. habitorum (apud
Goldaſt. to. 3. Conſtitut Imperial.fol. 335.) Iudicatum eſt etiam,
in ſingulis Vrbibus Prætores, Conſules, cæterosꝗ; Magiſtra-
tus aſſenſu populi, per Imperatorem creari oportere, qui ſa-

cramentum ei dicerent ac Ius Civium Regumq; tueri ſci-

rent. Et in pace Conſtantiæ de Civitatibus Lombardiæ (pro-
pter propenſionem earum ad defectum) ſingulariter ſtatui-
tur in hunc modum. In Civitate illa, in quà Epiſcopus per
privilegium Imperatoris vel Regis, Comitatum habet; ſi
Conſules per iplum Epiſcopum conſulatum recipere ſolent,
ab ipſo recipiant, ſicut conſveverunt recipere; Alioqui una-
quæq; Civitas à nobis conſulatum recipiat. Conſequenter
verò in ſingulis Civitatibus Conſules conſtituentur à nun-
cio noſtro, qui ſit in Civitate vel Epiſcopatu; & inveſtituram
recipient: & hoc usq; ad quinquennium; finito quinquẽnio
unaquæq́; Civitas à nobis recipiat, & intra quinquennium
à nuncio noſtro, ſicut dictum eſt; niſi in Lombardia fueri-
mus, tunc enim à nobis recipiet.] Biß gedachte Staͤtt jhrer

Advocaten gar loß / vnd jhnen die Macht gegeben worden / auß jh⸗

ren Mittgliedern vnd Buͤrgern ſelbs taugliche ſubjecta oder ike
onen

1

Mh

—

—

ſtir⸗
Eey

ca!

u

ſden
mnhe
tin
KMH
unch
hlet

3.2.

g.ℳ%½

ſaß⸗
line

nim

lico
lta-

6u1

la,

ira⸗
iſa-
ſ

Nto⸗

het

ent,

a..

tet
U⸗

n10
UI

te

AIII
ſonen zuerkieſen / welche das Regiment fuͤrterhin allein vnd derge⸗
ſtalt / wie es zuvor die Graffen / mit Zuthun der Richter vnd Schoͤf⸗

fen gefuͤhrt / verwalten moͤgen. Lehenman.d. Chron. lib. 4. cap. 3. fal.

his ita e cke. Dotr jde.
De his ita cogitandi anſam præbent ca, quæ Petr. Frider.

Aeproceſs. lib. I. cap.31. n. marg. 7. & ſegqj. Chrift. Beſold in diſſert.

de jure & Imperio Imper. Civit. n. 4. pag. mihi. 123. &n. 9 atg, 10.
pag. 64. & 65. Item in diſcurſ. polit. de lur. Imperial. Civit. inim-
mut. relig. n. 5. pag. mihi. 61. Chriſt. Lehenman. in Chron. Spirenſ-
lib. 4. cap. 3. nec non Ioan. Michael Heinz. diſſert. de ſubiect. & lihert.
Imper. Civit. th.39. 40. & A41. non indiligenter collegerunt.
Rrrr.
Refulget hoc clariſſime ex ſpeculo Suevico part. I. cap. 37.
& ſeqq. Vbihæclegimus:
Fuͤnff Staͤtt ligen in Sachſen / da der Kuͤnig Hof hin gebieten ſoll /
die erſte zu Gruͤne / die ander zu Goßlar / die dritt zu Walhauſen / die
vierdt zu Altenſtetten / die fuͤnfft iſt zu Moͤrßburg / da ſoll der Koͤnig mit
Recht hofen/ꝛce cap.38. Der Koͤnig ſaget / er ſoll in allen Staͤtten / da
Biſtumb inn ſind / ſeinen Hof gebieten / da kriegten etwan die Pfaffen/
Fuͤrſten wider / die haben jhren Krieg nun gelaſſen / Er ſoll auch ſein
Hof zu Franckfurt vnd Nuͤrnberg vnd zu Vlm (quæ Vrbs eo tempo-
read Divitaugiæ Monaſterium pertinebat) vnd in andern Staͤtten
die deß Reichs ſind / da mag er wol gebieten / ſin Geſprech mit Rechthꝛc.
Wie ſonderlich zu Regenſpurg / als es noch den Hertzogen in Bayern
zugehoͤret / vielfaltig (als auß denen daſelbſt haͤuffig datirten diploma-
tibus erſcheint) beſchehen.
Hujuſmodi jus (& quidẽ Cæſareo illi reſeruato exigendi

ſtiras urbicas, non abſimile jus, Georg. Chriſtoph. Mayfiſch diſß.

depoteſt. & Iurisd. Imperatoristh. z.) perhibetureſſeid, quòd

Imperator coronatus ex antiquà conſuetudine, in omnibus
cathedralibus Eccleſiis atque etiam Monaſteriis per Ger-
maniæ Regnum, habet ſuffragium & facultatem unius Ca-

nonici

n2
nonici pro arbitrio nominandi, quem Collegium recipere
debeat, quæ primariæ preces vocantur: Id quod peruincit
diploma Rudolphi primiapud Nauclerum Chronograph. vo-
lum. 2. gener. 43. fol. mihi 863. his verbis conſignatum?
Rudolphus Dei gratia Rex & ſemper Auguſtus, honorabili in Chriſto
devoto Abbati & c. gratiam ſuam & omne bonum. Cum ex antiquâ
S& approbatâae à Divis Imperatoribus & Regibus inclytæ recorda-
tionis noſtris anteceſſoribus uſque ad nos productà conſuetudine,
quælibet Eccleſia in noſtro Romano Imperio conſtituta, ad quam
beneficiorum Eccleſiaſticorum pertinet collatio, ſuper vnius colla-

tione bene ficii, precum noſtrarum primarias admittere teneatu r: de-

votionem tuamrogamus, quatenus huic Clerico & Eccleſiaſtico
beneficio, quod ad tuam collationem ſpe ctat, ob reverentiam ſaczi
Imperii & noſtram, ſi quod vacatin præſens, vel quod primùm vaca⸗=-
verit, ſtudeas liberaliter providere; taliter faciens, quod addevo-=
tionem tuam noſtra ſetenitas de beat merita commendare, & ad tua
iuſta de ſideria facilis inveniri. Datum Regni noſtri anno primo.
Alias duas & quidem uberiores formas Caroli quarti &
Wenceslai profert Marꝗ; Freher. in not. ad Petr. de Andlolib.
I. cap. 6. pag. mihi q. & ſeq;. ꝗ
Plura de his primariis precibus; neo non victalitiis Mini-
ſtrorum emeritorum, &, viearum, emanantibusab Impera-
tore panis Brief oder Præſentationſchreiben/ videri poſſunta-
pud Wehner. in obſervpract. verb. panis brief. & Collector. docu-⸗
ment. monaſterial,in Ducatu Wirtemb. part. 2: fol. 34 9:

Cum quia adducta ſupra ſub Litt. Ffff. de privilegiis ſub.

ditorum meréè gratioſis intelligenda. B
Quæz autem non ſubditis conceſſa, vel mediante contra-
ctu adquiſita ſunt priuilegiasetiamſi ex poſt facto nociua eſ-
ſe incipiunt, reuocari nequeunt. Cephai conſ. 5ß4 9. nu. I0 ulib.
A poſt Socin. conſ. 86: . 16. lib. I. prout eos allegat & ſequitur Rauch.
d.quaſt. II. n. 92.
Fum quia illud perpetuum eſt, ut ejus, quod principale

ell,

ſen

on,
u

42ℳ

ſum
is
ſei
que

ma

pere
ncit
l⸗

iſto
igne⸗
lce⸗

dine,

gnam

olla
ede⸗
ſtico
ſicsi
cl⸗
eyo⸗

dtua

ti &
l.

ini⸗

l

Neae
Al⸗

b.
WD-⸗

Ra⸗
el⸗

ch.

213
elſt, ratio habeatur; non etiam eius, quod neceſſariè ve-
nit vel per conſequentiam, ut patet exla. De author. zut. l. ſi

ponſus S. generaliter 2. De donat inter vir. & uxor.l. ſi vnus 27. G.

allud. 3. De pact æum ſimul. Tiraqu. in tr. ceſſ. cauſſ. ceſ. & effelt. limi.

22. n. 23.
Vuuu.
Quibus accedit, primò, quod privilegium alieni conceſ-
ſum ob bene merita, etiam prætextu abuſus vel ingratitudi-
nis non amittitur, Sschrader. apud Borcholt. part.2. conſ. 16.fol. 93.
S. ſimiliter, cum infin. allegatis. Deinde priuilegium, etiam cau-
ſa eius finaliceſlante, ceſſare non debet, quando aliquæ reli-
quæ manent, propter quas priuilegium non omnino ceſſat.
Vel ſi priuilegium, poſt cauſæ ceſſationem, iam eſt conſum-
matum. Rauchbar. d. quæſt. II. n. 8y. cum ſe.
Præterea priuilegia merè oneroſa & conuentionalia »n
ob publicam quidem utilitatem reuocare licet Princi pi: ſi-
quidem Princeps ex jis tantum cauſis à contractibus recede-
re poteſt, ex quibus poſſunt privati; quorum jure ipſe etiam
in contractibus utitur, Rauchb.d. q. 1l. na. 59.
Deniqueres bene inſtituta non temere aboleri debet, et-
iamſi aliqui malè eâ abutuntur, per text. condit. C. de veter, iur.
eund. Innullo enim genere bonorum ſeribit in Rhetor. Cicero,
aliquid eſt tam rectum, in quo abutendo, vitium non repe-
riatur. Et quid eſt in uſu hominum bono ac licito, unde non

poſſit etiam pernicies irtogari? Auguſt. inc. de occidendis. 8.

cauſ. 23. 4uæſt. 5. Itaq; abuſus rei ſubſtantiam eius tollere neu-
tiquam debet Ant. Hering. dehdeiuſſion. cap. 1. num. 39. per cap.
neq; enim cauſ. 4 quæſt. 5. Semper enim à condito orbe læc hu-
manarum rerum viciſſitudo fuit, ut optima quæq; corrum-
perentur paulatim ad prauitatem, iuxta Petr. Peck. de Iure ſi-
ſtend. cap. . n. 23, Verſ.? exiſtimo vero. MWDð
Atqui Dominus quilibet (nedum ſummus Imperator) te-
P zX netur

I14. 2=èWD
