Kayſer Friderich der Ander / verlieh die Graffſchafft Navburg

am Yhn. vnd Schaͤrdingen / deß heyligen Reichs Lehen / Pfaltz⸗

Dienſt halber / zu Mann Lehen / das beſchach zu Parma im Feldlaͤ⸗
ger Anno 1248. Hundi part. I. Bayeriſchen Stammenbuchs / ſub
rubr. Schaͤrding fol. 129. ubi vide plura, Iſt ſeltzam damit her⸗
gegangen. 2

Dann als Kanſer Friederich der Erſt / Hertzog Heinrichen den
Loͤwen / ſeiner beyder Hertzogthumben Bayern vnd Sachſen ent⸗
ſetzt / vnd Bayern Pfaltzgraff Otten von Wittelſpach verliehen:

Hat er eiliche Staͤnd von Bayern eximirt vnd dem Heil. Reich /

G ij ohne

50
ohne Mittel vnterwuͤrffig gemacht: Als die Marggraffen vomn
Steur / die Statt Regenſpurg (wie Aventinus, zu Ende ſeines lal
ſechſten Buchs / ſchreibet / vnd die Grafen von Andechs / ſo zugleich ce
Marggraffen in Yſterreich geweſen: Welche er zu Hertzogen zu nen
Meran an der Etſch) ſoman dieſer zeit die Fuͤrſt. Graffſchaffs Ne
yrol nennet vñ im Voytland gemacht. Iſt zumal vermuthlich / ei
es haben vmb dieſelbe Zeit / ſich die Bayriſche Biſchoͤff / Saltz⸗ non.
burg / Freyſing / Regenſpurg / Paſſaw / Aichſtaͤtt / Augſpurg vnd ſche
Brichſenꝛe. auch gar außgezogen / vnnd an das Roͤmiſch Reich nd
gaͤnßlich begeben. Ita Wig. Hund. part. I. Bayeriſchen Stam⸗

. mop
menbuchs ſub rubr. Grafen von Andechs ꝛc. fol. 21. & 28. cui a-
ſtipulatur Guler. Rhæt. lib. II. fol. verſ. 158. in ſin. Idem Huna, im Frti
kurtzen Außzug etlicher Hiſtoriſchen Obſeruationen lſub liter. P. ee

Jol. 407. ſchreiobt. . en
Ole maiſte vnd fuͤrnembſte placita, Landtaͤg oder Landtrecht / hielt man 6
zu Regenſpurg / als bey der alten Koͤnig vnnd Fuͤrſten in Bayern

Hauptſtatt vnd rendenz: Dahin die Biſchoff von Saltzburg / Frei⸗
ſing / Regenſpurg / Paſſaw: Item Aichſtaͤtt vnnd Augſpurg beſchrie⸗ Ade⸗
ben wurden: Wee ſie denn der Orten alle jhre ſondere Hoͤff vnnd Be.. tin
hauſung hatten / vnd zum theil noch: Aber / auff zutragende Enderung ledit
mit den Bayeriſchen Fuͤrſten / hernach davon kommen; obbemelte Ete

Biſtumb ſampt andern mehr Heriſchafften vnd Landen auß geriſſen /
von der Bayeriſchen luriſdiction eximirt vnnd dem Heil. Reich ohne— id
Mittel zugethan worden / wie Aventinus zuj End ſeines ſechſten Buchs Cuch

weitlaͤufftiger davon ſchreibet. n⸗
A a. UM iri
. Davon ſeynd folgende text vorhanden, Defenſores Eccleſia.
rum aduerſus potentias ſæ cularium vel divitum ab Impera- cu
tore ſunt poſcendi Cap. lib. ..c. I. Pro Eccleſiarum cauſis ac i
neceſſitatibus earum atque ſervorum Dei, Executores vel e
Advocati ſeu defenſores, quoties necefitas ingruerit, à
Principe poſtulentur, & ab eo fideliter atque libenter, iuxra Vr
Canonicas fanctiones, fidelifſimè dentur. Cap. lib.. c. 303. & 6 ⸗
plura capitula, relata à Lehenman, (mox citando] & Mager, de Ad-

vocat. cap. 5. n. 33 8. & ſeqq. Sol⸗ wol

on
ines

au

afſi

ſch

ols⸗
vnd

ich

m⸗

iin

.,. 8

Hen

yern
reß⸗
htie⸗

Be

ung
neſte

ſen
Sne
ℳ%

eri⸗
4
vel
19
ta

4.

5r
Solchen Gebrauch der Vogteybeſtellung vnd darauff erfolg⸗
ter Geſatz / haben die Teutſche Koͤnige vnnd Kayſer / mit wuͤrckli⸗
cher Vollſtreckung / fuͤr vnd fuͤr / gehandelt. ehenman. Chron. Spi-
renſ.lib. 2. cap. 36. fol. 141. col. I. Vund ob wol Bapſt Vrbanus der
dritte / vmbs Jahr u86. ſolche Gerechtigkeit dem Kayſerthumb
abzunemmen / vnd den Biſchoͤffen zuzueignen / ſich bemuͤhet ( Ba-

raon. in Annal. Eccleſiaſt. to. 12 Jub dicto anno) Al ſo / daß ſie für ſich

ſelbes / Advocatos vnd weltliche Verwalter in jhren Biſthumben
vnd Landen anzunemmen vnd zubeſtellen / ohne der Kayſ. Mapyeſt.
maßgaͤbiche Verordnung / bemaͤchtiget ſeyn ſollen: Sohaben
doch die Kayſer vnd jhre Nachkommen / biß nach abgang Kayſer
Friederichs deß Andern / an ſolcher jhrer befugfame nichtzit ver⸗
geben / ſondern / nach allen Craͤfften / dieſelbe bey der Kayſ. Hochheit
gehandhabt vnd erhalten. Lehenman. ibid.
In regno Francorum Epiſcopis hac præcipuè de cauſa
Advocati dabantur, vt eſſent, qui ſæcularium, & ad victum.
etiam attinentium rerum curam & ſollicitudinem gererẽt:
redituumque & prædiorum & ſervitiorum & decimarum-,
& ſi quæ alia juris Collegiorum eſſent, rationem redderent .
minime interim neglecta Epiſcoporum voluntate, quibus
quidem invitis aut inſcijs, nihit agebatur. Et jubebat Canon
Synodi Magoncianenſis A. 93. habitæ, r
Vt Epiſcopi & Abbates curam omnem adminiſtrationemꝗue, quæ
ad victum & alimoniam attineret, Advocatis relinquerent, quò mi-
nùsà profeſſionis inſtituto, cui iurati eſſent, avocarentur. Vadian. dd
Colleg. & Monaſt. lib. I.fol. 4.tnum. 4. & j. Vrſtiſenſ. Baſilienſ. Chron. libr. I. capg.
.· in ſin. Lehenman. in Chron. Spirenſ. lib. 2. cap. 36. fol. 142. §. Zum an⸗
dern / ꝛc.
Cc.

Vti teſtantur Stumpf. ver. Helvet. lilb.5 cap. 3. fol. mihi 292.

E& Mager. de Advocat. cap. 1I. numer.6. cum pluribus ibi allegatis,
Carolus enim Magnus non ſolum prædia ſtipendiaria, a-

52
gros, prata, vineas, villas, molas, laterarias, calcarias, & hu-
juſmodi reditus vectigaliaque; itemque jumenta, pecudes:
mancipia: Verùm & propriam ſuppellectilem Præfectoru,
Præſidum, Pontificum, fœminarum ſacratarum & virorum,
deſcriptam habuit. Iuxta multitudinem jugerum, agro-
rum, opum; certus numerus militum, auri, argenti, jumen-
torum, boum, pecudum, rhedarum, vchiculorum, annonæ,
veſtimentorum, paludamentorum, armorum, cataphracto-
rum, galearum, ſcutorum, haſtarum, arcuum, ſagittarum,
pharetrarum, item ferramentorum, (quæ ſunt palæ; biden-
tes, ligones, raſtra, cophini, dolabræ, ſecures, aſciæ, ſerræ,)
indictus & definitus eſt. At nunc miſera eſt conditio Impe-
ritantium, qui expertes omnium vectigalium, univerſorum
exortes tributorum ſunt: Cunctis opibus Imperij præſidijſ-
que regijs, Epiſcopi, Duces, Tetrarchæ, Dynaſtæ incubant.
Ita Aventinus rer. Boior. lib. 4. fol. 366. &Bex eo Goldaſt. in Col-
leltu Imper, conſtitution. ſub nbr. Caroli M. leges fol. 184. in pr.

. Ae⸗

Apparet hoc ex traditis ſupra ſub lit. K. ibi, ita, vt Cœno-
bium omne id præſtet eidem Duci, quod præſtare debuit
Imperatori, & c. ZDM
Quamvis enim Ludovicus Rex Franciæ Orientalis Mo-
naſterio Altaha A. Chriſti 86 8. conceſſit, quicquid jus fiſci
prius ex rebus præfatę Eccleſiæ exigere poterat (ceu Docu-
mentum in metrop. Salisb. to.2. ſub rubr. Altaich inferius, ab Ad-
ditionatore,:fol.-is5. exhibitum, teſtatur) Nihilominùs tamen Mo-
naſteriũ iſtud Romano Imperatori annuum canonem, quẽ
ſervitium regale vocarunt, tam diu ſolvere neceſſe habuit;
donec propter ſupervenientem inopiam, nec Monachos
amplius ſuſtentare, neque Imperio debitum ſervitium præ-
ſtare poſſet; Tunc demum Imperator Fridericus primus il-
lud Monaſterium cum omnibus pertinentijs & c. Everhar-
do Epiſcopo Bambergenſi ita tradidit, vt ea, quæ fiſco ex-
indè

hu-

les

im,
ro⸗

n,

o⸗

Im,

2)
pe⸗

il.

nt.

Cl.

⸗
buit

ſſci
⸗
.
lo⸗
que⸗
uI;

hos

sil-
hu⸗
eX
d

indè annuatim exſolvebantur, in vſum Epiſcopi de cætero
tranſirent: quatenus Epiſcopus, vice Abbatis, pleniùs & de-
votiùs Curiæ regali deſeruire, & neceſſitatibus præ dicti
Monaſterij commo diuùs & uberiùs providere valeret. Vti
diplomata ibi allegata pluribus ſignificant.
Ita Henricus ſextus Friderici primi filius in priuilegio
Tegernſeenſi Monaſterio, An. 1193. Conceſſo, inter cætera,
effatur:“««ru
Mia redditus, de quibus Imperio ſervire tenebantur (ſc. Monachi)
funt per A rnoldum Ducem ablati: neque nobis, neque alicui ſuc-⸗
ceſſorum noſtrorum Regum & Imperatorum ,aliquod ſervitium ab
eodem Cœnobio conferri ſancimus; vt hi, qui omniporenti Deo mi-
litaturi ibidem colle cti fuerint, abundantiori ſtudio valeant Deo ſer⸗
vire, & c.
Aldde norata ſupra ſub Lit. L. vbi F ridericus primus Ab-
batiam Sanctæ Mariæ in Patavia, Epiſcopatui Patavienſi ea
conditione tradidit, vt ſingulis annis, 40. libras regio fiſoo

Qe eadem Abbatia ſolveret. Denique de hoc regali ſeruitio
capiendus eſſe videtur etiam locus ille Chronici Laurisha-

menſis (apud Freher. to, 1. ſeriptor. Germ. fol. 91. qui ſic ha-
bet:. SH
Sed cùm Lauris fiamenſis Eccleſia innumeris ac diuturnis calamita-
tibus usꝗ; ad id tempus attrita prorſus fuiſſet & exhauſta; ut ſeruitio
100.marcarum, quod regiæ Cameræ ſingulisannis, ex eadem (ſicut
& aliis quibuſdam Eccleliis )iure an tiquo inferebatur, absq; maxi-
ma ſui deſtructione, minimè ſaſſiceret: Folcnandus (Abbas) com-
municato fratrum miniſterialium ac fidelium ſuorum conſilio „tres
Abbatiæ Curias, videlicet,. Obbenhaimb / Wibelingen / Biengen / regiaæ
pore ſtati in Concambium tradicqdit vat qʒ Eccle ſiam ſuam ejuſdem ſer-
vilis immunem perperuò reddiditmodicum id „quod adhuc exinde
ſolvitur, menſæ Abbatis aſſignans: Exceptis his, quæ de prædictis
Villis, homines ſeu miniſteriales Laurishamenſis Eccleſiæ „»Iure be-
neficiali ab antiquo poſſident.
Quxæ idcirco Rexremiſerat, ne fortè digniras regalis Abbatiæ, milita-
ti clypeo, qui vulgò dicitur Herſchilt / ſub tracto, deminueretur. Actum
III. Cal. Febr. Anno M. CXLVII. Mani-

54
Ee.
Manitfeſtum hoc evadit ex Franc. LLm. lib.3. .cp. 15. vbi e-
dicitur: Cenſus regalis undecunq́; legitimè exiebat, volu-
mus, ut indè ſolvatur, ſive de propria perſona hominis, ſive
de rebus.
Et Capit. lib. 3. cap. 8o
Miſſi noſtri diligenter inquirant & deſcribere faciant unuſquisq; in
ſuo miſſatico, quid unusquiſque de beneſicio habeat, vel quot ho-
mines caſſatos in beneficio.

D

Quꝗ de re plura pud Lehenman. Chror. Spirenſ.lib. 2. cap. 44.

fol.I92. Et ne quis hæc de ſecularium tantummodò ſubdito-
rum penſitatione exaudiat: Legum Francicarum (ab Ane-
giſo collectarum & ab Heroldo editarum) lib. 3. cap. 73. ulte-
rius ſtatuitur,

Vt de rebus, unde cenſus ad partem Regis exire ſolebat, ſi ad aliquam

Eccleſiam traditæ ſunt, aut reddantur propriis hæredibus; aut qui eas
retinuerit, illum cenſum perſolvat,
Ibidem lib. 4. cap. 14. habetur, Quicunque terram tributatiam „ unde

tributum ad partem noſtram exire ſolebat, vel ad Eccleſiam, vel cuili *

bet alteri tradiderit: is, qui eam ſuſceperit, tributum, quod indè ſol-

vebatur, omnimodo ad partem noſtram perſolvat, niſi fortè talem

firmitatem de parte dominica habeat, per quam ipſum tributum ſibi
perdonatum poſſit oſtendere.

Ff.

Vnd ziwwar / ſo viel der Biſchoffen vnd Reichs Praͤlaten Or-
dinari-Tribut anbelangt: Erweiſet viel allegirter Lehenman in
ſeiner Speyeriſchen Chronic. (lib. 2 cap. 39. fol. 147.) auß Sige-
berto, Hinemaro & ex Pythæi annalibus Francicis, gnug⸗
ſam / daß bey den Jaͤhrlichen Reichs verſamblungen / ein jeder Fuͤrſt
vnnd Standt (darunter die Geiſtliche in allweg auch begriffen)
deßgleichen alle Bottſchafften der Staͤnd deß Reiches / oder auch
außlaͤndiſcher frembder Potentaten / dem Koͤnig vnd Kayſer / ſich
mit einer Verehrung vnd Gaab / jhrem Standt vnd Vermoͤgen
gemaͤß / erzeigt: davon die Koͤnig ſich vnnd jhren Hoff Vanch⸗
olche

Solche Verehrung haben die Staͤndt deß Reichs doch nicht
e. zur Ordinari Hofſtatt gelieffert; ſondern wann auff ſolchen Ver⸗
1. ſamblungen / der Köonigliche Fuͤrtrag beſchehen / vnd die Staͤnd da⸗
re ruͤber in abſonderliche Raͤth ſich vertheilt: Iſt der Koͤnig oder Kay⸗
ſer immittelſt an dem Ort der allgemeinen Verſamblung / zu Em⸗
vfahung der Gaaben / taͤglich erſchienen / vnd / nach dem ein oder der
in ander Standt ſich / nach Gelegenheit / mit ſeiner Praͤſent einge⸗
. ſtellt; haben ſie dieſelbe freundlich empfangen / einen jeden vmb ſein
onnd ſeiner Vnterthanen oder Obern / von denen er geſchickt / Zu⸗
Kſtandt befragt / vnd ſich / nach Bericht / erfrewlich vnd mitleydenlich

o⸗ exrweiſen:c. hactenùs Lehenman. D
e⸗ Vnd iſt ſolcher Verehrung halber ſonderlich zu mercken / daß
te. Die ohnmittelbare ReichsPraͤlaten im brauch gehabt / ein paar
Pferd / zween Schilt vnd ſo viel Lantzen / jaͤhrlich zu verehren.
umn lta enim Ratpertus de origine &caſibus §. Galli cap. 8. in ſin.

e Fol. 29. Capud Galdaſtxrer. Aleman. to. I.) ſcribit:

H. Ludovicus (ſecundus) ſtatim iuſſit Monachis ſieri aliam chartam

nde firmiſſimæ emunitatis, ut poſt Grimaldum, de inceps in perpetuum
ll⸗ haberentpoteſtatem eligendi ſibi Abbates, nulliq; ho minum, niſi ſo-
lor⸗ lis Regibus ſubjacerẽt: Et in eâdem chartâ conſcribi juſſit, tegia dona
lem ſibimetipſi, ſecundum conſuetudinem aliorum Monaſteriorum ſe-
ſibi cutitate prædiorum quotannis ventura, id eſt, duos caballos & duo
ſcuta cum lanceis. Et ſic etiam chartam manu ſua confirmatam, pro-
prioꝗq; annulo con ſignatam Monachis tradens lætos eos in ſua redire
permiſit, & c. G
Dr. De huiuſmodi ordinario ſive annuo honorario videtur et-
in iam loqui Otto (tertius.) Imperator, qui (extraordinarias
ℳ. contributiones Eccleſiæ Patavienſi „dem Biſtumb Paſſaw/
ug⸗ remittendo) edicit (in diplomate apud Hun . Metrop. Saliib. to. I.
i flJubrubr. Epiſcopi Patavienſesfol. 363.)
ſin Vt nullus de hinc Dux vel alia quælibet potens perſona, de eàdem
ch Eccleſia Patavienſi, vel locis illuc pertinentibus, Steuram, ali quo
ſch modo exigat debitam aut coa ctam tollere præſumat: ſed ipſa ſub im-
6aa munitatis noſtræ regiæ defenſione, ab omni Ducum aliarum que po-

ſien. H tentium

tentium perſonarum coacto ſervitio perpetualiter immunis confi-
ſtat; excepto, quod regio honori vel Imperatoriæ dignitati præſens
pro viſor præfitæ Eccleliæ ſuiq; ſucce ſſores charitatica mente iuſtèq;
impendere debet. Datum VIIL Idus Februar. Anno dominicæ in-
carnationis DCCCCXCIHII.„
Was aber der Stifften vnd Reichs Cloͤſter freye vnd leibeygne
Vnterthanen belangt; hat ein jeder derſelben jaͤhrlich (cenſum e-
nim iſtũ univerſos viritim quotannis penſitaſſe, fupra modò
ex Aventino didicimus,) etwas gewiſſes von ſeinem Leib oder
Guͤtern oder beeden / wie ſchon obgemelt / in die Koͤnigliche Cammer
xeichen vnd erlegen muͤſſen: Welches man in ſpecie Chunigeſteur /
oder Kuͤnnigsſteur (vnd nicht deß Koͤnigszoll / wie Lehenman.

A.cap. 44.fol. 192. in pr. jhn nennet) geheiſſen: Maſſen ſolches Key⸗

ſer Heinrich der 6te in einem diplomate ( ſo in Hund. Metrop. Sa-⸗
ab. to. I. ſub rubr. Epiſcopi Patavienſesfol. 378 e additione Ge-
wroldi, zu befinden) bezeuget; Inhalt deſſen / Ihre Mayeſt. dem
Biſtumb Paſſaw verehren/

Abbatiam B. Dei Genetricis Mariæ, &c. in Patavia, &c. cum Advo-

catia & ſervitio, tegio ſubſidio:, ſive ſupplem ento ſeu ſteurâ, quod in

vulgari Kuͤnnigſteur dicitur, miniſteriali bus quoque & aliis quibus-

cunque hominibus, villis, agris, &c, Anno- 119 3,
Conterunt huc etiam, quæ Aventinus (Annal. Bojor. lib. 4.
fol. mihi 365. in fin.) & Melchi. Goldaſtus (in collectione Conſtit.

Imp. fol. 147.) ex Caroli Magni legibus caſtrenſibus, referunt.

in hæc verba: .

Cenſum Chenigoſteuram & Vano Lehen vocant, quinꝗ; denarios,
modus frumenti quotannis penſitat, &c. videtur, progreſſu tempo-

ris, hæc Kunigeſteura, etiam ſub vocabulo Reichsſteur denotata

fuiſſe: Cuius rei infra ſub Litt. Ss. memorabile exemplum adduce-

WUL..
Von den Extraordinariſteuren / welche / beedes die Biſchof vnd
Reichspraͤlaten/ ſo dannjhre Angehoͤrige vnd Vnterthanen / dem
Reich vor Alters / leiſten vnd beyſchieſſen muͤſſen: Iſt die beſte

Nachrichtung in Kayſer Carls deß Dritten (der feiſt oder dick ge⸗

nandt)

ſ

57
nandt) conſtitution, de expeditione Romana, oder von dem

nl⸗ Roͤmerzug (quam conſtitutionem primus reperit Marcus D
uun Velſerus; luci commiſit Conrad. Rittershuſius in calce ſui
4. Ligurini; & recuſam nobis illuſtravit Marquardus F reher.)
In⸗

zu befinden / vnd vnter andern daſelbſt (¶ cum conſenſu tàm ſpiri-
tualium quàm ſecularium Principum, quando pro oorona
vel aliquaregniutilitate aut honore, Romana expeditio pręæ-
6 paretur) folgendes verordnet.
co S. ſimiliter de Eccle ſiarũ filijs vel domeſticis, id eſt, miniſterialibus,

e vel quorumcunq; Principum clientelà, qui quotidiè ad ſerviendum
ncr Parati eſſe debent, ſtatuimus, vt quicunque quinq; manſos in bene-
ur Ecio poſſideant, Domino ſuo, ad quempertinent, brumam cũ vno
d. ſcrutatorio ducant. Et hoc in arbitrio Dominorum pendeat, quos
ep ducant, à quibus ſtipendia acci piant, quibus halspergas con cedant.
ge⸗ Ipſis & ad itineris præparationem, quin que libræ ſuæ monetæ in ſti-
C. pendium tribuantur; && duoequi, vnus curre ns, alter ambulans ad-
datur; ac duobus ſocijs ſoumarius victualibus bene oneratus comi-
dan tatur, qui ab ipſis, ad opus Dominorum diligenter cuſtodiatur. I pſi
quoꝗque in dominorum tâm diu vivant procuratione, quamdiu ine-
o ptâà vadamt expeditione: Et quicquid à Rebellibus regni pugnando
vdin acquiſierint, partes duas ad Dominos deferant, tertiamſibi pro con-
bus⸗ ſolatione retineant. Quos autem non paſcunt Domini, ad ipſos re-
portenttertiam partem ad quiſſiti ſui, &ẽt. ”MUMU
94. 7. Vt autem noſtrum Imperium ab omnibus habeat ſupplemen-
hit tum, hoc conſtituimus & firmiter præcipimus, vt ſinguli buringi de-
funt. cem cum duodecim funibus de Canapo ſolidos Dominis ſuis im-
pendant, & inſuper Soumarium cum capiſtro concedant; quem, ſi
. Domini voluerint, ipſi ad primam navalem aquam vſque perducanti;
“ Manſionarius quinque ſolidos,; Abſarius triginta denarios; Ban ajari-
Ne⸗ us quindecim; quorumliber larium poſſeſſores ſex ſuppleant &c. Da-
de. ta VIII. lqus ſu mij An. ab incarnatione Domini N. I. X. DCCCXC.

&cc. Actum Wormatiæ feliciter, Amen.
Dero noch dieſes beyzuſtellen / daß nicht allein die Koͤnigliche
ſid oder Kayſerliche miſſ, Commiſſarij, Geſandte ald Bottſchaff⸗
n Len / oder wer in jhrer Kayſerl. Mayeſt. vnnd deß Reichs Geſchaͤff⸗
lſſe Hj ken
196
d

Aun geweſt / auff der Land / Staͤtt vnd Vnterthanen Koſien (welche
gleichwol ſein beſt mbte leydentliche maaß gehabt / vti ex Capitu⸗
lationibus deducit Lehenman Chron. spirenſ. lib.2. gap. 10.fol.
72.: in ſin. & ſeq;. ) vmbhergezogen: Sondern man hat auch / wann
der Koͤnig oder Kayſer ſelbs (wie in Teutſchlandt krequenter be⸗
ſchehen) in dem Reich vmbgereiſt: den gewoͤnlichẽ tribut / ſo man
fodrum, paradam vnd manſio naticum geheiſſen) laiſten: Das
iſt / die gaw⸗vnd Grafſchafft / in dero ſich der Kayſer auffgehalten /
hat auff jhren aignen Coſten / alle Notthurfft an Victualien / Fu⸗
ter vnd Mahl / fuͤr Roß vnd Mann / zur Hofſtatt verſchaffen; deß⸗
gle ichen alle Bereitſchafft an Waͤgen / Roſſen / Schiffen / Nachen
vnnd was zur Raiß gehoͤrig zur Hand ſtellen / ſo dann Herberg
vnd Stallungen fuͤr alle die jenige / die dem Hof gefolget / herleihen
muͤſſen.
Quodonus brevibus tangit Otto Friſing. de geſt. Frider.lib.
ncap. 12. (ſcribens, Tantum Regibus jus terræ tributum eſt,
vt ex omnibus, quæ terra producere ſolet, vſui neceſſarijs,
exceptis vix bobus & ſeminibus ad excolendu mterram ido-
neis; de cæteris, quantum neceſſe fuerit militi profuturis,
ad regios vſus ſuppedirare æquum arbitrentur) & pluribus
explicat Lehenman Chron. Spirenſ.libr.2. cap. 44 fol. 188.gol. 1..
C&&' lib. 4. cap. 1. in fin. fol. 27 0. col.2. poſt pr.
Welche beſchwerd die Biſchoͤff vnd Prælaten mit ſolchen Gaͤ⸗
wen anſaͤſſig oder beguͤthet / eben ſo wol haben mittragen muͤſſen /
wo ſie nicht darvon / gantz oder theils / durch ſonderbare Freyheiteu/
eximirt oder außgezogen worden.
Vngqde enim alias illæ frequentes in privilegijs Epiſcopo-
rum & Monaſteriorum liberationesà fodris, paradis, man-
ſtonaticis: niſi quòd antea regulariter his oneribus obnoxia
fuerunt! Cuius rei profert eum primis Gallus Ohem, Com-
tilater Chronici inſer, divitis Augiæ, privilegium Ludovici Pij.
à ſe Germanicè converſum; quod, quantum huc confert, ju-
vat exſcribere, ita conceptum:

.

SE
—

— — —⸗ — — — —

S,

in
36

* gal

kun

En

e.

u⸗

zn
be⸗
gat

1

36 in n. & ſec-.

In dem Namen :e. Ludwig von Goͤttlicher ordentlicher Fuͤrſe⸗
hung / Mehrer deß Reichs / ꝛ . “́“́U:’d
Dieweil vnſer lieber Sohn Koͤnig Ludwig zu Bayern / vnſer ſanfft⸗
muͤtigkeit fuͤrbracht hat / zu ZPyten / als da er zu vns gen Wurmbs auff
tinen allgemeinen Landstag kam / wie jhme der Ehrwuͤrdig Erlebaldus
Abbt deß Muͤnſters Ow / auch etliche ſeine Muͤnchen / ingebildet haͤt⸗
ten / daß er vnſere Guͤtigkeit eroͤffnete: Wie das ein alte Gewonheit
waͤre / daß ſie vns vnd vnſere liebe Soͤhne / auff dem Weg durch Co⸗
ſtenz vnd Chur / mit Spiß vnd anderm dienen ſolten: Vnnd wie ſie jetzt
genoͤth vnnd zwungen worden / nit allein vff dem Weg / ſondern vff an⸗
dere Straſſen zudienen: Vnd wir nun / vff Eroͤffnung vnſers lieben
Sohns Ludwigen / erkennen daß vns von jhnen voff ander Zuͤg vnnd
Siraſſen / nicht gedient mag werden: So haben wir befohlen / daß ſy
an keinen andern Orthen vnſern Soͤhnen / och vns / obes ſich begeb / hin
vnd herzuziehen / dienen ſollen / dann wie die alte Gewonheit iſt. Das iſt /
auff dem Wegdurch vnd vff Coſtenz vnd Churꝛc. DMMUD
Sonſten den Perſoͤnlichen Zuzug in Kriegen belangend / Iſt
von demſelben / ex capitularibus Francicis zuſammen getrage⸗
ne Nachrichtung / bey Lehenmanno (&hbron. spirenſ.lib.2. cap. 4,
lol. 187. & ſeqq. role )uerfehen⸗

Deren noch wol mehr / als der Heerbann / die Klawenſtewer / oder
Biehzinß (zu Latein inferenda genannt/ uti ex capitularibus
Ludovici Pij Imperatoris Auguſti & Lotharij CGæſaris Ca-
pitularibus. C26 de inferenda, videre eſt apud Goldaſt. tom. 3.
conſtit. Imper. fol. 26 8.) der Getraidzoll:r. erzehlet werden koͤndten:
de quibus vidcatur Lehenman a. cap. 44: fol. 189. §. Zum An⸗
dern ꝛc. & fol. 192. col,2. in med, & Aventinus rer. Bajor. lib. A. fol.

Lehenman. Chron. Spirenſ.lib.5. cap.6. fol. 542.col. I. In re-
galibus enim Imperij quondam enumerabantur. Epiſcopo-
rum & Abbatum defungentium bona mobilia, ut aurumar-
gentum, pecunia, arma, clinodia & e, vel ſe moventia, ut equi,
pecudes, animalia, domeſtica, feræ & c. quorum omnium-
H H z hæres

. 60
hæres fiſcus erat vel Camera Imperialis. Quod ius Impe-

ratores (cum-primis Fridericus primus, cen ex Arnold. Ab-
bat. Lubec. lib. 3. cap. 16 & 17. plena manu promit Lehenman. d. fol.

542.) inde à Carolo Magno vſq; ad Ottonem quartum ob-
tinuerunt; quo de capiendus locus Ekkehardilunior. in caſ. .
Gall.cap. 1. fol. 47. ubiſcribit.
Parvo poſt tempore confectus (Hatto Archiepiſcopus Mogun-
tinus) cruce non exacta, diem obijt. Egit tamen ille (Salomon Con-
ſtantienſis Epiſcopus) pro anima eius, precibus & opibus, quantum-
cunque potuit: ſcrinia eius (ſcil. Hattonis, theſauros nempe apud Sa-
lomonem depoſitos) Palatio addicta, ibi( Salomoni) non prode-
rant.
Iuxta Vrſpergenſem, Nauelerum Chronograp. vol. 2. gener.
Ar. Ffol. mihi 803. Bruſch. in Chronolog. de Monaſt. ſub rubr. Priper-
gum poſt pr. fol. mihi. 16 5.b. & Cruſj?annal. Sueuic. part. 2. lib. 12. cap.
13. fol. 55S. cum ſeq. I. 2

Vti diploma ab additionatore Hund. in metrop. Salisb. to.3.

Jub rubr. Obermuͤnſter zu Regenſpurg / fol. 4. exhibitum pluri-
bus teſtatur. L .
Mm

Maſſen in Hundij metrop. Salisb. lo. 2. ſubrubr. Moßburg / fol.
504. & ſeqq. ſubrubr. Burenſfol. 140. ſubrubr. Altaich inferius
fol.2. circaſßn. & fol. 28. & to. 1. ſub rubr. Epiſcopi Patavienſes. fol.
371. & ſeq. & to. I.: ſub rubr. Axchiepiſcopi Salsb.fol.31. &to. 2. ſub
rubr. Manſer fol. 499. zuerſehen.
Nn.
Iuxta Wippon. in i'ita Conradi Salici fol. 422. apud Freher.

Darbey / nach Anlaß dieſes letzten actus, nicht ohnbillich gezweif⸗

felt wird / ob auch Lehenmanno lib. . cap. 5. fol. 5A0. S. Die ſie⸗
bende Gerechtigkeit / ꝛc. in deme Beyfall zu geben / da er ſchreibt:
Es haben die Keyſer vnd Koͤnig an vielen Orten deß Reichs / einen cheil
von

=,, — ——

— — — —.¶. , S=

ze⸗

a⸗

oce⸗

el.

von den Landen vnd Gefaͤllen / ſo den Stifften vnd Cloͤſtern vergaabt
worden / der Ritterſchafft vnd Adel / zu beſtaͤndigen Lehen / der Vrſach
halber / gegeben / dieweil von ſolchen milden Stifftungen / der Geiſtliche
Standt / dem Kayſer vnd dem Reich / darauff hafftende Dienſt in

Kriegslaͤuffen / zu leiſten ſchuldig; Darneben auch fuͤr ſich ſelbs / bey in⸗

nerlichen Empoͤrungen / Schutz vnd Schirms vonnoͤten; Aber doch /
wegen ihres Beruffs / wider Feinds Gewalt ſich zu ſchirmen / nicht ge⸗
maͤß ſeyen / damit die Geiſtliche ſtets in Beſtallung vnd Bereitſchafft
ſolche haͤtten / welche im Nothfall / ſich der Kirchen mit Huͤlff vnd Bey⸗
ſtandt anzuneh men / in krafft der Lehen / verbunden weren ꝛc.
Dann er je ſchon darvor -lib. z. c. 43. fol. 181. in ſin. & ſeq.) ſelbs

ver meldet / daß die Biſchoͤff / Aebt / Praͤlaten / zu der Caroliner Koͤ⸗

nig Zeiten an jhrer ſtatt / der Kirchen zugehoͤrige Lehenleut ſchicken /
hernacher aber / auff Abgang deß Caroliner Geſch lechts / zum theil

per ſoͤnlich zuziehen muͤſſen: So ſind auch den Stifften vnd Cloͤ⸗

ſtern / gleich Anfangs / bey jhrer fundation, maͤchtige Lehen: vnd
Dienſtleut / welche ſie in Nothfaͤllen retten koͤnten / zugeſtifftet wor⸗
den.
Equites Francos, Paraſtratas ſeu Protectores, per Caro-
Ium Magnum ordinatos fuiſſe Epiſcopis, teſtantur Compila
tor hiſtor. Eccleſfol. 447. Magdeb. Cent. S8. cap. 7. rubr. peccata. Gu-
bernat. EccleſJol. 44 7. AMager. de Aadvocat. cap. 5. n. 346. fol.
144. Et infra ex Thead, de Niem. adducetur, quòd Otto pri-
mus, Archiepiſcopos & Epiſcopos Ducatibus, Comitatibus,
Baroniis communiverit, quibus nobiles & potentes Vaſallos
ſubiecerit, ut ſemper eſſent ad reſiſtendumetiam forti ma-
nu, paganis & hereticis in opportuno tempore fortiores.
Hinc Henricus ſecundus Epiſcopatui Bambergenſi novi-
ter à ſe erecto, quatuor Principes illos Officiales, iſdem offi-
ciis & miniſteriis præfecit & adſcripſit, qui hodieꝗ; per Vi-
carios ſuos ex equeſtri ordine officia illa ab Epiſcopatu reco-
gnoſcunt. Et hoc eſt ſericum illud Sanctæ Chunigundis fi-
Ium, quo Bamberga cincta eſſe dicitur, Cluten. in Syllog. rer.
quotidian, th. 24. in not. lit. O.
Dahe⸗

62
Dahero die hernach gefolgte newe Verleihungen der ein mal
vergaabten Geiſtlichen Guͤter / entweder wegen der Meriten vnd
Kriegsdienſt / ſo die Rittersleut dem Reich ſelbs erwieſen / beſchehen/
(wie ehgeſetzt Kayſer Conrads Exempel außweiſet; vnd Qujaci.

in com. de feud. lib. I. tit. 1. fal. 6 57. in fin. cum ſeg. ein ſolches weit⸗

ſaͤufftig beſcheinet: quò faciunt etiam notata à B. Rhenano

rver. German. lib. z. rubr. 2. fol. 10. ubi ſcribit: Res Eccleſiarum

in beneficiis, ex liberalitate regia poſſidebant nobiles & do-
minicas decimas, quæ ad ſacella regia pertinebant, diverſas
à Parochianis, ſed adverſus hunc abuſum non deſinebant
clamare Epiſcopi, & c. Oder vonder Stifft⸗vnd Cloͤſter⸗Ca⸗
ſten voͤgten zuverſtehen: Als welchen regulariter, fuͤr jhre Muͤhe⸗
waltung / entweder ein beſtimbter theil der Cloͤſterlichen Einkom⸗
men / an Steuren / Todtfaͤllen / Buſſen / Gerichtsgefaͤllen / Fron⸗
dienſten / Ohngenoſſame / ꝛc. affignirt ( Chriſtian. Wurſtiſen.
Chron. Baſililib. I. cap. 5. circa ſin:fol 18.) Oder aber an ſtatt ſolcher
WVogtrecht / ein gewiſſes Gut zu Lehen geliehen worden / Mager.
de Advoc. cap.6. n. 470. verſ eiwan auch/ ꝛe.

Hujus rei illuſtre exemplum reperitur in diplomate Alt-
manni Epiſcopi Patavienſis (apud Hund. metrop. Salisb. to. 2.
ſub rubr. S§. Nicolai fol.581.) Anno 10τ11¾. emiſſo, in quo Henri-
Cus de Fornbach, Comes Provincialis, ex utraq; Oeni parte
conſtituitur Advocatus Monaſterij S. Nicolai, perpetuis
temporibus, ſuper omnibus bonis, quæ ſita ſunt in Boiatia:
Dominus verô Leopoldus piiſſimus Marggravius Auſtriæ,

conſtituitur Advocatus prædij in Mautern, & aliorum bo-

norum, ſupra & infra eius juriſdictionem in Auſtria. Et qui-
dem Comiti provinciali, duodecim Vineæ caſtro ſuo Grieß⸗
bach adjacentes, cum aliis prædiis & agrisad culturam ea-
rum pertinentibus, pro eo in feudum conferuntur, utipſe
eadem prædia, ſine omni vexatione lIuris Advocatiæ, defen-
ſare debeat, Marchioni autem 24. hubæ & 7o. honeſta man-

Cipia titulo feudali conferuntur, pro eo, ut nulluw aliud e-

mol

tum

dens
einge
Cljea

derg

dure
Pol
alin
ci
niſt
ſchn

dn

ab!

Ppi

vile
ſett
ſce

——

tmolumentum deinceps, nom

ine Advocati, recipere de eo-
rum poſileſſionibus teneatur. äl
—— OöJo.
Wie dann wegen deß Cloſters S. German oder Granvall im
Muͤnſterthal(welches der Koͤnig in Burgund / Graff Luitfrie⸗
dens / Landgrafens in Suntgow vnd Elſaß / Erben aigenthumlich
eingeraumbt) vnder Kayſer Otten dem Erſtenl juxta VVurſtiſen.
Chron. Baſillib.2. cap. 6. in fin. ein Reichsſchluß ergangen /
Quod nullum Monaſterium, privilegijs conſtructum, per manum
regiam, in proprietatem dare liceat.

In gleichem iſt obige Vertauſchung der Cloͤſter Ober: vnd vn⸗

der Muͤnſter / ebenmaͤſſig / durch ein Reichs⸗Abſchied zu Wuͤrtz⸗

burg A. 1216. (vnder der Bevrſachung / Nuilum Principatum

poſſe vel debere commutari vel alienari ab Imperio, vel ad

alium Principem transferris ſine voluntate pręſidentis Prin-
cipis illius Principarus, & de plano conſenſu eiuſdem mi-
niſterialium.) caſſiret vnd auffgehaben / vnd zu verhuͤt⸗oder ab⸗
ſchneidung aller kuͤnfftigen Nachfolg / geſchloſſen worden / quocd
non liceat ulli Regi ſeu Imperatori, Principatum aliquem,
ab Imperio aliquo modo alienare; ſed omnes Imperij
Principatus in ſuo iure & honore illæſos obſervare:
Allermaſſen auch Henricus Sextus, durch ein ſonderbar pri⸗
vilegium de dato a28. (quod integrè ex autographo recen-
ſet Gruſi. annal. Svev.part. 3. lib. I cap. 5.fol.19.) venerabili Her-
bipolenſi Epiſcopo, Auſtriæ & Bavariæ Ducibus corporali

ſfide præſtita, veſtiglich verſprochen /

Quodnunquam aliqua bona, quæ ab Eccleſia Laureacenſi poſſi-
demus, d nobis alienabimus, obligando, vendendo vel infeudando,
Si vero alicuius ſuggeſtione fuerimus circumventi, quod aliqua bo-
na prælibatæ Eccleſiæ quocunꝗq; modo à nobis alienabimus; nullum
robur habere volumus firmitatis.

Sic enim ſcribunt aliqui Epiſcopi & Abbates, vnà cum-
1 Duce

64.
Duce Lotharingiæ & Comite de Kuke, adlnnocentium-
tertium Pontificem Romanum, de electione Ottonis quar-
ti Imperatoris Auguſti, inter cætera.
Pravam illam conſuetudinem inſuper, quam Imperatores anteceſ-
ſores ſui(Ottonis) in occupandis rebus mobilibus vel ſe moventibus
decedentium Epiſcoporum vel Abbatum, Principum huc vſque ſer-
vaverüt, penitus exſtirpans, nos Eccle fiaſticos Principes, ex hac inde-
bita fatigatio ne, regali beneficentia liberos dimiſit, & dece dentium
bona ſuis ſucce ſſoribus ſervanda liberaliter ſtatuit. Vti hoc ſcriptum
exhibet Goldaſt. in ſtatut. & reſeripi. Imperial. ſol. 72.
QAIch
Aurea enim eius bulla(quam prodit Goldaſt. a. loc: fol ſeq.)
S. quartb, ſichabet “”
Illum quoquedimittimus & refutamus abuſum, quem in occu⸗
pandis bonis decedentium Prælatorum, aut etiam Eccleſiarum va-
cantium, noſtri conſveuerunt antece ſſores committere pro motu
propriæ voluntatis: Omnianos ſpiritualia vobis & aliarum Eccle-
ſiatum Prælatis relinquimus liberè diſponenda, vt quæ ſunt Cæſaris
Cæſari, & quæ Dei, Deorecta diſtributione reddantur,
Deprecationis exemplum duplex exſtat apud Hund-
metrop: Salisb. to. E. ſub rubr. Epiſcopi Pata vienſis fol, 361. & ſeq;. ubi
tale diploma promitur?
Otto &c. Rex &c. notum ſit cun ctis, qualiter Piligrinus S. Patav'.
Eccleſiæ venera bilis Præſul conqueſtus eſt, quod abique habitatore
terra Epiſcopi ſolitudine ſil veſcat (zu einem wilden Wald werde Jc.
& precatus eſt & c, quatenus videlicetingenui, qui ex inopia ſervo=

rum, in locis Eccleſiaſtici patrimonij conſtituantur Coloni, quicquid

noſtra exa ctioni judiciaria poteſtate deberent, ad priſtinæ reſtauta-
tionem culturæ, ſuis largiremur uſibus. His igitur moti querelis &c..
hoſtulata eo tenore coneeſſimus, ut liberi, cuiuſcunque conditionis
Knt, qui deſtinantur Coloni in locispertinentibus ad S Patav. Ecele=-
ſiæ Præſulatum &c. ſitis in Marchia hactenus Luit waldi Com itis, à
noſtrorum miniſterialium deinceps ſint diſtrictione abſoluti; Et,
quicquid noſter publicus fiſcusab illis exigere vel percipere poterit,
hoc

lal⸗

cel.
ibus
ſet⸗
ide⸗
ar
um

ris

ubi

a⸗
ole
Ac⸗

nid
⸗
Al
nis⸗
le⸗
Et
it⸗
los

6 5
hkoc totum in cunctis Advocato prælfatæ Eccleſiæ Patavienſis exige-
gendo & percipiendo, ad iam dictam Pontificis Piligrini ſucceſſe-
rumque ſuorumutilitatem condonamus: nec pro vlla alia occaſie-
ne, aut vadium ſolvere, aut ad Comitatum ire, à Marchione vel ali-
qua judiciatiæ poteſtatis perſonâ cogentur, niſi ea lege vel iure, quo
Eccleſiaſtici ſervi, ab extraneorum pulſati reclamationibus, ad placi-
tum ire compellantur & c. Anno 98.

s.

Deſſen befindet ſich in Johann Stumpffens Schweitzeriſcher
Chronic (lib. 5. cap. 6. verſ. 12. & fol. 314. & ap. 23 fol. 369.) vnd bey
Joachim von Watt / der Artz ney Doctorn, olim geweſten Profeſ-
ſorn zu Wien / vnd hernacher Burgermeiſtern zu S. Gallen / in
ſeinen inſer. colleltaneis von etlichen Abbten zu S. Gallen/ fol.
146. & 211. folgendes denckwuͤrdiges Exempel;
Die Appenzeller (welche man die Bergleuth vor vraltem ge⸗
nandt / vnd welche die aͤltiſte deß Gottshauß S. Gallen Leibaigne
geweſen) haben dem Heil. Reich Jaͤhrlichen ein Reichsſteur / be⸗
nandtlich 125. Marck Silbers (ſo 375. Guͤlden betroffen) gereicht:
Welche Reichſteur zu ſampt der Vogthey deß Gottshauſes S.
Gallen / Koͤnig Adolph von Naſſaw / Abbt Willhelmen / geboren
Grafen von Montfort vmb daß er jhme wider Hertzog Albrecht
von Oſterꝛeich / hernach Kayſer mit 20. ſchweren Pferden / perſoͤn⸗
lich zu dienen / ſich verpflichtet) zu verſicherung ſeines Kriegsſol⸗
des / verpfaͤndt: Daruͤber / als ſolche Pfandſchafft bey dem Cloſter
