netur ſubditorum ſuorum antiquas libertates, iura & priui-
legia tueri, hoc eſt, Sie bey jhrem alten herkommen / Freyheiten/
Recht vnd Gerechtigkaiten / ſchuͤtzen / ſchirmen / handhaben: & K⸗
pſos in eo ſtatu, quo reperiuntur, conſeruare, neq; Iure ſue-
ceſſionis vel univerſalis vel particularis, quidqua m immurta-
re aut innouationes admittere per text. & Dd. quos allegat &
probat Gail'de arreſt. cap. 8. num.12. Iam autem, quemadmodũ
hodie Ducibus, Marchionibus & aliis titulatis ſtatibus o-

mnibus, vigore der Lands⸗Oberkait / competereea dicuntur,
quorum plurima quondam non niſi privilegio ſingulari qui-

busdam conceſſa erant; pari ratione etiam Imperii Ciuitates
hodie multa, ex proprio & autocratico lure ſibi aſſerunt,
quæ certis olim priuilegiis & à quibuſdam tantummodò
Imperatoribus conceſſa fuere, vti ſupra modò ex Chriſt. Be-
ſold. d. diſſert. de Iur. & Imper: Civit. Imperial,n.2. S. ac ſane quem-
admodum pag: (mihi) u9.: & num. 3. pag. 121. S. porro quog; & . o-

ſtenſum eſt. Ea igitur omnia (quantumuis latenter incre-

menta ſumpſerint) tanquam immemorialia, & omnibus to-
tius Imperii membris, adeoque ipſi capiti iaamdudum pro-
bata Iura, Imperator ipſis ſarta, tecta atque inuiolata ſerua-
re debet; Id quod cumprimis in materia urbicarum Advo-
catiarum obtinet, quippe quæ, Imperatorum & communi
ſtatuum conſenſu, vel expreſſo vel tacito ſublatæ ſunt, per

zradita ſupra ſub LEitt. Rrr. Atque ideo à ſolo Imperatore re-

uocari nequeunt, arg eorum quæ habet Gail. L.obſerv.A1. nu. 3. &
4. Accedente cum-primis Cæſareâ Capitulatione, quæ:
habet, DUDUDUW
Vnd in allweg ſollen vnd woͤllen wir die Teutſche nation deß Heyl. Roͤm.
Reichs vnnd die Ehurfuͤrſten / Grafen / Herren vnd Staͤnd / bey jhren
Hochhaiten / Wuͤrden / Recht vnd Gerechtigkeiten / Macht vnd Ge⸗

walt jeden nach ſeinem Stand vnd Weſen / verbleiben laſſen / ohn vnſer
vnd maͤnniglichs Eintrag vnd Verhinderung / vnnd ihnen darzu ihre
Regalia vnnd Obrigkaiten / Freyhaiten / Privilegien / Pfandtſchafften

vnd Gerechtigkeiten / Auch Gebrauch vnd gute Gewonhaiten / ſo ſie biß

da⸗

Ni .
Vin
on

nt,
d0
Be⸗

le⸗
lo⸗

la⸗

Unii
er
e⸗

hahero gehabt haben / oder in Vbung geweſen ſind / zu Waſſer vnnd
Land / in guter beſtaͤndiger Form / ohne alle Weigerung / con firmiren
vnd beſtaͤttigen / ſie auch darbey / als erwoͤhlter Roͤmiſcher Koͤnig /
handhaben / ſchutzen vnd ſchirmen; Doch maͤnniglich an ſeinen Rech⸗
ten ohne Schaden.
Quia omnia poſtmodum unicui que ſtatuum, in ſingula-
ri confirmatione privilegiorum ipſius, nominatim repro-
mittuntur.
Sed vt ad ſpeciem, ceu vulgò loquuntur, progrediamur,
reſu ſcitatio abrogatarum Advocatiarum gratis facienda,
præter ſuperiore dicta, etiam ea de cauſa ſuſtineri nequit,
quia Princeps tum demum poteſt Ius alicui quæſitum, ex
cauſa boni publici auferre; quando iuſtam æſtimationem
privilegiorum & jurium, (quæ autem hic, vtpote de liberta-
te ſtatũs agentia funt inæſti mabilia) iis, quibus adimere ſata-
git, exſolvit, vel quid aliud dando damnum ei compenſat,
l.mulier in opus ſalinarum 6. De captiv. & poſtlim, reverſ. l. vendi-
2or. 13. S ſi conſtat. I. D.commpræd. Nattaconſ.s4. num. I. tom. 3.
Oail: 2. obſerv.6. num. S8. Menochconſaio3. nu. 74. & cenſ. 744.

num. g9 cum ſeq. Idem de arbitr. Ind.qq.. lib. I. quæſt. 18. num. 10.

Et Coler. de proceſſ execut. part.a. cap.3. nu.326. Ranuchbar. d. quaſt.
EI., lum. 6 P.
Deinde Præſes Provinciæ(cui Advocatus Vrbicus ſuo
modo comparatur) prohibetur, in particularibus Provin-
ciæ locis conſtituere Officialem, qui ipſius nomine cogno-
ſcat, per tex.· in Novell. 38. 4e Collator, cap. ad hac prohibemus 20.
um ſeq & Novel! A3. Et nulli ludic, liteat cap. I. Ad idemeſt te-
xtus ſingularis, in capI. de Offc: in ordin,: in 6.
Vbi Archiepiſcopus non poteſt conſtituere Officiales in
diæceſiſuffraganei ſui, etiam pro futuris cauſis appellatio-
nis; Et notat ibi Hoſtienſis, hoc eſſe contra Prin cipes & Pro-
vinciarum Præſides, qui l cet in aliquibus locis ſibi ſubiectis
non habeant Iurisdictionem, niſi in certis caſibus tamen,
P 3 quoad

16
quoad illos caſus, conſtituant tales Officiales, qui quodam-
modo per alluvionem & latentertrahunt ad ſe omnem Iu-
risdictionem. Nam porentioribus pares eſſe non poſſumus,
1.quia 3. in fin. pr. de alien. jud. mut. cauſ. fact.
Et vulgò dicitur, vbi Leo figit pedem, ibi cætera animalia
abſtinent. “ .
Qua de cauſa formidoloſa potentiorum patrocinia in ju-
re ſemper ſuſpecta, Iunic. C. neliceat potent. & dueb. titt. ſeqq. i-
mo regulariter prohibita fuerunt, l. vnic. C. ne liceat pot. cum
duob. titt. ſeqq. Præterea ipſe etiam Rex, mittens ad Civitatem
(non Imperialem, ſed municipalem) Capitaneum maximè
non petitum: ipſe tenetur ei ſalarium ſolvere ex ærario ſuo,
non autem ad præſtandum illud, cogere poteſt incolas illius
Civitatis, ceu pluribus diſputat LUuc. de en. adl. annonas 15. C Ae
erogat. milit. annon. lihb. i2. S. &h nota & -.
Quin ibidem addit, quod Rex non debeat Capitaneum-
dirigere invitis & non petentibus, ne populus inuitus con-
temnat Capitaneum, quem non optavit:ſicut in Epiſcopo
legitur, 54. diſt. cap. ult. can.22. quæſt. 1. cap. præſens circa medium,
non enim alijs quam volentibus, dandus eſt Prælatus & tune
à ſolo Papà, cauj. S. quæſt. I. . licet. & notat. 21. diſt. ſeq. c. I. cauſ. .
Juaſt. I. cap. petiſti: ſed potiùs conſenſu omnium fiat, quod o-
mnibus profuturum eſt, l. quicunq; 7. in fi. C. de omni agr. deſ.
falt. l fin. de erog. mil. annon. lib. 12. & . .
Quinibidem addit, Valde itaq; ſetiam reliquis omnibus non
obſtantibus luctuoſum & à moribus Europæ hodiernis a-
lienum foret, potentes, infenſos & alterius ordinis (non ex
numero collegij vrbici) homines loco Præſidum vel Vica-

riorum, Civitatibus obtrudere, cum olim ſecus fuerit, & ex-

empli gratiã, Ratisbonenſem Præpoſitum, ſive judicem &
aſſeſſores deß Vogts⸗oder Thumgerichts / ex Civibus aſſume-
re oportuerit, Hund. loc: ſub Litt. Iiii. infrà citato. Et Burggravij
ipſi Noribergenſes, ex ijs Comitibus, ſeu nobilibus, qui in
agro

4
fue

80

tur⸗
ne⸗
lue
c
pot
mi
Vic
fui
Ked

tes
l.
rr
15.
ler
(01
bir
die

ein
hrj

it

der

dee

le

.
lu.
gus,

Alia
u:

uns
tem.
me
00,
lius

9

non
a⸗

wij
iin
lo

*

rI7

agro Norico circum vrbem vel in ipſa habitabant, delecti

fuerunt, Peucer. Chron. libr. 5. ſub rubr. Rudotph. 1. Imp. pag. mihi
809. 2
Certè Monaſterijs olim non niſi placidi Advocati daban-
tur, ſubſtituti verò planè arceſfebantur. Et quamvis negari
nequeat(quia ex privilegijs notum eſt/ Advocatos urbicos,
fuos plerunq́; habuiſſe ſubſtitutos: Tamen hoc nullàâ alia de
cauſa factum, quã vt eſſent, qui, abſentibus vel mortuis Ad-
vocatis, hannum ſanguinis(cui nemo, niſi ex ſpeciali & no-
minata conceſſione, præeſſe potuit) uſurparent. Extra hane
vicariam operam, nihil ipſis negoti,cum Advocati munere
fuit. Adde, quod hi ſubſtituti, non ex peregrinis & infenſis,
ſed ex concivibus & benevolentibus delecti fuerunt, vtiſa-
Pra annotatum. l —
Quidquid ſit, per Advocatiam huiuſmodi, vicini poten-
tes in poſſeſſionem quaſi/ Civitatis clientelaris ponerentur,
quam eis (tanquam Herculi clavam) poſteò iterum extor-
quere, maximà cum difficultate coniunctum eſſet, diſcurſ. 28.
1h.66. apud Arumæ. to. I., de jure publ. Et clientelas, eſſe bellorum
ferè omnium materiam, ex qua Imperiorum vel Civitatum
converſiones ac ſæpiſſimè everſiones ſequuntur. Verè ſeri-
Pit Bodin. de Republ lib.:cap. 6. laudatus ea re ab omnibus ju-
nioribus Politicis.
Autocratica enim ſtatuum Iuriſdictio ex eo provenire di-
citur, quod immediatè Imperatori ſubijciantur & pro mem-
bris Imperij habeantur Beſold. d. dißs: n. 8. pag. 128. Imôadqui-
ritur Ius ſuperioritatis cooptione in numerum ſtatuum Im-
perij. Matth. Steph. de iurifcl. lib. 2ipart. E cap. . . 186. quippe ſi-
ne quâ territorij ſuperioritate, onera illa & ſtatus ſublimis di-
gnitas ſuſtineri ac ritè defendi nequeunt. Chriſt. Ming. de ſu-
Ver. ten. concl, A2 IIla igitur Imperij Civitas, quæ in univen-

118
ſali Reipubl. adminiſtratione extraneum vel æmulum, el
arbitrum, vel interceſſorem, imò præſtitem & præſidem, ad-
mittere cogitur: non manet integer ſtatus cum omnibus ſuis
qualitatibus, privilegijs & Iuribus Imperij, &c. non manet
uni Cælſari ſubdita, ſed alium adhuc ſuperiorem recognoſcit
Gail dearreſt. cap.6. n.25. Atqui ſtatus eſſentia (præter ſuffra-
gij ferendi Ius) in eo quoq; conſiſtit, ut ipſe (non alius Præ-
tor vel Cenſor) Cæſarem in ſuo territorio repræſentet &
tanquam Imperij membrum participet, de eminentia Iure-
que totius. Nomẽ itaq; ſtatus Civitatibus æquè ac Principi-
bus, non inane, non nudum cedere; ſed virtute ſua amictum,
ornamenta atq; Iura ſua plenè planeꝗq; ſecum trahere de-
bet: Lehenman. & Beſoldd.n. ĩ8.

4

Accedit, quòd ſacrum Imperium haud ſolùm ſuper Prin-

cipes, ſed & ſuper civitates fundatũ, dicitur apud Pet. de Andlo

lib. I. de Imper. Rom. cap. 16. pag. mihi. 75. Et claſſis Civitatum,
unà cum ordinibus Electorum, nec non Principũ Eccleſia-
ſticorum & ſecularium, Imperium politicum vel Ius Maje-
ſtatis Reip. Romanæ, æquè ac alij & pro indiviſo repræſen-
tat. Beſold. in d. diſſert. de Iure & Imper. Civit. n. 8. pag. 129. Eâà re
liberæ Imperiales Civitates ab ipſis Imperatoribus, nobilia
ſacri Romani Imperij membra appellitantur, Sixtin. de regal.
lib. I. cap. 4. n. 80. Auctor Gruͤndlichen Berichts deß H. Reichs⸗
ſtatt Fridberg Stand / Regalien / & . betreffend. part. I. punct. I5.n.
15. Fulcra item & columnæ Imperij æquè ac reliqui ſtatus e-
minentiores, indigitantur, Bernh. Bertram. apud Arumaæ. Riſ-
curs. 9. n. 4½. vol. I. at q; Imperio non minùs, quàm Principes,

Prælati, Comites, &c. ſunt incorporatæ. Rutg. Ruland. de con-

miſſion. part. 2. lib..ca p. 4 ſubn. 3. Vide plura attributa apud
Chriſtoph. Ming. de ſuperioritat territor. cap. 5.n. 43. Hinc Im.
perator Fridericus primus (referente Beſold. d. diſſert. n. 7. pag.
127.) inhæc verba jjuravit:

In Chriſti nomine iuro, non ſolùm Principum ſed & Civitatum oon-

ſilio

ſel
lis
ne
cit
ra.

2ð

—
=

„

Gilio, negotia confœderationis & Collegij Vniverſitatis, & quæ omnes
& vniueiſos concernunt, tractanda eſſe.
Sic in Comitijs Auguſtanis Anno 1282. Alberto Cæſaris
(Rudolphiprimi filio, ex communi Principum & Civita-

tum conſenſu, Auſtria, Carniola & Vindorum Marca, oran-

tibus hoc ut fieret Provinciarum iſtarum legatis, Imperii be-
neficio, conceſſæ ſunt. Gerard. de Rov. lib. I. Auſtriac. hiſtor. fol.

34. Ex hoc etiam fonte profluxit, quod in Comitiis Franco-

furtenſibus, Ludovicus Bavarus in negotiopapali, nuncio-
rum Civitatenſium ſuffragia & auxilia, non minûs quam
Principum deſideravit ſuſpexit & grata habuit, ceu acta à

Goldaſt. to. 2. conſtit. Imper. fol. 90. 91. relata teſtantur.

vyyy.
Si cui tamen lubido eſt, de defenſoribus religionum ali-

quid audiendi, audiat. Mart. Mager. d. tr. de Advoc. cap. 1. n.
108. & ſeq. Vbiſcribit:

Experientia docet quotidiana, per Advocatos, Monaſteria non
ſolàùm in numis flagellari, ſed exempla etiam manifeſtum faciunt plu-
rima in Romano Germanico Imperio, Cœnobia & Collegia una
cum eorum reditibus, ſub unico prote ctionis titulo, à nonnullis
Principibus aliisꝗq; hominibus invala, propriis uſibus, contra expreſ-
ſam lIuris prohibitionem, applicata atꝗ; ab Imperio avulſa fuiſſe, &c.

Et ſiquidem liceret enumerate, quæ à proteſtantibus Principibus &

Magiſtratibue, ſub prætextu luris Advocatitij, eje ctis inde vitam reli-
gioſam colentibus, viris ac fœminis, occupata arque profanata ſunt;
infinita prope ſe numero proderent, & c. Vtinam verò huiusmodi
Monaſteriorum intuitu prætenſarum in ipia Advocatiarum, factas
invaſiones, ſpoliationes ac deſolationes paſſim ob oculos poſitas, de
diverſæ à Romanà Cacholica fide religionis, Imperij ſtatibus dunta-
xat deplorandas haberemus; Et experientia non manifeſtum face-
ret, in multisetiam Catholicis Germaniæ Epſſcopatibus, nonnulla
vacua & religioſis hominibus deſtituta Cœnobia, ſub compendioſo
prote ctionis titulo olim occupata, nuaocpenitus deſolata reperiri;
qnæ hoc loco recenſere abſtineo, & c. Hactenus verba Mageri, quæ
quia dura & non ad cuiusq; captum ſive genium ſunt, capiat quisꝗ;
de ijs, quantum capere poteſt. 4 Inte-

120
Interim ſi quem juvat, etiam ſpeculum vel ſequelam Ad-
vocatiarum urbicarũ à Principibus affectatarum qquomodo
nimirum quites exinde publica ſtabiliatur,) videre, is ade-
at Hiſtoricos de initio fœderum Helvetiorum ſeribentes;le-
gat (apud Vrſpergenſeme, Bruſehium, Cruſj.Q annal: Suevic, part.2. lib.
S. cap. 7:fol. 266. & Cæſar Aug. Chron. part. 2. cap. 5. fol. 65. & cap-
6. fol. 89. & 91.) vim à ſereniſſimis Bavariæ Ducibus, Epiſco-
patui & Vrbi Auguſtanæ, ob prætenſam Advocatiam, ſeve-
riſſimè illatam; proponat etiam ſibi exemplum belli inter
Eberhardum Comitem Wirtembergenſium potentiſſimum

& Civitates Imperij Suevicas dot annis crudeliter geſtum,

Cuius origo talis. Dictus Comes Eberhardus tempore in-
terregni & occaſione extinctæ Sueuicorum Ducum familiæ,
nonnulla intereidentium iſtorum Ducum & Imperij loca
occupavit. (Peucer. Chronic. ib.. ſab rubr Impp. occidentis. pag,
837. & Gerard. de Rov. hiſtor. Auſtriæ lib.I.fol. 24., Et Cruſj-annal.

Sue vit. part.3 Ub. A. gap. 6. fol 218.) & cumprimis Vrbium qua-
rundam in Suevia Imperialium patrocinium ſive Advoca-

tiam affe ctavit. Cruſ. A. part. 3. lib. 2. Cap.I 2. fol: 87. ad fin. Sed Ru-

dolphus Habſpurgenſis creatus Imperator in ordinem eum
redegit & Civitates iſtas in lbertatem priſtinam reſtituit.
Gerard.à Rov. d.-lib. I. fol. 35tinpr. (Vbitamen magnopere fal-
lit & fallitur, dum Eslingam, Reutlingam & Heilbrunnam,
ſuperioris Sueviæz (cum inferioris ſint) loca nominat & à Ru-
dolpho mœnibus demum cincta, at́; ex pagis oppida facta
pronunciat; quod modò Fridericorum tempore factum)

Cruſi d. part. 3.lib. 5. cap. 6 fol. 154. in ſin. & ſeq. & cap. 7. in princ.

Sed Imperatore Rudolpho mortuo & Adolpho quoq; Naſ-
ſavio extincto, Comes Eberhardus, gratia Alberti Cæſaris
fretus, ad Vomitum redijt, & Advocatum ac flagellum iſta-
rum Civitatum agere, iterum conatus, Cruſi. d. part. 3. lib. 3. cap.
124 fol. 185. & Chriſt. Lehenman. Chronic. Spirenſ.lib. 7. cap. n. fol.
733. ſiquidem & ab Alberto iſtis Civitatibus præ fectus eſt, ſi
Cre-

5

do⸗

le⸗
.
p.

00

er
Um

ln,

ie,

9C

. ⸗

Nh⸗

lit⸗

121
credimus Gerard. à Rov.A. hiſtor. Auſtr.lib.a fol 6-v. Sedſu-
perveniens poſteà Imperator Henricus ſeptimus, ipſum
proptereâà debellavit & ereptis ei i. oppidis atq; caſtris, vix
quatuor, Auracum, Seeburgum, Niffam & Wirtelingam, ei
reli quit. Cruſi.d. part. 3. lib. 4. cap. I. fol. 20 0. &aante eum Nancler.
Chron. fol.2. gener. 44. fol 875. Peuxer. Chran lib.s ſub rubr. Hen-
ricus ſeptimus pag. 865. Verum poſt mortem huius Cæſaris, o-
mnia deperdita recuperavit, imò plura cepit & potentior fa-
ctus: tandem tamen Annon325.. ipſe quoꝗ; mortuus eſt. Cruſi.
A. cap. I. fol. 200. & d. cap. 6 Fol.28. & Naucler. fol. 875. Cui ſuc-
ceſſit in Comitatu & lite Civicàa Eberhardus, cognomento
Greier (pater quibuſdam calvus, aliis ſævus indigitatus eſt)
qui Carolo quarto Imperatori, cõtra Guntherum Schwarz-
burgicum, ſtrenuè militans & ob id gratioſus, iterumz 4. Ci-
vitatum Imperialium in Suevia præſidatum vel Advocatiam
ab eo impetravit. Naucler. d. vol. 2. gener. 46. fol. 899. & Cruſi. d.

part. 3. lib.5. cap. .fol. 249. & c. 2. fol254. circafin. & c. 4. fol. 260.

(ubi has Vrbes fuiſſe dicit; Ylmam, Eſslingam, Reutlingam,
Gmyndam, Weilam, Halam, Heilbrunnam, Biberacum,
Memmingam, Kaufbeüram, Campidonum, Wangam,
Leutkircham, Ravespurgum, Lindoiam, Buchornam, Gon-

ſtantiam, Vberlingam, Bfullendorfam, Rortweilam, Din-

ckelſpielam, Nerlingam, Bopfingam, Donawerdam, addi-
tur alicubi etiam Auguſta.) Quà exre iterum grave bellum
cxortum, quod tandem, per Epiſcopos Auguſtanum, Argen-

tinenſem & Spirenſem, non alia conditione compoſitum

eſt, quàm ut Comes ſe Advocatia Imperiali ſive provinciali
Civitatum Imperij per Sueviam, cum omnibus luribus ſuis
& munimentis, abdicaret, Naucler. &ſCruſ.: da-. loc. ſed ne ſic
quidem concordia diuturna eſſe potuit; cum utrisq; utrobi-
que omnia, quæ fierent & acciderent, ſuſpecta eſſent, & ex

Odio, alterius opprimendi cauſa proficiſci cenſerentur. Ita-

2 que

122.

ue bellum recruduit & adhuc diu duravit, & c. Peucer. d. libe.

S.ſub rubr. enceslaus.. Naucler. Cruſ. cit. loc.
LZ222.
Ita tradunt Caſpar: Peucer. Chronic. lib.5. fol. mihi 806. & ſeqq.
Wan. Pomarius in der Saͤchſiſchen Chronic fol. 160. Petr. Albin.
in ſeiner Meißniſchen Chronic. tit. S. pag. 199. (der auch meldet/
daß das Burggraffihumb zu Me ſſen fuͤrtrefflicher / dann all an⸗

dere geweſen: welches aber allein von den Burggraffen im Land

zu Meiſſen zu verſtehen/ Dawid. Chytr. in Chron. Saxon. lib. 15..
Dann ſonſt das Burggraffthumb zu Magdeburg / als bey einem

Ertzſtifft / wol herꝛlicher geweſen / weil daſſelbig à prima ſui origi-

ne, vnd fortan / allein von Fuͤrſten vnd Graffen verwaltet worden/

uti apud Peucer. d. loc. videre eit.) vnd C briſtoph. Beſold. in Aiſſert.

de Comit. n. I. in ſin. „
Aaaag
Ex hiſtoriis enim conſtat, Rotenburg olim Burggraviatum
& tandem etiam Ducatum celebrem fuiſſe, iuxta Irenicum:
Ab. 3. cap. 99. & II12. Iudiciumꝗ; provinciale habuiſſe;: quem-
admodum Burggraviatus Nerinbergenſis Principatu cla-
ruit; Cumprimis, poſtquam hæreditarius factus eſt, extin-
tis familij’s Marchionum Vochburgenſium & Comitum
Dornbergenſium, magna territoriorum portioipſi accrevit.
Münſter. Coſmographelib. 3: cap.3 85.cfol, m. 9ο 5 & Peucer. d. loc. qui
nunc Onoldinam translatus, hodieꝗq; Iudicium provinciale

obtinet: quâ de re multa in cauſa Re viſzon. Braändenburg contra

Nuͤrnberg apaud Gplman. Spmph to.1. part. 3. wot. 33.n. 70. & paſſim.
Porro quatuor generoſi Comites Caſtrenſes, in pagina fun⸗
dationis ſacri deſcribantur Imperij, qui Vulgò Burggrav j-
dicuntur; primus eſt Nurnbergenſis, ſecundus Burggrauius

Magdeburgenſis, tertius Stromburgenſis, quartus Burggra-

vius de Rineck. Petr. dec Andlo.: de In p. Rom. lih. I. cap. 16. & Onu-
Phr. Panwin. de Camit. Imp. &alzj allegatià Knichen. de lure territ.
AAp.I. n. 84.. Hac dere exſtat fragmentum deß Reichstags vn⸗
der

1.

Be.

60

123

der Kayſer Otto dem Dritten / pud Goldaſt. in den Reichshand⸗

lungen fol. 16. & 19. Welcher aber ad marginem ſelbs ſchreibet:
Hierauff beruffen ſich alle Juriſten vnd Hiſtoriſchreiber / ſo bey
dreyh undert Jahren her gelebt; Iſt aber ein Gedicht / vnd alten VBr⸗
kunden zu wider. ä
Quod poſtremum etiam ſentiunt Beat. Rhenan. rer. Germ.
lib. 3. ſub rubr. Seleſtadium. fol. 159. in fin. & eleganter Hund. im
Bayeriſchen Stam̃buch ſub rubr. Leuchtenberg. fol. 1. Knichen. d.
cap: I. n. S5. & Paurmeiſter de Iuriſal. lib. 2. cap. io. n.32. Eà reidem
Goldaſtus poſteà collectioni Conſtitutionum Imperialium,
præmittit aliam deſcriptionemordinum ſeu ſtatuum Impe-
rij liberorum; qui intra annos circiter quadringentos florue-
rint: quæ ipſa tamen ſæpiuſculè peregrinatur,;
Pro babilior itaq; eſt Münſteri (Coſmograph. lib. 3. cap. 18.)
& Cruſij (in annal, Suevic part,: 3. lib: 5. cap, . fol. 162.) opinio.
Knichio etiam & Paurmaiſtero probata, abannis plus minus
30 O. & quod nunc excurrit, officia &ᷓ membra hæcdemum

conſtituta vel ſtabilita eſſe. Cæterùmapud Gruſium (annal.

Sueit. part. 2. lib. 6. . 9. fol. 180. in pr.) invenio, Anno 1014, ab
Imperatore Henrico ſeeundo, plurima Epiſcopatui Aichſta-
dia no abraſa & Babenbergæ collata eſſe cum quibus & No-
riberga & omnia loca ad dextram Pegneſi annis ſita. Hæc
ſivera eſſent, cogitari poſſet, Burggraviatum Norimbergen-
ſem fuiſſe primi Ordinis ſive Eccleſiaſticum; ſed hoc reli-
quorum Hiſtoricorum analogiæ non ſatis convenire vide-
tur; Ideoimmediumrelinquitur.
Certè Burggravios (qui non in Principumſed Comitum
dignitate ſint,]) quindecim enumerat Goldaſtus in ſupra alle-
gatadeſeriptione fol. 27. ſed in eo errat, quòd Fridbergæ &
Gailnhuſæ Burggravios ipſis aggregat: item quòd Ratispo-
næ Burggravium & Rietenburgi Burggravium ſeparatim re-
Q31 cenſet;

124

cenſet:; Cum Comites Rietpurgenſes, hæreditarij Burggra-

vij Ratiſponenſes atq; ſic ij dem fuerint.
Dormit etiam Reiner. Reinecc. inannal. de geſtis Caroli
Magni) qui quinque Burggravios in Provincia Miinica nu-
merat. Mulctò accuratiùs hujusmodi Burggravios in Miſnia
& Saxonia collegiſſe videtur Petr. Albin. (in Chron. Miſn. tr.
8. pag. 199) nominando die Burggraffen zu Leyßnick / Altenburg /
Dewin / Donen / Kirchberg / zu Golſen / zu Wetyn vnnd andere
mehr dandete
E. erzehlet auch Stumpfius ( rer. Helvet lib. 4. cap 29. fol. mi:
li,2 48. b. circa fin. & lib. 5. cap. 29. fol. 381. & lib. I2. Cap. 12. fol. 643.
b. in fin.) daß etwan ein Frey von Liebenberg / das Schloß vnd die
Graff ſchafft Rheinfelden / von deß Reichs wegen / als ein Land⸗
vogt verwaltet / vnd dieſen Titul / (veꝛmoͤg eines alten Inſtru⸗
mments zu Wettingen de dato 12 43.) gefuͤhrt hab; Vlrich von
Liebenberg / deß heyligen Roͤmiſchen Reichs Diener vnd Burg⸗
graff zu Rheinfelden. .
Ccccc.

Quam materiam & ruderibus priſcis primus omnium e-
ruit Ritterhuſ.in partit feud. lib. I. cap. 1. perintegr. (ubi pag. 259.

recenſet nominatim arces Ganerbicas: Addens etiam Ci-

vitates nonnullas, duos condominos habentes- quibus ta-
men Ganerbinatus deſcriptio, me ludice, non convenit) ul-
terius illuſtravit auctor notiſimi illius Reſponſi Fridbergenſis; &
noviſſimè penitus enucleavit Iacob Werner. Killinger. tr. de
Ganerbiis Caſtror. paſſim, cum primis diſcurſ. 3. Ex quo etiam
Chriſtoph. Beſold. quædam delibat in theſ. pralct. n. 71. verb.
Burgman.: ad illos lectorem remitto, plumis alienis me or-
nare ſuperſedens.
Ddddd.

Dann dergleichen Burggrafen / haben allein vber jhre
Burgmaͤnner (ex ſingulari eaque iurata conventione Reſp.
Fridberg. part. i. punct.5. nu. 92./ vnd Burglaͤſſen (vi Iuriſdictio-

lte

die

vmbdb Neunhundert Marck Sülbers / vnnd Schultheiſſen Ampt

1317

nis Killing. d. diſeurſ.3.n. 47.) beſag deß Burgfriedens / zugebieten

vnd zurichten/ Beſold in d. verb. Burgman; Aber/ regulariter,

mit den Buͤrgern der nechſigelegenen Reichs ſtaͤtten nichts zuſchaf⸗

fen: Als welche jrer Statt Obrigkeit vnderworffen .. reſponſ. Frid-
berg. part. i.punct I. n.24 8. & multis ſeqqa.
Eectcce.
Ezxprim æva inueſtitura, Burggraviatus Norimbergenſis
de Anno 1273. apparere dicitur (apud ÿ†man. d. vot. 23. ſab nu.
43 Fol, 96. ol. 2. poſt med.) quòd Burggravius in ipfa vrbe ha-
buerit caſtrum, O fficialem, judicio ſimul cum Sceulteto, prę-
ſidentem, & duas partes omnium emolumẽtorum ex cauſis
civilibus & criminalibus perci pientem, cenſum in tertia par-
te officij Sculteti, cenſum in teloneo, cenſum in omnibus a-
reis ab altera parte pontis, cenſum ex qualibet fabrica ferri
ſolidum ann uum,item operas meſſorũ. Hęc etſi poſtea ven-
dita Noricis, tamen quid fuerit Burggraviatus aborigine, &
our ab Imperatore & Electoribus appelletur die Herrſchaff⸗

Part. I. cap. 390. F. 2, & 3 ubi ſic legitur: So iſt etwann Sitt/
daß man Burggrafen hat: Der ſoll ichten vber ohnrecht meß vnd
maß / da man trincken mit gibt / vnnd vber alles meß / vnd vber alle
ohnrechte Gewicht / was man mit der Waag wigt / vñ was zu Hut
vnd zu Haar gat / vnd vber allen vnrechten Kauff / das Lybnahrung
heiſſet vnd iſt / das ſoll alles ein Burggraff richten. 3. So ſoll ein⸗

5 N. ſatis oſtendunt.

Vogt richten alle Frevel vnd Wunden vnd Schwertzucken vnnd

vmb den Tooͤtſchlag/ vnd vmb heimſuchen / vnnd was Frevel vnd
Vnzucht iſt oder heiſſet.
”M Egggcgcg.
Denn es berichtet Pomarius, citate ſupra loco, ex annalibus
rbis & Capituli von Magdeburg ſo viel: Daß die Statt / den
Hertzogen zu Sachſen / das Burggraffthumb daſelbſt Annon2 93,

136
mit ſeiner Gerechtigkeit / vmb Fuͤnff hundert Marck / abgekaufft/
vnd beede dem Stifft Magdeburg / der geſtalt / zugelegt / daß / ohne
der Statt Wiſſen vnd Willen / das Burggraffthumb von jhme
dem Stifft nicht gefordert; Das Schultheiſſen Ambt aber von
dem Biſchoff einem Buͤrger zu Magdeburg / jhres Gefallens / ge⸗
liehen werden ſoll e. Bey welchen es aber in erfolgten Zeiten nicht
allerdings verblieben / ſondern (wie Hortleder in ſeinem erſten Theil
vom Teutſchen Krieg lib. 5.cap.5 fol. 1104. auß etlicher Chur⸗vnd
Fuͤrſten inſtruction an Ertzbiſchoff zu Magdeburg / anzaigt /
hat ein Chur⸗Fuͤrſt zu Sachſen / als mit dem Burggraffthumb
Maͤgdenburg / vnd dem Graͤnegeding zu Hall von dem Heyl. Roͤ⸗
miſchen Reich belehnet / nichtsdeſtoweniger viel Gerechtigkaiten
beeder Orten behalten vnd beſtritten; biß endlich Churfuͤrſt Au-
guſtus zu Sachſen / wegen Marggraf Joachim Friederich von
Brandenburg / als poſtulirten Adminiſtratorn deß Ertzſtiffts
Magdenburg / (beſag Vertrags de Anno1579. welchen ehege⸗
dachter Horileder A. lib. 5. cap. 25. voͤllig edirt) ſolcher deß Burg⸗
grafens Gerechtigkaiten / als der Bannßbefehlung / Gravenge⸗
dings / Einweiſung der Schuttheiſſen vnd Schoͤffen / Beleihun⸗
ge mit den Peinlichen Gerichten / gantz vnd gar verzuͤgen / jedoch
den Titul eines Burggrafen zu Magdeburglweil es ein ſonderer
Stand deß Reichs / vnd daſelb Burggraffenthumb auff ſondere

Aembter / auſſer deß Stiffts Magdenburg gelegen / als Go⸗

mern / Raniß / Elbenaw / Gottaw / c. außgeſetzt vnd fundirt iſt)
vorbehalten. ZM
So iſi von dem Burggraffthumb Nuͤrmberg / allb ereit droben
(ſab Litt. Ecece. hauß der Reviſion⸗Sach Brandenburg contra
Nuͤrmberg / angedeutet worden / daß ſelbiges alle ſeine lura & re⸗
galia in der Statt dem M agiſtrat daſelbſt vorlaͤngſt kaͤufflich v⸗
bergeben hab: Wie denn auch Münſter. Coſmographylib. 3.c. 273.
fol: mihi 905. berichtet / daß Burggraff Frwerich zu Nuͤrmberg /
als er Anno 1417. Chur fuͤrſt zu Brandenburg worden / denen von
Nuͤrmberg / gegen groſſem Gell / all ſein Gerechtigkait / die er in der
Statt

— — — — ———

— —

entia inſeruntur.

Duͤnckelſpuͤhl / muß man vor jhrem Neiehhs ot Statt⸗Amman

37„
Statt gehabt / vbergeben / vnd nichts dann den bloſſen Tittul da⸗

von behalten / alſo damal die Burggraffſchafft zu Nuͤrmberg re⸗

ſpectu ipſius vrbis) ein End genommen hat.
Vti prius aſſerit Sachſenſpiegel!ib. 3. art. 3. in ſin. vti Gl. fol.

391. col. . in hin. poſterius patet ex facti evidentia. Interim ta-
men fallitur atque fallit Beſold. in iheſ. pract. verb. 6z. Burg⸗
graf / dum ſcribit, hodie nullos amplius eſſe Burggravios,

cum Cæſar in Urbibus Imperij nulla caſtra propria habéat,

cuius contrarium ex hoc diſcurſu apparet, & verò tuto per-
vinci vix poteſt, Imperio in caſtro Norico nihil juris ſuꝑer-

„* % % °%

1111.

Quod de Comitibus Bogenſibus & Rietenbergenſibus

dictum, pleniùs reperitur apud Hund. part. . Bayeriſchen

Stammenbuchs / ſub rubr. Grafen von Pogen & rubr. Grafen

von Rietenberg fol. 116. G& 23. Reliqua videre eſtapud eun-
dem Hundium in Metrop. Salisb. tom. I1. ſub rubr. Epiſcopi Ra-

rtiſponenſes fol. 220. & ſeqq. vbi etiam diplomata huic inſerui-

kkEkEkxkkk.
De hac materia videre licet Petr. Frider. de proceſſ-lib. i. cap.

16. cum ſeqq. & Herman. Vä ultei.adl. I. n. 30. vq; ad ſinem. C. vli ſe-

nator. vel clariſſ.

LIIII.

Als zum Exempel / Staͤttmeiſter vnd Rath zu Schwaͤbiſchen

Hall werden (ex privilegio ſuo Anno 1521. confirmaro) von ge⸗
mein jhrer Stait wegen / erſter Inſtantz, vor jhrem Reichs Schul⸗
theiß oder Richter verklagt: Deme ſie aber doch / auff deß Claͤgers

begehren / fuͤnff oder ſieben Rathsherren / auß dreyen nechſtgelege⸗

nen Reichsſtaͤtten aduniren oder zuſetzent Wehner. Symph. to. 6.
cap. 4. num. 18. fol. 183. Item / Burgermeiſter vnd Rath der Statt

ver⸗

138

verklagen: Aber er ſelbs vier geſchworne Rathsfreund von Noͤrx⸗

lingen / Rotenburg auff der Tauber / Sehwaͤbiſchen Hall vnd To⸗
nawerth (auß jeder Statt einen fuͤr aſſe ſlores vnd Rechtſprecher
zu ſich ziehen: Wie Wehner. A. cap. . num. 9.fol. 166. Schvwvane-
man, Camerar proceſſlib. I. cap. 2. pag. mihi 30. vnd Beſold. theſaur.
pract. verb. Außtrdg pag. 76. bezeugen.
Deßgleichen hat die Statt Schweinfurt jhren Reichsvogt / zu
einem gefreyten Richter; Aber doch alſo / daß er auß ſeines Ampts
Coſten vnd deß verluſtigten theils Widerlegung / auß den Staͤtten
Nuͤrmberg vnd Rothenburg an der Tauber / zween / vier oder ſechs
fen erbitten vnd erlangen muß.
Neben dem / daß ſie / die Statt Schweinfurt ſelbſt / von alters
her / krafft ſonderbarer Freyhaiten / ſolchen Reichsvogt oder Ampe⸗

jhrer Raths oder Gerichtsverwandten / zu Beyſitzern vnd Schoͤ f⸗

mann zuwoͤhlen / zuſetzen vnnd wider zu entſetzen gehabt; Wie jhr

Privilegium (apud Wehner. Schvwaneman. &- Beſold. Ad. loca.)
mit mehrerm zuerkennen gibt. So dann werden zu Winß eim
allein die Schm chſachen / ſo vnder Burgermeiſter vnd Raht all⸗
da / auch jhren Buͤrgern vnd zugehoͤrigen ſich zu tragen / vor jhrem
allda weſenden Reichs⸗ vnd Obervogt / ſummariè, præcluſa ap-
pellationis via, erortert; Aber nichts deſtoweniger / Er der Raht zu

einem Mitrichter admittirt/ exprivilegio Carolino An. 155 6.

emiſſo, vnd à Wehnero fol.236. & ſeq- exhibito.
Muüimmmm.
Clari enim Iuris eſt, quòd limitata Iurisdictio limitatum-
etiam habeat effectum ? & quod lIuriſdictio conceſſa ratione
certarum perſonarum, cauſarum, qualitatum, ſpecierum, ad-
diverſas veldiſſimiles perſonas, cauſas, qualitares, ſj pecies,
extendi non poſſit. Sehrad. ir feud pari. 10. ſect 3. nu. 135. & ſeq;
Et quæ ſpecialiter quibuſdam conceſſa ſunt Civitatibus, ad
eneralem obſeruantiam non pertinent. zʒ. in fn. C. de LL.
Penique certum eſt, quod inter Civitates Imperiales, non
quidem ratione immediatæ ſubiectionis, quæ eadem in⸗-
W

—☛

—

—JMJ

—

—

139
dividua ſemper, ſed reſpectu privilegiorum, differentia re-
periatur. Engelbrecht. in aiſquiſ. de Iurud. Imp.th.54. & Beſold.de
urecivit. Imp. n. 4. pag. 123.
Nunnnn.
Tres eſſe ordines eorum, qui Imperio Romano-Germa-
nico immediate ſubiecti ſunt, & deſumma Reipubl. conſul-
tare in Comitijs ſolent: notius eſt, quàm vt commemora-
ci debeat, & manifeſtius, quàm vt explicari indigeet.
Eorum primus eſt Principum aut principali dignitate il-
luſtrium, Der Churfuͤrſien / Fuͤrſten vnd Fuͤrſtenmaͤſſigen. Alter
Prælatorum, Comitum, Baronum, Nobilium. Tertius Civi-
tatum Imperialium. Vultej. adI. 1. C. ubi ſenat. vel clariſſnu. 31.
cum ſeq. & Petr. Fider, de proceſſ.lib,z cap.i6. n.2. Ad hanc egre-
giam Reipub. noſtræ faciem meritèò refertur inſignis illa Ci-
ceronis laudatio, in hæ verba erumpentis:
Vt in fidibus ac tibiis atque cantu ipſo ac vocibus concentus eſt quidam
tenendus ex diſtinctis ſonis, quem immutatum ac diſcrepantem au-
res eruditæ ferre nõ poſſunt, isque concentus ex diſſimillimarum vo-
cum moderatione, concors tamen efficitur & congruus: ſic ex ſum-
mis & mediis & infimis & interiectis ordinibus, vt ſonis, moderatâ
ratione civitas, conſenſa diſſimillimorum concinit; & quę harmonia
à Muſicis dicitur in cantu, ea eſt in civitate concordia; arctiſſimum
atque optimum in Republ. vinculum incolumitatis, quæ ſine juſti-
tiâ nullo pacto eſſe poteſt.
Et quidem inſtituti huius ſapientia & vtilitas tribus maxi-
mè rebus cernitur. Primùm, quod in magno prudẽtium nu-
mero, magnitu do conſilij & proptereà ſalus populi verſatur:
vt Salomoni & alijs ſapientibus placuit. Deinde, quia liber-
tatis pars eſt, quorum periculo res geritur, vt illa eorum con-
ſilio, atq; auctoritate adminiſtretur; & quemadmodum Im-
perator lIuſtinianus dixit, quod omnes tangit, ab omnibus
approbetur. Poſtremò, vt qui apud Imperatorem in magnâ
potentia ſunt & magnis Imperijs præſunt, eius concilij me-
tu, in quo Civitatum poſtulata liberè audiuntur, in officio
2 Conh-

contineantur, uti hæc omnia & his longè plura adducit F r

Hotoman. in ſua Francogall. cap. 2. ſanè huic ſtatus formæ ni-

hil in omni antiquitate comparari poſſe, neque ullum robu-
ſtius corpus, licet ex debilibus plerumque membris con fla⸗

tum, ſi ſingulos ſpecłes, aut hodie eſſe, vt vnquam rerro fuiſ-

0.% = . . . . X 1
fe, ad immortalem Germanicæ gentis gloriam, teſtatur vere
Anguſtus Thuanuslib. 2. hiſtoriar. ſui temp.: non procul àpr. Cæteé-
rùm hanc ordinum diſtinctionem vtiliſſimam pariter atque

prudentiſſimam turbati, confundi & everti omnino neceſſe
eſſet, ſi Civitates àreliquis ſtatibus inordinem redigerentur,

ſubjugarentur & quaſi abſorberentur, HBberam ipſis autocra-

tiam (per quam ùminimisimmaximas evaſerunt)iterum eri-
piendo.

Ooooo-

Hiſtoriæ omninò docent, protectionis plerumque jus iti-

dem reſpectivè & ſubie ctionis & Iuriſdictionis initium ex-

ſtitiſſe. Quamuis enim ius tenue, & nihil cum ſuperiorita-

te, reſpectu pattoni, vel cum ſubiectione, reſpectuclientum,
commune exiſtimatur habere: tamen ius eſt, & tale ius, cu-
ius paulatim increſcit auctoritas & vſurpatio, ea ſc. fœcundi-
tate, vtalterum exalteroindies pullulet; leviſſima ſæpe oc-
caſione magnum pondus habente mei iuris deminuendi, tui
veròaccumulandi. Ita non minus eleganter, quàm vere Pet.
Erider. demand Indliba cap. I4.n: 4. & S. quem ſeqgunntur N'eh-
nerin metamorphoſirerum cap. 18. in pr. & Mauli. de homag, capr
II. u. 6. Hinc Hippolyt. à Collib. tr. de Princip. cap.34. Cliente-
