applauſis, in Sereniſſimum Bavariæ Ducem Wn arimilianum & to-
tam ſtirpem Bavaricam, meritis Sauæ Serenitatis univerſo Orbi notis, Ag-
natione & Iure ab antiqua familia competente, aliiſque graviſſimis cauſis,
Cæſarem ad hoc impellentibus, pront latius patet ex diplomate & literis
Inveſtituræ. Paulo poſt. n. 175. Wihil proviſorié & ad dies vitæ conceſſum,
nibil juris Duci Neoburgico reſervatum. & n. 182, Nam 6 umerete
F 2 Pala-

36 Enodatio Reſponſorum Caſareorum.
Palatinus ex mero beneplacito & arbitratu Cæſaris, atque alijs maximit;
juſtiſſimiſqque de cauſis in Bavariæ Ducem & ejus inclytam familiam
erſe ihrrt⸗ fuit, nulla ſumptuum bellicorum babita ratione aut men-
tione.
deliberataque in Bavarig Ducem Maximilianum & ejus gentem
transferre cœpit. n. 188. t ita diſponemte juſtitia, dignitas &lœtoralis ne-
rum in eam familiam, cui ab antiquo debebatur, ſed contra jus, fas, &
jurata patta adempta fuit, poſtliminio reverteretur, n. 190. De Elelto-
ratu Palatino, ob atrociſſimum perduellionis crimen per Fridericum pro-
ſeriptum commiſſum, ad ſe liberè devoluto, atque in Bavariæ Ducem ejuſ-
que ſamiliam juſté ac legitime tranſlato.
Sed quid multis? Nonne ſupra ſatis audivimus, Imperatorem non
amplius diffiteri, ſed palam & publicè, toto Orbe terrarum audiente
profiteri, ſe Septemviratum Palatinicum Duci Maximiliano & uni-
verſæ Lineæ Bavaricæ dediſſe, contuliſſe & per Inveſtituram tra-
didiſſe? Id quidem non ita pridem in vulgus cognitum fuit: ante
publicationem tabularum Pragenſium, nemo quicquam audivit,
niſi fortè vel divinando, vel ſuſpicando, vel per conjecturas aliquid
odoratus eſt. At hæc clanculum & ex compacto, tanquam in vela-
bro, non auditis, non vocatis, indefenſis, & abſentibus ijs quorum
intererat, ſine ſcitu & conſenſu præcipuorum Electorum & Ordi-
num, niſi quod poſtea aliqui metu compulſi, ea non improbarint,
contra leges, jura, & datam fidem inſtituta & acta ſunt, ſicut om-
nia alia in hoc negotio tranſlationis Electoralis officii.

Verum, quomodo iſta eonveniunt & quadrant cum iis, quæ Im-
perator & Dux Bavariæ tum Electoribus, tum Regi Jacobo in
Conventu Ratisbonenſi, quando Maximilianum de Electoratu in-

veſtiit, religioſe ſacroſancta obſide fide cavit, aſſeveravit & promi-

ſit, Se Electoralem dignitatem Bavaro cum certis conditionibus,
nimirum, ſalvo jure prætendentium, & non dintius quam in vivis
eſſet, tranſtuliſſe & conceſſiſſe? Sic enim in ſua declaratione Eleto-

ribus in ſoripto xæxiij) Februarij clo IoC XXIII edicit: Inveſtituram

factam citra præjudicium filiorum Comitis Palatini, tum fratris
ejus, uti & Ducis Wolffgangi Wilhelmi Comitis Palatini, & alio-
rum agnatorum, adeoque nulli omnino quicquam de jure ſuo eſſe
detractum, verum illud expreſſè reſervatum, quanto primum ſive

amica

n. 184. re per biennium ac amplius penitiſſimè perſpecta, expenſa

cvic
Duc
Gene
Bay
VClu

napn
Wu
tur.
moch
jorit
ſuce
ſux
tere
Uta
ſu
Rkeg
We
ſab
tun
eis
fuetr
dd,
dunt
Hles
deo
reg

!

tan
gu⸗
tra
tita
cee

R

mit
liam
nen-
nl
ntemn
rue⸗
6, G
Alo-
pro-

eu-

nnon
lente
uni⸗
ntta⸗
ante
iit .
gui
NSh⸗
tun
Nrdi⸗
Nint,
n⸗

Im⸗
o in
win⸗
omni⸗
lbus,
Vivis
llo⸗
Utam
Atris
o⸗
eſle
ſve
mica

Enodatio Reſponſorum Caæſareorum. 37

amica compoſitione, ſive jure decidendum: decifione facta quic-
quid adjudicatum illis fuerit, id ejuſdem defuncto Maximiliano
Duce Bavariæ, ſtatim tradendum & Inveſtituram ſuper id conce-
dendam. Electores quoque Saxoniæ & Brandenburgicus Ducem
Bavariæ, niſi ſub certis conditionibus & quamdiu is viveret agno-
verunt, eo fatis functo jus illis quibus ante Palatini (ita verba ſo-
nant) proſcriptionem & tranſlationem, dignitas Electoralis ob ſi-
multaneam Inveſtituram, atque adeo jure competebat, reſtituere-
tur. In literis ad Regem Iacobum v. Martii eodem anno, in hunc
modum Cæſar ſcribit: Se ſua declaratione alterius cujuſcunque
juribus vel in minimo derogare aut præjudicare, ita ad Prætenſenn.
ſucceſſionem in dignitatem & ditiones Electorales liberis gratiæ
ſuæ Cæſareæ, tum Fratri Agnatiſque Palatini juſtitiæ fores pa-
tere velle: adhæc Inveſtituræ diplomati expreſſe inſertum fuiſſe,
ut amica tractatione, vel ſi ea fruſtra ceciderit, ſummario proceſ-
ſu diſceptetur, quid ſucceſſionum jura prætendentibus Nepotibus
Regis ex gratia, & quid Agnatis ex æquitate, in dignitate & pri-
vilegijs Electoralibus tribui poſſit: Ipſe etiam Bavarus cavit &
ſub fide promiſit, ſub hac conditione & non aliter ſe Electora-
tum poſſeſſurum, & poſt mortem ſuam ſtatim reſtituturum ei, vel
eis, quibus per compoſitionem, vel per ſententiam judicialem
fuerit adjudicatus: Sicut pluribus continetur tum in diplomate inveſtituræ, & in
dicta Cæſaris declaratione & literis, tum in literis quoque Electoris Saxoniæ ad Mo-
untinum. I. Martij cIo 10C xXIV. Dreſdæ ſcriptis, & in Brandenburgici
Eledtoris reſponſo, Legato Cæſaris Regiomontij in Boruſſia XII Maii. CO DC XXVII
dato. His cunctis violatis & ſpretis, dignitatis Septemviralis cum
regione, Lineæ Gulielmianæ, hoc eſt, omnibus Ducibus Bavariæ

S& horum liberis per ſecretas conventiones & ſtipulationes conceſſa

S& collata fuit.

In illo etiam decreto die xxIV. Februarij anno ſuperiore, cui
tamen Cæſar ſe conſtanter inhærere identidem affirmat, ſpem ali-
quam ad Electoralem dignitatem reliquit, dum ita reſcribit: ubi ad
tractatus ventum fuerit, quoad dignitatẽ Electoralem & reliqua pe-
tita, eum ſervatura ſit modumut in i's, quæ æquis conditionibus con-
cedi poterunt, habeat cum Sereniſſimus Magnæ Britanniæ Rex unde
ſtudium & benevolentiam in ſe Sacræ Cæſareæ Majeſtatis, tum
F 3 ſæpe-

38 Cnaucdatio Reſponſorum Cæſareorum.

ſæ pedictus quoque Comes Palatinus propenſam in Se gratiam ejuſ-
dem poſſit cognoſcere; Quod idem ijſdem repetiit verbis in reſpon-
ſo ad diem xxx Iunij memorati anni Legato Britannico dato. At no-
tandum hæc etiam diu poſt Pragenſem pactionem & factam in
Lineam Gulielmianam tranſlationem, enunciata & prolata fuiſſe.
Hic nimirum argumentum ſumere licet, quo cognoſtitur „qua ra-
tione inter aliquos Principes res interdum agantur; quomodò eos,
quos ſecuros reddere volunt, tractent; quomodò ſimulent & aliud
dicant, aliud agant & intendant, ut ad Ee Kurm ſuorum conſiliorum
perveniant. .

Duanto in pebtore hanc rem meo magis voluto,
Tanto mihi agritudo aubctior est in animo:

Ad illum moldlumos ſublitum eſſe,

Ut cum Plauto loquar; Omnibus non ſolum Comitibus Palatinis,
ſed etiam Ordinibus Imperii, & alijs, qui Palatinæ cauſæ adſtipu-
lati ſunt, & ſibi perſuadebant pœnam & odia in Fridericum dun-
taxat, non in ejus liberos ſævitura, poſt Bavari mortem Electora-
tum ad Hos rediturum; inprimis vero ambobus Electoribus Saxo-
niæ & Brandenburgi, qui tantum cavere volebant ne deciperen-
tur, & tamen decepti fuerunt, vix caventes, etiam cùm maximè ca-
vebant.
Sed quo fundamento, qua fide, qua conſcientia, quo jure, ejuſ-
modi clandeſtinæ & præjudiciabiles diſpoſitiones fieri potuerunt,
inconſultis & inauditis iis, quorum interfuit? Qemadhmolum vero,
conceſſiones & diſpoſitiones nullæ & injuſtæ ſunt: ita confirmari
per pactiones Pragenſes non potuerunt, neque ab Ordinibus com-
probari. Nullas autem eſſe & injuſtas ex eo apparet; Primò, quia
inter Cæſarem & Bavarum clanculum initæ, & contra Leges funda-
mentales Imperii pugnant: In Aurea enim Bulla, prima & præcipua
lege fundamentali, Cap. vij. & xx. & xxiv. & in ai Conſtitutioni-
bus expreſſè ſancitur; dignitatem, poteſtatem, jus, vocem, Vicaria-
tum, officium & munus Septemviralis faſtigij cum Principatibus

ac ditionibus, quarum virtute ſæculares Principes Electores jus, &

votum in Electione Romani Regis in Cæſarem promovendi, obti-
nere noſcuntur, adeo eſſe conjuncta & perpetuis temporibus indi-
viſibi⸗-

Vt
debJ
At
Per

ſup
nen
tun
bor
Ump

ga
cep
eſt

bus

tior
u.
Ob
nen
tur

dit
Pr⸗
lin
cl
nol
rio

fu⸗

Pr

tie

ejif.
hon⸗
Kno⸗
Amin
iſle,
late⸗
eos,
Ulind
ru

tinis,
ipu⸗
lun⸗
toka⸗
4x⸗
ren⸗
ca⸗

tunt,
jeto,
Wari

guia
nda⸗
ipua
oni⸗
arir⸗
ibus

bti⸗
ndi-

lbi⸗

Enodatio KReſponſorum Caſareorum.

viſibiliter unita, ut aliquid præmiſſorum ab altero, cum fint & eſſe
debeant inſeparabilia; nec dividi, vel ullo tempore debeat ſeparari,
aut in judicio, vel extra diviſim repeti valeat, aut evinci, vel etiam
per ſententiam ſeparari, nec aliquis unum ſine alio impetens audia-
tur. Quod ſi per errorem, vel aliter quis auditus fuiſſet, aut proceſ-

ſus, judicium, ſententia vel aliquid hujuſmodi contra hanc diſpoſitio-

nem emanaſlet, ſeu quomodo libet attentari contigiſſet; hoc to-
tum, & omnia ex his, & quælibet eorum ſequentia, eo ipſo juri-
bus non ſubſiſtere. Prætera, in capitulatione Regia, quæ ſecunda in
Imperio Romano lex fundamentalis eſt, continens capitula & pacta,

quæ Electores per formam contractus cum Imperatore inierunt, ad

quorum ſacro-ſanctam obſervationem hic ſolenni jurejurando con-
ceptis verbis præſtito, ſe adſtrinxit; hæc inter alia Cæſar ſtipulatus
eſt & ſpoſpondit: Se in rebus gravioribus Imperium concernenti-
bus, Electorum ſententias & ſuffragia rogaturum & auſcultaturum,
nihilque ſine prævio legitimo illorum ſcitu & conſenſu decreturum

& ſtatuturum: Se contra Auream Bullam & alias Imperii conſtitu-

tiones & pactiones, nullum mandatum, reſcriptum, aut quippiam,
quod gravamen inferre poſſit, editurum, nec eo uſurum, nec ut alius
obtineat, aut illo utatur, permiſſurum: Item, Si quam habeat actio-
nem & controverſiam contra aliquem Ordinnnge legibes expertu-
rum, vim autem nullam adhibiturum, eis præſertim, qui ſe co-
gnitioni legitimæ ſiſtere voluerint: Item, Se obſervaturum & impe-
diturum, neque ullo modo & prætextu conceſſurum, ut aliquis ex
Procerum ſtaruumque numero, ſiue Elector, ſive Princeps, ſive a-
lius ſine cauſa inauditus proſcribatur, damnetur & in Bannum de-
claretur, ſed allaboraturum, ut in hoc ſecundum ordinariam juris
normam & Imperii conſtitutiones ex præſcripto reformatæ Ordina-
tionis Cameræ procedatur. Clauſula in fine hæc additur: Si quid
contra hoc, vel alia Capitulationis capita ſuſceptum & actum
fuerit, illud omnino nullum, irritum & vanum eiſe debere.

Conſiderentur & inſpiciantur jam omnia, que hactenus in cauſa
Palatina, ab initio in hunc uſque diem ex adverſo acta, quæque im-
primis de tranſlatione Electoratus & diſtributione ac diviſione di-
tionum Palatinicarum, privatim & clam inſtituta & diſpoſita, deque
facto geſta ſunt; nonnè ea cuncta & ſingula directè contraria H
uUE

4⁰ Enodatio Reſponſorum Cæſareorum.

Bullæ, Capitulationis & legum claro præſcripto ſunt? Nonne Pala-
tinatus Electoralis contra expreſſam prohibitionem diſcerptus, di-
viſus & diſtractus, major pars Bavaro cum officio, alia Hiſpano, alia
aliis data ſuit? Ubi, & quando Electorales, cum hæc fierent, con-
vocati & congregati atque conſulti, & ſententias more Majorum
rogati fuerunt? Nonne Saxo & Brandenburgicus Proſcriptioni Re-
gis Friderici, tranſlationi Electoratus in Bavarum, excluſioni libe-
rorum & Agnatorum à jure ſuo, conſtanter & acerrimè ſeſe oppo-
ſuerunt? Legantur ipſorum in Senatu Eapen Anno cIo LDcC XxXIII.
Menſe Februario lata ſuffragia: Legantur ipſorum ad Imperatorem
diverſæ literæ, & data Legatis Cæſareis reſponſa. Si jam taceant, metu
& terrore atque vi compulſi id faciunt. Cum extenſio tranſlationis
Electoratus in Lineam Gulielmianam Bavaricam fieret; Cum dif-
poſitiones iſtæ in abſtruſa officina ſormarentur & cuderentur; Cum
pacificatio inter Cæſarem & Saxonem per Legatos Pragæ conſar-

cinaretur: ubi tum ſuerunt cæteri Electores & ordines? num in-

tervenerunt, adfuerunt, ſententias ordine & ſecundum inſtituta
maiorum dixerunt? anteceſſitne legitimus illorum conſenſus Padoe
& ſuffragatio? Num ij, qui privabantur Electoratu, jure & fortu-
nis ſuis; Num alij, quorum intererat, citati, auditi, defenſi fuerunt?
Num cauſa cognita & ſecundũ jura præſcripta tantæ rei negotium

definitum? Nihil quicquam tale cogitatum, nihil tale actum; ſed om-
nia ex arbitratu, ex affectu & odio, ex plenitudine poteſtatis, ex ab-

ſoluto decreto, neglecta & rejecta Electorum, Ordinum, & Parium
non ſuſpectorum cognitione, contra jus, leges, conſuetudines, con-
tra ſanctiones pragmaticas, contra pacta & Capitulationes jure ju-
rando firmatas, contra ſolitum & requiſitum procedendi ordinem,
adverſus abſentes, inauditos, nullius criminis inſimulatos, ſed planè
innocentes, non in publica hominum luce, ſed privatim in con-

ciliabulo & in congreſſu arcano, acta, facta, dicta, ſcripta & peracta

ſuerunt.
Hinc Electores Saxoniæ & Brandenburgi merito Cæſari velut
exprobando inculcarunt; in re tam gravi, ponderoſa & tanti momen-
ti, utpote à qua Sacri Romani Imperii vel incolumitas, vel exitium,
experientia teſtante, dependeat, prius conſulendos & audiendos
fuiſſe, ſecundum Capitulationis præſcriptum, & hoc vel ideo
maxime, quia de Electore membro Imperii quæſtio eſſet. Nego-
tium

tium
EPles
end
Don
ſecun
dinn
locn
qgic
Uma
ſimi⸗

conl
ptoc
tolat
Eles
Gitn
den

ttio
tune

Proe

ope
con
e

ſtirn
da

h
P

gul

Ir

Jua
lti
on
de⸗

Pala-
, di⸗
dlia
con⸗
Orumm
uike⸗
libe⸗
Pbo⸗
XIIII.
rein
Wedl
tionis
diſ-
Cum
nlar⸗
min⸗
tituta
Heeis
t⸗
unt?
tium
Hom⸗
xah⸗
tium
con-
tejn⸗
inem
line
con-
ta a

Felut
men⸗
tium,
1dos
ideo

ego⸗
tium

BEnodatio Reſponſorum CQeſareorum. 47
tium concernere unum & numero Septemvirorum, & dignitatem
Electoralem, propterea cæteros Electores ab illius cognitione exclu-
dendos non fuiſſe. Satis notum eſſe, litem & controverſiam inter
Dominum & Vaſallum, quando nimirum de privatione feudi agitur,
ſecundum jus commune feudale, per Pares Curiæ, qui comparis ſint
dignitatis & nominis, decidendam & dijudicandam: hoc eô magis
locum habere debere, cùm contra præpotentiores & illuſtriores ali-
quid decernendum ſit: ex Capitulationis diſpoſitione ſanè in conſili-

um adhibendos fuiſſe eos, qui Cæſareæ Majeſtatis intimi familiariſ-

ſimique Conſiliarii, quique puniendo vel privando juribus ſuis, quo-
ad ſtatum, dignitatem & fortunam pares & æquales ſint. Se Palatn
& publicè conteſtari, proſcriptionem ejuſque executionem ſine ſuo
conſilio & conſenſu fuiſſe decretam & promulgatam: alium merito
procedendi modum hoc in negotio obrvanchnn fuiſſe; & in capi-
tulatione dicta planiſſimè conſtitutum & ſancitum legitur, nullum
Electorem, vel alium Imperij Principem poſſe ab Imperatore inau-
ditum, abſque ordinario proceſſu & judicio proſcribi & in Bannum
denunciari; ſe non videre quo jure & prætextu Electores à delibe-
ratione & cognitione rei tanti momenti, in g univerſi Imperii

tum ſalus, tum exitium verſetur, potuerint excludi. Et cum forma

proceſſus iudiciarii, etiam pars ſit juſtitiæ: hæc vero meliori modo ad-
miniſtrari nequeat, quam ſecundum leges conventas & præſcriptas,
operam neceſſario dandam fuiſſe, ut Comes Palatinus, antequam
condemnaretur, convenienter ex præſcripto omnium jurium, & ſa-
cræ Capitulationis audiretur, atque ideo proceſſus ordinarius juxta
Cameræ Imperialis Ordinationem, & in ea præſcriptam formam in-
ſtitueretur. Porro quamplurimas etiam circumſtantias conſideran-
das fuiſſe, antequam ſententia Proſcriptionis debuiſſet promulgari:
& hoc quidem eo magis, tum propter Comitis Palatini liberos, tum
propter ejuſdem fratrem & proximiores Agnatos, qui omnes & ſin-
guli nullius adhuc criminis inſimulati, multo minus convicti ſint.
Tranſlationem Electoratus & connexarum ditionum rem nequa-
quam minoris eſſe momenti & præjudicii, quam ipſam Proſcriptio-
nem, ac propterea jure merito de ea cum Electoribus, juxta Capitu-
lationis ſanctionem communicandum, & deliberandum, non autem

poſtquam confecta ſit, nudam ſignificationem faciendam fuiſſe.

Septemviros & Ordines Imperüi eſſe quidem Cæſareæ Mheſtad
nNOs & Otcnes imperu ene den Lee ſe

42 Enodatio Reſponſorum Caæſareorum.
ſed ſimul quoque Imperii Electores & Ordines, adeoque hujus co-
lumnas & fulcra. Unde minimè ambigendum, quin rei iſtius co-
gnitio ad eos ſpectet. Cæſarem nullum feudum vel oppidum Impe-
rio apertum ulli conferre & concedere, inconſultis Plectoribus;
quanto magis neceſſarium fuiſſe, eorum conſilium & conſenſum ea
in re, quæ de trasferenda Electoria dignitate, deque tam nobilibus
Imperii feudis & regalibus quæſtionem moveret, advocare. Ex hoc
ſanè proceſſu cæteris Electoribus, Principibus, & Ordinibus, maxi-
mum & irreparabile præjudicium accerſi; ſi nempe inauditi, Electo-

ribus inconſultis, ſuis dignitatibus & bonis filii vero & proximiores

agnati jure ſimultanea inveſtituræ ſine cauſæ cognitione privari &
ſpoliari, omniaque iſta in alios pro arbitrio transferri poſſent. Iſt-
hoc enim modo Eleckorem, aut ſtatum Imperii deterioris longè
conditionis fore, quam aliquem in regno Poloniæ nobilem commu-
nem, quoniam talis niſi in plenis comitiis proſcribi non poſſit. Exi-
ſtimationem & prærogativam illam, qua Electores hactenus intra &
extra Imperium conſpicui fuerint, & eminuerint, eouſque evileſ-
cituram, ut illi, qui in eorum præſentia capita ſua operiri non aude-

rent, dubitaturi deinceps ſint, an detegere coram ipſis debeant. Si

Electores conſuli & cognoſcere non debeant, quando aliquis Elector
proſcribendus, & Senatu Electorali movendus, & alius in ejus lo-
cum recipiendus ſit, ſe haud equidem intelligere poſſe, in quo Ele-

orum prærogativa & authoritas conſiſtat; quæve inter Illos & alios

minores Imperii Proceres differentia, ſi nomen excipias, eſſe queat,
nec quo tandem pacto Ipſis de periculo & præjudicio quod ad eosex
hoc procedendi modo redundat, Cautumn ſit. Proſcriptionem hujuſdẽ
executionem & ſubſecutam Electôratus tranſlationem inconſultis
& præteritis Electoribus decretam & peractam fuiſſe, quod ſane
Heri minimé debuiſſet; Electores & Principes haud deterioris, quo-
ad condemnationem & poënam, conditionis eſſe debere, quam ho-
mines e plebe, contra quos inauditos & non citatos, nunquam pro-
ceditur, aut condemnatio pronunciatur, etiamſi crimina fint vel
maxime notoria. “
Atque hæc, quæ collectim tamen, ſümma rerum faſtigia ſaltuatim
ſecuti attigimus, & primoribus labris delibavimus, ambo illi celſiſ-
Himæ & ſpectatiſſimæ authoritatis & exiſtimationis Electores, qui
de propria ſcientia teſtati ſunt, in publicis ſcriptis & literis, in gra-
. ViInWis.

Viſt
perl
Etv
ſund
Bay
trart
ſne
ſtt.
ſift
tion
ipſo
lori⸗
Ae
Leg
ir
lunf

latim

Gi⸗
bos

ſur
.
ze
I. 1.
lon
(a.
4.
Ial
Dra
ſtan
ci⸗
Pro
gui
tem

Enodatio Reſponſorum Caſareorunn. 43
viſſimis in Senatu prolatis ſententiis, per legationes ampliſſimas,
perſæpè & pluſquam ſatis ſcripſerunt, declararunt & deduxerunt:
Et vel ex illis ita compendio relatis apparet, quo veritatis & fidei
fundamento ea, quæ ſupra ex Auctore de Septemviratu in Ducem
Bavariæ optimo jure tranſlato adduximus, nitantur, quidque de
tranſlatione Electoratus clam abſque ſolennitatibus requiſitis, &

ſine legitimo Electorum congregatorum concilio facta, judicandum
ſit. Sed de hoc argumento alibi commodior dicendi locus erit. Jam

ſuffecerit ex deductis inferre, quod merito omnes iſtas diſpoſi-
tiones, decreta, pacta, ſententias, actiones & executiones
ipſo jure nullas, irritas, caſſas, injuſtas, iniquas, nullius ponderis, va-

loris aut effectus eſſe, lex & juſtitia pronuncient, L: ſi expreſſe 19. D. de
Appellationib. ubi dicitur, Non jure proferri ſententiam, ſi ſpecialiter contra
Leges, vel Senatus-conſultum, vel conſtitutionem fuerit prolata. Vnde ſi
quis ab hac ſententia appellaverit, & praſoriptione ſummotus ſit, minims
confirmari ex hac præſcriptione ſententiam. C. 18. de regal. in 6. l. ex ſtipu-
latione l. prolatam à Prgſide, o. de Rane & interlocut. Novell. 113.

Deinde & hoc notandum, quod privatorum conventiones & pa-
Ctiones non poſſint derogare Juri publico, legibus & Conſtitutioni-
bus Reipublicæ, l. neo ex pretorio, nec ex ſolemi jure privatorum conventione
quicquam immutandum eſt. 27. & l. neque pignus paragr- privatorum conventin
juri publico non derogat. ff. de regulis juris. I. juris gentium. 7. para. 16. ibi pactum
à jſure gommuni remotum ſervari non oportet. & l. contra juris civilis regulas pata
conventa rata non habentur. 28. & lI. jus publicum privatorum pactis mutari non
poteſt. 8. D. de Admimstr. verum ad Civitat. l. nemo poteſt. 55. D. de legat.
1. l. padta quæ contra leges constitutioneſque vel contra bonos mores fiunt. mul-

lam vim babere, indubitati juris eſt. 6. c. de pactis. Imo nullum reſeriptum

Ceſaris, nulla pragmatica ſantétio, nulla ſaora annotatio, qua generali juri
adverſas eſſe videntur, valida ſunt & in diſceptationem proferri poſſunt.
Ita Imperator Anaſtaſius ſanxit. I. ultima. o. ſi contra jus vel publicam utilitatem.
Præterea, diſpoſitiones illæ contra datam fidem & cautionem, in
fraudem eorum, quibus ea data fuit, pactæ fuerunt; ſicut ſupra
dictum, ubi demonſtratum, Cæſarem & Bavarum ſanctè & ſæpius
promiſiſſe & caviſſe, Electoralem dignitatem ſoli Maximiliano, &
quidem non diutius, quàm is in vivis uet ,Collatam: poſt ejus mor-
tem Liberos & Agnatos Friderici Regis iterum admittendos. Inſu-
6CGdGC- 2 per

44 Snodatio Reſponſorum Caſarorum.

per illi quorum intererat & qui læſi ſunt, non fuerunt vocati & ap-
pellati, ſicut audivimus: In actis enim præjudiciabilibus debent
citari omnes, quorum intereſt. l. nam ita Divus Marcus. 3 9. ibi. adbibitis
etiam his qui contradicent. id eſt, qui læderentur confirmatione. D. de adoption. ubi
Gothofred. ſemper citandus eſt is, qui lædi poteſt. l. de unoquoque negotio præſen-
tib. omnibus, quos cauſa contigit, judicari oportet. 47. D. de re judicat. l. etiam ſ
Patre 29. paragr. ſi hæreditate Patris. 2. ibi. non evocatis creditoribus minime id
pygjudicaſſe. D. de minoribus. Ioachimus à Beiſt, in lI. admonendi. n. 796. D. de
jure-jurando. Contra abſentes vero quicquid ſtatuitur, decernitur, agi-
tur & initur, nullum eſt. l. ſi ut proponis. 5. zi. quod ita geſtum eſt adverſus
te abſentem, ad effectum juris ſpectare minime oportet, & l. ea quæ ſtatuuntur ad-
verſis abſentes. C. quomodo & quando Iudex ſenſerit. Smmachus in epiſtola: Quan-
do, inquit, abſentibus atque ignorantibus inter alios geſta nocuerunt?
I. I. ibi. inter alios res geſtas alis non poſſe præjudicium facere e conſtitutum eſt.
& l. ibi. inter alios fattam tranſactionem abſenti non poſſe facere præiudicium, no-
tiſſimi jſuris eſt. & ibi. Neque enim ſi te abſente diviſionem fecerunt, aliquid juri tuo
derogari potuit. o. Inter alios acta, aliis non nocere, argt. I. tranſa?tio matris. 26. C.
de tranſact. & l. Impp. 3. ibi: Privatis pactionibus non dubium eſt non lædi jus cęte-
yorum. D. eodem.

Denique, contra minorennes, indefenſos, inauditos, pupillos &
quibus jam jus quæſitum erat, iſta omnia acta ſunt. Cum enim con-
ventiones iſtæ inter Bavarum & Cæſarem fierent, & Pragenſes
pactiones conſarcinarentur, Carolus Ludovicus adhuc ſub tutela
erat, ſicuti etiamnum ſunt cæteri ejus fratres. Ille ſolus octodecim
annos, in Aurea Bulla Electorum filiis pro majorennitate definitos,
complevit. At non debet, inquiunt Imperatores, nocerea dultis, quic-
quid eo tempore ſtatutum eſt, quo defenſione juſta & Curatoris
auxilio fuerant deftituti, l. aota apud ſe 45. paragr. contra indefenſos minores
mulla ſententia proferenda èſt. 3. & lI. contra pupillum indefenſeumn vel minorem æx.
anms, propgſitum peremtorium nihil momenti habet. 54. D. de re judicata, Jure
quæ ſito, nemo privari poteſt, ne quidem ab Imperatore utente tota
Majeſtate ſua, ut loquuntur Iuris Conſulti. Detrahere aliquid alteri,
magis eſt contra naturam, quàm mors, quàm dolor, quam pauper-
tas, quam cætera, quæ poſſunt aut corpori accidere, aut rebus ex-
ternis. Cicero. lib. 3. Offcior. J
Quod autem confirmationem & comprobationem iſtarum Dif-
poſitio⸗

cap.
bent
Pͤhitt⸗
Nn bi
eer
tin 6
tme id
D. &
agi⸗
nerſiis
r al⸗
i?
, .
Miu
20. t.
te⸗

08
co-
enſes
utela
ecim
itos,
glic⸗
toris
mores
.
Jure
tota
teri⸗
pel⸗
8ex⸗

Dif.
tio⸗

Enodatio Reſponſorum Caſareorum. 4 5
Poſtionan attinet, ſciendum: Primo, quod nullum eſt & contra
nos mores, leges & jura pactum, non poſſe confirmari, neque ra-
tum haberi vel adprobari. per jura vulgata, & ſupra citat. Il. Deinde,
comprobatio illa Ordinum, de qua tamen, an intervenerit, non con-
ſtat, legitima & valida nequaquam eſt; quia Ordines non interfue-
runt, nec convocati & adunati fuerunt, ut cauſa cognita aſſenſum
ſuum darent: ſi qui dederunt ſeparatim & ſinguli conſenſerunt &
Cæſaris diſpoſitiones comprobarunt: quod fieri de jure non debet.
I. item ſi unus. 1I7. paragr. item ſi plures. 2. & l. non diſtinguemus, 32. par. cum
in plures ibi. non debet ſingulos ſeparatim cogere. D. de Receptis qui arbitrium. c. cum
omnes. Extra. de conſtit. Hierommi à Cevalis in ſpecul. comm. opinion. qukt. 476.
Antofius Faber in Cod. deciſion. forens. ibr. I. tit. 3. defint. 42. ubi docet. non
reputari univerſitatis nomine actum, quod agunt particulares, etiam-
ſi omnes agant, niſi eà congregata. & Flamin. de Rubeis Conſil. 69.
n. 220, ſub. I. actum nullum eſſe, ait, etiamſi omnes conſenſerint,
uando ſeparatim & particulares non legitime congregati conſen-
ſlrunn. Ad hæc, plerique Ordinum, præſertim Proteſtantes, qui in
pactiones Pragenſes conſenſerunt, coacti & impulſi fuerunt metu,
minis, armis & decretis atque mandatis peremptoriis, ut eas compro-
barent & amplecterentur, ni facerent, hoſtes judicarentur, ſicut in
ipſis Tabulis ſancitum eſt. Quid autem de tali conſenſu & voluntate
udicandum ſit, jura docent, vide l. velle non creditur. D. de regulis inris, S ibi
Decium & Dd.l. I. ibi. neceſſitas impgſita contraria voluntati. D. quod metus caur
ſa. Cujac. obſer. ult. ib. Quæ vero metus cauſa extorta & facta ſunt, ea
nulla reputantur & rata haberi nequeunt. d. toto tit. D.quod merus catgi
donationis 7. et l. vlt. . de his quęæ vi metuive cauſa geſta ſunt, ibi. ratum haberi nor
patietur, et quæ per potentiam extorta ſunt, p'gcipimus infimari. Bartolus in l. I. par:
quę veneranda in fin. D. quarum rerum actio non datur, et de exceptione jurisjurandi.
Denique non ſtatim dicendum & concludendum, omnes eos, qui
tabulis Pragenſibus ſeſe accommodarunt, univerſos ac ſingulos arti-
culos eo ſenſu, quo ibi referuntur, nominatim vero iſtas diſpoſitiones
de Electoratu Palatinatus, quorum mentio ibi fit, & quas ipſi nunquã
viderunt, comprobaſſe & ratas habuiſſe. Nonnulli certe inter quos
eſt Elector Brandenburgicus, cũ expreſſa reſervatione & exceptione
vel generali, ſalvo Anfuſeuzul⸗ ꝗ; jure, vel ſpeciali, quod idem Plector
hac in cauſa Palatina ſecit, conſenſerunt. Cæteri ſub tacita iſta con-

ditione conſenſiſſe intelliguntur, Nã clauſula, ſalvo jure tertii, etiam
CG 3 omiſſa⸗

46⁶ Enpnpcdatio Reſponforum Caſareorum.

omiſſa, ſemper tamen ineſſe intelligitur. d. I. ult. e. ſi comra jus vel
utilitat. public. Si quando parag. ultimo. æ. de Reſcriptis c. uper eo. x. de crim.
JNal-. Nemo enim eorum tàm injuſtus & iniquus videri volet:, ut rem
injuſtam & nullam ſcienter ſua adſtipulatione approbatam, & eum,
uem innocentem eſſe, cuique injuriam fieri perſuaſus aut edoctus
lit, jure ſuo cupiat privatum. Nec ſufficit dicere confirmatas eſſe
diſpoſitiones iſtas ab Ordinibus Imperii, niſi demonſtretur confir-
mationem factam eſſe cum cauſæ cognitione. Hac enim næœeſſaria eſt,
ut inquit Nicolaus Burgundus in lib. ſuo de Electoratu Bavarico, quem ad defenſio-

nem Chriſtophori Gewoldi ſeripſit, ſol. 284. ut quis detrudi poſſit de ſua poſſeſſi-

one. Quin imo non ſuſfiit ſtrictim atque curſim, & at ita dicam de plano in-
terpoſuam .: Plena G& ſuſfiens exigitur, allegat. Iaſon. ad l. Iudices n. 2 G 3⸗
C. de judic. Pecius ad l. non videtur para. qui juſt. D. de reg. juris. Hac autem
non præſumitur, ſed probanda eſt legitimis teſtibus, velconſtare debet ex
abtis, ut idem Burgundus de loco ait, adducens. Panor. ad o. 2. m. 8. & 22. de
NVequeſt. poſſeſſ. Alciat. de præſumt. 67. n. 12. 13. & prgſumt. 75. n. 22. I. l. ju-⸗
dices 9. o. de judiciis deſumta ex Codice Theodoſiano lib. 2. cap. 18. ibi imprimis
rei qualitatem plena inquiſitione diſcutere. c. judicantem 31. qugſt. 8. Cæteras
mullitates & injuſtitiæ ac violentiæ actus, in transferendo Electoratu
& in condendis diſpoſitionibus & pactionibus Pragenſibus com-=
miſſos, perſequi & in lucem promere ſuperſedemus.
Pauca ſaltem hic imitabor, & ad propoſitum hocce facientia, ex
eodẽ Nicolao Burgundo Iuriſconſulto, Conſiliario Bavarico & Pro-
feſſore in Academia Ingolſtadiana, qui librũ de Septemviratu Bavari-
co ſeu Apologiam Chriſtophori Gewoldi: ſcut ante citavimus, conſcri-
pſit; excerpta adſcribam. Quod enim illi de Aureà Bullà, de Caroli
IV. diſpoſitione, quà declaratur, Electoratum Comitatui Palatino
Rhenenlſi annexum eſſe, eumque ſolis Palatinis, non Bavaris compe-
tere, dicere & judicare licuit; id meliori nobis jure & majori cum
veritate, de diſpoſitionibus iſtis clandeſtinis, novis & anormibus
Ferdinandi II. deque Pragenſi conventione, ſtatuere & proſari
licebit. .

Vin, inquit ille fol. 78. ſententiã eſſe? hoc dici non potest, ubi nihil ordine nibil

legitime faltum eſt. Nonne judicium cons titutum, nonne litem conteſtatam
oportuit, priuſquam ferretur ſententia?! Nullum hic fuit judicinm, omnino lis
nulla fuit. Iudicium incipit à citatione; ſi adverſarins non vocetur, non ſt
judicium: Vbhi non ſuit judicium, ibi non eſt ſementia. Quis C-Ladovicum
G & ejus

igi⸗
ſmi

elid

lial
ly
io⸗
N

in

eſt nullum, perinde habeturac ſi fattum non eſſet,

Enodatio Reſponſorum Caſureorum. 47
& ejus Pratres in jus vocavit? præſentes non fuiße constat. Sententiafol. 79.
igitur illa prorſus eſt nulla; quia lata eſt nec citatis nec anditis adver-
Jariis. l. & ibid. Bald. c. i per vim, vel alio modol. I. paraga. item cum ex
edidto. D. de ſententia, quæ ſine appellation. reſoind. Et vonſequenter per ejuſmodi
ſententiam jure ſuo nemo privari poteſt. 6. I. de feud. ſine culpa non adynittend-
Anchor. conſil. 33. volum. I. Forte, inquies Imperatori integrum fuiſſe ex
offcio in veritatem inquirere. Solet fieri in crimine, in re privata & fami-
liari non ſolet. E&x ea tamen quæſtione damnare Palatinos non poterat, ſine
legitima oitatione: quippe inaudlita parte non est eredendum alieno teſtimo-
nio. Elem. Paſtoral. de rejudicat. Roman. conſil. 245. Multa ſane ewiguntur,
ut damnari abſens, & de poſſe ſione ſua dejici poſſir. Vocandus eſt imprimis
in jus, ciroumducendum eſt ediétum, & reddendus ontumar; &Alias le-
gibus & moribus Majorumque inſtitutis non relte pervenitur ad ſenten-
tiam, tametſi Imperator ipfe judwet. d. Elempaſtoral. Abbas ad c. r. de cauſ.
Ppropriet. et poſeg. Baldus adl I. ltim. de legib. Si tu, ſol. 8 3. privilegium dix-
eris, ſeias licet, Imperatorem cum tota ſua Majeſtate jus ſunm alteri per
privilegium auferre non poſſe ſine juſta & publita anſa. Qug Fuit,
fol. 85. juſta canſa, ut Elittoratus avelleretur à Palatinis ? Nul-
la. Qus fuit canſapublica * Nulla. Totum hvc negotium Bavwarorumm
commodum privatim reſpexit. Omnis hac ſcena in ntilitatem eorum come-

Poßra & inſtrutta ſuit. Quid ergo reſtat, niſi ut hoc privilegium dica-

mus nullum, quod vergit in Palatinorum injuriam, quod contru legis Præ

ſeripum jus ſuum Palatinis eripit, quod de poſſeſſione ſma Palati-
nos deturbat? eAtqui, inquies, fol. 94. Imperator & Plectores Or-
dineſque Imperii confirmarunt. Concedo interim. Quid tamen ſacit con-
Firmatio? Si peritis furis credimus, nihil novi juris conferet ſed quod da-
zum eft, kantummodo corroborat. Molineus ad conſutet. Pariſi, titulo I. ung- 8.

lo. 1. . 88. tacitamque in ſe continet conditionem, ſi ves ita ſo habeat,

Molin. loco citat. Rebuff. tractat. de decimv, quſt. 13. n. 90. 91. At vero di-
ploma veſtrum eſt nallum. Vana eſt igitur & innnis confirmatio: Nams
ubi quod confirmatur nullum eft, ti etiam confirmatio nullast; Quod enim
I. 1I. paragr. bæc autem D.
guod quiſque jus in alker. ſtat. Ouod autem non eſt, confirmari non poteſt..
Hac verhis Burgundi, niſi quod pro Bavmis nonen Palatinorum poſitum ſit.
Si vero Bavaris licet & fas eſt; Caroli IV. Imperatoris de Electo-
ratus Palatini adjudicatione, diſpoſitionem & Auream Bullam con-
firmatam ab univerſis Imperii Ordinibus, & per tot annos dia
„.“U.

48 PEnodatio Reſponſorum Caæſureorum.
ſæcula inconcuſſe obſervatam, impugnare, & dicere ea in parte nul-
lam, & per ſub, & obreptionem, & per calliditatem extortam, & ab
Imperatore odio in Bavaros, ut eos ſub juris ſpecie opprimeret, & ni-
mio favore in Palatinos, conditam. Cur non liceret nunc Palatinis,
diſpoſitionem iſtam Ferdinandi de Electoratu Bavaris conceſſo &
tabulas Pragenſes, illam confirmantes & comprobantes, ex eodem
fundamento & jure refellere, nullas dicere, & odio in Palatinos, quo-
rum oppreſſionem ſub colore & prætextu juris Cæſar & Bavarus,
ſuis ſuorumque commodis eo melius proſpicerent, accelerare ſata-
gebant, confectas & conſarcinatas. ä
Ait præterea Burgundus de Carolo Imperatore, fol. 63. eum Pa-
latinis ad omnia obnoxium, infeſtiorem Bavaris fuiſſe, ac propterea illis
Slectoratum dediſſe & adjndicaſſe, excluſis his. Ecquid mirums? Quippe

cum Ruperto Palatino in Bavarorum evitium, armorum ſocietatem con-

