FoXIIa631a_qt
author: Rusdorf, Johann Joachim von

N125 10249175 021

UIIIIIIONAIINNIIIIIIII us ratz,

—

H“ Poymi Palæſtini L
H v APOà R AI 1 0

Hec eſt:

ENOD ATIO

Reſponſorum & Reſcriptorum

in cauſa Palatina nuper datorum.

Cum annexa
Brevi

D E MONSTRATIONE

nullitatum, quibus clandeſtinæ de tranſlatione

Eledtoralis Palatinæ dignitatis & ditionum
in Bavaricam gentem diſpoſitiones,
laborare oſtenduntur.

2 66664E&e
K

Juxta exemplar impreſlum.
LONDIN L. 1641

Ex Plinio, Solino, Tacito & aliis.

In Palæſtina apud lacum Aſphaltiten, ſeu mare mortuum
1od halitu ſuo terram iufßcit, corrumpitque ſuperfu-
um ſpiritum, eoque fætus ſegetum & autumni putre-
ſeunt, ſolo cœloque juxta gravi; poma naſcuntur quæ
adſeltu pulchra & ſpecioſa ſunt : ſed quando contre-

ctantur & aperiuntun, tum evaporant, & in fumum
abeunt.

Plato apud Stobęr'um
Serm. 10.

summa injudtitia, judtum vellen videri ſi ſir
injusss,

y7

S E RE NISSIMO
&

C E LSISSIMO
PRINCIPI

CAROLO LUDOVICO,

Comiti Palatino ad Rhenum, Sacri Romani
Imperii Electori, Archidapifero, &

Vicario, Duci Bavariæ, &c.

RPEINCEFS, quæ me moverunt, ut hunc Li-

Wcipua & palmaria eſt, quod volebam Orbi ter-
rarum, & iis, qui vel ex ignoratione, vel ex af-
Rfectu de rei veritate non bene judicarent, oſten-
☛ dere & ante oculos adducere, quod neque pe-
nes Auguſtiſſimum Regem CAROLUM, Tuum Avunculum, ne-
que penes Te ſteterit, quo minus ſolemnis illa Legatio, qua incom-
parabilis Heros THOMAS HOUARPDVUVS, Comes Arundelia &
Sarria, nuper in Germanià, pro reſtitutione Pacis & Palatinatus
pari opera procuranda defunctus eſt, felicem habuerit ſucceſſum:

Sed penes eos, qui nihil moderati, nihil æqui à ſe, per honeſtas con-
ditiones & poſtulata, impetrari paſſi ſunt. Ex Tua parte omnium,

quorum intererat, animi ad quaſvis tolerabiles pactiones ſubeundas,
parati & promptu erant: Sed ex adverſa, ea, quæ neque cum Ho-
nore & ſecuritate, neque cum Conſcientia & Reipublicæ utilitate,
vel concedi, vel remitti poterant, præſcribebantur & exigebantur,
ficut id ex actis evidens eſt, & nos in hac ſcriptiuncula deduximus.

Quod mei muneris eà in re fuit, ſpero me haud indiligenter ex-

ſecutum effe; calamo nimirum & ſtylo, atque oratione, pro modu-
lo virium noſtrarum, juſtitiam cauſæ Tuæ, Tuamque innocentiam
A 2 aſſeri-

ENTER cæteras cauſas, SERENISSIME

Nbellum conſcriberem & evulgarem, illa præ-

*

aſſerimus & defendimus, quantaque Tibi & Tuis injuria fiat, re-

præſentamus: Tui nunc eſt, ut, poſtquam omnia ιÜοναιειια tenta-
veris, & Tui ſancti conatus fruſtra fuerint, tandem ea remedia, &
inſtrumenta circumſpicias & amplectaris, per quæ conſequi & ex-
torquere poſſis, ab injuſtis poſſeſſoribus & uſurpatoribus, per juſta
arma, quæ illi per injuſta Tibi ademerunt. .
Ne Te vero dererreat, aut cunctantem & ſuſpenſum reddat, vel
adverſariorum potentia & fortuna, vel Propriarum virium diffiden-

tia, vel quod arma Regi FRIDERICO Patri Tuo, Sociis ſæpius

parum auſpicato ſucceſſerint:
Tu ne cede malis, ſed contra audentior ito. Virgilius.

Quo altius aſcendit adverſariorum Tuorum felicitas, eo inſtabiliori
ſtat loco; ad cacumen pervenit, nutat jam cum ramis mox caſura,
aliquo impetu Boreæ, vel Auſtri concuſſa: magna momento obruun-
tur, & dubia violentæ & ingratæ Domus Fortuna, circnm acta eſt.
Non retinebit diu, quæ per vim, injuriam & fraudem Tibi præ-
ripuit.

Dauem dies vidit veniens ſuperbum .
Hunc dies vidit fugiens jacentem. Seneea Tragic.

Macte igitur, Sereniſſime Princeps, aude, confide, annitere; habe-
bunt ventos & Deos Tua vela ſecundos. Mediocris potentia, con-
ſilio & fortitudine recta, ingentes ſæpe vires edomuit. Quoties
parvæ copiæ audendo, ₰ cHνααvä7†ρes *n*nναεoο, PræV¹alidos exer-
citus delerunt? S

Acane non magno ſapè tenetur Aper. Ovwidius,

A minimis animalculis, maximis feris periculum & caſus paratus eſt.
Cauſa vales, valebis etiam cauſam tuentibus armis. Pona injuſtitiæ
& crudelitatis, hoſtes tuos inſequitur: jnſta, preme, ſi terra aditum
ad eos negat, Oceanus viam patefaciat; divertendo & prævenien-
do, inquiebat magnus ille Rex, bella ſuperantur. Primi ejus appa-
ratus in arduo ſunt; ingreſſo, aderunt ſtudia, miniſtri, ſocii & mili-

tes. Modica manus, ſub forti & audente Duce, ad juſtum exerci-

tum excreſcet. Occaſiones & momenta temporum, rerum & ho-
minum, quæ ſeofferunt, obſerva, ad conſilium flecte; cuicunque
amico-

.
.

amicorum belligerantium Te adjungere volueris, gratus accedes
Socius, ſociaſque ab eo recipies vires. Experientia plurimarum æta-
tum & Annales atteſtantur, omnia ferme bella ab initio contra eos,
quibus victoria de jure debebatur, fuiſſe: ad extremum tamen, me-
liorem cauſam perviciſſe & triumphaſſe. Habet Fortuna regreſ-
ſum; hæc diu adverſariis tuis favit, & Te deſtituit: jam orbis rerum
adeſt, ut illos relinquat, & ad Te reſpiciat. Sed quo abripior, hæc
non ſunt hujus loci & temporis. Cæterum Te, SERENISSIME
PRINCEPS, Cœleſte Numen florentem & incolumem præſtet
& tueatur, Tuaque conſilia & auſus pro voto ſecundet. Dabam
apud Ubios, Nonis Martii, cIoõo Ioↄ C xxxXVII.

olradus à Frubach.

A 3 Bene-

Benevolo Lectori, S.

NVemadmodum is, qui procul & longinquo as ori-
chalcum, vel ſtannum adſpicit, hoc ab argemo, il-
lud ab auro haud facilè dignoſcit, niſi propius ad-
Mnmmotus; Et ſicut homini, oculos glaucomate offuſoato,
aut perſpiciliis naſo ſus penſis utenti, res inſpelta vel
Fminor, vel major, quam revera eſt, apparet: Ita
plerunque illi, qui præconcepta opinione & affeltu
ocoupati, vel ignoratione aut falſo perſuafione abducti, vel perturbatione in-
Citati, deſunctoriè res examinant, in re condita & interiora non penetrando,
E& putamen tantum, nequaquam vero nucleum rei, ut ita dicam, attingendo,
longè aliter, quam fas & veritati conſontæn eſt, de mortalium actionibus,
conſiliis, intentione, judiciis, ſermone & ſeriptione judicant & ſtatununnnn-.
Hujus rei illustre exemplum nobis prabet, fatalis illa & toto terrarum
orbe cognita cauſa Palatina. Cui non dictus Hylas? Sed quotuſquiſque,
amabo, de eâ hodie ſincere & candide jnsteque ſentit? quotuſuiſqjue 6am
probè cognoſeit & intelligit? Quis enim de Proſcriptione contra Kegem-
Fridericum Septemvirum promulgatä? quis de Elétoralium Palatina-
rum Ditionum, annexaæque Dignitatis & muneris invaſione, direptione 2
alienatione, & perpeti in Bavaricam Stirpem tranſlatione? quis de Caſaris,
Bavari, Sociorumque euüdem in cauſa inſtitutis proceſſibus, prolatis ſenten-
tms, decretis, reſeriptis, initis diſpoſitionibus, pactis, conventionibus, & ſi-
milibus recte, ſecundum veritatem & juſtitiam, abſque odio & gratid, opi-
natur, judicat & ſentit? Totà lege inſpectà judicandum eſſe, in jure
præcipitur: ita etiam in iſtis tanti momenti rebus, niſi cunttis ad amnſſim
expenſis, tum circumſtantus & rationibus, tum temporum hominnumque
conditionibus & intentionibus, denique verborum, ſententiarunz & rerum
intelligentiâ, conſtrutctione & trattntione examinatis, ſententiam & judi-
cium ſerendum. Si hac ſpeciatim, Kæj ob y a se*, guomodo ſingula li-
branda & per quirenda eſſent, deducere vellemus, magnis opus eſſet volumi-
nibus. Nos reſervata majori earum rerum parte in aliud tempus, & ad
alias operas & opera, quæ gre onosnedyr ⸗ abrevi publicaturi ſumus, impra-
ſentiarum operæ duximus pretium, tam enucleationem & enodationem
ilorum duntaxat reſponſorum, reſoriptorum & placitorum, qua Impera-
tor Ferdinandus II. ſuperiori anno, quo Soreniſſimus Rex WMagne
J Britanniæ

.

Britanniæ Carolus, ſolenmnem ad eum, pro obtinenda Palatinatus, Suorum-
que ex ſorore unica Regina Elizabetha Nepotum reſtuutione, miſerat
legationem, reddidit & ptaſeripſit: quam ſuccinttam demonſtrationem

injuſtitiæ & nullitatum, quibus allegatæ à Caſare Diſpoſitiones de tran-

ſiatione, & perpetun in Bavaros failn alienatione Eléttoralis dignuatis &
ditionum coharentiun gemunt, & confertæ ſunt, in vulgus, . eis r6 Gde
Pprotrudere & efferre: tum, quia juſſi & rogati eramus ab us, qui mandan-
di & rogandi autoritatem habebant; tum, ut meis operibus ſecuturis aliquid
Preluccant luminis, vel ſaltem viam & ſaltum pandant, denique, ut ex his
conjetura & judicium fiat, quid de ceteris in hac canſa attibus, ex adverſo,
Eive per violentiam, ſive per calliditatem, exercitis, tenendum ſit. Circa
Diſpoſitiones iſtas, & in deducendis carum Nullitatibus, ampliorem me
eſſe & acuratiorem oportuiſſe, forſan nonnulli requirent: ſed ſeiant velim,
me lubenter id fatturum, O ra sn! keée e perſtritturum furſſe, ſi diſpoſi-
tiones illas, quas quidem & tenebris, in quibus conditæ fuerunt, in lucem edi-
tas eſſe nondum conſtat; in ſua forma introſpicere licuiſſet. De nullitatibus
addutta Bacificationis Pragenſis, qua diſpoſitiones iſtas confirmatas eſſe

obtenditur, multum diſputare & proloqui, aud conſultum arbitrati ſimus,

non tana ideo, quod ad propoſitum noſtrum id non tanti facere putavimus;
quama quod ab aliis materiem iſtam de induſtria, ſingulari cum, ſtdio &
lande, pertractatam vidimus. Eandemz ſi ego quoque obſeuro meo calamo
rimari, G& eruere aggreſſus eſſem, quid aliud egiſſem, quam. .
Stellis nebulam ſpargere candidis ? Horat.
Quod ſupereſt , mi lælor, te rogatun volo, at mea hac qualiacunque
au wedαρο Yαäasi bonique facias; hoc modo ſtylo meo calcan addes, ut cum
alacritate, quæ affecta & penè confæcta in adverſariis contineo, abſol vam, G&

mmi quoque quam primum juris eſſciam. Vale perbene. Dabam apud
Dhios, Nonis AMWarti. CIo ID c XxXXVII.

ENODA-

1s,
ſicen
ſere

eo

cel

id

im

rlt⸗
iſerat
onem
ran-
16e
nder.
liuil
erhi
lenſe,
irca
nme
lim,
di⸗
lbus
iſe,
mit,
G

Mo

— ——

E N O D AI I O
R E S P O N S O R V M
C£Æ£ S A REAN ORV M in
cauſa Lalatina datoruun.

UM proximo ſuperiori Anno, Sereniſſims
Rex magnæ Britanniæ, LThomam Howardum,
Comitem Arundeliz & Surria, Comitem
Mareſcallum Angliæ, ad Imperatorem Fer-
dinandum II. mitteret Legatum, oratum cau-
ſam Palatinam, & petitum reſtitutionem Se-
MK reniſſimi Electoris Caroli Ludovici, ſui Nepo-
tis, & hujus Fratrum, varii varios ſermones, judicia & ſententias,

ſicut Principum actiones, diverſis vulgus rumoribus differre ſolet,

ferebant.
Alii, ſatis ſuperque ſegnitie, hæſitatione & mollibus Conſiliis
peccatum, experientiam tot annorum, tot Legationum, tot inter-
ceſſionum in cauſa Palatinà adhibitarum, teſtatum feciſſe, nihil pre-
cibus, nihil colloquiis, nihil per æquas conditiones obtinendum &
impetrandum, nihil moderati & juſti pactionibus extorquendum.
Auſtriacos, Bavarum, & horum adſtipulatores, Septem viralem Pa-
latinam Proſapiam, internecioni jamdudum deſtinaſſe, nunquam
conceſſuros, ut hæc reſurgat, & Palatini Principes exules, libertatis
antiquæ præ cæteris tenaciores, & dominationi uovæ infenſiores,
adhæc, cognatione & amicitia exterorum Regum potentiores, pri-
ſtinæ reſtituti fortunæ in Patriam redeant, & ſibi formidini ac veluti
ſpina in oculis ſuis ſint. Illos præterea timiditate partis adyerſæ in-
PPlentidre⸗ factos, res ſuas interea conſtabiliviſſe; Palatinicas vero
magis ac magis concidiſſe: amicos, ſocios & auxiliatores metu &
dubitatione ſuſpenſos, & ſpe ſumendorum pro cauſa Palatinà armo-
rum, ſæpius deluſos, ad alias ſocietates amplectendas neceſſitate com-
pulſos, ſeceſſionem tandem feciſſe. Reſtare adhuc Suecos & Gal-
lum, horum amicitiam & conſponſionem accipiendam, cum illis
arma & conſilia jungenda, dum potenti & victore milite Auſtriacos
fatigent; non negligendam hanc occaſionem, excutiendum veter-
B num,

2 Enodatio Reſponſorum Cæſareorum.
num rem, toties fruſtra per colloquia tentatam, iterum per alia ten-

tare, & ab armis, in quibus tamen ſola ſpes eam obtinendi, abſtine-

re, vel imprudentiæ, vel ignaviæ, indicium fore. Annon ſatis hacte-
nus per octodecem integros annos Reges Angliæ fuerint ab Auſtria-
cis deliniti & retardati ? an ſibi ſemper verba dari ſuſtineant, nun-
quamne expergiſci, & injurias acceptas ad animum revocare au-
deant? Haæc & ſimilia, homines 2llemovν ſlagrantiores & promptiores
memorabant. . .
Alii vero, qui moderatiores & pacatiores, Regis prudentiam, pieta-
tem & æ& qquanimitatem commendabant; negari quidem non poſſe,
nihil hactenus tot Legationibus & Interceſſionibus, in cauſa Palati-
nà effectum fuiſſe, imo omnem laborem, preces & conatus in fu-
mum abiiſſe: attamen conſiderandum, quod poſt mortem Regis
Friderici, pro quo potentiſſimum intercederetur, cujuſque reſtitutio
& reconciliatio quæreretur, quemque Cæſareani autorem & facem
turbarum dicerent, & in quem ſolum ſe iratos eſſe aſſeverarent, re-
rum ſtatus haud parum fuiſſet mutatus, ac propterea vero ſimile

fuiſſe, odia & iras non nihil refediſſe, homines moderatiores, ſicuti

præ ſe ferrent, jam tandem futuros, nec in liberos inſontes, Patre vi-
vis exempto, extenſuros & jacturos animi exacerbationem. Proinde

Regem prudenter agere, quod jam nomine ſuorum Nepotum, miſ-

ſà ſolemni Legatione, compoſitionem tentare, eorumque reſtitutio-
nem per conditiones procurare, & experiri conetur, an adverſarii
contra iſtos æque inſolentes & truculenti ſint, ac contra Patrem fue-
rint, cum tamen minus cauſæ adverſus illos, quam hunc habeant.
Præterea, magnum ſpem obtinendæ reſtitutionis, ex adverſo Re-
gi datam, ab eoque petitum, ut in colloquium deſcendere, Lega-
tionemque cum libra poteſtate ad Cæſarem quamprimum mittere
vellet, fore, ut felici res exitu concludatur. Hanc ſpem ſi ſubito ad-
ſpernatus, vel rem pro depoſitâà reliquerit, vel bellum moverit; ad-
verſarios cauſam & prætextum habituros, de ejus impotentia &
præcipiti animo conquerendi. Alias inſuper cauſas remoræ & ob-
ſtaculo eſſe, cur non conſultum Regi, illotis ſtatim manibus, & ante-
quam res ſuas, in tutiorem & paratiorem ſtatum collocarit, Martem
laceſſere: Quanquam verendum eſſet, Legationem etiam iſtam fore
irritam & ſine ſucceſſu, atque interim præclaras rei gerendæ occa-
fiones neglectum iri; Regem tamen hoc inde beneficium conſecu-
turum,

turun
rero
excu
D
aci⸗
H
munn
Corni
tende
totii⸗
runt,
ſoæ l
N
müſer
Pranc
Ccarce
acti,
Vitüis
bat, t
teſtat
Uris,
tuit,
deder
Calſan
ergoſ
Nima;
. De
ls ver
Vinde
itinere
tum,
Gicon
quot d
minns:
quoda
Uitorie

aten-
ſtine⸗
ncte⸗
Wria⸗
„ W⸗
Are d-⸗
pturt

ieta⸗
oſſe,
ti⸗
in ⸗
Kegis
itatio

ſern .

ent,re⸗
ſimile
ſicuti
tre di⸗
toinde
, mil-

itutio⸗

erlarii
mfue⸗
R.
ſo Re⸗
nittete
oad-
t; a0-⸗
tia &
& ob⸗
Tante⸗
ſattem
ſore
00cCA.
blecu-
turum,

Enodatio Reſponſorum L. ſareorum. 3
turum, ut non tantum juſtitia cauſæ, innocentia Nepotum, hoſtium
vero ſuperbia & injuria ſint evidentius apparitura; ſed ipſe quoque
excuſatior magiſque laudandus futurus, ſi, poſtquam omnia exper-
tus, & ultimum, quod reſtabat, conamen conciliandæ per pactiones

pacis conatus fuerit, ad alia conſilia invitus deſcenderit.

Hæ & ſimiles rationes Regem ſapientiſſimum & moderatiſſi-
mum merito permoverunt, ut Oratorem ſuum T1 homam Powardum-
Comitem Arundeliæ & Surriæ, ad Cæſarem, expedito itinere, con,
tendere juſſerit, eamque in rem mandata perfectiſſima dederit. Ora-
tori in Germaniam penetranti quædam præter opinionem contige-
runt, ex quibus homines pragmatici, haud oppido bene de ſucceilu
ſuæ Legationis ominari occœperunt.
Nam, primo adſpicere velut oculis, & pati coactus fuit, ut in
miſerorum, pro quibus tamen intercedebat, civium & incolarum
Franco Vallenſium corpora & bona, continenter ſæviretur: Pars
carceribus incluſi, & ad ſolvenda injuſtaliitra minus & inedia ad-
acti, diſcruciebantur: pars extorſionibus, tributis oneribus & ſer-
vitiis vexati, conticiebantur. Quo magis ille conquerebatur & ora-
bat, tanto aſperius hi tractabantur. Omnibus ſuis precibus & ob-
teſtationibus, ne tantum quidem aped Cæſarem, apud Regem Hun-
garie, apud horum miniſtros, Hiſpanicoſque Legatos obtinere a⸗
tuit, ut miſeris pactiones & conventionis, cum ipſis, quando ſeſe
dederent, initæ, obſervarentur; quin ab eo tempore, quo illorum
cauſam egit, velut de induſtria durius fuerunt habiti. Quomodo
ergo ſperare poterat, ſe impetraturum ſumma, cui negarentur mi-
nimas
Deinde, cum Norimberge, per Iohannem Taylerum ex Aulà Cæſa-
ris venientem, intellexiſſet, Regem Hungariæ, qui Nordlingam in
Vindelicis, & ad exercitum progrediebatur, delideratc ‚ut ſibi in
itinere occurreret, ſiquidem magnopore cuperit Legatem conven-
tum, præmiſit eundem Taylerum, ut de tempore & loco convenien-
di conveniret, ſeque certiorem protinus faceret. Verum poſt ali-
quot dierum expectationem, cognovit tandem Regem, de nullà re
minus, quam de congreſſu illo, ſollicitum, vel planè ejus oblitum
fuiſſe: Imo ne per literas quidem, neque per aliquem familiarem,
quod alias moris eſt, quando Regum Oratoris ad provincias & ter-
ritoria Principum adventant, ſalutare dignatus eſt; quod vel ſu-
B 2 perbiæ

4 Enodatio Reſponſorum Cæſareorum.
perbiæ, vel contemptus, vel inurbanitatis ſignum æſtimaba-
tur.
Ad hæc, paulo poſt deprehendit, Regem, eodem quaſi tempore,
quo eum convenire debuerat, bona quædam ſacra, agros, fundos, &
integra cœnobia in Inferiori Palatinatu, & in quibus Regina Bohe-
miæ Regis ſui Soror, Dotis hypothecam & donationem propter
nuptias conſtitutam habet, Jeſuitis, per ſolemnes Donauverdæ de-
ſcriptas tabulas, præcipiente & mandante Patre Cæſare, ſicuti ibi
memoratur, donaſſe & tradidiſſe: quod ſanè nullum indicium facie-
bat, propenſæ ad reſtitutionem voluntatis, dum alienandi potius &
diſcerpendi, atque diſtrahendi, quam reddendi animum oſtenta-
bat.
Cum Lintzium, nobile in ſuperiori Auſtria ad Danubium ſitum,
oppidum, ubi tum Imperator morabatur, propediem Ratisbonam
ad Coœtum Septemvirum progreſſurus, perveniſſet, magno quidem
honore & ſingulari cum prolixitate fuit exceptus; ſtatim etiam ſe-
mel atque iterum alloquendi Cæſarem & Auguſtam, facultatem ha-
buit. Verum in cauſa, quam oratum & propoſitum venerat, altum
per plures dies ſilentium offendit. Tandem tamen, poſtquam moræ
impatiens, enixius urſiſſet, Cæſar, ac ſi rem ſerio tractandam cupe-
ret, certos quoſdam Conſiliarios, qui cum eo diſceptarent, delegit:
Epiſcopum nempe Viennenſem, Petrum Henricum Stralendorſuna
Vice-Cancellarium Imperii, & Iuſtum Gebhardum ICtum. ſemel

dumtaxat conventum, nimirum ad xTV Kal. Sextilis: Legatus enim

perlecto mandato, quod Imperator ſuis Conſiliariis, ad id negotium
tractandum, dederat, valde offendebatur, quod in eo inter alia ſcri-
ptum vidiſſet, Regem Magnæ Britannie, per lobannem Taylerum, Se
ſe ad fœ dus tam offenſivum, quam defenſivum, cum Cæren Maje-
ſtate & cum tota Domo Auguſta, contra hoſtes & adverſarios com-
munes, ineundum & firmandum obtuliſſe. Hoc quia Legatus fal-
ſum & contra Regis ſui exiſtimationem, fidem & integritatem eſſe,
noverat, rationem ſui ofſicii efflagitare à ſe judicavit, ut ejuſmodi
imputationem, tam oratione, quam ſcripto, confutaret & contradi-
ceret; & hæc quidem cauſa fuit, cur, ab ulterioribus congreſſibus,
fuerit abſterritus. In hunc autem modum excepit:
Hæc; inquit, cum indigna & à mente, à fide & magnanimitate
Regiæ Majeſtatis, prorſus ſint aliena, omnino officii mei, & ho-
B noris

notis
4puc

tem

Conge
nem,
PEum
jeſtti
tulſle
Conto
ſa u
Qaret
ſcient

satr

ſitaten

Q
le ali
illo m
dato!
ligann
t pr.
Produl
riali t
cignit
amf
Aiena

Hæ

Obſect

kem it
mimo

banu.

& A
ſponſin
ccepe
ſe bor
Cel
temn &

maba⸗

npore,
08,&
1Boe-
dtopter
de de⸗
uti ibi
facie-
tius &
Renta⸗

ſitum,
onam
büdemm
lamſe⸗
em ha-
Atum
WOE
1 cupe⸗
elegtt:

yfiun

ſemel

enim

oturm
iaſcti⸗
ℳ, de
Mye-
Scomm⸗
usfal⸗
n elle⸗
Cmocl
trad⸗

ſibus,

mitaté
& bo⸗
norls

Enodatio Keſponſorum Caſareorum.
noris ac dignitatis Sereniſſimi Regis, intereſſe arbitratus ſum,
apud Cæſaream Ceſtram Majeſtatem & ſcripto, & coram, dolo-
rem & ægritudinem animi, quam inde percepi, declarare, ac
conqueri, teſtificando palam, contra Sereniſſimi Regis intentio-
nem, imo, non ſine aliqua offenſionis & ignominiæ nota dici,
Eum ultro fœdus offenſivum & deſenſivum Cæſareæ Veſtræ Ma-
jeſtati totique Domui Auſtriacæ contra omnes hujus hoſtes, ob-
tuliſſe. Quod ſane, & ad injuriam cæterorum Suæ Majeſtatis
Confœderatorum, qui juſtam inde occaſionem, malè de ip-
ſa ſuſpicandi & conquerendi, habere & arripere poſſent, ſpe-
ctaret: & Suam Majeſtatem ad id, quod cum honore & con-
ſcientia ſua, exuendo ſine gravi cauſa neceſſitudinem cum reliquis
ſuis amicis, facere nequeat, adſtringeret, & in æternam belli neceſ-
ſitatem implicaret. V d

Quod ſi Sereniſſimi Regis Ablegatus Iohannes Taylerus, ta-
le aliquid promiſit, aut ejus ſpem fecit, ſicut in deſcripto
illo mandati continetur, oportet ut dicam, eum ſine man-
dato hoc feciſſe, ac proinde ad rationem reddendam, ob-
ligatum eſſe. Sin vero ab hac imputatione immunis eſt, ſic-
ut proteſtatur & conteſtatur ſe eſſe, nihilqne tale unquam
protuliſſe, provocando ad omnes ſuos libellos Curiæz Impe-
riali traditos: quid aliud inferre & dicere licet, quam in-
dignitatem, & Sereniſſimo Regi, & mihi ejus Oratori, fa-
ctam fuiſſe, dum in faciem, & publico ſcripto, tam indigna &
aliena obtruduntur & imputantur? HM
Hæc cum ita ſint, Cæſaream Veſtram Majeſtatem humillimè
obſecro, ut iſta omnia, pro ſua Cæſarea prudentia perpendat, &

rem ita dirigat, ne quid tale, quod aut Regi, aut mihi, igno-

minioſum parumque honorificum ſit, fiat, dicatur, ant ſcri-

batur. Sed ad rem ipſam, bona fide, omnibus dilationibus

& ambagibus remotis, deſcendatur, & ejuſmodi mihi re-
ſponſum, quod Regiæ Majeſtati ſatisfacere,; & gratum &
acceptabile eſſe, indiciumque præbere poſſit, rem ſerio & cum
ſpe boni ſucceſſus agi, quanto ocius detur. enrn. e
Cæſar ad iſta, verboſo & diffuſo ſeripto, reſpondit, tum men-
tem & opinionem ſuam explicando, tum repetendo ex actis, quæ
B 3 circa

6 Enodatio Reſponſorum Cæſareorum.

circa & materiam & formam fœderis propoſiti, ab aliquo tempore
ultro cſitroque acta, dicta, ſcripta & tractata fuerunt, tandem ita
concludit. V
Hæc igitur, inquit, omnia, cum ita ſe habeant, prout ex ofigina-
libus ipſis ſcripturis, quæ allegantur, & quarum inſpiciendarum
offertur poteſtas, comprobantur, & cum ex his, cuivis liquere poſ-
ſit, non fuiſſe intentionem aliam, vel Sacræ Cæfareæ Majeſtatis,
vel Sereniſſimi Magnæ Britanniæ Regis, quam foœdus utrinque, &
contra non unius Plunmnodo, ſed utriuſque vel omnium partium
communes hoſtes & adverſarios, offenſivum & defenſivum conclu-
dere; cum illud alterum, ſi nimirum, contra unius tantum partis
hoſtes, concluſio fiat, nature ipſi hujuſmodi fœderum limitatio &
moderatio, ab ipſis tractatibus, quæ ſuper iis inſtituuntur, depende-
re, ſoleat, quibus Gui rationi conſentaneum, ac utrique parti hone-

ſtum ac decorum ſit, diſpicitur; Cumque demum de ſumma Sacræz

Cæſareæ Majeſtatis æquitate, & in Sereniſſimum Magnæ Britan-
niæ Regem, benevolentia minime præſumendum ſit, quidquam
Illam ab eodem, quod fidei, vel dignitati ejuſdem adyerſbrur „Po-
ſtulaturam eſſe: Eadem Sacra Cæſarea Majeſtas omnio confidet,
neminem fore, qui illi vitio vertat, quod rem prout eſt, & prout
ſuus fert candor, vocare & explicare voluerit; non recuſans cætero-
quin, quin nihilominus circa ſæped. Clauſulam, ea adhibeatur mo-
deratio, quæ ad tollendas è med io omnes offenſionis anſas, commu-
ni conſenſu videbitur.
In cauſa vero principali in hanc ſententiam reſcripſit. Meminiſſe
ſe, in quem ſenſum, jam ante hac diverſis decretis ſki Dac nomina-
tim illo, quod die xXITV Februarii proxime præteriti, Ablegato
ejuſdem Sereniſſimi Regis Magnæ Britamiæ, ad ſe deſtinato, con-
ſignari voluit, ſeſe declararit; Nimirum, ex cauſis ac rationibus ibi-
demallegatis, paratum ſe eſſe, ſi Comes Palatinus Carolus Luadovicus
conditiones in dicto decreto contentas impleverit, eundem à Banno
Imperiali, ex delicto paterno in eundem derivato, eatenus & ad
eum effectum, ut ipſe in ordinem & gradum Sacri Romani Imperii
Principum, recipiatur, clementer abſolvere, ſimulque in partem
haud contemnendam Ditionum avitarum reſtituere, juxtaque ac
conventum fuerit, Eidem Inveſtituram impertiri; Demum, ubi ad
tractatus ventum erit, quoad Dignitatem Electoralem & reliqua
Petita

„

ettt
i
Prita
rex)
ſamn!
inten

teme
gen
kuciea
meme
ſincer
1A; (
No ſin
tanenn
etiarn
Po
jueol
ſtadie
Briwan
ueſe
Domi
prelit
dem
ſore,n
Petiti⸗
ralem⸗
Kari 1
ſecum
dnidqn
Oret
Ad!
Nemine
em ye
tugt,
intetatn
Oblito .

npore
m ita

gina⸗
darum
epol.
ſtatis,
ne, &
ttium
nclu⸗
Nartis
tio &
ende-

hone-

actæ
Briran⸗
Mquam
po⸗
ſider
prout
Eteto⸗
ut mo⸗
mmu⸗

dirie⸗
Dhina⸗
legno
0, =
iens
Banno
5§ & 14d
mperi
pantem
gue 40
nbiad
cliqa
Petitu

Enodatio Reſponſorum Caſareorum. 7
petita tum propoſita, eum ſervare modum velle, ut in iis, quæ æquis
conditionibus concedi poterunt, habeat, cum Sereniſſimus Magnæ
Britanniæ Rex, unde ſtudium & benevolentiam in Se Sacræ Cæſa-
reæ Majeſtatis, tum ſæpedictus quoque Comes Palatinus, propen-
ſam in Se gratiam ejuſdem poſſit cognoſcere. Huic tam benignæ
intentioni ac declarationi ſuæ, Eandem Sacram Ceſaream Majeſta-
tem etiamnum eo firmius inhærere, quo per dictum Dominum Le-
gatum, & ex literis ac mandatis prælibatis certior facta eſſet, de
ſtudio & benevolentia in Se & totam Auguſtam Domum ſuam,
memorati Sereniſſimi Regis, ut qui non aliam, quam candidam &
ſinceram, in omnibus antehac tractatis & oblatis, intentionem affe-
rat; Cui voluntati & intentioni Majeſtas Sacra Cæſarea in ſe omni-
no ſimilem eſſe, & perſtare conſtanter confirmat, Eidem conſen-
taneum cenſendo, ut qua de re tractatum inſtitui femel placuit, id
etiamnum firmum maneat. J
Porro autem, cum ſæpedicta Sacra Cæſarea Majeſtas, non ullo
jure obligata; ſed ex mera gratia & clementia Cæfarea, ac imprimis
ſtudio benevolentiæ, in ſæpe nominatum Sereniſſimum Magne
Britanniæ Regem, ducta, mutuique ineundi foderis intuitu, eo uſ-
que ſe declararit, atque etiamnum declaret; Ac prædictus quoque
Dominus Legatus, in eam ſententiam Sereniſſimi Regis ſui, quod
prælibata totalis reſtitutio, nunc continuo fieri debeat: Hinc Ean-
dem Majeſtatem Cæſaream æquum cenſere, omninoque confidere,
fore, ut idem Dominus Legatus ulterius ſeſe, cum quoad modum
petitiæ totalis reſtitutionis, ac præſertim quoad Dignitatem Electo-
ralem; tum etiam circa ea, de quibus Eidem Sacræ Cæfareæ Maje-
ftati ſpes facta eſt, quatenus videlicet Idem Magnæ Britanniæ Rex,
ſe cum Eadem & tota Auguſta Domo ſua Auſtriaca, conjungere,
quidque in beneficium ejus præſtare velit ac debeat, explicare non
gravetur.
Ad illa Legatus, liquido, ait, ex ipſo reſponſo Cæſareo apparere,
neminem unquam Regiorum miniſtrorum, nec ipſum Regem in
ullis ſuis fcriptis, ejuſmodi fœderis, feciſſe mentionem, imo ne qui-
dem verbis, aut familiari congreſſu niſi ex unico Comitis de Schon-
burgh, Cæſarei in Hiſpania Legati, relatu, tale quid dictum fuiſſe
inferatur; quod tamen non uſquequaque quadret, cum prętenſo
oblato fœdere. Et ſi quid tale privatis forſan in colloquiis excidiſſet,
novum

8 gnodatio Reſponſorum Caæſareorum.

novum ſanè & inauditum prorſus eſſe tractandi modum, Omnia
quæ familiariter colloquendo à publicis miniſtris proponuntur, ſta-
tim publicis Inſtrumentis ſub ſgilo inſerere, & eadem iis poſtmo-
dum objicere. At vero quale fodus, & ſub quibus conditionibus à
Regia Majeſtate oblatum fuerit, planè apparere tam ex verbis,
quàm ex intentione ſcribentium & loquentium: Videlicet, ſi Cæ-
ſarea Majeſtas, attenta Regiæ Majeſtatis interceſſione, Palatinatum
Electoralem, cum annexa Dignitate & juribus, reſtituerit, atque
iſto modo fundamentum, ad pacem in Imperio promiſcuè reſtabi-
liendam, poſuerit, tum Regiam Majeſtatem, ſodus cum Cæſarea
Majeſtate, cum Inclyta Domo Auſtriaca, cumque Imperii Septem
viris & ordinibus, arctiſſimum paciſcituram, tam ad pacem illam &
tranquillitatem univerſam obtinendam, & æquis ultro citroque
conditionibus firmandam; quam ad eam aſſerendam & defenden-
dam contra eos, qui tam ſacro- ſanctam compoſitionem & quietem,
impugnare & evertere, auſuri eſſent. Quamobrem Se Cæſaream
Majeſtatem orare, ne Sereniſſimo Regi, Domino ſuo Clementiſſi-

mo, aut Sibi ejus Legato, prætenſum illud foedus amplius objicia-

tur, aut ulterius in mora ſit, quo minus ſupramemorata plenaria re-
ſtitutio, abſq; diuturniori procraſtinatione, maturetur, & perficiatur.
Deinde refutat & rejicit, quod Cæſar res len declaratione,
Iobhanni Taplero XXIV Februarü Anno CI IDC XXXVI, datæ
inhærere pergat, Se ſatis clarè, inquiens, in ſua Propoſitione & pri-
mo libello memoriali innuiſſe, declarationem iſtam talem eſſe, in
qua Regia Majeſtas minimè poſſet acquieſcere, tum propterea

quod longè infra ſpem & expectationem ejus eſſent, quæ ibi offe-

rantur, eo quod reſtitutio Sereniſſimi Electoris ſui Nepotis angu-
ſtis admodum pomeriis unius alicujus partis (quæ nec quidem no-
minatur) includatur & circumſcribatur; tum quia ibidem dicatur,
Cæſaream Majeſtatem velle Comitem Palatinum Carolum Ludovi-
cum, ſi conditiones præſcriptas impleverit, à Banno Imperiali ex de-
licto paterno in eum derivato, eatenus & ad eum effectum, ut in nu-
merum Principum Imperii reciperetur, abſolvere: Cum tamen con-
ſtet Sereniſſimum Electorem Carolum Ludovicum inſontem & ab
omni culpa immunem, natumque eſſe Principem Imperii, quod Ius,
utpote à DéO, à Natura, à lege datum, ei competere, ac proinde
ne offerri poſſe, fuſius, ſi opus Toret, deduci poſſet. Ad hæc, ſicut
Sere-

der
104
pot
que
lis,
ten
nis
Cm.
el
veſt

dion

ſten
in p
qe
tem
ſius
pedt
greg
tem
Cem
bec
tabnn
gatun
tema
Laye

ſuos
necet
um
hon!
tioni
jurer
tibi
Perp,
acri

tmnia
ſta⸗
kmo-
s
eldis,
1Cæ.
latum
tque
tabi⸗
ſaren
erm
an &
roque
aden⸗
etenn,
reumn
atiſſi⸗
jicie⸗
Ae⸗
ciatur.
tione,
datæ
pri⸗
e;
Prerea
1 ofle⸗
nou⸗
emro-⸗
catut:
4ℳoUr-
esde⸗
inmu⸗
c.
ELeb
lus,
oinde
ſicut
dele⸗

Enodatio Reſponſorum Cæſareorum.
Sereniſſimus Rex gratiam & clementiam Cæſareæ Majeſtatis gra-
to animo amplecti cupiat: Ita prorſus iniquum fore, & Sibi & Ne-
potibus ſuis probroſum, æquitatem & juſtitiam cauſæ deſererè;
quæ jure naturæ & gentilitatis, nec non Aurea & aliis Cæſariis Bul-
lis, & fandamentalbus Imperii legibus nitatur, velut id ſuo loco &
tempore poſſet demonſtrari evidentius. Quod modum reſtitutio-
nis petitæ attineat, non alium ſe noſſe, quàm ut Sereniſſimus
Carolus Ludovicus Elector, hujuſque Fratres, per Decretum

Cæſareum, per realem introductionem, & per ſolemnem In-

veſtituram, (prout in hujuſmodi caſibus ſolens eſt) in avitas
dignitates, feuda, poſſeſſiones & jura, quamprimum reſti-
tuantur. Deinde, ut hi reciprocè promittant, & reapſe præ-
ſtent, H ejuſmodi Vaſalli & Principes Imperii, inveſtiti &
in poſſeſſionem miſſi, jure & ex conſuetudine, præſcripto-
que legum, præſtare & facere tenentur & obligantur. Ex parte au-
tem Sereniſſimi Regis Sui, condicere & ſpondere, quod ſi in Ip-
ſius gratiam, hæc reſtitutio maturetur, & ſine cunctatione ex-

pediatur, Regiam Majeſtatem ea lubenter facturam, quæ e-

gregiam & Regiam ſuam propenſionem, erga Cæſaream Majeſta-
tem, Inclytam Domum Auſtriacam, Imperiique Ordines, ac
Germanis tranquillitatem, luculentis teſtificentur effectis: atque
hæc omnia, tam ſuo, quam ſuorum Nepotum nomine, ſolemnibus
tabulis & pactis firmaturam, & conſignaturam; In quem finem Le-
gatum ſuum, cum ſufficiente & ampliſſimam poteſtatem continen-
te mandato ad Cæſaream Majeſtatem, & ad Imperii ordines able-
gaverit.
Ad iſta Imperator tum ſcripto primum, tum per Conſiliarios
ſuos viva voce reſpondit. Scripto quidem in hæc verba: Se minimè
neceſſarium ducere, de eo, quod juris eſt, quoad hæc impreſentia-
rum diſceptare; quod quidem ex parte Cæſareæ Suæ Majeſtatis
non legibus tantum communibus, ſed peculiaribus Imperii conſtitu-
tionibus, & Aureæ Bullæ ſtatutis, indubitanter nitatur, necnon plu-
rimis tam antiquis, quam recentioribus exemplis confirmetur. Hoc
jure uſam Majeſtatem ſuam Cæſaream de Ditionibus & dignita-
tibus ſæpedicti Palatini, liberè diſpoſuiſſe, quæ Diſpoſitiones
per pacem nuperam Pragenſem, ac conſequenter nunc ab Univerſis
Sacri Romani Imperii Ordinibus, comprobatæ ſint. Ex his
rec

1 SEnodatio Reſponſorum Cæſareoruni.
rectè ponderentur, liquere poſte, an & quanta hæc gratia ſit quam
Cæſarea Majeſtas antehac liberis dicti Palatini obtulerit, arque er-
jamnum offerat, & quanti eam æſtimari oporteat. Quæ quum ita
ſint, quumque ſæpememorata Majeſtas Sua Cæſarea, fe hactenus
tum quoad benevolentiam & propenſionem ſuam, erga Sereniſſi-
mum Magnæ Britanniæ Regem; tum quoad clementiam etiam er-
ga Nepotes ejuſdem, quondam Friderici Palatini liberos, eouſque
declararit, quemadmodum, & fub quibus conditionibus ſæpedi-
ctum Decretum diei xX IV Februarü continet: Ideo æquum cen-
ſere, ac benigne requirere, ut dictus Dominus Legatus, niita ei vi-
debitur, ad particularia deſcendat; ac clarius, ſive ſöriptc. ſeu, ſi pla-
ceat, quod Majeſtas Sua Cæſarea convenientius exiſtimat, oretenus
conferendo cum Majeſtatis Suæ Cæſareæ Plenipotentiariis, expli-
cet, quid Majeſtati Suæ, Sereniſſimus Magnæ Britanniæ Rex, pro
talibus oblatis vice verſa offerat, ac præſtare intendat, ut pari paſſu,
prout moris, de utriuſque partis poſtulatis, ac præſtandis tractetur,
conveniatur & concludatur.
