Hoc reſponſo accepto, Legatus ſe eo nequaquam contentum eſ-
ſe, ſignificavit, ac propterea periit, ut Cæſarea Majeſtas mentem
ſuam planius & explicatius declararet, & determinate atque abſo-
lutè in medium depromeret, an & quid, & ſub quibus conditioni-
bus, in hac cauſa facere, atque reſtituere in ſpecie conſtituiſſet. Suos
igitur Conſiliarios, Kalend. Septembris, ad Legatum convenire, &
ei in hanc ſententiam loqui juſſit: Cæſaream Majeſtatem expenſis
& conſideratis omnibus, quæ tam à Legato repræſentata, quam quæ
in hac cauſa, conſideratu neceſſaria eſſent, mentem quidem ſuam
voluiſſe, candididè & ſincere hunc in modum aperire. In tribus ver-
ſari potiſſimum capitibus, totum hoc negotium; Primo, in reſtitu-
tione Inferioris Palatinatus: Jam vero ſciendum, Regem E iſpaniaæ
unam illius partem, propter ingentes impenſas, quas Ecerir in exe-
cutione ei demandata, oppignoratam poiſidere; alteram partem te-
nere Bavarum pari modo; nunc autem rationi & juſtitiæ conſenta-
neum efſe, ut utriſque, antequam hæc pignora & hypothecam reſti-
tuant, prius ſatisfiat. Cæſaream Majeſtatem ea de re cum utroque
ligenter egiſſe, & eos eouſque perſuaſiſſe, ut in reſtitutionem
conſenſerint, ſub hac tamen conditione, ut Ipſis Emolumenta quæ-
dam, quæ pro compenſatione jure prætendant, prius addicantur &
præ-

3

.

Enodatio KReſponſoram Cæſareorum. 11
præſtentur. Vt vero Comes Palatinus tuto & quiete, ſine impu-
gnatione poſſidere poſſit reſtituenda, Cęſaream Majeſtatem ex me-
ra gratia abrogaturam Bannum; eumque in Ordinem & gradum
Primcipum Imperii recepturam.
Alterum, concernere Electoralem Dignitatem: Quoniam vero
Cæſarea Majeſtas de ea, utpote de re ad Ipſam & Imperium pleno
jure devoluta, dudum, conſentientibus & approbantibus Electori-

bus, & ſecundum præſcriptum Legum & conſtitutionum Imperia-

lium, liberè & abſolutè diſpoſuerit, eamque tum in Ducem Bavarie,
optimè de Cæſare, totoque Imperio meritum, tum in lineam Guliel-
mianam ſolemniter, & per Inveſtituram, aliaſque obligationes tran-
ſtulerit; adeo ut res jam ſit conſtabilita, & firmata atque immota,
fas non eſſe de illius reſtitutione, in colloꝗquium deſcendere, quam-
diu aliquiĩs ex dicta Linea Gulielmica ſuperſtes ſit.
Tertium Palatinatum ſuperiorem contingere: De eo idem eſſe

ſentiendum & obſervandum, quod de Dignitate Septem virali;

nam ditiones iſtas Duci Bavariæ & Lineæ Gualielmianæ traditas eſſe
in ſolutionem partis iĩmpenſarum, quas Dux ille, Imperatoris cauſa,
ad recuperandam Bohemiam impenderit. Hæc cum ita ſint, & Cæ-
ſarea Majeſtas mentem ſuam tam ſimpliciter & planè detexerit; æ-
quum ommino eſſe, ut Legatus nunc quoque declaret, quid Rex ha-

pita harum rerum, & Cæſareæ gratiæ & benevolentiæ conſidera-

tione, viciſſim in commodum & utilitatem Cæſareæ Majeſtatis &
Imperii præſtare, qualéque fœdus cum ipfſis percutere intendat.
Ad ea Legatus paucis: Se gratias agere Cæſari, quod tam emi-
cleatè animum ſuum retegere voluerit, inde enim ſatis apparere
poſſit quid in toto hoc negotio, Rex, à cujus expectatione iſta ſint
remotiſſima, ſperare poſſit ac debeat: acturum vero fuiſſe majores

gratias, ſi iſta citius, & ſtatim ubi ad Aulam Imperialem acceſſiſſet,

vel potius antequam ex Anglia diſceſſiſſet, fuiſſent enunciata, tum
fortaſſe compendi fieri potuiſſe, tempus & impenſas, neque opus
futurum fuſſſe plenipotentia, & ſolemni Legatione. Sibi jam os oc-
cludi, ut non poſſit ulterius progredi, aut aliquid in medium depro-

mere: nihil aliud reſtare, uern ut de cunctis Regem ſuum certio-
rem faciat, quod facturus ſit fideliter & ſine affectu; Cæſarem per

ſuos miniſtros idem facere pofle, ſi ſortè vereatur, Se, vel plus, vel

minus dicturum.

C 2 Biduo

12 Eñnodatio Reſponſorum OQuſareorum.
Biduo poſt Cæſari coram collocutus, repetiit quæ ſibi a miniſtris

ejus expoſita fuerint, quæque his reſponderit, & quod in eo eſſet, ut

miſſo Curſore, velit de omnibus Regem ſuum informare: In An-
gliam igitur ad Regem expedit literas; interea ſimulat ſe non expe-
ctato reditu Curſoris, diſceſſurum, ſperans, ſe apparatu ſui abitus,
moturum & flexurum ad moderationem & quiorem ſententiam
Cæſareanos, qui nollent fortaſſe, utre infecta & rupto colloquii fi-
lo diſcederet: ſed fruſtra, tempus interea elapſum eſt, & Curſor re-
diit, qui Legato literas à Rege attulit, per quas ei præcipiatur, ut,
quoniam ſpes nulla ſit, obtinendæ per æquas conditiones reſtitutio-

nis Palatinatus Electoralis, domum reverteretur, relicto in Aula Cæ-

ſarea Iohanne Iaylero. Cum Cæſareani viderem Legatum in procin-
ctu eſſe abeundi, omnem induſtriam, omnes artes, omnes nervos in-

tenderunt & adhibuerunt, ut eum detinerent diutius. Hinc factum,

ut Rex Hungariæ filius Cæſaris, qui noviſſimè advenerar, Legati
propoſitum diſcedendi, ſufflaminarit, ſpe ſingulari data, ſe procura-
turum, ut hoc negotium reſtitutionis ad felicem exitum deducatur,
neque Legatus cauſam habere queat conquerendi, aut doenitendi, ſi
Parvi temporis moram tulerit. Orator ergo conſultum judicavit, per
aliquot dies diſceſſum ſuum proferre; tum, ut videret, an ali-
quid magis æqui & moderati Cæſar dicere vellet, tum, ne occaſio-
nem daret, ſibi exprobrandi, quod præfeſtinantior fuerit, & auſcul-
tare renuerit, quæ in medium proponenda, offerrentur. Cum vero
tempus nimium illi ms rem ad Electorum deliberationem

remiſſam, horumque ſentenyviam prius intelligi neceſſe eſſe cauſan-

do, Legatus facta una alterave interpellatione Seque fruſtra operiri
animadvertens, Electorem, Regem, & Cæſar em adiit, & valedixit
ad vI Idus Novembrio.
Diſcedenti, promiſſio & ſpes facta, ſore, ut brevi, antequam
Germania cxceca ei literæ & reſponſio, quæ poſtulatis ejus pro-
prius accederet, tranſmittantur. Literas quidem aliquas Norimbergæ
traditas accepit, inter quas una erat ad Reginam 6 ldabetbam; ſed in
inſcriptione ſtudio omiſſum erat Electricis & Comuitis Palatinæ co-

gnomen, ſub falſo obtentu illud ei, propter Mariti proſcripti cau-

ſam dari non poſſe: ideo Legatus literas iſtas, cum indignatione &
objurgatione, eo, unde venerant, remiſit. Et ſanè res eſt inauditæ
& crudelitatis, & injuſtitiæ, neque inter Barbaros unquam intellecta,
neque

cot
Vr

fui
le
nit

Cul
rise
Ver
bi
inte
ten
On

qu

q
Gimn
Gno
one
mar
niſs
finen
100
d p
l

iſtris
t, ut
An-⸗
ape⸗
dus,
tiam
lüiff⸗

1Ie-

Enodatio Reſponſorum Cæſareorum. 13
neque in ſæviſſimis Syllæ & Marii Proſcriptionibus, neque ſub
Triumviris, exercita, ut, nimirum, propter crimen Mariti, etiam a-
trociſſimum & ex confeſſione manifeſtiſſimum, innocens mulier

jure ſuo & bonis, atque dignitate & nomine, quæ ante commiſſum

viri flagitium, habuit & obtinuit, privaretur: ſicuti hodie ex parte

Cæſareanorum, contra Reginam Elidabethum, fieri præſumitur, cui

non ſolum dotalitia bona, vi & injuria, ſunt adempta; ſed etiam no-
men, titulus, & dignitas, quæ nubendo conſecuta eſt, præripi ten-
tantur: cum tamen ejus Maritum criminis imputati, nunquam fuiſſe

convictum, adhæc à Cæſare, in propria cauſſa, inauditum, indefen-
ſum, non vocatum, illegitimè, injuſt? & nulliter, ex mero odio &
vindicta, proſcriptum. Sed ad rem.

De reſponſione vero illa, de qua egard Britannico ſpes facta
fuit, diu nihil audiebatur; tandem aliqua ſive Notificatio, ſive de-

claratio ad xIV Kalend. Februarii, exarata, in Angliam tranſmiſſa ve-
nit. Illa hæc continet:

Cæſaream Majeſtatem, poſtquam cognoviſſet, potiſſimam diffi-
cultatem, quo minus hoc negotium, ad deſideratæ utrinque arctio-
ris conjunctionis & confœderationis effectum, perduceretur, in eo
verti, quod Sereniſsimus Rex ampliorem aliquam ſatisfactionem, ſi⸗
bi pro Nepote ſuo quoad Electoralem Dignitatem deſideret, non
intermiſiſſe de medus omnibus, quæ ad ſuperandam eam difficulta-

tem pertineant, convenienti ſollicitudine, perquirere & indagare,

communicando ſuper hac re, tam cum excelſo collegio Electorali,
quam cum iis, quorum hoc particulariter magis intereſt, & ſine
quorum conſenſu, rebus ſic ſtantibus, ſoli Majeſtati Suæ Cæſareæ,
de hac re ſtatuere, non omnino eſt integrum. Poſtquam igitur, media
quædam ſeſe aperuerint, ex quibus ſpes affulgeat, poſſe prædictam

difficultatem, quoad Dignitatem Electoralem, ſtante etiam Linea
quondam Wilhelmi Ducis Bavariæ, ſuperari, ac Sereniſsimo Ma-

gnæ Britanniæ Regi, ampliorem aliquam ſatisfactionem dari, Ro-
manam Regiam Majeſtatem omittere noluiſſe, quin de hac re, Sere-
niſsimi Regis Magnæ Britanniæ Ablegato Iobanni Iaylero, in hunc
finem ibi relicto, ſignificaret, qui de eadem ad Regem ſuum quan-
to ocyus referre, & convenientem curamut ſufficiens mandatum,

ad pertractandum ac penitus abſolvendum, hoc reſtitutionis & con-

fœderationis negotium, quamprimum vel ſibi tranſmittatur, vVel
C 3 in

14 Snodaio Reſponſorum Ceſareorum.
in alium, qui mittendus videretur, conferatur, adhibere novii-
Atque hæc eſt brevis in eompendium conjecta Relatio eorum,
quæ in hac ſolemni Legatione ultro citroque acta, dicta & ſcripta
fuerunt. Iam vero, Primo loco, & ad faciliorem conſequentium ju-

dicationem notandum: Legatum Britannicum ſtatim in primordio

ſuæ Legationis, in propoſitione prima, deinde iterum in alio libel-
lo ad Imperatorem, contra Cæſaris, ut illi vocant, Decretum de die
zræiv Februarii exceptitionem oppoſuiſſe, illud tum rejiciendo, tan-
quam nullum & à re vacuum, tum demonſtrando præſcriptas in eo
conditiones longè infra ſpem & expectationem, quam Sereniſſimus
Magnæ Britanniæ Rex de integra reſtitutione Palatinatus, hoc eſt,
tam territorii, quam connexi muneris Electorii conceperit, eſſe, ac
propterea merito caufam daturum fuiſſe, de ſucceſſu & confectione
negotii addubitandi & diffidendi, operamque expediundæ Lega-
tionis ſuperſedendi; niſi aliunde, & maximè per ipſum Taylerum,
cui Decretum iſtud traditum fuerit, amplior & lautior atque fir-
mior, ſpes & cautio, nomine Cæſareæ Majeſtatis data fuiſſet, ſoli-
dæ & plenæ circa Palatinatus reſtitutionem ſatisfactionis & grati-
ficationis. Et ſanè indubium eſt, Prudentiſſimum illum & Optimum
Maximum Regem nequaquam Oratorem Suum propter tam jeju-
nas & ventoſas, vituperii & prejudicii plenas conditiones & leges,
quæ in ipſo ſcripto feruntur, miſſurum fuiſſe. Niſi enim aliud &
majus certiuſque fundamentum ſpei ſuæ habuiſſet, aliiſque argu-
mentis & perſuaſionibus adductus fuifſet; Legationem tam ſplen-
didam compendi feciſſet.
Præterea conſiderandum, Imperatorem in primo ſuo reſponſo,
quod Legato dedit Lint Fii ad diem trigeſimam menſis Iunii, tacitè
agnoviſſe à fe profectam fuiſſe ſpem illam, quia nihil contradixerit
tunc aut exceperit: imo etiam exceptionem, quam Legatus xVIII.
Junii, contra dictum Decretum de die xxIV Februarii propoſuerat, ta-
cendo comprobarit, & ratione & veritate niti agnoverit. Quod ve-
ro poſtea dοντον contradixerit, addendo, Se mirari quo funda-
mento Legerus Dræ ſuppoſnetin, Se ſpem dediſſe vel amplioris gra-
tiæ, vel reſtitutionis plenioris, quam quæ in ſe æ pememorato Decre-

to contineatur, indicio erat Cæſaream Majeſtatem in priori fua ſen-
tentia firmiter permanſuram, & ne latum quidem unguem ſab ea

diſceſſu-

iſe
riun
4.
ul
pro⸗
tion
Vie
gur
P
ere
ſolut
Piat
ceps
guine
denti
Gora
oflen
um.
ſee⸗
de gu
clarat
Peniſ
Nacu
Poſet,
Eum ke
legitin
uia in
gue c
dee
nocente
ueſim
quiſito
Auaqua
reg
torum 3
ISn

ori⸗

rum,
cipta
um ⸗
orcto
libel⸗
dedu
‚tan-
in eo
Genus
oc elt,
ſle, ac
Rione
Lepe-
lemm,
ne fir⸗
,ſoli-
Narr⸗
timum
n ſeſr⸗

leges,
4 &
argu⸗

er⸗
onlo,

tuente
dixerit
GIII;
Iat, ta-
noc ve⸗
Kundr⸗
hrisgla-
Deccte-
ſua ſen⸗
n e4
lceſt⸗

Enodatio Reſponſorum Caſareorum. 15
diſceſſuram, quicquid alii vel dicerent, vel crederent in contra-
At jam operæ pretium fuerit, ponderare & examinare, quæ &
qualia ſint Cæſaris oblata, quæ toties repetuntur & tanti eſtimari &
pro ſingulari beneficio reputari jubentur: deinde, ſub quibus condi-
tionibus ea fiant, hoc eſt, qualia ſint ea, quæ ab Electore Carolo Ludo-
vico, & à rege in agnitionem tantæ gratiæ viciſſim præſtanda exi-
guntur.
Primo, offert Cæſar Se Carolum Ludovicum à Banno Imperiali
ex delicto paterno in Eum derivato, eatenus & ad eum effectum ab-
ſoluturum, ut in Ordinem & gradum Principis S. R. Imperii reci-
piatur. Magnum, ſi Diis placet, beneficium illi, qui natus eſt Prin-
ceps Imperii & jure proprio, acquiſito, & primogenituræ Elector,
qui non ex beneficio Patris & per viam hæreditatis; ſed ex provi-
dentia legis & ex pacto primi acquirentis, jure gentilitatis in Ele-
ctoratum ſuceedit? Si hoc Cæſaris oblatum Elector eo ſenſu, quo
offertur accipit, cogitur agnoſcere & præſupponere, Primo, Ban-
num contra Patrem Suum deproperatum legitimum & juſtum eſſe,
& ſecundum jura decretum & promulgatum: Deinde, illud contra
Se quoque locum habere, non ſeeus ac ſi Ipſe in Bannum eſſet de-
claratus & neceſſe haberet eo abſolvi. Quod non ſolum contra a-
pertiſſimum jus faceret; ſed etiam Patri Regi enwern, tum
Sibi Suiſque perpetuam ignominiam & maculam afferret. Nec bo-
na cum conſcientia, aut citra ſummæ ingratitudinis crimen facere id
poſſet; tum quia Genitoris ſui honorem & exiſtimationem læderet,
Eum rebellem, perduellem & reum Læſæ Majeſtatis, ac propterea
legitimè proſcriptum fuiſſe, tacitè agnoſeendo & confitendo; tum
quia in animo ſuo perſuaſus eſt, Patri ſuo injuriam factam Bannum-
que contra eum evibratum nullum eſſe & illegitimum & licet ju-
ſtè decretum & pronunciatum foret, contra Se tamen, utpote in-
nocentem, & natum diu ante divulgatam proſcriptionem , & jus
quæſitum adeptum, & non Parenti ultimo poſſeſſori; ſed primo ac-
quifitori ex lege feudali & fundamentali ſuecedentem locum ne-
quaquam habere & extendi poſſe; Bannum enim, ar inquit & probat
Andræas Gallius magms Iureconbaltus Cameræ Imperialis Aſſeſſor, duorum Impe-

ratorum Conſiliarius & quondam Ducis Bavariæ Advocatus, lib. 2. de pace publica,

ſer. I5. mem. 9. eſt perſonale & cum perſona extinguitur, & obſerv. ul-

16 Enodatio Reſponſorum Cæſareorum.
kima, n. 32. Bannum morte, ait, Banniti expirat ber l. crimen vel pœna pa-

terna mullam maculam filio infligere poteſt. 26. & ibid. nec alieni crtiminis ſucceſſor

conſtituitur. D. de pana, & per I. deſuncto D. de publicis judiciis, & per l. I. & fi-

nal. C. ſi reus vel accuſatus mortuus fuerit, adde I. publica 3. D. de publicis judiciis,

S allegat. infr. Deinde cogeretur confiteri & agnoſcere, Se non eſſe

Principem Imperii, quia opus habeat in iſtum gradum aſciſci. Qui
Eum pro Principe Germaniæa, hoc eſt, vel pro Comite Palatino

Rheni non æſtimant, neceſſe eſt ut præſupponant Eum vel No-

thum, vel Hiſpaniæ, vel Galliæ, vel alterius Imperii, at hoc falſum,

(niſi quod Angliæ Princeps ideo dici meretur, quia Princeps eſt
ſanguinis Anglicani) ſicut illud Diabolicum eſt. Iura ſanguinis
inquit lex, nullo jure civili, per quod Bamnum eſt inwoductum, dirimi poſ-
ſunt. H'jura. 8. D. de regul, juris. jus agnationis. 34. D. de patctis.

Principis Anhaltini proſcripti filius, quamvis in prælio Pragenſi

captus, nunquam opus habuit teeib in gradum Principum, ſed ſem-
per, etiam in captivitate, quia proſcriptus ipſe non erat, nec in eum
derivari ullo jure Bannum Patris poterat, habitus, tractatus & vo-
catus fuit Princeps, ab ipſo Cæſare & Cæ ſareanis, quamvis Pater
ĩpſius nondum eſſet abl lutu⸗ à Banno. Ita filii Iobannis Friderici E-

lectoris Saxonia, in numero Principum habiti, & pro Ducibus Saxo-

nis agniti, & ita compellati ſuerunt, Patre licet Bannito & capti-
vo. Quin libri Regis Friderici, Comites Palatini, hoc eſt, Principes
Imperii ex Illuſtriſſima Proſapia nati & orti, atque pro talibus et-

jam agnoſcendi & tractandi ſint, quis negare poteſt? Ipſe Impera-

tor eos non aliter quam hoc nomine compellat, nec aliter compella-
re poteſt. Quid autem ſit in Imperio Comitem Palatinum, & ex

Septemvirali Palatina ſtirpe editum eſſe, vulgo notum eſt. Nemi-

ni hoc nomen & titulus competit, & inditur, niſi qui ſit Princeps:
Comitem Palatinum nominari, & inter Comites Palatinos accen-
ſeri, idem eſt ac eſſe Principem Imperii, tali loco & gradu, qui in
Imperio tribuitur ſecundumordinem Comitibus Palatinis, qui ſunt

dn & præcipui inter omnes reliquos Principes. Agnominatio

omitis Palatini in Imperio plus eſt, quàm Ducis aut Principis:
hinc fit ut in deſcriptione titulorum & dignitatum Principes Pala-
tini nomen Comitis Palatini præponant titulo Ducis.

Liberi Regis Friderici nonne ſunt Pronepotes Regis Daniæ ex

Sorore? nonne ſunt Principes & ſanguine regio Britannico oriun-
di?

di

retg
l
liabun
leme
&n
Pala
ſingt
ine
lium
tratut
ne &
cente
walet
natali
Eſ

ut
eeſſr
ldiciis,
nelle
Qi

latino

No-
ſſum,
eſt
ginis

1.

genſi
llem⸗
neuta
& vo⸗
Pater
cib-
Nrd⸗
capti⸗
ncipes
s et⸗
pete⸗

Hele
& er

emmi-

nceßs:
ccen⸗
ui in
ſunt
unatio
hcipis:

6 Pala-

lie ex
Otiun⸗

di⸗

“H

.*

Enodatio Keſponſorum Cæſareorum. 17
di? Si vel hac ſola Frvrogativa naſcendi niterentur, & non accede-
ret generis paterni ſplendor, quis negaret eos Principes eſſe ? quis
auſit præſumere eis hoc jus à Matre, ab Avia & Proavia Regiis fi-
liabus & Reginis collatum diſputare, & auferre propter Patris qua-
lemcunque condemnationem? Hæc cum ita ſint, quo fundamento
& jure ſtatuitur Carolum Ludovicum Electorem, natum Comitem
Palatinum, & quidem tribus plus minus annis antequam Pater ip-
ſius fuiſſet proſcriptus, opus habere recipi in numerum & gradum
Principis Imperii? Magna eſt crudelitas ed adducere & cogere fi-
lium, ut Patrem ſuum, quem inſontem in animo, conſcientia, arbi-
tratur, pro rebelle, perduelle, & reo Majeſtatis, Drobti confeſſio-
ne & agnitione, judicet & declaret: major etiam, ſi ſemetipſe no-
centem, qui tamen nullius culpæ ſibi conſcius eſt, nec per ætatem
maleficium committere potuit, ſiſtere & ſuis juribus, dignitate &
natalium prærogativa exue re cogatur & compellatur.
Eſto ſanè, ſalva tamen veritate, Patrem omnium maximum fa-
cinoroſum fuiſſe, & crimen perduellionis, fractæ pacis, & Læſæ
Majeſtatis, in ſupremo gradu commiſiſſe, ac propterea juſte ei aqua

S igne interdictum, omnibuſque juribus humanitatis privatum eſſe;

hoc tamen liberis ante ſententiam condemnationis paternæ concep-
tis & natis, minimè nocere debet, pr æſertim in his, quæ innatam
dignitatem & jus nobilitatis concernunt, quæque non deſcendunt
ex perſona Patris, ſed debentur, jure ſanguinis, lege gentilitatis &
ex pacto ac tranſmiſſione Majorum, atque ex diſpoſitione legis; ſi-
cuti ſunt Electoratus & Principatus Imperii, hoc eſt, feuda regalia,
antiqua, quæ non veniunt nomine hæreditatis, neque ex ſucceſſione
Patris; ſed jure primæ & ſimultaneæ Inveſtituræ, & per traditio-
nem primi acquirentis & concedentis, c. I. parag. poſtea ver?, & gloſf.
z. d. c. parag. cum verò, Conradus, in verbo. frater. lib. I. de feud.tit. I. De his qui

feudum dare poſſint. Baldus ad Rubric. de ſucceſſion. feudi ad parag. Hoc quoque n.4.

Filius inquit, non venit ut quili bet hæres; ſed jure ſanguinis, quod eſt

immutabile. & in e. I. parag. finali. Euæ fuit prima cauſa benefic: amittend. Iure,
air, genituræ, beneficio, Domini expreſſa forma. Inveſtituræ, à cu-
jus tenore non eſt recedendum, filius in feudo ſuccedit. Iulius Clarus
upremus Regis Hiſpaniæ Conſiliarius & regens in provincia Mediolanenſi lib. 4. Sen-
tent. parag. feudum. quæſt. 66. docet, quod crimen Patris non excludat fili-
um à feudo antiquo, & ib.5 ſentent, parag-laſe Majefſtatis.n. 10. quod poe-
D næ⸗

*

18 Enodatio Reſponſorum Caſareorum.
næ Læſæ Majeſtatis non habeant locum in natis & conceptis ante
delictum Patris, ubi in motis addit Bajardus pornam Patris nocere filiis
tantum in his, quæ deſcendunt ex perſona Patris; ſecus in aliis, nem-
pe feudis ex pacto & providentia. Adde Boerium, qui deciſton parte.i. quſt.
10.n. 6. dicit, quod filii ob crimen Patris non privantur bonis eis antè de-
latis, & quod pœna l. quiſquis. C. ad. I. Iuliam Majeſtatis. non habet locum
in filiis jam natis; ſed poſt delictum Cnmm in d. I. quiſquis. Alciatum qui
conſil. 467. u. 7. communi opinione negat, dictam, l. quiſquis pertinere ad
legitimè conceptos & natos ante delictum. Adde Covarruviam, Gram-
maticum, Cailium, Mynſingerum, Baldum, Bartolum, Nerniam, Alarotam, Bar-
tholom, Cammerarium, Rolandmum de Valle, cons. y4. lib. 3. Weſenbecium, Curtium
Iuniorem & innumeros alios in eandem ſententiam. Conſidera autem impri-
mis has leges ſequentes, I. 3. D. de interdictis & relegatis & deportatis, Quæ
verò, inquit lex, non à Patre, ſed à genere, à Civitate, à rerum natura
tribuuntur, ea manent libris incolumia, Patre relegato, aut proſoripto.
l. 2. C. de libertis & eorum filiis dicit expreßè delicta parentum non nocere
filiis!, quos tunc ortos conſtiterit, dum illi libertate potirentur.
l. emancipatum à Patre 7 parag. I. & 2. parag. de Senat. ibi. Si quis conceptus
quidem ſit antequam Pater ejus (propter crimen) Senatu moveatur,

natus autem poſt Patris amiſſam dignitatem magis eſt, ut, quaſi Se-

natoris filius intelligatur. Tempus enim conceptionis ſpactandum,
et parag. 2. in d.l. dicitur. Avi potius dignitatem prodeſſe filio, quam ob-
eſſe caſum Patris er I. filium familités 9. D. eodem. quœſita, ait, dignitas
liberis, propter caſum Patris remoti à Senatu, auferenda non eſt.
l. qui ad tempus. 2.parag. 3 et 4. D. de. Decurion. et filiis eorum, ubi dicitur fili-
um, ſi poſt conceptionem Pater ipſius dignitatem amiſerit, non per-
dere tamen ipſum dignitatem, item parag. 4. eum, qui poſt Patris re-
kegerionen & proſcriptionem natus ſit, ſi quidem ante conceptus ſit,
habendum eſſe ſenatoris filium. Andræas Gallius lib. 2. de pac. public. obſerv.
15. n. 23. bona, inquit, feudalia, mortuo Bannito, filiis aliisque agna-

tis reſtitui debent, quia delictum Patris vel agnati, non poteſt in

feudo antiquo, ex pacto & providentia, præjudicare filiis & agna-
tis, et n. 34. defuncto Bannito, feudum antiquum & gentilitium ad
bæredes ſanguinis, quibus ex pacto & providentia primi acquiren-
tis, jus quæſitum eſt, revertitur, quibus regulariter delictum Patris
vel agnati impedimento eſſe non poteſt. Verum de iſta materia in
libro noſtro Vindiciarum cauſ Palatinf. quo lectorem remittimus, plene

Scht
dum
umn
liberl
terio

umt
ſikera
Gnali
norun
da.
runt,
Athæ
Gorie
tatpr
ratlor
&mn
net, t
itleria
neutre
Preſi
bied
ferior
tur, ſe
(ariis!
Pins,
Duct
covic
indote
Adbuc
Leope
tenſi,

ſtadie

mulla

tution
mncke
tlonib⸗

santde
fllüs
nem⸗
t.
te de⸗
ocum
nun gui
ere adl
Gram-
„Ba-
Urtium
impri⸗
Qe
atura
inmto.
locere
entur.
eptus
Atur,
al Se⸗
dum 5
mob⸗
gnits
1 eſt.
W⸗
nper-
iste⸗
tusſt,
AMe.
4ne-
teſtin
aona-
mnad
niren⸗
Pitris
eriain
lene
&

Enodatio Keſponſorum Caſareorum. 19

& diffuſe atque ex profeſſo tractamus. Interim deteſtandum quod,
dum his beneficiis & diſpoſitionibus legum & jurium promiſcuè
unuſquiſque civis, inferioris licet ſubſellii, frui & tutus eſſe poſſit:
liberis tamen Principum hæc juſtitiæ ordinatio denegetur, iique de-
terioris, quo ad juſtitiam, conditionis eſſe judicentur. Sed ad rem.
Offert Secundo loco Cæſar, Se reſtituturum Comitem Palati-
num in partem haud contemnendam, ditionum avitarum. Iam con-
ſiderandum partem eam non nominari: nec declarari & innui quæ,
qualis & quanta futura ſit. Ex interpretatione & judicio Cæſarea-
norum dependet, an talis ſit, ut pro non contemnenda ſit æſtiman-
da. Si ſecundum æſtimationem conditionis, in qua Electorem po-
nunt, computant; etiam parvam portionem pro magna æſtimabant.
At hæc fortaſſis tam exigua & contemptibilis erit, ut Regi & Ele-
ctori eam accipere turpe & ignominioſum fuerit, magnumque affe⸗

rat præjudicium. E poſtrcma Ancem⸗ quæ data fuit Legato, decla-

ratione, deprehenditur & perſpicitur, tum Electoriam dignitatem
& munus, rem præcipuam & maximam, quæ ad reſtitutionem perti-
net, tum Palatinatum ſuperiorem, partem coæquam parti, quæ in
inferiore reſtat reſtituenda, removeri & ſecerni à reſtitutione: de

neutro enim mentionem ullam faciendam, neque ſpem conſequendi

præſumendam eſſe, quamdiu aliquis è ſtirpe BGavarica ſuperſir, clare
ibi edicitur. De parte tantum illa, quam Bavarius & Hiſpanius in in-
feriori Palatinatu jure hypothecæ aiτιαιιοοαο. Poſſident, ſpes da-
tur, fore nimirum, ut illa ſub certis conditionibus, ſi prius hypothe-
cariis ſatisfactum fuerit reſtituatur. Pars autem hæc, (ſi ab eà exci-
pias, ſicut excipere fas eſt, tum ditiones, quæ Ludovico Philippo
Duci Simmerenſi Patruo Electoris debentur, tum bona Electrici Lu-
dovicæ Palatinæ, Aviæ, & Reginæ Elizabethæ, matri, viduabus,
in dotalitium aſſignata) per exigua & tenuis admodum erit: minor
adhuc futura, ſi eà ſepares agros, fundos, villas & oppida, quæ
Leopoldo Auſtriaco, Epiſcopis Moguntino, Wormatienſi & Spi-
renſi, Magiſtro Equitum Ordinis Teutonici, Landgraviò Darm-
ſtadienſi, denique aliis data, conceſſa & tradita fuerunt. De his enim

nulla fit à Cæſare mentio, ideo minimè præſumi poteſt, ea in reſti-

tutionem partis illius non contemnendæ computari. Iam & hoc ani-
madvertendum, non addi & exprimi, quando & cum quibus condi-
tionibus poſſeſſio circumciſæ iſtius particulæ tradi debeat. De hoc
D 2 prius

20⁰ Enodatio Reſponſorum Cæſareorum.

prius conveniendum erit, atque facile fieri poterit, ut iniquæ &
anormes intolerabileſque, & in quas cum honore & conſcientia E-
lector conſentire nequeat, conditiones præſcribantur & ferantur,
quæ tam Religionis & Sacrorum receptum & priſtinum ſtatum,
quam formam adminiſtrandæ, & regendæ Reipublicæ labefactent,
& novis reſtrictiſque legibus coarctent. De eo quidem nullum eſt
dubium, Hiſpanos & Bavarum nequaquam reddituros, quæ ipfſi in
Palatinatu ρροι uſucapiunt, nifl prius emolumenta & com-
moda, quæ in compenſationem ₰ αaνοπWειαααν Prætendunt
& pertendunt, quorum pretia intendere & amplificare norunt, reàp-
ſe conſecuti fuerint: Hiſpani ſanè fœdus & auxilium contra Batavos
& Gallum, tum protectionem vel deductionem ſuarum navium ſi-
bi volent ab Anglis promitti & præſtari, id quod jam olim præten-
derunt, dum ſubinde intonabant, non aliter ſe reſtituturos partem
quam teneant in Palatinatu, niſi ſub iſtis & ſimilibus conditionibus.
Bavarus, αα dd N*ο ονιW⅛ο»κdr/nςHv h9Sρÿ. Demoiéth. nummorum ali-
quã ſummam, & hanc non exiguã poſtulabit. Caro igitur & neſando
pretio conſtaret pars illa qualiſcunque: quæ tamen, ſi præſens in Pa-
latinatu deſolatio & vaſtitas agrorum, ſi deſerta & incolis vacua re-
gio, ſi villarum & oppidorum ruina, & in cinerem inque favillas re-
dacti lares conſiderantur, nullius planè æſtimationis aut pretii ha-
bere poteſt. .
Porrò & hoc perpendendum, Principem Electorem non poſſe
cĩtra prejudicium juris ſui, citraque violationem legis fundamentalis,
conſentire in aliquam partitionem, ſeu partis alicujus acceptationem,
quia in Aurea Bulla, ſanctione pragmatica diverſis in locis, verbis ſę-
pius ingeminatis & enixioribus, omnis diviſio, ſciſſio, diſtractio &
deartuatio interdicta, ſimul etiam ſacro-ſanctè ſancitum eſt, dignita-
tem Electoralem ita territorio Palatinatus conjunctam & connexam,
ut alterum ab altero in Perpetuum nulla prorſus ratione ſeparare
poſſit. Si nunc igitur partem aliquam acciperet &s eseseted“ e)voν
in partitionem & diviſionem conſentiret, & agnoſceret Septemvi-
ralem dignitatem aliquo ſaltem modo ſeparari poſſe vel à toto, vel
à parte Palatinatus: id quod citra præjudicium juris, & integræ ſuæ
reſtitutionis vix facere poſſet; nil fortè pars aliqua integralis, hoc

eſt, totus inferior Palatinatus, cui alligata eſt dignitas, redderetur,
& quidem cum hac conditione, ut jus & ſpes conſequendi reliqua
M integrum

imeg
tuo n
& co
&Cα
ulcin
expe

tunun
dusln
non a
rlæ 0
Iyel
non
Princ
Pirur
Uninn
luc ca
Ullum
natus
in iſt⸗
tatis
aCtion
cli
, hen
al.
1r. 10.
29,cn
ſtam.
ige .
fumt
hI
Weſeni
Ucich.
inhoe
tig
ſe tan

uæ &
nia ⸗
Antur,
AKum,
ent,
umelt
ipſi in
com-
ndunt
red⸗
tavos
umn ſi⸗
vten-
Artem
nuibus.
mali-
ſando⸗
n Pa-
lare⸗
las re⸗

ii hr-
poſſe

Nralis,
em,
bisſe
to &
gnitr⸗
exam,
arare
Nn,
emwi⸗
, vel
ſuer
‚oc
etur,
liqua
grum

Enodatio Reſponſorum Qæſareorum. 21
integrum & illæſum maneat. Tum non partitio & diviſio perpe-
tuo manſura dici poſſet; ſed potius ſuſpenſio integræ reſtitutionis
& conglutinationis. Sed à tali moderatione & conſilio longè abeſt
& Cæſaris Bavarique, & gregalium mens & ſcopus, ſicuti non tam ex
ultimo ſupra relato reſponſo, quam ex aliis declarationibus & ex ipſa
experientia perſpicitur.
Trertio, Imperator offert Se juxta ac conventum fuerit, Inveſti-
turam impertiturum. Jam verò ſciendum hanc Inveſtituram reſtrin-
gi ad eam duntaxat partem, quæ promittitur reſtituenda, ſicut Rodol-
dus Imperatoris in Angliam miſſus Internuncius, clarè declaravit:
non autem extendi ad totum Palatinatum & annexum Archidapife-
riæ officium. Talem autem limitatam ad unam partem reſtrictam
Inveſtituram, Princeps Elector ſine magno ſuo præjudicio accipere
non poteſt, quia eo facto excluderetur & præteriretur in generali,
principali, ſimultanea & toti generi maſculinæ ſtirpis debita Inve-
ſtitura, de omni Palatinatu cum cohærente dignitate & pertinentiis;
Unius autem incluſio eſt alterius excluſio. c. nome, De ræſumt. Qui in
hac communi Inveſtitura non comprehenditur expreſſe, non poteſt
ullum jus poſtea prætendere ad ſucceſſionem, & adeptionem Palati-
natus & muneris Electoralis. Nullus eſt Comitum Palatinorum, quin
in iſta Inveſtitura fundet jus & ſpem ſuam ad Palatinatus & digni-
tatis colligatæ ſucceſſionem. Inveſtitura enim tribuit jus, cauſam,
actionem, ſpem & prætenſionem ſucceſſionis in feudis, c. I. Quib.
modis feudum conſt. poſj. c. I. in princip. de ſucceſſion. Fratrum c. I. in fine, de feu-
do cognat. o. ſi facta. ſi de feudo deſuncti controverſia ſit inter Dominum & Agnatos
Vaſali. Inveſtitura eſt quædam in poſſeſſionem miſſio, Mynſing. conſ.64.
n. 10. & vim contractus habet, imo contractus eſt, Menoch.conſ. 101.n.
28.conſ. 103. n. 53. & ex illa filii & Agnati jus & ſpem habent acqui-
ſitam, quæ illis citra ſuum factum poſtmodum auferri non poteſt,
ut ait Weſenbecius, onſ.41. n. 103,.in fine-Præterea in antiquis feudis jus con-
firmat, etiamſi alius incumbat injuſtæ poſſeſſioni, Vlcius aſius conſ. I.
lib. I. n.24. Tiraquell. in tractatu le mort ſaiſit le vif.· declarat. 7. poft. 5. n. 15. & 16.
Weſenb. conſil. I. Vol. . n. 49. ita citat Nicolaus Burgundus in libro de Electoratu Ba-
varico. Inter eſt igitur Principis Electoris, ut cautè & circumſpectè
in hoc agat, operam dando ut Inveſtituram, hoc eſt, renovationem
antiquæ, & in Domo Palatina uſitatæ communis Inveſtituræ, pro
ſe tanquam capite familiæ, proque fratribus & Agnatis ſuis obtineat,
3 nequa-

22 Enodatio Reſponſorum Caæſareorum.
nequaquam permittendo, ut vel ea omittatur, vel ipſe & cæteri in-
veſtiendi prætereantur. èUB
Quarto, Imperator offert, ſe, cum ad tractatus ventum fuerit,
quoad dignitatem Electoralem & reliqua petita, eum ſervaturum
modum, ut in iis, quæ æquis conditionibus concedi poterunt, ha-

beat cum Sereniſſimus Rex unde ſtudium & benevoſentiam Cæſa-

reæ ſuæ Majeſtatis in ſe, tum quoque Comes Palatinus propenſam
in ſe gratiam poſſit cognoſcere. At animadvertendum eſt, hanc Cæ-
ſaris αιι per bina ultima ejuſdem reſkonl⸗ a,cancellatam & ab-
rogatam eſſe. In his enim clare dicitur, diſpoſitiones Cæſaris de di-

gnitate & ditionibus Palatinicis Electoralibus per nuperam Pacem

Pragenſem confirmatas, ac conſequenter nunc ab univerſis Imperii

ordinibus comprobatas eſſe. At enim per iſtas diſpoſitiones ruas

perpetuo vigere debere in tabulis illius pacis cavetur, omnis ſpes
conſequendi unquam Electoratum & annexas provincias, liberis
Regis Friderici aufertur & præſcinditur: dum ibidem planè refertur
per eas, non ſolum Duci Bavariæ, ſed etiam Lineæ Gulielmianæ,
hoc eſt, illius Patris ſtirpi, è qua quinque maſculi hodie exſtant, in
perpetuum collatum & traditum eſſe Electoratum. 1
Quod idem apertius & enucleatius in altero ultimo reſponſo
enunciatur, dum ibi apertiſſime Cæſarea Majeſtas confitetur & indi-
cCat, Se non tantum Duci Bavariæ, ſed etiam Lineæ Gulielmicæ,
tam dignitatem Electoralem, quam ſuperiorem Palatinum hæredi-
tario jure conceſſiſſe, ac propterea nullum prorſus de eorundem re-
ſtitutione colloquium quamdiu Linea illa ſuperſtes fuerit, admitti
poſſe. Reciſam igitur ab omni parte, & ab ipſa ſtirpe ſpem conſe-
quendi Electoralem dignitatem & ſuperiorem Palatinatumn, ex his
apparet luculenter? Qua nunc fiducia quo fundamento, quo colore,
colloquium de reſtitutione Palatinatus continuari poteſt? Signifi-
catum quidem poſtea ſuit, quod conſilio, cum excelſo Collegio Ele-
ctorali, & quorum interſit, habito; media quædam ſeſe aperuerint,
ex quibus ſpes effulgeat, poſſe difficultatem, quoad dignitatem Ele-
ctoralem, ſtante etiam Linea Gulielmiana Bavarica ſuperari ac Sere-
niſſimo Magnæ Britanniæ Regi, ampliorem aliquam ſatisſactionem
dari. Sed quem in finem iſta excogitata & inventa ſint, nemo non,
qui ratione uti voluerit, animadvertit. Nulla enim probabili ratio=
ne nituntur, ſed ed tendunt, ut Regem Britanniæ & omnes eos,
quorum

quorun
impech
oummſpi
ſeſe co
ſicur e
eas tal
mend⸗
nin
dec
tenſion
