traxerat. Henricus Rebdorff. in annal. totamque Bavariam miſerabi-
luer aſtavit. Cum igitur affeltui ſuo morem gereret, cum animo ſuo vo-
lupe facere vellet, ſlagrantiſſimo Bavarorum odio ſpumans, Cauſam genio
uo conſonam avkdſn arripuit, qua ultionem exigeret ab inimicis atqque
infra Majorum ſuorum dignitatem ſaucios deprimeret. Et mox, His in
eum modum fol. 72. compoſitis, cum praoccupati eſſent Elelctorum animi,
cum flagrantiſſima gratia ſloreret Rupertus Palatinus Comes, oum aucipiti
belli periculo Bavari implicarentur; brevier cum omnia in eo ſtatu eſſent,
urt nihil Bavaris ad invidiam, mhil Palatino ad favorem deeſſe videretur:
Rupertus Palatinus Comes Anno MCCCLVIm Norinbergenſibus Co-
miiüs diploma quoddam elicuit, quo Electores Principes Dapiferatum &
Slet‿toratum Comitatui Rhenenftannexum, aſſeverant. Nihil ſane ſacilius
Fuit, quam id impetrare; Hahebat enim Imperatorem in partibus,
Imperator vero in ſuam ſententiam S&leétores traxerat. Reſoripſerunt
enim omnesſecundum formulam à Carolo praſeriptam. Conſenſum jama
erat à ſingulis, quod inter omnes quæri debuerat. fol. 232. Mer
Uius ſileres de Carolo IV cum Bulla ſua. Scimus, ſcimus quid voluerit &
nos hoc ſcire jam ſciunt omnes: Ira ſuæ litare ſtuduit. Contra jus, Contra fas,

contra leges & conſuetudines ac Majorum mores conatus eſt Eletoratum

deferre Balatinis, quos ſlagrantiſſime amabat, ut Bavaris eriperet, quos
boſtiliter oderat. Hoc eſt quod voluit, hoc reſpexit & collimavit; quomodo
co perveniret, omnia in unum concilia contulit. Dic, fol. 298. quicquid
Potes, & quantnm potes, G& quam eloquenter & magnifwe potes, noſtra
tamen

ſe
erin
hal⸗
Ni
zl
Mo
den

Pal
Due
de!
bor
qu⸗

pul⸗

ni⸗
is,
&
lem
lo⸗
us,
lta⸗

4.
ilis

e

n⸗
ci⸗
26⸗
Aio

in
ni,
pti
,
.:

l⸗

e⸗

5,
r
d
,a

interitum C& deſolationem ſit produdtura & concitatura: quocirca reſtitutio-
H

Enodatio Reſponſorum ſareorum. 49
tamen hac eſt Gemma, quam Otto III Bavaris inſernit. Ex illo in poſſeſ-
ſionem venimus, ex illo incunabimus. Pruſtra laboravit Carolus IV indò
eximere, Quicquid fæit, effcere non potuit. Stabat ſecura & immota ſupr
cualmen poteſtatis. Souſque ſuprema E ve⸗ manus porrigere non poterat.
Nihil legitime, nibil ſolemniter, nihil ordine fattum eſt. Non fuit ilud
judicium, vis fuit. Summa cum injuria Bavaros ejecit, i nullo jure Pala-
tinos induceret. Flagitioſum eſt veſirum initium, injuſtus progreſſus, tota
denique vitioſa poſſeſſio. Hæc ille.
Iam repone, ſicut in prioribus factum, pro Bavaris & Bavaria;
Palatinos & Palatinatum, & pro Ruperto, Maximilianum Bavariæ
Ducem; pro Carolo, Ferdinandum; pro Aurea Bulla, diſpoſitiones
de Electoratu & pacem Pragenſem; pro N- orimburgenſibus, Ratis-
bonenſes; dices eandem fabulam hodie mutatis perſonis vere luſam.
quæ olim luſa fuiſſe fingitur à Burgundo, artifici commento; à Chri⸗

ſtophoro Gewoldo primum in ſcenam producta. Hi cauſæ Bavaricæ

præcipui Patroni primi extiterunt, qui ſacroſanctam & inviolabilem
per tot ætates Aureæ Bullæ auctoritatem in dubium vocare, impu-
gnare, & falſitatis atque nullitatis arguere auſi ſunt. Verum ſi privatis
hominibus leges ſundamentales, in quibus ſalus & concordia imperii

conſiſtit, ſi ſacratiſſimas ſanctiones, ſi ſapientiſſima Majorum inſti-

tuta, ſi jugem per tot ſæcula obſervatam conſuetudinem, & ab om-
nibus Imperatoribus & Electoribus e1ραι comprobatä, confir-
matam & impreſſis veſtigiis ſignatam convellere, infirmare & elu-
dere licet: quænam firmandi ſtatus, non dicam fiducia, ſed ſpes reli-
qua/quid ſanctum, quid tutum & juſtum in communi hominum ſo-
cietate, in ſucceſſionibus & poſſeſſionibus bonorum, dignitatum &
officiorum, eſſe poteſt? Quæ impugnationem iſtam aureæ bullæ &
Electoratus Palatinici uſurpationem ſecuta ſint, lamentabilis expe-
rientia teſtatur: uno verbo bellum internecinum, cædes horrendæ,

diræ proſcriptiones, & Imperii totius miſeranda diſtractio: adeo ut

hæc Electoriæ dignitatis præceptio potiſſima & præcipua cauſa
2 ane ſit, continuati & redintegrati hujus funeſtiſſimi belli. Quod
Sereniſſimi Electores Saxonig & Brandeburgii ſtatim ab initio prviderunt & pre-
dixerunt: Se, inquiebant, tranſiationem Electoratus nequaquam pro medio ſi-
Ntendi belli, ſed potius pro materia, quæ majores animorum exulxerationes;
ſciſſionem & diviſionem inter Ordines imo univerſi Imperii avaxsbeter, ſive

ab m

50 Eunodatio Reſponſorum Ceſareorum.
nem Comitis Palatini vel ideo neceſſariam judicare, ut ſecura & fida pax
vonſtabiliri qucat, per rigorem ſaluti Reipublicaæ minime conſuli, ſed eam in

diſerimen potins & perpetuum bellum implicari. Deinde ob hanc etiam
cauſam ſetranſlationem &lettoratus pro fomite turbarum & armorum aſti-

mare, quia liberi Palatini Comitis propter cognitam innocentiam, à reſtitu-
tione d'gnitatis & ditionum excludi nullo modo poſſint: praæſertim illi, qui
ante præſenſum patris crimen, jus acquiſitum in Palatinatu electorali Ma-
Jorum providentia & pacto conſecuti & adepti ſint. Ad hac agnatos proxi-
miores, quibis aque ex ſimultanea inveſtitura jus quaſitum ſit, inſuria affci,
& jure ſuo privari. Iidem illi Sereniſſimi Principes plus ſemel, deinde
publicè conqueſti fuerunt, quod optima & pacifia ipſorum conſilia non
Juerint auſöeultata, ſed ea media apprebenſa, uæ revera cauſas exſtiterint ma-
jorum motuum, inimicitiarum & turbarum: experientiam enim mani-
Jeſtaſſe, res poſt tranſlationem Elelctoratus in pejus lapſas, quia ea quæ ipſi
tanquam ſomina diſcordiarum tam fortiter diſuaſerini, nihilominus pralata;
E& cum magna animi contentione ewecutioni data fnerint. Præterea non
ſolum ambo illi Electores per Oratores ſuos, ſed etiam cæteri eorum
Collegæ, & alii Principes, qui Ratisbonæ Anno MocxxIII quando
Cæſar in procinctu erat conferendi Bavaro electoriam dignitatem
Præſentes fuerant, unanimi conſenſu publico in ſcripto teſtati ſunt,
Fridericum Regem facem & architectum turbarum in Imperio mi-
nime extitiſſe, dum his verbis, Comitem Palatinum, aiebant, Princi-
pems eſſe juvenem, qui ab aliis ſeductus ſibi ipſe conſulere neſciret: ad hec
nubtorem & inceptorem motuum B;ohemicorum non fuiſſe: hos diu ante-
guam is interveniſſet, initium & progreſſum habuiſſe.
Singulari autem admiratione & conqueſtione, ne dicam repre-
henſione & increpatione dignum eſt, quod Imperator & Electores
à tot annis & in diverſis conventibus, & in hiſce duobus ultimis Ra-
tisbonæ, Anno MocxxxX & xxxVI celebratis, poſtulata Regis Mag-
næ Britanniæ auſcultare, & reſtitutione Palatinatus æquis cum con-
ditionibus conceſſa & decreta, pacem Imperio & Patriæ ſuæ, civi-
libus diſcordiis armiſque perculſæ, reddere neglexerint! Quomodo
ĩd apud DEVUM, apud homines præſentis & futuræ ætatis excuſare
pPoterunt? Nonne cauſas ſatis graves & urgentes habuerunt, quibus
moveri debuiſſent, ut quietem bello, conſopitis motibus præferrent,
& uno aut altero ad priſtinum fortunæ ſtatum repoſito, toti Imperio
& ſibi ipſis tranquillitatem, ſalutem, ſecuritatem & honorem Lara⸗
Sð xent?

ren
im
dan
int

ANI

lute

ſion
m
eti⸗
Mia

vis

kar
ſin
dr
e⸗

unt,
mi⸗
Mui⸗
te⸗

te⸗
res
a⸗
g⸗
n⸗
Ni⸗

Enodatio Reſponſorum Caſureorum. r

rent? Nonne communia Reipublicæ Chriſtianæ tum inſtantia, tum

impendentia mala eos excitare & impellere? Nonne Patriæ miſeran-
dum in modum devaſtatæ & deſolatæ, voces & quaſi lacrymæ ad
intimam commiſerationem permovere & ſtimulare debuiſſent? Tot
annorum eventibus & documentis didiciſſe poterant, reipublicæ ſa-
lutem, incolumitatem, libertatem, decus & otium in iſta reſtitutione-
& amniſtiæ ſanctione contineri: per expulſionem vero & oppreſ-
ſionem Illuſtriſſimæ Domus Electoralis Palatinæ, bellum hoc lacry-
mabile non modo non attenuatum & imminutum fuiſſe; ſed magis
etiam exarſiſſe & recruduiſſe, adeo ut incendio ſuo totam Germa-
niam peruſſerit, vicinoſque populos & gentes attigerit. Quis fru-
Gtus continuationem belli conſecutus fuerit, quid utilitatis, honoris,
& potentiæ ad Rempublicam pervenerit, quid ipſi etiam victores ex
victoriis ſuis commodi perceperint, in confeſſo & propatulo eſt.
Nihil nempe ſecuriores factos fuiſſe, plus damni & perturbationis,
plus ignominiæ & odii, quam emolumenti, potentiæ & laudis ac-
uiſiviſſe. Nec dubitanduum quin majora Adhuc mala & incommoda
Dcuanrur ,h ſi diſcordias & bella hæc indomita paulo diutius vigere
permiſerint. Non enim veriſimile eſt, eos Principes qui fortunis ſuis
exuti, in exilium depulſi, & ad deſperationem redacti ſunt, quieturos
unquam, quamdiu aliquid ſpei & auxilii aliunde ſperare poſſint;
imo extrema conaturos, coœlum & tartara, ut eſt in proverbio,
emoturos, omnia denique more anguium, qui obtrito capite, poſtremum
cauda minantur, experturos, ut in patriam redire, & amiſſa recupe-
rare valeant. Quæ res ejuſmnodi profecto erit, ut maximas periculo-
ſiſſimaſque rerum converſiones allatura, perpetuum fomitem belli
præbitura, Ordines Imperii continuo metu excruciatura & anxios
redditura, tandem ultimum Reipublicæ exitium & internecionem
acceleratura ſit.
Ad hæc exteri, qui vel Cæſareæ Majeſtatis & Domus Auſtricæ,
eujus fundamenta in Germania poſita eſſe cenſentur, potentiam & au-
toritatem convellere, vel ſub Imperii ruderibus aliquid emolumen-
ti quærere, vel privatas injurias ulciſci, vel res novas moliri volue-
runt, anſam ſemper & prætextum habituri ſunt, ut ſub ſpecie auxilii,
ad quod pro reſtitutione extorrium amicorum & ſociorũ ſe obliga-
tos profitebuntur, res ſuas agant. Timendum quoque ne freti & per-

moti ea occaſione, Turcæ tandem etiam conſurgant, & Germaniam
— H 2 convul-

52 Enodatio KReſponſorum Caſareorum.

convulſam jam per ſe & debilitatam, ad quam quidem ſubjugandam
maxime omnium mentem dudum atque animum adjecerunt, tem-
poriſque opportunitatem obſervant, ipſi integri collectis viribus
adorĩantur.
His omnibus & innumeris aliis malis præveniri dudum potuiſſer,
ſi ſublatis depoſitiſque privatis inimicitiis, odiis & factionibus, pax
& concordia, priſtinaque animorum inter Ordines conſenſio & con-
fidentia reducta, & conſtabilita, atque publico communique con-
ſenſu ſaluti et ſecuritati Reipublicæ conſultum & prolpectum fu⸗

iſſet. Quod factu ſane haud difficile fururum fuiſſet, modo ea conſi-

lia & remedia, quæ ad rem faciebant, & in promptu erant, ocyus
apprehenſa & achibita fuiſſent: orum hæc duo ſola omnium con-
venientiſſima & efficaciſſima cenſebantur. Primo videlicet, ſi pro-
miſcua & univerſalis præteritorum oblivio ſancita: Deinde, ſi unuſ-
quiſque qui per arma & iniquitatem temporum fortunis & honori-
bus dejectus fuerat, integre & in eum ſtatum, quem obtinuerant,
antequam hi motus orirentur, reſtitutus fuiſſet, nemine præterito, aut
ex pace & amniſtia excluſo. Illud enim certiſſimum eſt, firmam qui-
dem in Germania concordiæ rationem poſſe nullam inveniri, nullam
eſſe pacem, nulla ſœdera diutius permanſura, quæ non eorum om-
nium, quorum intereſt, conſe nd voluntateque & cum reſtitutione
& ſatisfactione expulſorum ſanciatur. Cæteræ, ſi quæ reſtabant
conditiones paciſceéndæ & adjiciendæ, nihil prorſus difficultatis &
exceptionis habuiſſent. Nam & exteri proculdubio, qui ſe huic bel-
lo immiſcuerunt, ſicut iſto modo omnis ipſis prætextus, continuandi
belli præceptus fuiſſet: ita haud gravatim ab armis abſtinuiſſent, &
pacem iniiſſent.
Deinde, ex reſtitutione Palatinatus, recepto in priſtinum dignita-
tis gradum Carolo Ludovico Electore, hoc bonum Imperator &
Electores conſecuti fuiſſent, ut fundamentum ſolidum & ſtabile, &
illo Pragenſi ad pacem univerſalem conſtituendam longe firmius
Poſuiſſent, ſpe hoſtibus ſuis Rempublicam Germanicam & alias pro-
vincias ab armorum dominatu adhuc liberas, invadendi & proteren-
di prærepta. Simul etiam cum Imperio Romano Germanico, tum
ſibimet ipſis, ſociis & amicis populiſque ſecuritatem & quietem
glorioſam & fructuoſam peperiſſent: pubem denique Teutonicam,
ad ſtupendam & inauditam per tot ſtrages & miſerias paucitatem &

1anta

damn
em-
bus

let,
Pax
0n⸗
or-
fu⸗
nſi⸗
Ius
on-
ro⸗
u.
ri⸗
int,
Aut
ni⸗
Am
m⸗
ne
ant

Enodatio Reſponſorum Cæſareorum. 53
tanta populoſitate redactam, à fame, ſqualore, inedia; ex anguſtiis &
ærumnis, quibus continenter tanquam lento igne conſumebatur &

enecabatur liberaſſent.

Ad hæc ſummo honori Imperatori & Electoribus fuiſſet, ſi Prin-
eipes Palatinos tam alto loco natos, conſanguinitate primoribus Re-
gum & Principum in Europa familiis junctos, quorum progenito-
res tam bene de Imperio, cujus magnitudinis, ſ, plendoris, libertatis &
incolumitatis defenſores & propugnatores conſtantiſſimi ſemper
exſtiterunt, meriti fuerunt, pro quibus etiam tot Reges & Princi-
pes, quorum intererat ut reſtituerentur, intercedebant, qui denique
Imperio ornamento & uſui erant, in avitos honores & poſſeſſiones
repoſuiſſent & collocaſſent.
Hoc nomine non ſolum plurimum ſibi eos devinxiſſent, & ad
omne genus officiorum, ſtudiorũ & benevolentiæ promptos gratoſ-
ue habuiſſent: Sed Sereniſſimum etiam Regem Magnæ Britanniæ,
eouſque adduxiſſent, ut in teſtimonium grati ſui animi, ex ſingulari
erga Rempublicam Germanicam benevolentia, ad pactiones cum
Cæſarea Majeſtate & Ordinibus Imperii, tam pro conſtituenda pace
univerſali, poſito ad eam prius per reſtitutionem Palatinatus funda-
mento, quam pro ea contra omnes, qui impugnare præſumpfſiſſent,
defendenda, ineundas conſenſiſſet. Quantum ex hac Potentiſſimi
Regis conjunctione & defenſione utilitatis, ſecuritatis & gloriæ
Imperio acceſſiſſet, Imperator & Electores facile judicare potuiſ-
ſent, ſi rerum ſuarum conditionem, & patriæ Germaniæ ad incitos
exitii gradus redactæ, tempora & pericula in conſideratione habere
voluiſſent.
Hæc cumita ſint, mihi permittetis, O Viri Principes, Proceres &
Cives, ut antequam finiam, ad vos mea ſe nunc vertat oratio. Per ego
Deum Vos Immortalem, per omnia Divina humanaque, per Majo-
rum veſtrorum cineres, per Patriæ genium obteſtor & obſecro, con-
ſiderate, quo loco res veſtræ fuerint, & quo nunc ſint; quæ mala
hactenus paſſi ſitis, quæque Vos adhuc circumſtent & immineant
ſi rebus veſtris prompte conſulere neglexeritis. Nonne animadver-
tetis veſtram libertatem, autoritatem, fortunam, dignitatem, decus
per hæc bella civilia, exterorum dominationem affectantium auſpi-
ciis conſilio & pecunia adminiſtrata & fota adeo concidiſſe, eamque
ad extremitatem & ludibrium recidiſſe, ut verendum & veriſimile

54 8nodatio Reſponforum Caſareorum.
ſit, Vobis ad egeſtatem & ſervitutem redactis ,ſub perpetuo jugo

vivendum eſſe. Cui, niſi vobiſmet ipſis, culpam adicribere & im-
putare poteſtis ſi ſtatim ab initio cauſam Friderici, per cujus latus

vos petebamini, vel tutandam vel componendam ſerio ſuſcepiſſetis;
ſi naſcenti & ex incunabulis ſuis progredienti potentiæ, cupiditate
dominandi, & libertatem atque Religionem exſtirpandi conatui,
Vos conjunctis oppoſuiſſetis animis, conſiliis & viribus, longe me-
liore loco nunc res veſtræ eſſent, & laudem fortitudinis, conſtantiæ,
& pietatis, præ ignominia, vituperio, ignavia, miſeria, quæ Vos jam
concomitantur, conſecuti fuiſſetis. Verum ſummo cum dedecore &
turpitudine, non ſine proditionis & deſertionis crimine, alium poſt

alium perire & devorari ſiviſtis, illorum caſum ad Vos minime ſpe-

Ctare rati. An neſciebatis ſemper illos, quos ignavia, aut prava callidi-
tas, ati alienis laboribus tuti eſſent, armis abſiinuit, acerbiſſimas pœnas ſol-

viſſe? Rex Mithridates ad Regem Arſacem, apud Saluſt ium lib. vi. Hiſtoriarum.

Nihil veſtris hoſtibus gratius feciſtis, nihil illis adverſus vos utilius
fuit, quam quod in commune non conſulebatis, vires & arma non ſocieba-
tis, imminenti promiſcue omnibus periculo unanimi conſenſu non
occurrebatis Itaque dum fe pugnaviſtis, univerſi vitti eſtis, e Ta-
cito in vita Agricolæ. Vobis deinde imponi & verba dari, Vos pro-
miſſis & largitionibus ſeduci, Vos disjungi & ſeparari alius ab alio,
Vos corrũpi & decipi falſo amicitiæ, vel favoris fuco, vel voluiſtis, vel
paſſi eſtis. Nonne ackyertebatis eos, qui regnandi libidine, & ſtabilien-
dæ dominationis, & Religionis atque libertatis evertendæ cauſa ad
arma feruntur, in more habere, ut hoc imprimis perſuadere ſolaant, non om-

nes à ſe peti, ſed aliquos, donec quos primum aggreſſi fuerant ſubjettis, gra-

datim ad alios tranſeant & ab aliis ad omnes, Iacobus Zevecotius in obſervat.
politicis ad Suetonii Tranquilli Iulium Ceſarem cap. 35, Hoc modo ab illis,

qui veſtris opibus & uiribus, quas ſibi propoſuerunt deſtruendas,

bellum hactenus geſſerunt, quique Vos ſingulos aggreſſi fuerunt,
decepti, & lenocinio ſimulatæ benevolentiæ & gratiæ dementati,

Voſque non peti arbitrati, & Vobis & Vicinis defuiſtis, his grave

bellum, vobis exitium accerſendo. Acceſſerunt denique diſcordiæ,

ſimultates, diſſidia, conſilia ſeparata, odia tam clandeſtina, quam
aperta ex Religionis diverſitate & calumniatorum ſubdola informa-

tione enata, orta & aucta, tum invidiæ, æmulationes, ſuperbia, præ-
fidentia, falſa de viribus veſtris opinio, vana in externas ſuppetias ſi-
pDRe

tr
ſt

*
S
4

Enodatio Roſponſorum Caſareorum.

ne fundamento collocata ſpes & fiducia æXoa*, ſuperbia, diffidentia:
rava abſtinendi ab auxilio ſociis ferendo calliditas, ingratitudo &
Dederum pactorumque violatio & eluſio, & id genus ſimila, quæ
inter vos regnabant & etiamnum regnant. Atque hæc Germanicam

Rempublicam, toto terrarum orbe florentiſſimam, & potentiſſimã,

in ſqualorem, ſolitudinem, & ad extremam miſeriam adduxerunt-
Jam nimirum, ſed ſero nimis, animadvertitis & deprehenditis, quan-
tæ vos circumſtent anguſtiæ, quibus laqueis & compedibus ſitis ca-
pti, quali labyrintho & carceri incluſi. An ignorare poteratis eos, qui

liberæ genti jugum & ſervitutem imponere ſatagunt, comminiſci

varios prætextus, & fingere ſe quidvis potius agere, quam quod agant,
& tamdiu libertatis & veterum morum ſtudium præ ſe ferre, donec illorum
recuperandorum ſpem omnem eripuerint, & praſidiis dominationis ſe abun-
dé firmarint? Iacobus Tevecotius in obſervat. Politicis ad Suetonii Tranquilli Iulium

Ceælarem. 79. in ſine. Ignoſcite quæſo, Viri Optimates, ſi me liberius

& audacius locutum eſſe arbitramini: ſcitote me etiam Germanum
eſſe & Germanici nominis, honoris, exiſtimationis, libertatis ſtu-
dioſum, mèque commoveri Patriæ noſtræ calamitatibus, & indi-
gnatione atque mœrore diſcruciari, quod eam, & Vos cum illa, tam

miſere & indigne perire, omnem exiſtimationem, fidem, dignita-

tem, libertatem, acceptum a majoribus imperium, & parta decora,
tam cito & tam fœde perdere, & exteris prædæ, ludibrio & con-
temptui eſſe videam. ααν ιανασαι ergun 2 e „ ℳε 7α ya⸗ zR
zerehde, 2 pS*α Is eαοονυ υ/ ꝑ,t!ernnevlsv, ä*ναnναι αναρναMàπο
Vr cum Rbetore finiam. Nullum diem ſine lacrymis ezgigimus;ſed & pa-
am lugere, & lamentari hanc mutationem nullo tempore dofi-
Mmus-⸗

Hocrat. Al c ? eesεa isρειz7 α₰

FINIS.

—

Pomi Palæſtini

EVALORATIO

Hec eſt:

2
—
S
=
32
—

Reſponſorum & Reſcriptorum

in cauſa Palatina nuper datorum.

Cum annexa
Brevi

D E MONSTRATIONE

nullitatum, quibus clandeſtinæ de tranſlatione

Electoralis Palatinæ dignitatis & ditionum
in Bavaricam gentem diſpoſitiones,
laborare oſtenduntur.

2 %e

2 2 E ge⸗

25777767766*

Juxta exemplar impreſſum.
L ONDIN HL.)

1641

5

2

10

5

F G H I K L M. N Focus O Salance Q

E

18 19 W
VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

17

16

3 4 5 6 7 8
„ Copyright 4/1999 VXyMaster Gmbhi www.yXymaster. com

2

1