natoru
tishat!
police
inis
Forma
tem f
& mo

(c Re

Admit
tiam,
ſeptem
Münui
Mem 5
ineg
Viſion
ſedes 1
tertæ 8
Aurex
necum
ebhſine
Vellere
UunIni
loco &
ſegibn
COnlenn
Kneho

teri in⸗

fuerit,
Aturum

1Ceæla⸗:

benſam
ne Cæ-
Kab⸗
Sdedi⸗

Dacem

Imperi

ſu
is ſpes

liberis
ekertur
miane,
int, in

ponſo
E indi⸗
lmice,
xtedi⸗
em re⸗
dmuͤrri
conſe-
exhis
colore,
ignifr⸗
io Ele⸗
werint,
Ple⸗
cSere⸗
tionem
nonon,
itatio⸗
§ 605;
uorumm

Enocdatio Reſponſorum Cæſareorum. 23
quorum cauſæ Palatinæ intereſt, vanis & inanibus colloquiis teneant
impeditos & illaqueatos, ne ad arma conclament & occaſiones cir-
cumſpiciant, neque Gallis, Suecis, & aliis Auſtriacorum hoſtibus,
ſeſe conſocient. Uſitatæ hæ ſunt artes in Cæſaris & Hiſpani Curiis,
ſicut compluribus exemplis comprobari poſſet. Illorum ſanè Miniſtri

eas tam perfectè edocti ſunt, ut meritò magnorum Politicorum no-

men & famam inter mortales acquiſiverint, s esααοναεo*I 7“οoο
õ
Sed quod, amabò, medium reperiri poteſt, ut hinc juri & præ-
tenſioni juſtiſſimæ Caroli Ludovici Electoris, & hujus Fratrum .
natorumque: iſtinc ambitioni & cupiditati inſatiabili Bavaricæ ſa-
tisfiat? Oportet ut alteruter tantum Elector ſit, & locum Electoris
poſſideat: duo in uno ſubſellio conſidere non poſſunt, nec unius ho-
minis defungi munere, una lingua loqui, unum ſuffragium ferre.
Formam Reipublicæ Germanicæ Septem Electores, tanquam ſep-
tem fulcra conſtituunt: ſi vel plures, vel pauciores ſint, harmonia
& moles illius ædificii corruat, neceſſe eſt. Aurea Bulla, quæ lex
eſt Regia fundamentalis, & ſanctio pragmatica, ſeptem duntaxat
admittit, & unicuique ſuum officium, ſuum Principatum & poten-
tiam, cui connexus eſt Electoratus, aſſignat & adducit: hinc etiam
ſeptem candelabra nominat, quorum numerus neque augeri neque
minui poſſit, citra corporis Reipublicæ convulſionem & everfio-
nem. Si plures forent, novem nimirum, vel undecim, (numerus enim
inæqualis eſſe ipſa natura debet, ne ſuffragia ſint paria, quæ res di-
viſionem ac fciſſionem in Electione Regis adferret,) quænam ipfis
ſedes, officia & munera tantæ dignitati condecentia attribui, quæ
terræ & provinciæ ad conſtituendum Plectoratum aſſignari poſſunt.
Aureæ Bullæ autoritas tanta eſt, ut mutari & violari ab Imperatore
ne cum Electorum conſenſu poſſit; niſi is velit everſis legibus, hoc
eſt, fundamento, ipſam Reipublicæ conſtitutionem & ſummam con-
vellere & pervertere.
Qood ſi contingeret, ut novem Electores crearentur, quomodo
unicuique ſuus ordro & gradus aſcribi poterit? Palatinus quidem è
loco & ſede ſua, hoc eſt, ex jure & poſſeſſione, tot ætatum uſu, &
legibus fundamentalibus, tot Imperatorum Ordinumque omnium
conſenſu confirmata, ſe dejici & deturbari haud permittet: quia id
ſine honoris & conſcientiæ ſuæ læſione, citraque ĩgnominiam & in-

24 Enodatio Reſponſorum Cæſareorum.
juriam totius ſuæ gentis, facere nequiret. Confiteretur enim, &
ſuà patientià & exemplo palam faceret, ſe non injuſtèe jure ſuo ve-
teri & acquiſito & prærogativà inter Electores ſibi ab antiquo
competente, privatum eſſe, & gratiæ magnæ loco reputare; iad
novus homo & precarius Elector factus eſſet. Cum minore dedeco-

re & probro renunciaret àRs Electoratui, quàm in ejuſmodi tur-
Probr 4 N

pem primi gradus & ordinis in infſimum commutationem, quæ fa-
tuæ & puſillanimæ ambitionis ſignum foret, conſentiret. Bavarus
quoque nequaquam ſe removeri patietur è ſede illa, in quam cum
tantâ tamque indomita aviditate & furore atque impetu, cum tan-

to labore & ſudore, cum tantà denique ſæ anguinis effuſione & longa

armorum continuatione irrupit, quamque arripuit & ſuæ genti in-
tulit. Licet novus inter Plectores homo meliori quam ullus alius,
jure æſtimari, ac proinde poſtremo adſidere debeat loco; artamen
tant æ ambitionis eſt, tamque elatum & contumacem generoſi ani-
mi ſpirirum gerit, ut de principatu cum prioribus, & Se multum ve-
tuſtioribus Electoribus, imò & ipſo Imperatore, ſumma conten-
tione diſputare non addubitet, ſicut ſuperioribus annis experientia
docuit, quando Cæſarem in Conventu Ratisbonenſi in ordinemm &
ed redegit, ut Wallenſteinium exauctorare & reliqua omnia, quæ ip-
ſe tum ſciſceret, approbare cogeretur. Diu antequam Bavarus inter
Electores à Cæſare referretur, tempore etiam Imperatoris KRudolphi
& Wanbie, Archiducibus Auſtriæ quæſtionem de primo & dig-
niore loco movit, titulum etiam Serenitatis non minus atque Au-
ſtriaci affectavit, & Ferdinandum, qui ipſius ope indigebat, tan-
dem eo compulit, ut iſtum titulum ſibi daret, antequam & factus
eſſet novus Septemvir. Verum quidem eſt, quod ab omni ætate
Duces Bavariæ, rerum potientes & familiæ capita, difficultatem
fecerint Archiducibus Auſtriæ, ſi non alia, Regia nimirum, vel Im-
peratoria dignitate fuiſſent adornati, in Imperii conventibus & Co-
mitũs loco & gradu cedere; quia ſe vetuſtiores Duces eſſe dicebant,
nec Imperatoribus ex Auſtriacis oriundis ſuos fas fuiſſe poſteros Ba-
varæ genti, quæ jus principis ſubſellii jamdudum haberet, præferen-
di, creando eos Archiduces; quia etiam Bavariæ Dux, tanquam dig-
nior, primo loco, in latere, ubi Princi pes ſæculares cinden aſſi-

deret; horumque nomine, decreta & leges in Comitiis ab ordinibus
rogatas & comprobatas ſubſcriberet & conſignaret: Auſtriaci verd,

Au;

verd,l
minum

tuntan,
ſelicio
tigi
contte

teruure
inſoli
liſunt
& illa
Delt
ſtabili
tio Pr
Vere
dur, ve
pel 40
DAam
Conye
ideon
dentes
lielmi⸗
ratus
Vere:
Aciant
Pohe
aculta
r.
averi⸗
depule
tranlas
npto,

n, &
lo e⸗
miquo
coch

edeco⸗

ditut-

lee fa⸗
AVatus
ncum
ntan⸗

dog

nti in⸗

alius,
cawen
liani⸗
im e⸗
onten⸗
lentia
em &
ne ip⸗
Sinter
ℳ
Xdͤg⸗
le Au⸗
,tan⸗
factus
xtate
ſtatern.
elln-
Co⸗
ebant,
05 Ba-
ſeren⸗
mag⸗
t,alli⸗
inibus
verd,

gi

.

Enodatio Reſponſorum Caſareorum. 2 5
verd, qui poſt Bavarum ſe collocari non ſuſtinuerunt, & latere ho-
minum Eccleſiaſticorum, Præſulum & Infulatorum aſſiderent. Ve-
runtamen nullus Bavarorum, cum tanta contentione & ambitione
ficioriqus cum ſucceſſu, quàm hic modernus Dux, præ cæteris an-

tiqui in familia ſua conſervandi ſplendoris & dignationis ſtudioſus,

controverſiam illam movit & pervicit.
Sed ajunt veriſimile & ſpem eſſe Bavaros eo adduci poſſe, ut in
pactum alternationis conſentiant, hoc modo, ut poſt mortem
Maximiliani Bavari rerum nunc potientis, Electoria dignitas
& functio inter hujus & Regis Friderici Palatini primogenitos
filios & Nepotes, alternis exerceatur & poſſideatur vicibus: al-

terutrius poſteritate deficiente ſuperſtiti Electoratus totus Aleααι

in ſolidum, velut jure accreſcendi, relinquatur. Sed campæ & logi
hi ſunt, qui nullo fundamento conſiſtunt; & ad circum veniendum
& illaqueandum credulorum animos inventi ſunt. Tantum enim
abeſt ut Bavari, hoc rerum ſtatu, quo prædominantur & res ſuas con-
ſtabilitas habent, ſimlque potentia, autoritate & gratia in Impe-
rio prævalent, in talem pactionem ſint conſenſuri; ut etiam conni-
vere & permittere nolint, ut controverſia de Electoratu vel ſepona-
tur, vel in ſuſpenſo relinquatur, reſervato unicuique parti jure ſuo,
vel ad colloquium, vel ad judicem competentem remittatur: ſicut id
palam & cum magna contentione, tum alias, tum nuperrimè in
Conventu Ratisbonæ habito, publicè declararunt & edixerunt;
ideoque etiam Imperatorem edò adegerunt, obſtinaciſſimè perten-
dentes, ut Palatini ſtirpis Rupertianæ tam diu, donec Bavarica Gu-
lielmiana ſuperſtes & in vivis eſſet, à ſpe & conſecutione Electo-
ratus maneant excluſi, neque Illis permittatur, litem de eo his mo-
vere: ſed cogendos eſſe, ut prætenſionibus ſuis renuncient, ſimul-
gu caveant, ſe nihil illius cauſa in Imperio deinceps moturos: ni
aciant, neque Germaniæ, neque Bavaris de pace & ſecuritate
Froſtecnn fore. Si enim Palatinis, inquiunt, jus ſuum repoſcendi
acultas & jus datur, Eos, ſi præſertim occaſiones & adminicula,
uæ reſtituti ad Ditiones facilè conſecuturi & circumſpecturi ſint,
Dvcrint 3 minimè quieturos, donec Bavaros iterum ab Electoratu
depulerint: ſicut filij & Nepotes Rudolphi fecerunt, qui Papienſi
tranſactione, & pacto, alternis vicibus exercendi munus Electorale,
rupto, liberos & poſteros Ludovici Bavari Imperatoris, Pofieſnon⸗
E . ſua

26 Enodatio Reſponſorum Caſareorum.

ſua per vim & dolum exturbarint. Neceſſè igitur, ut ante omnia,
& priuſquàm Palatini in Imperium admittantur, & ad Principatum
reſtituantur, hæc quæſtio abſolutè determinetur aut tranſigatur;
alias fomitem & materiem fore novarum turbarum & belli, atque
iſta ratione Imperium & Rempublicam nulla ſecura, ſtabili & firma
pace fruiturum, ſed in continuo metu verſaturum. Hæc illi ex ani-
mi ſui Sententia proferunt & ſtatuunt, quibus id quòque delibera-
tum à principio, decretumque fuit. Atque hinc factum, ut non tan-
tùm in tabulas Pragenſes inter conditiones facilè illius pacis, per-
petuam ſtirpis Bavaricæ in Septemviratu ſucceſſionem, & Pa-
latinæ gentis excluſionem inſeri vaferrimè & per comminationes
atque perſuaſiones procurarint; Sed etiam Imperatorem importuni-

tate ſua compulerint, ut Spem conſequendi Electoratus & ſupe-

rioris Palatinatus omnem Palatinis præciderit, edicendo & reſcri-
bendo confidenter & abſolutè, ſe non poſſe permittere, ut de illo-
rum reſtitutione poſtulatio fiat, aut colloquium vel conventio,
quamdiu ſoboles maſcula é ſtirpe Gulielmi Bavari ſuperſit, inſtitua-
tur, ſicut ſuprà audivimus. Age verd, dicant & fidem faciant ſe con-
ſenſuros in ejuſmodi alternationis, ſeu per vices ſucceſſionis con-
ventionem: num fas & jus eſt, ut Carolus Ludovicus naſcendi & pro-
prio, & primogenituræ jure, atque per legem & majorum provi-
ſionem & traditionem Elector natus, cæterique ejus Fratres & Ag-
nati, quibus jus acquiſitum eſt, in illam Sibi ſuæꝗ; genti probrum
inferentem, imminutionemque veteris juris & prærogativæ affe-
rentem conditionem conſentiat? Qua fide, qua fronte, quo præ-
textu cogi poterit, ut jus & poſſeſſionem Suam, tot ſæculorum lap-
ſu, tot Imperatorum confirmatione, totius denique orbis & omnium
ordinum, qui à prima inde conſtitutæ Reipublicæ ætate vixerunt,
approbatione conſtabilitam & corroboratam, in gratiam ingratiſſi-
morum & infeſtiſſimorum gentilium, labefactet, diminuat & diſ-
cerpat? Quis ſuſtineat, quis non ſtomacharetur & diras funderet, ſi
Palatinos Principes, quibus legum patriarum & inſtitutorum priſ-
cor um protectio & conſervatio tantæ curæ fuit, qui pro libertate,
In pro Aureæ Bullæ, aliarumque conſtitutionum & ſanctionum
fundamentalium tuitione, nullum diſcrimen, nullum vitæ periculum
adire dubitarunt, ea tam turpiter, tam temerè violare videret? Non-
ne alternationis pactum, quod Bavari etiam ante tria ſæcula rrr⸗
ucere

e⸗
perſ⸗

total

nia,
datum
atur;
Nque
firma
X ani-
iberr⸗
ntan-⸗
per-
Pa-
dones
drtunn⸗
ſupe-
elcri⸗
eillo⸗
entio,
ſtitua⸗
co.
8CO⸗
pro⸗
rovi⸗
X A-
brum
afle⸗
Præ⸗
mlap⸗
Dnium
runt,
tiſſi⸗
L dil-
ret ſ
npri⸗
ftate,

onum
culum
Non-
intto⸗
acere

Enodatio Reſponſorum Caſareorum. 27
ducere & invehere præſumebant, Per Auream Bullam Caroliv-

per ſubſequentium Imperatorum confirmationem, per inviolabilem

tot annorum conſuetudinem ſublatum eſt, tanquam res mali exem-
pli, quæ ad Imperii exitium & ruinam ſpectaret, diſcordiam & di-
viſionem inter Ordines aleret, fomeſque eſſet perpetuarum turba-
rum & motuum? .
Atque ex his, quæ tamen primoribus tantùm labris delibantur,
apparet, quid de medijs illis, ad ſuperandam difficultatem de Electo-
ralis dignitatis reſtitutione propoſitis, ſit judicandum. Sive enim per
alternas ſucceſſio & functio vices proponatur, ſive de duobus novis
ſeptem antiquis adjungendis Viris conſilium detur: utrumque
tsnare, dns eJea ssse, quòd neque ullà cum ratione, ſecuri
tate, utilitate ad effectum perduci poteſt. Dicant igitur, pro-
mittant, offerant quicquid velint, jurent quantum velint, indubium
& exploratum el aAret, Bavaros & ſocios nunquam recepturos
in priſtinum dienr & fortunarum ſtatum vel Carolum Ludovicum
Electorem, vel ejus Fratres & Agnatos, neque permiſſuros, ut ad
aliquam, quæ ipſis formidabilis ſit, potentiam perveniant, ne ca⸗
ptatà occaſione, eà ad vindictam & ad adempta recuperanda, accitis
undique auxiliis, utantur. Breviter, omnem operam & oleum per-
ditum iri planum & manifeſtum eſt, ſi hac rerum tempeſtate, &
quamdiu Bavarus ſuperſtes & toto caput orbe ſecuudum eſt, per
amica colloquia exeffici poſſe ſperatur, ut ſub æquis conditionibus,
Palatinatus Electoralis integrè cum dignitate & purpurà Septemvi-
rali reſtituatur. Aliam conſiliorum oram inveniendum, alia via ince-
dendum, aliam temporum inclinationem expectandum eſt, ut obſti-
nati & ſucceſſu rerum elati, longaque felicitate efferati, & invere-
rata potentia inſolentes animi, ad fui agnitionem redigantur, & ad
moderata conſilia flectantur.
Atque hæc ſunt quæ à Cæſare offeruntur, & pro ſingulari Cæſa-
rea gratia & beneficio æſtimari jubentur, quæque arctiorem Re-
gis cum Domo Auſtriaca conjunctionem & fœdus ʒaliaque officĩa
promereri dicuntur: Iam conſiderandum, ſub quibus conditioni-
bus hæc gratia, ex qua Sereniſſimus Rex benevolentiam & pro-
penſionem erga Se Cæſaris, & ejuſdem Clementiamerga Nepo-
tes ſuos deprehendere debet, concedatur. S
Conditiones verd expreſſe præſcribuntur, omues autem, etiam ean

28 Enodatio Reſponſorum Caſareorum.

de quibus tractandum adhuc eſt, ſub conditione frderis ineundi com-
pinguntur, ſicut ait reſponſum.

Prima autem Conditio, vult ut Comes Palatinus convenienter
Seſe coram Sacra Cæſarea Majeſtate humiliando & ſubmittendo
reconciliationis Suæ beneficium demiſſè petat. Hic jubetur Elector
Semetipſum reum ſiſtere & profiteri, ac facto ſuo palam decla-
rare, Se non eſſe innocentem, ſed Cæſarem offendiſſe, cui recon-
ciliari debeat. Reconciliatio præſupponit offenſionem. In quo
autem Cæſarem unquam offendit ?à num quia natus eſt in hanc
lucem? num quia vivit ? num quia minorennis ſuit, & nemi-
nem per ætatem lædere potuit? num quia ex antiqua & Regina
Palatinorum ſtirpe ortus, & ex Matre Regina natus? num quia

Patrem habuit, qui in Regem Bohemiæ electus fuit? num quia

Lugduni Batavorum & apud Lucenſes educatus eſt, & literis bo-
niſque diſciplinis operam dedit? num quia quievit & ab armis ab-
ſtinuit? num quia Regis Avunculi conſilijs obſecutus in par-
tibus non fuit ? num quia Inveſtituram & reſtitutionem ſuam
humiliter & demiſſe à Cæſare petijt ? num quia huic omnem
obſervantiam & obſequium exhibuit? num quia Rex Avuncu-
lus ejus cauſa ad Cæſarem & Electores Legatum miſit? num quia
ex filia Nepos eſt Regis Iacobi, & ex Sorore Nepos Regis Caroli,
& Pronepos Regis Daniæ, & Cognatus Regis Galliæ? Oportet
ut tale aliquid ſit, quod offenſionem dederit. Sed cur non expri-
mitur delictum, & cauſa offenſionis, ob quam neceſſe habeat præ-
ſtare ejusmodi genus humiliationis & ſubmiſſionis, quod non ſo-
let exigi & præſtari niſi à delinquentibus & crimen agnoſcentibus?
Cur nullo verbo indicatur quare Cæſar Illi iratus ſit, ut opus habeat
ſupplex fieri, petendo cum tanta humilitate ſuæ reconciliationis
beneficiumꝰ

Secundo, tenetur facere renunciationem ſœderum & pacto-
rum quorumcunque quæ vel Ipſe, vel Pater ejus cum quibuſcun-
que Regibus ac Statibus, tam internis, quam externis Imperii for-
tè& contraxit. Hic jubetur omnibus auxilijs & amicitijs in perpe-
tuum valedicere, & in mera gratia & in incertis illis atque ambiguis
oblatis acquieſcere, & fundamentum fortunæ & ſpei ſuæ collo-
Cate⸗

cxe.
giß
exce
bene

grat

ſteru
mere
Cert
d ir
adre
Gitie
dunn
nemn
Nul
rece
umt

Qate
tota
Adlias
iri.
Dor
Drn⸗,
Min

Per
ofle

anne
em

etia

Ea⸗

tent
Pron
bati
ſti⸗

com.

jenter
tendo
lector
deche⸗
econ⸗
1quo
„D
dewi⸗
egina
quia
uia
“
isab⸗

palt⸗
D
ohern
uncu⸗
qia
aroli,
ortet
apri⸗
ptæ⸗
nſo⸗
ibus
beat
ionis

cto⸗
ſcun⸗
ſor-
pe⸗
guus
ollo⸗
cate:

Britanniarum percutiendum, multaque alia officia, commodo & a
minicula condicenda; tum demum Imperator oblata ſua ſe ad im-
pleturum ſpem dat.

Enodatio Reſponſorum Qaſareorum. 29

care. Hoc facto, non ſolum meliores ſuos amicos & neceſſarios,
qui Eum, ejus Patrem, Matrem, Pratres & Sorores exules hoſpitio
exceperunt, & hactenus velut in aſylo tutati, nulloque non genere
beneficii & officii cumularunt, offenderet, & ſumme erga Eos in-
gratus foret; ſed etiam Ipſi ſibi facultatem & libertatem ullas in po-
ſterum amicitias & fœdera circumſpiciendi & contrahendi, com-
merciumve & neceſſitudinem cum quo velit colendi, præriperet.
Certa relinquere cum ignominia & conſcientiæ fideique læſione; &
ad inesrt , captioſa & probroſa cum exitio & dedecore animum
advertere, non eſt tutum neque conſultum. Quam miſera eſſet con-
ditio, non dicam Principis, ſed hominis proletarij, qui ſe ad tam
durum & iniquum pactum adſtringi pateretur, & ſibi ipſemet om-
nem ſpem utendarum occaſionum & amicitiarum præcluderet?
Nullum exemplum reperitur, quo ab aliquo Principum Germaniæ
nereprd in gratiam, tam generalis, abſoluta, atque indiſtincta omni-
um fœderum & pactorum renunciatio, flagitata fuerit.

Tertio, ſatisfaciendum eſt etiam alijs, de quibus in futuro tra-

Gtatu, quoad foœdus cum Cæſarea Majeſtate, Rege Hiſpaniæ, &
tota Domo Auſtriaca ineundum, ſtatuendum erit. Hinc colligitur

alias adhuc conditiones ab Electore exactum eique præſcriptum
iri. Illis omnibus prius reapſe ſatisfaciendum, & fœdus cum tota
Domo Auſtriaca, ex arbitrio & voluntate Cæſaris & Hiſpani, à g

—

Atque hæc ſunt, quæ Cæſar offert, & conditiones, ſub quibus
offert. Si nunc oblata per ſeipſa & in ſua natura, ſine conditionibus

annexis, conſiderantur, ejuſmodi ſunt, ut non tantum nullum hono-

fem, utilitatem ac beneficium, ſed potius ignominiam, incommo-

dum & præjudicium afferant accipienti & conſentienti. Indigna
etiam ſunt magnitudine Cæſareæ Majeſtatis tam parva cum tanta
eyxaggeratione & velut exprobratione, τοαςDαnMrn Offe-
Trentis. Præterea, infra dignitatem ſunt Regis poſtulantis & alia
promeriti, cui dedecori foret, ſi tot ejus interceſfiones & Le-
gationes, ſi tot magnorum operum impenſæ, ſi ingentia Au-

ſtriacis exhibita beneficia, ſi ejus amicitia & conſoœderatio, ſi
E 3 moderatio,

30⁰ Enodatio Reſponſorum Caæſareorum.

moderatio, quam ipſe & Rex Pater in favorem Cæſaris & Domus
Auſtriacæ, in his motibus teſtati fuerunt, ſi continentia illa emolu-
menta, quæ Hiſpani ex Anglia conſequuntur, nihil amplius procu-
rare, impetrare & promereri potuiſſent, quam particulam aliquam
non contemnendam Palatinatus. Oportet ut homines iſti, vel ad-
modum parvi faciant merita, confœderationem, ſocietatem & con-
junctionem Regis, ſi putent compenſandam portione aliqua ex hauſti

& ad internecionem redacti Palatinatus: vel portionem illam &

gratiam Cæſaream tanti æſtiment, ut tam potentis Regis amicitia
& conjunctio illi minimè ſit vel æquanda, vel præferenda. Totus
Palatinatus cum dignitate Electorali cunctisque proventibus, præ-
ſertim qualis hodie ejus facies eſt, quæ nihil ſani, nihil ſolidi habet,
non tantæ utilitatis eſſe poteſt, vel Regi, vel Electori ejus Nepoti,

quantæ eſt hoc tempore Auſtriacis, vel ſola & ſimplex amicitia Re-

gis quieſcentis & medium Se gerentis. Quemadmodum nullius
hodie in orbe terrarum Regis, Principis, & Imperii potentia, cum
illa qua Glorioſiſſimus Magnæ Britanniæ Rex hoc tempore præpol-
let & antiſtat, comparanda venit: Ita nulla etiam eſt, quæ Auſtriacis
& Hiſpanis formidabilior & magis metuenda, atque æquè fatalis
ſit, quam iſta. Ab omni ævo Reges Angliæ præpotentes & timen-
di fuerunt, propter commoditatem ſtrus Inſulæ, & dominatum
maris: ſed nullus eorum ad tantum potentiæ faſtigium pervenit, ad

quod Rex Carolus aſcendit: Qui ſub uno ſpiritu tria potentiſſima,

florentiſſima, populoſiſſima, & omnibus ad togam & ſagum rebus
neceſſariis affluentiſſima, & quod caput eſt, binis maximis acceſſu
difficillimis Inſulis incluſa regna continet & regit. Qui invicta &
perpetua claſſe Oceano dominatur, & firmiſſimis præſidijs maria
tenet, & pro arbitratu ſicut juſtum, æquum/& neceſſe arbitratur,
vel claudit, vel aperit: qui certos annuos & perennes proventus &
ſubſidia ad claſſem ſuſtentandam & novis ſubinde ſupplementis re-
ficiendam aſſignavit: ad cujus nutum & voluntatem, ſi imperare &
uti voluerit, paratum & promptum eſt, quicquid navium in Oceano
Germanico, in utroque mari Balthico, in Dania, apud Batavos &
Suecos velificatur. Qui pace altiſſima fruitur; qui numeroſa prole
circumcinctus, pluribus munimentis inſiſtit; qui populo obedientiſ-
ſimo & imperata lubenti animo facere adſueto, qui genti bellico-
ſiſſimæ, ad arma terra marique tractanda fortiſſimæ imperat; qui
aliquot

din
epib⸗
dlitio

bo
mo
cum
tum
mer
petit
tuert

is,
Gera
invi
ſecn

ditar

&!
mot
den

Ihen

neft
tai
ri
nus
Om
ſuas

han
tarr
Bu
irri
or
tun

vomns
molu⸗
tocl⸗
inam
jelad-
co.

hauſti

am &

licitia
Iotus
ce⸗
*
poti .
ake⸗
ullius
,cumm
epol-
ttlacis
ſatalis
imen-⸗
natum
ut,ad

ima,

tebus
cceſſu
cta &
maria
ratur,
tls &
tis te⸗

Enodatio Reſponſorum xſareorum. 34
aliquot myriadas peritiſſimorum nautarum & exercitatiſſimorum
epibatarum in procinctu habet; qui nullo metu aut ſuſpicione ſe-
ditionis, contumaciæ vel inobedientiæ impeditur, neque in ſuo
Tropeſin & conſilijs turbatur. Qui tuto & cum magno ſuo com-
modo hoſtes ſuos invadere, impunè vero invadi non poteſt: bellum
cum utilitate & ſine diſcrimine ducere & inferre; Sibi ab alio illa-
tum in exortu ſuo & antequam ad ſe perveniat, occupare & oppri-
mere. Sed ſicut pactorum obſervantiſſimus, & pacis ſtudioſiſſimus,
& juſtitiæ atque æquitatis cultor maximus eſt: ita alienum non ap-
petit, neminem temers laceſſit, ſed ſuum tantum conſervare &
tueri ſatagit; Tanta enim eſt iſtius Monarchæ & pietas, & juſtitia,
& fides, (has enim virtutes, quæ throni Regij fulcra ſunt, inter cæte-
ras, proprias & animo inſitas habet) ut pacta, & conventa, & fœ-
dera ſeu pacis, ſen commerciorum ſecum inita, ſartè, tectè, atque
inviolabiliter omnibus ſervet, ad arma non ex utilitate & per impe-
tum, ſed cum neceſſitate & cum maturo apparatu conſurgit, antè

ſecuritati & ſaluti populi ſui, quàm privatæ vel vindictæ, vel cupi-
ditati couſulat.

Quod Hiſpani Flandria & Belgio ad huc potiuntur, quod littora

S ſinus & portus ſuos ingredi & egredi poſſunt, quod diſſita & re-

mota ſua Regna commercio miſcere & jungere, quod pecuniam ad
alendum exercitum collybo mittere, quod tyronem & ſupple-
mentum colligere & deducere queunt: id omne ſane Regis Caroli be-
neficium eſt. Nam ſi Hic voluiſſet, eo tempore, quo Gallus & Ba-
tavi junctis viribus & copijs eos adorti ſunt, impreſſione in Flan-
driam facta, vel parum adſtipulari & ad communem prædam ma-
nus extendere: nemo dubitat, quin toto Belgio evoluti, & mari
omni pulſi fuiſſent, ultra Pyrenæos montes, in ſolitudines & veteres
ſuas caſas retrocedere coacti.
Vel hinc apparet, quam neceſſe & utile ſit Hiſpanis & Auſtriacis,
habere amicum, vel ſaltem non hoſtem, ſed medium pacis & belli,
tam potentem æXανννvατοοα Sedulo igitur cavere deberent, ne
Euma ſe abalienent, ad iram provocent, offendant, & adverſus ſe
irritent. Si enim inimicum & hoſtem haberent, næ mediusfidius in
ordinem ſtatim redigerentur, à deprædatione & conquiſitione alio-
rum Regnorum & Imperiorum abſtinere, & propoſitum ſtabilien-
dæ per Europam dominationis omittere compulſi, vix bene tuti in

Pro-

3² Enodatio Reſponſorum Cæſareorum.

propriis laribus & Patria, neque ſatis ad ſua defendenda validi. Si

Rex ſaltem impedire & prohibere vellet, ne maria frequentarent,
negociationes & navigationes exercerent, res ipſorum conſeſtim
in arctum irent. Poſſet enim eos, ſi aggredi juſtum cenſeret, brevi
temporis ſpatio & intra annum toto Oceano pellere, inſtar Pompeii
Magni, qui Piratas mari intra triennium per totum Imperium Ro-
manum ejecit. Hæc ſi quis perpendat, ſatis cauſæ habebit, ut Au-
ſtriacorum & Hiſpanorum ſive imprudentiam, ſive obſtinationem,
ſive arrogantiam deteſtetur, quod tam potentis Regis, cujus quies
ſalutem & ſecuritatem ipſis præſtat, æquis & juſtis, in cauſa Pala-
tina poſtulatis non modo non ſatisfaciant; ſed etiam impediant, ne
illius Nepotes in priſtinum dignitatis & fortunæ ſtatum reſtituan-
tur. Sciant vero in heroicis naturis iracundias, ſicut ab initio tardas
& lentas, ita acres & vehementes eſſe, nimium provocatæ vero ſeſe
impetu commoverint. Philip: & Peucer in Chronic. Carion. Tandem ali-=
quando juſta Nemeſis contra eos expergiſcetur & conſurget, ultio-
nem & pœnas ab iſtis arrogantibus, innocentium oppreſſoribus, &
Regnorum provinciarumque prædonibus repoſcitura.

Tas, adr 1†ιιs α Mοιτν ου ̈α Nννορ.

Iam ſi oblata Cæſaris in veſte illa conditionum annexarum adſpi-
ciuntur, adhuc deteriora, viliora, & probroſa magis æſtimanda ſunt.
Quæ vero hæc eſt gratia, ſi oneri & ignominiæ eſt, & præterea tam
carè luenda & compenſanda? Quid multis? Nemo non videt hoc
maximè agi, ut, tum Illuſtriſſima, libertatis & veterum inſtitutorum
tenaciſſima, Domus Palatina, penitus opprimatur & in perpetuo
ſ qualore maneat, ne unquam emergere poſſit tum ejus Amici &
defenſores circumducantur & frænentur, ne ad arma provocent &
Se cum hoſtibus Auſtriacorum conjungant, occaſionibus & momen-
tis temporum obſervatis.
Denique ſciendum, Cæſarem in hoc ultimo reſponſo ſuo, Gnod
& in priori fecerat, requirere Legatum, ut ad particularia deſcen-
dat, ac clarius ſive ſcripto, ſeu, placeat, quod Majeſtas Cæſarea

convenientius exiſtimet, oretenus conferendo, cum Majeſtatis Suæ
Cæſareæ Plenipotentiarijs explicet, quid Majeſtati Suæ Sereniſſi-
mus Magnæ Britanniæ Rex, pro talibus oblatis vice verſa offerat ac
. præ ſtare

Util
tai

li. Si
nent,
eſtim
dreyi
mheii
nRo-
t Au⸗
nem,
lies
t, ne
ltuan⸗
ardas
oſeſe
n A⸗
ltio⸗
15, &

dſi⸗
ſunt⸗
ata
Thoc
Orum
etuo
t &
mer

uoch
lan
ſarea
Guæe
niſſi⸗
at a
ſtare

Enodatio Reſponſorum Caſareorum. 33
præſtare intendat, ut pari paſſu, prout moris, de utriuſque partis
poſtulatis ac præſtandis tractetur, conveniatur & concludatur:
quod ipſum Majeſtas Sacra Cæſarea rationi conſentaneum exiſti-
met. Legatus autem in Propoſitione ſua, & poſtea declaraverat Re-
gem ſuum, ſi in Ipſius gratiam reſtitutio, non quidem unius Fari⸗
ſed totius Palatinatus cum Electoratu fieret, atque eo modo funda-
mentum univerſalis pacis poneretur; tum fodus cum Cæſare, Do-
mo Auſtriaca & Ordinibus Imperii, ad pacem illam ineundam, fir-
mandam & defendendam percuſſurum. Luculenta ſanè & pulcher-
rima ννιιαις, Quis majus aliquid ſperare & expectare potuiſſet?
Satis plus à Rege oblatum. Nec tamen eo Cæſareani & Hiſpani
contenti fuere: volebant ut Orator proferret & ſingulatim indica-
ret, quibus cum pactis & conditionibus Rex Britanniarum fœdus
cum Domo Auſtriaca (de Imperio enim & Imperij Ordinibus nul-
lam faciebant mentionem, neque multum erant ſolliciti, quia ex tali
pactione fœderis cum Ordin dus Auſtriaci non multum utilitatis
fuiſſent conſecuturi.) percutere, quidve quantumve auxilij, vel ar-
morum, vel nummorum, vel navium præſtare & ſtipulari intende-
ret. Sed Legatus, ſicut Vir prudens & circumſpectus, nequaquam
æquum, juſtum & honeſtum arbitrabatur, ulterius :à ασα⁰ ααι
progredi, antequam Imperator propius ad ipſius poſtulata accede-
ret, & liquido declararet, an in petitam integram reſtitutionem
conſentire, vel ſaltem quamnam partem, & cum quibus pactis eam
reſtituere decreviſſe dr, oe & promiſſione addita, fore ut brevi cæte-
ra quoque reſtituantur.
Quæ nomine Regis oblata & condita, ea non modo honeſta &
præclara, & tam magnanimo publicæ concordiæ ſtudioſiſſimo Rege
digna; ſed etiam toti Imperio ad conſtabiliendam pacem utiliſſima
fuerunt; adhæc, ultro, nulla obligatione devinctus ad teſtificandam
merè benevolentiam Suam, iſta obtulit: Illa vero à Cæſare velut ob-
truſa, incerta, vituperoſa, indigna & imperfecta ſunt, quæ minimè
Regis poſtulatis, exſpectationi & meritis reſpondent, quæque non
magni & liberalis, ſed duri & tenacis parumque benevoli animi indi-
cia præbent. Ut taceamus Cæſarem, tum propter innocentiam Prin-
cipum reſtituendorum, tum propter juſtitiam cauſæ, tum propter
utilitatem publicam, ad longè plura, ad integram nempe & digni-
tatis Electoralis, & ditionumreſtitutionem obligatum fuiſſe.

F Quod

34 Enodatio Reſponſorum Cæſareorum.

Quod ſi verd ad juſta & æqua, totieſque iterata Legati petita
aliquantum propius acceſſiſſet, & de conditionibus illis ignominio-
ſis, quas Electori præſcripſit, remiſiſſet, reſtitutionem honorificam,
quæ citra præjudicium & cum ſecuritate accipi potuiſſet condicen-
do, ſimulque conditiones honorabiles & honeſtas, ſub quibus reſti-
turionem acere veller, indicando: tum cognito, quantum Cæſaris
gratia & collatio mereretur, Legatus quoque ad ulteriora deſcen-
dere promptus fuiſſet. Verum Cæſareani hoc agebant, ut voluerint
prius exploratum habere quid propriè & ſpeciatim ſibi à Rege pro-
mittere deberent, an, & quantum vel armorum, vel pecuniæ, vel
navium is condiceret; & hoc eum in finem, ut, quando vidiſſent id
non reſpondere & conducere multum ſuis rationibus, ipſis integrum
fuiſſet retrocedere, & Legatum re infecta remittere. G

Quæ de diſpoſtionibus per pacem Pragenſem confirmatis, & ab uni-
verſis Imperii Ordinibus comprobatis ob'iciuntur, & ad Cæſaris in
cauſa Palatina Decreta excuſanda & ſtabilienda adducuntur, ſatis
indicant, quid circa reſtitutionem integram ditionum & dignitatis
ſperandum ſit. Ex tabulis Pragenſibus liquido apparet inter Bava-
vrum & Cæſarem ſingulares & arcanas ſtipulationes interceſſiſſe,
quarum vigore ditiones & dignitates Electorales, non modo Duci
Bavariæ ad dies vitæ; ſed etiam univerſæ Lineæ Patris ejus Guliel-
mi, quam proinde Gulielmianam vocant, in perpetuum datæ &
conceſſæ atque perſcriptæ ſunt: Hæc enim ibi ſanciuntur. Quan-
tum ad cauſam Palatinam attinet, conventum ut ea, quæ Cæſarea
Majeſtas tum de Electoratu & ditionibus pro Sereniſſimo Duce Ba-
variæ & Linea Gulielmiana, quæque alio modo diſpoſuit: tum quæ
de bonis quorundam Palatinorum Adminiſtrorum ordinavit, rata
omni modo maneant; ſic tamen, ut Electoris quondam Frederici Iv.
Comitis Palatini ad Rhenum Viduæ, ſuo dotalitio, quantum ad Se
pertinere liquido docuerit, frui permittatur. Liberis vero Proſcrip-

ti, quando ſe coram Cæſarea Majeſtate decenter humiliaverint, ali-

menta principalia ex Cæſarea quidem gratia, non autem ex debito
conſtituantur.
In diſſertatione de Septemviratu Palatino in Ducem Bavariæ op-
timo jure tranſlato ſæpius repetitur & affirmatur, Electoratum non
ſolum Duci Bavariæ, ſed etiam toti ſtirpi Bavarieæ datum, Ducem-
que

gne
Pror
ita en
vrip
1
tlid
comn
punt
jui
anne⸗
m
etian.
Ari
llam
reali
preh
ditiu
gg⸗
u,9

etits

inio⸗

can,
lcen⸗
reſti⸗
eſaris
ſcen⸗
erint
pro⸗
vel
Ntich
grum

buri⸗
is in
ſaris
itatis
davae⸗
le,
Duci
uliel⸗
te &
un⸗
area
e Ba-
. qlle⸗
,tita
ditv.
10 86
ſcip⸗

3 .
ebito

10
non
cen-

que

Ali-

Enodatio Reſponſorum OQaſareorum. 3 5
que Neoburgicum & alios errare, qui putent Inveſtituram tantum
proviſionalem & ad dies vitæ factam eſſe. Auguſtiſſimus Oaſar,
ita ſeribit capit. A4. n. 124. fulmen jusſtiſſimum C& meritiſſimum Banni pro-
ſoriptionis in perduellem Fredericum iecit, eumque omnibus juribus, hono-
ribus, honis, & in ſpecie &lettorali dignitate, cum ditionibus ipſi annexis
ecidiſſe declaravit. Deinde, diétam E&lettoratum ob feloniam Friderici
commiſſaum ad ſe dovolutum eſſe, maturè & cum cauſa cognitione, auditis
pomleratiſqque Ducis Neoburgici rationibus, ruegſenhe & argumen-
xs judicavit. Demum, hunc ipſum Electoratum, una cum juribus ipſi
annexis, pari cum canſa cognitione, graviſſimis juſtiſſimiſqque cauſis mo-
tus, & quidem cum &létorum Imperii approbatione & conſenſu, aocedente
etiam ummi TPontificis hortatu, in Sereniſimum Maximilianum Ba-
variæ Ducem, totamque familiam Bavaricam: Ducis Neoburgici re-
clamatione nil remorame, interveniente ſolenni, ſolitaque Inveſtitura,
realiter & in perpetuum tranſtulit, prout ſua Elelttoralis Celſcuao, ap-
prehenſa tam juris, vocis, dignitatis & poteſtatis Elecétoralis, qnam honofum,
ditionum, terrarum, Dominiorum aliorumque annexorum poſſeſſione vel
quaſi in Inolytum Elettorum Collegium admiſſa, fraterna unioni aßtocia-
ta, & in omnibus offcio, jare, munere ac dignitate Electoris Palatini hable-
nus publicé funtla, esque titulo tam à Snmmo Pontifice & Purpuratorum
Collegio quäm à Cæſarea Majeſtate, Regibus Galliæ, Hiſpaniæ, Poloniæ;,
Damniæ, digna habita & honorataeſt. Qua ergò fronte, fide & veritate Re-
lator ſ ribir⸗ proviſionalem tantũ & certis conditionibus factaà Sere-
niſſimo duci Maximiliano, de Electoralidignitate ad dies vitæ uſurpã-
da Inveſtituram? Calumniã hanc convincit Inveſtitura Cæſarea, quã
etiam Relator, licet invitus, agnoſcere debet. Item fol. 115.cap. 5. n. 174.
Tranſtulit, innuit, &lectoratum liberé, re tamen per duos & amplius annos
maturè deliberata, conſilio cum &lectoribus communicato, annnente, qui-
nimo flagitante Summo Pontifice, inſtantibus & approbantibus Sacri Ro-
mani Imperii Principibus, quinetiam exteris Kegibus & Ducibus, uno
Duce Neoburgico excepto, hoc eniæé postulantibus, omniumque bonorum
