per omnes terminos mihi datos ſic obſer-
vabo. H

Deinde frater Theodericus 8) in ſuo or-
dine, bonitate & legalitate promiſit, quod
illi juraverunt, & facere Dominum Impe-
ratorem ſic adimplere & adtendere. Huic

facto interfuere teſtes Dominus Armannus

6) Man ſieht hieraus, von welcher Verbindlich⸗
keit dieſer Friede auch fuͤr Kaiſer Heinrich VI.
geweſen, ob er wohl getrachtet, ihn zu brechen,
und die Maylaͤnder zu plagen. Man ſieht fer⸗
ner, daß dieſe nicht anders, als durch einen
nenen Staͤdtebund ſich retten konnten.
7) Daraus entſtand das ital aͤniſche Parola. Man
ſehe Du Cange in ſeinem Gloſlario. Parabola als
Wort genommen, kommt auch in den Statuten
von Verona vor. Sonſt kommen in den italiaͤ⸗
niſchen Urkunden haͤufig vor: Parabola conſilii,
arengi.
8) Dieſer leiſtete alſo Gewaͤhr, daß der Kaiſer das
erfuͤllen wuͤrde, was die andern verſprochen
haben,

Ee
ie
Vit

51

Nerat
lbbos
rico
lunn
gero
epe

ſbe

ftiae
Con
Uln
10s
n
Ceo
bis
knnte
0S
lone
h

Ron
o f
hon
tun
ler.
Nlle⸗
Uetlo
ſil

tiomn

4

Kritiſche Beylage. 881

& Guillielmus de Cario, Capo, Petrus
Vicecomes Placentiæ & multi alii de Ci-
vitatibus & Societate Lombardiæ.

B. Literæ Imperatoris.

Fridericus Dei Gratia Romanorum Im-
perator & ſemper Auguſtus dilectis ac fide-
libus ſuis Aſtenſi Epiſcopo, Marchioni Hen-
rico Guerce & fratri Theoderico gratiam
ſuam & bonam voluntatem. Quia veſtræ
devocionis ac ſtudii fidem in multis rerum
experimentis probatam nobis & cognitam
habemus, magna Imperii negocia indu-
ſtriæ veſtræ ſincera fidelitate tractanda
committere non dubitamus. Itaque ver-
bum tractandæ pacis & concordiæ inter
nos & Lombardos eos, qui rebelles ſunt
Imperio, ſinceritati veſtræ proponendum
& conſummandum committimus, plenam
vobis noſtræ auctoritatis poteſtatem confe-
rentes, ut quæcunque vos acceptaveritis,

nos quoque acceptemus, & quæ promiſ-

ſione vel juramento firmaveritis, nos rata
habeamus & exequamur.

C. Rectorum Langobardiæ ac ſociorum
jusjurandum de accipiendis ac ſervan-
dis quæcunque in pace cum Impera-
tore ſtabilienda decreta fuerint An-
no 1183.
Geſch. der Deutſch. III,. 8d. Kkk Qua-

882 Kritiſche Beylage.

Qualiter Sacramentum a rectoribus Lom⸗=
bardiæ & Marchiæ fuit factum de
concordia inter ſe firma te-
nere.

Anno dominicæ incarnationis milleſi-
mo centeſimo octuagefimo tercio, primo
die menſis Maji, Indictione prima, in ci-
vitate Placencia. Ego juro omnibus Ci⸗
vitatibus Societatis Lombardiæ, Marchizæ
& Romanizæ & locis & Domino Marchio-
ni Opizoni Malaſpinæ & omnibus perſonis
prædictæ Societatis conceſſiones & promiſ-
fiones atque pacta, ſicut in ſcripto pacis
inter Nuntios Domini Imperatoris & recto-
res & Nuntios Civitatum Societatis facto
continetur, firmas tenere, nec in facto ero
vel confilio, ut aliquid prædictorum alicui
de Societate minuatur. Et ſi qua perſo-
na vel Civitas aut locus alicui Civitati ve
loco aut perſonæ præfatz Societatis aut
jam dicto Marchioni auferre vel diminue-
re voluerit; eas vel eos manu tenere & de-
fendere bona fide & ſine fraude contra
omnes adjuvabo. Et omnia præcepta;
quæ reétores concorditer omnes vel major
pars mihi fecerint, ſine fraude obſerva-

bo. 9) Et omnia ſupra dicta attendam a
“ præ-

9) Man ſieht hieraus, wie wenig dieſe Staͤdte

dem Kaiſer traueten. Sie behielten die Rekto⸗

ren des Staͤdtebundes, und blieben durch die
innigſte Bande vereinigt⸗

prrſ⸗
giuta
le g
letort
r to
Ies h
an
ec or
VEeſtate
ue
Ii den
Unn
ulCon
Ponn de
IS ed
Ibos
Citis
Ckic

0)5
Mte
un
E⸗
15)4
das
it
19
ger

)

i

8 Me
4, 11
glbos 4
Mordt
Hhrde
erts
Mont
1 Us
Ktebo⸗
i
Non

Kritiſche Beylage. 883

præſentibus Kalendis Madii usque ad tri-
ginta annos, 10) & in capite unius cujus-
que quinquennii, ſi per majorem partem
rectorum requiſitus fuero, renovabo. Et
hoc totum ſine fraude jurare faciam, om-
nes homines mexæ Civitatis a decem &
octo annis, 11) usque ad ſeptuaginta. Et
hæc omnia faciam jurare Conſules & Po-
deſtates meaz Civitatis & Credentiam 12)
usque ad quindecim dies. His omnibus
ita demum adſtrictus ero hoc juramento,
ſi pax fuerit finita. Præterea juro ego,
qui Conſul vel poteſtas ſum, quod faciam
bona fide omnes focos mei diſtricti in ſcrip-
tis redigi, & eorum quantitatem rectori-
ribus Civitatum Societatis bona fide in
ſcriptis dabo tam in Civitate quam extra,
Clericis & Converſis 13) inde exceptatis

2
„,

10) Folglich war es den Maylaͤndern ſehr leicht,
unter Heinrich VI. einen neuen Staͤdtebund zu
errichten, der hernach unter Friderich II. groſſe
Schwierigkeiten verurſachte.
11) Da dies nach den longobardiſchen Geſetzen,
das geſezmaͤſſige Alter iſt, und dieſe Zahl hier
mit Worten ausgedruͤckt iſt, ſo iſt dies die wah⸗
re Lesart, nicht aber fuͤnfzehen, wie es in eini⸗
gen Abprücken des Coſtnizer Friedens faͤlſchlich
geſezt wird.
12) Auſſer den Conſuln und Poteſtaten waͤhlten
einige Staͤdte noch mehrere Buͤrger, welche uͤber
die oͤffentliche Geſchaͤfte wachen ſollten. Dieſe
hieſſen die Credenz.
13) Waren Leute, die bey der Kirche dienten, und
von

884 Kritiſche Beylage.

& ſervis. Et hoc faciam usque ad octa-
vam ſ. Petri proxime venientis. Et hoc
juramentum infra octo dies, poſtquam
domi rediero, faciam ſocios meos vel Po-
teſtates ſine fraude jurare.

Hoc juramentum fecit de MWediolano
Adobatus Butraffus Rector. De Brixia
Oprandus Rector. de Placentia Gerardus
Ardicionis Rector. de Mantua Alexander
Rector. de Laude Aldricus de Sala Pote-
ſtas Laudenſis. de Bononia Antonius de
Andito Poteſtas & Rector. de Pergamo At-
to Ficiane Rector. de Vicentia Oprandus
Rector. de Novaria Robertus Vicedominus
Rector. de Mutina Arloctus Rector.

—

D. Pacta pacis ſtabiliendæ inter Frideri-
cum l. Auguſtum & Langobardos eo-
rumque Socios ex utraque parte obla-
ta. Anno 1183.

Qualiter petitio Domini Imperatoris fuit
facta a Rectoribus Lombardiæ.

In Chriſti nomine. Super queſtione Re-
galium ſic reſpondemus. .
. ILe

von ihren Einkuͤnften ernaͤhrt wurden. Sie
hatten die Schluͤſſel zur Kirche, und waren von
der Familien⸗Erbſchaft ausgeſchloſſen, wenn ſie
von der Kirche genugſamen Unterhalt zogen.
S. das Gloſſarium des Carlini⸗

6.
tis
ſetue
taln
icl
Ceete

UIE!
grum
ſis ve
ſun
1es
Diniln
terce
iſtis
tro,
Then

15,6
den

135)
9

itr⸗
Cost⸗
teoh⸗

Kritiſche Beylage. 8835

F. I. Facta vobis Civitatibus Societa-
tis & perſonis conceſſione regalium & Con-
ſuetudinum veſtrarum 14) in perpetuum
tam in Civitate quam extra Civitatem,
videlicet ut in ipſa civitate & ſuburbiis ſeu
cohærentibus edificiis, veluti in caſtro Ve-
ronæ 15) & Brixiæ 16) omnia in inte-
grum habeatis, ſicut hactenus 17) habui-
ſtis vel habetis 18) per commune & divi-
ſum ſeu tenetis, & ſi quid in ea amplius
ad Imperium pertinet. Extra vero, om-
nes vonſuetudines ſine contradictione Do-
mini Imperatoris F. & Jucceſſorum ejus 19),
exerceatis, quas quidem quondam exer-
cuiſtis, vel modo exercetis 20) ſcilicet in
Fodro, in éxercitu, in munitionibus Ci-
vitatum & in jurisdictione plena 21) in
paſcuis, molendinis, in aquis, aquarum
Kkk 3 uſibus
14) Einige Exemplarien leſen hier und im folgen⸗
den ſehr unrichtig noſtrarum.
15) Im Frieden ſelbſt heißt es Veronæ & caſtro ejus.
16) Wird im Frieden §. 1. weggelaſſen.
12) Im Friedens⸗Inſtrument ſelbſt heißt es ab
antiquo.
18) Dieſe Worte von per commune bis zu pertinet
ſind im Frieden weggelaſſen.
19) Iſt im Friedens⸗Inſtrument weggelaſſen, wo⸗
zu die kaiſerliche Miniſter ihre weiſe Urſachen mo⸗
gen gehabt haben.
20) Quondam vel modo. Davor ſezt das Friedens⸗
Inſtrument wieder ab antiquo.
21) Davor ſezt der Friedensconcipiſt: tam in cxi
minalibus cauſis, quam in pecunjariis.

g86 Kritiſche Beylage.

uſibus 22) in pontibus, Toloneis, 23) &
Communanciis 24) & in ceteris, quæ ad
commoditatem Civitatum & verſonarum
Societatis 25) ſpectant, ita ut unaquæque
Civitas prædicta habeat, in ſuo epiſcopa⸗
tu & Comitatu ſeu diſtrictu, niſi conſuetu-

ræſenti conceſſione Imperiali nullum præ-
judicium juri aut conſuetudini alicujus
Civitatis, nec aliquod jus acquiratur ſu-
per his, de quibus difcordia eſt. 26) Vo-
umus, ut alia regalia in hunc modum co-
gnoſcantur. Homines 27) tam de Civitate,
quam de epiſcopatu eligantur viri bonæ
opinionis, & qui ad hoc idonei eſſe cre-
dantur, tales, qui nec contra Citatem
nec contra Imperatorem privato vel ſpecia-

li odio teneantur. Qui jurent bona lice &
ſine

22) Fehlt eben daſelbſt.

23) Fehlt wieder allda.
24) War eine bürgerliche Geſellſchaft von Men⸗
ſchen, die ihren Rector und eigene Statuten
hatte. Wenn die Mitglieder zur Communanz
giengen, oder zuruͤckkamen, durfte ſie Niemand
mit Wafen angreifen, und eben deswegen durf⸗
ten ſie auch Gewehr tragen, wenn ſie zu Rath

iengen.
25 Fehlt im Frieden.
26) Von ita ut bis hieher fehlen die Worte; im
Friedens⸗Inſtrument. Man ſieht wohl, daß
dieſer Punkt fuͤr die kaiſerliche Kanzley bedenklich

war.
27) Wird im Frieden deutlicher erklaͤrt: Epiſcopus

loci & homines.

do aut pacti tenor reſtiterit. Et ita ut ex

ſine ſ⸗
ghabd
len
OMinen
ſlherte
Crarun
Ns pe
ti wos
ina,

6
Uss cot
tate
APud
Polue
Perata
lec ſl

.
ls
r n
41 31.
les
N 4
mn

beit

R

6,4)
e!
rſaun
nllene
eple
COnINd
lae
lunp⸗
aul
1
lumn
ridttt

bone

Kritiſche Beylage. 887

ſine fraude perquirant, & inquiſita conſi-
gnabunt ea, quæ ſpecialiter ad Imperato-
rem ſpefctant, & quod conctorditer dixerint,
obtineat. 28) Si autem huic inquiſitioni
ſuperſedendum eſſe putaveritis, cenſum
duarum mille Marcharum per ſingulos an-
nos petimus, ita tamen, quod competen-
ti moderamine moderetur etiam quantitas
iſta, ſi enormis viſa fuerit.

§. 2. Si quis autem ſuper his, quæ vo-
bis conceffa ſunt vel promiſſa, ſive in civi-
tate ſive extra Civitatem querimoniam
apud Imperatorem vel ejus Nuntium 29) de-
Poſuerit, ejus querimoniam Dominus Im-
perator non admittet nec ejus Nuncius,
ſed ſilentium eis imponet.

§. 3. Hoc quod Dominus Imperator vel
ejus Anteceſſor Rex vel Imperator vel ali-
us, guti pro eo tenebat 30) Epiſcopis, Cleri-
cis 31) vel allis quibuscunque perſonis cle-
ricis vel laicis ante tempus guerrz dedit,
vel quolibet conceſſionis titulo conceſſit,
firmum & ratum Dominus Imperator ha-
beat, nec poſſeſionem de praædicis inquieta-
k 4 d hit,

28) Iſt im Frieden weggelaſſen.
29) Bleibt im Friedens⸗Inſtrument weg.
30) Bleibt allda weg.

3¹) Iſt eine falſche Lesart, und ſollte eceleſiis heiſ⸗
ſen, wie im Frieden.

888 Kritiſche Beylage.

bit, 32) ſalvis ſuperioribus conceſſionibus
& promiſſionibus Civitatibus fadtie in inte-
grum, 33) & pro eo ſolita ſervitia exhibean-
tur, ſed cenſus non præſtetur, ſententiis,
transactionibus, refutationibus, privile-
giis in damnum alicujus eccleſiæe vel Ci-
vitatis, perſonæ, Societatis;, datis vel fa-
ctis, caſſatis. Regalia & commoditates 34)
quas pro bono pacis Civitatibus vel perſo-
nis Societatis ſuperius conceſſimus, ſeu
promiſimus in Civitate vel extra, liberas
ab omni præſtatione cenſus eſſe ſtatuimus.

F. 4. Privilegia omnia & data & con-
ceſſiones, quv in præjudicium eccleſia-
rum 35) vel Civitatum vel locorum vel
perſonarum Societatis occaſione guerræ
vel diſcordiæ eccleſiæ 36) vel in injuriam ali-
cujus prædictarum a Domino Imperatore
vel nunciis ejus indulta ſunt, caſſentur,
& in irritum deducantur.

§. 5. In Civitate illa, in qua epiſcopus
apoſiolicus 37) habet comitatum, Cives il-
lius

32) Faͤllt allda weg.
33) Faͤllt ebenfalls im Frieden weg.
34) Von Sententiis bis Commoditates bleiben die
Worte in den folgenden Urkunden weg.
35) Fehlt in andern Urkunden.
36) Fehlt wieder. Der Pabſt und die Staͤdte ver⸗
lieſſen einander. ,
32) Fehlt.

lins
re (

10,
Per.
Per⸗
(on

Alie
l
gun

vel
ui

9
eſtonte
ir in in
lier
ſnmi

tel.
Uit 3
lee
s, A

gtninus

Ccor
eler.
UN ſi
Nent
n.
ite
eutu,

Kritiſche Beylage. 889

lius Civitatis non teneantur ab Imperato-
re Confulatum recipere. In Civitate ve-
ro, in qua epiſcopus per privilegium Im-
peratoris Comitatum habet, ſi Conſules
per ipſum Epiſcopum aucéctoritatem 38)
Conſulatus recipere ſolent vel volent, ab
ipſo recipiant, ſicut recipere conſueverunt.
Alioquin ab lmperatore vel Nuntio ejus
gratis in Lombardia recipiant vel re-
quirant.

F. 6. Ita quod Inveſtitura uni Conſuli
vel pluribus facta omnium nomine vel re-
quiſita ſine fraude ſufficiat: nec cogatur
ipſe vel ejus ſucceſſor denuo ab eo Inveſti-
turam recipere vel requirere, donec Im-
Perator idem vixerit. Cum autem Impe-
rator defunctus fuerit, vel regnum filio
ſuo conceſſerit, ſimili modo in Lombardia
à filio ejus vel ſucceſſore inveſtituram re-
cipiant vel requirant.

§. 7. In cauſis appellationum ſi quan-
titas centum librarum imperialium 39)
exceſſerit, appellatio ad Imperatorem lici-
te fiat: ita tamen, quod non cogantur in
Alamanniam ire, ſed Imperator habeat
Proprium Nuntium in Civitate vel epiſco-
Kkk 5 patu,

38) Iſt in der Bedeutung ſo viel als Inveſtitur.

39) Dieſe Summe wurde ſehr, und zwar auf 25.
herabgeſezt.

890⁰ Kritiſche Beylage.

patu, conſilio Conſulum. Civitatis electum 40)

qui de ipſa appellatione infra Civitatem
illam vel epiſcopatum cognoſcat & dif-
finiat.

F. 8. Conſules, qui in civitatibus con-
ſtituuntur, tales ſint, qui fidelitatem fece-
rint Domino Imperatori, vel faciant ſicut
cives in ipſa civitate, antequam confula-
tum recipiant.

F. 9. Vaſſalli Imperatoris ab eo inveſti⸗
turam recipiant & fidelitatem faciant ſicut
Vaſalli. Cives vero ſecundum confuetu-

dinem obtinentem ante regnum Domini

Federici. Vaſſalli tam Clerici quam Laici,
qui inveſtituram tempore guerræ non po-
ſtulaverunt, vel debita ſervitia Impera-
tori non exhibuerunt, vel occaſione ſocie-
tatis eum offenderunt, hac occaſione Feu-
dum non amittant, nec ꝓpropterea in jus
vocentur.

F. 10. Libellariæ & precariæ in ſuo ſta-
tu permaneant ſecundum conſuetudinem
uniuscujusque civitatis, non obſtante Do-
mini Federici Imperatoris lege, niſi in ea
civitate, quæ ſponte eam ſervare voluerit.

F. II. Damna omnia & injurias, quas
Dominus Imperator per ſe vel per ſuos ab
uni-

4 e) Blieb hinweg, und wurde nicht genehmigt.

Un
cet
luit
ſis
lett

ſoe

nut
Ee
Ve
I!
e

6

ul
1

lun 4
itten

a

dns en
emnke⸗
nt ke
Cnir.

meki⸗
tſeut
let.
ii
i
I
Ner.
ele·
.

.

GS

Kritiſche Beylage. 8091

univerſitate Societatis vel ab aliquo de ſo-
cietate vel coadjutoribus ſocietatis ſuſti-
nuit, gratis remittet, & remitti faciet a
ſuis, qui damna ſunt paſſi, & plenitudi-
nem gratiæ ſuæ eis dabit.

§F. 12. Moram fuperfluam in civitate
vel Epiſcopatu pro damno civitatis non
Laciet.

F. 13. Civitates munire, & extra mu-
nutiones facere eis liceat; nec 41) alicui
de ſocietate, qui non ſit in comitatu vel
Epiſcopatu vel diſtrictu alicujus civitatis
vel Societate, caſtrum vell civitatem, vel
ullam munitionem facere vel reficere li-
ceat absque confilio & voluntate ipfius
Civitatis.

F§. 14. Item ſocietatem, quam nunc
habent tenere, & quociens voluerint, re-
novare eis liceat.

G. 15. Pactiones timore Imperatoris vel
per impreſſionem nuntiorum ejus extortz
In irritum deducantur. 42)
§F. 16.

4r) Von hier an bis zum Ende ſind die Worte in
den folgenden Urkunden weggelaſſen. Die Staͤd⸗
te haben es immer geſucht, aber die Kaiſer hat⸗
ten ihre Urſachen, es nicht zu genehmigen.

42) In andern kam noch hinzu!; nec pro eis ali-
qꝗned exigatur-:

892 Kritiſche Beylage.

§. 16. Pacta Placentinorum & Epiſco-
pi Paduani & Veronenſium & Vicentino-
rum civium; & ſi quæ ſunt ſimiles, & ſi
ſi quid ex his pactionibus debetur, re-
mittatur.

G. 17. Sententiæ quoque, quæ de jure
ſecundum leges contra alliquem vel aliquos
de Societate latæ ſunt, teneant; ſi tamen
43) contra eos tenerent, ſi gratiam Impe-
ratoris haberent. Quæ vero contra ali-
quem de Societate vel aliquos latæ ſunt oc-
caſione guerræ vel diſcordiæ eccleſiæ vel
ſocietatis, in irritum deducantur.

§. 18. Poſſeſſiones quas quisque de So-
cietate a tempore regni ejus tenebat, ſeu
tenuit, ſi ablatæ ſunt ab his, qui non (unt
de ſocietate, reſtituantur; Vel ſi ecas recu-

peraverit, quiete poſſideat, niſi per electos

arbitros ad cognitionem regalium imperii
aſſignentur, ſalvis ſuperioribus conceſſio-
nibus, ſen permiſſionibus. Alexandria,
Dei gratia, miſericordia imperialis benevolen-
tiæ, civitas remaneat, & ſtatum civitatis
obtineat, & omni privilegio civitatum So-
cietatis gaudeat intra & extra, & earum
conſuetudinibus libere utatur.

F. 19. Amplius eam jurisdictionem;
quam Mediolanenſes exercere conſueve-
runt

43) In andern Urkunden ſteht noch dabey de jure

run
Par
cent
Ant
Is
gis,
hore
cC
Nor
ſoon

ſan,
er
Un
todd
der
Pro
ton
ſeli,
ſo

Lier
iceltin⸗
es, &l
tut, le

dn
Ale
tunen
loye
n 4.
Untoe
le ſel

le
ub
ell⸗
Alos

ſei

le

6
Wr,

Kritiſche Beylage. 893

runt in comitatibus Seprii & Marcianæ &

Burgariæ & in aliis civitatibus modo exer-
cent, libere & quiete liabeant & poſlide-
ant ſine contradictione Domini Imperate-
ris Fiderici & ſucceſiorum ejus: ſalvis pa-
ctis, datis, & conceſſionibus, & in ſuo ro-
bore durantibus, quæ Mediolanenſes per
commune fecerunt Civitatibus Pergami,
Novarie, Laude, nec propter hanc conceſ-
ſionem lædendis.

F. 20. Opizoni Marchioni omnem offen-
ſam, quam cum Societate vel per ſe vel
per aliquam aliam perſonam contraxit,
imperiali clementia remittet, & in pleni-
tudinem gratizæ ſuæ eum recipiet. Nec
per ſe, nec per interpoſitam perſonam
Pro præteritis oflenſis ſibi vel parti ipſius
aliquam inferet læſionem, nec 44) ad ra-
tionem faciendam eam compellet, & poſ-
ſeſſiones, quas habet in Tertona, & Epi-
ſcopatu, ei reſtituantur.

§. 21. Omnes de ſocietate, qui fideli-
tatem Domino Imperatori jurabunt, in ſa-
cramento fidelitatis adjicient, quod poſſeſ-
ſiones & jura, quæ dominus Imperator in
Lombardla habet & poſſidet extra ſocieta-
tem, jurabunt, eum bona fide manutene-
re, ſi opus fuerit. Et ſuper hoc, ſi per
Imperatorem vel ejus nuntium requiſiti
fue-
44) Dies blieb bis zu Ende weg.

894 Kritiſche Beylage.

fuerint; & ſi amiſerit recuperare, ita vi-
delicet quod finitim' civitates obnoxæ
ſint principaliter ad hoc faciendum; & ſi
opus fuerit aliæ teneantur ad competens
auxilium præſtandum. Civitates ſociertatis,
quæ ſunt extra Lombardiam in ſuo confi-
nio, ſimiliter teneantur facere. Si qua
Civitatum ea, que in conventione pacis ex
parte Imperatoris ſtatuta ſunt, omnino
non obfſervaverit, ceteræ civitates ad id
obſervandum bona fide compellent. 45)

G. 22. Imperatori intranti in Lombar-
diam cauſa ſuſcipiendæ coronæ, fodrum
conſfuetum & regale, qui ſolent, & de-

bent, parabunt. Vias & pontes bona fide

& ſine fraude & fufficienter reficient in
eundo & redeundo. Mercatum fufficiens
ſibi & fuis eunti & redeunti bona fide &
ſine omni fraude parabunt.

F. 23. Si qui ex parte Imperatoris de
poſſeſſionibus ſuis expulſi ſunt, reſtituan-
tur ſine fructibus & damno dato, & offen-
ſæ remittantur: Salvis prioribus omnibus
conceſſionibus ſeu permiſſionibus, & ſal-
va compoſitione, de qua actum fuit inter
Papienſes & parentes Egidii de Prando
pro morte ejus, niſi poſſefſor munitus fue-
rit privilegio, vel inveſtitura lnperatoi
ve

45) Hiezu kam hernach noch: Pace nihilominus in
ſuo robore permanente.

„

vel!
neit
Calu
tione
itis,
mpe
Nti
Pe

o
lem
1e l
Cileo
Uemm
Civit

00

Am

Vit
lon

du
kat

de

Kritiſche Beylage. 895

vel Regis, ſeu alio jure- & niſi civitas te-
neatur juramento, ut non reſtituat. Quo
caſu arbitrio boni viri volumus pro reſtitu-
tione ſuccedere, pactis inter civitates fa-
Ktis, præſertim ante Imperium Domini
Imperatoris, in ſuo robore durantibus, ve-

luti quod factum fuit inter Bononienſes

& Faventinos & Imolenſes.

§. 24. Si quando controverſiæ de Feu-
do orta fuerit inter Dominum Imperato-
rem & alium qui ſit de ſocietate, per pa-
res illius Civitatis & Epiſcopatus, in qua
diſcordia agitur, ſecundum conſuetudi-
nem Lombardiæ in eodem Epiſcopatu &
civitate terminetur. „

D. Concordia pactorum inter Fridericum I.
Auguſtum & Langobardos eorumque
ſocios ad ſtabiliendum utrinque pacem.
A. 1183.

In nomine Domini noſtri Eſu Chriſti.
Amen.

§. I. Nos ſumus in concordia, quod ci-
vitates & perſonæ, quæ ſunt in Societate
Lombardiæ, & eſſe intelligimus, ſine frau-
de talem Pacem & concordiam habeant,
cum Domino Imperatore Federico recupe-
rata ejus gratia: Scilicet ut Imperator ha-
beat omnla illa, quæ ſui anteceſſores ha-
buerunt

396 Kritiſche Beylage.

buerunt a prædictis civitatibus & perſo-
nis, vel ſuis anteceſſoribus, ſine maniſe-
ſto metu & violentia a tempore poſtremi
Henrici Imperatoris: Videlicet fodrum re-
gale & conſuetum, 46) ſive conſuetam pa-
ratam, 47) & conſuetum tranſitum, 48)
& ſufficiens mercatum. Et debet transi-
re pacifice, ita quod in Epifcopatu vel co-
mitatu aliquo fraudolentam 49) moram
non faciet.

F. 2. Vaſalli quoque fidelitatem Impe-
ratori, & filio ejus Henrieo Regi faciant,
& expeditionem, & faciant ſecundum 50)
quod ſoliti ſunt, & eſt antiqua conſurtudo, 51)
rem ipſa omni offenſione. A civibus quo-
que ſecundum mores civitatum fidelita-
tem ſuſcipiat ipſe & filius ejus, remilſſa
omni offenſione; & ſimiliter remiſſa omni
offenſione civitatibus & locis & perſonis,
quæ ſunt vel fuerunt ex parte Imperatoris.

F. 3. Regalia vero, que per eum vel

anteceſſores tam Clericis quam Laicis fue-
runt

46) Dies wird zuvor ſo erklaͤrt: intranti in Lom-
bardiam cauſa ſuſcipiendæ coronæ.
47) Apparatum, apparationem, ſ. Du Cange.
48) Erklaͤrt ſich ans dem obigen: vias & Pontes
ſufficienter reficient in eundo & redeundo. .
49) Superfluam pro damno Civitatis, iſt die Erklaͤ⸗
rung in andern Urkunden.
50) Blieb im Frieden ſelbſt weg.
51) Im Frieden wird es ſo erklaͤrt: a ſex deeim anns.

ront
1es
(etere
leta
lus 6
Itenm
Eten
ti

p

icone
TuI
Ctt⸗
Gui!
ean
oter
fide
Uint,
Meto⸗

Vita
ſala
N
Dann
ban
eli
Tt
V
ter

L.

ll

unn e.
glin .

unz

Kritiſche Beylage. 897

runt detenta, & per ipſum ſeu anteceſſo-
res ejus inveſtita, quiete dimittat, nec de
cetero impediat. Cetera vero regalia con-
ſueta, quæ fuerunt detenta ab anteceſſori⸗-
bus ejus ſine manifeſto metu & violentia
a tempore poſtremi Regis Henrici, habeat
& teneat. Si autem de prædictis rebus
vel aliis quibuscumque orta fuerit conten-
tio inter Imperatorem & Civitate & loca
& perſonas, eligantur ſex boni viri, &
idonei, tres ex parte Imperatoris, & tres
ex parte Civitatum vel civitatis vel loco-
rum vel perſonæ, cum quo vel cum qua
civitate Imperator contentionem habuerit;
qui ſex jure jurando præſtito cauſam illam
examinent, & in veritatem prout melius
poterint, inquirant; & iilam cauſam bona
fide & ſine fraude diffiniant; & quod dixe-

rint, ab utraque parte teneatur & fir-⸗
metur.

F. 4. Et nominatim liceat prædictis ci=
vitatibus & perſonis ſingulis habere con-
ſulatum vel poteſtatem more ſolito: ſub
quo homines ejus civitatis & ejus Epiſco-
Patus & diſtricti ſe conveniant & diſtrin-
gant ad juſtitiam faciendam & punienda
delicta, ſecundum quod a civitatibus ſta⸗
tutum eſt vel fuerit: ita quod Pprædictæ ci-
vitates & perſonæ ab Imperatore, qui pro
tempore eſt vel erit, vel ab ejus miſſo in
Lombardia, pro ipio conſulatu vel pote-
Geſch. der Deutſchen III. dD. LlI ſtate

894 Kritiſche Beylage.

ſtate ſemel inveſtituram accipiant pro com-
muni civitatis.

S. 5. Et liceat prædictis civitatibus,
& perſonis vel rectoribus earum colligere
Fodrum, & facere coltam, 52) & omnia
alia, ſicut conſueverunt ſine prohibitione
lImperatoris vel ejus miſſi, ſalvo Domino
Imperatori jure appellationum & ordine in
ſententiis.

§b. 6. Conſuetudines quoque & commo-
ditates, quas civitates & homines de So-
cietate habere conſueverunt in paſcuis,
piſcationibus, molendinis, furnis, tabu-
lis cambiatorum & negotiatorum, macel-
lis, domibus, quas habent edificatas in
viis publicis & ceteras conſuetudines anti-
quas eisdem civitatibus & omnibus de So-
cietate quiete habere & tenere permittat-

S. 7. Præterea Dominus Imperator nul-
lam exactionem pecuniarum habeat in ci-
Vitatibus Societatis vel ſuburbiis civitatum
vel in civibus. 53)

G. 8. Item Dominus Imperator remittat
& remitti faciat omnes offenſas & malefi-
cia, quæ aliqua predictarum civitatum
vel

52) Cotta iſt Colletta, heißt ſonſt auch Dja
33) Blieb im Frieden weg. Der Kaiſer konnte
es nach der Natur der Sache nicht zugeben.

el:
mes,
goden
Ne
lerit

leis
cante
tenet
&Ee
Cordli
Perlo
Nonmi
EeC
Coni
WI!
Gei
4

cdnl
Pree
ppe⸗
oon
ela
frme
Coin

tos
Vit

tro

Pitrihn
oler
Canni
Cthtione
Duin
Otien

Conne⸗
e
liri,

it
⸗
U,
ſe

Kritiſche Beylage. 895

vel aliquis locus, vel Marchio, vel Co-
mes, vel aliqua perſona hujus ſocietatis
quocumque tempore, quacumque occaſio-
ne ei vel imperio vel alicui ſuæ partis fe-
cerit.
*
F. 9. Et liceat prædictis civitatibus,
locis & perſonis munitiones civitatum &
caſtrorum, & eadem caſtella habere &
tenere & meliora facere & nova æ&dificare
& reficere, ſalvis conventionibus & con-
cordiis Cremonz & aliarum civitatum &
perſonarum & locorum, inter ſe factis, &
nominatim ſalvis conventionibus & pactis
de Crema non reſtauranda; & de muni-
cionibus & caſtris inter Oleum & Aduam
non faciendis, ſicuti continetur ſine frau-
de in privilegiis & Cartis Cremonenſium,
& a civitatibus & ab Imperatore ſibi factis.

§. 10. Item ſententiæ usque modo a
conſulibus civitatum ſeu locorum ſive a
prædictis perſonis vel rectoribus latæ, nec
appellatione vel alia legitima contradi-
ctione ſuſpenſæe, vel ſi ſuper cauſam ap-
pellationis vel contra dictionis laræ fuerint,
firmæ permaneant; & ut de criminibus jam
comiſſis criminalis accuſatio non fiat.

F. II. Item Dominus Imperator reſti⸗
tuat omnes poſſeſſiones & omnia jura ci-
vitatibus & locis & omnibus perſonis, que
Lll 2 ſunt

896 Kritiſche Beylage.

ſunt de ſocietate, quæ habuerunt & te-
nuerunt ſi per Imperatorem vel ejus Nun-
tium, vel per interpoſitam perſonam oc-
caſione fui bauni vel ſuæ malivolentiæ,
vel aliter malo ordine amiſerunt. Simi-

liter civitates & loca & perſonz Societa-

tis reſtituant omnes poſſeſſiones & jura Im-
peratori vel alicui civitati vel hominibus
ſuæ partis ablatas prædicto modo caſſatis
omnibus privilegiis & datis & cartis & in-
Veſtituris in aliquam civitatem vel locum
ſeu perſonam de his collatis: ſalvis datis
& privilegiis & cartis communis Cremonz
de erema ſactis: & caſſatis omnibus conven-
tionibus & datis & cartis, quæ aliqua ſu-
pra ſcriptarum civitatum vel perſonarum,
ſeu aliquis locus cum eodem Imperatore
vel ejus Nuntio fecit, niſi civit's illa vel
locus ſeu perſona conventionem vel datum
ſive cartulam ſponte ſervare voluerit.

G. 12. Denique preædictæ civitates &
loca & perſonæ debent habere plenam &
idoneam ſecuritatem & fufficientem ſuper
his omhibus obſervandis tam ab ipfſo Im-
peratore quam ab omnibus princlpibus,
qui, ſecum ſunt in exereitu.

F. 13. Et debet licere eivitatibus & aliis
hominibus Societatis fine prohibitione
Domini Imperatoris eamdem ſocietatem

firmam tenere & juramenta;, quandocum-
que

ue
ie .

6
ſucce
liceat
ſe pie
glo,
lio ſ
ſociet
Giam
Utes
toremn
Mento

gde

ane
Per.
ſonas
GCar
Gient
Apol
Eene

nltr
u⸗

.

Mont r
eush
Ilonum e
Uirokente
t. N
1e Nettt
Aulr⸗
Hunin

Atsi⸗
Pel Lonn
s
8(Vuo
Solner

lctu
i.

te4
uN
,Ael
Nolr

Kritiſche Beylage, 897

que voluerint, facere inter ſe & renova-
re. 54)
§. 14. Et ſi quando Imperator vel ejus
ſucceſſor contra hanc concordiam venerit,
liceat civatibus & perſonis hujus ſocietatis
ſe viciſſim, non obſtante ſacramento ali-
quo, adjuvare & defendere. Et e contra-
rio ſi civitas aliqua vel locus vel perſona
ſocietatis voluerit infringere hanc concor-
diam Domino Imperatori, poſſint aliæ civi-
tates vel loca vel perſona adjuvare Impera-
torem & debeant, non impediente ſacra-
mento Societatis. Captivi quoque ab utra-
que parte abſolvantur & reddantar.

F. 15. Semper in unitate Eccleſiæ per-
manere liceat: 55) nec cogat dominus Im-
perator predictas civitates vel loca vel per-
ſonas Societatis, Olericos vel Laicos ali-
qua ratione de his, quæ ſpectaut ad obe-
dientiam vel obſervationem Eccleſiæ vel
Apoſtolici, nec ea occaſione debeat eis
oflendere in rebus vel in perſonis.
F. 16. Item Dominus Imperator per-⸗
mittat, habitatores Alexandriæ redire ad
ſua loca propria cum perſonis & rebus cum
Lll 3 ple-
54) Auf dieſes verlieſſen ſich die Staͤdte unter den
folgenden Kaiſern.

55) Dieſer Artikel blieb im Frieden hinweg, und
darinnen zeigte Friderich ſeine groͤſte Staatskunſt.

898 Kritiſche Beylage.

pleniſſima ſecuritate, & habitent & mo-
rentur, ficuti ſui anteceſſores fecerunt.

E. Qualiter Dominus Imperator Fred'eri-

cus & ejus filius Henricus profe ebat

concedere Lombardis Regalia & con-
ſuetudines, Anno 1183.

in nomine Domini noſtri Eſu Chriſti.

. I. Dominus Imperator Fredericus,
& filius ejus Henricus concedent vobis
Civitatibus, locis, & perſonis Societatis
regalia & conſuetudines veſtras tam in ci-
vitate quam extra civitatem in perpetuum
videlicet, ut in ipſa civitate omnia in in-
tegrum habeatis, ſicut hactenus habuiſtis
vel habetis. Extra vero omnes ſine con-
tradictione exerceatis conſuetudines, quas
ab antiquo exercuiſtis vel exercetis, ſcili-
cet in Fodro, & nemoribus & paſcuis, &
pontibus, aquis, & molendinis, 56) ſicut
ab antiquo habere conſueviſtis vel habetis,
in exercitu, in municionibus civitatum,
in jurisdictione tam criminalibus quam in
pecuniariis intus & extra, & in ceteris,
quæ ad commoditatem ſpectant civitatum.-
Volumus, ut regalia, quæ vobis conceſſa
non ſunt, in hunc modum cognoſcantar-
Pl-

56) Die Staͤnde foderten mehr, als hier ſteht: Fur-

ni, tabulæ Cambiatorum & Negotiatorum, macella,
domus bleiben hier weg.

a
opit
tor
cor
oli

Conul
rato
tion
füm
Inn

s
Vite
tim

Vel
ſe⸗
i
lu
lh

6.

ent & r
ſecerunt

r Tnie-
Poketr
zia E

1Crit
Teteniu
ent ſon
letii
n ind
lpenun
Uni⸗
Mintt
ſed
l
5, N.
ns,1
fa
Polet
itnwn,
Uun
eti⸗
Melt.
lun,

4

.

Kritiſche Beylage. 899

Epiſcopi loci & homines tam de civitate
quam de Epiſcopatu eligantur viri bonæ
opinionis, & qui ad hoc idonei eſſe credan-
tur, tales, qui nec contra civitatem nec
contra Imperatorem privato vel ſpeciali
odio teneantur, qui jurent, quod bona fi-

de & fine fraude perquirent, & inquiſita

conſignabunt ea, quæ ſpecialiter ad Impe-
ratorem ſpectant. Si autem huic inquiſi-
tioni ſuperſedendum eſſe putaveritis, cen-
ſum duarum millium Marcharum per fingulos
annos petimus. 57)

§. 2. Si quis autem ſuper his, guæ vo⸗
bis concefſa ſunt vel permiſſa, ſfive in ci-
vitate, ſive extra civitatem ſpedtant, que-
rimoniam apud Imperatorem depofuerit,
ejus querimoniam Dominus Imperator non
admittet, & ſilentium ei imponet.

§K. 3. Hoc, quod Dominus Imperator
Vel ejus anteceſſor Rex vel Imperator, Epi-
ſcopis, Eccleſiaſticis, 58) Civitatibus, vel
aliis quibuscumque perſonis COlericis vel
Laicis ante tempus guerræ dedit, vel quo-
libet conceſſionis titulo conceſſit, firmum
Lll 4 &

57) Im Frieden wurden die Mark durch Silber
beſtimmt, und ausgemacht, daß der Kaiſer dieſe
Summe, wenn ſie ausſchweifend ſchiene, maͤſ⸗
ſigen wollte.
58) Iſt eine falſche Leßart und wird im Frieden
ſelbſt durch eccleſus verbeſſert.

900 Kritiſche Beylage.

& ratum Dominus Impetator habeat, ſal-
vis ſuperioribus conceſſionibus. Et pro
eo ei ſolita ſervicia exhibeantur, ſi 59) cen-
ſus non præſtetur. Commoditates, quas
pro bono pacis civitatibus conceſſimus in
civitate vel extra, illorum regalium no-

mine non intelligamus, pro quibus cen-

ſus debeat præſtari.

G. 4. Privilegia omnia & data & con-
ceſſiones, quæ in præjudicium vel dam-
num Civitatum vel locorum vel perſona-
rum Societatis, occaſione guerræ vel inju-
ria alicujus prædictorum a Domino Impe-
ratore vel a nuntiis ejus indulta ſunt, caſ-
ſantur, & in irritum deducuntur.

G. 5. In civitate illa, in qua Epiſcopus
per privilegium Imperatoris vel Regis co-
mitatum habet, ſi conſules per ipſum Epi-
ſcopum auctoritatem conſulatus recipere
ſolent, ab ipſo recipiant, ſicut recipere
conſueverunt. Alioquin unaquæque Ci-
vitas a Domino Imperatore conſulatum re-
cipiat.

H. 6. Conſequenter prout in ſingulis ci-
vitatibus conſtituenter, a nuntio ipſius,
qui ſit in civitate vel Epiſcopatu inveſtitu-
ram

59) Si iſt eine falſche Lesart, und muß durch fed
verbeſſert werden.

TAII

en
gle
pe
lſi
gllis
Ura
Gicte
fuer
dem

OII

tern
Hu
Vel

tita
lun
fat
et
dr
de
Vit

A

cll

hent 1
En
lgea
eſſhnnd
Nionn .
lbus en

4 Con
Fel en.
Ueſor.
elin⸗
bolnpe⸗
t,.

Hihns
ggb⸗
n⸗
diſtt⸗
güht
le CA
nl⸗

Kritiſche Beylage. gor

ram recipient. 60) Et hoc usque ad quin-
quennium. Finito quinqennio unaquæ-
que Civitas mittat nuntium ad Dominum
Imperatorem pro recipienda inveſtiturs.
Et ſic in poſterum videlicet, ut finitis ſin-
gulis quinquenniis ab ipſo recipiant 61)
infra quinquennia, & a nuntio ejus, ſicut
dictum eſt, niſi Imperator in Lombardia
fuerit: tunc enim ab ipſo recipiant. Ea-
dem obſerventur in Succeſſore ipſius. Et
omnes inveſtituræ gratis fant. Cum au-
tem Imperator defunctus fuerit, vel reg-
num filio conceſſerit, ſimili modo a filio
vel ejus ſucceſſore inveſtituram recipient.

§. 7. In cauſis appellationum, ſi quan-
titas viginti quinque Librarum imperia-
lium exceſſerit, appellatio ad ipfum licite
fiat, ſalvo jure & moribus Brixienſis Ec-
