cleſiæ in appellationibus ita tamen, quod
non cogantur in Alamanniam ire: Si Im-
perator habeat proprium Nuntium in Ci-
vitate vel Epiſcopatu, quod 62) de ipfſa

appellatione cognoſcat & juret, quod bo-

na fide cauſas examinabit, & difliniet ſe-
cundum leges & mores illius civita-
Lll 5 tis

60) Ueber dieſen Punkt ward ſehr geſtritten, und
er kommt hier das erſtemal vor. .
61) Die beſſere Leßart iſt & infra quinquennia a
Nuncio noſtro.

62) Andere Codices haben qui,

902 Kritiſche Beylage.

tis 63) infra duos menſes 64) a conteſta-
tione litis, vel a tempore appellationis re-

ceptæ, niſi juſto impedimento vel conſenſu
utriusque partis remanſerit.

§K. 8. Conſules, qui in civitatibus con-

ſtituuntur, tales ſint, qui fidelitatem ffe-
cerint Imperatori, vel facient, antequam
conſulatum recipiant. Vaſalli, qui tem-
Pore guerræ vel treguæ non poſtulaverint
inveſtituram, vel debita ſervitia non ex-
hibuerint Imperatori, hac occaſione Feu-
dum non amittant. 65)

F§. 9. Libellariæ & precariæ in ſuo ſta-
tu permaneant ſecundum conſuetudinem
unius cujusque Civitatis, non obſtante le-
ge Domini Imperatoris Friderici. 66)

§. 10. Vaſalli Imperatoris ab eo inveſti-
turam recipiant, & fidelitatem facient,
ſicut

63) Im Statuto Campagnolæ von Verona c. 22. heißt
es: Secundum leges & bonos mores & jus civile
Civitatis Veronæ.
64) Iſt in den Statuten der lombardiſchen Staͤd⸗
te dieſer Zeit der einſtimmige Termin, der zur
Beſchleunigung der Proceſſe beſtimmt wurde.
65) Dieſer §iſt in andern Urkunden in zween ab⸗
getheilt, welches den ganzen Unterſchied in den 85
ausmacht.
66) Vom Jahr 1158 Feudor. L. 2. Tit. 56. die
Lombarden hieſſen es Imperatoriam juſſienem.

ſie
4
ni

jur,
her
Dia
ju⸗
pen
din

tate
nor
nit
ben

e

Vel
il⸗

ei

4
(

t8

t.

4 Colkekr
llationist⸗
el conlenn

tibus e
latem,
Alteguu
Gui 1
Vnlarenr
non er
vone e

1 ſookt
etucklen
Cine
6

nteli⸗
cient,

Kritiſche Beylage. 903

ſicut Vaſalli ceteri omnes, ſicut cives,
a ſexdecim annis usque ad ſeptuaginta,
niſi ſiat tales perſonæ, quibus debeat &
poſſit ſacramentum remitti.

F. 1I. Damna omnia, & ablata, & in-
jurias, quas Dominus Imperator per ſe vel
per ſuos ab univerſitate Societatis, vel ab
aliquo de Societate, vel ab aliquo de ad-
jutoribus Societatis ſubſtinuit, per ſe vel
per ſuam pa tem gratis remittet & plenitu-
dinem gratiæ ſuæ eis dabit.

§. 12. Moram ſuperfluam 67) in Civi-
tate vel Epiſcopatu pro damno Civitatis
non faciet.

F. 13. Civitates munire, & extra mu-
nitiones facere eis liceat.

F. 14. Item ſocietatem, quam nunc ha-
bent, tenere, & quoties voluerint, reno-
vare eis liceat. 68)

F. 15: Pactiones timore Imperatoris,
vel impreſſione nuntiorum ejus ſactæ, pro
infectis habeantur, nec pro eis aliquod
exigatur.

F. 16. Puta Placentinorum, ſcilicet pa-
ctum Pontis Padi, & fictum ejusdem. Pon-
tis & regalium, & datum, & pactum, quod
Epi-
67) Die Lombarden gebrauchten ſtatt dieſes Worts
das Wort Fraudulentam.
68) Dies erfuhr Heinrich VI. und Friderich II.

904 Kritiſche Beylage.

Epiſcopus Ugo ſecit de caſtro Arcuato, &
ſi quæ alia facta ſunt ſimilia ab ipſo Epi-
ſcopo, vel a communi, vel a ſuis 69) de
Societate cum Domino Imperatore vel ejus
nuntio, ipſo ponte remanente cum omni-
bus ſuis utilitatibus Placentinis: ita tamen
quod teneantur ſemper ſolvere fictum Ab-
batiſſæ Sanctæ Juliæ de Brixia. Et ſi quæ
ſunt ſimiles.

§. 17. Sententiæ quoque, quæ jure &
ſecundum leges & conſuetudines contra
aliquem vel aliquos de Societate latæ ſunt,
teneant, ſi tamen de jure contraeos tene-
rent, ſi gratiam Imperatoris haberent. 70)
Qu vero contra aliquem vel aliquos de
Societate latæ ſunt, occaſione diſcordiæ
Eccleſiæ 71) in irritum deducantur.

JF. 18. Poſſeſſiones, quas quisque de
Societate, ante tempus guerræ juſte tene-
bat, ſi per vim ablatæ ſunt ab his, qui
non fſunt de Societate, ſine fructibus &
damno reſtituantur: vel ſi eas recupera-
verint, quiete poſſideant, niſi per electos
arbitros ad cognitionem regalium Impe-
ratoris aſſignentur.
” F. 19.
69) Im Frieden heißt es deutlicher ab aliis.
70) Im Frieden heißt es: Si gratiam noſtram non
habuiſſent.
71) Blieb im Frieden hinweg: Denn die Kirche
hatte ihren eigenen Frieden mit dem Kaiſer ge⸗
ſchloſſen.

unto, 1
obi.
St)
e leits
n omn-
tanen
uin 4.
lre

jule
CoNtii
Ent,
tene⸗
. )
Noͤt
Code

&
elt⸗
I
eld⸗
s
e⸗

Kritiſche Beylage. 905

F. 19. Obizoni 722) Marchioni omnem
offenſam, quam Domino Imperatorti vel
alicui ſuæ partis fecit, poſtquam in Socie-
tate fuit, ipſe, vel per aliquam perſonam
cum Societate, vel defendendo aliquem
de Societate, imperiali clementia & per
ſuam partem remittet, & in plenitudinem
gratiæ ſuæ eum recipiet, nec per ſe nec
per interpoſitam perſonam pro præteritis
offenſis ſibi vel parti ipfius, aliquam infe-
rat læſionem vel occaſionem. 73)

§. 20. Amplius eam jurisdictionem,
quam Mediolanenſes exercere conſuevere
in comitatibus Seprii & Martianzæ & Bul-
gariæ, & in aliis comitatibus, exceptis
locis, quæ Pergamenſes per commune mo-
do tenent inter Adduam & Oleum, & ex-
cepto Romano veteri & Bariano, & eam,
quam modo exercent, libere & quiete ha-
beant & poſſideant, & ſine contradictione
Domini Imperatoris Friderici, & ſuccefſo-
rum ejus. Salvis pactis & datis & con-
ceſſionibus, & in ſuo robore durantibus,
quæ Mediolanenſes per commune fecerunt
civitatibus Pergami, Novarizæ, Laudæ,
nec propter hanc conceſſionem lædendis.
Nec ullum præjudicium fiat juri aut con-
ſuetudini alicujus civitatis Societatis, nee
aliquod
72) In andern Urkunden Opizoni.

73) Das Friedens⸗Inſtrument ließt richtiger con⸗
Rionem.

906 Kritiſche Beylage.

aliquod jus acquiratur in detrimentum ali-
cujus civitatis propter prædictas conceſ-
ſiones.

F. 21. Et propter prædictas conceffio-
nes pacta inter civitates Societatis quæ-
dam 74) facta, nihilominus firma & rata
permaneant; nec aliquid intelligatur ac-
quiſitum Mediolanenſibus in Epiſcopatu
Laudæ propter prædictas conceſſiones.
Salvo 75) jure Mediolanenſibus aquæ Lam-
bri & in pedagio, ſi quod habent.

F. 22. Omnes de Societate, qui fideli-
tatem Domino Imperatori jurabunt, in ſa-
cramento fidelitatis adjicient, quod poſſe!-
ſiones & jura, quas Dominus Imperater
in Lombardia habet & pofſſidet, extra So-
cietatem jurabunt ea bona fide manutene-
re, ſi opus fuerit, & ſuper hoc per Impe-
ratorem vel ejus certum nuntium requiſiti
fuerint, & ſi amiſerit, recuperare: ita vi-
delicet quod finitimæ civitates obnoxixæ
ſint principaliter ad hoc faciendum, &
ſi opus fuerit, aliæ teneantur ad compe-
tens auxilium præſtandum. Civitates de
Societate, quæ ſunt extra Lombardiam⸗-
in fuo confinio ſimiliter teneantur facere.
Si qua vero civitatum, quæ in conventio-

ne pacis ex parte Imperatoris ſtatuta ſunt,
non

74) Quondam iſt die richtigere Lesart.
75) Dies hat Friderich I. nicht genehmigt, ſondern
es im Frieden weggelaſſen.

non
oble
nihi

Giam
)
cede
na
in e
ens

Eftr

len
en
ſeve

Do
tlan
CaNG
ſth
ceſn
tur.
e
Fi
Kirn
uns

tum
8 Cone.

ontelo⸗
tis ge⸗
1Autr
tn⸗
Dhnrn
elienes
Uklan

ifeei.
de⸗
Pernt
n
Nutene⸗
Me⸗
lei
luſr
Coe
n,1
lſe⸗
s
lil⸗

.

Uon

NOH

Kritiſche Beylage. 907

non obſervaverit, ceteræ civitates ad id
obſervandum bona fide compellent, pace
nihilominus in ſuo robore permanente.

F. 23. Imperatori intranti in Lombar-
diam Fodrum conſuetum & regale, quod
76) ſolent & debent, & quando ſolent &
debent, præſtabunt; & vias & pontes bo-
na fide & ſine fraude fufficienter reficient
in eundo & redeundo. Mercatum ſuffici-
ens ſibi & fuis eunti & redeunti bona fide
& ſine fraude præſtabunt.

G. 24. In omni decimo anno fidelitates
renovabunt in his, qui Domino Imperato-
ri eas non fecerint, cum ipfe petierit per
ſe vel per ſuum nuntium.

C. 25. Si qui ex parte Imperatoris de
poſſeſſionibus ſuis juſtis expulſi ſunt, reſti-
tuantur ſine fructibus & damno, niſi in
cauſa principali ſuæ proprietatis jure poſ-
ſit ſe tueri poſſeſſor. Salvis prioribus con-
ceſſionibus; & omnes offenſæ eis remittan-
tur. Eodem jure ſervando his, qui ſunt
ex parte Imperatoris circa reſtitutionem,
niſi civitas teneatur juramento, ut non re-
ſtituat, quo caſu arbitrium boni viri volu-
mus pro reſtitutione ſuccedere.

G. 26. Et ſi qua controverſia de Feudo
orta

76) Sonſt hat man eine Leßart qua, in ſo fern:
Denn einige waren aus beſondern Gnaden da⸗

von losgeſprochen.

908 Kritiſche Beylage.

orta fuerit inter Dominum Imperatorem
& alium; qui ſit de Societate, per pares

illius civitatis vel epiſcopatus, in quo di-
ſcordia agitur, ſecundum conſuetudinem
illius civitatis 77) in eodem epiſcopatu ter-
minetur, niſi Dominus Imperator in Lom-
bardia fuerit: tunc enim apud ipſum, 78)
ſi ſibi placuerit, cauſa agitabitur.

F. 27. Item volentibus venire contra
pacta non per violentiam ſacta, & jura-
menta 79) firmata inter civitatem & civi-
tatem Societatis, vel civitatem Societatis
& alias PD. 80) Dominus Impera-
tor audientiam negabit.

§. 28. Item Dominus Imperator reſti-
tuet Stratam Veronenſibus.

F. 29. Et nominatim recipiet Dominum
Iciliuum in plenitudinem gratiæ ſuxæ, &
omnem oflenſam ei remittet. In caufis,
quæ terminatæ ſunt ante tempus pacis,
Dominus Imperator appellationes ad ſe fa-
ctas non recipiet. 82)
§. 30.

77) Secundum ufſum regni & regionis, heißt es in
Statutis Campagnolæ. c. 47.
78) In audientia noſtra, heißt es im Frieden.
79) Iuramento, iſt die beſſere Lesart, die auch im
Frieden vorkommt.
80) Perſonas.
81) Im Frieden bleibt Dominum hinweg.
82) Wird im Frieden als uͤberfluͤßig hinweggelaſſen.

perntnen
Per nt
n lol⸗
tucitn
Doatukt⸗
tin u
lum, 5.

1

e C

ur.
Gcin⸗
Neittats
Iwel,⸗

0r N.

ninun
e, G
Cols,
nie⸗
et.

i

1

6*

Kritiſche Beylage. 969

§. 30. Ecce nomina Principum & Mili=
tum, qui jurare debent. Archiepiſcopus
de Maganza: Archiepiſcopus de Colonia.
Archiepiſcopus de Salſeburgo: Epiſcopus
de Panbergis: Epiſcopus de Guarmaſia:
Epiſcopus de Straſeburgo: Epiſcopus de
Baſelea: Epiſcopus de Spira: Epiſcopus
de Renesburgo, & Cancellarius Imperato-⸗
ris: Abbas de Volt: Dominus Imperator
F. & Rex Henricus ejus filius & alius ejus
filius, qui eſt Dux de Saxonia: 83) Ber-
nardus Dux: & Dux Guelphus: & Dux de
Zarengo: & Dux de Bajoéria: & Dux de
Auſtorico: & Dux de Stira: & Dux de
Boémia: Dux de Carantana: & Marchio-
nes de Saxonia, ſcilicet Marchio Tiris, 84)
& frater ejus Comes Dede; & Lande gran-=
di, 85) qui ſunt Imperatoris Nepotes: &
frater Imperatoris: Comes Henricus de De-
cio: 86) & Comes de Savolia: 87) Comes
Palatinus de Doënga: 88) Guarnerius de
D Ba-
83) So heißt es wohl in der Urkunde: Aber Fris
derich hatte keinen Sohn, der Herzog von Sach⸗
ſen war. Entweder muß es alſo heiſſen de Suevia,
oder de Saxonia gehoͤrt binter Bernardus Dux:
84) Dieterich.
85) kandgraſen von Thuͤringen, Friderichs Schwe⸗
Sohne.
oeigraf Heinrich von Diez hat ſich unter Fride⸗
rich in ein ſehr groſſes Anſehen geſezt.
87) Dieſer iſt ſchwehr zu errathen, wenn es nicht
der Graf von Savoyen iſt. .
88) Pfalzgraf von Tuͤbingen.
Geſch. der Deutſchen III. 8HdD. Mmm

910 Kritiſche Beylage.

Balenda: 89) Cona de Miciborgo: 90) En-
ricus Mareſcalcus: Conradus de Scainke:
91) Rodulfus Camerlengus: Albertus de
Grognengo: 92) Albertus de Adelburgo;
& omnes qui habent adminiſtratienem ab
Imperatore in Lombardia & Marchia &
Romania, infra menſem ex quo ceperit
aminiſtrare.

g. 3t. Hæc ſunt nomina Civitatum,
quæ debent jurare ex parte Imperatoris,

Icilicet Cremona, Pavia, Aſte, & Terdona.

§. 32. Nomina Civitatum & Locorum &
perionarum Societatis, cum quibus Domi-
nus Imperator facit concordlam, & quæ
debent jurare ex Parte Societatis, hæ
funt: Vercelleæ, Novaria, Mediolanum,
Laudzæ, Pergamum, Brixia, Mantua, Ve-
rona, Vicentia, Padua, Tarviſium, Fer-
raria, Bononia, Inmola, Faentia, Ca-
ſtrum Sancti Caſſiani, Mutina, Regium,
Parma, Placentia cum Bobio, Plebs de
Grabadona, Marchio Opizo.

§. 33. Dominus Federicus Dei gratia,
Romanorum Imperator & ſemper Augu-
ſtus, & filius ejus Rex Henricus jurae
debet per ſe, aut per aliam perſonam, cui
nominatim parabolam dabit, ut jJuret in
5 anima

89) Werner von Bonlanden.
90) Cuno de Minzenberg.
91) Verdrehung des Worts Schenck.
92) Gruͤningen oder Markgroͤningen.

anit
bon

an
Wun
nem
Tutt

ur

Dr
Civi
Cjeta
licie
IOS
Kpol
ipk
w
Air
done
gua
Locj
netau
Aſter
Pra
mer.
0

u
E
R

,

Neini:
bertisc
delnunn
tionent
larchud

o cemn

jitunn
Helatoni
Tentont

un
SDun.
Ee⸗
1, 1
olnn,
tot 1
n,
1, (
gi DM
6 1

Kritiſche Beylage. 911

anima ſua, quod ipſe Dominus Imperator
bona fide & ſine fraude ſervabit concordi-
am pacis ſcriptam per Dominum Guiliel-
mum Aſtenſem Epiſcopum, & Marchio-
nem Henricum, qui dicitur Guercius, &
Fratrem Tedericum & Rodulfum Camer-

lJengum; qui mandatum pacis habuerunt

ab imperatore, & ex altera parte nuntios
Civitatum & Locorum & perſonarum So-
cietatis; & quod bona fide & ſine fraude
faciet jurare prædictos Principes tam Cle-
ricos quam Laicos, & Milites & Confſules
& poteſtates prædictarum Civitatum, quod
ipſi facient omnes homines ſuæ credentiæ,
& unum hominem in publica concione in
anima populi jurare pro ſua civitate, quod
bona fide ſervabunt pacem & concordiam
quantum ad eos pertinebit, Civitatibus,
Locis, & perſonis Societatis, ſicut conti-
netur in ſcriptis factis in 93) Epiſcopum
Aſtenſem & Marchionem Henricum, &
Fratrem Tedericum, & Rodulphum Ca-
merlengum; & ex altera parte Rectores;
& Confules Civitatum Societatis.

§. 34. Dominus Imperator jurabit. &
duo prædicti filii ejus & Principes, qui præ-
ſentes erunt in colloquio, quod ſtatutum
eſt per prædictos nuutios Imperatoris us-
que ad octavam Pentecoſten proximam.
Et fic alii Principes & Milites ſupra nomi-
Mmm 2 nati,
93) Inter. iſt in der Urſchrift abgekürzt.

912 Kritiſche Beylage.

nati, qui abſentes erunt, usque ad Kalen-
das Septembris proximas jurabunt, & con-
ſules prædictarum Civitatum infra tres men-
ſes jurabunt, & facient jurare, ſicut ſupe-
rius dictum eſt; ex quo requiſitum fuerit
à nuntiis civitatum Societatis poſt reditum,
niſi remanſerit juſto impedimento, aut per
par abolam partium, 94) quouſque data
fuerit. Alioquin pouet in bannum illam Ci-
vitatem, quæ noluerit prædictum juramen-
tum facere infra duos menſes, poſtquam
inde ex parte Societatis requiſitus fuerit.
Nec extrahet eam de banno, niſi comple-
vVerit hoc, pro quo in banno poſita fuerit.
Rectores cum conſulibus, qui ſunt hic,
jurabunt, quod pacem iſtam, ſicut in ſeri-
pro continetur, bona fide & ſine fraude ob-
ſervabunt erga Dominum Imperatorem Fri-

dericum & filium ejus Regem Henricum;

& ea, quæ in inſtrumento pacis conti-
netur, bona fide & ſine fraude adimpleri
facient. Inſuper quod credentias, & ce-
teros conſules, vel poteſtates de fingulis
Civitatibus in eumdem modum jurare

facient.

§. 35. Item quod pecuniam, quam Do⸗
mino Imperatori debent ſeilicet quindecim
millia Librarum Imperialium- & mille Libras
imperialts, quas debent Aſtenſi Epiſcopo &
Marchioni Henrico Guercio & Rodulfo Ca-⸗
mer-
94) Mit Willen der Partheyen.

werle
ona!
Medio
diter

.
nuntio
Ccon
Aut 1
minun
termi
ſolyer
Vel enn
Go re
de ba
gvoch
cionee
Alii
tenenn

6.
Kili
CWerid
tie,
bPelin
is int
orn

.

ed kl
Unn Ean
n ane
ſonrhee.
tum ie
Nttechn.
no, Akt
lgre n
Nsd.
jurne
vohru
tis en
canpe
D
Un
rül,
nlel
Cfentt
Mll
alnt⸗
open
ſoens

r

lit
HE
N

Kritiſche Beylage. 913

merlengo, & Propoſito Sancti Antonini, 95)
bona fide conſtitutis terminis perſolvent
Mediolani pro portione ſibi a ſociis concor-
diter injuncta.

§K. 36. Item convenit inter prædictos
nuntios Domini Imperatoris, Rectores,
& conſules Societatis, quod ſi qua civitas,
aut locus Societatis non juraverit ad ter-
minum, quo aliæ Civitates jurabunt, & in
terminis ſtatutis de pecunia paranda non
ſolverit, Dominus Imperator ponet eam
vel eum in bannum infra duos menſes, ex
quo requiſitus fuerit, neque extrahet eum
de banno, donec duplum ſolverit ejus,
quod parare debuerit. Ceteri vero de por-
cione ejus non teneantur, ſed ad competens
auxilium parandum ad id recuperandum
teneantur. 96)

K. 37. Hanc pacem jurabunt Rectores
& alii homines de Societate: ita ſi 97) pla-
cuerit Civitatibus Ferrariæ, Imolz, Faen-
tiæ, & Epiſcopatibus videlicet Feltræ:,
Bellunæ, & Cenetæ; Salvis pactis & da-
tis inter homines prædictorum Epiſcopa-
tuum & Civitatis Tarviſii, jurare ſimiliter
Mmm 3 a
95) Iſt der obgenannte Frater Theodericus de Sil-
va Benedicta.
96) Hier mußten ſich freylich die Staͤbte vorſehen,
daß ſie nicht in Solidam gehalten wuͤrden. EsS
war genug, daß ſie das obige eingiengen.
97) Dieſen Staͤdten wird es frey geſtellt, ob ſie in
den Frieden eingeſchloſſen ſeyn wollten oder nicht.

914 Kritiſche Beylage.

a proximo die Mercurii usque ad tres ſep-
timanas; alioquin quæ videbuntur per frau-
dem pacem recuſare, teneantur Rectores,
& alii, qui juraverunt, ex inde præciſe.

G. Acta pacis Conſtantiæ inter Frideri-
cum lI. Imperatorem, & Henricum VI.

Regem ejus filium ex una, & Lango-

bardos, eorumque fœderatos ex alte-
ra parte, Anno 1183.

In nomine Sanctæ & individuæ Trini-
tatis Fridericus 98) divina favente clemen-
tia Romanorum Imperator Auguſtus, 99)
filius ejus Henricus Sextus Romanorum
Rex 100) Auguſtus. Imperialis clemen-
tia manſueta 101) Serenitas eam ſemper
in ſubditis ſuis diſpenſationem 102) favo-
ris & gratiæ habere conſuevit, ut quam-
Vis diſtricta ſeveritate exceſſum, 103) deli-

cta habeat & poſſit corrigere magis 104)
tanem

98) Der Codex von Breſcia und Rom ließt Ure-
ericus.
99) Die Abſchrift im Kloſter der h. Julia von Bre⸗
ſceia ließt: Et Hencieus Sextus filius ejus. Der
Codex von Breſcia: Et Henrieus Sextus filius,
Romanorùm.
100) Romeanorum Rex Imperiali. Cod. Rom.
z01) Immentia iſt eine falſche Lesart.
102) In fubditis diſpoſitionem. Cod. Rom. u. b.
Breſcia.
103) Statt exceſſuum, wie die Leipziger Ausgabe.
104) Tamen magis. Codd. dd. Im breſciani chen
fehlen die Worte tamen magis bis regem.

e

alͤ res
tor erte
Ur Non
ehltc

—

t Fin
enicum
„Clan
tos etdh

Gue in
teclene
t
Omarotu
6 Ceer
n ſen
)

Kritiſche Beylage. 915

tamen ſtudeat propitia tranquillitate pacis,
& piis affectibus miſericordiæ 105) Roma-
num Imperium regere, & rebellium inſo-
lentiam ad debitam fidem & debitæ devo-
tionis obſequium revocare. Ea propter
cognoſcat univerſitas fidelium Imperii tam
præſentis ætatis, quam ſucceſſuræ poſte-
ritatis, quod nos ſolita benignitatis noſtræ
gratia ad fidem & devotionem Lombardo-
rum, qui aliquando nos, & Imperium no-

ſtrum offenderunt,'106) viſcera nobis in-

natæ pietatis aperientes’, eos & ſocietatem
& fautores eorum in plenitudinem gratiæ

noſtræ recepimus 107) offenfas omnes &t
culpas, quibus nos ad indignationem pro-

vocaverant, clementer eis remittentes,
eosque propter fidelia devotionis ſuæ ſer-
vitia, 108) quæ nos ab eis credimus cer-
tiſſime recepturos, in numero dilectorum
noſtrorum fidelium computandos cenſe
mus. Pacem itaque noſtram, quam eis
clementer indultam conceſſimus, præſenti

pagina juſſimus ſubterſcribi, 109) & aucto-

ritatis noſtræ Sigillo communiri. Cujus
hic eſt tenor & ſeries.
Mmm 4 l.

105) Et Romanum. Cod. Kom.
106) Offenderant. Apogr. S. Juliæz Brixianum.
107) Kecipimus, Idem apographum. Cujaeius und
andere Ausgaben leſen recepimus.
10⁸) Devotæ ſinceritatis ſuæ. Cod. von Breſcia
und Reggio. die Leipziger Ausgabe ſezt: fidelia
devotæ ſinceritatis ſervitia.
109) §ubſcribi. Cod. von Breſcia und Rom.

916 Kritiſche Beylage.

I. Nos Romanorum Imperator Fride-
ricus, & filius noſter Henricus Romano-
rum Rex concedimus vobis Civitatibus,
Locis, & Perſonis Societatis, Regalia &
conſuetudines veſtras tam in civitate,
quam extra civitatem, videlicet Veronæ
& Caſtro ejus, 110) & fuburbiis, & aliis
civitatibus, locis, & perſonis Societatis
in perpetuum: videlicet ut in ipſa civita-
te omnia habeatis; III) extra vero omnes
conſuetudines ſine contradictione noſtra
II2) exerceatis, quas ab antiquo exercui-
ſtis vel exercetis, ſcilicet in Fodro, & ne-
moribus, 113) & paſcuis, & pontibus,
aquis, & molendinis, ſicut ab antiquo ha-
bere conſueviſtis vel habetis, in exercitu,
in munitionibus Civitatum, in jurisdictio-
ne tam in criminalibus cauſis, quam in
pecuniariis intus & extra, & in ceteris,
quæ ad commoditatem ſpectant civitatum.
Volumus ut Regalia, quæ vobis conceſſa
non ſunt, 114) in hunc modum cogno-
ſcantur.

Epiſcopus loci & homines de epiſcopa-
tu,

110) Heutzutag S. Pietro.
111) Die Leipziger Ausgabe ſezt noch hinzu: Sicut
hactenus habuiſtis vel habetis.
112) Nofſfra fehlt in Cod. Rom. & S. Juliæ.
II3) Taim in foro vel in nemoribus iſt eine fehler⸗
hafte Lesart.
1I14) Quæ vohis non congeſſimus, Cod. Raom. &
Brixianus.

teonn
Vat
lent
ſenl
ſe
AN
per
Tun
gul
tent
ua

bis
Vite
ap.
tiun

ceſt
lis⸗
c
ten

torlin
Ronne
D
degnil

cſetf
denn
oCNN
e NI
elenel.
Ele⸗
Mtbos,
Nole⸗
Beretd,
dei⸗
un it
teis,
ton.
lelt
Moe.

H

n

Kritiſche Beylage. 917

tu, 115) quam de civitate eligantur, viri
bonæ opinionis, & qui ad hoc idonei eſſe
credantur; tales, qui nec contra civita-
tem, nec contra noſtram Majeſtatem pri-
vato vel ſpeciali odio teneantur: qui ju-
rent, quod bona fide & ſine fraude perqui-
rent, & inquiſita conſignabunt ea, quæ
ſpecialirer ad noſtram ſpectant excellenti-
am Si II6) autem huic inquifitioni ſu-
per ſedendum eſſe putaverint, cenſum duo-=
rum millium marcharum argenti per ſin-
gulos annos petimus. Attamen compe-
tenti moderatione moderabimur etiam
quantitatem iſtam, ſi enormis viſa fuerit.

II. Si quis autem ſuper his, quæ vo-
bis conceſſimus vel permiſimus ſive in ci-
vitate, ſive extra civitatem querimoniam
apud Majeſtatem noſtram depoſuerit, ejus
querimoniam non admittemus, & ſilen-
tium ei imponemus.

III. Hoc, quod nos, vel noſter ante-
ceſſor Rex vel Imperator Epiſcopis, eccle-
ſiis, vel 117) civitatibus, vel allis quibus-
cumque perſonis Clericis vel Laicis ante
tempus Guerrzæ dedit, vel quolibet conceſ-
Mmm 5 ſionis
115) Tam de civitate quam de epiſcopatu. Cod.
Rom. & Brix. in bunc moduis eligantur.

Apogr. Brix.
116) Von ſi bis viſa fuerit fehlen die Worte in
Cod. Rom. Brix. Mutin.
117) Fehlt in Cod. Rom. & apogr. Brix. §. Juliæ.

918 Kritiſche Beylage.

ſionis 118) titulo conceſſit, firmum & ra-
tum habemus, ſalvis ſuperioribus conceſ-
ſionibus; & 119) pro eo ſolita nobis ſervi-
tia exhibeantur, ſed 120) cenſus non præ-
ſtetur. Commoditates, quas pro bono pa-
cis civitatibus conceſſimus in civitate vel
extra, illorum nomine non 121) intelligi-
mus, pro quibus cenſus debeat præſtari.

IIV. Privilegia omnia & data & conceſ-
ſiones 122) in præjudicium 123) & dam-
num civitatum vel locorum, vel perſona-
rum Societatis 124) occafione Guerrzæ in
injuriam alicujus prædictorum a nobis,
vel a nunciis noſtris indulta, 125) caſſen-
tur, & in irritum deducantur.

V. In civitate illa, in qua Epiſcopus
per Privilegium Imperatoris, vel Regis,
comitatum habet, ſi conſules per ipfum
Epiſcopum Conſulatum 1260) recipere ſo-
lent,
118) Occaſionis. Cod. Brix.
119) Ut in den gedruckten Ausgaben iſt fehlerhaft.
120) Si cenſus. Cod. Rom. Sed iſt bie richtige Lesart.
121) Nomine noſtro non., Cod. Rom. IHlarum no-
mine non iſt die beſte Lesart. Die gedruckte Buͤ⸗
cher leſen Regalium nomine non. Illarum bezieht
ſich auf commoditates.
122) Conceſſiones quæ in præjudicium. Cod. Rom.
Brix. & Apogr. S. Jul.
123) Die beipziger Ausgabe ließt unrichtig: Con⸗
ceſſiones, quæ in privilegium vel damnum.
124) Eben dieſe Ausgabe ließt unrichtig: Civitatis.
125) Indultra ſunt. Cod. a. n. 122.
126) Per ipſum Conſulatus reciperc. Cod. Rom.

jent
ſuen
an⸗

Vtat
ton
tu I
u
gue
klun
64
geli
nod

Lo⸗
rec
1e
fin
Vo
fli

t.

numn At
bus ct
nobis en.

Mol
o bonng
litateſt
intelt

ehen

Coonet
)Cr.
elnn
Cene in
4 Utß,
)dr

lan
. Red⸗

le h
le,

Kritiſche Beylage. 919

lent, ab ipſa recipiant, ſicut recipere con-
ſueverant. Alioquin unaquæque Civitas
2 nobis Conſulatum recipiat. 127)

VI. Conſequenter prout in ſinguli is ci-
Vitatibus Conſules conſtituentur, a Nun-
tio noſtro, qui ſit in civitate vel epiſcopa-
tu Inveſtituram recipiant. 128) Et hoc
usque ad quinquennium Finito quin-
quennio, unaquæque civitas mittat nun-
tium ad noſtram præſentiam pro recipien-
da inveſtitura; & ſic in poſterum, 129) vi-
delicet ut finitis ſingulis quinquenniis a
nobis recipiant; & infra quinquennia a
Nuntio noſtro, ſicut dictum eſt, nifi in
Lombardia fuerimus: tunc enim a nobis
recipient. Eadem obſerventur in ſucceſſo-
re noſtro. Et omnes inveſtituræ gratis
fiant. Cum autem nos Imperator divina
voluntate 130) deceſſerimus, vel regnum
filio noſtro conceſſerimus, ſimili modo a
filio noſtro, vel ejus ſucceſſore Inveſtitu-
ram recipietis.

VII. In cauſis Appellationum quanti-
tas viginti quinque librarum Imperialium
ſummam exceſſerit, appellatio ad nos fiat,
ſalvo
127) Recipiet. Apogr. §, Jul.
128) Invefiituram percipiant. Cod. Rom. recipient,
Apogr. S. Jul.
129) Wird in der Leipziger Ausgabe abgekuͤrzt.
130) Divins vocatione. Codd. Rom. Brix. & Apogr.
§. Jul. Auch die Leipziger und andere Ausgaben.

920 Kritiſche Beylage.

ſalvo jure & moribus 131) Brixienſis ee-
cleſiæ in appellationibus: ita tamen, ut
non cogantur in Alamanniam ire: ſed non
habebimus proprium nuntium in Civitate
vel Epiſcopatu, qui de ipfſa appellatione
cognoſcat, & juret, quod bona fide & ſine
fraude cauſas examinabit & definiet ſe-
cundum mores & leges 132) illius civita-
tis infra duos menſes a conteſtatione litis,
vel a tempore Appellationis receptæ, niſi
juſto impedimento, vel conſenſu utriusque
pactis remanlerit.

VIII. Conſules, qui in Civitatibus con-
ſtituentur, 133) tales ſint, qui delitatem
nobis fecerint vel faciant, antequam Con-
ſulatum recipiant.

IX. Vaſalli noſtri 134) a nobis inveſti-
turam accipiant, 135) & fidelitatem faci-
ant ſicut Vaſalli. Ceteri omnes, ſicut Ci-

ves, àa XV. annis 136) ad 137) LXX, niſi

ſint tales perſonæ, 138) quibus debeat &
poſſit ſine fraude ſacramentum remitti.
139)
131) Jure & more. Cod. Brix. .
132) Secundum leges & mores. Cod. Brix. & Edi-
tio Lipſienſis.
133) Conſtituuntur. Cod. Brix.
134) Vaſalli tantum a nobis. Cod. Brix.
135) Accipient. Idem Cod.
136) A XVI. annis. Cod. Brix. Rom. Eſtens. Con-
ſentit Editio Lipfſienſis.
137) Usque ad. Codd. dd. & Apogr. §. Jul.
138) bPerſonæ ſint. Codd. iidem.

139
Tren
rann
bue⸗
zmi

hert⸗
nolt

45,
verl
ljet.
ſtion
grat
lat

DLyi
tien-

I

der
val

kenlse.
nen,
Edm
Citee
llatne
eEl
hete⸗
Melte,
te, ni
linggie

Sn⸗
tten
10.

neli⸗

iu⸗

Kritiſche Beylage.⸗ 921

139) Vaſalli, qui tempore Guerræ vel
Treugæ non poſtulaverunt 140) Inveſtitu-
ram, vel debita ſervitia nobis non exhi-
buerunt, 141) hac occaſione feudum non
amittant.
X. Libellariæ & precariæ in ſuo ſtatu
permaneant ſecundum conſuetudinem uni-
us cujusque Civitatis, non obſtante lege
noſtra, quæ dicitur Imperatoris Frederici.

XI. Damna omnia & ablata & injuri-
as, quas nos per nos & per noſtros ab uni=
verſitate Societatis, vel ab aliquo de So-
cietate, vel a coadiutoribus Societatis fu-
ſtinuimus per nos & noſtram partem 142)
gratis remittimus, & plenitudinem noſtræ
gratiæ eis damus.

XII. Moram ſuperfluam in Civitate vel
Epiſcopatu pro damno Civitatis non fa-
ciemus. .
XIII. Civitates munire 143) vel extra
munitiones eis facere liceat.

XIV. Item Societatem, quam nunc ha-
bent, tenere, & quoties voluerint, reno-
vare eis liceat.
XV.

139) Quibus poflſit Sacramentum. Codd. dd. &
Apogr. §. Jul.
140) Boſtulaverint. Cod. Brix.
141) Exhibuerint., (dem.
142) Et per partem noſtram. Codd. Rom. & Briz.
143) Murare iſt die gemeine Lesart, Munire aber
iſt beſſer⸗

922 Kritiſche Beylage.

XV. Pactiones timore noſtro, vel im-
preſſione 144) nunciorum noſtrorum factæ
caſſentur, 145) & pro infectis habeantur,
nec pro iis aliquid 146) exigatur.

XVI. Pacta Placentinorum, ſcilicet pa-
ctum pontis Padi, & fictum ejusdem pon-
tis, & regalium, & datum, & pactum,
quod Epiſcopus Hugo fecit de caſtro Ar-
quato, 147) & ſi quæ alia ſimilia funt fa-
cta ab ipſo Epiſcopo, vel a communi, vel
ab aliis de Societate, nobiscum, vel nun-
cio noſtro, ipſo ponte remanente cum om-
nibus ſuis utilitatibus Placentinis: ita ta-
men quod teneantur ſemper ſolvere fictum
Abbatiſſæ St. Juliæ de Brixia, & ſi quæ
ſunt ſimiles.

XVII. Sententiæ quoque, quæ de jure,
& ſecundum leges & conſuetudines erga

aliquem, vel aliquos de Societate latæ

funt; teneant, ſi tamen de jure contra eos
tenerent, ſi gratiam noſtram non habuiſ-
ſent. Quæ vero contra aliquem vel ali-
quos de Societate latæ ſunt occaſione guer-
r2

144) Vel perinifſione. Cod. Rom. & Eſtenſ. per
impreſſionem. Apogr. S. Jul.

14*) Factæ pro infectis habeantur. Apogr. S. Jul.
& Ced. Rom. .

146) Aliquod. Cod. Rom. .
147) Assoato Cod. Brix. Areuato. Cod. Rom.

1X, I

ducar

X
de 60
jlte,
le So⸗
Edan
ter
30s!
bis al

3 ſel 1
ton tle
ben,

ilien
den en.
umnn,
ltot
ſutt
uni, K
elwur.
Umo.
utr.
elcn
e

bjue
ael
lte
lien

Kritiſche Beylage. 923

ræ, 148) ſeu diſcordiæ, in irritum de-
ducantur. 149)
XVIII. Poſſeſſiones, quas 150) quisque

de Societate ante tempus guerræ tenebat
juſte, ſi per vim ablatæ ſunt ab his, qui

de Societate non ſunt, ſine fructibus 151)

& damno reſtituantur, vel ſi eas recupe-
raverit, quiete poſſideat, 152) niſi per ele-
Gtos arbitros ad cognitionem regalium. no-
bis aſſignentur. .

XIX. Opizoni Marchioni omnem offen-
ſam, quam nobis vel alicui noſtræ partis
fecit, poſtquam 153) in ſocietate fuit, per
ſe vel per aliguam perſonam cum ſocieta-

te, vel defendendo aliquem de Societate,

Imperiali clementia per nos & noſtram
154) partem remiſimus, 155) & in pleni-
tudinem noſtræ gratiæ eum recepimus:
157) nec per nos, 157) nec per interpoſi-
tam perſonam pro præteritis offenſis ſibi,
vel
148) Vverræ. Cod. Brix.
149) Deducuntur. Id. Cod. —
150) Poſſeſſiones, quas quisque. Cod. Rom. Brix.
Apogr. S. Jul.
151) Cum fructibus & fine damno, iſt eine falſche
Lesart in den gedruckten Ausgaben.
152) KRecuperaverint, qaiete poſſideant. Cod. Brix.
& Rom.
153) Priusquam. Apogr. S. Jul.
154) Et per noſtram partein Apogr. d.
155) Remittimus. Cod. Rom.
156) Kecipimus. Cod. Brix.
157) Nec per interpoſitam perſonam. Cod. Rom.

924 Kritiſche Beylage.

vel parti ipfius, aliquam inferemus inju-

riam, læſionem, vel coactionem. 158)

XX. Amplius eam jurisdictionem,
quam Mediolanenſes exercere conſueve-
runt in Comitatibus Seprii, 159) & Mar-
texanæ, & burgariæ, & in aliis comitati-
bus, exceptis locis, quæ Pergamenſes pro
commune modo tenent 160) inter Abcu-
am & Ollium, 161) & excepto Romano
veteri,; & Bariano, 162) & eam, quam

modo exercent, libere & quiete habeant

& poſſideant ſine contradictione noſtra &
ſucceſſorum noſtrorum, ſalvis datis & pa-
ctis 163) & conceſſionibus, in ſuo robore
durantibus, quæ Mediolanenſes pro com-

mune 164) fecerunt Civitatibus Pergami,
165)

158) Aliquam inferemus læſionem vel coactionem.
Cod. Rom. Brix. & Apogr. Hingegen iſt hier
etwas weggelaſſen, das der Markgraf nicht er⸗
hielt: nec sel rationem faciendam eum compel-
let: & poſſeſſiones, quas habet in Tertona &
epiſcopatu ei reſtituantur. .
159) Scepräi & Martianæ. Cod. Rom. Marctianæ
& Burgariæ. Apogr.
160) Pergamenſes mocdlo tenent per Commune.
Cod. Kom. & Brix.
161) Adduam & Oleum. Cod, Brix. Inter Addam
& Oleum. Cod. Rom. Aduam Apogr.
162) Luriano. Cod. Reg. Buriano. Cod. Eſtens⸗
& Rom.
163) Salvis pactis, datis & conceſſionibus. Codo,
Rom. & Brix. .
164) Per Commune. Apogr. S. Jul. & Cod. Rom.

165)
tet
lum
dinn
gloc
Aleu,
Nrdi
3
on
Permn
Goili
atu
Ies,
Dent

tem
lnar
Gx
ſoſtu
IdS

nns if
ic

iccen,
COll
Cothitt
Aligf
4 Ae
Ronm
un
benn
tt
8Ce⸗
OtM
or⸗
rn,

1

onen.
N

ſche

cole⸗
ont!

i 4
t

Kritiſche Beylage. 925
165) Laudæ, & Novariz, 166) nec prop-

ter hanc conceſfionem lædendis. Nec ul-

lum præjudicium fiat juri, aut conſuetu-
dini alicujus Civitatis Societatis; nec ali-
quod jus acquiratur in 167) detrimentum
alicujus Civitatis Societatis propter 168)
prædictas conceſſiones.

XXI. Pacta inter civitates Societatis
quondam facta, nihilominus firma & rata
permaneant. Nec aliquid intelligatur ac-

qvWuiſitum Mediolanenſibus 169) in Epiſco-

patu Laudenfſi propter prædictas conceflio-
nes, ſalvo jure aquæ Lambri, ſi quod ha-
bent, & in pedaglo. 170)

XXII. Omnes de Societate, qui fideli-
tatem nobis jurabunt, in Sacramento fide-
litatis adjicient, quod poſſeſſiones & jura-
quy 171) nos in Lombardia habemus &
poſſidemus extra Societatem 172) jurabunt
nos bona fide manutenere, ſi opus fuerit,

&
165) Pergamo. Idem. S
166) Pergami, Novariæ, Laudis. Cod. Brix. Laudæ,
Cod. Rom.
167) Acquiratur & detrimentum. Cod. Rom.
168) Die Leipziger Ausgabe ließt unrichtig: præ-
ter dictas.
169) A Mediolanenſibus.
170) Aquæ Lambri & in pedagio, ſi quod habent.
Cod., Rom. & Brix.
171) Quæ & quas habemus in Lombardia. Cod. Brix
172) Extra Civitatem. Cod, Rom. beſſere Lesart.

Geſch. der Deutſch. III. Bd. Nun

926 Kritiſche Beylage.

& cum fuper hoc 173) per nos, vel per
certum nuncium noſtrum requifiti fuerint,
& ſi amiſerimus, recuperare: ita videlicet,
quod finitimæ civitates obnoxiæ ſint prin-
cipaliter ad hoc ſaciendum, &, ſi opus fue-
rit; aliæ teneantur ad competens auxili=
