FoXIIa562_qt

NI12310228770 021

UIHIIIIIIINIIEIIII
8 Tübing

1

A N N O Redemptionis. M. D. C. XXK X II.

Nuda Demonſtratio
II. Legitimæ Sueccſsionis

J M P E RATOKIS
FERLD I NANDIII.
M P R 0 P Y E KRK
Inceſtuoſum Parentum Conjugium.
PF 4 ⁶O T 4
In uſum totius Germaniæ, Bo-
hemiæ, Hungariæ, & univerſi Chriſt. Mundi.
A Celebertimo & Reverendo Theologo Germano, A. Sc.

Ngs

=

—

Nuda Demonftratio
IIIegitimæ Succeſſionis

I M P. FERDINANDlI. I I.

Propter Inceſtuoſum Parentum Conjugium.

In aan totius Germaniæ, Bohemiæ, e& H. ungariæ.

COHERTATIoO inter alia, & ob
hanc cauſſam, peccatum Ema-
ximis cenſetur, quod non in
d—=S unum ſolum hominem ſæviat,
Eſed in tres diverſos, in Scorta-
torem primum, deinde in ipſum
Tſcortum, quorum corpora ener-
vat & inquinat, famamque lædit, denique in ſpu-

1 2

rium, quem leges divinæ, etiam decimam ejus pro-

geniem à congregatione lehovæ arcent. Deut. 2;.
eiſ. 2. leges naturæ omni hæreditariæ ſucceſſio-
nis jure privant.
uod ſi locum habet in ſcortatione, multo magis
in incæſtu, quod illam enormitate tantum ſuperat,

quantum gravitate aërem terra. Flagitium ne inten gen-

tes quidem olim (ut Paulus I. ad Corinth. 5. verſ. 1. dicit,)

nominani Jobtum. Sed jam ( proh dolor!) eriam apud

illos, qui Chriſtianorum nomine gaudent, plus ſa-
tis notum. Ipſus, qui jam Germaniæ imperio po-
titus, illam turbis & inteſtinis diſſidijs miſerè ex-
A 2 cicet,

ercet, Ferdinandus I I. ejuſmodi ſceleris infamiam
Parentibus ſuis acceptam fert. Etenim Pater ejus
Archidux Carolus Ferdinandi I. filius Mariam Alberti
Ducis Bavarie filiam ex ſorore neptem uxorem du-
xit, ut illa eundem & maritum & avunculum vo-

care debuerit. Dicent procul dubio, cum dif.

penſatione, ut loquuntur, Pontificis Max. Dei in his
terris Vicarij factum eſſe, ac proindé pro inceſtuo-
ſo conjugio minimè habendum. =YMU
Permiſſum ipſis ſcimus, & quidem à Pontifice,
ſed quo jure, aut quâ authoritate non videmus.
Nam ut vel maximè ſit Vicariu Dei (quamvis
illud nec ex ſacra pagina, nec Patrum authoritate un-
quam probaverint) non tamen illi omnia facere
pro libitu licet: quiſquis enim ita agit, nihil mi-
nus, quam Vitcariun agit, cujus eſt componere ſe
ad wvoluntatem Domini ſu, ejuſque juſſa executioni
mandare, non verô pro arbitrio illa vel immutare
vel nova fingere.
Prohibet expreſsè & ſimpliciter Deus Levit. I6.
verſ. 123. E;! jo. conjugium in tertio gradu: Ponti-
fex verò quibus vult, liberum hoc permittit. Quod
ſi jure poteſt, habet illud vel à ſe, vel à Deo.
Non à ſe, quia Vicarius, cujus authoritas ab alte-
ro dependet; non à Deo, à cujus eſſentià ſibi con-
tradicere, eſt alieniſſimum; contradiceret autem,
quod ſtrictiſsimé & quidem cum mortis inter
mina-

õl

minatione prohibet, illud rurfus permitteret. De

moralibus loquimur & ijs, quæ per ſe ad vitam

æternam conſequendam neceſſaria ſunt. Quapro-

pter cum nec à ſe, nec à Deo Pontifex eam pote-

ſtatem habeat, nullo jure ipſam facere luce meri-
dianà clarius patet.
Viderunt hoc multi ex ipſis Pomificijs, viderunt,
inquam, ac etiam profeſsi ſunt; nec opus eſt, ut lon-
gius exempla petamus, habemus in pPromptu. Jo-
bannes Foxus in Martyrologio ſuo, ſive Hiſtorià Ec-
cleſiaſticà Anglicana, pag. 9,77. 2. narrat conjugi-
um Regis Hemici VIII. cum Catharina Arturi fra-
tris ſui viduàâ, licet à Pontifis permiſſum, ſi mplici-
ter illicitum & indiſpenſabile fuiſſe declaratum à
facultatibus Theologicis A callemiarum, minimùm, decem &
nominatim Academiæ Aurelianenſis, Pariſienſir, Tholoſa-
næ, Andegavenſis, Bononienſis, Patavienſir, Bituricenſir „

Oxonienſis, Cuantabrigienfic. Atque harum omnium fa-

cultatum determinationes, cum aliorum doctiſſi-
morum hominum, cum Theologorum, tum Jura non
ſolum Cæſarei ſed && Pontifcij Doltorum, contra conju-
gium illud ſententias uno volumine comprehenſas
& in publicum editas fuiſſe. Auno 1zza. aut circi-
ter, indeque mox ſecutum divortium & novum con-
jugium Regis. Idem confirmat Nicolaus Sanderus
Papifta acerrimus lb. I. de Schiſmate Anglicano

“ . S. ubi dicit, Rex partim certos viros ad Papanm

A 3 Clemen.

ſtineant, (inter quos erat Thomas Crammerus, qui
poſtea factus eſt Camuanenſis Amiſtes) partim per to-
tum Galliæ regnum Theologos & Iuris-conſultos
conquirit, qui matrimonium ipſius cum Catharina
conſtare non poſſe obſignatis tabulis affirment.

Et pag. 61. Hæc peſtis 4 ita nominat homo ma-

ledicentiſſimus) non modò Pariſienſem, Aurelianenſem,
Tholoſanam, Bituricenſem, Academias pervadebat. Et
pag. 62. illis Academijs Oxonienſem & Onntabngienſem
acceſſiſſe conqueritur. .
En habemus Pontifecios veluti reos confitentes, ha-
bemus inter Papæ Romani aſſeclas, ſtrenuoſque ejus
patronos, tot præſtantium virorum ſententias, to-

tarumque Academiarum judicia, inter quas & ipſa B-

nonienſis, illa ſub ditione Pomificis, quæ una nobiſ-
cum hanc illi poteſtatem adimunt.
Ex quo ſatis liquet, quid de conjugio hoc Arhi-
ducu Quwli cum Mariz licet Pontificis diſpenſatio-
ne legitimo judicato, ſit cenſendum, ut & de il-
lorum ſilio FERDINANDOII. nempéè eum eſſe
plus quàm ſpurium, plus quam illegitimo, etiam

execrando thoro oriundum, ac proinde nec divino
nec humano jure vel unum terræ pedem poſſe hæ-

reditariè poſſidere.

Videte, Germame Princiver, humani generis de-

cora ac ornamenta, ei vos Chriſtianum orbem ex

legibus

Clementem mittit, qui cauſſam divortij ſui Rome ſa- len
in leg

Cert

gemi
horelte

Per!

V05 ho

cui ſin

Ejn

am veit

ę imperi

rit Giri

qui pe⸗
d

tas libie
Utbes,
Gituſqn
de Can

bus)

Nan
Olrto in
Ile Der
irx ſuæ

ſtando.

ac verè

4 ſepi⸗

lor!)

er to.
Altos
Atharing
m.
10 tna.
neyſen,
dt. Et.

en

8, ha.
8 ejus

Mlabo.
nobiſ.

dituſque deleverit, quemadmodum ipſus Levit. 16.

Arch.
nſatio.
de il.
m eſſe
etiamm
divino

ſlehe-

tis de.
bemex

egibus

legibus moderandum tradidiſſe, cui non niſi con-

tra leges in orbem venire Deus dedit.

Cernite nobiles, juxtaque ignobiles, ejus vos

premi tyrannide, quem ipfa nativitas ex hominum
honeſtorum cætu excludit. P
Perpendite milites, generoſa pectora pro ejus
vos honore ac dignitate vitam veſtram profundere,
cui ſine ſummo dedecore natura naſci negavit.
Eja agitè! ab inſigni hac ignominia potius Patri-
am veſtram, florentiſſimum univerſi terrarum orbis
imperium liberate. Adſit modo animus, non dee-
rit divinus favor. Eſt enim Dominus Deus, zelotes,
qui peccata Parentum punit in liberis in tertiam
uſque & quartam progeniem, quique adeò incer-
tas libidines execratur, ut propter eas, maximas
urbes, regiones, univerſas gentes ſubverterit, fun-

de Canan æis teſtatur, omnibur his (loquitur de inceſti-
bus) polluteæ ſunt genter, quas go demitto à facie eſtra.
Nam quia polluta eſt terra, ipſiur iniquitatem animad-
Terto in ea, evomitque terra babitatorer ſuov. Idem
ille Deus, non eſt dubium, ſuo tempore calicem
iræ ſuæ in hunc effundet, præſertim quum dete-
ſtando Parentum flagitio, nefandam crudelitatem,
ac verè Phalaridir imperium adjungat, quod Auſtri-

avci ſæpius miſeri experti, ac etiamnum (proh do-

lor!) experientes juſtis querelis notum terrarum
orbi

orbi fecerunt. Quorum nunc miſereri videtur ę
Deus & excitaſſe Duces, qui Tyrannum hunc ſo-
lio ſuo deturbent, cumque totà monſtroſæ crude-
litatis nomine celebri familia funditus eradicent,
quod petimus rogamuſque eundem Tri-unum
Deum, à quo & vobis, Lectores, fauſta omnia
precamur, VALETE.

F I N I 5., j

num
nnin

I Legitimæ Succeſsionis

Inceſtuoſum Parentum Conjugium. .

1 Caleherrimo & Reverendo Theologo Germano, A. Sc.

erryngs

Nuda Demonſtratio 1e ePeetn

J M P E RATORIS

FE RD I NAND I I I.

P R 0 P E R

F 4 C T A H
In uſum totius Germaniæ, Bo-
hemiæ, Hungariæ, & univerſi Chriſt. Mundi.

AXNN⁊o Redemptionis. M. D. C. X X X II.
95

6 Sðð
R

Focus O Balance Q

N

F G H 1 J K 1 M.

E

2

. Copyright 4/1999 VXVMaster GmbhH wwWW.yXVmaster. com

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

4 5 6 7 8 9 10 11

3

1