e judiccs in Inquiſitione defenſiones adeò arctent, ut
rNNO. verè dici non poſsit, quod corum officium latiſsime pa-
GH tecat, ſecunduml I. D' de Jurid. ſed nonnunquam homi-
„Dtrin nem inauditum & indefenſum Salzo ſao jure ſaſten-
Adant, n peculoſue lib.s. part..- kit. de not erim. F. ſeizs. I.
leonlu in fan. Quapropter omnibus modis cavendumne nimiâ
oiA præcipitantia, quæ, teſte Pontifice Clemẽte V.in dglem.
NH Waſtorals, eſt Noverca juſtitiæ, vel ducibus humanis af-
ℳ fectibus, qui judicium & animum impediunt, ne poſsit
güpric,, cernere verum (quod vel ipſi Papæ, Alexandro nimi-
e 4 rum VIl. accidiſſe conqueritur jaſon, cùm nimià indul-
H 8 gentia & amore erga filium naturalem Valentinum Cæ-
Letni ſarem Borgiam, Ducis Vrbini & confoderatorum de-

ſutcdkcGH fenſionem pro enormibus & atrocibus læiſæ Majeſta-

Atis criminibus & adeò notoriis reputavit, quæ plané eſ-
“ ſent ine x cuſabilia, & nullà tergiverſatione celari poſſẽt,

ſjecen cum tamen ſi oculo juſtiti? & Veritatis bene ad-
K Dd z verta-

Sertatar,medelccs uigemamal minus
Notoria fuerint, quemadmodum teſtatur
36. in fin. princip. vel. 3.) ca, e ubis ſunn, pro Noto:

c n Pmane N ot i

Pagni —

crhi vol.. 2. Pede α lentè incedatur. Nam

Etis in c. 1. de feud lne culp. non amit. dum ita i

verſ. hodie: Profecto ſatis doleo quod Regi oonſii arij
non conſulunt Regi quod delicta & feloniæ Baronum

nor . achree ent, & contra cos feratur ſen.
lrumcunq int notoria, cum de facto proe
proceſſus juſtitiæ, ut patet in E-
in ſin. ibi tulerunt ergo lapides ut l oe⸗
jgloſs, Nics ids Era 2cs ⸗
AcCRe mum 8 tu.

re in id quia in Rorgmiane laſphemrequmiur

tunc ſequitur lapidatio, Levit. 24. & ideo ſemper debe-
et intervenire proceſfus & ſententia ut honor Regis
720. ad Deum & Mandam ſemper ſit manifeſtus &
e, contrerien dicit commitlit in Nammationenm
A ird nun nhener n pnnd reg E Sech bze ehend n e ſeder

—

iiret

„rijs h habesmure. X. acn un ,& vlnpuleir otori)

jfacilis eſt lapſus. Plumbeo, ut ſcitè ait Du. Erneſt Cotbm.

*Go eng ⸗ cetiam gravis i querela Matth. dea Hli
ziarhh ſie

ditus proceſſus, ſcil. teſtium depoſitio & ſententia &A

Wela
dieln
ſoſiun
MW
bu

nnn

ESe
Kilgs
Erep
Gemun
liden
Hiren

oal. vnd das in aatnniteend wergen quod poſ-
ſit competere defenſio, wie kurtz zuvor geſaget /
nach ex ſupradictis juribus & Der Aiſensptopaarmefe H
ctum qualitatis Notoriæ, daß Privilegium Notorij in
mera exccutione conſiſtens durch aus kein ſtat dat / Wie
viel mehr wird dann dieſes zu ſagen ſeyn von der jenigen Ver⸗
faſſung oder actu. walcher aus den Reichs Satzungen / Craͤyß·
Abſcheiden vnd Kaͤyſerlie en mandatis vnd confirmationi-
bus publicam authoritatem & poteſtatem vor ſich hat /
vnd auff ſo vielen droben eingefuͤhr 1e ſta lichen rationibus be⸗
ſtehet vñ gegruͤndet iſt. Kürtzlich/ Es muͤſſen entweder J. J.
F F G. G. Wiederſacher darthun vnd erweiſen / daß ein jede
Kriegsoerfaſſung deß Craͤyſes immer vnd allezeit ohne jenige
Exception ſey per ſe res & factum illicitum (Idverò tùm
demum probabunt, quando Solem ſereno coœlo in me-
ridie non lucere demonſtrabunt, cùm ne quidem de
Privato, niſi omnem defenſionem èmundo tollant, il-
lud verè dixerint) Oder weil ſolches keinerley weiſe kan ge⸗
ſagt werden / muͤſſen Sie geſtehen vnd na achg ben / daß die Her⸗
ren Herogen zu Mecklenburg in illo facto, uod pe
ſui natura fuit licitum. ſuper qualitate illius, Ob ſie nemb⸗
lich darin dolosè & in perniciem S. Cæſar. Majeſtatis
verſiret, vnd demnach ein Crimen læſæ Majeſtatis began⸗
n hetten / zu forderſt vnnd ante Executionem vnwieder⸗
ſprechlich / vermuͤge obgeſetzter deſcription, vnd eiageführten
hellen klaren Rechten / motiven vnnd Vrſachen legitime
den den gehoͤrit werden ſollen vnd muͤſſen.
Hoc ſtat ſtabitꝗq; invictum & refragabile. “
ss. Woraus dann ndarmaͤnntglich zu verſpuͤren / Wein
d iiz das

222 Fuͤrſilichen Mecklenburgiſchen Apologiæ
„ doas Motorium privilegiatum allhie gantz nicht vorhanden em
in allen andern Notorij ſpeciebus aber ſecundum fupradi- nli
tam deſcriptionem & communiſsimam Interpretum ſn
ſententiam legitima citatio & examinatio partium alſer⸗ Crt
dinges von noͤhte / Wie gantz vnverantwortlich von J J. F. F. 1 69.
G. G. feindſaͤligen Wiederſachern durch dieſen ſchnoͤden vond un

ſcheinlichen Griff jhres vermeinten ſed in rerum natura non Aen
exiſtentis Notorij vnd dahin vngeſchickter oder argliſtiger zum
weiſe accommodirte vnd detorquirte allegationes juris, Cun,
Receſſum Imperij vnd Interpretum, welche doch von dem gui
in ſupradictà deſcriptione verfaſſeten Notorio reden / vnd Nch
keinerley weiſe auff dieſen caſum koͤnnen gezogen werden / die Po
Roͤm. Kaͤyſ. May. ſub & obreptitie hintergangen / ond wie⸗ ine
der dero guͤtiges vnnd rechtliebendes Gemuͤthe zu ſolchem Pro⸗ ue
ceſs, an welchem die fuͤrnembſte grundfeſte vnnd baſis, als a⸗
nemblich Qitatio ermangelt / wicher die Herren Hertzogen zu n
Mecklenburg verleitet worden. ſar
EBBt huc uſque de Citatione. H
6. Vnd ob nun zwar aus dieſem einigen fundamento, o/
nemblich aus mangel der Qitation dieſer gegen J. J. F. F. lhi

G. G. gefuͤhrter Proceſs, vnd alles was darauff erfolget / von e.
jhm ſelber zerfellet / vnd eben ſo viel iſt als were es niemahln ge⸗

ſchehen / cum iſte defectusà nemine ſive Imperatore ſive 8
Papa ex plenitudine poteſtatis ſuppleri polsit, uti ſupra Am

probatum, So erweiſet es doch ferner vnd vors Ander auch i,e
dieſes / daß in den Rechten verordnet / daß nicht einmahl wieder nn
eine Privat Perſohn / welche jederzeit ſich der Tugend befliſſen/ mer
ein loͤblich Leben vnd guten Wandel gefuͤhret / vnd deßwegen lufe
bey jedermenniglichen ein gutes Gezeugnuͤß vnd Leumuth hat / idu
ohne vorhergehende klare erhebliche urgentia, & ipſum ien uin

lhone⸗
uich vſe

tüninihit
un been
ounni
ihm
ſen ſcinen
Umuatui
Cℳ o
gtüones,
doch mt
rio en/1
gnom
ngtr im
lßent
eb1

fundiment
1996
faſhe, N
tinthͤ
uoteht
ſit, l
ℳ
toe
thſſe
nd denn
uol
in
(u

Dritter Hauptpunt. 223

Kum affieientia indicia
ddien khunegeſcheillen werden. Alen Heri
õ &. Erneſt. Coibman. terdl k,wi
1I & con ſil. 7. n. I. pertot. d. vol. I. & rae.

Prrts

2. 69. Oι☚W . j
& ſe. & . 127, O, ſedq. vol, J. ubi eleganter

totum Inquiſitioni
nquiſitionis proceſſum & ejus requiſita deducit

& enucleat & pluribus legum textibus & Interpretum

Aauthoritatibus co
tibus confirmat. Ampliſſima Facultas Juridica

Colonienſis in ſubſoription SS
Hr modò diéti conſilij z9. ubi ad I
quiſitionẽ ſpecialem legitima gravia e idne

requiri teſtatur „ne di ſed
prop nqu a & immediata neceſſaria eſſe nm. 1 76. md.

ſine ejuimodi præcedentibus
ſine e præcedentibus indicijs fe
jure nullam eiſe, ſicq; commnniter e rnnelte ipſo
4 4 um elc, . I15.

& omnia acta poſt facta pariter inficere & nulla redde-

ſtea examinat lt. 108, M. . Vgl. I. nec teſtes
pto,d. Facult. Celen amſi agatur de Crimine exce
latis, Farinac. t MeſziE atq; adeò Crimine læſæ Maje-

ſtatis, Farinac. ti
is, Farinae. tit., de inqaiſit, u eſt, I. n. 4 A Honded,

. Wie vlel weniger hat ſich õ
Pernn⸗ ntacen zu Mecklenburg / als erge etende
fahren von n ede weniger als dero h ochloͤbliche Denn Won⸗
renzon anbens dra angrerke,nenireglruns te la Ne 49
Zunfften vand. den zu jeden Begebenheiten / Zuſmeten,
nibus im Heilit chickungen vnd ſonſten in allen ihren actig⸗
in primo Ca ed Ranſchen Riich/ wie bekand vnd droben
ino Caive heddeet Sich lblich vnnd Fuͤrftlich ver⸗

—

124 Fuͤrſilichen Mecklenburgiſchen Apologiæ

halten / vnd gegen die Röm. Kaͤyſ. May. jhren allergnedigſten
Herren dermaſſen jederzeit erwieſen / daß von derſelben ſotha⸗
ne alleronterthaͤnigſte gehorſambſte getrewe dienſte ond bezei⸗
gung mit Gnaden vnd zu Dancknaͤhmigen gefallen vermer⸗
cket vnd hoͤchlich geruͤhmet / vnd demnach zum allerweinigſten
eines gleichen Rechten mit der geringſten privat Perſohn het⸗
ten gewuͤrdiget werden ſollen / einen ſolchen ſchimpfflichen In-

quiſition proceſs Illis abſentibus & non citatis anzuſtel ⸗

len / da doch præter nudum factum der verfaſſung kein eini⸗
ger beſtendiges indicium wieder J. J F. F. G G. verhan⸗
den. ſolches factum der verfaſſung aber alſo beſchaffen vnd
qualificiret / daß es nicht allein wieder dieſelbe kein indi⸗
cium erwecken noch geben koͤnnen / ſondern ſie auch auß dem
ſelben / als einem actu ond re licità & conſuetãà dieſe beſten⸗
dige præſumption / vieler durchdringenden droben in primo
Capite eingefuͤhrten motiven vnd Vrſachen zu geſchweigen
vor ſich gehabt / daß ſie nicht offendendi, ſondern defenden
di animo ſich in ſothane verfaſſung wuͤrden begeben / vnd kei⸗
nes weges als redliche keutſche Fuͤrſten / von dero vielmals er⸗
wieſenen getrewen allervnterthaͤnigſten affection vnd devo⸗
tion außgeſetzet haben / biß ſie durch rechtmeſſigen proceſs,
vnd wie gegen Fuͤrſten des Reichs ſich geziemet vnnd herkom⸗
men / eines andern gebuͤrlich weren oberwieſen worden.
8s. Vadkoͤnnen J. J. F. F. G. G. nicht abſehen / wor⸗
in ſonſten die ſo Hochberuͤmbte ſonderbahre wolhergebrachte

vonnd tewr erworbene libertas Principum Germaniæ beſte⸗

hen ſolte / wann ſie nicht einmahl auff angebrachte falſche be⸗
ſchuͤldigung in rechtmeſſiger Verhoͤr mit einer privat Per⸗
ſohnen pari paſſu gehen / vnd derſelben gleich geſchetzel werden
ſolten / ymmaſſen dañ auch IJh. Chur fur fil. Durchl. zu Sach⸗

ſen in dero droben g. 2. c. 1. angezogenen vortrefflichen Wor⸗

ten

ſſode

Manr
aliàs
alſo⸗
vNd!
gind
he
gehh
dey
ni
oßt
h

llhobe⸗
aalenet⸗
e N
Mlmthe
1 geiliem

madwe

jnargiß
cintoch
ſutg in
6
chifn/
ſbe kind
augaft
Ueilii

enkptn

laſcſpiee
nai
Gein

oNel

nnct
Gnfroer
hund heir
c
ee/
nmne
fſte

verh⸗
gn

66

4

==S

ten ſolchts hoͤgſtruͤhmlich angedeutet vnd zu verſtehen gegeben /
bevorab da J. J. F F. G. G. ſo embſiges vund inſtendiges
fleiſſes vmb gebuͤrliche Verhoͤr gebeten vnd angehalten / auch
noch zu der zeit / da mit der Execution ſchon verfahren / und
alſo der geringſte prætext, als ob periculum in mora / vnd
man verſicherung halben auff die art vorfahren muͤſte / quod
aliâs prætendi ſolet, nicht mehr vorhanden geweſen / vnnd
alſo Jh. Kaͤyſ. Map. weil ſie auch ſchon vor der Commiſsion
vnd Excecution das gantze Landt durch mittel ihrer darin lie⸗

genden armada in Ihren ſicheren Haͤnden vnnd maͤchten ge⸗

habt / vnnd demnach / wann ſie ſchon J. J. F. F. G. G. zu
gebuͤrlicher Verhoͤr vnd audientz verſiattet / Dennoch zu je⸗
derzeit vnd Stunde / wañ ſie daſſelbe legitimé vnd plenè cog-
nità causa alſo vor recht vnd billig hetten befinden koͤnnen/
ohn jennige behinderung / vnd zwar cum laude juſtitiꝰæ &
absq; ullius juſtà contradictione & querelâà, alles hetten

cxequiren vnd zu Werck richten koͤnnen. Sonderlich aldie⸗

weil man vormeintlich dieß Crimen pro notorio gehalten/
vnd derhalben je offentlicher es am Tage geweſen / je wein ger
muͤhe vnd weitleufftigkeit man dazu hette noͤtig gehabt / ſol⸗
ches / legitime auditis Principibus Illuſtriſsimis, denſelben
6o9. Oder da manje deſſen allen vngeachtet wider J. J.

F F. G. G. mit ſolchem proceſs hette vorfahren wollen / So

heite ſich vors Dritte je zum allerweinigſten gebuͤret / das J. J.
F. F. GG. dazu citiret, denſelben copia indiciorum vnd in-
quiſitionalium, wie auch aller documenten vnd Vrkunde/
auch der Zeugen Nahmen / mit einraumung Nottuͤrfftiger
dilation dawieder jhre habende Notturffteinzubringen/ vnnd
ſich gebuͤhrender maſſen zu def endiren were mit getheilet wor⸗
den / wie ſolches die Rechte auhtracklich verordnen / dnd deren
2e nter⸗

ſant 4 ? bi⸗, , 6 Accu storum Criminibus
7 “ð

r .1. S

HH ei, vegeid& gucſ

e

t gillem appareat,

n, ocang, tempor’ .
. Quamvis de enſtonem g92
AR. Aamv,. gar Ge ades ut 1gropte eres
6 ra Z. dejor.

,nec non ee Dege⸗ α Pr ehraeicwer .

i

“ 16
d.
Viine
nii
4
Alni⸗
uI

nan

Uul

ze Z

CANNu
ejiun

ut

S

Nigadn
unbt

in
ſen⸗

*
.

zmandi, per exceptionum verò excluſio-

ſam audacis prebeatur.

nem deponendi Ta
Ber. in l. n. in ſin.
n. 7. & 25. 26. 30. 31. 32. 33. Decian. conſil. 5. n. Loz. & alij
ibid. allegati, vol. J. Farinac. conſil, crim. lib.2. conſil.)76,
n. 46. ubi id Dd. etiam in Crimine læſæ Majeſtatis tàm
divinæ, quàm humanæ communiter ſtatuere dicit. Geil.
lib. 2. de pac. publ. cap. . n. 6. ubi id communi Dd, ealculo
receptum eſſe ait. Farinac.eit. de Iudicis & tortur quaſt.

Ses. per tot. Verum., cum hæc ſententia adeo certa ſit, ut

non ſolm eam communiter rcceptam eſſe, verumn et-
jam nullum contradictorem habere teſtetur Farinacius

quaæſi. 39. n. I. in ſin. ubi eam multis ampliationibus

declarat. & ex ſuperioribus quoque, ubi de defenſione,
quæ etiam in communicatione harum copiarum maxi:·
mè conſiſtit, nemini adimenda actum eſt, dependeat:

ita nt iis denegatis, omnis quæ geruntur & aguntur;
nulla ſint Farin. d. loc. n. &4. ideo huce diutius immorari

Plane ſupervacuum ducitur.

eo. So iſt auch vors Veerdte klaren vngezweiffelten
Rechtens / daß der angeklagter zur zeugen verhor & ad viden-
dum teſtes produci, recipi, & jurare, uti & ad pr odu-

cenda inſtrumenta muſſe citiret werden / vnd da ſolches nicht
geſchicht / das alßdann die auffgenommene Zeugenkundſchafft
gantz nichts beweiſen / l. quando 19. verſ. ved cum minimè.
Vrauth. ſequenti C. de teſtib. I. judices. C. de fid. inſtram. A.
darins in c. 2. X. deteſtib. ibi: Ne poſtea objiciatur eis,
quod per unam partem geſta & confecta ſunt, oportet,
utteſtimonia dentur illo admonito à udice, aut defen-
ſore venire & audire teſtes: & paulo poſt: Ecce admo-
MM Fc 2 DDendus

22292

4 ⸗ Husl Cravett. conſil. 792.

nendus ſemper eſt adverſarius, ut ad audie
veniat, quod quia hic omiſſum eſt, neceſi

e ſch el 1 Apologiæ

dos teſtes

òò

nac. in tract. de Teſtib. q. 72. n, I. em plnrimis ibi ale
Cravett. conſik. voa. . 3. C.,eil, libe I. olbſer v. 92. n. 3, 4.

atis.

ſerv. 96. n. 4. & abr iel, lib. 2. coemm. conoluſ.tit. de citat. .

21. Id;stàm in Civilibus, quàm criminalibus, imò

quia in his de majori agitur præjudicio, c. qualiter X. de

cecuſat. multò magis obtinere eſt communis Interpre-

tum ſententia, Abbas in c. 2. n. 5. X. de teſtib. Franc. Are-

„

tin. conſil. 163. R. I. latèà Farin. in d. track. de teſti b. 4. 72.
cap.2n.47. 6um maltis ibi allegatis Maſcard, de probai.con.

aluſ. 296. n. 11. cum ibi allegatis Erneſt. Cothman conſil.

.

29. 2. 155. & multi, ſeqq. vol: 2. Ampliſimae facultas Coloni-

enſir in à conſil. ſubſerniptione, n. 495.

72 Etiam Crimine læſæ Majeſtatis „tàm divinæ,

Farin. d. 4.22.6.2: n. 1I an, multi ibic. itati. Gabriel,lib.

2 comm. conel. tit de citat. conel. 1. . 273. quam humanæ,
opinionem veriorem dicit. Bar. in c. extravag. ad repri-

Eg eſt, ut quead

contra legem actum eſt, non habeat firmitatem. Fari-

Neo
dic

be

nmendum. Quom. in Crim. Iaſ, Mej. Proced. veyſ. & hgure

“

. 12.

7z Sive procedatur per accuſationem, ſive per

Inquiſitonem Abbas in d. c. 2. X. de teſtib. n. g. Gabriel, lilb.

2, comm concl. tit. de citat., concluſ. in. 33⅝ Farinac. d. cap.

2n. Iog. oum multis aliis ibid citatis. Maſeard d. concl-65ο.
42 20. Erneſt. Cothman. d. conſtl. 29. d. Facul. Colon. n. 70.
«Ayetin, conßt. 163. n. 5. in ſin. ubi dicit, quod judici etiam
ex officio procedenti non credatur alhquid eſſe Notori-
um, nec teſtes recipi poſsint ſuper probatione Notorij

parte non citatâ. 74. Sive.

hl

dtor
Cedun

d

luter

ade
(cuol
eiuiun

tte H. upt unet. Z 229
de 274. Sive cauſa agatur ordinariè ſive extraordina-

d riè omni juris ſolemnitate omiſsa, & ſolà facti veritate
. inſpectà, etiam coram ipſo Principe, vel quocunq; alio
cice liberum & abſolutum, & de facto procedendi
a. habente arbitrium, Farinac. d' quaſt. 72. n. 13. I4 16. 13. I5.
uS α1. 29. & s5. ubi acriter invchitur in judices iſtos, qui
ſub prætextu amplarum facultatum, ſive arbitrij ex pro-
bun ceſlu informati vo contra reos denegatis defenſionibus
I a torturam (quantò magis ad Executionem) proce-
hnteipne cedunt, dum inquit: Sciant autem iſti quod ſecundugR
4 furis diſpoſitionem quam omninò ſive velint ſive no.
66 4n lint ſervare tenentur, & niſi ſervarint. in alio ſeculo vin-
u dicabuntur) non poſſunt hoc corum prætenſo arbitrio,
„ facultate ſeu præeminentiâ uti, niſi contra latrones in
. fignes & valdé diffamatos, velin Criminibus notorijs H
ecetiam concurrente levitate vitæ, fecus autem in alijs ca-
tie ſbus, & contra alias perſonas. Barſat. conſil. 2ol. n. 99. &
Neck ſegggggg. l
zuo um. 785. In tantum, ut teſtes non citato nec præſente«
bien Keo examinati, etiamſi mille ſint, Farinac. d.' q a. n. 30.
Anpi 4. Facult. Colonienſn. v3. nec ullum aliquod faciant in- H
ſS„ dicium Bar. in l. maritus n. 3. in ſin. & l. in. in fin. D. de
„ quæſtion. Caabriel. lib. 2. comm. conc luſ. tit. de citat concluſ.
1. 2. 260. ubi eam opinionem magis communem eſſe
dicit atq; etiam in Crimine hæreſcos obtinere, u. 262.
Farinac. diq. 3a. n. gg. cum pluribus ibi allegati Da Cra-
vett. conſil. goé6 n. 32. & conſil. Sog. n. 9. & conſil. 913 n. 1I. ne
leve vel modicum quidem, aut minimam præſumptio-
nem, Farinac, diq. Z2. n. yg gr. 92 cum multis aliis citatt. Imòô
nec fumum, ati ex Peregrin. deriſ. So. lib. 3 ait ampliſſ.
Facult. Colonien. d. n. go. imprimis in Criminalibus. Fari-·
Ee 32 vyvVvVac. l

el
0 ct
mel NHn
e.5 NA
ietan
Won⸗
No
4 re⸗

30. Fuͤrſtlichen Me

nac. 4. 1 72. n. 93. d. Facult. n. Jo. atq; adeò al inf orma.
tonibus ejuſmodi quicquam præjudicij

vett. conſil. 513. n. 11. Dec conſil. 177. n. 2. oirc. ſin. Corneas

conſil. 76. n. 3. & perlot. Et hanc eſſe communem Inter-

pretum ſententiam teſtantur d. Ampliſ. Facult. Colonien.
ſ, A'loc: u. o. Farinac. d.4.72. n. 5o. & malti ab eo allegali.
magis communem & communiorem. Gabriel. d. coneluſ.

1. n. 260. F. arinac. 4d. 4.72. . 9 1. 92. 93. & ver iorem 4. n.

7. Was auch vors Fuͤnffte J. J. F. F. G G. wegen

nicht vbergebener / & quidem non impertinentium & va-
gorum, ſed rem ipſam concernentium & tangentium

interrogatoriorum (dazu Sie gleichsfals / vermuͤge der Rech⸗
te / in alle wege hetten admittiret werden ſollen/ Gail. libi. ob.
ſerva. 94. n. 3. & obſ. 8. per tot. contra falſos, malevolos
ſc ingerentes, & varios teſtes ad deprehendendos illos
argumento & exemplo judicum in Suſannæ Hiſtoriâ in

falſitate, ein vornehmes groſſes Stuͤck jhrer Defenſion ge⸗

nommen / onnd abgangen / das iſt allen verſtaͤndigen Richtern
vnnd Raͤhten wol bekand / vnnd thut es die taͤgliche erfahrung

gnugſamb bezeugen. l
77 Zugeſchweigen / was vors Sechſte Ihren F F. G. G.
wider das Examen ipſum, perſonas Commiſiariorum,

Teſtium, & dicta illorum, vnnd ſonſten wieder das gantze
Werck oor viele andere erhebliche kundbahre exceptiones vnd

defenſiones zuſtehen vnd competiren, welche ihnen per non
factam publicationem, & copiam proceſſus & actorum

gaͤntzlich abgeſchnitten worden. Bar. in conſtit. ad reprimen-
dam, verſ. & ſ-gura, n. I1. Juom. proced. in crim. læſ. Mæjeſt.

Craveie. conſil 592 n. 4. & alij paſſim.

7”8. Vors Siebende iſt hellen klaren Rechtens / daß amhen

e

WI
Sch
iode
eve,/
Lell
dauſ
con,
uauuht;

Il
un
un

WDũN

ei

Unn

Ie,

g

uda

.

(Air

oen

MJðZ

nKV

gentuamt
ngiſt

A
10
os ios

Korin

nſong

Nge
ſeßug

orvn,
gertt

es oo
er nol
Korun
Mvini

ℳ

uckt⸗ B

„ .
äs Deitte r .

4

BBritter Hauptpunet. 1
geeiner Vaſallus oder Lehnman (geſchweige vornehme hoeh
pPrivilegijrte Reichsfuͤrſle) ſine causà eàq; incognitàâ ſein. 6
feudi nicht koͤnne noch ſolle priviret werden / ſondern es iſſf
von noͤhten / daß nach angeſtelter reehtmaͤſſigen verhoͤr der

Sachen / zuforderſt eine ſententz rñ Vrtheil außgeſprochen

vnd dadurch der Vaſallus ſeines feudi priviret vnnd entſetzekt

werde / Inmaſſen ſolches vnterſchledliche klare textus bezeuge/
Als c. 1. ibi Sancimus, ut nemo miles ſine cogni-
1i culpà beneficium ſuum amittat, ſi culpis ijs vel
cauſis convictus non fuerit S&c. de feudo ne cul-
dpe non amittende, c. t. verſ, Sancimzs ii, ut nemo
miles adimatur de poſſeſsione bene ficij ſui, niſſi
conviéà culpàâ, Qes tempor. miles in veſtit pet. deb. Abbas
conſil. z. n. G. verſ. ſed venio vol. 2. Jaſon conſil. 86. n. v. vol.
legatu. Cravett, conſil. 993⅞:. 2. 12 & coenſil. 792 a. 27, Aloxr.
Cconſil.-i2 4. in pr. Vol'l. Phil. Decius cenſil:gob. n . I. Panciral.

7. Zu deſſen heſtuͤligung vnd contirmation von den

Interpretibus communiter dieſe regul wird geſitzel vnd tra⸗
diret: Quod ob delictum Vaſalliſive in Dominum ſive
inalium commiſſum, feudum ipſo jure regulariter non
committatur, ſed ſententia privativâ, per quam videli-
cet Vaſallus fendo privetur & cxuatur, Opus ſit, cum
poœnam privationis nemo incurrat ipſo jure, niſi hoc
expreſsis legum textibus caveatur, Alexand. d conſil.12.
1. . vol: h. laſon. d. conſil. 56. n. 4. vol. 3. dchrader, in rait.
feudal. part. pa rtis 9. ſes?. 5. n.14. Ir. 16. z. I5. gum multis

fſnthalin ſznopt. feudal, cap. on oenele, sl. N. E 2. & ſeds Per
“ “” Zot,

2

ä

nburgiſchen Apologiæ
= sunut. uhi diligenter hunc quæſtionem pertradtat & examinat, wh
SSJ”GůðGð G addudtis innumeris ferè interpretum authoritetibus c on. (x.

.

8o. Qucdctiam obtinet, licet Vaſallo res ſit eoum ue
fſummo Principe, ſive ipſo Imperatore, Jaſon. conſil. 86. ana
Schrad. d. part. 2. partis 9. ſect, . n. 13. Daté Roſenthal,in . uſ
nopſfeudal. cap. Io. conlaſ. 4l. R. 5o. 5l. & ſeq4: tum q ocd ern
Defenſioncm, quam & in legitimàâ cognitione cauuzx dl
conſiſtere, & de plenitudine poteſtatis nemini adim „
nec auferri poſſe, lupra ſit probatum: tum etiam, qued n
in fendo inter Dominum & Vaſallum verſctur conven- ſn
deo ſiv e contractus, & mutua utrinq; obligatio interce. nm
AQat, e. un. ibi ut in cæteris contractibus, an praſerigt. mii
Jeud. acquir. c. de fornaæ 22. 4. F. Schrad. in trabtat. feudal.
Cart. 2. cap. 2. n. 1s Roſenthal. de feud. cap.. conel. 4. Abbas igx (hl
S quaæ in Secleſiarume, col. fin. X. de conſtit. & conſil. 3. colum. Mdn
denult. weyſ. Ex hüs infero, vol. 2. Bar. in l. juru gentium A. 4
quin imô, n. 19. D. de pact. Jaſon in d.l., jurugentium quin e
o, n. 16. & conſil. S8é. n.5. Verſ. item facit. vol.3. cum ibi ei-· u
tatis. Aimon Crauette conſil. 992. n.1 2. & conſil. 933. n. I. 2.3. i
cum multis ibi allegatis, & conſil. 9 71t. . 8. & conßl-15.
2z. 19. & conſil. 92. n. Vg. & n. 114. Carol. Ruin. conſil. 2.
r.,10. I7. 18 79. 20. vol. 1. & conſil. 46. u. lo. vol.. cui Impe. ſih
rator culpâ non convictâ in detrimentum Vaſalli ne
quidem ex plenitudine poteſtatis derogare poteſt, cum a
in pactis & contractibus jure privati habeatur & cen- leſ
ſeatur, Abbas in conſil. 2.col. pen. vol. 2 Jaſòn d. conſil. Ss. n. y.
Cravett. dibti: loci & in tralh. de antiq; tempor, part. I. n. Y7. M
verſ. ſed tamen vera & ſeqq. & gonſil. y92. n. 74. & ſeg/j. C

604=

oun riltter Hauptpunct. 233
u conſcl. 46. n. o. Tiber. Decian. conſil. 23 u. 2. vol. I. Anton.
u Capye, deciſ. Neapolit 166. n. 4. & ſeqq. Fichard conſil. 121.
vvum. 9. vol. 2. ne, ſi dicamus Principem ex contracti-
en brus ſuis vel prædeccſſorum ſuorum non generi, ſimul
AH ecz natura correlatorum conſequatur, nec illi viciſsim
46 gquem obligari atque ita commercio hominum ecxem-
ptius fiat omnium exul, qui eſt omnium Præſul, uti
tunga in terminis ait Jaſon.d. conſil.s6. n.5.e& Baldo in l. Princepi
dne D. de legib. ”äͤ H H
i nm r. Alſo das ehe vnd bevor ſothane rechtmeſſige cauſæ
h cognitio vnd ſententia vorhergangen / der Lehnherr poſ⸗
tomn ſeſsionem feudi de facto zu apprehendiren vnnd feu⸗
iteenn dum zu occupiren mit nichten befuegt. Sebhrad. de part z.
H Pparti 9. ſect. 9. n. 13. Reſenthal, d. cap. o. concluſ. 41. n. 13 .
u ubi id parum difficultatis habere, & vix quemquam
AAS adverſari ait eleganter Fichard. conſil. 141. 2. 2. verſ. So viel
I,aea nun den erſtenꝛc. & n. 2. vol. 2. cCum pluribus ibid. allegatis.
ö 832. Sondern da derſelbe / deſſelben vngeachtet / de facto
4 zufuhre / vnd den Vaſallum de poſſeſsione feudi entſetzen
nh wolte der Waſallus bemechtiget / ſolcher vnrechtmeſſigen Ge⸗
RDwalt / ſich zu wiederſetzen vnd in poſſeisione zu defendiren,
4 „ davon droben in primo Capite g. 146. zur gnuͤge geſaget /
⸗ 1, vnd bezeugen es uͤber die deß Orths allegirte Interpretes
M gleichsfals auch Abbas d.conſil. 3. 6ol. alt. Verſ. Tertium. vol. 2.
a Jaſon. d. conſil. &. n.I.2. 2 4. 7. & 6. vol. 3 Cravett. conſil 992.
1 * n. 20. Schrad. d parte 2. parti 9. ſect. 9 n.16 cum ibi citatis
et 1 Erneſt. Cothm. conſil. 2 9 n. voz. vol 4 cum multis ibi allegatu.
nbe 23. Oder da der Lehnherr ſive etiam Princeps ali-
usve Judex mit Gewalt durchoruͤnge / vnnd Zubgi⸗-
e tum oder Vaſallum poſſeſsione deſtituirete vnnd
oℳ. uraußſetete / derſelbe in continent, & antc omnia
9, l Ff ejecto

“ ejecto novo poſſeſſore, reſtituiret, vnd wieder eingeſetzet

2

—

2

234 Fuͤrſlichen Mecklenburgiſchen Apologi?

werden ſolle vnd muüͤſſe. A. . 1. Quo temyor. miles. & d. c.1. de
feud ſine culp. non amit. e. 1. de mil. vaſall. c. redintegranda
32.4.1.c. ſæpe X. de reſtit. poliat. Matth. de Aßlict. in d.c. I.
Ae milit. Vaſal. n. 21. Iacob. de Belloviſ. ibia. eirc. pr. Mℳe-
noch. de recup. poſſ. remed. I. n. 95. & ſeqj. Bald in e. conque.
pyente de reſtit. ſpoliat. in pr. Abbas Panormit. ibid. 2. 4. Jobh. 4
AQe Imola ibid. n. I. Henr. Boich ibid. n. 4. Cardinal. Ho-
ſtiens. in ſua ſumma ad Rubric. de reſtit. ſtoliat. verſ. Que⸗ .
AQofacienda n. 2. Cinus in l. meminerint. C. unde vi n. 1. Al-
beric. ibid. u. 2. Fulgos ibid. in pr. & n. 2. Menoch. de recup.
poſſ. remed. S. n. 67. & 70. Cravett. conſil. Ig. 2. 8. & conſil. Z
SGSoyxy. n. I0. C.-abriel. concl. com. lib. J. tit. de Reſtit. Spolist. con-
cluſ. I. n. 44. 2 8. G 123. 209. 210. Matth de Affiltoé deciſ-
Neap. 5l. n. 34. Thom. Grammat. in addit. ibid. lit. d. Fi-—
zhard. con ſil. al. n. lo. pundlo 6. & n. II. vol. 2. Roſenthal. de
feudis cap. Io. coneluſ. 41. n. 148. Schurſf. conſil. 6. n. 7. cenes

J. abi a. S. id claré patere addit, Andr. Geil. lib. y. de

pac. publ. c. I. in pr. & n. 7. 5. late & eleganter Georg. Ever

bard. conſil. 37. per tot. vol. 2. Et Dominus, fi quass
ſe putet adverſus Vaſallum habere actiones, legibus

cerxperiri, & ſecundum juris ordinem & legibus inſti-·
mtum, l. fin. C. de accuſat. proceſſu ritè & legitimè ob-

ſervato, & juſtà deſuper latà ſententiâ uti id his & aliis

SErneſi. Cothman. conſil. 29. n. 69. & multis ſeq/j. vol. 3. ne-
ceſſe habeat, atque adeò quod juſtum eſt, vel juſtum
eſſe putaverit, juſtè etiam perſequatur, Deut. 16. Verſ. 20.

ne dum ad alienum peccatum coercendum nimis pro.

ſu

perè deproperat, . 1. C. de execut. rei jud graviora ipſe

peccata admittat, c, ira II. 4. 3. & inſontem pro ſonte

(
ind
exm

u
UI e

Rira

(Eter

oce

lut do⸗

in ral
wvinm,

lioren
Duis

(60

ilen

lel⸗
zani

iunmn
ex legum textibus erutis epithetis eieganter exornat

nnſin

⸗

re

Hiſngſet
54cd

uynt

i
iucnf
da
E e n

eH

16

id
Adh
bd 4
,.7,OH

l.,

–

H =ðWZ Dritter Haupipuntt. 2 35 H
condemnet, proverb.. I5. v. 37. Erneſt. Cothman. d. con-

84. Quæ ſupradiéta noſtra concluſio de legitime
inſtituendo proceſſu, audito prius Reo & latà deſuprr

ſententia antequam bonis privetur & ſpolietur, etiam

procedit, quamvis Vaſallus Reus Criminis læſæ Ma-
jeſtatis agatur & accuſetur Fichard. conſil. Ia1. n. 4. vol. 2.
Quamvis enim nonnulli Interpretes ſcribant, quod
in dicto Crimine læſæ Majeſtatis ipſo jure dominium

rerum amittatur, & ſtatim, ubi crimen illud committi-

tur, bona incipiant eſſe Fiſci, quos allegat. Hieron. Gigas

in trabtat. de Crim. læſa Maæjeſt. lib. 2. Rubric. de pœn. comm.
crim. læſ. Maj. q.2 7. Tamen contrariam ſententiam ve-
riorem, utpote inevitabili textu expreſſo, in l. quæſitum.,
D. qui & à quib. wanumiſ. ubi 7 Ctus ſeribit, Eum, qui- Maje-

ſtatis Crimine Reus faltts eſt, ante damnationem dominum
eſſe, quamvis adminiſtræationem bonorum non habeat, & pro-

inde manumittere nen poſait, arg. pr. Inſtit. quib. alienare

licet vel n.n & l. fin. C.ad l. Jul. Majeſi. (id enim ſingu-

larce habet Crimen læſæ Majeſtatis, five perduellionis

à cæteris criminibus capitalibus in quibus bona con-
fiſcantur, cum in illis in Reatu conſtituti & dominium
& adminiſtrationem interim retincant, l. aufertur gF.

in reatu. D. de jure fiſci. l. ſin. D. ad l. Jul. Majeſt. Cujac. in
recit ſolem. C. ad l Jul Majeſt.) & aliis quoq; prægnantibus

rationibus fulcitam & munitam; alteram verò nullo
juris textu, ſed argumentationibus tantum quibus-
dam ab æquiparatis ex jure Canonico alijsve locis
ſimilibus deſumptis, quæ contra expreſſum textum ju-

. ris Civilis non ſuſtinentur nec valent, & nonnul-
lis legum voculis malè exceptis inniti docent & pro-

f 2 bant,

è

dbeant, alij & i Bar. in
rator, in pr. verſ. Tertium diétum de Jure fiſci l. ſi debi-

tor, 7. D/quæ in fraud. credit. & in conſtit. extravag. Qui
int Rebeles, verb. rebellando n. 17. & in l. peſt contralctum,
num.I2. verſ. quaædam D. de donat. & in l. Pannoniis . ex
perduellionn n. J. D. de acquir. hered. Bald,. in l. 1.n. 2. ver/ſr.
idem ſi hona C. ex delidt. defundt. & in l. 7. C. ad l. Fal.

Alajeſtat Cynus in l. meminiſſe C. ad l. Jul. Majeſtat.

Jaoan. de Imola, in l. qui à latronibus g. I. D. de teſtam. n. 6

Franciſe. Aretin in dà l qui a latronibs J.l, n.s & in 5. Pan-

nanius, g. rei perduelionus n. 7. D. de acquir. hered. ubi ſe we

niittit ad d. l. qui àllatronibus & ad alios authores Joan Pa-

ber ad prtit. Inſt. quib alien. Ludovic. Roman. in l. poſt con- ”D

erattam D. de donat. n. Io. Platea in l. eorum n. 2. C. de jur.

fiſei. Jacobde Arena in l. poſt contraczum n. 3. , n. F. verſ-Dn.
Odofredus D. de donat. Calcan. conſil. 52. n. 7. & 0. & conſiit.
Angel. de maleficiis n. 16. v. chehai tradito. Alexand.
conſil or.n. rlibz. Fichard conßil. 141. n. 4. Vol. 2. & s ,.b

sallegata Cardin. Zabarella conſil. I21. n. 2. Boſſ. in trait.

Crim. Iit., de Crim læſ. Majeſt n. 72.73. ubi Dd contrariæ

fententiæ inadvertenter locutos eſſe & erraſſe ait.
Andr. C., eilelib 2 de pac. publ cap. 3. n.15. Et imprimis Au-

thor ille incertus in tradtatu de Crim. Iæſ. Majeſt inter tra-

tentiam adductis rationibus & refutatis contrariis laté “”
eleganter propugnat, uti & Raſenthal. in ſinopſ. feuld

cap. 1 o. concluſ. 327. Hieron. Gigas in traltat. Crim. læſ. Ma-

. jeſt. Rubric. depœn. com. rim. læß. Maj. quæſt. 2. n. 5. verſ.

contrariam, ubi plures allegat. & hanc opinionem verio-
rem & pro ea textum expreſlum eſſe in a. ., quaſituwe

236 Fuͤrſilichen Micklenburgiſchen Apologi⸗

plures interpretes, veluti Bar. in l. Impe- ’”

e
cui non videat quomodo reſponderi poſsit.

de jure Fiſei lib. t. tit. 1 n. I71, ubi dicit hanc eſſe com-

SA.
famiſten
nnis ſi
d

4
1

6 O½⅓⅞.
MAt.
in
FülAu
iſe e
RNe

1ll n
Alrunh
d.
ini⸗
ürt
nle d

yinü
Nrhe

ian H
11m

ved.

B
– D
2

DODiritter Hauptpunet. 37

Peregrin.

munem concluſionem & ſententiã condemnatoriam &

privativam nedũ ad avocationem poſſeſsionis ſed etiã
dominij, non autem ſimplicem decfaratoriam criminis
læſæ Majeſtatis commiſsi requiri, & contrariam opinio-

nem communiter rejectam eſſe.

85. Welches denn vors achte im gegenwertigen fall vmb

ſſo viel mehr zuſagen / weil Ihr. Kaͤyſerl. Mayeſt. noch vber
dieſes alles ſich hiezu ſonderlich in dero Kaͤyſerlichen Ca⸗
pitulation verpflichtet onnd verbunden / daß ſie nemblich
alle Chur: vnd Fuͤrſten / Prælaten/ Graffen / Herren, vnnd
andere Sͤnde des Reichs ſelbſt nicht vergewaltigen / ſol:

ches auch nicht ſchaffen / noch a dern zurhun verhengen/
ſondern wo ſie oder ſjemand anders zu jhnen allen oder ei⸗

nem inſonderheit zuſprechen hetten/ oder einige forderung
furnehmen/ dieſelbe ſampt vnd ſonders Auffruhr vnd Zwey⸗
tracht / vnd allem Vnrath im heiligen Reich zuverhuͤten / auch
Fried vnd Einigkett zu erhalten / zur Verhoͤr vnd gebuͤr⸗
lichem Rechten ſiellen vnd kommen laſſen / vnd mit
nchten geſtatten in denen oder andern Sachen / in
was ſchein oder Nahmen es geſchehen moͤchte / darin
Sie ordentlich recht leiden moͤgen / vnd deſſen erbie⸗
tig ſeyn / mit Raub / Nahm/ Brand / Schaden / Krieg oder an⸗
dergeſtalt anzugreiffen vnd zu vberfallen/ articul. 255.

86. Oder ob dieſem oder andern in vorgemelten articuln

vnd puncten einiges zu wieder erlanget oder auß gehen wuͤrde/

daß alles ſolle Krafftloß / Lod / vnd ab ſeyn / Inmaſſen es Ih.

Kaͤyſ. May auch itzo alß dann / vnd dann als itzt damit cal⸗·
Kirret, gelddlet vnd abgethan/ articul. 28.

Ff iin ,AWs

o. Woran iſt es dann immermehr an ſeiten Ihr Kaͤgg

.

233 Fuͤrſilichen Mecklenburgiſchen Apologiæ
87. Was haben nun nicht die Herren Hertzogen zu
Meecklenburg gethan vnnd vot groſſe bemuͤhung gehabt hiezu MM

auffs ehiſte zu gelangen?

E83. Haben Sie nicht gnugſamb ſich erkieret / vnnd der

gantzen Welt zu verſtehen gegeben / das Sie ordentlich
Recht leiden moͤchten / in dem Sie ſich nirgend mehr vver
beſchweret / alß das ihnen ſolches nicht hat wiederfahren mogen.
S. Haben die ſich nich zu ordentlichen Rechten ere
botten / welche eben darumb ſo vielfaͤltig ſo embſig vnd inſten,
dig durch ſo viel allervnterthaͤnigſte ſupplicationes, vnnd bes:
wegliche Interceſsiones auffs hoͤchſte vnd fieiſſigſte angehal
ten / vnd deß wegen bey ihren hohen groſſen betruckten Zuſtande
