9. Zier ay. 0 Gigas in d. Pract. Rabric.
, r 5. aa.

e,n, 97. ſiquide nin poe⸗ dendo de ſub
Edaamdse OGrimine nihil remit mzuti expræ-
ce Ii. er, & enälre annd d1 ſt.) I5.
7. ,2, kluef. eirctian ea, quæ

ſoribr
esve iurat tran

pretibus da e Teckeanmebkt d deteete⸗
Cothman d. conſil. 29. n. 356. & ſeqq. & conſil. l. 12. n. TS. Vol l.
& quoad præſentem caſum noſtrum ex adductis ſoli:
diisimis legum textibus & rationibus aperte quoque
convincitur, ita ut id, quod ſummam hoc caſu 11 ju-
itiam

2 tens,

4

krittimenonie vios, muli magis Priaciee; lapenj

laudatiſsimæ vitæ & far æ proce endum ſit, Ern. Coth-.

200 Fürſlichen Mecklenbürgtſchen Apologix
ſtitiam præmiſſa paulò ante objectio laudabat, verum
eſſe, Illuſtiſsimi Principes facilè largiantur, ſi ſecundum
ris & accipias. Hoc amplius quod dici ſolet jurs
nos transgredi poſſe, id verum eſt contra Romincame-
bon

.
d'& jura transgredi, non eſt

man. d. conſil. 20. n. 391.

juris Interpretibus jura violare, ſed longas & prolixas

diſputationes, cavillationes inanes, & fruſtratorias

ambages abſcindere & amputare, denique veritatem

& juſtitiam non opprimere, ſed ad veritatem & juſti⸗
tiam citiore & expeditiore vià & proceſſu devenire.
Quod quidem in duobus principaliter conſiſtit; prius
ut Accuſator ſine calumnia accuſet; poſterius ut Reus
ſine tergiverſatione ſe defendat, & interim uterq; ple-
nè audiatur, patente alterâ aure accuſatori, alterâ
Reo, uti egregié ſcribit Erneſt. Cothm. d. conſil. 29.n. 392.

ſæ Ma jeſtatis inquirendo ꝙ& cognoſcendo in ſupra al-
legata Extravagante claris verbis ſancivit.

37. Nondò hanc de neceſsitate Citationis & Defen-
ſionis, etiam in Crimine læſæ Majeſtatis, ſententiam

communiter defendunt & tuentur Interpretes. Bar. in d.
conſtit. extravag. ad reprimendum, verb. ſigura, n. 6. Jaſon.

conſil. Sb. n. y. & per tot. vol. y. Phil Dec. conſil Sob. n..

Tiber. Decian. conſil. 23. . 1. 5. vol. I. Hier. Gigas in tralt. de

Crim. ILæſ. Maj. Rubric. Qualit. proced. in Crim. læſ. Maj.
quæſt. G. & ſeqq. & quaæſt. 1 9. Farinac. d. tit. de Crim. Iæaſ.

Majeſt. quæſi. IIö. n. 3. 4. 5. & tit. de indic. & tertur, quaæſt. 39.
. 4 ſ.

NX

mn,n

3
II

perator Henricus VII. in Crimine le·

14.2
9*
104,1
ſatis

(u
Erali

hec:

derſh

riumd

N
N/ſo

uti

Ainnd

ic

ni

DNAritter Hauptp

2.45. & d. quæſt. 115. . 9. Andr. Geil. lib. 2. de pac. pabl.

5

104. . 72. cum ibi citati ubi dicit in crimine læſæ Maje-
ſtatis conſtare debere de ipſo Crimine judicialiter &

factum reum citari debere ac demum ferri ſententiam.
Et ali Dd. communiter. Quos hic referre ſupervacuũ, cum
hæc adeo certa ſint. Das auch J. J. F. F. G. G. Wie⸗

derſacher ſelbſt ſoiches geſtehen muͤſſen / vnd nicht leugnen duͤrf⸗

fen / vnd derowegen inter Crimen læſæ Majeſtatis noto-
rium, & non notorium diſtinguiret, vnnd auch ohne das
auß nach folgenden mit mehrem wird zuerſehen ſenn.

88. Woraus daß klar vnd offenbar / daß in dem Crim. læxſ.

Maj. in dieſem paſſu gantz kein ſingulare in den Rechten ver⸗

ordnet / ſondern daß darin eben wie in andern Sachen nicht

anders als auff vorhergehende Citation deß Beſchuͤldigten

ſolle vnnd muͤſſe verfahren werden / vnd demnach / da ſolches

nicht beſchicht / alles was kegen demſelben vorgenommen / vnd
zu Werck gerichtet worden / nul vnd nichtig ſey / wie droben
zur gnuͤge vnd vberfluͤſſig erwieſen / vnd alſo J. J. F F. G. G.
n euirſachn er hoc Capite jhr vorgeben nicht behaupten
30. Hierauff folget nun der rechte Hauptgriff / das nemb⸗
lich der Herren Hertzogen zu Mecklenburgk begangenes Cri-
men læſæ Majeſtatis Notorium / vnd demnach in demſel⸗
ben keiner Citation vnd Verhoͤr vonnoͤten ſey.

o. Oleſes nun der gebuͤhr nach zu beſehen vnd zu beleuch⸗

ten / ſo iſt erſilich zu wiſſen / was Notorium ſey/ cùm multa
dicantur Notoria, quæ non ſunt, & cavendum ne quæ
dubia ſunt, pro Notoriis habeamus, uti habetur in cap.
14. X. de appellat. Quinimò multi quotidiè de Notorio
l b loquan-

b“

„loquantur, & quid ſit Notorium, ignorent, ubi
DSn 0. Manifeſta 2.4.I.
4)). Alldieweil aber in definitone oder deſcrip
S ⸗ ond diviſione deſſelben von den Interpretibus ſehr v⸗ ri
A ee wird/ duàm primò quidam diſtinguunt inter Manifeſt

*

è E ond No rxium: Notori defini csS, hab

Aum permanentem & durabilem, ut cum aliquie

lud, cum habeat actum durabilem & permanentem,
nulla tergiverſatione celari nec negari poſsit, idedòſine
cere Notorium, nec egere probatione, ſed ſufficere
allegare, cum ex inſpeétione liqucat: ita ut hoc No-
rium ſemper habeat duos hoſce inſeparabiles comites
ſcilicet, Apparentiam, h. c. ut res videati r, atque co-
Snaceatur⸗ & deinde Exiſtentiam, h. e. ut duret & ſub-
Manifeſtum verò, quod quidem fit palàm multis
dentibus vel afpectantibus, actum tamen non habes

hominum duret, tamen quia factum ſive actus ipſe non
rat, cùm actus occiſionis mox evanefcat, ideo pro-

batione egere, & de fama articulandum ſtatuunt. Sichar.

in authqui ſemel, n. 15.15. C.quom. & quand. Judex.
Alo tedudn ar er Ali dGinguunt imrr Notorium juris & Facti:
. Nonnulli faciunt Notorium aliud Actus permanentis,

quod illud eſt, de quo jam diximus: aliud Actus
traſeuntis, quod cum Manifeſto coincidit: aliud actus
interpolati, Et in omnibus hiſcé ſpeciebus, excepto No-
torio per manentis actus, Citationem & ſententiam &
plenam probationem requiri imprimis in Criminalibus
m

gitur poſtibus, aut valvis curiæ vel Eceleſiæ, atqucil-

permanentemz ut fi quis aliquem in foro multis aſpici-
entibus occidat: cujus actus memoria licet in animis

at. Alij alias diviſiones:

iſto caſu ſuper notorietate delicti ſufficiat extrajudicia
lis informatio. Et hoc ſive procedatur ex officio, ſive E
ad inſtantiam p

artis, docet, Farinac.tit. de Delicétu. quæſt.
21. n. 79. um ſeqq & n. 95. Andr. Geil lib. 3. de pac. publ. ap. 2.
n."2. Bald. in l. cum fratrem n. 5. Cde his. quib ut indign. ubi
dicit ʒ8 nullum notorium in mundo eſſe, quod relevet ab
onere probandi, niſi Notorium actus permanentis,
quod proba t & ſequitur Cravetta conſil. 993 u. 17. & Is.
quam vis etiam Baldus in hoc Citationem requiri ſtatu-
t. ones & ſubdiviſiones ferè innumeras
afferunt, quibus dum rem explicare nituntur ma-
gis implicare & involvere videntur. De quibus o-
mnibus videri poſſunt gloßiin c. Manifeſta 2. 4. I.

prolixiſimè Baldus in l. en quidem C. de accuſat. Bar.

ver C. de appellat. & in auth. eZinee,, 16. C.

H quand. & quom. Jud. & utrobiq; Bald. Jaſon in l ſi verò G. qui

prorei, n. 5. qui ſatid. cog. Speculator lib.3. part. 1. Rubric. de
Notoriis Criminibis J. jam de Notorio g, n. I. & ſeq: & n. 5.
cum ſeqq. Carer. in praöct. crim. tit. de appellat. cap. 2, incip.

Secundus erit, n.a0. & ſeqq. Foller. in pract crim parte 2 par-

tu ſecundæ Rubric. Item quod eſt notorius. Clar. in pract. crim.
. 9. Maſcard. de probat. concluſ. ov. & IIoéë. Menoch.
lib. 2. de arbit. jud. quæſt. cent. 2. caſ. 116. Damhaud in prax.
Crim. cap. iI. Farinac. tit. de luquiſit.quæſt. 21. per tot. Sigijm.,
Scaccia de jud. crim. & civil-lib.l tit. 86. Boſs. in tract. crim.
tit. quom proced in Crim. notor. Et alij.

A2. So wil man allhie zu verhuͤtung aller Ver⸗
wirrenden Weitleufftigkeit / ſich einer in den Rech⸗

ten vnd deren Interpretum communiſsima & receptiſsima
V Bb 2 ſen⸗

20ℳ Fuͤrſilichen Mecklenburgiſchen Apologiæeæzæ
ſententia wolgegruͤndeten deutlichen vngezweiffelten Regul ſhe
vnd deſcription, vnd zwar / damit die Rdm. Kaͤpſerl. May. Ade
vnnd alle Chur. vnd Fuͤrſten die groſſe vnverantwortliche vn⸗ hes
fueg / dadurch J. J. F. F. G. G. feindſaͤhlige Wiederſacher ſi
Ihr Kaͤyſ. May. mit dieſem ſchnoͤden Griff verleitet / vnd das Vad
eben auß demſelben / was Ih. Kaͤyl. Mayeft. ſelbſten vor Ihre drdſ
Perſohn gebrauchet / vnd vor Recht / billig vnd pro Cæſarcâà n
juſtitia gehalten / J. J. F. F. G. G. auch Ihre hohe vnd groꝛſf: luut
ſe beſchwerden wieder den gegen J. J. F. F. G. G. angeſtel⸗ lenz
ten vnerhoͤrten Proceſs klaͤrlich vnd vberfluͤſſig erweiſen koͤn⸗ ſiche
nen / vmb ſo viel eigentlicher vnd beſſer / vnd quaſi uno intui. Nhe
tu zu vernemen haben muͤgen / derſelben / ſo in dem vor Ih. ſenn
Kaͤyſ. May. vor etzlichen Jahren außgangenem / vnd juſtitia zwon
Cæſarea Imperialis titulirten ſcripto, de Notorio Crimi- ſn/
ne Læſæ Majeſtatis geſetzet / zu ſtzigen vorhaben vnd gegen⸗ 2,D
wertigen caſu quoad theſin von Wort zu Wort gebrau⸗ ſn.
chen / welche alßbald zu anfangs deſſelben ſoripti in Propoſi. rſft⸗
tione I. zu finden / vnd auff teutſch alſo lautet: ſcef
A3. Es iſt vor allen dingen wol in acht zu nemen / daß wir geſth
das woͤrtlein Nocoriũ gar eng vnd ſtrictiſsime verſtehen vor nnden
daß ſenige / welches gantz vnd gar bekand vnd Notori iſt. Wañ guii
nemlich eine That vberal bekand vnd offenbar iſt / vñ vmb wel⸗ 1.
ches ſo wol der Richter als andere mehr gute wiſſenſchafft tra⸗ inn
gen / alſo daß daſſelbe mit keiner tergiverſation vnd nichtigen unke
außflucht verhelet werden kan / vnd deßgleichen allen denen ſo⸗ nuun
zimbliches Verſtandes vnd jadicij, vnnd der vmbſtende vnnd Ae
Rechte in etwas kuͤndig ſeyn / wol bewuͤſt iſt / daß dem jenigen Min
gantz keine defenſion gebuͤhre noch zuſtehe / vmb derentwillen
» man mit fueg vnd Recht einigen zweiffel haben koͤnte / ob ſolches Gi
ein dergleichen Laſter ſey / wir nemen aber von dieſem judicio eli
außtruͤcklich auß die vnwiſſende / Thoren / Plauderer vlachen lule
M gleichen.

„» “ a.

gleichen vngereimte Fladdergeiſter / welche entwe
theilhafftig ſeyn ſintemal auch jonſten nicht durch kauſent ge⸗.
richtliche proceſs etwas bekande vnd Notorium ſeyn wuͤrde.
Vnd damit ichs gleichſam mit einem Wort begreiffe / ſo iſt

vnd heiſſtt man Notorium, wenn das fae

ernach zu ende derſelben ion: Auß welchen al⸗
len zugleich erſcheinet / das v

von dieſem Pri vilegio / daß nemb⸗
lich ohn einige vorhergehende Citation vnnò examination
der Parteyen man zur exccution ſchreiten koͤnne) außgeſchloſ⸗
ſen werden. Erſtlich dieſelben Sachen vnd facta / welche

zwar Notoria genennet werden / in der Warheit aber nicht

ſeyn / vnd dabey noch etwa ein Vrſaeh zu zweiffeln verhanden /
2. Welche nur allein einer Partey / oder dem Richter bekandt
ſeyn. 3. Welche zwar / ſo viel die that oder das factum be⸗
trifft bekand feyn / aber nicht was der ehat qualiteten vnd be⸗
ſchaffenheit anbelangen thut. Denn in ſolchen faͤllen wir gern
geſtehen / das die Citation vnd Examin ation vonnoͤthen ſey /
vnd erfordert werde. Oder / wie es im rechten Lateinſchen Ori⸗
Nootandum, quod Notorium hic ſumamus ſtrictif-
ſime pro eo, quod eſt plene Notorium: Quando nimi-
rum factum publicè conſtat & judici & plurimis aliis,
ita ut nullà tergiverſatione poſsit celari, conſtatque ſi-
militer omnibus alicujus judicii, aliquamque circum-
Mantisrum & juris notitiam habentibus, quad ci nulla
oſsit competere defenſio, propter quam cum ratione
BAecRAelte cii en. Merisotenim etiam
à tali judicio excipimus ignaros, ſtultos, nugatores ab-

ſurdos, ſive ex miſerià tales, ſive ex malitia quia ſci-·
b 3 licet

licet criminis conſortes) aliàs nec unquam per mille

„ proceſſus aliquid notum erit. Vno verbo dicam: Noto- “

„ facti. Et in fine ejuſdem Propoſitionis: Hi

rum absq; præv 4 Citatione ieilek atione partium um
ſententiam ferre & declarare licitum ſit excludantur,
1. Hla quæ quidem dicuntur Notoria, revera tamen
non ſunt habentq; ratior m
„uni parti vel judici nota ſunt, 3 Quæ quidem quo-
)zu kae zum nota ſunt, non verò quoad qualitates.
in his enim Citationem & Examinationem requiri non

4. Immaſſen dieſes alles bey den Nechts Lehrern zu

trem, n. 5.’C. de hü quib. ut indig. Jaſon. in l. ſi quis ar-

bitratu, n. 23. fol. 73. D. de Verbor. obligat. Hippol de Mar-

ſil. in l. de unoquoque, n. 12. D. de re udiç. & in Rubrie.
C de probat, n. 239 Abbate Panormit. in c. olim. n. 20.

de ſe ntent. & re judie. ubi allegat Archidiaconum idem

ſentientem in c. quæ Lotharius 2. 4. 1. Item Abbate in c. vum
ſit Romana de Appell. n. 7 & 32. & in c. cauſam quæ. de re-
ſeript. n. 3. & in c. veſtra in fin. de cohabitat. elericor. G

in c. honæ memoriæ X. de electio. in 6. & in c. ew admini-

õ & in c. accepta n. 6. de re.

ſtit. Holiat. & in c. Rudolphus verſ. citatur etiam pars. n. II.

de reſcript. Felin. in c. cauſam quæ. X. de reſoript. n. 11. &
in c.. X. de jure jurando n. 23. Phil. Decius in c. cum ſit Ro-
mana. X. de appellat. n. 32. 33. & ſe4. abi addit quod in ſen-

tentia

ionem dubitandi, 2. Qbæ tantim

en / vnnd n textibus & rationibus
erwieſen vnd behauptet wird: Als Bald. in l., cum fra-

Ki
.

dunan

Hupan
/gnin
Rone n
echis
rren
Celan
uden 4

1 galtae

nnguis

Helchn
Yniond⸗
Tanß

Ans

n, 1
Gin N
. ir, 19
NN 1
MNR
„, ℳ 1 1
glnin,
unt

,,dn

7 7ℳ
ht
unß
i,

KKp-
7
„

U Ait esr Abotb

tentia Excommunicationu indiſtindtè nequirata,
inc. pervenit de Appellat. n. g. ubi in addie. lit. a. notabi
liter dicitur? Notorium inexcuſabile dici illud, quoe
nullo caſu eſt licitum & ſimul notorium. Quod itidem
probat & refert ex Felin. Menoch. de arbit. jud, quæſt.
caſu 142. . 24. Philip. Franch. in c. pervenit de appell.
verſ. in gloſſa. & in e. ſæpè eod. fol. 74. verſ. quarto neta
Ahbbas conſil. 3. n. J. circa fin. verſ. ad octavam, vol. 2. & con-
l. 6. n. 4. Vol. eod. Colleg. Florent. inter conſilis Curtij
Senioris conſil. 2). R. I3. 16. & ipſe Curtius Senior conſil. 20.
n. I. Franciſe. Aretinus in famoſo illo (ati Boſius in tra-
at. Crimin. tit. quemod. rocedl. in Noterio, id appellat.)
conſilio 62. contra Pontificem Romanum in quo acri-
ter proceſſum Pontificis perſtringit, 2. 6.7. & 9. quam
vi planè in eam ſententiam. gquod in omni Notorio citatis
requiratur, inclinare videstur, d. n. 7. ibi. ubi tenui, quod
ſimpliciter. & per tot Jaſon. conſil. 86. n. o. in fin. & n. II.
vol. 3. Cravett. conſil. 992. n. 26. verſ. non obfiat. Barthol.
Socin. conſil. 4. n. 25. & conſil. &. n. 21. vol, 3. Tiber. Decian,
conſil. 2 5. n. I9. 20, &w n.24. Boſſ. in tract. Cxim. quom. proced.

in crim. notor. n. 4. & ſeq. Foller. in prast. crim. Rubrie.

item quod eſt notorius n. Io. 24. 2. 26. Carer. in praict, erim.
tit. de appehl. cap. 2. incip. Secundus erit caſia, n. 36. ibi, An
in Wdie iig Benacah in Theſ. cmm. opin. verb. Notorietas
& Notorium. Fichard. ibid. verb. Noterietas n. 9. Andr. Geil.
lib.a.de pac. publ. n.13. Menoch.de erbit, judic: quæſt. caſ. 2 3r.
n. 14. & 542 Maſcard. de probat, conc. Ior. n.9 & II. Farin, tit.
de delidti, quaæſt. 27. n. Zo. 7l. 72. Cum multis ibid citatis Ant.
Gab. I. 2 comm. coneluſ. tit. de zitas. cone luſ. 1. n. 2. 2.4. 5. & alij
1udàm plurimi ab eo allegati. Et hanc ſententiã dicit omniũã

communem eſſe concluſionnem, Celleg. Florent. d, conſil.
MDã 21:, K

21. 2.)6. Clar. in pract. crim. gG. fin. quæſt.
Maſcard. d.n. 9. Communiorẽ, æquiorem, & proba
rem opinionem. Boſs. d. loc. n. 6. Gabriel. d. concluſ. 1, n. .
„Andr.

ſita Notorij in dieſem gegenwertigen falle ſich nicht beſinden

6 * 1 Pn 8 S

ita ſentire omnes Dd. in hac materia: Boſo. d'n. 4.

Geil. d. lib. 2. cap. 2. n. 13. hanc diſtinctionem fieri per o-

mnes. Carer. in pract. Crim. d. n. 36. camq́; opinionem
per totum mundum ſervari in practica Boſs. 4d. loc. n. 6.

Farinac. d. quæſt, 21. n. Zo. 72.,732=.

45. Aus welchem dann vnwieder

dafern dieſe in jtztangezogener / vnd von den Rechts Lehrern in

prechlic rfoigen uimn

gemein beliebten rechtmeſſigen deſcription erforderte requi-

werden / Daß demnach die Herren Hertzogen zu Mecklenburg

alſo von jhren Landen vnd Leuten nicht haben verſtoſſen werden

koͤnnen / ſondern in dieſer hochwichtigen Sachen billich haben
gehoͤret werden ſollen vnnd muͤſſen / vnd weil daſſelbe nicht ge⸗
ſchehen / der Proceis null vnd nichtig vnd keinerley weiſe beſte⸗

hen koͤnne / S. Cæſareæ Majeſtatis, (welche hierunter / als

die durch falſche ſub: & obreptiones verleitet worden / ac
propterea patienter & clementiſsime ſuſtincbit ſi re-

ſeripta Suæ Cæſ. Maj. contra jus clicita fuiſſe demon-

ſtretur d. l. 3. & tot. tit. C. ſi contra jus vel util. pub. gantz

4
9

.
.

vo. Nun fehlet ſo weit daß die angedeutete requiſita in

wertigen falle ſich befinden ſolten / daß auch deren kein einiges

verhanden / ja das contrarium klaͤrlich vor Augen.

46. Oann Erſtlich geben J. J. F. F. G. G. Wiederſa⸗
cher vor / die Herren Hertzogen zu Mecklenburg haben ein
Grimen læſæ Majeſtatis begangen / vnnd das ſey Notori-

nicht gemeinet) honore, &reſpectu hic & ubiq; ſemper ſal-

gegen⸗

um, Atqui in Prioribus Capitibus ſufficientiſsimè pro-

batum eſt, luſtriſsimos Principes id nullatenus

com-
mi⸗-

ll

Heen

.

uli
cbo⸗
Mii

P

4 gizet

Antttin

Aahchel

Mp.u

*

nihen
ctsl
fenetle te⸗
igtdſe⸗
nin
ſeſentn
–
ſnut
2 E

Majeſtans qualitas deficit.

iatese – Aretin. conſi 1. 163. n. 2. ve, ſi ergę . Za on
conſil. 5ö. n. 7. vol. 2. aterfin- fermini. Schrader. a. 4

Miedr in præamb. m. 12. ftitt

47. Vors ander iſt auß obigen zur gnuͤgebekant / gad

Grimen læſæ Majeſtatis non committatur, niſ dolu⸗

malus intervenerit. Atqui illum ab illuſtriſsimis Prin-

cipibus abfuiſſe pleniſsimè ſuprà probatum. Deficit er-

g0 C iminis læſæ Majeſtatis principalis & ſubſtantialis
4 ali alitas, GQuomodo erge Notorium
3. Vors Dritte iſt glei⸗ defals dwoden awicſt, / quos
——— Reileini⸗ * tendat. Atqui & 2 Gelſi-
tudinibus ſuis in præcedentibus Capitibus remotum, &
clarè demonſtratum, ſolm ad ſui defenſionem omnia
facta, Ergò & hæc præcipua Notorij Criminis l lxſa 2

a9. gos ſagen aber vors Vierte J. J. F. F. G. G.

derſacher / es ſey gleichwol das OCrimen læſæ Najeſtatis d Be⸗

hergnugſamb Notorium, daß J. J. F. F. G. G. ſich mit
dem Koͤnige zu Dennemarcken in eine Kriegsverfaſſung einge⸗
laſſen / vnnd die arma wider Ih. Kaͤyſ. Mayeſt. ergriffen.
Sed quid hoc? Deferre Crimen & illatione delabi ad
nudum factum præcipuo requiſito & qualitate, ex quâ
tantum pro Crimine unicè cenſetur, Dolo nimirum
conir⸗ Cæſaream Majeſtatem directo planèe deſtitutũ?

Acriter Bolim magnus: ille & acutiſsimi ingenij &

udicij ICtus Aimon Gra vetta Pariſium qui itidem rei
tàm iniquæ patrocinando ita ratiocinatus fuerat „in

longè adhuc aliis fortioribus & gravioribus terminis,
C◻0 quam

toto coelo totaq, ut ajunt, terrâ à Pariſio erratum in

ſt: Notorium eſt, Comitem à Domino defecit
arma ab eo contra Dominum capia- hoftibus
2 Btine ga Perduellionis — Comes s alte

crn. it. en reger — erunde
men, quamvis non requiratur probatio Notorij (in-
tellige quando verè Notorium eſt, uti dixerat n. præa-
ita judicare ex abrupto,
Fateor enim., Juod “

ced.) tamen judex non debet
abſque Citatione & defenſione.
„ de delicto cum commiſſo ,„conſtat er

, per
no dictum eſt, ſed non conſtat an licitè velill licite:

Fone, Rendhine periretur occiſum tunc bannitum fuiſſe;
acum tiſſep per eum & tamen excuſabile, 2. 4. abi
allegat Seetem id ita lat' &
1. ea quidem verſ. primum an Citatio C. de aecuſat. Ana,
Geil.lib. 2. de pac. publ. c. J. n. 14. Alſo muͤgen J
G. G. in dieſem gerechtem defenſions fal dielmehr ſagen/
toto colo terraq; Adverſarios Celſuudin
aberrare.
FSo. Das ſactum zwar der rgemachten verfaſſung iſt No-

Das aber eine jede Kriegsverfaſſung ein Orimen læſæ Ma-
Eſlaiis ßynſot / d dawied die conſequemiz. ſede har ſen

——

judicio hoc Criminali, qui conſequentia i id . usu nas

æc enim ſimul eſſe poſſunt, Crimen
notabiliter declarantem in
J. F§ F. H

L tonium, vnd haben . J. F. F. G. G. niemahls geleugnet.

mworcſt/ vnnd Ruſeibeatn in die ratur gepflanßet hat / das
ſſie auch in den vnvernunfftigen Thieren ſuo mece zu ver⸗
ſpuͤren / vnd daher in allen Natuͤrlichen vnd Weltlichen Rech⸗
en dermaſſen fundiret iſt / ut, ſi icam tollere Velis . plſam

rerum maturam rollas neceſſe ſit
. Aber was nuͤet dieſelbe wann ſie niemant retten
mag ſondern nach dieſer conſequentz mit der Execution

in continenti wann nur das factum ipſum Notorium, †
kan verfahren werden / ehe vnnd bevor man de qualitate 1

die ringſten frag eihan vnd cogn tion
ine nachſis 8
f2. Wozu dienen dann zors fuͤnffte alle droben in
puncto Defenſionis & prætenſi Criminis læſæ Ma-
jeſtatis erzehlete vnnd andere in Gottes Wort / den Rechten
vnnd deren Interpretibus beſindliche / vnnd tanto ſtudio

& curaà auffgezeichnete caſus vnnd limitationes, welche

ab homicidij, Criminis læſæ Majeſtatis & aliorum cri⸗
minum poenà eiuen jeden pro qualitate rei & circumſtan-
tiarum excuſiren, da alßbald / wann nur das factum no⸗
torium ein jedweder vngehoͤret / wie vnd welcher geſtalt es
ae n beſchaffen vnnd bergangen zur Sitaffe ſolte gezogen
werden?
zz. Warlich auff die art wird es vors ſechſte mit men⸗
nigem onſchuͤldigen Menſchen / der auß hoͤchſter Noth ad ſui
deſenſionem ſeinen offenſorem entleibet / ſehr vbel ſtehen /
wann Er nur darumb / das daß factum notorium, vngehoͤ⸗

ret / ob von ihm ſolche entleibung dolosè oder cum modera-

mine inculpare tutelæ, oder auch Exceſſiu illius geſchehen
ſeyoder nicht / ſolte alghaldzur Siraffe geführei vnd hingerich⸗

tee⸗ werden.
Cc ij 54. Hie

ð notoriamer

a. crim tit. Ton. proced.
ubric. Item quod ſit notarins delin-

ðð uarfinn a

qualitas facti ſit notoria, ad hoc, ut absq; nechee

ceſſu, ad ſententiam & executioné proccedatur. Da Céto

ſcard. de probat. ceneclaſ: 11 dicit,
in crim. notor. en lee 4.

Poller.: in bract. crim. H
nenr, n. 24. 24. 2 7. 26. Carer. in pract., crim. tit dehomicid.

cap. inci eirea!, itur tertium, n. IZ. Clar.in pracét orim. d.
n. 4 Iuæſt. 9.n. 3. PFichard in theſ. comm. opin. verb. Notori⸗
um n. 9. HMyp. Bonacoſs. in d. iheſ. verb. Wotorietas.
Geil lib. 2. de pac. pub. cap. 3. n. 13. Et iſtud Notorium, ſive
illa qua litas debet primum probari ſervato juris ordine,
hec autem J. 1, e quib. cauſ. inpoſſeſs Franciſe Aretin. con-

es n in, fn. & n. 1 y. cum ubicuaq;certa dualitas re⸗
zuiritur ad fundandam potentiam udicis ut ſsit pro-
cedere eo modo, quo procedit, non eſt fatis illam quali-
tatem eſſe veram, ſed neceſſe eſt, ut prius judici proba-
ta ſit, adeò, ut ſi id non fiat, ſententia etiamab ipſo Papâà

lata nulla ſit. Aretin. d. 2.4. Boſe. tradt. crim. tit. quom. pro-
ced.

Sesia. in d. 2 Cameral. tit. nom rocela der accle/ .

lu.

uz.

mibie
12490.
ve

edin)

cluſ. 23.n. 19 20. vol.l. Cerer. in pract. crim.

Farinac. d-tit de delicti.g.21.
1245. .9. 25, 72. 73.75. In tantum, ut ad iſtius Notorij ſi-

ne zuvernemen / quock kact

probat. n. 476. α lurimis ibi

incipiente, circa igitur tertium n Iz. & ſeq. Foller, in prad
. 4* „ „ , 7 Mẽ
erim. Rabric. Iten, quod ſit No nuens, Z.) 3. & ſeq4.

n. 56. Maſel,4d probat. con
ve qualitatis probationem requiratur plena probatio
citatâ parte, nec ſufficiat extra judicialis informatio ju-

dicst Getemnin irdi lalibus, Farinac. d. 4. 21. . g6. 97.
F§5. So iſt auch vors Achte / ex ſr riptio-
ctum & judici & alij pluribus cum
ſuis qualitatibus ita conſtare debeat, ut nullà tergiverſa-
tione celari queat. Nun iſt aber aus Ihr Kaͤyſ May. letzten
Sap, chlich vnter dato Wien den z. Julh, An. 6 27† offenbar/
daß Ihr Kaͤyſ. May. die facta, deren ſie 35 F. F. G. G. be⸗
ſchuldiget / als uclicinicht wiſſ nd geweſen / ſondern mit Vn⸗
grund angebracht worden / ſintemaln dieſelbe theils in rerum
natura niemals geweſen / an theils aber die beſchuͤldigte quali⸗
tas ermangelt / Wie hat dann darauff einige priyvatio feudi
fundiret werden koͤnnen: Inmaſſen gleichwol Iyhr Kaͤy. May.
andeutet / daß ſie darauff mit ſolcher privation vnd Exccuti-
on zu verfahren gute fueg vnd macht gehabt hetten / wann Sie
nicht aus Kaͤyſerlicher guͤte vnd clementz J. J. F. F. G. G.
noch daßmal hetten vberſehen wollen cum tamen ſu per facto
quodplanè non eſt, vel cujus requiſita qualitas deficit,
tanquam Notorio procedi non poſsit, per ſapra dieta.
S.0. Welches dann vors Neundte auch daher maͤchtig be⸗
ſtaͤtiget wird / daß die Interpretes dieſes Notorium, ſuper
quo ſine Citationc ad ſententiam procedi poſſe docent,
Cc ii alſo

„

S=

nigen M

rgiſchen Apologix

alſo beſchreiben vnd vergleichen / quod judici de eo ita con.
7 Rate debest, at Judici er alla, Aad, Gedl l 2. 4
3 Ppac,: pabl. & Dn. Otto Melander in d. comment. Cameral. tt.
von dem Proceß der Acht. g. g. lit. b. & alij Dd. paſsim.
Welches dann trefflich wol geredet iſt / vnd männtgen Richee
ſi⸗ ” eſſu nicht zu præcipitiren, ſolte zu r⸗
Niun wird je kein gerechter Richter durch ſein Vrihelle ⸗
kenſchen verdammen / er habe dann zuvor poſt plene
cognitam cauſam aus den gantzen actis ſich vol en ommen
informiret, wie das fa ſum mit allen ſeinen qualiteten vnd
Vmbſtaͤnden beſchaffen / Ob es nemblich utretineamus ſam
2, antedictum Exemplum, de homicidio/ dolosè oder de.
„ fenſivè & cum moderamine inculpatæ tutelæ oder ex-
ceſſu illius geſchehen ſey oder nicht / Dahero dann vngezweif ⸗/
felt erfolget / weil niemand wird ſagen koͤnnen / Inmaſſen bſoß
aus der einigen vorhergehenden Achten ration zu erſehen / daß

214 Fuͤrſtlichen Mecklenbur⸗

SS

der Nom. Kaͤyſ. Mayeſt dieſe Sache mit allen jhren qualite⸗

ten vnd Vmbſtaͤnden dermaſſen bey angeordenter Exccution

ſolte bekand ſeyn geweſen / als wann Stie J. J. F. F. G. G. h

aus dem Acctis ſich plenè informiret, oder als Sie auch noe
aus dieſer J. J. F. F. G. G, deduction allergnädigſt wird zu
vernehmen haben / Das demnach deficiente etiam hoc re-
guiſito Notorij auch darauff ein ſolcher Proceſs nicht hat
gebawet / noch fundiret werden koͤnnen. “
77. So iſi auch vors Zehende aus mehrerwehnter deſcri-
ption zu erſehen / quod ad dictum Notorij privilegium
requiratur, ut factum non ſolùm publicè conſtet, & ju-
dici & pluribus aliis,ita, ut nulla tergiverſatione celari

poſsit,

gunge
oonſt

ten

Ale (
don)).

darmmnſ
Himn

Elsg

Vlbht

Hung
nichhn
lennmn

il l,
nünze
tiren ſt

ein D
nmpolt
olentuun
Giiter
cincams
Nlone N

quamq; circumſtantiar-
tale Crimen.

G G. verhoffen daß jhnen aus di ſer deduction die

ſo. bieſſtucke præſumptiones, ſondern auch ſo helle vnd kla

—

poſsit, verùm etiã ſi

———
2 4 . 4.
Dritter Hauptpun
. .
R“WM

S
⁶

.
2

n & juris notitiam hab

ita conſtet, quod ei nalla poſsit competere de 9,
Propter quam cum natione dubitetur, an ſit zale ve.

58. Sollte nun wol einiger Menſch alicujus judicij ja auch
von J. J.F F. G. G. Wiederſachern felbi (weil J. J. F. F.

dermaſſen vnter Augen leuchten werde / daß ſie derfelben in jhren
Hertzen wer den vberzeuget ſeyn) gefunden werden / der da / want
er aus gegenwertiger Apologia der wahren beſchaffen heit vnd
VBmbſtaͤnde berichtet / lalvà veritate ſagen koͤnte / daß der
Herren Hertzogen zu Mecklenburg Sache / dermaſſen vnge⸗
recht / vnd das Crimen læſæ Majeſtatis mit allen feinen qua-

liteten vnnd cquiſitis daraus ſo offenbar / daß nicht einmahl

cum ratione daran dubitiret werden koͤnte? Dast vird je ver⸗

hoffentlich nimmer einiger Menſch fagen koͤrnen.

F. Sondern es werden je

in
probationes, welche die Herren Herbogen zu Mecklenburg
vor ſich haben / jedermaͤnniglichen allts dubium benehmen /
vnd hingegen der Gerechtigkeit jhrer Sachen / onnd das Sie
aus hochtringlichen erheblichen motiven vnd Vrſachen / ver⸗
muge aller Rechte / Reichs vnd Craͤyß Satzungen/ Ja Ihr Kaͤy.
May. eigen willen / confirmationen vnnd gutachten zu kei⸗
nem andern Ende / als Sich vnd Ihre arme Vnterthanen zus
defendiren, in ſolche Verfaſſung ſich begeben vnd eingelaſſen /
vnd dahero einiges doli oder Criminis nicht beſchuͤldiget wer⸗
den koͤnnen zu aller gnuͤge verfichern. Inmaſſen aus dem Er⸗
ſten Capite außfuͤhrlich zuerſehhern. 3.

vielmehr vors Eilffte nicht alle

ſaetem ann déductæ Veritatis ennſtane⸗ ,de

dubia were / iſt ſie dann notoriè injuſta? Hat dann wol ſine
citatione & cognitione ad executionẽ procediret werde

koͤnen: Oa doch ſolche Julitas nicht allein 14 cognitonẽ ha-
pendã, ſed ad deciſionẽ ipſam ro Iluſt isimis Principi-
bus ferendam & abſolutionem decernendar ſufficie
vnd hnugſam geweſen were⸗ cuùm in dubio Reus potius 18 a

tem dul a pre eiun er de uſt agin
cipibus aliquam defenſionem facti ſui, So kan ,
eit n ginunt weden certum imò omt ibus Noto-
1 lanè n non & per conſequens ſe ſe-

aliqua defenſio Aeu
Ranackeng em Fem ens,

nibus ſuis audir Sarrarza etee er Gn r. in pri

n. F5. llss inc. el e eeleed ese 32.
Foller. in pradt. Crim. Rubric. Item quod eſt Notorius delin-
gjient, n. 23. 24.2 5. & hoc ca ſu neceſſariam eſſe citatio-
nem communiter ab omnibus receptum eſſe eamque

opinionem communiorem & probabiliorem eſſe, & in
pra-

ademns = Pdete S 1

Din/

Aauundh
dnd

tadndl
i
29
nadi
Gendd
Peinn
t
Waiu
D
lelle:

nan

ooer

Re Nnen
Dtnurtin

rNcedntin
Ccognuit
inukin
lamſaft
leuspocni
eu
Arlitnil
lr ing
Uponn
Pknſonn
nnbs N
gin
on i
AMuehe
n
*
m efnn
Gen
ni⸗ 1
veleci
Aeng
lil .

de delidtis q. 21. n. 77. Ai Iaen
62. Quod Decimo quarto in tantum vei
etiam in dubio præſumatur competere poſſe D

pracét. Crim. tit. de Appellat cap. 2. n. 25 & regulariter

Notorium eſſe excuiabile, Franc. Aretin. conſil. 163. n. 6.

Ahhas in cap. veſtra X. de cohabit. clericer. Boſſ. in tract.
Crim. tit. quom. proced. in crim. notor. n. 6. cum conſtat

quando actus aliquis dupliciter poteſt geri & intelligi,
co modo intelligi debeat,

01 ebeat, per quem dolus & delictum
excluditur. Cravett. conſil. 319. n. I5. Fichard. conſil. 105.
n. 3. tem. 2 etiam in Crim. læſæ Majeſt, Foller. in pra
trim. d. Rubric. lezz gte commiſit Crimen læſæ Majeſtat.

.22. & ſeqq. Hondedeus conſult. Ioe. n 39. 40. 46. adeo ut

in dubio ex ali potius causà quàm offendendi & læ-
dendi Principem, animo actus geſtus eſſe præſumatur,
Farinac. tit. de Crim. laſ. Majeſi. q. 117. n. 4. Grammat.

conſil. 21. n.12. & conſil.i3 . F. Honded. d. conſult. oo. n. 46. càm

ibicitat. Bajard. in addit, ad Clarum f. lIæſæ cMaj.n. 5. Idq;
in tantum procedere docet Aretinus conſil. tosen. 6. (in
quo conſuluit pro Laurentio Medices & Civitate Flo-
rentiæ à Papa Sixto ob occiſum Archiepiſcopum Piſa-

num, & Cardinalem incarceratum in tumultu & ſe ditio-

ne excommunicatis) ut quamvis actus notorius de ge-
nere prohibitorum ſit, ſi tamen aliquo tantum caſu lici-
1tè fieri poſsit, pro excuſabili haberi debeat ad id, no
quis incognitâ causà damnetur, c. de venerabilibiss, .

nem, Decius in &cum ſit Romana. de appell. n. 23. Carer. in

99

r. in gracét.

„7
7 7

n. X. de ſent. excom. in 6. Quod probat Cravett conſät. 7
992.2. I 9,& Peregriu, conſil:26. n. 20. dum ait: factum licet ſit

”Mcü õs D nOotO-
“ * ”sä D

27
22

2is Fuͤrſilichen Mecklenburgiſchen Apologiæ
notorium non ideo ſtatim eſt ine æcuſabile etſi ſecun-
dum genus ſuum ſit prohibitum, dummodo aliquo caſu
ncitè fieri poſssite
G863. Quaà ratione etiam Decimo quinto (quamvis
noſtra hæc cauſa, ubi nec tale Notorium, quinimèò

nullum præter nudum factam omni dolo deſtitutum
& è& contrà bonâ fide & juſtitia defenſionis veſtitum

apparet hac extenſione non indigeat) nonnulli Inter-
pretes piè monent, cùm aſſertio judicis, quod Crimen
ſit notorium, ſit res magni præjudicij, propterca quod
tollat Reo defenſiones, præſertim in criminalibus, ubi
venit quis puniendus tot graviſsimis pœnis, Aretin.conſ.
I055. n. J. Verſ: non obſtat,nullũ verò maleficiũ tam ſit no-
torium, quod non poſsit habere regulariter aliquas ex-
cuſationes ſive circumſtantias occultas excuſantes. Are-
tin 4conſiz... Cravceonſ.995 n.5. & Icum ibi cisatts
Jaſon. onß. 36. n. 7. Vol. 2. Maſcard. de probat. conc. JIoFV. n. gr
Boſj. tract. orim. tit. quom. proced. in Notor. Decian. con-
El. 27. n. 2 7. vol. I. ou ibi allegatis. Menoch. de arbit. jud.

quæſt. I. cap. a2. imo vix dici pofsit, quod conſtet nul

lam Reo competere defenſionem, niſi oo monito & au-

dito, Clar. in pradt, ecyim. Gr ſin. q. 9. . f. in fin. Scaccis de

judic,: eriw. &civillib. cap. Z6. n. 5. verſ. conſalo etiam:
& dici non poſsit Notorium delictum, niſi prius fue-

comm. opin. verb. Nosorium n. 12. Hyppol. Bonacoſſ: ibid.

werh. Notorium. & magna denique fſit differentia inter

notoriè conftare de crimine aliquo, & conſtare crimen

eſſe notorium, Clar. quaſt. 9. verb. item quaæro. PFichard.
in Theſ. comm. opin. verb. Notorium. ut propterca Judex
ſt valde circumſpectus, & in omni Notorio ſive certum
ſiys

eitee
fahm
Geantat
roe
cdar
monen
Geken
49,1.
Palli
ſil
nſa
Ullae
Ulien
daße
adeer
Nncei
ſen
4
iſ
ape
ſl
H
laheep
U l
g
Ha)
lore
ſanmin
hine
n

ſatelnn ſive incertum ſit, defenſionem non competere, ſive etiã
n factum ſolum ſive qualitas facti ſimul ipſi notoria vi-
eantur, Reum, ſi abſens ſit, citare debeat non modò
N.ad proceſſum, niſi ſit ſuſpicio fugæ, ſed etiam adſen-
in h tentiam. Si verò Reus ſit præſens vel detineatur, verbo
odn monendus ſit, & audiendus, num velit aliquid ad ſui
ſonsfti⸗ defenſionem deducere, Clar. in prabt. crimin. d. G. fin.
momnolik⸗ 4J. 9. n. 4. in fin. Sigim. Scaccia d cap. y. n. S. Verſ. conſalos
god Ium Bald. in L. cum fratrem n. g. C. de is quib. ut indig. Aretin.
Opteles conſil. I3. n. &. & ſeq. & n. 12. & alij relati 4 Maſcard. d.
minalbuu concluſIor., n. Io. Et certè non ſine magna ratione, cum
A. multa dicantur notoria, quæ non ſunt, . 12. X. de appell.
ci nit uti paulo ante dictum, atque inde ſæpè id contingat, de
ud quOSpeculator ex Hoſtienſe conqueritur, quod hodie
