& uſibus feudorum recepto judicio & modo inter feu-
di Dominum & Vaſallum finiendi litem & controver-

ſiam., de quo Roſenthal in ſynops. feudal. cap. 12. concl. Z.

Schrader. tract fendal, part. Io. ſect. I. n. 22. & ſeqq. & 33.

ſentiarum

dleiben muͤgen / zu cognoſciren vnd zu eroͤrtern ſich allergna ⸗
digſt heiten belieben vnd gefallen laſſen / als dann ſie erfahren
vnd befunden haben ſolten / quod laudatiſsimi illi Sacri Ro-
mani Imperij) Proceres præcipui, qui teſte glorioſiſsi-

.

mæ memoriæ Imperatore Carolo IV. velut ſolidæ il-

Aius columnæ & baſes ſacrum ædificium cireumſpectæz

prudentiæ ſolerti pietate ſuſtentant, quorumque præſi-

dio dextra Imperialis roboratur, non aliter pro ſapien-.

—

i
e
H ben

mifue
Kats
oſe

841

eme

F. F. G. G. hoͤgſte zeitliche wolfahrt concernirenden S chen
mit derſelben / oder zum weinigſten der ſaͤmptlichen Hochloͤb?
lichen Herrn Churfuͤrſten / alß deroſelben innerſten vnd Bor⸗
nembſten geheimen Raͤthen / vnd negſten Gliedmaſſen / Hochh⸗
uhonme
auſtr
iler,

Kor

229, 35. Vultejus de feud. lib. 2. cap. 2. 2. 24. & alij inpræ- un
“ dicatur. Ynur zu dem ende / damit Ihr. Kaͤyſerl.
May. von Ihrer F F. G. G. Wiederſachern liſtigen ſab E.
obreptionibus vmb ſo viel mehr hetten geſichert ſeyn vnd ver

nn
uſe
nſuct
1

=

Ntek ti ac luce dignitatis ſuæ explorataq; fide & gravitate S.
eAH OQOxæſ. Majeſtati ſuæ, legitimè audiis Principibus, pon-
ed deratisque cauſæ rationibus & circumſtantiis, conſul-
turi fucrint, quàm quodè re dignitateq; Cæſareæ Ma-
DEF jeſtatis fuerit, I. 1. J. 1. D. de offe.- præfecti Praey. ſimuls
emu juſtæ IIuſtriſsimorum Principum demendæ querelæz
necelſſariũ deprchenderint Libonaſdes 31. 9. I. D. depoſiti.
ren 8. Aber das haben J. J. F. F. G. G. feindſehlige Wieder⸗
gnleg ſacher wol gemercket / darumb ſie auch ſich auffs hoͤheſte bemu⸗
unden) het / daß die Sache zu keiner ordentlichen Verhoͤr / geſchweige
luneeee ad Sapientifsimi illius Collegij legitime coacti matu-
ehh ram conſultationem & cognitionem gedeyen noch ge⸗
itnn bracht /ſondern auffs ſchleunigſte damit verfahren werden
ſh muͤchte / ſo gat auch / daß ſie ſich befuͤrchtet / wann es dahin
Cintodria kommen ſolte / daß ſie auch nur durch eine bloſſe Interceſsion
vuat an ihren Anſch aͤgen etwas einbuͦſſen / vnnd Schaden erlelden
uunmmg muchten / atque adeò id unice operam dederint, ut cim
üſbi os legitimâà defenſione occluſum iri timerent, cau-
PaoGH ſam ſuam uevotkegas agere futius exiſtimantes, id, quocc
An in aperto clamare metuebant, in ſecreto ſeminare non

e quieſcerent, ati er Di vo Auguſtino Epiſtol. Ior. ait Dom. Er-

ſfeeiek neſtus Cothman. con ſil. 32. n. 24. vol. N .
eunt 2. Sed ut ad Proceſſam ipſum accedamus.
ſzult So iſt erilich aus den Rechten bekand / daß eines feden

ien udicij oder gerichtlichen proceſſes fundament vnd grund⸗
ie feſt ſey die Citation. g. fen. Inſtit. de pæn. ewere eee⸗

rioſto⸗ Omnium namq; actionum inſtituendarum principium
ite ab eàâ parte edicti proficiſcitur, in quà Prætor edicit de
unek s ve vocando & propterea imprimis adverfarius in
e vocandus eſt, id eſt, ad eum, qui jus dicturus ſit,
lpiet uti docet Imperator ludlinianusz . g. fin. Inſiit. de pæ-
iu 3 “

182 Fuͤrſilichen Mecklenburgiſchen Apologier

nà temerè litigant. Speculat. lih. 2. part. 1. tit. de Citatione,

Schneidevvin. in d. J. fin. Joan. Baptiſta Aſinius in prax. ju- et

dic. part. I. H. 7. cap. 5§. Roland. à Valle conſil. 35. 2.6 & ſeqq.

vol. 4. Sigum. Scaccia de judicio Civil & crim. lib. I. cap.5.n.7.
2. & communiter Canoniſiæ in clem paſtorals X. de re judicat.
Andr. Geill. I. obſer. 48. n.7. Sebaſt. Vant. de nullit. proceſ.
eit. ii, de nullit. ex defeétu citationisz n.75à.
90. Alſo das dieſelbe auch von keinem Richter / ob er ſchon

eine gang frepe Hand vnd Gewalt hette zu brocediren, ſi
auch von keinem Kaͤyſer vnd Babſt / noch durch einiges ſtatu ·
tum oder eingefuͤhrte gewonheit koͤnne gehoben / noch daruͤber aferf

diſpenſiret werden. Vant. A. tit. /.l. n. 3. . 9. C eill. dclib.1. ob-

tent. 6. obſer. 6. loan. Baptiſta Aſinius in prax judicior part. I.

ſerv. 45. .2. & 77.n. 9. o. Minſing. cent 2. obſer vat. or. in pr.

Y. 0. cap. 9. per tot. & cap./3. cum multis autrobiq; allegatu Ro-
lan. à VLalle conſil. 73. n. 22. vol. 4. Cravett. conſil. 792. n. ..
III. Scaccia lib.I. dejud. civil. &crim. cap. 5b. n. 4. & n.2. ubi

communem banc opinionem teſtatur.

1. Sondern in einer jeden Sache / darauß ſemand ſchag

den oder præjuditz entſtehen vnnd zuwachſen koͤnte / ob ſcoon

die Sache vor dem hoͤgſten Printzen / vnnd einem Roͤmiſchen
Kaͤyſer ventiliret wuͤrde / ſimpliciter vnd ſchlechter dinge von
ſfiup

noͤthen ſey / vnd erfordert werde. 1. J. . 3. D. quæ ſentent. ſine ap’

pellat. l. de unoquoq; D. de re judicat. l. 39. D. de adoption. c. I. X.

de cauſ. poſſ. & propriet ili: nec nos contra inauditã partẽ
poſſumus aliquid definire, ubi Farinac. tit. de

tortur. quæſi. 39. n. 18. notandu dicit, quod Pontifex non
led
e

dicat, nõ volumo, ſed non poſſumus, & ſic ſibi poteſta-
tẽ non eſſe aliter faciendi fateatur, Abbas conſil. 3.n. · in
ſin. ibi ad otavam vol.2. & conſil 6&.. 4. vol. eod. Rol.à Lal-
le conſil. 3. n. 3. 4. & ſeqq. vol. 4. Cravett. conſil. 92. n. .
n7.

ns⸗

decu
iſt
(comn

briel
whrde
gelet

tentiz⸗
O bela
ri⸗

lde

4Nn.
b8
lucße⸗

Aurpe

kn
i⸗

ine

hi MMun
Hranuß
S
1 mI
LAN
nln

jINE4
,uugI
Giingitl
Ail
n
146129

Diitlter Hauptpunct. 183)
n7. & conſil. 64. n. o. Sichard. in l. 1. C. de ſentent. ex perio.
recit. n.5. Sigim. &cacciäâ de judic. civil. & Crim. l.I. cap. 55.
n.& Geabriel. lib 2. comm.concluſ. tit. de citat. conel. I. n. 1.

9. cum multis ibid. allegatis. Minſ. cent. 6. obſ. 6.n.2. loan.

Baptiſt. Aſinius d. cap. 12. n.2. & ſeq. & 9 7. Cap. f. n.2. Camq3
communem opinionem eſſe teſtatur. Clar. lib. z. recebt.

ſent. G. fin. quæſt. 31. . . & Sigsm. Scaccia d. c.sb. n.2 & Ga-

briel. d. coneluſ. 1. . g.
12. So garauch / daß wofern die Citation abgeſtellet
wuͤrde / vnnd zuruͤck bliebe / der gantze proces, vnd die darauff
gefellete ſententz vnd deren Execution, vnd alles was dar⸗

auff erfolget / ipſo jure gantz nul vnd nichtig ſey / etiamſi ſen-

tentia eſſet lata in citati favorem. Vant. Atit. 1I. u. 10. Bar.
& Bald. in l ea quæ n.6. C. Quom. & quand. ju de x. Yoh. Bapt.
Aſin. in prax. Judie. J. 3 cap. 6 A. l.l. N. 3. de ſent. quæ ſine ap.
pell. Decius conſil. 603. n. I. Vant. d.tit, I n. 2. Geill. lib. I. obſ.
45.2.1. Joh. Bapt Aſin. in prax. judiciorum part.). G. 6. cap. 9.
& 13. & J.7. cap 5. limit. Io. n. 4. Clar. recept. ſent. lib. r. G. fin.
quaſt 3l n. I. Rol. à Valle d. conſil. 3 f. n. 1. 2. 3. & ſeq. Saccia
d. cap.5f. . Iz. Fichard conſil.: Io. . 7. tom. 2.
13. Eaque nullitas inde proveniens inter omnes

Alias potentiſsima ſit, Vant. d. tit. II. n. 2. nec à ſupremo

Principe de plenitudine poteſtatis vel clauſula ex certa
ſcientia vel clauſula ſupplentes reliquos defectus nec

ſtatuto iſte defectus ſuppleri poſsit, Dn. Otto Melander

Conſiliarius Cæſareus in comment. ad proceſſ. Cameral. Noæ

Meurer. part. 2. tit. de citat. J. 17. lit. . etiamſi Imperator
cxpreſſe atteſtetur ſe plenitudine poteſtatis uti & uti
vyelle. Dn Otto Melander d comment. Cameral. part 4. tit. I.
pag. 43 in fin. & pag 4 4 Vant. d.tit. n 9. Ioh. Baptiſt. Aſin.

d. cap. I13. Rol. à Valled. conſil. 3 5. n. 10. Scaccia d.c.5S. n. 2. ubi

com.

2

184 urſlichen Mecklenburgiſchen Apologiz

communem hane opinionem eſſe teſtatur, & Hier. Gi⸗
gas dicat: quod Curia Romana quæ aliâs omnes nul-
litates ſanat, tamen nullitates ex defectu Eitationis, lu.
risdictionis, & mandati procuratorij ſanare non poſsit.
d. tralz. Rabrie, Mmalit. Prored. in Gim. ſenteyl. aaß. 6. s.

. 4 .

OCltationis promanantem, rejeciſſe non intelligatur.

Vant. d. tit. 11. Minſing. cent. 6. obſ. v. n. 4. Decius d. conſil.
506. n. 32. Ioh. Bapt Aſin. d. cap. 9.n. 2. & ap. 13. Ant. Galtit

lib. 2. von le tit. de citai. concluſ. 9. n.63.

14. Procedunt verò hæc tam in Proceſſu Canſa-

rum Civilium Quam Criminalium, & quidem multèò

magis, ſiquidem cùm in his de majori præjudicio aga-
fur, clarius quoque & cautis in illis procedendum ſit;,
laabſentem in pr. D. de pœnis l. fin. C. de probat. Scaccia dd
BsezdaE g, 2. cap. grn.2 Aſi nius 7.

Ita, ut necFrinceps de plenitudine poteſtatisi in his

non citato Reo procedere atque ita defenſionem tol ·
lere queat, Clar. d. lib. . ſent. G. fin. quæſt. 3n. n.2. Roll.à Dalle

d. conſil. 3 r. n. 5. 9. 10. Vol. 4. Franciſ‚. Axretin. conſil. I63.n. 14.

17. Cravett. conſi. l. ogz. n. §. & 13. part. 4. & conſi⸗ l. So6. n. 3.

MZ

cum ibi allegatis Farinac. tit. de jndic. & tortur. quæſt. 39. n.
15S. Anton. Gabriel. in concluſ. comm. lib. 2. tit. de Citationi- “
bus. concl. I. n. 24. ubi Plares allegat. & n. 29 & ö34. Hyppol.
de Marſil lius in pract. crim. 4. epeditæ, . 76. cum Penön

ibi allegatis.

5. Tämi in Accuſatione, s:. 4. mn. r. „.4. Qnim
Inquiſitione, Bald. in l. 4. N.I. Ne condict. obturp. cauſam In-

nocent.

Adeo ut ſtatutum rejiciens nullitatcs, & omnesex-
ceptlones, exceptionem tamen nullitatis ex defectu

ð”M

anmt
i
aet

üione

in
ng
hung
N
e
li
1
mne
i
ſirc
Ann
UA
Meni
l
A.

pole

K.
läs
1Ctünie

narmniit

Kome
8 cr det
inelign
usd
., Cahi

Nelin C

Niten nu

leo
Callmi⸗
,Cutin

ekrünt
Ninnen
5 N.
11N

N1461 V

,

,Ctitiide

4 Mr

——

l⸗

nocent. in c. I. inquiſitus X. de elect. Aſinius 4.

ſeriptione ad pœnam talionis/ quæ tamen hodie

Nam licet juris ſolem

Gõ

= Dre tter S 6 8 . 4. S 185

2. cum ſolemnitates requiſitæ in accuſatione except

non eſt amplius in uſu requirantur etiam in Inqui .

tione, Bar. in l.: I. ſipublico n.12. D'ad l. Ial., de adult. Aſt.

nius in prax.judis. N.7. cap. r. limit. I1. Farinac, tit. de inqui-
Ritione, quæſt. I. n. Io. Gabriel. l.2. comm. concluſ. tit, de Citat.

concluſ. 1. 2 12.

Srquidem nec in inquiſitione tantorum Criminum
Vagari quis debet cum diſcrimine alienæ exiſtimatio-
nMis. Bar d. n.12. per l. prator. in prin. D. de inur.
s. am in Proceſſu ordinario ubi omnia plenè di-
ſcutiuntur, Quam Extraordinario & ſummario, in qduo

ſummariè de ſimplici & plano ſine figura & ſtrepitu ju-
dicij proceditur, Clem ſepe. de verbor ſigalficat. & conſtitex-

eiravag. ad reprimendum: Quomodo in Crim. lIæſ. WMajeſt.
Pprocedat. 8l
N mnitas tollatur, ob id tamen ea.
quæ veritatem rei ac partis defenſionem reſpiciunt,
tolli dicendum non eſt, Aſin. d. G. 7. cap. 5. limit. 99. n. 67.

Quantumque enim cauſa fuerit lummaria, neceſſa-

rio tamen intervenire debet cauſæ cognitio, partis Ci-

tatio, & judicis declaratio. Clem ſæpe de verkor. igifie.
ubi Pontifex Clemens V. explicans verba illa: ſimpli-
citer de plano & ſinc ſtrepitu ac figura judicij: ita tan-

dem concludit; Non ſic tamen litem judex abbreviet,
Qquin probationes neceſſariæ & defenſiones legitumæ
admittantur, Ci

„Citationem verò vel præſtationem jura-
menti de calumnia, ſive malitia, ſive de veritate dicen-
da per commiſsionem hujuſmodi intelligimus non ex-
cludi. Alex, conſil. 42. n. 4. vol. 4. Vant. de nullit. tit. æ de-

ſelt. proceſſ. n., 52.53. & 37. 2 In

. 1n .

—

186 Fuͤrſilichen Mecklenburgiſchen

Itantum, ut quamvis Imperator vel Papa alici

committat, ut procedat, prout voluerit, velarbitratus

fuerit Menoch. de arbit. jud. quæſt lib. I. quaæſt. Ir. vel ut ſein-
formet de aliquibus cauſis, & ſi noverit vera eſſe, ut tum
talem amoveat ſummariè & ſimpliciter, nihilominus
Citatio præcedere debeat. Hier. Gigas in d. tralzat. RuA.
Hrrcſhtan. 2. Addi
tionator ad Bar. inextra vag. ad reprimendum, verb. ſigura,

Gric. qualit. proced. in Crim. læſ. Maje,

n. 6. verbecitatio. Quom. proced. in Crim. Iaſ.- Majeſi. Beciu

conſil. 6og. n. I3.

7. Vnd daß dieſes alles / was bißhero von noihwendig. En

MN

keit der Citation geredet iſt / mit hoͤchſter billigkeit alſo ver⸗

eordnet ſey / vnnd fieiff / feſt vnnd vnwandelbar alſo muͤſſe vond
ſolle gehalten werden / ſolches wird ſedermaͤnniglich leichtſam?

erkennen / wann er wird acht haben vnd bedencken / Erſtlich /

daß ſolches aus den Goͤttlichen Rechten welche niemand vnge⸗ .
hoͤret zu verdammen ernſilich gebieten / wie Nicodemus ſaget /

Richtet vnſer Geſetz auch einigen Menſchen / ehe man ihn ver⸗

hoͤret vnd erkenne / was er thut / Joh. 7. v. 5 1. ſeinen vrſprung
hat / wie aus vielen Ortern der .. Schrifft / vnd ſonderlich aus

dem erſten Gottlichen Sericht / ſo o wirder die Menſchen / vnd

dann hernach wieder die Staͤdte Sodoma vnnd Gomorra ge⸗
halten zu erſehen / Gen. J. v. O. )0. & cap. 28. V. 20. 2).
Welches in c. Dzas omnipoten 2. 7. 1. gar herꝛlich mit die⸗
ſen Worten exprimiret wird: Deus omnipotens, ut nosä

præcipitatæ ſententiæ prolatione comp eſceret, cm o-:
mnia nuda & aperta ſint oculis ejus, mala tamen Sodo.
mæ noluit audita judicare prius, quam manifeſtè agno.

ſteret, quæ dicebantur, unde ipſe ait; Deſcendam & vi-

debo, utrum clamorem, qui venit ad me, opere com-

pleverint, an non ita, ut ſciam. Dauus omnipotens cui

nihil

R

—

g

Mb
Wrriun
t,Nudtn
neen

ſtandeng
nsſt
hmnſe⸗

Drnitter Hauptpuntt.
nihil eſt abſconditum, ſed omnia ei mani
antequam fiant, non obaliud hæc & alia multa per ſe in-
quirere dignatus eſt, niſi, ut nobis exemplum daret, ne
præcipites in diſcutiendis & judicandis negotiis eſſe.
mus, & ne mala quorumque prius quisquam præſu-
mat credere, quàm probare. Cujus excmplo mone-
mur, ne ad proferendam ſententiam unquam præ ipi-
tes ſimus, aut temerè indiligenterq; indiicuſſa quæque
quoquo modo judicemus, dicente veritatis voce: No-
lite judicare, ut non judicemini, in quo enim judicio ſu-

movecant, nec paſsim dicta absque

. osque certà probatione
quiſquam unquam credat, ſed ante audita diligenter
inquirat, ne præcipitando quicquam aliquis agat. Si
enim Dominus omnium Sodomorum mala, quorum

clamor ad cœlum uſque pervenerat, omnia ſciens pri-

us nec credere nec judicare voluit, quam ipſe ea cum

fidelibus teſtibus diligenter inveſtigans, quæ audierat.—
Multò magis nos huma-

opere veraciter cognoſceret.

mni & peccatores homines, quibus incognita ſunt oc-
culta udicia D EI, & hæc præcavere, & nullum ante

veram juſtamque probationem judicare & damnare
Needamdue probadonem fecdcate & Gamean
18. Quod egregiè

uoq; confirmatur excmplo Vil-

lici Lucæ 16. qui cum diffamatus eſſet apud Dominum

ſuum, quaſi diſsipaſſet bona ipſius „non ſtatim ex diffa-
matione iſtà condemnatus, ſed priùs ad Dominum vo-
catus, auditus & compellatus eſt his verbis: Quid hoc

audio de te redde rationem villicationis tuæ jam enim
non poteris amplius villicare, c. qualiter & qnando 23. X.

de accuſat.
— 2 CLCod

158 Förßlichen Mecklenbi

. 19. Quod (2. )Citatio ſi lunis natumzls C lungt
”l ualu de re Judicat. uÄehhre,
lura verò naturalia, quæ apud omnes ge tes perazz-⸗ (on
què obſervantur, divinà quâàdam pro videntia conſtitu. ance
ta ſunt, ſemper firma atque immutabilia permanent, N. (Hat
Pinctarele Inſtit. de jur. nat. gent. & civil. lex, 6
20. Quod (3.) ſit ſpecies Defenſionis, quæ præci. ”ÿU
DW duus Citationis effectus eſt, & nemini tane quam omni 4 cvihe
”?MU ure licita ac permiſſa à nemine adimi nec auferri poteſt. conliß

Rol. à I! alle conſil. 3 5. n. 7. Vol, 4. Andr. G eil de bac, publ cinh

⸗ lib. I. cap. J. a. 13. Farinac., in tit. de indic. & tortur. quſt, ſan
39. per tot. & alij Da. paſſim. Ne quidem CcX plenitudine edn
poteſtatis Simon de Prætis conſil. zoz. . 14. cum illa in aa comd
quæ juris divini & naturalis ſunt: nihi juris habeat, nee l
ca tollere poſsit, Cravett. conſt 792. n. So. Rol. ²eleecon- ſaen
6!. 31. n. 14. & ſeqq: vol. 4.
21. Quod (4 höinomnicaus,antequam adepten. on
dam perveniatur, cognitio cauſæ præcedere debean, (le
Cognoſci verò ea nullatenus poſsit, niſi Reus in judici. cunm
um vocetur & audiatur, Cravett, conſil. 192. n. 27. 2 8. 2 mi
Abbas conſil, 2. n. 5. verſ. ad otavam vol. 2. Cum partium ltli
aſſertione merita cauſarum pandantur, I. ſin. Cſiper vim— 3
vel alio modo. Cravett. d. conſil. 192. n. 29. Ac proinde ju- nn
dicantem oporteat cuncta rimari, & ordinem rerum ci
plenâ inquiſitione diſcutere interrogandi „reſponden: l en
di objiciendiq; præbitàâ patientiâ ab eo, ut ibi actio am. i
barum partium illuminata ſit pleniter, nec litigantibus D
Judex velit ſuà ſententia prius abrlrer niſi quando ipſi beun
2 1n

— M

Diritter Hauptpunet. 10

et em, uet ead. Qus ratione ſeits Baldas ait, adicemn
debere ſemper præ oculis haberc hæc duo Adverbia:
Gemiin cum cauſæ cognitione. Quando, ut non, niſi kelrims
em citatà parte procedat, in Rubric. C. Juomod. & gaan 4 ½.
dex, & ibi quog Sichardwmw. n. . 6
gen 22. Quod (F.) judicium mancum ſit & claudicet,
uglunn cui Reus non interſit, cum id ex judice, Actore, & Reo
tenon. conſiſtat. c. form. X. de verb, ſignif. Hier. Gigas in trabt. de
aH crim. aſ. Majeſt. Rabric. qualit. proced. quæſt. 6. n. .imoò ſuũ
wine AO definitionc conſtare non poſsit, cum Geccleim gud
Denmndu ſit legitima inter litigantes cauſæ controverſæ apud judi-

mliu cem diſceptatio, 4 c., fores. d. 1. u. C. per vim velalio H

ſtat cognitio, Cravert, conſil. roz. n. s9.

tim tor veldelator ſolus rerum potitur, & is, qui defenden:
ee o diſceptare debebar, deſideratur & excluditur?“ Aut
a Inmodo, uti uſtinfanus Imperatorait, potet judici-
4: um adimpleri, uni tantum perſon in udicium venien-
27. Quod (denidue) inaudii caus quen
nH damnari æ quits n ur uti præcla

denique) inaudità
AH quit ICtus Marcianus i1n l. 7. in pr. D. de requir.

e ,
hngen Et Romanis, uti Feſtus in acts cap. 2y. . 1 2. jud, is
un⸗ locum defenſioni accipiat ſuper criminatione; Qui-

uind valie inigaumm, imd contra ofnnemn mmuo-
ſe nem naturalem ſit, Accuſatorem vel Delator em
Accuſatione ſua armatum comparemem & tela
e .. . 2 è2 ſua

7

190 Fuͤrſilichen Mecklenbuͤrgiſchen Apologiæ
ſua in Reum, vi, quà poteſt, maximâ vibrantem benignꝰ?
admittere: Reum verò exceptionũ clypeo omnibusq;
defenſivis armis nudum indigne repellere, & inermem
lanè Accuſatori conterendum & m objice-
re, cùm tamen Rei potius, quàm Actores favorabilio
res habeantur, l. faævorabiliores 12. D. de reg. jur. & mi.
nimè deceat, quod, cùm turgidus delator aurem judicis 4
unam jam poſsideat, alteram quoq; Reo præripiat, Se-
cus quam putàrit & fecerit Alexander Magnus, qui cuam
in cauſis capitalibus ſederetjudex & alteram aurem oc-
cluderet, rogatus cur id facer
tegram ſervo KRo.
ec enim, giè reſcripſerunt Im
us & Theodoſius, ſtatim Reus exiſtimandus qui⸗
ſari potuit, ne ſubjectam innocentiam feriamus, I. fin. C.
de accuſat. Qua in re laudabilem ſe
nus Cæſar, qui cum Numerium Gallia nenſis
Rectorem furti ſive peculatus accuſatum pro tribunai
Qaudiret, is; ſe inficatione defenderet, & Delphidius
Orator acerrimus vehementer eum impugnans, docu-
mDentorum inopiaâ percitus exclamaret: Ecquis floren-
tiſsimè Cæſar nocens poterit eſſe unquam, ſi negare
fuffeceritita ex tempore reſpondit: Ecquis innocens
efſſe potcrit, ſi accuſare ſufficiet? uti de ceo refert Aim-
mian. Marcellin. lib. 1s. rerum geſtarum, circas princip. ubi dxi.
ctum ulianum Cæſarem indeclinabilem
ſtorumq; diſtinctorem appellaat.
Quam juliani Cæſaris ſententi

ndum objice

et, Alteram inquit, in-

lus qui accu.

2ðè oq; præſtitit alia.

alliæ Narbonenſis

juſtorum injſu-

am præſertim hiſce

exulceratiſsimis temporibus in tantâ obtrectato
ſpurciſsimorum palpatorum frequentia, qui

ep
Cnmnn
lliter
s
judi⸗
ſee⸗
bb

R
tor

dam

1eſtr
Gn
an
ſe
luln
nn.
gin
ibe

nmndaig

Ddtnnk
Ie,Ained
lanentſe.
S
gin i

tinenſi
Mus,lii
nauemt

in

ns /6
Guipna
moiir
Nehi
105, o

5 Hor
,ind

inno
ſatt
i
Nucd

ſnnli

mtn

cr Daniihune. e
vv.inos circum Palatia fumos
& W n. Palatia fumos
ſummum diſerimen vitæ &bonorum i eincipes in
riter memoriæ mandandam, & Boni cujusque n-

pis officium eſſe, utramque partem benigne prius au

ſucdie zuanm judicare & condemnare, non præcipitar
dicium, ned;ab exccutione eda Citalione & cau-
ognitione incipere, maxime in famoſis & Mrimina: .

libus cauſis, ubi de honore & vità agitur, Exemplo Dei,

qui etſi notum haberet lapſum Adæ
ui etſi notum haberet lapſum Adæ, tamen Eum inau:
dam ubi es ? graviter monet ICtus 8 lus vocaſſe, A-
gnis AeNee Ci is,n Nehee e⸗ dE tecben⸗ inſi-
eſ 4. Oirowegen dann auch er Bortreſlcherond weg
ic omd do on der heiligen luſtitz ond der Kaͤyſerli chen Ne
tt/ vmd daß hen. Romſche Ritch / Hochotrdienter Kaoſer ſech⸗
Amedc iagſogeſrvolnr eeud ArruRan be Nrrut
bol um efuden end abſhnceetnar, dicte rium, adsym
deeBeſuhrernd chet / vnd durch ſeyn Exempel alle
enen Bintgeekoid Aiherzoenen ge den mgeahe

rio Secundo.
ohhAsis andh ſine ullà hæſitatione procedunt, quan-
Reus ſe audiri petit. Erneſi Cubman: coufil. 20. 135.

erinnert/ Néroſ. Reaſz. in ſymbol. German. Cæſar. Lothe-⸗

Vol. Fx.

235. Nun iſt aber aus demſelben, vas zu anfang
ogi der aus demſelben / was zu anfangs dieſer
im Fall ohn ſennige vorhergehende Citation ver⸗

fahren der Proces ab Exccutione angefangen / vnnd die

Herrn

102 Fuͤrſilichen Mecklenburgiſchenn Apologi-

Herrn Hertzogen zu Mecklenburg / durch eine an dero Ritter

vnd Landſchafft / mit gentzlicher vorbeygehung J.J FF. GG.
gerichtete Commiſsion, gantz vngehoͤret / vnnd alles ihres.
Sckheiffe: vnd Muͤndlichen einwendens erbieten vnd bittens /

vmb eine geringe dilation, darin ſie alßbald ſich zu IJh. Kaͤyſ.

Mayeſt begeben vnnd ihr Vnſchuld in continenti erweiſen

wolten / vngeachtet / Vhrploͤtzlich von ihren Vhralten Stam
hauſe / Fuͤrſtenthumben vnd Laͤndern verſtoſſen vnnd entſetzet /

ten geringen friſt / darunter auch J. J. F. F G. G. hertzgelieb⸗
ten Gemaͤhlinnen wieder beſchehene verordnung vnnd belie⸗
bung / ſa ſo gar auch dero gnaͤdigen hochgeltebten Frawen
Mutter / einer ſo Loblichen alten Princeſſinnen / ſo bey die 40.
Jahr jhren Fuͤrſtlichen Witthumb in ruhe vnd friede beſeſſen
wiewol man hernach ſo viel jtzt Hochgedachte Fuͤrſtliche Fra⸗

we widwe betrifft / dieſe Exorbitantzen wieder corrigiret
gantz nicht verſchonet / vertrieben vnd verſtoſſen worden / vnnd

ſothane Ihre Fuͤrſtenthumb vnd Lande jhrem Gegentheil wi⸗
der ſeyn beſſers wiſſen / vnd eignes helles vnd klares gezeugnuß
jure hypothecæ vor etliche angegebene/ aber nie ſpecificir-
te, weinigers iquidirte Kriegekoſten / dazu J. J. F. F. G. G.

vermuͤge der Rechte / vnd ob eingefuͤhrten grunde vnd motiven

keinerleyweiſe gehalten / vnterſetzet vnd eingeraumet worden /

vnd ob wol J. J. F F. G. G. ſich in hoͤchſter gedult vberwun⸗
den vnd nichts deſto weiniger zu Jhr Kaͤyſ. May. jhren recurs

genommen / ond mit groſſem glimpff vnd aller Vnterthaͤnig⸗
keit ſich nachmahls zur audientz zu verſtatten / vnd ſhre Vn⸗
ſchuld zu hoͤren auffs hoͤchſte gebeten / vñ zu dem ende ſich rec 4
zu Ih. Kaͤyſ. May. auff den Wegk gemachet / vnnd in Hoff⸗
nung auff ihr aller Vnterthaͤntgſtes embſiges ſuchen / vnnd ſo
vieler vornehmer Chur: vnnd Fuͤrſten eingewandte vielfeluge

luerel
ur aut
tVet
Puerla

ten

kdet⸗

Ino
chuthe
vnd mit bedrawlicher denunciation einer gewiſſen præfigir⸗

wieder/

Doaten

fſAnn

.
Helint
ſlce
Nebehn
ul/ſ.
zunp
kMnrn
Si⸗
eN
Ppaſe
t
Nd
len
Ueen
nhe
Mre
uuf

e

ſole Dritter Hauptpunet. 193
inrfud Interceſsiones zu Ihr. Kaͤyſerl. May. zu gelangen / vnnd
l zur verhoͤr zukommen lenger dann ein gantzes Jahr / mit groſ⸗
ne ſen Vnkoſten vnd beſchwer / da Sie aller jhrer intraden vnnd
m dinkterlaſſenen Vorraths gentzlich beraubet vnd ſpoliiret, in
Na Dder frembde da Sie alles fuͤr den bahren Pfenning auffs tewr/
zenenn =e ſte vergelten vnnd bezahlen muͤſſen / vergeblich auffgehalten,
Urlenei dennoch ſolches alles gantz vngeachtet / ferner Ihrer Fuͤrſtens
mds thumbe vnd Lande gentzlich defacto priviret, vnd damit hin⸗
ſirne wieder mehrgemelt dero Oegentheil vor ſich vnd alle ſeine A⸗
6m. Egnaten bie Wallenſieine cumlibera diſponcndi faculta-

g mnid te te, imn Veſtiret vnd belehnet / vnd kurg)
Pfitetff 26. Wie nun ſolcher Proces mit itztobgeſetzter auß dem

i hellen klaren Worte Gottes / der gemeinen Vernunfft / Na⸗
gonngye kuͤrlichen vnd allen Weldtlichen Rechten fundirten vnwan⸗
emn delbahren regul, daß nemblich niemandt vngehoͤret vordam⸗

Gnn me / ſondern in allen Sachen vnd Handlungen / darin ſhm
zum præjuditz vnnd nachtheil etwas vorgenommen werden
ehan koͤnne oder muͤge / citiret vnnd mit ſeiner Nottuͤrfft gebuͤrlich
. 761 gehoͤret werden ſolle / vnd das ſothane regul durch keines Kaͤy⸗
emmn ſers / Koͤniges oder Fuͤrſten Geſetze oder hoͤchſte gewalt auffge⸗
me rett hoben / oder in einiger Sache vorbey gangen werden koͤnne /

vnd da ſolches geſchehe / daß alles / was darauff vorgenommen

rhupl
ema vnd zu Werck gerichtet worden / vor nul vnd nichtig / vnd eben
etire⸗ als wann es niemals geſchehen zu achten vnnd zu halten ſey /
ſe uͤberein komme / vnnd was demnach von dieſer wider die Her⸗
eſttte ren Hertzogen zu Mecklenburgk/ Ihrer F. F. G. G. gantz vn⸗
gehoͤret vnd vncitiret zu Werck gerichteten Execution vnnd

d
n darauff erfolgten vermeinten Inveſtitur vnd Erbhuͤldigung/

N
zz halten ſep / daß hat jedermenniglich auß obigem vnnd nur
A a ſchlech⸗

194 Fuͤrſilichen Mecklenburgiſchen Apologiæ

ſchlechter ODing auß der gemeinen Vernunfft leichtlich zu⸗ ai
ermeſſen vnd zu begreiffen cum⸗ deficiente fundamento, o- ue⸗
mne, quod ſuperſtruitur, corruat, neceſſe ell. (uuin
27. Aber alhie werden J. J. F. F. G. G. Wiederſacher leode
mit der reſponſion ſchon fertig ſein / vnd wird der Hauptgrifff / s ce
dadurch ſie leider / die Roͤm. Kaͤyſ. May. zu ſolchemprocedere n
wider dieſe loͤbliche Printzen verleitet vnnd bewogen / numerr e
n . das beſte thun muͤſſen / in dem ſie vorgeben / daß obgeſatztere⸗
gul zwar gemeiniglich alſo muͤſſe obſerviret vnnd gehalten 38
werden / aber in Notorio, & quidem atrociſsimo Crimi- Gort
ne læſæ Majeſtatis habe dieſelbe keine ſiatt: Derowegen— pan⸗
dieſelbe nicht zu hoͤren / welche auß den gemeinen Regulis M
Iuris ſagen vnnd wollen / daß der Proceſs von der Citation nicht
angefangen werden muͤſſe / ſintemahl bewuͤſt / daß in totojſu. oſ
re generi per ſpeciem derogiret werde / vnnd das deſſelben ir,
general deciſiones ad caſus ſpecialiter in co deciſos
nicht zu ziehen ſeyn / dann in ſolchem Crimine als einem ho: lu/
hen privilegijrten caſu nicht.

ſn nicht allin ſummariè vnd ohn zietr ½ i
ligkeit deß Proceſſus verfahren werde / ſondern das auch die efe
hochſte juſtitia ſey / ſich deß gewoͤnlichen proceſsus nicht zz Wu
debrauchen / Cum ſufficiatſolum Inquiſitionem præcci. g
ſle, So werde auch in Crimine diotorio pielmeniger partis ain
Citatio erfordert / ſondern es koͤnne vnd muͤge ohn dieſelbe ein
Roͤmiſcher Kaͤyſer der beſchuͤldigten guͤter alßbald vnd de fa: Mõũ
cto wol occupiren, vnd einziehen. In quo exaggerando,
exornando, & in Huſtriſsimos ac Celſiſsimos Princi-
pes, Duces Mepapolenſes calumniosé detorquendo
multum cos videas movere pulverem. & nil niſi Cri-
men læſæ Majeſtatis & Notorium ſonare, & magno
verborum ſtrepitu, ad ravim uſque decantare, Vocesq;
cas colorc juris & juſtitiæ communire, & Picntiim
LCLꝛ?1-

mänateinporſbus, Jubus in tanta alienis f ortunis in-
hiantium Vuhurum copia, optimorum Imperatorum
Theodoſij & Valentiniani ſupra inducta aerel⸗ ni⸗
mis quàm vera eſt, frequentisimà, & uſitatiſsimà, uti
Andreas Geil . als antè allegato loco, & Erueſte 4 Cübme
11 wor 15. 7£ graviter eſtantur.

rane zuve vernemen haben mäge,wle
kmantel vnd folia ficus eigentlich be⸗
vors Erſte das Crimen læ

ſt Dabe, ange
em

nicht onne⸗ quod generip
hou ien e ha

Welchem zu folge dann dieſen Tintenmäudte E.
erweiſen / daß in Crimine læſæ Majeſtatis keine Citation
requiriret vnd erfodert werde / Daran es aber denſelben merck⸗

lich wird ermangeln vnd hingegen das contrarium aus nach,

folgendem zuerſehen ſeyn. MU
20. Primo enim omnium Judiciorum & Proceſſu-
rum cauſa finalis & ſcopus eſt, ut veritas habeatur atq;

eàâ cognita & probatâ ſententia ſecundum cam feratur
& executioni mandetur Per vulgar. MRU

en 4 Quomodo vero weritas han kaberi & exdain po.

teſt

Tpeciem derog
catur, quod ad ſpeciem directum eſt,
T de: en Ader = es auch /
neat *

teſt niſi cauſa cognoſcatur ? Quomodo cauſa cogno-
ſci poteſt niſi Reus in jus vocetur & contra accuſatio-
nem defenſiones ſuas exhibeat, & judex tandẽ ex utri-

usq; partis deductis & probatis veritatem eliciat & co.

gnoſcat ? Partium enim aſſertione merita cauſarum
panduntur ,. ſin. C. ſiper vim vel alio modo. Et in opponen-
do & replicando conſiſtit cauſæ cognitio, Cravett. con-

El. 792. K 34. Abbas conſil. 2. n. S. circ. fin. vol. 22.

23o. Quod ipſum Secundo in levibus & vulgaribus

tantum cauſis obtinere ſi dicatur atque ita leve & vul.
gare delictum leviter puniri non ante debere quam Df“

apertè hoc per legitimum proceſſum probatum fit; In
enormi vero & gravi dehcto id non obtinere atque ita
grave delictum graviter puniri debere etiamſi per legi-
timum proceſſum de eo non conſtet quid aliud eſt

quam communem ſenſum & rationem naturaletn im.
pugnare & convellere imò cum recta ratione inſanire?

cum natura & ſenfus communis cuilibet dictitent & per-

tam corporis quam bonorum verſatur ibi majori quoq;

cautione, exactiori diligentià & pleniori cognitione o-

pus eſſe l. 1. JG. J. D. de Carbon. Edict. l. addiétus C. de appel-
lat. e. abi pericali A de eleét. in 6 Farinac. tit. de laquiſit:-

quæſt. 21. u. 5. eum ſeqq. Imò notorio Crim læſ. Ma

Andr. Geil. lib. 2. de pac. pub. cap. 3. n. I. (de quo pluri-
bus. Infra) Rol' à Valle. conſil. 23 . n. 12. Clar. in praca. Crim.

g. fin quæſt. 5 1. n. 2. Franciſ.: Aretin. conſil. 102. 2. J. verſ.

non obſiat. Ne ſi aliter obſervetur uti præclarè inquit

IC. Ulpianus in d. . 1. J. J. inventa ſit ratio quemadmo-

R Juͤrſilichen Mecklenburgiſchen⸗ pologie

4.

dele
ntllat
miau
enitl
in aun
Ptinen.
,Csntt,
42
Anpe
4leyedn
ele gaum
in il
mu⸗
.
iu⸗
Aumemdn
Orlimn
Gten

e

afficiat & plura & graviora de eo mentiatur.
Cothman., conſil. 29. n. 353. 354. vol. 3.

IFlI. Ut proindè Tertiò irrationabilis illa limitatio
rectiùs invertatur atque indè piè, juſtè, æquè & juridi-
cè ita inferatur & concludatur, Cum læſæ Majeſtatis &
alia excepta Crimina ſint enormiſsima, ideo in ijs inve-
niendis, & probandis diligentiſsimam exactiſsimamꝗ;
induſtriam curam & ſollicitudinem requiri & neceſſa-

riam eſſe, Ern. Cothman. 4d. conſil. 29. n. 357.

ðð M

22. Sed & Quartòô, ut magis dſpeciem veniamus,

in ipſomet Crimine læſæ Maſeſtatis talem indagatio-

nem Veritatis fieri debere, & hoc Crimen à judicibus
non in occaſionem ob Principalis Majeſtatis venera-
tionem habendum eſſe, ſed in Veritate, nam & perſo-

nam ſpectandam eſſe, an potuerit facere, & ante

quid fecerit & an cogitaverit Quæ omnia ſine ci-
tatione & cauſæ cognitione expediri nequeunt gra-
viter monet ICtus. Modeſtinus in l. famoſi D. ad t.

Jul. AMajeſtat. cui conſentit. 3Cius. Panlus Iib. F. ſent.

capit. 29. dum inquit : Tanti Criminis Reum non
obtentu adulationis alicujus, ſed ipfius admifsi

causâ puniendum eſſe. Optimè perſpeétum haben

tes, quàm ſæpiſsimè ſaluberrima hac & pro Prin-
cipis & Reipublicæ ſalute latà lege peſsimi Gnatho-
nes & Calumniatores in ſui utilitatem & innocen-
tiſsimorum hominum exitium abuti ſoleant 3 quod
ſupra in Primo Capite ſub Requiſio Doli mali ra-

tione 5. pluribus cxplicatuam.

AA5 Hue

298 Fuͤrſilichen Necklenburgiſchen Apologie

S3. Huc accedit Quintè famoſa illa ab Interpretibus nii
in probationem hujus rei adduci ſolita Clementina Paſto- M
ralis X. de re jud. quâ Papa Clemens V. Imperatoris Hen- Nlu
rici Septimi contra Robertũ Swiliæ Regem læſæ Maje- co!
ſtatis Reum latam ſententiam ex defectu legitimæ Ci- lcdere
tationis, etiam in notorio Crimine, nullam declarat & Marun
pronunciat, camque quod contra non legitimè cita- lulti⸗
tum inauditum, & per conſequens indefenſum lata fuie- Getal
rit, nomẽ ſententiæ non mereri, nec à Diſcretione Ma- ſeilun
tre Virtutum ſed à Noverca luſtitiæ voluntaria ſcili- in
cet judicantis Præcipitatione proseſsiſſe exponit. Bart. E
in extrav. Henriei V'II. ad reprimendum verb. & figu: n.
ra, n. 6. MHuom. proced. in Crim. laſ. Majeſt Hier. Gigas in on
trabt. de Crim Iæſ. Majeſt. Rubric. qualiter procedat, in II
Crim- læſ. Majeſt. qJaaſt . a. J. “
34. Scxtò probat id conſtitutio extravagans Hen- 11/0,
rici VII. ad reprimendum, Quom. proced. in Crimin. Iæſ. ſn
Majeſt. in quâ quamvis Imperator jubeat ut in Crimine Gui
lIxſæ Majeſt. per accuſationem inquiſitionem vel de-
nunciationem ſummariè & de plano ſine ſtrepitu & fi- tnn
gura judicij procedatur, tamèn expreſsè legitimum
proceſſum adhiberi ſtatuit, dum ait: ſi qua communi- lol
tas, corpus vel collegium, vel alia quævis perſona ſu- Pene
per dicto Crimine per nuncium, literas vel Edictum int
publicè propoſitum citata, neglexerit in termino per- Uine
ſonaliter vellegitimè comparere, contra ipſam, perinde n⸗
ac ſi præſentiahter omnibus intereſſet, vel lis foret con- Mehe
teſtata tàm ad receptionem teſtium & corum publica. õü

tionem & ſequentia quàm ad definitivam ſententiam

Cco
& ejus executionem procedatur.

5§. Quàâ ratione Septimò licet in hoc Crimine, ui ſe
modò

ntur. aeen aua nni
cin. S tit. . Cin lel
