ita gregis ſibi commiiſsi præcipuus adjutor & ultor exi-
ſtens præclarum illud cujuſcunq; boni Principis & Ma-
giſtratus ſymbolum: Pro Lege & Crege: opere ipſo
pro viribus adimpleat. c. ſeire 23. 4. 5. Erneſt. Cothman

Welches

„

„

conſil. 2u. n. zog. vol. z.

nung / vnd alten loͤblichen herkommens / jhre ſonderbahre Furſt⸗

Mhg⸗

OETwmn
ied .

ne

Terunt

Cahtgrft
bregl
gunlgeſr
ghuntat

iordem

ond eude
wordzt
honoAgn
,o chon
nofm
vlieis
ungellt
achiones
ntwoff⸗
en Ko
ſbo,

ostiteqA

AN/ l
man ,
Gunl

deme6. Welch
derrede wird ſtat haben / weil J J. F.

e E ſier. Hau Ptpune ſ.
es dann vmb ſo viel mehr / vnd ohn ſenige wie⸗
G. G. noch vber das

ay. allergnaͤdigſten willen vnd Meinung /

ver ben pne⸗
ermuͤge deroſelben vnterſchiedlichen ſyncerationen, mand

ten vnd confirmirten Craͤyß Abſ
teuche Eaempafuotn auch ander Chur: õä

hr Kaͤyſ. May. in ſimili caſu ein dermaſſen abgenoͤtigte ver⸗

alles Ihr Kaͤyſ.

faſſung wieder ſolche vnv
ſung wieder ſolche vnverant wortliche Kriegs preſſurend

tig n hohen Kriegs Offici
. den Kriegs Officirer voreine rech maͤſſige Defe
ern l erkanddan gealeen,Atſo acg g g n n
Wiideſacher ausdeſn al a d Alich u eſ den ed uanr⸗
5 ere Den / vnd zu verne⸗

haben / auff was gar ſchlechten bawfell gen / vnd triebſan⸗
gen / vnd triebſan⸗

digen Grund vnd fu e
digen Grund vnd fundament jhr vnbilliges angeben beſtehe/

.

ſondern der hohen Kriegs Officirer ond deren Soldateſc

beruͤrte vielfaͤltige zugefuͤgte gr⸗
re dliſe eeetaen groſſe Beſchwerde / Dran
urner vnd lliges vyrh ahen vyd geg ſchwerde / Orangfal / vnd
ferner vnbilliges vo ea endi gied ie Waſe enignn⸗

derſelbe n zu ver hoffter vnd in allen Rechten erl aubt D

fenſion ſich zu gebrauchen / ho
demmnach uſtyt⸗ ebrauchen / hochnothtringlich verurſachet
ſanac aſi enbeten addtihen tatnidee nse
erImiInidus zur vnge⸗

ene ale alletn dngrind von Dnea balegt ond teſchweres
ſeeſaanr an ge wird ſehen vnndbermercken, daß ennlglich
Majeſtatts, n definition oder dsferipion Criminlienmrie
Netrr e grezetactanrn Bgamrake⸗
digenlen wigſe noch waſſ mitbeſtenbekban getriche/vnd de

zoges werden.
„ amlt aber vmb ſo viel mehr vnd handgreifflicher die groſſe
vnfug

12 Fuͤrfilichen Mecklenburgiſchen Apologiæ
vnfug / J. J G. F. G. G. feindſaͤligen Miederſacher / vnd J. J.

F F. G. G Vnſchnld zu verſphͤren ſey / So ſol alhier zum

vberfluͤß in ſpecie von dem vornembſten requiſito dieſts Cri-
minis, nemlich de Dolo Malo, ohn welchen daſſelbe nicht kan
begangen werden / mit wenigen etwas geredet werden / da ſich
dann befinden wird / daß es mit der accommodation deſſelben

en wie mit obigen definito eine gleiche bewandnuß Haben

weer.
152. Vnd iſt demnach aus den Rechten bekand / quod

præcipuum requiſitum Criminis læſæ Majeſtatis ſit do.

lus malus l... 1. verbcujus opera dolo malo, & ibi, dolove mals
fecerit D. ad l. Jqul. Maæjeſtatis, ibi, cujus ope, con ſilio, dolo malo;

1 fin.ibi hoſtili animo D. eod. I. quisquis C. eod. he. fraudu-

lenta machinatio, ad decipiendum vel lædendum adhi-
bita, . I. G. dolum D. de dele, adeo, ut is à quo dolus malus
abfuerit, crimen hoc commiſiſſe dici nequeat, Heron.
Gigas in Trabtat. de Crim.Iæſ. Majeſt. Rabrica. Qualit. & d

Crim part. 7. tit. de Cxim læſ. Majeſt. quæſt i5:n. 21: eſl.-lz.
n. 17. Hondedæus conſult. vol. , part. 7. con ſult. o , n. 5. & vol.

2. p.s. conſult. loo.n.29. Carel. Kain. conſil. . n. 4. conſil. &. n.
2. & 7 vol. . Foller.in practic Crim. Rubrie. Itö quod comwiſit
Crimen læſæ Majeſtat, n.5. as . ad n. 1. & n.lé: usg,ad n. 32. & 1.

gyasq; ad o. & n.6A. s, ads9. & n. 1, . adss. Quàra-

tioné fit, ut caſus & modlilli, quibus Crimen læſæ Ma-
ſeſtatis committitur, ita ab interpretibus reſtringantur

& limitentur, ut, ſi dolus malus non intervenerit ſed
alia quæcunq; cauſa, Crimen hoc commiſſum eſſe ne-
gent, ati videre eft apud Farinac. d' quxſt. I3.n. 1. & multu

g4 & ſt I17.- ertot & alibi. Gigent d. Rubric n-! & De-
. Qod & in omnibus aliis Criminibus capirali

=—

obe

Urtek

—

ielhi
ic i
2.
(Cahte
Lis

W,N
(
dun
,
Mn

itii,

1E

in

S

ien

uct
Pente

uu

Ge
c⸗
t
t,

e

len

l

dlogt

n))
ſclehezr
ioen
ſibettid
Pee
fondeſe⸗

udgno
isſtce
llnend
, 16
he. uud⸗
ouunan
411 Gen
Nust. 61
m. irfru
e
NN ℳ
gir,

.
unsſe

7

4H

* . 12122 1
Errſier S Net. 113

bus obtinet, gloſ. in l. magnæ. D. de verber. ſignifitatione,

Zoannett. in defens. tripaert. part. 2, n. 74. Clar. in prac. Crim.
8. fin. quæſt. 54. n.1. & Bajard.ibid. in notis. Sixtin. inter con-
Eil. Marpurg. conſ. I6. n. 42, vol. 2. in tantum ut lata culpa,
h. e. nimia negligentia, vel non intelligere, quod omnes

intelligunt, L. cedere 213. gF. fin. l. latæ 222. D. de verbor. ſig-
nific. quæ alias dolo proxima eſt, . S. &: 2. D. de precar. l.

22. F. 2. ad Trebell.l. I. J. 2. i qui teſtam. liber. imò pro
dolo reputatur, I. magna Di de verb- ſignifie. in hoc tamen
&& alijs Criminibus capitalibus pro dolo non accipia-
tur, nec habeatur, ſed præcisé & unicè verus & evidens
dolus, ſive aperta fraudulenta machinatio ad fallen-

dum directa, ut ordinariæ pornæ locus eſſe poſsit, requi-

ratur, I. in lege D. ad l. Cornel de Sicariis l. I. J. Di vus D.

eodem & ibid. Bartol. Claud. Baitandier in prax. cauſ. Cri-
minal. reg. Sz. Albas Panor. con ſil. 4. in fin. part. 1. Clar. d. J.

fEin. n. I. Carol. Ruin, conſil, 2. n. 6. vol. J. Andreas Geil. lib.

1. de pace publicâ, cap. . n. Io. Burſat. in Theſ. comm. opin.
lit. D. verb. dolus, Sixtin. d. conſil. n. 24. Jodoc. Domhaud. in
Pprax. Cyvimin. cap. gy. n. Io. Hondedæus d. conſ. loo. n. 30. De-
inde requiritur, ut dolus, ſive doloſa illa machinatio

directò & principaliter tendat contra Principem, ſive in

perniciem Principis, ita ut ſi quis aliquid contra Princi-

pem faciat, non principaliter & directè, ſed ex alià cau-
sà licet ex eà incidenter & ſecundario Principis læſio
vel offenſio ſequatur, Crimen læſæ Majeſtatis non
committat, Farinac. quaæſt. II7. n. 1, & ſeq: um multis ibi
esllegatis, Hier. Gigas in d. trabt. Rabrica, qualiter & à quibis,
quæſt. IIz. Cravett. conſis, n. go. cam alits ibid. allegatis. Hon-
ded. conſul. Ioo. n. 25. & 64. vol.2. Grammate conſil. 31. n. 44.
Bariovol. lib. 1. conſult. 3r. lit. C. Carol. Ruin, conſil- I. n. 4.
? P con-

conſil. 2. n. 4. 7. vol. 5. Foller in pract. dloc. & num. adeò ut
indubio actus ex alia potius causà quam dolo & offen.
dendi & lædendi Principem animo geſtus eſſe præſu-

matur Farinac. d. quaæſt. II7. . 4. Honded. d. eonſult. Ioo. .

46. cum ibi citati. Grammat. conſil. 321. n. I7. & conſ. 13.n. 5.
Bajard. in addit. ad Clar. J. læſæ Majeſtatis n. 5. Carol Ruin.
conſil. 1. n. 3. volA.
713. Das nun den H. Hertzogen Mecktenting ſacher
dolus malus, vnd fraudulenta machinatio contra Cæſa
ream Majeſtatem, vel Imperium Romanum von jhren
feindſaͤligen Wiederſachern faͤlſchlich vnd zur vngebuͤhr beyge⸗

meſſen worden / Solches erhellet aus oben eingefuͤhrten erheb⸗

lichen gerechten Vrſachen vnnd motiven, dadurch ſie zu dieſer

rechtmaͤſſigen Defenſion gebracht vnd bewogen worden.

1154. Zivar es ermangelt an vielen in den Rechten fun⸗
dirten ſtatlichen præſumptionibus nicht / dadurch der dolus
malus von J. J. F F. G G. beſtendig abgelehnet / vnd zu ruͤck
getrieben werden koͤnte / als vnter andern.
y. Srſtlich / quod regulariter dolus non præſu-

matur i. quoties G. qui dolo D. de probat. Maſcard. de probat.
concluſ. 731. in pr. cumplaribus ibi citati, Cravet, conſil, 3s19,

n. I. Andr. Geil. lib. I. de pace publicâ c.z. n. I2. ſed requiri-
tur, ut claris perſpicuis & manifeſtis indiciis pr obetur,
I. dolum C. de dolo Cravett. conſil g. n, I. & quidẽ ab eoqui
illum allegat, Maſcar. A. loc. n. 9, cum pluribus ibi citatis Ja-
cob. de bello Viſis in pract. crim lib2. cap. ult. n. 3–. Bonac .
in Theſauro com. opin. lit. D. verb. dolus. Bargal. de dolo lib.
6. reg. 15. etiam in Crimine læſe Majeſtatis, Farinac Tit.
de Crim. Iæſ. Majeſt. quæſt. 1I3. n. 23. Hon dedæss vol 2. P. 6.
conſult. Ioo. n. 32 ita ut non ſufficiat præiumptive vel per
conjecturas de co conſtare Hondedanms d. loc. a. 335
4½ ecun⸗

—

n3 Juͤrſilichen Mecklenburgiſchen Apologiæ

0
ſſe
auwl.
Kulatt
ehince
eviord
s.
(eionet
Iun AR
opn
(imn,5
nſl
ſle⸗
Plei
.
rn
e
uee
ſauſ⸗
RK”
e
Pline
aden
i de
nuſ
ſunh
ſene

le

punilttl
oan
utlei⸗

AnntlaAH

Sanſu
Ch

Mint /4
onnaC
n korht

renee.

gfenun
m.
Gchenir

Ggerch
npi

mßte
eſ
nſei
nguie
odenn
ihoht
gnt/,
M
ine 1
1

4.
Geet⸗

156 § ecundè, licet quidem de Delictis ſit præſum-
ptio juris, quod in ijs dolus cenſeatur intervenilſe, ſe-
candaum ea, quæ Dd. notant in l. non con vicij C. de injar.

conſtat tamen, quod ea ceſſet, ſi ullæ aliæ præſumptio-
nes in contrarium ſint, adeo, ut quibuscunq; & quidem

levioribus conjecturis & præſumptionibus dicatur,
s à dolo excuſari, & præſumptiones, quæ pro Reo
aciunt ſemper præferantur iis, quæ pro accuſatore mi-
litant, Regner. Sextin. inter conſil. Marpurg. conſil. I6. n. 26.
30. 31. 32.3 3 cum ibi citati. Hippolijtus de Marſil. in pract.
Crim. g. diligenter: n. I9o. & ſeqq Farin. lib. I. conſil. crim.
conſil. i9. n. 28. Cravet. conſ. 6.n. 40. D. Erneſt. Cothman con.
ſil. 29. n. 435. vol, 3. ubi id communibus interpretum
placitis egaum eſſe teſtatur.
157. Quod Tertio co magis procedit, quando plures
& fortiores, uti præſenti hoscann, ——
tione fit, quod præſumptio fortior debiliorem tollat, &

plures concurrentes fortius probent, quam una, Sixtin.

d. conſil. a; Decius conſil. 5sS. n. J.
8. Daher vors Vierdte die pro prima ratione ange⸗
158. lerdte die pro pr one ange⸗
ogenejuris regula vmb ſo viel mehr in hoc noſtro caſu ſiar

daben wird / cum accedat Illuſtriſsimorum Ducu
politanorum, Virorum Principum Rnanenuen den
teacta inculpata & probatiſsima vita, Cravett conſil. 319.
2. 1. Das nemblich die H. Hertzoge zu Mecklenburg ſich von
anfang jhrer Regier ung her / gegen jhren allergnaͤdigſten Kaͤy⸗
ſer vnd Herrn / vnd dero Reichs Mitglieder ſaͤmpliche Fuͤrſten
vnd Staͤnde / alſo wie es auffrechten redlichen Reichs Fuͤrſten
geziemet / jederzeit bezeiget / vnd allerhoͤchſtgedachter Ihr Kaͤyſ⸗
May. ihre getrewe devotion ond affection, durch dero aller⸗

vnterthaͤnigſte erſprißliche Oienſt ade ngehhelichentnhe

n Fuͤrſilichen Mecklenburgiſchen Apologiæx
zu melden jdermaſſen erwieſen / das ſie daran ein allergnaͤdig⸗
ſtes gefallen getragen / Vnd demnach gantz nicht præſumir-

lich / daß ſie davon einen ſo gefaͤhrlichen abſprung ſolten gethan

vnd genommen haben / Quæ ex vita laudabiliter anteactâà
nata præſumptio tanti vigoris eſt, ut propter eam ad-

mittatur probatio contra præſumptionem juris & de ju-

re, uti refert & ſequitur Cravettad. conſilio 218. n. Lex An-

ton. de Butrio in c. vidua in fin. de Regalar. & Decius in con-

El. 1t. n. 6. Et exiſtimatio in genere probata, tollerc

cenſeatur indicia in ſpecie, l. non omnes J. à barbaris ibid.
Et cum bonus miles antea æſtimatus fuit, propè eſt, ut
affirmationi ejus credatur. D. de re militar. Reg. Sixtin. d.

sonſil. 16. n. Ioz. cum ibi allegatis, Hondedaus conſalt. vol.2.
part. 6. onſalt. S. n. é. Eleganter & late Hyppol. de Marſil.
in pract. crim. J. diligenter n. Ios & ſeqcj. Farin conſil: erim.
lib. I. conſil. 19. n. 2. Quod eleganter diducit & ampliat
Dn. Erneſtus Cothmanconſil. I12 n. 292. 4 Gρaʒ n.2 99. vol.
1. & ab Interpp. communiter approbari teſtatur.
559. Quod ipſum Quinto cetiam in ipſo Crimine

læſæ Majeſtatis maximè attendendum, & hoc Orimen

ludieibus non in occaſionem ob Principalis Majeſtatis
venerationem habendum eſſe, ſed in veritate, nam &

perſonam ſpectandam eſſe, an potuerit facere, & an

ante quid fecerit, & an cogitaverit, præclaré ſcribit.
Ctus Modeſtinus, in l. famoſi g. hoc tamen, Diadle Jul.

rben

ſn⸗

Majeſt. Cujus loci ſententia, notante Dionyſio Gotho-
fredo, hæc eſt, non debere judices quodcunq; factum
alicujus, ſtatim adverſus Principem ipſum factum eſſe,
temeréè interpretari, nec eà cx re occaſionem Principia-
dulandi & diligentiæ captare, quaſi in factis adverſus
Principem vindicandis diligentes & curioſifuerint, ſed

oiust
lis
lelta
Ntian
emnibu

vorne

linari,

Pumz

ots4
noaide
Vnnn
mem
ſ
Nonoe

Cedeie

oe Erſter Hauptpunet. nz

Am ſtatis, quæ pro ſalute, & honore Principis Reinabli.
gſiegen cæ lata & introducta ſit, facilè à malevolis hominibus
iliared gratiam Principis aucupantibus & bonis aliorum inhi-
Pptelent⸗ antibus per falſas delationes in perniciem civium de-
AAer torqueri poſsit, non faciles aures ejuſmodi delatoribus
H præbecre, ſed prius omnes circumſtantias diligentiſsimè
Dium rimari, Et Imperatoris Tiberij laudatiſsimum Excm-
u,H plum; Qui cuidam Falanium deferenti, quod intercnl-
tores Anguſti quendam infamem adſciviſſet, reſpondit
neelu non ideo decretum Patri ſuo cœlum, ut in perniciem ci-
gng Vium is honor verteretur, probè imitari; & præter hæc
A memorl ſemper tenere pectore, quod Ctus Paulus ib. 2
NiElg, J. ſentent. cap. 29. hac de Trc ait: Tanti criminis Reum
1uſ in non obtentu adulationis alicu jus, ſed ipſius admiſsi cau-
Aam ſa puniendum eſſe, welche herliche ond vortreffliche Reden
ed al die jenige / ſo durch Schmeichelwort / vnd falſches angeben
ue ſich vmb groſſ. Herren verdient zu machen / ond deroſelben Vn⸗ .
Cirig kerhanen facta vnd actiones zum aͤrgeſlen außzudeuten vnnd
Ciwen auß zumutzen ſich bemuͤhen / wol muͤchten in acht nehmen / vnd

etH ſich geſagt ſein laſfſfſaen.
e,ImII 160. Vors Sechſte wird dieſe preſumption hiedurch
ln maͤchtig beſtat iget / daß J. J. F. J. G. G. nichis vngewoͤhnli⸗
Ah . ches vor die Hand genommen/ ſondern nur das jenige gethan /
9 was Fuͤrſten vnnd Staͤnde deſſelben Craͤyſes zuvorn offtmals
geethan onnd zu werck gerichtet haben. Conſtat verò ab eo
ſacun vemoveri omnem doli ſuſpicionem, qui verſatur in actu

W ſolito CVavett. d. conſil, 3t0. n. 9. Maſcard. d. conol. 737. n. 12.
giut Cravett. conſ. &.n. 7. Regh. Siwtin inter conſilia Marpurg:
Gul conſ. 16. vol. 2 n. 39.

4½ 15). Bevorab weil J. J. F. F. G. G. vors Siebende Dr⸗

ns Fuͤrſilichen Mecklenburgiſchen

Apologiz

dieſet ihnen mit gewalt abgenötigten Defenſion, dazu gantz
keine Vrſach / noch davon den geringſten Vortheil / ſondern
vielmehr groſſen Schaden / Gefahr / Haß ond boͤſe Nachrede
im gantzen Reich hetten zugewarfen gehabt. Ceſſat autem
omnes doli præſumptio, quoties doli & fraudis cauſa

nulla veriſimilis eſt. Cravett. conſil &.n. I9. cum præſum-

ptiones non fiant de non veriſimilibus, Cravett. d. loc. n.
162. Welches dann vors Achte vmb ſo viel mehr ſtat hat /
wann jemand ex dolo ſuo gantz keinen Nutzen oder Vortheil
zugewarken hat / ſiquidẽ commodum & utilitas doli cau-
ſa eſt, quà ceſſante etiam ipſum dolum, tanquam effe-

ctũ, ceſſare conſequitur. Cravett. A. conſil. 310.n. 13. & conſil. .

delictum ex actu, quem quis facit, niſi cedat in commo-
dum illius nec vero ſimile ſit, voluiſſe quem excitare
Rebellionem vel ſeditionem, ex quà commodum ſpera-
re non poterat, Cravett. d. conſil. 319. n. 12. & conſil. 5, n. 4.

663. Vornemblich wann vors Neunde jemand nicht al,

lein gantz keinen hoffen einiges Vortheils / ſondern noch daruͤ⸗
ber großmaͤchtigen Schaden / Haß / vnd Verfolgung / ja ver⸗

luſt aller ſeiner Wolfarth / Haab vnd Guͤter / vnd / wie in die⸗

ſen gegenwertigen falle / ſolcher ſtatlicher Fuͤrſtenthumbe vnnd
Lande muͤſie zu gewarten haben/ Cravett. d. conſil. 319.n. 13. &
conſil. S. n. ̃. 8 L

7104. Welche vngezweiffelle doli excluſiva præſum-

ptio, vnnd J. J. F. F. G. G. feſte beſtendige intention

vors Zehende hiedurch vnwiederleglich wird beſtettiget onnd

confirrmiret, daß J. J. F. F. G. G. alßbald von anfang die⸗
ſer verfaſſung biß zu ende ſich vmb den Frieden ſo embſig bewor⸗
ben vnd bemuͤhet / auch denſelben auff eben die ſenige conditio-

Min

rn

re

WWWN
Munt

Ndihe
ſlen

ſilge
(e

n

Nelon
fad⸗
telon

1
enen

Al
Cn⸗

m

Aoln

uluce

1non
inen
iNd

olont

ne
get ſhen

tſeh.

Celaaen

Fandsdn

unien
net 444

r aep
Vng
Coli cal⸗

D
1t

Cols
inconmd⸗
Atia
Aunher
G
ſochdatd
1 ſaN
unnn
eherw⸗
Gnu

Nrel
dtenton
greee
,an

ocdhie

nes, wie ſie vor anfang dieſer verfaſſung vnd v⸗

Erſter Hauptyunet. n⸗

ren her ihre Fuͤrſtenthumbe vnd Lande rechtmeſſig beſeſſen / nur
allein / daß ſie von obbeſagten Betrangnuͤſſen muͤchten befreyet

ſeyn vnd bleiben / anzunehmen gantz willig vnd bereit geweſen /
vnd ober daſſelbe das allergeringſte ferner nicht begehret / vnd al⸗

ſo klar vnd offenbar / daß ſie durch dieſe ergriffene vnd hochabge⸗

noͤtigte Defenſionswaffen / niemanden haben ſchaden oder das

ſeinige nehmen wollen.

Ex his enim, quæ poſtea in continenti fiunt, decla-
ratur qualis fuerit animus in præcedentibus, & talis
præſumitur voluntas præcedens, qualis colligitur ex

facto, quod ſequitur. I item 7. proinde 12. D. ad Sc. Ma-

cedon. I. vo. I. fin. de legat. Iel. cum quis zo. verſ. neq; enim ve-
riſimile C. de natural liber. Cravett. d. conſil. 31 9. . 1o, & II.
1665. Undecimò nec illud omittendum erit, quod
generaliter quævis ctiam cauſa, licet injuſta, irrationa-
bilis, fatua, & beſtialis (quod licet aliquo modo fatuum
& beſtiale videatur, rectè tamen conſideratum non in-
commode dicitur & ſuum uſum in eo habet quod dici
non poſsit verum dolum interveniſſe atq; adeo Crimẽ,
quod verum dolum exigit, commiſſum eſſe ejusq; pœ-

nam ordinariam locum habere poſſe, quamvis Illuſtri-

ſimorum Principum Megapolitanorum cauſa iſto ad-
miniculo in tantà juſtiſsimarum cauſarum affluentià &
tàm divite penu non indigeat) efficiat, ut quis à dolo
excuſetur, nec dolo egiſſe aliquidpræſumatur, l. igitur
12. 6. 3. D.de liberal cauſ: aſon. d. conſil. 56. n. g. Sixkin dicon-

l. 16. n. I. um Siehegee. Decius conſil 6o. . 3., Cravett.con-

IRil 3 19. . 14. & conſi⸗ §& Honded d. conſult. oo. n. 34.
166., Accedit Duodecimo quod quando actus ali-

quis dupliciter poteſt geri & intellig debet, per quam

olus

dio Förſilichen Mecklenburgiſchen Apologiæ
Qdolus & deliétum evitatur. Cyavett. d. conßl. 519.. 18.
ætiam in Crimine læſæ Majeſtatis. Hon ded. d. conſult. too. n.

39.40. 46. Foller. in pract. Crim. Rubrio. Item. quod com miſit
Crimen læſæ Majeſtatis n. 22. & ſeqq. cum actus ab honeſtis,

multò magis Illuſtriſsimis & egregiis Perſonis, celebra-

tus præiamatur juſt & legitim factus, .: mer ies 1. D.

ren, noch zu geſchwinde vnnd cum impetu verfahren / noch
ichtßwas heimliches thun / vnd vor die Hand nehmen wollen /
ſondern find hierin mit Rath vnd behutſamb gegangen / vnd ha⸗
ben die Sache ad publicum Circuli conventum & conſi-
lium zu bringen gerahten / Vnd nach dem allda auff gehaltener
oͤffentlicher Craͤyßverſamblung auff die Defenſionsverfaſſung
per majora geſchloſſen / dieſelbe alßbald cum inſerta pro-
teſtatione, daß dieſelbe zu keines Menſchen / vielweniger der

Roͤmiſchen Kaͤyſ. Mayeſtaͤt jhres allergnaͤdigſten Herrn vor⸗

ſeszlichen offenſion / ſondern nur eintzig vnnd allein zu dieſes

Crahſes defenſion vnd denſelben vor aller Einquartirungen
vnd fernern Kriegs preſſuren,laut voriger Abſchiede zu beſchuͤ⸗
gen gemeinet / vnd angeſehen / allervnterthaͤnigſt notificiret
vnd angedeutet / Ex quibus Proteſtationis & denunciatio-
nis aliisque actibus non clam & occultè, ſed palàm &
publicè, non repentè, ſubito, & temerariè, ſed delibera-
to conſilio factis, dolum malum argui non poſſe, ſed o-
mnem doli ſuſpicionem tolli, negar non poteſt, l. fin. D.
derit nupt. l. non ewiſtimo 74. D. de admin, tutor. l. non intel-
ligitur g. I. D. de jur. ſiſci. Cravet. conſfil. 319 n. 8.
308. So nimpt vnd hebt auch vors Vierzehende allen arg⸗
wohn einiges Doli gantz hinweg / daß J. J. F. F. G. G. Sich

gegen

SS
ſta

he

prde

ungf

lſg

ſſcen
md
Me
1007. SSͤ haben auch vors Oreyzehende die Herrn Her,
bogen zu Mecklenburg in dieſem Werck ſich nicht præcipiti-

lenwe

den

fihne
lubfi

b
ben/
e
i

1

ſchien
R⸗

ſe

ſee
mſe

NI

e

holote

lzhrl

Uunſd .

unß
Sabbheuts
nis, kan
erin

Hunh
enecipi
ſſhnn /
onnän
nr ͤ⸗
ncot
Afoehnn
opuftſn
lerupte⸗
imgen
DIIYH
inpocs
Cvortiurgt
nteel
fnotfeld
link
delbetl.
lſet⸗

-

ſvpt

gegen die Koͤnigl. May. zu Dennemarck ober die ankunfft deß
Manßfelders ſo ſehr beſchweret / vnd vmb deſſen abſchaffung ſo

embſig gebeten / auch ferner alle offerten vnd vereinigung ob⸗

erwehnter hohen Poktentaken gaͤntzlich außgeſchlagen / Hetten

nun die Hertzogen zu Mecklenburg wieder Ihr Kaͤyſ. May.
wie Sie von ihren feindſaͤligen Wiederſachern faͤlſchlich be⸗
ſchuͤldiget werden / etwas boͤſes im Sinn gehabt / vnd rebelli⸗
ren wollen / wer wil doch dann J. J. F. F. G. G. ſo gar alber

vnd einfaͤltig halten / vnd anſehen / daß Sie ſothane von ſo vor.

nehmen hohen maͤchtigen Potentaten angeboktene huͤlffe / dar⸗
umb ſich ſonſten die ſenigen / welche ſolche Sachen vnd Haͤndel
vorhaben auffs euſſerſte bemuͤhen pflegen / ſolten außgeſchlagen

haben / Es wil ſich je ſo gar nichts herbey finden / daß ſich zu den

Sachen reimen ond ſchicken muͤchte / Abhorret enim præ-
ſumptio irrationabilia, Baldus in c. I. ꝗ. Si verò inveſtitu-

ra. Quid ſit inveſtit. Cravett. conſil. g. n. 6.

169. Vors Funffzehende ſetzet auch J. J. F. F. G. G auſ⸗
ſer allen Argwohn einiges Doli deroſelben gantz freywillige
erſcheinung / oder vielmehr dero groſſe begierde vor Ihr Kaͤyſ.
Mah. zu erſcheinen / in dem Sie alßbald nach dem ſie ſo gantz

ongehoͤrter Sachen von jhren Landen vnnd Leuten verſtoſſen

worden / ſich auffgemachet / vnnd in beſindung jhrer Vnſchuld
vnd guten Gewiſſens jhren Weg rectà nach dem Kaͤyſerlichen
Hofe genommen / vnd bereit geweſen / jhrer gefuͤhrten actio-
num halben Red vnnd Antwort zu geben / vnd deßwegen / ad
Cæſar. Majeſtatis juſtitiam provociret, ond ſich rechtmaͤſ⸗

ſig vnnd geduͤrlicher weiſe zu hoͤren / ſo inſtendig / wie wol gar

vergebens ond vmbſonſt / gebeten vnd angehalten.
Conſtat enim ſpontaneam comparitionem coram
Judice maximam inducere innocentiæ præſumptionem,

cum nemo tàm fatuus ſit, ut, ſi nocentem ſe ſciat, ſpontè

Ccom⸗

122² Fuͤrſilichen Mecklenburgiſchen Apologiæ

comparere animum inducat, Maſcard. de probat. conel.
1330. vol. 3. Hondedæus conſult. S&z. n. 176. vol.2. part.6. in tan-
tum, ut omne, ſi quod fuit indicium adverſus compa-

rentem, hoc ipio tollatur, Maſcard. d. loc. n. 3. Dn. Erneſt-
Cothman conſil. 2g9. n. 431. vol. 5. cum multis ibid. allegatis.

Qua ratione ſcribit Hippolytus de Marſilijs in pra.
Rtic. Crimin. J. diligenter n. 204. loquens de eo qui ſe ſpon.·
te ad carceres præſentavit: Quod non credat quod ali-

ud cadere poſsit in capite ſani & prudentis Viri quam

quod talis ſe ſponte conſtituens ad Carceres ſit inno-
cens. Quamvis ſæpéè diſſvaſerit hoc clientulis ſuis me-
mor illius dicti Baldi dicentis quod ſub juſto clypeo ſæa-

pe pereant juſti & ſæpe ſuccumbat fovens juſtitiam. Ac

proinde multi innocentiſsimi Viri iſto metu ducti utri
xefert Farinacius lib.t. prax. crim tit. de Inquiſit. quæſt. 1I! .

11. moniti ut comparerent in curia dixerint ſe malle a-

170. Aber was iſt noth mit ſolchen ond dergleichen præ⸗
ſumptionibus (wiewol dieſelbe alſo beſchaffen / daß dadurch

der dolus malus, vnnd alſo das Crimen læſæ Majeſtatis,
welches ſine dolo malo nicht kan committiret werden / wie
kurtz zuvor erwehnet vnd erwieſen / vnnd demnach auch poena,
cum ceſſante dolo poena lege impoſua infligi nequeat,
Cravet. d. d 319. n. IJ. von den Herren Hertzogen zu
Mecklenburg beſtendig vnd zu aller gnuͤge abgelehnet / vnd jh⸗
rer Wiederſacherer vngerechte intention gaͤntzlich danieder ge⸗

legt worden) ſich lenger in klaren Sachen auffzuhalten / da es.

an vollſtendigen Probatiombus nicht ermangelt / daß J. J.
F. F. G. G. weder dolum noch culpam begangen haben.
77). Oann haben J. J. F. F. G G. in dieſen Sachen

anders nichts gethan / als wozu ſie gerechte erhebliche Vrſachen

gehabt /

—

t/
nd!
ſſhter
Und F
Giaſ
hyerde

Muine
na ath
cafcle
lecaner

(e

ſtad
uwi⸗
Mrf
6s
e
Ne
1
in
lhen
nun

r

ſi

iet

Mi
un
1/
r
lley

Mob⸗
kelutun

1,mtitl
Velisee

.Da

is.

luſllenn
olehn
Cargrold

SVuid
resſtiin

lsſuisme⸗
eo 1
ndin
gd
ſeuile

eätepe⸗
mu
Mullin
oudiN

usßrnn
iiteguen

Erſier Hauptpntt. u;

gehabt / was ſie zuthun befugt / was jhnen vermuͤge aller Rech⸗

te vnnd der Reichs vnd Craͤyß Satzungen erlaubt / was ſo wol

von jhren hochgeehrten Herren Vorfahren vnd andern Chur:

vnnd Fuͤrſten / alß auch hiebevor bey ihrer zeit in dem Nieder⸗

Saͤchſiſchen Craͤyſe practiciret geweſen / vnnd wozu ſie noch

vber das alles Ihr Kaͤyſ. May. allergnaͤdigſten Willen vnnd

Meinung / Syncerationes, Confirmationes vnd Manda-

ta, auch endlich dero all ergnaͤdigſtes Gezeugnuͤß / daß in ſol⸗
chen faͤllen Staͤnde des Reichs gegen ſothane vngerechte pro-
ceduren dero Officirer zu einer rechtmaͤſſigen Defenſion
ſchreiten koͤnnen / vor ſich haben / Inmaſſen ſolches alles mit be⸗
ſtendigen grunde droben mehrer lenge nach iſt außgefuͤhret / vnd
erwieſen worden / So wird darauff ein jederman leichtlich den
vnwiederleglichen Schluß machen vnd fellen / das J. J. F. F.
G. G. weder dolus, noch culpa imputiret, vnd Sie alſo viel
weniger mit einiger Straffe haben beleget werden koͤnnen: Si-
Aaidem indubitati & in naturali ratione radicati juris
172. Quod is, qui ſuo jure utitur, nemini faciat
vim, injuriam, nec damnum, atq; adeo extra dolum &
culpam ſit, l. nullus. I. l. faltum, 1r7. JG. 1I. de Reg. Jur. l.
damnum 1I1. D. eod. Kinjuriarum J. I. de injur. 3. J. 2. de
liber. hom. exhib. l. fluminum 24. g. fin. D. de damn. infæt. l.

r..· in pr. & J. 1. D. ad l. Aquil.

173. Quod is, qui ex juſtà causâ, atque adeo du-
Crice juſtitià ipsà, quæ ſuum unicuiq; tribuit, l. Jaſtitis

DP. de Juſtit. & Jur. quid facit, nec dolum nec culpam

committat, l. 3 J. 4. D. de liber. hom. evhbhib.

174. Quod ei, qui lege permittente aliquid facit,

dolus vel culpa imputari non poſsit, I. 4. C adl. Jul. de

s dulter.

Q 2 Quod

24 Fuͤrſtlichen Mecklenburgiſchen Apolôgiæ
17. Quod is, qui legitimà defenſione utitur, in
nullo peccare cenſeatur, I. at vim D. de juſi & jur. l. I. in
pr. & 9. 1. 1, G. vim vi. l. 3. G. eum igitur, D. de vi G vi
uarmat.l. 1.C unde vi. l.I. 2.3. C. adleg. Cornel. de Sicarid.
176. Quod juris executio non habeat injuriam,

l. injuriarum, H. I. de Inirr. Rð
177. Quod in eo, qui facit quod conſuevit fieri,
nihilculpari poſsit, Bart. in l. ſi pignore O. ſin. D. de pignor.
adt. Crawett conſil 8. n. 20. & 22. & conſil. 319. n. . circa
fin. Honded. d conſult loo.n. 5 3. & plures ſupra allegati. /ea
178. Quod is, qui verſatur in actu & facto legitimo,
nullam poenam mereatur, l. Grachus 4. C. ad l Jul. de Adalt.

179. Quod à dolo & culpa immunis ſit, qui vo.

luntate ſuperioris nititur, & Crimen non pertimeſcat,
qui ſibi arbitrium ultionis ſuæ ſcit eſſe conceſſum. l. de vo-

tum r. C. de metst. lib. 12.
180. Denique, ne in re clarâ & manifeſtâà prolixio-
res ſimus, & Soli lucem eommodare velle videamur,
quod Illuſtitſsimi Principes Megapolitani tot juſtas à
ſe removendi omnem dolum & culpam cauſas habe-
ant, quot juſtis & immotis ſuperius deductis facti ſui
rationibus nituntur & fulciuntur.

181. Oaher dann vnwiedertreiblich erfolget / weil die
Herren Hertzogen zu Mecklenburg einigen dolum oder eul-
pam nicht begangen/ das ſie demnach auch mit keiner Straffe
beleget / vielweniger jhrer Fuͤrſtenthumben vnd Laͤndern entſe⸗
ßet / oder erſtattung einiges Schadens oder Vnkoſtens jhnen
zugemuhtet werden koͤnne / ſonder ſie dieſelbe den Rechten nach
von den Vhrhebern vnd Authoribus dieſes Vnweſens / vnnd
darauff abgendtigten rechtmeſſigen Defenſion billich zu for⸗
dern haden/ 1, Sancimus 22. C. de pænis. c. ſine culpa de reg.
S Jur.

dre
AAIhcie

jif
ſlr
1..
Gdibi

flanc⸗
Crora⸗

wis
hebn
⸗
ſale

M

Vn

1

uv

c
W
Cer.
u
le
Me⸗

er.

E in,1

bue

un
iin

Uſuertt?

Deen

,dA
eAH
in gine
Gtinelen
n Aα

Goln⸗

ideancd

ilu
1s bhabe⸗
kaluß⸗

/NN
6nf⸗
Ctafe
s ſoun⸗
gunn
Gd/N
ſhuſt

Srea Haunnckh e
lr. iav. — Hauptpunet. ßUMUD
3r eleias uedir egen e.
a pe t ali, eddai dne
182. Jageſetzet (deſſen .1. Juaſt. 11, n. 5.
J§. §. G. G. bey dieſer

a od
8

gen hetten / S
n / Solte dann dar
nem / qui improbꝗ n darumb ſo
robẽ ar
cruw! omanumi one contra Imp apertâq;
illius dolosè, * npeliun ad læſi Amn eratorem 8.
welche gerning tcvbond Nabe ſurgi⸗one d. everſionem
ene d Verſachen dnd Negende geſeſſen vn u 5.5 G.
Vnterthanen b anders gerechten ,
ten / wie aus n bey dem jhrigen vmb / als ſich vnt er,
fenſions obigen Sonnenkla nin Fried vnd R vnd ſhre
verfaſſung begeben r erſcheinet / ſi uhe zu erhal⸗
woldereinea ander egeben / inct / ſich nur in eme de⸗
mundt bele aemeede eiche Sraſerihmuse ene ſb
ſen Ge ſilſt atelants er da⸗ Altaham wenadwadnn D
õ ſpricht. Wo allerpoͤch⸗
: Wolteſi dann

den Gottloſe
ſen mit B
dem Gerechten vmbbringen / daß
en / daß der Ge⸗

rechte ſey wie
Welt Ri der Gottloſe? Das ſey fe
24. 25, chter biſt / du wirſt ſo n ſey fern von dir / de
— icht richten / Gen. 1 Er eener
Imgleichen auch der h “ eK. I5, Vei/ 25
der maechen auchder hochweiſe Konig S lomoniem. .
dann gerecht biſt / ſor Cap. verß. eyſ omon im Buch
Wanelta nicht N⸗D alle Ding rec neht Weil du
erecht igkeit e Staͤrcke iſt eine. lraß⸗
neſtu auch alle ond weil du vb e iſt eine Her
er, er alles herr ſcheſt / rſchaffe
22

126 Fuͤrſilichen Mecklenburgiſe en Apologiæ

183. Zu dem ſo iſt aus den Rechten bikand / quocl ex.

ceſſus in defenſione ſive culpa ſive dolo commiſſus non

ordinariâ, Clar. lib. I. recept. ſent. J. homicidium, n 34.
Menoch. de arbitrar. Judic. quæſt. caſ. 279. Matth. de afflit.

deciſ. zoë. Jod. Damhaud. in prax criminal cap. 7j. n. 13-
Schrader. trabt. feud. p. 9. c. 4. n. 79. cum multis ibid. allegat.
Hlippol. de Marſil. in pralct. erimin. g. quoniam, n. 65. ie-
tin. d. conſil. I6. n. 93. Vol. 2. Farinac. d. tit. de homicidion.
414. & multi ibidem allegati, exiguus veròô, caſu fortè
commiſſus nullà planè poenâà nec ullius damni vel ſum-
ptuum reſtitutione, Roſenthal, d. concl. 20. n. 3. Farinac d.
tit. n. 337. Sehrader trat. ſeukgali part. g. c. 4. n. 70.71. Quin
imò in defenſione rerum nullus exceſſus, quocunque
modo commiſſus, ullatenus puniri debeat, Zoannett. in

AdNeſenſ. tripat. par. 2. n. 9o. & alijDd. paſsim. cum ſemper

origo ſpectanda & ignoſcendum, nihilq; imputandum
ei ſit qui provocatus ſe ulciſci volut..

’4. Quod in publica ab ordinarijs ſublimibus Ma.

giſtratibus, & Sacri Romani Imperij Principibus ſuſce-
ꝓptà Provinciarum ſuarum Defenſione multò magis ob-
tinere quis dabiatts-
885. Ja weñ ſchon die verfaſſung vnd deren Vrſachen
ſo J. J. F. F. G. G. dazu bewogen nicht kondten vor erheblich
paſſiren / welches doch ein jgliches vnpaſſionirtes Hertz aus
obigen viel anders befinden wird/ vnd aber J. J. F. F. G G.
nur bey ſich vnd in jhrem Hertzen (vnd dazu wird man ſe zum
allerweinigſten die oben eingefuͤhrte rationes vnnd Vrſachen
aller Menſchen ſucdicio nach mehr den gnugſamb vnd ſuffi⸗
cient achten) dafuͤr gehalten / das ſie gnugſamb fueg vnnd

Vrſach hetten / ſich in eine verfaſſung zubegeben. So

iſt je in ſolchem caſu Rechtens / quod ad evitationem
delicti

mn

aci⸗
fem!
Nal.
ℳ.60

on ſ
iul, N
Mrpnu
yyate
ienmcr

piion
Ho
Geben
62

D

i,
Umin
Een
7 .
1 o

Ane

Pren
Ulian
Mn

4

,

poloz
Nte
Oimmsden
ititunt 4
ulh e
,
nihi i
,4 0
Gmiiinn

cali fl

nirelon⸗
Pyrita 4

cobennt
Aurliti
cunlepye
myuudn

mnbus
bull⸗

magis 0b

Vice
tele
6
5560
Gmeun
Biſcche
id ſiff

E

,fopen
t

tur, I. I. C de ſecundis nuptijs:

delicti ac pœnæ ſufficiat, quod quis putaverit acdtum.
quem gerebat, ſibi permiſſum ac licitum eſſe, l. Divus
D. ad l. Cornel. de ſicar. Bart. ibid. Hondedæus conſult. vol. 2.
par. 6. conſult. SS. n. 406. & conſult. Ioo. n. 41. d, p, 6. Cum
non ſit in malà, ſed bonà fide, quæ ponam non mere-

tur, præſertim cauſata, ut in hoc noſtro caſu, ex tot

prægnantibus rationibus. Cravett. conſil. 310. n. Iö. &
19. atque adeo ceſſante dolo & ſtante bona fide ceſſet
etiam crimen læſæ Majeſtatis. Hondeded. conſult. Ioo. n. y5.
186. Janoch ein mehrers geſetzet / aber in præjudici-

um ſuprà deductæ veritatis gleichsfalß nicht geſtanden /

das gegen J. J. F. F. G. G. dermaſſen ſtarcke præſum⸗
ptiones militirten / das die cauſa daruͤber muͤchte dubia ſein.
Heiſt es dan nicht / quod in dubio Reus potius abſolvi
debeat, quàm condemnari per vulgaria. Cravett. con-
DRil. 6. n. 127. & I2n 9 ä H
157. Iſi dan nicht in ſolchem Fall den rechten gemeß /
quod in dubio contrà fiſcum pronunciari debeat ?l. non
dabito, D. de jur. fiſci. Cum nec ipſi Imperatores fiſco
nimium indulgeri velint, ne in his, in quibus correctio-
nem morum inducunt, fiſci rationem habere videan-
Quem in finem ctiam Imperator Iuſtinianus lau-
dabiliter ita reſcripſit, Tantum enim ſupereſt clemen-
tiæ, quod ſcientes etiam fiſcum noſtrum ultimum ad
caducorum vindicationem vocari, tamen nec illi pe-
percimus, nec Auguſtum privilegium exercemus, ſed

quod communiter ommbus prodeſt, hoc rei privatæ

utilitati præferendum cſſe cenſemus, noſtrum eſſe pro-
prium ſubjectorum commodum imperialiter exſtiman-

tes, l. un. J. I4. C. de caduc. tollend, eleganter Cravett. d.
conſil. 6. n. 125 13. Wie⸗

1228 Fuͤrſilichen Mecklenburgiſchen Apologix
