anmobrcm de.omuibus ac fingulis Ordinibus.communitrer & feoríim be-

ne fparanees, flaeuimus,ordinamus,& volumus,vt dicta ?aïauzca traníactio,

& irdé fecusa,a: rquehic Anno 155 f. deereta Pax Religionis, & Pax publica,

$nà cutti executione earundem, firaiz, inconculfa & ulæfæ conferuentur ;;

Íeécandüm promiffiones, in dx&o Rece*ffu Aubuffano cop.oüus m(crtas at-

que cómprelien(as,

Adhunclocum dicitur; Non effe conftitutionem nouam,

fcd confirmatoriam con(titutioneim antecedentium. Notum

autemeít, quód confirmatio non extendit difpofitionem quz

confirmatur, ad perfonamantea non obligatam, fecundüm.

Glofï"amrcccptammc L. ver.huglofæ,dc confirm. vtili,velin-

utili. Atqui Cardinalis Otto, Auguí(tanus Eplfcopus articulis

Pacis Religionisnon obligatuserat , quippecümper Deum s;

& Sedi Rom. Apoftolicz ac Czfarez Maicítatis auctoritatem,

ptoteftaretur, quodillzfus , & nonobligatus manere vellec.

Ergo verbailla , $u affen vnb 1eben Gmmen/ accommodatum ha-

bere debentintelle&um quietiamin ipía Con(titutione, fiue

Receífu Anni 1555. expreffus fuit s.Qmb Oi acteben vnb oerfpre»

dyen oemnad) inn quten teabren qremen ( Dietotgebenbe Duncrcenvno Jft»

tícut/) fonit einenjeben / feín Jerifdoafft oberSteunoe / vonn oencn er gt

(didt ober Gemaltbabeno ift/ Bereifft obet Betreffm mag / teabr ftet / feft/

auffeicotía vnb onucrbroden subattem

Id efi: Protittimus itaque & póllicemur;bonaac vera fide,eos (azte-

Cedentes Articulos) in quantum ad vnumquemqwe,vclbommum, aut amicos,

3 quibus vel miffus eft , vel mandatum accepit, pertinet;vel pertinere poteft;

vYéré,conftanter.firmiter,fideliter feruaturos.

Videmus hic; quomodoproniiffiónes Ordinum in di&to

Réceflu Auni : 5 5. limitatzfuerint: has 1taquc,1talmmatas

Cæfar Ferdinandus I. feruari przcepit.

. Id adhuc clariüs apparebit Le&ori fi confi deraucnt—,ld 1p.,

I'um , quod de Conttitutione Pacis Religionis firmiter obfer-

uanda Ferdinandusl. confirmandi cau(a decreuit, in allegato

loco fitiiliter etiám de Paffauica tranfaä*mïï? fancitum fmü"e.

& o

Conftat autem, Paifaulcam txanfa&mücm ägä gd om nes*Im—

p .U dem U D ETU P ^ QREU d D

"perg

7

PRoTEsTATIO DrEFENSA;

perij Principes & Ordinesextentam fuiffe,fed ad eos duntaxat,

qui Paffinij confenferunc & tranfegerunt, eófque qui poftea,

confenfum fuum adiecerunt, $. Qtnb QIBit/ibi.Etníaen Ctanb, fo ftt

bíefetm CBertrag beatiffen/ obet benfelben Dernadom

.

afg q::d)bewwigcn/ vnb

fid) mit a(eicber verpflidbungbateín begcben-

Id eff : Quodneminem Statum , quiin hac tranfa&ione comprehen.

duntur,velin eam poffea confenfür daturi,

i

& cum fimilio'öiigätïbneï;te;

praturifünt. &c. inuadere liceat,

Quemadmodumitaque Cafar FerdinandusT. in Receffu

Annir$66.confirmando , &precipiendo Paffauicam tranfa

&ionem;non potuit, necvoluit eam extendere ad perfonam;

quzineam nunquam confenfit ; itaneque confirmando Pa-

cem feu foedus Religionis inter partesinitum potuit,aut volu:

itextenderead perfonamnon confentientem, fed palàm con-

tradicentem.Accedit denique quod artic.ille,gyíetvtifabes. pree

cipiat quoque de Pace publica;c3om aemeinen f£anbgfríeben/cuius

Obferuationem vltró fatemurad omnes omninóo pertinere, . .

Tertiuslocus eftex Comitijs Auguftanis Anni 1566. füb

MaximilianoIIL.$ €85bnadjbembann^ac. in quoaliud non conti-

netur,nifiinnouatio & confirmatio Pacis, ficutiea Ano 15 5 $,

;

decreta füit, toieobaebad)re r p Syabte verabfdoibet.

Quartus locus ex Comitijs Ratisbonenf. Anno 1615.íüb

Matthia. 1. $.G feyen tvitjcOtinetgeneralemadmonitionem, ac

preceptum ergaomnes Impetij Status, acfübditos, vt Anno

1555.conftitutam Pacem Religionis & profanam, & alias Im-

perij conftitutionesacdecretain omnibus pun&is, &articulis

obferuare velint, gyaf fiebeníin 2fnno 1 y f p auffactidgten vnb (enrfeto

fo mandftnafí sugrfaaterr enb fod)berüfmbten SXeltaton, propfanonno

fanbifrieben 7 vrmnb beffebcn Syanbrfabung / aud) anbete bf feifíaen

SAed)ó Gagnngaenb Orbntmgen ím allen jfcen gouncren eneOfrriculn du

alíen rbeifen veftíafid) enb onnerbrüditid) falten enbvollicfenie- Quod

haud dubié ctiamaccommodatum intelledum habere debet,

vtdidz Imperiales conftitutiones ab omnibus obferuentur,

quatenus ad cospertinent, vt fuprà diünmy&poftcaiterum di.

Cctur-

- Aalac

j

16

Ortrow:s CARDINAtT:I:

g

---

g

— Zdbac eadem Pax Religioniscorpori commumium Imperialium con[hitt.

tiouum ,SanB ionum C Rece[fuum . ficwtinoterium C? nenini uon pev fe manife-.

flum cf in[erta fuit: Ia ot iamexinde mon miuus,quam ex prazedentibus colligi

G concludi pgþit,qzoaï pro tali quog, con[Hitutione , (antbione baberidebeat, quk,

—— — A. "Ü c o o

ad eius ob ernationem omnes in toto S, R, Imperio obliget & denintlos eddat, per

caqua'Baldo adflipuluns tradit Bartol.n l, n. 1. ff. de conflit Princ. & gl. eodeth

loco ,vbi addit, omne con]ïim:ionc&, qua in Corpore 9777 clnqdantur, fmpeg e;gä

j

'*gen:mlæ.

,qubd lchä;-

Nec Bartolus, nec Baldus,nec Gloffa docet

!

farea generalis ea fit;quz omnesin toto Imperio obligat: Id €-

nim nimis falfüm eft, cüm multzleges fint,que generalescen-

:

fentur, & in corporejuris continentur, quz vel nonad omnes

liominesin Imperio diriguntur; vel tametfi vetbotenus dirigi

videantur, aliquitamen ob fpeciales cauías , aut juraeorum

liberi funt. Quod vero inallegatal. r.continetur,& à Gl, & DD.

communiter traditur,hoc eft: Quodlexalia fit perfonalis,que

adcertam perfonem tendit, v.g. Principis interlocutio judici-

Alis : Alia veró fitlexgenetalis , quz, tametfiin caufaaliqua.

fpecialià Principe prolata fit per refcriptum,tamen ad caíus fi-

miles extendi poteft,ac debct;juxtal.non poffunt,1 . ft. dele-

gibus. Hoc veró fignuminteraliaafferunt Au&ores citati ; Si

Jexin corporejuriscontineatur; effe &eneralem :1ta vt tametfi

pro cafü fpecialià Principe latafit, tamen ad alios fimiles trahi

debeat , ficuti Baldusannotauit in fuprà cit.1. 5. n. 1. C. dele-

gibus^,

ü Principalis 0p,poncdtis.ita (c habet:

Argumentum quart

MHoc ipfum 49

artb Z ex abundanti e0 magss coufirmari pererit , quia Collegia

eAMonafleria

Q aliaboua Ecclefaflica S. Ca[area «AMaieftati mediate [ubie-

a , 4ua ante tran[atlionem Pa|[auicam & [ub[ecutam "Religionis pacem

occupata fwerant , in[cits, imo inuitia , ( quam maxime renitentibus Pralatus,

Prepofitis & Conuentualibus ditlorum eAMona[leriorum C'c, in Pace Religions

fmznl co

mprebenfa funt,& proinde expre[ié cautum & fHatutum,vt ij Statusqui

eiu[modi

bona Ecclefiaflica occupárunt , proptereaned, intraneg, extra iudici-

um flabilis ac pevpetua Pacis conferuanda caufa ,

conueniri aut imterpellari de-

beant ; & veronnlium dubiumexiflat , neq, vigoreliterale fenus Pacificatoria

3b iud

PaorzsTAT:0 DEFENSsA.

17

U na conHitutionts exifleve poftitquin -Abbates,Pralani , Prapoftti, Conuentuales

alieg, Fcclefiaflico per[ona qui Status Imperij mou [unt,pev Pacem Religionis , in»

cana fibi ab Euangelicis ( Lutberanis) ereptorum bonorum Ecclefraflicorum,Ude

lide obligati f uevint. ita vtea nullavia luris vepetéve pofint,aut valeant.

e/ft verocontratus patla C* tranA&liones con[entientes tantiim obligara

pofuns; Contravero,id quodin[cientem G contradieentem obligat,legis waturan

(

babeve debet:quorum vtrumá,tam certum G* indubitatum eft . ut ipfimet quoQ,

Dilinganiin fapranominato tratlatunegare non potuerint , fed tanquam uni-

cum jundamentum G Maximam.adnau[cam v[d, inculcárint & vehementi[-

Jeemé vrferint. Quapropter etiam nece[[ario concludendum ef! , quiod pax Religioe

mis non folum fimplex pa&ium,tran[atlio velcontratius , fad esiam publica Impee

rialisconflitutio, (anflio & difpofitio nomiuari C baberidebeat,

A

Opponens,vt vidimus, itaratiocinatur: Si Pax Keligionis

)!

neminem ex Ecclefia(ticis obligare potuit, quominus bonaac

jüra (ü3à Confeffioni(tiserepta , repeterepoffit, nifiin dida

Pacis articulos per modum voluntarix tranfa&tionis confen-

füm dederit, tuncfequitur, quod multi Ecclefiaftici Przlati, &&

ls

Collegiafacra,quz Status Imperijnon fünt,ideod: Auguftanis

Comitijs Annor555.noninterfuerunt,neg; tranfegerunt,di-

Í.

&isarticulisneutiquam obligentur; ideóq; bona & jurafua, c-

c-

tiam ante Paffauicam tráfactionem occupata repetere poffint;

M

Confequutio antem hzcaperté repugnat articulo PacisReli»

d

"

gionis. $. Díetoeit abet erid)e Ctanbt. Ergo &c.

ii

RE£sPONDETVYR.Opponensnon fatis confültó egiffe vi»

lt

detur, quód hocargumentum mouerit : Quandoquidem:ea;

quz claris verbis tranfa&ta & decifa fant, in difputationemad-

j:

duccrenonoportet. Quare nequenos difputabimus :Sed quia

gm

neceffe eft,vtad obiecdtionemrefpondeatur, pauculaqu& non

p

tantüm vera,fed etiam notoria fünt; afferemus, Primum. Nihil

d

nouiideft , fiquis dicat Religionis Pacem , cim tranfadtionis

TP

naturamhabeat,ita comparatam eíffe , vrneminem obligare»

"m

poffit,nifi quiin eam confenferit. xamidipfumiam dudum di-

qul

l

xeruntyac propofuerunt Ordines quidam Auguftana Confef-

Át-

fioniadhzrentes,in Comitijs Ratisbon. Anni 1 5 76. füb Maxi-

u

vnnb

JW

miliano.I.. Czfare ; die2 $. Augufti : Daf .n.ï:cbzüelegcnf)m;

4ferfs

I$

Orrowis CaARDINATLIS&C.

Jíttb citet tranfaction onnb Q?cmagä/ batinnen bet SXeliatonéfritbe: attffz

gmcbt tvorbdn tfïfmemanbf binbes fan/bet batinn feinoan feten tïld)t gebm

bat.

ld ef:Quód Pax Relxgloms,fecundum naturam & coudatwnes tran!ä.

&ionis;in qua factafuit,neminem obligare poffit,qui in eam non confenfit.

Et Affeffor quidam Imperialis Camerz Spirenfis , apud

Laurentium Reichvveinin formulari var. füpplic. de Conftit.

Pacificatotia Religionis f0:205. hzc dixit: PaxR*el:gzanutanmm

ex plaam drconuentione obfhringit illos , quiim eam con[en[erunt , c qui

1ymicem ftbi ex ea fe ablzgazas e[fe -voluemnt Vade d certa fürma proceden-

diin eapralcripta,qua àiure communi Pmrfw eff aliena:nec contra quem-

- Nidemus hic

libet fvfurpzrz poteff.mifi quitllam formam approbauir.

claram veritatem; Conftitutain Pace Religionis non poffe a-

liosobligare,ni(i quiineam voluntarie confenferunt per mo-

dum padi. Nam quod Epifcoporum v. g. Ecclefiaftica iuri(di-

&io erga homines propriarum dioecefium,in rebusad Fidem &

Religionem pertinentibus fufpeníaeffe debeat ;aut quod Ec-

clc[iæ,& bona Ecclefiafticaaliqua,que pervim 1n1u&am ablata

erant,fpoliatis reftituinon debeant;hecàiure communi pror-

füsaliena fünt ; vt proinde iufté exerceri, aut vfurparinon pof-

fint;nifi erga eos qui confeníerunt;aut pepigerunt.

Alterum. Hzcipfíado&rinacertitffima, & extra contro-

uerfiameft filoquamurde Ecclefiarum ac Dioecefium Gapiti-

bus;videl.Epifcopis qui & Imperij Ordines funt; quod ab ipfis

pluribus, vel paucioribus; aut etiam vnico.fi non confenfent,

fed contradixerit,obligatio contrahi non potuerit. Inde veró

non ilico illatiofit ad Przlatosinferiores, feu mediatos ;. qui

nec capitadicecefium fünt, necImperij Ordines,nequeaperté

contradixerunt , aut contra Pacem protceftati fuerünt, ficuti

Cardinalis Otto.

Quare manifcftum eft, nihilad propofitam

quzftionem,feu cauíam Ecclefiz Auguftanz pertinere,vt exa-

minetur, num Przlatialij, quLOrdmcs Imperij non fant, ideo-

queComitiis non intererant;neque vocati fuerant,exarticulis

Pacxs obligationem contraxerint; cüm caufa Dioecefis Augu-

i»

E

x*

ftanz

Li

ro:

PRnorESTAT«0 DEFENSA.

ftanz,cuiusiura pär—cxprc(ï'am Ottonis Cardinalis, actoties rez

petitam, & acceptatam contradidtionem conferuata fucrunt',(

longéalia, & per fc ipam fatis manifefta fit.

*

Tertium. Nechoctacebimus, Conradum Brunum Can-

cellarium di&ti Cardinalis, prout ex omnibus fcriptis ; & editis

t

librisapparet,fuiffe in ea fententia,quód per taliapa&a,aut fta-

tüta Ecclefiafticisiuribusac bonisderogari non poffit; prefer-

f

tim fiin perpetuum obligare debeant : Videri poteftinlib.3.

[e

ceiuídem Bruni de hareticis , cap.15.& 16.edit.Moguntinz An-

nir549.Quare valdecredibile eft, Ottonem Cardinalem huius

i«

viri, Confiliari füiintimi,fententiam fecutum, etiamob hanc

caufam , interaliás, Pacis Religionis articulis contradixiffe»,

quod non videret rationem,qua confentire poffct,vtMonafte«

|

ria , àcra Collegia , & Ecclefiz füz dioecefis,prafertim que ex-

empta &Romanz Apoftolicz Sedi immediaté fübiecta fünt,

C

v.g. Carthufienfium, Przmonftratenfium,Predicatoruni.fra-

I

trum Minorum, &c.Przlatis ipforum non vocatis , fed iníciis

[

& non conf(entientibus,(uis iuribus per pa&um aut ftatutum s

-

fine Sedis Apoftolicz affenfu priuarentur. Alij veró plerique

in Auguítanis Comitiis Anni 1555. exiftimárunt, id propter

neceffitatem fieti poffe.Et horum fententia obtinuit,atque fc-

cundüm eam Pax Religionis formata, atque Receffui inferta.,

tl

fuit. Vtproindeà nobis difputariiam non debeat, num re&é

!

"

fa&um fuerit; przíertim,cüm,vti oftenfum;idad caufam pro-

teftationis quam Auguftana Ecclefia producit, dcfendendam,

[Q

:

neceílarium non fit.

Xux

Vobie&ioni alicui occurtit:

tté

Sed pergit Opponens , &

Hac memorata vero omnia conuelli & labefatlari nequaquam. poterunt,

]u

per eA , qua nonnulli publica quietis iurati bofles , de poteflate Imperatorta cir-

m

ca pacts Rcligio]k conflitutionem otiose difputant,quafi politico Mazifiratuiom-

y4

s5 poteflas in per[onas & bona Ecclefiaflica,de ii[demvelmandandi vel flatuen-

dierepta fit : Iflhec emim obieElio ( quaquidem alias prolixiusvefelli poffet , nifi

(0

ylis

breuitatiin omnibusfludere mallemus ) per vnam G folam Imp .Rudolpbi II, Fe-

licis Mem.refolutionemstanquam fulmen aliquod retunditur C diffipatur , qu

"u

n2

C j

ipfiué

*.

A0

OrTOoN:s: C&RDINALISX&Ct.

spfim Caf. Maieflaserga eres Seculaves Eletloves dumo t o-fequentibus Cofaren.

|

C memorabilibus verbts fefe declarare uoluit : quautum quidem validam' a-

quabilem illam ob[eruationem pacificatoria Coflitutions attinet, fefivnper in bae

Jententia fuiffe atque etiamuum e[fé,quod iflbac tantis laboribus,famptibus Cf exa

penfis decreta Pax.per omnia [inceve,valide && inuiolabiliter [evizari debet , nom

ebflante,quod contra eampa m m Schola[Heis.amt Politicis concertationibus de

poteflate fBatuontium, Ó duratione pexpetua at temporali buius Paeis ,aut eius

imtits C origine.aliquantó vebementim d immodeflius,quam [na Caf. Mai. op-.

taret difputarifoleat ; fiquidem eiufmodi cancertationes omnes,per clariftimnma

textum G' ipfifsimam eiu[ä&m Conflitutioni literam [afficienter re futgfztur,.

AK(ESPONSIOGO.

Hic prþä*it fé Opponens. quod hzrefin Lutheri inanimo

fuogerat Namipíe dogma hocperuerforum ; atque Paciad-

uerfantium hbominum effe ait, Quód fecularis Magiftratus cir-

caperfonas, bona, & iura Ecclcfiaftica ftatuere, ac mandare

non poffit. Ettamen idfatenturipfimet CatholiciImperato-

res, ac Reges , ficutifüprà oftenfum fuit, & noruntomnes qui

Rom.Imperiy praxin cognitam habent.

uod verà Czfàr Ru-

dolphus II. reprehendit, hoceft, quód aliqui in vtramque

partem difputando, in dubium reuocárint, num Conftitutio

Pacis Religionis Anno r $5 $.abíque Apoftolicz Sedis confen-

fu fieripotuerit;ita vt effet perpetua;an potits cenferi debeat

|

id (tatuentium poteftatemexce(fiffe. Quatamen in re Oppo-

rens culpare non poteft Au&tores Pacis Compoftiozs ,. cüm ipfi

palàm profeífi fint q.2o.Pacificationem R eligionis ficutifacta

fuitabfoluté& in perpetuum , ita feruandam effe à Catholicis;

dummodo pars etiamaduería

promiffa feruet, & condbiutione.s

E

feuarticulos Pacis adimpleat.

Pofteaalteri Obie&ioni occurrit Opponens talibus v

äbis:

Sed nec hoc naffra [ípra dednila G benz fuudata. (ententia. officit , quüd

Pax Religionts interdum tran[atlio;pallum velcontratius nominatur, quodque

tam apud. Euangelicos., quam. Catholicos 12. confe[fo ef , diflam Pacem fab

forma.contratiue patli & tran[atlionis alicgüu.cmfïmti f*iffe ; bac dao enim

fiei

PaoóTxEsTAT:0 Drrrwsa

z

fibiunicena nou vepugnant , C fferi potefl , vt Lex;couflitutio & fantlioper mo-

dum tran[a&lionss G' contratluseum pracipucin finem [anciatur , vt partibus .

tring, [ufficienter caueaturquod talis con[litutio, [amtlio & difpofitio, ne, a Cef.

AMaieflate neg, maiore Statuum Imperuy pavte, in praiudicium reliquorum con.-

trabentium vtl diffentientium , cafari & aboleripofit, Legeenim G flatuta,

quamuis (ni naturá fint renocabilia, G commutabilia, S. fed natuvalia, n 1.f de

iuve nat pent G ciu. tamen [rfiant per modum contratlus , defnunt poffé mutáe

vé, Bart.in lomtes populi,num. 2p. ff. de Inflit. & Inve, Dec. conf. 292. mum.)

".

"Alexander conf.s a.mum.14.. 3. (eq ol a. allegati, ? probati a Fern: Vafa,li, g,

2. HHTE, ..

Contronerf.u[um frequent.cap.gi.num.2 Sebafl, Medic, delegib, e jiamt.gpar—;.

n bunc Fnem quinis Rom. Ipmperator aut Rom. Rex flatim p9f fatiam ,

eletlienem , ft Eletloribus , nominetotius facvi Impergj« , omiriuma, nmenibrorum,

ein[dem,in Capitulatiene oblisare folet , quod emzes * fingnlos tam apud Paceps

Religions,quam catera inratneri(g def endere welit Quód autéidcirco Pax Re..

ligionts vigorem naturam G proprietatem , omnes C [imaulos in Jmperioobligan.

di deuinciendi, amifevit , non mindls ab[urdum e[l . quam fs quis dicere vellet.,

Legibus fandameutalibus [aeri Imperij non omnes, fed eos tantummodo , . HieX-

prefie in eas con[en[erint » fubieGhos e|Je ; c£tm omneilegos Fuudamentalo per mo-

'dum ( viam contratlui

Pj

p4tti vel tran[Aélionss conflitmi , & pl:mmgz;e?i(rgim,

r(ndo cenfirmari foleant.

RESPONSIO

^' .. Re&é fatetur , & confentit nobifcum Opponensin eo,

quodait; Pacem Religionis in forma tranfa&ionis, padi,&

contra&us conceptam & conf(titutam fuiffe: Addit vero , effe

ctiam Conftitutionem , feu legem; quodipfum etiam nosli-

benterfatemur.ficuti füpra dictum fuit circa 1. argum. Neque

enim repugnat , quo minus eadem difpofitio tranfa&ionis, &

conftitutionis naturam habeat , prout etiam docuerunt Au-

&ores Pacis Compofitionis quzft.2 5.num.24.& 26 edit.2.

. Verumhocloco exa&é confiderandum eft; Duobus mo-

disacciderepoffe, vt forma contra&tus &forma legisin eadem

difpofitione concurrant;P rimó.fi difpofitio legis & ftatutian-

tecedat, poftea vero perpromiffionem ipfius ftatuétis, aut fta-

tuentium, in contraQum tranfcat; Quo modo ctiam Princeps

&

22

OTr'TONIS CARDINALIS&c.

H

feobligare poteft.vt quodingratiam aliorum conftituit, fineo

tlj

corumconfenífureuocare , aut mütarenon poffit. Etdehoc

K

cafüloquitur Bartolus c. l. omnes populi ; & allegati Do&o-

PC

ies. Secundó; Sicontra&tus , feutranfattio inter partes ante-

K

cedat , cáque poítea perlegemaudoritate Principis przcipia-

(«

tur, promulgetur, ac poenis publicis fubijciatur. Secundum.

N

huncmodum lexnontranfitin contractum ; fed tranfactio fi-

f

ue contra&us tranfit in legem, fcu accipit formam legis , &

li

publice conftitutionis.

ü

Pax Religionis quam tranfactionem effe Opponens ipfe-

t

met fatetur,non primo,fed fccundo modo conftitutionis for-

mam habet:

Í

I

uiaid ordinarié fit, vt, fitranfaQtionesinterpartes

diuerías initz ftabiliri & confirmari debeant, talis confirma-

W

tio perlegem pofteaaccedat: Quia ttanfa&:o quznon c& non

]

«onfitmatur.

W

A

Idipfum conftat ex pubhc1s a&tis Comitiorum An ni

1555.Quod partes diuerfz Catholicorum,&Auguftanz Con-

I

fefhoniadhzrentium Ordinum, in plen('que articulis tranfa-

t

&ionisinter fe diu diffentientes erant, ita vt componino pof-

f

fe viderentur: quamobrem neceffe erat;vt Principes mediato-

M

fes adhiberentur, Rex Bohemie Maximilianus. DuxBauariz

Albertus,& DuxlIuliacenfis:quorumopera cffedü fuit,vt par-

tes fibiinuicem cederent, & in propofitis vtring;articulis ad-

ä

di, vel demi finerent, ac deniquecommuni confenfuaccepta-

p

fentur, Qux omnia inter partestranfigentesantecefferuntb,

priu(quam Receffus formatus, fignatus, & promulgatus fuit.

ÀII.

Pax Religionis, vtiomnesfatentur,eft complemen-

tum , ac velutiopusabfolutum Paffauice anteainftitutz tran-

ä

faGionis: Etenim que Anno 1552.inter Regem Romanorum

C

Ferdinandum I. & Otdines quofdam Catholicos ex vna parte,

$

& Principes aliquosAuguftanz Confeffioniadhzrentes exal-

lr

tera paftc, Paífauij coeptacfl trafa&xo,&Anm,: $55.inComi-

tijs

ü

PàüorzsrATrO DEFENSA.

23

tíjs &ugufte ad pluresImperij Ordines,plurefque articulos ex-

X

senía , ea poftea Receffui Imperij inferta, publicelegis & Im:

"

eratoriz Conftitutionis vigoremaccepit. Itaque dici non.,

Q-

potcft, quód PaxReligionis fit Czfarea lexque tranfierit in.,

contra&tum, auttran(íactionem: Sed dici debet quód Pax Re-

ligionis fittranfadtio;quz tranfieritinlegem publicam;ac Ce-

[

faream: Nonitaquidem vt defieriteffe tranfa&tio,feanaturám

tráfaGionis amiferit : quin potius, vt tranfactio fit fündamen-

tum.ac fübftatiain qua fuübfiitat legis obligatio , ficuti explica-

l

tum eft in Pace compofitionis q. 2 $. fol. 127. & feqq. edit. 2.

I

uemadmodum etiam in priore cafiü, fi lex feu ftatutum tran-

fcatin contractum.non definit effelex fed accipit;ac velutifu-

$1

perinducit qualitatem acformam accefforiam contra&tus,

- IV. QuandolexPrincipistranfitin contra&tum, tunc

Princeps, feulegislator ex vna parteobligat fe ijs exaltera par-

tejin quorumgratiamlexlatafuit;v g inremunerationem: At

fl

veroin Pace Religionis nor ita euenit; fed RexRomanorum

[l^

ipfed; Cefar fuerurit membrá vnius partis contrahentiuni feü

o

tranfigentium;quia vynà cumCatholicis Ordinibus obligárunt

Íe Ordinibus Auguftanz Confeffioni adhzrentibus, &abijfdé

viciffim conditionesatq; obligationesacceperunt: Eáq; reci-

r

proca promiffio & tranfadtio per publicam Cefareamlegem's

promulgata fuit, Ex quo apparet, quod Rex Romanorumiae

Cafar priüs compartisrationem fubierint in tranfigendo ; aé

poítea Legislatorisrationem in ftatuendo & precipiendo.

h

Quz iam di&ta funt , manifefta fientlegenti ipfam Pacis

conffitutionem, maxim? in $. €3nb nadj betti bcy verafeldjung bicfeg

1-

Sríben8/ vbi Rex Ferdinandusteftatür, quodaduerfarüm Reli:

gionum partes, circa punctumillud vnicimReferuationis Ec:

clefiatticorum concordare non potüerint , $ag (idj beyber Stett

)

gíon Crinbenidyt faben vergleid)en fónben ; (atis indicando , quod

ll

in-' Reliquis omnibus artículis ipfemet partes concordaue-

lo

rint 1ntc r fe». - At Veró-in alijs Imperatorijs Réceffuum Im-

b

pcria

24.

Orr'ogm.S'*CAnn INALISÉt:.

perialiumordinationibus, quz perfe primo;ac qundämcnïtali-

forit

ter conftitutiones & ediéta funt;fiue in contra&tumtranfeant,

potet

fiueinon , Czfar non ita loquiconfueuit; $Df fid) bepbe Sbeiloer,

meri t

Y

elídyen Baben/ Quód ambe parres comcordauertnt inter fe ; fed ita; :Daf

Sypt Sitapeftát (id) mít beri Gfurfürften/Gürften/ 1c. íng gentein/ onb fiebinv

Íottib

teíber mit Sy6e Stapeftát veceinigt /enb veralidoen faben/ .Quod fua Mate-

eliget

as cums Elelloribwe eyc.communiter , C tpfi oiciffum cum faa Maieflate

tione

»

x

cen[anferint , q* concordauerint,

:

pijc

— — His intelle&is, efficacitsiam infift

od

saduerfus Oppo-

tradic

nentem. Vel aii, Pacem Religionis; ( quam Imperialem confti-

ttperi

fo if

tutionem effe, vtrinque confeffi fumus ) reuocari ac.tolli poffe

Caíaris decreto, fi pars maiorImperij Principum,ac Ordinum

quor

luscog

coníentiant,tametfi vnus, aut alter, aut pars minor, compara-

tionetotius numeri,contradicat; velid ipfum fieri poífe negat,

ï

diciur

Sicum alijs di&is fuis conuenienter loqui vellet Opponens,

deberetaffirmare: Nam hoc, & nonalio modo Cardinalis Ot-

Cden

tum

tonis proteftationem euertere poterit ; nifi dicat, Pacificato-

Demi

riam conftitutionem , inftaraliarum Imperialium lcgum-'edi'-

tam fuiffe exCz(arisau&oritate,precedente confenfu maioris

Cenfe

m

Ordinum partis, tametfi vnus, velalter, aut páuci contradixe-

rint; Confequenter codem modo tolli & aboleri poffe exeiuf-

&ali():

TWWtyi

dem Cafarisau&teritate , tametfi vnus,velalter, aut pauciex

$p

Imperij Ordinibus contradicant. MNam omwi res per quas cau[as

na[citur,per cafdem difaluitur ,c.1 .de regulis juris. E nibil tam natu-

Tesif

Ver te

valeefh, quàm eo genere quidquam di[folui,quo colligatum eff, reg. 3 5. ff.

Et $. vlt. Iaftitut. Quibus modis tolliturobligatio : Oblizationes

l'o[in

lh

ua con[en[u cotrabuntur contraria voluntate diffaluuntur. Ym vero,

firc&& attendimus , plura requiri folent tam in naturalibus,

Whinis

quàm in politicisrebus,ad producendum, quàm ad diffoluen-

idig

dum : Vt proinde hic locus etiam fitargumento à maiore ad

|

minus : SiPax Religionis Czfarea auGtoritate ex plurium Im-

IätioI

tulari

perij Ordinum confenfu, quamuis vno altero, aut paucis con-

tradicentibus, conftitui potuit; magis ctiam per candem au-

$Bl

Qorita-

lliax

25

^ Paor£tsTÁTIO DEFENSA.

fl

&oritatem Ce(aream;ex plurium Ordinum confenfu, aboleri

nf

poteft; quamuis vnus, velalter , aut pauc

X

jcompara;jonc nu-

.

ilttt,

meri maioris, contradicant.

j ng

Verüm,quia Opponenstaliaaffirmando, exiguam

Àcon-

M

fortibus LutheranzConfeffionis gratiam reportaret,ideo ipfe

Mil

eliget partem negantem, dicétque , Pacificatoriam conftitu-

dit

tionem, au&oritate Cefarea, cum Principum,& Ordinum Im-

perij confeníu, tolli non poffe, (i pauci, vel etiam vnicus con-

)ppo-

tradicat. Quod difertis verbisin eadem Relatione fcriptum.s

;on,üi-

reperitur in przced.difcurfu;quiincipit QDieSxóm. Starf. t«fapeft-

fol. 162.. Syaf bet SXefígionfricben / nit fan / nifi confentientibus omnibus

Lgoiïe

hn

quorum intereft, atiffacfebt toetben : /d ef/ ; quód Pax Religionis nifi omni»

bus confentibus , tolli non polfit.

Wm.-

Prouocare hic nobislicetad omnes

Iureconfaltos, vtju-

6al

dicium fuum ferant,annoninde manifefté cófequens fit,quod

[1005,

isQt-

cadem PaxReligionis non nifi confentientibus omnibus quo-

rum intereft, conftitui potuerit; feu , vt clariüs dicatur, quód

yato

neminem , cuius intererat,non confentientem ; aut contradi-

medi-

centem obligare potuerit , fecundüm receptiffimam do&ri-

aiorís

nam Gl.inl.2.ver. aüt rationem, C quz fit longaconfuetudo,

dixe«

xellie

& alios Do&oresapud Petr. Duenasreg. 297. quód /fatutum 4

maiore parte Vniuer fitatie deiuribus fengulorum ,in eorundem praiudici-

a

umnon tenet,nif omnes con[intiant. Apparetitaque, quód Dodo-

MW

resitti Lutherani , dum Cardinalis Ottonisprotcftationem e-

nl

uertere conantur,eam magisaftruant: Aut, ficonfiftere cam.s

s

nolint, totam Religionisconftitutionem euerti poffe , fateri

;,uianef

debeant. Confideret Le&or , & judicet.an non magis hisho-

jvero

minibus expediret,vt tacerent; quàm vt oppugnando, cauíam

ajibus

aduerfariorum füorum ftabilirent. :

;

u-

þ"—[ucn-

Quód veró Opponens poftea fübiecit de Cxfarea Capi

jore4

latione. eanihilomnino caufam ipfius adiuuat : ]. Quia Capi-

umlm

tulatio Cefaris nó habetrationem legis imperialis: Quis enim

$(

Regem Rom. ele&umlege obligaret ? Non ipfemet feipfum;

gnat-

Quianamsimperr lg iprobere quuam pl penui, &

lo[m

26

OrToNtS CARDINALIS&C, !

derecé ptjä ; quiarbitrium &c. Sed nec Ele&ores, & Ptincipés

je&or

tüatu

Imperíj:quianec patin parem, multo minusinferior erga fu-

eriorem imperium habere potcff , aut legis ferenide potefta-

pacif

(üste

tem.Capitulatio itaqueCzfarem ele&um obligat ex mera vo-

juntaria promiffione,& contraQu ficuti Auguftiffimus Impe-

ept:

rator ac Dominusnofter Ferdinandus IT. Anno 1619; die 28.

türc

pote

Augufti P rancofurti claré teftatus eft his verbis, $) tvít $5$ bart-

fiodj/auf ftepem qnebigen voilTen/tmir benfe[bén enfern fieben 9ietien/ Dbeo

i

r

r^»

lüste

tnyvnnb G furfür(ften/biefer nadofofgenben Xrtículn/Oebingonnb actré

lexf

OR ci/ecteiniat/eerttagen/onb angenotmttienic. Quod proinde Nos, ex li-

didi

bera & clemente voluntate,cum eifdem noftris diledtis agnatis, cognatis , &

Electeribus;infübfequentibusarticulis permodum padti & contractus, con-

[

cordauimus,& tranfegimus,eofdemque acceptauimus &c.

.

II Quiafi maior pars Ele&orum, Princi

pum ,'at'v(juþcï)

Ordinum Impertij confentiant, Czfarem liberare poterunt v-

:w

rio,aut pluribusarticulis Capitulationis füue,tametfi aliqui pau-

ciotes contradicant ,: propter regulam Do&orum receptiffi-

gi

mam ; Qusab Vniuetrfitatefeu Collegio fecundüm plurium.s

confenfüm;pro iure communi ac publico ordinata,aut in pa-

&um dedu&a funt , eactiam fecundüm plurium coníeufum.s

tolli;remitti,aut renuntiari poffe, Hzc fi velit Opponensetiam

dn

de Pacificatoria conftitutione dici poffc caufz fuz plurimüm.

óbeft Sinnolit;fateri cogitur, C

n

-

zíarcam capïitula.tion.f:m.i fru-

"

te

ftràà feaddu&tam fuiffe.

I

entalibus ä&'&rtuþ ,? 1d

-** Deniquequodde lcgibus fundam

fl

re&é (c habet, quod omnesleges fundamentales per modum.s

a[lei

pa

&i;contra&us;ant tranfaGionis con(titutafint : Nam ea ra-

Clm

tioneftabilitatem acquirunt.vt

Cafaris, (eu fupremi Principis

at

I

arbitratu,ne quidem fecundüm poteflatis plenitudinem tolli

[

poffint ficutictiam di&um fuit in libro de Pacis compofitione

L1

q.25.inGne, edit.2. Numautemadlegum fundamentalium.s

L

conftitutionem necefle (itomnes confentire,ita vt ij qui non.,

p

confentiant, fed contradicunt;iisobligarinon potliat, ad hoc

l]

teob-

n

vna generalis rcfp?nfio dari non poteíl; fed pro diuerfita

ie&to-

PRoTEsTATIO ArirFENSA:,;

Itipes

ie&orum di(tinguendum.Si enimlexaliqua fundamentalis fta-

g (

tuatur circa materiam iuris publici ipforum ftatuentium &

teltà-

pacifcentium poteftati (übicctam, tunc non omnium confen-

4 YO-

fus rcquiritur,fed tantüm partis maioris vnà cum Principisac-

lipe

ceptatione acpromiffione.Sinautemlexfun damentalis vería-

||e.2t.

turcirca materiam iuris fingnlorum, & non fubiedtam libera

TT

poteftati ftatuentium ac pacifcentium, tunc omnium confen-

bt

fus requirituradhoc. vtomnesác finguli obligentur... Ettalis.

at

lexfundamentalis eft Pacificatoria conítitutio , prout ex fuprà

s arli.

yis , &

di&is patet, & exlibro de Pac

t

edit pun 2 probat 1.

€ R;ligiojnis q.67. ,,I..Cdit.'?c q 78.2,

US, con«

quu

ALTERAQ/VJEST.IOQ

Unt V-

"Utrum per Ottonti Cardinalis proteflationem An-

jpit-

m gultana Ecclefía libera ftt ab oblzg;ttione articulo-

,gfxiïx-

a

..

TT

rum Pacist Religionis,quatenus etus Ec-

E

i p-f-

— elefiafficiriuribus derogare po[fant.

um

' Pöüca,quam Opponens priorem quzftionem, quam fun-

gïiam

damentalem ipfe vocat, Num Pax Religionis tranfadio fit,an.,

numa

Impcrialis con(titutio,pertra&auit; tranfitum inde facit adal-

p Ít

teram quzftionem,ita differens:

ua omnia ideo aliquamtb fufos rratlata funt

quiain hac quæ)?iahe T

lf;ld

féllicet Pax Religionis conflitutio.[aptlio G difpafitio Imperialis fit metne; fuperius

dum»

- allegata Epifcopalisproteffationts ( vigorecuims attentatum fuit ,vt Auguflani

Ciues Euangelici ab exercitij Auguflama Confe[tiontstemparis diuturnitate,atq,

e2 [*

vltraannos centum confirmata poffefione derurbarentur ) fundamentum niti,

ncips

puvsquofublato fuopte nuts cadat oportet quod il [uperflrutlum efl : Cum prote-

" fgll

bt

flatiocontva leges Ó conflitutiones faGa uslimajit spomenti , textus in L, Papt-

itiont

niamun ff.de publ.invem a& gloff Bart.& alij inl.alimenta,C.de negotits effas. Ra

]uf

tioefl Quiaproteflationeuin bis duntaxat operantur , qua dependent à voluntate

jnore

proteflantis propria,Bartol.im l.on folura,S.smerte. ff. de noni oper.nuntiat, C in

l. Nefenniws ff.de negot.geffis:Et omnes ita notave in diéle $ morte yteflatur'Bur.

;jnoc

l172 19.vol.2.Teber.Decian.ref.33.n.7 'Sol.t.

(£0u*

H

fktmaä

D

3

iO

28

"

OrTrowNtits CaRDINALIS&Kc

RESPONSIO

fiorum

temol

Inptimis retorquemus argumentum. Opponens fuzop-

Dattot

Qioni

pugnationis fundamentum pofüit,quód PaxReligionis non fit

nudatranfa&io,fed Imperialis conftitutio:Id autem à Dilinga-

C$co

&is$nunquam negatum, fed claris verbis atïirmatum fuit: Ergo

dinal

jadep

«aífa & irrita eftomnis eiusoppugnatio.

Mirum profe&ó eft.quod fententiam Au&torum, Pacis Com-

petijd

&con

pofttionis, clariffimis verbis patfim in vtraq; editione expreffam,

diffimulare,imó peruertereaufüs fuerit Opponens : Cap. 5. q.

Comir

A $-fol. 1 11.edit. r.D£cirur: Licet Pax Religionis primeua [ua matura ae

Wott

Jnbflantia ,federis [eu tran[sclionis naturam babeat , tamen accefforio,

frgt

pa/t'guam CaJarea aucforttate apprabata, é Receffüi inferta eff legis pubii-

ditad

often

e& vrgorem obtinere inter eos qui in trap[atHionem confenferunz.Et edit.

2.€ad.q.2 5.fol.12 $. in 2. refp. vbiclariffimé res tota explicata.,

fübie|

rcpentur,quod tranfactio fiue fadus imter partes ( videl. Ordines v-

Vtote

triufque Religionis)/zitwm.off obieifum fautfionu ffue leau Imptria-

gari

li, áque ip/a ( fan&io Imperialis de Pace Religionis)zzzrzzfecó, &

Card

Jibflantialiter dependet:adeh vt fene fadeve ferri , aut originem fumnere

l

ao potuerit,podca quag, defenere deberet f fadus corrueret.

OPPQ

