nihil pertinentia, & caufam cius non fublenantia, di

ffimulata

veritatejin medium adfcrat.

.. Quod

:PRoTrisTATIO Dzriwsg

87

uodattincet ad caufam Ecclefi Cellegæatæ in G;mnen*-

bacb resitaaccidit: Cüm PhlhppusPappcnhelmxus circaan-

nüm 15 5 $.à Catholica Religione receffiffet;poftca didà Col-

legiatam Ecclefiam , obiuris aduocatiz titulum, invadere vo-

luit; tandem & mediam partem rcdltuum,ahorumq, iuriutms

vendicare ; etiam Anno 1577. agnato . fuo Alexandro per-

fuafit, vt partitionem inftitui pateretur,atque prater alia füb-

ttadta à Philippo , dimidiam quoque partem prouentuum.s

Eccle(iz eidem prouenire, . quamad Przdicantis fuftentatio-

nem applicare poffet: Id auté fiebat pratextu Pacis Religionis,

quafi ex eatalis mutandiac transferendifacultas PhxlmpPoAu-

guftanz Confeffioni addi&o competat, PofthzcEpifcopusIo-

annes Otto,, volente etiam atqueocculté petente Alexandro

Pappcnhamx—o,qurppc quem conícientia monente fadti j poem-

tacrat,oppef uit fePhilippo,fcri pus ad-*eum utcns,quarum mé.

tionem hic Opponens facit, inijfquei 1Ll vrget : ad gcfhtuno-

n&ablatorü,&CollegiataáEcclefia lmpmfccru in iuriíac bonorü

füorum poftcffhione relinquendi; atq; inter ahahgc verba fcri-

püt: fabentvít 08 jeníae toofbebadpríido futgmommm/mämd)taüan bie

gcmeine be(cbriebne Sedyt/ vnb bet fJail(atne 9X efiaionfriben sugeBen/fone

bern teív aud vnfetätmgcnben Qätfceomwbc ætmpïs b*mæmmwot!fæ mcbt

mctiaffm tónbett.

Mdefi :Eanobis rebene. mnü&erata» agere prapcf tam e& quz. nmon fe.

ä

Hàm communia feripta iuta; & falutaris Pax Religionis permittuntfed etiam

nosex Epiíc opähmunera,ek rationis: rcddendg oblxgananc,mtcrmxttere non

poffumus..

Videmus híc pnmo uedxtem opponcs, fupprcif s"'väfäfs,

& diffimulata veritate, :E;x;f;rgt .Aitenim,Epifcopü fcripi

[

E

af €tniemab(en begetet eivag auxenïxren / al$ waf -Sbnie bic b Beïd)mbnc

9 cdt/vnb bct S;mlfame 9Xclígionftieben sitaeben/ .Quod; nunquam velke-

ï

rit aliquid zgerc, nifi quad feriptaiura , Cj falutaris Pax: Religianis pir-

,Brlttunt.Sed.aliter loqmtur prfcopus cuius väfröa,fi opgoncns

fïdclxtcr agere voluiffet,omniá pofüiffet.

Secundo ;Cur prfcopns Ioannes OttO Facem Rchgmms

H2

aHe-

OfToRiS CARDBINALÍS&c.

'.;5?'

allegárit,quia Aduetfarius eius PhilippusPappenheimins in ea

fedudum fandauerat, & eius pratextu transadionem circa i& -

'ya & reditus Ecclefiz Collegiate facere , & partimexequipra-

fumpferat. Quamobrem Epifcopus optimé & confulti(limé e-

'*git,'nög:ndoAducrfafïi intentiohem,(iue dicendo,ex PaceRe-

Tigionis,luxtà quam,tatqüam niaxire falutarem, Confeffioni-

'ftz controuer(iam eiufmodi décidi cupiaut;tale aliquid cócef-

'fum non effe, fedexprefséinhibitum.Non itaque fe Epifcopus

'agendo fundauit fuper Pace Religionis, fedpotiüs defendt-

* do & negando ac deftraéndototüfuündamentum, quo Aduet-

farius Philippus nitebatur &(uper eo'cum agaaro füoiam antc

"tranfegerat. Deftru&o enimeo fundamento,etiamtran(adtio

"ipforum finevlla contradi&tione,corruere debebat.

Tertió ; Confideraripoteft,quodimprudenter & incon-

-1J

";ï'ififö nimis egiffet Epifcopus, fiin hac controuerfia prote(tati-

"

n&tà Ottonis Catdinalis fa&am aduertus Pacem Religionis,

'obieciffet: Nam eare viíus füilfet confiteri, quod talesattenta-

tiones,mutationes,ac fpoliationes Nobilibus ac Dominis Aü-

guftanzConfeffioniaddiai-, & quidem ob folius aduocationis

- ,titulum,permi(Iz fint, &ideo aduerfus didtum Pappenheimiü

"Epifcopusiura Ecclefiz éius Collegiatzalitértaeri non poffit,

-mifi obijciéndo fpecialem-ac propriam pro fua dioecefi factam

proteftationem. Quaipíaratione neq;facilecaufam obtinuif-

fetEpifcopus,&alios Epifcopos , Przlatos, imó vniueríos Ca-

- tholicos taliagendi,aut fe defendendi modo, przteromnem

* neccífitatemadhibito grauiter offendilfer.

- I£&ud etiam hoc locó pfaterire non poffümus, quod dc-

.uo hicinculcat Opponens, Ottonem Cardinalem duntaxao

ad faluandam confcientiam, proteftatum fuiffe; du&o argu-

mento ex Comitijs Spirénfibus Anni 1544 $. X(étvirabet intbet

fyanb(uftig/ vbi Cefax Carolus teftatur, in propofitosarticulos

JPacis Ordines Gatholicos non con(enfiffe; imo ob multasal.

legatas cauías; coníentiré non potuiffe: Si tamen füa

Czfarca

Maie-

PROTEZsTATIO DEFENSA.

$9

Maieftas ex poteftatis plenitudine, decernere velitiipfosnon,

repugnaturos, Daf ficfofded acfdycbenfaffer enb bufben müffen.

Ad hoc breuiter dicitur,caufas effe diuerfiffi mas:

Nam.»

Ann.1544.cüm Czíar Carolus,etiam dcncgato Ecclefiaftico-

rum confenfü , articulos Pacis fuapte propriaau&oritate per..

plenitudinem potef(tatis. ad tempusaliquod decernere vellet,

Catholici rcfpondcrunt, feimpedite, (eu Cafarirefiftere non.,

poffe. Atveró Anno 555 articuli Pacisnontali modo, ficuti

anno 1544.íed voluntariatranfaQione, & pato Epifcoporum

decernendierant: In tale pa&um Otto Cardinalis confentire»

recufauit,atqueaperté proteflatus cít, quod illzfüs, & minimé

€o obligatus manere vellet; interim & ipíe permittens, fïalu

E prcopx paciíci vellent Rcs ifta clari(fime intelligetur ex lite-

ris Conradi Bruüni, quaseodemanno 15 5 $. Auguftefcripfio

die Pentecoftes ad Ottonem Cardinalem Romz degentem

Originale earum literarum hic Dilingz habetur. Verbaautem

formália, quz propofito noftro in(eruiunt ; ita fe habent.

Stann tvill e$ füt be(dtverlid) ad)ten / bafi bic Skapf. Qtay. ín biefet gangen

Gad) (tvíe ficuor 2nno 44-ae(dcben )emag anff i nemmen folL/ bie $86

fcboff folíen c8 alleg tbun/ tiberjbr Srom / Dfüd)t /-enbo 2fib/ bad tecrben

G: $: : obnestecifel fáribeen rpail nidor cDun / barumben ficberbíe Gady

Syaubtfadyiid) batauff; af mitocm QBiberrfait cín Stieb acmadyt meroe

ex turpibus , & inhoneftis padisEpifcoporum ( ha« ante editamia

pacem,ex propria fententia fcripfit Brunus.qualia etiam pub-

L.

licé editislibris fcripfiffe)notum eít, & (uprà monuimus ; circa

1.quzft.pag. 19.) SOnp bietecil bíc eDi(d)oue fotdjeg bieuot nic ifuentosto

[en/teerben e& bíc anctfetgíge pij & Catholici ned) nítifuan / berm bodo/ tíe

ld forgivenia fcii tocrben/iftvit beffer &:8: O: feim nidr gegentverria/ ónb

faffen m9auicn Getre$ míd) bic Cadm vollavet / tvicbifbet / binanf

brinacnift vmb cin $ aufd) sutfun ber ober mid) aebcn teítbt/ 6nb nadjbcm

bte Cad) aar (doteer /barab aud) Stavf. eno Stón.908». teic mann fidr /cin

i

)

fdcideniragen / vnb (id) nidor gern if eínfaffett / €ao baf villeidt aud

jbter pfidr nad) / foaditidybap & $. O. jfrepfior nit menigergubebey

- da:c.

4

ld efi : Gnctofum»id repütatur, i Ca(area Maieftas in hac tota caufa

H ;

ficuti

[L]

6o

OrTowis$ CARDINALI s&c

Ànn

ä&u*u&mmou44 accidit ) aliquid infe recipere debeat :

Epiftopi omnia

;j

agere deberent aduer(us fuam fidem;obligationem, juramentará:

Id fua illu.-

fon

flriffima celfitudo dubio procul pro fuapartenon faciet, Quare resin eofta-

tu fummatim verfatur , vt cum aduerfarijs Pax fiat exturpibus & inhoneftis

cut

pactisEpifcoporum, Ftquiaantehae nunquam vt id facerent , confentire

$

9

."

Ino

luerunt,ideó boni,pij & Catholici nequenuncfacient. Quorurn tamez,

Vi timeo;pauci erünt. Long? meliuseft; quód Celfitudo veftra prafens non.,

l

ft, & mein nominéDomininegotium , ficut hadenus , ad finem perducete

e

finat, Vno firepitu.qui in me irruet, fuperabitur, Et quia res valdé grauis eff,

Al

àqua etiam Cafarea & Regia Maieflates abhorrent , atquefeimmifcere ve-

UM

rentur , idque fortaffc etiam propter obligariones earundem ; ideo arbitror,

N

quod Reuerendiffima veftra Celfitudo ad

fuas obligationesnääminüs

ää;-

?

$endere debeat.

L

M

l

Hecfolàm hicr

eferuntur,vt appärcat,quenam fine Ott;o

Ca:diaalis, fui Cancellarij Conradi Bruniconfilium fecutus,

N

aduerfus articulos Pacisproteftatus fuerit:: Quiaanteomnia,

4

per modum tranfa&ionis & voluntarij pa&i inter Catholicos,

«piræ&rtim Écclefiafticos , Przlatós,& Auguftanz Confcffioni

adherentesOrdines articuli.v.g.de bonis quibufdam Eeclefia-

fticisnon repctendis ,fed fpoliatoribus relinquendis; deiutit-

di&tione Ecclefiaftica erga Lutheranos in caufis àd Religie-

nem Auguftanz Confeffionis non exercenda &c- conftituendi

erant ;Ita t nonaliter Epifcopi;nifi ex proprio confenfu,obli-

gationem contraherent. Taleautem pa&uminire atque inde;

obligationem. cotrahere velle; arbitratus eft BDrunusalienum

r

effe à iuxibus& immnnitate Ecclefiaftica;ab officio & iuramen-

to Sedi Rkom. Apow&oli;æ.,p reftito ab Epifcopis. Et hocipfum

: ; eflearbitramur; quod Cardinalis Otto in prote&atio:jc fia pa-

^jàm afferuit; feinarticulos Pacis, quatenus dogmatib us,iurif-

! di&tioni,rebus, autperfonis derogant,nec multum,nec parum

" confentire velle; fed in iuramentifüi vinculo inomn ibus put-

&is & articulis illefüm manfürum. Interim alij Epifco pi,cüm

L

*

An.

diuerfaíententia cflent, videl: proptet necetliratem rale»

á

padumreüáéabi

pfis iniri poffe, volentestran fcgcruntEgþg c

mata cít

t;a'infa&ie ï;pubü&ca. | Sæfama lege apggaäaga &.confir

Anno

6t

Ma

p $5$. fed i n ordine ad'cos tsntim , qui tranfegerunt;

nonautemino

'

lu

ead Catdinalem;

itfi-

cuti füprà (atis explicatum fait.

ü

s

$

quü?erf&tcntradlx

ii

ls

Á

It

Denique caufa Donavve

dánórum in memoria pluri-

morum adhuc ver(atur, quomodo miffi à Senatu ciuico fuse

1

Lutheranz Fidei addicti miniftri, proce(fionem publicam fe-

j

b

cundümantiquum Catholicorum morem ; ae ceremonias,ab

Abbate & Monachis S:Crücisin eadem ciuitate inftitutamyin-

(s

1

uàdere.turbare ad vexillum fan&z crucis deponendum cogere

przfüumpferunt. Tum Epi(copus Auguftanus Henricus,Prin-

ceps ac Dominus nofter clementiífimus,tanquam Ordinarius

loci, & Monafterij S.Crucisaduocatus, querelam aclibellum

3

fuþpli:dm adCz(arem Rudolphum II.tranfmifïtfiüäudärætgr

communiaiura, etiam Pacem publicam, &"*Paccrr;g'Rc'ligidüï*ä;

$

adduxit,que fa&o ifto Donavverdanorum notorié violata fue-

Ü

tit. Quod veróid cófultó egerit Celfitudo füa.id ex fuprà di&is

manifeftum fit. Quia nimisid naturz cóueniens cít,vt quifque

caufam fuüà & fuorü eo modo tueriaggrediatur,quiad vincen-

,-

dum,& viminiuftam rcepellendam magis opportünüs fit. Cum

li

itaquc Epifcopo duo aduer(us aduer(arios agendi, cofqueab

iniuftis attentatis repellendi modi füppeterent , vnus facilis,

A-

quiab omnibus tü äd'mittc'batnr,&probaba tur,videl dicendo;

fecundium Pacem Religionis, qua vnica fadtum fuum Dona-

vverdani fe defendere poffe exi(timabant;tale aliquid concef-

fum non effe, fed prohibitum: Altervero fuperandi modus,

confiderato temporum ftatu, valde difficilis, & periculo expo-

fitus, atq; à plerifq tum non admiffus imó veró ignoratus, vi-

del. dicecefin Auguftanam . propter Ottonis Cardinalisprote.

j5 2 500 00 :5 —

ftationem, cx Pace Religionis, quaten usiurifdi&ioniacpote-

-

gp,

ftati Ecclefiaticz preiudicium aliquod generarepoteft, libe

ram&nonobligatam effe; Przterquam,quod, vt füprà di&tum,

— E

eate fignificaffet Epifcopus , in aliar dioecefium Imperialibus

— NUS

?f'i:litä:tibuä talesturbationes, & attentationes fecüdüm Pacem

C--—

Reli-

62

OrToxN: CaARDINALIS&C:.

Religionis permiffaseffe:quain realij Ecclefiaftici Prelati gra-

uiter offcafi fuiffent. Apparctinquam ex hæs,mafulggägxfmw

vider

pum egiffe, imó aliteragere non potuiffe,aut debuiffejquàm yt.

dinalis

affereret.(ccundüm Pacem publicam& Pacem Religionis talia

ntib

ncquaquam permiffa,fed fub poena prohibita eífe quæ pmmd;

t a

poena delinquentibusinferri debeat.

foribu

Supereft vltima. Opponentis ob:c&m, qua talxs cft

Cedere

ANec paucz proce[fus etiam contra Epifcopos,aut eorum [nbditos [nper Pace. Reli-

E r d

fübdite

gionis obtenti fuerunt. Chimtrei pmudz-cmm apud Gylmannum tom,2, S]m;pho-

r:mp. I, 7/0!. 12, €eXT AT,

fübdit:

|

4

RESPONSIO

pHoq

uid adtum fitin caufa Dunckelfpxlenfum Anno I 566.

nhm

tund

1d relatum repcrieturin librodePacis compofitione.cap.10.n.

fftum

40.€dit.2.. Ex proceffueiuscaufz,nequaquam colligere potcü*

20nob

Opponens, Ottonis Cardinalis proteftationem improbatam.s

Qutn er

aut rcie&am fuiffe; càm eam Magiftratus Duuckelfpxlcniïs

ciuitatis coram Cæfare nunquam. allegárit, aut. in.me-

poffet,

&uici

dium produxerib. Notum autem cít, quod Iudex fcn-

Qüfamc

tentiam ferat fecundümallegata & probata, fiue fecundium ea

aC n

tantüm quzin iudicium dedudta fünt ; Ec nihil frcquentius eft,

Topatio

quàm vt a&or, fi exvna propofita caufa fuperetur,exalio po-

ftca titulo fiue caufa iaftituta aCtione fuperare poffit, & fenten-

€lepre

te ?md

tiam pro fe obtinerc.. Quareetiá nuncnon obítanteca fenten-

tia Czfaris,quod ciuitas Dünckelf pllcnfium,fpc&ata PaceRe-

poffer,

ànos,

ligionis, dum nihil ahud adueríus eam obijcitur, Lutheranz

V,

Confcfïioms exercitium habere dcbcat,Magx&ratus eiufdem.s

ciuitatis Catholicus, vel.potiiis eorum Ordinarius Epifcopus

Vetbo

'tl, )

aduerfus Lutheranos ciues adionem inftituere poteft, füuper,

Caidinalis Otton; sgrote&auonc fefundando..

Cnfür.

Denique, quod ait Opponens, adu;rfusEplfcopum,Vcl

mS lnuc

fubd:tos cius fuper Pace Religionis à Cafarco tribunali pro-

;ctïus impetratos fuifle, id tametfi verum effzt, tamen mirum

i Ph

vxdcn

*

fe

tigra-

Pa*a"fr-æ:-«är* AT10 Drzrrzwe .4,

63

qico--

videri non deberet; quandoquidem proteffatio Ottonis Car-

timyt.

dinalis, fecundüm quam dicecefis Auguftana libera effe debe-

üistalia

ret à Pace Religionis, quatenus iuribus Ecclefiarum prziudi-

;go.indg.

cat, à Czfare nunquam infinuata fuit Camerz Spirenfis A ffef-

foribus aut Aule fue Confiliarijs: Quamobrem huc vfque pro-

isdi:

cedere ipfi debebant pro, & contra Auguftanum Epifcepum &

t ia

fubditos eius; ficuti contra alios Imperij Ordines eorámue,

u

fübditos.

í

Caufaautem , quam ex Gglmanno-rcfb,ft,taüs eft:Inop-

pido quodam Auguftarió Epifcopo fübie&o, ciuisad Luthera-

nam Religionem defecerat :-hvuic"cmigrandi facultatem, ac

ns66

mandatum loci magiftratus infinuauit v(que ad S. Iacobi

: .l-Qc,n'

fcftum: Ciuisprorogationem termini à magiftratu petiuit,fed.

SRþthf

nonobtinuit. Tunc CamerzImperiali füpplicauit : vbi dubita-

,mm.-

tum erat, num prorogatio termini ftatimin Camera decerni

'*fglïpfls

i me

poffetan veró necceffarium effet,vtad Superiorem magiftratus

ciuici,videl.ad Epifcopum caufa remitterctur,eóque ctíam ze-

er fl

cuíante, tum demumin Camera Spirenfi prorogatio decerni,

lm cà

ac mandari poffet.Et przualuit fententia,quódin Camera pro-

juse

rogatio mox decerni poffit. Claré apparet,hoc totum nihil ob-

]io po-

effc proteftationi Cardinalis ; atque fruftra fuiffe ab Opponen-

fntet

te productum; & quidem talibus verbis,vt Le&or exiftimare»

(entelt

poffet, maius quippiam fübeffe,quod contraEpifco pos Augu-

cNe

ftanos, & fübditoseiusiudicatum fucrit.

.hcmw

Vltimo loco, Opponens aliorum iudicio fe fübiicit,haee

(demmo

verba fuo difcurfüi adiungens: Sa/vo alorum meltm fentientiumin-

diciv.. In quo vnico laudandus eft; & obtinebit, vt fperamus,.

fupt

cenfüram quam meretur; videl. quód pofitiones probatoria-

lesfinxerit, quzab Aduerfarijs admittuntur; ftatum quaftio

nisinuerterit;Aduer(arijs fuis ad (cripferit.que ipfinon dicunt

yi pr?

fal pro verisallegárit, vera ad rem maxime pertinentia calli:

m

dé füppre íferit; leges, & au&orum teftimonia

quead propofi-

qidut

tum nihil faciunt,

fruftta & impertinenter allegárit ; facta &

Ícripta.

l

Or'rou. CaxnDrN.&c. PRoTEsT. D&FrNsA.

.....

fcnpta perperam,& non fine doloin mediumattulerit, Nobis

!Kïþ

l

autem füfficiat,quod Cardinalis Ottonis proteftatio,que mul-

tis viris do&tis iam probata eft, & plurium celebrium Acade-

füiarum Iuridicz Facultatis iudicio confirmata, etiam hum&

NE Q

: Opponentis vndique conquifitis inanibus obie&io--

qua pro

pii fenf

nibus,in nihilolzfa,fed magis cormbve-

rata fuerit.

tieffed

RCY$

mus,ác

FINIS

licarum

com

lnm* *Dea £5 San[fu* etut.

AMCI

x/

mK

h

*«

u

D) &T

— p 7 n

-

ml

.

a

( 7N

x

[

—

PX

?

El

-

"

-

—

]

--

;

z

z

z

d-

d

|

p

L-2

R

EC

I MPa

(SES)

ORU

'l

"

- ^

n v

i

I

g"läl

ÁN

E

um

"m

zi

ä

3

/

»

LE-3

D

2

A

)

H

[2

:e:

—

-

g

R—

**

(

4

[

e

ä"-

v

;)

.,«"I"

Wemto.

r

»—m

;—

D

Xi

oNÜ

Iv

--

E3

*æl

j

X

Y

At

)

d

E

E

"A

El

d

x*

"EE

i h

7"042 p

stna

P 4!4 f ueï"

Mldgm s

w

a,

U C

!:

v

J»Q

um I o

2

s

N

g)

As

A.

"

* LA

4

AA

q 0E

i

w E

N d

s& "f

As

a

Ms

X

JH

!

f

d

t Nobis

);

N

w n

d

1N

N

x

Y

z d)

y $265

^

E

yue m

nAcide-

m hotus

NE.

VISPIAM EXISTIMARE POSSIT,

qua pro Ottonis Cardinalis Proteftationc fcripta fünt,expro-

&io-

prij fenfus arbitrio profe&ta,non autemin Iuribus re&é funda-

ta effejideo Reuerendiffimus & llluftriffimus Princeps H & N-

R1cvs AuguítanusEpifcopus, dominus nofter Clementiffi-

mus, àceleberrimis quibufdam luridicis Facultatibus Catho-

licarum Academiarum petiuit, & obtinuit , vt libeum de Pacis

compofitioneapprobarent, & in fpecie füum de Car-

dinalis Ottonis proteftatione Iudiciumac

Cenfuram ferrent,

FRIBURGENSIS.

ARCHIDVCALIS ACADEMUE IV'RIDEC'A;

Fa;gltas in app

tobatione data Anno 1629.

die 20. A pril.

x ( NI

I)

«

Otiffimim autem ( in fpecie , þþpajïm Pratgfationr,

"4

$2

6;- :

.

qua Reuerendifiimus && Illuffrifimus Princeps ac Do-

A

A N

rl

1

minus , Dominus Qthe Romana Ecclefa Cardinalis , &

24

M)

^

s»'

*

2

ïï

b

Epifcopus Anauflanus , Prapofitsque Elvvacen[is , co-

$

P

J]

l

vam. Deputatis ad Religionis Pacem componendam v.

"

QPQW

finnarratur.( ficuti eam falam effe , dubitandum mon

V

?.

:.r

E.9/1/

;bä

QU

& e[fl ) ob[eruamimus ;quod Imperi conflitutiones de Pace

—

Q Religionis , Epifcopos Auguflanos pranominati Domini

- Cardinalis Otbonis fucce[fores , nullo modo obligent,

gyulg preinde Impew;

Conflitutionibus non obflantibus , omni iure potmerint ; a€

etiamnum poffiet qua[cunque fua Diecefis Ecclefias, AMonafferia , Collegia , d

Beneficia qmalibet Ecclefraflica, etiamfi ante Tran[atlionem Pa[[Jasien[em occu-

pata fuerint , Invi[dittionémque Ecclefiaflicam im per[onas quaslibet [ua Diace-

69

fir eidem Sed; Auguj?ana,?facunque tempore ereptam,ant ntgAtam, comp

tibus.

ti bnf?ofefïäïiä Iafä&m&ä&'z&,zep?täïe (j recuperate; Ezim*äkaä in quoslibet Die,

cefanos liberé exercere,atque in v [um C praxin deducere s edfque qui ad Augu-

flanam Con J?fg'wem;äqi?i?m»t;ad Catbolicam "";;Rgltgionm reMocare : Turm

T TNOPTIIOERENME

quod pey Proteflationem Epæfifapätgi "duguflano [ima in omnes Diece[anos Invif-

ditlio Ecclefiaflica [alua C' integra fuerit referuatastum quod obligatiaad Re-

ligionts Pacem ob[eruandam ex Conflitutionibus Imperi , ceu Pragmaticts fan-

A(

Gidnibus,non oriatwr, fed potiutex patto , Conuento, Tran[atlione ddedque conz

(znfu nafcatur,quicon[en[as cim im Epifcopo Augu[lawo ce[fet , conficitur , quod

C obligatio cej[et .Nam quodomnes vt fingnlos tangit,ab omnibus vt fingulis ap-

probari de

4

y

bet Cap.Quod omnes,de Regulis Iurisam 6.vbi alaro uodo Dysus di :

b

W,

Gam vegulam interpretatur.

M

INec exceptio pra[criptionts aut taciti comen[is,ob temporis decur[um, evi-

pientibus quidquam patrocinari potefl, quod im pra[cviptione potiftimumvequifiz

(

æ'ä'.ä

tum,nempe bona fides deficiat .Et mutatio voluntatis in EpifGopo Auguflano,qua

MERS L hi tn taiSsez

DA

à Prote[latione C contraditlionerecedere,eam pro nibilo & non fatla baberey ia

? Illüc

direptionem luri[ditlionts, " bonorum Ecclefiaflicorum con[entireyoues de[evere,

Augufä

Officium Epi[copale cum fiorum. f[uarumque ouiumaterna damnationts periculo

.ucrima

relinquere voluerit,minime fit prafamenda; [ed potins exiflimandum , quid ob

injrj,

gemporum difficultatem,iniquitatem C turbulentum Reipublica flatum , oppor-

fW Pr

tunitatem , C occafionem meliorem expetlare , eamq,iam fibi obietlam , iuxta

Princip

Panli Invifcon[nlti Confilium in L. Rapienda ff-de Re o mlis Imris,arripere voluerit,

64 ]y

& 7 Denig, quod taciturnitas C permiffio occuparionts Inri[Aiblionis & muta-

f

tionis Religionis Épi[copi conenfum non opereturinde liquet , quia anutarionen

T^Utp

Epifcopus fine Turba maiore impedire non potuit.per ea , qua tradit Dyamin re-

Wt f

am:qn

gela; th :aCft Q c.de regulis furtsin Sexto,

*

£Ulb

lw]

ha:äCc;n/?m;ü No: Decanusct þl)o&av?äga

lle gyäln;þï in

Á [17

"Archidncali ap(td Friburgum Academia.

'tthyg

In huius maiorem Fijd"cm,Facult)aï-

tis noftrz Sigillum apprimi

curauimusin noftro Senatu

ibidem. Datum 20. Aprilis

Anno r629.

*HEREL

fükfbiæ! -

L ics9

ww [m £

Cr r

QR (0& 6

607

IT TY TT TT

X e o MECQC

iä':faigu.

: Tuno

s lrij-

"HERBIPOLENSI

uind N-

ACADEMIJ IVRIDICA TACVLTA S

M lüf þm-

lii con.

in Genfüra & Iudicio dato eod. Anne 1$29..

;iguv,quïd

die 22. Apguüi.

p 4

T

D;w a'i; '

.

s Y

UN äwie»vm"f Trataj?*aþïmem buictralatui ia cap.tt.20701.63.

Q

3

p

infertam , (j à Reuerendiftimo atque IWuflrifiieno quondarp,

/Z.

*Principe & D,D. Otbone Truchfe[sio . S. R. E. Cardinali, Epi-

y[im ti-

z:

"Q

r

N

249

Jfcopo eduguflano , & Prapofito Elvvatenfi , contra "Pacem Re-

MM!EW

ligioms imer Ordimes Impers Catbolicos & Auguflana Confefiio,

daherto

ni ;zdläærentes i

nitam , eiufdema, avticulos , in publicis Coriti

14

perialibws.

z

P

j difrtrt

Aung?æ "Auxo i555. die 23.e M enfis eAMarti interpofitam . , ean

que in po-.

i p

Jlerioribus Comitits,tum per ip[ammet Ilnfir. Celfiud. fuam , um per Legatos,

^ Wlä :

in [criptis atque vinavoce [epims repetitam,quod attinet ; Cenfemws per banc ipa

fam Proteflationem toties reiteratamytum Reuerendi(simo quondam & Illuftviff;

gm, p«

TP inxté

Principi Cardinali, " Epifcopo Otboni, tum Succeforibus eiufdem , Ecclefiafli-.

cam Inri(ditkionews , cateráque Inra libicompetentianontautum non [nfpenfa

sE

fuiffe , fed omnirmod? farta tetla & illibatapermanfiffe , & etiamnum permane -

gt

re,ut proindeprafatus Iluflrift quondam Princeps,Cardinalis, G* Epifcopus , net

b]nm i tte

non Succe[Jores eiusomni Inve potuerint , & adbuc pofiint in Epifcopatu Augu-

Jlano,qua[cunque fuadio[efis Eccleftas,eVtonafleria,Sacra collegia & Beneficia

qualibet Ecclefiaflica , etiam ante Paffauienfem Tran[atlionem ablata , ficut &

lurifditlionem Ecclefraflicam in per[onas quadlibet diucefi, Sediá, Auguflana quos

libet tempore ereptam, at negatam ,Poffeforis. Inris vemedits repetere. atque

&

|

remperare "

m

m)Facumi,.

: ItaCenfemus Nos Decanus,Senior, & Pro-

, p

feffores Ordinarij Iuridicz Facultatis

roSeit

Herbipolenfis, inque fidem maius no-

0. Apils

ftrum Sigillum apponi iuffimus. Si-

gnat.Herbipoli, Anno Virginei Pattus

1629. 22.die Augufti (tylo co:rc&o.

I

Z

"118

INGOL.

Es

J5

EC A

DNNGX

INGOLSTADIENSIS.

ELECTORALIS ACADEMI4E FACVLTAS

"

luridica in Cenfüra fuadata hoc Anno 1630,

die ae. Martij.

j*

4

Y

$7 A

Í

Njg'ecitproöämnft e4;

qua diferre proponuntur e.11.2.78,( Edir, 2,)-

de Proteffatione,quam Reuerendifsimus C Ieflviffinsis quondam

F 3

;

e

j

$

3

Princeps ac Domiuus.Dominus Otto Truch[effius,S. R.E, Cardi-

- LA U

nalis Epiffopus Aucu[Tanus, C "Prapofitus Elvvacenfis, contra Pa

d

cenz Rel

1

s interpofuityata, per Legatos fuospoflea fapizs repetiuit,

igioms.23. Martw AAnno 15 55.in ii[dem Comitiss &gu]!ä.b

uannis enim videri po[fet ,Hufliftmam fnam Celfttudinem in commpne

fadus,quod Principes & Ordines Imperij,probonopnblicoel totius Puaperi tran-

quillitate inieruni,nece[Jarió veluti mmeubrum Imperi con[éntire debuiffe atque

8iffentientena procon[entiente baberi & faderis obligationi fubiici potuiffe , quia

14765 €a Pax con[en[n Q* conuentionefingulorum Ordinum , de quorum [ingu-

laribus Inribus G quidem SpiritualibusEpifcoporum ,nou communi totius Imperij

Jure agebatur conciliata fuit,neque Status Statui imonecipíe Remanorum Reox

Fesdinandus I diffentientibusvllum praiudicium adferre voluis, cenfemuiPro-

teflationem nunquam veicklam,[emper ilibatam uas etiamnu vires exercere,

xuec ei tacituruitatem Succe[forum,velprafcriptionem vel aliud quid opponi , fedl

Renerondifimum C Ilufivifimune Principem ac Dominum,D.Henricum Epif-.

eopun Auguflanum,lymoye Prote[latiouts integra fernata iu [40 Epifcopatu e-

ä

xXarcereyin eamá, vem.ft opus fit Inuitliffimi lmperazoris Ferdiuandi. 1£, Ca[a.

zeum ojficium implorare paf ,

In Fidem, maius Facultatis Nnc&'rä Si-

f

gillum imprimi curauimus. Da-

tumin Senatunoftro Ingolftadij

zo Martij Ànno 1630G.

ï

r

:

g*

ww

m

--

-

u

^

»

9.

o

"

a

-

d

U

d

rodu:

NT

—

af

EE

UE

Monsets

—

d

i

d

——

P

wBE

—

E WE EE

f«

$

D

-

M a

--

--

--

E

E

b-À

s

E

l—

"

F

"m

&

»

.

*

x*

^

»

"

h

*

EE

"

&

L

i

^

E

"

la

p

Yi

E

ag

*

1

À

4

At

$

*£$

E

- d

«

E

.

k

T.

;

t2

H

s

.1.

s

1

$-s

)ï

4

$

d

a

"k

&

*

^

b

LU

*

L

Á

p

L.

b

u

sj

"

$

-

B

El

z

T

*

r

z

EN

k

*

k

e

$

» 4

p

*

&

-

,

j

1

A

g

"

&

E

t

xE

L

g

P

E

!;f

L

£

-

wl

& a

É

"!

"

.

z

a,

U

.

d

"

D

*

Sect

—

d

í

p

L

t

*

;

*;

*

&

-

L

-

PFQ

Es

sh

?

y

*

[

E

*

j

d

b

,;

s

.

,

«

ol

p

"

o

4

Va

"

L d

É*

£

r

?

s

d

"*

d.

&

j

v**

£

**

f

[23

E

&

Á.

"

$

A

2

& $£

E

*

".

j a.

"

;

s i, s

)

P

LE

d

^

E

L

:

ïx

.5

d

::

,

4j

p

»4

L

p*

E

P

"

"

—

&t

y £*

E

L

i

*

-

E

9

-

N-

^

*l

W.

y

"

[

».

€

g

Ed

»

*s

^

^

vt

d

j

&

[ sf

F2«

ii

[

:*ïvr

i

Bon

/

El

u .

E

&i

-

P

RT

&*

"

"

;:

*

1«

:

-

H

r

te

-

"

P

s

*«

Ls

"1

&

"

-

E

*

L

$*

$

6

i

b s

*

* ;

-

a

E

5 d

MY

s

"

[2

L

E

d a m

ss

x*

£

"

ao

$

"

E

I

;*f- «J:.

,

n

d

B

Yusc

*

[2

r

H

?

Éo

I

i

n

P u

*s

g

Ed

*

^

-

A vege.

z

E

* od

ä

B

,

b i

E

- d

d

E d

[ s

;

& t

D

a

Lj

4

E

qovs.

(,rl

»ar

þ'; *

w

*

LE

-

X

A u

*

;1

;*

* k

&

8

* d

,;.*

y

s

r

*

g

f

*

w

*

s

p*

m

-

d

*

j

$

FA

"

p

-

"

L ^

n

* s

$d

g

*

.

£

$

*

9À

&

v- Ra

X

:

AF

- Q'p,'

E

E

*

i

L

r

&

"

j

"

*

"

á

d

d

PI

"

a

^.

,;

r

!

*

l20 . cem

P'ROTESTATIO

Eu

OTTONIS

e9

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

IRUCHSESSII S R EF

E

r

CARDINALIS ET EPISCOPI

O Baiaance Q

e

AVGVSTANI &c. DEFENSA.

ä

eDFERSUS

Focus

ANONYMI CUIUSDAM PROT E.

STANTIS OBIECTIONES

;äï

e

N

. RELATIONI

—2

RERVM AVGVSTANARVM

NVPERRIME

INSERTAS

e

QUIBUS EVINCERE

CONATUR, EA PROTESTATIONE

NON OBSTANTE, LVTHERAN/E CONFES-

;

SIONIS EXERCITIA,EX PACE RELIGIONIS

Anni 1555. in Auguftama Dioecefi tuta

effe oportere.

6

Editio Altera.

5

Cum Facultate Superiorutu.

«X

B Xj

1

4

äï

N

DILIN G .£

j

:

1

3

Sumptu CaspraAnri SvrOnzis

2

Anno M. DC. XXX.

C a I9 23.

1

4 ^ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com