
nouum, cumaliorum prziudicio acquirendum ; fedadjura,

Spirt

Ecclefiz Auguftanz, quz ipfi plurimis feculis competebant,

At Ye

illefa feruanda. Quod ipfüm breuibus verbis complexus eft

Vüqu;

Tufchus Cardinalis ver.Proteftatio, concl.93 9. num.3. Profe-

eft:

flatio nibilaperatur , quandoagitur dezure alteri adimendo , [ed folum

pj

äï:äfï 31?

eperatur ,

quando agitur deiure proteflantis con[eruando

Hoc

uzpro

latafueruntab Opponente ex Ferdinandi H.Ca.

(üram Ferdinandez

fc0p;

faris noftri edito Edi&o , centinent cen

düce

declarationis,quam authenticam non effe, fedà quibufdam.

lint,

Proteftantibus confi&á,& (uppofititiam,his rationibus often-

J

dit Imperator: I. Quia Paci Religionis, cuius declaratio effe»

Qum

perhibetur, contrariae(t. 1. Quiafiue Ordinum confeníu fa-

[m fm

& fuit; & vel hacipfa ratione inutilis: quandoquidem in Pace

Dtríne

ö'inþ

Religionisexprefsé cautum fuerat , nealiqua derogatoria de-

COpopy,.

claratio daretur, aut impetraretur ; alioquin irritam fore. III.

traf]* ,

mere infiguata fuitnec fc-

lag

Quiadicta dcclarat;o gcc Spüurá Ca

cundum

PRoTEsTATIO DEFENSA.

43

(5 0Rl«

cundàm eam iudicatum; aut in confüctudinem dedu&ta. H-æïc

mtettie

autem omnia & (ingulaad Cardinalis Otronis proteftationem

ittet:

accommodari non poffe;luce meridiana clarius eft: Siquidem

;pofuc-

proteftatioilla anteceffit Pacis couftitutionem, & editum Re-

spc

ceíffum ; ideÓque non poterat continere derogationem in ipía

, Iteino

Religionis Pace prohibitam. Sed neque confenfum Ordinum

poftulauit;cüm non legis püblicz vigorem haberet;neq;ten-

ld lkbg

votella:

deretad nouijuriscumaliorum prziudicio , acquifitionem;

fed ad dudum acquifiti iuris conferuationem , prout ex fuprï

jpeatt

heranis

dictishecomnia manife(ta funt.-

,

Sed nequeid vllo modo obftat, q

uodredliifimé dicatur,

OttIC

[u di [

declarationes ,fi que fadefüntderogatorig Pacis Religionis,

Camerz Spirenfi infinuandas fuiffe , & (ecundum eas iudican-

is (unt)

jeorufm

dum;cum tamen d de Cardinalis proteftatione dici hand pof-

fit Eftenim nimis manifeftum diícrimen. Quia declaratio ta-

1 omm'-

Lis,v;g.Ferdinand,ea,fiia&zseifct,lcgistpublaicæaöä;q&üdäm noues

yMW*

corre&oriz, exorbitantis formam habuiffet ; & ideo Camera

aliquod

Spirenfiiafinnari debuiffet , vt fecundüm illam iudicaretur. ;

adju

:[cban.to

At vero Cardinalis Ottonis prote(tatio nequelexaliqua fuio

vnquam. neque à Caí(arisaut Regis Romanorum Curia pro-

a e

, Pt

ceffit:fed fuitjus proprium EcclefizAuguftanz in publicis Im-

perij Comitijs produ&um;, & per prote(tationem cóferuatuni,

i flm

Hocjus fuum, & Ecclefizfuz Otto Cardinalis, ciu(que in Epi-

fcopatu Succcflores coram Czfare,aut Camera Cefarea, pro-

m

ducere potuerunt, poffunt, acfíemperpoterunt, quando vo-

linandt?

lunt, & expedire judicant.:

gufüama

[ Mabet,

Ad (extam obie&tionem accedimus , quz ita

g ol

Quamuis autem ponaumw , quod tamen falfum €- fapra contrarium fatis oflen-

Jioei

fum fuit , eam fatlam prote[lationem (émel v alorem ac vires babniffe , eatamen

yentü ü

per mortem Domini Cardinalis [ub(equentem tanquam proteflantis,expira[fet,

mm?lcc

(f in famum abire debuiffet.. Cnm morte proteflantis fiviatur ipfa proteftatio

comm. Dd. in L.non folim 8. $. smorte6. ff. d. op. uou. mun. Martin, Nigr. ditt.

aton

m

l

tratl. de proteflat. in verbo denuntiation. (,9. & quidemeo magts » quia ditla

1 fo: co

non feit

:

Jify

)

ffücjfdm ab Epifcogts fuccefforibus non modorepetita.

j

.gd & tranjäöz;'

nt

a

OTTONIS CARDIN AV!. Ls &c.

44

lat d

eni illi 4nzo i. fCiente illius temporzs Epi[copo maximà vero promifiioni illi 49

no 1613. pre[ente Domino Ep zfc/ovpa iatm co tempore Henrico , & Cafarea Maieflate

cusadi

fatlanemo vlla ex parte utrid, contradixit ; cim talistaciturnitas ,quando ter-

vtin E

siusvem inter alios agi nouit , ex qua fibi damnum euenire potefl , omnino praiu-

Yigeat

dlicare foleat-per tex .clar, & expref. inl. fape conflitutuml, 3. ff. [ed fcientibus &*

8bi Alexand n.19 ff.d.vesud. cl. inc.veniens 38, in verbotrad, pars Extv.veina

Poi

dic.Gaik.ob[eru,7 2.Conarun.pratt.que]l.is text im tit.y.quib smodis fend.amitt.

&ltir

$.Praterea ibiq, Glofs.& Dd lib. 1. feud. féd esiam infuper Pax: Religionis abfg,

fuppor

enni conditione exceptioneimrata cum promiffione acceptata C' (ab(cripta fuit.

&ciue

Kficuti ec Imperiy Receftibus , nominatim verà, de 44nnou61: cuius publicationi

ife: Q

modernus Dominus Epifcopus coram inte

;

rfuit , lclqrä'im&appqret , adquem Ere5

$

gixat:ä f:;gp b e&oren? temitm*e 'ualzwmf :

con(t

fateg

R E fs PO NS I O.

quod4

60,de

Häec omnia perperam ab Opponente allegantur , ita v

intentionem eius non releuent fed deftruant. In l; non folüm;

L0f p

8.$. morte; ff denouiopceris nuntiatione, fermo eft dedenun-

impo(

tiationefeu declaratione voluntatis, que haud dubié perfona-

Y

liseft; ideÓq; vna càm denuntiatione,;aut declarante extingui-

Confe

tur,iuxtac. figratiosé s.derefcriptis,in 6. Verümhoclocofer-

hinc

mo nobis non eft de proteftatione, qua fit (implexac mera vo-

duby]

luntatis declaratio, feu denuntiatio;fed de proteftationecon-

Kl

feruatiua jurisacquifiti : Hocjus, càmad haredes , ac fücéeffo-

Ts

restranfitoriumfit, confequenteretiam proteflatio tranfireo

Cipali

debet; fecundàm effe&um & vtilitatemfuam. Siquidemidem

cum t

c& dicere ; jusab Epi(copo Eccle(ig fuw per proteftationem.s

€ntir

conferuatumad Succefforesin eadem Ecclefia tranfire;& pro-

dug(

te(tationem, fecundüm effedum füum, ad eofdemttanfire».

Ttttec

Imó ampliüs quiddicit Cardinal. Tufchus ver. conferuatio,

concl. 95 8.n. 5. Quod Protcflatio Principumin cencor diss fecfis non

toqu

fantium con[eruat ius tpforum proteffantium , fedetiam adbarentium dr

fübfli

febditorum. Quamobrem, fi Auguftanus Epifcopusin tali cafü

168c

Ecclefias, & Parochias à Lutheranisperperam detentas , per..

fuCy

viamjuris zcpetere ggl'l-et hontantüm Clerus præ*fezänxfþæï

fïPfol

Paernsra*rxo DrFENSA

*5

atholi-

"ii a

lati,fed etiam, in horum defe&um, ipfemet po pulu

fafate

cusa&ionem in(tituerepoffet ; Cuüm dioecefanorum mtcr(&:,

iundottfe

vt in Ecclefijs dioecefis Cathohcæ fideiac Rchgwms exercitia

wn)mu-

at D*

vigeant.

Porró in verfi culo Efzqmde co magis $ii (feat amg fo vit bego mcf)r/

XH TOl

d. anilt,

miultimodé peccat Opponens.Primo ; quod tanquam certum

fupponit, tranfadtionem Auguüæ Anno:r584.interSenatum

st df

iptafiit

& ciuesLutheranos editam in damnum Epifcopi cedere potu-

iication

iffe: Cüm tamen oppofitum certum fit, (icuti moxapparebit.

gwmbn-

Secundó, quodait,textum clarum & expreffumin l. fepé

conftitutum, 63. ff. dere iudicata ; fauere füeintentioniscium

tamen eidem repugnet. Namregula vtroque iure recepta cft,

quod Res inter alias acfa.aut iudicata ls obc]fe a debet lib.7. C.tit.

60. Resintera&a, &c. Etcod lib.tit.56. C. anusresmdxcata

, it vl

uia

non nocet. Et c.penult dereiudicata. Ratio reddifolet :

folimy

denuti

impo(hbile cenfetur, vt quiin contrattum extra iudicium, vel

in iudicio in quafi contra&umfeulitis conteftitionem , non

etíonde

confenfit, eiprziudiciumaliquod inferatur,Et hecipía do&n-

xtingu

naincit. l. fepéafferitut, fecundüm omnesinterpretes : 5/ ex

ocoftt

duob:w beredibw (ait cit.lex.) debitorie alter codemnetur , alteri integra

iera YO*

y,c'c(m-

defénfta efd , etiam(t cumbar:dejüa agi (cierit. Ponuntur veró ibi duz

tantüm exceptionesáregula : Prima: Sitertius,ad quem prin-

accello

cipaliter cau(à pertinet,litigantem remouere pofï'ct & (cinlo-

cum eius fubftituere : tum fi permittat alterum hugare, con-

qnideit

fentire videturinlitem:E.C. Sitibipro pecumano debito fun-

rjoncme

dusà Caio debitore tuo oppigneratus fit, de cuius domino Ti-

&&pw-

tius tecum litigare velit;ad debitorem Caiumprimo loco per-

n

tinet cáufa

efendere:quia eius principaliterintereft: Quan:

doquidem fi

nduseuidusfit, tibi foluere, velaliud pignus

of m

fübftituere, contraria pigneratitia aCtione cogi poteft, ]. tutor,

z

g

16.6.contrariam ff.de pigneratitiaadtione, Quarefiin tali ca-

.licatd

fu Caius patiaturte creditorem in iudiciolitigare non premit-

tüs ]

Pib

fa prateftanonc, id ipfi nocebit, iuxta cit. l: (zpe, Secunda ex-

ceptio-

ld

46

Orros:is Ca&pivavrf, .

ceptio cft : Sialterumà quo caufam habes, paffus esin judicio

inzel

agete;autdefendere,fententia contraeumlatatibi nocet.cit.l.

tonf

fzpé. Velutifi vxor, aut focerinjudicio agere, velcau(am de-

fendere permittantur circa res dotales , fententia contra eos

ineo

lataprziudicat marito; quia caufamabhishabet. Similiter i

E

emptor fciens permittat venditorem caufamagere, aut defen-

um

dere circa rem venditam; quippe cüm emptor, fiquodjus, ac

terti

titulum feu caufam habet, à venditoreaccepiffe debet: Hoc

cebat

ea(u fententialata contra venditorem oberit emptori , juxta

rum/

cit.]. (zpé.. Harumautem exceptionum neutrain cafütranfa-

&ionisAuguftanzAnni 1 584 locum habet;proutmanifetum

Capi

cutil

cft : Ideoque ftaturregule communi, quód resinteralios aQta,

C202,

alijs non preiudicet. Accedit , quod tamet(iidjütecommuni

fatis prouifum fuerit,tamen ad maiorem fecuritatem hzc ipfa

falutaris claufula in confirmatione eiufdem tranfactionis à

hil r

htafi

RudolpholI. Imperatore exprefséáppófita fuerit : od cnne/

fente

nb bem $5. Seid) anonfet Obriafeit ; vno fonftmenigtid) an feinen Sxedy

ten eno Oeredyriafeiten onnerateifflid) vnb-vnfdyablid. -

ri.

Ideff :Ytatamen , vt Nobis & facro Romano Imperio quoad fuperio

[copi

tatemnoftram , & alijs quibufcunque quoadjura; & jurifdidtiones nullum,

Ctpta

pr&iudicium , aut damnum inferatur.

dlleg;

Idipfüm quoque iam iudicauit & declarauit Auguftiffi.

pusin

musImperator nofter, Ferdinandus 11 in literis datisad Hen-

ricum Auguftanum noftrum Epifcopum, die 20. Iulij, Anno

L/i [äp

1629. prontipfemet Au&torrelationisrefertfol 119 Qyaf bet

Uma

SBerttag de anno r £ 24.nun;tvifd)en benGarfoti(d)en vnb QOnca

*

u

CCdcn

$Dtirgetni/alfo fine prziudicio tertij be(eoefen.

his:(

251 def : Quodtranfactio Anni r £ 84. folümintet Catholiqos; & Áca-

"

:

àltem

tholicos ciues, atqueideo fine praiudicio tertij, peracta fuerit,

L

Tertió peccat Opponens,quod fruftraallegat tit; s.li

s.

tonül

füit, 4

feudorum. Quibus modis feudumamittitur. $. przterea fi ille;

cüm ad propofitumcafum nihil omninó pertineat. Nam ibi

Cid

folüm hoc ftatuitur: (iis; cui per fucceffionem, tanquam pro-

ludic,

ximggïgnato ; 'fcurc?umpdcbxcmr,con»fcnfegit , vt aliusre.

iïïicii]

inue-

'üm gl

Proft:iTáTiOo DEr£Nsaj

7

1dicio

ánueftiatur, poflea regreffum habere eum non*pai& qüia pc:..

tcit.

tbnfeh?e:mïurtfuo renuntiapit.

jmd

([2 608

narto quodallegat c. veniens, 3 8. demmdæm;,m*m

ineotit nullumtalec.fit. Volebatautemallegarec. veniefis;

liter

38.de teftibus vbi Gl.ait ver.vtraquepars,ibid. AbbasPanorrn.

defen-

num. 14. Tametfi ordinarié loquendo,resinteraliosiudicatae

jus,ac

tertio non obfit, tamenin cafü eiusc. in quo duo fe electos di-

Hoc

cebantin Decanum , Archidiaconus & Subdiaconus, obfutu-

yuta

rum fuiffe Subdiacono,fi tacuiffet: Namipíecaufamhabuità

tranfa«

Capitularibus, ideóque primoloco a&ioeicompetiuiffet, fi-

fedom

cuti fuprà ex fepius allegata l. (epe, quz eft penult.ff.dereiudi-

9j ,

cata , didum fuit.

o muni

umto,quod Andream Gaill, &Couarr.allegat; cümni-

aciplà

hil prorfus ad ré dicant, fed hoc folüm; Si fententia interalios

onis à

lata fit, quod tertius, cnius intere(t,appellare;& executionem.s

fententic impedirepoffit.ficutietiam docetur incit.c.veniehs,

st

"h

Sexto, Quod affeuerare audeat, Religionis PacemabEpi-

fcopis Auguftams abfque vlla condmone, autexceptioneat-

7prr/on-

yulletta

ceptatam iuratam,& fubfcriptamfuiffe: Eius proband1 caufa;

allegat Receffum Anni 1613.cui chncusAuguRanus Epiíco-

u(ïï(&-

pusinterfuit, & fübfcripfit.

Verüm hoc friuolum & inane effe oftenditur]. Quias,

dnen

vt füprà ctiam à nobis di&um fuit,artic.ille continetnon no-

Anno

uamaliquam difpofitionem, fed folüm confirmationetm anté-

mþ W

cedentium Imperij Conftitutionum, ipfiüfque Pacis Religió-

j

u

nis: Confirmatioautem difpofitionem quam confirmat, nec

& Aw

alterat, nec extendit, ficutidocent DD.inc. r. & tototit.déo

- £onfirmatione vtili. vel inutili. Qamobrem fi,vti oftenfünis

llb L.

fuit, Auguftanus Epifcopus, ciufque Ecclefia proptet Ottonis

j a ü luc,

Cardinalis proteftationem, pacificatoria Religionis conítitu-

ym i

tione cdita ÀAnno 1 5 5 $.quatenusea iuribus. Ecclefiaümwpxæ-

jm pro-

iudicare poterat, obligatus non erat ; fequitur,quod nequeper

tiot

arnculum illum confirmatorium , Receffui Anni r613. infer-

j

tum obligari potuerit,

G

IL Ex

45

OrTóWts CARDINALIS &c.

ss lY Exprefentia , & fübfcriptione Hentici Ag;guaagä

'? 'ian'z

tte Jj'

noftri Epifcopi nequaquam colligere poteft Opponens, quod

nibilco

án Pacem Religionis ; cum preiudicio Ecclefiz fuz cóofen(erit.

lum

Cüm enim in Receffueorum Comitiorum nihil pofitum fue-

torem ]

tit ; quod proteftationi Gttonis Cardinalis dejure derogare;

[

poffet , neceffenonerat, vt Epi(copus fe opponeret. Accedit,

&liud ]

(tn uj

quód tametfi Legati Ele&oris Palatini,cumpluribusadhazren-

tibus& Correfpondentibus articulis eiufdem Receffus, prz.

7uädþp

n

fertimconfirmationi Pacis Religionisrepugnárint;atg; fe füb.

d Ord

traxcrint, nihilominus eorundem nomina, proptetea folüm.»

V

quod & ipfiad ea Comitia venerint.in Receflu, perinde acali.

C w;

orum Principum & Ordinum nomina,fubfcripta reperiuntur.

Jhttejn

1taque apparet ; quod ex di&to Anni 1613. Receflunullum.s

I

dmm,

;prorfusargumentum ab adueríarijs duci ,pollït'.

L

751 Qbie&iofeptima Opponentisita opponitur: Erc

um [x:piæii;

TU

H

m interuallum de[erta fue-

Aqwh

allegata proteflatio per feptwaginta quatuor annor

fui,

sit,ead, neg, Cardinalis 2 Epifcopu Otto , neq, ali,

ipfrus Succe[Jores vfi fuerint,

ddeo non oportebat eam vem de nomo producere. Cum

protcy?ario intercedente te-

poris

Mn

inter

vutallo deferta cenfeatur, M»irriii:-. N igrin.,

fap? ditlo tratl. de p'rife]f?.

,:onem Wrbod:nunr.rmm 126

quam

M

0d,

RESPONSIO

Qüg

v Adhocfüfficienter ref ponfurm fuit füpra citca 4: dbic&i*

tf

ïonem.,mfum autem eft.quod vel Nigrinus, vclalius quifpiam

Pmm

Do&orum , ante hunc Opponentem , dixerit;aut fcripferiG,

P/ ffürm

quodproteftatio, de qua nobis hic (ermo eft ,videl.perquam-

tji)j fi

[

jusantea habitum conferuatur ,folo temporis interuallo , aut

À

fola taciturnitate deferta , eiuérenuntiatum cenferi debeato.

02b

. Accedimus nuncad o&auam o

bie&ionem , quz taliseft^ |

t gen

Q—u'm imb Domini Epifcop

i Augnflani ipfimet , multis modis à Cardinalitia pro-

teffatione vece[ferunt 'contra eandem:

Pacem Peligionis fepius tam iudicaliter,

nunqu

quám extraindicaliter, nontantzm excipiendo

( qmd,l)ilinganiIureconjklti

Præfcn

fatentur ) [ed G age

ndo , pro e adduxerunt;prout Epi[copus loannes Otto erga

Cà [pir

Ca(hol

"'PCW.Pbiltypum S.gam.lmpery Marefchallum barfdimrium, Baro

penhaim,

^

PrnoT£sTATi10 DEFENSA:.

49

uguftati

p*nämm fub dato ig. Olobrzs Anno 1593. difertis C* exprefitaverbis teflatum, fe-

€it.fe praterca.quam qua iuva fcr:pm, C falutaris Pax Reli

igionis fibi permittáty

e

ts quod

fenferit

zibilcoutra ip[um atteutaturis, Adbac Cardinalis Otto ip[emet.flatim pofl pub-

licatam Relrgwnw Pacem nominatim /4nno 556.intentionem [uar , contra Ote

itumfue

tonem Henricum Eletlorem Palatinum, € Anno1557. contra Vlricum & Seba-

etome

flianum Comites de Helffen iffain , [uper pace Relzgwnz fundauit,nec quidquan

Àccedit,

aliud petüt & obtinuit, quam vtveiconuenti contra Religionts, e publtmm p4-

dharen

eer nibil smoliri & attentare debevent, Ex quibus magis magisá, sonfirmatur;

fus, prz-

quód [ape aominatus Cardinalis Otto fiam proteffatunem,nullo aliofine, uifi utà

iq;fefub.

Con[cientiam [almavet & tutamreddevet; quemadmodum ante bac fimiliid mo-

'do Ordines Catbolici ( uti conflat ex Rece[fu Comitiorum. szrmf um ddnnod; 44

7 (ohlm:

$. 2í(8 woít abet befunbenic.8 .. ) fecerunt infmnare voluerit, lioquin enim,

vdeacalle

C nif in pace Religionts comprebendivoluiffet , impofübile fuifft , vt zp[ prm:

eritintüL

proce[fus ex ip[a Pacis Compofittone decernzpotug,glönr.

.Qulluma

Sed &' Dominus Epifcopms , qui nunc efl , aduevfm 'vrbem Danavwr.

danam, ante bac videlicet Annoicoó. & 1607. proce|fus fuper Pace Religiontspe-

tjt G obtinuit. Ciuitatiquoque Diuckelfpibl, non obflante eadem prote[latione,

vcim p

"ugullana Con f effioma Exercitium ve[flitutum» & qpafr pojlhmzmo r:ä/ulumm

lr

ult.

Wf fumnh

RESPONSIO

à

yedutt t

| ,W/f Ó

od nequei(íta obie&tio caufz Auguftanæïcclef 2 qmd-

quam obefle dcbcat,mtelhgetur,ü ifta confiderétur: Primum.,

Quód A&or, intentionem petitionémue fuam.qnzin libello

judici proponitur , fundare debeat fuperaliquo iure füo., fcu

oblCöh

aaufacurrcsa.hqualibxdebeatur E..C.. Inperfonaha&lonu-

Petorem mibi dari , quia àmeempta eff... In reali petitorio judicio ;

gifpiat

Petorem sthi dart ,. gum eus Dominu (um :1n poffc florio : Peto, rem

[ jame

wzb: voflitui, quia per vim fpoliatus [um..

jallo s adi

Alterum.Ecclefiz,&íacta collcha,corumq, Prælau,qua-

|debett

do ab Avuguftanz Confeflioni adhzrentibus Ordinibus fpolia-

ti fuerunt , ante velpoft Paffauicam tranfaQionem , jure füo

$ mIlSC

"be M P "

nunquam exciderunt : Sed neque excidere poiï'unt, vlla.feu.

WWW'

prafcriptione, renunciatione, aut pacto, ita vt jura Ecclefiafti-

Ji

ca fpiritualiaab ipfis auferantur: & in Lutheranos laicos & à

u

Catholicafide alacnostransfarantur, ficuti oücnfum fumn..f

r d

n

G 2

libro

Fe"hd"nl

ä

[

OrroNi1sS CARDINALIS &C.

H

libro decompo

:

fitione P-gcis. c. 9. quzft. 60..cdit.x.qüge& 71.€*

dit. 2-

1 mert

i

um.Hinc fequitur; Qtloticfcunque P*rälatiä&orc;

Qo

Qu

[lmtj aduerfüs Auguftanz Confeffioni adhzrentem Statum,có

quod iuribus velbonis Ecclefiafticis fpoliati aut in ijs turbati

bat

m

fuerunt,per fe.& fuápte natura,intention£ac petitionem füam

fundare, feu potiüsfundatam habere debent (üperiure (ibi,aut

If

potiüs Ecclefiz ipforum, cuiusnomineagunt,competente» ,

&

quo fe fpoliatos, autin eoturbatosafferant, ideoque reftitui,

P

velinquiete relinqui,Reumque conuentum, eo quod contra,

ph«

publicam pacem deliquerit, puniripetant : Ethac ipfacaufa

n

eft,cur Catholici conquerentes plerumque libellum fuum, &

accufationem füper iure ctiam communi, atque publicz pacis

mg

(0

violatione fundent.

&

L

"

uartum. Licet

'a&tio Ecclefiafticorum Pralatorum i-n,

fit,

Diaturalibus,& omnium gentiü iuribus fundata fit,vti dittums,

)

tamen per accidens, Pralati adores plerumque fe fundare»

fi

|

K

etiam debent füper Pace Religionis: Propterea,quod Gonfti-

tutio Pacis publicz, quz fecurtdüm naturalia & gen tiumiura,

cu

inImp

erio decreta erat . per Religionis Pacem Anno 1 5 5 5.per

Qu

inodum foederis

lege Cafarea confirmati , modificataac velu-

iC

ti teftricta fuerit; Ita vt in certis Pacisarticulis in quibust on:

fis

fcffioniftis immunitas promiffa fuit , a&io & quercla aduerfus

ol

cos non admittatur,fed perexceptionem declinatoriam ftatim

Hm

zepelli poffit;vt fi

Auguftanz Confeffionis Status fe defenden-

t

doobijciat;Ecclefiam,

quam occupatam tenet,ad Imperii Sta-

tümnon pertinentem,

temporePaffauiea transactionis,ac po-

hU

ftea, non fuiffe in mani

bus & poffeffione Ecclefiafticorum. :

fài

Propterhanc, inquam,

accidentariam,&cnequaquam ex natu-

i

(am,aétor Ecclefiaticus a&io-

raa&tionis prouenientem cau

gi

nem & querelam fuam etiam fundat fuper Pace Religionis:

qi

Negando nimirum,fecundüm Pacem Religionistalem iurium

Y

lfs

OnOor

Bc ;;;Iïaüicoxum tur

þat;onem—.» .aut iurium vel b

Occu-

di

P,g.æg'n-asgrær 10 D EFENSA.

$1

TL

Wcupagqsum detentionem permi iffam effe Reo conuento..

[1

Quintum, Licet, ordinariélo

jendo, groband: onusa-

&ores

&ori incumbat, interdum tamen (ccüsaccidit, vt AGor,fi fa-

gm.co

&um notorium fit, vel ab ipfo probatum, omne deinde pro-

utbati

bandi onus in Reum conijcere poffit.

uodxpfum tuncper-

Vfüam

mitti debct,fi intentio a&oris deiure fundata fit,ita vtobtine-

biaut

redebeat,nifi Reus conuentusexceptione fe defendat, quam.,

ntC,

& probare ipfe debet : quandoquidem Reus excipiendo veluti

&mllo

a&or efficitur, l. 1.ff. deexceptionibus, & traduntur hæcälgfep

ontrao

pho Mafcardo de probat. vol.1.q.17.n.9. Exemplum habemus

icauf

in Pacocho petente decimasintra parochiam füam fitas, iuxta

l.lm)&

c. 2. derettitut. fpoliatorum in 6.It£in caful, dltfamarl, C.de»

ingenuis. I[demacciditin Ecclefiafticis Przlatis,quando agunt

QZCIS

contra Auguftanz Confeffioniadharentes Status de turbatio-

jf ia

ne, aut fpoliatione circa Ecclefiafticaiura; cümintentionem

kum.!.

ipfi fuam fundatam habeant, vt oftenío,vel notorio exiftente

ndare

faQo,ad probandum aliquid adigi non debeant; (ed;fi ex Pace

onfti

Religionis exceptionem obijcere velit Reus conuentus, eam;

j juraa

cum omnibus qualitatibus feu requifitis probare teneatur, fi-

cut:cxphcatu inlibro de cópofit.Pacis.q.70.ed.2. &hocipfum

$4

cvclu

à Czare Ferdinando [l nuncrefponíum ac decifum eftin cau-

fis rettitutionisMonafteriorum &c Interim verum eft,quod &

lSk on

jueríus

olim, & nunc quoque AQorEEcclef(iaíticus vitro fe offerre pof

;(htlm

fitad probationes faciendas,quando easin promptu habet ; ita

vtcaufà citó expediatur, atquc executioni mandetur.

cndön

Sextum. Nemo pluribus defenfionibus vti proh;bc;ur,l-

nemo. 8.ff. deexceptionibus.& reg.20.in 6. Iddue verum eft,

Acpo

yrufto *

tametíi defenfiones,aut exceptiones oppoütæ fint,(eu quz fi-

mulconfifterenon pofi'unt. ficuti egregié docet Gl.noua mar-

»x natu,

40

ginalis in l. contra maiores, 16. C. de inofficiofo teftamento,

uód habens duas exceptiones, fiin vna füccumbat;ad aliam.,

tranfire poffit,argum.c.paftoralis, 4. de cxceptmmbus,& C.au-

,u.müm

wtlmu

ditis, 1 5.dc praícript. vbi äsæglum habcmus, fi quis fcin im-

3

muni

ol

$2

OrtoNis CAED4NKAIISÉ&C

munitateà decnms praftandis, aut Ordinarijiurifdi&tione, de:

h

j

fendete velit ; quod & priüilegiumallegare poffit ; &, fiineo

fe;

Füccumbat,præfenpuoncm ficüti Abb. ibinotat n.2. Et egre-

eion

gié tradit GLin reg.65.in 6. Licet tutius fit,vt quuntcntle«nem

aduerfarij fui negat;fi exceptione etiam peremptoria munitüus

Áuo

fit negationem non faciat abfoluté;fed füb cónditione. Nego

Wi$,

mietibi permififfe; &,fi promififfentü mihipoftea ómne de-

bank

bitum condonrafn 5 Tamenidneceffarium non e(ft * cum pof-

Ttd

fitetiamabfoluté aduerfarijnegare intentionem; & nihilomi-

Iqua

nus po&ca exceptionemobijcere, perquam tutus fit, etiamfi

flen

intentioabaduerfario probata effet : Propærea quod nemo

Ia

pluribus dcfcnüombus vti prohrbeatur » itavt ü vna deficiat;

liejc

altem arripiatur.

: Hisita explicatis ; ad obuc&mnem diciturI. Ottonem.

ceff

Cardinalem, vel (üccefforem ciusperfe , & ex natura actionis

tüsf

nosi fundaffe iatentioném fuper Pace Réligionis. Nam funda-

Tmentum füper quo attor fefundat debet effe cáuffa & titulus

t

Broy

tribuens actori jus agcnæh AtquiÉcclefiaftici Pezlatiex Pace

fan,

Religionis nihil omnino juris confecuti fant, feu nihilomni-

noipfisdatum;, quodanteacifdemnon compctebat fed'tan-

doqi

m

tümmodo àblatam fuit: Ergo perfeacproprié nullus Prelatüs

Écclefiafticus a&ionis fuz fundamentum fuper Pace Rchgxo-

'&me

ï

Yell

nis confhtuercpote&

idej

: IK Nihilominus fieri potuit. VtCardmahs Otto autfuc-

Íolo

ceffor eius agendo contra Confe(fionis Auguftanz Statums;

inoq

peraccidens;videl. fefpectu huiusaduerfarij;ac fori;fandárit fe

m

fuper Pace Religionis,propter neceffitatem: Quia fciuit,quod

eti

lis intentata ahter fn&rmendænon fitcontrahuncaduerfariü ;

toc.

& ia hoc foró, nifi (e paci Religionisaccommodaret. Apparet

tamen exhoc quód (uper eadem Pace non fundaucrit fe dive-

doir

&d1|

&e &approbatxue fed negatiuéac remotiueé, negando videl;

A düerfario fale aliquid, quod fecundüm natumha & gentium

Dihi

;ura j 1pfamqufe«paccm pubhcam prohibitum cft ; ipfiin Pace»

ettrv

(ati

r

e

Reli-

TET

PRGTES'FA'I"JO DrrENsA.

53

6,de

Rae-lmcms,qua vnica exceptione tuerife poteft,conceffum ef-

If €o

fe; idcod; non obftante fuaexceptione , que fuper Pace Reþö

tgit-

gionis fundatur, condemnandum.

oncm

iE

Tametíi pornamus, quàd OttQ Cardmahs ahuf' qc

initüs

Auouftanus Epi(copus, agendo contra A usguüanæ Confcfüo-

Neo

nis Statum ex Pace Rcllgloms à allquandg obtuleritfead pro«

nc de-

bandum;id tamen accidit exabundante;quia pmbatxoncs pa-

3pof-

ratds habebat & facilé fe rem demonftrare pofte confidebat.A-

lomi

lioquin ad hoc non tenebatur: íed fufficiebat propofito,aco-

jamfi

ftenfo fa&oquodaduerfusgentiumjuracommiffum eft,nega-

iemo

re aduerfarij intentionem,quod tale quippiam ipíi cxPacc Re-

5£ àh

ligionis conceffum aut competens fit.

IV. . Licet Cardipalis Otto ; ciufucin Eplfcopatu Suc-

nems

ceffor aliquis tali modo fuper Pace Religionislitem contefta-

jonis

tus fuerit,ncgando intentionéRei excipientis;videl.quodtale

T

ipfi fecundüm Pacem Religionis conceffum fit , tamen non.

jtüilus

propterea prziudicauit peremptoriz replicationi, quz Augu-

ia

uan-

ftanzEeclefiz exCardinalis proteftatione competebat:

Jufilta

doquidem nemo pluribus dcfenfionibus vti prohibetur, Imo

jtane

tametfi ponamus,quod Cardinalis Otto, vel Succeífor eiusin

Jatü$

aliqua certa cau(a obligaritfe , quód non alia defenfione vti

]igi0-

vellet nifi quz ex contextu Pacis Religionisdetumpta. üt,tamc

id exabundantc feciffe cenfendus c& quia confidebatex hoc

rtfüc

folo defenfienismodo fe obtenturü; vel quia fcxcbat,alterung

m

imodum replicationis perémptoriz , propter facti ptotcüatm«

jtit fe

nem-odiofum, ac difficilem forehoc loco,actempore. . Tgm-

et(i;inquam,ponamus,Augufítanum Epifcopumin aliquo cer-

quoö

iif

to ca(uaftrinxiffe fc ad Pacem Religionis, aduerfarij fui feq ue-

] Qïct

dointeationem, tamen idab(olutéloquendo,, &in ordme.;

dire

ad alias futuras caufas, feu cumhoc , fcu cumalijs aducrfarus,

udd:

nihil præxudlcarct cau(æ Augufítanz Ecclefiz :

Quia renun-

tiatio juris,cüm ftri&z interpretationis fit, non extendi debet

nnum

m

ad ahas perfonas , & caufas , de quibus atum non fuit, Ec

r

i

res

*

OTTONIS CiéxBiNALYSARC

)

res interaliquos acta in iudicioalijs perfonis, vef caüfis, cum.s

!

quibus . vel fuper quibus lis conteftatanon fuit, o:dïnariälo-

quendo,nec prodeffe poteft,nec obeffe.

4

"

.

"

Hxc ideo fufiüs deduximus, vtappareat,tamet

i vera c(';

ti

fent. aut fideliterrelataab Opponente, quzin hacobie&iones

!ï

«ontiaentur, tamen ca nihil omnino obfütura proteftationi

Ottonis Cardinalis. Interim veró circa caufas ab Opponenteo

relatas. in quibus Epifcopi Auguflaniintenrionem a&ionisin-

ä

ftitutz fuper Pace Religionis fundatfe, ideóq; eam approbatfe

dicuntur, nullaeftdifficultas; quod manifc(tum fiet, fiad fin-

—

gulas refponderimus.

ä

Cauífa , & controuerfia

ninter v()ttomþïm Cardinalem.,

à

& Ottonem Henricum Palatinum Rheni,ita fe habuit. Statim

poítt PacemReligioniseditam, Cardinale Ottone Rome adhuc

degente, in Pagisquibu(dam, quorum incole Auguftani Epi-

C

fcopi iurifdi&ioni fübijciuntur,iurcgladijtantummodo Duci

Palatino competente, Religionem mutare, & Parochisloco-

rum illorum Catholicis mandata infinuare, eófq; ad Superin-

f

dentem Lutheranumcitare dictus Dux Otto Henricusaggrcef-

füseft, fuorumattentatorum vnicamrationem ac fundamen-

l

itum adferens, quod talia Auguftanz Confeffioni adhzrenti-

'bus Statibus, in nuperrimé edita Religionis Pace conceffa et-

fent Tum ciuitatis Dilingang Przfe&us,& Confiliarij refpon-

ä

derunt Duci Palatino, taliaipfi vigore Pacis Religionis nequa-

quamcompetere;ideóq; rogarunt, vt faltem tamdiuà propofi-

to füoabfifteret ,'donec Cardinalis Otto certiorfietet, atqueo

tefponfüm indeacciperetur. Sed cüm nihilominus Dux Otto

'Henricusad mutationem inftituendam pergere vellet; Prafe-

'&us & Confiliarij nomine Cardinalisad Regem Romanorum

Ferdinandum, poftea etiam ad Cameram Imper. Spirenfems

g

prouocárunt,indéque mandata inhibitoria contra Ducem im-

petrárunt. Poft reditum vero Ottonis Cardinalis,partim Regis

dinalis

Romanorum Ferdinandi I literis, partim eiufdem Car

bene-

DgoæxsæArxe DrrrzxsaA.

$5

h»enfwfeatra perfuafüm eft Duci, vt refciffo proceffu iudiciali,

in Camera Czíarea coepto,in Cormniffarios à di&to Ferdinando.

lo-

Rege deftinatos, AlbertumBauariz Ducem,;& Chriftophoru

Ducecm Wirtenbergenfcm confentiret. Hi Commiffarij arbi-

[]

trium inter partes pronuntiantes, in primo pun&o decreue-

Y

oni

runt,quod iusReligionis in di&is pagisi inftituendceficuti Lantea

femper, ita & po&ea ad Auguüanum prfcopum fpc&arc de-

to

beat. Idque fecundum hoc pmnunmtum m iis pagis quuc«a,i

iü

hanc diem obfernatum:; fuit.-

A

Exhisiam apparet pumo Quóod Otto Cardmahs,fcu pc-

a

tiàs conftituti inabfentia eius Prefedi &Procuratoresin Pace

Religionis íe non agendo fundárint , fed tantüm refi&cndo,

"u

ac fe dcfendendo: Ncgabant enim, Ottoms Henrici propofi-

um

tum acintentionem redé fundari fuperarticulis PacisReligio-

Jüc

nis. Secundo : Cur hoc ipfo modo defendendife contra Du-

pl

cem Prafcétus & Cófiliarii vfi fuerint,rationes manifeftz fuatq

'uc

Partim;qaiai(te modus facilis,certus,& minimé aliis Principi

(O

bus inuifüs erat. At vero;fi proteftationem Cardinalis oblecu'-

Ü

fcnt,n ontantümnihileo temporeobtinuiffent,fed etiam ma-

d

Íus erga Ottonem Cardinalem, &Ecclefiam Auguüanam ad-

en

üerfariorum odium concitaffent.Partim veró,qniaita caufatii

t«

hanc agere, fcuitafe defendere debebant, vt aliis Catholicis

.el

Principibusnón damnum,fed commodum potius proueniret.

on

Nam vt exempli cau(a dicatur, Eyftettéfis Epifcopus plur:mgä

lua

pagos fibi (ubie&os habet, in quibusius gladii Duci Palatmo

jl

öm

competit. Quarc fi intentionem Ducis füper Pace Relig

5

-

fundatam non negaffet Otto Cardinalis , aut Przfedtus föi; ?1-

Ittü

carius eius, fed proteftationis exceptionem,feu rcphcancfiwm

le

um

obieciffet; tum fignificaffet, quod feclufa pzote&ahonc exip-

fius Paci sRellgwnls tenore fe defendere: non poffct ficut mox

Jterum dicetur.-

j

. ContraComites ab Helfenftain muadenrcs & fpoliantes Ec-

agls

clefiá Collegiatà in W(äfcnüa:g,hbcllu in Camera S pxrcnfïOtto

jlis

Card: pchrocuratorem obtulit A: 1557.inquo, ante nàárratá

ne

fpecieim

,6

Dtitiosi A €uR NATIHS&C

fpeciem fadti,iuris fui funudamentum his verbis poïämæïewägf

ii beybett gemcínen Oeiftlidyen/enb CIBeltlidoen 9X edyteit/ aud) fetaebradoc

Gbriftid)enDronungen/ vnb tifonberbeiraudy bef jüngft auffacridytt $anv*

8b SXcliatonfriben begriffea/ vno ecnfrlíd) geborten/bag eín jeoe D brigfeit/

Geiftlid) ono SIBeitfid/oie anber/onb Der(e(ben 2Onberrfanen 6p jpeee U..

fígion vagríttetor onbertübt bleiben a(fe-Petitio autem ita formatur,.

Goift Xntvalt$ 95itt nb SSegtt/ bte beflagte Geaffen von veaen jegteriebt-

tet ontedprmaffiger/enmo teibet obgente fe!äi"äan'bmifþäïätägïg rïfi*ïbm ab

te $yanb(ung in biesDeenin berüerten gemetrien X edjten/ vno bemtanb enp

X eliatonfriben beatiffen

x

guerfeninen/ic.

EL

/u ggfquenfg:zn/muæ«rrþci&*gnwäwafsafpgeæea!u

: Jd ef : Quamuisin

yg-gö que )u re $ Ech&.lc(ï'a &Jitco 8: öiuäli, & fpccmhter.

innuperedita Religionis, & publica pace contineatur, & ferió pracipiatur,

.....

vt vna(quifque Dorninus aut jurifdictionem obtinens , feu Ecclefiaíticus fit,

feu fecularis, alterum, ei

batos relinquat, &e. -

tfrae;räbdfijzofäg üxaige;ig;ong q;gxi:e:;ös' & impertut-

- Petitio autemi

tafo rmatuür.[deo Pfac-uratoris petitio eR;vizi

accufatos Comites,propter iam dicta illegitima, & memorate Paci publicz ac

Paci Religionis aduerfantia fadta,in poenam in communi iure, & publicaatq;

Relig

ionis Pace compreheníam incidiffe, iudicialiter atque legitim? pronun-

tietur, & declaretur, &c.

2

4

?

H

. Hicapparet; Quod

Ca;:dnahs ä&b.i'funäarit intentionem

fuá füperomniaiura comunia;Ecclefiaftica & Czfarca: Infuper

füper Pacé publica Imperij,ip(amque Religionis Pacé; quippe

inquaattentatumillud nequaquam conceffum, fed expretfis

Verbis prohibitum fuit $ Daraeaen folíen. Deinde caufaifta, qua

Opponens recenfet,nihil omnino ad propofitum fpe&at: Pro-

xterea;quod Ecclefia illa Wifenftaigenfis non Auguftanz, fed

Conftantienfis dioecefis Gt; ideodue vigore proteftationis

Cardinalis defendinon potucrit. Quare nec Cardinalis Otto

querelam contra Comites inftiruit tanquam Ordinariusloci ,

fed tanquamCon(eruato

3

I ciufglcgï?cäcläiïæ,fi;uïtilinki pfqiib'cl;

lo claré exprimitur:

Vtproinde hiciterum apppareat,quod Opponensadrem

