ntunie⸗
ftdrnf
ftlene
ern/t
S

daß ſie neiblich de gente ad gentem transferiert werden. Wuͤſten auch was
ſeufftzen ergieng wegen geſteckter execution, derentwegen jhrem Herꝛn
nichts lieber / als daß der lauff gelaſſen / was aber bißher gehindert / wer dar⸗
Von geredt⸗ Jhr eerk hielt wann Viſitationes gang gehabt hetten / es weren Henud in
euiliones in das ſte en nit / ſonder Cloſterſachen ſckh yrres
man hrer gewahr worden. ſterſachen ſchon durchtotumen / ehe nan daͤe⸗
nicum remedium wer ad Viſitationes, daß Cæſar per Churfuͤ atarinen
. es, hurfuͤrſten er, hacratione.
ſucht / den Irꝛungen ein auß ſchlag zugeben / dann da ſie nt e irſerer⸗ aritdidio⸗

ſeyn / wurden extraordinariæ auch nit geſtatt nenn enin
urden ex geſtatt werden / vnd wurden ſi ſatis
chen Viſitationibus andere defect auch befinden. ſich ben ſol Ce ier.

Reuiſiones betreffend / wuſtjhr Herꝛ / was 98. vnd 1600. vnd 1603. vor⸗ lani,
gangen / Ihr Herꝛ vnd dero Adminiſtrator hett erjnnert / was jhn gebuͤren agnouiſser,

wollen / vnd hett gern auß ſchlag geſehen / aber man wer gar ad extrema fom. mmo tt de-

. g ey ir de-
men / alſo daß man Staͤnd nit hoͤren woͤllen / ſonder darvon gangen / wiewol Buient.

ſie nit gewuſt / was andere vorbringen wuͤrden. Vnd halten / diſe ſachen mit entear auns

moderatione gewunnen werden muͤſſen / Ein theil hat iſitationi
1 auff auß etzung ge⸗ Viſitationi-
trungen / andere hett Ordnung haben woͤllen / da wer vorgeſe hlabin . ſonttit Pus: aene

Falli viden-

fahreeenn man zu eſerſacheurriue kaudetnan darvon reden. tur Saxoni-
ein Herꝛ wer nochmal indi . i, nam Pa-
H erens auff allen fall / aber da man von lariniani ia

guͤtigen mitteln nit reden koͤndte oder wolte / muͤſt ſein Herꝛ dero n
omeynung ſa, Catholicos
gen / ſo ſie noch bißher verhalten haben. ſeinch hnungſa⸗ Pentam par
ritatem ad-

Woͤll man aber Catholiſche vernemmen / w ieri
as Cæſar hierinn vorgenom/ miſſur0,
men / laſſens geſchehen / ſie verſtunden praparatoria anderſt nit / als nichts hine inde

geſchehen / daß man Kayſ. erjnner / es noch vor dem Reichstag zuthun. en verd
Brandeburgiſche. Wer wol nit ohn / daß diſer Punct nit eigentlich da⸗ male eani⸗
ibi conſcij

her gehoͤre / ſonder ver die ſamptliche Staͤnd. Von Sachſen weren præpara- eſſent, diſ-
roria dahin vnd auff erjnnerung verſtanden / allein wer gewiß / daß Maͤyntz ceſlerann.
19. Sept. An.

nichts vor ſich ſelbſt / ſonder mit wiſſen Cæſaris anſtell .
. e / ſo wer auch bedenck⸗ 16 0ο%.
lich / Cæſari auch lediglich heimbzuſtellen / dañ es mit den Euangeliſchen nicht 1oderetto

ſen werde / ſonder beſſer wer / wañ man ſelbſt auff materiam gedaͤchte / ſo man enfut.
æſari an Hand geb / ſo wolten ſie auch keinem theil gern præiudiciern. Arma com-

gutſahevonlauff r var ſeuffßzen / ſchimpff vnd ſpott angezogen / wer al anno
aber darauff beſtund es / wann ein theil dem andern mittel vorſchlaͤ I60.
tertius nit mitleyden darff. 5 orſchlaͤge da Sarie ro⸗
Sein Herrverſtuͤnd nit / daß kein ſach mehr ad Cameram zukommen / tentiam
ſonder daß nur die vier außgeſetzt werden / da aber die Papiſten ſehr darauff usmn bien-
getrungen / vnd wann man gleich fortfaͤhrt / ſo ſtech es ſtrack bey der erſten Clo⸗ diair 24.
ſterſach in der ordnung. Woͤll man ein gefaſt werck haben / ſo ſtell mans auß / 1 ½6n
und renidi die andern / hernach rede man / was mit den vier Cloſter ſachen zu. eee
than. Semper meliores partes ſunt illius, der mittel neutri parti nociuas vor⸗

4

Qujd tim Hiiebey iſt von allen theilen gantz weitlaͤuffig d iſcurriert vnd pro & con-
ʒeronicei rra vil einge vendt worden / ſonderlich haben die Pfaͤltziſche vnd Brandenbur⸗
coniicier giſche den Saͤchſiſchen die geſaͤhrliche conſequenz, ſo vnder den Cloſterſa⸗
re dor er chen ſteck / wol zu Gemuͤt gefuͤhrt / aber noch zur zeit vergebens.
no1603. Palatiniani. Tandem in cauſaprogrediendum & de reliquis punctis conferendum, Ac
Saxea Sa. pryimò de puncto Iuſtitiæ, cuius curſus ſiſti velit, propter Reuiſiones, quibus vnuſquiſque fe-

Xonicis ibi . . . 2
rè ytitur, ad litem protrabendam, quod quidem damnoſum & timendum, varia incom-

mens, vbi
conſcia re. moda inde enaſci poſſe, Cauſam notam eſſe, quod videlicet inaliquibus Cauſis, Monaſteria

Ki eſt. S E . ⸗ 2 .
concernentibus in Camera iudicatum, eæque nunc ad reuidendum commiſſæ fuerint, in
quo Proteſtantes ſe grauatos dicunt, idque admittere nolunt, Papiſtæ verò vrgent, vnde
ſequatur, vt Iuſtitiæ curſis hereat. Cur porrò Proteſtantes in ſua ſententia perfiſtant, no-

tum eſſe, ſcil. propter conſcientiam & præiudicium, quod interitum Proteſtantium cau-

ſari poſſet, nam proximum illud eſſe, yt omnes Status, qui post Pacem Religionis teforma-
runt, iterum reſtituere deberent, tum fruitibus perceptis & percipiédis, quo caſu Statuum
aliqui integras Regiones ſuas vendere deberent, qua opera ſimul & Pax Religionis conti-
deret, vt & miniſteria templorum ac ſcholarum perirent, quum ſine hu reditibus illa ſu-
entari nequeant. Sed & lis haæc non de vno ſolo ett, ſed multos alios & omnes attingit, ad
cuius rei Victoriam aduerſariis nullo armorum ſtrebitu opus fotet. Quare Palatino yiſum,
hunc punctum conſideratione indigere, qui & in mandatis dedit, vt Saxo & Brandebur-
gicus de eo audiantur, Palatinus non cuperet Iuſtitiam planè ſiſti, ſed potihs in reliquis
cauſis reuidendis pergi, cauſas verò Monaſteriorum, ad eum quò pertinent locum dimitti.
Palatinus quidem eiuſcemodi cauſam nullam habet, timet verd, his aliorum cauſis expe-
ditis, eminentiores quoque in litem vocatum iri, illos etiam qui ſecuros ſe eſſe credunt, pra-
ſertim ſi arguatur, Pacem Religionis nil niſi tolerantiam eſſe, nec CæſHarem tantum pote-
Natis habuiſſe, pt illam perpetuam redderet. Exiſtimat Palatinus Proteſtantibus inuicem
coniunctis, Pontificiostamdiu non repugnaturos, & Iuſtitiæ ſic viam aperiri, atque inter-
iectum obicem denuò remoueri poſſe. Multi Principes è Proteſtantium numero qui in his
cauſis intereſſe vel habent vel adhuc habere poſſent: Palatino iudicia ſua, & Cauſæ dedu-

ctionem perſeripſerunt, quæ quidem in confidentia communicari poßint, vt exinde pa-

teat, quæ ex aduerſa fundgmenta ſupponantur.
Hoc quidem etiam in cauſa ett, vt Viſitationes differantur, quæ quidem reaſſumi
vnde & impedimenti nibil reliquum est.
Aliud quoque medium ſoret, ſi Praſes aliquis à Cæſaread Can:eram mitteretur, vt
antehac ſæpe petitum, & Comes quidamn de Eberſtein eo loci deuenit, cum quo tebus Pro-
teſtantium non malé fuit.
Super his Palatini conſilijs Saxonicos etiam & Brandeburgenſes percipere ſe velle

ſignificarunt.

Saxonici. De aduentu gratias agere opus non eſſe, ſibi inmandatu datum, vt in

hoc Conuentu fideliter inter ſe conferrent.
Dominum

poſſunt, quod ratione Epiſcopatus Magdeburg. res aliter ſe habere ex eo tempore caperit,

6

4

☛
=

pun
grlſun
ltunte
uunmi
ſamiimni
a Allallu
Omuinſui
ſee ſtegen
llilenint
wizeiieſtl
Sauihnehlune
ſorikunin
Prandebae
ll lilu

An neximen/

9

=S

=S

6

ð

ſgulhual⸗

iuanſtic⸗
binrlunctit
Vlliihenn
lulnuniitn
uluininn,
Ull ſenir t

hnl nin

ulllil ͤei
tiatlihe
Imnmnein h
Luatem
munſnt
Af nnl
lgftege
nianmn
Con,fiin
Uuſmn,m
emm
eſtutgee
nnlnn

lifinn

nenln, mi
eilu lſoli
amniſ⸗ ſe
Merminn
SS
Dyptetantn.
n Nilgimmmf⸗
i gi hil
Larhelgenn

vehinitke

nnu
Wwebaannß
Saro& NH
Aotiuinn
inent oanir
alonin it
Pſetſeeli
Gntalri
Naunhuinit
penrhatlieit
nunerd guii
44, tal il
int, terii

gilen
u teſthntee

rain mittin

.

Gunguunte
hnn
ti

Cap. III. 129
Dominum ſuum de punctis Propoſitionis deliberaſe, & reperiſe quod ſex velocto
verbulis multa contineantur veluti qui motibus Vngaricu, Belgicis & Iuſtitia ſubuenien-
dum, ſub quibus multalateant, quæ etiam non ad ſolos Flectores, ſed ad totum Imperium
ſpectent, cum de ijs iam in Comitiis vniuerſalibus conſultationes habitæ, & decreta facta
int, nam & non tantum ea Electores ſed alios quoque Starus concernere, vnde exiſtimet,
tantum aliorum Statuum hac in reintereſſe, quantum Electorum. Igitur deliberandum
eſſe, num non ad omnes Status hacauſæ remittendæ ſint, eum Cæſar conſenſum dederit ad
Comitia celebranda, quorum iam de publicatione agitur.
Dominum ſuum credere, quod in hac re Electores cauti eſe debeant, quoniam alio-
rum quoque res agitur.
Se quidem intellexiſſe ea quæ Palatiniani diſcurrerint de Iuſtitiæ negotio, quid Re-

u iones impedierit, cum quibus Saxonici quoque conſentiunt. verùm ſub verbis: Impedita
Iuſtitia: alhuc pluracontineri & quoniam Palatinianorum ſententiam non percepgerint,

an Reuiſionibus progreſſus dandus, & quaæ ſint media, ideò ſe ea audituros.
Brandeburgici. Intellexiſſe ſe ea qua a Palat. & Saxon. pralibata ſint, ſateri et-
iam quod cauſa Iuſtitiæ pra reliquis poſt primam ſit omnium potiſima. A Palatinianis
duorum mentionem ſactam. I. Cauſarum Monaſter. & 2. Viſitationum. Saxonicos veròᷣ
Jubieciſſe quòd hæcauſz ad Comitia ſpectent, id quidem verum, ſe tamen intelligere, quòd
Moguntinus conſilii dederit, vt operi inſudaretur, ſicq; dein vnuſquiſq; paratior eſet, vnde
nil prohibere quin de ijsconferri poßit, alias Moguntinos agrè laturos, na hic nil concludi,
ſed non niſi ad deliberandum relinqui, atque ita yt & propoſitio loquitur, ſine præiudicio
fore. Mandatum igitur ſibi eſe, vt cum omnibus Electoribus de is rebus conferrent, quò ne-
gotium ad proximiores terminos deueniret. Notum eſſe, quam inproximis Comitüs man-
data cruda fuerint. Et quidem quantuùm ad cauſas Monaſt. attinet, Dominum ſuum ita
exiſtimaſſe, quod priori intentioni inhærendum ſit, idque proprer conſequentiam, quòdo-
mnia hona Eccleſiaſtica reſtitui deberent, ſed & ſequeretur, lite mota ſuper aliqua te, cuius
declaratio à Pact Religionis dependeret, certum iam Iudicem adeſſe, & ſic Proteſtantes ad
interitum irretitos. Herum quidem ſuum nullum in eo intereſſe habere, quòd Epiſcopatus

ſuos & alia eiuſmoni bona ante quinquaginta annos reformarit, intelligere tamenaba-

liis, quod in conſcientia aliter non poßint quam vt videant, qui rem in priſtinis terminu

ſeruent, prout & nolit, Statibus Proteſtantibus hoc præiudicium generari; eſe opus vni-

uerſale, vt Pap iſtæ ipſi fatentur, nec vnum ta ntum aut alterum tangere. Quamilis inten-
tio non ſit, vt continuatò pergatur, ſed potins res amicabili compoſitione tranſigatur. Pra-

teritis Comitiis in Conſilio Principum omnes Status Proteſtantes in eo perſtitiſſeprout &

illius temporis Commiſſarius ſeſeinterpoſuit cum oblatione, Caſarem de mediis cogitatu-
rum iſſe. Itaque ſciſcitandum quid Reſolutionis inde ſecutum ſit; nulla ſecutà, herum ſul
in priori ſententia permanere, veruùm non niſi ad media proferenda, per qua vtraqte ex
parte ſine præiudicio cniuſcunquelu deponatur. Petere ſe, vt Palatiniani oblatam ſibi in-
formationem communicent. .
Ad Viſitationes quod attinet, rem quidem ita peractam, ſed plateritis Comitijs ſi.
R tuiſſe,

130 . Archiuij)

tuiſſe, quod nil profuerit, licet Poſtulatus non Vxoratus, & tuùm Sedes pacans fuerit,
nihilominus enim S'éßionem denegatam. Sibi ante oculos eſſe cauſam principalem, nec me-

dium eſſe, hac tatione V iſitationes expediendi. Quèòd ſi verò aliud mediumi reperiri poſſet,
ſinepraiudicioillius Epiſcopatus, hero ſuo id auditu gratum fore. Epiſcopatui Contributio-
nes imperari, lus item tam actiuè quaàm paſsiuè dici, yt verd beneficiis item frui liceat, non
admitti.

Ad tertium Caput quod attinet de Præſide Cameræ Imperialis, d non eo tantum

in loco, ſed in Aula quoque Imperatoria neceſſarium. Hæc tamen poſtulata, niſi alia media
ad manum ſint. fruſtra/ſſe.

Palatiniani. Intellexiſſe ſe, quid Saxonicus & Brandeb. ſe declarauerit, ita rem ſe
babere quod Moguntini propoſitio aliud non voluerit, quàm vt Brandeburgenſis expoſuit,

de his ſcilicet punctiscohferendum atq; conſultandum, vt ad Comitia praparatio fieret,
prout etiam vox praparatiuéè Propoſitioni inſerta, vnde herus ſuus ſibi in mandatu dede-
rit, vt de is conferrent. Electorum offcium eſſe, vt de eiuſcemodi rebus vel ipſi vel per Con-
ſiliarios conſilia in rem communem & pro ſalute patriæ miſcerent; conſiderato, quòdet-
iam in proximis Comitiis mentio facta, vt Electores ea de cauſa per deputatos quidremedij
capiendum conſulerent. Quare Eccleſiaſticos hiſce de rebus amplè locuturos, ne Comitia

tam frigida ſint, vt proxima fulre. Itaq; de cauſis Monaſt. ſuam ſententiam eſſe, pt omninòè

Reuiſioni omnium cauſarum progreſſus detur, exceptis illis quatuor, nec aliud ſe petere

quàm quod Pax Religionis concedat, vt ſcil. quemadmodum in Proteſtantium libero ar-

bitrio poſitum eſt, ad Papatum ſe conferre, ita nec probibitum ſit, in Regionibus ſuis refor-
mare, & ſi hoc prohiberetur, interitum Religionis timendum. Vnde media percipere ve-
lint, per quæ cauſæ Monaſteriorum definiantur, & præiudicia caueantur.

uod Brandeburgici memorant, Pontificios videlicet etiamnum in ſententia gmnpni mi

ſua ratione Magdeburgi perſiſtere, in eo intentionem eorum manifeſtari, quod ſcilicet
Papatum introducere cogitent, quod quidem auditu nouum ſit, cum prius nil aliud præ-

tenderint, quam Adminiſtratorem Vxoratum fuiſſe. Prius Lubecenſem ad Viſitationem

admiſſum, licet Confeßionis Proteſtantium fuerit addictus. Eos itaque exiſtimare, quod
per hanc rimam, niſi Proteſtantes coniungantur euadere poßint. Sed boc aliqua ratione
præcaueri poſſe per Præſidem Proteſtantem, ſi Status hoc generatim à Caſare petant, quod
nec ytilitate ſua careret: cùm per eum varis res moneri & impediri poſſent. Repeririet-

iam, quod in Cancellaria Spirenſi Proteſtans ynus aut alter fuerit, quod nunc denegatum.

Vnde eos inpræiudicium Proteſiantium haæc machinari. Quæ quidem omnia ideò ad deli-

berandum proponantur, vt quia Confiliariis Electorum conueniendum ſit, bant occaſio-

nem non negligant.

Saxonici. Iterum ſe intellexiſſe: qua Palatiniani & Brandeburgenſisdeclaratiofue-

rit, quod ſcil eorum inſtrulitio velit, Catholicos audiri, num in cauſis Monaſt. Cæſar me-
dium Compoſitionis inuenerit, q, non facto, & cauſis ijs non ſeparatis, ytrumque conſti-
zuiſſe eas impediendas. Item quod timendum ſit, ne Seßiopro Magdeburgenſi, ſicq, Viſitatio
non obtineri poßit, & res ita in priſtino ſtatu remaneat, addita commemoratione de⸗
04

Avon,n

lenentnmn
imnollihſ⸗
ehucnnge
ntranſerinn
an vulenti

ſali fini cea

ſen, Lulſn

. eleummm.

mMiumnmin
iummnne
uugogteiten
Wul euſin
iin nmmn ͤ

l ullimmnen
uulmalumie

llene ute⸗

Aum ehni
imllgn e

hlulß ſuinet

uinhſn
emuurt,
Wrtr
frehepen
entcunenth
kenten
nnlotie
aſl gu

deln Cap. III. 2ðͦðLMWẽG
ignilihin, quod in Comitiis contigit: & quæ alia Palatinian; poſtremò de Præſide adiecerunt, in que
neiiinnn Brandeburgenſis ei adſtipulatus est, prout & ambo eius ſententiæ fuerunt, licet haæ omnes
ſeuic cauſæ ad Comitia ſpectent, præparatoria tamen nunt ad ea facienda.
iitenn Itaqueprimò aliter ſetem non habere, quam quod herus ſuus arbitretur, bas cau-
ſas non ad ſolos Electores, ſed ad vniuerſum Imperium pertinere. Quantum ad clauſulam

iali ilnn 4 Pproximi Receſſis Imperialis art inet, notum eſſe, cur ea inſerta fuerit, ſcilitet vt cum Con-
Nlularfiͤn ſilio Electorum dies Deputationis celebraretur. Herum ſuum propoſitionem itidem intelle-

xiſſe, pt ſcilicet ſi quid occurreret, de & Cæſaradbucante Comitia moneretur.
iluanii In ſpecie de puncto Iuſtitiæ loquendo, nil grauius poſſe hero ſuo accidere, quam ſi lu-

allufie ſtitia ad florem, in quo Juit, resiret, ob quam Imperio magna gloria apud exteros manſit.
miti⸗ geif⸗ Hoc fundamento inniti Pacem vtramque, Publicam & Religionu. Curſu impedito, .
1kinnaig fundamento collapſo ambo vincula decidere Præter hæc hero ſuo in memoria verſari, quid
gurlfe, yjsgentibus contingat, quæ I uſtitia carent, & Iniuſtitiam adminiſtrant, vt ſcil. de gente in
tanſtuß gentem tranferantur. Notum quo que libi eſe, quæ ſuſpiria trahantur ob executionem in-
tercluſam, vnde nit clarius hero ſuo fore, quam vt curſus reſtituatur. Impedimenti quæ huc

nuacin vſq; cauſa fuerit, de eo verba habita eſſe. Eredere herum ſuum, ſi Viſitationes progreſſun
,i Habuiſſent, Reuiſiones ſecuturas & cauſas Monaſteriorum pruls expeditas fuiſſe, qua n ab

nimniſem lo deprehenderentur. .
, Ao vnicum remedium ad Viſitationes eſe, vt Cæſarem Electores requirant, quò con-
iteninit erpuerſias determinare velit. His enim expeditis, eætraordinarias quoque non admiſſum.
giontuſi ſed & alios quoque item defectus in his Viſitationibus animaduerſum iri.
emahzeif Quod ad Reuiſiones attinet, nota eſſe hero ſuo ea qua An. 9 8.600. & 160 3. per-
iur. acta ſunt, Dominum ſuum eiuſque Adminiſtratorem ea monuiſſe quæ conueniens erat, &

mumn irjn rei finem imponi percharum habuiſſet, verùm ad extrema om ninò itum ita vt Status de
ari, uli ſententia ſua audire recuſatum, imò planè diſeeſſum fuerit licet adbuc ignoraretur, qulid
ninidit alij in medium allaturi eſſent. Exiſtimare itaque quod hanc cauſam mderatione aggredi
inaliſtan oporteat. Ex vna parte excdluſionem praæcisè, ex altera verò vyt ordini inſiſt retur petitum,
gneexſtinn O adiiciebatur, pergendum, nam vbiad cauſas Monaſteriorum deuentum eſſet, conſilium
Abor dign Ade ijs porrò haberi poſſe. S =
CAGoS Herum ſunm etiamnum indifferentem eſſe in omnem caſum, verùm ſi amicabilia
wſeu. In media audiri non poſſent aut nollentz tum verò herum ſuum ſententiam edicturum, de qus
od nunte adhuc tacuerit. .Y
PonmnisidA⸗ Quod ſi Catholicosaudire placeat, quid Caſar in js cauſis iuceperit. ſe non contra-
n ſt lat rium fore- Præparatoria ſe aliter non intelligere, quam yt ſi necdum factum f iMer, Cæſar
de rebus occurrentibus adhucx ante Comitia moneretut.
. llu Brandeburgici. Non diffiteri ſe, quod hæc matein proptit ad viuerſum Imperin
6 ς & non huc pertineat. Præparatoria à Saxonicis de admonitionibus intelligi id tamen cer-
n tum eſſe quòd Moguntinus nihil per ſe, ſed non niſi præſcitu Cæſaris inſtituat Inconſultum
enc, quoq; illud eſſe i Cæſari hac omnia liberè committantur, nec enum cum Proteſtantibus fo-
nt te.Igitur melius futurum, ſi ipſi materiam Ceſari oferrent, & ſe quoq; alterutri partium
nnund H„eiudicare nolle. 2 kE 2 Ceteruùm

132. Archiuij
Ceterum ea que de Iuſtitia, ſuſpiriis, dedecore & ſimilibus adducta ſunt, bona eſſ
omnia, ſed rem in eo verſari, ſi pattium vna alteri media proponit, in quibus tertio nihil
decedit.
Non id mentis hero ſuo eſſe, vt omnibus cauſis Cameram priuari, ſed non niſi has
quatuor excludi velit, quas Papiſtæ tantoperè vrſerunt. Sed & licet primæ Reuiſiones pra-
cedant, eas tamen ſtatim in prima cauſa Monaſter. remoram ordinis ſui pati. Si opus in-
tegrum petatur excludendas iſtas, reliquas verò reuidendas, ac tùm demuùm conſultan-
dum, quid de quatuor tauſis Monaſter. agi oporteat. Semper meliores partes eſſe illius, qui
media neutri parti nociua propoſuit.

Hicab omnibus partibus amplißimi diſcurſus habiti, ac pro & contra multa addu-

ta ſunt, pracipué verò Palatiniani atque Brandeburgenſes, Saxonicis periculoſam conſe-
quentiam, ſub cauſis Monaſterialibus latitantem, egregiè ad animum reuotare, licet et-
iamnum fruſtra.

Quia de re ſic Electori Palatino eius Conſiliarij retulere, 2 0. Augnſt.

Anno 1606. Im Vngariſchen vnd luſtici Weſen ſeynd ſie / die Branden⸗
burgiſchen dahin befelcht / von den vbrigen Churfuͤrſtlichen Abgeſandten
mittel anzuhoͤren / wie jenes zu ruhigem ſtandt / diſes aber widerumb in ſeinen
ordenlichen gang vnd lauff gebracht werden moͤcht / vnd wer jhr gnaͤdigiſter

Her nochmal der meynung / im fall die Papiſten in die auß ſetzung der vier

Cloſterſachen nit verſtehn / ſonder ſie entweder in den Remſionsſachen haben /
oder im gegenſpildie andern Reuiſiones zugleich erſitzen laſſen / anch keine
mittel anhoͤren oder vorſchlagen wolten / alßdann bey voriger reſolution ne⸗
ben E. Churfuͤrſtlichen Gnaden zuverharꝛren.

Was die Saͤchſiſche anbelangt / mit denen wir Nachmittag in beyſeyn

der Brandenburgiſchen auß dem puncto luſtitiæ ebner geſtalt nach notturfft
communiciert, haben ſie jhres Herꝛn Gedancken erſtlich in genere, dahin ent⸗

deckt / daß alle vbrige im Maͤyntziſchen Auß ſchreiben einverleibte Puncten

auſſer deß ſucceſſionweſens / nicht vor die Churfuͤrſten allein / ſond die ſampt⸗
liche Staͤnd deß Reichs / der enden ſie auch ſchon zu mehrmalen ventiliert

vnd verabſchidet worden / gehoͤrig weren / dahin ſeine Churfuͤrſtlich Gnaden

dieſelben nochmal geſtelt ſeyn lieſſen / vnd das vmb ſo vil mehr / weil es nun⸗
mehr allein auff außſchreibung eines Reichstags beſtuͤnde.
GSonſten in ſpecie von diſen Puncten zureden / wuſten ſie was die
Iluuſtitiam bißhero geſteckt / vnnd worauff es noch beruhe / vnnd were jhres
erachtens nur ein medium diſelb widerumb in ordenlichen gang zubringen /
vorhanden / daß nemblich die Kayſ. Mayt. den impedimentis vnd verhinde⸗

rungen abhelffe / vnnd darauff die ordenlichen Viſitationes widerumb an

handt genommen werden. So koͤndte man auch wegen der Cloſterſachen
durch die bißhero beederſeits behaupte extrema gar zu keiner richtigkeit kom⸗
men / ſonder erachteten das beſte ſeyn / man den Paͤbſtiſchen theil cum mode-

*△

4

3 R 6
eßitnkie
4 z 5*

eenennt di

—
=
=
=—

atlſen ſond

,Aenen wei
ideisdann
was mid

girern gezeti

ſchſoecht

irhechſchä
un dee hanſie⸗
ſetſuntsingt
Chocſelronders

l mntelgenn

1

enfetenden /
o hunleluſgt
ulnit e gen
nliſtſett; 1

ſenrſpcratin

Inlannigtu

Eunlentenlane

unnlinntat re
Mlal deren

oliti en
nſimt, lb
mluirſiaeßi
aſiſ
umnmninn iit
(agingl
iuuſt
i⸗ ſhinſen
ntennogen
nnmum

AAlnmn

aaria

Cdd ſ⸗

nhien

junz ſin
tnine leß
nuſiiſiß
indenine
Nt⸗ hurt tei

Gunhen
nie Peniugie
MMunkelatr,

tlere, 1
dſie/dege
ichen Atgee
widerlnbin
wer hrgehr
ußſeuunere
tonsſachet
ſaſſen / n
gerrelolan

littaginte
ltnach not
nere dait
rleibte Pu
ſond dieſt
malehven
rſtch
hr/ welten

uſen ſets
Pund ka
Geungnie
ntiseud
bes iden⸗
NrChie
rtichtt⸗
elcun,
6

Cap. III. 133
ramine vnd beſcheidenheit gewinne. S. Churfl. Gn. were in dieſer ſach noch Sententis
indifferens auff allen fall; aber da man von guͤtlichen mitteln nicht hoͤren ſuam ars⸗
wolte / vorhabens / alsdann jhre meynung vnd gedancken rund herauß zu pe de nde,
ſagen / mit welchen ſie aber bißhero lieber zuruͤck halten woͤllen. me lul.
Ob wir nun hierauff mit zuthun der Brandeburgiſchen / mit den An. 1608. i-
Saͤchſiſchen weitleuffig diſcuriert, vnd jhnen zu gemuͤt gefuͤhrt / was diß igem kul.
orts der Cloſterſachen wegen eigentlich geſucht werde / daß man nemlich tunde dige-
nicht gemeint / dieſelben allerdings außzuſetzen / vnd nimmermehr vorneh⸗ un ze det
men zu laſſen / ſonder daß / ohngeachtet derſelben / in den vbrigen Reuiſioni- Abſchied de

Anno ˖Sſ.

bus, an denen weit mehr vnd vieler armer Leut wolfahrt gelegen / fortgefah⸗ annn

ren / vnd alsdann / wann man mit denſelben fertig / deliberiert vnd bedacht nach dem⸗

werde / was mit den anßgeſetzten Cloſterſachen zu thun / vnd wohin dieſelben teiein.
zu eroͤrtern gehoͤrig. Was auch allen Euangeliſchen Staͤnden / keinen / er gezoge wer⸗
ſey auch ſo hoch verſichert / als er jmmer vermeinen mag / außgenommen / den ſollen.
e . . = . . . . . . . Coniungat
fuͤr ein hochſchaͤdlich verderblich præiudicium durch dieſes mittel / mit wel⸗ hkoc lector
chem die Papiſten ohn einigen Schwerdtſtreich zu widerauffrichtung deß eum nani .
Pabſtumbs im gantzen Reich gelangen koͤndten / entſtehn wuͤrde / So haben proteſtan-
wir doch ein anders bey ihnen nicht erhalten moͤgen / wollen aber nicht vnder⸗ um Erla⸗

laſſen/ mit gelegenheit ferꝛners mit jhnen darauß zu conferiern, vnd allen αο. An-
fleiß anzuwenden / wie ſie auff beſſere weg zu bringen. In negotio Vngarico & no 1600.

Iuſtitiæ, Brandeburgici hoc in mandatis habuerant, pt à reliquis Electorum Legatis ne- mi habue-

dia audirent, per quæ illud ad tranquillum Statum, hac verò ad curſum ſuum ordina- runteur.
nno 1600.

rium reduci poſſet; «difciendo, hirum ſuum etiamnum in ea ſententia perſiſtere, quod, primas Re-
ſi Papiſteæ in ſeparationem quatuor cauſarum Monaſteriorum non conſentire, ſed potins niſionum
4 —. . . .. . cauſas, quæ
cas vnà cum reliquis Reuiſioni ſubijcere, aut ex aduerſo omnes ſimul Reuiſiones intactas quidemke-

relinquere neque vlla media aut audireaut proponere vellent, tali caſu, priori relationi Usiene ni-
il concer-

vnà cum Serenitate veſtra velit inbærere. zeonecn⸗
Quod ad Saxonicosattinet, cum iis nos post meridiem in praſentia Brandeburg paſii lunt
de puncto Iuſtitiæ pariter amplè contulimus, qui mandatum heri ſui primè in genere geünunlec
ita expoſuerunt, quòd omnia reliqua in Moguntina propoſitione comprehenſa Capitæ, iniria diſ-
excepto puncto ſucceſßionis, non ad ſolos Electores, ſed ad vniuerſos Imperij Status, yhi egernntn
eædem cauſaæ iam ſaæpids ventilatæ at deciſæ fuerint, pertineant, quò eas Elector Saxoniæ lectorales,
iterum remittat, idque eò magis quod iamiam de promulgandis Comitiis agatur. alrine
Caæterùm quod ad punctum Iuſtitiæ in ſpecit attinet, noſſe herum ſuum, quid Iu- uerſa conf-
ſtitiam hucuſque impedierit, & in quibus id etiamnum terminis verſetur, vnitum ſua lia impro-
ſententia ſupereſſe remedium ad eam reſtaurandam, vt videlicet Cæaſarea Maieſtas im-—
pedimenta remoneat, & mox ordinaria viſitationes iterum reaſſumantur. Sed E& pro-
pter extrema ptrinque hactenus intentata ad rectum tramitem rediri non poſſe, igitur

ſe expedientißimum credere, vt Pontificij cum moderamine & ceiuilitate acquirantur.

Herum ſuum in hac cauſaetiamnum indifferentem eſſe in omnem caſum; ſed ſi amica-

R 3 bilia

134 Archiuij
bilia media audiri nolint, in animo habere, vt ſententiam ſuam rotunde depromat,
quod quidem libentius adhuc ſilentio circuire velit.
Quamuis verò nos deinde, vt nec minus Brandeburgenſes, cum Saxonicis amplè
diſturrerimus, iſque in animum reuocauerimus ea quæ per has Monaſteriorum cauſas in
Receſſu quaærantur, & quod Intentio non ſit, eas penitus abijere, & nunquam amplius
reaſſumere, ſed potius in relictis, ad reliquas Reuiſionts, in quibus longè amplius, ſed &
multorum exiguæ fortunæ hominum ſalus vertitur, pergi, ac tum demum, his expediti

deliberari, quid cum ſeparatis cauſis Monaſteriorum agi oporteat, & quo earum deciſio

ſpectet: Sed & ſummum atque immane periculum, quod omnibus Proteſtantibus:
nullo quantumuis tutum & priuilegio exemptum ſe putet, excepto: per hoc medium Ca-
tholicis abſque armorum ſtrepitu Papatum in toto Imperio reparantibus, exoriretur;
Tamen apud eos aliud obtinere non potuimus. Intermittere tamen nolumuns, quin per
occaſionem plura de his cum iu conferamus, ſtudis vmni in id vnum intento, quò ad me-
liorem viam reduci queant.
Ex bis fae iam relatis apparet, Tametſi partes litigantes in his & a-
lijs ſimilibus Iudicium Cameræ vtrinque de facto agnouerint: Proceſſus in-
ſtituerint: ad finem perduxerint: Reuiſiones petierint: in Dietâ Ratisbon.
Anno 98. tàm Elector Palatinus quàm & reliqui Status Imperij Reuiſiones
in omnibus cauſis ordine expediendas vnanimiter concluſerint, Vniti hoc

ipſum inter ſe 4. Febr. Anno 6ο0ο¾. iterum conſtituerint: viſitatio iam præ-

ceſſerit: Reuiſores tam ab Electore Pal. quàm & alijs nominati: Manda-
tum ſufficiens traditum, Taxa ſoluta: Omnium Proteſtantium vnanimi fe-
rè voto, quinimo ab ipſis adeò reis quos hæ quatuor Monaſter. cauſæ con-
cernunt, pares vtriuſque Religionis Reuiſores ijs adiungi, vno velut ore
petitum fuerit: Nihilominus tamen Palatini Sectarios cùm interim clàm
ex actis & paſſim alibi lubricum ſtatum cauſæ ſuæ deprehenderent, & ſen-
tentiam non minùs Reuiſionis contra ſe omnium ferè, etiam Caluiniſta-
rum iudicio, haud dubiè expectarent, tùm demum Mandata iterum reuo-

caſſe, Reuiſionibus omni conatu obſtitiſſe: colorem (quòd eiuſmodi cau-

ſæ Religionem concernant, in quibus Pax Religionis declaranda ſit, idque

ſoli Imperio competat) adhibuiſſe: ad extremum etiam ipſius Imperatoris

Commiſſarijs & reliquorum Principum Legatis, nĩ obtemperarent, minas
in os effudiſſe, An verò & hoc non ſit contra claros Receſſus Imperij agere,
eos ſuſque deque vertere, contra præiudicia etiam ab Electoribus Palatinis,
& alijs paſſim antehac edita, & palam etiam in Reuiſorio comprobata niti,
contta propriam ſententam, quâ Electores Palatini in his cauſis Came-
ram, non Imperium Iudicem eſſe, ante aliquot annos, ſummãâ cum conten-
tione defenderunt, pugnare, aliorum Iudicio committatur.

uibus illud accedit, quod pro colore has quatuor cauſas, Caluini-

ſtæ Religionis cauſas eſſe aſſerant, idque in hunc finem, vtqnunc eò commo-

Dalſeeheltin
r egne
“

Vbi nonmi.

ediutatione n
Zatciamin Cn

teriorumkenten
le cecigumrur.
ge emns in
Sdſeqrod⸗

eni. Nm
bos clare jen

fewlellele,
lnkemitant,
Hnrllo nicht
minpoblco o
1 Knotroca

inthorehan

Uyunut
nt Uationn
türgelgoni
Inueron
i 0. Rerketn
Nlerünne
Wnpatzne
an
N dienei

ianen )

ennlet
el
An

1 nunkt
Klen
n dumti
diunn
) nunilige
lun a
enin ſin
uun
nbu Nrtcel
Slnnign
antibus, nr

1lenn e
Niptentd

gintezinil

Aint eook⸗
n Dieti ns
nperijRende
ulerint, ont

Viſltatio ſn.

ominati: Mr
ntium nannn:
naſtet. canlet
gi,ynofel
Um intetind
nderent,
tiatn Caloin
ataiteromt
deiulinodl,
arandantt
pbuslopen
npetarent,t

us Impetisf

otibusA

comptoh
his (aul0
mmicumc
to
1 aule,
4
uned

cp. III.. 355

diùs Aſſeſſores earum cognitione, ſub falſo etiam prætextu „quòèd ijs non

licita ſit hæc Pacis Religioſæ declaratio, priuare poſſint, cùm interim hæ ipſlæ
cauſæ ne quidem ad Conſtitutionem de Pace Relig pertineant, Ita Legati

Electoris Saxon. 24. Iul. An. 1608. CQamerario reſponderunt: Es weren cauſe oc⸗
doch die bewuſten Cloſterſachen keine Religionsſachen / ob ſie ſchon alſo von cuparionis

Monaſter.

etlichen genennt worden in denen wer je einmal nicht mehr res integra, hetten non ſunt
die Partheyen den Reuiloribus ſich ſelbſt vnderworffen / grauamina vberge⸗ caulæ Keli-
ben / Tax erlegt / warumb man ſolche auffhalten thet / daß alſo die luſtitia im kantes iam
Reich gar geſperꝛt blieb? Sed & notas illas Monaſteriorum cauſas ad Paoem Reli- agnouerunt

gionis non pertinere, licet ab aliquibus ita vocentur. In his rem reuerà amplius inte- Ganaiun

gram non eſſe, partes ſe vltrèò Reuiſoribus ſubmiſiſſe, grauamina porrexiſſe, taxam exol- vnde porrò

niſſe. Cur ergo es detineantur, vt ita luſtitia in Imperio omnind intercluſa rema- reculare
fitat èd . N
Vvi non minus conſideratione dignum videtur, in nullo nos dubio, Heumhene
aut declaratione verſari, nam & ſuprà varijs teſtimonijs comprobauimus, cauſar. Mo-

nequeun

vltra tritam in Camerâ à longiſſimo tempore praxin, & vel Caluiniſtarum naſt.luſtitia

. . . in Imperio
ſinceriorum ſententiam clara eſſe Receſſuum verba, è quibus hæ quatuor ſiſtitur.

cauſæ deciduntur.

Sed demus inſuper per hypotheſin, in his quatuor cauſis aliquid du-

bij incidiſſe, quod reſolui oportuerit, ea certè interpretatio Cameræ adimi

non potuit. Nam per Receſſus Deputationum de An. 1557. & 1570. Aſ-
ſeſſoribus clarè permifſum, dubia ſuper Conſtitutionibus Imperij exorra

in pleno decidere, quæ dubia ad vniuerſos Status Imperij & Cæſarem tum

demuùm remittant, wann ſich deren Cammerrichter vnd Beyſitzer in gemei⸗

nem Conſilio nicht vergleichen koͤnnen. Quando Cameræ Iudex & Aſſeſ-

ſores in publico Conſilio in vnam ſententiam deſuper conuenire non poſ-
ſunt. At noſtro caſu conuenerunt, ſententiam, quandoque etiam Afleſ-

ſoribus & Proteſtantium numero referentibus, pronunciarunt. Quid igi-
tur oportuit? L

J .

Certè rationum aliquas, quod Camera & non Status Imperij etiaim
in dubijs Religionis cauſis iudicare poſſit, non perfunctoriè Palatino ex- Aationee;
poſuit vnus ex Conſiliarijs ſuis in Conſilio ſupramemorato, & trium Ele- etiam in

Gtoris Pal. Secretariorum calamis exarato: Dieweil im Religionfrieden Ale e-

nicht reſeruirt noch vorbehalten / daß die daruͤber fuͤrfallende zweiffelhafftige nis iudicare

Fragen vnd Puncten an die geſampte Staͤnd remittiert vnd gewieſen wer⸗ noſft.
den ſollen. SèGü
Imò die weil im Religionfrieden §. Vnd ſoll ſolches alles. ein ſolche 2.

declarationem deß Religionfriedens an die Staͤnde zu ſuchen vnd zu erlan⸗
gen expreſsè verbotten.

Vnd fuͤr das dritte / Dieweil An. 57. im Deputation Abſl e in z.
peyr

B.
edità

136 Archiu)jz)
Speyr diſertè ſtatuirt vnd vorſehen / daß all die jenige ſachen / derer ſich
Cammerrichter vnd Beyſitzer in gemeinem Concilio nicht vergleichen koͤn⸗
nen (Ergo ſecus eſt, wann ſie ſelbſten ſich vergleichen) an die Keyſ. Majeſt.
vnd die Staͤnde gebracht werden ſollen / wie dann auch nachmals ſolche
diſpoſition An. 90. zu Speyr conſirmiert vnd beſtettigt / vnd an jetgedach⸗
ten beyden orten die Religionſachen gar nicht excipiert oder außgenommen
worden. 6
4. Vnd dann zum vierdten / dieweil in andern ſachen das gemeine We⸗
ſſen als publicam Pacem betreffend / die offtermals nicht weniger gefahr vnd
nachtheil / als Religionſachen auff ſich tragen / dem Keyſ. Cammergericht
die declaratio dubiorum frey geſtellt / vnd wann ſie ſich ſelbſten vber den du-
bijs vergleichen koͤnnen / gar nicht noͤtig geachtet wird / dieſelbe an die Keyſ.
Majeſt. vnd Staͤnde zu weiſen.
