les adoriendos in Bohemiam miſſis, nimiùm diſtraxifſſent, ex ſequentibus
eolligere licebit. Nam de diſceſſu Elect. Palatini in Bohemiam ſic March.
Anſpac. ad Anhalt. 12. Oct. An. 1619. Monſieur l'Electeur ma mande ſa Anſpacen-

, . . . ſis malè cõ-
reſolution ſcauoir de prendre tous le troupes qui eſtiont ordonnez pour t&tus, quod

garder la frontiere de Boyheme auec ſoy & u'y laiſſer qu' vne acheual &) plaaaiane

plerasq ue

. 5 . Vnionis vi-
deux a pied & que plus eit, d employeur les dictes troupes aurecouure- nionis

ment de quelque places, ie louy en ay eſcrit mon auts, & vous a oulu in Bohemiã

prier, qu'en faiſant vous aſpatres de ne vouloir gaſter les nostres dens l ſumere el⸗

Empire; ce que ie crains indoubitablement. (Si vous emplogiez nos vnionis ex-
roupes en attacquant les Impeérialiſtes) qu'il arriuera, la ou autrement Imperiales

„²* . . . . d . .
i ay fait bonne opinion, qu'ala journée de Correſpoendance ou prendra dos:.

wvjnanimement vne bonne reſolution, la quelle ſera plus vlile aux affaires

de Boheme, que de prendre a ceſte heure quelques meſchantes Bicoque,

F 2 & gaſter

44 Archiuij
sperat in & gaſter nos aßaires, ſi c'eſtoyent a gangneur quelque bataille au faire

Sonuentu

Norimber. quelque coup qui importoit au ſommaire de la guerre, ie ne mutinerois pas

enfvn. tant, mais pour curer les feſſes del ennemy, cela ne merite pas la puene.

ma contra Dominus Elector ſuam mihi reſolutionem miſit, videlicet, quod omnes Copias quæ ad
actuts de. Iimites Bohemiæ tuendos fuerant deſtinatæ, ſecum ſumpturus, nec amplius quàm ynam
Equitum & duas peditum relicturus, & quod plus est, dictas Copias ad recuperationem
quorundam locotum adhibiturus eſſet. Ego illi opinionem meam perſceripfi, vos autem
rogare volui, ne dum rem veſtram agitis, noſtras in Imperio peſſundetis, id quod futu-
rum, non dubito, ſi noſtris copiis Imperiales adorimini, cum è conuerſo ego bonam ſpem
conceperim fore, vt in Dietà Correſpondentiali Vnio yvnanimiter bonam reſolutionem

capiat, quæ etiam rebus Bohem. longè vtilior erit, quàm ſi nunc exigui lucelli ſpe, rebus

noſtris ingens detrimentum afferamus. Si pugna aliqua primaria ineunda, aut eiuſ-
modi impetus, in quo Belli ſumma verteretur, faciendus eſſet, non eſſem ita contrarius,
verum hoſtium nates expurgare, non est operæ precium.
InGailon- Cui reſpondit Princeps Anhalt. 14. Octob. Anno 1619. Ie prendrois
nibus Rotè ſur ma conſcience A' auoir ouy & creu fermement que vous auez approuué
Heideiber. Loöutes ces particularuez & à Rotenburg & a Heidelberg & a Anſpach,
gæ & An- .
K Aen ſauoir la facon de la conduitte & conuoy & pour rafter ſi on peut quel-
Vnitis cele. ques garniſons ; ne me pouuant imaginer come cechangement vient, ce

io. que ie trouue vn peu eſt range. Aureſte puis que vous me permette de
nis in vohe me ſeruir del armée; que ſa M“. (Frid. Palat.) fait enuoyer vers Pilſen,
ra cal mit. pour liurer bataille al'ennemy, ie m' euertueray & le taſcherai grande-
nionis es. ment, & ie croys que ſerons baſtants, ſi les Italiens viennent, denous

Thneriales bourrerbrauement auec eux. In conſcientiâ meũ credidiſſem, ac pland perſua-

2doriédos. ſum habebam, hæc omnia particularia, videlicet, modum copiarum deducendarum, &
R fieri poſſet, praſidiorum diminutionem à vobis tam Rotenburgi & Heidelberge, quàm
& Onoliſpachij fuiſſe comprobatam, quo magis miror, nec mihi imaginari poſſum,
vnde haæc vobis mutatio contigerit. Ceterùm quoniam mihi conceditis, vt præſim exer-
citui, quem Sua Maieſtas (Frid. Pal.) Pilſnam verſus, vt hoſtem adoriatur, mittit, ege
operam eò omnem conferam, & credo, ſi Itali aduenerint, nos ſatü virium habituros,

Anſpacẽſis vt cum eis manum ſtrenuè conſerere poßimus.
fatetur ſe in

pluribus v. Hinc pacatior Marchio iterum reſcripſit 27. Oct. An. 1619. Ie confeſſe

aasLon bien d'auoir non ſeulement auoiie, ains Conſeille que ſes Alteſſes entraſ-
probaſſe, vtſént auec vne bonne troupe de Caualliere. Touchant l' attacque par le
copiæy nio- 7

nikinkohe- dictez vroupes, Iecrains fort que le villes ne le trouueront pas ſelon leur
mis infer. Zerminis Vnionts, a & conforme al Abſcheid, toutefois la preſence du Roy

fentur.

*Notét Ci-a Nurenb. remediera a tout. Ceſte ſeule raiſon m' a emeu d' eſerire dela
uitates Im- .

Periales. fagon

Unimud
mnlirt i
Protu lonn
minal lu
tidem
ſnden Spe
ſecnten pnd
nels me hle⸗
ſcc diren,
unn, 04
uſtnifcnun
umn tjiſn
Murchio⸗
Aluche⸗
ichnun
ttu
6Pen,
bfer
AChinin
Umondrar
InCahon
Mlahtl
incſſen
St.av
526 4
4 nſ

Cltin

Cap. I. 45

ileige⸗
4 . facen, ettant indouit d vnelettre de Nurenb. qui avꝓuement permetto-
aln 4 gent mnerueillesaſi cette precipitation comme elle parloyent ne le gaſtat. Po-
icg ur les troupes d ialie, Emparez vons du Guldenſtegk ou plus toſt de Oecubatis
* na Paſſau, a ſin que ceſte Canaille ne puiſſe entrer en Boyemie. Fateor quidem ,me
hrranmn non ſolum conſenſiſe verùm etiam conſuluiſſe, vt Serenitates Sua Am bono Euitum nu-
R mero in Bohemiam intrarent. Quod ad agg Aionem ijs copii faciendam attinet, multum
1iuul imeo, ne Ciuitates am a ſuiu Terminis Vnionu, E& Receſſus differre ditant, veruntamen
unani Regis braſentia Norim berge omnibus his remedium aßeret. Vna Jola ratio me, vt ita ſeri-
lene 8 berem, induxit, quod nimirum eb me commouerint litteræ Norimberga allata, quæ alids
a Mn admiranda promittebant, niſi hæc præcipitatio, vt litteræ loquebantur, rem confudiſſet.
lihe ttu Quantum ad Italicas Cohortes, occupate tranſitum in Auſtriam, vulgò Guldenſteig/
4, aut eiſ. vel potius Paſſauium, quò hæc hominum ſentina in Bohemiam nequeat intrare.
contrcin, Ft idem ad Elect. Pal. (Regem ſc. Bohem.) 28. Oct. An. 1619. Wann

von dem Spaniſchen Volck / ſo acht tauſent ſtarck gehalten wird / der zug auff
ren Kemten vnd alſo gegen der Donaw her gehen ſolte / ſo verbleiben wir nach⸗
Cppruust mals / wie hiebeuor gemelt / reſoluirt, denſelben den Kopff zubieten / vnd vns

aßal, nichts daran hindern zulaſſen. Quod ſi iter Hiſpanicarum cepiarum quæ ad 8000. Opbremo
guel eſſe dicuntur, Campidunum atque ita Danubium verſus fuerit, nos adhuc conſtanter pii um Caſa-
. antea ſignificatum, determinati ſumus, cum ijs manum conferre, nec yllum nobis impedi- reanorum
n, mentum obijci ſinere. der Yniton
ite TaE Marchio Badenſ.29. Octob. Anno 1619. ad Anhalt. Ie ſuis, come i' ay
Piſen dit de Bouche, preſt a couuoir vne meſme fortune anec vous au nom de
rande. Dieu, eſperant deuant mourir, auec ſon aide, de faire des bons ſeruices.
lenuus Equidem paratus ſum, yt oretenus dixi, vobiſcum, Deo auſpice eandem fortunæ aleam
derſia ſubire, & ſpero, me priuſquam moriar, eiuſdem auxilio, non minima officia praſtiturum.
num, . Qu verô Sabaudiæ Duci Zelus conſtaret, quem Vnito-Proteſtan-
,quam tium Capita in Bohemia ad Carholiann Religione m in vigore conſeruan-
nuſum, dam monſtraturi eſſent, dum inter ſele Imperialiſtas, qui quidem GCatholici,

ſm exer· & pro Catholicis ſtabant, opprimere ſtatuerunt, illud per litteras dicto Sab.
nittit, 1 Duci, Anhalt. Princeps.& Rotenburgo ½ Septemb. Anno 1619. ſic ſignifica-
habitung uit: On ſe peult aſſeurer, que en 131. (Boheme) on aura ſoin que la 24.12.18.
16.14. 41. 2. V. 20. 8.2.26.4 8.44.16.23.27.25.20. 12. 25. 21. 16. 26. 22. 2.26.12.
le coneſt 29. 26.41.50. 49. 34. 22. ( Religion Catoliqueè nec ſoit Pas extirpee) Sur
ſ euf Ccela on ſe peult delaiſſertout entierement. Hoc ſibi quiſque certò perſuaſum ha-

ſue i beat, Caluino-Proteſtantes curam habituros eſſe, ne in Bohemia Cat holica Religio extir-
4 H petur. Quod ita futurum nemo quidquam addubitet, ſed in hoc ſecurè confidat.
. Et ſanè id ita ſe habere, Palatino vix etiamnum Pragam ingreſſo, res

gcede ipſa paulè pòſt abunde declarauit. Sed & Conſpirationes hoc ipſo tempore
enrtll cum Principe Tranſſiluaniæ Betlem Gabor clàm inchoatæ an non extermi-

ſilin P 3 nium

nium Catholicorum præcipuè intenderint, inde apparebit; cùm enim

initio Nouembris Anno 1619. dictus Betlem Gabor per Legatos ad Fride-
ricum Palat. (Regem Bohem.) miſſos Confœderationem ſollicitaret, ſub i-

dem tempus, hoc eſt Nouemb. de hoc negotio Achatius Baro de Dona

Tora inten.- ſic ad Principem Ahhaltinum retulit. Pour les Hongrots ou Tranſilua-
tio Gabo-

ris, Catho- uiens, celui qui eſt de la Religion l Orateur, a fort confirmé le zele entier
1cos Ektir-

bare. E&s ſyncere de ſon maiſtre, & que du tout l intentien en eſtt pied a pied de

362. (extirper) tout 4.7 28. 386.1844. & ü. & . (wider Chriſtlich
Pabſtthumb vnd Jeſuitiſche Practicken) e 1800. (Hofprediger)
Hanc Ga- du Royqui eit icy eit deceux qui en ſin apres beaucop d examinations

boris in- . . . .
tenionem pour & contre, incline al affirmatiue, aſſauoirque & eſt vn 2795. 1215.

en. (recht eyfer) & ſans 1757. (heucheln) rapportant icy les comportemens
onator paſſees du d. 3216. (Betlem Gabor.) Ouantum ad Vngaros ſeu Tranſſyluanos attinet,
latini, (KRe-Légatus ille, qui noſtræ Religioni esſt addict us, magnoperè confſirmauit ſincerum atque fer-
gis Bohe. aidum Zelum Domini ſui, quodque vnica eius intentio ſit, pededentim & in totum extir-
e.) pare Papatum Antichriſtianum, & machinamenta leſuitica, Concionator Regis noſtri
Aulicus quem hic habemus, ex ijs est, qui re in ytramq; partem diu perpenſa, in afirmati-

uam inclinat, videlicet hunc eſſe verum velum & candorem, quicum egregié conſonent

praterita dicti Betlem Gabor vitæ acta.
Marchio Anſpac. Nouemb. An. 1610ο.ad Anhalt. Depuis le parte-
ment de Monſe Helmſtetre il c'eſt derecheſ preſenteé vne aucaſion des:

aſſurer aucunefois de Regenſpurgon ytrauaille encores. Post diſceſum Dn.
NHelmſtetter, noua iterum ſeſe occaſio obtulit, certam ſibi ciuitatem Ratisbonenſem red-
dendi. In quo etiamnum operam nauamus.

Albertus Comes Solmenſis ſupremus Aulæ Palat. Præfectus * No-
uemb. Anno 1619. ad Princip. Anhalt Mya ui croyent, qu' il ne ſeroit hors
Palatini de propos que ſa Mare. (Frider. Palat.) 5'abbouchoit auec S. A. de Bani-

collo- .
quium res, pour laconfirmer & entretenir enla Neutralue, & cea ſon retour a
Baua- . . . . .
e Neuenmarc, ou autre place commode. Sunt qui credum, non abs refuturum, Si

Neutralita- Maieſtas ſuac(Frider. Palat.) familiare cum Duce Bauaria colloquium ſuſciperet, quo di.
conkrmet. ctum Ducem in Neutralitate &firmaret & retineret, quod in reditu, & vrbe Neumarche
aut alio commodo loco fieri poſſet.
Princeps Anhaltinus ad Legatum Ducis Sabaudiæ, II. Nouemb. Anno
Gabor Pa- 16 19. Le Prince de Tranſyluanie a congratulé ſolemnement a ſa Mate. de

latino ex

mema quæ- Byheme, & Sofert auec tout ce qu'ila en ce monde, del' aſſiſter, ne cher-
Aue as de. chant que la gloire de Dieu, & deſtruétion de ſes ennemis. Princeps Tranſl-
ſmul vnà aaniæ ſolenniter congratulatus est Maieſtat: Regis Bohemiæ, & yna ſeſe offert, tum omni-
l os

lemmen,
n Eldl
lxcſnhl
AECNR⁵
Munen
ſluneͤ
l 1 6 eg⸗
uant que
ere ch
Me. lmpen
neuln

min fihg⸗

ſoununmun
n t iir ,
ur oldͤn
ftechueny
ie itfe
Conn
. Uicto⸗
ſfol nl
lbe emn
nnmn tifn⸗
Rd deh
do Nodi
rbori
Cllkmtone
R
Kand
allat,
W
Megtemn
ece
eantle
ten
en⸗

n ein
8s akti
elarenſch,
ro de Dan
Trapſiu
Lele entil
da zelt
Chnt
ſprchge
minatin,
79 lulg
portemen,
lanotattittl
n atgleff.

totumext.

Regis n
ncimmas.
enſomn

le zane.
Aſon des
ſum Dy.
enſen tl-

.
182. No-

roit hof!

1.de Bani
n retou!
füturun
deret gu
be Neundt

14

onembin
44 ſillct
Uer,e
nerlef

ume,

——

1.

verbo edicam, Romano-Catholicos nil

Cap.,. J. 47
bua ijs quæ in hoc mundo habet, eidem aßiſtere, & opem ferrł, nil aliud ſe quærere teſtatus, Catholi-
quàm gloriam Dei, ſuorumque hoſtium deſtructionem. vo lro-
Quid denique in vniuerſali illa Vnitorum Dieta Norim bergæ habit4
decretum fuerit, vel ex ſolà Alberti Comitis Solmenſis ad Principem An-

haltinum relatione * Nouemb. Anno 1619. conſtare poterit, vbi ſic ait.

Cesdeux jours l'aſfaire a eſt? debattüe magiſtraliter, & fuſt on A'accord Ganerslis
9que les Griefs des Eſtats Proteſtants ſont venus a leur Oriſe, & qu'il ne ſe nionis con-

fault plus rien attendre de box d'aulcune compoſition, & pour tant em- Gntus, uon

braſſer la voye de faict omme la plus ſeure &- ſans lLa quelle on ne ſortira e aen.
jamals de cegarbuge:en quoy ilſe trouua vng conſentiment general:mals dum. —
qu'auant que proceder plus oultre & venir aux mains qquvu en doibt enco-
res vſer de ceſte moderation zu erhaltung Glimpffens / & Sommer §. Zu erhot ⸗
Mart* Imperiale, comme außi le Duc de Bauires comme ehef de la Ligue, glimpffens,
Sils vendent lapaix ou la guerre, Per hoc biduum de negocio Magiſtraliter diſce-
Ptatum fuit, & in eo vna omnium ſententia remanſit, Grauamina ſcilicet Statuum Pro-
teſtantium metam ſuam attigiſſe, nec de ylla por à Compoſitione quidquam boni ſperan-
dum, atq; ideo Viam facti, tanquam certiorem & ſine qua tricæ bæ nunquam extrica-
buntur, amplectendam eſſe. Qua in re notare fuit, vniuerſalem omnium oſenſum,; verum
quod priuſquam vlterius procedatur, & adarma deueniatur, ilo adhuc moderamine vti
oporteat, zu erhaltung Glimpffens / ad ſeruandum decorem, ſi. monere Maieſiatem
Caſaream, vt & Lbucem Bauariæ, cu Caput Lige Catholicæ, Pacémne an Bellum malint.

16

Et triduo pòſt ſeu Nouemb. Anno 1619.0 ſt in theſi d' accord qu' Non verbis
il ne ſe fault plus laiſſer aller a des paroles, ains chercher apres Dieuſa ſeur ſd via da.
té dansles armes. In theſi inter omnes conuenit, quòd in verbis nulla porro, ſed poft tholicis
Deum, non niſi in armis certitudo quærenda ſit. Num, vniti
Sed de hac dieta plura dicendi, commodior erit in Capite ſeptimo nber-
occaſio. Nobis nunc ſuſſiciat, quod Vnito-Proteſtantes ſub Electoris Pala- ſerunt.
tini Dire ctorio omnibus ad Iuſtitiam medijs præciſis, contra claras Imperi)
Conſtitutiones, & contra omnia iura, in ſpolijs ſuis ſeſe vi defendere, Ca-
tholicos porrò opprimere intenderint, atque Vnione non inter ſe ſolùm
ſed & cum Hollandis contractà in eum ſe äfinem obſtrinxerint atque col-
ligarin. =
Quin imèò his necdum contenti, ad rem armis gerendam, nil niſi occa-
ſiones ſemper expectarint atque arripuerint Vicariatu ad id abuſi ſint, & vt
ſimile ſuſpicances & ſimulatæ ami-
eitiæ con fiſos elam armis obruere, & omnibus modis locisq; radicitus ex-
tirpare perpetuè deſtinarint, animo id ſuo defixerunt, & quauis data oppor-
tunitate operam in eo omnem gnauiter collocarint. =
D Quantam

Quantam verò ſtràgem eorum ediderint, qui veræ Auguſtanæ Reli.
gioni fuerant addicti, dum eorum primo fratres & debilia membra ſe ſimu-
larent, mox dulci veneno Religionis tamquam parum diſcrepantis prætex-
tu ampliſſimis eos Regionibus euerterent, non ſola Germania experta eſt.
Sed nos quod inſtituti noſtri eſt, ad reliqua Capita pergamus.

Cap. II.

Daß der Proteſtiren⸗

den vnion wider die Kayſ. Mayt. als deß
H. Roͤm. Reichs Oberhaupt / angeſehen / vnd

wider dieſelbe practiſiert worden.

OVoD PROTESTANYIV M VNIO
CôNTRA CAESAREAM A1AIESTYATEM TAN-
quam Supremum Imperij Rom. Caput, inita &
adhibita fuerit.

VVA ratione Vnito-Proteſtantes contra Receſſus Imp.
contra acta & actitata Comitiorum, contra antiqua præ-
à Viudicia Cameræ & contra propriam adeò ſcientiam ac

tuere negarint, & Vnione contra executiones inità, ſeſe
rvi oppoſuerint, Catholicoſque pededentim vnà cum eo-
– rum Religione in Imperio exterminare, ac reliquos Ar-
chiepiſcopatus, Epiſcopatus & Præbendas occupare decreuerint, ſuprò plu-
ribus dictum fuit. Nunc porrò proſequamur quà fronte ijdem Vnito-Pro-
teſtantes, cùm deinde Catholici ad fontem omnis Iuſtitiæ, Auguſtiſſimum

inquam Imperatorem, recurriſſent, eumque pro adminiſtratione Iuſtitiæ

humillimè imploraſſent, contractà Vnione zipſi Maieſtati Cæſareæ ſeſe op-
ponere, & ei Iuriſdictionem tàm in prophanis quam. & Religioſis cauſis
paulo minùs quàm totaliter denegare ſint auſi: Eò etiam veſaniæ proceſſe-
rint, vt Iuriſdictionem Cæſaris in Status Imperij pro primo ac præcipuo gra-

uamine ſuo tumultuoſiſſimè ſtatuere non dubitarint: vltimos Imperij Con-
uentus

conſcientiam, bona Eccleſiaſtica Catholicis erepta reſti-

ſtenthum
ndememnce
Necopnitone
Eheſcgenn ⸗

gnolceren 1

nmiiner

uſl niphari
treren
nintne erſ
(pnituiteeet.
ln ſmrent
ilczrlalte
m gunnt
ſfultinn
uſiagin
lliriu
mnſen,
Teüm
Anlbute
Ducknin
tnponine

nbulin
ntiseen
erpenn

us Imp.
na præ-
Niacn ac
prarelti
uita, ſel⸗
CuNe0
quos,
ſuptop
pito⸗
alimun
rexſelegl
gooſs Call
proce
Eciproß⸗
eiſ
Uend

„Cap. I I. —= 49
uentus his ac fimilibus minis & querelis facilè in nihilum redegerint, Er
Anno 1613. ſpecioſis quidem ſed vanis verbis Ratisbonæ 7. Auguſti ita
Imperatorem ſugillarint, Daß der Kaͤyſerliche Hofrath die luriſdiction
gar zu weit erſtrecken / vnnd jhme ein ſolche vnlimitierte macht vber die
Staͤnd deß Reichs / beedes in Prophan vnd Religion ſachen zu cognoſciern,
zueignen woͤllen / welches zumaln vnertraͤglich / vnnd den alten deß Reichs
Cammergerichts Ordnungen durchauß entgegen vnnd zuwider: in denen
außtrucklich vnd vilfaͤltig verſehen / wohin jede Parthey vnd Sachen / vnnd
vor welchen Richter gehoͤre vnd gewiſen werden ſolle. Dahero es auch nit
allein der Kayſ. Mayt. ſonder auch deß H. Reichs vnd deſſen Staͤnd hoͤcnch
ſtes vnd letſtes Gerichtiſt / vnd genennt wird. Von welchem auch E. Kayſ. nto Tte-
Mayt. hochloͤblichiſte Vorfahren am Reich / Roͤmiſche Kayſer / jhnen ein Imperatori
mehrers nit vorbehalten / als daß ſie in cauſis fractæ pacis, vnd wann es vmb Komane
Fuͤrſtenthumb / Graf: vnd Herꝛſchafften / ſo vom H. Reich zu Lehen ruͤhren / omnem la⸗
vnd einem oder dem andern theil endtlich ab⸗oder zugeſprochen werden ſollen / nem aa
die cognition allein fuͤr ſich haben vnd behalten wollen / alle andere ſachen aber aus in
obgeſagtem Cammergericht / nach außweiſung deſſelben Ordnungen zu dubium re-
cognoſcieren vbergeben vnd heimbgewiſen. Quod Aula Ceſarea Iuriſdictionem caht:,.
Iſuam nimium extendere, & ſibi talem illimitatam poteſtatem in Status Imperij, tàm
in cauſis prophanis quàm C& Religionis cognoſcendi, attribuere velit, quales neque tolera-
ri poßit, & veteribus Cameræ Imperialis ordinationibus diametro repugnet, in quibus
variè atque perſpicu cautum, quo vnaquæque pars & cauſa & ad quem Iudicem ſpectet
ac remitti debeat. Vnde non ſoluùm Cæſareæ Maieſtatis, ſed etiam ſacri Imperij eiuſque
Statuum ſupremum & yltimum tribunal ſit, ac vocetur. 4 quo etiam veſtra Cæſ. Maie.
las eiuſque laudatißimi Anteceſſores in Imperio, Cæſares Romani, nil amplius ſibi reſer-
uarunt, quàm vt in cauſis fractaæ pacu, & quando ſuper Ducatibus, Comitatibus aut aliis
Imyperij feudis immecdiatis li: eſt, eaque vni aut alteri parti deſinitiué adiudicanda ſunt,
nudam ſibi cognitionem retinere voluerint, alias verò cauſas omnes præfato Cameræ Spi-
renſis ludicio iuxta tenorem eiuſdem Ordinationum, conſignarint, atque cognoſcendum
commiſerint.
Verùuùm Imperator Rudolphus duodecim annis antè, videlicet 10.
Aug. An. 1601. & iterum 2. Aug. & 5. Decemb. An. 1607. cum quidam ex
Proteſtantium numero ſub Directorio Caluiniſtarum in hoc Cæſaris men-
tem non ſine minis expeterent ſic ijs reſponderi iuſſit: Daß jhr als Roͤm. Imperato-
Kayſer vnd Oberhaupt / die luriſdiction von rechts vnd herkommen wegen em Uunis
gebuͤre / auch jhre Mayt. niemand geſtatten noch einraumen koͤndten / wann datum.
im Roͤm. Reich vber den auffgerichten Religionfriden zwiſchen den Staͤn⸗
den ſtreit fuͤrfallen / daß einem Roͤm. Kayſer die cognition oder deciſion be.
nommen / vnd allein ans Cammergericht gehoͤre / ſonder daß vilmehr jhre
Mayt. vnd dero hochgeehrte Vorfahren jederzeit .W offt ein oder der ander

theil

55 Archiij .
theil vmb hilff angeruffen / darinn gebuͤrenden auß ſchlag geben / vnd noch zu⸗
geben befugt / Item / daß ſie jhrer vhralten Kayſ. Reichshoflurisdiction be⸗
rechtigt / ſich bey ſolcher Hochheit vnd Obmeſſigkeit handgehabt / wider die wi⸗
derſeſſige in vil vnzehlichen faͤllen dieſelb Iurisdiction erkennt / die ſich derſel⸗
ben vnderworffen / ja noch heutigs tags gar gern / wann es in ihren nutz vnd
vortheil gereicht / ſuchen vnd gebrauchen. Quod ſibi tanquam Romano Imperatori
& ſupremo Capiti Iuriſdictio de Iure & antiqua conſuetudine competat, ac Maieſtas Sua
nemini concedere poßit, ſi in Imperio Rom. ſuper Conſtitutione Pacis Relig. inter Status
controuerſia oriretur, quod tum Cæſari Romano cognitio aut deciſio adempta ſit, & ad
Cameram pertineat, ſed potis Maleſtas ſuas & eiuſdem celebratißimi Anteceſſores omni
tempore quotieſcunq; partium aliqua auxilium implorauerint, rem legitimé definierit,

G&ad idem faciendum, etiamnum ius habeat, Item, quòdpræantiquam Iuriſdictionenz

in Aula Imperij Caſavea rectè obrineat, in eiuſcemodi eminentia ac ſuperioritate ſe con-
ſeruarit, contta inuitos innumeris caſibus eandem exercuerit, qui proinde ei detulerint, ac
Je ſubiecerint, imò etiamnum hodie perquàm lubenter, ſi modò in eorum commodum &-
vtilitatem vergat, quærant agnoſcantque. .
Aæc de dus Et ſanè Iudicium Cameræ non animo imminuendæ authoritatis &
Rtione Cæ- Iuriſdictionis Cæſareæ, ſed præcipuè pacis publicæ pleniùs tuendæ grati4

ſarea ſub fuit inſtitutum. Ita Frid. Imperator cùn 01 —
Een ne, fui. perator cum Anno 1486. pacem publicam con

ron nii In. firmaret, ait, Wir haben auff anruffen der Reichs Staͤnd / auß Roͤm. Kayſ⸗
formatio Macht / einen gemeinen Friden gemacht / vns an vnſer Kayſ. Obrigkeit vnd

nis loco in

ſerta lunt. Gerechtigkeiten vnſchaͤdlich / zu deſſen handhabung / fuͤrnemblich / vnd ſonſt

rerum gna. meniglich recht ergehn zu laſſen / die Staͤnd gleicher geſtalt gebetten / im Roͤm⸗

ri præterſi-

iire poſ. Reich ein Cammergericht auffzurichten. Ad inſtantiam Statuum Imperij,, ex po-
an teſtate Caæſari Romani palem Fecimus Publicam abſque præiudicio Noſtri Caſarei Iuris
Cameræz & Supereminentiæ, ad cuius conſeruationem præcipuè & aliäs ad Ius ynicuique benò
pacis præci-Adminiſtrandum Status ſimiliter rogarunt, yt Cameræ ludicium in Rom. Imperio in-

uèê publ. . .
Va Nitueremus.

ende gratia Quèd Imperator Frid. Anno 1470. ita inſtituere velle, reſeruatâ Iuriſdi-
Imperator ctione ſua promiſit, Ihme ſein Obrigkeit vnd was die geſchribne Recht geben
inſtituit Iu. vorbehalten/ auffzurichten. Reſeruata iuriſdictione ſua, & ijs quæ ſibi de Iure ſoripto

dicium Ca- zZ ſ1;
merse. mpetunt, inſtitutnrum.

ſeruata ta. Et quod in petita Cameræ inſtitutione non fuerit intentio, plenatiam
en bi Cæſaris Iluriſdictionem circumcidendi, multò minus abrogandi, innuunt

Gione. ipſi Ele ctores Imperij in Scripto ad reliquos Principes Anno 1470. Ihr
Ducd inſti. Meynung wegen deß Cammergerichts wolten ſie der Kayſ. Mayt nit zu
rutum lu- weit / ſondern in einer zimblichen maß (damit die Kayſ. Mayt. nicht miß fal⸗
Acinm Ca len empfangen / als ob wir jetzund auff ſamptliche Ordnung tringen / auch
fuir⸗ Juniſ. der Kayſ. Mayt. das vollkommen jhrer Obrigkeit beſchneiden vnd entziehen
dicionem wolten) eroͤffnen. Opinionem ſuam tatione Iudicij Cameræ ſe velle Cæſareæ Maieſtati
V non quidem

,ilinne
ion 4
munind⸗
Caumin
niurlli⸗
Minriie
ſice prog
enolafn
origich
oarten
Kihſers⸗
Wtannae
ſcherzut
ſalgenterh
on Muc.
Mle,
nillojr
liindie
derBir
hnngftori
ſchnu
mfii
iſnnha
Munm⸗
Ellan
unell
Muumtn,
icni
fiaceh
igtnne
ſ
finlle
fſetnni
alintee
unmel
W
da
u

ſtuce
ideriſe
ſch ie
n nuktn
lmnenttg
luitſtude
tntergtin
aſt 4 6 4
ſorerone
efnit,
Adickinren
tete ſiun.
ttulennn
nmnodun

oritatie
g gati
am con.
n. Kay.
fkeitvnd
ndſonſt
1 Roͤn.
, er po⸗
greilari
Auebene
Penio in⸗

lanidi
cht geben
ure ſenn.

lenatinn
,innun
1470.
zayt nl
itmi
ngenal
dentiſte
ree i

Cap. I JI. 51
non quidem nimis latè, ſed conuenienti modo (ne Cæſaieg Maieſtati diſpliceat, tanquam Cæſaris cit-
nos iam generalem ordinationem vrgere, & Cæſareæ Maieſtati plenitudinem poteſtatis cumcidece:
circumcidere, & ad imere vellemus,) detegere. è =
Certè non niſiad ſubleuandum Imperatoris onus ac officium, litibus ni-
miùm in Aula excreſcentibus, Cæſare item non rarè extra Imperium diu
bellis impedito, non verèò ad extinguendam eius poteſtatem Camerame-
rectam fuiſſe, ipſa Imperij Acta ſub illa tempora, ante & poſt Anno 1497.
(vbi de abroganda, multò minus in dubium reuocanda Cæſaris Iutiſdi-

ctione nulla vnquam vel minima mentio incidit) diſertè produnt, Weil nit

1

mehr moͤglich geweſt / den am Kayſ. Hof wachſenden ſachen ſtattlich gnug
auß zuwarten. Item damit durch diß mittel die vile am Kayſ. Hof / deme we⸗ e au⸗

. . J gE : . lticu⸗
gen Kayſers Maximiliani bekandtlichen langwuͤrigen auß: vnd abſeyn / nit do caula⸗ .
jederman nachziehen koͤnnen / geringert / vnd die beſchwerte Partheyen deſto arn dt⸗

nueretur,

fuͤglichen zu jhrem Rechten gelangen moͤchten. Quandoquidem impoßibile fuit, non vero ve

ſeſe augentes cauſas amplius prout conueniens erat, expedire. Item, vt hoc medio, multi- omnes pe-

. . —4 . . nitus auea-
tudo in Aula Cæſarta, quam propter Cæſaris Maximiliani notoriam diuturnam abſen- catentut.

tiam, non omnes ſequi boterant, minueretur, & grauatæ partes eò commodius remedium
Iuris inuenire poſſent.
Et in Dieta Imper. Anno 1567. §. Derowegen / Wir haben vns vnſerer
tragenden Buͤrden/ obligenden Kayſerlichen Ampts / vnd deren anhangen.
der vnauffhoͤrlicher ſtetter ſorgfaͤltigkeit nit wenig erleichtert / auch jedermaͤ⸗
nigklich ſich nun hinfuͤran guten beſtaͤndigen Fridens zugetroͤſten. Onu⸗ quod
ferimus, & officium nobis yt Cæſari incumbens, vna cum adhærentibus continuis ſollici-

tudinibus non parum exonerauimus, prout & vnuſquiſque impoſterum de conſtanti Pace
Pem ſibi bonam facere poterit.

Sed & Iuriſdictionem Imperator in Aula ſua, etiam poſt Cameram in-
ſtitutam ſine vlla intermiſſione quotidie exercuit, quod quidem vel Regi-
ſtra loquuntur, & Imperator ipſe iam in Dieta Anni 1512. ſub S. Zum drit⸗Quotidia-

næ cauſæ a d

ten/iudicauit, his verbis: Nach dem taͤglich der Partheyen haͤndel vnd ſachen Aulam
auß dem Reich / an vnſerm Hof erwachſen / die man zu zeiten mit Freundt⸗ Cal. dela·

æ, etiam

ſchafft vnd gutem willen in der erſt wol ableinen vnd richten / vnd ſie wol auſ⸗ pon inat.
ſerhalb deß Cammergerichts ſo die Partheyen etwan ſelbſt deß verzugs vnd tutum Iu-

icium Ca-

Koſten halber ſchewen / vertragen moͤchte. Poſteaquam partium lites & contro- meræ.

utrſiæ, quotidie ex Imperioad Aulam noſtram deferuntur, qua ſubinde amicabiliter &

.— c. . . . . X .
bona poluntate initiò componi, ſeld & extra Cameræ Iludicium, quod fortè partes ipſæaæ

propter protractiones cauſarum & ſumptus litis fugiunt, tranſigi poſſent.

Vſque adeò verèò Imperatores Romani Iuriſdictionem ſuam non
priuatiu? Cameræ dederunt, vt quinquennio poſt introductum iam
Cameræ ludicium ſcilicet Anno 150ο%. Imperator Carolus V. aliud
Regimen 16. Perſonarum in Imperio conſtituerit, & loco aut vice Iudicij
G 2 ſui Aulici

ſui Aulici Iuſtitiam adminiſtrare voluerit, cum hac reſeruatione Vt habetur

Imperator in Ordinat. Regim. Anno 100. Doch wann wir im Reich Teutſcher Nation

relſeruat ſi-

bi turitdi. ſeyn / vnd die Raͤthe an vnſern Hof erfordern / behalten wir vns beuor / wider⸗
qionem umb alle vnd jegliche vnſer vnd deß Reichs Haͤndel vnd ſachen / als einem re⸗

iuam, nouo

keginine gierenden Roͤm Koͤnig oder Kayſer zuſteht / mit rath vnd guter loͤblicher Ord⸗

Annors oo. nung / auff form vñ weiß / wie wir denſelben Raͤthen in vnſerm Abſchid / Ord⸗
inhituto. nung vnd Befelch geben werden / zuhandlen vnd zuuolfuͤhren. Quod ſi verò nos
ipſi in Imperio Germanicæ Nationis fuerimus, & Conſiliarios ad Aulam noſtram conuo-
cauerünus, Nobis teſeruamus, vt omnes & ſingulas noſtras & Imperij cauſas & lites,

prout regnanti Regi Romanor. aut Cæſari de Iure competit, conſilio ac bonis laudabilibus

Ordinationibus factis, vti Nos iſſdem Conſiliaruis in noſtro Receſſu, mandatum daturi ſu-
mus, tractare & definire poßimus. ðð .
Ahb hoc certè Regimine longo tempore omnes adeò cauſæ etiam pri-
Zaiuatorum Carolus Anno 164. 20. Mart. Daß ſie zu eingang jhrer Regierung das Re⸗
Kegimen giment auffgericht / durch welches vil nachfolgende Jahr / alle deß H. Reichs

audica bat, à

quo Cælar geneine / auch der Staͤnd vnd jhrer Vnderthanen ſonderbare ſachen / ſo an

Deelaratio

ſbi in ca daſſelbige Regiment gelangt / erledigt. Folgends ſey gemeltes Regiments

ſum pro-

priæ bræ Macht vnd Gewalt in jhrem abweſen / bey Koͤnig Ferdinando / als Gonſorte

lentiæ ſuæ Imperij geweſen / ſo alle ſachen recht vnd wol verwaltet / verſehen vnd verꝛich⸗

Aern ereidr. tet. Quod circa initium Regni ſui Regimen inſtituerit, per quod omnes Imperi Romani
uaiat. communes, ſicut & Statuum & his Subditorum particulares cauſæ ad illud Regimen de-

latæ: fuerint deciſæ. Deinde Iuriſdictionem ac poteſtatem dicti Regiminis, in ſua abſentia,

penes Regem Ferdinandum, tanquam Imperij conſortem fuiſſe,per quod omnes cauſæ legi-
timè ac benè ventilatæ, atq; determinatæ fuerint.
Imò tam ipſa Aula quàm & dictum Regimen etiam extra cauſas fra-
tæ pacis, in Bannum declarandi, & executioni mandandi poteſtatem ſem-
in Bannum Pet habuit. Erklaͤrung deß Landtfridens Anno 1522. §. Vnd ſo jemands ei⸗
ab Aula ex- nenl von Schuld. Vbi ſic habetur: Vnd ſo jemand auſſerhalb deß Land fri⸗
tracr u. dens von Schuld erlangten Recht / oder Vngehorſam wegen / in die Acht
sis. kommen / oder das ſonſt den Vrtheiln executorialn, Mandaten vnd Gebot⸗
fen / ſo rechtmeſſiger weiß von vns / vnſerm Regiment oder Cammergericht
außgehn / die execution geſchehen ſoll. Si quis extra cauſas fractæ pacis ex lure per
ſententiam acquiſito, aut propter contumaciam in Bannum inciderit, aut alias ſententias
xecutoriales, mandata & decreta, quæ de iure merito à Nobis, Noſtro Regimineaut Cæ-
meræ iudicio emanant, exequendæ fuerint.

Quod ſi Caluiniſtarum ſententiaâ per Cameram Cæſar extra feuda

maiora & cauſas fractæ pacis omni ſe Iuriſdictione priuauit, quomodo,
Camerà iam inſtitutâ, aliud Regimen introducere, & ei Vicariam Aulæ
ſuæ poteſtatem in omnibus etiam priuatorum cauſis, ſed & extra
= cauſas

ftike⸗

uatorum ventilabantur, quod ſic in memoriam Statibus reuocat, Imperator

ſoter
,

Tempote
ahrleetian
mloperi
Ktcendime
Argningft
egemmn tnn
ticneen

Ezittceſen

eerticten
beerde vnd
ſiz Fedina
ſenrfeh
ſtentn/d
nloend
unn gldig
ulllueſa⸗
ie dten
ungtonet

aſuner

Uece te
ehlim
ſehnmi
iſßmmmn
Pon
Aine
Dnenne

egee

Nlaben
ſerchig
hot /ſſe
lseineng
blicher,
ſchid On
l/ Pefeſe
Namn ne.
ſu ie,
laulaliibe
nlani.

eetiatn r⸗
AImperatgt
ing das N
H. Neict
chen / ſen
egimerte

Conſont

dvernich⸗
ri/ Romani
egimenke.
Aalſentit
alſeligi.

lſas fra⸗
eng ſem⸗
nands ei⸗
gndfri
ndie Act
nd Geben
nergerih
1ex ilt
ſeltinin
mineat

eNtta ſend
Ariarm un
zd & e

Cap. II.
eauſas fractæ pacis ſe abſente attribuere, & iterum ſe præſente ad Aulam
ſuam poſtliminiò reuocare potuiſſe dicemus?
Infinitas ſanè cauſas quotidiè Imperatorem etiam Commiſſionibus
in Aulico Conſilio decretis ſemper expedijſſe vel ipſo teſte credemus, ſic
enim Carolus V. Anno 1555. Statibus q ui luſtitiam parùm promoueri con-
quere bantur reſpondit, So viel die vnzahlbare geringe Sachen belangt / ſo lnnumerae
vor ſie erwachſen / die hetten ſein Kayſ. Mayt. mit taͤglichen Commiſſioni- aulas⸗ eri⸗
bus dermaſſe en gefuͤrdert / daß ſie mehrertheil verglichen / rechtlich entſcheiden cognofeit.
vnd eroͤrtert weren. Quantum ad innumeras leues cauſas, quæ ad ſe delatæ fuerint,
iori ex parte compoſitæ, legitimè deciſæ ac definitæ ſint.
Tempore deinde tranſactionis Paſſauienſis tantum abeſt, vt Iuriſdi-
ctio Aulæ etiam in quotidianis & ſingularibus cauſis ceſſauerit, vt etiam o-
mnes Imperij Status Cæſarem vltrò ad eam porrò in Aula per Germanos
exercendam enixiſſimè rogarint, Anno 555. Weil die Kayſ. Mayl. ſich Aula Imp.

uttinet Caſ. Maieſtatem ſuam quotidianis eas Commißionibus ita promouiſſe, vt ma-

allergnaͤdigſt erbotten / jhrer Mayt. Hofrath ſo deß H. Reichs vnd der Staͤn⸗ priuatas

de gemeine vnd ſonderbare Sachen berathſchlagen vnd zu erledigen / alſo Statuum
ſtattlich mit Teutſchen Raͤthen zu beſetzen / durch welche die Teutſche Sachen etent.
der geſtalt gehandelt werden / ſo bitten die ſamptliche Staͤnde / ſolchem Vaͤt⸗
terlichen erbieten vnuerlaͤngt nachzuſetzen vnd fuͤrſehung zu thun / daß ſich
die Staͤnde vnd Vnderthanen deß Reichs zu bedancken / deßgleichen daß
Koͤnig Ferdinand woͤlle intercedirn, damit jhr Mayrt. den Hoftath mit
Teutſchen erfahrnen Perſonen erſetzen / mit einem anſehlichen Teutſchen
Praſidenten / durch welche der Staͤnde vnd Vnderthanen / auch gemeine

deß Heyligen Reichs obligen vnd Sachen jedesmals Cæſari angebracht/

referirt, erledigt / Beſcheid vnd decreta fuͤrderlich geben werden. Quoniam

Cæſarea Maieftas clementißimè obtulit, quòd Suæ Maieſtatis Conſilium Aulicum, in quo

Imperij & Statuum communes & particulares cauſæ ventilari atque decidi ſolent, Con-
ſiliariis à Germanica Natione tam inſigniter inſtructura ſit, per quos Germaniæ cauſæ
memorato modo expediantur, ideò vniuerſi Status rogant, vt hoc patrium omninò pro-
miſſum ſine mora exequatur, & talem prouiſionem faciat, ob quam Status Imperij
gratias agere debeant. Item, Vt Rex Ferdinandus intercedere velit, quò Sua Maieſtas
