originem, neque ſcopum, neque media, neque etiam modum efficiendi ſint penetraturi,
interim tamen vires & opem ſuam data occaſione clam ad eundem finem ſint collaturi,
vt ita nulla porrò ratio ſuperſit, de proſpero rerum ſucceſſu quidquam addubitandi.
Super hac tamen re Anhaltinus & Anſpacenſis Palatino eod. die 13.
Aug. An. 1618. & Schwabach hoc conſilij dedere: Anlangend die altiora
dahin Saphoy zielen moͤchte / halten ſich beyde jhr FF. Gn. Gn. zu wenig
vnd gering / dauon viel zu rathen / vermeinten aberdoch / Pfaltz vrſach gnug
hette wie bißanhero / alſo auch hinfort / hierinn behutſam zu gehn / in anſe⸗

hung auch deß jenigen / was bewuſter maſſen eine zeit hero mit Bayrn tra⸗
X iij Qiert

rSG Archiu) W 4.
xpalatino Ctiert worden. Vnd dann daß dieſelben jhrer dignitet vnd conditioni Ele-
Hadent, ne ctorali ein beſſer genuͤgen thun wuͤrden / wann ſie die circumſtantias zu weite⸗
Sabaudo dd 28 S ee ſe ſ., ſ. . , (C 7.
Imperio rer maturitet zuuor gelangen lieſſen. Es ſtellten aber beyde jhre JF. GG.
Prius ſbem ſeiner Churfuͤrſtl. Gn. dienſtlichen anheim / eb dieſelb ſich gefallen lieſſen /

quàm de was von dieſer ma eria in jhrer FJ. G G. Nahmen / in dem memorial an

masgno ex. Saphoy begriffen worden / ſintemal jhre FF. G G. auch nicht rathſam fin⸗

ercitu con-

tra Domum den/ daß Saphoy in dieſem Puncten allerduigs deſperat zu machen. Quod
Auſtriacam aq altiora attinet, ad quæ Sabaudus animum adycere poſſet, vterque Princeps ſe pro ni-

per eu ſub-

mittendo mis inſufſicienti habet, vt multa de ea re conſulat; Credit tamen vterque Palatinum
e ſpes ſat cauſarum habere, vt hac in re velut hucuſque? egit ita & impoſterum cautè ſe gerat
H * attento eo, quod per aliquod tempus nota ratione cum Bauaro tractatum fuit. Sed &
1618. quod dignitati ſuæ & londitioni Electorali melius ſatiéfaceret, ſi has circumſtantias ad
vlteriorem maturitaten pertingere ſineret. Dictos verò Principes in Electoris arbitrium
conferre, an ea quæ ſub Principum nomine de hac materid, in memoriali ad Sabaudum
continentur, ſibi placere ſinat. Nec enim Principibus etiam conſultum videri, vt Sabau-
dus in hoc puncto penitus deſperare permittatur.

Poſtquam deinde Memoriale ſupradictum, vnà cum conſilio præfa-

torum Principum Palatino per Baronem de Dona propoſitum fuiſſet illud
à Palatino approbatum fuifle, idem Baro Anhaltino ex Heidelberga reſcri-

pfſit, 7. Aug. Anno 1618. Hier i arriuay icy, & ſuiuant les commande.

mens de F. A. apres auoir parlé a Monſieur le Gran Maitre, i allay au

Chatteau, præſentera S. A. la lettre que V-. A. m' auoit donné. T'eus puis

NB. pres fort bonne commodité de faie entendre ma creance a S. A. & ce

Oomnia qua matin on a tenu conſeil ſur ce que i auois aporté. Au ſortir, on m' a dit
ex parte

Ankpac & ue tout ce que V'ov Alteſſesauzyent fait propoſer icy pour moy, aupit eſte
Alholtten
A An lr

Anhalt pro- , 4 2 , . z,, : =? .
Redgber Eroutt bon, & qu on en fera les expeditions ce ſoir, a ſin queieudy . A.

rant, Palati-puiſſe receuoir la depeſche a Schvvabach. Heri huc adueni, & uxta manda-
probamit. tum Ser. veſtræ poſteaquam cum Domino Aulæ prefecto verbacontuli, ad Caſtrum per-
rexi, vt Electori Pal. litteras Celſ. veſtra traderem. Post hæc peropportunam habui com-
moditatem vt litteras credentiales Ser. Electori darem, & hoc mane conſultatio habita
de iis rebus quas attuleram. Interexeundum intellexi, omnia quæcunque Iluſtrißime
Celſitudines veſtra hic per me proponi curaubre approbata, & hoc etiam veſpere expe-
P dienda eſſe, vt ita Celſitudo veſtra rem integram Schypabacerehabere poßit.
Eodem adhuc die 17. Aug. An. I618. Palatinus Anhaltino & Anſpa-
cenſi cit citiſſimè reſcripſit: Vns hat der Edle vnſer Rath vnd lieber Ge⸗
trewer Chriſtoph Burggraff vnd Herꝛ von Dona ſchrifftlich eingeliffert /
was E. &L. Gedancken ſeyen / vber die bewuſte deß Hertzogen von Sauoyen
vorſchlaͤg vnd anerbieten wegen deß Grauen von Manßfeld 200 0. Mann /
derſelben erhoͤhung biß in 4000. vnd etlich 10. Pferd / vnd endlich einer Kef⸗
L en

A

Nrtille
gulkuiniole

GCgti Minge
ſe tuiorualt

VDlleltune⸗

b herinn n
on Duci dl
Alu gunetß,

ne chauco le

oru Au

Phurt
e u

OUM
ung, alre
AMNAn 0
almme,nen:
Pyrzaclltilie
Alumn niot

6
(getümcCon

UVnb. da

i iſtriun

„1I
G enneten

mnhl An

lihun
ſe⸗ ouf . Di
Nen n
ſannlicnt

n Nann der

anſnin ſen armatur. Dieſelben haben wir mit allem fleiß erwogen / vnd befunden/
teſhef ll daß E. L. den ſachen reifflich vnd wol nachgedacht / deren gehabten bemuͤ⸗ Palatine

dſ ien hung wir vns dann gantz freundlich bedancken / vnd ſeynd in allweg der mey⸗ omnes Sa-
idenn nnung / daß gedachtes Hertzogen . anerbieten / wegen angeregter 200 9. Man banc abia⸗
hchni 6 1u acceptie rn, vnd der vbrigen zweyen Puncten ferꝛner tractation halben / die babus Vlnis
in icn von E. &. vorgeſchlagne ſchickung an S. L. fuͤrderlich zu werck gerichtet wer⸗ excipit.
Dül ihn de. Ad nos Tecte pertulit Nobilis Conſi liarius noster, ac Rdelis Dilectus Burg Arauius .
an le. Baro de Dona ba quæ veſtræ Dilectiones ei in ſeripti tradiderant ,NX quibus opinionem
n tt earum intelleximus, de nota Ducis Sabaudiæ propoſitione & promi ſo, ratione 20 00. mi-
ilenn usD litum Comitis Mancſeldie, eorundem auctionis ad 400 0. & aliguot centum Equitum,
nalten Iac demum maioris alterius armaturæ. Quz omnia nos ſtudioſiſßtimé ponderauimus, ac
Shuazan i,öMuenimus Dilectiones veſtras res eas diligenter ac benè conſideraſſe, ob quam ſolicitudi-
eripklis nem & operam nos eidem peramicè gratias agimus, & eius ſententiæz omnind ſumus,
enmidAll, oblationem Ducis Sabaudis ratione horum 2000. militum acceptandum, de reliquis
kunnin verò duobus puncta propoſitam Legationem a Dilectionibus veſtris pro vlteriori tracta-
tione cum Sabaudo celeriter executioni mandandam eſſe.

eumcOMIIg Mox 22. Aug. Anno 1618. Palatinus Anhaltino propria manu ſic ſcri-
voſtumki plit, I- ay receu voz, deux dignes lettres, l' vnue de Schvvabach par le
Hleigelben Baron & lI autre d Amberg, le troune, quæ n' aues eſte oiſſief les pen
mutleum qdes jours qu' aues eſte aupres du Marquis d' Anſpach. Le public & moy
Main,i4 2

voous auons a tous deux treſgrande obligation. Accepi duas veſtras & per-
dnnt, a gratas litteras, ynam Schyvabach, & Ambergs alteram datam. Video vos nil feria-
nth. 4 tos eſſe per pauculos illos dies, quibus cum Marchione Anſpacenfi fuiſtis. Reſpublica atque
md, a i ego multum vobis duobus inde obligati ſumus.
8 Cæterùm Commiſſionem de Imperio (tacito tamen Palatini nomi-
NurmihAE . . n
g ueieuaſe ne) Sabaudo offerendo, eid. Palatino non diſplicuiſſe, iterum Baro de Do-
dtend na 23. Sept. An. 1618. Anhaltino ex Heidelberga de Legatione ſua ad Ele-

ni, Giln ctorem Pal. paulò antequam in Sabaudiam mitteretur, reſcripſit: Amon

ll,ACn. arriueei' ay trouué icy le Duc de Coburg & le Duc de Weimar, que F. A.
nitunſit deſire d' entretenir auec toutes ſortes de courtoiſies. Non obſtant ces oc-
eANiNta Ar A (SS,EcE. . , „p„F'alatinus
gunllelli cupakions, §. A. m' a donné fort bonne auaience, & ie croy que ie partera] e binni
tauunnbe endredy pour mon voyage, §. A. ayant agreé tout, & comandé que les e den
enlt lertres pour le Dut & le reſident Joyent faites. Sub adueutum menm reperi Parte an
imt bit Ducem Cobutgenſem, & Ducem NW' imarienſem, quos Sua Seyenitas Eleltora. Anhe pro-
gtuit i ommi famili aritati genere complecti (upit. Luibus tamen ocupationibus non ob. Pois fue-
i⸗ nd Kantibus, ego optimam audientiam babui, & credo, me iter meum die Veneri inſtitu- nt.
eneön turum. Nam Ser. Elector apptobauit omnia, & litteras ad Ducem Sabaudiæ, & Le-
4 ooo N gatum Anglic. ibidem reſidentem conſici iußit. Poſt
oſt⸗

gochcne⸗

168 Archiui)
Proeoſtquam deinde Dona in Sabaudiâ cum Duce, commiſſa ſibi ne-
otia pertractaſſet, ſic prædictus Sabaudiæ Dux 21. Octob. An. 1619. Pa-
atio sa latino Elcctori reſcripfit: DMonſieur mon Couſin. Les obligations que
ano a ie doibs a V A. ſont ſi grandes gue 2 MRime Juperſtu le emereiment, ue
cta. vous me faites parla voſtre, qui m' a ceſté rendue bar Mons'. le Baron de
Dona puls que tous les ſeruices, que ie vous pourrois rendre en ce monde,
ne les ſauroyent iamais contrechanger. Te recognois toutes fols cet ofce
del abondance dela courtoiſie & aſfection de . A. & m' en reſſens gran. lclündi.
dement fauoriſe, comme ie ferai auſſi touſiours de toutes lei occaſions oa ☛☚
il vous plaira me de partir voz commandemens, ainſi que plus partich. tewentger⸗

lierement dira a E. A. le d. Baron au quel me remettant en tout le reſte dan
que nous auous diſcouru enſemble, ie demeure. B miſn thunt
Monſieur mon Couſin“ “ lberſehe
De L. 4. Arleſched

Treſaffectionné Couſin & Seruiteur
C. Emmanuel.

Domine Cognate. Obligationes, quas ego cum Celſveſtra contraxi tantæ ſunt
vt gratias quas mihi in veſtris litteris à Dn. Barone de Dona redditis, agitis, nimias 4

riugeſchren
gokſeahnl
0ndnenanger
Penrr dochtnit

— E-

ſuperfluas eſſe iudicem. Has enim omnia ſeruitia, quæ ei in hoc mundo facere poſſem ſſtiglchfen
nulla vnquam atione compenſarent. Hoc tamen ego oficium maximæ Celſ. veſtra afſfſe. ſl un gddach
ctioni erga me adſeribo, & me ab eadem ſummè extolli ſentio, prout & ego viciſßdim fa-: nbiid alch d
ciam, omni data ad id occaſione, cum Celſ. veſtra me mandatorum ſuorum particiem N Nlgonſac
facere dignabitur, de quo eidem plura referet dictus Baro, ad cuius relationem de omni. (Einld ehrtdl
bus reliquis quæ inuicem collocuti ſumus, me remitto, & permaneo AAtdo getet
Domini Cognati An. Neich
Kudioſiſſimus Cognatus & Seruitor u ſcbe
C. Emmanuel. Eſemmmentindt,
— . . = . .. ug Agenhe
Legatione Baronis de Dona vixdum peraclà, mox nouâ alià Mansfel- Iln Gtt a
dium ad eundem Ducem Sabaudiæ mittendum concluſere. vbi de Sabau- unhite
do ad Imperium euehendo Anhaltinus & Anſpacenſis Palatino, & quidem piimdn
Anhaltinus propria manu viuo etiamnum & valente Cæſare 12. Decemb. namn

An. 1618. &‿ Schönberg hoc conſilij dederunt: E. L. laſſen wir hiemit freund:
dienſtlich wiſſen / daß wir nach Graff Ernſten zu Manß feld zuruͤckk unfft auß
NB. Boͤhmen wegen ſeiner vorhabenden Reiß vnd memorial allhie beyſammen
Nenaetiale geweſt / auch E. L. vns vnterm dato den 24. Nouemb. zugefertigten belieben ſele
neplacitum Nach / ſein auffgegeben memorial verfertigt vnd vollzogen / wie E. L. von ihm u oen
teuarini co⸗ ſelbſt kuͤnfftige Wochen mit mehrerm vernehmen / vnd verhoffentlid de iinle
olche

onemhahen
Ultiäles luas imenn

licen ice

E

*

cOtnng.
erollt
6 emejn
ucre 6 M
biten fiuc
'eyn ie
Mel lng
gi M
Anten tltt

Cup. II I. 169

ſolches gefaͤllig ſeyn laſſen werden. Dieweil wir dann allen anzeigungen vnd

mit fleiß gehabten erwegungen nach / beſinden / daß durch vermitlung wol⸗
ermeldten Grauens zu forderſt aber Goͤttlicher verleyhung zur bewuſten groͤſ⸗
ſern armierung nicht ſchlechte hoffnung zu haben / als haben wir E. . freund⸗
lich an heimb ſtellen woͤllen / ob dieſelb ermeldten Grauen von Manß feld ein
freundlich Handſchreiben an deß Herꝛn von Sauoy L. auffgeben / ſich auch
gegen einem dergleichen vniuerſaldienſt vnd auff ſolchen fall zu annehmli⸗
cher danckbarkeit (wie vnſers vnmaß gebigen erachtens mit ſehr gutem Ge⸗
wiſſen vnd fundameut nicht vnbillich in genere geſ chehen koͤndte) mit etwas
guter hoffnung vertraͤwlichen in geheim verlauten laſſen wolten. Wie wir
dann nicht weniger E. Lgantz wolmeinend rathen vnd anheimb ſtellen thun /
damit E. L. gedachten Grauen von Manßfeld jhre deſto mehr zu deuinciern
vnd zu vorhabender tractation williger vnd embſiger zu machen / E. L. jhm
die vertroͤſtung thun koͤndten / daß er auff ſolchen fall ſich deß Generalſtands

*

der Arcley zu verſehen / ꝛc. welches verhoffentlich nicht ohne frucht abgehn

Geruiteut .
Emmanud

olttaritie

,Agiti, nl

wurde. Wir beſcheiden vnd erinnern vns auch gar wol / daß vns in altiori-
mehr zu geſch weigen / dann viel anzudenten / ſonder es vielmehr dem loͤbl.
ollegio Electorali heimzuſtellen gebuͤhrt / jedoch aber in anſehung der ley⸗
verhandnen eingewurßzelten Spaniſchen vnd deſſen Hauſes corruption,
oͤndten wir doch mit Chriſtlichem guten Gewiſſen vnd zu vorkommung

ſo koͤn

nl,fuin der hoͤchſtſchaͤdlichiſten hereditariæ ſucceſſionis im Reich wol bethewren/

neCil r
Goni

unin

llatikeſten.

daß im fall von gedachtem Hertzog von Saney dergleichen publica bene- vublie g
ficia con feriert, auch das particulare mit Boͤhmen cont nuirt, darzu noch beneſtein,
ferꝛner die Religionſachen in Franckreich vnd was derſelben anhaͤngig / in legicimum
egem ex-

ruͤhigen Stand gebracht werden ſolten / daß an S. . weniger als keinem ellere Co.

andern ſubieco gejrꝛet werden koͤndte / in ſonderbarer betrachtung / dieweil rans chin
ibi deſtina-

dem H. Roͤm. Reich der groͤſte dienſt vnd nutzen hierdurch widerfahren de tertio in

.

Pyycttot

uialen
e Tbi de
ino
te u
irffenif.
ricte
lheteſer
Ueitente

Elne

ffnet

N

—

mag / wann daſſelbe widerumb einen ſtarcken Fuß vber das Gebirg in Ita- ecieim of.
liam bekommen koͤndt / vnd aber ſolches durch keinen beſſer als obgedachte ewig
gegenwertige gelegenheit geſchehen mag / daß ſolches derhalben in allweg Imperium
fuͤr eine von Gott zugeſchickt ſonderbare *occaſioa zu haͤlten / vnd keins eeleliagi⸗
wegs mit vndanckbarkeit zu verwarloſen. E. L. gantz dienſtfreundlich erſu⸗ cos beinci-

chend vnd bittende / dieſe von vns angedente di greſſion in beſtem auffzuneh⸗ betene ,
men / vnd es anderſt nicht als ein getrewe wolmeinung zu halten. Auguſt.

* Rebellionem Bohemicam vocant ein von Gott zugeſchickte ſonderbake occaſion, vt eà ad Aune EiS.

exitiales ſuas intentiones abaterentur.

. Imperium
Endlichen dieweil deß Grauens von Manßfeld paſlage halber nicht offerunt, 4

geringe difficulteten fuͤrfallen / als wollen E. L. gebetten ſeyn / an deß Marg⸗ kemix fo-
grauen võ Baden L. (ſo gleichwol weiter nichts als deß particulars halber be⸗ uere pec-

ſicherer

richt vnd wiſſenſchafft hat) vertraͤwlichen zuſchreiben / damit er derer ort mit gar.

1776 Archiuij

ſicherer Conuoye verſehen / auch der bey ſich habenden Papier vnd Brieff

halber verwahrt werden moͤchte. Dilectioni veſtre amicè ſignißcamus, nos poft
reditum Comitis Mangeldiæ à Bohemia, hic ſimul de eius itinere & memoriali in me-
diumeontuliſſe, & iuxta voluntatem Dilectionis veſtræ ſub dato 4. Non. nobis perſeri-
ptam, memoriale ei traditum confeciſſe & executioni mandaſſe, prout Dilectio veſtra ab
ipſo ptoxima hehdomade pluribus percipiet, & vt ſperamus placere ſibi ſinet. Quoniam
isgitur nos, omnibus circumſtantiis diligenter ponderatis animaduertimus, mediante be-

ne memorato Comite, pracipué verò diuina fauente gratia, de nota maiori armatura

ſyem haud exiguam eoncipi poſſe, Ideo Dilectionis veſtræ arbitrio amicè com mittimus,
vt præſato Comiti familiares litteras propria manu ad Sabaudiæ Ducem perſeriptas
tradere, & erga eiuſcemodi vniuerſalia ofücia, hoc caſu grati animi ſigna quod noſtro
iudicio bona conſcientia, & fundamento non immeritò in genere fieri poſſet) vnà um
bona aliqua ſpe in confidentia ſecretò oſtendere velit. Prout & Dilectioni veſtræ non mi-
nus bona Intentione confilium damus, & arbitrio committimus, vt Dil. reſtra ad Comi-
tem de Mansfeld ibi eo magis deuinciendum, & ad præſentem tractationem promptio-
rem atque alacriorem reddendum, eidem de ſummo rei Tormentariæ Præfecto promif-
ſum, ac ſpem faciant, & . quod, vti ſperamus, frulu non careret. Sed & optimè non
mus, in altioribns nos magis decere vt ſileamus, non verò multa dicamus, ſed potins Iai
dato Collegio Electorali es remittamus; Tamen attentà prò dolor præſenti iam. di⸗
tibus ſrmata Hiſpanica, & eius Domus corruptione, nos bona conſcientia & ad impe-

diendam damnoſißimam hæreditariam in Imperio ſucceßionem, teſtari poſſumus, taſu

quo à dicto Duce Sabaudiæ eiuſmodi publita beneßicia conferantur, particulareétiam in

Bohemia continuetar, adbac etiam cauſa Religionis in Gallia, cum inde dependentibus

aæd quietum Statum reducantur, quod in ſuæ Dilect. perſona minus quam in pllo alio
ubiecdto errari poßu, ſpeciali confideratione habita, quod maximum beneficium & com-
modum Imperio in eo contingeret, ſi rurſus fortem pedem yltra Montes in Italiam in-
ferre poſſet, id verò nulla aliæ meliori quàm ſupradicta praſenii commoditate effeere
liceat: Vnde hac ſine controuerſia pro magna diuinitus mißà ocgaſione habenda, nec
o pacto ingrato animo à manibus labi ſinenda est; ſimul Dilectionem veſtram ofi-
cose ac peramicè rogamus, vt hanc digreßionem in bonam partem nobe vertere, nec a-
liter quaàm ex bono animo & intentione à nobis factam acoipere velit.
Postremè, quia de trauſitu Comitis Mansfeldiæ non exiguæ dificultater oriun-
tur, ided rogamus Dilectionem veſttam vt ad Marchionem Badenſem qui tamen por-

rò de his particularibus nihil informatibnis aut notitiæ hubet) in confidentia perſeri

rarumque quas ſecum ſert, tutus eſſe poßit.

Sed nec abſimilem quoque aliam Ducis Sabaudiæ commendatio-
nem, quâ eum præ om nibus alijs Imperio præficiendum cenſent Gallico
ſermone ſuorum Secretar. manu deſcriptam, inque Palatini dein Archi-

bat, qu ei de ſaluo conductu per ea loga prouideat, & Comes ratione ſeriptorum litte-

uium relatam, ſubmiſerunt, cuius hæc ſunt verba:

Q 1

I1e,
nie 4

muCMeki
olr upt
S el nm
clacelede⸗

ylſeipt
Wo E
Gbentetl

linuſittt
rlilmeri

ſgteuein

A lnene
Elttuntuit
Nlauen de
lebe u
Eiren,
n lieſent

4 gn Wilya ſi long temps que la Couronne Imperiale eit conſinee das oradi S.

ge n lV⅛ malſon d Aunſtriche, que la ſucceſſion commence à pretendre vle pre ria Sabaudi

4nen Niption, &. ce au preiudice notable res autres Princes d Allemagne, Impen.
pruntdig Suume s i ) eut pas en toutt Empire Prince qui fut digne de porter
eeftiſe, le Diademe Imperial hormis ceux de la maiſon d Auſtriche & que do-
enmes, eſenauant dd fallut que les Empereurs fuſſent nez & non esleuz.
unmdgr W,, en vne election libre comme eſt cellecy, ou les Elect* ſont Prin-

it 19 . „ „ . 3 . . . .
akenkt ces ſonuerains & qui ont l honneur denommer l' vnicque viſible chef
ene dezontte la Chreſtiente, on doibt mettte en balance le ſeul merite des per-

a oune; S& ur capacité 4 exercer vne telle charyge, Jans auoir eſgard 44x
M 4. acceſſoires de la naiſſance, qu autrement ce Zeroit rendre ceſte Blection
nnn ſemblable a celle dela Papaute, dont la plus grade Part du monde Chreſtien
nmiͤnm, en eit. Forelaſe propter peccatum originale, pourn eſtre pas nez en alie.
denanebe h OQu, vn Empereur neut dire ſelement vn General des armees dela
n. ss Chreſtiente,qu abien des gages & contributions pour illuſtrer la dignite
dmuis Ymsperiale, & de payer la grande Court qu'il eit neceſſaire qu'il tienne,
ilin maſn mnon pas en domaine ou terres hereditaires, qu il puiſſe laiſſer a ſon
tanſcenti00 à ſa maiſon, tomme terres attachees a la Couronae Imperiale Rex
nteigjn itur ſed imperator eligitur. Iamals Empereur n'euſt plus grad credit
ur enH par mi ſos ſoldats qu'Alexidre le grad, & toutes fots quand il fuſt prie de-
. . zzmer ſon ſucceſſeur, il ne le vonlut jamalsfaire ſino en deux mots. Detur

diguiſſimo. no obſtät, qu'il auoit des parents lien proches, & que ſa femme
.* Ruoxane eſtoit enceinte. Et quäd Auguſte recéënada ſon ſucceſſeur au Senat
* kadionſtu: Si meruerit. pour ne pretuger al' Flection qui doibt eſtie libre.
ugiuehi Oue pour le paſſé l merite de Princes de la maiſon d' Auſtriche
Nuimum ht les portoit tout droita l Empire ſans condition, & ſes ſilz eſtants heri-
nmsI tiers de la vertu de leur Peres furent vnanimement esleuz comme beri-
,lt. ters de leur Peres & non de leur terres.

„

pulfdag Oug ſi on vegarde bien de prez ceux Ad Auſtriche, qui viuent a pit, on
nen tranuera que pour ce qui eſt dumerite requis a vné charge ſi releue ils ont

tunfi, fort peu que leur appartient de propre & particulier, & que pour plaſieurs
ton ſm anwnees en a eſtantsmaintennz ſur l' eſtoe de leur ayeux, il ne leur reſte a
Pür que fort pens ils ne ſont deſia du tout ancq;uerouttier? en, eputation.
e lrl Lela eſtant, t eſt a ceſt heure que Meſſ* les Princes doibueht penſer
len ace qu ls ont à faire, & ilz tronuent quel g vn qui ſur paſſe les rin-
L 2 ces

I2 Archiuij)
ceesd Auſtriche en merite & capacite d exercernetelle cha 7ge ſi emi-
nvente en la perſonne la plus digne. SS
En fſaiſant de ceſte ſorte outre l' honneur qui en reſultera a la Pa-
trie, & le bien qui en arriuera a la Chreſtiente, les E leltenrs en tireront
vn grandaduälageal'eſgard deleur Particulier car ilz ſe feroni cognoi-
DRre pour vrays Electeurs du Roy des Romains & non pour conſirmatenrs
d' vnenomination que le Pere fait di ſon lizou vn parent del autre,

&
empeſcheront par ce moyen quel' Election ne tombe en heritage, comme
eia craindre ſi on laiſſe paſſer autrela preſeription, & quele Roi de Byhe-

me qui eita preſent plein d' enfants y entre par ceſte porte la, u en leur de 4

aptez, par ce que zurpius eijcttur quàm non admittitur hoſpes.
Par ce mogen on fera que la dignite Imperiale qui eit recognue pour
Ua plus releuee dans leChreſtientene perdra plus ſon luſtre tar vn ſajettri-
ſement a vne puiſſance inſerieure, & qui plus eſt eſtragere. Ce qui meéri
bien d'eſtre mis en onſideration puls qu'en ces dernieresanneeson a
que le conſeil d' Eſpagne gouuerne les affaires del' E mpire à Baquette
lorie qu'il ue reſte a!l Enipereur que le ſeul nom & tiltre. Le diſferen
entrele koyde Boheme & l Eſtat dey eniſe en fait rop euidente preunea
ceſt aſfront, que l Eſpagnol fait al' E mpire, puts qu'on z ha pas Voula de
Ierer ceſt honneur a l Emper apreſent de vuider ceſte co- 1rouerſe mals
falloit porter l affare en E Wpagne & faire le Roy d. Eſpagn’ ſupreme Iuge.
La conſequence en ſera pernicieuſe Rion n' gremedie bien toſt, &

Jant ceux du Roy d' Eſpegne, la quelle on aura bien dela peine a ſerret y

cutre remede ne ſe rouuera pars, ſauf qu'on venille eslire quel jue Princo luhe ien

qui ne ſoit de la maiſon d' Auſtriche, car tonts ceux , ſont ſclaues d' E-
ſpagne, & le Roy de Boheme plus que touts les autzes, non ſeulement pour
la penſion qu il ire d Eſpagne, maisauſiy pour eſtre ſi eſtrontement ap-
parenté comme il ett deſia, & tache de ſe lier encores plus par Vn mariage
entre l Infante & ſon ſilz Prince de Carinthis.
Si en ſe reſoult d'oſter la Couronne Inperiale de la Maiſon d Au-
Rriche pour les aiſons ſuſdites, Il fant en ſecond lieu mettre en conſi-
deration à qui la donner. Des Princes Proteſtants il ni faut pas penſer
Pour le preſent. Car ce ſeroit allumer vne guerre de Religion en Allema-
gueε, & par conſequent deſchirerl Fmpire. Parmy les Catholiques le
Dauc de Bauiere eſt le plus remarquable pour la grandeur de ſa maiſon, la

lgeircn

Ftt

elechfeht

. rilſmnin

ieleſellen⸗

Ifiatinit,

Mlr n lr

lnltu

auſſueni,

ulaelebte,

eſecn i
Uing
in n

eeu

lliani,
l
lhuel

tele irng
lſfmn
biur nſe

mentt, D

en zmtzl

y. 1 lohe
eu ninf
ſ liei L
zuiefni

Gere. Cet
rerned

npiren hen

lte. Lelft

9 elilin
SS
eu,tuef

ſai ſu
unſelln

Selruunt

le ,tr

, mertn
luiſur
Vlgiug,
CN
Gl,
6

Cap. III. 173
commodite deſes Eſtats & le parentage qu' il ha aue les Electeurs mais oen
craini poſſible pour beaucoup de conſtderations qu'ilne voudra s oppoſer
gcenx d' Außtriche & quipis elt, il ſe laiſſe tellement gouuerner des Ieſai-
zZes, qu' ily avura a craindre que ceux de la Religion ga gneront fort peu par
I'eſchange.
n » reſte doncques que le Duc de Sauoy’t le quel peut ſtre ſeroit go,cN.
plusa propos qu' aucun autre,a qui on pourroit ſonger. Car outre ce qu? eſt beum coni.

Prince del'Empire & d'extraction Allemandercomme iſudu ige de ba, ab Anhalti-
xe,il eſt doué de touttes les qualiteæz & habilitez requiſesa vne chargeé ſi sabaudiz

releuee, & ſans doubte ilreleueroit lagloire del' Empire autant qu ancun coinmuni-
des plus grands Charles quil ont denance. Ce ne ſerapas de faire du tort a ex contextu

perſonne de dire qBu il eſt le ſeul pere des ſoldats &le plus grand Capitain Hetur.
qui ſoit aujonrahuyen la Chreſtiente, de ſorte qu'on pourra bien præſu-
mer, que la ſeule renommee ae ſa valeur cognue a tout le monde, garentira
l' Europe del' Inuaſion du Turc plus que les Balaords de V iehne & tbuttes Quihæ lau-
les fortifcatiens qui ſont entre les mains de ceux A' Auſtriche, La Religion es Se pio⸗
rende aſſez aggreable a touts les Catholiques, & pour les Proteſtants alio in ſe-
n' auront pas occaſion des ombrager, puis que les Ieſuites n'ont pas hto eiul⸗
p decredit auprez de luy. pere exvno
Ce ſeroit doncques vn grand coup pourles Princes de venir alano-

ore emana-⸗
4 6 re poſſunt.

ination du Duc de Sauoye, Car ilz pourront bien eſperer de luy, qui ſeè niſi Celar.
. . . 2 . nianum re
entant leur obligé iltaſchera des en reuengeren leur endroit & que pour

ehelit l4 liberte de conſcience, la confirmation de leur priuileges, la reformation
ä
A plaintes ſi ſonuent preſentees par requeſte aux Empereursd' Auſtriche en.

de la chambre Imperiale, & la ſatisfaction de toutsleur auttes griefs &

pleine Diete,il obtiendront de luy tout ce qui ſera de raiſon. Et ſur tout ils
auront ceſte conſolation, que ce qui leur ſera promis de la part du Duc de
Sauoye, leur ſera inmiolablement obſerue, puis qu'ilny a Printe anu monae
plus religieux obſeruateur de ſa parole que lu.
Seles Princes conuierontle Duc de Sauoye, de prendre le Regime de
l'Empire, il ny aura pas a craindre qu'illes abandonne, Car ilne ſcatt pas

que é eſt que d'auvir peur, & ſur vne entrepriſe ſi honorable il ne feroit
Eſtat de hazarder le pacquet, Auſſy eſt ila croire qu ilſeroit fort bien ap-
puye, Car le Roy de France ae raiſon deburoit aggreer vue telle Election,
puis que le Duc de oauoye ha tousjours eſte deuot ae la Couronne ae Ta
3 4

facien. dum, & num aliquem reperireſit, qui Auſtriacos, meriti & Ptitudine, ad tale mu⸗ “

174 Archiaij
& ha Foußſert tant hour l Feruires renduza fes Roy qu' on er: peut dire

. yr dela France. Le Roy de la Grande Bretagne deſire de veoir ſur S
toutes chaſes aggrandir la maiſon de sauoye, & ne mancqueroit de con- mua N
eribuer tout ſon poſſible pour obliger le Duc de Sauoge, a del rwicke ieminͤ
amitie qu il profeſſe de maintenir auec luy. mializau
Finalment les Venetiens ne mancqueront pas 4 aaſer 4 ler oue rfmmd
non ſeulement pour lealliance qui eſt entre S. A. & la republicque de Ve- un i
niſe, mais auſſy pour raiſon 4 Maike quelle ces Malſeen entenaent ſone ,Pence
bien. iunatinn h
Diuturno iam tempore Corona lm eriali penes Domum Aſriacarn permanſi 1,. vulnin
ita vt in notabile preiudicium aliorum Germanis Principum ſucceſßio veluti præſeri 1ptio. Yl lmnufiatl
nem inducerei incipiat, quæſi verè in toto Imperio Romano alius neuo reperiatur qui Dia eidlfenisin
demati Imperiali ſceptroque ferendo dignus ſit, & impoſterum Imperatores naſci, non eli inrebet ⸗
gi oporteat. In Electione libera, vt hæc eſt, vbi Electores ſunt Principes ſupremi, & quibus l ſlhetteen
honor conceſſus ect, vt vnicum totius Chriſtianiſmi viſibile Caput conſtituere poßint pon. cmn Alltrun
deranda ſunt ſola perſonarum merita, corumq, capalita⸗s ad eiuſcemodi munus geren- nſunnu

dum ſine vllo vllius acceſſorij, velut origini⸗ reſpectu, aliâs enim hæc Electio ſimilis Ni red— Walidemiin
deretur, quæ fit ſuper Papatu, à quo maior pars Orbi Chriſtian: extorri eikpropter pe. iunole li
catum originale, quod ſo. in Italia nati non ſint. Prorplihnngua

Inmyperatoris vox nil aliud denotat, quàm ſupremum militiæ Chriſtianæ Pucem zulnamhenin
qui quidem reditus ſuos & contributiones habet, quibus dignitatem & muneris ſui illu D en Rcion
Mrare, & Aulam quam habet ſuſtentare poßit, non vero in Dominium ei dantui Regiones ſuhi le⸗
aut in hereditatem ita vt filio ſuo eas relinquerepoßit ſed remanent Imperio ezdem terre, leuetctieen
C& Coronæ Imperialiadharent; Rex naſcitur, ſed Imperator eligitur. Nullus vnquam fjuit em i

Imperatorum, qui tata penes milites ſuos exiſiimatione polleret ſicut Alexander Mapvnus,
nihilominus tamen quotieſcunq; rogatus fuit, ſucceſſorem ſihi deſi, ignare, noluit id niſi duo- ſener an
bus verbis facere: Detur dignitmo. licet conſanguineos habuerit ſatis epin ibi, eittſqe lad n
vxor Roxana yterum geſtarit. mtu

—R

Et tum cùm Auguſtus ſucceſſorem ſuum Senatui commena auit, adiccit; Si merue- g uunnle
nit. ne Electioni qua libera eſſe delet, preiudicium inſerret. Antehac benemerita Archidu- fashtsi 4
cum Auſtriæ eos abſq; remora ad Imperium recta deferebant filij enim quod virtutes4 pr⸗ iet aanm
rentibus hereditariasp ſideban tvno ore veluti haredes patrum ſuorum non ditionum e- ſe
lecti fulre. P'erum ſi eos qui pjyaſenti temporeé Domo Auſtriaca ſuperſunt, penitin reſpbi- uinnn
ciamus reperiemus ad tam inſigne munus ta merita quam potentiam ys deeſſe, dum de ſuo Reluſmnhe
perparum obtinent, G plurimis iam anni⸗ 2d vltimum vel potius ad incitas fedacti ſunt. Paliun gen

4
Quæ cum ita ſe habeant, Principum officium nunc eſt, vt videant quid ſibi porrè hun

vi,tamque eminens ferendum antecellat.
Lec, ſi fecerint, non ag iæ ſolum vonor ſuus manelin Chriſtianus orbubene-
ficium ge
„ ihh
eaggten

1 1 14
eli

lgulrif

uſehe

le hulſe 1
helligul

euytentegee

Alhiun n
ſirrlet i
Permnent
Peraneni
iher ſnnt
confinengtil
ienuginn

„
lechis ſniee
rumyel

tis Chiituud

ent ninniſ
idei ntl
Urlupmtulit
Nela niu
1 AeuatrA
nunzllitiii
ui lingn⸗

Alit Utin N
herenentu
rguel mtt
runn Unitie
hent eni
i,lſeln
nareeli
eurnu
din A

im,

(Cap. III. 17 5
ſcium capiet, verum Electores etiam magno res ſuas commodo augebunt, am ſe pro veri⸗
Electoribus Regis Rom. non verò pro nudis confirmatoribus illius nominationis, quam Pa-
ter filio ſuo: aut vnus conſanguineus alteri facit, cognoſcendos præbebunt, eaq; ratione im-
pedient, quo minus ex Electiuo hareditarium fat, quod quidem timendum, præſeriptio-
nem vlterius procedere, & modernum Bohbemiæ Regem, liberis onuſtum, aut his deficienti-
bus, lios Regis Hiſpaniæz hac porta ingredi ſinunt, quam deinde difficillimo labore iterum
occludere poterunt, uxta illud; Turpius eicitur, quàm non admittitur hoſpes.
Hac ratione efficitur vt dignitas Imperialis quæ pro ſuprema totius Orbis Chri-
hiani habetur, ſplendore ſuo per eiuſcemodi ſubiectionem erga potentiam inferiorem ac
magis extraneam, non deſtituatur. Quod quidem eò amplius conſiderationem meretur,
quia per hos identidem annos experientia compatuit, res Imperij per Conſilia Hiſpanica ad
nutum gubernari, atq; Imperatori nil niſi ſolum nomen ac titulum remanſiſſe. Controuer-

ſia Regis Bohemiæ cum Rep. Veneta enidens illius iniuriæ, quam Hiſpanus Imperio facit, te-
Itimonium prabet, quòd hoc honoris moderns Imperatori deferri noluit, vt hanc litem di-

rimeret, ſed oportebat negocium in Hiſpaniam ablegare, & illum Regem harum rerum
ſupremum Arbitrum conſtituere. Sðèð
Conſequentia, quæ hinc orietur, perniciem afferet, niſi remedium confeſtim adhibea-
tar, nec aliud remedium datur, quàm vt talis creetur Imperator, qui non ſit de Domo Au-
Rriaca, nam omnes hi ſunt Mancipia Hiſpanica, & Rex Bohemiæ plus quàm alyj omnes,
non ſolim ob propinquam cognationem quam cum Hiſpano habet, verum etiam & longe
amplius ob matrimenium, quod inter Principem Carinthie filium ſuum, & Infantem
contrabere, & ſic maiori ſe neceßitudine deuincire parat.
Conſilio capto de Corona Imperiali Auſtriacis auferenda, ſecundo loco in conſidera-
tione habendum, cui eam dare velimus. De Principibus Proteſtantibus in praſens non con-
genit quærere, hoc enim nil aliud foret quàm ad Bella Ciuilia Religionis in Germania fa-
tem accendere & ſic Imperi ruinam accerſere. Inter Catholicos Dux Bauariæ eſt maximè
infignis ob ſtemmatis amplitudinem, Statuum ſuorum commoditatem, & cognationem
quam cum Electoribus habet. Verum ob multas confiderationes timeri poteſt, eum ſe Do-
mui Auſtriacæ non velle opponere: & quod peius eſt, ita ſe à leſuitis regi ſinit, vt credendu
ſit, Resigionis noſtræ aſertores hac permutatione perparum lucri facturos eſſe.
Solus ergo & vnus reliquus eſt Dux Sabaudia, jui fortaſſe ex omnibus lle quibus yn-
quam cogitari poſſet, maximè idoneus foret. Nam praterquam quod eſt Princeps Imperij
propagatione Germanus, vtpote é Stemmate Saxonico ortus, inſuper etiam inſignitus esſt
omnibus illis pirtutibus & qualitatibus, quæ ad tam arduum munus tequiruntur. Sed
& procul dubio gloriam Romani Imperi/ tantum quan: um vllus Carolus Magnus qui
eum anteceſſerit, quam maxime extolleret. Nec eſt quod quiſquam ægtè fetat, ſi dixeri-
mus, eum eſſe ſolum Patrem bellatorum, & peritißimun ac marximum ex omnibus quos
Chriſtianus orbis fert, Belli Ducem, ita pt credere omninò par ſit, ſolam l' aloris ſut fa-
mam toti orbi cegnitam, Impetinum ab inuaſionibus Iurcarum liberatn a, plus quam mu-
nimentaciuitati: Imp. Viennæ, & omnia Auſtriacoru in ditione oniſtituta picpugnatula.
Religio eum ſats gratum readit omnibus Catholics, & quantum ad Proteſtantes attinet,

2

non erit, quödmuliùm de eo ſibi metuant, quandoquidem Ieſuitæ apud eum non magns
in pretio habentar. O .
