Geuattern Herꝛn Joh. Caſimirn vnd Herꝛn Johann Ernſten Gebruͤdern
Hertzogen zu Sachſen / ꝛc. mit mehrerm werden verſtaͤndigt worden ſeyn/
Alſo haben wir anjeßo gantz vngern erfahren / daß mit ſolchem E. . vorneh⸗
men nichts anders als Keyſerl. Vngnad / vnd ein ſolch Schreiben verur⸗
ſacht worden / dergleichen an keinen Chur⸗vnd Fuͤrſten deß Hauſes Sach⸗
ſen in etlich funfftzig Jahren ergangen.
NB. Vnd weil der hoͤchſten Obrigkeit Gebott / Verbott / Betrowung vnd
Heroicum Warnungen nicht zu verachten / in dem ſie / wie die Exempla gnugſam be⸗
planeè, & pa- ,ſ .
ternũ con- zengen / ohne effect nicht abgangen / vnd wir vns der nahen Verwandtnuß
ſiium de- erinnern / auch ſonſten geneigt / alle beuorſtehende gefahr / ſchimpff / nachtheil

uotiſſimo

in Cæſarem vnd verkleinerung von vnſerm Hauß / ſo viel moͤglich / abzuwenden / S⸗

Electore di. haben wir ſolches alles E. L. durch dieſen Curꝛier zu erkennen geben woͤllen /
numi mit freundlichen erſuchen / E. L. wolten das jenige / ſo ſie diß falls vorneh⸗
men / reifflich / ſo wol dero Stand / auch Land vnd Leut wol conſiderirn, vnd
die von der Landſchafft allbereit E. L. gegebne bedencken / auch die noch gege⸗
ben werden moͤchten / nottuͤrfftig erwegen / innſonderheit aber die ſchwere

Pflicht / damit E. L. der Roͤm. Keyſerl. Majeſt. als einem Roͤmiſchen Key⸗

V dran: V. ſer / vnd dem H. Reich vorgeſetzten Haupt zugethan / auch in kurtzem ferꝛner
nito⸗ Pro- ölgethan werden muͤſſen / nicht auß obacht laſſen / ſonder derſelben vielmehr
teſtantes, allen ſchuldigen gehorſam vnd gebuͤhrlichen reſpecéterweiſen / vnd vor allem
deliratem deln jenigen trewlich huͤten / ſo E. L. Perſon nachtheil / vnd dero Land vnd
& obedien. Leuten ſchaden zuziehen moͤchte.
s Vnd dieſe vnſere trewhertzige abmahn: vnd verwarnung nicht anderſt
voniæ Ele- dann wolgemeint auffnehmen. Dann ſolte E. L. diß alles in Wind ſchla⸗
Aorie duo- gen / in jhrem propoſito verfaͤhren / vnd derſelben ichtwas widerwertigs zu⸗
monio gra- ſtehn / woͤllen wir vor Gott vnd der Welt entſchuldigt ſeyn / vnd es die jeni⸗
niter lale. gen verantworten laſſen / die E. L. hierauff leiten vnd fuͤhren. E ſummario
hiſiee adiunéto percipiet Dilectio veſtra quidnam Sacra Cæſarea, Vngariæ quoque &
Bobemiæ Regia Maieſtas, clementißimus Dominus noster nobis ſignificet, & ſimul in
Copiis communitet ea quæ Cæſarea Maieſtas ad Dileltionem veſtram de inſtituta Ar-
matura perſeripſit. Prout verò hunc à Dilectione veſtra abſque conſilio ac praſcitu
nostro incboatum bellicum apparatum, vt qui contra Supremum Dilectioni veſtræ præ-
firum Magiſtratum intentus ſit, nunquam vt nec alia probauimus (vti Dilectio veſtra
ab IMluſtribus Principibus, amicèà nobis dilectis cognatis Fratribus &0 Compatribus Dn.
loanne Caſimiro, ac Dn. Ioanne Erneſto Fratribus, Saxoniæ Ducibus, & . pluribus in-
3 V tellexit)

Gd Pmouin

e, drehte
i Aunnil
uo Rle un
D
unun
lrin ais

n 1612 frll
il kiche erane
erfüeni

tren Gider
ſarntarium
luſtyantrat

ednos ian

nſsen

Verbin

Mgngine

Vaanmnt
Unpffnnhe
wenden,

hgeben tin.
fFfolstong

nliderinn ſ
dienoch ge⸗

er die ſch a

niſchen
lrzetn fenn
henr pjeſtne
nd horalen
Eend ond

gnichtander
Wind ſche
tertiget
d es dieſe

E ſünde

arie guß⸗
t, 6
le nſtmu!
ile⸗
coninetn
nilliiii
unnurie

G Nn

hembein fuͤrnehm Lehen deß heyligen Reichs / man ſich auch an deß Reichs

Cap. II. =
kelexit) ita nunc agerrimè accepimus, biſce Dilectionis veſtræ allionibus nil eam a-
Liud quam Cæſaris indignationem, ac tales litteras cauſatam fuiſſe, cuiuſmodi contra
vilum Electorem aut Ducem Saxoniæ per amplius quam quinquaginta annos non ema-
narunt. Et quoniam Summi Magiſtratus iuſa, interdicta, mina atque monita non
parui facienda, yt quæ exemplorum atteſtatione abundanti, effectu nunquam deſtituta
fubre, ſed & nos arcto ſanguinis ſedere teneamur, & aliàs dedecus omne notam peri-

ulumue à Domo noſtra pro viribus auertere prompti ſimus, ided hez cuncta Dilectioni

veſtræ per hunc curſorem confideranda proponere, eamque amicè requirere voluimus,
vt ea qua inſtituit maturè, vnà cum Sstatu ſuo, terris ac ſubditis benè conſiderare, &
motiua ei 4 Prouincialibus ſuis tradita, vel adhuc fortè tradenda pro rei grauitatt
ponderare, præcipuè però homagium a Dilectione veſtra Imperatori, tanquam Romanuo
Caſati ac Summo Imperij Capiti præſtitum, ac breui denuò præſtandum, ante oculos
babere & Suæ Maieſtati potius omne debitæ obedientia atque reuerentiæ genus exhibere,
ab eo verò diligentißimè ſibi cauere velit, quod in periculum Dilectionis veſtræ ac eins
Regionum aut ſubditorum damnum redundare poßit.
Et in alijs litteris ad Chriſtianum Marchionem Brandeb. 4. Febr. Arma in
Cæſarem v*

Anno 1622. perſcriptis: Biel weniger koͤndten wirs verſtehn / warumb Calarem
man nicht mit einem Keyſer zu thun haben ſolte / weil das Koͤnigreich Boͤ⸗ ab Vniti⸗

intenta.
. 2 12 . . . „ Vnito-Pre-⸗
gehorſamen Gliedern ſo vielfaͤltig vergriffen. Multo minus intelligere poſſu- teſtantes
mus, quare negotium non ſit cum Caæſuare, cum Regnum Bohemiæ inſigne facri Imperij kicem bn-
Feudum ſit, & contra obedientes Imperij status tot ac tanta fuerint patrata. uiipliciter
violatunt

Sed nos iam ad tertium Caput progrediamur.

„922 “ KArchiui,

. Cap. III.

wandten wider das Bömiſch . ech ond deß
elben Sagungen allerhand practicirt
gben.

QyoD VXNIONIS COMPLICES

CONLRAROMAN. IMFPERIVM EIISrE
” varia machinati fuerint.
SEROPFPORTVNVM hoc Capite fuiſſet, aliquantèò a.

ſius pertractare, quàm grauiter Vnito- Proteſtantes, qui
contra Conſtitutiones Imperij nec quidquam machinati

dum contra clara carundem verba, bonorum Catholicis

garunt, quin potius Cameræ præſertim Imperialis ſen-
tentijs omnibus ſe modis, etiam vi opponere Catholicam Religionem ex-
tirpare, ac ne quid illis impedimenti obijci poſſet, authoritatem ideo Iu-
riſdictionémque Cæſaris ſupremi in Imperio Capitis, cui Vnito-Prote-
ſtantes fidem, obſequium & obedientiam debent Armatâ manu penè o-
mnem abrogare ſtatuerunt. Verùm cùm primo iam Capite viſum fuerit,
claris eos Receſſuum Imp. verbis Ele ctoralium etiam Saxonicorum iudi-
cio condemnari, eò benignum Lectorem remittendum, & vt in re tanti
momenti ab argumentis illorum, qui Vnito- Proteſflantibus minus amici
ſunt, abſtineamus, hoc loco ipſorummer Caluino-Proteſtantium ſcien-
Ciam ac conſcientiam penirius diſcutiendam duximus. Igitur ex ipſis Vnito-
Proteſtantibus peritiores hac in re, atque ſinceriores audiamus; & cùm con-

ſtet Leonardum Schug ſecreto conſilio ab Ele ctore Palatino adhibitum: ad

pleroſque omnes VYnitorum Conuentus Hailbronnæ, Fridbergæ, Franco-
furti, Heidelbergæ habitos, & ad Dietas quoque Imperij, ab Electore Pa-
latino delegatum: pro Reuiſore etiam Cameræ Anno 1600. Spiram, &

ad Imperatoriam præcipuè Maieſtatem Anno 1601. Pragam ad Aulæ Pro-
ceſſus eliminandos amandatum fuiſſe, ſententiam eius, quam de hac refor-

Matione ante Reuiſionem (quod iterum Ordinatione Cameræ grauiſſi-
mè pro-

r

eſſe, videri volunt, eaſdem Conſtitutiones offendgrint,

Poſſeſſoribus ereptorum Reſtitutionem vllam facere ne-

t
I unen
Kumn
uaumne
ſNihurmea
Denng c⸗ 6
ecſe⸗ thenend
d Ununc nudet
olſe ftemaln

wettandt

ſhtorn ondve

ntbenſohartn

(Cimetalesn
Kechtertneinn
gmufun
ati herle

ßenihinec

huntikck
Nsein Men
MWinnurs vel v
utſcobertnich
muaf
G ndertich
An
Unere Adier
niit
lin ten Gen
unkn

4 lilnt

wult

notlet toig
6t 1 D ,
nafri llneſ
nf in,
n
ef N ⸗

PLH

15

et,alignunlt
Coreſtintezg
Vam Inachin
Soffencen
um Carhole
lam facekene
npekiali ſr
eligionemen
tem ieo'I.
nito. Prote-
nn penè:
jlſamn fuent

corumm inc,

Vt in tetun,
minüseam
ntiurm ſeſs
xipſis Vin
& cume
dhibitunt
erge, Hvn
bEieor!
0. Fitm
30 Aulelt
ndehe 4

nela u
e

mèprohibitum) hero ſuo dicere iuſſus eſt, percipiamus, qui I. Nouemb. An-
no 1600. Religione tandem Iuriſiurandi compulſus, ſic ad Elect. Palat. Ich
hab mich gleichwol vnderthaͤnigiſt zuerjnnern / daß von E. Churfuͤrſtl. Gn.
neben andern auch meine wenige Perſon zu kuͤnfftigem Reuilorn ſey fuͤrge⸗
ſchlagen / dannen hero ich mich in ſachen / derenthalben ich kuͤnfftig mit Eiden
fuͤr ein Richter moͤchte beladen werden / mit vorherꝛathen billich zuenthalten.
Deimnach aber diſe Reformation vnd noch drey andere cauſæ reui „ NS.
dendæ alſo bewendt / daß keiner wurd koͤnnen / der Euangeliſch iſt / ohn groſe t præſtan-
ſen vndanck vnd widerwertigen verdacht / ſich reuidendo drinn gebrauchen gi⸗ & indu⸗
laſſen / (ſintemal nit allein der newe Eid / ſonder auch der vnzweyfelich Buch⸗ rali⸗ intel-
ſtablich verſtandt / deß von Kayſer / Koͤnigen vnnd allen Staͤnden ſo hoch aus⸗
geſchworn vnd vereydeten Religionfridens / einen conſcientioſum Reuiſo- tionis de
rem eben ſo hart noͤtigen werden / contra Euangelicos diß Orts zuſprechen / Pace Kelig.
. , ,B in his cauſas
als Camerales auch gethan ) diſer vrſachen halber / ſagich / will ich deſto vnge⸗ neceſlarid
ſcheuchter mein meynung / nach meinem beſten wiſſen vnd Gewiſſen jetzt an⸗ contra Pro-
e . . 1 teſtantes
zeigen / auff daß man hernach deſto fuͤglcher / mich diſer vier Religionsſachen ſententia
reuidendo zuerlaſſen hab / vnd auch ich / als der ohne das kein luſt in ſolche ferenda.
. . . —— . Scientia &
gefahr mich zuſtecken hab / deſto weniger ein Eid / in ſachen / darinn ich zuvor Conicien-
gerathen vnd ffectioniert bin / ſchweren doͤrffe. Et iterum, Ich wolt wol gern tia.

ſehen / als ein Menſch / daß in diſen ſachen fug vnd recht den Euangeliſchen Mirerer &

condemnatis vel victis per ſententiam Cameræ, moͤcht gegeben werden. adinirerur

0r

Wann ich aber mich vmb vnd vmb ſehe / ſo ſtehet es mir an der Religione Iu- Conſtitu-
rifiurandi an / das iſt / an gemeltem Religionfriden / darauff E. Churfuͤrſtliche onem 4.

Gnaden ſonderlich dem Reich geſchworen / darauff ein jeder Keuiſor auch alena.
ſonderlich ſchweren wurd muͤſſen / laut der formulæ Iuramentiin Ordinatio-Hum.
ne Cameræ. Aldieweil nun ſolch luramentum weret / ſo gebuͤrt ſich gegen Fer eli
Gott dabey zuhalten / vnd per conſequens dem Religionfriden vnd deſſen gonis vni-
diſpoſition von Geiſtlichen Guͤetern nachzugehn in Vrthel ſprechen / vnd atibne
guͤltet nit zu ruck zuſehen / ob es wider die Enangeliſche / ſonder hett man gleich eorumque
anfaͤnglich ſollen beſſer vorſehen / oder muß man ferner warten / biß Gott ein genen .
ander mittel ſchickt. Humillime quidem in memoriam reuoco, ab Electorali Seren. ſtitutionem

bonor. Ec-

veſtra meam licet exiguam perſonam ad futuras Reuiſiones deſignatam, atque ideò mihi HaiH

in cauſis, in quibus ego inpoſterum Sacramento vt Iudex obſiringi potero à conſulendo iis contra-
meritò abſtinendum eſſe, Tamen cum hæc & tresaliæ cauſa teuidendæ ita ſe habeant, t ria eſt,
nemo Proteftantium ſine magno odio atque aduerſa ſiſſpicione js manum apponere poßit
iquidem non ſolum recens iuſiurandum, veruùm etiam indubitatus litteralis intellectus
Pacis Religioſaæ à Cæſaribus, Regibus, ac Statibus toties uratæ atque conſiz matæ, con-
ſcientioſum Reuiſorem æquè atque Cameræles, ad Proteſtantes, hac in re condemnandos
adiget.) Quocirta, inquam, ſententiam ego mean eè audactius pro optima mea ſcientia
& conſcientia nunc edicam, vt deinde eò commodius aà quatuor harum Religionis canſa-
„ A è33 rum Rus-
1

di, & indu-

94 Archiuij
rum Reuiſßione aloluar, ſed & ego, cui etiam aliàs tanti: periculis ſe inuoluere non lubet.
eò minus ad Iluſiurandum ijs in rebus, in quibus antea Conſilium dedi, & partium vni af-
ſectus ſum, praſtandum cogar. Et iterum, Auerem ſcire vt homo, quo iure aut æquitate
in his caitſis, Proteſtantibus condemnatis vel victis per ſententiam Camera, ſubueniri poſ-
ſit. EBt ſiego vndequaquecircumſpicio, Religione lurifßiurandi maximè moueor, id eſt præ-
dicta Pace Religionis, ſuper quam veſtra Electoralis Celſitudo præcipuè Imperio iurauit,
ſuper quam etiam vnuſquiſque Reuiſorum ſpeciatim, iuxta ſormulam ordinar. Cam. iu-
zare deberet. QCuamdiu ergò hoc iuramentum durat, conueniens est, erga Deum illud non

oßfendere, & per conſequens, diſpoſitionem Pacis Religioſeæ de bonis Eccleſiaſticis in iudi-

cando ſequi; nec licitum est reſpicere, num id contra Proteſtantes ſit, ſed oportebat ſtatim
ab initio melius ſibi cauiſſe, aut certè porrò à Deo expeltandum erit, pſque dum aliud no-
bis remedium mittere dignetur.
aeler Erneſtus Fridericus Marchio Badenſis Electori Palatino II. Auguſt.
tibus non Anno 1600. Es iſt vns in vertrawen ſo vil Berichts einkommen / daß wol
deſunt, qui vnder der Euangeliſchen deputierenden Staͤnde Raͤth ſich etlich befinden /

nen uni ſo den Pontificiſchen votis beyfallen / vnnd die Reichs Conſtitutionen deß
allentian. Religionfridens auff die Cloͤſter (da doch das widerſpil kundtbarlich von den
Perquam Euangeliſchen Staͤnden hergebracht) nit zu extendiern ſeyn / vermeynen
vciu mile moͤchten / welches / da es in vnſer Keuiſionſach / den weeg / wie faſt vermutlich /

Marchio erteichen / vnd ein Confirmatori Brthel ergehn ſolte / E. . vnd andern Euan⸗
Badenſis, vtgeliſchen Staͤnden zu mercklichem vnwiderbringlichem præiudicio gereichen

in Reuiſio- . en .
ne quoque wurde. In confidentia hoc informationis nacti ſumus, etiam inter Proteſtantium Sta-

contra ſ tuum deputatos Conſiliarios quoſdam eſſe, qui Pontificiorum votis aſſentiantur, & Con-
ronuncie- „: . . — . X . .J.
kur. ſtitutiones Imperiales de Pace Religionisad Monaſteria (cuùm tamen contrarium notoriè

à Statibus Proteſtantibus introductumſit) non extendendas eſſe credant, Quod ſi in no-

ſra Reuiſionis cauſares ita, vt quidem veriſimile, contingeret, atque ſententia Confirma-
toria ferretur, id ſanè in Dilectionis veſtræ aliorumq; Statuum Proteſtantium notabile,
ac irreparabile præiudicium vergeret.
Iuſtitiæ id. Elector Palatinus Frider. III. Toanni Duci Bipontin. 8. Octob. Anne

eò curſus

EGendus, 160 o.expreſſis omninò verbis ſcribit: Daß E.. andeuten / daß die Euange ⸗

quod Pen-liſche deputierte Staͤnd / Raͤth vnd Keuiſores in diſen ſachen recht ſollen
eulum i. recht ſeyn laſſen / dabey ſeynd E. Lzuberichten / daß allbereit vil der Euangeli⸗
bantur. ſchen Gelehrte / ſonderlich auch die Euangeliſche Aſſeſſores, wo nit alle / je⸗

rlenquee doch gewißlich faſt alle (wie wir davon gute nachrichtung haben) den Reli⸗

Proteſtan- gion friden zu der Papiſten vortl verſtehn. Quod Dilectio veſtra ſignificat, Prote-

bue do ſtantium Deputatos Status, Conſiliarios & Reuiſores, hac in re Iuſtitiæ per quam nemini

cem Keli:- ſiat iniuria, locum dare debere, in eo Dilect ionem veſtram oportet informatam eſſe, quod
ionis con- „ S „ . .
Rrie pro multi Proteſtantibus docti, pracipuè, etiam Proteſtantes Aſſeſores, ſi non omnes, tamen

Prontificiis certò ferè omnes (vti proba relatione comperimus) Pacem Religionis in fauorem Pontifi-
intellgunt. czorum explicept, intelligantque. L
Et ſuh⸗

— 7
7
1

nienthin
(indence

iiuumki

irennt, G

Eeuto: Die

ſe gudertw⸗
1ſch Enang
zutegtifne
chseputati⸗
Cſatn aß el
hiubecchetenyf
un ilirae
anaerſlnn
nnniezrire
enmn eer,
nimn liit
Iekledo
iblſtliper
un Ornd
Uiefandese
ſinegec
atnenitelec
ummnh

Unumin

Eln 4Anno
airiuti
fufgenp
ſ 6
ngs eiſ
eicſntte
daſdere
ufrind
igffden
c

== E
☛E

—
— ee

—

lunimt

7 darnin

inatet
nalenn itg
elnpertite
orline, g,
Eu Deuniie
lſchuint
elgporne
NMetuneicn

tino 1 A

8

etih beftr
nſtitutionen,
tharlchrore
ph/ bernen
ſternnnli
andern Cin
lcio geret
oſtannini
Altur, &
rariumnott
Qulſun
tu Confrua
tiumn notabſi⸗

nmnen/dezt

Gob. Ann
die Enang
n kechtſch
der Erant

bo nit

den)dend
gnift he
er uunnn
ata ℳ
roneg
uun

11

3

Cap. 1IIJI. „
Et ſubiungit Ele cor Palatinus: Wie wir dann auch die nachrichtung Aleſtores
haben / daß vnder diſen Cloſterſachen ſeyen / dabey vier Euangeliſche Alleſſo⸗ e
res vnd nur 2. Paͤbſtiſche geweſen / vnd dannoch den Euangeliſchen zu nach, Catholicis
theil geſprochen worden. Prout & illud relatione atcepimus, eſſe inter has Monafterio- Plures, V-

, . „nioniſtas
rum cauſs, qllibus quatuor Aſſeſſores de Proteſtantium numero, & non niſi duo Pontiß- conde-
i interfuerint, nihilominus tamen contra Proteſtantes ſententia ſit prolata. mhant⸗

Q . 4 . . .. .
Cum deinde Electorum Palatini, Brandenburgenſis, nec nonalij qui-
dam Vnitorum Principum Conſiliarij occaſione Deputationis aliquot Im-

perij Principum Spiram conueniſfent, priuata illi inter ſe conuenticula
inſtituerunt, & 27. Octob. Anno 1600. hæc propoſita inter eos fuit de-

liberatio: Die Euangeliſche Fuͤrſten ſolten jhre Geſandten auff nechſt⸗
kuͤnfftige anderwertige zuſamenkunfft gen Fridberg gnugſam inſtruirn, wie
man ſich Euangeliſchen theils eines gleichmeſſigen verſtands im Religion⸗
friden begriffner ſtrittiger Puncten zuvergleichen / darnach man ſich auff
Reichsdeputation: Craiß vnd andern Taͤgen gleichmeſſig zu richten / vnd
gleichſam auß einem Horn zublaſen / jnmaſſen von den Baͤpſtlichen Staͤn⸗
den zubeſchehen pflege. Debere Proteſtantes Status ad inſtantem alium eorum Con-
uentum Fridberge celebrandum Legatis ſuis ſufficientem inſtruétionem dare, quomodo
Proteſtantes ex ſuaparte de vniformi intellectu omnium controuerſiarum Pacem Religio-
nis concernentium inter ſe conuenire, & iuxta illam in Comitis aliisq; lmperij conuenti-
bus ſe pariter regere, & velut ynam eandémq; èbuccina vocem edere woßint, prout à Pon-
tificiis fieri conſuérit.
Ita que Elector Palatinus ſupra memorato Leonardo Schug hoc man-
dati dedit, vt ſuper his rebus probè inquireret, & deinde ſententiam ſuam

proferret, Ob vnd wie die Euangeliſche vnder einander ſelbſten ſich eines ein⸗

helligen verſtandts / erklaͤrung vnd verthaͤdigung deß Religionfridens wider
die Papiſten vergleichen moͤchten. An & qua fatione Euangelici inter ſeſe in vnum

atq; vnanimem intellectum, declarationem atq; propugnationem Pacis Religionis contra

Papiſtas conuenire poſſent.
Qui grauaminibus in ſummam contractis, ita mentem Electori ſu- Aternum

. . ⸗ . . C 1 i iſta-
per ijs 5. Ian. Anno 1601. expoſuit, quod eius Concilium Actis dein pu- tuin cuin
blicis, & Archiuio inſertum fuit. Ob die Cuangeliſche ſich einerley verſtands Auguſtan⸗

in den ſtrittigen Paͤſſen deß Religionfridens vergleichen moͤchten / iſt bey mir feſſione
hinfort eben ſo zweifelich zuverhoffen / als man es biß daher ſehen koͤnnen. diſſiinm.

Dann es darff nit vil Wort / der Euangeliſchen vtriuſque Confeſſionis proteſtan-

ſeynd auch nit wenig noch die geringſte / welche darfuͤr / vnnd mit warheit rn rrt⸗
halten / daß der Religionfriden mehr auff der Papiſten Seiten incliniere, vñ gionis de
ſie / Papiſten / in den wichtigiſten Puncten (als nemblich daß dem vorbehalt kace Reli-

im Religion friden zuwider / die Euangeliſche ſich vnderſtehn / Biſtumber / Fian is lu⸗

culentum

Stiffter / vnd Cloͤſter einzunemmen vnd zu reformiern) beſſer als wir Verktatis ter

96 Archiuij =
befugt ſeyn. An Proteſtantes in vnum aliquem intellectum textuum in Pace Religionis

controuerſorum conuenirepoßint, de eo ego porrò non minus dubito, quàm hbucuſque nun-
quam obtineri potuit. Necenim opus est multis verbis, quod ſcilicet Proteſtantium vtriuſ-

que Confeßionis itidem non pauci ſint nec minimi qui exiſtimant & quidem cum verita-

te, Pacem ſcilicet Religionis magis in partem Papiſtarum inclinare, & Papiſtas in prima-
rio punctoc dum videlicet contra reſeruat ionem Paci Religisſæ ſubnexam Proteſtantes at-
tentant Epiſcopatus, Præbendas & Monaſteria occupare & reſormare) melius quam nos
fundatos eſſe. .
Et iterum: Solten dann gleich die Euangeliſche zu einem ein helligen
verſtandt in diſen grauaminibus ſchon zubringen ſeyn / wurde es doch ſymbo-
In lure v. lum ſine hoſpite ſeyn / vnd die Papiſten eines ſo wenigals das ander geſtehn /
niti caulam noch in der guͦete zugeben / oder im Rechten zuerhalten ſeyn / zur Viæ factiſt

obtinere

Ben poſ- nit rathſam zugelangen. Wie aber dem allem / damit ich das jenig vollends
nte thue / ſo mir befolchen / ſo moͤchte man den Euangeliſ⸗ chen / welche hinfort fuͤr
einen Mann wider die Papiſten bey einander zuſtehn gedencken / in genere
fuͤrſchlagen / daß man den jenigen verſtandt / ſo albereit in den vbergebnen
Euangeliſchen grauaminibus Anno 94. vnd An. 98. in den erfolgten repli cis
& reſpectiuè confutationibus zufinden / ſich forter / wie biß her / belleben laſſen /
vnd dabey verharꝛen woͤlle.
Allein wurde es ſorglich ſtehn / als auch droben angedeutet / da man die
Reformationes der Geiſtlichen Guͤeter weiter contradiciern will / wie man
beſſere argumenta als die nun laͤngſt explodierte interpoſitam Proteſtatio-
nem poſtactum, Item die verbottne declarationen Ferdinandi auffbringe.
Ich weiß gleichwol / als der geringſte / kein inuention darzu / Gott woͤlle / daß
2 die Euangeliſche die jenige Kirchen / Schulen vnd darzu gehoͤrige Geiſtliche
Guͤeter / die ſie haben vnd ohnſtrittig ſeynd / behalten / vnd wol verſehen laſſen
rrd iti moͤgen / biß Gottein beſſer mittel ſchickt / dann daß man ſich contra toties iu-
Butetam ratam paciſi cationem Religionis weiter vngluͤcklich / wie biß her faſt vmb vnd
Religionis vinb geſehen worden / lege. Tametſi etiam Proteſtantes in vnum aliquem E& vnani-
hm mem intellectumin bis grauaminibus conuenire poſſent, hoc tamen ſymbolum ſine hoſpite
prio teſti- ſoret, Papiſte etiam tam parum hoc quam illud concederent, vel ex bona voluntate ad-

mico prore-Mitterent, aut in lure contra eos obtineri poſſet, Ad viam verd facti deuenire, non eſt con-

ante⸗ ſultum. Verum vt vt hæc ſe habeant, vt exequi pergam, quod mihi mandatum fuit, Pro-
ucuſque teſtantibus qui impoſterum contra Papiſtas vnum velut vium agere, & ſeſe coniungere

ſemper op J Is dWH
pugnarunt. polunt, in genere proponi poſſet, vt eum intellelctum, quem iam in Proteſtantium graua-

minibus ſub An. 94. & 9 8. item in ſubſecutis replicis & reſpectiué confutationibus repe-
rireeſt, porrò etiam tenere, & eidem inbarere velint.
Illud ſolum periculoſum erit, vti ſupra quoque memoratum, cùm reformationibis
bonorum Eccleſiaſt. nobis porrò interdicatur, quomodo meliora alia argumen ta, quàm il-
lam iam pridem exploſam interpoſitionem protſtationis post actum, Item Notere⸗ de-
clarationem

am
t nin
„, n
S
heeſi .
oeince uf
A

Mto Pbien

cpeblninide⸗
ſrlnntetdi:

SChur. Fr

Cormationy
aͤreſen /anch
Cerfaigendel
ensmiſondel
frfentndendere
ugelnerſe
t Vartuln
fns elgoni l.
hinnlereint
l liinelek⸗
tlun ſien he
llſani ci⸗
kieum. Es
ulſch nit den
uſleklarei
ſtnrenpe
ſſennednf
ffihen nre

unt ,ne
Praisfeſigeen
nnde

=

=

=

ſeſended
üſhnae
unſochiene
n 6Oncelhe
Niin
H nſeungen
nhi Denn
uinii

=☛.

n bliſe
Aenting
lennn
bihſung
nbrollten
ndluge

inemche
tsdochſen
sandergee
1zlt Vekd
gsjenigret
elheife
ncken/ngr
denvherge
kfolgentet
,helehenlc

ket / da inl
wvill / ten
n Drotelk
diaufftrnt

6

btt fpole⸗N

GeGeſl

tſehenlaſt
tatotles
ſaſtomer
luem &
uin ſneh
14 volunthi
nire,vorel
ſattt n fit

ſein .

Auniunſt
irgunii

tirnit
ntentſ
ei,
ℳ

H

der geiſtlichen Guͤter nach dem Paſſauiſchen Vertrag verbotten / vnd vmb

ctlarationem Ferdinandi adducamus. Ego licet minimus ad illud nulam ſcio inuentio-

nem, faxit Deus, yt Proteſtantes illas Eccleſias, Scholas, atque ad eas ſpectantia bona Ec-
cleſiaſtita, quæ abſque controuerſia poßident, retineant, & bené adminiſtrari ſaciant,
quouſque D EVS aliud melius medium quam vt pari infelicitate, vt hactenus apud o-
imnes, toties iuratæ pacificationi Religionis nos porro opponamus, cælitus mittat.
Sed & aliud de eadem re iudicium ab alio item Conſiliario Electori
Palatino ſub idem tempus datum, atque in Archiuium Electorale relatum
fuit, & huius quidem nomen infrà non eſt ſubſcriptum, ſed manus trium E-
le ctoris Palatini Secretariorum eum paulèò minùs declarant. Eius Conſilia-
rij hæc ſunt verba: Ob wol man gern darfuͤr halten will / daß die Euange⸗
liſchen Chur: Fuͤrſten vnd Staͤnde der ſeit dem Religionfriden gebrauch⸗
ten reformation vnd occupation der Paͤbſtlichen Stifft vnd Cloͤſter wol be⸗
fugt geweſen / auch billich dabey gelaſſen werden / ſo hat es doch in warheit bey
den einfaͤltigen die jhren verſtandt vber den klaren Buchſtaben deß Religion⸗
fridens nit ſonderlich erheben koͤnnen / ein ſolch anſehen / ob wurden ſich Chur:
Fuͤrſten vnd andere Staͤnd / wann es zu rechtlicher diſputation vnd außfuͤh⸗
rung gelangen ſolte / mit rationibus nit gnugſam defendirn vnd vertretten
koͤnnen. Lixet facilè credendum ſit Electores, Principes ac Status Proteſtantes à tempore

NB.

Pacificatæ Religionis Reformationes & occupationes Epiſcopatuum ac Monaſteriorum

Pontiſiciorum benè inſtituiſſe, ac meritò in js conſeruandos eſſe, Id tamen reuera abud
ſimplices, qui intellectum ſuum ſupra clara Pacis Religioſæ verba non admodum eleuare
poſſunt, hanc faciem habet, quaſi Electores, Principes ac Status, cauſa in ius deducta, ſeſe
rationibus non ſatis defendere poſſent.
Et iterum: Es iſt im Religionfriden de Anno r?yỹ. diſe quæſtion, wie Clara deci⸗

es nemblich mit den Geiſtlichen eingezognen Stifften / Cloͤſtern gehalten celn de

werden ſolt / klar decidiert vnd entſcheiden / nemblich daß die jenige Geiſtliche Anno 15sz⸗

ratione oc-⸗

Guͤter / ſo vor dem Paſſauiſchen Vertrag albereit eingezogen / den poſſeſſori. cupationis

. . Z . ation bonor. Ee-
bus gelaſſen werden ſollen. Ergo iſt die fernere Reformation vnd occupation bonat -

ſo vil deſto mehr / weil auch der Religion frid mit einer ſtatlichen clauſula de- aanala

rogatoria befeſtiget in S. Vnd ſoll ꝛc. da die Wort alſo lauten: Vnd ſoll alles Paci Reli.

gionis ſub⸗

das in hievorigen Reichsabſchiden / Ordnungen oder ſonſt begriffen vnd ver⸗ hexa.

ſehen / ſo diſem Fridſtand in allem ſeinem Begriff / Artickeln vnd Puncte zu⸗
wider ſeyn oder verſtanden werden moͤchte / demſelben nichts benemmen / de- nane
rogiern noch abbrechen ꝛc. Darumb kan Kayſer Carols vorige vnd An. 41. Clauſulam

beſchehene conceſſion, oder wie es zunennen / deß 25. Jahrs Reichs Abſchid derogato.

am Con-

vnd dem Religion friden nit allein nichts abrogiern, ſonder ſie wurd auch cetſio Ca-

dardurch corrigiert vnd auffgehaben. In Pace Religionis de Anno 1555. illa quæ- roli Imp. de

. . . — * . . Anno 41.
JIio, quomodo de Bonis Eccleſiaſticis ac Monaſteriu occupatis agendum ſit, clarè deciſa at- erum

que definita est, videlicet, vt illa bona Eccleſiaſtica, qua ante tranſactionem Paſſauienſem ſublata.
N ocupρaα

93 „Archiuij
occupata ſunt, poſſeſribus remanere debeant. Ergò vlterior Reformatio atque octupatis
bonorum Eccleſiaſt. pos tranſactionem Paſſauienſem prohibita eſt, idque es magir, quod
FPax Religionis egregia clauſula derogatoria confirmata ſit in S. Vnd ſoll ꝛc. vbi verba
ſic ſonant: Omne etiam illud quodin anterioribus Imperij Receſſibus, Ordi-
nationibus aut alibi continetur aut diſponitur, & huic Paci in vllo Articulo,
Contextu aut Puncto contrariatur, aut contra eam explicari poſſet, eidem
Paci nihil derogare, aut roboris adimere poſſe mandamus, & c. Vnde Caſaxis
Caroli prius & quidem Anno 41. facta conceßio, vel vt vt eam aliter vocare placet, Keceſ-
Jui de Anno 5s:ac Paci Religionis non ſolum nilpotest derogare, ed per eum planè correcta
atq; ſublata fuit.
Froteſtan. — Et ne nimiùm in hoc prolixi ſimus, poſt plurima ſic ibidem concludit:
ranene be. Darumben iſts allhier auch darfuͤr zuhalten / daß durch die obangezogne
Zar Berle⸗ Wort deß Religionfridens §. Dieweil aberꝛc. den Euangeliſchen Staͤnden
zis & ex die Reformation vnd einziehung der Geiſtlichen Guͤter expreſse vnnd auß⸗
Preſß⸗ ver truͤcklich verbotten / ſolte es auch diſe meynung nit haben/ ſo moͤchte man doch
Aum gern vernemmen / was doch der efle ctus vnd die wuͤrckung deſſelben §. were/
Clara ver vnd was doch ſolche klare Wort ſonſten fuͤr einen auffrichtigen vngezwung⸗
Pe&en nen wirckenden verſtandt / der den Rechten vnd der Conſtiturion deß Reli⸗
non va glion fridens gemeß / haben koͤndten. Vnde etiam tenendum est, per allegata verba in
n abe⸗ Pace Religioni S. Weil aber ꝛc. Statibus Proteſtantibus Reformatione & ocαuupatione
rans, & iuri honorum Eccleſiaſt. expreßè & in terminis interdictum & ſi resita ſe non haberet, liben-
H ter audiendum eſſet, quis tandem eſſectus aut operatio dilti S. foret, & quem alium ſa-
num, non coactum, & aliquid operantem intelleltum qui Iuri & Conſtitutioni de Pate
Religionis conſentaneus eſſet, tam clara verba habere poſſent.

Quocirca proximo Conuentu Fridbergæ habito, hæc Reſolutio ab V.

NB. nitis ſe cuta eſt, 2. Febr. Anno 1601. Man hat fuͤr diß mal wegen deß Religion⸗
fridens zur vergleichung nit moͤgen gelangen / iſt doch dahin geſtellt worden /
daß es bey dem verſtandt / ſo in denen Anno 94. vnd o8 zu Regenſpurg vber⸗
gebnen grauaminibus vnd darauff erfolgten replicis vnd Confutationibus
Palatinia- oͤll finden / verbleiben / vnd man darauff verharten ſoll / biß man etwan mit

nis com- Goͤttlicher verleyhung zu anderer zeit ſich ferner moͤchte vergleichen. Vnd als
ufeirutk ab hiebey der fuͤrſchlag geſchehen / daß Chur Pfaltz durch jemand jhrer Leut ei⸗
puncta ba. Men extract fertigen laſſen moͤchte / deren Puncten / in welchen man deß ver⸗
cis Kelig in ſtandts einig / vnd in welchen nit / auch wie jhr Churfl. Gn. erachten ſolche zu

uerlo ntel. declariern vnd zuerklaͤren / iſt ein ſolches anjhre Churfl. Gu:referendo vnder⸗
ecn iol thaͤnigiſt zubringen angenommen / vnd beynebens auch geſchloſſen worden/
Inter ie V-⸗

nio diſſen- daß durch der Euangeliſchen gen Speyr deputierte Raͤth / wider die Keui-

nit, anno. ſion der vier Cloſterſachen vor preſtierung einigen Iuraments gleich anfangs

2

ent e Aud ſolte proteſtiert werden. Pro hac vice eſici non potuit, vt Proteſtantes in genere ſuper

mem ſen- Pace Religionis inter ſe in idem conuenirent, vbi tamen placuit, illum intellectum, quem in
M eorun

J

le
funs
arhrt
NMn

, , dlreret

Gl.
Ehunc Vnn
lltae ſubſi
legum Dele
Moteſtition
Pnſerui juſit
Hlcque laluan
iesinei pole
ulnperi
ſſ & Nec
Dalrones, C
uwere Hit
mn Neltnti,
Colciemin er
Tllerote Caln
Aunoibor. ſi
iimu lehr
Gcte
hlttimt
emud ander
Ntlſerebi
unittſſein
uli Clfe
inſſorcdene
6 8 E Nui
8 Aionbur P
fteni
cigens
onctden
tctint
re

N

4
4

=

=

7

netgung
ueed nu .

4

ſelt ie

ceſſibie
nyllon
tlpollet et
c. Nl
re luni
Aindlartant

dem condlt

die dbangee

ſchen Siin
relsepund
jöchtemmend
eſſelbene
en Pngefte
nrion deßcl
rallegata i
ne Golllht
on hahenttli
glem 4in
itutimnitt

eſolatioab
deß Neligis
eſtelt word⸗
genſpurgt

onfutationt

manettett
tichen. Vin
nd ſhreri
henmane
rachterſee
ckerenhi⸗
ſchleſenn.
hjwddet
tsgeic
Eunain ui

un’
gintel L

Cap. II I. 99
eorum grauaminibus ſub An. 94. & 9 8.item in ſubſecutis replici & reſped uò confuta- ſum redis
tionibus reperire eſt,: porrò etiam tenendum & eidem inbaærendum, quouſque ſortè Diuina Fantnr. ¹ ⸗
ope iuuante alio tempore in futurum concordari queant. Et cum ſimul vna placuiſſet, vt
Eleltor Palatinus peraliqitem ex ſuis ſummarium ſuper ijs punctis in quibus conuenient
aut diſcordes eſſent, conſici curaret, & qui puncti illi conciliari debeant proponeret, ideò
hoc vt Palatino referrent, Deputati eius in ſe ſubmiſißimè ſuſceperunt, vbi & illud pari-
ter conuenit, vt Proteſtantium Spiram Deputati Conſiliarij contra Reuiſionem quatuor
cauſaruin Monaſterialium ante vllam iuramenti praſtationem ſtatim in principio pro-
teſtari debeant. =
Et hunc Vnitorum Principum Receſſum nomine Electoris Palatini
concluſit ac ſubſignauit idem Leonardus Schug eius Conſiliarius ac tum
Fridbergam Delegatus.
Proteſtatione iam inter Vnitos conclusâ, Elector Palatinus Acta
Imperij erui iuſſit, num ex ijs fortè aliquid pro tuendis Reformationi-
bus, ſicque ſaluandà proteſtatione inueniri, & rei qualis qualis Iuſtitiæ
ſpecies indui poſſet. Audiamus ergo, quid in causà Reformationum
Acta Imperij & Protocolla Dietarum vniuerſalium ac particularium de
Anno 55. & 58. nec non 66. præſertim verèò Electorum vota, ac de ijs fa-
tæ Relationes, Correlationes atque Concluſa decernant. Quid item
vetera Cameræ Spirenſis præiudicia, quid Proteſtantium Aſleſſorum
etiamnum præſtantiſſimi ac doctiſſimi quique, quid denique ipſa ſcien-

tia ac Conſcientia etiam in Caluiniano pectore dicat, audiamus hoc in- Ns.

. . . . . . . . Mi
quam, ſed ex ore Caluiniſtæ (vt ſupra promiſimus) dicti Leon. Schug, qui 1. Nirum en

April. Anno 1601. ſic ad Electorem Palatinum: Gnaͤdigiſter Herꝛ / auff den Iura Vnito-

an mich den 23, Februarij nechſthin verſchinen beſchehnen gnaͤdigiſten Be⸗rum cau⸗
felch / hab ich den zugleich mit vberſchickten Sack / allerhand Reichs, ſam, tan-
acten jnhaltend / mit fleiß durchſehen / vnd noch darzu die Protocolla von Aa -
Reichß: vnnd andern Taͤgen Anno 55. vnnd 58. wie auch 66. genommen gemnent,

vnnd durchleſen / ob ich in einem oder anderm ichtwas antreffen vnd auff⸗ non deluil.

bringen moͤcht / ſo zu der fuͤrhabenden Proteſtation wider die Reuiſion der nios, qui
genanten vier Cloͤſterſachen fuͤrſtaͤndig. Ich ſorge aber deſſen ſeye ſehr we⸗ Dominos

uos contra

nig: dann alſo reden vnd halten in einer Summa die gedachte Protocolla per pacem Re-
maiora ja wol vnanimiter in Churfuͤrſtlichen votis, vnnd darauff beſche⸗ ligionis, co⸗

tra tot præ-

