z. So koͤnne dieſem allem nach / dem Cammergericht die cognition der

Cognitio Religionſachen / wie zweiffelig die auch ſeyn moͤgen / nicht entzogen werden /

Cameræ in

cauſis Reli- vnd das vmb ſo viel mehr / weil man gleichwol die nachrichtung hat / daß in

gione ieet Camerà richtig vnd ohne verdacht in Religionſachen procediert, vnd pares
mi non po- numero Iudices vtriuſque Religionis darzu nider geſetzt werden.
S Quia in Pace Religionis non fuit reſeruatum, vt ſuper ea incidentes dubiæ cauſe

ad vniuerſos Status remitti debeant.

Imd quia in Conſtitutione ſuper Pace Relig. S. Vnd ſoll ſe olches alles. eiuſce-
modi declarationem Pacis Religioſæ facere aut obtinere expreſ prohibitum eſt.

3. Et pro tertio quoniam An. 57. in Receu Deputationis Spirenſi, diſertè ſtatuitur.
vt omnes illæ cauſæ, in quibus Iudex Cameræ & Aſeſſores in pleno Conſilio conuenire

non poſſunt (Ergo ſecus eſt, quando ipſimet conuemiunt) ad Cæſaream Maieſtatem &

Status Imperij deferantur, prout & hac diſpoſitio An. 70. Spiræ confirmata, neutro ve-

1ò prædictorum locorum Cauſæ Religionis exceptæ fuerunt.

4. Sed & quartò, Quia aliis in cauſis Rempublicam, velut est Pax publica, concer-
nentibus, & in quibus ſapenumero non minus periculum ac damnum, quam in cauſis

Religionis verſatur, Iudicio Camera Imperialis declaratio dubiorum liberè commiſſa, &

ſi ipſi in dubiis inter ſe conuenire poſſunt, minimè neceſſarium creditur, vt eas ad Ca-

ſarem & Status Imperij ablegent.
. Vnde Cameræ Spirenſi ex his omnibus cognitio in cauſis Religionis, quantumuis

eæ dubiæ ſint adimi nequeat, idque eo magis, quod ex Relatione conſtat in Camera iuxta
«quum & iuſtum, abſque corruptionis periculo in caußis Religionis procedi, ſed & de -

aliæ ratio- Adue Religione pares numer Iudices deciſionibus adhiberi.

nes cur co. Vvbi etiam in fine ſubnectit: Letztlich wann die cognition in den vier

gniio qua. Cloſterſachen dem Cammergericht nicht zuſtaͤndig geweſt / ſonder vor die
rü Monaſt. Reyſ. Mayt. vnd Staͤnde deß Reichs gehoͤrt / ſo hette man ſich doch zeitlicher
cameræ vnd eher dann die ſachen in Camera lis pendens, oder ehe An. 98. in dem

adimi non .
poſſit? Reichs⸗

rit

0 alferer

Aumd
vinitun.
lnt ane
ilin atchtil
in melluna
m rt
inererſanti
, tum ,lihun
Veralterlei

6 emmumet

er ionnch

unffeken /
ſſoeenloſe

lerabli moe

Aelegishtor
renies An.
pefflrond
ngkenne

En
Aunſn deren

Uuntlener

uIuncentiocrn

( N.
inekſme⸗

—

Ahaincil
etkencnſ,

ünifte

ES

rſitgeren
8 9/7 Iten

—

Cap. III. 137

ſtdndg
eee Reichsabſchied die Reuiſion aller ſachen beſchloſſen worden / oder zum weni⸗ 6.
ndie Keſt giſten bey dem Anno 1600. den 7. Octob. gemachten einhelligen Schluß / 7.
lnacng vnd von den Partheyen ſelbſt angenomnen Abſchied / opponiern, vnd die 8.
ndanſe notturfft ſolcher vier Cloſterſachen halber fuͤrbringen ſollen.
r alſat Wie kan man aber nunmehr erſt / da die ſachen ſo weit kommen vnd 2.
beynahend auff execution beruhen j/de competentia fori, vel Iuriſdi ctione
ndas genn Cameræ diſputiern? Neque enim vlla hic probabilis ignorantia prætendi 10.
n porcſt. Deyzum eeſ cognitio quacnor canſarum Mion ſ. uon ad Cameram, ſed ad .
9. Cennee Caſ. Maieſtatem & Status Imperij ſpectaſſet, tamen antequam lis in Camera pendens
ſintet fieret, vel priuſquam An. 98. in Receſu Imperiali omnium cauſarum Reuiſio concluſa 7.

dieſcbeondeh

t die coguin
ht engegente
chtung hen

oceliet itet

wverden.
Culintiztlil

lches alehe
bitum en.

ert en

Cunſl⸗ Mh
Maitſua

rnata, el
zuziehen wiſſen / darauß zu ſehen / daß das jenige / was anjetzo Oettingen wi⸗ curameræ
n ublt,
n, glun

Elereann’

tur, e

nuni,lic⸗
tin C

nfronit
/ſondat.
iſdochin

e4n 1

fuit, vel certè ante vnanime An. 1600. 7. Octob. ſactum Decretum & ſententiam ab 8.

ipſis partibus acceptatam, ſeſe oppoſuiſſe, & rationes contra eaſdem quatuor cauſas

Monaſt. in medium attuliſſe oportebat.
Qui verd poteſt iam primùm, cauſis tam longè productis, & propemodum in 9.
executione verſantibus, de competentia demum fori, vel luriſdictione Camere diſputaris
neque enim vlla hic probabilis ignorantia pratendi poteſt. I9.
Niecaliter Leonhard Schug in ſcripto ad Elect. Pal. I. Nou. An. 1600.
Hieneben iſt auch nicht auß der acht zu laſſen / daß es ſich mit dem nicht
wurd entfliehen / oder dieſe vnd andere dergleichen Reuiſiones auffhalten
vnd verhindern laſſen / als ob dardurch der Religionfrieden nouo & Euange-
licis intolerabili modo erkflaͤrt werde / Item vnd daß ſolche erklaͤrung kei⸗

nem / als Legislatori (Cæſari & Statibus in noſtro caſu) gebuͤhre; Item

daß Camerales An. 66. ſelbſten an den Orden / die nicht Staͤnde deß Reichs
ſeynd / gezweiffelt vnd endſchieds begehrt / ob vnd was ſie jhnen fuͤr proceſs
N .

hinfort ſollen erkennen.

Sintemal die Camerales viel præiudicia ſonder zweiffel werden an⸗ Rationes

derfahren / vnd ſententiert nicht new / Als An. 6z. den 3 0. April. iſt gleichmaͤſ⸗/ in ie aua⸗

ſig pronunciert worden / in cauſa Cartheuſer Ordens contra Erfurt / ltem tuor cauſ.

Monaſt. re⸗

Anno 68. den 5. Nouemb. in cauſa Carmeliter Ordens contra den Gra, cuſari non
uen zu Neuenar / wegen deß Cloſters zu Moͤrſch / Irem Anno é61. den 9. Ian. Poſſit.

in cauſa Prouincialis Prediger Ordens contra Marggrauen zu Baden/

vnd in eadem cauſa Anno 64. den 27. Nouemb. iſt expreſsè per ſententiam Notare hec
dem Marggraͤfiſchen Anwalden litis conteſtatio aufferlegt worden / vnge⸗boſſent Ba-

enſes Cô⸗

achtet der fuͤrgewendten exception, daß nemlich der Orden kein Stand deß ſliarij mo=

Reichs ſey / Iltem in cauſa Cartheuſer Ordens contra die Inhaber der derni.

Graffſchafft Wertheim / Anno 76. den 16. Octob. ltem das Exempel mit
Wimpffen der Stadt contra den Stifft daſelbſten / vnd dann der Stadt
Wormbs contra die Cleriſey oder Thumbſtifft daſelbſt / ſo noch gar in fri⸗
ſcher zehen oder zwoͤlff Jaͤhriger gedaͤchtnuß / vnd Heils auch per ordina-
TIam

riam Reuifionem bekrefftigt worden / ſampt noch andern vielen Exempele wn
vnd præiudicien, werden gewißlich von den Cameralibus zu erzehlen vnuer⸗ lheilt .
geſſen bleiben. M cmefuil 1
Reſponſio Wider das axioma Iuris, non niſi conditorem poſſe Legem interpre- S
2 aEums tari, koͤnnen die Camerales (wie man auch an jhren etlichen nicht den gering⸗ Aleſeſe
ria. ſten in priuat Geſpraͤchen vermerckt) mit ſtattlichen gruͤnden der Rechten gmam f
ſagen/ nimirum eiuſmodi interpretationem vetitam efſle ludici eatenus rt Mluit
tantùm ne generaliter inter omnes ius faciat, interim admittitur Iudicis m ſt,i
interpretatio in dubitatione ſuper noua lege, quatenus cauſa inter litigan- SGjgen ninin
tes (hos vel illos) ſententià dirimitur. Hieruͤber iſt vnnot von mir bey vor. 4 lmni erin⸗
hin verſtaͤndigen viel allegationen diß mal zu erzehlen. Bald. in Summario ann alltie
I. cum de nouo. C. de Il. Bart. I. . n. S. c. eod. Felin. c. paſtor. n. z. ext. de fid. ann llen
inſtr. geben gnugſame nachrichtung. — ene Pu.
Wias dann anlangen thut / daß die Camerales Anno 66. ein ſuppli- ailinmni

cation in Comitijs ſolten vbergeben haben / darinn ſie vmb ein außſchlag an⸗ ginin r
gehalten / was ſie hinfort in den Cloſterſachen der außlaͤndiſchen Orden / . ich
der die kein Reichsſtaͤnd ſeynd / zu thun oder zu laſſen/ An ſolcher ſupplica-⸗ n,
tionsvbergebung in Comitijs, iſt nicht vnbillich hoͤchlich zu zweiffeln / dann W lu⸗
es befind ſich nichts daruon (daß ich weiß oder gehoͤrt / oder auch ſehen koͤnd⸗ “
te) in Reichs oder Deputations Abſchieden / daß es entweder als zweiffelich he
decidiert, oder reſeruiert vnd auffgeſchoben worden / zu dem iſt nicht vermut⸗ Rerkh
lich / daß die fuͤrtreffliche Leut in Camerà (pro quibus vtpote ſummi tri Mummunti
bunalis Iudicibus & Aſſeſſoribus omnes præſumptiones de iure militant) lotnnnſ i
ſolten ſich haben geluͤſten laſſen / pendente declaratione petita, der ſachen ulmuntun
ſo wenig als bißher in andern dubijs, ein andern außſchlag mit oberzehlten / Viſmileze
vnd ſonder zweiffels andern vielmehr exemplis zugeben / wer wolt auch glau⸗ b ſſenu⸗
ben / daß die Euangeliſche Aſſefſores, Item die Aduocaten, Procuratores umimlelt⸗
vnd Partheyen ſelbſten / welche dardurch verluſtigt worden / ſtillgeſchwie⸗ eßiltlugt
gen? wie ſolt es ſich doch zum wenigiſten in der Reuiſionſachen Wormbs ummn ſiſen
contra Wormbs nicht geregt haben? Iuxta hæc conſiderare conuenit, quod neg, agln lel
illo eſugio hæ aut aliæ ſimiles Reuiſiones detineri aut impediri ſe ſinerent, quaſi exinde Alluſcnzlii
Pax Religionis nouo & Euangelicis intolerabili modo declaretur, Item quod eiuſcemo- Unioſti
di declaratio nulli alij quam Legislatori (Caſari & Statibus in nostro caſu) comipetat: mnlseenen
Item quòd Camerales An. 66. ipſimet de Ordinibus, qui Status Imperij non ſunt, dubi- ſenſſgece
tarint, & an vel quos proceſſus ipfis imposterum decernere debeant, deciſionem petierint. ro ndten
Nam Camerales procul dubio multa qua adducant praiudizia babebunt, à quibus gonſen 1i
appareat, illud quod Comiti Oettingenſi nunc euenit, noui nil eſſe. v. g. An. 63. die 30. rlißfci
April. ſimiliter pronuntiatum ſuit in cauſa Ordinis Carthuſ. contra Erfurt. Item An. Pnefft
68. die 5. Nou. in cauſa Ordinis Carmelit. contra Comitem de Neuenar; tatione Monaſt. laß
in Morſch; Item An. 61. die 9. Ian. in cauſa Prouinciali Ordinis Pradicatorum contra t 8
“”ůů ret E Marcbio- e

4

CLap. III. 175
I »„rarchionem Badenſem, & in eadem cauſa An. 64. dit 27. Nou. expreßi per ſenten-
olle legen tiam Marchionis Procur atof: litis conteſtatio iniuncta Juit, mon obſtante exceptione Juam
thennihe obiecerat, quod ſeilicet Ordo ille non ſit Status Imperyj. Item in cauſa Ordinis Cari huſ.
“D ontra poſeſorem Comitatus Wertheimenſis. An. 76. gie 16. Nou. Item exemplum
nele 1 Ciuitatis Wimpfenſis contra Capitulum ibidem, ac demum Ciuitatu Wormatienſis,
inal de gontra Clericatum ſeu Capitulum Cathedrale ibid. (quod adpuc in entißima decen-
aunne nij ſolius aut duodecim annoſum memoria est,) & barium etiam ordinaria Reuiſione
uindt confirmata ſunt, vna cum pluribus alis exemplis & præiudicus, quæ Camerales dubis
tumorpennnt procul recenſere non intermittent.
. Düll nn. Contra axioma Iuris, non niſi conditorem poſſe Legem interpretari, Camerales
dlornger (yt ex eorum aliquibus nec minimis inter priuata colloquia notatuni fuit) egregia Iuris
ſundamenta adducent; nimirum eiuſmodi interpretationem vetitam eſſe Iudicij eate-
Anno sl nus tantum, ne generaliter inter omnes tus faciat, interim admittitur ludicis interpre-
nbeinanſ tatio in dubitatione ſuper noua Lege, quatenus cauſa inter litigante⸗ (hos vel illos) ſen-
ndiſcene gentia dirimitur. Super qua re non est opus, à me, iam antè intellgentibus hoc loco mul-
Inſlhet tas allegationes apponi. Baldus in Summatio l. cum de nouo. C. de . Bart. I. I. n. 8. g.
Hin iweſfinl eod. Felin. c. paſtor. n. 3. Ext. de ſde inſtr. latu rem declarant. . .
deranchgse Luog deinde ad illud attinet, quöd Camerales Anno 66. in Comitiu per ſuppli-
veder elsſte em libellum, deciſionem petierint, ꝗuill ſcil. ei porrè 4e cauſis externorum Ordinum.
emiſtnichte quiue Status Imperj non ſunt faciendum. De hac, inquã, upplitatione in Comitiis tra-
dita, non immeritò multum est quod dubitaripoßit, nam (quod quidem ego ſciam, audi-
uerim vel & reperie potuerim) de ea in Receßibus Imperij aut Deputationum nihil inue-
Detitl, N nitur, quod vel tanquam dubia deciſa, vel reſeruata fuerit. Quibus accedit uod non lit
a mtt Ghne credibile, inſignes illas perſonas Cameræ Imperialis (pro guibus vipote ſumm Tribunalis
6 4 Indicibus & Aſeſſoribus omnes praſumptiones de iure militant) e audaciaæ proctſſuras
r eſeh fuiſſe, vt pendente declaratione petita apfi interim, quod in aliis dubiis non ſecerunt præ-
en, lague diickas, & procul dubio plures alias cauſas per ſe declararent & deciderent. Quis etiam L
den ſillcet. credat, futurum fuiſſe yt Aſeſſores Proteſtantes, Item Aduocati, & Proturatores, ſed &
nſachen partes ipſæ, quæ exinde condemnatæ ſunt, ad id tacerent? Qui contingere potuiſſet, yt
tanitlice ſaltem in Reuiſorio Iudicio Wormbs contra Worm bs eius mentio nulla incidiſſet?
nenit, i Et in alio ſcripto, vbi ab Electore Palatino ſuper varijs Actis Imperij S
Ieem Atotin ſihi commiſſis ſententiam ſuam edicere iufſus erat, 15. April. Anno 1601.
uincan Hieneben iſt gleichwol nicht zu vnderlaſſen / auch zu erwegen / daß man tota
eiji die ſchreyt vnd klagt / es ſey der Paß im Religion frieden diß orts obſcur
Menſmm vnd dermaſſen daß hiebeuor Anno 57. vnd 6. die Cammer vom ganßen
Abdu Reich ein Außſchlag begehrt / darumb / wie kommen diejetzige Camerales ſo
frech darzu / daß ſie ſolches Außſchlags vnerwartet / in den vier Cloſterſachen
Eritk zu ſprechen ſich geluͤſſen laſſen. Reponſom
oI Antwort / Nicht ohn moͤg es ſeyn / daß angebner maſſen Anno 57. eiz ad argums.

, 1 U
n nes Außſchlags begehrt worden / er iſt aber ucl ger richtig/ glechwolttttht contra-

Vrpote ſünn
de iute m

ria, quæ fa⸗
1) i⸗ 4

latiniana
factio o-
mynibus

140 Archiuij H
ſelbigen Reichstag erfolgt / aber doch noch eodem Anno, auff den Speyri⸗

ſchen Deputationtag. Dieſes Inhalts vnd vnzweiffelichen Verſtands §.

modis &

locis extol. Fertner nach dem ꝛc. fol. 117. fac. 2. Wann kuͤnfftiglich ſich Camerales vber

lebat.

einen zweiffelhafftigen Verſtand articuli deciſini in ordinatione vel etiam
cæ teris conſtitutionibus Imperij, in pleno conſilio vergleichen wuͤrden / ge⸗

meinen Rechten nach / ſo ſoll es dabey bleiben. Wo ſie ſich nicht vergleichen /

ſollen ſie es an die Staͤnd laſſen gelangen. Sed quo modo? Durch mittel
deß Churfuͤrſten zu Meintz / den ſollen ſie vorhin erſuchen / vnd daruͤber erklaͤ⸗
rung erwarten / Dieſen §. hat man den Cameralibus in den Viſitation Ab⸗
ſchied ſo bald auch ſtrack eingeruckt. D
Auff dieſen Beſcheid deß deput. vnd viſitat. Abſchieds / haben ſich Ca⸗
merales zitſammen gethan / vnd einer einhelligen meynung der Cloͤſter hal⸗

ben ꝛc. verglichen: wie bißher vielfaͤltig ſententiando gehoͤrt/ auch in Reui⸗ ncto
3

ſſerinſenen.

ſione Wormbs contra Wormbs approbiert worden. Was wil man dann
an jhnen tadlen?
Ja ſagt man / ſie ſeynd in Camera noch Anno é6 nichteinig der Clo⸗
ſterſachen halben geweſen / das hoͤre ich von vielen ſtattlichen Leuten ſagen /
deß halben ich kein muͤhe geſpart / die 66. Jaͤhrige Protocolla, Politica &

Theologica, publica & Domeſtica, ſo wol die Fuͤrſtliche (ſo in Simeriſchen

Acen geſteckt ſeyn moͤgen / vnnd ich im obigen Sack angetroffen) als
Churfuͤr ſtl. durchauß in allen Puncten zu erſuchen. Da ich ſehr viel von

Iudicialibus finde/ auch daß die Camerales durch ein Außſchuß allerhand

fuͤrgebracht / aber vor der angebnen repetierten ſupplication der Cloͤſter hal⸗
ben / finde ich kein wort. Zwar einmal ſteht in Churfl. Protocoll, faſt zu end
diß puncti luſtitiæ, Die Camerales haben noch etwas bey jhrer Mayt. anzu⸗

bringen / niemand wuſte aber was es war / alſo ſagten die Staͤnd auch / man

hette ſich nicht darumb zu bekuͤmmern / were es dann bey jhrer Mayt. geſche⸗
hen / ſo hetten es dieſelben ſonder zweiffel auff folgende Viſitation gewieſen.

Da iſt auch nichts. Zu dem vnd wann es jhr Mayt. ſchon gar nicht geach⸗

tet / were Cameralibus nicht vnrecht geſchehen / dann An. 57. wie obſteht / ſeynd
ſie an Meintz als Ertz Cangzlern vnd nicht an Keyſer gewieſen.

Darumb hetten Camerales jhr petition (wann es die Cloſterſachen S
betroffen) auff folgenden Reichstaͤgen bey Meintz ordentlich koͤnnen repe⸗.
tiern. Weil ſie ſich aber lieber ſelbſten zuſammen thun vnd vergleichen woͤl⸗

len / wie man ſeither in vielerley Cloſterſachen deciſionen (vt aliquoties di-
Ctum eſt) gehoͤrt vnd geſehen / ſo haben ſie eben das gethan / ſo jhnen Anno
57. im depur. Abſchied allbereit befohlen vnd erlaubt geweſen / vnd haben alſo
keiner reiolution der Staͤnd vonnoͤten gehabt.
Vber alles dieſes / muß ich allhero auff die bahn den Speyriſchen ſi⸗

bentig Jaͤhrigen Abſchied bringen / derſelb helt fol. 178. fac. 2. §. Dargie

einabie
Plundſehſt

u litu
A buu ilydſ

Aiſſoun mi
llſon inara
Ul mmenn,

plkenluage,
eini hne e

nr gln f

Ekolulinorcin

Ulloimerſe

mnnnneninnde

Aluhets

uückhent. H

on ſerent
loſneninel
enineeni,
Pr grn
nndint
iſeſſeh
ile inn
eichel

H Cap. III. 141
aber / ꝛc. verſ. Daneben auch die jenige opiniones &c. alſo in / Wann ein

ſchen ſtrittig opinio bey den Rechtsgelehrten ſey / vnnd aber die Camera
win⸗ ſolche in relationibus cauſarum „mit approbation deß gantzen
dalg ut zuſammen ſchreiben oder colligiern, vnnd ad pub candum den
nchenindet Reichs Staͤnden vberſchicken / jnmittelſt aber ſey jhnen erlaubt/ ja ſie
basin lakie ſollen ſich jhrer verglichnen meynung tam in decidendo cauſas,
SIun quam decernendo proceſſus gemeß verhalten.
ing, . Dammit alermal faſ wie Anne den Catncral'bus enrſchuldigung a ee⸗
negine KM gnug an die hand gegeben / daß ſie biß her ohnerwartet fernerer relolution der in cogni-
dogeine Staͤnde / in dubiis caſibus vnd ſe onderlich diſen Cloſterſachen / ſich zuſammen tnor eluſg-
ſc gethan / vnd ſelbſt deſſen verglichen / ſo ohne das der fuͤrgangnen Religionfri⸗ rum Mona-
Wostpit dens tractation, alten Abſchiden/ Protocollen vnd dem Buchſtaben am ge⸗ ſer nil a2-
. meſeſten zuſeyn ein jedweder vnpartheyiſcher ſagen vnd bekennen muß. H⸗ runt, Juim
566. nichteintf inſuper & illud notare conuenit, quod tota die clamatur & quiritatur, Textum in Con- guod Pax
fatſchenannn ſtir. de Pace Relig-eſſe obſcurum, adeò yt antehac An.57. & 66. Camera ab vniuerſo Im- veretes Ke-
Protocola, perio deciſionem petierit, Qui ergo fit vt moderni Camerales nunt eaudaciæ procedant, ceſlus⸗ ro⸗
ſche ſoin Eim vr hac deciſione inexpectata, in his quatuorcauſis Monaſteriorum ſententiam proferreſint Tarmalia
Sack angettufee aſi? W G verba eis
. Deichſeen Secdjeſpondetur, Fieripoſſe, vt pratenſo moho An.s7. deciſio petita fuerit, At verdil- impera⸗
in Außſchußn la perquam dilucidè, non quidem ijſdem Comitii, eodem verò adhuc anno in Conuentu
carion det oe Deputationis Spira celebrato inſecuta eſt. Hoc tenore & indubitato ſenſu §. Ferner

Prorocoll ſtſt nachdem fſol. 117.fac. 2. Si impoſterum Camerales ſuper dubio intelle ctu arti-

bey ſrer Monet

culi deciſiui in ordinatione vel etiam cæteris conſtitutionibusImperij in ple.

no conſilio inter ſe, iuxta Ilus commune, conueniat, hoc ita ratum ſit. Quod

„ 1
eng ſi non conueniant, cauſam ad Status Imperij deferent. Sed quo modo? perme-
eiinrion eon. dium Electoris Moguntini, quem priùs requirere, ac dein declarationem 0-
ſhen riͤhe Peter debent. Hic idem S. Cameralibus mox etiam in Receſſum Viſitationis rela-
Sſede 1As Iuit.
nntetn Ber hanc ſententiam Receſſus Deputationis & Viſitationis Camerales ſe iunxerunt,
nſeſe. Cfn & in vnanimem intellectum ratione cauſarum Monaſterialium conuenerunt, prout huc-
nes deG uſqque ſententiando viſum, & in Reuiſione quoque Wormbs contra Wormbs appro-
dentſih ar datum ſuit. Quid ergo est in eis reprehenſione dignum?
nondvethe 4 perumobicitur, in Cameracos adbuc An 66. ratione cauſarum Monaſterialium
en tält uttter ſe diſſenſiſſe. Hoc ego a multis præclaris viris aſſeri audio, taque nuli labori peperci,
ehen ſ vt Protoctolla Anni 66 polnica & Theologica publica & domeſtica: tam Ducaliacqus in
reſctttn Simmeranis actis latitaſſe videntur, & ego in præfato ſacco deptehend:) quam & Electo-
alia in omnibus omnino punctis eruerem, & exquirerem. In ijs de Iudicialibus quam plu-
der Shani unima offendi, vt & quod Camerales per quoſdam à ſun varia proponi turautrint, verum
S è3 de pratenſaæ

111 Archiah

deprætenſa repetita rpliceriune nec verbum quidem inuenio. Vno quidem in lcs Proto⸗

collum Electorale prope in ſine huius puncti luſtitia reſert, Cameralibus adhuc aliquid ſa-

pereſſe quod Suæ Maieſtati proponant, nemo verò ſciebat quid id AWet, vnde & Stat us dice-
bant, id nibil curandum, Quod ſi Suæz Maieſtati id propoſuiſſent, illi vtique ad proximé
inſecutam Viſitationem ab ea remiße: Juiſſent. Sed nec ibi quidquam apparet. Adhaæc ta-
metſi Sua Maieſtas id ommnò præteriiſſet, non ideò tamen Cameralibus iniuria facta ſo-
et, nam An.57. pti dictum, ijtmandatum erat, vt M. ogantinum tanquam Archicancel-
larium, non verò Cæſarem adirent.

Quare Cameralespetitionem ſuam (ſi quidem de caaſt Monaſterialibus fuiſſet)in

Comitiis inſequentibus apud Moguntinum iteratò deponere botuißet. Quandoquidem ve-
7 ipſimet inter ſe conuenire maluerunt, prout ab eo tempore in rariis auſarum Monaſt.

deciſionibus apparuiſſe iam multoties diximus, in eo aliud non fecerunt, quàm quod is iam
Anno 57. per Receſum illius Deputationis imperatum & conceſſum fuerat, ſicque nulla

vlteriori Statuum reſolutione opus habuerunt.

Prater hæc omnia, oportet me Receſum spirenſem Anni 70. huci in medium affer-

re, Is fol. 17 8.fac. 2. §. Damit aber. verſ. Daneben auch die jenige piniones. ita ha.

bet: Dusd ſiinter Doctores aliqua opinio fueru controuerſa, Eam Verb Ca-

merain Relationibus cauſarum, cum communi approbatione conſelzij rece-

perit, Tali caſa Camerales eas quidem opiniones conſeribant aut colli-

gant, & ad publicandum Imperij Statibus tranſmittant, interim ve-

ro ijs permiſſum, mo perceptum ſit vt iuxta hanc, in quam conſen-

ſerant opinionem, tàm calſct decidant, quàm & proceſſus decer-
Nanl.
Qua re iterum ferè, vt Anno 57. Cameralibus ſat ercuſationi, vlirò datum, qud
hactenus in attenta plteriori Statuum reſolutione in dubiis caſibus & bræſertun in his
cauſis Monaſterialibus ſeconiunxerint, & ipſi inter ſe in id conuenerint, quodalias etiam

prius Jacta Conſtitutioni de Pace Religioniz, veteribus Receßibus, Protocollis, & litteræ ipſi

maximè conſentaneum eſſe, quilibet æquus Iudex ſateri debet.
FEt in alio ſcripto ſub 16. Nouemb. Anno 1601. Es iſt zubeſorgen / es
werde ſich in den vier Cloſter Reuiſionſachen anderſt nicht befinden / dann
wir / ſo wol trewhertzige Euangeliſche ſelbſten / als die Papiſten ſagen / wir ha⸗
n 10. ben vnrecht / vnd vns ding eingebildet / daran nichts iſt. Timendum eit, rem aluter
quäàm Ca- ſe non habituram in quatuor cauſis Monaſt. Tam enim nos ipſi candidi Proteſtantes,

nolici cen- quam & Papiſtædicunt, nos iniuſtam cauſam fouere ac talia nobis: imaginatot ſſe, 1e

tos iniu- non ſubſiſtant.

Sa an⸗ Sedvt vno verbo aliquid etiam de ipſis quatuor Monaſteriorum cau-
IE
re. ſis, præter ea quæ fusè iam allata ſunt, non quidem èdomo Catholicorum,

ſed ex ipſo Vnito-Proteſtantium ſcrinio, ſpeciatim depromamus

De cauſa

6 iec ane
mmrunn
166 Fernerne
ſennd

rutionum

ueperntione
nelälbblien ſa

Michs hinde

gtnd.tſtien

WVMnn olch

Pe/ondandere

ſereloliert,

AUnelſetetvn

unt der Kay

frneuin
ſlnend

tmannan

=

fenſccherre

unneſchgide

nnddenbede
ue rndde
Pinſhenhen
li anftin
nlaſumn e
niCaniſtem
fnan

enti

Atlau
N Dl
luan.

kun GPhanf
neralihus ilne 4

ntanguin e

D

nuiſet Cnlii

rari alſninl

6 4
e ant glintiß
ſin unt ſie

70. karir iin
Henigetzinmnt
uerſnein
banumtenſſt

mſerilant at
ittant, igterin:

, in gin

Gputſult

unlyAatun,
&Gden
gint, gloc aliatet

Urcglis Glimn

giſ iubeſerge
cht befinden ,n
iſtenſagen n
lendameſh
ſcanlitiin,4
inginguct

o Citholonn

Ne

ð
1

Cap. I II.
De caulſa Hirichhorn contra Ordinem Carmelitar. & altera Comi-
tum Oetting. contra Ordinem Carthuſiorum, ſic in Confilio Electori Pa-
lat. dato, quod in eiuſdem Archiuium relatum fuit, & hic in fine habetur:

A Die Frag / ob die Geiſtliche Staͤnd / ſo allein den Pabſt recognoſciern in dem
Religion friden begriffen / geht fuͤrnemblich auff die ſach / welche Hirſchhorn
contra den Prouincialn deß Carmeliter Ordens hat / wie es nun hierumb ei⸗
gentlich bewandt / deſſen hat man diß theils zwar kein grundt / aber anders wo⸗

her wird ſo vil Berichts gegeben / obwol die Camerales An. 57. eine declaratio-
nem deß Religion fridens in dem damals fuͤrgefallnen dubio bey Kayſ. May.
vnd den Staͤnden geſucht / daß dannoch die ſach jhnen den Cameralibus wi⸗

der remittiert vnd heimbgewiſen worden / wie hievor im Speyriſchen Abſchid

An. 57. §. Ferner nach dem ꝛc. expreſsè verſehen iſt / daß nemblich die Camera-

les ſich ſelbſten moͤgen vergleichen / in allerley declarationibus quarumcunq;

conſtitutionum, wann ſie ſich aber nit koͤndten vergleichen / alßdann moͤchten
ſie interpretationem ſuchen / alſo iſt auch im Abſchid zu Speyr An. 70. den

Cameralibus erlaubt ſich vber einer zweiffelhafftigen Frag auch vnerwartet
der Reichs Staͤnde zuvergleichen / darumb werden ſolch fuͤrwenden Oettin⸗
gen vnd Hirſchhorn in jhren ſachen nit vil fuͤrtragen.

Wann auch gleich dem alſo were / daß die Frag / ob der Cartheuſer / Car⸗
meliter / vnd andere dergleichen Orten mitim Religion friden begriffen / noch
zur zeit nit reſoluiert, ſonder auff der Kayſ. Mayt. vnd der Staͤnd deß Reichs
deciſion beruhete / vnnd darumb die Camerales vnrecht gethan hetten / daß ſie

vnerwartet der Kayſ. Mayt. vnnd der Staͤnde reſolution diß dubium vor

ſich ſelbſten reſoluiert, vnnd darauff in cauſa Oettingen & Hirſchhorn ge⸗
urtheilt / ſo koͤndten dannoch dahero beede ſachen noch nit iuſtificiert oder gut

geheiſſen werden / dann hier moͤcht einer fragen / warumb dann Oettingen vnd
Hirſchhorn ſolcher reſolution der Kayſ. Mayt. vnd der Staͤnd nit erwartet/
ſonder vor ſich gleichſam eine declaration deß Religionfridens ipfo facto ge⸗
macht / vnd den beeden obgenanten Orden jhre Cloͤſter vnd prouentus vor der

Kayſ. Mayt. vnd der Staͤnde reſolution (ob nemblich dergleichen Orden im
Religionfriden begriffen oder nit ſeyn ſollen) abgeſtrickt vnnd eingezogen?
Quaſtio illa, an ij Status qui ſolum Pontificem recognoſcunt, ſub Pace Religionis conti-

neantur, illam præcipué tauſam concernit, quam habet Hirſchhorn contra Prouincialem

Ordinis Carmelitarum, cuius quidem merita ſpeciatim nota mihi non ſunt, veruùm ali-
nde hoc informationis datur, licet Camerales An. 57. declarationem Conſtitutionis de
Pace Relig in hot tum allato dubio à Cæſ. Maieſtate & Statibus petierint, hoc tamen Ca-
meralibus iteru ipſis domi remiſum fuiſſe prout de eo inkeceſuspirenſi 8 Fer: ner nach

dem expreße ſtatuti eſt, vt ſeilicet Camerales ipſi inter ſe in omnibus declarationibus qua-
rumcunq; conſtitutionu conuenire poſßint. quod ſi verò non conueniäat, tum veròinterpre-

tationé petere queant. Sic & in Receſſu Spirenſi An.70. Cameralib permißu, ſuper dubia
=ðWJM quaſtione

4

143

NB.

144 Archiufj JJUMU
quæſtione, etiam inexpectatis Imperj Statibus inter ſe conuenire. Quare eiuſcemodi pre-
textus in cauſa Oettingenſi & Hirſchhornenſi paruùm effcient. ððOUM
Et licet etiam res ita ſe haberet, ac illa quæſtio, an Carthuſiorum, Carmelitarum
& ſimiles Ordines ſub Pace Religionis comprehenſi, necdum determinata eſſet, ſed à Cæſa-
reæ Maieſtatis & Statuum Imperij deciſione adhuc penderet, ideoque Camerales inique e-
giſent, hoc dubium per ſe non expectata Cæſaru & Statuum reſolutione determinando,
Vintauſis Oettingenſi ac Hirſchhornenſi ſententiam ſerendo, Tamen adhuc neutra can-
ſarum Iuſtitia aut aquitatis pllam ſpeciem haberet. Nam hic aliquis interrogare poſſet,
cur ergò tam Oettingenſis quàm & Hirſchhorn hac Maieſtatis Cæſareæ & Statuum re-
ſolutione inexpectata, velut per ſe quaſi aliquam declarationem Patis Relig. ipſo facto ſe- ri

97 . ,
cerint, & vtrique pradictorum Ordinum Monaſteria ſua & prouentus ante Cæſaris & Enſtidl
Statuum reſolutionem (num videlicet eiuſcemodi Ordines ſub Pace Relig. comprebendd kafi
(chiae

debeant, nec ne) ademerint, & occuparint? acſigen
Vvbi in fine adiicitur: Wie man euſſerlich berichtet (welches doch abſq; mlinintſliſt
vllo partium præiudicio alhier gemeldet wird) ſoll Oettingen wider das Clo⸗ allea iuͤ
ſter Chriſtgarten einige Iuriſdiction oder Superioritatem nit allein nit erwi⸗· iſinilſnun
ſen haben / ſonder es ſoll auch das contrarium dargethan worden ſeyn / daß ſie mn ſbin,
nemblich deß Grafen von Oettingen Herꝛn Vorfahren aller Iuriſdiétion Eiterun
Geiſtlich vnd Weltlich auff dem ſelben Cloſter verzihen. Prour extraiudicialiter ſelſentnin
fertur, (quod tamen abſq; vllo partium præiudicio hic memoratur) Oettingenſis Comes eßanſerfan

contra Monaſterium Chriſtgarten nullam omninò Iuriſdictionem aut ſuperioritatem angeften

non ſolum non probaſſe, ſed inſuper etiam contrarium oſtenſum fuiſſe dicitur, quòd ſcilicoa Mngenerendt
Comitis Oettingenſis Domini maiores omni Iuriſdiction: Eccleſiaſtica ac temporali in eo- lginterpretie
dem Monaſterio renunciarint. (alncca
Et iterum: Hirſchhorn ſach wird gar fuͤr kein Religionſach gehalten / AEungneert,
Cauſa Hirſehhornenſium net quidem pro Religionis materia habetur. ſfffineenc
De causà Marchionis Badenſis & Comitum Eberſtein contra Epiſco- Megechcpfte

pum S pir. vt & cauſa Ciuitatis Argentor. contra Moniales S. Mariæ Magd.ſic elrilenſhi
ibidem: Gleicher geſtalt ſoll auch Baden contra das Cloſter Frawenalb auch Uumanſchea
kein luriſdictionem oder Superioritatem, daß nemblich obgedachtes Cloſter Whereben
in ſeiner Fuͤrſtl. Gnaden Landen gelegen / nit auß gefuͤhrt haben / vnnd ſolcher Augede sleg
maſſen ſoll auch die Statt Straßburg kein luriſdictionem haben vber das unattin

Cloſter / dem ſie eingegriffen. Sic & fertur Marchio Badenſis contra Monaſterium in anufr

Frawenalb/nullam itidem Iuriſdictionem aut Superioritatem, quod ſcilicet prædictum eldoran
Monaſterium in eius Regione iaceat, docuiſe. Vt & ſimili modo Ciuitas quoque Argento- mun nle
rtatenſis nulam Iuriſdictionemi habere dicitur in Monaſterium, quod ocupauit. ””M “
IIIIta & Leonhard Schug de cauſa Comitum Oetting- quæ ei ab Electo- unle, 4 n
re Palat. commiſſa fuit, ſic in ſcripto ad Electorem I. Nou. An. 1600. de Co- H

mite Oetting. Erlegen ſeine Gnaden das Taxgelt/ ſo halt ich auß den Actis, unliin
ſo in diſer Cloſterſachen in Camera fuͤrgangen / vnd der Her: Graf ſelbſten mn
communi- R iti

ſrin ln
ninneſſtiz
ſleent i
luinln
anetaltnen
nnuinmn e

iiii
ntuentucn e

(welctent
ingen widerdes
n hitoleinnt
wordenſehnig
in alerlurid
Poutextyailiil

1r)Oeningente.
unnelt ſhenimn.

ſekctr u

NasA NeN

Gonſcchht
r. .
ein conttali
6.Matiæ M
rGratbencct
Ceedechts
eenkundſt

enhebenta.

na Mungen
Alſilernn
tu lnnt
hlahlt
aecitl

Cap. III. 145

communiciert, vnzweifelich darfuͤr / das Gelt ſey verlohren / vnd die ſach auch

nit beſſer gemacht. Dann man ſehe nur den Fundationbrief in Actis an / wie ſo

gar aller adminiſtration in Geiſtl: vnd Weltlichen ſachen / auch der Religion

ſelbſten / an Paͤſſen wie ich es vnderſtrichen / ſich die Grafen ewiglich begeben/
nur das Landgericht vber etliche Bawrn oder Leutlein vorbehalten / Item
man dencke / daß die innemmung deß Cloſters / beedes nach dem Reltgion fri⸗
den vnnd vorher gangnem Paſſaniſchen Vertrag geſchehen / ſo wird man

leicht die Rechnung ſchlieſſen koͤnnen / wo hinauß es in Reuiſione ſchlagen In Reniſa-

g . e . . . . . „. ne, eadem
koͤnne / ja muͤſſe. Si Dominus Comes taxam exoluit, tum ego ex Actis, in hac cCauſa MO- contra Pro-

naſteriali Spira ventilati, & ab ipo Comite rommunicatis, indubitatò credo, pecuniam teſantes

. . . . . . . . ſe
iWam perditam, neq; auſam meliorem readitam eſſe. Libeat enim non niſi vnicas litteras terti debet

fundationis in Actius aſpicere, quaàm clarè omni adminiſtrationi in ſpiritualibus & tempo-

ralibus cauſis, ſed & in ipſa etiam Religione locis à me linea ſubductis, Comites in perpetuñ

renuntiarint, ſola ſibi in aliquot Ruſticosretenta Iuriſdictione; ſed & illud in animum te-

auocarelubeat, quod occupatio illius Monaſterij, tam Pacis Religioſæ inſtitutionem, quam

& Paſſauienſem tranſactionem ſubſecuta ſit, vnde facile dictu erit, quæ in Reuiſione ſen-
tentia ferripoßit, imò debtat.
Et iterum: Dem allem nach / weiß ich keinen rath / in meiner gleich wol

wenigheithierinn zugeben / oder zuerdencken / wie die jenige Reuiſion, ſo Oet⸗
tingen biß anher / auch noch vor wenig Wochen / vnnd wie der Beſcheid der
Tapx halben gefallen / ſo jnſtendig geſucht / zu hindertreiben / Gott geb was die

Staͤnd in genere woͤllen prætendiern, den Cameralibus gebur nit dubiam

e

tu

Proteſtan-
legem zu interpretiern, dann es heiſt doch interim, Oettingen hab Cameratn ctaiim.
ſo vil Jahr in hac cauſa pro Iudice agnoſciert, litem conteſtiert, ad conclu- duo tque
„ ad conclu⸗

ſionem procediert, Reuiſionem geſterckt. Alſo wird man ex parte victrice ſonemin
der Pfaffen / wie auch von ſeiten der Kayſerl. Mayeſtaͤt wol Reuiſores finden / cauſa pro.

wann es gleich Pfaltz vnd noch einer oder zween / drey Euangeliſche Staͤnd nunc la
nicht ſeyn woͤllen / hieran iſt nicht zuzweiffeln / je lenger es aber ſich verweilet / con a ſe
es ſey nun auff Reichs: oder andern Taͤgen (dann man wuͤrd einmal dannoch ccuſate
einen Richter haben vnd leyden muͤſſen / vnd iſt nirgendt kein hoffnung eines volunt.
beſſern / als die Aſleſſores waren / ſo bevorab in der Oettingiſchen ſachen / ma- vand em
iori numero Euangelicorum, quàm aduerſantium, geweſen ) je ſchwerer es eem ferre
dem Herrn Grafen mit der reſtitutione fructuum perceptorum & pe
cipiendorum gemacht wirdt. Ex his omnibus, ego in mea licet ingenij exiguita- hic erit, An
