te conſilium nullum dare ſcio, aut etiam excogitare, qui illa Reuiſio, quam Comes calaos
Oettingenſis hucuſque, etiam ante non multas ſeptimanas, & cum ſententia atione An Auſire-
taxarum lata eſſet, tam inſtanter betijt impedienda Nit. Quidquid Status in genere piæ- Be 1 e
tendere velint, Cameralibus non competere, vt dubiam Legem interpretentur, nihilomi- omnes re-
nus enim Oettingenſi Comiti obſtat, quod Cameram tot annus in hac cauſa pro ladicea- ſuerunt.
gnouerit, litem conteſtatus ſit, ad coneluſionem proceſerit, Reuiſionem extorſerit, Ila & * mero Aſlel-
T parte ſorum kre-

r- debebunt.
Quis autem

146 Archiuij

teſtantium, parte pictrice Papicolarum, vt & Caæſareg Maieſtatis non deerunt Reuiſores eſſe nolint, d

quàm Pon- uod dubitetur. Quo verò diutius in longum extrahitur, ſiue ad Comitia u
tificiorum, 140 nonest 4 OQ 5 N 1

ſententia ad alios Conuentus (tandem enim Iudicem oportebit pati, nec vſquam ſpes eſt melioris,
onn qgam Aeſores fuerant qui præſertim in cauſa Oettingenſi maiori numeto Euangelico-
ttingen-⸗ . . 6 . ⸗
ſem lais. rum quam aduerſantium adfuerunt)eò grauior Comit: reſtitutio fructuum perceptorum

& percipiendorum ſiet.
Sententia Et in fine, Endtlich vnd mit dem Oettingiſchen Chriſtgarten aber / iſt

cContra Oet-

tingentem der Fundationbrief dermaſſen / wie anfangs erwehnt / wider die Grafen / daß

lata maiori es ſich anſehen laͤſt vnd von den Cameralibus in ferenda ſententia darfuͤr ge⸗

rorettan halten worden / darzu in mehrer anzahl Euangeliſche als Paͤbſtiſche Beyſi⸗
»QJuam . . ⸗ e
pontifcio- ßer / gedachts Cloſter ſey weniger nit wider die Graffen vnnd vor die Muͤnch
ropræten. befreyt als ein Standt deß Reichs ſelbſten wider den andern / denen auch der⸗
præſen- . ” . * .
te. gleichen Orden in littera deß Religionfridens an bewuſten Paͤſſen / . Darge⸗
gen. Item §. Damit auch in talibus caſibus æquipariert weniger nit als die
gefreyten Ritterſchafft ibid. Vnd in ſeinem Paß §. VBnd in ſolchen. Vnnd
darumb vtrique parti muß darauff geſprochen werden Demum & in cauſa Oet-
tingenſi litteræ fundationis, yt initio relatum, tam ijs Comitibus aduerſantur, vt videx-
tur, & à Cameralibus, maiori adhac Proteſtantium quàm Pontifciorum numero præ-
ſente, creditum fuerit, prefatum Monaſterium contra Comites & pro Monachis non mi-

nis priuilegiatum eſſe, quàm ſit Statuum Imperij vnus contra alium, quibus etiam ſimi-

les Ordines in littera P'acis Relig. noto textu in §. Dargegen. §. Damit auch in tali

bus taſibus aquiparantur, non ſecus atq; priuilegiata Nobilitas ibid. & in textu S. Vnd

in ſolchen. Ideoq; partium vtrique lIus deſuper dici debet.

Vidimus hucuſque quot modis Vniti contra Imperij Conſtitutio-

nes egerint, dum in Conſiſtorio Cameræ lIuſtitiam variè eludunt & im-

pediunt, nunc & illud videndum erat, quàm grauia contra eaſdem Con-
ſtitutiones & Receſſus, imè contra innumera ab ipſis Proteſtantibus

priüs emanata præiudicia fuerint machinati, dum Aulam Imperatoriam,

& ſimul vnà Imperatorem Rom. denegata ferè omni in Statu Iuriſdictio-

ne, nouo more ſunt proſecuti. Verùm cùm Audacia illa quæ totam ad-

5 . . . . . X . .
eò Europam obſtupefecit, ſuperiori Capite graphiceé delineata fuerit, re-
latione hic omiſſa, æquum Lectorem e& remittamus, & nunc illud quæ.
Aoter Le- ramus, obſecro, Iuſtitia omni ex parte inuersâ, quid aliud ad Reip. euer-
ctoralium ſionem reliqui, aut quæ porrèò Conſtitutiones frangendæ ſupereſſe po-
Saxon. In- tuerint?* .

dicium, Iu- ..
Ritia colla- Nam & Comitia, cum præſenti Imperij periculo, pari modo ab
Bimpe. Vnitis euerſa fuiſſe, & res loquitur, & Elector Saxoniæ per ſuos Legatis

bi, 19. Aug. Palatini non de nihilo, in os exprobrauit, Rempubl. & medio tolli, o-
AnnO 6oα6, mnia per vim intentari, Comitia in ipſo limine intercludi; iuſta Com-
poſitionis media recuſari; Catholicos potiùs adigi, vt iuribus ſuis nolen-
= tes re-

aa ande
Nehenen
Vie

MeN
7
1

ſen Alne
niinprei
fohrleßesn
zadndden
Erdteoberan
igen / daß
iones hebor:
,ldaß ben
eeltriſtete
lpenin ,n
udcio criuln
iettgendenfe
(echer Jſch
trerden. M
lurolin ſefn
unnnt ſtinni
lnſomnenir
ſltma fiſſe.
lietenatrt
rn ur deln
Uunhtletn Ne
uulinnet
nillileg
aelenneet
elhntſtimn,
Pptuntmmn
le ein
lilelgen
Vburen
dn Ket g
. a nhilor

rhaiſng
, ieali
Niuun “
4 nuneſeie
3rickene n
Chiſgene
diderdie Gnte
kſeneni
ls itcſche
nnd derneg
Lern, denenn

en Piſinke

It wenigerite
ndinſelchenc
deninni,
alueſattin i
nmmung
o Monalin
nn guihlgieg

Dannitanchn

Gintt

peri Conſin
le eudunt &
tra eiſcem
Pioteſtant
n lupperatot
Statu utillt
4 qnz tolmn
ineata fuen
punc ile
d ad Repe

erlipel,
medotdl/
i inhl
bus is

EELEDp. III.

des renuncient. In Comitijs præſertim, conſuetudinem antiquam re & cor-
referendi eliminari; Comitia inde ipla fruétu omni deſtitui, & Legis feren-
dæ rationem omnem impediri. Id enim volunt eorum verba 24. Iul. Anno Falatiniana
1608. Melius aliquam manere Rempub. quâm nullam eſſe: Man were faaio da⸗
doch zu einem andern nit gnug gefaſt / vnnd koͤndte alſo die ſach nit auff die Electora-
Spis ſetzen / Was den nechſten Reichstag zerſchlagen / wuͤſten ſie wol / jhr am ua⸗
Herꝛ hets vngern geſehen / vnd jhr Churfl. Gnaden zu Brandenburg zum rium cuet.
hoͤchſten gebetten / dero Raͤth nit abzufordern / hetten ſich villeicht noch mittel tit.

gefunden / Die Interpoſitionſchrifft hett man wol annemmen koͤnnen / vnd da

erwas darinn præiudicierlichs ſeyn moͤcht / darwider in cuentum proteſtiern.
Ihr Hert ließ es nochmals dabey / daß der Religionfrid / wie begert / ſolte con⸗
R miert vnnd denſelben durch priuar Schrifften zu diſputiern verbotten wer⸗ a A pal⸗.
den koͤndte aber andern jhre actiones, da ſie einige hetten / nit nemmen / noch aiana fa.

ſie zwingen / daß ſie den ſelben renunciern ſolten / bliben doch jedem ſeine de Stio Ponti-

fenſiones bevor: vnd ſagt der von Schoͤnburg / es muͤſte doch einer gewertig e ee.
ſeyn / daß er von einem andern / ſo zureden / vmb ſeinen Mantel angefordert i iuri⸗
wurde / er muͤſt aber darumb ſolchen jhme nit gleich geben. Endtlich giengen nuncient.
ſie dahin / man ſolte die verwilligte confirmation deß Religtonfridens ſine hoc Sexo-
præiudicio cuiuſque annemmen vnnd geſchehen laſſen: Wann man auff rum t⸗
Reichstaͤgen den herkommenen modum re-& correferendi ſperten wolte / tur.
weren die Reichslaͤg vergebens / vnnd wuͤrde man nimmermehr zu keinem pum Pala-
Schluß oder Abſchid kommen koͤnnen / der Religionfrid ſelbſt wer illo modo uniana fa-
gemacht worden. Melius, aliquam manere Rempublicam, quàm nullam eſſe. Media ad tio, Uta⸗
aliud tentandum ſi icientia detſſe, ſicq;extrema non adhibenda. Quid vlitima Comitia re- & corre-
interuerterit, ſibi non ignotum eſſe hero ſuo id audire ingratum fuiſſe, qui & Electofem Kene
Brandeburgicum enixißim? togauerit ne Conſiliarios ſuos auolaret, forté enim adhbuc eliminare
media proditura fuiſſe. Litteras Interpoſitionis potuiſſe abſ,; detrimento recipi, proteſta- ca dcrs
tione in euentum addita, ſi quid inijs præiudiciale contineretur. Herum ſuum adhuc in eo
perſiſtere. vt Pax Religionis, prout pelitum fuit, confirmetur, & de ea priuatis ſeriptis diſ-
putare prohibeatur. Nonpoſſe tamen aliis actione; ſuas, ſi quas habent, adimi, nec eos cogi,
vt is renuncient, pracipuè cum vnicuique defenfiones ſuæ vemaneant; vhi addebat Domi-
minus de Schonburg: lamen & illud ſerendum eſſet, ſi cui ab alio, vt ſit dicam, de proprio
pallio ſuo lis moueretur, non ideè verò ſequeretur, hunc illi continuò dandum. Denique eo
de teniebant; vt conceſſa confirmatio Pacis Religioſa ſine præiudicio cuiuſque acceptetur, &
fieri permittatur. Si in Comitiis vſitatus modis ze-& correferendi exploderetur Comitia
fruſtra fore: nec porrò ad concluſionem aut ſententiam vnquam amplius veniri poſſe; quin
ipſam adeò Religionis pacem ea ratione confectam.

uibus verèò artibus tam Receſſus Imperij de Anno 159 8. & in ijs ab

omnmnibus licet Statibus ſed & à ſeipfis libere conceſſas Contributiones

Turcicas nihilominus mox impuguarint, quantopere communiſſimum
1 2 & vetu-

148 Archiuij

& vetuſtiſſimum morem per maiora atque ordinarias re: & correlationes

concludendi ex Imperio explodere tentarint, quin etiam à toto Imperio, at-

que ita ab ipſis etiam Vnitis iam antea concluſa, & deciſa præ ſtare noluerint,

Se inde Comitia ex Comitijs eluſerint, atque cum extremo Reipub. damno
Penitus euerterint, vel ipſi loquantur. In Conuenticulo Francofurti An.

1598. menſe Dec. habito, Elector Pal. qui eos conuocauera t, per fuos Volra-
dum ſc. de Pleſſen, Ludouicum Culman Vice Cancellarium, & Leonardum
Schug, hæc formalia definiri mandauerat: Die zweyte Frag betreffend / was

fur fundamenta vorhanden / ſich vor dergleichen proceſien, zu ſaluiern vnnd
auffzuhalten / da haben ſich die vnſern zuerjnnern / was hievor vnſers theils

fur thunlich erachtet / daß auch etliche exceptionesverfaſt vnd theils den jetzt⸗

erſcheinenden Staͤnden communiciert worden / alſo daß in anſehung derſel⸗

ben man verhoffentlich grunds gnug hat / ſich die maiora nit anfechten zulaſ⸗
ſen / ſonder in propoſito ſo lang zuverharꝛen ſey / biß ein anders vnd mehrers

ex aduerſo fuͤrgebracht wirdt.
Die weil aber Kayſ. Mayt. in jhrem Schreiben der contribution hal⸗

ber an etliche Staͤnd abgangen / etliche fundamenta ſetzen / deren ſie vnd die je⸗

nigen denen die maiora gefaͤllig ſich zubehelffen vermeynen / wird man mit der

gegenableinung auch gefaft ſeyn muͤſſen / damit man andern rationes dubi-

tandi benemmen vnd dann ferneranſam geben koͤnne / wie auff ſolche Gegen⸗

vnd Beſchluß pro lege zuhalten. 2. Daß diſe hilff pro deſenſione patriæ ſey.

3. Daß es auch ſonſten in Vrtheilen / Rathſchluͤſſen / Electionibus &c. alſo ge⸗

halten werde / vnd 4. der alte gebrauch.

Nota fatio- Das erſte argument nun betreffend / koͤnnen wir nit befinden / daß ſel⸗

nes à Pala-

einiana fa. biges in diſem vnd dergleichen fellen ſtatt habe / ſonder wird ſich finden / daß

dione con auch wol bey andern mehr Reichstaͤgen ein gewiß benante hilff determiniert
Neccſtus vnd in Abſchid geſetzt / die doch von allen nit geleiſtet werden / iſt auch ſehr zu⸗

impenij zweiffeln / ob Burgund / Tryer / Coͤln vnd mehr andere jnnerhalb dreiſſig ode⸗

im pune

wiolandos. Viertzig Jahren hero jederzeit das jenig verabſchidt worden / geleiſtet ha⸗
NB. ben. Item / Es iſt Anno 1548. in Abſchid kommen / daß ein Concilium zit
Trient ſoll gehalten werden / vnd alle Staͤnd ſchul dig ſeyn / denſelben ſich an⸗
haͤngig vnnd vnderwuͤrffig zumachen / vnnd deſſen determination anzunem⸗

men / daß auch Chur: Fuͤrſten vnd Staͤnde ſich ſolchem zutaubmittiern be⸗
willigt vnd angenomen / deß gleichen wird in ermeltem Receſſu ferner angezo⸗
gen / de die Staͤnde Kayſ. Mayt heimbgeſtellt haben / ein Interim zu formiern,
welches auch beſchehen / vnd geſchloſſen worden / vnd die Staͤnde bewilligt ha⸗

ben zugehorſamen / man weiß aber doch hingegen wol / dz nit alle pariert haben /

ſonder allerhand proteſtationes dargegen geſchehen vnd eingewendt worden /

wird

ceifie

iet

Oectte
DN .
id

onnhin
caucn

Linrſii

nent eß⸗

nrteind
tern lenn
ſimnapeln

Indob to⸗
leeich

chrortlant

(anonderſch

inchpaltet
nden ſeß⸗
eigerncere
hen / Eeſt⸗

wuͤrff hinwiderumb zuantworten. Vnd ſeynd vnſers ermeſſens vier der fur, Mddrn

nembſten argumenten, darauff jhre Mayt. gehn. 1. Daß deß Reichs Abſchid Aiß nani

tcden /
Wiatrie
umnent Cean
unn dasit

Auitſtnenf

ſctint
Aafench

mitotoln
Dreſtuem’
no Reitne
lo Francckt
e erſiel
tum, elenn
Lagbeinfet
en, ililien
hieber Unſerg
Krndißeſek
Finanſtne
anitanechens
anderatndn

derconmbnin
n deren ſetnnn
den /vird ment
dern tatiomet
ſtauff ſeſchet

nmeſensti.
ſute halben / weiß man / daß auch bey den Rechtsgelehrten dieſe ding pro ſeparatis perium, nõ

Fdeß Reice

eſenſionepin

dionibus

itbefnden /
ird ſichfinden
thiiff cerermi
den/ſtanchſ
nerhalbdreſſe
wtden /getſtt
ein Conelin
denſitenſi
minationqn
ulnbmiti⸗
celiͤſtntci

merimſftio⸗
Sinnenni
ttleperenh,
ttetpeftte

8

=
= =

Cap. III. 149
wird anch heutigs Tags nicht wol ein Euangeliſcher Stand zu finden ſeyn /
der ſich gedachtem Interim durchauß conformiere.
Die andere obiection iſt / daß dieſe huͤlff auch gemeint ſey pro defen-
ſione patriæ, &c. dabey man ſich erinnern muß / daß das Koͤnigreich Vn⸗
garn ein abgeſoͤndert Koͤnigreich / vnd fuͤr der Teutſchen Vatterland gar
nicht zu rechnen ſey. Vnd da je das gelten ſolte / daß die wenigere den mei ⸗
ſten zu folgen ſchuldig / verſteht es ſich doch nothalber allein auff das jenig/
was propriè deß Reichs ſachen / vnd deliberationes antrifft / vnd gar nicht
auff frembde haͤndel. Wie auch Kayſ. Mayt. Außſchreiben zum juͤngſten
Reichstag allein auff ein huͤlff in Vngarn geht / nicht daß es das Roͤm.
Reich principaliter mit betreffe.
Vnd ob wol geſagt wird / daß der Vngariſche Krieg conſequenter
das heylige Reich mit angehe / dieweil es der gefahr nahe / vnd das gemeine
Sprichwort lautet: Res tua agitur, paries cùm proximus ardet. So wil venetos iu⸗
doch ein vnderſchied in deme gemacht ſeyn / was einen per conſequentiam o, ha prin 1-
der principaliter beruͤhren thu / vnd daß er nicht in einem wie im andern fall pes, quòd
verbunden ſey. Ein Exempel hat man mit dem Krieg ſo der Tuͤrck mit den nari vonio
Genedigern gehabt / welcher auch / ſo zu ſagen / das Reich conſequenter mit riclitaba-
anangen/ Es iſt aber drumb nicht ſchuldig geweſen ſich deſſelben anzuneh⸗ e lia
Bey dem dritten argument der Vrthel / Rathſchluͤß vnd Election, &c. miſena beri-
gehalten werden / in welchem auch per ſe diuerſiſſima ratio iſt. unent Ex-
Was zum vierdten den brauch anlangt / iſt darauff allbereit beym er⸗ perij mem-
ſten argument geantwortet / vnd was biß dahero von den Staͤnden verwil⸗ bra ?
ligt worden / das iſt ex mera liberalitate vnd gar keiner ſchuldigkeit wegen/
ſonder auß gutem freyen willen geſchehen / darumben auch was der geſtalt

alſo beſchicht / zu keiner conſequenz vnd nachfolg gezogen werden kan. EEFfFf
emplo, Daß auch An. 1486. die Churfuͤrſten allein / der Kayſ. Majeſt. zu
onderthaͤnigiſten ehren eine huͤlff geleiſtet / vnd die andern nichts geben ha⸗

ben. Ja es moͤchte noch wol auch zu fragen vnd zu bedencken ſeyn / ob auch
die Staͤnde / wann man nicht anderſt mit jhnen verfahren wil / die bewilligte
viertzig Monat zu erlegen ſchuldig oder nicht; auß vrſachen / daß ſie ſolche
anderſt nicht als mit gewiſſen conditionen bewilligt / dern doch ſehr wenig
biß hero gehalten worden / Item daß man ſicht vnd ſpuͤrt die ſachen alſo an⸗
zuſtellen vnderſtanden werden / daß man die proteſtirende Staͤnde gern gar

zu beharꝛlichen tributarijs gegen Vngarn machen / vnd dargegen von jhren

Anliegen gar nichts hoͤren wil / dieweil auch mit Aach vnd Guͤlchiſchen Lan⸗
den bewuſter maſſen verfahren werde.
Belangend die dritte Frag / Bey dieſen erſten Haupepuncten wie ſich
T iij nem⸗

Vngarià a-

150 Archiuij
nemlich der majoritet vnd præiudicij, &. zu erwehren; iſt auß dem mehr
angeregten zu Anſpach begrieffnen memorial zu finden / daß es in denen hier⸗

bey beſonders abgetheilten ſechs Puncten auff Iudicialia vnd Extraiudicia-

lia media geſtellt wird / darbey es alſo bewenden thut. Die ludicialia nun
werden auff den Exceptionibus beruhen / ſo von einem vnd dem andern ci⸗
tirten theil einzuwenden / oder auch allbereit theils in Camerà eingebracht
worden ſeyn moͤgen / da gut geweſen were / man ſich zuuor vergleichen moͤ⸗
gen / wie ſolche zu formiern.

In denen in Marggraff Georg Friderichs zu Brandenburg L. Nah⸗
men geſtellten Exceptionibus, findet ſich bey dem 6. Artickel derſelbigen / daß
S. L. ſich erbieten thun / das jenig was von dero Raͤthen bewilligt worden /

APalarinis èll geſetzten Zielen erlegen zu laſſen / da wil vns beduͤncken rathſam ſeyn / ſol⸗

Conſiliarijs ches nicht alſo ſimpliciter, ſonder mit dieſer ad dition beſchehen koͤndte / wie

oidnia bri ſolches im Abſchied zum theil auch der Euangeltſchen Staͤnde eingewendten

Imp. cu- proteſtationibus begriffen / woferꝛn nemlich Fried vnd Ruhe beneben der lu⸗

untur, & ſtitia im Reich erhalten / vnd der Staͤnde mit vngewoͤhnlichen vnd beſchwer⸗

alijs de-

mum ſug- lichen Durchzuͤgen verſchont wurde / das diente vnſers ermeſſens dahin /

2, Wou. wann fuͤr gut angeſehen werden ſolte auff der oppoſition dieſer ſeits ſteiff zu

16. Nou. 4 . . E
Anno 160r. verharꝛen / daß man vmb ſo viel weniger propriam Confe ſſionem vorberuͤhr⸗

ten Exceptionibus beym 6. Artickel ſimpliciter einuerleibt/ ex aduerſo alle-

giern, vnd deren ſich behelffen koͤndte. Weren nun die Marggraͤftſche Exce-
ptiones allbereit vbergeben / koͤndte doch hernechſt zu erſter gelegenheit noch
wol erklaͤrung vnd erleuterung beſchehen / wie es im rechten verſtand gemeint

were. Quod ad ſecundam quæſtionem attinet, quæ fundamenta habeantur, vt con-
tra eiuſmodi proceſus communite nos poßimus. Hic nostri in memoriam reuotabunt,
quid antehac nostra ex parte expedire iudicatum, quédque exceptiones quæadam con-

lcripta & partim hic praſentibus Statibus communicatæ ſint, ita vt iis confideratis ſat
fundamenti non habere credamus, maiora vota nil curandi, ſed in propoſito tamdiu

perſeuerandi, quouſque ex aduerſo aliud probatum ac deductum fuerit.

Quandoquidem verè Caſarea Maieſtas in litteris ratione contributionum ad ali-

quos Status datis quædam ſundamenta affert, quibus Sua Maieſtas, & i qui maiora fo-
uent, innituntur, oportebit reſponſionem itidem ad ea in parato habere, vt aliis rationes

dubitandi eximantur, & anſa ad eiuſinsdi obielctiones hinc inde diluendas, ſubminiſtre-

tur. Ergo nostro iudicio quatuor ſunt argumenta pracipua, quibus ſe Maieſtas Sua ſun-
dat. Prim, quod Receſſus Imperij pro Lege habendus, & ei obedire oporteat. Secundo,
quod hoc ſubſidium ſit pro defenſione patriæ. Tertio, Quod etiam alias in ſententiis

ferendis, Concluſionibus in Conſilio faciendis, Electionibus, & . ita ſeruetur. Quarto,

Mos antiquus. .
AQuod ad primum Argumentum attinet, videre non poſſumus, id in hoc aut ſimi-
libus caſibus locum habere, ſed potins reperire erit, quod etiam in aliis pluribus Comitiis
certum

„

tniti

“ gruncftn Nu

ce ſrart⸗
Soſk,; Cont
„

cmmunfilc⸗

nikufehet
unla oheeſtil
ynt kenun

Vli. Et iltt:
lmnen neliſ⸗

Alnherun elt
ictofe al mnn
VInpmunt inun

lustfuchr,
ſlal nuh⸗

oli. Lanun
leneneralie

Dunnlin hel

flncanſge
nti thumenn
alM a n
ſtat loeneu
NEIE
in ſl tit

ſeuman 4

aae itſet
lari.
ealtlgten
ſiuen
andn atit

iſuge

=
S=
=
=
=
=
=
=☛

1
dieſer ſet irſe fff
eMonemhtee
. er adeth

en fne 4

Narggrüffſce
ſter geſe

ſu fſiandgn
Ms haetfinkfl
nenurienit
Hyruniy glala
tiu onitus
n ondeſnt
fiemt.
Intnhetinnun⸗
, fgtina
Halere, aliſ
luentas et
ſi ii
elhantt
un 40
⸗ “

==

4
0e

2

gu,linle,
, 6

certum aliquod ſulſidium determinatum, & Receſſui inſertum, non tamen ab omnibus
H fuerit. Prout & multum dubitari potest, an Burgundus, ITreuirenſis, Colo-
mienſis & plures alij intra proximos annos triginta & quadraginta, illud ſemper, quod
determinatum fuerat, præſtiterint. Item Anno 1548. Receſui inſertum ſuit, vt Conſi-
lium Tridenti haberetur, omnes Statuz ei ſe ſubicere illiuſque determinationem acce-
ptare tenerentur; Cui & Electores, Printipes & Status ſe ſubmittere velle conſenſerunt.
Similiter in præfato Receſſu amplius continetur, quod Status Caæſari commiſerint, vt In-
terim aliquod Jormaret, quode etiam fact um & concluſum fuit, bique obedire ſe velle Sta-
tus promiſerunt; Contra verò notum est, non omnes paruiſſe, ſed varias broteſtationes
in contrarium ſactas, adductas fuiß'e. Prout & hodié, nen difſicile fuerit, vnici: Statum
6 Proteſtantibus eperire, qui præfato Interim vſquequaque conformem ſe præſtet.
Secunda obiectio est, quod hoc ſubſidium etiam ſit pro defenſione patriæ, vbi
oportet kegnum Vngaric Jeparatum ab Imperio, nec pro Germanorum patria ha-
bendum eſſe. Et licet demùm concedendum foret, quod pauciores pluribus cedere de-
beant, id tamen neceſſariò tantum intelligendum ſſet de cauſis & deliberationibus pro-
priè ad Imperium ſpectantibus non verò de extranen negotiu. Prout & litteraæ Caſaris
denunciatore ad proxima Comitia non niſi ſubſidij in Vngati meminere, non verò
guod id Imperium principaliter concernat.

Et licet obiciatur, bellum Vngaricum conſequenter etiam Imperiun Romanum
attingere, quod periculo proximum, & prouerbium ſit; Res tua agitur, paries cum
proximus ardet. Tamen differentia conſtituenda esſt inter illud 4u0d principaliter, & il-

lud quod conſequenter aliquem tangit, quodque non in vno æquè atque in altero quis ob-
ligatus ſit. Exemplum habetur in bello quod Turca cum Venetis geßit, quod ita loquendo
Imperium itidem conſequenter tetigit. Non tamen ideò obligatum fuit, ei ſe immiſcere.
In tertio Argumento de ſententiis, concluſis in Conſelio, Electionibus, Gc. notum
eſt etiam à DD. has res pro ſeparatis haberi, prout & in is per ſe diuerſi ßima ratio est.
Quod quarto loco ad Morem antiquum attulit, ad hoc ſupra in ptimo Argumen-
to reſponſum, & quod hactenus Status conſenſerunt, id ex mea liberalitate, non verò
vllo ex debito, ſed potius ex bona ac libera voluntate factum fuit, vnde quod ſic fit,
neque in conſequentiam trahi potest. Exemplo erit, quod etiam An. 14 86. ſoli Ele-
kores, Cæſareæ Maieſtati in ſpecialem honorem ſulß dium aliquod præſtiterunt, reli-
quis nihil dantibus.
Imò adhuc queri ac conſiderari poſſet, an etiam Status, ſi ſic cum iu procedi ve-
lit, conceſſos quadraginta Menſesexoluere teneantur, nec ne, idqueideò quod eos non a-

liter quam certis condit ionibu, quazum perpaucæ hucuſque ſeruatæ, indulſerint; Item

quod nolare ſit, rem ebò velle perduci pt Status Proteſtante; paulatim erga Regnum
Vngariæ perpetui ITributary eyciantur, ad eorum verò grauamina aures obtutentur,
quod denique in cauſa Aquiſgranenſi & Iuliacenſi nota ratione procedatur.
Ad tertiam quaæſtionem in hoc principali puncto quod attinet, quomodo nos (on-
tra maioritaten & Preiudicin deſendere poßimu, ex ſapius memiofato
confecto

Cap. III. 151

intellectus fuerit.

152 Archiuij

conſecto memoriali videre eſst, quod ibi in ſex punctis ſeparatim poſitis media Iniudi-
cialia & Extraiudicialia diſtinguantur, quod & nos ita relinquimus. Iudicialia erun„ a
poſita in Exceptionibus ab vna vel alia parte citata adducendis, vel partim iam in Ca- tdelen
meraadductis; vbi bonum fuiſet, prius inter ſeconueniſſe, quomodo eæ formandæ eſſent. rngec
Inter Exceptiones Marchionis Georgy Frideric: Brandeb. nomine productas in htimi

Articulo 6. reperire eſt, Dilectionem Suam offerre, quod ea quæ per ſuos Conſiliarios atcienie
conceſſa ſunt, ad ſingulos terminos eoluere velit. Hic verò nobis conſultius videtur, id Prgfede
nen ita ſimpliciter, ſed cum hac additione ponendum, vti in Receſſu, partim etiam in ah
Statuum Proteſtationibus continetur, videlicet, ſi Pax & Iuſtitia in Imperio conſerue- 1 pleti,
tur, & Statibus cum inconſuetis atque moleſtis militum traiectionibus parcatur. Hoc is

nostra ſententia ad id vtile foret, vt ſi conſultum videretur, oppoſitioni hac ex parte ?
firmiter inhæreri, eb minus propria Confeßio præadilctis exceptionibus in 6. Articulo ſim- ſen
pliciter inſerta, ex aduerſo allegari; & contra nos argumento eſſe poſſet. Quoll ſi hæ audi
Marchionis Exceptiones, ĩam Caæſari traditaæ eſſent, nibilominus tamen proximè ac pu- Aunh
ma occaſione adhuc declaratio & explicatio benè ſieri poſſet, quis nempe propriè carum umnlun ⸗

mmtlmn, ine

Sed & iam antea, ſcil. 16. Mxrt. Anno 17594. in alio Conuentu Heil- Huimm un
bronnæ habito, firmiter conſtituerant contra Imperatorem & Cameram Wan efil
Imperialem in cauſis Eccleſiaſticis, & quas vocant Religionis, per Viam lle lenu
Iuris definitis, ſeu grauaminibus (quibus ſcilicet illi alios grauant) vi & ar- ginſihni
mis ſe inuicem tueri, & quouſque ſibi plenè ſatisfiat, neque ad Comitia ainß ine
parere, neque Imperio periclitanti vllis Contributionibus ſuccurrere, ſed mieummm

potius iam promiſlas & Receſſu Imperiali firmatas pertinaciter reuocare. uumſmme ſt

Non obſcurè hoc indicarunt in concluſo præſentibaus Chur Pfaltz/ Vel⸗. Auumnmnain
dentz / Onſpach / Wirtenberg vnd Baden / 16. Mart. An. 1594. vbi hæc for- Wulhflltn.
malia habentur: Ihr Chur: vnd FF. Gn. haben ſich miteinander dahin ufanie
freundlichen verglichen vnd vereinbart / daß ſie nicht allein auff vorſtehen:. uſtnm ,

dem Reichstag / ſondern auch fuͤrter mit Freundſchafft / wahren Fuͤrſtl. Tre. Uamti An.

wen vnd vertrewlich zuſammenſetzung einander meynen / gute correſpon- iagtte

denz vnd communication vnder jhnen ſelbſten vnd durch jhre abgeordnete umulngs di

Der Eine⸗
Mann.

Quid in his
punctis cla-
rus Pacis
Relig. &
Confſtitu-

Raͤthe haben / als fuͤr einen Mann ſtehn / vnd einander beyraͤthig ſeyn / auch mumelhien
mit rath vnd that zuſpringen / vnd derowegen jhren Raͤthen auff gedachten— eihn
Reichstag gnugſamb Befelch geben woͤllen / dergeſtalt / daß ſie ſich mit an. wch
derer Augſpurg. Confeſſionverwandten anweſenden Chur: Fuͤrſten / Staͤn.“ in iin
den vnd Staͤdten / vnd der abweſenden Bottſchafften / in vbergebung vor, ing en
angeregter grauaminum mit A. vergleichen / oder da etliche derſelben nicht zu wnein
vermoͤgen / mit den vbrigen auch wenigen / vnd da ſie kein beyfall hetten / die⸗ Pkn e
ſelben hoͤchſtgedachter Kayſ. Majeſt. neben kurtzer gewohnlichen Supplica⸗ Ican
tionſchrifft vbergeben / vnd vmb erledigung vnd abſchaffung derſelben bit⸗

ten vnd anhalten / vnd ſich nicht abweiſen laſſen ſollen / wie dann ncnett uc
urr ll

Cap. III. 153
Chur: vnd JF. Gn. nicht gemeint ſeyn / vor erledigung deren Puncten die venal ter⸗
,yel Mne in facto & iure directè wider den Religionfrieden / Guͤlden Bulla / Reichs⸗ tus, quid
oltefne Conſtitutiones, Cammergerichts Ordnung / auch jhr Kayſ. Mayt. Capi- ccee Sa.
tulation vnd altem herkommen zu wider / vnd in Recapitulatione vorbe, meræ præz.

4. mn meræ
eni meldrer verzeichnuß mit A. erholt / in einige Reichs Contribution zu bewilli uaici
wiuenſn gen, ſonder ſamptlich dabey zu beſtehn / vnd ſich voneinander durch keinerley tocolla &

Maeſoehent weiß vnd ſachen / jetzo vnd fuͤrter trennen vnd abſuͤhren laſſen wollen. Trew⸗ dengia I.
tinmii lich ſonder eſerde⸗ Electores 40 rne i Eer ſe amicé conuenerunt, quod on quid ſince-
n ſolum in inſtanti Camitin ſed etiam imposterum Nincera amicitia, Edeli coniunctione prote .
Mo ſe inuicem complecti, bonam familiaritatem & communicationem inter ſe ipſos & per tibus, quid
Npſtin Deputatos Conſiliarios ſuos colere, verum etiam vnum quaſi virum agere, & conſilius ib ſa demuũ
imihuir e aleſſe, item conſilio & factis ſe iunare, & idcirco Conſiliarios ſuos ad pradicta Comitia meiioris
, n. 3 . 5 Predicta Comitta ſcientia &
beſe ſe. lußzciens mandatum dare velint; hoc patcto, vt cum aliis Auguſtana Confeßionis Electo-conſcientin
utanr tibus, Principibus, Statibus & Ciuitatibus eorumue Legatis præſentibus, ſuper traditio- cic: Leiior
Ntunenpemm ne graua minum littera A. comprehenſorum, conueniant, aut ſi eorum aliqui in id con- abudc alui⸗
ſintire nolint, cum cæteris licet pauci, aut omnibus aliis reciſantibus, ſoli ea Cæſaree Apr. An.
alio Comen Maieſtati vnà cum breui nſitato ſupplici libello offerant, expeditionem & remedium eo-16or. Item
torem Ala, zum petant, neque vllaratione ſeſeauerti patiantur, prout & Electoresac Principes ſibi an⸗ eod.
Religgoni, conſtituerunt, antequam in his munctis ſub Recapitulatione memorialis litt. A. vepetitu, Conipira-
lios graum i in quibus in facto Griure directè contra Pacem Religionis, Auream Bullam, Conſtitu- ad kecutam
, negbe AEE riones Imperi,, Ordinationem Cameræ, ſed & contra Capitulationem Cæſaream & an-Vnionem.
nibusſnocii kiquam obſeruantiam grauantur, remedium fibi afferatur, nullas porrò Impery Contri-
ertinactetnm butiones conſentire, ſed huic propvſito vniuerſim inhærere, nec ſe vllam rationem vel

6 Chur pſ cauſam qua nunc aut in futurum inter ſe diuidantur, aut auertantur, admittere velle.

1 g4 Nim Sine dolo malo fideliter ac bona ſile.
. ſeitanei Igitur Vniti hoc fœdere inter ſe pacto, pluralitatem votorum antea
lertanf d ſemper vſitatam, porrò ex Imperio eliminare, & conſuetas relationes reij-

brencert cere, Comitia An. 1594. 1598. 16 03. & reliquis annis inſtituta euertere, &
whtend quod primo capite fusè declaratum fuit, Vnionem in armis, & ſe in ſpolijs
n /gun contra Ius, fas, & ipios denique Iuſtitiæ fontes Imperatorem & Cameram
rch Pteil tueri, non dubitarunt. ÿ
rihi 6 Que verò magis pateret, Vnitos vti non tantùm prohibitas ſuas inua-
then auftet ſiones, oontra clara verba Reccefluum, contra propriam ſcientiam ac con-
ſdaßfſeſt, fſcientiam, defendere, ſed & ſententias ab Imperatore & Camera Imp. con-
L r Fife rra ſe latas, ta nꝗquam præcipuum grauamen etiam armis reſcindere decreue-
in Ubegtee runt, ita etiam compluraaliagrauamina, particulares plerunque cauſas tan-
ccheegetant gentia, effinxiſſe, & toti Imperio pervim & minas obſtruxiſſe, atque huncin

en aftlſ modum Comitiorum rupturam, & quæ hanc conſequi poterat, Imperij
pihtitheni ruinam non ſegniter procuraſſe; Operæ precium Videri poterat, ſi de his
fingif quoque & quid ſigillatim de alijs eorum primarijs grauaminibus, luriſdi-
niumA . V ione

7

54 Archiuij

ctione ſcil. Eccleſiaſtica, Item quòd tàm in Aul quàm & in Cameràâ ijs qui e
immediatè Papæ ſunt ſubiecti, Proceſſus decernuntur: vt & quod à terri: Eehſſle⸗
torijs Catholicorum tàm Caluiniſtæ quam & alij excluduntur, quèòd de- mitin
nique ijs qui bona poſt Tranſact. Paſſ. Catholicis poſſeſſoribus eripuerunt. Dnken
Seſſiones in Comitijs denegantur; fuſius diſquireremus; verùm cùm ea GN
hoc loco tractare, noſtri non ſit inſtituti, vnico ſolùm verbulo perſtringen- ſenirdar
da duximus, &, ne & hic à nobis cor geſtas rationes proferre cenſeremur, Tlcftb
inſtat omnium fuerit, non imp Hiflimorum ex ipſis Caluiniſtis Iudicio, SNe Cnmmn
de his & ſimilibus maximè verò de ijs quæ præcipua ſunt atque plurimum t finf
ponderis habent, & quidem ex ore Caluiniano audire. Igitur Leonhard. Ginderce
Schug qui vt Actis Imperij euolutis, omnia fideliter referret, mandatum eranchde⸗
ab Electore Pal. acceperat, 5. Ian. Anno 1601. ſic eidem reſcripſit: eren auße
.0.r— VIr wder
Summariſche Verzeichnuß: eſitt
. Der fuͤrnembſten grauaminum der Euangel: vnd Paͤbſtiſchen Staͤn nui
den gegen einander / ſo auß vngleichem verſtand vnd außlegung deß Reli⸗ indunnn

gionfriedens entſtanden. MWD unftſ
2·3. nd ob / auch wie / die Euangeliſche vndereinander ſelbſten ſich eines npl ſce
einhelligen verſtands / erklaͤrung vnd verthaͤdigung wider die Papiſten ver⸗ ula ugfe
gleichen moͤchten. WWWcln

1 MMnd
Der Staͤnd grauamina gegen ein⸗
LenH S In ſchend⸗
= ander. nemme ur
Euangeliſche Beſchwerden⸗ ſuman
S”M Das erſte grauamen iſt/ An. 1594. angezogen/ daß die Papiſten offent⸗, ieite⸗
o otius lich außgeben doͤrffen / zu anffhebung deß gangen contexts vnd diſpoſition ſbnechtrd
aimboſtio deß Religtonfriedens / der Keyſer oder Roͤm. Koͤnig habnicht macht gehabt)
Lionfri, ohn conlens deß Pabſts ein ſolchen Fried zu machen: Oder hab je ſolcher
dens. FIried lenger nicht/ als biß auff den Schluß deß Trientiſche Concilij gewaͤrt.
Zun andern vnderſtehn ſich die Papiſten die im Religionfrieden u.
¾ Damit ſpen dirte Geiſtliche luriſdi tionem wider maͤnniglich widerumb auffzurich⸗ agl
ruhebe, ten / ſonderlich durch einfuͤhrung deß newen Calenders / durch ſchaͤrpffung irſcrt
der Eyden / belehnungen der Euangel. Vaſallen, vnd in auffſchwerungen der ungar
newen Geiſtlichen / auch durch verſagung der Weltlichen Lehenſchafften am muakfer
Keyſ. Hof / wo nichtehegedachte ſcharpffe verpflichtungen gegen dem Roͤn. Umtnd
Stuel vorher richtig geleiſtet / vnd dann durch einſchleichung der Paͤbſtiſchen ulen nete
Legaten vnd Nuntien ins Reich. Rmhe

Zum

etümch,
lopeſtit.
elte enſetn
AAlulniſte lli
Narque mn.
lginr Leoti,
kertet, nudltn
teſeiſt

Zurm dritten geben die Papiſt n fur / als ſolten die jenige Staͤnde / . Vnd de,
welche nicht vor dem Religionfrieden zur Augſpurg. Confeſſion getretten / mit ſolcher

ried / ꝛc.

jetzt daſſelb nicht meyhr macht haben / vnd derwegen keinem Stand / ſonder⸗ 6 Nach dem
lich den Reichs Staͤdten einig Reformation zu erſtatten. bber in vie⸗

len/ ꝛ .

Zum vierdten / daß etlichen Geiſtlichen Orden / als Cartheuſern / Car⸗“

melitern / Predigern hꝛe welche nicht Staͤnd deß Reichs noch einigen Stand / 5 Dargegen

ſondern allein dem Pabſt vnderworffen / Proceß wider die Euang. Staͤnde / ten dot

dem Buchſtaben deß Religionfriedens zu entgegen / erkandt werden / beydes

am Keyſ. Cammergericht vnd Hof.

Zum fuͤnfften / daß die Vnderthanen vnd Buͤrger in Staͤdten vnd. ..
Gebieten der Paͤbſtiſchen Obrigkeiten nicht allein vmb der Augſp. Confols. vnſere / ⸗

vnd gebrauch derſelben Kirchen Sacramenten willen / von allen Aemptern

vnd Ehren außgeſchloſſen / ſonder an vielen orten zum hertiſten geſtrafft /

4
.*

Pfftne

FlSnnsNGän.
ſſikfenfie⸗
LdiePapiire.

forter gar wider jhren willen außzuͤziehen genoͤtigt werden. Darzu noch
