Conſilium Aulicum peritis à Germanica Natione hominibus inſtruat addito inſigni Pra-
lide, per quod Statuum & tis Subditorum cauſæ prout & communia Imperij negotia Cæ-
ſari ſemper referantur, deſiniantur, Senttiæq; ac Decreta ſine prolongatione proferantur.
Prout etiam tempore eiuſdem Tranſactionis inſignis ille Proceſſus
ab Aula in cauſa Naſſaw contra Heſſen / non ſolùm decretus, verùm etiam
contra eundem Proceſſum Aulæ, ratione incompetentiæ fori, per Comites
de Naſſaw nec per ſomnium quidem exceptum fuitt.
Quid quod in cauſa das Stifft Newhauſen & Suͤntzheim/ t Re-
G 3 ligio-

ligionis immutationem in Comitatu Spanheimenſi & alijs locis concer-
nente, vniuerſi Imperij Status vno ore Iuriſdictionem Aulæ Cæſareæ præ-

ſuppoſuerunt, Dieweil dieſe Sachen vnd Handlung bey jhrer Mayt. als

an dieſelbig eintzig ſolche Klagen bracht / ſtehen / vnd allein diß orts von
Chur: Fuͤrſten vnd Staͤnden ein bedencken erfordert / vt ſunt eorundem ver-
ba in Actis Imp. ſub Anno 1566. Quandoquidem hæ cauſæ & actiones ſunt in
ppoteſtate Sua Cæſ. Maieſtatis, ad cuius etiam Iudicium vnicèò deuolutæ, & non niſi Con-
ſilia ab Electoribus, Principtbus ac tatibus fuerunt requiſita.
Ergo Conſilia ab ijs & iudicia tantùm cum vult Imperator petit.,

quod quidem longè differt à Voto, ſuffragio & Iuriſdictione, quam ipſi

ideò Principes ſibi arrogare vellent.

Et quanquam Imperatores in ar duis cauſis coràm Aula ſua ventilatis,

non rarò aliorum etiam Principum conſilium audire ſint ſoliti, & adhuc ſo-

leant, hoc tamen non argait, Iuriſdictionem ideò Principes ad votum di-

cendum habere. Vnde Lechman in Chronic. Spir. lib. z. c. 42. n. . Was

die hoͤhern Staͤnd belangt / hat der Keyſer ſelbſt perſoͤnlich verhoͤrt / vnd ent.
weders ſelbſt / oder mit zuziehung vnd Raht der Reichs ffuͤrſten (dern ſtets viel

dem Keyſerlichen Hof beygewohnt) eroͤrtert. Quod ad cauſas magis illuſtrer

attinet, Imperator in perſona liti adfuit, & pel ipſe, vel adhibito conſilio Princium

Imperij (quorum ſemper non pauci Aulam ſuam ſequebantur) cauſam decidit. Hoc
enim in mera Imperatoris voluntate poſitum.
. er alia ratione Anno 1504. ipſe Imperator grauiſſima lite ob Geor-
gij Com. Pal. Rheni bona hæreditaria inter Electores & Principes Imperij

motà, citatione & proceſſu coram ſe expedito, Hat er ein Vrthel gefellt;

Ienperator end noch daruͤber mit eygnem Mund vnter freyem Himmel / einen anſehli⸗
enta caulas chen Reichsfuͤrſten deſſen Helffer vnd Helffershelffer / auch hernach den 4.
faactæ pacis vnd 14. Iunij deſſelben Jahrs / gar einen Churfuͤrſten in die Acht erklaͤrt / die
ibe exccution ſelbſt fuͤr hand genommen / angeordnet / Chur⸗vnd Fuͤrſten auff⸗
Electorem gemahnt vnd vollzogen. Sententiam protulit & inſuper etiam proprio ore, ſub
Peri) ipſocalο magnum Imper Principem eiuſque auriliatores omnes, ſed & dein 4. &14.
declarat. Iunij eodem anno etiam Electorem Imperyj in Bannum declarauit, executionem ipſe in
ſe ſumpfſit, mandauit, Electores ac Principes in opem acciuit, & ad finem perduxit.

Item & Maximilianus Imperator in Reſcripto ad Ordines Imperij

ſub Anno 1505. Wir geben euch zu vernehmen / daß wir den Probſt / De⸗

chant vnd Capittel deß Thumbſtiffts zu Trier gebetten haben / die Rechts⸗
Imperator ſertigung / damit ſie den Edlen vnſern vnd deß Reichs lieben getrewen Phi⸗
litem A Re-lipps Grauen zu Viernburg / zu Rom fuͤrgenommen / abzuſtellen / vnd ſich
mano bon. gehuͤhrlichen Rechtens vor ns, oder vnſer vnd deß heyligen Reichs Cam.
aut Came- Ierrichtern / als ſeinem orden
an dbir. ² bis facimm, quod Præpoſitum, Decanum & Capitulum Treuirenſe negucſenme⸗ yt
ablioni;

.

n t

tlichen Gericht benuͤgen zu laſſen. Notam vo-

bitr
ponsl i⸗

n lMnpohl⸗
Aletſi

lletualle

gridamn
luingerus
Mdatumn in
1 ¹ Came
N.
Dari tatt
ſonis Cuner.
I. Et in 1

ele Habet
in undo

ined Iyper⸗
M

Ndol
aMchi⸗
1 AAd An
uConmik
.
litenn

Auulſer

wiren, de
lnkcmm
En N e
hnguangtn
(
wlrige
nl
eN
Genin

ditcnee⸗
elreent
Manei
ß orts her
undenn
kun ſn 1
non ni .

ator pei,
quamh

Ventilitg
cadhuchz.
Votum di.
n. 1. Vin
t/ vndent
nſtets hie
Gi ilißhe
Pniucyun
it. Hoc

b Geor.
Imperjj
gefeltt;
anſehli⸗
hden 4.
aͤrt/die
en auff⸗
e, ſil
4. G 14.
emn iſen
rduxit.
es Impeij
robſ/O
ie Necht⸗
retrenſp,e
n/vnd ſcß
ichs Een
Notanir
eimia, 4

Aone

Cap. II.

actioni, quam contra Nobilem noſtrum & Sacri Imperij fidelem ac dileltum, Phi-

lippum Comitem de Viernburg Romaæ intenderat, renunciare „ & litem coram No-
Nro aut Cameræ Imperialis Iudicio, tanquam Iudice ſuo ordinario expedire ſata-
gat. M
A quo deinde tempore omnes produnt, neque negari poteſt Impe-
ratores pro arbitrio cauſas in Aula recepiſſe, ſed & non rarò partes quas ad
ſuum tribunal iam citauerant, iterumad Cameram remiſiſſe quod qui-
dem Iulianus Magenhorſt in Commentar. ad Ordin. Cam. part. 2. tit. 27.
multoties ſe obſeruaſſe tradit. Et Mynſingerus Conſil. 24. decad. 3. iti-
dem obſeruaſſe ſe tradit, Cameram à Cæſare in Iuriſdictione, cùm No-
bilis quidam alium in Aulam citaſſet, præuentam fuiſſe. E contra
Mynſingerus Conſil. Zards dh. 10. de Comite quodam refert, cum
mandatum in Aula obtinuiſſet Anno 1 547. aduerſarium priùs a-
liud à Camerâ impetraſſe, & ſic Iuriſdictionem Cæſaris præuen-
tam.
Pari ratione Commiſſarios in Aula Cæſarea extra caſus Ordina-
tionis Camer. ſæpius fuiſſe datos meminit Gail. obſeru. lib. 2. obſeru.
12I. Et in illuſtriſſima illa cauſa Principum Anhalt. contra Capitul.
Eccleſiæ Halberſtadenſis ad Cameram etiam ex Ordinatione ſpectan-

te;, in puncto ſcilicet executionis adſerti arbitramenti, ſæpe Commiſ-

ſarios ab Imperatoribus Romanis, Carolo V. Ferdinando Rege Ro-
mano, & Maximiliano II. per ſolam delegationem datos, acta teſtan-
Et Rudolphus Imperator cauſam Braunſchweig contta Braun.
ſchweig Marchioni Brandeburg. ita delegauit, vt proceſſu audito & com-
pleto acta ad Aulam pro ferendàâ definitiuàâ remitteret; quod patet ex
forma Commiſſionis relata part. 2. Braunſchweig. Hiſtoriſcher Haͤndel
fol. 732ꝛ. L
Et ne relatione eyemplorum, vbi non tantùm grauamina commu-

nium ſed ſingularium ordinum etiam ſimplicis querelæ actiones in cauſa,

verbi gratia, petitæ hæreditatis & ſimilibus Conſilium Aulicum diffinijt,
tædium faciamus, lectori conſulo, vt Tobiam Paurm. de Iuriſdictione Im-
perat. Rom. adeat, qui lib. 2. cap. 6. num. 124. & ſequentib. non pauca re-
fert, quo nos itidem remittemus.
Quocd idem ex eo non minùs colligere erat, quod cùm omnis Dele-
gatio Iuriſdictionis eam neceſſariò ſupponat, l. obſeruare, §. fin. ff. de off.
proconſ. Imperatores mox à conſtitutà Cam. Spir. Iudices primæ inſtantiæ
dederint Duci Wirtemb. Ciu. Wormatienſi, Norimbergenſi, Argenti-
nenſi, & alijs quorum meminit Gail. obſ. lib. I. obſ.f1. n. 20. Diſertè verè in
priuilegio primæ inſtantiæ Epiſcopo Leod. à Carolo V. An. 152 1. dato ſic legi-
L tur,

tur, Nos Carolus cupientes Iuriſdictionem & Statum ſecularem in ſua con-
ſeruare integritate, ex certa ſcientia ac plenitudine poteſtatis & authorita-
tis noſtræ Imperialis ordinamus.
Vt & ex eo, quèd in omnibus fexè Diplomatis Cæſaris Maximiliani I.
Caroli V. Ferdinandi, Maximil. II. & Rudolphi II. edicta pœnalia, ſen-
tentiæ ac decreta Caſſatoria inſerta ſunt, actualis Iuriſdictionis exercitatio
patet.
Per Similia edicta & ſententias videre eſt in conſt. Maximil. I. de Anne
1496. & in Receſſu de Anno 1518. §. Wir Maximilian.
Plurima inſuper alia exempla Iuriſdictionem Aulæ Cæſareæ licet nun-
quam ante hac à quoquam (niſi quod per Vnito-Proteſtantes nouiter iam
fit) diſputatam demonſtrant, vt ſunt Priuilęgia de non appellando Sereniſ-
ſimis Electoribus Colon. Palatino Rheni, Saxoniæ, Brandeb. Auſtriacis i-
tem, Brixen / Wuͤrtzburg / uͤttich / Bayrn / Brandeburg / Guͤlch / Augſpurg /
Franckfurt / Hamburg / Halberſtatt / Luͤbeck / Metz / Holſtein / Pommern /
Newenar / Bremen / Coͤln / Muͤnſter / Braunſchweig / Wuͤrtenberg / Hanaw /
eriiuilegia Manß feld / Meintz / Nuͤrnberg / Schweinfurt & alijs Imperij Statibus per
empi Romanos Imperatores conceſſa, vbi diſertè Status von der appellation an
didione vns / vnſere Nachkommen am Reich / oder vnſer Cammergericht / Item an
uà qui co- vnſer Kayſ. Perſon / oder vnſer vnd deß Reichs Hof⸗ oder Cammergericht
fert, Iuriſ . . . .
didionem befreyt worden / Ab appellatione ad Cæſarem, eiuſue Succeſſores in Imperio, vel etiam
Zis; brins ad, Cameram Imp. Item, à Caſaris vel noſtro & Imperij Aulico, yel etiam à Camera
udicio ſunt exempti & priuilegiati. G
Et cùm impetrantes hæc Priuilegia, Iuriſdiéctionem omnimodam et-
iam in quibuſuis cauſis ſimplicis querelæ mox exerceant, quis porrè dubi-
tauit, etiam Imperatori, à quo illa impetrantur, idem Iuris competijſſe?
Quid quò d in ipſa adeò Capitulatione, quam Imperator Romanus
cum Sereniſſimis Electoribus hodiéque init, Iuriſdictio Aulæ vniuerſalis
diſertè continetur? vnde 18. Iun. Anno 1612. ſic Imperator: Wir woͤllen
vnd ſollen auch inſonderheit vnſern Geheimbden vnd Reichs Hofrath / mit
Fuͤrſten / Grauen / Herꝛen / vom Adel vnd andern ehrlichen Leuten ſo im
Reich Teutſcher Nation erzogen vnd gebohrn / darein beguͤtert / deß Reichs
Sachen wol erfahren / gutes Nahmens vnd herkommens ſeynd / alſo beſtel⸗
len / damit maͤnniglich ſchleunige vnd vnpartheyiſche luſtitia adminiſtrirt
werden moͤge. Conſilium pracipuè Secretum & Aulicum noſtrum, Princivum, Co-
mitum, Nobilium alijſque in Germania rerum Imperij gnaris, ac bona notæ perſonis ita
adornabimus, vt omnibus & ſingulu aquabilis Iuſtitia abſque mora adminiſtretur.
Sed ne aliorum exemplorum relatione tædium pariamus, quædam
tantùm producemus, in cauſis Religionis in quibus Conſiſtorium Aulæ
Imperialis Iuriſdictionem ſuam ſine vlla vllius contradictione ſemper exer-
cuit,

Fyirnjt
1 Wrine
Cnuſoin
tihett

leoblihie
itmmnee⸗

Sheclcee

Rinſc⸗

rolht eſcnte

e
wwi iifen

ulnr ſiutt⸗

itetut
eUnpts he
egklegencd
chtens) we

aleſende

cchenſe

Utlkonmnenel
e NMalgonn
ſrun mi
lile (Pꝛesle
nit iſte n⸗
Ilrce itr,
lun a ſun!
Cnim
enezlnpet
Molmperue
Cbuhmnei.
Inttontton
Cltteri
icleneg
gſcir e
Eikeubuhie
ntdinche
ſchenele
Mimnem
fieian
niimna
Muln
Anſkn

ſſecer⸗
(ee
4 ſiene

Cancii
lninil
Heetein

l An

eelicetnn
noujiterin
ndo Seteni
Aultriitt
Angſen
Pommmeerm

drg Honen

Statibus ſe
ellation g,
,IJtenn
mergerit
io, pel etit
n Cane

nodamet⸗
rrôdubi⸗
etiſſle?
Komhands
mmiuerſali
ir woͤlen
ftath /n
ten ſof
deß Neit
ſalſo befl
Adenipiltn
incpun,0
Cts heſſii
inſtntu
s,ue⸗

toriurm .

lempete

tus alium ad ſuam Religionem cogat.

cuit. Vbi præcipuè ſeſe offert Receſſus Imp. de Anno 1544. §. Als wir a, Sequuntur

ber in der Handlung: in quo cùm ſermo eſſet de articulo Religionis & alijs, xernbla
ſic ſubdit Imperator. Da wir fuͤr vns ſelbſt / vnd auß vnſer Kayſ. Macht niecalateæ
vollkommenheit / Ordnung darinn fuͤrnehmen vnd geben wuͤrden / daß die Sn Riei⸗
Staͤnde ſolches geſchehen laſſen vnd gedulden muͤſſen / vnd in dem ſelben ai.

nis.
vns / als Roͤmiſchen Keyſern kein form vnd maß zu ſetzen wiſſen. Quod ſi

pro noſtra perſona & ex plenipotentia Caſarea, in hoc Legem præſcribere voluerimus,

Status id ita ferre ac tolerare debeant, nec quidquam Nobis tanquam Romano Imp.
reſpondere ſciant.
„Ft irerum: Daß vns als Roͤm. Keyſer vnſers obligenden Keyſerli⸗
chen Ampts halben / hierinn nottuͤrfftige fuͤrſehung zu thun gebuͤhrt / auch
nicht gelegen oder gemeynt ſeyn / dieſelben Artickel (deß Religionfrieden vnd
Rechtens) welche zwiſchen beyden theilen nicht verglichen werden koͤnnen /

ohne alle ſonderbare erledigung vnd verabſchiedung bleiben zu laſſen. So Quis portd

cognitionẽ

befehlen jhr Mayt. von Obrigkeit wegen vnd auß vnſer Keyſerlichen Macht & lenten-

vollkommenheit / daß man den Frieden halte / kein Stand den andern zu ſei⸗ tie kerend
ner Religion tringe. Quod nobis tanquam Romano Cæſari, ex munere Caſareo bit? D
neceſſariam prouiſionem facete conueniat, ſed nec libeat, aut id mentis ſit, yt illos duos
Artitulos (Pacis ſcil. Religionis & Iuris) qui inter vtramque bpartem componi ne-
queunt, abſque vlla ſingulari definitione in medio relinquamus. Mandamus ergo ex
authoritate nostra, & plenitudine poteſtatis Caſareæ, yt Pax ſeruetur, nec vllus Sta-
Qusniam verò hæc ipſa cognitio Cæſarea in cauſis Religionis per
ſequentes Imperij Receſſus nunquam fuit reuocata, aut ſponte remiſſa, imè
ab ipſis Imperatoribus Anno 1552. Paſſauij Pax Religionis certis inſuper
Legibus ſancita. Sequitur eandem cognitionem vti tum temporis à ne-

mine fuit controuerſa, ita porròè inuiolabiliter eſſe conſeruandam.

Quod ſtatim ex eo patet, Tametſi enim Anno 1555. §. Vnd nach
dem bey. diſertè ſtatutum hierir, Daß wann ein geiſtlicher Stand von der
Catholiſchen Religion werde abtretten / er ſein Stifft gleich laſſen ſolle / Vt /ſi
quis de Statu Eccleſiaſtico à Catholica Religione decideret, Prabendis itidem ſuis abſti-
neret. Et hunc Receſſum continuè die anweſ⸗vnd der abweſenden Staͤnde
Geſandten in allen vnd jeden Articuln eingewilligt / approbirt, in guten
wahren trewen zu halten verſprochen / vnd mit den gebraͤuchigen Sieglen be⸗
krefftigt/ Tam Status praſentes quàm abſentium Legati, in omnibus & ſingulis eius
Articulis approbauerint, ſincera pide ſeruaturos promiſerint, & conſuetis Sigilli confir-
marint. Nihilominus tamen corum aliqui, ij ſcil. quibus ob nouæ Reli-
gionis amplexum, Præbendas deſerere graue crat, paulèò pèòſt. Anno 1556.
1459. 1566. & 15/76. Cæ ſarem enixiſſimè rogare non ceſſarint, Daß er ſolchen Cæſarem
geiſtlichen vorbehalt widerumb auffheben / vnd len Geiſtlichen / daß ſie in en plenitu⸗

dine pote⸗

geen⸗

.

Ratieng 58 .— Archiuij
aft 6- . „ g . . „ . 9 *
airutione geenderter Religion / zugleich bey den Stifften bleiben koͤnnen / ex plenitu⸗
de ace Re- dine geſtatten woͤlle. Vt hanc Eccleſiaſticorum Bonorum reſeruationem iterum re-
asi po- laxare, & Eccleſiaſticis cum noua Religione Prabendas etiam retinendi facultatem ex

zuilſe im- ſuæ plenitudine poteſtatis concedere vult.
mutare, i- . . . 8
pſimet Pro- Verùm Imperator hoc petitum non vn tantùm vice, & quidem ver-=

ieſtantes bis expreſſiſſimis per Cæſareas ſententias atque Decreta reiecit, & ſic Pax
atentur.

—

ſimè verò Anno 1566. nulla etiam prædicta reſeruationis exceptione Re-
NB. ceſſui inſerta, confirmata fuit, prout diſertè in Receſſu Anno 1566. §. Vnd
wie die verordnete / habetur: Bey Fuͤrſtlichen Ehren vnd Wuͤrden in rech⸗
ten guten Trewen vnd im Wort der Warheit / auch bey Trawen vnd Glau⸗
ben zugeſagt vnd verſprochen / daß obbemeldter Religionfrieden / in allen
maſſen / wie er Anno 1555. verabſchiedet / widerumb ernewert / in allen ſeinen

krefften beſtendig / ſtet / feſt vnd vnuerbruͤchlich gehalten werden ſoll. Interpoſi-
to Principum honore & dignitate in bona Confidentia, & Verbis in ipſa Veritate funla-

tis ſincerè addixerunt ac promiſerunt, ſe prædictam Religionis Pacem, ita prorſus ytè
Anno I55. Receſſui inſerta, iterum reuocatam, omnibus viribus ſuis conſtantem eſſe,
E& firmiter atque inuiolabiliter cuſtoditam cupere.
Quid quòèd ipſimet adeèò Status Imperij Proteſtantes Iuriſdictionem
Cæſaream in cauſis Religionis clariſſimè agnorunt, cum de hac re An. 155§.
21. Sept. ita Regi Rom. reſcripſerunt: Da aber E. Koͤn. Mayt. je auff jhrer
reſolution beruhen / durch dieſe vnd andere vrſachen ſich dauon nicht abwen⸗
den laſſen; ſondern dieſen Artickel der geſtalt / wie er von E. Koͤn. Mayt. ge⸗
ſetzt / an ſtatt heimſtellung vnd habenden gewalt / auß vollkomenheit der Keyſ⸗
Mayt. vnd alſo von wegen jhres obligenden Ampts / vnd fuͤr ſich ſelbſten zu
Iuriſdiétio- verordnen endlich entſchloſſen: So wiſſen jhre Chur: vñ Fuͤrſtl. Gn. E. Koͤn.
nem câa Mayt. vber beſchehene vnderthaͤnige bitt / vnd fuͤrwendung hierinn kein form
Keligionis oder maß zuſetzen. St verò Regia veſtta Maieſtas adhuc in ſua reſolutione perma-

diſputare ſe

non poſſe, Net, neque per has aut alias cauſas ab ea dimoueri ſe patitur, ſed hunc articulum in eo
ipſimet ro- quo poſitus est, tenore, & quidem vice remißionis ad Cæſarem, ex mandato plenipoten-
retanes tie Cæſareæ, atque ita propter oficium ſibi incumbens per ſe ipſam relinquere ac deci-
dere certò decreuit. Tali caſu Electores as Principes Imperij yltra humillimas apud eam
interpoſitas preces hac in re nec formam nec modum præſiribere norunt.
Pari ratione & Comites Imperij cum Anno 1566. moderationem Iu-
In cauſis ra menti Capitularibus iniuncti, peterent, ſic Imperatorem alloquuntur:
Religionis Ihre Mayt. werden ſie in keinen Vngnaden verdencken / daß ſie in dieſen jh⸗

rmperij ren anligenden Beſchwerungen bey jhrer Mayt. als dem hoͤchſten Haupt /

Prorehan- jhre letzte vnd einige zuflucht ſuchen. Suxs Maieſtas iis non agrè feret, quod in

tes Iuriſdi

dionem his grauaminibus ſuis penes Maieſtatem ſuam tanquam ſupremum Caput, vltimum

Cæſfaris a- ſunm atque ynicum aſylum Juarant. 4

20
g ſeunt. Et in

Religionisab omnibus Imperij Statibus nouiter Anno 1557. & 1559. nouiſ-

Aeſganis
len anch tP
nleſchben
ſiſf erheien
Alrlſentu.
Contelt
falnrin
cerl Ante
ANememp
1A NMat idxrt⸗
ElKipſe
ſſrer Ma⸗
ſfteicher de
Vakrorr
Khntepſich
linenume
aun ſuin fe
Teetami
nhrome
incing
ihrten
glllise
llge
Sech⸗

Hicdninn
tunnſn
uChen
kun

=

1

= = =—

=

numnnn,

ACultatene⸗

idemye
t, 8 ſie a
1559. noll⸗
Ptione Ne,
6,
en in ne⸗
vnd Gaone
n/ in glen
allenſenen
l. lutn,.
ritate finte
ta rorſ i
Nlantmnlſi

Nickionen
An. 1,

allff ihtrr
htabwen⸗

Mayt g⸗
der Keyſ⸗
ſbſten i
EKon.
in form.
ne erma⸗
glum in
gleniheter⸗
Ere at geeer
4 Aagud ℳ

gionenlt
loquuntu-
indieer⸗
ſfen hon

ſee, l

l

Cap. LI. 59
Et in vltima Supplicatione ob Freiſtellionatum, vt vocant, Dieweil
ſie die Grauen wiſſen / daß E. Koͤn. Mayt. von Gott eben darumb zum hoͤch nus ⸗
ſten Haupt vnd Magiſtrat deß gantzen Roͤm. Reichs erhebt vnd verordnet peratoris in

ſeyn / da mit ſie in ſtrittigen Sachen pro authoritate faſtigij & muneris Im- Kanironer

peratorij ſelbſt darein zu greiffen / vnd alles zur billichkeit zu richten haben. ni. & aljs

Quoniam Comites ſciunt, Regiam Maieſtatem veſtram à Deo ſummum Imperij Regi- cauſis ſen-
men ad hoc obtinere, vt res controuerſas pro authoritate faſtigi & muneris Imperato- terre-
rg, per ſe dyudicet & ad æquitatem diſponat.
Prout etiam ad hæc vſq; tempora Status Imperij, Religionis ſuæ gra-
uamina, Imperatori, tanquã ſupremo Capiti, decidenda ſemper obtulerunt.
Et cùm omnibus notum ſit, Cameræ Spirenſis Iuriſdictionem in cau-
ſis Religionis fundatam, hinc Imperator in Receſſu de Anno 1566. §. Wir
woͤllen auch vnſerm. primè quidem Cameræ Iudicibus iniungit, Daß ſie
den beſchwerdten wider den Religion⸗ vnnd gemeinen Frieden rechtmeſſige
huͤlff ertheilen / Vt in cauſis Religionis aut publicæ Pacis grauatis per Iuris remedia
auxilientur.
Confeſtim verò ſubnectit: Daß ſie als Roͤm. Keyſer / vnd das O⸗ udiciã An-
berhaupt im Reich / gleicher geſtalt maͤnniglich auch bey ſolchem / jhrem læ & ame-
Keyſerl. Ampt gemaͤß / ſchutzen vnd handhalten woͤllen. Quèd ipſe tanquam anrur in
Cæſar Romanus, & ſupremum Imperij Caput, pari omninè ratione, omnes ac ſingulos cauſis Re-
in ead. Pace iuxta munus ſuum, tueri & conſeruare velit. lig ke atis
Sed & ipſe Cæſar Maximilianus in dicto Receſſu Anno 1566. fatetur,.
Daß jhrer Mayt. vollziehung deß Religionfriedens / nicht allein vermoͤg Erecutio
5. . . . , 2Imperatori
auffgerichter Reichs Abſchied oblige / ſonder auch nach beſchehener ordentli⸗ in cauſis
chen Wahl vor vnd ehe er zum Roͤm. Koͤnig erhoben vnd gekroͤnt / durch ſon⸗ Relgionis
derbare verpflichtung verbunden. Quod Suaæ Maieſtati non tantùm exetutio Pa-Obcit.
cis Religioſæ vigore Receſſuum Imyperialium incumbat: verum etiam ad eam ante coro-
nationem ſuam ſtatim ab Electione, per ſingulares Capitulationes ſit obligata.
Sic etiam in cauſis Eccleſiarum ac Monaſteriorum (vt in his exempla In cauſis
quædam promere pergamus) fuit concluſum Anno 1530. Daß jhre Mayt. Monaſte-
zu erbitten ein gnaͤdig einſehen zu haben / daß ſolche Beſchwerungen abge⸗ or (u-
ſchafft / Kirchen vnd Cloͤſter widerumb in ein gutes Weſen gebracht werden. nſdiaio.
Quod Sna Maieſtas roganda ſit, vt clementi inſpectione habita, grauamina illa remo-
uere, Eccleſias & Monaſteria iterum ad meliorem Statum perducere velit.
Sic, cùm quatuor Cinitates, Argentoratum, Conſtantia, Memminga Siczſarne-
& Lindauium propriam & à priori diuerſam fidei profeſſionem Cæſari a en ſel⸗
Anno 15 47. offerrent bitten ſie bey dem Keyſer / jhr Lehr zu approbirn. teſt appro-
Rogant Cæſarem, vt doctrinam ſuam approbare velit. . Rarevtidue
Sic & cùm ratione bonorum Eccleſiaſticorum, per Proteſtantes occu- Religionis
patorum grauiſſimæ conttouerſiæ inter Im beti membra ortæ eſſent, & ca⸗ odeere
. 2 2. rolus

X

60 Archiuij
rolus Imp. 2. Sept. & 19. Oct. An. 1547. ſibi reſeruaſſet, wiſchen den Staͤn⸗
den alsbald guͤtliche handlung zu pflegen / vnd im fal der nicht vergleichung
alsdann einem jeden das recht erfolgen zu laſſen. Qugd inter Status de amicabili
compoſitione agere & ſi tranſactioni locus non ſit, vnicuique ius ſuum tribuere velit.
Vniuerſi Concluſerunt Status, Danck zu ſagen / vnd jhre Mayt. noch ferꝛner

Status Im-

perij agno-oͤll bitten / wo ſie ſolchem werck ſelbſt nicht außwarten moͤchten / daß ſie als⸗

ſcunt luris: dann der Sachen anſehliche Commiſſarios zwiſchen den Partheyen geben /

dictionem

Cælaris in vnd im fall der nicht vergleichung / den beſchwerden gebuͤrlichs ordentliches
controuer. Rechtens gleich ſtatt thun / vnd verhelffen woͤllen. Gratias Imperatori agen-
onn. das, eumque porro rogandum, vt, ſi huic negotio ipſe adeſſe nollet, inſignes Commiſſa-
ſis. rios partibus dare, & ſi res non componatur, de Iure cauſam confeſtim determinate,
& reos ad reſtitutionem cogere vellet.
Sic ipſi iterum Proteſtantes, cùm ſenſim & aliæ Sectæ ſub Aug. Con-
feſſionis pallio irreperent An. 1566. declararunt: Daß ſie jhnen gefallen laſ⸗
ſen / daß der Religionfrieden Anno 55. auffgerichtet / vnd was zu Augſpurg
proteſtan- Anno7. vnd Anno 5 geordnet / vollzogen / da auch jemands dem Religion⸗
tes agno- frieden zu gegen oder zu wider / was beſchwerlichs begegnet / gehandelt vnd
ſeunt urd. fuͤrgenommen wuͤrde / daß ſolches auff deß beſchwerten theils anruffen durch
Cæſaris in die Kayſ. Mayt. abgeſchafft werde. Sibi (Proteſtantibus) placere, yt Pax
nde. Pacis Religionis Anno y. conſtituta, & quidquid Auguſtæ in Annis 57. & 59. decretum fuit,
aut intentetur, id omne ad petitionem partis grauatæà Cæſarea Maieſtate terminetur.
. Sic & Electores ac Principes Proteſtantes in Conuentu Naumburgi,
Si Cæſaris . . —5 S
eſt, nouam ſuper eadem re habito, Anno1561. Cæſarem rogarunt, Die Kayſ. Majeſt.
Coafeſtio⸗ woͤllen dieſe Confeſſion acceptirn, vnd ſie beym Paſſawiſchen Vertrag vnd

nem appro-

bare, & Pa-Religionfrieden handhaben. Vt Cæſarea Maieſtas illam Confeßionem acceptare,

cem Kel ſe éque in terminu Tranſactionis Paſſauienſis ac Patis Religioſæ tueri vellet.
lonis con- . 2 . . 22 *
Truarc, e- Sic itidem dicti Proteſtantes eodem loco ac tempore Nuncio Papali

zus veigue reſponderunt: Nullam ſealiam Iuriſdictionem quàm Cæſaris Ferdinandi agnoſce-
cauſis Reli- Te. Vnde ſolere etiam Imperatorem pro authoritate ſumma, qua pollet, tanquam ſupte-
gionis iudi· mum Aduocatum bonoru Ecleſiaſticorum in Imperio, yvnicè de is diſponere & mandare.
piofeſlan- Sic rurſus Status Proteſtantium ferè omnes, cùm Anno 1576, nouum
tes in cauſis Religioſæ Pacis intellectum Receflui inſeri, inſtanter efflagitaſſent, adie-
Religionis cerunt, Daß vnnoth ſey / auff deß einen oder deß andern theils bewilligung
Papalem ce jui ſehen / oder zu warten / ſondern Ewer Kayſerl. Mayt. als das Oberhaupt
Cælſaris Iu- vnd Handhaber aller Ordnung vnnd Geſatz / auch Beſchirmer vnd Be⸗
risdiétionẽ ſchuͦßzer der bedrangten / haben dißfalls vollkommne Macht vnd Gewalt
agnolſcunt. jyr Kayſ. Ampt zu interponirn, vnd was zu fortſetzung gemeiner wolfahrt
. vnd abſchaffung alles ſchaͤ-dlichen miß trawens vnd vnheils im Roͤm. Reich
ohatcin erſprießlich ſeyn mag / vnd vorigen Reichsſatzung gemaͤß iſt / zu derordnen.

executioni mandetur, & ſi cui contra vel præter Pacem Religionis graue quid accidat,

helnin N
Eblole
orenit D
genſorum0
nonunge
Nrammen
etefürd
hederſtben
rderſport

Alenderfol

elenalergri
huliymi/ 40
lziltutiti/
urt ſin
mncitne at,
miout⸗
Iſennann
fsengog

Welgoonis

Uinen Cci
ſiſtenbrote
ſetrreti
arecien,
Pun humnn
nnt.
Anmam
ce Grune
e Prene
en lltit
orogn
unrich
ſun 1
eirtnd
ien

nzenin
bergihe
e ntc
ugne nle
ſoch fin
daß ſee
eherge
ordentich
nherator,

Gner Cumſ⸗ 5

11 imnnn,

bgugo
ngefalenhe

in ugpn

em Relgen
chondeſttnn
tüſffen durh
ſefe, yt
lacretln in
id ACCide,
terminett,.
aumbutg;
Whuſeſ⸗
ttrag hd
14 lptaye,

coPapeli

liagnoſee.

ann ſißtt
/nahd
76, nOl
ſent adi
bewwiligt
Obetheu
nerpnd

ſertrofi
NenNe
perordin
de N

Cap. I I. 6
Non opus eſſe, vt vnius vel alterius partis conſenſus attendatur, ſed Sacram Cæſ. Maieſta Cæſaris in
tem tanquam ſupremum Caput, ac Protectorem omnium Legum ac Conſtitutionum, ſed aen viat
& grauatorum ſummum Aduocatum hac inparteplenaria authoritate pollere ad munus Kelig ipſi

. um interpo 1 Aidqui publit Pproteſtan-
ſuum Caſareum interponendum, & quidquid ad propagationem Salutis publitæ, & ſe-brt ende

cluſionem damnoſæ diſſidentiæ atq; mali Status in Imperio Rom. pertinere potest, ſed & ſcunt-

prioribus Imperij Statutis conueniens eſt, imperandum.
Sic Proteſtantes etiam Status verbis omninò claris & formalibus Im⸗
peratorem in Dietà Anno 1570. ratione grauaminum contra Catholicos
prætenſorum, rogarunt. Dieweil E. Mayt. in dero Reichshofraths Cantzley
die verordnung gethan / daß weiter notwendiger Bericht reſpectiuè gegeben
vnd genommen werden ſoll / ſo werden ſich die klagende Partheyen daſelbſt
zeitlich zubefuͤrdern / vnd fernern Beſcheids zuerwarten wiſſen / nach dem aber N.
etliche derſelben ſachen alſo beſchaffen / daß ſie nit auff weitern Bericht / oder etan

ferner der Partheyen handlung / ſonder allein auff execution ergangner Br⸗ dionem

theil vnd erfolgten priuat-Mandat beruhen / So bitten wir E. Kayſ. Mayt. ule Imb.

woͤllen allergnaͤdigiſt verordnung thun. Quandoquidem veſtra Maieſias Cancel- uerſiis con-
Iariæ Imperio Aulici conſilj mandatum dedit, vt amplior informatio reſpectiuè dari & Hiee ano⸗
accipi debeat, ideò partes litigantes ſe ipſos ſibi tempeſtiuè promouere, & vlteriora man- preſſiſſim?
data expectare ſcient. Quia verò earum tauſarum aliquæ ita conſtitutæ ſunt, yt ylteriori SKolcunte
informatione, aut partium deductione opus non habeant, ſed in executione tantuùm latæ
ſententiæ, & ſecutorum mandatorum priuatorum conſiſtant, ideò veſtram Cæſarcam
Maieſtatem rogamus, vt clementißimè mandare dignetur & .
His ergo quid clartus, quid expreſſius ad aſtruendam Cæſaream in
cauſis Religionis, licet per ſe antehac nunquam in dubium reuocatam, Iu-
riſdictionem, dici potuiſſet? =
Sic ijdem Proteſtantes inter grauamina ſua Anno 156g. Cæſarem roga. Proteſtan=
runt; Daß jhr Kayſ. Mayt. vor allen dingen den Grafen von Ortenburg in Snen
ſeine Guͤeter reſtituiren, vnd geſtatten / daß er die Augſpurgiſche Confeſſion ſaris Iu-
koöͤnne exerciern. Vt Cæſarea Sua Maieſtas Comitem de Ortenburg ante omnia in diis.
poſſeßionem bonorum ſuorum reſtituere, & Conſeſßionis Auguſtana exercitium cidem cauñis Reli-
oncedere velit. OòWM S Pus.
Sic rarſum Proteſtantes ſtatim in primo ſcripto Dietæ Anno 1566.
celebratæ I mperatorem rogant, ne eos contra Pacem Religionis grauari ſi-
nat, Mit vnderthaͤnigiſter bitt / ſolches ernſtlich abzuſchaffen / auch bey der
hoͤchſten luſtirien deß Cam mergerichts / vnd E. Mayt. Hofrath / die gnaͤdigi⸗ In cauſ⸗
ſte verordnung zuthun / daß ſie angeregten Religion friden in allen ſeinen Ax⸗ ionis de
tickeln trewlich halten / darwider nit allein kein decret oder Proceß ergehn laſ⸗ kacè Relig.
ſen / ſondern auch den betrangten vnd beſchwerden theil jederzeit gebuͤrende ter aule
hilff / ſchutz vnd ſchirm / vnd rettung fuͤrderlich mittheilen. Humillime ſogantes Cælareæ
. X . 3 . urisdictio-⸗
yt id ſerid aboleat, & ſupremo ludicio Cameræ & Aulæ Cæſareæ, clementißimé iniungat, nem agno-
. I 3 vt memoraæ ſcuntr.

1

62 Archiuij
vt memoratam Religionis Pacem in omnibus articulis ſuis fideliter ſeruent, contra eam
non ſolum Proceſum aut Decretum non indulgeant, ſed etiam afflictæ aut læſæ harti con-
ueniens remedium, defenſionem & opem mature conferaunud.
Quibus ita reſpondit Imperator: Daß S. Mayt. ſich verſehe / es ſolte
biß dato jhrer Mayt. Hofrath auch Cammergerichts halber an gleichmaͤſſi⸗
ger adminiſtration der Iuſtitien zu ſteiffer handhabung deß Religionfridens /
auch ſchutz vnd rettung der klagenden vnd betrangten nicht gemangelt ha⸗
ben / noch fuͤrohin nit manglen. Se quidem ita ſperare, quòd ex parte ludicij tàm ſui
Aulici, quàm & Cameræ Imperialis, in æquabili adminiſtratione luſtitiæ ad firmam Pa-
cis Religioſæ tuitionem, ſed & defenſionem partium litigantium atque læſarum nihil de-
ſideratum fuerit, ſed nec impoſterum quidquam deſiderari permiſſurum.
Denique vt vnico hoc exemplo eoque nobiliſſimo rem finiamus, ſic
etiam non ſoli Catholici aut Proteſtantes, ſed vniuerſi adeò Status Ro-
mani Imperij, cum quibuſdam reſtitutio bonorum Eccleſiaſticorum quæ
occupauerant, fuiſſet à Cæſare imperata, ſic vnanimiter concluſerunt
Anno 1566. Dieweil das jenig ſo in petitorio fuͤrgebracht / einer andern
außfuͤhrung nottuͤrfftig / vnd diß Orts jhrer Mayt. die turbier-vnd ver⸗

aͤnderung hergebrachter Religion / entſetzung / priuierung / verwuͤſtung

1
Vniuerſi
Status Im-⸗

vnnd ſpolium der Stifft / Kirchengezierde / ꝛc. geklagt / vnd darauff die
reſtitution vermoͤg der rechten / heilſamen Religion vnd Prophanfridens
geſucht worden / ſo koͤnnen die Chur⸗Fuͤrſten vnd Staͤnde nit anderſt er⸗

perij agno- Meſſen / dann daß der Kayſer auß rechtmeſſigem grund vnd vrſachen den

dictionem

1Icunt luriſ-

Cæſ.in cau. erlegt vnd befohlen / daß die Capitl vnd Conuent, Kirchen / Pfarꝛer vnd

ſis reſtitu-
tionis bo-

Perſonen nit beſchwert / ſonder vermoͤg Religionfridens bey dem Glau⸗

notum Ec- ben / Haab vnd Guͤtern gelaſſen werden ſollen. Vnd ſolchem jhrer Mt. Be⸗
elel. iniulte feſch ſey beklagter Herꝛ Churfuͤrſt ſchuldig geweſt zupariren. Quandoquidem

occupato-
rum.

ta antiquæ Religionis, alemptæ poſſeßionis, ſed & ſpolij bonorum Eccleſiaſt. templique

ea quæ in petitorio propoſita ſunt, alia deductione opus habent, & actio turbatæ aut varia-

Ornatuum & . coram Sua Maieſtate hic loci intenta, & ſecundum eam reſtitutio uxta

tenorem Iuruù communis, Pacis profana at que Religioſæ petita fuit, ideò Elettores, Princi-
pes ac Status Imperij aliter ſentire non poſſunt, quàm quòd Cæſar ex legitimis funda-
mentis & cauſis, Reis I10. Iul. & 18. Aug. reſtitutionem eorum & plura alia iniunxerit

ac mandauerit, yt Capitula & Conuentus, Templa, Parochi & Perſonæ non offendantur,

ſed iuxta normam Facis Religioſæ in ſua fide, & bonis ſine perturbatione relinqui debeant.
Cui proinde Maieſtatis Suaæ mandato Elector Reus debuerit parere.
Quo magis mirum ac penè incredibile alicui videri poterat, Caluino-
Proteſtantes demùm Anno 1590. contra totac tanta ex ipſis Imperij Receſ-
ſibus & Abſceſſibus petita, & ipſo ſole clariora fundamenta, eò audaciepro-
cedere non dubitaſſe, vt ſummum Imperij Caput omni adeò Huriſa ione
uobus

beklagten den 10. Iul. vnd 18. Aug. ſolche reſtitution vnd mehr anders auff⸗

NNN.,
dgien
auehentlod
,Nentiklie
nlknltn
( i1Co

gern
wmumnus
Chrtusin

((Muen

(Eplwimo
Emalts ſel
Verumpt
Pun,glohit
uerelenin
1lnperatorsl
Uticuminegt
Pratynumil
ne lun, Ann
negeuetit,

in Inperat

Cre num
uluicictione
ummalſzidet
eluicda l
nunlelen⸗
Annunettel
ubhhepi
Ncgiabrere
unnniit
nmgſi
hianlun

liglean

0 Uhin

uhhien

i

d Oohſe

ſt lnbtre t
4 eftie

perſeheicß⸗

n gſeichne

igionſthe
getnangeet
elulcitin
talfinan,

Aſarumn iſi

finiamng
15 Srari i
ſticorunee
concluſett
einer anden
bier⸗ hnd

verloſſſn.

b darauf
pphanfrinct
it anderſten
vrſachen N
andetsal
Pferrer nnn
dem Glon

rer Mt. DOH

Muundoquite

até Alt AH

ſieſtetemli
reſtituti 1
etkores,it
legitimi 4

alid itimn

erelnghi

oterat
ſlnpei
Hluri

co ſuſficiat vnum illud pro exemplo adduxiſſe, quod Palatinus tanquam Vi-

Cap. I I. 63
duobus tantùm caſibus ac ne vix quidem ad cognoſcendum relicétis, tam
nefariè priuare adlaborarint: minas etiam & arma non parenti Cæſari, vt ſa-
prà viſum, non vna vice, non vno loco, non vno anno toruiter obiectarint.
Cùm maximè ante id tempus tam Conſtitutiones omnes, quam & ipſa ſem-
per & quidem quotidiana obſeruantia in contrarium ſine cuiuſque contra-
dictione fuerit. Imò illud paſſim in Imperio, loco Maximæ traditum reperia-
tur, Parem videlicet Imperatori cum Camerãà Iuriſdictionem eſſe, vti vide-
re eſt apud Andream Gail. lib. I. obſeru. 29. num. 3. & obſeru. II. num. 61.
Mynſingerus Conſil. 94. num. 4. decad. 10. & conſil. 24. decad. 3. num. 20.
Hartmannus Hart. de feud. obſeruat 43. Borchold de feudis cap. 10. num. 3z.
& 4. Ciſnerus in deciſione Saxon. lib. 4. deciſione 21. num. ʒ30. Magenhorſt
