Maieſt. opponere, & cum ea ſic minis agere vellemus, ſed potins id ſolũ pro ſine ſuo habet, yt
nos in caſibus inopinatis contra Vim iniuſtam, deſendere atque conſeruare, & ita Germa-
nicæ Nationis & Statuum Imperij Libertatem, Priuilegia, lura, & laudatum ab anti-
quo morem ſeruare atque tueri poßimus. ,
Quis hic non indignetur, executionem ſententiæ de Bonis reſtituen.-
dis, quæ Ordinationibus Cameræ, claris Receſſuum Imp. verbis, imò pro-
ria ſinceriorum Caluiniſtarum ſcientiâ ac conſcientiâ fundatur à Palati-
nianà factione hĩc vnbillichen Gewalt vnd Zunoͤtigung / Vim iniuſtam &ä
compulſionem iniquam: Bona verò Catholicorum contra omne ius occupare
& in ijs ſe violenter conſeruare, wider vnbillichen gewalt ſchutzen vnd ſchir⸗
men/contra vim ſe tueri ac protegere, dici? quaſi ampliùs offendere poſſet, qui vi
occupata, vi tuetur.
Et iterum proximè inſecuto Anno ſcil. 1602. in alio Conuentu Frid-
bergæ inter eos habito ſic Elector. Pal. ſuos Ludouicum ſc. Culman Vice-
Cancell. Volradum de Pleſſen & Leonardum Schug inſtruxit: Es ſey an⸗
faͤnglich auſſer allem zweiffel / daß vil ding vom Kayſ. Hof auß / erfolgen vnd
fuͤrzunemmen vnderſtanden werden / ſo zu der Staͤnden deß Reichs be⸗
ſchwerung / ja deren gaͤntlichen vndergang gericht / allein vmb der vrſachen
willen / dieweil man ſpuͤrt vnd gleichſam augenſcheinlich befindet / wie ſo ein
geringes vertrawen vnd zuſammenſetzung vnder den Staͤnden deß Reichs
ſich befinde / vnd leider deſſen kein auffhoͤren ſeyn / oder beſſerung erzeigen
will / da hingegen gute hoffnung vnd gewiſſe zuuerſicht zuhaben / da nur die Fabula
Euangeliſche Churfuͤrſten / Fuͤrſten vnd Staͤnde den verhaſſten vnd vnnoͤ⸗ 4ſobra de
tigen ſtritt der Religion halben auff ein ſeit ſetzten / vñ ſich mit eyferigem / recht⸗ nidus de
geſchaffnem Teutſchem Gemuͤt zuſammen thaͤten / deß ? ererlehen, nibns.

.

16 Archiuij

Non patia. te/ daß man die billichkeit / vñ was ſich vermoͤg der Reichsverordnung gebuͤrt/

tur Lector

ſibi con- leichtlich wol wird erlangen / vnd mit beſtandt erhalten koͤnnen / vnd einigen

fundi exe- gewalts / mit thaͤtlicher execution oder in andere weg ſo leichtlich vnd bald nit
cutionem . 2 ,
ſententiæ, zbefahren haben. Deſſen man dann ein augenſcheinliches herꝛliches Exem⸗
n defen. pel an der Eydgenoß ſchafft hat / welche / vngeachtet ſie in Religione nit einig/
tra eam, li- dannochten jhrer Regiment vnd weſen beſtaͤndig erhalten vnd behalten / vnd
cet vtradue darneben in ſolcher Keputation ſeynd daß hohe Potentaten ſich hoch vnd
tonſſtat. thewr befleiſſen / deroſelben huͤlff an ſich zubringen. Wirdet alſo anjetzt dahin
rier enin zuſ⸗ ehen ſeyn / wie man zu einer ſolchen guten vnd nutzlichen vergleichung vnd
Derviin vereinbarung moͤge gelangen. Mitio extra omnem dubitationis aleam conſtitutum
contra ius eſſe, quod variæ resab Aulu Imperatoria emanent, quæ ad grauationem Statuum, imo ad
tin⸗ eorum omnimodum interitum ſint intenta, quod ided præcipuè contingit, quia notatur
gum ſuum & Sole meridiano clarins apparet, exigua illa inter Status Imperij confidentia atque con-
Sreuflcrar iunctio, ynde neque ab iniuriis ceſſarur, neque remedium vllum adhibetur. Cumè con-
quo vide- .. . N . . .
rur Palati- uerſo ſpes firma concipi poßit, modo Electores, Principes, ac Status Proteſtantes odiosa at-
nus 1mIi- .
tandum .. . . . 2 .
madere. cem colere & ad Priuilegia, lura atque Conſuetudinespatriæ protegendos, vnanimiter ſe

coniungere vellent, fore vt æquitas ipſa & quidquid tenor Conſtitutionum Imperi conti-
net, facilè obtineri, & vnuſquiſque contra altuales executiones & alia ſimilia longè cer-
tius ac lenius defendi poßit. Cuius rei egregium atque praſtans exemplum Heluetij ſint,
qui licet in Religione diſſentiant, Regimen tamen atque Prouinciam ſuam ita ſtrenuè
ſeruent conſeruéntque, vt ſummi Principes, qui eorum auxilia impetrare poßint, ma-
gnam operam impendant. Igitur hac in Dietà curandum erit, vt tam ſalutarus coniun-
ctio obtineri poßit.
Et iterum ibid. Es haben auch vnſere Raͤth wegen der Straßburger
Stifftſach ferner mit einander zureden vnd zubedencken / ob etwan ſelbigen
Clandegti- ſachen mit ſchreiben an ein oder das ander ort / oder auch mit einer Summa
aie Gelds / ſo den Staden vnuermerckt in die Hand zugeben ꝛc. zuhelffen ſeyn
Armorum moͤchte / vnd welcher geſtalt. Noſtri dem Conſiliarij de rebus Capituli Argentoraten-
Batauico* ſis in medium conferent, & conſultabunt, an ijs forte rebus per interceſßionesad hunc vel
Argentor. ald illum miſſos, vel etiam per ſummam aliquam pecuniariam, quæ Statibus Hollandia
an n clam in manus daretur & . remedium afferri poſſet, & quomodo?
Rhenum Altero rurſus Anno ſc. 1603. 12 Febr. Elector Palat. Adminiſtrator Ar-

Feclelici gentorat. Mauritius Landgrauius Haſſie, Anſpacenſis & Badenſis Principes

ruendi fu. nouam interſe Vnionem Heidelbergæ contraxerunt, cuius hic tenor erat:
iſent. Zuwiſſen / als wegen deren im H. Roͤm. Reich fuͤrgehenden ſeltzamen Practi⸗
ken vnd Proceß / darmit die Euangeliſche ChurFuͤrſten / Fuͤrſten vnd Staͤn⸗
de ins gemein / ſo wol auch theils in ſpecie dem herkommen vnd aür aere
achten

Freyheiten / Recht / Gerechtigkeiten vnd altes herbringen zuerhalten vnd
handtzuhaben ſich ernſtlich vnderftengen / vnd deßhalben einig zuſamb ſtim⸗

que parum neceſſariâ Religionis contentione remotà, ſincero ac germano animo ſe inui-

fenli ve
nen Nenu
danſleen
c(NG
enſol
N
(hacherd
ſenndeteh
(ank/ e
Cnehorn
hbenor⸗
ſoffn
Nusſone
ſucante
hemnliu
gllhi
aald
maß
mngen
hueyt,
nt, Beit
nin
elie
ee

n
nbſt,

gebir ⸗

einigen
bald nit
Exem,
liteinig/

en / vnd

och vnd
htdahin
ungvnd
Ntitutumn
, . n A4l
Anotatur
tqueceR⸗

m.
Niosdat.

ſe inui.
nirer ſe
ijconti-
ngecer-
tij ſint,
ſrenté
t, ma-

niſa-

burger
elbigen
umma
ſen ſchn
ntoratten-
dbuncn
Hollanti⸗

ſtrator At-
8Principes

en Pracß

dachen

X

Cap. I. . 17
dachten Ordnungen vnd Verfaſſungen zuwider / angefochten / vnd beſchwer
werden / etliche bemelter Chur⸗vnd Fuͤrſten / auß zeitlicher vorbetrachtung /
wie ſolches antroende vbel vnd gefahr nach moͤglichkeit abzuwenden vnd vor⸗
zukommen / ſich zuſamen gethan / vnd auff zutragenden fall einander die
huͤlffliche Hand zubieten / vnd fuͤr einen Mann zuſtehn / ſich einhellig verein⸗
bart / krafft daruͤber / jedoch auff weiter nachdencken vnd erklaͤrung au ffgerich⸗
ter Vnion, haben ſie dabeneben anderer mehr Puncten halben / ſo zu conſer- Initia ecn-
uation erhaltung vnd fortſetzung ſolcher vereinigung dienſtlich / ſich ferner en reiden⸗
freundtlich vnd wolmeinend mit einander verglichen. Et iterum: Auff den fall Via acgii
auch ein Standt / ſo nit in diſer Vnion were / ſich zu execution der Hofproceß contra a-

oder Religions veraͤnderung wolte gebrauchen laſſen / demſelben ſollen ſich tholicos

alle Vnirre, in gemein widerſetzen / als wañ es ſonſten von einer hoͤhern Hand eeenten⸗

vorgenommen wurde. . teniig ab
Zu wuͤrcklicher continuirung vnd fortſetzung ſolcher heilſamen de- manatæ.

fenſit vereinigung ins kuͤnfftig / haben ſich Chur⸗vnd Fuͤrſten verglichen ei⸗ intentan-
nen Neruum vnd vorꝛath an Geltjetzt zum anfang zuſamen zuſchieſſen / auch et gus
den ſelben fuͤrter Jaͤhrlichs zuuerbeſſern vnd zuuermehren / welches auch von vocatur hæe
andern Staͤnden / ſo ins kuͤnfftig zu diſer Verein gebracht werden moͤgen / be⸗ er ann.
ſchehen ſoll / nach eines jeden vermoͤgen vnd gelegenheit. Contta Iu-
Inſonderheit aber / ſollen die jetzt zum anfang Vnirte Staͤnde / wie auch vis enten⸗
hernacher die andern / ſo herbey tretten / ſich in allweg mit fleiß bearbeiten / wie defendere
ſie andere benachtbarte / vnd andere Staͤnde mehr / zu diſer Vnion bewoͤgen incitue⸗
koͤnnen / hienzu dann der den 23. Octob. An. 1600. zu Speyr auffgerichte Allenio a⸗
Correſpondenz Abſchid etlicher maſſen anlaitung gibt / ſo hieher repetiert liorum
wird / beuor aber / wie einjeder die jenigen / mit denen er befreundt / vnd zu denen tium ad
gute hoffnung zuhaben / zum werck bringen moͤchte. Notum fat omnibus, quod hane Vnia=

Proteſtantes quidam Electores ac Principes, propter ſuſpectos aliquos ac periculoſos pro-

ceſſus, cntra ſe tam in genere quatim & ſpeciatim in preiudicium antiquæ conſuetudinis,

benè ordinatarum Conſtitutionum ac Receſſuum, non modico tempore hbucuſque inſtitu-
tos, quò huic malo & periculo tempeſtiuè occurrerent, in vnum conuenerint, & inuicem
libi manu auxiliari adeſſe, & vnum virum agere, ſiue vniuſcuiuſqque cauſam reliqui o-
imnes in ſe ſuſcipere promiſerint, in eiuſque fidem, pro vlteriori deliberatione ac declara-
tione, præenti V'nione inſtituta, ſuper alijs quoque pluribus punctis: ad conſeruationem,
atque propagationem huius Vnionis vtilibus, ſe porro itidem amicé ac bona fide colliga-
rint. Et iterum: Caſu etiam quo Status aliquis in hac Vnione non comprebenſus execu-
tionem Proceſſuum Aulicorum aut mutationis alicuius in Religione in ſe ſuſcipere vellet,
huic tali omnes ſeſe Vniti opponant, non ſecus atque ſi ab aliqua potentiori manu ſuſci-⸗
beretur.
Ad actualem continuationem & propagationem huius tàm ſalutaris Coniun-
tionis Defenſiuæ in futurum, pradici Blectoresac Principes conuenerunt, quod Neruum
beili &

28 Archiuij

belli & ararium pecuniarium iam in principio conferre & iuæta ſingulos annos augere
velint, quod idem & alij qui post hac ad hanc Vnionem perduci poterunt, iuxta yniuſcu-
iuſque opulentiam præſtare debebunt. Pracipué verè hi iam initiò inter ſe Vniti Status,
prout & alij qui fubſequentur, omnibus viribus adnitentur, quò Vicinos ſuos, alisſque plu-
res Status, ad hanc Vnionem allicere poßint, qua de re Rœeſs Correſpondentialis Spiræ
23.Oct. An. 160 O. aliquid meminit, qui hic iterum repetitur, C id maximé rogatur, vt
vnuſquiſque ſedulò incumbere velit, quò ſanguine ſibi coniunctos, & in quibus ſpem ali-
quam ponit, ad hoc opus pertrabere velit.
Sed & eod. Anno 160;. Ratisbonæ in priuatis Conuenticulis ibidem
ante & inter Comitia, in ædibus Electoris Palat. tanquam Directoris habi-
tis, nihil æquè atque de mediis ad hanc Vnionem extendendam, pertracta-
runt, quæ Conſultationes à 22. Mart. vſque in 24. Iul. durauere; & acta qui-
dem integra ad manum funt, quæ huc inſerere nimis longum forer. Num

verò hæ Vnitorum Synodi Annis 1594. 1598. 1599. 1600. 1601. 1602. 1603:.

ante Comitia plerunque celebratæ, non præcipuam Comitiorum ijſdem fe-
5

rè& annis deinde abſque fructu deſertorum cauſam dederint, quilibet, opi-

nor, haud ægrè colligere poterit.

Et ex his iam fontibus demum prodi jt celebrata illa quorundam Pro-
teſtantium diu an te cœpta ſed demum Anno 1608. ſub directorio Electoris

Palatini plenè contracta Vnio, quam illi palam quidem Defenſiuam voca-

Talatinus
per hanc
Vnionem
in Regno
Bohemiæ
defenden-
Adus erat.
uam pul-
JRu Rac
Vnio De-
fenſiua?
Der eine
Mann.

runt, clàm veròôper eam Reſtitutiones Bonorum ſibi imperatas ferro impe-
dire, & contra Iuris ſententias Viaâ facti in ijs ſe munire, quin & ad nouas
Catholicorum oppreſfſiones Viam ſibi aperire determinarunt Non obſcurè

præcipuam hanc Vnionis cauſam Fridericus V. Ele ctor dum iamiam pro-

icribendus effet, Ducibus, Anſpacenſi & Wirtenbergenſi 4 Ian. An. 7620.
in memoriam reuocauit. Man habe ſich zuerjnnern / daß die ſtarcke be⸗
ſchwerliche Hofproceß / eine von den fuͤrnembſten vrſachen vnd motiuen ge⸗
weſen / ſo die Vnirten verurſacht vnd gleichſam gezwungen / ſich mit einander
in ein engere Verein vnd Confœderation zubegeben / jümaſſen ſolches vnd
wie man auff den fall / da man mit dergleichen Hofproceſſen wider einen oder
andern Vnirten Stand verfahren wuͤrde / fuͤr einen Mann ſtehn / vnd ſich
dargegen defendiern ſolle / die Vnionsnotul im Buchſtaben mit mehrerm
mit ſich bringt. Quod eis ſubuenixre poßit, dam noſos ſoatque graues Proceſſus Aulicos
fuiſſe vnam ex pracipuis cauſis & motiuis, quæ Vnitos impulerint & quaſi coécgerint ſein-
uicem arctius colligare, & fædere iungere, prout illud, & qua ratione, caſu quo eiuſmodi
Aulicos Proceſſus contra ynum vel alterum ex Statibus Vnitis exequi intentaretur, V-
i rhunm agere, & ſe contra tueri oporteat, textus Vnionis pluribus & ad litteram
oſtendat.

Vbi illud præcipuè notandum, cùm ex relatis pateat, detentionem

Bonorum Eccleſiaſticorum eiectionemque Catholicorum tàm in Receſſi-

bus Imperij

ho⸗

peploen
Unlktfni
unnen

cgiioiun

anlliti

cwnbEo

omnels Cel
(lcetktauc

(Eendat,

( contka

R Inhetatoe
uli nil n
opponete
ibiretu.
Les
Aunrentiles
(nen,ein
uiftetin
Ebinuator
ocenonlit
II. Anno
Mhrfr
Ullos hit e⸗
aeichend
er beſch
nen/
Pacnii
uſedgte
Cinldchn
lliſſen
d
llutenn
tenne
lito
helunn
iine
Mni
ln

9

len V Cap. I. 15

yniſen. bus Imperij, quàm & Saxonicorum nec non Aſſeſſorum, aliorumque ſin-
Statn, ceriotum Proteſtantium teſtimonio ac ſcientia, iniuſtam eſſe habitam, ta-
uenl. men Vnionem hanc ſub Directorio Electorum Palat. contract m à Cal-
li ye uiniſtis vaferrimo ſectæ genere quò liberiùs reliqua itidem Cacholi corum
letunt bona inuadere poſſent, non vtique odioſo offenſionis titulo, ne vel mini-
Hem at. mam ſuſpicioni cauſam darent, fuiſſe proſtitutam, ſed potiũs palàm ab
ijs prædicari, quod contra ſummum Imperatorem, Pacem etiam Reli-
dicem gionis & profanam nihil penitus contineat „ imò ad conſeruationem
ishade. muneris Cæſarei fit intenta, vnde etiam in his eorum Receſſibus ſimpli-
riche Ci licet fraude baſſim non niſi defenſiua ab ijs indigetatur ‚quaſi non
agu offendat, qui iniuſtè occupata non vult reſtituere, & in eiuſmodi ſpoli-
X ſeſe contra Iuris ſententiam Viàâ facti defendit: quaſi contra ſummum
“ Imperatorem nihil machinetur, qui omni eum ferè Iurisdiétione exuit:
. quaſi nil niſi Pacem foueat, qui ſe æquiſſimis Cameræ Imper. ſententijs vi
emie⸗ Opponere conſtituit, & ipſi etiam Imperatori in os nil niſi Bella euomit 6⸗
etzpr. minitatur.
Sanè quàm parùm Pacem fouerint, quàm parui Leges Imperij fun-
n Po- damentales & Iuſtitiam fecerint, quàm exiguo in honore Cæſaream Ma-
ckoris ieſtatem, eiuſque ſupremum in Aulà tribunal habuerint, quàmque contra
vocà⸗ parati fuerint Vniti, bona oocupata ferro & Viàâ facti ſuſtinere, ab vlteriori
impe⸗ verèò inuaſione iam diu conclusãâ nullo modo abſtinere, ſequenti mox an-
noas mo demonſtrarunt, dum per Legatos Cæſari in faciem edicere ſunt auſi,
bſcurè S§. Iul. Anno 1609. Im widerigen fall / vnnd da die etlich Jahr hero am Minæ cz
1pro- Kayſ. Hof newlicher weiß eingefuͤhrte Hofproceß contra declinantes & aan.
1620, inuitos nit caſſirt werden / weren die ſchickende Staͤnd getrungen / wider
cke be⸗ dergleichen vnformliche Proceß / wie auch von beſagtem Regiment herꝛuͤhe via faci
en ge⸗ renden beſchwerungen ſich vnd die jhrigen hinfuͤro in gebuͤrende acht zu⸗ oos derar⸗
zandeg nemmen / vnd mit Gottes hilff zuerhalten. Altero caſu & niſi ab aliquot nuv ceſlſus.
15 vnd per annis nouiter introducti Proceſſus Aulici contra declinantes & inuitos abrogarentur,
enoder tum verò Status à quibus mittantur, coactos fore, contra huiuſmodi informes Proceſſus,
nd ſich Oσprædicto Regimine ſibi illata grauamina, ſibi ſuiſque decenter proſpicere & cim Dei
ehrerm auilio ſeſe conſeruaxe. S
4aud Cùm autem id Cæſar Rudolphus perſenſiſſet, & Imperatoriam Ma-
erint ſeir ieſtatem mox tueretur, ijsque reſponderi iuberet, Daß ſie auch niemand ge⸗
Loeinſncls ſtatten noch einraumen koͤndten / daß einem Roͤm. Kayſer die cognition in
mercr, - Religionſachen benommen: Item / daß ſie jhrer vhralten Kayſ. Reichshof⸗
Altterak raths Iuriſdiction berechtiget/ Se nemini concedere poſſe, quòd Imperatori Romano .
cognitio in cauſis Religionu ſit adempta, Item, Indubitatam ſe atque Imperij Anteceſſores
entionen ſuos in Aula Iuriſdictionem ſemper habuiſe. D
n Rece L Tum enimuerò confeſtim corum Legatus Princeps Chriſtianus

uslupperi . C 2 Anhaltinus

2, Archiuij

nuerunt: Demnach es je nit anderſt ſeyn will / ſo kan ich (der Geſandte) anzu⸗
zeigen nicht vnderlaſſen / jnmaſſen bey der Hauptwerbung beſchehen / daß die
ſchickende Staͤnd allbereit in euentum verglichen / ſich der nun offtbeklagten
Beſchwerungen halber in acht zunemmen / vnd da ſie wie bißhero wider jhre
Priuilegia von E. Kayſ. Mt Hofrath vnd Regiment / welche derſelben Na⸗
men vnd gewalt zu vndertruckung der Staͤnde / vnd zu zerſtoͤrnng alles frid⸗
va fadi lichen weſens mißbrauchen / ferner der geſtalt exorbitanter angefochten wer⸗
nicas ſen- den ſollen / einander mit rath vnd that beyſpringen. Quandoquidem aliter fieri

ren ias ex. non vult, ego (Legatus) non poſſum quin ſignificem, vti etiam in principali propoſitione
Orbitanter,

id eſt, con- Jactum fuit, Status mittentes de facto iam in euentum inter ſe ſtatuiſſe, quod ſibi ratione

ma vniro. grauaminum toties depoſitorum ipſi proſpicere, &, ſi, prout hucuſque contigit, Væ. Cæſa-
res latas, Tea Maieſt. Confilium Aulicum & Regimen, quod eiuſdem nomine & poteſtate in perni-
ciem Statuum ac Pacis publicæ abutitur, ita porrò exorbitanter eos infeſtent, inuicem ſe-
Je Conſiliis & Armis iuuare velint.
Sed cùm hæc omnia Vnitis adhuc blanda nimis viderentur, vt etiam
illud oſtenderent, quod in erectione Vnionis ſummoperè prædicarunt,
quàm nempe ſibi cordi eſſet Cæſarei muneris conſeruatio, altero mox
Anno aliam ſe Imperii adminiſtrationem de facto inituros, ſi Cæſar legiti-
mꝗà Iuriſdictione ſuâ ſe non abdicaret, iuftitia oppreſſis adminiſtraretur, &
Reſtitutiones Bonorum ſibi per Aulæ ſententias portò iniungerentur,
Imperatori Rudolpho diſertis omninèò verbis 27. Ian. An. 1610. ex Ha-

lã Sueuorum denunciarunt: Wofern man mit den Hofproceſſen verfah⸗

ren werde / auff ſolchen fall thun wir E. Kayſ. Mt. vnd gegen der Poſte-

ritet bezeugen / daß es an vnſerm bitten vnd ermanen nit ermaͤngelt / auch
da hierauß vngelegenheiten dem Batterland zuwachſen ſollen / bey menni⸗
glich entſchuldigt ſeyn / werden vns auch E. Kayſ. Mayt. in Vngnaden
vnito- Pro- Nit verdencken / da wir nun vnſers Vatterlands notturfft vnd wolfart ſelbſt
reſtantes in acht nemmen / vnd das werck alſo adminiſtriern, wie es vns Aydt vnd

volunt alia

Imperij ad- Pflichten halber gebuͤrt. Quod ſi Proceſſus Aulici porrò continuarentur, tali caſu

miniſtra- Mui . 1.
rminiſtr? Cæſ. Væ. Maieſtati, atque erga Poſteritætem teſtamur, ex noſtra parte preces & admoni

ire, & hoc tiones non defuiſſe, & ,ſi quod damnum inde patriæ orietur, apud omnes excuſatos eſe velle.
pi npe Vt nec Va. Cæſ. Maieſtas nobis ægrè ſeret, ſi porrò neceßitati atque bono Patriæ Statui
os minan- ipſi proſhiciamus, & opus ita adminiſtremus, prout ex iuramento & homagio noſtro

Kur. tenemur.

Anhaltinus eique adiunctus Ludouicus Camerarius longè grauius into-

Quàm verò candidè è contra Ser. Saxoniæ Elector per Legatos ſuos .

Vnitis hanc Viam facti & Arma diſſuaſerit, Camerarius initio memora-
rlerque tà Epiſtolà 24. Iul. Anno 1608. refert: Was ſonſt anderer etlicher Staͤn⸗

rium gra- de grauamina belanget / weren die vngleich vnd mehrer theils particula-
mitt parti ia, wer nit der weg durch rauche mittel ſolchem abzuhelffen / ſonder durch

Enlaria-

gedult

4
4

Crdf⸗
ocan
efenre
t nn.
ilns i
llvangl⸗
nenu ft ſ⸗
qubs
uno Diecte
unbt Celem
Monesbe⸗
m Celareæ

= So
= = =

=
Se.

= —
=
—

—
—,

6

7

Cprewarn

ſpicnnd he
mbolarn.
Akerti, nlen
Omnes eiulmn
ionackererj
(Nemaden
eun guin
orlcientiæ
Ioeneere,
illtzenmln
Uumachidan
imotus
Uidiunfre
qnN
lcercire
Calnigg

Anlo,

Anueirl
nnen
lspennb
UImriY
Aber)
ornki
4
ſche

into.
ſ nin

klagten

ben Aa,
les frid⸗
len wer,
uer fen
poſttione
iratione
2.Ccſa.
inhemi.
liem ſo⸗

tetiam
arunt,
0mox
legiti-
ur, &
entur,
* Ha-
erfah⸗
Poſte-
auch
ſenni⸗
naden
tſeloſt
dt vnd
Ali caſu
Admomi-

eſſe velt.

ia Statti
mio noin

Atos ſlos

memofa⸗
et Staͤn⸗
mnan
der dur
8 Gdel

net, ea diſparia, maiori etiam ex parte non niſi particularia eſſe. Viam non eſſe ſiaſpe-

Cap. JI. 4 Saxonie
gedult vnd bitten; melius aliquam manere Remp. quàm nullam efſe, man dicunt per:
were doch zu einem andern nicht wol gefaſt / vnd koͤndte alſo die Sach nicht Hachinas
auff die ſpitzen ſetzen. Quod deinde ad alia quorundam Statuum grauamina atti- Rerapubl
ra iis remedia quærantur, ſed patientia ac precibus agendum. Melius aliquam manee
Rempublicam, quam nullam eſſe. Quid quod ad rem Armis gerendam, media deficiant,
& exttemis ytt non oporteat. .
E quibus omnibus ſatis iam intelligi poſſe opinor, num hæc ſub Pala-
tiniano Directorio contracta Vnio, ad eos contra aliorum inſidias, vt præ-
texunt, defendendos, an verò ad continuandas ſuas omni iure prohibitas
inuaſiones Eccleſiaſticorum Bonorum, ſiſtendum lIuſtitiæ curſum, abrogan-
dam Cæ ſareæ Maieſtatis, quæ fons eſt omnis Iuriſdictionis, authoritatem
& ſupremam in Status Imperij poteſtatem, Catholicéſque contra Pacem
publicam ſpoliandos, ac paulatim extirpandos directa fuerit. Quando et-
iam nulla vnquam lis Catholicis moueri, nulla Vis per Acatholicos ſubditos
inferri, nil etiam tumultuoſum in Imperio accidere potuit, quin confeſtim
omnes eiuſmodi Seditioſos ac Rebelles Aula Palatina, Vnionis Directo-
rium ad ſe reciperet, foueret, in Seditione roboraret, & ad maiora inſtiga-
ret. Plena ad manum ſunt harum rerum volumina vaſta, immenſa, omnium
eorum qui Catholicis Principibus obedientiam debitam ſub prætextu libe-
ræ conſcientiæ vnquam denegare, nouam nec antea vſitatam Religionem
introducere, Catholicum Magiſtratum expellere, nouas res in Cæſarem
moliri, eum Iuriſdictione priuare, aut generatim Catholicorum depreſſio-
nem machinari laborarunt, qui omnes patrocinio Palatini protecti, ad ma-
iores motus concitandos animati, & ſub titulo Cauſæ Communis Vi & Ar-
mis adiuti fuêre.
Id quod confeſtim etiam facto ipſo in Iuliacenſi negotio oſtenderunt,
nam licet dire ctèò Religionem non concernerer, tamen cùm de Iuriſdictio-
ne Cæſaris, quàm ipſi pro fine ſuo inuaſionis & extirpationis Catho licorum
aſſequendo, deprimendam, & Iuſtitiam euertendam ſtatuerant, ageretur,
Palatinus eiuſque factio, occaſionem Armaſumendi ſtatim arripuit. Quæ
quidem res nouos alios tractatus requireret, prout etiam ſuo tempore fu-
ſius pertractandi commoditas erit, ſed nos hic iam contenti ſimus, vel vni-
cum Frid. V. Palat. de luliacenſi negocio audire, qui Anſpacenſem & Wir-
tenberg. Duc. ſic contra Cæſarem I. Iun. An. 1620. incitauit, & factum
Iuliacenſe in memoriam reuocauit: Wir verhoffen / wann die Vnirten ſich Talatinum
vnſer nun in etwas annehmen / vnd auffs wenigſte ſo viel reſolution vnd gno Bohe-
ftandhafftigkeit ſcheinen laſſen / als ſich damals / da ſie in die Vnion getret⸗ uir deten-
ten / erwieſen / vnd ſich gegen einander verbunden / auch durch anſehliche Le- dar Onalis
gation gegen Keyſer Rudolpho allhie zu Prag ſch veroffenbahrt / dn cttc Defenſiua 3

*

22 Archiuij

Recenn
druͤcklich zu verſtehn geben / keinem Kayſ. Hofproceß ſtatt zu thun / noch dem g
Kayſ. Hof ſolchen gewalt einzuraumen oder zu leyden / geſtalt man auch in enenh
den Guͤlchiſchen Sachen in effectu erwieſen / daß alsdann der liebe Gott gnn 1
noch ſolche mittel werde ſchicken / daß der Gegentheil vrſach bekomme / ſich nn eep
noch wol zu bedencken. Speramus, dummodo Vniti cauſam noſtram aliqua ſaltem eſcdene
ratione in ſe ſuſcipere vellent, & vel minimum talem reſolutionem & conſtantiam præ H raden
ſe ferrent, qualem tum cum Vnioni nomina darent, oſtenderunt, ſéque inuicem fœdere 1 nangmr
iunverunt, atque inſigni Legatione Cæſari Rudolpho hic Pragæ palam & expreßsè edixe- en 1,t
runt, nulli ſe Proceſſui Aulicæ locum daturos, neque Aula Cæſareæ hoc poteſtatis conceſ- ner ndi
ſuros, (quod & in cauſa Iuliacenſi ipſo facto demonſtrarunt) fore vt potens Deus alhbuc ſeMline
talia media patefaciat, vnde aduerſa pars cauſam habeat, dere priuſquam eam ad effe- ttdnl
ctum perducat, adhuc hæſitandi. Ein inbem
Vniti certè, occaſione tum perſpectâà poſteaquam Iuriſdictione Cæſa- Ntondo⸗
rem propè omni deſtituiſſent, quam tamen in Capitulatione Cæſarea, ordgi Ntelld l
natione Cameræ, & conſuetudine notoriâ fundatã eſſe, & Saxoniæ Elector n daßten
teſtatur, & nos ſequenti capite pluribus deducemus, cùm Cæſar pro bone lceein
partium Iuliacum ſequeſtrati mandaſſet, omnia Vi & Armis impleuerunt, lrde teſc
Eccleſiaſticos ad Rhenum & in Franconia nihil tale ſuſpicantes adorti, ſub- enid a
ditos eorum omni hoſtilitatis genere affecerunt; mox alio colore Alſatiam Meunun
ingreſſi, eius Regionis & Epiſcopatus Argentoratenſis præ cipua loca occu- mie⸗
parunt, templa deuaſtarunt, & Incolas illos nullâà datâà ad id occaſione, cru- uerioni
deliſſimè pertractarunt. Sed hæc ſingula, hoc loco fuſiùs deduci nõ poſſunt, in lihe⸗
& iam magno Catholicorũ malo notiora ſunt, quàm vt ea referte oporteat. lnmitu
Mortuo dein Imp. Rudolpho Aug. Mem. cùm Vicariatus Imperij ad uniti dun
Electores Palatinum & Saxonicum pertinerer, mox Elector Palatinus Ma-— i fer rt
giſtratum Aquiſgranenſem, qui inde à Caroli Magni tempore per Catholi- tchint,
cos ſemper fuerat prouiſus, vt & alium Fridbergæ & Biberaci, contra Impe- Lilku ſt,
ratoris præmortui latam ſententiam, Caluiniſtisattribuit, & nouo Decreto 4 niiu⸗
confirmauit. Sed hæc & his ſimilia alio loco commodiùs tractabuntur. l
Quibus dein cuniculis Elector Palatinus cum reliquis Vnito-Pro- 6 mgiſtein
. teeſtantibus vltimas Imperij Dietas euerterit, de eo in tertio Capite fuſiùs l

dicetur. Nunc quod inſtituti noſtri eſt, an videlicet Vnito-Proteſtantes ⸗
hefenſiones & Imperatoris honorem & reputationem, vt iactitant, ſemper .
profeſſi ſint, porrò pertractemus.

1
Et quidem an Confœderatio illa quam eod. An. 1613. 46u. Maij Vniti w
cum Hollandis clanculum inierunt, & ijs annuos 300 Oοσο⅓.⁄ aureos exſoluen-
⸗ dos promiſerunt, vt è Batauia 4000. benè inſtructos pedites ad nutum ha- dird
3 berent, pro decore, cõſeruatione ac Reputatione Cæſaris Romani, pro De- tn
fenſione item patriæ fuerit intenta, res ipſa ſatis loquitur. Sed audiamus de *

koc fœdere vnius ex ipſamet Vnione intentionem & conſequentias huius
D l fœderis ng

nochdett
hanchn
ebe Gt
me / ſich
us ſalten
ntiam Nye
en ſrlln
Se edlixe.
ti onceſ.
Neus alhee
mad eſe.

ne Ceſa.
ea, ordi.
eEledor
ro bone
uerund
ti, ſub⸗
latiam
a0ccu⸗
le, cru.
ollunt,
orteat.
betijad
us Ma-
atholi⸗
Impe-
ecteto
Ntur.
0-Pro-
te oſius
teſxantes
t, Ewpet

Maij Vniti
Sexloluen⸗
nutum hx⸗
ni, pto De⸗

dunmsl
gtias huiu.
cdenſ

Cap. . 33

fœderis declarantis verba, quæ quidem integrè Typis iam ſunt vulgata, Is Nx.

20. Ian. An. 1615. ſic Elect. Pal. reſcribit: Wir haben E. L. Schreiben neben der Confode-

ratio cum

abgeordnetẽ in Hag letzteren Relation, die geſchloßne Allianze mit den Sta⸗ Hollandis
den betreffend verleſen / vnd vns mit mehrerm referirn laſſen / befinden an⸗ inita.
fangs / daß der Punct deren darin angedeute Diuerſion ſehr wichtig vñ nach⸗ Inuaſio
dencklich / dann ob wol zu hoffen / es moͤchte Spania dardurch vom Reich ab⸗ Hollande-
r . . . . rum in Im-
gehalten werden / ſo iſt jedoch hingegen auch zu erwegen / daß dardurch die Baperium
nirte zu einer zwoͤlffjaͤhrigen huͤlff gemuͤſſigt vnd eneruirt / hingegen aber die brocurata.
grauainina, weil die Papiſten dardurch in ruhe blieben / vnerledigt gelaſſen/ Miilies hoc
vnd die Intention Vnionis nichterꝛeicht wuͤrde / zu geſchweigen / weil Spania calumniati
allbereits ein vorthel in den Guͤlchiſchen Landen bekommen / auch von den Li⸗ ſunt Calui-

niſtæ, nun-

giſten zu bemaͤchtigung deß Keyſerthumbs ſtarcke huͤlff vnd vertroͤſtung er, quam nec

langt / vnd ohne das nichts newes / daß er auch an mehr dann an einem Ort minima

uidem in-

Exercitus zu halten pflegt. So iſt ſolchem nach mehr zu beſorgen / als zu hof⸗ dicia verita.

fen / daß er die ruptura nicht hoch achten moͤchte. Hingegen vnd da die Geiſt⸗ is proferre

liche Staͤnd hieroben den ernſt ſehen vnd empfinden / daß man ſie angreiffen ?uerunt.
wuͤrde / ſie ſich ſelbſt vnd jhre Stifft zeitlich in acht nehmen / vnd auff Frie⸗ Aagrinn
densmittel a gedencken wuͤrden. Dilectionis V. litteras vna cum yltima Hagam eenie

Catholico-
Deputatorum relatione concluſam cum Hollandis confœderationem concernente perle rum enam.
. . . „. . .. . . . . n erio=
gimns, & nobis ea pluribus referri curauimus. Iitiò notauimus punctum in a memo- iuberio-
ratæ Diuerſionis, perquàm grauem & matura deliberatione dignum eſſe, litet enim ſpe- gionibus,

ari poßit, Hiſpanum ita poſſe ab Imperio diuerti, illud tamen & conuerſo etiam conſide- c. G.lon⸗

. . „.: —2 . Spir. Mo-
randum, Vnitos hac fatione ad duodennalia auxilia aſtringi & eneruari, interim ver gunt. Her-

. 2 . . . — bip. Argent.
grauamina, dum Papiſtæ ita in quiete manerent, ſine remedio iacere, Intentionemque gib ergent.

Vnionis non attingi. Ne quid ditam, quòd Hiſpanus in terra Iuliacenſi iam potiores landis con-

bartes obtineat, & 4 Ligiſtis ad ſubiciendum ſibi Imperium magnorum ſubſidiorum ula li.

em nactus ſit, ſed & ei iam antea nil noui, vt pluribus ſimul locis diuerſos exercitus Etiain heel⸗
alat. E quibus omnibus timendum est, ne hanc rupturam non magnopere curaturus ſit. iti⸗ ni co⸗
E conuerſo vbi Status Eccleſiaſtici in his ſuperioribus partibus Arma viderint, & ſe peti gitant.

experti fuerint, timendum est, ne ſibi ac Capitulu ſuis tempeſtiuè preſpiciant, atque

de mediis pacis circumſpectent.

Quid audio? An inducias in Hollandia pactas abrumpere, Roma-
no-Catholicos Pfincipes, qui, vel ipſorum Vnitorum confeſſione, etiam
laceſſiti & bello obruti, nil niſi PA CE M cogitant, inopinatò Armis oppri-
mere, Defenſionem porrèò dicemus?
Sed percipiamus alium itidem Status Vniti Conſiliarium, cuius litte-
ræ in Archiuium Palat. relatæ, in tegrè iam An. 624. publicatæ ſunt. Is ergè
29. Nou. An. I614. de eadem confœderationeà primarijs Vnionis iam con-
tractà, iudicium ſuum ita interponit: Demſelben wird zweiffels ohne
noch in gutem angedencken ſeyn / was bey vnſer gnaͤdigiſten vnd gnaͤdigen
Fürſten

6

Fuͤrſten vnd Herꝛn etliche Jahr hero gehaltnen Correſpondentz Tagen / ich / ſo
viel moͤglich / geweſen / vnd ſich beſchaffnen ſachen nach thun laſſen / publicè:

aber bey dem Herꝛn vnd andern guthertzigen vertrawten Freunden / mit et⸗

was mehrerm affect vnd eiffer priuatim erinnert / daß ich mir nemlich / weder
ſelbſten einbilden / noch auch durch die eingefuͤhrte vrſachen perſuadirn laſſen
koͤndte / daß vnſern gnaͤdigſten vnd gnaͤdigen Fuͤrſten vnd Herꝛn mit denen
General Staden in den Niderlanden zu viel enge vñ vertraͤwliche Verbuͤnd⸗
nuß / nutzlich oder verſtaͤndig / ſonder daß man dieſelben zwar nicht auffgeben /
oder deren huͤlff auß handen laſſen / dannoch aber deroſelben ſich allein / die
Papiſten damit in der forcht zu halten / gebrauchen / gar nicht aber mit jhnen
in einige compactata einlaſſen / weniger deren Succurs oder Kriegsuolck in
Agreih dieſe Obere Land ziehen ſolle. Dominus abſque dubio adhuc probè in memoria ha-
Catholico- bebit, quid ego apud Principum ac ſuperiorum noſtrorum per aliquot annos celebratos
rum in su-Conuentus Correſpondentiales, quantum quidem potui, & prore nata licuit publicè:

perioribus . . . . .
etiam Im- apud Dominum verò & alios fidos amicos maiori cum affectu & Zelo priuatim monue-

Perij parti- ezm, quod videlicet, neque ipſe in mentem meam adducere, neque ex adductis rationibus

bus cum

Hollandis perſuadere mihi poßim, noſtris Principibus ac Superioribus nimis arctum hoc atque in-
concluſa. trinſecum cum Hollandis fœdus proficuum, ſed potius illud quidem non penitus diſſol-

uendum, aut eorum auxilia omittenda, iis tamen non niſi ad Papiſtas in timore retinen-
dos, vtendum, nequaquam verò cum Hollandis pacta ineunda, multo minus eorum ſub-
ſidia aut arma in has ſuperiores Regiones inferenda eſſe.

Et mox: Jelaͤnger ich den Sachen nachdencke / je weniger ich befin⸗

NB. den kan / daß vnſern gnaͤdigſten vnd gnaͤdigen Fuͤrſten vnd Herꝛn / mit jhrer
Confode- (der Staden) Vnion vnd Verbuͤndnuß gedient / vnd daß dieſelbe vielmehr
Hollandis zll endlicher ruina vnd vndergang der Teutſchen Libertet vnd Freyheiten / ja
inita in to⸗ auch Churfuͤrſten / Herꝛn vnd Ritterſtands verderben / menſe chlich dauon zu
ritum Ger. diſcurirn / gereichen / vnd wol anderſt nicht außſchlagen koͤndte. Dann wann
maniæ ver- man anfaͤnglich erwegen wil / was zur Haupturſach ſolcher Verbuͤndnuß
8it. angezogen wirdet / daß nemlich auff der widerigen ſeiten die Papiſten an dem
Intentio v. Pabſt vnd Hiſpanier zween ſtarcke Fluͤgel / vnd dannenhero fuͤr vnmoͤglich
nio⸗ 0 erleſſen / daß ohne zuziehung der Staden / vnſere Intenrion gegen den Pa⸗
ad Catholi-piſten fortzuſetzen raͤthlich ſeyn moͤchte / ſo iſt doch hingegen zu erwegen / daß
402 1ε ſolches mehr auß kleinmuͤtigkeit dann mit gnugſamen bedacht beſchehe / daß
auch (wann man das werck nur recht angreifft) die mittel noch wol zu finden /

NB. ohne der Stadiſchen beyſtand / vnſer Intention fortzutreiben / vnd die Papt⸗

Intentio ſten außzureuten. Sonſten were viel beſſer das gantze werck erſitzen zu laſſen /

nito-Pro-

Eellanlam vnd wie bißhero beſchehen / zu lauirn / vnd ſich mit der begehrten erleuterung
uno eos vnd verbeſſerung deß Religionfriedens auffzuhalten / vnd biß zu anderer be⸗
