Occaſio ex- quemerer gelegenheit zu temporiſiren. Quo magis rem perpendo, eo minus in a-
Receta, nimum meum inducere poſum ſore, vt noſtri Principibus & superioribus per eue

4

. 0behf

Ceyf
ft dm

ere o
nublAiu
mmnt
gnfnl
pon ℳN

fnßril
Ginlkan 1

liarunm
mnuſmelie
llene,)
ſplietionen
3 Prſ

Per Nech

zwcrenchn
ſip ſerak
hoceen
hn ⸗Moß
1

yhun

ctnen/ tber

rnond⸗
ſaenhe
(lelien
ſnnbeſte
liſnn
orrchſe
häizr
rirden
Elunßh
ſ er
nlkt
nn
Merien
iniu
llene
mines
mennr
ſhin

h/ Piblet,
en / iuſten
lich/ nee
dirnt ſ
mitdenen
Verhäͤ
nuffgeben
allein / de
mit jhnen
goͤuolchie
lemoria h.
s elebyeter
it publick.
tim monte
5rationibie
Catqut ir.
imus iſol⸗
e retinen.
rum ſub.

ch befin⸗
nit jhrer
bielmmehrt
eiten /4
auon zu
mwann
ündnuß
nan dem
nmmoglich
nden P
egen def
ſheheldif
dlzufiden
nddieen⸗
gen ulaſe
gerleuterun
1 anderet 1
oo ninl i
1.

Cap. I. 25
lorum ¶Statuum Holl.) Vnionem & fœdus emolumentum & commodum aliquod ac- Bohemicis
celere, quin potius totalis ruina & interitus Germanicæ libertatis priuilegiorumque, i- calnuentz
mò & Electorum, Principum ac Nobilium Imperij humanitus de eo loquendo, pernicies tum' fuit 1.
inde procurari, nec facile aliud ſperari poßit. Nam ſi primò conſiderare velimus, id Aug. An-
quod pro fundamentali cauſa huius ſœderis adducitur, ex aduerſo Papiſtis in Papa & Se
Hiſpano duas nec imbecilles alas eſſe, ac proinde tam inconſultum quam & impoßibile
Pore, vt ſine adminiculo Statuum Hollandiæ intentionem noſtram contra Papiſtas exe-
qui valeamus niſulominus tamen ex altera parte ponderare conuenit, hoc potius ex im-
becillitate animi, quam re bene ſatis perpenſa fieri, & quod (ſi modo opus rectè aggre-
diamur) media adhutcſit reperire, quibus intentionem noſtram ſine Batauorum ope, pro-
Jequi & Papiſtas extirpare poßimus. Alias enim præſtaret, totum negotium in medio re-
linquere, & prout hucuſque ſactum, tempori cedere, & petitam declarationem atque
ampliationem Pacis Religioſæ tamdiu ſuſtinere, quouſq; alia cmodior occaſio ſeſe offerat.
Et ſubiungit Conſiliarius: Solten nun dieſe Leut (die Hollaͤnder) mit
ihrer Macht in dieſe vnſere Oberlaͤndiſche Prouintzen vnter dem ſchein / vnd Ententio V⸗
zwar auch re ipſa, zu fortſetzung vnſers Intents wider die Papiſten vnd Pfaf⸗ reſtantium,
fen geweckt / oder / (das noch beſchwerlicher were) eingefuͤhrt werden / vnd dar⸗ Catholicos
durch gelegen heit bekommen / nicht allein die den Rhein herauff / ſonder am .1 bete-
Mayn / Moſel vnd Thonawſtrom zur fortification wol dienſtlich gelegne / Kollandiad
den Papiſten vnd Pfaffen jetzo noch zuſtaͤndige Oerter in jhre Hand zube⸗ nlico⸗
kommen / wer wolte jmmermehr die gedancken machen / daß ſie ſolche ſtattli⸗ rum loca ad
che Ers⸗vnd Biſtumb / Stiffter / Abbteyen / vnd andere Guͤter widerumben eenum⸗
auß jhren Handen laſſen / vnd nicht vielmehr dieſelben retentionis iure & ti- Moſellam
tulo belli, wegen deß erlittnen Kriegskoſten behalten / mit vberfluͤſſigen Guar⸗ & Panubig
niſonen beſetzen / befeſtigen / den Kriegskoſten taͤglich erhoͤhen / vnd weil vnſern ti. Catholi-
gnaͤdigiſten vnd gnaͤdigen Fuͤrſten vnd Herꝛn denſelben abzuſtatten vnmoͤg⸗ gones Ker.

lich / durch ſolches mittel ohne einigen vngleichen verdacht zu jhrem fug vnd landis inui-
tittel / ſi dijs placet, zu Herꝛen der Pfaͤffiſchen Guͤter vnd Landen machen wuͤr⸗ det⸗ & Vni⸗

tis eas ma-

den / wuͤrden vns die Feigen zeigen / vnd das nachſehen mit ſpott haben laſſen. nere mal⸗

Quod ſi iam hi homines (Hollandi) cum potentia ſua in has noſtras ſuperiores Prouin- let.
cias, ſub prætextit & quidem etiam reipſa, ad proſequendam noſtram Intentionem con-
tra Papiſtas, & turbam Clericalem accerſerentur, atque (quod ad hoc grauius foret) et-
iam intzoducerentur, eaque via occaſionem acquirerent, non ſolum loca ad Rhenum, ve-
1ùm etiam ad Mœnum, Moſellam & Danubium ſita, ad fortifcandum opportuna, atque
ad Papiſtas & Eccleſiaſticam turbam adhuc ſpectantia, ſibi ſubijciendi, Quis vnquanm

Abi perſuaderi ſineret, eos tam inſignes Archi- & Epiſcopatus, Prebendas, Abbatias &

alia Bona Eccleſiaſtica iterum è poteſtate ſibi eripi paſſuros, & non potins eadem reten-
tionis iure & titulo belli, propter impenſas bellicas retenturos, ſuperfluis præfidiis onera-
turos, munituros, ſumptus helli quotidie in maius elaturos, & quia Principes ac Superio-=
res noſtri tanto ari ſoluendo pares non forent, ſe ipſos hac ratione, ſine ylla fraudis ſuſpi-
D cione,

4

2⁶G Arrchiuiz

cione, bono ſi Diis placet titulo ac iure, Papalium Bonorum ac Regionum Dominos con- ine,
ſtituturos, nobis interim illuſuros, & prædam fruſtra grunnientibus erepturos eſe-? n , De
Et ne nimis prolixi ſimus maxime cum integra epiſtola typo proſtet, . gria g
Catholico- Paulò poſt addix: Geſetzt nun den fall / daß es ſich practiciren laſſen ſolte/ iſe hen
rum in lm- Mit huͤlff der Staden / die Papiſtiſchen Staͤnd im Reich außzurotten / vnd Npfen nen
Peirio edtir. deroſelben Landſchafften in vnſere Haͤnd ſammentlich zu bringen / ſo wuͤr⸗ 6l e 4
1 Ritis inten- den / wie erſt gemeldt / dieſelbe oder auch die beſten oͤrter in der Staden Haͤnden Reſ ſ
tauee. bleiben. Et rurſus. Letꝶtlich ſteh ich gar hart an / vnd beſorg / daß wir etwa nicht ſü
die Rechnung ohne den Wirth gemacht / daß wir Correſpondenten vermey⸗ egBin 3
nen / die Papiſten vnd Pfaffen zu vertilgen / vnd ſolte ſolches vns ſelbſt eben tafer N
em Va⸗ ſo bald widerfahren / dann wann wir die vrſach ſine affectu in warheit erwe⸗ Einuan
gen woͤllen / muͤſſen wir / velimus nolimus, bekennen / daß das Pabſtthumb ,gnun
vnd Pfaffenthumb aͤltere Stifftungen als vnſere Kirchen haben / vnd lang ſhnileiihn
vor vns geweſen. Der Herꝛ woͤlle der ſachen auch fleiſſig nachdencken / vnd gtbc tan D
mit andern darauß conuerſirn / wann wir alsdann kuͤnfftig zu Nuͤrnberg funn nteurt
zuſam kommen / daß wir vnſer bedencken zuſam tragen / vnd den ſachen ei⸗ Migihamen
nen reiffen außſchlag geben koͤndten. Sed demus etiam licere nobis, auxilio Ba- inliſn
tauorum Status Papiſticos in Imperio extirpare, & eorum Regiones ſimul omnes nobis (od
ſubijcere, tamen eædem, vel etiam optima loca in Batauorum poteſtate remanerent. hisrerb
Et rurſus: Ad extremum, in eo multum laboro ac timeo, ne calculum fortè ſine hoſpi- erſette
te inierimus, & dum nos Correſpondentiales credimus Papiſtas & Papatum omnem in uerEEn
Imp. abolere, ne nobis idipſum eadem facilitate eueniat, Nam ſi cauſam ſine affectu & chatit
candidè examinare volumus, confitendum velimns nolimus nobi est, quod Papatus & frttm⸗
Eccleſiaſtici, antiquiores Prabendas quàm noſtra Religio habeant, & diu ante nos fue- unuf⸗
rint. Dominus non grauetur, has res etiam ſtudiosè perpendere, & cum alius de iis con- tahen
ferre, yt cum ſuo tempore Norimbergæ conuenerimus, noſtra conſilia coniungere, & ma- nunng
tura deliberatione hoc negotium perſicere poßimus. S i 8
Rogo itaque & obteſtor, An clariùs dici potuiflet, Vnito- Proteſtan-
tes cum præſenti diſcrimine totalis interitus Germanicæ libertatis id inten- n
tionis perpetuò fouiſſe, & pridem iam ira ſibi deſtinaſſe, nec aliud quàm cn
primam quamuis occaſionem expectaſſe, quò Romano-Catholicos de e- 8 lſt
iuſinodi Confœderatione in ipſos initàâ nil minùs cogitantes, & de inteſtinis zuri
hiſce inſidijs nihil ſuſpicantes, funditus extirparent, primarios Archiepiſco- ſne
patus, Epiſcopatus, Prælaturas & reliqua Catholicorum ad Rhenum, Mœ- Engnn
num, Moſellam & Danubium iacentia loca, videlicet Colonienſem, Treui- end
renſem, Moguntinum, Epiſcopatum Spirenſem, Bambergenſem, Herbi- ſet nvc
prolenſem, Ratisbonenſem, Viennenſem, Bauariam & alia omnia Catholi- ſuc
cis poſſeſſoribus ſucceſſiuè eriperent, & vel Hollandorum auxilio paula- innn
tim ſibi in totum ſubijcerent. . nen
Itaque minùs iam mirum videbitur quomodo Hollandi in Imperio, m

tot ac hd

ineene
6s (ſe.
Ppraſte,
ſen ſoſe
ten / vnd
ſo wir,
Handen
Wwa nicht
verlney⸗
lbſteben
eit erſve,
ſtthumb
ind lang
en / vnd
ürnberg
ſchen e⸗
rilio ha-
s nohi
merent,
ehoſpi⸗
nemins
fectu &
atus C
utr ful-
iis lon⸗
Gma⸗

teſtan⸗
linten⸗
Aquam
o de eé-
ateſtinis
iepilco⸗
am, Me-
m, reu-
m, Herbi⸗
4 Catholi⸗

lio Paulr⸗ 4

nlmheis

tot4

ðòðMD Cap. J. 27
cot ac tanta continuò auſi ſint, vt meritò D. Wakerus (referente id Andrea
Paul. Elect. Pal. Conſiliario litteris 129. Oct. Annò 1614. Viennæ datis) conon“
queſtus ſit, Daß es im Reich ſo vbel zugehe / deſſen ſchuld gebe er eintzig vnd AMilerabili⸗
allein den Staden / vnd ob er zwar jhr Freund allzeit were geweſen / vnd deren perij procu-
dapffere Thaten vor dieſem admirirt / ſo koͤndte er doch jhr Vnſinnigkeit vnd 1ais Bars⸗
Stoltz jetzund nicht gnugſam deteſtirn / daß ſie alſo hochmuͤtiger weiß gegen carſtonibur
dem Keyſer vnd Roͤm. Reich / eins vber das ander theten attentirn / hetten auſata.
ſich Oſtfrießland bemaͤchtigt / mit Bremen / Braunſchweig vnd Magde⸗ Hollando-
burg Buͤndnuſſen gemacht / ja newlich Guͤlch weggenommen / vnd gleich⸗ rum atten⸗
ſam Ihrer Kayſ. Mayt. vnd dem gantzen Reich damit ein Trutz gebotten. lars & Im-

Quod Status Imperij tam miſerè ſe nunc babeat, vnam & ſolam ſe cauſam Hollandis perin, Gon-

foederatio-⸗

dare, quorum licet amicus ſemper fuerit, eorümque facinora præclara antehac magni nem cum

æſtimauerit, non poſſe ſe tamen iam eorum inſania m atque arrogantiam ſatis deteſtari, Enifis Prin-
quòd tam faſtuosè contra Cæſaream Maieſt. & Romanum Imperium, vnum poſt alte- cnta..
rum intentent, Friſiam Orientalem occuparint, cum Bremenſibus, Brunſuicenſibus &

inſecuta.

Magdeburgenſibus fædera inierint, imèò nuperrimè Iuliacum abſtulerint, & illo facto
ipſam Cæſaream Maieſtatem, & vniuerſum Imperium quaſi ludificati fuerint.

Quud idem etiam Imp. Matthias Imperij Statibus 21. Martij, Anno

1616. his verbis conqueſtus eſt, So iſt Landkuͤndig vnd offenbar / wie ferr Miſerabiles
vnd weit ſeithero / nach dem ſich die Staden deß gewaltigen Reichs Meer: ugerato⸗
hafens zu Embden bemaͤchtigt / jhr der Staden vbermut / ſtetigs fuͤrbrechen ri⸗ de Bata-
vnd gewaltuͤbung im Reich bey den Ertz⸗vnd Stifftern Coͤln / Muͤnſter / ualtonibus⸗
Paderborn / Hildeß heim / in den Fuͤrſtenthumben Guͤlch / Cleue vnd Berg /

in den Graff⸗ vnd Herꝛſchafften Moͤrß / Styrumb / Rauenſpurg / Liechten⸗
ford / auch erſt newlich mit Bercklohe / vor etlich weniger zeit / vnnd zwar

ſeiter dem Jahr 1603. geſtiegen vnd vberhand genommen / dadurch man

ſich alſo Stadenſeits / der vornembſten Paͤß am Rhein / der Maaß / Embs

vnd Weſer / auch durch der Anſeeſtaͤdt newen Bund / der Elb vnd deß O
derſtrohms / vnd alſo gleichſam nicht allein aller Paͤß in das H. Reich be⸗ Hollandi

Maͤchtigt / ſonder ſich nunmehr allgemach dem Hertzen deß H. Reichs zu naͤ⸗ ad Corvſq-

hern vnderſteht / wie ſie dann vnlaͤngſt vnter dem ſchein der Stadt Braun⸗ pernadunt-

ſchweig Succurs die gehorſame Staͤnd deß Reichs mit durchzug vnd ſcha⸗

tzung in vnuͤberwindliche ſchaͤden gefuͤhrt / vnd noch daruͤber in mehr ange⸗
regten Guͤlchiſchen Landen etlicher oͤrter auffs new eingenommen / daran ſie
aber noch nicht vergnuͤgt geweſen / ſonder noch vber diß bey der Tuͤrcki⸗
ſchen Porten / den Sultan zu nichtſchlieſſung deß Friedens / ſonder vielmehr Bataui Tuns
continuirung deß Kriegs zu perſuadiren ſich bemuͤhen. Vndequaque no- cam ſo lici.
tum & compertum eſt, quam latè Statuum Hollandiæ, posteaquam præmunito por cem cum
tu Embdenſi potiti ſunt, arrogantia, & continuæ excurſiones in Imperium pracipuè in knbenntore
Archi- & Epiſcopatus Colonienſem, Monaſterienſem, Paderbornenſem, Hildesbei- eat.
S= D 2 menſem,

a8 — Archiuij
menſem, item in Ducatus Iuliacenſem, Cliuienſem atque Bergenſem, in Comitatus, &
Dominia Môrs, Styrumb, Rauenſpurg, Liechtenford, & nuper admodum in Berblohe,

ab exiguo tempore & quidem ab Anno 1603. creuerit, & ſupercilium extulerit, qua ra-

tione Status Hollandiæ non ſolum præcipuis paßibus ad Rhenum, Moſam, Ameſim &
Viſurgim, item per fœdus Anſiaticum, ad Albim & Oderam, & ſie primarii; limitibus
Imperij potiti ſint, verum etiam ad cor vſque Imperij penetrare præſumpſerint, prout
etiam ſub pratextu auxilij Brunſuicenfibus ferendi, obedientibus mperij Statibus tran-
ſitionibus atque exactionibus immenſa damna intulere, ſed & noua inſuper in iam me-
moratis luliacenſibus partibus ſita loca occuparunt, neque ea re ſatiati ſunt, ſed brater
hac omnia penes Ottomannicam Portam sultanum, quò ei bellum magis quàm pacis
admißionem perſuadeant, ſollicitare non ceſſant.

X

rationem Vnitorum cum Hollandis mox inſecuta ſint, & Vnitorum Inten-
tio iampridem fuerit, vel Batauorum ope Catholicos pedetentim extirpa-
re, quis porrò mirabitur, quòd Elector Palatinus Briſacum Ser. Archiducis
Leopoldi in Allſatia propugnaculum paulè pòſt clàm inuadere, & vel Hol-
vide Diur- landorum auxilio, nemine ſuſpicante ſibi ſubijcere deſtinarit: in quem fi-
nale in sa-nem Chriſtianus Princeps Anhalt. Cancellario Palat. 22. Octob. Anno
baudia, 1617. ſic reſcripſit, Die Sachen mit Briſach iſt von importanz, vnd hat
abrili Pfaltz meines erachtens keinen andern weg als der Herꝛn Staden Ruͤcken
Auno ds1. ͦlt gebrauchen. Negotiumde Briſaco eſt magni ponderis, & Palatinus, meo iudicio,
Yalatiniana ad illud aſſequendum, nullam aliam viam, quam yt Dominorum Batauorum auxilio

Factio Hol- 4.
Neuelos ac⸗ vtatur, habet.

Brilacum Et Palatinus Elector ad Vnionis ſuæ Conſortes Culmbach/ Anſpach/
Anlequen. Wuͤrtenberg / Zweybrucken / Baden / Heſſen / Oettingen / Straßburg /
here vult. Nuͤrnberg / Vlm / 4. Decemb. Anno 1617. Es wil vnſers erachtens die
Arma vmiti notturfft in allweg erfordern / daß man Vnirten theils allerſeits bey den ge⸗
inquirunt, Machten Vnions Verabſe⸗ chiedungen vnd bedachten wircklichen Verfaſſun⸗
ulguam gen ein mutig vnd gleichfoͤrmig verbleibe / vnd denſelben allenthalben wirck⸗
de ijs vel lich nachſetze / damit man auch auff alle faͤll mit guten vnd dapffern a retolu⸗
ſomnient tionibus verfahren vnd ſich herauß laſſen moͤge. Noſtra quidem ſententia res
Adem Tuàm maximt? poſtulare videtur, vt Vniti e ſua parte omnibus locis in Receſtibus Vynio-
via facti, õ- Nis, & concluſis actualibus Armorum prouiſionibus vnanimiter & conformiter perſi-
adcnn ſtant, eiſque vndequaque realiter inhereant, vt in omne fortunæ genus ſtrenuas reſolu-
aholicis in tiones capere, & cum iis prodire poßint. .
Kers obten- Quæ quidem omnia Bohemicos tumultus lon gèanteceſſerunt quam-
primum verò in Bohemia res turbari cœperunt, quod contigit 23. Maij An-
no 1618. Cæſareis miniſtris per feneſtras ex Arce Pragenſi deiectis confe-

ſtim Capita Vnionis hanc occaſionem veluti cælitus oblatam ſibi arripue-

tunt, & 2000, militum, quæ Sabaudus (ob auxilia ei in præcedenti belle
⸗ præſtig

Cuùm ergo hæc tanta contra Roman. I mperium attentata Confœde-

ſtrrepuen
inliul
mini

n .

4
(ove
olcos uag
Pie 1.
Meſſienn
ntiscatit
nitbuus/
Olmiret
mnrmnmnu
eyrlet
anmnn
&E non
0nn Celar
imnubgnisc
Ulltnoin
n abwin
(arunt. Vn
noietd.2
ehe 4
loſiazn
nelſte
unigoe
Ml

niemn .
mhine,
1. Mcr
ener⸗
nlten

erel

Cap. I. 29

in e præſtita) obtulerat, Bohemicis turbis deſtinarunt, prinſquam Catholicorum
Ni gan quiſquam „ſed & Imperator Matthias vel vnicum hominem pro defenſione
mnſne ſua ſeripſiſſet. Vnde Marchio Brandeb. Ioachimus Ern eſtus Vnionis locum abuß
ii .R tenens ad Palatinum 31. lul. Anno 1618. E. Lwerden ſich ſolcher occaſion bey moruum
, ciſer Boͤhmiſchen ſchwuͤrigkeit / nutzlich gebranchen koͤnnen / auch nebenſt hohemieo⸗
lun, groſſer reputation, der Boͤhmen affection ſehr durch diſen ſe cours gewinnen. uaras vni⸗
(ſa Dilectio Va hac occaſione ad motus Bohemicos peropportunè vti, & cum acceſſu magnæ torum In-
Rahne tentiones.

reputationis Bohemorum quoque gratiam per hunc ſuccurſum egregiè ſibi conciliare

,ſeq p, ⸗

Uamn dacu Quo vetò clariùs patefiat, Vnitos, qui diu iam nil niſi occaſionem Ca- arirs ne⸗
. tholicos vi aggrediendi expectauerãt, Bohemicas turbas in eum finem egre- fanta Bohe-
vonfede, gitè᷑ aluiſſe, Audiamus quid idem Marchio Anhaltino Principi codem omni- morum af-
um Imen- nò die 31. Iul. Anno 1618. perfcripſerit, cuius hæc ſunt formalia verba: a anz
h extirpe⸗ Si Meſſieur de Veniſe vouloyent entretenier vne bonne troupe aux maiſ. ai6
1 chiduci mais conditions & traicteur ſeulement auec quelques vns de nous, le Pe- ſeil. r Aug.
nel tiet hateau marcheroit bien toſß encampagne, & ſe ſereyent le vraymoyer memoniale
n de venier a vne bonne E&— prompte reſolution. Si Senatus Venetus etiam bonum dain inn
und hat numerum militum paribus conditionibus alere, & Jolummodo cum aliquibus noſtrum de darum dab
Ruͤcken n tralctare vellet; tum nauicula noſtra velociter in aciem prodiret, atque haæac Aet recta via vni ris gra-
iulein. engn promtam reſolutionem berueniendi. . ͤnaminaee-
Parilit e⸗ non contenti hos bis mille pedites Bohemis ſub ipſa initia clam motuum
contra Cæſarem, ductore Mansfeldio (qui iam inde ab Anno 1611. ſub V- Bohemic.
nionis ſignis cum fixo ſalario 1000. & mox 2000., fl. eiuſque teſte prædicto ferto te
nſpach⸗ Anhaltino in litteris 23. Nouemb. Anno 1617. ad fratres ſuos ſcriptis, milita- Encne .
ßburg/ uerat) ſubmiſiſſe, mox etiam alia 160 00. milit. ab eod. Duce Sabaudiæ ſolli-
tens die citarunt. Vnde in Inſtructione Mansfeldio & Baroni de Dona 13. Auguſt.
den ge⸗ Anno 1618. ab Vnionis Capitibus ad Sabaudum datã ſic inter alia habetur: Ererciens
rfaſfun, Puiſque S. A. de Sau. a fait mention comme par le moyen de la Seig de 26eoo mi.
und Veniſe ou pourroit arriuer a vn bien plus puiſſant armement d vn nom. ice r
teniens breiuſques a 16000. hommes, (E&a ce qu'on entena,ſans comprendre les a prina
bus n. autres 4000. 7 lesquels monteront M vne année Plus que trois millions de Boh emico⸗
miter eſi⸗ ducatons, ils traicteront, s'il Atoit po SWible A1 'arriuer ala d. ſomme des de procuratut.
nuca ttſir. niers »&- caue quelque continuation s'il eſtoit poſſible ſinon pour trois Bns cont-
au moinsaà deux annees, & verront quelle aſſeurance ils pourront yapor- tiiennium
tumtqnam ter. Ilsdiront außi àS. A. de Sau. que les intentions pour les quelles ceſt rata ed-
,MaijAn- armement particulierement pourroit eſtre emploge *Cconſiſteroit en ces baeiuc.
dis cont⸗ trois euenemens, aſſauoir I. oupour laconſeruatton du faict de Boheme, & adiila quaf
thiartile⸗ ee que en depend. 2. ou ſur uneuenement treſconſiaerable d vn Vicariat. ament
denni beſe D 3 3. on pour

Pla

=è

margine ab

368 Archiui

ſant nota- 3. obρ bαν 4acmomodement des grauames de Proteſtans en' Empire. Et

E „ 8 i „ 5 7 7„ . .
,ein bu aultrement il ne falloit, rien entreprendre mala propos & hers de Sai-

h 1 . R— . 4 . . .
aitino Jon. a En t'us ceſtrois euenemens, il est quaſi immpeßible,qu'in arriue pas

ſereyemt op- gu' éſtant armé on n'entreprenne aucunement ſur les Eecleſiaſtiques G

oſztion a la . , . 7. .
ranmnie& la preſtraille, b non ſeulement a cauſe qu' ils ſont fort contraiers à ce par-

ee , . I.
D. Snc ty & vrays autheurs desgriefs en Alemagne, & des auugmentati'ns in-
i E. tolerables d' iceux, mais auſiy; qu' il ſeroit impoßible de nourrir noz gens de
agne. Ve- 4
Basne. io Zuerre ſurnos meſmes terres, & nous laiſſer manger d'eux. C Or il eſt iu-
memoriali g/ . . ,
è neceſſatre de preoccuperce point, a fin qu aud. Elelteur & Princes ne
24 Partem ſouſt imputé le tort * de vouloir entierement exterminer la Religien Ca-
ato hi j3-

eaſus te tholique * ce que ſeroit außi neceſſaire pour Meſſieurs de Veniſe aſin qu

vum expri iis ſeuſſent comme tous ces gens 1 Egliſe en Alemæ*: ne ſort en effet autres

muntur.
. vieen. 94 Eſpagnols en leurs anes, & fauteurs ae leur party. Auxquelz Vene-
Eaſones ad Ltens il faudroit aufßst remonſtrer, combien leur importoit la diuerſion icel-
wllece le, qu' auec le temps par ce moyen la, les dependeurs d de l' Angle terre,
Jebrimen⸗ des Eſtats & de l' Vnion ſe pourroyent tellement ieindre & preſterlaæ main
42culatio l'nal'autre, qu' ils n'auroyent paz ſeulement a craindre leur ennemy,

d C — . 5 .
abud ca. zats auß de gagner ſur loy. Meſmes par le d. armement or pourroit auec le
. Q

tholicum,
zholicun .
due .n eps, on Pas Ua premiereannée, Ouurir le e baſſage par le Tyrol, a ſin
ere Ca⸗ de tranſporter le ſecours plus aiſement que du paſſé, comme anſ; trouuer
oce moyen f parla Hongrie deles aßiſter, e que leur ſeruira pour vn aduan-

§ Præoccu-

patio. tage incomparable. loint que par cela Son A. de Sau. 5 obligeant Sa Maie-

Verba hoc

agno c0. ſtè de la Grande Bret.s accroiſtroit tant plus la fſaueur, & aependance v-
Iehenla . — . „72 . . . .
berum ſunt Eluerſelle g joignoit! Ocean auec lamer Adriatique, en meſme liaiſon.

nbducta,c Quoniam Serenißimus Sabaudig Dux mentionem fecit, quomodo per medium Domi-
poſitum,“ norum Venetorum alius exerciti longè potentior, & quidem ad vſque 16000. mili-
la Keltpion (non comprehenſis, vt intelligitur, reliquis 4000.Ü) obtineri poſſet: qui tamen Exer-

Lahalg, citus plus quàm tribus auri millionibus annuis conſtaret, Idcircò Legati noſtri cum di-

4 Vniuerſa- (to Duce tractabunt, num adeam nummorum quantitatem perueniri, & hoc ipſum ſi

lis commo- . . 1*.
tio contra non per tres, ſaltem per duos annos continuari poſſet, in quo notabunt, quæ aſſecuratio
Catholin promittatur. Eidem Duci Sab. dicent, intentiones, ad quas hæ copiæ ſpeciatim inſeruire

Imp. ab V- . „71:
minsproch- poſſent, in his tribus euentibus conſiſtere, videlicet 1. ad conſeruationem cauſa Bohe-

rar micæ, & eorum quæ inde dependent. 2. Aut ad caſum ſummè conſiderabilem alicuius
*$ Tranſitus .
per Tyro- Vicariatus.
lim quæſi-

1ab Vnitis, occupata illa Regione.
f Tranſitus ex Vngaria ad Venetos, ab Vnitis quæſitus, occupatis intermediis Regionibus.
g£ Vniti de Occano cum Mari Adriatico coniungendo conſilia miſcent, Inauditæ machinzgz

.

t pti
n ekm. 1
aAloluamnt
Gnntmmeht
utnthe Lacle
aroru fiutore⸗
tthel liuerſie
non eorumn
itenn en
o ſio ein
cien eiſi
im Alini
iinte ſn/

INi, unn

ul guhiten
unhe /lien
ugeennui⸗
kin dlio
lſteb,
iten,
ulek n
, au en
um.
kihdler
honete
Aindren
Pcdilheg
an eenm
un per
wum &
eti⸗
il

yn.
rdeg.
Arrige 1
ie, 9
e zur.
iontiz.
2 gental
ril ſi.
rincerne
aßn

t autre⸗

llsVene.

Municel.
le tern,
main
nemy,
alee le
l,a fin
trouter
duan.
Mate-
nct -
liuiſon.
1 Dom-⸗
90. Mili⸗
nen Exer-
cum ſl⸗
oc ipſin/
aſecura
m imermit
cutſe lr·
lenn ANA
Picgriatt⸗

₰½ Cap. I. zFxI
Vicariatus. 3. Aut pro accommodandu Proteſtantium in Imperio grauaminibus. Et
quòd aliàs extra occaſionem opportunam nil aggredi conueniat. In omnibus tribus caſi-
bus quaſi impoßibile est, quin armati cum ſimus, Eccleſiaſticos & Cacomyſtas aliqua ra-
tione adoriamur, non ideo tantum, quod noſtris partibus admodum ſint contrarij, veri
authores grauaminum in Germania, & horum intolerandæ multiplicationis, verum et-
iam quod impoßibile foret, militem noſtrum in proprio alere, & nos ipſos conſumere
inconſultum. Neceſſarium ergo viſum fuit, vt in hoc puncto praoccupatio fieret,
quò dicto Electori & Principibus illud notæ non inureretur, quaſi Religionem Catholi-
cam in totum eliminare vellent, Id quod etiam pro Venetis neceſſarium foret, quò conſi-
derarent hos Eccleſiæ ſeruos in Germania in eſfectu & in animis ſuis Hiſpanicos, & eiuſce
nationis Pautores eſſe. Iiſdem Venetis pari modo in mentem reuocandum eſſet, quantum
ijs ex hac diuerſione emolumenti accedere poſſet, dum hac rationt hiſque mediis ſucceſſu
temporis eorum Aſſeclæ in Anglia, Status item Hollandiæ, & Vnio Proteſtantium ita
inuicem ſeſe coniungerent atque inter ſe mutuò ſuccurrerent, vt non ſoldàm de ini-
mico ſuo parum ſibi timere, veruùm etiam eidem longe ſuperiores euadere poſſent.
Sic etiam eiuſdem armaturæ operà facilè eſſet, alicuius temporis lapſu, non quidem
primo continuò anno, tranfitum per Tirolim, ad auxilia leuius quàm antehac
traijcienda, ſibi aperire, nec non per Vngariam media patefacere, vt Venetis cum in.
comparabili commodo ſuccurratur. Quibus accedit, quòd Daux Sabaudiæ, dum Re-
gem Magnæ Britanniæ hac ſibi ratione deuincit, fauorem & beneuolentiam generalem
ab omnibus ſibi e magis conciliaret, & ipſum adeò Oceanum cum mari Adriatico vno
codemque vinculo colligaret.

Et in alio Memoriali prædictis Legatis da partem dato, En ce cCas Eccleſiaſti-
era difſictle, Voire ineutable, qu on n entreprene, contre les Eccle- greſſio in

Kiaſtiques, & Preſtres, qui tous ſont Eſpagnolizes & procurent la Mo=- mberio

Sabaudo,

narchie Eſpangole. Tali caſu diffcile imò ineuitabile eri ſzici quaſi non
archie Eſpangole. Tali caſu difücile imò ineuitabile erit, quin Eccleſiaſtici, cum ſua i ve ac⸗

cohorte, qui omnes ſunt Hiſpanizati, & Monarchiam Hiſpanicam procurant, cidens ne-
obruantur. ceſſariò fie-
8t —⸗—. . . . . ri de beret⸗-
Ergè ferro Vnionis nauiculæ Viam aperire, 20000ο.. milites in 3. an- proponi-
nos diſponere, Bohemiæ turbas conſeruare, eoſdem iuuare, Vicariatus tur.
alicuius occaſionem expectare, prætenſa grauamina Armis reſcindere,
Eccleſiaſticos bello adoriri, & ſic pededentim Religionem Catholi-
cam exterminare, Venetos contra Auſtriæ Archiduces iuuare, tranſ-
itum per Tirolim vi aperire, Oceanum mari Adriatico iungere, Vn-
gariam & reliquas hæreditarias ditiones Auſtriacis eripere, præſertim
in ipſe etiamnum Bohemici tumultus exordio, Catholicis omnibus
„ . „ S
altùüm dormientibus; hoc verò Defenſiuèe agere, dicendum
erit?

Ita eod.

— .

NB. Ita eod. 1z. Aug. Anno 1618. Marchio Brandeb. & Princeps Anhalt. ad
Arin pond Palatinum Alles libelliern ſey hinfort vergebens / vnd Salus Patriæ nichts
trix non n weitters als den Armis vnd derſelben guten anlegung vnd gebrauch zuſuchen/
libellis, ſed vñ finden jhre F. G. G. dreyerley occaſiones, daß nemblich auff die erhaltung

in armis, &

corum bo- vnd vorkommung der vndertruckung bey dem Boͤhemiſchen werck / fuͤrs an⸗

6 e ln⸗ der auff ein begebend Vicariat, drittens auff ein fuͤgliche abhelffung der gemei⸗
rere volunt. Hen grauaminum zu ſehen ſeyn wolte. Omnis libellorum vſus impoſterum fruſtra-
neus, nec in alio ſalus patriæ, quàm in armis eorumque bona collocatione quærenda est, G&
Principes quidem iſti triplicem occaſionem ad id detexerunt, rationem ſc. habendam eſſe
conſeruandæ cauſæ Bohemicæ oppreſßioniſque præacauendæ, dein Vicariatus contingentis,
tertid cmmodæ grauaminum diſeußionis. .
NSB. Vvinotandum, quod Palatinus illud mouerit, qu il à pensè, qu' au lien

eine Je ſyecifer ces trois occaſions, pour les quelles le grand armement pourroit

oec quid enir àpropos, on penſt ſpeeißer au Duc de Sauoye ſeulement le ſeul ſuiet,
Netexrm de reſiſter ala Tyrannie Eſpagnole. Prout refert Chriſtop. Baro de Dona 17.
ar Aug. An. 1618. Quod conſultins viſum fuerit, loco expreſßionis ttium illurum occaſionu,
Tyrannidis quibus magno illo exercitu commodè vti poſſent, Duci Sabaudiæ nihil aliud ſpeciat im di-

unbedien- ci, quam hac ratione Hiſpanicæ Tyrannidi reſiſti poſſe.
quæſierint. Volradus de Pleſſen Electoris Palatini Conſiliarius Intimus 1I1. Se-

ment, ne ptemb. Anno 1618. ad Anhaltinum, La publication & diuulgation nous e-

auriia ber ſtonne V. E. fera bien d'auiſer comment on ſe doibt gouuerner icy ſur cela

is eun S, quel langage tenir & quelle reſponſe donner aux Imperiaux, a Mayen-
patefant. ce, a Bauiere, & autres qui nous feront fore demandes & s' en formaliſe-
Balm e pont. Publicatio & euulgatio nos terret, ſed Excel. veſtra rem bonam præſtabit, ſi do-
Rastionis Suerit, qua ratione⸗ hbic procedendum, quo ſignaculo vtendum, quidque reſponfi Caæſareis,
ſe prædica- Moguntino, Bauaro, alijſque qui particularem rationem à nobis exigent, & rem ſuſpe-
bat. ctam habebunt, ſit dandum.

Anima V- Et iterum in Memoriali Legato in Sabaudiam dato, Les Venetiens ſe
nionis & o⸗

mnium ad- pourroyent promettre de voir ouuert le paſſage entre Aleme & lalie &

ar umn: par ce moyen auoir tres grande commoduè pours entr' aider & ſecourir.

ſio Cæſaris . . ſz ,i .
ſo elar En, ſomme cela ſeroit la vraye ame & ſubſtance des Intelligences, Corre

norum- ſyes. & alliances que ſon Alte de Sauoye eſtabliſt entre le Roy ade la Gran
E. 8 , 3 5 ..
Tarbæ Bo.: Brete les Eſtats, E. nion, & la A. Sereniſſe Republique,la quelle ne ſauroit
hemieæ ab amais plus paruenir a vne totale fruition d' un tel effel, que par la preſen-
nibus vo- Ze ſi grande occaſion. Outre cela ſeront requiſes & ſollicites les aßiſtances
Tantur 7. Rg ion 0 ſe RI1 r quiſes & ſollicite Fiſt

caſio diu Au ſecours reciproque? Huec les Vnis ont a attendre, de S. AN. de la Gran.
cxpectata, g B e, -
becae: Brete & de Meſßs les Eſtats, cheſela quelle en ſoy meſme conſideré e,
roit

Pmunmnt
etueneztine

cmnele,htt

Nihullie Dn
nun Renſht
nuntaniſn

l ſaluſſu
lictabitmn⸗

iiu& auni,

d
icnumnm,
ie Cnilmn
Inalioite
lcepenne
ſud ler „
lbmenn
nſele dan

Uy morle

ilenrel
ſal ce⸗
linpe tmt⸗
ngnn
DG
lmnt
al,
Ulitci Vie
lulte behl

rlrſhe
uſuchen
dthalin

ſfürs

der elne⸗
un 1 re.
nlaeſt

Benlaniſ

upeneitn

Maulin
uruit
ſuin,
Donay.
llaſioni,
iamd.

1II. Fe-
nous k-
ſurcele
Mayen.
it, Mdo-
Cſar eis

ſibde-

etiens .

ſtalie
ſecuuri.
es, Con.
e 14 610
nt ſuni
rlapj en
4Giuni

eu GFIO

lerte,

futſe.

de ne s' accorder en faſon aucune, auec le party contraire ſans auis conſeil

Cap. l 33
Rroit aſſez que'lne falloit faire trop gran eftat en attendre beaucoup d'au. uinitus ob-
MS . VS&

S . . 5 lata, ad Do-
tres choſes extraordinaires & vlterierres, pour l' executien d vn ſi excel- mum au-

lent & vniuerſel deſſein. Et au cas que M' de Montou deuoit ſtre enuoyé Aricenan-
velsl' Elect*Fde Saxe,lle defaudroit adwuertir, de ſe donner de garde, a ſin dm.
Vniuerſalis

gue? le d. Electeur & ſon Conſeil dependans dela Cour Imperiale, ne 5 a- commotio
Percoiuent au ſecours donné parles tronpes du &. Contede Mansfelt. Vene- maenz bar-

, . tis in Euro-
ri ſibipromittere poſſent, quod tranſitum Germania in Italiam apertum videndi, & Per dconfta
. , ——— . . . . . . omu
hoc mediumoptimam opportunitatem ſe inuicem iuuandi, & ſuccurrendi habere poſent, Auſtriacam
vno verbo, hæc eſſet vera anima & ſubſtantia, Confæderationum & amitcitiatum, quas ab Vnitis

.. . . . „„ Pprocurata.
Ser. Sabaudig Dux inter kegem Magnæ Britanniæ, Status Hollandiæ, Vnionem & Sere- Notct Le.

nißimam Rempublicam Venetam confirmauit, quæ quidem Reſp. hos fructus niſiper præ- ctor, an ſi-

Jentem tam inſignem occaſionem, nunquam porrò ſperarepoterit. Sed &auxilia & mu- Aipaln.

tuus ſuccurſus quem Vnitiex Anglia & à Statibus Hollandiæ expectant, requiretur, & lectori Sax-

Jollicitabitur, quæ tes in ſeipſa conſiderata ſatis oſtendat, ad executionem intenti tam no- conſilia ſus
bilis & generici, de alii extraordinariis, aut ylterioribus Jubſidiis paruùm laborandum Vnionis de-
eſſe. Et caſu quo Dominus de Montou ad Blectorem Saxoniæ ablegandus eſſet, eum in- pudee
Mrui conueniret, vt in eo cautè ac circumſpectè ageret, quò dictus Saxoniæ Elector mnes vbi-

J . . 3; ue prædi-
eiuſque Conſiliari, non aduerterent, Bohemis per copias Manseldicas opem præſtitam cabare

In alio item Memoriali Legato ad partem dato, Le Commun de la vnio fauet
ville de Vienne a defendu, & ne vouloit permettre, qu' on tiraſt de leur Bohemis, &

. 1. . ausilia Im-
Arſenal aes pieces Canon & dela munition contre les Bohemes, maugrè peratori

contra eoss

ue l Empereur en auoit, ſe vo vant mocquè d' eux. L' Vnion del Eãmpire nevenite
Jauoriſe les Bohemes, & les Bohemes ne viſent qu' a elle. Ils ſont reſoluz Penin in.
E&aßtſtance del Vnion. Le Roy d'Angleterre, les Holandois Villes Hanſia-
iques les aſfectionnent. Toutesles leuees ſont defendues & empeſchees
al Empr tant en Boheme, qu'en l Empire & pays circonnoiſins. Tout
ce qu on apprehendiſt, eſt du coſtè des palts bas & del Italie de deux a trois
mille hommes, 'on niaura pas peur, ſi cen eſt d'auantage. Les Bohemes
ont par tont les paſſagges ouuerts de pouuoir faire leuee de gens de tous co-
ſtez. Orl Empt nel' a point, mais eſt ſerré dansl Auſtriche. Communitas

Ciuitati Viennenſis prohibuit, nec permittere voluit, vt ex eorum Armamentario

tormenta Bellica & munitiones contra Bohemos depromerentur, quantumuis indi-
gnante Imperatore, qui ſe ab eà illuſum vidit. Vnio in Imperio fauet Bohemis, &
Bohemi non aliò ſpectant, quàm ad illam. Sunt etiam determinati, nullum omni-

n cum hoſte, niſi cum conſilio, & poluntate Vnionis, pacis tractatum inire, Rex

1E Angliæ,

Falaltino,

34 Archiuij
Anglieæ, Hollandi ac Ciuitates Anſiaticæ js propendent. Imperatorine militem ſeriber
poßit, omnibus locis tam in Bohemia quùm & in Imperio & locis propinquis, impedimen-
ta ſunt obiecta. Quantum reſciri potuit, eſt ferè è Belgij & Italiæpartibus, ad numerum 2.
aut 3000. militum, quos ſi amplius non ſuerit, parum curabimus. Bohemi verò ad mili-
tem conſceribendum, omnes vias liberas habent, écontra Imperator nullas, quin potius in
Aeuuſtria incluſus atque circundatus et.
Balthaſar Neu, qui cum Mansfeldio in Sabaudiam miſſus fuerat, &
Alſatia Pa- Turino 25. Ian. Anno 1619. ad Princ. Anhalt. Was ich 1139. (dem Gra⸗
arino⸗ Bo⸗ ſen von Manß feld) an die Hand geben / 2936. Aa. 4. 5. 36. 10 84. fl. m.
