baudo pro- m. 879. 450. (Sauoya mit dem Elſaß gegen der Cron Boͤheimb) vor⸗
milla. zuſchlagen / halt ich in vnderthaͤnigkeit darfuͤr / ſeye 7 42. (ChurPfaltz) wol⸗
eeuithun / ja nutzer / weiln es 1112. (Erblaͤnder) dabey auch zu conſideriern,
dic alia ni⸗ daß num. 1716. (der Hertzog) ſchon 170. (alt) alſo daß man doch / ja alß⸗
via Palati- dann leichter OO. 2799. 10. I1. 37. 3 8. 24. 21. 43.7. 55.27. 50.49. (durch recom-
E mendation, denomination)ooder andere zeitliche vnderbawung bey 16. 11. 49⸗

Znum Bo

hem. na- 450. (den Boͤhmen ) ſelbſt zur 312 0. mm. 42⸗-. 3,.8. .25. ⁵. 43. 879. (ſucceſ-

Kus ellet. ſion derſelbigen Cron) gelangen wurd koͤnnen. Conſilium quod ego Comiti
Mansfeldiæ ſuggeßi, vt ſe. Sabaudo pro Alſatia Regnum Bohemiæ offerretur, humiliter
aſtimo, Comiti Palatino non inutile ſote, præſertim cum ſint ditiones hareditariæ, ybi
'illud conſiderandnm, quòd Dux Sabaudiæ atate iam prouectus ſit, ideoque dein-
d facilins per denominationem, commendationem, aut alias maturè adhibitas

præoccupationes, Palatinus ipſemet à Bohemis ſucceßionem illius Coronæ obtinere

boßit.
Idem ad eund. 7. Febr. Anno 1810. Hertzog von Saphoy will einen
vom Adel Monſt. de 87. 56. 42. 54. 5. (Bauſſe) genant / gen 1673. A a. 63.37.
42. (Heidelberg mit vns) ſchicken / der ſoll hie die 3 007. (ſchrifftliche reſo⸗
lution) mit ſich nemmen / vnd 742. Chur Pfaltz) vberlifern / wofern 2612.
(Pfaltz) ihme wird dargegen auch ein 3007. (ſchrifftliche verfaſſung) zu⸗
ſttellen / darinn I i. 48. 21. 9. 20. 3 8. 8. 23. 21. 19.33. 47. 17 45.f. 6. 42.55.27. 24.

Votozum

zlectora- (ſie ſich obligiere, Hertzog von Sauoya ſein Stim) neben m m. 7 51. 21.

ſium aſſe. 42. 3. 20. 5. 37. d d. l. 29 02. (der Chur Brandenburgauff die Roͤm. Cron)
Ennkeruen zuuer 3053. (ſichern) vnd 11. 879. 456. (die Cron Boͤhmen) effe ctiuè zu⸗
ro sabau. wegen zubringen. Alß dann will q q. m m. 1716. (Er der Hertzog) darinn
Regnum 3 8. 2. 23. 21. 25.33. 47. 55. f. 6. 742. Kk. 10 84. (obligiert ſeyn / Chur Pfaltz
Bohem pro das Elſaß) helffen 1066. (einnemmen) vnd / wo moͤglich / auch 11. 21. 37.
Sle 48. 61. 62. 9. 22. M m. 10. 17. 49. 2532 n. 2062n. (ein ſtuck von den Oeſter⸗
vars Au- reichiſchen Landen) vnnd zum 2007. ee. f. 6. e m. 8. 5. 6. 2. 61. 11. 29. 126.
Urie pro 1 43. 3191. 1836ich sS. Ss. 1411. (Krieg auß ſeinem Beutel achthalb Ton⸗
nen Golds Jaͤhr) lich herzugeben / auch allen fleiß vnd moͤglichkeit ankeh⸗
xen Kk. II. 32 82. quff K k. 56. 27, 29 .tt. 1411, (daß die H

ikini lre
Gl gtnunn

ci ſen
Veretet 4

,u ſontinlan
ina elat.

Murch

ſurfm
pintt
ilurndli
ihevertinene
lem M.
niſtcerenu
ſonnenam
Utrurſas
nrenh
in te

funtmn
Pionerin
Aftene.

Canen
ſhsede
N
ench
ſtnide
ecenl
td pr⸗
lktuat⸗
oie

rden

8
nen ſnlen
elinen⸗
umneren 1

verd AAnſf.

in hotife

5 fuenet

dem Gn

ſidetier,

ch / ſ i⸗

hrecom.

16. 1149,
9.(ſuccel.

o Coni
Rumiliter

katie, phi
Iue dein
allhibitas
obtincte

einen
63.37.
he reſo⸗
n 2612.
ung) iu⸗
2.14,
71. TI-

m. Cron)

Qiuè din
)darint
hur Pfſi

den Oeſten
.11,19.120

ſthalb Ton
4 ant⸗

iger auch
6 gil her⸗

Cap. IJ. 3)

vil hergeben) vnd ſolches dd. 10. 53. 7. 71. 1836. 2087. (auff drey Jahr⸗

lang) wofern pp. kk. (ſo lang vonnoͤten) auch 742. Il. 869. 3405. S8. 9.
II. 4. 21. 41. 37. (Chur Pfaltz die Cron Vngarn zu cediern. Dux Sabau- Farare
diæ Nobilem quendam Dominum de Bauſſe nobiſcum Heidelbergam mittere vult, pro Palad-
qui reſolutionem in ſipto ſecum ſumere & Palatino tradere debeat, ſi quidem Pa- h
latinus Elector & conuerſo aliam ei promißionem ſeriptam in manus tradiderit, is
qua ſe obliget, Duci Sabandiæ Votum ſuum ad Imperium cum Brandeburgenſi ſe-
curò addicere, & Coronam Bohemie effectiuè acquirere, tali caſu Dux vigore ſuæ
Reſolutionis vult eſſe obligatus, vt ad Alſatiæ, & ſi poßibile fuerit, ad partis Auſtria-
catum Regionum acquiſitionem Palatinum iuuet, de ſuo annuos ſeptem auri deta-
imnyriadas, ſeu vyt vocant Tonnas cum dimidio exoluat, & omnem curam adhibeat,
quò Venetos ad tantundem contribuendum idque per 3. annos poſtulante neceßi-
tate continuandum perducat, ſed & Coronam quoque Vngariæ Eleltoti Pa-
latino cedat.

Marchio Anſpacen ſis 8. Febr. Anno 1619. ad Anhalt. Nos Praiſtres Beelenann.
ſont fort Marſciaux, il ne ſe parle que dela guerre, & en eſaict il ya del re Cæſirem
apparence qu'en tremblant ils donneront ſecours al Empereur. Presbyteri geduntur.
koſtri ſunt valde Martiales, nec de alio quam de bello 4ud eos ſermo. Et reipſa ſuſpicari li- Quis ab his

offenſio-

cet, eosex timore Imperatorem adiututos. nem expe-
Idem Marchioad eundem 14. Febr: Nous auons le moyen entre nos get Medis
mains de renuerſer le monde. In manibus noſtris media ſunt quibus Orbem ſurſum gerunt, qui-
, . 2 4 bus orbem
deorſum vertamus. ſusque de-

Etrurſus 20. Febr. IIy a vne reſolution a prendre, Grande, Grande, qus vertere

Voire Grandiſime, lIe vous congure, de vous hater. Carl'aſfaire requirt riment V-
vne prompte reſolutions, & pour le ſecont d'entretenier les occaſions. afin.
Oportet nos eſolutionem capere magnam, imò maximam. Ego vos coniuro, vt properetis. tuum Bok.
Negotium enim requirit promptam reſolutionem, & ſecundò, yt ne occaſiones manibus hus elaba-

elabi ſinamus. . tur.
Camerarius 5. Mart. Anno 1619. ad Anhalt. Mir ligt jetzo fuͤrnemb⸗ Res non eſt

lich das Vorleihen gegen den Boͤhmiſchen Staͤnden an / welches Pfaltz as.
biß auff E. F. G. widerkunfft ſo weit zu ruck gezogen / dann je einmal res repra eſt

nit mehr integra, es geh im vbrigen wie Gott will. Deß Grafen von Manß⸗ realo

. . 7 5 motuum
feld widerkunfft / & quidem non ſine adiuncto, werden materiam zu einer Bohemico-
ſtarcken deliberation geben / Gott geb das Hertz vñ den muth / etwas zu ſeiner un adal.

ehr vnd pro Libertate & Religione zuwagen. Me nunc præcipué motuum Bohemiæ traCatholi-
Statibus ad numerandum angit, quöd Palatinus Elector ad vſq; Celſitudinis veſtiæ reditü q uden-

protraxit, na reuera, negotin amplius integrä non eſt, quidquid de reliquo feri Deus velit.

Bellitus Comitis Mansfoldiæ, & quidẽ non ſine adiuncto, materia ad graues deliberationes
F 2 fuppeditabit.

1

36 Archiuij
ſuppeditabit. Deus inſtillet cor, & animum, aliquid præclariad ſuum honorem, préquek-
bertate & teligione audendi.
Idem qui ſuprâ Balthaſar Neu, Mansfeldio in Sabaudiam miſſo ad-
iunctus, & Venetias inde ablegatus 4½ Mart. Anno 1619. & Venetijs ad An.
Znia Vota halr. In der Saphoyſchen Schrifft iſt vber Chur Pfultz vnnd Branden⸗
Imperium birg / auch deß Chur Sachſen oder eines auß der Churfuͤrſten Votis noch
sabaudo darzil begert vnd conditioniert worden. Die propoſition bey Venedig hat
auln. mir der Venediſch Ambaſciator zu Turino in etwas wegen der Sigria. præ⸗
Piſribu- tenſion in Friul vnd Iſtria corrigiert, mit zuſetzung der Graffſchafft Goͤrtz
gionum vnd Gradiſca / vnd der Ort vnd Plaͤtz am Meer / ſo die Vſchochen jñhaben/
Catholicis die ſie bey diſer occaſion, da die begerte ſumma der drey Million hergeben /
hPts an ſich bringen / wie auch jhre Graͤnitzen biß an Tirol erweitern koͤndten.
cios eripi- In Sctipto Sabaudico vltra Palatini Electoris & Brandeb.- etiam Saxonicum vel altus
Endaruhe ex Electoribus Votum inſuper petitum & exceptum ſuit. Propoſitionem Venetis facien-
dQam, mihi eorum Legatus Taurini aliqua ex parteratione eorundem prætenſionum in
Foro Iulij & Itria cortexit, annectendo Comitatum Goritiæ, Gradiſcam, & loca mariti-
na quaæ Vſchochi inſident, quæ illi hacoccaſione, ſi petitam ſummam trium millionum
deberent, ſuæ poteſtatis facere, & limites ſuos ad Tirolim vſque extendere
poſſent. .
⸗ Palatinus & reliqua Vnionis Capita, in ſecreta Inſtructione Anhalti-
Occupatio hi ad-Sabaud. Creilsheimij 19. Mart. Anno 1619. Anhalt ſoll die ſonderbare
Regionum attaque in Elſaß / vnd bey derſelben den numerum, die conduite, die zeit das
Auſtriacam paſſage vnd fagon zu attaquiern fleiſſig erwoͤgen vnd raportiern, auch vber
ſbrdanrii diſes alles ein ſchrifftliche vergleichung auffſetzen vnd vtrinque vollziehen.
& aliis per- Item, daß die attaque exparte Benedig gegen Frioul fuͤrgenommen wurde/
gaam ſcru⸗ da dann fuͤrnemblich diſer Scopus in acht zunemmen / a uff daß das Kriegs⸗
turaa. weſen / ſo vil moͤglich / in lralia fomentiert, auch Hiſpan. vnd dem Babſt ſelb⸗
nalatinus ſten dero orten negotium faceſſiert werden moͤchte. Endtlich were zuuerglei⸗
ium in Ita- chen / wie ſolches an groß Britannien vnd die Herꝛen General Staden zu⸗
lam infer-bringen/ auch durch was prætext diß gantze werck zu couurirn vnd in ge⸗
eitband heimb zuhalten. Anhaltini officium futurum, yt ſpecialem occupationem Alſatiæ, C
negotium circaeam, numerum, conductum, tempus tranſitus, & modum adoriendi ſtudiose per-
mrel * pendat & eferat, nec non de his amnibus tranſactionem in ſeripturam reſerat & vtrin-
Has machi- que concludat. Item vt occupatio Foroiulienſicex parte Venetorum ſuſcipiatur, vbi præ-
nas luae cipuè ſcopus conſiderandus, vt ſcilicet ſedes belli quantum ſieri poterit in Italia
tholicos v. ſomentetur, Hiſpano etiam ac Papæ ijs locis negotium faceſſatur. Ad extremum
occulte ha- dé eo conueniendum erit, quomodo hæc ves ad Regem Angliæ & Confæderatos Bel-
bere ſiu. gij Ordines perſerenda, & quo pratextu hoc totum opus tegendum & ſilentioinuol=

dent, & la-
teret certé uendum ſi t.

Catholicos adhuc maxima pars, niſt DEVSad Pragam detexiſſet.

Et moz

,unen cnt
zunehtlcde

Eturchoet

Sderucnbane
temn & 0.
nſiu MbtinereaY
minteDemun

mu i, eni

uuie rin

mpuinyhinſ⸗

Plleni, iren
Mulie ene
funside
nendo,Cre
Hmngteng
IIfintwſe
Nurzgran
ühelcK
Uednſered
(Rartene
(cherditr
uniſrnen,

==

D
npiget.

1miſe 4
Brunden
tis ng
endi t
igte Dre⸗
haft
naben

hergehen

n köndten
mn pelala
eti⸗ fuen.
enſinun ir

lanmarititi.

millionun
ertence,

Anhalti.
derbare
zeit das
ich vber
Hgiehen.
wurde /
Kuiegs⸗
bſtſelb⸗
lerglei⸗
aden zu⸗
d in ge⸗
Alatie,
Adiose her⸗
t & Vti
tur,pbiſte⸗
it in Iuuit
extremun
leratme⸗
ntinind

Et m

Cap. I. 37.
Et mox ſequenti die Creils Rimi jin ſecretiſſimo negotio 20. Mart.
Anno 1619. cum Directoribus Bohem. communicato, Es beſtehe jetzo auff
dieſem / daß Pfaltz nicht allein 4000. Mann vnd 500. Pferd den Sommer Sre te
vber ohne der Herten Behmen entgelt / noch ferꝛner zu erlangen getrawe / Kriacæx &
ſonder auch noch weiter / daß etlich tauſend Mann das Hauß Oeſterteich vnd eclettalt⸗
die Geiſtlichen im Elſaß arracquirn, vnd alſo die forces ſo auff die Boͤhmen voitis pro-
fallen wuͤrden / zu diſtrahirn vnd zu diuertirn verhoffete. Zu dem dann Sa⸗ Curata.
phoya darzu helffen wolte / daß man zum wenigſten ein Mann acht oder ze⸗ vniti nouas
hen tauſend im Reich vnter den Euangeliſchen wuͤrde auff den Beinen hal⸗ vires quæ-

runt-vt Bo-

ten koͤnnen / entweder die durchzuͤge zu verhindern / oder da die Herren Boͤh⸗ kemis por-

men noht leyden ſolten / ſich derſelben noch ferꝛner anzunehmen. Endlich / 10 etia auxi-

lientur. Hoc

daß durch vermitlung Saphoy / die Venediger das Hauß Oeſt: im Friul ebus Bohe-
widerumb angreiffen. Rem nunc itæ ſe habere, vt Palatinus non ſolum 4000. micis ſe nõ
peditum & 500. Equitum per totam æfiatem abſque vlli Dominorum Bohem. im amifeere
penſis obtinere confidat, ſed amplius etiam ſpe certa fruatur fore, vt aliquot mille ho- Axggreſſio
mines Domum Auſtriacam & Eccleſiaſticos in Alſatia adoriantur, & ſit vires quæ o- Note us Au-
mnes in Bohemiam irruerent, diſtrahantur ac diuertantur. Praæterquam quod &
Sabaudiæ Dux iuuare promittat, vt ad minimum 8. vet 10. millia armatorum in Im-
perio inter Proteſtantes diſtribuantur, alantur, & ſic aut tranſitus impediri, aut Domi-
nis Bohemis, fi neceſßitas reqitireret, porrò ſuccurri poßit. VlItimò quod per medium Du-

cis Sabaudiæ Veneti Domum Auſtriacam in Forolulij' iterum bello ſint petituri.

Vnus idémque Palatinus in Inſtructione Legato ad Ducem Bauariæ Notet Le-
mittendo, Creilsheimij 27. Mart. Anno 1610. datà: Wir ſeyn naher Creilß⸗ KKor cauſam

heim angelangt / daſelbſten von dem gantzen Boͤhmiſchen Interpoſition- Grelhei⸗
werck / mit vnſerm freundl. lieben Better / Oheim / Genatter vnd Stadthal⸗ mij habiti,
ter / Marggrauen Joachim Ernſt zu Brandenburg / vnd Fuͤrſt Chriſtians & onterae
zu Anhalt . vertrawliche vnderꝛedung zu pflegen. Item / Wir vnd etlich conſilijs ibi
andere vnſere Mituerwandte Fuͤrſten vnd Staͤnd haben nur ein geringe an. &tats.
zahl Reuter / zwar zu nichts anders als allein zu vnſerer vnd anderer Juͤrſten Regna eri-
Leibguardi / vnd keines wegs wider jemand etwas feindliches vnd thaͤtliches kere ela⸗
vorzunehmen / ſondern allein bloß zu notwendiger defenſion auff alle vnuer⸗ que Tiro-
hoffte widrige faͤll zu gebranchen / werben laſſen / deſſen vnd keines andern ſol⸗ lim vlq; in⸗

uadere, ad

len ſich S. L. verſichert halten. So viel aber das Boͤhmiſche weſen betrifft / nullius pe-
da wird vnſer Geſandter kuͤrtzlich zu widerholen haben / wie treweifferig vnd dnitus offen⸗

ſionem ſpe-

wolmeynend wir gleich anfangs der weyland Roͤm. Keyſerl. Mayt. durch aat; junge
ſchreiben vnd ſchickungen gerathen / auch ſonſten / wo wir nur gekoͤnnt / alle Inſtructio.

nem item

gute officia angewendt / vnd mit fleiß vnderbawt hetten / damit die Waffen Creilshei-
nicht ergriffen / ſonder durch linde vnd milde mittel vnd weg dieſem vnrath mij Anhal-

zeitlich abgeholffen vnd remedirt worden were. Creilsbemium nos contulimus, dud ante ſe:
vt ibidem de yniuerſo interpoſitioni Bohemicæ opere Aadaeente . Srnb targ:
2 Vr datam.

Archiui)
²An hæc ve- „. „ 2 . . re.
ra ſint, Aéta Principe Chriſtiano Anhaltino fideliter confil miſeeremu. Item: Nos & alij qui-
3aDandice dam nobiſcum Vniti Principes & Status exiguum aliquem Equitum numerum non
Inſtruct. 19. quidem ad alium finem quàm ad defenfionem torporis noſtri, non verd cuiquam mini-
Naner Anno mum hoſtilitatis inferendum, quin potius non niſi ad neceſſariam defenſionem contra
Ianus Bi. Omnes inopinatos periculorum ſucceſſus, conſoribi curauimus, de quo & de nullo alis
Eensin ore Dilectio veſtra erga nos ſecura eſſe poterit. Quantum verò ad cauſam Bohemicam
no, mitia ſpectat, breuiter Legatum noſtrum repetere oportebit quàm ſincerè & bono affectu nos

compoſi- jatim à principio Sacræ Cæſareæ Mateſtati per litteras ac Legationes conſili -
””M princip ſ ſtati p gationes conſilium dederi

dia procu- mus, aliis item locis, vbi vbi poßibile nobis fuit bonis oficiis non defuerimus & ſludiosè

rans, D præuenerimus ne arma arriperentur, ſed Potins blandis & placabilibus viis medijſque
morũ moti Huic malo maturè occurreretur, & remedium aſſerretur. =
bus ad pri- In propoſitione Camerarij quem Palatinus ad Elect. Sax, amanda-
etes ues erat eodem die 27. Mart. Anno 1619. eadem quæ in Inſtructione ad Du-
contra Ca- cem Bau. ijſdem ferè verbis continentur.
holicos Mauritius Landgr. Haſſ. ad Pal. 13. Apr. Anno 1619. Wirzweifflen

abutuntur.
21 lul 13. nicht / E. L. ſich dieſer jhrer dignitet beneben dero Mit Vicario, ſo lang zu ge⸗
77Aug: An. hrauchen wiſſen werden / biß nicht allein die Boͤmiſche Vnruhe geſtillt / ſon⸗

16182 .

dern auch den ſo offt / aber vergeblich geklagten Euangeliſchen beſchwerden
Palatinus zu grund abgeholffen werden moͤge. Non dubitamus, quin Dilectio veſtra hac

tamdiu no- &. O97 20 —7. —
uum Impe. Vicariatus dignitate, cum Collega ſuo tamdiu ſit vſura, quouſque non ſolum Bohemici

Iine non pa- tumultus ſopiti, verùm etiam illatoties, ſed fruſtra depoſita Proteſtantium grauamina
Tigtur, deo e fundamentis ſublata fuerint.

uſque res Bohemiæ ſuo vtique commodo ſopitæ⸗ & Proteſtantium grauamina & fundamentis ſublata ſint.
= Palatinus ad Elect. Mogunt. 30. Mart. Anno 1619. Ich verſpuͤre auß
cn. E. . Handſchreiben dero getrewe afle Nion zu mir vnd dem gemeinen We⸗
Bohemico- ſen / daher ich vrſach mich deſſen fr. zu bedancken / vnd E. L. eines gleichmaͤſ⸗
rum tumul. ſigen an meinem ort zu verſichern / vnd gelebe der guten hoffnung vnd zuuer⸗

ad ac-
csmodan. ſicht / E. . werden jhre conlilia der Friedfertigkeit nach dahin richten / damit
nirea bey gegenwertigem zuſtand im Reich Fried / Einigkeit vnd guts Vertrawen

amina,
Hes. luris- gepflanßzt vnd erhalten werden moͤge / als ich meines theils darzu ebenmaͤſſig
dicionem geneigt bin. Ex litteris Dilectionu veſtra propria eiuſdem manu exaratis intellexi
Cæſaris ab- ſinceram illius affectionem erga me & cauſam communem, vnde est quod de eo gratias
H habeam, & Dilectionem veſtram mea ex parte de pari ſtudio ſecuram faciam, certa
ad renun- ſpe fretus, Dilectionem veſtram conſilia ſua ex innato pacis amore ita moderatura, vt
Enanonem in præſenti facie Imperij pax, concordia G bona confidentia generari, & conſeruari
cleſiaſtic. poßit, quam quidem ego mea ex parte pariter ſeruare deſidero.

adigendos, Interea temporis de Articulis cum Duce Sab. tractatum, qui ſe-
&c. An & „
hoc fſine v-quuntur:
niuerſali I. Ganges

Germaniæz? . .
commotione futurum fuiſſe, credam? Lectori hoc cum anteactis conferre libest.

. 1
J . ge

.
. or

uNn/
1 Hne

4ünuumhin
1
IIl. Imn
IV. Bel
rlicig f
lr inb-
Uuodie leg
on zleen
Gmult, E,h.
Mn uml⸗
ilhi ⸗
aheeN.
Enh, ⸗
lr, alius
uummiiff
uhre ſeſt.
ulmn ilat
MHünns
wr
chrne
ungeen
ſen tnde
(Krnt
Nidetze
founnhn
nn Hen
boſine
lunlicaj
lneoe
bte

tuen⸗

— =

4

6ag
meyumn
luenmn.
emn
leneli
Bohenniag
afecli n
umn delii.

G ſtudien

1 melſie

amande.
le ad Dau.

riweiffſen
ing zuge

Ffilit / ſou. .
ihwerden

peſta hat
Bohemici
auamina

ta ſint.

üͤre al6·

en We⸗
ichtnaͤſ⸗
d zuler⸗
/darait
rtrawen

enwöſſig

is intellen
eo grati⸗
(iam, (llt
Heratuyd,

G ContAας

1G

ſonne habile. Le P. d' Anhalt ouun autre.

Cap. I. 39 “
. guer Tryenes Sau. n'eſpargnera l' argent. par quelque per- Treuir. nu-
I. Ganguer Treues sau. n' eſpargnera! argent. par quelue pe Trune n-
dũ per Anh.

Fœdus cum
II. AQue leseſtats rempent avec Eſp. Autrement ne ferons rien. dus unn

III. Empeſcher le mariage d' Eſp. en Anglet. rumpends.
5 . ellũ Stat.
I. Porter la guerre en l'eſtat de Milan, en meſinetemps que les Mediol in-
ſe⸗ ferendum.
eſtats rompent, & que Veniſe attaque Iſtrie. . ęẽ rſrin per
I. Treuirenſem acquirere, Sabaudus non parcet nummis, per aliquam perſo- Venetos
nam idoneam, Principem Anhalt. aut alium. (conſequemur. pPugnäda,

II. Vt Status Hollandiæ inducias cum Hiſpano pactas abrumpant, alias nihil
III. Impedire matrimonium Hiſpanæ cum Anglo.
IV. Bellum in Statum Mediolanenſem inferre, ſub idem tempus, quando Hol-
landi inducias frangunt, & Veneti Iſtriam adoriuntur.
Et in Diurnali quod Princeps Anhaltinus de negotijs cum Duce Sa-
baudiæ à ſe geſtis prolixè confecit, præter alia plurima ahe Anno 1619. Tres exer-
On parla en ſemble de la facon de l'attacque, & qu' il falloit pluſieurs iatos
armeés, En Italie vne, vne autre en Boheme, & vne puiſſante armee diſpobßri.
Alem. la quelle ſè pourroit ſeparer en deux, Wen Franconie & au quar- man pPrin-
tier du Rhin pour ſe joindre ouon le tronueroit hon. On parla aſſi del ̈ Anhale
attaque de Br. & qu'il la falloit laiſſer a Baen. Colloquium fuit de modo ag-
grediendi, & quod in eam rem plures Exercitus neceſſarij eſſent, vnus in Italia, in Bo-
hemia alter, alius item & numeroſus in Germania. Hic in duas partes ſeparari poſſet,
quarum vna in Franconia, altera ad Rhenum eſſet, & quo loco conſultum videretur, ſe
coniungere poſſet. Mentio etiam de Briſaci occupatione incidit, & eam Badenſi relin-
quendam iudicatum fuit.
Palatinus in Inſtructione ad Moguntinum Elect. Heilbron. 10. Iun.

Anno 1619. Wir moͤchten ſeiner L. nicht verhalten / daß wir vnd vnſere

Mit Vnirte Staͤnd bey dieſer zuſammenkunfft (zu Heilbronn) vns nichts
hoͤhers angelegen ſeyn lieſſen / als wie doch ein jeder in ſeinem Gebiet ſicher
bleiben / vnd alſo rranquillitas publica erhalten werden moͤchte / keins wegs Oppreſſio-
aber vnſers theils den gemeinen Frieden zu ſchwaͤchen oder einigen Stand nemcatho⸗
deß Reichs zu offendirn vnd anzugreiffen. Nolumus committere, quin Dile- Imperio;,
dionem veſtram certiorem reddamus, Nos & nobiſcum Vnitos Status in hoc noſtro Con- dui clam
uentu (Heilbronnæ) nil prius habere, quàm vt vnuſquiſque in ditione ſua ſecurus Pac publ.
eſſe, & ſic tranquillitas publica conſeruari poßit, nullà verd tatione, vt noſtra ex parte n tutbant,
Pax publica infringatur, aut vllus Imperij Stat us oſſendatur, vel a»mis petatur. quã fen-
In eodem Conuentu Heilbronnæ ab Vnitis habito, Legate Angli- dunt:? r9.

—— . .. , . S Mart. Anno
cano hæc reſolutio data & proprijs Ducum manibus ſubſcripta fuit 12. Iun. 1619. & paE

An.1619. Meſſeigneursles Elelteur Palatin; Marquis d Anſpachi, Duc de ia.
— Wirten-

40 Archiuij
Wirtenberg, Marquts de Baden, & Prince d Anhalt aſemblez en ceſte
Viille de Heilbronn, ont entendu la propoſition leur a faitté que le &
Media Pa- Cheualier VVotton Amb' du Roy de la Grande Brete vers la Republ. de
aen beu Pcniſe. Et quant au premier point, concernant les moyeus propoſez par

ra quels Sa M'*: eſtime ſe ponuoir faire breſqehe & diminution ala Papau.
nt arma.⸗ té, pour l' aduancement & propagation de la Rheligion Euangelique, c'eſt
. aſſauoir les armes, les liures, la predication & vne intime communica-
vniti vole- ton leurs Alteſſes ſeront bien aiſes de ſe conformer & accommoder
Banrir **Apres aux bons & prudens aduts de ſa M lors quil luy plaira leur Ffaire
nido. O honneur de les leur de partir particulierement ſurcé ſujelt, pour y co-
contra Ca⸗ operer autc elle par toutes voyes poſſibles. Domini Elector Palatinus, Mar-
s es. chio Anſpacenſis, Dux VVirtenbergicus, Marchio Badenſis, & Princeps Anbaltinus in
hac Ciuitate Heilbronnæ congregati, intellexerunt propoſitionem quam Legatus Regis
Magnæ Britanniæ ad Rempublicam Venetam, Eques VVottoniis expoſuit. Et quod ad
primum punctum attinet, qui media ad Papatum opprimendum, & Religionem Euan-
gelicam propagandam, atque promouendam, Regis ſententia peropportuna habita, ſci-
licet Arma, Libros, Pradicationem & intimam communicationem concernit, pramemo-
rati Principes tam bonis ac ſalutaribus Regis conſiliis ſe lubentißimè accommodabunt
atque sonformabunt, ybi Regi placuerit, bunc ſibi honorem facere, yt quò magis Regium
deſiderium omnibus modis ac rationibus implere, & in eo cum illa cooperari poßint, ſpe-
ciatim ſibi media, in eum finem ſeruientia exponere. M
Sed & in dicto iam Conuentu Vniti omnes pro 2000 00. fl. quos

Norimberga Bohemis ſubmiſit, ſolenniter fideiuſſerunt, I7. Iun. Anno

1619. De hac Dieta ſic Princeps Anhalt. ad Ducem Sabaud. S. Iul. Anno
Solæ tem- 1619. Ladietes est paracheut, Dieu mercy, aſſez bien. C'eit ſeulement
R Vnisos a brie fueté du temps la quelle nous combat. Autrement les vnis ont re-

„niuerſim ſolu vnarmement aſſez fort, aſſauoir de 10. a 12. mil bommes de pied
pedietunt, & 3000. cheuaux, auec vn nombre d' artillerie competante ſans com.
c Eledo-prendre les ſecours eſtrangers. LEa d.armeé eit deſia ſur le bied plus que
e im la moititk. Dieta Heilbronnæ ab Vnitisz habita, am finita eft, & quidem, Deo lau-
Electionem des, ſat benè. Solæ temporis anguſtiæ nos torquent, Alias Vniti reſoluerunt Armatu-
noui Impe- yam ſatis fortem ad 12000. pſque pedites, & 3000, equites cum congruo Tormento-
opponert, vum maiorum numero, non comprehenfis auxiliis exoticis. Prædicta armatura plus

&. hoſtes a⸗ Auam ex media parte iam est conſcripta.
pPertos to-

ine Donus Idem ad Balthaſarum Neu, qui ad Venetos ablegatus fuerat, 14. Iul.
Auſtr. de-

clatarent.o. Anno 1619. Ilme ſemblequ'l g a deux choſes & ie ne ſcay ſi elles ſe lair-
Rem tl. ont bonnement confondre. a ſeauvirele ſecours de Meſſ de Boheme, &

le fait

J
4 inu⸗
un Nbuitl

lotelea

. ele gerker

inWüͤn
1 Nono!
ſo. GSoli
ne Gahuſ
Guirten
hold ich ben
Hnterenderm
nn Wo⸗
ſillen/ſtin
linbenig
i Belha
lthenie ſol
Nentereye
Deß
Duliniyl
unin neih

Wheibaeß
tuenſh ſiha

St unn u⸗

nilee ſe

tſatehien

Flondn
liin.

Kennn

uſelbis.

arert⸗
ſunien

ſied

fitfirtr

ee . 8
te e
en e 1
alen u

lig e, 19

Omuni,

mnmhle,
4 leur fun
Hour .
annl Me.
Anbaltmnmm ,
egatu i
. tllt
onem uaf.
balita, ſi.
praen.
mmodabun
gis Regiun

oſint, ſe.
. H. quos

n. Anno
11. Anno
ulement
Sont re-
de piel
ſins con.
1 plus hi
m, Deo 4
unt Arman.
o Tormett⸗
ermatira i

erat, 14
lerel
Bohemd

Cap. I. 44
le fait de Carinthie. Trouuant Meſſrr de Veniſe pour le dernier moins Seran rai.
froids que pr. le premier, quoy qu' en ſoit pourueu que vous obteniez. Banacazo⸗
quelque choſe, il eit raiſonable, quela recognoſcance vous en demeure. Abbugnatie
Mihi videntur duæ hic res ſubeſſe, nec ſatu noui, num illæ ſe confundi probè paſſuræ ſint, per Vnitos
videlicet ſubſidia pro Dominis Bohemis, & negotium Carinthiæ. Licet Domini Veneti toραà
ad prius minus feruidi ſint quàm ad poſterius, vt vt ſit, dummodo aliquid obtineatis,
æquum erit, recognitionem vobis inde manere.
Interea temporis cùm 500ο. Equites ſub ſignis Philippi Comitis Sol-
menſis Rex Ferdinandus contra Rebelles ſuos ſcripſiſſet, ijque per Magun-

tiam & Nürzeburgum adueniſſent, ſic de eiſdem Marchio Anſpacenl. 20.

Iul. Anno 1619. ad Anhalt. Auß E. L. Schreiben vernehmen wir / daß die
500. Solmiſche Reuter den weg auff Wuͤrtzburg nehmen / von darauß auff
das Bayriſche ſich begeben woͤllen / Nun iſt es vnmoͤglich / daß ſie nicht der
WVnirten Land beruͤhren / derwegen ſeynd meine Gedancken dieſe / daß ſo
bald ich vernimb / daß ſie den Kopff auff Bamberg ſtrecken / wolte ich mich
vnter anderm prætext nach Schwabach begeben / vnd meine Reuter mit neh⸗
men. Vnd da es E. L gefiele / koͤndten ſie jhre Companie auff Seligenfort
bringen / ſo koͤnnen wir alsdann mit den zwey Companien / ſo zu Nuͤrnberg
ligen / in wenig Stunden zuſammen kochen / an die von Nuͤrnberg hab ich
durch Balthaſar Neu erſuchen laſſen / zu frieden ſeyn / daß auch die andere
Companie / ſo Berſabe fuͤhrt / auff mein erfordern moͤchte nebenſt Graff Fri⸗ Qui Ferdi-
tzen Reuterey erſcheinen / auch in vertrawen etlichen die Intention entdecken nandihRegis
laſſen. Deß Churfuͤrſten Companie logiert heut zu Creilßheim. Ex litte- Copias pre
ris Dilectionis veſiræ accepimus, Equitatum Solmenſem Herbipolim verſus incedere, inde contra Re-
Bauariam conceſurum. Verùm impoßibile est, quin Vnitorum Regionem contingat, elle⸗ oa-
quare mea haæc eſt ſententia, vt quamprimum intellexero, eum Bambergam verſus ca- adoriuntur,
put exerere, ſub alio ego prætextu me Schyvabacum conferam , & meos mecum Equites an. nemins
ſumam. Ac, ſi Diulectioni veſtræ arrideret, Copias ſuas in Seligenfort mittere, & nos an in Impe-
ita vna cum duabus cohortibus Norimbergæ commorantibus, intra paucas horas nos rie delt int
coniungere poſſemus. A Norimbergenſibus per Balthaſarum Neu peti curaui, vt con- tiät, atar-
tenti eſſent aliam itidem cohortem ſub ſignis Berſabe, ad meam requiſitionem yna cum bis Bohemi-

. . . . . . cis ſeſe non
Friderici Comitis Equitatu ſubmittere, prout & in confidentia nonnullis Intentionem immiſcent?

ercs⸗ D Norimberg.
Senatus dein Norimbergenſis 23. Iul. Anno 1619. ad March. Anſpac. notæ erant
his verbis: Deß Grauen Philipps von Solms geworbne 500. Archibu⸗ indin m⸗

D . perialibus
ſier Reuter belangend / weil es an deme / daß die allhie anweſende Solmiſche Copijs per
Compania nicht in vnſer / ſonder der loͤblichen Vn on maͤchten / ſo ſoll die all⸗ erru.
hie ligende Solmiſche Compania E. Fuͤrſtl. Gn. auff dero begehren jeder⸗ ad quas
zeit gefolgt werden. Quod ad Philippi Comitis Solmenſis 00. Equites attinet, quo- e braſ
F tam miſerunt.

4² Archiuijz)
niam in Statiuis penes not conſtituta cohors Solmenſes non in notra, ſed in laudata no-
ſtræ Vnionis eit poteſtate, prædictam hic commorantem cohortem Solmenſem Illuſtrißi-
maæ Celſitudini veſtra ad eius requiſitionem, omni tempore ſumus miſſuri.
Idem Marchio ad Frideric. Palat. paucis pèſt diebus: Si vous voules
que les reiters du Conte de olms neſchappet il ne Vous faut pas pendre
vine heute, Pour moy ie vous attendray en chemin, auec mes Auiraſſos,
vena Adien donques & moy en eſperence, de voir vue helle chaſſe. Si vultis
Imperiales Equites Comitis Solmenſis non euadere, nullam nos horam perdere oportet. Quantum
adoriri,. ad me, ego vos in via operiar cum Cataphractiz meis. Valete igitur, & mecum ſperate,
iucundæ Venationis ſpectaculum.
Poſtquam deinde 500ο. hi Equites Solmenſes per Electorem bPalat. &
reliqua Vnionis Capita fuerunt diſſipati, inter alia conqueſtus eſt Rex Fer-

dinandus Palatino 22. Aug. An. 1619. Weil nicht fuͤrkommen / daß dieſe

zur abgetrungnen defenſion geworbne Reuter / E. oder deß Herꝛn Marg⸗
Querelæ grauen von Anſpach L. Landen vnd Leuten ſchaden zugefuͤgt / zumaln auch
aekiarin ſchon durch deren territoria geweſt / vnd auff deß Herꝛn Biſchoffen zu Aich⸗
Eohis ſuis ſtett Gebiet / wie wir glaubwuͤrdig berichtet tfom men ſeyn / ſo hetten wir vns
24 fadione vinb ſo viel weniger verſehen / daß ſie alſo feindlichen angegriffen vnnd ge⸗
caſis. trennt / noch gegen dieſelben ſolcher geſtalt were verfahren worden / weil man
gewuͤſt / daß ſie vns als einem deß heyligen Reichs nicht geringem Mitglied
vnd Churfuͤrſten zuſtaͤndig / diß aber nun an ſein ort geſtellt / moͤgen E. L. vnd
alle andere Mit Vnirte Staͤnde / von vns deſſen nochmaln vergwiſt ſeyn /
Pherto eua daß wie wir dieſelbigen in einigem weg zu beleydigen niemaln gemeint gewe⸗
ello peti⸗ .Z . . . , .
rus Rex Fer. ſen / daß wir auch ins kuͤnfftig bey ſolcher vnſerer friedliebenden Intention
dinandus, zi verharren geſinnt ſeyn. Quandoquidem non apparuit, hunc pro coacta deſen-
non de vllà . R*Z , .
vltione, ſed ſione noſtra conſeriptum Equitatum Veſtræ aut Dom. Marchionis Anſpacenſis Dilectioni
mon niſi de in ſuis terris aut ſubditis damnum aliquod intuliſſe, ſed & iam eorum territoria præ-
t. s1 tergreſſum fuiſe, & in ditionem Domini Epiſcopi Aichſtetenſis vt fide dignà Relatione
accepimus, iam perueniſſe, Ideò nos eb minus in animum induxiſſemus foare, vt tam ho-
Riliter impeteretur, & in fugam verteretur, aut erga illum hac ratione procederetur,
cum non ignotum fuerit, eum ad nos vipote non exiguum Satri Imperij membrum e-
iuſque Electorem pertinere. Sed his ſuo loco relictis, veſtra Dilectio, & omnes alij Vniti
Status iteratò noſtra ex parte ſecuri eſſe poſſunt, nos prout eoſdem ylla vnquam ratio-
ne offendere, nunquam conſtituimus, ita etiam impoſterum in hac noſtra pacifica inten-
tione perſeueraturos eſſe.

Et Epiſc. Aichſtetenſis II. Aug. Anno 1619. Principi Anhaltino. Wir

werden gleich in dieſer Stund von vnſern Beampten vnderthaͤnig berich⸗

tet / was maͤſſen E. . angehoͤriges vnd mehr anders bey ſich habendes ſtar⸗
ckes Kriegsuolck zu Roß vnd Fuß fuͤr vnſern vnd vnſers Saͤfftd; Roſenn
. BGroſſen⸗

vmi in

, nſli

B nun.

De his
Mhini cori
lvess hrie
nementahe
luciſet
MpDNN
n inatili
ieſigcun)
Crterü
(aDectores,
.ementbus
lelkeicmitn
Ennun gen
Cifulend,
aloriendo⸗
Upeeeleck
Huc aA
(unn ⸗
rlrlefe
ſed
Nentn
intie
yme;
ſuren 6
afata
Mlhine,
Aen

iplate⸗ .

lu liſi

m vul
Has Jeyge
Griſe,
Si llts

Quarten

Aum ſenz

m balat &

t Rex ſer.
doß i
ten Marg
nalſnanch
nil Nich,
n wiryns
bnnd ge⸗
veil man
Mitglied
E. . vnd
iſt ſeyn /
t getwe⸗
tention
kalefen-
ilecions
Nria pra-
Relationé
ttam ho-
cederetu,
mbrum e⸗
es alij uin
uamrati
cißcainnr

lrino. Wit
nig berich
endes ſin
ſts Fect
Groſen

Cap. I. 4⁸
Groͤſſenried geruͤckt / vnd die daſelbſt ohn vnſer vorwiſſen vnd willen ankom⸗
mende Solmiſche Reuter vmbringt / als aber ſelbige Reuter außgeriſſen /
denſelben nachgeſetzt / darunter beruͤhrter vnſer Fleck ſampt dem Pfarꝛhof Cent de v⸗
gepluͤndert ſeyn ſoll / zu was Intento, iſt vns noch vnbewuſt. Hac ipſa hora muerſan
Relatio nobis à Præfectis noſtris facta est, qua ratione veſtræ Dilectionis & aliæ iis adiſin- nis contra
ctæ magnæ Copiæ ad noſtrum noſtrique Capituli pagum Groſſenried mouerint, & e loci Gaer
ſine noſtro præſcitu atque voluntate aduentantes Equites Solmenſes circumuenerint, alius vel ſos
chim verò idem Equites in fugam dilaberentur, eos perſicuti, ac noſter interim ille mnibe⸗
Pagus, domuſque Parochialis preddà actà direpta fuerint. Qua intentione, nobis
ignotum. 6 W
De his 500. Equitibus in fugam coniectis ſic Elizabetha Electoris
Palatini coniunx ad ſupremum Aulæ ſuæ Præfectum, 16. Auguſt. An. 1619.
Ye vous prie de dire a Monſieur le Prince d Anhalt, que: ay eſtè extre- Perbell⸗
mement aiſe de la belle chaſſe que Monſieurl' Electeur, & luy ent eu apres

les cinque cent cheuaux. ie voudrots q' ils euſſent touſiours de ſemblables.
Rogo, vt D. Principi Anhaltino nuncietis, me extremè oblectatam fuiſſe, ob iucundam
illam Venationem, quam D. Elector, & diäctus Printeps habuerunt, dum illos 500. E-
quites fugarunt fuderuntque. Equidem optarem, eos quotidie ſic venari.

Cæterùm an non Vnito-Proteſtantes præcipuè verò eorum Capita
ac Directores, poſtquam Solmenſes Equites fuderunt, in diuerſis mox alijs
Conuentibus Rotenburgi, Heidelbergæ, & Onoltſpachij extrema quo-
que & admiranda contra Catholicos & quidem clàm etiamnùm reliquis
minorum gentium Vnitis, de nouo agitarint, & in Imperio contra eos exe-
cuti fuiſſent, niſi vires ſuas copijs contra conſilium Ciuitatum ad Imperia-
