FoXIIa452a_qt-HBD_APP
author: Keller, JakobandJocher, Wilhelm

N 125 10286404 021

UILIIIIIIIIIIIIII
0

8 Tübingen

ðð

ACTA SECRETA
Das iſt /
Der Bnierten P
ſtttierenden

ARCHIF,.

Darinn der Vmerten Proteſtirenden vornembſte

Thathandlungen / Anſchlaͤg / vnd zu deß H. Roͤm. Reichs / der

Roͤmiſch Catholiſchen / Keyſer / Fuͤrſten vnd Staͤnde / auch anderer hoͤchſten

præiuditz, vnd verfang / ver vnd nach der vnder ChurPfaltz Directorio, gefuͤhrte /
vnd von langer Zeit hero verborgen erhaltene Conſilia, auß jhren ſelbſt eignen
von Wort zu Wort beykommenden Originalſchrifften an tag ge ⸗
legt werden.

Zu abgetrungener nohtwendigſter Rettung der vor
dieſem außgangnen

altiſchen Cantzley /

Wider einen darwider gemachten falſchen Bericht

vnd nichtige Antwort / in XIII. Capita verfaßt / vnd der Roͤm.

Keyſ. Majeſt. deß H. Reichs Chur: Fuͤrſten vnd Staͤnden vn⸗
derthaͤnigſt vnd gehorſamlich dedicirt.

SA
RG.

Gedruckt im Jahr
M. DC. XXVIII.

—rrð

——,

ted
ſinte
ſtet,
le ln
tin⸗
pert
litat
Re
Cumn
U
Ce
bet
hon
n
ecit

S

2 memmmnk —

14

è
VSA SS .
AD LECTYOREAM.

X fuit poſtrema pars Victoriæ, quam diuina Cle-
mentia non ita pridem Auguſtiſſimo Imperatori, con-
Htra hoſtes ſuos ad Pragam conceſſit, dqum Vnito-Prote-
WW ſtantium ſecreta conſilia atque machinamenta diu ab
,DAA ijs agitata, ſimul vnà detexit; Quæ licet per Anhalti-
nam Cancellariam ita affabrè deſcripta ſint, vt veriſimi-
le fuerit, fore, vt aduerſarij conſcientiãâ tacti redirent ad mentem, & ta-
cendo rem diſſimularent aut tegerent; Non defuit tamen maleferia-
tus aliquis, qui maligno calamo futile omnino reſponſum, ſub titulo.
Bericht vñ Antwort auff die vornembſte Paͤß der Bay: Anhaltiſchen Cantz⸗
ſey: Informatio & Reſponſum ad pracipua loca Bauaro Anhaltinæ Cancellariæ:
tredecim Capitibus conſuere, eam quaſi non bonàâ fide Inſtiumenta
ſint edita & compilata, quaſi etiam ex integro tenore longè aliud con.
ſtet, improbêtraducere, proteruè ſugillare, atque in dubium reuoca-
re fuerit auſus. Quocirca ne fortè quiſpiam ie um ignarus, ac præſer-
tim poſteri fallerentur, & rem minùs rectè ac fideliter recenſitam, ſibi
perſuaderi ſinerent, Omnino neceſlarium fuit, pro tuendâ fide ac ve-
ritate, hanc cauſam altiùs repetere, atq; Originalia plano ſtylo & inte-
grè in lucem proferre, quod quidem ſine nominibus eorum qui iam

„.

E

B

4

cum Cæſare reconciliati ſunt, efficere, fuit impoſſibile, quippe quèòd

aliàs maleuoli denuo criminaturi fuiſſent, non fideliter omnia edi,
partim etiam, imò ipſas adeò perſonas ſupprimi, ſenſum ita ſtudio ac
dolosè peruerti, & alia ſexcenta. Reconciliatorum certè honori par-
cendum quam maximè eſſe, nemo neſcit, nec alius nobis animus niſi
per calumniam affingi poteſt. Cicatrix iam obducta, licet contrectes,
non dolet, & ſiquid doleret, perduellium certè culpa foret, qui con-
ſtanti malitia ſua inuitos, & per tot iam annos plenariam Originalium
cditionem recuſantes eò anguſtiarum compulerunt, vt nec veritas ha-
beri, nec eorum pertinacia conuinci, nec Iuſtitia cauſæ Imperatoriæ
defendi aliter poſſet.

† a Operæz

1

SS-S

—

AD LIECTORFY.

re poſſit, tragœdiam hanc ab ipſis prin cipiis ordiri, &, ſi quis forfe Le-
ctorum rem minùs compertam haberet, hoc primo libro paulekuhis
deducere, quod Proteſtantium aliqui; vt in illicit4 Epiſcopatuum a-
liorumq; bonorum Eccleſiaſticorum inuaſione ſeſe tuerentur, Vnio-
ne contracta, Iuriſdictionem Cæſari in Status adimere „Reuiſionibus
ſimulq; Iuſtitiæ in Camerâ Imperiali & Aula Cæſareà ſeſe vi oppone-
re, Imperium & Comitia minis implere, ac demum Catholicos pau-
latim è medio tollere propoſuerint, præſenti perinde incendio facem
accenderint, atque omnium malorum fomentum, materiam & cau-
ſam ſoli ſubminiſtrarint. Porrò quiſquis in negotio Reuiſionis quatuor
Cauſarum Monaſterialium & Iuriſdictionis Cæſareæ fat Informatio-
nis habere ſe putat, ea quæ ijs de rebus hic fusè adducta ſunt, ſine noxa
præteruolate, mentemque ad reliqua adijcere poterit, id ſolum recor-
datus, ad nomen ſcilicêt â nito-Proteſtantium eos quoque reuocari, qui
vel vocabulo vſitato Correſpondentiæ, afectionis, vel & Communis cauſaæ,
eoſdem conſilijs, ope, clàm, palàm iuuerunt: Sed & eos quoque intelli-
gi, quibus velut minorum gentium Vnitis altiora conſilia, vt occultio-
ra manerent, non ſemper initiò communicata, ſed primariorum Capi-
tum ceu Directorum tractationi commiſſa fuêre.

4

aHnanite soEliees ene lit

Operæ pretium itaque erit, quo fons omnium malorum conſta-

ℳ

◻☚ Sse

=—

— –
☛ =

SS

T
.—
= =

==

—

—— — — —— —⸗ẽ

5

——-ð *

32

SERIES CAPITVM, IN QVÆE ADVER.
ſarij Reſponſionem ſuam ad Cancellariam
Anhaltinam diſtribuerunt. .

CAPD, I.

„ Aß die Vnion zu der Bnirten
S Proteſtirenden Staͤnde eigner
Rä gfenſion, vnd wider der Catho⸗
liſchen anſchlaͤge / keines wegs aber zu vn⸗
dertruckung vnnd außreuttug der Roͤmi⸗

ſchen Catholiſchen im Reich angeſehen

geweſen ſeyn ſolle.
Quod Vmo ad Vnito-Proteſtantes Status
contra Catholicorum inſidias defendendos, non
verò ad Romano-Cat holicos in Imperio oppri-

mendos inita fuerit.
CAP. II.

Daß der Proteſtirenden Vnion nicht

wider die Kayſ. Mayt. als deß H. Roͤm.
Reichs Oberhaupt / angeſehen / auch wider
dieſelbe nit practiſirt worden ſeyn ſolle.
Quod Proteſtantium Vnio contra Cæſaream
Maieſtatem tanquam Supremum Imperi Ca-
put non fuerit inita, neq; contra tam adhibita.
CX P. III.
Daß die Vnionsverwandten wider das
Roͤmiſche Reich / vnnd deſſelben Satzun⸗
gen nicht practiſiert haben ſollen.
Quod Vnionis complices contra Romanum
Imperium, eiuſque Sanctiones nihil machinati⸗
fuerint.
CAP. IV.

Daß die Vnirte, ſonderlich ChurePfaltz

vnnd andere Haͤupter / ſich der Boͤhemi⸗
ſchen vnruhe nicht mißbraucht / auch je⸗
derzeit einen Friden zupflantzen begirig⸗
dahero auch jhnen nit bang geweſen / es
moͤchte das Boͤhemiſche weſen compo⸗
nirt werden,

Quod Vniti, praſertim verò Palatinus &
alia Capita motibus Bohemicis non ſint abuſi,
ſed pacis potins reparandæ ſtudioſi, non verò
ad turbas Bohemiæ ſouendas clam intenti fue-
rint.
CAP. VY.
Daß die Vnirte einiger vnruhe / empoͤ⸗
rung / vnnd vnweſens / in Vngern / Boͤ⸗
heimb / den Incorporirten vnnd Oeſterꝛei⸗
chiſchen Landen / authores, anfaͤnger / vnd
vrſach nit ſeyn ſollen. “
Quod Vniti yllarum calumitatum ac mo-
tuum in Vngarid, Bobemia, Incorporatis & Au-
ſtriacis regionibus cauſam, initium aut mate-
riam non dederint.
CAP. VI.
Daß der Churfuͤrſt Pfaltzgraf durch
acceptation der Boͤhemiſchen newen
Wahl / wuͤrckliche occupation deß Koͤni⸗
glichen Stuls zu Prag / auch die an/ vnd
eingenomne Croͤnung vnd General Hul⸗
digung / kein Crimen læſæ Maieſtatis be⸗
gangen / vil weniger dardurch alles vn⸗
heil in ſelbiger Cron / in den benachbarten
Landen / vnnd im Roͤm. Reich verurſacht
haben ſolle.
Quod Comes Palatinus per acceptationemn
Electionis Bohemicæ, realem occupationtm So-
lij Pragenſis, & ſecutam Coronationem, A-
que homagij exactionem, nullum laæſa Maie-
ſtatis Crimen commiſerit, multò minus ed re:
calamitatum eius vegni, vicinarum regionum
totiuſque Imperij cauſam dederit.
CAT. VII.
Daß die Vnirte den ernſt vnnd den an⸗
† 3 grif⸗/

griff / wider die Catholiſchen auff dem Tag
zu Nuͤrnberg im Nouemb. An. 1619. ge⸗
ſchloſſen zu haben / faͤlſchlich bezuͤchtiget
werden.
= Vniti arma & ag greßionem Catholi-
cotum in Conuentu Norimbergenſi menſe Nou.
An. 1619. cencluſſ= faliò perhibeantur.

CAF. VIII.
Daß der Churfuͤrſt Pfaltzgraff mit
denen Boͤhmen / vnd andern Confœde-
rirten ſich durch mittel deß Fuͤrſten in Si⸗
benbuͤrgen dem Tuͤrcken nicht tributbar
machen / viel weniger denſelben in das
Roͤmiſche Reich haben ziehen woͤllen.
Quod Comes Palatinus vna cum Bohemis &
agliis Confœderatu, ſe mediante Principe Tranſ-
Hluaniæ, Turcæ tributarium facere, Turcamq;
in Imperium euocare voluiſſe, falsd dicatur.

CAP. IX.

Daß mit keinem grund erwieſen wor⸗
den / es ſey in Boͤhmen nicht vmb die Re⸗
ligion / ſondern vmb die Region zu thun.
Quod nullo fundamento probatum fuerit,
in Bobemia non de Religione, ſed de Regione

agt.
CAPD. X. ,
Daß die Euangeliſche im Roͤmiſchen
Reich ſich eines frembden Dominats, vnd
gewalts vom Bapſt / vnd von Spanien /
wie auch von denen Roͤmiſchen Catholi⸗
ſchen zu befahren / dahero der Catholi⸗
ſchen ſincerationibus, erklaͤrungen vnd
zuſagen / den Land⸗ vnd Prophanfrieden /
feſt vnd fteiff zu halten / nicht ſicherlich tra⸗
wen koͤnnen vnd ſollen.
Quod Proteſtantes in Imperio Rom. de exter-
so Dominatu, & Iugo à Papa, Hiſpano, vt & 4

½ ERNTE S CALITVM.

Romano-Catholicis ſibi metuendum habuerint,
ideoque Catholicorum ſincerationibus, declara-
tionibus & promißis, Pacis ſe. Publiceæ ſirmiter
ſeruandæ, tutò confidere non potuerint.

CA p. XI.
Daß falſch fuͤrgeben worden / als hette

es zeitlich bey der Vnion an Gelt angefan⸗

gen zu manglen / vñ daß der Vnion ſachen
in geheim bawfaͤllig geſtanden / aber von
jhnen euſſerlich groß gemacht / vnd daruff
gepochet worden ſeyn ſolle.
Quod falsd aſſertum ſuerit, nummos penes
Vnionem tempeſtiuè defeciſſe, remque Vnionis
clàm quidem infirmam, exterins verò verbis ex-
aggeratam, & minis actum fuiſſe.

CAPDP. XII.

Daß die motiven vnd vrſachen / durch

welche die Vnirte Staͤnde / ein jeder an
ſeinem ort / ſich in die Vnion zu begeben /
bewogen worden ſeyn ſolle / vnbegruͤndet
vnd mit falſch erdichtet worden ſeyen.
Cauſas, ob quas Vnuſquiſque ex Vnitorum
Statibus ſuo loco ad Vnionem ſe conferre motus
fuerit, nullo funlamento niti, & confictas eſſe.

GCAP. XIII.

Endlich ſey auch per merã calumniam
erdichtet worden / als ob der Caluiniſche
Geiſt niemand neben ſich leiden koͤnne /

vnd vberall das pre haben wolle / vnd daß

derſelbe alles mißtrawens / vnruhe vnd
zerꝛuͤttung ein vrſach ſeyn ſolle.
Demum etiam ex merà Calumnid efiätum
fuiſe, quod ſpiritus Caluiniſticus neminẽ iuxta

ſe pati poßit, ſub ſe omnes alios habere velit, G
omnis diffidentiæ, calamitatum atque confuſio-

nu in Imperio ſit cauſa.

CON.

74.

hint,

.
Miter

5EAES CAPIT M
CONTRARIVM VERO CONTRA AD-
uerſarios tům Anhaltina Cancellaria docuit, tùm hoc Com-

pendio per totidem Antitheſes, ex ipſis eorum Originalibus
deducetur, Et quidem

CA P. I.
Daß die Vnion nicht zu der Vnirten
Proteſtirenden Staͤnde eygner de-
fenſion, vnd wider der Catholiſchen an⸗
ſchlaͤg / ſondern in rei veritate, zu vnder⸗
truckung vnd außreutung der Roͤmiſchen
Catholiſchen im Reich angeſehen gewe⸗
ſen ſeye.
Quod Vnio non ad Vnito-Proteſtan-
tes Status contra Catholicorum inſidias

defendendos, ſed reipſa ad Romano-

Catholicos in Imperio opprimendos ini-
ta fuerit.
. CAP. II.
Daß der Proteſtierenden Vnion wider
die Kayſ. Mayt. als deß H. Roͤm. Reichs
Oberhaupt angeſehen / vnd wider dieſelbe

practiciert worden feye.

Quod Proteſtantium Vnio contra

Qæſaream Maieſt. tanquam Supremum
Imperij Ca put, inita & adhibita fuerit.

CAV. III.

Daß die Vnionsverwandten wider das
Roͤm. Reich / vnd deſſelben Satzungen
allerhand practiſirt haben.
QuodVnionis Complices contra Ro-
manum Imperium, eiuſque Sanctiones
Varia machinati fuerint.
CAP. IV.
Daß die Vnirte, ſonderlich ChurpPfaltz
vnd andere Haͤupter / ſich der Boͤhm. vn⸗
ruhe mißbrauchet / vnd niemals einen
Frieden zu pflantzen begierig / ſonder jh⸗

1

nen bang geweſen / es moͤchte das Boͤhmi⸗
ſche weſen componirt werden.
Quod Vniti, præſertim verò Palatinus
& alia Capita, motibus Bohemicis abuſi⸗
pacis reparandæ nunquam ſtudioſi, quin
potius ſolliciti fuerint, ne turbæ Bohe-
micæ componerentur.
CAP. V. .
Daß die Vnirte, aber fuͤrnemlich die
Haͤupter / aller vnruhe / empoͤrung vnd vn⸗
weſens in Vngern / Boͤhmen / den Incor⸗
porirten vnd Oeſterꝛeichiſchen Landen⸗
authores, anfaͤnger / vnd vrſach ſeyen.
Quod Vniti, præ cipuè verò eorum
Capita, omnium calamitatum ac mo-
tuum in Vngariâ, Bohemia, Incorpora-
tis & Auſtriacis regionibus cauſam ‚ini-
tium, & materiam dederint.
CAPD. VI.
Daß der Churfuͤrſt Pfaltzgraff durch
aeceptation der Boͤhmiſchen newẽ Wahl/
wuͤrckliche occupation deß Koͤniglichen
Stuls zu Prag / auch die an⸗ vnd einge⸗
nommene Croͤnung vnd General Huldi⸗
gung Crimen læſæ Maieſtatis begangen /
vñ dardurch alles vnheil in felbiger Cron /
in den benachbarten Landen / vnnd im
Roͤm. Reich verurſacht habe.
Quod Comes Palatinus per accepta-
tionem Ele ctionis Bohemicæ, realem oc-

cupationem Solij Pragenſis, & ſecutam

Coronationem atque homagij exactio-
nem Crimen læſæ Maieſtatis commiſe-
xit⸗

rit, atꝗue eâ re calamitatum eius regni,
vicinarum regionum, totiu sque Imperij
cauſam dederit.
CAP. VII.
Daß die Vnirte, nach dem ſie ſich lang

darzu gefaßt gemacht / den ernſt / vnd den

angriff wider die Catholiſche / auff dem
Tag zu Nuͤrnberg im Nouember / An.
1619. geſchloſſen haben. —
Quod Vniti, cùm diu antè ad id ſe præ-
paraſſent, arma & aggreſſionem Catho-
licorum in Conueantu Norimbergenſi,
menſe Nou. An. I619. concluſerint.
CAD. VIII.
Daß der Churfuͤrſt Pfaltzgraff mit de⸗
nen Boͤhmen vnd andern Confœderir-
ten / ſich durch mittel deß Fuͤrſten in Sie⸗
benbuͤrgen / dem Tuͤrcken tributbar ma⸗

chen / vnnd denſelben in das Roͤmiſche

Reich habe ziehen wollen.
Quod Comes Palatinus vnà cum Bo-
hemis & alijs confœderatis, ſe mediante
Principe Tranſſyluaniæ, Turcæ tributa-
rium reddere Turcamque in Rom. Im-
perium euocare voluerit.
CALD. IX.
Daß mit grund erwieſen worden / es
ſeye in Boͤhmen nicht vmb die Religion /
ſondern vmb die Region zu thun.
uod ſolidè probatum fuerit, in Bo-
hemiâ non de Religione, ſed de Regione
agi. CAP. X.
Daß die Euangeliſche im Roͤm Reich
ſich keines frembden dominats, noch eini⸗
gen gewalts vom Bapſt / vnd von Spa⸗
nien / wie auch von denen Roͤm. Catholi⸗
ſchen zu befahren gehabt / ſondern daß ſie
der Catholiſchen ſincerationibus, erklaͤ⸗
rungen vnd zuſagen / den Land⸗/ vnd Pro⸗

ERIES CAPIYTV M.

ac debuerint.

phanfrieden feſt vnd ſteiff zu halten / ſi⸗
cherlich trawen koͤnnen / vnd ſollen.
Quod bProteſtantes in Imperio de nul-
lo externo Dominatu aut iugo à Papa &
Hiſpano, vt & à Romano-Cathohcis ſi-
bi metuendum habuerint, imè Catholi-
corum ſincerationibus, declarationibus
atque promiſſis, Pacis ſc. Publicæ firmi-
ter ſeruandæ, tutò confidere potuerinmt

CA P. XK I.
Daß es zeitlich bey der Vnion an Gelt
habe angefangen zu manglen / vñ daß der
Vnion ſachen in geheim bawfaͤllig geſtan⸗
den / aber von jhnen euſſerlich groß ge⸗

macht / vnd darauff gebocht worden ſeye.

Quod penes Vnionem tempeſtiuè
nummi defecerint, resque Vnionis clàm
quidem infirma, exteriũs verò verbis ex-
aggerata, & minis actum fuerit.
(CQAT. X I I.
Erzehlung der motiven vnd vrſachen /

durch welche die Vnirte Staͤnd / ein jeder

an ſeinem ort / ſich in die Vnion zu bege⸗
ben / bewogen worden.
Relatio cauſarum, ob quas vnuſquiſ-
que ex Vnitorum Statibus ſuo loco ad
Vnionem ſe conferre motus fuit.
CAD. XIII.
Dafß der Caluiniſche Geiſt niemand
neben ſich leiden koͤnne / vnd vberall das
præ haben wolle / vnd daß derſelbe alles

mißtrawens / vnruhe vnd zerꝛuͤttung ein

vrſach ſeye.
Quod Spiritus Caluiniſticus nemi-
nem iuxta ſe pati poſſit, ſub ſe omnes alios
habere velit, & omnis difſidentiæ, cala-

mitatum, atque confuſionis in Imperio

ſit cauſa.

letutdin
uumte
Uiner,

ud

4
ſte⸗

Mpinn

M Cap. J1.
Daß die VNION nit
zu der Vnirten Proteſtirenden Staͤnde ey⸗

gener Defenſion vnd wider der Catholiſchen Anſchlaͤ⸗
ge / ſonder in rei veritate, zu vndertruckung vnd außreu⸗
tung der Rom Entg ſehemin Reich angeſehen
gelweſen.

OVV VNIO NON ADVNO.
PFPRUOTESTYANTYESSYATVS CONTRA CATEO-
licorum inſidias defendendos, ſed reipſa ad Romano Catho-
licos in Imperio opprimendos inita
. Juerit.
EMINEMrerum Germanicarum non planè imperitum la-
tere poteſt, Status quoſdam é Proteſtantibus, ſeceſſione in
Imperio factàâ, ante complures annos nouam interſe Vnio-
nem contraxiſſe, & in annum vſq; 1620. quo res eorum vn-
3 dique labaſcere cœperunt, continuaſſe; Gubernaculum
porrò, Directorium, ac patrocinium huius Vnionis, penes
Electores Palatinos & eiuſdem potiſſimùm Sectæ, Euange-
licæ ſcilicet Reformatæ Religionis Aſſertores, vt ipſi ſe ſpeciosè, vel Calui-
niſtas, vt eos alij vocant, permanſiſſe. Cæteruùm quis genius, quæ indoles,
quæ dogmata Caluiniſtarum ſint, & an vnquamid Sectæ genus, ab vniuer-
ſo Imperio agnitum fuerit, pleni Romano-Catholicorum & Auguſtano- vide hac de
Confeſſioniſtarum libri abundè declarant. Ac tametſi perutile futurum fu- HW
iſſet, quò magis de eorum ſece ſſionibus & Vnionibus in Imperio Rom. vel tractatum
defenſiuis vel offenſfiuis coniectura capi potuiſſet, præfationis loco quæędam dren Canif
de turbulento Caluiniſtarum ſpiritu, quòdque nec quidem ab Imperio vn⸗ de Pace Re-
quam recepti fuerint, prælibaſſe: tamen, cùm his atque ſimilibus Lectorem lig in Imp.

. : .. . . . .1 ſeruandà, &
diſtinere, inſtituti huius non ſit, ijs omiſſis, ad principalem quæſtionem de- D. Eberzin

Synopſi A-
ſcendo: nalytica
An ſcil. Enio ad Status Vnito-Proteſtantes contra Catholicorum Syngram-

2 . . . . . matis An-
inſidias defendendos, An verb reipsd ad Cathelicos in Imperio Rom. ticingliani.

oepprimendos inita fuerit?

A Olfllrenſi-

v-„ . .2
FSEK Archiuij
Offenſiuam verò, & ad Catholicorum oppreſſionem intentam fuiſ-
ſe, hoc volumine, nullo quantum poſſibile erit, argumento aut ratio-
. . ,2 . „
ne à Catholicis petitàâ, ſed vel maximè claro Receſſluum Imp. textu, & ipſo-

rum Vnito-Proteſtantium ore, teſtimonio, ac conkeſſione adduaàâ, oſten-

demus, & ab ipſis rerum principijs deducemus, Vnitos videlicet, & alios
quoſdam Proteſtantes, cùm varios Epiſcopatus, & alia Cat holicis poſſeſſo-
ri bus erepta bona Eccleſiaſtica reſtituere nollent, in eo contra clara Receſ-
ſuum Imp. verba, contra Electoralium Saxonicorum iudicium, contra vni-
uerſa Imperij acta, contra Aſſeſſorum etiam Suæ Religioni addictorum ſen-
tentiam, ſed & contra propriam adeò ſcientiam ac conſcientiã egilſſe, Iuſti-
tiam omnem ea propter in ſummis Imperij Tribunalibus implotcatam, varijs
artibus cum incredibili Imperij detrimento, aut intercluſiſſe aut euertiſſe, &
quò Catholicos ſua per Viam Iuris repetentes, Viã facti ſubmouerent, paula-
tim verò ad reliqua occupanda viam ſternerent, & Catholicos ſpoliarent, in
ſummum S. Cæl. Maieſtatis ludibrium, hanc, quâ de dicimus, Vnionemin-
ter ſe contraxiſſe. Primèò itaque vt de bonis, quorum repe itioni Catholici
Anno 1552. & 155. certâ ratione ſpontè renuntiarunt, nec quidquam dica-
mus, Conſtat ab eo tempore occupationes Bonorum Eccleſiaſticorum Pro-
teſtantibus interdictas fuiſſe. Clarè Receſſus Imp. de An. 1555. §. Dargegen
ſollen. vbi ſic habetur: Dargegen ſollen die Staͤnde / ſo der Augſpurgiſchen
Proteſtanti- Confeſſion verwandt / die Roͤm: Kayſ: Mayt: vns vnd Ehurfuͤrſten / Fuͤrſten
bus iner vnd andere deß heiligen Reichs Staͤnde der alten Religion anhengig / Geiſt⸗
Catholi liche oder Weltliche / ſampt vnd mit jhren Capiteln / vnd andern Geiſtlichen

cos, eorum

Capitula,& Stands / auch vngeacht / ob vnd wohin ſie jhre Reſidentzen verꝛuckt oder ge⸗

alios Eccle- wendet hetten (doch / daß es mit beſtellung der Miniſterien gehalten werde / wie
naltiei dra. hie vnden daruon ein ſonderlicher Artiecul geſetzt) gleicher geſtalt bey jhrer Re⸗

bonis vlla- ligion / Glauben / Kirchengebraͤuchen / Ordnungen / vnd Ceremonien, auch

enus inte. jhren Haab vnd Guͤtern / ligend vnd fahrend / Landen / Leuten / Herꝛſchafften /

Obrigkeiten / Herꝛligkeiten / vnd Gerechtigkeiten / Renten / Zinſen / Zehenden /
vnbeſchwert bleiben / vnd ſie derſelbigen fridlich vnd ruͤhiglich gebraͤuchen / ge⸗
nieſſen / vnwaigerlich folgen laſſen / vnd getrewlichen darzu verholffen ſeyn /
auch mit der that oder ſonſt in vngutem gegen denſelbigen nichts vornemen/
ſonder in allweg nach laut vñ außweiſung deß H. Reichs Rechten / Ordnun⸗
gen / Abſchiden vnd auffgerichtem Landfriden jeder ſich gegen dem andern an
geebuͤrenden ordenlichen Rechten benuͤgen laſſen / alles bey Fuͤrſtlichen Ehren /
wahren Worten / vnd vermeydung der Peen / in dem auffgerichten Landtfri⸗
den begriffen. Doch ſollen alle andere / ſo obgemelten beyden Religionen nit an⸗
haͤngig / in diſem friden nit gemaint / ſonder gaͤntzlich auß geſchloſſen ſeyn. Ex
aduerſo Statibus Auguſtanæ Confeßioni mandatur, vt Sacram Caſar. Maieſt. Nos, & E-
lectores, Principes alio veteri Religioni adherentes, Eccleſiaſticos, Laicos, pnd cum Nere

*

Cnße
ſbnn
ontſi
ki
guu
Aerufn
inlunt
ONnK
Otnit
la
U
canlalti
Coris
Palarin
jdem 0
Gtün⸗
ltlen.
Gie
ſe efte
Ne
pocibot
rigoni
Aii
ſisdur⸗a
Iodmod
geiftlch
zupolte
nd
Lhaeis
ndten
ſif
eſe
ine
Herſ
er
h
Mre
hte
s

bui⸗
1atlo-
ſten.
lios
elſſo.
ecel⸗
AVni⸗
Iſen.
loſti⸗
arijs
ſe, &
aula.
nt, in
min⸗
nolici
dica-
Pro-
egen
chen

n/ge⸗
ſehn /
emen,
dunn⸗
dernan
Ehren/
andtfri⸗
mnitan⸗
ſehn.

ſot

r eorun
Cciul,

Capitulis, & aliis Eccleſiaſtici Status, non obſtante, an & quo ſedem ſuam: tranſtulerint
(dum interim miniſteria iuxta ſpecialem & infra poſitum articulum conſtituantur) pari
vatione in ſua religione, ſide, ritibus templorum, ordinibus & ceremonijs, ſed & bonis mo-
bilibus ac immobilibus regionibus, ſubditis, dominatibus, iuriſdictionibus, regalibus ac ia-
rib us, redit ibus, cenſibus, decimisq; ſine perturbatione eſſe ſinant, quin ijs potius quieté ac
pacificè vti fruipermittant, eorum copiam faciant, & fldeliter adiuuent, de facto eti aut
eniqué contra eos nihil attentent, ſed omnimodò iuxta tenorém iuris Imperialis, ordina-
tionum ac pacis publicæ vnuſquiſq; congruo, &öordinario iudicio ſe conueniri patiatur.
Ommnia ſub depoſitione Principum honora, ac fidei, nec non incurſione vœnarum in pace
publicà comprehenſarum.
Quod quidem ipſum, occupationes videlicet Bonor. Eccleſiaſt. poſt
cranſactionem Pa ſſauien ſem Proteſtantibus clarè interdictas fuiſſe, per Elo-
ctoris quoque Saxoniæ Legatos, Ludouico Camerario, intimo Electoris,
Palatini Conſiliario, in os reſponſum fuit, prout hanc eorum reſponſionem

idem Camerarius in litteris ad Cancellarium Palatini, Ioan. Chriſtoph. à

Grun. 24. Iulii, Anno 1608. Fuldâà datis, & iam typo antehac integrè vulgatis
refert. Es were je der Abſchid de An. 55. klar / daß nach dem ſelben keine geiſtli⸗ Olara verbe
che Guͤter ſollen eingezogen werden / In rei veritate receſſuim Anni 1555. clarum eſ- Frrenus
ſe, ne post eum annum vlla bona Ecleſiaſtica porrò occuparentur. bus Prote-

Nec aliter Electoralis Adminiſtrator Saxoniæ Frid. Guilhelmus eiuſ- Ranubus
modi bona Catholicis reſtituenda, & in eo claris Imperii Receſſibus de pace cleſ porrò
religionis obſequẽdum cenſuit, dum Ele ctori Palatino 15. Sept. An. 1601. ſic occupa

— „ . hibetut.
reſcripſit, Vor diſer zeit / auch vor vñ bey auffrichtung deß Religionsfridens / ded

iſt es durch guthertzige fridliebende Leut von beeden Religionen dahin gerichtet

vnd mogeriert worden / daß ſich der Paͤpſtiſche thail aller damaln eingezogner

geiſtlichen Guͤter mit gewiſſer maß biß auff dieſelbe zeit geaͤuſſert / vnd dieſelb p. rofe-

den poſſeſſorn hat folgen laſſen. Wann nun Gott der groſſen Herꝛen Hertzen nius alius
vnd Gemuͤter dahin erleuchten wolte / daß die ſachen propter bonum publicũ E Coris
& pacis, der eingezognen geiſtlichen Guͤter / auff die vorige maß zurichten ſeyn liarius nti-
koͤndten / das were wol zu wuͤnſchen / es ſolte auch vnſers ermeſſens der zutraͤg⸗ muv in

lichiſt weg ſeyn / wañ aber daſſelbe nit zuerhalten ſeyn ſolte / (wie es dan deß ein⸗ adler ipuͦtt
geriſſenen groſſen miß trawens halb faſt mißlich iſt) ſo koͤndten wir gleichwol oe eortar,

„—— . 2 . daß alle ſeik
nach gelegenheit deß klaren Buchſtabens im Religion friden / nit ſehen / was daß ſ

hierin ſicherlich vnd mit beſtandt fuͤrzunemen ſeye / vnd wie denen dingen ein wierte Eluͤ⸗

e — 2 ſti⸗
leydenliche maß gegeben werden moͤchte / dañ zu einiger Thathandlung / oder enerere

auch zu ſolchen mitteln / dardurch den Staͤnden von beeden Religionen zu herbaaleri⸗
mehrer verbitterung oder auch jſerlichen Empoͤrung / anlaitung gegebẽ / koͤn⸗ Buchſtaben.

nen wir auß vilen erheblichen Chriſtlichen vnd vernuͤnfftigen vrſachen keines Ken ni

wegs rathen. Ante hac tempora circa coſtitutampacem religionis, quida candidi & pa- lect. Saxon-
sis ſtudioſi homines ytriuſq; religionis eò rem direxerunt, yt Papiſtæ omniu honoru Eccleſ.- illuade

alatino
4 2 oαμaρ. vViam facti.

–

num publicum &0hacis. propterbona Eccleſ. occupata in integrum reſtitutio locum habere

4 Archiuij

occupatorum certà conditione ad id vſq; tus repetitioni renuntiarint, & ea poſſeſſoribus

reliquerint. Quod ſilam Deus magnatum corda animſque ita diſponere vellet, vt ob bo-

poſſet, idprofectò ſummè deſiderandum, & noſtra quidem coniecturà opportuniſßtima ad
S= . . . . 5
quietem via eſſet. Quod ſi verò hocobtineri nequeat, (prout etiam ratione ſubortæ diffden-

tia diſfſicile appatet) eo caſu propter clara verba Conſtitutionis de pace religionis videre non

4 . . .
boſſumus, quid tutò & ſolide incipiendum, & quomodo his rebus congruum moderamen

dandum ſit; ad viam enim facti, aut ad talia media brocedi, per quæ Status vtriuſque re-
ligionis anſam ad maiores inimicitias, vel & intrinſecas perſecutionesſumant, nos ex gra-
uibus, pijs atque inſignibus rationibus, conſilium dare non boſſumus.

Protocolla item per ipſos Caluino-Proteſtantes in vniuertſalibus & alijsIm-
Perij Dietis, præ ſertim hoc ipſo an. 155.item 1558. & 1566. confecta, quid ma-

Sed audiamus porrò quid de hac re Acta inſuper Imperiy, quid

ximè vota Electoralia, quid Relationes, & Correlationes ‚Vt & Concluſa,

quid vetera Cameræ Spirenſis præiudicia, quid denique ex ipſis, vt cos

vocant, Euangelicis Aſſeſſoribus puriores & ſinceriores, ij præ cipuè qui iu-

dicio & eruditione reliquos feré omnes antecellunt, ad extremum quid

ipſa ſcientia ac conſcientia, etiam in Caluiniano pectore cenſuerint, atque
. . . N . .7 . 1 —„
definierint. Hæc verò gratius erit compendio percipere ex ore Caluiniano,

Leonardo videlicet Schug, alio Ele ctoris Palat. Conſiliario „qui cum ad ſe-

creta negotia & ad pleroſque omnes Vnito-Proteſtantium Conuentus

adhibitus eſſet, ab Electore Palatino id mandati acceperat, vt ſuper hac re o-

mnia Imperij Acta ſtudiosè perſcrutaretur. Is ergo ad mandatum Palatini

1. April. Anno 1601. hoc reſponſi, quod in fine integrè exhiberur, dedit:
Auff den an mich den 23. Febr. nechſthin beſchehenen gnaͤdigiſten Befelch /

Schug ſu-
per hac re
Omnia Im-
perij Acta
ex manda
to Palatini
Eeuoluit.

e.

Adta Impe-
rii velut v-
nanimiter
Proteſtanti-
bus inter-
dicunt bo-
Rorum Ec-
cleſiaſt. oc-

cupatione.

hab ich den zugleich mit vberſchickten Sack / allerhand Reichsacten jñhal⸗

tend / mit fleiß durchſehen / vnd noch darzu die Protocolla von Reichs⸗vnd
andern Taͤgen Anno 5y. vnd 58. wie auch 66. genommen vnd durchleſen / obich

in einem oder andern ichtwas antreffen vnd auffbringen moͤchte / ſo zu der
fuͤrhabenden Proteſtation wider die reuiſion der genandten vier Cloͤſterſachen
fuͤrſtaͤndig. Ich ſorge aber / deſſen ſey ſehr wenig: Dann alſo reden vnd halten
in einer Summa / die gedachte Protocolla per maiora, ja wol vnanimiter in
Churfuͤrſtl. Votis, vnd darauff beſchehenen relationibus vñ correlationibus,
auch Schluͤſſen diß fals von den ſachen / daß nemblich der Religion friden den
Euangeliſchen gebeut / ſich nit allein der jenigen Stifft vnd Cloͤſter occupa-

tion zuenthalten / welche Reichßſtaͤnde ſeynd / oder demſelben zuſtehn / ſonder

auch aller anderer / ob die gleich / wie man in lure redt / in territorio eines Euan⸗
geliſchen Standts gelegen / darauff aber derſelb Euangel: Standt kein

Landts fuͤrſtl. Obrigkeit als daß ſie ſeine Landtſtaͤnd weren) oder andere ſub⸗

iection, mit allerhand Bottmaͤſſigkeit / electionen, confirmationen zu ſampt
Schhu⸗,

inſ
acheon
tachn⸗
ur ui
n 6t
,eii,
Wndin
tſinne⸗
lu l.
Igluntii
ſedni
ant, pertl
Cetis er
ilicet,
natlilnen.
ltit
Pheſce
(uffde
bepn
ofered
Wegn
ſcen
.
engtotn
unumn
frten
Mlidia
ſien
E
r
Ullde
,
Grand
Mahet.
iͤkr
Ucher
aſ
fnd
Keſn

—

hiu
tahhe.
habere

al
Blen.

fe non
amen
e le⸗
Aa-

guid
SIm-
Uma-
luſa,
1eNS
niin⸗
quic
que
no,
Aſe⸗
ntus
eo⸗
tini
dit:
ſch/
hal⸗
ond
bich
der
chen
alten
kerin
nidus,
denden
ceupa⸗

ſonder

Euan⸗
dt kein

ereſub⸗

uſopt
Schut/

Schutz / Schirm vnd Caſtenvogtey ꝛc. (wie in der vndern Pfaltz) herge⸗
bracht / hoc eſt, quæ ſunt de territorio. Ad mandatum a V. Ser. proximè elapſo 23.
Febr. mihi datum, ſimul etiam miſſum ſaccum, variis Imperij Actis repletum, ſtudiosè
peruolui, & in ſuper etiam Protocolla Comitiorum aliorxümque Conuentu“m An. 55. &
8. pt & 66. in manus ſumpfi & perlegi, viſurus num ſortè in yno vel alio quid oſfen-
dere, & elicere poſſem, quod ad præſentem proteſtatienem contra reuiſiones dictarum
4. Monaſticarum cauſarum inſeruire poſſet. Verum timeo, ne eius perparùm ſit: nam
in vna ſumma, prædicta Protocolla per maiora, imò etiam vnanimiter in Votis Electo-
ralibus, & defuper factis relationibus atque correlationibus, ac demum concluſis eà dere
ſic loquuntur & tenent, quod videlicet Pax Religionisz Pzoteſtantibus imperet, vt non
lolum abſtineant ab occupatione illorum bonorum Eccleſiaſt. quæ ad Status Imperij ſpe-
tant, verumetiam omnium aliorum, licet vt in fure loquimur, in territorio alicuius
Status Proteſtant. ſita ſint, talis verò Status Proteſtans in iis nullam ſuperioritatem
(ilicet, quaſi ſui ſubditi eſſent) vel aliam ſubietionem, diuerſimodis Iuribus Terri-
torij, Blectionibus, Confirmationibus conſtantem, vnà cum Tutela Ec. (vt in Palati-
natu Infer.) ab antiquo habeat, hoc eſt, ea quæ ſunt de territorio.
Et iterum: Darumb iſt nicht wunder / daß nicht allein die vorige etwan Anrigaa
Paͤbſtiſche Camerales, eben der Meynung nach / im Brthelſprechen gangen / hac in re
wie auff den fall viel Exempla herbey zu bringen / ſonder dz auch jetzt die Euan⸗ Lamer⸗
geliſche puriores & ſinceriores Aſſeſſores, qui que iudicio & eru ditione reli-ihdicium in
quos ferè omnes antecellunt, geſtracks auff dieſer Meynung auch verblie, hac causà

uriorũ &

ben / wie gut ſie es ſonſt mit der Religion auch meynen / vnd lieber ein anders eruditiorũ

ſprechen wolten / ſo koͤndten ſie aber wiſſens vnd Gewiſſens halber nicht fuͤr⸗ e ipſis Pro-

. teſtãtibus.
über. Vnde nil mirum, non ſollim priores fortèò Papiſticos Camerales eandem ſenten- Eriam il-
tiam quod multis exemplis probari potesſt, in iudicando ſecutos, verùm etiam nunc Pro- Pornm⸗
teſtantium à numero puriores & ſinceriores Aſſeſſores, quiq; iudicio & eruditione reli- Caluiniſt.
quos ferè omnes antecellunt, confeſtim in hanc itidem ſententiam pedibus iuiſſe, quan- colunt-

„ , ,I, : 7 . Scientia &
tumuis alias Religionem nostram colant, & lubentibus aliud dicere vellent, ſi modo per conſcientia
veri ſcientiam ac conſcientiam iis liceret. cos adigit

ad verum

Equibus omnibus facilè colligi poterit, Num Proteſtantes iſti pacis fatendum.

publ. Turbatores, dum in his ſpolijs contra omne lus ſeſe vi defendunt, de
nihilo offenſionum arguantur. .
Quantum autem per has occupationes Catholicis damni illatum ſit
quantumque inde Proteſtantibus commodi accefſſerit, vel ipſo Electore
Palat. Frid. IV. in litteris ad Ducem Wirtemberg. 14. Aug. An. 16 0. ſcri- aagnitude
ptis fatente conijci poterit: Sintemal es wol einem Stand etwan vmb has⸗ otcupa-
mehrer als vmb etlich Million Golds zu thun ſeyn moͤcht / die ſie nicht allein ienrs
an geiſtlichen Guͤtern wider geben / vnd hinfuͤro entbaͤhren / ſonder auch von au.
ihren Erbguͤtern / Land vnd Leuten wegen nun vber die 40. Jahr auffgehab⸗

ner nutzung ſampt den Gerichtskoſten / Schaͤden ꝛc. erſtatten muͤſſen / Quod
A

3 Sta-

6 Archiuj)
Statuum ſubinde quidami non ſollm aliquot milliones auri in bonis Eccleſiaſticis reſti-

2

tuere, & impoſterum iis deſiſtere, verum etiam de ſuis bonis hæreditariis, terris atque?

ſubditis quadraginta annorum perceptos fructus, atque litis expenſas CG. refundere
tenerentur.
Item Elector Pal. ad Marchionem Bad. 19. Aug. An. 1600. koͤndten
bey vns wol ermeſſen / zu was hochbeſchwerlichem præiudicio den Euangeli⸗

ſchen Staͤnden es gereichen wuͤrdet / da ſie ſolcher Sachen eroͤrterung von

dem Cammergericht gewertig / vnd darnach / jhrem außſprechen nach / alles
zu reſtituirn verbunden ſeyn / darauff jhrer etliche faſt den mehrern theil jhrer
Erblande / wo anderſt ſolchen vermeinten auß geſprochnen Vrtheln ein gnuͤ⸗
gen geſchehen ſoll / wenden muͤſten. Capiecturam ipſimet leui opera facere poſſu-
mus, quam graue praiudicium Euangelicis Statibus accideret, ſi deciſione harum rerum
à Cam. Spir. expectata, iuxta illius ſententias ad omnia reſtituenda teneri, & ſic ali-
qui maiorem ferè partem è bhonis ſuis hareditariis, (ſi quidem his bputatiuis ſententiu
ſatisfaciendum eſſet) alienare deberent.
Quibus illud longè iam grauius accedit, quod Vnito-Proteſtantes de
vllà bonorum iam occupatorum reſtitutione non ſolùm nihil audire, Ca-
tholicôſque ee adigere velint, vt omnibus iuribus ad ea competentibus
(qua de re Acta Imperij ſub annum 1608. loquuntur) in totum renun-

cient, verum etiam talia Eccleſiaſticorum bona inuadere & occupare etiam

in futurum indiſtinctè ſibi licere, omnino contendant.
