in Conuent. ad Ordinem. Cam. part. 2. tit. 27. Schvvaneman obſ. 4. n. I. &
ſeqq. & plurimos alios quos refert & ſequitur Tob. Paurmaiſter d. tract. n.
89. & multis ſequentibus.

Verùm præter hæc omnia illud magis mirum, imèò indignandum vi-
debitur, quod idem Palatinus Elector, qui Imperatorem omni ferè lIuriſdi-
ctione præſertim in cauſis Religionis priuare ſtuduit, eadem ipſe poſt mor-
tem Imperatoris tanquam Vicarius liberrimè exercere nihil cunctatus ſit.

Cui rei cùm integra in diuerſiſſimis cauſis volumina ad manum ſint, hoc lo- Quam Iu-
IIIdictio-⸗
4 1X11 1 nem balati-
carius 12. Iun. Anno 1619. in cauſa * Eccleſiæ deſtructæ in Iudendorff pro- nus Impe-

ceſſum decreuerit. Si hoc Palatinus in ſe tamquam Vicario probat, cur im- Vats dere⸗
probat in Imperatore? ĩpſe vt Vi-
carius Im-

Quare num non illi ipſi, qui Cæſarem eo quo dictum modo ſuâ ex- peratoris

uunt Iuriſdictione, grauiſſimum & Crimini læſæ Maieſtatis par delictum rirar⸗
incurrant, alij viderint. Matthias certè Stephani, Ducis Pomeran. Conſilia- Nou An.
rius, de Iuriſdict. lib. 2. p. I. c. 2. memb. 2. clarè edicit, Eos qui contrariam opinio- 7Quim
nem volunt defendere, videre debere, ne Imperatoris authoritatem violent & imminuant, temeritas:
quod ſummum eſt delictum. Nan ttra
Et P. Heigius Auguſtanæ Confeſſioni addictus in quæſt. Ciuil. & Sa- Bamberg.
xon. q. 9. in hæc verba prouehitur: Quis ergo dicere audebit, Imperatorem talem po- Riſbrrangs.
teſtatem Cameralibus dediſſe, vt ſemetipſim ea ſpoliarit? manet certè verum, Imperato- nem Cæſa-

rem fontem lIuriſdictionis maiorem penes ſe ſeruaſſe, maximeè ſubſecutdà obſeruantiä. Nec thoritatem
video ſi conſtare Imperatoris authoritatem volumus, quomodo aliud ſine violatione eiuſ- violat.
dem dici queat? =
Ad vltimum in reſolutione per Legatos Sereniſſimi Ele ctoris Saxo- Eleéfor
niæ Ludouico Camerario, qui hoc ita refert, 24. Iul. Anno 1608³. datàâ, ſic ha- Sar lurzidi:
betur: Sonſten wolten oder koͤnten jhre Churfuͤrſtl. Gnaͤden der Kayſ. Caſar diſ-
Mayt. jhr habende vnnd hergebrachte luriſdiction nit diſputiern laſen: putandam
er

non cenſet.

64 Archiuij
Fons Juril. Wer einmal an dem / daß dieſelbe fons Iuriſdictionis: vnd daß alle exemptio⸗
Equo o- nes, priuilegia vnd außtraͤg / von dero herkommen weren auch in beſtaͤndigem
mnes ex⸗ herbringen? vnd wurden ſich davon nit treiben laſſen / wie auß jhrer Mayt.et⸗
iuile, lich wenigen Chur⸗vnd Fuͤrſten (deren jedoch etlich ſeithero die Hofproceß
gia ema. ſelbſt brauchten) vor diſem gegebner reſolution zufinden. Daß jhre Mayt.
eeinaa- Catheræ die Iuriſdiction priuatiuè gegeben / koͤndt man mit beſtand nit be⸗
ta obler- haupten: het alſo præuentio ſtatt vnd Cæſar concutrentem Iuriſdictionem
be dcum Cameràâà. Wann jhr Mayt. nur in zwey oder drey reſeruatis caſibus zu
ſtantium a- iudiciern hetten / was es fuͤr ein Kayſer ſeyn wurde? Dann es wer ja ein Kay⸗
ligui um ſer nit ehren halber allein / ſondern das Haupt im Reich / vnd hett den Staͤn⸗

Pprius Iuriſ-

dictionem den zugebieten vnd ſie zuentſcheiden. Die Capitulation ſelbſten vnd Cam⸗

enaf mergerichtsordnung vnd conſuetudo notoria, braͤchten ein anders mit ſich /

ſent, ea nüc vnd wuſte alſo oder koͤndte Sachſen die Hofproceß per le nit fechten / oder da⸗

ibſnetv= hey Pfaͤltziſcher vnd anderer Staͤnd meynung ſeyn. Ceterùm klectoriam Ser.

Caſrein. ſuam non poſſe nec velle Sacræ Cæſareæ Maieſtatis ab antiquo competentem Iuriſdictio-
dien * nem controuertere. Reuera eandem eſſe, fontem Iuriſdictionis, à qua omnes exemptiones,
dando, ea priuilegia & Auſtrega proueniant: Caſarem id ex perpetua obſeruantia obtinere, ſed nec
non bri. de iure ſuo quidquam imminui paſſurum, prout ex reſolutione Caſaris paucis quibuſdam
Qualis hic Electoribus ac Principibus (quorum tamen aliqui ab illo tempore, Aulico Iudicio iam ipſi

eſſet Cæſar: ytantur)antehac datàpateſcat. Quod ſua Muieſtas Iuriſdictionem in Cameram priuati-

R n us contulerit, cum fundamento aſſeri non poſſe, itaque concurrentem Caſari cum Came-
aurribus a iuriſcictionem, ac prauentioni locum eſſe. Si Sua Maieſtas in duobus tantumaut tri-
gnoſcete bus caſibus cognitionem haberet, qualis hic Cæſar foret enec enim vtique Caſarem hono-
Raen ſa⸗ ris gratia, ſed & potius Caput in Imperio eſſe, qui Statibus mandare, & js Iuſtitiam ad-
tio, Ordi- miniſtraredebeat. Capitulationem ipſam, Ordinationes Cameræ, & conſuetudinem no-
natio a toriann pro Cæſart loqui, vnde Elector Saxoniæ, Proceſſus Aulicos per ſe improbare, aut
Conſuetu. Palatinianorum aliorümq; Statuum ſententiæ ſubſcribere, nec ſciat nec poßit.
do notoria Quibus coronidis locò accedat etiam à Caluiniano ore profecta Con-
Cæ ſari Iu- 5 . .11. . ⸗ . 4— . ⸗=
riſdictioné feſſio, & quidem illius, quem Vnito-Proteſtantes Anno 160σ⁄ad impugnã-

tribuunt. dam Imperatoris Iuriſdictionem, ad Cæſarem Legati titulo Pragam aman-

darant, Leonardi inquam Schug, qui meliori mox conſcientia tactus, ex-⸗

Legauo preſsè teſtatus, & 16. Nouemb. Anno 1601. liberè faſſus eſt; Daß diſe Lega-

Pragenſis tion vnd zu weit extendierte, ja in warheit dem Kayſer / vnd auff den fall

nimiam

Cxlſari de- Pfaltz Vicariat ſelbſten zuvil abbruͤchige vberꝛeichte Aduocatiſche deduction.
rogauit vel ſchrifft contra die Hofproceß / zu Prag darfuͤr angeſehen worden / auch dem
lega us fae- Kayſer alſe eingebildet als ob etliche Staͤnd deß Reichs ſich ſonderlich be⸗
rat reſte. fliſſen den Kayſer in allem ſeinem thun zu ſyndiciern, bevorab aber ſey diß
Cæſariob. communis vox & fama, ſolch ſy ndiciern ſey der Heidelberg: Raͤth trieb / da
trectat, & werde alles erſtlich auff die ban gebracht / concipiert, vnd in andere geſteckt.

Director e eitchh alif de ract/ coh egeſtectt
lios quoq; Quod iſta Legatio & nimium extenſa, imò in rei veritate Caſari, & ſuo tempore Palati-

inſtigat. no-Vicariatui

idis

amCe

6

Clonn, contt

. miigoheine
Gelnem ,
Encontentl
. ehluie

enonpoll
lnimperat
benekeuan
leſgonen
ceno?, cal
pnocseme
hmionisonn
iumn fühi
Wleprtione
khpſtoth
ſuerkiu5

Atio ſi⸗

nt nm.

miillat

ubnmnihe
Peunntel
no
ung, Gan
Uutnniki
Nwkrrlun
nhmiinte
Uinllein
. ündnn
cli

dltenen⸗
inbeſiſg
Puerge
ſß hregge
leſtondt
utiſäictian,
atigcalben
erſgein ſe
etden t
en vnd Cee
wetsfniſe
Htehodeth
echenimn ,
emn luriſlte
eserenßtin

=

+☛

htiner,, Nein

uguiliſn
Micin uni/
gfann prili.

ricum Caſt.

Urlinautti.
cſaren ont
litumal.
Ilinem,ne-
Fohare, auf
t.
lecka Con⸗
dimpugni
garn amman.
1 taus,e
diſtle⸗
auff al
lededdt⸗
den /anchn⸗

ſondelit.

aberſeſt
Nith ric
ibcregſt
tenhnt,
o⸗F

4

Cap. I I. 6 5
no-Vicariatui ipſimet nimis derogans, Inperatori porrecta & velut àrabula forenſi com-
poſita Deductio, contra Aulicos Proceſus, Praga ſic fuerit accepta, & Caſari impreſſet,
quaſi aliqui Status Imperij præcipuè ſtuderent, quò Cæſari in omnibus actionibus ſuis ob-

trelctate poſſent. maximè verò communem eſſe vocem ac famam, has obtreltationes ex in-
lLigatione Confiliariorum Heidelbergenſium proficiſci, inde omnia primo in medium pro-

poni, concipi, & ad alios deferri.
E quibus omnibus illud iam conſtabit, quantoperè Vnito-Proteſtak-
tes Sacram Cæſ. Maieſtatem offenderint, dum eandem contra omne Ius &
æquum, contra Conſtitutiones Imperij, notiſſimâ obſeruantiâ refragante,
omni propemodùm in Status Imperij luriſdictione priuare, & ad eum præ-
cipuè finem Vnionem inter ſeſe contrahere, nil dubitarunt. Sed nec his qui-

dem contenti cum cuniculis, at que co mminationibus ea quæ Cæſar vigore

officij ſui, Legum & Conſtitutionum legitimâ Via Iuris terminauerat, euer-
tere non poſſent, & verò reſtitutio interim iniuſtè ablatorum per ſenten-
tiam imperata, condemnatos torqueret, ad aſſe quendos fines ſuos, opima
ſc. beneficia ac fructus retinendi, domus Auſtriacæ deprimendæ, Catholicæ
Religionis opprimendæ, ac nouæ Caluiniſticæ formæ in Imperium intro-
ducendæ, eam quæ Vna afflictis ſupererat Iuriſdictionem Cæſaream omni-
bus modis è medio tollere ſtuduerunt, eòque non conſilia ſolum & cona-
tus Vnionis omnes impenderunt, verùm ipſam adeò Imperij Adminiſtra-

tionem Vià facti accedente, Imperatori auferre, ac ſibi attribuere propoſue-

runt, Legatione ad Cæſarem adornatà S. Iul. An. 1609. Wider jhr Kayſ.
Mayt. Ho frath vnd Regiment einander mit rath vnd that beyzuſpringen / &
rurſus ex Halà Sueu. 27. Ian. An. 1610. das werck ſelbſt zuadminiſtriern, & ite-
rum in alio ſcripto eiuſd. anni, den Kayſer in die Cancellos vnd Schrancken
zubringen. Contra Caſ. Maieſtatis Conſilium Aulitum & Regimen, ſe inuicem cenſiliis
& armis iuuare, opus ipſum adminiſtrare, & Cæſarem in Cancellos atq; limites cogere;
non ſo ùm minaciſſimè intenderunt, verum ipſi adeò Imperatori non ob-
temperanti Bellum clarè denunciarunt.
Verùm operæ precium fuerit, vt ad finem & illud examinandum pro-
ponamus, quantopetè Vnito-Proteſtantium præcipua Capita Auguſtiſſi-
mam FERPDINANDIPerſonam, eiuſque authoritatem circa ipſa belli Bohe-
miciexordia, ante & poſt Coronationem ſe mper perſecuti fuerint, & quàm
contumeliosè eum traduxerint digniſſimo Cæ ſari Coronam inuiderint „&
alià ſimuletiam, Bohemicâà ſcilicet, cxuerint, quod quidem hoc loco inſe-
rendum duximus, què magis coniecturam quilibet facere poſſet, quid ani-
mi jdem Caluino Proteſtantes erga alios itidem Auguſtiſſimos Imperato-
res (de quibus tamen cùm plurima ad manum ſint, in hoc compendio ſigil-
latim dicendi occaſio non eſt) identidem habuerint,
Itaque cùm primùm de eligendo nouo Imperatore, poſt mor-
tem Diui

66 Archiuij
rem Diui Matthiæ clem. mem. deliberatio incidiſſet, mox Palatinus Ele-
Gtor in conſilio ſuo, vt Protocollum refert §. Iul. Anno 1619. palàm te-
ſtatus oſt, Von der Wahl ſelbſten vnd was in conclaui zureden vnnd zu⸗
votirn, ſtundt ferner zubedencken / halt darvor / er koͤndt deme die Stimm
Ferdinan- nit geben / den er fuͤr den ſchaͤdlichiſten hielt / welcher Ferdinand wer. De

dum Pala-

timnus pro Electione ipſa atque de voto, quod in conclaui ferendum ſit, porrò videndum; ſibi hoc

homine mentis cſſe, quod Ferdinando, cum eum pro pernicioſißimo habeat, ſuſßfragium ſuum

Fernicio. dare non poßit.
er. Cancellarij votum fuit, Was die Wahl vnd Stim ſelbſt betrifft / wer in

notein allweg billich / daß der jenig / ſo in conſideration fompt / alß dann abtrette / da⸗
æſatis eli. mit die andern Stimmen deſto freyer ſeyn moͤchten / aber nit herkommen ſon⸗
oducere der koͤndt jhm einer die Stim ſelbſt geben. Quantum ad Electionem ac Votum i-
volunt Pa pſum attinet, aquum quidem fuiſſe, vt is qui in conſiderationem veniret, excederet, Jus
latiniani. jeliquorum vota liberiora eſſepoſſent, id verè conſuetudine non introductum, ſed poſſe ali-
quem ſibi ipſi Votum impertiri.
Noret Le- Volradus de Pleſſen hocimpium & execrabile Votum tulit; Wann
Or flagi- . . .
1iol vni. auff Ferdinands Perſon ſolt gangen werden / wird er kein bedencken ha⸗

marij Con hben litr . n dar uIt
ariion abzutretten/ oder zuvor von andern darauß zureden / daß es geſche⸗

zino- Ele. hen moͤcht / oder daß ergleich anfangs nit hinein kaͤme / biß man verglichen

corij conſ- were. Diſſidium in Religione excuſir Pf. guter maſſen / dann limpliciter
ain hun Pfalg keinem Paͤbſtiſchen ſein Stim mit gutem Gewiſſen geben kan / weil
Eleétionis ſie es aber nit hindern koͤnnen / muͤſſen ſie es geſchehen laſſen. LQuod ſi in
in Imperio perſonam Ferdinandi concedi aduerteret, ſe quidem ſine vlteriori conſideratione diſ-
ceſurum, vel prius cum alijs conferendo curaturum, vt hoc contingere poßit, vel certè
Katim initio in Conclaue non intraturum, priuſquani conſentiant. Dißidium in Reli-
gione, ſatis excuſationis Palatino præbere, ſimpliciter enim Palatinum bona conſcientia
Votum ſuum vlli Papiſtarum impertiri non poſſe, quandoquidem verò rem impedire ne-
queat, id ei ferendum eſſe.
Et Camerarius: Der Wahl halben ſelbſten ſey die Frag ob ſich dabey zu⸗
finden / oder davon zu abſentiern, auff den letzten fall doͤrfft man das Iara.

ment nit leiſten / hingegen helt es ſeltzam anſehen / vnd daß offenſio ohne das

verhanden / derowegen faſt beſſer jemand dabey zuhaben vnd zuſehen / daß er
abtretten moͤcht / mit hilff der andern. Quæſtionem eſſe de Electione ipſa, an ei inter.
eſſe: an verò ab ea abeſſe expediat? Poſteriori caſu iuramenti præſtationem poſſe recuſari,
conuerſo verò rem ſuſpectam fore, cum iam antea offenſio adſit, Quare ſe potius credere,
magis re futurum, vt quiſpiam interſit atque procuret, num diſcedere poßit cum auxilio
reliquorum.

Itaque concluſit Palatinus, Weren nur drey Weeg / 1. repetitio der an.

dern Votorum. 2. Daß ſie jhr meynung rund ſag. z. abſentier. Das erſt koͤnn
ſich Gewiſſens vnd der poſteritet halben nit thun. Beym andern wer ein
dan ck

= =
=
=
SS.
=
=-
-S

ſee etigenn

unſpelte 1
icrele,u⸗

ylinanto repe

Aluehecrerin

ſtſonei ulin

Quntul

luperroten

Uiecruerenh,
noenten viuo
,eecelinatt
lultint
un Augott.
ngen
e Cnnen
.
Nel A

Ur fioitie

ealnis

II. enin

Aun

lele un⸗
1 zuften⸗
tel a
ir anl,
ln

htin .
. Palinn ..
n bnnd
die Sijtn
wer. ).
lumn N le
fagiunn in

etrſffhtnge
habtrettede⸗

fommerſin

Aad Potunj.
eutelen g

ulit; Wann

edencken he⸗

7

Fes geſche .

berglichen
ſinplictet
ntan / wei
Aulßin
natunt .
t,ndune
ni Nil-
Aunſientia
hzelire ne⸗

ſdabey in⸗
das larn.
oohnedes
en /daß t

1,An tiitit,

ſeeuſſei
otiiultin
tlunan

X

A Sabaudo Imperium deſtinatum, ſi Palatino Bohemiam acquirat, & hæc viuo Cæſare,

Cap. I I. 6 7

danck. Wolt ſich ſchier lieber abſentiern, moͤcht jhn ſonſt fuͤr ein Kayſer er⸗

kennen / da ſich doch etwa die not geben moͤcht / daß Pfaltz den Boͤhmen aſil.
ſtiern můßt. Tres tantàm vias eſſe. I. Repetitionem reliquorum Votorum. 2. Vt ſenten- alati nn
tiam ſuam rotundè proferat:3. Seabſentet. Primum obtonſcientiam & poſteritatem ſe lectione
Jacete non pope. In ſecundo retributionem fore. magis ergo ſibi placere vt à toto actu abſens noniimbe-
Nit, alis enim contingere poſſe, vt eum pro Ceſare agnaſcat, um tamen fortè neceßitas totum ab-
poſtulare poßit, vt Bohemis aßiſtere debeat. , elle ult vt
Vbi adiecit Cancellarius, Bring das Iurament mit ſich / daß ein Chur⸗ Bohemes
ſuͤrſt ein woͤhlen wol / bonum iuſtum & habilem, weil nun diſes bey Ferdi- iuuare poſ-

nando nit findig / ſo ſey billich daß Pfaltz jhrem gewiſſen ſtatt geb / aber gefaͤhr⸗.

lich bey jetzigem zuſtandt / animi ſenſum apertè zuerkennen geben / derowegen

circumſpectè zuhandlen / vnd offenſion ſo vil moͤglich zuvermeyden. luramen-
tum id velle, quod Elector debeat eligere bonum, iuſtum & habilem, quoniam ergò hæcin
Ferdinando reperire non ſit, æquum eſſe, vt Palatinus conſcientiæ ſuæ ſatisfaciat, ſed peri-
culosè hoc rerum ſtatu animi ſenſum apertè exponi, quare circumſpectè agendum, & of-
fenſiones quantum fieri poteſt præcauendas eſſe.
Quantum deinde enixi fuerint, vt non ſolùm Ferdinandi Electionem
in Imperatorem impedirent, verùm eundem etiam Kegno inſuper Bohe-
miæ exuerent, nemo eſt qui ignore:. Nam & Palatino Electori integro ferè

anno antea viuo etiam Imperatore ac Rege Bohemiæ Matthia, Corona Bo-

hemiæ deſtinata fuit.

Anhalt inter notabilia ad Inſtructionem Legatis in Sabaudiam miſſis Ealatinians
data 13. Auguſt. Anno 1618. Wann Pfaltz die Cron beym Kopff bekeme / in Aori Pala-

dem vbrigen zu gleichen theilen / die Außbeuten theilen zulaſſen. Vt um Pæ- Ano iam
latinus Coronam Bohemiæ aſſecutus fuerit, reliquæ prædæ in æquales portiones diui- Goronam
dantur. 3
Sed & Auguſtiſſimam inſuper Romani Imperij Coronam Duci Sa-
baudiæ viuo itidem Matth'a ſub conditione, vt Palatino Coronam Bo-
hemiæ armis acquireret, non obſcurè & quidem ſecretiſſimè vendita-

runt. Sic enim habet Inſtructio ijſdem Legatis eodem die videlicet 13. Kalarinu⸗
Auguſt. Anno 1618. data: Si ſon Cilt. Palatine bparuenoit par la ſeule nem Bohe-

aide de Sauoye ala d. Couronne, infalliblement il faudroit reconoiſtre kea umn &

le bienfaiteur le d. Duc de Sauoye, & luy eſtre ant plus obligé. a loint qu' Regnum
en tel cas il auroit moyens &- puiſſanceé, de le pouuoir faire, ayant deux chm ſibi
voix au College des Elelcteurs, & ypourroit joindre fort aiſement cel- duro anno
le de Monſeigi l Electeur de Brandenburg, qui depend deluy entierement, antè, duare
& joindre encora ſoy vne des Eccleſiaſtiques,: comme T rene, ar, le moyen ei biatain
2 Angle lul ando
. 16132

Bohemiæ
deſtinauit.

N

68 Archiuij .
votu[m d Angleterre, & de Meſſeurs les Eſtats. Et Eſtant armé,cela 8'entr' aide-

Treuirenſe

eauglum Git ſans doute ainſzqu ilne faudroit attenare aulire choſe que la bendi-
r alan. Aion ſe Dieu pourl accompliſſement de la d. tention. Si ſereniſimus Pala-
tandum, & inus ſola Ducis Sabaudiæ ope & auxilio Coronam Bohemiæ obtineret, abſq; omni dubio
procuran. neceſſe foret, beneficium a dicto Sabaudiæ Duce agnoſcere, eue amplius et obligatum ſe
n An oſtendere. Quibus accedit quòd Palatinus in tali caſut media ac potentiam hoc efficiendi
Artmata e. haberet, lum pto ſua perſona duo Vota in Collegio Electorali obtineret, & aliud Dn. Ele-
Pasatolis. toris Brandenburg. qui totus ab eo dependet, Votum adiungere, ſed & aliud inſuper vnius
nanciſci poſſet. Ad haæc cum armati eſſemus, vnum alteri procul dubio ita auxilio adeſſet
& manum daret, vt ad perficienda haæcomnia, nil aliud quam ſola diuina gratia porrò
deſideranda eſſet.
Vt verò hoc conſequi poſſent, nulla melior ratio à Caluinian
Vnito-Proteſtantium factione reperifi potuit, quâm vt Electionem
noui Imperatoris omnibus modis in longum extraherent, & interim
abdicatio in Bohemia perfici poſſet. Hinc Elector Palatinus Camera-
rium ad impediendam vel certè protrahendam Electionem non diu
poſt mortem Imperatoris Matthiæ ad Electorem Saxoniæ ablegauir.
. ui tamen paulôò pôſt 1. Maij Anno 1619. Palatino conqueſtus eſt,
rorognn Ich hette mich gegen ſeiner Churfuͤrſtlichen Gnaden zu Saͤchſen einer
Eleétionis beſſern reſolution verſehen / ſonderlich daß der beſorgten eylfertigen
aulterint, Wahl halber es auff ſichere Weeg / zum wenigſten durch prorogation
vide 9:& deß Wahltags hette koͤnnen gericht werden / wie ich ſolches vnnd an⸗
nn. ders mehr ſehr eyferig außgefuͤhrt vnd ſeiner Churfuͤrſtlichen Gnaden
Aug. An. ill hinderbringen gebetten hab. Aliam ab Electore Saxonie, & melio-
1619. rem reſolutionem ſperaſem, maximè vt ratione timendæ præcocis Blectionu res
ad maiorem ſeueritatem, ad minimam per aliquam Plectionis prorogationem per-
duci potuiſet, quod ego & plura alia perquam feruide deduxi, & Ser. Electori re-
ferri rogaui.
Et Dux Bipont. ad Palatinum 12. Maij Anno 1619. Ob wir wol wuͤn⸗

ſchen moͤgen / daß ſolche Saͤchſiſche reſolution beſſer gefallen were / ſo thun
wir vns jedoch gegen E. L. ſolcher communication freundlich bedancken.

Licet optaſemus hanc Saxonicam reſolutionem melius cecidiſſe, Dilectioni tamen veſtræ
de communicatione amicè gratias agimus. .
Iterum Elector Palat. per Cancellarium ſuum Electori Mogunt. 10.
Maij Anno 1619. hæc & quidem ſpecioſa argumenta proponi iuſſit: Es iſt
maͤñiglich bekant / daß vnder vorſeyenden wichtigen ſachen vnd handlun⸗
gen nunmehr der vorſtehende Wahltag einer von den fuͤrnembſten ſeye / auff
welchen nunmehr die Augen geſchlagen / vnd maͤniglich in erwartung ſteht/
was durch denſelben verſchafft vnd verꝛichtet werden moͤg. Bey diſem hat
mein

ex Eecleſiaſticis, verbi gratia Treuirenſis, mediante Rege Angliæ, & Statibus Hollandiæ,

4

A
e Hfld
Anuncen n

„

gioſtenſei

cteden nd

rgenettn
ingeefih

cßdendenm
zctongerng

nttetden.

dnrchdenh
Ninen gadig
Veplegg in
dernddeß,
der Vorunt
meneke
AUlmenien.
lhiam, glut
ur. Hchral
no Ncfun

utleunl

ltan neent
Mtontisacet
n nteu
iſAyium
nſintetete

. Knuclen⸗

inuenet
n ſe Mnin
ſeſine ſi
mn nnni
rne, 0
ulhlare

fenter

Ain

teltiz
eni muu N
ſhonnl

neblignn

un ha ifin
Galul Dh
lnſhnn
hnhnekllat
nualtſniß
S

=

(aluigir
t Elediore
, G intett
Inus Came:
hem pon d
2 ablepn
ueſtus et
achſen eiſe
ehlfettige
btorogatiol
5 Pnnd n
Gnaden
& milo-
lelkionu rer
tionem per⸗
. Lleckonz t

ir wel boin

ete /ſothe
bedanc
i tanmen h

Moguntn
iuſſt⸗Eil
und handt⸗
Corttngft
Banſen

Cap. II. P 69
mein gnaͤdigiſter Her: E. Churfuͤrſtl. Gn. ſo wol vor dieſen ſchrifftlich als
vnlaͤngſten auch durch dero geheimen Rath vnd Fauth den von Schoͤnberg
muͤndlich jhre ſorgfeltige Gedancken / eroͤffnen vnd zu erkennen geben laſſen /
wie ſehr ſie ſorgen vnd befahren muͤſten / da die Churfuͤrſten deß Reichs von
der Wahl eines Haupts zu berathſchlagen vornehmen wolten / ehe dann das or air:
Fewr welches in heller Flam brennt / geleſcht vnd gedaͤmpfft wurde / zu dem In ecum gul
vor allen dingen maͤnniglich zulauffen ſoll / daß es bey maͤnniglich inn⸗ vnd er incendio
außlaͤndiſchen ſeltzame iudicia vnd diſcurs verurſachen wird / vnd darfuͤr ge⸗ Reige kece⸗
halten werden moͤcht / der anfang nicht an erwehlung eines Haupts / ſonder biſle dolo
an dem gemacht werden ſolte / wie zunor beſſere Ruh geſchafft / alsdann koͤnd⸗ mal⸗ d4
te mit mehrer ſicherheit der andern conſaltation abgewartet werden: Damit in his rebus
verweiß von dem Churfuͤrſtl. Collegio abgewendet werden moͤcht / derhalben aedile ar⸗
ſie nicht vngern geſehen hetten / daß dieſem Tag etwas ſtillſtand hette moͤgen quadruplũ
gegeben werden. Dieſe jhrer Churfl. Gn. ſorgfeltige Gedancken / werden an⸗ gus pui⸗
jetzo durch den Herꝛn Churfuͤrſten zu Sachſen gemehrt / der ſich gegen Pfaltz mum expe-
meinem gnaͤdigiſten Herꝛn dahin vernehmen laſſen / daß ſeine Churfl. Gn. undi bo⸗
den Wahltag in der Perſon nicht / ſondern allein durch Geſandte beſuchen rit, iudieiũ
werden / vnd daß ſie ſelbſten darfuͤr halten / daß vor componierung der vor⸗ gert t.
ſeyenden Vnruh vnd deß Boͤhemiſchen Weſens alle gute anordnungen oh⸗ ruinà, nau-
ne heilſamen effect ſeyn werden / welches eben S. Churfuͤrſtl. Gn. meynung ias.
auch iſt. Omnibus notum eſt, ex omnibus præſentibus grauibus cauſis præcipuam Electionem
eſſe, Electionem iam faciendam, ad quam vnuſquiſque oculos ſuos conuertat, & expecta- noui impe-
tione rapiatur, quidnam per eam ſit peragendum. Qua in re Dominus meus Elector pedire, vt
veſtræ Ser. Electorali antehac per litteras, & nuper oretenus per ſuum Conſiliarium ſe- mrerm e⸗
cretum & Præfectum Dn. de Schönberg ſollicitas ſuas cogitationes detegi curauit, quan- exercituré⸗
ta cura teneatur, ſi Electores Imperij de Capite Imperio imponendo, conſilia prius habere kenipro d.
vellent, quam incendium latè pbique erumpens, conſopitum foret, ad quod niſi vniuerſi nandũ mo-
ante alia omnia accurrerent, generatim omnes etiam exteri grauia tudicia atque obiur- nere, e D
gationes interpoſituri, & eius ſententiæ futuri eſſent „non ab Electione noui Capitis in- Fegno uo
choari, ſed prius meliorem tranquillitatem parari oportuiſe, ac tum primum maiori Rreäurale⸗
cum ſecuritate, alteram Conſultationem aſſumi poſſe, vt ſic aliorum Improbationesab Rominibus
Electorali Collegio auerterentur. Qua de cauſa Domino ſuo charum futurum fuiſſe, ſi Ruhe en⸗
conuentus iſte modicè ſuſpendi potuiſſet. Et has Domini ſui ſollicitas cogital iones nunc ſen. lun.
etiam per Dominum Electorem eò ſe declarauerit, quod huic Electorio Conuentui non & 12. Aug-
in perſona, ſed non niſi per Legatos Velit intereſſe, quodque ipſe quoque opinetur ſore ale ſi.
. Quale fi-

vt ante compoſitionem Bohemici tumultus cunctæ bonæ prouiſiones, ſine ſalutari eſfectu gmenrum.
cum Palatt-

lint futuraæ. Cuius quidem ſententiæ ſuus pariter Dominus Elector itidem ſit. nus neque
Et Marchio Badenlſis ad Palatinum 10. Maij Anno 1619. Wir haben ibie nedue
nicht gern vernommen / was der Spaniſche Amballator gegen dem Chur kegoni in-
iij Saͤchſi⸗ rereſſe, &
reliquos i-

tem Electores ad diſcedendũ incitare, Election verò nouã omnibus viribus impedire voluerit §. Ial An. 1619.

„*
=
5 4

7o0o. Archiuij
Saͤchſiſchen Reſidenten zu Wien / auch mit zimlich nachdencklichen worten
ſich vernehmen laſſen / wolten aber darfuͤr halten / daß das Churfuͤrſtlich
Colle gium deſſen nicht achten / ſonder dahin beracht ſeyn werd / wie dieſes Koͤ⸗
nigreich als ein fuͤrnehm Glied deß Reichs / vor allem außlaͤndiſchen Gewalt
beſchuͤtzt vnd beſchirmbt werden moͤge / vnd ſolte zu ſolchem end vielleicht nicht
vndienſtlich ſeyn / wann die beuorſtehende Wahl prorogirt, dieſelbe vmb ſo
viel freyer / vnd den Gegentheil etwas muͤd zu machen / darzu dann die Vnir⸗
vVniti, vt ſe te propter cauſim communem, das jhrige zu thun / vnd wie obangeregt / zu
Electoribus . .
Imperij no-verhoffter mehrer ſicherheit zu gelangen / nichts zu vnterlaſſen. Ingratum no-
uum Impe- is fuit ea audire quæ Legatus Hiſpanus Electoris Reſidenti in Aula Viennenſi, & quidem
ligere volé-ad altiores conſiderationes ſpectantibus verbis reſpondit, ſperabimus tamen, Eledoorale
tibus oppo- Collegium id non curaturum, ſed eb adlaboraturum eſſe, quò hoc Regnum, tanquam
gantur. Primarium Imperij membrum, abomni externa potentia defendi poßit, ad quem finem
Jarios verò feßiores reddendos, & in hanc rem Vniti propter cauſam communem ſuam
quoque opem conferre, & vt prædicto modo ſperata maior ſecuritas obtineretur, nil o-
mittere deberent.
Præter iam dictam, alias ad huc & quidem grauiſſimæ conſideratio-
nis vtilitates, quæ ex protractione nouæ Ele ctionis haberi poſſent, recitat
Anhaltinus in Protocollo negotiationis Sabaudicæ, vt ſcilicet Dux Sabau-
. diæ interim Vicariatus beneficio ad Genuam obruendam frui, Item vt ea
Codn prædàâ Vnioni, & Bohemis ſuccurrere poſſet, &β. Maij Anno 1619. Auaut
öſilia Ge- . ,— . 2
nuæ occu ſouper Monſeig. a dictè au Baron de Dona vn memoire touchaut l'entre-

Handaad Ppriſe de Geſnes 48. Maqj. Le Baron de Dona est allb en Cour, pour mon-

Sabaudo in . 5 .
abatlc ſtrer au Duc le memoire ſur l' entrepriſe de Geſues: qui atrouue cela bon,

ta. & dil qu'il y eſtoit aſſez diſpoſé pourueu que le Maral. Deſdig' y vouluſf
Promactio entendre. Ila fort ſouhaité qu' on peuſt, ſuinant le d. memoire, faire
nona Lie⸗ diſferer & trainer l'election de F. en Aleme &a gouſté les 2. ra: ſons. I.
Imperio, "i de ſe preualoir en ceſte entrepriſe du P icariat. 2. de ſo ſeruir de la per-
interim Sa- .— 2 2 . . „ .
baudus be ſonne & anctorité du Mar. D'Eſaiguters. Et adiouſta, qu'yant ce ſeig-
nefeiod* neurla, que c' eſtoit av0tant que a auoir toute la France. Et que ſi cela
Genuam yenſſiſſoit, qu' on auroir de quoy fournir au mariage d Anglet. contenter
dam vti les PP. & ſecourir la Boheme. H. Mayj Anno 1619. Ante Prandium Dominus
boſlet. meus Princeps Anhalt mihi Baroni de Dona propoſitionem de Genua occupanda dicta-
uit. 35 Mayj Baro de Dona iuit in Palatium, vt Dud Sabaudiæ dictam Propoſitionem
de Genua occupanda oſtenderet: qui cam comprobauit, & adiecit, ſe quidem eb ſatis eſſe
. diſpoſitum, dummodo Mareſchallus D' Eſdigs. ad id pariter inclinatus eſſet. Supra mo-
L A Te derzuit, vt, iuxta memoratæ Propoſitionis tenorem, dilatio & prolongatio Ele-
Hir iu Prs ainatads in Germania obtineri poſet, duæ etiam adiectæ rationes dicto Duci

S

fortè non inutile foret, præſentem Electionem profogari, ad eam ë liberiorem, aduer-

mg ln

R.
,A V
4 7HN n
uIins,
Ariglrluin
,pnmichnd
,itmni
aaerdrch ei

6.

ejrtoden
Uleangdit⸗
ſevonnochf

(tiderdie E

Gunſernert

pordanderet

ſlenterſoſen
pen Neen

cnenrt

=

Uicnngins

.

ſhecſdencken.
Kigmnddemna
iigsnlcki
Grn ſeligen
etdengegen
inin anmptie
lecteſ Men
ultihenimt⸗
uinſc mit
ftehefinte⸗

4
.

Innenkf e

Mruder C
ſſeeaſten
lcG runn
thinmenid
Ueibenmtte

ichnna
Gft⸗
wie Niee
dſchend
Nlehen
dieſelbete
eun die
obangne
. Ingrun
nnenſ
kanen, loie
Auun, n
nal glen i
llerinett
Commnn
lrineran

=S
=

4

=

8
4

=

econlſideni
Cllent, kei
tDux l
li, Itemmne
619. ℳ
ut l ann

7 Sous. Ml.

leceluben

voulif⸗

nuire, fun
ir delup

diumn Dmn
Ncuipmntil
bliſie
Rilenen /
iſe
anun
mni,

Quid & i-
Cap. II. 71 plemet Pa=

ſummè placuerunt: I. Vt ad hanc Genuæ occupationem Vicariatis beneficio frui poſ- latinus ad
ſet. 1I. Vt perſonam & authoritatem dicti Mareſchalli D' Eſdigs. illo alhiberet. Vbi bellioini

. Rebellionis
adiecit, quod hunc- Dominum ex ſua parte habere, idem ſit atque omnem reliquam Bohemicæ,
Galliam. Item ſi hoc ſuccederet, abunde nummorum adfore, quibus dos Anglo conſti- duidem ad
tui, Principibus Vnionis ſatuſieri, & Bobemis ſuccurri poſſet. ſui defen-

ſ 2„ on r . .. . . . 1 —
Rurſus Palatinus ad Elect. Sax. 21. Maij An. 1619. E. L. communicirn Ronen pa⸗

wir in freundlichem vertrawen / was deß Churfuͤrſten zu Meintz L. deß gegen/ bus Catho-
wertigen betruͤbten zuſtands im Reich / vnd dann deß beuorſtehenden Wahl⸗ licis gece⸗
tags halber durch ein abſendung bey vns anbringen / vnd wohin /wir vns ge⸗ Bohemis
gen S. L. in beyden Puncten vernehmen laſſen. Vnd ſo viel den erſten Pun⸗ Labaudicas
cten anbelangt / iſt es / leider / damit alſo gethan / daß nunmehr faſt nichts an⸗ iasah.
derſt als von noch ferꝛnern werbungen geredt / vnd von allerhand vornehmen lam Pacis
Orten wider die Euangeliſche ſtarcken betrohungen vernommen werden / daß tae ae de⸗
wir an vnſerm ort faſt nicht wiſſen / weſſen man ſich zu verſehen / geſtalten dañ TLam ſpe-
vnſer vnd anderer Euangeliſcher Staͤnd Lande dieſer orten alſo gelegen / daß eate eb.
den ſelben bey ſo ſtarcken vnd maͤchtigen durchzuͤgen zu etlich tauſend zu Roß quis tärum
vnd gantzen Regimenten Fußuolcks gar leichtlich ſchaden zugefuͤgt / vnd alſo rie lub.

di . 2 eſſe credat?
ie betrohungen zu werck gerichtet werden koͤnnen. So macht auch die jetzige Non quid

Einlaͤgerung ins Stifft Paſſaw wegen deß vorigen Exempels nicht weniger Eledores

groſſes nachdencken. Auß Franckreich geht der Ruff / weil der end zwiſchen Laici, n his

nemo inſi-

dem Koͤnig vnd dem andern theil der Fried gemacht / daß daſſelb vmb Metz li⸗ dias ſtrue-
gendes Kriegsuolck ins Reich gleicher geſtalt gefuͤhrt werden ſolle / welches bar, lecl be⸗

dann bey den jetzigen wunderlichen Practiken nicht allerdings vnglaublich / ellegtores
daß alſo wir den gegenwertigen zuſtand (beuorab bey waͤhrenden E. L. vnd vn⸗ gehos enim
ſerm Vicariat Ampt / dardurch wir dem Vatterland ſo hoch verbunden) ſo ge⸗ milite coer-
fehrlich als er bey Menſchen gedencken nicht geweſen / befinden / vnd koͤnnen cere para-

rũ t. 14. Iun.

daher nicht ſehen / mit was nutzen vnd reputarion, da das Reich mit fremb⸗ An.1619. 1-
den / ſonderlich mit Spaniſchem Kriegsuolck gleichſam angefuͤllt / der Wahl⸗ 16 Kex Fer-

dinandus,

tag auff die beſtimbte zeit ſeinen ſichern fortgang gewinnen / auch friedlich eui cu exer-
vnd mit nutzen deß gemeinen Weſens ablauffen koͤnne / da vielleicht der zeit eitu obuia

ire, eum Bo-

ein vnd der ander Churfuͤrſt ſich bey ſeinen Landen vnd Vnderthanen zu der, hemià eij-

Iſelben ſchutz vnd ſchirm / auch ſeine vornembſte Raͤth vnd Diener bey ſich zu eere, & eius

Copias fu-

halten / wird gezwungen werden / vnd was ſonſten dabey fuͤr vmbſtaͤnd vnd gare inſti
verantwortungen / die jhnen die Churfuͤrſten bey inn⸗ vnd außlaͤndiſchen / tuerant, 9.
vnd der lieben poſteritet, auff den halß laden werden / zu bedencken / vnd wir Iuj. an.
Chur Meintz L. zu gemuͤt gefuͤhrt haben.
Wir haben auch nachrichtung / daß Chur Meintz L. zu E. L. vorſchlag oeeen cun⸗
eines Churfuͤrſten Tags / noch vor dem Wahltag (darauff doch E. L. bey Kegiones
juͤngſter abfertigung vnſers bey deroſelben gehabten Geſandten / das gantze Die nsoper
Hauptwerck geſtellt gehabt) nit geneigt / vñ ſtehn daher in nit geringem zweif⸗ Perunt 6,

1619. Ité &

fel / ob S. L. ſich zu der von vns angedeuten prorogation bewegen laſſen wer⸗
den / weil wir faſt ſo viel auß dem anbringen vermercken / daß ſie auff der be⸗
ſtim bien zeit verharꝛen / vnd in der meynung ſeynd / als muͤſte vor allen din⸗

gen ein Haupt erwehlt ſeyn / alsdann werde ſichs fuͤglicher thun vnd berath ⸗

ſchlagen laſſen / wie Fried vnd Ruhe im Reich zu forderſt im Koͤnigreich Boͤ⸗
hem widerbracht werden moͤge / da hingegen wir in gar andern Gedancken in
dem wir daruor halten / daß bey noch waͤhrendem / ſo weit ſich verlauffnen
Kriegsweſen leichtlich allerhand impedimenta vnd obſtacula ſich erengen/
vnd alſo das Wahlnegotium in ein ſtecken gerathen / oder auch vnuermerckt

8Sic timet

ralatinus das Reich wol gar in einen gefehrlichen / langwirigen / beſonderheit aber allen

ne Imperiũ Enuangeliſchen Chur⸗ Fuͤrſten vnd Staͤnden billich hoch nachdencklichen

turbis Bo-

hemiæ im- Krieg implicirt, auch bey maͤnniglich die Gedancken erweckt werden koͤnd⸗.

plicerur, & ten / als hetten deß heyligen Reichs Churfuͤrſten bey ſo geſtalten ſachen ſich

interim e-

ius coronã vbereilet / vnd ein oder den andern zu erwehlen / durch die bewuſte vnendbar⸗

dimidio liche Armirung vnd alſo metu armorum gezwungen / vnd dardurch die vbri⸗

anno ante

ſibi deſti- geè libertet der Churfuͤrſten allerdings verlohren worden. Dahero dann alle

natat, eam. kuͤnfftige euentus, die ſich etwan ſeltzam zutragen / vnd dahero dem gantzen
Ben biam Reich groſſe weiterung zuwachſen moͤchte / vornemlich den Churfuͤrſten im⸗
occuaιπt. putirt werden doͤrffte / ſo wir vnſers theils lieber verhuͤtet ſehen wolten. Di⸗

1 2 S 4. eectioni veſtræ ex bona confidentia & amicitia communicamus ea quæ Elector Mogunti-

