henen Relationibus & Correlationibus, auch Schluͤſſen / dißfals von ſa⸗ Kita Jula⸗
chen / daß nemblich der Religionfriden den Enangeliſchen gebent ſich nicht menta,con⸗
allein der jenigen Stifft vnd Cloͤſter occupation zuenthalten / welche Reichs⸗ hnm.
Staͤnde ſeyn / oð denſelben zuſtehn / ſonder auch aller anderer / ob die gleich / wie & conſcie⸗
. redt / in tertitorio eines E iſchen Stands gelegen / darauff tiam⸗ ſedu⸗
man in lure redt / in territorio eines Euangeliſchen Stands geleg rauff erint, & o⸗
aber derſelb Euangeliſch Stand kein Landsfurſtliche Obrigkeit (als daß ſie Pimi⸗ ſpo⸗
ſeine Landsſtend weren) oð andere ſubiection, mit allerhand Bottmeſſigkeit/ ua il⸗
N 2 Electio- leserint.

68

100 Archiuij

FElectionen, Confirmationen zuſambt Schutz / Schirm vnd Caͤſtenvogtey

(wie in der vndern Pfaltz) hergebracht. Darumb nit wunder / daß nit allein
lellores die vorige etwan Paͤbſtiſche Camerales eben der meynung nach / in Vrthel⸗
in ſimilibus ſprechen gangen / wie auff den fall vil exempla herbey zubringen / ſonder das
cauſs iudi- quch jetzt die Euangeliſche puriores & ſinceriores Aſſeſſores, quique iudicio

Carunt,

quod nunc & eruditione reliquos ferè omnes antecellunt, geſtracks auff diſer meynung

iudicant. auch verbliben / wie gut ſie es ſonſt mit der Religion meynen vnd lieber ein an⸗
Sententia ders ſprechen wolten / ſo koͤnnen ſie aber wiſſens vnd Gewiſſens halber nit fuͤr⸗

puiorum uber. Clementiſßmme Domine. Ad Mandatum veſtræ Seren proximè elapſo23. Febr. mihi
& ſincerio-

rum Aſſeſ- datum ſimul etiam tranſmiſſum ſaccum, varia Imperij alta continentem, ſtudiosè per-

ſoram er. Aolili, & inſuper etiam Protocolla Comitiorum aliorumque Conuentuum Anno 55. &
zam

Proteſtan- 58. yt & 66 n manus ſumpſi & perlegi, viſurus num fortè in vno vel alio quid offendere

tas & elicere poſſem, quod ad praſentem Proteſtationem contra Reuiſiones nominatarum

Scientia & 4uatuor Monaſtitarum cauſarum inſeruire poſſet. Verum timeo, ne eius perparum ſit:

Go A den nam in vna ſumma, pradicta Protocolla per maiora: imo etiam ynanimiter in votis Ele-
Tia ecilo-

zes etiam ctotalibus, & deſuper ſactis Relationibus atque Correlationibus ac demum concluſis ea de

Froteſtan- Ze ſit loquuntur & tenent, quod videlicet Pax Religionis Proteſtantibus imperet, vt non

iniuſiitism ſolum abſtineant ab occupatione ilorum bonorum Eccleſiaft. quæ ad Statas Imperij SPe-

cauſæ Vni⸗ ctant, aut Status Imperij ſunt, verum etiam omnium aliorum, licet, vtin lareloquimur,
reri. in territorio alicuius Status Proteſtantis ſita ſint, talis verò Status Proteſtans in ij nul-

lam ſuperioritatem (ſcilicet quaſi ſui ſubditi eſſent, vel aliam ſubiectionem, variis Territo-

rij iuribus Electionibus confirmationibus conſtantem, vna cum Tutelà &. vt in Palati-
natu Infer.) ab antiquo habeat. Vnde nil mirum, non ſolum priores fortò Papiſticos Ca-
merales ſententiam, vt multis exemplis probari potest, in iudicando ſecutos, verùm et-
iamnum puriores é Proteſtantibus & ſinceriores Aſſe ſores, quique iudicio & eruditione

reliquos ferè omnes antecellunt, confeſtim in hanc itidem ſententiam pellibus iuiſſe, quan-

eumuis alias Religionem noſtram foueant, & lubentius aliud dicere vellent, ſi modo per
veri ſcientiam ac conſcientiam ijss liceret.

Et proſequitur: Gott gebe aber es gehe mit ſolchen ſpecialibus auß

wDie es woͤlle / vnd es ſteck in genere mehr gefahr darhinder / dann ich der
geringſte bey mir begreiffen kan / ſo muͤſſen wir es doch bey dem bleiben laſſen⸗
Pas Rrlh. Ita Lex ſcripta eſt. Der Religionfriden iſt diß Orts / wie in andern mehr /
zionisin nit beſſer fuͤr vns. Ich ſehe / daß Sachſen vnd Brandenb. es Anno55. nach
rnenbte a euſſerſtem angewendten fleiß nit hat weiter bringen koͤnnen / Pfalt ſtunde
His contra ijhnen nit ſonderlich bey / wie dann auß dem einigen⸗Voto ſolches genug⸗
s z. ſamb abzunemmen / daß / wie der Stritt diß Punctens halber am groͤſten
tis habuiſ- war / erklaͤrt ſich der Pfaͤltziſch in voto: Er wuͤſte ſein Herꝛn (Frider. II.
ria l. deß Fuͤrſtlichen Gemuͤts / daß S. Churfuͤrſt. Gn. den Geiſtlichen ſo wenig
benè Rei- wurden hinfort entziehen von Guͤtern / als zuvor auch. Darauff hetten
ganler no. die Papiſten im Churfuͤrſtl. Rach gut maiora zumachen. Fardn, geiaged
V 166

6

uGEulll

Wnludlhu

ℳ

lenee.
gun n

nie unn ü

a lnun
nun
frlgffu
LA ne 10

lſhrftich

ſ tgumen
aEinhrwad
erfcligenſe
eſpurgerſe
Zad dißſctaſ
Rachsrcten
lſcinann ſin
orlulnia
ibu mnglunihe
iin41,94,9
El, uag eg⸗

.

lenad Vie
Coſerſech
hißoufffi⸗

imn anntrtr

pir hed

ſuln tii

rantnen
ufilangini-
Auliininu
Cenlgri
Cid
Ualitemu
lertjonn
n & C
Cnnli
Mae hent

kung

P

Cap. III. 101

96 1ꝛ.
er un debi⸗ ſpecialibus fiat, & licet etiam in genere maius periculum ſub eo lateat, quam egs
nach liqh minimus comprehendere boſim, tamen hoc nobis reſponderi patiemur: Ita Lex ſeripta
gen ſiak eſt. Pax Religionis bac in te, yt & aliis pluribus, aquè nobis contraſia est. Video Sa-
onem & Brandeburgicum Anno 5sS. omni licet conatu adhibito nil amplius obtinere

nen potuiſſe, Palat inus iis Parum aßiſtebat, yt ex vnico voto ſatis Coll igere licet, cum enim lis
ndlehge⸗ ſuper hoc puncto maximè gliſeret, Legatus Palatini in voto ſuo ita ſe declarauit: Noſſe
hnshelie Dſe Dominum ſaum (PFrid. II.) id generoſæ mentu habere, vt tam parum Eccleſia-
ioe⸗ n icorum hona occupaturus inpoſterum ſit, quam hucuſque non occuparit. Et ſuper hot
nien 4 nl facilè fuit Papiſtis, in Conſilio Elentorali maiora vota conficere.
aut, n⸗ Sed ne brolixitate tædioſi ſimus ita demum in fine ſubnectit: Wei⸗
ie Ker mit ſchrifftlichen Proteſtationen ſich einzulaſſen / weiß ich kein einig be⸗ Xz.
Augiteu ſtaͤndig argument auff die bahn zu bringen / doͤrfft wol in causa eiuſmodi lu- Notet cau-
nes untun bricà & infirma das vbel aͤrger machen/ ſolche contrarietates implicirn, wie ſarum umi⸗
eunm in bawfelligen ſachen zu geſchehen pflegt / vnd in den 94. vnd 98. Jaͤhrigen ni rudiciu
imitrinmg Regenſpurgeriſchen grauaminibus zu findẽ / daß beſſer wer / gar geſchwiegen / Heidelber-
ummag Vnd diß iſt alſo das jenig/ ſo auff Befelch / ich der Proteſtation halber / in ker er nd⸗
uinpentm den Reichsacken vnd Protocollen auffgeſucht vnd befunden. Ad vlteriores nia luaante
taum Froteſtationes in ſeripto faciendas, ego firmum argumentum nullum ſcio, in cauſa eiuſ- nun uam
nlueln mogt enim lubrica & inufirma leui opera res mala peior reddi, ac talibus om nia contra- ceſſarunt.
Nteſtantinon rietatibus implicari poſſent, quales in mala cauſa euenire ſolent, & in graua minibus
mraniimn Ratisbon. de An. 94. & 98. reperire est, vt deinde melius fuiſſet, omninò tacuiſſe, Et
Gin b boc estillud, quod egoratione Proteſtationis in Actis & Ptotocollis Imperij elicere potni
t ap’en aA—6 R n16..
Idem ad Vice Cancellarium Elector Pal. 16. Nou. Anno 6or. Mit

Cutot, vertint
licckctucin den vier Cloſterſachen haben die Herꝛen Raͤthe bey faſt maͤnniglich einen ſehr
huiniſerg groſſen Haß auff ſich geladen / da doch zu beſorgen / es werde ſich anderſt nicht N;
hnt, inoti, befinden; dann wir ſo wol trewhertzige Euangeliſche ſe elbſten / als die Papi⸗ candidorä
ſten ſagen / wir haben vnrecht / vnnd vns ding eingebildt / daran nichts iſt. Proteltan⸗
ecialibostl Ratione quatuor cauſarum Monaſticarum Domini Conſiliarij apud omnes ſerè ingens ia manlis

eſdann ic Rbi odium contraxerunt, cùm interim timendum ſit, rem aliter ſe non habituram, Iam quatuor
glebbenie enim nos ipſi candidi Proteſtantes quam & Papiſte dicunt, nos iniuſtam cauſam fouere, Monaſt.
ac talia nobis imaginatos eſſe, quæ non ſubſiſtant.

ndern NHaactenus vilum, quot modis Vnito-Proteſtantes (dum Iuriſdictio-
Aonoß nem Cæſaris & Cameræ Imp. impugnare ſtuduerunt, ac bona Eccleſiaſtica
a Pfui⸗ 4 Catholicis erepta reſtituere pertinaciter denegarunt) contra claros Receſ-
o ſolches e ſus Imperij, contra toties iuratam Religionis Pacem, imòè contra propriam .
alber an A Scientiam & Conſcientiam egerint. Nunc porrò videamus quantopere
Ein (kiel ealdem Conſtitutiones offenderint, dum Reuiſiones Cameræ ſuper eiuſ-
ichenſen mogi cauſis petitas impedierunt atque vnd omnem lIuſtitiæ curſum in Ca-
Deraife merà Spir. cum ſummo Reip. detzimento interuerterunt.

Punin 6 N 3 Vbi

tutionem

102 Archiuij
* . . . .„ b . *
Vbi primò notandum occurrit, quod Vniti Principes in Conuentu

Francofurti habito 4. Febr. Anno 1600. ita inter ſeſe concluſerint: So

viel anfangs die bewuſte vertraͤwliche aͤrgere zuſammenſetzung anlangt / die⸗
weil ſich die Abgeſandte / abweſend der Churfuͤrſtl. Brandeburgiſchen / ein⸗
zulaſſen bedenckens getragen / iſt ſolcher Punct biß zu anderer gelegenheit
diß mals außgeſesdt.
Den andern Puncten beruͤhrend / ob nemlich der vermeintlich proro-
. gilrte Deputationtag zu Speyr zu beſuchen / vnd ob die Burgundiſche vnd
Quomodo Conſtnitziſche Geſandten von demſelben außzuſchlieſſen oder zuzulaſſen. Da
vero tra⸗ iſt fuͤr gut angeſehen worden denſelben zu beſuchen / aber allda keine andere

Ctandæ e-

rant? feili- ſachen / als die auff juͤngſten Reichstag Anno 99. dahin verſchoben / weder
cet ijs qui principaliter noch incidenter zu tractiern. Quod primò ad notam arltiorem

in causàâ

proprium coniunctionem attinet, quandoquidem Legati abſentibus Electoralibus Brandeburg. ne-

jnterelle gocium hoc tralctare noluerunt, ideb hac vice in aliud commodius tempus fuit reſeruata.
voto & ſen- In ſecundo puncto, an ſeil. putatiuè prorogatio Deputationis diei Spiræ intereſſe conue-

tenrià non niat, & an ab eo Burgundici atque Conſtantienſes Legati excludendi, an verò ad-

excluſis, . . .— 7. .
quod inau- mittendi ſint, placuit ad eum Conuentum veniri, ibi verò nullas alias Cauſas, quam

ditum, 19. in proximis Comitiis An. 98. eò remiſſas, nec principaliter, nec incidenter tractari

Iun. Anno
1600. Item debere.

cauſis reſti- Vnde Leonardus Schug, quem Elector Palatinus ad Viſitationes Ca-
bonor Ec. Meræ Spiram ablegauerat, 18. Iun. An. 1600. ſic ad Palatinum: E. Churfl.
elenial s. Gn. fellt fuͤrin vnderthaͤnigiſter gehorſam zu berichten / daß heutigen Vor⸗
mittags in ankuͤndung der extraordinari Viſitation man ſo bald auch mit

bus excluſis

ersept An⸗ benehmung eines jedwedern Stands Raͤthen zur Keuiſion fuͤrfahren woͤl⸗

auod ed len / weil man aber verſtanden / daß man zur nomination eines oder andern

quod eſt =è .
contra di. Reuiſoris nicht allerſeits gefaßtoder befelcht / ſo wer auff Perſonen / ein oder

e zivo zu gedencken / vnd gewalt auff ſie zu ſtellen / auch mir zu vberſchicken /
1598. damit ich ſchieriſten Freytags in denominatione Reuiſorum nicht der legzte
ſey. Steht doch nicht eben darauff / daß ſelbige Perſonen gleich ſo bald hier⸗
üͦber kommen / ſondern iſt nur darumb zu thun / ſintemal die Reuiſiones den
Vilitationen anhaͤngig / auff daß pro more die præparatoria zugleich ange⸗
fangen werden. Welches / ſonder alle maß gebung / ich in ſchuldiger gehor⸗
ſam allein zur nachrichtung ſollen andeuten. Veſiræ Serenitati eſt quod ſub-
miſißimé referam hodierno manè denunciata extraordinaria Viſitatione, confeſtim et-
iam ad denominandos cuiuſque Status Conſiliarios pro futuris Reuiſoribus procedi vo-
luiſſe; postquam verò intellectum fuit ad vnum vel alterum Reuiſorem nominandum
non omnes omninò paratos, vel inſtrudos eſe, Ideò de perſonis yna vel duabus, cogitan-
dum, & mandatum de eo confectum mihi tranſinittendum Joret, ne ego in denominan-
dis Reuiſoribus proxima die Veneris vltimus ſim. Nec refert tametſi eæ perſonæ
cvnfeſtim huc non mittantur, ſed ideò tantum fit, vt cum Reuiſiones à Viſitatori-
bus de-

,vulg ir

a

iut
Mo loo,
,Pnan Giniri
e , 4
es etiach

. ,rteseller

l⸗ eteri
Sehelgom
asrerdaa
erndgdeines
Gen ueinemd
ſalsſehndni
Uneratiucyde

(Afirefltef

Hond iine C
iatirden /
legetgehrchte
1Eſo efeſ
Uttectclen.
(ſeruter den
ſaſheuniger
lngſen.
locrdet netne
Eunther Sun

tnef Nrinten

4

Penlonibu
igheher

n dercdr

un ffneze
Prbaden,
te Cutn

”
Mleſn nodie de
ued
lnal ig

aelnn
„El
Nint
ee

ronn

beg in Can
bingſche
derer Nlgte

meintlich on
irgundiſcſet⸗
rileznleſend
lda keine Gnne

ſſchoben/ Ne
Notay Alkin .

Btapleten
dis fiit eſnitt
a interiſean
nli, A4.
lucalſu, n
ileutr nlt

iſttationes.
1: E. Cirf
eutigen Din
hald auch t
lrfaßren wol
Soderandern
nen/einoder
dberſchicken
licht derlente
hſobaldhie⸗
euiſionesd
ugleichang
uldiger gete

eſt gualq

ne, oifiſne
nbus rdh
em niniſemn
Auuhis, l
cvin onns
netſi ſe
ner iſmn

duwi.

LCLCoap. III. rz
bus dependeant praparatoria pro more etiam inchoentur. Quod ego, abſque vlla
modi praſcriptione, ex debita obedientia non niſi loco informationis ſignificandum

Deinde & illud ſingulariter notandum, quod Elector Palatinus 19.
Iun. Anno 1600. iam Reuiſores ex ſuis nominarit, Mandatum plenipoten-
tiæ Spiram dimiſerit, pro taxæ deponendæ moderatione Spiræ tractauerit,
Reuiſores eétiam eos quorum Domini in caus4 proprium intereſſe habe-
rent, ac partes eſſent, à ſententijs ferendis (quod quidem inauditum) non
excludi, petierit, & denique cauſis Religionem concernentibus pares v-
triuſque Religionis numero Reuiſores adiungi deſiderarit. Ita enim ſonant
Electoris verba ad Leonardum Schug die 19. Iun. Anno 1600. Demnach
es vermoͤg deines Berichts an deme / daß morgenden Tags jemand vnſert
wegen zu einem Reuiſore ernandt / vnd darunter gewalt vbergeben werden
ſoll / als ſeynd wir den Ehrſamen vnſern Rath vnd lieben getrewen Ludwig
Camerarium, der Rechten Doctorn, oder auff den fall wir ſeiner kuͤnfftig an⸗
derſt wozu bedoͤrfftig / dich darzu zu gebrauchen / vorhabens / haben demnach
dich vnd jhne Camerarium in gewalt ſetzen laſſen/ inmaſſen ab demſelben
hiebey zu finden / welchen du alſo Morgen einzugeben wiſſen wirdeſt / vnd
iſt allbereit gedachtem Camerario darauff andeutung beſchehen / der ſich in⸗
mittels alſo gefaſt machen wird / daß er jederzeit / wann es noͤtig / ſich druͤ⸗
ber einzuſtellen. So ſoll auch vnter deſſen / weiln vnſer ſach mit Speyr
die erſte vnter den Reuiſionibus ſeyn wirdet / die verordnung beſchehen /
daß an ſchleuniger fuͤrnehmung derſelben vnſers theils kein mangel oder
hinderung ſey. Dabey gleichwol du oder gedachter Camerarius wol in
acht werdet nehmen muͤſſen / was juͤngſthin allhie vnterm 11. diß / wegen
erhoͤhung der Summen Gelts / ſo zu deponiern begehrt werden moͤcht.
Item daß der intereſſierten verordnete Reuilores nichts deſto weniger bey
den Reuiſionibus zu laſſen / auch in Sachen die Religion betreffende Reui-
ſores von beyder Religion in gleicher anzahl als hieuor die Aſſeſſlores bey

verfaſſung der Vrthel geweſen / darzu zu ziehen / vnd was ſonſten wegen or⸗

dentlicher fuͤrnehmung der Keuiſionsſachen im Rath fuͤrgangen vnd ge⸗
ſchloſſen worden / deſſen wir dich hiemit wider zu erinnern / vor ein notturfft
erachtet. Quandoquidem ex relatione tua comperimus, craſtina die aliquem nostra

ex parte pro Reuiſore denominati, atque de eo Mandatum confci, ideò Conſiliarium,

ac ſidelem nobis dilectum Ludouicum Camerarium, luris Dodorem, aut caſu quo im-
posterum ad alia eo opus habeamus, Te ad hoc adbibere decreuimus, vnde tam teipſum
quàm & Camerarium Mandato inſeri iußimus, prout ex todem his iuntcto patet, quod
Tu craſtina die tradendum nöris, nam & Camerarius de eo certior fact us, qui int erea ita
diſpohtus erit, vt omni quo oportuetit tempore, apud vos eſe poßit. Sed & cum noſtracau-
ſacontra Spiram ex Reuiſionibus omnium ſit prima, interim Pracipiemus, yt ad eius cele-
—R= rem aſ-

NB.

Quxæ Iuſti-

tia?

5 . „₰ 6 %
104 Archiuij)
rem aſſumptionem nihil deſilerari, aut impedimento eſſe poßit. Vhi tamen Tu ant
ræadictus Camerarius probè aduertendum habebis id quod, de aucta pecuniaria ſumma

ad deponendum fortè petenda, item vt deputati Reuiſores eorum, qui in cauſa proprium

intereſſe habent, nihilomuinus ad Reuiſionem admittanturt, vtque in cauſis Religionem
concernentibus de vtraque Religione pares numero Reuiſores, yt prius in ſententia fe-
renda Aſſeſſores fuerant, adhibeantur, & quæ alia de ordinata aſſumptiont cauſarum

reuidendarum, proximo hit in Conſilio 11. huius menſis tractata atque concluſa fae-

runt, Quæ quidem in mentem tibi reuocare, neceſſarium duximus.
Mandatum huius tenoris erat: Demnach bey juͤngſtem in Anno 98.
gehaltnem Reichstag neben anderm geſchloſſen vnd verabſchiedet / dieweil

die eroͤrterung der Reuiſionen der Vilitation anhengig / daß ein ſolches bey

Ruc on ſeiner ordnung zu laſſen / vnd neben den Keyſerl. Commiſſarien, die Churffl.
Adhuec oui- qeputirte Fuͤrſten vnd Staͤnd / oder dero Geſandten nicht allein alle Reuiſio-

culam -pa- 1 tr e allein
lam olien⸗ nes, ſo der zeit allbereit geſucht / ſonder auch die jenige / ſo inmittels vnd vor
varnin lu. gaußgang jetziger beuorſtehender deputation noch ferꝛner geſucht werden

tc habet. mMoͤchten / fuͤrnehmen / erledigen / vnd daruͤber erkennen vnd ſprechen ſollen /
daß wir darauff vnd zu fortſtellung dieſer Keuiſionsgeſchefften von vnſert

wegen namhafft gemacht vnd verordnet die Ehrſame vnſere Raͤth vnd liebe

getrewe / Leonhard Schugen / vnd Ludwig Camerarium, & c. Poſteaquam
in proximis An. 98. celebratis Comitiis inter alia concluſum atque decretum fuit, quan-
doquidem Reuiſiones à Viſitationibus dependerent, hoc ita in ordine ſuo relinquendum,
nec eas ſolum Reuiſiones omnes quæ iam tum petitæ, ſed eas quoque quæ interim & vſque
ad exitum inſtantis Deputationis adhbuc peti poſſent, vna cum Commiſſariis Caſareis,
Electoribus, Principibus ac Statibus deputatu, aut eorum Legatis aſſumendas, atque iu-
dicialiter decidendas eſſe, Nos ideo ad exequendum hoc negocium Reuiſionis, nostra vice
denominamus atque deputamus dilectos nobis Conſiliarios as fideles Leonardum Schug,
& Ludouicum Camerarium, &c. .
Interim Delegati à Palatino Electore, eidem Deſignationem ſenten-
tiarum reuidendarum I. Iul. An. 1600. miſerunt, vbi inter alias hæ quatuor
Quatuor Monaſteriorum cauſæ continentur I. Carmeliter Orden contra Hirſchorn
cauſæ Mo- .
naſterio. Mandati de ſoluendo & reſtituendo 7. Iul. An. 37. II. Speyr contra Ba⸗
Lurn. den vnd Eberſtein 15. Maij An. 93. III. S. Mariæ Magdalenen Cloſter
zu Straßburg contra Straßburg / 19. Maij Anno 98. IV. Carthaͤuſer
Orden contra Oettingen Mandati de reſtituendo & non offendendo 16.
Ian. Anno 99. I. Ordinis Carmelitarum contra Hirſchorn, Mandati de ſoluendo
& reſtituendo 7. Iul. Anno 97. II. Spiræ contra Badenſem & Eberſtein 15. Maij
Anno 98. II I. Monialium S. Mariæ Magdal. Argentinæ, contra Magiſtratum ibid.
19. Maj Anno 99. IV. Ordinis Carthuſiorum contra Comitem Oettingenſem, de
reſtituendo & non ofendendo, 16. Ian. Anno 99. l
Iterum Elector Palatinus ad Delegatos ſuos 3. Iul. Anno 1600. Da⸗
mit es

6Plgratinet
Gerſet.
lemed⸗
pid klecton
quorumh
Iunſvestna
ſche Etinde
tnichtnd eit

tenigouble

Nuſeroichi.
nſfhonurd
cüprichi
lichelichern
ntperrdn
emnhe
ünecretk
Eaninfortet,
ifanrieſit
ullucfene 6
nin ilant
uſt hen
fül Uelggnin
funiu he
llnn
un ein
Nernind
ehunn.
gr arſcr
ſſſey
4 unn
4 Nen

=
=

=

——

hiſme
4 Nuen
elttiniſ,
inaſ
1n Calſt
Viltin ſinn
ſunrintnf

at eteng

ſtemin Ane
bſchiedet,,e
aß ein ſtle
leinglear
Umittels pp
F geſucht tet
ſdſprechene⸗
effen ven n
NRaͤth
ec. Exune
rerunklih
o relingtenn
eintenn
niſcni Cc
nenlla, atii
yli⸗ Nocfarl
nardum Sch

loneth lente

iashæquun

ntra Hoſe
ehr contikf
daſenen
V. Cer,e
ofendencn
unlati⸗
Veyſenn 1
Ntfrem
tin

0.

0100
6

Cap. III. 1of =
mit es von den Geiſtlichen nicht dahin practiciert daß etwan die Religions⸗ Qontenti
ſachen vor den andern fuͤrgenommen / ſo wollet daran ſeyn / daß eine nach der tunent ve⸗
andern in jhrer Ordnung / wie die entſtanden / vnd neinlich die erſte von ei⸗ quamlibet
nem / die zweyte vom andern Rath / vnd ſo fortan zur expedition gezogen auia Ius
werden. Ne Eccleſiaſtici id machinentur, vt ſcil. cauſæ Religionis præ aliis aſſaman- tractarc per
tur, ideb curabitis, vt ſuo ordine vti quæque exorta et, vna post aliam, videlicet prima hanlnß
ab vno, ſecunda ab altero Conſilio & ſic deinceps pertractetur & expediatun. ſecr.
Delegatio ad Palatinum 4. Iul. Anno 1600. Heut hat man allbereit
die Deſignationem Reuiſorum vbergeben. Hodie Deſignatio Reuiſorum de falto
oblata fuit.
Coymes Oettingenſis de caula ſua ſummoperè ſollicitus Cancellarium
ſuum ad Electorem Palatinum mittit cum his litteris 10. Aug. Anno 1610.
datis, quorum hic tenor eſt: E. Churfuͤrſtl. Gn. haben ſich gnaͤdigſt zu er⸗
innern / was maſſen im Anno 99. am 20. Martij zu Franckfurt etliche Euan⸗
geliſche Staͤnd abſchiedlich diſponirt vnd in ſpecie geſchloſſen / daß die wi⸗ .
der mich vnd fuͤr das reformierte Cloſter Chriſtgarten am Keyſerl. Cam⸗ enantium
mergericht publicierte Endurthel fuͤr ein allgemeines grauamen zu erkene vt ſe execu-
nen / dahero ich nicht zu verlaſſen / ſondern mit rath vnd that zu bedencken / ꝛc. tonib len⸗
Darauff von mir das hie geſuchte remedium Reuiſionis reaſſumiert, vnd cameræ Vi
ſolche gebuͤhrlich zu proſequiern mich erklaͤrt / jedoch weniger nicht / als an⸗ bonerèt.
dere / auch etlicher maſſen beſchwerte Staͤnde gethan / bey den Herꝛen Viſita-
toren vmb verordnung gleiches zuſatzs von beyden Religionen / zu verhuͦ⸗ Cauſam
tung mehrern vnheils / durch die meinen ſuppliciern vnd ſollicitiern laſſen / en bares
aber eintzig Decrer biß daher nicht erlangen moͤgen. Ferenitas veſtra Electora- ligionis Re-
lis etiamnum recordatur, qua ratione in An. 99. 20. Mart. Francofurti quidam Sta- zalores id⸗
tus Proteſtantes deſinitiuè ſtatuerint, & in ſpecie concluſerint, quod contra me de Re- non fecil-
formato Monaſterio Chriſtgartenſi in Camera Imperiali publicata ſententia deſinitiua ſenrnee a⸗
Pro communi grauamine habenda, vnde ego non deſtituendus, ſed conſiliis factiſque contra Oet-
iuuandas ſim. Exinde igitur ego prius adhibitum remedium Reuiſionis reaſumpſi, Kngenlen
atque illud me legitimè proſecuturum declaraui, tamen non ſecus atque alij, ſimiliter etiã in Re-
Jerè grauati Status, per deputatos meos apud dominos Viſitatores peti ac ſollicitari iußi, uiſorio ſen-

. . . — 1. 1. tentia lata
vt ad maiora damna pracauenda, de vtraque Religione pares numero perſonæ iis ad- fuiſſet, 19.
iungerenur. Verùm bucuſque Decretum vllum impetrare non potni. Sept. Anno

13. —. . V .1I600. in ſe-
Nec minüs de ſua itidem cauſa ſollicitus Marchio Badenſis Electori cundo

Palat. II. Auguſt. Anno 1600. retulit: Daß ſie gleichwol durch jhre voll⸗ membro.
maͤchtige ein ſchrifftliches begehren den anweſende ſubdeputirten zu Speyr
eingeben laſſen / weil dero ſach Religionem concernire, daß zur Reuiſion
derſelben / vermoͤg deß auffgerichten Religionfriedens / auch Cammerge/ ld voſt
richts Ordnung vnd Viſitations Abſ. chied beyder Religionen in gleicher an⸗ hane einde
zahl verordnet werden moͤchten. Qudd quidem 1Rpigeleukia is ſut . ye. relalurie

106 Archiuij
Pte tradit,

e dimden- ſentibus Spira deputatus in ſcripto peti curauerit, vt quoniam cauſa ſua Religionem con-
H cerneret, ad eius Reuiſionem, iuxta Conſtitutionem de Pace Religionu, Ordinationens
4. Cuameræ, & Receſum Viſitationu vtriuſque Religionis pares numero perſonæ adhibe-
rentur.
Cùm verò idem Marchio Bad. ex omnibus circumſtantijs, vti ſuprà
in I. Capite relatum, colligeret, ac certò timeret fore vt etiam in Reuiſione
Ecce quam Confirmatoria contra ſe ſententia proferretur, tandem concluſit. Sie het⸗
lonse bio, ten kein beſſer mittel befunden / dann daß man den Euangeliſchen Reuiſorn
nito - pro. allerſeits ohn allen verzug mit ernſt befehle / daß ſie ſich der Reuiſionſachen die

teſtantium

Capita quis Religionem concerniern vnd antreffen / im wenigiſten nicht beladen / ſondern
er bredic is vor die verſamlung aller gemeiner Reichs Staͤnde / dahin ſie immediatè ge⸗

fore credi-

didet, de hoͤrig / wei ſen ſolten. Nullum præſentius medium ſe inueniſſe, quam vt Proteſtantium

qui tim ſe- Reu,ſoribus ex omni parte abſe, vlla dilatione ſeuer præcipiatur, yt Reuiſionibus cauſas
riò cuncta p, .

agere vide Religionis concernentibus ſe nullatenus onerari patiantur, ſed eas ad generalem omnium

bãtur, mox Imperꝙj Statunm Conuentum, ad quem immediatè pertineant, remittendas eſſe dicant.
Vbi ad rem . Vniani a rij
ventum ell. Quare Elector Palatinus, ne Vnionis ſuæ Sectarij propter hoc atque

reſilirent, ſimilia præiudicia condemnationis bona Catholicis erepta reſtituere tene-
Wandala rentur, plures alios & Proteſtantium numero vſurpato Directorio, vehe-
& Reuiſio- mentiſſimè adhortatus eſt, vt haſce 4. Reuiſiones propter præſens pericu-
Re ſe⸗ lum omnibus modis impedire niterentur. Cùm verò has machinationes
né ſine mi- neque Landgrauio Ha ſſiæ, neque Adminiſtratori Saxoniæ vt ſcil. mandata
Niarecuſa- ſua reuocarent, perſuadere potuiſſet, Tum verò Ele ctor Pal. Marchioni
Quàm va. Bad. 19. Aug. An. 1600. in hunc modum conqueſtus eſt: Wir haben nicht
niabuis de vnderlaſſen mit Landgraff Moritz L darauß zu reden / vnd S. L. zu vermoͤ
Antehac v- gen / daß ſie gleichfalls mit der Chur Sachſens Adminiſtrators . deß wegen
nira deten. geſpraͤch hielten / vnd S. L. den vnwiderbringlichen ſchaden zu gemuͤt fuͤhr⸗
cauſas non ten / ob dardurch ſo viel zu erhalten / daß beyde Sachſen vnd Heſſen ſo wol
coruitia, vor ſich jhre gewalt zu den Keuiſionsſachen gegeben / auff die jenige / welche
Kregas & die Religion beruͤhren / widerruffen / als auch andere zu gleichmeſſigem er⸗
Cameram mahnen wolten / wie wir zu thun vns erbotten. Aber vnerachtet deß Land⸗
besreten graffen L. der Chur Sachſen Adminiſtrators L. vnſeremeynung eroͤffnet / hats
1600% nunc doch weder bey einem oder andern verfangen / ſonder iſt von beyden / Sachſen
nad o. vnd Heſſens L. auff die verordnung gleicher anzahl der Religions verwand⸗
vero ad Au⸗ten der geſtalt geſtellt worden / wann die erhalten wuͤrde / daß man paria zn
egas, aut machen / als darmit die Sach auff ein Reichstag verſchoben werden koͤndte /
ſpectare ſich befleiſſen; Im fall aber ſelbige von den Papiſten nicht zugeben werden
cn dtimn ſolte / daß alsdann jedes Enangeliſchen Geſandte daruon zu ziehen hetten.
Darbey wir es / nachdem vnſere zu Gemuͤtfuͤhrung / daß der Sachen vnſers
bedenckens dardurch nicht allerdings ſicherlich geholffen / nichts weiter wir⸗
cken moͤgen / bewenden laſſen muͤſſen. = Bas

ete
otn
Cbetti/
gictand
mohli
celulon
aiier peit
eedlethatten
Stdre,
utſnft
crit nchen
ſhuſendeit

cigentvolt

n al niche
gereudergei
ſdaß wir an
rletuit Lanti
intumn
impchn ild

uonunldul

vtAin⸗
erin lit
irceerent,1
nlinclaſi⸗
Cun Mſet,
nineninetuj.
Elinfani
umnuden ne
l, te in neti⸗
glmmniin
lnnchunac
aniſnhen
nn Gt et
mimelnni
thifmine
Mufnnndl .
ulixln

sE). .
almn i

iliif
Reicenh
Mäüm

gon, ilig
tnſtinfs
Letiamin N .
concluſt
ngelichennen
rKetiſtonſe
ichtechenfen
inſe inmmecin
Mann hinſa
t Neuſimir
1 genntlenin
Anittenl atſiln

propterhoca

pta ekituetet

Diredtorio ſt
pralſens en

asmachinztun
e vtſcil, man
1Pal. Marchi
Wirpabenni
S. Liltern
ors. deßtteg
intgetnuͤt faͤt
dHeſſen ſot
jenigt/ wel
eichtmeſſigen
chtet deß e
ngeroffuif
nden St
ligionsvente
daß maen en
entverdenſit
t zugeben
ricfere
er Slheig
nichts eN

Cap. III. 1 7%⅓
Ind ob wir wol allbereit den vnſern nacher Speyr befohlen / daß ſie
den obangeregten Sachen gar nicht beywohnen ſollen / auch ſonderbares
Schreiben an die Keyſerl. Commiſſarios vnd der deputirten Chur: Fürſten
vnd Staͤnd Geſandten nicht geſchickt / darinn wir vnſern gewalt auff der⸗
gleichen Reuiſionsſachen cum proteſtatione widerruffen / ſo haben wir do ch rares ien.
ihnen ſeither weiter nachgeſchrieben / woferen die gleiche verordnung der Aquabise
Staͤnd zu erhalten vnd ſie vermercken wuͤrden / daß man mit ernſt auff der tus leruare⸗
Euangeliſchen ſeiten paria zu machen / vnd alſo die ſachen zu verſchieben be⸗ adenna⸗
gehrte ſich nicht abzuſoͤndern / damit nicht die Euangeliſche ſchwaͤcher / vnd rentuhpe⸗
die Papiſten deſto ſtaͤrcker wuͤrden / aber da ſie ſpuͤrten / daß ein Confirmato- *Gd mae-
ria erfolgen wolte / ſollen ſie nochmals vnſern gewalt reuociern, wider die Re- Iius peres.
uiſion als nichtig / vnd dern eroͤrterung daher nicht gehoͤrte / proteſtiero, vnd a d
weiter zu dergleichen ſachen nicht kommen. Hierauß nun werden E. L. befin⸗ wiſli⸗
den / daß wir an vnſerm fleiß nichts erwinden laſſen. Non omiſimus quin de Keuiſones
hac re tum Landgrauio Haß. conferremus, eumque incitaremus, yt cum Electoratus Sax. gi volunt.
Adminiſtratore deſuper ſermocinari, eiq; irreparabile daanum inde expectandum in Gante ſe.
animum reuocare vellet, num id inde obtineri poſſet, vt vterque tam Saxo quàm & tentias ferri
Haſſus & mandata Reuiſoribus data quantum ad cauſas Religionem concernentes reuo- onlenthe .
carent, & alios item ad ſimiliter faciendum diſponerent, prout nos facturos eſſe polliciti vnquam ta-
ſumus. Verm licet Lanagrauius, Adminiſtratori Electoratus Saxonici opinionem leins ands
nostram detexerit, tamen ea neque ab hoc neque ab illo probata fuit, ſed potius tamen
Saxo quàm & Haſſus pares de vtraque Religione peti debere hac ratione ſtatuerunt, yt
ſi hoc obtineri poſſet, ad paria Vota eficienda, vt ita resad Comitia ablegari poſſet, ſtu-
dium impenderetur. Qusd ſi verò paritas à Papiſtis obtineri non poſſet, vt tum cu-
iuſque & Proteſtantibus Legati diſcederent. Id quod & nos, dum nostra conſilia, quod
ſcil. noſtro iudicio res adhuc non vſquequaque periculo careret, nil amplius eicere po-
tuerunt, ita in medio relinquere debuimus.
Et quamuis iam de facto nostris mandauerimus, vt pradicti cauſis omnind non
interſint, ſed & ſeparatim de eo litteras Cæſaris Comm iſariis ag Deputatoftum Eletto-
rum, Principum ac Statuum Legatis tradendas ſimul miſerimus; Tamen ab eo tempore
ijſdem denuò ſeripſimus, vt tametſi paritas Reuiſorum obtineretur, & Legati nostri no-
tarent, ex parte proteſtantium ſeriò ad paria vota ſacienda rem diſponi ; atque ita ad
Reuiſiones impediendas laborari, tali caſu non diſcedant, ne ita Proteſtantes inferiores
ac Pontificꝙj fortiores reddantur. Quod ſi verd aduerterent, Confirmatoriam ſenten-
tiam proferri velle, tali caſu adhuc Mandatum nostrum reuocent, contra Reuifiones ye-
pd, yt nullas, & quarum deciſio huc non pertineat, proteſtentur, & de cætero talibus calu-
ſis amplius non interſint. E quibus omnibus, Dilectio veſtra notabit, nos officiis nostri
ac ſtudio nil defuiſſe. =
Sic idem Elector Palatinus ad Delegatos ſuos 18. Auguſt. An. 1600.
Die Reuiſionſachen beruͤhrend / ſelbiger wegen ſeynd beyde Sachſe en
2 eſſen

108 Archiuij
Heſſen der meynung / daß kein beſſerer weg jetzt ſey / als es auff die gleiche ver⸗
ordnung beyder Religionuerwandten ſtand zu richten / da man ſich dann die⸗
ſer ſeits zu bemuͤhen hett / paria vota zu machen / vnd damit die ſachen biß et⸗
wan zu einem Reichstag zu verſchieben / ſolten aber die Papiſten zu dieſer ver⸗
ordnung nicht verſtehn woͤllen / daß man alsdann daruon zoͤge. 2
Was nun vnſere meynung hierinn ſey / deſſen halben wir vns gar juͤngſt
erklaͤrt / darbey beruhet es gleichwol noch / doch mit der erleuterung / weilen die
Papiſten deſto ſtaͤrcker / vnd die Euangeliſche ſo viel ſchwaͤcher wuͤrden / wann
wir vns abſoͤnderten / daß vnſer Abgeſandter / wann es auff die verordnung
gleicher Religionverwandter Staͤnd gebracht werden kan / ſich nicht gaͤnnlich
entſchlage / ſonder mit andern bemuͤhe / paria zu machen / vnd alſo die ſachen
NB. auffzuſchieben / da aber auff Confirmatoriam auch von Euangeltſchen eins
Quanta ve-theils gegangen werden wolte / daß er krafft juͤngſten vnſers Schreibens nicht
fania, neq; . . 4 1
rroteſtan. allein nicht darbey ſey / ſonder auch darwider proteſtiere, vnd den Reuiſionen
ꝛium cõde- nicht mehr beywohne. Woltens euch in eyl gnaͤdiglich nicht bergen. Luantum
admittere ad cattſas reuidendas attinet, de is Saxo & Haſſus opinantur, nullam iam meliorem
velle t Inter piam eſſe, quàm vt resad paresde ytraque Religione Reuiſores obtinendos dirigatur, quo
tiola conſi-aſu noſtra ex parteadlaborandum ſeet, vt paria rota efici, & ſic negocium omne ad
lia, dquæ aliqua fortè Comitia diſferri poſſet, quòd ſi verò Papiſtæ hanc paritatem admittere nol-
Porrwlerin ,0α, vt deinde diſcederetur.
perio 2 . . . 2 .
ſalua eſſe Quæ verà hac inre noſtra mens ſit, nuper vohis declarauimus, quod quidem ad-
Poteratà huc ita ſe habet, cum hactamen limitatione, ꝗuoniam nostrorum diſeeſſu Papiſtæ eò for-
tiores, atque Proteſtantes àconuerſo hoc imbecilliores ſierent, vt Legatus noſter caſu quo
Pares de vtraque Religione obtineantur, non planò abſcedat, ſel cum reliquis paria eff-
cere, & ſic rem diſferre ſtudeat. Si verè in confirmatoriam ſententiam etiam à prote-
ſtantibus aliqua ex parte iretur, tali caſu iuxta proximas litteras nostras non ſolum non

interſit, verum etiam contra eam proteſtetur, & Reuiſiones porrò non Fequentet. Quod

properè vobis ita ſignificandum duximus.
Michael Læfenius intimus Electoris Pal. Conſiliarius 23. Aug. An.

1600. ſic ad reliquos Electoris Conſiliarios Heidelbergam: Es iſt allbereit

von den Meintziſchen angeſagt worden / daß nechſtkommenden Zinßtag / die
zur Keuiſion gehoͤrige ſich einſtellen / vnd zu Rath erſe cheinen wollen / were alſo

