Quibus porrèò artificijs Vnito-Proteſtantes ſententias Cameræ Im-
perialis eluſorias reddiderint, quibus modis, cum cauſis ſuis vndique diffi-
derent, Reuiſiones in ijs primè petitas, mox iterum intercluſerint atque ita
omnem reſtitutionem, & cum eàâ curſum Iuſtitiæ ad hæc vſque tempora im-
pedierint, infra commodior erit dicendi locus: Illud nunc notandum eſt.
Catholicos, cùm vllam porrèò in Camera executionem ſperare non poſſent,
ad fontem Iuſtitiæ Auguſtiſſimum Imperatorem recurriſſe, atq; ibi quorun-
dam bonorum reſtitutionem legitimâ Viâ Iuris per ſententiam impetraſſe.
Hic verò dicti Vnito-Proteſtantes non minori audaciâ ipſam adeò
Imperatoris Iuriſdictionem allatrant, citationi & proceſſibus ab Aulà Im-
peratoriâà decretis parere, aut quidquam deferre palàm recuſant, nec quidem
concurrere Cæaſarem cum Camera, multo minus præuentioni locum eſſe, ſed omnem ad-
ed in iudicando poteſtatem ab Imperatoribus Romanis in Cameram Spirenſem collatam,
Kbi eos nil niſi vnum atque alterum caſum reſeruaſſe.

Hæc nos hodie in libero Imperio ab ijs audimus, qui Imperatori, ſu-
premo Imperij Capiti & vnico Moderatori, grauiſſimis ſeſe Iuramentis ob-

ſtrinxerunt! Verùm hæc pluribus diſeutiendi, melior in ſequenti Capite
dabitur occaſio.
Itaque quod huius inſtituti eſt, pertractemus: & porrò pergamus re-
ferre,

ſſene
ariniltr
Nr. Jnn
oſprote
tlde
Hhachte⸗
ſeman
aberale
ſchlage
freltrels
Ceriſtal
esni

(lleleria

Emmme
lmln
in nere
Gratgrkle
prino
gltili/
len
Il Mae
Ggicd
ſuifen
afurt
rnhn
erbi
A

kunt,.

tie

Indten
angeli⸗
ing von
1/ales
iljhrer
in gn⸗

e oſ-

nrerum
ſic ali⸗
nlentits

ntesde
2, Ca-
itibus
nun-
etiam

eIm-
diſh-
ue ita
aim-
nelt,
ſlent,
dran⸗
alſe.
adeò
Alm-
quiden
mmemna-
Lollatant

tor ſa⸗

ntis ob⸗

Capite

amuste⸗

ſenle,

eèò, etiam inter Proteſtantes inualuit, vt plerique etiam inter eos eruditi ſed

ferte, quòd Vnito-Proteſtantes parum adhuc feciſſent pro audacia ſua, Iu-
riſdictionem omnem Imperatorti denegando, niſi & Viam facti adhibuiſ-
ſent. Vade Frid. I V. Elector 18. Aug. An. 1600% ad Deputatos ſuos Spi-
ram amandatos: Seit Vnſerm juͤngſten abgangnen Schreiben hat vnſer
ViceCantzler endlich einmal gelegenheit erlangt mit Landgraff Moritz zu
Heſſen Raͤhten von den beyden Puncten der Hofproceß vnd den vier oder
ſunff Reuiſionen der mitgegebnen inſtruction gemeß zu reden / ſelbige habens
jhrem Heren vorzubringen auff ſich genommen / vnd allererſt dieſes morgens
deſſen Keſolution dahin eroͤffnet / daß geſterigs Tags mit der Chur Sachſen
Adminiſtratoris Raͤthen auß obgemeldten Puncten mit fleiß conferirt wor⸗

1

den. In dem erſten aber weren die Saͤchſiſche nicht der meynung / daß die daxonicin

Hofproceß ſo gar zu verwerffen ſeyn ſolten / deſſen ſie allein die Vrſach ange⸗ Iuriſdictio-

zeigt / daß dardurch allerley allbereit am Hof erlangte Vrtheyl zweiffelich ge⸗ nemn le-
macht wurden. Ihren Herꝛn deß Landgraffen von Heſſen . belangend / wuͤ, keſtus im⸗

ſte man / was S. L. bißher mit andern dabey gethan / vnd was auch Anno 90. brobanr.

aber alles vergeblich / fuͤrgangen / koͤndte fuͤr diß mal weitere mittel nicht fuͤr⸗

ſchlagen. Da aber deren zu erfinden weren / gedaͤchte S. L. ſich nochmals ſo
wenig als vorhin abzuſoͤndern. Hiebey nun / weiln auch wir kein ferꝛner mittel!
gewuͤſt / als Viam facti, mit dem ſichs doch nicht alſs herauß gehen leſt / haben diam faci
wir es muͤſſen bewenden laſſen. Inde ab vltimis nostris litteris tandem aliquando ita nudè o-
Cancellarius noſter occaſionem nactus eſt cum Landgrauij Mauriti Haßiæ Conſiliariis Roadere⸗
de vtroque puncto, Proceſſuum ſc. Aulicorum & 4. vel 5. cauſarum Reuiſionis, iuxta inconſultũ
datam Inſtructionem conferendi, qui rem hero ſuo ſe relaturos reſponderunt, & hoc pri- Videbatur.
mum mane, eius reſolutionem aperuerunt, quod videlicet heſterna die ſuper vtroq; pun-
to cum Electoralis Saxoniæ Adminiſtratoris Conſiliariis conſilia diligenter habita ſunt.
In primo verò Saxonicos eam ſententiam non probare, quòd Proceſſus Aulici penitus
reijciendi ſint, cuius hanc ſolummodo rationem dederunt, quòd hoc modo vanæ iam ah
Aula emanatæ ſententiæ in dubium reuscarentur. Quod ad ſuum berum, Landgrauium
ſcil. Haßiæ attineret, notum eſſe, quantum ipſe cum aliis hac in re bucuſque praſtiterit,
& quid An. 90. ſed fruſtra tentatum ſit, alia illi iam media non occurrere. Quod ſi ali-
qua inuenirentur, herum ſuum tantum iis quantumalias ſemper inhæſurum. Cum ergo
uos nec ylteriora media ſciremus, quàm Viam facti, cum qua tamen ita nude prodire
inconſultum, tota nobis res fine remedio fuit relinquenda.
Qunod autem paulèò antè diximus, tam Saxonicos, quâm ipſa etiam
verba receſsûs de Anno 15S§. præiudicia item Cameræ Spir. Acta Imperij
ſed & Euangelicorum quoque, vt eos vocant, ſinceriſſimos quoſque Eccle-
ſiaſticor. Bonorum occupationem vtillicitam condemnaſſe, illad vſque ad-
& Aſſeſſores Cam. Imp. ferè omnes idem continuè ſenſerint, quin imò in
dictis 4. Monaſteriorum cauſis ſubinde 4. Aſſeſlores & Proteſtantium
OèOWGBU numero,

3 Archiuij)
numereo, & non niſi 2. Catholici deciſioni interfuerint, & tamen reſtitutio-=
nem Bonorum de iure faciendam per lententiam definierint. Id quod cla-
ris verbis Frid. I V. Elector Palatinus Ioanni Bipontino Duci 8. Octob.

Ratie Pala-

tini, Cur in An. 1600. conqueritur: Daß E. L. andenten / daß der Euangeliſchen de⸗

caufis Bo- pittierten Staͤnd / Raͤht vnd Reuiſores in dieſen Sachen recht ſolten recht

norum Ec-

cleſ. curſus ſeyn laſſen / dabey ſeynd E. L. zu berichten / daß allbereit viel der Euangeli
eurl . liſchen
Iuſtitiæ in Gelehrte / ſonderlich auch die Euangeliſche Afleſſores, wo nicht alie, en

Camerà ſi-

Rendus ſir. ge wißlich faſt alle (wie wir dauon gute nachrichtung haben) den Religi
4 ( B eligion
Iudicium frieden zu der Papiſten vortheil verſtehn / vnd die darinn e verfand ha⸗

Doctiorum

proteſtan. ben / beſorglich deren einer / quod Pontificijs ad victoriam ſatis, von den
Prote . „429 tis, 4a.
dbus in ne piſt, Reuiſoren (die als filij huius ſeculi in ſolchen Sachen geſchwind r

gotio occu-

Bationis o. geuͤͦbt ſeyn) leichtlich verleitet werden moͤchten / wie wir dann auch die nach⸗
norum Ec-: richtung haben / daß vnter dieſen Cloſterſachen ſeyen darbey vier Euangeli⸗

cleſ. Pax

Keligionis ſi che Aſſeſſores vnd nur zween Paͤbſtiſche geweſen / vnd dannoch den Euan⸗
eſt pro Ca⸗geliſchen zu nachtheil geſprochen worden. LQuantum ad illud, quod V. Dilectio

tholicis, vt z; . ir; 7, .
e eorum Meminit, Proteſtantium Statuum Conſiliarios ac Reuiſores hac in re ſuum Iuſtitiæ cur-

Dant Ecl. ſum debere permittere, ſciat Dil. F. multos iam & Proteſtantibus peritos, præſertim et-
gebchnt. iam Proteſtantes Aſſeſſores, ſi non omnes, ſaltem ac certò ferè omnes (prout eius rei bo-

uplo biu. nem notitiam habemus) Pacem Religionis in fauorem Papiſtarum intell'gere, & eos
rYes u ero . . . . R . „— . . . .
rroteſtan. 7i aliter ſentiant, vnum præcipuè, quod Pontißciis ad victoriam ſatis, à Papiſticis Re-
tes Aſſeſſo- uiſoribus, huius ſc. ſeculi filiis, & ad has res exercitatißimu, facild in contrarium per-

res Catho- . . H
Iteis, contra uci poſſe, Qugmadmodum & ex telatione accepimus, ex his 4. Monaſt. cauſis eſſe ali-

Proteſtan. quas, in quibus quatuor de Proteſtantium numero & non niſi duo Papiſtici Aſſeſſores

e kaelnze fuerint, nihilo minus tamen contra Proteſtantes ſententiam enunciarint.
Kerunt. Quæ cùm ita ſe habeant, & ipſorum Proteſtantium peritiſſimi qui-
que, vel Electore Palatino teſte, Bona Eccleſiaſticorum indiſtinctè occupari
non poſſe confeſſi ſint, quilibet opinor iudicabit, qua æquirate prædictus
Dux Bipontinus Vià Iuris, quam paulò antè clegerat, ex diffidentia cauſæ
muidios. 1X iterum repudiata, Catholicis ſi reſtitutionem in Camera vel in Aula
non enim Imperatoria impetrent, bellum indixerit, dum 17. Sept. Anno 1600. ſic
omnia Ca⸗ Pal. Electori ſcribit: Sonſten halten wir darfuͤr / wann mit den Euangeli⸗
haſheria g ſchen Staͤnden alſo vmbgangen werden wolte / daß ſie alle Stifft / Cloͤſter
rediiu: Ea: vnd Gefaͤll / ſampt auffgehabner nutzung / wider erſtatten ſolten / es wuͤrde
petere indi- Noch mancher / ehe er es darzu kom men lieſſe / ſolch Gelt nehmen / vnd ſich da⸗
Binds aut mit / mit4 Helffers Helffern / ſo guter koͤndte / auch vmb ſein Haut wehren.
Polſfunt Es iſt aber einmal mit dieſer beſe chwerung alſo beſchaffen / daß dieſelbe / wie
i ed E. L. vernuͤnfftig angeregt / groͤſſer / als wol geſagt / geſchrieben / oder gedacht
eeneua werden mag / welches inſonderheit E. L. vnd andere fuͤrnehme Chur⸗vnd

ber viam FJurſten / als die ſonderlich groſſe Stifft vnd reiche Cloͤſter in Handen haben /

uris rebe. auff ſolchen fall / vor andern wol bedencken moͤgen / ſintemaln der Raiff von
eines

cpjronnith
urtehreſt
Hpiueſt g
t aliibl
it, eil
urenon
oſr uin
ponumi
i fii⸗
inenur,
gigun
Meo
llnei
egeosth
(omatee
Iyyemnore
wentgs
orso⸗
nundiets
aete
neſſnt
Mand
ſcce
MIrns
chte
Menr
werri
Wre
Eſcen

B or⸗

(ſlme

ingelt,
Euan⸗
Dilectie
ie ur⸗
timet.
Neibe⸗
G
s Re-
1per.
Lali⸗

ſona
qui⸗

pari
idus
auſæ.
Aula
0. ſic
ngeli⸗
oͤſter
würde
ſich da⸗,
wehren.
lbe / wie
gedacht

hur,vnd

haben

iff tꝛn

eines

lp. f. 5
eines Gaſts wegen nicht außgeſteckt / darumb dann auch billich dieſem vnheil Tatentur t⸗
mit deſto groͤſſerm ernſt vnd fleiß vorzukommen noͤtig / vnd nehme man vn⸗ HGathe-
ſers erachtens / gleich ſo mehr / ſolches Gelt / ſo man den Pfaffen wider erſtat, dibilia da-
ten muͤſte / nechſt Gott / bey rechter zeit zu huͤlff / vnd ſchaffe die vnbilliche Pro⸗ mna illata,
ceß mit Chriſtlichem eiffer vnd rechtem a ernſt mit der that ab / ſo were man mẽ Cathe-
anderer vnd weiterer gefahr vberhaben / vnd lernten die Pfaffen vnd jhr An⸗ Benevadnn
hang ſtill ſitzen / ehe ſie ſo wol / als andere mit ſchaden erfahren vnd innen wer⸗ vrijs in tota
den was kriegen iſt. Dereliquo cenſemus, ſi cum Proteſtantibus Statibus itaagi vel-enuncienr.
let, vt omnia beneficia, Monaſteria & reditus yna cum fructibus perceptis, reſtituere de- nim, quod
berent, fore vt ſubinde vnus & alter, priuſquam ed rom deuenire pateretur, iis nummis, in vltimis
&auxilio, amicorum omnium, de ſuo quantum poſſet, decertaret. Certè hoc grauamen Facemeli-
maius est quàm vt fando aut ſcribendo exprimi facilè poßit. quod præcipuè V. Dilectio gionis con-
cum aliis Electoribus ac Principibus, vk qui magna beneficia & opimas prabendas poßi- eant. de⸗
dent, præ aliis tali caſu cordi ſibi habebit, nec enim vnius ſollm gratia hic ludus agitur, a Via facti
Ouare non immeritò hoc incommodum maiori Rudio & cura anteuertere conuenit. Et e .
noſtro quidem voto hi nummi priuſquam Papalibus reſtituerentur, potins cum Deo & per viamlu-
opportuno tempore in ſubſidium accipiendi, & tam iniqui Proceſſus Zelo Chriſtiano & es Pcten-
retcta fiducia epſo facto eliminanditſſent, vt ita ab aliis grauioribiſque periculis tuti
vedderemur, & Papo- Myſtæ cum Aſſeclu ſuis quieti manere & quis Deus Mars eſet,
am ipſi quam alij damno ſuo diſcerent. =
Nec contentus Dux Bipontinus ferrum Catholicis oſtendere, ad ge- eaba.
neralem etiam armorum atque animorum coniunctionem Proteſtantes O-tholicos

. ——+1 ⸗ . . — . . . .
ri . 18 e- Obruendos.
mnes, eos maximè, qui ſibi & Palatino ſanguinis, vicinitatis, & prætenſæ Re- Auc incs.

formatæ Pariter Religionis ratione deuinctiſſimi eſſent, contra ipſum adeò rum ſpolis
Imperatorem, & eos qui reſtitutiones ab Imperatore aut Camera Spirenſi tuendos.
imperatas exequi niterentur, feruenter adhortatur, dum 16. Octob. eod.
Anno 1600. ſic ad Electorem Pal. So wil zwar die notturfft erfordern / ehe
man dieſes hochbeſchwerliche vnd vnertraͤgliche grauamen mit reſtituirung
vnd abtrettung der geiſtlichen Gefaͤll / ſich auffladen laſſe / auff andere mittel /

Tempues
& occaſio-
nes Calui-,

inmaſſen von vnſern Voreltern ſeligen / vnd andern Enangeliſchen Staͤn⸗

den / in andern Landen auch geſchehen / bedacht zu ſeyn / vnd ſich die Euangeli⸗
ſche Staͤnd ins gemein / oder zum wenigſten etliche / ſonderlich aber genacht⸗
barte / vnd einander nahe verwandte eifferige Staͤnd / ſich deſſen miteinander nanimi⸗
nicht allein einmuͤtig zu vergleichen / ſonder auch ſtet vnd feſt beyeinander zu coniunctio
halten / vnd mit auffſetzung jhres euſſerſten vermoͤgens / vnangeſehen alles wi⸗ ebolicos.
derwertigen vnd vngegruͤndten einbildens / es komme gleich her von wem es ſua per viã
woͤlle / vermittels Goͤttlicher Gnaden / ſich bey dem jhrigen vnd einer gerechten uis cbe-
Sachen / das ſie mit gutem Gewiſſen vnd Ehren wol thun koͤnnen / vnd dar⸗
zu / Gottlob / mittel gnug haben/ zu handhaben / auch der Kayſ. Mayt dermaſ⸗
ſen vnter Augen zu gehn / vnd ſich rund dahin zu eGren Woſer: Mhre Ranl.
ayt.

vocat Capi-

Ve „Archiuij)
nmina cõtra Maht. dieſe Proceß bey den Papiſten nicht abſchaffen / es ſey gleich am Cam⸗
aareen mergericht / oder Hof / ſondern auch andern biß dahero eingewendten graua⸗
L minibus, mit Rath / vnd ordentlicher vergleichung gemeiner Staͤnd nicht ab⸗
helffen / daß alsdann die Enangeliſche Staͤnd nicht zu verdencken ſeyn wer⸗
den / Ihrer Kayſ. Mayt. wider den Tuͤrcken / oder in an dere weg / nichts mehr
nales ho zu (ontribuirn / viel weniger den Papiſten / als in dem fall jhren aͤrgſten Fein⸗
Aes; ſlen. den / einigen beyſtand mehr zu leiſten / ſonder ſich / vnd jhre gerechte Sachen ge⸗
Qamerà vel gen ihnen mit erlaubter Gegenwehr zu verthaͤdigen vnd handzuhaben. Res ipſa
Pr bre requirere videtur antequam Pryoteſtantes hoc ine ſtimabile iuxta ac intolerabile graua-
zas exequi imen per reſtitutionem & ceßionem Bonorum Eocleſ. Jibi inferrs patiantur, vt de alus me-
velint. diis, prout à maioribus noſtris p. m. & aliis aliarum Regionum Proteſtantibus itidem fa-
Num, cogitent & Status Proteſtantes in commune, vel ad minimum eorum Zeloſi ali-
quis praſertim verò vicinitate, & afinitate inter ſe coniuncti, de eo inuicem non ſolum
conueniant, verùm etiam firmiter inter ſe coharere, extrema omnia, contrariis & male
fundatis imaginationibus ſecluſis vnde vnde ſibi accidant, impendere, & Diuina fauents
gratia, ſe ſubſque in tam iuſta cauſa (quod ſine periculo honoris aut conſcientiæ facere
eis licet, & ad hoc ſat mediorum, Deo laudes, habent) tueri promittant, ipſi etiam Roma-
no Imperatori in os edicere non vereantur, quod videlicet ſi ſua Maieſtas eiuſmodi Pro-
Cceßibus Catholitis tam in Aula quàm in Camera Imperiali non interditat, & aliis huc-
uſque depoſitis grauaminibus cum Conſilio & interuentione tatuum Imperij non reme-
atholici deatur, tum Proteſtantes ei tontra Iurtam aut alios nec quidquam ſubſidij impoſterum
aum Gapi- laturos, multò minds ver Papiſti ceu tali caſu Capitalibus inimicis ſuis, auxilio futu-
rales inimi. 0s, ſed ſe potius in hac iuſta sauſa, contra eos licito Deſenſionis Ilure propugnaturos.
Eccleſiaſti- Sed hoc ſponte currentibus calcar erat addere, iam enim antè, ſcil.
ca repetant. An. 159 4. 16. Mart. Elector Palatinus, & eius amiciſſimi ſeſe Hailbronnæ
obſtrinxerant, haben ſich miteinander dahin freundlich verglichen / vnd ver⸗
ralatinus einbart / daß ſie nicht allein auff vorſtehenden Reichstag / ſonder auch fuͤrter
de elij qui mit Freundſe chafft / wahren Fuͤrſtl. trawen vnd vertraͤwlicher zuſamſetzung
tnacatholi einander meynen / gute Correſpondentz vnd communication vnter jhnen ſelb⸗
t,dres, ſten vnd durch jhre abgeordnete Raͤthe haben / als fuͤr «einen Mann ſtehn

kuje armis- vnd einander beyraͤthig ſeyn / auch mit Raht vnd that zuſpringen wollen. 4

2„

ue ſe inui mice inter ſe conuenerunt, atque obliga unt, quod non ſolum in præſenti Dieta, verum
promittüt. etiam poſthac amicitid, bona confidentia & ſincera coniunc ione ſe inuicem complecti,
2 Der eine honam inteliigentiz & communitationem inter ſeipſos & per deputatos ſuos Conſiliarios
Mond. alere, ceu yniuſcuiuſque res propria ageretur, conſilio, & facto ſe mutuò iuuare velint.
Nec Hailbronnæ ſolùm, verum & Francofurti, ante ſupra dictam Bi-
pontini adhortationem Arma & Vires cõiunctas, Catholicis ſpolia per viam
Iuris repetentibus opponendas cenſuerunt, & Elector Palatinus ſuis eò,
Menſe Dec. An. 159 8. ablegatis videlicet Volrado de Pleſſen, Ludouico Cul-
man Vice Cancellario, & Leonardo Schug iniunxit, vt ſi Reſtitutiones aliter

Catholicos

“

7

4

e
Ucc
Nei
iee
Sthkne
“
cirſets
igſca
dendurn
ofiret
tee
Ngeich
ſibdeſ
andered
nie
Vbiads
9

Gſnd
ricen
ſchenfe
tler
ſſchchen
edapd
ſichtovp
hger
Rchtp⸗
Gchen
agtn
Deretid
ranne
iyn.
Wee
KN
fimn
rt
lerdi
na
Wſ
1

N

et
grana-

ichtah⸗

n wer,

oͤmehr
n Fein⸗
chenge⸗
Res ſ
. Nala-
alius me⸗
tilem r.
eli Ali⸗
n ſliir
nie
ſauent⸗

tii fultt

1Koma-
Aliro.
BuHuc-
zreme-
ſerum

futu⸗

706.
,ſcil.
onnæ
dver⸗
fürter
egung
4 ſelb
ſtehn
en. 4.
verun
omplety
onſilian 6
e velint.
ichim hr⸗
per VIaVE
15 ſuis ed⸗
wico Cul
onesalinn
pe.

andere weg anſtellen moͤgen.

Cap. I. .

Impedire non poſſent, teliquos ad Arma capeſſenda animarent. Sic enim in

Inſtruct one ijs datà: Was die andere Sach anlangt Aach contra Guͤlch / Si ia AnlI
Halten wir die fuͤrgangne Handlung vnd Acta werden gnugſam vnd vber⸗ Imperato-
fluͤſſig zu erkennen geben / daß hierinnen nulliter procedirt worden / vnd die a rrote⸗
Sach keines wegs ad Aulam, Pſonder fuͤr das gemeine ordentliche Cammer⸗ qus Catho-
gericht gehoͤrt habe. Was aber nun zu thun / vnd wie dieſen bedrangten Leu⸗ licis Reſti-
ten in jetziger jhrer noht zu helffen / halten wir / man werde leichtlich in deme n marerit
einig ſeyn / daß jhnen die huͤlffliche Hand billich zu bieten / vnd ſolches nicht Religionis
allein darumb / dieweil ſie Mitglieder am Leib Chriſti mit vns ſeynd / ſonder Fartat, woc
vnd fuͤrnemlich auch / dieweil jhre Sachen von den Euangeliſchen Staͤnden ili vocant:
gut geheiſſen vnd gebilliget / ſie darinnen biß dahero mit Interceſſionibus vnd nullitec
dergleichen auffgehalten worden / darauff ſie ſich auch verlaſſen / vnd auſſer, Eeceiam ad
halb deſſen etwan ſonſt geſehen vnd getrachtet hetten / wie ſie ihre Sachen in brouocatt,
Ml . am bien-
aio pòſt, cogniti'one pariter exuerunt, nam & ibi ſententias contra ſe acceperant., vide 19. Sept. Aano 1606e
vbi ad Status Imperij prouocant, cum ante 7%.. annos Iludices Auſtregarum voluiſſent

Wuͤrde dero wegen bey jetziger Zuſammenkunfft von anderer Staͤnde
Geſandten zu vernehmen ſeyn / was derſelben meynung / ohn zweiffel aber
moͤchten dieſelben auff ein Schickung oder Schreiben deuten woͤllen / auff

ſolchen fall ſoll es vns auch nicht zu wider ſeyn / wiewol es beſſer were / daß es
in aller Euangeliſchen Staͤnde ſamptlichen Nahmen vnd mitzuthun / koͤndte

geſchehen / da dann Ihrer Mayt. die notturfft dargeſtellt / zu erkennen zu ge⸗

ben / daß doch derſelben Actiones vnd andere zu Hof fuͤrgangne Handlungen

nicht approbirt oder gut geheiſſen / vnd auff voͤllige Reſtitutionem deren von
Aach getrieben werde. Wolte aber von andern vielleicht diß mit anzuhengen
begehrt werden / daß Ihr Mayt. ein newe Commiſſion verordnen wolte / die
Sachen zu entſcheiden / ꝛc. das iſt jhnen außzureden vnd ſo viel moͤglich zu
wehren / weiln ſich in ſo hochwichtigen Sachen nicht thun laſſen wil / zweyen
oder etlich wenigen Staͤnden die cognitionem viel weniger deciſionem ein, Quorvaria-
zuraumen / ſonder ein ſolch werck iſt / das fuͤr gemeine Reichs Staͤnde gehoͤ⸗ nPiu-
rig / ꝛc. Wolte dann ferꝛner fuͤr ein mittel angeſehen werden / auch an andere verac, huius
mehr / als den Churfuͤrſten zu Coͤln. Item / an den newen Raht zu Aach/ gnionenn
vnd dann an die geiſtliche drey Churfuͤrſten Schreiben abgehn zu laſſen / ad Camer?
koͤnnen ſie ſich deß wegen auch mit einander vergleichen / vnd ſelbige alſo for⸗ ekrne
mirt werden / dardurch der Hauptſachen nichts werde benommen. Wie a, Nuncad o-
ber dieſen dingen ins kuͤnfftig rath zu ſchaffen vnd zu remediren / ſehen wir ane lmpe⸗
kein andern weg / dann daß die hohe notturfft erfordere / ſich alle Staͤnd Aug⸗ Quale de-
ſpurg. Confeſſion deß wercks mit ernſt vnd eiffer geſampt annehmen / die, mu hi he-

ſ . 1 . g . ines Ide-
weil ſie daran alle intereſſirt ſeynd / vnnd Ihre Majeſtaͤt erinnern derciü ade.

miſeros Ca⸗
mennig tholicos a-
mandabunt? Reieétà AulàlImp. Cam. Spir. Statibus Imp. 24. Inl. Anno 1603. I9. Sept. Anno 1600.

Reichs Abſchiede / in welchen Ihre Mayt zugeſagt vnnd verſprochen / tend & quo

12 Archiuij
enid o- menniglichen bey gleichem Rechten / Religion/ vnd Prophanfrieden zu ſchuͤ⸗
mriermabe hen / zu ſchirmen / vnd handzuhaben / vnd niemands darwider beſchweren zu
in materia laſſen / ſich darauff offentlich der begangnen Nulliteten vnd Iniquiteten hal⸗
a ben bedingen / vnd begehrn / die Sachen alſo zu moderirn vnd dahin zu rich⸗
komine ten / daß man beyderſeits in gutem frieden vnd ruhe beyeinander verbleiben
uni ca moͤge/ mit ferꝛnerer andeutung / daß die Staͤnde ſonſten nothalben gedrun⸗
omnia e- gen wurden / mit erlegung der vbrigen Ziel der Tuͤrckenſtewr innen zu halten/
Mbril. An⸗ auch ins kuͤnfftig / damit etwas gewarſamers zugehn / vrſach hetten.
no 1601. Es muͤſte aber auch nicht nur bey einer ſolchen geſampten Schickung
Selern lu.ſchlechtlich verbleiben / ſonder man vor derſelben dahin bedacht ſeyn vnd ſich

nem agno- vereinigen / im fall darauff wirckliches nichts ſolte oder wuͤrde erfolgen / wie

ſcere, li man ſich in euentum ſelbſten handhaben / vnd auff vnuerhofften fall ſaluirn

Iniquitatẽ:

Spolia vero wolte vnd koͤndte / Wie aber zu einer ſolchen allgemeinen Vergleichung zu

ndulgere, gelangen / vnd ob nicht von etlichen der anfang darzu zu machen / in hoffnung /
vacant., daß alsdann andere mehr darzu zu bewegen ſeyn moͤchten / daruͤber haben vn.
ſere Geſandten der andern Gedancken zu vernehme / vnd ſich ſo ferꝛn mit den⸗
via facti ſelben zu vergleichẽ / als ferꝛn ſie vermeinen / der Sachen notturfft wolte erfor⸗
dns dern. Quod adalterum punctum attinet Aquiſgrani videlicet contra luliacum, cedimus
ſua per viã Acta & Actitata ſußicienter imè ſuperflul demonſtratura, quod in ea cauſa nulliter pro-
r rebe ceſſum fuerit, & quodes ea nulla tatione ad Aulam, ſed ad vniuerſale atque ordinarum
Cam. Spir. udicium ſpectauerit. Quid verò nunc agendum, & qui his oppteßis hom inibus
in hoceorum calamitoſo ſtatu ſubueniendum ſit, cenſemus in id ſacilé omnes tonſenſuros
Jquod iis manus auxiliaris meritò præber: debeat, idq; non ideè ſolum, quia nobiſeum ſunt
membra in corpore Chriſti, verum etiam & quidem præcipuè, quod eori cauſa à Statibus
roteſtantibus approbata & ratihabita, illi hucuſo, in es interceßionibus & ſimilibus nu-
triti, & in hacſpe confiſi fuerint, cum alias fortè conſideraturi fuiſſent, qui rebus ſuis aliæ
viâ prouiderent. Quare in praſenti Conuentu ab alioru Statuum Legatis percipiendu erit,
quis eorũ animus; procul dubio videtur, eos forte ad aliquã Legationem vel Interceßionem
inclinaturos, quod nec nobis contrarium erit, licet praſtaret, ſi omnium Statuum Prote-
ſtantin nomine & interuentu id fieri poſſet. quo caſu Maieſtati ſuæ negotin ita ob oculos
ſtatuendum, ne actiones ſuas & alios in Aula ventilatos proceſſus approbare, ratificare, &
plenariam Aquiſgranenſium reſtitutionem prgere velit. Quod ſi forté aliis hoc etiam ad-
zungere placeret, vt ſua Maieſtas togetur, ad deciſionem cauſæ, nouos Cõmiſſarios deputa-
7e &c. id verd iis diſſuadendum & pro viribus contra nitendum erit, cum in tam grauibus
cauſis non conueniat, non nifi duofũ aut certè pauculorum eas Statuum cognitioni multò
minus deciſioni ſubijci, Quin potius tale negotium est, quod ad omnium Imperi Statuum
deßinitionem ſpectat. Porrò ſi & illud pro medio haberetur, vt ad alios quoq; plures, veluti
ad Electorem Colonienſem. Item ad nouum Magiſtratu Aquiſgrani, vt & adtres Electo-
res Eccleſiaſticos perſeriberetur, de eo ita inter ſe conuenire poterunt, idq;, ita formare, ne
indecauſaprincipali quidquam decedat. Ve um quomodo his rebus in ſuturu, eee
aſſeren-

mlenß⸗

natun⸗
cmontui

0 en

7

1, Me

a G rnt

v i
Pp eenir
n nnimit
n.
(lti
Muineſett
geinchint
lkionen
caltumni
mnien uun
kiie,
ſſſtenten

ſeben

Rr. D
unha
tctegena
Mrnde
nbshie
Mndern,
eennechdR
uf dſend
chen de
Uenttr
nlimnn
uflleeße
ninn
ſl
alurn
C
umin
uut

Cap. I.

enn æßferendum ſit, nulla nobis alia via ſubuenit, qauàm qud præciſa neceſitas ita de eat vt
ten in omnes Status Auguſtana Confeßionis hoc opus ſimul ſeriò & feruenter: in ſe recipiant, &
en cuùm omnium in eo res verſetur, Cæſareæ Maieſtati in memoriam reuocent Conſtitutio-
1 nich nes Imperij, in quibus Sua Maieſtas addixit & promiſit, vnumquemqut in æquabili Iu-
ſeben re, Religione & Pace publica defendere, tueri ac conſeruare, nec quenquam contra illam
un⸗

grauari permittere. Quo facto palàm ratione nullitatani & iniquitatum proteſten.-
halun/ tur, ac petant rem ea 1moderatione dirigi, quo ytrinque in quiete at pace mutuè dͤeſſe poſ-
ſint, hoc inſuper annexo, alias Status neceſaridò coactos ſue, vt à ſolutione teliquo-

ickung tum terminotum contributionis Turcicæ interim ceſſent, & poſthac ea in re cautiores fu-
ndſich turi ſint.
n / wie . Ceterùm non ſufficeret negotium hoc cum ſimplici aliqua & communi Legatione
ſaluirn fnire, ſed illud quoque determinandum, & inuicem concludendum foret, eo caſu quo de-
ung ien inde in effelctu nihit ſequeretur aut obtentum fuiſſet, quomodo ſeipſi tueri, & in caſu ali-
nung/ quo inopinato ſeruare velint aut poßint. Verum quomado ad vniuerſalem eiuſmodi con.-
benvn⸗ iunctionem peruenire, & num non ab aliquibus initium Fieri poßit, cum hpe, alios deinde
nitden⸗ ſecuturos, ſuper hoc Legati noſtri aliorum opiniones audient, atque cum ijs in id conue-
erſor⸗ nient, quod rei neceſßsitas videbitur poſtulare.
llines Et iterum in eadem inſtructione: Der ſechſte vnd letſte Haubtpunct be⸗
ergro trifft ein vertraͤwliche zuſambſe etzung / welches der fuͤrnembſte Punet / vnd noͤ⸗
Arnen tigiſte werck iſt / ohn welches wol ſonſten wenig erſprießliches wird außzurich⸗
inidus ten ſeyn. Vnd werden ſich vnſere Raͤth zuerjnnern wiſſen / was einer ſolchen
nſarot Verein halber vor wenig Jahren zu Hailbronn tractiert, auch hernacher de⸗
nſint rentwegen auffs Papier gebracht worden / Alſo jetzt mit den vertrawteſten zu⸗
tidar reden wurd ſtehn / ob es bey derſelben verfaſſung nochmaln zulaſſen / oder ob
⸗ vnd was hierinn zuaͤndern vnd zuuerbeſſern ſeyn moͤchte / vnd ob auch ſolches
Hς mit andern mehr vnd weme zu communicieren. In deme dann ſich die vnſe⸗
ſen, rigen nach der gelegenheit zurichten werden wiſſen / vnd were zum wenigiſten
orere auff diſem Tag mit den jenigen / ſo zum werck verſtehn wolten / ein anfang zu⸗ Mue
prote- machen / da ſolches geſe chehen wurd hoffnung ſeyn / mit der zeit andere mehr
eulos darzu zubringen vnd zuuermoͤgen. Sextus & vltimus puncéus concernit fidelem con-
bett unctionem, qui est omnium primus & maximè neceſarius, & ſine quo nil ſacilè magnü
ae aut vtile AFi poterit. Vbi Conſiliarios noſtros meminiſſe oportet eorum quaæ talis Coniun-
zamnal⸗

Ctionis ergò ante paucos annos Hailbronnæ tractata, & mox etiam litteris conſignata

zdedtie. ſunt. Quare nunc cum confidentiſßimis conferendum erit, an in eo ſtatu relinquenda ,aut
g uiktu qua ratione mutanda, & in meliorem formam redigenda,yt & illud, num ea alijs pluri-
Nniſtlt bus & cui cmmunicandaſſet. qua in e noſtri occaſioni ſeſe accommodare ſcienr, & ad
Satun minimum in hoc Conuentu cum s, qui cauſa fauerent, initium faciendum eſſet, o facto,
Ntehyiluti Herandum alios plures tum tempore ſucceſſuros, & nomina ſua daturos.
es Elecho- H Quod idem ſequenti mox anno ſc. 1599 30. Iulij in alio Conuenticulo
rmarl, Fridbergæ habito- Præſentibus Legatis von Chur Pfaltz vnd Chur Bran⸗
Teneliu B iij denburg/

ſern⸗

k4— Archiuij =
denburg / Philippe Ludwig Pf. von Newburg / Margaraf Georg Frid. zu
Brandenburg / Heinrich Jul. (Biſchoffen) zu Halberſtatt vnd Hertzog zu
Braunſchweig / Item Philipp Sigmund Biſchoffen zu Oßnabrugk vnd
Verden / als Hertzog zu Braunſchweig / Luͤneburg / Landgrafen Moritzen zut
Heſſen / Ludwig deß Eltern vnd Juͤngern Landtgrafen zu Heſſen / Ernſt Frid.
Marg zu Baden / Frantz Hertzog zu Sachſen / Johañ deß Eltern Grafen zu
Naſſaw Dillenberg fuͤr ſich vnd in namen anderer Wetterawiſchen Grafen /
vnd endtlich Gottfrid Grafen zu Oettingen / repetierunt, & Rece ſſui inſeri
iuſſerunt: Es haben ſich die beyſam geweſne Raͤth / in Namen jhrer gnaͤdigiſt
vnd gnaͤdigen Herꝛſchafften / deren zu Franck furt im December juͤngſt fuͤr⸗
seopas V- gangner Handlung vnd auffgerichten Abſchid erjnnert / daß der Scopus vnd
en e Zweck derſelben fuͤrnemblich geweſen / daß man gegen das je lenger je mehr
medium zunemmend vnd fortbrechend Pabſtthumb zu handthab deß Religion: vnd
conra ee. Land fridens fuͤr einen Mann ſtehn vnd bey einander halten ſoll ꝛc. vnd es
papatum, nachmals (auſſerhalb der Fuͤrſtl. Newburgiſchen / welche jetzt ſo wol als zuuor
Bona ca deſſen bedenckens gehabt) dabey alſo bewenden laſſen. Qui huic Conuentui inte-
inuadere, fuerunt Conſiliarij, nomine eorum à quibus miſßi fuerant, in memoriam reuocarunt pro-

& ad impe- ximè Francoſurti, Menſo Decemb. factum Receſſum, quod ſcilicet Scopus & ſinis præcipus

dlendam . . „ .
reſtitutio. fuerit, ontra Papatum, magis magiſque excreſcentem ad conſeruationem Pacis publ. &
ies ſeſe Relig. Vnum veluti Virum agere, ſeu vnius cauſam omnes ſuſcipere, & ſeſe coniungere & .
Der Eine Id quod rurſus (exceptis Neoburgenſibus, qui vt nunc, ita & antea id recuſarunt) in ijſdem
Mann. terminis reliquerunt. O—U
Nec aliter in Conuentu ſub Deputatione Imperij Spiræ An. 1600%.
celebrato, vt & ſequenti mox An. 1601. in alia Synodo à Palatinianæ factio-

Fundamen- nis conſcijs iterum Fridbergæ 2. Febr. habita concluſerunt, Anfaͤnglich hab

tum ſecutæ

Vnionis fu-Man diſes fundament vnd reſolution, wie auch in juͤngſtem Speyeriſchen

I Selielio Abſchid vermeldet / nochmals behalten / nemblich daß die newerliche Hofpro⸗

nem diſpu- ceß / die in denen ſachen auß gehn / welche fuͤr Ihre Kayſ. Mayt. ohne mittel

tare & ad. nit gehoͤrig ſeynd / ein vrſprung aller bißher im H. Reich wider die Euang.

imere.

in Caluini. Staͤnde fuͤrgangne betrangnuſſen / auch eben das rechte mitel vnd weg ſeye /
ſtarum ſe⸗ beruͤrte Euangel. Staͤnde vnd endtlich das gantz Roͤm. Reich Teutſcher Na⸗

domanarn tion vmb jhre wolhergebrachte liberter, Freyheiten vnd Gerechtigkeiten zu⸗
corum op- bringen / darumben dann ein hohe notturfft geachtet worden / daß man einan⸗
brelſone der mit rechten trewen vnd ernſt ſoll meinen / da einem etwas beſchwerlichs be⸗
perijverti. gegnet / die andern ſich ſeiner als obs eines jeden jñ ſonderheit ſelbſt eigne ſach
woVer / annemmen / vnd alſo fuͤr einen Mañ ſteiff / feſt / vngetreñt vnd vnerſchro⸗
1poliatos cken bey einander ſtehe vñ verharꝛe / biß manetwan hernach zu mehrern wirck⸗
carnolieos lichen mitteln mit Gottes huͤlff moͤg gelangen: Welches aber in keinem weg
Turis reſti- dahin gedeutet oder gezogen werden ſoll / als ob man ſich de facto vnd in vn.
er billichen ſachen gegen Kayſ. Mayt. wolte auffleinen / vnd deroſelben damit

Trutz

4
M
hff 8.

( cror,
tente
Ne
ili l
,0
urfnſon
n tinlin
ybupiuan
Svnieorenn
cgtur in
lent, gi
cemennon
Mu n/
clitcgſut
gia Munu
nmen i
QNush
lgur⸗
utncere

Se
=S= K

-

=
=

—

uu kactio

nilinen
(nriſsleri⸗
(ntrey
Cclzntufi
Eitte
Uhrime
((mcely
Pacen
ſnunn
ſchnen
len

une

ſbee
he⸗
ung

ſf

hßrr
4

Pangi
rugt Und
orizeng
ruſt Fri
kafen zu
Grafe
lluiinteri
gnaädigit
ngſt fit⸗
pus ynd
rje mehr
ion: vnd
l. vnd es
ls zunot
ntur inte-
unt pyo-
practput
zubl &
gere &l.
niſſcem

1606,
factio-
ich hab
riſchen
hofpro⸗
mittel
Euang.
eg ſeyen
her War
titen i
aneinan⸗
erlichst⸗
tigneſic
vnerſchrn
verntirc⸗.
einern wwer
vnd intn
(ben dant
lbe a

Cap. I. 5
Trutz beweiſen / ſonder eintzig vnd allein darumb angeſehen iſt / damit man Oelarem

„omni prop

ſich auff vnuerhofften fall gegen vnbillichem gewalt vñ zunoͤtigung / ſchutzen/ Iuriſa ctio⸗
ſchirmen vnd auffhalten / vnd alſo Teutſcher Nation vnd der Staͤnde deß ne exuere,

. . . . . SDr. . nil Iniqui-
Reichs / Libertet, Freyheiten / Gerechtigkeiten / loͤblichs vhraltes herbringen done.
handhaben vnd erhalten moͤge. Primò idem fundamentum & reſolutio, yt ne
. eit, con-

etiam in Receſu Spirenſi relatum, iterum fuit retentum, quod videlicet nuperi tra ezccu-

Proceſſus Aulici qui in rebus ad Caæſaream Maieſt. immediatè non pertinentibus ema- onem

nant, ſons & origo ommium hucuſque in Imperio contra Status Proteſtantes exerci- Enentie
tarum offenſionum, ſed & plana via & medium ſint, prædictos Status Proteſtantes ac de-
mum totum Imperium Romanum benè ac laudabiliter hucuſq; conſeruata libertate, ac
Iuribus priuandi. V'nde præciſa neceßitas requirat, vt inter ſe confidenter ac amicè agant,
vbi vni eorum graue aliquid accidit, reliqui cauſam eius non ſecus quam ſi propria ſua res
ageretur, in ſe recipiant, Vnum virum firmiter, & imperterritè agant, idq; tam diu con-
tinuent, quouſq; de amplioribus mediis tealibus auxilio diuino circumſpici poßit. Quod
tamen non ita interpretari quiſquam debet, quaſi nos de facto & in cauſis iniquis Cæſareæ
