ua cum Electore Moguntino per aliquod tempus de proroganda præſenti Electione ex

hona Intentione traétauimus atque contulimus, prout & interea Dilectio veſtra yti-

que accepit quàm parum imò nihil ſua Dilectio ad id inclinet, & noſtra porro reſolutio
deſuper data ſit. Quo magis ergo terminus Electioni præfixus appropinquat, eò magis
cura noſtra augentur, qui tandem aliquo cum fructu & vtilitate, in moderno calamito-
ſo, & periculu expoſito Statu de vlla Electione velut inter arma conſultari, & qui ea quæ

tam præcipitanter gerentur, in beneficium atque commodum Reipublicæredundare poſ-

ſint? Noſtra ex parte Dilectionem veſtram & vniuerſos ſecuros reddimus, intentiones no-
Etras in id directas non eſſe, vt ordinariam Electionem alterius Capiti⸗ impedire, aut pro-
trahbere, multò minus verò ad continuationem Vicariatus noſtricollimare velimus, ſed
nequepriuatas cauſas habea mus, ob quas huic velilli, qui fortè vel ipſe hanc Gæſaream di-
gnitatem affectat, aut cui alij Coelectores noſtri iam ſortè votum ſuum deſtinarunt, im-
pedimentoſimus ſiquidem tam præcoci Electione ſacramento, quo Imperio obligantur, &
adhbuc ante Electionem nouiter aſtringentur, in hac rerum facie motibus Bohemiæ nec-
dum ſopitis, armis verd perſtrepentibus, ſatisfacere, Deum C conſcientiam ſuam non la-
dere, Imperij ac Poſteritatis increpationem fugere, & commodum Reip.promouere ſe pu-

tant. Nos etenim nullam aliam rem ante oculos habemus quàm praſentemturbatum Im-
perij; statum, qualis ille nunc præſertim in regno Bohemiæ atq; vicinis Regionibus eſt, &
ſupra modum veremur, imò certò certius credimus fore vt memorata Electione tàm præ-
maturè, ac motibus etiamnum gliſcentibus peracta, iudicium & obiurgatio omnium ex-
tra atq; intra Imperij fines haud dubié ſit expectanda, quod Electores Imperij in eo nimi

e praæcipitauerint, dum videlicet vice & loco reſtitutæ atq; ſtabilitæ Pacis in Imperio, as

Regno Bohemiæ, initium ab Electione Romani Imperatoris ſumpſerint, & ad id quidem

er præſentes in Imperio conſtitutas exteras vires, quaſi coacti, non ver libera Vota ſua eſ-
ſepaſii fuerint. Et hoc quidem ipſum mox graui reliquorum Imperij Statuum incuſationi

ſubiaceret, qui, licet Electio per ſe ſolos Electores concernat, tamen ſi hac ratione liberan

Electionem quaſi coarctari, aut in ſummum libertatis Germanicæ præiudicium perfici a-

nimaduerterent, ſuum non minus intereſſeprætenderent. Quas ſollicitudines noſtras Dile:

tioni veſtræ iteratò aperirevoluimus prout & obligatos nos agnoſcimus ratione Eledtora-
lus officij noſtri, in id incumbere, vt omne obiurgationum genus à Collegio Electorali, præ-

cipuè verò a Laicis Electoribus amoueri, amantißimæ patriæ noſtræ Germanicæ Nationis

ſalus atq; proſperitas reparari atq; Imperium ipſum à ruina & totali interitu præſeruari

dpoſat. Quate Dilectioni veſtræ conſiderandum amicè relinquimus, an non nobiſcum vnà
exiſtimare, aque ſua inſigni parte procurare velit, vt ſæpedicta Electio non niſi per exiguum

tempus exttahi atq; ptolongari poſßit, vt ita eò plus temporis atq; occaſionis ſuperſit, ad ca-
lamitoſum Imperij, Bohemiæ & aliarum Regionum Statum in melius & tranquillius re-
formandum. Quæ etiam prorogatio minimæ incommoditatis cauſam dare nequit, nec ylli
Imperij Conſtitutioni repugnat, cum & alij humani caſus accidere poßint, ob quos præfi-

xius terminus non ita ſtride olſeruari ſe ſinat, contrario verò eiuſcemodi præcox Electio

in hac

„
82 Archiuñj
in hac rerum facie varia incommoda, praiudicia, nec non ampliores turbas parere in m-
perio poßit; Dilectionem veſtram amice rogantes, vt pro negotij grauitate & inde depen-
denti conſequentia acpericulo, iuxta notum feruorem ſuum. hæc omnia pond rare. & per
parum Latorem ideò ad eam amandatum nos, de ſententia ſua præcipuè verò de perſonali
ſuo aduentu Frun efurtum, haud grauatè certiores reddere velit. In opere etiam ſumus
cum vtroque Electorum Colonienſi ac Treuirenſi, per litteras, atque cum Moguntino per
Legatum, ac proximè, cum illi ſic placuerit, coram, his de rebus plura conferre.
Et in litteris ad Elect. Colon. & Treuir. eodem die 10. Iun. Anno 1619.

E. L. moͤgen wir in freundlichem vertrawen nit verhalten / welcher geſtalt wir

ein zeit hero ſo wol mit deß Churfuͤrſten zu Maͤyntz als auch Sachſens . Lin
Qum ſde- ſonderlicher communication vber dem gegenwertigen betruͤbtem vnd gefaͤhr⸗

liter cum

ijs priuaras lichem zuſtandt im Reich vnd jnſonderheit dem benachtbarten Koͤnigreich
ſnas Inten⸗ Boͤhem geſtanden / vnd diſen bederſeits L. L. vnſere ſorgfaͤltige Gedancken da⸗
onee Fer- hin eroͤffnet / ob auch rathſam vnd thunlich ſeyn wolte / bey ſolchem zuſtand al⸗

dinandi

pellendi, ſo balden zu der Wahl eines andern Haupts im Reich zuſchreitten / jnmittels

ſui in re-

n iene aber daſſelbe in gegenwertiger gefahr / zerꝛuͦttung / vbelſtandt vnd vnrn hezu⸗
rendi, ac laſſen / vnd ob nit vilmehr vnſer der ſamptlichen Churfuͤrſten Ampt vñ Pflich⸗

DomusAu

Romau ten erfordern / noch vor der Wahl dahin nach moͤglichkeit zutrachten / wie vor

viribus allen dingen ruhe vñ friden wider die Waffen allenthalben bey ſeits gebracht /
perlequen. yn alſo mehrer tranquillitet gepflantzt werden / damit hiernechſt wie die Chur⸗

dæ, omni-

busque di. fuͤrſten deſto ſicherer zuſammen kommen / vnd ein ſolches Haupt zum Koͤnig
tionibus .

nonibus vnd kuͤnfftigen Kayſer erwehlen moͤchten / welches wir vnſern hohen Pflich⸗
Ax, com ten nach / dem H. Reich nutzlich vnd vorſtendig erachten wurden / da im widri⸗
mun caue- gen fall / bey meniglich jñ⸗vnd auſſerhalb Reichs / da man ſich diß fals in etwas

quil ber vi vbereilen ſolte / allerhand vngleiche Gedancken erwecken / auch noch mehrer

e. gefahr vnd zertrennung verurſacht werden doͤrffte / vnd je naͤher der Termin
ug. Anno . 1 . .
1 6no zn beruͤhrtem Wahltagc. perge wie im Schreiben an Chur Sachſen vſq;

Mart Anno ad finem.] Wir verhalten auch dabey E. Lbillich nit / daß nach dem wir vnd

1610. &
Ina qdiza
Neiee ten i0ones vnd couſilia zu einigem vnfriden weiterung vnd offenſionen gar
mnpa mit / ſonder allein dahin gerichtet / damit doch ein jeder in dem * ſeinigen ohne
unas cum gefaͤhrligkeit verbleiben/ vnd alſo man im Reich fridlich vnd ſicher bey einan⸗
branne der laͤnger wohnen moͤchte / woͤllen vns zu andern dergleichen Fridfertigkeit
conſilia fo verſehen / vnd E. L. freundlich gebetten haben andern vngleichen Berichten

den 1 keinen Glauben behzu meſſen. Dilelctioni veſtræ Juin amicè communicaremu, tom-
tin' grima mittere noluimus qua ratione cum Electoribus Moguntino & Saxontæ abaliquo tempo-
rſ auij redepræſenti pe riculoſo ac mœſto Imperij ac regnipræcipuè Bohemici Statu ontulerimus,
vItro edi sque curas noſtras aperuerit usan ſe conſulti m ſore creſendum ſit. vt in hac rerũ facie
eunt *: un. gi ampeimum as Electionem noui Capitu in Imperio ptocedatur inte im verò m præſenti
Auguſt.

Anno 1619. 2= .D
Si quilibet in uo, quomeodo Palatinus ad alienumdè

rum

andere vnſere Mit Vnirte jetzo allhier verſamblet / daß vnſere Gedancken / in⸗

Autuienn

illud diſirimine malo Statu, atq; confuſione relinquatur, & an non potius noſtro Eleéto-

Pronae onten,

Vuil,ieten i

ſenrſuefitu

ju thnnelnnan
ungran yolini

Hocipoiite
Aorem neſithzi
ljobpirxen Va⸗
Uufentmsucht
Et des Char
fierundern
Wlicnmdeß
Mirntes
den/nach
Mignennvon
tenlanfkindig
unnts dan⸗
munſſe er
lnllinear iii

lnimharinren

nri,lnun
ngſeneſeſt
fuug
NN
eA
Fn
ulhelhang
Eeni un⸗

18 H Cap. I I. ä
ihonlte vnm 'in genere Ei io at munere incumbat vt adhu ante Elect ionem de eo omnibus viribia
nnen adlaboremus, quiante omnia pax & tranquillitas reſtituatur arma vtr nque deponan-
er, ttin, zur, &“ ſic malor quies p' ocuretur, nos Elelctores co if ſtim deindeſecurius conueire, at ta-
lIi Caput myerio preſi, re Poßimus, quod tuxta hymagium noſtrum, Sac. Rom Imp r6

1 4
e vtilefeturum cenſeremus. um conuerſoſi hac in tepræcipiti fſtinaione aliquid era-
ln Ann geretir, varia quidem barum amica iudicta ſiuſtinenda nt. imd etiam ma u. pe Nu-
echergf lun atq;; cunfuſio ccir: poſſet. Ceterùm 740 inagi terminus Blectioni præfixus appropix-
qut & [Perge vt in litteris ad Elcctorem S xon. vique ad Encdh.] Pileckions
WW quoq. veſtræ non celandum meridò duximus, quod poſteaq uamn nos & Couni tn. ſii hie
bentumg (Heilbronaæ) conuenimus cogitationes. intentiones atq, conſilia noſir. n altatenus ad

nen Kinin aliquam inquietem, diſcordias aut offenſionis cuiuſquam . ſed vnud d irigantur, vt y=
eGedanrin muſquiſque in ſuo tutus eſſe & ſic omnes paciſficè ac ſecurè ibi coh bitare poſtint, quem i-
henzfn pſum paci tàm inclinatum animum ab aliis quoque expectamus, & Dilectionem veſtram
ketten.ſum asmics rogatam volumus ne aliis peruerſis informationibus vllam fiden adhibeat. ,
Nrnddn Haeoc ipſo itidem die 10. Iun. Conſil'arij E ectoris Brandenb. Saxoniz
Mnptrii Electorem ſic ſatis im periosè adori ſunt: Was hette nutzlicher ſeyn koͤnnen/

tachenm dann ob vor dem Wahltag ein Churfuͤrſtentag gehalten werden koͤnen? lItem./
ſſeits gett Wir laſſen vns auch vnderthaͤntaſter vnuorgreifflicher meynung beduncken /
wiedtli daß E. vnd deß Chur Pfaltzes Churfl. GG zugeſtanden hette / Maͤyntzes

ptzum i Churfl. G. hierunder maß zugeben / dann je S. Churfl. G.gleichs andern / vn⸗
hohen der dem Vicariat deß Reichs mit begriffen: Daß auch hierunder nicht zuerwe⸗
daimm gen / daß Maͤyntzes Churfl G die Guldine Bulla diſes zulaſſe / dz S. Churfl.
ftlsfnemm G. alſo balden / nach dem / daß deß Kaͤyſers todt erfahren / einen Wahltag jn⸗
noch meſn ner drey Monaten / von zeit S. Churfl. G. vberꝛeichten offnen Schreibens an.
rder em zurechnen / außkuͤndigen moͤgen: Dann dabey ſteht noch nit / daß es gelten Sioſſa a 4
Sachſenn muͤſſe / wann es den hochanſehlichen deß Reichs Herꝛen Vcariis anderſt ge⸗ gallam⸗
demwt fiele. Quid vtilius eſſe potuiſſet, quàm ante ipſam Electionem Dietam Electorum haberi?

edancken Irem: Humillimè ac ſinepreiudicio credimus, veſtræ atq, Palatini elſitudini incubuiſſe, .
fenſionenn vt Moguntino hac inre modum praæſcriberent. Reuera enim Moguntinus non ſecus atque
ſeinigen allij ſub Imperij Vicariatu compreher ditur, neq; redibile est, boc Moguntino per Auream
cherbeht⸗ Bullam conceſſam eſſe, yt ſc. confeſtim ybi obitum I mperatoru reſiiuit intra ties menſes
nFrdſet ab intimatione Inſinuationis publ ice numerandos diem Blectioni⸗ denunciet. Ibi enim
chen t nondum appoſitu eſt: id verum eſſe, ſi eminentibus Imperij Dominis Vicariis aliterplaceret. Solg tem.
ReNN Sed & paucis pôſt d cbus ſc. 14. Iun. Anno 1619. Vniti Principes in gis An-
e A“ Dieta Heilbronnæ celebrata, præter multa alia ad excludendum, tam ex guſtiæ Vni-
e, Bohemia quàm & b Impertio Ferdinandum conquiſita argumenta, hoc et: dee uin .
in iam conſilij egregij ſanè & laudabilis, Palatino dederunt: Wiewol zuhof⸗ Electorlbus
e in⸗ fen / es moͤchten die Vnirte Staͤnd ſich jhrer vorhabenden armatur, wo aub ndus

uße nit zuverhinderung / jedoch zu etwas auffſchub vnd verlaͤngerung deß Wahl, imper⸗ ro 5
zags gebrauchen koͤnnen / dieweil aber mit derſelben vor dem Wahltag epolut.
à j nicht

—

84 Archiuij

viſeſs o nicht gaͤngzlich auffzukommen / ſo wirdt auch dabey kein ſonderbarer effeet
5 Pona 8

bonant. zigewarten ſeyn / es were aber zum wenigiſten dahin zuſehen / wie die Vnir-

troces ma- te Staͤnd ſich der Statt Franckfurt mit einer Guarniſon ehiſt vnd noch vor
chinæ? 7 S . — — e. ,
vnn qua. Angehendem Wahltag / verſichern moͤchten / jnmaſſen der Franck furtiſche ab⸗
tuor Ele- geordnete darzu zimbliche vertroͤſtung gegeben. Vnd da ſchon villeicht der

Qores lub ander theil auß ſolcher beſaßung vrſach nemmen moͤchte / den ort zuendern/

ſua poteſta-

te Hanco- vnd die Wahl anderſtwohin / wie vormals beſchehen / zu transferiern, ſo wur⸗

furti tene- de dannoch das werck in etwas auffzug zugebracht / vnd dardurch zu mehrern

Ie, & arma

am Ele. Conſiliis anlaß gegeben.

Gtionem

Aionem Gberdiſes / wurd auch zu bedencken geſtellt / ob nit der Herꝛen Staden

ſtituunt. aſſiſtenz deſto leichtlicher auff die frontier deß Stiffts Coͤln zuerfordern / da⸗
Si Hollan- , . 1 „EP ErE
aiæ Status Mit der Churfuͤrſt dardurch im Land zubleiben deſto mehr bewogen wuͤrde. Li-
ad fines cet ſperandum, vi Status Vnitipræſenti ſua axmatura, ſi non ad impediendam, ſaltem ta-
Imperi 2c.: men ad protrahendam aliquo modo Electionem vti poſſent, quoniam verò Exercitus ante
rur. guo⸗ Electionis tempus integrè confici nequit, ideò etiam exiguus effectus inde expectandus erit.
modo qui- V

i. Vt minimum tamen id procurandum erit, quomodo Status Vniti Ciuitatem Francoſur-

abſque pe- dienſem aliquo præſidio citißimè & adhuc ante inſtans Plectionis tempus ſuæ poteſtatis fa-
riculo de- . Pe;

gere, & pax cere poſſent, ad quod deputatus Francofurdienſis non exiguam ſpem fecit. Ac tametſi fortè

Imperiore- aduerſa pars ex hoc præſidio cauſam capturus ſit, locum mutandi, & Electionem, pt alias
dirgt bo factum, alid transferendi, interim tamen opus ad aliquam prolongationem perduceretur,
Falat. n O& ad plura conſilia occaſio daretur. Prater bac, & illud conſiderandum proponitur, an
litrad e non Dominorum Batauorum aſßiſßtentia ed maturiis ad limites Epiſcopatus Colonienſis
Treu.qua- acciri debeat, quò magis Elector ille, vt ſe domi contineat, commoueretur.
triduò an- 1. 2 . .
1d ſeil. 0. Et quanquàm tam Elector Sax. malitiosà Caluiniſtarum tergiuerſa-
enAnne tione fraudibuique, perſpectis 15, Iun. & ſæpiùs antè, quàm & tres Electores
labat, Fccleſiaſtici Palatinum monuerint: Man muͤſſe es bey dem weg der Guldinen

Bull / vnd der albereit vorlangſt gegen Chur Maͤyntz . gethanen erklaͤrung

bewenden laſſen. Viam in Aurea Bullu praſeriptam, & reſolutionem iampridem Electo.

ri Moguntino datam retinendam eſſe. —
uanquam etiam Elector Saxoniæ 18. Iun. Anno 1619. in litteris ad
Palatinum addiderit: Ob wol an deme / daß der Churfuͤrſten zu Maͤyntz Ldie
anſetzung vnd außſchreibungeines Wahltags / vermoͤg der Gulden Bull / zu⸗
ſteht / ſo werden doch E. L. hingegen in deme mit vns einig ſeyn / daß die proro-
gation deſſelben S. L. nit nachgelaſſen / ſond ſolche mit der ſamptlichen Chur⸗
fuͤrſten conſens vñ einwilligung geſchehen muͤſt / derentwegen ſeynd wir noch⸗
maln bedacht / vnſere Geſandten auff den 10. Iul. nach Franckfurt abzuferti⸗
gen. Licet Electori Moguntino nominatio ac denunciatio termini ad Electionem no-
uam, ex tenore Aureæ Bullæ competat, Tamen contrario Dilectio veſtra in eo nobiſcum
tonſentiet, quod eiuſdem prorogatio Suæ Dilectioni non ſit elicta, ſed cum conſenſu

utſnnsin

ut nenſen

gebgmnleſen

eſtſehtene

pene Eranet
nlceCore
üitnetb ſot
aerſelingr
rhorg enm
ice/ monſe
nt neltegee
Urlladehininn
ſet hels dah
Utſch ilen
rzrrdons
din S
ffetetnſern

Ditghade

ltenbmich⸗
Pidaden
Nnchened
ſeagre
mgfeufei
ehhrchere
Nen nenas
uct ſeie
klafnien
ſfin nen
umt len

=

1

Cap. II. 85

e. omnium Electorum fieri debeat, ideò denuò conſtituimus, Legatos noſtros ad 10. Iul.
ſ Francofurtum dimittere. - .. .
tane Nihilominus tamen hæc omnia nil moratus Palatinus, cum iamiam
.— de obtinendà́ prorogatione deſperaret, quam porrè nec bermiſſam ſibi eſ-
lige ſe, etiam Ele ctor Sax. paulò antè reſcripſerat, id iam dicto Saxoniæ Elect. 27.

ſorkn lun. Anno 1619. nouiter ita conqueſtus eſt: E. L. zwey vnterſchied liche
. o Schreiben vom 10. vnd 18. dieſes zu vnd lauffenden Monats Iunij, betref⸗
tchnmg fend den benorſtehenden Wahltag / ſeynd vns zu recht wol eingelieffert wor⸗
den / deren innhalt wir auch ableſend mit mehrerm verſtanden / vnd hette der
Nene,n Danckſagung fuͤr die von vns geſchehne communication deſſen was Meintz
nmg (. durch einen ſonderbaren Geſandten ermeldten Wahltags halber bey vns
Gentien anbringen laſſen / vnd wir deroſelben darauff zur Antwort geben / keins wegs
n bedürfft / ſehtemal der gegenwertige betruͤbte zuſtand im Reich bey deme das

==

=

n gemeine Euangeliſche Weſen in ſo groſſer gefahr begriffen / dergleichen ver⸗
ariale raͤwliche Correſpondentz in allweg erfordert / wir auch dieſelbe zu conri-
ub nuirn vmb ſo viel mehr geneigt ſeynd / weil die Kriegsnerfaſſungen allent⸗
ng halben jelaͤnger je mehr zunehmen / vnd faſt kein mittel zu ſeyn ſcheinen wil⸗
at dardurch gegenwertigs / gefehrliches Weſen in beſſern ſtand gebracht werden
znenh moͤchte / vnd muͤſſen vnſers theils nochmal bekennen / daß der Churfuͤrſten
in Ampt in allweg erfordert / bey ſolchen gefehrlichkeiten vor allen dingen ihre n
un conſilia dahin zu richten / daß fried vnd ruhe widerbracht werde / als wir dann knaraline
ie vnſers theils dahin jederzeit geſehen / vnd allein vmb ſolcher vnd teiner an aen: f.
dern vrſach willen ein geringe dilation deß Wahltags wolmeynend vorge⸗ eum ſecrer.
ſhhlagen / vnd vns darunter bemuͤhet haben / vnd zwar nicht allein durch Ge⸗ vore 2 raia⸗
reien ſandte vnd in Schrifften / ſondern auch dieſer Tagen mit Meinn L. in der ino agita-
Edon Perſon bey vnſerm Hoflaͤger zu Heydelberg vns hierauß vertrewlich vnter⸗ conferatur.
Gulduam redet. Dabey aber ſo viel verſpuͤrt haben / daß S. L. nochmaln in den Ge⸗
natliun dancken / ob moͤchte man vor allen dingen widerumb ein Haupt im Reich wiſ⸗ An & me-
gnleni ſen; vnd alsdann erſt von widerbringung Fried vnd Ruhe reden vnd hande netem Sia⸗
len / welches wir dann / weil S. L. zu keinem andern zu bewegen geweſen / da⸗ rdi⸗
inlitteis hin geſtellt ſeyn laſſen muͤſſen / wiewol wir gar nicht daruor halten koͤnnen / malaum
Nlm daß ben ſo geſtalten ſachen / vnd deß andern theils verſpuͤrter intention ſol, gonemis
A ches der rechte weg ſey / ſonder erachten vielmehr mit E. daß wo nicht vor Loniunctz.

den Bl
Rade allen dingen das Boͤhmiſche Weſen in einen andern vnd beſſern ſtand ge⸗ gen nand
lint bracht / ſonſten alle gute vnd nutzliche anordnungen ohne heilſamen effeck eud d o⸗
erteon ablauffen / auch wol noch groͤſſere weitleufftigkeiten daher verurſacht werden t0a.
4 ni doͤrffen / wie wir dann auch in denen Gedancken / daß wann man gleich an⸗perro circü-
“ fangs mit gemeinem conſens der Churfuͤrſten dahin gangen / noch zeit gnug nar al⸗
15 “ vnd lang geweſen were / zu ſolchem werck zu gelangen / welche aber anjetzo ptabant. 9.
nefurüber vnd der Termin zum Wahltag vor der Thuͦreniſt / darbey wirs dann cr gnu⸗
Glce i auch 1619.

86 Archiu') P a

auch laſſen / vnd den außgang Gott beſehlen muͤſſen. Bine Pilectionu veſtre uftuu
lutere 10. &§ 18 huuus ad fiuem labintis menſisdie ditaæ, de inſtant: Blectionis negotia n lßa
re 'è nobis tra itæ ſunt, quarum etiam tenorem legendo pluribus percepimus, nec opus Uurn hbmert
erat, ob commanicata es quæ Legatus Mogunt. de eodem nabu propoſutt, a nos ei e- ſ i
Kendimus, vllas glatias agere, quando eiuſcemodi fidelem correſponden tiam, præſeas ſivun
calamitoſus mberi Status in que communu Proteſtan:ium caula tantoperè periclita- lut n ch
cur, omninè requirit, quam e am nos continuare eb promptio es ſumus quandoquidem unen 6t
bellici appa? atus omnibus laci, magi m gisq; excreſcunt, ſed vix am vllum remedium neden
ſupereſſe videtur, quò præſens calamitoſus Status in melius rudigi poſen. Confitemur et- upanutt
sam denus, off ium Electorum om ninò equiſisiſſe, vt inter hæc pericula pra omni alia Gbisnodisd
re conſilia ſua eò dirigerent, quò pax & tranquillitas reyarari poſſet, vtinos noſtra ex ſen, tani
parte ſemper procurauimus, & hac yvnica, nec vlla alia ex aa exiguam aliquam diei n Pnlſaten
Electoriyj di ationem ex bona intentione propoſuimus, & ad ilam ol tinendam ſtudio Ielimt.
noſtro non defuimus, dum non ſolum per Legatos & in litieru, viium etiam bis diehus frutamn Heddi⸗
cum Blectore Mogunt. oretenus in Aula noſtra de eo contulimus. vbi ſatis notauimus, ,hianſtat munn
Suuam Dil. in ea etiamnum ſententia perſiſtere, vt ante omnia iterum Imp. Caput ſcni, ſetamnn
& poſte demum de reparanda Pace publica conſultari debeat Quod nos, cum Sua Dil. uni nlanum
ad aliud moueri ſe non fuer it p-ſa, ſuo loco relinquere debuimus quantumuis non cre- Iurennend
damus, rebus ita conſtitutis & alerius partis, coutinusta intentione hanc veram viam Undi duenetant,
fore, ſed potius oum Dilne veſtra exiſtimemus, niſi ante omnia turbz Bohemicæ ad me- elkecenigtumn fo
liorem Statum reducantur, de cætero omnes bonas orinationes ſalutari efelctu ſuo de- nkage
ſtutuendas, & fortè inde ad maiores tumultus materiam ſabminiſtrandam. Prout &G (Eandcſſtücel
autumamus, ſi ſtatim ab initio communi Flectorum conſenſu in eam ſententiam itunm ir ghhſen
Fuſet, ad hot negorium ſatu & abu nde temporis ſuperfe ſ.» quod nunc elapſum 4 ter- unareclle
2 minus Eletioni præſfixus præ foribu, eſt, quod nos noſtra ex parte iam actum diceres Aihlenion
atque e vitum Deo commendare debemus. Peplrert
Nec aliter Electorem Moguntiæ ad protractionem ſollicitauit, vt ll,,

Anhalt in litteris ad Ducem Sabaud. *. Iul. Anno 1619. datis fatetur, vbi anint
etiam impedimenta Ferdinando obiecta non obſcurè ſignificat. Monſi EP l

lect. Pal. a faict out efort. peſſible j. Rn quela Diete de 1Bection fuſt lnt⸗
prolongeé: Et a cete ſin s'eit aboucthé aue l'Eli de Magence, le quel n'a Rſſiruge.
prrreſsé rien tant, que la tenüs de la Diett au termin denommé & que Pal. hd 1,6
Difheulta⸗ vint a Francfort au temps predit en pei ſonne, En ſorte qu' il ſemble qu ungidnd
Teru:wie l ne fandra attendre autre ct'oſe que lu enue de la 42, Piete, & que Ferd, Nſn
ebieſtz. y ſera dela plus pait, fort faueriſe Be l' autre coſté il me manquerant Enge
9 point de diffculter que leſd. fauoris a Ferd. trouueront a lors quand ils ſintnt
vnarent mettre la main al' oeuure. Sezen. Elector Palatinus omnibus viribus, Ne

& ſumma contentione elaborauit, quò Dieta Electionis prolongaretur. in quem Finem ⸗ lunn
gtiam familiare cum Blectore Moguntiæ Colloquium habuit, qui verò nil æquè vrſit, P
1
ai a i

icktin,

Lecton, 1

Gimg . Ml
iit, 4 e⸗
4 Nn,
entien, 4
n
opent nil
anchn

ylum ſelleiin

ule Nrecnn
ytl o Nlren
an alglenii
tunenlen e
netiann bid⸗
ats mmelint
iny.Ccr /i

ob Ai Al.

Aui, le
Inl peran lic
emitsad N
eſecl /ul⸗
m. Pryf
tentism, iun
Gin aeltr.
AMun Aeere⸗

icitavit,
fatetut, Dl
1. Morſ
Pleckionf⸗
ele Auelt
1 Gαnh,
,,guft
urſuiſi
Mn,dun
nnlumi
.in Ge 4
P ,MW
1e 4 4

. .⸗ . .
ℳ que celebrationem illius Dietæ ſub termino præfixo & yt Palatinaa dito illo tempore

Francefurtam in perſona veniret, ita vt videatur nil aliud quàm progreſum dictæ Dieta
atque in ea Ferdinando maioris partis ſauerem expectandum eſſe. Ex aduerſo non de-
erunt remoræ ac difficultates quas fauores Ferdinandi tum demùm experientur, cum

manus operi admouere voluerint.

—— —. . .. . Mr. Vynitor ars
Quin imò Camerarius in litteris ad Princ. Anhalt. 2. Iul. Anno 1619. ma ad Fer-

datis de Vnitorum conſilijs Hailbronnæ habitis clarè fatetur, Ob wol zuuor Bin eie.
ello Ccir-

der Vnirten vorhabende armarur ſonderlich der zeit halber fuͤr zu ſpat ange⸗ eumuenis
zogen worden ſo hab man doch vorſchlagen doͤrffen; man ſolle doch Ferdi- dum, Fran-
nando damit entgegen ziehen / ſich Franckfurt verſichern / vnd die Wahl o-gettdium
mnibus modis verhindern. Licet pruus Vnitorum armaturæ pro nimium ſerotinâ imponen-
babita fuerit, tamen proponere auſos, yt cum ea Ferdinando obuiam eatur, Francofur- um e le⸗

⸗ . . . .. ctores o-
tum in poteſtatem redigatur, & Electio omnibus modis impediatur. mnibus
.; . : . modis im-
Interim tamen Palatinus Regi Hiſpanmiarum, Domum Auſtriacam ad pediendos,

futuram Electionem cõmendanti, ſic 10. Iul. An. 1619. re ſpondit: Cæteruùm, vti ne nouum

ihi conſtat maiores meos in inclytan . mui . „Imperator
mihi conſtat maiores meos in inclytam Domum Auſtriacam omni oficio paratos perpetuò vebnt.

fuiſſe, ita non minori ſtudio feror, ad teſtificandam ipſi quauis occaſione promptam para- Dira cõſilia.

tamq; voluntatem meã. Regiam veſtram dignitatem Deo Opt. Max deuot? cõmendans. us fronte
5 . . .. . Quà fro
Interim etiam 500ο⏑. Equites Solmenſes, qui in auxilium Regis Ferdi- hæc ſcribit

nandi aduenerant, Palatinus & reliqua Vnionis Capita, vti præcedenti Ca- alsrnue
. interim
pite recenſitum fuit, fugarunt atque diſſiparunt. O Auſtriacæ

Quam flagitiosè verò, etiã circa ipſam Electionem, Ferdinandum tra- Romus exi⸗
tialem per-

Carint vel vnica Epiſtola Camerarij ad Princ. Anhalt. 12. Aug. An. 1619 data niciem atqs

indicat: Ich ſihe 10 82. 20 10. (Electionem Ferdinandi) vor Augen / Gott woͤl⸗ funeſtu in⸗
teritum o⸗

le dann miracula thun / ſo geſchehen koͤndte / wann 200 8. 92. zu 1670. (Ferdi- mnib- mo-
nandi abdication zu Prag ) erfolgen ſolte / quo caſu ſtehe ich ſehr an / was 742. dis machi-

natur? 9.

28 9. (Pfaltz reſoluirn) koͤndte oder ſolte / vnd ob ich nicht beſſer ſeyn ſolte / gar Iun 10.
dauon zu bleiben / als mit ins 3. 3 8. 37. 9. 23. I. 56. 1I. (conclaue) zu gehn/200ε62. Mart. Anno

619. Item

SsS. 19. 41. 13. S8.62.29.21. 47.43. (Ferdinando zu gratulirn.) vñ außzuwarten / 1&1,. Au⸗-

welches aber bey 450. vnd 814. (Boͤhem vnd Confœder.) ein ſeltzam anſehen guſ Anno
1618. &c.

haben wurde. Ieem: Kompt alſo daß 2822. (Roͤm. Reich) je laͤnger je mehr Medum ad 3

vmb ſeine 2144. 18 51. 1330. (bertet, reputation, Fried) vnd ſicherheit / zwar Eleéionem
durch der 14,5. (Geiſtlichen) trieb / qui ſunt homines ad ſeruituteq nati, aber R dern⸗

vornemlich durch 742. (Chur Sachſens) verſchuldung / ſoes gegen Gott da, eodem
vnd der poſteriter ſchwerlich wird zu verantworten haben. E recgno Bo-

1 11 hem æ ex-
Et in poſtſcripto: Es bekuͤmmert vns hoͤchli h / d ß 746.569. (Chur cuflo.
Sachſen durch boͤſe Raͤth) ſich ſo ſchendlich verleiten laſſet / vnd li e cauſa alar nn

nouo Impe.

& ſub præt xtu falſiſſimo das gemeine Weſen dermaſſen vulnmeriin ſolle. ratori gra-

midat, ne
nandus Bohemos

Ich ſihe nunmehr vor Augen / daß 2008. die 872. deß 2822. (Ferdi-midnt, ne

„ . . . =èòèůͦ confœdera-
tos corum offendat. Egregij tuli, quos intimus Palatini Confiliarius quatuor Imperij Electonbus tribuit.

X

4

Impium nandus die Cron deß Roͤmiſchen Reichs) hinweg hat / bin aber der mey⸗
VYotum. ane⸗ daß es jhme ſo bald zum 123 4. (Fall) als groſſem vortheil gerei⸗
Et in alio poſtſcripto, Sunt homines ad ſeruitutem nati, Drumb
wird ſie Gott darein bringen. Ego Electionem Ferdinandi ante oculos meos video,
niſi Deus velit miracula patrare, quod fieri poſſet, ſi Ferdinandi abditatio Prage per-
ageretur. Quo caſu admodum perplexus ſum, quid Palatinus reſoluere debeat aut poſ-
ſit, & an non conſultius futurum ſit, omninò emanere, quàm vna in conclaue intrare,
Ferdinando gratulari, & ei oficia ehibere. hoc enim apud Bohemos & Confœderatos
mirabilem faciem habiturum eſſet. Item: Imperium ita Rom. magi magiſque liber-
tatem, reputationem, pacem ac ſecuritatem perdit, & quidem ſtimulantibus Eccleſia-

HNicu, qui ſunt homines ad ſeruitutem nati. Sed præcipué culpa Electoris Sax. qui apud

Deum ac poſteros graui ideò obiurgationi ſubiacebit.

Et in poſtſeripto: Valde nos afligit, Electorem Saxoniæ malis conſiliis tam
turpiter ſeduci ſe pati, ac ſine cauſa & ſub pratextu falſißimo cauſam communem tan-
toperè vulnerare. Iam ante oculos video, Ferdinandum Sceptra Imperij auferre, credo
tamen, boc ei tam citò occaſum, quam magni aliquid emolumenti acceleraturum.
Et in alio poſtſeripto: Sunt homines ad ſeruitutem nati, ideò Deus illos ad
eam redige. S=
Cur autem Electionem hanc tantoperè impedire ſtuduerint, tuͤm fu-
sè iam relatum fuit, tùm etiam, & quidem non obſcurè prædictus Cancel-
larius ſupremus Electoris Pal. in ſcripto ſupra 9. Iun. An. 1619. recenſito in-
Eccleſiaſtici dicauit, ſed & nouiter in alijs litteris ad Veiras Secretarium intim. 24. Aug.
Electores An. 1619: innuit, Die Geiſtliche haben Electionem Regis Romanorum
nolaucrunt alſo preiſirt vnd fortgeeilt / daß ſie nicht in einigem weg haben koͤnnen auff⸗
zum in Au-gehalten werden / ſonders zweiffel weil ſie gewuſt / daß die Boͤhmen mit der
ienen. Abdication vnd Election eines andern Koͤnigs vmbgehn / welches / wann es
nem differ- vor der allhieigen Wahl were auß gebrochen / dieſelbe dardurch were vielleicht
ni de ſtutzig gemacht worden. Eccleſiaſtici Electionem Regis Romanorum ita matura-
Regis ſui vunt atque præcipitarunt, vt ylla via remora iis inici non potuerit, dubio procul, quod
expulnone ſciuerint, Bohemos de Abdicatione & alterius Regis Electione conſilia agitare, quod ſi
conſilia mi- 1: . . .
ſcere ſcie- ante hanc Electionem erupiſſet, dicta inde Hlectio forte detenta fuiſſet.
bant. Electo iam Imperatori, ſic de vtràque Coronàâ Imperatoriâ ac Bo-
Id quod v. hemicâ eidem gratulatur Princeps Anhalt. in litteris ad Ducem Sabaud.

niti ſummèe 9., Septemb. An. 1619. Le porteur de ceſte cy s eit tres bien acquittè de

deſiderabãt 78* . 3 . . 3
velun anno ſon denoir, m'ayant failly, que èeſtots allé avu camp de Bohemois pour
uiuiuuger ala veué d' æil, l' eſtat de leur armee & ce qui en depend 363.
vbi nune (V. A.) ſaura deſia ' election de Boheme faite en la perſonne du Palatin,

manent Pa-

latini pro. le quel nes eſt pas encores declaré, ſur l acceptation, 4 cauſe de la re-
miſſa da- * n ce
2

4

4

e

ecſuich
u

i MN

e ſ

Afate llu⸗

W, ueie,

ciunlleß

ſin⸗ ſes diten

l196.
zul fe t,n
ent, uhl a
enn ilii ⸗
Firklann N,
Gtmini, i
upellil hull
Slu luiſtaguit
linmn, , 6
liu hinutnn
iſ lln Nnin
ftetdihitaliun
Il l kucitu,
mii t, lal
ulnuſt.

Cun hoſil

nſinin C0
nfiint

E

M
k N

d
cln
1 Prindile
,mem an
1 lernln
en ice
Knntzzln
WN
ſlenit
Nnn

SES=
Se=

— —

.

eg Cap. II. d

nienſt Vonce qu' on attend auec impatience de 102. (Angleterre) IIl & baude ad
utes ſois croyable, que la dite acceptation enſuiue. Vi'election faite, ſur Aequitcands
nni, la perſonne du preſent Emp'; en eit aſſez notoire. Sa Mate en eſt encor Rdarr.
eeellunn Francfort, en eſtat de bartir a tout moment, non bas tant, vers Eien- c
ec nin ne, comme en styrie vers Grad ſon ancienne, mals bien esleignee Reſi-
“ aence 5 9 ,4 Aun alt) e d'opinion qu' ils ſe preſenteront entor bien de
6 difficu e= de lade meure, E& qu'il aura de l peine de demeurera Graz,
enre autres eſtant 7ue le Ko aume A'Hongrie, ſo branle Jort elon les co-
lluirit ies c, ioinetes, dont i' ay parlé au camp auec les Ambis. meſmes qui ont

„ . . . S .
niga giz oeurs les dites o Irconſtances zres veritables, dont chacun pourra iuger;
guelle 196. (Election] on aura faite en Germanie, & que ce ſera Jſans
pend' effect, ni duree. Harum lator oficio ſuo bendè functus est, liet me non in-

H aenerit, gudd ad Campum Bohemorum, vt propriis oculis eius Exercitus Statum diſpi-
H cerem, & inde dependentia onſiderarem, fuerim profectus. Serenitati veſtra iam nota
3. Mele erit Electio à Bohemis facta, in perſonaâ Palatini, qui ſe necdum declarauit ratione az- —
auebiunm ceptationis, quòd reſponſum ex Anglia magna cum impatientia expectet. Nihilomi-
us crecbile e&t, acceptationem ſecuturam. Electio noui Imperatoris ſatis notoria eſt,
+☛r Sua Maieſtas quidem etiamnum Francofurti degit, ad iter iam accincta, non qui-
uerinttin dem Viennam, ſed Grecium Styria verſus, veterem ſuam ſed ſatis remotam Aulam.
cichus Cnn Anbaltinus opinatur, difficultates adhuc ſuborituras ratione Aulæ ſtatuendæ, nam
ecenſinqi Græcij quidem periculoſum ei erit manere, maximè ob magnas Vngariæ tumultuatio-
Ntim. 14,4 nes, yt ex copiis adiunctis percipere licet, de quo ego in acie cum ipſis Vngarorum Legatis

Romanorun contuli, qui has circumſtantias ita reipſa ſeſe habere, mihi affirmarunt. Vnde quiliber
tnnen auf poterit iud care, qualis fuerit hæc Electio in Germania, & quàm paruùm firma, ac nil
hmentwitte duratura ſit. G

ches wannit Quàm hoſtiliter deinde Caluino- Proteſtantes Auguſtiſſimum Fer- .
were dielti dinandum iam Coronatum Imperatorem in ipſa Viennàâ Sede Imperatoriâ
Umn ita aſ obſeſlum, fuerint perſecuti, notius eſt, quàm vt vllà deductione opus ha-
bio rocl,h beat. Nobis nunc ad Concluſionem Capitis huius, quod ſcilicet Vnio “
AiteHſub Caluiniano Directorio contra Cæſaream Maieſtatem paſſim ac directàq
. adhibita, imèò ad eandem omni propè Iuriſdictione priuandam intenta fue-
eratotidn rit, vnicam adhuc Sereniſs. Saxoniæ Electoris ſententiam audire ſufficiat,
Ducemn qui in litteris Ioanni Erneſto Duci Saxon. 'imar. 10. Martij An. 1620.
1 ſiii ſcriptis, à dicte Duce Electori Pal. communicatis eundem à conſpirationi-
ich 7 bus contra Cæſarem ſic dehortatus eſt: Auß beyligendem Extract befinden
Meni E. L. was die Roͤm. Keyſerl. auch in Vngarn vnd Boͤhem Koͤnigl. Mayt.
AAeH nſer allergnaͤdigiſter Herꝛ vns zu erkennen gegeben / vnd zugleich Copeyli⸗
metul chen mit communicirn, innhalts der Beylag / was Ihr Kayſerl. Mayt. an

=

92 0 Archiuij J
Falatinianæ E. L. wegen der von jhr vorgenomnen werbung gelangen laſſen. Wie wir
factionis ar. nun diß E. L. ohn vnſern rath vnd vorbewuſt fuͤrgenomne Werbung / weil

ma contra

sac. Caſ. ſie wider die hoͤchſte E. L. vorgeſetzte Obrigkeit angeſtellt / vns niemals / wie

Maieſtatem quch anders nicht gefallen laſſen / inmaſſen E. L. daſſelbe von den Hochge⸗

nteater bohrnen Fuͤrſten vnſern freundlichen vielgeliebten Vettern / Bruͤdern vnd
