kompt / daß in etlichen Papiſtiſchen orten ein ſolch Geſetz vnd Ordnung ge⸗
macht / keinen zum Burger vnd Innwohner einkommen zu laſſen / er ver⸗
ſchwere dann die Augſp. Confeſſion. V

Zum ſechſten verſagen die Paͤbſtiſche der verſtorbnen Euangel. Leich⸗. Inſoſcher

nam die ehrliche Begraͤbnuſſen / ja graben ſie noch wol wider auß / ſo zu ver⸗ fuͤrgezogner

ec. Verbis

achtung der Augſpurg. Confeſſion gereicht / vnd alſo der principali inten- Etand vnd
rioni oder cauſæ finali deß Religion friedens nemlich Ruh vnd Frieden / auch Vndertha⸗

nen Gemuͤe⸗

gut vertrawen im Reich bey maͤnniglich zu erhalten / entgegen laufft vnd ab⸗ ler wider⸗
bruch thut. 18

. uurnm,b in ruhe
= vnd vertrawen gegen einander zu ſteklen/ Item diéto 5. Vnd damit /ꝛc. verb . Verachten.
Zunm ſiebenden ſeyen ſeiter dem 94. Jaͤhrigen Reichstag her / etliche Pza& §. gn

Staͤnde vmb der Augſpurg. Confeſſion willen / ob ſie ſchon zu jhren Geiſt⸗ ſolcher / vnd

cepfſene
rnd iſent
ſchtmechege⸗
der hab ſe
Coneli
aigienfter
eriunbanfen
durchſhtt
ffſhreun
enſbfe,
glannt,
gecpif⸗

3

lichen Prelaturen vnd Biſihumben rechtmeſſig / vnd vermoͤg der orten Sra. d nelene
tuten vnd herkommen eligiert vnd poſtuliert, nicht weiter zu jhren Se ſſionen verb. So an
in Reichs Raͤthen admittiert worden / der Augſpurg. Confeſſion zu ſonder, gern reche

baren ſchmach vnd verkleinerung / wie auch zu vermehrung mißtrawens. leiden mag⸗
KS vnd d. §. Vnd damit verb. Beſchweren / Verachten/ e⸗

Paͤbſtiſche Gegenbeſchwerden. M
Hingegen laſſen ſich die Papiſten in jhren vbergebnen Schrifften auch —
nicht ohn ſonderbare Klagen finden / als erſtlich / daß vnterm ſchein der d ehe⸗
Augſpurg.Confeſſion allerhand Secten / mit Namen Caluiniſten vñ dann dere / eit.

Schwenckkfelder / einſchleichen / welche / wo ſie nicht die Augſpurg. Confeſſion

gar caſſiern vnd verdunckeln / doch ja die Gemuͤter der Staͤnd vnd Vnder⸗

thanen von newem gegen einander verbittern.

Zum andern klagen die Paͤbſtiſche Geiſtliche / daß dem vorbehalt im g,s nac
B ij Reli⸗ dem / ets.

156 Archiuij
Religion frieden zu wider / die Euang. ſich vnderſtehn / Biſtumben / Stifften
vnd Cloͤſter einzunehmen vnd zu reformiern.
6 Ge ſol Zum dritten / daß die Euangeliſche die außgeriſſne Paͤbſtiſche Non⸗
auch tein nen / Pfaffen / Muͤnch vnd andere / ſo von derſelben Religion ſich abſoͤndern /
Stand / ꝛc in ſchirm anffnehmen / vnd bey ſich wohnen laſſen.
4. Zum vierdten / ziehen die Papiſten ſehr hoch an / daß auch ſeiter dem
.Dienen a⸗Religionfrieden die Enangeliſche Staͤnde / etliche Stifft vnd Cloͤſter (ſo
g Damit gleichwol kein Reichs Staͤnd ſeyen) eingezogen vnd reformiert, darbey auch
8 o anch der Pfarꝛen Beſtellungen in der Paͤbſtiſchen Staͤnd Gebieten ſich vielerlen
den Staͤn ort vndernehmen / der Geiſtlichen Zehend vnd Gefell / nach der Euangeli⸗
deni ececum ſchen gutbeduͤncken zu Dienſtbeſoldungen der Pradicanten ſelbſten einzie⸗
1. hen / ja ſchier gar hinweg nehmen / dagegen vnd wo den Paͤbſtiſchen an E⸗
nangeliſchen orten etwas zu jhren competenzen vnd Beſoldungen ſoll ge⸗
. reicht werden/ folge ſchwerlich vnd nimmer voͤlliglich.
Dicto 5. Zum fuͤnfften / beklagen ſich die Papiſten / daß Eheſachen / vnd ſtritti⸗
Damit auch ge Zehenden / ꝛc. als wann ſie vnter die ſuſpendirte Geiſtliche Iuriſdictionem

eubernhrte / gehoͤrten / jhnen zu recognoſciern benommen vnd entzogen worden.
5 Dargegen Zum ſechſten / vermeinen die Papiſten / daß jhnen mit entziehung der

Follen die/ ꝛc. N Oua lZehenden an Euangel. orten vnd enden / da den Enangeliſchen die
. Modo di- beſtellungen Pfarꝛ vnd Schulen gebuͤhrt / ſehr vnrecht geſchehe / ſonder laſ⸗

Co, Damit

aych/ c⸗ ſen ſich beduͤncken ins gemein gehoͤren den Geiſtlichen in krafft deß Reli⸗

gionfriedens allerley Zehenden (welches wort doch nicht allda ſteht) zu.

II.
Ob nun die Euangeliſche ſich einerley verſtands in angezognen ſeritti⸗
gen Paͤſſen deß Religionfriedens vergleichen moͤchten / iſt bey mir hinfort e⸗
ben ſo zweiffelig zu verhoffen / als man es biß daher ſehen koͤnnen.
Dann es bedarff nicht viel Wort / der Euangel. vtriuſque Confeſſio-
Eonſitutio nis, ſeynd auch nicht wenig / noch die geringſte / welche darfuͤr vnd mit war⸗
de rpace Re heit halten / daß der Religion frieden mehr auff der Papiſten ſeiten inclinire,
phtiſuma, vnd ſie Papiſten in dem wichtigiſten theil obgeſezter Puncten (auſſerhalb der
parte gra. Eilangeliſchen erſten / dritten / vnd eins theils deß fuͤnfften grauaminis vom
Teik puo ps. verſchweren der Augſpurgiſchen Confeſſion, Item auſſerhalb der Papi⸗
tificijs, & ſten erſten / dritten / vierdten / fuͤnfften vnd ſechſten Gegenbeſchwerden) beſſer
ceaates en als wir befugt ſeyn. Wie dann auch die jenige allhie getruckte Supplicatio-
nees vnd Proteſtationes (ſo nach dem allbereit verſigleten vnd publicierten
ceſſum Im- Reichs Abſchieds fubſcription oder ſigillation repetiert w
Reiß obi- alſo wenig gelten koͤnnen / zumal / weil deren fundament auff ein Keyſ. de-
Babliead. Claration gerichtet / dergleichen dis im Religionfrieden ſtehende krogu-

Ahnn
gulſehn
4 en

4 t

Snemng
grunitlt
ſchon ine
fircnd
efuttoche
Poberdene

N

Ss mochten
mne hapſten!
ſtan denenigen
inibin 4n9
unbleſgfiidn
NNe

Mumma

Perletonleich
nndesa
Pimmnne/wie
unutininged
Fülgenrers

nfinhe
hmmlios
ſluinderg
lgumind,
cfnurtic
Elmndechen
ſpard
apisde
undef uf
antheſe
gigtnfi
Wufh
umdts

==

daß Cuchſe
ciervdotigl
Miemnſcti
nch aie
anmn ſlfae
npikfitnt

Bfſednzr.
ſeceen

licheluricien⸗
gen worden
init engteing
Enanzgeies
eſchehe /ſntr

in krafft k.

alldeſtehr. .
his gen ſpeciſication leicht zubegreiffen.

mmpertanett
beytnihi⸗
tönnen.

rfürtndn
ein ſcſeninet

un nſcte

ngrauanm
ſſhelengt

tuune CONE

R

iia clauſula nit leyden kan) nichts zweifflichs oder vnannemblichs auff der
Euangel. ſeiten mehr als den Geiſtlichen vorbehalt beneñen; da man doch jetzt

auff vnſerer ſeiten gar vil / als mit den Orden vnd Cloͤſtern / die nit Staͤnd/
Reichs Staͤtten reformation, außzug der Vnderthanen / Begraͤbnuſſen vnd
Seſſion in Reichs Raͤthen herfuͤrſucht vnd drein rechnet.
Saolten dann gleich die Euangeliſche zu einem einhelligen verſtandt in

diſen grauaminibus allen ſampt vnd ſonders ſchon zubringen ſeyn / wurde es

doch ſymbolum ſine hoſpite ſeyn / vnd die Papiſten eines ſo wenig als das an⸗

der geſtehn / noch in der guͤte zugeben / oder im Rechten zuerhalten ſeyn. Zur In iar?

Viæ facti iſt nit rathſam zugelangen. tificios præ-
Wie aber dem allem / damit ich das jenig an jetzt vollends thue/ ſo mir lerim =n
beſohlen: . . nairt nihil
ðUOWUU ohbtinerz
111. roreſ
So moͤchte man den Euangeliſchen welche hinfort fuͤr einen Mann
wider die Papiſten bey einander zuſtehn gedencken / in genere fuͤrſchlagen /

daß man den jenigen verſtandt / ſo albereit in den vbergebnen Euangeliſchen

rauarinibu An. 94. vnd An. 9 8. in den erfolgten replicis & reſpectiuè con-
utationibus zn finden / ſich forter / wie bißher belieben laſſen vnd dabey verhar⸗

ren woͤlle.

Die Summa iſt von den Euangeliſchen grauaminibus auß der hieobi⸗

Rur wurd es an dem gelegen ſeyn / daß man weiter von den Euangeli⸗

ſchen vernemme / wie ſie ein theil jhrer geſenten grauaminum beſſer beweiſen.

Dann was anlangt das ander / fonderlich nouum Calendarium kan ich es
fuͤr kein Religionwerck befinden / weiß auch nit was es die Cuangeliſche ange⸗
he / die Papiſten haben vnder ſich ein algemeinen ſonderbaren Calender oder
nit / wie dann Mos Treuirenſis lang ſchon zuvor ein anders/ als der gemein
Iulianiſch Calender gehabt / darneben vnd in vbrigen Stuͤcken deß jetztgenan⸗
ten 2. grauaminis, laſt es ſich mit allegierung in genere der ſuſpendierten

Geiſtlichen luriſdiction nit thun/ die weil ſpecialis diſpoſitio in Capitulatio-

ne Cæſaris den Roͤm. Stuhl belangend / dargegen⸗ 2=
In pleriſ-

Alſo quoad 4.5. 6.7. werden etlich generalia verba exprimis punctis & nb WM

paragraphis deß Religion fridens angezogen / die doch hernach ſpeciatim ent, ſantium
weder anderſt verſehen ſeynd / oder da es die Euangeliſche in abhoͤrung deß keraut par
concepts vberſehen / daß nit eigentlich davon weder narratiuè noch diſpoſiti- Religionis.
1d im Religion friden meldung geſchehen / alſo daß man contra naturam ailttat, ant
Rranſactionis ſtricta eius verba extendieren will- 2 in dta Pa-
Belangend die Gegenbeſchwerden / heit mon ſich derenthalben in ena d Falreenue

eſt.

tigem verſtandt gegen den Papiſten alſo zuvergleichen / daß man jhnen deß
3,3. 4.5. vnd 6. gar nit geſtuͤnde. Deſſen allen halber / haben die Enangeliſche
meines bedunckens die Papiſten auff die in margine adſcribite klare wort deß
Religionfridens / Item / vnd darzu auff jhre eigne Canones & Canoni-

ſtas communiter zu weiſen / wie in der Confutationſchrifft weitleuffiger

zuſehen.
Allein wurde es ſorglich ſtehn / als auch droben angedentet / da man den
andern Gegenbeſchwerungs Puncten weiter contradiciern will / wie man
beſſere argumenta als die nun ſengſt explodirte interpoſitam proteſtationem
poſt actum, & . contra die verbottne declarationem Ferdinandi, auff bringe.
Ich weiß gleichwol / als der geringſte / kein inuention darzu. Gott woͤlle / daß
die Euangeliſchen die jenige Kirchen / Schulen / vnd darzu gehoͤrige Geiſtli⸗
che Guͤter / die ſie haben vnd ohnſtreittig ſeynd / behalten / vnd wol verſehen laſ⸗
NB. ſen moͤgen / biß Gottein beſſers mittel ſchickt / dann daß man ſich contra to⸗

Palatina fa-

Gio ſe huc- tics inratam pacificationem Religionis weiter ohngluͤcklich / wie biß hero faſt

alqus tac- vmb vnd vimb geſehen worden / lege. Doch alles auff verbeſſerung. Sig. & præ-
5 catlioni — . . . ..
Religionis ſeht. Heidelberg den 5. Ianuarij Anno 6ο1. H
ſemper op- “ WW MD!
Polult L. Schug Doct.
Suammaria Annotatio.
. Pracipuorum grauaminum, quæ Proteſtantes Status contra Papiſtas & pict ver-

ſa habent, & ex diſpari intellectu aut explicatione Pacis Relig orta ſunt.
Item an & quomodo Proteſtantes inter ſeſe ipſi in yniformem aliquem intellectum,
declarationem & propugnationem contra Papiſtas conuenire poſſent= =”M

ORAVAMINA ST ATV I1

inter ſe, ac prinnd
Proteſtantium.

inpusna- Priimum grauaſnen An. 159 4. productum fuit, qudd Papiſte paldm eßari audent,
tio totius ad eliminandum integrum contextum & diſpoſitionem Pacis Relig. Cæſa?em videlicet
Aiiboano. aut Regem Romanorum hanc poteſtatem non habuiſſe, vt abſq; conſenſu Pontificis eiuſ-
Religioſx. Modi Pacem iniret, vel certè hanc Pacem longius quam adconcluſionem Concilij Triden-
tini non duraſſe. S
4. Dam Sèccundo, audent Papiſtæ, ſuſpenſam in Pace Religionis Iuriſdictionem Eccleſiaſti-
P cam contra

1

4

,(,e
ho

Gulena V
iun
torot
e
Rarrine
ni turenn
„7 ir ilt,l
n Cliibi
ri telluit
X 1
Rlenrumn

4

—

luproeſſu
D(etamin C
Dun, gub i
mnn ſlun,4
luſnrerihu
1,ℳLennon etian

ibaſton unr,

=

Aurlpini, i

lmnintu Pti
rlizalunt, lul
Mauſi fuul ba
fumonane.

ulh ggglite

ralahichi⸗
uumnhilin
iitiligeonie
fliun lun

n dnftig
1
tlinfel

Cap. I I I. 159
cam contra yniucrſos denuò yſurpare, præcipuè per introductionem noui Calendarij, ag- auch obba⸗
one Srauationem Iuramentorum in infendationibus Vaſallorum Proteſtantium, & inueſti- rurteie:
touſchtffte turis nouor imi Bccleſaſticoetum, item denegationibus infeudationum Laicalium in Aula
LCxſarea niſi prius prædicka grauia iuramenta coram Caſareo tribunali rite bræſtentur,
angedenttee ac demum Perirveptionem Legatorum ac N unciotum Papalium in Imperium Rom.
ficicten H ertiò, aſſ runt Papiſta Status Hos qui ante Pacem Religionis Augußtang Confeſ- Bnd daͤ⸗
oſtun lioni non Huerant addickiid impoſterum facere amplius non poſſe atque ltdeo nulli Statut, mit ſolcher
Perlineniie aſertim però Ciuitatibus Imperialibus yllas Reformationes concedlendas Sa. deme
ndorn See Quart9, quod Juibuſdam Ordinibus Eccleſiaſticis, veluti Carthbußiorum, Carmeli- aber in vi ⸗/
1d gnaei⸗ znen riekorun cze dgre Imperij non Hünr nege lli Statui⸗ſed tantum Pa- len⸗ e G
daß nanſ. t kelig. gt a ceA: Tdm! . a Imperatoria E. nantAte. Biandei.
as natſhan Quint, quod ſubditi ac ciues in Eiuitatibus & territoriis Pontificiorum Magi-tand
ifſch,n Eratuum non ſolum ob Auguſtanam Confeßionem & illius Religionis ſacramentorum v- Wo aber
beſttung , ſam omnibus muneribus efficiſq, priuentur, verum etiam multis in locis grauißimè mul- vnſere te⸗
dentur, ac demum etiam contra voluntatem ſuam emigrate cogantur. Quibus accedit
quod in quibuſdam Pontificiorum locis eiuſmodi Statutum fiat, ne quiſquam in Ciuem
Llnedi aut zncolam ecipiatur, niſi Auguſtanam Confeßionem abiuret.

Sexrtò, mortuis Proteſtantibus Pontificj honeſto ſepulchro interdicunt, imè eosite- 6. L

7

— E
S= ——

=

1. rum tumulis eruunt, quod in/ dedecus Auguſtanæ Confeßioni⸗ vergit, & ſic principali in- ſa ſetder
tentioni ſeu cauſæ finali Pacis Relig. nempe paci & tranquillitati vt & bonæ confidentiæ Eaan
. . . . .. — G
mabeſftas in Imperio inter omnes conſeruandeæ, contradicit, repugnat & obeskt. Vudettha⸗
, nen Gemuͤ⸗
Nuſqon ter miderumb in ruhe vnd vertrawen gegen einander zuſtellen/
“ Aligtenind Item dicéto §. Vnd damit ꝛc. verb. Verachten.
. X . J .... . . . . .Z ⸗ .
S eptimo, quod inde à Comitiis Anni 1594. Statuum aliqui propter Auguſlanam Dico 6 In

Conſeſſ. licet ad Eccleſiaſticas ſuas Prælaturas & Epiſcopatus legitima Via Iuris, & iuxta ſolcher / vnd
eorvum locorum Statuta atque conſuetudinem electi & poſtulati fuerint, tamen porrò ad . Setzen

“ . . . . 1. . demnach ete.
Seßiones in Conſultationibus Imperialibus non admittantur, ad ſingularem deſpicien- verb. Soan
Mtiam & diffidentiam adaugendam. Z gebuͤrenden
PV Am & diſiden iam adaug gelre

leyden mag / vnd d §. Vnd damit verb. Beſchweren / Verachten ete.
Pontißciorum grauamina ex aduerſo
produlta.

lntin EX lera urte & Pontificij in libellis per eos oblatis itidem conqueri non omit- . SS
ilC, tunt, ac primò quod ſub pecie Auguflana Confeſßionis, omnis generis Sectæ, vt Cal- uh ſ
netbi⸗ uiniſta, Sc hy veng feldij, &ec. ſeſe ingerant, qui ſi Auguftanam Confeſſ. non planè & dere ete.
g Cuk medio tollunt & ſubſuſcant, laltem tainen animos Statuum & ſubditorum erga ſe
dALe nouo exaſperant.
tim Secundè, Conqueruntut Pontifici Ecclefiaſtici, quod contra eſeruatum in Pace 5 Bnd nach
Religionu, dem ee⸗

166 Archiuij

Religioni, Prokeſtantes Epiſcopatns & Monafteria & alis beneſicia Ecclefiaſtica vcrupant 4 9

68. Es ſll Tertiò, quod Proteſtantes fugitiuas Moniales Pontißicias, Monachos & alios, qui 2
auch eein Romana Religione deſciſcunt protegant, & apud ſe habitare patiantur.
Standtc. Quarto, Pontificij magnoperè exaggerant, udd Status Proteſtantes etiam poct
§ Diewein Pacem Religionis aliqua beneſicia & Monaſteria ( quæ quidem per Ne Imperi Status non
aber etiiche. ſunt) occuparint & reformarint, ſic & Iura patronat us in ter itoriis Statuum Pontifi-
,Danit ciorum multis in locis ſibi arrogent, Eccleſiaſticorum decimas & reditus, pro ſuoProteſtan-
e, auch tium proprio libitu in ſtipendia Prædicantium ipſimet conuertant, imo propè in totum
den Sie te auferant. Econuerſo ſi quo t loco ſub Proteſantibus ſito Pontißcin ſtipendia autalij pro-
quent. uentus adnumerandi ſint, ea vix perdi nunquam verò integrè perſolui. .
2=ðð Quintò, Conqueruntur Pontificij ,quòd cauſarum matrimonialium & decima-
De uch um, & rum cognitio, Juaſtilead ſußpenſam Iuriſdictionem Eccleſ0aſi
Damit auch !m, &c contr ouer. arum cognitio, quaſi illæ ad ſuſpenſam Iuriſdictionem Ecc ſiaſticam
obberurte ꝛc ſpectarent, js adimatur.
6 Sextò, putant Pontific] ibi magnam iniuriam ſieri ob denegatas decimas Nona-

eran degen les in js Proreſtantium locis in quibus Proteſtantes ius patronatus & ſcholarum ereltis-

Dicto. nem babent. Credunt enim in genere Eccleſiaſticu omnis generis decimas rigore Conſtitu-

Sqeck. tionis de Pace Relig. (quod tamen verbumibi non eſt poſitum) competere.

11.

An igitur futurum ſit, vt Proteſtantei de nanimiintellectu in pramißi contw-

uerßis paßibus Pacis Relig. inter ſeſe conueniant, de eo ego tàm impoſterum timeo, ne non

fiat, quam hucuſque fieri non potuit.

Non enim multis opus eñt verbis, quod Proteſtantium quoque vtriuſque Confßio-
nis non pauci, nec poſtremi ſint, qui ita & quidem verè credunt, quod Pontificij in potißi-
ma partepræmiſſorum grauaminum (excepto Proleſtantium primo, tertio, & parte quin.
ti grauaminis de abiuranda Confepione Auguſt. Item exceptis Pontificiorum primo, 3.4.

5. & 6. contrariis grauaminibus) melins quam nos fundati ſint. Prout & hic impre ſæ illæ
ſupplicationes & proteſtationes (quæpoſt ſigillo iam munitam & publicatam Pacem Re-
ligionis primum ſeparatim & ad partem oblatæ, ſed hucuſq; iuxta nullam Receſſus Impe-
rialis ſubſeriptionem reiteratæ fuerunt icq; cum earum fundamentum in aliqua Cæſaris

declaratione ſitum et, talis verò propter clauſulam derogatoriam Paci Religionis inſer-

tam nonadmittitur: parum valere poteſt) nil aliud ambigui aut inacceptabilis ex parte

Proteſtantium, quam reſeruationem Ealeſiaſticam exprimunt; Cuùm tamen iam ex no-

ſtra parte perquam multa, vt de Ordinibus ac Monaßerits quæ non ſunt Status Imperij,
Ciuitatum Imp. reformationibus, expulſione ſubditorum, ſepulchri⸗ E& Seßionibus in
Conſultationibus Imperialibus producantur, & proteſtationi contta reſeruata factæ im-
miſceantur. 2
Actametſi vel maximè Proteſtantes ad vnanimem quendam intellectum in hu
L grauami-

fnlNniin
camtauei te
D
nnuyltet

Huſlen il

Mlneralatig
WMerina

dagtl ſeenen

ſieſrohn un t⸗
nnmmuneliaue
aCini lni

Anul ii
..

.
alul496,

ullerluenur,

Vilinianhte
Pnnaliigin
Permnn rimn
ldlanmmia
ftannne
ultnnu
iſinolin⸗
unnnft,
S
unn galmenn
flenenlien
tunhigai,
unun
*D ſ
elme uſti
lin gin
An
lmmmrznn
ſla ne

tianty, 66
Rnefenge.
e ſnnt
nnmnti dtga
itun ſ
nt ini e
SZ
ſti
Gnnmidint
Nilimmiig
lengaald
tu, ſcllinu
Cinusniint

mn.

Cap. III. 161
grauaminibus omnibus ſimul vna perduci poſſent, id tamen ſymbolum ſine hoſpite ſoret,
um Papiſta tam parum hoc quàm ilud ſponté ſaterentur, per tranſactionem concede-
rent, aut in lureobtineti poſſet. Ad Viam facti deuenire, non eſt conſultum.
Veràm vt hæc ſe habeant, vt pergam facere, quod mihi in mandatisz datum:
III.
Proteſtantibus qui impoſterum contra Papiſtas ynius, vt ſic dicam, Viri loco ſare,
& vnius yt omnium cauſam agere cogitant, in genereconſilium dari poſſet, vt illi intelle-
Ntui, quem in oblatis Proteſtantium Grauaminibus An. 94 -& 98. in ſecutis replici & re-

Pectius confutationibus reperire eſt, impoſterum vt & antehac inharere & in eadem per-

manere velint.
Summa Proteſtantium grauaminum ex ſuperiispræmiſſa ſpecißcatione facilcs-
prehendipotest. Ineo ſolum res ſita erit, vt à Proteſtantibus vlterius percipiatur, qui Par-
tem aliquam ex allatis grauaminibus ſuis melius probare poſiint. S .
Quod enim ad ſecundum attinet, præſertim de nouo Calendario, hoc ego pro cauſæ
Religionis agnoſcere nequeo, vt & ignoro, quid ad Proteſtantes ſpectet, ſi Papiſtæ inter ſe
vniuerſale proprium Calendarium habeant nec ne, ſicut & mos ITreuirenſis longeè aliud
Jquàm commune lulianum Calendarium diu antè in pſit habuit. Praterea in reliquis ſe-

cundi gauaminis punctis non ſicfficit ſuſpenſionem Iuriſdictionis Eccleſiaſtica in genere

Allegare, cum ſpecialis diſpoſitio in Capitulatione Cæſaris, de Sede Apoſtolica, in contra-

Nihirrnſ.

ykeinin

ſueyni 1
us Punjfc,a.
nn tertio

Ntiftinin n
dmutl n
lblcatent
cnulanß
utunital
Paiige
iniuttiiit
Cinune

rium ſit.
Iia quoad 4.5.6. & 7. quædam generalia verba ex primis punctis & baragraphis
de Pace Relig allegantur, quæ tamenpoſtea aut ſpeciatim aliter ſtatuuntur, aut ſi Prote-
NRantes in lectura conceptus non animaduerterunt, quod proprié de j neq; narratiusè ner
dxſpoſitiué in Pace Religionu mentio facta eſt, ita yt contra naturam tranſatctionis ſricta
eius verba extendere velimus.
QLuotadcontraria grauamina attinet, ſuper js in yniformem aliquem intellectum
contra Papiſtas conuenire hac ratione oporteret, vt 1. 3.4.5. & Sextum ijs omnino negen-
tur. In quibus omnibus Proteſtantes meo iudicio Pontificios ad clara verba Pacis Relig- in
margine adſeripta, Item adhac ad eorummet Canones & Canoniſtas communiterremit-
tere poſſunt, vt in Confutatione fuſius continetur.
perum de eo maxim laborandum erit, yt & ſupr ſignißcatum, ſi quidem ſecun-

dum eorum grauamen vlterius contradicere volunt, quomodo meliora argumenta quam

ilam pridem exploſam interpoſitionem proteſtationis post actum, contra prohibitam de-
clarationem Ferdinandi,proferant. Ad quodego, licet minimus, nullam iuuemionem ſcio.
Faxit Deus, vt Proteſtantes illas Eccleſias, ſcholas, & ad eas ſpectantia bona Eccleſiaſtica,
quæ abſque lite poßident, retineant, & benè adminiſtrari curent, quouſque Deus aliud
melius medium, quàm vt pari infelicitate, vt hactenus apud omnes, toties iurataæ patifica-
tioni Religionis nos por rò opponamus, cælitus mittat. Saluo melius & . Sign. & præſent.
Heidelb.5. Ian. An.16 01.
Leonhard schug D
X Et Le-

laria.

162 Archiui)

Grauamina Et Legati Saxonici ad Palatinianos 24. Iul. Anno 1608. Was ſonſt
en to vro andere etlicher Staͤnd grauamina belangte / weren die vngleich vnd mehrer⸗
maiori ex theils particularia. Quod deinde ad alia quorundam Statuum grauamina attinet, diſ-
hiſ particu-Paria illa, & maiori ex parte non niſiparticularia eſſe.
Cum igitur Vniti in bonis malè occupatis, omnem Iuris Viam occlu.

ſerint, Imperatori Iluriſdictionem ſuam negarint, Cameræ ſententias eluſe-
rint, præcipua grauamina contra Iuris & æqui rationem ſibi effinxerint, re-
liqua verò aut non niſi circa particulares cauſas verſentur, aut certè et-
iam apud ipfos Vnitos de ijs omninò non conueniat, eorum tamen præ-=
textu & violentâà repetitione ſalutem Reip. id eſt Comitia inde ab An-

no 159 4. hucuſque habita, aut minis implerint, aut omninò ſubuetterint,

quilibet opinor facilè dixerit, num contra Imperij ſalutem, & eius Con-
ſtitutiones quidquam machinati fuerint, vel potiùs vllas in eo ſaluas eſſe
voluerint.
Cæterûm de Vnione ab ijs ad impediendas executiones ſententia-
rum ab Aulà & Camerà Imp. contra ſe profectarum, inde ab An. 1594. cœ=-
ptâà, & inxta ſingulas Imperij Diætas firmiùs reſtabilità ac demum Anno

1608. inter eos (vt primo capite viſum) plenè conclusà, de alià item Vnione

ollandis An. 1613. ad Catholicos in torum opprimendos clanculum
cum Hollandis An. 1613. ad C Pppr dos clanculum A e nhi

contractâ, quid cenſendum, & an hoc ſit contra Romanum Imperium, &
eius ſanctiones, præſertim de Pace publ. & Religionis, in quibus totius Im-

perij & Legum fundamenta ſunt fita, nihil machinari, liberum cuiuſque iu.
dicium erit. .

Nam vt reliqua eorum attentata pluribus referre omittam, dum fa-
ctioni ſuæ ferro viam aperire, Bohemicas turbas tamquam diu optatam oc=
caſionem in eum finem alere & conſeruare, Bohemis in ipſo Rebellionis

exordio 20000. milites procurare, & ſubſidia clàm ſabmittere non deſti-
terunt, Quinimò dum Oceanum mati Adriatico iungere & vt verbo edi-

cam, ipſius Cæſaris copias primi adoriendo, arma ad ipſum orbem euerten-
dum ſatis ſufficientia congerendo, ipſum que Imperatorem in Viennâ Sede

Imp. obſidendo, Catholicos ſucceſſiuè omnes extirpare decertarunt; An

inter hæe inquam, eorum & ſimilia attentata vel Pacem publicam, vel vllam
aliam Legem in Imperio ſaluam aut inconcuſſam reliquerint, res ipſa cum

ſummo Imperij damne, pròô dolor, nimium declarauit. Velum cùm hæc

ſingula & ſexcenta huius generis alia in hoc opuſculo fusè pertractaii ne=
queant, illud ſolùm hoc loco pro Coronide examinandum duximus, quan-
doquidem contra Romani Imp. Conſtitutiones nihil ſe tentaſſe dicere au-
dent, quomodo porrò Auream Bullam, ſalutem Imperij, eiuſque ſanctio-
nes præſertim de Pace publica ante oculos habuerint qui ſub ipſa Bohemi-
c Rebellionis initia Anno 1618. pro iniuſtaà illius Coronæ acquiſitione,
cuius

hieugt.
Unctiamyt
murln Gabaudo

oUlltceediſtnb
elke; nodos
Iechnbeſtino

(onuenta nil oi
tuint, iafihelalk
Itnam, Con

mnblouete ele
elen etiam vt
le Aninicul⸗
Menltam daro

Unomni di
Iun ntnp

Pittlakalllin

n.

Untiingn
m monuo
Unpecuniame
ll oheni
Rüchumaen
Peſtinct,
Un Kint
Prnt,dunn
1 orest
N

ulel Ne “ Ceap. I I I. . 16 6
n caius legitimus Rex Matthias viuebat, externo & vt ipſi vocant Italo- Galle
Principi, Imperij Romani ſceptra, viuo & vegeto Cæſare tribus ad eum
oliief Legationibus adornatis clàm offerre, Electoralia vota, per Angliam S
II Hollandos arctare, armis & potentia, Bohemiæ Rebellionem externis
ribus, & ſimulato pacis deſiderio, clàm nutrire, in caſum Vicariatus a.
cuius maximas vires & arma diſponere, grauamina per ſummam iniu-
an in ſtitiam Imperio oberulſa ferro & vi reſecare, Eceleſiaſticos diuturnàâ pace ſo.
rIme pitos, improuisò adoriri, & ad obruendos Catholicos ſolam opportunita-
oni ine cem opitulari; totamq; ſimul vnà Vnionem tot machinationibus inuoluere
omminèlun non dubitarunt.
Clnten Kit Quin etiam vno halitu tria Domino ſuo regna auferre; Imperium &
Ilisne, Bohemiam Sabaudo, Palatino Vngariam & vtramque ſimul Alſatiam cum
parte Auſtriæ diſtribuere; media ad ipſum orbem euertendum ſufficientia
ecntonsée congerere; modos hæc omnia perficiendi anxiè perquirere; Conuentus
indebAng. deſuper clandeſtinos cogere: obedientes interim Imperij Status, quòd in
lidacdmm tali Conuentu nil niſi interpoſitionem ad Bohemiæ turbas ſopiendas tra-
Cealiient. ctauerint, infide fallere; Venetis, quo & ipſi ad arma inducerentur, Forum

—

edtur

timengosen lulij „Iſtriam, Goriciam, terras Vſcochorum, atque nouas alias ditiones ad
umumInt Tirolim vſque propinare; Sabaudo ſub pacto, ſi Bohemiæ Rebellionem por.
inqübmttt rè armis fouere pergeret, de Imperij Coronà nouam nec dubiam ſpem fa-
bemuncii cere: eidem etiam vt Regis Galliæ pro Imperij conſecutione fauorem ſibi
conciliet, adminicula modoſque ſuggerere; ſimul integritatem Electoris
ium Treuirenſis aut Saxonici tentandam ſuadere; mox etiam ad Alſatiam oc-
te RMR cupandam omnia diſponere; Venetos ad Forum Iulij adoriendum impel-
umccſ lere; bellum præcipuè in Latium inferre, ac demum Hiſpano & Papæ nego-
n 50 Nd tium faceſſere auſu incredibili & antehac inaudito conatu, pro viribus ela-
bmittete u Porarunt.
Eete E c Num hi, inquam, (qui talia viuo etiamnum Imperatore Romano eé

lmotbene que vix dum mortuo, mox ſeceſſioni in Imperio cauſam dare; ad Electora-
temn in Pen le votumn pecunia mercandum conſilio adeſſe; Tres etiam ingentes exerci-
areckcenin tus in Italia, Bohemia, & Imperio diſponere, clanculùm verſant & intentant)
Publicunſ nihil quidquam contra Imp. Conſtitutiones machinentur, vnuſquiſque per
Petint,leifl ſe ipſe æſtimn abit.
it. Veiundk Nam & ipſi viderint, quâà conſcientià quaque fide cum Duce Sabau.
ſind pennl diæ cgerint, dum tot Legationibus ei ſpem ad Coronam Bohemiæ atque
umdiie Imperij faciunt, interea tamen ne Palatino potior fieret, eiuſdem Ducis di⸗
Eenede tam, & mores tàm acerbe perſtringunt, quod ſcil. externus, ab Imperio

eiſee⸗ remotus, nec linguæ nec ſanctionum Imperij ſatis gnarus, plenus ambi-
niſb rion Ere na⸗
gin/ ſeminator, quòd Statuum ſubditorum cximius vexator, quòd inconſtantig

tionum, belli vnius ex alio (vnde Im perium ad contribuendum perduceret)
Otone

164 Archiuij
ſidei, debitis etiam oneratus eſſet, quòd ne Imperium hæreditarium ſibi fa.
ceret, timeri poſſet, quòd Electorum Conſilium vix adhibiturusimèò Con-

ſiliarios ſuos perſecuturus & ſecreta Imperij incautè proditurus, æ qui-

librium verò in Imperio nullum obſeruaturus, Receſſus etiam violatu-
rus eſſet, quèd item regna per fas aut nefas inuaderet, & bellis Impe-
rium conſumeret, Statibus denique Imperij nihil auxilij aut inuaminis ab
eo ſperandum eſſet. 2

Certè Dux ille vt longè alio atque decentiori loco apud Cæſaream

Maieſt. & Status Imperij Catholicos habetur, de quo etiam longè meliora
ſentiunt, ita iam cognoſcet, quantùm poſthac eiuſcemodi hominibus confi-
gere poſſit. L
H Itaque vt ad rem veniamus, primèò notandum in memoriali Mansfel-

Sohemiæ dij viuo Caſare Rom. in Sabaudiam his de rebus I3. Auguſt. Anno 1618.
armis ac- , .

Auirenda, ablegati ita haberi: ?:1 S. A. Palatine pauenoit par la ſenle aide de Sauoge ala

deſtinatur. Couronne de Boheme, infalliblementl faudroit reconoiſtrele bien faite-
ur le d. Duc de Sauoye, & luyeſtre tant plus obligé. Ioint qu' en telcas ilau-

roit moyens & puiſſance, de lepounoir faire, aqant deux voix au College mriam l
de Electeurs & ) pourroit ioindre fort atſement celle de Monſeig- l Ele.

Ekr. de Brandeburg, qui depend de Iuyentierement & ioindre encor 4 ſoy H

Votum E-

iecori Ve de Eccleſiaſtiques, comme Treuespar le moyen d Anglete &f de Meſss.

Treuirenſis es Eſtats; Et eéſtant armé, celas entr'aideroit ſans doute ainſi, qu' il ne

per Anglũ

& Hollan- faudroit attendre avutre choſe, que la bendiction de Dieu pour L'accompliſ-

dos acqui-

rendum. TJément de la a. intention. I feront auſſy entendreàs. A. que les imntention
Armata E- pour les quelles ceſt armement particulierement pourroit eſtré employe,

lectio. .-

Tres nota- Coſeſteroit en ces tros euenemens.
biles caſus. =“ . . .
in quibus I. En laconſernation du fait de Boheme. 2. Sur vn euenement tres

ioPa conſtderable d vn Vicariat. 3. Pour l'accommodement aes grauames de
tiniana ma-

gnum ex. Proleſtans tul Empire. Et qu'autrement ilne falloit rien entreprendre
aduſque Mal a Propos & hors de ſaiſen. Et en cecas ſera diffcile, voir ineuitable
lit dipent. qu on, e entreprene ontre les Eccleſtaſtiques & Preſtres qui lous Jont
re conſti:. Eſpagnoleſez & proturent la Monarchie Eſpagnole. Carils n'ont autre
. biut que d &ſtablir leun autoritéen pourchaſſant la ſacceſſion del Empire
Dpour la matſon d Auſtriche, voire de le leur donner en heritages ils pou-
royent. Et pour cet effet, aßiſtent ſous main au Royd Eſpange de leurs
moyens &.

7

cpa. DQuæ Meßss les Princes offrent tout ce qui dependd enx, & auec Con

latinus & eil & armes, conduite, & tout ce qui pourraeſtreattendud enx,y ſeront
diu poſt pri= porter

, böonnß
inn Obtiner
Mlen, gte⸗
elle

buliorahao

Wvmaliunge
leg 4lgle
niidti ſnll
Svei A an

ſiac:
Munnua
or entn 3.
aun nit
Uenglirkl
wounmme

=

r ſun ⸗

rl ibanit⸗

Auſlniturt.

nſieannuſti
Uuninnlgint
liuifretu
amugnm
Emnonane ſc⸗
Enntunmfne
Aullemmn
npethiet
PAn.e1.
Eif
ng de

H ing

D
lbin
krodiunm
s n
et, Khei
Nllien ln
bedmhll
tiunimne
oikaniie

memoil.

Angrtimn
lallel

Muifrella

7

Z
NA ntla

dieæ ſignificabunt, Intentiones, quibus hæc armatufa ſpeciatim inſeruire poſſet, in tribus

ininceia

yglr
lue unſi

tugurl AE
, Sig authoritatem ſuam ſtabiliant, dum ſuceeßionem Auſtriacorum in Imperio, quin etia,

Upetenene

1 4 Gn
ney eufißt
e, vurini
ns i
Crilu

erugt

4
r6

aß

CLap. III. 16 5
“ . 5 . . ij Ime
porter a ſeconder entierement les intentions du Duc de Sauoge, Eſperans perij prn-

ade aider a mener cet affic· ſi bien, que pour le comencement, le reſte des .

El. Prince & Eſtats de l' Vnion encores qu ils ioinront des ſruits du d. ſummum

. . 61, . . ſuum kacis
aßaire, ne s aperceuront pas ſi toſt, ni de la ſource ni du ſcope, ni des ſtudium, &

moyens ni des facons de faire, il ioindront neantmoins leurs orces &α .e

. 3 . . 5 . h ; jn-
mezens ſelon les occurrences pour aider inſenſiblement aud. ſcope, dont engci in⸗

on aura tant moins d' occaſion de douter d. vn heureux ſucce? & euene- uorem prz.
ment. Si Serenißimus Elector Palatinus ſola Ducis Sabaudiæ ope & auxilio Coro- ternec: lod
nam Bobemiæ obtineret, abſque omni dubio neceſſe foret, beneficium à dicto Sabaudiæ ſitionem
Duce agnoſcere, toque amplius obligatum ſe ostendere. Quibus accedit, quod Palatinus 1 ſuleche⸗
in tali caſu media ac potentiam hoc eficiendi haberet, dum pro ſua perſona duo Vota in rat.
Collegio Electorali obtineret, & aliud Dn. Electoris Brandeburg. qui totus ab eo depen-
det, Votum adiungere, ſed & aliud inſuper vnius ex Eccleſiaſticis v. g. Ieuivenſis, me-
diante Rege Angliæ, & Statibus Hollandiæ nanciſci poſſet. Adhæc cum armati eſſemus,
vnum alteri procul dubio ita auxilio adeſſet, & manum daret, vt ad perficienda hac o-

mnia, nil aliud quàm ſola gratia diuina deſideranda eſſet. Illud quoque Duci Sabau-

euentibus ſitas eſſe:
1.. Ad onſeruandum negotium Bohemiæ. 2. Pro conſiderabilißtimo alicuius

pitcariatus euentu. 3. Ad grauamina Proteſtantium in Imperio decidenda. Et quod
alias nil extra propoſitum & occaſionem intentare deceat. Hi caſibus difficile imò in-

euitabile erit, quin Eccleſiaſticos & Presbyteros adoriamur qui quidem in totum Hiſpa-
nizati, & promotores Hiſpanicæ Monarchiæ ſunt. Necenim aliud intendunt, quàm yt

ii poſſent, id iis hareditarium facere procurant. In quem finem Regi Hiſpaniarum ſub-

uidia claàm ſubmittunt. Principes deinde Vnitos (referent,) omne id quod a ſe depen-

der, Conſilia, arma militum conductum, & quidquid aliud 2 ſe deſiderari poßit, offer-
re, Intentiones quoque Ducis Sabaudiæ omnimodo ſic eſſe promoturos & adiutur os, al
rem ita adminiſtraturos, vt initio quidem reliqui Electores, Principes & Statis Vniti,
tametfi ad eos quoque huius negocij fructus pertingat nihilominus tamen continuò neq;
