rra euin cenſuit librum Cancellarij Petſchij, an Sabaudus ratione extranei ſit habilis ad lmpe-
Imperium Tium e Item ſpei ſuæ non ſatisfa ctum in nuit, dum de Sabaudi oblationibus
aris habi- ſcribit: En lieu qu on a offert aux Boh. 4000. hommes & 600. cheuaux,
fururum. il offre ſeulement 20 0ο.. ſans aſſeurance du temps ni continuation.
Etiterum: C' eſt eſerit peult eſtre explique diuerſement. Nota ento-
res que les declarations ſeront enſuiuis au gre de Ssau. neantmoins pour les
trouppes de Mansfelt ilne veult eſtretenu ala continuation, mals ſeulé-

ment aces 1200000. dac. Iem eit tonſiours a ſolliciter & admoneſter.

Et,ceſte attaque en Als. 4 eſté ci deuant pure, maintenant elle eſt blus mo-
dißee, &ö.. Loco 40 ο. peditum & 600. equitum qui Bohomi⸗ promißi fuerunt, non
niſi 20 0 0 offert, & hoc ipſum ſine vlla tempori aut continuationis certitudine. Et ite-
rum: Hoc ſeriptum potest variè explicari. Nota, licet declarationes ſubſequantur ad vo-
luntatem & placitum Sabaudi, nihilominus ratione copiarum Mansfeld non ſe vult con-
ſtringere ad continuationem, ſed nonniſi ad hoſee 120 000οι☛aureos- Item, Sempereum
opus eſt ſollicitare, & admonere. Et, Haæc occupatio Alſatig fuit antea pura, nunc eſt ali-
guantoampliuslimitata, &. V

Cæterù⅜m inſtar omnium erit ex A nhaltino, Iudicium de Ducis Sa-

baud. (cui Imperium obtulerant) naturâ, indole & dotibus, prout eas ipſe
Anhaltinus adhuc in Sabaudiâ commoratus Palatino per litteras retulit, au-
dire. quod quidem ſi per Calumniatores licuiſſet „gratis omiſſum foret,
prout etiam non eo hic inſeritur animo, vt vel minimum eorum quæ
ad contumeliam & ad ſugillationem de illo Duce ibidem odioſiſſimè in.
ſerta ſunt, tanquam verùm ſupponatur, ſed vt eò magis eluceſcat, quò
fide Palatinus cum illo egerit, & dum huius indolis eſſe Ducem illum
ſæpedicta Oaluinianæ factionis Capita audiunt & ſcribunt, quomodo eo
ad Imperium euecto, tranquillitatem ac Pacem Imperij ante oculos ha-
bere potuerint?

Itaque de Sabaudo ad Regnum Bohemiæ euehendo, has in vtram que

partem rationes prodit:

. Vrſachen

2

ertenh

flngdnd N
Kſvondineen

=2
E

1
Oylern entſptun
In der Reig
inderbeſdethe
Vil rgei
hrenateneinde
talbeteit

1
4

6. W ſined
ltndſchtch/tnd
1 Durcihntnn
M Nrgr ond Be
1. Ceg Cunngel
I
hthn: nollum
l. Ananſche
tntalen anne
ornr.
1. Mormamhe
.
1 Ferldenf
Kffilmgndet

) Laſſ niene

Abrlag Bitene
l Amafe
eeniaden Nen
en Rarſanere
ſ. Wil Nn

inelet,r

grſfire

ed Iecti
B eiriann

=(

=

õ

imntinit

erſenen 1

.entni

neitn

lirnter g

Itenuntele 4
hmi unſ
üatihntannis
rutinesſlſt
in Munfil me

0.AAnd. He h

fitaneu un

„lucicium cenl
Edotibig in

topelirie
,genn⸗ Onn
minimumn end
ibidemmol 0.
4 9 mgeelni
dolis l Din
ſcibann

mperi urg

hendolein⸗

lich die Tron wolten annehmen vnd beſchuten / hat ſich doch ſonſt keiner dar⸗ ⸗

Zu dem armement im Reich =.

Cap. III. 197
Brſachen Pro & Contra.
Warunb den Boͤhmen zu rathen Saphoy zu
erwehlen.
Pro
1. Er hat den Nahmen daß er ein gewaltiger Kriegsmann ſey / weil

viel erfahrung vnd groſſe Krieg außgeſtanden.

2. Iſt von einem alten Fuͤrſtlichen Hauß vnd fuͤrneh hmen beruͤhmb⸗
ten Boreltsrn entſprungen.

In der Religion nicht ſo eifferig / daß er fuͤr einen Verfolger zu

halten, ſonder beyde theil wird beſchuͤtzen.

4. Weil er gleichwol Catholiſe ch / wird er doch bey etlichen Catholi⸗

ſchen Potentaten ein beyfall haben.

F. Hat allbereit den Boͤhmen huͤlff gethan / vnd iſt jhnen zuuor kom⸗

cv. Wird ſeine Regierung nicht koͤnnen mißbrauchen / weil er allbe⸗
reit alt vnd ſchwach / vnd alſo nicht gar lang zu leben / auch weit entſeſſen / ꝛc.
7.. Durch jhn kan man am beſten das Oeſterꝛelchiſche Joch brechen /

weil er den Muht vnd Beyfall hat.

38. Viel Euangeliſche Fuͤrſten im Reich ſeynd auff ſeiner Seiten.
9. Boͤhmen muͤſſen entweder widerumb vnter das Hauß Oeſterꝛeich Quid ergo
oder vnter jhn: nullum datur tertium. ſeribit idẽ

Anhaltinus

10. Ob man ſchon ben vielen Herten vernehmen woͤllen / ob ſie nem⸗ 2. Aug. An.

Quomodo
zun gefunden. ergo Palari-
II. In formam Reip. ſich ubegeben / iſtbedencklich: Et Duce & viro nus omni
opus eſt. ne dimidio
12. Frembde auß laͤndiſche Potentaten / nemlich Staden / Engelland / anno ante
aborauit,
Franckreich wegen der verwandtnuß vnd ſonſten werden jhme helffen. cã ſibi cer
13. Es iſt niemand weder im Reich noch ſonſten / der ſo gute ſtarcke ta reddere?
quod neos in
mittel hat / den Boͤhmen zu huͤlff zu kommen. edustibus

14. Wanner ſich mit Boͤhmen einlieſſe / wuͤrde dardurch den Kefor⸗ eee
mirten zu Saluzo, denen in der Valle d' Angrogna, der Kirchen zu Genff vnd

andern gedient ſeyn / die wuͤrden in guter Ruhe vnd Frieden ſitzen koͤnnen. Dtholico-

15. Wil die vnderhaltung deß Manßfeldiſchen Volcks continuirn. rum, acpræ-

ſertim Do⸗

duc. par mois geben. Die attacque im mus au-

100

Elſaß anſtellen / die liberter deß Reichs ſchuͤten / vnd das Hauß Oeſterꝛeich riare ei.
in Summa helffen ernidrigen. perio vel o-

16. Iſt erbietig den Boͤhmen Maſeſtähbrief priuilegia vnde⸗ allee eoerni.
dergleichenen conformiern. Bb iij

Arch iui,)

Vbi nunc = H Contraà.
Fmaner 1. Sabaudus iſt ein frembder vnd weit entſeſſner.
fauoris Bo- 2. Die Sprach / Sitten / Gebraͤuch vnd Geſetz / auch die Gemuͤter

hemorumà im Land ſeynd jhme vnbekandt.

Palatino in

Sabaudum, 3. Iſt voller ambition.
Ruic al tll 4. Hat viel vnnoͤtige Krieg angefangen. M
Marr. Anns 5. Beſchwert vnd plagt ſeine Vnderthanen.
aatiardan. 6. Voller Vnbeſtaͤndigkeit: hat es bißweilen mit der Liga in Franck,
io has reich / biß weilen mit Spanien / vnderweilen mit der guten Parthey gehalten. g
uce e 7. Hat kein Gelt / ſonder nur Schulden. M
Sabaudi ex- 8. Hat viel Soͤhn / die wird er woͤllen eindringen / vnd das Koͤnig⸗

dulonem reich erblich machen.
tſareinat: 9. Regiert alle ſachen durch ſeinen Kopff allein / vnd communiciert

Qus fine nit niemand von Raͤthen.
odinm 10. Wiel geheime Raͤth ſeynd bey jhm in Vngnaden kommen / vnd

in odium
Babaudi cx. elendiglich belohnet worden; als Martinengo, Dogliani, Roncas, Arbigey,
cilè dixerit. 1I. Imbarquirt ſich eilends / vnd leſt hernach das werck ſtecken / wie
jetzt bey vnderhaltung deß Manßfeldiſchen Volcks zu ſehen. E

12. Erweiſt ein ſchlechten verſtand / in dem er geringen Leuten / die ꝛun

groſſen ſachen vntuͤchtig / viel vertrawt / vnd alſo vbel anleufft.
„Grimina⸗ 13. Weil er von natur vnbeſtaͤndig / moͤchte er bald ſich zu der andern Par⸗
baudi, vt they wenden / vnd alles vber ein hauffen ſtoſſen / auch der zuſagen bald
Bohemos vergeſſen.—
14. Iſt langſam in Reſolutionibus.

faciliuùs ad

sabaudum Rſ . ſ 6
excluden- I5. Leſt vil zeit vnnuͤtz verflieſſen.
Aun dera. 16 Heltnicht Abſchie.
: du . 5 ſti 2 . . . . „, . e
ahendum 17. Vndinm fall ex domeſtica viuendi ratione zu vrtpheiln / iſt es die groͤſte

confuſion, ſo in der Welt zufinden. ”
18 Im grund der warheit iſt der neruns vnd nachdruck bey Sanoya nit
vorhanden.
19. Ja vilmehr
rens gewohnt / vnd vil Kinder hat / darauff ſehr vil geht zu vnderhalten.
20. Wer ſeine wunderbarliche Natur wil wiſſen / vnd was er fuͤr artes ge⸗
braucht / als er den Marquiſat Saluzo in Franckreich wollen erhalten / der leſe
die ſelbe Hiſtori / darauß erſcheint / wie er das dictum practiciert, Si violan-

dum ius regnandi cauſa violandum.

21. Vnd weil er vil auff dem Kerbholtz hat / iſt wol zubefoͤrchten / es doͤrffte
ſe lletben ſeltzamen außgang nemmen / vnd die Nemeſis endtlich nicht auſ⸗
en bleiben.

DM

iſt ein groſſer Koſten zubefoͤrchten / weil er deß Spendi⸗

22. Die

. . 4

Vitde ſeber i
henlaſſen regien

. Sentnrolaptat

ſacttafeckinn

Ercehtmitvien
6dſenſen darite
lfetrtnincoufen
De Einonnd

hel di bederdi

1
Drderthan

„

pegtanernichtte

hnttonmen
AUltil Gofan⸗

Prntninehrenbri

lcrdacge

fifnponath

=☛ –

Wngznin.
Mltentorma

GgmaN

ne
kaan ie
A,

itderline
hageße
tge tn

ein vndoom

trthetn.
iani,Konc4

dus herkf
ſcſen.
Geringenlne
Cnleuft.
dſchin rne
anch Rr ſer

Cap. III. W 199
22. Die Exeipel weiſen auß dz ſich die Koͤnigreich / ſo frembde weit entleg⸗
ne Herꝛen zum Scepter beruffen / vbel dabey befunden. Exemp. Henricus, ſo
auß Franckreich in Poln beruffen worden / c.
23. Auß H. Schrifft erſcheint / daß ein Volck nicht weißlich thut / wann es
ſennoe Denden de jhrer Sprach vnd Sitten nicht kundig / zur Regierung
berufft OYM
24. Er hat zwar vil Krieg gefuͤhrt / aber es iſt doch ſo groß werck nicht als
man es macht / vnd hat nichts mit auß gerichtet / als daß er ſeinen Schatz er⸗
ſchoͤpfft / vnd ſein Landt verderbt. =
27. Es muͤſten vil Jahr darauff gehn / ehe er der Gebraͤuch gewohnt wur⸗
de / koͤnde es kaum erleben.
26. Wurde lieber in Piedmont woͤllen ſeyn / vnd alſo jenes Koͤnigreich
durch andere laſſen regiern / damit wurde den ſachen nicht geholffen ſeyn.
27. Seinen voluptatibus wil er nachhengen / vnnd nicht abbrechen / das
wurde ſchlechte affection erwecken.
28. Er geht mit vilen Anſchlaͤgen ſchwanger / auff Meylandt / Genff / Ge⸗
nua / vnd ſonſten daruͤber wurde das Koͤnigreich Boͤhem ſollen contribuirn,
vnd auß einem inconvenienti vil andere erfolgen.
29. Die Staͤnd vnd Vnderthanen / wurden bey jhme ſelbſten noch bey
Fen Raͤthen / die weder die ſprach noch ſitten wiſſen / keine hilff oder zuflucht
inden.
30. Die Vnderthanen in ſeinen eygnen Landen ſeynd ganzz erſchoͤpfft.
In Sauoy kan er nicht 500. Mann mehr auffbringen / weil alles im Krieg
jaͤmmerlich vmbkommen/ꝛc.
3I. Hat viel Baſtard / die wird er woͤllen hoch erheben / mit Einkommen

vnnd Heuraten zu ehren bringen / vnd alſo viel vnordnungen einfuͤhren.

rein / f

ſdencttg 6n

treitr N
ordahet
Undtresain⸗

lenahein/

rachcielt, 4

32. Iſt ſehr Rachgierig / ialoux vnnd geſchwind / vnnd iſt ſchwer jhme
zu dienen.
33. Hat kein vorꝛath von Kriegsruͤſtung kein Zeughauß / Schantzzeug/
Pulver/ noch magaz in. Iſt auch gantz keine anſtellung darzu vorhanden.
34. Halt kein formatum conſilium.

Rationes Pro & Contra .
Ob quas Bohemis conſulendum vt Sabau-

dum eligann. =
Pro .
I. Famam habet praclari Ducis Bellici, quoniam multa experientid pollet, &
magna bella pertulit.
2. Ex

Archiuij

200

2. Ex antiqua ſtemmate Ducali „ & praclaris maioribus ortus.
3. In Religione non tam frruidis, yt pro perſecutore 1 1t babendus, ſed qui p-

tramque partem proteget. ð
4. Cum tamen ſit Catholicus, à 4 duibuſlam Catholici Piinchibe⸗ manum
habebit.
5. De facto iam Bohemos auxiliatus eit, eoſijue preuenit.

6. Non potetit abuti ſuo Regimine quod iam viribus & ſenio exhauſtus, &

ſic non diu in viuis remanſurus, item longè dißitus ſit. &.

7. Per eum optimè poteſt lugum Auſtriacorum excuti, Moniam animum .

manum habet.
8. Multi Principes Proteſtantes: in Imperio ſunt ab ipſius hanmibus.
9. Bobemi coguntur aut ad i iugum Auſtriacorum redire, aut ei ſe ſabgeer.
Nullum datur tertium.

10. Licet multi Principes requiſiti fuerint, num ſcilicet Coronam nelent acce-

ptare ac protegere, eorum tamen nullus ad id fuit repertus.
II. In formam Reipublicæ yt ſeſe conferant, periculo non caret.
Viro opus esſt. G

Et Duce .

12. Extranei atque exotici Dinaſtæ vt Hollandi, Anglus, item Gallus eum ro-

pter conſanguinitatem & alias cauſas iuuabunt.

13. Nemo alius est in toto Imperio, qui tam fortia ac bona media babeat 4d

Bohemos iuuandos.

14. Si in Bohemiam ſe ingereret, per id magnum Reformatis in Saluxo aliu
item in Valle Angroniand degentibus, Eccleſiæ Genuenſi & aliis commodum aceideten,

qui bona pace & quiete frui poſſent.
I5. Adnumerationem ſtipendiorum Mansfeldicorum vult continuare. Ad
exercitum in Imperio decamyriadem vnam auri, quam Tonnam vocant, menſt uatim
perſoluere: Occupationem Alſatiæ in manus ſumere, libertatem Imperij Pprotegere, &
vno verbo, ad Domus Auſtriacæ depreßionem opem ferre intentat.
16. Paratus eſt Bohemis litteras Maieſtatis, Priuilegia & omnia alia aſr.
mare.
Contra.
1. Sabaudas est extraneus & longè remotus. .
2. Lingua, mores, conſuetudines & RKatuta: item ingenia populi, ei ſunt: Pgaota.
3. Est plenus ambitionum.
4. Multa non neceſſaria bella inchoauit.
. Vexat & male habet ſuos ſubditos.
6. Plenus inconſtantiæ: Imterdum Lige in Gallia, interdum Hiſpano, inter-
dum verò bonæ parti adhæſit. 5
7. Non habet nummos, ſed tantum debita.

B8. Multos habet ſilios, uos intrudere volet, gnum haraditarim facae.

9. Omnia

iſmN nii

hej

4

4

N ,nn

u un

2

6
cu⸗

el Nueenere

N lentus in

. tunmn tennn

. Cunclia tn
n N, er um
hrhemn t.
4 mimis
U Mturne
emkle,
1. Gieu nicd⸗
Aionaai edtint
ularin arin

1 E ſuniunm
unſttanin, N
Hunli benen
nint nul in
c .
ſmne ſaiht
ianmn mlnan
4 Niuguen

ill ſet, gan

1. lmng

1a Ningſen

N
l Aizan Unnntee

Poliſttn uu

l

Cap. III. 201
29. Ommia ex ſuo tantum ncahtte 7egit, ac cum nullo Com’ liariorum commu-
*
10. Multi Conſi⸗ larz intimi eius nadlgnarnenn incurrerunt, & miſerabiliter
yemunerati ſunt, vt Martinengo, Dogliani, Roncas, Arbigey, lacob & .
11. Celeriter ſe immiſiet, ac postea cœptum opus deſerit, yt nunc in numera-
tione ſtipendij Mansfeldiani pvidere eit.
12. Exiguum intelleltam præ ſe ſert, dum vilibus perſont, glli . Crauts res

nicat.

diglin inepti D multum conſidit, & ſic grauiter impingit.
gun. LQuoniam natura inconſtans est falile, in aduerſam partem . ſe, & omnis
gigen ek mul ſiſau déque vertere, & promiſſorum citò obliuiſei poſſet.
n 14. E lentus in reſolutibnibus.
at 15. Multum temporis inutiliter elabi s. nit.
1 16. Concluſa non ſeruat.
lietntnne 7. Er ſi ex do meſtica viuendi ratione iudicandum, maxima ett conſuſi. ie, quæs
in mundo teperiri poßit.
Aenm. qh 18. IMn rei veritate, neruus apud Sabaudum non adest.

19. Imd potins magnus ſumptus timendus eſt, quia largè impendere conſueuit,
Gigcke ed & multos liberos habet, quorum ſuſtentatio ſumptum requirit.
20. Qui eius mirabilem natutam velit noſſe, & quibus artibus nſus ſit, tum
1alin “ 4 cum Marchionatu Saluzo in Gallia voluit potiri, eam hiſtoriam legat, à quà patet, quo-
modo illud dictum in praxin deduxerit: Si violandum Ius, end cauſa violan-

NfnntiinmH .
. Et quoniam multum 2 alienun habet, timendum ℳ, ne mirabilen res

bnmd eius Aaitun ſretannun, & Nemeſis denique non emaneat.
n pul anfun 22. Exempla demonſtrant, regna quæ extraneos at longe dißitos Dominos ad
unwlch Sleptrum vocarunt, malè cum iis habuiſſe. Exempl. Henricus qui à Gallia in Poloniam
accitus ſuerat, & .
unn iifnf 2323. Ex ſacra ſcriptura apparet, bopulum imprudenter agere, ſi extraneos Do-
nt minos, qui eorum linguam & mores non norunt, ad rigimen vocent.
lgumi 24. Multa guidem bella geßit, noꝝ e&t verò res tanta, quantam eam ſaciunt,
neque er ihalind eſfecit, Tuam quod theſaurum ſuum exhauſerit, & terras ſuas peſſan-
dederit.
25⁵. Multi anni requirerentur, priuſquam iis maribis aſueſceret, vixæ vita -
nuz glhiſtt foeret. .

26. Fieri poſſet, vt mallet in Regione Pedemontana, eſſe, 2¾ c ilius Regni Lu-
bernacula aliis committere, quod rebus parum prodeſſet.
27. Voluptates Juas vult ualere, nec eas moderari, quod exiguam affectionem
iucimmiis ͦ tnareret.
299. Multas machinas & intentiones ſecum verſat, contra Mediolanum, Ge-
HWZ C neuam,

- „ 4 .
plunlimni

20z2
neuam, Genuam & alios. Hiſce Regnu

guam nec mores callent, auxilium aut refugium haberent.
totaliter exbauſti. In Sabaudia non po-

Si Italo-
Gallus Rex,
Ergo & Ita-
lo-Gallus
Imperator.

Sabaudi a-

micitia Pa-

latinus & a-
lia Vnionis
Capita non

niſi ad pri-

uatas ſuas

intentiones

exeq uen

das hucuſqꝗ;
abute batur.

=

Archiuij

m Bohemiæ contribuere & opem conferre debe-

ret, vnde ex vno inconuenienti multa alia naſcerentur.
29.

Status & ſubditi, neque ab eo ipſo, neque ab eius Co

nſiliariis, qui nec lin-

10. Subditi in eius propriis terris ſunt
tesſtamplius 500ο. milites conſcribere, quod omnes alyj in bello miſerè perierint.
31. Multos habet ſpurios, quos volet exaltare, reditibus & matrimoniis eis ho-
nores comparare, & ſic multas confuſiones parere. .
32. Ad vindicandum pronus, Zelotypus, & præceps ad iram ſicque ei feruire
graue est. 2èè“
33. Non habet in preparato inſtrumenta bellica, foſſoria, puluerem tormen-
tarium, aut armamentaria; neque ad vlla paranda, media in promptu ſunt.
34. Non habet formatum Conſilium.
Et iterum Anhaltinus parum contentus cum Sabaudi reſolutione
in litteris ½ Iul. Anno 1619. ad Anſpac. datis: Es hat Monſieur de
Bauſſe, noch groſſe hoffnung mehr als ich / daß ſein Her: der Hertzog noch
ein ſtattlichs bey dieſer Boͤhmiſchen ſach werde thun woͤllen / wann dem al⸗
ſo / vnd die Boͤhmen ſich reloluiern, einen Wellſchen Frantzoͤſiſchen Koͤnig
zu nehmen / ſo ſehe ich nicht / wozu es vnſer ferꝛnern ratification auff mein
mitgebrachtes reſulcat in den vbrigen Puncten noͤtig. Dann die ſachen in
weit andern terminis, als wie man am nechſten cractiert, ſintemal es jetzt⸗
ger zeit zu dem armament auff vnſern eignen Vnkoſten gekommen / vnd
wann die Boͤhmen woͤllen Ja ſagen / ſo wird Saphoy lieber jhm ſelbſten als

vns andern geholffen ſehen. Dominus de Bauſſe, adbuc magnam ſpem habet &

maioſtem quàmi ego, quod herus ſuus Dux Sab. adhuc egregij aliquid in hac cauſa Bo=
bemica ſit præſtiturus. Quod ſi ita ſit, & Bohemi Italo- Gallum Regem eligere ſunt
determinati, non video ad quid noſtra ylteriori ratifcatione ad expeditionem quam egs
mecum attuli in reliquis punctis neceſſe fit. Res enim in longè aliis terminis verſantur,
quam vti proximè tractauimus, quandoquidem nunc temporis ad terminos exercitis
propriis nostris ſumptibus conhciendi res deuenit. Et ſi Bohemi votum Sabaudo dant,

is lubentius ſibi ipſi quàm nobis adiutum volet.

Quæ cùm ita ſint non immeritèò quis ambigere poſſet, quomodo

*

Maun li

en
oagecl 4
ln

D
4

3

Iee .
rat
Ne.
ut ut,
Adhitu
un tr Fule
in mnnla de
turle Mm l
r. Et encnrer
br mctaft, G

Ueuſn hifa

1
4
†

uſn u neenn

iſm inhilitahlen

ian nrceſaire

Palatinus, qui eorum quæ fusè iam relata ſunt, conſcius, ſartor & conſu-

tor fuerat, iuramentum Electorale ac conſcientiam fuam, ꝗquam ſpecioſis
ſemper encomijs prædicabat, etiam tùm non violarit, cum Sabaudo ad
eum quem vidimus modum ſibi deſcripto, tamen ad Imperij Coronam
conſequendam per ſuos ad Creationem noui Im
tum ſuum voluit impertiri.
Certè quam bene Germanico Imperio eâ ratione conſultum fuc

peratoris ablegatos vo-

Siutun
r ranentu
lennen

—

.

ſet, præter multa alia vel ſolùm Ducis Sabaudiæ Iudicium ac cenſura
ſei, de rebus Imperi] in melius reformandis . quam 4 ſe compoſitam Anhal-
DR cino diſcedenti 17 Maij An. 1619. tradidit, edicit, ea igitur ſic habet:
D51 Si l' on doit eſperer vne bonne pſſue, & vn heurenx ſucceſs des aſfai-
lena⸗ res d Alle magné & de Boheme auec vne libre ellection de l Empereur
8 conforme aux deſirs & proiectz de tous les gens de bien, il n y a nulle
ndiai, doubte, que pour s' oppeſer aux grandz eſfortz des Printes de as maiſon
1' Asſtriche, & d Eſpagne il faut fere & trauaiher ſi vigoureuſe- vninerſalis
ſſen, went, que Meſſieurs les Eſtatz d' Hollande rompent la trefue quilz verunotie

. ræcipuaräa
unumng nt auecl' Eſpagne & l' Archiduc Albert, ne manquant mille pretextes Kirok⸗
iuſtes tant ſur les praticques de Berneuelt, que ſur les afferes de Iulliers
dun Sbedn & d Emden.
: Esferu. 2. Il' faut procurer que Meſſteurs de Venize rompent auec les
ſinhenhe Eſpagnolz & l' Archiduc Ferdinand; eontre cettuy cy pour l' eſperan-
urle in ce de reauoirtout le Friuli & l WMrie, & ſe ſoubleuer des grandes deſpen-
nntfl ces quilz font inutiles ge leur armee de mer E& de terre, rompant des
1g. Dmzt deux coſtéauec le Royd Eſpagne & forniſſant de plus de l' argent pvur
nchen, ſin Allemagne. Et encores quilz ſoient conſiaerez en leurs afferes, &.
tkſin gter. grandement amateurs, & deſireux de la paix, ſi eit c, que la neceſſié,
Pepliring & les belles occaſions les feront a la Fin venir en cela meſmes qu' on ne
uns manejuera par tous moyens de les ſoliciter & pouſſer à mordre a la pou-
Ani me, ſans quoy indubitablement ilz ſeront perduz comme les autres qui
.Gdned ge le feront.
d e z. II eit neceſſaire dé venir au deſſein qui ſe dira de bouche, le Rag de of.
ngditnif quel peut eſtre d' autant de conſequence comme les aultres ſuſmen- Genug ac⸗
wnao zionnez, pour les circonſtances grandes, qui ſont en luy, & on ne perdra pitet ex
emmm temps de l' acheminer, & perfaire conforme au grand bien qu'il peut Diurnali
apporter. Sabaudièo.
citum 4. Il! eit bien neceſſaire auſſi que Meſſteurs les Blelcteurs Princes
ſun 55*. Nobles & 1 dles Imperiales 5. dent 4 eux meſmes, puls qu' il s5
rt, AnE= agit plus de leur conſeruation & lliberté que de nul aulire: & ſur tout
aiedt veoir d empeſcher le paſſage des trouppes qui viennent de Flandre, ſans
emasd les quelles indabitablement il n'y auroit nulle reſſource à l' Archidac
Ferdinand, &B aultres Printes de la maiſon d' Auſtriche, puiſque l' ar-
tioone ollx cc 2 miée

=☛

gere olet ⸗3

Quid ſi eo⸗-

dem argu-
mento a

204 DWò 2
met 1T1. eit au Royaume de. Napla ne peut paſſer en IWrie, 6 de lar. nglin

Archinij

quer à Trieſte ſans donner vne bataille, eſtant Meſſeurs de Venizefort

reſoluz plus toſt de ſe perdretous qué de permeitre qu elle paſſe de cette

Ffacon la par leur Goffo: E& les fere venir par terre a l' eſtat de Milan ſe
ioindre à celles gu' g ſont, il y va du temps & par terre & par mer,
outre que puis les chemins ſont fort diffciles & dangreu.
Il ſemble gue Dieu conduiſe les choſes parſecretz meſerutablos a la

* fauenr de la liberté de l Empire puiſque lon voit manifeſtement que les

euentuvter aſfores de Meſſieurs de Byheme Proſperent lournellement de Pplus en plus.

Xemur

Oue le Roy de Frauce a et ouſſé caſi a eyne nez les nouueanx mouemens
de ſon Royaume, & ſe treuue aues plus de Hommes de pied, & 6000.
cheuaux, Vieux Joldat⸗z E& les plus leſtes qui ſe Pennent dire, & le Ry

grandement incliné a cette meſmé liberté & Proſperié del Empire, G 4

de toutte la Germanie. Lon eit auſſi ſur le point de veoir vne grande
reuolte au Rogaume de Naples, ne voulant le Due d' Oxune, qui en eit
Vi lceroy abandoner ſa charge, ainsil e"t reſolu de franchir le ſaut, ſi le
Roy d' Eſpagne (commeil et treſcertain] le venz oſter de la; ayant deſia

fae pluſieurs actes qui manife ſteni ſon deſſein, omme d auoir ramaſſè

à force Francois iuſques au nombre de 3000. leur donnant de payes ex-

traordineres, .α meitant la garde de ſa perſonne entreleurs mains. Oſter

tous leschefs qu auiont les Fallons en nombre de 3000. faicts par l Ar-
cehiduc Albert, Marquls Spinola, & Don Pedro de T. oledo, & en mettre
d'aultres failts de ſa main, & du tout dependant z de luy. I a vn regi-
ment d Eßpagnolz qu'il appellele ſien, du quel il ſe fie auſſidu tout. Des
Neapolitains ils S acqui Crandement cocnrsyent d- ſohargé le peupie
de deux duganes qu' importent plus de & ducats derente, & les leur
gant donnees. Les galeres de Neaples Jont entre les mains ae ſon
Ele baſtard, & tous les Capnes dicelles mis par luy. Les galions ſon
du tout d luy & acheptez de ſon argent, dans les quelz il y a müis
caſi toutte l' artie. qu' eſtoit dans les fortereſſes du Royaume &- à

faict vn grand fond A'argent. Qui monſtre bien bar touttes ces cho-

ſes quil 1 ſonlu 4 4 ce quil veut fere, & que iamals ne ſeſt pre-
lLenié occaſion plus à propoſt pours' en ſeruin en ces ocurances de la Ger-

manit, G. le quelle vne 1. )* onmi ne ſe peut iamals plas recouurer.

Si bonus

õ

Sun
luiten nalgenn
4 ſud.
Etſenuntl,

in ſſeuen

enlnſa itar
nen
,AGilutnmn
epſrinun
Pplerumjcirand
unllti, ul e Art
unmmumnetu ſh⸗

g M

upi, Senne

henunernitn

mnuleet,ſniun
initt ine
1 nmmnotend
dnaßfetnnn

lum Notor”

lndſenli

muimin.
keinn e
uielien Nn
ſralainnn
n Mmnen 1

1 1uſelirt,
nmn,le i⸗
. Heluentlif
Aentlel
int Ae unrn
d' Onn
furchyl
roertel
amne 1
Ur Aum4
enpelunnu
A Thlle 6/
aceig Iu.

iſ⸗ feuſ⸗

6

1

Aennt

5
unt li n
. N
ler e 1
r he M
nrMe
ni,
Atrund

Gud, AH

4
3

reliquu perijſe malint.

Cap. III. 2705
Si bonus aliquis exitus & felix Germanicarum atque Bohemicarum rerum ſucceſſus vna
cum libera Imperatoris Romani electione ſperari debet, quemadmodum omnes boni deſi-
derant, non eſtam bigendum, quin js qui magnæ Auſtriacorum Principum potentia &
Hiſpaniæ reſiſtere volunt, tam ſtrenuò adlaborandum & enitendum ſit, yt Vomini Sta-
tus Hollandiæ inducias cum Rege Hiſpaniatum & Archiduce Alberto pactas abrumpant,
adquam non deerunt mille iuſti pratextus, tam ob machinas Barnefeldij quam ob res lu-
lacinſes & Embdanas.
2. Curare oportet, vt Veneti pacem cum Hiſpano & Archiduce Ferdinando
facto dirimant, & bellum indicant; huic quidem propter Fiduciam Forum luli & Iſtriam

integram recipiendi, & inutili ſe onere, ac magnis um ptibus, quos terra marique exer-

citu ſuo inſumunt, ſubleuandi, adoriendo Regem Hiſpaniæ duobus in locis, & Germaniæ
inſuper nummos ſubmittendo. Et licet circumſpecti int in negocijs ſuis, multumque pacis
amantes, nibilominus tamen, neceßitas & occaſiones tam belle eos huc demum accerſent,
prout omnibus vijs eos adigemus, & ſollicitabimus yt pomum hoc admordeant, ni vna cum
Neceſſarium est, illa machinamenta de quibus oretenus dicetur, perfici, quæ
quidem tanta erunt conſequentiæ, vt quod ex prædictis maximè, ob magnas circumſtan-
tias illic comprehenſas, ſed nec tempus perdetur ad illa tentanda atque cum deſiderati ſpe
fructus perfitienda.
4. Sed & ilud non minds neceſſarium est, Electores, Principes, Nobiles & Ciui-
tates Imperiales ſeſe ipſos iuuare, cuùm nullius aquè interſit, atque eos in libertate conſer-
uari. Superomnia vero curandum, vt tranſitus copijs Belgio aduenientibus pracludi poſ-
ſit, his enim deletis, nulla Archiduci Ferdinando, & reliquis An Aℳriæ Principibus reſtau-

tandarum virium media ſupereſſent. Exercitus enim qui eſt in Regno Neapolitano in-

ſtriam tranſire, & Tergeſti appellere abſque pugna nequit, cùm Veneti iam ſecum conſti-
tuerunt potids ſe omnes peſſundare, quàm eiuſ modi tranſitum per ſinum ſuum indulgere.
Quod ſi vetò eundem exercitum terra Mediolanum traducere vellent, vt ſe illi Mediola-
nenſibus coniungat, multum temporu terra marique in hoc inſumeretur, atertlant

mnrel, quod & vie præpedita acincommodeæ forent.

Videturomnipotens Deus has res per ſecreta inperſerutabilia ad libertatem Impery
conducere, manifeſt enim videmus, res Bohemiæ de die in diem magis ex voto ſecundare.
Regem Galliarum nouos Regni tumultus vixdum exortos ſedaſe, & 30000. pedites e-
quites verò 6οο0ees1 habere: qua etiam militia ex veteranis & ad omnium aliorum
amulationem animoſis viris conſtat. Rex ipſe egregie inclinatus est ad eandem libertatem,
Imperij proſperitatem, ac Germania vniuerſæ. Sed & in hoc ipſo momento ſperamus vide-

tre magnam in kegno Neapolitano rebellionem, Dux enim Oſſunæ, eius Regni Vicerex,

munere ſuo abdicari non vult, ſed potius, ſi Rex, vti certißimum est, eum illinc vult amo-
uere, determinatus eſt, in libertatem proſilire, nam & compluribus iam modis intentiones

ſuas pateſetit, yt eſt, quod Gallos ad numerum vſq, 30 00. hominum ſeripſerittoſdac ex-
2 cc 3 traordinarijs

206 H Archiuij) MZ
traordinariis ſti pendiis alat, & deſenſionem Corporu ſui ijſdem commiſerit. Præcipua
W'alonorum, quorum numerus 3000. hom. Capitaab Archiduce Alberto, Marchione
Spinola, & Don Petro Toletano præfixa amouerit, alioſq; qui integrte a ſe dependent, ſub-

7

Micuerit. Habet & Legionem Hiſpanorum quam vocat ſuam, cui ſe totum ſidit. Neapoli-
tanorumgtatiam ſummé ſibi conciliauit, dum duas Collectas ijs impoſitas, quæ plus quàm

ad 20 000οο+..: aureos annuos confecerant, ſuſtulit, eiſque liberè remiſit. Triremes N- eapo-
litana in manibus ynius ex Nothis ſuu ſunt, earumq; Præfecti ab eo conſtituti. Veliferæa-
lia naues ſuæ omnes ſunt, eaſq; ipſe ſuo are coëmit, in has omnia propè Tormta quæ in pro-
pugnaculis regni fuerant, impoſuit ſed & magnam pecuniæ maſſam comparauit. E quibus
omnibus ſatis colligere licet, eum ad id quod intendit paratum, nec aliam vnquam ſeſe oc-
aſionem obtuliſſe, qua ad res Germaniæ commodius vti licuerit, quaæq; ſemel amiſſa, nun-
ꝗquam porrò reuerſura eſt credendgdda. ès
Et iterum idem Sabaudiæ Dux in litteris ad Anhaltinum, menſe Aug.
An. 1619. datis: Ie croy, que vous eſtes bien pres d' eſtre eſclarcy de ce que
lL'on doit eſtre, & doit on deuenir,ie vous ſupplie, faittez moy part, de ce

qui en ſera & voſtre prudence peut iuger. Si ceſie memoire que ie renuoyg

aa Monſieur de Bauſſe, beut ſtre de quelque ſeruice en ceſte coniuncture,
Numm' ad geandez mop. Il ne tarderà apres ce porteur, d'arriuer perſonne, qui ſour-

acquiren-
dum votum lra d
alicuius ex .

Electori-

bus Eccle-

ſiaſticis.

Norimbergl argent, qui ſera neceſſaire pour gagner quelque E-
lect. Eccleſiaſt. & pour donner quelque ſatisfaction au Conte de Mans.

feli. Prope vos eſſe exiſtimo vt clarè perſpiciatu quid de nobis fieri, aut expectari debeat.

Rogo vos vt me eius quod futurum est, atque prudentia veſtra dijudicare potest, certiorem
reddatis. Si hæc Memoria, quam ego Legato meo de Baußſe remitto, alicuius vtilitatis eſſe
potest ad cauſam præſentem, mihi mandari cuperem. Hunc Latorem non morabitur ſub-
ſequi alius, qui nummos Norimbergam deferat, ad acquirendum Etcleſiaſticum Electo-
fem quendam & adaliquam Comiti Mansfeldiæ ſatisfactionem dandam neceſſarios, ad
vos perferat.

Memoria per dictum Monſieur de Bauſſe Legatum Ducis Sabaudiæ

eodem menſe Aug. Anno 1619. cùm iam Auguſtiſſimus Imperator Ferdi-

Conſiliaà nandus II. electus eſſet, Anhaltino data hæc præter alia continebat, Due non

factione

Palatiniana obſtant l'election faicte del Archiduc Ferdinand pour Roy de Romains, l

cum Lega-

r0 Sa baddi- 6 5 oppoſe viuement a Jon Courionement le quel il faudrat empeſcher
n berni par uelle voye que ee ſoit. L'on empeſchera auſſi,; le plus que l' on pourrat,

ciem Impe
ratoris &
totius Im-
perij ha bi-

ta.

que nul de Princes d' Alemagne faſſe le ſerment al Archiduc Ferdinand
que lon aaccoſtume de faire a qui it esleu pour eſtre Empereur. Queaucun
twraidté de paix ni d accommodement ſe ferat ſans aduis & conſentement
de ſon A. de Sauoye, & que lecas aduenant ilſerat nommé & esleu pour
'yn

2

ligincre
Fuulfantethil
untu⸗ Cnnt 4
uint 716 il

Mehiuci erlina

ulu ii iik⸗
vb riddtinn

maDitelnpeje

mliaiu nltcl⸗
uſilatgenlentn
Mekibestur

Agemn, ginl eua⸗
8 —

tirte quig
gonnnonſtitutie
uieſe hientur,
Alhrmunm d
mn ſetdbulohuc
igbentic⸗
Wmulldos Vnir

Mlum
mms Netelte
fuleſginet
rgullene
Acani⸗

ahenge

=
=ęz

„

SS
1 nd an
emnſt Ina
augſte
WN
amn ie
n en e

gſn

hlinnn
faui nijin
nemoiregein
e er Ae atn
ler neſi 6
gilr ſi
n au Crt
fen, Ainit
lijll e iikt
it,e, Aletuunt,
Aoreni orkna
um Euchitti
untallmiß

gnrum Dlcsd
Pulamin
ucontirhe
Gur IEI
ifudiu c
Nsſi a
Ajchite
m Gm
0* 4

nnil

RH P

taſſe.

Cap. III.. o,
l; vn des arbitres & mediatehrs. Que toutes fots & quantes qu on con-
uoquerat des aſſamblees ſoit dietes Iperiales, §. A. de Sau.y ſerat appel-

Ilé comme Vicaire perpetuel del E. mpire en Lalie, & luy ſerat donné la pla-

& rang que luy eſt deue pour la d. qualité & en ſon abſence a ſes Am-
baſſadeurs. Qu' en meſme temps du traicte is'eslera vn Roy de komains

pourlebien & benefice de la paix E& dupubliq. Quel'on taſcherat de diſ-

Ppoler Meßieurs les eſtats du pals bas de promptement rompre la trefue, at.
tendu que l'ocaſion en eit ſi belle, & que ce ſera fort a propos pour le bien
publiaq. Vt non obſtante electione Archiducis Ferdinandi in Regem Romanorum ſacta,
omni conatu eius ſe Coronationi opponant, quam etiam omnibus modis, & rationibus o-
portebit impedire. Vt & illud impediatur, quantum poßibile erit, ne vllus Principum
Germaniæ Archiduci Ferdinando ſacramentum Electis Imperatoribus iurari ſolitum
praſtet. Vt nullus pacis tractatus ſine conſilio atque conſenſu Seren. Sabaudiæ Ducis ad-
mittatur, & vt tali caſu in ynum ex arbitris ac mediatoribus eligatur. Vt quotieſcunque
Conuentus ſeu Dietæ Imperij conuocabuntur, Ser. Sabaudiæ Dux ad eos tanquam perpe-
tuus Imperij Vicarius, in Italia vocetur, eique aut Legatis ſuis locus debitus adſignetur. Vt
in ipſo pacis tractatu eodem tempore pro bono Reipublicæ, bacisque, Rex Romanorum eli-
gatur. Vt cura adhibeatur ad Dominos Status Hollandiæ ad fædus cit abrumpendum diſ-
ponendos, attento, quod occaſio tam pulchra, & Reipublicæ hoc tantopere ſit profu-
Sed de his iam ſatis.
Ceterùm ne quis opinetur, hic finem eſſe eorum, quæ Vnito Prote-
ſtantes contra Conſtitutiones ac ſalutarem Rom. Imperij quietem ac pacem
machinati eſſe videntur, non inconſultum quoque viſum fuit, præcipua
quædam ſequentium aliquot Capitum themata ad hoc ipſum propoſitum

inſeruientia, verbulo huc annectere.

Itaque ſequenti capite ex ipſis eorum Originalibus maximè oſten-
demus prædictos Vnito-Proteſtantes Bohemiæ Rebellionem ab ipſo initio o-
mnibus modis ſouiſſe, pacem cum Rege ſuo omni conatu ſemper & pbique im-

Dum Pacem & Interpoſitionem ſimulant, omnia Paci contraria clam inten-

Brohemos in kebellione confortaſe, munitionibus & nummis clam iuuiſſe, auxilia
ijs ſubmiſſa, ſtudioſißimè tex ſe. ð
Et hæc quidem omnia in Anno 1618. viuo adhuc Matthiâ, ſub ipſis Bo-
hem. Rebellinitijs.
