ſchicken
Vuger

Weſenj

marde
(ieno⸗

ſtercken

ſilſett

derauf

i
DHZ

Diucd

ley de
dercon

ſchen

nz

Koſe
legt⸗

PEpiſtole ſelette.
aben bett dabey . . , — . 33
ihtniſchr zu/ lgde rteteſcorfhdenmunkt Go gebe ſeinen milten Segen da⸗
gheneſeyn moͤge. Der groͤff daß bey dem Kriegh weſen mehrer glück vnnd luccels
Eigb Vondem ereffen du ten, wiſchendem Brafen oß vngelegenheit entſtehen.
dancſeee g werden nunmehr die auilen hi en dem Grafen von Turn vnd dem Bucquoi,
aa warhenunmebt dieanlen dinaektein uenſeihi /er Grafvon Fuͤrſtenberg
Bihen ⸗/ die Kayſeriſchaninegen ſa der Bucquoi ſelbſt etwas verletzt vnd ob wol
tntilt Reſt in Wienkommmen/ ſchaden gelitten / ſo iſt doch der Bucquoi mit dem
nHeiet icut fit in multis aliis, vnnd dabey villeicht auch was vberſehen worden /
ſhene. . Bemein vnder den ijs, wegen vilfeltiger emulation vnd Feindſchafft/ ſo ins
ECuG MWi derden Oberſten exnoltra parte ſich befindee.
endlich icraſtteetenn Anhalt / iſt nunmehr deß Generalats halben
tanſne benteonneinnmKenalheina. Ger ghe J. Get oͤnten im Laͤger ſeyn / vnd
ſorgan in der perſon zu Preßburg en. Der Juͤrſt auß Suͤbenbuͤrgen iſt nunmehr
ante⸗ und ſoll kuͤnfftigen S kurs /onchren den Bögtdſchen Ceeneralen geweſt /
line. Generaln g eſchrib ye ag oder Montag gekroͤnt werden / was er an gedachte
Eiil ieher ſchicken / ſo w. iſt auß beyligender Copen zuſehen / Er wirdt Geſandtt
coattlon geern die geeken ſo werden hreeMeeder leichen thun / vnd wird mit den Vn⸗
Pimdblen ododer vbermorgen delibe eichtlich zu ſchlieſſen ſeyn / welche materia morgen
Negerung ſchicken / dann es das erirt werden ſoll/ GOet wolle auch hierinn das beſte
en. Vngern zubringer as anſehen / nouus Rex vermeine Oeſterꝛeich zur Cron
ſ e wweſen / man ho ſer⸗ acte billicher hieher gehoͤrte / wie es dann von alters ge⸗
ſctmd marck ein Emfal aſee allent mbſtanden nach doͤrffte in die Steyr⸗
tencli (tie noch nit gar kſeghen hingeger werden der Bucquoi vnnd die ſeinige
hg ſtnrenbiſeduena tuchſinr aanan AVaubeDrg ien ſeh
entas ⸗ eld ſerner guts verꝛichten werde / erwarten wir mit ver geen Loſße anß.⸗
aurböch⸗ „02 ced r r e el verlangen. Es in
55eosä nierhr ceirente
Nen Jore Me habe ium, darumb gebet es biß weilen krum vndvbelzi.
4 Druck Ween laſſe n n ein offen Außſchreiben durch mich begreiffen vnnd in
e dep / datnit es Vogelinust s heurnoch fertig / ſo legeich ein exemplar hee⸗
ſ rer dariees N gelinus drunden gleich nachtrucken / vnd es alſo hin vnd wi⸗
nal, ſcen Fuͤrſt tage erden koͤnte. Es were auchgut / dauon den Schleſingi⸗
e nach Kuͤrſherg Manm 0. oder mehr exemplaria ſeines nachdrucks nre
ac ⸗ geeſſt Nürn erg genommen wuͤrden / dieſelbe auß utheilen / biß der Seamnte
Ne titen groſſe Iuſtificationſchrifft de abdicatione Ferdinandi, & Electios ann
lſen/ . Regis, herauß keme / damit ſie ſehr langſam vmb andt; ectione noſtri
ſieſehr lansſam vmbgehen / miein vile andern din⸗
. gen

3 ½ Epiſtolæ ſeleltæ.

gen auch. Sie haben mangel an Leutten die die Feder recht fuͤhren koͤnten⸗
Bllleicht beſſert ſichs damit ins kuͤnfftig. Chur Sachſen hat geſchriben /
inclinirt noch dahin / man hette die Cron repudijrn ſollen / erbietet ſich zur
Communication mit dero Mit Churſuͤrſten/ vnd ſuſpend ijrt die endliche re-

ſolution, Stellet pro more alles auf Schrauffen / vnd iſt alſo weder kalt noch
warm. Ich beſorg / die Saxonici werden vns zu Nuͤrnberg nichts guts ma⸗

chen / wann ſie dahin kommen. Der Hertzog von Weinmar / welcher zugeſagt /

Regem noſtrum herein zu accompagnirn, iſt gar zu ruck bliben/ vnd ſchwei⸗
get jetzo gar ſtill / iſt von Dreßden auß procul dubio intimidirt woꝛrden.
Ich hoff aber / die obel affectionierte Saͤch ſiſche Raͤth ſollen enolich zu

ſchanden werden. Chur Brandenburg hat gar ein gut ſchreiben hieher gethan /

vnd iſt daher aller guter will vnd approbation zu hoffen. Vtinam ſimiliter ab
aliis Der Nuͤrnbergiſche Tag wird viler Menſch en Hertzen offenbaren. Ihr

Mayet. gedencken den 2. oder 3. Nouemb. allhie auffzubrechen / Vnd weil ſte

2, Compagnien Reuter zuruck von hinnen ziehen laſſen / koͤnnen ſie durch
dieſelbe gleichſamb ſpallire werden / daß ſie ſicher ziehen. GOtte muß aber

ſchutzen / der drumb eyfferig anzuruefen. Herꝛ Protonotarius vnd Ich wollen

kuͤnfftigen Sambſtag voꝛziehen / vnd ob Goꝛt will / den 3. oder 4. Nouemb. zu
Nuͤrnberg ſein. Interim werden die Raͤth / ſo von Heydelberg dahin komen/

das beſte thun muͤſſen. Wann ſie nur Geldmittelzur continuation mitbrin⸗ P

gen / ſo wirdt deſto leichter mit andern fortzukommen / Im gegenſpil alles ver⸗
gebens / vnd ohne fundament nichts zubawen ſein. Ihr Mayt. haben nach⸗

fragens / ob das anbefolchne finanz conſilium drauſſen im gang ſey / verlaſſen

ſich darauff / drumb damit nit zufeyren ſein will. Die Hofhaltung wirdt hie
ein groſſes erfordern / da doch durch den Krieg alles erſchoͤpfft / vnd kein Vor⸗
rath vorhanden iſt / daß alſo Ihre Mt. ſich ſelbſt an jhren mitteln werden an⸗
greiffen muͤſſen / biß bey eine Landtag ein anderer anſtallt gemacht wird. Wañ
GOtt den lieben friden verleihen wolte / ſo koͤnte den ſachen leicht geholffen /
vnd dabey der Ch. Pfaltz groſſer vortheil geſchaͤfft werde. Gott kan vnd wirdt
alles zu erwuͤnſchten endt ſchicken / der bißher alles ſo wunderbar gefuͤhrt hat.
. Hiebey eine kurtze relation deſſen / ſo juͤngſt zu Wald Saxen vorgan⸗
gen / welche einer auß den Geſandten von dannen auß hieher geſchickt / ſo iſt

auch Copeylich dabey / was Ihre Mayeſtet damals muͤndtlich geantwortet /
wie ſie es ſelbſten fuͤr ſich begriffen vnd zu Papier geſetzt haben / in gleichen Co⸗

pia deß Reuers, wie der den Geſanten zugeſtellt worden. Deß Grafen von

Schlicken gethanen vortrag hab ich noch nicht abſchrifftlich erlangen koͤn

nen / dann bey der Boͤhmiſchen Cantzley iſt nit ſort zutommen / iſt ein recht

cchemtan

confaſut
G. bo
ſchreit

dann

ſhrer M

ulßſ denf

hender

chh tnich

Haußfra

Weuheitn
(eichne

ſche ger
dirr vard
Es

V,Anno
C

DNA

NO!

4

Ptene
kail Va
Alatione
Lerliorem
egishie

en tGten⸗

eſchriben,
tet ſch lar
nblichere.
talt noch

Sgnisma⸗

ugeſagt

nb ſchtve⸗
ſen.

enblch a
er gethet
militetsb
ten. Nr.
1d tpeſe
ſe ducch
muß aber

chwolen
guecnb. 38

ntotien

mitorn⸗

oes ve ⸗

hennach⸗

ſperloſen

virdt hie
enVors
tdenan⸗
1. Won
cholen /
nd widt
htthat⸗
votgen⸗

/ſoN

ttortet/

n(o.

ſen ton

enrecht

ita⸗

Epiſtolæ ſelecteæ. 57

confuſum chaos. E. Geſtr. wolle ohnbeſchwert ſeyn / Herꝛn Statthalters

F. G. von einem vnd dem andern communication zu thun / dann deroſelben
zuſchreiben hab ich kein zeit gehabt / hab diſes alles bey der nacht ſchreiben muͤſ⸗
ſen / dann ich den gantzen tag vber diſtraluirt werde. =
Mieiir iſt auch juͤngſt ein Lehens manung zukommen. Weil ich aber jetzo
jhrer Me. in der perſon auffwarte / auch mit 2. Pferden deroſelben ins Feldt

auff den fall zu folgen vrbietig bin / ſo verſehe ich mich / ich verdiene mein ſchlecht

Lehen der geſtalt wircklich vnd genugſam. Will man ein mehrers / ſo erbiete
ich mich hiemit zu Lefferung der Lehen gefell / vnd kan dauon von meiner
Hauß frawen bericht genommen werden / was diß Jahr mein Lehen zu Ne⸗

wenheim eingetragen. Bitt diſe meine Erklaͤrung Herꝛn Lehenprobſten auff⸗

zuzeichnen / vnd zu den dazu gehoͤrigen actis zulegen / anzubefelhen Ihre Me.

ſehen gern / da diſe materia ins gemein fuͤrderlich vorgenommen vnd deci⸗
dirt wurde.

E. Geſtr. damit Gottes Schutz gantz trewlich / deroſelben aber zu beharꝛ⸗

lichem fauor mich dienſtlich beſehlend. Datum Prag / den 26. Octobr. ſ.

v. Anno 1619.

SLgL.
e J. H.h
. I1. Camerarius D.
AAAIttera F. SJMB
PRXZNOBIELET STRENVO DOMIL.

NO IOANNI CHRISTOPHORODE GRVN IN
Weyerſperck, Electoris Palatini Cancellario, Do-
mino meo inprimis colendo.

Prnobilis, Strenue & Ampliſſime Domine Oancellarie, Strenui-
tati Væ ante omnia, paratiſſima mea ſtudia & obſequia. Pro conti-
nuatione promiſſæ correſpondentiæ, Strenuitatem Veſtram officios?
certiorem facio, quòd heri, Deo ſit laus & gratiarum actio, coronatio

Regis hic magna cum ſolemnitate & grauitate, feliciter ac bene peracta
ſit. nec facile dictu eſt, quantus concurſus populi, aannmdne gau-

dium paſſim in ciuitate fuerit. Sed cuùm totus proceſſus tam deducétio-

E 5 nis

S5 Ppiſtolz ſelelte.
mnis in vrbem quàm Coronationis diligenter adnotatus, & typis eden- ace
dus ſit, huius narrationi non immorabor, ſed prouidebo, vt quampri- (Ger
mum aliquot exemplaria mittantur. Suæ Maieſiati ſupremus Burggra- unda
nuius, ex veteri more, Iuramentum Bohemicà linguàâ præiens fuitimi- ircti
tandus, quod ſua Maieſtas tantà gratiâ fecit, vtillud Bohemicommen. ddenu
dare ſatis nõ potuerint, & hinc, Deo laus, præcõcepta communiter be- mulih
neuolentia augeatur. Dummodo Anglica exorbitatio animos non mu- untena
tet, omnia ſalua ſunt. Quòd ad acceſſum menſæ & tem pli, Gynæceum Amdlet

exſpectandum ſit, & alia puntilia iam offendicula cauſant, & ſcandali- (uper
2Zat præſertim Bohemicas Damas, quòd vbera non opperiantur. ſed for- C.
tè corrigentur iſta, vt omnino corrigenda ſunt. Coronatio Reginz WNm
perendie, Deo volente, fiet, ibi Bohemicum Gynæceum ſpectabitur. meond
Tanta pompa & magnificentia eſt in hac vrbe, vt Angli meritò cedere
debeant. Hocantepomeridiano officia prouincialia diſtribuentur id misd
ſine magna æmulatione & inuidia multorũ fieri non poterit, vbi quiſd; addia⸗

17

(a) Pulcherri- eminere, & tali occaſione diteſcere cupit, (a)] zm nmen panca alieniuas Hucle

mum Camerari, momenti ſubielcta adfint, quæ cum laude & vtilitate publica tam graues eratio
de Bohemis En- functiones rectè ſuſtinere poſſint. b) Vbig, tam in politicis, quam re mi- nbitar.

comium. Iitrisnira est confaſio, in Cancellaria & Camera omnia inordinata & Kexdn

(b) Deſeriptio confuſa, vt ſereniſſimus noſter admodum graue & periculoſum regi-

Nos pert
regiminis Bohe. men ſumat. qui diligentiùs omnia inſpicit, (OHnMKugie ſtabulu illi in men- cum
mici à Camera- tem venit. Deus ſuæ Maieſtati aſſiſtat Ipſàmque porrò iuuet. Comi- ſiele
rio laudati. tia Norimbergenſia rebus hocloco ſic ſtantibus præproperè nobis ve- ſtentze
c) Proceres Bo- niunt, cùnmͤ multa grauia hic expedienda eſſent, in quibus omnibus ni Cön
hemi ſunt Came ſummũ in mora periculum. attamen ſua Maieſtas, vti & Princeps Chri- nns,
rario ſtabularij. ſtianus reſoluerunt ſe, ſequenti hebhdomade pfoſciſci, & dictis comi- Piüsni
tijs intereſſe. Reliquæ Prouinciæ ſuæ Maieſtatis ad ſe aduentum deſi- maltee
derant vehementer, præſertim Sileſij, qui Vratiflauiæ inſignes ad id 8
præparationesfacere diountur. Comm unis omn ium magnus ardor eſt S
pro ſua Maieſtate extrema faciendi, dummodo rebus ſeriò conſulere- vrillul
tur. De conditionibus hac vice nihil publicè tractari potuit, cum Le- hincin
gati ſuperijs non inſtructi fuerint. ita principale hoc negotium cum a- miior
lijs momentis in noua generalia comitia differri debet. interim omnes inrel
bene præoccupaui, & in communi aduerto ſuæ Maieſtati in omnibus liif
ſatisfa um iri, & Status fortè proprio motu petituros »Primogenitum Nide⸗
—R futurum Regem deſignari, vbi cætera facilè ſequentur. Deus clemen- ie 4
ti benedictione ſua annuat, & imprimis vt rei militaris melior fortuna
emn

Ppisellen.

Juampti-.
SButgeta.
Ad vos iam perueneritnuncius, Comes de Fürſtenberg & Collalto ce- uia ſucceſſit VE-
ciderunt, Bucquoius ipſelæſus eſt, & quanquam (e) Caſariani damn 2 ſury atori Legiti-

faitimi⸗

commen.
uniter dbe-

Shon mul
ynxceum

ſcandeli.

rlefot⸗

io Reginez

eckabitur,
1t0 cedere
entut id
7biqviſg⸗
Ca alicliti
gr. ues
r ei⸗
WGinata
lum kepi⸗
liinmen⸗

nobis ve⸗

ommibus
eyeChri-
Nis comi⸗
tut geli⸗
nes di
argor eſt
onſulen e⸗
cumble-
n cu 4.
monnnes

enitunm,

t ortun

Eſue:

dauit, quod ſi adhuc hodie expediatur;, vnum his exemplar addam,

Epiſtole ſeleétæ. 57
& ſucceſſus ſit. Præcipuus defectus eſt pecuniæ, & niſi proſpiciaturs d) Omnino fe-
( Jeximproniſs magna incommodat riripoſſent- „. De conflictu 2 Vien=⸗ ſix fuit ſucceſſus,
nam facto inter Comitem T urrianum & Bucqueium, vix dubito, quin Dei beneſicio;

notabile paſſi int; Bucquoius tamen cum reſiduis Viennam peruenit, & us Kex, armo-
fortè nonnihil neglectum eſt, ſicut fit im alijs multis, ob multiuariam um vi.
æmaulationem & inimicitiam, (F.) quaæ vommaniterinter Colonellos exno- (e) Triumphus
ſtka Fattenon deeſt. mnmaior, quum
Cum Ghriſtiano Principe Anhaltino tandem de Generalatu tranſ- pri oria.
actumeſt, optandum eſſet, vt Illa Ipſius Celſitudo in Caſtris eſſe, & his () Camerarius:
inconuenientijs mederi poſſſe. Ducibus ſuis:
Princeps Tranſyluanus ipſemet nunc eſt Poſſonij,: & cum Bohe- per ſoluit ſtiß en.-
micis Generalibus fuit, ſequenti die ſolis aut Lunæ coronandus. quid q,
ad dictos Generales ſeripſerit:, ex ad?ecta copia viders eſt. miſſurus eſt
huc Legatos, quod etiam ſua Maieſtas faciet, & cum Vngaris confœæ-

deratio facilè concludi poterit; quæ materia cras aut perendie delibe- .

rabitur. Deus hic quoqueoptima ſuggerat;, quoniam videtur nouus
Rex Auſtriam Coronæ Vngaricæ adiungere cogitare, (gl) cum iuſtins ad
nos pertineret, vci & olim; ſed meliora ſperantur: Secundum omnesARoAt
circumſtantias in Stiriam impetas dabitur. é contra Buequoius cum 24 Galorem per-
ſuis (qui necdum omnino & Bohemia & Moôrauia pulſi ſunt) non quie- tinet: Videat Le-
ſeent, confortabunt ſe, & ita negotium difficilius effieietur. Quid bo- Ctor quo progre di
ni Cômes Mänsfeldius vlterias effectarus ſit, cum deſiderio exſpecta- voluerint alai-
maus. Vnuſquiſque ſuum commodum quærit, & nunc non ineſt am= viſtæ; au & Aur-
pliùs militibus gloriæ cupiditas vel honoris ſtudium, ideò interdum res ria eleltiua, &
malè cedùnt: ad illam à Deo
Sua Maieſtas publicum Edictum per me concipi & typis edi man- Vocat s ſit 1 alar-
tinas? Exilium
Vt illud à Vœgelino quamprimum ibi denuò imprimi, & hac ratione inſtius ad vos:
hinc inde communicari poſſit. Bonum etiam eſſet, vt de decreto Co⸗ Pte
mitiorum Principaliam Sileſiæ 50. velplura exemplaria abipſo rurſus 6 h) Nalal. aſtie:
impreſſa vnà Norimbergam deferrentur & diſpertirentur, donec (h) icatio editn est,:
Iuſiificatio maior Statuum de abdicatione erdina ndi, & electione no ſed inf. amia Ter
ſtri Regis ederetur, quacum valde lentè agunt, vt & in alijs multis re- belliuum.
bus. (?) Defectum habent hominum, qui calamos recté ducere nörinte. ſed (i) Camerarius:
his onenes præ ſe con--
temnit, inepti ſunt, qui calamum Camerari non imitanthr;zimo ent, ſitmitarentur.

(g) Neæc ad te“
ſtè& Auſtria, neg;

X

24 PEpiſtolæ ſeleltæ.
his in futurum fortè magie conſuletur. Scripſit Elector Saxoniæ, & in
id adhuc inclinat, quòd Corona repudianda fuiſſet. offert ſe ad com-
municandum cum collegis Electoribus, & ſuſpendit vltimatam reſo-
K) Camerarius lutionem, omnia ambiguè pro more atque ita ( Æ½) nec calidus est, nees
ex ſua Idæa de- Frigidus. Timeo Saxonicos obfuturos noſtræ cauſæ Norim bergæ, ſi eò
pingit Saxonem. veniant. Dux (1) Weinmarienſis „qui promiſerat, Regem noſtrum ſe
(1) Prudentius comitaturum, omnino emanſit, & iam altùm ſilet. Dreſdæ procul du-

Feciſſet Palatinus, bio timor ipſi incuſſus eſt. (m) Spero autem malè affectos illos Conſ-

ſ Weinmarien- liarios Saxonicos tandem confundendos.
ſem imitztus, nec Elector Brandenburgicus optimas huc litteras dedit, & ſinde o-

ipſe in Bohemiã mnis beneuolentia & approbatio ſperanda eſt. Vtinam ſimiliter ab a-

veniſſet. lijs. Sua Maieſtas 2. vel 3. Nouemb. cogitat hinc proficiſci, & quia 2.
(m ) Plenum fa- turmas equitum iſtinc retrò miſit, ab ijs Pariter deduci poteſt Vt tut
noris pectus Ca- proficiſcatur. ſed Deus tueri debet, qui hoc nomine ardenter inuocan-
merarij in Con- dus eſt. Dominus Protonotarius & Ego proxima die Sab bathi præire
ſiarios Saxonis. volumus, & ſi Deus annuat, 3. vel 4. Nouemb. Norimbergæ eſſe. In-
terim Conſiliarij Heidelberga illuc venturi partes ſuas agere debebunt.

Dummodo media pecuniaria pro continuatione ſecum ferant, tum fa-

cilius erit in reliquis progredi; è contra verò omnia fruſtra, & ſine fun-
damento ædificare impoſſibile erit. Sua Maieſtas inquirit, an impera-
tum Finantiæ conſilium apud vos procedat, & in eo ſpem ſuam ponit,
Aꝗqua de cauſa in eo tardandum non eſt. Suſtentatio Aulæ hic multum
requiret, cùm tamen bello omnia exhauſta, & ſubſidium nullum adſit,

ita vt ſuæ Maieſtati neçeſſarium futurum ſit ſua erogare, vſque dum in

Comitijs prouincialibus alius mo dus ſtatuatur. Quòd ſi Deus amabi-

lem pacem largiretur, his rebus facilè foret mederi, & Electoratus Pa-

latiniani commodum promouere.
Deus ſciet omnia ad optatum finem dirigere, & diriget, qui ha-
CKenus omnia tam mirabiliter diſpoſuit.
L Addo breuem relationem eius, quod nuper N'aldſaxij accidit.
quam Legatorum vnus illinc etiam huc tranſmiſit; adiuncta eſt inſu-

per copia reſponſi, quod ſua Maieſtas oretenus dedit, quôdqꝗ; Ipſamet

concepit & ſcripto comprehendit, in ſimili forma, in qua Reuerſus Le-
gatis traditus eſt. Factam propoſitionem à Comite' Schlickio nondũ
AQAefſcriptam acquirere potui, quòd Bohemica Cancellaria nihil promo-
(n) Camerarius ueat, (n) & merum confuſun, chaor ſit. Strenuitas Va IIlæ Celſi Domi-
*⅛ Bohemia Bar- ni Gubernatoris huiuſcemodi haud grauatè communicabit, quoniam
bariane facit. M AAoolfcri-

ſerib

ſenpſi.
N
perlon
mitiri h
hocmo
teme

40 tuler

tionem
AClis ad
incom
I

berpetn

II
E

EN
doRI

le, in
id com-
amn teſo⸗
esk, hes
ge,ſied
oſtrumſe
1ocul du-
loCnß-

Ainde o.

iter aba
4 Juin2 2

, yt tut⸗

inuoca-

niprrite

le. Nn.

cbebunt.

tutn a⸗
ſine kun⸗
nimper⸗

multum
umadſi,
le dom in

1 Amnabi⸗

tatusl

‚qut lu-

i accidit,
elt inli-
llmet
lole. Le.

0 non 1 4

promo.

li Domi-

Gonliann

dleni

1, Nile , ſleca »,
ad ſcribendum Ipſi tempus mihi non ſuppetebat. Hæ
Cc
ſcripſi, cum tota die diſtrahar. de onmia nade
Nuper de feudo commonefactus ſum; càùm verò ſuæ Maieſtati in
perſona nunc inſeruiam, && Ipſam duobus equis inſtructus in bello co-
mitari hac conditione paratus ſim, confido me exile feudum meum
hoc modo reipſa & abunde mereri. Si plus exigatur, offero ſeſqui par-
tem è feudo perceptam. & ex coniuge mea intelligi poteſt, quid hoc an-

no tulerit feundummeum Newenhemij. Rogo hanc meam declara-

tionem Domino Præpoſito feudali annotandam, & ad id ſpectantibus
actis adiungendam committat. Suæ Maieſtati placeret, vt hæc materis
in communi quam primum tractaretur & decideretur.
Hliſce Strenuitatem Vam Dei protectioni ex animo, ipſius autem
perpetuo fauori me ſtudiosè commendo. Datæ Pragæ, 26. Octobr.
K. v. Anno 1619.

Strenis VæE
obſequijs addictiſſimais

L. Camerarius D.

Lit. G.

LIBVIT CAMERARIANIS HANC Qvo-

WE PALATINI EPISTOLAM IVNGERE; ET QVIA
Camerarius eius artifex, & quia tantopere affirmare auſus fuit,
Herum ſuum omni ſtudio Auaſuilſi
pPacem.

FRIDERICVS DEI GRATIA, REX

BOHE MIEÆ, COMES PALATINVS RHENI, ET ELE-
Cor, Dux Bauariæ, Marchio Morauiæ, Dux Sileſiæ, & Lucem-
burgi, vtr. Luſatiæ Marchio.

F SE.

B = Littera G. .

SHERe PRINCIPI D OMINO GA-

BRIELIL E LECT O REGIL HVNGARIE, PRIN CIPII

Franſy luaniæ, Siculorum Comiti, amico, Compatri, & con-
focderato noſtro chariſſimo, ſalutem, & omnis
=è boni inerementum.
S Erme Princeps. Aliquoties iam ad Sertem Vam ſcripſimus, eique cùm
Mpræſentem rerum ſtatum, tum conſilia & rationes noſtras expoſui-

mus, ſperamus igitur tam noſtras, quàm cuiuſdam Conſiliarij noſtri lite-
ras. Serti Væ rectè redditas efſe, Cur verò is ſuam ad Serenitatem Vam

profectionem, quam ex mandato noſtro ſuſceperat, hactenus differre co-
actus fuerit, ipſe procul dubio Sertem Vam certiorem diligenter reddidit.
Hoc enim ſe feciſſe nobis ſignificauit. Interim vt continuaremus hoc

ſeribendi officium, neceſſarium omnino viſum eſt. Qurbus enim artibus

ac technis inimici noſtri, non minus quàm armis, nos circumueniant, ac
= oppugnent, Sertas Va cùm pro ſua ſingulari prudentia, tum ex propria
(a) Quare Cal- experientia ſatis nouit. (a) Certè plus pſos fraude, quam Warte, plus do-
winiſtæ dolo quo- lis, & proditione, quàm virtute, & fortitudine conſecutos eſſé, euentus ipſe cõ-
non vſi? An probauit, & plurima in promptu ſunt eius rei teſtimonia. Ipſa Sertas

quia nimis can- Va ante annum ad pacis non ſine cauſæ communis periculo ineundæz

didæ animæ? Nos neceſſitatem perducta fuit, quod Vngaris tunc perſuaſiſſent, factam inter
delis no vtimur, Ferdinandum & nos animorum reconeiliationem, & Prouincias hære-
ſed deprehendi- ditarias noſtras reſtitutas eſſe. Atqui illo ipſo tempore, & quidem du-
mn, rante tractatu Bruxelléſi inter aduerſam partem, & 12 3, quæ nobis adhuc
fuerũt reliqua, vi hoſtih nobis erepta, & in extremam calamitatem Reſt p.
& ſalus noſtra coniecta fuit. Nunc em nihil Germaniæ ſuperſit, niſi ſpes
recuperandi amiſſa, eâq; præſuppoſito auxilio diuino in virtute & con-
ſtantia Sertis Væ tum in Brunſwieenſis, & Mansfeldij viribus confſiſtat,
eam quoq; nobis inſigni aſtu eripere conantur. Perduxerunt igitur Re-
gem Magnæ Britanniæ ad nouos tractatus, vt is in ſuſpenſionem armo-
rum 15: menſium conſenſerit. Nullo alio fine, quâm vt Semi Væ & Hü-=
garieæ genti perſuadeant, in certa ſpe pacis vt quieſcant, atq; ita ipſis ar-
ma ex manibus excutiant. Sed cùm ſemel hanc fraudem Va Sertas &
Hungarica natio experta ſit, & quantum inde detrimenti cauſa commu-

nis acceperit, non dubitamus, nullam in poſterum fidem Vam Sertem vnà

cum Vngaris Proceribus, hoſtibus habituram: Sed in præclaris cœptis cũ
bono Deo, ſine vlteriori mora, fortiter progreſſuram eſſe. Quidquide-
enim

nimint
nobiſer
tatifica
Volunt.

aca&

liguidi

nuüpere
comm
tandenm
Ficeti
Kcaul

mineat

emg

AAcet,

Brunß⸗
etiaimh
Vertexe
Mupere
delaſe
Prownil

(e) Yo

Pedat,
Meta
te opun
cenlin⸗

dotiunm
V rat

ſus lae
Nantin
AANo.
accür
Nimu
Optant

C.

INCIII.

(O⸗

eigue cum
expolui⸗
nolkrilite⸗
tenn Fatn
lſkerreco⸗
Frecidit.
emus hoc
martibus
lenliant,ac
ex proptia
1 uar
ns pſe c⸗
la deins

ineunde

Naminter
clashere⸗-
idemdu-

bisachuc .

nilſßes
e & cOn⸗

onltat,

gitu Be⸗
en aIo-
& Hu⸗

bat.

hertas &
ertem VDa

eptis l

Agnige⸗
eninn

ratificationis noſtræ, concepta cuncta ſint, non tamen expectata noſtrà

metu periculi, horreſcunt ſeruitutem Hiſpanicam. Sed tantùm celerita

hit, Ordines etiam confœderati Belgij, quà mari, quà terra Hiſpanis ne-

7

Ekyiftele ſelelte. 2:
nim inter Angliæ Regem & Hiſpanosactum, () nobis inſtin, & ſine vIIa C b) Qedar A-

nobiſcum de illa re facta communicatione actumfuit, &quamuis ſub ſpe

pella.

voluntate, per totum ferme orbem Chriſtianum fraudulenter ſparſerunt,
acta & tranſacta nobiſcum eſſe omnia. (æ) Sed norſimil atq, deretota a- (C) O quantum

liquid inaudiuimus, woſtras in contrarium ratione, Regi Angliæ, ſicut & pacis deßideri!

nuper cùm ratificationem noſtram expeteret, eiuſmodi difſicultates, in-
commoda, & pericula, ob oculos poſuimus, vt ſperemus quidem illum
tandem aduerſariorum fraudes & machinationes animaduerſurum eſſe.
Videt igitur Sertas Va quo in loco res ſint, & quantum periculumnobis ”M
& cauſæ communi, (4) ereptaâ omni ſpe in peſteram recipiendiarma, im- (d) Pax, pax.
mineat, niſi celeritate Sertas Va vtatur, & hoſtium molitiones vno, eo-
démq; repentino ictu ſemel abrumpat: hoc ſi fecerit, & Nobisanimum
addet, vt perſuaſiones & minas nos adorientium ſpernere poſſimus, &
Brunſvvicenſis ac Mäsfeldius quà eò progredientur alaeriùs Galliæ Rex
etiam hoc animaduerſo (quem ijſdem arttbus Hiſpani à belli confilijs a-

Aertere ſatagunt) cum confœderatis fortunam tentabit lubentius, quem

nuper etiam Legati Hiſpanici ſuperbia ad indignationem accendit, &

deluſio, quàâ Vallis Telinæſequeſtrationem in manus Summi Pontificis

promiſlam Hiſpani irritam reddiderunt, ad vindictam prouocat.
promilam Hiſpani imiram reddiderunt, ad windictam prouocat. n nomn b,s
(e) Totaferè gemens Germania hanc liberationem & ſalutem anxiè ex- 2 eT
pectat, & F) cum feriuna proſperiore multorum erigentur animi, qui ia germanra: ſedi
P . S nn 4 Calniniſtica tan⸗

te opus eſt, dum exercitus hoſtilis ad inferiorem Saxoniam à Brunſvvi- rer gemit,
cenſi retinetur, & Mansfeldius alibi perdiuerſionem vires hoſtiles diſtra- 72 * rridk.
(F) Oſpes inanet.
gotium faceſſunt, vt dubitandum non ſit, ſi temporis accuratam Serrtas 4 S —
4 HH säl aud dubiè etia
Va rationem habeat, illam iuuãte Deo Opt. Max. breui magnos progreſ-
ſus facere poſſe. (g) Cateram cum intelligamus LComitem Turniam Con-
Nſtantinopoliiam exceſſiſe, nibil magis deſideramus, quàm vt breui fidum
ad Nos hominem Sertas Va ablegare poſſet, per quem de conſilijs illius ,
accuratèedoceri poſſemus. Quæ Serti Væ necefſariò ſignificanda du- awort.
ximus perennem illi felicitatem & proſperos ſucceſſus ex toto animo ex-
optantes. Hagæ Comitis 3. Iulij Anno 1623.
Sertis Væ

apud Portam no-
mine pacifici Pa-
latini pacem exn

Studioſiſſimus Frater, Compater
& Confœderatus

.
7

2 Eyiſtole ſelste.
Littera H. =M

Dem Woledlen / Geſtrengen Herꝛn Johañ

EChrlſtoff von der Gruͤen / auff Weyerſperg / der
Churfuͤrſtlichen Pfaltz Cantzler / Meinem groß⸗
guͤnſtigen Herꝛn. ”
D Oledler / Geſtrenger / E. Geſtr. ſeyndt meine gantz willigſte dienſt
iederzeit mit fleiß zuuoꝛ / Großguͤnftiger Herꝛ Cantzler / Seine nach⸗
WWrichtung von P. Vorꝛath zu den bewuſten 100. vnd andern Mo⸗
naten / iſt mir zu recht gelieffert woꝛden / wil darauß mit Fuͤrſt Chriſtian zu
Anhalt zureden / vnd der ſachen verhoffentlich recht zu thun wiſſen.
Das LConcept vfſ das Mentziſche Schreiben die Obentrautiſche Wer⸗
bung betreſſendt / iſt P. vnnd Anhalts F. G. vorgeleſen / vnnd in weni⸗
gen Worten vff beuelch geendert worden / kommet jetzo mit / vnnd wirdt mit
dem erſten Meintz zugeſchicket werden koͤnnen / hat das anſehen / als wann

auch der B. von Speyr ſich dafuͤr fuͤrchten / vnd in den condi tionibus gegen

Anhalt deſto weiter herauß gegangen ſeyn moͤchte.
Wir haben heut den erſten Hauptpuneten / den Churfl. tag vnd die Gra.
namina betreffendt voͤllig abgehandlet / morgen wirdt man vom Vdenheimi⸗
ſchen Baw die deli beration anſtellen / Gott geb gluͤck darzu/ verſpuͤre / daß dẽe

von Speyr ſelbſten mit jhren propoſitionibus, vnd communicationibus

ben juͦngſtem Staͤttag allhie das werck verderbt / vnnd daß die Staͤtt directò
ad maſcula conſilia nit zubringen ſeyn werden / der euentus wird es geben.
Die Vngarica ſchicke ich Herꝛn Andreæ Paul/ nach dem an gehoͤrenden or⸗
ten dauon communication geſchehen / hiemit wider / vnnd hat man allhie
eittung / als ob die wahl / vnd Croͤnung R. Ferdinandi ſchon geſchehen ſey⸗
GOtt geb / daß der hinckende Bot⸗ hernach komme. Damit vns ſaͤmbtlich

Gottes gnad / vnd ſchutz treulich befelhend. Ihr Ch. Gn. ſeynd geſtern in 4.

ſtunden hieher geritten / Befinden ſich / Gott lob / wol vnd froͤlich / der geb ſeine
gnad ferner. Datum Heylbrun den 20. April 1618. Eylendts.

E. Geſtr.

Den Herꝛn Margar. von Onſpach haben die Medici ben diſem wetker
nir hieher laſſen wollen / hat alſo den Vice Cantzler D. Eiſſen geſchicket / vnd
Chriſtian darneben Beuelch auffgetragen.

L. Camerarius D.

nOA
mand,
Uipote

onid

Primu

uamin

delibe
Propo

exlltue

lu mi,

Fiulv

Hicnan

erifſſe

Hipuoe

e

erben
uumin
Anno

e dienſt
enach⸗
en Mo⸗
ſſtanta

Wer⸗
1 weni⸗
hrdttnit
s wann
nsgegen

NeGra
nheion⸗
deßdie
1onibus
direcko⸗
s geben⸗
dden o⸗
gile
heoſch⸗
odc⸗
en in
gebſeine

s D.

mtter
/d

Hlis uos vnà diuinæ protectioni, ac gratiæx commendo.

Epiſtole ſeledta. S
Littera H.
NOBILI, ET STRENVO IOANNI.
CHRISTOPHORO'à GRVN IN NEYERSPERG
Sereniſſimi Electoris Palatini Heidelbergæ Cancellario.
Domino meo plurimùm obſeruando.
Obilis & Strenue Domine Cancellarie.
NInſtructio Donis Væ de belli præparatis pro notis centum, & alijs
menſibus mihi rectè eſt tradita, de qua cũ Illmo Principe Chriſtia-

nO &ςhaltino loquar, & rem, vti ſpero, diligenter, ac bene expediam

Gonceptus, de M oguntinislitteris de Obendrautti delectu agentibus,
Electori Palatino, ac Principi Anhaltino lectus, & paucis verbis ex
mandato mutatus, iam vnà mittitur, ac proximè Mo guntiam tranſmit-
ti poterit. Apparet, acſi Spirenſis Epiſcopus ſibi metueret, & in condi-
tionibus cum Anhaltino fortaſſe liberaliorem ſe geſſerir. Nos hodie
primum, ac præcipuum punctum ad Conuentum Electoralem, & Gra-
uamina ſpeétans plenè tractauimus. Cras de Vdenheimenſi fortalitio
deliberatio inſtituetur. Deus ſecundet. Aduerto Spirenſes ipſos ſuis (a) Q. am i.
propoſitionibus, & communicationibus in proximo Ciuitatum Con- er Camerarius

uentu opus diſturbaſſe, ipſaſque (a) Ciuitates directo ad maſcula conſi- pacißcos Ciuim-

— . . — „ . . ⸗ . . . . . . .
Sin acklue Hole. Euentu eſtender⸗ Remitto mornino ndrex tum animos par-
Paul Vngarica, poſtquam de his in debitis locis communicatio facta, turijt ante tem-

hic rumor eſt Electionem, & Coronationem Regis Ferdinandi iam præ- pus belli, & nos

terijſſa Faxit Deus, Vt claudus nuntius ſubſequatur. zriwos ad arma
1 clamaſſe audet
Sereniſſus Elector Palatinus Heri intra quaruor horas equo ad nos dicere.
peruenit. Bonà, ac lætà vtitur valetudine, Deo ſit laus, cuius etiam gra- (b) ali nun-
tiam in poſterum requirimus. Datum celeriter Heylbrunnæ 20.A pril, tias te Heidel-

Anno 1618. bergam renoca-

bit.
Donis Vv⸗e S
obſeqijs addictiſſimus .
L. Camerarius D.

Doumino Marggrtauio Onſpacenſi Medici hac tempeſtate, ne iter
ad nos faceret, prohibuerunt, miſit ergò Vice Cancellarium D. Eiſſen,
Principique Chriſtiano mandata dedit.

☛„
.

„ Eoiſtole ſale tc,
Licttera IJ. .

Antwort / ſo der Pfaltzgraf im Junio 1619.
deß Landgrafens Moritzen in Heſſen Abgeſand⸗
ten gegeben / vnd von Camerarij ſelbſi eigner
Hand geſchriben.

4 Zut/ vnd wolgemeinet / wuͤrde auch deroſelben nichts liebers ſeyn /
als daß die ſo lang gewuͤn ſchte / vnd hochnoͤtige coniunction al⸗
ler Euang. Staͤnd moͤchte fuͤrderlich erhalten / vnd zu ſolchem end der vorge⸗
ſchlagene conuentus befuͤrdern werden. Woͤllen auch bey jetziger verſamb⸗

lungs der Vnirten S. F G. vorſchlaͤg gern co mmunicirn, vnd neben denſel⸗

ben alle muͤglichkeit anzuwenden nit vnderlaſſen.

Wetitl aber das Fewvr allbereit den Vairten am Reinſtrom / vnd der Do⸗

nau gleichſamb im Tach / die nechſtgeſeſſene / auch den Vnionstag inſtendig vr⸗
girt, auch die Vnions verfaſſungen vnd abſchiedt was in eylenden Norhfaͤl⸗
len zuthun / gute maß geben / vnd alſo lummum periculum in mora, ſo will

es vil zu ſpatt / vnd geſehrlich ſeyn auff den gemeinen Conuentum ſeine ſelbſt

rettung zuuerſchieben.

(Inſerenda, was droben in der O. Pfaltz / vnd auß Franckreich wegen

deß von Niuers / Item ex Italia zu fuͤrchten)
Da auch hernechſt mit werbungen nit mehr auffzukommen / wie man
allbereit erfahrt. Alſo in præſenti periculo præſens auxilium vonnoͤten. Die

Vmion hett auch deß N Saͤchſiſchen Kreiß ſuccurs zum beſten / den muß
man biß auff andere conuentus in caſu neceſſitatis, auch nicht verſchieben/

vnd alſo ſtuͤtzg machen.
So ſeynd die Engllſche vnd Stadiſche Alleantzen auch bekant.
D Es ſey jetzo vornemolich vmb eine wuͤrckliche verſaſſung / vnd den anfang
zuthun.
Da anderer Euangeliſchen acceſſion zuerhalten/ pro lucro habendũ.
Die Boͤhm. Staͤnd ſchicken jetzo anſehenlich / ſie erſt auff andere con-
uentus zu weiſen ſchimpfflich / werd ſie decouraggirn, vnd kuͤnten ſie / vnd die
Vnirte opprimirt werden M/ eh ein gemein werck darauß gemacht wuͤrde
Die andere Euangeliſche ſeynd deſto eher zubewegen / wañ ſie ſehen / daß die
Vnion ein ſolch corpus, ſo noch etwas vermoͤge / vnd wann 1. gemein werck

zuuor zumachen / wie will die Vnion auff den nothfall/ den Nider Saͤch Kreis uurl

den

Befinden L. M. vbernommene muͤeh / vnd gepflogene Handlung

A

dent⸗
Hiat i
Uetul

ſolut

d

etſot

ſe

4

I
ſicke

den

cidh
ioon
fnemik

tucin

terea
belliine
ijciant
eiulcen
ſeribant

Nuerne

Epiſtolæ ſelelte-- r
den verſprochenen ſuccurs halten / alſo das beſte / man bleibe in terminis⸗
Fiat iam, quod fiefi debet, & alterum ſi mulnon negligatur, ſed htomo-

619 leatur⸗.
DWD=SHZM Da dergleichen in publico Hroponirt, werden etliche⸗ ſo ſonſt aute re-
ind⸗ bPolutiones gefaſis/ ire gemacht, vnd alſo S. F. G von den gefehrden Vnirten

vnd Boͤhmiſchen Staͤnden die vrſach ihres verluſts allein ugemeſſen worden⸗
Was die Vnion zu jhrer ſelk ſt conſeruation thut / iſt kein vorgriff / ſonder
erſordert ſolches jhre verfoſſung / vnd wird kein Euangeliſcher ſeyn / der nicht

* ßche daß man den Boͤhmen die Hand bierte.
ſ„. Die andere 1. P. n wolte P. auch erwegen / ſi ſich drufſauch bald erkleten.
kion Interim ſollen die Geſandte diſe Vorantwort in principali jhren Herꝛn

n⸗ ſchicken vnd beſſern beuelch aubßbringen / da ſonſe ir inconuenientia entſtuͦn⸗
gnſun dent wollte . enrſchuidigerſepe⸗

endenſe⸗⸗
derocc EEir, I.
fendigre⸗
Morhſi/ RESPONSNYM PALATINI AD LE-
eGl CGATOS LANDTGRAVII HASSIE, MANV CA
eſitſ . merarij exaratum. In Iunio 1619.

ch tegen Alatinus I Landtgrauij Mauritij ſiuſceptumin ſe laborem, & conſue-
Prr negotium vehementer approbat, neq; illiquidquam gratius ac-

wieman. cidere poteſt, quàm ſi tam diu optata, ac maximè neceſſaria coniun-
jden De ctio omnium Euangelicorum Statuum proſperè conſeruari, & ad eum
