zu wiſſen/ ob Herꝛ Starthalters F. G. wider zu Heydelberg / dann im fall
Ihre Me. nit nach Nuͤrnberg kemen / vñ etwan Ihre G alpdañ dahin ſolten/

ſo were gut / daß ſie in omnem euentũ bey der Hand weren / koͤnten ſolches
wol auilirt werden / Ich hab es zu thun an der zeit nit gehabt / dann jhre Mr⸗

mit diſer Poſt geeylet.

Wer aber von den Staͤnden zu Nuͤrnberg erſcheinen moͤchte / dauon
haben wir die geringſte nachrichtung nit / vnd iſt kein gur zeichen / daß zu Hey⸗

delberg nichts dauon einkomen / Ihr Mt haben meines wiſſens von niemand
deßwegen ſchreiben. Ihrer Mt. Votum, ſo zu Franckfurt wegen Ch. P. ge⸗
fuͤhrt worden / iſt bey den Wahlactis zu Amberg / vnnd hab ich nit anders ge⸗
wuͤſt / dann das protocoll vnd was dazu gehoͤrig / were doppelt abgeſchriben/
vnd ein exemplar zu Heydelberg gelaſſen worden. Protonotarius in omni-
bus nimis eſt difficilis, fan faſt mit jhme nit vortkomen. Das machet mich
auch vnluſtig / vñ moͤchte wuͤnſchen / daß ich einmal gar zu ruhe komen koͤndte.
Geſſtern iſt der einzug Ihrer Mt. allbie ſehr ſtattlich geſchehen / vnd
G Ott lob gluͤcklich vnd wol abgangen. Koͤnig Matthias oder Ferdinandus
haben dergleichen ehr nicht gehabt. Es iſt die lætitia publica, ſo mennigklich
erzeigt / nit außzuſprechen. Der Pferd ſeynd gewiß vber 2000. gen Die

Ppiſtolæ ſeleblæ. ch 2 Geſandte er anderts
* . 5 C „ . e 4 AALle Se. O..
HS der Adel in groſſer anzahl⸗/ eindie Prager Burger erbec 3
Derzen vnnd er d koͤſtlich erzeigt / vñ alle dicio were das gelt zu zah tung
Kindern babea h oeten ſpendirt. Meo Lieb ynd Beneuolenz totius po-
des⸗ ſ rolck⸗ leſer angelegt geweſt Die Leb vn
deß Kriegsv

. m friben. Es iſt !
hr groß / Gott geb beſtandt / vnd richte alles zum f
puli if ro
puli iſt ſehr g

a en ſunt in con-
zeit geweſt / daß die eninccl⸗ Xmulatione unnaud 6n alles ein hawe
fuſione, vnd hetten een nen. Die Cammer iſt ant klof Principe ſia entra-
ſlis eſin alo dabes Parſte drdertem, Re
n/ alſo
ſellig weſen/

V V iminis nicht vngereim
b intho auch hoc reſpectu Regimin
to in vn bello ab

iedem vnder 4. nomi-
nt. ſo bey jedem dam indi-
Landaͤmpter wird jhre V vitet quorunda 1ind
Die eſelans der abimenne ſcrerſanen Ihrer M. Croͤnung geſcke⸗
nirten Per onen ia. Nun muß es gleie n/ wie ſie berichten.
gnationem nde eöniz Erönuns nicht Gengegeiglenn⸗ allen verlauff /
hen / ſonſt tan der K lebünus, vnd berichte ſch Statthalters F. G. vnd
Sed hæc omnia ehrerin In deſſen kan diſes Herꝛ
wils eten Rarhen communicirt werden.
den Herten

Prag/ den 22. Octob. .
Datum Prag / den 2

L. Camerarius D.

NO-

NN

N

mihi .

funcet

ratee ſe
tude

Ptatior,
tonen

ſeo⸗

ropol

AAltem!

lelerfe

In

uidlu

matu la
Veirag
”
ſatis ach
5
(guod

echet

cum ce

A
eſtmnl

Primun
roeit

Atdeen
expio⸗
atkung
ilspo⸗

iſt hohe

in con⸗
Vuge⸗
inhatd
entla⸗
reinnbt⸗
nomi⸗

m indi-

geſce⸗
kichttn.
rlauff/
G.bnd

te⸗

us D.

Epiſtole ſelelctæ. 2=ðèðMW
Lit. N.

NOBILI ET STRENVO D OMI.

NOIOANNI CHRISTOPHORO DE GRV N IN
Weyerlbers. Electoris Palatini Cancellario, Do-
mino meo inprimis colendo.

Nont, Strenue, & Ampliſſime Domine Cancellarie, Strenuitati
Væ paratiſſima mea ante omnia ſtudia & obſequia. “ ius litteras
mihi percharas, 13. huius datas, Schlauniii in itinere recte accepi, & nunc
ad eas breuiter reſpondeo. .
uod adeè cunctetur Anglia id Deo commendandum „in cuius
anu ſunt corda Regum, qui hoc etiam loco Hiſpanizan tes demuùm cõ⸗
Kndet. Iſthinc iam ad Suam Maieſtatem Perquàâm zelose ſcribitur, & ite-
ratæ feſtinæ legationis fit mentio, litteræ verò iamiam permaiorem na-
tu de Gleiſſenthal, qui in comitatu fuit, in Angliam mittentur. De acce-
ptatione Bohemicæ Coronæ Manifeſtun, concepi, quod poſt Corona-
tionem ſtatim publicabitur, & Latinè ac Gallicè vertetur, in quo cauſæ
& ſcopus h breuiter deducuntur. Statuum Iuſtificationis ſcriptum ſuper
Propoſita abdicatione & electione perfectum quidem eſt, vt alunt, ego
autem illud necdum acquirere poſſum, cum tamen Manifeſtum eO ſeſe
referre neceſle ſit.
Interim decretum Comitiorum Principum Sileſiæ hominibus ali-
quid IHlucis dabit. Sccretario Velras mandatum erat in Gallicam linguam
illud transferre, ſed hunc laborem ipſe i in Samuelem Mey er Bernenſem,
Heidelbergæ etiämnum verſantem, relecit, qui moneri, & is quoq; typus
maturari poſſet. Secretarius Mauritius hic nobis commodior elſlet, vt
Veiras domi correſpondentias continuaret.
Litteras Romaâ millas Rex legit, & ſua Maieſtas ſuæipſius perſonæ
ſatis admonetur, cuius cauſa etiam Status hic ſolliciti ſunt.
De Bethlemio Gabore hic non plusſcimus „ quàm eum Poſſonij
(quod nunc ipſi ſubditum) verſari. Coronam Hungaricam pro ſe ipſo
affectat, & de Stiria quoq; cogitat, atq; etiam vlterius fortaſſis, ied de his
cum certior ero, communicabo quamprimum.
An ſua Maieſtas Norimbergam conceſſura ſit, nondum decretum
eſt, multæ ſunt rationes, pro & contra, & difficile erit decernere. Quam-
rimum Coronatio Reginæ peracta fuerit, cum Protonotario celeriter
proficiſcar, Deo iuuante, ſed ante 4. aut y. Nouemb. No rimbergam at-
tinge-

6 ½ Epiſtole ſeleckta.
tingere vix poterimus. interea per Legatos lites de ſeſſione expedirentur,
ita & tempus bene tranſigeretur, & reliqua omnia faciliora forent, quare
noſtri meritò in hoc negotio nulli parcere labori debẽt Cætera acta Pro-
tonotarius ſecum Ambergam tulit, ibi adhue manent, & ipſe quidem in
his, vt & in aiijs pro libitu agit, vt ipſemet neſciam, quid ijs futurum ſit,
atq; adeò ſolùm ex decretis Rottenburgenſibus, & indictione informari

neceſſe habeam, quorum tamen D. Schlòer, & D. Paſtor quoq; cognitio-

nem habent, & eorum copiæ inferiùs erunt. Domino Cancellario nihil

horum imputari poteſt. Potiſſimum in eo conſiſtet, quanam ratione

correſpondentiæ corroborari, coniunctio Euangelicorum & mutua au-
xilia conſeruari poſſint, ad quę actis nõ multuùm opus eſt, ſed res ipſa do-
cebit, euentus autem Deo commendandus eſt. His ego de rebus vyehe-
menter ſum ſollicitus, & Rotenburgi conſului fideliter, vt terminus non
nimis breuis ſtatueretur, ſed fruſtrà. Dummodo nulla ſeparatio oriretur,
reliqua ſalua eſſent, ſed timeo Saxonicos, ſi veniunt, & adhuc de Ciuita-
(a) MNaeſt gra- tibus verum eſt, &⸗) qubd ſint fälii homiuum, in qiuibus uon est ſalus. Scire
tiarum alctio Ca- deſidero, num Illuſtriſsa Celſitudo Domini Adminiſtratoris Heidel-

merarj, quam bergam redierit, quoniam ſi ſua Maieſtas Norimbergam non veniret, &

Ciuitaibus re- Illuſtr Celſi ſuæ eò proficiſcendum foret, bene eſſet, ſi in omnem eué-

Ert. tum præſto eſſet, & de hoc certior fieri poſſet, ego temporis anguſtià id
facere nequiui, cum ſua Maieſtas hac in poſta feſtinaârit.
Quiſnam autem de Statibus Norimbergæ præſens futurus ſit, nec
minimam habemus notitiam, & nihil boni portendit, quod nec Heidel-
bergam quidquam nunciatum ſit, Sua Maieſtas hac de re, quod mihicon-
ſtet, nihilà quoquam litterarum accepit.
Votum Maieſtatis Suæ, Francofurti Electoris Palatini nomine da-
tum, cum actis Electionis Ambergæ ſeruatur, & ego aliud non ſciueram,
quam protocollum, & ad id pertinentià, bis deſcripta, eorumq; exemplar
(b) Protonemm vnum Heidelbergæ relictum eſſe. (?) Protenotariusin omnibus nimis eſt

Jaciles more. deſftcilu, vt vix cumz eo connenire queam. Idipſum moleſtum eſt mihi, &

optarem integrâ tandem quiete frui.

Heri deductio Maieſtatis ſuæ in vrbem magnifica inprimis fuit, &
Laus Deo, feliciter ac benè ceſſit. Matthiæ & Ferdinando Regibus tan-
tus honor habitus non fuit. («) Lætitiam publicam, quam paſſim edide-
runt, nemo aſſequi verbis poſlit, equorum amplius duo millia certò in-
terfuerunt. Magnatum ac Nobilium ingens numerus, & exterorũ quo-
que Legatorũ luxus erat viſendus, ac ſoli Ciues Pragenſes ſumptus quin-
qua-

(c) Quam bre-
is & precioſa
Vanitas.

qus
con
tiato
adp⸗
tieb⸗
tione

Gru

lolat
ſtribe
inter
noye
quin
mox
ciabo
nis00
mend

kentun,
quare

da Pro.

ldemn in
ummſit,
kormari

gnitlo.

ronihil
ratione
lua au⸗
plao⸗
s yehe⸗
nus non

hriretur;
Ciuita⸗

. ciro
Heidel⸗

jiret,

eln eue⸗

guſti d

ſit, nec

Heidel-⸗

ihicon⸗

nine dai⸗

ciueratl,
Lemphet
nimi
mihi,

fuit, &
bustan

nedia⸗⸗

01 i quo⸗

Nusul .

gur⸗

Epiſtolæ ſelebte. 667
quaginta millium florenorum ex proprio fecerunt. Meèò iudiciò Nec pe-
cunia in militum ſtipendia melius collata fuiſſet. Amor & beneuolen-
tia totius populi præquàm magna eſt, quam Deus confirmet, & omnia
ad pacem dirigat. Tempus has regtones (d) diutins ſine capite eſſe non pa- (d) Caput erat
tiebatur, omnia enim ſunt in ſumma confuſione, & ex inuidia ac æmula- Cæſar, ſed Mon-
tione Statuummagnæ turbæ oriri potuiſſent. (e) Camera nuda eſt tota, Nrum Bohemi
& ruinoſa, ita vt dicterium Papę: che queſto principe ſia entrato in vn bel- malebant.
lo labyrintho, etiam hoc reſpectu regiminis, non inconueniens ſit. Di- (e) Honorifica

ſtributio officiorum prouincialium Maieſtati Suæ, cui ad vnumquodq; Camerzri de
inter 4 perſonas optio eſt, (f Odifficilis accidet, vt vitet quorunda indigna- Bobewiis ſenten-
tionem & odia. eam ſtatim lpſius Coronationem ſubſequi oportet, alio- tia.

quin Coronatio Reginæ procedere non poteſt, vt aiunt. Sed hæc omnia (f) Arbitrabar
mox videbimus, & tunc totum rei proceſſum, Deo volente, pluribus nũ- Caluiniſtas duo-
ciabo. Interea hæc Illuſtriſsæ Celſi Domini Adminiſtratoris, & omi- bus doveinis peſe
nis Conſiliarijs communicari poſſunt. ſeruire.
Hilſce Strenuitatem Vam Dei protectioni, & Ipſius fauori me com-

mDengdo. Datæ Pragæ, 2 2. Octob. ſtil. vet. Anno 1619.

Strenuitis Væ
obſequijs addictiſſimus
L. Camerarius D.

Littera O.

Dem Woledlen / Geſtrengen / Herꝛn Johañ
CEhriſtofſ von der Gruͤen auff Weyerſperg / der

Churfůr ſilichen Pfaltz Cantzler / Meinem groß⸗

guͤnſtigen Herꝛrn.

ne gantz willigſte dienſt jederzeit zuuor / vnd hab ich zugleich deß lang⸗
ð wirigen nicht ſchreibens mich billich zu entſchuldigen / wiewol es mir
zumoͤfftern an der zeit / auch wol der materia ſelbſten gemanglet / in dem wir
ſonderlich de rebus Vngaricis zu Prag ſo werng erfahren koͤmnen / als etwan
DWDWU 1 drauſſen

egeng hagtnnnn Großuͤnftiger Herꝛ Cantzler / jhme ſeynd mei⸗

64 Epiſtols ſolete. =
drauſſen zu Heidelberg. Allererſt auff diſer Reiß in Mehren / als Graf Georg
Friderich von Hohenlohe naher Polna zum Koͤnig kommer / vnt relation⸗
gethan / haben wir dauon etwas mehrern bericht empfangen / wie ſolches dem

Herꝛn von Pleſſen ich damals geſchriben / vnd er ohne zweiffel ommunicirn

wirdt. Seythero wiſſen wir weiter nichts / dann daß es ſich ex parte Cæ-
ſaris mit der ratiſicatione induciarum, welche doch ſeine Geſandte mit dem
Fuͤrſten in Vngarn / vnd Sibenbuͤrgen beſchloſſen / vnnd zwar auff gehabte

plenipotenz, ſonderlich propter incluſionem Regis noſtri, ſtoſſen will/ ge⸗

ſtallt ich dann mir nie imaginirn foͤnnen/ daß es den Kayſ. miniſtris damtt

ernſt geweſt/ ſonder daß ſie allein durch ſolche fine za zeit gewinnen / vnd den

Fuͤrſten mit ſeiner armée auff die ſeit bringen wollen. Damit aber diß fals alle
notturfft wol in acht genommen werde / als ſchicken jetzo Ihre Koͤn. Mt. zu
dem Fürſten / Herꝛn Chriſtoffen von Dona nach Caſch aw mit auß fuͤtr lch er
inſtruction, der jhne dann auch zugleich zu Geuatterr (in dem die Kindtauff

zu Prag den ½½ Morit gehalten werden ſolle) bitte (quod mihi propter

graues cauſas nunquã placuit) vnd zugleich den Generalcéandtag / der den 1 ½
eiuſd. Martij angehen wird / norificirn olle / dam it er vnd die Vngarn nach
Prag abordnen / vnd alſo die auffgerichte confœderation, wele e von jhnen
allerdings vollnzogen / auch von jhr Me. dem Koͤntg in Boͤheim viddenan⸗
dern Laͤndern ratificirt, vnd publicirt werden, moͤge. Diſe confœderation
ſchmertzet den Keyſer ſehr / weil auch die Oeſterꝛeicher vnder / vnd ob der Enß
darinnen begriffen ſeynd / ſonſten haben dabey die Vngern das tempro vnnd
ihr auantaggio wol in acht genommen. Ich hette gern Copiam dauon hin⸗
auß geſchickt / So hab ich dieſelbe auß der Boͤhmiſchen Can tzley noch nit be⸗
kommen koͤnnen / ſo werden vnſere Scribenten auch ſonſten dermaſſen ge⸗
braucht / daß ſie faſt nit vortkommen koͤnnen. Die Huldigung alldie iſt gluͤck⸗
lich vnd wol abgangen / vnd gegen jhrer Met. bey den Staͤ den in Mehꝛen ein

groſſe affection zu ſpuͤhren. Herꝛ Carl von Zerotin o piniatrirt ſich noch/ vnd
will die Huldigung nit leiſten / daruͤber er allhie in gefahr ſeines Lebens / vnd deß

verluſts ſeiner Guͤeter ſtehet. Der vorige Landtshauptman Lobkowitz vnnd
etliche andere Staͤndt haben ſich abſentirt, nach denen wird getrachtet / vnd
werden ſambtlich was außſtehen muͤſſen. Vorgeſtern / da die Huldigung in
templo leſuitico, welches jetzo die fratres inn haben / vnnd darinnen auch
morgen Herꝛ D. Scultetus predigen ſolle/ cum magno applauſu, & lætitia-
publica faum vorgangen / kommen vnuerſehens boͤſe Zeittungen / daß die

Polen mit etlichen 1000. in Mehren eingefallen / wie man dann dieſelbe nacht

auff dem Schloß allhie etliche Fewr geſehen / in dem ſie die Doͤrffer anzuͤnden/
e vnd

id

bu
ſſe

nd

hen
ſtet⸗

iikt

hach
gen.
ſu
Hnd
dert!
geſil
(ate
ben.

ſch⸗

yld

ſen
1e
urg
Ra
Keet
ftand
entg
auch
jahl
Zun
kuͤnne
Praæu

trac
au
daran

hdarff

hh
higtt
Meh

onlte

HW Eyiſtole ſilellæ. 6„
Negn vnnd mit Raub / vnd Mord groſſen ſchaden thun. Man vweiß nicht wer ſie
on fuͤhrt / ob der Ertzhertzog Carl / oder der von Altheim bey jhnen / Dem ſtreich
demn nach / den ſie am Gebuͤrg her gegen Oeſterꝛeich zunemmen / hat es das anſe⸗
netd hen / Sie haben Niclaßburg entſetzen / vnnd alßdann zu dem Bucquoi in Oe⸗
. terreich ſtoſſen wollen. Sie kommen aber eins theils zu ſpatt / dann vorgeſtern
en der Capitein Bruß / ein Schottlaͤnder / ſo darinn gelegen / es dem von Tieffen⸗
n bach auffgegeben / vnd mit 260. Soldaten / mit Sack vnd Pack darauß gezo⸗
/90 gen. Hat gleichwol aufſ 20. ſt. Geſchuͤtz vnd an munition, wie auch Wein / vñ
damt frucht einen guten Vorꝛath darinnen laſſen muͤſſen. Der Orth iſt ſehr feſt /
dn ynd wird daruor gehalken / der Capitein hett denſelben wol halten koͤnnen / wie
lͤele der von Schlamersdorff referirt, den der Koͤnig dahin geſchickt/ vnd der alles
en geeſehen hat. Der Polacken halben ſtehen wir hie in groſſen ſorgen / & res non
icr caret ſummo periculo auff der Reiß / welche jhre Mt. in Schleſien vorha⸗
ſtauff ben. Dann diß Rauberiſch Geſindt das Land gantz durchſtreiffen kan. Soll e
ropteer ſich auch Bucquoy mitjhnen coniungirn, vnd in Mehren fallen / ſo doͤrfften
dent⸗ vnd koͤnten wir in hoc ipſo loco eingeſchloſſen / vñ belagert werden. Son⸗.
nnach ſten ſeynd ihre Mt. gemeint / nechſtkomenden Dienſtag ſich auff den weg zu⸗
hbnen begeben Das Mehriſch Volck / ſonderlich die Reuterey / ſo nicht vor Niclaß⸗
dena burg gelegen / ſeyn meiſten theils in Oeſterꝛeich / oder ſonſt weit von hinnen.
ration Iſt alſo Mehren bloß / vnd in diſer Statt (mit dem Schloß) nur ein Fendlein
Enß Knecht. Derwegen ſeyndt die anweſende Staͤnd von Herren vnnd Ritter⸗
nd ſtand allhie reſoluirt, Mann fuͤr Mann auffzuſitzen / vnnd den Polacken
ontir entgegen zu ziehen. Mag auff 600. Pferd lauffen / vnd ſeynd die Guͤltpferd
nittes auch auffgemahnt / die auff 800. ſich erſtrecken moͤgen. So werden ſie ein an⸗
ſeng⸗ zahl Mußcatirn mit ſich nemmen. An die Schleſier begert man auch den
gick⸗ Zuzug / wann dieſelbe den Polacken in rucken kemen / ſo ſolten ſie noch wol
genen koͤnnen diſſipirt werden. Sed vereor, ne illi celeritate conſueta noſtros
cend praueniant. Der Fuͤrſt in Sibenkuͤrgen wirdt diſes einfals auch berichtet /
nddch vnd er ad diuerſionem aliquam ermahnet / in dem diß ein zeichen / was die
Evnrd tractatus cum hoſte furr fructus mit ſich bringen. Die Staͤnd in Polen ſeynd
et/ vnd auff ein end mit dem Koͤnig vbel zufriden / daß er in diß weſen ſich implicirt,
gurgin darauß er ex metu tumultus alicuius fein Comitia regni außſchreiben
mnech darff / vnnd alſo zubefahren ſtehet / es doͤrffte in Polen leichtlich zu einem Ra⸗
eita⸗ koſch kommen / vnd daſelbſten auch eine Cataſtrophe vorgehen/ dann men⸗
doß ti mnigklich wider die Pfaffen vnnd Jeſuiter ſchwurig ſeyn ſolle. GOtegeb den
henacht Mehriſchen Staͤnden gnad / daß ſie keinen ſtoß leiden/ welches ein ſchaͤt liche
ͤrden conſequenz cauſirn doͤrffte. Neben Fuͤrſt Ehrig ans zu AF. G. ſeyn D
Inndo . 4 die

6? Eyifoleßlse.
die vornembſte Oberſten allhie / der von Hohenloe/ Graf von Thurn / dẽe

Landts Oberſten vnder vnd ob der Euß (wie auch der ſelben / vnnd dann der
Schleſier Geſandte) die tractirn vnd deliberirn jetzo die militaria, dauon ich

nichts anders ſchreiben darff / dann daß alles einer eylenden reformation-
hoͤchlich bedarff Deus fortunet ackiones, & conſilia-. Rex inſe iſt wol

animirt, hat geſtern geſagt / niſi inſtaret iter ſuum in Sileſiam, ſo wollten
jhre Me. ſelbſt mit den Staͤnden hinauß ſich begeben/ Quod ad alacritatett
ſtimulos addidit. Der jetzige Landß hauptman der Herꝛ Zerotin von
Lundenburg fuͤhrt ſie / hat ein dapffer couraggi; vnd den Dampier von diſen
wol tractirt. GOtt ſtehe jhme ferner bey. Ehur Sach n hat ſich gegen ſhrer
Me. auff dero vnderſchidliche Schreiben zimblich erk! lͤrt / arauß nichts wt .
driges zuſpuͤhren / will ihrer Mt. munition, ſo von Hamburgauff der Elb
Krauf kommen ſolle / zollfrey paſſirn laſſen/ gibt vor / der conuentus deß O.
Saͤchſiſchen Kreiſſes/ vnd ſeine Kriegßverfaſſung ſeyen allein zu Seiner / vnd

deß Kreiß verſicherung angeſehen. Deß Tituls halben repetitur excuſatio,

daß der / der Hauptſachen anhengig/ ſo vor einem Roͤmiſchen Kayſer / vñ die
ſambtliche Reichßſtaͤnd gehoͤrig. Ecce quales Iudices habituri ſumus! ſed
tranſeat: G Ott kan bald andere mittel ſchicken. Niemand ſchadet noſtræ
Koͤnig in gros Britannien
cauſæ mehr /dann 1993. ſua cunctatione, & tricis phi-
loſophicis Mit dem entſchuldigen ſich andere / denen diſer prætext erwuͤnſcht
iſt, Deus Petore, Mich verlangt zum hoͤchſten / wie es drauſſen ſtehe/ vnnd
Heydelbe
was zu 1663. g r reſolutiones werden genommen ſeyn Bff Regis ra-
tification muß man jetzo nit warten / dann in hoc itinere „& tot negotijs
Vnitis
tan man drauſſen zualeich die Hand nit mit dabey haben. Ego 3409. Metuo,
Geltmangel ruptur
vnd daß nit aus den 1440. ein 2928. erfolge. Gott ſtehe vns bey / vnnd

fuͤhre die ſachen hinauß / wie ers angefangen / nimirum per miracula Herin

Statthalters F. G. vnnd Herꝛn Pleſſe bitte ich hieuon communication-

zuthun / befelhe damit E Geſtr Gottes ſchutz vnd mich dero fauor verbleibend
jederzeit. Datum Brinn / den Z. Februarij, ſtilo nouo, 19.: Ianuarij, Ann

16202

deyoſelben
grewipillig ſter Diener

1. Camerarius D.
No.

X
N

Ne

10.

Pus,

ic
hocit

loebe
tione
dubit
guoh

Latie

kum!

noltri
tul, (

eiuſen

artes
tuhit⸗
Chrict
ſimul⸗
Regin

unge

Ciclus

itacon
Maieg
lr
,q
tempo⸗

lilibe

=
rr Epiſtols ſeledta. 27
n „ Liit. O.
untch NOBILI ET STRENVO DOMINO
“ 1OANNI CHRISTOPHICRO à GR VN IN WEYEKRS-
rolte Pergk, Serenilſi mi Electoris Palatini Heidelbergæ Cancel-
itatea X lario. Domino meo plurimum
n ot DZ obſeruando.
uſfte obilis & Strenue Domine Cancellarie.
is niu . D Oni Væ omnia paratiſſima obſequia mea defero, ſimũlq; diurnam
der E * inſcribendo negligentiam meritò excuſo, tametfi mihi ſæpiùs tem-
deß O. pus, aut etiam materia ipſa defuerit; nam Pragæ tam parum de rebus Vn-
,Nn d garicis comperire poſſumus, quàm fortaſſe alij Heidelbergæ. Primuùm
i, hocitinere in Morauiam, cuùm Comes Georgius Fridericus de Hohen-
fſoftdle loë Poloniam ad Regem venit, eiq; de omnibus retulit, maiorem cogni- S
6l ſecd tionem accepimus, vt tum de hac re Domino Pleſſio ſcripfi; & ipſe ſine
noltte dubitatione communicabit. Ex eo tẽpore nihil nouiintelleximus, quàam
he. quòd ex parte Cæſaris de ratificationeinduciarum, quas tamen ipſius Le-
ie gati cum Principe Vngariæ, & Tranſyluaniæ pacti ſunt, & quidem ſecun-
tünſcht dum habitam plenipotentiam, ac præcipuè propter incluſionem Regis
4 unnd noſtri, difficultas ſit, quemadmodum ego mihi nunquam imaginari po-
a tui, Cæſareos Miniſtros hoc negotium ſeriò tractaſſe, ſed tantùm, vt per
cgoiß eiuſmodi cunctationem & tem pus, & Principem cum tota armatura ad
prartes traherent, Vt tamen in hoc caſu omnia neceſſaria bene conſiderẽ-
netu,, tur, ita Regia Maieſtasiam ad Principem Tranſyluaniæ mittit Dominum
ne⸗ Chriſtophorum à Dona Caſſouiam cum plena inſtructione, qui eundem
NIIe Prr 3 jo 3 » Btiſi
orm ſimulad munus Patrini ſuſcipiendum(cùm Pragæ 4 Marti Baptiſinate (a) Quare Cal-
RegiusInfans ſit abluendus) roget (a) (quod wihi propter graues canſas : 2 „ Cal.
catio- unquam placuit) atq; Generalem Conuentum, qui eiuſdem Martij in- n. niſta 70 Cal-
,srrD. nanaim h = . . „Jui ; 12 1 . deré
ittend dictus eſt, notiſicet, vt tam ipſe, quàm Vngari Pragam Legatos mittant, & riniſta ſ; D ere
Anno ita confœderatio inita, & abillis iam omnimodé perfecta, etiam ab ipſa non poſſet
Maieſtate, Rege Bohemiæ, aliiſq; Prouincijs ratiſicari, ac publicari poſ-
ſit. (?) Hanc Confæderationem Caſar magnoperé ſentit, ſiquidem tam in- (b) S”i Cæaſarſen-
fra, quàm ſupra Anaſum Auſtriaci in illa continentur: Cæterùm Vngari ſt, veſtram vim
zus D. tempori, ac co mmodo ſuo non parùm inſeruierunt. Copiam huius fœde- ſenſit, qui Au-
tis libenter tranſmiſiſſem, ſed eam ex Cancellaria Bohemica impetrare ſtriacotad rebel-
M 13 adhuc Bions excitaſtis.

ℳ₰ℳ₰M Epiſtole ſelelte,
adhuc non potui, & Amanuenſesnoſtri adeò in alij's occeupantur, vt vix
ſufficiant.
(c Quaàm gli- Homagiuns Reg. Maieſti
citer oſtendit e- in Reg. Maieſte

m affectum inter Morauiæ Ordines cernere fuit. Domi-
uentus. nus Carolus à Zerotin obſtinatus perſeuerat, & homagium facere detre-
(d) Qui in fide ctat, (4) gaare & de vitaà & capite . omnibuſue ſats fortunis e⸗ clitatur.
Domini manent, Prior Morauiæ Capitaneus Lobkowiz, & aliquot alij Statibus abfuêre,
illidigni ſuppli- qui iam inquiruntur, (e) atque omnes vna aliquid patientur.

cio Caluiniſtis Nudius tertius Homagio in templo lIeſuitico, (g) quod hodie Fratres

(e) Vors inhoru occupant, & in eo cras Dus D. Scultetus eſt concionaturus, viz cum ma-

locu ſubiſtis, & gno plauſu, & publica lætitia ſuccedente, peſſima derepentè noua ſpar-
Jatis patimini. guntur; Polonos cum aliquot millibus in Morauiam irru piſſe, vti eadem
(P) Picarditæz nocte magna ex arce incendia ſunt conſpecta, pagos enim igne exurunt,
veligioſum genus atq; damna ingentia cæde ac rapinis inferunt. Neſcitur an Archidux Ca-
hominum. rolus, an verò Comes ab Alltheim illos ductet. Si ſitum locorum explo-
ramus, quem iuxta Alpes Auſtriam verſus peragrant, veroſimile eſt eos
obſidione Niclaſburgum ſoluere, ac deinde ſe cum Bocquoyo coniun-
gere velle. Sed tardiùs aliquantuùm veniunt, nudius tertius enim Capita-
neus Brus Scotus, qui præfuit, Lieffenbachenſi vrbem tradidit, is cum
ducentis ac ſexaginta militibus cum armis, ac ſarcinis inde exceſſit, ma-
gnàmq; bellicæ munitionis partem, & vini, & commeatus co piam cum

20. tormentis militaribus reliquit. Hic locus admodum munitus, & opi-

nio eſt Capitaneum potniſſe diutiùs tueri, ſicuti Schlammerdorffius re-

tulit, quem Rex eò ablegauit, quiq; omnia luſtrauit. Propter Polonos ſu-

mus in magno metu, & res non caret ſummo periculo in itinere, quod
Reg. Maieſtas in Sileſiam facere cogitat, nam miles hic prædabundus to-
= tam regionem deuaſtari poteſt. Quòd ſi Bucquoyus ſe cum illis coniun-
(g) Rectizs O- geret, & impetum in Morauiam faceret, fortaſſe (h) ipſo loco includere-
ceano includimi- mur, atque obſideremur. Cæterùm Reg. Maieſtis animus eſt proximo die

ni, quippe lon- Martis iter auſpicari. Morauiæ exercitus, præſertim equites, qui in Ni-

Linquius. clasburgenſi obſidione non fuerant, magna ex parte in Auſtria, aut alibi
procul hinc verſantur. Ita Morauia nuda eſt, & in hac ciuitate (vnà cum
arce) vnicum dunxtaxat militum Vexillum. Quapropter præſentes Or-
dines tam Baronum, quàm Equitum hic ſunt reſoluti viritim militem in
campum aduerſus hoſtem educere. Numerus equorum ad ſexcentos ex-
curret; Vaſallorum etiam equis ferme ad octingentos euocatis A. liquam
inſuper Sclopetariorum manum ſecum ducent. A Sileſi js quoque auxi-
8⸗ lium

bene feliciterq; hie praſtitam, magnům 7

liump

polen

iusiI
qyink

hoftett

tenti,

adlicun
nein
Imnipe
uis
quenti
Prrci⸗
Anatanm
jatn &

ode

tunet⸗
iter ſu
elle.
neus
ſuzeſk
faneat.
lalit
niton
llare
duntan

Ror

e ucn
um
AVlag
emplo
dum n
lolntie
00 en
Vniti
Gchne

VtVIY

img;
domi⸗
lette⸗
tatuf.
fuere,

ratret
mma-⸗

lpar⸗

eidem

jrunt,
Ca-
eplo⸗
eſt eos
Mniun⸗
apita⸗
s cumn
, a⸗
m cum
Kopi⸗
nusre⸗
noslu⸗
quod
lus to⸗
Dhlun⸗
aert-
mo cie
in N.

1culn
es Ol⸗
tern in
tos e⸗

e alai⸗

um

Epiſtolæ ſelecte. 69
lium petitur, quòd ſi hi Polonis à tergo inſtarent, fortaſſe adhuc diſſipari
2 142 UIrI CC1 5 ehr, P
poſſent. Sed vereor, ne illi celeritate conſuetàâ noſtros præueniant. Hu-
ius irruptionis Princeps Tranſyluaniæ certior fit, & ad diuerſionem ali-
quim faciendam admonetur; ſimulq; indicabitur, qualem tractatus cum
hoſte fruétum afferat. Ordines Poloniæ cum Rege ſuo peſſimeſunt con-
8 P

tenti, quòd ſe hoc negotio implicuerit, ac preptereà ex metu tumultus

alicuius nulla regni Comitia indicere poteſt, & ita in periculo verſatur,
ne in Polonia vel ſeditio concitetur, vel Cataſtrophe aliqua oriatur; o-
mni populo aduerſus Pontificios, ac Ieſuitas exulcerato. (H5) Deus Mo-
rauis Stalibus largiatur gratiam, ne quid detrimenti capiant, quod conſe-
quentiam damnoſam cauſſaret. Præter Principem Anhaltinum ſunt hic am
præcipui Duces, Hohenloenſis, Comes Turnius, ſupremi infra & ſupaa- gtatznr.
Anaſum Officiales (ſicut illorum iuxta ac Sileſiorum Legati.) Hi tractãt
iam & deliberant militaria, de quibus mihi plura ſcribere nõ licet, quàm
uòd omnia celerrimà reformatione vel maximè indigeant. Deus for-
tunet actiones & conlſilia. Rex ipſe bene animatus heri dixit, niſtinſtaret
iter ſuum in Sileſiam, ſeipſum cum Morauiæ Statibus in bellum iturum
eſſe. Quod ad alacritatem ſtimulos addidit. Modernus Morauiæ Capita-
neus Dominus Zerotin à Lumbdenburg exercitum ducit, homo animo-
ſus eſt; & Damperium antehàc bene tractanit. Deus illi in poſterũ quoq;
faueat. Elector Saxo erga Reg. Maieſtem ad plures litteras ſatis ſe decla- y.
rauit, (2) vt inde nibil aduerfitimeatur;promittitq; Reg. Maieſtatis Mu- (i 10 uali⸗ . 4
nitioni, Hamburgo per Albim iam iam aduentanti ſine vectigali tranſitũ tes Luſatiai

(h) Deus ad re-
bellionem firma⸗
dum non dat

dare: & Conuentum ſuperioris Saxoniæ, ac omnem belli præparationem non teſtatur.

duntaxat ad ſui, ſuæque Prouinciæ defenſionem inſtitutam demonſtrat.
Tituli causà repetitur excuſatio, quòd annexus ſit cauſæ principali, quæ (K) Camerarius
ad Romanum Cæſarem, ac totius Imperij Status decidéda ſpectat. (Ec- totum Imperium
ce quales Iudices habuuri ſamus! ſed tranſeat. (1) Deus alia quumpri- contemptui ha-
mum auxilia poteſt ſubmittere. m) Nullus tauſe noſtræ magis obeſt, quàm bet, ipſe contem-
MWMagne Britannia KRex ſuuà cunktatione, & tricis philoſophicis. Huius ex- nendus.
emplo alij ſe excuſant, quibus iſte prætextus optatus eſt. Deus meliora. )Deus ſeilicet
Summsèſcire deſidero, quid apud vos agatur, & quales Heidelbergæ re- mittet vobis
ſolutiones ſint ſumptæ. Regis ratificatio nunc non eſt expectanda, in Turcam!
hoc enim itinere, totq; negotijs auxilium ſtatim haberi non poteſt. Ego (i ) O ſi adhue
Vnitis metuo, & ne ob pecuniæ defectum ruptura ſequatur. Deus nobis ziueret Rex Ia-
dehinc adſit, rémq; ad exitum perducat, vti cœpit, (2) nimirum per mi- cobus, pramium
J racula. ferres Camerari.
(n) Omnino miracula vidiſti Camerari; immo vt ſatis ſentires, in caput tuum verterunt-

2e Eyihole ſelecte.

racula. Domino Adminiſtratori Illmo Principi, ac Domino Pleſſio, ro.
go, vt de his communicatio fiat. Hiſce Donem Vam diuinæ protectioni,
me verò illius fauori commendo. Datum Brunnæ 8. Februariſt. nous

29. Iannarii, Anno 162 0.

7

Obſequijs addictiſſimus

.„ Fexruus

2

Errores Rhabarbari.
Pæg. 3. Verſcg. kege baccharetur. p. 3.G. 1 3. lL.circum ſpexißſet. p 6. G. 1 1. l. cnatus. g. r 6.
v. 13. l. Aum. p. I2. G. 2. l. iniuriari. p. I. . .l., promitti. p. 2 I. G. 5 tabtata. p. 2 Se
. v. 3 .l.fortuna. p. 2 9.v. 19. U. allatres. p. 2 0 v. 17. äfemina. p. 3 3. G. 1 3. lereligioſißi-
2Mmo. p. 6. v. 10. l. concioni. p. & 5. . 11 l. ſæpientior. p. & g. G. 19. ILauſu. p. 4. . v. 6.
Lamicior. F. 5 I. F. 6. l. hoſtiler. p. . G. 2 2. l. immunitate. ,y. 6ö. 6. 2 1. l. Camerariüu.

F. 63: in margine. . H. p. 66.. l. dubio. p. 7 1.G. 1g.l.ad. p.72. G. 2. L collaturos.

F.72. 1 6.-l.lentitudini. pe g. . L. opportund, p. 7. pen ult. l.factum. p.79.G. 7 9.
l. cauſa. p. .F. I zilehabereter. p. & 6.. 1 2. l.libersatis. J. . G. 1 o.α1l.ιονaνς.

Errores Tubi Gallilæani.
Is præfat. ad Ledz G. I. l. arietat. Pag. 4. Verſ. z. à fine. Lege dimiſiſſetis. p. ead.

&Sle-l. ſpeculam. p. 6. . k.l.rationes. p. 30.. 1 6.l, apertes p. 4ö6.. .2 ze, l, cen-

ſueruniqg.
Errores Epiſtolarum.
Pag. 1. Terſ. 19. Lege Ferdinanduz. p. 5.F. I. lL. dele, in. b. ead. in margine.
. Troiani. p. 1 . F. imultam. ðð

F I N I S.

L. Camerarius D.

ſo to⸗
edioni,
. tn

tiusD.

tr l6:
e,.
l
emerarik.
colaturot.
„ H.19.
t.

e.

6 4

Aulonitum primos parstrep

IVDOVICI CAMERARII

ALIQVOT SELECTWE

QyIBVS IPSE SELECTVS CIVILIS

BELLI AVGTOR, ALTOR, ET FAVIOR PE-
monſtratur. Is enim inter Principes fuit, qui ſeditioſos excitault,
8 moratos impulit, pergentibus & furentibus ð

S

G

Quando Bohemi

1 4

UÜUum vix ipſaſtetit tremefactu Curia fulcru,
Expertura breui fatalem Ceſaru iram.

R 6 .
B

eraëra Ciues,
Et dirum ad facinus mota ſtrepuére feneſtræ,

Focus O Balance Q

N

12

X V 2

W.

VierFarbSelector Standard* -Euroskala Offset

11

10

2

4
Copyright 4/71999 VxyMaster GmbH wwW. yXVmMaster. om

1