habere nequeunt. Aliter enim contra cales fententias & declarationes Ju-

dicium vloqui & fentire, ett authoritatem omnium Ju-diciörum,ipfamquc

.e--— 5 — P

gdcc(Wmanquocic!tatem-fabvcr:crc, & res in cum üatum redigere,

qUI

l

3

( fw:ju)?:t:/ 'Im,p-erkdi..l i

*

;

quihactenus

fu

it

ludibrio hab

ÀN*

itug qc gimimm S

qwa :i:fgeni,"ä.þ

ii

jedicent,

2

Rer

.. Atqui Collegium Ele

&orum Fur;cofurri ante Electionem Regiä Ro-

Pl'i-

manorum, Sereniff. FenpxwANDuM Auttriacum;habuit pro legitimo Re-

f

c Bohemie, atque hac ratione eum tanquam unum ex Septemviris ad

Jus (efionis & faffragij in deligendo Romanorum Rege admifit ; Bohe-

ndi

mos quoque propterea habuitfimpliciter rebellibus, (imó in talia quo-

n

tos

que confenfic ipfe Palatinus, ibidem per Legatum fuum prafens; ut co

magis mirumfit; quod eadem poftea di&is & faais fuis retractayeric.

Ofie

Habuit ifta etiam pro Notorijs: quia ne quidem ad inftantiam partis ad-

ht

verfe, ullam examinationem fuper hac re fieri debere judicavit; imó

etiam adverfam partem per Legatos prafentem ne audire quidem voluit,

em

quod fine dubio non feciffet, aifi, quod Bohemi fintrebelles, & FeRDpz-

d

NANDUS legitimus Rex eorum, Notorium effe judicaffet.

les

Fuerunt veró Electores etiam legitimi Tudices: quia primum in lis,

quz ad electionem perünent, perfecté reprafentant omnes. Imperij fta-

tus, & quod hac inrefaciuno fanctum & inviolabile eft. - Maximé veró

h

ad Electionem pertinet, & neceffario ad eam prarequititur ,

Ícire, qui

K

nam fint Electores, qui debent adeffe ; & num illi,

qui adfunt, vere finc

( :

Electores. Si enim hoc nefciretur, ele

n

X

A

--

&io elfec abfurda, ut patet ; & fein-ï

(fe

per pofletrevocariindubium, Debentergo Electore shabere poteíta-

"m

tem fuper hac re cognofcendi, quam & in no(tro cafü €xercuerunt ; óc

u

li

odab ipfis cognitum eft; non nifi maxima cum temeritate , imó non

t

5

(que (acrilegio reprobari nequit.

RU

Deinde quia tum fimul quoque re-

vl

prafentabanc Imperatorem, ad que

m cum tali przfertim confilio de tali-

aa

bus difcordijs in Im perio primario

pertinet judicare. Fuerunt item judi-

ces irreprehenfibiles: in quo enim a

uderet fanus quis totius Collegij Ele-

de

Ctoralis authoritatem,

integritatem , prudentiam reprehendere ? Nullo«

;t

rum quoque auchorita

8,

qui jam aliter judicant, eft fuperior , uti patet;

nec ulli meliusfcire poffunt ftatum & jura Imp

Werij » Domuumque Ele-

&oralium; quam ipfi Electores Imperij.

,

Idem quoque poftea, quando Romanorum R ex electus, &

jam ad Im-

peratoriam Majeftatem exaltatus erat, ab ipfo

imperatore cum eodem

Electorum Collegio confirmatum fuit,

nec ulla mota quaftio, an FER p 1-

jje

/ NANDUS; jam tum Impetator, effec Rex Bohemiz

: fcd.,.quomþdo hoc

i,

X

Bohemica componi poffent.

u

fuppoüfo futbæ ille

53

De

!

E

á

&

D

- declaratinone nihil

De ipfiusImperatotis (zpius publicé repetita

|des

r

cam : quia de cjus veritate adverfarij fimul dubium movent..

$

-

t

*

& Bohemos:

K

Ergo FERDINAN puM ellelegitimum Regem Bc hemiz ;

t

rcbclles,--Notorium eft; necida

?

þfqgc magna imgrgdvc:jtiæf&- m)una ne«

ganpote(t. — :

Á

. Poteltquoque hica

ddi qu;ä»'uon ficdubmm,qum plurimi qubqüe*

nl

,al femper ideni fenferint: De ftauibus Imperij.quoad propriam ipforum:

$

fententiam; liquetid inde » quod. tempore-Electionis &. lnabgurationis.

€» quamvis.

l

nemo inventus fuerit, qui potuericchaberi- pro' co ntradicent

nibilominus aliqui tum quoquein re condito P.?'&Or-i.s' fui tales fuerints:

;

prater hoc quoquealias, pars.longe maxima» quantunt. moraliter- fciri/

oteft, huicfententia adhafit..: Leganturquóque lirerz typis evulgatar»

uibus Electores alijque principes, non quidem cum proprié tanquam ex

Collegio Judicium

(cd'tamen tanquam ex: Collegio talium , quibus in-

-

j

Comitem: Palatinum aliofque ferio:

cumbit derebus Imperij providere;

ä

rum Regem Bohemiazs

admonerenoimperatorem FERDINAN puM efleve

1

Ele&tioaem Bohemorum effe Nororié illicitam & peílimi exempli ; fe-

[

dem non vacafle, &c.eaque cumaliunde; tum imprimis & pauloante di-

&ta FrRDINAN DL ad.Collegium Electozále adiniflione copnfirmant:

Acccdàmus jamad Secundum modüm declarand: hanc. abdicationent

& novam Electionem Behemicam;Pro-quo fappono;E ciamfíi adhucNo-

torium nonellet,. Fek&DINANDUM elle egitimum: & quidem haredita-

E

n lï-quC»-C'(),D't!'AFII.Ilï).ü

ft Notiorum:; fci

rium Regem Bohemic,tame

w-À

1

«

]jum non cff»dtal

e. INeido eni

m debeteffetam ab(urdus; ut contra omnem:

rationem:& communem-vocem Imperij idafferac; & fi quis effet, is can-

quam exprelfe ab(ürdüsnon effec attendendus,Acne ipfi quidem Bobemi:

hoc dicere pofïïinta nifi velint nationem fuam. totius Orbis: ludibrio ex-

ponereCopftat enim fal

*

temiqu od FrFRDINANDUM DftO Rege fuo accepta-

;

onare pro Kege fuo;

'erint & coronaveririt; Eum veró acceprare: & cor

lio modo e(fe. luum

quem

Notorium eit, neque;Jure hareditario neque a

q, plus quam ridiculum eft ; nifi forté dicere'malii

ofe. fictanr quane

'Regf:

dam C

'omzdiamin Orbis tlieatro exhibuiffe. $1 autearaliqui (civiflenc id

d fitres contro-

e(fe Notorium, allifuiffent Bohemi; Ponaturergo» quo

t

5 Bohemos df»e re-

vetfa & dübia. Ac nihilominus et;am.gïb NOt(—)riumfc

belles quodpmbacur.

N

i

1.3 ubditi qui in cau

fa dubia fibi | iþGs

jmvzrdiccs —cfll"ä volunt contra Re-

gcmy

LA

— ffoe Suffitia Imperak.

fuó abdicare; funt Nozotij

li

* þg'exn'r'!,'f

eumque perhoc Tudicium ex officio

le-

- belles, quod pater. 1. Hoc elt enim omnem regiam Majeftatem convel

0i

re; cam ita (obditis fuis füpponere ; & talis Refpubl.noneffet Regia feu

j«

Monarchica, fed cujtiídam alteriusformz; que Regem pro larva habe-

, $et,2. quiaaliasaperitur janua ad omries rebelliones.- Nulla.enim polfee

e[Te taaymanifefta rebellio; quz non. poffit hoc- pratexcu. palliari ; .quod

!ue'

ifri

nimirum fübditi legitime contradicente ciam Dominos ita judicaverint.

ls

3. Leges prohibentes, ne quis fit Judex in propria caufa ut. cap. ister quare

Vi

- das cau(. 23. quaft, a l unic, C. ne quiin prop. cau[a, llulianm: ff de ludiciu : fal-

hty.

tem intelligendz (unt de fübditiscontra: Dominos : atque de. eo imprie

- mis nouporett elTe dubiumiapud advérfarios, qui nullum omnino; ne m«

'cirii

u

|Coperacorem quidem, voluntfi

biipfi Judicem ele poffe. Pertale itàque ju-

|ex

dicium nihil fit, & fubditi hoc modo Regi renunciantes funt rebelles. Ae

*-Bohemi fibi ipfis in caufa dübia contra Regem Judicesfueruno & Regem

ip-

10

: hoc modo abdicav

efünt; utex hygo th?ü patet« Ergo & P'I?Pt?r hp; r€-

P

y

- belles-fuerünt-

—— 2, Qutalium agnofcunt tanqua

m fägrem"ü mDommum, & tamen fibi

[c-:

di«

arro

antea, qua indubitatio

f

E

j

pe&tartad 1'ïlïgr;mum Dom'mum*, fine du-

-bio funtrebelles;&

Majeftatis rei.

i-ïh'eR?cge;a gnofcunt

[

AtquiStatus Regni Bobemiafive cumRege»five

V0«

" adhucalium; tanquam Supremum. D'ominum, Imperatorem fcilicet , &

d*

: quidem tanquam Dominum feudi, quod'INororium eít;. & nihiloniinus

i

i«

fibrarrogaverunt eà; qua fpectant adSupremum.Domindm. Hoc etiam

*

Notorium eft; quia in toto regno non polfunt effe ma

)

ores & fuperiores

[

quaftiones in Politicis. quam (i inter Itegem & Sratus Regni quaratur,

[an:

an Regnum fit hzreditarium; vel non ; aa. Privilegia &^ Regni ab anti-

:mz

- quis Imperatoribus concelfaita fint intelligenda vel non; an Rex & qui-

a

Jte

-- dem jam coronatus; juratus; fi abdicandus vel non.&c: adeoque indubi-

- tatio fpe&anr ad Supremum Dominum:; Et tamenieas dijudicaré prefum-

,'BOs

fecancStatus Bohemiz, Sunt igitur Notorij rebelles & Majeftatis rei.

t

Hoe vero argumentum efl propterea bene notandumi;quia ex eo etiam

lal'

directo apparetrebellio & ctimen Majeft

(i

fltiä contra iplïxmlmpcräf;orcm;

: quod in alijs non eft ramapertum.-

d

A

3. Ponatur praterea cxiäm',;qpod?OrdiBes Bohemix fuþer hac re dubia,

,potuerinte(felegitimi Judices, quantum eft ex natura reis

»Jif*.ttamcn eos

i

Cnecdumà rebelliong excgfari fic probatur,

u

E 3

Sub-

-

&

* dklm DUAUAT

m

| & coronatum, fönjehfïaï ïävälïän&

| '-Süblfdi'eï* uxii'ch-ge

m, acceptatu

h

nulla abdicant, funtrebelles ; etiamfi forte alias haberent poteftatem.hac

de reiudicandi. Turbant enim illum iniuftchocmodo.

J

1

qqfntum' i;x,ipüis

elt. ex poffeífionefua; quod efteffe rebellem.

AtBohemi Regem acceptatum& coronatum

iil

-

li

abdicaverunt. Ergo faerunt rebelles,

.

Minor probatur. 1.

à

fe

,

ntentia

lata contra.

lcg"itimum**füümfjurim&ntum

W

eft invali

da & niülla,quod patet ex omni jures atque adverfarius idexpref- —

DI

fc admittit. At .Bóhemi Regem acceptatum & coronatum abdicaverunt

tali fententia , quz erat contralegitimum ipforum juramentum. Fenpr-

lj

-

NANDus enim in Comitijs Regni, peculiariter hanc n resn.coníctiptis, .

Di

nontanum pro Rege legitimo i& hareditario accepratus fuit , verum

Qu

etiam ei; tanquamtali , Juramentum fidelitatis praftitum Joramentum

autt hocfuiclegitimum; pocuifTent enim licité juraresquod velintagnof-

i

cere FannIsANDUM tanquam Regemhareditarium, etiamfi ante plenum

h

us liberz Electionis habuiffent, multo magis jam ubiipfi faitem agnof-

cere debebant,.quod Fe&p uN p1 Jus haredirarium non cffet improba-

)

bile. Non item decepti fuerunt; quia hacres ex antiquis privilegijs.&

Conftitutionibus agitata fuit in Regni Comitijs. Necipfis metus fuit illa-

P

tis; uti videntur velle dicere. Unde enim fuiflet metus ille gravis, & ca-

dens in conftantes viros? Ecfifuiffer; tamen etiam jurameatum x tali

ietu preftitumfervandum eft cap. ad anres. de b que metus cau[a. nifi quis ab

illo abfolutus fuerit per Magiftrum Ecclefiatticum

f w

; up,. verum. de Iutcju-

t4nde quod circa Bohemos non eftfactum

Fuit igitur fententia in valida & nulla,

E

d

Probatur.

.

2. Sententia, qua in cauía dubia ab

Íque Citationþ,&-dcbi&

H

caufz examinatione pronunciatur, eft in valida & nulla. Hoc patet ex le-

f

: llle enita de Notorijs

f

gibus illis fupra ab adveríario contra non citatis

non loquuntur, ut ibi vifum, verum de dubijs,

li

F o:-.-tigs agatur vis hujus

&rgumenti in adverfarios retorquetur.

At caufa hec,numFzgR prNANDus fit

chB-»ohcmiiæ,cüvdubia; t fuypd-

nitur, Attamen Citatio Fen DINANDI non przceffit; ut patet ; nec cauía

fe

debite fuitexaminata; quia nec alterius partis defenfio audita ; necetiam

H,

contra ab(entem legitimi proceífus habiti , unde fecundum allegaca &

là

probata judicari potuiffec. Ergo fuitfententia invalida & nulla.

hN

Pa:ec igitur ex dictis, quidcunque largiamut & ponamus ;

;

tü

&*Bo-

fic FER DINANDUM (altem pofleffioncfua maufilfe,

lb:

N wi- Nougrgm

hemos

—

a&

t jz'*iä?jk)?itiaxlbpe;'a;lt. N

äemwcänmïnþ

nfac

INANDUM cximjng-rebcl:ilionieræï

eltatis, P&rdüei-

lionis eo?mifïffe.

!

ipfis

1

Qul

At —liab:ïim' queque babent (ua fa

ndamenta; que i puli

icatü u lnförmüuiiüc h-

lid2 (atis demonflrarunt;adea utmrec ab altera parte adbuc, quantum feiturstrefutata fitg.

r

Refp. Miror vero, quod homines iíti adeo fibi placcant in nugisuis;

xe

ut illas folida putent efle-fundamenta, & praterea adhuc dicant necdum

tont

eTe dezectas. Ardiu ante proniulgatum Bannum per aliquos loca Imperij

U

editus fuicifte libellus de Iare bereditario Bebemie , ex. profefTo Ordinum

Bohemiz fcripto oppofitus, in quo juftitia & foliditas caufz FERDINAW-

n

qui

1, injuftitia vero & ftoliditas rebellium adeó-clare demonftrantur, ut ad

cuj u'fqu,e-:—üne.lc.gentis—confcic ntiam;

provocareaudeamus. Silegerunt,

um

t,quando .examinando Banno f&

yol-

uid turpiter negant? Si nondum legerun

bant, mifellos fe: Politicose(fe oftendunt. Deinde ; fi-etiam adhuc Bo-

N

"m

hemorum:defenfiones aliquid valerent, tantum exciperent contra urium

&calterum argumentum ex dictis, reliqua vero manerenc intactag. gdgo-

)bd'

14

que illi ex illis fatis fuperque adhuc manerent rebelles.

n

PROPOSITIO XIV.

a

vio2

aali

.. Comes Palatinus commifit Notorium cvimen

lata paci publice.

í

ägb

(«'

Anprimum quoad facta;illa funt ap

ettas quod gli mirüiri Coronam

N

L Bohemiz acceptaverit; quod eam multo tempore tanquam fuatn

détinuerit, bello, externis faederibus; alijfque hoftilitatibus propughave-

t

rit &c; Hac, & fpeciatiim illa; qux'in declatatione Banni enarrantur , ex

|:

fide publica nota (unt manifeftà fant; celari non polfumt; negari non pof-

funt. Si ergo aliquid dubij retnanet, effet inde an etiam hzc facta fint ta-

nlls

]US

lia, ut ftatim abíque omni dubio qüad:*cnfäd*vio'l'atio-nc'm pacis prlicæ;

Quod'ut clare videatur, aliquorum qüalitatesjam declarabo; —

0*

1, Qui in imperio integti alicüjus Regni & aliquot provinciorom.pof.

feffionem non'vacantem armata mapu apprehendit violat pacem Impe-

jla

1

rij. Talin. fa&o mutatur pax Imperij in difcordias feditiones & bella. Pa-

látinus autem Regni Bohemia'cum aliquot provincijs annexis pofleffio-

Arinata. rnanus ad fvit,

nemnon vacafitem armara manu apprchendic;*

tum quia ipe cum multis militibus innovas ditiones advenits tvm quia

d

q;ad

o

ibi.invcnkfxlt loggc plures, qui tünc omnes quafi ;iyfïüsi&bäm«,- ipfum

I

0f

N

P ]

*'Ba:mum prerzdfu

pofïlfïonem apprehendcndam ,uvabanc. Quamvis tamen etxam in taïi

cafu abfque armata manu pax publica. fatis curbari pofïit, quia inde in-

fallibiliter quafi ad arma devenitur. Non fuit autem poffeiio vacans;

qmæFEKDINIANDUS poffidebat; uti probatum Prop.antecedente. Viola-

Nitergo pacem pubhcam, Ed qmdcm Notonc, quia hæc omnia [um:

Nocona.

2. Qui violatores Pac:s fovet, juvat;- promovcn 1mpnmxs ( fuerint al.

tenus rebelles fubditi, ille quoque fimul eft violator .Pácis & in cafdem

poenas mcxdm Ut At CUM alias, cam ,xmpnmxs ex plurimis Conftitut.

Impen)

At Comes Palatmus Bohcmns, rebel es fubdltos I*ERDINANDI Prop.

prac. qui eo ipfo f'mulcuammfïoncb&quaf i eminenco:violatores pacis

fucrunt, multis . modis fuerit; juvit & promovits imo, quod omnialon-

g ('uperat, fe.rebellium capucfecit; unde & omnia ipforum. crimina in

ipfum prmc:pahuer«redundarum ; atque :hoc eít Notorium ex facto &

Prop. praced. Ergo comes Palatinus per hoc acommxüt thonum €ri-

menviolate pacis. pubhcæ.

3. Eodem. quoque Jute &cinjuria omiinó mdubztatos & hætedxtanos

Domus Auftriaca fubditos, ipfos nimirum Aultriacos , ad rebellionem

exciravit: veledamfi forté hocxtafc nec.dum hábetet; eos tamen ma-

nifeft? rebel lesjfive jam ex proprioive ex aliorum motu, in feedus fuum;

patrociniam & protectionem contra legiumum.eorum Dommum F E R-

DINANDUM fufcepit.

:4. Comes Palatinus iidem apud Turcas, & tales, qui i Turcis omnino

dependent, S: Romani Imperi] & totius Chriftiani nominis hoftes capita-

les, Pcncuicäïü?ma foedera & auxilia follicitavit ac obtinuit, ipfofque in

Hungariam ab Imperzo hacïtenus tanquam. propuonawlam Ííunm multo

fmgume ácriter defenfam, machinationibus fuis attraxit ; quod negari

üon pmeü Hazcautem. fvnt præ;udxcmm,damnum & penculum commue

ii paci & faloti cotius Imperij nimis : magna;. quemadmodum nimis vi-

fum fuit; & adhuc videtur. Avetcat Deus omnia mala in capua inimico-

rum nni*ïromm

- $. Ne quidem poft victoriam Praoen(cm à tot hoftiliratibus publicam

pace m violantibus quxelccre v oluit ; fcd tum ià Silefia, cum in Bohemia,

tum alibi- eas pertipaciter urfit. nomen utulumq; Regiim retinendos

us ufurpatuun abfquc vcrcc ndxa prætcndcre perrexit; & quando appa-

xcbxt

:2

]

E : .;-Fbe 7&)?:'2.-'47&???;2,, :

galï

ï*?bbi?&aä? -Hac ánt

em tanti & tamlonga pertina

m

éla:crimen fuum noa

m

..

um red didit.

«antum magis graves feidi & magis Noro

Y

nium Ko.-

Qs

* Poffunc ad;üqg»-i,guæ,-iyf

um Bannum enugierat

(Ti'

uorum om

*

'toria qualitas fracte pacis fer& p

endet& ex Prop. precedenti. — Quod

is & hoftilitatibus contra Im-

int

"vero hic imprimis adjungi potuiffer de bell

peratorem, remitto ad Prop.fequentem, ia :V;XEPC

x

e .füï,:hanc quoque

äIc

fimul continet.

fuiï&ïe-tiäm ä-öïgx'm,.v;:fum, ex «faï:i:i dictis fatxs

n

— . 6, In his factisfimul ad

2607

quodtei per (e illiita C prebibite eperam

üt,

fnanifeftumeít:; Nam prsterqua

mavans ipfo fatto cen[eatur efe m at

jf

eflodalos ut JCci ajunts & quidemtecun-

IP,

' dumlegestid primis veru

m eft, quandea

liquis alteri demnuim, dst , Pona

*

(is

"fapit, vim facit ; calis enim dolo tua

lo fsciþt'.elk.r--llrætqr &iïf ä.--gaieïm:e;:i'mls & $.

l

doli mali. . vt bouorum vapt.

Ib

Palatinus autem-manifeltam vim fe

citleo, qþoä Fäxbm ASD öj,üæ ut

Jmperatori, fivesliter. maxima damnadederit; que ip

fiufs ersnt rapuerit;

u

* velfaltemeuta in poffeffionefua turbavetit. .

*- Quiaenimdolusin mente delinquentis confiftis:

H

'a—c*ïcciajquexdäre&'äpm;

08

bari difficulter pote(t; (ic fufficit at ex circumftami)

s. perfpicuis judicijs,

In

"& évidénna ipfius facti defumaturs uciHiic iunt, vispublica, coadunauo

"homirum; incendium, hoftilis.invafio tevrirorijaliemi, &c; — Ia expreíIé

[

1

"habet Copfiitut. de Atimo (55 $. Ebenet inaffet « Quamvisautem hoc ica fit,

i

"& dolus vix unquam directé probari poflit; neque

id requira:ur: tamen

ratum ex fe-

E

-& in hac ipfa caufa verus dolus menralis ante Banonin decla

315

11ir1313

m manues

10

"eretailla Caricellaria,indubicatis'Palatini aliorumg; perdu

Qii

d

fcriptis literis & libellis -Imperatoti multifqialijs indubitato cognitus

if

fuic; & jam toti mundo per publicationem, talium fecretorum innotuit,

quàatequiritur, .Potuit

'Dolus igitür long? magis cognitus eft; & fuit;

3

r

fentquoque ex eadem. Canceli

aria Bohemis & Comin.Palatino fuulta

d*

alia enormia crimina obijci. pracer illa in his Propp. allata: id véró non

«

facio ; quia id Imperator non fecicin (uo publicato Banno, pro quo ago:

Impetàror veró id non fécit ; .qtgas,pruderjxc-cr'*þxLi—ilis, tantum .procedere

o-

vólebat, quz jam tum erant quafi cara,m;z;ocormundowïfotor-i'a-,'-' ;quæiterxg

J

-

ntia erant,

Z

fbundfï, & þlïus qnim(ufficie

Objicitur.

^

*

0

P R IMO, Crimen Cotiiti Pálatini nom effe N

otorium, colligitutetiam ïox*' tpfa

[

3'

d.

Cefatea ägqniä:dnmiafi:g&n n b inuenituv jm «eleufula , gögïg

If víe(a €

b

Va

f

2

Y

*2

cBanuum ,*faþeriäf&

dyn ntad qae n babet locam in can

wl

fis indubitatis, fed dnbiu potiut &ce, dicit

eíIe notum ex paxi, ( ita baberi Apud uuum vel alterum átitborem.

!fqd

[

Refpon. Quale vero argumentum hoc e(t? Dico , craífum mendacium

Q

efíe hanc claufulam vel femel in coto Bannolinveniriz. Etiamfi ibi effet

ter vel quater; id tamen nullatenus caufz noftce przjudicaret. Claufulze

bl

enim iftius -*emphaüd non melius exprimere novi, quam per hanc Lati-

nam; Hétc (um ita (e babeant, vcl (ynonymam, Patet vero hanc fignificatió-

f

ne fua efTe Relativatus, & poniloco totius orarionis precedentis : adeoqs.

per fe indifferens ad fignificandum rem, vel manifeftam , vel dubiam fi-

W

t

gnificat talem qualem praceffit, At jam aliquoties diferté mperator pre-

mifíerat, crimina Palatini e(fe publicd ac coram toto mundo manifetta &

g

t

Notoria: & tamen nihilominus, ubi poftea dicerec, H cgm ita fe babeant,

deberetfe caperein proprio fermone. -

-

ht

Plus quam puerilia funt ifta, & nefcire quid lo quaris.

: A*page igifuf

f

cum tuis authoribus. qui fitalia habeant (inquirere enim hac de re nonlla-

l

boravi) tunc fibi & tibi fapiant, Notum vetro. eft - quod communiffims

il

lin

E

uarum praxis utatur illis verbis pro re natá: necunquam Jus illa ad

E

particularem terminum determinavit.

1

3. L egitur quidem in Banno, nadj teiffer

!ermegüng aller ge(egenbeit vnb.

Vi

ecdftalt oiefer Cadyen id eft, emmi qualitate Ó* fortma bnju cauje matuve con[ide-

"

*

d rem Sine

]

f4t4. Sed hzc eft omnino alia phra(is, quamvis zqu

e.parum &

f

dubio eniat etiam maturé eft confi

derandum, an qualitas & yfemkial, alicu-

-

p

jus cauíz Notozia fit; vel non,

il

SECUN D O., Etíatm beue attendendum e

fl 4d Defenfiones & Ekfep:ionef

K

Comttü Palatini, quibia fe à.tali erimine, 6 dole

b

vero à quo excu(at que lf*bn pr',

eiiam levit C injuff , bene extricare poterit.—

p

Refpon. Ut vero ab omnibus factis vel futuris Defenfionibus & Exce-

prionibus nos una vice extricemus, ago fic. Si fuit Notorium FER DINAN-

M

puM ellelegitimum Regem Bohemiz, vel faltem fi Contradictorium

non fuit Notorium, liquididfimum eft quod oanes defenfiones & exce-

d

piiones Palatinifintfrivola & ab(qsratione. — Propter diallam enum cau-

[

fam, q«-üalifcun-q*uc illa at licuic ipfr poffeíhonem Regai non vacanctem

^

apprehendete, eiamfi dubium fuiffet (quod tamea. non erac) an F E &-

*

DIN*AND«US-]

uffam po(Teffionem teneret Patecid ex omni

id

]umre, & um2

primis ex fupra citatis Conf(titirionibus Imperij.

as

Í

: 'At fuit.Notorium FERDiNANDUM. c;fïc lcyg.zcxmu i Regem Bohe mi

ve

-

| fäe 30/:!:4 quæqueu?.h

"L

"

velfaltem non futcN

Otorium eum non eífe ralem; ut patet

per Árgumen-.

o

ta Pr

quam valent,

p. X111, Ergo nuuxæ dcfcg(iqge-g & Exceptiones Palacini qpic-

fet

Ric suuti abenisa e[to, |

"

À dolo etiam vero Palatinus non priüs

fe c:itri;abit, quam Böc .fuhäa;

er Ár

gzi-

mentum fubverterit ; p

[

gum, 6. Sub hoc autem conatu ipfe priue

IQ

füccumbet & conteretur. —

Iu

Dictum illud, quod 4 dele quelibet

t(l[: ca!;.uþ:, etim:-lwi'; é inja(l) , tan-

(ts

tum habetlocum, quando dolus przfumitur, & quidem tum etiam hoc

[te

tantum modo: fi aliquis abfque culpa fua poffit errore in facto , quod ex

generc fuo leve eft & injuftum v. g. Jacobum Patriarcham , congredien-

L

tem cum Rachcele non fua, à dolojexcufabat canía levis-& injufta; quia.

Rachel (übdole crat fuppofita pro Lia; & ille abfq; culpa ignorare pote-

uf

gateam effe Racbelem.Si enim alias qualibetlevis & injufta cau(a d do.

l-

lo excufaret, nulius poffet dari dolus, & dictum iftud elfec levifsimum &c

n

abfurdum. Et przterea hunc iftius dicti verum elfe fenfum , etiam inde.

patets quodini

d

egibus, unde folet deduci, nimitum in L. igirar $. potefi. ff.

b

de lber. caua. l. de a

"

igeii. $. quanquat, ff. de abigeis & legu. Favia ff. ad leg. Fa-

ïnb

viam de plagiar. calus enarrati jam- plan? fimiles habeantur,

lt«

Iftud it2que dictum hic nihil ad rem; quia Palatini verus dolus con-

x

flat ex evidenti viclentia; atque ex ipfa intentione tenebatur item fcire

l

parriculariter, an pz)äïlïfsiochni Bohemix fuerit legitime vacans, & an

illam jufto ticulo pofsit adire. Poterat enim facile fzire, quodnon: quia

ME

res erat Notoria, & quia tam (zpe monitns erat ab impetatore, Electori-

j

bus & Principibus. Eo ipfo autem (e nondum ex craffai gnorantia, fed ex

pertinaci malitia delinquere oftendit.

(«

TERTIO. Eadem vatione dici poffet etiam mpetatorem ipfum , itidemn abfg,

wlteriori cognitione, penam frate pacu incurr[fe. Nam fimiliter masifeflum «i, qucd

gen tantum vim faciat in Regno Bobemte fed quod etiam in. Palatinatu Electotali,

jwprimu quog,in Principk Ludovici Pbilppi territorie, quamvi owrnino tertik , que

m-

€au(a principalü non concernit intredu&ionem peregriti exeriitu exHi anü ltaliére.

Centra Conflitutiones Vnperij boflilem fe gerat.

1

Ro

Refp. 1. Nolo hic querere an Imperator pofsit Bannnm incurrere: nihil

d ad rem prafentem. Imperator enim nullatenus fregit pacem publicam.

nc

Habe t quidem excercitum, & geritbella in Bohemia, Palatinatu &c. De

*j

facto hoc non quarisur, fcd de qualizate & jure. In quibus quam diffimi-

E

L

*s

4

les

44 —

CBaunum Ymperiales |

z

T

du hujus Tractatus patet.-

ïcis fint Ím

perator &c Palatinus , ex coto: decu

z

m

YHabuit (cilicet canfas

fti

fti

imas & omui excepuoue majoress us fuam.

"

ju

1

.Regiumnon cantum in Boh

e€

emia defendendi, (éd etiam bellum.in terras.

ER

^Palatini comitis; non certij in

hac;tragzdia fed 4»pri'mi.- & Architragedis

zi

divertendi, dàámnum reperendi, injuriam: v1

ndicandi &c. quibus debita

áaccedat'in quo, enm alit ua faltemratione; po«

L

authoritas belli eerendi

teft reprehendi Imperat

or? & quid mirum fi fe - defendat; ac publicum

h

hoftem irerudmi in foisin

:

tfä.da;; 2 Mæumpotms,& rcïprchc-nfïonc;dignu mf

fiid non faceret. —

z. Eudovici Philippi

«eitam: quod actinet quod neq; iffa immunis

fuerity nullo modo tanqiaminj

uftum-objiciporeft, Nam quaram an ille

etiam in aliquibus deliquerit;ve

Latinon propter fraternum crimen mife.

I

mnem caüfam omnino tertius & infonsi

ia affici potuerit Fuerit quoad'o

Atfaliem tum deniq ntm ampliusiï»abendus;ae&- tralis ;

quando in ipfius

rca ju(tum

terra milites inveniuntur , qui Imperatoris exercitei circuraci

c íadum. Merito

bellum g

érenti fe tanquam hoftes oftendunt ; üti hi

invenie ^ Jmo fuerir edam

:i

enim Iaperstor invadit hoftesfoos ubi eos

iftad adhuc factum preter omnem ipfiusculpam & contra voluntatem $

pihilominus tamen !mperator pr

gcjem,er-.& jufic occup*at:ïqca;:in,qui?hs:-

i

hoftesipfius inveniuntar.

a—ti'n*attvi*/iþ-miüüä- ncgafi n'o—n:'*p!o&fï, illum

$; Quoad exercitum Pal

pro partcma

xima habere mil

iress.qui in Imperio non fünt pezegrini,Gere.

ä

manos- Bixrg'u-nch

, x Circulo nimirum Burgundico , prout tempore.

*

]

ubétus fuit.. Quando veró alisaliquis;

Im—pemmrisf- Caro

li V Imperio ad

exercitus in finibus B

urgundicis , ad- mixtis tame

n etiam aliquot. fimul

(

exterrarum nationum

millibus, colligitur, atq tum totus in feliquas Im-

l

perij partes»

*

legicima caur

iope.praftita; ad Tjuü»um bellum gc-rcndum,.lm-—

ür; ricrito negari poteft , talem exerci-

L

'eratoria a3ut

horitate ihtroduécit

tüm hábendam effe peregrinums

&cfieti contta ftacuta: Imperij. 2.: Sitita-

f

|» TMade-vero. probae

d

*

?

men & hoc illicit

om ráfi Ele&orum confenfu fiat:

(am hutc nortadeffe; éum 'ex actis publicis illom..

bit adverfarius confen

ntcrpre.zar

i? Quis-enim Elector (Palatinushic nom.

mauiíefto pofsimusi

facit numerum)hac d

ere difficultat

em movité Nec ftatutum tequirit, ue

S

z

oris- paruis.

liac de re convocet

ur Coll

egium, fufficirigitur confenfus maj

debéat eífe expreffusper literas habitus. 4

Qnando:

Electorumi eciamfi

li qget

E

llegij -Elcö?ergfgfcgtentia"jgüa*m -caufam bel

;nägcratoti"ïxf igfa Co

x'cnd,ix

A^

:

2

"d

" jïm 5:4/2:::4 I

e*r)eï- |

(et,

þä&mï?* abijs.

vendi habet, ut pote ii no(tra cafu tab

qua*m

legimus Rex B

üm

-hoftes «ani interni, quam extetui»

agnitus; ,quando item ejus manifelti-

"i

adeó turbanc pacem Imperij, ucinterno m

lite non (acis coerceri queant;

fd.iv

2

fenfu non ut fcrupulus inij-

faltem tum de expreísóalio Electorum con

io , authoritas.

jia

ciendus * imprimis fi accedat debit

a müoderatio & caut

*

l

Q!

etiam Imperatoris; quz a

lfx;s;pg(ïCf-iggg;xj'in;eïp'zf;gagia^

quod in tali —Cafü :

üm

- nonobligarer..

-

iT

B

R

)OPOSITIO XV. .

unig

$. Notorió .

p Gbmck Palatiaus commi[it gv

4'0i ma t5

illé

ft.

-erimtiuá lefe Majeflatis

£9. perduclltonis.

)n5;

' Y« T Ohemi fuernutrebellesNotorij & Majeftatis Rei pär l

$

WE & X I 1. adeoque etiam hoffes Imperij Arqui tale

dolo, malo

n

djuvab Máje-

of

confilio; commeatu, armis, equis, pecunia, aliave quatc a

— .. fratis Reus elt. l prostimum. & L enjug;

dolo. ff. ad leg. Iul Majcff-

Comes Pala-

Fizo

2ni

tinus autemn Bohemos non tantum dictis modis juvit; verum & omnem

dum: ommem rebellionem tam con-

mt

ipforum caufam fibi propriam fecit;

jut

tra Imp: Matthiant; quam FER DINANDUM

motam & verbis, &c po»

. ftea factis; tenquam Caput eorum | acerrimé de

^

fendit; uti manifeftum.

a

um

Eftigiturinfigniter & Notoric Reus Maje

ftatis

& quidem magis adhue

;Cff.

quam ipfi Bohiemi;.

;

fe

2. Etiamfiquoq;

Palatinus cönäiþiätur Beïl'*'a,gäfs'i(fä non centra F E-ä;-'

piMANDUM;Uclmperatorem,

4

f

ed ut Staum aliquem jlmþ'bgiqjþ: tamen

üis

T

— pihilominus hujus criminis Reus eft; utpote qui in coníulto;imó & con-

'tranitente Imperatore id fecerit. At lege Majeltatistenetur, & qui in juffi

Principi (Surami fcilicec) bellum ge[feri; deletumve baburvit, exercituvi. compa-

ma

(

vaverit. l. lex duodécem, f.ei..— Talia enim agete; Veftm(ïb',i ca aflumere, qua

funtfoliusSummi Principis. ..

E

u

X

* 3: Singulariter erimen Maje

ffatis C'cm:hitti ii.nvdicatüfl—.fiz:' ö'; fm $i

quis hoftes popeli Romani ullo confilio; nuncio, literis auc quacunq; re

n

-tontra Rempubl, adjuvec:item fi quis cumi barbaxis fceleftam ineat fa-

. &ionem, L. quiequi cum wiilirib. C, od Quantum vero hac in eà Comnte

Ut

I$

Palatino propter diver(as negociationes, riachitiationes, factionescum

"Gabore Tranfylvano & Turca ipfo;indubitatis Imperij hoft.bus ,'in ma-

0

-

gnuimejufdem damnurà fáctitatum

fuetit; jam diu aor. fuit amplius oc«

E3

cultum.

li

X

€«-

P

4

|'Bannum /fwþ?rïa!a;

*

sufinni. Poteff'hic addi,

fie

'qkuodk fecerit ut ex amicis Imperij, Hungaris

£of

smmirum, hoftes fierent, de quo etiam inlir. 3. éit, -

fib

Plura facta fpecialia, fub hoc crimen fpectantia, poffunt peti ex Nar-

at

zationibus Banni, alijfa; fide dignis, Tranfeo ad ultimum

Y

, qu ofi eftquafi -

q

primarium, & de quo eft potifhima dfficultas.

;

4. Majeflatis & perduelliouis reus eft. qui Hoflili miino adver(us Principem :

d

&il auimatis. ]. nli. ff ad leg. 1ul. Majefl. quod utclarivs fiat, magifq: conce-

hus

,datur ab adveríarijs explico, & pono fic: Subditus, quiindubitaté con-

era Imperarorem ut Imperatorem bella gerit , velei ut tali injurias infert,.

is committit graviísima & Notoria crimina lefz Majeftatis & perduel-

lionis. HocVceriffimum eft, & ab advcrfarij*ä'þbcntcr admitritur,.

At Comes Palatinus in dubitaté contra Imperatoremut lmperatorem,

d

[

fencontra FE& niNA N DuM utimperatorem,bella geffit, eidemq; ut

L

:

f

taliin

]

urias intulit;-Hoc vero pcrn&

gant adver

f

.

anj» quod nos co ï?fi;mius*

lïfra&ic'is demonftrationibus confirmabimus. ^

LQuiFrRpINANDO lmperatori infertinjuriam perfonalem, infere

t

b

€tiam injuriam ejus Majeflati, feu F& & n 1N AN » o ut Ímperatori,

Iet

At Comes Palatinus FER p1wAwDo Imperarori injuriam faltem

perfonalem intulit; dum violenter ipfum inregno & provincijs (uis tur-

Y

bavit ipfius fubditos ad rebellionem excitavit ipfuma; injüfto bello op-

pugnavit; perProp. X IIIL.& X 1'V. Tales enim violentiz non tadtm

alicui in rebus damnum in

e

ferunt, fed eciam;cdundapü-n injuriam perfo-

l«

nalem ; uti notum eft.

P

:

u

ft

Ergo etiam hac

agendo fimul int

lit -'qutiamf«cj-us —Impc/t;a;toriæ Ma—

Y

icftau,

. Major propofitio hujus proba

mr exeo; quoä gencra'li-ter eadem in-

Ó

juria qua perfonalzditur; ledatur etiam ejus honor & dignitas, quod vel

patet ex eo.

Quicunq; fcilicet viro honorato alapamiipfligit, femper

etiam dicitur eum lafiffe in honore fuo, & eo nagis quo fuit honoratior:

p

L

fic & fi alijs quibufcunq; modis perfonz injuriam faciat, Eadetn itaq; ra-

tio quoq; eft cum Imperatore, de quo vel de. fimilibus fi quis 1d neget;

Et deinde

omnino incurret abfurdum contra communem conceptum,

notum eft apud Ethicos, J C T O $, Politicos, Theologos; quod inju- -

bi

ol

fixa

ggraventur ex -.ceaditiom perfona cui infe.xj.nntrur, quod reipía idem

eft.

Majeftatis

2, ,/Si c-luis Prb Notorijs rebellibus & Reis lafz Iknþgrgtæiæ |

co:m'g ;

m

X

z

m À.

L d

t!-ue fk/l?zib .li;:;:j'eü!f.'

j

$ Qp

» quando Imperator eos:

cdhtr'a' Yrsperatorem bella geris

& quidem tum

- fub ebedientiam redigere & caftigare intendit; gerit bellacontra Impe-

Nate

zatorem ut Imperatoreny Geritur'enim tunc bellum contra Imperatorem,:

yuf

quatenus agit iftud, quod eft maximé fui officij, qimimm rcbelles & Ma-

. jeltatis reos fubjugare & punire.

Jpw

Palatinus autem hoc modo contra

Impc'tiaïot&'næbel/lavgciä*z.- : Rcfer;;-

1Ct

me ad claritatem rei geltz, & dictorum precedentium. .

0ft»

Ergo etiam gelfit bellum contra Imperatorem ut Imperatorem.

t T

utl«

. 3 Qui contra expre(fa & legitima mandata Imperatoris aliquid agit;-

& poftza comra imperatorem mandata fua propugnantenrbellum gerit,

id gerit contta Imperatorem, tit Imperatorem. Majeftatem enim & offi-

t

cium lriperatoris proxim? concernit,curare ut talibus mandaris fuis ob-:

j ut

temperetur, & armati'transgreffores armis debellentur,

x

*

us

Mät-'

At Comes Palatinus egit contra expre

ffa mandata Imperatorem

fett

thix & FERDINANDD quibus fubrdebitis peenis vetitumerat , ne quis re-

belles Bohemos pecunia; milite, apparatu bellico , alijfque modis juva-

rez, Nimirum & hoc fecit, & multo amplius;eo quodfe tanquam Caput

em

& Rem corumgellerit. Ecdeinde etiam . égit contra fpeciale mandatum:

Ut«

Imperatoris FE&DINANxDI, quomonebatur & jubebatur, ut Regno . inju-

op

fté occupato cederet. Quod vero hec mandata fuerint legitima , liquet

m

