deret quod poftea fententie fue Execitiónem urgeret. Imo facere tum,

«quod Judice digum eít, " Maltó minüsin noftra caufa, qua tam Notoria

füicut nulla examinatioae ibdigeret, Prafes hujus Confili j Ji.n't'egc':rim us,

Comes Hohenzolleranus fufpectus eflepeteft; eo quod fententiam in-

wv " 7- . 9-

«dubitati Juris, à Cafare. declarandam, & íuo confenfu irmatam,in publi-

cüm quáam primum deducí diligenti labore curavérit, — Sed hominibus

ii

1

j

z

i$ quicquid Imperatori profua & Imperij falute fid;eLc::emanrgfi.c, Noto-

iti& indubito & per omnia partiale acfüfpectum elt. —

VO UNEAOPOSITIO XXL.

Dan

"

Mi contva u»Cö*æi;cm-Pd!atingme.&jü/iumïöä v4-

2

A. T 4EC propofitioeft pfincfpälgä;;aä quam þomneä—-rclxiquæï-præccden-

tes primario referuntur, co

n

ixinetg; ipfum q qæü&gm. üD,e.monþPtria-

zur aurem ifto Syllogi(mo p dneipali.

Bannum declaratura à legitima poteftate,

propter legitimam caufant,

«& legitimo modo; eft jn(tum & validum,.D:

e.quo.nullum eft dubium.:

. Sed Bannum .contra Comitem Palatinum

;eft .declaratum à legitimæ

l

poteftate, propterlegitimam caufam,

&legitimo modo.

D

Ergo B;

a

j

nnum contra Comitem Palatinum eft juftum & validum, & e

Alumtüo *häb'ct",trcs;parces:—iiq;gul,atim ordine probandas.

—

.. Prima pars Affumrionis delegitima poteftate probatur.-

/

:

;

Bannum,

*

EH

^

iti patet..

contra qugi;em xPalarigum eft x,d.;c-—;agäxrum ab I

$

mpcratgrg:

[o

Ergo eft de

'laratüm E 'Icgiiifna pörel*mfe.

&j

m

Confequentia probatur, Imperator enim eft Summu

;ïCaput /Ighlpcfivj,

cui Palatinus eft fübjectus, per Prop.

XVIiL.Eabet quoque fpeciatim po-

teftatem Bannnm declarandi per Pr

op. XUX, Adveríarij vero, quiademü

hanc confequentiam fimpliciter ne

gare non po

fant faltem volunt vari&

contra eam excipere, Excipiunt primó, quod'h

z

&c caufafuerit Imperato-

5*

ris propria privata, in

,

Prop. XVI, & XVII 2.

qua Ipfé non poffit effe Judex : Cui oppofira füic

quodnon poffit Bannum declarare cxtraConven-

tus Imperij vel Elector

um. Contra quod Propp. XIX, ;.

;

Quod eum con-

fentientibus ipü

5

u$; contra quod

Betocbus & Conflanj i pe

—

Es

A

Terus

ä

e

z4

* Cannum Twpemfu

Secunda pars affumtionis de legitima caufa probatur.

- Bannum declaratum propter gravia&cNotoria crimina frata pacle Iæ.

fx Majeftatis, perduellionis & felonia, ett de claratum propter legmmam

caufam, Quod extra dubium eft.-

Bannum contra Comitem Palatinum ePc declaratum propter gravia &

[ n

Notoria crimiha fracte pacis,la(x Majeft tatis;perduellionis&felonix per

Prop. XiV. & XV, quziterum pendent ex Prop. X!I. & XIlI &c. Ergo

Bannum contra Comitem Palatinum eft propter legitimam caufam.

Tertia pars Affumtionis de legitimo modo probatur.

Pannum in Notorio crimine fractz pacisabfque Citatione & exami«

riatione R ei declaratum, eft declaratum lcgmmo modo. ldquod proba-

tur à I. Prop. u(quc ad Xl

AtBannum contra Comitem Palatmum eft dcclaraxum abfque Cita-

tione & examinatione Rei, Palatini fcilicet ; quod pa:ct xdguc in Noto-

rio crimine fractz pacis, per Prop. XIV.

Ergo Bannum. contra. Comxccm Palatinum cü declararum legmmc

smodo.

Bannum itáque contra Comitem Palaunum eít Juiïum & vahdum.

Qxod demonttraadum eraz,

Notandum adhac circa affumptionem ultimi Syllog-f'mx » dici. qmdcm

*

pofte. quc»d mandatum Imperatoris monitorium ad Comitem Palatinum.

etiam vim Citationis in tali caín habuerit,- cuamö forté Citatione- opus:

fuiffet. Verum.qnia etiam pollent dicere eadem ratione , quod cale man-

datnm debuiffec præcedcrc, veladhucíequi Citatio; vel& negare man-

datum Citationem fupplere; melius effe puto, cum ipfis manere in eo:

quodres eft ; fcxhcc: fimpliciter non opus fuszc, ut Bannum græccdcxcc

Cxtauo.

E

("arallarm»me

Ex hac Prop. & reliquis unde illa probacur, eadem ratione. dcd ucitur;

quod juffum.& validum fit Bannüm contra Principes, Jagerndorffium &

Anhaltmum, ac Comitem Hohenloium: de quo fuppofitis,pracedenti-

bus non eff particulare dubium, Notorium cít enim quod illi

primatij fuerint, qui Palatinum publicé juverint; &

imperatorem oppugnav*c-

»n

KiDG. -

PRO-

— . ffve »g/iitt'd lmpeer.

Í

£F

. '-»

u p

ROPOSITIO XXII

!

X ahwnïm:f:;it, ut.

k

perator per judices C bmmWïïp; '-Prqgeig

( ffum captivorum cau[as examinartt.

3

B

- Bfolutis iis; qüz mihi pro dzemapüæranda]uüitia Dann

i Imperatorij

4 À dicenda videbantur, pauca quia materia non tantum connexa/fed

- feré eadem eít; jam de Executione Pragenfifubjungam cujus Jufticia fi-

militer adveríus calumniatores ex fupra dictis demonflratur, Pofui autem

hanc Prop. ut apparet quam yrudenter tmpetaror ad [Executionem pro-

ceíTerit ; & quia füperius dictum fuit, quod Bohem: fuerint Notorij re-

t belles:

1

tie quis putaret hoc elfe exemplutm, per quod ipe Imperator eciam

,inNotorijs examinationem faciendam effe confirmatet.

:

A

^

BÀ

» LProbatur itaque quod convenie

nsfuerit, ut captivorum

; cätif'a ex-

aminaretur Nam Notorium quidem erat; quod Bohemi fuerint rebelles,

& quod crimenlzíze Majeftatis incurrerint, per Prop. Xil, & XilLil-

lud tamen tantum intelligendum eft de populo & communitateBohemo-

rum; quamvis necdum tota ; atque de hoc nullä-examinacixo facta eft.Im-

peratorautem non tantum non volebat ormaes illos promifcue punire,

quod in tante numero inconveniens fuilfec ; verum etiam ex clementia

U

: fuavolebattantum paucos punire, illos nimirum, qui fuerant in rebellio-

ne primarij, capita, reliquorumque incentores & feductores ; unde &

tantum illi, qui pro talibus habebantur, cuftodiz trádebantur. Nondum

autem plane & generaliter Notorium erat; quod omnes captivi effent ta-

les.zintet hos quoque erant gradus;ita ut non fuerint zqué criminofi fed

unus magis quam alter adeoq; inconveniens erat, ut omnes eandem po-

nam fubirent illi autem criminum gradus non fatis fciti poterant nifi fa-

. &a examinatione. . Imó & Cafarea Majeftas, ex fingulari clementia ne-

quidem omnes volebat punire, qui fuerantinter primarios rebelles, verü

fi aliquid occurreret, propter quodaliquib. parci poffet, parcere volebar.

Utigitur ifta omnia fiereoc prudenter, & cum plena fciqqtia,adhuck'ca.

püvorum examinationem fieri conveniens fuit.

2. Conveniens etiam fuit ut;examinatio jfta fieret per judices Commif-

farios. Nam i. Imperator fuicalijs negocijs gravioribus occupatus, qua

nimirum totum Imperium; Regna & provincias concernebant.

uia er»«

go ipfe examinationi illi vacare non potuit; alijs eam committere debuie

s fedem Imperatoriam Viennee ali-

2, Imperator adhuc ?ropcer Íuas cauía

;iz

quan-

X

[

i

Z6

:

ij f—ä*äm)üw*!æpsf:'afc; r

:

Y

E

T cbntïim

re volebat, Ca

»

*

quamdi

:

ptivi autem eranc P

ragas &fra&yg&iæ

eorum ad Imperatorem incomimoda ; neqy iteni confültum videbatur, ue

examinatio nimis diir differretur; Ergo neque propter Hocab Imperatore

ipío commode fieri

potuit, 3. Quia denique homines-noftri feculi adeo--

multum fufcipionibus fuis inbererit; ut edianr rectiffime facta inde non:

UL

fint tuta; Sic fuitlioc aedium convenientiffimum, vt Imperator abomni:.

fufpicione vel xi

&

p

?

nata, fe omnino liberaret,

g r»,:isïvcya(':cepcignäig Eïerfqn;ammg,yclunde;cu:?ge 'gliag,

i

PROPOSIT

IO XXHL .

Exetutio contrac

apties Pragenfesfitufs —

T. " Xecutio; qua prima capita & inftrumenta reBellionum , ac fimul

E

—»violatoresRegis acCafarex Majeftaflatis,genere mortis benigno,-

alijfq;zpeenis minoribus puniuntur. illa eft jufta.. De hocnon poteft eífe

dubium: qüia rales. delin

qgeï;t;si *??*"" c&nmnïin?ortcm)',*m,crcn*tur.i', fed

ciiam tigidam mortem..

N

5

- Atqui executio contra captivos

Pragenfes fuxttahs -thoriü&x' eni

m

erat, quod Bohemicomrniferant gravia& Notoria crimina rebellionis&

le(z Majeftaus; Regiz nimirum &Cafatea;uti patet ex Prop.XII, & XlI.

Sivero necdumNotorium erar;qui nam fuerint inter ipfos talia capita && .

inftrumenta; adeod; per Prop. praced. examinatio adhuc fieri debebat.

illa per CommiffariosCafarex Majeffatis fufficientiffime factaeft, Quod'

item genera mortis fuerint. k'ïen,igna, P

atetfi c.onüd;rcntuþ, & cum enore.

i

mitatecriminum comparenturz ;;

- Ergo Executio contra captivos Pragenfes fuic;gufïïa:!

2; Idem quoq; confirmatur inde;quia adverfarij, hic

*ne*qäxidä:h'ad"fþei- "

ciem objicere poffunt; quod pro Comite Palatino objecerunt. Imperetor

n & Rex Bohemiz (nifi hoc adhuc. velint negare ;; & quidem. tahquany

Notorium; quod abfurdum) h*abu-it*p*otcf'fäcczil fuper captivos; non ta-

men judicavitin propria caufa;ne quidem fecundum ipforum fententiam .

»

tulerunt. Siautem &hos CafareosCommiffarios velintfufpe&toshabere;:

fufpicandi apud ipfos nunquam erit£nis, nifi ipfi rebelles vel alij fufpi- -

cantes conftituantur Judices. Quod quidem ridiculurn. . Etiamfi tamen

fieret fiquidem eo modö*,jüdï'carent,', quo ante judicatum, bänc, fin autem

contrarium 5 quid tumnos, & totuim quafi mundum à fofpicione nonte-

fufpectos -

aeratia; fed rationem liab enteghb;;gsöc ? Et qtzlarcï velient iftos

baberce

E

Í

P

)

"E

gx

l'ü 9 7üfma ïwper dt w

fiabete? Suntvrrimt

egr;xatc confpicui ; & praterea, antequam examinas.

It

ff

tíonem aggte

i fuerünt, ftrictüm dixerunt Juramentum , fe non aliter,.

uam fecundum viam juftitie & xquitatis proste(furos, :

"

À

v

-

À

-

M

5

-

& h«

..3 Atten

del.d

-

m

d

:

"

C quo

d

r

ipfi captivi, factorum fuorum.

fibi l;'ener

»

confcij; ad

P

'riticipium examinationis obfecraverint; ncfccundum vigmi

i:ï

juftitie fecu.mïgrþce*c'lferfe.t-ür; fed' mifericordia..

! Olbjciturá vulge; —

o

*

T

:

PRIMO.Sjellacali

"i

niendam fint perdudi,.

:

t

&

j

4

uit":ygdele-ä"f)rdä

'r.:iäw,ql'(ud m hef.*m"ues)adx!.s-*

R. Non intelliguntquid di

Cam' Sivim faciant in eo, quord þfpxe&acu-

lum iftud fa&turn fuerit contra infontes(tum enim meritó diceretur cru-

dcle & cyrannicum) videánt pracedentia. Si vim faciant tantum in nu--

mero interfectorum ; tum certiffimum eft , etiamfi numerus effet maxi-:

mus; modo puniretur ob crimine mortemi promerentia; uti hic fadtum;

quod nulle modo.poffet dici fj pectaculum crudele & tyrannicum, Verun-

tamen in hac Executione rumserüs non fuicmagnus, fedparvus. ^ Non

enim debettantum cenfiderari, quod ibi vigintr & aliquot fuerint füp-

plicio affe&ti; fed etiam, unde & exquanto numero ifti fuerint defumti]

Quam parum videlicet, tam paucos hornines malorum authores ex toc:

millibus, qui &ä*i*igbrc mortem etiam mieriti fuerant

»ad fupplicium po«

ftulari ? fitantum vellenc;

quod fuerit Borribile fpectatu j verum quidem

fentirent, quiaid propterea tanquam publicum exempl

um, & Bohemiz;

& toti orbi fuit propofitnm, nralij fltem formidine p

cnaátantiscrimis

nibus horrorem acciperent: attam

velint, corrigant linguam;-

3

*

en verbaid nq;'x fþna»nt, & fiid ;antum-

d

j

:

SECU D O. Aliqui etiam a

u d'&ht ä;itc;ere',.

qu

od Imperator wp-:iþif jam:

qeniam promi[erit, C? quod fie Execntio contra data

m fidetmi faerit inju[t

:

4 Aft ego.

O

viles & maledicos iftos calumniatoresrefporf:

irdignosjudico. Sinon

velintagere cim raticnes fed ita pertinaciter

qui inftrvendi rraderentur Car

rialedicere , effent digni;

x

fufficiens Magifter foxet:

niHci I?rag'e:zfji;' qui illis ex fua ï*egp;grie.ntiæ

»PPROPOS

"

ITIO-XXIV. -

Ibapegaz'ar »4H 'z.zz'd]ez'wg /ec:m

dum virtutem conira Comíiem «Pal,eii

num c^ Bobemos clesa

entito procedere potuiffe ouam fadi um eif,

Q [ïp guof':ta

A

jam jultitia Cafarea ex fipra demonfirat;

3:cum felici coro

M Juide :fga/mgg eriam parum & conc

if? de clementi,

I ?mPcïi

!f:s

w

d

*

2f

"€SBannum Mþzriaf&'* :

É

PT

1. Imperator obligatus fuit,ucbellum gereret contra

Comïtc*mPæQtïnä

& Bohemos. Ergo primum quod hoc non potuit clementiusagere, $i

enim omiífiffet id, ad quod obligabatur, fuiffet mollities & injuftitia.

11

Obligatio autem illa ad bellum probarur. x. Verus epim Paftor tenes

tür ovcs errantes in viam reducere, &loposgregera invadentes fortiver

;

repellere. Sic & verus Magiftratus tenetur fubditos fuos rebelles ad obe-

dientiam reducere;,& violentos invafores Reipubl. fuz foruter repellere,

Hoc eft enim officium ipfius, &

racionem reddere debebic,

pfeæ-co/* coram Judicio Divino (trictam.,

- Imperatorautem fuit verus RexBohemiz, & Paftor in re

gimine Poli-

tico. Tenebatur igitur iftud fuum officium facere: nec propterea fugien-

dum erat , quia videbat tot oves errantes , & lupos in medio ipfarum,

Mercenarij enim fugiunt : bonus autem Paftor ponit animam fuam pro-

ovibus fuis. z. Eciamfi adhuc Imperator profua períona voluiffet & po-

tuiflec remittere jus hareditarium, quod Domus Auftriacain Regnum

Bohemix habet: id tamen non prajudicaffet Potentiffimo R egi Hifpania-

rum; qui fic juftam caufam Bohemis, & Comiti Palatino bellum inferen-

di,h'abui[ï'cc;»quod'& eum facturum fuiffenon dubito. Cogitet autem

quilibet; an nonimperium hacratione in turbas abfq; comparatione lon-

g3majores deveniffet. Ne igitur imperium majora incommoda patere-

Jqe

tur ; faltem propter hoc etiam Imperator debuit eligere ca; que minora

erant, j. Imperator eft Summus Princeps & caput imperij. Debuitigitur

»

]

uftitiam in Imperio confetvare; hzc enim eft anima verz cujuslibetR ei-

pablice , Debuitigitur contta violentes alienorum bonorum invafores

iterum medijs belli & armorum procedere.

P

2. Specialiter quod attinet ad. declarationem Bapni contra Comitem

Palatinum; certum eft ex fuperioribusPalatinum jam incurriffe illam pz-

nam ab eo tempore. quo primum fe geffittanquam Regem Bohemiz, Po-

tuit igitur Imperator eum jam tum habere pro Bannito , vel faltt Bannum

€ontra eum ftatim publicare fcitur veróq; expectaverit, quod eum prius

curaverit per literas Electorum & principum monere;quod ipfe cü man-

dato fuo , adjunctaBanni interminatione,ferio monerit,ut intra menfem

Regno Bohemiz cederet.. Fluxit vero plus quam femeftre ufque ad vi-

étoriam Pragenfem: ille interim non parebat ; Imperator tamen expecta-

bat. Poft vi&oriam quoque Pragenfem nondum fe fubmittebat , quam-

C

ntinuo

vis imperator in tertium ufquf meníem adhuc cxpeQaret*; Ícd co

fc tán*

-

h

»

$2

E S***rgæzäaïiw;»æxf:'

—

:

»

fej*. fä*?ïqüäi'h óbftinstu

m per duellem gerebat, Ann

ne igiter Imperator

qü a-

fi coactus fuit, ut ab ipfo jure ftatutam & inflictam poenam demum irro-

aret? Si igitar vnquam clementia cum juftitia in puniendo mifceri po-

teft, hic certe mixta fuit. Et quando vnquam debiierit, vel deber

erBan

num contraaliquem declarari; fi non in tali cafu ?

Accedechoc Juramentum Imperatoris de quoin Prop. xr.«]urä'&if hi-

mirum, quod velit Jura & Conftitutiones Imperij obfervare , (fcditiones

& violentias fubvertere, &c. lamitaque videbatur cum ifto medio Ban-

ni amplius expectarinon poffe.. Eodem quo

:

$

que qu;mentq ;pnfifma*tu':j

pracedens argumencura.

! 3. Similiter quod attinet

ad E'xecutibhgm Pragenfem,' certumi eft äuoä

pluri Bohemorum de rigore juris graviffimam mortis poenam meriti fue«

zant Debuit ergo Imperacor in cafu tam pravi faltem aliquod paucos, re«

rebellionis.& tot malorum authores; exemplum flatuere: nt non tantüm

€oram hoc mundo, fed etiam coram Deo rationem rcddercïpoü'et, ;qü,'o'd

officium & gladium Principis, feu magiflratus, non fruftta geffcrit.

. Deinde quam clemens Imperator fucrit in ipfa interfectornm poena

determinanda, inde fatis ad oculum patet* quod ea ipfa fententia ; quam

Domini Commiffarij criminum q'ualitate*d'i-ligcnt*er'ijnfpe&a?ijanCOS au-

.....

q

ditos & examinatos juffe tulerant,.ab lanperatoria clementia plurimum

fuerit mitigata, Ecfi ifta Executio ordine parum revolvatur &-confidere:

tur, mirum erit, fi illa

mentes.-

g.æng; .Prf) tantis erimiqibus non videaptgr- Flc"

Deniq illa etiam 1c:'lþcme:':rii'ti'Va»—i'iliv: Gagularis,' q,üä"lrflperator-, iiiis

quis

cuüogdij $ l?raga;*perman

ferant, omnem peenam condonavit.

J Obicitur àvulec.

:

PRIMO. Inper dver (dl.

tem in Executione Pragenfi debui,

jf

" pxrf'&: :'?iïr , q':)ï

erant ex otdine ilufiriums Vriprimi ric infatmia vedundaret in totam familiam.

R. In crimine Majeftatis nemo defenditur priv

ilegio dignitatis. ], fi

quit alicui: C. ad leg, tul. Majeff, 2. llloftres interfecti»fü

erunt primaria capita

malorun Ergo illi imprimis debebant puniri:alias fuiffet potius facta ac-

ceprio perfonarum. ? Non videtur mihi dübium, quin fi Imperator, reli-

quis inferioris genctis punitis »fuperioribus illis

poenam condonaflet, à

*

longe gæuribus reptchenfus fuiffet, per illud Poetz

J

Dat wtesiata corod ;-uexai c?nfim a'alm):ö&f-.

. Adeo.iä;g;oüïbiïqe& fa-;c:r?; quod oqm;s laudant. 4. Infamia non ori--

æga

s

L

Deuim fiitiale;

*

"

T

—:tugpocna,

f«

ed c;: aeïiüo $.

ad

eoqi fiin fámia in plures redund

tum oriretur ex fa

&

:

o interfe&ti, quod amplius infectu

m fieri néquit,

Imópona,tollendo & compen(ando deli&tum ;

potius tellic infa.

miam, . Infamia .vera,

qua comitatur delictum;apud nullum eft przter-

quam apud eum qui delictum commiifit : alias certé omnes familiz ef-

fent quoad hoc in periculofo loco. 6, Miferia ali

E

qua; qua fimilis eft infa-

miz» pofluntetiam puniri aliqui de familia;

fed &lij tattum per 1. quuque

cum tilitibus, $filj, C

A

:

ditur.

- Fit. kInïpxöxa:orgm* ,au"r'e'm; .pc--.ïhoc guid;rniycllc' ere-

SECUNDO. Etiatt ex 1

tio ju enimis febditorum.

g/?:i:i.c; [ma;.q pj&jt.:fäïioririþf;cndilm,-&::l:f;ioxr :fwbicg

R. Ex dictis patet; quod Tuft

iti-a&xæk: nc.;n:f&eriïtfcvicra:, feä | A'cïslcn'xxentilïþ

fima : adeoque potius obligabit animos fubditorum. Si tamen etiam ex

fimili ca(u, quando res & circumftantiz per humanam prudentiam effene

faiis confiderate, nihilominus adhuc aliquid fimftri aliquando fortà

oriri poffet: ille tamen:

&

Himor non »&caditin virum juftum & cq?üantem ]

:Si*fmö?ai& iïldwui erbi,

Impavidum ferient ruine,

-

äTul..mcï f?ilitcti

mptimis valet illud anti

quum:

,

ET PEREAT MUNDIUS.

;

/

HAT JUSTITIA

Notand. ad Propof. :X V IT. circ

gRäfþonf.

|

Si Aurea Bulla equé authenticé in lingua

Gétmanica P'romulgata fuit

atque in Latina» & non tantum ut ánterpretatio quzdam; omnino vera

eft conciliatio in ?. Re

x

.

fi

;

P

'onf. allata : fi ramen. P**F*?fï*..,ex?*??;mi mpref-

y /funï Omäniino, cbnfonat:ckum()'r'igxinali.-

;c DEO.: C LORTA,

-

uftitix & Veritati -

av

w(cfoxfg—

:

"

2

4f

;fa;

í"a

d.

Ifi:

t

t

*

Ml

3

j

p1

At

1N2

u

tte

]

h

g

t

T

d

d

TMMT

u UEDNDCÓAEOLIULESSV

TTE

n

D—-——

"-

.

d

i

E.

—

—

w

P i

P o^

A

*

-

od

d

n

m

^

lii 009 d

d

r du

a

um

pf

o

-

P d

X *

E

—

n at

T.

-

T

Bl

$

A*

s

—

t

W w

aM u

m

:2

T

—

E

el

-

i

Evf

AT d

—

*«f

"n

—2

dC

-

9

ts

-

*s

*

"

i

a

Xj

"-

.

db

" s

»-

M

2jv t

P

.

" 4

b

*

H

-

;

-

P s

* um

a

—

—

, N

^.l

at

g Cb

v

-

iib ^

v

L

o

^

-

m

wlf.i.h»? P L

"

* -

a,

A(.,.x

P a

d

n

m

as s

-

-

* AC

f

j

$

—

a ntm

-

RP

. 9.

AV r

"v

»-

p5

Pa

»i

pecne

»

:

du

"a

s

PC

MM

m

g

««

y»*

L

Mi a

— s

ul

—

"

ia

V o

d

As

q..,

$

at

L

p

h,

v*

^

"

" o

"

u

-

N

r

-—

3 a

d

£5

d

--

6...

r d

*

at

h.

z

n

hu

d :

*

?

r

E

du

A

"

wl

x o

"m

at

^

m

r

. o

g

3

v

. m

Wt Rn

Wi o»

ii

A

"u

Bo a

gt

Á

g

—!

T

ia d. P

*

—

»

a

*

i

at rac

p

J

m

-

jb

E

w

gt

PU

VE

——

z

. d

s

r n

E g

.w.

p**

Y*

-

E

t

».

W

d

Y

n

r

n s.

"

hFR

x "a

g i t r )

h

:kv st as

À g

"

P.

o

-

j

i

m

gt

t

hs.

m

agl n

tT

"

* u

Lb

PA

2

p

ii t

-

* v

m gt

é

*

m

d

v -

——

Aind.

P Ed

*

AF C YU

i

-

t

a

i

d

f g

m

t

d

M

i

m

g m i

n

ha

!

v

AC

"T

—

$d

——

v

db i m

^

N

Ts

—

gt

M o

n a

"

*

—

a $

i »

-

od

—

ass

i.

t r

*

B

.M

P

9 d.

M

7

p

*

-

d

at

s p

.W

.*

—

i*

p

P de

&

*

uo

gt il

ss L M L RD MA

As

£

w

vyr:

3

ynm u ii

)*

E

NG d

"

P

g

.

t

o

r rdaen

TA

d

iE E n d

E

at

a

E

H«.O.

p u* N

.Nx

)

TR

um

;

p

".

o^

d

—

l

Mn

T wrd

x at

bn.w

d

p

r

a*

t

P

nl

M u-

31

*-

m

d

P E

*X

L

p*

u

"-

rA

a.

T.

€-—

m

V ..Ht..

w

ii

E

Fxx

"r

-

—

—

t

*

* d

ao

A

x

LA

p

d

p

-

Pa ^

»

-

»

PRatiosk

P siSihes

i.«.i

3

K

LO

»

-

«w

af

ii

"—

ii u

ais

E r,&

a at

"

* a

L i

*

.wïxa.

t

-

€—

n

2

u

h

a

:

N w

t li

-

—

-

Mpl

-

-

"i

r WUX

*

ln

—

m a

*

af bt

P.

v

m

EK

»

.

"

$-

"—

[

4324 . *

Qr

yv^w

E

d 2

A

i

s

hu

z

yo-

p

.»—z

M: I,P

p A PNESS T gl

d 2

5

f

.

z.

p

g n gt

ex

-

"

2

R

L

n

—

P

-

w

"s

x&

d

3

HW

ag

-

--

—

—

» Wg.

$-

s

-

-

—

*

Iw CY* * us um

a

v

X t

k J

»..

-s

o

.iw.

l

. V

.M

E

NI a

E th.u

V X -a

u-

p

""

Pu

rsis

, $

"h $

^.

Aj m.

P

AA il

w

k

[ d

27«

Ia

gt

p

$Bo .

A y

sR

"i

-

—

Em a t

4

w t

ü«m

z

d

-

g r

o

**

x*

. d.

x

»

*

»-

—

wÉA

-

h

N- *

£

ts

T

x31tXs

»N

ul

N has icir n

-

ia

——

£

"n

H

E

P

x*

p

x

H

4 m t

L i

--

)

t 4

--

LA

N»»

^

-

JAKÉJX.

al

z

.w

p n

-

n

*s

.

n

l

"-

"

*

2*

Q

^"

t

3*

t

r

m.

M

^

—

s

.m..

Pl

m

"

"-

w

z As v

d v

d

^

.

J

-

FE

f

.

m

e

L

"

L

hi,

p y^

M

£4A n

-

(s

ic

Ra 3 i

-

ho

LT ha

^

i.

-

Ms

;

9 o

^ d

»

p

af

*

xB.VD

E

As

P«

2

.

7

z

RE

-—

x

re

i

-

»t

-

*

s

*

I

P

m

AYt

lx

--

i

w

m

.H-

-

-

34

*

""T

j

, ^

,» P

Mu n

""

m d

)

-*

&

p

m d

P i

"m

y

r

»

"w

z

.

W

&

z

M

ET

EY

5

W

FEl

p

PU

"

-

:

« s

P

;

H.M

"asl

|

L.

.hi

p

"

p a

*

A

2

r

j

^

n

"

^

-

m

X

Y

p g vt

M

Bd

s

W

*

E

-

x»w

[

i t

*

3 5 É

Á

-

W.

w..»»4f..-s

PU u

-

d

*«

OM

P

d

r

E

W

"-

"i

j

d-

»

A

»

à s

1

..,..«.u.-. w

"

v

"

N

fpht,

"E

f

"

p

"n

Joat o

"

Lob s

:

ti

F

^«

TT

i

m

Mu.

p

n T

"

-

*

ii

Y

T

d

»

-*

*

E

o &

T

M.

Pt

rvl

jnie

Y«

$*

$,

ab

w*

E

& I

us

A.W.

p

"d

*

"i

—

á^

d

-

CH

r B

m

A ie:

:

-.M

d

"

P

k

p

ET

PU

J

-

x g

" al

ii

-bpt

aC

7

a

v

(

Á

r

"

s d

*j

w

-

P

"

-—

—-—

(M

d w

4*

ts

— (

"

24

&

,K

$

b

"

D.

-

" .a

d

;

m

p

"-

HU

i

e

*

w

» o

;

v.u..

x

ia

$,

s

K*

D.

"X*

;

"

a*

t

"

-

»!

"

.Hc.

"P

f

lss

Ls

t d s

m :

i

POT 1

U

^lg

".

J4I»

W

W

"n*

W

^

* d

h-

-»

uw.

—

h

-"

ES

4 u

j

ib

d

«amv

..N

h

*

*

W

T

"

J

Yy

u^

d

""

l

?

*

P

j4*

d

£s

—

X

.xk.æ

m

3f

x

dilrs

n

!H

r

"

o

3

M

Y

"

z

s

-

v

V..

ha

F£

"*

T

-

H

P

Á o

t€

"w

"

-

r w

;-

".

i

j

-—

ty

i*

M i

AN P

P

y

d

d

wl

*

Eu

33

1

:

»w

L^

PL

s s

p

A NX

-

Y wv

x*

Aaæ

-

P.

i.

àe

^

& x /

y

»

X«k

"a

"

p

"

; rn«

£s

at

»5g )

pe u

i 4

br

)

L.

; W

?

"

E

j

A

s

£

1/

as

*

:w

E

"-

"*

-

r*

"a,

&

pm

is.

^

K o

-

w

»

45

-*

-

—

As

-

Mesiimsia T

S

l20 cem

Z

Y

X

JUSTITIA

W

|

R

9

[

E2

| 45

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

IB&EVEIRIJA

r

i

l

LIS,

O Baancee Q

ä

CIRCA DECLARATIONEM BAN'

[

ä

tt,contra ('omitem Palatimum Eleclorem, €9 circa

l

N

'äïä'-

nuperam Executtonem ycentva captioos

Pragenjes,

[

CL ARE. DEMONSTRATA*

! 40

III IDI 8

N

ADVERSARHSQU E CALUM-

ma:onbus dicecté op-

z

poüta

g

8

Q

2

7

«o

B

6

Es

5

4

3

ANNO. M, DC, XXIL

2

1

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

o XM. (00q