ex ftatucaufx hactenus fadis infpecto. Fuerunt enim Bohemi veré- rebel-

Ío«

les,quocunq; modo confiderentur; & poffeífio Regni non vacabat, Imó

fuffcciffec eciani fi tantum non fuiffent evidenterillegitima Nam &in ta-

libus Magiftratui obedire oportet.

:

A.:.

Quando itaq; Palatinus nihilominus: coón

tra' Imperatoreri mandäta

a

fua exequentem belluni geffit, illud'contra eum ut Imperatorem geffit;

"i

4. Qui contra voluntatem Impetatorisvültinveltiri novo aliquo im-

PCI

perij feudo, & proptereacontra'euat bellua gerit, id gerit contra Impe-

of

ratorem ut Imperatorem. Imperator enim uc talis , eft Dominus feudo-

iU

rumimperij: cujusitaque confentu illa occupari debent;

;ct:

Palaunus vetócontra'voluntatem Iimpetatoris vulc inveftiri: feudo fi-

ndc

bi novo, Regnonimirum Bohemiz annesi(q; provincijs, atque ut-hoc

yr

obtincat belin.n gciïit. :

m

Ergo id g*iTi: contra !mperatorem utImperatorem,

$ Si quisFeR DixAND» Auftiiaco injult agfece, qua fua funt , ac fi

r

&

Qtió

wm-FERDïIIVNXIäN pus ,iï,m;;.g;

E& DINANDUM Au(triacum defendacexe-

if ]

E ,qguü;:ï

I &;41 !

d.

(s "Bamnum ivfpfmïu

j

quicst officióra Imperatoris, Nam FenpzNANDus tánguam. Imperatorex

IT

juftitia- & officio tenctur quemcung; in Imperio.contra violentam defen-

dere:eique quod füum eft cribuere ! Si ergo jam aliquis FE&DINANDO, fi-

f

ve tanquam A uftriaco, five quocung; alio cefpectis quod fnum eft, aufe-

ïxg

f

rat; idem tanquam lmperator non minus tenetur feipfum defendere,

[un

quam queimcunq; alium. Adeog; fi quis contra FeR&DINANDuM hoc mo-

do, quod fui ofhieij Imperator

j

li

$

;jle'&,ggcntem bella gerit » ea gerit eontra

Tat

eum utimperatorem,

!^ Atqui Palatinus FERDI

N

;ANQ;O Auhn'ria&oihju&e abftulir ac detinuit

EW

quz fuafont;ur pacecex Prop, X 111, Et fimul.cont

-

:

DiC

ra eundem taqquam.

D

Imperatorem fe defendentem bella geffit.

;

*

Ergó geflic contra FeR DN ANDUM üt Í

mperatorem. :

Cte

6, Qui bella gerit, ut talia fibi atroget; qua.non tantum fpc&äht ad

qu

"dmperatorem; verum edanm ad omnes.Status Imperij, i.liä' & contra Im-

pe

peratorem ut Imperatorems & contra totum Ign—,pcriuin;;gcriräl?aïarinus

qu

'aucem talis bella geffi, Voluit enimin aliamformam mutarc leges fun-

t

damenzales Imperij, Auream fcilicet Bullam, aliafque Conftitntiones, De

hil

quo videatur ipfe Ienperator in. fuis Edidis ,& Jus Bohemiz haredita-

i

rium. Hocaurcm

fifieri dcbcgcc, pertineret ad imperatorem *&,—Qæqes.-

t

Sratusmperi. .

Geflitergo.

4

bella c—dm:fa;lmgctätgrckmþ; I&ïþ&rago;cæ, '&,conltfa to-

tum Imperium.:

" Poffechucre

ferti; qu-o& plufa fibisami:x:ïfäät,'guæïe—räpt fuptc&xæ po-

qu

teftatis; & quod tantopere pacem & fecoxitatem K omani ïmperij fgio-

lm

$

laverit, fed hzc jam per dicta ex feipfis patent,

hal

JHc autem ft quis teftibas & per proce(Tu

'mäP/"O—bal'äfyA fa»cuii.s clarum

en

Solem illuftraret. Manifefta funt; probarinon debent ,. excufari non pof-

pet

fünt: Et vel talia fünt; vel nunquam ullo miod'o' cognofci poteft , gix &

del

guaïis res fit.

/

*

D

Ergo demum Comes Pal

M

La;tinus .graüimmau & Noroi;ia cr'ithina-x"læfæ

&t

Majeftatis &

perduellionis commifit . Cui f adjungatur ; quod ipfaea-

alu

M

dem £a€iarlfucrint comta juramentum &dch:g;is,- co graviora erunt.

"d

d

Objcitar.

M

w

pré

teflatui eil , fe Iæper):aiig Ma-

el

PRIMO. Cenei Palatinu (epius publice

t It«

Ms

fe[?m ( dcita dignitati non cupere quicquata derogatn

L

" ngf;eri:o lia faci

B»!Qo

gerasen, 785

digeitatetn cgm.bs; petttabat.

6

: igäw'yæi:;;mpem;'

-49

d0]421

à

| Reb. Iixjdï'gna.,r

v

defen.

'$eit; quis non fucceaferet fmperatori , quod:Pa-

latino non credat & quidem.ipfius fidei Reformatori? Mirum , quam.,

DO)r-

fimplices & ftupidi reliqui homines Calviniftis habeantur !- quibus a-

TU

lite videntibus ipfi manife(ta fua dehria cam facile perfusderi poffe exi-

ndcrp»

ftiment, ;Fuerit Palatinus alias (empet verax ; nec poffi: de coaliter pra-

(mo-

Íumi : at quis credetet ci faltem in hoc cafu , ubi id fe facere publicis ver-

Ontts

bis proteftatur, cujuscontrarium püblicis fadtis teflatur ? & quid igno-

rat, quod.talis:proteftatio .de omni Ture ficnula? : Quanm meritó

tinuit

autem Imperator faciat, quod dicac Majéftatem lmperatoriam à Palati-

quam

no Ixíam , irrefrapábiliter ex dictis-manifeflum eft, — /Putavitne forté

Palatinusfe e(fe Pythagoram., & Imperatorem ipfius difcipnlum, qui

crederet, quod Praceptor diceret? quia:Ip(a dixit.. An ne Pythagorz

t

quidem diícipult in tali cafu credidiffenr. .Aut putavit forté fe cum Im-

Irit-

peratorealijsq; acturum,,

a

ficuti complices ipfius ; cum Noribergenfibus,

quibus caput ali

quatenus dextré collocare( ben Stopff cín fveínig su vedyt

f!mf

É

feseti ) facis pot

libile exiftimabant,, utnon aliter faperent, quam Calvi-

niítz vellent.

Jita

tecta.

: IN ov/ar h.æfc artificia ; —f o;t,e'"i frac,rxbxus : Rögæ', Crucis.de-

SECU

j

2

j

VN DO. 'Juü wentum preflstur Vmperio ,

€ lmperatori ut Hmpera-

tori , (olamq, ituitu Ma

jq/?at?m':f ii ; ..EArga nbalpg:gfiæd'bma ca:&þzmædila':qi:-(f

Q

applicati.

Y

m

Refp. Veru

i eft, quöd Juramentum 'eatenus præügtur:"feä Jrcror-

x

queo arguaientum Jüramentüm praftatur Imperio-,

& lmperatori ut ,

jv

lmperatori , folumq; refpectu Majettatis & 'officij.

Erpó directé ad

hanc caufam fine dilatatione applicari debet;.

& manifella veritate a(-

feritur Palatinum. contra fuum.]ursamentdu

m egiffe; eo.quod contra 1m-

d

perium, Imperatorem ut Imperatorem ,.

ejus Majelta

atem & öfociumJ

deliquerit , u"ti—fbfïïciencifiïim-*öpwbawm

eft.

Non fequuntur igitur.,

objecta abfurda ex juramento illo;

quod nimirum Vafallus Imperij

t

etíam fimul deberet effe Vafallus Do

mus Auílriacz; &fi qxuisfhabelrec

"

aliquam privatam pratenfionem :co

cum , neq; cum fuis confalere,

ntra Imperatorem, quod neq; fe.

quænamïiegirtima-vi*a hanc ad finem pert.

ducere poffet: fed hoc bene fe

QUitur-; quod Imperij Vafallus fitetiam.,

per omnia Imperatoris Vafall

elt ; auferre, .nec

u$.; & quod nemo imperatori , quod '[i;pm

r

cere debeat.,

px'riï-vatam-üza'm( pratenfionem:contra eum 4armisi-e(vin-

--

[fjé

G

TE R-

f05

Á

T

w

CDabnum Imþeria?äj;f |

"

TERT!O., cEzm: 4li

quot autbozu

"nium non nez-

m dica, quz nos ut pluri

-

gamus, & quorum plurima faltem nihil inferant, Hoc tantum obfervan-

dum ; & nos libenter concedimus; quod;injuria fada alicui directe propter of-

fiium & dignitatem , [it mulià gravior , quam imjuria eidem- perfona .illata proptet :

tuiumicittam per(onalem ; C* quad bene. animadvertendum fit , qua meute quid fiat :

fed hanc fententiam pernegamus ,. quod privata (eu perfonalis inimicitia.

fimpliciter excufet à poena rebellionis ,.& criminele(z Majeftatis. Atq;.

etiamfiin hocfen(u contrarium /ab.uno. vel altero authore afferatur., 5.

Nos id nihil conftringit : quia nos tali authoritate fortiorem rationem , .

que eft I ad Arg, I V. próduximus, iftaq; illi fatisfacimüs, « Quamvis.

item hec fententia quoq; vera eflet;. tamen per.eam tantum fubver-

teretur dicta jam ratio , quain tanto numczo nos adhuc be

i

ne c»agcre.pof-..

femus, & exteliquis intactis, id quod volumus aftruere, -

p

Quia tamen Calvinitlz, feutores & defenfores Palatini, quoad hoc

effagium impudentiores fünt, acrius & quibufdamalijs adhuc adjundtis -

refürandi erunt: Jam dudum videlicet,. quafi ex communi lectione me--

moriter clamitant; Comitem Palatinum non agere contra FER D I NAN--

puMtanquam Imperatorem , fed tanquam Árchiducem Avftrix ; Prin--

cipem alique m & Iltatam imperij: quia nimirum agitur de re privata; R e-

gno Bohemie , quod non eít adjunctum. Imperatorie: Majeftati ; & fi.

p;öfïidi:c ; id poffidet per accidens &c. fed quam . ridiculé fubtiles funt.

boni ifti homines! Concipiant rem & perfonam ut privatas , quomodo-

cun;5 velint: faltem per precedeutia-conftat quod FERpINAN DO inju-

riamíecerint. Attum debenc cogitare, quid hoc.ipforum. effugium.,.

P Iu Iu — aR N — EM ETA

ipfis commane.fit cum nebulonibus , ficcnim inter alios perculfores cle-

ricorum dé Excommunicatione admoniti reiþondarcfelcn: : Fgo veró

cogitatione ab(traham , non.percutiam Clericum,fed.tantum hominem.,

iftüm; cum quo mihi negocium egregié delumbabo.. Imo fané, hacra-

tione non tantum ron. qui percuteret Sacerdotes , Epifcopos, .Cardina-

les, imó & Summum Pontificem, ac fimiliter imperatores, Reges, fed.

nec qui occiderec, Excommunicationeu, Bannum aut

vVii

at

men l1xzíx Ma-

-

jeftaus incurrerect, , Quis enim nifi infanus vel diabolicé malitiofus non -

1

vellet facilt concipere , vel poftéa faltem dicere ? quod non agat contra.

iftos ut tales ; feuin tali officio conftitutos; fed ut homines fibi inimicos, .

quibus ifta digniras pet accidens fit conjuncta ; quod agatur de hac vel :

us nihil:

illare extranca aut p:x"va"ata. Sedtamen vani ,,cjïquodi concepr

»

( proe

| 'fäv? r'V;'w']?.-':iai **-Mþerüf.

/;l

gprdfuht, & contrari

um ex communi paternotitiat cüi preter dictas-ra-

tiones & ifta fuffragatur : quad ieges de bac toateria agentes fint quidem

latz intuitu 'cli,gnita«rixs,: non tamen in favoretn dignitatis canrtaptum »fi

quis cam fimul ipfuis conceptibieincludat, (ed'itmplicieerin favorem

perfonz talis diguitatis Legislatoresenim faris viderunt quodalias zp.!fr;—

rum leges potius inrifum publicam tenderent,quam inufum. — Senfus

igitur legum eft; ut qui facit in

juriam perfcqæ im.geratc:ris qugcmaquc...

moä(h:fïïmuï Majettatis, &c.

4X qrs'!/arium;.

'Ijx"'den; arguinen'tis ad

probandam crimen-MajeRatis'a'd:dufkärs, pro«

batur ctiamPalatinum irifignem felowiag commififfe;qua(quis forte honc

terminii juris Feudalis ignoret) eitingratitudo íeu infid'elirag'Vafalli con-

tra Dominum feudi, ;Eitenim impoffibile , ut fübditus Vafallus crimen

Majeftatis committens, non etism fimul Dominofuo ingratus fit& inli-

:delis: quod fatis ex t-CfmixniS,Patets uti quoq; ex juramento fidelitaris,

:quod Imperarori Vafalius praftac, nimirum fcu eifidelem ; obedientem,

gratum & fuccurfu promtum, nec unquam in corifilio futurum , übicon.

tra ejus períonam ; bonorem, dig. itatem & ftatum agatur , neq;in'hoc

-confenfurum , fed ipfius & S.-imperij emolumeritum procuracurum da-

£

mnumxabfq-,! mera-nunciaturum & impediturum , &c. quod quam fide-

liter Palatinus fervaverit, ex criminihus fü perioribus videre eft. — Patec

etiam ex cap. t. qua fuit privra caN(a Venefic. amit. Etc. 1. atcille quiinter fec.fzatr.

:Dem. fu. Fetoniam hanc efTe calem

"

» propter quam feudum amiccaþur-, &

Adipíum Dominum rev.cg;a,wr.

PROPOSITIO XIV.

Canja, proptev quam lipevator Bannum contra Comi-

tem Palatiium declavavit , non conceruit Impera-

teremtaz

quam cau[a ipfius propria pricata,

EC Prop. probari poffet cotidem argumentis,, quod du

precedentes, Breviter autem; & in genere fic.. Caufa fra&te

publice pacis in lmperio lefz Majeftadis; & perdueilionis , non con-

cernit Imperatorem tanquam ipfius.cauía propria privata.

Talis

genixþ proximé concerniz lmperatorem Au.t-lmperat

:

orem ; non ergo

€

Jj

z

J

42

;

: '?Bälmam;- Irä:pe'riale;a'* :

eft cau

fä'pm'p;*ia privatá.

"^ Etconcern

-

itcommune bonum Imlpcr'ij::ï Non —1

Àt

igitureft vel propria vel privata.

M.

fr

&tImperator Bannum contra Comitem

P'äl:-äcäumid;:cnlïäravit prd-

(

pter crimen. fracta pacis, lafzeMajeftátis;.

^

&

perdüellionis, quod patet

ex ipfo Banni tenore ; & quia jam in precedéntibus demonftratum eft il*

W

lum talia crimina perpetra(le, qua talem poenam merentur. -

l

Caufa igitur declarati Banni non eft Imperatoris propria privata.

2.

Certum eft , quod totum negocium proxim? oriatur ex fchifma- -

teinregno Bohemis,. Siergo Imperatornullam caufam feu litem pri-

vatam contra Comitem Palaünum ,. déboc Regno.ante Bannum . decla-

li

ratum habuir, aut habere debuit ; certumetiam eft,quod Bánnum ex tali —

(

origine vel caufanon fuerit declaratum. At Imperator nullà tale caufam « -

ii

habuit aut habere debuit.quod probatur : quia nec tanquà Reus, nec tan-

quà Actor, Non tanquam Reus; quiaficiPalaunus debuiffet eífe Actor., .

Coram quo autem Judicio Palaunus Imperatorem accufavit yipfiqili- —

tem movit? Nonitem tanquam Actor : quia poffidebat, pereugumenta .

Prop. X111I, Poíffldéns autem non tenetur efe AGtor : fed ipfius eftfein .

ä

fua polleifionetueri , quando contra ipfum agitur; uti nocífimum elt. .

Si ergo Palatinus putavit , fe aliqued Jushabere, quod pratenderet ins

Regnum Bohemis ipfe tanquam AGtor aliqua via Juris» inter tales Prin-

€ipes inImperio confueta, FekpniNAND0 licem movere debuit.

Ouia

autem.hoc non fecit; fed*;—]us fuum, fi q;qu;h.abïpuïq;t:, vi armata & pu-

blicaafferere;-&cpoflidentem de fa&to pofleffionefua extrbare voluit:

fine omni culpaeft Imperator FEnDINAx Dus » qui-contra-viólentum in -

;:ï

vaforem fzin pofle(Tione fua defenderc.fe-clm.dum.omnia:jura'licitä'älla.-

boravit.. Siergohe duz partes lite privatay Íca via jqris inter fe de hoc

:

Regno contendere debuerunt, manife

non factüm fucrit -

x

&um .cl?tsi quo d ex ;ulpg Palatiniid.

quod'in Bohemiam praten-

j Etiamfiitag: Palatinus adhuc: Jüs ali

dere pofuiffec: fic tamen nihilominus. colliïg;;ug.;oxztra ipfum ex dictis «

"

argumcntümh*öcforciil"l'munþ; :

. Quandó aliquis Princeps Imperij *relictà vïäJüris,

!quam deEebat ,

fequi, fequitur viaa facti, acJu-'s*fuum armiscx propriaauthoritate vult

evincere ; ille maxim? violatcommune bonum; omnem.ordinem , jutti-

E:

tiam & pacem imperij, omnem jurifdi&tionem & Majeftatem ; & quan-

llud non decla-

do contra illum propter rales caufas Dannum declaratur,

fa

»ropter caufas privatas.

Arqui"v:

L

f ve juþimn Imperat.

J

nl

Atqux Palatinus rch&a v1ajuns, &c..Ergo etiam maximé violavit com-

murne bonum, &c. & Bannam non fuxt declamtum c.ontra xpfum Propter

- caufas privatas.

t

Multo autem adhuc gravius peccavxt Palatmus ; f ijus. PékihsAspr

z

in chnum Bohemie l*wtonum fmc, uti fuit,. adcoq, 1lle Jus nullum..

hab uit.-.

Oäyc;tur.

Ex ipfis Banni. Narvati pm:, atq, alias indubitatum. e& pnnc:p.:lxter 4gr de

Regm Bobemie, quod Imperator pmnnd:: e[]l' [uum per bexeditatem, C Comes Pala-

"

tinus [nutn per degitinsam-Electionegn: ER icitur tantum mera cau(a pnwm ; C con-

l

- eernit Imperium folummodo confequenigt » & accidentarie : quatmm nimitum :p/iuo

&

^ d

jnter esl; ut pax von[erueturs C bella evitentur ;

z.

Re[p. None(t dubiuma agx de Regno Bohemie, ,non tamen prmcxpa»

*]iter eo modo; quatenus pertineat ad caufam civilem feu. privatam ; uti

patuitex argamentis,. Unde merito invertimusargumentum ob)e&um.

'Ex ipfis Banni narratis patet;atq; alias manifeftum eft principalitetagi de

Reono Bohemiz, quatenus contraomne ]us Iegmmo fuo Domino vio-

X

lenter prareprum , & quatenus eo'modo publica Imperij pax violata; cri-

- minalaía Majeftatis & perduellionis: commilfa fuerint. . Ergo non eft

-caufa privata ; fed concernit Imperatorem , & Imperium principaliter ;

Jusautem privatum Imperator:s tantum per modum.occafionis & ori-

ginis; quatenus nimirum Palatino fuit tanquammnocua pcu*ä Ícandali,

ex qua occafionem (umfit cotenormia crimina contra liperium & Impe-

xatorem perpetrandi,. Ecmirum elt adverfarium . adeo abfq, cerebrolo-

| qui; cum manifeftum fit ; vix ullam cau(am fractz pacis dari polfe ; que

noniude oriatur; quod alter alterius bona hoftiliter mvadat , occupet,

vel faltem viam Juris commütet in viam facti, -

Pro Confirmatione argumenti præccdenus ad;unmt adverfänus Ne

mmzmum quidem decedere. Imperio five apud mam [roe apud alteram: d:äamm pt-

" tium Regnum Bobemie pertnaneat.: Arrigant aures reliqui Calviniftez ; fienim

- Patronofuo confentiant, eadem ratione debent dicere; nihil decedcxc

imperio; quxfnam habeatipforum provincias. & territoriay modo perma-

neant fub imperio; quocung; modo ipfi erxpxantur, etiam titulo m;uüo.

Quid vero fi jure ijs exuerentur? Eflenrhominum patientiffimi &

ne la-

idem quidem moverent.. Quare ergo jam Palatmus $.

Fledlgre fi /" nequto Superos 5. Acberonta movelo.

G5

Nimr-

x

J

. .'äg»nym prerïä&:

1

^Nimirum pervetfamiftam regulam tanture. contra alios valere. vo-

Aunt» quando illis aliquid eripiunt. Sed gaudeant ipfi non diu.male

quafitis ; nos longé aliter & melius dicimus ; plurimum fcilicet decede-

reImperiofi Kegnum aliquod apud injuftum occupatorem ,

qüalis fuit

Palatinus; permareat ; utpote

qu& maxima funt Reipubl. bona.

juftitiam , pacem; debitam authoritatem

PROPOSITIO XVII.

Imperator bangiens Comitem Palatinum uon fz»?it -

-&ex tt proprta prioata cau[a : 11mo nec fuit Tudex

caufis feacta pacis,

,

lefa Adajeflatis C9 pevduellion:ts.

Rrior pars Propofitionis probatur fic. Si imperator banniens

up

.P*'älatihunm fuiffet Judex in ptopria þri.-vata.caufa ; Dalatinus fuif-

fétbannitus, quiMmþeratoreüa;i'ta tali aliqua caufa laferat.. Quid.enim.

ali*as. privata caufa ad Banpum ?

Sed Palatinus non fuit propterea

bannituis ; ur.vifum fuitin Prop. praced.

niens,&«. .

,Eggo' nec .,,I'"? perator ?b.a*n-,

z. Sinihilominus fuiffet talis juä&x, id tum effec in aliqua re, quam.,

Banni cau(æ.prox-imag,:violatio pacis ; crimep Majeftatis , & perduellio,

prafupponerent: Anfcilice

T

miz ; an vero Palatinus?

t lmgcrggör:i'pfcfucrit/1vl:;fgitimus Rex.Buhe-

Sed neq; hac in re Imperator fuit Judck-; quia fempcr præfüp?po'[ï:if

—tanqu;zm'Nöto'riqu fe,effclegirimum Regem Bohetniz. Etvere.No-

torium id erat; ut probatum eftad Prop. X11. adeoq; nunquam hac de

re judicium inflituit , neqy ipftituere debuit.

Nihilo itaq; amplius fecit,

quam fi DuxSaxoniz , vel Dux Bavariz punirent aliquos rebelles fuos,

qui vi fibi afcribere vellentipforum territoríum Aliquod indubitatum...

INon enim tum dijudicarent , anillud fitipforum territorium: Sed hoc

prafuppofito pergerent ad factum & paenas,. Imo & hanc poteftatem.,

omnes privati habenr, ut poffintfeinbonis fuis abíq; Judicijs fententia

i

defeadere ; quod ipfis non liceret, nifi aliq

uid tanquam ccrtumþpræ[ug-

ponerent, ad quod nullo Tudice effet opus.

j

Etiamfi quog; adhuc declaratione aliqua pore*f'caxtc" Judicis au-

thoritatem habente opus fuifTet, ad fciendum , anres.fit Notoria, & an,

affercio Imperatoris-fit indubitata; atq; etiamfi Wmperator ipfe eam

ullus

in tali (ua caufa facere non Ppiï(:c; Jamen nefic quidem inBanno

ä

.eft

-

p

| ffve faþ!lu Imptra

1

eft defe&tus : quia illa

declátatio fufficienter:

facta eft Francofurti à Col-

jle

légio Electorum. Adeoq; Imperator faltem inde tanquam certum fup--

t

ponete potuit, £s effe legitimum Regem Bohemiz , nec. opus fuit (fiad--

üt

huc ullo modo opus fuiffet )atipfe hunc actüm Judicis'exerceret.

"

4 Etfivero etiam dubium fuiffet, uti non etat; an Imperatór effet

legitimus Rex Bohemiz ; non tamen opus fuit hanc rem ante Banni de-

clarationem dijudicári: quia Palatinus nihilominus fractz pacis, Maje-

ftatis & perduellionis reus eft, per fupra dicta : adeoq; jnfte banniri po-

l-

tuit;^ Etiamfiitaq; Imperator hac ratione tum voluilfet effe Judex* hác

in re; in qua non potuillet , nihilominus tamen Bannum adhuc maneret

P

validum; quia habet debita faa fundámenta. Antamen Imperator veré

?

alfereret f&'..eLTc—'Reg;m Bohemiz , de hoc p,ofïca-ïlegi'timo modo '-'difqui-*l

.Vripoffet. Sedhac rantum ex füperfluo,

!

l(]:S

"y.

Similiter etiam. probatur pofterior pars .

P-röpoüinni's.' Notorium.,-

enim eít Palatinum eífe violatorem pacis; perduellem & Reum Majefta-

ts per Prop. XIII. & X IV, Nomitaq; opus fuit, ut Imperator in his cau:

[le

fis Judex eflet;. Sedijs proæccr-to fuppofitis p,ænasxdebitas & à Jure fta-

tutas tántum dénunciavit,

i

Hzc igiturcumicafe habeant; non opus efthic tractare ill

a

m quæ?

0j

, ftionem, an Imperator vero poffit effe Judex in propria privata caufa; an

c-

-jtem in caufa laze 'Majef'tätis, ac perduellionis, quando nimirüm tale;

quid fecundüm viam Türis cognofcendum & judicandumforet; — Quia

v

enim re vera tale judicium. hicnon. cóntigit, eas quæüfoncs, tanquami.»

Dl

alteriusloci, merito hinc reijcimus. — Interim propter graves rationes

lt

non dubito, quin Iperator etiam in.talibus caufis judicare poffit 5 quic-

quid adveríarius dicat.. Quin tamen fzpe conveniens fit ; uc hanc rem a-

n

lijs Judicibus committat; & hac poteftate fua; propter ómnem omnino

J^

fufpicionem declinandam , non utatur,non inficiabor. Rationes quedam

|» pro noftra fententia po(fenteffe aliquibus illarum;qua' poftea invenienwur

e

in Prop. X L X, Eas hic

prius rcfgi*re,apglicare, dgdücerc'exï'd.i'&a cgqfavr

4

fuperíedeo,

Rátiones item adverfarij nihil conclüdünt , quas breviter ita pet-

fi"r'ingQ.xLegcs prohibentes ne quis in. propria caufa judicet; tántuni»

14

loquuntur de privatis, & Judicibüs inferioribus; quamvis tamen in

his etiam interdum Exceprio obfervetur.

Exemp/a, qu« obijciun-

turnon faciunt Jus, qküiä; Imperator, & quilibecalius Summus Püia-

js

n Regno gillia- id nuilaterius

ceps potefthac pp;eügce fua nonuti.

z

à Rege

-

£ó6

CBJM um lmper:alc.-

4 Rege fic rE pofï'c, necdum Bodino fatiscredo.

-Sit tamen 1ta:-at sihil

[

amplius erit ; quam hujus Regn: fus parucæare, quo4 reliquis

genuhus

non p"æjudn.ar

E(Te autem 1d juris gentium vel alterius ju; is commu-

nis; przcif? nego Bodini, & al 1quorumxccentlorum alitez ientientium, ;

inlirmae authorxtau parum defero.,

JRSROPOSITIO XVIII

Comc's Palatwm nón ed Sudex Impewztom "t lmþcm-

dotis : necquidemeil 7ud€x Impcmtcm ut. Pz inci-

44'0el Comitis.

f fimul videatur , qua fic ratio abfurdi hu]us dubij, quod; pr'zfer«

U:

um quoad priorem partem, nulliin mentem venire poz.n(ïec , nifi

qualemcung; fcaadali occafionem habuiffet , afferenda (unt verba Aurez

Bulle ex quibus oritur, quz Tit. j, de Iure-Com. Palat, ita aic: Et quamuis Ien-

perator five Rex Romanorum, (aper cau[is , pro quibus. impetitw feerit » babeat, ficut

ex con[netadine introduciam. dicitur , cotatn Comite Palatino Rbeni, Sacri.

m:pe ïq

Arcbidapifero, Eledore Principe tefpondere ; illud tamen judicium Comes ipfe Palati-

gt n28 alibi , præter quam In lmpcmh Curiá, uli imperator (eu Romazorum Rex

pee[exs extitezit peterit. axmere. Nihil autem hinc inferri contraProp, da tam

videbitur poftea, Jami itad; prior pats propofitionis ita P"Ohatur

L Idpatetex ]ure communi Canomco & Civili:

Imperator, præccl-

*

lit in temporalibus , illos duntaxar , qui ab ipfo recipiunt zcmpuraha c4p.

Sclicite beniguitatü. de majorit. & obedient; Palatinusautem ab linperatote.,

re»:pu tcmporaha tanqmm Vafallus. deber. ergo ipfum præccïlcrc Im-

perator. Non. .«ergo, elt lmpcratorxs Iudex .Si enim hoc ellet xpfc pracel-

lezet Imperatorem,

Imperatoris Judicium eft prmcxpale, & deco dxfputare vel dubitare

e(t facrilegium l. difputari C. de crimin, faerileg. Imperacori datum cft jus ut

uod conttituiffet , ratum effec. L neceffarium $. nevifime. ff. deorig. Iurü. Po-

pulus Romanus omne jus omnemq; . porcüatem fuam in Imperatoriam.,

tranítulit potcftaccm.,

L. Quod Principi. ff..de Conlitut.Princip..Ó Deo 4u-

tbore. C. de vet. jure enucl.

Quid enim Majus . quid fanctius Im-

periali eft Majeftate! LÀi $ Imperiali. C. de lg. Conflitut, 1n dubijs circa

jus &. lcäes occurrentibus recuriendum eft ad Imperatorem -& gjus

interpretadio rata & indubitata haberi debet, &c. ibid. & L tauta circa

soc. C, de vet.]ute enuil.

Plura alia per totum ]us civile occurunt Tex-.

tus ve-

Es

1

lil

.

: v-;/;fq;g;y;)þiti&w?wperdt. !

:tus vero hic funtfat

u$

ismulti & graves: quilibet eos a

d 'ïProp'd'Hcien;ex;fa

lj«

. moftram accommodare poteft, Si enim Comes Palatinus eft Tudex Im-

20

peratoris ut Imperatoris, omnia ftatim allegata fünt falfa, & potius con-.

. veniunt-

h

P

,

?"alatino quàm Impcvrat"oþri,: vel deniq; quod veriffimum; Pala-

tinusnonefttalis. -

z. Eadem nontantum (ünt vcfa fc.cundufq Jus illud, quod eft :anü-

L

. quius ÀAurea Bulla,fed etiam fecundum R eceffusfeu Conftitutiones Im-

-

perij; AureaBullalongerecentiores. — Nam Cewffitat.de Anno (550. $. Quf —

;-

- folc) en(et/ & feq. Imperator vocatur Primus Patronus Ecclefiz, Primus -

.Princeps defenfor Chriftianorum ttem ; Ineo, quod Imperator agit ex

imperaroria poteftate; ejufg; plenitudine; non poteft.ipfi dariforma aut

!

modus.Cen[litut, de Auno. 1544. $. 2(i$ toít abet.. Imperator Romanus eft

— fummum Caput Imperij Covfl. de 41501566. $, 6nb nad) bum banti.

3. Idem probatur etiam ex recta ratione, Jure Divino, Naturali&c -

«Gentium,

-

Secundum hzc enim omnia fummus Princeps alicujus R ei-

» publ. qua talis non poteft fübe(le alteri Principi ejufdem Keipubl, tan-.

" quam Judici. Aliter enim fentire eft tam manifeftum abfürdum , ut

- nefciam, an quid magis; quia contradictorum eft in adjecto;

ut ldquun-

tur Philofophi.

Natm primo ponitur eífe fummus Princeps: deinde

ftiam ponitur, quod qua talis habeat Judicem in.eadem Republ. füpe-

riorem. Áteoipío non eít fummus Princeps,

fed potiusille qui eft ipfius

Judex. - :.E;H,itag;;fummus-Pri,n.c.cps, & non.eft Íummus Princeps, . eo- -

dem refpeétu quod ab(urdifsimum Sic.omnino eftin.noftro .cafu.

Di-.

cunt enim adverfarij, quod Comes Palatinus fit ]udex Imperatoris ut

lmperatoris, lmperator autem ut Imperator.eít fummus P rinceps feu ,

CaputImperij; utipfz pofteriores Conftitutiones 1mperij.dicunt, &

"quis unquam aliter fomniavit? Imperator igitur per eandem confequen-

tiamnon erit Imperator,

Quia autem hoc abfurdum concipi nequit;-

& Calvinifts nihilominus volunt Comitem Palatinum effe Judicem Im-

peratoris: fic neceffario debent dicere, quod Princeps ille , qui a'lias,in

Imperio dicitur Imperator, habeat quidem hocnomen, fed cum potefta-

teinferiore; Palatinus vero non habeat quidem nomen Imperatoris,

habeat tamen poteftatem fu;:;remam. Summatim dicam: alter nomine,

-alter re eritImperator,

Quid vero eft crimen lafz Majcítatis, fi hoc

noneft? Ubi Majeftas nontantum lzditur, fed ctiam,

:

quantufn in 'ipüs

«t tolli.ïur,» & fübvertitur, -

of

H

4.ldem -

";x*'kg dasis ;

[

$££

"

«Bannnm Imptriale»

/4. dem quoq; fingulariter confirmatur ex confüetudinibus feuda

TO

:

emai tempore obfervatis & ex ipfa natura feudorum. Conftat nimirum

quod Imperator fit Dominus feudorum Imperij, & quod Comes Palati-

xusfit inter ipfius Vafallos, & quod.debeat jutare fidelitatern & obedien-

tiam. Jam aucem eft contra omnem rationem, ut Vafallus fit ]uddx Do^«

mini, inferior fuperioris, ille;. qu"i* juravit &delitatem & obedient

i

-

igm , il-

lius, cui debet praftari fidelitas & obedientia.

j

Nullo modoigitur Comes Palatinus

eít Ju

dex ImEeratoris" 1u-tä,Im----

-|

ä

per-atoris. :

Cum itaq; i

fta ,caipi-nio fï'cqta»m-äöfurda-,v& homine rationali prorfus ;in-

dignas mirum eft valdé, quod non.tantuminveaiantur aliqui caufi, dici

&Jeguleis, Juris Publiciignari, qui eam afferanr.; fed quod etiam inven-

ti fuerint ex Principibus & Statibus Imperij,in eadem navi navigantes;.

qui fimiliter Imperiumin. eum. modulum trensfundi: dcbere volunt, ut ab:

lmperatore ad Palatinum provocari poflit,

ïï

Altera. pars Propofitionis breviter ita. pro

batur Imgemtc;r five ut

Princeps fiveut Comesnon eft fübjectus Comiti Palatino, ut pater, Er-

go Palatinus neq; Imperatoris ut Principis vel Comitis poteft effe Judex.

Debet enim aliquis. habere Jurifdictionem & poteftatem-fuper. eumy.

d

quem.judicat ;;alias- judicium nullum. eft.. Atq;indenon poteft cantum;

non judicare füuperiorem, fed nec equalem, vel inferiorem ipfi non fub-

jectum. Quz autem jam poteftas eft Comitis Palatini fuper Sereniff. Ar-

£hiduces Auftriz, autalios Duces? Ridiculum. Loquimur autem hic

1antum de poteftate Ordinaria, non dc ea , quam aliquis habere poieft

ore ipfo,.

per Cnmmiffwnem ab 1-Implcrat

Oljicitur..

: A:;na Balla $ Notoris con(aetu

do claré indicant, que

d, quando i)npeim& utInr-

perator faper aliqua re impetitus fuerit; Comes Palatimu Elector fit ipfius Iudex...—

Refp. Videamus primum de.Aurea Bulla; cujus.verba in principio Prop.

füns citata, Illa autem neq; clare id indicant, vellegenü patet: neq; pro-

babiliter. Verba.enim ifta long? aliter. & dextré. poffunt invelligi , nec

opus e(tad intellectum abfurdum recurrere. Dicitur nimirum ; quod. Lua-

perator, feve Rex- Roumanovum, (uper caufis, pro quibws impetitw fuerit.refpondere: ba-

beat cotam Comite Palatino-Electore; ld vero intellipi deber de caufis,pro qui-

bus impeti pote(t ;.,qgale«sinen (unt illa, de quibus ipfe jam egit & confli-

endum

tuit, ut ,Impxera:'or;'uti:Pesr.argumcnta, pracedentia patuit. Incellig.

igitur.

N

x

prera?. !

AÉ

jur

r j?ce ::7::1)93!5(

3eitur eft [anius de caufis Imperatoris

privatis, pro quibus impetitut t

2

n

Itlv

TPrinceps vel Comes. De his

autem rel

pondere habebat coram Comitet

2

ice directo & Ordinario (hoc enim fieti non

«s

Talatino, non tanquam jud

Prop.) fe

d ad fummum; tanquam Commiffa-

Jo«

poterat per alteram partem

etiamfieri potüic

Tio, ab Imperatore ipio poreft

atem hab entc;.Ho:c autem.

l«

ia tamen confuetadine in-

eodem modo coram quolibet alio F*ri*frgipc;qü

Palacino, fic id in Aurea

n«

xroductum dicebatur, utfierec coram Comite

ulla, fub certa adhuc conditione confirmatur,

Imo nec adhuc opus eft ut

lla non dicib quod Comes

ád intelligatur de Comm!

fiario: quvifa/ Aurea Bu

[l

p

starít Tudex , uti adverfarius falfo'ailegat; led

d

"Palatinus debeat effe Isiper

P

nipía vefpondere. His autem verbis abunde fatis

[is

quod Imperator babeat cot4;

fit; quando id fieret £o)

ümmodo coram ipfo,

tanquäm viroaliquo bono,

:ls,

lnde igitur tantz orift

z 1iia folet effe rufticorum frmplex & ridicula

b

viro Principe etiam tantüm locud fuerint

fuperbia, qui quando cum

mulcum fingulares fe efle pucänefu

per reliquos fui pa gi. Hancautem prx-

uf

lus rufticus efletcam fimplex ; qui,

fes ifta adhuclong? fuperat: quia nu

[

incipem & alios. quof-

fi compone

L

reclires definibus agrorum inter pt

rbonus & rerum iftiufmodi per

icus(uti fatis fieri poteft)

n

datn, «anquam vi

qui, ioquam. pïoptercai-n

zantam foperbiret utputaret fe eífe Judicem

i

& ab eodem ad fe in quibufcung; caufis pro:

fui Principis ut Principis,

)*

r«

vocati polfe & debere. Injuriam igicur

fac$U*n; ipfi Comiti -P.alat'inc? » qui

de eo itafentiunc & fcribunr.

[

Sed video , vnde adverfarius in

üafekgoüït, & quod forte omnes ad

d

rum, vbi aurea Bulla Latinain

fanc opinionem maxime manet: quia nimi

x Romanorü

ui, Germanicahabec tín $áne

principio habet Imperator, five Re

fet/ alg SKómifeber

$éniq.id eft

Vnperator; ficut Rex Romanorum: Ponaturr.

j

;ermanl

Sed cui l'itfguæx-eü:

uod verba C

ica aliudfignificent; quam Latina.

credendum? Dico quod Latinz.

Inea enim Aurea Bulla authentice con-

P-

fctiptaeft: quia illo temporeleg

es Imperij Romani adhuc ferebantur &

)o

alfervabantur inlingua Romana ; in

qua etiam propterea Bulla ex ipfis

adverfariorum Atchivis producitur.

Potuit igitur fieri ut Interpres Ger-

E

manus incideritin aliquod: manu fcriptum, qu

od, vbi nos jam legimusfi-

l^

o; habuerit ficut, atq; fic diverfitas illa orta fit ex diverfa lectione, Quod

ere debeat habere fiue , non fieut : |pfi adverfarij. nullate-

autem Latina v

le

M

epoffunt: quia; prater illam jam commu

niffime receptam , ita

nus negar

quoqs hab

et Aurea Bulla ex Archivo Electaris Palatini olim produ£ta,

aSpite apudlobaniemTa[cbwernum, Amno i.

»

Editio, ?uam .cgo v:id*i,fuit im-preü'

]

Bu .

60

CBdnnum-gïixpäria'ZO

$ nga Imperium illa

m Germanicam

explicationem non reijcit, fed'

ffat

tolerat videndum etiam, ut potius expl

icetur,

quam ut reijdi^a:ur.. Dico

Ut

itaque ; quod illud fiest vel alg/ non fit accipien

dum reduplicativé; utita

du

explicecterminum Imperator, quia illa redu

plicatio, Imperator ut Rex R o-

«

manorum, vel fignificatidem quod imper

ator ut Imperator ,. vel diver-

t

fum quid. $i diverfum quid,«argumenfum

nihil jam ligat: quia hic que-

qll

ritur de Itnperatore ut Imperatore,etiam fe

cundum terminos adverfarij.Si

te

quis autem(xïi fimili cafu Im

peratorem ut Regem Romanorum vellet co-

K

ram Palatino accufare.

Imperator merito poífet dicire quod talia egerit

tanquam imperator,.&

quod tanquam talis coram Palatino refpondere

non teneatur,Et fic totusille textusa

d

[

biret in fenfum Bugatorium non igi-

Io

tur ifte eft fenfus. Dicet quis, effe ide

i

m quod Imperator ut Imperator at

tum ego meliorfum negando; qua

m alter affirmando,

quia verbaid non

indicant & quia tum reduplicatio ifta ,.

quoad verba, effet in confi-

derata. Ex fenfu autem multo minuspot

eft quis contra nos argumen-

tari ; quia éx vi argumentorum pracedentium ,

five intelligatur Impera-

