ror ut Imperator, fiveut Rex Romanorum fenfu

s eft abfurdus. Ihtelligen-

Vi

dum itaq; eft copulativé, ut fen(as fit,

Hnperator eque ac Rex Romano-

rum : fic enim conciliatur Germanicu

Stextus & cum recta ratione; &

cum textu Latino»magis*-au:hmtice& cum

feipfo ; tum ne fit nugato-

riu$, tum etiam quia in fine, ubi Latinus iteru

m habet,

Itoperator (euRex Ro-

manorum, ipfe fimul habetberStepfer ober Soémifdy

Senig. Verba quidem

Germanica dictum fenfum dure exprimunt,

"

j

j

adhuc tamen cxprimum: &

fi debentreconciliari; aliuri modu

m prater iftum nonvideo, -

3. Pafito quodverba Getmanica cum noftro fenfu null

*

atenus poffent

reconciliari, nullus inde effet fcrupulus, quod illa confi

E

denter rei j,ccre-

mus, non tantam tanquam diffona à Latinis, fed & magis;tanquam diffo-

naab omnilure & rectarstione.Probent tum adveríarij.quodin fuo fenfu

fint authentica; Satis itaqí refutata eft ob

jectio; quatenus loquitur de Au-

xea Bulla. Quod vero adreríarius addit,

etiam Notoriam confuetudinem

clare indicare; quod Comes Palatinus fit Judex Imperatoris, ut Impera-

toris ; mirarer quidem quare hoc diceret : fed quia demum video , quod

vum mnlta dicat, qua falía, nulla, & abfurda funt; mirari defino. Siigi-

tur Notoria confuetudo hoc habet: plurimi faltem in Imperio ejus non

erunt ignari. Ego autem;

quimeejus omnino: ignarum efle fateor, li-

bgntcr

inftraüi vellem; quando vel gnum' unquam cxcmglum taleinrerum

/

$

natura

E

Hþ&)äj&aþïiäd lmperat,

:

^

éf

d

patura fu&rit;xAtireä Bul

Ü qfulod* Imptator fi

cut

(0

la quidem de fuo tempore ai

ex confuctadine introduiium dicitar,.

coram Comite Palatino ve(pondere babeat: non-

*

ld

dum tamen dicit Notoriam confuetüdineri clare id indicares

& de quali

Q

ntelligeridum fit, ante fatis demonflra-

(

confuecudine refponderidi iftud i

cum eít. Ea ipfa item confuetudo;

que tum temporis fuiffe dicitur jam.

&

quoq; omnino defijt:

quia abhinc di

u ultra feculum niullus a&tus dari po-

$

teft, per quem fuerit continua

ta, quantum quidem ego adhuc cognofce-

m;qua

-

fo, Imperatores de caufis aliqui

bus, coram

rtt

repotui. Quando ermi

Comitibus Palatinis

5

fpeciatitn refponderunt? Nonigitur illa confuetu-

te

do; de qua'adv.'erfarius.

dicit, veleft; velunquam fuit; necilla; quam Ca- ;

gl

-tempore fuifle dicit, amplius fupereft,

at

rolus*IV. iuo

PROPOSITIO XIX..

0f

f

Imperato

v contra Notovimn publica pacis vuiolato

t

rem; €9 perduellem ab/q, comventu fiatuum Dmn-

!

J

perij, oe

altem E lelälommf,i fenteatiam Ba'm?i

declavave peteit.,

j

ræf&riEitur ; quod in

äc

On recta ratione, autullo: Jure ccmmuni p

N

Àl Keguminis forma» qua pr

imario éft Monarchica;füpremum Caput

u

non poffit fententiam profcrip:ionis vel fimilem, abíque habito conven-

tu ftatuam, contra unum ex Primoribus declarare ; uti- abíq; ulteriore

probatione sotunt eft.Imperium autem eff talis Regiminis forma ; uti fi- —

militer certüm eft. Ergo nec in Imperio tale quid ab Imperatore fieri; feu

Bannum declarari, eft illicicum.

i^

ndubkatüm;fefbrcür & fuppo-

2 In Jure novo Imperij fepe tanquam i

- nitur, quod prater Cameram Imperiale

m,etiam Rex Romanorum & Im-

t

perator Bannum, contra ejufdem reos, declarare poffint & debeant. Pa-

tetid ex plerifqs Conftitutionibus, & Camerz ordinationibus. Nec ulli-

bi limitatür, quod id à Rege Romanorum vel Imperatore non debeatfie-

ri, nifi habito fu

;

per eare conventu ftatum Imperij, vel ele&orum, Ergo

d

id fruftra, faltem quoad hoc Jus, jam ab alijs limitatur.

]

n

3. Quia adverfarius potiffimum hic contranosagit argumento ab an-

tiquis exemplis , quibus fuam fententiam probari pofle putat: Conve-

l

niens eít ut iterum ipfi tale argumentum opponatur; ne appareat quafi

táne-

Ü

nobis deeffent exempla; ex quorum tame

n magna fegete ego pauca

£uin

?

62

x

í

Bannum Imperiales

tum afferam, Insperator nimirum Fridericus ex Ita

lia in Büfgund.ijam 've-

p

hu

niens Henticum Ducem Saxoniz & Bavariz ibidem in itinere nullo fta-

fl

uom confilio indicto;imo diffentientibus ctiam Principibus qeibufdam,

quia

i

*

ias prafentes erant;tanquam MajeftatisR eu m fententia lata damna-

2*

d

vit ;ac Ducatum ejüs Noricum feuBavarieOthoni, Sazoniz. AlbercoDu-

Wi

cibus attribuit, Sigenita lib. t4. biflor, Anso u75. Chriftianus Archiepilcopus

Moguntinus, ejufdem Imperatoris in Italiam legatus, urbium.inter£fe dif-

üdöntiu-m'ïdegatos ad'fe accivit, cateris veró iniurias» litefq: fuas iilius

0

W

atbitrio remictenubus; Florentini in pertinacia perfticerunt 1taque ambo

h

tanquam communis pacis hoffes ab eo profcriptis & bencficijs Imperia-

libus fpoliatzfunt. Ibid, Anmo : i7-z,)]'acobus Epifcoptis Taurinas Legattis

It

Imper. Friderici 1I. Bononienfes ipfius poftulationibus Imperatoris no-

n

mine factisnon obedientes, ex cempló & ftante quaü pede. profcripfic.

K

Sigon. lib. 16. biflor. Anto12)g.— Ydem quoq; Fridericus Conradum'Epifco-

qi

pum Spirenfem & Meteníem inltaliam legaxit cum ma

ndatis & lite-

b

$

.

:

^^

L .Ai-

fa

u

n'sl;quibus €i dat poteflatem, Civitates, Comites, Marchiones ,

a

quoslibet per univerfam !raliam conftitutosBanno Imperiali fupponendi

bl)

m

& extrahendi*quam poteftatem quoq; Legatus illeibidem exercuit.Idem,

lib. i7. Antio :220. GottifredusRomaniolz Comes publica fententia, Impe-

b

tatotiz Legationis auctoritate,Imperatoris nomine & fuo Imolenfes ho-

—

Pl

Ítes pronunciavit: qui & confiliofuper hacre indtalia poftulato, coram

pH

illo profitetur, fe eo evenifle uc Imolentes profcriberec, idq; tanquamfi-

t0

bi jam ftaturum, & tanquam Imperaroris mandatum propohit, imó &

Q

Confilio humaniter deprecante, nihilominus in propofito pergit.. Lnde-

fatis apparet quod hoc confilium non propter colligendavota ad' fenten-

]

tiam ferendam convocaverit, fed ur ita profcriptio in ejus prafentia fa-

0i

&ta eo majoris effec efficacie in executione facienda. ibid. Anno 1222; Si au-

hi

tem Imperatorum Legati hoc modo prefcribere, & fi Imperatores Lega- .

tisex fua authoritate poteftatem profcribendi dare: poruerunt: certé &

f

ipfitalem po

teftatem habuerunc. Denig; Imperator hic Fridcricus ipfe,

f

Mediolanen

e. Bononienfes, ceterofq; Lombardiee Romaniole ac Mar-

in Italia quafi initinere exiftens , pro-

chiz populos 3mperatorio Banno,

Anh0 :226, H ec cxempïa ex folo Sigonio; de uno vel al-

fcripfit. Sigon. ibid,

!

tcto lm;pcratorlc«p

lura de 'pluribus quis alibi abfqi ma.gp:-diäi;ultgtc in-

/

Venieto

a? Confulat n;obis

D 1

pgsy»(;xburrcrc-ää rempora tam remot

Sed quid e

&

h.

PrOf

P

RE :?ve "jä.«/litiaïlmpwfï*

1

& neq; in his exempla deeffe videbit.

Unum tantütm ad-

i. proþinquïdfa*;

: & quod maxi-

li«

. huc addam ; quod patrum noftrorum te

mpore contigit »

rum, quod Imperator

CaRoLus. V.

n

mium habuiteffe&am. Conftat nimi

extra ornnem conventumdmpetij &

Electorum contra. J[oannem Fride-

u

dericum: Ducem Saxoniz.Electoreni,

eíficaciter Bannum d&c)aïrav.crii'.

Qs

Horten( libr. 2. de bel. German, & alibi.

2

.

4 Hocitem bene eft confiderand

um, qu

odab eo t&nipqrcrp,oüqg;a/m

nno 1495. in.nullis con-

contticutum eftjudicium Camera, nimitum ab A

)Q

ventibus ftacuum imperij ullum Bannum fuerit d

eclaratumi; u patet ex

d«

Receffibus Imperij, in-fingulis Comirijs publicatis.

Ergo faltem Bannura

ec item conftat

uod id interim

l&

non debet referri ad tales conventus; N

in alijs Ptincipum conventibus factum

H

vs

uetit: fed id factum, vel ab Ini-

bns, vel

d

*

Camera.

h

peratore fine conventi

Imperiali, Poteft huc reponi,

$. Steben erlebíqung/ & de Anm :567. $. 2I(8 tvit

)*

uod Cenflitut. de Auno 1566.

tat, mandata Exe-

bann/ Imperator Maximilianus in plenis Comitijs refe

ores, & urbisHet-

u

cutionis Banni, contra aliquos maaifeftos pacis turbát

1

bipo!

enfis violenter occupatores à

Patre fuo Lénperat. Ferdinando aug.

"

mem. in.imperium

publica à effe : fcilicet hoc factum fuerat extra coh-

l

ventus Princigum-&.-&gtuum;

.&'Cca'm'en Bätus' id- *Pcfmimmg | & ap-

probant.

L

*

$ Süppon

tur hic ex præcädenübus, Notoriumïïpublicæ pacis viola-

torém Bannum late fenteatiz eo modo incurreré: uc nu

Y

llo- amplius jüdi-

ciali examinatio feu proceífu opus fit; ade

oque nec quoad.hoe conventu

declaratio Banni nihil aliud eft,

Principum opus e(le, habitoautem hoc.

qua jam'iü* fe' cär;ta eít; nt

le

quam publica denunciacio illius fentenrias

d

omnibus innotefcat;

I

anc poteftatem habeat , nemo fa-

Quod veró Imperator ne quidem h

nus dixeriz; nifi quis Imperatoria Majeftate omnino füblatá latvam velie

fabftitueres &-vel puram Ariftocratiam, vel nefcio quid in imperium in-

troducere, -

i

6. In. cafa. quo- 1

m

iperator,; vel etiam alij ftatus- I:hp'e'r'ij*pofï'unt'

flatim initinm facere ab executione,lita ut nulla opus declaratione.

pracedente ; ibi-fi Imperator, quafi' ex fupctfhio,,,,.vvel/u't-fältcrn omnia

e adhuc

melius innotefcant & dirigantur declarationein pramiitter

velit, non opus utid faciat conventu Principum indicto. Omni-

fque

no. euim. abfurdum -eft ,. P;iü'c quidem fieri . executionem. ab

[

giio

-

54

,*'æ&yä&fn Imperiale»

ullo conventu & declaratione, declarationem tamen non nece

H"a»ria.tbn* in

cadem caufa abfq, conventu:Principum fieri non.polle.

In Nototio.autem cafu fractz pacis ftatim initium fieripote

&n/cc uïl;

opus eft.ulteriori declaratiode per.Prop. Vill, IX. & X.

.

decla

Ergo»fiImperator tamen adhuc vel

it Præmitter.c :

-

»t&ül

onem, ullo

€&onventu Principum opus non eft.

[ Q MT TLE-

. 7. Uaiti ftatus inconventu Norib

ergz Anno 16ij. habito; ;.'puf),licä af-

ferveruntImperatorem non habere Juri(di&tionem.in Imperij flatus, nifi

incaufz fractz pacis, aut feudalibus, que Ducatus vel Comitatus con-

cernit. Quamvis quidemhac re(titutio omnino vana fit: tranfeat tamen

prohocloco & tempore: Simamus tantum; quod fponte admittunt, Si

ergo, dum Imperatoriam jurifdictionem quam qmaximé reftrictam vo-

E

fhidadb 7acdb.

lunt, nihilominus adhuc concedunt, quod faltem caufías fracte pacis

:

compleéctatur ; nulla quoq; ratione inficiati poffunt; quod 4mperator

conttá fra&tx pacis manifelté reosfententiam Banni declaratoriam pro-.

T

mulgampofsit, quamne quidem .

e

J

ura ipfa requirunt. Si enimämpcramr

€

&

dictionem in caufis illis non ha

bet, nec fane ullà in illis habet:

talem juri

- $. Poffethec Propofiuio probari omnibus argumentis, qua allata funt

ad Pr.ox p. V11. Poterunt jllai

bi videti; & huc facilé applicati.

Objcitur.

E E E. a . UM Ra o r o L r UT

PRAIMO Maltaantiqua exempla potivs manfl

ránt contrarium, Nam Contadu

Bavarw ; Henricu Letbarinou ; Otto Palatinu C -Henricus Mavcbio; Otte Bava-

qus; Oltecarta Bobemie Rex C Henricu Bavaru, non fuerunt Bauto [nbjecli, wifi im

conventa (eu confilio Principum C flatuum , ati ex Sigonto , Nauclero, G Avqnt:'now

2

videve eft.

n chuitu'r. Olim aliquoties facte Tdnf *-prof&rig tio-

"—— — — —— ao h

Peon. Omnino no

nesin conventibus Principum. Ergo idfemperfierideber. — Alias enim

nos etiam àb exemplis noftrz partis inferre poffemus, id femper debere

fieriextraconventusPrincipum. Aliquando igitur ita factum eft, ali-

quahdo non,

pro occurrentibusrerum circumftantijs ; atq; id adhuc fieri

poffe

non negamus,

fi detur cafus, in quo opusfit: videlicet fi multiPrin-

& ftatuseffent de caufa aliqua litigiofa diffetientes , atqs rcs vidc-

cipes

retur tendere ad

arma, &c. Tunc enim communis .fencentiaw e»(&ï majoris.

efficaciae, & facilius cavetur vel tollitur fchifma.

M

Refb. 2. Saltem multe caufz in. di&tis Exemp

lis nonifdnhthOtor»iaä;

fic ratio nihil ligat; quia ,hic lo—nqq'imur de Notorijs Nec qu

oquc

p * H JEPITT - MOLTA n u . 'ba — Sbeed

&

d

inde

£f

jfievejyv/ïi*t'id :Iïmþäm?.

n

dadefequítur, quod ca

ufz dubiz jam ita referen

de .&nt.a-äï&atus' imp

crï j,

ficuti olim fepc factum cft, Jam enim feré omnes referenda funt. ad Ju-

Etiamfi

]la

dicium Camerale, quodillo tempore necdum erat conftitutum.

autem aliqua etiam exempla fint in Notorijs, parum id refert.

Poffunt

enim hec, fi patiantur moram,; etiam ad Conventus referri, non ut fiat

declaratio, propter hocenim id nullatenus eft neceífa

3

:

rium; fed ut fzmu;

Jfiatefficax ordinatio circa executionem

H

d-

Jf

SECUN D O. Es Conflitut. de Autio 1566. 1567. 149-

)pparet, f impfäm&

J

dgendum erat de Banui declaratione, aut eja executione , id maturé ín Cenveutibus

Lniperij propo[itum, atq, Ad perceptae flatuum fententias accommeodatam,

nl

M

- Refj. Quod ad Banni declarationem attinet, loca ilia funt pro nobis, üt

Q*

vifum Arg. IV. atq; ab adverfario falfiffimà citantur.Nufquam item in ul-

' is Conttitut, quaritur, an contra hunc vel illum, Bannum fit declaran-

us

ot

" dum: fed in Conflitut, de Amm (566. otdinatur, quomodo Executio fit infti-

0s

tuenda. Sic quoque;; fi circa hoc tempus conventus aliquis fuiflet , effe

potiflet, vel adhuc commod? effet, fine dubio etiam hac de re tractare-

tOE

en

tur. Ànno rjó7. tantum agitur, quomodo expeníz in Executionem factz

n

fint compenfanda. Nec icem Conflitut. de 4nno1495. de Banni. declarauone

quicquam dicitur, fed tantum de Executione. Imó illa Confitutio ; con-

&edente etiam adverfario, ita

torijs opus effe dicar.

Pro npbisc'&g ut.nulla dä.cla«mtionþ in No-

ii

TERTIO, Imperator in Copitulatione

: [uäl:äoräm järgto pra'mi—/ir,* quod in re«

Ul

Bu atdai Utiperintn conceruettibus flatim a primcipio Eleorum confiderarionibus &*

jw

€onfiliis uti ; C quod in rebss sulto miteribus, ac prefens eil, unde fadló toti Imperie

»tim.

eoyunuue iecendium Q bellum

?

oriri pofit, non abf *gofundäm prefiiim C confen(a

pioced: re velit.

tïO-

- Kvge (altem opus

feit cowventa Electorum 4d Banni dleclæn.'iekem.

.

um

. Reff. Hiciterum volunt Imperatorem

)

uramentum fuum non fervaffe

ete

Dictum ex fceditate (oa feipfum refutans, & cujusipfosauthores meritó

jl

pud?re debeat, Dico itags primum quia promiffio genetaliter eft de vebus

(

erdau,quod perresarduas in.celligi poffint velille qua non tantum quoad

ll

Ícopum fuum funt arduz, fed qua etiam habentarduum & dubium mo-

-

dum, per quem expediri debeant: velilla, qua quoad fcopum fuunt qui-

Jf1

dem funtarduz,nontamen quoad modum , quem jam habenrplanum,

certum, & à jure ipfo plen& decerminatum.Atq; hincpatet; quod promif-

t

fio tantum intelligenda ïfit.depric*ri genere arduorum; non autem depo-

qe

quam moralis locutio; deijs rebus

fteriori, llntjcliig;cnda nimirum eft; un

ndé

"

l

ànqui-

6

-

:

| G?ä);nim Imperiale:s |

in quibus tali confilio &

confideratione opus eft. Ecfi aliter

'effet , Impe-

perator vix ullam caufam poffet dijudicare; & determinare; nifi prius re«

currit ad confilium Ele&torum : quod

uam vitiofum efTet in aliqua be-

;

ne conftituta Republ. quilibet fatis vi

ere;poteft Nofter itag; cäqu in

g.cn;'rali illa promiflione non includitur.

Re[p. Quando tübfumitur, quod etiamin ipfa Capitulatione Boheri«

cum negocium habeatur tanquara arduum ,. & in quo cum confenfu Ele--

&orum procedi. deberet; dico, quod potuerit meritó haberi pro tali:

tempore Capitulationis, quia fcilicet périculum erat,ne totum imperiunt

inde communi bello & incendio involueretur, uti verba indicantfed pa-

tet; quod etiam quoad' hoc Imperator Capitulationem fuam ftricté: ob--

fervaverit. Statim enim à:principio totum iftud negotium Electorum:

Collegio pacandum commifit Plus: igitur adhuc fecit; quam promifit..

uodautem ea inre nihil fa6ctum. fuerit; in culpa nec eft.Imperator, nec

reliqui Electores; fed Comes Palatinus cum fuis; qui aufibus fuis antea:

declarationisomnem equam compofitionem fuftulerunt; & quí pacem.

publicam, Majeftatem . Czfaream. tantopere violendo, ac rebellioném:

contra tot monita Imperatoris, Electormm , Principum pertinaciter de-

fendendo, incendium iftud tam laté dilatarunt; atq; fic manifefté in poes-

nam fracta-pacis abipfo Jure clare determinatam inciderunt; — Jam au-

:

tem Imperator nullatenus juraverat;quod in caufis Notorijs, ab ipfisCon--

ftitutionibusita determinatis; utinulla -del-iberatiöne-ixidigeant', Eleéto--

zes confulere vellet: nec item juravit; quod quando ex prafenti negocio;

manifefta aliorum culpa incendium belli per Imperium difpergeretur , id*

medijs omni jurelicitis &'dete

rminatis». n,orn abfq; confilio Ele&torum:

reftinguere veller.

:

v

Mani

feltum eftitaquequod Imperator

"nec vi gencfal-is nec fpcniaiis;

romiffionis obligatus fuerit; ut expreflum confilium & confenfumcirgaä

r

hujus Banni dec

l

j

arationem; ab Electoribus exquxrerecQ -

!

:

Ré[pen.' Etiam poneretur (quod tamen nullo modo nece

ffarium cü);';l

quod Imperatoris promiffio ctiam ad talera Banni: declarationem fe ex«

tenderet't tamen nihilominus adhuc ipfi abundé eífec farisfactum. .Im-

erator enim non promifit; fe convocaturum in rebus arduis Collegiunr:

Electotum; fed cum corum confilijss. confiderationibus , praícitu ; &

confenfü acturum; quod fatisfieri potcft; Imó fzpiffime debet; extra Col--

legium. Atqui jam ne adverfário quidem eft dubium, quin: Electores Ecs:

do jam:

cicüa&ici,lic et aþ&mes—in id exprefs 6-.'gogfcgciunreägc.g-q;gm mo

»

Impe-

7

[?-ve 32;/)&2» Aïlmper.æ!.

x

:,x*efö Dux S

a-

2 'f!mPevrath*,&;m'ajpr pa

rs Electorum confenuc. In quonam

Xoniz Elector.ípecialiter diffenferit, meum n

on.ett ferupulofe inquirere,

faltem omnia ipfius facta circa hoc negocium infa

llibiliter teftantur, Co-

cis publicz viola-

mirem Palatinum ex ipfius fententia elfe Notorium pa

torem. Nuper etiám adhucio Programraate aliquo per Silefiam contra

turbatores Keipubl. & calumniatores Cafar

is pub'.icato, criimen, propter

t Notorium. Con-

quod executio in Bohemos facta fuerat;exprefsé voca

manifefta. nonitaq;

z

- fequentia autem inde ad crimen Comitis Palatini eft :

|E-—

- eft dubium quin circa id expre(f2.confenferit; nec ex ullisipterceptis lite-

ris contrarium profer—ri poreft :]fto.autem conceffo, quid tum jura circa

.talem cafum difponant, abfque ulla Citatione deliberatione & declara-

tione, ex fupra di&is manifefté videri poteft, Sit igitur, quod publicatio-

«nemBanni propter alias quaífdam cauías Politicas ; tempori fecundum

» fuamfententiam infervientes, pro tempore diffuaferit: atin hoc faltem

majoti partialiter fentienti ceffit : & unde fcienr; quod ante factam .de-

- clarationem non confenferit? Etfi quoq; Elector Brandeburgicus non

M

fuerit :*cquiütus, non eft ipfifa&i in

]

uria, nec àd promiffioni quicquam

.contrariatur, Quod enim adverfarius prefupponit debuiffe fieri Colle-

gium, falfum elt; neq; id ex eo probaturquod prafupponit eos debuif-

Íe convenire ut judices. Lt enim hoc fiat in quibufcunqs gravioribus Im-

z Lperij' rebus, fzpiffimé faltem,omnino inconveniens eft; neq; Imperator

ullo modo id promifit. Si.ergo unusnon confulitur, & tamen major pars

in unum confulit, promiffioni nihil derogatur. Quod adverfarius hic ad-

dit de Regno Gallie, de €9, quantüm

^

x.nad,':noïs pertinet , dictum c& in

.Prop.XVII.

, QUART

Q. Pentifex qut.u;vä, ei á (ui :mifuþ 4tribu4w,þo:ebri4;.qucd po(-

fit mutaze quadrata votundis, & judicet tanquam Detn ; tamen eju(tmodi graves ves,

- gen ptest ab(z, een(en[u Catdi

Y

nalium cxpcägve ; f s fe [o.le-?ardinalm ,depo«aja

dut excommunicare.

:

Refp. Summo Pontifici à Catho

licis meritó. immen(a tribuitur pokte:n-k-'

tia; utpote quam eidem attribuit & dedit ipíe Chrftus Dominus ::dum

eum conf(tituit Petram, (uper qua fundares E«clefiam (uam ; & Paftorem gene-

ralem, qui pefceret ovts fusi : dum quoq; ei deditelaves Ecclefit , «utn poteflate

quidcung, ligandi C* (eluendi, — Meritó item dicitur judicare tanquam Deus,

- quia Chriftus ipfe dicit, Qai vos audit , me 4udit ; quamvis tamen illius

judicium adhuclong? inferioris ordinis fit4 quam ipfum Dívinum im-

Catholi-

.m;d;atgm.

Quod poffit mutare quadrata vitundi , ad invidiam

2

á

corum

-

f

SBannum .Fä;?pert':;f&;;*

5

-

:

corum dicium-eft; fitant

um per id defignatur ma gnapot

E

enti4, Benceï?þ

Reliqua quod attinec , an folus Cardinalis deponere & excommunicare,

vel alia gravia negocia expedire poffit; dico quod fimpliciter loquendo:

& de pote(tate abfoluta id poffit: quía accepit plenam poteftatem folvene.

di & ligandi, omneíque oves paícendi, fi adverfarius Calvinifta contra-

rium & quidem ranquam certum docere & & obijcere velit ejus futilem

audaciam rident Catholici. P offemus itaque jam hinc folvere argumen-

tum, atqy idem fuo modo in Politicisad Impera

:

care. Át non opus eft in hoc cafu eo confugere

torem Romanum app?i—

T OE D - EE t r o E s.*'—aA

* Coxzædoïimq;,quod.SuAmmu.s Pontifex talia ordinarié abfq; confen-

fü Cardinalium agere non debeat. At inde, admiffa fimilitudine quoad

Romanum Ponttficem & lm peratorem, nulla-echus-—fequitur, quod etiam

Imperator fimiliapon debeat agere abíq; confenfuPrincipum velElecto-

rum. Quoad alterum enim membrum, fimilitudo nonvalet. . Electoree

enitn, alijg; Principes & ftatus Imperij non debent comparari cum Car-

dinalibus, fed cum Epiifcop.is. U enim ifti habent ordinariam jurifdictio.

neminaliquam partem Ec clefiz,, Pontificie jurifdictioni fubordinatam;.

& ab illa paticipatam ; fic & üli inaliquam partemim perij, fub & ab capi-

te Imperatore.. Adeoq; Comitia generalia imperij, bene comparantur

«um Concilijs generalibus Ecclefiz ; alijq conventus particulares ali-

quorum Principur, bene cum Concilijs particularibus. Cardinales vero:

quoad rationem officij fu5melius fimilitudinem habere dicuntur adCon-

filiarios Imperatoris. Sunc enim & ipfiSummi Pontificis Confiliarij. In

hoctamen iterum proportionem aliorum Confiliariorum plurimum ex-

cedunt, quod ifti fimul fint, Fratres Pourilica, eque in. executione officij Paftorie

£oeadjutores afifl aut, cap. Fundamenta, de eled, & eleil. pot. ín 6. qua ratione

etiam quibufcunq: Epifcopis fuperiores fünt. Quod vero Cardinales &c

Electores jamconveniant quoad Electionem Romani Pontificis & Im-

peratoris, parumrefert, Nam olim etiam milites elegerunt Imperatorem;

nec propterea eos Imperator tánquam Confiliarios & coadjutores adhi-

bere debeat. Et Cardinales quoad primariam rationem officij fui , effent,.

adhuc tales, quales jam funt, etiamfi Summus Ponrtifex aliomodo elige-

getur.

h

e

Tranfe

at 1

tag; talis-difCurfüS. Romanus Pontifex arduamegocia'aEfq;'

eonfenfu Cardinalium ordinarie agere non poteft, Ergó nec Imperator

c enim

abíq;. COnigggïx Confliariorum Cuzie fue Cafaree Imperialis, Ne

lmpe-

Y

Mfoefuffitia Toperat

E

j

I

[

'üt nec Summus

imperator propterea dependet à Confiliarijs fuis; fi

o

Tontifex à Cardinalibus.Sed proptereaid eft, quia ante- Judicium ordi-

lo

paric debenr precedere Confaltationes, deliberariones, &c; qua fecun-

lv

dum modumhumanum melius fiunt, quando aliorum fententia etiam ati-

ditur. Tranfeat etiam, quod ne quidem Banni prafentis declaratio abíqy

Confiliariorumillorum confeníu decerni potueric (quod tamen nondum

ja

— eft dicendum; quia propter delictum ejufmodi Notoriurn confultatione

'opusfon erat) Átquisdubitat talem confenfum non adfuiffe ? Etiamfi id

non exprimatur in ipfo Banno

, parum tamen raffrt,: iftud enim k&cï-rïi-in

imperio nunquam morisfuit,

SITIO XX

PROPO

ï

Jonpevator. declavando Banuum. contra. Comitein

Palatinum non poteft babers fu]peGhua : u$

*

le

pecipft confcientes , Eleclores

.»€cbl.fþaj£-i'c;ia 39

,

lImperiales Coufiliavij, .

",

aL uncenim viri füummi & integerrimi , 'quibus nullum'erim

c'ïn' oïiïjäi-*

iv

poteft ; quos ita ex mera libidine fufpectos habere,non tantum ma-

.Xima temeritas, fed nefas eft. Sicenim in toto mundo nihil tutum eft,

quod aliquis;non poffit füfpicionis infimulare, quande ipfi lubet: Et fpe»

- ciatim quoad Imperatoriam Majeftarem pulchré & augufté de illa pro-

nunciatur, l, difputari, C, de cvim. Sacrileg: Di[putati de principali judicio nen oper-

tét. Sacrilegi enitm inflar eit, dubitare de eo, quem Impetater elegerit..Multo igitug

miagis adhuc facrilegium eft Imperatorem fufpe&um habere & dubitare

an juft? agat,vel an potius propter privatum commodum & paffiones in-

iufté. Sacrilegium autem adhuc plus eft,

qfu'gm:crilm'ep Majeftatis, 1. pronie

mum. ff. 4d l. 1nl. Maieff,

5

Qui itaq; jám de noftro Imperat

ore ad taliaj vgl;e*nfes fcienites , effü-

tiunt & afferunt, maximum crimen committunt;. & longe majus adhuc;

quan do dicunt Bannum Imperatoris effe injuftum ; contra rectám ratio-

nem; & nullum ; uti impudenter faciunt, Nec excufant fe eo quod Ponti-

ficis & Impp. Praceperint; ut ipforum Refcripta contra Jus elicita ab

omnibus Judicibus refütentur. Loquuntur eninrcantum, vti manifeltiffi-

$ querelas; & prayas ipfinuatio-

mlum,,cü',-. qu—änd? per uqius-yartis-pnec;

)

nes

-

6

uniin Inpiride

Ü

| eä*-haäl'äein*FormAti fue

rint. Tale quid autem in ca

fu:vp:æfthi'milllö;quo

;objici poteft, inquo id qued agitur ompibus notum eft,

P

(

u$,.6c Con

. '-Hocitem fimiliter applicari poteft Electorib

L

üliärijs In;p.e-

.satoris, Nam &.hi cenfentur effe de corpore Imperatoris; & propterea

.etiam illi, qui ipfis necem intentant, incidunt in crimen Majeftatis ac fi

cä

Imperatori intentarent ; ut patet ex Ante4 Balla, Tít. 24. & l.Quiquis C. id leg.

Jul. Majefl. Eadem itaq; ratione; qui ipfos .dicto modoï fufpectos ,habcm,

incidüntin.crimen Sacrilegij.

[

2, Nullus Judex in Notorio crimine

fententiam äb'i*pfo jure iatam tan-

tam declarans; neq; Judici hac inre confentiens, cum ratione pro fufpe-

&is haberi poffunt. Hic enim de Judice non poreft effe fufpicio;quia for-

te non bené cognovit factum, nec qualitates & us facti funt enim illain

tali cafu Netoria : nec inde, quia forte propter commodum &.Pr'opter

privatas paffiones, Tus malé applicans iniqué agit. Eft enim .crimen No-

torium, in.quod declaratur fententia ab ipfo Jurelata. IN ullatenus igitur

tum Jus male applicatur.

;

-At Comitis Palatini eri

men eft maximé Notorium, at,qgï Imþerafdr.niä

v.

hil aliud facit; quam quód indubitatam Juris fententiam publica denun-

€iatione in omnium;notitiam deducat; uti fupra demonftratum eR.

Ergo nec Imperator, nec ipfi confentientes ulla ratione pro fufpectis

thaberi poflunt. Imo majori cum ratione Imperator potuiflec effe fufpe-

€tus, quod Imperium non fatis augufte;prudenter.& fideliter adminiftra-

illos violatores pacis non conferva-

retfi Jura Imperij contra manifeítos

xet, ipfosq; debito modo puniret. Quamvis tamen ne hoc quidem in tali

cafu fieri debeat: In omni enim modo prafumendaus eft Imperator agere

ád quod Jura; ejuíqs officium requirun

t? modo non propter iniqua tem-

j pora; aliafq

: circ»um&ami&as,-impcc-iixmcn.ta«Qbiiqiantug,

quo minus j.&üc-

N

"xi poiï?t.

L14

Ob

J

[4

it(lr contra preiatarebzþ:.

talie cAu(4 , .ctis etiath

PRIMO. EflImperatoris privata cat(a, vel faltem eii |

proprium iplims comwodum plurimum adjumtum eil Hoc autem (afpicione non caret.

Re[pon. Falfum effe, quod Imperatoris privata canfa fit; propter quam

contra Palatinum Banpum fuerit

declaratum patetex Prop. XVI. Verum

hic fimulin-

quidem eft, quod Imperatoris privata caufa & commodum,

zercurrant, fed ibidem vifum eft quod de his non judicaverit : adeoq:

E(?-

ne; de injufto judicio fufæ&us effe poteft. 1.m9 e:iarfxfx *adfhu.c lfxigcra

[

f1$

d

——

7?1

: ,q'lfä)e(ji:/;?t'ïd"linpäräijz ;

S

zis caufa priä*ac

3 ex tóto incerta effec; Palatinus tamet

! niiiiï'ofrïinus

fra-

ctz pacis mani

feft reus eft,uti fimiliter ex ex fupra pofitis liquet Fruftra:

e

p

qui

imipetatori" privatam fuam caufam obijciunt j que

Ia

igitur agunt,

etiamfi adhuc tanquam ince

ttà feporiaturs ipfi tamen necdum: pr.bgtïeä

--

d

á'crimine excufantur, fed fontes adhuc permanent.-

"

M.

SECUNDO. Imperatàr egit ex ultione C vindida : at

i prolatur ex literiü ejur

fjb

ail Eledorém Miguntinumi, * Comitem Hóbenzilleranum: ab altera parte interieptis

in quibu ait 5 t

antum in eofirim e[fe, ut Bannum declaretur;ut per bóc ad (ceputm faié:

h

eo citius C fortiu pertiugere,

aliofg, à Comite Palatino feparave (epoffe exiftitmet.

U

Refpon. Quid hic eft quo

daccufari poffit? Onare Imperater in id nom

r

e, utpüblicus perduellis cito.

& fortiter fubjugetur , pu-

lil

poteft allaborar

a&

riiatur, alijq; tà

li feparentur ? Haec non eft illa ultio;feu vindicta mal

(5

prohibicá; quia priváta; & mera paffione & abíque-judicio rationis ;

fed

laudabilis & neceffaría; quia publica ex juftitia & pleno jadicio rationis;

li

Ihfani vero fünt homines ifti, qui utaccufentid quod virtutis eftipfi fe

tanquam MajeftatisReos diffamanr.Literas enim IAmpetatorisintercipere

:ïï

crimen lafze Majeftatis eft;& felonia perfida. Agitur enim plurimum con-

tta honorem Imperatoris Qüid eim ? quando (altem alicujus'privati li

terz aperiuntur, quantam injuriam fibi fa&tam effe putat; & merito. Im.«

H

paratori vero non effet facta injuria? Deindelitetae Imperatoris funt ob-

fignatz Sacra Majeftáris Sigillo, propterea ijsimprefloneà quoquam re-

l.

ferentür, ptzterquam ab illo; ad quem deftinantir Eas igitur interciperes

& contra voluntátem Imperatoris refignares crimen facrilegio fimile.eft.

Deniq; quando Imperator concedir fecuritatem feu falvum conductum,

RA

;l

frangens dictam fecuritatem incurrit crimen Majeftais: Colligitur exk

proxitmuin f. ad leg' lul Màjefl: Eft praterea prudentum fententia indubitata,:

& rationem habet evidentem, Nam qui frangit fecuritatem Imperatoris; :

quantum in fe eft; facit; ne quis amplius fidei.& authoritati Imperatoris:

erederepoffiz: quod damnum toti Reipub. maximum eft Tabellarijs au-*

cem feu veredarijs Itnperatoris conceditur fecuritas pleniffima: quam ta--

men nihilominus violare, Calviniltis

$

factum videtur. Egiegj?m'ucrä landetn:

Objcitur centra Eledtores É tcl::þfa/ïfäi?i '

jó pär/ï

: mz.; MQ. Him; *.*ï"'?!i' m;;'..zfg .;4:6:- loftedcii; qm fgpf!i(ö" 4uxil

n

!l

m

r

7

'Q&n&yk r Erïnlïu

gi tmpet

Mi at

äliae duio per, bgntjmduu precedendi dl

fæW afmiä

müiciunt.

:

A

Re[j. Imperatorem juvant in re, cujus juftitia eft manifefla, & Capue

iftud fuftentare laborant, quod Calvinifte manifefta perduellione pet-

N

fundare & conculcare prefumunt, Quid vero ulterius refpicerentpratet

jutiiie & Majeftatis confervationem ac' defenfionem? Sufcipiones

peífimz; calumniz; pe

2

rquas p giïllas , & male .,.ceancias animas 'vcärgfs

indicatis.

:

SECUN

DO. Ziteri Malbufio datis fettentiath [am ïprimatdre'-(f .-preciþi:m-

ter indicarunt, & Comitem Palatinum non auditum tpjuflitie condemnarunt.

Re[j. n hoc Conventu etiam fuerunt . Dux Saxoniz Elector, Dux Ba-

variz, & Landgravius Darmftadienfis, quifimiliter literis ijs fübfcripfe-

tunt. Hi vero omnes funt Notorié fü

E

Ípecti; quiacrimen Notorium Pala-

£ini; fi quid à condito mundo Notorium, reprobarunt.

p

TERTIO. Legator OrdinamBote

t,€ :an&k Ius

gentium audire molaerant, —

n

s

1

x

st ,Frdncqfaiti-reiecgræq

Eefp. Hoc vero.non conc

ernit tres Ele&ores E cclefiafticos fol/üm , fed

totum Electorum Collegium; à quoiftud merito «ft factum, quia Bohe-

mi erant INotorij rebelles, qui tali Juris gentium beneficio gaudere non

debent. Contingit autem mihi jam: quod unquam fore fupra non puta-

bam; hominis fcilicet inventum iri, qui Judicium totius Collegij Electo-

ralisreprehendere auderet, Inveniuntur fané , utvideo; & quidem qui

dicantillud.non tantum Notorie efe fufpectum , verumetiam contra Is

Y

entium egiíIe Attamen id tantum dicunt, fub nomine Electorum Eccle-

f

afticorum quamvis bené fciant id omnes concernere; ut ita fimul pa-

teat; ipfospudere (ue ipfius protetvia. R eipfa tamen vident de tóto Col-

legioidíedicere. Atpoffent eademratione dicere, FeRnimNAxpuM Im-

peratorem mala fide à Collegio Electorum effeele&um : quod quidem,

fuppofitis & reliquis fuis affercis, melius adhuc dicerent; ne dicam,quod

fupofitis ijs id dicere debeant. Quis vero fanus à jufta ira continere fe po-

teit, quando tam infané, quicquid facrofanctum eft, violari videt?

Objcitur ceutra (Jenfiliarios Imperatora.

—

Prefes ( diretor Confili Cefarei 1mperialit eo ipfo-Neterie C? in

dubitato pdrtid-

Vem, & per omnia fo[peinta fe veddidit, quod vavias legationes in boc wegotio pro Im-

perauore cetitra adver(am partens obietit, atquein primu apud Dueem Saxonie. pro

fav,

ifi-

ebuinendo con

;2& &l'.

a i deo:ldr.g:i?

neuá DAH

z

EOE

R

hi äxj'äitg'ritf-fitgai Capite fofpecto' pram

J

p

buwi dicitur ;?fäsäääm.

N

.fþwyäpäæ In Qrïaf. :

7:

g

"Refpon.Si quidemi etia

xa-

m caufa aliqua dubia à quocunq;

Jüdice jam e

minará & deciía fuiffet; is ramen nullatenus propterea fufpectum fe red-

»

