FoXIIa396_qt

-

r

"

—

z

i N .

Ms

&

M

z t

n

V

$

3*

N "

v

i

$-

-

4

E

*

W.

ERN

"E

* dle

--

u

Wt

.

À.

-s

x

&

)

m

*

od

"-

"

*

r

k

»

»

23

e

*

a

D

^s

-

"

w 4

,

JM

-r.-:,

^

4

-

E

d

"

JVAQ

ao

P

d

n

3

Rim. t

*

-

fe

^

-

.

ao

u

"

*

.

d

«

F^

u

3«

-

-

Ed

:

m

*

"u N N TOA

|

É

* us

!

Ws

*

w

[

-

-

Nb L

L

"*

l.

X

-

T.

M

-

Jr.f.«

.

N

£

^"

*

^«

&

A

r

; |

&*

[

"

«

d

.

2

IX

N

*

N

^

UM

3

-

-

»

x

x

n

V

-

^

v

-

:.Ms

"

!

w

N.«

f

LU

"

3

A.

J

&

s

^

-

P

a

:

g

N

Á

"

.

""

vvl

U

A N

b.

Ws

*s

*

v iÉ

P x da^

DÀ

P

4

*

4

.

..W

du

e

x

.«

Á

w

*

*

-

d

h

g

é

M.

**

w(

-

w |

Y

,

p

&*

»

n

*1

w*

»

1

r

*

^

E

**

"«

»

r

TRN

*oe d

* H

» ^

N

*

-

-

-

-

E

W

»

P

as

r

o

EM

s

"

s

..(

"

D

-

3

Y

P

Ms

Av

X N

"

^

H

*

..",

--

m

.

Mu

".

"

5*

»

?"

^C

*

ER

^

*

Y

v

äf

p

À,

:

"r

*

-

ef

p*

k d

:

&

N

x

$

*

&

^

ag d

"

n

*

:^

r

W EM

-

—aS

-

-

2

A

&

. N

o

"

pMA

w

"

a

v

ww

-

"-

*

t

o

o

H

i.

AE

Es

t*

x

Aj

*

-

Ls

-

*

«. - d

»|

al

?f«;«. "

"

*

Y

*

N

*

N

b o

A t

--

"

E

v

Bu L

N

L

a

A

i.

NG V

^a.

*

X

*

j

M

*

EM

i*

»

—

j

m

o

»

x

H

-

*

t,...

u o

Ioï« "

^

.

*

X

n

.,,

f

A N

A d«

'

he

"

* d

u

-

-

l

-

,ha.»u

Iv

"

MM

L

"

p*

^.

d

a

*

t

E.

-

*

M.Q

$

I

«4.]

w

l-

.

d

x*

f

-

X

A

»

iX

i

LE R.

N

M.

-

*

d

"

*

*

*

E

hx E W

b u

Tee

L

;

j

2!

-

T

al

m..m

*

*

d

-

*

j tute

f^.

"M

M,.

V'Hr

Vi

:

i*

".

— anw

*«

*

-

r

E

—

»

"n

-

4 P

d.

»

"

E

**v

-

"r

^

"4

1

Va

É

i«

-

"

»

v

T

E

^.

"

X e

**

»

o

$^

i

*s

t

d.

ba

*s

,.4. À

Y

m

Á

"

"t

Y

w

Y

"&

H

"

-

-

-

»"

"

ERN

"

v

N«

»

--—

d

-

$

-

E

»

h

2

L2

»

A

*

"

LE

A.

E

-

w

n

-

W

x t

i

&.

fe

N

?s«

*

£U

-

--

J

v

"

^

-

r

r

j3

*

d

"

d.

-

"«

*

MAT

^

-

«

"Á

*

"

-

a

R"

"

d

.,

*

^

*

Éíi

E

»

-

N

"

R

Et

us

UA

—

-

»

-

m

^

i

À

D

^e n

'.M

*s

m

"*

*

$s

»

":

u:./,

*

n

x

»

E

-

-

*.

-

i

-

*

*

»

—

-

-

^

E

*

L.

^

um

a.

us

*ec

.

E

-

^^

À

DT

)x

£x^

*

E

*

$s

b*

*

-

P

N

li

"

M

-

*

*

"

g

"Qp

f

"

-

"

*

—

*

»

"

"

-

^

iU

"p

W

LT

W

»

s

EuE ts

TE

TEX

UI Md

*

acvetwe

—

YUX Dv a -

uv

—

CT.

ET Ti

":

"À

"j

d*

r s

Á

fGE

UI

d.

z

H

a

Bo

25

i

Em

n z

25

$

u

T 26

$

P

i

L^.

m

a

—

[j

f&.»

mü

o

A^

e

Ef

w

qu.,-&s

i

x*

p

a?

L]

|

i

I

L

i

|

l

[

]

l

-

l

|

i

l

W

j

i

|

l

|

m

W

le,e.u.,.

n

Fofeicds

X

ee]

-

-llllu

—

[e .

m

a

n2

P

-

[5«

£

&

d

en

w?r &

ETTEPRE IN

"

:

ET

—— — — Gfïvrf

—7

£ u ia

u

hi

*

M

u

V iE

p

N

ao

ss

N

- Er

*

i

JUSTITIA

/ES

E

IBïEVEliIJA

L I5

*CIRCA DECLä'RATIONEM BAN

t contra (Comitem Palatimum EleGorem, €9 euca

npevam Executtonem yccntva captigos

X ragenþs.

CLARF DEMONSTRATA

ADVERSARHSQUE CALUM-

niatoribus dicecté- op-

poüta

A

:

o

ANNO. M, DC. XXIL

p T

EPIGRAMMA

x

w DC

FERDINANDUM H

CAESAREM, SEMPER

Aucus'ruM.

eMiraudum? pcrbzämt Dubiá nec þrtc movciuv

AE AR ; necmaria ; necvariatur atrá,

Re[ne aliena agituv ? ul mms, tunc ego. PRLMUS

M O TO R bic, unmotus fnlmmat, a]im (09tt.

m

/£

g

ïïï

ääää&ää&ä&ääïäïäägä&ää -

ä äääää

n PO Q

QDQ u ) WaX I 2X äE

U

-06.90- «9$ 505 -06-!-»90 -af;æsa- -w«-! « 0)50e eQdbe»

AE

ä&?

58665 7s AE

X* ïiää?&ä&ïämääï&ää ääääääägi&äïïä *

CANDIDO ET VE

RITAT!S AMANTI

LECTORI

2

,W?w

(S—Q:M

5

&G'EMB R A pro caplte puona—

d

z]

z

»ærc, alias qwdern naturale eft, fed cem-

N

—

A

d

M

p

y

7/rorano(tra funttalia, utab ipfa nata-

M

D

z

EZN

zP

jgj' a abire velle videantur jàdeó mulii

b

Pjä

&-

p2

£

E.

7

jam reperiuntar, qui quanto (tudio ca-

«

.

K

n d

AE

Z A

À

d

put propugnare deberent , tanto il-

o-

D 2

d

Q5

I

i'ud oppugnaüt, .

Perluitremus Ger-

A

-

/ä

mama«m noütam.

Quid non factum

l

eft contra ommumnotirum Capaut Imperatorem Augullifsi-

mum quid adhnc non fit? facta zp(aloquanmr, dc hoc ago

ta Dtum,

Seme(tre jam cft quod hoc Capat. no&tum éx plcna

| fcientia & pote(tatc, modolch imo , atque urgentes ob cau-

- fas, fententiam B AN NI conira Comitem Palatinum Ele-

&orcm publicaverit. Multi quidem cam tanquam Sacro ore

prolatam , uti dignum eít, venerantur, at multi quoquc orc

- profano contemnunt, varrsque calumnijs impetunt. -

im-

| primis npnper anonymus quidarm libellum aliquem famofnm

.. divulgavit, qui omnium calumniarum quaíi compendium,

. fententiam hanc inanem, nallius valoris, omni Juri & pro-

i

ynolmpcmons luramento contrariam pmnuncxat quam

)'( 2

:amcn

E

0

i

&amen Imperat

oria Majellas tanquam omni m

do j/uamä; :

propofuetat, Sedquazío; qualísiita períonarum oppofitio ?

Altet e(t, nefcio quis,. quem faltem; qualifcunque: alias fit,

proptium fcriptam indicat propter malitiam. pefsimum. ca.

lumniatorem, & propterigaorantiam necdum effc: ]JCTUM,

fed legaletum aliquem , (cu. tabulam; imó. potius fcolaremu,

qui indicem, farragineslocorum.communium, & quecunquc

obvia finc jadicio féquitur. Alterveróe(t CZESAR AL-

GUSTU $, Leguminterpretator & Lator . Summus,. cujus

fplendor Majeftatis non patitur. ullam contra- fe prefamtio-

nem,cujus Juttitia & integritas omnibus eít.nota, in omnium

oculis pofita, note e(Te poffunt; imó funt quoque, & mandus

eas admiratur, tantum illi n

z

on,»:q?i f:x'-fqiis-Vizij; .cæci fuxj.t ,&

quitanquamranz :

2uamurs fint (ubaqua;

fääï aäzm malädic&fe lentanb:

Cogitet.quzfo aliquis in principio, antequam rem ipfam;

fi forte non noverit , introfpiciat, pro utra parte, & contra

utram prefuümptio facienda fit. Mihi quidem tum hec Sacra-

tifsime Imperatorie Majeftatis confideraiio, tum ipfius cau-

fz clara veritasomne:duübium ex animo.exemerunt;. adeoque

-

fermé perfuaferunt. ut defenfionem hanc qualémcunque pro

fententia. Banni' animo jam conceptam fupprimerem :.dum

mihiperfuadebam idem quoque alijs obventurum.. Itaqui-

dem adhuc fentio, fed de illis,.quicandorem amant.. ^ Quid

vetó de his, qui rebellionibus, fallacijs, mendacijs; calumni]s-

que .his temporibus.totam.Europam invehunt? Plus nimis

patetiítos candorem omnem .abjecifTe, adeoque fa&tis, ditis,

& fcriptis fuis Juftitiam &: V.eritatem fecundum. omnes vires

impugnare.

Licigitur: tales. abfurditate faa in clarum. om-

nium.aípectum: producta.confunderentur, & ne alij, boni.

quidem,fed. rerum non faris periti in errorem fedacerentur,

ng:jügn'

gr?poiïtam;mcuxn mih.f'kha.nc Ovb'c—anfggmxpdtmä urge

Yid6..

»

E

?

i

äi:idöbatlf

r, An veró h

oc propofitum aliquáten

usf-..a-'t.iïgeriria;a

aliorum e(to judicium ,. Perfonas-non infc&tor; vitioía dicta

. & fa&ain perfonis reprehendo; Atqni hocfieri: oportuit, Si

Quid tamen in hacvelaliare minus recté. dictum eít, di&tum.

--

noniíto;.-

.

B

Fateorvero ca

ufäm:,C"ælfävream'-'þ)rv**'ofätbplïiïfuk!inc*"*hbnor'is;* |

. füi (licet pro claritate. veritatis fuz nullos requirat) alios de-

fenforcs requirere.me longé prudentiores, & Culimini i(ti pro-

pinquiores; quales etiam futuros fpero, fiita opus videbitur

attamen non aliter fatisfacereanimo meo potai', quam fi &

. ego operammeam contracommuncs juftitie & veritatis ho-

- ftes probarem;: Ex ipfa vero parvitatemea', tantumabe(t, ut.

animo cadam, ut potius indc magnam fpem, & facrum omen:

. .. €oncipiam. Quoniam S&C Tu D o'M tN E «Dominus noffer, &x:

aff:j(zfan:iumk C lacfantium pttfäc:þt laudem D

op

.t'ef mzm-

: G?J'; N05 5 MP

deffruas: initpicum d :d. |

"ïüïlï??'ldnf

L—

r

e

2!

RE

:

É

-

..',

K cy

io

-'

d. usf

*

o

:.

ï;g.-;g:"

ä

PRIMUM CAPUT.

ionum adverfus

.. Criminat

! "t ;

num'ïvmpcrialc. ;

Mpcumxg nonl'h-af'bnit 'pö-teüatcm declara h&i Bannum. froï

j

batur. r. Quod interipfum & Comitem Palatinam agitur,

&ít caufa ipfius propria & privata.

In tali autem nemo , nc

Imperator quidem, fibiipfi Jadex effe potc(t.!2. Comes Pala-

tinus potius Impetatoris Judex eít, etiam t»anquam Imperato.

ris, t, Non poteit Bannum declarare abíque conventu & con-

fcnfa Principum, faltem Ele&ornm. 4. Impetatote( fofpc-

Cs ; uti & fimiliter Electores Ecclefiaític

;

i,'algu.c iphus Con-

filiarij aulici, qui forte cdp-fcn(c:rum.

eeesoteoteteolesetetedeJeeogotentetetok

SESOEQUION GUIGROR ROR RGROR IOR TORIGR RUE

SECUNDUM CAPUT.

: Crim*inationum;. ;

On pfæf.,efSit cit.atïo Partíum. nec debita £ogn.ïtio caufee

adeoquécontra indefenfum Bannum eít pronuntiatum.

^f

nullum.

fHos autcm ;gtïfl.n'cimm;, fgcitquc bannum dc Jure

^ .g.lO;

viriindtiones adoevías -

N:] -

?robatur. 1. Omni|ore Communi, Divino, Naturali, Gettz

tium , Canonico & Civili: abíq; previa caufze cognitione &

Crtauonc Sententiamferre generaliter cít illicitam. 2. Imperá-.

toti (pecialiter ett illicitum in declarationc Banni; tum proptet

contratias Imqerij Conititutiones, tam maximc & xpfam inoe

detni Imperatoris Capitulationem..

Hacefl Fynceva analyfis, 65* fummæ emnium , qwz'

olijciuntur, €9. de quorum veritate jam erit agendym.

Pojfera quidem ca, corunque probattoues, qnatenus no-

biob[Iant, tantumicoordine, quo ab ad'vev(ario pofita

junt, continuodi[[oloeve €9- regcarc, quod €S. fu/jzicsz

effet Veruntatem ui tota ves omninó ordinaté €5) clavd

ante oculos poueretur, modo adbue non pavum: accuta-

fiore optae|Je mibi oifum futt,

Ipfaitaque fundamenta, quibus Baunumi mmtztm-,

ua calumniatoy advev(arius labefactare conatu,

ad dg/imä!m Propo[rtiones vevocare , Propofitiones for-

91 [uis avgurentis , [ape etiavm proptev majorem fwmt-

yatemin legitima avaumentandi formapofitis, diflincià

eonfirmave, omnta qua ia coutravium aljata fuat, [uo To-

cotauquam objecliones dzjlm&'e proponere €9 vefutare

allaborarui.. Omnrs itaque con[ujto calummiatori fami-

liaris mibi fcrupulosi ottanda futt , atque omnia fere ov-

do, fi quem babet smmnutandus : imprtuais cum 9) boc

accederet , quod mibi uon pevinde e[Jet,quam Propofitio-

sein (nb quocund, Numero ponevem , [ed quod cas tali

]

ordm: dtfgonerc debevem, ut priore loco effent ille , qua

Ms

ü Mïl/l??ï

w ;Bgini'üm vlmpe*rial:-; |

adiorind b

bationibus in[evcoiunt, atque biac omnibus

itá

1l ,quaad-ver[avi

cutn dare opovtait.

nb d ecumdo capite agit »priorem bo-

Ut igitur ad;rcm:.:veniamm,;üi&hdum,*qu*oä"n;on 7

qu«fiio, an declaratiom Banni prami 4 fuevit formalis

(ttatio, €9 cogattio cau[ayallud etennm Jacium non e[Je

nullomodo .segamua, titelligenao fAmen per COenitio-

nem cauíz, eam-qua fit ordine judiciali , 'audiendoco-

vamjtudicio probationes , Rei defe

"[tones £5 exceptiones

(aliàs frgntficantius dicitur,

examtnatto ,difcu[sto cattfa,

]m judicium .difcufftonzs)

uti-quoque ab adver(a pavte

intelligitur, Jed quafHo eH., am id ltcite &5 juftà fatlum

uevit? Impevator n libello [no Bauui declaratorio d

affirmat ; adroev[arius eràin libello fuo famofo negat,

Rationes ab ipfoadducta f tautum cvellent , quod ordi-

saril in occaltis €9 ubiis ab(que Citatione €9? exami-

natione. cau[a nou liceat, procedenet , uon fieret de boc

|

gufejiio intev nos,quia netid cupimus negave. . Ferum

quia boc mibiladvem,ideu quoque volunt de Notoriis ;

in quibus id liceve

*

fuudamentum Banni esl, sod —

ä

Q nos confequenter jam p

N

ro&a-

dinus,

"O

— PRO-

L

GC

vt

Cs

OT CPCUK

r

wä

r

CO

a

L

u

2

ex?

DOA AC

OCX

k CUA

/'-*ü/

Be 566 * OBGSOECSS]

PROPOSITIO L

n Ms ab[g, praroia Citatione C5 Exammatzonu

pavtium [ententiam fcrrc vel declavave licitum esi

1

^

jure Naturali, -

PA

TOTANDU M;quod Neterium hic (famames ftrx&u(ï'm & pro

eo quod cüpicnc D».oconum

cluando nimirum:factum pu-

blic&conftat, & Judici & | plunmxs alijs» ita ut nulla tergiver--

fatione poffitcelari: con&at], ümxh;er omnibus alicujus Ju-

dxcz;, ahquamq, circumftantiarum & * juris notitiam-habentibus ; quod

' ei nulla pufüc defenfio.comperere , prop*er quam. .cum radone:dubite-

tur,an fic cale veltale crimen.Meritó enim etiam À ta ljudiCL() .excipimus

ignatos, ftultos , nagatores, ab(ürdos ffiveex miferia. zales , fiveetiam.,

ex malitia , quia fcilicet.criminis confortes: alias nec unquam per mille

procelfus ahquzd notum eriL.. LIno verbo dicam: No:onum eih quan-

do Pubhce norum elt factum, & qualitates facti.

Hinc itaq; evidentifsimé ex ipfo termino demonftratur Propofrxo,

I.

Qggndo idiam pubilcP notum eít, quud per Citationem & Exa-

minationem Qaufæ inguiritur, tuaclicicum elt jurc Naturali Cirationem

& exammauomm omittere, ;Patet quäa (iinon liceret ineo qulefccrc,. i

quod per Cltanonem [ exammatwnem invenitur, .neque enim hoc

amplius quam public.norum eft, B fn, icecur iníinfinitum ,. quod abíur-

unmt.

- In notoriis autem id jem pnbhcc notum c& quod ahas pcr Cxtatlo-

nem & examinationem. caufæ mqumcur.

LW

D.

Ergo lurc Naturali eas omttete hcet, adcoquc Pcanm ad fentenuam,..

ptocedcrc.

Minor probatur. Nxh;l aliud enim: Per C.xcatxoncm & Exammamoncm

inquiritur, quam ut; Pubhca (cientia notafi ncxfa&um & quahcates facti.

Nam quod de hisi mquxratur,cercum e(t,&:quod eram de fohs,xndesgu.a

habms his ju dex de caufafufficienter eft informatus.

"At in notorijsjam publicénota func*fa&um&; guahtates fa&x,uu ex

Ra

sermino pater Ergo, &c,

Á

A dgor

-

2

ia

—* Banuum Hfgpefiæfaï

.

Á

T

D

Migr itáque,q

uomodo aliquis poffic e(ie tama

bfürdus,qüï'þütct

es Naturale dictare, ut inquitatur de eo, quod jam public? notum efti-

-

ao quod multo notius eft abfq;zexaminattone ; quam caufx occultz &

dubix cum diligenti examinatione ; & quod talia aferendo: non videat

Ífe claréinlumen natutale impingere.! Faciunt id vero adverfarii, & qui-

dem contra ipforum voluntatem pro defenfione noflra caufe ; ut nimi-

rum ftatimin principio.inde videatur, ipfos cales efle, qualium judicium

paulo ante elevavi; üt

quoque fimul inreliquis magpo fe damnent pra-

judicio,

Lubet hic etiam afcribere egregía verba Gratiani , 4d £ap; 2. que Latfzæ

Tius 2,q. t, ne qüidem propter authoritatem tanti viri , fed propter ratio-

nem quam contineat ; & quia hoc Tus naturale paulo aliter explicants

quam 3 nobis janr factum. — In wanifeffir, aic; callidirate accu[amtium nom. op-

primitur. Reus nec tergiver(stione proprimm crimen celatur , eum calpa (ua oculu o-

mniuem [ponte fe imgerat ; atd, ideoin talibw judiciariu ordo non vequiritus : qui ideo

inflitutus eft , ut nec ina

:

ecentia infidiu paterez adver(antium » nee culpa de inquthie

tium fententiam effugeret ju[li exatninie.

2 Siquiveroad hucforté tam tardi e(fent, qui etiam clariffimis his:

non poffent intrepid affeatire, vel (i qui potius tamprotervi, qui oblu-

étarentur, illi poffentà pofteriori convinci. Nam impoffibile cft, ideffe

Contra Ji:sNatural;e;quoääjurc Divino, Gentium;Canonico;Civili vete-

ri & novo licitum eft, utiid;de quo quarimus, per omniaifta juralici-

tum effc videbitur Propp; feqq. Sed quia res nimis clara eft,& fi qui tales:

func, eos, fi judicium fuum audiri velint, meritó contemnimus: iccirco:

ex hac Prop. fequentes potius illuftrari poffunt , vel & confirmari.

3

Corollariugts..

Hinc quo (; fimul videre eft ,. quod' ab hoc privilegio excludantur.,..

1 Illa quz quidem dicuntur Notoria, re vera camen non funt, habentque

rationem. dubitandi,

2. Qua tantum uni parti ,. vel judici nota funt. 5..

Quaz quidem quoad:factum nota fünr, non vero quoad qualitates, In.his:

enim. ci:atipnem & examinationem requirrnon negamus,.

PROPOSITIO II

Ideur quog, licitum eff jure "Divino.

ER Jus Divinum communiter

fintelligitur illud ,..cLuddcomgïm-gxf;

P

verbo Deirevelato; ubi: |

| t.,Cl—lrii.-'

mET

a

X

A

3

ffve 5::;?3,!-1'3 läþera?.

i

efl.. Verum -'cüa'ïa*' ali-

* Chriftus tob. ?. ait:

Quimon credit nam judica tti

'unde conftat;quod spertear nos omnes manifeflari ante tribunal Cbrifli. impti-

mis in ultimo illo judicio generali;quod Chriftus demü ; fupremusjudex

€um omnibus hominibus folemniter &quidem vifibili &humano modio

&cturus eft : Oportebic utiq; ibiinfideles quoq; judicari , fed dicendum,

quod quanquam illi, qui credunc cum debitis requifitis; non judicabun-

£ür, itautcondemnentur ,tamennon omnes qui-crcdunt,ftatim €o ipfe

falvabuntur, atq; ita cam his fiet eciam judicium difcuffionis , ut pateat,

quinam eorum eternum damnandi qu-inamfalvan&i; ac tum decmum,

audietur finalis fentencia, Erit autem tam manifeltum infideles non pof-

fefalvari , ut id' omnino nulla indigeat difcuffione ; fed quoad hoc. uti

Chrifti di&um vult, jam judicati & cendemnati funt; adeoque tantum

requiretur pablicum judiciem damnationis , feu finalis fententia ; Ite

amaledicdi, G«. Confentiunc omnes antiquiores Theologi deextremo in-

dicie, plurimique Interpretes fuper hunc locum , & 20; eap. Mattb. reque

apud Catholicos Dd, ea dere eft dubium. Ne tamen cum adverfariis pro-

pter alias controverfias incurtentes in prolixitates inc

1damus ; po-fïüntþi-

pfi hac relicta probationefe ad fequentes conferre,

Quodautem nihilominus fententia hic feratnr. in infideles prafentes

& quafi ciratos,non eft propterea quia judicium fuiffer alias illegitimum,

fed propter alias caufas, propter majorem fcilicecomnium malorum con

fufionem , bonorum vero, ac imprimis Chrifti gloriofiffimi Judicis glo-

tiam, &c, Sin autem aliquis velit contendere, 1on inconveniens fuiffe,

ut etiam Palatinus cum fuis , fi fieri potuiffet, propter tales caufas in pu-

blicatione Banni prafens fuiffet, id ei haud difficulter largiemur.

2, Apoftolus 1 Tiu.5. ait. Querundam heminuwm peccata manifefla funt, prece-

dlentia ad ludicium, id eft, manifefta funt, priufquam veniancad Judicium.

Hinc quidem aperté nec dum habetur: quod volumus ; fi tamen ea con-

jungantur, qua Prop. L. circa Tus naturale dicta, eritid fatis apertum , :

imprimis cum etiam multi Interpretes , aliiqj Theologi de officis judici ,

non tantum ex hac Emphafi , fed etiam ex contextu inferre velint, quod

talia non egeant probatione , feu judicio difcuffionis,

- Ita Gloffa inrerlin,

Lyranta bic $. Th. bie Cv 2. 2. q. 67. &. 44 3. plurefqy alij.

3. Clariusid hinc habetur, / Notorium nimirum erat, quod Joa«b in-

jufte interfecerit Abner 2, Reg.3. Rex David autem etfi eum tenipore

an

vitafue propter Roel non puniverrt; morti tamen proximus id ncgo-

À &

—

tium

4

9t ?Ba;:'i—z)m Imperz-'alö :

ti

um filio fuo.Sálo

moni commifit , Reg. 2. & quidem itayt uon'd'exällüf"*

canitiem eius pacifice ad ivferas. Hanc vero lentenuam tulit abíque omni Ci-

tatione & proceflu; Eodem.

quoq; R:X.;Salomc»n..ib'xd."ab;fque. omni Ci-

É

tatione & proceffuexecumns ett... .

4

Clariffime veroid liquet exfacto

l

Apoügli.:lïäuli ,qux t, Cerinib. g.

Ícribit quod abfeus judicaverit-ut. prefens , inceftuofum. illum fornicato-

rem Corinthium tradere Satane.non autem.quia:citatus ».coram Apoflo-.

lotanquam jüdice examinatus & convictus erat; fed quia;.uti premit-

tit , Omnino auditur inter-oos fornicatio, ÓT talie: foricatioy .

Etat nitiirum -

Y

fcort utor manif fhue, quem abfentem & itre

quifitum Apo[Tolu excommutiicavit, cap,

€um fit Romana de appsllat..— Omnescenimurimen. eju- [ctebant.: & non arguebant

putlicé noueréam - (uam loco- uxoris: babebat: imqua re neque teffibis Opus erat Meg, -

tergiver(stione aliqua poterat tegi crimen, Cap. de imanifefla. 2. q. .ex $, Ambr.

$

Id deaiq; probatur ex confen(u Lheologorum . jutis Divini & S, .

Scripturz Interpretum , qui uno velalterolocorum nominatorum illud

unanimiter docent: adeo ucAtragonius poítquam 4d 12: q. 67. 4. 2. €?. 3.

In Notorijs Citationem; accufationem & probationem non 'rcquiri do-

^

cuerat, concludát: Neg bac dere potefl effe dubitatiointer Dodlores.

:

-

ure itaq; Divino licitum eftin Notori

js abfq; Ci!tationc & .jud;cia?

li difcuffione fententiam.g romalgare; .

PROPOSITIO: ! I II

Jdemquoque licitum es1 Tuve Gentium s. —

b Tia fcilicet J(ure Natürali adeo exprefle licitum eít dicto modo in-

Notoriis procedere tancunvabeft'ut gentes ob aliquasforte caufas.

aliter ftatuerint, utomnes

facile probatur. ,

pptiquaäp.iHïzncï epdämmo:da procedant. Id —

quod

t . Bellaintrodücta funt jurc,fgcqu;ium;utrpafet.-,. &'hinb*cdnfe'qdcn-'

ter eodem, Jure intcodaüctum eft, ur quzliber leginima. Refpub. hoftes .

fuos, quiin Höüilliþ-a*lxiqu.o-a&ü,. deprzdanonibus nimirum vel ipío con-

flictu capiuntur, vel déquibus aliasiindubitato conftát quod fint hoftes, .

licite poffit perpetuis.carceribus. vel fervituti ; velipfius vite fupplicio

maacipares modo vel.it; & modónon obftent pacta cum hoflibus de

folvendo lytro pro Captivis.. Notum vero eít; quod adverfus tales non

inftituatur proceilus , 1n quo c'—ogrn'o"fcatu'r ; an fontes fint , vel non, fed

rnitur.

"cLAL.ii'aKho*c" Notorium eft , tantum hac vel il'lg pona prolibitu dece

J

"n«

at kbe'j'upitiai Ilmþämt,?*. *

*

225 Sic & ubi

q'a in

difciplina militari, fi quiso

fficium füuum v;:l'x or

di-

nem.non obfervert, fi contra mandata agat, exceífus etiam alias non adeó

ravés, faciunt quidem cum tali proceflum, fed quam primum ad reftini.

fic fi aliquis fuga deferat figna militaria; fi transfugiat ad hoftes.fit miles

vel civis , abíq; Citatione. & examinatione publica infamia damnatur.s,

imó à bonis & fecurirate vitz profcriptione deponirur; Pluribus non o-

pus eft obfervauonibus:- communiilimz hz om

N

ciunt..

nium gnimis- ,,f'an?f?

Contra has autem tres

»PFOppg*præccd&htcs adveffärius nullum'ncg]s

argumentum neq; jexplicationem adducit , fed tantum fim

pligitcr cqn-

- rarium afferit ; quz nuda affertio.non indiget refutatione..

UT PNROPOSTIIO IV ses

Idem quoque licitum esb- Tuve (Canonico:

j

D probatür imprimis clare ex duobus textibus fupra. Prop.11. Arg; 1

d

€

:

itAtU ex cp-cutmit Romana.de appell: ( cap: de Amanfff?;*-z- q. 1. in quibus

agitur defornicatore Corinthio- . His addatur eap. Scelus, d. q. ubi Papa

Nicolaus duos Epifcopos.ab: officio.depofitos: & excommunicatos elle

cum fan&ta Synodo decernait; quad eos Letbarij- Régu intali (celere , quad omti-

bus tmanifeflum erat , fuiffe 4utores atque fautores pene totus ovbis, undique ad limina

feu fedem confluens Apoflolicam , referehat;. Yeadem quaff: adhuc. due cap. ha-

bertnr deNotoriJs , uti funt cap. manifefla., G kap: que Lotbatius, in quibus

tamen folummodo habetur ; quod accufationenon indigeant..

4.

]

-

;

N

Cap. bona memo

rit d

€€

ledi, elect por; Contra L

egati wero prac

effut bot

facere videbatur, quod nou citatiVVit macienfiEpifcopos & ejw fautoribus , proce(-

Fiffet. . Porro exce[fas Natorius ex aminatione non.indiget:

$- Cap.fupet eo de teflibin cog' Quod f fatum' efl Noterium, nien eget teflium

depofitio

s

"n

;

ibus declarari, cumn: t;z»l:'q- probationem.vel ord(fi,ctianc—m juditifwm 50n

-

: uquiun:.'

4. Cap.tü4 ; de coba

b Cleriz. ümul ; Qqäif/i 'ui»'m-m- eär'am?- Clericorum.

»

publicé concubanas habentinm . it4 publuum. e& , ut merito debeat appellari

pororium : in ea ca[unec teftis , mec accu(ator-eft nece[faruuz cim bujuemodi orimen

nulla pofitt texgiver(atrone celari. Hicqi-exrefponfione ad . quafitum colli-

gitur, quod rales finc condemnandiy etiamfi (eeffe concubinarios dffiteantur..

70 mortali peccato, quaad (eipfum

Ibid. cap. /q?æfäulvm. eil. Etþ qgeml&þn— Clerisum.p

j

£0:[lef

AOW

&

CBannum Imperiales —

«onflet

-,'æ [ufpen(um , won

debet. tamen io offcis evitari: qui quäftmm d 4lies

etiam in cafa propofite fernicationi (ufpen(u non 651 , mifi peceatum bujusmedi fit wo-

xoriam per fententiam , (eu confeffiomem

fadtam in jure , aut per evidehtiamaei , que

tergioer(atione aliqua celari non pofiit.

:Ergd'u:lquiägm dedd""'"itkmf'*"'&'I'*'t'd

boc opta eil, quando evidentiavei adeti.

$. Cap. ad nofiramde lurejur.. [ecundum tvaditionts Canonices m.mif:j?a 4c-

eu[atione nonindigent : mee ineu cHl ordo judiciarius ebferoandas

» qui debet. in alijs

eb[ervati.

Ibidemq; Archiepifcopo Neapolitano fignificatur,

quod ís

enanifeffü Cf noterüsrationejuramenti ( q

uod quafï per excorfionem genera-

liter praftiterat) aon teneatur fervare fabrilitatem erdini judiciarb , quam in -

bü non fervari per omtia ip[a Iuri vatio poflulat € requirit , unde

"idebitur fubiiliter

éptucnti de ordine Iudicioru

qiu ob(ervetur.

m procedere , ut iq prqm&fb non per emnia erdo ludicia-

Textus itaj; Juris Canonici pro noftra fententia func adeo clari, ut

DF TM t UH A PUR ^ a i ss PTO

neminem putem tam protervum ,

qui fibi imaginati poffir, idem Jus

ftatuere etiam cóntrarium, Vide

r

amus tamc

n;,anlocaab adv.clffario ci-

tatafaltem alig"u'qd dubium inijcere poffint.

:

OL Jlcitur.

1et.

: P R- IMO -(—:.cpf ly. ". 1. 105. atf 2. quef, .. Bt mj j. juc[l 9 prr. N

Sed qüod primo locofermo fit de caufis car;ïmunïbus'o'ccul:-isl&?du-

bijs,non vero de Notorijs , clariffimum eft tum ex ipfis verbis Capitulo-

14; cum quia in cadem queff. quatuor funt cpitdla , fupra exiam ergatnent,

1. citata, in quibus Notoria manifefté ex

cipiuntur. Legatibi, guvi Laai':-'

ne novit ; nihil eft difficultatis.

Sic & fruftra obijcitur altera queffie.. Nam ibi ex tc;fo.nünä mentio

fit de Nororijs: quz etiamfi alibi non tam manifefte exciperentur, ta-

snen & nihilominus ex totius hujus gueffiomi (enfa fatis colligeretur, eam

loqui de caufis ad judicem folummodo per acc

tem delatis, que nullo modo fünt Notoriz.

ufa'i:o:fcm feu alt;r'am par-

SECUND O. clement. Pafforali de fententia C* vejudicata, 2/hi refertur,.

guod Imperator Hesricui contra Robertum Regem Sicilie Banni fententiam prepter

tebeltonem aliasg, injurias , promulgans itidem a[feruit , quod bec e[fent Notoria;

€7 qued talia faceret exigente ita Juftitia, & de Imperiali etiam poteftate ,.

muntiat te-

Niä;i(miw uyun Paps CLEMENS V, ibidem fententiam bane pro

erariam

--

» b?jb/?ïïia ïawþ!raf.;

d

14

gutariem effe 'nulïäfn » Mtpote qua proinulgata fuerit à ludiceinicompetente, con--

j

.

tranoa ciratum legitime, & adlocum tutum,boc addite : Quod impera-

tori non liceat tolleré Cirationem, cum fit Juris Naturalis.

,

Pro Refponfione pramitto; quod fententia illa ibidem nu

lla pr'"o-num

tietur ex multis caufis ,qua'huc omninonihil faciunt; Licet nimirum.,

Kex ipfe terras aliquas ab Imperatore in feudum teneret ; quia tamene

tum alias ordinarie: tum imprimis tempore Citationis continuo: & No-

totio extra diftrrictum Imperij in Regno Siciliz morabatur;ratione cujus:

Regni Summo Pontifici & Romanz Ecclefix effec Notorié fubditus ;

homoque ligius & vafallus; & quia fic rationeoriginis & domicilij lm-

perio non eílet fübjectus; inde infertur, quod Rex non potuerit crimen:

lafx Majcftatis contra Imperatorem committere» nec ab.co vel citari.vel

judicari ; multo minus omni dignitate & Jurifdictione privari, Hzc ve--

ro ob quz Imperator merito dicebatur

udex incompetens, nihil ad.no-

;

firum.calum, Deinde non fitibi difficultas ,. quod Rexnon erat citatus»

( erat enim citatus , ut ibi habetur expreffe ) verum quod nen eratlegiri-

mé citatus , nec ad locum tatuim.. Suppofito.autem , quod Judexaliquem ci-

tet vel citare debeat, illum tum modo kgi:imo citare debere non. pega-«

mus.

Sed neque h

bc-qüicquam-jam'adïnos::g quia- u'ti*ïdlmpei*at'or non ci-

tare debuit Comitem Palatinum ; utjam confequenter probamus, fic:

neque citavit, adeoquenec-defectum commifit in modo Citationis.

Si- ergo indealiquid contra nos colligendum , hoc deberet ita

fieri. Imperator ibi afferit rebelionem-G? boflilitatem Regü effe Notoria; C tamen:

sibilomius eum citavit. Ergo Citatio etiam debet fievi in Noterüjs..-

E

*

D

| nODa

R. 1 Etiamfiibi Notorium in tam ftricto fenfu acc

ipiatur » titl

jam accipimus , atd; etiamfi cune veram fit, quod Imperaror afferit: ta-

nien nihil adhuc ipfertur,

Potuitenim Jus-fuum vel remittere vel ne-

gligere; at fic alterius Juri & poteftatinihilprejudicat — Hac quidem.

Keíponfio propter circumftantias iftius caíus non. eft fatis probabilis :

Inrperator enim concitabatur in Kegem. tum ab exercitn , cum ab urbe:

Piíana; in qua erat ( ut liic diciturimeap.) At nihilominus citabat Regem.

& proceffüs contra eum inflituebat./ Uinde faltem nihilin gratiam Re-

gi$» quod de Jure poterat, remifit , nec propter eandem capfam id negle-

Xit: 1jmo nec remitcere nec ncglïgqrc' id ab adverfarijs Regis Imperato-

Toliit tauiemo

reni.cir:cumüanciöufs & infliganubus permiflus fuillet.

omn«tetmnm-

M

d

:Can ä;gg; Zwþä;iä! es

E

omaoem vimargumenti , & fi

Wquis ita explieare vclic?;.a'äfveffariafum ,Est-ak

fapientia cadit. -

R.-2. Crimina illa-ne quidem fecendum. men

remrlerg-

ratoris, ver? Nótoria fuiffe, .x, Imperator

poft Cirationem habuit ernam

proceffas contra Rþcivgcm licec ábfenrem.

At quia ex preedictis jam cla-

rumelt,talia hon requiri inÍN

otorijs, ficinde potius.colligirur, quod

z

non füerineveré Notoria

; accedente eo, quod nihil rigoris hic fuerit re-

milTam velneglectüm,

2, Imperator faltem potuit fcire, quod defendi

potficlicitum effe; inN

otorijs.omnem citationem & proceílum omitte-

re. Siergo, quamvisin Regem incitatus, nol

uitati.illo modo, id de-

buiteffe inde , ut per alterüm. modum com

munem eflet fecurior, nec

atereturaliorum contradictiones,

Siautem hac in r(e fuittam fcr'upu-

[

[

fus multó magisdébuit poftei

attendere , ut Citario & Proceffus ]e-

gidmefietenr, .Quare j

:

2

gitur voluiffer potius fuppofito.modo communi

illegitime citare &.pr

ocedere, .quod fimplicirer eft illicirum ,

f

quàn his

omiffis ftatim fententiam fe

rresquód:defendi poterat? Sar hoc nullam

faperetneq;

veram neq; apparenrem prudentiam , dum adhuc liberum.,

eft al

terutram vjam in

Y

gredi ; auferrefibi ipfi primiim poteflatem in

gre-

diendi extraordinariam non illicitam , & deinde hacre

]i£t$ ordinariam

fequi» eamgjillicité totam corrumpere.

;. Poteft & inde colligi,quod,

quamvis Imperator pramittat facta effe

Nororia , fententia tamen ipfa

non feratur tanquám ín Netorie;R euin ,

verum ranquám ic peremtorie (*

(afficienter citatum (ed cemparere contumaciter

recu[antem,. Vlnide Gcfenténtia

tantum eft interlocu toria pro quali etiam.

à fummo Pontifice ha

betur ;

De quo;/hoc pratereà adhuc addi poflet ; quod pofteà videa:

ur illa cti«

mina vocaredelata ícilicet ab . alt

erá parte degujbus ahïaQS judiei i]iþil:

conflat,uri vox ipfa fignificar.

"Dico ergo, quod Imperator Notorium non tam flri

été a*cciipijat ; fed

vel pro eo, quod 4 multis ad ipfum fuerat delatum ;

vel quia purabar, id

per Acta inproceffibus .contra abf

e

grem;contumac

em jam effe proba-

tum ; quofenfü ab J C.T I.S . folerdici ,

-quod . Acta inducant Noto-

rium.. Ethocquidem etianrhíc,

"faltem fecundum aliquam przfum-

ptionem , dici p

z

Ccm.: [

omiifct )f proccliþm fniflst contra. veré ;:onmmgg

AtRextalis honþ erat.quia comparere non tenebatut,

Q&*ïCälïid' igiti;s:

hic defectuum eft oritur exillo pfincigiog

quod Imperator fuppofuerit

AE

*

g

: (fve Taffitia lwþgr;l."'ï' !

fe»eïfeïegicimum Jugiic-

ümilius-n ab ipfo no

em chæä*gui Crcor vero.

"

fait przvifus.

,

R. s.Sitadhuc q

iod Imäg;'ator cci p-iaz;th(jrium » uti &ri&'?: fonati

Sed iidcm/quoq-, ante dixerat ; Regem legitim? eile citatam.. — Sitergo

utrumá ejueveram, — Negareunum forcaflis non eft magis abfurdum;

quam negare alterum. Et pocuiffec Imperaror ita dicere, ut excu(aret de-

fec&tusjam commilfos. Hxc Refponáo adver(arios etiam fatis refutat:

cam ramen nonteneo ; quia Imperator fic magis excufatur,& reliqui de--

fectus nec dum apparenter.excufantu

r qui.a iccfxx i CLEMENTE Pong-

tifice ob hioc non r'eprchc*ndi-cur. :

Nec deniq; illud eft contzanos , qào

d fümmus P o.n:ciïqu irea. /inm

£4p. ad id; quod Imperaror dixerat , fe defectus circa proceffus authorita-

te fua (upplere, refpondeac. . , quod calis fuppletio non potuerit fieriia

predi&is circa non fubditum. 2. qued aec circa (abditum ad eapotaiffet de ra-

tione referri , per qua de ctimine prajertimfic gravidelato , defenfiomi ( que à lure

E

prouenit natgrali ) facultae adumi valuiffer . eun illa Imperatori tolleremon licuerit,

qu& luru. N «turalis exiflant...— .. INon enun Pon:ifc:g,—rcpr:h'endc: Nocoria.

1. quia in his.defenfionem e(Ts neceílariam Jure Naturali, per 1. Pr. e(t

abíurduam., z, quia ait de zrimine delato, quod exfigaificationenoa eft No-

toríum. 3..quia fciebat Jas Caaonicum ante illum exprelle aliter ftaunt-

fc. 4. quia ipfe in hoc ipfo cap. tria. vel quatuor tanquam Nortoria fup-

ponir, ex quibus contra Imperatocem procedir. |. Si ergo vellet etiam in.

Nocorijs defenfionem efTe audiendam , alias fieri contra jus Naturale,,

