ántenderetur,fi ibiad Citationem & viam Juris ordinariam fuilfet, etiam

n Notorijs , determinata, fic enim prior lex conrraria per pofteriorem-;

tolli; non intendi debuiffer,

f Etft; quod falfiffimum eft , in prioribus

*

Conftituc. aliter ftatutum fuiffet, tamen adhucliceret, quod volumus.

& poft

| *-,P:z?orcs enim Conftitut. per hanc poüczjozem;fziäïcm.;broga:æ 1

r

nullass

-

/ fl"vtf?æf?tiä Im;er;ï,

p

iii-

la ab

fisnenulla nequidem apparenter contrarium indicat; tinde & nu

fl

adveríario prolata eft... Afferc quidemadhuc Capitulationem moderni:

"u

Imperatoris; fed h»c eft alterius ordinis, & de hac poftea.

3. Eadem confitmantur Conftitur, de'Anno 1564. orib fol Dcly voríse.

t

item Conftit. de Anno-1;56. $. ob nad) oerban. & $. 2((6 bamrin fermern

hus

ff

In qua Conftir; & fequenti hoc quoq; notandum ; quod Basni & execu

tionis mandata fuerint publicata contra qudfdam tanquam violentos pu«

T]

blica pacis turbatores, qui ipfofacto Bannumincurrerant. Plures con-

LP

firmationesin feqq.- Conftitutionibus inveniuntur.. Hoc detig; nomi&

(

natim adhuc addi poteft ; quod in Conttitut: de ÀAnno :5$6. $. Xuff vett

t[le

fall ban/ Bannum-tiam contra reprobos monetarios ita Declatetur , ut

glï

nulla precedente fententia declaratoria opus:fit.

Nondum:. vero tan4

l-

tum dcli&um-*eü

$

t—"alfäm-qxähonetämi cüdeþ; : --quam*pgbiicam* pacem vio-

i

lf-rþ.

N

m

Obycitur. -

3

-

PxurMwo. Conflitut. de A5

nà (55 5. $. onio na

dj

/oun st "&rb;z( finá. le'g:*:äii !

tþi !

Executionem Básni fieri debere , fiq

'

3

qid.illad fnzunij]";. legitime mdg ävialpriä*'

cogsiti & declarati fuerint;

à

.5.

ffec effe miültivaria, r.Si certum elfet

[l«

.efponfio ad h

unc textut po

quod pofterioribus verbis requireretur Citatio & proceffus, dicere pol-

Mje

Íemus ut ante» eximi fcilicectiinc per legem fpecialem turbatores Notos

(

u

rioss vel (Lincludántur, id tantum fieti eo refpectu; (i fortenon proce-

déretut.contra ipfos alijs vijs licitis , quod fatis contingere poceft. 2. Si

ponerevelimts , Notorios etiam hic compreliendi; nondum neceffum

*

c.

eft, utconcedámus pofterioribus verbis talia per omnem cafüm requi-

fi, Qüia enimi tum ifto modo in lioc $. omnes fertentia & declarationes

f

executione indigentes intelligetentut ; lie vero'quiapro füa diverfita-

n

t diverfimodé, ac niliilominus legitimd & via Juris pronuntiantur (a!i-

f

ter enim proceditur in caufis comuaiunibus & ordinarijs; aliter in ex-

traordinarijs ac fummarijs, in quibus muita alias requifita omittuntur )

j

fic & dicere poffemus ; quando in cáu(à pacis Notorie violate abíq; Ci-

gatione ad declarationem , vel etiamn ftatim ad execürioanem vi declarae

airn

e v

tionem ab ipfo Turefactarüm. proceditur , illam vt

hoc cafu elle le-

)5

C

la

À

re

gjtiinam,* & viam Juris ac quidni? .

E

]

uia Jüra ïrn;?»eriaïia ifäamaïiaslrc

If

J

äþpmb"ahtf& nullatenus periftum textum reprobanr.

- f?«:f'

: no-

z

4 $ o

I R'efp].'ï ;. Ex vetro f'cufü"þujz:s $ advec

ij pgziu;s cönw-qurx'ntur,'*L

Air

(

f

FE

CDBansum Implv;';fiæ!a; .

fira Peop. probatur, Diciturnimitum:

Q*ia ad cos(ervatiomem bujas Come

fitutionk neicffum e8 ut Prafedis circulorum,

non (oluim ita [e geratit in didu. cafibua

([cilicec ut ftatim ante. ul

iam fententiam Exe

cutionem fufcipianr, vel

- quando pax jam de facto.cürb

atut , vel etiam quando manife(tus cancum .

fit apparatus ; h

€ enim in prcedentibus dicta fuerant ) ftd etiam contra

tarbatores paci aliofs, Imperiale Baumumna

liasd, (emtentias Ó poruas exequantur ,

quando eas incuttiffe legititno moda £*

via Juris cegaiti 7 declaratifetvint, — Ma-

nifeftum itaq; hinc ett,

quodaliqua türbatores pacis ab(q; Citatione &

featentia decl

aratoria opprimi poflint.

-Manifettum quoqs.quod.ilfi tan--

tam turbatores hic inell

igantur,de quibusda&qm-in,prvimaRefponGonc. $

SECUND Oord

inat. Camet

patt. 2-tit. 9. $. 2. Citatio etiam requiri-

tür ia ca[u, quo crimenfauerit mauifsflam

QG Notoriith.

:

, Kefp. Taiia vero ibi haberi eft manifefte & Notorie falfum. Dicitur-

N

periale aliaf.

enim ibi primum, quod violantes pacem de facto incurrant Banaum Itn-

"

p poenas s & f erimen fuerit mnanifeflum & Not

erium dichas penas. —

-dgs jäm 48 fgä

e initrrife declaratur..— Ex

pofteriori itag; parte hujus periodi

. hospotius contrarium colligimus ,

quemadmodum & ex tota fequenta-

periodo, Ciràtionem fcilicerin N

ototijs non requiri: uti videri poteft. -

Frop, preced. ad argument, L1. Poftea demum fubjungitur — Quam pri-

tium quog, uiolateres illi

4b Imperatore , Rege Romanotum aut Camtera Imperiali,

previa. Citatione Baunum incurr

-—

iffe declarati funt , his vel his poenis fubjace--

. bunt, &c. — Quis vero hinc jam ftatim procerta inferet,

etiam requiri

- Citationem

incrimine mabifefto & Notorio? cum potius ipfe paragra-

phus indicec id fieri non debere, obítetq; in contrariu

m lex fpecialis -

clariffima, que. textum hunc non adeo clarum fine dubi

oexplicat, Di-

cimus ergo periodum iftam tantum referri ad v

3

2

iolatores pacis in genere,

quorum in prisc, $. mentio facta fuerat, ade

oq; hihil nobis obeffe.

TERTIO. Secundum bodiernum etiam

"

ffylum Camcralem elfervatur aül |

;l

8400 von cit4tus nec euditius in Bangum declavetur.

Ref. Sicita communiter: Sed um Refponfio hec optima & ifc-fimj

ma eft, quod Camera Imperialis non. declaret Bannum in cafibus Noto-

. rijs fractz pacis, fedin 1js tantum ; qui adhuc Citatione & examinatione

z

opus habent: reliquos vero Notorios yel relinquit fimp

lici tanctum Cir-

d

culorum exectitioni ; vel fi opus eft Cafarea Majeftatis declarationi: In -

, Jmperio enim ut obfervavit quoq; Gail. loco cit. in hujufmodi atroeieribus.

G mwifejiä delictà , 'B;wm' d,:ij?mio 46(43' ulla t;la judiaiaräa hr pa lwþc

ratorim.

^ Et

7

[

jïw ju/h')iæ lImperai,.

2f

Cilie

XEtrmerito : primarium

'enim officium Im

j

1]

P Cf*toris eft; in .ra;i cafu ..advig»gi.

,

lare; ne quid R efpubl, detrimenti capiat,

vel

- Qu^RTO. Speialiter contta Couflitut. de Anto 1553.

i

;l:äkim" , quod Gail.

lib t eap. 3. n. 9. €9 lib. 2. de P, Pabl. £ap.

j. 819 dicat , illam loqui in.cafa fpeciali :

J

simirum de palantiuta tilitu

x

h,

€ompetere excü(atio.

; wdogmlmmnm £oncar(u ; .guib;&muüa Poteä

)d*

-. Refp. r. Etiamfi Gailius d'-ic.er.::t chj&itutivofn-äm;iïiam de '-üatinäno;mi-

d

patis tantum intelligendam eíle ,

parum referret; quia id falfum effe , ex

alle

ipfa Conftitut, clariffimum eft.

Nam $. eno oíe tveil tvit/ (enfus talis con-

Ifit,

0

tinetur. Quoniam imtali Conflituti

ne (fcil. de Anno'i55. ) iuter alia pofaimnus ,

I

'€ (ub gravi peua pracepimus , ne qt

1

is cujufcung; ftatus & conditionis 44 al-

lum bellum, aut bo[lils taginationes.

contra Imperatorem aut

Cf

fidelus Imperij flatw fe.

£onciraripatiatur. E(t icaq;

Íenfus adhuc imperfectus

i unde $& proximo

u

iequieur. . Z/titag, i poflerumpax C? conzordia, S. Romani

fetvetur :

Imperg eo melius con-

hd

fic de confemfu Electorum,

Principum, Staiutum, indicetam pynam eo mo-

ii

do intendimus, Cc, fequitur

q

; fenfus in Àr

i

4

g. ?. aliegatus. Eft itaq; omnino

i(d

manifeftum,

quod Coenftitutio non loq

uatur tancum d

d

e militibus & pra-

donibus, fed de omnibas cujuscuná, flat

:

t5 (* conditionis,

d

li]

R efp. 2 Falfiffimum quoq; eft, quo

d Gailius ullibi dicat Conftit. illam

li,

in [pecie loqui de cal

ibus zantum,quam particulám falfarius ille malitiosé

(

vult (ub intelligi,

diffimulat tamen & non exprimit, ne videarur male.,

I

citare aüthorem.

bus,

Hoc vero dicit Gailrus , quodloquatur'de attociori-

& Notorijs actupermanentibus delicti

s5 & poftea (ubjungit cafus

li

illos; tanquam exempl

a,.re!iquo&s autem nonexcludict, Im

mo de P. Pub, ljb,

)

D c4p. cit n iG. noftrum cafum expreffe inclufit; dum No

actu permanentis lio

v

toriz rebellionis

o

c dat exemplum

q4lis, cottT A placita pacis publie,

; ueluti i quis cujwtund, [Latus vel quali-

adver[us Impevatorem vel Romanum Imperium ar-

ii

vatá suanu perfide iv(arpat,

.'Smmm'qg 1m

petüj , & paceu pullicava collecto smilite

feelerate perturbet. Etpofte

aaddic,

quod centra talem vox 4cctifatori G longe

f

tela judiciatia non requiratur, fed quod.

Ab fó, ulla fententia de.lavatoria ab executicue

0.0

3nitium fievi pofit, Czc. Quid ci

da illa impudentia,

arius pro noftra fententia? Eft fane miran-

e

qua aufa fuit G

y

ailium nobis obijcere,

[*

non detorqueres al

:

ia quzcung; loca non ita clara?

:

quomodo

. Refp. 3. Retor

quemus & invertim

US argumentum. ' Si licetcontra

—pfædones fal:em,

& milites tales;abf

; Citatione & declararione poenam

lh

exequi; falfum eft, quod jurging:u'ræ,

& 'quo'fcxunqä*alio ; unquam liceae

1

r l

Cita*

2

P d

Coinmum ïmp&:'i:f'&'

*

Citationem & examinati

onem ormittere , quo

d a»dverGriuä äfïï'rmäwæä

buit, fi voluit ut indicta ejus caufze noftre contradicerent, Daturenim:

| ftatim Inftantia ex aliquibus cafibus quibus nwlla: poteft competere ex-

cuíatio, i.e, Notorijs. — Hac autem Inftantia, quatenus:talis; eft ex jure

naturz. Jusautem nature non excipit unum Notorium, quam alteriim:

Ergo veli; nolit, in Notorijs Jure Naturali licet omittere Citationem...

& examinationem, . Habito hoc, jam ipfiincumbet probare, quod Tura

pofitiva de aliquibus Notorijs ( de ver& Notorijsloquor ) praífertim ia

|

caíu fractz pacis & perduellionis infpecie aliter determinaverint — Po«

teritid adhuc ex

periri , fi Plaect.:x..dc—»fugceffu imer,imglps-faris egg futm:

f&curus-a

J PROPOSITIO XI

« a')ztr-d Notories publi04 pacé vwiolateres abf A Citatione & examie.

zatione partium Bannum declarave licitum etiam efl moderno»

Tmperatori F s wm 1 a n Doptr juratam [uam Capitulationeme

E

Mi jurat fe. Jura.communia in imperio ufitata Imperijq: Confti-

a utiones obfervaturü, eidem quoq; fine dubio licitum eft, quod:

U

per illa jura; & Conftitutioneslicitum. Át modernus Imperator in capi-

tulatione.füa juravit fe.talia obfervaturum ; uti

patet idqi ipfe affirmat in

- declaratione Banni, Ergo eidemquoq;.&c. -

Jam vero per jüra & Conftitutiones illas contra Notorios publice

pacis violatores abías Citatione & examinatione partium Bannum decla-

rarclicitum eft..— Ergo idem quoq; licitum eft 1m

1

gera'toryi F E R.DINAN-

o per juratam fuam Copulationem;

.

2. ldemquog;eadem viconíequentia in

färcurfnd*es quia[fmp&ratOr"

jbidem fpeciatim injuravit ; fe imprimis pacem publicam Auguflz anno

3j55; conveptam, copflitutam in fequentibus etiam imperij Conftitutio-

nibus repetitam.confirmatam, & pro:neceffitate Imperij deConfilio Ele:

.&orut, Principum,aliorumq; ftratuum ampliatam firmiter confervatarü,

Certum veró. eft ex Prop. prxc, quod per Conflitur. de Ant0155;. d

n

feqq. Bann

.per Capitulationem..

um dicto :möd-fo,dccl.aram, liceat,. I;ritnc-rgq-idxquoqi -licizu':?ï'!

3. Juzavititidem Imperator.

C:ane&s ,llixci*tas cö'nfi;iraüOnCszE"dïtiio—.-

nes,factiones & violentias adverfus Ele&tores. Principes; aliofq; ftatus:

4Ap

extirpaturum ; ante.omnia deniq; eo advigilaturum, ut Juftiia & pamim

Qui

lmperio confervetur;atq; ut ipfifalus Imperij fupremalex fi. .

»»

-

-

27

zX 0& autem vulc fa.

em debet etiam velle mediajfine quibus finishab

eä?

ll

iequit. Ad Notoriam a. feditionem, & fimilia .delicta a&tu permanentia,

neceffarium quafi medium eft ; ut facinorofi non citati nec auditi (tatim

. fententia & cxecutione premantur, quod patere poteft ex Prop. V 1.

" Imperator ergo jurans fe habiturum fibitalem finem, non abjurare de-

buitnec abjuravitlegitima media ; quod ex adverfariorum afférto fequi-

- tur : fed potius fimul implicite juravit.fe debita queq; media adhibituri.

Ex dictisitaq; patet; quod rantum abfit, ut Imperator per fuam jura-

tàm Capitulationem ligetur, quo minus.contra publice pacis violatores

u

. abfs Citatione & examinatione procedere poflit.; ut potinsper eam ad

talem modum.contra tales procedendi obligetur.

' fOäjicimr.

*

Lmperator in Capitelatione fa

a elarà & jurato

promifit ; þ;?äpeäi:umn, ó nuä;

snodo permiffaruw , ut in poflevum«onttaullum inferioru aut. (uperiori ovdinis, Ele-

j

- &orem, Principem aut alium, Ab(3, cau[a " nou auditum, Vnperiale Bavnum declare-

tur G promulgetar ; fed i boc legitimum prece[fum, atq, mperiales Confliruticucs;

jaxta temorem veformata Oedinatienis Cameta , obferustumiri cum claufula: $i

-quid contra béc, aut alia Capitulationk pusdla attentesar idirritum fore & mullum,

Refp. Adveríarius.ut hoc argumenrum,quod omnino pro fe facere pu-

tatin omnt cafum adhuc magis roboraret ; multa addio; quod data fides,

pacta;& juramenta;qua in Capitulatione hac concurrunt,i Principe im-

primis,ftri&é fint obfervanda. Quia v. afferit tanquam certiquod Impe-

rator hecper publicationem Banai cótra Palatinü,tranfg:effus fuerio de-

b?f fimul afferere tanquam certiüquod Imperater infi

gniter fic pericurus,

Parciusifta viris tamen obijcienda memento.

n

-

/

O blafphemun ! Viro,

inquam;Imperatoriinter Principes fümm

o,qäi

praterreliquas virtutes Chriftianos & tan

;

to Principe dignas,—nïühiyl prius

fibi habec; quim ut non tantum Jurament

um, verüm & quamcunq; da-

tam fidem religiose obfervet; quemadmodum .ex inculpata ipfius vita

toti orbi conftat.Malorum aucem ifte mos e(t.ur alios judicent fecundum

uum ingenium. Putafne igitur,quod Imperatorfit de genere Calvini(ta-

rum rebellium? quorum perjaria in hoc ipfo negocio funt frequentia,

-quod alibi indicatur;ne adhuc de alijs antiquiotib.quicquà admoneà,Nec

ite ullatenus opus fuit;ut ad homines nofttas

partis covincendos ; Impe-

ratore imprimis, probaretur fidem,pacta & juramentafervanda effe, Nam

5 ;..longöqmcliuä i

ud novimus, ,&10

pgé melius io ifta arena fumus veríati

Da

Infi

E

i

'2?

! Quabuer Daperjolos

Infignitervetó Calvini

.

ftz f& rifui exponunt;

—ÀÀ

H

,

Ms

mentis fervandis conc

E

onati audeant z..

þ,*quc-*)'d n'o'bi;':d'c Hd

a—ÁÀ

z

Turpe: ete

?

nim eff Dedori , cuuz culpa redar g*aii-ipm;

[

Quiinter ipfo

S

ï

quoad hocinnocui fünt, non tanguntur.. Quid

vero

. fignius efft poru

i'ta ;

c)bje&um:

; in authores fi

quam crimen Imperatorix Majeftatis mendaciter.,

uOoS ver

aciterretor

fonisadrem, ftu Ca

q»üqc:si-?fedäv"c«giamus de per-

pitulationem ipfam.

$

.

om v Dra Refponfi

oneitaq; dico; quod

(ïa'nön intenda-

in Capitulationé i

türetiam in Notorio crimine fra

&z pacis defenfioném audiri; & procef-

'fumH-cri'dcbcre. L Hoc enim qu

oadrationem imprimis eft abfürdum per

VIIL Prop. 2, Sihoc veruai

nari & coll

»deberentper hanc Capitulationem determi-

1 quantum ad hoc omnia

Jura communia, ipíq; Conftitutig-

nes Imperij, quibus

Ípecialiter per

miffum & conftitutum efb;in Notorijss

; pr;æfert'imgtalib!us,ïdäcfenfïonc &

E

proceffu non effe opus, Hocautem etfi

fotte adhuc per talem. Ca

pitulationem fieti polfet, tamen dicere, per.,

hancid fa &tam efle; eft ab

fardum. :. Lexenim generalisnon tollic legem

Ípecialem,ut ante pluribu

$ vifum. Verba autem huj ü"s':Capituläti;oni*s--funt'

meré

generalia; nec Noto riorum

ullaurmentioneni faciunt... Notorijs.

ergoipeciale & anti

quum.fusm Jus relinquunt.. z. Non fimpliciter hic

dicitur, in decl

arando banno prezeffam ob(eroatunr,. (ed proceffuim 4tg, Conffi-

putioues lmperiales, Indicatur ita q; per hoc,. proce

ffum obfervandum effe,.

quatenus Conftitutiones volunt, non vero etiam in illo cafuin quo iftze

€ontrarium ftataunc. ;; In hac ipfa capitulation

e Imperator perargumen-

ta praceden

ta potius obligatio ad contrazium,.

3. Verius eft Conftit

utioresImperij, de pace publica & afiayj,urla" inijs

approbata, p

ertalem ca

pitulationem mutarinon poífe; Pax enim publi-

,€a fecundum hodierna

m Imperij Rempubl, conftitui & mutari debet in

Comitijs,

G*:uconv-cnientibuswlmperi;jhgen-eraliäi;s , de placito & confen-

u Im

peratoris im primis,

& pottea oranium quóq; Imperij ffatuum; Et

fic non füfficitex

parte ftatuum conventus Electorum : fed reliquorum.,

eiam zque principalit

erintereft;& omnes quoad hoc «quale jus habent.

Féeret igitur prajudici

um aliorunvab(entium Turi;

& tantopere décanta«

t libertati Germaniz,

quzin hac Reipubl.forma pouffimum confiflit ;,

atq;illi merito hac de re proteffarentur , & feapponerent; Mirum.elfec

, xtaqi sfraliqui Imperij Principes & ftatus putarent, per dictam Capitula-

juri- óc

ïio.n?m4 p*ac?g;r publicam effe mutatam , quod üfmql non-viderent

liber-

D

: pä()ayzæf':gg zæ-gä;;);

29.

Ia

fchrfati fluräe. effe prasj

udicatum, Si autem id aliqui putarent , viderent, &

facerencefTent fimiles invidoilli, qui uniusoculi ja&uram fibi optavir, at

vicinus ipfius careret utroq;, Ita n.& hi quoq; jus & libertatem fuam mi-

0

nui eque ferrent; modo poteffas Imperatoris hac occaftone ligareturs,

Quia autem nemo inter fideles Imperij Principes & Status talis effe cu-

e[*

pits meritó füccenfent & obfiftunt illis, qui contra ter fereniffimam Ca-

ijaïcaniMa.jc(ïatcm turbido hioc arg.ü'memou;un-tur'.a]

—

i;

&n

- Corollavium s.

(

s—N&xültec g E

Ex dictis fatis fïiperqsf patets quam vané adverfariu

(

phet circa hanc Capitulationemi; quam, vané multa non neceffatia prz-

Il*

Occupet; quam abfurde dicat, Capitulationem Dane, tanquam poffertoreim , iti-

[

-difputabilem C juratam Unperi Cenflitutiouem derogare prioribuss pre[ertim quan-

"

doper ilam reverteremur ad 1us Priruguum ( Commune : ut offro ca(u, quo cotta

f

lus Divinum , Naturale & Civile efl , quod aliqui indicla cau(a , & non citatus con-

demaetur. Prater enim abfürda ftatim indicata , hoc obfervandum ; ca-

In

lumniatorem adver(arium ex propria fententia dicere debere , quod fal-

i

tem aliquz Imperij Conftitutiones,que nimirum in Notorijs delictis fra-

l;S

z pacis,& de*PfaV-aEæmonet'æ,:Cifräti"one',w'elï riec declaratione opus efTe

4

ftatuunt, contra Jus Primzvum. Commune, Divinum,Natu.ale & €ivi-

li

lefuerint. Quam vero modefta , & Calviniano fpiritu digna, hac in Im-

Tc;

pe

x

*

ü

3

cicpt Imperator, Principes, Status,

um; Imperatores, Principes, Status , fit Cenfura accurefti'us Perlj?i'f

P

i

:

n-

IO- ho

2RROPOSELI.

r!;

-'chäemi'c'är"nmi,z?mnt

x

Notorium crimmf:ücäim)ä, perïdä:[ïïvnä,,

H

*

:

- Defa Majeffata.

n

TTe hactenus in the(i de Notori js dicta, etiamfi irtefu tab'iliïter vera

nc

'inparum tamen nos juvarent;nifi cafusde quo agimus;effet talis,

T

qui tanquam hypothefis fb Notorijs indubirato fübfumi poffet. Tranfi-

-

LY

If

turis itaqs.1 shcüïadhypgtheïïh ; merito hac Propofitioeft quafi me-

dium quoddam feu via ,. Perqu&im ad intrinfecam cognitionem criminis

j«

Palatini Comitis pervenitür, Ne vero quenquam lz dam;certum efG;qüod

nonloquorde omnibus Bohemis: plurimi enim inter ipfos fuerunpnon

rebellïes,fed'rionffam'es & fideies,qucrü laus eo major eft; plurimi quoqs

: id',quod corriéere nofb poterai

.j

d

C

n2

füimulantes; alijqs item aliunde;faltem

!

ex parte excufabiles Nec de il!

is etiam,qui expreflé rebelles fuerunopro-

)r.:

pierea hicqloqïuor ; utipfis ipforum fact

a exprobrem; fed quia propter.,

D.

bonum.

',-" —

d

:

m ämmz prerïälä

.

i

h

;bonum þübïicxuäi cá

uüs:qual

itàtes & connexionem rerp

meeft

lt

-Oportet. Ita n. etiam dep

arïï- f&'(e

eccatis San&tor

um poft penitentiam loquimur.

gla

.Monendum vero & hoc,

Notorium tale effe debere; ut nonindigeat -

L

grobatione;quemadmodumi

mprimis liquetex Prop

APrefupponitur n.

h

de eo,quod jam pub

licé firnotum, Si itaq;.

& illa,que à noftra parte No-

þd

toria efIe dieuntur, veré Notoria funt; tali

aquoq; effe debent. Quia ta-

t

.mennihilominus etiamid quod No

corium feu publicé notum , non (ta-

"m omnibus fimpliciter notum eft,

fimplicioribus quoq; & imperiti ori-

tü

bus: quia item

E

protervi omnia negare POHUDILHC requifite e jus eviden-

fi

tiz nihil derog

D

t quando id propterea tantum

Íecundum factuin & qua.

ad

litates (uas clar

€ proponitur & decl

aratut, ut vtruaiq; hoc genus hemi-

f

num convincatur ; alterum quidem

x

n

»ut.erudiatur; alterum.veró , fríequi

fit

olit;ut confundatur, Id«cmit*ag;

&meus fcopus eft in hac&feqq.aliquoc

Prþgp. quem primum in hac,

.r]d

quantum porero,jam affequi conabor, -

1, Notum eft;quod Imperat

fa&a.cönlþiration*c,

& numerofo

ore Matthia Viennz agente Bohemi aliqui

i,

!

armatorum globo;arcem Pragenfea.,,

fedem Regiam , & Cancellaria

m Regniinvaferunt, ibiq;viros Illuftres

fe

N ülhelmum Slavata, & Jarosl

aum Borzi

ta; Imperatoris Matthie abíen-

tis Vicemgerentes; cum Secretario Phi

li

&

"

ppo Fabricio comprehenfos,

Ci

indicta caufa ex altiffimis feneftris precipi

t

es dederunt;ftatimq; eos'fclo-

[

petorum ictib. petierunt. 2.Hos aliofq;

Regni Officiales inconfulto Do-

mino offficijs fuis moverütatq;

ip

eorum loco Guübernatores quofdam fub.

or

nomine Directorum ex propria

authoritate conftituerüunt, 3. Ad arma

primi convolarunt, milites con

)

Ícripferunt, dele&ushabuerunt. 4. Poít

muilras clcmenci'iïïmafq;

d.

Imperatoris monitiones;quibus fimul; poft da-

di

tam fidem de privilegijs

ipforum inviolabiliter Íervandis,offert;fe tortum

negotium pacificé &

L

Jure Ordinario adhuc tractari & componi velle ;

illi nihi!oginus neca

hi

b armis, necà propofito fuo defiftere voluerunt ;

N

Íed poftea magis &.

magis omnia Regalia occupaverunt , adminiftrave-

runt; € contraImperatorem

T

& Regem füum atmata manu fe tanquam.,

hoftes gefferunc,

Hac vero publicé notiffima funt,

qt

& nec ab ipfis Bohe-

f

mis vel negantur, vel negari poH'u;nnt. 5

Factorum vero iftorum qualitates

etiam publicé notz fünt.

K

Ormnes enim;qui aliquam juris comminis no-

titiam habent, noverunt,

quod facta hac fint calia, ut ijs crimen lafz Ma-

3

i

jeftaris & rebellionis co

K

mmittatur, Nam quifquis fceleftam inierit fa-

h

éuonem ; de xïxe—.)c»g etiam virorum ill

uftrium; qui confilijs & Confiftorio

l&

W'Ptinci-,

—

d

:

-

fve fz))?i::'æ Tö»f&üfï |

..

2

,

r ?rincipifs initerfünt,co.

3

itaverit( ead

em enim feveri

taté voluntitém fic.

jtt

leris,

qua affectum puniri jura voluerunt)

tf.

ipfe quidem ut Majeftatis reus

gladio feriatut, &c. L quiquit; C. ed I; 1uk

Majéft. Sintiliter l. proximum ff. ad4,

at

beg.Uil. Acceditcircumftantia multum e

lfl

xagperans,nimirum quod id à Bo.

hemis patratum fueritin fede Regia;

& in Cancellaria reghi , ubi fauimia

(o«

ftcuritat; acloci ipfiar obferuantia, religie,

Vtirere deberer,uc in literis fuis loqui

(

tur Imp. Matthias. Deinde,.

fi illi rebelles; qui Magiftratüi non obediunt

t

|- &refiftunt; quid illi,

qui etiam violentas manus eidem inijciunt? 2. No-

tl«

tum eft quoq; q

aod-Gubernatores

[l

& Officiales loco movere , aliofque

fubftituere; i Regno aliquo offici

um Regis fit, non veró fubditoram. ;

d«

adeoq; fi fübdiri id tentant

l

Majeflacem regiam niinuunc & fibi eam affu-

munt. 3. Qui injuffu Principis delectus habuetir;

exercitum coniparave-

ii

*zioqui hoftili animoadverfus Rempb: & principe

m animarttis fuerit, Ma-

0C

,v jeftatis & perduellionisreuseft, 1; lex duede; &*

G L i qui inreatuff. ad d; L. lul

&c. Etquin predictafintplus; q

uam crimina rebellionis;.a

:

u

folo jurc-*Nawralinon-—pe—te&id ubi

tare.-

À

liqpirs"r .sa:

; Preedictaquoq; crimina fünt call ia

; ütnülla ek'cüfaïticn'efpokflïnt de-

j

fendi. Prateadebant nimirum Bohemi

i

» propterea fe rali niodo egilfe, ut

confervarent fua libera KReligionis pri

vilegia;literas imprimis Majeflati-

$

cás,ipfis ab Imp. Rudolpho conceffas

» & Imp. Matthia confirmatas, quaé

per Regiosiftos Officiales infrin

giafferebant, Hac a, primo quoad rem

ipfam falfitfima fünt,

T

düo tem

otan. res inde.orra eft; quod füb

diti aliqui Religi-

onis fub utraq;

A

pla extruere volebant, in fündi

s Dominorüfuorü

1

Ecclefiafticorü, quodi

pfis ex nullis privil

cgijs licebat;&quod propterea

li

à Regijs locütenentibüs ex plena Cafaris

fententia & authoritate impe-

diebatur; ex qua it& alterum templorum i

forum jam folo zquatum erag;

Poffunthzcalibi melius videri;imprimis

i fcripto illo;quod Imp. Matth,

j

hac de re publicari fecit. Verü ifla adhuc

diffimulari poffunt, Sit itasquod

Regij Officialesconceffa&confi

rint ; nullatenustamer

tmata P rivilegia ihfringe:&' conati fue-

i

propterea ab iftis criminuni

generib, eä.cufän.turä;

quia nihilominus contra ompe:Jus eft;ut fübditi :

aii modo coóntía Magi-

;

ftracunffibiaRege fuo praftitucun pr

tünc

ocedant.Debüilfent fcil. in tali cafü

5

remadRegem referr*e-,-i-nfpr-im-is quia

adhuc ipfuai tanquà iDeo fibi

le

praltitutum Re

gem.Dominum &Magiffr

pet literas füasa

'g'atqü*m"cl-em(:nt'immpm cxP,reff à

lo

gnofcebant;ut ipfe re infp

ecta remedium afferret: vel de.

u

buiffent Juxta c

enorem Privilegiorüm &

.Coniïiwtionum'chnia ad-tol-

lendafua Bravamina ,

G haberenr,

CIPCF ar-

Jgrc"þrdinärïo uti; & rém vi

| bitros

itodecmH

- Af*;-.'-'?

1

-

32

2 CBanuumi *'lä)päriafej, !

bitro non fafp : os

ex utriufq; R.elipionis ordinibus deli

?

C

f

g'cthS"*cdþa

d

ponere, velinftituto folenni proc

efluprofequi & finire. -

*

.

N

Siitem & hocverum,

quod pribl

ic€ venditant , omni aditu ad

h

fe exclufos fuiffe,

| reg&ht'.-

Át ne fic quidem ad raliaextrema progredi opo

rtuiffee -

Íed modumillum

in commuui ali

quo Reipub. corpore, imprimis inTm--

perio ufitatum adhibere , rem ni

mirum ad Imperij Electores vel princi-

pesteferre, qui follicitud

,

pacificé componerent.

,

inem-*&Pru-:len;igm:fuamintc'r.ponendo »eam.,

g:(

Deniq; quid contra

hoc ptætbädþrc ;pofffuenkt;

quod pröþ;eri-unum.'; |

vel alterum; fi

J

ci

effec gravamen;totum officium Reg

ium ad fe vahere pra-

famferint? Item milites con(cribete,

chali,abcgupare;-'idö.ol.aä & Offi-

t

clalesin fuam fidem recipere & co

gere , alias pro hofte habere, Regia

b

author

irate conftitntis officium abrogare,novus in loc,umffubrogarc,&c;*"*'

imo & totam regiminis faciem comniutare ^. .Quid. deniq; contra hoc,

quod Imperatore & rege fuo monente , mandanre, pacificam compofi-

uonem offerente, illi nihilominus ceepta fua armata tnanu defendere, & -

promovere pertinaciter lab

ftatim feipfum refutet..

Qra'vcrinrï;ïNihiL&n;f; nifi agpd futiligate G;a ;

Crimina igirurilla*Bohämofunä omnin

n

nc defendi queunt.

^

.o.»,fu.nt Notoria, nec ulla hrä"tio'-.-

n

«

PR

z

OPOSITIO XIIL -

€Bobemi quog, pofi ïmart.em,lmþg à R&g&i Mattbis , €0Htfd Re 'e'm—., ?

fuum, & poflea fimul lnp

erátorem F ER DIN AN D7 M,gtavia & &at.orid'

erimiina vebellioni, perduellionis, ? lefe Majeflati commiferuut.

Uamvis nimirum ftatim poft obitum Aug.mem:Matthiz,R ex 'Fþä- :

DINANDIUS ch'Etmaticnem'"Priviii:giorum omnium obtulexit , ea

paulo poft in plenifsima forma confirmaverit, ipfis tranfauferitinducias

& füfpenfionem armorum , ut pec meliora media pax reftitueretur , à (ua.

parte indixeric: Bohemitamen hzc non acceptantes & negligentes ; ar-

ma ponere noluerunt, Regem fuum non agnoverunt, eum tanquam ho-

ftem habuerunt, Quz nam vero pratereain particulari ab ipfis facta füe--

rint,quia multa funt; egoque hic brevitati ftüdeo, non repetamt poffünt -

deiis commodit

5 videri publicererum geftarum narrationies ; imprimis

illa omni fide dignifsima, que ipfe Auguftifsimus Imperator FEn n1NAW-

»us in Edictali fua caffatione áttentata novz Bohema Electionis com-

(quando

plexus eft. F g(la autem hac & fimilia; que negari non poffunt;

,. fimul

Z

:

EF

N ægg?a)'l&!!iä -Tæþ?fdfo

*

ft dübium , quin Tin

dimul Biunt contralegitimum fuum Regem, none

»'0334

di&tis criminibus, quod fimiliter neg

ati non pore(t,-

Videruntopüme

D

hanc confequenti

amipfi Bohemi.

Átqi hincillishumiliter vel ad obe-

em

dientiam redeundum; & confiten

dumfuitquod elfent rebelles & perdu-

iffe

|

tum negare debuerunt,

EgRDINANDUM fcilicet.

In

el,lessVEl.ipfum funtiamen

tiet

-e(fe le gitimum Regem Bo

hemiz, Rübiconem tranfierant. Pofterius ele»

ad factum illud, fingulariter & coti Orbi No-

gerunt, Venimusfic deniq;

puM, ante pro Rege ab ipfis acceptatü,

torium,quod Bohemi FERDINAN

coronstum unctum& uramento hà

elitatis alleveratum repudiaverunt, &

[«

abdicaveru*nrnovumq;r.e'zeger.unt. [

Querendum ergo imprimis de quaïi-

eft, cum quia reliquorum tam ante-

ff

tate hujus facti, um quia pocifimum

(equeatium qualirates inde quafi

dependent.

:gia

—^*cedentium quam con

»Dico etle tale;qualein pofita Propa

-

fiiione defcribitur ; idq; Pociir. :

G

ie

. gmum da

bus modis declarari poteft , primus modus eftifte.

T

Noxoriunm eft, FEkDINANDUM pO

Yf

ft acceptationem & .zcc))rona]tionem

fuam femperfuifle »l"c;gi-cimuxm"Regcm Bohemiz. .

"1

$

hemos illur

diando '&'äïväicmanno'vum-

;Ergo Notorium eítBo

I'ATEPU'

&

Majeftatis, perduelles..

Confequen-

l.æ

ue ehgen'do"fuiïf&*rebcllcs , rC0S

tiaeftindubitata, — Qutenim legitimum fuum :Regemrepu

10

ovumq; eligit, fine dubio e(t rebellis, &c.

dicat, n

"Anrecedensiterum probatur dupliciter,

^y Nororium eft ex re ipfa , /Domum Adftriacam habere Tus haredi-

carium ad regnum Bohemi

z. Ergo eniam Notorium eft FERDINANDUM

r

femper poft acceptationem

-

öc,,coronatxg—nemïï'uam'fui[ïc «vlfgitiglllim Re-

gem Bohemiz.

"

Confequentia pat;jt*:?mb INQA'N';DUS eni

m eft unus de Domo.: ;Auïïria-

Rn

ca; & non eft quaftio, .an etiam plures fuerint de eadem Domo, qui po-

a

15

tuerintidem jus vel etiam p

ropinquius pratendere, :Conítat enim fatis;

quod hac de re nulla iater Auftriacos lis fed

quod omnes Jus hoc FrR-

d

nquant,

DINANDO reliquerintatg adhuc abfq;contradictione reli

lQ

[

. Intaliergo cafu illi; ad quem -]üä'R;gnijhæredira'rium'Npe&ar,"hihil

O-

amplius deeft , quam ut accejptctur'&»:-poro'nctUr.fFuiïïetcg'göïhoc modo

c:

faltem in principiolegitimus Bohemiz Rex. 'Suppofito autem quod fe-

It

mel fueritlegitim us Kex, & —qui-dem*hæreüimrius,—-tum*c'ertum-eü,*quo&

I$

reliqua omuia; quz ipfi obijciumtur , 'finc planefrivola; &faltem quoad

Qa

hoc nulla, quod impoffibile fic per illa próbaripoffe , quod Rex alias le-

nt

coníe-

l

.giti,fnug & hæ.r-edicarius.ggoptcrca rägnoffuo.. c::xcijdat ; uti patecfi

Tantur

J

P

"

34

h*

: &MW Iäpärikz?&

zantut cum commiuni al

iqua notitia Nec ipfi Bohemi hocn

epate ponï;nns'

mdc'-fömpcr ad hoc qua

fi fundamentum refpiciunt, vel quod FenpmsAw-

Ó

0)»us nunq

uam fieret

N

liberé tantam electu

Kex , quia voluit effe hxreditarius; vel fi fuiffet Rex

S5

- l

quod ceciderit fuo Jure, imprimis quia voluit pri«

vilegium, confuetudinem & legem Ke

t

gn

i maxi:;äsä' fundamentalem ever-

tete;ipfam fcilicet liberam Electione

Ia.

ES

.. Elfecergo cumipfis protervis tantum difficnltas de ?,crit.atc'fccundi

Antecedentis; anfcilicet Jus hareditarium , quod Domus Auftriacain

!?ælgnum Bohemize pratendic, evidensfic? 1

ftud.autem infallibiter-pro—,

batur ex Aurea Bulla, antiquis

privilegijs, confuetudinibus,

Regni Con-

ftitutionibus & legibus fundamentalibus

"

)

-— Qu 73 , — 30 — Q "39

uti infigniter & praclare fa.

étum eftin libelloifto, qui infcribitur Jus

HEREDITARIUM ( legsima fue-

c»

etffioin Kegno Bobemie , FenpixAwpr ll. Auffriaci, & c. ad.cujus Jectionem.

Candidum & veritatis amantem: Lectorem remitto. Confirmationem

enim; & adomnia contta FERpIwANDuM obiecta Refpon(ionesjibi tales

invenient, quz ipfi abupd (atisfacient, &

-

quas advexfsfr: j nunquam, ne

quoad fpeciem quidem, refutare poterunt

.('v

]

L

f

4. Ad probandum, quod qualitas alicujus facti

fï"t.cxyidtnsï & Notdr-ia:

non opus eft, ut colligamus omáium hominum vc ta,

etiam ignarorumóc

abfurdorum; fed facis eft,

quod'es in f fit ralis, ut quilibet aliqnam re-

:;

rum notitiam habens, & lumenrationis non füpprimens, eum talem effe:

cognofcat; vel cognofcere poffit & debeat. Unde quanturn ad. probatio-

[

nem pofiti Antecedentis meritó in precedenteargumento & dicti libelli

deductionibus quiefcere poffemus. Quia tamen ffultorum infinitus efl nume-

1

fu; qui nec res, necrerum circumftantias noverunt, qui rationes non vi-

derunt; vel faltem non cordate introfpexerunt,eafque intelligere vel pro«

pier tarditatem non potuerunt, velpropter proterviamnoluerunt; & ni--

[*

hilominus omnia clamoribns fuis replent;oportet aliquod medium gene-

rale ponere; quod omnes ca

piunt; & quod fi qui negligunt,.fe plané te-

t

meré agere, & nulla prüdentia uti oftendunt. Medium hoc tale eft.

Quando legitimi & irreprehenfibiles Judicesaliquid habent p'ro*N'd-

torio; runc imprudenter, & intolerabilem omnibus Judicijs injuriam fa-

ciunt; quiid Notorium effe neganc: faltem illi.dico, quorum judicium &

authoritas non eftfüperior, & qui majorem rei; de.qua agitur , notitiam

