eo ipfo diceret (e contra jus naturale agere. | Sint Calvinifta tam abfur-

di: abfit vero iSumdo Pontificequi prefertim hic egit de confilio Fra-

P

i':ru'm'," Sap?entimmi'yidel,ice,t Cagdi.naliqm Coliegij.

Cs PROPOSITIO V.. —

j

Idc*mdc*mæ licituim esd etiam vocteri 70?;6&0&!2, :

LUIS Civile vetus dicitur illuä,-:quod c'pntih"c'tur' m communiter ita*ape

pellato Corpore Juris Civilis. A quo etfi hec Propofitio non adeo di-

* 5 fertis verbis explicetur & approbetur, utià Jure Canonico: habe

k

Es

3

/

»

nt ta*

men aliqua, ex quibus ea.non minus clare poffit.deduci,

qu

L -Nimirum text,inl, fi vero, "9. gu: g,fc.,?ifffi qm þmdwg 2;5. protei,

A

HALR

*

-

X

-

£9

'BMW—?; Ix: (r:uf ed-

lirate: ewdems,'?zme !ompïc:m vel fi ésbitetur, ad pw!,m.m fdejsffevem judicie g.

jfgndz £ana hen accepentt ,anjuriarau adio Advev(as eum dari patefl.. Patet; quod

ibi fermo fit de approbatione, quz fitper judicium:

Bcne'crgo hine:

&

f: qiitutquodfi res aliás facisevidens non indigeatjudiciali appróbatio«-

ncynec fimiliter mdureat judiciali exam: nanone "Conísntie hxc oloffa d:-

ceiis ; quod wanifefla fea Notoria non indigeemt probatioue.

'2

Tn Extravag. tit. qui fint rebellss, ab Imperatore Henrico V 1 dccla-

rati & decerni colli igitür,quodinfidelu-C rebellielmperi quüquam veputati de«-

best; etiam panwm p m?m:am Majéflatis feptentiam vev dewifiatMs 4ppareat :

ex ipfis nimirum pravis actis ; uti contextus apcw:c itidicat,.

t ibid. tit.:

prté. quomido io lefe: M ajefl. dicicür qund in'ériminelaíx Na;eüaus etiam:

prócedi poüu ftae flrepitu- & )ïgum judicq, prout illi ; qui jatüdiCltoni precfl, viz-

dibitar expectre;

Quodétiam ad Noconafe&undum noftrum fenfum fa-

E

tis commode applicari poteft:

d C. Quandollíceat uniiig, pertot, agxrur quando & quofham fine ]udx-

R

ce & ulla forma judiciatia cuilibet occidere liceat j atqy inter cetera ibi*

dicicür l. liberam refiffendi, ^

- Neftram igitur ob persmittioims ultionem : ut wulz-

lu parcat militi , eui ebuiare reló oporteat, ut larroni. Et Lrefiffendutum. — Cumdll

adver[m- latrones pullicor-dejertore(q, militie jus fibi filaut , pro quiete communis -

exercenda pab/ica ultionu induleum.- Loquuntur ibi Imperatores fine dubio-

de crimipibus Notorijs Committunt autem alijs quibufcundi executio-

n*öm CODU& tahum cnmmum reos,. üne orrinr CltatIODC) cxammatxonc,

fericéntia vel. fen.ennæ declaratione.-

Ergo àfortiorl multa: magis five-

1pü,6vc quicung; alij jadices poteftatem habentes;contra tales fine prae«

via citarione vel'examinatione fenténtiam: ferre aut- declarare poffunr. -

Eft vero argumentum hoelonge clarlfï"mum plunbus ergo haud æquc

Addo taütü!ïl..).

cïanc jam fuperfedeo.

p

Jus hoc C.v-ïc /con.

trarium non dcrcrmmavn:.

Rchquu: igitur id :

uod Jere Neturali; pcrmxHum erat in. Íuo vxgorc * 1lludq,approb:w1t.

Certura eniin. c(t i hon tahtüm in jwe Civilifed etiam in ótmni ]urc Pofi-

twu »frid non dctexmmat feu Jimitar Jus Natvurale, quod tum raturalis-

ratio fea&enda fit.

Quodxmpr:mls dé Jüre C1v1h nullo modo ncgan,

oteft, cum ipfum e).prc[i"c dicat Rationes Nairalé p l;g:(m 4mp;cäcndat. :

l pram:!::ndc JT dej jare dot.

E

Oältrzmr.

i& ,

r KR IM O"*lfg l; Cacf gädppeüda.

R.At:

z

——

|

»

*

L

L:

71

feeJuffiria Teperót.

U* At 'ibi:!mþcramr tantum pracipit jnflructionés neeeffarias plene

aiftis iaferb ne lii ; quando venerit ad ipfas judicium , inccgnito w tgotio diriatatur,

ademita in[uper copia coniqerendi feu appellandi. —

Flagellanda autem puerilità-

httin incognitam cx termt-

TT

tis éft hec opponere contra INotoria. T. quia Begot

- no opponitur Notoria. 1. quia hic agitur de litibus qui per appellatio-

nem crefcunt ad Judicium Imperatoris. inde autem colligitur, quod hic

?.

'n'on*agawpdc'NOtori)*s. In his enim non permittitur appe'ïlatio','.t—c

"um (jeciali, $ porro de ap

T.

P

lat. eap, perotnit af?fglui: ) (4p. cum þt RmaMNd

tii. L 2 C: qüorüm appellatio nonvecip, ——

P

fpeciofiores afferri in quibus nimirum

Potuillencádhucalia'

'cg;c(:'s'

'generatim vel indefinite dicitur,quodillaque ad defenfionem pertinent

"hon fint oinittenda. Verum niliilominus tum ftatimrtefpondereturquod

tales regüla geheralesnihil ligentin fpeciebus, quando aliqua fortis rà-

tio , vel aliz leges magis fpeciales funtia contrarium: uti hic fit.

"SECUNDO,Sab hanc Prop. euam referri p*o*'t'c'f*c » quod. adveifü .

ii ob

j.it de Ludovico Bauare, qui fententiam lobansis XX11 "Pontifici , inter ,4.lüit

ropterea vejecit, quia nou erat citatis, vil faltem non lepitire citurus,

P

-- Dicéhoc'nthil effe ad rem:' r. quia Ludovicus fuit citatus per edi-

"&um id valvas Ecclefiz. " Ergó faltem fuittititus. ' Àn vero jam fue-

^xit legitime citatus, pértinet ad omnino aliam quaftionem. z, S$rhoc

exémplum debet huc quadrare , Ludovicus debetiponi üc*NiOtori; cri-

minofüs; Non ernim quarirüt , an aliquisdébéat citari , fedan notorie

criminofus debeat citari, ^ Atqui äldverfäriüs'* potiüs ?füp*pþnïr illum.,

"fuiffeinnocentem, . Eft fraqt'iie *Hb*c;äbmplmn"veïrb ('at ira dicam ) in

X ut, talpa: utpote quod neque huc quadrat ratione Citationis , neque

"ratione Notorij Controvetfiam àutem ipfam in fe quod ttinet: illa eít

3?ämþ*ïä ,& exxrx'upcrifs ;f;riptis,imprimis trahit factiones, — Unde merito

3.

videmus adverfarium., qui ac fi cauía effet Notoria; ac fi ülle effet in no-

ftra fententia, acfi effec Judex iu.'tcx:',pa-,xjrkï;'s'ftäm füblimes; totam' rem ve«

lit uno verbo velfola pi"æ*üümidfxäþrb 'pä-fte Ludovici, tanquam «Impe.-

ratoris, declarare. Quinadhuc melius, & fecundum doctrinam fuam ,

- faceret, fi fa&tiones ad cributfal füum/citfáret, & tum demum, ijs auditis,

proauthoriratefua fentenciam feíret. — Scilicer.

Interim tamen non

&gre ferat ) quod multi potius favo.i:;nt parti Surnmi Pontificis,

ritates ICTorum,

I

T E ATI O. -Objjïiup:,uf áutle

Bz

Has

12

« CBannum preriæ!&g

- Has vero cum ma

gna prolixitate Ípeciatim proferre & folvere,

in

re tam. tmanifefta non eft operz precium.

Daboigiturtantum Refpon-

fiohem genera:em, qua omnes nobifcum conciliari poffunr, - Quando

nimirum sjunt , Citationem & difcuffionem necelfario requiri , vel Lo-

quuntur tantum de caufis communibus , non veró de Notorijs ; velfi Io-

quuntur de Notorijs, id non faciunt.in noftra fignificatione flricta, fed

in alijs lafgiöribus : de'"qui'b us a&umuin Ceroll. ad Pro. L. litud adhuc addo,

Sieflco quod forte unus vel alter; etiam quoad vereNororia nobis con-

trarium teneret , de jllius authoritate parum folliciti effemus ,nec mul-

to magis , quam de adverfarij: imprimis quia inter .os fünt, qui non

adeo multum habent authoritatis, & in quibus nihil mirabile eft, quam

quod vapitate,

jam fatis communi tanquam authentici allegentur, | Sint

deindegquälefeunq; fint, nüijorum au/z-ho'rifas valebit contra rationes &

2209 a oO HM p s eS MTMU AE TE

leges pracedentibus Propof adductas , & feqq. adducendas. — Conen-

.

tüur adveríari

]

iftas refedere ; ac pro fe clariores in terminis adducere, &

videbunt hoc non ita facile efle , quam qu&dcunq;obvipm »Idetortum.,

& male ifnt,clyle&urh"undä(;unq; citare ; imo illud fibi impoffibile effe vi-

debunt. . Àttamen datz due Refponfiones tales funt, ut neminemi fa-

cil? deftitutum finantin illolocorüm allegatorum, / Tantum enim ab-

cft , utDÀ, LCT , predi&tis contrarium fentiant ; ut communiter, quane

do de ifta materia agunt, exprelfe nobifcum fentiant. — Ipforum autem

authoritatibus tanquam axgumento utinolui, quia cupio rem demon-

ftrare tanquam cerram ; ,quod ex diffufo illo authorum campo vix fieri

-PQIC& ; quia quod aliunde non eft certum , abicin opinionem, — Siquis

tamen omnino tales authoritates defiderar , legat.

ra alijs communem

Gail.de P. Pull lib, 2. c4p. g, numer. 17. 23 € 26 qui eilocaíatis multa mon-

j

,

ftrabit; cum addi o , ban: effe commuem omnium. Dd. opinionem.. Videbit -

etiam ibidem ipfum Dezium'pro nobis flare:. quo adverfarius profe :

nullum habet magis familiarem , . cum temer. folummodo

!

Y

: i4n præc?i?ïc,' fenfu loquatur.

i

H

frie y»)z";:;a lpjerai.

À

PROPOSITIO VL .

I Notorijs ab Citatione £5 examinatione partium .

( fenentiamjerre odl

vecommunut,

dcglar;irc lzc:tum cff omm j'u-

Uod enim licitum eft Jure Naturali, Divind, Gentium , Canonico

ij

« civili veteri idlicitum eft omni Jure cemmuni, quia ille tantum

funt fpecies Juriscommunis ; accipiendo id pro eo, quod five omnibus

five multis populis fibi invicem non fübje&tis communeeft, — Unde,

ad hocgenus etiam refertur

Jus civile vetus ; cujus authoritas quoq; ex-

traImperium à multis pop

ulis recipitur

j

$-

n

3

modo non fp

eciatim obüent

antiquz confüetudines & conftitutiones particulares,

Atqui in Notorijs abíq; Citatione & examinatione partium fenten-

1iam ferre vel declarare licitum eft jure Naturali, Divino, Gentium, Ca-

nonico & veteri civili:

quyod totidem Propf. præccdcntibus'ot/dinc pro-

batum cü Ergo M

. PROPOSITIO VIL .

»

tile, voitiofum €9 abfurdum e[fet , fi aliqua Re[]

n

Inu

jJure Croili pavttculari flatueret , ne in. Notorijs

ab[a, pravia Citatione 5 examinatione pavtium.s,

ab ullo ludice , ne qidem à capite Reipubl.ad [en-

tentie promulgationem . procedevetuv ; imprimis fi

"

etiam [beciatim bic cos

m

pacia 9) vebellionum.o,

pr:/;-gn(lefaf .fqujag fracie

*'& 7 idimus ha&enns'rqaidäe*NOtoTijs

f.'cn't»inïcxyxd-umTEt—;feC'tlnd;Jm Tura

V

V communia: videndum jamretiam; quid fecundum us particülare

Imperijinquoagimus, Antequam vero ad hoc veniamus, videndutn,

an'tiam vera Politica, & prüdentia Legislatoria permittat; ut Jus par-

ticulare in Notorijs quocund; etiam gravi cafu , non aliter ac in occultis

vel dubijs procédendum elfe ft

p

T

-

popoue Mp u

tgmjamïimproþamuï-

:

.Bs.'

1; Si

E

^

L

H

-

-

: ?Bamz;(m;-y Mg&ia&;

-5 Sitimitum Legis]

a:orreliqua Jura communia vel determinare vel.

f

'omnino tollere velit, non-eric eihocfaciendum abíq: gravi & legitima

bl

i

, eaufa uti certum cft, Talis autem hic nulla-apparet quod probatsr. 4 Si

tot)

,&nim aliquaafferri poffsc elfet imprimis i(ta: ne Principes & Judices per

in!

^hoc, quod noncicztos & inauditos condeinandi: poteftatem habeant,

We

occafionem tyrannicé agendi accipientes, idem 'etiám poftea (üb hoc

TETTTTRDUNNSES

&n

pratexu adveríus alios innocentes moliantur, ldvero nihileft. Quam

In

,diu enim Princeps cupit videri bonus, hoc non eft timendum, - INovit -

ü

"

.enim populum ftatim videre, falfum effe quod prz fe fert ; aliquod.ni-

ve

mirum crimen effe N

H

1

otorium, qu;ödjfc ipía tale nan eft..vel. auod. omni-

f10)

no nullum eft.. $i enim talc effet» (altem multi de populo.id (cirenofin

Vi

,Autem parum curet, an videatur bonus velnon, . fed nihilominus.tyran-

DT

nicé agere velit; iftud.non erit ipfi magis occafia, quam quodeung, a-

Int

.Jiud.. Imo multo 'ma'g'ifs;ïi)'i),teü:-1 injufté agiinproceffibus caufarum ordi-

« pariarum: quia eaim paucis potum efb, quid in illis agatur, potcft i!j'i..fa-

h

. cilius ub ficto pretextu à corruptis injultadententia ferri, Norunt enim

po

Tytanni & pétverfi, quod àperta malitia dilimulata, tanto magis, 0-

Tiat

dium apud populum excirer, quimnon diífimulata; quo indignius ali-

uis fert; preter datimumfibi illguim fe aglinc/ ludibtío haberi. 2.Vel-

p

n

- daltem dici deberet, Principes etiam & Judices bonos per hoo aliquan-

li

: dofalli polfe; ut-purenc gliquid elfe Notorium,; quódre vera non eft.

hr

;Hoc vero etiam; moraliter zldggäpäo,vjx, ";;ü,»pb.[ïi'räile,;. módorem ipfam,

quas ijs cum pluribus nota efle debet, parum.confiderenc:, auné videlicet

* etiam r vera talis fit; anne vero potius negari vel deféndi adhuc poffit,

Sine dubio quog; l.o'ngl:"fac:'.ïili"'ïus-i*n*c:a'u-üsT ord inarïjs & ä'ubijä ; per falfos

ft

* teftes per Jus nonfaus per(pectum ,& dubium; &c. pretet opipionem -

N

decipi poflunt. Ponatur vero etiam, quod non tam impoffibiie fit, quin

'aliquando ertor cóntingere poffit. — At quia hie etiam inreliquis Judi«

fa

n

cijs contingcreþoteft, tollamus oainia, ft placet , & ne incidamus in er-

. zorem;qui aliquando propter infirmitatam humanitatis vitari vix poteft,

in omncs p

otius abfurditatcsg.i,n.gi.damu-g. quod pejus eft, quam 'gicgta

€harybdi in fcyllam incidere,

j

z

:

2,

Diffimulato adhuc; quod rid

iculum fit; vel falteta a.d-m'i'n—imufxi.i

incommoditas fupervacanea; diei facem accendere;contra publicos ho-

: ftes ;; latcones; militiz defertores;legum militarium tranfgreffores , &c.

piuri-

;)cheïïdm judicialem /inüitjuerc: id faltem cum Rci'gnb,k. quoq;:

&;unm

F

d

: vil

u M 5&;)72::4 Topersti

;

r

-

;

mum*jdät,ï'xno

fim foret, quando vel ipfa

4

, velejus

ass &

pue

m

blica pax» manifeft? lzdereotur.. Concederetur enim hac rauone türba-:

I'l'Si

toribus iftis fpatium infua malitia progrediendi , & majus damnum.a:

p

n

F

inferendi , quod erfi poftea adhuc more ordinario vindicari, poífit; ta-

menlonge melius eft malum hocin prinia herba fupprimere ; ne crefcat, -

hoc

& nc poft damnum nimis fero eradicetur.

Pulchré hoc confiderarunt

n

"

quandé liceat uni- -

Impp. Valentinianus ,'Theodofius ; & Accadius ; qui C.

äv;t

£tid, , L 1. cF:übi cun&is tribaerant facultatem , ut populatoragrorum.,

n

vellatro permiffa cuicung, licentía digno ilico fupplicie (ubjungetuv; &t Hancra-

ii

Áin

tionem fubjungunt, — Meliw ell emimr octurrere in vetmpere ; quam posl exitm-

vindicave. — Niflramigitur vobu permittimurultionem:. C quod ferum esi pamire:

i*

judtiio , (ubjungamu edicto: ut nullu parcat'uniliti, cui ebviart telo oporteat', ut la« -

T

di

troni. Similia videri poffincim Extravagant. tit. cir: qui frnt vebelles. —

x - Quin & toti Reipib. maximum & vel ultimum difcrimen pet-

i*

hoc creari poffet ; fi; quando effec fedirio prarüpta, factioq; crnenta &

"n

0-

poteos ejus authores , antequam fint citati & auditi; neq; fententia dam-

j*

nare,neq; executione fupprimerelicerer, ' Melius itaq; eft periculum,

prevenire, confentir. L'Si qákfiloexberedatoy $, bi autemr, ff. de injuflo vupt, -

id

rit. fall teflam. Crelcerent enim perduelhonibus interim ánimus , confi-

n

lia, factiones, quibus ipfi p

4ft

R

óftea. .-],ufc'li?.ccs- fuos togatos ffu"P-P-' imer TM

Adremillud Poete :

m

Principj

obfla.

Stro 'rkedï:ïiuä parátur ,

d2

Cna tiala per longas inoaluere morai,—

:

Ti

4. " Notandum, quod propter has confiderationes etiám

JBbne: H

[os

'

ferri potuerit, nec jus gentium , velaliud us pofiturüm commune,in

i

Notorijsaliter frátuere potuiffe; quam dictum eft, " Quia veroea de

li

fatto non aliter fticüilfe manifeitum erat ; ficjam inde pro hac Prop.'ita -

dis

inferriporetir.. Jura pofitiva cominunia propter dictas incommodita:

et^

Fjgjä;ju'sNarura!e in'dicto cafu prafertim non determinarünt,: ! Ergo-

*

'ïb

manentibus eifdém incommoditraubus , id ne

j

qe

(Cficere debec Jas particulae -

t

-

o*

á

:( :

,i

s.;'

-s

—v

; ägip

v

N5

u)

&

L

jri

á

.

( .*

E

iX

L

O

E

"

N

rá

|

- g?dm?üm klmpef*t'ï

ales

v OWBR

OPOSITIO VII

E

- n Notoriocrimine fratha pacis publica f2a perduellonis

. enteutiam declarator

am Banni Dumperialá ab(,

| pravota Citatio

x

H

:

CO examinatione partium bromal-

gave, licitum el Ture particalari impevij, —

13 parüculare Imperij poffet

:

quia primum pro Imperio tantum conftitutum eft :

quidem vocari etiam J5 Civile vetis,

potius tamen jam

ita vocatur Jus Civile novum,

quod contnetur ia Á

urea Buila , & Ger-

maüicis Conf(litutionibus feu Receffibus Imperij:

quia ejus auchoritas

extra finis Imperij non recipicur. -

Qua

uod vero fecundum hoc generaliter

in Notorijs idemliccanquod fecuridum

Jura Communiaspoífet probari

inde: quia non ftatuit contrarium,

Sed hoc quafi tranfiliendo , ac ce-

dimus ad cafum no

ita prebatur,

f?fun? Q;äiglcg ,*gqo de; quod m Prop; dictum cf),

*

t lndictis criminibuïstetori—jsy dicto ..mo,,do fententiam fcrric lici-

tum eit Jure Communüiut probatum. Jus autem particulare non rantum

nonaliterftatuit, utpoftea patebit ex Solutione Objectioaum: fed ne

quidem prudenter aliter ftatuere potuir, per Prop.preced. Ergo jus.

commune retinuit. Ábfitenim ut communi voce Imperij aliquid ttacua-

tur, quod abfurdum fi& Iterum vero certum ett, quod Bannum !mpe-

:

citer dicto modo fententiam ferrelicet, Sententia

rialc fit poena ralibus.criminibus ab ipfo Jure conftituta. Si itads fimpli-

.

4

m quoq; Bannum de-

clarantem, eodem modo promulgare licebir.

K

N

2, Auresz Bull Tit44. ita flacuitur. .Domines fa

es in beneficgs fcd&") k-:

fignatü , vel mon vefignatà , invadens , quomodelibet pevturbant , vel damnum ipfís-

iuferens , (eu coufilium Cf ausiliumprajl ans talia facientibus , uel f[avavem , feuda, T.

I

beneficia bujusmeodi , eo ipja amittat , infamu exiflat * Banno Iiperiali (ubjaceat,

& poft pauca. Poffremovmnes penas pradiclas illum diffidatiuse quacung, previa

selebmi[fa; vigore pre[entis (andkionu, imeurrete decernimusip[o facto.. Licitum.,

eft (cilicet in illis criminibus, intellige quando manifelta fuerint, ipfam.

diffidationem, id e(t, denunciationem belli & poenarum iftarum , omitte-

re; quod plus eít , quam peto : velfakem diffidationem quamcumg, przmitte-

re. Ex Aurea Bulla itaq; clare habeturpropofitum. ^ Si enim fufficit dif-- i

mnetm.

Jidatio ,guacuvg;, (afficitilla qua cft fine Citauonc. Deinde, fi liceto

*

NU CAU E — uAPU - OEPMEET- UPE RCR . uizs m r o

Q-/;*")Jfg ;,?æäit:'ä lopevat.

17

dä&?daxïü"em otmitt

tre uiulrd ag iSæülæGi/ï quamcmïqg, &Ene ;ita;i'o-

i

ne praemittere.

n

',

3. yi'dc,nd(fzzi*inïp*.ria;ig,

qtþlxid Con

i&

ituziones feu Reccü'usvlïg/nþvcrij hac

de re dicac ; quia illis tanquam proximo fundaménto Danni libellus ex-

j

prefte inpiticur.. In Confluut. icaqüc Páck Dabl. de Auna 1455. ad princtp, jube-

tur; Ne quip cujefcunque Jfatus aur digaitatis alteruo bello oppagaet , depredetur,

£apiat , ob(idsat , tiec alteriuus ditiones ; bana vislester inoadat y occupet, incendie 4-

j

làfg; modu deváflet ; idemue quis talia audenti & facienti , confilium, £Ol HEALUTS,

bojtien aliasq, opev as fabmimfivet : fed fi quü baber , quod coutrs alicram preten-

dat , id [uiiat [uó lóro coram debita ladicüjs. Si quis vero conita faxit , Biupum Dme

periale aliaez; paeias de faibo incmzeve declavamar, Ín Conflit. dcinde proxime fe-

queati ,uübiagitur de confervatione hu;us pacis, cirea fivem clarins & (e.

verius communi lege Imperij icafancicur,. $i quir cujuscung, flatus (* dignita-

tà pitemiflam contem(erit & vislaveit , at boc manifeflum , Notarium G itrefra-

gilile fucrit y talem co ip[o, vigore preféutu Couflitttions ; pradita: penas incurniffe

declaraam: nec ulterias ulla Citarione , declaratione aut. (enténitia optti erit. ï—(ac

VA

er

lege nihilclatius pro nobis e(fe pteft: & quid

ea in*üaü&pofi;d, nen

canum vülr Cicarionem omitri pofíe, fed'& omnem declarationem aut

fententiam: de quo inter nosjam sdhuc non quaritur. Bene tamenab

aliquibus mone:zur, quia aliasin Judicijs, & fecundum

)—4

E

raà communiay

E'

antequam propter delictum, etiaa Notorium ; aliquis ftatu bonis, & vi-

tà privetur, featentia declaratoria requiritur , & quta odiofa fant reftria-

gendas quoditaq; in Notorijs hifce nulla declaratione aut feucentiao-

pusefle , intelligendum folummodo fittum , quando fuerint (imnl acta

permanentia. — Quod & noslibenteradmittimus. Polfecttamen addi:

velfalrem quando ita recentia fuerint; ucad

i

hucqu af,lïlfïäïgmrc fvi'dcanru t

cujus ratio patebit ex fe quentibus,

Adverfarium quod accinet; ille primufh ncq-,;aqgat«,neqä nggare .pæo'teff,-

ä

$i

quin omnespacem publicam fragentesde jure , factoipío poenam Bani

Aücurrant: hoc enim ex ommnibus pacis Conpftitutionibus paxet, Secundo;

necitem nepgat hoc; quin dicta Conflitutio de A

nno 1459. Imperatoris

aflerrum tonürmer: fed dicirillam fcqq. Conftitut. q

uoad pa)«fïcr'iora

! Vetbi5 de Citartone, &c. mutatam effe: exprel

le nimirum per eas declara-

tum, pcenam Bdoni non pfilis efficacem elle, qusm Reu precedente Citatione

- Baunum iucarriffe declavetur, (* via lurü cognefcatur. lmper

ator vero in publi-

cata [ua declaratione affervit; illam nec quoad hzc effe mutatà

Périeag.

CQnüit. fed g*Ot;us,"COngrmatam. De hoc itaq; jam videndum,

b

PRO.

|

LE

äa-»tiäm. Iänperz';æfä

7

;

t

OPOSITIO.

Cfää/,;ftütia

de dnno1495.circa deliba INotoria ,in fe 6E Co

fiþttaa

: z nibwus Imperij non e$f mutata, fed confirmata».

N

l

A /8 Agnum argumentum in fe eft, quod. imperatoria Majcüäsxicif

aflerar. Hujus enim; tanquam capitis Imperij,eft leges Imperij.

confervare, & fi quod dubium occurrit, interpretari, Hoc quidem erfi in

Íc magnum fit: adverfarij tamen ,. omnis Majeftatis-& authoritatis con-

éuicatcres;peffimo exemplo id parvi vel nihilfaciunt. Agendum itaq; cü.

ipfis íccundum captü ipforum ex medijs,qua recipiunt;ipfis nimirüCon-

ftit, pro fe loquentibus; ex quib. idem vel directé,vel indirecté probabo.

z. In Conflitat. pacisde Anso t5oo;Tit; CGon oetsen ber C3berfabret/ etc.

Maximilianus tunc Romanorum Rexitaait. Quiqui. banc Conflitutisnem

&ontes(evit , nen cl(eruauerit:, C negligentercuravert , Mudg, manifeflum Noto-

riusi d

Arrefragabile faerir , ium eo tpjo vi praentü. n panat frache pacie incidiffe

deilay m ; 27 quod tunc contra talem denunciatione, executisne C? tmul&latione pet

Nos, Cathérac, vel Conflium]l m"pæriale-/?rmaä:!yï;ou:iaua procedetus , quemadmo-

du per uofFíam pacem publtcamo, aut' alie confltitutum efl... Hic 1. fic emphafisin

factis Nororijs. Debetergo plus de iftis dici ,.quam quod conveniat etià

alijs non Notorije: alias-n. eft manifefta nugatio, Il

:

l

ud autem aliud effe:

nonpoteft ; quam quod faltem tunc non opus fic Citatione vel proceffu.

Tudiciali. z.lldconfi'rmatur,ex»c'o,.quod talis declaretur poenam Banni

e

jam incidiffe, 3. Irem ex eo,.

i

uod contra talem continuo debeat fieri de-

nuntiatio & executios ubi & perverba, & peremphafin excluditur Ci-

tatio & proceffus, Denunciationis vero erfi hic mentio fiat; inde.tamen,.

fifortéeadem eft cum declaratione,necdum infertur,quod vel illa faltem.

necelfaria fi.fed quod hac etiam aliquà de pramittetur;quando ita vifum

fucrit. 4. Eft idem Maximilianus,qui Co»ffittt. de 45094495. promulgavit, .

quam ne dübio quidem verbo ullibi mutavit.. Ergo per hzc illam con-

firm—ar;:vcl!c.præfumehäus eft. s. Necdubium, quia ad eandem.verbis fi-

nalibus fe remittit. 6. li(dem quoq; (e.remittizad Jus commune,dicendo,

qucnadmedum alias convenit. Secunduta. hoc.vero convenit in Notorijs

item abfq:,katatio—nc procedere videatur.& ejufdem Maximiliani. Or-

dinat. Camere, de Asmo507. Tit, (oic.eg mit offenen Gricobtedpezn/etc.

; Integtum illum Titulum ex Covffitut. de Anno1500. citatum , Imperae

tor CaRorLus V.infuasConfut. Pacir, de Auno i521. Q 154$. traduxic:

Süb eodeim utiqi (enfua. Imo quod C 4 & o 1 1. V. mens nunqua

m fuerit

tollere:

p

$

E^

| E e]ig)??iïzg Trfïp;?rsz;

*ollere '*Co'uj?imt.fäe' 4n

40 1495. non.male colligi pof?e puto ex eo, /qna 3 ali-

j^

quatenus circumfpiciens beae inveniet exempla, in quibus p»na Banni

't'ctnpoicïïiþ*ïïu.s Regiminis abq; ordine judiciario in fimili cafu declarata

kd

fuit, Sedcolligamus potius ex Jure juftua factum, quam ex facto Tus.

"4 Cosflitut. cit. de annoig 2 Tit. SDic SDeen ale Sriebbcedyer / & Tit,

d

Bo atfaeríd)ren fanbfritbenitem Cenfit. cit. d anno 1542 fub ijfdem Ti-

xul perinictituc & copnfrmatur qucd pracer defenfionem cortra vielentes

jnueferes , alicuietiam ante Banti deilar stionem pofl recensfAum: cum amicis

ü

fuis; & alijs Principibus & Scatibus, qui in auxilium-vocati adefle debe-

uu

:

bunt; eos eorumq; focios diigg;ntcrþcff;qui,, iterumq; 1nvadere liceac.

Eo ipfo vero, quod menibris Imperi] priblicos invafores, & quidem jam -

abíeates, etiam comparato exercitn, ita invadere permitütur, confirma-

"

rziquog; dicendum qih quod Imperator, tanquam caput imperij; idem.,

r

multo magis potfit;talefa; fiimul pro communi Imperij bono abí; ulla

|

erdinejudiciario punire, Imo-ne quidem opus eric uiiam fentenciamio

1

prmittere, 6 factum, vel fimiliter recens fuerit ; vel magis; fi facinoro-

f

fiinipfo fa&to o*piïinä'ci'p"e rmaueant.,

j

t

lis mutatur , id debet Rerivelper ex-

i

V. Quando aliqua iex fpecia

preffam mentionem illius mutationis;vel per aliam legem fpecialem;con-

r

srarium aliasindubitato fignificantem ; vel faltein perlegem generalem s.

V

!l

dta determiaatam, ut dicatur ; eam omnes omuino fpecies & cefus.com-

prehendere debere, quamvishic pofterior modus etiam non fit fatis cer-

tus. Alius nimirum modusnon datur: nec ullus áebet tam abfurdus eífe,

1-

vt dicatlegem fpecialem per quamcunq; legem generalem abrogari. Hu-

n

jas enim contrarium non tantum clard habetur. ff dzreg. jarü 1.$2. inteta

Iure geueti per fpeciem derogatur : && illad potiffioum baberur, quad ad fpeciem di-

zGum eil. Similier L faudio legum. ff. de bonu damuat. Ellet prtercaid con-

j

6

tra rectam rationem. TNam genus refpectu fua fpeciei elt indetermina-

tum quid, fp

i

ecies autem vicesería determinatum. Quod autem ipdc .

terminatum determinet dererminatum, eft abfurdum.

)

jam autem in noftro cafufilex fpecialis de Notorijs delitis violatz

IS

pacis effec mutata, faltem unus ex przdictis modis dari deberer, Atnul-

le

lus datur, Nullibi enim ejus mutationis fit fpecialis mentio: nec datur a--

lialex fpecialis contraria: nec item lex generalis omnes omnino fpecies

je

..ej:;prc(ff;kincludcns » quod vifis objectionibus adverfarij patebit,

It

Olij-

26

/?;ak-um Imperiale

L

E

O*!;g'/cimr.

qï

Putsto. Cosfit, pacis dé 4

ane (521. Tir. bít ffþeyfzytxaffü* St

teäääediär/ 1tem»

W

de Annio (548. eodem Tit, claris ve

rba C expreffe lepitur, Ban

num um demum babe-

W

A-

te (uam zjïmiam » quatdo Rm præg;den

*

2

te Ciratione Ba:fkamfig.*gurrf[;'e dec(-f-

,

li

Reff. Concedo taliaibi legi, quid inde? Ág

itur ni mirpn,ïwdïe 'þ;giwsj.jy;fo..

a i ELORU.R

lationibusin genere: de Notorijs & manifett

isin fj

pecie neverbulo qui-

2

dem mentio fit. Bene irads probat,

quod Citatio in ca:

!

1fis fra&tze pacis

generaliter non fitomittenda: at fi aliqua ]

ex fpecialis in certo cafü.con-

trarium flatuit, nullo modo eam tol

lit; ut patet ex dictis,

Ec neforié

in €o ullam vim faciant,

quod Titulus, Pane emniato pacis vicla

torttcciam

eomþ-rehendat violatores Notorios quofcun

utante : ille enim termi

qi5 refpondemus primum ,

nus nihil aliud facit

quam ut fubjectam legem.

reddit generalem, cui alia fpecial

is detogar.

Deinde , przter hoc no-

tiffumum elt, quod rerminus, emna, ]

eges aliafqs propofiuones morales,

facras & profanas, non ita precife

faciar generales, uznulla (pecialis ex-

ceprio contraeas dari poffit:. (ed

quod taritum magnam

vel ma jorem.»

partem rerum & perfonarum , qui

i

bus adjungitar , fignificet,

Denique

nullam peculiarem empaafin in ea particula hic latere,

etiam fatisinde.,

patet quod in allegato alterius Cenflitar, Titalo,

fub quo eadem res ijfdem

verbis cra&a

pics.

cur , omi(fa voce emsiam , habeatur tantüm , Puta wiflzfofgw

3 JO-ed dÉ R— OE sss

SrEcuxwp o Per Canj?!i. pacts de Auno ig

45 Tir, Bo Eficii;art öekzäGa"m.-

[^

|

meráemricbt8 / Reus (epe a pona velomnino abfol

£Sdus ,v

el faltem pro qualitate fa-

&i pana Bauniin wislitam pecuniariam commnmtatida fuir,

Hot aütein Ab(o, Citatio-

tie partidm, CT (ufficienti cau(e cognitione fieri nequit,

Ref». Titulusilleloquitur dei

j$:qui veré fractz pacis reifunt; &neu-

tiquam ibi dicitur;quod Reusaliquando pona omnino abfolvi dcbeat

A o M. UA CL Ms

vel poífis de fuo hoc affingit Calvini(ta. fed hoc ibi agitur; Quia vide-

lice: interdum res periculofa eft & magni difpendij ; peenam fractz. pa-

cis urgere & exequi ; quia temen interim juftum , quemq; pro deliécto

fuo debitas pceena pati ; eafq; tunc pro qualitate caufz mitigari : fic re--

fervatur Imperatori , Regi Romanorum, & Camere Imperiali , utcon-

ftitutam poenam fracta pacis, Bannum fcilicet, in mul&am pecuniariamy

— aC MP RUE i m -METMML — — R U -

C?fæfmeaïe poflin. Pofitovero, quod hoc ctiam aliquando ad deli-

cta

N

N

m

- dfoe 7:;/2:::4 Impera!.

3

&&a Notoria prudentet applicari deberet ; quare tüncTImperator nofia-

quzinhis peenam abfq; ullo proceffu commutare polfer ; quam vel ipfe,

vel Camerainquibufcunq; non'Notorijs obfervato proceffu? Imo po-

teft; & mültó«melias poteft, ^ Deberet itág; potius contrarium inferri,

p

In Noconjs per fe fufficiens caufz cognitio adeft. . Ergo porelt illis pce-

narum mitigatio apphcan abíq; Citatione..— Qüicquid vero adliuc fit,

hec tum faltem Notorijs applicari non poffunt , qiando turbator eft inz

1Pfo facto , & quxdem obftinatus: *

De tahbus autem pouffzmum hxc

loquimur.

NthL 1gxtur ad rcm..r :

X

L

PROPOSITIO X

Eadem Con ztutzo/' militer confirmata , itm. ES*' reno--

vataeit , in(, enþtmt. 127 R:c:]ä lpppery de Anno 15 55» ö'

f qumttöw.

N

Onabs re eft , quod hanc Propof itionem d præccdcnte feparavc-

. rim, Pofteriores enim Imperatores , uti & modernus FERDINAN*

-pus 11 juramentis & Capitulationibus fuispeculiariter ad hanc Confti-

tut, & feqq. obligati fuerunt,- quia nimirum famofa illa Religionis cum

Politia pacificatio; atq; ita iïmul quaü novus legum Imp cn) curfvs inde

exorchtmtur.

[

a^

4

1 daginConfitat. de Aumz;yg inter cetéra's qnæ**lbl per mulms 5

-«Contra milites: vagabundos , pálàntes , fubditos fugmvos yincendiatios,

tumultuárias militum congregationes ahafq, pacis violationes ftateun-

tur, etiam de novo injungitur, crca princip. ut. mpajïerm nemocujs[cund, fa-

r ullam ob caufam , qualifeung, illa fuerit , ub quocuug, etiam pratextu , alterum

tjurve bona bello imvadat » obfideat . depyadetur, aüt talia fac:en:: coopttetim C -

-Mandatur item $. Oütrbf'cn/ fidclitatem , quam quiig; Impamron/fhn-

perio debet [ub feuera eorundem indiqnatione .&.vindidla, privatious item cinmiuu

feudoram , pnwlegwmm bonorum C? Intium ; quantum -eorütdem quiq, ab. 1m-

peratere * Waperio tenet . we quu cujucung, flatu ad bellum voel hoflilitatesm , eon-

tra lnperatoreu » aut ulasobedientes Impertj Statto. fine Itrpameow ; "vel Mag [iu-

tu fui ovdinarij pmfr;m 4:9,;;:1:;1;5:: fe ommoveri patiatur . neg, tecl aüt aperié

£oniva eo/dm militet , juuet , «ooperetur 5 meq, iteim alias ad- quamtunque ilgi -

Hïïiäm

n

E

deum?ïmperidic;

kim:a vulitam congtegat

E

iqgeu fe immi:q:.: "verum at Talibus ownie : ebffi-

lt

Aneat.

A

Deinde $. enb batttit obaefeste) & £e q. in.meliorem pracedentium fta-

lr

sutorum obfervationem ftatuitur , infingulis Circulis lmperij prafectus

Alis(q; perfonas officij militaris conftituendas effe, quibuspermittiturde ——

j

1

injuugitur , .nt yiolentias contra pacem publicam factas fufficieatibus.

I

collectis copijs teprimant & vindicent, ita quidem uthoc fuum offi-

lt

,cium non tantum faciantin eo cáfa , quando aliqui Circslus ejuve Seatui jets de -

hï

fadta contrà pacem publicam bello ebfidiene , invafione tutbaretür , fedetiam tut ,

gaasdo faltem hunc infinem fieret apparatmuido, eoidenter & matifefté conflavct r«

1

Mirum vero, ftzalia Statibus Imperijsnulla omnino expectata fenten-

í

€ia licita fint, non tamen inde inferri pofle, quod & talia malto magis

T

ïæperatori nulla omaino pramilfa fententia licita effz ; eo ipfo confir-

* 7

t

metur. Hzc Ordiaatio Executionis confirmatur Cenflitut. de Anpo 1557. $

*

€»o babean toir 0n8/ 6* feqq. Conflitur. de quo non eft dubium.

Poffent hic quoq; argumenta afferri ex Ordinat. Camere ( qua i'bidtm

in Coaitijs Auguftanis Anno rs55. conftituta ( p. z. tit. g. $. v. & z. fed ibi

tantum confirmantur éadem, qu funt inarg. $. & 4. precedenüsProp. -

2.

[

Con[litut. de Anto (559. $nb bíc tetil roir / repetitus .citatus ante $.

fvit fcsen/ ex Cosfitut. de Antisi555. G ftatim poftea infirmiorem pacis con-

fetvationem pens Auno i5 5 cenflituta intantum intenditar.ut preter CAmtrangs

areffores iftina fLituti in Banunm lemperiale ipfe facto incidiffe declarenturz: ibidemá,

propterea ab(q, omnietiam ulterieri declaratione, nuuc prout tuc, C tunc prout uuue.

Banno pro[iribustur, atd, pre Banniti [wperü babentur.

:

à

UE EEE -

Noto hicr, Non eft dubium , quin ifta intelligenda tantum fiat d

Efa4

&is Notorijs: alias fenfus eft aimis.rigidus, z. Certum eftifi fententia de-

claratoria non requiritur, quod.etiam non requiratur Citatio & difcuf-

fio: hecenim propterillam tancum requiruntur. 3. Certum iraq; etiam

eft, hic clare confirmari & renovari , id quod volumus, 4. Ànno:ss,

—

:j

-neque in Conflit. neque in Ordinat. Camter& contrarium conftitutum eft:

«quia peena ibi conflitucahic inteaditur, At non poffettum dici;quod hic

