FoXIIa275f_qt
author: Ferdinand, II., Heiliges Römisches Reich, Kaiser, II., Heiliges Römisches Reich, KaiserandXimenez, Pedro

—

m atl r t 2 . — i EOE I .

E

——

MIZWUmYY WL i

——

ä

Fo

XII8

u

EE

Á

N12«510277570 021

t

H

M

UAU

Hl

LUA

n

TLT

j

Tübingen

Archivfilm

vorhanden

pUV N —

Ll

/.

5

L2

Ed .

du

V

L^.

I-AM.

' L—

GITII*IA.»'; SVL ESSEQ IN REG-

.NOo DoHEM:IAJ»

Lt

lxINANIIII

SAVSTRIACL.

NVNC IMPFRATORIS AVGV.,

du Hungarl x,; Bohemize Regis poten-

&ilimi, atque Inuicüfli--

Hll.

N

«

j

p

sl

a^ C

Y

Va

x?

&J

$

(

J u

" Rnecemi,

.

!y:is

9 æä—:

d

H

x

vofYGFSTAE "FINDELICORJYFcCt,

Recuf as 4])11:! Saram CMaugiam

Vh/wwz

M D(.*(X

'ye äi &.

)jX FT

A^

&ï?

L

; A 1 æ,xu

E timeas, q.nuia ego tecum fum: ne declines:

quia ego DEVS tuus: confortaui te, & au.

xiliatus fum tibi; &fufcepittedextera Iufti mei,

Ecce confundentur, & erubefcent omnes, qui

pugnantaduerfum te: erunr quafi non fint, &

peribunt Viri, qui contradicunt tibi,

uaxres

€os, & non invenies, Viros rebelles tuos: eruntc

quafi non fint: & veluti confumptio homines

bellantes adverfum te, Quia ego Dominus

DEVS tuus, apprehendens manum tuam, di-

censque tib1: Ne timtas,cgo adjuvi te.

ä

d

/

/C

"

*

?

X

l.»—

EEE UE CH

v -

3 Ca 97*

:

T

y '..'-;f ,

Ü

^5.

p

.

i5

:

f

M

N'ï

»

A E Ed

5 ET

D

Ms

Eä

;

m (

A

I;

:

CTORI CANDIDO,

& vcritatisamanti, ..

GE LCf

* ub

YS FERDINANDI IL

UA

y

135

&

DT

azreditarium in Bohemiz Regnum, & le-

-

s

QJ

z.

E

gitima Succeffio, non opus habcnt defen-

QX

d

iione; quando toti Romano Imperio pro-

DOonco

*

6d

'IN

batafunt: quo factum eft, vt cum ante plu-

-

J

res menfes prodijffet infzlix quidam par-

Mp

VARY;

Aus Caufarurn;-.ob quas. fä&io Bohemica

Præfum gäiii*cc,"le

äimïum fuum Regem,jam juratum, & coro-

natum à toto Regno, per fummam injuriam átque audaciam

abdicare, alio quopiam inaniter fubrogato, res vifa non fit re-

futatione digna: prafertim quód fc ateteteonvitijs, & calum-

nijs futilibus,quas Reris innocentiffimi tióá virtus per fe ipfam

manifefté redarguerct; & au&ori- füo fidem abrogaret. At

poftquam Suppoti titiu$ ipfe, in ftia.infdtmatione feu declara-

tione nuper evul

gata,non dubirát, caufz ju(titiam adfatyricum

illud fcriptum revocare, inded; fabfidium petere: obíequen-

dum fuit-fapicntis confilio, atque refpondendum calumniato-

ri,ne fibi fapiens videatur. 'T'ribusdeformis capicibus £xtus ille

editus,atque in publicoexpofitus fuit. Vnua, catebat oculis

ab inícitia furis:alterum, in facti veritate nutabat: tertium etat

fine frontc in:calamniando.

Nam primacaufa abdicationis petita eft à Iure liberz e.

le&ionis, quam infcité fibi arrogant fa&iofi : Secunda oblo.

quitu; Cqmitiorum.ï I.Rïgni integtitati. in —-cluib.us FERDI.

-NANDYS

N AN. DVS pubhcc f'ufccptus cü dcmque tertia: commm.

fcitut pcrjurum elle FERDINANDVM, Regnid; ho-

cbu modo men-

fiem;. ac proinde nec .Kegem effe pofíe.

tenv adhibé le&tor: &quamv:s inithicus , verirati à'nobis l-

cidiffimé demon&*aïæ $^ facile acquwlccs a fa,cmuaqr,,detcüa.

&ac.xc.

u o

D

$

J

g

j*

P«

p:

Ws

M

A

G

x

Á

PRIMA

UPRIMA CÁAVSKA

Iüratum Regem abdicandi,.-

I

La

u

C

FOoD nanguezm" /cfgitimä ex more Q* confüetudine prifca

LE

U

d

ato, praferipto pr jutlegiorum,im Regem Boemta fit eleíTus :

a

E

:

L

quin nec ip[e eliai ; fed fuftipi tantum, ey coranari volgit:

m Es

idá, uv fecerit , ex declaratione buius prima, Qj tertia can-.

/&'/t'qgidiä; æapgzrebft. Hzcibi ad verbum,

RESPONSIO..

"AMvrS Ius häredi.tarium FERDINANDTIancep: fo-

rét, & Bohemi hactenus videri potuiffent aliquod habere li-

x

K berz el

d

a

E &

edionis: nunccerté .poftquam Regnum vniuerfum

p

O E

N

FERDINANDOCcefüt,& tanquamlegitimum hzredem,

ZaPA:

ex debito,non exarbitrio; eum füfcepit: fruftra difceptatio-

non ipfum Reg-

nem dejure electiuoinftaurat. parsaliqua Bohemorum,.

num-imó & Regnum ipfumfruftra nunc contenderet,

poftquam femel

haredirarium Iusagnouit, feQue eo nomine fübjecit Sereniffimo FE R-

DINANDO. Verüm vrgereiftudnon eft opus, quando lus conftatli-

quidiffimumatque certiffimum : quod ex triplici ca'pi.tc evidentiffime de-

monftramus, Expriuilegijs ipfis Regni, qua ab adverfarijs proferuntur;

ex víu & confüetudine perpetua, . que ab ijfdem jactatur; poftremó ex

Regniconftitutionibus lcgibusqu F a'uthcnt/ivcis, quas illi fuppr*?munt,l :

PRIMA CONFIRMATIO HERE.

cfïïbnisxechgni Pri-

rcditariæ*Succ

vilegijs.-

|

E-X.A;.MIN

ANTFR PRIFILEGIYM FRIDE

rici 11. à Carolo Y V .conftrimatum. -

- ?

t HOC ITA PRONVNTIANT VINDICES

I

Turis Electiui. Samtrtria aurearum Bullarum Ce[arts F k 10 E-

c»

RIC | etograpba pre manuyquarum prior eff data /Annü 1 2 12.

o

à Stá-

r

E

Secunda 1216. Tértia 122 4. (pro 23 1.) gm'äiæ-- Eietlos

E 71775

$

4

vtibus Reges corgä'rmkt; Q clarépronuntiat : Status. Regni buius, jus C po'te]ia."

-

tegs Regis pro libitu eligendidbá exes quid ab tipfrs Rex eletlus fuevit, vegalia 2

fé && faturis Cafaribus Romauis pq/ä'ere e fit]c'jzper'*e'deäere. His adflipulantur

alisetiam zAurea Bulle ITmperatoris C & R0.L1 1V, data znno 1370. quibiss

pracedentia privilegia CCe[aris F R 1 D E & ye Veonfirmantur s nec non prolixi-

as declavatur, Boénmos Tas libere eligendi Regem babere. —— Hzc illi.

Sané C a z o pvs TV. ;prolixids rem :declarat, quàmipfi voluiffent:

quare infra multis:conantur declarationem Ca g or 1.eludere: fed fruflrà.

Quod attin.et'ad:FridcriCi**Dipl:o,mata,«cx"ijs.»pri-mum,—--q,uod Anno Millefi-

mo ducentefimo duodecimo datum eft: à Carolo IV. ad verbumiin fuo

Diplomate infertum eft.& confirmatum. Caterum ibi Fridericus Otho-

cari (alia: Premislai) Regis merita poftquam commendaflet,.& illud no-

minatim, quàd inter alios Principes fpecialiter, pra.c&teris in Imperato-

rem ipfum elegiffet;iftafübiungit: Svcut dzletbs Parrum sofler.pie naenzo-

vie Rex Philippus,omnium Principum Ldlito confiljo, pey frtum Priulegium it-

fütust; Jpfum Kegen conflstuiemus Q confirmamui o tamn Sautlam,cy dignam

con[tutionena appróbamuss Regnuniá, Boémia liberaltter, (5 abs,omni pecu-

nie exáttione, C confteta Curia io fng Auflitia febi, füisd, . uc;&jä ribus inper-

petuumoncedinrus ::wolentes, -t quicung, abipfis in Regem eletlau fuerit: ad

505 Succeffores-moflros accedatsRegalia debitozmodo vecepturus. 3a.c Fride2

tici funt verba quibnus quid;quantumqQuelargiatur yelOthocaro Regi, vel

Regno;ex adjunctis.circumftantijs dijudicandum eft. Ac inprimis;privi-

legiumhocingratiam-Othocari datum eft,-vt ex verbis ipfius :privilegij

perfpicuum eft4 ac proinde Cafar.nequaquam voluit Pofteritati Othoca-

ri przjudiciumaliquod creare;fed ornamenti plurimum afferre. Fuiflet au-

»piye

tem valde prajudicatum :fi propterea'Othocarus fucceffionis jure privatus

fuiffet; qui prouidé in.ejufmodiPriuilegium neutiquam confenfiflet, fcd

£efpuifletpotius illud-omniftudio,atq; conatu, igitur.exiftímauit nihil fi.

bi,aut poücr,orum dignitatiderogare. :Deinde iftudminime agebatur :nec

cogitabatur quidem,vt vetus forma Principatus,quoad Succefforesfübfti-

tuendi modum,immntaretur: Sed yt minüs ab Imperatore-dependeret,

quàm ha&enus;Regum inauguratio. ANam vfq;ad illu d rempus, tametfi

Principes Boéniiz'hereditariofibi jurefuccederent, Regiam tamen digni-

tatemnon próindefüucceffioneadibant. 'IPaucienim,'& perinterualla, ex-

traordixmrro*Impetatom-m-ï'bencficio,*'Regia fünt corona donati. at dein4

ceps omnes,eó .quód princi;atum adibant, inter Reges numerati fünt:

modó àb imperatore R egália, que vocant;tanquam Feudatarij acciperent,

Iflud igitur, quod raximum eft, Fridericus, liberaliter concedit, vt qui

XBocmiam

it

Vtrum autem fuccef-

Boémiam jure obtinet, eoipfo Rex habeatur,

fionis jure,an electionis arbitrio obtinere Prouinciamdebeat,nonlaborat:

fed remin ftatu priftino relinquit.

-Quódautenxdicitin Diplomate: 7-

lenies,vt quicund, in Regem ab spfis ele&lus fuerityad uos & Succeffoves noftros

arcedat, Regalia debito-22odo fafceptarus; Perillavetbanon prafícribit libe-

'ram electionis formam;fed electionem vocat,quamcumq;legitimam ade-

"undi Regnirationem; juxta jura;confüetudinefq; anteareceptas;

Quor-

dum enim; neq; rogatus; neq; re ipfa poftulànte; negotium/hoc fponte fu-

fciperet; prefcribendiillis modum Reges fübrogandi,ab eo diuerfuüm, qué

hactenus obferuaffent?relinquit ergo rem; quo ad hoc; in ftatu fuo ; tan-

tum decernit;vt eo ipfo,quód quifpiam fit jure Princeps Bohemiz,fit quo-

«que Rex: quod ha&enus nunquam. habuerant.. Adde; quód hareditarij

*quoq; Principes recipià Prouincijsfolent; cum in poffeffioneminducun-

tur: quz receptio;abufiué Electio dici poteft Vultigitur Fridericus,vt qui

Regalia ab Imperatore fufcepturus eít; à regno priusfiue Ele&us fiue Re-

ceptus fit,eo;qui juriseft modo.. Et tandem: per'ea verba ( vt p! urimum

detur ) fignificari poteft'priuilegiunz cuius meminitin Aurea Bulla Caro-

lus. vt:deficiente Regia prole (vbialioqui.Regnum tanquam Feudum, ad

Imperatorem recideret, & conferri poflet alteri cuicunque; prolibituIm-

peratoris) nihilominuspenes Regni Ordines fit; fübftituere Succefforegi:

nequeád. Impcratorem deveniffe cenfeatur; Quod. profedó maximum

beneficium eft. Cümigiturinreliquis Impen] Principatibus;extinctà Prin-

cipum profapià, jus omne cedat Imperatori, & huius fit ele&io fucceffo-

ris : indulgetur Inclyto: Bohemiz -Regno,: vt deficiente quamvis Regio

fànguine; fübítituere: fibi poffit aliunde;. quiidoneus fit; aceum Cafar

eonfirmare debeat : quando nihil obftet fingulaxe, cur meritó repudxetur.

Hzcveré magna funt;ac preclara pumlcora,pcrpctuum jus Regni accipe-

re; & cumfeudatarium fit; feudi fervitute eximi,. neque ad. vnam certam

familiamefle coarctatum; fedad quamlibet extendi,quam, vnà aliqua ex-

tindá,fubftituere Statibus Regnlmfum,colhbltumque fucrit: Atquehac

eft (ententia celebrati privilegij; & hoc eft juslibere Ele&ionis; quo glo-

riari Status debeant;. Sed quid multis opuseft?: Ipfe femet aperté expli-

cat Fridericus; quandoalia quoque adijciens Regi pmvxlcgla,mfra fubjun.-

git: Deuoffraautem liberalitatis munificentia flatuimns; quod Ilufivis Rex

Prædsz H ( Otbocarus ) vel haredes fii ad nullam Curiam noflrorum venire te-

neantur,Cc. Quid cla: ms?Etbærede.cfhz Nota bené;

Si heredes habet

Regalium privilegiorum;ergó & Regni. Nani fi leredes Regni nori erant;

;

quoríum ai.vt necipfe;. necharedes teneantur: Curiam adire.Gafaris?

H

nalm .

-aam ádire,non nifi refpectu Officij Cafari à Rege debiti, a toqurtetiebartz

'tur. Ergó Fridericus,fpe

s vnicarerum, ipfis evidentiffime refragatur.

Porró, quo ad duas

reliquas eiufdem EridericiBullas ( anni millefimi

millefimi. ducentefimi.tricefimi primi) non

'ducentefimi decimi fexti&

fed. Inveftitura.

duorum Regum, juxta füpra expofituim

privilcgiä funt,

pxei-vifl-'egiüm.' In quib

us etiamillud proafferta à nobis veritate facit; . quód

exprefse profitetur imperator,

fe tanquam primogenito; . poft. patris eius

dendum, quorfum autem iftud,

Obitum,Regnum Bohemis.tradere poffi

cceífionis ? cur tanquam pri-

f Prinwgeniw,mnori-h*a*bet p:ærogatiuamfh

ranquam arbitrariojure ele-

mogenito? vel.fi vti primogenito :ergö non.

&o. Sed reddamus verba Friderici.in Bulla.a

npi millefimi ducenrefimi

n

Regem coti&emat.: Tlt.—t*g&

trigefimi primi, quà VVenceslaum.juniorem.

te,cum ad Reges Q Pribespes 17

inquit;Zeeriale faftigium fna vutilas dignita

( ipfit paternavegna.1uvifea

faljectos Insperio. [nà vadsos claritatis efjundit,

larcitione confirmat. (Notaiftuds Paerna regna; lic eavocantur; quie jute.

É

i hreditarioad-filios d

eueniunt, Pergit: Hinceft sgiturs quod per prafenteus

vivente diletlo. Prin-

i-'nugü]fnlempagmdmn

otum e[f volumus, quod.cum oltn,

-eipe moftro Otbocaro,

IHllufivi- Bobesmorum: Regesreceptos À dileila; Ptinespe &

uniará Rege fulvo ejput;

bomaga juxtaanoren : Cence[feri-

*

: aj]ïm* noftro V FaczJdoj

Upuusy tid, tanquap- pr.

jn;ogenito ( arrige aures

) deinnata liberalitate no[Iza

paffidendum x..at-

" Rïegnum*-B obemid po fe-eiv[de

m-Patris (in obitum ab imperio,

Othocari & Filij commefnorare; . & tandem

- tendentes, & c. pergit merita

t5

düdum babita munera lite

valiter profequentes, Kegnusm

fubijcit: Conceffjon

: Bobemiecum omni b

dappexiaits gz;.ölarifa-

onore (* d*g"i,'*"f'f.c* vitatibns &c

H

1931*

E

Ut munimine confivmamns,

Sed fortafseinte rpfes Fridetici;

& quidem .hOBilimmUS'; Maximusata

petias feret, & commentario fuo

" que Optimus Imperator. Carolus IV füp

- reftituet-rem.: Proferunt itaQue pro ie C

aroli EV. Bullam, anni millefimt

trecétefimi quádragefimi octaui, qua coufiri

natad verbüfupra commemo-

,

:

-fatum privilegium Friderici,at

que chtem

unt: profefacere,dum alteri-

confitentur;:illam.ipfam interpreta-

-us Bullam-eonfirmat;contra fe veró,

literas aliquas confirmet alio-fen-

ri. Sed obfecro : quis ità ftupidus eft,vt

atur

? Cüm igitur interprétatus ita

-'jf'u, quàm quo eas intelligit.&c interpret

gno Bohemie nihil. prziudicent:

fit,quód fucceffioni heredirariz in Re

"qnomodo potuiteasc

on&rmare alio fenfu;

quafi jus fucceffionis penitus

n debuerunt,

vt qu& maximeé vobis

- abrogent? Igitur àvxobis preduci no

&

*

t,vtqui pr

&fidijs deftituuntur propriz cauíz,

"ipfisadverfentun Sedita-

,femetipfos conficiant. Ve-

' dum quavis temeré convquirunt,& ;orroganc

rum

I

l

?

tum Caroli IV.Co nErma"fioh;:m.exþc'r-fda'm'u"s.

"

Ad tollendum de medio omnedubrum, vel

Lbjcuvam, quibus a'u?dmm 7&..

vies apergitur literarum, vt Reges Bobemia pxæfhti,j]y'ïu:g;; IncolarumStatui in

fénceva Impera dileBiouis perfeveret concordsa, (rvuitatemininculó pacss fer-

vet, &c. Elellionem Regzs Bobemie st cafuduniaxat, & evttitu, quibus de Ge-

nedlogia progente,vel fémime, aut profapsa vegalt Bobemizmafculus; vel famela,

Jiperfles legitimu (4

uod Deus avertat)nullus fuerit oriundus; vel per.quemcun-

diliusm regnam s ad Pralatos, Duces; Princi-

A aliummodum 'z/zzmr&'con'tz;gerit

e, Barones, Nobiles tj Communiatem Regni prafaty & Pertinentiarum. eiu[-

desz, &cc. l'eceynimus, pronuntiamusimterpretanmr, & pmkntit Seriptz Paire-

ejnio declaramus : vitb, jufté C legitime in perperuum pertmere.

.

H

Hzc ita perfp

ictia furit; vt nerao, qui

attentéeà legerit, Carólüm

negaverit, manifefté fancire; foldm in'defedtu haredis, locum effe Bohe-

mis electioni: quinid ex Friderici mente effe plan&*fdc'cernic :'qüod etiameft

à nobis fupra demonftratuimn. "Et qua ndo dübia'effet Friderici fententia,jus

'eft Succefforisillam interpretati. . Sed fpe&temus parumper, quemádmo-

'dum fe corqueant, vtfe ab hoc, tam perplexo nodo, expediant. :Pritmo

dicunt. 'Z//a'igrerpretatzo locim non babuit; tecobfrvata e[i, stec obfévvari de-

p

7

h emnexam,

Wuit, Aut potuitmaxime propter. claufalam. zderez Bull

& mp'::h'a

quaprivilenia Qrtonfnetudines antigue Regm eolarumin etevnum adeo roboram-

U"e

mqoew—-my

zurs Ut ne [periali quideus [Atlione nutava poffrnt,

LR

düm

ve65

rivtta declaya-

tióne Jolins Imperatorzn -nur'-:&'cgz*;mBo/xmjiäc. ,g'ajzï/äkziäx gï:oc

beat.

;

J!;'r's' POL?F'- ;4:4; ä.ï.

H

Tuhoerefponfo glüra iafüut, Prinió: hancinterpretationem mon

fuiffe fervatamn. Secundó : non potuiffe, nec debuifie obfervari, quód pu-

gnetcur Aürea Bulla Imperiali. * Tertió: quód privata declaratio folius

Tmperatoris, àut Regis non poffitoflicerejuribus & confuétudinibus Re-

u

o

niin ternumroboratisper Dullamaüream 1mperialem. Verum ifta o-

à

f:lxïia ve

-

v

Mevifpiritu exufllantur,

i

:

E

Primümquidem: quiámo

döïrïdn"citärtiï*aatuffa&.'um,*"&"f'füsa' d

z

quo poftea dicetus fedjus & privilegia. " Secundum eft perfricue falfum,

vt oftendetur infrà. Etquomodo eft éredibils; Carolum itá fecum pugna-

re, vt in confirmatione privilegij Friderici contrarium prorfus declatet,

quàmquodin Imperiali Buflsconftituit; nullaprafertim prioris factamen-

ai

tione fententiz?Nam 'Imp:crialis'Biilla'poïïcrior"'cft "Terrium veró eft pla-

ne mirabile, vt Imperatori-adimiatut jus interpretandi priovum Cafarum

itur:quia,

$i

conttitutiones, five privilegia. '"'Scd'm?räbiliöpcf&"fätib; qua rxdd

1

—

-

videlicet,

v

1o

f

videlicet; nequ

i derogare ptivilegijs &j'cönfucm;ünibm Regni.' Mi homeo,

quiinterpretafur,non derogat privilegijs anteà conceflis: fed declarat, quo

fen(u data fint. Quod fi contrarium aliquid privilegio vfurpatum eft con-

füetudine, idfalrem ex privilegto noneft fa&um : dequo runc difzeptatur.

Quatenusautem Imperator, aut Rex potlit indulta ferel privilegia minu-

ere, velabrogore, non attinethocloco difputare, quando ncmïail*erimug à

Garolo IV. fuifíc abcogacum Eridcrici privilegium, [2d expofitum, & qui-

dem redtiffim?, vt (upra-offenfum fuit.

Quód autem privatam vocant

imperatoris Autharitatem, quainterpretatur literas Przedecefforis fui, p:ir

H

lioc faciunt ipfum, ex Tar

H

fperitisaliquem. Certé.Sanctiones five.Declara-

tiones Cefarum Aurea Bülla:obfignazze, non.funt privata commentatia,

fed maximé publicz, five.Conflituriones, fiveLeges. Nequeadyertunt:fi

declaratio illa tollatur, nihil penitusà Caroto confirmari, quod ipfos con-

cernat: quando Friderici Diploma de Iure-Regis eligendinon alitet vult in-

telligi, vel c(fe ratum, nificum Regni.hzzes legitimus defuerit.. Sed ecce,

dum Carfari ipf detrahunt«-ix/atctprczanwdi auctoritatem.;.arrogant fibimet,

& declaratoriam decláratori condunt; Caroli declarationem vel petvet-

tendo, velabrogando. Quod fifacere eis licet, vt pro-arbitratii admistant,

vel reijcianc ex Garfaris Diplomatis hoc, aut illud; dum; quó ad aliqua ipfis

contraria, infirmant illorum auctoritatem:: pari jure catera.redduntur ina-

nia.atq;adeo ipforum privilegiaijídem contenta.

.

Sed viderunt, parum fe probabi

lia ag*"ei*re ; proinde. g:Lchf&;naealtcrüa

adijciunt, inhac verba..

4

Deinde, etiamfi id frevi patuiffér : ex

rends mþ:en*næqh': edtrà. profapiam,

ejufdeniCa/aris

Cavol é Domo-Lucembirgica oriandi puta duos ejus fülios; VY'eme

XXX

cefilaumie? Sigifpgundum : qui ambaexaflentes Cafaves Romani, d. Reges:Bobe--

qbis frne barediPha deceffürunty vellla unicatantum à Suifmundo filia, Elizac

betba, qua ZAlberto Archidues At flriasnatri

(;zanzä Jumïla foity $. filium ei pe-

pers Ladtslaum.

In hac eva

Hdncdüo«func;qü,æämcrcm;rrccpfu'

ram. Prius CIF,quöd

, KM I

Caroli declaratiomem ad profapiamtantum ipfius pertipuifle dicant.; cum

3

'vniversé Cxfar loquatut, nülla prorfus profapia fuzfacta mentione: ait e-

nim ; ( yt verbaillius iterumneceílaric repetamiis ) E/echionen.o Recis Bo-

hemia in cafuduntakat Qeueutu, quibus de Grntalogiay progenie, uel femine,

ant profapia wgq!iBa .bemt';emæäiäæ velfemelafüperflesnullus fueritoriumdut,

velper quemcga;y;, alingi snodure vacare; contzgerit diélum ARegnume, &c. Vbi

1$ ea

obíerva præcs'ptiä:e-iliä..duove.gb,a;,.lr;-mfgahcnæga;gb quorum perfpicua v

CR -,4 «

t

AL

eCx

:eft; noh comptf&'?äï!öh eráis Tus Éle&&onis; nift prorfus n*üflo» exiftente:

'Regali profapia Bohemiz, five aiafzulo, five fæ--niin—"a:--non'inquit..;cx,pro-

fàpia Carolina, que pacto pláné declarat : Regüum.elle hereditarium: vt

' $"; peltquam aliquis (in tàlidefecta lixtedum) degitime. fuerit à Statibus cle-

*'éus : qui ex ejus deinceps profapia fuerint, debeant omninó fuccedere :ne-

qiías (italiüinde Re

gem [þmere, fif iftisprorfus-omnibus e.vita deceden-

tibus,

.

.Pofter

ius vipguläae*äan?ei am illud eft, quod a*är;naïn.t:-magmo Ladis-

lso, petuiffe BohemicosStatus, vitprivilegiorum;:elegifle-Prodiebradium.

Nam'fi Caroliconfirmatio, vcipfi eam reftringunt, ipfius falt&m. profapize

conceditjus«R-egni,quamdiu aliquis ex alterutro fexu.extiterit fuperftes;

cum fupereffent tunc due Sorores Ladislai : clarum eft, vi, privilegiorum,

noa petuifle, Regem aliundefamni;contrad; privil

egia, Gcoggiu—lniüiïc -

.lc-&um.

EXPENDITVR BYLLA AVREA

T

P

^*Gatoli lV. pre.

P

Uz; Succeffionis.

m )

4

"j

C

i

, Xhacetiam tuerife conantur, inhxc verba: Confivmatur bot

J

»

io*em

.'3-0

E

.ettam per eduveam. Ba/laä;-gjz;f

v

m dfsaperatoris Caroli 4 V, quam

r*

$t

]

vnvver[o Romano.Imperto dedu.: 32 quade ommibus féptem Ele-

-

'v

d

zl

Pe

:'

——

h- 74

Yj

Geribus Iumpeviy, quod eujujvzs frt officsum, (j quoruzm Principa-

t ad Preyeriun deuslvuntur, cap, 7, fec fatutum e(t : Si vero a-

l't*gucm' ex kujujönodi .Pn'ncgmziäw corusz, Jmpevio

»

Áacra vacare contin geret s

N

"unc Dmpesator, [éu Rex Romanoruz, qui pro tempore fuent, de ipfä, pra*uzicler&

dedebit, cj poteriz, tanquam de ve, ad fe, ci. Tueperium leoitise devolnta : [alviz

tamen feuper Privilegus, Iuvibus,ei Coufitutionibas Regni nofl z. Bobemi« fn-

per E/:&iane.-l!egþf in-cafa V'acationre per Regnicolas,qui us habent ehaends Re-

m faciendiguxta continentia eorundetm privilegrovurt, & abEra'atam con-

Jietuainem dinturaam à Dicis Romanorum Imperatoribus frue Regebue obten-

Lorum : quibus ex bujuzse d Janttione Daperialian nullo prajudicare voluntus :

$gz0 ÍpfA decevimus nuuc G perperuim faturistemporibusin oueni fno tenove C? for-

"a iuduliam tenere roboris fenutateg.

Locus ifte, in quo putant fe vitam habere, mirüm, quàm manifefté

€OSrevincit: vt fi nihifprætm*ea;fuppeterct, & ad eam diem Status Bóhie-

miæ femper vfi fuiffenc Electionis libertatc : e

x—lxoc,ccr;ö.;ceznkwore, vi'hujus

h

Z

'Con-

/ B ; u

.

&

12:

-

Conflitutionis, omni penitus carerent.

| Duo,-d&ceïrnit-.vrrirp'zfator,—.. & Ele-.

&oratum Secularium Principum eífe hzreditarium; & quis, cum hzres:

nullus füppetit, fufficiendus fit. In priori comprehendit difertiflirié omnes.

*

Ele&ores . ficulares, atqs ipfum nominatim Bohemiz, Regem, . Pofte

:

n

*

fuübjungitifta;.

*

fo- .

. ANeinter eorum

dem Principum facularium-Elettorum j:'lib:ji:þ?r jure, voc

& pa/efmzä prafatafutuvis temporibus [Candalorum & diffenfonum-po[fit tmate-.

ria fafcitariysdh frc bonum. commime pevietlofis dilationibus ismpedirt, -uturis,

3

nicétore Deo.quptentes perienlis (alubrater obuiare:Statuimma &j impetiali auéto-

vaatesprefeurs Legep erpetuis temporibus valituray decerminne : vt poflquam jj«

dem Iriucipes Eleétores faculares & eorum quilibet effé defierit 1 us voxs P po-

] ww o s "UP LP

1efeas Eletlionis bujn[pnods adfilium fuum primogenitums legitimum Laicum; il-

lo auten nonexi[leute, ad ejufdem pyimogeniti prymogeni; um ffmmnliter Laicum,

i

& fine contradictione cujufbiam devolnatur. .

. Quzro jam, vtrum iíta Sanctio ad Bohemum:Ele&torem pertineat;

necne? fi pertinet ergo filij & relíiqui deinceps hareditario jure.fue Ele-

&ores, atqui effe nequeunt, nifi Regnum:quog; ipfum illis-hereditariunr

fit: nam Eledoratusà Regno.difiungi. non:poteft... Et.veró conveniebat

maximé, vt Electoratusin fzcularibus effet familiz décus ; namin:Ecclefia-

dicis Principibus prohibebatStatus, qui nongignit heredés, Quód fi Ca-

relus volebat, exceptum BohemigReger; vel fthunc non effc hereditari

exiftimaffet : nonadnumeraffet illümreliquis Siccularibus,.de quibus con-

flitucbat; vel nominatim excepiffet: cum contrànaminatim. illum cateris

adnumeret, & fimiliter de eoftatuat.- Quare ex ifta Conftitutione.evidens

ef£citur: Regnum Bohemiz exillotemporeeffe hzreditariüm: quale cun-

a;antefuiffet.. Qu

u

4

inetiam confequitur : fuiffe quoq; priustale; & pro in-

quia;nec novare quicquam citca hoc

J EM a Md W AMUDOEMA "ex. AA OUMÁA &A 4 MAL LL

dubitato id ab.Imperatore füpponi z

volebat; ac, fi voluiffet : vtiq; fignifi&affet: diferté, fe. id facere; fadid; fui

Dusssd

rationemyir prudentiffimus reddidiffet: Neq; porró Bohemi facile admi-

&ffent. vt pratextu Elédtoratus Is ipfisliberz adimeretur Ele&ionis.. Hac

tamclara apertadüefünt; vt quiea non vidét, nihil videat.

AIUS

!

Gzxterüm, hanctotamil

Capitis 7: vel tituli potius- partem: diffi-

mulanter pretermittunt; Sed.pejus eft; quód; quam pro fe producunt

audadter, perindeipfosjugulat; Nàm decla

rat Cefár: fialiquem ex predi-

* L. f

[7

&isElectoralibusPrincipatibus vacare contingat; tuncadCafarem dévolui;

idere debébit, c£ poteris tanquam de re ad fé G. Imperi-

qglide ipfó, inquit; prov

m /cu'j*us

um legitimi devoluta. . Hig,.,jgm pArimufmkexciRit.Boh'cnüæ Regnu

p?ivilc-

privilegium. (videlicerà Frideric o I co-n& m;m;&&& fante'äï'confïtmatüt ;

ratum e(le vult, foner EletEone Regio in cafa vacationis per Regnicolae,.qui Iu

babent eligendi Regem Bobemia.. In cafu,znquzt, Vácationis; Vacationem au«

tem.vocaverat, non qua fit Principealiquo decedente: ( quia nec eft vera.

Vácatio, cum eo1pfo hares füccedat) fed; quà penitus hzres.omnis extin-

guitur, Iusque adFeudiDominumrevertitur.. Nam .in eo excipit Bohe-

muim, inquo alios Principatus onerat, vt deficiente ftirpe fint caduci ; Ré«

ré,

guumautem Bohemiz, jurc Ele&ionis accipiat tunc a Statibus Succeflo

Atq: hoc eft; quodinexpofitione

privilegij Fridérici fupra.notevimus; &

4

quo folo gloriari Otdines Bohemiz jure poffunt:.. Nam fi plus Carolusin

hac pofteriore Sandionis parte Bóhemis darct: fibimetin priore contrarius:

foret; fedidtantumipfis concedit; quod negat czteris-Electoribus.:

Ex didis jam collegimus ynum;valdé nobis in pofterum profuturum::

quódin.talicafu Vacationis, quià Bohemis in Regem eligitur, ficuteo ipfo

fit Elector, accedente Confirmatione C&faris :itafimul hzreditarium Ius.

acquiritin Regnum; nonaliter,aequipoftVácationemPtincipatus,ab Ime

peratoreinveftitur, & Princops £t hereditarius &Eledor:Etenim(vt fupra

demonftrtatumeít) Ele&oratus efthzreditarius; acproindeetiamdivePrin-

Cipatus;five Regnum;cum qnoeít nexuindi(folubilicopulatus, vralterun

fine altero effe nuaquam poflit.. Itaq;tàim eftcertum :-Bohemiz Regnum

e(fs hzzeditarium; quàm eft certum : illud effeEle&torale : vt plané Czcuti-

ant; qui;cüinhoc affirment:alterutm pernegant... Et débuiffet Ele&or Bo«

hemusadnumerariEcclefiafticis Electoribusin ratione ac rodo fucceffio-

nis,nonveró Scnularibus,fi quemadmodumEEcclefiafticilibera fübrogan-

tur Ele&tione; ita etiam Rex Bohemiz inftitueretut;. Hactenns de privile-

gijs: alterum fequitur caput.de.Fadto;. & v(u. vel Succeffionis, vel Ele-

;

Qionis,;

HERED ITA RI VM N SV C.C ESSIO.

pis, ex fado víaqueperpetuo;

,E Baere illiita definiunt.- Scz'endumdi;gm:rm Bolemum ab illo þan'æ

D

! fenspore, ex qtto Regio cultaeft, d babitata fuit, femper jus libert eligendi

Principes babuiffé, idd, ab ipfs longaférietemporum ita obfervatumfuifervt non

ex biflorgs tantut. féd ex privilegus alijsd, documentis abunde luquet. Ya Mli.

epe

r

it per-

GConfirmatiohac, à prima.cqnfnemdin

tiFuz : qu&,an fue:

E

petua.

D

H

u^

)

petuá; necnejrón

fatisdectarant: tinó pugnantia videnturaffirmare; Nam

primó dieunt t fémper jus libere eligendi Principes babiiffé: moxd; fübjun-

gunt: idd ab rpfrs lonza fevie temporum itaobfevvatum fuiffe. Lon ga, inquam,

quafi non femper factitatumfuerit. Sed nimirum conciliate dicta fua pofz

fanthoc modo: Ius quidem habuiffe eos femper; vfum autem, longum

quidäïn,-eä,m&(i nonperpetuuin. Quod fi nec iftud quidem velint, atíe.

longanríefiemivocare, que fuerit perpetua equidem, vt (ua ipfi verba, vt

placet;'inbefipretentuxj, pec Noslicet. Porro neq; Iás, neque vfum fuifl2

femper, immó nunquam; ex Hiftorijs, ad quas nos remittunt, non eft di£

ficiledemonftrare. quó magis mirum eftauthorem hujus Tra&atus ad Hi. -

ftorias provocare.

Quare, venitin mentem fu[picari : hunc Tractatum.

haudfuiffe publicé recognitum, &capprobátuni; fedà quopiam Advocato

temerecongeftum, — Sive «igiturille,- quifquis eft, ignorantià laboraverit

hiftoriarum; five malitià concra metitem, fcientiamd; fnam locutus fit,no-

ftránomintereft, Noshancüve Ignor&iam, fivemalitam, perfpicue ex

ih—'üicafis-ab-eqfo-mibus-fedm:guem-us, atj; convincemus. Sed vtagatur

Ciarius, diftinguemus duo tempora: Alterumab ipfopené gentis Bohernae

exordio, quoufque proles maícula defecit Avitifapguinis: Alterum ex quo

períoeminas ejufdemfanguinis propagatus eft Bohemiz Principat

us cmg

jam Regnum exifteret, víque ad FERDINANDYM 1.

£VA CONSVET V.

PRIM

;iþ:.z,.rcäizariæ 'Succc (onis.-

B5 E-xju'xïi Böhvemicarum"Scf.iþtoresïxnrran"tz: po"i't'Czelöhüm,"['r*in&ipatus

.Bohemiz Conditorem, abíq; liberis defunctam, cum aliquandiu po.

pularis Status non fatis feliciter procederet, ad Crocum Virum probatum

publico fuffragio Principatum fuiffe delatum: poftque illius mortem, Ly-

beéfrionejus vnam, ex eribus, filiam.preftigijs nobiler & ingenicfam, Patri

fuiífe (uffe&am:fed mox fadii fubeunte pænite'ntiä, adaclam illam, vt Vi-

rum fibideligeret, qui publicam rem adminiftraret.

AtqueX illa maritum

fibiquidem delegit aufpicató, Premislaum,ab azatro fumptutü; at nou re-

'vera Rrincipem,eum illa nihilomuius:clavum rexerit. Abifto Przemislai

Ls bufizd; conBabio Pïopagativ'fixnt Principes Bobemi, nunquam interru-

P;a—f&tic, & quidem virili, víquead Premislaum Othocarum, cui Privilegi&ü

a.

in-áb hoc ipfo

| i*Fr;dcri,eo datum cfeRegni, fu pra cbmrqcmora*yinmsf

T.

Othocaro

Othacaro víqüe aä'VVcn&slaïzmil!uhr, qui luditham filiam Rirdölphf I

Imperator's Auttriaci vxorem:duxit: ex qua genuit v véniceslaum junioré:

qui (inepo-terisà ficario interfectus, poftremus fuit Bohemia Princeps,

paterno fanguine à Przemislao. L. procreatus... Nam deinceps per foemi-

nase,uídem.fanguinis Regia dignitas ia poflerostranfinitti cepit: Iam

vcró ( vt narrationem hanc vniverfam ad intitutum noftrum revocemus)

conitatluce clarius, à Przzemislai Filio ad. VVenceslaum, de quo dïiirmus,ï

qui ex luditha Auftriaca natus eft, Succeffione, non Eledione propagatos

eífe Princeps, Regesiue. Bohemiz, non fecus ac in quovis alio !mperij

Principatu ; ac liberrimé vnumqueumque Principem dixi(Ie fuos haredes,

nemine contradicente:obtentaliberz Ele&ionis; Vbinamigiturilla eft

priíca.confuüetudo? Vbi feries eorum, quos liberis füffragijs fuffecerunt?

& an nontam conítans familiz vnius in fol-io-xper['cveranna.aperc& cons

vincit:nonfuilfe locumlibere Eledioni?quecumzeft, & quolibet Prin-

cipe decedente, fuffragari licet alijs proarbitratu;nec vitati (chifmata pof-

funt: & viderc eftcomplures extraneos candidatos, qui Principatum pu-

blicé ambiant,fibique deferri poftulent. qualia cum in feriePrincipum non

deprehendantur; & fique extiterint dií[idia, inter ipfos, qui de Profapia,

erant Principum, agitata fint: profectó ( modo pertinacia abfit) nemo fa-

nusinficiabitur: Bohemicum Rrinci

Y

patum per. fgcula priqra nqn Elcdti..

vum, fed hærcditarium.'cxtitdre..

4

Qüod vtapertiusconftet, fübijciamus hocloco CätalgguHiPring

eipum, qui jam ab initio Principatum jurefanguinisadierunt, ex Hiftoria

Bohemicaloannis Dubravi] Epifcopi Olomucenfis, .& VVenceslai Haje»

,

i,

€,

I.

CZE CH V*S;chntis C"'ox'xäi'tor,

fubrogatus eft füffragio populari:

.

'f;ïd--.äbfquc ii"bgrjsvdwefxlm&o,?

^

II'

CR OCV'S, Ànno Chrifli.670; qüi eum tres

Rliàs reliduiffes,

--

fuffecia eft Patri:

NI

LYBVSSA, Anno. 7to. | Sed. þertæü muiiebfe Imperium,:?«

Lybuffam: coégere, virum acci

pcrc,' fuit autem gbb'a dele-

ctus

iv-

PRZEMISLAVS, Anno, 71 exquo&Lybüuffa ;

deinceps: propagati fünt Principes Bohemi. neque ,. tam.,

ex Picbifzito,. aut Lege, quäg vín ipio. & confuettdine

rIecepto

3$

*rcceþtäf& continuatafa&usef hiereditárius Principatus : vf-

queadeó vt cum haredeseffent jam tunc hebetes, & parum

apti :nihilominus refpe&u fanguinis fuccederent.. -qualis.o«

mninoó fuit Prezmislaix& Libuf(lx filius.

NEZAMISLIVS, Anno. 745. HuicsSuccellit Filius.-

VI

MNATHA,;Anno.78;. Huicitem Filius

"VIL:

V OGENVS, Anno, 804. Huic Filius natu majot

VIIL.

KRESOMISLIVS, Anno. 85z.alionomine,

Vnislaus, ('etfihic Dubravio eft diverfus) Huicfilius

IX

NECLAN, Anno. 852. Huic filius natu major.

HOSTI.VITVS, Anno. $7;. Huic filius

« X

BORIVOIV.S, Primus Chriftianus Princeps, Anno. f6o.

Hic caufá Religionis'Chriftianz vexatus à Bohemis, volunta-

rium fibi elegitexilium in Moraviam, & quód fine Principe

Refpublicadetrimentum patere turyhabitis Comitijs, accerfi-

tuseftex Bavarid Stoimirus abHoftivitoPrincipeolim rclega-

tus: fed mox rejectus; & vnde venerat,remiffus eft: qui proin-

de Succeffionem fanguinis iriterrupifIenon eftcenfendus:pre-

fertim revocato poftmodum Borivoio, & dignitati fuz refti-

tuto. "Quiadhuc füperítes, quó liberiuspietatioperam daret,

accitis Ordinibüs, Principatumflio.natu majori traddidit. Is

fuit.

1

- t ] 'Xll' '

SPITIGNEVS;, Arnno.9oj. Huicbrevid

Efün'&o; P-vaï;-'re ad.

hucvivente & volente, fucceffit frater

X1II.

VVRATISLAVS, Anno. 9c7:Huic

flius ari&iffimus

XIV.

VVENCESLAVS,.Anno :f'gzr.*:fqui' Regiam. dignitatem,

ab Otthone Imperatore delatam, vfürpare detredavit. — Iure

tattien Ke& fuit; & pró£elici Bohemici Regni aufpicio Primus

