vangelicorum fublatum, probant nihil. Noscontrà,experimur, fubbres

viifto dominatu, Avite & Catholicz Fidei vix 1eüaxeamphus aliquod ve-

ftigium. Quippehaud paulló diligentiores ipfi funt in .cxurpanda vetere

Rchgxonc quàmia promovenda, Catholici.

II Mirüm, quodaufntcommemo:euctcmpla* quandoxpf'mo.

mento pene omnia Catholiciseripnerunt! in qno fi ita ex jure proceffif-

fent; ac Matthiasfecit: vtique nullum recepilfent.

Verüm,. ipfis quodvis

nefaspro jufe eff : Catholicisautem aullum jus, nul!a equitas fuffragati de-.

bet. Acnediffimulare videamur, resita habet.

&dificabanturin fundis

Ecclefiafticorum duo templa à fubditis ipforum coütra fas; invitis Do-

raic

1!'.'

Alu,

atque tepugnantibus. Interpellatus Czfar, mandawit : edificatio-

nem tantifper intecmitti., diimrescognofcereturaccuratius; aliudve ftas

tueretur.. Nihilominus, £d-les fmlxcet, Defeníores Regniu promoveti o-

pus jubent,

Au]udxcata eft candem cauía, Fundi Dominis, id poílulante

juftitia; templaque ineoràm poteftatem tradita. cx illisalter um;quodrude

adhuc erat: vifüm eít loci Domino, diruere, ipfi(met fubditis non abnuen-

tibus.

Hoc eft Crimen fub Matthia patratum propter quod FERDL-

NANDV S, hoftis Pamæ pronuntiatur.quid porro futurumfi FER DI-

I'z

NANDO

37

N4A ND O regnante,atque &andan-te, templailia fuiffentlegitimis Domi-

nisadjudicata? velfiabilloevería? AtnequeEE R D INANDVSquid-

quam egit: & poffquamtempla juftis Dominis traditafuerant, & defie.

santeífe (üb.Vtraque: quid iftidolent,aut criminanturfuiffe fubverfa2ne-

quecum ipfis fed'Catholicis perierunt: &ex illis vnum.tantum: cujusnon

erabvíus, veteri temploadhucextante. Itaque non Evangelicorum tem-

glumdirutum eff: quando corum eíle, jure defierat.

.

LII. Porróri

^

eSs.1

diculum: eft, quód homin

innocuos vocant; qui

mandatis.Cafanez Regizdue Majeffatisim negotio templi jam dicti rebel-

les extiterant : quodque ejufmodi vulgariumhominum cuftodiam minimé

arctam, & paucar.um,»hebdomadarum tantopere exapgerant, Illud veré ini-

quum.& crudele:quód tot Viros Venerabiles, atque Illuitres vtriufqueCa-

pitulitum Cathedralis Olomucenfis, rum Collegiati.Brunenfis, Pralatos &c

Canonicos, direptis eorum domibus, bonisq.uc omnibns interceptis;ipfos-

fex menfesinvnamcompactos domum.diré macerarint. Nam quod Mo-

ravi faciunt, Domini probant Bohemi inExitiumfidelium Regie Majefta-

tis: quorumcrimenhoc eft vnicum : fidem fervaffe.

IV. Hoftilisanimi argumentum promunt:aditusad. Czfarem in-

terclufos: cui? àquo? quando? & quidiftudad FE R.D INADVM?Is

videlicet agebat Cubiculi Przfectum: A-nnompndex,.taliä'c.omminifci,:ad

Regem:Clementiffimum exturbandum ?

1

V. Sed.deinterdi&tis Conventibus queruntur?

quis interdixit ? þa'n'-

FERDINAN:/DVS? nequaquam. Curauteminterdidti? quia parturie»

baturjam tunc infelix partus:: quando mandata Cxfaris palàm contemne-

bantur, atque adverfusilla decernebatur. Inquo pericülo-quidniMatthias—

Rex vetareteosconventus, quibus feditioparabatur?atque hoceft crimen;

quod: à Matthia in. FERDIN.ANDVM transferunt;. vti emnia-— 0-

diofa.

VI Siinauditus quifpiam. damnatus eft : quifnam ? qua poena?

quid; obfecro; facilius, quàm mille'fic calumniasinnocenti ftruere ? quan-

do ne refpondere, qui accufatur, polfit. nihil. nominatim: producitur, non

folum:probatur nihil — Ptome, oftende: actum demum referes refpon-

fum;

VII. Iefuitarum"'di&a nilii] moramur: An tale quid* de FERDI.

NANZDO affirmaverint, fcripferintve, parum ad rem. Certé FE RDI.-

N ANDVS, fipoffetomnesad fuam fidem pertrahere:haud dubie pergra-

fiex Ca«

tum illi accideret; q»iucmadmþdum& Evangelicorum vnicuique;

tholicis

32

—

amFERDI N'A N,Dx? S

tholicis V'traqgifäasmddk:&polfga Porró nunqu

affirmavit, vel lefuit deillo-conteftari potuerunt;

nolle 1illum præfïa'rc fi-

dem,

fi quandoeam obftringeret, pro Libexfol,excrfc—:i-tioEv.ang:elicis/- permit-

tendo.

VIII. Arma Boheniiz illata poftremum fünthoftilis animi argu-

mentum, Certéhoftilianimo illata.non funt; fed quando Paterna nom

ibere.-Et vtri fe priusarmarunt?.

juvabat Pietatis : oportuit difciplinamadh

an non rebelles? Nec quidquani magis'ob

faitlifz Regic & I'(nperiali Ma-

lllud veró eft

jeftati;

quàmmora; & diu fruftra expectata fadti poenitentia.

nulla vrgente neceffitate, fua-

lOngc:fäcct.immum:. quód Proditores Patriz,

fetint Matthiz, vcin Bohemiam militeminduceret,

Armati Vos eratis contra Regemveftrum, fusQue deque Regnum

verteratis, & dabatis interea Regi tantum verba: durn vos-majoribus pra-

fidijs firmaretis. & tamen nulla vrgebatRegemneceflitas, cur obviam iret

conatibus feditiofis? Et quorfum infauftum nomen proditorum totiesijs

atque hoc etiam meliores, quod jura-

affingitis, qui nihilo.vobis pejores;

menti fui memores,malueruntcum bonorum omnium

jactura grave exili-

umfÍüftinere ( ac etiamnum füftinent) quàm communicare operibusin-

fidelitatis ac perduellionis? Faceffant igitur contumeliz; & ratione; fiqua

fubeft, resagatur.

n

Sedforta(le,.que

poft M'atthiæ'Aügu&'ï mortem feliciffimz recorda-

tonis, FERDINANDVS patravit, ( quod eft alterum probationum

amplius excufari per Matthiz mandata.poteft : talia

caput) quandonon

H

funt, propter qua meri

to:ho(tis Patrie declaretur? Ea vero funt far.in?: ejuí-

dem: immó ridicula;

I. Quodexercitum M'attl';iæ juramento fibi*—oBffrinxerih At cuinam alteri opore

tuit? fcilicet dimittendus fuit: & FERD1 NANDVS Bohemts in manus tradendus.

Quem & comprchendere poítea bi

s conati fünt,inglorio non minus aufü,quàm eventu.

I[l

Auxit Exercitum auxilijs

Hifpanicis. Maléid eos habet z quia fperaffent ali-

Ó ui,RegcmF- ERDINANDYM Vic

ünzcinctum in caffes füas pertraliere.i

il Exaggeratur favitia militum,quafi Rege auctore omnia perpetr

averint. Qui-

cunque FERDINANDYM

novib5quamuis inimicus, deteftabitur calumniam,nihil illo:

Clementius ! nemo à czde,ftrage,vaftatione,quam i

pfealienior !: Sed'prftare Rex da-

mna non poteft5. quzcunque per infolentiam miljtarem fiunt. & quando nonaliqua

ciu(modiinbello fiunt? & an idcircó non: verebuntur fübditi, Regem fuum pro hofte:

habere; & palam Scriptis editis proclamarejsimmO exauctorare ? Ó tempora ! Ó morces?

IV. Rutfüm in Proditores declamatur ;. & quód vivere finantur, Rex ipfe proditor

eft. Homines fideles, extrema paffi causá Regis, nec excipiendi hofpitioabillo fuerunt.

diderunt, AtPatriam ?an quia illam.

quid ita ? funt proditorcs. chcxä fanà illinon pro

idliques .

E y

H

*

AG

zeliqueru

át? duafi, fioa fidé, incolete non poterant? Ápunt pro vendicanda ex masi-

bus rebellium, & (üb Obedientiam füi Regis revocanda, Hoc (i crimen cft,fi proditio :

m

qua erit dicenda fides ? quz iuftitia ?

Tertia Criminatie. E(t per(ecutor Euangelii. Nam,&üm dixiffent in ,tcrcia Gau-

fa:Fg&D'INANDYM feiplum declarafle hoftem: fubiiciunc : Idq; eo fiaeporifimurm,

vt Chriftianam Euangclitam.R'cl'iglöncm in iifdem Prouinciis ezadicare poffec. Non e(t

hocloco nobis difputandum : quznam veré fit Chriftiaa Euangelica Religio: (ed de-

musea cognomeiüta iis qui ita infïgniri volunt, vt honefta :compellatione ab Eccléfia

Catholica filiis difcernantur. Quanquam velim ex te fcire

; O Boheinia quaim tu Euan-

I

elicam voces Religionem?Haud dubie, quam typis excufam Nouo tuo obrulifti, Bo-

hemicam Confeffionem. Atqui ille long? aliam tibi obtrudiopenitusque contrariam,

Cedo igitur:pro quanam pugnas? quam tibi fartam te&am cupis? $edad rem.. Euan-

elicz Reli

,

indignum.

gionis pþr.rifccu»t'orcm effe F&KRDINANMDYM 3tl'cuerant; proindeQue regno

- Principib :F ER DIN

ANDIS nïonhpotuit ha&enus perfequi Euangelicbs in.Re.

gno Bohemiz., At feciffer, fi licuiffet, D a v s certé ex illis, que fa&urus homo fuiffet,

neminem damnat: fed ex eis tantum, qux fecir. nütic autem reus agitür FERDINA»«

$ vs, & perfecutok pronüntiatur: quia factarus fuiffec. Sed demus ctiam i(tud, reiici

potuiffe,quia perfecuturus erat Euangelicoss negamus autem ,id fa&urum fuiffe. Nam

8 deceflu Matthiz Augufti paratum fe ftatim exhibuit confirmare littcras Maicftatis per

omnia: eiuíque rei publicz extant T'eítificariones. At,nop fuit eis fides adhibenda: men-

tituseft. Appello Monarchasquotquotfunt. Iràne Regia dictorutipactorumQue fides

impune profcindetur? At, ex $tyria adiunctisq; Prouincfisdblegauic Euangelicos Pra-

cones,iam tutic Iuvenis.. Fecit: quia nonfe obftrinxerat in (ua Inauguratione ad cos re-

zinendos : imó difert? exceperat: quia Prouincias hereditarias noluerat noua hac ob-

ligatione effe obfttidas; fed,yt olim,liberas. Videbat etiam : reliquos fmpezii Principes

arbitrato fuo Rcligionem propinare fubditis: nec fe peioris condiiionis exiftimabat : vel

eiiamerat. Quando autem Bohemis Euangelicis promittebat farta te&ta, qua pfigres

' eonceffiflencimihilerat,quod vererentür.nuaquam enim promififfet: quod przftarc, in

animo non haberet. Quod veró attinet ad illius Zelum, quempro Orthodoxa & anri-

qua Fide gerit : nihil eft, quod reprehendi iure poffit... Nam & Paulus,cüm apud Agrip-

pam Regem perore(fet; & Rex eludens dixiffer: Ia modico fuades,me Chriftianum fieri;

Paulus lubiunxit : Opto apud D s v M; & in modico, &in mágno: nonrantum te,fed e.

tiam omnes,qui aud'unr, hodie fieri tales,qualis ego fum : excepris his vinculis. Nam

conitrictuscaufam dicebar. lra Fin DiNANDvys, &in modico, & in magno optat,

vos omnes effe tales, qualis eftipíe, Catholice nimirum Ecclefiz filios : cuius & faere

Maiores veftri, ex quo ceeperunteffe Ghriftiani.. Nam Sanctus Methodius veftec Ap. -

n

ftolus, fb aufpicio & obedienzia Pontificis Romani przdicauit vobis Eua

geliü, quod

dc

et FER p1-

aécepiftis ab initio, & ia quo vrinam ftaretis? Verüm , vt maximé cupiui

AdANDVS,tales voseife: nonideó vel datam femel fidem fefelliffet, vel attuliffer vim:

quali ouac nova Ele&i aufpicia confecranrur,à demolitionefacrarum Imaginum,ipfius

eiiam Chrifti Saluarozis noftri; ab.effoffione San&orum cinerum ; à.direptione Eccle-

fiarum; ab occuparione bonorum Ecclefia; à contemptu omnis pietaris. Quod fi talia

án Euangelicos F && p 1N AN D v $ perpetralffet: vix euam tunc deillo acerbius pronun-

gc

.«'fiafic plomiifct/is ;—qugtïx nunc pronuntiatis... Hoc veró cPc PCr(ngxf Rsligiqncm j;a'q

1n

P.

47

in Regnum non vfqueadeó hactenus aepr:uatum,.cxci:dium omnis Religionis inferte.

Et pateris adhuc Bohemia ? Deccpta cs,& fab fpeciofo Calicis obrentu, propinatum ti-

T

bicft genus omne perfidiz. -Ingemifcis haud dubie: fed premeris. Neque hic malorum

finis. Veniet tempus,nifi expergifcaris;vt fuper te,Pragajlugubre illud occinatur. Quo-

modo feder fola Ciuiras plena populo ? Viz Sionlugent: có quod non fint, qui veniant

ad Solennitatem. Omnes portz eius deftructa. $acerdores eius gemnentes. Virgines e-

ius (qualidz : & ipfa oppreffa eftamaritudine. Verüm in hzc nos dolor abripuit.

Et, nunquid propterea FERDINAND v M,tanquam aduerfarium tux Religionis

abjecifti: vt illius plané Euerforem tuis cecuicibus irponeres ? Perfidiàne erga legiti-

mum truum, Principem mercanda tibi fuit tuzmet,atq; omnis Religionis aboiitio ?

warta Criminatio. Eft EuerforRegni Liberratis. Pergunt enim dicerein tettia

Cauía : V* Status Regrzi,öïncorp;ratnrzm Proutnctarum itbera Regt eleciione exuere

poffct. Nemo exuitur vefte,quam non haber. at; quod modó pratendun: aliqui ex Sta-

tibus ( non'Regnum ipfum )

liberz jus, Electionis : habuerunt nunquam, Confule di&a

&d primam Caufam.

Quinta Criminatio Eft OpptefforRegni : Voluit, inquiunt,füb jugum Hifpanie

€um mittere. Immo contrà:a vertic ; ne Hifpanus (quamvis alioqui Auftriacus )

quod pretendebar, iure potiretur. Et fperandum tibi eft Bohemia:

ex hac felici Stirpe, in mulca fecula nunquam fortunata

Germina defutura.

porus d

P. 1o, L 1. ?cgui,nq;:'w:. p tsl pen. linquen, liquet, p. 32 l aj. Strique, 88 It

p jia fe.

"1

-P.

$)

22

9

J

25

a

r

y

m

-

—

—

4

m

3

-

«

4

*

"

*

^

M

r«

-

t

Dd

&

"

-

la

r

m P r RL

LR

*

&

3

bt

3

s

,&I

J

iif

. m

—

—

w

H

...,

,.,"

w

|

1

-

—— ——

—— —

.

Im cem

— Mib

-l

/

J

Y

g

Lflx

V ivi

"

-

n

GITIMA SVL

SJIO IN REG-

-

N O boasmx&.»

Q

5

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

FERDINANDSI iL

E

Balance

AVSTRIACI

O

n

IGI

-L

H-2H-HHHHHHH

Focus

ä

NVNC IMPERATORIS A V.G V.

N

a

4u,X; HHHP:&II xz, Bohemiags chls poten-

uihml atque InuiécuíLi-

lIll.

T

—S

ul

i

E.

E2

«

r

-

A

j

m

v

Fe

Eu

(S^

oX

9 1

(SR ao

QX

—f

N

E

vofVYGFSTAE "WINDELICORVFuUM

Recu/ a /z/ma' jaram cCMauciam

p]uä/ihyo

lii

M DLXX

&/

?,

lt; P. ï

"æ

- )

4 ^ Conyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

L