àRegibus, quos conftat effe: hereditarios: NNam:quidam:quàm libenter

vfuürpant alienum, tamredduntinviti: Itaque firmari Regni Succeffionem

démiffioneanimi;.ac demereri. ita. fubditos,. nihil. derogat.lixreditati jure

debiiz:imó.id fit prudenter; quando maximé nom dcfünt: homines inqui-

etiluribustuisin&£díanres; SapéDominus rogando:exprimit obfequia à

fervo; & intereft, vtillenontantum.ea praflet, fed vt propenfá etiam ob--

ä

fequendi volüntate: Hinc eft quod V.Vladislausinfua difpofitione: Regni,.

cïnm'profiteatur[üos liberos effe heredes, tamendicit : Ludovicum filium.

AStatibusbona & liberayolunratereceptum, coronatumque fuifle.. Libe-.

rainquam;. non.vt opponitur: debitz;: fed quà: etiam;, quod debitum eít:

promptéatqueexanimo facimus. nam: coadté facere; fervile eft.: fed facere:

itaprompté, ac fi non debeas; ingenuum:.

;

. Qnódautem jadlant; Reverfales à pradictis Kegibus datas : miror,.

exillis non£uiifc aliquid pro du&'umlx,vn'dö

conftaret V

Iecognovifle Reges

D ;

-

ilos.

x

.

ffeti "haud

illos men debitó, fed graruito fe fui

c receþtos, quále fiquid füt

dübie boniifti Domini proclamaffent,. Sed quid audacius, quam 'affir-

mare: FERDIN ANDVMLIE. filio fuo 'Maximiliano«obtihuiifc preca-

rió Succeffionem; quando ille pro hzreditariaafferenda tam diligeeter la-

boravit, & evicit, atque inter Conflitutiones Regni pro eterna lege de

confenfu Ordinumeternüm fancivit? Adde, quódin Codicillo ad hane

rcm condito; teffatum reliquerit hoc ipfurnjus hareditarium. vt ridicu-

lüm fitaffírmare, illumaliter filió fuo Regnum obyenire voluiffe. Et veró

qii fieri poterat, yt.FER DIN AN DVM- 1. (quod ipfi fatentur in pri-

13a caufa) eligi nolentem, fed recipi : inufitato exemploadmitterent, fi pri-

ores Reges libera & gratuita Eele&ione fufceptifuiflent? Acíi Reverfales

aliorum d continebant: quomodo à FE'R DIN AN DO 1I. fimiles non

i

fuünt petitz? Sed libet verbä'Cvodicill.i,F'E,R.D.ivN VA'kNj.DII;.,cx—'LGbrmanigo

1

icapponere:

reddita, h

*

*

:

.ANon pojfumus jhþermittere'-ex*patemb. ('ä"')ïdeli amores quin no[Pros

chavos filios certiores facaamuts

quod INos ante aliquot.antios-circa mitia. Regr-

n

nt

em inflantiam flatuum ReguymoftriBobeznici,

zninis uo]tvi.B obemici.ad dilige

($: ex igporantiaveri fundk;km:

iyeju[dem chgni'&ntii)wj publicum.c confcri-

pffmni teflimonium

dedevimus : quo

d- INos ex hibera volutate in Regenz fium ele-

j

4

m Inflvaremus uoffvi:Regnz. Pri-

gm'm,-

i

A -acc*fptzzverint

; fed e"lgzp'/ä teppore: c.

Aileata c

Starutas G Tnter cetera maxime pr

edece[[ovrs . INofIi definéli Cafa-

Tü, E-ü ï'c;.;!i A.

.Büllam x dilutide deprebendimus, qued uo[irum .Regnum Dohe-

?

e

:

fcult, feue femma, non perii-

2mi&,qua

ndáin [uper) ütnit xR

10 fangutne, frue ma

icwesa Smtuum;jäd cádat m fgper TirescRega m h ummperfonas. Tn-

-meat ad E lett

[

en Regni B obenieStatit

us efjecimiy vi fapradiilim- 1efimouium

dc cumijzy?f

d

p

C rccggnirzam*mnoäis Yeà

1AWlj C

vecogno,

fetnts qwbd «:Kegnæm.:häc non per . E-

"bereditátem " fucceféonem. adChar: (erae am no-

letlionem, féd. pev *lfegitimam

d fflf'ria* yuemorte, mmjuam,hcer*c*ä)z't.zi'z'am Re-

flxam. Conjugem: bonovata .

nnAm r "Dominam tv

fierit,

pevil'am ad INos deryvatum fet. Que omnia

3 Cf

Jilettzo nibæ'vg&rifg pro

bon 0,',(5* comrmdü Jign gfï'c'vanli;ln dztxmfm;w jäczgfzdzz-

*

)

Y

.fö?fïdüjgam.

^

EDITARIESYCCESSIO-

,:-HA:;R

Eu 'cx,Rcïgnij(lþg&;;u;ionäb)us,

i

IN

x

& L.

N Titulo, deEfe&tone Regts. ,Qdeocunggreseo dévenerit; t vigore

« privilegiorum bujus Regni, videlicet Aures Bulla: Cafaris Caroli 1V. Regás

V[//,;dulaz Difpofitionis, anodevnid, R;s (.FERDUIAN.A NDI ). Domini

noftri Reverjizlmm fitperlyac Statibus elargitarums, Rex Bobemia elzgmdm ef—

fet : Tuncehgi debet ita, prout :mnqumu fuemmbþrwtum. Q quidem. 1n-Arce:

Pragenf

BX'*(

Tntem vntnes tves Stam; de Regerreeo dedi&la; Vigore pnmleg;amm, nenre-

S

pe "Aürea Bulla Caroli IF.-. Dijpofitionts VFladzslai-glorio[a-semoria, Re- -

YEItAYHIAy COW -

"wer[alium Sna Regie Majeflatis literarum [üper boc Statibus ela

Jgnfgr;m, (j* Regem. elegersit.- Tunc Burgravg. Carl/iemenfäx debent il -.Eletto :

(

Réegi pq/icorananmem, vArcems Covónams & Glenodia cedere smandato-allus ab -

emnibus Statibus fa&a, prout fapersas fcribitur.

ITEM IN TITVEO DE [VDICFO

chm, quomodo j& quando obfervan dcbeat 1

P dzcmmfRegm absque vllis xmpedzmenw pyo gre/]ltm jz'tum babeat; c* durtt,

I

E: ff interea: Rex, expermiffone Divina 46.:?,, b«vedibus debac vira dece(--

färzt, fwgore Privilegioram hu]m Regnt, mmzrum envei Bülle- Cafm*u Caróls:

. IF. Dtjþa/' nanukegu VFladislai: glorzoþ: menoris, - Rever/almm Regz-cMa.-

deflatis fiper boc Statibus elargitarum: aut quamrvis. hcrede: exzzrmnt, mhz!ö-

Rinis continno Tudicium Regni pracedat ö" duret.:

Ha&tenus inconftitutionibus Regm, qué, aüctoritatis quamæ Gnt,et

eoncluüone illarum mcelhgctur, inquai xta habetur; in Tltulo,,

-

C.NCLVSI. CONSTL-

tütionum Regm.

Z.

1.

Aronei'c? INoliles Indicium Regnmlmæ Judicia ia aäfer'vam at jüdis-.

B

care' debest,i qualiter. Jurameutum . pre[Hterint: faper - bafée- Gon(Ituios-

nes - Provisiciales, prout antiquitua ebfervatum. fuit; ]ujfümæ 'effe

g "9Veriht., -

Er. ii poterit: quilibet: apud. illud- jya'zaum allegare praju

»s

Ls

Wu-

N

X

?

catum pro fua

vaufa: pro vt aniz.;quit;u obfervatum fuit; ei fecundum formnvs

harum Con[tuuonum, qua im bocjure con[criptafant,quil bet vindicare .AEhio-

nem debet, post [eutentiams Gs po3! judlicium de contumacta latam ;executionem

vrgere: & qualiter eafers debeaut, Con[litutiones normam préfieunt,

Xwem. Z. I V.

Vm w!untiti'Regiæ Majeffatis sn ,Colnkitg:/-Pübli:i: Principes, B)ulo;&?:, 35

.;ä

Orde Equéflris, qua feripta bifce n Conflitutiombus de T abults vnfimmatum,

4

ro jureibalienda defimsuerunt, j confirmarunt. Ea quidem a tullo bomine ab[-

g;, fcitu Regia

*

Majeflatissvotod, Baronum djOrdimis Equeftris snfran s debent :

Baronesenim

cum Eque[lriOOrdine fémper slans-syoluntatem, ac ibertatem ha«

bebantcum voluntate.Regta 7Maje]Fatis in Comityjs publicis,legibus:fuzs addere,

veldemere. Et adhuc uterá Sratuibane f/bi libertntem vefevuatan quamcung,-

vem i[li duo Statusin Comitijs publicis confénferint, ngiþ'ff fuis cum gvalnntaæ

Regi

a Majeflatis addere,wel demere.

" ] H

«Ceterumycum tamlare ápertzque fimConftitutiones,"Commen.

tariononegent. ; Difertéenimfancitur, vt juxta :Auream Bullam Carolf

1V. & V Vladislai Regis Difpolitionem »procedatur. :Per;vtriüfque autem

Diplomazcoritat;etiam feminas efle Regnihezedes. Addituretiam : juxta

moderni&egis Domini noftriRe vetfales, nimi

rum FERDIN A'NDI I.

quas tamenipfià Tenebrione quopiam :olunt effe fuppófitas: cum inter

Auhenticas Regni leges referantur. Etillud quoque obfervatu perutile eft,

páffimnominant: tametfrharedi-

uód Conflitutiones Regni Ele&ionem

tarij Domini, Receptionem ::yt minus eti

amtmicumfit,quód Tridericus rr.

--Lkh—k—.

in fuo Di:.plpmatc.e?üäcmvoce;abufus'fücr"iq;vt,;'lii:.;a'dnotavimus. .Haàte-

-

nusex Iure Reg

ni;quod, vel fólumfufficeret.

p

Subijcia

mus quoqu eformülasTurisjuzandi, quo fe Regni ^Officiales

Regi, & Regnoobflringunt: quz int

er i-pfäS'-et;lanï:Gonfiitut-'ænes:rareccn-

fentur. Nam &'illæ'""di.fe'"rt'i'üïmumï

;?Pcimm?.ium. erlübent; guódad Hz-

redes Succeffio pertineat. ^ .

"MEN C [ w *

| 6

*

| Iurammtum

BVRGRAVII RE-

gniBohemiz,

Juré

*

*

31

L

*

$. TL

E

'. Dmïmyl):.

hd2 Aban*ina 'i)EO. OmnibussSa

nils, $ eä*eh:?im'p 'P?inzfï;'i dc

À muno FERDIN:A N DO,:Romanorum, -ngric.lä*ohcma, . Regt,

Qrc. tanQuam Regi Bobemia, G Sua Regia MajeflatwHaredzbu, "vel qui tan-

. deso Rex effet; & c. Omnibis -Dópinis, E q'u'ejln Orui, G VniverfeRegni Bo-

doeneie Gommunitati, Diviti Qf SPasperi, ?h boc,ud quod«vecátus [nm,Officio

cofipremi Burgraviatu: Pracen[rsVeritams pAtvocimari, Qr-im juriam dasspare.

JEt bocne

2

Í propter gratiam, neqneprópter d) fgratfam/ned, propter ':v(;-m wéne

g

, r oames Gahébi,

—ffädæ.-&tm DEF3S adjuvet,

H

Juramentut,

BPVRGRAVIORV.M

*

'Karlfteinen !um.

-

B.Y1IL.

F URAMICS Domine D EO, Omnilbss Santlis, -ïS'e?m]]Zzn'o Principi 4c

À Domino, Domino F ER DI N ZL4XD O, -Rámanaerum,Vhearis, Bobemie,

. "'.R'egi,l 'c.ta "4uAm Reg;B obfenise, ( $us M. dj&]f atis H. zredibus le gtthf:' P

ia

fnh Majellate provenentibus: Gr'omnbis Doménis E. quefleiOrdini, Nobilibus,

(5 univevfa Comsmunitati Regmi Bohemie; &c, Qued iflam aycepa Karlflfcincn-

Jférn cum Corona, c&' owanibis Prtïviikgg: ac Kleodas Regni, que nobzs tawguane

Bivgravgsa $ua Retpia Majejt'afc..ä'-Do'm'mk.- "Nobihbste, d vnsverfa Conz-

ä

gounitate Regni Bobensra cóncreita faut, fidel *er, ac dilsgentér fervare dete-

[.

i, coy velle cusn bis omimbus gere,Sue Regia Majéfhatu ejud, Frayedibus, c

"vuiver(o Reguo. Qnod A D-E V. S permitieretiv: Rexuc Donihus nofler ab5

Haredibus »soverétur: tuic Arcem Karlleiuen C nülli debenis cedere, Wg.

Coronam rvadere: fed um Domini, Qrdo Ea vefleis; i rata Communitas Regnn

«

T

B pariuoluntate de Rege confentirent, eumá, ipfo fatto eligevenit, Go pro Domine

acceptarent 1ta,"yr altiquitaa fiébat, juxea confnerallinems jus, & PrivilegiaRes

&ni, B. Tunc mtox Q iquamprimiuta debenius, o promirtimus, Córfomam absque

VIarepugnastia Dorsigmis, E. g"ueylri*brdzhi, ac vhioer(a Commutitati-tradere:

pnibil ad sd nobus un auelium acceptanda, quüd buimana vatione excogitavi poffit.

Po[! Covonationezs vero, "'qu.nndoruhg;;iwoneremuh debeinus ettam Regi f'uturo

Quodft nofitation geramus(4uod DEFS

Karl[énium in potéllvrem tradere.

averiat ).ffve untoto/[rve inparre : agnofcimius, auod id ageyemis ("uel patrares

-

at;"per.;

"$

"u ) contra noftrums bonorcwe ;'zf/üm*/sonomü;-?itdzm ( facsitateruaf?r.

ditari

dirari, nulló vnquam tempore it:atevhinn.Ad'ea.veflitwendi, Sic Ios DEF. 5

adjuwn. Qromuei San &1.

ämmmtmm

CAPITANEI ARCIS

Prgvcnüs.

B. VII

-

KXX auoo oU VC Y WE E

Vro Domino D EO; Onnibius Santtis, Seremjf 10: Prmapz 4c Bamma.l)a.

F.

| 40 EERDIN.AND Q . Romauorum, Vngarie; Bobemaie, ic. Regi;

€c. tanquam Regi Bobemie, ö*'äuæ Régia Maje/law Haredibuss: Qmnibua

Dominis.ey INobilibus, acVuverfa. Gommummn Regm Bobamia: quod in- boe

Q Jicios ad quod vocatus fim, foilicet Capzmnmtw Areis Pragenfes, fidelier d

veéle me gereresEandem Jdrcem fideliter j vellà cuvave : fua Regm AMajeftate

se in boc dsrigere volo. Quod fpermiffa D-E I vitadecederet Rex absque Ha-

2" 4J7X 3CW&MA aL d&.

vedibus, (. qnad-D E S auertat ) tunc, quod wre eun bac JArce-Prag ! SU/PIPO

se dirigere ved, ad ullum alium vefpeilum habere debeam, ndfí ad .SummumBur

gravium-Pragenfem. Sacme D'E S adjuwet, & omnes Santli :

Cernis, quemadmodum præcxmeegm Ofïïuales, uum Regis: tü,m

Haredibus fidelitatem promittant? Eterunt, qui difputare audeant, . im-

mó contendére:. RegniBohemia nullos elle hzedes?. id quod, an.igno«

ratione Regni lurium, an. pcrturbanonc pquu&ammx faciant: alij. Psacuant.

Sperandumautem efl; re tam perfpicue demonilrata,.&in p ublicum femel

produdaa:. nec:pfosm poRerumrefragaturgs quando non amphus:mpo.L

nere- vulgo. potcrun;. nec. verà. ipfi voleat. proterviz. noiam. incurte-

f€.

*

Ep:[ogw ,

AD PRIMAM

Cau(am.-

L

Ibet;am, juvatdue Diftorum fümrmia capita: paucis coïlxgere, ac.ve-

lut in exigua: tabella tibi,. Q Iaclyta Bohemxa, Ípe&anda pmpo.

Merc.

lam indeà pnmo feré cxord;o tui Prinicipatus; ad'illum vfq; VVenccs-

hum, qui Iudxxhamäudolphx L Laperatoris Bham accepit vxorem, Bo«

hentie

d

i

:1

fhémicormh Frincipum fauguisabsqueinterruptione per virosfemperfe

1

;—

«iffimépropagatus eft. [n biiusautem VNVenceslai fiia, item V Venceslaó,

"ftetit propago; & per fzminas dcinccpxs»manäre perexit. :Ex quo t'cm'pbrc

res Familiz Nobiliflimz, velutin truncum Regium in&te fuerunt, atque

in fangvinis Sceptrique communionemadfícite: Lucemburgica : Auftriz

«ca::Polonica. . Potró fingule tamdiu foeptrum. tenuerunt, quam-

diu ex illis:Proles extitit: quadeficiente, ruríum altera .adícita .eft. fa

*miliàpérfanguinisConnubium eodemjure. — Hincevenit, vt à Przemis-

-

lao L. ad. FERDIN/AN DVM L. qui modó oppugnatur, -Clariffi

,

qmus Bohemiz Principum, £egu mq-ue fangu*is, rara felicitate permanaverit.

Nauncyteappello, Inclytca Bohernia / age, compone motus anirmi;

& equabilizranquillitate mecumexpende: quidnam tibiyvelad vfum vti-

e€

Aids; vekednomen clarius,velad debici Officij pártes magis neceflarium fit

Nirudine limpidiffimos datices perenni curfa defluentes per:tot xtatum

IPrincipes, ac Acges, à Solio, RegnoQue tuo, iutercifis Canalibus avercerej

;'Pfoque viva, & experta bonitatisaqná,novas tibi cifternas effodere? an

potias jü&tairipam hujusquafi luminis amoeniflimi, qui letificat Regnum

.:

A niveríum, plácidà confidére, & optata pace; bonisQueomhnibus affluece?

d vrilitatem, quod attinet; initia & 'progreflus.docent, qnàm ribi hité

ä

pravaricatio clademallatura fit, finergas dcfiperes :Gloridm veró:nomi-

aisafhittesomneéan,duin Innecuum Sanguiem:/& Avirumvi, ármisque

períequertis;acde'ereparas, Deaquiratisdeoito,quid dicam? Certe; vd

bi nulia etiamfuppeterent Hereditstisjura, promeruit abstetantum Aegic

t

umilia cení

us'Sanguis, quiin vnaadhüc Auflri

4 NE V

s,

crvatur;stipfum à po?-

" " wv

fcilione tamantiqua noneeijcias, & ex ulare veli

!6 :!. 2

"Quàdfi cenec Honeftas movet: cogar hiftitie;

quz iftud-te fevez

siffimé requiric. ; 'Oftenfüumenim füpra£uit: quoad fletit VirilisPropago;

absqüecontcover(iaPrincipatum ad haredcsfemper füiile devolutum o3

fteà veró per. Connubia Ragijfanguinis fzminarum, anftauratam fuiffe

Succeflionem: & qui externi Principes eo pacte adíciti fuat in Sccpiri fo-

Gietatem : jure:deinezps. hireditario ad pofteros fuos Coronam: Fegiam

cranfimififle.-Id Ioannes ex :«Lucemburgica -Doumo fecit: id . Albertus

ex Aüítriacas id V Vladislaus;ex Polonica: FE RSDINANDYV'S ite-

rum ex Auftriaca. quiid etiam,quo perennior eflet, certiordue Succeéffio

coníentientibus Regni Ordinibus, lege :perpetuainter Contflitutiones

Rrgnireferendumicuravit: Víus itaqueviguitperpetuus. Porró privilegiz

nulla extant víui:contraria.. .. INam :Eridericus II illud vnnm indulgetg

uenom

vtDohemie Principatus deinceps jure perpetuo (quod coufq

2

"4

-. ucxiat]

3 3:6 ,

füerat) Regnum foret; ac, fiquando Succeffio intercideret;is demumeffet.

Aexy quià Statibusrité eligeretur, Idipfum Carolus1V; confirmavit, atqs

in Bulla Imperijaurea, cum declaraffet :. Ele&oratus omnes effe hzredita-

rios : etiam Bohemicum:id tamen.amplius. Bohemiz concedis; vt, defici-.

enteharede, non devoluatur adjus Imperij,ficut reliqui ElectorumPrinci-.

patus; fed Status fibi eliga

?

ntin cqcvegtu.Reg&em, qui à Cafaretamen con»,

(

firmari, &in veftir debeat;

Adverfüshzc omnia, contravfümitacon ftantem, contrad; Privi«.

8

legia, Sanctionesdue, Cafíarum, claras, atque perfpicuas obtrudunt . vni-.

fé

cum Georgium, Podiebradium,, in quo difceffum eft à confuetudine, &ab.

Imperatorum Statutis; addo : à jure & zquitate, & nunquid vna. hirundo,

faciet ver? & anynofadto prafcribetur.toti Regum Ptofapiz? quod próin..

de flatim correctum eft, VVladislaoin regnum;vocato;. qui ex Sorore La-

dislai Bohemis Regisortuserat. . Etquando.tuncprafcriptio vim,habere.

potaifíet; & proinde Eletivurajusex vno illo actu erupifet: annon novo-

Lf

iflijuri poftea derogatum eft: cum (üb FER DIN.AN.D O; L. in Comis.

tijs Regnicommuni fuffragio conftitutum fuit, vtjuxta. Caroli IV. Decla-.

t:

rationem, & V.Vladislai difpofitionem; & Ferdinandil. pofteriores Reyere.

fales, in Rege fübrogando procedatur? Quod etiaminter Regni Leges ade.

Ícriptum eft, & ppfi*ca di]ig';mervob&,r.vagüm;,.,

Videjam, quam frivolam Altera pars abdicandi Regem FE RD I«

NANDVM adferatcaufám: quod Is non fuerit arbitraria eledtione. af-

fumptus, fed quafi ex debito receptus.. Et quisnamalius Bohemiz Rex il-

lo.modo eft eledtus abfque jure fanguinis, preter vnum Podiebradium? At

veró Nos, longéaliter pro FER DIN AND O argumentamur. Nam pri-

m : Majorem.propofitionem ex Regni Contlitutionibus A. x, fumptam.,

hancpremittimus; Auream Bullam Caroli.I V: & difpofitionem V Vladis-.

lài, & Ferdinandi L. Reverfales, oportet obfervari; quj,bus omnibus flatui-.

xïä

tur; Regnum Bohemiz effe hzreditarium; nonautem liberz Electionis, ni-.

fiin cafi u',fquo Hares nulluseft; / Minor autem propofitio.conceditur ab.

Adverfarijs, quz eft talis : ,Atqui FERDINAND,VS: juxta. p,ïrædi'&am,

RegniConflitutionem eft affümptus in Regem : ergo.eft legitimus;Rex;

Subturme tualiter: fed Intrufus Palatinus non eft juxta. przdictam Regni

Conítitutionemadfcitus in Regem; ergó noneft Rex. Tu. dixifli: quia. ille.

non eft Rex, Quem proinde admonitum effe cupimus, vt etiam atque, eti& ,

confideret, quid agat? quojure;quorum fuffragio involat.in Regium ca-.

äï

put; & qualeid? & quantum ? jure nullo; merayi fuffzagautibus feditio- .

$..

óccunda,

*

Secunda Caufo: -

E

JXREGEM ET CO-.

IV R ATVM.

ronatum abdicandi..

tio ;Ea,. ei Ceronatio; Atmo millefrino fGxcentefisno decismo feptiu.

Vi fif

?P

^:0, UfrU)0 4

dbuc Divo Maithia Cefnrey peraGlia, artibin fét qmafcta Q dolvi:

061

7 nfabfidium perfidsa quibiudam Patrie G Régnihujus .Proditeribus, do-

nis $ polie?

tationibus corruptsss

alji gtfäfvibw minis co.adatlis, INusilo.tamen

d ffne conditiomibw f

fécins,

pe, !

p&um; efs. qgæ.nyi ip[é sonpleret : Statu ei nuu-

do obféd

10 objtritis effent.

Z

ONSIO: KD: SE-.

r

| ,"R. ESE

cundam Caufam..

h«

3 Vfg*;p,;ion.em & Coronatio

nem RegisEERDINANDTITIE non füifz

Dona; Minz. Hocpratexit Cauía:pro pofi«

^ fe rite factam probant Doli;

x ta..

Reflat, vt etiam oftendatur: efle ver

um.. Ex Confitmatióne autem hu-

nt iftz probationes. I- Quód;cu mindicerentur.Co-

jus

caufa colligi poffu

mixia propter Regem,

inhibitum füerit; nein illis tractaretur aliud. quidpi«

pugnat & Legi. IT: Qüód proptereacom-

am; quod veteri confuetudinire

2

plures ex .Statibus

comparere.ad;t

am infolentia.Gomitia gravati fuerint;

fuffragia fua eó: direxerunt; quód;hoc. pugnet.cum Li-

quique.adfuerunt,

bertate, Regniq; Privilegijs.. ILT..

Quódincorporatz: Pfovinciz.ad. Ele«

fore; vtinprie

Qionemnon fuerint yocatz.: quibus tamen promilfümerat;

mis Comitijs décerneretur: Àn jus füffragij haberent; quod;pratendebant,

Patriz intentarint minas de vita ijs, qui diffentirent«

IV. Qaod ?roditores

V. . Qaod Ponüfiéijomnesex Com

Of fuffras-

".

pitis coll'e&i.fu:tint,;yl tnumer

gioru

i

m füperarent, .

Ad. L deIndictione.Co

mitiorum; fic accipe.. Vt Oirdihari&;'id Co.

mitijsliceat quoque

alia proferre; preter e; qua àRege proponuntur : tae

men, vt nunquam»poffit fecus fieri

, objuftas caufas : abliorrer.prorfüs à ra-

de Cemitijs confüetis; non:quz ob

tione« Atque illud intelligendüm eft;

extra ordinariam caufam indicuntur; prefertim:talem; ad conffituendum

KegniSucc

eforem- Quod vel folumnegotium: meritó fibi.poftulet Co-

mitia. Qtiö

dfi veró aliqua forent; ipfamaecepratiónem Regis concernene

ri

uteim-Suc-

t;a.:hæc proc

uldübioinícrendis fuffzagijs aH'Ef

€einoncm

)

N

ccíftonem nen attïnäbaht,'pdk;crïaü!em tre&tanda:cur iforum otriif.

fio, atque in aliad tempusprorogatio debeat infirmareElectionerfive Re-

Hccpci.oncm Regis rite factam ? (&idfof&mla *äþïähterärüm; quibus Re-

gis causà fuere indidta Comitia; "Offieialibüs, RegniQue :Confliarijs ex

yiraque Religione prius fuitexhibita, probatajue ab:omnibus, . quàm.e-

vulgaretur: écfum

. À

qt.,ur,.iqdci jam amgnmeutum.

genda?-

**

A

-;v;c'lk-:C,omi:'ig Vi,p'('a,,- m4frm.-

*

AdIL Quódpropterea minu

s Frequcntcs con tvizjcn.cr:int .Lvt Ata.ef-

fet: non eacerté ejusreipotuit efleratió, quód.Negotia.poft Electionem,

alia non effent pertractanda, nahi'fola'-Succc!ïoris.iAc.ceï,p;.tatio,';Plus fatis

»rz negotijs omnibus ad conveniepdum invitabat. Ncque prafentes

|

ulfrar

.

"41

ia fuadlluc direxerurt, vt ca&fáréntur: cóntradibertatem id e(le Re-

gni. Erquinamilliid feciflent, cümpracipui quique,etiam fb Wraque,

juorum prajudicium cateri fequuntur, formamillam indicendorum Co-

;:E:E

rüitiorum prius comprobaffent, * &^ íntimandam judicállent:?: Et quo-

modo infrequentes adfuerunþt--:ï.-quando primarij omnes,.& ij ipfi.Di-

rectores, qui-nunc reclamant, &'quidquid dcniquc:-crat.ncx-vi:'cS,cwau&ori-

&

tatis in' Kegnóy adfuerit tunc; & promptiflimé fuffrágatum fit? . Er cum

P

quacandem paognat libertate, fivePrivilegio,vt Comitia pro. folo Rege ce-

lebrentur, alijstan

d

1

tem facit?

cpo&p ofms nggo.;jjif:qumic?hagaï'fldib,c.rrätem velfervittie

.

X

L

Ad'TrI De

Iäcntipörätïs'P;d'x;in.cijs aäCb:m-i'tia:ndjh vocatis; cft

:

«quod magno peréadmiremur.? Nam cum Bohemi Íemper pro:aris.contens

éccint:nihilalijsjuriseffsad eamremz modó tamen, vec F ERJDLNN & N«

-

1y V $^non -vidca—tu-r-jure«;fïmh prusz xlrró illis;jus.concedunt, .ad;Regis

fubrogationem: &cquoniam advocate non funt, quz:nunquani fufíragaz

&

t& fucrunt:admiffioRegis cen(cndaefEvelipfo fa&o itrita, vel cerre irriz

bi

tanda. Sedquzío, promite: quis alius vnquam Rex à.Bohemis ita Íufce-

Ó

puus eft ? An Matthias? An Rudol ph as? &nMaximilianus?an.FERDIN AN-

f

D V S? anquisalius? .Quód finullus;& illitamen omnes, legitimi exzite-

V

runtReges : cur vnicus.modó FE RDINANDVS ;proptereà .exaucto-

rabitur ? AtSilefij. moverant.controverfiam. |Sed, nunquid (uerac

adjudieata illis caufa?-Tüffi erant proferre:fiquid haberent juris; dofigna-

n

i

tiqueadcognitionemfuerant aliqui: interea autcm nequé .protulerant

equidquá,neq; probaverant.quonam ergo;pacto vocari,vel admitti potue-

fiut, absqne infigni. Bohemici JUTIS prejudicio? .Ar, :débuerant diferri

enc

V

?5

ConiiaproRege: d

cieat d

ccideretur caufà&. — Quamobrem ita? an

nogs

9

[-

Ao0n o ipfö«pfürimun;.jpr'i fug:Bohemi. demga

fíenz :f à Regis fufcicï;,

ptione proptereà deftitillent? Immoó, li faperent:.vel propterea debuerunt

Bohemi, illis poft habitis, at fübrogationem.R egis procedere, .Ex quorfum

tandezm in. FE RDINAN DL Regis prajudicium producitur nunc Sile-

:

Éa:.cümiplamet.in fufcipieudo illonibil planc.movezity autpretenderit

ejuímodi: fedalacris & gratu)abandä cunjk:xg,cpcg-i:,,l:ï omagium, ex atiti-

qua confuctudine, Regi FE R.DLN-A N D Q & hredibus ejus pre ftiteritg

omnibusd; coluerit olficijs 2. Niaishac funtfci

gida,. &.m-ania...:u.vf.t.,idcibrco;.

FEERDINANDJVUS. nonvideaturjurea(Tumprus:.

*

Ad.LV. . Crefcit. Accufario. vis illata et. ó.diros-fcilicet Principes

:ä

Auftriacos, & violentasinferre manus olima(luetos/ . Armato forratle mi-,

lite. circumfeptus. Senatus, dicere.debuit: EED,DINANDVM Rez

gcm,fimodo.vellet vivere?. Aty. tonipí Prineiges perfeipfos, fed perPas

triz quofdam proditores, vim intentarunt,.. ,. Cur idii'non producuntur?,

Parcitur.nimirum famzillorumàjuratss & capitalibus inimicis. . Saltem:

donis &.pollicitationibus corrupti funt fuffragatores; quinam?: non illi.

Certéy, qui pro.tuenda fide Regi. femel..data, jadturam. fegere.bonorum.,

omnium;. qilib.us-.ha,uddu'oie-'-x—ax—ntiq:,uio,t:' cft. Iuflitia,. quàm aurum : vt-

propier hoc. non fuerint ab a quitate-difcelluri. . Sed. quid. tandem ,vi,.

dolis,. donis effe&üm eít; perillos proditores?, V£ recipetetur FER DI-

NANDYS. . Prónecfas! (ihocelfedüm:: vtique quod juris erat.. Nam

liberis Maximiliani-L L;: renuatiantibus: EERDINAND O. quod.habe-

bant ja55 & fiqui.alij.aliquod .pratendebant, pariter cedentibus. vtique

EERDINANODO-:-Regnam Bohemiz ex haereditate,debebatur:. Igitur;.

Oportuit, minis&:donis, obtinere jus ?. QUOdi*" ita.haberet:; non tam

FERDINAN-DVS:accufari ;.quàm illi:deberent;.à: qüibus« impetrari

d.cbi-tumgoæcium-non« poruit, . nifi- intentata: vi,. aut excogitatis: arti-

bus; vel non, nifi pretio; redimi: Dicam apertius: quznam illa vis extites

rit. Viscompertz veritatis : qua nihil fortius: Produdtz füntRegni Con-

ftitutiones; prodücta Privilegiatami clara&&a perta : vt qui vel maximé ad--

P

veríabantut, tamperípicua veritáte.com

$

;

pulfi fine( quamvisalioqui inviti).

FERDINAND OYuffrà

tiz: Hzceít vis, q'ua'cöni?'emati'agnnvcrunt"

r

jushareditarium FE R.DI

N

A

N:DI, eique'fübícripferunt: / Poftea ve-

1Ó, vt defe&ionem füam quovis colore- obtegerent:: commentari fuper

Privilegia fua ceperunt,. parum feliciter ; vt oftenfum.eit m R",;Wa Q':ïuu;*-

[]

4

^ AdYV. de-:cdrrogati:*sgaïtholicviä ex vicis &'Cauponi; : 1dpamm

adreoa

L

490

adrem : dumfuffragari jure potucrmt. Sed peofc&o, eunmrex vulgari Noz

k

;bilitate inter.Catholicos paucinumerentur prz Acatholicis : in'hos potius

iltacorrogatio convenire poteft. :Certé hociargumentum ad evertendam

Comitiorumar&toritatem valetnihil.'Siin promptucílentnominaeoram,

quiillis Comitijsfüb(crifperuntiliceret ex Tabulis argunrentari:at Quoniam

.ä

rzmanibusnon funt,quærcmuscxupüïm*ct, vtra fuerint celebriora;FER-

DINANDLUné :Comitia, :an'Noyi? Inillisadfuereomnes vmufqud(c.

:

ligionis Praceres;: qul officio. publxco,*velauthomatc valebant; & confen-

fsre:omnes:cum eximia: pr&dlcatmnc Jaudum' ch:s FERDINANDE

Atabiftis quot, & quanti Viri abfuere? & quantó in hisminuslibertatis ad

tefragandumfuit, quàm in 'Pnorxbus ? 'Confcientiam cujüfque in téftem

voco,'dum libeataufcultare.

Aptc illudintnentemvenic Ennianum :: O

domusantiqua, quàm difpati Domino dominaris! :vbi'vetusComitiorum

cclebritas? vbiprifeum decus? vbi Majefas?

dtaque . FER DIN A'N DI /fufceptio *rron pravaluit'per partium

eontentionem; non vllumibi Tuffragmrum diffidiumex diferimine-Religis

onum;nonilfli illosnumero vicerunt: fed:vnamensomnium, vha vox, v«

"

num fuffragmm 'quid ergoattinet,'Cathólicosadcaleulumrevocare ?fues

rintneplurescateris? quanquamnetfiille plires Eac:le—com;cn pOtcü'cum

vniverfé ceterosnonadzquenrmultispartibus.

'Ecce jam;quibus rationibus efficere voluttt: 'Cemitia illfuilTe- viti-

*fa; promdeque irritanda; & "F EARDIN AN DY M Regém, tanquam

nonrité a&mxffum,'exclnlecgno oportere. "Verüm,neqtie jus FER DTI-

NAN DTexlibera :pï'omm Elc&ionependebat'& Cornitiarccté acordi-

fie peracta funt. quz duoira fünt cvideniter de monï?rata, vt prælhu[ïct,m-

hi! penitusad exculationem fadti ui adferre : 'quàm illud rammalé: propt-

gnare. 'Sed forte, fatiseis fuerit;imponere vulgo ; cünr oporteret in'reue

maium graviílima,fuas adtiones prudcnubus maximé pro bax:c.

ertia Cua/;f

IVRATVM REGEM: ET C.—

"ronáttrmabdicandi.

l.

T^od difs conditioniburnon fleterit :f Tuvamentum Sraribue præfttüm.

$ ReverfalesProvincysa fe datas;naultifaviam oioleevits qurh immo vi-

vo nábuc Cefare 7Matthna, non mntumfa/äzlv.a R

eéhi fele m«m:fmm, ver&m

ett4m, cim vivo, Em lonae IDIAQIS TROYEIO CaJare, barum Provinciarum apertt

t

boft fiem

y

1

boftem fefe declavauerit : i, v fz'n?; potiffimm. wtk'(,?brijïz'aham Ewngelzczini

Religionem n rj[denmz .Provincus eradicares Status Regni, j ancorporatarum

.

.

E

Provinciarum

libera Regts Eletlyone, ut $ alijs Priuileggs exueres & fabiugum

Hifpanicum mittere po[fet..quo pacto femsti P/t???')ü?i"i €o jure; guod.)z morte Cs

deflituits j prowincias a maemorato Oþþq,mo penius libers.

Jfaris babere potus[et»

«uit. quemadmodumomnia Mla juffo

fevipto .4?0[?3&200., vnurverfo Qrhi folsde

.gec!am&«mnr,

.'Ke/])onj[v

AD

TERTIAM

.

Caufar—n.

:Rave:s-so-m-niuö accufationesfüntiftx, . T. Quódperjurus fit: nonfer.

ä

vatis conditionibus, & Reverfalibus. II. Quód fe apertum hoftem

.de,claravcri';, & pratiterit 111 Quód Evangelicam:Religionem extirpare

voluerit. 1' V.. Quódliberam Eledionemabol

gfe. S(.Qgöd fübju gumxï-h-

fpanicum mittere Kegnum & Provincias.

X

.

us tertia

*

.

[2

RPotrro,1

n probationehuj

Caufæ;þo.q.geru'ntyaria, qua.nos

inordinem redacta, ad fingnlas criminationesintegrafide referemus.

JPrima Criminatio. Effper juvz : quod, inquiunt, conditionibus non

| fletevit: feduramentum Statibus Pf;nyiz'm:æ, & Rewerfales Provincus afe datas

«uolaverit,. Hocita confirmat: I *(ml'ika Cardinalem . Kiefelium 4dcircó

amovendunicuravit.: T1. Militem,.quem Goritizhabuerat, evocavit:ac

e

in Regnum immiiic. .III. in Moravia Comitijs prefuitcontra Regnum:z &

|se

minis, aclenocinijs extorfit tuncyne Moravifuas.copiasjangerentcumDo-

hemicis;.neve darent tranfitum per MoraviamauxilijssBohemorum.

Adhzcíichabeto. Prirmaprobatioleviffimaeft. Cardinalis Klefe-

liusablegatus eft ab Aula: ergo FER DINAIDVS v(urpavit Regni

gubernátionem. Quonammodo?namneque FER DIN & N'DV Se;us

reifuit precipuusandtor: & Cardinalis nec membrum erat Regai Bohe-

miz; necvllum in eo gerebatpublicum Officium: nec propter Bohemos:

ablegatus eft, & tandemnon idegit, fi quidegit, vt Gubernator Bohemiz;

fed vt Princeps Auftriacus, pro bono, veputabat, publico, fued ueDotmüs,

Cujus fadinoneftalijsreddendaratio. "Nefecundaratio eft folidior. Mi-

"o

litem Goritienfem contraRebellantes Bohemos mifitzergo invafit Regni

adminiftrationem. Id vt ita fit, quód illum militem.accerfiverit. (ané qui

laborat pro recuperando Regno debito;neutiquam illudadminiftrat,quod

F

Dnon-«

E

nczmduni poffidet. Nec fibi illud quarebat FER"D INANDVS: fed

Matthim, — Alioqui etiam gubernationem affectaffe dicendi forent, qui-

cunque auxiliaeam inremcontulerunt. Et, an inter juratas Conditiones

erat, vt FERDINANDVS Invictifimim Imperatorem Matthiam

adverfus rebelles, qui Regno illum exuerant, Dominatum Occupaverant,

Officiales Regios pracipites egerant, formam Regni mutaverant, at-

que in coeptispertinaciffimé perfiftebant; vt contrahos FER DINAN-

DVS Patrem, ac Dominumfuum, non omni ratione qua pofret, juvare

contenderet? Annon Matthias ipfe jüramento obftri&tus erat erga Re-

|

gnum? an propterea perjurusfuit,quódjus fuum vendicare niteretur?An-

non licut FERDINANDO jurato Regi, praftare fuam operam

Matthiz : vbi ille nón juratus modó, fedpoffeffionem quoque Regni ade-

ptus; pro jure fuo juftiffime decertabat?&, arnon ipfi viciffim rebellés Fu£-

iurandum fidelitatis praftiterant, tum Matthie, tum FERDINANDO?

& nonerunt ipfi perjuri; rebellando, vfurpandodQue Regnum vi & armis,

& tot illa mala perpetrando? eritautem vel FERDINANDVYVS, vel

Matthias, compefcendo feditiofos, atque eorum conatibus refiften-

do? Vanaigitur prorfusift hec funt: vt propterea perjurij accer(atis reumy

fanctiffimum, atque innocentiffimum Regem vettum FERDIN AN-

DVM: cum quo fimnl, ac majore etiam jure Matthiam ipfum involuitis.

namReges veftri ambo, pariter devincti, immo Matthias amplius: & e-

tit FERDINANDYVS perjurusobíequendo Matthia t vbi ifte non eft

jubendo? Furor mentem eripit, & contumacia abftergit pudorem. Ter-

tia denique probatio fimilis eft ceteris FER DIN ANDV S prefuit Co-

mitijs Moravicis nomine Imperatoris Ma:thiæ, & illius negotium promo-

vit: ergo eft perjurus. Siidrecté: etiamillud: FERDINANDVSno-

mine Rudolphi przfuit Comitijs Imperialibus, caufamd; ejufdem egit : er-

go víurpavit Imperij gubernaeula contra jus, fasdue.

Atrogo vos,cuiuf-

nam Caufamin Comitijs promovere debuit FERDINANDVS Rex?

veftramne omnisexpertem equitatis:an Matthiz

juüimgnam? privatame

ne rebellium: an publicam Regni?

Secunda Criminatio: £f boffzs Patria. Quia, ajüni, vivo adhue

Cefare Mattbia, non mn(wi)z fafcibus Regm fefe imomi[cuerit, vernm etiam cam

vivo, tumlonge magis inortuo Cefare, bharum Provinctaram apertum bofiens

féfé declaraveri. — Patientia profectó magna opus eft, ad ferendas ineptiasz

ud.en-

Sed obfirmemus tamen gnimu.m-, ad (ulainendum, patienterque a

d'nmo

*!

dum. Probant Crimen, ex duplici capite; tum ex peflis fub Matthia, tüm

oft illiusobitum. ^ Ad priusiftapertinent : I. Poff Coronationem Ke-

gis valde iufolentes fadi fuat Catholici: vt pluribuslocisEvangelicos per-

íequi, & exercitium Religionisipfis impedire contra Diploma Majefta-

tisaggreflifint. 1I. Templa Evangelicorum clauícriat, & folo &equave-

rint. III

Homines innocuos gravxbus & disturnis vinculis vexave-

rint, IV. Statibus acceffumad Ca(aream Majeftatem intercluferint. V,

Conventius prohlbucrmt contra clarum textum VI. Non . vocatos

injus, mecaüditoscondemnaverint. v1r. Quod lefuite de F Regis Co-

ronatione exultaverint, atque affirmaverint: Regem olim íe juramen:

to obílrinxifle, nihil fe vaquam Sectarijs conceiiuxum. VIIL

uod

proditores Patriz Cafaridemortuo perfuaferint, vt nulla yrgente neceffi-

tate, externum militem induceret contra Sanctiones Regni; & illud vafta-

ripaífnsfit. Quz omnia probata FERDINAN DO; quin confilio &

operalpfïus patratafunt. Hactenu;, exgcftis ub Matthla. At, fi hoílis

FERDINANDYVS, quiain talia confenfit: quanto magis Matthias, qui

præcepxt? fitamen velhic precepit, vel 11 e fuafit, vel etiam ita faäa fünt.

Sed percurra mus fingula.

I Dé Infolenua,qua Catholici protinus voluerint exercitium E«

