»famet

um exim:a predicatione laudum Regis Fe& p1 N AN Dr.Arab iltisquot,&

alacris

quanti Viriabfuére?& quantó in his minus libertatis ad refragandum fuir,

iFER-

quàm in prioribus?Conícientiamcuiufque inteftem voco , dum libeat au-

JstNi-

fcultare.APcö illud in métem venitEsnnianum:O domusantiqua,quàm dit-

ur jure

pari Domino dominaris/vbi vetus

gomitioru.m cel-ebgii:as ? vbi Prifc'g-m»,

decus?vbi Maieftas2

uftria-

circü-

ItaqueFER DrNANDz füfceptio non przualui

: perpartíum contentio-

nem,non vllumibi füffragiorumdifsidium ex difcrimine Religionum;non

let vi-

iftiillosnumero vicerunt;fed vna mensomniurn,vna vox,vnum fuffragitü,

jitores,

quid ergo attinet,Catholicosad calculum reuocare:fuerintne plures ceteris?

z illo-

quanquam nec fuiffeplures facile'conijci poteft , cum vniuerfe ceteros non

JS COf-

,

i femel

adzquent multis partibus,

Ecce jam , quibus rationibus effi

cere VOlunf, Comitia illa fuiffe vitiofa;

iior eft

iri. Sed

proindeQue irritanda;& FER p 1 NANDv M Regem, tranquam non ritéad-

miffam,excludi Regno oportere.Verüm,nequeius FERDINANDI ex li-

cipere-

eraipforum Ele&tione pendebat:& Comitia re&é ác ordine peracta fünt;

Tat,Nà

Quz duo ita funt cuidenter demonftrata, vt pradtitiffet,nihil penitusad ex-'

int iu$;

cufationem fa&ti (ui adferre,quàmillud tam male propugnare, Sed forté,fa-

NAN-

: & do-

tis éis füeritimponefe vulgo:cum oporteretinre omnium grauifsima;fuas

í

ccufari;

actiones prüdcþtibps maxime probare.

t , nifi

cam d»

: Tertia Canfa

'ortius.

IVRATVM REGEM ET CORONA

(

ra& a-

dicandi.

frvM A B-

m pulll

i, qud

vid didà conditionibus tet ]Iete;it : fed 1uramenutum Stlntz'bus phjli'mm ,e

bícrip-

Reuer[ales Prouincs À (e datas,multifariam violauerit;quin imtub viuo adbue

. ^ CGeafare Mattbia,non tantüm fa[cibus Regui fefe immifeuerit 5 verizm etiam,

n eft in

CUR Vito tüm longe magis imortuo Ca[are,barum Prouinciarum aperttm. boftein fe-

fé declarauerit:ida, eo fime potifimum , vt Chriflianam Euangelicam Religionem in

id remz

s[dem Prouincijs eradicare;Status Regni, C incorporatavum . Prouiuciartum [bera

tatein-

Retis Eledlione,vt & aljs Priuiltgijs exuere,& (ubiugum Hifpanicum nutteve po-

corro-

J

fet , quo patto (emetip[um omni. eo ittreyquod à thorte. Ce[aris babere potwdffet defti-

mitio-

Füit; G prouincias à memorato Ob(equio penitus liberauit,quemadmadum omnia illa

qui i»Disv

& declarabuntur . ;

am pre

»- &uflo f. F ïigto ongctin,miun[ e Qrbi (olid

'ERDI-

Re[ponfa

E

NDINE

36

Rejlbonfto

perpetraà

AD TERTIAM CAVSA M.

fos,atq;

periurij:

Rauesomninó accufationes funtiftz.T. Q':6d periurus fit,non feruatis

FERDI

zonditionibus, & Reuerfalibus. IT. Quód fe apertum hottem declara-

tis.nam

uerit,& prftiterit.IL.Quód EuangelicamReligionem extirpare vo-

DINAN

luerit,IV.Qsód liberam Ele&ionemabolere, V. Q'ód füb jugum Hifpa-

tem erip

nicum mittere Regnum & Prouincias,

caeteris.

- Porrójin probatione huius tertiz Caufze congerunt varia , quse nos in of-

thiz,& i

dinem redacta;ad fingulas criminationes integra fide referemus,

NAND

Prima Criminatio.EJf periurus:quàd , inquiunt , conditionibus non fleterit : fed

egit:ergc

jramentum Statibuspre[litum,C* Reuer[ales Prouincijs à fe datas violauerit. Moc

Caufam

ita confirmant;I.Quia Cardinalem Klefelium idcircó amouendum curauit;

€Xperten

Secun

II. Militem,quem Goritiz habuerat,euocauit,ac in Regnum immifit, IIL, In

Morauia Gomitijs prefuit contra Regnum:& minis , ac lenocinijs extorfit

tantüm]

tunc,neMoraui füas copias jungerent cum Bohemicis;neue darent tranfitum

tuo Cefa

er Morauiamauxilijs Bohemorum.

magna «

dum, pa

Adhzc fichabeto,Prima probatioleuifsimaeft.Cardinalis Klefelius ab-

fub Mat

legatus eftab Aula:ergo FE n 0 1N AN pvs vfürpauit Regni gubernationem.

Regis v:

Quonam modo?nam nequeF Em p r N A N pvs eius rei fuit precipuusauctor,

& exerc

& Cardipalisnec membrum erat Regni Bohemig;nec vllumin eo. gerebat

Templa

publicum Officium : nec propter Bohemos ablegatus eft; & tandem non id

uibus&

egit,fi quid egit,vt Gubernator Bohemiz;fed vtPrinceps Auftriacus, pro

atem i

Vocatos

bono, vt putabat;publico,fueque Domus. Cuius fa&ti non eft alijsredden-

da ratio, Nec fecundaratio eft folidior. Militem Goritienfem contra Re-

ne exult

bellantes Bohemosmifit:ergoinuafit R egni adminiftrationem. Id vrita fit,

e anua

perfuafe

quód illum militem accerfiuerit,fané qti laborat pro recuperando R cgno

iones]

debito,neutiquam illud adminiftrat,quod nondum pofsidet, Nec fibi illud

confilio

quzrtbat PFERD1NANDVsifed Matthir, Alioqui etiam gubernationem

FERDI

affctaffe dicendi forent,quicunque auxilia eam in rem contulerunt. Et , am

tàmen y

inter iurata$ Conditioneserat, vt FERb I NANDvs Inuictifsimum Impe-

L. De

ratorem Matthiam aduerfus rebelles,qui Rcgno illum exuerant, Dominatü

latum B

occupauerant , Officiales Regios pracipites-egerant,formam Regni muta-

-Catholi

uerant,atque in cceptis pertipacifsimé perfiftebabt, vt contrahos F ERDI-

gentior«

IL M

NANDVS Patrem,ac Domipum fuum,non omni ratione qua poflet , iuuare

contendere:?An non Matthiasipfe iuramentoobftrictus eraterga Regnum

Catholi

nullum

an propterea periurus fuit,quód ius füuum vendicareniteretur ?. An nonli-

euit FE&DINANDO iurato Rcgipraftare fuam operam Matthiz : vbi ille

lum ius

AEdific

non iuratus modÓ,fed poflefsionem quoq; Regni adeptus,pro iure. fao iu-

ftifsimédecertabat,&an non ipfi. vicifsim rcbeliesIuGurandum fidclitatis

fasinui

Cationer

przftiterantrut Matthig,tum FERDINANDO?& nonerunt ipfi periuri,

tur.Nih

dicata e

reb:illando , vfurpandodue Regnu'm Vi & armis , & tot illa mala

-

-

37

io-

perpetrandozerit auterh Vel EERDINANDYS ,vel Maþcthias,com-pcfc*endofedit

fos,atq; eorum conatibus refiftendo» Vana. gitur prorfus ifthec funt : vt propterea

feruatis

periurij accerfatis reum , fanctifsimum , atque innocentifsimum Regem veftrum

declara-

F ERDINAND v M:cum quo fimul,ac maiore etiam iure Matthiam ipfum inuolui-

tis.nam Regcs veftri ambo,pariter deuincti;immo Matthias amplius: & erit FER-

are Vo-

DINANDY $ periurusobfequendo Matthiz;vbi ifte non eftiubendo? Furor men-

JHifpa-

tem eripit ,& contumacia abílergit pudorem. Tertia denique probatio firailis eft

cxteris. FER DINANDY $ prefuit Comitijs Morauicisnomine Imperatoris Mat-

)s in Of*

thiz,& illiusnegotium promouit:ergo eft periurus.Si id recté: etiam illud:FER DI1-

NANDY s nomine Rudolphi przfuit Comitijs Imperialibus,caufamQue eiufdem

'Yit :fed

egit:ergo vfurpauit Imperi)gubernacula contra ius;fafque.At rogo vos, cuiufnam

rt. 1loc

Caufam in Comitijs promouere debuit FER DIN AND v $ Rex? veftramne omnis

curauit;

€xpertem cquitatis,an Matthie iuftifsimam?priuatamne rebelliü;an publicá Regni?

". HIE, In

Secunda Criminatio: Ef boflis Patrie. Quiaaiunt,viuo adbuc Cefare Mattbia non.

tantüm fafcibus Reqmi (efe immi[cuerit:yerüm etiam cum viuo,tum longé magu mor-

extorfit

infitum

tuo Ce[arebarum Prouinciarum apertum boffem [efe declarauerit. Patientia profecto

magna opus eft;ad ferendasineptias: Sed obfirmemus tamen animum,ad fuftinen-

dum, patienterQue audiendum. Probant Crimen, ex duplici capite; tum ex geftis

ius ab-

'lonem.

,

füb Matthia,tum poft illins obitum. Ad prius ifta pertinent. I. Poft Coronationem

Regis valdé infolentes facti funt Catholici:vt pluribus locis Euangelicos perfequi,

auctor,

exercitium Religionis ipfis impedire contra Diploma Maieftatis aggreísi fint.LI.

gerebat

Templa Euangelicorum clauferint;& folo equauerint. III. Homines innocuos gra-

) nonid

uibus& diuturnis vinculis vexauerint. IV. Statibusacceffum ad Cefaream Maie-

1$, pro

ftatem intercluferint, V. Conuentus prohibuerint contra clarum textum. VI. Non

'edder-

Vocatosin ius,necaüditos condemnauerint.VII. Quod Iefüite de Regis coronatio-

itra R e-

ne exultauerint;atque affirmauerint;Regem olim fe iuramento obftrinxiffe , nihil

e vnquam Sectarijs conceffürum. VTL Quàd Proditores Patriz Cefari demortuo

perfuaferint,vt nulla vrgente necefsitate,externum militem induceret contra San-

,Regeno

bi illud

ionesRegni;& illud vaftari paffus fit. Qux omnia probata FER DINAN DO;quin

confilio & opera ipfius patráta funt. Hactenus,, ex geftis fub Matthia At,fi hoftis

tionem

FERDINANDY S,quia in tali confenfit,quanto magis Matthias , qui pracepit ? fi

. Et, an

tamen vel hic przcepit,vel ille fuafit,vel etiá ita facta süt Sed percurramusfingula.

; Impe-

l. DeInfolentia,qua Catholici protinus

voluerint exercitium Euangelicorü fub-

minatü

-&

latum,probant nihil. Noscontrà experimur, fub breui ifto dominatu , Ayit

i muta-

.Catholicz Fidei vix reftare amplius aliquod veftigium. Quippe haud paulló dili-

'ERDI-

gentioresipfi funt in extirpanda vetere Religione,quàm in promouenda, Catholici,

, iuuare

IL Mirum,quód aufint commemoraretempla;quando ipfi momento prneomnia

Catholicis eripuerunt!in quo fíita ex iure procefsiffent , ac Matthias fccit , vtique

1

. egnum

1nonÍi-

nullum recepiffent. Verüm,ip

fis quod vis nefas proiureeft: Catholicisautem nul-

lum ius, nulla zquitas fuffragari debet. Ac,ne difsimulare videamur,res ita habet,

vbi ille

AEdificabantur in fundis Ecclefiafticorum duo templaà fubditis ipforum contra

fao. iu-

lclitatis

fasiinuitis Dominis, atque repugnantibus. Interpellatus Ce(armandauit , edihi-

cationem tantifper intermittidum res cognofcer*ecur'accuratius;ahud'ue

ftatuere-

periuri,

tur.Nihilominus,fideles fcilicet,Defenfores Rezni;promoueri opus iubent. Adiu--

a ma-a

-

-

dicata eit tandem caufa Fundi Dominis,id p)»&ul;nteiuiätiag templaque in cru

-

32

: Arma

poteftatem tradita.ex illis a]tertiquod rude adhuc erat,vifum eft loci Domino, dis

dabatis

ruere,ipfifmet fübditis non abnuentibus.Hoc eft Crimé füb Matthia-patratü, pro-

men ni.

pterquod FER DINAND v 5,hoftis patrie pronüciatur:quid porró futurü,fi FER-

;*-;v

ibidii

is

Dominis 2diu-

fum in£

DINANDO regnáte;atq; mandante,templa illa fuiffent leg

etià mel

L

dicata? vel £ abillo enerfa?» At neq: FERDINANDY $ quidquamegit:& poftquam

grauee;

. xempla iuftis Dominis tfadita fuerant,& defierant effe füb vtraquesquid ifti dolét,

aC perd:

aut criminantür fuiffe fubuerfa»neque enim ipfis,fed Catholicis perierunt:& exil-

Sed £

lis vnum tantum,cuius non erat vfus,veteritemplo adhucextante.Itaque non E-

DINA?

uangelicorum templum dirutum eft,quando eorum effe iure defierat.

plius ex

III Porro ridiculum eft;quàód homines innocuos vocaht,qui mandatis Cafaree

Patriæ (

, Regizque Maieftatisin negotio templi iam dicti rebellesextiterant:quodáue eiut-

L Qu

^1n0di vulgariim hominum cuftodiam minimé arótam, & paucarum hebdomada-

-

f cilicet

rumtantopere exaegerant, IHlud veré iniquum & crudele: quód tot viros Vencera-

& comy

biles;atque illuftres vtriufque Capituli tum Cathedralis Olomucenfis, tiim Col-

II.'A

legiati Brunenfis,Prelatos & Canonicos,direptiseorum domibus,bonifáneomni-

bus interceptis,ipfos fex menfesim vnam compactos domum diré macerárint.Nam

oqui,Rc

HI.E

uod Moraui faciunt,Domini probant Bohemi in exitium fidelium Regiz Maiefta-

-

Quicun

tis:quorum crimen hoceft vnicum,fidem feruaffe.

nihilill

^(1V.Hofüilisanimi àrgumentum promunt,aditus a

d Cfgfarä interclufos:cui? à qüoä.

ftare R

quando:& quid iftud ad FER DIN A N Dv M ? Is videlicetagebat Cubiculi Przfe-

do non

étum.An non pudet;talia comminifci , ad Regem Clementifsirium exturbandum?

füuum pr

V.Sed de interdictis Conuentibus queruntur? quis interdixit?an FER DIN A N-

temporz

D v $?nequaquá.Cur autem interdicti»quia parturiebatur iam tunc infelix partus:

IV.R

quando mandata Czfaris palam contemnebantur,atque aduerfus illa decerneba-

tor eft. ]

tur.In quo periculo quidni Matthias Rex vetaret eos conuentus;quibus feditio pa-

fuerunt

rabatur?atque hoc eftcrimen;quod à Matthiain F ERDINANDYM transferunt,

Qquia ilI:

vtiomniaodiofa,

Càndae;

VI. Si inauditus quiiþiam damnatus eft:quifnam;qua poena;quid, obfecro , faci-

men eft

lius,quàm mille fic calumnias innocenti ftruere?quando ne refpondere, quiaccuía-

Tertïig

tur,pofsit,nihil nominatim producitur,non folum probatur nihil, Prome;oftende:

DINA?

ac tum demum referes refponfum.

ana Eua

VIL Ilefuitàrum dicta nihil moramur : An

ïtale quid de FERDINANDO affir-

AZobis di

maueriut,;fcripferintue,parum ad rem. Certé FERDINAND Yv $ ,fi poffet omnes

COognom

ad fuam fidem pertrahere,haud dubié pergratum illi accideret;quemadmodum &

lice fili;

Euangelicorum vnicuique,fi ex Catholicis Vtraquiftas reddere poffet. Porró nun-

ces Reli;

quiamFER DIN AND Y $ affirmauit,velIefuitz de illo conteftari potuerunt, nolle

one, Atc

illum praftare fidem;fi quando eam obftringeret;pro liberoexercitio Euangelicis

quanam

permitt-endo.

H

perífecut

VIII. Arma Bohemiz illata poftremum funt hoftilis animi a

rgumentufn.T Certà

Prin

hoftilianimo illata non funt;fed quando Paterna non iuuabat Pictas,oportuit difci.-

no Boh:

plinam adhibere.Et vtri fe prius armarunt?an non rebelles? Nec quidquam magis

neminet

obfuit lze Regie & Imperiali Maieftati,quàm mora;& diu'fruftra expe&tata facti

DINA

poenitentia.Illud vero eft longé facetifsimum,quód Proditores Patriz , nulla vr-

mus etij

gente neceísizate fuaferint Matthia,vt in Bohemiam militem inducezet.

mus aut

l

Armasi

4

-

- Armati Vos eratis €ontra Reäem veftram, füfque deque Regaum verteratis

,

ino, d&

dabatis interea Regi tantüm verba,dum vos maioribus prafidijs firmaretis: & tà-

tüi, pro-

men nulla vrgebat Regem necefsitas,cur obuiam iret conatibus feditiofis? Et quor-

i FER-

-

fum infauftü nomen proditorü toties ijsaffingitis, qui nihilo vobispeiores,atq; hoc

is 2diu-

€tiá meliores,quód iuramenti fui memores,maluerunt cü bonorü omnium iactura

/ftquam

graue exiliü fuftinere ( ac.ctiamnü fuftinét ) quà cómunicare operibus infidelitatis

*i dolét,

ac perduellionis? Faceffant igitur contumeliz;& ratione , fiqua fubeft, res agatur,

& ex1il-

Sed fortaffequa poft Matthie Augufti mortem felicifsimz recordationis,F ER -

non E-

DINANDYS patrauit, ( quod eft alterum probationum eaput ) quzndo non am-

plius excufari per Matthiz mandata poteft , talia funt ; propter qua merito hoftis

Cafaree

Patriz declaretur? Ea veró funt farinz eiufdem:immo ridicula.

ue eiuí-

omada-

-

L. Quód exercitum Matthiz iuramento fibi obftrinxerit. At cuiná alteri Oportuit?

f cilicet dimittendus fuit,& FER DIN A N D v $ Behemisin manus tradédus. Quént

Venera-

& comprehendere poftea bis conati funtjinglorio non minus aufu,quàm euentu.

m Col-

ieomni-

II. Auxit Exercitum auxilijs Hifpanicis, Malé id eos habet: quia fperaffent ali-

-

oquijRegem FER DINAND v M Viennz cinctum in caffes fuas pertrahere.

nt.Nam

III. Exaggeratur feuitia militum , quafi Rege auctore omnia perpetrauerint.

fa1efta-

-

Quicunque FER DINAND v M nouit,quamuis inimicus deteftabitur calumniam,

nihilillo Clementius! nemo àczde,ftrage,vaftatione,quàm 1pfe alienior ! Sed prz-

?àquo

ftareRex damna non poteft,quzcunque , per infolentiam militarem fiunt;& quan-

| Przfe-

do non aliqua eiufmodi in bello fiunt?& an idcirco non verebuntur fubditi Regem

andum?2

INAN-

uum pro hofte habere;& palam Scriptis editis pro

;Iamare, immo exauctorareló

tempora!ó mores!

í

partus:

IV.Rurfum in Proditores declamatur;& quód vi

uere fï/"nantur , Rex ipfcï prod'i;

erneba-

tor eft. Homincs fideles,extrema pafsi cauffa Regis,nec excipiendi hofpitio ab illo

litio pa-

fuerunt:quid ita?funt proditores. Regem fané illi non prodiderunt.At Patriam? ar

sferunt,

quia illam reliquerunt,quam;falua fide , incolere non poterant? Agunt pro vendi-

Cànda ex manibus rebellium,& fub Obedientiam füi Regisreuocanda. Hoc ficri-

0 , faci-

men eft,fi proditio:qua crit dicenda fides!que iuftitia?

accuía-

R-

Tertia Criminatio. Eft perfecutor Euangelij:Nà,cü dixiffent in tertia CaufajFE

jX tende:

DINANDY M feipfum declaraffe hoftc,fubijciüt:Idá; co fine potifsimti, vt Chrifti-

nà Euangelicá Religionemiin ijfdem Prouincijs eradicare poffet.Non eft hoc loco

O afo—

Bobis difputandum,quenam veré fit Chriftiana EuangelicaReligio : fed demusea

. Oomnes

Cognometa ijs;qui ita infigniri volunt,vt honefta cópellatione ab Ecclefiz Catho-

idum &

ice filiis difcernátur.Qnanquá velim ex te fcire,O Bohemia!quá tu Euangelicá vo-

'0 nun-

*

ces ReligionéeHaud dubié,quá typis excusá Nouotuo obtulifti, Bohemicá Cófefsi-

:t, nolle

oné. Atqui ille lógé aliá ribiobtrudit, penitusQue contrariam, Cedoigitur: pro

ngelicis

quanam pugnas? quá tibi fartamtectam cupis? Sed ad rem: Euangelice Religionis

Pperfecutorem effe FERDIN A ND v M affeuerant ; proindedue regno indignum.

n. Certé

Principio:FER DIN A ND v 5 non potuit haenus perfequi Éuangelicos in Reg-

it difci-

no Bohemiz, At feciffet,filicuiffet, D v s certé ex illis.que facturus homo fixiiïef,-.

| magis

neminem damnat, fed cx eis tantum, qua fecitiNunc autem reus agitur FER-

ita facti

DINANDYS$,& perfcutor proauntiatur , quia facturus fuiffet. Sed de-

ulla vr-

mus etiam iflud, reijci potuiffe, quid perfecuturus erat Euangelicos: nega-

Íe ftatim

Armae

inus 2utem;id fa&uxumfuiffc. Nam à deceffu Matthiz Auguíti paratum

€x

hi

^Al :

ui

40

exhibuit confirmare literas Maieftatis per omnia:eiufque reipublica extant. Tefti-

ficationes.at,non fuiteis fides adhibenda:mentitus eff. Appello Monarchas, quot-

uot funt Itane Regia ditorum,pactorumqQue fides impuné profcindetur ? At ex

Styria adiun&ifQue Prouincijs ablegauit Euangelicos Przcones, iam tunc Iuuenis,

Fecit:quia non fz obftrinxerat in fua inauguratione ad eos retinendos : imó diferté

exceperat : quia Prouincias hzreditarias nolueratnoua hac obligationeeffe obftri-

Gas; fed vt olim, liberas. Videbatetiam reliquos Imperij Principes arbitratu fuo

Religionem propinare fubditisnec fe peioris conditionis exiftimabat; veletiam

erat. Quando autem Bohemis Euangelicis promittebat farta. tedia , que priores

-

concefsiffent,nihil erat,quod vererentur.nunquam enim promififfet,quod preftare,

inanimo non haberet. Quod veró attinet ad illius Zelum,quem pro Orthodoxa &

antiqua Fidegerit: nihil eft,quod reprehendi iure pofsit. Nam & Paulus,cüm apud

Agrippam Regem peroraffet,& Rex eludens dixiffet:in modico fuades,me Chrifti-

anum fieri:Paulus fubiunxit:Opto apud DE v M,& in modico,& in magno non tan-

tum te,fed etiá omnes,qui audiüt,hodie fieri tales,qualis ego fum, exceptis his vin-

culis, NÀ cóftrictuscaufam dicebat. ItaF ER DIN A N D v S,& in modico, & in mag-

nooptat,vosomnes effe tales,qualis eft ipfe,Catholice nimirü Ecclefic filios : cuius

& fuére Maiores veftri,ex quo coeperüt effe Chziftiani.Nà Sactus Methudius vefter

Apoüolus;fub aufpicio & obediétia Pótificis Romani predicauit vobis Euangeliii,

quod accepiftisab initio,& in quo vtinà ftaretis'Verüm,vt maximécupiuiffet FER -

DINANDY S,talesvos eífe non ideo vel datam femel fidem fefelliffet , vel attulif-

fet vim: qualia nunc noua Ele&ti aufpicia confecrantur , à demolitione facrarum I-

maginum,ipfius etiam Chrifti Saluatoris noftri;ab effofsione Sanctorum cinerums

à direptione Ecclefiarum;ab occupatione bonorum Ecclefi;à contemptu omnis pi-

etatis.Quod fi talia in Euangelicos FERDIN ANDY S perpetraffet, vixetiam tüc

deillo acerbius pronuntiare potuiffetis,quàm nunc pronuntiatis. Hoc veró eftper-

fequi Religionem,atque in Regnum non vfque adeó hactenus deprauatum,excidi-

um omnis Religionis inferre. Et pateris adhuc Bohemia? Decepta es, & fub fpeci-

ofo:Calic sobrentu;propinatum tibi eftgenus omne perfid iz.Ingemifcis haud du-

bi; fed premezis, 'Neque hicmalorum finis, Veniet tempus,nifi expergifcaris , vt

fuper te;Praea ,lugubre illud occinatur: Quomodo fedet fola Ciuitas plena popu-

lo» Viz Sion lugent:eó quód nonfint,qui veniant ad Solennitatem. Omnes portz e-

ius deftrutze, Sacerdoteseius gementes, Virgines eius fqualida:& ipfa oppreffa eft

amaritudine. Verüm in hecnos dolor ábripuit.

iEt,nunquid propterea FER DIN AN Dv M,tanquam aduerfarium tuz Religio-

nis abiecifti,vt illius plané Euerforem tuis ceruicibus imponeres? Perfidiane erga

legitimütuum Principé mercanda tibi fuít tuzmet;atq; omnis Religionis abolitio?

Quarta Crimiuatio.Eft Euerfor Regni Libertatis.Pergunt enim dicere in tertia-

Caufa: Vt Status Repni G incorporatarum Prouinciarum libera Regis elecione ex-

uere poffet.Nemo exuitur vefte,quam non habet;at,quod modo pretendunt aliqui

ex Statibus ( nonRegnum ipfum ) libere ius Electionis, habuerunt nunquam.

Confule dictam ad primam Caufam,-

Quinta Criminatio. Eft OpprefforRegni: Voluitjinquiunt, fubf iugum Hifpani-

cum mittere. Immo contra: auertit, ne Hifpanus ( quamuis alioqui Auftriacus)

qqpx:ætendeba,iure pträt

E

-

ur. Et fperandx gbi e ,Bohemia, €x hac felici

3

Q

*

^

int Tefti-

as, quot-

ur? At ex

- Iuuenis.

nó diferté

ffe obftri-

itratu fuo

vel etiam

* priores

] preftare,

hodoxa &

cüm apud

ie Chrifti-

o non tan-

Is his vin-

& 1n mag-

|ios : cuius

ius vefter

uangeliü,

iffet FER-

'elattulif-

crarum I-

cinerums

|omnispi-

etiam tüc

'ró eftper-

im,excidi-

fub fpeci-

; haud du-

caris , vt

ena poptu-

esportz e-

ppreffa eft

e Religio-

liane erga

s abolitio?

e in tertia-

ione ex-

nt aliqui

nun quam.

i Hifpani-

iuftriacus)

| ac felici

-—

h

— nE EEE EEE EE E RE EE ER r

—————ÓÁ ——

p

—

dbl

s

——

LC CL u aE ia

^ .

'N -

L £]

"-

m

F.

N

*

£X

^a

tT

*

:

.^

F

"J

'.

"a

,

&

(v d

j*

o

um v

" r

B

;

t

,':N " w

,

"

H GA

:

'1:

.

3vf

"

l

;

E v

E.

'«

-

L2j

FT*

-

,P

47

"

4 - xl

]

p

[

K^

ts i

-

^j

^

, :

- ïv-/.u L

;

; a .

-

"Á

P w

:'

F"t4

, ..c«-

»

d -

.

mT

--

b

A

j l,.

^*

^

^

mÍm

E

-

h

? .

'i':l-

"»

^d

f*

r 4 a -5

r

--

-

r ^

-.0.

.-

^

i

ha w Ts

-

^

A

- ;,-

A

QU r

» $

bet

?"4.

F

!

R*

u ,

44

! a

-

"

As

f*

:

2

,4

-—

,

"

^

"

54

; ",'.34..-)

,2

:(

a v

PL

"T.

7

--

**

X "

«*

1

4 ^A

*31

d.

la.

fs.

(

f

^

E

- i

^

,

:

;

**

? Ld

^. vt

4 s

j

F-"

-

FalX

n'?

? 14

2 T.

-

"£.

ky

,TK

u i

& ;l

' 4'

s

$5

X !

* um

""s

hr

^

. U.

..3'

hr n

et

(*

0!;

^

-(,'

M

d i

Y*

^j

4^

"

A

ï:/

^nt

iM

- w

L d

L

h

K^

?

LN

; .vll

—/..

"T |

f1^435

"E

Á Q

7

^

R1

O.-

lj.

^.

»

j

*»*

^

M.

-t

4

»

"

) 54.

"LE

"'K

N /torz n

aA

p u*

-

?l

;.'

:

y

3

^^

..

^

A^

**

/;

'.

^

^

iA

IN é

LE J

^5

P

A i

,

;'

r

;

^s .f-

l B

H

. n',ïi

".

":'

Fal

j.

4

)4

& *

247

R/I

»

w "278

'-

9 t uv t u

H P 1

[

:

"

A

(

Y

^

IN

. "o

-

"u i

AE

Y EX u x*

hu

^4

CT RT.

)/T

&^

'4

£-—-

;

^

! n'oï' -

';

» (,'-'

s

"M M

;

"H i

AC

LE

:

-T

ä»

;

«1*

A

:' )

"T

-^ )'*'

[7,

TA

)

u d

AT

"

P

DT

«t

"

*

::

.

i

^à

(9 4

j

VewLP

43

h)

."

.-g

d i

C«

7554

::'

1

^A n

-I:';-'

f

! 4

/.;

«

*.-

'—7-:.N1' N 1

zl

2v d

i/

;

OE

,

,."

t

^

E

l-'C ;

'.ï

;

:

: ,Ky'- d g

:.

T/tÀ

& 4

.:

A

-

"a

à

^ *

:

"

»,s

:

;

Q

f o^

4 9 u

]

;:

.

^

'

$us 547 '....( "

^

?

* ,

(

-

?

"l

1

.

w À.

v'-'. t

::

^

;

,

T5

*y

w')

?.

IS:

-X

"*

.

*

1N

ä'

*

hd ^Vl

AT

f

s5*

15

(

)

r E.

—

'

4

a

l.,

:

y

"—— .

;

^ m

A -

X

I'f

v

T

,FrT

)

,T

/l

a W

J

/

"£

f^.

» A.

P

*

FY

" LSÀ4

". ..71

""

D..

d

—

A:

;

;:I

"3

41

s5

í^?

B

|

;t

7u

^.

ia

j

-

..

Ms F s.

.i

4

*

ww

,

"$

At

.ln.l "

- -

^ f

l.

$.

H

"

..,*.-"1! -—*

-

À

Tk A -

——

— IT

5^5-

LO

4 .jo" A

--

Nl a nf

«—!.i FVE

I20 cem

FEN.S

19

H AEREDITARïVM

18

EIJLEGIIIMA SVCGES-

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

17

SIO IN REGNO BOHEMI £,

O Baiaance Q

16

a

FERDINANDI II.

15

AVSTRIACI,

!

]

Focus

HH

N

14

NENC 1MBPERQATORIS AVGEFSTI, ET

HVNGARI AE BOHEMIAE JPFE-REGIS PO..

Lentifstii atque 1 /mzc'ïz/stmz.

I

A

£

-...?( ;'XE*'

d

äl/vï

Rs

«

1

MÉ r t

*.SJ"F

p

5

d Mi

B

'ï»—

[5

N ER d25

m ed

-

o

E.

E N

P

s

:

c,&

f ZA

Q)

à " (

N

E

W.

(

ia

KY

try -

2w)

5j

;

g

»t

Al

D5

2

K i

ï

j

'

"T* 4

i

e

&

27 7

E

s

J

r

dl

EE DA

hp o

g

Iuxta Exemplar1mp1 effum Viennz Auftriz, Apud

Gregorium Gelbhaar, in Burfa A gni.

4 Conyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

a /ML £.

s.

vixXNO

Mo Duo XX