tem, Lybuffam , eius vnam, ex tribus, filiam, preftigijs nobilem , & inge-

niofam, Patri fuiffe fuffeCtam:. (ed mox facti fübeunte poenitentia , adactam

illam, vt Virum fibi deligeret , qui publicam rem adminiftraret. Atqueilla

maritum fibi quidem.delegit auípicató,Przemislaum , abaratro fumptum;

at nó rcüera Principem,cum ii13 nihilominus clauum rexerit; Abifto Prze-

mislai Lybuffzq; connubio propagati fünt Principes Bohemi, nunquam in-

terrupta ferie, & quidem virili; víquead Premislaum Othocarum, cui Pri-

uilegiumi à Fridericodatüm effe Regni , fupra commemoráuimus : qdin ab

am Ru-

ho; 1 pfo'(ïthocaro * fq'ue ad V Venceslaum illum, qui Fuditham fili

do!phi

!

. .])g'

9t CX

d'&phi LImperatoris Auftriaci vxorem duxit: ex qua genuit V Venteslaum

iuniorem ; qui fine pofterisà ficatio interfe&us , poftremus fuit Bohemiz

er

etua,

Princeps, paterno fanguineà Przemislao. É procreatus, Nanrdeinceps

:

am

rimó

fceminas eiufdem fanguinis Regia dignitas in pofteros transmitti cepit.

idque

veró ( vtnarrationem hanc vniuerfam ad inftitutum noftrum reuocemus).

1non

conftat luce clarius,à Przemislai Filioad V Venceslaum ,de quo diximus,

?mo-

qui ex Iuditha Auftriaca natus eft, Succefsione , non Ele&ione propagatos

metfi

eife Principes,Regefdue Bohemiz,non fecus ac in quouis alio Imperij Prin-

voca-

.ac liberrimé vnumquemque Principem dixiffe fnos heredes,nemine

Ci patu;

cten-

contradicente, obtentu liberz Electionis,

Vbinam igitur illa eft. prifca con-

JUam;

fuetudo? Vbi feries eorum,quos liberis fuffragiis fuffeceruntt& an non tam

) ma-

conftans familie vniusin folio perfeuerantia aperté conuincit: non fuiffelo-.

Luare,

cum liberz Ele&ioni? que cum eft; & quolibet P;incipe decedente, fuffra-

itum,

gari licetalijs pro arbitratu; nec vitart fÍchifmata p

offunt: & videre eft com-

r ille,

pluresextraneoscandidatos, qui Principatum pubïicö*a"mbiant i üb?qü'e de-

men-

ferri poftulent, qualia cum in ferie Principü non deprehendantur; &fi que

Igno-

extiterint difsidiajinter ipfos, qui de Profapia erant Principum, agitata fintz

emus,

profectó(modo per

tinacia abfit) nemo fanus inficiabitur:Dohemicum Prin-

1: AI-

rioranon Ele&iuum, fed hzreditarium extitiffe, .

cipatum per fecula p

la de-

Quod

vt apertius con!

(tet, fubijciamus hocloco Catalogum Principum;

; pro-

quiiamab initio Principatum iure

fanguinis adierunt,ex Hiftoria Bohemi-

oannis Dubrauij Epifcopi Olomucenfis,& V V

enceslai Haicki,&c,.

ue ad

þaI

I.

CZECHVS,

"

GentisConditor, quo abfque libgris- defun&o,

fubrogatus eft fuffragio populari

I AE

II.

C ROCVS, Anno Chrifti, 67 o,qui cum tres filias reliquiflet,

fuffecta eft Patri

III.

LYBVSSA, Anno. 710,Sed pertzfi mulicbre Imperium, Ly-

buffam coégere, virum accipere, fuitautemab ea delectus.

icipa-

quan-

IV.

PR ZEMISL AVS, Anno.722.ex quo & Eybuffa deinceps pro-

'óirum

p'agati

(unt PrincipesBohemi. neque tam ex Plebifcito, aut Lege,

. mor-

quàmv

(uipfo & confuetudine recepta & continuata factus eft he-

víq;adeóy vtcum haredes eflentiam tunc

inge.

reditarius Principatus;

ictam

hebetes ,& parumapti: ni

hilominus refpe&tu fanguinis fuccede-

ueilla

rent, qualis omninó fuit Przemislai & Lybuffz filius

y.a

NEZAMISLIV $, Anno745. Huic fucceísit filius

ptum;

Prze-

VI.

MNATH , Anno785. Huic item filius

m in-

VOGENV S, Anno 8o4. Huicfilius natu maior

KRESOMISLIVS, Arno822.a

lio nomine Vnislaus, ( etf

li Pri-

-

h

jin ab

tic Dubrauio eft diuerfus) Huic filius

n Ku-

Gliusxnatu maior

OAX NECLA N, Ànno: Ss-z.Huic

x.HOS.

lphi

Bs

r4.

»c

HOSTÍV ITVS, Anno 85:.Huic filius

XX

;b;

BORIVOIVS, Primus Chriftianus Princeps, Anno 89o.Hic

xX

caufa Religionis €hriftianz vexatus à Bohemis,voluntarium (ibi

elegitexilium in Morauiam,& quód finePrincipe Refpublica de-

trimentum pateretur, habitisComitijs, accerfitus eftex Bauaria

XX

Stoimirus ab HoftiuitoPrincipeolim relegatus:(ed mox reiectus;

XX

& vnde venerat, remiffus eft: qui proinde Succefsionem (angui-

nis interrupiffe non eftcenfendus: prefertim reuocato poftmo-

dum Boriuoio, & dignitati fuz reftituto. Qii adhuc fuperftes;

quó liberiüs pietati operam daret , accitis Ordinibus , Principa-

tum filio natu maiori tradidit, Is fuit

-

X? I.

huc viuenté & volente, fuccefsit frater

SPITIG NEV S, Anno.cog.Huicbreui defun&o, Patre ad-

xX

xx

XIII

^

VVRATISLA V S, Anno. 907. Huicfifius fan&ifsimus

IXI.V.

VVENGESL A VS, Anno. o21. qui R egiam dignitatez, ab

Otthone Imperatore delatam , vfurpare detrectauit. Iure tamen

X X2

Rex fuit,&pro felici Bohemici Regniaufpicio Primus meritó nu-

merandus, HuicSuccefsit fratricida

xXl

XV.

BOLESL A V S, Szuusappellatus, Anno.929.Huic filius na-

tu minor(

quód Strachikvvas maior Ratis bonz monachum pro-

feffus efiet.

xri.

BOLESL

Á VS,Piusdi&uä,Anno.967.Huic filius cognominis

XX

XV1I.

BOLESELA V S,Anno. 999.qui luminibus

priuatus 'cefsit Qlio

maiori adhuc v iuens principatu. Is fuit

XV IIIL.IAR OMIRIVS, Anno, 1005. Huncexczcauit frater,eidem-

tue fuccefsit

X1X, VDALRIC VS, Anno.1004. Huic primogenitus

Z

xx. BRETISLAVS, Anno, 1037.Huicitem maior filius

IX2

Xxr. SPIT IGNEVS, Anno. 1055. Huicfrateretate proximus

XXIL, VVRATISLAVS,Anno1z06 t. Hic ab Henrico rv. Impe-

X?U

ratore Rex creatus , primus , fa&o ipfo , Regem gefsit. Bretislao

autem primogenito, ob contumaciam, pofthabito,viuens coram

Ordinibus fucceflorem fibidefignauit Gonradum fratrem. Sed

Regius deinceps honoractitulus ad annos 60, interruptus fuit.

X X

XXIII. C ONR A DVS,Anno.reo; . hzreditatem adijt.Huic breui de-

fücto fuccefsitV vratislai Re

gis filius(qui à Patre fuerat exclufus)

Xx1V. BRETISLAVS, Anno.

1093, Huic frater chcelsit-ab ipfomet

XxXx.

defignatus -

XXV. BORIVOIVS, Annot1100.Hun

c Regno e:kpulit Suatoplu.

cus, ex Ottone, Dretislai I, filio natus, & principatum arripuit

xxyX. SQATopLVCVs, A

4

nno 1107. Huic turfüum SaneBit ex Eli;s

.Hie

V vratislai Regis

:

o nongiö,Pra&eütö Otthone fratre mae

v fibi

XX'V.I I VvLADIisLAVS,AÁnn

ide-

iori, defignauit Succefforem alterum minórem,is fuit

laria

X xVIILSos1EsLAVs, Ánpo t12 5,Hic vicemre

pendensï ex filijs V vla-

Ctus;

dislaidixit hzredem V vladisiaum

XXIX. VvraAbpisLAVSIL Anno 1140.Poftea RexàFriderico Impeta-

3gul-

tore Barbaroffa creatus II, Bohemiz Kex, Sed poftipfum denuó

ino-

ftes;

interregnum fuit Porro V vladislaus adhuc viuens, adminiftrati-

&

L

ipa-

onem Friderico filio tradidit.

XXX. FRIDERICVS, Anno 173. Hunc interuettit Vdalricus Sobies-

lai P rincipisfilius, & V v ratislaPRegis Nepos,

( ad-

XXXLÀ Vb5ALRICVS,Ànnot74.qui mox cefsit ;Fra:trïm.-aibrivSoBïesIa*G

x X XIf. Sos1ssrAvs veróil. Annoeodem 174. Princeps factus. Sed

huncreftitutus Fridericus deiecit.Friderico defuncto Succefsit

, ab

x xx1liLCosRApvs, Leopoldi

men

Znoimenfis filius, Anno 182 qe pefte

Btit

extincto,.

XXXIy. VVsNcESLAVS, Othonis Nigr

ivfïh' us , Ánno r19r. pr;i Princi-

; ld5

tucum Premíslao V vratislai Regis filiocontendit : fed V ven-

oro-

ceslao interfecto, & Premislao exclufo, pro bono Pacis Togitu

Procerum Succefsit

fs

XXXF. HzwRicvsVvladislai &ilius, & V vladislai Regis frater, ex Epi-

hlio

fcopo Pragenfi fa&us Princeps, Anno 1291, Hic Republica lau-

dabiliter adminiftrata, Egram fecefsit, Regni curam Ordinibus

commendans,vbi breui decefsit,Ex V vladislai Regis filijs, V vla-

ermt«

dislao & Pr

j

emislao ( quod fenior tunc ipnotus exularet 'aPudKa-f

tisbonam in Latomijs )pralatus eft

XXXVI. VVLADISLAVS,Anno 1197.qu

1

ipoftmodum Premislao fenio-

us

ricefsit principatum.

npe-

XXXVFII.PREMEISLAVS,dictus

Othocarus V vladisloi Regis Filius, An«

slao

[4

10 1197.à Philippo Imperatore manu propria coronatus Mo-

ram

guntiz in conuentu Principum, IT E, Rex Bohemiz, ex quoRe-

Sed

gia Dignitas continuatacft;& ip&chncesl;aumxfiïi'uu;.adhucqpu-v

1it.

erum coronauit: |

,

i de-

x xxvIli.

VVENCESLAVS, Premis

lai El ius, & ïp!ïe Othoca ruwöhx inatus,

ac Kex 1 V. Bohemie Anno : 1 231, Huic item Succefsit filius

fus)

XXXI X,.OTHOCARVS, ita fimpliciter nominatus , cegnomemum-ä»ui?

met

"

quafi proprium fortitusialio

qu

1i P remislaus Othocarus,V » Re:;r,,

plu.

Anne 1254 Succefsit ei filins

,

^

1t

VVENCESLAVS, VI. Rex,anno 1284

4.qui ex Iuditha Ku dolphf

-T

a ppdïlatü&ï

VA»

ILlïmWrisäliä fufcepit filiü, V Y enceslaü Iunioré

|WVEWS

3

L|

16

i

!

XLL WVVENCESLAVS[Iunior, VIT. Rex: vltimus Bohemi£

Cater

natura

-Princeps ex pofteritate Virili Premislai T. Sed duzillius Sorores

E

Avona & Elizabetha fuere fuperftites.

fanciti

IJamin ifta Principum ferie funtaliqua obferuanda, Primó: quàd Suc-

& Hei

Cefsio penes eundem fanguinem ftetit abíq; vlIa Regni contradictione, vel

ratore

pratenfionc liberz Electionis.

prate:

Secund

b

*

Íc

Ó: quó

d vnuíqui

quePrinceþs -pröximum-übi filium vel fra-

natur

trem dixit heredem, vt fitin hzreditaria Succefsione: & qui fic dictus fu-

fomet

iflet , fem

per eft pro legitimo receptus ; nifi sum vis à cognatis ipíis

exqu.

interuenit,

ter Sig

"Tertió: quód

Ai'pfä fübinde inter Cognatos difsidia , & mutuzcon-

cefleri

tentionescerto areumento funt, principatum fuiffe hereditarium : quód e-

rucrit

um quiíq; tanquam fibi debitum, non fuffragio Electionis , fed przrogati-

Aure:

ala Succefsionis vendicaret,

à

.1.

ceffer

VndeRegnum. quomodocunque illi inter fe diffentirent, obnoxium

taria Í

fe fuisPrincipibus agnofcebat : nec per occafionem difsidentium , licet in-

vbilt

de multura incommodi pateretur ,. tentauit vnquam , fefe in liberta-

-

tem afferere; iufque fubrogandi Succeffores , ad fe transferre. Tame-

Princi

rat fixum ratumm

;iuq'succefsiqtïcm i-me.hærcdi;griq ad i!li?s Profapiz Prin-

-

luu[ira

tipes pertinere,

tev pre

IA SVCCESSIO bOMVs

üemn D

)HAEREDITAR

H

tiuaq

-

?I.uccmbuggicæ.

yincti

46 0T.

q1^ ORgäquamHæres Mafculus , primezui fPrincipurf) Bohemiz fangui-

[ nis defecit, ex foeminis eiufdem Profapiz propagatifunt Reges Bohe-

ife in

tie pa

miz: & nunquam Ts Thronuscaruit auitoPrincipum fanguine,nif;i cum

"GeorgiusPodiebradius illum-occupauit, de quo fuo locodicetur, Vnde fa-

fratre

fit, le;

um eft, vt externg Principum familig infanguinis Sceptridue communi-

onemadfite fint, Lucemburgica primum , deinde Auftriaca, tertioloco

. dendi

fibt ex

Polonica,& iterum Auftriaca.Igitur de Lucéburgica primo dicendü. V Ven-

lunta.

ceslausRex Pater illius interépti,in quo virilisftetit propágo,ditas quod;filias

fufcepitex IudithaRudolphi L.filia; Anná, &Elizabethá:ex'quibus Anpna Hé-

tenti.

rico Carinthiz Principi cü nupfiffet,mortuo fratre V Véceslao, hzreditatem

leg av

Regni adijtcü Viro fuo Hérico, Nà (quod l.10.narrat Dubrauius)amba'So-

f»zcm

rores, Anna videlicet Henrici vxor, & Elizabetha nondum «uiquam de-

eri, d

fponfa, Comitium ibgreflz;orant,fui haberi rationem:pe velutalienzà Re-

tís liti

gno pratereantur. Ita ad Henricum propter Annamregimen turicdefertur,

Adeir.

Porró non inficias iuerim, difceptaritunc ab Ordinibus potuiffe, deberent-

14 yel

fferret,

£0ncc

L faminz fuccedere; cum 1s cafus in eo -Prj.nci patutuncíe Prim*um o

gæte.

9""'?

17

iemiz

Caterum in vttaq; Sorore id Regni Proceres fecuti funt, quod magiserat

Jrorecs

naturali iuri confentaneum :idemdue vfu & auctoritate Cafarea , K cgiaq;

fancitum , atq; in Regni iura Legesd; tranfcriptum eft, I1m, vt ad Annam

d Suc-

& Henricum eius maritum reuertamur, Is, quód confirmationem ab Impe-

ie, vel

ratore Henrico VT. Lucemburgenfi in temporenon petiuiffet : ( is fcilicee

] fra-

pretextus quafitus fuit) Principatu exutus eit ; fuffecta autem Elizabetha

natu minor V Vencceslai Re

D

gisfilia: cui Ioacnes Cefaris Henrici filiusabip-

us fu-

fomet pareate, ProceribusRegni Bohemic flagitantibus, maritus datus eft,

; ipfis

ex quo matrimonio Carolus I V. & V Venceslaus illiusfilius , & huius fra-

ter Sigifmundus eodem otdine (ibi ip R egno Bohemie hereditario iure Suc-

rcon-

cefferunt, De quo Ture Carolus Rex, quid fenferit , & quàm ferió illud affe-

iod e-

rucrit; ex illius Diplomate , quo Friderici priuilegium confirmauit, acex

ogati-

Aurea Bulla plus fatisintelle&um eft. IHlius verófilij inter fe lus Regni fibi

cefferunt; non fecus,ac vulgares homines de agro , autre quapiam haredi-

ixium

taria faciunt, Extat enim Diploma S'gifmundi iam tunc Hungariz Regis,

:et in»

berta-

vbi IusRegniDohemiz Ioanni minor! fratri cedit , in hxc verba.

Sigrfmundus D E L'Gratia Rex Humgarorum, &c. Quia pridem Sereni[sime

'ame.-

Principi, Domino VV enceslao Romanorum Regi (emper Augufo , €v Bobemia Regi

Tr inf

llluflri, fratri noftvo charifsimo, bona & fufictenti deliberatione prebabita; fpeciali

ter proyter fingularis amoris affctum; quem ad tliuflrem Principem Dominum Ioan-

nem Ducem Gorlicenfem & Marchionem Lufatia frarremuoftrum cbarifsimum na-

titaquadam inclinatiene tenemus, ad eius etiam bonores (v profectus. augendos &x

vinculo (anguinis oblygamtr:(cientes indulfimus, annuimus , confenfimw , & plenam

inguie

ac omnimodam facultatem, poteflatem, c» libertatem conce[simus, C donatiimus:vt

Bohe-

ipfe infigue Regnum Bobemie, & eiu(duin Regni Coronam, ( in quomtbis ex douatio-

(icum

ne paterna ac Succe[sionis ordine , tanquam pofl. diium Dominum. VVenceslaum

de fa-

fratrem noflrum, seniori Diui Ymperateris noftri filio (in cafu, quo ipfum , quod ab-

muni-

fit, legitimis haredibusnon reliébu pramori contingeret, plenum ius competit Succe-

o]oco

dendi ) vni noffrumyvidelicet inter nos C prefatum Domimum Ducem Ioamem , qui

"Ven-

Jibi ex nobis imagis placuerit, C ad quempropria C [peciali ex affectione ac libera va-

í;filias

Ittitate trabetur, fine alterius ex Nobis & fignanter Noffri , veclamatione , & reni-

a Hé-

tentia aliquali i vita, velin morte, quoimodo velquando ftbi placttevit dare, donare,

tatem

legare, c* eundem ex Nobis, cuilegauerit feu dederit Regntim prafatum , coronari

So-

facere, cr (abiectionem é fidelitatem quovumuis fubicétorum Regnt Bohemia fib; fi-

n de-

eri, difponere,c* ordinare valeat, atá, pofsit: pro vt boc ipfum tn alijs noftra Maiefla-

ARe-

tis literis dicio Domino VV enceslao fratri Noflro datis defuper fufficienttis cotinetur.

ertuf,

Idcirco in ca(u, quoipfe Frater. nofter Dominus VVenceslaus Romanorum Rex i vt-

Fl' ent-

14 velin morte prafato fratri Noffro Domino Duci Yoanzi Reguum Bobemia prediclié

érret,

concederet , vel donaret , & mon Nobis : ex tunc vos omnesingenere, C ve[lrum

2£te.

untate,

de 9m»

gugmzibet in pecie, anino deliberato (r de certa [cienti.z, ag noftralibera vol

4

18

À

de omnibus C fingulis. promi(sionibus, iuramentir Nobá faäis » quibus nbis ex fide

tifefta

factayvel aliasquomodolibet ex Succe[iionis ordine ftue uve aftritli tenemini quoqus-

enmister

7»0de ,ab foluitmus . liberos dicimus, i dimittimus; ac tenore pra[entiumpenitus. libo-

breui,i

vamus.Mandantes votis virtute pre[entium feriosb: Quatenus, fiy vt presittitur, di-

vitá fu

Gu Dominus VVenceslaus diclo Domino Duci Regnum. Bobetn:ue concederet , vel do-

dislaus

maret: quod ex tunc ad euudein Domiutim Düuceum I0oannem , ad quem vos ex nunc,

minor

prout ex tunc transducimus, tanquam veruuinaturalem C* Ordinarium Dominum

erapt. -

veflrum; & beredes [uoslegitimos, & nullum aliumvefbectum babere , & eidem fi-

atque

delit atem; iuramenta , & [ubiectionem facere, Cparcre 4c ebedire modis omnibus

debeatis, &c.Datum Sempsbe, Anno Domini millefimo. trecentefimo Octus-

ruit pri

rg Llc

gefimo OGauo, dietertia menfis Iunij .

P

Succefsit nihilominus Sigifiundus ipfe ,à quo Pragenfes cum non-

nu!lis feditiofis tempore tumultuum Zifcouianorum , dum ferro & rápinis

rum fu

ficaori

yniuerfum Regnum Bohemiz vaftaretur,cüm defauiffent, & Morauos ali-

Axfiria

ofQue Status- incorporatarum Prouinciarum: ad defectionem folicitaflent:

pesb

pro refponfo ab illis scceperuntz( quale vtinam modo etiam dediflent).non

£: Bo/

offe (eab(que difpendio honoris & bonz famz , à Rege íco legitimo &

hereditario deficere. Ac cum Pragenízs nihilominus aufi fuiffent,filium Vi-

qnagej

Cefirn

toldi Ducis Eythuaniz Koributum in Regem eligerezilli temen Electioni,

sullan

Status Baroaum & Nobilium aduerfati funt caex caufa, quód 3 Rege lizre-

]

ditario iam recepto:,.& coronato difcedere fas non eflet. Demüm Pragenfes

Vi pus

Apfimet Koriburum in Carcerem derruferunt, & loco aurez coronz,probro-

fa vefte indutum, & cucullo inuerfo coronatum Regno cum infamia expue

ethor

fià Ca

lerunt, Tandem poft;multas calamitates, & deuaftetiones Rcgni , quas ex-

rum r

perti funt , errorem. füuum cognofcentes, iterum ad obedientiam Regis füi.

Sigifmundi redierunt, Q,i cüm vnicam haberet filiam Elizabetham, A lber-

ent; q

1

.

tum Auttriacum ( poftea etiam Enperatorem ) fibi generum adíciuit , adop-

tauit filium, heredem conttituit:1dd; totum , Ordines probauerunt,. Atq;

vtiq; ]

autem

ita Domui Lucemburgicz füccefsit Auftriaca in Regni hxreditate per vxo-

fuam!

rem ; ficut illa priüs illud obtinuerat, & lizreditarium fibi fecerat..-

tum.I

tur íu.

PRIMA SVCCESSIO HAER.ä,DITARI.*A DOMYS |

etiam

Auftriace..

fent C

primt

OnTvo Alberto Tmperatorte, Rege Bohernie, cüvrnn Boh emi-clegif;

fibi, c

; fent pro Rege Albertum Ducem. Bauariz:Isiufté & fapienter illam

pix P

£lectionem tanquam inualidam in preiudicium hzredis legitimi,

dislai

a-t.quïe diuino & humano iure damnatam ( Roo. lib, $. Annal,) recufauit.

orgiu

PTO ina-

Poitmodum hanc Ele'äti/oncmeoraui- Bohemis exprobrauerun

tr,

nifefta

tau |

N

N

ex fide

&ifefta in *Regem Íuum per

fidia & rebelltone, vt docent a&a Comitiorum

X0q8-

eius temporis, Succefsit itaq;

Alberto Patri Ladislaus tanquam hres; fed co

ij libe-

pon abíque füfpitione veneni ,

communi Europz luctu, fan&ifsimé -

Wr, di*'

breui,

minas reditum eft. H?

buit enimSorores duas La-

vitá fun&o , tertió ad foe

yel do-

maior Duci Saxonix Guilelmo;

! BRECS

dislaus, Annam & Elizabetham , quarum

l'onica matrimonio iuncte

minor Caftmiro Polonie Reg

i ex familia lage

UL

GceorgiJ:Podiebrad;j exclufz fueruntz

erapt. Verüm ambz per ambitionem

us Ca«

dem fi-

& folüm tunc,

chalc Bohemiz folium penit

nntb us

atque ita tunc primüm,

ruit primzuo Principum

fanguine.Ex quo if argumm

'cn*tantur- pro iure libes

J&UPJ

AU.

ra Elc& onis,in hunc mo

ie-

Pofleaquam vero dictis L

adislaus defuntius eV, Statws Bibemie w! prinilee

| non-

jbi elegerunt, qui neg, 6 Doino 4

uflriaca , neqie Lucen.bur -

rA (uorm , Kegem

àpinis

gicaoriundiw f at , Georgium &

imirsm Podiebradium, Cu: f ao non tantum Doreus

65 ali-

riderius Ce[ar eis nommis 1 1 . caput ttim 187

ifTent:

Ax[irtacalocum dedit: fed etsam F

ufliriaca C Lmperat

or Remanus , pradiclo

Georgto Regi Priuilegia Re-

t)non

pers Domim A

gni Bobemia confirmauit vt Cenfir

matioilla Anno millcfümo quadringem efimo quin-

mo &

Vnde [acilà apgaret, 4 memorata clau(ula

m Vi-

qnage[ime nono , illuflri eft documento.

Cenfirnsationi Caroli 1V. in[erta planà difceju

i effe , adegg'; Regnum Bobethia ad

cHoni,

hzre-

siullam certam fansilam fuife lig atum,

H:c Confirmatio pugnantia pror

fus afferit, Nagn ait:poft Ladisläuä,'

genfes

Er contrainfert; Apparet 2

ODrO-

Vi priuileg:orum [uorum 5

uccefforem fibi elegerunt;

HIV. inferta, plaué difceffum effe- Nam

CXPU.

metnorata clau[ula Confirmationi Car ol

las €ex-—

fià Caroli declaratione priuilegioru

m difceffum eft: vtique , vi priuilegio-

eflorem. Priuilegia enim tantum va-

gis füi

rum non potuerunt fib: eligere Succ

mi Princi

pisauctoritas,& interpretatio.

Alber-

ent; quantumeeis defert fopre

"aniure dt

(ceffum fità Carel: declaratione ? Si minus:

Deinde, quzto

adop-

&io contra lus & fas perácta eft: rron ex priuilegio, fin

. Ati)',

vtiq; Podiebrad:; Ele

rVXxOo-

autem iure difceflum eft:

oftendanr, quoiure, Nam 'Caroli declaratio vim

contraria confuetudine non fuerat ip(i deroga-

fuam habebat, q:oad faltem

tum.Porróante Georgium;

tale non precefferat exemplum, Manebat igi-

&ioni, & perperam ab illa eft difceflum. Q:od.

S

tur fuaauctoritas Caroli San

V

w

etiam atque ctia

m confirmat ipfc Ele

Gionis modus. Nam cum legati adef-

d poterat ad Regnum; Friderici

fent Competitorum

,quibusius effealiquo

,quiex veteri

cum Bohemis pacto, nontam

primüm Lmperatoris Auftriac!

:legit-

fibi, quà maut

fratriyaut patrueli Regnum

petebar;Deinde Cafim ri Polo-

: 3llam

uhelmi Saxoniz Principis:

quorü'C afimirus mino'rem . La»

nig Regis & G

ftudiosé cauit Ge -

'itimi,

dislai Ssororem:Guilelmus m

aiorem in vxorem habebar:

uam Ele&io fada effet. ( nempene zqui-

ifauit.

oreius ne audirentur , priufq

Ordines

OinDna-

plum ante Electionem

tau foret locus )(cumäuc in tep

uf efl:a

20

fupplicatum corieniffent , vchementi Rokezam orationes ; pertumultum

des, /

Georgio acclamatum eft. quem tamen neque Moraui neque Silefij pro Re-

ftituïti

Kc

ge vnquamagnouerunt. At inueftiuit Ceorgium Fridericus. Fecit pacis bo-

no, Etquia domefticis cin&tus periculis, vicini Kegis ope indigebat : quam

quam .

aliquando etiam expertus eft. Qrianquam tunc Auítriacorum TIus ad Regnü

f« &l

non Vergebat:cum du Ladislai defuncti R egis fupereffent Sorores, Polono

plurib

& Saxoni nupte:ad quarum potius alteram ex fanguine hereditas pertine-

295.81

bat. Atque ita factum, vt defun&to Podiebradio V Vladislaus Gafimiri fili-

fuam

us ex Elizabetha iuniori Ladislai fororead R.egnum acceríeretur. ficd; Re-

pr.cz'ud

gius fanguis ex parte matris reponereturinauito Regni folio, Fixum itaq;

effzt..

maneat: Podiebradij EleCtionem toleratam

fuifle magis ; quàm probatam:

quippe extra iuris ordinem,

Clara

exetm

REDITARIA VVLA-DISL/AI BX

....

dicai

SVCCESSIO H AE

Regibus Poloniz. -

fangt

Quad

;E"f'un&o Podiebradio, qui legitimam Succefsionem interceperat, per

appa

niuriam exclufis Ladislai fororibuszrecté atq; ordine V Vladislaus

eft m

— CafimiriPoloniz Regis filiusex Elifabetha Ladislai Sorore, in Re-

&c.«

em Bohemiz affümptus fuit : quód ex Regum Bohemisz fanguineà matre

uileg

oriundus effet, Nunc videndum, quemadmodum ea familia 1us R«gni pro

hern:

hzreditario habuerit, &ad pofteros tranfmiferit. Acaduerfarij quidem non

bus,

dubitant, ab hoc perinde V Vladislai exemplo argumentari, atqueab ipfius

hear

Podiebradij : cum nulla penitus vel fpecies paritatis fit.quandoquidé Geor-

res &

gius purus putus extra Regiü fanguiné extiterit: V vladislaus auté ex matreà

goil

prifcis Bohemiz Principibus. Regibufq; defcenderit. Sed eft, quod in V v1a-

dislao ipfos premit: quod is dc Regoo quafi hzreditario conftituerit. Nam

guur

Pcculiaribus literis difponit,vt poítquam Ludou'cus filiusiam fitin Regem

abfq

coronatus, fi abíque hbzredibus decedat, Ducifla Annaillius Soror , Regni

'deni

hazresexiítat;& in gratiam Regnorum Hungarig & Bohecmiz debeantlibe-

ng

,

ri ita educari, vt vtriusque gentis linguasaddifcant. Amplius promittit Do-

hemiz Ordinibus:fiquidéAnnain eodé R egno hzreseft:illà abíg; Confilio

SE

Ícituque Regni, fe cuipiam non defporfurum. Ac ne V vladislaus arbitratu

Íuo decernere de hzreditaria R:gni Succeisione exiftimetur , illa inprimts

verba Diplomatis adnotanda funt: Et ettip vigore iurium C immunitatum , c

priuilegiorum Regni Bobe:nia, fi fuam Serenitatem Rï*gein Ludonicum Dominus De-

r

E

us fine beredibus per mortem attacaret ; ( quem Deus cuffodire dignetur ) tunc Filia

DVI

noflea Duciffa Anna nranfura e[fet vera Heres Regni Bobemie: bac omnia attenden-

1es, &c, Vide quemadmodu: profiteatur: vigore iurium, & immunitatum,

fe.1

hzre-

& Prmilegiorgm lxïegm(Bl)hcmiæ ; fzminas ctiam efle R«goi

gnu

.des —

)

ZY

iltum

d'es. Atque heipízlitere pro eternalegeà StatiBu»;-r*eceptæ, &inter Con-

oRe-

[titutiones relatz fünt.

is bo-

Ad hoc inquiun*,ita refpondetur :Pofleaquam femel à. memorata. claufulay

quam

quam Imperator Carolus 1V . fus priuilegtorum co

nfvmationi inferuit , pland d [cef-

E

Legnü

fum efl, & Ocdines Bibemialibera Eletlione fum vft, vt (upra addutta exempla id

olono

pluribus comprobant : auod sirsirum Domws Auflriaca in Regno Bobetnia bareditario

rtine-

non Succefferi, vude uec i

2 Regis VVladislai poteflate po[t um fuit.per difpofitionem

ri fili-

f.un [nam baredem Regnt it

fuam fine. Comits, C coutra confenfum Statuum fi

D

j; Ke-

preiudicium priuilegiorum conjlituere, z

tavt non patrir fed fratris in veguo hæg*e;

1itaq;

efft..

atam:

ifceffum iam fità Caroli rv. claufüfa fiuc De-

Iterum röpl'ïkcär.xt,—quod' d

Claratione: idjue exemplis con

ftare. At difceflum effe, contra fas: & vnicum

m prziue

exemplum Georgi

tumultuarié intrufum, nequiuiffe iuri heredu

EX

fuit corre&um , adícito V vladislao regii Bohemiee

-

dicare; quod & ftatim

fanguinis ex matte;plus

fatis fupra confirmatum eft.Porró inferta illa verba,

Quod nimirum Damus Auft

riaca in Regno Bobemia bareditario non (ucceffrit : non

i, per

neant. Nam deiure, À

uftriaco pro ilo tempore non

lislaus

apparet, quorfum perti

eft modo controueríia.

Iam conclufio illa:mde nec inpoteflate VVladilai fuit;

in Re-

non effe contra pri-

&c. confutatis princip'js, fponte corruit. Nam conftat,

n

matre

uilegia, fedex vigore iurium & imn

unitatum & priuilegiorum Kegni Bo-

àm profitctur, neutiquam reclamanti-

nipro

hemiz, vtidem ipfe V vladis!aus pa!

mnnon

tur , fed approbantibus Regni Ordinibus,

Et quomodo fi-

bus, vt faisó dici

ipfius

he approbatione

£ecit, quando polliceri ipfis debuit,vt poftquam Anpa he-

Ceor-

Statibusinconfultis Agnouerunt er-

res foret, non locaretur matrimonio;

ijatreà

£o illam pro harede.

V vla-

fed frattis heredern dici reprehenduntambi-

Qiód autem non patris,

, Nam

iquidem Kegni !

yeres fit; (ed cafu tantum: quod frater

guum eft, nam patern

vel nouitatis.Q:iód.

.cgem

abfque hzredealio de

cedat.Inq

uo nih1fubeft myfterij,

Regni

(simum FEnDrNANDYM l.nullo refpedu An-

denique fabijciunt: Sereni

itliþe-

lo po& ex'aminabit ür,

it Bo-

nz,fuiffein Regnum libe*rïimä electum, zd pau

nfilio

SVCCESSIO HAEREDITARIA DOMVS

itratu

SECVNDAÀ

Auftriaae à FeRDiNANbO l.'ad l,

primis

n,c

| Tc eB.; FrRDINANDVS,quipoft Albertum Auftriacum fafces Bolie-

us De-

m retulit. Aduerfus quem noui Ke-

| micos poftliminió in Domum fua

& Fili4

* 7 htores libertatis oppó

dunt duo:atquecontendunt: F E R D E N & N«

mera Ordinum voluntate in Regno (ucceísif-

ehüen-

nvnM l, noncausd v xoris, fed

fe, Deinde

non.ita fuccelsifle ,vt pollerisip

fiusex hereditate debeatur Re-

'atum,

t hactenus delatum,

hzre-

X gramitg ['ohm lil eræü;æte eis fueri

Pro

gngm,iede

C 3

.des,

p

;

quam

confii

"Proptioti afferto,non afferun

t älïuä,quäm q)uod"keg'n-um' nonfithetez

mum

ditarij Iuris:acfi quando fuerit,iam fit per Podiebradinm & V vladislaum

R. ges ei confuetudini derogatum:qua cum futilia efleiam fopra oftende-

R*uer

vt di

rimus,actum agunt. At in FERD1NA N1 literis Rcuerfalibus przcipuam

Ger

£

fpem locant,à qua facile deijeientur.Ác primó quidem affirmamus : exills

nti

ipfis literis maximum creari caufze iplorum proriudicium, Nam fitaleslite

Ad

r&in ipfaadmifsionead Regnum, & coronatione R egis exprefIe,digne po-

ftea judicatz funt totius Regni füffragio,vt retraCtarentur;id fané p!us elt,

tem?i

rum Bo-

1us.fe

& valtproFsgp1NANDLEiurecontra prerenfa priuilegia aliquo

demorum : quàm fiab ipfo ftatim initio pofterioresliterz Reuerfiles da-

Ad

tz fuiffznt, Reuocatio enim dictorum,manifelta eft confefsio,quód fe aliter

rent

xes habeat,

A

j

diuerl

Sed tenebriojinquiunt;aliquis poft nouendecim annos ex quo priores

Anna

"ReuerlalesàF &&D1NA N0 datzfuerant , demum anno millefimo quin-

prior

entefimo quadragefimo quinto irrupit in Tabulas Regni;atque ad. margi-

vt fac

nem illirura literatum adnotauit,eas effe retractatas, Id ita coofirmant;T.

ro!i p

dium

quia in Dizta eius anni,& in propofitione Regia nul/a fit mentio mutatio-

nis R euerfaliun,2.quia ad marginem przdictam notatur: literas pofterio-

do t

res FERDINANDI reperiri infra eodem Codice;curn in €o non fint,verüm

tem P

Ciauu

inalio fcparato.3.Quuia pofteriores diffentiuntà prioribus , & pugnant cum

priuilegijs:quia vrgent CaroliIV,Confirmationé.;

& vvladislar'difpofiti-

cefs'!'q

Ac

onem:à quibus iàm di(ceflum fuerat, 4, Quia idciscó ftudiesé occultata ha-

&tenus fuerunt priuilegia:ne talia in lucem prodirent,5,Qia FERDINAN-

ftitu

pvs Imperator fatisintellexit;Regnum non efle hzreditarium, Vadeanno

Ad

fa!esi

millefimo quingentefimo qucdrage(imo nono,à Statibus petijt,vt Maximi-

lianus eius Primogenitus,à morte Patris Rex efle poflet, H profectó telze

Annc

non irretient vel culicem quidem, Vniuerse refpondetur:íi d«turstam facile

Statu

corrumpi poffe "'abulas & gnisactum eft deillarum auctoritatejac fide; Nà,

priuil

fiinreomnium grauifsima,de ipfojure Regni & fuccefsione , irrepfit in eas

dem,

exin

.deprauatio,& fuppefititie ab Imperatore Keuerfiles falsó in eas relatz funt

quid in illis certum firmumdá, poteft : xiftimar ?Porró , vel Czfareconício

N

id fa&um eft,vel eo minimó jubentc, Iniuflu , nemo attentauerit , nulla fui

€105U5

principis gratiafummum adire pericu'um, At iufsiffe Ccfarem,& Eum:vo-

U Au

luifledue falfarium fieri publicarum T'abularum;quibus omnis ftat fides: id

tiflec

veró nefarium eft,vel cogitare,Pratereà,nunquid etiam à quopiam tene-

garm

brione falfatz erunt publice R«-gnileges,& conftitutiones , qua manibus

chrift

teruntur,& ex quibus Ius Iuftitiaque adminiftràtur:quoniam in illiseadem

liuin :

(s .,tan-

;P?fsim reperiuntur;& ibidem ReuerfalesF s R—DE NANDI pofterior

fusC

J quam

*

ig

s proponuntur /quarum. verba in terti*

quam norma & regula Succefsioni

$rée

confirmatione referentur.Iam ad o

biecta fingula refpondendum. Ad pri*

iaum

urillic polteriores

mum.Quanti demiüm refert ,.quód non. commemorept

ndes

Reuerfalessquando in Regni Conftitutionibus fepe menti

o fit illarum 5 &

"uar

atione acciderit,.

vt dictum eft;pro norma proponuntur ?& quacunque id'r

f

ls

certe in Comitijs anni millefimi quingentefimi quadragef:

mi feptimi , &

vhte*

mentio illarum fit;& pro iure & lege ab Ordinibus fufci

piuntur..

s po-

Ad z.Quale hoceft argumentum,ad tam folidam labcfactandam veritae

S c*ff,

) Bo-

tem?Debuerant ambo Codices fimul compingi : fed quia creícebant m maà--

iusfeparati remanferunt.

$ da-

iores reuocatz '(ï.int-,quöd juribus Kegni minus confenti-

Ads:;Idtireó pr

diter

rent

quare pofteriores. debuer

umt effe diueríz , neque aliter funt

bus fit eius juris ,. quod

diuer(e , quàm . quód meatio in pofteriori

lores

ApniPeRDINANDI Vxorad negnum hzrediterium habuerat , quodd; in

juin«

prioribus fuerat p

retermiffum:Cumpriuilegijs autem nullo modo pugnát,.

vt fatisofteníüame

[t,Et quznamfunt iffa pri uilegiatFriderici certé ,& Ca-

argi-

int;l,

roli pronobis ftant.Et quem iftijactant

víüm contrarium,toties Podiebra--

atio-

dium füumingerentes?Nam V vjadislaus jus liabuit Kegni àmatrez& quan-

erio^

do tanc difzeffum fuifferà jure priftino:an non reditum eft,quando ex illo:

erüm

tempore pro vnoillo, quinque praftantifsimi R:ges € Domo Auftriaca:

cum

clauum B»hemici Regni magna gloria per annos centum hxric;ditarïa Suc--

ofiti«

ceísione tenuerunt?

3 ha-

Ad 4, Neftioq

uas latebrasobijciunt:quan

doprzmanibus habent; Con-

LAON Y

bus'eadem omnia jam olim lcgiffe potuerunt.

ftitutiones Regni,in qui

anno

Ads. QuidPeR prN ANDVS fenferit,

E

fatisapparuit, cum priores Reuet-

xlml-

que & in publicis Comitijs:

fa!es;re melius perfpcéta, voluit effe retractatas;

n

telz

Anno millefimo quingentefimo quadragefimo q

uinto , voluntate & affenfu.

acile

!

ibus dedit alias:vbiaftruite

x Caroli I V..

Statuum funt ipfi reftitute;pro qu

..N

tione,a

d.vxorem fuam Annam , vti hzre-

*

priuilegio & V vladislai difpofi

Ineas

dem,Reguum fuifle deuolutum:idd;

à Statibusetiam agni

tum,quas literas:

funt

ficautem habent..

ex integr

o femel recitaffe opere pretium fuerit:

nício

Nos: FERDINA NDVS,

Dz rG'atiz, Romanu Rex

femper aug &c.Notum fa-

la fui

-

cimus bis litevis Viiuerfis pofiquam ex deft

thatione r perinifione D. L Omuipoten-

1:VO-

xto4 die Decollutioui $, Iobannis Bap-

ts Auao millefimo quingentefimo vigefiro fe

s: id

tifte calamito[ares accitt:qu

d Serenifimus

Princeps & Dominus Ludonisus, Hun-

eCng-

defeufionc $.. Fidei

arie C Bobemis Rex,Frater,

e Affinis noffer chariffrenus , pro

yibus

Prouiuciarum,c. fubdiierum. (aovam fide—-

Chrifliana c» con(eruatione Regnortms

idem

lium dilectorum: , snilitando contrAa beredit.

arium: . erudelifimum boflem to--

,tan-

pr Bo-

ILam

