tius Chriflianitatis Turcam; fine b'ieredihg &viuis -excq&t;(ä boc patto Regtui

n1ia:

24

tibus

.718"1;?;(9"45& adbarent

es Prousnci, wpote-Mm'biornatm Moratia,Duücatus Silefia,

bionatus Lo(atia cum omnibus C fingtlis fuperioritatibus,

inijfc

fuperi

or crinferior Marc

geran

domin

ijs, C libertatibus ad illos (pedhantibus,ads

ereni[simam DucifJam & Dominam

offram Cbarif-

I V.I

Annam Romanorum, H uugaria ,

& Bobemie Reginam, Coniugem n

Anni

m fupra[cripti Regis Ludouici, inclyta memo-

fimam, tanquam ad gerinanam Sovore

uentit

ria, G veram ac genuinam baredem v

igore lbertatum, priuilegiorum, C Con[iicu-

quemadmodum ille Meieftales fuftus

toífuc

tionum ingeratoris Carol; 1 V.iufle deuolutum.

ter co

x gegm P

rofapia $ Stemmate Mafculei

hoc in fe continent, C? comprebendunt: ff e

mitio

£v feminei fexus legitime procreatis, neun

fuperfles efet . quüd libera. elethio Regis

Hreü

ad illud pertinentibus , & non aliter

Bobemie Statibus eiu[dem Regni, C Prouincijs

-

*

Bulle,

ateris Caro

li datum Prage Ammo millefimotre-

competeret:quarumlitterarum . mper

Indidlione prima y fetimo 1dus , Agrilis

Maief

centifimo. quadragefimo oclauo ,

D

literis c Reuer[Alibus Regis VVladislai D*

poft S.

Regnorum anuo [ecundo. Et pariter

Regia

anin: Patris noþri'Charijkuni,-'laudabilsk tngmori&, exprefs

? boc infertum eft:fi Domi-

enertt

»us Deus RegemyLudouicumy [ine baredibus per morteuauocaret, quàd iuxta iura,

les lité

lbertates, & pritilegia Regni Bobemia, Regina Anna, Coniunx nojtra

«Con[litutiones,

literas

diledlifsima, Vera beres Regtti

Bobemte perman[ura effet : ausrum literarum datum

E

triain Regtam Anno milleuno quin-

án Arce Prageufi feria (exta poft. Sanlerum

iffeliï

gentefeno decimà , * Regnorum Hungaria vicefino ,

e (Bob,zm(m ;ric*e/t'ma

milia

odauo.

bemie memoratam Cäniugem ttefiram Chari[-

DVS[

Adeircó , Status dicli Regni'Bo

& hic

am Haredem Ó Reginam buius Regni , iuxt

atenorem eiu[dem

Tinam,tanquam ver

Reghi 1urium, Conft

ieutiontum , C libertatumbumiliter vecognouerunt, C vecepe-

bant?

ram, pofl vxorem soflram. veluti veram barcdem ,n Regetm

runt , Et per[onam Nofl

Ele&

€ Dominum (uum ex (uat

bera ci bonavoluntate elegerunt, (* receperunt. Quam

Odinum promptitudimem,

6* perfone noflrain Regem Electionem , C receptionem,

Certu

eortin omni clementia nofira Re-

didu Statibus, baredibus & fuccefforibus noftris

mus:

bus, C faccefforibus profequemur ,

cempen[alimw. Datain Arce

gia cum baredi

ij DE 1 millefito

uis aL

an[fra Pragenfi

feria tertia pofl D. Egi

dj Anno à N atittitate f

erat,

Et toflrorum Reg noruvi, Romani decimoquin-

quingentefimo quadragefimo quinto,

Z

dime

t0, &* aliovum decimonono,

natus

sprofitetur, fe, ex libera volunta-

ddeoautem, quóadfuam perfonam

fuum

'teele&um, quód1us hzreditarium, nonfi

u

um effet, fed Annz v xoris: ipfe

Quoniam veró occafione belli,

& f

autem recipi approb

atione Rcgni debuerit,

Íe hz

iderico Saxoniiz geftum fuit, factis conuenticulis, arti-

:quod cum Ioanne Fr

dunt

culos aliquotin prziudicium Regiscon

cluferunt, inter quos fuit vnus : ne

rerii

& ne, viuente Rege , hzredes co-

'iuramentum hazredibusRe

gis praeftetur;

quan

, priudicare hoc liberz Elcctioni, quam fibi

onentur ,addentes caufam

Don

deiure competere affcucrab

ant: FERDpINANDVS fedatistumultibus, Án-

Comitia publica Sta-

50 millefimo quingentglimo quadragcfimo feptimo;

Q,P!

;ibu S

25

ilefia,

tibus indixit, at de iniquitate hotum atticulorum conqueftus eft; & tandem

tibus,

in ijfdem Comitijs decretum fuit, vt Status Regni Bohemiz in pofterum fe

imnam

gerant erga hzredes (ue Maieftatis fecundum tenorem Aurez. Bullz Caroli

Í V.Imperatoris, Dipofitionis V vladislai , & Reuerfalium fus Maicftatis

arif -

'£70-

Anni inille&imi quingente(imi qvadragefimi quinti, Et ita hectria , ex con-

uentione Sratuum cum fua Maicftate, pofita funt pro norma , & fundamen-

ficu-

fufíus

to fuccefsionis.Quod vt in pofterum pro lege babeatur,pluribus in locis in»

ter conftitutiofies Regniinfertum eft; fed reddamushic verba ipforum Co-

fcules

Regits

mitiorum:Peffeaquam 5.R. Maieflas st atibus id quod attinet (ua Regiamaieflatis

Altter

H ércdes propofitum voluit: Siquidem Cafaris Caroli LV . glorio[arecordationis Aurca

ioITE-

Bulle, C* Regis V vladislai gloriose smemorie. Litera Maieflales fimiliter fua Regia

il

Maieflatis Reuer[ales Statibus tradite, quavum datumin Arce P agenfi die Mercurj

à D-

poft 5. Aegidij diem , anmi M. D.X LV. quomodo feiflud Regnum erga baredes (ua

Dotnií-

Regia Maieflatis gerere debeat,cla'à continentzin eo omnes tres Status. pariter con-

A itut4,

enerunt , & flatuerunt , permanendum effe apud ip(atm Auream D»lam, & Maie[la.

nojtrA

les lsteras,ac Reuer[ales: ttaquód iuxta iam memoratam Bullam atream, Mateftatié

dattumi

literas , . Reuer(ales erga. Sua Mateflat s Hredes, & non alier fe gevere debeatt.

gm'n-

Sed opponunt vrgentque importuné FR n1NANDI l. Pofteros fu-

cefimo

ifTe libera Ele&tione Ordinum fufceptos: nempe Serenifsimos R.eges Maxi-

milianum H,Rudolphum [I.quod indeconfirmant: quiaF & & D t NAN*

nvs pro Maximiliano primogenito; Hic pro Rudolpho item natu maximo,

:arif-

'"uf(deim

& hic pro Fratre Matthia preces fuas interpofuerunt: vt reciperenturin Re«

€

es, & Coroná infignirentur,

Quid porró petere opus fuit, (iiure fuccede-

ecepes

:

Regem

ant? fat fuerat,ab ipfis Parentibus declarari heredes.

Adde,quoódab illis fi;

Ele&is, datz R eherfales (unt Regni Ordinibus,

Qam

udicat iuri acquifito, quia etiäm; cum ius eft

(07611,

Atqui petere , nihil prei

"4 R£-

Certum , facto ipfi poffunt obijci difficultatesQuod accidere qyotidie vide-

"n Arce

mus:atquein Dominis Bohemis etiam experimur. Nam fi Regem, quam-

uisab ipfis iuratum, & coronatum,tam leuiter reijciunt: quid fperandum fu-

;H?jimo

oguin-

erat, fi necreceptus quidem fuiffet? & quanto boni Domini pretio nuncre-

dimerent,vt FER D1 N AN Dvsnon fuifletaliquando admiffus, nedum coro-

lunta-

natus? certé minori infamia repudiari ab eis modó potuiffet, Igitur quód ius

fuum aliquis modefté petat, ac ctiam pro obtinendo roget : non eft nouum,

IS: ip(e

belli,

& (epé neceffarium; & fa&itatum paísim etiam à Regibus , quos conítat ef-

fe hzreditarios, Nam quidam quàm libenter vfurpantalienum , tam red-

"

, arti-

Is : n€

dunt inuiti, Itaque firmari Regni Succefsionem demifsione animi,ac deme-

reri ita fubditos, nihil derogat hareditati iure debitz: imó id fit prudenter,

ls co-

m fibi

quando maximé non defunt homines inquieti Iuribus tuis infidiantes.Saspé

Dominus rogando exprimit obfequiaà feruo,& intereft, vt i

l'enontantum

!S, An.

ca Sta-

ntate, Hinc eft,quod

€a pracítet. , fed vt propegfa'ctigm obíequendi volu

*

g

p

tibu S

I

/

26

V vladislaus infua difpofitione t egni , cám profíteatur fuos liberos effe h-

redes,tamen dicit , Ludouicum filium à Statibus bona & libera voluntate

H/E

feceptum,coronatumque fuiffe, Libera inquam , non vtopponitur debitz;

fed quà id etiam,quod debitum eft, promptéatque ex animo facimus:nam

€oact faccre,f(eruile eft:fed facere ita promptéjac fi non debeas , ingenuum.

uódautem iactant, Reuerfalesà predictis Regibus datas; miror ex il-

Tisnon fuiffz aliquid productum ; vndeconftaret, recognouifle Reges illos

NI

non debitó,fcd gratuitó,fe fuiffe receptos. quale fiquid fuiffet, haud dubié

I

E u

boniifti Domini proclamaffent.Sed quid audacius,quàm affirmare , F E a-

Dij

DINANDVM I,filio fuo Maximiliano obtinuiffe precario Succefsionem;

Bumu

quando ille pro hzreditaria aflerenda tam diligenter laborauit,& euicit;at-

st 4 pt.oi

queinterCon&itutiones Regni pro &terna lege de confenfu Ordinum z-

ternum fanciuit? Adde, quód in Codicilload hancrem condito , teftatum

reliquerit hocipfum ius hereditarium,vt ridiculum fitaffirmare, illum ali-

1 4H

ter filio fuo Regnum obuenire voluifle.Et veró quífieri poterat, vt F x &-

7 Aure

DINANDVAM ll.(quod ipfi fatentur inprima caufa )cligi nolentem , fed

Regia)

sgecipijinufitato exemplo admitterent;fi priores Reges libera & gratuita Ele-

elegerii

€tione füícepti fuiffent? Ac fi R euerfales aliorum 1d continebant : quomo-

&oà FzRDINANDO [I,fimilesnon funt petitz »Sed libet verba C

cem;Co

odi-

perius f

eilliF z&D1NANDI ex Germanico reddita, híc apponerez

"

Neonpo[fumus intermittere ex paterno-* fideli amore,quin noffros: carosfilioscer-

ATEl

tiores faciamws; quod nos ante aliquot annos circa initia Regiminis noffri Bobemici

«d diligentem in[lantiam Statugm Regninoffri Bobemici,Cr ex ignorantia veri fun-

z

Vdi

dameniti, ein[dem Regni Statibus publicum & confiriptum tefliimonium dederimus:

inte

quàd No: ex libera voluntate in Regem (uuim elegevint-, C acteptauerint ; (ed elap[a

I

*

Prit

tempore,cim luflraremus nofiri Regti Priuilegia && Statutas €» inter cetera maxi-

Regü V

mé predecefforis Noffri defuncli Cefaris Caroli YV . Bullam,dilucidà deyrebendimus,

tibus £l

guid nofirum Regnum Bobemie,quamdin fuper[unt ex Regio (anguine.fmme ma[culi,

Regnip

fiue femine,non pertineat ad Eledbienem Statutmy (edcadat in [uperflites Regsi fan-

Ha&

guinis perfouas, Ynde oum eitidem Regui Bobewia Statibus effecimus vt (upradi&um

clufior

ge[limonium (* recognitionem nobis veddant ; & recogno[cant , quod Reguum boe

1

son per Electionem , [ed per legitisnam bareditatem & (uccefüonem ad carifimam

wofiram coniugem,bonerate. Cv feliciememeorie, tanquem bereditariam . Reginams

mi

&Dominam trAnfierit, C per illem ad Neos deriuatt

it- Queomnia Dilesii-

. enibus vesiris pro bono & commodo firnificanda duximus , vt.

Aro

feeundum ea vos 4&:243-,;,.

qua

antiqui

libet. 4

'Tmia;- |

-

27

ffe h--

Tertia Confirmatis

4

untate

lebitz;

HARREDITARIA SVCCESSIONIS, EX REGNI

Is:nam

Cony.üitutionibus.

nruurn.

A. T

r ex il-

es illos

TNTitulo d-ä Ele&tione Regis, Qa:äaiuaqw res eà dettenerit vt vigere pri-

dubià

l uilegiorum buius Regni

*

;videlicet Auree Bulla Ce[arís Caroli IV . Regis Vvladula?

FrR-

—— Difpojitienismo

dernique Reg

i& (FERDINANDI) Denmini noffri Reuer[a-

ionem;

bus elargitarum , Rex Bobemia eligendus effet: Tunc eligi debot

IRm ([uper hoc Stati

icit,at-

ite pront antiquitus fuerat obfernatum,

ex quidemin arce Pragenf.

lum 2e-

B. XX.

ftatum

um ali-

Y autem omnes tres Status de Rege ,ve eà dedudla ,Qvigorg priuilegurum ,uemps

cFrRn-

9 (area Bulla Caroli IV , Difpofitionis V vladislai gloriofa memerie, Reter(alium u

m,fed

Regia Maieflatis literarum [uper

boc Statibus elargitarum, con(enferint , C* Regem

ta.Ele-

imenfes debent illi Electo negipoft coronationem, Ar-

uomo-

elegerint , Tunc Buvgraui Carlfie

cem;Coronam, & Clenadia cedere

anatdate illis ab omnibus Statibus facto , 1"..""' fu-

C Qdi-:-f

perin (cribitur.

^

"lias-urQ

ITEM IN TI

TVLO

D,E IVDICIO REGNI; Qv:o;

obemici

modo,& quando obferuari debeat*

E

Ti fun-

Vdici-um Regni db[que vllis impediment& progreffam fuum 'bdä:;t,ä'dara

; f

lerinitsz

interea Rexyex perii[tione Diuima ab(que baredibus de bác vita decefferityvigore

d.elapjs

I

LHaxi-

Priuilegioru

m buius Regni,nimirum. Aurea Bulle Ceferis Caroli 1. Difpofitionis

Regis Vyladislai glerioja memo

ria, &* Reuer[alium Regia Maieftatis (uper hoc Sta-

ndititis;

tibus elargitarum:aut quamuis

baredes extiterint , uibilominus eonttnuo ruz(icim

aa(culiy

Regniprocedat & duret,

p9 fan«

"Ha&enusinconíftitu

tionibus chhi,quæ,au&-oritatïs quante fint,ex con-

*

adiclums:

clufione illarum intelligetur;in qua1

ta habetur,in Titulo,

um boe

ONSTITVTIONVM

ifiman

: CxQNG,LV".SIO C

Regni.

eginam

leai-

z. II'

Avenes d Nubiles Iudicitum Regni aliaá, Iudicia ita ob]?:rmre,dv iudicare de'!z?t-,

D

1

iterint (uper bafce Conflitutiones Prouinciales, prout

qualiter 1uramentum pr

«f

"antiquitus ebferuatum fuit

, iuflumque. effe cognouerint.

Et ibi poterit qui-

t AHti-

l

—dibet. apud :iud -iuficium

allegare pfniudimtum pro fua eauja : prou

quitas

| fmi)q;-

B

quitus ob[eruatum fuit; » fecundum forman barum Con[lit

;:tionum, qu&in boc tà-

B srorÀ

pter gr.

re con[eripta funt , quiliber vindicare ationem debet, poft (ententiam; C* poft iudici-

um de coutuimacia latumyexecutionem vrgeres r qu

ET171773

*

aliter eafieri debeant , Cun/iituf

tiones nortzam prefigunt.

Item Z. I V. |

Vm voluntate 'Re'giæ Maieflat s in Comitijs publicis Principes, Barones, & Or-

b udo Equeffris, que [cripta bijce in Conflitutionibus de Tabulis infinuatum , pre

VR.

iure babenda definierunt , && confirmarunt, Eaquidem a nullo homine absg, —

n9

I

fcitu negia Maieflatis, votag, Baronum & Ordinis Equeftris infringi debent: Baronts

g: B»J/h

enim cum Equeflri Ord:ne jemper ildlam voluntatem, ac libertatem babebant csum vo-

€? otn!

luntate regie Maieflatis in Comitjs publitis, legibus fuis addere , vel demere. Et ad-

Bober

buc vtevg, flatus banc fibi .bevc atemre[eruat, iti quamcuma, vem ifli dua Status in

ac Kle!

Comitijs publicis. confen[erint , Legtbus (uis cum voltmt(ue regia Maieslatis addere;

His,NO

yel deinere.

Caterüm,cüm tam clarz apertzQue fint Conftitutiones Commenta-

diligen

i

usq

j:

rio non cgent. Diferté enim fancitur, vt iuxta Auream Bullam CaroliIV,

nojter

& V vladislai Regis difpofitionem procedatur. Pcr vtriufque autem Diplo- *

Á

neg,' C

ma conftat, etiam fceminasefle Regni hzredes. Additur etiam : iuxta mo»

phri 7

derniRegis Domini noftri Reuerfales, nimirum FERD1NAN»1 I. quasta-

tatent

men ipfià Tenebrionequopiam volunt effefüppofitas: cum inter Authen-

39X C

ticas R^gni legesreferantur. Et illud quoqueobferuatu perutile eft, quód.

Conít tutiones RegniElectionem pafsim nomisant:rametfi hereditatij Do-

pomii

auxili

mini, K.eceptionem: vt minusetiam mirum fit, quód Fridericus IL.in fuo

rà 3qu

Diplomateeadem voce abufus fuerit, vt illuc adnotauimus, Hactenus ex

v

eadei

IureRegni, quod, vel folum füfficeret,

4gn0f :

. Subijciamus quoq; formulas Iurisiurandi,quo fe Regni Officiales Regi& |

Regaoobftringunt: qua interipfasetiam Conftitutiones recenfentur. Nam

t&9'€9

& ille difertifsimum T'eftimonium perhibent, quódad Haredes Succefsio

c"aïfþ

P'er;ineat. :

luramentum

SVPREMI BVRGRAVII REGNJ

Bohemia.

V

*

B. IHT.

I

F.

Bube:

TT /89 Domino Ds o Omnibus $auttis , serenifsiso Principi ac Domino , 'Debziht

uer(a

UERDINANDO, Romnanorum Vugarie, Bobemie, &c.Regi,&c. Panquam Regi

OCapi

* Bobemia, Ce Sue Regie Mateflatis Haredibus vel qui tandem Rex effet, &c. Om-

fele

mibus Domius , Equefler Ordini , P niuerfa Regni Bobemie Commtuni-

fupremi

deceg

p , Diuiti , w Pauperi ,',,zn boc , ad quad vocatus [um, Officio

Burgra-

19

0€ t&ü-

f!'ufg raviatus Prage mä':sVeriE;zt? Patrocinafi; C iyiufjam damnare.Et boc neq, pro-

udici-

pter gratiam neque propter difgvatiam,neg, yropter vliam vem. Aliam., ;;if ne DF V$

a/iituf

4Guuer o omnes Saniti.

Iuramenttum -

BVRGRAVIORVM KARLSTEINENSIVM,

Ó Or»

B.-V lT.

n pre

VRAMVS Dominuo DEO,,Om—m'bus Satilis ,Serenifi ünu Princtpi AC Damina,DomiQ

eabsg, —

'arones

I

n? FERDINANDO Romanorum V ngarie. Bobemie, & c. Regi, & ctanquam Re-

41 y0-

£: Bobemia, C Sus Maicft

atis H evedibus legitime à (ua Maieflate. provenientibus:

&

Et ad-

(5 omnibus Dominis , Equ

[lri Ordini , Nobilibus , & vutuer(e Communitati Regni

atus in

Bobemia,&c. Qu ifLam arcem Karlfleinenfem cum Corona, & o

mnibus Priuiegüs .

Cdd"'e,

ac Klenodiis Regni,qua nobis tanquam Burgrauiis à Sua Regia Maieflate, C Detni.-

nis , Nobilibus, &* vuiuer(aCommunitate Regm Bobemia concredit a funt,fideliter,ac

nenta-

diligenter feruare debemus , C rectà cum bis ommbus agere , Sua Regia Maieflatt,e-

iusg, Haredibus , & vniuerfo Reguo, Quid fi DEVS permtteret,vt Rex ac Dominus

')H IV.

Diplo- L

hofler ab(3, H

Á

aredibus moreretur : tunc Arcm K arlfLeinenfem nl debemus cedere;

,Ordo Eque[lris d tota Commtnit 4s RegnB;

ta IDOs

nieg, Coronamtradere:fed um Domini

juasta-

,,m' voluntate de

Rege confentirent eumá, ip (ofacto eligerent C pro Domino accep-

*

tarent itA,vt anti

uthen-

quitus fiebat iuxta con(uexudinem,ius, C* Priuilegia Regni,B.Tume

,quód

mox C quamprimum debemu , Ó

promittimus , Corenam absque vlla repugnantia

rl ] Do-

Dominis , & Equeftri Ordini,ac vniuer(a Cormmtinit ati tradere * uibil ad id nobu in

.infuo

auxilium acceptando,quod bumana ratiete excogitari poftit. Pofl Coronationem ve-

am Regi futuro Karlfleinium in poteflatem

'nus ex

rà ,quandocung, moneremur,debemus eti

trAdere, Quod fi nos ita non geramus ( quod DEVS auertat)fiue in toto, fiue in parte:

Regi,& —

agtto|cimus.qu

"

ad id aperems ( vel patraremus ) contra nosirum bonorem:ipfum bo-

no*em , vitatm,

C facultates noffras perdituri,nullo vnquam tempor

£in f;ernum ad

earefituendi.Sic Nos DEVS adiuuet, C omnes Sandli,

lCCCfSiO

Iuramucntum

CAPITANE! ARCIS PRACENSIS,

^

B Vil

?

Yv R0 Domiuo D E O; Omnibius s:müü,Sermi[simo Principi ac Domino,Domin

L

I

FERDINANDO,;Romanorum Vungaris Bobemie,&c.Regi , &c. tanquam Regi

De;niho

Bubemie,C" Suevegie Maielatis H aredibussQmnuibus Dominis. Ó Nobilibus,ac Vni-

tter(s Communit atiRegni Bobemie:quod in boc Officio,ad quod vocatus (um, f ?icet

unRegi —

Capitaneatus Arcis Pragenfis fideliter C re(à me gerere;Eandem. Arcem fideliter (ón

Y2 curare f Regia Maieflate me in boc dirigere volo.Quod fipe miffa Dx 1vita

MA Wli.-

Af

fupr emi

auertat ) tung,quäd me cum bac

decedgret Rex ab(que Haredibus,( quod Dz vs

3

14

4TgTA-

go

«e Pragenfi n

?miu dirigere,ne

&onfe

&ummum Burgrauium Pragen[em.sic me Deus adiutet,cb omnes Santli,

g, ad vlium alium teffeum babere. debean , ui/ï;.(

v elis,

Cernis,quemadmodum przcipui Regni Offiaalesytum R egi , tüm Hz-

Q:

dedibusfidelitatem promittant?Et erunt,qui difputare audeant;immó con-

requii

tendere,R egni Bohemiz nulloseffeheredes!idquod,an ignoratione R.e-

€ontri

$ni Iurium,an perturbatione potius animi faciant,alij ftatuant. Speranduza

petCc

autem.eft;retam perfpicué demonftrata,&in publicum femel produ&ta,nec

& qui

ipfosin pofterum refragaturos: quando nonampliusimponere vulgo po-

inceps

terunt,nec verà ipfi volent proteruiz notam incurrere

nesex

ex Po]

!

Epilogus

renn

AD PRIMAM G AVSAM,

perpe

guitp

"^ [betiam,juuatd; Di&orumfumma-capita-paucis colligere ; ac velut

€us]II,

in exigua tabella tibi,O Inclyta Bohemia,fpectandá proponere,

( quo

— lamindeàprimoferé exordio tui Principatus ,. ad illum vfq; V Ven-

deret,

ceslaum,qui Iuditham Rudolphi LImperatoris filiam accepit vxorem,Bo-

€ofira

hemicorum Principum fanguis abíque interruptione per viros femper fe-

effe hz

licifsime propagatus eft.In huius autem V V enceslaifilio;item V venceslao,

vt,def

rumP

ftetit propago,& per fzminasdeincepsmanareperexit, Ex quo tempore

tres Familiz Nobilifsimz, velut in v'uncum R egium infitz fuerunt , atque

menc

Ad

in fanguinisSceptrique communionem adfcite : Lucemburgica : Auftriacaz

Polonica, Porró fingulz tamdiuSceptrum tenuerunt,quaindiu ex illis Pro-

San&i

les éxtitit: qua deficiente , rurfum altera adícita eft familia per fanguinis

g'uml

Aonnübium eodem jure.Hinceuenit,vtà Przemislao T. ad F £z&D1NA N-

fumS$

an v

pnvM Il.qui modó oppugnatur,Clarifsimus BDohemiz Principum,Regum-

Que fanguis,rara felicitate permanauerit.

re&ur

Nunc,teappello,Inclyta Bohemisfage,compone motus animis & zqua-

Regis:

bilitranquillitate mecü expendequidná tibi, vel ad vsü vtilius,vel ad nomé

de Ele

€larius , velad debiti Officij partes magis neceffari fit: V trumne limpidifsi-

mgat;

mos latíces peréni curfu deflaétes per tot etat. Principes,ac Reges,à Solio,

fl»'agio

Regno-ci; tuo,intercifis Canalibus auertere; prod; viua, & expertz bonitatis

difpof

aqua , nouas tibi cifternas effodercfan potius juxta ripam huius quafi flu-

procec

minis amcenifsimi , qui letificat Regnum Vniuerfum;placidé confidere,&

gentei

optata pace;bonisiue omnibus affluere? Ad vtilitatem;quod attinet , initia

Vic

& progreffus docent,quàmtibi hzc przvaricatio cladem allatura fit;fi pet-

DVM:

gasdehipere.Gloriam veró nominis amittesomnem , dum Innocuum San-

quafic

inem & Auitum vi,armisQue perfequeris,ac delere paras.De equitatis de-

le&us

bito,quid dicam£Certé,vbi nulla etiam fuppeterent Hareditatis jura , pro«

ilia

PT

Ibngä:

aneruit abs te ggg;ugn Regius Sanguis , qui in vna adhuc Auftriaca fam

-

-—

$r

Á

3X

"

are

"ii 4"

éonferuatur:vt ï'pif'üm à poife"f'sïm;e tam antiqua non eïjk:ïäs—*- ',ïfk& iejxul

.'x

velis.

i Hx-

yque ifïud'ä*ie-feucrifsimä

Qauód fi tenec Honeftas mouet:cogat Tuftitia

cCon-

requirit..

Oftenfumenim fupra fuit , quoad ftetit virilis Propago,abíque

o Re-

d Bixeredes femper fuiffe deuolutum.Pofteà veràr

eontrouerfia Principatum a

1

)dum

petConnubia Regir fanguini

5

faminarum,inftauratam fuifle Succefsionems

&o adíciti fantin Sceptri focietatem , jure de-

;a,nec

& qui externi Principes eopa

ope

inceps hereditario ad pofteros

füos Coronam R.egiam tranfmififle;Id Ioane

sid Albertus ex &uftriaca: id Vvladislaus

nesex Lucémburgica Domofecit

ex Dolonica:id FE R 51

NANDVsiterum ex Auftriaca,quiidetiam ,quo pe-

rennior effer,certiord;

Succefsio,confentientibus Regni Ordinibus , lege'

perpetuainter Conítitutiones Regni referendum curauit..

Vfusitaque vi-

guit perpetuus.

Porrópriuilegia nulla extant vfui contraria. Nam Frideri-

velut

€usIT,illud vnum in

dulget,vt Bohemiz Principatus deinceps jure perpetuo:

( quod eoufque non

fuerat )Regnum foret ; ac , fiquando Succefsio interci-

'"Vene

ffet Rex,qui à

Statibus rité eligeretur.Idipfum CarolusIV.

deretjisdemume

n,Bo-

€ofirmauitjatque1

in Balla Imperijaurea,cüm declaraflet,Ele&toratus omnes:

er fe-

Bohemicum:id tamen amplius Bohemia concedit;:

effe hzreditarios, etiam

eslao,

vt,deficiente herede,

non deuolu

atut adius Imperij, ficut reliqui Electo-

hpore

rum Principatus;fed S

tatus fibi eligant in eo euentu Regem,qui à C g"age.tag-,

atque

men confirmari,& inueftiri debeat,

'rlacaz

fum ita conftantem contrad; Priuilegiay.

Aduerfus hecomnia , contra v

5 PrO«

San&ionesque Cefarum claras, atq

ue perfpicuas obtrudunt vnicum Geor-

m eít àconfuetudine ,.& sb Imperato-

?uinis

gium Podebradium,inquo difceffu

NAN-

füm Statutis;addo,à jure & zquitate:

& nunquid vna hirundo faciet ver? &

gum-

an vno fado przfcribetur toti Regum Profapiz?

quod proinde ftatim cor-

ze&um eft, V V ladislaoinregnum vocatojqui ex Sorore f.adislai Bolemiae

xqua-

Regisortus erat,Et qu

andotunc przfcriptio vim habere potuiflet,& proin-

:

nomé

llo-a&u erupiffet:an nonnouo ifti juri poftea de-

de Electiuum jus ex vnoi

idifsi-

rogatum eft

ümfüb Frzg&prwaNDo I,

in Comitijs Kegni communi fuf-

xta Carohi IV, Declarationem , & Vvladislai

SOHO,'

fragio conftitutum fuit,vt ju

nitatis

difpofitionem,& Ferdinandi

I, pofteriores Reuerfales;iti Rege fübrogando

fi flu-

procedaturtQtod etiam inter

Regni Legesadfcriptumcü , & poftea dili-

lere, &

gentet: obferuatum.-

»

initig

.

Àm friuol'äm;Alfäl'

Vide jam,qu

awpars* Wa'bd'i&andi Regem PER D'I'N A N

DvM adferat caufam:quod Isnon fueritarbitraria eleótione a

flumptus , fed:

1 San-

quafi ex debito receptus., Et quisnam aliusBohemiz Rex - i]lo modo cft e-

tisde-

le&us: abfque jure (anguinis,preter vnum Podiebradium * Át veró' Nos,

, pro»

äþ&

amilia

li

lbng;alitep'grO F F:n.p INANDO argumgntamulf,. Nam anö 3 M

xenr

d

-le er :

32

Vt nun

rem pfopofitio

yn em ex Regni Con&ituvtionibus AL fumptarh' hanc prz-

mittimus:Aurea m Bullam Caroli Iv. & difpofitionem V vladi:lai, & Fer-

Atque

dinandi , Reuerfales,oportet obferuari;quibus omnibus ftatuitur,Regnum

dinari:

Bohemiz effe hereditarium;non autem liberz Ele&ionis,nifi in. cafü , quo

Succefi

Hszres nullus eft, Minor autem propofitio conceditur ab Aduerfarijs, que

fi veró

cft talissAtquiFERD1 NANDVvsSiuxta przd & m RegniConftitutionem eft

dubio

affumptus in Regem:ergo eft legitimus R ex.Subfume tu aliter:fed Intrufus

attineb

Palatinus non eft iuxta przdictam Regni Conftitutionem adícitus in R ege.

ud tem

ergó noneft Rex.Tu dixiftiquia illenon eft Rex, Quem proindeadmoai-

Regisi

tum efíe cupimus,vt eti&imatque etiam confideret,quid agat?quo iurequo-

indicta

rum fuffragio involat in Regium caput; & qualg idf& quantum?iure nullo;

us fuit

ofis.

jam are

mera vi;quFragantibus fediti

Secunda Caufa

^ Ad:

Certé ei

EM ET CORONATVM

IVRATVM REG

abdicandi.

fent pe

omnib

direxe

Vod fefceptio iüd , & Coronatio, Autio üillefimo fexcente[imo decimo [Eftimo,

viue adbuc Diuo Mattbia Cefare pera&ta,artibu: fit queftta & dolis : vocatüs

feciffer

in fubfidium perfidis quibusdam Patria C* Regni buim proditoribus donts C pollicita-

Cxteri!

gion bas corruptis,alijs qvauibus minis e adatbis, Nibilo tamen . fecius , neg id fine

probaf

conditionibus f adum efl , quas niff ip[e impleret : Statw '? aullo olfequia oUffridl

runt:ql

e[fent.

quidqu

RESPONSIO AD SECVNDAM CAVSAM.

tifsimé

Vt Con

Víceptionem & Coronationem Regis FERD1NANDr lI. non fuiffe

ocad

.

rité fadam probant Doli,Dona,Minz. Foc pratexit, Caufa propofita,

— Ad]

Reítat,vt etiamoftendatur efle verum;Ex Confirmationeautem huius

noperé

cauíz colligi poflunt ifte probationes.I. Quód,cum indicerentur Comitia

alijsiui

ropter Regem , inhibitum fuerit , ne in illis traCtaretur aliud quidpiam:

jure a(f

am adt

uod veteri confuetudini repugnat & Legi.Il. Quod propterea complures

ex Statibus comparere ad tam infolentia Comitia grauati fuerint ; qui que

Cenfen,

adfuerunt,füffragia fua eó direxerunt,quód hoc pugnet cum Libertate,Reg-

quis ali

nid; Priuilegijs. ITÍ, Quód incorporateProuincie ad Ele&ionem non fue-

phus?A

rint Vocate: quibus tamen promiffum etat,fore,vt in primis Comitijs de-

& illit:

NAND

cerneretur:An jus fuffragi) haberent,-qgod prztendebant, IV ,Quód Prodi-

tores Patrie intentarint minas de vitaijsqui diflentirent, v. Quód Pon-

nunqui

tificij omnes ex Compitis collecti fuerint, v

juris;d«

tnumero fuffragiorum füpee

garent.

tuleran

Ad 1. deIndictione Comitiorum,ficaccipe. Vt Ordinarié in Comie

mitti p

tijs liccaF quoque alia proferre;praterea,quz à Rggc proponuntur : tamen

differri

Roneo

yt

J

6 prz-

vt nunquam pofsit fecus fieri , ob iuftas caufas : abhorret prorfi usà ratione,

& Fet-

Atque illud intelligendum eft de Comitijs confuetis; non quz ob extra or^

egnum

inariam caufam indicuntur; przfertim talem , ad conftituendum Regni

u ,dquo

Succefforem.Quod vel folum negotiü meritó fibi poftulet Comitia. Quod

s, quze

! Veró aliqua forent,ipfam acceptationem R egis concernentia:hzc procul-

3em eít

dubio in ferendis fuffragijs afferri potuerunt * fi autem Succefsionem non

ptruíus

attinebant,& pofterius fuerant tractanda:cur iftorum omifsio , atque inali-

;

| Regé:

ud tempus prorogatio debeat infirmare Electionem fiue Receptionem

Imoni-

Regis rité fa&am'Quin formula ipfa literarum , quibus Regis causá fuére

'e,quo-

indi&a GomitiaOfficialibus,R egnid; Confiliarijs ex vtraq; Religione pri-

: nullo;

us fuit exhibita,probatad; ab omnibus,quàm euu!

garetur; X fumeturindg

Jam argumentum ad Comitia ipfa infringenda.

Ad !I,Quód propterea minus frequentes conuener

int,ift ita effet:mon ea

rM

Certé eius rei potuit efferatio,quód Negotia poft Ele&ionem , alia non ef-

fent pertra&tanda,nam fola Succefforis Acceptatio , plus fatis pra« negotijs

omnibusad conueniendum inuitabat. Neque przfentes füffragia fua illuc

feptimo,

direxerüt,vt caufarentur,contra libertatem id effe Regni,Et quinam illi id

vocatis

feciffent , cum pracipui quique,etiam fub Vtraque , quorurn prziudicium

ollictta-

€xteri fequuntur , formam illam indicendorum Comitiorum prius com-

, 14 fine

probaffent,& intimandam iudicaffent ? Et quomodo infrequentes adfue-.

ebftricti

runt:quando primarij omnes , &ij ipfi Dire&ores, quinunc reclamant , &

quidquid deniq; erat nerui & au&toritatisin R egno,adfuerit tunci& promp-

4

tifsime fuffragatum fit?Et cum qua tandem pugnat libertate,fiue Priuilegio,

Vt Comitia pro folo R ege celebrentur,alijstunc poftpofitis regotijs * quid

n fuiffe

hocad libertatern velferuitutem facit2

pofita,

— Ad ITI, De Incorporatis Prouincijsa

d Comitia nó voCa.tis,eii quod mag-

huius

noperéadmiremur, Nam cum Bohemi femper pro aris contenderint, nihil

omitia

alijsiuris efle ad eamrem:modótamen, vt F zE&D1NANDvsnonvideatur

lpiam:

jure affumptus,vltró illisjusconcedunt;ad Regis fubrogationem: & quoni-

!plures

àm aduocatz non funt , que nunquam fuffragatz fuerunt,admifsio Regis

]i que

Cenfenda eft vel ipfo fao irrita,vel certéirritanda, Sed quzfo promitte:

quisalius vnquam Rex à Bohemisita füfceptus eft? An Matthias!An Rudol-

e,Reg-

)n fue-

phus?An Maximilianus?an FE g n 1 N AN pvsan quis aliueQ'iód fi nullus;

ti'js.de.

&illitamenomnes legitimi extiterunt R eges ; cur vnicus modo F ERD1I-

Prodi-

NANDvs propterea exauctorabitur? At Sile;j mouerant controueríiam.Sed

| Pon-

nunquid fuerat adjudicata illis caufa? Tufsi erant proferre fiquid haberent

1füpee

jurisdefignatiquead cognitionem fuer

antaliqui: interea autem neque pro-

tulerant quidquam,neque probauerant.quonam ergo pa&o vocari,velad-

Comi.

mitti potuerunt,abíqueinfi

eni Bohemici juris preiudicio? At , debuerant

tamen

differri Gomitia pro Reg

L]

edonec ea decidereturcauía. Quamobrem itstan

ione

uri

d

ROn €eo ipfoglu/rimum ]

ifuo Bohcmidcroafïent : fi a Regis fufcept

DIQ-

$4

tereà deftitiffentZImtmó,fi faperént:veI propterea debuerunt Bohéetui , illis

"NAÀANT

pofthabitis,ad fubrogationem R.egis procedere, Et. quorfum tandem in

Procei

FanDrINANDI Regispreiudicium producitur nuncSilefia : cum ipfamet

«umex

1n fufcipiendo illo nihil plané mouerit,aut pretenderit eiufmodi:fed alacris

quanti

& gratulabunda eü exceperit;Homagiü,ex antiqua confuetudine,RegiF s &-

quàmi

DINANDO & beredibus eius preftiteritjomnibusquecoluerit officijst Ni-

fcultar,

gnis hzc funt frigida,& inania,vt idcirco FER D 1N A N nvsnon videatur jure

pari D

afiumptus,

decus?»

AdTV.Crefcit Accufatio,vis illata eft;ó diros fcilicet Principes Auftria-

Itaq

tos,& violentas inferre manus olim afluetos ! Armato fortaffe milite circü-

nem,rn«

feptus Senatus,dicere debuit,FE R DINANDVM Kegem;fi modó vellet vi-

iftiiilo

ueretAt,non ipfi Principes per fcipfos,fed per Patriz quofdam proditores,

quid er

vim intentarunt.Cur ift)i non producuntur? Parcitur pimirum famoe illo-

quanqu

tum à juratis & capitalibus inimicis,Saltem donis & pollicitationibus cor-

& zqu

rupti funt füffragatores.quipá?nó illi certé, qui protuenda fide Regi femel

Ecc

data ia&turam fecére bonorum omnium ; quibus hauddubié aritiquior eft

proind.

Yuftitia,quàm aurum:vt propter hoc non fuerintab zquitate difceffuri. Sed

miffum

quid randem vi,dolis,donis cffe&um eft;per illos proditores? Vt recipere-

bera ipl

turFEex DiNANDVS.Pró nefas!ffi bcccficQum:vtique qued juris erat, Nà

Qquzdu

liberis Maximiliani If,renuntiantibus FE R DI N A N n0 quod habebant ius;

Cufatio

& fiqui alij aliquod pretendebant,pariter cedentibus:vtique FER pxNA N-

tis éis f

?oKRegnum Bohemieg ex hereditate debebatur.Igitur oportuit minis & do-

3&i0nc

nis obtinere ius?éQuod,vt ita haberet,non tam FERpINANDvs accufari;

quàm illt deberent , à quibus impetrari debitum officium non potuit , nifi

intentata vi,autex cogitatisartibus , vel non,nifi pretio,redimi.Dicam a-

pertius,quznam illa vis extiterit,Viscomperte veritatis , qua nihil fortius.

I

*

Produ&z funt Regni Conftitutiones; producta Priuilegia tam clara & a-

perta,vt qui vel maxime aduerfabantur , tam perfpicua veritate, compulfi

V

fint(quamuls alioqui inuiti)FE R p1N AND0 fuffragari, FIec eft vis, qua

coníterna

ftlac

-ic

nouerunt ius hzreditarium FERD 1 NANDr , eidue füubícrip-

ferunt.Poftea veró,vt defe&ionem fuam quouis colore obtegerent, com-

C

DT Vitt

mentari fuper Priuilegia f ua coeperunt,parum feliciter , vt oftenfum eft in

prima Caufa,.

R3

ft declar

Ad V.de corrogatis Cat

holicis ex vicis & Cau/poni's : id parumad remz

sídem p

Reris El,

duz fuffragari iure potuerint.Sed profeció,cum ex vulgari Nóbilitate in-

ter Catholicos pauci pumerentur pra Acatholicis,in hos potius ifta corro-

€t , quo

gatio conuenire potcít.. Certé hoc argumentum ad cþuertendameQmitio-

fuit;(æ ,

rüm auctoritatem valet nihil, Si in promptu effent nomina eorum;qui illis

Comitijs fubfiripferunt,liceretex Tabul.sargnmentari : at quoniam pre

| W[laffr:

man.ibu.s non Íant,quzremus.ex j gfiünct , Vtra fuerint celebriora , FE & D1-

i

,NANDINE

1 , illis.

H

"'NANDINE Cofitia,an Noui ? It !llis adfuére omnes 'vrr"z'uï-'que Re!

:g"ionis

em in

Proceres,qui officio publico,vel authoritate valebant, & confensére omues

