FoXIIa275d_qt
author: Ximenez, Pedro

ass

-

u Ào e—— À

X ES

——

———L— —— -

i*

————— ——

"

5«

L

——

»

"É

4

w..

R

-

A

ID

w*

"—

ht

——

€-

K u

1.

'hu

od

t-—

&. u

-

-

" m

NT TW r

"P

N

4..

^XRY

r A.

r

-

ss Ws

*

.!l

—

A

E

F

R

.E

s.

01

^

P

^

;

A s

—

-

.

-

QT u

«

--

"h

-R

--

,

-7

JJ-

&

-

Y^*

"-

NANSS

*s

Hn

Y

^ oW

Y

"i

w

-

x

(W

]

v us

*

AC

K

æ..-

M

i

v* e 9

"ais

.,v

O Aix

u

-,-,ï..

-

h'A

LE

»

—

N*

m

"--

»

À

aM

"

--

**

..i.-

-

Sv.

f.l ). - [

"

X

h

TC ". n

VA r

.

ee N

:

—

"-

n

"*

Vr

L

o

-

e //,

*

--

" Y

-

"C

n..

-l

j

:

"- N

$

b«X

-

ss

r

x

"1

"E

»€

LAd LT

Y

-

c€-

:

s

U

h.

n

^.

N

L

&

**

h s

1»0.

^

v

IM

w

i.

"m

— "

-

WX

t

, /) "

.IJD

m

pPNTS

--

M

ix

m hn

Á LA

.lr-c

^

D.

.;J

*e

N

«*

-.'

L

uv

-

b

l.i

Ul

rd

-

«

M

»-

.'ï«l

KS

cvf

-

z

""«

. As

—

^.

*

*s

x

1

1

*-

(4t1

--

M "u -a

"C

X

Vs

— .

'

t

-

.."/0,

LO

La P

-—W

J a

M

;

:

a

:

.^

r 2

-.

*

»H

—

bv

Ls

H

"

A

x

x

**

*

—

.H

-»

——

Nv

P.

" l

"

-D

N

—

"4

u .

E

A*«

*

P

k*

Te-méous

N

m

-.

up

« ul

1

AC

—

--.

N^ at Pa

u

-

C 0

,

N

./S/

.A

"

& Wa

-*

A

v

M.x

la

e

*

f

n

.^,

A

w «

.

^ V^

L.

a s

Aa

.

df ]

* -X.O.A/

] *

* 274

VO

ex

""

-

£ Y

vt

»

g*

^

ln-

-

,.

?3

e^- £.

-.

:

".

"$—

lo V —AS

»p

h.

'-

"**

"-

!

H'

v

WJL

P

L

.W,o

*

5 N

.A

MP PA

*

-

.-/l

b*

»

"

n,«

--

".

W

Q

——

xxnlx.

M. M

o.'

1fo

r

"h.

. u

—

vt

a

M

hd. .

[

PL

^

La «& 9.

xþ/ " ll-a

^ w

«*

*

H

.W

z

a

*

:

LE

CT

m us

.y.

L R

*

."

"

b

m

wv*

]

b 15

A

"

-t

-.M.

"

* m

T

Y ^

N

ib

»-

W

-^

T*

v

u-

a

—

,*

.--

t

"

s

"m

.I/Q

^

DN E

P. ."

**

Y

o

-—A

B

« w

bv

W-M

X

uN

& w

E

N

a

/Ut

s

* .

*s

-

EE N

H

od

».

- .L.-c&æ. Ls

;

w;.

;

AC C r

"A

w;w-

?

v*

M

E

w a

-^

C

»^

.

,n/

,(-./.,.00,

^ i

EY LA

o.«...; »

: .--

3

t

L.

;,..D

H

-

TWND

M

'l'-iv-

*s

JMA

i

p

P

-

V

IH

'J.lf D

*e yAR

-«

.

d

b" 4

-

j

o d

--

"at

f s

*

p'-

;

p

h

-

Y

-

44*

PT

hn

;

( qe

H

4

-

. ^ T

--

"E

MM

E

L N

A.

^ p

at

L

w

"* 3 ^

...u/

a

)I/

v

W

--

v

LE

H

l

"s

T3

'.h

« 08

.o,..:

WE

-—

WI

^

-

*

UET

w*

-

d-

LY

AN

»*

*

r-.-

CUU

Yw

* «

"

d

Yyq

—

*

2*

N

;

w.

--

vtv rv

)Al-,.

P

-

**

M XTUS

"u ;

./....-nx

/AW )

1

at

*

u v

k:

L

-—

t

Y

J

l.(

H.n

"od

Q

e£

*

.

4*

RX

J

— LC

*X

'

2

:

U..lc.c

— on

tl.r

"

" *

m

A

E

H..:.

-

IH

*4

d

—

t x-»k).

".

x

n

*e

IN'

-

-

E^*

^ p

-9

,

f

o:

IN

—^

-

E

lo

...,.

h

D

tm(l

——

.

Op.

"24

E t

.

a s

N12«510277091

021

H

I

l

[|

i

i

i

i

ll

dU

i

TULLULIUT

UB Tübingen

Archivfilm

vorhanden

M^

M

8

NF

£

e

Iu

i

o«

RY-S

HAEREDITARïVM

ET LEGITIMA SVCCES-

SIO IN REGNO BOHEMI £,

FERDINANDI. II

AVSTRIACI,

NFENC 1MPERATORIS AVGFSTI, ET

HVNGARI AE BOHEMIAE 2V E REGIS PO-.

Lentifsimi atque 1 /wzäïz/ftm.

TCC

(?f

7*030

34*

st,"

M

'-N..LJ- rj

&9

3

B

CM

.

* i

"Wæzsäfg*

v

Is

(ey- 25

d

953

N

z

;/

Z NC

2

b

v

U

I

"

p

)

PA

A P

A

GN

M r

( w

)

2

w

N

z x

-

N

Deo

M

dl WO

I d

"TL

2

L

"'W

i

7

;

( rj

p

i À A

o

j

w

msä

b.:;

]

V 224

Iuxta Exemplarimpreffum Viennz Auftriz, Apud

/

Gregorium Gelbhaar, in Burfa A gni.

a

l)(fl- fæ.p U!Z(NO Mo Duo X X

t od

ISAIAE, XLI

C25

gem.:

« TEÉtimessquiaego tecum fumene declines:quia .egö*

dtqu

, NI DEV Stuus; confortaui te & auxiliatus fumtibi,

fit n«

fm*zæ

. &fufcepit cedexteralufti mei.Eece confundentur

reda

& erubefcent omnes, quipugrnant aduerfurn tet erunt

mig

uafi non fint , & peribunt Viri , qui contradicunt tibi.

Zat x

Quzreseos, & noniuuenics , Viros rebellestuoszerunt

diur

uafinonfint;& veluti confumptio: hominces bellanses

caln

alle «

aduerfumte: Quiaego Dominus DE V Stuus , appre»

:ial

hendens manum tuam;diceníáue ;ibi ;Netimeas , ego

1ntc4

adiuurte.

gga—z

22112

dem

Re ZA

bibe

]Zm

Jo

Y'//8.

!k(*'

L

2

d

1

/N

'O o* -lff "' '-—.

5

D

IDO, ET VER

LECTQM CAg,

amanti,

]

ïI'TSA..TIS'

?*-

"v

L

yV$ FERDINANDI II. /J'ær:dz'tärz'um ia Bohemis

-

,

w

Regnum, c legitima feiccefs

jo, 10 opuis babent. defenftone;

ón

"

42

do toti Romano i.smperio probatafunt

:quofacium efyvE

1

u Y um

EU

! cum ante plures menfes proddfíet snfalix quidam partus

;;irum;äbqua

Fatlio Bobemica prejumpfifiet , legitimum [uum Re-

cemlam iuratum,

h coronatum À toto Regno , per [ummam iniuriam

ljo quopiam inaniter fubrogato,

res vi[a nor

ego

ataue audactam abdicare, a

calUmngs

'Ibi,

fit vefutattone digna:p

vafertim quod [cateret comticu s , c

A Regif 15

gocentiffimi mota virtus per fe ipfam manifeffé

It uT

futilibusqu

fito fidem abrogaret. At poffquam Sappofititi-

urnt

æeda;*guerct,

d auctori

us ipfe,in faa infor

enatione [est

declaratione muper euulgata,non dubi-

d fatyricum illna fcriptum v

euocare indeque fabfr-

Fibi

zat cau[e if itiam a

unt

dium petere:obfequen

dumfuit [apientis confilia, atque refpondendum

n^es

calumni atori pne fibà [apien

s videatur.Tvibus deformis capitibus f'atus

jlle cditus, atque inpublie

oexp

offtusfuit.Vmum.carebat oculis ab infci-

Pl'c-

tia Luris:alterum ,1n fa

j-veritate nutabat ; tertium erat fene þ*ant—g

ego

incalumnutando.

dicationis petita eff. Iure libera eleifioms,

Nam prima can[a ab

uamánfcite fibi arrogant fatti

off. Secunda obloquitur Comitiorum Reg-

niintegritati , inquibus FER

DINAN DY $ publicefufceptus eff:

deniaue tertia commini]c

itur ,periurum

efe FERDIN AN.DV M.

Regnique boffem;

4c proim

denecReaem ejfe pojfe. 3:u.modo mentem ad-

bibe le&tor:cr qua

7155 1020PILCUS , "U€

vitati à nobis lucidifime demon-

/*""f"üe»'f*?*"

-

efcesfacinnfque. detaft aberes

i

PRIMA

attitn

PRIMA'CAYVSA

du»el

4*I.uratuvm- Rþgem abdicandi.

qjnate

Prea

V'od Nunquam legitime ex more d confuetudine prifca at-

inter

que pmffcrïþto priuilegiorum, in Regem Boémia fit el eliusz

ifta f

quim nec ip[e e[z;gis fed fufcipi tantum , ci coronari voluit:

Princ

? Mi d

n

ddque cur [ecerit, ex declaratione buius primas d tertie

L]

us c

Hacibi ad verbum..

us gzpparebit-

gima

firat:

RESPON SIO.

«b ipf

sicda

( VQ wvislas i&æredïiafium FERDINANDEI anceps foret; & Boliemi

J xs&enus videri potuisét aliquod ius habere liberz ele&ionis:nüccer-

tur v

Q

eft,/

epoftquam Regnum vniuerfum Fe&D1N AN Docefsir, & tanquam

legitimum haredem, ex dcbito,

'nonexarbitrio , eum füfcepit : fruftra dií-

bis i

Po^t

ceptationem de iure electiuo ipflaurat parsaliqua Bohemoruni , nonipfum

Regnum:imó & Regnum ipfum fruftra nunc contenderet, poftquam femel

ffer

hxreditarium Iusagnouit , fedueeo nomine (ubiecit Serenifsimo FERDI-

OnIS

conf

NANDO. Verüm vrgereiftud noneít opus, quando Ius conftat liquidifsi-

mum tque certifsimum: quod ex triplici capite euidentifsimé demonftra-

xiftii

nimc

mus. Ex priuilegijs ipis Regni, queabaduerfarijs proferuntur; ex vfu &

coníuetudine

N

Á

E

perpetua, quzab ijídem ia&atur;poftremóex Re

gnï confti-

Succt

tutionibus

-

rede

legibusque authenticis, quas il fupprimunt.

tépu:

PRI-MA É

ONFIRMATIO HAEREDITARIAE SVC-

dign

CESSIONIS Ex Rtcwi1 PRiVILEGIIS.

ordir

KR PRIFILEGIVM. FRIDE

eoq

?X4?7NAT

RICI h

ratoi

- -ACarolo 1 F. coufirmatum. . .

*

-

quoc

w E Hoc Ira PaokvNTIANT Vindicesiui:s Electiui. Sunt tria au

-

obtit

'earum Ballarum Ca[aris FR Y DERYCA atitograpbaze mant, quarum pri

€iot:

or efl data Anno v1.12.. Sectinda Y21 6. Tertta1221. (pro 231. ) quibus. Ele-

pri-fti

&los à Statibus Reges confirmat; & claré pronuntiat: Status Regni buius , ius C po»

Rege

teflatem Regts pro libitu eligendi babere; quiá, ab ipfis Rex eleitw fuerit , regalia à [e

do fuj

C futüris Cafaribus Romanis po(cere c fu[cipere debere. His adJiipulantur alia ett-

elect

um Auree Bulla Unperators Cagor 1 [V. date Auuo 1370. quibus pracedentia

iura,

prieilegia Cefar& FRi DERTCI confirigantur nec non prolixius declaratur,Botinos

fe ipi

Iu liberé eligendi Regem babere.

j-—jï-ïæc iUi-

dum.

Sané Canorvs I V. prolixiüs.rem declarat , quàm ipfi voluiffent:qua-

La

; Quod

EL infra multis conátur declarationem Ca & o1 1 eludere:fed fruftrà

-

attinet

per:

N

L

y

O.

attinetad FR r pE R ic I Diþlcfn'ata','ex.i js pfïmum*,»quod A'nno Millefim

ducentefimo duodecimo datum eft:à Carolo I V.ad verbumin fuo Diplo-

mate ipfertum eft & confirmatum. Caterum ibi Fridericus Othocari ( alias

v

Premislai )Regis merita poftquam commendaffet,& illud nomiriatim,quod

77772

intéralios Principes fpecialiter, prg ceteris in Imperatorem ipfum elegiflet,

77772

ifta fubiungit: Sictt diledus Patrüus nofler pia mevmrie Rex Pbilippus , omnium

Principtm babito confilio, per [uum Priuslegium infliruit , Ipfum. Regem couftitui-

ertie

tius C confirnamus, & tam Sanclam, & dignam conflitutionem approbamus, Rege

i& n9-

numá, Bo£inia liberaliter, & ab[i, omni pecttiia exattione , C coníueta . Cur

firatuflta fibzs, fusfi. Succefforibus in perpetuum concedumus : volentes , vt quicuná,

ab ipisin Regem eleckus fuerit, ad nos C Suece[fores no[fros accedat, Regalia debito

liemi

medorecepttrus. Flec triderici funt verba,quibus quid , quantumque largia-

iCcere

tur vel Othocaro Regi,vel Regno,ex adiun&is circumftantijsdi judicandum

quam

eft, Ac inprimis;priuilegium hoc in gratiam Othocari datum elt,vt ex ver-

a dif-

bis ipfius priuilegij perfpicuum eft; ac proinde Cafar nequicquam voluit

pfum

Po'teritati Othocari prziudicium aliquod creare, fed ornamenti plurimum

femel

afferre, Fuiflerautem valde preiudicatum:fi propterea Othocarus fuccefs:-

RDI-

onis iure priuatusfuiffet, qui prouidé im eiufmodi priuilegium neutiquam

idifsi-

confenhifler, (ed refpuiffet potiusillud omni ftudio , atque conatu. igitur e-

nftra-

xiftimaujtznihil fibi, aut pofterorum dignitati derogare, Deinde iftud mi-

fu- &

nimé agebatur, neccogitabaturquider, vt vetus forma Princi patus,quoad.

on&i-

Succellores fübftituendi modum, immotaretur: Sed vt miatis ab Imperato-

gum inaugaratio. m víque ad illud

redependeret, quàm hactenus , e

'40.!

atamé.

tépustametfi PrincipesBoémigbercditar

io fibi iure fuccederent;Re

)

vc-

Pauci enim,& p er interualla,extra-

dignitaténó proinde fuccefsione adibàt,

ordinario Imperatorü beneficio,R egia süt corona donati,at deinceps omnes,

tÓ quód principatüm adibant; inter Reges numerati fünt: modó ab Impe-

II

,tanquam Feudatarij accipcrent, Htud igitur,.

ratore Regalia, qua vocant

quod maximum eft, Fridericus

liberaliter concedit, vt qui Bcémiam iuré

(4 4

& fit. Vtrum autem fuccelsionis iure,an ele-

obtinet, eo ipfo Rex habeatur,

m pri

&ionis arbitrio obtinere Prouinciam debeat , nonlaborat : fed re

m inftatu

5 Ele-

priftino relioquir, Qsód autem dicitin Diplomate: Volentes ,. vt quicun, in

g'pd-

Regem ebipfis electus fuerit,ad nos & Succeffores na jflvos accedat, Regalia debito ime-

au[g

do fu[cepturus.

perilla verba nop prafcribit liberam ele&tionis formam ; fed

;4ett-

ele&tionem vocat, quamcumque legitimam adeundi R«

gnirationem , iuxta

denti4

iura, confüetudinefqueantea receptas, Qiiorfum enim; neq; rogat

us, neg;

9 67410$

feipíà poftulante, negotium hocfponte fufciperet,

præ'fcribendi iliis mo-

odiueríum, quem hactenus obferuaffent ? re-

dumReges iubrogapdi ,abe

fgüä-

litiquit ergo rem, quoad hoc,

inftatu (uo: rantum decernit, v t eo ipfo,quód

Quod

R:x:quod hactenus num-

ttinet

á

ulpmmhcmr.e Princeps BOQthi?Q lit quàque

3

qganl

[

r

iifhiæ :

quam habuerunt. Adde, quód hereditarij quoq; Principes récipiàáProuin-

€ijs folent, cum in poffefsionem inducuntur: quz receptio, abufiué Ele&io

unt. P

dumus;

dici poteft. Vult igitur Fridericus,vc qui Regalia ab 1mperatore füfcepturus

eft,à regno priusfiue Ele&us,(iue R eceptusfit , eo, qui iuris eft , modo. Et

Rege;

magio

tandem per ea verba ( vt plurimnm detur )'ignificari potcft priuilegium,cu-

ius meminit in Aurea Bulla Carolus, vt deficiente Regia prole( vbi alioquí

vIHAA

Regnum tanquam Feudum ad Imperatorem recideret, & conferri poffet.al-

riopof

teri cuicunque , pro libitu Imperatoris ) nihilominus penes Regni Ordines

re; &

fit , íubftituere Succefforem ; neque ad Imperatorem deuenifle cenfeatur,

tes, Ri

auctor,

Quod profe&ó maximum beneficium eft. Cum igitur in reliquis Imperij

(

Principatibus, extin&tà Principum profapiá, ius omne cedat Imperatori , &

huius fitele&io füccefforis: indulgetur Inclyto Bohemiz Regno, vt defici-

que C

reftin

ente quamuis R egio fanguine , fubftituere fibi pofsit aliunde ; qui idoneus

fit; aceum Cafar confirmare debeat: quando nihil obftet fipgulare, cur me-

centel

ritó repudietur. Hzc veré magna funt , ac praclara priuilegia; perpetuum

Priüilq

ius Regni accipere, & cum feudatarium fit, feudi feruituteeximi , neque ad

confit

vnam certam familiam effe coar&tatum , fedad quamlibet extendi , quam,

€ro:q

eas in:

vnáaliquá extin& fübftituere Statibus Regni vifum , collibitumque fue-

rit, Atque heceft fententia celebrati priuilegij, & hoc eft ius liberz Ele&i-

fionit

onis, quo gloriari Statusdebeant, Sed quid multisopus eft? Ipfe femet a-

€€as COI

perté explicat Fridericus;quando alia quoqueadijciens Regi priuilegia , in-

vobis

fra fubiungit: Dz noflra autem liberalit atis munificentia flatuimus , quàd 1Mlufris

ita fit,

Rex pradiclus ( Otbocarus ) vel baredes (ui ad nullam Curiam nosirorum venire te«

quirut

neantur &»c, Quid clarius? &t baredes (ui. Notabené, Si heredes habet Regali-

tioner

um prinilegiorum, ergo & Regni. Nam fihzredes Kegni nonerant , quor-

4um ait,vt necipfe,nec heredes teneantur Curiam adire Czaris? nam adire,

ajþ?rg:

non nifirefpe&u Ofhcij Cefari à R ege debiti , alioqui tenebantur, Ergo

JTnperi

Fridericus, ípes vnica rerum, ipfis euidentifsimé refragatur.

lecliont

Porró quod ad duas reliquas eiufdem Friderici Bullas ( anni millefimi

sme, vel

ducentefimi decimi fexti, & millefimi ducentefimi tricefimi primi)non pri-

Hus ( q

uilegia funt, fed Inueftiturz duorum Regum , iuxta fupra expofitum priui-

dumya

legium, In quibusetiam illud pro afferta à nobis veritate facit,quód expref-

lt cc

se profitetur Imperator, fe tanquam primogenito , poft patriseius obitum,

pronun

Regnum Bohemieztzadere pofsidendum. quorfum autem iftud , fi Primo-

« lezi

genitura non habet prerogatiuam fuccefsionis? cur tanquam primogenito?

H:

vel,(i vti primogenito: ergo non tanquam arbitrario iure electo. Sed redda-

werit,

mus verba Friderici in Bulla anni millefimi ducétefimi trigefimi primi,qua

&ioni

V Venceslaum iuniorem in Regem confirmat, T«pe , inquit , Itmmperiale fafli-

bis fup

gium (ua rutilat dignitate, cum ad Reges & Principes fuo (ubietos Imperio (ue va-

cefTori

Nota.

quean

ms elaritatis effuudit, & ipfis paterna Mgna munifica latgitioue eorfirms ,

WW t

jtud

——

7

uifie

iftud': Paterna vognay i 6a vocántur, quá iure Biereditario ad filios deueni-

cuio

unt. Pergit: Hinc eff igitur, quid per pra[entein augu[lalem paginam notum effe vo-

urus

Jumus quód cum olim. vitrente dilesto Principe toffro Otbacaro, Lllufiri Bübemorunz

. Et

Rege; recepto; à dilecfo Principe C* affine noftro VVacz-lao tuniori Regefilio-eiu,bo-

cu-

magio itxta moreim: concefferimus , eig, tanquam primogenite: ( arrige aures ) de

oqui

jmnataliberalitate noffra Regnum Bobemia po[! eiu(dem Patris fui obitum ab impe-

t al-

riopofiidendum: attendentes, &c: pergit merita Othocari & filijcommemora-

lines

re; & tandem fübijcit: Couceftiomir dudunr babita munera: liberaliter profequet-

atur,

tes, Regnum Bübemia cum omni botiere & dignitate , Ciuit atibus: &c,. Imperialie

perij

autboritatis-munimtne confirinamus..

,&

Sed fortafle interpres Frideri

cí; & quidem nobilif-fnus, Maximus at«

efici-

oneus

ue Optimus Fnperator €arolus.I V. fuppetias feret ,& comentario fuo.

reftituet rem; Proferuntitad; pro fe €aroli I V. Bullam ,annimillefimi tre-

rinc-

centefimi decimi feptiai, quaconfirmatad.verbum fupracommemoratum:

tuumn

priuilegium Friderici;atque contendunt, profe facere,dumalterius Bullam:

uead

confirmat, contra fe veró, confitentur, illam-ipfam interpretari.- Sed- obíee

uam,

cro:quis ita ftupidus eft, vt litterasaliquasconfirmet alio: fenfüj.quàm quo:

v fuc-

le&i-

eas intelligit & interpretatur? Cüm igitur interpretatusita fit,quód fuccef-

fioni hsereditarie irRegno Bohemiz nihil preiudicent:quomodo: potuit

het a-

eas confirmarealio fenfu, quafrius fuccefsionis penitus abrogent: Igitur à

a, 1n-

vobis produci nondebuerunt, vt qug maximé vobis ipfis aduer(entur.Sed:

lo fls i

deftituuntur propriz caufz, dum qu&uis temeré con-

ita fit, vt qui preefidijs

reite

quirunt & corrogant,

femetipfos conficiant; Verum Caroli.EV. Gonfirmae

egah-

tionem expendamus. '

quore

Ad tollendum: de tme

dio omne dulium , vel ob(curum, quibus dilarum [evies

adire,

affergitur literarum , vt Reges Bobemie prefati ipfiusd, incolartm. Status in fincera:

Érgo

yonperij dilecionis per(cueret coricordia, " y

nitatenrin vinculo: pacis feruet , &c. E-

ntaxat Creuentu, quibus de Genealogia, proge-

lediionem'Regir Babemtia n cafudu

lefimi

nie, vel femine, aut profapia vegali

Bobemie mafculus, vel£emellas fuper[fes legiti-

onpri«

velper quemcumá, alium mo--

mus ( quod D'EV S. auertat )nullu fuerit oviundus,

priui-

dum vacarecontigerit dbumregnum; ad Prelatos,Duces, Principes, Burones, Nobi-

xpref-

£ Pertinentiarum eiu[dem , &, decernimus,:

les & communitatem Regni préfati,

jitum,

pronuntiamus, interpret amur, C* pv

&

rimo-

f entis Scripti patrocinio dedamnym-z: rità ,iufté

& legitimà in perpetuumpertinere ,

enito?

HIzcita perfpicua fu

nt, vt nemo;.qui a

ttenté eà legerit, Carolum negz-

redda-

uerit, manifefte fancire,

folüm iridefe&u lizredis,locum effe Bohemis cle-

ni,quà

&ioni: quinid e

x Friderici mente effe plané decernit:- quod:

etianveft à nc

t fafli-

bis fupra demon

ftratü.& quando dubia eflet Friderict fententia;ius eft Suc-

Íuz f4-

cefforisillam interpretari, Sed'fpe&temus parumper, quema

dmod& fetor«

, Nota,

queant, vt fe ab hoc , tàm: perplexo-nodo , expediant, Primä- dicgnt

- M:

— —

iltud

UK EF

3

:"interprethtiä locum hlon babuit,—ae? ob[eruata eþ,-nec.o'ä]ämafi debuit ,—,-nkt potuity

Se

3naxime propter clau[ulam Aurea Bulle vnperiali anexam , quá priuilegia Ó con-

ijiur

fuetudines antiqua Regnicolarum án eternutm ade) voboraniur, vt ne Dnperiali qii-

dem (ancEione siutaripo[sint , medum vt priuata declaratione folius Jimperatoris ,.at

dem (

»

um G

Regb Bobemia cuisfcung, boc fieri pofstt, aut debeat.

v

-

M

- In hoc refponfo prura infunt, Prim

O0

hanci

nterprcra;ïdnem nonfujffe

redib.

feruatam.Secundó: non potuifle, nec dcbuiffecbfiruari quód pugnet cüm

Afc'bit

A irea Bulla I nperiali. Tertió: quàd priuata declaratio folius Imp-ratoris,

aut Regis non pofsit officere iuribus & confuetudinibus Regnt in &teroum

roli d

Caoíi

roboratis perBullamauream Im

tu exufflantur.

perialem, Verü:n ifta omn'ika vel leuifpiri-

ba il!

Primum quidem:quia

.

iod

Ó non examinatur factum, & vfus,de quo

te4xat

!

»

betmia

poftea diceturgfed ius & priu

lcgga'

Secundum «ft perfp:cue falfum,vt often-

detur infrà, Etquomodo cftcredibile,Carolum ita fecum pugnare , vt in

modtin

confirmatione priuilegi] Friderici contrarium proríus declaret, quàm quod

verb:

misL

inTmperiali Balla conftituit, nulla przfertim prioris facta mentione fenten-

tiz? NamImperialis B alla pofterior eft. "T'ertium veró eft plané mirabile,

fiuem

nédec

vtImperatori adimatur ius interpretandi priorum Cefarum conftitutiones,

fiue priuilegia, Sed mirabilior eft ratio,que redditur:quia,videlicet, nequit

hzrec

derogare priuilegijs & confuetudinibus Regni, Mi homojqüi interpretetur,

fuerit

non derogat priuilegijsanteà cócefsissfed declarat, quo feníu data fint,Q:ód

i&is'pl

fi eonttarium aliquid priuilegio vfurpatum eft.confuetudine , id faltem ex

priuilegionon eft fa&um: de quo nunc difceptatur. Quatemus autem Impe-

lao, p;

rator, aut Rex pofsit indulta femel priutiegia minuere, velabro

[2]

are, non

Nam

o

P

attinet hocloco difputare, quando nonafferimus à Carolo 1 V. fuifle abro-

Conce

Cüm

gatum Friderici priuilegium, fed expofitum,& quidem rcctifsimé, vt fupra

oftenfüm fuit, Quód autem priuatam vocant Inperatoris Authoritatem,

non

qua interpretatur literas Predecefforis (ui , perhocfaciüntipfum ex I.rif-

ele&u

peritis aliquem. Certé Sanctiones fiue Declarationes Cx(arum Aurea Bul!a

EXDP

obíignatz,non funt priuata commentaria, fed maximé pubiice, fiue Confti-

tutiones, fiue Teges, Nequeaduertunt: fi declaratioilla tollatur, nihil peni-

*

E

tusà Carolo corifirmari, quod ipíos concernat ; quando Friderici Diploma

4

delure Regiseligendi non aliter vult intelligi , vel effe ratum, nificum Re-

H

d

gni hzres legitimus defuerit.Sed ecce, dum Czfari ipfi detrahunt interpre-

tandi auCtoritatem: arrogant fibimet , & declaratoriam declatatorie con-

ficium,

yerà 4l

dunt; Caroli declarationem vel peruertendo, vel abrogando, Q od fi face.

qunc L

re eis licet, vt proarbitratu admittant , vel reijciant ex Cafaris Diplomatisg

hocjut illud; dum, quó ad aliqua ipfis contraria, isfirmantillorum aucto-

bebit,.

ritatem: pariiure cgtera redduntur inania; atqueàdcó

fenpe

ijídem contenta,

ipforum priuiwgila

Regii

-

Sed .

9

Pottiify

Sed viderunt, patum fe p

;

robabi!ia.aff'crre: proïndg glöffegaa alter!uxm'.ïl

4-

* cone

ijiunt,inhzecverba.:

il qui-

Deinde, etiamfi idfierip

etuiffet: e&:-endi tam?n n?quäi vltra ffo,&:p:'aä em[-

dem Cafari Cavroli ? Domo Lucemburgica oriundi; puta duos eiusfilios , VVencefila-

h,.atft

um C Sigifinundum:qui ambo exiflentes Cafares Romamt.& Reges Babemi [ine ba-

fuiffe

redibus deceffertut, relicla vnica tantum à Sigsfmundo filia Elizabetba, qua alberto

tcum

Arcbiduci Auflriematrimonio iuncla fuit, C filinm ei peperit. Ladilaum ,

h3

tOriS,

In hac euafióneduo funt, quz merentur cenfuram. Prius eft,

quó

d'Ca-

rnum

roli declarationem ad profapiam tantü ipfius pertinuifle dicant: cü vniuerse

:fpiri-

Cafirloquatur,nulla prorfus profapiz fuz facta métione: ait enim; ( vt ver-

ba illius iterus» neceflarió repetamus ) Eledionem Regis Bobemia iu cafu dun..

equo

taxat Ó euentu, quibus de Genealogia progenie, vel [emine, aut profapia vegali Bo-

;yften»

bemtasmafculis vel famella fuperfles nulle fuerit oritndus , velper quemctxg, alium

vt in

modum vacare contigerit didtum Regntum , &c. Vbi ob(erua przcipué illa duo

verba, Is cafu duntaxat, quorum perfpicua vis ea eft, ron compctere Dohe-

quod

nten-

mis Ius Electionis;rifi prorfusnullo exiftente ex Regali profapia Bohemiz,

abile,

fine maftulo, fiue fzemina: noninquit, ex profapia Carolipa, quo pa&o pla-

ones,

né declarat: Regnum effebzreditarium: vt poftquam aliquis (in tali defectu

equit

hzredum ) legitim fuerità Statibus-ele&us : «quiex eius deinceps profàpia

tetur,

fuerint,debeant omninó fuccedere: nequefas fit aliunde Regem fümcere,n

:

Q:od

iftis prorfus omnibusé vita decedentibus.

m ex

Pofterius virgula notandum illud eft, quód affirmant: mortuo Ladis-

[mpe-

lao, potuifle BohemicosStatus, vi priuilegiorum, elegifle podiebradium,

Nam fi Caroli confirmatio, vt ipfieamreftringunt , ipfius faltem profapiz

,hon

abro-

concedit ius Regni , quamdiu aliquis ex alterutro fexu extiterit fuperftes,

fupra

Cüm füpereffent tunc dug Sorores Ladislai: clarum elt, vi priuilegiorum,

atem,

non potuiffe, Regem aliunde fümi; contraquc priuil

L.rif-

ele&ur,

1

egig, Ggqrgiqm fuiffe

Bul'a

EXPENDITVR BVLLA AVREA CAROLI IV, PRO

onfti-

Iure Succefsionis.

,

peni-

loma

"t X hacetiam tueri feconantur, in hzc verba: Ccn'jirmn.tr boc etiam per

: Auream Bullam eiudem Ymperatoris Caxoli 1 V. quam vuiuer(o Romano Im-

) Re-

* periadedit: in quade omnibus fepteim Elecloribus Vmperij , quod ctiufuis fit. of -

rpre-

cone-

- ficium,ci quorum Principatusad Lpmperiuim deuoluantur ,cap. 7. fic Satutum eft : s;

face-

yerb aliquem ex buiu(modi Principatibus eorum, Vmperio (acro. vacare contingeret:

-tune Vomperator , (eu Rex Romanerum, quipro tempore fuerit, de ipfo prouidere de-

matis

ucto-

bebit, C* poterit , tanquam de re,ad fe, && Imperium legitimé deuoluta : faluis tamen

feinper Priuilegós, 1uribus, & Conflitutionibus Regni noflri Bobemia (uper Eleclione

ngi'a

1uxta

| Regmn caj u-tfux:tiem's,per Regnicelae;qui iw babent eligendi Regem, facitdi

r

un:f:

Sed

19

^

[

eontinentia eorundem priuilegiorum , C obferuatam eon[aetudinem diutsrnam 4

perii

Diuis Romanorum Ymperatoribus fiueRegibus obtentorum:;quibus ex buiufmodi (an-

élione I mperialitn nullo preiudicare volumus:iimo ipfa decermimus nunc. & perpetuis

PHDI

titder

futuria temporibus inomni (ao tenore & [ormaimdubiam tenere roboris firmitaten,

Locus ifte , in quo pu.antfe vitam habere , mirüm,quàm mani fcflé eos

lamp

deric

reuincit:vr finihil przterea fuppeteret,& ad eam diem Status Bohemiz sé-

Gione

per vfi fuiffent Elc&tionis libertate: ex hoc certé tempore vi huius Confti-

bemi

tutionis,omni penitus carcrent, Duo decernit Imperator , & Ele&oratum

Prii

Szcularium Principum efle hzreditarium;& quis,cum hzres nullus füppe-

fucce

tit, fufficiendus fit.In priori comprehendit difertifsime omnes Electores

Tninu

Íacu'ares , atq.e

A

.

P

'i:p('um nominatim Dohemiz Regem. Poflea, fubiungit

oncra

accip

Ne inter eorundem Principum jämlariamï Electorum flio: fnper iure, voce, t pa-

uilegi

tejlate prefata futuris temporibus (candalorum e& d:ffenftonsim po[six materia fef-

eitari, C [ic bonum commmune periculofis dlationibus impediri.futuris, auclore DEO;

Iurer

misd

eupientes periculis | alubriter obuiare: Statuimus C wnperiali au&loritate , pra[euté

quod

Lece perpetuistemportbus palitura, decernimus : vt poffquam üdem Principes Ele-

Ex

lores[eculares, C eorum quilibet effe deftevit: iu,vox, Crpoteflas. Eleclionis busuf-

anods ad filiten um primogenitum legitimum Laicumyllo autem n on exiflente , ad

t El

viu[dem primogeniti primogeuitum fimiliter Laicum , C [ine eontrad;clione cuiuif-

&cqui;

piam deuolnatur.,

L2

-perat(

.Qugroiam,vtrunt 1

flaSan&tio ad Bohemum Eleäörcm pertineat , nec

pra d

netfi pertinet:zergofilij & reliqui deinceps hereditario iure funt Elc&ores,

Princ

atqui effenequeunt,nifi Regeum quoque ipfumillis hereditarium fit:nam

terun

Ele&toratusà Regno difiungi non poteít. Et vero conueniebat maxime, vt

Reen

Elcctoratus in fzcularibus effet familiz decus:nam in E«clefiafticis Princi-

nö:cæc

pibus probibcbat Status,qui non gignit hzredes, Quód fi Carolus volebat,

G&Gor E

exceptum Bohemia Regem;vel fj hunc non efle hereditarium exiftimat-

fuccel

fet:non adnumeraflet illum reliquis Secularibus, de quibus conftitucbat;vel

fubro

pominatim excepiffet;cüm contrà nominatim illum ceteris adpumeret , &

priuil

fimiliter de eo ftatuat. Quarcex ifta Cobftitutione euidens efficitur Rcg-

Gioni

num Bohemiz ex illotempore effe hzreditarium:qualecunque ante fuiffet,

Quin etiam confequitur : fuiffe quoque prius tale ; & pro indubitato id ab

Imperatore füpponi:quia nec nouare quicquam circa hoc volebat ; acfi v6-

luiflet:vtique fignificaflet diferté,feid facere;factique fui rationem vir pru-

HA

dentifsimus reddidiflet.Neque porro Bohemi facile admififfent,vt prztex-

tu Elc&oratus Ius ipfis ibere adimeretur Electionis, Fixc ta

.

m claraägep,-

ta$ue funt,vt qui ea non videt,nihi] videat.

Ceterum,hanc totam illius Capitis 7, vel tituli pótius partem difsimn-

auda&ter

u

Moicciep n ieiuotgr u m hovueptpes fepradamd;

p

j

[

xY

T

perindeipfos iugulat. NÀ declarat Cafisfi aliqué cxfp?ædi&?sEl'eäoraübus

i (am-

principatibus vacare cótingat,tücad Cefaré deiiolui;qui de ipfo.inquit;pro -

uoluta, Hic

pmm

tiidere debebit £ poterit tamquam de re ad fe.c Imperium legitime de

ALEME,

iamprimum excipit Bohemiz Regnum,cuius priuilegium ( videlicetà Fri-

lé eos

Ize SC-

derico IT conceffum,& à feantea confirmatum )ratum efle vult , fuper Ele-

ione Regis,in ca[u vacationis pey Regnicolus ,qui Yus babent eligendi Reget Bo-

»nfti-

bemia. 1n cafü, inquir,vacationis, vacationem autem vocauerat , non qua fity

atum

Principealiquo decedente: ( quia neceft vera vacatio , cum eo ipfo hzres

ippe-

fuccedat) fed, qua penitus hzres omn is extinguitur,Iufque ad Feudi Do-

cores

minum reuertitur.Nam in eo excipit Bohemum , in quo alios Principatus

ungu:

onerat, vt deficiéteftirpe fint caduci:Regnüauté Bohemiz , iure Ele&ionis

accipiat tuncà StatibusSuccefforé, Atque hoc eft,quod in expofitione pri-

p

uilegij Friderici fupra notauimus; & quo folo gloriari Ordines Bohemiz

ia fef-

1 DEO,

iure poffunt.Nam fi plus Carolusin hac pofteriore San&ionis parte Bohe-

mis daret:fibimet in priore contrarius foret; fed id tantum ipfis f:onccdit,

re[ents

quod negatczteris Ele&toribus.

es Elt-

Ex di&tisiam colligimus,vnum , valde nobis in pofterum profututum:

buiuf-

vód im tali ca(u Vacationis, qui 3 Bohemis in R egem eligitur,ficut eoipío

124 , æd

$

t Ele&or, accedente Confirmatione Czfai s: ita fimul hzreditarium Ius

8

e€

scquiritin R.

num;non aliter aequi poft vacationem Principatus,ab Im-

peratore i

nueftitur,& Princepsfit hereditarius & Elector,

j

Etenim ( vt fü-

t, nec

ftratum cft ) EleGoratus eft hereditarius;ac proinde etiam fiue

&ores,

pra demon

Principatus,

fiue Regnum,cum quo eft nexuind ffolubili copulatus, vtal-

t:nam

terum fine altero efle nunquam pofsit. Itaque tam eft certum : Bobemiz

ne, vt

Reenum effe hereditarium;quàm eft certum: illud effe Electerale: vt pla-

"rinci«

né'czcutiant,qui,cüm hoc affirment: alterum pernegant. Et debuiffet Ele-

L

ylebat,

&or

Bohemus adnumerari E«clefiafticis Ele&oribus inratione ac modo

limai-

fucceísionis,non veró Sacularibus ; fi quemadmodum Ecclefiaftici libera

;at;vel

fubrogantur Electione;ita etiam Rex Bohemiz inftitueretur.Hactenus de

ret, &

priuilegijs:alterum fequitur caput de Factoy& vfü vel Succefsionis, v el Ele-

r Rcg-

lonis,

flnff CF *

) id ab

4ecunda Confirmat io,

, vOe

jrpru-

RU& SVCCESSIÓNIS, EX F A-

ItX

H/ÉREDIT À

,

aigen,ä

- &o vfuque pcrpctuo.

iïs»ïm tl-

E hac té illiita definiupt; Sciendum eft, gm;m Pobemam 4bi llö flatim

idaéter

e eligendi

tempere ex qua Regio rulta efle babitatafuit : femzpa ius liber

Prineéipes

xrínde

N

i2

Principes babuiffe idque ab ipfis longa (erietemporum ita obferuatum fuiffe:vt-non e:&

d"&fpl

iunio

hiflorjs tautum, (ed ex priuilegis alj[g, documentis abundé liquet .ita Mi

Confirmatio hzcjà prima coníuetudine petitur:qua,an fuerit perpetua,

Prin

Ícem

necne,non fatis declarant:imó pugnantia videntur affirmare, Nam primó

dicunt: femper ius liberà elig endi Principes babuiffe: moxQue fubiungunt : idque

vero

conf

ab ipfis longa ferie temporum ita ob(eruatum fuiffe.. Longa,inquam, quafinon

femperfactitatum fuerit, Sed nimirum conciliare dicta fua poffunt hoc mo-

qui «

effeT

do:Tus quidem habuifle eos femper, víum autem, longum quidem,tametfi

non perpetuum, Q :ód fi nec iftud quidem velint, at (e longam feriem voca-

cipat

cont

re,quz fuerit perpetua.equidem, vt fua ipfi verba , vt placet, interpreten-

tur,per Nos licet, Porró neq; Ius,neq; víum fuifle femper,immó nunquam;

Íueti

confi

ex Hiftorijs, ad quas nos remittunt, non eft difhicile demonítrare. quó ma-

gis mirum eft, authorem huius Tractatusad Hitorias prouocare. Quare;

cum

venitin mentem fuüfpicari:hunc T'raCtatum haud fuifle publicé recognitum,

gari |

& approbatum,(cdà quopiam Aduocato temeré congeltum.Siue igitur ille,

plur

ferri

quifquis eft, ignorantià laborauerit hiftoriarum ; fiue malitià contra men-

tem, Ícientiamdue fuam locutus fit, noftrá non intereft.Nos hanc fiue Igno-

exti

rantiam, fiuc malitiam, perfpicue ex indicatisab eofontibus redarguemus,

prof

atque conuinceaus. Sed vt agatur clarius, diftinguemus duo tempora: Al-

cipai

tcrum ab ipfo penégentis Bohemz exordio , quoufdue proles. mafcula de-

fecit Auiti fanguinis: Alterum ex quo per foeminas eiufdem fanguinis pro-

quii

pagatus eft Bohemiz Principatus, cum iam Regnum exifteret, víque ad

calk

"

PERDIrjANDvn II.

PRIMAEVA CONSVETVDO HAEREDITARIAE

Succeísionis.,

^ Envw Bohemicatum SCriptores narrant: poft Czechum,Princïpa-

[X . tus Bohemiz Conditorem, abfque liberis defunctum, cum aliquan-

»- diu popularis Status non fatis feliciter procederet, ad Crocum Virum

probatum publico fuüffragioPrincipatum fuiffe delatum:poftue illius mor-

