Ut.

615

Deusdedit papa.

aurı

617

Bonefacius papa.

Hoc tempore Theodebertus rex Francorum 0c-

»

eisus est et facta est pugna gravissima

”

618

Mortuo Theodeberto successit Flodoveus.

„;; 5retéxati

»

Dagobertus rex Francorum.

(220

u Singlis cod.

v 591 U

w. 596 Hildulfus Ro., 594 U.

5

8

OF

\j

y 605 U.

z 617

(

a roth cod.

b 609 U.

‚{„wf

8 Beda ein Jahrhundert zu früh anzusetzen (s. u. 3, 714), gaben we-

der die Südengl. Annalen noch Diceto dem Verfasser Anlass,

XI. Annales S. Edmundi.

118

;

u 0 .\g;u'nw;wn H

ı

Ur

621

Honorius papa.

0X

(

”

622

c Sancetus Romanus Rotomagensis archiepiscopus.

»

625

a Hic cielus Dionisii V decemnovenalibus hoc est 95 annis, sumit

L L

T

exordium a 30° anno Incarnationis Domini; desinit vero in 626°

=

(

anno.

\

(

Dic

626

d Justus Cantuariensis archiepiscopus.

002

„

Eadwinus

— baptizatus est.

e

DOV

627

Bonefacius ® papa.

Honorius f. arch. Cant.

DD

N

»”

629

a _ Sancto

»”

633

f Kynegilis rex 0. — credidit.

Sigibertus infans, cum

004

‘“Amen”,

Amando baptizaretur ipse quadraginta dierum respondit

Ül

ceteris tacentibus. Hoc temp. f. M. propheta.

Ur

633

Severinus papa.

Dagoberto successit Clodoveus.

6l

Dic,

Cedwalla et Penda reges interfecerunt Aedwinum.

0I

Ul

634

Johannes papa. Martinus papa-.

00

»”

635

Theodorius papa.

Roto.

Obüt g Sanctus Romanus.

(

Al

”

Successit Sanctus Audoenus.

Ut.

637

Eraclio successit Heraclonus.

öl

639

Eugenius papa.

Ül

Ob

»”

640

Eraclono successit Constantinus , post quem Constanecius filius

NN

ejus.

b

Nancta

641

Martinus h papa.

»

Hoc i tempore ’)aulus Constantinopolitanus

A

episcopus heresim condidit.

|

Y{

Dic

642

Orchembertus rex Cant.

destruxit

idola

ın

y

s

Oswaldus

rexX

\}

OGCCisus.

Sancta Ositha.

(L

Kenewald ecel. Wint. —

est.

”

644

y (

Roto

647

KEugenius papa.

\

M]

»”

649

Vitalianus papa.

Dic

6

Deusdedit f. arch. Cant.

MM

;?$3

4g.

65

Clotarius natus.

050

Mr.

Adeodatus papa.

Ar

Sanctus Philibertus.

[E

Roto

(029)

€

Die,

Sexburc regina Westsaxonum.

»

6

Oswine rex Westsaxonum.

[

Roto

65

Sanctus Wandregesilus abhas.

f

0 U

é58 Donatus papa.

7 Z

e Aus 626 Dic.?

c 625 Ro., 622 U:

d 624 Die.

Kr

etc. auf

der Linie 63

Vielleicht

soll

,

aber zu 633 durch einen Strich bezogen.

A

,

20,. 8

R

dieser jedoch auf Sigib. etc, weisen, was auf der Linie 631 steht. -

Hoc'temp. steht auf der Iinie 632,

g 634 Ro., 635 U.

h. 640 U.

1

642 U.

W

‘Ä‘n d

MN

i

XI. Annales S. Edmundi.

J

Roto

659

Agathon papa.

Clodoveo k successit Clotharius filius ejus.

Dic

660

Kenewine rex Westsaxonum.

661

Leo _ papa.

VENO in M

Roto

664

Adeodatus papa.

Dic

Ealfridus ! rex North. W. a. R. m. in episcopum fecit ordinari.

Font

665

Obit sanctus Wandrigesilus abbas.

Ut,

667

m Constantino successit item Constantinus.

»

668

Domnus papa.

s<

5

»

669

Agatho papa.

Eclipsis lune.

[M]ortalitas gravissima.

Dic.

670

Theodorus arch. C. v

Hic primus archiepiscopus Doroberniae,

cui omnis Anglia obediret.

Ut

671

Leo papa-.

»”

672

Benedietus papa.

»”

67

Johannes papa.

Die

Cedwalla rex Westsaxonum.

O

674

Donatus papa.

Theodorus seripsit librum Penitentialem. Sancta

Aetheldreda velamen sanctimonialis suscepit.

»”

Agatho papa. °

376

»”

successit Sanctus Ansbertus Roto-

6

’:‘

7

n Obiit Sanctus Audoenus;

magensis archiepiscopus.

»”

am

Obiit Sancta Etheldreda virgo, cui successit soror ejus Sexburc

a. 68

in abbatissam.

Ut,

67

Clotario successit Childericus.

”

68

Leo papa.

»”

68

Childerico successit Theodericus.

Conon papa. !°

»”

Benedictus papa.

6®

Dic

Beda cum

educandus.

Ur

84

Johannes papa.

”

686

Canon papa.

a Sunt anni secundum Ysidorum ab inicio mundi 5998.

Pipinus

»

6

87

primus major domus efficitur.

„

693

o Sergius papa.

»”

Justiniano successit Leo.

694

Obüt Sanectus Ansbertus.

Successit Grippo.

Roto.

695

L

697

Zeoni successit Tyherius.

VEREIEEE SEEDE

E

k 660 an. ] Ralfr. cod., Balfr. Die. codd. A, C

/

IM

m Gf}9 U n 680

Ro

677

(

o 687

Oß

DE

y Tinte

9 Aus der Wiederholung der Päpste Donus und Agatho erhellt wie-

l‘ I

20 S

a. 686.

60

der die Benutzung mehrerer Quellen,

120

XI. Annales S. Edmundi.

ll

Ur

698 Theoderico Clodoveus.

1006 ßd ya

»

Clodoveo Childebertus.

700

g 1}

»”

704

Tyberio successit Justinianus,

[

Dic,

705

Episcopatus Dorecestrie

(

a.706

sedem 1'(;\'01'Uf111'. Choered ‚et Offa —

militaverunt.

Ur

708

Johannes papa.

»

JM

»

710

Sisinnius papa.

Justiniano successit Philippus.

0

O

(11

Constanecius papa.

Defunecto Philippo successit Anastasius

Die,

712

Adelardus rex Westsaxonum.

Roto.

713

Sanctus Wlfrannus.

Anastasio successit Theodosius.

Ut.

714

Sancto

Die

a Hoc temp. Beda — Northamnimbrorum.

f

\NE.

Ut

715

Theodosio successit Leo.

716

:ÖU Bre

»”

Childeberto Dagobertus.

Jar

M

»

AI

Karolus filius Pepini.

( ‘ IC

Dic

715

Gregorius papa.

Hic constituit jejunium quadragesimale et mis-

a.715

sarum celebritatem.

(00

2

1

Obiit 11 Sanctus Wlfrannus.

UL

Mortuo Dagoberto successit Daniel clericus quem Franci leva-

(0

verunt in regem.

Roto

22

Hugo _ archiepiscopus Rotomagensis prefuit ecclesiis Parisiacensi

Bajocensi, abbaciis etiam Gimetiensi et Fontinelensi.

103 Sl

Dic

mC

a Historicus Anglorum Beda chronica sua ab inicio mundi di-

7000

gessit ad annum ab Incarnatione Domini 734tum

Hl

Ut,

724

Zeoni successit Constantinus imperator.

Die

727

Cudredus rex Westsaxonum.

3

{

”

Tatwinus archiepiscopus Cantuariensis.

Ur

729

Beda clarit.

Roto

M6

Obüät ? Hugo Rotomagensis archiepiscopus, successit Robertus.

Dic

733

Nothelmus q archiepiscopus Cantuariensis.

MX

Tt,

734

Gregorius papa.

Obiit Sanctus Beda. 1?

Roto.

740

Il

r Karolo Karlomannus et Pipinus in majoratu domus succedunt

°

Dic,

741

Gregorius papa constituit — admitte.

a 7+0

Ut

743

Zacharias papa.

»

746

Karlomannus Romam perrexit et monachus [.factus] est in Monte

:n“ \

p 730 Ro.,.U.

q Lothelmus cod.

K AL ROr ©

2 Zum selben Jahr Ms,

Vitellius A XVITLI, Stück X

123 Aehnlich

Fontan.

i

T

L

ED n

XI. Annales S. Edmundi.

121

Sarepte,

ubi in honore Sancti Silvestri ecelesiam construxit et

inde ad Montem Cassinum ad montem Sancti Benedieti transiit.

Die

47

a Paulus Cass. serib. hucusque.

l

LU

,

Z‘

50

Sigebertus rex Westsaxonum.

Utic.

05

Stephanus papa.

Roto,

Pipinus rex effieitur.

Die.

Kynewlfus rex Westsaxonum.

Roto.,

Z‘

3

Hic s dominus Remigius archiepiscopus Rotomagensis factus

est, ejecto ab episcopatu Reinfrido.

UL

Hic benedietus est Pipinus rex a Sancto Remigio papa Parisius

et filii ejus Karolus et Karolomagnus et filia ejus Sigina intra sa-

cra missarum sollempnia, precipiente sancto Petro et sancto Paulo

et Sancto Dionisio.

Et t Constantinus imperator donaria mittit

»”

59

u Paulinus papa.

Die

60

Breowinus archiepiscopus Cantuariensis.

»

761

Jambertus v abbas Sancti Augustini Cantuariensis archiepis-

Ccopus.

Ut

763

Hyems maxima.

Die

65

Judei obprobrium imagini Salvatoris fecerunt, et de ymagine

en }

exivit sanguis et aqua.

66

Obiit Paulus papa.

Ul

Karolus successit.

767

Constantinus papa.

Pipinus w rex obüt.

»

Stephanus papa.

»

69

Inicium regni Karoli regis.

»

Zl

Adrianus papa.

Karomannus obüt.

Ro

Reinardus *x Rotomagensis archiepiscopus.

UL

714

Karolus Romam vadit.

In reditu Papiam cepit cum rege Desi-

deri0,

Briethricus rex Westsaxonum.

Die

6

Conversio Saxonum.

Ut

»

;:_

;

Karolus Hispaniam intravit, Pampiloniam urbem destruit et Sa-

xoniam venit.

79

y Saxonia capta.

mu SI

w_‘t'\‘ille'

!

0

z Karolus Romam vadit.

»

»”

£

;

3

Witikingis cum suis sociis in Atinia[co] conbaptizati b pacem

regioni contulerunt.

Die.

st in Mont®

89

786

Sanguis

profluxit.

ET E

s 754 Ro., 755 U

6761 €

u 758 O:

v Lambertus cod.

w 768

0ß

x 772 Meinardus Ro,, {

V

780 U:

Z 181 U

a Roth cod.

b

4 Aehılich

matinia cod,

$

——

22

vA

XTI. Annales S. Edmundt.

„

| f‚{yeg?fiu? }

UL

787

b Iterum Karolus Romam perrexit.

Inde ad Sanctum Benedicetum

X

\&

et Capuam.

Dic

D

5

Athelardus archiepiscopus Cantuariensis.

Ur

) 200

788

Karolus per Alemanniam venit ad fines Bawarie.

l“'l

»

790

Tassilo dux venit in Franciam et Baviaria capta est

4l

ı

,

91

c Karolus pergit in Sclavos.

p}

»

792

I

Johan

Sinodus facta est Franconum c, preecedentibus apostolice sedis le-

gatis Theofilo et Stephano episcopis; et Felix episcopus, qui doc-

DEl

matizabat Christum non proprium sed adoptivum Dei filium,

dampnatus est et in exilium relegatus.

Die

793

Eadbriectus rex Westsaxonum.

A0

Ur

796

; ml

\

Obiit Adrianus papa, successit Leo.

Dic

Sol obt. — 17.

, 0

Qg

798

OLE

Ur

799

Terremotus magnus Italiam concussit et tectum Beati Pauli cum

Ö

suis trabibus ex magna parte dejecit.

„ 59 &

,

800

Karolus imperator factus est et a Romanis appellatus Augustus

AOU D

et illos, qui Leonem papam dehonestaverant, morte dampnaverit

g

sed, papa[e] precibus morte indulta, exilio detrusit. Ipse enim Leo

papa imperatorem consecrayvit.

‚'5}4 Adran

»

804

Leo papa venit in Franciam et Parisius Natalem Domini cum

871 Sanctus A

Karolo imperatore celebravit.

Die, I2

>

810

Karolus cum Niceforo imperatore Constantinopolitano pacem fecit.

Mich, O1

812

f Niceforus obit; successit Michael gener ejus qui Karolo impe-

X

ratori legatos cum pace misit.

„

813

g Obüt Karolus; successit Lodowicus filius ejus.

883 Maruus

04

S15

Bernardus rex Longobardorum excecatus et mortuus est; qui h

n 885

pro utilitate Christianitatis concilia celebrari fecit.

»

818

i Lodowicus Britanniam perrexit, interfecto Normanno. Stepha-

ND

nus papa.

6 XX N

820

Stephanus papa.

88R [K

822

Fames valida.

Aı

823

Natus est Karolus filius Lodowiei.

Alia vice Lodowicus perrexit in Britanniam.

»

827

k Paschalis papa.

Dic

828

a Qui prius voc. — Anglorum.

830

Adelwoldus rex Anglorum.

Ur

anno

Lodowicum

831

Kugenius ! papa.

Hoc

reliquerunt

Franci

M Alnto

SE

et elegerunt Lotharium.

9

4R

b 786 &.

C192 Ur

d Romanusis cod,

e dampnaverat, a in i cor-

NT

rigirt cod., dampnavit U,

£8l

o

814

(

K SE s 0.p.. 39

]

1819

(

k 821 ©-

1 827

U.

UE

ADg

XI. Annales S. Edmundi

12

U,

834

Gregorius papa.

»”

836

Normanni vastaverunt Britanniam.

Dic

839

Feologildus Dor. a. Ceonodusm Dor. a

Ur

Lodowicus obüit.

840

841 » [a. — Hoc hic:]

Roto

842

Normanni vastaverunt Rotomagum et monasterium succenderunt.

844

[b.] Johannes papa !? [c].

M

Dic

845

Athelwoldus rex Anglorum.

Ur

848

Sergius papa. [d]

Roto

851

Hic venerunt Normanni in Secanam.

»

852

ma Hic iterum venerunt alli Normanni.

Ur

853

na Leo papa.

Lotharius obüt.

»

855

»

859

Hic cepit gelare pridie kl. Decembris et desiit Non. Aprilis.

»

860

Benedictus papa.

868

Nicholaus ° papa.

Fames valida.

»”

869

Adrianus P papa.

Item fames et mortalitas maxima hominum.

6M Xi

871

Sanctus Aedmundus occisus est. 13

Die,

874

Johannes papa.

Locuste Galliam depopulantur innumerabiles.

Mich,

878

Adrianus papa.

Ur

881

q Inicium belli Francorum contra paganos.

»

18

883

Marinus " papa.

»

884

s Marinus papa.

”

885

t Adrianus papa.

N

»”

886

u Stephanus papa.

Die

887

Suithelmus v Syreburnensis — redüt.

Ut

888

[K]arolus imperator obüt.

Cernulfus rex successit.

Dic

a.9g02

894

Formosus papa.

m

Leonodus cod.

n Zu a. 841, 843, 848 stehen unter der Rubrik

Non

hie sed in anno 942 sequente in II° folio vier, durch a, b, c, d

bezeichnete Eintragungen (zu b _ nochmals non hic und zu a. 848 noch-

mals Rubrik Non hie sed in anno 948 sequente in III° folio), die da-

ma 851 Ro.,

Frandı

her unten ad a. 962 (nicht 942) in den Text gesetzt sind,

E

852

U.

na 852 U.

o 862 U,

p 871 U.

_ S09

r Martinus, cod,

v Withelmus cod.

s 886 U.

68880

u.889 U.

n

20

2 Gegenpapst. *3 Erste originale Notiz richtiger 8ST70.

q

124

XI. Annales S. Edmundi.

N C\.Ü uCC

vı 898

Aernulfus rex imperator obiit; successit Lodowicus.

[

Dic

Pleimundus archiepiscopus Dorobernie.

ca W

«.904 899

Romanus papa.

V

Aoto,

J ‘|J‚’

Rollow Carnotensem civitatem obsedit, sed episcopus Walterus

camisiam Sancte Marie in manibus ferens Rollonem divino metu

)

040

A0

fngavit.

Dic

I

NC

f}

KEadwardus rex Anglorum consecratur apud Kingestune,

4.905 901

Theodosius et Johannes.

Ql

Die. 902

‚3j[\ (

2,900

Regina Aelfleda peperit duos filios Aedwardo Ath,

— quartam

Aelfgyfam.

W

»

M}

M

P

1+1

Regina v. s. Aediva p. ei Aedm. — requieseit.

A

M

N

903

»

Benedietus papa.

»

905

Leo papa.

a 9 40

»

906

Christoforus papa. 14

066 Büredus 7

»

a

.

909

907

Sergius papa.

.97 A

»

P

909

Frithestanus x ad _ Wint. — pontifices.

e Ub‘ (

»”

6

910

Anastasius papa.

a.917

Lodowicus filius Arnulfi obüt.

dad

Roto. 9 1 1

Ag.

Baptizatur Rollo cum filis et vocatur Robertus.

60

2 9l

Factum est bellum Carnotis de paganis sub Roberto et Ricardo.

y Facta est pax inter Francos et Normannos 2 Idus Maji.

LO

Hut-o. 9 14

—_ M

Die

Athelmus Well. — archiepiscopus.

\

»”

917

916

Lando papa.

»”

Os

917

Johannes papa.

d

00 3

919

bl

»”

24

Athelmus z filius Aedwardi — Kingestune,

—B

»

925

Wlfelmus Well.

- Dorobernie.

a.9

»

“ 929

Leo papa.

I60 letLL |

23° 932

Frethestanus Wintoniensis — respondencium “ Amen”.

»

934

Stephanus !® papa.

Bellum inter Willelmum Longam Spatam

]Dı

E

et Riculphum.

„

935

Johannes papa.

I0

936

Leo papa.

M

)

937

Odo Malmesbirie. — optinuit.

940

Stephanus papa.

Athelstanus rex diem clausit extremum.

Z

w 898 %0, U:

x Brithest. cod.

Y 942 Ho IL UE

z Kdelstanus

Die,

a Roth cod,.

b _Von etwas späterer Hand.

Tn

15

al

*M Diceto richtig: Yıeo papa; contra hunc Christoforus surgit,

S, VIITI richtiger 929—31.

Iı

Obe

A

!

XTI. Annales S, Edmundi.

125

[° Cui successit ’frater ejus Edmundus, : qui dedit banlu-

cam Sancto Aedmundo certis terminibus circumgiratam.]

V

Dire. U42

Marinus papa.

Occiditur Will. L. S. d. Norm.

M

Roto,

c Cui successit Ricardus qui Vetus dicitur.

946

Agapitus papa.

[» Obiit gloriosus rex Edmundus frater

Ethelstani.]

9

Die,

947

E

u

adredus fr. Aeth. — Kingestune.

Quärtam

»

948

Odo arch. Cant. — Cantuariam.

949

Stephanus et Const. — patrem, tonso capite — transmittunt.

a.950

Quos propter facinus patrı suo illatum Constancius filius

Leonis tonsis capitibus ad idem monasterium postea transmisit.

Roto

952

d Oto rex Italiam ingressus, eam sibi subjugavit.

956

Edredus rex obüit.

Die,

Dl

Aedwinus e filius Aedmundi rex Anglorum effieitur.

1g

958

Obiit Aedwinus, et successit rex Aedgarus Consecratus apud Ba-

Mr.

thoniam.

Die,

Dunstanus abbas — translit.

959

P 1+9

960

Dunstanus revocatus ab Aedgaro Wigornensis episcopus effi-

R

citur.

2 Tn M

Odo primus abbas Cluniacensis.

961

962

„

[a] Rex Aedgarus Lond. eccl. — et non titulatam. f Qui — ce-

nobio, in loco — fecerat.

18

Mr.

963

Sanctus Oswaldus g consecratus est episcopus Wintoniensis.

Die

[b] Odoni arch. succ. sed reprobatur. [c] Dunstanus Wigornen-

sis — assensu pressus — Osw. Wigorn. ep. — KEborac. archi-

episcopus.

»

966

Johannes papa.

968

[(1 j Eadgarus rex Angl. — Osw. Ebor. peracta sollempni pe-

P ,(‘5 I

nitentia consecratus est in regem; qui duos fil. — devotam

Editham.

Roto,

972

Otto imperator obüt.

973

Stephanus papa.

Die

974

Rex Aedgarus cons. Dunst. — monachos induzit.

egtremuml.

ß

e Tadwinus cod.

f Die Worte

c 943 Ro.; 942

d 95l Ko O

R. Aedg. Lund. ecel. werden hier wiederholt,

Dazu Rubrik: Quere in

II° fol. precedente in anno 862°

Ibi sunt 40r capitula, que pertinent

ad locum istum.

Darauf beziehen sich die [Buchstaben) a, b, c, d im

Text.

S. o. die Anmerkung zu 842 , nicht 862.

g Aedelwoldus Ag. Mr.

oben S. 44.

126

XI. Annales S. Edmundi.

a Hoc 00

W

Dic

975

Johannes papa Dunst. Dorob. a.:

“Primatum — ej. succ. ecel.

a

4g

pont. habuisse dinoseitur.”

{(

Mr

Obüiit Aedgarus.

&S

Die

976

Johannes imperator Constantinopolis.

”

977

Eadwardus reg. Edg. — Kingestune.

»

979

Oceciditur rex Aedw. a nov. s. Aelfritha.

„4\\

p 15

Otto imp. Rom.

»”

980

Ethelredus frater Aedw. — Dunst. Dorob. archiepiscopo et

JOa

Oswaldo archiepiscopo et — Kingestune.

V

UL

987

h Lotharius rex Francorum oblt, cui successit Lodowicus

filius ejus.

Dic

988

Dunstano — Austr. Sax. episcopus.

n@d?

989

Marinus papa.

{

»

10L .

990

Athelgaro arch. — induzit.

„

993

Odilo Clun. — justo esset: ‘“Si dampn. — duricia.”

010 Rex (

Ag

Siricio — Cantuarie consecravit.

Mr

v_‘/u‚“

Obiit Majolus abbas Cluniaci; successit Odilo.

Die.

995

Robertus r. Fr. solus regn., mort. p. s. H. Capet.

P

Circa hoc tempus Ynguar — que Halingeland appellatur.

»

996

Voces et terrores demonum — subjecta, ut in erastino Omnium

»

Sanctorum

memoria Omnium Fidelium celebretur.

Qui ritus

postea ad multas ecclesias. j

997

Rex Anglorum Aegelredus post diutinam Danorum infestationem

solvit tributum 24000 librarum Danis.

998

Die.

Agapitus !® papa.

999

Aldulfus a. Eb. ossa sancti Oswaldi archiepiscopi e t. lev. et

1000

ipse def, — Wlstanus.

Rex Egelredus o. D. utr. s. occidi — fe-

cit die fest. S. Brieci.

AHoto

Gerbertus papa.

Die

1001

Otto imperator Romanorum.

1030 Sar

Roto,

1008

Obült i

Otto.

Oectovianus 17 papa.

Öl

Dic

Henricus imperator Romanorum.

9 A

Ur

1004

k Johannes papa.

Dic

1005

Aelfegus Wint. — Cantuariensis.

Nan

»”

In

1005

1006

Rex — cum navibus et gentibus — combussit.

97 1007

Rex — Danis.

1008 Leo papa. 18

h 976 U. j Bricht im Satze ab.

Die. vollendet ihn.

i 1002 Ro., U.

k 1003 U.

16 Falsch.

f

Aus Gerbertus ?

” Wol aus Otto, Johannes verlesen.

18 Zrrthum.

Woher?

ı

XI. Annales S. Edmundi.

127

m —

Die, A0T2

Hoc anno solvebatur

— librarum.

Sanctus Aelfegus, quia no-

p 165

luit solvere Danis 4000 libras, occiditur.

1013

Livingus q. Aeth.

- suscepit.

In cimiterio — ducentibus nocte

P: ;‘56

8 de

Natalis D. sacerdos precatus

— lassitudo _ affecit.

A. e. — solvit,

1012

tribus e. — dormientibus.

Rex Swenus iterum

An-

venit in

gliam et tirannidem s. e. t. A. s. subjugavit.

1014

Swenus t. — Marie apud Geinesburch — vitam finivit.

P- ;‘ﬁ7

[Marianus Scotus !?; sed plus credendum est Alwino ®°

urr:hiepisvap„

quam sibi vel sequacibus suis]. !

CR

Mortuo 1 S: AL C 51

constituunt

Dani.

Majores de An-

glia miserunt pro Aegelredo, qui veniens Canutum expuli a.

s

reversurum.

,

1016

Rex A.

— tribulationes.

2 LOL7

Canutus t. A. s. imp.

Leofsius Thorn. — sunt revecte.

770 m

Rex Can. D. adüt.

5 10109

1020

Livingus D. a. 6:€

successit Aethelnotus.

Rex CC

ol. const.

mon. apud Sanctum Aedmundum.

Defuncto Aldhuno L. e. suc-

cessit quidam presb. Aedm. nomine.

0“ Jn

1021

Alwinus primus e. S. Ae

construxit.

in c%étii

(1

1022

Athelnothus D. archiepiscopus.

1023

Vulfstan. E. a

obiit cui successit Alfricus.

Corpus S. Aelphegi

ım inlestation

de‘ L: D: et

Ur

1024

Benedietus papa.

Die

1026

uLC.

— obüt.

Suce. R. III. deinde Robertus eodem anno.

73

1027

pifupi

e

Norregani, multa accepta Pecunia‚ a Canuto, Sanetum Ola-

vum regem suum expellunt, Ca‚nut_um sıbı regem 'preﬁ_

cientes.

175

1030

Sanctus O. r. €

martyr in Norr. 1. p

a

N

1031

Canutus — emendationem devovit.

Robertus rex — Henricus.

1032

Ajelnothus arch. Cantuariensis cum aliis episcopis primam

bhasilicam' Sancti Aedmundi consecravit sub Canuto rege die

Saneti Luce Evangeliste. ?*

Ut

1033

m Johannes papa frater Benedieti.

successit Willelmus filius

Roto

1034

n Robertus dux Normannorum obüt;

ejus.

2

m 1034 U:

n 1035 Rot.,

8

1 am Rande in einer Hand s. XIV.

y o *

20

1 Die. Quelle ist allerdings der von Florenz interpolirte Marian.

Ausführ-

S. p. 101 , wo Z.3 zu lesen: ‘und unter Leofstan als Greis zw

)

D4l

0g verlesel

lich St. XV $ 6,8

aı 18 Oct. Battely, Antiq S. Edmundi Burgt, p. 36.

K

128

XI. Annales S, Edmundi.

\%

Dre.

1000

176

Britheagus P. a. Wice. f. e. e. Herlewinus B. e. p- abbas primo

DE

Lanfrancum associavit.

4g

f

Mr.

1035

Obüt Canutus.

W 06 A

Dire,

M

160

aul

1036

Mortuo Can. mis. rex H. o qui se dixit filium Canuti esse , licet

181

n

ned

17 61,

hoc minime verum esset, Wintoniam et opes q. C. A. r. ademit

180 0,

et cepit r. S- i

D: x A dividıtur —

australis.

Girca - d. ı. d

f

0l

Gregorius papa VItus,

I

Ut,

Benedietus papa nepos Benedieti et Johannis.

M

Dic.

1037

Ob: Rob. d. N. cui 8. W- B. F€ Qui - Hf[eJnrici.

181 u

182 U,

1038

Haroldus rex regnavit per totam Angliam.

1039

133

Etheln. D. a. obiit, cui successit Eadsius.

(

Clemens papa.

" M j

Die,

Stigandus — tenuit.

n DU

183 m

1040

Haroldus rex obüt.

Successit Hardecanutus.

%7 1041

P Mortalitas maxima.

ol

1

/Ig‘ ].042

. 1068

Mr.

Obit Hardecanutus. Suceessit Aedwardus frater ejus.

Alsinus fit arch.

86 « 1043

SEl

187

Kadwardus rex ab a. Aeds. D. e.

Wintonie.

A. E, archiepiscopis prima

A

[Stigandus ‚suscepit episcopatum Estan-

glie]. 4

1044

Uvius abbas Saneti Aedmundi primus 22 obüt.

Succes-

sit Leostanus ejusdem ecclesie monachus.

Die. 1045

Apıd W:° e b ı Francos et Normannos.

1046

|

N

ı [Hic 23 idem episcopatum Wintonie.]

UL

1048

r Leo papa.

3

Hic concilium habuit Remis.

1051

24 Inyencio Sanceti Yyonis archiepiscopi.

Dre,

DEr Ang

Rex Aedw. abs. A. — vectigali. s

UL

1052

[Hic *3 archiepiscopatum.]

1“IJAH

0

1054

Obiit Leo papa; successit Vietor.

Roto.

Bellum apud Mortuum Mare.

1056

.

108

»

Henricus imperator obüt; successit Henricus filius €

Jus.

vı. 1057 t Stephanus papa.

o Wintoniam über der Linme.

p 1042 U. q Drei Eintragungen spä-

terer Hand in Kreide,

über der Seite, durch ein Zeichen Zu a. 1043,

6, 52 bezogen.

r 1049 U.

s In der folg. Zeile: [V]ulstanus Wigor-

nensi ecclesie preficitur pontifex roth durchgestrichen. %* 1058 U.

*2 Battely, p. 42.

® Ergänze: Stigandus suscepit , richtiger 1047

* Richtiger a. 1001.

Der Compilator hat vielleicht nur die Jahreszahl

verlesen, wie oben a. 836.

Ivo, der bei Huntingdon gestorben sein soll,

ward nach Ramsey übertragen.

Datım

XI. Annales S.Edmundi.

1

9

Ut

1060

Nicholaus papa.

Die

Henricus rvex Fı

SucC. B 1 e.

193

1062

Alexander papa secundus.

»

w

1065

Leostanus obiit abbas Sanctiı Aedmundi. 25

Baldewinus

medicus Aedwardi regis et monachus Sancti Dionisii

Francie successit,

qui novyam ecclesiam Sancti Aed-

19+

Eadwardus

mundi fundavit tempore regis Willelmi. 26

rex A1]g101'111[1 obiit. Cometa 3.Pp&l‘llit.

[Anno milleno sexageno quoque seno

A,

Anglorum mete erines sensere comete.] u

N

I€

1066

Willelmus dux Normannorum optinuit Aﬂgh'am et rex effec-

tus est in Natali Domini apud Londoniam, o0cciso Haraldo rege

in pugna.

Die,

200 m

1067

Abbacia

—- Willelmo.

Rex W. imp. t. imp. Anglis.

2004 1068

Matildis — archiepiscopo, que dedit Werketune?7? Sancto

»”

Aedmundo.

Alexander et Cadalus de papatu contendebant,

]

sed Cadalus reprobatur.

|

23010

}*‘dI

1069

Hinc Norm. — prevaluit.

Aldredus Eboracensis archiepiscopus

diem clausit extremum.

Ag

Mr.

Lamfrancus fit archiepiscopus Cantuarie.

MI

ICCER

Die,

201 m

1070

Rex Will. mon. — deferri. Stigandus degradatur [ejusque fra-

ter Egelmerus episcopus Estanglie degradatur, cui Suc-

cessit Arfastus regis capellanus]. ”

203 m 107 1

Lamfranceus Romam pro pallıo profectus ab Alexandro papa

Hujus tempore vigebat religio

honorifice suscipitur.

per Angliam.

20*u

1072

Hoc tempore fuit Hereward, qui cum soclis suls per palu-

2050

des latitavit.

Contencio de prioratu Cantuariensis et Ebo-

racensis archiepiscoporum.

2080

1073

Gregorius papa VII prius dietus Hildebrandus, Eodem anno

Roto,

invaserunt monachi Sancti Audoeni Johannem archiepiscopum

Rotomagensem in festo ejusdem sancti cum armata manu Viro-

rum, unde per abbacias in carceribus sunt retrusi.

Wonl.

1076

X kl. Maji terre motus factus est feria sexta luna XIILa2 — 92

Mich

kl. Februar. IIII feria eclipsis lune rubens Iuna w XIII* %8,

(

W

‘u I)1V zmtécrrcz‘ Hand s. XIII fehlt Die. ausser Twysden’s Druck.

v In Kreide über der Seite,

5 Anım. q

w 1077 Mich., wo Daten

Fehlen.

04

,l

2% Battely, p. 44; Mir. S. Eadmundi St. X S32 O: S60

die Ja

j

2 Diese

Warkton, cf. Jocelin de Brakelonde ed. Rokewode, p. 47.

4orben

zn “‚UU

Daten widersprechen einander sowol 1077 wie 1076.

130

XT. Annales S. Edmundi.

i {1äfh£

Die

1077

Gelu m. a. kal. — Aprilis.

n

210 0,

0Q

1078

EcekB: d. e: X k

Dec

gl

„ u 1080

Rex W. subigavit

SW

(

4g

Mr

1083

Obiit Matildis Ia regina Angl.

7

Dic

1086

Rex Will. tribus s. cap. — dedit (3pig(;0patum.

211

1087

Inquisicio quot hyde et quot redditus per Angliam.

Ag

Translacio Saneti Nicholai ad x Bar.

u I

Mr

Drc

1088

Obüt Willelmus rex.

Willelmus filius regis Willelmi

2923

efficitur

rex Anglorum

et Robertus

In

Normannia.

| au;i£ Vi?

a1dm

AUSC

Orta est discordia inter primates Anglie.

15 m 1089

Lamfrancus inter a. — Cantuar. restituit.

Hd

Obiit Lamfrancus.

Ecclesiam Roff. inst.

ordinavit.

310 d 1090

Will. r. A. uleciscitur inj. sibi illatas a Roberto fratre suo,

216

a Hugo y Carnotensis — hucusque.

Ventus vehemens percussit Londoniam 6 kl. Novembr.

feria

sexta.

»”

Anselmus factus est archiepiscopus.

Die

. 1093

Hic suscepit Herbertus episcopus pontificium Norewiei.

ı

B 1091

z Urbanus papa concilium tenuit apud Clarum Montem, cui in-

terfuerunt episcopi et abbates Normanie et in quo a prefato

Hen

V

papa sanceitum est, ut, crucibus in vestibus fixis, Christiani cum

E

C

inter

armis Jerusalem pergerent.

Quod et sic actum est;

quos ivit Robertus comes.

A fm

1096

Facta est translatie Sancti Aedmundi in novam eccle-

M

siam. 26

m. U

43

euncium

Jerusalem.

;

Mr.

Hoc anno fuit motio Christianorum

Fundamenta Sancte Trinitatis Norewici posita sunt.

%. 01

1098

Capta est Jerusalem a Christianis.

In Berhsyre lacus fluxit

MM

Die

sanguine.

Obiit Baldewinus abbas Sancti Aedmundi. ??

Henri

2320

Cenobium Cistere. — dealbatı.

M7

Ag-

Mr.

1100

Willelmus rex junior [Obiit] b; cui successit Henricus frater

/

ß

ejus, qui die consecrationis sue dedit abbaciam Sancti

%

!

}

Aedmundi Roberto 3° , filio Hugonis Cestrensis comitis,

M

4 1U 7

dr

Z

x de aber ausgestrichen und ad übergeschrieben cod.

y Ivo Die.

1095 Ro.

a Roth cod.

b

Von cursiver Hand in Kreide über der

Tinie,

® of, XV $ 62.

5 Anselm ermuthigt die Mönche im

Kampfe

J

gegen diesen Abt Ep. III 61, 118, IV 21 und ermahnt den Abt von

S, Evroul IV, 14 sowie den Erzbischof von Rouen III 68

IV 22,

Antelm

7

denselben aus S. Edmund’s zurückzurufen.

M (

md Ä;”‘ “f* ;

XI. Annales S. Edmundi.

%

I

9

i

monacho Sancti Ebrulfi,

renitentibus monachis Sancti

Aedmundi.

Sed anno tertio, ab Incarnatione 1102°, in

generali concilio a sancto Anselmo eo, quod abbaciam

absque electione contra privilegia monasterii accipere

A

presumpserat , dejectus est; et Robertus 31 prior West-

monasterii, vir magne religionis, abbatiam suscepit, et

culi successit 32 Aleboldus

$ yeme W

D

annis IHI transactis obüt;

i Nan

prior Sancti Nigasıi de Mollent, qui parum plus quam

4 annls vixit.

Huic successit Anselmus, nepos sancti

Anselmi et post 26 annos tempore regis Stephani vi-

tam finivit.

40 frafte ng

7 1103

Sanguis de terra emanavit apud Hamstede.

Mortalitas anıma-

Mr.

lium secuta est.

»

1105

Henricus rex Bajocas incendit.

1106

33 Bellum inter regem Henricum et Robertum comitem

Normannorum, in quo comes victus et captus est.

Die,

m Norewich,

235u,

Henricus filius imperatoris contra jJus nature in patrem insurgit.

Monten

235 m

Rex Anglorum Henricus Beccum venit — convenerunt.

236 m

Obiit Henricus imperator.

Successit Henricus filius ejus

1107

Hic duxit Matildem filiam regis Henrici Anglorum jn uxorem.

Infer

226u

Ricardus © Eboracensis archiepiscopus.

Roto

1108

Obüt Philippus rex Francorum.

Successit Lodewicus filius ejus.

I

4g

Et due lune vise sunt.

Mr

Dire,

1109

Anselmus Cantuariensis archiepiscopus migravit — invitant.

238 m

Rex Henricus abb. Ely. — prefecit.

2390

10

Luna extincta.

Cometa in mense Juni apparuit.

08

AB.

Mr.

1

Mortalitas animalium et fames in Normannia.

W

’

Die.

Henricus r. Teut. — Salariae pacem cum eo fecit.

239

Tamisia exsiccatur et mare X miliaria II diebus.

Agı

1114

Mr.

Dic

1115

Radulfus archiepiscopus.

Theolfus Wigornensis episcopus.

Roto

1116

Hic tota urbs Rotomagum fere combusta est.

Die

Monasterium Saneti Albani dedicatum est.

JUS

1917

Gela-

Ag

a

Pascalis papa.

Obiit Matildis [IIa ] d regina Anglorum,

Mr.

sius papa.

J

er

Kr

c Girardus Dze.

d In Kreide über der Linie.

'ın Kom

wr

31 of. Anselm. Ep. IV, 78.

32 Kal. Nov. a. 1114 Eadmer, H. Nov.

den

1}‚{ vn

3 cf. Die. 235 m

!

7

V ed. Migne CLIX c. 491,

Uebrigens cf. Balttely.

l

60

und Ag. Mr.

132

XI. Annales S. Edmundi,

V

E

Obiit Herbertus episcopus Norewici, cui successit Eve-

/ 1PrjrY

rardus. ‚34

M

I

Dre.

Dı

242m 1119

%'

Cal. p.. Hic _ const. c. R. Sol similis nove lune. 35

&l

Ag.

Mr,

1120

Hic submersi sunt in mari Willelmus et Ricardus filii Henriei

regis.

16

Die.

8

1120

1122

Rex Henr. d. — Lovanie.

243u.

Calixtus p. Maur

Jı 1H

q. imp. H. p. — monachavit.

247 0,

Rad. Cant. a. W. pr. S. 0. — suecessit.

»”

4Al

1124

Honorius papa.

W

1125

Em. s. monetarli

Joh. de Crema

—- Londonie.

2750

1126

Rex A. H. — celebravit.

Primates — imperatrici.

»

\

M

\ä

1127

Gaufridus — imperatricem.

Ricardo — successit.

E

)

j

Will. Cant.

— Westmuster.

24#60,

1128

R

a Hucusque — digessit.

/

1129

Henricus Gleston.

- Wintonie.

(

OCı

„

1130

Eccel: S Ir Cant.

dedicata

e

Sn

P

F

Henrico.

Inn. D.

“Hic

transivit — orbem.”

115

55 Ur

1131

Obiit Phil. fil. L. r. Fr., cui successit frater e. L. consecratus

ab Inn. papa.

»”

1133

Nigellus — episcopi.

Natus e. H. filius imperatrieis.

M

Die. B 1 134

(

247

Rob. C. ob. Gil. U. episcopus Londonie obüit.

M

»

1135

I4

Rex A. Hc r. 35a et 4m dı S. L, et sep. e. a. Radingum

; ]

qui construxit idem monasterium et monasterium canonico-

rum — Mortuo Mari

2+5 0, 1136

Wil- C: 3 Steph: -

Westmonasterium

J80)

O4

2%9 0

Willelmus Cant. arch

obüt.

»

1156 0

1137

Steph. r. transiit — Francorum.

» m

NETADLLS

Lodowicus rex Franc. duxit Alienor — filias.

» o

Gaufridus c. And. regi St. tr.

- tres annos.

ä

107 A

David rex Sce. — suce. Anselmo.

23230

7 t88

Anselmus — repulso.

Albericus

R

— legatus concilium — Westmuster.

- 1139

110

R

252m

Rex Steph. — cepit quia cast. sua r. noluerunt.

Nigellus — regno.

Imperatrix — Angliam.

2530 1 140

Stephanus rex obsedit Lincolliam.

25+0

Captus -— Bristowe in die Purificationis.

2550

Captus est comes Robertus fr. i. in Exaltatione S. Crucis; unde

hine rex hine comes a vinculis absoluti liberi recesserunt.

; m1141

Celestinus papa.

Rex St. — Oxeneford.

I

I

„ 1142 Lueius p. — episcopos. Steph. r. G. d. M. cepit.

ll

er

* Herbert + 1119, Eberhard Folgt 1121. %® Aus Ag. Mr. 1124?

Ul

\‘[

XI. Annales S. Edmundi.

133

W SCrg Y

j

Die. 1143

Eug. p-

Gaufr. c. A. cepit turrim Rotom. et extune — est.

4A4g

Mr

; 1144

Fames maxima. Puer Willelmus erueifixus a Judeis apud No-

8 June ö

rewicum.

Dic

.

%6 1145

Cometa app. d. m. in Ocec. circ. diff. ı

in im, illuminans.

ON

50

Steph. L. coronatur.

»

1146

Kug. papa venit Parisius.

263

a Robertus. abbas seripsit hucusque.

Die,

Profeccio Lodowici regis F. et imperatoris Alemannie in Je-

S

585

)1147

rusalem. %

Civitas Ulixisbona capta est.

Cap

2670

a Abhince — Gaufridi comitis -— imperatricis primogenitus —

inserendum est.

PE

Henricus acc. e. militaribus.

Lodowicus — Jerusalem

»

1148

»”

1149

Hy. u

»”

1150

Henr.

- Normannie.

Gaufridus — Cenom.

ecclesie Sancti

Aedmundi

Officine

oOmnes

combuste

Al

sunt. 37

Fred. — Teutonicus.

0

(9)

268 0,

Celebratum -- Alienor.

Henr. dux Normannie d. Al.

368 1]52

Henr. — Malmesbires.

Ricardus de B. — nepos ejus.

>

1153

Steph.

/ eff. sunt ' apud Wincestre. ®

Ag.

Mr.

Obiit Eustachius filius regis Stephani.

i

Lodowicus — Hyspanie.

Obüt Stephanus rex IX 39 k]l, Novbr.

Cup. 1154

268 m

Successit Henricus dux Normannorum.

»

Thomas — cancellarius.

Adr. papa.

»

1155

Alienor — Henricum.

Fredericus imperator Alemannie.

1156

Ordingus abbas Sancti Aedmundi obilit *°; successit ve-

nerabilis Hugo, qui prior Westmonasterii extiterat.

u

Alienor — Matildem,

»

1157

Alienor

—- Ricardum.

Ag

Mrr

