29

Willelmus Marescallus accepit sororem regis in uxorem.

V

Item Petrus episcopus Wintoniensis excommunicavit molesta-

JVCL

tores et insurgentes contra jura ecclesie in pleno synodo. Item 5*

dominus Henricu

g rex obsedit castrum de Bedeford et ipsum

ı

Item Ro-

IWL

cepit e

t omnes in 1pso inventos suspendi fecit.

chella capta est.

12

Gr

95

Concessa_ et collecta est XVa* pars Anglie domino regi

pro carta habenda de antiquis libertatibus. Ricardus comes

N

‚OX

Tuni

Item

ın

2a+

transfretavit ad Burdigalim cum 70 militibus.

dUV

noete sancti Johannis Baptiste nix inmensa fuit et fulgur et

tonitrua.

g SE

gocles8

LEA

i E

h _ admisit cod.

i arch’. ins. cod.

48 Das Folg. aufgenommen in Wig. 413

49 Newminster.

° Wa

4.14.

51 Das Folg. Wiıg. 415.

52 Jerosolime W. Lu. richtıg.

28° 1y

]

(on. 230

statt Exoniensis.

54 Item — fecit Wig.

190

XIV. Ann. Winton.- Waverley.

f7;ir.:t 1226 Obiüt Lodowicus rex Francorum, cui successit Lodowicus filius

i

ejus. Obiit Ricardus de Marisco episcopus Dublinensis 55

et Pandulphus Norwicensis et Benedietus Rovecestren-

sis et Willelmus comes Saresberiensis et Willelmus de

Mandevile et Willelmus de Bruere.

eı

Zu85

1227

Obiit Honorius papa, cui successit Gregorius.

Dominus 56

Henricus rex Anglie dedit Ricardo fratri suo comita-

tum Cornubie et Huberto de Burgo comitatum Cantie.

Item Petrus Wintonie et W[illelmus] Exonie episcopi iter arri-

Tuliz5

puerunt versus Terram Sanctam ıidus Julhi.

Hf[enricus] fac-

tus est episcopus Rovecestrensis et 57 Thomas de Nor-

WI1CO.

Cantuariensis

„ 1228

Obiit Stephanus

archiepiscopus ®

nonas Julii.

09

M]

]

Item justiciarii itinerantes sederunt aput Wintoniam.

Frater comitis Gloucestrie

die

59

Mai *

Ascensionis Domini

aput Londonias occisus est.

Dominus Henricus rex col-

Orta est

discen-

]ggit exercitum et eum duxit in Walliam.

sio inter Gregorium papam et Frethericum imperatorem. Papa

exegit decimam partem ab Anglicana ecclesia.

1229

Robertus de Bingham factus est episcopus Sarum. Ricardus

cancellarius Lincolliensis factus est archiepiscopus Cantuarie 4

nonas 5% Junii.

Item Jerusalem recuperata est a Christianis.

Jund

nach

Henricus rex cum exercitu suo post festum sancti Michaelis fuit

Sept.

aput Portesmue. Comes Britannie venit in Angliam.

29

1230

Apr.

Henricus vex venit aput Wintoniam 18 kal. Maji et 16

1+

16

kal. ejusdem mensis recessit et perrexit versus Portes-

mue et ibi congregavit exereitum suum Anglie; in die apo-

Mai ı

stolorum Philippi et Jacobi misit se in mare, profecturus in Bri-

tanniam. Willelmus de Brewes occisus est a Neulino.® Item

pacificati sunt dominus papa G[regorius] et imperator Frethe-

ricus. Item Henricus rex redüt in Angliam, subjugatis sibi

multis ex magnatibus Aquitannie; et in 61 vjgilia Om-

Oct.31

nium Sanctorum in ecclesia Sancti Swithuni Wintonie a con-

55 Ties Dunelmensis,

20 1225 ırrg W L,

57 Richtiger 1226.

55 9 kal. [Zies die?] Julii Ann. Teok. 8 id. Jul. Wend., 7 id. Jul. Pa-

ris, dem jedoch das Datum der Beerdigung widerspricht, cf. Madden,

Hist. Anglor. ITI, 302,

59 Hbenso Teok.

5 Idus Wend. IV, 204.

%® Lewelynci Wint. ( Llewellyn). %1 post festum Wint,.

II

p„„,

XIV. Ann. Winton.- Waverley.

191

N

l

d

OO MCn f

f

Hint

ventu sollempni processione susceptus est,

presente Rl[icardo]

’sr:‘jpu$ Dublig

6

dep.

archiepiscopo Cantuariensi.

dictus Roreoss

IO

Obiit Willelmus Mare-

1

2

€

Henricus rex firmavit castrum Matildis.

8 f Wildlane d&

Apr.6

scallus junior 8 ıidus Aprilis 62 ot Ricardus archiepiscopus

u86

peregrinus.

In vigilia sanctı Johannis Baptiste com-

Juni

Domionsi

23

busta est ececlesia Sancti Egidi.

Petrus Wintonie episcopus re-

O COn

Aug.I

versus a Terra Sancta receptus est die sancti Petri ad Vincula

Comitatum

in ecclesia sua Wintoniensi et optulit pedem sancti Philippi.

O]

Henricus rex Anglie commisit Petro Wintoniensi episcopo plu-

12

I

2

rimos comitatus et castella in custodia et Petro de Rivallis the-

Hlenr

saurum

suum.

Item captus est Hubertus de Burgo et incarce-

de Nı

ratus aput Divises.

Obiit Willelmus le Bruere junior.

Puer quidam nomine Stephanus cruciatus est et occisus a Ju-

Oct17

deis Wintonie 16 kal. Novembris.

4

D]

l

v

|)

into Al

12

Hoc anno elecetus magister Edmundus thesaurarius Sarum in

Ascensio

N!

Di

archiepiscopum Cantuariensem et a domino papa confirmatus

Aug

U

E

est.

Item raptus est Hubertus de Burgo de Divises %in vigi-

19

(r

lia sancte Ma

"yarete.

Inundatio maxima pluvie, per quam ma-

ä

gna pars Anglie periclitavit, et hoc ad festum sancte Mar-

N

»

20

garete virginis.

I

120

Hoc anno magister Edmundus de Abendone consecratus est

Apr.2

in archiepiseopum Cantuariensem 4 nonas Aprilis. Ricardus Ma-

rescallus occisus est

in Hibernia.

Orta est

discentio inter re-

V

gem Henrieum et Petrum episcopum de Wintonia pro Petro de

et

Ravallis,

et inhibita est eorum transfretacio aput Dovere;

Tuni

XM

Al

an

W}

28

in vigilia apostolorum Petri et Pauli venerunt aput Wintoniam ;

8 kal

Juli

2

2

in Deposieione sancti Swithuni venit Ricardus Siward et multi

$ 70l

Sus f

alii ad Wintoniam®*, querentes Petrum de Rivallis, quem mi-

cf.

um

Lu.87

nime invenientes equos episcopi et' prioris violenter abduxe-

runt 1 ;

»piscopus vero omnes illos excommunicavit, et inter-

dieta est ecclesia et tota ciyitas;

mane autem facto, penitue-

runt et

absoluti

ın

erastino

reconciliata

est ecclesia et

sunt;

tota civitas. Obiit Hugo Herefordensis episcopus.

l

1235

Fretherieus imperator duxit uxorem Ysobellam, sororem regis

(

Henrici Anglie. Magister Robertus Grosseteste factus est epi-

W

i adduxerunt cod.

68 Die Worte in v. S. M. sind in Wint.

62 Hhenso Teok., Wykes.

M

zum folgenden Satze gezogen; wol richtiger denn in vig. Sancti Michae-

r

64 Ann. monast,

7

7

lis setzt Wend. IILI, 249 die Entführung Hubert’s.

Wend

il

0

In XXTT.

Jrn

J

192

XIV. Ann. Winton.- Waverley.

il

#HWint

W

Y

dep.

scopus Lincolnie et consecratus est aput Radingiam 15 kal.

C

n0g00

Juni

Julii.

Item pacificati sunt Gregorius papa et Romani.

Abba-

J£

M

17

A

l

Mai7

thia de Certeseye® combusta est nonas Maji.

Gibertus Ma-

an

rescallus duxit uxorem sororem regis Scotie.

Item Henricus rex

Anglie duxit uxorem Alienoram filiam comitis de Provins.

%

1236

Hoc anno Petrus episcopus a Roma rediens venit ad Winto-

Ml

Nov,

niam die sancti Andree.

Henriecus rex convocavit omnes ma-

J0

\

}

ü

Jan,

gnates Anglie aput Londoniam mense Januario, et de consilio

eorum quasdam leges constituit per Angliam.

Quedam balena

D Hoc anl

n

Seps.

fl

Ka

capta fuit aput Mulebrok mense Septembris, que adjudicata est

coram rege priori et conventui Wintonie.

Ricardus comes Cor-

j

nubie et Gilbertus Marescallus crucem acceperunt.

194

IM

Aug

1237

Hoc anno Otto legatus venit in Angliam mense Augusti; in

Nov,

octava sancti Martini celebravit concilium apud Londonias. Ed-

18

mundus Cantuariensis archiepiscopus profeetus est Romam. Tri-

i

cesima tam clericorum quam laicorum propter libertates suas

soluta est regi Anglie.

Archiepiscopus vero Edmundus a

ıe Jem

ef.

Roma reversus venit ® in Angliam.

Zu.8

1238

Hoc anno obüt Petrus episcopus Wintoniensis k [5] ! idus Junii.®?

Juni 9

Justiciarii de foresta sederunt aput Wintoniam. Otto le-

gatus propter quamdam turbationem clericorum Oxonie inde

.....

7

fugit Osenee.

1239

Edwardus primogenitus regis Henrici et Alienore regine natus

»

15

est Londoniis 14 kal. Juli.

Item Willelmus de Ralye consecra-

tus est in episcopum Norwicensem ab Edmundo Cantuariensi

archiepiscopo aput Londonias.

N

Item Gregorius papa exegit

quintum decimum ececlesiarum Anglie.

Otto legatus interdixit

*

ecclesiam Wintonie, quia non potuit videre thesaurum ecclesie,

1240

Postulatio Willelmi de Ralye in episcopum Wintoniensem 6 idus

”

8

Junii. Ricardus comes Cornubie frater regis iter arripuit ver-

Juni

sus Terram Sanctam 6 ® kal. Julii.

Item 69 Edmundus archi-

episcopus Cantuariensis transfretavit, quia non potuit facere

I

4

Hoc a

offictum suum pro rege et Ottone legato; et obiit aput Pun-

Aug

22

teny 11 kal. Septembris; ibidem sepultus est; cujus mira-

cula florent. Item Otto legatus transfretavit versus Romam,

HN

E

N

k episcopus wiederholt cod.

s ME L

6 Corres Wint. MS. Domit. A XIII. Luard druckt

grundlos Tor-

N

reus (Torre).

Offenbar ist das Wort verlesen aus Certes.

98 1238

mense Februario W. Lu.

Kl

&* Julüi W. LZu. irrig. % XV W.L., Osney;

10. Juni Dunstaple, Waverl.; 3. Juni Wyhes.

6 Sanctus &ns. W. Lu.

ä

’mfr;’j“l‚

XIV. Ann. Winton.- Waverley.

1983

f

‘2

‘am

an

JF int

Frethericus cepit eum et legatum Frantie cum clero multo

Roma

dep.

l

Y

et magno thesauro.

HX

Maig 1241

Feretrum sancti Swithuni fractum est die Ascensionis per

E 1t%nl

CI

Aug.

flabellum ”° de magna turri cadente;

reliquie ejusdem sancti

f

ostense sunt. Obit Gregorius papa mense Augusti infra oc-

tabas Assumpti()nis 71, cui successit Celestinus. Obüt Gilber-

tus Marescallus aput Ware. 72

Henricus rex sibi subjugavit

[

Walliam et posuit ibi leges Anglie,

14)

2 1242

Hoc anno die [Zranslationis)m sancti Nicholai misit se in mare

Maig

(r

Henricus rex cum regina et Ricardo fratre suo et Rogero de

Big()d marescallo 3‚Put Portesmue versus Vasconiam.

1243

Hoc anno rex rediens de Wasconia applicuit apud Portesmue

Spt.25

7 kal. Octobris; et in vigilia sancti Michaelis venit aput Win-

»38

toniam.

Item die apostolorum Petri et Pauli Willelmus

de

Tunz

Ralye Qpigg@pug Norwicensis translatus est in episcopum Win-

239

Sept.7

toniensem et confirmatus in vigilia Nativitatis beate Ma-

Dos+

rle.

Item in vigilia Natalis Domini consequenter idem

episcopus venit ad Wintoniam, set intrare non potuit et ac-

W

M1amM

(

cessit nudis pedibus ad singulas portas civitatis, que clause fue-

AL

U

runt contra ipsum per preceptum domini regis; hoc viso epi-

» 30

scopus simpliciter recessit et in crastino sancti Thome Marti-

ris venit ad portam de Kingate et predicavit populo verbum

Dei, post sermonem interdixit matricem ecclesiam et omnes

ecclesias infra muros et excommunicavit monachos et clericos et

Eimund Cama

majorem *® civitatis cum omnibus ballivis.

Item transfretavit

Xl

(

Febr,

117* kal. .Marcı,

quia quidam machinabantur ei malum.

Bone-

19

fatius admissus

est

ad sedem Cantuarie.

Ricardus frater regis

hesaurar eccle—_x

\\

duxit filiam comitis Provincie jn uxorem, nomine Senchiam

Nov,

‚[.„ n

die sancte Cecilie.

Alienora regina peperit filiam

S

22

in Vasconia, nomine Margaretam.

€%

1244

Hoc anno mense Maji Bonefatius Cantuariensis electus venit

Ap.33

in Angliam die sancti Georgii. *

Orta est discordia inter regem

| :apu;%

’

cf.

Anglie et regem Scotie et Walenses, et facta est pax inter regem

8

0U

ıs d

Lu.90

Anglie et regem Scotie; rex movit exercitum suum versus Wal-

(n

L

m Aaus

WE

n item als Beginn eines neuen Satzes cod,

%0 flabellum erklärt Zuard, Ann. moön. II, XXIIT.

%7 b. Virginis

W.. Zu.

2 Ebenso

Wav.

Ungenau Par. Chr. IV, 157 und Hist. IT,

l

73

451 apud Hertford; dort fand das verhängnissvolle Turnier statt.

majores W. Lu.

9 W B:

% Gregorn W. Li:z 220 Aptıl Wav.

M il Ö

333.,

l

j

194

XIV. Ann. Winton.- Waverley.

N

Hint

liam.

Item Willelmus Wintoniensis episcopus ad mandatum

dep,

|

domini regis 4 transmarinis partibus repatriavit; ct dedit

u

{

}

ei rex osculum pacis;

solutum est interdicetum ecclesie Winto-

0

Aug

niensis die Decollationis beatı Johannis Baptiste ;

die vero

E

29

Sept

Translationis sanecti Adelwoldi recepit Willelmus episcopus

o

pl

80000

possessionem episcopatus Wintoniensis. Alienor regina peperit

Tan.16

Edmundum f[i1ium] n 17 kal. Febr.

\ı

1245 Innocentius papa celebravit generale concilium aput Lugdunum,

nosf QUEI

in quo concilio excommunicavit Frethericum imperatorem. —

|

et ad illud conecilium 77 transfretavit episcopus Winto-

niensis — et in eodem concilio degradavit Fretherieum

„ 1951 Hoc 4

predictum, necnon Henricum Landegrayve loco imperatoris in-

stituens.

Henricus rex tenuit parliamentum suum aput Londo-

(

Tuni

nias 15 kal. Julii ® de tributo pape.

17

1246

Henricus rex habuit grande colloquium cum magnatibus terre

M

Jul.15

aput Wintoniam idus Julii; ubi seisivit comitissam de Warenna

e

Febr,

de virga marescaltie.

Item 11 kal. Marcii terre motus magnus

19

per totum occidentem. °

Translatio sancti Edmundi Cantuariensis archiepiscopi aput Pun-

Lu.91

o 1247

teny 5 idus Juni.

Item Henricus rex fuit aput Wintoniam

W

IN

Juni 9

Decz25

ad Natale Dominı.

In octava Epiphanie escambium nove mo-

Jan 13

nete et aliorum denariorum apıut Wintoniam.

3}

1248

Hoc anno obiit Walterus de Hida abbas

I

nonas Aprilis.

Apr 3

Cui successit Rogerus de Sancto Valerio.

Magister Thomas

archidiaconus ? Lincolniensis consecratus est in episco-

Item Lodowiecus rex Frantie cruce si-

pum Sancti David.

»”

17

gnatus 9 iter arripuit versus Terram Sanctam 15 kal. Maji.

1249

=

Juni

Hoc anno rex Frantie cepit Damietam 7 ” idus Junii. Bo-

E

Al

nefatius archiepiscopus Cantuariensis applicuit in Angliam die sancti

Sept.

Matthei apostoli. Item Bonefatius a‚yghigpigggp„g Cantuarien-

Zl

Nov.I

sis intronizatus est in festo Omnium Sanctorum.

Henricus rex

De.z5

tenuit Natale suum aput Wintoniam, et Bonefatius Cantuarien-

sis archiepiscopus missam celebravit,

et ibi Gasconius de

Lu.93

Bierne et alii multi de Wasconia reddiderunt se domino

x

n f. ins. cod. suum?

o Die letzten

Worte von comitissam an stan-

den schon am Ende von 1245 , sind dort aber roth durchgestrichen. Ein

Beweis, dass Vespas. eine Abschrift ıst.

p _ archiepiscopus cod

q cruce

signata _ cod.

”7 Die Rückkehr von dort qibt W. Imu.

B Ties Aprilis W.,Lu.

72 Richtiger 8 W. Lu.

W

[v""r}

Y

-

XIV. Ann. Winton.- Waverley.

19

9}

HWint

dep.

regi tributarios. Item Henricus rex eruce signatus est die do-

ÄYÜUS 4u_1

N

Mrz.6

minica in medio Quadragesime et Willelmus de Valentia

1250

dl

Yn

et Petrus de Rivallis et multi alii magnates terre.

W

2

50

Hoc anno Ricardus comes reversus[a] Lugduno. r Orta est gra-

NN

vis dissentio inter B[onefatium] Cantuariensem archiepiscopum

et episcopum Londoniensem et canonicos Sancti Pauli pro vi-

sitacione facienda in ipsa ecclesia.

Item obiit Willelmus epis-

Sept.I

copus Wintoniensis Thuronis et ibidem sepultus kal. Septembris,

Nov,+

9

0y

post quem electus est Adomarus frater domini regis

v

nOon,

Scopus W

1$.Jan

Novembr.

et

in crastino sancti Hilarıi 8° a domino papa

confirmatus est.

Tuni + ]_251

Hoc _ anno Henricus rex fuit aput Wintoniam in die Pentecostes.

pl

Item congregatio Pastorum in Gallia numero, ut dietum est,

30 milia, clericos omnino suspectos habuerunt et secundum

posse occiderunt et heretice contra fidem predicaverunt.

»”

2+

Adomarus electus Wintonie applicuit in Angliam die saneti Jo-

Tul.33

hannis Baptiste et ın crastino sancte Marie Magdalene venit

ad . Wintoniam et ibi cum magna processione receptus est, do-

mino rege presente et multis aliis.

W

Lu,93

4]

U

1252

Hoc anno data fuit sententia diffinitiva Lugduni a domino

papa pro domino Bonefatio Cantuariensi archiepiscopo contra

W

episcopum et canonicos Londonienses pro visitacione facienda in

d DONd

Item tanta

Mürz

ipsa ecclesia et in cunetis sue provintie ecclesüs.

siccitas fuit a Pascha usque ad festum sancti Michaelis, quod

M

31

segetes et herbe omnino aruerunt.

Magna discordia fuit inter

U

68

Spt.29

Bonefatium archiepiscopum et Adomarum electum Wintonien-

M

1

sem ;

set bene s pacificati sunt.

Obiit ®! domina Blanchia re-

gina Frantie.

1253

Hoc anno Henricus rex duxit exercitum suum in Wasconiam

et terram Anglie domine regine et B[onefatio] Cantuariensi ar-

chiepiscopo et Ricardo comiti commisit custodiendam. Obüt®?

SCODU

Lu.9+#

sanctus Robertus Grosseteste episcopus Lincolniensis. Item con-

el

gregatio omnium abbatum et priorum nigri ordinis aput Oxo-

niam in crastino sancti Mathei apostoli propter quoddam pri-

(yASCUL

Spt.22

vilegium a domino papa omnibus episcopis Anglie transmissum

An

UU

Janl 80 *

reC

1

11CC

in gravyamen monastici ordinis.

Item obiit Hugo de Rupibus

r rev. Lugdunum cod.

s bn (vielleicht verlesen aus tm) cod., tandem

Wint.

80

DEn

N

A

19 . kal.: Febr.

WT

%. Obüt — Fr... Wig. 1253.

82 Von

Ap

mer an Wig.

J

XIV. Ann.

196

Zinton.- Waverley.

vendie

HWint

archidiaconus Wintonie. Alienora regina peperit filiam nomine

aj“

dep.

Katerinam.

1254

Hoc anno Alienora regina et E[dwardus] primogenitus regis

Rex Frantie rediens

transfretaverunt in Wasconiam ad regem.

a Terra Sanecta venit ın Galliam.

Edwardus primogenitus cum

1

M

B[Onef3‚tio] a,rchicpiscopg profectus t est in Hispaniam et

A0l

ibi desponsavit filiam regis Hispanie et ibidem factus est miles

et multi alii. Item Henricus rex, subjugata sibi. Wasconia, re-

cessit, et transiens per Frantiam cum Alienora regina venit

S

Lu.95

Parisius et ibi cum magno honore a rege Frantie susceptus est,

Dec,

et inde recedens venit in Flandriam et tenuit Natale suum aput

25

Boloniam.

4948

100

Item concessa est domino regi decima omnium eC-

clesiarum Anglie.

Item traditum est sigillum domini regis Hen-

M

rico de Wingham.

Innocentius papa de consens

fratrum con-

n

tulit et concessit W[illelmo] priori Wintoniensi et succes-

soribus suis prioribus pontificalibus uti, scilicet mitra,

baculo pastorali, anulo et sandalis. “

12

5

Obiit Walterus de Gray archiepiscopus Eboracensis,

Item Hen-

ricus rex tenuit consilium suum aput Westmonasterium et voluit

W

habere tallagium per totam terram.

Set magnates non consen-

Item

serunt, set ad cautelam tempus prolongaverunt. ”

dominus papa concessit domino regi decimam omnium reli-

giosorum yvirorum tocius Anglie.

Item voluit dominus Hen-

An

ricus rex Anglie pacificare conyentum Wintoniensem et elec-

tum suum,

set conyentus, sperans meliorem pacem consequi

per dominum papam, pacem renuit et deceptus fuit.

2

56

Rex Scocie cum sua regina filia regis Henrici venit in An-

W

gliam, et propter ejus adyventum tenuit rex magnum festum

aput Wodestoke.

Obiit Willelmus episcopus Sarum; cui

u96

successit Egidius de Brideport.

Item Ricardus comes frater

6M

CO

regis electus est in jmperatorem et regem Alemannie mense

19

M

Nov

Novembris.

Item justiciarii %a

de foresta sederunt

aput

Wintoniam.

Adomarus electus Wintoniensis transfretavit in pa-

Jan35

triam suam in Conversione sancti Pauli.

1257

Hoc anno magnum parliamentum magnatum Anglie aput Lon-

dl

April

donias mense ® Aprilis de rebus intestatorum, quas dominus

Z

?

t prefectus cod. u $i11a1zilis cod. v perlongaverunt cod.

N

82w jtinerantes 'nach Jan. 13 (1257) W. Lu.

S 15 kal:

Wint.. Lu.

richtig, cf. Ann. Burton. 384.

i

V'H‘;,vi„\‚('

XIV. Ann. Winton.- Waverley.

497

&IA yeparıt

FV int,

Iu8

dep.

rex vendicavit *, per litteras domini pape super hoe sibi con-

8

Apr.8

CE8SSaS.

Item Henricus rex tenuit Pascha suum Londonis et

18l

multi magnates cum eo.

Ricardus comes electus Alemannie

paravit se ad transfretandum in Alemanniam, qui postea 16 ka-

Mai

17

lendas Junii aput Eys in regem coronatus est.

Obiit Eufemia

'_(]»m Ta

abbatissa de Werewf[ejlle.

Item convocatio omnium prela-

W

Aug.

torum Ang]ie aput Londonias in octava Assumptionis [b. Ma-

22

riae)w coram domino B[onefatio] Cantuariensi archiepiscopo ad

ü

tractandum de statu Anglicane ecelesie.

Set negocium reman-

sit imperfectum ratione guerre regis in Walliam

domini

.

1258

Hoc anno Henricus rex tenuit Pentecosten suum apud Winto-

Lu.97

Mar

niam et inde recessit aput Wodestoke.

Congregatio comitum

43

W

et baronum et omnium magnatum Anglie aput Oxonias ad par-

liamentum, ubi formata sunt ® statuta Oxoniensia per

commune consilium tocius Anglıe.

Unde Willelmus et

tres fratres sui et alii alienigene ibidem existentes die-

Jtem

tis statutis parere renuerunt.

Ideo inde ]atenter fugie-

Juli 3

runt usque Wintoniam.

Item circa festum Deposicionis

I

47

sancti Swithuni magnates Anglie Wintoniam venerunt et par-

liamentum 86 tenuerunt et ibi morabant[ur] usque post fe-

nach

Jul,x1

stum Translationis sancti Benedieti.

Ubi exulaverunt W[illel-

W

M

mum] de Valentia cum tribus fratribus suis.

Item ibidem

pacificati sunt dominus Hf[enricus] et E{dwardus] primo-

genitus ejus.

Item Andreas de Londoniis resignavit priora-

13

»

tum Wintonie 4 Idus Julii, eodem die electus est in priorem

per compromissionem ratione minarum comitis Glovernie et alio-

rum ]Tlﬂglliltll]ll.

Item conventus Wintonie elegerunt Hf[enri-

cum] de Wingham in episcopum Wintoniensem per compro-

missionem.

cf.

2

59

Hoc anno fuit convocatio , omnium magnatum Anglie Londo-

Lu.98

Aprıl

niis ad Hockeday.

Et tunc Hugo de Bigod venit et Gilebertus

8

22

de Prestone et Robertus Walerand justicarii Wintoniam 10 kal.

Maii3

Junii x, ubi®a Auctus fuıt Walterus de Scotini miles et j11-

DU

dicatus pro morte Willelmi de Clare equis distractus est. Item

Henricus de Wingham electus ‚est in episcopum Londoniensem.

A SE RE

w aus W. Lu.

x aus W. Lu.; Juli Vesp.

84 vendebat W. Lu.

85 cf. Prothero, Simon de Montfort, 191.

86 se-

l

cundum parliamentum TZeok. cf. ıb. 202,

8a cf, Teok.; Paris’ letzte Zeilen.

l

198

XIV. Ann. Winton.- Waverley

Jiem

Nal

Z 260 Inter regem et barones orta est maxima discordia 0C-

Misit autem rex ad cu-

casione pI‘OVISIOIIIS Oxoniensis.

riam Romanam 86

ut a sacramento, quod fecerat de

Va

obseryatione dietarum provisionum, a domino papa ipse

1970

Ricardus autem comes

et complices sui absolverentur

1)

[}

Glovernie et S[ymon] de Monteforti comes Leycestrie

et Robertus comes de Ferarlis ®7 et multi allı baronum

in proposito suo de dicetarum provisionum observatione

viriliter permanserunt

Item maxima tempestas et ingens

tonitruum,

choruscatio et

grando

nimie magnitudinis ın noete

Z D

Tuni

Item obiit

Comes

de Albamara et

ancti Johannis Baptiste

a+

Rogerus de Tuskeby

Adomarus electus Wintoniensis a summo

ef.

p0ntlﬁ06 in episcopum consecratur

post non multum vero

Lu.99

tempus consecrationis sue idem episcopus versus An-

gliam

ıter

arrıpult

set

inmatura morte preventus

Parisius dijem vite sue clausit extremum

Corpus suum

N

in transmarinis partibus aput Valenciam ®® humatum

est, post mortem vero dicti episcopi ” conventus eccle-

sie Wintoniensis electionem ad sedem episcopalem fe-

cerunt

unde quidam elegerunt Willelmum de Tantone ab-

batem de Middeltone, quidam vero elegerunt Andream de

Londonia priorem suum in episcopum

1261

89 Hoc anno Andreas

Siehe in Annales de Wigornia IV

4MT

— miracula,

1262

90 Obiit Ricardus 448 — Alemannie

1263

9ı Symon de Monteforti 449

50 depredati

\l

1264

92 Kxıit 450

3 Oxonie

1265

93 Hoc anno circa * 453—86 transfretavit

266 Hoc anno obiit Walterus de, Cantilupo episcopus Wi-

gorniensis; cui successit Nicholaus de Ely

y ipi cod

a Varianten

455, 11 affectus

454, 6 Ipse statt Item

ff

N

}

statt effectus

Z.12 beate statt sancetae

456, 13 recepturus statt accept

%b cf. Prothero 230

87 7)iesen nennt fidus nec

regi nec baronibus

116

Rishanger Contin. Matth. Paris. 1263

88

zu Paris Zewkesb

€

1261 wol

Confusion mit dem Orte des Tode

SW In

L 99

Von hier

an

90 j

99— 100

91

b

100

ÖM

ist wieder fast alles in Wig. übergegangen

—1

92 7h

101—2

® Deutliche Spuren gemeinsamer Quelle ib. 103

Z. 5—8

D

Y

"/q

XIV. Ann. Winton.- Waverley.

199

X Maxina Acondi (

Hint

Item %4 Londoniensis b 456—57 de Ferrarüs.

ISI Auten

dep.

T&-X al

1267

95 Sexto ıdus 457—58 confirmatus.

1268

9 Nono kal. © 458 — Warverleye.

dor

) Y

1269

97 Obit Warinus 458 — profectus est.

S dl

1270

98 Hoc anno tenuit 459—60 versus Londonias.

r\ 0Mar L„

1271

99 Hoc anno 3 non. 460—61 Stanleye.

Hoc anno tenuit 461--

A al

Domini.

127

100 Hoc _ anno recessit 461 4 — 62 ejusdem.

12

I

1Hoc anno post festum 462—63, 8 v. u. intestato.

De legatis

in Terram Sanctam.

De legatis ecclesie R. — 464 Wasconiam.

i

e Hoc ? anno magister f465—66, 2 v. u. Isabellam.

E

ı

{

Hoc anno Robertus 467 —Z 13 v.u. relatum 3 est.

Item *

MIM

20L M

anno eodem facta est conventui de Waverle spoliatio

Ni

IT

JNM

S VEISUS Al

quarundam garbarum in campis de Dummere 5 a rec-

IF}

TE

j

ON

6

Ü

IN

N

ß

tore ecclesie de Dummere; unde dictus conventus dic-

(r

tum rectorem traxerunt in causam in consistorio Win-

\

hn

A

toniensi,

et ab eodem consistorio devoluta est eadem

)nventus

f

causa per appellationem ad curiam Cantuariensem, et

em €}

ibidem fere per annum ventilata et tandem, communi-

bus amicis mediantibus, quievit lis per compositionem,

remissis expensis hinc inde; cujus quidem compositio-

z

b 457, I1 depredaverunt.

c 458, 15 fehlt item.

d 461, 18 u. 26

Eadmundus.

e am Rande >— , s. darüber hinter a. 1285.

f 465, 11

prefato statt predicto ,

Was

auch

N

Winton. Lu. 118 und Waverl.

383.

]

reda

Ü

% „ Th. in W. Lu. 103 = Wav. 373 , in dem allein Z. 6 v. u. die

Worte omnium ecclesiarum.

95 Poller W: u 10

Wav. 374.

98

97

Nur wenige Anklänge an W. Lu. 107; genauer stimmt Wav. 375,

] 18C0

Ueber die Translation Edward’s wörtlich gleich W. Lu. 108 = Wav.

\;‚}\

30.0.

98

Wörtlich

W. Iu.: 108 =

S

—

Wav. 377.

® Wörtkich W. Lu: 120

während in Wav. mehrere Sätze ausgelassen sind.

wWo Wörtlich =

W.

1

Wörtlich =

W. Lu.

Doch sind die Artıikel

Zu.

111 =

Wav. 378.

A

‚4, M

etwas umgestellt und in Vespas. lückenhaft.

2

W L: L17, 802 Dre

I6}

Seiten 116, 117 lässt Vespas. aus; wo dagegen 466 ein Bericht über

den Kampf des Prior Andreas gegen den Convent von Winchester, wel-

cher W. Lu. fehlt.

Die Nachricht über Waverley 466 unten —

Wav.

—

9

3893 U

3 dietum

W. Lu.

- Wav., wo der letzte Satz einige Zeilen

9a10l

fFrüher. * Die hier folgende Localnotiz fehlt Wav., Wint. L. und Wig.

5 Dummer, Hants.

ginsaMe Quale *

M

200

XIV. Ann. Winton.- Waverley.

[

-

gi0 Boeh

f

HFint

Item® mense Oetobris

I

dep.

nis signatio tepide fuit executa.

jj""1g aun n%

Z. 2 v. u. Terra Sancta.

Item anno eodem peperit 7

7

Ü

Regt

Z

i

468 8 — Z. 22 et amplius.

l

.\'\Hüß 4a00 R

aı Po

12

&8 Hoc anno 3, 469 Mitte — 470, 7 custodienda.

Item ®° cum

281

M

dissentio inter cives Wintönienses orta annis pluribus elapsıs us-

Wa

que ad hec tempora perdurasset, et eorum discordia coram do-

mino rege esset exposita, ut manus apponeret regie Cor-

A

x Ba

rectionis‚ prc(:gpif„ idem dominus rex ut pax inter eos confor-

maretur, qua jinıta et reforma‚ta„ iram suam remittens cOn-

/ a{ - W }„

;

cessit ‚eis omnes municiones ‚et libertates, que ad villam per-

1\M a

tinebant in pristino statu optinendas; cjto autem p()g{; Su-

)r

m

pervenerunt quidam ex parte domini regis et pacem inter illos

2

j

reformabant, quo facto, majorem prefecerunt et alios ballivos,

ÜE “

äl Al

prout moris eorum ante fyerat.

Item anno!® eodem obüt

11 Item

S ' Quere 1a

Johannis z. p. 470, 8 * — 9 v. u. priorem instituit.

7

anno eodem cessit Willelmus de Hungerford abbas de Waverle,

4

eo quod quada‚m paralitica infiırmitate gravatus ulterius ah-

batizare non potuit; cur successit frater Hugo de Leukenore

(

Nov,

die eodem videlicet die sancti Edmundi archiepiscopi electus

16

et creatus!? a domino Johanne Tinterniensi tunc abbate.

1277

Hoc !® anno quinto die mensis Maji 472 i — 73, I6 patet alıbi.

M

U

1278

Hoc !* anno. mense Januarli obiit Reginaldus k. ep.. Norwic.

473 1—74, 6 collocare.

Item 2

hoc

anno

die saneti

Mathei

sal — A0

474, 25 — 475, 8 remearunt.

Item !® in medio mensis Oetobris 474, 6 — Mitte inventi sunt.

Item!? circa festum beate Margarete n 475, 9—17 Portuensis.

047 400

x 468, 16 quod statt qui.

h 470, 22 R. Cantuariensi arch. wie Wav.

Nach A rij

387.

Na Ha

i 472, 16 circa vero festum, wie Wav.

k Rogerus richtig Wig.

Wav. 389.

1 473, 16 v. u. electus;, ‚et_ab.

m 474, 7 v. u. eodem die

M

M

n M

MIn

ibidem ad dietam.

n 475, 12 hinter regis wie Wav.: unde dominus

W ‘Kfe}.m‘ i

Ü Üu 40

M

}

rex cepit.

O deg or

8 ‚

® W. Lu. 119, 17.

7 Die ersten Sätze fehlen W. Lu. 468, 13—4

= Wa

385.

D LO°

11

® WE TL

0 P LU TT

*m T

Der folg. Satz wörtlich wie Wav. 387 , nicht W. LIu.

2 So auch Wav.

R

‘u U; 3!

Ä6 .4

Ms. Vesp. A. XVI; nicht consecratus, wie Luard druckt.

13 Theils

Jür des L„‚

W. Lu 124,

theils Wav. 387 —9

Nur der Hinweis auf das Recept

0

5 d

der

M Theilweise — Wav. 389

gegen Klauenseuche ist Vesp. eigenthümlich.

MG da Z

M

Mitte,

Wint. Lu. enden 1277.

® Wav. 390 weniger ausführlich.

16

Te

Abgekürzt Wav. 390, 14 v. u

27 Wav. 391, 5, wo Tod 'des Robert

Mr

Wor

Kılwarby fehlt.

TWan 4

M

A0

Vdle Zelen,

“'l7»/);

XIV. Ann. Winton.- Waverley

201

. Hön

Übt

X anı

W““ # 1279 Hoc 18 anno quarto 476, 13—477, 6 Epiphaniam.

10 Al

7

bis

* 1280 Hoc!® anno in erastino o 477 letzter Absatz — 479, 3 Belli-Loci

hier

Regis.

1281 %Hoc anno Ricardus 479, 22—22 Martinus IIIus

Matt,

p 1281 21 Post festum beati Michaelis 481 s. a. 1282 — 483, 3ter Abs

JWest

defecerunt

1282 22 Qui est annus regni Edwardi 485 letzter Abs. unter a. 1283—

486 letzter Abs. venienti

1283 23 Rex Eadwardus aput Aberconewey %®8 Zetzter Absatz unter

a. 1284 — 489 erster Absatz electus

1284 24 Die sancti Marci 490 Mitte unter a. 1285 — 491 erster Abs

celebraverunt.

&

1285

25 De terra sua 491 letzter Abs. unter a. 1286 — 492 Absatz

‚TUn

b 66 Al0s

rabiem truculentam

[Hoc anno obiit Alexander, rex Sco-

n

tie XV kal. Aprilis]

10TEI n

>—

[Quere tale signum in margine decimi folii supra.]

1274

26 In ecclesia Westmonasterii 467, 3 [Matth. Westm. ed. 1601

407] — zweiter Absatz consederunt,

1275

27 Rex ad parliamentum 468 3ter Absatz

—- 469 2ter Absatz

discerptus

1276

28 Post Pascha ad parliamentum 470 letzter Abs. — 4741 zweiter

Abs. loricatos

1277

29In quindena Pasche, nicht in Wig. übergegangen (ausser 473

JIn

3ter Absatz zwei Zeilen), aber auch aus Westm. u 408 letzter Ab-

satz — 409 erster Abs. interfecto

M

917 }

o 477, 4 v. u. nuper ante dedie. wie Wav

letzte Z. Qui de Dei

P

Nach Freilassung der letzten Zeile der vorigen Seite beginnt hier eine

neue Handschrift ”"auf fol. 196 verso

Alles in Vesp. Folgende ist aus

Matthüäus von Westminster

r Die folg. neun Worte in späterer _ Hand

4, 1

sie stehen in Wig. 492, 26

s Der Rest von fol. 199 r. ist leer

t

N

Roth; links oben auf 199 v

Das betr. Zeichen begegnet oben zum Be-

ginn des Jahres 1274, s. d

u Z. 12 wv. u. per tempus aliquot

In 481

wo aber Cisterciensernachricht

13 Zum Theil Wav, 392, 15 v. u.,

N

476, 14 v. u. fehlt.

» Wav. 393 , doch ohne Ablass für die, welche

20 Wav. 395

21

für des Bischofs von Winchester Seelenheil beten

Wav. 395, wo der Anfang etwas von Matth. Westmon. Lesart abweicht

und das Ende desselben fehlt

2 Wav. 397 , wo jedoch Stücke aus

Westm. fehlen

28 Wav. 400 nicht so genau wie Westm. * Wav. 401

nur theilweise

2 Wav. 402

26 Nicht iın Wav.

27 Etwas davon in

90 e

)

Tod d

Wav. 385, letzte Zeilen

23 War

386

29 Wav. 387 letzte Zeilen.

)*l

14

202

XIV. Ann. Winton.- Waverley.

Matt. 1978 30 Rex Eadwardus regiam Wig. 475 2ter Abs.—476, 4 Henrici ter-

JVeest

cn. His31 temporibus pro rasura monete multi Christiano-

rum et Judeorum suspendio perierunt et multi tam de Chri-

J

stianis quam Judeis ad caudas equorum tracti.

1279 32 Qui est annus 477 erster Abs. — 3ter Abs. convenerunt.

l

Aug. 1280 33 Rex pontifices 479, 4 — erster Abs. conjuncti.

Undecimo kal.

22

Febr.

Septembris obiit Nicholaus papa tercius; cui successit Martinus

35

[z387]

papa quartus ocﬁavo kalendas Marcii. %*

(

3 Wav. 389 erster. Absatz.

31 Inhaltlich aus Westm. 409,. 26; fehlt

ı

N

Wig

3 Daraus Wav. 3941.

3 Daraus Wav. 392, 2 v.'u

M_ Auch

aus Westm. 410, 1; fehlt Wig.

f

M

T

Y

X Sar 100r U Öhriste

Ml Arg $ ün

L"“u‘1

18 Bm N (IÄ Ü

A Or ’xu. ]

h}i{m: Hi dı

Q 8

S Dnı (

0

alg dem W

e wl N

‘uft„„ mﬂ\ I

Ola

& Abı

—64

Mon

I0 4

de Hllllll (h.'liw\

Al

al

“ mi fa (

EQUOTUM Archi

3

er Al

1

XV. Heremanni archidiaconi

IIJ

Miracula sancti Eadmundi.

Inhalts-Uebersicht.

\a Wadon, 400 26

[Den $$ entsprechen im MS. Tiber. B ITI meist, doch

nicht überall Absätze, die aber nicht beziffert sind. — Die mit

War, 3922 0, M k

[Martene] bezeichneten Sätze stehen bereits in Martene et Du-

rand, Veterum Scriptorum

ampl. collectio VI c. 821—34

und sind !deshalb im folgenden Texte nicht gedruckt.

Für

