%_ Kirchenhüter, cf,. Du. Cangeed. Henschel V,

9

3

“

3

< llf«mwr‘„

Vermuthlich identisch mit. dem Sacrista Tolinus; unter. dem 1095

die Translation,geschah , Monast. ZIT, . 462. 484 3.Mosz23., B3 s. S4259.

Ambrögiug a

e . 200.

U, 9

W

W

A

"!)W//]y_ Ö J7

XV. Heremanni Mir. S. Eaädmundi.

$157—59.

273

ST

lg W

An

tum} - quod/‚etdomnus abbas ‚suscipiens: verum-, / 'populo- con-

Dost YEmp

IN

J

venienti inı aecclesia ‚pro:hoc miraculo:facit 84 fieri :verbum;

en Sanchug p

ıe

prosequendo : cum- pulsu:: signorum devote incipiens: laudatio-

T,Bl Qn

'L

nis 85 ymnum ; laudando Deum: in "secula seculorum. ‚ Amen!

e l’]ui[‘ Corot

4 [[De] puella: vi[sum' reci]piente].

5s‘i*?ﬂlil]m O0

f

$ 58

[V]idimus ‚etiam in Nativitate: gloriose: Virginis . Mas

O' m S10 me

rieg 8%‚puellulamı quandam. sospitatis. ! visum Tecepisse',

quam

10 Onofı D

8 ]

0

Offu

Nurgit

pater ı Willelmus ‚nomine,, ‚clericus et;:Colecestris: inhabitator;

100

) IMN

miserat/ad.'sanctum - martyrem: cum “nutrice.

Fuerat "quippe

NRI

Al

feretriennis, /sed casu:fortuito nil viderat ebdomadibus> yui-

1R Oel

10l

008

N1IS

Igitur ad sanctum ‚delata: in perpetue : Virginis-Nativi-

{:

108

tatis vigilia, : In crastinum:'clare (videt ommia; . pro ‚testimonio

Yehnt f

1

TORDESY Captum

sistitur in medium: ad ‚sacra solennia ” missarum ; decantat

(

f

1E

Eg Trenefionn,

ordo monasticus jubilum ‘Te Deum-laudamus’ ; (magnificatur

O; u

aı populo-Deus, ı necnon: "genitrix: ejJus‘ ac ‘presens) martyr

dı

fert

[Eadmundus;]: ‚Sed , quivis' verbositat fidelis‘ tactus intentione

7

' ß.ß;m def

lerat

bon€: mentis , cujus ‚glorie - potius ‚debeat‘ asscribi“predictum

87 96g

08

Oal

miraculum hujus die1, vel ‚ pro-ejusdem /festivitate /Dei geni=

a

N0

trici ‚ vel..[Eadmundo] ıpretioso ı martyrı cum: cörporei'presen-

tiali.

nn "bene eln

Ad quod respondemus illud Ambrosianum 874 u sanitatı

1 d aoelde-

frequenter restitui membra languentium ad 'sacra ” monu-

Aioene, ıd de

menta sanctorum'; potens est etiam Deus: quo ' vult':operari

pro genitrice: ipsius ,

quia / inı omniloco: 88 dominationes

Ü T.mde_nx ab 0

(

veDIEN

M

ejus. dd

Il COraM

859

[A]d, pretiosi ‚testis. Christi ‚martyris [Eadmuﬁdi]

translationem’ seu ‚sacri . Corporis ejusı remotionem nostre men+

gra Assund 8018

tis vertamus ' intentionem, prout imbrificaverit-Spiritus Sancti

{ q"_'\_p? }\1'ES})F i

etänfal" 10

gratia nostri. meditatus-interiora.: Invocetur ad’ hoc 'ipse, (qui

>

ol

Aieinas, n

novit . hominum cogitata, "cujus oculisı“omnia ' nuda ( sunt' / et

}

d

g OE

aperta$? , adıquem nobis sermo, quo potente viget omnis hu-

(

18 9X4_"2}’ d

yaand (

mana conditio ! Exsequentes ex;go diem translatum /no$tripa-

) SAnQUIS

E AAA

M

Ö

TE

d Am Rande in Kreide, s. XIV.

ddfol. 76 v. leer.

® Er predigt nicht selbst; vielleicht konnte der Franzose sich den

fl

Ostanglischen Bauern nicht verständlich machen.

85° Te Deum.

86 8,

(

ASGPt.

87 S, Ambrosius vertheidigt die" Reliquien-Wunder‘ Ep. 1 '22 (ed,

{

Bened.) IT p. S79, wo sich jedoch der cıitirte Satz nicht wörtlich findet.

/‘]*(‘[‘ 168

88 Psalm_ 102, 22

®3 Hebr 4 13,

i

Hm!l”

Xl

274

XV. Heremanni Mir. S. Eadmundi.

$ 5961

ö

1 e»é Ifg

M

trocinatoris‘ apud/Deum, hujus facti continuemus primordium;

[Äl wl

menenl Ü

Coram 'ponentes "causam effectus, que planiıssime rebus pDatet

‚Ind$ 4

bba 4

in /omnibus. $ 60.'Ut in exarato continetur sancete Passionis

gratnl f

e

t‚nhl

[Eadmundi]?® Deo dilecti martyris, magno tabulatus opere mul-

cr d

pohı {

titudo 'fidelis in Beodrici villa sibi basilicam condidit in 'pri-

dieho. 9

4 Ba‘dﬂ»“

. 0, C

mis.“Quam ' tempore‘ Cnuti plisimi 91 regis et Emme ejus böne

sanchı

@

arı

Q

816 0D

memörie cOnjugis, posteritas ' monachilis delectatione mäjori

JeDere. 2

C

lapideam’ reparavit, quae etiam ab Kadnodo %? Cantuariensi

gu aDleih

archiepiscopo dediecata, adusque tempora nostra duravit; haec

mus:_

abio uod TK P

quoqu@' simplici facta scemate, non sic artificalis, ut quedäm

qa LT30A

construuntur ‘! hoc tempore.

A gloriosissimi regis‘ Anglorum

glarım

g aNDOrBAUS üi*"f“‘

Willelmi ‘primi suasu, monitu, jJussu jussa est alia construi;

14

n des

prömittendose regaliter in hoc profuturum, et ut amicum

d

und) 8

pätrisBaldwini fideliter adjuturum. Quod: non incassum' ac-

quanda 6 quomoda

eipiens, memorandus pater Baldwinus, rerum fundator strenuus,

secundum evangelieum ?? dictum sedens cogitat per dies neces-

salradione i

Jaln s

cnndO TESUMG

sarios "sumptus, cogitansque fidit in Deum qui habet ;ac dabit

gaıtinn onr a

que”sunt"ad perficiendum. Sic jactis etiam fundamentis; in-

yn dieendo, in Beod

chöatur' 'basilica , /Deo/domus ac’suo martyri vel testudinali

Ahliter. manente „

seulptu”non impar templi' Salomoniacis cultu, quam oculis

qui' vident” vel/ viderunt‘ speciosiorem ** se nusquam vidisse

dient s

dixerunt:' / Ecece' ‘prosecutione facta cause pili martyris [Ead-

Tamen,

mundi} translationis'sanete, prosequamur translationem eandem

morl taltnm

succinete , tempus ponentes ac' personas sequentes idioma

qui Ingu

linguae:

d p

[De’trans[latione] sancti E[admundi]] ®

ad militare

e

$''61. "[A]nnis' huümane salvationis millenis nonagenis atque

fabit.consaliom Achito

quäternis, exhis ‘ etiam progressis ducentis bisque duodenis 9

Anl ernı aun

a'’die passionis (Eadmundi] martyris, venerabilis abbas ' Bald-

Tn presn] Wintonie

winus ad unguem perduxerat sue ‚nove et. incepte. ‚ecelesie

O ı

presbiterii opus, multifariam ‚compositum modis omnibus;

(1

M] M0

e,Am Rande in Kreide.s. XIV..— Ueber der Seite in Tinte, . AIV,

i

z. T’h. verstümmelt [? Dedicatio hasilice?] ejusdem petita sed non. con-

M

cessa et sic manet adhuc _ non .dedicata.

Ach

80 MbbosresXTET.

MS 1iL27, 52360

92 Aethelnoth.

93 Marc.

M

m

Gt{lmic’:;

2061

% Malm. Pont: p ‘ 156 über‘ Balduin’s Bauten: Edifitiorum de-

cus „ quale.‚e6 ‚ quantum in Anglia nusquam.

"Sen, IOM

#

/

® a 870 + 224 = q

}

1094,

Y

M

“""‘ Dr

}„;m Wurde

H W der Ä

(

Undi,

M

XV. Heremanni. Mir. S. Badmundi.

S6162

275

'n

ilm‚em“5 Pr

n

quale, decuit esse regium decus.

Cujus , capitis; ‚ecolesie. dedi-

Tälliie y

I ‘iQI.‘

cationem „et sacrosancti _martyris ‚remotionem -„requirens.idem

netr SAncke P

300 fahulafı

dominus abbas apud. regis Willelmi.. secundi: regiam! ‚exactio-

8 t3)pe„ N

nem ‚..gratanter promeruit. licentiam.

Sed, quamvis, datasnon

ASCan COndidit

potuit duci,ad, efficatiam; ‚nam ıregia ‚ voluntas. alterata npre-

168 8 m r,M

dicto „‚patri ‚Baldwino. mandat, in hec:;verba:.translationem

ir dla O

sancti martyris se, concedere, dedicationem vero,‚minime,fieri

adnodo Cantuariéta

debere. , ‚Sic, sic _ contingit sepius, effici tardius..gquod,huma-

m nfzws‘tm ran f

f

nus; appetit animus; sed , vere, credat omnis, aetas,.fieri:‚8ine

CL, u

Quedan

dubio, quod yult pia. Dei yoluntas! Interea . prefatus. rex ‚An-

en

MM

glorum ‚mare. transmeat °%, beneficus., abbas sumptus ‚ac;-diver-

JUS8A (eit 4a‘.fa Constrgl

sos ‚apparatus apparat, neutrum, autem effectui datur-eo/anno,

%

fu'm 68 ül

vel que desiderabatur,‚dedicatio, ‚nec, pretiosi martyris; [Ead-

(tod' 20

C

l d

mundi] .translatio.

Reservat,‚enim ‚Deus/ fortassis;, in; melius,

) T€Y® T

quando. ‚et . quomodo..fiat et. dignius.

$ 62. ‚ Tamen,, humana

18

salvatione; per annos mille nonaginta, quinque.procedente, Wil-

l

lelmo secundo regimen. Anglicum moderante, inter, quosdam

palatinos 97 ‚oritur malus ‚ac; invidiosus;murmur, (male ‚ rumi-

nans; dicendo, ‚in Beodryci villa non, , ut.‚dicebatur, ‚incorrup-

tibiliter . manente martyre ‚[Eadmundo].

Quod nefas ‚quiyis

I0

dixerit susurro,.credimus luit. ac luet perpetuo.: ‚Nobis yerum-

artn [E

tamen , qui talıa subdidimus, scripto, retulerunt,] qui„sexus

mori talium, interfuisse dixerunt., Rumor. quippe..malus extitit,

ODA

qui lingua, venenifera sanctum inibi, non ‚esse,presentialem

dixit; opusque fabrile suo scrinio consertum consiliatus..est

ad militare rapi stipendium., ‚ Verum ; Deus .judex ı justus mu-

tabit consilium. Achitofel in melius.®8!.Dum; rumor: talis inter

infideles serpit,, assunt,ad _ suburbium martyrissancti; Walke-

NIl

A

linus, presul Wintoniensis,ac ‚cum :e0o,, Randulfus ?% ; capellanus

l

l

s B

A

Al

1E

ET I";ilflg/'ahr 12094 war Wilhelm IT in England ( Badmer Nov. Mıgne

b Incepe aedleit

b

CLIX, 377 ), versuchte dann' vergebens die Normandie zu erobern, und

yn modis, OD

war Anfang 1095 wieder ıin England (ib. 379).

9 Wiülhelms_IT Skep-

Wl

sis gegen den Glauben der Zeit und seine Neigung, aus dem Kirchen-

gubte seine kostspielige Eroberungspolitik zu bezahlen sind bekannt. Dass

er sich aber seiner Umgebung (nicht etwa bloss werigen Werkzeugen) gegen-

über‘'nicht im Gregensatze befand ‚ geht 'dus ‘Gaimars ‘Schilderung‘‘hervor.

Mar

d

98 2. Samı ı dn 1L

%9 Zweifellos der berüchtigte Flambard, der 1099

B. von Durham wurde.

Er war. mit Walchelin 1097 Reichsverweser. als

g+ 8l

Wilhelm ITI in der Normandie war.

Ann.

Winton.

\] H„v’m<

276

XV. Heremanni Mir. S. Eadmundi.

$ 62.

\

0

ebı W

]

regis;, vicesima dquinta‘ die mensis Aprilis, datarum autem‘ die

aan 8 /

}

Mai” septimo kalendis *.

Venientes‘ siquidem. in‘; ebdomade

id.‘sivP

ra[“;i&‘ä

quärta feria, disposuerant inibi tribus reliquis diebusse regis

ng COn I

Sed vere‘ summi‘ tractant' negotia: Tegis!

tractare‘ negotia.

an e

T ‚md

Dum "quidam ! inquit Obvians venientibus /eis, ‚bonum ‘ fore,

drıa ” ID

ral 600e

siffieri ' posset’ translatio‘ martyris /in presbiterio sue: nove

gin0/A

bl

e JE

Constructionis, respondet veniens praesul, ad hocse: presto

m0!

]

bı Der 100

futurum;subinfert /et capellanus, si'voluerit domnus abbas,

gatluué M

fa éß‘ll i“'V

nil K6€’ moräturum. "Quod' dum audit abbas‘ venerabilis, tale

Detegtur Jocallas 1

quid' Cömmittit‘ voluntati Dei sanctique ‘'martyris, satisfaciendo

quesh OI0 g

viri& prenominatis/ qui se” palam' confirmant. munitos in hoc

antplO

mAn ste SA

opere ‘precepto regis. Convenientes quoque in quinta vet. sexta

üg Jnyerüns DU

förja’®, "trdetaänt "etintimant quibusdam, /se facturos talia.

ar jlent, 1E

Grave fert Herbertus ® episcopus dioceseus, qui , non ‚ad hoc

uditans SEL 19

interpellatur, ut sit ex’eis 'unus; vetitum vult inferre gedcas-

satur inde, ‘ velut‘ nomen' Sathane de/libro vite.

Viget enim

qumm Setibus, preil0s

IN

eddem abbatia‘ privilegio regali * fulcita, \ sed /et corroboratur

NADIOUS

APPM

aüctöritate” privilegii domni "et/apostolice‘'sedis pape Alexandri

gnn exhilaratl0De-

gecundi 5: non‘ Adebere’ eam‘ subigi sub dieione/ alieujus dioce-

Au valen %- vel ande

siani, nisı quo libuerit abbatem predieti loci‘ velsub metro-

tafst Tranglertur €

politano“ Cantuariensi:

Id “etiam /amantissimus ‘pater ‘ Bald-

nmgn gla

winus ingenio sagaci diseussit‘, discutiendo' necnon deratio-

zuilesimo ncnagesiind

nando firmiter Conquisivit, conquisitum testimonio totius curie

SO0 4 JA

VETO. TEICIA, 1EDAGLA

gloriosi regis‘Willelmi ® ömnibus modis conservavit. / Tandem

T

praesul Wintoniensis sextam' feriam 'ac _ Sabbatum 7 ducens in

yelo- devennerendli

Ma s6le marante

abstinentiam, secularıbus rebus minus his dichns‘ inhibens: Cu-

ram , nocte' dominica‘ cum ' suis ante' corpus sancti celebrata

fla Cum DrEC0807

venerabiliter. psalterii psalmodia, intimis precibus: orat Deum,

haslica - Uhristi-conf

orando” praeparat se' ipsum, quo' digne‘ possit transferre mar-

a0 Jarmini

liton

tyrem sancetum. Ecce adest dies dominica®, pululat in Beo-

f se cod.

1 Mittwoch, 25. Aprıl 1095.

24264 275 April.

3 Als Abt von Ram-

“8 Ulr M

sey kaufte "er 1091 das Bisthum Thetford, ‚dessen Sitz er dannı nach

forderte

Als ‚er \heimlich ı bei ‘ Urban . ITI 'Absolution. für diese

Norwich‘ verlegte.

I Gündı

Simonie "suchte, so nahm ihm ‘ Wilhkelm IT den. Bischofstab ( Flor. Wig;

1478

S.

ATı

5 Von Lan-

M d

""'qu (N

laut‘ Chron. de * Bello 44 :) Febr. 1095.

10

4

S

LL

Francs "Auftreten gegen ' und Gregor VIT Briefe ‚für ‚ die Exemption ‚der

6

Ar

Abtei”"sagt Vf. Nichts“'s

S

250259,

S

$u42I0,

X 28 AD

' bl‘\„:„\„\\

[

29 Ar

'“Wii 0’69

-

XV. Heremanni. Mir. $

EKadmundi

$ 62

27

(

5 Oala Aln dl

driervilla multiplex virilis- ac sexus femineus, specialis [Ead-

Yldon n M ®

mundi];gloria ‚.. sic ‚totiens „ad,„ejus merita/ . confluere, ‚solita

TP]]I]\}]Q d1@buS M

quis ‚et

Quid

si:prescisset. Anglia:‚plurium. ‚dierum, termino

Tactant W0Hm

cum tot confluxerint.in

quantus | conflueret , populus. ‚subito

ml‘ &8 Don ’U.|IL

trium ‚ dierum curriculo?, Adest praenominatus presul jam ‚hora

DrEDiEnO ag n

tercia %. intrans 6eclesiam, ‚more. pontificali,. presenteque..Bald-

l d o D

wino;abbate/felici, aquam consecrat; benedietam, ‚‚spargit. Cir-

;HFA nl Ü“HH]IF Ablas

cumeireca ‚et, per ‚tot quot apparatus ‚dederat ‚altarıa.,.congre-

Öhas venerailie fale

|

gatione ‚totacum populo deyvote eirca.sancti,corpus excubando.

MATUMIS, Satisfaclend

Detegitur ocellus ‚ligneus , in ‚quo: intaminatum ;ac,yenerabile

TmAnf.unitog a hoe

quiescit "cCorpus, ‘ sicque..domnus. pontifex. ,humili, voce inchoans

WE IN QUIDGaet seria

antiphonam ‘Iste sanctus’ sancti lecticam cum-pio,affectu thuri-

21 S6 ackuros {alg

ficat, imperans patrı monasterii ;‚ ut, sanctum; fratribus ‚remo-

s U nOn'Ad- D

veri‘jubeat, velut;quibusdam, fuit; visum , ‚indignum.*° ad.hoc

rl Inforre ged tas

judicans semet ipsum. / Appropiant. jussi fratres contriti corde

Tipet enim

cum fletibus, pretiosam . removent- margaritam ‚ accipientes, in

$ed/6t CorroDOratar

manibus; ulnis ‚appositis. ac ' demum-scapulis, ‚bajulant , cum

odis pape Alexandr

omn} exhilaratione . mentis

Quam ‚ se. felicem ‚estimat £..omnı1s,

huec valens *. vel audens. semet.,extendere. conatu., bone , volun-

VELSUD MEtO

tatis! Transfertur ergo ‚sanctus /rex ‚et, martyr ‚ [Eadmundus]

RELMUS DALEL al

in magna, gloria, ut. ‚ diximus

in 'die dominica.,. .‚hora,, tercıa

60 OD dematlt

millesimo ‚nonagesimo. quinto anno,‚Domini, ‚ducentesimo, vige-

OI0 KOLUS OU6

simo quinto a-passione. Christi martyris [Eadmundi], ‚indictione

ONSETY

arit. . Tandem

ero tercla

epacta duodecima , ‚concurrente ‚quoque Septimo,

\ADDA

ducens

cyclo decennovenali tercio . decimo,; ‚datarum „tertio/ kalendas

Mai; sole«morante in tertiadecima. parte, Tauri, Transferuntur

6Cl

etiam cum pretioso. ‚martyre ‚in ‚sua, decent_, , quam ut diximus,

IC

(

w€ÜIÄ‘

basilica -Christi ; confessorum .. pignora; ‚Botulfi, pontificis, almı

Dr‚ ‚b 0186 4 Dn

ac Jurmini!!; clitonis . ‚et :confessoris, Domini.

O..gloriosa. et

err d

B

Olr 8 ON

x estimant cod

h valent cod

98 Uhr Morgens.

10 Zu Kirchweihen. und Reliquienübertragungen

M

forderte‘ man munditiam manuum, und berief .daher, gern einen. Mann

sn

ıu Nieser . Translation

wie Gundulf von Rochester (V. Cundulfi IAL).

I

Botulf’s 'und Firmins (sic) erwähnt auch die Sacristangeschichte. der. Ab-

l

o

tei Monast. III, 162:

Will. Malmesbur. Pont. 156 weiss von ihrer. Ver-

aber

ihre gesta \nec ibi nec ‚alibi.haberi, me-

mp

ehrung . zu S. Edmunds,

mini.

Ueber Botulf Abt von Tednhoe‘ und. Jurwine, der ‚mit, seinem: V’a-

‚ König Anna von Essex gegen Penda fiel, s. Angelsächs. Ann. a. 654

3

(a

O

U H (

“

%

78

XYV.: Heremanni Mir. S,

Hadmundi.

$ 62. 63.

anl

guedal p0püh

precelsa regis’ translatio, quam regaliter antecedit presulis et

pid

jn B

athlete precessio , subsequitur ac precedit canentium canora

am e OD

Jubilatio, populique 'sexus utriusque lacrimosa devotio! Dicite

fimel asge

fn

I8

tam precelse “latores margarite, quid oneris vestre videntur

40

gugnl

gestare' seapule? Videmini quippe nune levi progredi pede,

achin S0

gIoneM Ü

quäsi ‘'quiddam ‘gestantes leve, nunc vero lento proceditis in-

en 6

en fide

cessu, sanctum sentientes onus vestro dulci bajulatu. Fuerant

64 Demam intro.?®

siquidem! sex' fratres’ a’ 16co sancte remotionis eum bajulantes,

yl SANCÜUS, M

Jef%'r.%l

quos ’audivimus ‚assere[re]‘ sub veritatis voce, nil levius eos

Jiu‘ merordlg I8

aliquando' gestasse ; ponderosius etiam nullam se umquam

M

gnın A0la qa

sensisse sarcinam, ut in’ exitu meridiani hostii predicte veteris

torza. Sruchus, 8008 4t

ecelesie‘;' quobajuläntes sanctum vix quadraginta et eo am-

siontfas Teglonu 1

plius’ suffecere:

Mös 'enim fuerat ipsius dilectissimi‘ sancti in

Ü;«ümundunl} Ql

eodem‘” ecclesie "statu‘ se ' majoris ponderis fieri, quotiens effere-

batur alieujus: necessitate‘1? rei, quod et personati fratres se-

n decentl: JI0CESN

I

A

pissime "sunt attestati.

$ 63 In quo nunc exitu multorum-

Jocell Jong

qualif28;

que’ pro- desiderio” magnatorum ( impressu 13 operatus est mar-

tyr’sanetus (virtütem, quam retulit nobis quidam miles testi-

procentas, Jacipi n

lı sermocinatur da

monio/‘legalium’ virorum' in” veritatis assertionem. Dum miles

ANMG COFPONISQDE DE

Hamtuniensis 14 quidam 'manum desideranter apposuisset‘ in

apd Deum ventam

exeundo” ad'’saneti leeticam, impressus vi plurium, ad allisio-

vieque Ja din def

nem*” lapidis höstii sub manu seminudum lesit brachium , 'sie

ndigenfibus,_Sie pr

ut-pars 'quedam brachii ab ipsa manus’ junctura videretur

k

usque /ad 0S 'exeoriata.

SON 1NfONat.Ore, gubse

Hesus itaque timens, ne fluxio san-

20n abest in fanto

D

guinis“stillaret’circa sanctum, vel’ne 'novi 'presbiterii violaret

zauditar dulossimi

pavimentum', (videntibus‘ quibusdam, sue lesiöni reponit ap-

defeente fra err

tando: eutem' propriam,' obvolvens eirca dolorem pilosam atque

Teportanfe araflam

suavem” mastrugarurp oram: Sedens itaque intendebat pars

Sanckus et1am jn Dg

— H{stiar.> Eliensz's (A£_(/Zz'a Sacra T, 595) sagt: Änna - in Blydburgh

sepelitur.. ibi veneratur, Illice etiam sepultus est Jurminus..

sed apud

desider4&tur miniof

al

l

An

dist

Tf dı

Betrychesworde quod nunce S. Eadmundum appellant, postea trans-

O0

latus'"est. / Üeber Botulf’s Reliquien in S. Edmunds cf. Acta Sanct.

(

Tnen

IN

Bolland ' Tuni VT‚ 343; “Sein corpus hatte S. Aethelwold nach T horney

SAn ya

nng

übertragen;:und; Folcard "aus St:Bertin;' der' e. 106882 Thorney ver-

[[<:S[rl(*?ﬂli D

ül ag

waltete,. widmete ;eine; Vıta S, Botulfi dem-in unserem Texte Fungirenden

Y

MOMfeatu Ves|

d

Walchelin. Vgl. Hds. und Drucke bei Hardy, Deser. Cat. I p. 374

ff und IT, 32.

1 ygl. $ I6

13 (Zedränge.

16 Diesheisst wol; Graf-

\ Al Cl }

schaft Northampton in der Nachbardiöcese Lincoln, und nicht Sout-

hampton oder eines der vielen Dörfer Hampton.

* Hrı (005

l

md

ndi

100

XV. Heremanni Mir. S. Badmundi.

$.68, 64.

279

ANÜEC

*d SI

quedam populi ante sacrosancta pignora sancti;. in altaris! cre-

SCedit

Cannn

Calr

pidine fit sermo, de sancta fide, presul de foris, in atrio., ver-

Tilloga d

000 ]

(

bum facit populo. Lesus jam. dietus brachium ‚discooperit *

One Y

18 egl

ü

timidus, timet esse reus offensionis,...si.solo. defluxissent, ‚gutte

N6 or Hy

Al

sanguinis.

Videt, , videntibus, sociis secum/consedentibus, .Je-

Ta }enm Dr0e

d

sionem ‚ brachii sanam , de ‚cicatrice quoque.vix ‚invenit, viam;

Ol bala F

plenus fide Deum et martyrem [Eadmundum]..glorificat. inde.

:mt.tiünis O00 fıa

$ 64. Demum intro redit, episcopus, ‚ yult. ac. precipit,. ut extra

OcE ll

deferatur sanctus, populo. fortassis ‚et..aride ‚terre;‘quid.a

Dl %e

Deoi misericordie prebiturus. Exaruerat jam ‚ante facies terrae

An Dostil pgl

nimium affecta_ siccitatis anxietate,,fuerat exspes,omnis homo,

l Té!éfs

Wdraeinta 44 4al

terra_ fructus suos . tardius. proferendo,

Quapropter, finitima

08 OU6

U

M

vicinitas regionum intimis orationibus requirit/et orat.sanetum

Ioflens Effere-

[Kadmundum]. Qui martyr insignis iterum., deportatus,deforis

{

Dnl fratres g

cum decenti. processione decoris,. stabilitur...in, plebis;/medio

X

Z

Il

Wlorum-

in eminentiori loco, ejus,toto discooperto locello, ‚videtur «saeri

S 680

locelli longa _ qualitas, intelligi.potest!,introjacentis veneranda

Ml

Äm ll

fl

proceritas.

Incipit, voce ; presul, precelsa, de, martyre 'saneto

, D

ni ul

plebi sermocinatur dulcia simul ‚et. utilia,, redigens.'omnia‚ad

D

-

Ö

pponieseh In

anime corporisque, necessariora, . ‚sciliecet.; ut.. presens ‚ sanctus

a aln

apud Deum veniam ;presentibus ‚impetraret et absentibus;/plu-

vieque jam diu deficientis affluentiam condonaret salutarem

ı Jesit brachlüm, 4

indigentibus. Sic previus pontifex ante:sacro ter.Kyrri Eley-

Y

—

z]

chura‘ Miderefür

son intonat ‚ore, subsequitur ‚et, populus hoc,.idem.humili-voce,

men n6 Haxio San

non abest in tanto populo cordis humiliati contritio;!/quin.et

i prestiter mola

exauditur dulcissimı sancti, merito,. pretioso.martyre; preces

Il

(D

s

xeponlt j

ö0g IM

deferente intra sacrarium Divinitatis ,' .proque. ‚populi ‚penuria

Qblorem! plosam 24018

reportante , gratiam exauditionis.

Ecce, dum..Deus, ‚oratur;

Hane ntendebat Jal

sanctus etiam in Deo interpellatur, aeris facies mutata quod

M }j[}'ü]\ül"lh

desideratur minitat: pluvie gutiulas” super ‘ hominum facies

d apıd

gratissime distillat, dat fidem, nil defore Deum timentibus,

quod’ et imminens postea !® probavit. annus.

Nam: interyentu.

f d

OC

MNO

;

sancti, velut credimus, secuta ‚est aeris tanta temperies,.quanta

‚{„*ﬁ;hrw!"

M

ü

NO

ﬁ‚„y'yc{

desiderari potuit_ ab.hominibus.in. dies.‘. Nune nune psalmista ®

Ul

E 40688 Shorned !

profiteatur. verus; dicens. ‘esse \ prope ‘ Dominum 'eum inv00£mé

er

u_vav

{

e

if‘‚i‚ht‘‚„zgr":n

4 ıgl GPOf

1 adeo' cod,

k' diseo - op. cod.

] potem cod.

I}w A

IM

T

N

1 Herbst 1095.

16 Psalm 145, 418:

C

A

280 XV. Heremanni Mir. S. Eadmundi

$ 64, 65. 66

OM

tibus: prope est enim in veritate se invocantibus; sed est

D Jand3t00

propior, , sanctis, intervenientibus, quia quo boni presto sunt

ern ackul

anıul

Sic tanta

interventores, . ‚dulciores subsequuntur exauditores.

qarasenld8

\

producta. letitia, domnoque memorato presule populo dante

genm u[e\umlr

geeNOrDL

benedictionis sue gaudia, gratia sancti presentis presentibus

W

et. eum requirentibus dat veniam de peccatis, levamen deter-

\d

minans indulget eorum penitentiis, ut quicumque sanctum

y

inde terminato temporis spatio, requisierit, non. ingratus tante

wiﬁ]

benedietionis vel , remissionis abierit

Posthac defertur cum

neM,

MM dam 88

laude, et gloria martyr Domini sanctus in sua nova predia

fr a Jknde S

celebrantur ibi, pontificaliter cum tripudio sacra missarum

a grafl0 zra €

sollennia. Leta temperies anni prosequitur; e,regionibus An-

nchlantıdus Ctam ]

glie a plurimis inibi indulgentia episcopalis predicta requi-

erg DerCCPIOS

ritur; per, martyrem sanctum laus Dei procedit in augmen-

$ibus, n mar Mdp

tum, _ ecujus . tropheum manet in aevum in secula seculorum.

un kalendaram

Amen

an(e diem B

aM

AL

$ 65. [H]ujus gloriosi sancti meritis quedam sanatur pau-

Requisierat 1taque

percula festo sancti Baptiste Johannis !”

0

sanctum. cum cohabitatoribus suis, sustentata duobus baculis,

'D

(

AB .n‘

munt Ol

mır

ut expedit sepe debilibus membris

Haec sana sine baculo

N0

sistitur in medio pro testimonio; testes etiam assunt, quı de-

Näl

bilem “eam' ‘ se ' vidisse dicunt

laudem adaugent [Eadmundi]

UH[ E

]

märtyris, virtutem videntes Omnipotentis

} {//(

$ 66. [EJodem vero anno in die predicti martyris !® festo

VESEN Werden,

sanatur quedam puella nomine Lyeveva in eadem Dei et

Die

uch F

sancti® domo nova, recipiens visum sanitatis dum celebratur

1096 (und 208 das de

hora, vespertinalis. . Amiserat enim fortuitu visum magis quam

ONM }(vMH

l

Y

J

per. annum

sed. fidens. in Deum ac.martyrem, [Eadmundum]

Mngebracht uurde(oder

cum parentela et sue ville plebicula. venerat ‚ad. . sanctum.

Jih f I Unoatth. der

Quam vidimus laborantem in illuminatione solo presbiterli

decubuisse, dum ad Magnificat procederemus cum thuribulo

cum venerando abbate Baldwino

sancto sancetorum thuri-

ficando 19

Haec pernoctans in oratorio nocte sequenti, ple-

niter recipit visum merito sancti, sistitur in medium ad misse

majoris officıum; post verbum inde populo factum redditur

m sancta cod

19

1 24

Juni

18 20

(23

1095

S

S

22

7

l m]

) 11Ü}H)

XV. Heremanni Mir

D}

S. Kadmundi

$°66. 67

a

81

“’°Wl[ hU\

Kr

ün ( 00 onl yı

Deo laudationis. votum

OM Sünt

Quod revera factum, ne quis dubitet

W p\3“ [UTQ\ M

ut scribimus actum

scıat et scıendo credat

IC Tnl

quod ' eundem

1A00 W‘Ulc

DD dı

Caraxerimus annum a die passionis martyris [Eadmundi] fore

AnCH Dresenf 18 7

K

ccmum vicesimum quintum, in laudem Ejus, qui vivit in secula

6 D

seculorum

AL "‘Mßlldg[r

W Q [U‚m]u« T

$ 67. [Deu]s, cujus in sancto via ejus, faciens mirabilia

solus essentialiter Deus, in populis suam notificat virtutem

OD ngrn

|

etiam in inrationabilibus invocatione fidelium dans exhibitio-

Fosthac defe

A(A

nem

Quod dum asscribitur ad laudem Dei

non minus di

AOCOOS In ua nr

dl

cıtur a laude sancti, quia quo Deus invocatur per sanctos, eo

} o q

IM

Ml

{ 1wwn WL\ 1

sua gratia mirificat eos, indigentibus prebendo beneficia, pe-

riclitantibus etiam prestando levamiına,

Höc, uüt auditu re-

ft‘d‘tul '*‘[Lu

vera percepimus

a Roma * redeuntibus Angliamque peten-

\1Lm

I9 ANgeEN

tibus, ın mari magno contigit aliquibus

qui‘ septimodecimo

B

Secula ‘t“[ihbfllu]

Junii kalendarum

nocte sexte ferig proxime diei- dominice

ante diem Rogationum ?°%, mari se credentes, in navi capiente

JS QUEG am sanatı Ur Dal-

multitudinem sexaginta quattuor et eo_plus hominum, medie

Y

Keguinerat AU'1U9

noctis. ın spatio periclitantur °

3 daobus bacalis

» [Deficiunt hic 6 miracula

que sunt in libro domini?! Jo-

ıf

e

N® DaCO

hannis de C.'4 prioris

.....

8 €

Ham avank, qu de

y adaugenh L; jaundi)

n aroma' cod

o. ‚ das folgende,. Blatt.. fol.ı 85 zur gleichen,Lage gehörig

und gleich linürt ist leer

die Abschrıft scheint also unvollendet, zu sein

p_Am unteren Rande.von fol.. 84 v. s

XIV er

q. Kann auch Y ge-

Mar

V

AL

ü

lesen werden

d‚{ D*‘1 Ü

2 _ Die Nacht nach Freitag 16. Mai vor Sonntag Rogate

Dies passt

dam celel

1096 (und 1091, das der chronologischen Reihenfolge wegen hier nicht

aıa Yisum M0gl8 0 yı

anzunehmen ist)

2ı Wol John of Cambridge, derim Aufrühr von‘ 1381

der gleichzeitige! Supprior

‚ML

M

(

l EJLI]UUW“'

umgebracht ‘ wurde (oder

wenn T gemeint. ist

Jöohn of Tymworth, der' als :Abt 1839 +)

[g[]rl\l i d

l Sanckll

ıe w}‘

l„g—b rl«

n { hu\ jl

cedETEIUS

ganct0 AnC

ora [L‘lf

nla

octe ‘9‘1M1 F

.Ü u]gi u.ﬂ

1(] UH 8

Ja facham

zed( fr

) “l\‚Üpu

l

19

-

z

\„ ß[.}ß!{"

PWl

f

%.

l

I

XVI. ' Kadmert

DEl

Miracula sancti Anselmt.

I

ß

Inhalts-Uebersicht.

S An

Prolog.

Am Ende ‘der Vita Anselmi wollte ich die Träume ' über

Vre

S. Anselm fortlassen, weil Vollständigkeit unmöglich, war; Auswahl

89 Meın b

aber hätte' beleidigen können; /als glaubte ich einigen 'nicht. Da be-

n

wiesen wirkliche: Wunder , ' dass' jene Träume himmlische Visionen ge-

wesen.

So/wähle ‚ich / hier allgemein Bekanntes aus, dessen Nicht-

DEn

aufzeichnung man mir vorwirft, lasse aber Volksgerüchte fort. Der

Anse

erste Theil enthält die Wunder, die ich bald nach Anselm’s Tode er-

fuhr, und ist der ' Vita 'angehängt , der folgende aber die, welche mir

her

7E

erst lange nachher” bekannt wurden. Da: die Exemplare der Vita längst

weit zerstreut sind, und ich sie nicht mehr alle ändern kann, sei hier-

mit /ein neuer Anfang gemacht.

Elias

ein frommer Mönch von Christehurch träumt drei Mo-

SG

nate vor Anselm’s Tode, er sehe diesen an Dunstan’s Grabe beten, und

letzterer reiche‘zum Zeichen der Erhörung einen Goldring hin, den

Ich

wollte

damals

Anselm am Mittwoch vor Ostern empfangen solle.

In

Anselm’s

Todes-

il

diese‘ Prophezeiung nicht ı verstehen.

- 8 1b.

In der '\;H

stunde träumt ein Mönch von S. Austin’s, am Sterbezimmer rufe ein

16

hehrer Bischof / einer ' geschmückten Schaar Seliger zu, Anselmen zu

empfangen.

Der Bischof muss Dunstan gewesen sein.

8 2. ı Ein / Mönch betet um Aufschluss, wohin Anselm gegangen sei.

die W rte Sanct

Dieser kündet: zur Seligkeit. — Soweit Visionen, nun Wunder, doch

nur Unbezweifeltes.

83

Einem ' todtkranken‘ Bürger in Canterbury wird . prophezeit,

er werde, da Anselm zum ewigen Leben eile, nicht sterben.

8& 4. / Ein kranker Priester will als Mönch in Christehurch sterben,

betet; da sein Leiden sich hinschleppt, zu Anselm um Tod oder Hei-

lung, genest und le

2 S

bt jetzt froh.

8

5

Ein' weit bekannter Ritter Humfred siecht an der Wassersucht,

S

1

gedenkt Anselm’s‘ und lässt

ainen‘ alten Freund' Haimo, Mönch von

Dein

Christchurch, : rufen , ‘der als mein‘ Schwestersohn den Gürtel Anselm’s

X

en A

für mich hütete. Der Gürtel macht die Geschwulst gänzlich und ohne

Ausfluss sinken.

WEr

Humfred erzählt mir das später in Christchurch, wo

ich den Gürtel zurückfordere; ich muss jenen aber besuchen und

schenke ihm einen Riemen davon, der, wie ich erfuhr, als ich nach

XVI. Eadmeri Mir. S. Anselmi IFI. Inh.-Uebs.

283

langer Zeit auf die Nachricht eines Rückfalls zu ihm kam, ebenfalls

geheilt hatte.

$ 6. Eb. Ralf von Canterbury verweilt auf der Romreise einige

N r'r',‘

Tage zu Lyon, einst Anselm’s Zuflucht.

Die Klausnerin Athalis bei S.

Irenäi erzählt mir, die Himmelskönigin habe sie in einer Vision ver-

l NSln /’‚

sichert, beide Erzbischöfe Hugo von Lyon und noch mehr Anselm

seien im Paradies.

S87

Anselm antwortet seinem einstigen Begleiter auf dessen Frage

im Traume:

‘Ich lebe wo Schauen, Freude, Genuss’.

Jener vergisst

das vorletzte, das ihm eine Vision wieder offenbart.

$ 8

von Schottland übernahm ich

Auf Bitten König Alexanders

S. Andrew’s. Kistrilde, von edler Englischer Abkunft, wird .in! meiner

A0

Gegenwart durch Anselm’s Gürtel geheilt.

$ 9. Mein Gewissen. zwang mich zur Rückkehr nach Christchﬁrch,

meiner Mutter seit der Kindheit; den.dort gesuchten: Rath.fand.ich

nicht, da Eb. Ralf schon an seiner letzten Krankheit siechte: Ein fie-

bernder Mönch genest sofort durch den;um den Hals gehängten Gürtel

Anselm’s.

8& 10.

Einzelbeschreibung der Wunder des Gürtels wäre lästig.. Ue-

berall bitten Kranke darum, namentlich in Geburtswehen ; ‚keinen, dem

ich ihn anvertraute, täuschte die Hoffnung,

Sl

Einem Mönch in Christchurch heilt der Gürtel eine Geschwulst

\

unter dem Nabel.

$ 12

Elias, /Abt. von Mont. S. Trinite zu Rouen,,auf /Besuch, ‚in

Canterbury , erinnert mich, als‘ich obiges Wunder erzählte, ‚dass,ich

ihn zu Anselm führte, als dieser. einst. inı Rouen . ordinirte,. und, dass

seine Kniegeschwulst sofort nachliess.

Ich schäme. mich ,' den! Vorfall

in der Vita übergangen zu haben.

$ 18

Ein nach: Anselm’s Tode in Christchurch. eingetretener Mönch

zweifelt, ob er für oder zu Anselm zu beten:habe, liest schlummernd

die Worte ‘Sanetus: Anselmus’ _ was ihm Duft. aus Anselm’s;‘Grabe _ hbe-

stätigt.

S

14.

N

Vor wenigen

Tagen erzählte mir ein lange hefreundeter Bru-

\“ U

der, wie beim Brande

von Bury S. Edmund’s , das Haus eines einstigen

Dieners Anselm’s (der:nach des Jletzteren Tode ‚verarmt, ‚aus| Kent ‚zu

dem gleichnamigen Neffen Abt Anselm von. S.' Edmunds gezogen war)

gefährdet schien, aber nach einem Gebete zu S. Anselm, ‚sich ‚derWind

‘I‘\I*‘

drehte.

V

$ 156

Epilog an S: Anselm.

Vieles überging. ich aus, Rücksicht- auf

Deine ungläubigen Neider, die sagen, ich, hätte dich!|zu,sehr! gelobt.

Jan

Mein Alter ı verbietet . ‚das fernere- Schreiben.

Was: nach_ meinem. Tode

(l

M

hier noch zugefügt werden mag —- ich ende; hier.

B

l

19

\Hf““

v

9

84

XVI. Eadmeri Mir. S. Anselmi II. HKinl.

vl

TVorceS

VUeber. Eadmer.

A

MO

Mehr als eine. Wissenschaft sollte den Namen Kadmer’s

L T

kennen. . Denn einige theologische Werke* von ihm sind_ in der

1

f

aner

Appendix zur Mauriner-Ausgabe Anselm’s ? lLängst gedruckt

( '(Nyw‘”ß

V

Ferner‘ besitzen wir: Lateinische: G'edichte zum . Lobe (An-

AA [E

selm’s?3), Odo’s, Dunstan’s, KBadward des Märtyrers. ® —

Sodann 'hat er ‚eine Anzahl Biographien Angelsächsischer Hei-

M

ligen ‚überarbeitet und neue Mirakel hinzugefügt. — HFür die

d

Geschichte des Verhältnisses. von Kirche und Staat hat HKad-

f

Aön

f

ME

mer‘ als langjähriger Freund und Berather Anselm’s , als

Nl

‘ ﬁ„'y CCH

Kämpfer für Canterbury’s Patriarchat gegen York und Schott-

N

l ‘Wir I

l

land : Bedeutung. —' Endlich und hauptsächlich interessirt er

‘? Dl

uns als Vf. der Historia Novorum ® und der Vita Anselmi. ”

]]„‘M;\;>„ ml

001 0EN, W

HKadmer’s Name und Gesinnung beweisen seine Angelsäch-

Kadmer ah W

sische Abstammung. (Schon sein Schwestersohn trug. einen con-

