Yitgatm’at dirii d 107

l

U

erat,. assistente, in extremis suis solatiaretur.

Veniens ergo

i u08 se_cu.;xs

(a

illue frater idem, cingulum domini et patris Anselmi secum

o fempd

detulit.

Nepos etenim meus ex sorore natus erat,

et ipsum

dem Yıram prg

Qui videns

=

cingulum a me sibi commendatum. custodiebat.

al Phoy

hominem nimio. languore‘ toto corpore intumuisse et in tan-

molestia on inren

tum, ut jam rumpi ab omnibus, qui eum videbant, putare-

venErI 6

tur, tradidit illi. cingulum, indicans cujus fuerit.et a quo il-

andieramus

lud. sibi. commendatum acceperit. ”

Ingemuit ille et sancti-

frmatum {

tate..beati, patrıs ad mentem reducta, ac ut su1” pius Deus

Yalnerit Cg

ob merita ejus, misereretur devota prece premissa, accep-

M

Dressu, On

U QUQU

HM

tum ‚eingulum * , deosculatus sibi Y circumposuit.

Summitati-

MenteM TeductO, in 3

bus., autem. /ejus ‚ob inmoderatam viri distensionem, sese vix

contingentibus,. paululum ita sustinuit.

Et ecce mirum ın

Ta

Va Cln p

Al

TTT

E

m

modum corpus sensim cepit * detumescere, et parvissimo' in-

h

M

Yl gl

\

Mede

tervallo. plene. longitudine virilis pedis quod . appositum erat

Ühti

cingulum sibi connexum * est.

Quod ipse sentiens ° illico

Cü'r;g.‘u.'h (

cingulum ıllud per turgentia membra hinc inde deduzit,

et

Sanitafi Sa S

R

q potentia 7

r Hunf. 7, L.

8ia D Z

t MO CX a

am,

I

u et

w sibi Z.

X

CI

verbr. .T.

I

fehlt. T.

v.accepit. Z., acceperat L,

EL

y sur .

z ce. se. 7. b annexum 47

c sumens. 7,

Lf

rtT

Vrr T

Imi II fr

XVI. Eadmeri Mir. S. Anselmi ITI. $ 5.

309

A

M

I4

© f

Sg

omnis tumor inordinatus, qui ea invaserat, ad tactum ıllius

1g

‚AL Yg

statim evanuit.

Nec abundantia pravi liquoris, unde tume-

C (la

bat; 'aliquo meatu effluxit * sed, quod magis forte stupeas,

ONl

e

in nichilum redacta deperüt.

Convaluit ergo ® homo, et post

AUUS

dies Cantuariam veniens et patris tumbe gratiosus sese pre-

j

sentans, in conventu fratrum hec omnia retulit, ac ut pro

Drn

se Deo et beato servo ejus gratias agerent, rogavit et obti-

4 mediei

nuit. Ego autem, his auditis, fateor gaudio gavisus sum ve-

. e

hementi, et conversus ad hominem: ‘Cingulum’ dixi ‘“nostrum

est; volo, [ut]f‘ restituas, ut vos deeet.’

At ille: ‘Seio, 8cio,

1D 016

ita sicut asseris esse.

Verum sine dubio noveris, quod & il-

Ul

Jlud non tam cito recuperabis, si domum meam pro eo ipse

non iveris ?’,

Adquievi dieto; post dies paucos, aliis nichi-

MÄTIE

lominus quibusdam necessariis actus, illo veni et cingulum a

viro recepli.

Ad preces vero ejus dedi illi ex eo corrigiam

616

unam admodum strictam sed ad mensuram ipsius ! einguli

M S6C

ERUS

longam et divisi ab invicem sumus.

Cum igitur de sanitate *

Ven

I0

illius nos! securitas quedam certa teneret, emenso non mMO-

COM

dico “ temporis intervallo, relatum nobis Cantuarie est, eun-

ü

dem virum pPpristina invalitudine correptum, acri dolore ve-

xarl.

Propere * itaque perrexi ad eum, sed qua ferebatur

4an

\Al

molestia non inveni obpressum. Miratus igitur [est]° cur

1l

1

e

venerim et ego?, utrumnam infirmatus fuerit, juxta quod

A UUl

10.1

audieramus 1, sciscitatus sum. At ipse vere quidem se in-

l

firmatum testatus est, et percunctanti mihi, quali modo con-

mIU DE

yvaluerit confessus est:" dicebat ergo, quod, languore nimio

pressus, quid dudum perpessus qualiterve fuerit curatus ad

Sanl

mentem reducto, in spem sibi venerit, quoniam, tametsi in-

MX

QISICM

ıen SE8E

tegrum cingulum, per quod convaluit, non haberet; ‘ parte

x mira ID

tamen illius, quam habebat, illum cujus erat sicut toto si

IO! ID

vellet sibi posse mederi.

‘Qua spe’, inquit ‘fretus, quam ' de-

A

al

e

00

disti michi corrigiam circumposui, et ilico prout vides, ecce ®

sanitati sum restitutus.’

Hec ita de his.

IN

6 SED

ET

DE

d affluxit Z. e igitur L. f fehlt C. g quoniam codd. h veneris T.

Kl Z

k civitate L.

1 nos de s. i

sec. 7. m möodiei .

n pro

.

re L.

o et L, fehlt T.

p fehlt L.

q audieram .

r sciscitatus —

conf. est verbr. T.

s ecce vides L.

W] Eﬂ(//n"’f

310

XYVI. Eadmeri Mir, S. Anselmi IT. $ 6.

dacone DE}

I

$:6. Cum is *, qui patri Anselmo in pontificatum succes-

bar

erfdie

Deatıll

serat, Radulfus scilicet archiepiscopus, Romam pergens, Lug-

Quis de efernä

Y [(5HH)UU

dunum !! venisset, ubi ipse pater Anselmus olim ab Anglia pro

S00

A

justicia pulsus,'non sicut exul, aut peregrinus, sed sicut‘in-

titudine d

0Ql

cola et ipsius loci presul et dominus fuerat habitus;' mansit

7 ud d

ibirper aliquot dies, ratione !® qua/ita fieri erat, necesse de-

I

ﬁgﬁter ad

herere C

tentus. / Una igitur horum dierum pro nota mihi locorum''et

el p

r 1dı ferme 6

hominum familiaritate /ad Sanctum'! Hireneum !? ascendens;

Yidebatur

;„'Mt a

diverti 'ad- oratorium Beate Marie Magdalene, duabus an-

(l

{l

ig Andufum;

'

cillis Dei, ‘ juxta idem templum pro ’Deo reclusis ; / locuturus.

T

yent

daretazm, S06

Quarum' una; ‘Athaleidis “ nomine , familiari affatu michi in-

a eoclesiam ducere e

notuit, - se ‘ post! obitum prefati patris Anselmi quadam ” vice,

uuptunm, U6S0Pe COM

orationibus ac laerimis intentam, subito velut in mentis’excessu

Jaontus gu (are' l

supra'se/raptam et tribunali gloriosissime‘ regine celorum a

a nesenfem mia

quibusdam' reverendis personis' adductam. Quam cum!'debita

veneratione 'salutasset et' jussa ante pedes ejus consedisset,

Sg zicht, ubinga‘ d

post‘ plurima ‘que. audivit et vidit admiranda patrie celestis

Al b iro, bl d

preconia, quasi quadam fiducia constantior‘ effecta, ! ” inter

muun expergelRofUS,QU

nm sohvere denit, E

alia, que' a domina rerum inquisivit (nec michi que illa fue-

rint patefacere, ut fatebatur, potuit), de Hugone ** Lugdunensi

gunl

pontifice sciscitata est, quomodo scilicet aut in qua sorte ju-

gareferdh

dieii Dei‘ esset constitutus.

At illa': ‘bene’ inquit '‘filia, bene

apprebenderg Taleıs, 1

‘“Et de Domino meo’ ait ‘Anselmo

Jog-olauit

TO(

illı ' per . Dei . gratiam erit.’

1

U

Cantuariorum archiepiscopo , pia domina, quid sentiemus?’

nm de quafianr

'riro, mide

Respondit : ‘De illo certissima esto, quod sine dubio in ma-

gna gloria Dei est.’

15 Hec illa michi tanta lacrimarum 'in-

ah

JAl

Sa * fugisge dl

peranit,

dieso Copnon

%_ Cum, his> Z Dum _ his ‚Z

u Adelaidis 7

V const. ‚esset et inter

P<,„ hf A

Wn

T. w. pontifice — archiepiscopo verbrannt T.

d3[)

DA

Acatum Sancti

2 Decemb. 1116 cf. Hist. Novorum V (Migne CLIX c. 498), mit

der dieser $& grösstentheils wörtlich stimmt.

Der dortige vollere Bericht,

(

u fn

der' eine andere Erscheinung' Anselm’s zur Schlichtung des Zanks der beir-

XSı fülsen \

Öl L"}1 ]

den ‘ Klausnerinnen voranschickt , ıist das Original,

2 Wegen der

1xpiji}i Aiglorum

Witterung, der nahen Weihnachten und der freundlichen Aufnahme H.

084

Nov

13 Bald nach 1100 hatte Eb. Hugo dort statt der Mönche Re-

OTQ NA e TeOhat

gular-Canoniker eingesetzt.

Gallia_ Christ. IV; 213.

M Dieser! eifrige

Gregorianer (+.1106), Anselm’s Rathgeber und Zuflucht, hat auf den

Cene D

X nole-7 Yahl

15 7)ieser. Schluss

Q Tepe

m},

en

Englischen: Investiturstreit bedeutenden Einfluss geübt.

des $ fehlt H. Nov.

B H\ü‘ Mmeint

&ch £l„v‚_

Jan i hde ]

YU

N{

mi ] {

XVI. Eadmeri, Mir. S. Anselmi II $ 6—8.

311

O o

b

undacione, perfusa, narravıt, ut fidem verbis 'ejus non * adhi-

n

L

bere , „perfidie ‚videatur posse ascribi.

Quid. hie . dicemus?

Oln

b dnah

Quis : de, eterna, beatitudine/ illius, queso; . amplius. dubitabit?

\\ÜN M

quem . :suo’”, testimonio illa ipsius beatitudinis mater sub _ tanta

{

dl häb

f nn

certitudine. denuntiavit !

PE n

0808 d€

S

MNlud quoque, quod. cuidam 1, qui.ei viventi fami-

l

I

COra

liariter adherere consueverat 7, ut siquidem visum. fuit, idem

ÖRn da

pater ‚per id'ferme temporis dormienti dixit, his subjungere

MS An

placuit.‘ —- Videbatur 'itaque ® illi.se patrem ipsum, alba

candidissima indutum, et ‚ pontificali infula decoratum), ‚per

“‘\‘1‘3*.\17Fy&

Al

Ml

l

dexteram, sicut viventem solebat, :quasi, missam celebraturum

Anl

yuahaﬁx w

ad.‚ecclesiam ducere: et- in eundo .ipsumde presenti vitaas-

y

R

sumptum , ut sepe contingit, advertere.

Nichil igitur-hesitans,

e CeloMm 4

allocutus eum ‘care’ ‚inquit. ‘pater, ‚scio 'te mundo exemptum

yitam' presentem vita mutasse perhenni.

Quapropter. ‚0ro0,. in-

(uam'cum ig"oüa

Ü

f

diea michi, ubinam . degas, quomodo vivas,

quidye, /agas ?’

Hi}

arı

Ait

‘Ibi vivo, ubi video, letor, perfungor.’

Ad . quod/ ipse,

Yaner‘

mox expergefactus, ‚que audierat ne. memoria elaberentur ®

\ÜF

secum volvere cepit.

Et ecce, dum in hoc_ totus esset, unum

en

e quattuor, que sibi dicta recordabatur, animo suo elapsum

Al

egre ferebat.

Sollicitius ergo meditans, nec quid- fuerit certe

0a

apprehendere valens, repente sompno pressus parumper' ocu-

600

los: clausit et ilico vocem!' sibi. dieentem audivit :‘Letor.’

Hoc

enim..de quattuor que patrem; sibi dixisse tenebat, « videlicet

me

M

‘vivo, video, letor, perfungor’ unum erat quodque memoriam.

d

suam ° fugisse: dolebat.

Verum ubi 'id; modo quo dixi recu=

al garimarn -

peravit, eo magis gavisus est, quo se per hoc certiora vi-

disse cognovit.

$ 8. Post hec dum, petente 4 Alexandro rege Scottorum,

ad pontificatum Sancti Andree in Scociam 17 essem translatus

77

et. ibi aliquantum temporis degens, incolis regionis illius ‚no-

tus, fuissem .et. acceptus,

contigit,. quandam ‚matronam, de

8

nobili.. Anglorum prosapia ortam et in Christiana. religione

circumquaque probatam, Eastrildem ° nomine, gravi corporis

A

M

b _ laberentur T

x nolle .

y sub Z

z consuevit 7.

a igitur Z

e Aestrildem L., Estryldis Joh. Sar.

d(!\

c-ejus T, 'nd repente 7, L,

l

M

1 Hier meint sich Eadmer vielleicht selbst.

W Hadmer war voöm 27,

J

SE

g

Juni bis Ende 1120 in Schottland, H. Nov. 513 A.

(

dn

yr

312

XYVI. Eadmeri Mir. S. Anselmi IT *$ 8. 9.

g PPPN

I ]ÄDn

]anguore‘ vexari, et/in tantum, ut nichil ei preter ‘ mortem

e ulter0S

Hec 6ölim fama

.

guperesse, quicumque accederet, testaretur.

yatorı. OM

un

sanctitatis ' Anselmi 'patris audita, sed'tunc / per me (nam ’ bo-

yg inde

J‚L(ÄÜ]

nis aliorum magnifice delectabatur) plenius inde edocta, Cin-

6, Quid

gulum fı ipsius‘ patris, de / quo ‘supra nonnulla retulimus, *sibi

mi£a j

faota SUDt F'iilg“‘

(quamvis' dissolvi ' et’esse cum' Christo magis optaret) circum-

cl

U

dubio cUncH 'IH

poni ‚permisit:

Quo faeto; möx meliorari incipiens, post ’pau-

e efenien JA 200

cos ‘‚dies \ integerrime 'sanitati, 'stupentibus cunctis, restituta

tat

f aximo. MUdE

est.

Hisvaffui, hee : vidi; ‘ pro his tali ratione administratis

ngalam den0dA menl

non ‘solus/ego, sed’et'multi mecum' plurimum 'exhilarati lau-

golicentiöu8 jndubial

des Deo et gratias‘ egimus.

solammodo ugn 2 {en

u 29i Dehinc cum'' me Zelus timoris Dei et amor” salutis

ag in,ho0 £randafs i

anime mee” cogerent,, Scotiam *! ad horam relinquere 'et’ad

selicet quorum dilgen

totius’Anglie matrem , /ecclesiam 'dico Cäntuariensem, que 'ab

pleng, ide espetentinı

infantia me ‚nutriverat, querendi de’his,' que'‘me valde gra-

vabant; ” consilii *® causa revolare , illo!veni; sedeorum;, Que

$ 24 Ilnd tamen

guadere. anlmo mE0,

me i illuc egerant;! nichil‘ inveni.

Radulfus siquidem ‘ archi-

goclesie Cantgarlengls,

episcopus infirmabatur, /nec ullaeum' sanitas secuta- est; do-

nec:19 presenti 'vite superfuit.

His diebus quidam 'de fratri-

yla teretis Spere '

DE

bus;-/acuta febre correptus; plurimorum corda magni 'doloris

mucrone' suo‘1ncomMmodo consternebat.

Juvenis. enim' erat / et

da ql Jam ad 00

bonorum’ in‘ se‘morum' indicia * preferens, fructuosum &e et-

tumore. penitns detame

\

ZIDO ConTa

J —$ 1

[

N

clesie : Dei futurum ' bone spei fiducia presignabat.'! I8“ ergo,

Pronunfio, Aantar vir

crescente ‚ languore‘, 'a semetipso‘ pene 'et ab' aliis desperätus

ad Deum / modis omnibus conversus est / ac’ut ’anime sue’de

O; Cum.(

»»»»

ß hﬂ"‘

dı

corpore: migranti ‘ 'nil''adversi 'obsisteret‘ quanta potüit sollici-

Dentis gemente, Divi

tudine‚operam dabat.

Aderamus''sui ° ,' vota ipsius pio’ stu-

f

Tacere dignata it, i

dio”prosequentes. ‘ Interea occurrunt''animo, que’vel' quanta

Dost obitum iling or

beatus:/Anselmus / alumnis’ beneficia “ prerogare cOhsueverit.

nm am Comnitum,

Inde'ad verba; prodimus‘;; /et que’'etiam' per ’Cingulum' suum,

mentem.

FÜ rocipere

mundo! exemptus , mira _ sit.operatus, retractamus.

Ne6’' mora

| un;iy& Sancto Trinitat

}

rogatus: ab infirmo'/et assistentibus, cingulum 'attuli 'et /collo

M

$ Vlra VeNiEN

B

f "singulum “ 7

g et Z..'h Scociam T.

i fehlt -L. ' k in se'm. ind.

verbrannt‘ T:

Dgı

1 -presignabatur T7

m fehlt T:

Nn Conv.'€. omn."Z.

o ll L

W Joh, S, Herf

;

U Ja

c H. Nov. 521 A

nn

19 £ 1122, Oct. 20.

Ueber seine letzte Krank-

heit vgl. Ende) der Hist. Nov. und: V, Bregwini; Migne CLIX;' 759 A.

“ Wurde 9egen Bnde

M

XVI. Eadmeri Mir, S. Anselmi IT. $ 9—11.

313

mChf[ f

f C

D

est appensum languentis. ” Eadem hora febris conquievit

Arefy. I

i fﬂma

nec- ulterius ; eum. . invasit.

Convaluit ergo..frater ılle et sal-

i‚ tllh?

}“éf TE al M

{

6 OOl

vatori omnium Deo grates per fidelem famulum . suum persol-

4, Ol

vimus inde,

UP!?% N

TT

$ 10.. Quid faciam?

Si,ea solum, que per memoratum

M

]l

t*pfar9ﬂ Oa

mira facta sunt cingulum, singulatim 4 secribere voluero; pro-

TENS, Dost Da

cul . dubio cunctis his ‚intendere volentibus oneri..ero.

So-

18 COnehl ea

lemne etenim jam hominibus quaqua versum egrotantibus ex-

Tln Anl

tat, (et ‚maxime mulieribus in partu periclitantibus) ! ipsum

T ela

cingulum devota_ mentis, intentione expetere et firma spe sibi

pollicentibus, indubiam sospitatem. se consecuturos, si * illius

8 Da A amr ıfl

solummodo _ usu ad, tempus potiri mereantur.

Nec- aliquis /sua

Cr elinggene

spe. in hoc fraudatus hucusque nobis: nunciatus. est,. ab:his

Chattarlenteh, 06 d

&U

scilicet quorum diligentie. ipsum ‚cingulum : pro remedio-illud

16 06 I6 Yalde'btd-

plena, fide expetentium credere non, dubitavimus.

I

d

Ora Q

$ 11. Mud tamen, pretermittere nulla ‚ratione possum. per-

d siOW

1

c arl

suadere, animo _ meo,

quod nuperrime , quidam. ex.fratribus

4}

I8 weenta f do

ecclesie Cantuariensis, magno quodam tumore.in modum am-

7

Al

M *(

\

6 ftam-

ple.ac teretisı spere * sub umbilico*,ejus crescente, gravi-

Y

2 corda magn Qolei

ter “ afflictus mox.ad tactum cinguli ipsius, et dolore ‚se-

Juvenis enit'erdt €

dato, . qui “ jam ad cor usque pertinxerat et post modicum,

ng fruofnostn 86 60

tumore. penitus , detumescente, pristinae sanitati redditus om-

esienabat. J9° 0

nino convaluit. — $ 72. Nec alicui incredibile videri debere

pronuntio, tantum virum yvultui Dei ‚assistentem. talia : facere

4 al/aliis desperis

posse: cum, opus huic simile, eo adhuc inter undas ‚vite la-

alde E arln SE de

granta‘pofüR gl

bentis gemente, Divina majestas pro designanda gratia ejus

facere dignata sit, sicut ego per id temporis, quo hec longe

.ala 10R O S

post. obitum illius secripsi, indubia . penitus ‚relatione. accepi,

OM0

que f clüﬂl]til

immo jam. cognitum, sed. a memoria. oblivione‘ deditum;: in

70

9

T adsaerenl

mentem. letus recipere merui:

Venerabilis siquidem abbas.®

1

ıfa SO0

Ned’ mo

Montis Sancte. Trinitatis Rothomagi, Helias nomine;, . his die-

tpaotam08.

e

Y

bus Cantuariam veniens, cum; me referente, miraculum; quod

w„hm aal

g u

P lang. app. e. L.

q singillatim L.

r fehlt L.

g d. %. sphaerae,

AJ

fM

wie Joh. Sar. liest; specie T';.pere L, womit wol‘ Birne gemeint:

t. um-

bieulo L.

u pariter L.

v et ins. C. In T ist das Ende des $ ver-

brannt.

Iı

d ÄN

0

k M

%0 Wurde gegen Ende 1120 'ex priore abbas, G'alka Christ, XTI,127.

IA

M

y (

21

«

yl Sahner‘

314

XVI. Eadmeri Mir. S. Anselmi II.. $ 12 13

sgl

086 CW;@

nuperrime. retuli, ‚audisset, sciscitatus est, utrumnam memo-

06 I

cl 78

nerat, 80

rie mee inesset. mirabile. factum. in.se”,. tempore ; quo, - pater

1008l

iehernere E08U

M

Anselmus Rothomagi morabatur, ob; merita ‚ ipsius. patris „perz

oflerel

ga DeOJIECE

petratum. : /Cui cum . respondissem,.. me .nec quid,animo yol-

e al 0®

veret,. ; aut „quid, dicere, vellet , (quovis pacto animadvertere,

‘mirabilis, homo’ .ait ‚‘recordarisne, saltem, ipsum; patrem ‚bea-

ı d Br 73 *

e ban 00 i

tum , „cujus obsequio,sedulus insistere solebas ‚.. sacros ‚ordines

Rothomagi aliquando. administrasse?”

‘Magis’, ‚inquam , ‘hoc

ydeat, ea 08 S0DO*

de

8C10. firmissime *, quam, recordor.’

‘Qualiter’,, inquit, : tunG

Jrg dignebur, quid

elapsum .a; memoria tua;est, quod.mihi,ad, sacrum , ordinem

fa mdelice g

ean adhu falls,

suscipiendum inter alios,; pre ‚aliis, ‚gratia ‚ tua, obsecutus; fui-

al Orät gemel, orat

sti;utpote quem gravissimo _ dolore et ultra quam credi pos+

sit,, genu.” turgente, afflictum. vidisti, ‚non nisi a.duobus fra-

huignitas, eb TEIE FIe

amnnn difius In DE

tribus, sustentatum. ‚posse‘ in‚ ordinis. susceptione ‚ subsistere,?

Et utique, tunc tibi. innotuit, . quemadmodum: mox, , ubi!. me

elhat zei veräten, |

Qestetet, dignata est

manibus. ‚presentis antistitis sacrandus humiliavi, 'ac dominum

Christum, .. .ut. ordini suscipiendo _ aptus.existere, corporisque

dotere Nan abi precit

sanitatem propter, merita, et intercessionem /1psius patris, me-

qontingare| solet enls

rerer. adipisci, , pro _ posse ‚devotus. oravi, ilico‚sedato, tumore

aug Ma roltmen anı

ac, fugato dolore , totus convalui’

Que ubi: audivi, . confestim

Qetentime sonptum (

agnovi ‚et %. intelligens. cuncta, verissima esse,, ‚ fateor ‚erubul

o0il08 'a gom;

meque_ ipsum. valde reprehendi.eo quod tam ‚evidens et. gran-

ıfe 22 gornfam, annas

de ‚miraculum in ordine Vite beati.viri locum.suum, desidia

HOMDE, 1

mea prevalente, , perdiderit.

Hic itaque licet ‚sero dictum. et

mig ela

creditum. sit!!

pertransiret,

dl

al

Inter hec.,tanti viri insignia facta ‚diebus,ac.nocti-

$ 13,

Zln sogit exl

bus frequens, ad. tumulum * ejus fratrum, ” accessus, erat, ‚sin-

Ta Speoleram Oar

gulis dulce habentibus, nocte pietati ‚sui ‚karissimi ‚patris suas,

putaret, %' Qa in n

si_que ‚emergebant necessitates ‚animarum vel.corporum : quasi

Aubitation6 Ham habe

vivo depromere, et inde pro modo causarum . ab eo consilium

stams Ö

TEr SmAN

et. auxilium ı implorare.

Que' unus ° . ‚ex, ‚his,. qui - post \ obi-

Y d z '{Ü‘)dä[ß {

tum, suum ad. conversionem ‚yenerant,

fier1 cernens; et. vitam

ET

!

Tnr na

viri, non _ omni, ex .parte notissimam habens, cogitare.; cepit

U natıg;

Nanf

intra se,

quidnam certi de sanctitate defuncti fratres acce-

S wrl

perint, quorum devotionem circa tumulum,ejus cernebat, ita

U, m

7 w

U

w se. in:Z.

XufirM.6C. Z

y genus L.

z tumore: acı —. et werbr.

T

a sepulchrum Z. b jam 7.

c cujus L,

Pra

M JO}

Ö

dar, N Yeder)

Un

d

XVI. Kadmeri Mir. S. Anselmi IL“ '$ 13. 14.

315

&i

AT

4 | I€I\]]p‘\ﬁ[* 0, pfa

assiduam' esse. ‘ Cupiens itaque‘ eorum, ad quos relicto se-

cülo venerat, actus imitari, tumbe patris‘' more aliorum se

I8 i ]

Da m

prosternere' gestiebat, sed utrum pro eo an‚ ut ipse pro

9 D0C M

LE

se' Deo 'preces 'offerret , precaretur, hesitabat.

Nullum igitur

FA0O Anr

habens, qui eum ab hac sua ‘ hesitatione ad plenum evolveret,

d 1Pum Dadrem beg-

ad sinum gratie Dei se convertit, obsecrans, ut ipse, ' cui

%, SACTOS Ordlnes

18

omnes' hominum vie patent?!, et qui secum gradientes 'sanc!

1Qa o

tificat, 'sicut ipse sanctus est, aliquo certo inditio sibi reve-

67 gul un

4Öl

lare'dignetur, quid de Anselmo verius amodo sentiat: sdnc-

EW Ordinen

CC

SIEN

tusne‘ videlicet sit, qui pro aliis ad Deum intercedere digne

JM

possit, an’adhue talis, pro quo potius intercedendum 'sit aAb

% Qa Orgl Dog-

aliis. Orat semel, orat secundo, — o mira bonitas Dei, mira

100 28} 3 dupbug f

benignitas, /et vere elemencia Domini mira!

Non passa est

e Sübsistere

hominem diutius in hesitatione ’sua languere; sed quam 'pie

Xı 00l

HN

petebät' rei veritatem, ne longiore ut fit mora fatigatus cepto

0 dogäuM

desisteret, dignata est certa revelatione mox iterata 'prece

U

docere. ' /Nam ubi precibus secundo 4 incubuit, subito; ‘ut sepe

DALTIS, UE

contingere! solet! lenis oculos ei somnus oöppressit. Er ecce

\ ﬁgm

ante''illum volumen apertum, in quo deducto: lumine vidit

IN

decentissime scriptum ‘Sanctus Anselmus.’ ' Tlico expergefactus

Äateor ‚erubul

oCulos a somno levavit et vere nomen patris Anselmi in libro

8 61 OraD

vite ?? scriptum, apposito quod nosse querebat sanctitatis pre-

Jocum; u

nomine, intellexit.

Alia post hec die, dum idem frater illie

a Yioet-gerb dietum 4i

missam celebraturus ante sepulchrum ® ipsius sancti’ patris

pertransiret,

tantam miri odoris et inestimabilis suavitatis

AT

fraglantiam f sensit ex ipso manare, ut nullus eam munda-

opgg8, GL, gl

narum specierum odoribus aut suaviıtatibus compararı posse

m-; SU8S

putaret: £' ' Qua in re plane advertit prime visioni sine omni

M

quisi

dubitatione' fidem habere, quam subsequens divinus odor te-

status est verissimam esse.

arın 40#

gonsiliam

\

h

MN O{m pu5

f (>\ii'

$ 14

23 A' quodam - fratre mihi in fraterna dilectione du-

dum ' familiariter juneto non multis‘ evolutis diebus‘ accepi

frl cemen$ e s1

Ö

‚DEnS @

0l

quod’ narro: Villa Saneti Eadmundi ® nuper ex insperato igne

0

D

8

M

d sec. pr. T, wo die zwei vorigen Zeilen verstümmelt.

e sepülerhum

am ı0®

T.

f fragilantiam Z

ff putares Z. g Aedm. 7'. Edm. Z

T

M,

M Pr 161520

227 Apoc 417, 8:

2 Das Folgende bezieht Battely

8

(aus Joh. Sar. Wiederholung) irrig auf 1140, cf. S. 133.

21*

d

gr D

316

XTVI. Eadmeri Mir. S. Anselmi II $ 14.

x Ad

Q0i6

dendd

succensa,, ‚seviente incendio quaqua versum in destructionem

(

\C‘U‘D“‘]

vertebatur. . Turbatum vulgus in ea consistens turbatis dis-

ım reoem * }

cursibus ‚suis rebus consulere laborabat, sed non multum pro-

domus |

681006

M

ficiebat.

Ventus etenim vehemens erat et hinc inde longius

yaıle 130

ye Jachl

5

ignem. propellens, priusquam percipi posset, edificia _ ab äar-

Jn70Cd

tlmnenlv‘—““l

;€„5 |

N

dentibus- domibus plurimum distantia flamma volans 06cupa-

dm ]I_] med

d

}

{

bat

Juvit hoc infortunium claritas solis, qui discurrentem

ezgumeirca, !

flammam, ne videretur, suis radiis obtenebrabat. Erat au-

aehat, 1n(a0(8,

tem...inter alios ibi juvenis quidam, quem sua paupertas,

ef5 Ho 1006

quam ex ‚obitu patris Anselmi pontificis , Cantuariorum se in-

gl

r Angelme,

Solebat namque 'in

16

man

currisse gemebat, illuc, a Cantia egerat.

;m:eri»zns. q

familia ipsius venerandi ‚antistitis pro suo officio ministrare,

aan SOl

nı prEC

et ;sibi_queque necessarla , propagare.

Quo defuncto, abbatem

[

O

Sancti Edmundi * adiit, sperans suo commodo conversationem

unt el

UU

e

Ö

Nnb

illius , magis _ profuturam quam quorumlibet aliorum. Erat

enim, abbas. idem , nepos ?* beati Anselmi ex sorore natus et

UTUL

IM

IM

ipse, Anselmus ‚nominatus,

Juvenis igitur ille tunc, cum in-

rar Adiplscl,

cendium eruperat, noviter, sibi domum satis accommodam fa-

Ecce autem

N

X Q\„

bricaverat, eamque tunc primo, consummaverat.

vis, incendii vento. impulsa domui incubuit ‘ et in tantum, ut

Aderat fräter

duhifiim;. (

postem porte consumptura flamma_ teneret.

f COn

ille, a.quo ista accepimus, qui hominis dolori compaciens,

defesso mm

monuit..illum_ et_diligenter hortatus est, quatinus in mentem

revocaret dominum suum Anselmum, qui eum nutriverat et

ua Que

Jecenit 25

dominicam orationem in memoriam nominis ejus decantaret,

Aa finem

eique domum suam. commendaret a presenti periculo defen-

h-Aedmundi L

i incumbit 'L.

%” Sohn des Burgund und 'der Richeza, denen S. Anselm IIT, 43

10 verbrakn

Mnd T,

über ihn schreibt, studirt c. 1102—1105 in Canterbury (%b. 77, 82, IV

\n]]

SI (

31/2; 52 ), zw welcher Zeiter. der Königin Mathilde empfohlen wird (IIT

“

Als Abt

A, Sar Hl

96/7). « '[ Veber; Richeza IV 114].

Eadmer ‚grüsst ıhn IV 52.

Mutus

von S. Saba sorgt er beim Papst 1115 für Eb. Ralf’s Pallium, das er

nach Canterbury bringt.

Dann Geschüftsträger zwischen Rom und Eng-

land, kommt er 1116 als päpstlicher Legat für England nach der Nor-

mandie, wird jedoch nicht hinübergelassen (Eadmer reist deshalb mit

Ralf zum Papst) und kehrt (c. Ende 1119) heim (H. Nov. 492 C —505

D), wird 1121 Abt von S. Edmunds, begleitet 1123 den Erzb. Wilhelm

nach Rom zur Erlangung des Palliums (Flor. Wig., Ann. Agsaz.).

"“uH‘ ]] \g H

XVI. Eadmeri Mir. S. Anselmi II. $ 14. 15.

317

SS jn

era

0

ODn

dendam., *

Adquievit ille et flexis genibus fecit quod mo-

CONBisfeng

nuit.

Nec-

farhatig (

O clementia Dei, o insigne meritum famuli Dei!

9 OL ]

dum precem ad plenum absolvit, et ecce, totum incendium

el

Il

=

Mi-

his ]")Dgitl$

a.domus lesione ‚ventus ab alia parte surgens evolvit.

M, Ol a

rabile. itaque factum ostendit ibi omnipotens Deus, cum ad

invocationem fidelis famuli suı Anselmi domus sibi commen-

d Yv„';m; '”—Wpfl

In

ul

Ül

dl

m

CntTenfä

data_in. medio ignis stabat illesa et, ceteris omnibus eam

tenebrabat Ela

eircumeirca, vallantibus in favillam cineremque redac'gis, ma-

nebat_ intacta.

yucm 4 DAtperlg

I

IM &6 IL

$ 15. Hec pro designanda qualitate vite tue, reverende

N

pater Anselme, qualicumque stilo digessi ex industria Multa

S

TILISCHALG,

preteriens, que, magnitudine gratie Dei, que tecum öpera-

batur,, sullimi preconio possent ascribi. ! Peperci enim inere-

X

ergafl

ONEM

dulitati quorundam, qui usque hodie tibi non sincero anımo

Jam canı' !

alloram, 'Er

detrahunt et. que scripsi nımia esse contendunt.

l X $

Ore nalUs e

capitis,. digitique trementes me a scribendo ”compescunt et,

CM ID

ut meritorum tuorum aliquam partem in vita perenni ® me-

mmodan f

rear adipisci, continua prece insistam, suadent atque cOm-

Koce anfem

pellunt. Quod utinam miseratio Dei 'michi concedat effica-

un U

eiter, consequi! ° Amen!

Vale igitur, mi pater et advocate

Aderat II

Alet

dulcissime, et esto pro me, Edmero ” videlicet alumno ‘ tuo,

I

et, . donec pontificatui Cantuariensi presedisti, assiduo et in-

defesso ministro tuo!

Si ad _ hec quivis, me defuncto, 'äli-

T

H

T

1

qua _ que 4 fortasse per te facturus est Deus, scribendo ad-

de

jecerit 25, illi, non mihi ascribatur, qui ” hoc fecerit_! Ego

J‘] (eleD-

hic, finem _ inpösul.

s [Explicit Vita Sancti Anselmi archiepiscopi].

Ka pr p def. comm. L:

1 asseribi L.

1l Ergänze 'sumı ı m hodie —

L

seribendo. verbrannt T.

n perhenni,‘7.; .. 0,exequi, Z

p ‚Aedm. L.

f ‚fu.-'fj‘it 1{[

s‘‚

I

GLIoLE qr Z

DE O L

8 ‚fehlt, ‚C, L.

J.

;

25 Joh. Sar. fFügt hinzu: Elphegus

a > nativitate éaecus‚ surd1is‚

dl

recepit. sahitatem.

IT

mutus

claudus

ad sepulerum b. Anselmi

R

7

xrl Mal

d

‚""3N“‘”‘ M |

n

o

N/

der Ra

)„){/‚

{

f ıOM

0

Saa

„ denn 89

S

I

XVII Matthaei. Parisiensis

M

Terladl J

807

Vita sancti Stephani archiepiscopi Cantuariensis.

Joch 16

/ d {)/' ] U

OM

Fragment.

datet, Jrl ich

N

s

fw‘m[ g UNSET

Sir. F. Madden hat unter den inhaltreichen Anmerkungen

[‚ O

ebl ILL, dem l

}

al 2

zu seiner. Ausgabe. der Historia (Minor) Anglorum des Mat-

M den [‘Ni A

W n Anl I,E

thaeus Paris III, LILI auf ein am Ende des Ms. Cotton Vespa-

$

(‘n‘

sian B XIIT eingeklebtes Blatt als ein Bruchstück einer Mat-

h'

vj"'i!'‚'}' gege N d

thäus’schen Biographie Stephan Langton’s hingewiesen. . Darin

yahnE HUG

dn Wend

wird der Liber Additamentorum citirt.

an

Als ich. deshalb in

/l

al

f V»}\

N

at, Erl

dem Ms. Cotton Nero D I herumsuchte, fielen mir zufällig. das

V

dem Maddenschen Fragment unmittelbar vorausgehende und

J“’ 11€fs"i{'" E‘".‘"’""“’”\"

folgende Blatt auf. Alle drei sind nicht aus dem Hefte her-

{A

Y

Hj I, 200 d

ausgerissen,. sondern Zettel, die einzeln in einen Band hinein-

MNMENE T/"';‘)„’.“. N

geklebt waren oder werden sollten: dafür spricht das unge-

7

der entsD

wöhnliche. Format (quer .8° bei zweien und klein 12° beim

SG Volk

Olkes Vertret

dritten), das Fehlen der Paginirung, hauptsächlich aber die

hof A

en Er

Rückseite: beim ersten Stück, Nero fol. 196 enthält sie die

gaten IM C’Hh“’ /';;i//"/'*

Quittung des Abtes von St. Albans, Sept. 1252, über eine von

y Tita günzlich, [

den Florentinern in London erhaltene Summe, beim zweiten,

;;J„‘Ü‚ Dene ; aber doch

Vespas. ‚die..Copie des Briefes der Aebte von Bury S. Ed-

ueführten — ”M ver

munds und Waltham , 12. Nov. 1253, welche dem Erzbischof

M Lf;„n‚(/„ en [ji„‚?_'

von Canterbury den päpstlichen Befehl vom 26. Aug. 12531 ein-

d Lenga

ona in Aley

senden , die Belästigung von S. Austin’s zu unterlassen.

(Die

fanensı quıdam COn

Kückseite des dritten kleinen Zettels ist leer), Daraus folgt,

dass die Blätter in den letzten Jahren des Matthäus (+ 1209)

tephanus ..

w !I( «ffm‘u' ﬂ

geschrieben sind, auch ist, bereits die Historia Minor darin

Dln 364 dnder Drafa

benutzt. Stil und Schrift sind flüchtig, häufig fehlerhaft. . Mad-

Yn er in Deiden Ar

den hielt das Vespasian - Stück für autograph; mir scheinen

alle drei Blätter Originale in der Schreiberhand von S. Al-

s Wendoner i

bernin

bans mit des Autors Correcturen zu sein.

Im folgenden sind

ÖM Z%f";wu dee T

'w]vß

sie in der vom Vf. beabsichtigten Ordnung gedruckt und nur

lr nämlich Y d#

Paragraphennummern vorgesetzt,

;p„‘“‘ @ 5("Il ”"""}"v"„

* Fehlt Potthast Reg. Pont, , cf. dort 15120, 15136.

NN dies m»‚['n?*j Pari

M fih.

XVII. Matth. Paris. V. s. Stephani Cant.

Kinl.

319

In $ 1 erscheint Langton als Teufelaustreiber und zwar

auf der Romreise vom October 1215 jenseits der Alpen, als er

ermattet von Strapazen — er muss schon ein Greis gewesen

Onl

sein, denn er stirbt 1228\ „hochbetagt“ — in “Thusicano’ dar-

’‚A;‘‚_‚‘ (

4'173’I7/Ü‚"12*7g5,1)‘

niederlag. .. Dies ı sollte man für Toscanella bei_Viterbo;halten,

doch ist die Ortsspräche Französisch, was eher auf Piemont

deutet.

Freilich auch dorthin könnten die nordfranzösischen

Al

Formen unseres Textes nicht passen. — Matthäus lässt hier

TT

/ {H']

Hl (

I

\4‘

Innocenz ITI dem Erzbischofe grollen wegen dessen Opposition

i

(nl

gegen den im Mai 1213 England auferlegten Tribut ; während

l

3

MEr

a

er in H. Angl. ITI, 146 , 147 nur 'allgemein Stephans Wider-

S An

AL

Dari

f

spruch‘ gegen die Unterwerfung des Reiches unter Rom er-

wähnt und in Wendovers Zeilen Chr. Maj. IT, 546 den Satz

A j

einschaltet , Stephan habe reclamirt , als der Legat den Tribut

008

mit Füssen trat. KErst da, wo von Englands Sträuben gegen die

HOMAE dl

Römische Erpressung 1245 die Rede ist, sagt Matthaeus in

m He

f

Da

.}\‚_

Chr. Maj. IV, 419, das Land habe nie die von Johann über-

N Enen

Ma I

M

nommene Tributpflicht. anerkannt ; und nur in Hist. Angl. II,

pricht dag Mlat-

507 fügt er der entsprechenden Stelle hinzu, Stephan sei darin

d

A

seines Volkes Vertreter gewesen. Dass in Wahrheit der Zwist

‘;„:"\; }„{ ‘Ä‘W Ji£‚

%

Zzwischen Erzbischof und Papst mit den KEingriffen ‘ der Le-

Ü6

(

gaten in Canterbury’s Vorrechte begann, verschweigt er in die-

ser Vita gänzlich. [Bei dieser Gelegenheit sei die üunbeachtet

(l

gebliebene , aber doch wol durch irgend einen — nur undaus-

Ü

geführten — Plan veranlasste Aeusserung des Bernhard Iterii

von Limoges erwähnt: Johannes ..

absolvitur, sed Stephanus

i

de Lengatona in Alemannnia fit archiepiscopus; in sede Can-

Ji

M

tuariensi quidam consanguineus domini papae elevatur. Dann

später : Stephanus . ... cum Johanne pacificatur, Bouquet A,

Ö

l

231J. — In dieser. Biographie behauptet Matthaeus $ 1, Ste-

Hnr darih

phan sei unter Drohungen nach Rom vorgeladen, worden, wäh-

{

J

M'

MerNO]

rend er in beiden Chroniken (Maj. IT, 615 = Min. IT, 168)

X

n

In l?iif‘ E

aus Wendover übernimmt, dass gerade auch die Romfahrt als

I

1;

ein. Zeichen des Ungehorsams gegen die Curie galt. Langton

W

war nämlich bei der Abreise zum Concil suspendirt worden,

(

T

HH

weil er sich weigerte, die Barone der Magna Charta zu ban-

0

&0

nen; dies meinte Paris im Heiligenleben ganz unterdrücken zu

sollen.

y

Kinl.

320 XVII. Matth. Paris. V. s.' Stephani ‘Cant

m«m”ﬁ

$ 2 spricht. won . dem. “alten’ . Hass : des Papstes; wWas-im

Pnl m

grellen Widerspruch ‘ 'mit. der. schnellen. Beförderung Langtons

Innocenz. des IIL.

&8

P" [«li

v}x K

und mit allen sonstigen. Nachrichten- steht

Absicht,den. Erzbischof. abzuselzen. kommt.in der älteren Chro-

mm’/” L

lrl ﬁ’/(»(

nik. noch: nicht, aber‘, schon ‚in . einer Randbemerküng. zur-klei-

