incluserunt , quia rex Johannes inobediens preceptis domini

pape, archiepiscopum Cantuariensem * et monachos re-

cipere recusavit.

Ob quod dominus rex vehementer in-

Jb

dignatus, omnes redditus ecclesiasticos confiscare disposuit

et pro parte majori ın usus suos conyvertit.

Ob reve-

que

renciam tamen Sanecti Aedmundi abbaciam Sancti Aed-

Z

mundi in omnibus libertate pristina donavit apud Gel-

Apr.6

1b6.523

deford 21a , ubi Pascha celebraverat. — Amice 22 cleri.

Ba

>

f Cart., unter v ein Punkt, über a ein Strich cod.

\/{

1 Taxier 167 Z. 14 6;

3r er Z AA

4

® Imperator Wend.

Dies würde genwügen, um zu zeigen, dass er nicht Quelle unserer An-

nalen ist.

1 Kurz vor Ostern.

Winkelmann, Philipp von Schwaben

404—6.

Der Ort neu.

%b In Essex, nahe London.

2 Vor. dem 12

Innoe, IT

Juli in Braunschweig %.

18 Taxter Z. 16—19.

19 Die Patent-Rolle

e

datirt vom 7. Febr.

Wend. gqgibt kier den 2. Febr. wol nur durch Aus-

lassung des octavis; denn die Steuer wurde zu Oxford gewährt, wo

20 Taxter: Z

das Itinerar den König am 10. und 11. Febr. aufweist.

20- 41 solis.

A Danter Z L:

a Gwildford in Surrey. Johann gebt

I

-

dem Abte die wegen des Interdicts säsirt gewesenen Güter am

7. April

—_

22 Taxter Z. 27—9.

1208 zurück: Rot. Lit. Claus. p. 110.

Ühron r

dı

XTI. Annales S. Edmundi.

147

]\ma n

4C Atndat

}Vd.

corum Anglie coacte sunt per ministros regis ad sese redi-

523

mendas. — 23 Horrea clericorum Anglie obserata sunt et cu-

stodiis ex parte regis positis tradita.

Junt

21

Philippus dux Suavie, regis Ottonis adversarius, in

OM San

J

propria camera 0ccisus est. 24

Archiepiscopi, episcopi,

Nov.

XE

duces et ceteri principes Alemannie fidelitatem et ho-

magia fecerunt Ottoni. 25

}V d,

524

Willelmus de Brause circumvallatus hostibus vix evasit

OCl

f

7b.522

cum tota familia sua fugiens in Hyberniam. — Facto inter-

dicto 26, Londoniensis, Elyensis, Wigornensis et Herefordensis

zb 52+

episcopi ab Anglia recesserunt. — Albi?” monachi in principio

interdicti cessantes, postea ad mandatum abbatis sui divina ce-

lebrare presumpserunt; unde excommunicati fuerunt. 28

1209

Rex?? Johannes celebravit Natale apud Bristowe et ibi pro-

Ma

hibuit capturam avium. —

Dux Saxonie® Henricus venit in

Mitte

März

Angliam ex parte regis Ottonis colloquium habiturus cum

domino rege. —

Lodowicus %* filius Philippi regis Francie cin-

Mai

17

gulo militari donatus est apud Compendium et centum alii cum

eo. — Kcclesiis 4a Anglie conventualibus indultum est semel in

8 d

26,525

ebdomada celebrare divina clausis 32 januis. — Wex “ Anghie

Ende

duxit exercitum grandem usque ad Scociam, ubi confe-

Juli

oder

derati sunt reges Anglie et Scocie, datis obsedibus regi

Anf.

Aug.

Anglie. — Combuste* sunt sepes et fossata complanata ubi-

UD

que per forestam, et segetes tradite bestiis ad devorandum.

EDBL

23 Bei Wend. geht dieser Satz dem vorıgen vorauf.

2 Fehlt Wend.

Bei Matth. Paris p. 524 auch gut Welfisch dux Suaviae; aber in propr.

cam. fehlt.

Es steht bei Taxter Z.29—30.

2 Taxter 167 Z.30—168, 1

fehlt Wend.

Frankfurter Reichstag cf. Winkelmann, Otto IV, 122.

26 Taxter 168 Z. 1—3; bei Wend. zwei Seiten vorher, vermuthlich um

i

Gleichartiges zusammenzuordnen. Aber die Bischöfe verliessen England

erst, nachdem ihr Bann gegen die Confiscatoren des Kirchenguts wir-

kungslos gewesen,.

Ann. Waverlei II, 261.

27 Maoter. Z SE

28 Cf.

al

Innoc. III Ep. XTI, 141, Aug. 22.

2 TPazber. Z. 56

80 Paxter ' Z.

I

6—8; während Wend. und Paris (auch in Hist. Anglorum ITI, 117) ir-

rig Suavie. — Der Rheinpfalzgraf heisst in allen englischen Quellen der

00

Zeit regelmässig dux Saxonie

Ueber diese Gesandtschaft s. Suden-

Ö

azler Z

dorf, Welfen-Urkunden des Tower No. 17—20; Winkelmann, Otto IV,

HO

252.

B A

31a Tax. Z.11—2; bei Wend. vor dem vorigen Satze.

N

32 Diese zwei Worte auch W. Coventr. MS. Gale,

Chron. Lanercost,

jr OM

{ Anr

Chron. Melrose,

33 Taxter Z. 12—4.

M Taxter Z. 14—5,

Y

ä

148

XTI. Annales S. Edmundi.

FVd,

Ayeyu

Rex Johannes cepit homagia de omnibus hominibus libere te-

525

yl

nentibus per totam Angliam, tam de clericis quam de

laicis liberum tenementum tenentibus, et Walenses ve-

f

nerunt facere homagia sua apıud Wdestoch. — Albis mona-

JM

chis iterum indultum est semel in ebdomada celebrare

U

divina, sicut ecclesiis conventualibus. 3 — Stephanus 36

fl

Jecta

archiepiscopus Cantuariensis et Londoniensis et Elyen-

sis episcopi ex mandato regis Johannis venerunt in An-

70

6, Sopt

29

gliam circa festum sancti Michaelis 37, colloqguium cum

Sed nunclis

(O|

eo habituri et de pace ecclesie tractaturi.

A

regis et archiepiscopi intercurrentibus, nichilgue profi-

W

cientibus, redierunt in Franciam infecto negocio.

8

Abigei 38 homines nepharıi et nominis Christi inimici

standa

ab exercitu collecto per Franciam pro parte majori de-

p

Jleti sunt in partibus Tolosanis. —

Rex 39 Otto profec-

tus est Romam et ibi coronatus diademate imperiali

zn _hi a

Oct.+

II nonas Oetobris die existente dominica.

V

» 9

Sentencia *9 Jata est in dominum regem Johannem circa

vor

festum Sancti Dionisii, nisi satisfaceret ecclesie infra 41

Nov 8

octabas Omnium Sanctorum quod non fecit. — Omnes 42

Hd

episcopi de Anglia recesserunt, ne regi Johanni com-

.598.

municarent, preter 43 Wintoniensem. — Hugo * TLincol-

Dee.

liensis episcopus consecratus est a _ Stephano Cantuariensi ar-

Al

21

ll

mM

chiepiscopo jn Francia apud Meludinum die 45 sancti

l\-

Thome apostoli.

1210 Celebravit Natale rex Johannes apud Windelsores, ubi inter-

3 Fehlt Wend.

Cf. Innocent. III Ep. XITLI, 10;.6. Mürz.

38 T a-

ter Z. 16—20; fehlt Wend.

37 A

a

2}

Octob. nach Ann. Waverlei IT,

263; Octobris

mense Ann. Dunstapl. IIT, 32.

8 Taxben Z 20—3,

ler 169 2,2

fehlt Wend.

® Taxter Z. 22—4, während Wend. p. 525 kmerfür dem

Z Dxter Z 24208

AL M 7

M

Stück XIIT folgt.

*1 Frist von nur quindecim

dies Ann. Winton. II, 81. Aber der Bann ward im November ausge-

7

sprochen.

Ann. Dunstapl. IIT, 32.

NTaxten - Z. 28:—29,

%3, Solus

710

Wintoniensis, remansit in Anglia Walter II, 202 und Ann. Dunst. JO0B

831. Peter des Roches, Johann’s Minister , war allerdings 1209 der ein-

‚

zige in England anwesende Bischof. ** Taxter 168 die letzten 3 Zeilen.

*5 Ebenso Wykes. Dagegen Ann. Wigorn. und Wend. ohne Ort, 18

2199

kal. Jan., also I Tag früher, am Sonntage.

We

i

XI. Annales S. Edmundi.

149

fuerunt omnes magnates de Anglia communicantes ei.— Gelu 46

5 Mal da

U8, @

# “

gravissimum per 7 ebdomadas durans semina frugum hie-

malium exussit, pecudes et volucres et pisces interfecit.

08 MOn

#Wnd,

man

AA

529

Orta ** est. dissensio inter dominum papam et imperatorem.

528

Judei*® per totam Angliam capti, tam femine quam masculi,

dl

IM

IN

599

OL

carcerali custodie traditi sunt. — KExercitus * grandis col-

Anfı.

JTuni

lectus’ in Wallia apud Penbroc cum rege profectus est in

Ende

Aug

Yberniam. Ibique eis, que ad pacem erant, dispositis,

Il

1

16.530

in Angliam remeavit. — De domibus religiosis per Angliam

d nn

cujuscumque ordinis sine exceptione ad grave tributum

persolvendum regi coacti * sunt. °°

Hd,

529

Imperator * Otto a domino papa Innocencio excommunica-

Nov

z8

tus est, et omnes magnates Alemannie a fidelitate ej pre-

standa absoluti, quia regem Sicilie orphanum et pupillum

U

ac apostolice tutele relictum usque ad exheredationem

persequi non cessabat.

531

Matildis uxor Willelmi ’de Brausa et Willelmus filius ejus car-

cerali custodie deputati defecerunt. 52

Jeste Infra4

Turris apud Sanctum Aedmundum fortissima absque

fect, — Umnes“

omni impulsu 53 turbinis aut tempestatis magis prodi-

Scpt

23

giosaliter quam causaliter cecidit 9 kl. Octobris.

1211

Rex Johannes transegit Natale apud Eboracum. — Walliam ®%

Juli—

totam sibi subegit et leges et assisas Anglie Walensibus

0

Aug.

lelmus de Brausa apud Codubam®* diem clausit

imposuit. — Wil

1b,532

extremum et sepultus est Parisius apud Sanctum Vietorem.

Herbst

Comes Bolonie a rege Francie recessit. 95

U

3S

56 Pandulfus subdiaconus sedis®? apostolice cardinalis et frater

Z

E

GE

SEEDE

ff sie cod.

J

46 Taxter 169 Z.2—4. Cf. Ann. Teokesbur, Wigorn., W. Coventr. IT,

-

201

47 Taxter Z.1—2.

48 Taxter Z.4—5 , bei Wend. vor dem vorigen

Satze.

49 Taxter Z. 53—7.

50 Fehlt Wend., aber ähnlich Pariıs p. 530.

52 Taxter: Z.

51 Taxter Z 10—4, bei Wend. in anderer Reihenfolge.

7—10, der apıd Windlesoram fame interierunt aus Wend. 531 ent-

A

SOM

Il

nimmt.

58 Battely im Gegentheil p. 86 impulsu venti nach Taxter Z.

58a Taxter Z. 17—8:

54 Taxter Z. 16—7.

Cordubam Wend.,

en

14—5

Curbulam Paris.

55 Taxter Z. 19. In Wend. vor dem vorigen Satze.

Y

11"r')\\‚

56 Taxter Z. 19—22.

In Wend. stehen die folg. drei Sätze vor den

n

Or I]

zwei letzten Absüätzen.

57 Nur Wend., in Paris ausradirt.

L

XI. Annales S. Edmundi.

lla

Ende

Tuli

Durandus venerunt ın Ang]ia‚m cum mandatis apostolicis ad

CATI

p o A0

Sept.

reformandam pacem inter regnum et sacerdocium. — Sed dia-

5323

ge SEXU5 *

bolico instinetu prepediti infecto negocio redierunt. — Scuta-

de 08

at OI0

gium captum est ab hiis, qui exercitui Walensium non inter-

Ja

fuerunt scilicet 2 marc. — Vir nobilis et miles egregius Roge-

:1]11295‘

OC

rus 5 constabularius Cestrie vitam finivit.

OCeD(E

19211

1212 & Rex Johannes celebravit Natale apud Wildeshores.

g Üumdmum. collo

Dec.

25

Sexto 59 die Natalis Domini apud Sanctum Eadmundum

=S

degent®

20

M

oblit pie [me]morie Samson, venerabilis abbas ejusdem loci.

s 0

Qui,

cum feliciter abbatiam sibi commissam rexisset annis

un !

XXX %9 duobus mensibus minus * et eam debitis multimodis

IM

liberasset, privileglis libertatibus possessionibus edificiis am-

plissimis ampliasset, cultumque ecclesie in interioribus et exte-

rioribus sufficientissime instaurasset 1, ultimo filiis vale pre-

sentato, a quibus benedietus in secula meruit benedici, as-

VMa

tantibus omnibus non miserabilem sed mirabilem ejus transi-

j

DCTAM

yator U

j

tum admirantibus, anno interdicti ILII“® quievit in pace.

Otto imperator, dispositis pro libito omnibus in regno

J7

Nov.

Apulie et in insulis ® adjacentibus, reversus est in Tusciam

ubi, dum moram aliquandiu faceret, tractatum est de pace

inter dominum papam Innocentium ® et ipsum; sed infecto

negocio Italiam %* intravit excommunicatus.

1243,

Dominica qua cantatur Letare Jerusalem %5 filius ® regis

U

ı

M :;irz

Scocie, quamvis statura parvus, procerus tamen et aspectu

Ü

placabilis %% , a rege Anglie Londonie apud domum Hospita-

SR

lis 67 cingulo militari donatus est, et ipse 12 nobiles de Sco-

cia fecit milites eodem die. — Quidam cognatus regis Scotie,

g Das Folgende von anderer, doch nicht späterer Hand.

H.d: m. m.

blau über der Linie,

58 de Lacy.

® Taxter Z. 23—4 , cf. Rokewode zu Jocelin D. 156.

SC oben a 1182

&1 of. Stück XIITI, M. Paris IL, 533.

Samson’s

Wirken s. Phillips 7. p. 134 c.

® et Sicilia auch Ann. Wigorn. IV,

400. Der Angriffsplan gegen Sicilien blieb unausgeführt. % Die frucht-

losen Verhandlungen zu Montefiascone (cf. Winkelmann, Otto I V, 283)

sind nur diesem Engländer bekannt.

$ Anfang 1212 in der Lombardex.

65 Taxter Z. 24—5.

66 Alexander, später II.

6, “ Klein, aber (nicht

dick , sondern) schlank und gefälligen Ansehens.”

67 zu Clerkenwell, cf.

Stück XIII und Wend.-Par. IT, 533.

9 ß

idi

XI. Annales S. Edmundi.

151

Mand

äl

Macwillelmus %8 nomine, cum multitudine gravi Scotiam ap-

Ü

plicavit et maximam partem terre depopulatus est, multis

W

n

utriusque sexus conditionis et etatis morti addictis; et hoc,

N

ut dieitur, de assensu quorundam magnatum Scotie.

Rex

Johannes misit in auxilium regis Scotie Brebancios multos,

ducente®® eos quodam nobile Anglico. —— Rex Johannes profectus

pA Yildeshones

c.Juni

28

est Dunolmum , colloquium habiturus cum rege Scotie; eoque

ür.yctua Faduandun

illac degente, Walenses ®® confederati jJuramentis et obliga-

aM 10

@sdem L„\i_

tionibus mutuis constricti omnes sub Leulino (qui in Pascha

Mirz cum rege Anglie fuerat, dicto rege apud Kanteberge %% Pa-

2

8

scha celebrante) insurrexerunt subito et ex insperato in re-

gem Anglie, castra, que rex Anglie fecerat ın Wallia, nullo

e.zuni resistente, devastantes, homines regis Anglie omnes, nullo

delectu habito, decapitantes; inter quos Robertus Lupus ©® ,

I

qui multa mala Walensibus intulerat, captus est.

6M

A

Mar

Imperator Otto nuncios suos ®% in Angliam ad regem

avunculum suum direxit Cunradum de Diche et alium Cun-

radum et7% quendam senescallum suum; quibus negocia do-

a Toscia

mini sui et causam legationis sue proponentibus, rex multa

W

e

contulit in auro et argento, equis et vestibus varlis; Sicque

Sed IDIEO

reversi sunt. — [C]omes Bolonie ’* multis a rege Anglie di-

tatus pecuniis in partes transmarinas reversus est, Hugone

n

de Bove7? nobile quodam transmarino et milite strenuo, ut

famen &$

dicitur, cum dicto comite iter agente.

I0M

I

M L

E

—

8

de C0

znACS TEOOK

Ul

68 Cf. Walter Coventr. ed. Stubbs II, 206. ° Robertson, Scotland

under her early kings I,428 hat also richtig combinirt, dass Johann nicht,

wie Walter sagt, selbst nach Schottland zog. %® cf. Brut y Tywysogion

d mD

p. 270; Annales Cambriae (ebenfalls ed. Williams ab Ithel) p. 68 ;

Walter Cov. IT, 206; Coggeshale 164; Wend. 534, Ann. Margan. , Win-

699 Cu-

ton. (a. 1211), Dunstapl. p.33, Wigorn. 8. a.

69 C’ambridge.

stos des vacanten Bistums Chester seit 9. Oct. 1208: Pat. Rolls p. 86.

de zu Jocelin ‘F‘ {

41

M

89 ‚Johann rühmt sie in der Antwort an Otto IV., Sudendorf No. 24.

Denn

ych An

l

Cf. Winkelmann, Otto IV, 354.

%0 ot vielleicht zu streichen.

füh

f 6 D

Otto’s IV. Seneschall, der sehr oft zwischen England und Deutschland

/

Gesandtschaften besorgte, war Conrad von Wiülre. Johann’s Privileg für

{Afmd/z/c. f

212 M der

ihn bei Sudendorf No. 20.

1 ef. Pauli IITI p. 368, Winkelmann 353.

2 Ueber Hugo’s spätere Dienste für Johann %. 379, 398, 400, 405,

gg Klein, der (

}‘4?

422, 437, 439-—40.

Ua ('(u‘Ä‘zn!rzü f

152

XI. Annales S. Edmundz.

13123

gucs 20 m““;

Malgerus Wigornensis episcopus apud Pontiniacum 72

yulin

gretione E

diem clausit extremum ibique in pace sepultus est.

Ja

Al

an

Mar

[R]ex Anglie nuncios suos direxit ad imperatorem Wal-

9$

A

terum de Grai cancellarıum suum, Saerum de Quenci comi-

tem Wintonie, Willelmum de Cantelu dapiferum suum, Wil-

06

lelmum 73 Traigoz, qui in Allemanniam profecti pre nimia

SECEU

s @

commotione terre cum magno conductu vix ad imperatorem

pervenerunt.

Quibus ibidem commorantibus *, imperator ın

Juli33

al

expeditione 75 existens cum filia ducis Suevie Isabel 76 matri-

monium sollempniter contraxit eamque carnaliter cognovit,

Aug,

1r

que paucis diebus post optato fruens matrimonio in fata

cessit.

Robertus de Veteri Ponte 7?% a Walensibus obsessus et

ad desperationem fere perductus cum multis aliis vix per

regem Anglie cum celeritate summa properantem liberatus

est, castro in quo obsessus erat igne consumpto funditus.

Nauch

Mai

[G]Jodefridus de Luvein ”” ex precepto regis per i Flan-

2+

driam latenter iter faciens,

ad ducem de Luvein iturus, a

filio regis Francie Lodowico captus est. — Prepositus Sancti

Audomari de consensu burgensium reddit burgum cum per-

tinenciis et arium * cum pertinentiis Lodowico filio regis

Francie.

—_-

Orta est dissensio inter Lodowieum et comitem

Bristor

Flandrie ?8, rege Anglie inde gaviso et auxilium contra ini-

f

i Fr[anciam] ins. cod. aber durchgestrichen.

E 82 cod. = armam7?,

Im

was bei Du Cange für area, Marktstadt.

73

26 cf. Stück XIITI, Wend. IT, 533, Ann. Waverle. IT, 267.

Die

}

un

Nach dem Begleitschreiben ,

Sudendorf No. 24 u. 25 Robertum.

1L

übrigen Namen stimmen.

Vgl. Winkelmann, Otto IV, 354.

ED

sonst nicht berichtet.

BTa xter Z 268

%6 Otto IV. heirathet Bea-

X

W,

Tochter Kömig Philipps, zu Nordhausen,

Winkelmann Otto IV,

308

%o cf. Ann. Cambriae ITI, 68 a. 1212: Robertus de Wepini in

fugam versus in Angliam vix evasit; Brut y Tywysogion a. 1211 (en

Jahr zurück, wie auch Johann’s Zug gegen Irland 1209 statt 1210 er-

zählt wird): Mathraval in Powys, made by Robert Vepont, they sub-

dued and whilst they were reducing that, the king with a vast army

Ji

came to oppose them, and he himself burned it with fire. (Uebs. Ed.

L

Williams ab Ithel).

” Johann’s Brief an Heinrich von Brabant, vom

24. Mai, erwähnt dieses Boten, Sudendorf No. 25.

® Ferrand, durch

seine Gemahlın, die Tochter Kaiser Baldwins, Graf von Flandern. Lud-

'l'((ii.

XTI. Annales S. Edmundi.

153

DUd Pont

ihi‘é.ßum I

Mmicos non modicum sperante. Sed astucia regis Francie dis-

DUl gg

cretione previa turbata sedavit.

d .Iup&htiul‘&lu W.(.-

A

Oct.25

Johannes Cumin, archiepiscopus Diflinensis in senectute

m‘ d Quenci COnl

laudabili et admirabili 7% mortuus est et ad patres suos po-

'1äp;&rg:u' sn }

]

situs; post quem electus est ad sedem illam archidiaconus 7°

l}

rOLeC

\ I6 nl

de Stafforde, qui a rege Anglie licenciatus in Yberniam pro-

ÄMperaforen

fectus est.

, Tperafor

Johannes Norwicensis episcopus II“s, collecto exercitu,

NenNE

Sg‘f»:l © d

terram regis de Keneliun ’®” in manu forti ingressus, castrum

TT

ibı firmavit.

Quod dietus rex moleste ferens, collecto exer-

HA

MOM

al

citu suo, dictum episcopum fugavit, multosque de exercitu

suo interfecit.

Castrum tamen debellare non potuit.

RET

[F]icardus de Marisco ®, precipuus regis Anglie consi-

ı multis al

liarius,

debita Judeorum cum usuris ab omnibus improbis-

]

sime exigens, multos desolatos constituit.

N ;rr';mmy1 Tiberatus

N

Fama (malum, quo non aliud velocius) de comitatu in comi-

äl

tatum, de civitate in civitatem, de castro in castrum, de vico in

ın

ANs, 4

vicum discurrens, apud quosdam predicavit: reginam raptam,

f

juniorem filium regis apud Merleberge interfectum cum ma-

dit burgum cum per

gistris et custodibus suis, castrum sSuccensum, et omnia, que

Lodowmico flio en

in castro erant, direpta; apud alios: thesauros regis apud

adowicum et

COM

s

Bristov raptos ab advenis; apud quosdam: ‘exteros in An-

reı

un C&

gliam in manu valida applicuisse.

Hec omnia nil esse,

exitus declaravit.

Tuli

f.$:

Ignis®1, in furore succensus, Londoniis ultra pontem ®?

wig VIII. beanspruchte Aire und S. Omer als Erbe der Mutter, einer

An

D

D

Nichte des Philipp von Elsass, cf. Geneal. Flandr. Mon. Germ. SS.

Ba

1X 330.

b c MWalo: Cov. LT 208.

79 Heinrich, geweiht 1213 Ann.

o IT

Wav. I1,273. "% Cenel-Eoghain ( Kinel-Owen) in der jetzigen Grafschaft

Tyrone.

Ueber Johann de Gray’s Niederlage vgl. Annals of Loch C&

ed. Hennessy I, 247.

30 Später Bischof v. Durham.

Damals wegen

ULEn

Erpressung von Geistlichen berüchtigt, wurde er, weil er vor Johann

administrirt hatte, noch 1212 nach Rom zur Verantwortung gezogen.

S T aater

Ann. de Dunstaplia ( Ann. monast. ed. Luard IITI) p. 40.

Z. 28—30.

82 Southwark , cf. die dortigen Ann. in Matth. Pariıs II,

536 und in Stück XIV unten, ferner Ann. Monast. I, 60, II, 268,

L’r'AI‘ÄMÖ Win

IV, 400, Chron. London. (in Iiber de antiq. legibus ed. Stapleton für

-

„‘um]. d

hrch

Walter ı

1

Camden Soc.) p. 3

Coventry (ed. Stubbs) II, 205.

] Hm((]u'n‚ Ll

11

XTI. Annales S. Edmundi.

154

e

al

maximam partem civitatis cum ipsis civibus et ecclesiis et

LH]11HCU‘t

possessionibus et suppellectili diversimoda devorarvit ,

nNneC

ditas 08

ponti detulit, quamvis elemento contrario" [pro]xime super-

I C0S

H]

W

posito.

Tanta enim virtute protenditur ”“, ut merito apud

18

quosdam dubitetur, utrum plures flamma consumpserit, seu

$ a DU

ä

fumus extinxerit, aut flammam fumumque fugientes aquis im-

AT

Dl

merserit perituros.

An talia in detestationem impietatis hu-

mane, sine qua nil factum est, divina providerit dispositio,

Al

quis ambigat? cum peccatum naturale apud omnes inolitum

Da

aqua deleverit in diluvio, et, quod contra naturam sodomi-

4

T

tica produxit detestatio, ignis assumpsit!

M

2

Rex Anglie in Walliam profecturus,

victualia ad Ces-

Tuli

tre 8241 duci fecit in multitudine non prius audita, a singulis

fis 2 lı

domibus Cysterciensis ”3 ordinis bigas 83 accipiens ad arma et

4 LOn

cetera, que exercitui suo expedirent, deferenda. — De singu-

notante

lis comitatibus , baroniis, monasteriis et prioratibus pedites »

DEl

CLWW

cum ligonibus et securibus electi sunt et, ut in Walliam

eant, iter arriıpiunt.

Detectum %* est interius"" et regi datum intelligi, quod

omnes nobiles ejus per dominum papam a fidelitate ei pre-

stita _ absoluti, litteras domini pape receperunt, insuper quod

20

de eo capiendo, si Walliam secundum propositum suum pro-

ficisceretur, ab° omnibus magnatibus suis una et consona

deliberatione provisum esset et statutum.

Rex,

hoc audito,

Aug.

non parum timens

sibi,

apud Notingeham moram fecit,

precipiens, ut singuli quique ad propria remearent.

Nec

{{

erat Anglicus quis,

cul proditionis notam non imponeret.

Ecce regni universalis turbatio; trepidant universi, regis se-

viclam timentes.

L M-R}

Tandem vero, a nobilibus obsides accipiens

et eorum nobilium saltem consilio se crediturum, remotis a

SO AL S

m Statt pro ein Loch im cod.

mm propenditur, aber unter dem

zweiten p ein Punkt und darüber t

m® Cysterniensis cod.

n pedices

cod,.

nn Vielleicht interim gemeint.

o ab wiederholt.

0 M Pars LL 532

83

quadrigas Coggeshale p. 164, ef. Ann.

Waverl. 268.

$ Stark gekürzt Taxter 169 die vier letzten Zeilen, cf

Walt. Cov. ITI, 207 ; Coggeshale 165; Wend. 534 , Ann. Margan, Wa-

verley IT, 268, Dunstapl. 34, Wigorn. s. a

d

XI. Annales S. Edmundi.

1

N

u (

A

f

Vd. d

familiaritate sua alienigenis, promittens, rex securitati red-

STA

0

O ıma Sn

ditus est. — [F]obertus $ filius Walteri, capi jussus sed pre-

u

ADUd

munitus, premissis sub silentio uxore et prole sua, Galliam

adıiit, que nulla fuit in alios, ut viderat, misericordiam re-

gis non expectans. —- Rex 86 Anglie securitatem literatoriam

accepit a nobilibus Anglie, quod, contempto papa et omni-

bus allis, starent cum eo contra omnes. — Galfridus 87 Nor-

wici, clericus 88 nobilis, eo quod diceretur scriptum domini

pape coram baronibus de Scaccario recitasse, a rege voca-

tus, ut rationem redderet, apud Notingeham captus est et

in tantum ” ferro vestitus 38 quod mortuus est. — Archidia-

conus 39 de Huntedune °° captus est et incarceratus, sed, da-

tis 2 milibus marcis,

servatis dignitate et loco et familiari-

tate, Londonias remissus est.

}

Rege a conventu Sancti Aedmundi *! auxilium onerosum

petente, coactus est conventus, quamvis 9

Z

p tm cod., dazwischen ein Haken, der sonst er bedeutet; interim Tax-

A

q Hier endet cod.

85 Tax. 170 Z.1—3, cf. Coggeshale 165; Wend. 534; Walt. Cov. IT,

er

207

86 Taxter 3—5.

87 Taxter 5—9.

88 Wend. II, 527, dem Parıs

folgt, setzt dies 1209 und nennt ihn irrig Archidiacon; wie Luard schon

bemerkt, hiess der damalige Archidiacon von Norwich auch Gottfried.

HeX

Coggeshale a. 1212 „clericum‘*; so auch Ann. de Dunstaplia (wo über-

e

haupt eine Verschiebung um 2 Jahre) a. 1210 und Paris (II, 537,

3B _ capa indutus plumbea Wend.

39 Abgekürzt

nicht Wend.) a. 1213

Taxter 9—114.

9 Wilhelm von Cornhill, wie der vorige vom Exchequer,

seit 1215 Bischof von Lichfield.

91 Hiermit hängt wol Taxter p. 170

col-

Z. 11—13 Burgenses S. Edmundi promiserunt, quamvis inviti

lectam zusammen.

{8 8

. Anl

@M

(f

}1]„„\}Ns: \

W

IS

i

U

l

hm"’““

il

XIT. Annales Colecestrenses.

/

va$ 7

Die Benedictiner der Johannis-Abtei zu Colchester, in

M

Essex dicht an der Grenze Suffolk’s, holten sich als Leitfa-

den für die allgemeine Geschichte aus dem nahen Bury S,

R1

Edmunds die Taxter’sche Chronik , deren früherer Theil im

M

Wesentlichen ein Auszug erst aus dem in Worcester interpo-

Kl

lirten und fortgesetzten Marianus Scotus, dann aus den An-

nalen von S. Edmunds * (Stück XI) ist

Aus einem solchen

KExemplar beantwortete Culchester ** 1291 Edward I. Anfrage,

betreffend. die Hoheit HEnglands über Schottland.

Eitwa

in

E

demselben Menschenalter fügte man einige Zusätze über das

eigene Stift hinein.

Kine Abschrift dieses vielleicht verlorenen Kxemplars ist

das im folgenden Druck benutzte MS. Harley 1152.

An Lü-

cken , falschen Interpunetionen und Initialen, Lesefehlern wie

VIIL für uni, erkennt man den mechanischen Copisten.

Seine

Hand ist die der Mitte des XIV Jh.; zum Jahre 1120 er-

wähnt er am Rande einen Vorgang von 1320. Heute ist das

MS. verstümmelt: es fehlen der Anfang bis a. 231, das Stück

a. 299—500, und, wie das am unteren Rande des letzten

Blattes für den Beginn der nächsten Seite vorgeschriebene: Wort

zeigt, das Ende hinter a. 1193.

(Der Catalog sagt: 1215, das

ist aber das Jahr von Marian’s Zeitrechnung).

Der Band

gehörte den Antiquaren Fox, dann Le Neve.

Als aus S. Ed-

munds stammend ist er irrig wol nur seines Taxter’schen In-

halts wegen bezeichnet worden.

Für das Stück hinter 1152 ist die Thorpe’sche Ausgabe ?

1 Doch hat Taxter vielleicht auch deren Material, die Normannisch-

Südenglischen Annalen und Diceto benutzt.

Zu 1040 bringt er die Sa-

on

gen über Heinrich IIT.: ista invenies in libro Will. de Malmesburi.

1a _ Palgrave, Docum. and Rec. ill. the Hist. of Scotland p. 110.

2 Sie

lässt den Anfang des Marian-Florenz bis 449, sämmtliche aus Marian

stammenden Stellen trotz stilistischer Abweichungen aus und ebenso ganze

Süätze von der Fortsetzung aus Worcester und Bury S. Edmunds.

XII. Ann. Colecestrenses.

157

/[Randnotiz Tax. mit Seitenzahl] und , wo diese wie z. B. 1162

lückenhaft war, das ihr zu Grunde liegende MS Cotton Ju-

lius A I [Randnotiz: Tax. yul.], für den Anfang vor 1152 aber

1888

nur das letztere mit dem Colchester’schen MS. verglichen,

und nur das, was Tax. und Tax. Jul. fehlt, von a. 742 an

u (

W

hier abgedruckt worden.

Allerdings hat sicher ein anderes

}

In sih al L»:f'

Taxter-MS. als Julius den Mönchen von S. John’s vorgelegen,

M Kahen {„‘‚‘„:\

1

da in Julius im Anfang fast alle Jahreszahlen fehlen und

M früherer T'

z. B. 1115 schlechtere Lesarten als in Harley begegnen.

Also

W

mögen auch von den hier gross gedruckten Nachrichten einige wie

die zu a. 870 anderen Taxter’schen Handschriften entstammen.

Ausserdem ist Gottfried von Monmouth für a. 542 benutzt

und als Liber de Bruto citirt, ferner Malmesbury zu a. 849

N

herangezogen und genannt.

Ohne Namen der Vff. erscheinen

Stücke aus einem Diceto-Codex der Classe B und einem Ra-

dulf von Coggeshale 3 in einem MS., das mit keinem der letzt-

hin herausgegebenen identificirt werden kann. Coggeshale liegt

dl

dicht bei Colchester und hatte selbst dus Werk des Diceto, des

I6

Decans der nahen Londoner Kathedrale, verwerthet.— Durch

das Ausschreiben zweier Quellen ist einige Male Hin Ereigniss

Jahre 180

zweimal erzählt worden.

, He

Historisch beachtenswerth sind lediglich die Localnach-

richten des folgenden Werkes: über die Succession der Aebte

e

den Kirchenbau

von Colchester 1115, 7, 40, 58, 68, 84, 5,

Band

1115, 33, den Tod des Stifters Eudo dapifer 1120 (und seine

I

Tyanslation 200 Jahre später) und seiner Gemahlin 1121.

D

Aus der Nachbarschaft wird die Gründung der Celle Snapes

1155 (s. auch die Priorensuccession 1185) sowie der Klöster

Leystone 1183 und Butley 1171 vermerkt, aus dem letzteren

auch die Kirchweihe 1188 und ein Wechsel im Priorat 1192

berichtet. Besonders wichtig aber ist die längere Gründungsge-

FEinen ähnlichen Bericht

Tho

schichte von S. John’s zu a. 1095.

yerwerthet Cromwell , History of Colchester I, 221 und druckt

Monasticon Anglic. IV, 607 “aus MS. Nero D VIIL” Dies

sind. nur drei, s. XVI med. schön geschriebene Papyierblätter,

auf denen die Reihe der Aebte bis 1555 geführt ist, mit der

LLL

X

g0

3 Randnotiz

Cogs. Ausg. Stevenson in Rolls Series.

Bury

}

158

XII. Ann. Colecestrenses.

D\

I

Ueberschrift: Marianus libro tertio de monasterio Colece-

ö Ä‚]\1HÜ

A

M

M

strensi et ejus fundatore. Da diese Genealogia Eudonis vielfach

&w D

vollere und bessere Lesarten gibt als unser MS. Harley, so

M

ist nicht dieses selbst, sondern wol des letzteren oben bespro-

(r

un

Sie

ist keine

chene Vorlage unter dem ‘Marian’ verstanden.

}

Abschrift , sondern eine stilistische Ueberarbeitung mit vielen

M

Auslassungen , aber vermehrt mit bunten Sagen (cf. Freeman,

M

/ Al

Norm. Conq. IIT, 683) und meist weniger für die Mönche

gegen den Stifter parteilich als MS. Harley. Unzweifelhaft lag

beiden eine cchte alte Ueberlieferung zu Grunde, deren erste

Aufzeichnung sich jetzt nur aus dem Drucke des Monasticon

und dem nachfolgenden wiederherstellen lLässt.

\An

Y

d

N

&0

JALUV

Dic,

Abbr,

a Anno ab Incarnacione Domini 524 Arturus rex Britonum

OChron

16.542

Britanniam exiens, sibi Franciam subjugavit et comicia suis distribuit.*

In ultima Britannia, quam Arturus optinuit, precipua ferrı materia

I

nur B

est, sed aqua ferro violentior, quippe temperamento ejus ferrum acrius

redditur.

Nec ullum apud eos telum probatur, quod non fluvio Calibi

Zl

tinguatur.

Unde etiam finitimi b gladium ejusdem Arturi Caliburch

dicunt.

„

Anno ab Incarnacione Domini 543

Arturus Lucium reipup-

plice procuratorem occıdit.

In Britanniam rediens,

Modredum nepo-

tem suum devicit,

sauclatus

ın

insulam Avallonis ad vulnera curanda

secessit.

Galfr

Mon,

Anno ab Incarnacione Domini 542, sicut invenitur in li-

XI, z

bX‘O‚ (l\li loquitur de Bl’uto7 Arturus Modredum nepotem suum

devicit et O0ccidit,

et ipse Arturus letaliter vulneratus in insulam

Avallonis ad vulnera sua curanda PEITeXiG G L

Die.

c Anno ab Incarnacione Domini 594 Gormundus rvex Affri-

T, 103

nur B

canorum et Yfembertus d nepos regis Francorum armati navi Britan-

Theo-

n]am intravyerunt, succenderunt urbes et patriam vastaverunt.

nus autem Londoniensis archiepiscopus et Bdrocenus e Eboracensis,

dum ecclesias sibi subditas destructas vidissent, sedes proprias relin-

quentes, transfugerunt ad Walliam.

N

a Am unteren Rande von fol. 4 v. in der Hand des Textes.

b_finitivi

cod.

c Am unteren Rande von fol. 6 v. in der Hand des Textes.

d

Ysembertus Die.

e Kadiocenus Die,

N

* Diese und die folg. Nachr. gehen zwar auf Galfr. Monm. zurück,

stehen mer aber in den Worten Diceto’s.

6OR

XII Ann. Colecestrenses.

159

LT

"l)

Dic

a Anno Domini 652 Sanctus Oswaldus rex Northanimbro-

10008 16

„Abbr.

Chron yıym Occisus est a Peanda rege Mereciorum.

S

Wl

5

Anno Domini 654 Sancta Ositha filia Fredewaldi et Wilburge

Azleren 'r‘ }

I

filie Peande regis Merciorum, uxor fuit Siheri regis Anglorum ?

Orientalium, quam Hecca et Baldewynus episcopi Orientalium An-

glorum Deo dedicaverunt . ..

Ih

Die,

808

806 Alewinus de Britannia magister Karoli nobilissime claruit ...

Y

Tax,

Vl

Jul,

849 Alfredus vel Aluredus filius regis Aethelwlfi naseitur cujus ge-

nealogia tali serie texitur a Mariano: Alfred rex filius [E]thel-

wifi regis — qui fuit Adam. Mater quoque ejus Osburh nominaba-

tur. Juxta cronica Malmesberi ita continuatur genealo-

Mn

Maln

gia regum Anglie: Athelwlfus fuit filius Egbriecti— filius Noe

1L,172

in archa natus

870

Sancetus Edmundus rex Orientalium Anglorum a duce

gentili, nomine Ynguar occisus f est apud Eilesdone,

quod alio nomine Hoxne? dieitur

Tax

Jul,

- 1063

Haroldus juravit Willelmo se — regnum — servaturum. Sed

Dic

cum reversus fuisset in Angliam, perjurli crimen elegit* ..

10955 Hoc anno, qui fuit annus regni Willelmi jJunioris An-

Aug

glorum regis circiter 8, kalendarum Septembrium die

29

ferme quarto, Londoniensi antistite presente Mauricio,

permensum est,

favente Deo,

Colecestrense cenobium

extra muros ejusdem urbis a parte videlicet australi,

ubi mons modicus erat.

In cujus aquilonali declivo ®

quedam sub beati Johannis Ewangeliste memoria capel-

Ul

lula conseerata habebatur, tabulatu ligneo ab antiquis

compacta temporibus.

Que ab illius loci incolis pluri-

mum honoris et reverentie promeruerat; eo maxime,

quod nonnullis eam aliquando comperissent divinitus

illustratam fuisse miraculis.

Annoque sequenti, exacta

{l naTl

celebritate paschali, fertur opus inceptum.

Primum

Japidem vir illustris Eudo jecto in fundamento, sSecun-

Y

dum serenissima conjux illius Rohasia, tercium ejus-

E DE

f occiosus cod.

g deelino cod.

2

2

Vielmehr Saxonum.

3 Dieselbe Ortsangabe Bromton (X SS. ed.

Twysden) c. 8S05.

Hoxon, Suffolk cf. Blomefield, History of Norfolk

