Rex Henricus duxit exercitum in Walliam.

Rex H. cor: ap _W

Alienor r. p. Gaufridum.

11

8

Cap

Nova — Anglia.

Henricus primogenitus r. A. duxit M. f. r. F.

2690

36

Diceto’s Abbreviationes chronicorum enden hier, und der Vf. be-

mnutzt

fortan die Capitula Ymaginum (am Rande als Cap. bezeichnet),

und8

später auch die Ymagines Historiarum (am Rande durch Ym. bezeich-

net).

87 Battely erwähnt zu a. 1150 keinen, aber zu a. 1140 einen

Brand, auf welchen er irrig ein bei Johann von Salisbury erzähltes Wun-

der des H. Anselm bezieht.

Johann benutzte hier des Eadmer Mirac.

S. Anselmi Series Secunda, Stück XVI $ 14.

3 ap. Winc. aus Ag.

Mr

39 Sonst 1 Tag spüäter, 25. Octob. angegeben.

40 Battely, p. 78.

alr 12

XTI. Annales S. Edmundi.

134

in

Rex Francie sollempni p. r. e. p. Normanniam. Et rex A. rec

6 R“

ä

ä

Ü

est honorifice Par. i. pal. regis.

|

6 Xn

A6. 1159

Rex A. duxit exercitum apud Tolosam.

fr

Dic

Adriano successit Alexander HI papa.

Ex

€

cisma.

»

1160

A rege Fr. — accepit uxorem.

Ag

1

Mr.

1161

Obiit Theobaldus Cantuariensis archiepiscopus.

Cap. 1162

Thomas — cancellarius, consecratns e. i. a

s69m

» W

63

Henr. de Exexia — duello.

Turonis — a sinistra.

U

X

270 0.

Rex consuetudines — Thoma a. resistente.

Ul

t Zog

1164

Ad Clareduniam

— episcopl.

Exauctoratos

z

contradicebet.

D

Archiepiscopus — offensam.

Adversus archiepiscopum — papam.

Ag

Mr.

Justicia de obsidibus Walensium.

4181 Hen

Cup. 1165

Regina — Johannam.

I

harf

7ou

Rex tercio duxit excercitum in Walliam.

AgM

Car J166

Thomas —— excommunicavit.

270 U

]3«_7 rnl

Samson abbas factus est monachus. 41

2710,

Alienor regina — prov. in expensis a. Thome.

1167

Matildis imperatrix obüt. *?

äl

Mat. f. r. — Saxonico.

Cap.

271m

1169

Alienor f. r. — Castelle:

Inter Anglie — cardinales.

»

w U

1170

Interdietum e. Rogero — Rotrodo Rot. archicpiscopo.

2720.

Cum 'Th. Cant. arch. tenderet — progrederetur.

»

Die Natalis — S. Benedieti.

1171

Missi sunt — allegarent.

» m

Irradiare — Thome.

Huge Terrac. — cultellis.

In Brit. —

Leon. episcopus.

Rex pater — fere per annum.

»

172

In nocte

et statim postea transvectus e. i. N.

\

y U

Et statim accessit — petens a. e. impetravit.

Rotro —

CONSse-

cravıt.

273 0,

1173

Comes S. Egidi — faeti sunt.

Walterus de Const.

— submersi

sunt.

Rex — elecciones.

Ricardus — archiepiscopus.

Precio-

d}

sus martyr Th. C. arch. can. est.

» m

Comes Legecestrie — Aedmundum. Nicholaus — pecuniam.

J

Wort

„ u 1174

Flandrenses — Norewicum.

Rex veniens — pacificasset Angliam

é

A

navem e ascendit — [274 o] orbem infecit.

Alexander — con-

gecr. archiepiscopum.

9

Willelmus — obsides.

KEversa — interfecit.

?

27+0. ?17Ö

i

Xi

e novem cod,.

i

*1 Samson’s Gesch., bevor er 1182 Abt wurde: Jocelin p.3—15. Cf.

Phillips, Samson w. Tottington. in Wiener Akad, S.B. 1864.

42 Letzte

D

IM

Benutzung der Südenglischen Fortsetzung zu den Rouen-Annalen,

/

/

XTI. Annales S. Edmundi.

13

O©r

R Ba

:74m 1176 Rogerus — vastavit.

,

1177

Johanna — Sicilie.

Canonico — Saneti Marci

Ventus — evertit.

»

1178

Nix maxima.

Willelmus — Cluniacensem.

Fre-

275 0,

Rex A. Gaufridum — Wdestoch.

Saladinus — consuluit.

dericus — Virginis.

OLT

Rex filius — perseveravit.

Sinodus — imperatoris filio.

Ludo-

wicus — Cantuarie.

Septem — uno.

Ludovicus r. Fr. triga-

mus — [/276] Philippum medicum.

2760. 1180

Willelmus — Christine.

Y

Obiit Hugo *2 venerabilis ! abbas Saneti Aedmundi.

Gap.

276

Philippus r. Fr. Judeos — suo.

Philippus r. Fr. Margaritam —

discordia sed_ a rege Anglorum pacificati sunt.

Fedus in-

jerunt — fahbricatur in Anglia.

Rex Fr. Philippus consilio — succursum.

9 Z ST

g [Passio Sancti

Roberti].** Obiit Alexander papa. Humbaldussb Host. ep.

— tercius.

2

Samson mona-

118

Gaufridus .filius — [277 o.] regni justiciario.

Febr

28

chus Sancti Aedmundi, die Sancti Oswaldi episcopi apud

Waltham prope Wintoniam electus 2 kl. Martii, apud

Merewelle 442 a Ricardo Wintoniensi * et Augustino Wa-

terfordensi episcopis benedictus, die Palmarum et Sancti

Mürz

Benediceti 45 a fratribus susceptus est.

21

Cap. 1183

Walterus — Lincolliensem.

Rex f. regis — coll. in sede [quli

277 0.

anno sequenti consecratus [’] in arch. Rot.] *

»

1184

Ricardus Cantu. — Saladinus ser. d. pape, quod libenter di-

Ymag

mitteret quos habebat in captivitate de Christianis, si tamen

histor.

R

IT, 25

Christiani dimitterent quos habebant de Sarracenis. *®

A

Cap.

Sisidin r. E. ser. sub eadem forma d. p.

Eraclius — sc. pa-

177 m

triarche.

Filia regis — Fl. comiti.

U:

Apud Veronam — prope Maguneciam.

7

B

f Dieses Wort mit Kreide durchgestrichen.

g Von einer etwas spä-

teren Hand in Kreide am Rande.

gb Tumbald cod.

h episcopo {ns.

cod., aber durchstrichen.

i In etwas späterer Hand mit Kreide auf

freiem Reste der Zeile.

44

“ Jocelin p. 1—6 stellt Hugo als schlechten Wirthschafter dar.

S. Robert’'s Miracula beschrieb Jocelin de Brakelonde,

wie er selbst,

45

Chronik p. 12, sagt.

442 Merwell in Hampshire , nahe Winchester.

Die Wahl erzählt Jocelin ausführlich p. 15—18, aber ohne so genaue

Daten.

46 Das Grossgedruckte ist wol den in den Ymagines Historia-

}

350

M Lﬁ;lz

rum gegebenen Briefen entnommen.

Die Ymagines werden hier . zum

(864

ersten Male benutzt.

.jumd““

136

XI. Annales S. Edmundi.

m

Domi-

Cap. 1185 Eraclius — Angliam.

Regi Anglorum — in Yberniam.

278

nus p. conf. — Baldewini archiepiscopi.

Monachi Sanctae —

Rogacionibus.

Gilebertus — patrimonio contentus.‘

Terremo-

Mi

tus factus est. 17 kl. Maı

Eclepsis solis kl. Maji

» U

{l

Pax reformata — Urb. tercius.

\

»”

1186

Henricus — Siculi regis.

Willelmus de Ver — venit in Angliam,

SW

(

279

Wido — Jerosolimorum

Ja

”

1187

Baldewinus — prope Tyberiadem [cum rege Widone]. *

(

W

Margarita — suscepit-

»

1188

Rex Fr. et Ang. — Hungarie ut liberum transitum concede-

T'

\

Ym5z

rent ei et regi Francorum per terras suas versus Jerosolimam.

Cap.

Reddita — Saladino. "Tota Anglia decimata est.

Boamun-

279 U

Ym57

dus comes — Saladino u resipisceret et Terram Sanctam re-

Cap.

2791

stitueret.

Inter reges — concilium prope B. — extremum.

1189

Fredericus i. a. Reinburch i. arr. per. Henrieus Hus r. A. — Con-

i 1„4

»”

2800

c’n‘;

venit e. multitudo episcoporum apud Londoniam in ordinatione

Sancti Gregorii. Judei eodem die occisi sunt apud Londo-

Ymag

68,69

niam. [Hoc anno (vacat hic; sed in anno sequente)! Judei

cf.75

eciam occisi sunt apud Sanctum Aedmundum dominica in

Miürz

1190

zamiıs Palmarum.

Qui vero remanserunt procuratione

18

Samsonis abbatis ejecti sunt eodem anno circa festum

10

ı

c‚ Oct

Sancti Dionisii].

Willelmus Elyensis episcopus aposto-

Y

lice sedis legatus, concilium celebravit apıud Westmo-

nasterium. *7

Anno proximo sequente *48 expulsus est

IC

Cup.

ab Anglia.

Ricardus

ä

A. Cisterciensibus

Z

ecclesiarum.

280

M=U

Treverensis — milia marcarum.

+ 110 Di

281 0,

1190

Ricardus Londoniensis — sunt Judei per A])g]iam in pleris—

que locis.

Margarita — Eboracensis electi.

Exercitus Chri-

M

en

stianorum ante Acon magnus fuit.

Ibi enim convene-

rant magnates de pluribus partibus Christianitatis cum

110

d

11V

H; 2

populis suis in tantum, quod ipse Saladinus cum toto

Yın,

AdI

82 Ur

exercitu suo eis resistere non potuisset, nisi esset pro-

83 0,

dicıo ipsorum Christianorum.

Anserius enim de M. R. —

Cap.

castella nostra

cremarl.

281 m

Willelmus Elyensis ep. intra —- justi-

k Von etwas späterer Hand in Kreide.

1 Rubrik zwischen den Li-

nien von der Hand des Textes.

Der [desshalb im Texte eingeklammerte]

Satz begegnet 1190 , an der richtigen Stelle noch einmal.

{

O

*7 Richtiger 1190, wo das Concil nach Diceto, Capit. Ymag. p. 281

nochmals erwüähnt wird.

*3 Er war noch 1191 in Bury S. Edmunds

M

(Jocelin p. 38) und ward Ende October vertrieben.

Yın

XI. Annales S. Edmundi.

137

V

M

Ym83

ciarius. Philippus rex Francorum et Ricardus rex Anglorum

Cap.

apud Vicelacum iter Jerosolimitanum arripuerunt.

Rex Fr.

] ETl

281 m.

iter s. direxit — Marsiliam.

N Soli }

' Y

Müärz

18

Hoc anno occisi sunt Judei apud Sanctum Aedmundum

dominica in Ramis Palmarum; qui remanserunt, ejecti

Cup.

sunt. 49

Frederi-

z81m.

Willelmus A. leg. convocavit — Glavornam.

0On

Yın8+

160 \\‘L]„;„_\ \

cus imp. tendens Jerusalem — portu Romano, qui ad pe-

C. 281

ticionem pape Romam renuit venire.

Baldewinus a., Hub. —

Yın,

praesedit W. ap. s. legatus.

Tancredus — uncias.

86 u.

Alienor r., jter filii sui prosecuta cum Berengaria filia re-

VJ!T*\\\}HEK;M

Ö

gis Navarre, quam ducturus erat rex Ricardus in uxorem,

ü

cum per q. d. m. c. f. s. fecisset apıud Messanam”, reversa

Cup.

est in Angliam.

Baldewinus —

3893 0,

Inter regn. — finis app. est.

executorem.

I

cf. Yın

1491

Clemens papa obüt.

AD 1D O

89 0,

C. 2389

Jacinetus — R. de Planes interfectus est.

Sunt

l

74192

Reginaldus — [Cap. 283 o.] apıd Wennam, [Ym. 106 m] qui

l 1}*H!i Lw‚*ﬁdü\-

e

]

licet — in vinculis.

’

1198

Johannes com. Mor. — suum in vinc., ill. spe regnandi — [Cap,

UL dl

H

Yın,

283 o.] mun. m. firm. in Anglia.

Pridie — persolvende.

Rex

UL

DIOCH

006

106 4,

0.983

A. retrusus — Franc. et reginam.

1ESWUM

»

1194

Rex Anglie solutus — Pacciones plures i. s. — regem Anglie.

N

Walterus —

Alemanniam.

Confligentibus — victoria.

Rex A.

] _qﬂfl IN

sollempni — veniens Londoniam rec. e. cor. — Herebertus, qui

! ;giwü\i “"‚'EÜ"A‘J'

dieitur Pauper, electus — Engolismensis. Treuge — venit in

48 erpulus ct

T

Angliam. [Cap. 284 o] Rogerus — cer. est. ®

124 0,

Yın, 1 195

Die

festo

agilitatem ostenderet, militaribus a. acc. equo c.

€

9

a. s. ad necem tandem medicorum consilio p. tr. est.

Hoc

P

in uleionem credimus factum quia regem Ricardum com-

ıs Un

prehendit de Jerusalem redeuntem. [125 m] Hubertus — le-

el

VEn

gationis a domino papa accepit.

8 CM

10952

N

cı 040

143 0,

1197

Circa dies

istos

51 Castrum Andeliacum cepit fundari.

pllr

Willelmus cum Barba suspensus est Londoniae et 9 alii cum eo.

X

1+6 0

Johannes dee. Roth. Wigornensis efficitur episcopus.

E

m über der Linie eingeschaltet von der Hand des Textes. n Zu 1196

n L

Lücke und hierdurch Verschiebung der folg. Daten gegen Diceto um

m&IV

1 Jahr.

1

49 S, a. 1189; cf. Jocelin de Brakelonde p. 33; Taxter, Contin. Flo-

'g } 8

rent. Wigorn. ed. Thorpe, s. a

50 Letzte Benutzung der Capıtula Yma-

l?„„-„ M }fu‘m‘(vl(]\‘

ginum. ®‘ Richtiger 1196, Diceto II, 148; Hoveden IV, 14.

10

138

XI. Annales S. Edmundi.

Yın.

PÜ5 l DL

f C

150u,

1198 ° Willelmus Ely. ep. d. cl. extremum.

Robertus prior El. abbas

1517 u

efficitur Eboraci.

Jal JeCh

752 m

Mar-

Ymbrium — exterruit. Phil. Dun. episcopus efficitur.

m:fnl}@ ;

cadeus nephariis P ep. Belv. Will. constrietum vinc. duxit Roth

l

Ante m0

XTHL . kl.. Juhi. ®

JM

753.3

M

MS

Alwoldus — in ecclesia sancte ı Marie de Coventre reperiens

D, O:

g

IC

e. e. et m. induzit.

Hugo — canonicos inducens.

Hubertus C

rorul

N

a. et Hugo L. e. et Samson — a Coventreia monachos — Jo-

bertum nomine XV kl. Febr.

159u.

Celestino ® p. rebus — VI idus Jan.

— collocatus.

Eustachius

M

759.3

M3s.D

d. S. ep. El. effieitur.

N

Yın.

Galfridus C. e. consecratus est [163 o.]. Othoni nep. Augustorum

162u.

Ml

»

Ricardus bone mem. Lond. ep. d. «

extremum.

[164 0.] Rex

0M

16+

A. Ric. intrans in Franciam c. m. ex. V Idus r Oetobris re-

Frand

gem Francorum insecutus est fugientem et in tanta — fuerunt

ME

ferro.

TeQIL Sl

Super qualibet carucata terre in Anglia positi sunt V

a

sol. in plerisque locis, in quibusdam vero comitatibus

in quolibet hundredo 25 libre. 54

162

MN

55 Sanguis pl. sup. castrum Rupis Andelaci. Tonitruum hor-

Wad

ribile auditum fuit V Idus Decembris per universam

Angliam et in ceteris terris omnibus usque Romam.

Willelmus de Sanecete-Marie-Ecclesia Londoniensis effi-

citur episcopus.

166 0.

1199

Ricardus rex A. cum r. — VII kl. Aprilis ®, die Martis, vir operi

— sgecundi.

166 m

Joh. dom. Hyb. — legitimus — est inunetus in — Huberti Wal-

”

teri Cant. a. 58 kl. Jumi. 57

Ml

buit

Al

o LZies 1197.

p _ nephanus Cod.

q ursprünglich wie Diceto-MS. D.

1 Crastın

und O.

r Kalendas Die.

s sexto Dere.

54

I

52. Juniü _ Die.

$ JDiceto’s Ms. B gibt das Folgende nicht mehr.

dı

cf. Stubbs, Constit. Hist. I p. 510. Der zweite Modus, jedes Hundred

für 100 Hiden zu belasten , scheint sonst nicht berichtet zu sein.

5 Dies

Fehlt D, steht in A und vielleicht (?) in Otho, das hier verbrannt ist.

S MAISChH.

VIL kl. Apr. war der Tag der Verwundung.

Unser Annalist

l

lässt den Todestag VIIX Id. Apr., Dinstag, aus.

57 Ende der Benutzung

der Ymagines, an derselben Stelle, wo Ms. A u. C enden.

Wahrschein-

lich schloss also hier auch unseres Verfassers jetzt verlorene Vorlage ;

DA

A0

während D und O zwei Jahre — vwielleicht nicht von Diceto — fortge-

setzt sind. —

Was fortan in kleinen Typen erscheint, begegnet auch in

m 6, 0

f

Wendover, welcher am Rande nach Luard’s Ausgabe von Matthaei Pa-

M

18 K

XTI. Annales S. Edmundi.

139

Post coronationem vero parvo intervallo temporis mo-

IN

c.Juni

23

ram fecit in Anglia, in Normanniam rediens cum festi-

M

duzi

natione.

Ende

Febr.

1200

Ante mediam Quadragesimam rediit rex Johannes in

Angliam,

et 58 de singulis carucis per totam An-

- J

gliam exegit tres solidos, exceptis tamen carucis vi-

rorum religiosorum. De episcopis et abbatibus et ce-

teris tamen religiosis non modicam pecuniam accepit

e Apr

sub pretextu redimende pacis versus regem Francie.

36

{

j

Rex Johannes rediit in Normanniam et fecit pacem

cum rege Francie, maritans neptem suam filio regis

Mai

22

Francie.

Rex Johannes duxit excercitum versus Gasco-

Tuli

niam °% et omnes sibi rebelles in brevi subjugavit.

In

reditu suo accepit filiam comitis Engolismi et in die

Aug

ver

1D

IN

2+

sancti Bartholomei °° eam desponsavit.

Idem rex cum

regina su@ secundo die Octobris %1,

coronatus est 0cC-

Ton

2

D

Oct.8

tavo die mensis ejusdem apud Westmonasterium.

”/,f”’“l 1201

Rex Johannes celebravit Natale apud Geldeford. Archiepisco-

18 per UnIVETSAM

Paris

pus Cantuariensis Hubertus, yocatis multis militibus, Natale

e Roman

11475

celebravit apud Cantuariam. Militari cingulo donavit cir-

1200

Dec.

citer XII juvenes ®2, aliis multis festiva indumenta distri-

25

T

buit %, quasi a pariı cum rege contendens.

Unde et jpsius re-

1201

Febr,

gis incurrit

indignacionem.

Rex adiit Northumbriam, ubi

Yal

magnam adquisivit pecuniam. Inde rediens Sabbato Pal-

marum adıit Sanctum Aedmundum; Samson abbas exi-

M([Tz

buit eum cum omni sequela ** sua honorifice eo die et

15

in crastino.

Inde recedens adiit Cantuariam. Rex cum

MD

risiensis Chronica Majora II (Rolls Series) citirt ist.

Doch hat unser

sondern aus einer mit diesem

Autor diese Stücke nicht aus Wendover,

gemeinschaftlichen Quelle.

Alle in Taxter übergegangenen Stellen sind

Die

nach Thorpe’s Florent. Wigorn.-Ausgabe II vermerkt.

Vgl. ob. S. 103.

58 Taxter. 164 Z 14

59 Siehe das Itinerar durch Südfrankreich. Die

N

Chroniken wissen nichts von diesem Kriegszug. Die Huldigung von Tou-

60 Das Datum scheint sonst nicht berichtet.

louse s. Hoveden IV, 124.

schel“

Die Ausstattungs- Urkunde ist vom 30. Aug. ARotulı Chartar. ed. Hardy

Vorlage

. 14.

61 KErgänze appulsus ?

Johann war am 1. Oct. zu Valognes,

M

am 6. Oct. zu Freemanktle,

6® Sonst nicht berichtet.

%3 Wend. sagt

aueh

multa militibus suis f, dist. ind. vom Könige.

64 Neue Localnachricht.

Am 19. in S. Edmunds laut Itinerar.

Matthae

10%

140

XI. Annales S. Edmundi.

v;JI*’

März

regina sua die Pasche coronatus est apud Cantuariam. Ar-

95

chiepiscopus Cantuariensis copiosas, ne dicam superfluas mini-

Apr.

29

stravit expensas. Dominica ® ante Ascensionem Domini apud

d

Theokesbiri multis magnatibus ° congregatis, edicetum pro-

f

positum est, ut comites et barones regis cum rege transfreta-

rent; quod et quidam fecerunt, alii vero, impetrata li-

Cele-

Mai

cencia remanendi, dederunt 2 marcas de quolibet scuto.

13

bravit rex diem sanctam Pentecostes apud Portesmue et£

U

Junt

n)u

X

postea transfretavit.

Rex Anglorum in magnam gratiam

en

regis Francorum receptus est.

Parisius a clero et po-

Juli I

pulo cum sollempni processione suscipitur et a rege

\,

Francorum modis omnibus sicut decuit honoratur.

JF nd,

Hoc anno horride tempestates tonitrua grandines inundaciones

‘1

+76

8 I

pluviarum non solum in Anglia sed eciam in alilis regio-

Ende

nibus mentes hominum concusserunt et dampna in locis pluri-

bus intulerunt.

Quadragesima pars reddituum ecclesiarum ex

precepto 67 pape Innocencli tercii collecta est ab episco-

pis per dioceses suas ad succurrendum terre Jerosolimi-

ID

tane; tam magnates quam plebei, qui crueis signaculum depo-

suerant,

auctoritate apostolica sub interminatione anathe-

matis resumere sunt coacti.

»

1202

Rex Johannes celebravit Natale apud Argentomum.

In media

+7

März

Quadragesima habitum est colloquium inter reges Francorum et

2r

Suum

Anglorum per internuncios inter Buttavant et Guletune,“®

ubi rex Francie fecit summoneri regem Anglie, ut Pari-

April

238

sius veniret 15 die post Pascha, ei responsurus super

quibusdam excessibus, quos ei imponebat. Interim, re-

Celerins

Nach

currentibus nunclis, convenit inter eos, ut post clausum

08006

April

Pascha iterum ®® convenirent inter Buttavant et Gule-

2X

68

tune de pace tractaturi.

Quod colloquium, cum successus

non haberet, die sequente ex inproviso rex Franecie irruit in

Ex-

-

castrum de Buttavant et illud solo tenus prostravit. 79

Ar

Das erst

65 Am 30. Aprıil laut Itinerar in Tewkesbury; Wend. liest Domini-

66

cae Asc. die d. ı. 3. Mai; damals war Johann in Marlborough.

Wend. benutzt hier nebenbei Hoveden.

67 Hoveden IV, 165 bringt In-

E SE TD

D

nocenz III. Brief darüber vom 5. Mai 1201.

6 Le Goulet, bei Ver-

NON.

6 Das Itinerar zeigt Johann zu beiden Daten nahe Andely.

Die

zweite Unterhandlung anderen Historikern nicht bekannt.

%” Wend. sagt

i}

dafür nach Coggeshale p. 136: evertit.

Ta .1

M

i

XI. Annales S. Edmundz.

141

qfl (‘antuariam A

\

inde progrediens cepit in manu forti villam de Augi et castrum

‚A ‘*E"Yl"i

de Leuns et alia plura; Radepunt per dies 8 obsidens et ni-

Don

chil proficiens, superveniente rege Johanne, confusus t reces-

DaUS, €

Vnd

sıt

Post dies paucos acies suas convertit ad Gurnai; et, fracto

$78

8

760

stagno, impetus aquarum maximam partem murorum, qua villa

l VEr

claudebatur, prostravit.

Unde fugientibus cunetis, sine omni

e Juli

contradiectione

rex Francorum

villam de Gurnai intravit et

optinuit.

ü

Hugo 71 assumptus est in monachum die Assu[m]ptionis

1 öa pratian

Aug,

beate Marie Virginis. “

Ö ‘.‘1':‘.'\,\ e N

15

Rex Francorum donavit Arturum nepotem regis Anglie

‚“\\;_'Y_'_m ea ‘.‘f%’3

cingulo militari. 7?

Reversusque Parisius , deputatis prefato

MOraRN

Arturo magistris et custodibus et insuper assıgnatis ei-

dem ducentis militibus de propria familia, misit eos yver-

A0 QUIS TEM0

Ende

sus Pictaviam, ut bellicis tumultibus regem Anglie fatiga-

Julz

rent.

Illis autem profieiscentibus,

nunciatum est, reginam

&]Jiz\‘v-

Alienor in castro de Mirabel paucorum subfultam presidio

]

J

ETOSOLM

commorari. * Quo audito, furoris sui impetum illuc conver-

O

terunt, et ex improviso prefatum castrum circumvallantes,

nullo defensorum resistente munimine ,

ad dedieionem compule-

16 300 he

runt.

Turrim tamen, in qua se regina cum paucis receperat,

obtinere non potuerunt.

In media

Regina vero Alienor in arto constituta nuncios ad filium

qui tune morabatur

in Normannia,

vanl 6

suum regem Anglie,

cum omni festinatione direxit, rogans et obsecrans, ut pie-

nehe, u

A

Yl

tatis

affectu

matrı

succurreret

desolate.

Quo audito

BEX)

N

u8 UDE

omni

mora postposita,

cum armata manu die noctuque

aterim, 1

celerius quam credi potest spacium pretervolans itineris longio-

1

AUSUM

4ug.1

ris, usque Mirabel ** pervenit.

Quod cum cognovissent Picta-

ANAL

72

$ et Gale-

venses,

exierunt obviam regi pomposo congressu pugnaturi.

Sed rex, Deo volente, superbis eorum conatibus prevaluit et

omnes in fugam convertit, tam pernici equorum cursu insistens

b

IM

anl

t Im Texte steht )fusus; am Rande von wenig späterer Hand 9 fusus.

Das erstere Zeichen verschwand mit s. XIIT.

u Mit anderer Tinte auf

AD

‚M

einer ursprünglich leer gelassenen Halbzeile,

N

A,

@

X

” Der spätere (1213—21) abbas Sancti Edmundi, postea episcopus

I

5 beingt Ir

Taxter Z. 13—15.

Ueber Hugo’s Wahl zum Abt schrieb ein

I7

Eliensis,

72

e OM

4 b Ter

1l

gleichzeitiger Mönch eine eigene Abhandlung, MS. Harley 1005.

74

‚D

Taxter Z 15—17, cf. Coggeshale p. 137 0.

13 Taxter Z. 17—19.

M

fn S00

Taxter Z. 19—21.

142

XI. Annales S. Edmundi.

Ras®

fugientibus, ut una cum hostibus suis rex cum exercitu

sSuo castrum de Mirabel ingrederetur.

Fuit igitur infra

d

prefati castri ambitum conflietus durissimus sed in brevi finitus.

490

{ 1

Capti sunt etenim Arturus et plusquam ducenti milites de

nobilioribus Pictavie cum eo, ita quod nec unus pes eorum

#Ven.

evasıt. ® ILigatos igitur in manicis ferreis et compedibus vehi-

+79

culisque bigarum impositos novo et inusitato genere equitandi

transmisit rex partim in Normanniam, partim in Angliam ut

]

forcioribus munigipﬁg absque metu evasionis custodirentur.

Arturus vero [apud] v Falesiam 7 sub vigilanti remansit custodia.

Comes 77 de Flandria cum comitissa sua iter arripuit

versus Jerosolimam. Terremotus magnus et horribilis

16

u

factus est in Terra Jerosolimitana. — Arturus evanuit. w

‚«;‚_£g, [1203] Celebravit rex Iohannes Natale apud Cadomum. Peracta sol-

482

”

nach

lempnitate paschali, rex Francie ® collecto exercitu cepit plu-

Apr.6

rima municipia regis Johannis, quorum quedam delevit,

queda‚m ad sul presidium integra reservavit. Comites vero et

barones Anglie, qui cum rege Johanne erant, accepta

SE

licencia, quasi statim redituri”® ;ad propria remearunt, rege

cum admodum paucis in Normannia relieto. — Hugo® de Gur-

nai, traditor manifestus, castrum de Munford, quod rex Jo-

hannes cum toto ip3ius honore contulerat ipsi Hugoni‚ regi

Francie tradidit et milites ipsius clam de nocte introduxit; sic-

que spretis Juramentis, non habito respectu ad fidelitatem,

quam domino suo ligio debebat, ad regem Francie convola-

Hen,

P 483

yit. — Castrum de Rupe obsessum est. — 1\[3‚gnates Norman-

nie quidam a domino suo rege discesserunt, quidam ficte ef, x

alienato corde ei adheserunt. — Collecta 81 est pecunia per

totam Angliam in regis auxilium, scilicet septima pars

omnium reddituum baronum et monasteriorum conventua-

lium. ®

m

v Aus Wend.

w In anderer Tinte.

x duplici am Rande von anderer

Hand.

|

® ita quod non unus solus pes evasit sagt Johann’s eigener, bei Cog-

geshale p. 138 erhaltener Bericht, der also auch von der Quelle des

LE

n

Textes und Wend.’s benutzt ist.

S Dagter. Z 23 :

M Dagzter Z 21——

3

B Daster Z 25-—8:

® Wend, schiebt eine Entschuldigung für die

Barone ein,

80 Taxter : Z. 28—30.

S Taxter Z 31

$ Mit hefti-

gem Tadel gegen den König, Wend.

]A

dı

XI. Annales S. Edmundi,

143

Ig

IO Can ewE

Fuit

IM

Dec.6

Rex ® Johannes applieuit in Angliam apud Portesmue die

TU Infıa

18

sancti Nicholai.

Inde adıit Sanetum Aedmundum 84;

5

de-

. 3F

äl

JVen

+8+

inde Sanctum Thomam [archiepiscopum et martirem]. 7

1204

Celebravit z rex Johannes Natale apud Cantuariam, Huberto

SOrn

1203

Dec25

archiepiscopo omnia necessaria regie festivitati ministrante. —

takn

O

3

Jan.

2

In crastino Circumeisionis Domini convenerunt fere omnes ma-

gnates Anglie apud Oxeneford, tractaturi de reglis negociis.

Oustodir

Promissa 85 sunt regi auxilia militaria,

de scuto secilicet due

marce et dimidia. Episcopi vero et abbates non prorsus sine

&Q

Ö

SI

x

er aniyuitl

JWVen.

promissione recesserunt. — Comites et barones se transfreta-

ö

0

}

ol

N

Ü

ı

Jl

Jl‘.Ö

488

A[:ljr;

turos cum rege spoponderunt. 8% — Pridie n. Martiüi cap-

tum est castrum ®” de Rupe et omnes milites ducti in Fran-

He£'

76.489

ciam. — Prima vigilia noetis ® kl. Aprilis tantus rubor in celo

Apr. ıI

apparuit in parte aquilonari et orientali, quod ab ommnibus vj-

dentibus verus ignis crederetur.

Duravit autem usque ad noc-

tis medium; et, quod magis mirum est, in ipso vehementissimo

Ö

rubore stelle micantes apparuerunt. — 'Tota ® Normannia et

Andegavia et Cenomannia et Pictavia in regis Franecie domi-

nium sine contradieceione cesserunt, [que olim ad domi-

V

nium regum Anglie solebant pertinere]. ®” —

N

Hugen

Comes %9 Flandrie Constantinopolim cepit et factus est

imperator Constantinopolitanus.

Mürz

D

Regina Alienor diem clausit extremum XI ° kl. Aprilis,

22

-

y In Kreide um a. 1300 hinzugefügt. Auf der nüächsten Zeile Cele-

bravit rex, aber ausradirt und von hier an hinter jedem Jahre drei

z Duürch “

„

Ebenso zu allen

Ja

Zeilen frei.

umgestellt hinter rex Joh.

SCH

folgenden gleichlautenden Jahresanfängen; wahrscheinlich von späterer

Hand.

b In Kreide e. 1300 auf das leere Ende der Zeile eingefügt;

M

U

I

ynastenor

nicht in Taxter.

88 Taxter Z. 35—7, also in derselben Anordnung wie hier; wüäh-

SJS

rend Wendover die Geldsammlung hinter die Landung setzt.

ande on

hann’s Tauschvertrag mıt Bury $. Rokewode zu Jocelin Brakelonde 154.

8 Taxter p. 166 Z. I1—2.

86 Sonst nicht berichtet.

87 Taxter Z. 2—4.,

S

88 Taxter Z. 4—7.

89 Taxter Z.7—8, dagegen bei Wendover vor dem

=

s rll"r’*'"’

90 Taxter Z. 10- 2.

9ı XII kl. Ap., sepulta apud Fontem

Nordlicht.

uch

gon der Ql

Ebraldi Taxter Z. 9; in kal. Apr. Ann. Waverlei II, 256; in vielleicht

24 m Tagter

aus IIT entstanden, was dann mit Neerolog Fontis Ebraldi, das Gus-

‚Z

urldıguing

ff'|y! ‘

sanville zu Petr. Bles. ep. 144 cıtirt, stimmen würde. Dass das von

L3

1 MMr

Pauli, Gesch. v. Engl. IIT, 308 citirte Necrolog. irrt, zeigt er selbst.

W

144

XTI. Annales S. Edmundi.

al

@

Ccujus anima requiescat in pace. %3

Amen! —

Rex Jo-

hannes. interim omnimodis yacabat deliciis, hylarem vul-

tum omnibus exibens, acsi ei nichil deperisset.

Z 1205

Rex Johannes apud Teokesbiri ® vix per unius diei morulam

Jan

1$—

Natale celebravit. — Terra ® vehementissime congelata agricul-

turam suspendit a 19 kl. Febr. © usque ad XI kl. April. —

Müärz

/

232

[H]Joc anno‘ renovata fuit moneta %, anno Domini

1158 9 olim facta secilicet anno 1° coronationis Henrici

|

secundi. —- Quartarium 97 frumenti 14 sol. vendebatur.

N

Circa Pentecosten rex congregavit apud Portemue exercitum

grandem et navium multitudinem copiosam, mare transiturus,

Aq;nl\r AA

0

ut in manu forti terrarum quas amiserat %8 dampna re-

N

sarciret.

Archiepiscopo et quibusdam alis hoc dissuaden-

Tunt

tibus ?9, rex, eorum spreto consilio, cum pauco comitatu,

13

ceteris ad_propria reversis sine regis licencia, idus Ju-

Sed mutato consilio die terecio

nii *° mare ingressus est.

applicuit apıud Stodland juxta Warham.

De baronibus militibus

Junz5

domibus religiosis pecuniam infinitam exegit rex. — Castrum

27

75.492

Chinonis ! in vigilia sancti Johannis Baptiste a rege Francie

V

Tuliz3

captum ? est. — Hubertus ® Cantuariensis archiepiscopus 3 idus

4

1b 493

Julii diem clausit extremum apud Thenham.

27 1206 Cel

nuch

ebravit rex Johannes Natale apıd Oxeneford. — Rex grandem

Mar

exercitum coadunavit* in ebdomada Pentecostes apud Portemue

21

U

{}

J

r"'

c Die folg. 3 Zeilen bis secundi in anderer Tinte hineingeklemmt, von

derselben Hand (?)

IN

N

® Scheint zeitgenössisch.

%® Das Itinerar zeigt ihn am 25. Decbr.

1204 in Malmesbury und Tewkesbury, am 26. in Tewkesbury und Mal-

94

mesbury. Die Orte sind etwa acht Meilen von einander entfernt.

Taxter. Z. 134

%® Taxter Z. 14 16.

Cf. Ann. Winton. II179, Cog-

geshale 151, Ann. Waverl. IT 256.

5-_.—fpÄn- ;

% Ueber diese Münzreform s. z. B

0o. S. 48. Ihr folgte 1180 eine zweite cf. Stubbs, Const. Hist. I, 488.

°7 quarternum Taxter Z. 17, suma Wend., nur ein anderes Wort ür

8 Bushels.

® Pro prineipatu provinciarum quem amiserat Coggeshale

152. %® prohibente Wend., dissuadente Cogg. 1° Johann war 13. Juni

in Portsmouth, 16. Jum in Dorchester. — Obwol er am 15. Juli nach

dem Itinerar in Canterbury war, folgen die meisten Historiker Wendo-

ver (oder Paris in Chr. Maj. und Hist. Anglor.), der an dieser Stelle

doch offenbar irrig Julii West ; ganz ebenso wie er aus Junii bei Hoveden

W Doxter Z AfZI8.

2

M

50

IV, 115 auf p. 461 Julii gemacht hat.

reddi-

tum Wend., captum Cogg.

3 /Taxter Z. 18 -19.

£ Taxter Z 20—22:

/;ql

Ohne

D

XTI. Annales S. Edmundi.

145

\n

Mar

€II\P

26

et naves conscendit VII kl. Junii®” et applicuit apud Rupellam

hHav

Juni7

VIT idus d Junü. ®

Quo audito congratulabantur incole terre il-

deperiget,

lius et quantocius e ad dominum regem confluentes, opem et

auxilium certissimis assercionibus

Securius

Iﬂm„ M

M

Compromiserunt.

ergo abinde procedens peragravit 1));‘()vin(;i&s et partem terre

/Fnd

non modicam sibi subjugayvit.

a D

495

Interim quibusdam viris religiosis de pace inter reges refor-

Henriei

manda solliceitis, biennales ” inducias impetraverunt.

Factum-

Nov.I

que est hoc in festivitate Omnium Sanctorum. -— BReversus ®

Dec

z3

est igitur rex in Angliam et applicuit apud Portemue pridie

idus Decembris. — Johannes® Ferrentinus apostolice sedis lega-

REra

tus, collecta maxima pecunia per totam Angliam, tandem ce-

© dam

Oct

lebravit conecilium apud Radinges in crastino Sancti Luce Ewan-

IN

19

geliste; quo peracto, sarcinulis cum maxima cautela dispositis

et commendatis, festinus viator ad mare perveniens, Angliam a

tergo salutavit.

J d

Celebravit rex Johannes Natale apud Wintoniam.

51r

1207

Janı

Sexto

kl.

Kebr. +°

Circa

mediam noctem ventus

vehemens

et

27

repentinus adveniens edificia diruit, arbores prostravit, oves et

Febr.

pecudes exaggeratis nivibus jinvolvens interire coegit. — Pri-

{

28

Wd,

die kl. Marcii eclipsis solis. 11

51%

Cassatis !® electionibus Norewicensis episcopi et supprioris

fand

-

Cantuariensis, electus est in archiepiscopum Mmagister

Stephanus de Langetune presbiter cardinalis et consecratus a

Junz

summo pontifice Innocencio civitate Biterni XV kl. Julü.

17

JF.d.

Ob hanc causam rege indignante, expulsi sunt monachi Can-

576

tuarienses omnes preter XIII valitudinarios 4h Anglia‚ substi-

tutis quibusdam monachis Roffensibus et de Sancto Augustino

5

et de Faveresham ad ministrandum in ecclesia Cantuariensi,

Il

Ml

per preceptum regis, Fulcone de Cantelu procurante immo

AH

0 (

dissipante exteriora

terris archiepiscopi remanentibus in-

cultis.

V

3

] 48

Tort

d Julii cod. und Wend.

e quamtocius cod.

}

S Am 8. Jum in La Ro-

V„(

md

|

5 Wend. wieder falsch Juli s. Anm. 100.

A

chelle,

Itinerar.

7 Taxter Z. 22—3.

8 Taxter Z. 24—5.

9 Taxter

„ Sal

e

]

}

Z. 25--30, dagegen bei Wendover vor den letzten 2 Zeilen.

10 Taxter

;\„'}{„rß

ON

Z30 —I

11 Ebenso Walt. Coventr.; Taxter Z. 32; micht in Wend.;

yw3\\.‘ll‘

A 1"/f5‘

ohne Datum Paris p. 520.

12 Taxter p. 166 letzte Z. —167, 5.

902

. Taclet L

146

XI. Annales S. Edmundi.

qorul

e,Nov

23

Circa festum sancti Clementis maxima fuit inundatio

fl

E

H d.

aduarum.

SM

dil

M

520

Oct, I

Eodem anno die sancti Remigii !® regina peperit filium, et vo-

\

5z1

Pl

catus est Henricus. — *Rex’® Otto venit in Angliam !® et, col-

n

Aprıl

loquio habito jnter regem Johannem

avunculum suum et

nlil'

duces ©

ipsum apud Stapelfordam 1% , in thalamo Samsonis ab-

batis Sancti Aedmundi, rediit!’ in terram suam, acceptis

M

5 milibus marcarum argenti a domino rege.— Terciadecima !®

n

pars data est regi de omnibus catallis habitis in octavis 19

Feb.g

Purificationis sancte Marie.

Solus archiepiscopus Eboracensis

W

nolens consentire , res suas relinquens direpcioni, clamculo

recessit ab Anglia. — Hoc anno et precedente fructus terre

in omnibus pomerlis fere defecerunt.

1

1

M d

Rex Johannes celebravit Natale apud Windelsores.

Z 1208

hibes

Facta est inundatio aquarum vehementissima et dampnosa.

ıl

In crastino Purificacionis beate Marie eclipsis lune*®* primo co-

ODUL

loris sanguinei postea teterrimi.

5231

593

Londoniensis ” Elyensis Wigornensis episcopi ex precepto do-

Maärz

mını pape X kl. Aprilis totam Angliam sub generali interdieto

23

