[Eadmundi]. nullus in amissione sermo_ fuerat.

Solent enim

IN

SUpra. JC

7

perdentes plurima_minus, dolere singula.

Sic itaque receptis

Al}

dın

|

V

postam

rebus perditis, diligenter queque respicit. exhilaratione men-

Fandio, el

tis, memoratur tunc primum sancti martyris reliquiarum, sed

TEIMUS

nil invenit earum. ‚Dolet ac moeret, et vere perdidisse ce-

Qquod’n }

d

tera maluisset, si pretiosa solum pignora repperisset.

Ve-

Deum et sanetum 7E

rum ‚apud, homines dicitur, perditum iri, quod nullatenus

(r der

potest invenirl.

Attamen, o munache fortunate !, reperies

S

f fortunato cod.

Der Reim beweist, dass'der Autor fortunate schrei-

Al

Ol VDEr

r Da

ben ; wollte.

N Jl

* Hiermit kannn nur S, Gervin T, gemeint sein, nicht sein! gleichnami-

öl

ger ‚ Neffe, ‚der 1071 geweiht, 1096 abgesetzt wurde, laut der Schilde-

rgiä!n

rung Harıulf’s Chron. Centulense bei D Achery, Spicrleg. fol. II 34L

M

I

OO0 I

resp. 354. — Gerwin I. erhielt von Wilhelm von der Normandie schon

1048 eine Bestätigungsurkunde %. 342, dann in England 1067 %. 346.

Hier. hatte ihn schon Edward IIT. beschenkt ib. 345.

145

(zerwin LI.

»

Einfluss beim Adel id. 341

M 40

Mat

|

.

Hw,„i

1 {d

1

XV. Heremanni Mir. S. Eadmundi.

$ 49. 50.

261

0L CO}

d

Dl

v

l‘autxum {

08 mfm]

ac insperate, quo tanto mentis turbaris angore, solum sis

SN a

AON

memor vocis duleis psalmiste: ‘“Timentibus Deum nil defore

MLLE

l

posse!” 50 Igitur tali moödo ab eodem die demenso, noctem

Jn

Ü8 WÜL„‚ l

proximam parte majori ducit insomnem dolendo, 'dolens ja-

f

ET

Wl

cet in eripta®! perpetue Virginis orando, 'orans incusat‘sui

120 Sl

TENE.

neglegentiam, rem perditam deflendo &, deflens inexplebiliter

IN}

IN

0O mag

yeniam precatur omnino.

Etiam ante diei crepusculum las-

AI

J

sus’ab insomnio se vertit ad lectisternium, membra quan-

tulocumque committens sopori, meretur in ipso sopore divi-

Malorum

nitus relevar.

1u3 MS

DIeC

Ecce adest in somnis * ei vir venerande spe-

1d\llf

ciei, tangens eum verbotenus interrogat, que causa meroris

sic eum affıciat.

Cui cum more soporifero responderet, quod

Z

Wl

IO

dl

pro amissione reliquiarum martyris [Eadmundi] doleret, sub-

OMDS

sequitur venerabilis persona: “Fange, dicens, pectoris tui su-

70L TAOSnS, _‘Jitb\1h'é

periora, pereipiendo manus tueg dextere interiora, repperies

‘ Qnl depre

enim illic que tibi doles esse remota.’

Ecce Dei pietas;, om-

Y

nis cui subditur etas, nullum fraudavit quem se rogitare ro-

gavit!

‘Querite, dixit enim, sic invenietis’ 52; et olim: ‘Et

ANUE

justum petite, quod et accipietis’; abinde: ‘Qui petit, acci-

l

piet’; querens similis quoque fiet.

Hoc idem prefatus frater

M

AI

ambiens desiderantissime, in somnis ® promissa fuit expertus

verissime: ex promissis experrectus,

exerit manum ponens

Sw l1hl 6nl

supra pectus, sentitque dulcissimum munus, illuc, credo, de-

Ju yecentig

positum divinitus.

Cum quanto denique surrexerit a stratu

I

gaudio, vel que gaudia gestierit in animo, si stilo committe-

{l

remus scribentis, fortasis fastidirent verba legentis.

Sed

quod in hac re videtur verum et summum, talia fuerunt per

Deum et sanctum [Eadmundum].

Que reinventa i dum fra-

] DU

A(eNUS

ter devote recepit, postmodum in altare gestatorio decentis-

67168

sime collocavit, laudando Deum in martyrem [Eadmundum]

qui veneratur per Deum in secula seculorum. Amen!

$ 50.

d Adhuc instamus tradere secripto quedam nobis

relata sub testimonio, virtute[m] martyris [Eadmundi] con-

tingentia, pro quo Deus operatur mira, sic in mari velut in

g ideflendo cod.

h insomnis cod.

i Quere inv. cod.

M

50 Psalm. 34, 10.

51 Hin Bau Gervin I.

satis insignis Harıulf ıb.

(r

341.

52 Matth. 7, 7 f

U H„«, a

XV. Heremanni Mir. S. Eadmundi.

262

$ 50.

ga 10

aı 800

terra.

Pater sepedictus Baldwinus, curis creberrime regali-

Z

f S00

60

dl

bus intentus, tam pro medicina regi regisque primoribus >3

d

@

erennt

‘

;

impensa, quam etiam circumcirca terrarum legationis regie

gechl,

gebuß, qu f

fungens hofficia, cum ipso Willelmo rege* suaque conjuge

am JeI

ip1.

€‘ÜS q

Mathilde bone memorie moras agebat in Normannia, obse-

gart]!

e

1 IH.‘1F£’

cundans' eis strenuissime.

Quo tempore miserat quendam

M

dns, Hf\ al

suum legatum nomine Normannum 5* ad gloriosi martyris

clgn

[Eadmundi] coenobium, ut 'sibi deferret quod erat necessa-

IC

\rg adsum’

rium, mandans quoque propter quoddam, quod dare dispo-

aargı Fadmnandi,

suerat filacterium.

Quo secum assumpto miles prefatus festi-

Dl mgninedia. D

\{»iﬁ

nat ad mare, quam potest citius, sed, reperta navium rari-

ıfa eala

.\mer.i

tate, vix dato naulo unam ! cum equo permittitur intrare.

Erant enim in ea homines ferme LX*, animalium quoque

\\„ Luuful 1

numero sex et triginta, necnon sedecım equi cum mercato-

Catur, d

ul

DULSO 6

UU

rum sarcina gravi.

Navis etiam, quamvis rerum foret tan-

m falerat

tarum capax, maris surgentibus procellis minime poterat con-

19008 DA

tra fierı tenax.

Invalescunt penitus unde, pontificus fervor

zeppert nusgual,

V

crescit, ubique demerguntur in equore suppellectilia, queque

geendit dı ıl

etiam ‚dicta superius quadrupedia extra navim proiciuntur

Ürr p 1U

ad maris ima.

Navis quippe nunc ad celos ascendit, nunc

zem (Eadım

ad abyssos descendit, omnmnis ibi navita naufragans tabescit,

S0

AD

|

Al

1

;‚

Cl

n 0

quia turbatus ac‘ motus sicut ebrius dehiseit.

Tale fere per

triduum viris instat naufragium, cum in tertio diluculo miles

malieronle: *Cor, hens

Normanus juxta navium transtra residet somnolentus; adhuc

dis?”. Respondet: *A

equo retento proprio dormitat, oblivioni tradito philacterio.

fasis pr me 8

Eo vero dormitante conquiniscendo, adest sibi elegans in

Desens; ‘Nare goresgns

somnis ‘persona somniando,

tangitque eum manu plena

Titer aut. i Tequin

E

An

p[rope]® humero dicendo: ‘Dormis? heus, Normanne, sur-

gens' expergiscere , palpa philacterium ' reminiscens, quod tibi

2 on der Rubrik i

pendeat ad collum 'et invocans Deum nullum patieris nau-

ÖT

f

. chreibt wenige

fragium.”. Somniculo taliter excitus, propere surgit Norman-

nus, stansque in pedes manibus amplexatur philacterium 2

E

M

k regie cod,

1 Vielleicht una zu lesen.

m Raum für 4 Buchstaben

Jal Olcher \]

L7

Frei cod:

I, d

II i{

53 So befichlt ihm Wilhelm I., den kranken Lanfranc zu behandeln.

Wen

Auch sonst begegnet er hüäufig als Arzt. Lfre. ep. 20, 21.

54 J)ieser

füh

M II

31411

”

120

Name ist nicht selten, auch für Engländer,

Z

B. Anselm Ep. IV, 8

l

MNl

}

XV. Heremanni Mir. S. Eadmundi.

$ 50. 51.

26

o

(l

IR ygı

collo dependens, rectore navis nominatim vocato, Deum orant

S-SUG Yır

et sanctum Eadmundum affectu devoto.

Sic _ pacato. mare

exeunt illud ea die.

Gaudet Normannus jam suis salvatis

Teon

Al

dUN

rebus, qui si nescit, ut laicus, quid collo gestaverit, tamen

ejus, virtutem percipit, cujus insignitum nomine fuerit. Ad-

Al

est in mare martyr Eadmundus, prodest in eo periclitanti-

l

bus, ut olim nautıs tempestate quassatis beatus Nicholaus. 55

clamantibus illis sanctum Nicholaum, apparet quidam dicens:

O

‘Ecce adsum.’ Isti non memoranti patrocinatur patrocinium

martyris Kadmundi, quia dum minus speratur,. pro foribus

anı

äl

Dei misericordia prestolatur, cui sit laus et gloria per infi-

Al

nita secula.

Amen!

(

[De.. . Ed{mund] » ...]

W

$ 51l. KEodem vero Normanno portu, qui Barbefleot 56 di-

citur, appulso et quasi jam in tuto cum suis rebus. posito,

dum falerat®? equum, cupiens inde facere digressum, furtive

Jeror

manus manticam rapiunt ejus, quam velutı amissam, . dum

repperit nusquam, dolens, socio sibi presbitero quodam, de-

u

scendit ad villam. Subtristis itaque incedit per viam, sed

E

A

fretus spe vera, petit ecclesiam oransque Deum ac marty-

rem (Eadmundum] pro re perdita, exiens aecclesiam_ de foris

solamen invenit ita: Verbis affatus blandis vetule cujusdam

MI

muliercule: ‘Cur, heus, sic tristaris, vel quasi lacrimans. va-

d

A0

C

dis?’, Respondet: ‘Heu, quid sic interrogas?’ Ait:. ‘Quia

fortassis per me solari poteras.” Prosequitur damnum per-

"1

pessus: ‘Mare egressus perdidi manticam, quam nescio,. qua-

n

liter aut ubi requiram.’

Indicat solatrıx a Deo ° domun-

IC

E

m

Sl

n Von der Rubrik in Kreide nur vier Buchstaben lesbar.

o.adeo cod.

nod f

55 Vf. schreibt wenige Jahre, nachdem 1087 südıtal. Normannen den

l

h. Nicolaus aus Myra nach Barı brachten (s. S.46, 52, 75,92, 130) und

I

benutzt vielleicht Johann von Bart,

Kaum eine continentale

Nachricht

1

M

jener Zeit ist in mehr

ıglische Geschichtsbücher übergegangen als diese

Translation.

Ueber den Cult vgl. Pauli, Hansa und Kirche in Preuss.

Anselm schrieb noch als Abt eine Oratio ad s.

4 Bichlabe

Jahrbücher XLI, 271.

Nicolaum Ep. IT, 51.

Noron, eine in England begüterte Celle S, Ev-

roul’s besass Reliquien von Nicolaus laut Ordric (der Merüber sehr aus-

führlch) IIT, 220.

56 Barfleur bei Cherbourg.

57 . Legt dıe phale-

Nl

}

rae an

IV

U H„n/‘”

264

XV. Heremanni Mir. S. Eadmundi.

$ 51—53.

I

ala *

IL

VQH

culam de prope ore et digito; intrat tacıte quesitor intus,

ATa

videt quod perdiderat in angulo domus et accipiens ambabus

000l

manticam manibus, domum exit absque repulsione ullius.

Sanı

Que gaudia gestierit, quamque letus fuerit non scripto no-

\

g}}

S

tare sufficit,

cum omnis noscat natura, quanta pro rebus

C0

reinventis ” sepe constet letitia.

mM

U 10

[De tra[nsitu] aque liqu[ide]].

C

$ 52. Hince quem nominavimus iter movens Normannus,

redens

I

0

retro se super equum consesso 4® socio presbitero, manticam

a

ante se tenens cum gaudio experitur virtutem martyris [Ead-

m“‚i;\l.ki

mundi] tertio.

Vada regionis cum mantica socioque nitens

f

}

Miran-

transvadare, viam habet, qua nemo transierat ante.

tibus autem hominibus patrie, retro monetur redire, ne sub-

äl

JL

Tamen securus cum so-

mergatur vadi insoliti profunditate.

cio transit, sive tranans sive gradiens, ejus se fiducia mu-

niens, cujus filacterium ferebat in collo dependens, glorifi-

cans Deum in secula seculorum.

$ 53. Alio quoque tempore defertur ad eundem piissimum

protectorem nostrum [Eadmundum] in gestatorio lecti stra-

mine quidam Francigena Willelmus, Ascitilli filius cognomine,

ab Hereford comitatu, fama sancti cognita, requirens eum

e

Xl

d

multiplicis annaliter et eo plus infirmitatis attritus molestia:

f

u[\

quippe febrium omnium genera exhauserant membra corporis

ejus debilia.

Ad tumbam igitur Christi martyris suorum ma-

Nn

nibus deportatus et cum oblatione quantulacumque Deum et

© D

sanctum Eadmundum exoratus, ut ab eo post annos plures

JAl

in capitulo fratrum audivimus, dum ad hospitium delatus ab

cpatıs, f

ecclesia,

decubat in lecto,

membris omnibus confectis fe-

AN8, Ml GQue deone

A

I Cl

brium typo, patitur agoniam oculis fixis in extasi suorum

un Li&

M

78 A

N

in medio.

Fuerat enim hora diei prope media, cum asstat

JUS, SIVe DrE

CI N

ll

sibi cum baculo quasi re vera nobilis persona, ‚etate subju-

IN

venis staturaque mediocris quasi adverti posset aliquis regie

(l

dignitatis.

Is tangens eum, interrogat, quid illic jaceat.

' Ial A 4

äl

}

Respondet encleticus, visus a suis velut mentis alienus: “‘in-

D f‘g‘1;„ TEgn

Al

| (n

firmitate depressus medelam Dei ac sancti [Eadmundi] pre-

or

stolor attentus.' Subsequitur asstans: ‘surge jam sanus et

Z

P re inv. cod.

q In Kreide, s. XIV

q?* confesso cod.

Y

440

J

hnumiL ( ö1n

XV. Heremanni Mir. S. EBadmundi.

$ 53. 54.

265

d

l tacite S

MUs f

n

exhilarans, equos ascende properans, domumque descende

ACOhpie

=

repedans!” Querit jacens, quis ipse sit alloquens. [Ead-

Dültiope

mundus] se nominat, indicens iterum quod indixerat, scilicet

Tuerit non

sanum se fore totum, suamque descendere domum. Audiunt

Nalr ( Yn

I

presentes verba jacentis, sed esse putant eum alterius men-

tis, non percipientes personam alloquentis.

Surgit protinus

(

a stratu sanus et incolumis, preparat se jussu vise visionis;

} i\tkﬂ.r m£ﬂf»ﬂn5 Norzag

credit se pretiosum martyrem [Kadmundum] veraciter vidisse,

credens hoc percipit, omni recepta sospitate.

Petit aeccle-

vutem

siam ad gratiarum actionem reddendam. Mirantur sui, mente

M man

putantes eum alienari, sed ipse sub veritatis assertione in-

M

JMl

IN

dicat, quid et quomodo viderit quaeque; eadem die sanus

MOn

petens viam juxta monitionem sancti versus regionem suam,

Tam

ad gloriam Domini l&udem quoque martyris [Eadmundi)].

adIENS

S 54.

4 [N]Jatione Normannicus cum rege Willelmo priore

N C

quidam fuerat aulicus, Rannulfus quidem nomine, ceu tunc

moris erat, militari perversus in opere, complice sibi socio,

Cicestre id operis intenderat aliquando.

Equitans ergo effre-

ur ad €l

L

nis, queque de via meditando nimis, parum que Dei sunt

meditatur ,

quia palatinorum more mundialia sectatur.

Sed

jJam 58 securis ponetur ad radicem arboris ; jam robur ejus

conteretur juxta quod 5% Daniheliticem " legitur; jJam cogno-

Deum esse solum 5% jn omni loco.

Dum

scet omnis natio,

sic devius deviat miles devians, capitur capitis alienatione,

1

taliter itinerans, velit nolit, effectu caret operis illectus per-

suasione mentis, octonis diebus gravedine doloris lecto par-

ticipatus, frustratur requie, cibo, potuque, vivit solum vigi-

lans, nil eque degustans.

Octava post hec nocte operatur

Deus cum [Eadmundo] martyre, sive meminerit eger marty-

8 1D €

ris hujus, sive prescius misereri voluerit ejus.

Pausat qui-

, COM

r„m‘

dem somniculo pressus preparvissimo, somniat quod equitans

IO

JLVD

g, Bla

fugam iniat, et sanctus martyr [Eadmundus] eques insequu-

tor fiat ejus armatus.

Lancea dorso deorsum affıxa, donec,

$ qa }

1

ab equo resupinans eum supra sepem, velut miles ei desu-

allenus;

Int 11}L"B“.5

per intentaverit mortem.

Sicque, veluti dabat visio sibi, re-

d

E

Al

H [„h]xÜ”

igı SOM

Yr sie cod.

68 Matths 3, 10.

59 Dan. 4, 4A1

59a ‚Jesa. 37, 20.

18

\I H;ru4

266

XV. Heremanni Mir

S. Eadmundi

$,54, 5

5

00

1

supinus jacens in sepe plena florum amoenitate, sancto com-

oa a! .

et ne mo-

(MU‘ {ar d

pugione °° superasstante, precatur miser venlam

M' quem 9

riatur sancti ipsius impetrat gratiam. Cui superimminens

10a S0 an0dl i OO f

d\u M

sanctus verticem capitis tangit amplitudine dextere manus

thh Hp

M"

demumque desuper crucis signum imprimens, mitis ita fatur

n; Q1u i1»1*

Sie, in-

inyuiens: *Si‘ tibi sic fieri faceres, posses liberari

p€h

mpn

!

DU

firmo ‘sanctus et’sancto sic ait infirmus, scire volens nomen

orla (

ejusque rogando juvamen

At sanctus [Eadmundus] se no-

Jas Sanı

minat

videlicet ut

nden!

liberationem vero nisi priorem abnegat

1e\u1‘ff"“‘*\ (

cum his verbis

„un N

signum Crucis faciat fier1 suo infirmo, capiti

Bnehan

disparens

infirmoque meliorationem ingerens

Qui pauzille

1N1\ faerdt mn lı

r

soporätus, evigilans dıvinum sentit levamen, martyrem [Ead-

};[\>JE\

mundum] gratificans, fluente. putrida sanie ab_ ipsius, aure

monichus, egre Jeren

utfradqgue

quod sömnians attactu, sacrosancte manus dextere

gorde- seddabins Rd

A

revera credidit sibi profuisse

Hocque mane proximo cleri-

n falıdı

S DrOd

C8SC |

cisde‘ curia ‘ regis notificato

Samsonis 61 videlicet et allis

FQl

quibus idem notus fuerat eger

effectualiter omnibus placet

CODIESSUS ÄL 3000

MmOdus vis@ vIsSIONIS

ut benedictione percepta_ tonsorationis

m, d

ADS 80

alteretur ’habitu religionis.

Id vero consumans opere fideli

yaerl modum

vöto, füerat enim litteratus‘ antea scolarium. modo

sed

O_

\}

modo

tracto pede, causa laicali vitam duxerat jure militari

d

1586 QE(ETS:

conversus mönachus et sacerdos, a nobis est visus Deum lau-

SANCKUM

dans in martyrem [Fadmundum] et ipsum martyrem pretio-

probanig

sum venerans in ' omnipotentem Deum. ®

AUQUEM Multa Don

[De puero

oculorum

. Sanato|. *

Ernoctans, d

87903

Jamjam seculo sancti meante providentia Dei, An-

glorum

rege Willelmo eodemque duce Normannico in Nor-

Pusenlo JUXta San

l SODOTE

M

MAannı&a

defuncto

Au

anno millesimo octogesimo septimo incar-

nati Domini,

ut ajunt,

ulor n OMnl

dono patris, regnum suscepit Anglie

Ö

ffnr |

D

U 7

W111elmus cognomento Longus Ensis, ®2 cujus. temporibus

Ö

28 (and

S: Rest von: Fol. 68 r. und 68 'v. leer.

t In Kreide am Rande, s. XIV.

NN @

IM d€r |

ANÄVE]

e

pugio Kämpe im gerichtlichen Zweikampf, doch geht dieser Traum

auf ein Turnier

61 Bruder des_ $ 38 erwähnten Thomas von York,

Domherr von Bayedx,

Nachdem er 1082 Le Mans ausgeschlagen — in-

times.(Gesprüch mit\Wiülhelm T, bei 'Ordrie IT, 249 —

,

seit 1096° Bı-

Vorabend

4 des Z

schof..von. ‚ Worcester.

® Der hier' von. einem genauen Zeitgenossen Wil-

Jan

mdgr 1001

helm.‚dem}Rothen gegebene Beiname begegnet sonst nicht.

on den Nach-

] }

MO

TEn

kommen Rollo’s führen ihn dessen Sohn und ein Bastard Heinrich‘ TI.

D

dies W

d 7

M

'm/; N

10

Aeniate

6XV. Heremanni Mir. S. Eadmundi.

$ 55

267

%, Skg

N

\ \[AdI

, 'W“_q,

etiam martyr [Eadmundus] plura prestat beneficia pluribus.

l UL S

! ‘[LÜÄErD3

Ad quem adducitur quidam puer oculorum. visu debilis, . ut

Udıne (ex|

(l

]

circa sancti corpus excubaret in vigiliis sue sancte sollemp-

M

nitatis, ° impedito patre versus Scotiam in expeditionem re-

’m..£

I

gis. % Qui dum foret profecturus, fili periculo tactus ‚im-

Ole

$ HOEn

perat familie proprie sub sancti fiducia, ut ad sanctum de-

portaretur infantis presentia, fortassis illuc celerius quam

$ [Edumds D

)nGOat dl

(l

alias sanitati restituendus. Exeubuerat enim pro ‚sospitate

'n

@}

1

N

recuperanda quindenis diebus et eo amplius in aecclesia ad

Binneham %, quo morabatur Hermannus monachus quidam,

(l puu;i‘:le

cujus fuerat infantulus scolaris ac clericellus %; sed dum-nil

M

d

ı SA

T

Au

prodest, fit-quod fieri pater jubet. Contra quod indignatur

monachus, egre ferens alias si feratur puerulus, nec credens

© mAnns dextere

‚AL

!!

]

corde, sed dubius fide, [Eadmundum ] martyrem Anglicum 67

roximo u'er’i—

]

lı

in talibus prodesse. Hoc quidem frater idem retulit michi,

equivoco sibi °8, lacrimis suffusus, erga sanctum se peccasse

7 ola p‘acg!

SOTALONIS

confessus, dum anno transacto miraculum hoc essem scriptu-

MIr

rus, inde sciscitans ab eo, quicquid esset verius.. Qui hujus

8 Opere Adel

I

pueri modum infirmitatis enarrans, in medio oculorum ver-

mndu

Tucas dixit concretas, rufas atque pilosas, sed postea se vi-

ast r Da U

disse detersas ", virtute sancti, Deo gratias. Addiditque, se

sanctum persepe dehinc in suis necessitatibus effectualiter

LV

J0

nef10-

yrem

probavisse, juxta proverbium vulgi veridicum: pro, uno. bono

aliquem multa bona consecuturum. Ad vigilias itaque sancti

ÖLl

pernoctans, de quo sermocinamur, infans, primo noctis ere-

{ x

D

pusculo juxta sanctum corpus suavi capitur somno, in quo

Xr

dulei sopore celesti medicatur virtute, sancto sibi propitiante,

) InCHF

oculorum omni

detersa labe.

Sic dulciter soporatus ante

\b$ ß

matutinorum pulsum evigilat expergefactus, clareque lucem

8 TE

OS

aspiciens candelarum, taliter fatur ad eum, in cujus. dor-

M

miens caput declinaverat sinum: ‘Heus tu, satis lucide ‚circa

u vidisse wiederholt cod,, wie der Reim zeigt , irrig.

63

Vorabend des 20.. Nov.

Z

$# Vermuthlich Wilhelm IT; Schotten-

28

feldzug September 1091.

6® In Norfolk, Cellevon St. Albans durch

ä

Abt Paul erworben; dies wohl die früheste , Erwähnung.

66 Altfranz.

clergeau.

&7 Vgl. S, 225 %,

68 Die einzige Stelle , aus 'der ‘ der Name

des Vfs. hervorgeht.

dl

18

i H„W”“

D

J

J

6

268

XV. Heremanni Mir. S. Kadmundi.

é>

quo00

kı

Da

}

nos.hie lucent, lucerne.’. .. Quod audiens alter Jletatur exhila-

ale CD

IM

d

yanter,. sicque de ‚uno ‚ ad alterum tale patefit |miraculum,

Jacandall

il}

1 nl

D

donec lucescente die. rumor hujusmodi propalatur ubique, ac

post, evangelium majoris misse, facto verbo ad populum inde,

w A ranl

M]

redditur.Deo...et sancto laus exultationis magne, puero sa-

v

fal

u

nato presentialiter asstante, vocabatur is enim

J"Wm

HU

nomine , populo ‚tunc Deum per suum sanctum [Eadmundum]

e

in.omnibus glorificante.

J

w[. . . [Sut]hwol[de]

(

@

$ 56., [A]postolus..prohibens Thessalonicensibus ® fratrum

i1'11';;\ß\

supergressionem ac in negotiis circumventionem , de illis, qui

LÜ\‚‘Ü'>‘—“A“Üm‘ 008 HUU

in his_excesserint, affırmat. omnimodis Deum esse vindicem.

{g[f(jytfiﬂ

Quod et efficaciter hodie creditur fier1 super appetentes rTes

g lll)u!'t‘l

servorum Dei, quae maxima et illicita supergressio valet nun-

Cuyns

cupari, quam sepe vindicta prosequitur Altissimi. Hoc et in

mn

vieecomitatu * Northfole contigit, primo anno regni Willelmi

(0, *

regis secundi, motis erga eum quibusdam suis primoribus in-

jl

I

tentione .rebelli 7°, confluentibus in castris militibus cOnsue-

na CM

tudine militari appetendo non appetenda apud dominos cu-

J0

piditate seculari. ‚ Quod nimis audacter inhians quidam Rod-

\

bertus de.Curzun 71 cognominatus, querit apud suum domi-

AUECLO, d

num Rocgerium Bigotum 7!% supergressionem cujusdam mane-

M

!

cl

rii, nomine Suthwalde 72, quod habet et habebat hic noster

vindictaDei necnon m

sanctus :, dicendo _ rogans inreverenter id sibi concedi pro Suo-

(Ore8

N

)

N

Ü

rum ‚equorum pabulo, quod servitores sancti tenebant in suo

}

rOpuL

d.hoc-Inconvenlens

dominio.. Hoc, ut_ diximus, quesito et, ut assolet inter lai-

cales . fieri; personas, non accurate concesso, dquesitor Ccum

quis Gorum gl

suis die disposito versus manerium eques vadit, quod ei sto-

Dominns de his

lide concessum fuit, ante se nescius proximam fore vindictam

k L, qul n

|

Den

y

v..Lücke, vielleicht um Eadmundus — wie sonst den Namen des Hei-

Magous D

ligen — in Gold einzufüllen, wie oben $ 10 für den Namen Edmund

i (

1I. Raum offen.

w Am Rande in Kreide, s. XIV.

x invoce comitatu

erst von späterer: Hand corrigirt.

E ATNess. 6

% Erhebung des Normannrischen Adels in England

Al

Ostern 1088 z. G.. Herzog Robert’s.

%. ef. Domesday , Norfolk 330.

b _ Roger

se ı hleop. into tham castele aet Nordhwic and dyde git

I3

|

eallra waerst ofer eall that land, Ann. Ags.

2 cf. Monasticon ILL,

102.

Southwold an der Blythe-Mündung in Suffolk.

"w.;‘ W

,

269

XYV. Heremanni Mir. S. Eadmundi.

S 56.107-

8 Äl‘5j{ Tatafı

Sed in ipso

Dei; . virtutem quoque martyris [Eadmundi].

O

male. cepti primordio itineris assurgit horror magni türbinis,

laxantur; habene ventorum, carceribus laxis imperat KEolus

C

ad

rex7% per aera spiraminibus duris. Ante equitantes intentat

periculum grando; cadit et imbrium spissitudo, tonitrus ac

SM

fulgur ” eos territat et ultra si procedant, mortem’ minitat.

verbositant inter se,

dicentes ire se male,

A

Perculsi terrore,

Deum et sanctum erga se commotos esse, hanc tempestatem

Intrant ad diverticula,

si forte'facies

hoc etiam designare.

Ar

celi. sit ei[s] propitia, quod dum fit paululum, iterum iter

}

1

intrant stolidum. Sequitur statim assurgens intemperies 'ele-

eos hebetes reddens confusione mentium,

dönec

mentorum ,

retrocedens eorum dominus, videlicet predictus Rotbertus,

l

stuporem mentis incidit, iter inceptum perficere non ausus.

Hoc’et in

Cujus signum stuporis in ejus visu denotare postea 'potuit

äl

i Wildai

omnis, cujus est mens aliquomodo physicalis. Reliqui‘ vero

2OMOUS ID

seilicet. duo, Turolfus dapifer ejus ac Gyreneu 7? de Mouneyn

SE

miles alius in impacata mente persistentes et ad’manevium

una cum scutarlis pervenientes, rapiendo que potuerunt.‘ Ta-

men numquam inde gavisi fuerunt, uno ex eis in amentiam

verso, alio quoque, ut postea multis vidimus diebus, frenesi

affecto.

Redeuntes cum mentis stupore, non ulterius in’pre-

dieto manerio ausi sunt simile quid attemptare.

Sic itaque

vindieta Dei necnon meritum martyris [Eadmundi] circumvenh-

tores propulsavit, supergressores retrogradavit, omnes, qui

ad hoc inconveniens ierant, stupore mentis 'affecit, ! ne6 ali-

quis eorum sine signo notabilis remansit, ‘quia vindex /est

Dominus de his omnibus, ut apostolus 7* predixit, 'ut ’glöria

sit ei, qui in secula seculorum vivit. Amen!

Mirablk cn

[opelratur ]. %

[De m

$ 57. [M]agnus Dominus et laudabilis nimis, magnitudinis

enim ejus non est finis, exultationem universe terre fundan-

LE OO

z Am Rande in Kreide, s

y furgur, von späterer Hand corrigirt.

OE

72 Aeneis I 52, 54, 64

18 Wenn dieser Name mit dem des' Cur-

nueu (GirsCambr.. VI, 102) Eb. von S. Davids identisch ist(??), so

wäre vielleicht an einen Walliser zu denken.

“ S, Anm. 69.

M

(l

d

sr.d

270

XV. Heremanni. Mir. S. Eadmundi,

$ 57.

jl

duﬂ[ll]

do, montis Sion latus aquilonis perpetuante martyre, [Ead-

]lh

mundo]. *5 Cujus in parrochia per sua florens insignia, fit

.

f SCHI

006 (

remediabilis commanentibus in ea, Deum querentibus in eum

ö

qrere,

ex intimi ‚cordis querela.

Quod expertum cognovimus 0cu-

aalg (

Ö

f€

lisque vidimus in quodam Wulmaro villano ejus, vita comite

Aafıle 0

?r.mai (

f

J0

H

M

reverso a via Romana * cum aliis pluribus, suoque patroci-

proping8 00

(

natori [Eadmundo] martyri oblato super altare lapıde mar-

}el yolens 0l

am ]

moris necnon cristalli pro sua reversione salubri.

Mal

8

a

Qui sic

Ml

08 20

reversus vespertinali hora quadam die dominica, exiens atrıum

y0l6 *

QareS w

sancti cum sospitate sua, in ipso egressu circumvallatur quo-

zuabuinordd

IM

I0

dam, subitanei, horroris impressu, deficiensque ‚ residet quo

äw‘u l

valet consessu, vicinis volentibus eum deducere domum, pro

I

a S0l

eo gestiendo exhilarationis progressum. Sed residens quasi

I

passus extasim, positus in mentis excessu, angustiatur Vvicis-

gta6dam

sim, sicque vix deducitur domum,

collocatus in lectisternio

agdentem

in medio suorum. Quo decubans eger quatriduanus ‚egrotat

ral d

in proxima 6 feria sic, ut in eo pene remaneat alitus.

Ac-

i

cersitur propere Godingus 7° presbiter parrochie, qui cum

VeDD

suls, veniens scolaribus, jam morti proximo prebet visitationis

MC

opus, viaticum salutis, impertiens, omnique consuetudine Chri-

Ol

M

stiana absque inunctione muniens.

Sic decubat egrotus qua-

ll

triduo, videlicet sexta feria cum Sabbato, dominica non mi-

gl

nus ac secunda feria eo modo, clausis oculis velut ın mor-

Z

tem, membrisque torpentibus in aeternum rigorem. Nequi-

batpedes vel manus ad se trahere, neque genua vel brachia

SOM

(

quoquo motu ad se exerere.

Quid plus?

Truncus est per

J

omnia; solus spiritus palpitat in interiora.

Servantes vigi-

lant circumcirca, servatur cum excubiis, ut mos est jacen-

;11H] ;

tium in agonia.

Nunc vero in ipsa, ut diximus, secunda fe-

ADETIEN

/

Ta sn

rla, presens erat sancti martyris, de quo loquimur, quedam

memoria, quam ymnodiis sollemnibus sollemnizabat suus ce-

Auogue D

tus monasticus, sed reliqua ville populositas minime capta-

In

IC

bat, hujus exhilarationis delicias.

Erat autem dies festiva.77,

d

a Romano cod.

\

SAl

E

75 Psalm 47,,3 und 144, 3.

% S, 2 Seiten weiter

S0 S29

Der Tag der Erhebung scheint nicht bekannt zu sein.

n{

SE

mll;„];_ { ;.„4

XV. Heremanni Mir. S. Eadmundi.

$ 57.

271

San

© Mrtıe ,

d { Orene I

qua domnus abbas Leofstanus ejusdem sancti sancta ‚corporis

i Queren N

(

A CIn

respexit pignora, ın quo respectu vera Dei cognovit magna-

TWHI COmn

MOM

I m.

lia, scilicet corpus sanctum ab omni putredine salyum,. ca-

0 (JUc

AA

putque cum corpore solidatum..divina yYirtute.

Hac decursa

SUOQUe y

!

06

festivitate diurna, operariı vult noster protector [Eadmund_ti_s]

Cr a

altare Tapıde mar

propinqua nocte futura, quası bene operans super infirmum,

l‘»L\?\ S

vel volens augere cum letitia diem sunm. Jacet, ut dixi-

CR Gxleng attıum

Mmus, languens jam per Ooctonos dies somni participatione

carens, sed nunc media noctis tertie ferie percıpit auditu

S OTr ng

matutinorum synaxim ® apud ecclesiam sancti pulsare, au-

e egldet q

dito pulsu deleetatur, ad otia somnı membra languida decli-

7 domum, m

I

E1CEN

NASI

nare, declinatus in hoc incipit sıbı salubria multumque sua-

108

via somniare. Videt in somnıs acsı visibilibus ‚oculis hostio

AOCAENS ID

(

0

suae domus aperto intus advolare columbam nivei candoris,

assıdentem supra sedile domus, quo jacentis lectulus, capıte

(ZAEN

erat adnixus.

Que columbina simplicitas versa versus infir-

C

D

AITOC

I

mum, prout sibi fuerat visum, subito, mutatur in cujJusdam

venusti hominis vultum, sedensque rTespicit ad egrofum mise-

ıd

rıcordissime.

O nova et inaudita metamorphosis, satis altera

gonsnetndine Cr

quam pandat quivis liber Nasonis! Hec spiritualis et ho-

fg Qud-

Sur-

4, 100 Dl

mini proficua, ille vero corporales ac risum moventia.

git a sedile talis ac celestis vir metamorphosicus, approplans

(

U

s velut_in m0r-

M

Y

egroto. condolet infirmitati ejus, dicens humiliter: ‘Heus puer,

Ul 115

OOrn .\'Ü‘ill"'

multum infirmaris duriter’.

Quod sic_ esse Jacens sub eodem

rachln

d

somno partim respondens, partim hoc idem torpore membro-

(

Tr

Il

8 E

rum innuens, spiritualem alter effert manum, duobusque di-

68 TIgl

gitis prioribus capit decubantis dextri oculi palpebras Cilio-

m08 6Sl

rum,. aperiens ei oculum dulcissima voce, fatur ad eum:

X

‘Jam sanus effectus surge concitus, ecclesiam festinus petens

nedal

ıe

quoque Deo., michique gratias redde!’ Sic somnölenter ex-

Ü

l

u80&

hilaratus alter affectuose querit, quis et cujus nominis sit.

minıme

Indicat se respondens [EKadmundum] esse inquiens, sed in-

I

Ü

168

culcat iterum: ‘Dei pete domum, Deo et 'sibi reddendo acti6-

nes gratiarum!’ O novum genus medendi! o bona voluntas

boni medici! o sanitas celerrima prestita sola Dei gratia!

ELE

X

1 Ebenso in $ 25, was Du Cange VI, 469 aus Martene VI, &")’4

citirt.

M Srenor

272

XV. Heremanni Mir. S. Eadmundi.

$ 57.

demu®

da

quud d

Conficiat «quivis ‚XYpocraticus:7% confectiones cum suis:medica-

Josld

yenreDl

ı

minibus: ‚vel! dabitsanitatem ' longum :posttempus, vel:'pa-

ı

osegnen0

rum-erit infirmo. levius.

Hic:autem noster sanctus puro: corde

I

4ö ynl

quesitus, sola Dei -clementia dabit -festinus , :si' quidinfirman-

}

tum rogaverit . indiga virtus.

Quod ‚et huic 'egroto annuit

Milnis 6

plüs, - dum: frequens invocaretur ab :assidentiuny vocıbus, di-

(

ellaı 028

cendo: ‘Domine :et sancte [Eadmunde]; tuo : misero propitius

succurre]?

wa'ter ilg 201

Jam- effectuose patebit, quod ‚egrotus ! potius) vi-

, sanchum

sione; vidit > quam somno “somniaverit.

JaeBdı O

Surgit diluculo' immi-

ged Ca

nente;Tefocilatus dulci‘sopore, /induit-se vestibus; calcians

ng AenOl8,

et, pedes:ıquasi/nil: mali passus.

Videres ‚obstupefactos‘ quos*

c

g ad sanCH

n Cra

damassidentes, : ex ejus-tam subita motione mirantes; quos-

aı dla

Al

edium

V

dam: etiam ‚eum ; reprimere' volentes, velut froenesy captum

astitun 1 Z

M

putantes... Quos id ‚susurrare percipiens, negat se frenetieum;

ara mondstiens J

potius se‚sanum dicems;; et'sic‘ stans in”pedes' cim” his; qui

a popalo Deus, ne0

in domo:(ejus ‚erant , ad ‚ domum Dei vadit pergens: "Offert

(Bädmndae) Sed.d

sancto:; quatuüor, eristallinos lapides, quos /a Roma *ı detulerat

Dond-menfi, OOIS 8

zirenlambajıs

£

Cl

nuper ; (et ‚orans ! perficit, imperata 'celeriter, -gestiens ’gratia-

Dehine' adse vo-

fr el [Badımdo)

rumsactiones:Deouet sancto. gratulanter.

lı JA quad zespan

catonaecclesie: matriculario 89 |'. fratre ' Tolino,, bone 'religionis

Ärqnanter (restital me

viro,seriatim sibi pandit malum ‚et bonum; ! quod 'ei' aceide-

rit / cautus hoc nulli-primitus nisi sacerdotibus (dicere, ut de

aenta Sanclörum;

f

leprosis: a ‚Domino. precipitur : in‘‘Lege. 81 - Tandem 'ab 1pso

gro- gemtnider pn

secretario fit notum patri venerabili Baldwino, qui conveniens

9]‘|134 d

fratres: yirosque fideles in inclaustro, © unde loquimur \ coram

)

\

Q pretios

posito,/audit.ab 60 rem omnem ;/ex integro, - Assunt/ et test

SAl

f

OGN SEN SC

tes,/ex „hocı ipso Siwardus $? ‚acGodingus 8 ville "presbiteri

fis'vorfamus

duo,„sed ‚et! de: familia. fratrum sartores quidam testantur id

Qrafia mogr mäditatı

ipsum;proheerto; . dicentes eum per omnia, sicut' diximus, 'in-

O ömfnu Copia

firmasse,., eosque,/inibi; per noctes acıdies execubias pro' ne-

WE

cessitate ‚proximi . impendisse.

Ipse' vero 'sanatus ; jurans: tes-

TANA COndt10 £wa

tem vocat Deum et sanctum veluti referebat se sospitati da-

b _ aroma cod.

c Ergänze: eo.

dn Rande j}

79 Aehnlich $ 44.

2

2

