4 Statt dessen Tax. Jul.: Inicevum dolorum hee.

5 cf. Monast.

I2

nm r0ch

IV, 608 = Bouquet XIIL,789, wo die Anm. Mutter u. Tochter verwechselt.

w

160

XII. Ann. Colecestrenses.

hahıll

Ö

atı150

SQUE

hl

dem matrone germanus,

comes: videlicet Gilbertus de

1, 0

4 1dem &

I

Clara, quartus et deinceps pro virorum nobilium, qui pre-

gıg 06

sentes affuerant, numero pariter et ordine positi me-

(

IM

morantur.

Brevi post hec spacio temporis elapso, duo

Rofensis * ecclesie monachi,

predicto Eudone suppli-

UL

cante et Gundulfo ejusdem ecclesie Rofensis episcopo

nens

m

procurante, Colecestriam sunt transmissı, summoque i

IM

cum gaudio a prediceto fuisse referuntur Kudone sus-

cepti.

Traditur in continenti novis hospitibus noviter

EMOTA

cepti

operis custodia,

diebusque multis memorati Eu-

donis

aluntur stipendiis.

Cumque crebro minus abunde

CeCI

quam

cuperent ministrarentur fercula recumbentibus,

solitoque rarius propinarentur pocula sitibundis, per-

tesi continuo parcioris pastus, monasterium, unde re-

Ul

gressi fuerant, repedare maluerunt.

Post quos memo-

rati antistitis cura et opera Colecestriam alii ejusdem

zadul-

loci destinati sunt,

inter quos sane vir unus,

phus nomine dictus, conversationis atque probitatis in-

signis * illuc advenisse perhibetur.

Qui modis omnibus

domino .institit persuadere Eudoni,

quatinus fundato

noviter monasterio tantum terrarum reddituumque con-

ferre satageret, unde sibi secumque degentibus in victu

ac vestitu sufficienter necessaria ministrari valerent;

{ı

inhonestum nimis fore protestans, monastice institucio-

nis legi subactos necessaria diebus singulis a laica manu

sperare, eorum et pro libitu cotidianum accipere vic-

tum. — Talia illo proferente pro loci temporisque opor-

tunitate, sed. parum sive ! nichil proficiente, supra mo-

dum doluit et perinde, ut alii, loco cedendum ducens,

proprium monasterium, junetis sibi sociis, omni 'sub-

lata spe reversionis, adivit.

Quapropter predietus Eudo

Stephanum Eboracensem abbatem, cujus opera ac stu-

dio Eboracense cenobium noviter constabat exstructum,

adiit. Hujus itaque religionis famam longe lateque in

omnium ore celebris habebatur.

Convenientibus igitur

h Rosensis cod.

1 summaque cod.

k in anderer Tinte am Rande.

1 sum cod. m que ins. cod.

Aber fast fortradirt.

{b

N

XII. Ann. Colecestrenses.

161

Ü

utrisque,

habitus hinc inde sermo sortitus fuerat exi-

tum, ut idem abbas venerabilis monasterii Colecestren-

sis de cetero curam gereret ac, nonnullis e suis mona-

80

ll

chis illo directis, ejus promocioni, dquoad proprii mo-

A

I

818

nasterii debita solicitudo permiteret,

studiosius incum-

N

beret;

dummodo;Eudo sufficientes in opus novum sub-

ministraret expensas servisque Dei illic aggregandis tam

MÜl

in terris quam in redditibus vite presenti necessaria ab-

undanecius provideret.

Breyvi post hoc elapso tempore,

memoratus abbas,

sponsionis sue haud ® executor,

eX

Eboracensi cenobio bone opinionis viros numero tres-

decim electos cum nonnullis codieibus aliisque divino

cultui necessarlis Colecestriam destinavit, uni %® eorum,

Hugoni nomine, honesto valde viro, prioratus munere

prudenter, ut decuit, in ceteros contradito.

Quem et

eisdem designavit abbatem in posterum, si forte eo-

rum succrescens divino nuto collegium hujuscemodi ap-

pellacionis pastorem sibi preficli exposceret.

Quod ita

Ve-

postmodum

» contigisse haud dubium est.

nientes itaque supradieti vir1 Colecestriam ab Eudone

sunt debita cum veneratione susceptl.

Qui protinus,

ut anterius erant edocti, sese totos intra virtutum fines

colligentes cultui divino operam modis omnibus indul-

serunt.

Quapropter amor omnium in illos crescebat,

disseminabatur.

multiplicabatur ,

Fama quoque in ul-

teriora ferebatur; tota etiam erga illos patria obsequiis

et amore atque honore certabat.

Ipsi quoque Eudoni

merito religionis admiracioni fuerunt pariıter et ho-

norl.

Hinc et cepti operis provectum totis insistens

conatibus urgebat, id quod terrarum reddituum cre-

briori donacione modis omnibus locupletare satagebat.

Quapropter, crescente numero fratrum, idem Hugo prior

ejusdem ecclesie abbas efficitur 4

Tax.? 1114 Tamisia exsiccatur et mare X miliaria duobus diebus. ®

SE EFE

E

-

ja

Nn ergänze SCgnIS.

o * VIII * cod., später geändert in um.

p _ Lücke

mit Rasur.

q in anderer Tinte am Rande.

S Fehlt Jul.

Aber vielleicht aus Ann. S. Edm. (oben p. 131) in ein

M ]{c;u‘la

anderes Taxter-MS. übergegangen.

V

162

XII. Ann. Colecestrenses.

I9

4l

M

D

1;;; 1115 Albuldus prior Sancti Nichasii * de Mollent [in N()1‘1'[13‚1„1i3„] r

b

factus est abbas Sancti

Edmundi.

Dedicata est ecclesia

dem

Sancti Johannis Colecestrie a Ricardo Londoniensi et

) (bu

\

Eodem anno

MENSE

i

Hereberto Norwicensi episcopis.

UU

Kan

Aug,.

Augusto Hugo primus abbas Sancti Johannis Coleces-

‘H‘I

trensis cessit $ cura pastorali, rediensque * Eboracum .. .

My

1117 Gilbertus monachus Becci factus est abbas Sancti Jo-

150 1

_hannis Colecestrensis . .

1120 Obiit? Eudo dapifer, fundator abbacie Sancti Johannis

Vehr.

Colecestrensis,

mense Februario in Normannia, qui in

%

I

capitulo Sancti Johannis Colecestrie tumulatur.

(8l

t [Et ibidem per 200 annos, videlicet usque ad annum

158 Obi

Domini 1320, requievit.

Sed mox per abbatem Walte-

rum II et conventum predicti locı de licencia magistri

j

Stephani de Graveshende, tunc episcopi Londoniensis,

SII

a dieto capitulo in novum presbiterarium 14 kal. Mar-

cii ob ejus reverenciam et pluri[mı]Jorum devocionem

transferebatur: taliı tamen condicione, ut totus conven-

tus qualibet die, capitulo finito, cum psalmis ‘Verba

mea ete.” in chorum rediret et ebdomodarius magne

misse % usque ad capud suum progrediens et ibidem

V

absolucionem mortuorum faciens, in fine adjungeret

‘Anima Eudonis et anime omnium fidelium defunctorum

per miseriam Dei in pace requiescant’] ...

1121 Obüiit Roasia Eudonis uxor dapiferi 7 Idus Januar., que

“.

/an.7

in monasterio (Beccensi) “ in Normannia sepelitur

171 Fund

1133 Ecclesia Sancti Johannis Baptiste Colecestrensis cum

omnibus offieinis suis simul et cum magna parte ejus-

(Ö 8

dem ville incensa est; quam abbas Gilbertus primus

(les

(

reedificavit et officinas a’ parte ” australi ipsius ecclesie

fl

C 3D

possuit, que tamen primo a parte ” aquilonali fue-

FUnt H

Znl

r am Rande in anderer Tinte. s sic cod. t Das Folgende in anderer

u In

Tinte , aber gleichzeitiger oder gleicher Hand am unteren Rande.

7 apte, p unten durchstrichen cod,

anderer gleichzeitiger Hand auf Rasur.

7 Rıchtig.

Jul.: Nicholai.

8 Die Erwähnung des Zwistes zwischen

J

Abt und Patron wahrscheinlich hier unterdrückt.

9 Ausführlicher Mo-

nast, IV, 606 b unten.

9a hebdomadarius heisst der Mönch, an dem

die Reihe ist, in der betreffenden Woche das Hochamt zu halten.

XTII. Ann. Colecestrenses.

163

N

d

1140

A @

Aug

Obiit Gilbertus, sancti Johannis Colecestrensis abbas

secundus, mense Augusto. Cui successit Willelmus eJus-

‘) I onl

dem ecclesie monachus

A0O Me7

1142

JON

Obiit Willelmus tercius abbas Saneti Johannis Coleces-

trensis, cui successit Hugo ejusdem ecclesie monachus...

Nov.

1148

1+

Translatio Sancti Erkenwaldi XVIII kal. Decembris 10.

dl

Cogsh 1 149

Facta est abbatia de [Sibetuna] w !!

,

1150

11a Hoc anno gelare cepit a quarto Idus Decembris usque XI

1

kal. Martii, et Tamisia sie gelata est, ut pede et equo transi-

retur

1155

Ecclesia conventualis de Snapes 1? fundata est.

x [Fun-

dacio ecclesie de Snapes Suffolcensis]

\

1158

Obiit Hugo de Haya quartus abbas Sancti Johannis

Colecestrensis, cui successit Gilbertus ejusdem ecclesie

j

IMa

monachus

Ta

Ml

M

Jul,

1162

12b Thomas archidiaconus Cantuariensis et regis cancellarius con-

Inni 3

secratus est in archiepiscopum 3 Non. Junii, dominica I)I‘ilYl&

post Pentecosten

Dice. 1163

Rex consuetudines

quas avitas appellant, a domino papa pecüt

Cap.

Yın.

confirmari , sed_non optinuit, Thoma archiepiscopo resistente ..

%5 279 1168

Eodem anno Gilbertus secundus, Sancti Johannis Bap-

tiste Colecestrensis abbas quintus obilit, cui successit

Walterus ejusdem ecclesie monachus

Tax., I1L70

Henricus regis filius consecratur

apud Westmonasterium .. .

138

Anno milleno centeno septuageno

Anglorum primas corruit ense Thomas .

E A

Fundata est ecclesia Sancte Marie de Butelle13 in Ca-

thedra Sancti Petri

1

Tax

1178

Rex dotavit Galfridum filium suum cingulo militari 3‚pud Wo-

15+

destoch

Cogsh 1178

Hoc anno reliquie saneti Amphibali martyris, qui beatum Al-

banum Anglie prothomartirem ad fidem Christi convertit, sicut

BTA N

w Am Rande in gleichzeitiger Hand; ım Texte stand Siberuine.

X

Am Rande in wenig späterer Hand.

W T7n der Paulskathedrale zu London.

Ohne Datum Coggeshale Ms.

S. Vietor; Datum ebenso Matth. Paris Chr. Maj. II, 183; Missale Sa-

yrisbur: a. 1504,

1 Sütbton, Cistercienser-Abter in Suffolk.

Ua In Cogsh.

M

V. ist die Nachricht undatirt.

12 Zn Suffolk

Celle von S. John, Col-

chester.

12p _ Nicht ın Thorpe’s Druck.

13 Butley, Suffolk.

hal

W

164

XTII. Ann. Colecestrenses.

god8

‚j

in Historia Britonum ** legitur, invente sunt.

Et !® lapides plue-

Rg.m'.i%

gens6 ]

0Sl

ban ..

1183

.. Y Eodem anno facta est abbacia de Leistun 1°

.

110 C_i1‘fﬁ }

1184

Obiit Walterus Sancti Johannis Colecestrensis sextus ab-

Da

Cogsh 1185

Hoc anno misit rex Henricus II Johannem filium suum

in Hiberniam cum valida manu

Osebertus prior de

yr

Sn[a]pes, professus ecclesie Sancti Johannis Coleces-

4] IM

trensis, ejusdem loci efficitur abbas post mortem Wal-

fa DOS

ferı abbatıs .. .

yır Fran

Z

Tax. 1186

156

Guido Jopensis consecratur in regem Jerusalem, vero posthu—

mus est natus post exequias genitoris. 16%

Die. 1187

Constancia Britannie comitissa, quam maritus suus filius regis

II, 48

Anglorum Galfridus vita decedens reliquerat gravidam, die festo

Pasche peperit filium, quem Britones vocaverunt Artur, scilicet

T«

4° kal. Aprilis.

Constancia comitissa Britannie peperit Arturum

7U

filium posthumum.

Hoc anno ante Nativitatem beate Ma-

vor

Sept.8

rie apparuit sol ab hora 6* usque post decimam quasi

luna prima.

Et cito post Nativitatem beate Marie

Die,.

ecrux Christi capta

Ricardus comes Pietavie primus inter

1I, 50

proceres regni Francorum crucem suscepit de manu Bartholo-

mei Turronensis archiepiscopi, non exspeetato patris sui consilio

nec voluntate

oc anı

in

Tax. 1 188

197

Reges Francie et Anglie, scilicet Philippus et Henricus II

X

ne de

U D

Dic.

crucem nost Nathale Domini susceperunt de manibus archie-

Ul

77517

piscoporum Tyrensis scilicet et Rothomagensis ...

Hoc anno

A

dedicata est ecclesia conventualis Sancte Marie de But-

de D

Sept.

23$

tele 8 kal. Octobris a venerabili patre Johanne !® de

factıs e prl

N

Oxonia, episcopo Norwycensi ad instanciam Ranulphi

.

J VIX A

IJ

de Glanvilla, fundatoris ejusdem ecclesie .

Ricardus rex dedit Cisterciensibus

centum

Marcas annuas

ad

z 89

157

procurandum capitulum de diversis terrarum spacilis ibidem con-

AULUS

venientibus. Hoc anno Godefridus, qui fuit filius Ricardi

Dice,

de Luci, factus est episcopus Wintonie et Hubertus cle-

1T, 69

ET

y 4m Rande von der Hand des Textes.

M

Dl

']

M Galfr. Monm. V, 5

15 Fehlt Cogsh. H.

1W Leystone, Suffolk.

i

M Benieht

16a vero—gen. muss wol zu der folgenden Nachricht über Arthur gehö-

Fa

M

M

en

ren.

18 cf, Monast. Angl. VI, 379

M

Didurah n

Bl

XII. Ann. Colecestrenses.

165

F

Oct,

323

ricus Ranulfi de Glanvilla Walteri episcopus Salesbi-

( Leistun

riensis post festum sancti Michaelis 18 ,

@8tran

NN

IT, 8+

Die. 1190

Circa festum Nativitatis sancti Johannis Baptiste Balde-

winus Cantuariensis archiepiscopus et Hubertus Walteri episco-

em $

..... l

1

pus Salesbiriensis et Ranulphus de Glanville quondam Anglie

A S0

regni justiciarius et multi alli itinere recto tendentes versus

N

(

Jerosolimam a sinistra reliquerunt Siciliam et post pericula multa

8 (

tandem apud Tyrum applieuerunt circa festum sancti Michaelis.

Cogs

n W

Philippus vero rex Francie et Ricardus rex Anglie non mul-

tum post iter apud Jerusalem arripuerunt.

Sed Philippus

rex Francie infirmitate gravatus cito redüt ...

A 'f‘‚“'‚ll'\l'

1191

. Hoc anno inventa sunt apud Glastingeberi ossa famosis-

p 36

simi Arturi quondam regis Britannie in quodam vetus[ti]ssimo

sarcofago z recondita, circa quod due antique piramides stabant

erecte, ın quibus littere quedam exarate erant, sed ob nimiam

barbariem et deformacionem legi non poterant.

Inyenta sunt

autem hac occasione: dum enim ibidem terram effoderent, ut

quendam monachum sepelirent, qui hunce locum sepulture sue

yehementi desiderio in vita sua preoptaverat, reperiunt quod-

D

\I<l

dam sarcofagum z, cui crux plumbea superposita fuerat, in qua

ita exaratum erat: ‘Hic jacet inclitus rex Arturus in insula Aval-

lonis sepultus.’

Locus autem ille olim palludibus inelusus insula

Avallonis, id est insula pomorum, vocitatus est !®

H92

.. Hoc anno Gilbertus primus prior ecclesie Sancte

Ho

anı ]

Marie de Butele resignavit prioratum suum.

Iste au-

tem Gilbertus fuit canonicus et precentor apud Blithe-

MN

burge ?°, quando sumptus fuit de eadem et factus prior

de Butele.zz

de DU

Cui successit Willelmus de Boytone et

Tunt

24

factus est prior de Buttele die sancti Johannis Bap-

In

tiste

.

6

I

Tux. 1198

Dux Austrie 8 pro pecunia tradidit regem Anglie Henrico impe-

159

'atorı Rome, qui vinxit eum in loco, qui dicitur Trivallis, &@

quo carcere nullus ante dies istos exivit. — Crebri con-

cursus facti sunt prelatorum et magnatum in Alemannia ad re-

N

gem videndum.

Transivit b

‘Mw

z sartof. cod.

zz Butetele cod.

a Castrie cod.

b

Unter der letzten

Zeile des MS., als Beginn der jetzt verlorenen nöächsten Seite.

18a Vielmehr am 15. Sept. wie Die. II, 69 richtig sagt.

19 Die ühn-

lichen Berichte in Ann. Margan und Brompton col. 1152 weichen in den

Worten etwas von dem Coggeshale’s, welchem auch Wendover-Paris folgt,

ab

20 Bliburgh od. Blythburrow, Suffolk.

w

A ich

:/4(v]1 '!

M

E

(

y I6

J

Thatsache)

wrch

‚u Teihen OM

XIIT. Annales Sancti Albani

A $

a. 1200—1214.

al

]

Dem Roger von Wendover lagen für seine Flores Histo-

riarum bereits mehrere geschichtliche Arbeiten seiner eigenen

Klosterbrüder vor, darunter der hier gedruckte Anhang zu ei-

D

ner bald nach a. 1200 gefertigten Copie des Radulfus de Di-

ceto, MS. Brit. Mus. Reg. 13 E VI. (Ihre Randnotizen aus

S. Alban’s sind bereits in Twysden’s X SS. und zwar irrig

A

als Diceto’s Text, jetzt in Stubbs' Ausgabe * in den Anmer-

kungen veröffentlicht).

$n

In diesem Anhange ist fast jeder Absatz von dem folgen-

den in Tinte oder Hand verschieden und durch mehrere offene

Zeilen getrennt.

Doch gehören die Schreiber sämmtlich dem

fa W

Anfange des XIIT. Jh. an.

Wenn Johann 1211 die Aebte

TDAW

und Prioren vorlädt und unser Mönch dazu sagt: ‘“den Grund,

IS

weshalb sie gerufen wurden , weiss Gott’, so ist das gewiss ein

l

M

zeitgenössischer Seufzer. — Dagegen wird eine Oster-Krönung

des Königs zu Canterbury unter 1202 mit dem entsprechenden

Datum des 14. April gesetzt; ein Fehler, den — was bisher

unbemerkt geblieben —

Wendover-Paris II, 480 abschreibt.

AUM

Johann war damals in der Normandie; die gemeinte Krö-

\Al

V

nung hatte ein Jahr vorher, Östern 1201, am 25. März statt-

COMENKIS Cye

gefunden. Folglich muss der 14. April nachträglich aus einer

NTDDIM

le

Ostertafel herausgelesen sein: für die Kritik der Chronologie

r\„ D N

ein Beispiel, wie die Häufung in sich ;:harmonirender Merk-

L\‚

male eines Datums noch nicht dessen Glaubwürdigkeit beweist.

An welchen

Stellen

Wendover

AuUS

diesen

Notizen

UE

schöpft hat, bemerkt Luard, der Herausgeber von Matthäus

Paris’ Chronica Majora, von ITI, 484 an. Aber auch in den

Gesta Abbatum mon. S. Albani sind sie mehrfach copirt wor-

den zt;7ffcl zwar unter 1212 sicher fehlerhaft. Möglich, dass

Za

A

M Da

! Beschreibung dieses cod, I, XCT.

Zari II M

XIIT. Annales S. Albani.

167

ebenso auch das abweichende Datum der Wahl des Abtes Wil-

helm 1214 hier richtiger ist.

Für die Geschichte der Abtei findet man fast unter jedem

Jahre Thatsachen verzeichnet, die sonst nicht berichtet sind,

meist Weihen durch fremde, besonders Irische Bischöfe und,

den Abt selbst , mit Ausschluss des Diöcesan’s, von dessen Ge-

walt, wie wiederholt betont wird, das Kloster eximirt war.

f

Die Notizen über allgemeine Geschichte sind z. Th. in

Wendover übergegangen und meist bekannt.

Nur unter 1211

erscheinen für Johann’s Zug gegen Wales und die Ankunft

i

J

Pandulf’s beachtenswerthe Daten.

\

1200

Obiit pie memorie Hugo Lincolniensis episcopus mense

Nov

Novembri.

1201

Facta est finalis concordia in curia domini regis Jo-

hannis

inter ecclesiam

Beati

Albani

et Robertum

filium Walteri et heredes ejus super nemore de la

Norhawe. 1

1202

Coronatus est Johannes rex Anglie apud Cantuariam

per manum Huberti Cantuariensis archiepiscopi die

1+

April

Pasche 18 kl. Maji. ?

1203

Radulfus episcopus Dunensis ? ordines celebravit apud

Sanctum Albanum in capella Sancti Cuthberti, Sabbato

ante dominicam qua cantatur ‘Isti sunt dies’, XI *® kl.

März

Aprilis. —

4 Magister Willelmus Blesensis precentor Lin-

colniensis creatus est episcopus ejusdem ecclesie, con-

25

secratus die beati Bartholomei a Willelmo Londoniensi

Aug.

O

episcopo , Gilleberto Rofensi episcopo contradicente sed

non optinente. *

Archiepiscopus enim Hubertus tunc

(

gravi laborabat infirmitate.

1204

Herlewinus episcopus Leyhelinensis ® monachus Christi

AA BEA NROn

a XV cod., aber corrigirt.

b _optinente corr. in obtinente.

T

1 Northaw, cf. Gesta Abbatum S. Albanı ed. Rıley (Rolls Ser.) I,

IC

220.

2 Falsch , s. Kinl.

Ebenso Wendover in Paris ed. Luard IT, 480.

M

3 von Down, Irland.

* Dies steht fast wörtlich auch in Wendover-

Paris II, 484.

> von Leighlin, Irland.

168

XIIT. Annales S. Albant.

Cantuarie in basilica Sancti Albani ad majus altare,

‚_‚]\i\CÜP“*;‘

Ä

vocatus 880

presente domino Johanne abbate et toto conyentu, ın

&A

32

Cena Domini videlicet X° kalendas Maji crisma confe-

{

E-‘-lgg\\I)‘lli4

P

April

nePUS

J}

cit et oleum sanctum et cetera queque episcopalia, que

990 00i

‘

Q

(

U

‘il

yam mp

j

ad diem ipsum pertinent, fultus virtute privilegiorum

]

j

loci illius sollenni peregit officio. — °Hoc anno fuit ul-

N0CENCL

35

timum Pascha, die videlicet saneti Marci Ewangeliste. —

ohidıaCOM

Idem episcopus Herlewinus hoc eodem anno feria se-

nuensem

29

cunda post Ramos Palmarum tercio decimo kalendas

chepis

Maji dedicavit ecclesiam de Watford in honorem beate

U I„'1\

)

20

Marie Virginis,

feria III* ecclesiam de Rikemareswr-

exerctl

21

»

the 7 in honorem ejusdem Virginis, feria IIII* ecclesiam

!

de Saret. 8

Sept.

Godefridus Wintoniensis episcopus migravit ad Domi-

T

num mense Septembri.

19

ULE

1205

Hubertus Cantuariensis archiepiscopus viam universe

43,

Julr

carnis ingressus est tercio idus Juli.

1206

Willelmus Lincolniensis episcopus solvit debitum nature

Mar

mense Majo. — Concilium apud Radingum presidente

Johanne diacono cardinali tituli © Sancte Marie in Via

I0S M

Lata apostolice sedis legato die sancti Luce Evange-

48

M

Oct.

liste. * — Jocelinus Wellensis creatus episcopus Batto-

n A

niensis consecratus est per manum Willelmi Londonien-

VT

sis episcopl.

\

1207

Natus est Johanni regi Anglie filius legitimus et voca-

tus est Henricus. —

Monachi Cantuarienses elegerunt

apıud Romam magistrum Stephanum de Langetune in

archiepiscopum, quem dominus papa Innocencius ILL“s

17.

Tuni

consecravit Viterbii XV° kl. Julhi.

33

1208

X kl. Aprilis 4 interdietum generale in Anglia, nullo

März

obstante privilegio aut libertate, quod monachi Cister-

ciensis ordinis violantes cum maxima confusione com-

pulsi sunt observare. — Obit Philippus Dunelmensis

c titulo cod.

d Ueber der Linme.

Ebenso Wendover-Paris IT, 489. Luard ib. citirt irrthümlich auch

für das Nordlicht unsere Hds. als Quelle.

7 Rickmansworth, Herts.

? In crastino S. Lucae

Wendover-Paris II, 495.

1

S Sarratt, Herts.

(

XIIT. Annales S. Albani.

169

1 d mai

|J

8 al Al

O COn

episcopus. — Natus est Johanni regi Anglie filius et

D

M

(

vocatus est Ricardus..

Obiit Gaufridus Cestrensis

episcopus.

Iv

1209

10Otto nepos Johannis regis Anglie electus in Roma-

a

Al

l

num imperatorem consecratus est a domino papa In-

+.Oct.

nocencio III° Rome quarto nonas Octobris. — Hugo ar-

chidiaconus Wellensis electus ad episcopatum Lincol-

niensem consecratus est a Stephano Cantuariensi ar-

20

n

}

Dec,

chiepiscopo 13° kl. Januaril.

M

1210

Johannes rex Anglie profectus est in Hiberniam cum

6.Tunt

exercitu magno ° circa festum Pentecostes VIII° idus

Il

Junii. — Johannes rex Anglie revertens de Ybernia

cum exercitu suo prospere appulsus est -in Angliam

39

Au

II 11 x]. Septembris.

211

Ex precepto regis Johannis vocati sunt Lundoniam ge-

neraliter tam abbates quam priores utriusque ordinis

C%

Causam

April

monachorum et canonichorum XV kl. Maji.

quare vocati fuerint, Deus scit. — Rex Johannes con-

gregato magno excercitu,

apud Norhamtonam octavo

JE}

8, Mar

idus Maji!? profectus est in Walliam. — Nuntii domini

pape, magister Pandulfus et frater Durandus yenerunt

z. Tuli

in Angliam 6 nonas Julii.1? — 14*Johannes rex Anglie

congregato exercitu magno apud Album Monasterium !°

VM idus Julii profectus est in Walliam. — Johannes

15

Aug.

rex Anglie prospere rediens cum exercitu suo de Wal-

lia die assumptionis beate Marie venit ad Album Mo-

nasterium. — Nuntii domini pape occurrerunt Johanni

U

]

l

89 5ı

regi Anglie apud Norhamtonam IMI° kl. Septembris. 1°

x

e Das Folg. in blasserer Tinte von gleicher Hand.

J

1 Wendover-Paris II, 525.

1 Kinen Tagq später Paris II, 530,

nicht Wendover,

Johann ist am 26. gelandet,

am 28. noch ıin Wales,

/

Danelmeh

am 30. in Newport laut Hardıy’s Itinerar, vor der Ausg. der Rotuli lit-

12 Johann war am 2. in Norwich, am 12. in Not-

terarum patentium.

tingham.

13 Annal. Winton. (ed. Luard in Ann. monast.) II, 81: circa

ich guch

24. Juni;. Annal:

Waverlei ib. 266 : nach 25. Juli.

M Ebenso Wend.-

w “.b;‘ \ Hn

Paris II, 531.

® Whitchurch, Shrops.

16 Datum fehlt Wendover ;

stimmt mit Itinerar.

„N

12

170

XIII. Annales S. Albant.

M

— Obüt pie memorie Sanson abbas ecclesie Sancti Ed-

Jo

Dec.

mundi regis et martirıs III kl. Januar. 17

[2272] Johannes rex Anglie donavit armis militaribus Alexan-

drum filium et heredem Willelmi regis Scotie Londo-

nlis apud Sanctam Brigidam, dominica qua cantatur

]

‘Letare Jerusalem’ IIII®® non. Martıl.

—_-

Sextodecimo

Mar.

17

»

kl. April. auditum est tonitruum in Anglia. — Quoniam

per antiqua Romanorum pontificum privilegia conces-

sum est abbati ecclesie Sancti Albani jus pontificale in

tota terra Sancti Albani, Johannes, Dei gratia abbas

ejusdem monasterii, volens ecclesie Beati Albani liber-

tatem et ingenue matris dignitatem modernis memori-

Ml

ter commendare et; posteris integram reconsignare, 1Stam

Al

jure pontificali quam privilegio speciali anno prelatio-

V

nis sue septimo decimo in territorio Sancti Albani quod

dicitur Sopwella, benedixit novem, in sollemnitate sancte

20

Mar

Trinitatis tercio decimo !? kl. Junii, sanctimoniales. —

Idem ipse Johannes abbas anno prelationis sue nono,

-

1203?

anno videlicet Dominice incarnationis millesimo ducen-

Ju’ni

tesimo quarto 2° benedixit quinque sanctimoniales in

Z

eodem loco et

in

eadem sollemnitate

kl.. Tuni.

2ı Maugerius Wigorniensis episcopus cum Lunduniensi

episcopo Willelmo et Elyensi Eustachio ob libertatem

Ml

ecclesie Anglicane et executionem justicie exul et pro-

scriptus apud Pontiniacum diem clausit extremum kl.

2.Juli

Julii.

1213

Stephanus Cantuariensis archiepiscopus cum Londo-

16

niensi W[illelmo], Elyensi E[ustachio], H[ugone] Lin-

colniensi episcopis reversus est in Angliam 17 kl. Au-

20

»”

gusti die Martis.

Sequenti die Sabbato Johannes rex

T

” Datum fehlt Wendover, bestätigt von Ann. S. Edmundi, oben S.

250.

® Das Folgende ungenau benutzt von Gesta Abbatum I, 232.

19

tercio decimo fehlt durch Ueberspringung der nöächsten Zeilen in Gesta

Mn

20 Hier ist ein innerer

abb., wo daher innerer Widerspruch.

Wider-

spruch ım Datum: Trinitatis war 1204 am 20. Juni.

Vielleicht ist das

BD

Jahr 1203 gemeint, wo Trinitatis auf den 1. Juni fiel.

»

enutzt von

Wendover-Paris. IT, 553.

XIIT. Annales S. Albant.

F

Anglie ab eodem archiepiscopo in facie ecclesie, cau-

tione tam fidejussoria quam juratoria prestita, absolu-

U

tionem petit et impetravit die beate Margarite Winto-

L

7

Oct,

nie in episcopali ecclesia. — Obiit Gaufridus filius. Pe-

tri Anglie justiciarius 2 idus Octobris.

1214

Johannes rex Anglie cum exercitu magno profectus est

— U

ON

HFebr,

in Pictaviam mense Februario. 22? — Gillelmus de Glan-

+

Jund

vile Rofensis episcopus obiit octavo kal. Julii. — Re-

laxatum est generale interdicetum in Anglia VI®“ non.

3, Juli

Julii. 22 — Johannes abbas ecclesie Sancti Albani2* cum

presedisset annıs 19 duobus diebus minus viam uni-

17

»

verse carnis ingressus est sexto decimo :kl. Augusti,

quinta feria abbas electus et quinta feria mortuus.. —

Ricardus Salusburiensis decanus ad Citestrensem, 25

Walterus de Grai, Anglie cancellarius ad Wigornensem

ecclesias consecrati sunt episcopi Cantuarie per manum

Stephani archiepiscopi Cantuariensis III° non. Octo-

5.Oct

bris. — Johannes rex Anglie prospere rediit a Pictavia

OEn

in Angliam XII° kl. Novemb.? — Johanni abbati

Sancti Albani vicesimo primo successit Willelmus de

corpore ejusdem monasterli consona voce omnium et

27

2

unanimi voluntate in vigilia Apostolorum Symonis et

Jude ?7 electus et ab episcopo Elyensi Kustachio in ec-

clesia Beati Albani ante majus altare presente conventu

30

solempniter et pontificaliter benedicetus dominica prima

Nov.

Adventus Domini die beati Andree apostoli. — 28 Tho-

Tond

Mas

Dunensis episcopus

vocatus a Willelmo abbate

Sancti Albani celebravit ordines sollennes sollempniter

®

Kl

ı

RE

JeX

22 Am 9. in Yarmouth, am 15. in La Rochelle.

23 Wendover-Paris

IT, 575:

29. Juni,

aber die meisten Gleichzeitigen wie hier.

S 0S

202.

24 Erwählt 20. Juli 1195.

25 Richard wurde erst im Jan. 1215

der

geweiht.

Wahrscheinlich ist er mit Simon von Exeter verwechselt,

mit Walter gleichzeitig am

ü

October geweiht wurde. —

Wendover

(MSS. O, W, nicht Paris II, 582) schreibt diesen Fehler nach.

26 Jo-

hann war zwar 19. Octbr. noch an der Küste,

aber

schon 15. October

V„

27 Dagegen Wendover-Paris II, 583 und Gesta Abbatum I,

M

00i

gelandet.

253 : feria quinta, am Edmundstage

20. Nov.

28 D)as Folgende bis

zu Ende in den Gesta abbatum I, 269 benutzt.

12*

Z

172

XIII. Annales S. Albani.

20

in ecclesia Sancti Albani ad majus altare XIP kl. Ja-

Dec,

nuar. —— Idem ipse episcopus dedicavit poliandrium

UI A [

conventuale apud Sanctum Albanum, in quo sepulta

fuerunt corpora fidelium tempore interdicti XI° *9 kl,

2%

Januar.

. 1215

Idem ipse episcopus dedicavit cimiterium Sancti Petri

26. »

in villa Saneti Albani VII° kl. Januar.

Item idem ipse

l

111+

episcopus dedicavit cimiterium Sancte Marie de Prato %0

9931%*

VI° kl. Januar. Item idem ipse episcopus dedicavit

altare in honorem sancti Leonardi et Omnium Sancto-

25

rum apud conventualem ecclesiam Sancti Albani V” kl.

121%*

»

Januar.

(

Ül

30 des Prez.

29 XVI &. Abbat. I, 270 N.

ET

]

Jahrb

CN

l

d

der eine M

(

C

\

N

(l

]

A XI K

’ANit pl

n qn Sepal

XIV. Annales Wintonienses in monasterio de Waverley

terdich Xla Ü

adaucti

a. 1201—60.

mu Saneti Petri

ht‘h'l M&n] 1P\,

Während

der

litterarischen Renaissance

im Kreise des

‘.\lax':e de Prato %0

dediant

geschichtskundigen Heinrich II. gehörten die wichtigsten Histo-

riker Englands der Welt-, ja der Hofgeistlichkeit an. Dage-

Vnum Sanct

vAl

Jal

gen das, was über das XIIT. Jh. heute — und nicht aus Ur-

kunden — bekannt ist, haben Mönche aufgezeichnet.

Meist

arbeiten diese anonym: — SO selbst in absichtlicher Beschei-

denheit der ebenbürtige Fortsetzer der beiden bedeutendsten die-

ser Klosterannalisten: des Wendover und Paris, deren Na-

men uns ausnahmsweise erhalten sind — und zeigen sie an

Stelle bunteren Stoffes und individuellen Hauches, der uns

etwa aus den Schriften des Johann von Salisbury, Map, Gi-

yaldus modern anweht , beschränkteren Corporationsgeist. Der

Wykes genannte Augustiner steht an historischer Begabung und

Höhe des Ziels über dem Durchschnitt: es ist eine seltene Aus-

nahme, dass er zu den Royalisten und der neben ihm das

Jahrbuch des Hauses, Osney, verfassende Canoniker zur Ge-

genpartei gehört.

Mit dem Mangel an Individualität hängt ein die Kritik

erschwerender Charakterzug aller Kloster-Annalen zusammen :

der eine Mönch eignet sich nämlich leicht das Werk des an-

deren an, und zwar nicht bloss des Stifts- oder auch nur Or-

densgenossen und auch nicht lediglich eines Vorgängers als

Vielmehr plündert

Gewährsmannes für frühere Geschichte.

manchmal_ der Benedictiner den zeitgenössischen Augustiner (so

der von S. Swithin’s den Domherrn von Southwark) und verleiht

sein Werk wieder einem Cistercienserhause (Waverley) zur Ab-

schrift. Angesichts der mannichfaltigen Gleichklänge zwischen

den Klosterannalisten des XIII. Jh. scheint es, als hörten wir

Einen grossen Stamm die Stimme erheben und könnten nicht

in dem Gewirre unterscheiden , was die einzelne Mönchsfamilie

oder gar das Individuum der Nachwelt hat erzählen wollen.

174

XIV. Ann. Winton.- Waverley.

on J‘

Das Wichtigste dieser

eberlieferung hat Luard im Wen-

dover-Paris, den Annales Monastici, und Bartholomäus Cot-

ton. herausgegeben mit fleissigen Nachweisen, wo schon anders-

woher bekannter Stoff begegnet.

FKinige noch dunkele Wechsel-

beziehungen möchte der nachfolgende Abdruck des Vespasian-

MS. etwas mehr aufhellen.

Hier seien zunächst einige Abkürzungen eingeführt: Suthw.

bedeute Annalen von

Southwark

in MS. Cotton Faustina A

VIIL;

Wend. = Roger von Wendover in Matthäus Pa-

ris Chronica Majora ed: Luard;

Par. = Matthäus Paris

Chr. Maj. ;

West. = sog. Matthäus von Westminster ;

Wint. Lu. = Ann. von Winchester in Luard’s Ann. Mona-

SC LL

Wav. = Ann. von Waverley ib. ;

Wig. =

——

Ann. de Wigornia, id. IV ;

und endlich Vesp.

MS.

Iı

Cotton Vespasian E IV, aus dem der folgende Text genom-

men ist.

Al

Vesp.* bietet auf fol. 153—96 r. eine Chronik von a. 1—

1280 die von Einer Copistenhand (oder mehreren schr ähnli-

chen) etwa kurz vor a. 1300 geschrieben ist. Der Haupttheil

der Nachrichten gehört nach Winchester und deshalb wird jetet

2

2

meist mit Unrecht angenommen, der Band stamme dorther.

Allein die Localnachrichten über Waverley 1268, 74—6 recht-

fertigen den oben gewählten Titel. Auch Tanner’s Notitia

monastica und das ursprüngliche Inhalts- Verzeichniss aus dem

XVII. Jh. weisen die Handschrift Waverley 3 zu

D

Der grösste Theil von Vesp.’s Inhalt ist in Wig.* mit al-

len Fehlern und späteren Hinzufügungen sklavisch 5 copirt,

=

A“

E

2 ij'? Zuard’s Beschreibung, Ann. Monast. IV, XXXVITI. S. Anm.

hinter. a. 1247,

2 Auch die farbigen Schnörkel zu den Localnachrichten

3

N

von Winchester 1171, 2 könnten zu dieser Voraussetzung verleiten.

Zu 1199, 1200 begegnen Randnotizen, die entschiedenes Interesse ür

Reading zeigen; es erhellt nicht, woher.

* €f. Zuard ıb., wonach Vn

XXXVIITI zu ändern.

5 Nur 1278 Anfang liest Wig. richtig Roge-

rus, wo Vesp. Reginaldus bot.

Das mag Zufall sein,

wie denn Wig.

p. 387 N. 2 aus richtigem Reginaldus falsch Rogerus macht,

Vorweg

sei hier bemerkt, dass Wig. von den Quellen Vesp.s (aus Suthw., Win-

chester, West.) nur das von Vesp. selbst Gebrachte kennt.

Sogar Vesp.s

späteres Einschiebsel hinter 1285 vor dem zweiten Anhange (s. Text)

schrieb Wig. mit ab,

*0179978 uoUobunBob

-.L9QN *dso 1 YoMpP “WA1 Ur 9801 SNU 1D UIMZOW “WUF ‘Bof NT 9

RE E

WE

3woqnuY Uddnabuomwunsnz pun

Bnsob 9ım

“a 0U YINTY

1ll[_)ﬂ?j'«)/):%')ll).({l(/ WINIHIS S1SIM 49 IJUUOH DUN UWdIP < IDU WIQILAYIS

-ßqn “an SM Ioru da 4 SSDP “bjof sno.1014 WOYIS

9"YIMZUDBÖ *95311 49 9IYDWYISAIL FLET D *T R : 2610} dso

woß Bı SIM YISLADIJAS OS JYIMW OSID “88DSIQ SSIUJWWOM 9U0010

S

S

949204 PUN 0IYINDAQIB (WIJUN

40QN-ADP) S -107S9HIUWLAA 94YIYIS

-o4) 9YINÖNZ400 9419 WIQUDP yo2nd.Lf 49 “ (HYIDMIT UL JYILU
