et ut foret expeditioris anımi, implendo statum publice rei,

gnit Angli

mentum fı

sequens illud Moysei, quod enarrat liber Exodi ®?, partiendo

videlicet Aaron et Ur sub Moyse laborem populi, isdem rex

aando pre

per omnia sollers, sollicitudinem regni quadrifarie partien

s 33’

zulo meliorationig

Z

%® Von Cnut’s Gesetzgebung

zu Windsor

ist

sonst

nichts

bekannt.

Die Beschreibung passt jedoch auf die zu Winchester erlassene Samm-

5{112

Zung, die mit meist Äthelred’schen Kirchengesetzen beginnt. %® Cf. Malm.

Pont. p. 155 und Reg. p. 306. Die Reform geschah 1020, die Kirch-

ham.

1466

weihe 1032, s. S. 127.

27 Monast. III, 137; Kemble, Cod. Dipl. 735.

3 Die Englischen Burgen sind fast ohne Ausnahme nach Cnut’s Zeit ent-

Grel

standen.

2 Die Sorge für den Unterricht, ein neuer Characterzug

T

Cnut’s, hing nothwendig mit jeder grossartigen Staatsorganisation , als

eng mit der Kirche verknüpft, zusammen.

Man denke an Karl und

Hon IM

31 1)S

82 7,

12.

Älfred.

3047 Sam. 2:78:

16 HI

33 Aus' Ags.

Ann. 1017.

( f (

XYV. Heremanni Mir. S. Eadmundi.

841929

237

mu„,](“ (1

1

tetrarchas stabilierat, quos fidelis voti reppererat: Westsaxe

©S dominefr ]

e

sibi ipsi, partem majoremj; Aedrico cuidam Myrcen secundam

%y AEN A pp b

Datrizanıt

.|1 1"C‘ÜU; M

portionem; Yrco * tertiam, Northymbre vocatam; Thurkyl-

lo 34 comiti Aestengle quartam, quo redundabat copia aureo

Mal Ne( ]

Ta Ynpaz

cornu plena.

$ 20. Quo. tetrarchizante sanctique martyris

7

u

4

L;%?hllﬂl SI0 pron

[Eadmundi] veneratione pululante , clericalis ordo famulatus

DON

AULLEL

saneto in ordinem monachicum mutatur in eodem 10co, in-

lesor

habito onl

dagine veritatis commutando felici commertio, ut rex et

W

Dotiseito m Sanı

martyr venerandus frequentiori famulatu necnon digniori ve-

z

|

2 Demam quippe n

neraretur. Nec hoc absque regis concessu et optimatum ejus

m: Eadımundun *

fuit assensu, sed et monitu sani consilii Aelfwini presulis

re;!;ihua ;_>yr3py

diocesiani, Eliensis %* quidem monachi, amatoris autem or-

e Chvrogra

dinis saneti tunc tempore concessis et datis martyri sancto

Il

Don

S

ü

mültis donariis, anno millesimo 20m° Domini generationis,

|)

iw_»L&>té.?i;;

comitatu vero Thureilli 34 comitis, ad honorem sancti sup-

AS

100Ondinl eX sl

peditantis. ' $ 21. Ita Chnut boni regiminis rex, senlum vite

quo inrenenat d

cursu felici peragens, ad Scaftesbyri pridie idus Novem-

yertinig, - Quosdan

bris 324e mutat hominem se mortalem mortalis, inde delatus

yeros dabat

Wintonie ibidemque tumulatus cum regali decoramine, An-

de

DULTEIE

glia dolente ex magna suae prosperitatis amissione. Que

1)

206

viduata rege unius: anni progressione demum post annum

suscipit duorum filiorum regis memorati sceptrigeratum ,, SCi-

alım mutarit in m

yum 2

In6N

licet Haroldi duobus annis 341 ac semis, post quem *#° Har-

dechnut tribus ® dimidiis quorum progressu temporis non Yi-

ad sugment

{

n j

guit Anglia sed viluit; parum enim eis bonitas patris emolu-

mentum fuit (martyr vero [Eadmundus], ostensione virtutum

har E_\n" 1

Whl

mundo pretiosus, locum sue

pausationis diatim ditabat cu-

horem ]

OD

mulo meliorationis, illuc abbatizante Uvio %4f sub monachili

‚i qugdnfaie JO

constitutigne primo), quoad tempus iterum propinquabat mi-

B

Ch

t Y1*£o c"ocrl. u Vielleicht ac dimidio gemeint?

Y

34 88 11. Er wurde 1021 verbannt. 34a Dass der h. Alfwin von Elm-

ham. aus Ely _ kam , scheint sonst nicht bekannt zu sein. %5 cf. Freeman

3 Ags. Ann. 1035.

Der Ort nur in D. Cnut war noch kein

}r’».f\% 4

I; 486.

Greis: 1014 juvenis erat.

Encom. Emmae ed. Pertz, SS: XIX, 514.

her man geceas Harald

O

34a Vf. rechnet freilich ungenau von 1037 an :

oferacallıta cınae . Ags, Ann. © D.

342 Harold + 17. März 1039 ;

80

Harthacnut 8. Juni 1042. Letzterer bestätigt die Immunität des Klosters

Yatesı p. 74; cf. Cod. Diplom. 761. %t 1020 — c. 44.

s{„.

.

9

2

I

8

XV. Heremanni Mir. S, Eadmundi:

$ 29204

sericordiae gentis Angligene miserentis miseriae.

$ 22. Quo

d c'\

fa aM

tempore, in orationem humilium jam

Domino respiciente 35,

d uudlii} W

non spernens suorum precem, Anglie

providit utillimum re-

(

ı jufri®

gem, scilicet Eadwardum, nobilem Aethelredi regis inclitam

m 13B]VLm

m Sl

Har 029

sobolem, qui post patrem calamitatibus actus plurimis ,, die

paschali inthronizatur hereditarius 35 rex, supervivens regi-

Al

s

bus predictis. Hujus sceptrigerium anno millesimo quadra-

\\U„‚ Bénejly;‘c:u„

DCr }

gesimo tertio 37 Dominice carnis habuit initium, quod An-

On

I

A

F

4

glie totiens afflicte maximum fuit refrigerium, felix quidem,

;%;m'nm '

E

eo vivente, bonarum legum observatione.

$ 23. Is votivus

e maliplie

'.Ix.‘ mV

omni bonitate mentis bonum dilexit; effeetor factus operatio-

N

Fadın

nis, adiens Sanctum [Eadmundum] vix effari potest, cum

JAr

md

qua veneratione descenderit ad illum. Eques rex imperialis

megl

M0

fit modo pedes via miliarli, adventans cum optimatibus suis,

IC

venerando martyrem sanctum, tum impetrans regni guber-

JI

nationis suffragium. Qua tunc suffragatorem reditibus im-

perlalibus honorat, centurias 38, quas Anglice hundrez vo-

Ml

cant, octo et semis sibi eircumcircw se donat, regiamque

N

mansionem nomine Mildenhale 39 his adauget,

ut cetus fra-

AL

trum illuc commanentium, Deo sanctoque famulantium,

exX

his usualiter victitet. Que omnia caractere perpetuo cara-

xata, stabilit locum cum suis appenditiis, libertate regia

data, qua locus adhuc fruitur: melius quoque früeretur, sı

Sal

AI

non mala mente hominum perturbaretur.?® Sed non perdet 49

N

fructum mercedis exsecutor cujusque operis.

$ 24 At vex

N

DE

Eadwardus cultor justitie factus, regnat famosus Dei eccle-

sig nimium gloriosus, sic, ut ejus amoris liberalitate gaudeat

Anglia m1ﬂtarum doctorum artium adventatione.

RSS

z

3 Ps, 101, 48.

° swa him wel geeynde waes Ann. Ags- C. D:

ME Yerharı

>T Edward der Bekenner folgte Harthacnut sofort,

ward aber gehalgod

M!

to cinge on Easter daeig 1043 Ann. Ags. C

Seine Besitzbestätigung

für Abt Uvi ( Kemble ,

Cod. Diplom. 868) gewährt freie Abtswahl. und

Exemption aus der Diöcese 895,

% Die. Latein. Vebersetzung der An-

gelsächs. (“esetze behält hundred stets ber.

Die Uebersetzung mit centu-

f

rla wird erst seit Will. Malm. Reg. II, 122 häufig. %® Urkunde: Mo-

nasticon IIT, 138, cf. Cod. Dipl. 883 ,

es ist das Wittum der Emma-

j

Aelfgifu mit dem $& 4 erwähnten (Herichte,

Phillips in Wiener Akad,

A

4A

Stz. 48. 136. ”6 Mildenhall ward von Stigand

, dann von der Krone 0oc-

cupirt und erst 1190 zurückgekauft. % Matth. 20A2

13

Undi, x

/

d

XV. Heremanni Mir. S. EKadmundi.

239

ß TlBeriag. ,

62528

Yı “.h;‘

l D"U]Ehn 1

S 25.

Hujus itaque temporis aetate viguit suffragator. no-

/ DrOnidıt

A

ster [Eadmundus] virtutum ‚vigore, omnium affectu, provo-

elr

cato in se, infirmis beneficus sanıtatum impensione, juxta

IN

fidem se petentium, sine qua nullus salyatur hominum.

v Ex

Jer

partibus Mart. 833 A.w bis zw Ende, 834 C.,seculorum.

Amen !

AI

1

WOC

|

A

$ 26.

Benedietus Dominus,

die cotidie representans suis

suum salutare *1, per prophetam promissum omnes fines terre

3 ]_\

visurum 4?, iter salutariıum nostrorum prosperando, jamque

fide multiplicata, mortis exitus propulsando!

Cujus gratia

J

AI

[sanetus Eadmundus], ejus athleta, Orientalium Anglorum de-

cus et parma, vietrici virtutum fulget in gloria, ‚ Kadwardo

IM

rege regni modificante sceptrigeria. Hujus lenis simplicitas

mireque pacis securitas suos sibi sic propagavit compatriotas,

devinxit ac intime foederayvit regiones finitimas, ut illius

DU

quondam Davitici pacificique ‚Salomonis more regnaret ın

regnum pacificus, omnibus divitiarum inexplebilium ditatus

honore. His premissis temporibus abbatizabat apıud Sanctum

N

[Eadmundum ] pater Leofstanus **, vir sagacis ingenli et, ut

MI

tunc moris erat, preditus in ordine monachili. Virtus autem

sancti martyris,

si non erat,

ut consueverat, frequens ac

presentialis, tamen pro raritate verantium “* operabatur etiam

salutem se petentium.

$ 27. Unde cuidam Aelfgeth nuncu-

pate, a territorio Wintoniensi progresse, mute, ut ajunt, a

C

nativitate,. dono Dei dignatur misereri, soluto vinculo totius

impedimenti, impendens ei modolos loquele mirabiliter , quos

natura dempserat casualiter.

Quam cum mutis gemitibus

accubuisse ante pignora sancti personati fratres aecclesie vide-

rant, sepissime verborum locutione carentem omnino, modo

vero martyris miraculo verbositantem balbutiendo. O, mirum

ac repetitum prodigium ! Nunquam loquens loquitur, [r]ra-

tionale ratione utitur, qua si caret ad horam, reparatur per

Dei misericordiam. Huic adjacet diversum ac simile illud

77

W Lres 833 Z 3

v Am Rande in Kreide: De mu[liere] contracta.

N

I

experiuntur, 74 Aelfveve, 18 Brunstanus, 27 viri habitus vener., 30

reserat; 834 Z. 25 repperit fidelis matrone.

wb sic cod.

RE

A Psalm 60.

2 Tesa. 932 10

49 7 12065:

-

—

7

d

240

XYV. Heremanni Mir. S. Kadmundi.

802729

n M

I

\I\HN

Balaamite ** loquentis asine: quodammodo preter naturam

40

d

M 000

T

rationalitas rationale animal facit asinam. Verumibi pro

f

r ID4.“IKU\ }

suo populo Deus, hic cum Deo in muliere operatur martyr

fa U

e[ PÄ“m ML

[Eadmundus].

$ 28. Haec firmiter usa viribus lingue vivens-

d

que post hec circa sanctum religiose adı laudem martyris,

demt

miraculum in ea patrantis , strenue habebatur a multis, tum

608 gupl®

quia sancto adherebat sedula, tum pro ejus plus solito san-

Zn

ctiore vita. Dicebatur enim humana fiducia habere cum sancto

ulto 20n }

sepe colloquia, sive pro quorundam interveniendo profecti-

dn ‘

sa

bus, seu quedam intelligens placita sanceti voluntatibus. Etiam

dl

ofar

tempore misericordie mundo pleniter imminente, decursis que

Sal

T ‚a}

fuerunt ante legem et sub lege, dum plena 45 esset terra

geabellnm C0

eous 7eSW

]

Y

Domini misericordia, justitia autem minus cure in humana

ja Ja

diligentia, voluit sciri victoriosissimus martyr per mulierem,

gung- eerbuent

cui longam abripuerat taciturnitatem, qua neglegentia vene-

el d

rationis affıcıebatur a veneratoribus suis.

$ 29. Imperat de-

sl

inde sanetus competentibus horis muliercule et imperans se-

Y

mel, bis ac ter, sub interminatione indicit potenter, ut su-

am CONLESSIC

apte revelet patrı monasterii sine-dilatione ullius interstitii,

qua venerationis incurla‘ jaceant ipsius sacra pignora: tele

I

aranearum sunt sibi tegmina, ipse aranee lignique charies

SEl

indecens nausia; jacet incultus omni decore, non respectus

Pahrillalas

multorum dierum transcurso tenore; et, quod Deo constat

KANCIO C&

displicentius,

omni venerationis honore veneratur minus ab

äl

I

MR

hominibus, oblita Dei misericordia per eum totiens magnifice

ni8, Hs va w

suls exhibita.

Haec prelato monasterii relata tercio, incul-

I

I

cata quoque sermone timido *6, tandem in medio fratrum,

TEMOLADS

sanum devenit consilium, communiter pro hoc triduanum ce-

put ja

jl

m

lebrari jejunium; in proxima quinta feria pretiosi martyris

T

pignora fore digniter respicienda.

Itaque secunda feria in-

stante, tertia, quartaque, Ninivitarum *7 more, additis yigi-

liis, orationibus cum psalmodiis, jam adest quinta feria pre-

sentialis: ad opus dispositum quasdam personas 48 fratrum

disponit abbas secum.

Reseratur ergo locellus, in quo san-

f

** 4. Mos. 22, 28.

38 D8.432

)

*6 Den Rest dieses $ 29 druckt

ddh

Rokewode zum Jocelin de Brakelonde p. 151. — Das Kloster feierte

S

«8

Z

den Jahrestag dieser Translation, s. u

N

ö7.

*7 JOn 3

==

fratres

personati Mönche mit geistlichem Amte.

di, €

IS

Y

XV. Heremanni Mir. S. Badmundi.

241

$ 29.

I

Un l‚ D

UOfOR a

ET

etum quiescit corpus.

Iluc adducitur Aegelwinus *?, . sancti

A, Vop

Qüller

TD

fidelis monachus, jam pre senhectute caligans visibus: roga-

Yperafı

tur; ‚ut manibus probet, :si sic martyr, ut,olim dimiserit,

A Yiibag '1i1yg„T i

Palpat manibus Aegelwinus, et invenit ut dimiserat;

N d

jacet:

'aldem Marty

deintus sciliecet erucis dominice philaeterium, a collo. depen-

A3‘\'}7}_«‘4\?_1„ 4l

dens supra pectus sanctissimum, quod archipresul et martyr

70 Eg ]Avy‘ku5

Domini- 59, Aelfegus 7, olim Lundonie desiderans comparare

CIa

ADr Cum S

multo- aurı pondere, sed nequit propter: Aegelwinum custo-

dem martyris, etiam si proferret secum aurea dona Tharsis.

.Untatı

M

Hoc signo sancti corpore palpato, abbate cum fratribus as-

Al

stante, cum laudis ymnodio, exponitur gleba martyris super

scabellum cum honore: decenti.

Jacet integer, ut dormiens,

Mn Cal

U

jam: jam decus resurgentis innuens. Quantus, et quam duleis

'\

r M

tunc efferbuerit : odor suavitatis, preter odoramenta incensi

velı thymiamatis, non lingua valet proferre Cujusvis, cum ' non

/;[

solum in ipsa domo fraglaverit ‚orationis ‚per ‚diem ‚totum,

verum in inclaustro, quo confluebat psalmodiando: monacho-

rum confessio, ‚etiam in offieinis redundabat odoratio suavis.

AUS 1

Exuitur itaque sanctus sancti martyrii vestibus, partim ru-

SC

beis rubore: sanguinis, ı partim perforatis ietibus telorum cre-

bris, sed : tamen reponendis saluti credentium profecturis,

Pulvillulus quoque, qui alio nomine dieitur auricularis, , sub

uod Da

sancto capite repertus est; talis non ex plumis vel bombice

veneratal'

S A0

alieuius generis, sed solummodo tenuissimis lignorum dolatu-

ä

r1s

His visis, sanctoque revestito novis quibus competebat

induviis, rememoratur abbas sancti sancte decapitationis, ac

remorans, suis innuit monachis, utrum, ut alias legitur, ca-

put hujus martyris decollatum cum corpore jam sit solida-

tum, et memorans temptat, temptando probat. Caput acci-

y ?A"c;go;rffu(. 44 r. schreibt eine Hand s. XIV: Hic patet, quod trans-

lacio saneti Edmundi de Beodrieesworthe ad Londonias precessit ' 06-

eisionem Suani,

licet _ hie superius in processu habeatur contrarium :

qui voluit crucem ab Ailwino Londoniüs . com-

quia ‚sanetus Alfegus,

48

parasse, martirizatus fuit fere per tres annos ante occisionem, Suanl.

49 Hierauf soll sich S. 1011 beziehen, was nach 127° zu corrigiren.

Sonst heisst er camerarius, secre-

Aethelwin erscheint auch noch $ 31.

tarius, auriga des Heiligen ($ 6, 11, 12):

50 &4 120122. : Das 'hier \ Er-

S

wähnte gehört also zu

8

14—16 , s. S. 205 — Lanfrane’s Zweirfel an

=

Aelfeah’s Heiligkeit hatte Anselm beschwichtigt.

\[ H„w ıl

242

XV. Heremanni Mir. S. EBadımundi.

&29231

J

tef

, Iı

pit inter ambas‘ manus, trahit,

(

A

totumque sequitur corpus.

Ü:!p}

Quam mirabilis Deus!

Operatur mirabilia solus; resolidavit

arın (

ya

I8 ‚‘H.\S““S

ac redintegravit, quod solidum dudum integrumque creavit.

Iß :1mhnb13s ‘sx

H

Expavefactus abbas ad hoc miraculum, in locello reponit

men

] \1LW‘ Y

priori pignus sanetissimum; ejus manibus torpore perpetuo 51

Ig

fa ded

captis in reliquum, ‘ fortasiıs quod fuerat actum Deo nec

IM

P

10 1

sanceto beneplacitum. KExuvie vero martyris in servatorio re-

S}

1Q00S

conduntur cum phylacteriis, unde de sacrario divinitatis

6 l:

';_'7

presto sunt beneficia multis, ad laudem eius, qui cum Patre

L

100

JEr

et Spiritu Sancto vivit et regnat Dominus.

MmartVZ

J0

Intı

yan8 AULO

[De Osgoth demoniaco].

m. (

al cLL19 (

$ 30. Etiam levi narratu stili quislibet concinne valet re-

SINCEN(

=

)nAW

ferre 'plenitudinem veri, quia plurium versatur in ore % An-

Iuper ga appodian

glorum et Danorum relatione comitum principumque, littera-

torum / et

inlitteratorum his adauecta multitudine.

Michi

snnc!il‘av ß

l

SS

Al

quoque minimo omnium auditu fit credibillimum, gloriosum

(aDs humo

patronum nostrum [Eadmundum] apud Deum sic operari fa-

en

cillimum, cum in varia vice calamitatum crebro compertus

M

sit ab invocantibus cum et hoc nostra etate quam plurimum.

T<\U.‘w\ ),

Superioris' autem relatus, ut percepimus, talis habetur trac-

N

tatus.

$ 31. Aestate quadam imminente et in ipsa una do-

d

ıninica / die fortuito cası devenit Eadwardum regem in Beo-

drici‘ villa tenere‘ mansionem, juxta precepti sui regiam Vvo-

luntatem ,' quo cum libitu regis letitia fuit genialis Danis et

daforeois i 7

TENS TEX SCCWM

Anglis, hac usquequaque potitis cum optimatibus illiusque

dent miserig

Zaflonem — gi

y Am Rande in Kreide, über der Seite in Tinte, s. XIV geschrie-

Stantur

ben.

z more cod.

L

51 Wall. Malm. Pontif. (ed. Hamilton) p. 156 kennt ein zweites Sta-

dium dieser Legende: Lieofstan betet, falls ihn der Heilige strafen

V

wolle,

es hienieden zu

thun.

Zur Heilung des Chiragra sendet ihm

Z

König Edward den Baldwin.

Letzterer erblickt in der Erfolglosigkeit

M

seiner Cur die Stärke des Heiligen, bleibt in S. Edmunds und wird

Leofstan’s Vertreter, dann Nachfolger.

S. dagegen Anm. 62.— Wibert

von Nogent, De pıiynoribus sanctorum p. 337, kennt diese Bestrafung

j}

der Neugier des Abtes ebenfalls, jedoch aus mündlicher Erzählung [ut

J4

ea quae in ejus Passione (d. ı. Abbo) leguntur taceam] und wünscht,

solche Strafen möchten dem Reliquien-Streit und Schacher ein

Inde

machen.

”W?/ \ ‚y.

X V.- Heremanni. Mir. S. Badmundi.

$ 31

243

[U(‘ S0g Hlur

lh1

A \f)«H;

terre satrapis. Inter quos quidam major domus 52

Osgod

Clap 53 cognomine

vocıtatus quodam mane:‘ pedetenus deco-

.n ”TUﬂque Q

ratus mastrugarum decore, armillas quoque bajulans' in . bra-

U, n lucm‘

IC r;

chiis ambobus superbe

Danico more, deaurata. securi in - hu-

"l\ tomore

mer

dependente

sed,; postmodum. tali: suo decore-verso in

Nera al füm [

0

infami _ dedecore

Is cum fastu superbie sic. progressus ab

1| Servat

hospitio majorum domus incompetens sancti. basilicam' intrat

Sacraro d

I

stupefactus vocibus multorum

conclamatus

Cur

incesserıt

sic ‚ infatuatus

Q Cr Pafpo

securi de foris.a domo Domini non dimissa

vel, quod levius erat

ad, hospitium unde venerat derelieta.

Intrans autem martyris domum inreverens et infrunitus, tran-

SIDGL CONCIDN

sit. ecclesie chorum

qul properans, ad ‚sancta! sanetorum, non

VErSAtT 7

167 Al

sincere conatur securim a‚ collo deponere

vel. se.arroganter

nm

U

super ‚eam ‚ appodiare. 54

Sed resilit @ manu.viri virtute

Ö

M

sanctı

ac sl decussa foret humo alicujus vi.

Ipse etiam . al-

redibilimum,

yolu-

lisus ad ecclesig maceriam amens' prosilit ad terram

W m 816

Accurrit vi-

AL SI

tans humo velut maniam * passus debachando.

m

b

A

W

dere quid hoc sit populus: erat enim seculo vir famosissi-

LO

mus, sed,; rebus martyris infestissimus; ‚inter hec rege Ead-

wardo

OM

gratia, intentionis devote, capitulo monachorum pre-

sente

nte

8

m

pro assequenda, et confirmanda societate

Dum ‚ad

\wardum reg

id_intendunt operis, profuturi presentibus ac futuris, auditur

in ecclesia strepitus clamoris,auditusque cognoscitur ex man-

ITRCEN

dato regis et nutu monasterii patris

Quo se strenuus 'yer-

Ul

tens rex, secumque cum suis Leofstanus coenobii pater

Yı-

M

MAUOUS

dent miseria captum hominem, videlicet passum mentis alie-

nationem — sive pro gloria Dei

ut de ceco nato verba te-

stantur evangelii 55‚ sive Deus voluit cum suo sancto punire

a inaniam cod

» Majores domus (s. 6 Z. weiter) hie

UU

=

z

Grosse

vom

Hofe

53 Bei der

Hochzeit von

dessen Tochte

stirbt 1042 Harthecnut

e

osb

königliche

Marschall (stallere)

wird 1046 verbannt als zur Dänischen

I

Partei gehörig

sucht 1049 vergeblich

die Rückkehr

Zu ETZWINGEN

segelt

nach Düänemark

Spüte

muss er doch nach England zurückgekommen

s D

SECHN

WwWOo €

1054 starb

Ags.. Ann

S

a

Die Inventio S. Crucis Walt-

r

ham. qibt Osgod den Character

eınes Vvirı venerabilis et ditissimi

716}

>

E

— parteilich für den Vater einer

Beschenkerin.

5* appoier altfranz.

}

appuyer.

stützen

55

%. Joh. 9, 3

—

M

I

g ora

244

XTY. Heremanni Mir. S. Eadmundi.

S3132

N

%\l‘

quod. infelix.homo meditatus erat inique. Et quoniam fuec-

00l gl P‘

q[.m.1uml

rat.de regis primoribus, petit pro eo regalis majestas, ut

i

er 100 }

reconcilietur.. divinitus .asspersione aque benedicte perfusus

En

psalmis. ac letaniis,. multis quoque fusis ‚precibus. , Sed et

gen

i BOh

I8

Coqıl8

assecla ‚sancti , -frater Aegelwinus 5%, hortatur, quod proba-

I']h“‘ IC

{ COM

000

verat/de similibus, hujus,..ut. talis energuminus ad tumbam

10R

aveh, 0

N

martyris deportetur bajulantium; manibus, si forte fratrum

romO

eal

orationibus: sibi. Deus propitietur et sanctus,

Quo facto, de-

3f:aud;md@ Jar

«

hasgne X

albati fratres,circumcirca , genu flectendo, septem psalmorum

P;“iul'[ ?l';'1[‘fl

Ü

„Ldﬂfl] nechp

cantu:letanieque. progressu: intercedunt pro eco, donec de

fore JM

E

D

I

pietatis. Dei‘ sacrario; et. martyris [Eadmundi] merito prodiret

Juntate

Sic sal-

decori8;

illi-salvatio, scilicetquinque sensuum recuperatio,

Jocam r91!i:i

vatus ergo se.peccasse recognoscit, homo ; laus et ymnus per-

apertO Qlicht

g _?UTL‘.T'.‘

solvitur Deo et sancto.

Stat post hec recuperatus amplec-

gartyait, (} ;

n

tens sancti lecticam brachiis ambobus, jurat spondendo, spon-

fa cansa de

J

det-jurando ‚se deinceps obsecundari sancto fideli modo, nec

alt 6X Sl

ullatenus, ‚quoad vixerit, suis adversari rebus. Verum cum

alhergne OSTR(0

m

Dominus . noverit, qui vel cujusmodi ejus sint, et ex prospe-

eleckud,

M

1 0

ritate, peccantium. plerumque tergiversetur animus eorum, in

M

signum futurorum remanet , hic debilis virtute manuum am-

I

barum , forte Iluens. punienda. quinque sensuum ‚ commissa

OD

quinta lJinea. 57 ‚ Memoratur in libris prophetarum, quid ex-

nardo (

700 (

aetionis,habuerint extendentes stolide manus supra Dei sanc-

SuM VEISWS

tuarium,; et ecce hic justissime luit, quod sensualiter com-

fruxerat, W

misit : ut . in ‚omnibus glorificetur. Deus, reddens unicuique

gla

juxta.suum. opus. 58

Quo regalı

b (Qualiter Baldewinus pfre]fuit . . .]

PE n

$ 32. Et quia ruunt ad occasuım cuncta, vergentibus an-

nıs confectus senio Leofstanus abbas,

simul et manibus’ ob-

% Zeichnet 4059 al

Schenkun

sessis chyragra, ad patres apponitur, mutans hominem in

@r."‘;

hac vita, adhuc Eadwardo. plissimo tenente regalia jura.

SIM

on E

D

Cujus,.im curia regali demorabatur per id temporis quidam

/

(Dome

Baldewinus ex Francie partibus ‚gloriosis, monachus . Sancti

chnet

bn HA*„'T „hy N L„4„

day I 304 ® T

9 Ueber‘ der Seite, zum Theil verschnitten, s. XIV.

0N $, Denis,

B

n

585 8 6, 11, 12, 14, 16; 29

57 Damit ist die Hand gemeint, viel-

S “f!Mr eg 7

‚’

D Ds:

Schon 3et

leicht weil das Pentagramm die Form einer Hand hatte (??),

61, 13.

Du(

ng

Alg 1065

Hi f3

-

XV. Heremanni Mir. S. Eadmundi.

832 38.

24

I

106 Z nmn

' Tegalis M

Dionisii Parisiacensis 5% , prepositus vero Lebraha monaste-

Denediefe

rii in Alemannia in territorio Elysacn 5%, sed et medicina ®

IN iv}‘g@ih„;_

peritus, ex _ hoc quoque a rege Anglorum cum' multa’ dili-

}

1

IM Yr"“ﬁl‘tl‘.

gentia habitus.

Cognito autem obitu predicti abbatis in au-

EUMUS a

LV

ribus regis, cogitat prefatus rex, quem ejus in locum sub-

DU

M

roget 6, cogitandoque memoratum Baldewinum'in abbatem

Siec enim vult Deus, quod et' efficitur “celerius.

netu, Q„@ f

promovet,

N

IN

Mandando pervenit ad abbatiam regis mandatum, indicit

O, SE ]

W

OT

l

ü

priori fratribusque ' personatis cum loci diocesianis %3 curiam

dÜÄH“ &

1Ql mel

fore petendum, recipiendo sibi Dei dispositione: regisque vo-

TAUO,

Juntate preutillilmum patronum.

Venitur Windelesoriis ‚ad

n0; au

ü

o

locum regii decoris; aperit rex secretum' suae voluntatis et

Ymnus er

(}

H

aperto dicit et jurat, se locum diligere [Eadmundi] ' pretiosi

N AMpIEC

iM

100, 8

martyris, tum pro linea sancti consanguinee *6 proximitatis,

Wl

M!

tum causa debite societatis; et quoniam carebant. provisore,

fl e

Presen-

Verum am

ait ex suis curialibus sese eis optimum previdisse.

MN

tialiterque monstratus Baldewinus communi 'favore fit‘ abbas

!]

[v

OruM, n

electus, prosecuta ejus ordinatione die assumptionis sancte

Mariae %, rege cum suis presente.

Sie deinde preficitur ' ab-

ıe MAnUUM al

batie, in illam ingressus cum quibusdam regis legatis, bono

Il COMIISSA

omine felieiter abbatizans, vivente suo domino rTege‘ KEad-

wardo quamvis tempore parvo.

$ 33. Quo trahente ' decur-

sum versus evi declinium infirmatur apud regium, quod ex-

ESU

MM

truxerat,

Westmonasterium et infirmatus finit hominem' vi-

8 M

eddel

gilia Epiphaniorum % fere ad Anglie totius exterminium.

Quo regali tumulato more ante diei missam, Theophaniorum

1008

}

M

58 Zeichnet 1059 als Vertreter von S. Denis und königl. Arzt Ed-

ward’s . Schenkung der Celle Teinton; Doublet, Hist. de S. Denys 831,

ne

erhält von Edward Deerhurst in G'loucesters. (spüter auch Celle von S,

Denis) ib. 225, und 1065 S. Edmunds, giebt seinem Bruder Frodo Land

nO!

y18 Q UL

( Domesday 368), zeichnet W. Fitz Osbern’s Urkunde für S, Denis ( Feh-

‚U An

bien, Hist. de S. Denys p. 132): — Cf. Ellis, Introduction to: Domes-

„ mon

59 Leberau zwischen Schlettstadt und Markirch, eine Celle

day I, 304.

von S. Denis.

60 Baldwin als Arzt s. $ 35, 41/2, Ep. Lanfrancı 20/2.

\V

&2 Offenbar weiss Vf. nichts davon, dass Baldwin Leofstan’s Arzt und

länger schon sein Vertreter gewesen , S$. 0. Anm. 51. % Eingesessene der

Diöcese cf. Du Cange.

&% mine maege Kemble, Dipl. 874, 883, 895.

66 5, Jan. 1066.

&® ]5. Aug. 1065.

’)

I Forema

22

-

246 XV. Heremanni Mir. S. Eadmundi.

$

Je

3—3

I

JAA00

\1L

)

)

-

N

)

die, statim 67 cum introitu'misse inthronizatur in solio regni

olrn *

4al md }

Haroldus filius comitis Godwini callida vi veniens ad regnum,

reIll

ideoque passus in eo detrimentum: rex manens non amplius

atoe. E f;u‘„‘1u

decem mensium. ‘ Hic locum martyrıs [Eadmundi] venerans

ca Eadmuan

L

i

U

dilexit‘ prefatoque Baldewino patri libertatem %8 10ei, - prout

zeshQ0Td

reges ante se dederant, concessit, votisque satisfecisset, si

ODSU

M

8 ‘[«

a

ne 860

M

non / fortune ‘ possibilitas obstitisset.

Sed interim Willelmus

ffbh':'

comes Normannicus, plüur/ma navium copia fretus, cum gen-

[‚3„‘JHUS

pisımas, 09

tium multitudine ‚qua potuit navigio regem predietum et An-

qozstantisIMUS

‚uf.\;u

gliam appetiit et,' quasi boni Eadwardi suique quodammodo

36 * [De ala

consaunguinei justior hereditarius, possedit.

Rumor ®9 enim

zeıtm LillUfld'all'l m

habebatur plurium ' bone memoriae regem Eadwardum jJam

dı

Quiw

!!

Ö

an X

dictoı duci Normannico denominasse regnum tam consangui-

U

s genfiS

A

nitatis causa quam etiam, quia non erat ei SucCessionis SO-

mM M

quoddla

Al

I

AnEMUM

boles ulla. Quibus de causis appetitw sic ‘ promoto Anglici

ebla 800 MCO C

M

regiminis, et'/Haestinges‘ navibus appulsis Normannicis, fit

bellum-die statuta 0, quo perimitur rex Anglorum, vice eo-

IM

‘,1

NI

rum variata. ı Quod regni discidium vere quedam prognosti-

ına LO

caverat cometes;, in transacta estate 1 ejusdem anni fere

SM

per octo dies' apparens.

$ 34. Hic demum reor huic operi

000

supersedendum' breviter‘‘ epylogizando tot regimina regum,

SANCHU

quot ‚ superius exaravimus post pretiosi martyris Eadmundi

Dam enig

martyrium vyidelicet XV, ut Cronica 7? testatur Anglorum,

usqueadtempus Willelmi prioris, sub‘ quo Francorum mos

SUAM ferTanm, QUaM 1

ler

SE EG

per, Angliam inolevit, res etiam ' Anglorum variabiliter alte-

{WM

Tef, ed

rarı coepit.

lla ‚utilio

$ 35. Igitur anno Dominici . hominis millesimo LXm»° VIto,

a martyrio autem pretiosi martyris Eadmundi centesimo

dafus in e

Ü

D00

U }

Quem .'Hi'l]'.'j'‚"

D

LA

67 6. Jan Diese Kinzelheit findet‘ sich. in sonstigen. Quellen: nicht.

ül Dost PAIerM die

%8 Dies scheint sonst nicht berichtet. — . Bei Senlac küämpften viele Mön-

che für Harold, von S. Edmunds indessen keiner, sondern nur

ein

n

Lehnsmann der ‚Abtei, Freeman III, 425.

0b Baldwin auch Harald's

Arzt gewesen? Heinrich IIT. hatte diesem früher Adelard von Lüttich

als. Arzt gesandt, Freeman IT, 155/9, 443.

69 Die Normannischen

D

1066

J

Autoren geben dies äls Thatsache; die gleichzeitigen Engländer wissen

70

A

mnichts davon.“ Cf. Freeman, Norm. Conq. II, 296; IIT, App. R.

124

Oct.

“'24. Apr. — 1. Mai 1066.

Ml

* Des Vfs. Ags. Ann. schei-

nen bis‘ 1066 gereicht zu haben und mit keiner der erhaltenen Hand-

der

d

l

schriften identisch zu sein; s. S, 228.

Ab

(%

"/"}f‚

Y 99

S

/W

XV. Heremanni Mir. S. Eadmundi.

$ 35, 36.

247

r°Pilatlll'

ü Sl 5

LXXXXb mo VIto, Willelmo comite Normannico in regem An-

Tl VERlEng d

LT

glorum 7% coronato, comes: et rex quoad vixit utrique patrie

X Man

prefuit, taliı modo promotus in regimine dextere Excelsi mu-

E“"H11mh

tatione. FKjus quoque temporibus, abbatizans erat apud San-

ertat M® ]

ctum |Eadmundum] domnus Baldwinus loci pater 74 verus ac

restaurator ‚inclitus, placens regi premisso bonitatis osten-

l Inter

I

sione ‚et officio consuete medicine. 75

Horum. , prefatorum. vi-

Tfg

Can e

cibus viguit virtutibus Domini martyr [Eadmundus], / suorum

[

An

Al

patronus plissimus , obstantibus autem sibi suisque refragator

MOM mOd

0

constantissimus, ut in quibusdam nostris patuit- etatibus.

M

I

$ 36,

c [De ulcione facta in militem invadentem.et deti-

N

ll

U Ja

nentem quoddam manerium sancti Eadmundi.]

Wl

f

Quidam Normannicus premissi ‚regis aulicus, ceu moris

SUC

est gentis illius, ut queque viderint, cupitis. velint gestibus,

I

p

N

M

quoddam manerium sancti adjacens. sibi invasit, invadendo

6}

ff

etiam suo vicino copulavit.

Unde ab _ abbate verbis oratoriis

i

TICO €

pulsatus persepe, rectitudinem de die in diem procrastinat,

inde usus voce corvina, nescius quid. futuri pariat dies cra-

stina.

Al

N

i lete

Conyentus demum a loci seniore fratribusque. in :in-

MC 0

an

claustro eorum, 3& rectitudinis tergiversando tramite, negat,

\r".

f

TE

quod invaserat se dimitti debere, inquiens in fratres-et ıin

AI

T!

hl:nﬁmli

sanctum verba probrosa, non usus discretiva sed. voce: fellita.

‚DE

M

n

N

Dum enim abbas et fratres orarent, ut sancto [Eadmundo]

M

IN

suam terram, quam vi tulerat, redderet, effreni lingua pro-

alle

fert se nescire, quid [Eadmundus] dormiens .de. terra face-

I

ret, sed sibi profectibus ac regiis insistenti negotis hec et

alia ‚utilior esset quam. martyri vel suis monachis. Sicque

0 L

1

datus in reprobum sensum predictus miles discedit.

Super

ZU

d

quem martyr [Eadmundus] revera vigilavit: quem ultio di-

(ueken

yina post‘ paucos dies cefalargica passione percussit, que

ET TT

M

bb LX cod.

f

ral

e Ueber der Seite in einer Hand, s. XIV

Ü

33 25. Dec. 1066,

%* Dass Balduin auch als (Geistlicher Ansehen ge-

noss, beweist Anselm’s Ep. II, 4, der seine Mönche (aus Bec) von ihm

berathen und geprüft, ev. bestraft sehen will.

® S. Anm: 60,.68;

Wil-

R

helm T. archiater ist (ilbert von Lisieux, Ordric ITI,312. . Andere Aerzte

900

der Zeit: Johann von Tours (1088 B.von Bath); etwas später. Faritius,

a 1

Abt von Abingdon, Chron. Abingd. II, 287.

)

>

{ B

248

XV. Heremanni Mir. S. Kadmundi.

$

J

6

3

/

000

sita(0D '

etiam usque ad diem mortis in 0oculo dextro signum sıbi

erl

an I

permansit.

Macula enim fuit alba, supercooperiens oculi pu-

AT

quel’

pillam in modum pisi grossissimi habens figuram. Qui dum

en

superiori‘ torqueretur passione, recenti potius suorum ,, ut

Al 0

na $

putamus , instinetu quam spontanee voluntatis meditatu. diri-

HL

git sancto per suos cereum pulchre magnitudinis, ut mede-

Al

mrp;p {l

Jam: reciperet- tanti doloris. Verum quia sancti seiunt quo-

f f£;ltf.’!üﬂ

dammodo, que cordium intima patent Deo, recusat. Deus et

a}fhns

fg S00 DIO

sanctus cereum, quem mittit mala mens vel malus animus

Z

jafcee. Pant8 e

et, utrelatu videntis, qui affuit; didieimus, decidit ad ‚ter-

a

metöpieeton®

ram, ‚ fractus in novem partibus.

Probatur hic scripture. 76

veritas inditiis talibus, inquiens: iniquorum dona non probat

propler' 260

Altissimus, ideo multatur male ‚ permanens insipiens in suo

plas| f Joco

corde. Eece saneti‘ miraculum ad _ quoddam nos ducit ridi-

H]ﬂh[iﬂ]]l I‘Jﬂdf% ol

fa ane

WL

culum , quia rebelli et. tumido imprimitur macula male pas-

fie Ubfar

sionis in oculo;, - veluti quondam cauteriabatur in fronte teta

I

mortis /alicur reo.

Au

i.[De Arfasto . . .]

Etiam exercuit Deus vindietam et martyr sanctus

Ä„L‘ {

837

in quadam majori persona nostris temporibus, videlicet quo-

p\‘ M

md

dam nomine Aerfasto 77, duarum Eastengle vicecomitatuum °

ONdAM

episcopo;: secundum seculum strenue ı probitatis viro; . sed,

M6 dl

