quia: corrumpunt *8 mores bonos colloquia mala, irretitus

Jarl

consilio quorundam suorum et aliorum per devia. Consilian-

Tnacho Codr

tur enim tales suos dominos more Achytofel non ‚ad alicujus

—

{

Va

profectus honorem, verum ad adulationis humane . favorem, di-

Tectus

centes contra naturam album nigrum, vel quod nigrum est

al OL

Idem presul pul-

album, omniaque vertentes in contrarium.

sat sacrosanctam. abbatiam f, quibus non deberet questibus;

X

vult redigere consilio suorum et aliorum quorundam in ser-

‚E

J

M

d VUeber der Seite und am Rande s, XIV, beides verschnitten.

e voce

comita tuum cod., mit Kreide corrigirt.

f albatiam, mit Kreide cor-

rigirt.

% Eecli.34,23. * Caplan Wilhelm’s, hatte er im Mai 1070 auf Er-

Will. Malm. Pont. 150

menfrid’s Synode das Bistum Elmham erhalten.

schildert Herfast als weltlich, ruhm- und rachsüchtig , ohne die seit Lan-

franc geforderte Bildung , äusserlich pomphaft.

%® { Cor. 15, 33.

Datte ‘_4

7 ;‚' ;

vi(„4'l[. \ M Y

XV. Heremanni Mir. S. Eadmundi.

$ 87. 38.

249

Al Üüxtr„

Sn

DE OOO en 9n

vitute[m] %, quod reges 7° ac sul precessores firmaverant in

ıl D

M]

libertatem. Partem suae diocesis locum dieit esse pretiosi

%f (

XL dn

ü pot

AUS SE M

martyris; querit ®° injuste secuları modo potius preesse quam

secundum Deum, ut deberet, prodesse.

Insectatur lupi more

|

| =hmz:uii :geu'1

Wdınıs

caulis ovium, scilicet gregi monachorum: adversans ‚inique,

introgestiens ponere pedem primum, sic ut ingerat deinde

A SQDCH

Un O0

corpus ' totum. &1

Contra quod abbas Baldwinus, gregis: mar-

5 Deo, en Da

tyris [Eadmundi] pastor fidissimus, animam dare. paratus pro

el

13 el m;iu< Anl

ovibus, fisus suo protectore, repellit instantiam' calamitatis

HN

decid f ad er

hujusce.

Pauca respondit ad hec illata,

SECUFUS TegUM CY-

Die enr

rographizatione sui loci, suis a predecessoribus habita.

Nec

u

-

61

wang a }»a‘obat

propter hoc quiescit episcopus; adauget calamitatem eo am-

LEL

8 O8

1D 600

plius, fit loco locique pertinentibus importunus; grassatur' in

oddam n

d

malitiam modis omnibus, nullius habens episcopii sui scrip-

1 m.u;m‘;1ymnh; Ja

tum antecessoris vel cyrographum testimonio suae calamita-

(IAU

onte fl

MM

tıs

Utitur solummodo quarundam vilium testimonilis perso-

narum, etiam non legalium dietis bacularium. 82

Hoc idem

aures regis 83 nausitans, donec ejus licentia baculum quen-

M 6i Mar

An

dam a monasterio rapit usurpans, sed nec sine labore, dato

I

pro eo, ut ajunt, multorum denariorum: pondere.

Putat si-

Katuum *

quidem injuriosus sic per baculum, cujusdam sui antecesso-

d

DrODIL

ris quondam sustentaculum $*, vendicare sibi loci sanctissimi

ArTeHIENS

Ö

partieipium. Sed tantum fit longius, ı quantum 8 distat ‚ab

ner den

. VOOSUAD

Ynacho Codrus *, vel quantum ab oceidente prolongatur Eous.

n0n aM

1

$ 38. Hec inter pater Baldwinus regis licentia Romam pro-

fectus &6, illuc87 etiam promotus ® a papa Alexandro secundo

106

ad ordinem presbiteratus (qua vice quoque Romam fuere Lan-

S

£

NS

x e; darüber Kreidestrich.

h mit Kreide in Cedrus geändert.

J

d

5

’

1 orundam M

798 Anm. 2037 394 168:

80 7)ies Stück zog ım s. XV' ein

Mönch im Registr. Rubr. B fol. 38 aus, woher es Battely Antiq. S,

Edmundi Burgi p. 142 druckt, s. S. 230.

81 Er beabsichtigte, den, Bı-

82 hacularius der dem Bi-

schofsitz dorthin zu verlegen, cf. $ 38, 39.

schof den Stab trägt.

88 Wilhelm I. beförderte jedoch Balduin’s Exem-

ptionsbestrebung durch die Romreise: $ 38.

%$ Das Symbol der von

85 Horat. Od:i3. 29. 1.

100 afZr

Aelfwin bewilligten Exemption, s. Anm. 34.

86 Balduin’s Aufenthalt in Lucca s. $ 48.

87 in vigilia Pasche sechiebt

Battely unrichtig ein.

88 Hyrwähnt in Gregor VILI Ep. an Lanfrane,

8

Reg. L 31°

37

M Jlereno

250

XV. Heremanni Mir. S. Eadmundi.

$ 38. 39.

gln

Neo D

C

4arldO

francus.Cantuariensis ac Thomas Eboracensis pro infule ponti-

6 IC

ficalis honore) redit domnusi et abbas Baldwinus, etiam aposto-

{

Hml Alld'“‘

hclO

“Y"] I

lico privilegio®® munitus, juxta. libertatem suo loco concessam

yred

en

m6® M

a regibus.

Omnia_que propter exardescit presul supradictus,

itgen da

TeMS

indesinenter iram multiplicans in tribulando, super memo-

0A16

ratum ‚abbatem ‚insurgens synodaliter proclamitando ajens,

\JLJL

nridl

do e

L

eum petlisse Romam, dedignando sui pontificis querere li-

aliqund

J

centiam. Adversum quod abbas, bone responsionis usus verbo

WE EL

cujusdam dicentis: sapiens verbis innotescit paucis , synodali

Flmujul;l

‘

voce respondit: regis et archipresulis ®° sui quod de * licen-

au

4 IM

ım

tia _ profectus sit, sicque ex hoc eorum audientiam appellavit.

1618 W

8

Ad quod frangitur annullatus episcopi sermo, cujus exulta-

frı

tio, sicut ejus qui devorat pauperem in abscondito %1, perti-

ala me

naciter instat proposito, traditus in sensus improbitatem,

1l

Ommnınd 1E

zeli mali circa_locum sancti gestiens amaritudine[m] !.

$ 39.

cellum, dum

M

k Loch im MS.

1 Kreidestrich

men dıd

d

6rans I

i Mit:Kreide in dompnus geändert.

über e.

(

8 A4uf. Bitten Balduin’s und Wilhelm I. nimmt. die Römische Kirche

He

&%

die. Abtei in ihren

Schutz

dieselbe solle stets Mönchskloster,

me Bi-

nO

U

A

schofsitz und keinem Bischofe unterworfen sein, sondern nwur dem Pri-

M

MAaSs.

1071, Oct 27; Jaffe, Reg. Pont. 3462 , erwähnt auch von Malm.

hus In

MM

Pont, p. 156 und p. 107: multis laboribus, incertum an et muneribus

adquisierat. — Nach Battely’s Auszug habe Alexander II. ausser Ring und

Onl camnis pı

Stab auch einen. von ihm selbst geweihten, s. XV noch erhaltenen Altar

sl pofest 9

geschenkt, als Zeichen, dass S. Edmunds Messe feiern dürfe, wenn einmal

ganz England interdicirt wäre ( Monast. IIT, 140). Das scheint eine spätere

Füälschung zu sein.

Cf. Bromton 967 : 1069 abbas S. Edmundi Romam

perrexit, unde papa virgam pastoralem et annulum sibi dedit.

% Zehn

n MX

bis fünfzehn Jahre früher hatte Lanfranc in Bec den pomphaften her-

Kreide — ]

zogl. Caplan _ Herfast wegen dessen geringer Bildung verhöhnt und dieser

U

den Groll, Wilhelm’s gegen ihn geschürt

Malm. Pont. 150; Freeman ITITI,

104. Jetzt war Lanfrane wahrscheinlich der Auflösung des Diöcesan- Ver-

bandes durch. die. Abtei- Exemptionen abgeneigt.

Jedenfalls nahm ‚er dem

Abte das päpstliche Privileg fort und gab es ihm erst kurz vor dem

Tode wieder, Eadmer, Nov. III. p. 62.

Gregor VII. tadelt 20. Nov.

Pn 250

ME

1073 Lanfranc, weil er S. Edmunds nicht gegen den Bischof verthei-

dige; auch der König solle sich nicht durch letzteren beschwatzen lassen.

Vermuthlich erst hierauf schrieb Lanfrane an Erfast, Ep. 19, 26, der

den ersten Brief verlacht hatte, nochmals, er solle die Abtei nicht belä-

stigen. und seinen Bann über die Cleriker des Abtes lösen, bis der Pro-

cess entschieden sei; cf. S. 259 Anm. 41.

9L Habae. 3, 14,

dim, %)

ı, 690

90

ij

XV. Heremanni Mir. S. Eadmundi.

2

9

r

1

SM

P y

An

Ml

NM

Nec preteribo silenti caractere, confusionis deterso rubore,

© S00 ]

000

quod, audiente me, presul idem tractaverit sepissime regi

l TESUL g

IN

predicto propter eandem abbatiam ad sedem %? suam con-

SWDEN n

stituendam, me dietante dictatasque scribente litteras, trans

LGG

mare miserit, remissas quoque legerim, quales susceperit;

P

‘Jü“IPW I

quae remisse consilio quorundam aliquando fuerunt allective,

aliquando etiam virtute sancti recusative.

IS Ugn yorh9

28 SynOdal

$ 40. Et quia omnia Rome % venalia, ad hoc est audax

ll\l[‘

promota presulis lingua, promittens regi centum marcas

D

JN

aurı , si sibi concederet placitationem enarrandi, .inreve-

0S EXE

Ü

rens confisus in nichilo, ac nescius, sancti vindietam pro®

foribus feri presto.

Sed superius regis ad aures oblatum

N

alta mente credo fuisse reservatum, non publice concessum,

DrOG

vel. omnino refutatum, jJuxta vulgare proverbium: ludere por-

cellum, dum constat velle » catellum. %

$ 41. Interea ta-

|

f& 1 Kreulestrich

men diu %6 folerans martyr [Eadmundus] pro suis infert vin-

dietam ad tempus.

Equitante per silvam episcopo, dum de

Römkache Kıreke

predictis ab eo cum suis injuriose fieret sermo, Tamus im-

£

pegit ejus ın oculo: sancti videlicet effectualis ultio, ponens

M

hominem in inopinate passionis angorem oculis versis ambo-

bus in multiplicis sanguinis suffusionem. Visi sunt deintus

Z

oculi carnis putride pleni, non a quoquam viro.vel muliere

sibi potest ° auxiliari.

Jacet pene et vere cecus, non ut pre-

SE N

n So am Rande.

m Mit Kreide geändert in pre.

Castellum Zext,

Kreide

—— Punkt unter s

o potem cod., valebat Zxe. Battely.

%” (zemüäss der Vorliebe continentaler Prälaten für grosse Kathedralen

in volkreichen Orten verlegten die Ostanglischen Bischöfe nach dem Bei-

spiele ihrer Amtsbrüder ihren Sitz 1075/8 von Elmham nach Thetford;

1095/1101 nach Norwich.

Dass Herfast aus Ruhmsucht handelte:' Malm.

Pont. 150.

93 Sprichwörtlich von der Englischen, nicht der Römischen

I

Curie zu verstehen.

% — 600 £ Sterling (und nach der gewöhnlichen

Annahme,

dass der Werth des Silbers damals 10—15 mal so hoch als

heute gewesen) mindestens soviel als Mark 120,000.

% Wol altfranzös.

Ableitung aus catulus; über deren einstige Existenz s. Littre, Dictionn.

unter chatouiller.

% Also längere Zeit nach c. 1072 ( Baldwin’s Heim-

kehr aus Rom), nach der Verlegung der Kathedrale nach Thetford (s.

Anm. 92) und einige Zeit vor 1081 ($ 43, 47), also 1078—80.

{

17

T, Ba

Z

25

S

2

XV. Heremanni Mir. S. Eadmundi.

$ 41 4

Z

{l

Anı 4

d

sul, sed ceu quidam miser ?7 effectus, tantillumque refrige-

opatır

rii potitur quod sanguis purulentus ab oculis cum spica Or-

[‘MI

dei detrahitur.

Hec dum viderem quodam mane superve-

1l“]”1

M

niens,

et omnium membrorum oculos in homine debiliores

hı

d

sciens, tactus ejus miseratione et quadam que post patuit

D

eaa

salubri devotione, audacibus ajo verbis ad eum, exspes fac-

0S

tus ex suorum sospitate visus oculorum: ‘“Domine presul, in

f

ug0 M

vanum super te laboratur, nullum quippe collirium tibi pro-

j

A

(M

desse videtur, non Ypocras vel Galienus, si viverent, ad hoc

Iı

i

Et etiam su-

proficerent, nisi Dei misericordia subveniret.’

\W O0

peraddens, premeditatus: ‘verum gratiam Dei requirens de-

d

votus simulque sanctum [Eadmundum],

qui ın his patroci-

gu DA

natur. comitatibus, dirige citissime versus abbatem Baldwi-

jn Deun

A

num cum pacis humilitate, ut tibi post Deum velit medica-

]l

mentum ‚sanitatis impendere.’

Cujus desperans ammonitionis

T

necC non ammonite impetrationis propter preteritam exhibi-

tionem male voluntatis, tamen in medio suorum tale depo-

F.‘am:it ın Al

(

nit consilium. Consiliamur omnes,

parum profici terrenos

A

D

honores, quo defuerint corporee valitudines; ideoque consi-

lium datum prosequi debere, omni inter episcopum Aerfas-

tum et abbatem Baldwinum remota calamitate pro justitie

Ü

zl

“L

tenore. Imponitur ergo super me 9 talis legatio ”, quam et

dendo m

eadem die, festo%? apostolorum Symonis et Jude perficio,

memorato abbate me sui gratia luculenter suscipiente, lucu-

narty

Ainem de

lentius quoque coram testibus respondente, luculentissime et

In

LE VE

impetranda concedente.

$ 42. Quibus benigne concessis, de-

scendit ad abbatiam presul debilis, cum omni susceptus ap-

JUs pen

Sl

paratu decoris; fruitur etiam abbatis alloquio salutarı com-

monentis, si quid offensionis erga Deum vel sanctum sua

TE

parte 4 sit ", se debere premeditari, quatinus peccatis primo

leviatus 5,

impensura medicina celerius foret leviandus. *.

H

n

p Ligatio, von späterer Hand corrigirt.

q So Battely, suapte cod.

r Durch Rasur später in sie geüändert.

s leniatus Batt.

t alleviandus

Balt.

}

X

9 d. h. geblendeter Verbrecher.

Arfastus sedem

sibi vult fore mar-

tyris aedem Cassatur nisus, privatur lumine visus, ins. Battely p. 143

% Hermannum ins. Batt.

D

Oct.

Y

/

”/ic/‘f_ 6 11 j

XV. Heremanni Mir. S. Eadmundi.

$ 42

253

+iEf‘hlll]un N

Annuit episcopus verbis boni consilii.

Dies adest, quo man-

) OS Ca '

4 (

cipatur istud effectu1, co deducto in ! consessorio, quod tunc

'.‘x“‘lll'” Yn

erat in sacrı monasterii ? vestiarlo, presentibus ejusdem loci

I

ß 1T homine

majoris etatis fratribus, sed et accitis illuc ab abbate qui-

l

I

08

I

busdam regis primoribus, qui dictante justitia in eadem villa 3

i

UM, Aren

regia tenebant placita.

Quorum nomina,

quamvis auditor1-

Ü

N

E\ll] N

bus ‚tedio,

tamen sunt vere rationis testimonio, videlicet

Hugo. de Mundford *4, et Rotgerius cognomento Bigot, Ri-

A‘Jxrruml {bl ı

chardus Gisleberti

comitis 5 filius ac cum eis Lincoliensis

Yıverent, ad hoe

E eflat sn

Turoldus ® simul et Hispaniensis ? Alveredus cum alıis com-

pluribus.

Audientibus his, profert presul causam sSuae ne-

DAGrOCH

cessitatis, memoratur quoque calamitatis, quam adversus lo-

d

l

cum. habuerit injuste; vicibus multis verbo se dicit et velle

f medie

in Deum et sanctum [Eadmundum] peccasse; solius ablatio-

8 3

QONIS

nis baculi superius ® dieti reminiscitur, pro quo Theotfordi

EXI0N

i

mittitur; ex omni facta calamitate se fatetur culpabilem;

clamat in audientia sua vice locum quietum ac liberalem;

d

CDO-

dampnat sub anathemate, quos consiliarios habuerit inde;

voto constringit sese, tale quid amodo repudiare. Sic pu-

blice confessus, ac ad majus altare cum fletuum gemitu pro-

gressus, ibi desuper pro dictis offensionibus episcopalem po-

nit baculum, scilicet dupliceis cause vadium: tum pro red-

dendo memorato baculo pignoris certitudinem, tum Deum et

Ü

Ul

JC

martyrem impetrans offensi remissionem. Ad_altaris crepi-

dinem deinde prosternitur, psallendo septem psalmos, ab ab-

bate vel fratribus absolvitur— vere felix, si, quoad vixisset,

(

hujus perstitisset compunctionis! "Tandem medicinam ingres-

sus abbatis, fomentationibus medicine fotus crebris et, ut

COM

S

l

0

1 Capitel?

2 Kleider- und Schatzhaus.

3 Kın auf die Freiheit ‚ des

CCAU

(

D

Stifts eifersüchtiger. Mönch durchstreicht e. v.; am Rande s. XIIL [ver-

z

f Jemandat

CF

schnitten ? curiaJles prope villam; Battely fehlen diese Zeilen.

Malm. Reg. $ 213 = Pont. p. 154 Exactores citra fossatum 5S. Ed-

mundi litigationes sistunt.

4 Vgl. über ihn Ells, Introduction to . Do-

3

&\ Clare,

D

mesday I, 454; Freeman JLT 155287 499 4 LVAC3 3664

Urenkel Richard I., s. S. 160, I, bezeugt Wilhelm I, Urk. für %\ Bd-

$ FEın

munds Monast. Angl. IIT, 141.

Cf. Ellis I 477, 494, IT 378,

Y

M

% Bils B 300:

8

.

Turold tenens in tapite in Norfolk: Ellis 497.

J6

0o. Anm. 84.

I}

\I H{,‘nl

254 XV. Heremanni Mir. S. Eadmundi.

$ 42 44,

vidi, cauteriationibus ac collirlis usus peroptimis, etiam fra-

anl I Ül

8 ]

1

trum precibus apud Deum et martyrem [Eadmundum]. ad-

eal

dehere M

jutus,, sospitati redditur in breve tempus, tamen remanente

gl

quoß

quiddam tenebrositatis in medio pupille oculi unius, in po-

ß M

48 A0

sterorum ‚signum posterius. ° Ipse autem pretiosi martyris

ä

rl

die festo 1° de recuperatione sua verbum facit populo, invi-

U

yere)

mM

tans cum ad sancti devotionem. !! $ 43. Sed, quod sibi pe-

o

Jus, postea fregit omnem promissionem. Quia enim valuit12,

g

linguam non compescuit; dum voluit minime potuit, sed par-

diebus

tim coactus, , partim consilio malorum illectus, prevaricator

(DW

y

factus, calamitatem pristinam renovavit, quod spoponderat

g

in regis audientia denegavit, ejus indurato corde, velut le-

on M

gimus !? induratum cor in Pharaone.

Qua discutienda cala-

Hna da

mitate et, ut intelligeretur comitatus exinde !*, mittitur ad

gii8 n JEr

suburbium martyris Eadmundi regi[o]“ jussu Lanfrancus,

I

Cantuarie presul.

Hac pro re terminato ibidem novem co-

(Q t7De

mitatuum cetu, Aelfwino 15 Ramesiensi abbate tunc pleno

I

dierum ac _ sene, cujus testimonium ex tempore regis Cnuti

M

A

lnnı

prolatum,. voceque novem comitatuum 16 obfirmatum, abbatia

viguit prenominata, tunc temporis libertate testificata. Ad

M

quod invitatus presul ” injuriosus venire rennuit, ne fieret

00

dedecorosus, evomens secum flammas ire, retromordens ve-

Ul

ilem

nenose, acriter morsurus quandoque. $ 44, Et jam processu

Nberfatem %,

E

F

u Text regi, über der Seite in Kreide, s. XIIT reg10.

V prosul,

von. späterer Hand corrigirt.

Z

° Et hoc est, quod canitur in festo Translationis S. Edmundi: Ad

sedandum consilium discordiae conantis honorem alienum invadere,

Edmundus digna sanetione pontificem percussit caecitate ,

sed _ paeni-

V

tenti paenae partem donavit, partem pro audaecia eidem servavit &ns.

Battely.

49.20. Nov.

“ Hier wiederholt Batt.: Arfast habe gebeichtet

und den Process aufgegeben.

*3 restitutus sanitati Batt., wo hier gleich

$ 44 folgt.

2 Mos 8 AA

* Um 1080 nach dem zu $ 41 Gesag-

ten. Auf diesen Process bezicht sich Lanfrane Ep. 22,

SE E0: SI

Aelfwin, der 38 Jahre Abt gewesen , starb bald darauf.

16 Königliche

Inquisition durch Lanfranc als Assisenvorsitzer.

Der Abt gibt den

D

Wahrspruch ab an der Spitze einer

Ir

IC

Beweis-Jury von legalen Zeugen

aus neun Grafschaften,

ll

[an

XV. Heremanni Mir. S. EBadmundi,

$ 44.

255

ljer0[‘‚{imis‘ f

Z

n [Üdmund

=

temporis appendente Deo'stateram equitatis, calumpnians *7

ün 4}

DU TAMen

presul calumniose pulsat aures regis, iterum clamat abbatiam

Al

$ OCRl ng

redigi debere sub sui dominio juris, confisus in injustitia,

Tn y

\l

N

jgnarus autem quorsum vera tendat justitia. ‘ Dabit'centum

märcas auri vere, quas pollicitus est stolide, nec novissimus

2 A ppla j:r‘

M0

quadrans perdonabitur inde, quin ultra decuplum *® exigetur

NR enl oln

M

hoc justitium, revera fortunatus, si non exigeretur amplius.

Igitur anno millesimo octogesimo primo Dominici _ hominis in

O, d Jal

diebus Pasche !® festivis ventilatur hee calamitas ®® ex’ pre-

8 DrevAniCafor

cepto regis, presentibus Anglie optimatibus eunctis: ’archie-

Üd‚ SopOder

piscopis, episcopis, abbatibus, comitibus singularumque re-

) COr

C

rel

e

gionum Majoris Brittannie principibus. Presul nimium ' per-

(

U@ Cl

tinax clamat, quod sepe frustra clamaverat; carens privile-

ad

giis viles personas pro privilegio revocat, habere se dieit in

u Lanf

testimonium sui” antecessoris 21 custodem. canum ??, quo

e norem CO

dieto stupefit in medio verbo inscius, quid dixerit Omnino:

M

UEn0

sic virtus sancti operatur in illo. Hujus itaque frustrato ca-

Yl

vn

Jamitatis eloquio 23, quia legali nequaquam fulciebatur testi-

monio 24, palam privilegia leguntur abbatis, profertur libertas

M

data Saneto [Eadmundo] regibus ab antiquis. ®® Etiam ' ca-

TANT

UU

16 HEL

ET

nonicalem monstrat abbas auctoritatem: fore scilicet inviola-

manr

\

bilem, quam locus idem quinquaginta et uno tenuisset anno

f JAn DEOCKSS

li?ertatem x, abbatibus ordinatis a quibus voluerunt episco-

w antecessores,

corrigirt. x Am Rand, z. Th. verschnitten, in Krei-

de, Hand s. XIV: Quod abbates [? a quibus] voluerunt c[onsecrati]

fuerunt.

ı7 Dies scheint formell ein neuer Process zu sein, nicht eine Fort-

1B S:

S

S

46. 19 4. April 1081 Ostern ist eines

86t:lt)l!/ des ’L‘O)'i_(/dll.

®

der drei jährlichen Hoffeste, die zugleich als Gerichtstage dienen; apıud

20 Der König ist Richter

Wintoniam ins. Batt. 144 , aus $ 47 Ende.

(blosser Vorsitzender), die Grossen des Reichstages sind, Urtheilfinder

in der Curia Regis.

21 Aethelmar von Elmham seit 1047, 1070 abge-

setzt.

Vermuth-

2% FEın Hundewärter galt wol nicht als testis legalis.

lich ist

dieser hier nur Klagzeuge, während die Beweispflicht dem Be-

4l

klagten

zufällt, der als Beweismittel Urkunden und Verjährung benutzt.

Il

Indessen der Bearbeiter s. XV versteht fa-

23 d h. förmliche Klage.

cunde.

% Der Auszug s. XV bei Batt. 145 schiebt hier ein: Baldwin’s

ıf

J

Berufung auf Cnut’s Einführung von Mönchen und des Diöcesan Ayl-

25

dın Za

win Verzicht auf alle bischöflichen Jurisdietions- und Weiherechte,

ga

Nämlich Cnut und Eadward, Batt.

X". Hw d

256

XV. Heremanni Mir. S. Eadmundi.

$ 44_46.

N

f dedecd

pis: Uvio primo a presule Londoniensi benedicto , Leofstano

8 d

m„; L

o mor

secundo per Wintoniensem, episcopum dedicato, semet ipso

y u09

quoque, Baldwino Windelesoriis a Cantuariensi 26 ‚pontifice

consecrato. 27

qnodum d

eﬁpi[ﬂm

$ 45. Hoc ventilato in publicum,. jubet ‚rex

bn

teneri Judicium, causis auditis amborum. Nunce inter, fideles

ng[yl}lHﬂ1

/

veritas orietur de terra, deque celo.justitia prospiciet. vera. 28

O00

Aenie

DU V

Descendunt ad judicium ‚ecclesie 2% causarum ventilatores:

]

m

Ö

al C

d

AL

cum episcopis archipresules, non. desunt abbates ‚vel. doeti

p{'i).‘h

M

causis. forensibus comites.

Omnibus est. una voluntas , retho-

nm 64

Cvrogri

ricg Cyceronianas incedere vias, cujus, artis duo genera;de-

egl

gl

monstrativum ac deliberativum transcurrentes; in tertio, .diecto

yerekundn, 1

Judiciale, ponunt. pedes.

In quo genere,, fulti rethorica ‚ma-

yır 1008 OO

1

tre, locus sumitur controversie. qui. dicitur ab auctoritate,

rgterwﬂ@‘i“

D

M

commemorando _ abbatiam martyris [Eadmundi]., quante Deo

0 8

ler d

fuerit cure et eis regibus, quorum aucetoritas gravissima. de-

Xibertate, Il

J

buit esse, quo tantus martyr suusque locus tanta potiretur

d uyotiyr]r:anﬂ„

libertate.. Nec infringi fore licitum. devotorum regum. nec-

non plurium annorum , bonum stabilimentum, potius in pace

zationis Dommi (

sancte Dei ecclesie ratum constare debere, quicquid boni

ol

oloros W

Deo digni antecessores deposuere. » Hoc Judicio omnium as-

W

sensu communi versato, ‚ defertur regi Willelmo, jam gratia

f [Er wa

Dei inspirato.

zadi) mart

$ 46. Quo ‚assurgit contrarie jam. dictus presul, inpatiens

880000 681n

mentis et exul, falsificat 3! judicium suum, videlieet. infortu-

gul i}

I

nium, pro quo diceto vadium ?? cum baculo episcopalem anu-

domnus $

lum *, fere non jam episcopus, sed pro vindicta quasi depo-

de supra

SAn

y Mit Kreide s. XIV in disposuere corrigirt.

z Ergänze dat.

% of. $ 32. Anselm beansprucht ür Canterbury die Weihe der Äbte

Br\/}w‚

von Bury. Ep. IV, 14.

” Der Auszug knüpft hier gleich Wilhelm I.

Prüvileg $ 47 an.

%® Psalm 84, 12

®” Es handelt sich jedoch nicht

®

um einen canonischen Process,

M

sondern. der König als Richter Wählt,

]

Ö

weil Kirchengut im Spiele, neben den weltlichen auch geistliche Urtheil-

Z

»

Jinder.

Z

® Diese Dreitheilung aus. dem Römischen Recht be

gegnet auch

0l

l}k

ın zwei Rechtsbüchern der Folgenden Generation :

Cooper, Ancient Re-

cords II, 412 und Leges Henrici I c. 4

HCN Wede

M

M

“ Erklärt für falsch, schilt.

Bempl

32 Das Symbol.des königlichen Lehns; (als

Pfand für die wegen Schel-

(

tung des Königsgerichtes zu zahlende“ Busse

O

J.

Achnlich behandelt. Wil-

helm IT. Arfast’s zweiten N«

ıchfolger Herbert, s. u.. $ 62,

@ Rı

Ql8ger

d

Y

Hd

Ö

XV. Heremanni Mir. S. Eadmundi.

$ 46—48,

257

. bengdi fr Ikn

l

situs.

Hinc dedecorosa sibi nascitur confusio: etiam ad diem

W‘] CAiO, R

A

nak

ejus mortis hujus vadıii duravit persolutio, dando libras num-

_«‘n;mxrie1„i %

morum undecies centum 33 neque sciens‘ in dando ullum nisi

( Yüblioıg

f ‘[‘L M

modum indefinitum, ut michi suspirans retulit diebus octo,

, NUI:I.‘ n

priusquam obierit. *4

WL

'

(

$ 47. Taliter secundum altitudinem celi a terra 34 super se

CAUSATM A

timentes Dei corroborata misericordia, juxta modum justitiae

Wnt ubb&it:$ jl da

prostrato calamitatis capite, regis quoque bona voluntate, suo-

\'Uhlhläj. Tf

rum et optimatum concordi favore, fit cum cyrographo pri-

N0

vilegium. 35

Cyrographizatur martyris [Eadmundi] locus in

Al

O

perpetuum, rege glorioso Willelmo primo volente et volendo

N

( d

viva voce concedente; cujus et inclite Mathildis regine signum

l

=

Auctorifate

ceterorumque‘ consignantium, idem locus adhuc cum privile-

ua

f Da

gi0 servat in testimonium, gaudens, regio more digna se frui

KON(as

libertate, liber de subjugo diocesiani presulis, ut est notum

Jocas tana potiretur

et notificandum omnibus seculis,

Data fuit hujus confirma-

FOfOrUEN Zg D&

tionis kalendis Junii anno milleno. ocetogesimo primo Incar-

I

DACO

nationis Domini Christi, indietione quarta, quintodecimo anno

d

Ol

regnante glorioso Willelmo primo apud Wintoniam in pala-

ON

m 8

tio regio, in Dei nomine feliciter. Amen!

4

4L

$ 48.

a [E]x sacrı martyrii exuviis pil protectoris [Ead-

mundi] martyris in diversis mundi partibus vectis, (quia de

fus presnl, Inpatiens

sancto et intemerato corpore pars nulla potest partiri, jacet

I

enim imputribilis, communem prestolans diem resurrectionis)

M

Anl

domnus et abbas Baldwinus Romam 37 proficiscens * secum

de supradictis sancti spoliis tulit, pluribus impertiens tam

sancte devotionis gratia, quam ut dilataretur 38 sanctus opi-

VE

a Die Rubrik über der Seite und am Rande in Kreide,

S AD

durch Beschneidung unlesbar.

b _profieiens cod.

Hier können doch

33 ultra deeuplum der 100 Mark oben Anm. 94.

wol nur Mark Silber zu ?/; £ gemeint sein?

* Um 1086 808200

3y

Psatm 102210

3 Battely 146 druckt Wilhelm I. Urkunde über die

Entscheidung der Grossen im Processe über Kirche und Dorf z. &. des

Abtes.

A

Die (interpolirte) Charte mit den Zeugen, welche die alten Frei-

A

n

heiten wiederholt, steht Monast. Anglic. IIT, 141.

36 Wol zum Zeichen der

AM

Il

EBxemption spricht Ordericus Vitalis (ed. Le Prevost III,310) von Bal-

duinus als archidiaconus et abbas S. Edmundi, s. S. 227.

37 Vermuth-

2 Schel-

lich die Romreise 1071 $ 38.

%8 Ueber die Verehrung S. Edmund’s

ausserhalb Englands vgl. Piper, Kalendarien der Angelsachsen 115.

f

. Harn

258

XV. Heremanni Mir. S. Eadmundi.

$ 48.

nione vera.

goluﬂ.l jÄ

Quibus pignoribus sacris in Italia in Civitate,

que Lucas dieitur,' quibusdam fidelibus impertitis, et Dei

U“ \£J«

M

nomine Christique testis [Eadmundi] veneratione in porticu

AU

neCIUS

1R

quadam / ecclesie eximii confessoris Christi Martini 3% conse-

crato altare, provenit gratia Dei invocatione martyris [Ead-

AD

mundi]. KErat enim in civitatis prefate vicinio predives qui-

(

dam , pollens splendore divitiarum eximio, unius tantum filli

7l

U

cum uxore fretus solatio, quem possidentes unicum unice

m

I

J0l

super omnia; diligebant, ut est mos talium. Sub quo patris

M

ac matris affectu tenere dilectionis infirmatur infans, manens

infirmus diuturnitate longi

N

temporis.

Tristantur pater et

M

mater ad höc nimium querentes medicorum auxilia plurium;,

circumferentes etiam ad loca sanctorum plurima, pro pueri

medela portando luminis ac relique ® oblationis xenia.

Ve-

AND

rum nec medicine cura profuit debili, nec, quicquid circa

I4

eum gesserant, manciparı poterat effectui, quia Deus hoc

[Eadmundo] suo martyri reservaverat, ut notificaretur © noti-

ficatus‘ in nationes exteras.

N

(

Hoc modo vita comite puero vix

vivente, simul ac anxietate meroris utroque depresso parente,

supervenit eis quidam athleta Domini venerabilis, interrogans

utrum quicquam ex [Eadmundo] martyre pretioso noscant,

In

pro quo quiescente in Anglia multa a Deo miracula fiant.

AL

Respondentibus autem, se nil inde novisse, prosequitur divi-

nus vir imperanti voce: ‘Accipientes filium vestrum citissime

OL

in hanc urbem vicinam deferte in beati ecclesia Martini, ante

martyris [EKadmundi] altare, illuc excubias noctis agentes

cum 'eo _ devote.

Pro certo,

que Deum in veneratione sancti

petieritis humili voto,

consequimini

Cum

omni1

desiderio.’

Quod opus dantes effectui, mixtis precibus cum lumine vi-

gilant inibi, ante sacrosanctum altare sancti martyris pue-

D

rum debilem ponentes, et ut ejus misericors martyr misere-

%,

retur orantes, miserans etiam liberator ipsius fieret potens.

Ecce fere decursa nocte, illuc vigilantes, sopori dant sese,

tedio depressi vigilie et, evigilantes in aurora, infirmi jam

pueri rcvi?unt lectisternia, sed sanum repperiunf et alacrem

'V

bN

c mortificaretur cod,.

bb reliquie cod,.

® Dom von Lucca; dortiger Localgsch. scheint dieser Altar unbekannt,

ul

Mn R

XV. Heremanni Mir. S. Eadmundi.

4

A

9

259

$ 48.

N h4\a n

]

ala

solum in medio pavimenti residentem. ‚Sic medicinatur puero

© erg

virtus, deifica, intercessione martyris [Eadmundi] subrogata:

er

d

k

MÜNG. 1D y

ut qui fuerat hactenus, encleticus ac debilis, subito repperia-

1 Nartigi

tur

sanus et. incolumis.

Ita pueri recuperabilis ‚exstiterat

Ln

Mar

elegantia, ut rectus sedens congaudendo caperet. manibus

ambabus a pavimento , thimi ‚folia: fuerant ‚enim!' hec tunc

M

Tantum {l}

temporis illius ecclesie stramina.

Quod pater et mater vi-

2068 unicum i

dentes, magnifice Deum laudant omnipotentem, .talia pro

/W

100 na

I

meritis [Eadmundi] sui martyris operantem... Relatores hujus

08, Manens

nobis fuere miraculi domnus Eadricus prepositus‘ ac cum eo

18

presbiter Siwardus *%, quibus Romam *! euntibus in memo-

I}

I

rata civitate retulit hospes eorum Petrus, affırmans se vi-

DEn

disse puerum debilem, sicque, prout referebat, postea vere

a e

virtute martyris, incolumem;, gratia cujus miraculi populus

] 1

annaliter eandem frequentat ecclesiam ad laudem. Dei vene-

rationemque nostri patrocinatoris.

$ 49. < Aliud item comperimus miraculum ex sancti mar-

tyris [Eadmundi], pignoribus vestimentorum °, quod jJuxta ver-

arente

bum cujusdam veridici fratris illud referentis annotari non

N

AL

inmerito

videtur

nobis.

Temporibus regis Willelmi ‚ prioris

venit ad abbatiam pretiosi martyris [Eadmundi] Warnerius

IM

Franecigena quidam abbas Resbacensis*?;, homo quidem. reli-

giosorum morum, sed et pollens dignitate, litterarum . cum

M

dulci modulatione neumarum. 43

Is denique. susceptus illuc

— d Rubrik wieder Fortgeschnitten. e tuestimentorum cod.

40

Zielleicht identisch mit dem Dorfpfarrer in Bury 8 57.

41

Wahr-

scheinlich handelt es sich um eine Bitte an Gregor‘ VIL., . Edmunds

In

diesem

Sinne

vor dem Diöcesan und dem Könige zu schützen.

schreibt Gregor an Lanfranc 20. Nov. 1073.

Vielleicht erst hiernach

warnte Lanfranc den Herfast vor fernerer Bedrückung der Abtei ( Ep.

7

26) und Bannung ihrer Cleriker (Ep. 19), bis er (L.) den Process

höre; o. ' Anm. 90. — Indessen könnte gerade in Lucca eine andere Be-

yr mi59rä-

ziehung die Engländer aufgehalten haben: die (jetzt in England unbe-

IN

achtete) Correspondenz des Bischofs Anselm mit Wilhelm I., die in dem

O8

sopd!

Briefe von c. 1081 gipfelt: Wilhelm solle Rom von den Antigregorianern

aM

befreien.

Sudendorf, Berengar p. 237.

+2 Rebais, Arr. Coulommiers,

Au

JacreM

Gallia _ Christ. VIIT, 1683; wol verschieden von dem (c. 1130 +?) Heili-

Die

Tochter

Wilhelm I.

gendichter des Namens Hist, Litter. XI, 97.

und ein Engländer durch S. Agilus dort geheilt: Mabillon, A. SS. Ben. IT,

331f.

43 pneuma. Langgezogener Jubelgesang am Schlusse der Antiphona.

md

„,„h

260

XV. Heremanni Mir. S. Eadmundi.

$ 49.

(l

00

officiosissime (ut moris est fratrum inibi cohabitantium. se-

6

l\ßfﬂ{\

ll

pissime , viget enim virtus caritatis inter eos intime). compo-

n

0

u [‚v1„

sita_quattuor antiphonarum cantilena suavi ad honorem san-

00880

cti, . sic de die in diem ad ipsius amorem cepit accendi, ut

oa

p;11"‚9 M

promereretur ‚a Baldwino patre de pignoribus: sancti, quibus

a

martyr in exteras regiones, posset venerari,

yveneratus etiam

ﬂf7[r

circumquaque virtutibus notificarl.

His ergo. susceptis vene-

T?Hv)‘ﬁül

pp'@‘:lfü.'

N

rabiliter reliqulis, et, auspice sancto, cursu transito maris,

d jb jﬂ

IW

Pontivum ingrediens pagum, versus Sanctum KRicharium, yer-

Aulocmmga® ©®

tit. itineris, gressum. . Sed antequam illuc perveniat, malorum

a

K relerall Ecci

MM

hominum yidelicet raptorum patitur impulsum: depredatur

(l Ian°?»v5‘

enim abeis ab omni sua suppellectili, vix cum vie compli-

810 0M

cibus eques viam, evadit periculi.

Ita _ perturbatus abbatiam

p IS

intrat Christi confessoris Richarii.

Nic tunc preerat domnus

SEOW

IM

T en

abbas Gerwinus *4, vir vita sanctitatis orbi famosus, ideoque

DEnOd

per cuncta timendus et amabilis hominibus.. 45

Qui depre-

En

I

dati. fratris, intelligens angustiam, predonum quoque signis

28 COI 3

quibusdam agnoscens essentiam, post ipsos impiger equitat,

gl

nerfe, dın

inventisque requirit minis cum precibus mixtis, qug rapue-

W

rant,

Quae suscepta caritative, quia condigne venerationis

n

erat in ea regione, redit domum, fratrem solatur desolatum,

anbie

reddit, que perdita receperat; sed de pignoribus martyris

VETISS

EX D

