FoIV154_qt_Ex2
author: Marso, Pietro

N12511960046 021

UIIHNEuIINIIIAIIIIa

U8B Tübingen

.
. = unq
bus:
zuumt
noe
los e.
gol 1
Auſiſ
pais
Meſt
ſoſe
do
Coaun
honeſte
auus in
eſd
nou
munann
ſim H
gizbe
mns hon
ſtanim
lelig
mg
boumea
pſis
mhau
òèGVM . lialm⸗
Acads.
Wiend

Oratio dicta a Petro marſo in funere Illuſtriſſimi Hieronymi Fo
rocornelienſis et Foroliuienſis Comitis.

pRiſci philoſaphateſ quorũ erudita uariaq; monuméta benigne trãſ
miſſa Nepotibus illos i mediuũ dies nocteſq; laboraſſe teſtat. omni
um quce coelo continentur naturam et finem excellentibus ingenioruũ ui/ ðð
ribus ac generoſa ſedulitate curaq; contemplati foelicitatem politicam ex
amimi corpor:s ac Fortune bonis conſtituerunt: et illos foelices ampliſſi
moq; laudum preconio celebrandos: et quouiſ honorum genere honeſtã
dos eſſe cenſuerunt. qui pclaro uite inſtituto id eſſent habunde conſecuti
quod laudabile prudentium ęſtimatione haberetur. Quorum excellétiã
quaſi ſupra homines admirata poſteritas cos in publicis priuatiſq; ne
gociis foelices appellare non dubitauit. quorum uifa pſpecta in rebus
honeſtis ac magnis claro multipliciq; monumeto foreret. Greci primũ
noſtri poſtmodum ne ingrati uiderentur ne ue generoſam induſtram in
uido ſilentio deterrerent excellentes quaſqʒ uirtutes excelléti munere de
corarunt. Hic é ille ampliſſimus oratorum campus. Hęc ſunt uaria: hęc
honeſteſſima poetarum curricula. Hinc clarnſſimorum heroum laudes:
quas in poematis ueluti ĩ ſpecula quadam poſitas intuemur: et ſequimur
Hic fidiſſima teporũ cuſtos et magiſtra uite hyſtoria: Hic deni q; inume
ra ciuilis inſtitutionis documenta: et adbene beateq; uiuendum precepta
manarunt. Nos igitur maiorum noſn orum ueſtigiis inſiſttes Illuſtriſ
ſimi Hieronymi Comitis C laraſ dotes in hoc funebn apparatu et exe/
quiis decenti parentatione ſolénibus merita inſuper laudanone ac lachry
mis honeſtemus. Cui certe ſi Auorum ſeriem et natales ſi pᷣmia nature
ſi animum cum pietate inſignẽ tamè ad maxima queq; promptiſfimu: ſi
deniq; fortunam rite cõòtéplabimur. Foelicitatem hanc de qua agitur et
illam que ſumma eſt eoſq; manet qui Chriſtiana religione cenſentur ad
uotum contigiſſe inſpiciemus. Que dum paucis receſeo faciles aures ut
cepiſtis prebere qualis ue a puero quantuſq; Princeps Hieronymus fue
rit: cui pręſul hic Ampliſſimus ac Octauianus primo genitus et Pius ĩ
parentem filius. hec funebria iuſta perſolut et dolons acerbitatem fera/
li cultu ac totius habituſ et uultuſ ſqualore teſi tantur. recogneſcere dignũ
ducatis. Clariſſimi namq; Principis memoria ut par eſt bis recéſendis

audiendiſq; celebrabitur, et dolor hic acerbus qui uos tato Principe quo

rundam perfidia orbatos nunc uexat ac pene deprimit fortaſſe lenie/
tur. ſi illum quẽ foelicem iure ac merito appellamus: non eſſe deplo/
randum oſtendero. Poeticum certe inſtitutum eſt dolorũ prius accen
dere faces. Oratorium uero ac Philoſophicũ ſtatim exſtinguere pre
ſenti ratione animos proſtratos erigere ac tepida fomenta medicaſq;
manus crudis adhibere uulneribououus —
Rearia domus nõ modo ſagone: ſed etiam per omnem liguriam uetu
ſto ac multiplici ſtemmate inſignis ut cognomen ipſum teſtatur et do
cet auorum ſerie honeſtiſſima claruit: qui gentile decus ac patrie titu
los peculiari gloria illuſtrarunt:auitę nobilitati et imaginibus ita re/
ſpondentes ut priſco nomini non parum decoris elegantia morum
adiicerẽt: et uere nobilitatis appellatione céſerétur. Et enim ut Prin
cipi philoſophantium Ariſtoteli placuit. Nobile id quod ex bono geſ
nere prodiit. Generoſum uero quod a natura non degenerat appella
tur. S ed oratio ad recentiora et auribus ueſtris ideo gratiora quia no
tiora feſtinans longo auorum ordine omiſſo ne modum tranſeat Nar
rationem ab auo huius generoſi Principiſ auſpicabitur. Raphael bic
fuit uir profecto ſumme integritatis ac prudentie ut auctor publici cõ
ſilii haberetur et tantũ in patria ſua poſſet: quantum uellet. Id auũt uo⸗
lebat uir Modeſtiſſimus: quod patrie cui pro uiribuſ conſulendum eſt
plurimum dignitatis ac uſus allaturum proſpiceret. Itaq; ampliſſima
laude dignus uixit: et honeſtiſſime moriens pro ſe tres filios patrie
ſubſtituit. Thomam Paulũ: et qui ſe referret nomine Raphaelé Pauf
lus ex blanca nobili puella et generoſa quattuor filiis Petro et Hiero
nymo maribus: Violantina et Perutia foeminis auctus eſt. Hecilla G
Violantina ſpectate ſanetitatis ac pudicitig matrona: que uteri quadã:
foelicitate patrem hunc Ampliſſimũ Raphaelem Cardinalem pepe
rit. cuius uirtutes multum ſupra bominem a me alibi celebraãdas nũc
pretereo ne aliud ac inſtiuimus agere uideamur. Idcirco ad Paulum
maternum auum unde digreſſa eſt referat ſe oratio. Qui petrũ natu
maiorem filium ex uoto ſacris initiatum diui Franciſci legibuſ et in
ſtitutis dicauit. Minorem uero Hieronymum heroice cuiuſdam indo/
lis puerum ſucceſſioni deſtinatum optima ſpe quaſi fuuram amplituf
diné eius præſagiés aluit. cuius uiri laus hæc prima fuit eorũ ſouere
ingenia: quos ab inſtitutis ſi tudiis dificultas domeſtica dererreret ut
alter ingeniorum Mecenas id téporis haberetur. cuius liberalitate ac
opibus Frater Franciſcus ſagonéſis acri adoleſcés tũc ĩgenio magna

quedam ſibi proponens ad diſciplinarum prius apicem poſtmodũ illarũ
gratia per gradus honorum ad pontificium culmè aſcendit: et Xixtus e
ius nominis quartus appellatus eſt. Qui acceptorum beneficiorum nõͤ
imemor: pauli Moecenatis ſui filios ſic eſt aplexus ut illis patrè ſe omni
officiorum genere preſtiterit illius perſonã grato animo indues cuius
iam uita defuncti generoſi ſpiritus adoleſcentes imaginé ſibi ob merita
iucundiſſimam referebant. -ut de illis ornandis augendiſq; imprimis co
gitarit. Igitur Reariam hanc familiã ſagone nulli ſecũdam excelléti uir
ingenio Petrus xyxti.iiii. Põtificiſ beneficio ad Cardineũ eccleſie faſti
gZiũ euectus plurimum illuſtrauit .cuius fama et ingenio maximis rebuſ
nato impulſus Mediolanenſium Dux IIlluſtriſſimus Calcatiuſ Illuſtriſ
ſimam Catherinam filiã Hieronymo Fratri collocauit. Quod certe con
iugium Rearie domui non parum nominis adiecit et dignitatis ut uii git
lianum illud iure dici poſſet. Quã tu urbem ſoror hanc cernes: que ſur⸗/
gere reynr Cônubio tali Teucrum cõmitantibus armis Punica ſe quã
tis attollet gloria rebus Lantum eccleſie Cardinem proq; illius maieſta
te ac faſtigio maxima queq; in dies meditantem imatura mors rapuit. cu
ius caſum egerrime tulit ut debuit Pontifex. et Hieronymi Fratris claf
ram indolem ac ſpiritũ fraterno maiorem admiratus plurima et maxima
Negocia belli pacis q; illi delegauit. que tanta prudentia taſa moderatio
ne animi ac ſupra etatem ingenii dexteritate obiuit Hieronymus ut a ſa
pientiſſimo Pontifice imprmis probaretur et ceteris ſtomachum nõ ſa/
ceret quod equidem in maxima ipſius gloria poſi uerim. Inerat illi naq;
a puero Semilis quedam prudentia que propria uirtus Principũ et bhabe
tur et é. erat in uultus maieſtate atq; Catoniana quadã grauitate lepos
quidam atq; uenuſtas. ut dubium eſſet: e ne intuentes ſuſpicerẽt magiſ
an amarent. Inerat contnétia: que cum omnis homineſ tu uel maxime
Principem omni ex parte cõmendat. Inerat inuicni an imi robur et excel
lẽtia: que terribilia queq; cõtemneret et nõ minori laude armoruũ ꝗ ciuiũ
tractaret habenas. Inerat magnificétie ſplédor ac iuſtitie ſine qua nulla
ciuitas nulla res publica nullũ deniq; regnu rite gubernatur. tetſté harũ
uirtutũ citabo Romã. Que tãti uiri moderationè et cõſiliũ multos ànos
experta eſt. Illas Forum hoc Cornelii teſiatur. quod priore ſitu abſterſo
facie iam nitidiſſima ſulget. ut totius Aemylie ac Flaminie ornamentũ
maximum habeatur et ad ſe ſpectandum uiatores alliciat ac parietum ma
gnificẽtia picturarumq; uarietate ituẽtium oculos capiat et oblectet. Te
ſtis eſt et illa ciuitas: que proh dolor non ſua culpa; 1 14

ſed quorundam factioſorum ueſania et Imanitate ſui Princi pis ofſa nen
meruit: Pontifice uita defuncto ad ſuos cum thon gemaliſ conſonce ac fi
liis eo animo ſe recepit ut non minus ſubditorum ꝗ proprie utilitati con/
ſuleret. A bello ꝗtum per tempora licuiſſet penitus alienus ut paeis com
modo ſecuni fruerentur. quos prudentie ſue regendos et gurbemandos
Pontiſex commiſerat. Non. n. ad bellicos tummiltus non ad claſſica furi
bundum incedentia martem. ſed ad pacem pro qua certandum eſt et con/
cordiam nati ſumus. Quo animo: qua cura: ſuos iuuerit ſubditos: auxe
rit: ornauerit. teſtes illi ſunt quos ex modicis maximos reddiderat qui ac
cepta beneficia et honores Principis liberalitate ac opera collatos poſtre
ma ingratitudine rependerunt. Q tetrum ingratitudunis uitium :quod o
lim apud perſas ut inquit NXenophon in primis nõ iniuria uindicabatur.
ingratitudinem quippe impudent'a ſ- equitur que nullius honeſtatis: nul/
lius officii habet aliquando rationem. quod huiuſ Principis exitus decla
rat. quem de ſe optime meritum ac nil tale ſuſ picantem ingratiſlimi ho/
mines et efferi ad colloquium benigne admiſſi ſtrictis repẽte pugionibuſ
intra domeſticos parietes ante ſacranſſime uirginis imaginem proh faci
nus trucidarunt. O ferinam rabiem: o leie maleſtatis ciimen mult plici
culleo uindicundum: o monſtra inaudita inſanis obruenda fluctibus o
Ppatrie faces profundi pelagi uerticibus extinguendas. Omiſeram huma
nc uite conditioné tot fraudibus peruiã tot telis obnoxia: Quiſquis. N.
temerario quodam impetu et furore uitam ſuam comtepmnit aliene fit do
minus quo nil poſſet excogitari miſe erius. Tali taãq; atroci ac nefano morxr
tis genere denigratam eſſe huius rincipis foelicitatem non nulli forte
opinantur atq; contendunt. ſed longe aliter eſſe iam oſtendam uiros nã/
q;ʒ uirtute inuictos hominum fraus ſola circumuenit que agentem nõ
tientem penitus denigrat. et eo maiori odio digna ẽ quo eiuſ inſidie latet
ſub ſimulatione officui. nec prius aperit ſe: ꝗqualde nocuenit quod uulpe/
culę non generoſi leoneſ habetur et ẽ. Magnuſ ille Alexander qui ob am
plitudinem rerum celeriter a ſe geſtarum hamonis filius haberi meruit
apud B abylonem non ne feralem aque ſtygie rigorem inſidiate miniſtro
expertus eſt: riumphale Pompei corpus nõ ne fraus gypti perdidit.
Iulius Ceſar per omnem fere terrarũ orbem uictricibus fortune hume/
ris uectus dũ Rome Pontifex maximuſ et dictator ſacriſ de more opera
retur non ne am: conũ et quod maius eſt B ruti filii pugione cecidit. Dieſ

rofecto me deficeret ſi tales exituſ clarorum uirorum recenſere pergero
on certe illis dumtaxat eſt miſerum quibus ciuilis iuſticia quocunqʒ
mortis genere uitam eripit: qui uite ſordibus obducti ac tenebris: patriã
ſe ac Natales maculant et inficiunt. Mortales genmiti nullo conſilio Nul
lis opibus mortem ceruicibus inpendẽtẽ declinare ualemus Mortale ge
nus hac lege premitur: ut fini ſuo non dominetur ſed actionibus que cũ
recte ſunt finem quemcũq; honeſtant. At diutius in ſua foelicitate uixiſ
ſe potuit dicet aliquis. Quid queſo decem annorum acceſſio? quid uigin
ti? quid deniq; centum addere potuiſſet. ſi profecto ultime ſenectutis in/
cõmoda: ſi fortune inſpicimus temeritatem quę regna que imperia dat et
aufert ad libidiné. ſi deniq; nocendi mille uiaſ quibuſ alea humana graſ
ſatur in ipſa foelicitate mori ſummam foelicitatem eſſe putabimus quod
Hieronymo Principi contigiſſe quis non uidet. omnia. N. quce hic optã
tur aduotum erat conſecutus : et fortunam non aliquando nouercam ut
pleriq;ʒ: ſed indulgentiſſimam parentem ſortitus eſt.que nil amplexu ꝑ/
petuo fouere conſueuit. et plerunq; breuis eſt cum maxime fauet. ex pu
diciſſima et alti ſtemmatis coniuge generoſam ſuſcepit prolẽ: qua reges
qua Imperatores ſuperbirent. Natonum forma parentem poſteritas ipᷣa
cognoſcet. Paternę aplitudini nõ nihil propria uirtute adiicict. id enim
clara indoles pollicetur. Hie Octauianu. Ille Caeſarem ut nomine ſie
et factis referet quos tanꝗᷓ generoſos leonum catulos ad alta quedam de
cora ſuſpirare ium cemimus. Nouc cuiuſdã nobilitatis auſpicatiſſimũ
principium poſteris reliquit. qua gloria nulla maior in eo cernitur. faci
lius . N.creſcit dignitas ꝗᷓ incipiat ſuos deniqʒ ſic ornauit ut illis atra no
tam ingratis eſſe non liceat. ex ciue ad principatum aſcendit non modo
finitimis populis ſed regibuſ etiam formidãdũ quẽ rerũ omniũ copia ſic
muniuit ut ſi arces a fundamentis erectas. ſi propugnacula ſi bellorum
machinas: et tormenta: ſi deniq; omnis generis apparatum conſyderes
uix parem in Italia reperies: et non pauciſſimorum annorum opus :
ſed centum immo mille iudicabis que omnia prudentiã principis et ma-
gnificentiã que ſummis opibus addit lucem et monimenta erigit ſempi
terna declarant. Has uirtutes Principe dignas reipublice fundamentũ
religio: regnorum et imperiorũ columen decuſq; omabat et pietas quã
innumera templorum omnamenta quocunq; te uerteris inſpicienda cõ/
mendãt Claram filiorũ indolem ſic diuino cultu imbuebat ſic moribus

inſtituebat et limeris. ut ampliſſima fornuna digni adoleſcerent Que nil
equidem in bonis parentibus duco laudabilius quibus namq; rebus he
neſte ſtudebunt ſi filiorum educationem neglexcrint? Quapropter uir
tutum omnium ſpecimen clariſlimum. M. Cato ſtudioſe filium ſuũ ipſe
inſtituit ut illum ad perfecti uiri imaginem paterna manus effingeret et
ſe: patnaq; d gnuſ educaretur et ſurgeret. o uirum triomphalibui tituliſs
cenſorio cognomine: ac ſeculorum memoria dignum cũ igitur princeps
Hieronymus id omne quod foelicitatem politicam efficit et aliam hac lõ/
ge maiorem ſpectata pietate fuerit coeleſn quodam munere adeptus foe

lix merito (ſtimatur. cuius interitum ut miſerum profuſis lachrymis et

ululatu proſequi non debent ſuperſtites. infoelicibus nãq; atrox luctus
debetur et ſqualor. Noſtrorum foelicitate gaudendu eſt ne inuidi et mor
talis conditionis ignari potus ꝗ caſu afflicti eſſe uideamur. Talis namq;

tantuſq; deceſſit hic Princeps ut eius amplitudo maiorem inuidiam ꝗ ca

ſus miſerationem excitare poſſit. Violenta quippe fortuna illi nõ nocuit

ſed nocendi tantum libidine debaccata eſt cuius ueſtigiis inſiſtentes filii

tanti patris memoriam colite quem uos ita monẽtem arrectis auribus iã
audite. Cur pauore cõfderis cur animos demittis mea progenies: ma
gna tibi certe dum uiuerem maiora etiam caſu meo preſidia comparaui.
Temerarius fortung impetus qui meum corpuſ opera proditorũ ac frau

de afflixit quanti Mediolanenſium Dux inclytus Iohannes Caleatius

Auunculus tuus te faceret: et quid opis: quid pᷣſidii haberes quid ue ſub

ſidii declarauit. Tibi namq; meo interitu laboranti celeriter affuit. et rej/

S hc Acmylia ſtrepiu Armorum: tubarumq; clangore concuſſa õ.

uod eorum proſtrauit animos qui in tuas fortunas inuadere ac uitam

malo animo cogitabant. ut iam conſilium mutare cogantur et tantis opi

bus te munitam exhorreant quam penitus contemnere uidebantur cru

or ille meus quo perfidi pugiones maduere animum erga te paternum
Preſulis huius Ampliſſimi Nepotis mei plane oſtendit. et id omne ape

riens quod abditum penitus uidebatur noua tui principatus ac firn ſſſi/

ma fudamẽta iccit et poſthac prudenter inſidias cauere te docuit pruden
tia meg pudiciſſime coniugis et animi magnitudo aliter melius decla /

rari non poterat. aduerſa namq; fortuna quid penſi habeãt: quid ue poſ

ſint explorat ingenia Non ſolum has urbes mea induſtria nibi compa/
ratas uerum latiſſima queq; regna et diſſonos multiplicium populonim

ð

ð

mores heroĩca quadam maieſtate componeret. ac ſma prudentia et equi
tate gurbernaret. Ne a patris et auorum in omni re preſtantia degenera
re uideretur. Ad quorum aplitudiné et darum decus omnibus gennbuſ
et nationibus exploratum conſurge magno animo conſurge mea proge
nies. Tuq; imprimis Octauiane ad quem et mea hereditas et maioru imi

tatio ponilimu pertinet. Illum ſpes tuorum maxima illum generoſo ſpi/

riiu initare. cuius nomen fato quodam tibi indidimus qui patrem in
ſidiis circũuentum Apollonig quo ab illo in parthos expeditionem parà

.

ti fuerat premiſſuſ accipiens Romam eo animo properauit. ut et paternã

.

ulciſceretur miuriam et amiſſi imperii recuperaret habenas. cuius in ad
uentu iam tunc et caſpia regna reſponſis diuũ horrebant et tepida Nili
oſtia turbabantur. Rudimentum hereditatis tue laborioſum te non terre

at omne quippe magnum arduũq;ʒ dificile ac generoſos animos nutrit la

bor. Amaximo diſcrimine parens romane urbis Romulus diuinos hoſ
nores conſecutus é. et Cyrus magnę parti Aſię imperauit. Auuũculum
imitare tuum qui pari fraude patrem amiſit et nue italic Arbiter uel pris
mus habetur generoſam Parentem omni officio ac pietate colaſ que laui
miaa tibi erit et tinaquil. Quarumaltera regnum incolume ad puberem
uſq; etatem Aſcanio ſeruauit. Alterius uero ſollertia duo reges alter pe
regrinus alter etiam Ocriculana ſ. erua Natuſ Rome regnarunt. Fratr
amplectere quibus qui proſpicit ſe ipſum curar: quos non amare mlpe 6
ac nefarium hi pace te ornabunt bello te munient ſi non ut ſubditis ſed

fratribus uteris Honor Principatus habunde tibi ſufficiat. cetera cum
illis comunia ſint. Dominium certe tuum longe melius omnium conſpi

ratione atq; conſenſu ꝗ diſcordia cuſt todietur et armis. exemplo tibi ſint

Mycenei fratres atq; T'hebani quos mutua odia maximo cum dedecore
ac patrie incommodo perdiderunt. Meus ille cruor non aliam uindictam

expoſcit ꝗᷓ uindi re potuiſſe. Magnanimum Principem decere ſcias re
bus acri iudicio diſcuſſis ſcelerũ punire auctores multitudine uero que

inſtar Freti paruo huc et illuc momento impellitur clementi animo con /
ſeruare. ac in omni fortuna humanitatis habere rationem que in homine

ferum animũ penitus deteſtatur. Qui omnibus certe formidoloſus eſt
is in ſuam cladem irritat omnis atq; accendit prudentia lateri tuo quorũ/

dam defendat inſidias, Clementia uero populum conciliet liberalitas il-

lum ribi perinde ac patri deuinctum reddat generoſi ſpiritus lulium Cę
ſarem imitare cuius clementia comuni preconio celebratur. Parcere ſu/
biectis et debellare ſuperbos olim prima fuit laus Romanorum Princit
pum. Heęc ſunt que a te Cariſſime fili poſtulo contendo efflagito. Teſtis
tibi dictorum omnium et factorũ adero expectationi quam certe ſubſti⸗

nere maximam queſo reſpondeas Lalem age Principem ut Auitam glo

riam augeas et poſteris exemplo iuſte prudenterq; uiuendi eſſe poſſis.

Me tamꝗ mornmuum ne lugeas. uiuo et enim uiuamq; ſemper: non aliis

inferiis mei manes a te cupiunt honeſtari : quam pietate in deum et Cla⸗
ram matrem: officio et caritate in fratres acceptornm benetſiciorum cum
uſus uenerit memoria et gratia. B eniuolentia in omnis in ſtatus guber/
natione prudentia ſumma deniq; in ſubditos placabilitate atq; iuſtitia.
Quod ſi ut ſpero feceris ſplendorem a maioribus relictum poſteritati cõ
ſeruabis me patrem coelo inſeres: ex Octauiano Auguſtum te reddeſ. et
tibi fuiſqʒ ad uotum cum laude conſi ules. uale fili. meorum uerborũ me /
mor que uitam tuam inſtruent docebunt tuebuntur ornabunt munient
ſi ut folio ſibyllino uteris. H (c ille filiis. ego autem ad uos Forocorneli
enſes me iam breui peroratione conuertam. Quorum fideſ acerbo Prin
cipis caſu et maxima temporum difficultate ſ, pectata eſt. ſic prudentes ui
ros agere decet. ſic fidos ſic gratos. etenim letiſſima queq; bonis tempo
ribus fouere non eſt profecto illius uirtutis opus que maxime commen:

datur. Nam ut ſyllius italicus cecinit. tunc locus officio cum ceſſant pro

ſpera rerum itaq; ueſtro nomini applaudo et glorie quam uobis non fort
mnam ſed officium ſequendo comparatis. Qui rei finem alto coſilio me
tiuntur. penitentie locum non relinquunt homines imprudẽtes dum leui
aura impulſi uanam libertatem affectant duriſſime ſeruitutis laqueo im⸗
plicantur. et illis nota infamie ſempiterna inuritur quorum pugiones bo
norum Principum cruore tingutur. et ſic nulla digni uenia crudeles Ty
raänos habere merentur. A quibus merito fortunis omnibuſſi poliantur
et uita: qua indigni ſunt cum non homines uiuant: ſed effera mõſtra ſed
uulpes: que nil aliud ꝗᷓ inſidias moliuntur et fraudes. Itala gens que im
primis humanitate ceteris antecellit tot tantiſq; nationibus cenſetur. que
italo nomini ac famę proſpicientes interdum graues tollerant dominos.
ne infami appellatione notentur Qua regio hæc Aemylia totius

——

I.

rn
cto
u
liob
bus
ttcol
Uite
un
(d
donn
i

.
Kr
M

—

nip
laue

⸗⸗ — —

quondam flos italiae neſcio quo fato neſcio quibus aduerſis ſy deribus
laborat Acornelii Liuii et Pompilii monbus facillimis degeneratum eſt
Hae Colonie pace illarum dixerim Romanam illam humanitaté et aui,
tum candorem iam non ſapiunt. ſed neſcio quos Iauricos Ritus redole/
re uidentur et punicos. Qui romanorum Pontificum uice in his regio/
nibus fuguntur. ut eas in officio conuneant et tutentur. uite ſue nort im
merito timentes tot monimenta ergere tot ſcipatores ſot acies ad corpo /
ris cuſtodiam armare ac ſubditorum humeros grauiſſimis onerare ia /
ſcibus compelluntur. ur aliud ꝗ; rectorum cedem commentarii ecoceant.
Quapropter cum non minus terreantur ꝗ terreant. Nullus amor inuice
nulla fides nulla uite ſoc etas eſſe poteſt. et ſic uir ſ. q; peſſime conſulitur.
Quod malum niſi celeriter mutans hinc inde monbus occurratur com/
munibus fortunis et patrie olim florentiſſime minatur interium. Heia

igitur omnis quos honoris cauſa appello Forocormnelienſes Foroliuien

ſes et Foropompilienſes Romana progen es immedium conſulite. ac ut
cepiſtis bona fide ſequimini et non minus honori ꝗquſui proſpicientes.
Illos amate illos colite qui uos amant qui uos tuen ur qui uos ornant:
qui uos augent: qui uos omnibus ſrudus honeſtare contendunt. ſine re /
ctor bus enam brutorum uita confunditur. hominum e natura uiuentiu
prima commendatio ẽ et laus iuſte ac legitime in parentibus obſequi. re
ctoribus obtemperare. magiſtratus iuſſa prompto animo capeſſerc. de/
mum contumacie ſic effugere crimen ut impendens ira P rincipis humi/
li obedientia declinetur. Is certe ſap ens appellatur ciuis qui communi
bus commodis qui patrie qui nommi qui deniq; ſuis rationibus et ſapit
et conſulit. Quantum uos Illuſtriſſimus Comes amauerit loclupletiſſi⸗
mi teſtes uos eſtis. Cuius memorie no minus ꝗillius Corelii paterno
animo debetis qui quondam fori huius locum optauit. Eius filios huius
Celi alumnos qui maternam dotem qui natale ſolum pro uiribus orna/
bunt obſeruare ac pacis ornamenta bello rumq; preſidia huic Ciuitati
comparare cura ſit. Pater hic ampliſſimus noxios H ymbreſ ac cſtus ma
tris eccleſie pallio uobiſ defendet. Illuſtriſſumus Mediolanenſiu Dux cu
ius manus et longas et ualidas eſſe non ignoratis fortunas ueſtras ar/
mato milite quo abundat longe lateq; tuebitur. Tantis fauoribus buma/
ni pectoris ornamentum candida fideſ et ea que Principi debetur obedio
tia uos dignos efficient. Clara ueſtrorum P rincipum nobilitate tam cre

bris hinc inde auxiliis hec ciuitas ueſtra cenſebitur. Rerum innouatio/
nes mihi Credite Forocornelienſes et Foroliuienſes omnia incõmodo-
rum genera uobiſ innouant cõtumacia penates euertit. S editio domi ſo
riſq; rem turbat et uitã. ueſtriſq; iacturis faci noroſo cuiq; cõòſulitur et la-
troni. quem ſeditio paſcit quietis et tranquillitatiſ enecant ſtudia. Barba
re gentes et nationes non alia re magis 4 obedientia creſcunt et concor
dia. Longo rerum uſu iam edocti quid ue dedecoris ac incõmodi res no
ue afferant plane diſpicientes eos ut par eſt obſeruate qui a uobis omni
patrimonio comparandi eſſent. Que rerum italarum pſens côditio ſit nõ
ignoratis imbecilles omnibus iniuriis et ponuntur. ueh cadentibus quo
miam uſq; ad interitum conculcantur. loca iuris enſeſ occuparunt. Maio
res ueſtri furentibus gallis quondam finitimi omnibus officiis patroci /
nia ſibi comparabant. Illa ueſtris nunc cõmodis tuendis promptiſſima
grato animo expédite forocorneliéſes et his accepta huiuſ urbiſ ornamò
ta bis tranquillã pacem his opes omnis his honores referatis .et ſic Prĩ
cipum animos emereri dabitur eorum li beralitas accendetur. Pame quäa
animi tantum degeneres negligut. patrie cui etiã uita debetur et poſteri
tati quius non mediocris cura eſſe debet. cum magna prudentie ac fidei
laude conſuletis. Illo ueſtris annuente uotis. cuiuſ nutu omnia diſponũ

tur. et in celis cum patre ac ſpiritu Sancto reguat in eternum. Amen.

Laus Deo. S

S — —

„— —

E

4

„☚

—

.õ èM
Mͤ
èðð

2

—

SS

“ 1.

* WKr

=S=YY

ẽð
ð r 4*

l

Oratio dicta a Petro marſo in funere Illuſtriſſimi Hieronymi Fo
rocornelienſis et Foroliuienſis Comitis.

p Riſci philoſaphãteſ quorũ erudita uariaq; monumet benigne trãſ
miſſa Nepotibus illos i mediũ dies nocteſq; laboraſſe teſtat. omni
um que coelo continentur naturam et finem excellentibus ingeniorũ ui/
ribus ac generoſa ſedulitate curaq; contemplati foelicitatem politicam ex
animi corpor:s ac Fortune bonis conſtituerunt: et illos foelices ampliſſi
moq; laudum preconio celebrandos: et quouiſ honorum genere honeſtã
dos eſſe cenſuerunt. qui pclaro uite inſtituto id eſſent habunde conſecuti
quod laudabile prudentum ęſtimatione haberetur. Quorum excellétiã
quaſi ſupra homines admirata poſteritas eos in publicis priuatiſq; ne
gociis foelices appellare non dubitauit. quorum uita pſpecta in rebus
honeſtis ac magnis claro multipliciq; monumeto foreret. Greci primũ
noſtii foumo am ne ingrati uiderentur ne ue generoſam induſtram in
uido ſilentio deterrerent excellentes quaſq; uirtutes excelleén munere de
corarunt. Hic é ille ampliſſimus oratorum campus. Hc ſunt uaria: hęc
honeſteſſima poetarum curricula. Hinc clanſſimorum heroum laudes:
quas in poematis ueluti i ſpecula quadam poſuas intuemur: et ſequimur
Hic fidiſſima teporũ cuſtos et magiſtra uite hyſtoria: Hic deniq;ʒ inume
ra ciuuilis inſtitutionis documenta: et adbene beateq; uiuendum precepta
manarunt. Nos igitur maiorum noſtrorum ueſtigiis inſiſtétes Illuſtriſ
ſimi Hieronymi Comitis C laraſ dotes in hoc funebn apparatu et cxe/
quiis decenti parentatione ſolénibus merita inſuper laudatone ac lachry
mis honeſtemus. Cui certe ſi Auorum ſeriem et natales ſi pᷣmia nature
ſi animum cum pietate inſignẽ tamè ad maxima queq; promptiſfimũ: ſi
deniq; fortunam rite cõtéplabimur. Eoelicitatem hanc de qua agitur et
illam que ſumma eſt eoſq; manet qui Chriſnana religione cenſentur ad
uotum contigiſſe inſpiciemus. Que dum paucis recéſeo faciles aures ut
cepiſtis prebere qualis ue a puero quantuſq; Princeps Hieronymus fue
rit: cui pręſul hic Ampliſſimus ac Octauianus primo genitus et Pius ĩ
parentem filius. hec funebria iuſta perſolut et dolons acerbitatem fera-
li culm ac totius habituſ et uultuſ ſqualore teſtantur. recogneſcere dignũᷣ
ducatis. Clariſſimi namq; Principis memoria ut par eſt his recẽſendis
audiendiſq; celebrabitur, et dolor hic acerbus qui uos tato P rincipe quo

3

Copyright 4/1999 VxVMaster Gmba wwwW.yXymaster. com

1

VierFarbSelector Standard* -Euroskala Offset