ſunt ad ſctm Petrũ qn mõſtrat᷑ Taan dni
ſeu Ueronice:ꝗqᷓ indulgẽtie oñſiõis Ueronice
habent᷑ in ſequetibꝰ folijs vʒ ĩ ſecũda eccłia
pꝛĩcipali.item qñ iſta ſacratiſſima eccleſia ab
hereticis fuit accẽſa ⁊ cõbuſta:de capite ſcti
Pãcratij emanauit ſãguis tribꝰ diebus tri
bus noctibꝰ: qd caput et onditur vna cũ cete
ris relidis in die Paſce pacto pꝛãdio: quã ec
cleſiã poſtea renouauit ⁊ fũdamẽto edifica
re fecit dei genitricis ſeruꝰ Nicolaus pa.iiij.
oꝛdiuis ſcti franciſci vt clare adhuc appet in
opꝑe muſaico ſupꝛa ſũmũ altare ſctĩ Silueſtri
er ſuoꝝ pᷣdeceſſoꝝ ſũmoꝝ pontificuʒ qͥ ſũmi
põtifices celebꝛabãt in criptis ⁊ cauernis ter
re occulte ꝓpt ĩpatoꝝ ⁊ alioꝝ metũ tprãno
paganoꝝ ⁊ ſaracenoꝝ.iteʒ ſubtꝰ altare illuæ
gſt oꝛatoꝛiũ ſctĩ Jo.· euangeliſte vbi oꝛabat qũ

e.
ere
ere
ſüt
g
ite
ni
ſce
lie

adductus ⁊ deductus ac detẽtus fuit Rome
qtẽ in quoda tabernaculo maioꝛi qð ſtat ſuꝑ
dictũ altare reqeſcũt capita ſctõꝝ apłoꝝ Pe
tri ⁊ Pauli vt dictũ eſt. iteʒ ĩ qu odã ta berna
culo qð ẽ ſuper altare Marie maggalene ſũt
recõdite he reliqᷣe ꝗᷓ ſequũt᷑.vʒ Lira cũ ꝗᷓ co/
ronatus fuit ſanctus Silueſter pa. p Cõſtan/
tinũ imꝑatoꝛẽ.item cap ut ſctĩi· Zacharie pr̃is
ſcti Joanis baptiſte.item caput ſctĩ Pãcratii
martiris: de quo fluxit ⁊ emanauit ſanguis ꝑ
tres dies cõtinue qñ iſta ſacratiſſima eccleſia
fuit ab hereticis cõbuſta. iteʒ de reliqʒis ſãcte
Marie magdalene.item vna ſpatula ſctĩ Lau
rentij martiris. ite vnus dens ſctĩ Petri apli
item copa in qua ſctũs Joãnes venenũ bibit
et nõ ſibi nocuit. item cathena cũ qua ligatꝰ
fuit ſctũs Joannes euãgeliſta duʒ duceretur
de Epheſo Romã.iteʒ tunicella ſctĩ j0. euan
geliſte ꝗᷓ poſita fuit ſupꝛa tres moꝛtuos ⁊ cõ
tinue ſurrexerũt.itezʒ de cin eribus ſcti Joan⸗
nis baptiſte cilicium ipſius.iteʒ de lacte de
capillis ⁊ de veſtimentis ſancte Marie virgi⸗
nis item Camiſia quam fecit virgo Maria

xpᷣo ꝓpꝛijs manibus. Itẽ lintheũ ſiue pãnus
cũ quo xpᷣs exterſit pedes aploꝝ. itẽ ſoꝛbiceſ
et arũdo cũ qᷓ ꝑcuſſus fuit xpᷣs.item de ligno

ſancte crucis. iteʒ purpureũ veſtimẽtũ tinctiũ

de guttis ſanguinis xpᷣi item velũ btẽ virginiſ
Marie qdð ipſa poſuit ad femoꝛalia xpᷣi in cru
ce.itẽ ſudariũ qʒ poſitũ fuit ſuꝑ faciẽ xpᷣi. iteʒ
pᷣputiũ dñi nr̃i ieſu xpᷣi qñ fuit circũciſus. Itẽ

aqua ⁊ ſanguis q emanauit de latere xpᷣi. itez

ðᷣ vero ligno crucis:⁊ multe alie reliqe ꝗᷓ oſtẽ
dunt᷑ in die paſce ꝑacto pꝛãdio. Itez in feſto
Saluatoꝛis cuiꝰ imago viſibilit apparuit om
ni populo Romano miraculoſe.ſ.qñ pa. Sil
ueſter cõſecrauit dictã eccleſiã vbi fuerat po
pulus romanus ↄgregatus:tũc imago ſalua
toꝛis apparuit viſibilit᷑ oĩ populo de vrbe: ꝗᷓ
imago remÜſit ĩ pariete ⁊ quotidie videri põt
nec cõburi potuit cũ eccłia fuerit bis ↄhuſta

ibi vero eſt remiſſio oĩuʒ pctõꝝ.qtẽ in capel -

la ſei go. baptiſte ad fontes ĩ qᷓ mulieres nõ
intrant ſub pena excõicatiõis: ibidẽ eſt remiſ
ſio oĩuzʒ pctõꝝ. qtẽ in capella ſctĩ Laurẽtij in
q ſimilit mulieres nõ ĩtrat ſimili pena ꝗᷓ dicit

₰☛. — — — % — —— —

ι
ſancta ſctõxꝝ: ibidè ẽ remiſſio oĩuz peccatoꝝ.

Et in eadeʒ ella imago xpi in etate. xij. an
noꝝ viuinit t humanit depicta. Et circa eã

dez ſũt gdus ſuꝑ quos dñs ni ieſus xpᷣs ceci
dit vſq; ad effuſionẽ ſanguiuis:⁊ ſignũ appa
ret clare vbi ſanguis cecidit. Quiqdẽ gradꝰ
ſteterũt ante domũ Pilati in hieruſe alẽ: ⁊ qni
cũq; hos gdus aſcẽdit:ille ꝓ quolibet gradu
ix. anos indulgẽtiaꝝ totidẽ qᷓdragenas: ⁊
remiſſionẽ tertie ꝑtis omniũ pctõꝝ habet.
¶ De pꝛiuilegio iſtius eccłie ⁊ vigni/
tate legantur iſta metra ſequentia.
Dogmate papali datur ac ſi imul imperiali
Qð ſim cunctarũ caput mater eccleſiarum
HPinc ſaluatoꝛis celeſtia regna datoꝛis
Nomine ſanxerũt cũ cuncta peracta fuerunt
Sic ſumus extoto cõuerſi ſupplice voto
Noſtra ꝙ hec edes ſit tibi xpᷣe inclyta ſedes
Pec eſt papalis ſedes ⁊ pontificalis
Preſidet ⁊ xpᷣi de iure vicarius iſti
Quia iure datur Romana ſedes vocatur
Deberet ⁊ vere niſi ſolus papa ſedere
Gloꝛia ſublimis alij ſubduntur imis

Ecũda eccleſia prcipalis eſt ad ſanctũ
Petrũ ĩ mõte aureo in vaticano palacij
Neroniani:in qua ſũt omni die.xlviij.anni in
dulgentiarũ ⁊ tot qdragene ⁊ remiſſio tertie
ꝑtis oĩuʒ peccatoꝝ. Itẽ in eadẽ eccłia ſunt.c.
et.ix. altaria ꝗᷓ nüc ꝓ maioꝛi ꝑte ſũt deſtructa
et pꝛo quolibʒ cõcedũt᷑ xviij. anni indulgen
tiarũ:et inter illa ſũt. vij. altaria pꝛincipalia qᷓ
maioꝛi gratia ſũt pꝛiuilegiata alijs altaribꝰ et
oĩa iſta.vij. altaria ſũt circũdata ereis cãcellis
Itẽ qñcũq; eſt feſtũ ſctiĩ Vetri vel feſtũ pꝛe di
ctoꝝ altariũ:vel feſtũ natiuitatis vñi vel Paſ
che vł feſtũ oĩuzʒ ſctoꝝ vł aliud feſtũ duplex
duplicãtur oẽs ĩdulgẽcie pᷣdicte.teʒ in feſto
annũciatiõis beate Marie virginis ſũt ibideʒ
mille anni faalgeti . a pᷣdicto feſto vſq;
ad kł. Auguſti fũt ibi.xij.anni ĩdulgentiaꝝ ⁊
tot ꝗdragene ⁊ rmiſſio tertie ꝑtis oinʒ pcõꝝ
Itẽ cũq; aſcendit gardus ſcti Petri deuote
huic ↄcedũt᷑ ꝓ quolibet gradu.vij.ãni indul
gẽtiarũ dati ab Alexãdro papa. Itẽ medietas
coꝛpoꝝ ſctõꝝ apłoꝝ Petri ⁊ Pauli reqᷣeſcit
in pꝛedicta eccleſia ſub maioꝛi altari: reliqua

bero medietas iacet ad ſetm̃ Paulũ, tẽ i pᷣdi
cta eccłia req eſcũt coꝛpa ſcõꝝ aplłoꝝ Simo/
nis ⁊ iude.tẽ coꝛpus ſctẽ Petronelle virgĩs
filie ſctĩ petri apłi. tẽ caput ſcti Andree apłi
q oñdit᷑ in eius feſto:et ĩ illa die qñũ Romã
poꝛtatũ fuit ⁊ adductũ.Item caput ſaĩ Luce
euãgeliſte.Itẽ caput ſctĩ Sebaſtiani martiris
Caput ſcti qacobi.Coꝛpoꝛa ſctõꝝ Pꝛoceſſi et
Martiniani:et multa alia coꝛpoꝛa ⁊ multe re
liqe ſccõꝝ martyrũ ⁊ cõfeſſoꝝ ac virginũ.qtẽ
Ueronica ſiue vultus ſctũs dñi nr̃i ieſu xpᷣi re
quieſcit in dicta eccleſia qᷓ mõſtratur in ebdo
mada ſancta pluribus vicibꝰ:et in die aſcẽſio
nis vñi:⁊ dñica ꝓxima poſt aut ante feſtum
Antonij Abbatis:in cuius oſtẽſiõe Romani
adueniẽtes ⁊ i eius oñſiõe pᷣſentes habẽt tria
milia annoꝝ indulgentiaꝝ:et illi q ſunt circa
Romaʒz adnenient es ⁊ pꝛeſentes habent.vi.
milia annoꝛum.Ceteri vero qui adueniũt per
montes:valles:colles:habent.xij.milia anno
rum indulgentiarum ⁊ tot quadragenas et
remiſſionem tertie partis omniũ pctoꝝ tem

exiſtit vnum altare ad dextram partem choꝛi

ißa
lmo,
igis
omma
luce
rtiris
ſſiet
ltere
1. 7ts
ire
bdo
ceſio
ſtum
mani
ttria
circa
t.i.
per
anno

ſset

decoꝛatũ poꝛphiretico lapide in medio:ſuper
quo poꝛphiretico diuiſa ſũt oſſa ſctõꝝ aplłoꝝ
Petri ⁊ pauli põderata ꝑ btm Silueſtrũ ſub
anno dñni cccix.· qñ facta fuit iſta eccłia. Itẽ ad
ſiniſtrã ꝑtez choꝛi ẽ vnũ t abernaculũ in quo
hodierne ſeruat᷑ illa ſedes ſeu cathedra ꝗ fa-
cta fuit btõ petro qñ adhuc ſedẽ epᷣalẽ tenuit
ĩ antiochia ⁊ pulchie decoꝛata: ⁊ oi feſto qðᷣ
ofr̃ cathedra petri ponit᷑ foꝛas ad choꝝ cũ io
lẽnitate vbi oẽs hoĩes ꝓ ſua deuotiõe ad e/
dẽ attiger̃ pnt. Itẽ circũſtt colũne xij.ð mat
moꝛe bñ polite facte choꝝ attigẽtes ex ꝗ
vna decãcellata ferro circũuoluta ⁊ oꝛnata ð
cuis oirtute ĩfraſcripta legas. Hec eſt illa in ꝗᷓ
dns nr Jeſus tpᷣs appodiatus dũ ppło pᷣdica
bat ⁊ deo pr̃i pces in tẽplo effũdebat adherẽ
do ſtabat:ꝗ vna cuʒ alij 8.xi. circũſtantibꝰ de
Salamõis teplo in iriũphũ huiꝰ baſilice loca
ta fuit:emones expellit: ⁊ ab imũdis ſpibuſ

vexatos liberos reddit: ⁊ młta miracła quoti

die facit. Itẽ in trãſitu ad btãz Mariam de fe
bꝛibꝰ ſepultura ſctĩ Criſoſtimi q añ fuit circũ
data ferro qᷓ nüc imagine marmoꝛea erigit᷑.

v Ertia ecclefia pꝛincipalis eſt ad ſanctũ
Dpauli in ꝗᷓ ſũt oĩ die.xlviij.anni indul
gentiaꝝ ⁊ tot qdragene ⁊ remiſſio tertie.ꝑtis
omniũ peccatoꝝ. Iteʒ in cõuerſiõe ſctĩ Pauli
ſunt ibi.c.anni indulgentiaꝝ ⁊ tot quadrage
ne. Item in feſto ſancoꝝ innocentũ quoꝛum
coꝛpoꝛa ibidẽ multa requieſcũt ſunt ibi.xlviij
anni indulgentiarũ ⁊ tot qᷓdra gene. Item in
dedicatioe eiuſdẽ eccłie que eſt in octaua ſctĩ
Martini ſũt ibi mille anni indulgẽtiarũ ⁊ tot
quadrage ne ⁊ remiſſio tertie partis omnium
peccatoꝝ.Item ſi quis intrauerit dictã eccle⸗
ſiaʒ oibus diebus dominicis: habet tãtas in
dulgentias acſi iret ad ſanctũ ſepulchꝛũ dñi
in Hieruſalẽ:aut ad ſanctũ q acobuzʒ in Gali
cia. Item in eadem eccleſia eſt bꝛachiũ ſancte
Anne mfis virginis aſ) arie.Itez vna cathena
cũ ꝗᷓ ſcũs Paulus cathenatus fuit:⁊ plures
alie inf inite reliquie Itẽ fub maioꝛi altari me
dietas coꝛpoꝝ ſctõꝝ apłoꝝ Petri ⁊ Pauli re
qeſcit. Itẽ coꝛpꝰſai Timothei diſcipuli ſancti
Pauli reꝗ eſcit in dica eccleſia: ⁊ plures alie
infinite reliqe ſanctoꝝ quoꝝ anime gaudent

in celis.Item in grotta requieſcunt oſſa bea-
ta ſanctoꝛum Celſi:qJuliani cum Baſiliſſa.tẽ
circa poꝛtam que ducit ad ſanctum Paulum
capena poꝛta dicta:hic ſepultura Romuli et
Remi exiſtit:et etiam pꝛope mons omnis ter
re Item ad dexteram partem choꝛi eſt imago
crucis deuota que allocuta eſt ſanctam Bꝛi⸗
gittam pꝛopter eius ſedulas oꝛationes coꝛam

eadem factas. .

* eccleſia pꝛincipalis eſt ad ſancts⸗ʒ
Mariam maioꝛez. In qua ſunt omni die
rxlviij. anni indulgentiaruzʒ tot quadragene
et remiſſio tertie partis omnium peccatoꝛum

Item ſunt he reliquie pꝛedicte eccleſie. tem

coꝛpus ſancti aathie apłi requieſcit ſub ma
ioꝛi altari ipſius eccleſie. tem caput eiuſdem
ſancti Mathie apoſtoli requieſcit in datg ec
cleſia. Item coꝛpus ſancti Hieronymi vocto-
ris eccleſie. tem coꝛpoꝛa ſanctaꝝ Rumule ⁊
Redempte. Iteʒ pãnicellus beate Marie vir⸗
ginis in quo requieuit eius filius in pꝛeſepio
Item ſtola ſancti Hieronymi. Item bꝛachiuzʒ
ſancti aathei apoſtoli ⁊ euangeliſte. Item
bꝛachiũ ſancti Luce euageliſte.Item bꝛachiũ

ſancti Thome archiepᷣi Cantuarienſis ⁊1 mar

tiris. Item caput et bꝛachium ſancte Cibiane
virginis ⁊ martiris. Item pꝛeſepe domini in
dicta eccleſia requieſcit:⁊ multe alie reliquie
ſanctoꝛum ⁊ ſanctaꝝ ibidem requieſcũt que
oſtendunt᷑ in die paſce hoꝛa veſperaꝝ vel cir
ca:quoꝛum anime exultent in celis. Item in
bigilia Aſcenſionis domini qua celebꝛatu

— — — — —

,

feſtum tranſſationis coꝛpoꝛis beati Hieronp
mit cuius noue ibidem requieſcit: et ad al/
tare ipſius eſt remiſſio omnium peccatoꝛum
a Pio papa.ij: Item in omnibus feſtiuitati/
bus beate Marie virginis ſunt ibi mille anni
indulgentiarum. Item in feſto aſſumptionis
beate Marie virginis vſq; ad eius natiuitatẽ
ſunt ibi.xij.milia anni indulgentiarum vltra
victas indulgentias quotidianas.

¶ Sequũtur verſus de aſſuun·
ptione beate Marie virginis.

Ad ſummü regina thꝛonũ defertur in altum
Angelicis pꝛelata choꝛis cui fertur ⁊ ipſe
filius occurrens matrez ſuper ethera ponit⸗

inta eccleſia pꝛincipalis ẽ ad ſanctum
Laurentiũ extra muros ĩ via tiburtina
in agro Meiano:in ꝗᷓ ſũt omni die.xlviij. anni
indulgentiarũ ⁊ tor quadragene: ⁊ remiſſio
tertie partis omniũ pctõꝝ. Itẽ ibidẽ eſt lapis
ſuꝑ quẽ btũs Laurẽetius poſitus fuit poſtqᷓ;
aſſatus ⁊ moꝛtuus fuit. Itẽ in feſtiuitatibus
ſanctoꝝ Stephani pꝛothomartiris ⁊ Lauren
tij martiris quoꝝ coꝛpoꝛa ibidẽ requieſcũt et
per octauas eoꝛundẽ ac ĩ ſtatiõibus eiuſdem
eccleſie ſunt.c.anni idulgentiaꝝ ⁊ tot qᷓdra⸗
gene ⁊ remiſſio tertie partis oiuʒ pctõꝝ ab
antiquo cõceſſa. Sed fe.re. Calixtus.iiij.ponti
fex maximus conceſſit oĩbus vtriuſq; ſexus
xpᷣifidelibus dictã eccle ſiã deuote viſitãtibus
in ſingulis feſtiuitatibus ⁊ ſtatiõibꝰ eiuſdez⸗
ecckeſte antedicte plenariã remiſſionẽ omniũ
peccatoꝝ. Item ſi qs intrauerit dictã eccleſiã
per annũ omni quarta feria liberat animaʒ a
purgatoꝛio. Item ſi quis intrauerit per ianuã
ſtanteʒz in auſtrali parte eccleſie de vna cruce
ad aliam plenarie cõfeſſus ⁊ cõtritus habet
remiſlionem omnium peccatoꝛum.

Exta eccleſia pꝛincipalis eſt ad ſanctos
B fabianum Sebaſtianum:in qua ſunt
omni die.xlviii.anni indulgentiarũ ⁊ tot qua
dragenetet cuʒ hoc remiſſio tertie partis om
nium peccatoꝛũ.Item in eadem eccleſia ſunt
omni die mille anni indulgentiarum dati a
Pelagio papa. Item in eadem eccleſia ad ca
thecumbas ibi pꝛope ſunt tante indulgentie
quante ſunt in eccleſijs apoſtoloꝛum P etri
et Pauli: quia ibi coꝛpoꝛa eoꝛum iacuerunt
abſcondita longo tempoꝛe in quodam fonte
exiſtẽte in dicta cccleſia ſupꝛa quẽ ẽ quoddã
altare. Item Silueſter Gregoꝛiu s: Honoꝛius
Pelagius: Nicolaus ⁊ Johãnes ſũmi põtifi
ces cceſſerunt a quilibet eoꝝ conceſſit mille
aãnos indulgẽtiaꝝ quocũq; tempoꝛe anni de/
uote viſitabũt dictã eccleſiam abſq; peccatis
moꝛtalibus cauſa deuotiõis oꝛatiõis aut pe⸗
regrinatiõis.Ite ʒ ĩ dicta eccleſia iacct coꝛpus
beati Sebaſtiani martiris. Iteʒ ſu ꝑ altare ſan
cti Sebaſtiani vbi iacet coꝛpus e ius celebꝛa/
uit miſſaz ſanctus Grego papa ꝓ anima vni
us imperatoꝛis: ⁊ apparuit ei angelus ⁊ dixit

„

₰

Hic eſt locus ſanctiſſimus in quo eſt diuina
et vera pꝛomiſſio ⁊ omniũ peccatoꝝ remiſſio
ſplendoꝛ ⁊ lux perpetua ⁊ ſine fine leticia qᷓs
xpᷣi martir Sebaſtianus ꝓmeruit virtute ſa/
crificij liberatur anima. Item ibi eſt lapis in
quo xpᷣs reliquit veſtigia pedũ ſuoꝝ quãdo
obuiauit Petro perſecutionẽ fugienti quem
recognoſcẽs dixit ei Petrus:Dñne quo vadis
Reſpondit xpᷣs:Romã redeo iterum crucifi⸗
gi. Itez coꝛpus fabiani pape ⁊ martiris.Iteʒ
coꝛpus beati Stephani pape ⁊ martiris.teʒ
coꝛpus ſancte Lucine virginis qᷓ coꝛpus ſan⸗
cti Sebaſtiani in dicto loco ſepeliuit: ⁊ hanc
eccleſiam ad ipſius ſancti Sebaſtiani honoꝛẽ

conſtruxit.et.xviij. ſummi pontifices marti/

res quoꝝ quilibet dedit ſuam indulgentiam
et in dicta eccleſia requieſcunt.Et multe alie
indulgentie ſunt in pꝛedicta eccleſia que nu/
merari nõ poſſunt pꝛopter innumerabilia coꝛ
poꝛa ſactõꝝ ibidẽ requieſcẽtiũ. Item iĩ cimite
rio Calixti ẽ plenaria remiſſio omniũ pctõꝝ.
iſitet hic pia mens ſanctoꝝ buſta frequẽter
In xpᷣo quoꝛum gloꝛia perpes erit.

ſte

1

¶ Hic eſt cimiteriũ beati Calixti pape ⁊ mar
tiris incliti. Quicunq; illud contritus ⁊ con/
feſſus ingreſſus fuerit plenam remiſſionem
omnium peccatoꝛum ſuoꝛum obtinebit per
merita gloꝛioſa centum ſeptuagintaquatuoꝝ
milium ſanctoꝛum martirum quoꝛum ibi coꝛ
poa in pace ſepulta ſunt vna cuʒ quadragin
taſe ſummis põtificibus beatis qui omnes
ex magna tribulatione venerũt:⁊ ot beredes
in demo domini fierent: moꝛtis ſupplicium
pꝛo ſpi nomine pertulerunt.

O Epume eccleſia pꝛincipalis è ad ſanctã
Crucẽ in hieruſalezʒ: in qua ſunt oĩi die
xlviij.anni idulgentiarñ ⁊ tot qᷓ dragene ⁊ re
miſſio tertie ꝑtis oiuʒ pctõꝝ.Itẽ in ſũmo alla
ri reeſcunt coꝛpa ſctõꝝ Anaſtaſij ⁊ Ceſarij.
Itẽ eãdẽ eccłiaʒ ꝗᷓ vocat᷑ ad ſctãz crucẽ ĩ hie
ruſalẽ edificauit Cõſtantinꝰ filius Cõſtantini
magni iĩperatoꝛis ĩ honoꝛẽ ſctẽ crucis ad pᷣces
ſctẽ helene:⁊ ſctũs Silueſter pa. cõſeerauit
eã.ſũt oĩ die vñica.ceœ, anni indulgẽtiaꝝ ⁊ tot
ꝗqᷓdragene ⁊ remiſſio tertie partis oĩnʒ pctõꝝ
Itẽ he ſũt reliqe eiuſdẽ eccłie. Pꝛimo duo ci⸗
phi:vnꝰq fuit plenꝰ de ſanguie xpᷣi.alter vero
q̊ͥ fuit plenꝰ lacte btẽ marie virginis.Itẽ ſpõ/
gia in ꝗᷓ iudei poꝛexerũt xpᷣo fel ⁊ acetũ. Iteʒ
de ligno ſctẽ crucis. Itẽ due ſpine de coꝛona
xpᷣi. Itẽ vnꝰ clauꝰ cũ quo fuit affixus in cruce
Itẽ de ligno crucis latrõis pẽdetis ad dextrã
xpi qͥ fuit cõuerſus ad xpʒ.Itẽ in capella que
nocat᷑ hieruſalẽ vbi mulieres nõ intrãt niſi ſe
mel in anno.ſ.in die dedicatiõis eiuſdẽ ꝗ cele
bꝛat᷑ in vigilia ſcti Bñdicti abbatis mẽſe mar
tij: et ẽ plenaria remiſſio omniũ petõꝝ.

D ſctãʒ Marjiã tranſtyberiʒ:hic locus
RD vbi nũc illa venerabilis eccłia eſt olim
taberna meritoꝛia regionis tranſtyberim ap/
pellatur in qua Romani milites ꝗᷓ ampliꝰ mi
litare nõ poterant:vite ſue ſubſidia percipie
bant:⁊ appellabat᷑ meꝛitoꝛia:qꝛ pꝛo benerne
ritis eoꝛuʒ ⁊ ſpoꝛtularis pecunia vonabatur
in atrio.Luius hi verſus ſcripti erant.
Roma vetus veteres cum te rexere quirites
Nec bonus immunis nec malus vllus erat
Defunctis patribus ſucceſſit pꝛaua iuuẽtus
Quoꝛum conſilio pꝛecipitata ruis.
Ex hac taberna meritoꝛia:vʒ vbi ille due fene
ſtrelle ferree cancellate apud choꝝ ſũt poſite
tꝑe quo dñs nr̃ ieſus xpᷣs de virgine naſci di/
gnatus eſt:fons olei de terra exudauit ac per
totũ illũ diẽ ac noctez largiſſimo riuo vſq; ad
tyberiʒ defluxit:ſignificãs vnctionẽ xpᷣi ⁊ ba
ptiſmũ atq; doctrinã eius ꝗᷓ oẽs gẽtes imbue
ret ad credendũ ꝑ baptiſmũ.qð miraculũ at
tendẽs ſctiſſimꝰ pᷣſul Calixtus natiõe Roma
nus ſicut erat iaʒ ab antiquo tꝑe famatũ ĩ eo
deʒ loco vnde oleũ fluxerat:pꝛocedẽte quoq;

dchs
olim
lap/
bmi
tipie
emne
atur

fat
etus

fene
olite
cidi⸗
cper
7be
nbue
llüat
voma
ſieo

oq;

*
tpe cũ aliquãtulũ ceſſaret pſecutio a xpᷣifide
libus eadẽ eccłia credit᷑ nouis fabucis ũplia
ta quã Grego.pa.iij.ob reuerẽtiaʒ bte virgis
et bti Ealixti martiris pene a füdamẽtis diru
ptã nouis fabꝛicis cũ tecto ↄſtruxit ac totam
depinxit. Sũt ẽt ſepulti ibi coꝛꝑa ſctõꝝ vʒ Ca
lixti pa.Innocẽtij pa fũdatoꝛes eccleſie ⁊ Ju
lij pa.ſcti Qurini epi eſt ĩ octaua die aſſũptio
nis btẽ marie in Auguſto ſtatio ⁊ ꝑdonũtia
Jam puerũ iam ſlummũ pater poſt tꝑa natuʒ
Accipimus genitum tibi quẽ nos eſſe coeuũ
Credimꝰ hircoꝝ olei ſcaturire liqmina tibꝛim
Hinc oleum fluxit cum xpᷣs virgine luxit
Hic ⁊ vonat ur venie quocunꝙ; rogatur
Dſcm Griſogonũ in pfata regiõe tran
AH ſepheriʒ. In iſta eccłia pᷣnoĩati ſaĩ Griſo
goni ſũt reliqe. bꝛachiuʒ ſcti Jacobi. ſcapula
ſctĩ Andree apłli.⁊ caput pᷣfati ſc griſogoni
ſunt ibi ĩidulgentie. Hic ſedes eſt Cardinalis
et titulus. Statio.xxxiij.quadrageſime.
D ſctãʒ Ceciliã virginẽ:ẽt eſt iſta eccle/
A ſia pꝛenoĩate eccleſie virginis ĩ regione
tranſtyberim ſituata: vbi requieſcit coꝛpus

3
.
ſacte Cecilie: ſimul ẽt coꝛpa ſctõꝝ:vʒ Cibur
tij: Ualeriani: Lucij pape pꝛimi ⁊ Maximiant
ſub altari choꝛi reqeſcũt.Sũt in eadẽ eccleſia
alie reliqe plures. fuerũt in pꝛetacta eccleſia
olim edes ſctẽ Cecilie ⁊ habitacula qs ſctũs
Paſcalis pa.cõſecrauit ad honoꝛẽ oĩpotẽtis

dei eiuſq; genitricis gloꝛioſe:ſcõꝝ aplłloꝝ pe

tri ⁊ Pauli btẽ Agathe ⁊ Cecile. anno incar
natiõis dnice.ccc.Indi.xv.eccleſiã edificauit
ſicut plenius in Epali libꝛo legitur.
D ſcm Bartholomeuz in inſula. In iſta
eccleſia ẽ coꝛpꝰ ſcti Bartholomei ſupꝛa
altare maius in tabernaculo.Eſt etiã ibi coꝛ/
pus ſancti Paulini:ſcti Alberti ſctĩ aMarcelli
et ſcti Superantij. Sũt ibi plures reliqe que
cũ ſupꝛadictis in die ſancti Bartholomei apli
et in dñ̃ica palmaꝝ oſtẽdunt᷑ Eſt vnus fons
ante altare maius ĩ choꝛo in quo inuenta ſüũt
coꝛpoꝛa ſctõꝝ.ſ.ſancti Paulini ⁊ Superantij
Apud illu ſunt.cc.anni indulgentiarum.
D ſcim ↄohãnẽ in inſula ex oppoſito ec
Maen ie ſcĩ Bartholomei. hic eſt vnũ clau
ſtrum mulierũ:ibi eſt vna capella btẽ Marie

virginis verſus aquas tyberis ꝗᷓ apud molen
dinos appellat᷑. Dicitur ꝙ quodaʒ tempoꝛe
tyberis creuit vt lampades ardetes ante ima
gineʒ nõ fuerunt extincte nec viſa erat aliqua
leſio imagini per aquam facta.
D ſanctũ Nicolauzʒ in carcere Culliano
Ain regione Ripe: hic ſunt iſte reliquie.
Una coſta ſancti Mathei apoſtoli ⁊ euange⸗/
liſte manus ſãcti Nicolai. Bꝛachiũ ſai Alexij
Statio eſt ibi in quadrageſima.
D ſanctã Mariã i poꝛticu in regiõe ripe
Hic ẽ vnus lapis pᷣcioſus qʒ aphitus: in
quo imago dei ⁊ btẽ Marie virginis miracu-
loſe eſt impreſſa tpibus Johãnis pa. pꝛimi et
Juſtini ꝓpꝛij filij Juſtiniani Auguſti ⁊ Cheo
doꝛici regis Gottoꝝ heretici Italiã oppꝛimẽ
tis.fuit in vrbe matrona potẽtiſſima Siniaei

cõſulis ⁊ Patricij filia noiĩe Salla:inter Ro⸗

manos diuitijs generoſitate pᷣcipua patricia
tus dignitate ſublimis cognomiata Patricia
moꝛibꝰ ⁊ vita beata:ſic enĩ tꝑalibꝰ vſa eſt bo
nis vt legẽ vni nõ deſereret:⁊ a diuinis nulla
tenꝰ declinaret:⁊ qꝛ xpᷣo ſedula fᷣuire eurauit

5
£

ſuiq; in ſe creatoꝛis imaginẽ ⁊ ſilitudinẽ pꝛu⸗
dẽti circũſpectiõe ĩtegra illibatãq; ſᷣuauit xpᷣi
et btẽ marie imaginẽ ꝑ manꝰ ſccõꝝ angeloꝝ
ĩ ſuo palacio ſuſciper̃ meruit. Quadã eni die
dũ familia circũſedẽte pꝛãderet ſupꝛa ꝓpina
toꝛiũ pᷣdicta oĩpotentis dei benedicte Marie
mfris filie im ꝛgo nimio fulgoꝛe apparnit:cuiꝰ
imenſa luce ꝓpinatoꝛ verberatꝰ:ante vnaʒ re
dit: ⁊ qdᷣ acciderat territꝰ nũciauit mox Gal⸗
la ſurges a mẽeſa venit ad locũ:⁊ lucẽ q deʒ vi
dit:ſʒ imaginẽ decoꝛã vider̃ nõ potuit. Habi
to igit᷑ cõſilio multoꝝ ꝓcerũ comitata ↄcur
ſu ad Lateraneñ.palaciu feſtinauit:⁊ põtifici

luciſ apparitionẽ religioſa grauitate narrauit

pijs lachꝛiymis poſtulãs ⁊ magnis pᷣcibus vt
ad ancillaʒ dni ipſe dñs dignaret᷑ venire deo
dãte renelãte rem nouã plenius cogitaturus
cuius ſanctis pꝛecibus venerabilis pontifex
acquieſcẽs cũ ipſis epis ⁊ cardinalibꝰ⁊ maio
ribus ciuitatis ad Galle palatiũ venit: ⁊ ad
locũ accedẽs expanſis bꝛachijs ⁊ oculis leua
tis ĩ celũ veuotiſſime intra luceʒ oꝛauit.Cũq;

adhuc venerabilis pater papa oꝛationi inſi-

ſterea
gine
ſcch
qio
an
dey

na⸗
ſaiſt
fecit
diac
ſuoe
alie

nes:
milia
ptüs

Pin,
txpi
llon
ſidie
pina
arie
cui
ze
Gal⸗
lezpi
habi
cr
llfici
frauit
dusyt
te deo
turus
ntifer
maio
11ad
leus
,Cuq;
linſi⸗

ſteret inter bꝛachia ſacratiſſimã ſuſcepit ima/
ginẽ ⁊ eã adoꝛãdã circũſtanti multitudini cũ
lachꝛimis timoꝛis ⁊ gaudij dem onſtrauit:et
qũo btũs Grego.vij.cõſecrauit iſtã eccleſiaʒ
q ante fuit palaciũ pᷣnoĩate Galle patricie.et
de vita eius legitur in certis alijs legendis.
D ſcim Geoꝛgiũ in iſta eccłia ſũt iſte re
liq e. De lacte btẽ marie virginis ⁊ de ve
ſtimẽtis eius.vexillũ:lãcea ⁊ caput ſcti Geoꝛ
gij:qð pᷣnoĩatũ ſctĩ Geoꝛgij caput ẽ reꝑtũ in
vna capſa lr̃is aureis:ſignificates illud eſſe ꝑ
ſctĩſſimũ pᷣſulẽ qachariã pa.pꝛimuʒ ⁊ deduci
fecit regionẽ ad velü aureũ in venerabilẽ iſtã
diaconiã cũ magna ſolẽnitate vbi in honoꝛe
ſuo cõſecrata ẽ illa eccleſia pᷣnoĩata ⁊ plures
alie reliquie/ Statio ⁊ titulus ẽ cardinalis.
¶ LQlaudius tyberiꝰ deſcribẽs pugnatoꝛes ci
ues Romanos:⁊ iuenit ſexies decies centena
milia.vcccc.⁊.cccc.milia:qð adhuc repit᷑ ſcri
ptũ añ pᷣnoĩatã eccleſiã ſubtus poꝛtugale.
PB ſctãʒ Anaſtaſiã: Eccłia iſta ẽ veiſus
palacium maius cõſtructa ex oppoſito
eccleſie ſancti Seoꝛgij. Sunt etiam relique

ibi. Statio ⁊ titulus cardinalis.
D ſctãʒ Mariaz ꝗᷓ vocat᷑ Scola grecs
QA ĩfra mõtẽ Auẽtinũ añ pᷣnoĩatã eccłiaʒ
poſitꝰ ẽ vnꝰ lapis rotũdus ad diſpoſitionẽ fa
ciei ⁊ vultꝰ q dicebat᷑ bucca veritatis ad quẽ
hoies ſe expurgauerũt.virtutẽ ſuã ꝑ vnã mu
lierẽ ꝑdidit. fuit eti ſcola ſancti Auguſtini.
1 D ſctãz Sabinã. Iſta venerabił eccłia
Heocat ad ſctãʒ Sabinã de vrbe ĩ mõte
Auentino quã miro opere pᷣſbiter vrbis Pe
trus illiricus ſub papa celeſtino. ſicut patet
in lr̃is aureis ſcriptis in parte poſterioꝛi eccle
ſie ſuꝑ poꝛtã cypᷣſſinã In iſto loco fuit ſedes
aplica ſicut mõſtrat ſtructura palatij.ĩ quo
reſidẽs papa Honoꝛiꝰ.iij.cuʒ curia ſua.anno
dñni.O.ccxvi.oꝛdinẽ pᷣdicatoꝝ quẽ ſctũs Do⸗
minicus a pᷣdeceſſoꝛe ſuo papa Innocẽtio in
conſilio Lateraneñ.impetrauerat auctoꝛitate
aplica ↄfirmauit. et hãc eccłiaʒ btõ Domico
ob ſpecialẽ familiaritatẽ ⁊ magne deuotiõis
affectũ que erga eũ habuit inhabitãdũ cũ fri
bus ſuis ↄceſſit.Cuiꝰ ẽt ob pꝑpetuã rei memo
riã calix papalis cũ patena ⁊ coꝛꝑali ⁊ altarj

tecs
kz
lifs
qus
mu
ini.
cchis
nöte
pe
atet
ccle
edes
iquo
anno⸗
Do,
tio in
ltate
mnico⸗
vtiöſs
cüfft
neno
altan

et capelle apłice de alabaſtro ĩ loco iſto reſer
uant᷑. hic ſũt ſepulta coꝛꝑa ſctõꝝ:vʒ ſctẽ Sa⸗
bine:ſciĩ Cheodoꝛi:ſcti Alexandri pa. Nota
Auẽtinũ pꝛimã regionẽ fuiſſe vrbis.hic vnꝰ
lapis niger ſuſpẽſus de quo iſti ᷣſus habẽt᷑
Credidit oꝛantẽ iacto condere ſaxo
Hic ſctm̃ Dominicũ hoſtis verſuto ad ipſuʒ
Marmoꝛis illeſi confracto monſtrat in euum
Hiſq; fidem pꝛebet ſuſpenſus ⁊ iſte molaris
Sũt q;plures alie reliqe notabiles ⁊ ſcripte.
Et eſt ibi ſtatio in die cinerum.
VD ſcim̃ Alexiũ in eodẽ mõte Auẽtino ẽ
A eccłia ꝗᷓ fuit añ domꝰpr̃is ſciAlexij.hic
F locus ⁊ gradꝰvbi pᷣdictꝰ ſctũs Alexiꝰ pfi ĩco
gnitꝰ. xvij aãnis pñiazʒ egit vſqʒ ad ãnuʒ iĩcarna
tiõis dñice.cccviij.ſuũ tradidit ĩ manꝰ ſpiritũ
In loco iſto ſũt idulgẽtie oĩ diec.annoꝝ ⁊ to
tidẽ qᷓdragene de vita ⁊ moꝛte legit᷑ pleniꝰ in
legẽda ſua. Hic oſtendit᷑ in vno tabernaculo
vna imago beate virginis circa quam ponũt᷑
iſta infraſcripta. Hec e ſt illa imago digna be
ate Marie ſemper virginis quondaʒ exiſtens
in eccleſia eiuſ dem beate Marie virginis in

ciuitate Edeſſa vbi btũs Alexius peregrinus
degebat:et coꝛã qua ſemꝑ volebat oꝛare nec
ꝑmittebat᷑ Oñ ipa beatiſſima imago bis mi
raculoſe locuta dixit cuſtodi eccleſie fac ĩtro
ire hoieʒ dei:ideſt Alexiuʒ qui ſedet foꝛas in
oſtio qui dignus eſt regna celoꝝ. Sub altart
maiou in choꝛo ſanctoꝝ Gonifacij martiris ⁊
Alexij cõfeſſoꝛis gloꝛioſa coꝛpa.vt hulla Ho
noꝛij.iij.pape patens demõſtrat.necnõ Her⸗/
metis martyris ⁊ alioꝝ ſctõꝝ reliqe ſunt quo
rum meritis ⁊ interceſſiõibus ab omnibꝰ ma
lis ⁊ moꝛbo epidimie liberemur.
D ſanct Ptiſcam ex oppoſito eccleſie
ancte Sabine in mõte Auetino pꝛima.
Ubi ab euandro ſacra eſt Herculis ara
Urbis romane pꝛima ſuperſtitio poſt
Abi ſtructura tot veterũ tẽpla puniẽda deuʒ
al)ontis Auentini nũc facta eſt gloꝛia maioꝛ
Unius veri religione dei
Pꝛecipue tamen ob pꝛiſce nobile templũ
Quod pꝛiſcũ merito par ſibi nomen habet
Nã petrꝰ? id coluit populos dũ ſepe doceret
Dum faceret magno ſacreq; ſepe veo

inns
nec
ismi
itro
gs in
Alart
ris
4 ho
Her,
tquo⸗
ma

cceſie
pnimna.

1deuz
mnaiot
i

abet
oceret

1

Dum quos facinoꝝ fantis deceperat erro:
Hic melius ſacra purificaret aqua

Quod demũ multis ſeſe voluẽtibus annis

Coꝛruit aut vlla ſubuenienti manu
Sũmus ac antiſtes Calixtus tertius ipſum
Extulit omne eius reſtituit decus
Cui ſimul eterne tribuit dona ampla ſalutis
Ipſius ne qua parte caret op.
D ſanctũ Sabbã.hic ẽ vna fontana cõ
RXduca ĩ eccłiaʒ cui aquã hoĩes pñt gu
ſtare ſeu bibere a ex iſta aqua ſctã curabant
et maxime a fluxu ſanguinis qð ſepe claruit
miraculis. Et ẽ in iſta fontana ſctã ðᷣ ſcapula
rio ſctĩi abbatꝭ confeſſoꝛis Sabbe eſtq; ibi
vna abbatia oꝛdinis ſcti Bndicti. Itẽ poſſunt
pideri in loco iſto coꝛpa Citi ⁊ Ueſpaſiani ad
quoꝝ ſepulchꝛũ ſcribũt᷑ iſti ſequẽtes verſus.
Condit᷑ hoc tumulo Titus cũ Ueſpaſiano
Patre felici ſed eminent pꝛoſpera Liti
Hieruſalem pꝛemens dñi emulos fremens
Aper de ſilua ferus ſingularis in hoſtes
Expurgat vineã ſabaoth ſternendo laboꝛem
Reddit ⁊ cõgruà vindictã populo nequam

4

Tſctm̃ Anaſtaſiũ ibi ad tres fontes.in
iſta eccłia in monaſterio habet᷑ ĩ eodẽ
loco in choꝛo vna bulla ſcripta ꝗᷓ ſic ĩcipit.an
no milleſimo bis centeno pꝛimo. qᷓrto nonas
quo xpᷣs venit mũdũ redemit actu diuino kł
apꝛilis.Honoꝛius felix monos dia.ſacer.hãc
aulã cõſecrauit papaq; dicauit diuinis ac ter
ſeptẽ cardinales collaterales iuterfuerũt ad
martiris dei honoꝛẽ.Et tũc aſtiterũt ⁊c. Eſt
hie colũna ſuꝑ quã btũs Paulus apłus de/
collatus eſt In capella ad tres fontes hic lo/
cus martirij ſancti Pauli apoſtoli.
D beatã virginẽ Scala celi.hic eſt ſecũ
R da capella fũdata ĩtoto mundo ad ho
noꝛẽ btẽ virginis marie. Et vocat᷑ Scala celi
ſuꝑ quã btũs Bernardꝰ meruit videre ſcalaʒ
erectã vſqʒ ad celũ.in qua qͥ cũq; celebꝛãt aut
celebꝛari faciũt ꝓ aĩabus exiſtentibus in pur
gatoꝛio meritis eiuſdeʒ btẽ virginis dicte aĩe
cito liberant᷑: ⁊ quicqͥ̃d ibi deuote petit᷑ ſine
dubio ipetratur: ⁊ ſunt ibi plures ĩdulgentie
vt patet ĩ tabula ĩidulgentiaruʒ. Item ſunt ibi
recondita oſſa decem milium martirum.

tes. in
eode
tan
nones
nok.
erhaͤc
ac ter
rütad
e, Eſt
us de/
hielo⸗

Aſecin
edho
gla celi
ſcalaz
iraut
sinpur
dicteie
etit ſine
lgentit
ſuntibi
un.

.

D ſctazʒ Mariã annũciatã. Itẽ ãno dñi
M. cc. põtificatꝰ vñi Honoꝛij pa.iij.an
no. v. indition. viij. mẽſis Auguſti:dvie.ix.dedi
cata eſt hec eccleſia in honoꝛẽ btẽ marie virgi
nis ⁊ oĩuz ſctõꝝ ꝑ manus venerabiliũ Aua⸗/
gnini ⁊ Joãnis ſanguini epoꝝ aſſiſtẽtibꝰ ꝗ od
ne villa magne. Joanne ſancte marie de Ru-
ſille. Sunt ibi in altari certe ⁊ ſcripte reliquie
per manus ſopꝛadictoꝝ recõdite quarũ noĩa
ponunt in vna tabula apud altare. Item ſciẽ
duʒ ibi vbi iſta crux eſt ĩ mẽdio diete ⁊ ſancti
Sebaſtiani eccleſie poſita:ſunt captiuati iſti
x.milia martirum ⁊ militum.
Omine quo vadis.in iſto loco qũ ange
lus dei btm Petrũ eripuit ð manu Ne
ronis. Saluatoꝛ ei obuiãs:cui Petrꝰ ait. dñe
quo vadis: Et reſpõdens: Cado romã iteruʒ
crucifigi ſunt multe indulgentie.
D ſcim̃ ĩohannẽ ante poꝛtã latinã: iſts
eccleſia ẽ ↄſtructa apud iſtã poꝛtã qꝗᷓ di
cebat᷑ poꝛta latina. ibi adhuc ẽ locus vbi miſ
ſus ẽ ſctũs Johãnes ĩ oleũ feruentiſſimũ ſũt
multe indulgentie ibi.Eſtq; ibi ſtatio in.xl.

. D ſanctũ Sixtum ante poꝛtam apiam
◻R eſt clauſtruz mulierũ ſtrata vbi itur ad

ſanctum Sebaſtianũ.Statio in quadrageſi/
ma: ⁊ titulus cardinalis.
dR ſctãz Balbinaz. Iſta eccleſia dicitur
Vetiõ ad ſctm ſaluatoꝛẽ:cuis imago oſtẽ
dlitur ſupꝛa ſũmũ altare in choꝛo vbi ſut ſepul
ta.xij.coꝛpoꝛa ſctõꝝ.videlicet ſancta Sabina
ſanctus Quirinꝰ t iſte due pirgines quibus
iſta pᷣnominata imago apparuit. Eſt etiã ibi
ſtatio in quadrageſima titulus cardinalis.
Iſtã eccłiaʒ cõſecrauit ſctũs Bregoꝛius ⁊ cõ/
ceſſit.vij.annos indulgentiarum. .
D ſctm̃ Gregoꝛiũ eſt vna abbatia. Sre
Egoꝛius epᷣs ſeruus ſeruoꝝ dei:ſicut cõ⸗
tinet᷑: ꝗ in pꝛiuilegio ãno.ij.ſui pᷣſulatus ⁊ců.
Kollecta cardinaliũ epoꝝ ⁊ ceteroꝝ Romãe
eccleſie multitudine eccleſiã iſtã quaʒ ad ho⸗
noꝛẽ ſcti Andree apłi ĩ dioſcauri cõſtruxerat
in q̊ rudimẽta ſctitatis ſuſceperat ĩcremẽta
eo ꝙ detulit put eiꝰ aĩa deſiderabat cõſecra
uit. Quã eccłiaʒ etiã plenarie dotauit ⁊ pꝛiui
legiſs apłlicis piemuniuit conſecratione vero

perte
ſp
dice⸗
ſtoli
goc̃
bls:
qgicl
gerit
inpe
man
gus:
domi
tua.
niet

Lire⸗
dat
peſt
Hica

Peſli
(8

piam
ur ad

icitur
doſte
ſepal
n
nibns
tii ibi
nalis,
70,

4,Gre
t co,

vomie
1d ho⸗
Vrerat
femeta
öͤſecta
1pini
jerero

perfecta flexis ad terrã genibꝰ ſe deo humili
ſupplicatione ꝓſternens: pces fudit ad dñm
dicẽs. Dñe Jeſu xpe fili dei viui ꝗ dixiſti apo
ſtolis:⁊ per apłos vniuerſis fidelibꝰ xpᷣianis
qdᷣcũq; petieritis patrẽ in noĩe meo dabit vo
bis:peto ab oĩpotentia maieſtatis tue:qᷓtenꝰ
quicũq; deincepꝑs in huiꝰ eccleſie circuitu ele
gerit ſepultura: vũmodo fidẽ xpianazʒ tcneat
in perpetuũ eterne dãnatiõis nõ ſit incendijs
mancipãdus ſed eterne vite gaudia ſi ublima
dus. Oꝛatiõe vero cõpleta apparuit angelus
domini dicens. Sregoꝛi exaudita eſt oꝛatio
tua. Hic eſt bꝛachiũ beati Gregoꝛij pape pꝛi
mi: et crus ſancti Panthaleonis.
D ſam goannẽ ⁊ Paulũ in Celiomõte
bic reqͥ eſcũt coꝛꝑa ſe ctõꝝ Joãnis ⁊ Pauli
Circa iſta loca ſctã ponit᷑ vna bulla ſculpta qᷓ
dicit de recõditiõe iſtoꝝ ſctõꝝ pᷣnoĩatoꝝ.
Pꝛeſbiter eccleſie Romane rite Joannes
Hic animi voto dona vouendo dedit
Martiribus xpi Paulo pariterq; Joanni
Paſſio quo ſedem contulit eſſe pares
¶ Statio a titulus cardinalis.

4

A ſanctũ Stephanuʒ in celiomonte eſt
☚ eccleſia ſtructure rotũde. eccleſiã hanc
pꝛothomartpris Stephani diu ante collapſã
Nicolaus.v.pontifex maximus eo integro re
ſtaurauit: ibi ſũt fratres oꝛdinis ſancti Panli
pꝛimi heremite. de cuius vita ⁊ obitu bic in⸗
fraſcripta metra potes legere.
Obitus ⁊ vite pꝛimi tempus heremite
Ut bꝛeuiter hec inſpice metra ſolerte.
Anno centeſimo ⁊ ſeptuageſimo pꝛimo
Poſt incarnatum xpᷣm de virgine natum
Cebaide genitus: Paulus heremita pꝛimus
Hic ſextũᷣdecimũ cũ perueniſſet ad annum
Mundũ reliquit heremiq; ſecreta petiuit
Cui ter denis cũ ſeptem inſuper annis
Palma dedit victũ coꝛpoꝛis pariter ⁊ amictũ
Celitus hinc manna paſtus annis ſexaginta
Domino mittente quotidie coꝛuoq; ferente
Poſt hoc ducẽtos octuagĩta ſex quoq; ãnis
Patris etenni filij de virgne nati
Anno centeſimo decimoq; vite ſuo terno
Panlus de mundo choꝛis ſeptẽ letabundo
Ciuium ſanctoꝝ obijt ad regna celoꝛum.

Zu

wpolt

des

la
ſie.

rĩ
ciſ.
Gie
coꝛi
bus
mar
ens

.

mſe
ſaon
poſtn
ſa⸗

teeſt
hane

lepliS

gore
vobli

nimus
um
nit

mmicti
agints
entt
Ginis

vndo
m.

Anno vᷣo dñi. a0. ccxl. trãſſatus de Cõſtãtino

poli ĩ Genetias.anno. AM.ccclxxxj.trãſlatus ẽ
de Qenetijs ĩ Ingariã. Statio ⁊ titulꝰ cardi.
D ſctãʒ Mariã ĩ nauicula ĩ eodem celio
Amonte ſupꝛadicto.hic ponit᷑ vna nauis
lapidea ĩ ſignũ miraculi ante ĩtroitum eccle⸗
ſie. Statio in.xl.⁊ titulus cardinalis eſt.
D ſctãʒ Mariã iĩperatricẽ. Hic ẽ imago
btẽ virginis ꝗ ẽt allocuta ẽ btm̃ Grego
riũ papã dicẽdo: qᷓre amplius nõ ſalutas me
cũ ſemꝑ imaginẽ meã pᷣtereũdo ſalutes:ſcũs
Grego. geniculando oꝛauit ⁊ petiuit ⁊eulam
coꝛã pᷣnoiata imagine: ⁊ cõceſſit poſt hoc oĩ/
bus geniculãdo oꝛãtibus tria pr nr̃ tot aue
maria bona intentiõe ⁊ ꝓpoſito bono quoti
ens totiens fecerint. xx. annoꝝ idulgentias.
D ſctm̃ Petrũ ⁊ marcellinũ ãno natiui
Vtatꝭ dni. M.cclxvj.ĩdictione.xiiij.die x.
mẽſis apꝛilis. Alexader cõſecrauit hãc eccłiã
ſctõꝝ Petri ⁊ marcellini⁊ vtrũq; altare: ⁊ re
poſuit ĩ maioꝛi altari de reliquijs pᷣnoĩatoꝛũ
ſctõꝝ ⁊ plurimoꝝ ſctõꝝ quoꝝ nomina bene
legi poſſunt in ſculptura apud oſtiũ eccleſie

coneeſſit ipſi eccleſie a dicta die cõſecratioͤis
pſq; in octauã ſingulis ãnis idulgentiã trium
annoꝝ ⁊ triũ quadragenaꝝ. Et deinde tran-
ſtulit dictã ĩidlugẽtiã de dicta die in feriã ſecũ
dam poſt dnicaʒ ſecũdã quadrageſime: qua
die addidit ĩidulgentiã pnius anni ⁊.xl. dierũ
Litulus cardinalis Statio in.xl.eſt.
D quatuoꝛ coꝛonatos.beatus leo.iiij.
A papa ſub maioꝛi altari recõdens collo
cauit coꝛꝑa ſccõꝝ martirũ Claudij Nicoſtini
Simphꝛonij ⁊ plurimoꝝ ſctõꝝ noia ſculpta
ſunt circa pᷣnoiatũ altare:et etiã alioꝝ coꝛpo/
ra ſctõꝝ quoꝝ noĩia deo cognita ſunt.Ite an
no incarnatiõis dñi nr̃i Jeſu xpᷣi M.cxi.indi/
ctiõe.iiij qnta idus maij.dñs pa. Paſcalis.ij.
põtificatus ſui ãno ĩuſſit cauari ſub altari qd
pꝛius cõbuſtũ ⁊ cõfractũ fuerat:⁊ iuenit du/
as conchas. Unã poꝛphireticã: ⁊ aliã ex cõpꝛo
miſſo:in ꝗbus erãt ſupꝛadictoꝝ ſacra coꝛꝑa
ſctõꝝ. In tertia vero die iuſſit vndiq; munire
cõchas ⁊ deſuper altare renouare ad memo-
riã ⁊ honotẽ ſctõꝝ ⁊ laudem oñni noſtri Jeſu
xpᷣi. Statio:titulus ⁊ ſedes cardinalis.

cop⸗
ſlatü
in hĩ
ſtinia
