" "»*m j

| B

quod. nulli quidem ante eumi. fuerat con-

ï

ixh.i

n

]

1

ceffum, - Ad hac exempli caufa Groningg

|

W

I

Omlandizqve Ordinibus prxemium forti-

n

Qu

1

tudinis navatzque bello operg decretum .

1 MUW;

eft, ita ut in Senatu, qvi £tatus dicitur,

N

t

J

duo impoíterum fuffragia, eodem plané

VM

:

jure, quo Geldria, occidentalisqve Fri-

»

) *

AC

|

:

As

ia, & Seelandia, haberent: de catero

db

[

Geldria , Ultrejedum & Tranfifalania.

]i

uü*':.fn-yü'

m M.

priftinum jus'veteremque dignitatem recu-

i

j 3

T

peraffe fatis haberent, INeomagi privile-

vt

gia in aliud tempus rejecta funt, qvs po-

"m

fxl "M&

r

ftea interventu Auriaci inftaurari confir-

? p

"d

aM

mariqve coeperüunt, fiveut hoc conítan-

n

HOI-

"n

p

spai

^

)

| ':iæx i;»äu's, qua þelli Gallici in £nes

lan-

(N

766

UERPA G

ïm verfu!

landis trajecti curfum flitit, rependeres

[ ^

tur ,

five ut explorata fidei honoriqve ''

baduo

1

i

Qf

ublicum hoc teftimonium tribueretur,

loniam ?

five ut eobeneficio virtusillius populi ma- J

gis confirmaretur, prafertim eo tem ore, n

donef

M

l

M

qvores ita poftulare videbatur, utea urbs, ais

qvz pacis illic redintegrande fpe omnium !f i

animos jamdiu tenebat, priftinis dignita. 174

tibus ornaretur, & propter Legatos etiam, Jl

qui illuc ad procurandam Europe tran- Ui*

qvillitatem convenerunt, maajori fplendo- ii V

re amplitudineqve afficeretur, ^ Nec mi- :Loliri

nor tunc recuperande Gravis cura fuit , lia

ut conftitntis fecuritatis Brabaritie ratios ulimqu

nibus, limes verfus 'Traje&um ad Mo- :

fam, quod cum prafidio Gallico teneba- alits r

tur, firmus munitusqve effet, patrimo. jqum

nioqve Auriaci pariter & Reipublics con« li

fukretur. Oppugnationis tentande ne- gl

gotium Carolo Rabenhauptio datum eft, ; qum q

qvi oppidum operibus aggeribusqve vali-. w, Jy,

dum magnis viribus premebat: illud cum . yJj

Imperio tenebat Chsmillius, qvi magna ,

npidum /

vi tormentorum crebrisque eruptionibus

"üilr4cpe

multos ebfdentium confecit , q!'eo

j

:f' *Vïhdïfcefär,

]

CONTINIUA Tzljok. : ü7

! !b

* roþ'te.r adverfus rerum fucceffus aliqvan-

! lonon

. diu ea obfidio in invidiam vocaretur,

n Afeltt

|qve fortuna erat. Rabenhauptii , ob bel-

TU

A

landi- gloriam multis, ac pr:cipue eemu-

Ill pen

lis, exofi: donec Chamillius de omni fpe

LU i Htürb

fümmittendi auxilii dimorus, perque exe

Promius

ploratorem ab Rege primonitus, ut mi-

l'[h'nisdigniu,

nime ultima expectaret, honeitis condi-

Untetdin

tionibus difcedendi poteftatem pacifcere-

AT

tur, Gloria deditionis Auriaco fervata

eft, qvi ad urgendam obfidionem cum

A ts

At d

Duce Lotharingig juniori, Valdeccio at-

i GNVQW ïüih

que Rheingravio in caftra adequitaverat,

Ms r

Montsliumque oppido laboranti opitula-

3

turum anteverterat, ut jam intelligeret

vili GU

Chamillius, :res fuas quotidie deteriores

fieri, que non paterentur, ut obfeffori-

um

vb

bus din pertinaciterque refifteret, prfer«

t

!

tim qvum eo locoerat, ut non magis cum

z

hofte, quam cum annons inopia confli«

nj

L

Guretur. Igitur ex paco ritu militari

]

W'«"MVento, XIIX. Odbobr. cum fuis egrefe

fus, oppidum Auriaco tradidit, atque ab

ä:miüiuw

:

1

!

H

As

eo comiteracceptus, publico fide Carolo-

j regiam diíceffit, tanto qvidem F. Belgii

l nf

;

gaud

-

s

CoN

gaudio ; ut feftis Sgnïbus fauftisque acdæ lg ict

mationibus effufe certatimque ea expu. jj j i

gnatio celebrareuir: propterea quod nuuc johigi

ita fuperiorum serum facies immutata lt

erat, ut foederatg provincig; quarum tres ii ii

nuper ipfis ereptz, ad id tempus à Gal- j li

lis relidz , rurfusque conjun&tz inter f& gyniili

& colligatz , novisque viribus faffulte

TLT

fuerant, propemodum extra periculum

d i

efTe viderentur. Verum Ruyteriapud À-

at oeat

mericam in hoíticum excenfionem facturi

ibmt,

confilia emanarant, fuitque hoc tale,

lit, quavo

quamobrem nulla re confecia reverfus, in

Qnr, m

Sénatu Hagienfi fs excufaret, quoniam

!t propoft

exponendi militis opportunitas ab bofte;

í pictm $

quid propofiti ejus elfet, comm

Qnito FLü(fg't

,Qum i «

rarepta.

tit, eyt

.Hiífpani dum fiducxa fcederum -prd de-

!quod runc

feufione Beleii nitebantur , infignem pa-

y Pàfioneg

trimonii partem trans Juram, amittebant,

ld p

videbantque paffim tales difficultates, ex

tnehur

qvibus ipfi fe viribus fuis expedirenon po-

terant, qvum res in Sicilia precipites i-

ïiS, dfptüdi«

Vütisficis

bant, eereque poit fórtunam in Catalau-

Vunffe «

ve&

nix fixgibgs fl;;'ft:ntabänt;:"--;;'a'arit'er;q

*

DO«

4

| llfim.gy-m

-

S.

-

.'þ

cozvrmuää*za.(

,!—

hd

76&,1

hn

ii ISqH

r

[

moleftum & acerbum iis accidebat,, qvum

m

;.l

u EXPUI

):

. Svedos jam ante fufpectos, ab. íocio -

Py

Ut

PJC

i

l [

Brandenburgico disfidere animadverte«

U pant

Wüutst-

, nec fine caufa verebantur, nt farciri

LUR

&

m

inter eos concordia amicitiaqve poffent:

À

b

fuperiorum habitus confiliorum, feederis-

l

!

z r

|

l

D

IÀ

l

À

ve inter eosidti interpretatio difcrepans,

t fifler .

udiaqve pline diverfà , armsqve etiam

NESTIM

. in finibus à populo Martio, pacïsqve im-

zgtm'

j

| patiente oftentata metum curamqve in-

!

! tendebant, - Qve cogitatio eos aminime

h

"[ fe

£,

D

ellit, qvando Danüm per Batavos con-

URAT E

W

cliatum , maturo confilio traxerant im

!| partes , propofitisqve futuri belli commo-

"! dis, fi pacem Svedi rumperent, in ultio-

T

nem, qvam is expectata cauté occafione

| differebat ,' extimularunt, Preterqvam

J

UR

veró quod runc tarde ftipendia perfolve-

d

W,

I [

il

m

j

bant, rationes quoque difficiles 'inibant

us t

[

.*sm*?

corrogand;e pecuniz , quam feciis, pre-

us eipue Luneburgicis , recenti foedere com-

j5 jun&tis , dependi oportebat , necminor cu-

MM

l

f

j ii

ra erat fatisfaciendi Dano, qvi in eandem

iyga!- fententiam fefe cum F, Ordinibus obliga-

"H Parimï | m, lxi;erim -Iy.!on'tefre

gius magna ratione

!

Kk

x

4

j

240

G. o o

, (àN

folertiaqvemunia fua obibat, nullasque oc- medeü

cafiones & cauias firnianda. Hifpanorum .

1[ Præ xa re

fortung nez ghgebat, fubvectumque. poft ;

qientis, Q

claffe argeatum , atque ad fe miffum ex fi--

at wl

dc diligenterque curabat,

tint, g

Argli pace cum Batavis redintegrata, jj

Gullie W

adfufcipiendum conciliationis negotium ;

o/luhnsl J

fefe comparabant, Svediqve eandem pa- | 53 emil

cis curam rræferebant, & ut locus. tra- ,3[(9- v

s ln

&landa huic rei condmeretur,mammope-

re Hagxfab.mt fed Au(ftrium Danicumque ,

fftot d

&Brandenburgxcum itemque Lunebur- ,

ttogpveos

gicum fcedus qvafi obicem confiliis de ree |

hn Credi

ducenda pace objectum fufpiciofe argué-

& confenf

ba!ltg

FeederatiOrdines placere fibi pro- .

malto m

pofitum teftati , — Legatum Anglix Regis

tid voticf

Templlum comiter. appellax unt, laudata:

it, exempl

que ejus voluntate & amicitia ,gratusque

Al tnic

pro officio actis áffrmarunt, nil prius fibi

g'ran, qi

effe in votis, qvam ut zqvo jure fcederata-

lonesq "t |

rüm provinciarum paxipftauraretur, Eh-

1 Cowtr;

reníteinio Svedico, (tudium füum fruftra

Cmmunie

pro pace confuümptum qvefto, in eandem.- d

nemxms

fententiam refponderunt, non eífe, cur fi-

bi metuat, .8gi deftinative a fe hoiïxle ali--

3'! 08 ]lbere

m: caru

qvxd

CONTINWUATTIO.

unllasquem-;

qvxä cum de fuo in pacem animo omnes

i

)"nom"þ dciant,

prateren docere a& conventrus

hrue W p

þ Colnmmt;» ; 40

/am - fuas qvoqve in hac

m&m « fiwr*

C ommun:

cinC partesegerint teffatumqve

fecerint, qvid fuz fit voluntatis: Sed Re-

red, t

l

is Gallie loage aliam fuiffe mentem,

54

A

:

qvam poftulatis libertati fux adv 'erfis, con-

&t M

- dit'onibusqve multo iniqvisfimis proxime

A US lh

. declacaffet : qvare hanc fibi fuifte coafam,

m qep-

W

cur nova Fæjem inirent, qvit Regi Svedig

mmque

non poffint ef/e fraudi, fi nil cóhtrads fce-

LW tll!'

/'deratosqve faos fit facturus. Ex qvointel-

as ]

ligeban: Svedi, pacem, de q-a tot feedera-

[Mgu

torum confenfu mpo&emm ftatuendum

w effet malto 'magis

[

perp!exam fore , &

glt m" g

j

W -qvamid- votis fuis contrarium effet, indi-

J

T

WAW cabant, exemplumqve feederis cum Dane

u RH ici cdr cupiebant, hsud ignari cum eo

wn)P) talaagitari, qvmad divi denda ítudia de-

uquoy":wïï* llinationesqve fuas impediendas mrxge.

gim* fentur, Contra F, Ordines fupervacuum

(ïudmmimlïï fatl, communicare. formulam fæderxs,

t vt

- qvod ad neminis injuriam fycdtaret , pec

mmnpniw dEICgatOS lbero imeqve t'ö['eï'verf:"zor]e

mm&w T-egato ii»rmiïcarunt, fi qvenqvam faoram

2

f Jï

77*

Cv «

(03

foederatorum peterent arm:sque defhne-

un,! COHE

rent , aut tranfitu militaribusque hofþztns

eend

etiam damna ac moleftias afferrent, arma

nitfüs

in eos vertere decrevife, Qus dum age-

qn d

.* bantur , facilé cognitum eft , Svedosqvi-

qambum iil

- demferio de pace cogitaffe , (5d ftudie pr&-

erlis laoüf

fervidos , nec dum conventa fatisfactione,

ierft, t

- eamconficere voluiffe , qund confilium |

o(ïulata QHG

/"Foderati pro Gallis fufceptum minimieque -

fs ww

fincerum interpretabantur. ApudRegem

i H ïye

Q.lliz , mortuo Tothio ,inftabat Sparrius,

ä RW Gaïh«

| ut faciende compofitwms caufa diligenter

(ermanie |

- ferioqce eniti vellet : eandemin fententi-

vofferat

4m deobonæ Pufendorffius Cefarem

, gup

mterpellabat mox Benedx&us Och fenftir-

Tütortm

na, eujus adventus maxima expe&atloe

"rat, cum extraordinarii Legati dxgmtate

daqvæo.c..

dv refro

miffus, folicita & graviter hoc egitnego-

tofedum j

tium, præfatusqve Regis fui amicitiam at-

QT tün? co

qve ftudium in Germanos, operamqve

aci navatam , eum enixé cupere pronun-

"itsQVe r

ttts (int. n

ciavit, ut bellum nuper inter Gallos Bata-

n ommis

vosqve captum primo qvoqve tempore

æqvns & tutis conditionibus Ematur,Ger- füneprof

z

mam,æqve cumyrzmxs eö nomiue pench- t D

tau- AR mmi Eg

c ONTINHATIO,

773

"

SUTDUN

3

i

ln

li

"

) tanti unà confülatur : ttim exiftimare R,c..

L&W

pr

tendo concilationis muneri Co-.

D , AC

. gem , repe

|

loniam rutfus peropportunam "fore, qvs

Q*»mae

(

i

h

As

|

ii

fi tamen de communi fententia non placc—'

|[8t,

Hamburgum videri tranfigendis con-

,fedftuäïnïræ.

E

" troverfiis idoneum : dummodo ii, qvo-

Y

tUt

:

rum interfit ; tales pacifcendi. leges talia-.

d crlun

ve poftulata afferant,qvse obtinends pa.

ais

5

i hn

ci proffus non adverfentur. Eumquvetan-

'to macis in fpe elle conficiendi negotii,

x

vódRex Gallie, mutata jam belli caufa,

unmü&igmet

i

n

Md

-& Germanis pacem & lefüis fütisfactio-

E

!

m offerat : de Hifpanis uil difficile fu-

j

| turum , qvippe qvi pacorumcum Batavis

]sl

!

A

' conyentorum fidem jam tum liberaffent,

H

j m*dmsxgiaüuh

p

n;-n

o WVA

L

fione pacisAqvisgranenfis

ag

Cetera qv& o

decidenda reftarent, cum de pace tractares

gmämmi*'-ïäv

tur, cofectum iri : F. Belgas eó loco at-

| qvé fortunz cond'ditione eüä,p; eqvi juris

&^ . Nbertatisqve recepte, ac denuó firmatze

mtniï&wïafmï patientes fint, nihilqve ultra concupifcant,

gril"". qvorum omnis ratio in pace honefta com-

i ( mereiisqve profutura verfetur: Lotharin-

J

j

"

h

(

[

r

?

gie qveqve Ducem hoc benevoli Regis

T

K

?

a

TL

I

í.

$

Gallie agimi fi

gnum effe habi;qþuni

? *!u*t.

;

r

noB

E. kq 3

*

-

74 |

c.' i Su ; & » ]

-^ um

non modo recuperandi ducatns ei fpes fit, ;&hunq.vau

fed etiam legatis ejus fide publica caveatur,

ag*

ad conventum pscis caufa infïzituendumj

—'üffTCH eamg

fecure venturos ; tantum id ab zqvitate

Áonem 3f

Cafaris fperare, nt Princeps Fürftenber-

, ulis

gius ecuftodia dimittatur: itaqve cratio-

quniat ia

me confeqvendi hujus in(tituti ducere, ut u d

indücise pangantur, qvs permultum va-

amob[equn

leant ad animos pace rurfum conjungen- .

.-quffet,?m'

4os, AdkhzscabCzsíare refponfum eft, in-

fiig Àv

telligere fe ftudium curamqve pro pace fu-

4 otmidqi

fceptam, nec ulla in parte ei obniti, fed

;müzperiori*

velle ferio conftanterqve poftulare, ut fiat

*

2

Y? O0-

*

-

aejecif

pax eaqve bona, fida & perpetua, q

yefum k

mnium partium bello disfidentium caufam'

t 0pem d

attingat atqve complectatur : fed qvam-

difit: u

obren: id hactenus effici non potuerit, cul-

pam in rege Galliz refidere, ut qvi proxi-

t causs |

IN

me impediviffet, qvo minus duci Lotha--

afhet, pro

ringiz, fuo atqve Hifpanie regis Batavo-

rumqve feederato, licitum liberumqve

Thiania |

effet dimittere legatos Celoniam, qviejus

j Vl'(]ï/e in

rem caufamqve tractarent: nihilo juftius

ttaroillats

feciffe, qvum Gvilielmo Egoni Fürften-

Ttfiren

emes

RLT

l»ïergig,' d-e'featqveqdl.e— Patrig.üla' nial

&

,

rito?

i Ht g

Y

|

-G

CONTINUATIO,

I!

773

m h Vb m

| fito, & nunqvamfab fe in leco legatorum

abito jureqve abrepto plus, qvam paci,

ïhmem ln

tribuiflet, eamqve ddlo!vendlconventus

ä

'fe[ïs m 81'

eccafionem arnpmfret : nec minus fibi,

!n(i' 'GHOI

" qvam aliis notum elle, qvantis injuriis

Germaniam áffecifler, dum Principesp jle-

lwwwerc [g

rosqve non aliam ob caufam, qvam ob

J wl

- caltum obfeqviumqve rite fibi fervatum

*Wï]un tl

- jufeftaffet,- pacemqve pariter Monatfterii,

ia i

& Cliviz Aqv:sgramqve conventam rt-

of -

-

yu W

ffet omniaqve confilia, & propoütas

am fupenon anno &b fe pacis gratia ine

n duc

ias rejeciffet ; unde per fidem muneris,

A&Wm,m

E*

G(ïmld uWu

perqve fuam &imperii aucteritatem invo-

catus, opem auxiliumqve praftare necef-

nm,k ul

fehabuiflet: utqveofficio fuo non deeffet,

M

pM

WM

le üf

ejus rei caufas per legatum Sternberglum

T d

regi. óvedis expofuiffe , qvi tales effe ipfe

( TE

]letcaifet, propter qvas incepto laceffen-

Bl

dfe Germanise defifteret Chriftianisfimus

, jüm ij

rex

g

viqve in pofterum abftineret, & da-

va'osCeüh

l

mna etiam 1llata farciret. Alioqvinonre-

g

j

a

a&arent'

j cufare Cefarem,qvo minus legati Hambur-

d;elmoï?f*' | gh five alia qvadam in finitima civitate, ut»

depatUW pote Brems aut Lubecz ad tractandum de

Kk4

pace

[

r

776

CER

|

Pace conveniant; mune

.

.

Y

rxe£,1v'e *u'tilisþiï:'nox ïf!fmtos a

Perfungantur.

ut primum enim certa

, gppgllare:

loci ratio conftit

uta fuerit, fe pro fum-

arorum e

ma voluntate fua ac ftudio in pacem, Le-

i &insl

gatos fuos eó dimiifurum: de Fürftenber-

efcentit t

gio rationes pasfim eíle vulgatas & máni-

comp!eäercx

feftas , qvibus ejus captivitails jufütia do-

svds v

ceatur: itaqve pro eó nüllam; qvoqve in-.

'gïgnepgcisreh

tercesfiorrem apud fe valere, cum ficuti is -

j Sy

belli tam pernicialis conflandi suctor fue-

r ag d

4

Y

8 ejus perfeqvendi impulfor futurug

ii

if

fit, fiq

videmin libertatemreftituatur, De

Ttatem pro-

cxtero nil ex diligentia officii fui mutare

ibnt, fent

velle, nec inutile putate , fi Svedi alios

timperiali

qvogve ejus tam ardus conciliationis fo«

tto Germ

€los habeant, dvam in rem polliceantur

1 it eot

operam atqve (tudium

Pontifex Romanus,

Wntet prer

fimul & Anglie Dani

tqveReges,

Haud

k pemolo

nefciebant Svedi ,

qvó id valeret,nihilqve

ditur: fj

dubitabant ,

qvin eam .in . fufpicz'on'em

2 utísqg

incidiffent,.

qvafi pro Rege. Galliz, cui

voluntate &

! Wntfmrcr

federe conjundi effent,.

Xnderori.

clanculum nit

erentür :

majoremqve poft

LUE

offenfam incuerebant , q

vum de rebus, ad.-

h

JRit fnten

conciliationem . ijlam n

en pe;tiïz-emibus, ;

[

3

v

k

*

*

cogdl :

W. jts f

L

í

l

x

CON TINZIATI'O.

t ! li

777

»confhtutos ab Cæfäre commlnorum cura-

! lmUm

fü HI

fr

* tores appellarent , qverelasqve nomine

, Hungarorum exulum perferrent, psdim-

Udlof P

J(Hl A

qve jbi & in Silefia ex capite religxoms ine

-eFub

Vu/ga; thyu t

FM'

"E grave(cent:a mala exponefent, fcrxpto.

-.gve complecterentur, qvz via tunc per-

nj Mi

il .commoda videbatur, ut una eademqve

4//7g

J

Nütünr d

eccafione pacis rehgxomsqve res confectas

. darent.

Sed hoc ita acceptum eft, qvafi

Mp E

|minis atqve obnunciationibus contende-

"

i

D

Ws

re (tatuiffent, prefertim qvum Cafaris as

n Y

&oritatem pro juftitia adminiftranda im-

us hm ab

plorabant, fenten tiasqve & decretaab Se-

t

t natu imperiali aulico, qvibus more atqve

"us inftituto Germaniz fine exceptione ftan-

Mm;umur dumeft, in caufa Oldenburgica mimium

zl

feítipanter premulgata, alia contra dio

.qwm.-id fütis & permolefte tracta fufpenfaqve efle

)

qW

L

d.mq qverebatur his vero afferriremedium, &

ii legum jurisqve haberi rationem, momen-

Pfogþggþ,m fiqve controverfiz Delmenhor&anæ ite-

TL l, 'rum ponderari cupiebant magnopereqve

T MWP poftulabant ;

nam id fua panter& Ducis

" (*ottorpml intereffe afïïrmabmt propte-

ij lehusþren qvod jus fuum

«qva tangvam uces

X

Kk;

Bre-

j

0i

vt

"C £s

Bremenfes, ratione Delmenhorítani Co-

;ïgcndi fin

l gæper'm

mitatus przediti fuiflent, fimulin propagi-

nem Holfatie: regiam. & . Gottorpinam

ET

contuliflent: qvi ceffio, pace Rothfchil-

- aleurdi

abus dl

äenfi»-Comprehenfa,' pactioneqve pacis -

ptentrionalis denuo confirmata, effet ejus-

nf & d

modi, ut ihánis fiueqve effecu efíe non

» lienat fi

poflet, eamqve fibi csufam etfe, cur do- , jonil

leant, curqve pati non peffint, ut pef

; dm OR

procipitatas judicii aulici rationes,fructus

wünt t

juris fuperiori ceffioni acqvifiti domui

m Galll

Gottorpinz etiperetur, Mox fübjicicbant,

rs, put

noti aliter fecum agi in-aliis rebus, ut ma-

woculos v

Xine etiarn earum caufa fidem au&orita-

1 atticulo

temqve fuam interpofuiffent , qvod argu-

itasin Pom

miento fuze rhHterventionis Ípontionisqve,

X

die prodic

€um pax Ofnabrugz concordibüs anitu's

stpetf p

fancitetur, fa&te demon(trare fibi inte-

if , Confi

grutmi foret: qvam in fententiam adducia

terqve ad

funt capita reftitutionis Coniitatus Fal.

ilierent

ckenfteinii, & prafecture Brezenheimene

iore &

fis, ad eumqve modum neégotium fitis»

A: valen

f. &ionis Marie Chriftinz Comitis Leon-

Atedu]e

ftc ni$ , atqve heredum Pauli Kevenhul-

5& IMi fpon

modutü

E 36?!'?( q/vïe,"cbn;ra jus, contraqve

[

ämtqr, G

j

4

s'

CONTINUATIO,

779

i

. exeqvendi fan&ione We&þhalica defini-

BW*

tum , cceperint differri atqve procrafti-

i

i

!

"hb marir nec tantum in recipiendis his juri-

Mij - bus, adeuüdisqve fecundum leges hare-

"UM ditatibus alieno nomine, etfi non fine

"hhh offenfa & odio, elaborarunt, fed etiam

d

d

"d

[orm

äpi*o libertate facrorum per regiones Au-

nb

()e

fijas, nomimatimqve per Hungariam &

W t d

/.,

- Silefiam inftauranda, maximopere annitt

hüdás

-ecperunt , eo prefertim tempore, qvo

iLay i

- bellum Gallicum hxrebatin Germaniz vi-

t i,

. feribus, patrieqve periclitantis ftatus

fidiniste

ante oculos verfabatur, adeo utin tali for-

(ui la

tung articulo, qvo armata ipforum au-

p

- éloritas in Pomerdhia erat,inrerventronemy

þm*; n

momine przdictarum regionum pace Of—

u35 nabrugenfi approbatam, freti opportu-

ipir)*| nitate ,' conficiendam putarent ,. vehe--

n

. menterqve adeo & fidenter argerent at»

.qve dicerent; eam omni jure vini habere,

4

d

j

E

fruftraqve & inutiliter minime efle ad-

N

je&am : valere igitur, prorfusqve talem

næw,Leon-

. effe, qvz impleri debeat, ne pactionis, cu-

d

u$ & ipfi fponforcs fint, fides-veritasqve

li

r,ni«

le.yen:qr. Cont

ra ea firmus Cafa

"

Kk6

E

»

*

Aykjgä

o5 s

j .ACON

- il iniqvi fe cupere ac ftatuere, te&attis;de jl

Pa&o

tempeftivo fuffeduroqve belli' remedio, Ol"ödcm

deqve fàrciendis leforum Principum ordi- ,i,qvcrovicalfï

numqve Germanieg damnis Ochíenftirz - 00

nam commonendum curabat :

de rebus iC

imperii nil angeretur, ubi leges, mores-' aulir/

«ve patriz valerent, eqvoqve jureomnes — ]s atf

xentroverfig terminarentur; Silefie prine w

€ipatuum regionumqve non unam eífe swupi

conditionem ; nam qvod. eos Silefiz du« : , ii

xatus sttineat, qvi nullo imerje(&o ad pae. isejor

trimonium regium fpeclerit, eorum reliz . u nit

gionis libertatem grati:xe capite contineri,. vl fibiin

caufamqve ejus referri ad zprerventionesm — sütions

regis Svedix PrineipumqveProteftantium : ad«fed

claufülam vero de non inferenda vi addi- , A difen

tam documento effe, cur ii, qvi ad pre-.. ij

ftandam interventionem fe obligarint,ifto ijsi

Q1

nomine nil hoítile moliri debeant: . et "

Tpleriquet

igitur interventio regis Svediz protéftan«

t fuam al

tiumqve pactione W eftphálica includatur,.

s fiden N

prorfusqve inanis & nulla effe non debeat;

At g

non tamen propterea armis ferendis eífe

ri'um Rb fe ag

locum, qvod fine vi fineqve ho£tili facto

ET

v

eam .jätervenüonem peragi oporteat ,

f

j

' PFO-

|

w* '/1011 p

;|

?.

n

CONTINUATIO,.

78i

Wt

l

-

L

)

rout "id/ pacto convento fit ,Co'mprehen-

T

(ill femfdiO, 4 -run!..

. Qvód cum reliqvis ducatibus, qvos

,

"r

[ inter vero vicarieqve Uratislavienfis Epi-

lsf d fcopatus nomine, perpetuoqve jure Ura-

" tht ! tislavia Civitaseft, perinde fe non babet,

o qvorum liber facrorum ufus ab Cavare ita

Ws ! conceffus confirm.a,t'usqve eit, àt minimé

Vi« ab interventione pendeat, nec beneficiis

!wndt| duntaxat aut gratize titulo, fed fine cor-

Wib ! ditione ,. fineqve inierventionis & inter-

il ll ceffionis adjectione vero perpetuoqve [ a«

^

M t

&i jure contineatur: de regno Hungas.ie

T

'mil poffe fibi imputari, cujus res ob faj e-

|

OM

'riores fa&diones coepiffent commutari : nc«

um | qve fraudi effe Svedis, & , apud qvos fomes

m

j

jnt

Mul

l] difcordis diffenfionumque hacteuus fuif-

uiipim d fet, i

f

llis tandem in, univerfum jure exer-

n

!

h:

[

$t [ cendi fua facra interdiceretur : eó magis ,

ia

M

l

mi

"I . quod pleriqve facri ordinis homines fatfi

.effent fuam culpam : quanquam Prote-

p Sk"iälm

d

431 - &antes fidem Regi fervaíle fe , affirmare

!

*

u [ertendebat , n

ec Ca(üris, fed: Cleri

[

averfum ab fe animum qverebantur, mul-

"Ts À

j

tos viac metu coactos, Delegatorum vo*

ontra

dun

o

»V

x

tau fxog *r»ep;ugngffev, ca

L

?itgquc €

7

fe

n P:NW ;

(X

C $

$,

782

Jj t

Á j

íe prolata contumeliis minisqve contüfa

" j

a anct]

batos fubfcripfiffe : reliqvos in fententia.

j

de vita hone(té innocenterqve acta perfe-

jFedinto

veraffe, & catenis compedibusque vin-

&os fidem cultumqve Regi probaffe, ei-

amis t

qve finceré & conftanter paruiffe, nec di-

b,nt p

&is aut factis, neqve ullis confiliis hono-

"Tur i

aves lii

rem, famamqve & fecuritatem Regis lg-

fille: fed utcunqve hzc, incolumi Cefa-

nicboc

ris auctoritate, agebantur, tumcertéap-

age. hus

paruit , fpem humani auxilii illic füblatam,

q Patzis,

« Contorei

nec interventione Svedica refectam, qvum

xturbis f

ab iis inniciis profectz füfpiciones ita qvo-

ydptramqi

tidie invaluerunt, ut diffidentia ergaSve-

dos magis mapisqve augeretur, Qvare pa-

J.:poüto filor

lum ad eos pronunciatam; fi conciliato-

iauftrit tor

res etiam pofthac efle vellent, neutri par-

rl juni

ti voluntateftudioqve fe conjungerent,ar-

p ice qua

misqve & vi abftinerent, nec Caíaris fo-

L)

intmilloqu

cios agerederentur

.

tum efficerent, ut '*'emieopold(

certa fufficiensqve fatisfaclionis ratio ab -

!ttgutel

- rege Galliv, tanqvam ejus belli auctore,'

te Marig,

iniretulr,' cum Csfar pro fumma au&orï;. T Sobieg

tate fua committere non poflet , ut lefoe - u erat

rum/.l?rincq*ivp/um -caufa negligeretu

T, & d d

nons

* co&z*mmnq

"

m"ïsïï'ecamæïä-inohäu*mk confeo fatisfactionis negotio,

") pax dubia ancepsqve ftatueretur: de pro-

"wb pofitis induciis eum nil nifi voluntate & af2

Wal fenfu Fcederatorum aéturum, qvoód in re

'ä*ipfübz&lei. ad omnes perunente, honeíta ra&one &

"ls ! modo, nec incon(ultis fociis; per fe qvid-

Uljm" qvam egere velii aur pofbt. — In Polonia

itlil| Johannes Sobieskius , Gallice quidem ne-

duf | ceitudini cbnoxius , fed fama belli & au-

u &oritate validus , repugnant;bus tamen

Mmm, ! acriter Patziis, regnum capefï'ebat, Frin-

n | ceps contumelie Litbuanice pscens, ut

Miumio |. fine turbis fupremum porent'ze gradumin-

d dret, afperamque & potentem eam gentem

m Q::egæ

! compofito more xquove jure demereretur,

amipia|, Sed Auftrii tunc in ea cura verfabantur;

d

; &t Carolum juniorem Lotharingis Ducem

|

Reipublice quam diligentiihme commen-

priiprte *

——

d

arent , miffoque illucad Comitia Chrifto-

"

slb

y: n

M

phoro Leopoldo. Schafgotfchio , nomine

Ducis ,atque ei nupturz reging viduze E-

us

leonorz Mariz , regnum prenfarent. A-

z;:ü?*

Jii 'prö Sobieskio annitebantur, horum-

r n fs

n

qve partes gratia & fludio pravalebant,

e non

!

(Gimus ,

/

"

p

;

Quas - foVebat ..-Re.f: - Chriftiani

E

»

atque

A

*

Y

d

784

C u S'

atqve omue (tudium adhibebat , nt conci-

,»;is&atutllmf

liatis Procerum voluntatibus, firinatisqve

dgolerum

, de integro affinita/tibus, in Poloni: Hun«

garieqve confinio nomen atqveaudtorita-

jmres Iu

tem fuam amplificaret, Eam in fententi-

7

]

Jeseigrui

utrgnidis

am rebusReipubiicæ mi(eris ranc maxime-

j ür omis

4jve putantibus opem, füb(idia, pecuniam

prolixé pollicebatur, effecdturumqve fe re-

m predtta

K

cipiebat, ut allevaretur qvodammodo ,*

, qU n

s flia ts

deinceps à metu atqve'mole belli T'urcici

liberaretur.

"Nec aliter vicini, etiam à

nseffet, Ma

.Galïlis-ka.a!ienï, exittimabant,. cum nollent,

il Siculos

Principem füís opibus nimiisq *2 clientelis

DT

iuro loco

fubnixum ea dignitate ornari, qva tran«»

4

-

fcendere weqvum potestie gradum, finiti-

vaüdiciagn

miosqve focios & beneficiarios Principes

v tumaltom

minus . benig

nüe impe:iofeqveï tradiare.

f qum Pris

po1iiet.

! pro reae ]

- Nec dum vero Lufitania cvomüliis Galli-

duce Mdj

cis de rumpendo Hifpanorum fcedere lo-

EB[FGFQU fin

cüum dabat, fed ad qvietem pacemqve re«

3 eusad

tineudam fpectabat,

fimul & cavebat, ne

"t ff

domi diffidia alifcerent, qvs res for.unas-

^ Cepetu

qve Petri regia pote(tate Prin cipisevertes

riam

L qtod

rent, & novxis..deiqups surbis mäte

|

'

N

CONTINUATIO,

785

Wy lt

r[ *äareht/./, Eodem'fempb;.e in Lufitaniz

Co-

| Hï»ürma

]

li

- mitiis ftatutum fancitumqve eft jus ejus re-

lls ls

.:gai inpofterum ad feminas devolvendi, fi

AMtyss

nulli mares Petro nafcerentur, partim ut

AU tl

, |Ordiaesei gratum navarent officium; par-

Vrj

tim ut regni illius faccesfione incerta effet,

Wpecuniam

partim ut omnis occafio difcordiis moti-

nvf

busqve prscideretur, partim ut ei premio

i d

foret, qvi necesfitudine proxi'mfüs cum. .

Nrii

Petri filia-matrimonii focietatem c

OAtrae

tl

f

&urus effet. Majer multoqve periculofior

30; ml

apud Siculos rerum converfio fuit, qva-

tv

do Meílaaz qvidam Tracaffagnius non .

T

obfcuro loco natus, & factione plebis po-

-

titnist

RT

n

tens audaciaqve fua fretus, fcedum ea in

ürbe tumultum . concitavit. Paulo enim

".

i

. poft, qvam Princeps Lignius, qvi ineain-

mïzrlwlw;e "u

. fula pro rege Hifpanisz imperium geffit,

fu. pro duce Mediolanum recturus in 1raliam

lifpmommïl?ü lxxïdifcefï;efat; femina feditionis, qvg pru-

dentia ejus'ad id ufqve tempus compreffa

v u

k

- fuerant, füfcitari iterum vehementiusqve

Áj

ent, g

jj agitari coeperunt, Qve res magni erat

üatefrinciw'slä'

| momenti, qvod non modo ad detrimen-

m I-

:epslfutrbismiwïl

i tch Hifpanise ; fed -'?xtia-m ad petici

"tali;c

Y

(0N

786

u E

r 109'

taliv pertineret , fiqvidem ea urb"sitam'bp-——

-

l

:

5

j at

portuno fita eft loco , ut fines vicinarum

gm, QU

regionum. pércommode apariat, aditums

que ad ltaliz Africeque oras muniat, Ur-

g

bis ejus populus per fe varius atque in re.

A5 Hilþ:mit;

qura, D

novas pronus ob fuperiores annons diffi.

"o k coll

;

;

cultates. concitatus remedioque iu tem-

]

pore allato plucatus , deinceps ob privile- ^

Reg;'que li

H

H

(raudi

gia, qux auctore Stratico pretore re id'mif

-s u

j

labefactari convellique querebatur ;

ra-

viffime eft; commotus,

Cum resin eo di-

g ad olent

fc:inlïne effet, Hifpani vi armisque obfi- ipuniuntgr,q

ftere conati, mox ubi fe turbis fedandis ! i5,quini

-*

tne & poli

impares fenferunt ,inarcem , -qua port

u

urbis adjacet, fefe receperunt. Nec vero ^ ad ten

ficardot fafiioforum hominum mitigari ! 0mpni

potuit, qvum vires ad fe tuendum nadti , t ttje

omnia extremo in animis molirentur, ra. !Utünt,

ti hoc effe tempus, quo acerba iniquave "iV

regiorum prefectorum imperia ulcifceren- !hirim

tur. Non deerant, qui putarent . apud " lQ gtà

finitimos Barbarog querenda effe auxilia, "i& df

fi rationes Hifpanice ad expetendam ab fe . " ffgi'äqm

poenam referrentur

$esi

*

Cumque ad enm tl

L^

piebant , veniam '

modun;—, quo xpü ,cu

3

j eäpl)?llæ]t

a -^

!

CONTINIL ATIO..

787

mfäï"hsïuu(Eïäädxïjlifforum non impetraturos fe ex

ifti-

"hüs marent, atque «tGam decretum oblivionis

kaFarEax,g&m -eaforma, qua ab ipfis conceptum erat ,

"p exempli.caufa denegaretur , jamque co-

WwesP hortes Hifpanicm finibus eorum appro-

T& E H«kp:inquarent , metumque indies augereut,

Üv animos & confilia in- Gallizm conver:ze-

MPWprivik. | runt , Regique turbidum gentis ingenium

ynng| feventi fefe in clientelam tradiderunt. $-

eenim in utilitatem fuam - «ertit hoftis,

Wi s [ p

|

vum ad oftentationem audtoritatis deli-

g, | &a puniuntur , quibus iggofci expedit , ut

T LPOPUIU,S ,qui nulla re magis , quam mode-

ratione & pollicitationibus in officio reti-

t a

netur, ad tentanda ultáma ne adipatur.

Wt hw

tt r d

! Quare dum graviüs in cosconfulitur , fa-

t

luti (um defperantes Rege Gallig de au-

xilio folicitant, quipro Rege ipfis confti-

i

tüit ComitemVivonnium ; virum prafentis

j n

'

RUT

Ia

A

ül

- animi minimeque itncautum , qvem fummo

IMPW

| cum gaudioa gratulationeque acceperunt,

h, p

curamque & defenfionem fuam ipfi permi-

; tl

o

| ferunt , regisque Hifpanis infignia con-

gl exW

fregerunt. Is mox Senatui,quem jnratornm

n

nom

pro-

ine appellanþ ; 'taleä g?nd?tiones |

h

po-

j ia ,ïw;äi

* (0N

288

Atj

pofuit, qvzfignificarent eumaliqvid fini-

V:A'f'a.nes i C

ftri fufpicari, qvum przter czptas ibi ma-

J ugp

tationes , pienum armorum imþeriuïn to-

tamqve Reipublice adminiftrationem ftri-

*. y'l-opin(]l'llü

€lisfime fibi vindicaret, maximeqve id fpe-

ar, Ri

Caret, ut arcem Sa/vatoris OCcuparet, ac

viten n

liberos terra mariqve aditus verfus urbem

detíori

in poteftate faa habereret, qvibusadauno-

nam resq;? neceffarias fubv«heudas utere-

lne cumtte|

tir. Qvodcum Hifpáni, vitibus impaies,

AV efgtairs

at , rtiont

Rec in proximo fiti tuti, prohibere non

ilio veter &

polent, maximum damnum 1lJatum eft

commerciis Urbis Genuenlis, qvze fecun-

iquqye O

aime comm|

dis per Siciliam Italiamqve Galloram re-

am f

"-- A

us ne qvicav

orent, vehemanterqve

wrm regi G

minice fo

imminusntur , fi qvidem par eft cauía odii

/Jitis yoteíts

erga Hifpanos atqve Genuenfes , qvorum

!

|

naves maltis: fiepeqve repetitis mari pr«

Tmtx. TY

dationibus infeftabantur, nec minus à Sa-

?eum major

ànts, ütad

baudi finibus fibi metuebànt, qvem conci-

tari à Gallis, impelliqve ad faciendum

? j pracin

bellum fciebant, Nec Trompii expeditio,

Tinie inm

qv: affliis Hifpanis rebus momentum

! & euiflim;

allatura videbaturfelices facceffus habuit,

"gv Pri

ropus-

qvum "G'.Kal/lvi .gargtikiafïqru&iqve ad p

2

^

l

gnan:-

rA

z

——

CONTINIUATIO. .

789

!

D

ïe')n

W; H

|

ll

1l

: gnznïa Eajons littora effen t,dm*äïqve fe-

ditiones in. Cifirina Britaünia & Nore

"m |

)

!

mendia fupplciis auctorum finirentur ;

:

D

Wlm (

m!tratim[tri- ï

&tqve ia ipíum etiam ducem Robaneuni

regi propinqvizate junctum enimadverte-

l OCCU!"M', W

Y

retur, Helvetii per Leonbardum Pappum,

Bll |

"Conftantien 'em prafulem, . qviapud'eos

cum legati ordinarii titulo erat, ab Cafare

IT

N

.prolixe comiterqve admonebantur, ut pa«

Wbisur

: k

cis W eftphalice, cujus focii confortesqve

li

-effent ; nationem bàbere vellent, proqve

Val

ftudio veteri & amicitia, qvam transactio»

|ne qvoqye Ofnabrbgenfi . cotfirmaflent,

At n

minime committerent, ut intra regiones

l ilny

ipforum regi Galliz, fuo reiqve publica

kjtten |

Germanice hofti, deinceps confcribendi

pfäü[a'eïcuücäii

militis poteftas fiat ? - qvod neícire non

as gua

þo(iïntï, eas efíe füperiorum faederum,

u

. qvee cum majoribus fuis percu(fifent, con-

hus us

. ditiones,. ut ad opem ferendam fibi tene-

À

.

i? [

a

E^

intur , precipue cum res fua totiusqv&

ylii löiääaia !

3

*

Germanig in magno difcrimine fit, (alus

Va d

.Qqve & exiftimatio tot egregiorum intio-

I

j

1

centiumqve Principum petatur : darent er-

Jl

andsg

go If-.lbi,& Ggrnïgniæ ; ut récuper

ii

trgh;

l

(b

-s 4

239

ä

[]I'anæ) qï

