
da-

4

CONTINUATIO

Égt

d'cab"q daretur locus fxqv:dem isin caufa Fiirfteri-

cnumem« bergii facilem fe przbere, refhtuncmque

ä '!t' []ug

ejus annuere vellet, .

mpetrarl

Wþ&m [,

non potuxt. Gallie Anglisqve reges retar-

Wïlumqw; dati pacis negotii culpamin Auftriós con-

ff, W[n

tulerupnt, legatosqve rebus infe&is difce-

Til

dere jullerunt.

Svedisid poítaliqvande

Af

non modà. mullam uuhtatem attuht fed

NTITS

etiam iuvidiam auxit , qvafi non omnes

t d

eas, qvas potulffeät, difficultates removis

M*m

fent, qui tamen de eó fe purgabsnt, praci-

iin pue &a pud F, Belgas teftabantur, in fufce-

l, qxl.:ht Ll

ptis ad fe COncxhatloms part:bus nil qvic.

IU

qvam de oflicio ac diligentia fefe remifis-

L. i::!þ!'l'

Íe:,qvin per internuncios, nominatim per

t

EKduardumEhrenfteinium palàm aperteqve

MM:(U

confirmabant , hoc fe ftnduiffe femperqve

mb

prapefulffe ut pacx, qvantum in fe fuiffet,

Tib

confulerent , eqvisqve rationibus dl[letl

(

i

fopxrent. Compertum habeo, Svedos., cüm

jl

mtelhgerent qvid diffidlibus illis po&ula—

qwdtm

tis eventurum effec, nec appropafle fen-

"

j

tentiam Gallicam , & fideliter admonuilfe;

u

Pti

h

uti Rex Chnfhamfïïmus effet moderatior,

)u

-

eoqve fe mducx pateretur amore pacis,

qvam

(0.

691

—

Qu o

ii

,

!oe..

4jvam reje&o, qvod 1Cæffxfris nomine ob !

rno

) àU

icþs*.

latum fuerat, Arm'i/t't'iz:q? impediviffet, mul-

ffffb

antu

taqve contra pacém W eftphalicam feci x

1

(

qe)

$p

fet, qv non poffent jufta haberi, effént ni- 1

r

»' f

(xi

M

4008

hilominus ralia, ut tranfigi celeriore pace-

3

[

|

-qu,'ent. Cumque non ignoraret Gafar,

D

(f;,ll;cäl,!'.ällff j :

dirigi hoc p,r,æcipue—dd Füf&en-bärgiiuh

L

£ b*

aipistt

eüi Gimpliciter dari veniam cuperet Gallis

TÉx, pro veroaffirmatum eft, eum per fpez

a us

n

2

i odl

it,

i

iciem repndiati hu

-- ?—-*f;;

Wt

. As

ripniffe occafionem

1

I

S

, iis p'op

conventus, eoqvod mallet cceptum paci

negotium effe infe&um, qvam committe-

2

Ámm pro

- ainsqe 0

re, ut Lotharingus, qvantumvis fuo &im.

1

qmen rec

perii nomine injuriam paffüs, perqve vim

at fübd

ducatu exutus, fide publica ad focianda pa-

[

cis confilia admitteretur. — Qvod cum p

er

d f

; - utiori d

fe iniqvum ,e..ffät«,- tum Hifpani, qvxd fibi

E.

1

i

um necefi

inftaret, previdentes,repis ejus p'ot'eix'ii'a

.

- die. f

:

pertinaciamqve frangi cu'p:igbänt,*c'*utn jve

,

id foli ac-fuis viribus efficere non onfï'etï;fj

lil

4

i

tl r

arte & confiliis obfiftere cce

perunt, qvan«

i

do imperium in belli fociali

T t

s partes venit

rexgveAnglizà feedere focietsteqveGalli- "Ws q

ca eft ab&rä&asj Qus cum fierert, vehe- jïmm Wd'

- mene

Y

CONTINUATIO,

695

:

LY mgä;þf affecti funtSvedi, 'ufïao'te quorum ;-

h

T

"ll commodo, auctoritasque cumprimis ea ii m

-——— ——

i

— L*

l

n k

1

.re. verfabantur, qui cum ob.füperiora re-

r

noyatague.nuper cum Gallis foedera in fa-

fpiciones fociorum Principum ineidiífent,

L.

tntt (

tum poftea in pngiculü'fig*addu&i belloqve

i

implicati funt, qvam evéntusipforumex-

xectationi adverfus fuit; qvod accidit,cum

li

vulgatum eft , eos non evitafleopinionem

Wt

Xtra

ftudii Gallici, duxifleqve in regiones Bran-

denburgicas, cumqve reipüblice mittendis

Lor

guxiliis proportione Germanicarum pos-

lttrzi

X d

feffhonum prodcffe poffent, etiamrogatos

monitosqve ob amovendam partium fu-

gtl

1

fpicionem recufaífe , poft vero ab externo

i

rege de fubfidiis appellatos non defugiffe,

iiody]

caufatosqve fpeciale, fed ambigus inter-

;

"

p.-:? 1

. pretationi obnoxium, nünqvamvé contra

:

.,nexum neceffitudinemqve & debitam rei-

»

n

'I

: publicæ fidem interpretandum fcedus;

d

L;t.;aägï.

: gar,,tes elegi»[ï'ä'.Apud .F? Beleas forturía pa-

ub

-riter & rerum bellicarum adminiftratio

as

xorrecta ert,j, ,'giätumqu id Auftriis,ut Lo-

[

|tharingus, qvem ab 2qvo legitimoqve ar-

ml

rat, -

"

. bitrorum iudiciq rex: Galhæ -exclufe

-

e

Ka-

i

l

; ';VL

: GuX

(0)

./ 694

$,

m

1623 Kalendisjuliis hujusanni in focietátem is«

gcpponunut

deris reciperetut ? non modo qvod Cefr

& Hiípanus pro eo fidem interpofuerant,

qum m Cil

fed etiam qvia fummia zqvitas poftulabat,

g n i

uti-dux in|priftinum locum reftitueretur,

1

J

msjusqve: imminens malum averteretur,.

w ii

ssl

Nam erepta: Lotharingia, Hifpanis praci-

pue metuendum erat, qvód judicarent,

s dittt,i

giincodn

malé confüli rebus fuis , fiin pofterum in«

TOE

ter infeflos fibi Gallos iter verfuüs Belgium

haberent, fiqve-ex Ducatu Mediolanenfi

dnd. feg

& Comitatu Burgundiz ad itus verfusFlan-

at; qvod

driam occupatus 3mpeditusqveeffer : ad-

iportuit;

hac fas & focdera fuperiore , clienteleqve

iqye d i

vinculum, finium

vio va(tat

qve defenfio & juris au«

Goritatisqve afferend:» ratio

a k ellim

permgaenam

vim apud Auftrios habuerunt, ut neqve

w (ubld

ducem deferi, neqve ejus qverelas nepligi

CT

poffe exiftimarent, Qvod regis Gallia fol-

am lotorg

licitudinem zuxit, qvia videbat, id à feede-

*ttqve fün

ratis hoftibus agi; ut fummis viribus fe ops

ide ,.

pugnarent, Hifpaniqve etiam denunciatu-

i Proptere

ri bellum, ad inferendam fibi vim fefe com-

^txime f

pararent, qvos intelligebat hoc fpe&fare*,"

'M mim d

nt Pluff's boftes 'adizeffus íe concitarent.-

!

äubmqub

D aes

a

-

!

CONTINIUATIO.

695

focietätemïqi,t Jam confirmati F. Belgz, qvid commodum 1455.

äq*'ödüisä. fibi oppor-tunumq've elfet,exiftimabant.Igi-

E

Pl

tur res omnes ad continuandum belli ap-

vmsMulabarä :

paratum reficiendumq; exercitum provie

L

f», nec non decretum publice factum, ut

M' EO

propter inopinatos belli cafus prudenter

WWmä

avertendos (uas qvisqve'ftationes diligens

tiffime obirent, tlhcoléqve in manipulos

[ tj

Vr |

tributi: incurfantem hoftem circumfpicc-"

Vilin

rent, conductisqve magne impenfa militi«

M.Qääkmü

bus haud fegniter opportuneqve cpem

lo

ferrent ? qvod neceffitati temporum con-

&Wixfä &al

cedi oportuit, utimminenti é proximo ho-

fti, atqve ad irrüptiones faciendas femper

n n

C TET

intento .va(tandi occafio pr:zcideretur,

ho n

Simul & zítimati funt belli fumptus, &

burat u

pecunis fubfidia foederatis conftituta, o-

mniaqve demum procurata, qvs ad tem-

m

ab

!

porum locorumqve opportunitates aptàá

N

ii

ll

idoneaqve funt vifa; neqve minor claffis

s

f

rdþ

]

uP

H

inftaurande , ac in mare ducenda cura

mwwum

fuit, propterea qvod belli navalis confilia

tunc maxime fervebantapud Anglos, qvo-

p

rum gratiam donisfübinde miffis Galli re-

ye

oces

(

j

,giueb'ant., 'qvibusqve fxpfimebant Y

- ine

u

1

C0

696

RA U w

163.invidiæ ultionisqye plenas, quz äd F, gel-.: | uV

gium qvafi ad delendam Cartbaginem diris 51 V

gebantur : , tum magno nomero epibatg :

cogebantur , multique inviti &renitentes |; r

etiamin naves imponebantur, qux res mo- agofifiqo/

nebat F. Belgas, ut refiftendi confilium ra- ET.

tionemque tempeftive inirent.. (äiare cone jl

tigit,sut-epdem anno Vli. NON, Jun, itt-- iij

fefte claíles congrederentur, qvz dimica- i (utj

tio. fuit multo. acerrima, cujus primumlae fs

borem periculumque fübiit Trompius, pa- denis, n6

riqve ardore pugnavit Banckertus,Ruya um f

terüsqve pralii forcunam fumma cum rà « -; og lj

l

tione eft.moderatus,. His nonaminori im--

lhiisnild

U

petu occurrebant hoftes Eftreus & Sprags

|

n dolore

hius, qui Roberto principi fupremo clafs

ibielen,

fiariorum przfecto expeditas vires aniz

h

Pip;ml.) q

mosque .przfentes demonftrarunt, donec ,

Y

X

t'u

i o rf

inclinata.in.illos victoria, nox dirimere

4

u ï'fþcwam

certamen, fpemque eriperet inferenda ma

r f

joris cladis.

Ita Batavi, defiderato licet

i

'R[eäeäm

propratore Schramio, vires veteremqve .

Vltàtes

Y

laudem receperunt, Auftriorumqve defides

j

rio maximopere fatisfecerunt, Etíi enim

:

y

* Parg;acgaufa.Bfgn;d"cüþur'gi-ö;;qy

*f

Y

4

?.

i'ONTINZ/äTIO

'*97

l

LIME

glones in '*Xïe&p'*æfama

t

f

tas cmm*F Be)g:s16';3

Vg

tommunem fecuritatis fationem habeat,

Pt

tamen allata neceífitatis evuvfatxone, regi

Vg

Galli: reconciliatus eíft,

propterea quod

*-

LT u

fufpiciofitlimo ifto tempore tam 1mped1t'e

Vrrllan

erant.ceepti ejas belli rationes, ut qvia eas

306 LU

. per fs. e*(phc are non poffet, obprefens re-

[

n i il

rum faarum per:culum, üm&ra*sqve*de ex-.

sl

pedmone fua opintones, nec obfcura odii

itanmi

figna miffasqve. à Wancelino voces.invi-

i

müwm y

diz. plenas;,-non recufaret pacém, prafer-

k

tim-qvum o'Tcrretur, effetqve e;usmodx,

gl

ut per,eam. de fidé officiisqve facro i 1mpe-

r

B un

rio debitis nil detra: bereum Perfepetunc,.

nec: fme dolore reputabat, qvod don fer.-

-xata fibi effent,qvs E, Belgm fervaturosfe

i d

([L

recepxifent, qvodqve ftipendia. fibi pro-

u W

miífa nou perfolwfï'ent cumqve f'popcm-

[:

dlffent fecmamros, ut rex Danize & Duces

HWRH 'HH

Luneburgici faedere ipfi fe Conjwwgerent,

li

I

nil t2le,effeftum dediffent, tm gvod pre--

Bmu n

NG

M

n

Vter d;fEculcates annong militaris niolefti-

HK

asgye..alias,. Mo*ü*untmusTrevxrenfisqve

T

V.

Pro-

isfecm&ï

Ele&ores trápfitum fibiden egafï'ent

ub

fpexm qvoqve &mulationes à tergo qve

B

(0.

c' So -Sc

698

V/

D

j

cipllma q'

eo fpe&abän-t , qvafi is plus nimioin repue

iif

E

blicaappeteret ; focietateqve hujus belli

ol

auctoritatem 'cumprimis fuam fiabiliret:

S:S(]Ve.Gam

nec benignior füiteorum fententia, qui di-

Joot f

cebant, ea expeditione inferri vaftitatem

Jus, G

Germanie , bellumqve accendi potius,

dimiit.

qvam reftingvi ? ad hzc onera tranfituum

uifedlts

hofpitiorumque militarium jam tot & tan

gl

ta effe, ut non poffintin pofterum fuftine-

-u Bo

ri:igitur his qverelis & Svedorum praci-

EATIS

pne poftulatis permotus , in pacem Galli-

^ neNén:

cam confenfit , eo fane durorerum ftatu,

E

larant $

quo vires folum oftendebantur Gallis, pro« "

us

-quierunt,

pterea qvod prudenter tuncqvoqve. sfti--

matz fünt cunctatio Hifpanorum, num-

-Mirido a

marieqve difficultates apud F,Belgas,qva- RUL

Intty

rum culpa transferebatur in avaros aliqvot gïfllm

fordidosque hemines, qui queftus lucri« Ape ln o

qve caufa hactenus eam rem publicam tra- a düos,r

éarent, Parümqve aberat, qvinfociiexe - "t f

ercitus , qvum confiftebant in W'eftpha- — iidic

lia , ob unam alteramqve fufpicionem fie.

SOrediif

À

bi diffiderent , deqve preceptis à Turenio mj

opportunitatibus haud aliter, qvam mu- — , fl

*

.

Quamvis .'a'i . j

tuo iqdigþantes : gvcrereqtür

! --pr/in- ;

1

3

-

j

A

i COwI,VTINZIA TIO, |

609

TM

principum, qvorum aufpiciis expeditio äeïf 3 ;

creta fufceptaqve erst. mers atque confili-

At li

um eofpectabanr, ut fe fideliter juvürent, -

MR

ij

viiesqve Gallicas conjunctis auxiliis debi-

H

(l

MT

litarent : fed qvi illorum / temporum erat.

"n pur',us,ï

ftatus, Germania adhuc diffimiliter coufi-

t tl

lia tractabat, neqve tam celeriter ommues .

eas diffieultates explicare poterat , qvibus .

t p

atf

ratio reducenda in univerfüm concordiz .

teyn

nitebatur. Eogravius accidit Auftriis pas.

&um Voffemenfe , cujus conciliator fuit.

t

Dux Neoburgicus , contra id vehementer

Mul t

probarunt Svedi , operamqve fuam eo.

baanfï:pw-ä

w d-

'

contulerunt , quod in fpem venirent, fore,

ütabítracto à focietate. foederis Branden-

ïïf righ Ullm"g-

burgico ,eocitiuspaxcoiret: etfi id alio-

;FuäF.Bäga&qw-g

"

L

|

'M

À

verfum interpretati funt F. Belgg, qvafr

r

nempe hoc agerent , ut impedirent Foedes

joi

ratos fuos, regique Gallie omne ftudium

r

j

navarent, Fuitqve hoc ejnsmodi, nt deia-

»ber.t,qï*»'ïfä*'"ä

cepsin belli caufis numeraretur ; perinde

ii

i

j

)

u

acfi Svediiftis confiliis conatum viresqve.

qsef

Gallorum adjuviffent, & aliquanto poft

l

etiam , fcedere Kalend,. Decembr, hujus, — —

anni cum Brandenburgico Colonim &

me , A

Swe-

N

6 o a

COA

'6700

,g;;äwevum inito , nihilo: propenforem in fe ].

animum ïemonüïafrent Pv propof'tuthvg Wend

diftrábendg potentis fue multo pernicio-^ mscahü

-fitlimum confeqvi (tatui ffent,

Vixauteni -

mcïeï

diícefferat Brandenburglcus À fcedere Bel. | dous

" glgo, cum.

d Mofàm, mfgne TUb

Brabántise caürum, loco ad invadendos.. I]WM

finitimos peropportuno fitum, deditione jj

eftcapnm

Hlud: eplfcopatm Leodienfi ,

* qi foun

-"antehac obnoxium Hifpani redegerant in

^ av o

peteftatem , qvibus anno fecundo & tri-

m QO

gefimo hujus feculi du&u Henrici Prxdencx

"m ote !

Auriaci Principis ereptum eít, qvó- tem- -

A am T

- pore Auftriorum res valdeinclinats erant,

jo intel)

unqvam. magis, atqve tunc, fopam

^m Credem

Pä!?)

& Batavis moderatio fortunæ pro:

r Til

fuerit, qvod fic caveri potuiffet , j he illo-

N

Aom el n

"

rüm damna prodeffent-Gallis , Qvos fpes

l

N

M talep

& occafio facilé ad bellum: fbmulareni

Ub1 rector datus eft Farlus vir ufü belli: -

JJHOS I10

m bell

& fama mfigms, ob eamqve cauf'am Rhein-

gravio, qvi hoc anno de Batavis optxme

^ qribu

n t Tllm

meritus deceffit, fuffe&us, Incujus defen-

lUUtäS Ü

fibne tantum pofult rex Hlfpamæ, qvan-

tum: e]us mterfuxt retmen Brabantxam,

3;

A* initr

unde

Pfæ['enpf

]

d-

[/

j

aj

h]

.

C'ON T[.ZVLZ.?&-[O. [

yjo

Gïuütum W

-unde ríon modo ejus, fed-e.tiam--Hollandiæ'15513.—

le p

FFhICI

- fecuritas penderet, fimul ac vero cognita

4.'.

h

eft hujus caftri dedítios Hifpani, qvorfum

1

KUfen

*äfüer |

- id'pernineret, judicantes, & urgendo bello

tle

: e

ffücacius confultárunt , certiflimaq.ve au-

-

J ligne

xilii. Cafare

freti , regep.

"Idrdos

al

| i/gxgye&a;i'o,pe;;«'

Gallie pr

4 qvaexre hic

, al

l0rie

mLeo

.gon ,,me(-*ïiocrii-ter"þeriurbamsf eft,.qvia ap*

m

Nitront 1

! parebat, futurum- ut tota ejus fortuna in.

1

/ pofterum commutaretur. : Famatulit, Au-

As

iacum difpofitisin vallo tormentis publiz

hb

,

cam lxtitiz fignificationem dediffe , cumí

ndm d

,d

" qvid cum Trajeóto actum fuiffet allatgi

m*

- puncio intellexiffet: unde vulgus ad dete«

d

'

!

- riora credenda pronum, reiqve publioe —«

J

[

J

ii n

s

B, initio quidem vehementer ofs

l t

r

? Xgnäf

- fenfum eft, re aut

*

em poft comperta didi-

b m

cit, 1

d talé prorfus fuiffe, ut indicaretur,

Tl

. Hifpanos non poffe aliter , 'qvin brevi a-

j il

" pertum. bellum regi Gallis denuncient ,

i

!

p

- qvippe qvibus.certa pactione Trajedum

li

7)

svptlff ,

nuper ceffum fuiffet, falusqve Reiþublicæ

IH

ystit

.& voluntas confervandi regiones, & ul-

It

l

d !

- Ccifcendi injarias eam rationem atqve le-

l

" p

t, Gumurbs fummo im-

j

gem prefcripfiffen

Pem

-

202

& $£5

[

u

í

idnon

?

1,—0';3.pejtu* oppugnaretur , rex ipfe fortitudinis '

-

aiti05;

pecimen daturus ,'prafentia fua obfiden-

-

Á

tibus animos Fecit,xprætorianosqve voce

M,&P&

fua excitavit , gregariosqve enfe demon-

ftrato ad fübeundum periculum accendit:

m

f um

Eratin caftris dux Monmuthius, regis An-

EU

gliz nothus , qvi fuperatis apud Tongren-

fem portam praferratis fudibus , bis reje-

st n

E

&us , majori ardore rediit reftititque con-

E

ftanter, Cum tanto fanguinis impendio

res gereretur, . Fafjusqve fciret , eum effe

ia

urbis ftatum , ut fervari non poffet , con-

E

-anprac

traqveeum regis effeanimum, ut non de-

fifteretincepto X X X, Jun,

B

deditionem pa-

anie Pri

Gus eft; qvod fcederatis magnopere pro«

L Gdins

fuit, propterea qvod in ea o

Uu[uxwu

e flos

ff llon1

militie Gallicz cecidit , majorqve clades,

a, quin

quam in jufto pralio accepta. eft: qvibus

p pütz

rebus evenit , ut qvum Hifpani quoqve

- *?ïrendi impe

Gallorum hoftos exifterent, rex Coactus

e

fuerit deducere prefidia de urbibus fupe-

ipiorti

riori anno ra

ptis , unde feederatz provin-

vurT rj

ciz, qusv

:

exatione hoftium onereqve mi.

litari

lum v

EY

propeoppreffz jacebant, non me-

At

locriter funt alleva;æ, Sed Germanig

D

V«Prinf s

v

:

CON TIIN/ZILJT—CI

O

,

793

At

ä.ftincïpes id nonparum conturbavit , prz», "

"ulfden

| cipue finitimos , qvi jam*inte!l*igere*n-t,quid' :

"t vor

J ex eo fibi expectandum elfet : prazer Tre-

virenfem , & Palatinum Moguntinumque *

L

UET

- ipfüm infolentia poítula

)um regïs;"per-

:

illS, "),TiSAH-

territos, etiam Brandenburgicus parum

dT«

| ejus fidei tribuens Clivis metuebat , quod

. videretab rege non preftari conditiones

g

'Subis*reje.

L

X t

&i Voffemenfis, Ac primus qvidem ex-

- pertus eft Trevirenfis , que ejus regis vo»

N rl

d

| juntas animusque effet, qui etfi 'fupefiäa-'

ls

ribus temporibus de fuo in Germaniam ftue

t d.

. diotam preclare commemoraverat; feedee

. reque Rhenenfi & variisartibus amicitiame

umde&ïdwempa.

p

- Germanis Principum fibi cenciliaverats

Ój

"le

1vw

* -

1C1

faQisqve

i

JNNI

"i

isien nunc 2onge Vaïiüï.'x

- declaravit , quam is qvidem antea pr& f&

Mul

i"t,ulit,qvod putaret hanc effe occafionens

up b

niint|. proferendi im

L

perii im Germaniam, eana

eft cis Rhenum,Itaqve Mat«

t WJ&?*

. pre

chio

C

1:63 o;'

tius diverfa parte cobortes

TT us

1

jpfecum

7j

2

per agrum T revirenfem diftribuit

g

[f

-expedita manu veríus Saravum movityCo-

£

n

mitemqve

o m?'

, 'fo-':— /

um

, phuin,ut regis

Ías fidei iä'ipe-rr'niaferuet

Cg 4

N

li

M

! qu

704

s; 5.

äa-'ü.':

i

Aeona.

(3. licitavit,

äfgifefüf L

vo Nancejum reverfo, iterum.

n qi

à tribuno ad exeqvenda mandata reli&to

inftigatus eft, ut regi fe in clientelam tra--

'mje.&ur j

i

-- deret, qvod cum pro eo; ac par erat; con-

ftanter recufarét, in cu

di2m.datus, al.

j pofmkmf

um n

teroqve poft die in*Mediomqffic'um' urbem

eft deportatus, Fuitqve hoc belli atrocio-

*';1,"061'(1!!1 d

ris initium, & ftatum ftudiumqve Germa-.

"ïr,;irhsc d

nit Principuminfigniter immutavit, pra--

a um

. eipue ele&dorunr animos ad majorem Rei-

ag

publice& communisqve tranqvillitatis cu-

i

fs

X

ram avertit, cum jam perfpicerent, qvo e-

vafura effet licentia-Gallica ; qv&e nemini

upud Tr

. parceret , & pstientia fua planó abutere-

dovalueri

— 'tuür, adeó ut f ea belli i'm;p'oüe'rtlm gerendi

7

e-

«ïl'eqvemis i

ratio fntmra effz

h

A-A——— .

*nanorv..

dj

1

z

£,a e DIX

iüe fuä ;iï

Aa o aacm

n &xte

sls trecimi

tiaqve effetutoliceret," Eténim Gallis rex

sil Mofell

&d faciendas bujusmodi irrüptiones non.

ex alia caufa inductus inciratusqve eft,

aM hofpiti

— « qvam qvod-Principes i':ï,ob&m;i? & fide

!N pro

— Cafàris perftarent; nec adduci poflént, ut

"pla d

reciperent prefidium extérhi regis, qvi ta-.

!, t fice

lia fpeftuliäbüt,"qx-'æ & exiftimationi & li-.

" plrieue

- bertatiadverfabantur, . Mox in recufantes

m r

-

a,-m'ïs vinäiþ*ath'mv ePc, qvafi id, qvo

d r,egi&k

l*mfhgieba:

j enes

]

j

CONTINIA Tzo !

7of

L

M

L À

lterumf*q ;]eäegarïät

ür, continuó pro in juria haben

f

(;3 :

"Il dum effet , qvippe qvi poftqvam deditum

EUNM

|

eft Trajectum, qvedam . à Trevirenfe exi^

þ »:ia() COH.

,

geba t,GQvzne jure q'vïdem rogare potqr-at:

,,.

^

9

ïnï*ï'üï,al.!äv gapità poftalatorum erant, uüt -pr'æ(x.diüm

5

|

WwU Cef:reum Confluentie & Ehrenbreitítei-

Z " pio impofirum dimitteret,. regisqve in tu«

;

i

m - tela polthac effet, qvi füis rebus percome

"m modum id putaret, nec ferre poflet ftudi-

W&;temRei.w "um neutrius partis z igitur iïmpeæatgtfäe&-*'

"l E "ret , regisqve Gallie voluntati obféqveres

D

RA

tur.. Sed fides , patri&&ze communis chaà»

f&iü, m

jitas apud "Trevirenfem Carolum Cafpae

ul

rem ita valuerunt; utadde(férendum reQi

mpf:e:uwsrdi

:

& obíeqventis Principis officinim, fufcipi-

Lt

D

etidamqve . externi regis clientelam riec

promiffis, nec minis adduci poffét, daqve

:txer.ïm(iläï' W

;

totus ille Mofellie tractus valde premeöä-

J?( Qu

$N

g

tur onere hofpitiorum militarium , . colla-

)i

)

d

gionibusqve Pforfhs ex,h;äuriebatur,; ädeöz

mt municipia clienteleqve paífiai vafta-

u

rentur , nec facerdotia tutioriloco effent,

jl

[rrr

qvi m.ï

Interim pleriqve fajutis fue eaufa ex pagis

i

& vicis cum rebus fortunisqve fuis Meje-

j

.x;ud f

. nàm confugiebant; qverum ea |

gvah

j

j

— fuit,

m]

*706 :

C R :

1655 fuit ,ut Marchioni Trouífie oppidum in

' üäccepïiff ïïi

: ;conäfmm

vadenti feliciter refifterent , obfidionem-

j uf

qve conftanter perferf&nt, qvod is nomi-

aec pec

; de qvafolvenda conventum

' l.mniæ.me-"

gä

g Marct

erat , apocham fibi denegatfet , forte|qvia

gl

non expediebatid fcripto mandari , qvod

teftaretur injuriam Trevirenfi tactam, Id-

gb feodi

ais at

. Circofpe fru(tratus receffit iratior;circum-

PT GUU |

jectosque papos exuffit, incolisqve mul-

tum damni dedit : quod cum per fe ini-

alif ls

hahebü ,KW

qvum effet principique iritolerandum , di-

A jus n

mifit nuncium ad régtm , qui pro rei indi-

gnitate de vi ac injuriis qvéretur: 'is ab

m videt

rege indignationis pleno haud benevole

mve janr

&cceptus auditusqve eft, cum haud obfcu-

xfuo um

reargueret eledtorem, qvod ita pertinaci-

t Bis tel

ter Cefaris caufam tuendam fufcepiffet ,

fs u

prafidioque ejus fe firmaffet , quod fimul-

At ütins (

atqve de urbibus ditionis faz decedere ju-

wttdm, j

eret , viciffim militibus fuis ipfé manda-

trtün tjus

turus effet , utiex agro Trevirenfi excede-

1 tonfuleret

rent, nullasqve ei moleftias. impofterum

I ; qu

exhiberent,

empus legatus civi-

Aidm «

tatis Árgentoratenfis regi adventum in

;Trevirorun

Lotbaringiam gratulatus eft , qvem h

onoe

tifi-

CUA

2

j

CON FINDAYIA. -

207

Wi fifice accepit , vicinitatisque jus & amiciz

,

v

S

1 tiam con

firmavit, ut qui rionignoraret y

llimi,! plus inez urbe; quamin plerisqve finitimis

"ümn. Germanisg proceribus fibi effe fitum; Pans

m - loante Marchio Laüvojus , qui belli acrius

INJari,WodV f Profequendi auctor fuerat; Monti Brefa.

lini. -- co , ubi fereolim hafitavit Germanorunt

itim«| felicitas, providit, regisque confilia dilis

TM

. genter executus, impendentis Germanig

iv i.

, periculifüfpicionemauxit, Sicenim tuni

Diuim i

res habebat , ut qui partes regisnon feque-

, u'l?meï'm

!

"

. rentur;ejus conatibus refiftere hoftiamque

VEUIT,

. loco efle viderentur, quafi Rhenum . Mos

h h)

— fellamqve jamregno fuo conjuhxiffet , u£

T

- ibi ex fuo uniusarbitrio omnia agi opors

gt | teret.

*

His rebus tempeftivé .tnonebang,t»'

revl

reufis, ut Confluentiz , quo fe rece«

viniini

v perat, diutiusfubfifteret, — quonianr erat

t

j ld

/ fübverendum; ne ab rege; qvamlibet przz

. ter merituni éjus offenfo aliqvid gravius ini

yliite

ipfum confuleretur. Nec fefellitipfum hec

Tuic

ius cogiritd

| cogitatio ; qvarido Rnp

jj ii

. per indicium confilio ; Hifpanos Augus

Tl

ftam Trevirorumà peticulo exemtur&s ari*

ub

j It

. tevertit, urbemqy

e antiqvam, & PriB£i-

ug 6

pxä

i

i

((

"

C

$.

t És pis

domicilium ,armis ad dediäonem co&« (ü'

'vulam,sï

)

ines at

gäit. — jnvidiofa erat hxc regis. potentia ;

^g

':æn,f; ld N

pafimqve odia & metum | intendebat,

Jhultros,

prafertim qvum. Vindobong Gremonvil-

lius deexpeditione Cafaris acerbe lcqui ,

amis, (

. &infolenter minari cepit , fore ; ut bellum:

in hgredi tariasejus regiones transferatur,

at inlel

.' nifi animum abarmis focialibus avertatz

r.egligere [

f k

alig'q;idhom recufare regem' , quo minus

(op8* retineatur , id vero pati nompoffe , ut

L

boftes. fui adjuventur, & qvovis modo

dasjoris

fuübleventur, — Nihiló melius poíftulatum

wt, donit

erat,qvum iblicitabat,upMogimtinus ,ut

ts at Cl

, Hochítum & Steinheimium inregis Gallig:

s & q

pote-ïfatem traderet z quitum per"fïdem A

^we Prindi

T

qua imperio devinctuseffet ,id fibi non li-

BI

y

Wuiggn[.

cere sflirmaret:. tumíéerio qvidem eum

|

r:

firem mi

X

o peenituit feederis Rhenenfis, quod ut cau-

d

3 faïun' Pub:

tusalioqvi & prudens erat princeps , tunc

AUtrtas d

o primum fine dubitatione intelligebar, plus

lr Wn

nimio tributum fuiífe ei regi , qui fpecie a-

At50 fen

* miücitiz pangendisqve faederibus rerum

ye rj

" Germanicarum arbitria captaret, qvippe:

-prater alia,qva Cafari permolefta. acci-

T Berim

fïæ itvifdg

ab fe & fociis Frinci-

| qifent, ,hOchggve

1

4

N

pibus

;Füæüped'it

CQ NTINIUA f'm.

N

"u

E

Wtemcog

el

"

pæbus fbpulatus fuïfre; ,'utneminliter per,;)y

þ Utl Quas regiones aditumqve ad fines fuos per-

L Nebgt

mitteren&; Id vero haud obfcure dirizeba-

monwl

: tur ad Auftrios, fentiebatqve fe peti Cafar,

a( url IU

. tanqvam is, qvi profide munerisac necef-

va m

fitudine Hifpsnica (alutem Circuli Eurgune

jf -

. dici, qvem infeftare armis rex conftitue-

U AL

rat, negli igere non vellet,.

Q'-zzpe enim ine

CT

|vito Cefare , & aliqvoties etiam dehor-

"d tante, multa ejusmodi evenerunt, qvze vi«

Wmdo

tandi mmorxs dæ!ï'dn caufa tolerari fxæe-

& ms wn.uï'm

diebat , donec ab rc.ge arma pararentur,

—

NlO'fL., ht

( qvi ibus ut C.efarreüheret charitate patrig

ETA

adductus eft, qva nifiapud eum valuiffet,

Ü :rhd m,

plerxqve Principes circumventi pïaneqve

f n

—

--

" opprelfi fuiffent, Per hàás infidias: augreiius

i

l

QU W

eít Cafarem minime

nos

o ls

murüt periculi ,

1

—

du*

i

qvod faluti pqucæ ftruebatur, ut fimul

n p

e;us au&or:tas & imperii potent:a convel-

s

ierentur.

Ovamobrem (;sí(ar contra mie

j i

pas firmusin fententia pexmanüt, & fidem

r&hgä fUf

aulemmgve relpubi;cæ preftitit, profe«

cusqve Egram, . übi cum S$axo plenus a-

W 'IW

p

T

Ti ü'

zmc:taæ invifebat, nil recufavit, qvo mi-

(

msr;mu- nus jufta: exped:tloms ipfe focius eHet

fiid.

f

ïüä

-Gg7-

QVI'

716

: t. s .S. "

i t é5$.qvidem per fortunam auguíte Jrror*'n'us, Qqvie

P

j callidifüm

orbitatis prefidia tunc qvarebat, perqve

legati Hifpanici Ronqvillo de reditu eum

.'JräVita B

interpcf.llamis obteftationes fieri porüiffer,

jtuget

Priusqvam copias dimifit , prsfatus eft;

axpt

arma fe invitum fumfiffe, nec alibi fecüns

eenrir ia

dum Deum, qvamiin juftitiabelli atqve in«

abefti

nocentia fpeni habere; nil concupifcere ,

adolllen.

a n

qvod aliorum fit, neqve cupere, ut vel mi-

nimum tecrz fpatium ad regiones fuasad-

4i Ochlntu

jiciatur? id autem pro fuo Cafaris officio

sigit rl

3

D

permittere non pofle, ut cex ifte, fpreta ju-

tm 4deni

ris pactorumqve Monafterii, Clivie & A-

fs difp«

qvisgrani initorum religione , Principes

o , 0

Germanicsz ditionis vexet, finesqveimpe-

iosiano d

rii tot repetitis incurfionibus depopuletur i

z&oqi'efe!ic

mali enim effe exempli, fi his fta trane

^s fteder

qvillitas fraudi effe debeat, qvibus ea fem-

"YhtuniCatQ

per prafidio fuiflet: igitur teftari Deum,

-hi obüdem

Íe pacis effe amantem, credereqve pcenam

onvenir

fangvinis ; qvi tali bello profunderetur ;

t lipat F

ab ejusauctore expetitumiri, Itaqve Rey-

A quid

mundum Montecaculi copiis prafecit, qvi

/ üe&Of c0l4

occapatis 4 Turenio itineribus, qvibus

ib quferat

npis«

Monus adi:u;, boni ppfxdgneisqve D

fnus

Tidim,

É

23

CONTINZZ«-AZ'VIO.*

»tt

i

UMUSA.VSSZ'*;

*&ïunrere p&rfuncftus eft, qväxfdo conträ ID

WL

!

ï'bit»ïperq

fidias callidiffimi hoftis omni ratióne fs

LOT

comparavit, Heibipolimqve 'verfus. mo-

shmämiflrer,

vit, adituqve ad interiora Orientalis Fran*

i d

cie prespto, ejus epifcopi atqve Franco-

tCalls

u

rum gentis amicitiam e fuo-exercitusqve

Wt

commodo efle fenfit, Inde progrefíus, an-

Mp

m;n,am hoftllem. NVertheimii repofitam

p

igni vaftavit, Tureniumqve de fpe interci-

ATT

xendi Ochfenfurti dejectum commeatu

Vdtin

prohibuit, fruftraqve fretum fpeauxilii ad

Sing

receptum adegit, atqve hinc ad Rbenum

i u

'profe&us H difpofito ad p*ræcavend um Lo-

P

tharinge , contra hoíftem fupplemento

Z

T

Vaubruniano auctum femper cautus fuit,

libusdepoyulerur:

trajectoqve feliciter fluvio caftra fua cum . .

Á

Hifpanis fcederatisqve Belgis conjunxit,

a heti

! ]bi communicato cum fociis confilio, au-

l

j u

| &or fuit obfidenda Bonnz, qvod Cafaris

-officio conveniret, ut hoftem à Germaniz '

st

| finibus abigat, pacemqve patrie reddat,

l pïWf

a i . qve reddi qvidem aec reftitui non pofhit ,

4! nifi Ele&or Colonienfis à fignis Gallicis

í W

4

T

i| difcedat, auferatqve ab urbibus fuis exter-

voqve -

ruWW

ig num prafidium , qvod Bonnam q

3

/ejus.

X

^1z

CoN. o

-

| 'coNT'

Ó *gäiumibirerf

vxz*äjw.?;.ejus domicilium tunc infidebat. Cum ei

iüriftrorum coníiliis impeditus adduci

E

non pollet, - periculum veritus Bonna dif-

a t

:

ceffit Coleniam Agrippinam , pactusqve

aof

g rimordiäe

abSenatu fidam cuítodiam , migravjt in

ss, d

monafterium 8. Pontaleoais , ibique üsqve

ad hunc annum elt commeratus. Mox ape

gretusabi

*

propigquarunt Zonns fcederati exercitus,

du

ac tripartico oppugnatam'continuo impes

Dd

tufatigarunt, ut fgptimo die poft, quam

qeet u

COP pta füerat obfidio , deditionis faciendse

eexpemfueï

conditionesacciperet, Nam precluto un-

Jis demunci

Hi.c]vc aditn,non erat, cur promifía a Tu-

stiqueommi

renio & Luxemburgio fubfidia fperaret,

u Negyt

« - qvod feederatis perutile füit, qvum iisre-

lp R

bus non modo verfus Mofellie Rb,eni:q&,'g

',Vl VliL'-.,.' n

: ul u

; inferiorem limitem magnum armis fuisin-

2f queni

" crementumafferrent, fed etiam intinera

Tidbfdend,

, aditusqve illuc pertinentes in poteftatem

Atf (risa

redigerent diligentiflimeqve cuftodirent,

' ï'(äod«]gd liberandas F, Beleii urbes non les

a

':redrfcre ii

ve momentum attulit, Gallicasque ratio-

:

wlrum.

nes multum impcdivitx—, prqrfuxsfq*ve tale

frtpofn

fuit, ut Germania periculi commonefa-

I acinol

-ïï»&ple'raqs

&a r rec,.!-imvg'gyrandæ)ern[m; concordia

^

-

con^

"ütrtieni

r

[

CO N?TINLZATI()"

!

T

ll

tCllmeor conülmmmlret &udxumque pacrs revocafrafyg, .

T &ij -

get, fopxt;sqve diffidiis , quie bello civili

V*&Mamf

materiam datura fovebantur, capiti fuo fi-

Dd

MIB t

de ofhcxoque fe deviuciret. Hzcleta Ce-

, m xþ m

1 farrs prmwrdlq exemphs coibmovebant a« ^

] ibWPu e

. pimos , &plerosqve etiam promi(lis Gal-

!d'/ MUHI

Jicis rrretxtosabmcepto permcfïimmo de-

E

fieri J

! terrebant.

'-.

V.

mime |

Caterumubi Flandrxa qua ditionis Hi- :

&Wx TUAT)

fpanice eft, pacem diu mfïdam inutilem-

NY K?dæ

- qve experta fuerat, rex Catholicus bellum

-«"lï A

Gallis denunciávit , quod ii populationi-

d

(

ib

- busatque omni crudehta tis.eenere ulcifce-

AVM

j:

! bantur. Neqve eo mitits agebatuï cumree

1l

I! Diquis Bélgii Hifpanici

provinciis, nifi

)

H

.

J

anad '-1—--—^ anltatlll Burgumïmn DAfe

EU TTULe?!

T

N

l»

cnum eft ,quem cum Helvetii lege patro-

Md 00 d

- cinii deFendendum fufcepiffent , tum Galli

4[ Y l.ifm

:ratmmbus fuisalienum putqbant eos íibt

mgn H 1'& Dïl

tunc reddere infenfos , quos licerat placa-- ^

BWW" ^ W]"

re xmgoiterum utifemine fefiftetfiteeo ar-

(uige ii

^ma ferre pofïent. Interim Hifpsdhis multze

quoudw acinopinatz difficultates accide-

-

Y

j

bant &pleraqve eorum contha Gallico- -

m

A

lu)

g ]

1mpetu pxævemeb*mtur: uec benignius F. -

u

z

Bel-

EAU

j

ï (0N

*

714

G- x

762* Belgii populus habituseft, prefertim qvum . |

sf ff

Luxenburgius iisurbibus, qvascum pre-

*rfm[ü i

fidio tenebat, ferrum flammamqve mini-

nmpen l) [

taretur, fi periculum, qvod inftaret, pe-

4 genus ]

cania non redimerent, fiqve obfides non

Q cortn

darent, qvum dläïcultate nummaria im-

i pOPJhF

tae te difca

pedirentur, Magnus erat hic vaítitatis in-

ferende metus, & direptionis incendio-

q dffteas

umqve difcrimen paffim ante oculos ver-

al i

fabatur , ne. muri. vallorumqve opera &

s i

turres munitionesqve extra hujus fortunz

pdideront

aleam futurg erant, ut fcirent, nullum

init, qn

eíIe excufandi Iocum, qvum neceffitati pa-

il feculpa

rendum effet,

Unde magna pecunis vis

dttqre x

pretxofäqve fupellex comparata e('f eX eds

j audor]t

.-'r—r 1131 1

cev

-s Y

-] VU l)ltll 3£49 2

mlucri fe

—

eunut l)uctUX t5 vi5

Anbcumrec

dinum, præcxpue Luxemburgius & Con-

tonflhg ex

deus, qvi. calamitatem afflictarum Urbium

A um Vld

in commoda fua vertebant, multumqve

"üté Confrce

argenti exturqvebant , qvod una cum a*

tpebnt

liis rebus, qvas eo nomine ex fortunisci-

Meicitum

vium coézerant, onuftis curribus ip Gal«

« qUod uf

liam. devehebatur,

Qo tempore cogni- -

- riorjby

tum eft, qv: merces qvive fructusfit defe- ^.

fhonum, qvamqve fatius fuerit, eas pecu-

alhcqru,n

* "*ch o

mas

-

$

l

71

i po& TINUATIO.

sfcniqum

i',

E

| hias-in defenfionem , qv& fuperiori anno $3

;

LI

D

f g.

. pretermi

Í(à fuerat, qvamin libidenem ho-

Ri

D

ftium impendi, fiqvidem id houeftifimum

L

EL

ïel

- bellandi genns fit, qvod repellendi pericu-

[T;s

T

- Ji ratione continetur. d vero fecus ceci-

T.

. dit, qvia populus à proceribus animo &

ol

! voluntate diffidens prorfusqve ipforum

t d

