tranqvilitatis caufà operath & auxilia ad .'

-!

ens r

defenfionem fism conferant, nec finant, '

unlCl qu

ut hoftis "b;; as auxilia accipiar, aut, qve-

acceperit, retineat

; * qvomodo juvetur, |

site obmai

Slmhl & feederati Prmcxpes misfis illac in-

"D (r i

ternunciis ;eherum ut caufe hnnarxqve

aperunt, (

fao ftuderent, atqve in reprimendis Gal-

iuuhtafbfæd

lorum armis Vo!untatem atqveofficiam fibi

proïment

Nam liavido id licet qudem

Aorom 1

corfirmare; Pchenos ex pacto Ofacbra-

: übltos, 0

[hertem

g* convento obligari; ut non modo non

aficione Y

frangant chpubhc*e Germanici pacem, |

( etiam plu

fed ne connivere qvidem , aut qvacunqve

ratione jurisq? fpecie permittere debeant,

spermifera

utea abaliqvo trangatur turbeturve. Tan-

ndenburgxc

tumqve abeft, ut Fæcïera ipforum cumre-

t cu!pam |

ge Gallie inita contra prædx&an* päälo-

, quatm

nem valeant, ut qvogve CO temporls ar.

1 expediti

ticulo & cafu, quo regem iftum hoftem

, qum f

imperii judicari contingat, «

velüti anno

1ei bellof

cIo Ioc LXXIV. re ipfà qvidemid conti-

Q pudlion

git,ex caplte cotitractz obligationis feren-

tl federi

dx opis lege teneantur.

Sed interpellati

Mleetur.

etiam rogatiqve tunc nil tule fufceperunt ;

m Paltin

falutemqve iimul Comitatus Burgundis ,

M li rel

L

traas-

ï

*

S.

CONTINUATIO,

791

A lha ad

rans;m anz,qvi vuïgnlzber dicitür, verae

hxl gtc nnam

qve veteris regni Arelatenfis portio, &

W E

Germanici qvoqve regni meaibrum ,

&

iÍ OM

"Nf

mprxmlc xpüR fimnmus,ac patrociniietiam

Dm: m (f

nomine obnoxius eft, neglexerunt, appel-

A «l

atiqve de auxlio minime uropugmndvm

as )

qvam in featentiatu ratios

fuf»eperunt :

tl -

' mes utilitatis foederum commerciorumqve

ümmdem

Galliccrum eos induxerunt, qvippenon*

Willn. ]

-dum oblitos, ope amicitiave Gallica fefe

Wt ]

ad libertatem conrendife, qvse poftea

: titya T

- tranfactione *Ve?ph..hca eft confirmata,

t&mm | Sed etiam plus fibi in Pomeraniz fïm-

tyiteba,| bus permlferunt Svedi, & prztermiffi a

fw tl d

; Brandenburgico officii , negle&xqve foe-

fa/mmfua j deris culpam verbis fcriptisqve ampli ifi-

imixi | carunt, qvafi nempe repetita verfus Rhe-

4| num expeditione leges imperii convele

W W*?

xoremfv

is| leret, qvum fciret , fibi non effe inte-

M

.grum ei bello fe immifcere , quod ex pre-

W*W - fcripto pactionis Wef(pbahcæ atque ex

formula foederis Golonienfis ad Svevum

æObWW

prohibereturj, quo. minus pre falute &

y i5l

fortuna Palatini juftas copias. daceret,

P

]u

"d

üquxdem iftis rebus f'ieret, ut traheretur

C

bel-

|

i

(

20

C'. $u

Afl f&hg

bellam , pacisqve uegotio lenga atqvein«

utilis mora afferretur, Igitur pertineread -

a

ellmdi

II

. Brandenburgicum , ut. conditiones ,

vie (Uam

" bus Monafterii cum rege Galliz tranfa- i Til

&um effet, ferventur , qvod nonfuturum Jf cï»m*ï

fit,fi in Rheni finibus bellum gerat; nec ii

poffe eum ignorare, f& ejus pacis proxims- /prntt

.qve cum rege Galliz tranfactienis, qvam il

eltera expecitione fregerir, fponfores effe, :g

qvi providere debeant, me qvid fiat, ial

qvo res in extremum periculum adducae ,j iin

^tur, Qvare pä"ci Weftphalice Fæderir;vo dmis dirigiaw

-. fecum iclo fatisfaciat, hortantur: qvod f yeptat B

refpuat, non poffe difcedere abarmis,qve sit pudion

.^ non ad inferendam ei vim, fed ad confici-

f mittt in |

endás pacis rationes fpectarent, Simu

[o]

'& B

odio invidizqve ipfius tribuebant, qv

- Mf , r

, Vindobcne de bello adverfus Gallosper-

ttiogl, p

^feqvendo, contra qvam pollicitus fuiffet,

Hunaig

per internuncium tractaffet, rationesqve

ütrIt, w

foederis & fortunam fuamfponte commue

t 0

taílet, admonitusqve ut foxdus fervaret,

j

flión

"

Atttnetet

€ogitationes pariter viresqve fuas alio,.

N

H'etl i 'L c)qvme.

qvam juftitia pacti exigeret, convetti

ligi,.

inde vero nullo negotio Kpofïö, inte

qvo |

]

COÓNTINUATIO;

^

793

qvo confilia ifhec valerent, qvum occafío

UT m, d

cauiäqve bellandi rurfus qvaterentur: Tum

vero claufülam. feederi converto adjectam ,

mnf i

qva al mutuam communicationem Svedis

AU muum

fe obligaffet , minime confectam dediffe , eo-

lt w

qve pacifica cónfilia, & moleflas difficiles-

Atby p «mmæ-

qve füperiorum temporum tractationes , foc-

Hdnl qum

dusqveipfum tandem ad nihilum rediiffe.

i d

Pofthzc qverebantur, edi&ta ad revocandos

Y v f

ab focætate mlhtlæ externz Gexmanos pet

Wt r

Marchiam vicinasqve regiones promulgata

lïïïï ia

inprimis dirigi ad Svedos , qvos clam pa-

m tll

lamqve petat Brandenburgicus, qvi convel-

Jnt WE

li cupiat pactionem Osnabrugeníem , vt ar-

N;

i Hu, ii

mis fe mittat in pcffeffionem PomeranizjO-

i

j

v

!

j

E

rientalis , cujus recuperande 'qvando | defide-

T

:

D

rio teneatur , perfpici ex füperiore bello Se-

oxt.MW«'

ptentrionali, pactisqve cum Carfare, tanqvam

an 3*1

tege Hungariae & Bohemiz , initis, qvz. eó

t ('Ji (),wl

pertinuerint , ut Sedini potiundi occafionem

ff [Uaüïïïefïw

ciptaret, oppidaqve in proximoó occupata &

" ul W

infeffa retineret : nec dum eas cogxtatlones

'Ef

H aöjecjffe, qvando interpofitionem ab Saxone

&

B eret W

*

etin W

794

C $ &

*

« a

& Bavaro faftam obftinate dea—c&a

ff

et: QViQ

4 n

& literis afpere preterqve modum & con-

ylan

fvetudinem ícriptis fe inceffiffet, atqve in

precipuis Europz aulis odium fibi & invi- n

diam conflaffet , Cæ,färcfnqvq & Germanig ïigmdecrmla

Principes contra fs concitaffet , ab iisqve fub- i5j i

fidia & auxilium contra Svedos ; veluti com - iffetitt

munis Patriz. hoftes , po&ulaffct , omnesqve j ereit

juris , amicitiz , federis atqve vieinitatis le- ib

ges neglexiffet. — Ad hac copiofe refpondit dj«

Brandenburgicus fidei fervatae fecurus , qvod. üikeun

in maximo rerum- diícrimine omnia confilia slsl

àm male m

atqve cogitationes ad falutem Germaniz re-

tuliffet , magnoqve cum periculo fuo & for-.

a lg,

tunarum difpendio, eam expeditionem íu-

1 dlmlMc ;

fcepiffet, ad qvam cur fefe obligaffst , non cu-

l tm [i]b(i(

piditate proferendi Imperii, íed amore pa*

It iptis ao

triz, qvdm jüvare teneatur , addu&tum fuif- -

li ttpu

Íe : Sacras enim Imperii leges, fidem, in-

U precpu,

qvam ab Cafare adactus fit , neceffitudinem- :

Ttttis Q

qve & pacta inter. Principes £ledores con-

am Vitrio',

firmata ab (ehoc officium exegiífe: religio-

Ms verlg

:

:

)j

[

nem oþfequiiv erga fun—mflum' sapit; jus atqv

ls.

1]

LU lenter

-

Frmänian

Ü

' CONTINU.ATI2O.

795

Wet:qvin

jdi,gnitatem fu

am , inílituta legesqve Imperii

?Mcom - fervaffe, contr

a autem feciffe Svedos , pacem-

ämm;

qve publicam fregiffe, & Regi Galliz pro ho-

t E

fle patriz habito , contra fanctiones publicas,

Jmp»| contra decreta Imperii, contra libertatem Ger-

Db maniz, cujus defenfione atqve commodis (an-

iMm« Kte caviffent, confilium & opem tuliffe , infe-

MmwE flumqve exercitum in fines fuos adduxiffe:

4

Wutle| -mox ibi flativa atqve hofpitia pro libitu fibi de-

ü[

L

j

- fignaffe , & plerosqve ditionis füe homines

.z:xmïqvod

per Ukkeranam. Marchiam , ac. deinceps pec

"Md

Occidentalem Pomeraniam Novamqve Mar-

j oin [

chiam male mulétaffe, nec non eqvites in du-

w E

catum Crofnz , vetus gentis Zollerang pecu-

T

lium dimififfe, qvi tributa militaria impera-

ä&üüw

rEnt, tum fubfidia annone , resqve frumen-

"u

3 L ..

tatione aptas more hoflili exegiffe , & infciis

.

invitisqve ert

puiffe , fimul & propugnaculum,

WFMM

i

inqvo precipue tranfitus fecuritas pofita fit

d

yi & armis occupaffe , qvin & adjutore con-

T

us i

filiorum Vitrio, homine externoj, atqve

l

in ho&is verba & fidem adacto , multa ini-

g^

qve & infolenter feciffe, nec modo defe-

mmüfl'lwi'l'z

fed. etiam

ï. ggifïe Germaniam ,

É

*

oppugn

afï' e;

jus

JNUNM

E

*

^

$.

$.

(

796

EthS CBP

jus pa&ta , vieinitatem.violaffe , txanqulxta- ;

Mj

tem publvcam conturbaffe , decretis in Sena«

tu Imperii factis minime parudïe fententiis- |

n fuo p

qvc nomine Circulorum fupetioris & infe- -

fecundu'

rioris Saxoniz promulgatis morem non geí- .5

| fiffe, cumqve jure experiri potmffent, prote- guptr

.mus arma fümpfiffe, atqve in alienas Regio- -

N. cum d Y

nes, de nemine male meritas, fuamqve & ..

,mpcf permJ

Impem fidem fecutas, caflra raoviffe, & fü- -

EU

perioris Saxoniz Circutum ,cujus &ipíi por-

a aj d

tio fint, cuiqve jure & omnibus officiis de-

a N

vinciantur, infefla(fe: de cxtero fe , ni Iqvod :

? QUi Ulqü

ad obligationem & diligentiam fuam fpe&a—

niec bon

K conlorte

fet; prætermdiffe, conditiones pacis. W'eft-

AMCDECYC.

! phalicee & foederis prox1me icti fincere im«

pleviffe & fervaffe , libertatem patrlæ, fecue

, qui

rltatem cognatl &lecloris per leges imperii, -

xvenifit

f

perqve fidem, qva Ele&toris mutuo fibi ob-

unamkpamæ

- ftridifint, - propuonafïc : formulam transd- -

de condi

Qionis Colonienfis facris i 1mperu le g1bus frau- -

htulifn,

di effe non poffe ; neqve ejus fententiam eo -

li auclore

pertinere , ut culpa fua Germani falus ne-

Qtmemor

ghgatur de communicatione qvoqve fatis- -

E

€C€

! Ittent :

1

ER

/

797

,

CUNTZNUQTIO-.' :

ilüln. |

!

1 fgöiffe ejus ca

pifi, qvum haud obfcure Ka-

l

r

- Jendis Majis hujus anns W?Ugelinus de &qvo

lx

.. & jufto fuo propofito commonitus füerit :

if

|

: /

edicta ab fe, in clientes hominesqve fuz di- - :

" |- nionís , fecundum jus fasqve imperiilata pro-

JMEM) P(e. E

mulgataqve elfz: nec iisSvedos offendi po-

üiwsilegio'.

tuiffe, cum fe voluntati & fidei Cearis at-

m E

qve imperii permitteret , eorumqye opem in-

sf p

vocaret , qvorum niandatis decretisqve omnia

atl W p

confllia atqve inflituta. fua refponderent :

tsl ,

rxterea tot pericula fumptusqve fe Germa-, -

tutig glæ caufa fuflinuiffe ,' ut ,/ope deflitui non

yoffet , nec boni exempii effe, ut. ab rege Ía-

eio -& coníorte juris Germanici tam afpere

y&ümäïä-

inclementerve confulitur in Principem Ele-

inims ]

Qorém, qviin belli fociais juitiflimi iocie-

W

IM:Q

T

um)

tatem . veniffet , .qvive fubiiffet communem .

p

fortunam!patrie , in cujus- fidc clientelaqve

NI

hE

efet : de conciliatione , qvam Saxo Bavarus-

j

fbwü ;

v|

"

. qve o

btuliffent , nil fe recufaturum fuiffe , fi.

"us

T.

Gores fieri potüiffet , qvi cum de

a qu

p

- per belli au

i

]

arma nihilominus re-

"

4j |-pace commemorarent,

D (14

B| tinerent , & damna vaftitatemqve fuis regio-

E

inferrent : caufam ejus rei jam elie .

[

j

V

*

Fa r

Ll,;, |

798

S,

talem, in pertineat ad fecuritatem atqve exifti- -

»inr toent

mationem univerfi imperii, qvod lais opem n

tutelamqve preflare teneatur: infederecum 88*

rege Gallie fadto fe fibi refervaffe jus patriz, ïï«nt,co'niuü

fi fuo auxilio indigear , fübveniendi, cum per .,f'fn""äm'

officium Germanis principis non potueritali- [ (s

tet pacifci, qvam legesad fundamentum Reis filtt

publice pertinentes paterentur: nec juri fuo- dulb

— fraudi effe, qvod ultraportionem , qva Reipu- iib

- bliczteneretur , auxilia mififfet: nam idchas wwl

ritatem patriz indigne à Gallis vaflate ; & £i- a. Y

dem , qvam Ziriezi Ele&orem fanctione/Ca- in,pi d

faris jureqvc jwrando confirmate dediffet,'ab jtmmo

- É poftulaff ; undeconflare poffit , nil fepra- oiílis r

&er leoes nrzte

[

V

*

e . pacta conventa.. feciffc vim Qu

etí (ciret, con

fi

la iplorumad rationes vires- ,

u R

- qve fuas ab Caeare & republica fejungendas

m mifat

valuiffe. /Qve cumà Brandenburgico adtu-

am d

endam caufam afferrentur , tura inclinati funt

J

ue

hicpm

.* Czfris Principamqve animi, 'ut pro fec

tU prO t

ritate ejus fc vades fponforesqve darent ,

* d ortem f

communi fententia i Comitiis flatuerent, e

d-

on-

& urbe ex

ragiqqc & rgodo, qvo Ducgtu;n Qüviæg

tIa .

j Wt Pef &U

.s

EU EUR

1

»

tozv;hwvfm'o;

759

M i—.fra Gallos tuenum fufcepiffent, czteras

qvo-

"t | qve. ejus regiones propugnaturos , falvasqve.

"us | praeftituroseffe: qvodpericulum vt in fe re-

"g

üperent, conjunctisqve animis & fuffragiis in.

Vr

eam fententiam decernerent, multum contule-

d

runt F, Ordines, & C&farem rogarunt atqve

trn l

obteflati funt , ut/ Svedos, ad qvos decretum

[1:97

iflud haud ambigue pertinebat, in numero ho-

W&W

flium haberet;qvz tes alteropoftanno demum.

txit» voluntate atqve fuffragio imperii Ordinum

&&b [ eft confe&a. — Interim legati Ordinarii regfs

M&M&r Galliæ , qvi paffim in aulis civitatibusqve pr«-

' :äï,]b

cipuis commorabantur , exite juffi , diflrahen-

d confiliis Germanie fpe ceciderunt , gvari

ln d

i

fortunàm qvoqve tunc fubiit . Robertus Cra-

al

velius, qvem Rex cum pleno mandato Ratis-

"bonam miferat , ut rationes caufasqve actorum

as

1 d

fuorum doceret, perqve ipfum ftudia & fuffra-

t55 $ia Principum fibi conciliaret :

q-od cum ad

Hmy EW

ültimum pro eo, ac fperabat, conficere non

i

poffet, fortem. füam aftimans ; decreto pa-

Vgb

-quit; Gurbeexceeffit, qvod é republica non

m virum multis & actibus

)DWW ;I??Ct-,- ut per eu

cone

,L14'

E.

X

$oo

1]

z

jrpts

cenirandi&ionibus' convelleretur 'au&oritas

ag

p nl

Cafris, qvi mandatis 2vocandi caufa edi-

;'-;:æutionesa

tis , ejus rei fundamentum jecerat , ut. Ger-

^gferety 1

mania confiliis rebusqve confentiens, contra

hoftiles conatus inpoflerum firmaretur, pla-

ao pl

detatetiturs d

neqve in tuto collocaretur.

Poft unam al-

--

m n

teramqve excufationem in:eandem fententi-

am ivit Lotharius Fridericus Pontifex Mo-

;i*.okkius.'cfim

3 ibetaten

guntinus , Palatino infenfior , qvafi ejus con-

filia fuz & 'temporum illorum fortunz non

vt

eonvenirent , qvando. controveríía Bóckel-

Aiorat,

j o ratio

heimenfis adhuc tam vehementer inter utros-

qve difceptata eft , ut alterutri qvoqve mode-

tt, idira

ratio verfus Galliam , ftudio partium tribuc-

üi,qum i

retur. . Nec diu fubfütit. Francofurti Pero-

?ins, nm

dius , cuni prafcriptà à Cefare. exeundi fen-

terri vim

rentia c

laxnilu

WVLiedl

N

à eum promulgaretur, minime-

Al Cum i

qve omnium morandi caufas habuit

Jrs Vltioni

]ohan-

& Pannos

nes Frifchmannus, qvum res Galliz , Argen-

torati inclnarentur, Íludiaqve in. Cefürem

fehere f

e

r

converterentur

qvo rerum flatu Svedici

&qye rbCI'O |

internuncii omni ratione annitebantur, ut

x

i& Verde

regi füo per Germaniam focios atqve amis

QTO - tun

c98 paatent, -qvi-una &;cuþz pattes redin-

r

S

*X

te-

»

-

COVVHVUMH?O

8ot

Uäont

tcgrandæ pacis explerent, fed ejus conditio-

"i mes non xeceplt Caar, qvum poftularet ido-

xm G-

neas cautiones , qvibus fibi Fosderatisqve. fu-

& is fatisfieret ; recmtcsqvc offenfiones , unde

TE

aliqvanto poft civiles diffenfiones exortz funt,

ftm il Qbhterarcntur qvz cum rranfigi non poffent,

E'H fEH nn

- altero anno in permcmmSvedomm vertemnt,

vi ex

XM&þ & Snolskius' etiam atqve Blumius ,

T d1cend1 libertate non tenuerunt modum for-

inemu b ,tunae ceffcrunt , cum Brandcnburglcus fuffra-

wijé| gis vinceret, &damna, periculaqve &i im-

« pendia fua rationibus atqve exemphs demon-

tmae| ftraret , ]a&uramqve natu majoris Fiiii Caroli

xu sde - Kmilii ,qvam in altera expedltxone fecu:, ex^

ilee | aggerans ; immerenti fibi neminemqvejlacef-

ii

- fenti inferri vim , irae dolorisqve plenus qve-

Cum vero Svedisnon decffent cau-

M

D ;feretur.

H

Mw

» qvas ultioni armlsqve [uis prætexerent 3

ucem . Hannoveranum ]o jàannem Frideri-

ts Ws*f

U Al cmn

fcedere fibi conjunxerunt, ut eo adju-

ht

wmw

tore atqve focio regionum finitimarum Bre-

lona am.m

ï

menfis & Verdenfis tuta pr' ig poffeffio eífct

D

Tncretqve : tum amicitia & affinitate Got-

m o

N

»

Lly

tor«

"2

»

CON

$o2

C $

A

l '; Wd tale.

torpina rem eó deducere cupicbants, ut claufo

)aus

cuftoditoqve Cimbrice Cherfonefi aditu, cori -

ja t

trabelli ab Dania inferendi molem fe co mpara-

üqVC üt» m

rent: rebus ibi conflitutis , cum Bavato deferi-

b

a »qVä!h

fionis focdus inierunt , qvod datum eft honor

vailizit

commodisqve eorum, qvi faederis vinculo in-

qnz u ;

ter fe colligati , una fecum pact recuperand&

byani p

-ferio operam darent: fcedus infeqveriti anno

cft i ts

Monachii Bojorum i tum

þerföriptumqvef: ;

r hod

"

^

qvod non parum offenfionis habuit , praecipue

r

Jhocha

cum ultro citroqve mitterentur, qvi Princ

1

E m

a ln

pum animos pertentarenit , ut fümnio ftudio

andenburg

fineqve mora negotium pacis tirgerent: unde

audaa eft füfpicio, qvafi fpeciofo pacis titulo

( Q

D

id ageretur, qvod ne qve ex re; eqveex digni- 12 ratlOns

df

tate lz Germaniz effet, qvippead cujus con- 5 ?

temptum injuriamve pertirieret , qvicqvid in ii

. Te tam ardua pracipitaretur , ubí aeqva de (a- " um

tisdando poflulata, qv omni juri valere opor- "! ippai

teat, contra tot vota obteflationesqve à fc fi. t inlg

hs rejecla fuiffent. — Eo minus epiftola ab otien

'rege Svediz ir extremo hujus anni ad E/e&o- lts Cal

ripta , W

rächnPkræcV:ipesc/gve : & Ordincs imperii perfc

NY

CON11NUATIO,

803

!

i

l

f-, Af x

lacuit, qvod tale qvidem id tempus effet, qvo

:

j

;

honori & caufz Germaniz favere debeat , ut

ll'film)mll" |

us

mpam. :

qvod in ea parte à Brandenburgico füfceptum.

Vi

actumqve fit, communi confilio adqve affenfu

approbetur: qvandoqvidem fecuritatis pariter

"n

21cp

atqve exiftimationis omnium. interfit, atfliüis

Uij

Germaniz rebus afferri remedium , praftari-

? "Itf um

qve laboranti Reipublica opem , cujus fupre-

ma lex fit , ut jura , judicia & libertas confer-

d

ventur : hoc poftulare autoritatem. Catfaris

QMwicipue

U

Imperii,hocívadere extremam rei neceífita-

1 »ü;muiüg

tem , ut de injuriis pofthac non infcrendis fibi

& Brandenburgico caveatur,

t erg

llge reconciüandäe

1675. Cum vero nu

,Väïtä?aï:zf"'o

amicitiz rationes proficerent ,. neqve alteru-

m

tr pars metu armorum , & inflantis pericu-

gt

li denunciationibus fle&ti fe cogive- patere-

verkæeïyqïfiü

tur,tota ea pacis tractatio irrita fuit, Cum.

n

Svedici apparatus belli vires & . .confilia di-

(

flraheret , infigniterqve mutaret : quz res

u

VI

?

w

;

p

J

:,

E

: principio qvidem tarde moderated; gerebatur;

f

N

propofitisab Caare in eam fententiam con-

hd

nen

kda&* cum Branden-

(s

äditiqnibus , Ut compo

6

Ur-

C

:

(

$04

$,

burgico controverfiz ratio iniri poffet. Pra- jpi m

terqvam enim. qvod. Benedicto Ochfenftir- st

nz erat confrmatum, Svedos omniaíua in m5l

Germania fecure .habituros , fi tranqvillitati

,io'ccafwnm

Lbcum. darent , Foederati Ordines qvoqve.cu- :iumnt

fatores fe,*reccperunt, ut qvaliscunqve etiam

a, g2

thura effet Regis Galliz fortuna , nil ad'ipfos',/ris,quPmS

pertineret , nec aliter Brunfwigæ Vindifch-/; 3quvcäf,'

grazius pronunciavit, hanc Cztfaris effe men- ^ ju pr.ïfï

tem teftatus, ut Regionibus, qvz ab Impe- i?

rii tutela pendeant , tuto libereqve prafint , vf

modo arma miffa ficiant , neminemve l- 4l i

dont: tum decreta Comitiorum i Circubo-

ire flgn'nlici

zumave oculis obverfabantur »'qv£ ejusmodi

UC ; f

erant, ut Brandenburgico contrg qvamcun-

andicio fül

q7é vim fubíidia & fecuritatem. fponderent.

- Apicem for

Verum .occulta metus ratio & diffidentia er-

frtesre ha

£a vicinos Principes tantum! apud eos pote-

10 pf

rat , ut omnem propefuam fortunam fuccet-

Arà u

fibus Gallicis metirentur: fimul reputabant,

-Jue poxi

qvo in difcrimine verfarentur , fi unus illetam

3 nditione

potens Germanizqve przcipue tiniendus Rex

"äïlfcpatrialng

?d re,pet-cndurxn— pri?tinds fines armis. cogere-

BN

*

: ï"ï &,*,;hon

N

c ON7 ZNU.ATIO.

$05

l

[

[

!

i

u

tur: jam à tempore inde Caroli Guflavi Re-

l

u

j

!

ng ; multa prater voluntat:m fuam accidiffe,

m

Ó

u

qv& mutatos Principum animos , ingenia bel-

j

llhtau

, li & occafionum cupida plus biis docere pof

h

CU-

fint: inanem effe poteritiam jure , nóri v füa

ïbSCUm.

!

M

A

pnixam, qvæ ratio fit non. deferendi foederati

d -

"t

Regis , qvi pacis Wc&phaucæ focius fponfor :

VW A

i. -

»yindexqve fit , qvam. ft' convelli patiantur ,

ldm T.men.

debili caufze praefidium in Germania habitu-

Wa

ros: vix zquo & honefto modo controver-

N

tmwir, E

fias receffa Sedinenfi clo. Doc LIII. nanf'cglfï'e,

h a

vum lites querelzque paffim coepte haud.

AR (j«

M

obícure fignificaffent , quali pactorum fiducia

Val

ïa

U

1N

mterentur : mox lnltUlTl quoque contta fc Íae-

m ü)ï: , uT

-dus indicio fuiffe, dubiam periculique ple-

V.u

.nam pacem fore ,. ad qvam tenendam focii -

1

M

confortesve lege armata compelli neqveant :

E

ut finitimus

"g

quare non poffe committere ,

ULUA

Eleäar 'à jure & &quitate fcderis declinet,

«tl

IJI,

qui [j lmc lgentium plene & fincere. omnes.

(mïw'a Id

ejus conditiones implere debeat ! - his modis

U (u

J w

u

1Pfun1 Íe patriamque à majoribus malis libera-

md mm" vlb

turum , necaliud fibi propofitum effe, quam . -

j

W

utiæqua &nhoneiïa pax inter, partes. bel'o

[

n

7

dlf-

Es

ü

$96

C, - $.

$,

'—. 2

,

/cin

diffidentes conficiatur : nec dubitare, qvin eam

-:m [ nVCITCI

confc&uri fint , (1 E/edler res pace conflitu-

tas habeat , poftulatisqve juflis annuat , nihil-

j,qvjfdbenij

dl p

qve faciat, prater contraqve formulam pacti

conventi.

ïi(re ) In [ [5

At vero Brandenburgicus cjus-

ii

modi pacem abnuebat , qvz non zqvis utili-

busqve patriz. conditionibus iniretur , qv&-

POT

At al

qve non ad. omnes atqve fingulos bellantes

alduDan

pertineret , effctqve talis , ut fecuritati fuz pa-

riter , & libertati Germanig adverfaretr

L

.

itsbdost

inde fnito,

jam diu erfím exploratas effe externotum Re-

fecplifüm V

gum deflinationes , qve eo valeant utretum

iif qrumi

Germinicarum arbitrium potcflatemqve in-

terpretandi pacta tantum fibi fumant , qvum

t Cifunk

fpemanf Imperii decreta, infeflent Princi

pes;

gtos cire

US&

ledantqve Reipublicz dignitatem: met

ipope indig

difhdentiz rationes fuggeri & foveri à Gal-

abusatqre

lis , ut per contraria Principum ftudia ad Ger-

nutardits rf

dfum damn

maniz perniciem tendant: íecuritatem Sve-

t necfig

dis promiffum & praftitam fuiffe , qvoad pa-

cem retinuiffent : nunc cum legcs convellant:

Aurpti fiei

bellumqve conflent, merito fuo periclitari :

4j ündentel

nec fud fuam cu'lpamï pertinere ,^ quod re-

eejusfege

ii þuf,;f'mbf".vafüffa

/CON?'!NUATFO.

$67

;f

"

Fac in Daniaturbatis, arta in fines

r

; kþus dfte

h

Mi

eorutri cc hverterit, ineo enim nil ániqve fe fe-

æ1ülhll'

c'ffe, qvcd belli repellendi fibi jus effet: 'iplos

L

Vi

non fletiffe promiffis , multa-infolenter in íe

flatuiffe , in receffis etiam Sedinenfi pacis ftu-

Ts

T t

pw.

dio multa fe condonaffe, & tanqvam cum vi-

inff?lü', y

cinis ; qvi unius Reipublice legibus inftitutis-

ve fecum coaluiffent ; egiíle : poftea vero ;

d

qvam bellum Danicun: exarfiffct , /male de fe

mziïuæpa-

Lt

meritos bello ad fe capeffando caufam dediffe:

eo deinde finito, nii hofliliter in eos cotnmifif-

fe, nec platiam voluntátis fug fignificationem

Ws

m

omififfe,qvum in defendenda patriz fa'ute ver-

Blitin

Dretur : Cxfaris,Hifpania Regis,Batavogumq';

& ite

Legatos fcire & teflari poffe fuam fidem qvo-

rum prope indignatiorem accenderit , qvum

iil

rationibus atqve confiliis Svedicis impeditus;

li

arma tardius refumeret ,unde haud mediocre

ht

periculum damnumqve ad Germoaniam perve-

niffet: necfücile obcurum effe , qvot labores

ZRWE&&P

-

confampti fuerint in traclatione artéculi fepa-

mcwmhä- :

*4ti, unde intelligi poffet, qvid ex jufiitia lege

,mcnwhn

a

& jure ejus focderis fibi liceret: tum fi maxime

gyäw "

| Wh

non obfe;vaffct |caput focderis cont:,ov-cffufrl.-,

E.

Ü

C.

(

$08

$, 65

hil admififfe

| in &I/eges

de pace publica läias,l& '!;u'l ; xf

fi hoc.etiam daret , ejus rei caufzeque cogni-

gl

tionem ad Comitia Imperii , rejici oportuiffe:

j gputam

atqui vero decreta de tranquillitate & libertate

i PO&U]GU

Reipublice promulgata ,. religionem officii

jg j VqUZ»S ch

erga patriam , qvae omni alia. oblizatione po-

^ memordy

tior fit , , eam in fententiam íe zdduxiffe:

d

quanquam autem novo illo apparatu in invi-

Jeatilit, f

diam fufpicionemque venerit , quaá confecto

ï'cmperdcterim

bello Galiico, invadenda Svedorum vicini&

ait f

con(iium,agitaret, tamen ne data quidem

uelcre du

háe Gicultate fe voluiffe aut potuiffe uci, qvans

at um

doquidem ita contra leges & dccreta. Impe- .

(tg momen

rii facturus fuiffzt, quod' per fidem Imperio

t Quantog

obligatum fibi integrum non effzt , quodque

*t roriciz

femper vitare flatuiffet : nam qua ad fupe-

h prtrumyi

riores resactaque pertineant , belii jure excu-

t iif

fari, eorumque oblivionem nuper pace Oli-

ttquepe

Venfi-effe fancitam : nec offeníx diffsnfio--

numque proximarum caufas ab íe quaitas,

0s erprime

Ame felleam

nec pacis conciliationisque conditiones ab Sa-

xorie & Bavaro , & pofïea etiam, à Johanne Vatgeli f

a. Lc CSquf ;P

F ridg:rico Duce Lunebu;*gicoj propofitas ull

ua ; mæ Hbcr.'

H

z

!

CON: JNUAT)Q

$o9

l Pwä '! j

b

i

fua culpa odiove padis:, pro qua univerfe &

E

]

W

AU

Ilän

firmiter reflituenda etiamnum ' aunitetetur ,

Y

fed ob repulfam congruentis faisfactionis, ali-

h)

s

fmt;

enaque poftulata repudiatas fuiffe. Ab his

(

ln

U

l

lts

i,]

caufis, quas prout ultro citroque difceptatz

- funt, memoravi , du&ta funt initia novi bcdli,

i dafe:

i;

|

;

.w

| quod magnam quidem expectationem. Regi

n img

'v',

32

-Gallie attulit, res vero Svedicas in Germa-

t

nia femper deteriores reddidit, planeque com-

g L

M

mutavit fuperiorem fortunam ejus gentis 5

)

»

1

'Rm | quz neícire alioqui non poterat, quantum.jn

"

Ü

*.Sï& i

hr

'| amicitia ejus Imperii, quod totius Europe

F:.

; i

NU L*,m

* | negotia momentis fuis ponderat ; fitum fibi

FH

effet , quantoque impendio conflarent parte

1f

UA

VA

- nupet provinciz , & inprimis ea oppinio, qu&

n

noflra patrumque memoria apud hoftes fo-

MÁ[Wa d Fm

ciosque invaluiffet, quafi non poffct vinci,

haberetque per fe pondus ad pacem invitis

partibus exprimendam. — Sed ubiifte conatus

Qu

!

!^T minime felicem exitum habuit ;' fenefcentis-

g * . que Vrangelii fortunze Svedis exemplum de-

oïætiilï ^

dit , cladesque apud Fehrbellinum , & omif-

U^

W

|.fà Vifmariz liberatie-res,convlcrti—kkt , gravius-

que

|

E

4

Q

916

É $

;

—-ï

:Tispüblïcïs

qua in eos Cefar cum Senatu Impefïi flatuit,

& Turenii etiam Crequiique pralium infeli-

giGdon

jiiearem

citer cecidit , Danusque totis viribus in ipfos

movit, majorque Europz pars, quae fe à confi-

;gxacefbatis

liisatque ftudiis Gallicis fejunxerat , rebus fà-

Auti funf:'q ;

&isque his offenfa abalienataque eft, apparuit,

ygicm ]

ferum fuiífe confilium, incepco defifleze.qvum

fl fäbiqbänfi

prater injurias , quarum caufà jam communis; -4ropdto

d

remediumque difficile & arduum erat; fum-

HS [IORMSQT

ptüsbelliquoque ita eftimarentur , ut folvi

tien poffent, rationesque pracipue tales iniren«

ii il

tur , quibus conficeretur defenfio, totaque coc^

qidiareka

pti recens belli moles in auctores rejiceretur,

siote f

Quo tempore etfi non levis füfpicio erat erga

ämnH berh

Daniam, quod,coníilia &^'opportunitates ab

mdiin hofl

vlueceflun

eventu peteret , fücceffusque Foedetatorum

fuorum expectaret, Poloniaque confirmatis

tneatus ratio,

euni Brandenburgico paCtis infifleret, ipfaque

t fip

fe contra Barbaros &gre tueretur , & Ruffis

fepentinirer

quoque more fuo augendorum finium avidis

ttiofociisim

ijova fpes injiceretur, Gerimanis autenr ed reve*

tom &f

tentia religioque in animis ineffet , ut domi fglf

mrcfaste

tem bella dcfendc:exjt, hon ;nifcrrcht, legibusve

ïisintcrdun1n

&

d

r

/ E)Uihiïärtjbu

P

| CONT' TINUT1O,

S?Ifr

s & padtis pub

licis flarent, nullisque adeo , licet

"h maximis Gall

orum pollicitationibus; adarmo-:

"Mi | um foeietatem hactenus induci poffent , ta-

N |- menr exacerbatis utrinque anímis , ca tempora

am inter cos & Bran-

Ils |- confecuta funt, quá mull

fpem re-

"a denburgicum inflauranc& concordiz

uibus rebus impe

ditae

ia ï:gliquam fciebant, Q

o ?—zfuperior* expeditio in A

latiam, bellumque 10*

.

.

r hec Turenius; di-

ibl J

ciale facceffu car

ult: inte

t d

anonz difficulta-

firaQtis hoftibus, magnaque a

ts |-

te affeQtis, vires & annonam ex

Lotharingia &X

ia |

Burgundia refecit;

illisque in vallata & exhau-

li horreo.confiflere non au*

st

fla regione fine bel

n |

fis,(pem Hyberhorum erijuit, confiliaque prc-

autem.

ii |

ficifcendi in hofticum antevertit: five

n

flitutá

i |

nimia fucceffuum fiducia; five non con

commeatus ratio, five in (ammittendis auxiliis

ha

tio

d

folvendisque ftiperdiis cunctatio & tarditzs,

s

lmaü"a

five repentina rerumB randenburgicarum com-

vl

mutatio fociis impcdimentum attülit, Turehi-

-q"ï?

usannona & fu5fidiis inftru&us, contra omnes

n

P. r

;?'ü- - fortunz cafus f«fe muniebat, fpecieque retroce-

A Mälï

,

- dentis interdumi metum periculumque fimu.

d

tum

'—;-Ixaba-t, ut his artibus in. coxnmodior—cm-()ea

pe

;ï

-

(

C $

$,

! e12

]

petveniret , nocendique opportunitatem nan

cifceretur.

;i;bat,

*

'

n.ecc l

Quo üeþat, ut Federati lon-

ginquitate. locorum. — afimentorumve inopia

1

grviamm

impediti, Al(itiam praefidiis corameatuque 4jadits p

nudatam Türerio recuperandam relinquerent: Regionislgm

nifi quod Dagobertfleinium , quod viam ad- tutit!

IJF

i

itumquead Al(ütiam patefacit, cum praefidio j*

tenebat Haug wizius, qui dum fedulo & cum :g

fide obit excubias ; perfidia. centurionis Tali :inisDt

cadit , nec multo poft deditio fit, caftcoque xlauts

potitur; Vaubrunius :

mox Landaviam fir- uic ib

mat , nulloque prohibente cis Rhenum pro- cinluma

greditur , G tributa imperat , ;oppidaque fpe ss, i

auxilii deftituta in poteflatem redigit, ma- st W

ximeque Regioh'es Palatinas more fuo vexat. ; oppidum,

Eodem tempore P'æiiipsbürgcnfe p'ræüdium adilt, otc

per agros -X vicos Palatinos excurfiones - n Wi

ciebat ,. quo nomine perlatz funt querel] ; dl

quafi confultando differrentur confilia , oc- amdna

cafionesque neglizerentur : - cupiebat ením j

Palatinus, ut Fridericus Durlacenfis ,. qui güm R/

Y

fummam imperialis miiitiæþræfe&üta.m ge-

at hbere

niciofas

rebat/'.,' infefïes | .fib.i »,m'a)ximeque- per

*

2 ditüs

)

x

crupuv.-.f,&

lo f

z.

4

? CONTINUATIO, :

!$i3

mï*änzn. |

| veruptyiones inhiberet, qvod cüm pro eo , ac

o&qlabatxnecemta*s ,in tempore non fieret,

^

NT

Mm i

qu

à| mec per-vicinam - hoffis potentiam facil

eins

"t |'tercludi aditus poffet ., frumenta pabulaqve

L ejus Regionis partim abitulit, partim coriu-

il | pit Éicentia militaris. — Mex "T urenius firma-

wþ

F&

(d)

tis Haganoa & Tabernis jAlfaticis, | occupa- ,

J im

tisove Vogefi itineribus, & pulío ex Lotha-

ts ld

n

ringiz finibus Duce Seniore Carolo , auctus-

ld

þ.qve 'fupglem-entï's, qv& ex Lo:haringia G x

La

| Burgundie advenerant , reconciiatisqve Are

Ti »

fggntoz'atenfium animis, opportunum. trans-

üïk

M

1)

itum nactus , feflinatis itineribus trans. Rhe-

num movit & Wllflattium , Hanovice di-

:

tionis oppidum , qvod altero lapide Argen*

Inde progreífum

l*torato diflat , occupavit.

M

fortuha potius ; qvam confilium : deferuit ;

m

"

qvüm caflra loco & ad defenfionem , & ad

?

RO.

-reccptum

lidoneo pofuit, & palude foffaqve

$

qu

| diligenter communivit, ut non riodo trans

ul

IN

Q

J

Kinzigium Rhenumqve regrediendi [liberam

ficultatem haberet , fed etiam difficilis effet

ml

—

E

0

x

eum aditus ,^ minimeqve à tergo invadi

*

itus-—

::ü E OH.et'

!

$

'Eo rcþum i*gatu C?efarei &xerc

im-

E

$14

C

$, 5

J

h

Imperator Montecuculi aftu & mora utcnau

; t

ratus, maximeque de commeatus pabulique co

s

pia folicitus, lente fe ad oppugnandum hoft

d Tu

comparavit: fiquidem aftimabat refeCtas:

litiz 'Turenianz vires, & fübfidiarium Britan

C

[ ,mïlo

nici agminis robur, impeditum infuper ob pa

pfum(ü

ludesaggeresque caftrenfes aceeffum , praerept

Vertl

item ab eo itinera, & paratos receptus: hisre

«notoo

bus fiebat, ut impreffionis facienda confilium

—

EU

caute differret, usque dum melior occafío fe

daret, quam magno quidem ardore expectabat dieisome?

Dux Lotharingie Carolus junior : interim amisi

Turenianus miles dum intrapaludes & aquas intuit

eonfifteret , multis afficiebatur incommodis, 15 A

praterque crebras pluvias , quae illi prxcipue

vü Bo

graves erant , sontinentet fere cxhauricbafur

vtum

ucfelina

moleftiis pabulandi, & laboribus obfervandi

hoflis, qui proximas vias obfederat , aditum-

üDwemi

que Rencherlochianum | pracluferat , ne Phi--

alibiate

lipsburgum verfus tenderet fineque prailio.

Aréto af

elaberetur: nam ad in fallendam Monteculi "1otio,

