NB r

aliquandó ad fe Antiochiam accerfi

vifï'c',l,

XII:.RKW Wttyer

seflatur Eufebius, //b. 6. 17f cap. i5

"Mttilne j

iblià c

Tüm cciz.im B

OLU at

2 LP

e

0??€?qaämiparti

.

n;/:, N

Biftorte wmivevfalis.

"?

mlm ab HCH

"üjt

g ta. Primum Velumen conficit ex qua-

tuor verfienibus, 1n quatuor columnis,

HI.ROH'(Um j

Primià columna erat, fcptuagintaIurer-

h.

( f

prétum. Secunda tranflatio Aquilzs

ii

Tertia Symmachi: Quarta Theodotio-

) Mi

npl'

nis. Sccundum Volumen fuit ex fex co-

Ttri Tamllfaris Á

]umnis, quód vecavit Biblia hexapla;

s "fm&hab;

tibi prioribus verfionibus acceffittextus;

Yl on

primüm Hebraicis literis fcriptus,poftcà

DN

Grecis. Tertium.Volumen fnit o£to co-

It cun&

Jumnarum , quod vocavit O&opla , in

quibus adjunxit prioribus ver(ionem,

"f?viäcmr, t

1

TOn

quz in Hiericho inventa fuerat: alteram

05 Rnf n

deindé, quxin Grzcia, Nicopoli, uttra-

Itf mtm f

ditEpiphanius & Hicfon.

Ut rltit dv

Magna per hoc teinpus concitata eft

tempeftas adver(us Originem, de quà

M olefe

[o n

idemun Prafatione Sext1 Commentarts

$n Ioban. ob vulgataab co fcripta , vel

LU

[

h

W

(ut ipfe excufabat ) eius nomine edita,

ii adun. aL

qua(i multis hzreíibus abundarent: quo

FacAbrahani

nomine à Demetrio Alexandriz Epitco-

bytien t

pefuit excommuntcatione damnátus,

& prolata contra cum fententia, à czte-

'Ore

N

ris quoque Ecclefiis ratahabita : cujus

rei gratià mox Orieines , pro fuidefen- -

m Mamni

diam acertv

fione, literas ad univerfam Ecclefiam :

fcripfit, amaritudine plenas. Et cum ne-

idifups

get» cos à fe di&tos , vel fcriptos errores;

ao

hzie-

l

153

Sywpfs —

ijprlt/ü

40I

hareticus dici non potuit: Satis enim eà

j

^

viit

Md

improbavit, düm conftanter fua effe ne-

as

j

u

j

gavit. Sed in € omïnüs'vidctuxgggg(a. 2 "

'uis 'rrïildc;i

ione dignus ,

uód cüm fciret , tàm.

,E..,.-.Tä,—-—-i

-nul- -

3

]

g

t ;

multa fua ab omnibus impugnari ,

lum tamen ediderit

ationum -

n

m

ommentarium , cüni fibifaus (uper- — & i us

n

-ä,ua.&m

fuerit otii & remp

^

oris, utad verz fidei

d fl a

norma

meaattemperaret. Lonzgse,

vecnidttt

ä(ïo«-

?

. ariolan. fol. 44-

3

i

h

]

[] g d

derunà cum matre, inter-

Sed Alexan

icugua

fc&us eftà fuis,in Germanicá expeditio-

ial

nc , apud Moguntiàcum : Maximini

vt at

dolo. ..

asssl

lius Maximinus Thräx,

CO

eyaX X VI. Iu

at r

P

F

hümililoco natus, barbarifque parenti-

t t

!

bus; qui & iple Paítor olim fuerat.. Ex

li ib

u

Tyronum Tübuno, & primus ( inquit

Lav J

TR

Capitolinns) é corpore militari, ac non-

15 Og

.,

r, Auguftus ab exércitu eít

X

40q düium Senato

Ln r ]

appellatus.. Quod fa&um fuit Anno

Chrifti237. -

L.

Lmintddt

Z:Jntur:E«þb./ri, f

Is totis viribusin Ger

maniám. profl'-

&us, non folàüm Romano milire, fe

- TUUUL Gdm

z. [emiuin

Mauris etiam & Ofdroennis, & Parthiss

Wib r i

quos Alexander habuérat, ufus eft : Vi-

cos Germaniz lono? latcque incendit,

d t og

hoftium vim magnam concidit; ac mul- N

] Peittroy

tó plures cepitmilitemQue red

uxitopue -- ] "ii

lcntuqï? 47 n i

*

Z^

-^

Mi

^

J —z;jll"orige'-ïun,z'«verþzlü.

159

PGWit-:Suig—c—uim; -

t Dtcrfuuffgg;,

lentum. Germániá pacatá , Syrmjuna,

[jll'lsxvidgm atj

venit, & Sarmatis bellum inferre cogita-

m (u'm,tig-': :

bai ?;.sc'd' i*ni us --c*i-ïx/dcälitatc. &ixc.rci-thü'; of

u

IU

AL [

1

eamque rem S,ähatus ; qui & ipfe Maxi-

minum oderat ; habuit ratam , & illum

iT n ige

Reipublice hoftem pronunciat. Hoc

fa&tum yindicaturus Maximinus, habitá

i, i, a *

concione ad exercitum, Romam cóten-

ienum, &-

n i

tus Pupicenum

dif ;iquq c.,ogn.i'to , Senat

t: & Pu-.

Md -

niftratio- .

pieno quidem belli tradit admi

Á ; Maximim';

nem adverfus Maximinum; qui, Aqui-.

leiam obfidens, à fuisMilitibus unàcum ,

Aiuns Tfra ;

filioquiefcens , in tabernaculo fuit in2/200

7)

mf

tus. Herod£an

xolm furar, D

z

*

:þpi,afltby. (f:'-þ' 19 K5 La

Excitata fub eo.

;

Cik

€

k yius (ngit

j

*

riftia

t

norum.Z«rez

-nno Chrifft 237. :

"À

Ya

if od .^

214/.3. 53 c. Ob gravem,ut creditur,.in-

v

"vid

*

jam contra familiam Alexandri, in

&dun hirnt -

uá complures fideles & Chriftiani ver-

fabantur. Epfeb. [;b. 6. cap. 21.

ï:rm/aniamprofr- :

m milte, d -

.XX VII. Gordianus, cjufque, filius

tüiem Imperii ceonfortem afciverat; An-

qni, &hactis

no Chrifti 258. vix per usum meníem,

aíed: o r

Imperium tueri potuerunt. . Poft quos

epeimdh

Gordianus adoleícens (maioris illius ex

con:ïdit;acmul- r

- flia nepos) ab exercitu &uguftus accla-

qi redunt opu: ;

I

appro-

?

At-us 'ftgj't: quam rem Senatus

"

b?Vit,

i*!äü |

y;)?W

, gynvp]&is :

Wavit, & Pupieno átque Balbinooccifis, - 13

1

jf

adeum detulit rerum fummam. Sed à

MLE

Philippo , quem Collegam affumpferat,

]i

impié & crudeliter occidi j

uffus fuit.

-

i

i

Capitoliz.

suan

XXVIIL Philippus, Arabs, Patre

S

gt

Jatronum Duce ortus , ad tantoshono-

xes;, à 'Gordiano evéctus , Anno Chri-

asj

j

ii

lt

fti 245. füccedit in Imperio : cüm tamen

It (v d

Stnatus; Romze audità cede Gordiani,

MnmiiCbrifïimif

Marcum quendam Imperatorem crea-

zet , & eo defun&o Severum Hoftilia-

v a Md

zaum. Sed & hoc defun&o, P.

x

"at

t

hm-gpüm*'

RUT

&uguftum appellayit.

.

tj p g

Hunc primum ex Tmperatoribu

5 Chri-

ftianumfuiffe fa&tum,perhibetur. Refer-

; Muf

tur enim ab Eufebio ; Caffiodoro &aliis

PT UT

al

Rufebiü fequentibus;Philippim operam

-t p

dediffeChriftiane Religioni ; & baptifa-

£tum effe. Sed Eufebius hzchaufit, ut

Yutan ragitd

ipfe dicit, ex Epiftolis Origenisad Phi-

Pl m

lippum, & ejus Conjugem Severam,quae

m magiramm r

Epiftoletamen fi&z cenfentur. Ideó de

ts duf

Religione Philippi nihil certi pronun-

li Qftidn

ciari poteft: ut quidem Sethus Cál-

T fij g

fivius £s Chromol

DO rf

fet.

ag»in s fol. 371* cen-

" blum

Baronius veró , variofum au&ordm

.| Ui

fticis

Vg

ggjgxo;ie; 'iyfgfq; tabulis Ecclefía

pe

mapj;',

Siflorieuniverfali.

161

^

li

U f

mOürc'

probat , Cliriftianum illum fuiffe : :fed

S(«

demüm poftquàm imperare coepit;.ad

OHcgam af

h

veram Religionem acceffifle;putat. 4t7-

: Oi Ài

d

o Chrifla 246.n1m-2. 2459 Chrifli 249.

Wum. 3« €) 2dmno Chrsfls 253. s. 1,

hi, i

Anno-Cliiftiz49.a duobius TPhilippis, 4;;4 5 ;

LT

du

0

patre &filio Auguftis, millefimus Vibis--.

IAHHO

«condite Annus celebratus fuit. Beroz.

j

Sub hifce Impp: Plotinus Platonico-

At Cde Üv

ld

mm Gentilium facilé Princeps , cum

"Dttotm

AmmoniiChriftiani Philofophi , unde-

Pnm Rof

«im annis Alexandriz, - auditor fniffets

anno ztatis füz quadragefimo (ut au-

'ldo, Pht[lppuü

€kor eff Porphyrius 1n ejus vita) Romam

'npmtoribus Q

veniens , publice profitevi coepit. Por-

eetr df

ro eum non fuiffe penitüs à Chriftiana

Rol al

Legealienuns exeiusrebus geftis: cotle-

git Marfilius Ficinus,qui ejufdem Com-

Mp

(f:gioni,&baptifa-

mentarios cgregie illuftravit. Sed Por-

ts hao

phyriuseum magie deditum fuiffe , de-

amonftrat , & multos ex ejus Difcipulis,

i Onrtiad

Ptm t qu

Remz «nagicarum artium curiofitate

tlenur. Jiode

depravatos, S. Auguftirius teflatur, licet

&aliquos Chrifti fdem amplexos, affe-

Vr m

t $du Ql

rat. Beron. Md to Chriffá 247.ndftm.

NNecati veró fünt Philippi, pater & fi-

J

lius, Impp. ille Veronz; hicRomz: De-

jorum nf

€ii dolo. Qui viventibus adhüc Philip-

ial

pis (poft Macrinum , qui cito fubl:,:tus

,

162

E m)pj's*w -

| m

eft; ab lllyncxs I.commbus) Impcrator

j 2207

En

j

fueratacclamatus.

,mcrdï-

uU

db

j 9

XATE. Mc(ï'us ergó Dccms,cx Pa n-

J

nonia ortus , in a.nu(quc. promptifft- --

'n Qni M'?'

"

mus , Anno Chrifti 253. Militum ( ut

)m mF

li(u" 4

modo dictum eft) favore, fa&tus Cefar,

gt

C

affentiente pofteá Senatu ; pnmum Gal-.

rfml W L

liz motus compofuit. Déinde Republi-*

cá Senatui commendatà , profe&ionem .

j C ut ul

unà cum filio, Impcru focxo de Senatus ;

:/m»/x Afert

voluntate fufcepit in Gotthos : qurcex.

n Emi Í

Scythxa egreffi;terra , mariQue. Thra--

"rmw üvsaicus)

ciam , & aliaImperii loca vaüabam, &

fmitdds qulL (

przlüs aliquot vi&or , hofte in angu- . -

lao r

ftias locorum reda&o ;,.plenam Vi&o-:

asluddcant d

riam reportáffet : nifi Gallus Ho[hhanus

r.mihonc( IN

CXIL

[w Cs 1

"-

z Mazfie Prafeáus , confilium il- .

] w

lius ad hoftem enunciáffet :

quo factum..

h mmmo ii

eft,ut pralio commiffo, pater & filius .

aM

[-—

ex. infidiis circum venti, interficerentur. -

j WeDuv

umhnm;va'fn

Entrop. lib, 9. mrel. Vidlor.

Quantumliber autem Decius , Princi-

—

LOrgo! m

Wa

pis optimi [pecimen edidiffe vifus fit; ita .

ii drum al

utà (uis Trajapus coznomento merucrit

d aot

dici : reustamen.e

ffïxf' innocentis-Chri- .

S

Buf fdg

ü

) SM q.mm

ftiani fancrumxs, Numine ulclfccntc me-.

ritas dcdxt poenas

j Pmml Ulll Hd

Ch;g&ggg)orum enim acerrimus. hn-

*

H küü oïum

xllm lls

Itis » fepuimam perfequutionem contra

Cr;

Qu iAl

—

F

u;j;

2' iouy) fm

Hiflotie univevfalis.

163

pm

Chufhanos commovit : ad emulatio-

80 Dccxus h.

nem, ut creditur Philippi; cum quo odio

l üe PIOm nn'

:capitali diffidebat. Esfeb. Jjbr. 6. biff.

hz

Mlhtum /

€ap. 32« Orof. l4b. 7. cap.21. vide Baron.

äwmfa&ucz M no C/'rl/l'1254 nA".4.

»MIU D

fihün .

Fuiffe autem à Deo permiffam ta!cm

t Dcmdcac

þcrfccunoncm » ob corr uptam Chri-

H ! PI OR &lOL(n

2

1;xm,.D.uu,p.Lmzm , lüuculenter Bea-

i 0001 df ana[

.tus Cyprianus., oculatus teftis , 4i-

Tormenta ye-

1Gtthor: gj*

, broe lapfrs. fic diflevit

) minq üt ]'h

"nperunt ; & tormenta fine Gnc.tortoris,

J fine exitu damnationis,fine folatio nior-

DUM

)dMft ia

tis: tormentà, quz 'ad Coronam non fa-

spltum Yib

cilé dimirtant , fed tamdiü terqueant,

quamdxu deficiant:- nifi, fi ahquls Divi-

ltll

ná dignaWione fubtra&us, interi pfa cru-

u vbidn .

cxamcnta - profecerit, adeptus gloriam,

nün quih, -

h, pncr d-

non termiro fupplicir , fed velocitate

- moriendi. €jde Dionyf. Alcx.ad Fabium

tf

Jijn,

Antiochenum dpudEz/äbm Ib. 6. c.34.

* EKt Greg

o

ori? Nyfïcnus in. Tliauvzdfllrga.

xDrgit, d. -

üferluls i

Ncqucahud tüm publicum, inquit , aut

|ptivatum quidquam agebatur, aüt nul-

vmtmomtrucnt

ntocisChr-

lum ponebatur üud:um abhis;, quitra-

&abant publica; quàm; ut obfiderent &

eucícenttm

.punirent eos , qui fidem fequebautur.

Erant autem non folüm minz verborum:

| accmmus,hm

teriibi'es; fedcum iis varius apparatus

WCW*" fupphuorum , nullum non afferquant-

y

UP o

D CB

N

WWJM

1é4:

i

pf

l

i p

&il

E ngmim'am

ticulum,nietum incutiebant hominibus.:

[

Md

jl

Enfes&ignes, & beftie , & foffz & In-

ftrumenta:ad. torquendui membra ac-

;

commodata , & ferrex inigne cathedrz, — | jitt

&ligna erecta;in quibüs corum extenfa; -

MMI M&üfh l

qui

erfiftebant; corporaporrc&is hore-

DT MA

pyen

islaniabantur ungulis, & aliaánnü-

1

gt ,

merabilia; ad multiplicescorporum crue- —

u d

ciatus inyenta ,. ab eis excogitabantumr.

du C

unumd; ftudium erat iis, qui hanc habe-.-

Yl

j

m d

bát.poteftatem,utnullus co poffetoften

m i K

—

di fcelére füperior. Alii quidem defere-

t D um

bàt, alii veró indicabant:aliiyeró fcrutae -

bantur eos, qui erantabfconfi, alii inva, —

3 t ytanun.

drnt, um Vr

debant eos; qui fugiebant; alii autem.

inje&tis oculis.in facultates fidelium., ut-.

iaf

rebus eorum potisentur , pratextu pletae

E

li ,

4 tum dan

tis.& Relisionis, eos , qui-fidem aim P,!e. ;

p

:

&ebantur, exagitabant.

E WJ.BJN]. A&

3 n i

Plurimi tàm ; patriá reli&$ folitudie -

mesmontium , deferta(que regiones pes -

TEb

tierunt: ex quibus fuit Paulusille Anaz

u ^ Aty ln

choretarum-Princeps ;- cujus res geítas:

Hti, Uj Yi

$. Hieronymus difertéadinodüm, &co« -

MUUTM

piost eft profecutus. vid. Baron. 4nue.-

Fl?. Pmm 'ut Qir

€hrifli253. n1m.16.

FWRMM

Inhácitem perfecutione', multirelis |

N IT

il

gig:xgn-aþncgä:unt;-,» iddue düplici m

:

"

Hi ijibüæuniverfä!üz

1ág-

ï"ämmire

do:. Quidam apert? Diis facrificárunty.

' hosnominaveruntSaciificatos,velThus

RU

U

" &Mk

i

l

rificatos, velIdololatras. Quidam verà.

Vdt s

l

J

1'5

» Libellatici. diccbantur. ,. qui abnegáraht.

NLUM

htli

quidem Religionem ,. (ed. Libellum à.

AU orun txr'

;

l

]

Prafidibus acceperant , ne publicé.coge-.

fo'POfäpom&ishQ

rentur.Díis. facrificare. B«rom. 245ma.

EU d as

Chrsflt 253. . $. & c.

P'ttapone .

Ed(ue occafione ,. graviffims ortae

U KO.

fünt controveríiz , delapfis recipiendis:

üiuiady Mtpdffim.ex operibus.S. Cyprianiappae-

hsgfpg, Tt. HocQue etiam in cauffa. fuit , ut

linisis, " primtitm Schifma: in- Ecclefia. Romana:

üijwjg Oriretur. Et' hoc. quidém primüm in:

al i, : :&frica' ; contraCyprianum Noyatus; des-

&jgg dC Rome,eiu(dem Novati fuggeftio.

lum B6 Novatianus Presbyter, contra.Corne-

jum Antipapa:creatus, invexerat. Et:

Ug -

.exindé etiam Novàatianorum hzrefis,.

h m )

Is

orta fuit; eud. Baron. 4n2e Chrifft.2549.

dddlüjg — F. 3: 7- 8: Domgmmnsfel. 49. E5 fea.

X X. Poft Decium ,. Vibius Tribo--

d

t ostde du

nianusGallus , Anno Chrifti254. à Le«

TITS ?

ioneuna , & militum reliquiis ,. Czefar.

alimodim

adus; Volufianum filium ,. Collegam

fibi afcivit. PacemQue cum Scythis (feu.

yi. D. 4

« Gothis) fecit, Populo Romano turpem.

& ignominiofam: acprimus-Imperaro,

jore, mili ;

fum. Rþmanomm ».Batbarorum.

RiPCHQ :

id(ïutwhd f;:

diar?as

p

166

.S)nopf f,

n

NI

diarius eft fa&us, illis enim ducenta dra,.

Ib

t

"n

chmarum millia promifit..- Hmcquc Scy.

d

a

as (

?

kts i

thz , aliis multis Romanorum hoftibus

WM

ferociores fadii, etiam Italiz mmxtaban-

ww mk?m) ]

tur; & magná pcxfc&uu videbantur, ni- . !:nnh"w q

fi Jmehauus ,natione Maurus , ad oram

Bt WW

hdu

Sarmaticam M:r.f'æ prafc&us , illos fu.-—

&

N

"(!0] n/v n2 (m»»

diffet.

Jyttitid qütuö'ï P

Hác veró de caufsá, cüm à milite &&-

$

pirium. TR i

milianus Czíaz fuiffet falutatus ; uallus

€o cognito, profe&us; ut obfifteret, unà-

F m lt p'ofcc?ö

cum filio Volufiano, Imperii: focxo, fult

1

FTTT fäx t (l

interfc&tus. Oroffus L/6.7 t4p« 21..—

nu Tine d at

X XXI Jnuilianus,latts ad bcnarum

20 !X(F'C'tl T

litteris, cüm Imperator fa&tus effet; pro-

- rbem nbusu "

miferat quidem- fe multa recuperatu-

uH;r i.5 Mi T

rum: interim tàmen exercitus alter; qui-.

nke,g.o,pufuam

in Alpibuserat, Valerianum nobili ge-

i tl ml

nerc natum, Cefarem creat. Quod mili--

tes Emiliani audientes ; ne turbis 1mph-

vtv T

N

kino Chifian

centur , Czfarem fuum interficiunt, &

Anno

n

lK0

um

tranfeunt àd partes Valeriani.

L

Chrifti 254. Orof: d. loc. Zoffza. ltlrr.

LISITM :

. amþma

Posmp Latns.

jf

HazcqQue circa tempora , Pmphxnus

Plotini Difcipulus, quem alii Malchum

M HPWEI! fb

E

(Q("ann [

fivé Rcvcm (quód ii Porphyra, feu paste-

pu

urá utantür) vocant , infenfiffimus .

hx'lo,al)i

. hofti

f

is nominis Chrifiani , & Herodia- -

Vs n

XXXILAf.

»

wlüoncas extiterunt.

h Y

il

: Hszä&univer/älü;

hs XXXII.A:Licinius Valerianus

"

| €xfar , in bellum Perficum profe&us,

t Ri

"ii eulpa cujufdam Ducis captus, infinitifds

contumeliis affe&us fuit. Saporem et-

Ml ii

Vi vl

)

jam Perfarum Regem, fi quandó.equune

htNatns

V

aícendere vellet, cervice fuftinere coas

&us eft. Cumque nec ullis precibus; aut

r i

,

h

g'w

retio» inlibertatem reftitui poffet ;. ex-.

- «oriatus, faleQue confperfus , miferrimé&

1, ditinjini

!

tüluaus,

d

Jänli

it vitam. Zrebell. Pollio. A4nrel. th

btdífia] r

L

^

V

ltione hác profe&tó dignus :

'nam;

hpeiiloco lg. -

VACM

€

im ab initio faviffet Chriftianiss adeó;

-ut familiarilime & amticiffimé coram:

stsad enatg

j

vl .

P

emnibus cos exciperet , actota domus

€jus pits hominibus referta effet. Esw/ebe

nii müptdt. -

d i

hbr.7. biftor-cap. 9. Pofteà Magus qui-

im ex ZEgypto, perfuafit Valeriano, ut:

nl

humanas hoftias ma&aret, & Chriftia--

16 Qu

o octa-.

nos perfequerctur. Fuitque fub e

*

poallid i EE

'ts,ncrurbis(m;ï

va p

erfequutio Cbriftiangrum : quz &

imintertdünt d

.,.Sl...s,.är,——/of

Varini, du

B. Cyprianum;Epifcopum Carthaginen-

fem (in cujus fcriptis.fingula prope vera

ba, martyrium fpirant) abfumpfit. Ac;

w

fzviit adeó perfecutioilla; ut Dionyfius:

m

Alexandrinus epzud Esfeb. bsffor. lbr. 7«

(

;

r

tempora illa omnium infeliciffi-

Q

iya p

a. d

eAntichrifto ; à DivoIohannein;

st ifenünt

l.

jj d

Agbcalypüxprædi&a Pin Valeriano

yerit:

uB

:f

S]nopfz"sï

&

; j

vetit effe expleta. v. Baroz. AnnavCFr.x'ï;.

lsf

tc.uM'fo ;

|

f(5 259.0021. €9. 2:4€ 240 pbryii*zög.

»572.2.

';;zrc

'ïimw*.-l" )

Sed & Novatianorüm & Cataphryguns

n

s. Id

eccafione, illahis temporibus-magnaim.

Vil

Mi

Ecclefia agitataeft controverfia:: Nüm;.

ii

,

i

quiab Hercetici

atierant, cüm ad:

pieratn

Ecclefiam: Catholicam 'fe: conferrent;.

fs

eílent denuó baptizandi.? Quod enim.

a, t Y

ntrique iidem haretici foliti effent, quos.

ydutg) rupj |

ab Ecclefia Catholicadivulfiffent, tan-

!

Vrl danotat

quàm immundos rebaptizare : id:proyo-

Ti t

cayit ad emulationem quofdam Epifco-

im. Tly

pos Catholicos, ut &jpfi, quos ad Eccle«-

,'.'.uKTWlHDäOKüpi

fiam redeuntes füfciperent ,. hereticos.

firin,Memttm:

denuó baptizarent; rati apud fe folüm;

nemp6;in Ecclefia Catholica;verum effe

£lj u

ml D

Baptifma,! Quz quidem tàm: magnas

umf G

tantque potens fuit tentatio in Ecclefiay.

ts a2 Gods

ut Ucluti quódam vehementiífimotur-

Bin&;. magnoperé quaffatz fuerint fire

t Qdfts

1 us d

turres, quzinconcuffz

olim tot perfecutionünrimpetus pertue

:imtdm;aarorr,pr"

P erTi

bia;

liffent. Baron.24220 ChrifEi 248& numi 4.

t

N

; CO.!ifi'at'qu'ide) in' eodem erzore diit

ump

W

j

etiam S. Cyprianum fuiffe yer(atum; . ac

N

j

li

N

quoque Stephanum: P: M. congregato:

VOATTITN

r

Conciliomultorum Epifcoporum , tatie

'l'h "

li

mtm) äu!

.:q nafninc* fug

giláffc; Sed'enm.erroris

i

26

)

poraie

A mf

IMie

Briflovio univerfalós.

109

U Bany, Ány

ponituiffe , fententiamQue mutáffe;;

^ 4f

apparetex eo ; quodipfe /i/r. 2. Epsff. 3.

& ferm. 2. deablut. pedum,ait: Bapti-

N

ULTA

E

u

-

fmum repeti, Ecclefiaftice prohibent

Regula./4e Eongsum. fol.54-

L

MAm j

j

QU

TA füE

|XXXIII. Pàtri Valeriano, qui

|

ipfo vivente Czfareratfa&us ; fucceffit

i f QOnfen

Id Quy]

filius Gallienus : quintglc&ä Reipubli--

cz curá , fe totum voluptatibus dàabat..

f;i:i(oll'ri &t

grzdiwlfxffcm,ra

Ducibusergó, cupidisrerum movarurni;.

BarbDarifjue nationibus audàciam fecite

W:i&m

"u oj

EÉtvis undique coerta , Romanum com-

guffit!mperium. Illyricum , J£gyptum;.

jlquosadid

t , hereg

Africam Tyranni occupant. Germaniim

Hifpaniam ,. Alemanni exhauftis Galliis:

titapdíe ln

auitiyeumeft

im Italiam irrumpunt; Daciá , quamm

Tráianus ultra Danubium adiecerat ; itu

f i

teyiipi Ed

perpeuum amif$3. Graciá, Macedonias

Pontus, Afía à Gothis : Pannonia à Sar--

velenantilind

inatis, QuadifQue populata. Mefopotas-

ujaz ag

mia à Pàrthis: fubacta , Syria tentatae

tyguzitmd

SedenteImperatore,privati homines Im-:

urmptustrt

peratoria munera obierunt; Pofthumiuss

nf

]uf

in Galliis purpurá fümptá , afflictas Pro-

yincias recreavit:

Odenatus. defensá:

ieverum

Syriá, Mefopotamid receptá , tutatus eft?

N

Orientem. Captos pretereà Perfarum

ffopxum t

ne-

Satrapas , Gallietro Augufto exprobra

3A

-—-

| $um

r

«defidem il

"

dk ä&ïuviæ*gmtiä"miür. At

z

lum*

)7e

à /37'&91)1;&

H,')MIWM

lum, de captivis alienis triumpharen

[

»

T d

!äät

g

puduic.Tandem fa maTyrannorü;—quog&

1

-variis locis X X X. exorti erant (de qui-

(in

f

bus pluribus Trebell. Pollio , Zzbr. fíng,

u

)

agit) Gallienum luxu fopitum excitavit.

m&mm

i

' Jgitur Aurcolum Tyrannum bello peife-

yns at

quens, ejufdem;aliorumque Ducum do-

uy fl T

lo jam domi zqué acforis contemptus)

l[

!oärmm;cms a

- ad Mediolanum interficitur. Zrebell ím

OUELO

i.

"mitá, Aurel.Vicdlor.

m Fbaw

'Quodautem Gallienus ignavus ac fo--

lzi wr.bd!o a

.€ors , adveríus tot Tyrannos » aliofáue

1

Qs t

[

Rarbaros, undique erumpentes , multos

Ls

:

/

lav&am

,

annostenucrit Imperium; factum id effe

v t m

proptereà Baroniusputat, 247. C. 262,

t pl

z4?1. 3. quód licet naturà fxviffimus,

" üptarg F

qrum

nec patre remiffior in ii(dem Chrftianis

vn)m

T

Vi

erfequendis. extitiffer : variis tamen

Ti

«ladibus admonitus , furentem com-

i'tm d

quefferit perfecutionem ; antiquatifque

ïusPoï!io,r

j t

prioribus Edi&is, Chriftianis conventus

At Confent

f

.agendi , & coemiterigadeundi, conceffe-

xit facultatem.

ttitmd Cl

JfffC

Sozomenusctiam, /jb. 2 cap. $. & Ni&

pron

!

EM

(um

tephorus Jib. 8. cap. 33. teftantur, iuru-

Mj

ss priones Barbarorum ad Chtiffiana Édei

Af

m ï*rl

trffan

( propagationem , magnoper? contuliffe:

«quód videlicet multi Chriftiani Sacerdo-

w::tzmsdim:i |

m?.imlc

ais

pl

* .;csfa&igaptivi ; & ia cxteras Regio

MT

*

?A

9;/;

"

17[

Hiflovie unïti'ef/ä li.

kitri,

L

DiTrany

abdu&i ; tum miraculis» tüm predica-

OIü]n-

.

| Wti

ragri

J

tione,q

[

K

uàmplurimos

Pcrduxcrinr ad fi- :

]. Dol

|

' dem Chriftianam.

i,

l

]

mOuu

í

(

Sed eodem fer? tempore , ortz funt

J

jj

y

* harefes etiam multa : inprimi$ Sabellia-

Qtum

"morum, &Samof(atenianorum , quito-

Que])

:

'tam Ecclefie de San&itfima Trinitate

T fOrlS 0nt

u

j

do&rinam penitüs corruperunt.

faä(f!ür. Tiii

UYX X X 1 V. Anno Chrifti 269. poft. —

- Galltenum Flavius Claudius , natione

ittrnang

! Dalmata ; vir bello cercoius , imperita-

Tatnor; d

&*«

vit. Qui provincias plera(que , quz fub

TUCDDRteS,

;

]

h

,'- [

Gallierno defciverant , rursis debellavit.

un; um

* Ac contra trecenta. millia Alemanno-

at , (

l

'rum , non procül à lacu Benaco, pu-

tv nf

!ignans ; tàntam eorum umnuleitudineim

,mxïd(mC-þfi(ba

lt : Wt

! fudit , "ut vix diidia eorüm pars fuper."

WV effet. JurclVidler.

s

Ls UE

Claudii autem laudes, überiüs Trcg

htfo; dl

!t bellius Pollio;eft

erfequutus; qui etiam

iil

1595 srofitetar, Con

i

antium., Conftantini

"df""d&WüFMagni parentem;ék Claudia,filia Crifpi,

. Claudii fratris, effe prognatum.

li at

A.

At plan? cenfilium Dei fuit,ut totho-

, tht, u ftibus Claudius refertum Imperiü inye-

—

adChtifïlmïf Biret,ut qui in Chriftianos infenfiffimus

;uope;'cgontu*ïfx effet;his detentus difiicilimis occupatio-——-

jnla9 nibus, haut facilepoffet, quam animo -

nificinam ede--

lcn«askcgiqä: conccpf:ratcoruudcm*car

?

H s

Hs

E

i

S]nopjïw

gfbmm

xc. Cüm ahoqumon deftiterit , n urbc lul lus *

um mum !CC

pm&rtxm, uegotium illis faccffuc.Ba.

m

aon. A. C. 269.1: 3.€9 24220270. V, 1.-

n Mm

Altero yeró Imperii anno, Claudms

nmmm Mm,q

&onfe&o feliciter formidolofo belload. .

at ä

Wt.

wverfus Gothos, aliofque Barbaros fufce--

fymmsa p

to:»:

lue ta&tus.occubuit:.& qui in:ejus |

gt vt

...—T..-—*l

Aocum à militibus fuffe&us eft , ipfius

^ p gt

(«Germanus Quintilius , quad fegravem

Á sj tl

i&. fcvcxum oftenderet, ab iifdeni. dcclma

i n M

iWeptimá póft die;occifus cft. Hacommnia

m fl unopolw

hmbus Trebellius.

d gb danr

XXXV. AnnoChriltiz71, Valerius

quidmud

Aurchanus » obfcuris parentibus Syrmii -

knmmumphmt :

ämw'us if

aoatus , Imperium obtinuit militumi fa- "

ïmlC- Yuit æquz amantiffimus , quod -;

N umtmptus l

zpiftola inJicat ad V.lcanum fuum. de

p

r mvl

ontinentia & difcipli

rum; cujus.

al sbteeffi

pamcuïam adfcrxbcrclþbct Si vis Tri-

m n

unus cffz imóo fi vis vivere, manus ml«

Ani C njbz;s 1

E;.tum eom:mc. Nemo Eullum alienum -

i

f

jat, ovem nemo contmgat, vmum

C mtmy n

mullus æuf'cxat fegetem nemo detrahat, |

DIUTTM

lgpm,Sal, hgnum nemo: cxxgat ;annoe |

Hec I'nptrlto

;na fuá.contentus fit. De przdà hoftis.

'nan de lachrymis provincialium habeat:

r-"f pcths

arma terfa (int, ferramenta famiata, cal- |

uamcuta fortia, veftisnova , veftem ye-

Jmtm

W Bttn

-derem excludat. Stipendium in baltheo,-

QMW

Ronin poapmahabcat, torquem brach:a- :

—

I

w

/.

Í

lf

'Vm,-

-i!z'jfov lilaeïwïïvf'f];iäit.

17$

!

mllm IHIS flct

j

ï?.

ï,;'ïicm &annulum apponat. /Equum fagi-

DIVPT

? narium fuum defricet ; captum animál -

!

N

K amy, Cln non vendat, mulum-centuriatum comi-

A

formilgo

ro !

- 'ter curet ; alteraltert, quafiferyus . obfe- :

Uib quatur:à Medicisgratis curentur, haru-

i

D d uiïk;

ofpicinibus &il dent , inhofpitiis cafte fe

i ftdus d h' :

agant:qui litem fecerit,yapulet.Fopzfcssg.

- In Syria;provincias , quas Zenobia,

Ut (uod fcgr:-;'

^fortis & animofa foemina obtinebat, re-

lcrgr, il i.

ceuperavit. Palmyram Civitatem (quam

dl at

;

[

|z,

olim Hadrianopolim vocatam fuiffe,

--Stephanus teftatur) deficientemi pofteá:

bhri[h' ?V

,x

evertit; ZEgyprum & Gallias recepit; poft

dputotlusr

Bu miltunf

,omz triumphavit. Perfis autem bel-

- JAum illatutus , in itinere à fuis familiari

E

TTE V.

Jevmuutn à

Jbuscft interemptus. 7272/7.

&

x

z

Id veró in ultioner Sanguinis Chri-

W&W tj

3tiani, ab.eo effuficontigifle, Conftanti-

tl i T

nus Magnus;;s» gzadam Orar.ait.Barom,

iM s po- Cby.

59 UAU divnf.

erfecuti

iji 2'78.3;;7;;

f

L. .Hammsm :

Gntngit t

quz ipfiis mortein

t

p ntno detal

.cr.ru;pt:.t—fuit. Beron.

-Hn2zo273. "uv 2..

ucmocxigagaälm? :

. Sub hec Imperatore innotuit hrefis

DAW ^ Manichzorum. Cüm enim Satanas vi-

vivcaltm hi

. deret, prope penitüs exoleviffe ob fcele--

wuüma .-r*is immanitatem , quas per Gnofticos.

m — decuifferturpitudines, & jam deficere,

ayim nb "

gucm ia Montano ,cäimiim:t Para

á

de-

4

tum ,

; w;qucm büfbg 2

/

z

j

y;/m

À

l

Gmi[ n

mäd

174

Synopfis

li

I

yi: W

cletum, atque ab eo fuüperinducta jcjunia

"

effe negle&a ; conatus ex duobus unum

m T

€onflare monftrum , additifque aliis de-

gt

fornmitatibus, Mane:em eduxit ex infe-

w

ris , qui horrore univerfum obftupefecit

J

orbem, & fuligine obduxit. Quo veró

um

uU

faciliüs blafphemias fuas fimplicioribus

ia t

perfuaderet, Apoftolum felefu Chrifti

-

[]

equ

'acletum effejadta-

m

nominavit: fequePara:

vit; quem Chrftus predixerat à Patre

fgiggum

g

anittendum. '/de Baron. 24nno Chre-

*

Tadm dnto C

jf 277 pertor-

s o ficet

Sant Leo Papa, /2r»s. s. de jejwn. fcri-

m

bit: cit» Diabolus in cun&is perverfita-

Mivb

tibus multiformmem teneat priacipatum,

Ti m

arcem tamenfibi in Manichzorum ftru-

*iffe iníania yideatur , ubi non unius

s iif

D monto , a

pravitatis fpeciem ; fed omnium fimül

a, milp od

errorum ,impietatumque mixturam ge-

hhureediam

neraliter poflideret. Quod enim in Pa«

18w9, üümdh

sanis profanunn, quod in Iudzis czcum,

euft i mdithts

quod in fecretis Magiz artis illicitums "; |

quod denique in omnibus hezrefibus fa«-

Vi ln a

j

'horct um

«rilegum, atque blaíphemum effet; hoc-

in iftos , quafi in fentinam quandam;

ïümï:uaagnus &i

cum omnium fordium concrettone con-

m,:;g&hmus ü

fluxiffe. «Quód quidem co confilio à. -

W Vl

ogitatum eft,

ut

i

UT

faciliusompes -

b

e alliceret;

"

/75

WP];; ;

Miflorie univerfalhs.

Floruit autem adhüc fub Aurcliano

JÁipeigd

uda'):'mf Romana urbs: Vopifícus namq; refert,

"tl - eum Muros illius fic ampliáffe ; ut quia-

!

[»ï It

Quj

quaginta propé pafluum millia, eorums

ambitus *eneret.

l UIE

lm gf

Tümetiam 5ericum, in Afiam, & alía

od

kit

Tp

loca ; ex India apportabatur , & auro

t (üii ümphdon;

wquiparabatur : ita;nt fingulse librz fin-

tin i Q

egulis libris auri venderentur. Vopz/cus.

Aoncdr

Ab ejus etiaminteritu , aliquot mene

IUO2

fium interregnum fuit : quod antcà non.

»

Ehh, d (j

contigeratunquàm.

Tandem Ànno C

hrifti 278. M. Clau-

dius Tacitus fucceffit : X X X V I. fed

* d f

n pf

paucorum menfium Imperator.

'Ab hocoraverat Senatus, ne moriens

at

itictorym fr.

filios ; fed fp«&atz Cirtutis virur; facea

t , 000 d

ret fuccefloreim. /2p7/f€.

-Eo mortuo , Florianus ipfius germa-

iLonitn m

nus, nulloSenatusaut militum coníul-

tart ag

to; fed velur hereditario jure , Imperium

(u m i

invadens, cüm id vix duobus menfibus

n ifes a

tenuiffet, à militibus apud Tartum eft

245 n

occiíus : poüq uàm auditum eft , ab Ori-

teret -

entali exercitu clectumeffe , quem Po-

um dit;

pulus Romanus acclamationibus peue-

jum qann

rat; ipfeque Tacitus cl

concrex'mnccou:

egerat & ccngtus

Z

N

«onfirmárat,;

m 9 conllii.

AXXXVII. M.Auicl. Va

lerium Pro-)

d

j

bunm.

Ó ;

96

p

!

Symopfis

- Jum

i wcua

bum. Qui multos populos terruit &

,:; '

J

fubegit : Galliam recepit » Francones

j

Germanos, agliquoz praliis deyicit. /o-

lt:am

J[C95.

Wmmai

p

" Romani Imperii terminos, ufque ad

N W&S

Micrum extendit. Lebzzaz. £m Chrom,

ub

i um

M

Spirenf i. cap. 23.

.

3

du

i: Minearumitem,

)

hortorumque &x;dio:

I

Pu

g

Flff

t

l

1

fiffimus, nontantüm Gallos Pannonios

&Britannos ; fed & Rhenitradum , vi- . | £

ncas habere permifit. Poprz/e. Lebznass,

,'jAþn', fxeilu, d

€ap. 24. d. lib. 1.

] unl fir.

-« "'erüm pacatà:

longe, Jatcd ue, dcubi«

] iain) 1

wis flerente Republicá , dixiffe fertur;

iabl

liudimamd

Brevifuturum,ut Legionibus atque Pra-

fidiisnihileffet opus. Quo di&o;milites

VL la

offen(i , ipfumé medio tollendum judi-

i D n

N

cabant. Vopsfc.

ab Cos,

AXXXIIX.. Extin&o Probo , Anno

iifv

Chrifti 285. fucceflit M. Aurel. Carus,

Dictatusetan,

Princepsftrenuus.. Qui cüm filios fuos

pium i o t

Carinum & Numerianum , Czfares fe-

Ri f ;Kum;l

eiffet, Sarmatarum fedecim millia occi-

Nlum mpotat |

dit, &viginti millia utriufque fexus ce-

^; Digtins a

it. Cüm autem audircet Perías éumul

j um a

tuantes , fumpto apparatu, quem Pro-

b QWUE ! df(

bus; contra Perías collegerat ; unácunt

V

&lio Numeriano optimo adolefcente, ia

Tv*fwblm T

gcrügm abiit : ubi Perías in Mefopo

t.a.-.-

*

£ni4

| ;**' TT

£

W

»

R f

griflorie univerfali.

| f(ttpn

Ut

daia vicit & Seleuciam atq, Chtefiphon-

M

TM l

:em rcceplt. Entrc

: Sed ibidem lmnglus profc&urus, im

smorbum mcxdxt, & 1n tentorio-extinéctu&

li

f

"repertus :eft : cüm fimül vchemenriffi-

'l.mc*

mum tonitrü caderet ; quo mülti fuhe

- exanimati, & ideó ipíe etiam fulmmc

hORorumqugM

*m(H"OSyPanugal

interiifíe putatur, Numerianus ,.clim

, morbum parentis adeó fleret, ut oculos

wma&um,u.

affligeret ; leéticá geftatus, factione Ar-«

if Wf lag

mii Aprl, foceri (ui , occifus fuit. F. aftfa.

V

Anrel.Vidor.

igt, if qut, li lt

Et quidem Aper voluit reonare : ve-

d, mffc Áety,

;gimre compertá ,ab Exercitu An. Chie

uombusa:qugp,z

£i284.acclamatus eft Imperator

( läo;mlhcs

XXIX. Aurelius Valerius onclc,..«.

QUMU jj

' tianus, Dalmata. Cum co przliis ali-

"

ii t g

quot.conflixit Carinus adlpnfccndl Ims

?cm caufsa; fed victusoccubuit.

M. Md Cany

Diocletianus etiàm, pmptcruaf'ccntcs

(utin i

non uno in loco turbas ac feditiones,

anim, Cear f

Collegam fibi affumpfit Maximianum,

deiumila at

1s Galliam commotam pacavit;& Aphri-

ielcus t

cam.

Diocletianus autem JEgyptund»

i s ml

interfe&is turbarum authoribus.

Brie

Jitly queum-

tanmam quoque ; decimo pO& anno,

tgcit; Ui

quàm defecerat , recepit: & ut firmior

noadolc[ccn "

effet chpubhcæ Status , nevé propter

Á n

füccclïïoncm, novyiamotus excitarertur,

ä

d

H 6

Galc-

7

. Synopfis

g "

1717

äalcüum adoptavit, Maximíanusautem -

D

"T g

(ct l

Flavium Conítantium Chlorum, Con-

i

hi

ij

ftanuni Magni parentem.- Esrop. 9.

$

Orsf lib. 7. cap.25.

t

ftratu abdicatö,:

uU

uumamtn j

Pofteà uterque , Magi

Imperio praeficiunt modó di&os fuos

gv

u

filios adoptivos.

Fuit autem

decima Chiiftianorum.

aäu&futm,uzäusm

m

:

'&is:u&iæ!

*

eríecutio;à Diocletiano;ejufque Colle-

ga; Anno Chriftisor concitata; B«roz,.

gt T0

unno Chrifli 501 £9 fé44. ab eorumque:

d t

fuccefforibus continuata : qua fuperio-

ES

[

Yibus omnibus diuturnior atque imma-

TT

nior fuit. EaQue de re ita Sulpitius fcri-

fs Nemnarm

bit : Hác tempeftate omais feré facro:

hycdiiniss

Martyrum cruore orbis infedtus eft

li n

quippé ; certatim in gloriofa certamina

tnime d mb

ruebatur, multoQue avidiüs tunc Marty-:

r Mon.Anuoüan

ria» gloriofis mortibus quzrebantur,

- gt

quàm nunc Epifcopatus pravis ambitie-

puapniqs

nibus appctuntur. Nullis unquàm bel-

ket n lt

lis mundus magis exhauítus eft; neque

keetanj if

majore.unquàm Triumpho vicimus,

aM Connd

quàm cum decem annorum fcragilzus

L.

mdh Nyt ia

vinci non potuimtus.

ii

"nitttrtiteu]

' Quod ípedat ad eorum numerum;,

| hivdydr g

:

qui funt eadem perfecutione fublau: fi-

tiwitm

€x

a m)orum-

U D

Vi:,'

[ tytgly

.tïïïyg,qis , quo c-a po& Nhæc. perdura

icet

1

4

n

D

Bifforie univeifalit. —

179

lum (

ï:ianuv""'&ï licet deducere 1ationem , plané in im-

Uthfem.

)(L

meníum excre(cet numerus. Nam in li-

Iyy,

^

bro de Romanis Pontificibus traditur /s*

