Fg15b_fol

EXEMPLA

CODICVM GRAECORVM

LITTERIS. MINVSCVLIS. SCRIPTORVM.

EDIDERVNT

GVILELMVS WATTENBACH gr ADOLPHVS vox VELSEN.

NG

N W. E

x'—.

C uN

HEIDELBERGAE MDOCCLXXVIII.

APUD GVSTAVVM KOESTER.

"r

CAMILLO-SORANZO

NOBILIV M - COMITVM - VENETORVM

COMITATE

MAXIME : IN,SIGNI

OPERIS - HVIVS - FAVTORI - BENEVOLENTISSIMO

D-D-L-L-.M

PRAEPFATIO.

*10dicum Graecorum litteris minusculis seriptorum aetas quam ineerta sit, et quanta in ferendo

de ea re iudicio virorum doctorum dubitatio semper fere occurrat. nemo palaeographiae Graecae

studiosus est qui nesciat.

Nam licet magna apud Graecos media quam vocant aetate ecclesiae

fuerit auctoritas; numquam tamen, id quod apud Latinos factum est, clerici soli fere litteris discendis

operam dederunt.

Itaque manserunt apud hos librariü, qui artem a maioribus traditam quaestus

gratia exereerent, neque defuisse videntur docti grammatici, qui ipsi sibi eodices transseriberent, manu

elsi scribendi satis perita, tamen a calligraphorum illorum arte aliena. Quo factum est, ut saepissime

libri eodem tempore exarati tamen prorsus diversam faciem induerent.

Eas res qui data opera perquirere studebant, ad haee usque tempora impediebantur speci-

minum, quibus quam maxime opus erat, penuria. Nam quae ut illis temporibus optima sane summus

ile palaeographiae Graecae auctor, quem eius parentem merito dixeris, BERNARDVS DE MONTFAVCON.

multorum codieum specimina aeri incisa praebet, eaque quae certis annorum numeris distincta

ANTONIVS ZANETTI et ANTONIVS BONGIOVANNI in ,Graeca Divi Marci Bibliotheca* proposuerunt, et minoris

quam velis ambitus sunt, et eam imaginum fidem, quae soli photographicae arti coneessa est, praestare

non poterant. Neque minus bene de Graeca palaeographia meritus est I. D. Sr;vEsTRE, sed opus ab eo

editum (Paléographie universelle) cum magnae molis sit et admodum care veneat, ad plurimorum viro-

rum doctorum usum parum est accommodatum, neque vero fidem indubitatam tabulis manu descriptis

haberi licet. Qui primus arte ea. quam photolithographieam vocant, usus codicum Graecorum seriem

quandam ehronologieam proposuit, SaBAsS episcopus Mojaiskiensis, specimina dedit et breviora et

omnia fere e libris ecclesiasticis petita. Omnium vero palmam meruerunt SOCIETATIS PALAEOGRAPHICAE

LowpimwENsSIS tabulae, sed illae ecum permixtae Latinis et certo ordine carentes parum habiles et

Verum ut altius in horum

eommodae, tum nostratibus plerisque ne visu quidem sunít cognitae.

studiorum cognitionem penetrare possis, opus est volumine non ita magno, quod modieo pretio ipse

tibi parare, quod domi traetare atque iterum iterumque inspicere possis.

ante omnia

Quibus rebus adducti collectionem, qualem hie proponimus,

ut conficeremus,

necessarium nobis fore vidimus, ut publica adiuvaremur pecunia.

Neque inanis fuit, quam concepe-

ramus, spes fore, ut MixrsrERIVM Donvssrovw, penes quod publieae institutionis cura est, aeque atque

Pieigt.

ia

VI

YTH

alteram illam Exemplorum Latinorum eollectionem, quae a. wpcccrxxvi edita est, hane benevola sua

ope dignam duceret. Quae ecum summa cum humanifate nobis concessa esset, mox rem ipsam aggressi,

socium nacti sumus ADOLPHVM VON VELSEN, virum in bibliothecis Italiae eum aliis tum Mareiana

multum diuque versatum. Atque ibi quasi pro fundamento operis viginti novem codices manuscriptos ex

uberrima illa librorum Graecorum copia selegimus, quos ANTOoNIvs PEnrNI photographus et honestissi-

mus et peritissimus arte sua expressit. Nec satis laudare possumus summam, qua codieum pretiosissi-

morum usum nobis coneessit, IoANNIS. VELvDO, bibliothecae Marcianae praefecti, humanitatem atque

indefessam CAMILLI COMITIS DE SORANZO benevolentiam.

Accesserunt deinde e celeberrima Saneti

Laurenti, quae Florentiae est, bibliotheea alii codices septem. Atque hoc loco praeter favorem, quem

nobis praestitit b. m. Arovsrvs FEmRvccr Laurentianae praefeetus, grata praedicatione commemoranda

nobis est opera NiCOLAI ANZIANL viri summa comitate insignis. Codieis autem Musei Britannici, qui

notis tachygraphieis maxime memorabilis est, imaginem misit idem, cui ecodieis huius antea ignoti

notitiam debemus, vir amicissimus Epvagpvs MavxpE TnowPsoN, Societatis palaeographieae qui ei

ab epistolis est sodalis. Atque eodem adiuvante etiam Oxoniensium codieum duorum speecimina naeti

sumus.

Heidelbergensium autem codieum trium tabulas debemus CAROLO ZANGEMEISTER, eius

bibliothecae praefecto, Monacensem Camorto Harw. lllam denique tabulam, quae primo loco posita

est, eodieis a. DCCCXXXV exarati VrcTORI GARDTHAVSEN, professori Lipsiensi, aeceptam referimus, cui

eam benigne transmiserat PonPHYmrvs VsPENSKY, episeopus Kioviensis admodum reverendus, inter

euius libros et ipse ille est codex.

Quibus viris omnibus gratias agimus quam maximas.

Cunetas vero tabulas, arte photographiea quam voeant expressas, laminis aereis intulit

J. B. OpERNETTER Monacensis, eodem modo, quo Exempla codieum Latinorum ante hos duos annos

edita effinxerat.

Codiees igitur, quos selegimus, profanorum magis quam ecclesiasticorum ut essent scripto-

rum, quippe qui et peculiare scripturae genus saepe ostenderent, et minus essent noti, curae nobis

fuit.

Sed cum inter hos multi et nobilissimi libri annorum notis eareant, ne maximum illud

quasi ornamentum operi huie deesset, post tabulas viginti octo e libris inde ab anno pcocxxxv

ad annum MCCCCLXXXXIII seriptis desumtas, alias duodecim addidimus, quae vel ea, qua sunt apud

viros doetos auctoritate, vel sceripturae elegantia vel alia re memorabiles esse viderentur.

Deseriptionem eodieum. addidimus, qualis brevi spatio comprehensa ad huius operis usum

sufficere videbatur,

Qua in re Velseni auxilio et opera ita usi sumus, ut quid utrique nostrum

debeatur, vix discerni possit.

Neque vero nos latet, segetem adhuc multo hae uberiorem colligi

posse et, ut illum, quem optamus, fructum studia palaeographica pereipiant, ab aliis colligendam

esse.

Aique speramus fore, ut brevi ali viri docti e bibliothecarum Parisiensium. thesauris alteram

proferant collectionem, quae huius quodammodo expleat lacunas et scripturqe Graecae pleniorem ex-

hibeat imaginem.

D. BEROLINI xrr. kar. ARILES A. MDCCCLXXVIII.

G. WATTENBACH.

ENARRATIO TABVLAR V M.

I

CODICES TEMPORUM NOTIS INSTRUCTI.

Tab. I.

scriptionibus in errorem duxit cfr. corrigenda) foliorum 387,

membranaceus, alt. 231, lat. 191 centim. Lineae stilo im-

TETRAEVANGELIUM.

pressae infimas litteras stringunt.

Versus autem in singulis

Codex Porphyrii Uspensky episcopi Kioviensis a. 835

paginis numerantur vieeni seni.

Continet eodex, ab uno

seriptus. Eetypon eius a Rev"? episcopo benigne transmissum

librario exaratus, Euclidis elementa et, in paueis foliis

iam V. Gardthausen publici iuris fecit in commentatione, quam

pieta, problemata alius cuiusdam auetoris. In marginibus le-

inseripsit: Beitrüge zur griechischen Palaeographie (Sitzungs-

guntur scholia tenuioribus litteris uneialibus a prima manu

beriehte der k. Sáchs. Gesellschaft der Wissenschaften, phil.

adscripta. Quibus litteris uncialibus in foll. 118* —120* etiam

hist. Classe a. 1877) idemque petentibus nobis liberaliter con-

textum exaratum habes. Raro in margine notulae oceurrunt,

cessit. Cuius modulos ipsius codicis magnitudinem non plane

adspersae a quibusdam manibus recentioribus, quae etiam

in textu nonnullis loeis correctricum . munere functae sunt.

adaequare patet ex deseriptione a V. D. B. Modestov pro-

fessore tune Kioviensi, nunc Petropolitano nobis transmissa.

Codex in ultima pagina fert subscriptionem: 'Eyocq y&ti

Nam folium primum alt. 16 centim. 4 mill, lat. 9 eent.

Zueqdvov xAygxoU umyb Nezweufolp ivà. C', &veu «óouov

8j mill. habet, quorum, si a lineis in summa pagina positis

svl U. Infra scriptum est: '"Exegoduny 24oé9ag IHaroeic

altitudinem mensus fueris, 12 cent. et 6 cent. 15 mill. serip-

rjv zagotoav Bígkov vouugudrow À. Sed ante numerum ó'

tura oeceupat. Seriptum est in prima, quam offerimus, pagina

aliquid erasum est.

Imaginem paginarum codieis duarum

initium evangelii secundum Matthaeum, ubi in margine ad-

dedit Pal. Soc. tabulis 65 et 66.

seriptum est: Ke(orcx;) 9Ó vic XqiuoroD yevvjosoc. In

Exemplum, quod nos exhibemus, Elementorum libri X

altero, quod ultimum libri est, folio legitur: 'EreAete91) 9e00

propositionis 45 initium cum extrema vraecedentis parte con-

yáoutt ) i&o& ovtr xabL Oeoyagazvog fifAog uxvi Matq C,

tinet. Cfr. de hoe codice Bernhardy, hist. litt. graec. 3. 89

ivÓvkviOvog ty', &ovc xóouov cvuy. OvoortQ O& z'&vcag vovc

ad not. 2.

&vrvyy&vovrag uve(av uov ztoteio9at voU yotavrog Nvxohdov

&uagrcoLoU uoveyob, 0z€c &vpouut £Àeog &v Tuéoq xolicenc.

Tab. III.

yévovro xógie &jv. Quae notae temporis optime inter se

conveniunt.

PLATO.

Cod. Oxoniensis Bodl. Clarke 39, m. Nov. a. 895 seriptus,

Tab. II.

foliorum 420, membranaceus, alt. 34, lat. 231 centim. Lineae

EUCLIDES.

stilo impressae plerumque summas litteras attingunt, inter-

dum per medias transeunt. Codex, ab uno librario exaratus,

Cod. Oxoniensis D'Orville Ms. X, 1 Inf. 2, 30, scriptus

Platonis dialogos continet. Versus in singulis paginis insunt

m. Sept. a 888 (nam et indictiones et anni mundi a Kalen-

triceni quaterni.

Leguntur in margine scholia tenuioribus

litteris uncialibus a prima manu adscripta.

Passim autem

dis Sept. initium dueunt, quae res et hic et in aliis codicibus

viros doetos, qui eos olim descripserunt, et nos eum eam

recentiores

manus correetrices textum

pervagatae sunt,

rem non animadverteremus, in nonnullarum tabularum sub-

maxime in priore codieis parte. Inest in codiee, qui a. 1801

1

a Clarkio ex monasterio S. Ioanhis, quod est in Patmo in-

seriptionem, reete dedit Zanettius hanc:

Xdágig 00L 7t0ÀÀI),

sula, ablatus, a. 1809 in bibliothecam Bodleianam venit, in

"Ihneo? Xeurà Ó 9t0c judv, xei sbyaguot(a, &v9' àv vijg

fine subscriptio haec: "Eyo&q z&toi Ic.. «aAj4yodqov tvtvydc

àc9evelag uGv imeháfBov xci Tílog imiSeivos vjj Óchr

2oí9e Ouxxóvo Ilovgti vouicudvov BvLave(ov Óéxa xci

éyagioo. '"Eyodqu xeigl Eqooiu uj Nosufoiq ivÓ. iy,

vouOv, uryi Nosuflgi ivó. 10', &eu xóouov ,cvàü', Bacilsiag

&ovg cvy'.

Exemplum, quod exhibemus, eodieis folium 267, continet

-déovvog voU quioyoíorov viov BaotÀs(ov vob G&iuvioov.

Quibus paulo post additum est: 20ó97 $zoygeaq? voutouara

Aristotelis eateg. cap. XIIII et XV (edit. DBekker' tom. I

Ly. &uiv. Unius paginae imaginem publiei iuris feeit Pal.

pag. 15).

Litteram initialem T. v. 16 et titulum in media

Soe. (81).

Exiguum specimen dedit M. Schanz in editione

pagina (;cegi voU éyeu) minio pinxit prima manus. Eadem

Euthydemi Platonici, quae a. 1872 prodiit.

lineolam, quae est in margine laevo inter v. 25 et 26, ap-

Tabula nostra, codicis folium 2777, Amatorum ultima

pinxit atque v. 8 7) inseruit.

verba et Theagis initium continet.

v. 17 inter 9 et & voeis ÓidJeowv et v. 18 inter 7 et

Og (lineola, quae in ipso quoque codice infra c litteram

Accurate de hoc codice egit M. Schanz, Novae— Com-

mentatt. Plat. p. 105—118.

est, casu videtur profecta esse) rasura est.

v. 10 ózo in vózrov vocabulo in ras. pinxit altera quae-

dam manus.

Alia deinde manus, atque ea multo recentior,

Tab. IIII.

adspersit seholia interlinearia, quae sunt inter v. 4 et 5, 12

CATENA IN IOB.

et 13, 18 et 14.

Usus est hoe codiee (B) Immanuel Bekker in editione

Cod. Ven. $. Marei DXXXVIII, a. 905 seriptus, foliorum

Aristotelis, Berolini 1831. Tom. I praef. pag. III.

246, membranaceus, alt. 37, lat. 26 centim., quorum scriptura

23j et 16 occupat. Lineae, in singulis paginis duodeqradra-

[ A RE

genae, stilo impressae, infimas litteras attingunt.

Codex,

BASILII HOMILIAE.

qui unius librarii manu exaratus est, in viginti septem primis

foliis et in ultimo pieturas habet. Manus multo recentior

Cod. Ven. S. Marei LIII, a. 968 scriptus, foliorum 3606,

et in triginta primis foliis notulas nonnullas margini adsper-

alt. 33, lat. 25 centim., quorum 231 et 16 seriptura oceupat.

sit et usque ad fol 52* in textu correetrieis munere functa

Lineae stilo impressae summas litteras attingunt, Atque

est

Zanettius pag. I seripturae specimen dedit, et p. II

singulae binos versus exaequant.

In utraque autem singu-

larum paginarum columna versus numerantur undetriceni.

imaginem subseriptionis, quae haec est: .. .. v ére xóouov,

,Sviy', ivÓ. a/, éni Vij Seoovvegyivov Bacilsiac "déovrog «ai

Codiei, unius librarii manu exarato, praefixa sunt duo folia,

Z4isidvügov vÀv 0g9odóEov xai quAoyolovwv BaciAéov Po-

quorum prius totum et paginam rectam alterius pinxit manus

uatov.

quaedam XV saeculi.

In pagina versa alterius folii prima

Exemplum, quod proposuimus, codieis est fol, 67*. Verba

manus indicem XLII homiliarum seripsit, quas continet

ea sunt, quae leguntur in Iob. VIIII 28—30. — Catena diversa

codex.

Raro in margine adspersae sunt a prima manu et

est ab ea, quam a Niceta colleetam edidit Patrieius Junius,

variae seripturae et notulae ad argumentum eius loci spec-

Londini 1637. Duodecim illa in marginibus signa numerique

tantes, cui adseriptae sunt.

Praeterea insunt notae breves

rubro colore ab altera, ut videtur, manu appicta sunt, sed illa

paucis locis a duabus XV saeculi manibus appictae. Altera

aequali, eum ad recte coniungendas sententias pertineant

manus eadem est, quae scripsit folia illa codici praefixa,

neque a libro abesse unquam potuerint. Posterius vo in

altera etiam in textu loeis nonnullis correctricis munere

vovto V. 5 prima manus superseripsit, eadem notam in mar-

functa est. Passim textum pervagata est alia manus cor-

gine dextro adiecit.

rectrix XV saeculi tertia. Subscriptio codicis, quam Zanettius

Huius eodicis mentionem fecit Fabrieius in Bibliotheca

pag. IIII imagine data expressit, haee est: 2yoeq» &i

Graeca ecur. Harles Hamburei MDCCLXXXX. Vol. VIII

L49avaciov uoveyoi ucvi Jdoyovow Ó' ivÓ. «' && cvos'

p. 647.

juéog y' oqy.

Fol. 281' ad versus quinque homiliae, quae est zreoi

ögyï;g, praemissos, qui in edit. Bened. a. 1722 II, 83 non

Tab Y.

leguntur, in margine adscriptum est: oríyot teufor &Sava-

ARISTOTELIS CATEGORIAE.

oíov uovayov. In imo folii 218' margine appictum est: uvi

aztoiAA o et folii 230* : urvi. óxvvofluO (sic), quae Athanasii

Cod. Ven. S. Marei CCI, m. Nov. a 954 scriptus, foliorum

librarii esse videntur, qui, eum textum calligraphice exararet,

183, membranaeeus, alt. 30, lat. 23 centim., quorum 21 et

haee eurrente, ut dieunt, manu scripsit.

16 seriptura oeeupat. Lineae stilo impressae modo summas,

Zanettius eodieem p. 36 descripsit, p. III primae paginae

modo infimas litteras stringunt, modo medias traieiunt. In

imaginem dedit.

singulis paginis usque ad fol. 67 undetriceni aut triceni, deinde

Loeus, quem nos exhibemus, folium 249* eodieis, legitur

plures (33, 38) versus numerantur.

Codex, ab uno librario

in ed. Bened. II, 80, 81.

exaratus, in margine locupletissima habet scholia, usque ad

v. 27 columnae, quam vocant, prioris duos aecentus in

fol. 85' a tribus manibus picta: 1) Ea, quae litteris maius-

v voceula pinxit prima manus. v. 2 alt. col. Qoxiudtovoar

culis tenuioribus exarata sunt, lprima pinxit manus. 2) Minus-

man. rec. corr. ex Óoxiuud&covoav.

v. 19 alt. eol. yvuvoc

eulis alia usa est manus fere aequalis. 3) Manus recentior,

pr. màn. eorr. ex yvuoi.

quae etiam in textu passim correctricis partes suscepit, copiam

Huius eodieis mentionem feeit Fabrieius in DBibliotheca

scholiorum additamentis auxit, Primum atque alterum scho-

Graeca cur. Harles. Hamburgi MDCCLXXXX ss. Vol. IX p. 12

liorum genus fol. 85* finem habent.

Quam fert codex sub-

adn. v., alt. columnae.

Tab. VII.

Seouócytoc).

Nota singularem interrogandi signi formam

in v. 26 prioris columnae. Loci biblici, qui vocantur, prae-

NONNUS.

fixis solitis in huiusmodi codicibus citandi signis, uncialibus

Cod. Londin. Mus. Brit. addit. 18231, scriptus a. 972

litteris exarati sunt cfr. pr. col. v. 8, 19, 31.

foliorum 323, membranaeeus, alt. 34, lat. 24 eentim. Lineae,

Vide de hoc codiee Bandinii ecatal. I, 835 et specimen

in singulis paginis quadragenae ternae, stilo impressae sum-

e pag. 10* sumtum tab. V n. IV.

mas litteras attingunt.

Atque singulae binos versus ex-

aequant.

Continet codex, ab uno librario exaratus, scripta

quaedam Gregorii Nazianzeni, Dionysii Areopagitae, Nonni.

Tab. VIIII.

Specimen e Gregorii Nazianzeni operibus dedit Soc. pal. tab.

PLUTARCH]I VITAE PARALLELAE.

25; ibi scholia litteris uncialibus tenuioribus seripta mar-

ginem replent.

Sed Nonni historiarum collectio, simillima

Cod. Flor. S. Laurentii plut. LXVIIII c. 6, a 997 serip-

eius, quam in Spieilegii vol. II parte secunda A. Mai edidit,

tus, foliorum 287, membranaceus, alt. 241, lat. amplius 19

deficiente ut videtur membrana, admodum anguste scripta

centim., quorum 184 et 14 seriptura oecupat.

Lineae, in

est, atque in hae parte codieis manu aequali fere illi, quae

singulis paginis tricenae binae aut tricenae ternae aut tricenae

saepe notis tachygraphicis usa est, vitia nonnulla sublata sunt

quaternae, stilo impressae, modo summas litteras attingunt,

et varia lectio hie illic adseripta, et in pagina, cuius imaginem

modo medias secant. Exaratus est codex a duabus manibus

hie proponimus, altera quaedam historiae 73 narratio in mar-

diversis; alteram manum vetustiorem habes in altera nostrae

gine addita.

Tituli singularum historiarum tenuioribus lit-

tabulae pagina (107), alteram longe recentiorem in priore

teris uneialibus sunt exarati.

Litterae initiales paullo orna-

(9*). Atque recentior haec XV saeculi esse videtur.

Eius-

tiores sunt.

Raro in margine notulae oecurrunt a recentiore

dem saeeuli manus illa est, quae et fol. l, in quo legitur

quadam manu adspersae.

Post titulum hune in codieis fine

Plutarchi, quae in hoe eodice sunt, vitarum index, fol. 2, 9,

litteris uneialibus adseriptum: 24oyoAeogíat xai Ayoruare

284, 286 supplevit et fol. 286* hanc pinxit subscriptionem :

&umgaxra Garphei ÓOctuóvov

subscriptio, et ipsa un-

iyoíqu x&gl onyoolov xovfov«heugiov À5v TOv u&tta-

cialibus litteris exarata, est erasa, sed ita, ut facile legi

yocqévvov qihhom, wunvt "Iovrío. iv v. £rovc cq&. Folium

287 continet epigrammata a manu quadam recentiore ex-

possit :

éyoéqu iv cvm &&

Animum adverte ad maximam, quae in hae tabula eon-

arata.

Insunt in marginibus eodieis scripturae variae et

spieitur, copiam et scribendi compendiorum et notarum tachy-

notulae, partim a prima manu, partim a eompluribus manibus

Quae manus recentiores etiam in

graphiearum. Earum explieationem proposuit V. D. Michael

recentioribus adspersae.

Gitlbauer in libro, ubi eadem tabula iam publiei iuris facta

textu eorreetrieum munere functae sunt.

Vetustioris euius-

est: Schrifttafeln zur Geschiehte der Griechischen Sehrift und

dam adnotationes, omnes maiusculis litteris scriptas, in tabula

zum Studium der Griechisehen Palaeographie, von W. Watten-

nostra expressas vides.

baeh. II. Abth. (Berlin, Weidmann 1877) Tab. 31.

Codieem olim bibliotheeae S. Marcei fuisse, docet in-

scriptio, quae erasa est, sed legi potest. Quo probatur, eum

iam e. a. 1428 Florentiae fuisse. Exemplum, quod exhibemus,

Tab. VIII.

codieis fol. 9" et 10', continet vitae Demetrii e. 20 a verbis

zó B&vavoov usque ad c. 22 verba ÓujAAaZav imi v ovu-

IOANNIS CHRYSOSTOMI HOMILIAE IN GENESIM.

ueyeiv, Nota v. 2 folii 10* gó in cdó«yne vocabulo.

Cod. Flor. S. Laurentii plut. VIII e. 28, m. Nov. a. 972

Cfr. de hoc codice Bandinii Catal. II, 626, ubi saeculo

seriptus, foliorum 275, membranaceus, alt. 27, lat. 213 centim.,

XIIII adsceribitur, nullo diversarum inanuum diserimine faeto.

quorum 21 et 17 scriptura oceupat. Lineae, in singulis pa-

Meminit eius et Montfaueon Palaeogr. p. 46.

ginis tricenae binae aut tricenae ternae, stilo impressae in-

fimas litteras stringunt.

Atque singulae binos versus ex-

aequant.

Codex, ab una manu, nisi quod fol. 1 postea sup-

Tab. X.

pletum est, exaratus, neque scholia aut notas in margine ex-

PSALTERIUM CUM CATENA.

hibet neque eorreetricem manum perpessus est. Inest sub-

seriptio litteris uneialibus pieta, quam Bandinius tab. V n. V

Cod. Ven. S. Marci XVII, cirea a. 1000 i. e. Dasilio II

expressit, fol. 275* :

imperatore iam adulto et vietore, seriptus, foliorum 430,

T nemto Bhéímtig mohvvgoztov ÓcAvov qiAt,

membranaceus, alt. 39, lat. 30 centim., quorum seriptura 273

toctvvov (sie) v& zrevgüc vo0 yovaootóuov

et 23 oecupat.

In singulis paginis quinquagenae quinae

&E&enuégov v& Ótvrégoag &mog,

lineae sunt, sed maxime inter se diserepant numeri versuum

t&yrpc yéyoaqe SUtro vjv a&iav

et textus (2, 5, 14, 18) et catenae.

Lineae stilo impressae

vosuflolc v& urvi voeig xcl Óexavuy

summas litteras attingunt. Codex, qui unius librarii manu ex-

ivÓtkvuOvOG 7tQO )G v& Évérev

aratus est, ante ipsum psalterium pieturas habet pulchriores.

&Eaxi0yLML00v00 verQe«0010070)

Quae est in priore pagina, Basilium imperatorem ostendit,

et fol. 275* : óyÓon«ooro dv &

eui Christus coronam imponit, in altera pagina, id quod verba

T uvijoSurc x& &v vij BaciAelo cov, voU OovAov Gov A£ovtog

a prima manu adscripta docent, res a Davide rege gestae

v0U ztóOC zt0ÀÀd xaL ziote. viv Ó£Avor vaítuyv vextu-

sunt pietae.

Priorem Zanettius aeri ineisam dedit p. 19 et

uévov: €lo Avtgor elo éqotv ztoÀL0v ÉysAgudvov auiy: —

Seroux d'Agincourt, Histoire des arts par les monuments V.

Nostra tabula, eodieis folium 125", continet verba, quae

tab. 47; chromolithographice expressam Labarte, Histoire des

arts industriels, Album II, tab. 85, qui alteram quoque tab. 86

leguntur ed. Bened. Vol. IV p. 451 C — 452 D: y«& (i. e.

&iXj) «ai u&rxiv :900tÓgebv) — £ztiÓGy uevà Jeouo (leg.

addidit. Aureus est titulus in fol. l* et pulchris ornamentis

1*

auro et variis coloribus pietis ornatus.

Atque litterae ini-

uno librario exaratus, aliam manum ceorreectrieem non per-

tiales, quae vocantur, et textus et catenae, nomina patrum,

pessus est.

In margine raro notulas maximam partem ad

quae in catena leguntur, vocabula, quae sunt in ima cuius-

argumentum eius loci, eui adsceriptae sunt, spectantes prima

manus

Rarius etiam eiusmodi

notulas manus

que folii pagina recta, verba, quae subscripta sunt extremo

appinxit.

euique psalmo, numeri et textus et catenae, quibus, ad quae

quaedam XV saeculi margini adspersit.

Subseriptio eodieis

psalmi verba singulae patrum interpretationes referendae

haee est:

sint, indieatur, et ipsa aurea sunt.

Quas litteras, primum

iyodqu xeugi "Io&vvov. zrosof. iv £rew cq&e' ivó. «'.

miniatas et deinde auro obductas, altera eiusdem saeculi

z&vteg Ó& oi &vayuwGoxovreg &Uvy&0Ó& vmtQ&uoU Otatür

manus pinxisse videtur. Nonnullis loeis pauca quaedam verba

*ÜboLOY. —

in eatena omissa a prima manu in margine suppleta sunt.

Quod exhibemus exemplum, codieis est folium 143'.

Raro manus correctrix XV saeculi in catena occurrit. Quae

v. 9 alterius, quae vocatur, eolumnae e: in etgobrroc

saepe etiam ipsas catenae voces quasdam aliis litterarum

in rasura, sed a prima manu pictum est.

v. 11 eiusdem

ductibus, eum antiquae litterarum formae non sine diffieultate

columnae nota compendium y&g vocabuli.

Verba huius tabulae leguntur in edit. G. Dindorfii.

ab illius aetatis clerieis legerentur, in margine adscripsit.

Praeterea etiam ab alia manu recentiore voces nonnullae et

Lipsiae 1859ss.

tom. II p. 199, 6 — 200, 7.

textus et catenae erasae atque correctae sunt, sed huius

Cfr. de hoc eodice G. Dindorfium in edit. vol. I. praef.

manus vestigia tam rara et tenuia sunt, ut cuius sit saeculi,

pag. VII— XII, ubi primae inter Panariae codices partes

affirmare non audeamus.

huie tribuuntur.

Speeimen dedit Zanettius p. V.

Pagina,

quam nostra tabula exhibet ,

eodicis est

folium 41*.

v. 44 uterque aeeentus in u2v et 0? vocabulis a prima

Tab. XIII.

manu exaratus est.

v. 54 uàALov evotfobrrog voces in

I0. CHRYSOSTOMUS IN EVANG. IOANNIS.

rasura, sed a prima manu scriptae sunt.

Legitur, quem proposuimus, loeus in psalmo XVIII,

Cod. Ven. $. Marei LXXXXIIII, a. 1062 scriptus, fo-

v. 40 — 44. med.

liorum 216, membranaceus, alt. 371, lat. 272 centim., quo-

Huius eodieis mentionem habes in Fabricii Bibliotheeca

rum 261 et 17 scriptura oceupat.

Lineae stilo impressae

Graeea eur. Harles.

Hamburgi MDCCLXXXX ss. Vol. VIIF

summas litteras attingunt.

Atque- singulae binos versus

p. 652 in adnot. yy.

exaequant.

In singulis cuiusque paginae columnmis triceni

bini numerantur versus.

Codex, qui solas Io. Chrysostomi

in Evang. loannis homilias eomplectitur, ab uno librario

Tab. XI.

exaratus est.

Titulus euiusque homiliae, litterae initiales,

quae sunt ante primum versum novae cuiusque singularum

MICHAELIS PSELLI OPUSCULA.

homiliarum partis, minio pieta sunt ab alia, ut videtur,

Cod. Pal. CCLXXXI bhibliothecae Heidelbergensi reddi-

eiusdem aetatis manu.

Ineidunt autem miniatae illae lit-

tus, a. 1040 seriptus, foliorum 181, membranaceus, alt. 26,

terae initiales saepe in mediam quandam vocem, ut ferebat

lat. 21 cent., quorum seriptura 18 et 14 occupat.

Lineae

finis versus superioris, sie: & /Ieo vel zroA [ 7) (efr. tab.

stilo impressae, in singulis foliis vicenae binae, summas lit-

v. 16 colum. pr. za6 | Trv) more illo antiquo Graecorum,

teras stringunt.

Litterae quas initiales vocant pallido atra-

quo finem sententiae euiusdam in versu praecedente faetum

mento subrubro scriptae sunt.

In fine codicis f. 181* haec

hoc modo indicabant, quem in aliis quoque tabulis obser-

subscriptio litteris maiusculis rubris scripta est: éyodq» 7

vatum yidemus. Eadem manus nonnullis loeis notulas in

BiBlog avvr Óu&k xevgóc. NvxoAdov xaAAvyodqov* unri Iavov-

margine superiore minio adspersit.

Semel etiam tertia XI

agí« 10 * ivdixztOvoc 0y0ónc* &ovo qu * ex ztoAAÓv zrovy-

saeeuli manus notam margini adscripsit.

Raro notulae a

udrov "Pouavob àcyagijtic xal xguvoU Sthevae(ac. ovÀLeycioa

manu recentiore, quae est XV saeculi, in margine adiectae

TOU xci cbÓévrov uov: ot &vaywoGOxovteg «bviv, svysGOe

sunt.

Alia manus recentior, quae et ipsa XV saeculi est,

Um6Q QUtOD.:-

in textu correctrieis partes suscepit.

Verba in tabula expressa leguntur in Xylandri editione

Inest in codice subseriptio litteris maiusculis scripta

Basil. a. 1556 p. 33 et 34.

haee: '"EreAew09m XgvuoroD yóourt ?) ieo& fMifloc avvi &v v

Vide de hoc codice Fr. Wilken, Geschichte der Heidelb.

,Sqoa' Er&u ml víg faciktag Keovorayrivov, vob 4obv«a.

Düchersammlungen (Heidelb. 1817) p. 282, et in tab. II n. 6

4ovxüg 0i vijo ueydÀQg 9eovmoAsuc Ldvwoyeiag Nvxngógov

duorum versuum imaginem; cfr. W. Wattenbach, Anleitung

Neflaovoqógov ivotxruOvog a.

zur Griech. Palaeographie (Lips. 1877) p. 51 et tabb. 2 et 3,

Tabulae, quam nos proposuimus, codicis folii 19', verba

ubi folia 1077 et 181* eum subscriptione expressa sunt.

habes in editione: Ioannis Chrysostomi opera omnia ed.

Montfaucon. Paris. MDCCXVIII ss. tom. VIII p. 22 — 23A.

Litterae initiales "H, T, K minio pietae sunt. v. 15 pr.

Tab. XII.

eolumnae inter Zorív et && voces rasura est. v. 26 alter.

EPIPHANII PANARIA.

columnae y in Aéy in ras. pinxit pr. manus. v. 30 eiusdem

columnae spiritus ille post x in xei vocabulo, qui in ipso

Cod. Ven. S. Marei CXXV, a. 1057 scriptus, foliorum 394,

quoque codice eonspicitur, ealami errore ortus esse videtur.

membranaceus, alt. 301, lat. 23 centim., quorum scriptura

De Chrysostomi eodieibus, quorum ingens est multitudo,

23 et 16 occupat.-

Singulae lineae binos versus exaequant.

efr. Fabrieii Diblioth. Graee. tom. VIII p. 564.

Initium

Stilo impressae summas litteras attingunt. In singulis cuius-

codieis et subseriptionis partem. priorem imagine expressit

que paginae columnis undetriceni sunt versus.

Codex, ab

Zanettius pagg. VI et VIIT.

Tab. XIIIT.

vÓ zagóv vóuuuov BifMior, urvi iovA(o , ivdixvov 0yOóyc àv

&en eymy', Óuà qeugóc to) (sic) ebreAoUc vovagíov, ot &vrvyyá-

BASILII ASCETICA.

vovtec tvytOGJau (sic) v xrí(oavrt vaUra, Ozwc xvotoc 0 9tüc

Cod. Ven. S. Marci LXIIII, a 1112 seriptus, foliorum

0ór «vvÀ uexgoB(cotv iy zoAloig &eouv. iuiyy. v 08 vavro

286, membranaceus, alt. 271, lat. 21 centim., quorum 17 et

yo&warri ui 0Àog xcvoagdo9ai, (sic) Ó yàg yo&quwv zapa-

19 seriptura occupat.

Lineae stilo impressae summas lit-

yocq&, x«l £ogo0Sot.

In marginibus haud ita frequentes leguntur notulae a

teras attingunt. In singulis paginis viceni quini versus sunt.

Codex, ab uno librario exaratus, praeter Dasilii ascetica a

prima manu adscriptae.

Vel rariores sunt eae, quas altera

folio 106* Epiphanii homilias continet. Subscriptio reete apud

illa manus appinxit, quae etiam in textu aliquot locis

accentum à prima manu omissum supplevit et unum versum

Zanettium p. 44 legitur, et p. IX, ubi etiam imaginem eius

habes in aes ineisam. Litteris maiusculis scripta est his

expunxit.

verbis :

é&àv in hoc eodice tantum non semper hoc modo pictum

est: éàv.

IlovtozÀcovot zoabÀe Àiv vOw zcóvov

Koógnfavovoi régua voU Ógóuov züMug: —

Loceus, quem exhibemus, fol. 248* scriptus, continet

Kai vijc (leg. voic) yodqovou ycoua Bulaiov véAog: —

canonem LXXXV extr. Pitra tom. I p. 35. 36.

Ab altera illa XII saeculi manu minio scripta sunt in

Xpuové Oidov zrovéovet veiv zcoAvoABov agoryiv: —

"Eyodquj oivo 1* ieoà BígAog vàv GoxrtvucY. ÓLeváSeov

altera eolumna ecapitum numeri et litterae initiales II et

voU ueydÀov Bacikelov: iv &v&t x* ivü. &'* eig Óó&av vig

4. Eadem manus atramento ac minio pinxit ornamenta

cingentia titulum, qui et ipse flavo quodam fueo obductus est.

zavaylac xai adwugérov vou&d0cg xci octrolav cÓv xvrga-

Cfr. de hoc codice Iuris ecclesiastiei Graecorum histo-

uévov* a.

Verba tabulae, quam proposuimus, eodicis folii 137, habes

riam et monumenta eur. Pitra.

Romae MDCCCLXIV et

in editione: DBasilii opera ed. Garnier.

Paris: MDCOXXI

MDCCCLXVIII. tom. I praef. p. XI alter. eolum. Prineipium

(edit. Benedictinorum) tom. II p. 208 B — 208 E.

libri et subscriptionem imagine expressit Zanettius p. X

Manum illam, quae est in margine dextro, appinxit re-

et XI

centior quaedam manus. v. 8 «ci pr. man. corr. ex xa£. lota,

quod adscriptum vocare possumus, a prima quidem manu

esse videtur, sed solita : litterae figura minus et quasi con-

Tab. XV L

tractum est.

IOANNIS SINAITICI SCALA PARADISI.

Huius eodicis mentionem facit Fabricius in Dibliothec.

Graec. Vol. IX, p. 13 adnot. pr. columnae.

Specimen a

Cod. Monac. CCCCLVIII, foliorum 216, a. 1273 scriptus,

membranaceus.

Lineae stilo impressae summas litteras

principio codieis sumtum dedit Zanettius p. VIII.

stringunt.

Numerantur autem in singulis paginis vieenae

Litterae

singulae pluresve usque ad vicenas quaternas.

initiales minio pietae sunt pallidiore.

Tab. XV.

' In fol. ult. subseriptio legitur haec: Zv ézyj & 0y0orxoovo

LEGUM DELECTUS.

vegu&vOTE 7 xA(ua&.

£xarovrdg flÓour ovv avvoic 7'90G

vOoic éEaxi0yiALoOLC.

i e. anno mundi 6781.

Cod. Ven. S. Marei CLXXII, a. 1175 seriptus, foliorum

Tabula nostra, codicis folium 124*, continet initium

257, membranaceus, alt. 36, lat. 26 centim., quorum serip-

tura 26 et 171 oecupat. Singulae lineae binos versus exae-

sermonis 21 zregi ÓetAíac, sed multum discrepant verba ab

quant.

Atque in singulis paginis trieenae singulae aut

eis, quae M. Raderi editio operum Io. scholastiei, Parisiis

a. 1633 faeta, praebet.

Ceterum vide ceodicem descriptum

tricenae binae aut sub finem eodieis tricenae septenae nu-

merantur. Stilo impressae summas litteras attingunt.

apud Hardtium l1III, 419—422.

Leges ipsae praeter fol. 257*, quod XIII vel XIIII sae-

euli manus quaedam pinxit, unius librarii manu exaratae sunt.

Continet codex usque ad alteram, quam vocant, columnam

Tab. XVII.

folii 23* indicem locupletissimum; deinde usque ad fol. 25

OPPIANI HALIEUTICA.

inel. lexicon iuridieum, utrumque ab altera manu, quae et

ipsa XII saeculi est, pictum. Haee manus ubique in scribendo

Cod. Flor. S. Laurentii plut. XXXII e. 16, foliorum

minio usa est. Fol.26 et fol. 27* scriptura carent. In fol. 27*

389, sceriptus a. 1280, bombycinus, alt. 251, lat. 17 centim.,

sunt duae picturae, altera Iustiniani, altera Leonis atque

quorum 21 et 14 sceriptura oceupat.

Constantini imperatorum, quibuscum aliorum quorundam

Codex, eolumnis, quas voeant, binis exaratus, lineis, nisi

hominum duorum effigies ita iuneta est, ut totae imagines

quod singulis rectis, stilo impressis, initium et finis columna-

iustitiam imperatorum indieare videantur. In inferiore parte

rum librario pingenti indieata sunt, non est distinctus. Numeri

huius folii legitur rubro eolore pietum, nonnullis accentibus

