quae saepe a primo librario omissa erant.

personarum nominibus adscribendis manum recentioris aevi

Tabula nostra codieis folium 1967, lib. V. c. 46 a ver-

agnoscimus; altera (XXXV), eodicis folium 216', Apollonii

bis vobc Ó2 0pxovc usque ad c. 47 verba yiv viv "Hitiov

Rhodii Argon. lib. II v. 648—680.

continet, locum scilicet, de quo nuper A. Kirchhoff egit (Her-

Specimen codicis huius iam dedit O. Jahn in Electrae

mes vol. XII p. 368—382).

editione altera, quae Bonnae a. 1872 prodiit; fol. 45 ex

Duos versus aeri incisos iam a. 1817 Fr. Wilken dedit

Aeschyli Prometheo Soe. Pal. tab. 83; paginam ex Sophoclis

iu librij quem supra laudavimus, tab. II n. 3, idemque

Oedipode rege petitam v. Schrifttafeln tab. XXXIIII.

integram paginam e Marcellini vita Thucydidis petitam in

aes ineidendam euravit. Fol. 89* videsis ap. W. Wattenbach,

Tab. XXXVI.

Anleitung ete. tab. IV.

ANTHOLOGIA EPIGRAMMATUM.

Cod. Palatinus XXIII, membranaceus, saeeulo undeecimo

Tab. XXXVIII.

seriptus, alt. 26, lat. 17 centim., quorum 181 et 11 scriptura

HOMERI ODYSSEA.

oceupat.

Pars eius prior foliorum 307 bibliothecae Heidel-

Accurate

bergensi redditus est, altera Parisiis remansit.

Cod. Flor. S. Laurentii plut. XXXII e. 24, saeculo

post Wilkenium (Geschichte der Heidelbergischen DBücher-

undeeimo seriptus, foliorum 234, membranaceus, alt. 201,

sammlungen, 1817, p. 275) de hoc codice eegit Georgius

lat. 16 centim., quorum 16 et 10 sceriptura oceupat. Lineae

Finsler in dissertatione Turicensi a. 1876: Kritiscehe Unter-

Versus autem in

stilo impressae summas litteras stringunt.

suehungen zur Geschiehte der Griechischen Anthologie, et

singulis paginis viceni quini aut viceni seni numerantur.

qui eius libelli censuram seripsit, Carolus Graux, Revue

Quae sunt in folio l* ita, ut vix legi possint, oblitterata,

critiqlfe d'histoire et de littérature a. 1877, tomi seecundi

manus quaedam XV saeeuli in novo folio transeripta praefixit.

p. 245 —249, in rebus nonnullis a Finslero dissentiens.

De

In fine autem mutilus est eodex, finitur enim lib. Q v. 103.

quibus eum diffieillima sit quaestio, quae hoc loco commodo

Ultima folia ab alia manu aequali exarata esse: videntur.

tractari nequeat, iudieium aliis relinquimus.

Est autem

Atque in marginibus leguntur scholia adspersa a compluribus

codieis pars media pagg. 453 —644 scripta a librario, quem

manibus recentioribus, quae etiam correetriees textum sunt

altero antiquiorem putat Wilkenius; hac in parte tricenae

pervagatae et versus vel errore vel consulto in textu

ternae lineae sunt stilo impressae, quae imas litteras strin-

omissos in margine aut inter lineas suppleverunt. Fol. 185

gunt. Partem priorem et rursus pagg. 645 — 707 altera manus

supra exordium lib. 7' haee leguntur, a recentiore quadam

seripsit, graciliori scriptura atramentoque usa, quod valde

manu appicta: x£gie Box9er vO. oOt OovÀot "Io. &uaproLo

subinde palluit, ut ait Wilkenius.

Lineis totidem numero

vÓL ztvGiGavtL ztÀtlOTA x*&x*à &ic TOv xOGuOr xci ivOxtÓV

instruetam membranam exarans, versus nullo eerto ordine

Gov xvQt& quÀGvOQOzE vid voU Otov.

modo altius modo inferius posuit. Reliqua inde a pag. 707

In eo, quod proposuimus, exemplo, codieis folio 123",

manus recentior seripsit. Accedunt lemmata et paucis locis

habes lib. N v. 334—3061, ubi versus 347 et 348, qui spurii

scholia in marginibus adseripta, et praeterea alia manu

sunt, suppletos .vides.

antiqua pieta, quae etiam in verborum contextu nonnulla

emendavit, varietas lectionis, quam in nostra quoque tabula

invenies.

Haec usque ad p. 273 Cephalae collectionem,

Tab. XXXVIIII.

Michaelis ehartophylacis manuseripto usa, contulit. Denique

HOMERI ILIAS B.

numeri in margine recenti manu appositi sunt.

e

Tabula nostra pagg. 452 et 453 exhibentur, quarum

Cod.

Ven.

L

Marc CCCCLIII saeeulo XI exaratus,

altera prioris partis finem facit, altera seeundae initium est.

foliorum 338, membranaceus, alt. 40, lat. 31 centim., quorum

Olim Wilkenius in libro, quem supra laudavimus, tab. II.

scriptura 27—33 et 25 oecupat.

Lineae stilo impressae

n. 4 et 5 binos utriusque versus, deinde etiam integram

summas litteras stringunt. Versus ipsius Iliadis in singulis

paginam e priore parte petitam aeri incidenda euraverat,

paginis leguntur vieeni quaterni, numeri versuum scholiorum

aliam (p. 343) lithographice factam vides ap. W. Watten-

maxime inter se diserepant (36, 43, 44, 47, 54).

Textus

bach: Anleitung zur Griech. Palaeographie, tab. V. Totam

Iliadis ipsius unius librarii manu seriptus est. Insunt scholia

vero partem illam, quae Parisiis est, arte photographiea C

uberrima, partim a prima manu exarata, partim a manu

Zangemeister, bibliotheeae Ileidelbergensis praefeetus, expri-

multo recentiore.

Paucis locis correctrix manus quaedam

mendam euravit.

oceurrit, atque ea diversa a duabus illis manibus, sed tam

3*

12

* d

rara et tenuia eius sunt vestigia, ut, cuius sit saeculi, vix

TocxAs(Óov rec. m. corr. ex zoaxAe(Óm, v. l7 yooyíov ras.

affirmaverimus.

correetum ex yogyívov, v. 18 Asovrí(vov prima m. eorr. ex

Verba tabulae, quam proposuimus, codieis folii 249",

Aeovr(ov, w. lO zreAozorvvoiexovg rec. m. corr. ex zr&Ào-

leguntur: Ilias 3 v. 86—109.

ztovvQottxoUc, V. 20 ioróueyog ex lovóueyoc, v. 21 &rog ex

Textus Iliadis v. 2 o« in &yayéo9«t, v. 4 zo in ózroóé£cat,

&moc, v. 29 yoeauuavroqvAexeia ex yonuucroqvAoxia, v. 29

v. 7 égy in oAécr in ras. pinxit prima manus.

In margine

yocuuaroqvAextiov ex yoouuaroqvAdxiov, V. 97 utv &vQv-

dextro et ea, quae sunt inter textum ac scholia et ea, quae

q(Orvroc ex uerevgvqovtoc, v. 4l yeyovóg ex yévog corr. rec

in extremo margine leguntur (ÓovAsbcov e. c.), recentior

manus. iÓ/ov, quod est in margine sinistro, et ióíeg dextri

manus appinxit. Eadem « in sinistro margine iuxta sextum

marginis appinxit rec. m., eadem ad v. 25 bis adiecit z7,

deeimum lliadis versum adspersit atque scholiorum versus 53

sed posterius ras. delevit.

partem, quae est a vó Óe, alteram adieecit. Sceholiorum v. 13

Tab. XXXXI, fol. 337, continet ea, quae leguntur in:

accentum in zre&oígxev voce et o vocabuli oc, v. 18 ue in

Hippocratis opera omnia ed. Kuehn. Lipsiae 1825 ss. tom. I

uiv in ras. pinxit prima manus. v. 37 inter 7 et udàc

(— tom. XXI Medieorum Graeeorum opera quae exstant

rasura unaà, ut videtur, littera deleta est.

ed. Kuehn) p. 368 extr. — 370 extr. (zreoi qiotoc äv.')gaïnqv).

Ceterum vide, quae de hoec codice exposuit G. Dindorfius

Variam seripturam in margine dextro prima manus

adiecit.

in scholiis Graecis in Homeri Iliadem Vol. I p. VI extr.,

v. 18 prioris, quam voeant, columnae « in 4uzo&

p. XI extr., Vol. III praef. pag. V ss. Idem in Vol. III dedit

et v. 19 eiusdem columnae » alterum in yuwouévov in ras.

tabulam, qua codieis fol. 101*, seil. lib. H v. 395—413, ex-

seripsit m. rec., eadem alterum super e addidit accentum,

pressum est.

vjoi in eodem versu superseripsit prima manus.

Cfr. de hoe eodice: Oeuvres eomplétes d'Hippocrate par

Littré. Paris 1839 ss. tom. X p. LXIII. LXIIII.

Fol. 12*

Tab. XXXX. et XXXXI.

ad minorem modum redactum imagine expressum est : Schrift-

tafeln tab. XXXV.

HIPPOCRATES.

Cod. Ven. S. Marci CCLXVIIII, saeculo XI seriptus,

foliorum 461, membranaceus, alt. 36, lat. 231 centim., quorum

Tab XXXXII.

scriptura 281 et 17 oceupat.

Singulae lineae, quadragenae

VETERUM CHIRURGORUM COLLECTIO A NICETA

et sub finem codieis undequadragenae in singulis paginis,

CONGESTA.

binos versus exaequant.

Stilo impressae summas litteras

Codex in fine mutilus in imo fol. 1l a manu XV

stringunt.

Cod. Flor. S. Laurentii plut. LXXIIII c. 7, saeeculo

saeculi seriptum exhibet: zó zregóv fugAiov zyeu qiÀÀa (sic)

undecimo vel duodeeimo scriptus, foliorum 405, membrana-

voLaxóg.c EÓ'. Infra quem numerum ab alia XV saeculi manu

ceus, alt. 38, lat. 28 centim., quorum 29 et 21 seriptura

seriptum est: v&ó

Etiam inter fol. 408 et 409 nonnulla

oecupat.

Lineae, in singulis paginis tricenae senae, stilo

intereidisse videntur. In fol. l" codicis, qui utrum unius an

impressae infimas litteras stringunt.

Atque singulae binos

duorum librariorum manibus exaratus sit, dubitari potest,

versus exaequant. Codex ab uno librario exaratus est, praeter-

legitur a prima manu scriptus index quinquaginta Hippo-

quam quod septem prima folia, in quibus praeter versus in

eratis seriptorum, quae in codice insunt.

Sequitur 'Izzro-

laudem Nieetae seriptos etiam index legitur eorum, quae

xo&rovc Ae£ixór usque ad fol. ll* summum (vid. tabulam

continet codex, seriptorum, ab alia manu a prima non mul-

priorem), deinde "Izzroxodrovc yévog xei Bíog xcvà Nogavóv.

tum diserepante picta sunt.

Passim in marginibus sunt

A fol. 127* initium capit textus Hippocratis, qui orditur ab

scholia ab eiusdem aetatis manu, quam ipsius Nicetae esse

"IEvzoxoérove 0gx«; finitur autem fol. 445'. A fol. 446* le-

suspicatur DBandinius, exarata.

Praeterea autem Sorani

guntur epistulae, maximam partem ipsius Hippocratis, et

Ephesii de faseiis opusculum, quod codiei inest, delineationi-

fol. 460* 0óyua L495vaicv et in fine codicis duae orationes:

bus est illustratum, quae admodum, rudes sunt. Ferdinando

énmifleuiog et zosofevrixoc.

In margine codicis leguntur a

Balamio teste hune codicem Ianus Lascaris Constantinopoli

prima manu scriptae et notulae ad argumentum eius loci, ad

advexerat; turbatum et temporum iniuria depravatum resti-

Sed

quem adscriptae sunt, spectantes et variae lectiones.

tui iussit Clemens VIL In fol. ult. verso est subscriptio,

etiam a tribus manibus saeeuli XV eiusmodi breves notae

quam, eum dimidia folii pars sit abscissa, ita legit et

margini adspersae sunt. Quarum manuum recentiorum duae

restituit Coechius: (ró zagóv ffALov) ézcdoyet voi (lavgelov

etiam in textu correctrieum munere functae sunt, altera satis

v0v) vogoxoutov vàv (u' uagrvgov E) ye 0à qiAAa (vevoa-

multis loeis, altera paucis.

xógua &L) xogL zrévre uxvi Matc (ivà. &).

Tab. XXXX, codieis fol. 11", continet ea, quae leguntur:

Hanc aeri incisam protulit Antonius Cocchius in opere,

1) Claudii Galeni opera omnia ed. Kuehn. Lipsiae 1821 ss.

quod a. 1754 Flor. in fol. edidit hoe titulo: Graecorum

tom. XIX (— tom. XIX in: Medieorum Graecorum opera

Chirurgici libri e colleetione Nicetae, Sorani unus de fractu-

quae exstant ed. Kuehn, p. 156. 157 (l'aAyjjvov vàv Izzt0xo&tovg

rarum signis, Oribasii duo de fractis et luxatis, ab anti-

yÀoccóv iEynsig) 2) tom. III (— tom. XXIII Med. Graec.

quissimo codiee Flor. deseripti, conversi atque editi ab

op. omn. qu. exst. ed. Kuehn) p. 850 — p. 852 summ. (Izzro-

Antonio Coechio. Ibidem etiam contextus speeimina duo aeri

xo&rovg yévog xai Bíog xar& Xogavóv).

incisa exhibentur.

V. 6 «rÀésav recentior manus corr. ex ourAéo&w,

Quod nos proposuimus exemplum, codicis folium 138",

v. V &ÀLog ex GÀLog et v. 8 Oa ex o« corr. prima

ea continet, quae leguntur in Oribasii editione Darembergiana

manus, v. 13 ZoexA&(dov rec. m. corr. ex ;jgexAeióa , v. 14

(Paris 1862) vol. IV pag. 286 ss.

&gxÀr5mióv rasura corr. ex àoxAnzeióv, v. l5 spiritus super

Nota in tabula spiritus et accentus plurimis locis

v. 16

& vocabuli ZgerocJérgc in ras. est a m. rec.,

neglectos.

13

Cfr.

de hoe eodice, qui mendosissime scriptus est,

Tabula nostra, codicis folium 2027, continet ea, quae

editionis Coechianae prolegomena et DBandinium, vol. III

leguntur apud Wyttenbachium tom. III p. 131— 133 (zreoi

p. 53-- 98.

Óvoco;rí«g de vitioso pudore cap. 1 post init. et cap. 2 init.

Tabulam quae complures ex hoe eodice petitas deli-

p. 598D—529 A).

neationes exhibet, dedit Seroux d'Agincourt, Hist. des arts

In margine dextro: zregi &veioybvrov adscripsit prima

par les monumens, vol. V. tab. 59.

manus. Sed gofieéicJ9e:. vox, errore librarii in textu omissa,

güppleta est a recent. manu.

v. 9 Óvooztíav pr. man. corr. ex óvoozíav.

Eadem

Tab. XXXXIII.

v. 12 in ras. pinxit alterum v in ovrótergezouévov et v. 27

CHEMICI.

accentum in &Óo&£ov vocabulo eorrexit.

Hoe codiee usus est Wyttenbachius, cfr. Plutarchi Moralia

Cod. Ven. S. Marei CCLXXXXVIIII, saeeulo undecimo

ed. Wyttenbach. Oxonii 1795 ss. tom. I praef. p. CLI,

scriptus, foliorum 196, membranaceus, alt. 30, lat. 23 centim.,

pp. LXXIV, LXXV, LXXVII.

quorum 214 et 15 scriptura oeeupat. Lineae stilo impressae

summas litteras attingunt.

In singulis paginis undetriceni

sunt versus.

Codex ab uno librario est exaratus, praeter-

Tab. XXXXV.

quam quod folia 1", 2, 3, 4, 5', et quae in margine leguntur

PLUTARCHI VITAE PARALLELAE.

foliorum 5* et 6', a manu picta sunt XV saeeuli.

In

margine notae sunt, maximam partem breviores, partim a

Cod. Ven. $. Marci class. IIII nr. 55 appendicis catalogi,

manu prima, partim ab aliis manibus tribus adscriptae.

saeeulo XII seriptus, foliorum 294, membranaceus, alt. 283,

Atque trium harum. manuum duae, quarum altera subviridi,

lat. 202 centim., quorum 21 et 141 seriptura oecupat. Lineae,

altera subfusco colore pinxit, XIIII saeeuli, tertia, atramento

quarum numerus in singulis paginis diserepat (36, 39, 40),

et nunnunquam minio usa, XV saeeuli esse videntur. Tertia

stilo impressae, summas litteras stringunt.

Codex, ab uno

autem haee, etiam in textu nonnullis locis eorreetrieis munere

librario exaratus, in margine aliquot locis notulas habet

functa, eadem est, quae prima codicis folia pinxit.

Insunt

adspersas partim a prima manu, partim ab aliis duabus,

in codice multae imagines instrumentorum chemicorum a

Sub finem codieis sunt notae

quarum altera et ipsa XII, altera XV saeculi est.

Atque

prima manu minio pictae.

ab utraque satis multis locis in textu ipso verba erasa atque

litterarum secretae, pietae a manu illa XIIII saeculi, quae

correeta sunt.

subfuseo colore usa est. Fol. 6et7 minio prima manus indieem

Tabula, quam proposuimus, codicis folium 43", continet

seripsit longiorem imaginum quarundam, quibus quasi siglis

vitae Pyrrhi eap. 11 —12 extr.

quibusdam in eodice ipsolibrarius usus est. Praemissa sunt haec

cciov z&gl zÀtove&(ag (ita est in codiee) a pr. manu

verba auro pieta: T oruei« vj émiovQurg vv &yxeiuévoy

in margine appietum est v. 12 oógog pr. manus corr, ex

iy volg veyvvxoic Gvyyoduaot (sic) vv quAocóqmv: xai ucAuota

0poc.

v. 15 ovoi in zragotbor voce in ras. pictum est a pr.

vig uvovwxije zagavtoig Aeyouérre quAiocoqíag: — Sed eum

NUMKU NOR: NPAAONGTNA

manu. v. 22 secundum « in àveAaufavovoav in ras. pinxit

diffieile sit typis exeudere centum fere et viginti notas illas,

recentior manus.

satis habemus eas adieeisse, quae in nostra tabula conspici-

Cfr. de hoe eodiee quae adnot. ad Tab. XIII.

untur: v. 9 quae est ante Óóvojuv vocabulum, est oíó5oog,

v. 10 ante ó& est &gyvgoc, post Aefeiv est uóAugog (sic),

v.1l7 post Aefov est x«coírQoog, v.26 ante Óei est xuvvafta-

Tab. XXXXVI et, XXXXVII.

oic, post Jvíav est 9eiov azcvgor.

ARISTOPHANES.

Tabula, quam proposuimus, codieis folium est 106*.

Qui est v.9 titulus: zreoi zrotoeog &oruov, minio pictus

Cod. Ven. S. Marci CCCCLXXIIII,

membranaceus,

est a pr. manu.

saeculo XII sceriptus, foliorum 172, alt. 271, lat. 21 centim.

Cfr. de hoc codice H. Kopp in libro, qui inseribitur:

Seriptura in priore exemplo (f. 267*) 22 et 15, in altero

Beitráge zur Geschichte der Chemie.

Braunschweig 1869,

(f. 68*) 2831 et 17 centim. occupat.

Lineae stilo impressae

pag. 257—2629.

summas litteras attingunt.

Inter se discrepant, qui sunt in

singulis paginis numeri versuum (37, 40, 41). Fabulas con-

Tab. XXXXIIII.

tinet septem, quarum index in primi folii pagina versa

. PLUTARCHI MORALIA.

exstat: à4oioroqévovc zÀovrog: veqéhaw: Bdwgayor: iuzceig:

OgriÓtc: cigi»m: Oqi;ec: Exaratus est manibus eiusdem

Cod, Ven. S. Marei CCL, undecimo saeculo scriptus,

aetatis duabus, quarum alteri folia 1—61* (Equitum v. 1008,

quem excipit vacuum usque ad finem paginae spatium)

foliorum 379, membranaeeus, alt. 36, lat. 241 centim., quorum

24—9241 et 1l4 seriptura occupat.

Lineae stilo impressae

debentur, alteri multo illi elegantiori folia 61* —172. Scholia

infimas litteras attingunt. Variant versuum numeri (28, 32),

addita sunt a primis manibus, sed postea correctores per-

pessa: tres enim per poetae quoque verba manus correctrices

sed plerumque in singulis paginis sunt trieeni bini. Folia

21, 92, 53, 69, 70, 117, 118, 124, 195, 148, 149, 180, quae

XV saeculi vagatae sunt, frequentissimae illae in Avibus et

sunt a folio 808* usque ad finem codieis a manu quadam XV

Equitibus: nec rasurae desunt, in quibus antiqua manus a

recentioribus discerni saepe vix potest.

saeculi exarata sunt. Prima manus aliquot loeis in margine

codieis varias seripturas adiecit. Praeterea et in margine et

Tab. XXXXVI, codieis fol. 26*, econtinet Nubium v.

176—211.

inter lineas breves notae conspieiuntur a XV saeculi manu

v. 24 sroÀvv prima manus correxit ex zroÀvv, eadem

adspersae, quae etiam textus verba interdum eorrexit et

aecentus ae spiritus supplevit.

v. 96 superseripsit oz9.

14

Tab. XXXXVII, codieis fol. 687, eontinet Ranarum v.

paueis loeis in margine aut inter lineas habet a prima manu

1438--1471.

adscriptas aut varias seripturas aut vocem quandam in textu

In seholiorum quae sunt a sinistra parte, v. 26 xnquoo-

errore omissam. Raro notulam in margine adspersit manus

quaedam XV saeculi.

o:t illud, quod minio pietum est in

qó» prima manus corr. ex x5g5soqov, eadem v. 41 imi

marginis 2xxAgoieorux& corr. ex 2«xAgowao:xaü, v. 32 a

exordiis singularum sententiarum, adieetum esse videtur a

dextra parte érogíav rasura correctum est ex dzrogsíav.

seeunda quadam manu, quae fere aequalis est primae, eum

Cfr

de hoe codiee G. Dindorfii editionem Aristophanis

prima spatium vaeuum reliquisset, Occurrit in textu manus

Oxoniensem a. 1837 tom. III praef. pag. XIIII.

eorrectrix XV saeeuli, atque ea diversa ab illa, quae notulas

In summo folio 1* sua manu Bessarion scripsit

Folium 94*, quod Equitum v. 1349—1381 eomprehendit,

adspersit.

dedit W. Wattenbach, Sehrifttafeln tab. XXXVIII, cui aeces-

hune codicem autographum esse Eustathii, quam rem alii

serunt Pluti v. 227—263 in tab. XXXVIIII.

diiudieent.

Quod nos exhibemus exemplum, «eodieis folium 79",

continet commentarium ad Odysseae lib. H, v. 116—124.

Tab XXXXVIII.

v. 45 quoí pr. manus corr. ex quoi.

Nota & subscriptum, quod vocant, v. 2 (in urroQor

EURIPIDES.

voeabulo), 13, 24.

Cod. Ven S. Marei CCCCLXXI, saeeulo XII exaratus,

Cfr. de hoc ecodice:

Eustathii commentarii in Homeri

foliorum 154, membranaceus, alt. 21, lat. 17 centim., quorum,

Iliadem ed. Alex. Politus.

Florentiae MDCCXXX tom. I

sj omittuntur scholia,

Si

14 et 8j

seriptura oceupat.

praef. p. IX summ.

adieiuntur sceholia, diversa sunt seripturae spatia, sed non

excedunt 19j et 18 eentim. Neque minus inter se diserepant

in singulis paginis versuum euripideorum numeri (24, 26, 2:-).

Tab. L.

Lineae stilo impressae summas litteras stringunt.

Continet

IUSTINIANI NOVELLAE.

eodex, ab uno librario exaratus, praeter quinque Euripidis

fabulas, quae initium capiunt a fol. 20', Dionysii Periegetae

Cod. Ven. S. Marei CLXXVIIII, saec. e. XIII exaratus,

orbis deseriptionem. Seholia autem insunt in codice et inter-

foliorum 415, membranaceus, alt. 28, lat. 20 eentim., quorum

Raro alia

Lineis non distinetus, in sin-

linearia et marginalia, a prima manu adscripta.

21 et 14 seriptura oecupat.

manus, atque ea XV saeeuli, seholium quoddam appinxit.

gulis paginis diversos versuum numeros exhibet (29, 30, 31).

Eadem aliquot loeis in textu correctrieis munere functa est.

Ab uno librario exaratus, praeter Iustiniani Novellas, quae

sunt a fol. 88* usque ad fol. 268*, alias leges econtinet, de

Quod proposuimus exemplum, codieis folium 26', continet

Heeubae v. 344—372. v. 22 v v in zvgavrvoy in ras. pinxit

quibus eonferas Zanettium. Raro in margine notulae ad-

pr. manus.

Erasa esse videtur littera quaedam, quae erat

spersae sunt ab alia manu paullo recentiore, quae etiam

inter duo illa ».

v. 27 prius v in vzoóov (ita scripsit pr.

textus verba paueis locis correxit.

manus, correxit recentior in 2v;roóc») in ras. pinxit pr. manus.

Codex dignus est, qui attente examinetur, quippe quem

In seholio pr. manus éuzroóo» corr. in éuzroóo».

paene singularem dicas. Iuncta enim vides in eo indicia et

Vide de hoe eodiee Kirchhoffii editionem EKuripidis,

superiorum et posteriorum saeeulorum.

Etsi autem diffi-

Berolini 1855. Praef. pag. I.

cillimum sit eerti quid de eius aetate statuere, tamen vix

dubium videtur, quin erraverit Zanettius, XV saeeulo eum

assignans.

Verisimilius esse videtur XIII saeculo exaratum

Tab. XXXXVIIII.

esse.

Exemplum, quod nos exhibemus, codieis folium 163", est

EUSTATHII COMMENTARIUS IN ODYSSEAM.

in editione: Corpus iuris civilis edd. A. et M. Kriegelii,

Cod. Ven. S. Marei COCCLX, saeculo duodeeimo scriptus,

Hermann, Osenbrüggen.

Lipsiae 1833 ss.

Part. III pag.

foliorum 250, membranaceus, alt. 40L1, lat. 27j centim.,

181—183 (Nov. XXV :reoi. vo9 ztoaívcog zfvxaoviag cap. IV

quorum 32 et 21 seriptura oecupat.

Lineae stilo impressae

8 2 init. — cap. V $2 fin.) Vide de hoe codice Corporis iuris,

summas litteras stringunt.

In singulis paginis duodequin-

quod modo laudavimus, praef. p. I ss. et Dienerum: Geschichte

quageni versus numerantur. Codex, ab uno librario exaratus,

der Novellen Justinians.

Berlin 1824 p. 551—557.

INDEX TABVLARVM.

I

CODICES TEMPORUM NOTIS INSTRUCTI.

83

Evangelium

secundum Matthaeum,

Codex Porphyrii

15

1175

Legum delectus.

Codex S. Marci Venetus.

Uspensky episcopi Kioviensis.

16

1273

loannis scholastici Scala.

Codex biblioth. Monacensis,

Codex Oxoniensis.

17

1280.

888

Euclidis elementa.

Oppiani opera. Cod. bibl. ad S. Laurentium Florentinus.

895

Platonis opera.

Codex Oxoniensis.

18

£$2gospisrp

1295

Io. Chrysostomus in Acta apostolorum. Codex $. Marci

905.

Catena in librum Iob. Cod. S. Marci Venetus.

Venetus.

954.

Aristotelis Logica. Codex S. Marci Venetus.

19

1295

Eiusdem folium alterum.

968

Basilii homiliae.

Codex S. Marci Venetus.

20.

1306

Paulus Aegineta. Codex S. Marci Venetus.

972

Nonni collectio historiarum. Codex Musei Britannici.

21

1316.

o 3 0 G »» C t9

ä

972

Codex bibl.

ad

8

Commentarius in Hesiodi Opera et dies, manu Demetrii

Ioannis Chrysostomi homiliae.

'Triclinii scriptus.

Codex S. Marci Venetus.

Laurentium Florentinus.

o

997

Codex bibl.

ad S. Laurentium

22.

1819

Aristotelis Analytica. Codex S. Marci Venetus.

Plutarchi parallelae.

23

1343.

Codex S. Marci Venetus.

Florentinus.

Origenis Philocalia.

10

1000,

Psalterium cum catena.

Codex S. Marci Venetus.

24

1374

Origenes in evang. S. Ioannis. Codex S. Marci Venetus.

25

1413.

1

1040

Michaelis Pselli opera.

Codex bibl. Heidelbergensis.

Euripidis tragoediae. Codex S. Marci Venetus.

12

1057

Cod. S. Marci Venetus.

26

p gpoosr

1456.

Plutarchi parallelae manu lIo. Rhosi scriptae.

Cod. . S.

Epiphanii Panaria.

Marci Venetus.

13

ä

1063

Io. Chrysostomus in evang. loannis.

Codex

S. Marci

Venetus.

Z4

97

1410

Codex S. Marci Venetus.

Polybius.

14

1112

Basilii ascetica.

Codex S. Marci Venetus.

28

1494

Aristotelis Politica. Codex S. Marci Venetus.

H

CODICES TEPMORUM

INGEIS -DESTEPUTI.

29

Saec.

Athenaeus.

Codex S. Marci Venetus.

40

Saec.

XI

Hippocrates. Codex S. Marci Venetus.

30

Saec

Eiusdem codicis manus altera.

4l

saec.

XI

Eiusdem codicis folium alterum.

31

Saec

Herodotus.

Cod. bibl. ad S. Laurent. Florent.

43

Saec

XI

Chirurgici veteres. Codex bibl. ad S. Laurentium Floren-

33

Saec

Homeri Ilias.

Codex S. Marci Venetus, A.

tinus.

M

33

Saec.

ää

Eiusdem codicis folium alterum.

!

43

Saec

XI

Chemici veteres.

Codex

S

. Marci Venetus.

901

Saec

XI

Sophoclis tragoediae.

Codex bibl. ad S. Laurentium

44

Saec

XI

Plutarchi moralia.

Codex S. Marci Venetus.

Florentinus.

45.

Saec.

XII

Pluiarchi parallelae.

Codex S. Marci Venetus.

35

Saec

XI

Apollonius Rhodius, ex eodem codice.

46.

Saec

XII

Aristophanis comoediae.

Codex S. Marci Venetus.

36

Saec

XI

Anthologia Palatina. Codex bibl. Heidelbergensis.

41

Saec

XII

Eiusdem codicis manus altera.

97

Saec

XI

Thucydides Codex bibl. Heidelbergensis.

48

Saec

XH

Euripidis tragoediae.

Codex S. Marci Venetus.

38

Saec.

XI

Homeri Odyssea. Codex bibl. ad S. Laurentium Floren-

49.

Saec.

XII

Eustathii codex autographum quem dicit Bessarion, $.

tinus.

Marci Venetus.

39.

Saec,

XI

Homeri llias. Codex S. Marci Venetus, B

50.

Saec

. XIII

Iustiniani Novellae. Codex S. Marci Venetus.

EEE HT AR

IN TABULARUM SUBSCRIPTIONIBUS

HAEC SUNT CORRIGENDA:

'Tab

I

I

I

896 leg. 895.

Tab

XXII. 1320 leg. 1319.

'Tab

Y

955 leg. 954.

Tab

XXVI. 1467. leg. 1456

'Tab

VIII

973 leg. 972.

'Tab. XXXIIIL . Antig. leg. Oed. Col.

'Tab

VEV

. 1981 leg. 1280

IMPRESSVM ALTENBVRGI, IN TYPOGRAPHEO AVLICO STEPHANI GEIBEL ET SOCIORVM.

4*

3

u

H

..Me.

et

a 1

w

LU

T

p

VM at

V A Md

&.

w.e

*

E

lm..«

v

.

"]

À M.

*

diess

»

W

gl

x

—

J T EE

».

M

wv *

t

"

E.

..w«a

IN

LR

"Á

hs

x

w

v*

' ]

&M

u

Es

Á

* w

^"

M

du

MR

Ws

v

*

«f

!

H

*

;

&

u d

v

L

*

"

m

D

E

e

4

E

^.

ib

*

Lj

"

ag s

^s

k

7:

*

LI

ss

"

u3 v

-u

K

-

.

A.

"

LE

C

* d

s

m

"

12

A

Re.

E

m.

LI

1IOV1ensis.

- .

» o

p

MP

"fl

i

w

ln

w 1

M t

A

i

V.;

—

N

LI

L

L

N

"5

n

l

$-

E

*

" .iæ 1

hs -

^ K

"

Em -6

Ed

&

qU

?^

M

2*

E

T

E

2

b

d

-

&

mwæ M

E

i

*

U.

..—..

.N.Ww

^

L

Iscopi

Fmd

*

k:

ww

*

M

-

24

..W AJnN i h

E

$

^

5

»

B

"h

i

P

123

LT

M

i )

N s

PA

w r

v s

A

E

ul

X5

"P

E EI

W

."xq

"

A

^

[IMACE:

AAE

^s

u*

w

*

"

-

^

?

L

n

9 a,

&-

«J

nj

*eR-

Z

A

Zs

-30!

E

p

r

:

de

& Y

d

s

P lE

-

v

R

X

GR

E x

uf

j

A

r*

N r

od

Av

tss

*

Ls

EE

3

v

ia

X*

.im&m.i

3

(s

"

»

3

:

E

LA*

FM

.H

vt

El

Pa

ry;; T

W.. 7 Y

M

nr

? d

"À

LE

* r

u

d

d

a s

A

E

t m s

"us

&

hd

-

^U

potyu

h

u.r.,

w

P

m

E

m

$

PA

DN

"

t

u

$n

*

M

"P

A

a

Vi

d7

y

B

N-

.M

E

LU.

?5

Now s

& ...4

N

- —

u

L d

.

b

n

-Av

IRKM« Jw.&

Xp i

h

E

AR

D

»

45 ..-ür

"

aT

d*

.m...a..þ

[2

»

AX

E

.M&.

P

d

.&.a.n...u

xe

n

A

LE T

A

Hs

&

has

E

e

,æ

*

.hvv

3-

CH d.

z

u t

—

w

.

".

d

C x

^

E

n.wwv

*

*

NB u

d

fa.

EM

E!

A x

*

i

Xt.

"

,» W^

if

..r!.

r

^

L

Y*

v

—

A

ET i

:

E o

p

^

d

v-.vz

,

*

Dd

m

Y 4

Rn

w

V MF

t

d

æ.x

E

- r

TETRAEVANGELIUM KIOVIENSE SCR. À. D. 835.

ha ]

s

L d

v

"w

N 2n

E F!.

T*

h!

T

Yra

ia

A M

r d

M i,

Codex Porphyrii Uspensky ep

"E

*s

K. w

d*

*

m

m

^

*

"

E.

»»

LE

v

p

-- 9

:

$

"43

-

5 tÓe

^v

P

^

"

"

4

À

am E

?n

*

E:

".

*

f5

X

fa.

s

..*.k

s

-

*

re

od

x...(

bt

a,

E

v

AL

y*"

A

e

- oW

Dd

W

PT

ww

*^

"

t

E

**

x

*

593

*5

Ls

g

120

-

Wyxyæ?

x

u

"* a

Aü.w

"

d

'ikt

T

" dul

A

il

1 w

du

$4

w-.a

.äx

"

p

n

mm

1 «..;.FHWA

MH.

T

h

» g2

N

;

"A

E

S

"w6

nod.

æ..r

T^

N d

^^ o

Ü

:

-

EPT N

" b

ii

AT

ls. -

f

d u

*

—

£s

— a u

u'Oncan ZT r

Ut

Rn

)J—

v—€ at I Q'

R.

m

^.

U.

.tr

s

"

W

Ar

-

i

N

"E

At

41

La

-

"

ï.

Ml

a.

m

a m

L

2

J

EE s

T

RAU

"

L

aV

"v y

p

"

DN

SOCRQN NT

"x

*

,:« €

Sw"*

;.

,;:

H

É

.

i

s

Q&

V

X

" E

RY

R1

:T

t

Lal

"

t

*Q.'r

1

*:f-

"A d

*

m

"d

IY

G

E

"

v

]

fs

d-

s d

n

w

A

NA

w

*L

oX

Y

-'3

-

"n

N

s

CU

& *

ul

M ,

db

?

:

:

'74(,*

6R À

91

*

m j

-

bt

.Q(:

P

v

" t

ER

25

L^

I

b

MY

.;

" E

.

ATA .

.D

$

lo

i

m

M

T d

^

.

7

-N

N

N :7'* x^

$f«

:

!"*D'

».,

.i'z

3:!

- $aipl.

bf

:

m

*

9.

v*

r

VRM

as

o

*

D

N

Em

3.

* w

'i?

')'

.:-

—

y3

4

h..

r -

.'.'

f^.

J

IVQ

N

L

b

s

E

:

$

s

b

N ia

.

":' -.l

Ü

É

:

N W.

—l;

Fs

ta

"

m m

e d

z m

a 1

.;

2 vl

E.

".

fM N

"n

-

k

D

"

y

29

DA

]

?

AL

-glkx

-

-

RAT

v .

T«

$4 k

:

x

Kxx

'rl-

E

Hj

Y

MP

ï1

hM

ho

4.k-r

X

w

-

P Ig;':' i

-*

m

A^

l"

t

"t

A

b

&:P

3:

Yi«

)ll(.g

**

zï'

L

FX

-

Ren^

dÉis.

SON

v

w

x

"

--

r.

i,

$?

é

À

oæn *

LN

L,

d

-

u

nlx

;

Vs

x

w

E.

p

--

[

L

:*

Y

Y

w

*s

1

x

N

t

"a*

J 4*

2

V*

DN

Y

L

Z

aA

"T

pOUAR

LU

LT X

,4-?*»1

3

s o t

P.

x

w

A

3*'

.b

f*

*

". us

E

T

Mu*

m

x

::

M

WULRN

t

Q

-

s

d

*

[*

P.

"poc-p

*2

*o

M

a

u

^ 1

".

"s

EY

* 4

i

X

a t

iB

$o RR

w

n

"x

A

*

T

ï r

AT

H'»

*

um *

4

o

EX

| ^

d

i

SN

as

"A

3

1-—-

as

*

fs.

A

-*

:

A

-

)j

"

-

u

Á -

a

z

g

N

y.

e

?

'f)

DE

é&ty h

V^

x

t

E

4

r

*

A s

:

x

*

2

T

f«

. "

L ').þ.

P

::ä-:ls

4

".

r ?*

R

?

a

?

*

Pa

X

iv

ER

j

:

i«,

^A

N

*

3

:f'.

fX

bt

s

* d

j«

E

t

E

'.'

«

". .

s

4

*

"o m

7»

M A

t

i

ä -

æd

"o À6- uic

.

d.

.N

fï

»

»p

"[o^1!diuo

v

,it

t

A

"

le

a

l

.

E

n

l-'

RL s

uH

L

&2

N

Pv

^.

,-«::«-:,:-,

AR'N

*

- M n

DO "

z

a^

x

;

-

w

[

2

"t

L5 w

* &

*

*

".

LE

:'*'ä-.'

1':

b

1

P

5

l

^

*

n

"1 ï*ï'

Y?P l 6À-

d

m ]

H

-N

v

i

A. g

"u^

*

*

; «pe pl

C

44

læ'ï

-

—

r

.:'

-- H

':

ï

*

-

'ï

a w

V m

:ï:

e

*

w

E

$-

s

&

AT

'ï

?

as ólo

:

L«

*

t

"n v

d

TW

3

:

w

s

N* y o o

Ec

.

Md at

u

A

1

LO

z

B

v*

MT

L d

N

.):;

"-

A

«

2

L

9

v*

-«4.

wl

Mu

* a.

*t

t M

*

V

at s

*w«

—

1

"Y

j«

ea

]o

" d

LA .

E

M"T-

AE

A.

* x

A !

AL

"

&

ï

E

u

1

K

L

a

P.

E

h 31

v ..

t

N

—— * — *X

9

"-

t2

—

-

V

4* ..

i

K

—

^ UO

—

j

;.I.

D

--

-

Pa -c

C 10*

j

at

p

btv

.3

A

'..' Ó *

r

E

.»gf

*

1.

u g

W.

b d

v

"

&

-

P*

po«& d

d.

[

p

ts

E

.*

L

^m

-

^

-

-

*

^ X

&-r'i

T

Es

RR

t

&

[X

:2

T9CNH

4*

at

"£

a 4',-1:

m ]

)

Yx

"

t

;l:

"h

E

g*

]ow:

^

a od^

hd

*l

ï

*

;

il-u

4!.

t

o

CHQJFFIQL1PGU'1NDJL'9

ab

ez.v.

£

"

3

V* xR

&

M wv m

.

x A

j

-

.

AJ-

7 'b*

y

n

^ P

fi"rou -

E u

M

—

*

-

la. Z

?*

T

4

;

;

T

*

PA

.;e

^

E "A

"L[*6t d.ru-o

-- s

2 ;

* ':.—, &

i

:&*'- -29".".&*7 (w

v

A

h. R

-

:

".

m

9.

AA

"Á?

RA

t

7

"

-, LE

"aT

TR

DE ao

"

;

^f

--

A-

h

* w

£

-*

N

^d

FOT u

: Li

i

* dhe

Ls

p

: 5 v

LI

x

. E

;;

;

M

p

",60«

:t

4.

« 7 .vaP

EY a

pereuj l

,

L

.,('d

T

s

4

*CÓLN

La

—

d

"

( WE

:

:

o« la

S4* w3

E

Ls

Z

E

-

nEN.

e

-

55

T

? 4

LR

" x*

d d

&*

NVE

*

5

4

,l

ts

"

2

f«

:e

LX 1

D

-

*

s

P

.-

s

*e

*

*

p

*&

m

l

;

a

DE

A.

EU

$ av

Es

$sl

—

2

. w

m

$ 9.

v

f E

p

rv

$«

*

?

;

DZ i

"

'ï.

LE

"n

* «

"

EE

r

RPE

Y

:^

^.

^v

]I.

f-æ

ïä

p

X

x1*

:

^ -- PA

t.'

x x

;'

Lt

E

$.

-

g*

;

-

Y

&

MR

xR

253

T

VE

;!

D

*

dedtwltso8s

- ;

m

.r*.v .J

vä

Y*

"v

€ x

s..

a

'ä"h EE :

a

'-:

d

&

LP M

T

Kv d

2

o

u-

d

A

u R.

a

Ü

18

E

t

ä

l N

E

AE

-

-.;-

?3.

T.

u m

P.

P

v À

**f L-—-b' ^

-tf

-

x

LE

p

s

*

h

X

L

n

LE

*

P

EE -u

^A

d

4

*

k.

At

w

u

4('

"i

n

"

wx*

s *

d

"

:-

Yi

i

VU

w

x

a

.k-chl'

K

"

UE

"

«

L

)xf)

6d

-

*'

;o«

AC

et

E

EUCLIDIS ELEMENTA SCR. À. D. 888.

-:di

£v

N

sv

t21

;.

H

He

. lao

^

tw

m

* d

pheroy «p

al

ao*

L

AT .

*

*

LW v:(.ü

a*

um

j Aeto

vl

L

22

BN

"*

VEX H

M^ t

" ll

IT

px

7

"

M

4

—

Y

L4. 4

^

w

A.

t a'*.s "

**

LE

b*

W i

-

P

M. ais

t ud

!

£««

(

*

Cod. Oxon. Bodl. D'Orville X. I. Inf. 2. 3o.

2

—— 1

LIJ

EE

»*.

M.

;

& 3

TE .

NÀ

Ra

|

Y

;

*

:

1

2*

m

M

, l

MELII

[2

E

;;

70 4

» v

-t

l

;.

*

$

j

* :

1

U

* apt

.-,i,

—

,*

3

29

;

ks

"

"us

-.

".5

"

CA

]

"

iK

VH

ul

À

y w

*

'M

"-

T

C "1

)r

2

s

A.

Lj

)

É

aj

"

-—

u.,c,

-t

N.h

L as

[^

w

m s

RA

-

A

v

"

':ir

.

^

mo

s

.

.'v.'-

AT

-

w

*

AAN

e ,?0»

&

»

t

H

;

XX

Tom

M W d

t

d

^.

A

d

DN

5*

g

.gn

T

2

Á

E

$9t

g».

e:

j (

-

,

-

)*a

»

1

L

o

NS

3'4

2

n

w*

t

-s

P

R

K

M^

m

.

3

"T

fa.

a

,

y

( »

?

g o

s

$ub

-

r

;

Wt

:

*dc

a

*

t us

LIS

É

*v

|

m

LA

*

3

4

':)

;;

Y

t

as

EM CUK

"

—':r

"

D

-:x

nyt

r

-

A

3

P.

,*

';P

k!*

v

NV

:A

"l

RRM 21

t

*

[2

*s

f*5

$ N

L N ES

É

"marl

Ad a

LES

z

M

o

QU n*

w

EE ,v

Ll

.

^

s

jSRPNI

^ eï s'i

L^

tb 7

Y2 2.

Lsl

i.

