versuum in singulis paginis inter se diserepant: plerumque

atramento appietis, stemma quoddam cognationis gradus

in

singulis

columnis trieeni terni aut triceni quaterni

singulos indieans, quod eadem illa manus altera adiecit.

numerantur.

Continet codex, a manibus diversis scriptus,

Eadem etiam in legibus ipsis titulos et ornamenta, quae ein-

varia seripta, quae videas apud Bandinium. In exitu Oppiani

gunt titulos, et numeros et litteras initiales, quae vocantur,

Halieutieorum, quae complectuntur foll. 270—296, haec

appinxit.

Leges ipsae initium capiunt a fol. 28".

A folii

legitur subseriptio: 4- jnvi. Xezv. & ivó. 9' &ovg zwa9' 4-

167* altera eolumna usque ad fol. 170* alterum lexicon iuri-

et fol. 9*, euius pars reliqua scriptura est vacua, ante Nonni

dieum insertum est, a prima manu exaratum.

In altera

Dionysiacorum exordium: qoeyxíoxov quAtAqov Franceisei

columna fol. 256* haec legitur subscriptio: ézeAeucj, (sie) à2

Philelphi: Emptus Constantinopoli &zó vig yevauwxóc (super-

2

seriptum est alio atramento ab alia, ut videtur manu: ue9í0oc)

Tab XX

viri clarissimi Iohannis chrysolorae sub anno M» CCCC?

PAULUS AEGINETA.

XXIII* prid. Non. Ian. 4- etàgqe xeAóc 1 f(fAog avtr méoag

vOU ztgiv uavovijÀ aQtícg 08 uaf(uov 9tv fon9órv viÓe ovy-

Cod. Ven. S. Marci CCLXXXXII, a. 1806 scriptus,

xexvruévov et fol. 173* in fine Dionysiacorum: 4- óó&£e cot

foliorum 327, bombyeinus, alt. 29, lat. 21 centim., quorum

Ó Otüc ór. ui vó &zeiíBaAsg: In pagina autem ultima co-

19 et 141 scriptura oceupat.

Codex, qui lineis non est

dieis pictum est: z gígAog avrr vob Oocyxioxov vov QiA£A-

distinetus, ab uno librario exaratus est, praeter fol. 1 et 2, quae

qov &otí».

XV saeculi manus quaedam pinxit. Eadem lexicon botanieum,

Quae leguntur in nostra tabula, codieis folio 295

habes

quod est a folio 319v, addidit. In marginibus leguntur notae

in Halieuticorum libro V v. 507 - 574.

breviores, partim a prima, partim a manu XV saeculi, atque

Cfr. de hoe codice Bandin. II, 140—146. Cum et ad-

ea diversa ab illa, quae exaravit lexicon botanieum, adsper-

modum neglegenter sit scriptus et multis loeis socordia

Sae.

Raro tertia manus, et ipsa saeeuli XV, oceurrit, cor-

librarii non omnes poetae versus exhibeat, merito a nullo

rectrieis munere in textu funeta. Subscriptionem hane habet

adhibitus esse videtur, sed celerioris et contraetae scripturae,

codex: ZézeAeuó9n vO0 zagóv ufAiov, Óià y&góc ?uoU vob

quam eursivam vocare possis, exemplum praebet haud sper-

&ortloUg &veyrogtov xci ciyualovov Muyarhog vob 2dovÀ-

nendum,

Aoíór ro) G&ó ríig Eqécov uqvi .4oyovorp ivó. Ó rovc

De Nonni Dionysiaeis, quae ab eodem librario exarata

,& veGgagegxaLÓExaro uerorxuouíov. EbguOXOuévov uov &v

in hoe codiee leguntur, nuper egit Arthur Ludwich (Hermes

vj vioo Kore Óu& vÓ vv duiv margíÓa óm0 vàv a)écv

XII, 273 —299), qui hune eodieem à nullo antea excussum

aiyuchoruo9vet IHTegoQv £v « wunjryi Oxvoffglo x9' ivà. y'

omnium, qui innotuerunt, archetypum fuisse docet.

&rovo cw' vou0xciOexcrov IlegoegyoUvtog vo0 Naca.

Quod exhibemus exemplum, codieis folium 309*, legitur

in editione Pauli Aeginetae librorum VII, quae eura Hiero-

Tab. XVIII et. XVIIII.

nymi Gemusaei a. 1538 Basileae apud Andr. Cratandrum

prodiit, p. 296 v. 24—47, in libro septimo.

IOANNES CHRYSOSTOMUS IN ACTA APOSTOLORUM.

v. 2 udAiovo ab ipso librario, ut videtur, eorrectum est,

Cod. Ven. S. Marci DLXXIIIL, a. 1295 scriptus, folio-

eum errorem, quo inductus litteras pingere eoeperat, animad-

vertisset. Binos aecentus in compendiis v. 6 ó& et v.29 uev

rum 296, alt. 31, lat. 211 centim., quorum 21 et 14 scrip-

tura oecupat. Singulae lineae, atque sunt in singulis paginis

voeabulorum pr. man. pinxit. v.17 ro? uvgov pr. man. corr.

trieenae septenae, binos versus exaequant.

Stilo impressae

ex zó ubgor.

summas litteras stringunt. Marginibus codicis, unius librarii

Codices Pauli Aeginetae in sola Parisiensi bibliotheca

manu scripti, raro notulae quaedam a prima manu appietae

extant decem et novem; nostro primus editor Venetus a. 1528

sunt.

Duae manus correetrices XV saeeuli per ceodicem, et

si usus fuit, non indieavit.

maxime quidem in priore parte, vagatae sunt. Subscriptio,

rubro eolore pallidiore picta, haec est: óuoD Àóyot v —— J-

q&U aÓeAgoi $uob voU à9Àíov. Óuà vÀv moÀLóv uov cqaÀ-

Tab. XXI.

u&rov: J- éveheuo9 Tj wvyoqeAys ao (sic) BífAog yoa-

HESIODUS.

qsice Otà xeigüc. (sic) xai é&00ov àvaAoudrov. (sic) Oco

— ooíov uovayob xci zagexaÀO z&vrag vovg GvayuvoG

Cod. Ven. S. Marei CCCCLXIIII, a. 1316 scriþtus, folio-

— x0vtag vabtrv Oztg tUyeO9& vto 6uoU voD (eu et voD

rum 225, bombycinus, alt. 221, lat. 144 centim., quorum 174

in ras,. pinxit prima manus) &J4£ov. Óu& vóv xgiov: -- v00

et 11 seriptura oecupat.

Codex, lineis non distinetus, ab

uno librario exaratus est.

In eis partibus eodieis, in quibus

&ovg coy' i. v 4-

Tab. XVIII, codicis folium 160', continet ea, quae

ipsa carmina hesiodia sunt, singulae paginae vicenos singulos

leguntur in homilia XXX in Aeta Apostolorum, vide Ioannis

versus complectuntur. Unum folium, codici postea praefixum,

a duabus XV saeeuli manibus exaratum est. Continet codex

Chrysostomi opera omnia ed. Montfaueon. Paris. MDCCVIII

ss. tom. IX p. 283 E — 234 C.

usque ad fol. 13* scutum Herculis, opera et dies usque ad

Litterae initiales, quas vocant, I' et II prioris columnae

fol. 46*, theogoniam a fol. 156" usque ad fol. 169*, praeterea

interpretationes earminum hesiodiorum (efr. Zanettium et

€

minio pietae sunt, sed atramento exaratum est alterius col.

0

v. 94 prioris col. O et v. 19 alterius &44' et v. 20 zr in

tabulam, quam nos proposuimus).

In fol. 33* extremo et

zétQgov in rasura picta sunt a manu quadam recentiore.

34" pieturae sunt ad agriculturae et munera et instrumenta

specetantes, atque res, quae singulis imaginibus expressae

Eadem manus v. 19 alt. col. : in é9v» voce superscripsit.

v. 90 pr. eol. 4 in Aóyov et v. 36 alt. col. r in vàc vocabulo

sunt, adscriptis voeabulis exponuntur. Carmina ipsa scholia

in ras. pinxit prima manus.

habent uberrima et interlinearia et marginalia, a prima manu

picta.

Paueis loeis alia, sed eiusdem saeculi manus notulas

Tab. XVIII, eodieis foli 293', verba habes in edit.

Montf. tom. IX p. 414A—4154A. Est homiliaLV in Acta Apost.

ad argumentum eius loei spectantes, cui adseriptae sunt,

Litterae initiales 7; 24, II minio sunt pictae. v. 12 pr.

in margine adspersit.

Duae insunt in hoc codiee subserip-

col H in ras. pinxit manus recentior.

tiones, altera fol. 78", haec:

Nota lineolas (fol. 160* alt. eol. ante versum 10 et 20,

iyodqu vÓ zagóv fufiior vv igyom xl (utoóv

fol. 993* alt. col. ante v. 16 et 34, efr. etiam subseriptionem

*Hotódov.

Óu& yeugóc euoU uunvotov

ap. Zanett.) indieantes fine versus superioris vocem esse

voU TovxAwwiov, v&kevo9Zy &y uxvi

-iyoíorq sixogr), ivÓvkvuOvoG (0*,

distraetam, euius partes in legendo sint coniungendae.

Cfr. de hoe eodiee quae adn. ad Tab. XIII. Speeimen

Krovg x :

efr. tabulam.

et subseriptionem aeri incisam dedit Zanettius p. XII. XIII.

|

altera folio 218", quam Zanettius p. XV imagine expressit :

Vide de hoc codice:

Aristotelis Organon ed. Waitz,

éreAeuó Óv v0 zragüv Bifllior Ói& yeugóc yooqév 2uob Anur-

Lipsiae 1844 tom. I pag. 3.

voíov vOU "TouxAwiov, £v uxvi NosuBoiq &x«atdexavy, ivva-

vLOvog voíruc, Crovg coxwr' T i e. mense Nov. anni 1319.

Ubi in hoe codiee fine versus vox quaedam in duas

Tab. XXIII.

partes distrahitur, oceurrunt lineolae, aut una, atque illa

ORIGENIS PHILOCALIA.

pone versum superiorem (vid. tab. v. 6, 10, 19), aut duae,

altera in fine superioris, altera in introitu posterioris versus.

Cod. Ven. S. Marcei CXXII, a. 1343 scriptus, foliorum

Exemplum, quod exhibemus, codicis fol. 78", est editio-

nis: Poetae Minores Graeci ed. Gaisford. Oxonii MDCCCXIV

377, bombycinus, alt. 28, lat. 21 centim., quorum 217/, et 15

scriptura occupat.

In singulis paginis codicis lineis non

ss. Vol. III (quod scholia ad Hesiodum continet) p. 366 fin., 367,

distincti trieeni versus numerantur.

Praeter Origenis quZo-

368. Pertinent autem, quae sunt in tabula scholia Moscho:

xaÀíav, quae est a folio 289' usque ad finem, insunt in

puli, ad Oper. et. Dierum v. 820 —824. Cfr. de hoc. codice:

codice seripta quaedam Cyrilli et Photii.

Codex ab uno

Hesiodus ed. Goettling, Gothae 1843, praef p. 72 et 73.

librario exaratus est, praeterquam quod fol 2927* usque ad

Prineipium codieis aeri incisum dedit Zanettius p. XIV.

fol. 301* manus pinxit calligraphi cuiusdam XV saeculi.

Raro in margine leguntur notulae adspersae partim a prima,

partim a manu XV saeculi, atque ea diversa ab illa, quae

Tab. XXII.

folia 292* — 301* inseruit.

Alia manus correetrix in eodice

ARISTOTELIS ANALYTICA.

non conspicitur.

Subseriptionem rubro eolore pallidiore

pietam reete dedit Zanettius p. 70: éAoc &iAngev atotov

Cod. Ven. S. Marei class. IIII nr. 5 appendieis eatalogi,

a. 1319 scriptus, foliorum 369, membranaceus, alt. 295, lat.

1j 9avuacia BiBAog vijc quAoxaMag voU Qgryévovc OU 1utgav

[

"Hoy9x yàg vjj «Z' vo0 MdmgiAMiov xai &Aafe vélog vjj

22 centim., quorum 184 et 13 seriptura oecupat.

Lineis

(B' voo Matov, Zv &ev. . govat".

non est distinetus, praeterquam quod singulae in tribus mar-

Quod proposuimus exemplum, codieis est folium 370*.

ginibus exterioribus lineae stilo impressae pingenti librario

Verba leguntur in editione Lommatzschii, Berolini 1831 ss.

fines et reetum versuum eursum indiearunt. Versuum numeri

Vol. XXV p.257 summ. — p. 258 summ. Est autem Philo-

valde inter se discrepant: in priore codicis parte pauciores

ealiae eaput XXVI.

sunt (16, 21), plures in posteriore (29, 31, 32).

Codex ab

Huius codieis mentionem faeit Fabricius in Bibliotheca

uno librario exaratus est. Quae sunt in singulorum librorum

Graeea tom. VII p. 222.

introitu, et titulos et ornamenta et litteras initiales, miniata

alia, sed eiusdem saeeuli manus pinxisse videtur.

Quae

continet codex, haece sunt: a fol. l* ad fol. 16" extr. IIoo-

Tab. XXIIII.

qvoíov Qoivwxog eiocyoyi uc3vvobo. IHAovivov vov zfvxorro-

Aívov. fol. 16* extr. ad fol. 46* Z4guovoréAovg xavcyootat,

ORIGENIS COMMENTARIUS IN EVANGELIUM

fol. 46* ad fol. 71* extr. 24guovovéAune zcegi. guxjvetac, fol. 72*

IOANNIS.

ad fol. 177* extr. 24oiororéAovo àvoLvrixd zgóvega (folii 71

dimidia pars abseissa est, et folium 71* seriptura earet),

Cod. Ven. S. Marei XXXXIII, a 1374 seriptus, foliorum

fol

177* ad fol. 261* l4guororéAlovg &voÀvtixà Ócírega,

294, bombyeinus, alt. 402, lat. 29 centim., quorum 31 et 20

fol. 262* ad fol. 369* 249.9roréAove vozi«&. In margine ali-

seriptura oceupat. Lineis non distinctus, in singulis paginis

quot locis notulae adspersae sunt aut a manu prima aut ab

tricenos senos versus habet. Ab uno librario exaratus, con-

altera illa eiusdem saeculi, quae minio usa est, aut a duabus

tinet usque ad fol 117* Origenis in Evangelium Matthaei

XV saeculi manibus.

Praeterea multae figurae,

quibus

commentarium, fol 118* et 118* nonnulla de erroribus Ori-

Aristotelis verba illa, quibus appictae sunt, explicantur, in

genis, a fol. 119* usque ad finem Origenis in Evangelium

Ioannis commentarium. Folii 258* posterior et folii 259*

margine sunt (vid. tab.). Quae figurae partim a prima manu

atramento, partim àb altera illa eiusdem saec. minio, partim

superior pars scriptura caret.

In margine nonnullis locis

ab alterutra XV saec. pictae sunt.

Nonnumquam prima

notulae a prima manu adspersae sunt, ad argumentum eius

atramento pinxit figuras, secunda minio adseripsit voculas.

loei spectantes, cui adscriptae sunt.

Aliam manum correc-

Folium 180* totum eius modi figurae occupant a pr. manu

tricem eodex non perpessus est.

Nota singulare illud :

pietae.

Atque duae illae XV saeculi manus etiam in textu

litterae genus, quod medium est inter « vel adsceriptum, quod

eorreetrieum munere funetae sunt.

Subseriptionem codex

vocatur, vel subscriptum. Lineae enim illud « ubique ita est

exhibet hane: T veréAeorat Giv O&Q 1 Aoyux) zgayuarela

subseriptum, ut post priorem vocalem sit collocatum, sic ut in

voU 1deuovoréAovg, uvb Zfex. ivÓ. voítyo, Pr& . co! eluooró

tabula faetum vides (efr. tab. v. 17, 14, 16, 19, alios). Deinde

0y00c: i. e. mense Dec. anni 1319.

sigmatis finalis, quod vocant, forma (c) in hoc eodice multis

In hoe codiee multis loeis eonspicitur in exitu vocum

loeis oceurrit (cfr. tab. v. 30, 31, alios). Subseriptionem, recte

apud Zanettium p. 29 indicatam, codex fert hane: 'Eyocq

forma sigmatis finalis, quod vocatur (c), sed etiam aliae

huius litterae formae (c et c) in exitu voeum pictae sunt.

i & conf'. ivó. . Zv uxyi IAngidÀlo &.

Locus, quem nostra tabula proponit, codieis folium 202",

Verba exempli, quod nos exhibemus, codieis folii 80",

legitur in Aristotelis analyticorum priorum lib. I eap. 15

habes in editione Lommatzschii, tom. III pag. 403, 404 et

(tom, I pag. 79 edit. Dekker.).

tom. IV pag. l, 2. (róuoc i& cap. 37 vv &ig 1ó xarà Maz-

Figuras et voeulas in margine alia manus appinxit; v. 2

Saiov iEnygwvxóv et vóuog «c' cap. 1 init.)

v( pr. man. eorr. ex zó, eadem v. 19 Zv & 0Àc corr. ex

Titulus v. 30 zàv eic vó e. c. et M v. 31 minio a pr.

iv 0Ào.

manu pieta sunt.

244

Numeri signum zr«' in margine dextroadspersit pr. manus ;

Saepe pone versum superiorem in hoc codice est lineola

v. 92

indieans fine versus vocem distractam esse, euius partes in

CH i. e. ogusíooor eiusdem temporis esse videtur.

voavorégov in ras. pinxit pr. manus.

legendo sint coniungendae.

Cfr

de hoc eodice Lommatzschium in edit. tom. III

Quod proposuimus exemplum, codieis folium 193", con-

tinet vitae Pyrrhi cap. 26—28 init.

praef. p. IX. Principium et subscriptionem aeri incisa dedit

V. 29 1.e in uàAAera (nam scripturus fuerat uGAAov)

Zanettius p JSV E

in ras. pinxit pr. man.

v. 93 éfovisvoavro pr. man. corr.

ex &fovAsborto.

Nota, quae cgeior significat, in sinistro

Tab. XXV.

margine manu aequali fere appicta est.

EURIPIDES.

Hie codex nondum exeussus esse videtur, nisi forte in

eis est, quibus usus est Muretus (cfr. Wyttenbachium in

Cod. Ven. $. Marci CCCCLXVIIiI, a. 1413 sceriptus,

editione Plutarehi Moralium tom. I praef. p. XCI et. Walzii

foliorum 169, chartaceus, alt. 21,:lat. 14 centim., quorum

16 et 1l seriptura oecupat. Versuum Euripideorum numeri

commentationem in ephemeride, quae inscribitur: Zeitschwift

für die Alterthumswissenschaft herausgeg. v. Zimmermann

in singulis paginis admodum diversi sunt (14, 13, 10, 8).

annis 1834 et 1835.

Codex, lineis non distinctus, ab uno librario exaratus est.

Continet Euripidis Hecubam usque ad fol. 50*, Orestem ad

Prineipium codieis p. XVII, subseriptionem p. XVIII aeri

incisa proposuit Zanettius.

fol. 110* med., postremo Phoenissas. Folii 15" dimidia pars

et folium 15* totum scriptura earent. Insunt in codice scholia

uberrima, et interlinearia et marginalia, quae ommia prima

manus adsceripsit.

Atque interlinearia et notae personarum

Tab. XXVII.

minio pieta sunt. Raro in margine oceurrunt notulae adsper-

POLYBIUS.

sae ab alia manu paullo recentiore, quae etiam textus verba

nonnullis locis, eorrexit.

Subseriptionem eodex habet hanc:

Cod. Ven. S. Marei CCCLXVIIII, a. 1470 scriptus, folio-

rum 280, membranaceus, alt. 39!/,, lat. 27 centim., quorum

&eheuó9 uryl "Iavvovagíc) (sic) üexérz ivd. c' vo0 £^5 79*

283 et 18 seriptura occupat. Lineae stilo impressae summas

x«' &rovc: v;t0 voU iv iegouoráyouc dAay(orov Nreqtvov:

In folio quodam codiei praefixo prima manus scripsit:

litteras attingunt.

Codex, ab uno librario exaratus, in sin-

gulis paginis quinquagenos senos versus habet.

ToEóurv (sic) vó BugA(ov scic vàg L' vob avyovorov T T &ic

Atque

v&c Ó cetera desunt. Scripturus erat librarius, id quod docet

continet scripta Xenophontis a folio 1* usque ad folium 133 ,

subseriptio: (0) £xe vob icvrovagíov àveAsu 9.

Arriani 133* —190* imum, Polybii 1917 — 280*. In folio 190*

Exemplum, quod exhibemus, codicis folium 132* continet :

imo et 190* est mutilum quoddam in Alexandrum carmen,

Phoenissarum v. 632— 646.

fol. 177* laeuna est tertiae fere partis paginae. Codex, ora

v. 7 vv inter zrgovoía et vea-

xéov voeabula et v.8 : super « in v&vóe voce atque ó inter

aurata insignis, in infimo folio 1" insigne gentilicium , quod

jàv et régrog minio superseripsit prima manus. v. 42 scho-

vocant ,

Bessarionis cardinalis exhibet, variis coloribus

pictum. Tituli singulorum librorum et litterae initiales aut

liorum xezcxioev pr. man. €orr. ex xocoxrotr.

Hune eodicem inspexit Kirchhoffius, cuius vid, editionem

minio pallidiore pieta aut auro variisque coloribus ornata

Euripidis, Berolini 1855.

Praef. pag. VII not 2.

sunt. Miniata sunt etiam verba, quae in exitu scripti cuius-

que leguntur. Quae in Xenophonte et Arriano minio usa est,

alia, sed aequalis fere manus esse videtur.

Sed quod in

Tab. XXVI.

Polybio usu venit minium, purpureo colori similius est.

Quo eodem eolore subscriptionem quoque prima manus

PLUTARCHI VITAE PARALLELAE.

scripsit.

In margine Polybii raro vel varias seripturas vel

Cod. Ven. S. Marei CCCLXXXIIII, m. Oct. a. 1456

notulas quasdam atramento appinxit pr. manus.

Sed in

seriptus, foliorum 463, membranaceus, alt. 411, lat. 28 cen-

Xenophonte et Arriano insunt scholia marginalia, minio

tim., quorum 301 et 171 seriptura occupat.

In singulis

pallidiore a seeunda illa manu pieta.

Quae finem habent

paginis undequinquageni ant quinquageni sunt versus. Lineae

fol. 190 et semel fol. 213* rursus conspiciuntur. Paucis locis

stilo impressae summas litteras stringunt. Codex, qui ab uno

in textu manus correctrix occurrit, quae tertia quaedam,

librario exaratus est, in folio 1* indicem habet duodequinqua-

et ipsa XV saeeuli est. Subscriptionem codex fert hane:

ginta, quas continet, Plutarchi vitarum a prima manu scriptum.

"Ecehewi9n, v zagóv fufAior, 0v àvaloudrov vot &yiov

'Eadem in marginibus textui notulas nonnullas, partim atra-

zt&tQ0c TuOv, xci xvolov Buoagíovoc (sic) xagÓeuwdAeoc

mento, partim minio pictas, adscripsit, quibus aut voces

(sie) &zroovoluxzo xai xaSoArkxto £xxAgolag naLatüc ! Pourc:

quaedam in textu errore omissae supplentur, aut variae

&vL Ó, xci oixovueveXoD zvetQU&Qyov. KevgravtuvovtóAecc *

Scripturae adieiuntur. Raro oecurrunt eiusmodi notae a duabus

yooqév óm0 yeugóc &Aaylorov dovAov avrobv, lecQytov iegécg

alis XV saeeuli manibus appietae.

vob TieyyagomOAov, Konwwxóc (sic) vÓ yévog &v &rev c

In subseriptione,

quae legitur apud Zanettium, duo

2ox'* ivó. y'* àujr.

desunt versus:

Nostra tabula, eodicis folium 280', continet Polybii lib. V.,

S&oU diÓóvroc, ovóév loyve qi9óvoc:

109 $ 5 usque ad finem libri, eap. 111 $ 10, apud Sehweig-

x«i uj ÓLÓÓvrog ovÓév iGjgU&L zvÓvoOG.

haeuserum tom. II p. 447—452, cum subscriptione librarii.

Iam sequitur: ' EreAetc)91, 7j zagotoo BiflAoc v 2 (sic)

Praeter subseriptionem etiam ea, quae in margine summo

ii 2 Ee'^ iy0. &' 'Oxvooflglo x&".. 0i& yeugóg. &uob Iotvvov

leguntur, a. pr. manu minio pieta sunt.

"Pósov ísgéog voU Kgmnróg:iv Pour. Ibi Zanettius per erro-

Cfr. de hoe codiee, qui parvi pretii esse videtur: Poly-

rem à. mundi 6975 legit, quem in tabula incaute secuti

bius ed. Schweighaeuser Lipsiae MDCCLXXXIX ss. tom. I

sumus.

praefat. p. LI. LII.

Tab. XXVIII.

aut duae, sed hoe longe rarius est, altera pone superiorem,

altera ante versum posteriorem. . Duae in codice insunt

ARISTOTELIS POLITICA.

subscriptiones, altera fol. 238' in exitu politicorum, haec:

Cod. Ven. S. Marci class. IIII nr. 3 appendicis cätalogi,

uereyodqu v0 zagüv BugAior Zv "Poug" xuU4o0rQ. vevge. —

a 1494 seriptus, foliorum 263, chartaceus, alt. 27,' lat. 19

*0010010)' Évevi — xoovó) vevagro unvyóc Motov eixooci, (sic)

centim., quorum 154 et 8 scriptura oceupat.

Lineae stilo

verdQry :. altera post oeconomica fol. 963*: 4 uereyocquoav

impressae summas litteras stringunt.

In singulis paginis

v& ztwgóvra oixo — vowrx&: iv '"Poui vij &yla* yiluootà*

viceeni seni et sub finem eodieis viceni septeni versus nume-

v£LQ040 — OL00T00' £VEVEXOOT(, v&tdQtc) unvüc, lovvtov,

rantur.

Codex, ab uno librario exaratus, usque ad fol. 238*

tQutO"

Aristotelis zroAtzux& et a fol. 239* usque ad fol. 263* summum

Utraque rubro, qui propius ad purpureum aecedit, colore

eiusdem continet o/xovouiz&. Tituli, litterae initiales singu-

& prima manu seripta est.

lorum librorum, ornamenta, quibus cinguntur, verba illa,

Tabula a nobis proposita, codicis folium 158", continet:

quae in exitu euiusque libri leguntur, in textu ipso, ubi

Politicorum lib. V, eap. 10 (tom. II pag. 1312 edit. Bekker.)

nova ineipit sententia, aut singulae litterae aut voces eom-

v. 4 eompendium xo voculae, v. 9 'H, v. 13 v, v. 15 Ot,

plures rubro colore pallidiore pieta sunt ab alia, sed fere

v. 17 et 21 4, v. 25 éx, vv. 3, 5, 7, 8, 20 iterata inter-

aequali manu.

Quae etiam in margine notulas nonnullas

pungendi signa, v. 15 alterum accentum in ovor&vrec, v. 20

et varias seripturas adspersit atque aliquot locis etiam in

«vrtüv correctum ex evzóv minio pallidiore pinxit alia illa

textu correetrieis munere funeta est. Praeterea alia quoque

manus. v.4 Gvoo«xovGtot ex GvggazovotoL et v. 7 GractaLo0tv

manus eorrecetrix priore illa recentior, quae atramento usa

ex or«gtalovoiw correxit pr. manus.

est, per textum est vagata.

Ubi fine versus vox quaedam

In margine inferiore quaternio quadragesimus indicatus est.

in duas partes distracta est, lineolae sunt, aut una, atque

Hoe codiee (U") usus est Bekkerus, edit. Aristotelis

ea in exitu versus superioris (efr. tab. v. 6, 15, 16, 25, 26)

praef. pag. V.

II

CODICES TEMPORUM NOTIS DESTITUTI.

v. in libro: Sehrifttafeln zur Geschichte der Griech. Schrift

Tab. XXVIIII et XXX.

(Berl. 1877) tab. XXXIII.

ATHENAEUS.

Cod. Ven. S. Marei CCCCXXXXVII, saeculo decimo

seriptus, foliorum 372, membranaceus, alt. 39, lat. 27 centim.,

Tab. XXXI.

quorum 29 et 19 seriptura occupat.

Lineae stilo impressae

summas litteras stringunt.

Atque singulae binos versus

HERODOTUS.

exaequant.

Insunt autem in singulis paginis quadragenae

Cod. Flor. S. Laurentii plut. LXX e. 3, saeculo decimo

ternae, pauciores in posteriore codicis parte (39, 40, 42),

seriptus, foliorum 374, membranaceus, alt. 30, lat. 22 centim.

quae paullo neglegentius exarata est. Codex duabus manibus

quorum 221 et 16 seriptura.oceupat. Lineae stilo impressae

exaratus esse videtur, quarum altera a folio 323 incipit.

in priore eodieis parte, (usque ad fol. 239), quae in sin-

gulis paginis trieenos singulos versus habet, summas, in

Atque in margini'bus notulas habet litteris maiuseulis seriptas,

quae ad argumentum spectant eius loci, cui adscriptae sunt,

posteriore, in qua triceni terni in singulis paginis numerantur,

a prima manu pietas. Paucas, ac maxime in priore eodieis

infimas litteras attingunt.

Qui in singulorum librorum et

parte, adieeit manus quaedam XV saeculi. A folio 323 raro

exordio et exitu adseripti sunt tituli et litterae initiales minio

notae in marginibus oecurrunt.

Manum correctricem, si

piqta et inaurata sunt. Exaratus est codex a duabus manibus

accentus et spiritus nonnullis locis suppleti praetermittuntur,

diversis, quarum altera initium capit a fol. 239; eam aliquanto

codex non perpessus est. "Titulos et litteras initiales, quae

antiquiorem esse illa, quae priorem partem scripsit, sunt quae

sunt in exordiis singulorum librorum, minio pinxit prima

indieent. In marginibus leguntur notae a primis manibus,

manus.

in priore parte minusculis, in posteriore tenuioribus un-

Tab. XXVIII, eodicis fol. 308",

continet lib. XIII,

cialibus, quae vocantur, litteris appietae, quae ad argumentum

eap 78—80 (tom. V, pag. 180—182 apud Schweighaeuserum).

eius loei spectant, eui adseriptae sunt. In solius libri primi

In

Tab. XXX, codiecis fol. 3587, lib. XV, cap. 25—20 (tom. V,

margine recentior quaedam manus notulas adspersit.

pag. 477 —480).

exitu lib. / pietum est: XXXHH|A|II,lib. E: XXHH,

Omnia, quae in marginibus sunt harum tabularum, prima

lib. H: XXHHHAAII, lib. 0: XXHHIIH. Quae neseio

manus pinxit.

an indicent numerum versuum arehetypi illius, ad quod

Cfr. de hoc eodice, reliquorum quotquot extant arche-

quasi

ad normam quandam directi sunt omnes eodiees

typo: Athenaeus illustr. Schweighaeuserus. Argentorati 1801.

posteriores.

Nuperrime de hae re egit Carolus Graux:

tom. I, praef. pag. LXXXVIII sqq.

Nouvelles recherches sur la stichométrie (Revue de Philo-

Speeimen aliud, sed ad minorem modulum redactum,

logie, Tome II, Paris. 187$8).

10

Nostra tabula, eodieis folium 316*, continet libri oetavi

dam adiecerunt: Quae manus recentiores a fol. 30 deficiunt,

initium ; fol. 1987, libri quinti exordium, manu illa altera

nisi quod raro oecurrunt notulae a posteriore illa adspersae.

scriptum, videre licet in libro supra indicato: Scehrifttafeln ete.

Prima, manus aliquot loeis versum in textu errore omissum

tab. XXX. "Vide de hoe codice celeberrimo praeter Ban-

in margine supplevit. Recentioris autem cuiusdam manus

dinium Catal. IL, 657 et quos ille laudat, J. C. F. Baehr in

correetrieis vestigia tam rara in textu eonspiciuntur, ut, cuius

editione Herodoti altera, quae a. 1861 prodiit, Vol. IV p. 485.

sit saeculi, affirmare non audeamus.

Duarum, quas exhibemus, tabularum altera, codieis fo-

lium 15*, eontinet Iliadis lib. A v. 176 --200.

Tab. XXXII. et XXXIII.

v. 18 textus e& in dueuve in ras. pinxit pr. mau.

HOMERI ILIAS A.

v. 20 eadem Jec corr. ex 9ed, v. 24 inter « et À in &y«Aevg

voce una littera erasa est.

Cod. Ven. S. Marci CCCCLIIII, decimo saeculo scriptus,

Quae ante versus sunt in margine laevo notae criticae,

foliorum 327, membranaceus, alt. 38!/,, lat 28 centim., quorum

pr. man. pinxit.

Seholia interlinearia, quae leguntur inter

201 et 10—13, si praetermittuntur seholia, scriptura oceupat.

quatuor primos versus (ab 2y9oóravoz usque ad qíAo«c vocem),

Lineae stilo impressae summas litteras attingunt. In singulis

& manu recentiore seripta sunt.

Vel reeentior tertia manus

paginis vieeni quini versus leguntur. Codex ab uno librario

est, quae inter ultimos versus scholium (a xerezAm«ruxo

exaratus est, praeterquam quod fol. 69r — 75*

229r —235',

usque ad 2gevjrgv vocabulum) pinxit. Inter 8 et ó«guov

254r— 2587, 3197 —321* a manu XV saeculi inserta et picta

voees ultimi in dextro margine scholii rasura est. Eorum

sunt. Atque undecim quoque folia Iliadi praemissa (de quibus

seholiorum, quae sunt in summo margine, v. 3 Zuuriytor

efr. Studemundum in libro, qui inscribitur: Griechische Bil-

ex quíatyov, v. 4 iov ex iov, v. 5 aiaxóv ex aiaxórv, v. 8

derehroniken, bearbeitet von Otto Jahn.

Bonn 1873 pag.

r0G0UtO EX zocobro pr. man. correxit. In loeupletiorum illorum

93—95.) prima manus exaravit.

Folium 1*

hune exhibet

scholiorum, quae sunt in margine sinistro, v. 12 ;rgooé«ev

titulum minio pietum: lloóxAov zonovoua9íag yoauuezvxT

ex zooé9nxer pr. ut videtur, man. corr. v. 15 inter o et v

vÓv &ig 4 Óupnuévov vó a 'Outjoov: ygórov Bog yagazcijo

in JvuociÓotc voeabulo littera quaedam erasa est. v.21 v in

dvcyoaqi, zouuárov: — In margine imo pietura est. Et

Ódz:c in ras. pinxit pr. man. v. 24 y&g pr. man. corr. ex

haee et ceterae picturae omnes, quae ad ea, quae enarrat

j&o, v. 82 eadem inseruit À in fAxero voce. In imi marginis

Homerus, illustranda sunt adiectae, deformi illo et foedo more

scholiorum v. 1 ovvcog ex obtoc, vwveg ex vivéc, V. 4 öt.ög ex

Byzantinorum sunt pictae. Etiam folii 1* margo eiusmodi

Óióc corr. pr. manus.

pieturis ornatus est.

Fol. 2 et 3, scriptura vaeua, XV, id

Altera tabula, codicis folium 34'", continet lib. B v.

quod membranae genus docet, saeculo inserta sunt. In fol. 4*

488 —512.

post quinque versus minio pietus legitur titulus: vóorcv &

Littera initialis B ante v. 7 auro et variis coloribus picta

cyiov. Deinde post viginti versus novus eiusmodi est titulus:

est. Notas eriticas versibus praefixit pr. manus, Quae est in

vrAeyovíag B &bycduuovoc: In margine est pictura. In in-

margine dextro varia seriptura («0:rÀjÓó»' e. c.) alia manus

sequenti pagina, euius maximam partem pieturae occupant,

adspersit. v. 16 textus homerici post zrzoAíe9oov et v. 19

undeeim tantum versus scripti sunt. Iterum sequitur folium

supra prius o vocis óyygoróv et v. 20 supra prius v vocabuli

seriptura carens.

In summo folio 6* est titulus: zrgó«Aov

z0ÀlvareqvAov rasura est. v. 31 eorum seholiorum, quae

XororoucSiag yomuucttzig vó Ótvtegov ci9ióziÓog & Ggx-

sunt in margine dextro, Aefióv pr. man. corr. ex Aafow.

vívov: — et post viginti sex versus alius hie: iAe&óog 1uzo&c

Cfr. de hoc codice: G. Dindorfii scholia graeea in Homeri

4 Àéoytoy Atque in margine huius folii et fol. 6* imagines

Iliadem. Oxonii 1875 ss. Vol. I praef. pag. V. Specimina

sunt.

In medio autem folio 6* novum titulum habes hunc:

dedit Vol. II. Il. P v. 302—326 et K v. 327 — 351.

Alia

iÀiov zegoídog B Ggxrivov. Quod proximum est folium, serip-

iam a. 1862 protulit J. La Roche in libro: Text, Zeichen

tura earet (efr. fol. 2, 3, 10, 11). In fol 8' unus et triginta

und Sceholien des berühmten Codex Venetus zur Ilias, Wiesb.

versus exarati sunt. Quae secuntur paginae 8" et 9', solas

1862, Paginam, quae 4/ v. 334 — 357 continet, habes Schrift-

pieturas exhibent, quae etiam folii 9" maiorem partem oecu-

iafeln tab. XXXII.

pant, nisi quod in margine minio pietus index quidam tri-

ginta quinque nominum legitur hic: t &oíoregyog Cnvódoroc

vagivog (sic) 9&ózrouzros zroÀéucw Gzr0ÀAóÓcQ0c loou0tevoc

Tab. XXXIIIL et XXXV.

vux&voQ ztooqógtog &roA)«»vtog aogtyévig &giotoqirne Oixrvc

SOPHOCLES ET APOLLONIUS RHODIUS.

&bguzt(Órc zrroAeuciog (praeseriptum est: o rov ogoavÓ.) vvg-

guvíov Lw(hog yoéowrzog 1oíodog Géltvxog &Axuüv (prae-

Cod. Flor. S. Laurentii plut. XXXII e. 9, foliorum (post-

scriptum est: ó Avguxog) quAó&evoc xcAA(ueyoc ztívoagoc

quam 14 jam olim perierunt) 264, qui saeculo decimo ex-

aQLOtÓVLXOG t uqtA.og 9'ecyévio Óübóvuog GoqozAtjc «aALoTQotoG

eunte vel ineunte undecimo scriptus esse putatur, membra-

ciÓcvLog 1&(cv (sic) 9eóqoaoroc &goc (sic) gravóc (sic) T. At-

naceus, alt. 31, lat. 21 centim., quorum 21 et 11—12, si

que cum proxima duo folia scriptura sint vacua, fol. 12*

praetereuntur seholia, seriptura oeceupat.

Lineae stilo im-

In exordiis

initium habet Ilias ipsa, quae finitur fol. 326*.

pressae modo summas litteras attingunt, modo per medias

singulorum librorum titulus et littera initialis auro et variis

transeunt.

Leguntur autem in singulis paginis versus duo-

eoloribus ornata sunt, argumentum minio pictum est. In fol.

dequadrageni aut undequadrageni aut quadrageni.

Con-

927* a prima manu minio pictum earmen sex versuum legitur:

tinet eodex celeberrimus, sed perquam mendosus, Aeschyli

T &ÓgiavoU xaícagog eic vóv ixrogoc (sic) rcqov. Insunt in

et Sophoclis tragoedias et Apollonii Rhodii Argonautica, quae

eodiee scholia uberrima, et marginalia et interlinearia,maximam

nune initio eodicis posita, olim vel eiusdem pars extrema

partem a prima manu exarata, Sed aliae quoque manus, altera

vel prorsus separata fuerunt. Saeculo decimo scripta esse

XIII — XIIII, altera XV saeeuli, nonnullis locis scholia quae-

eontendit R. Merkel.

De diversitate manuum difficillimum

11

est iudicium. In Aeschylo quaterniones, qui sunt post primum

Tab. XXXVII.

novem posteriores, manu alia, fortasse antiquiore, seriptos

esse, scholia quoque duobus librariis deberi, eonstare videtur.

THUC-TDIDES.

Plurima autem et antiquo tempore et recentiore in hoc

Cod. Palatinus CCLII, iam iterum Heidelbergensis, sae-

eodice et erasa mutataque sunt et addita.

Constantinopoli

eulo undecimo scriptus, foliorum 652, membranaceus, alt. 30,

emtus a 1423 Florentiam venit, ubi Francisei Philelphi fuit.

lat. 21 centim., quorum 22 et 14 scriptura oecupat. Lineae

Egit de hoc eodiee, qui primo aecuratius exeussus est in

in singulis paginis tricenae ternae stilo impressae summas

G. Dindorfii editione Sophoclis, novissime R. Merkel in libro:

litteras stringunt. Pauca, ut Wilkenii verbis utamur, adseripta

Aeschyli quae supersunt, e cod. Laur. veterrimo edita,

sunt passim a recentiore manu scholia; nec multa neque

Oxoniae 1871, in folio.

antiqua esse, pleraque Tzetzea, ait Imm. Bekkerus, apud

Earum, quas nos exhibemus, tabularum altera (XXXIIII

quem est cod. E. Manu item recentiore et passim errores

quam fraeto vitro laesam esse dolemus), continet Sophoclis

eorreeti sunt, et spirituum accentuumque signa suppleta,

Oedipodis Colon. v. 1690—1730 cum scholiis, ubi passim in

