petit,nec magnopere attinet.

Regnavit Demetrius ab exilio re-

dux annis quatuor, expletis, ut puto. (4)

Interea Seleucus, hoc nomine rex V. Demetrii II. e Cleopatra

na

filius natu major, invita matre (quaz juniori filio Antiocho fave-

bat) fefe regem promulgari facit.

Alexandrill., & Seleuci V. Eufebius in Canone chronologico,

& Porphyriusin catalogo regum Syri& mentionem nonfecere ; at-

£tà

tamen Porphyrius in fragmentis hiftoricis, qu& Grece tantum a

n«

Scaligero edita funt in Thefauro temporum, utriusque horum re-

orat. (b)

gum meminit ; Livius quoque hunc Seleucum commem

43. Ca-

n

(r) Jofeph. lib.13.ant. c.9. fub finem. (s) Colligitur ex Jofephi addu&o loco ,& ex fequente rerum geftarum ferie.

(f) Jofeph. lib.14.ant. c. 8. fed male Jofephus Hyrcanum I. cum1l. confundit. (7) Juftinuslib. 59. c.1. (4) Lib.2.

Aacch. c.1.v.10. &c. )( Videatur hic grzci codicis narratio. )( In Prolegom. noftris part. 5. c.4. oftendimus,

qu:e de morte Antiochi hoc loco, anno Seleucidarum 188. data epiftola, fcripta habemus, de alio Antiocho,

quam deE»vergete,feu Sidete accipi non poffe. De fimilibus defponfati

onibus principum cum deabus exem-

pla M. Antonii Imperatoris Romani : Caji Caligule, & M. Antonini El

a

oabali Auguftorum, jam allata funt

aSaliano in Annalibus Ecclef. ad annum mundi 3923. & a Cornelio a

L

ap. atque a "Tirino in c. 1. lib. 2.

Macch. Dianz Anzz ( feu Nanes ) multa templain oriente recenfet Strabo pluribus locis. (xx) Athenzus

lib.1o. e Pofidonii lib. 1&. )( & lib.12. ex Pofidoniilib.r4. (y) Juftinuslib. 39. c. z. )( Jofeph.lib. 15. ant.

c. 9. ( Porphyr. apud Scaliger.

(z) Porphyr., & Juftinusloco eodem. )( Jofeph. ibidem. ;( Livii epitome

lib. 6o. ( Appianus Syr. X Vide Noris de Epochi

s Syromaced. differt. 4. c. 3. (z) Eufeb. & Porphyr.

(P) Juftin.tib. 39. c. 1. XX Porphyr. ( Livii epitome lib. 6o. )( Appianus Syr.

NUMISMATA

DEMETRII II.

89

tfis

OEOY. PHILADEL?HI, NICATORIS.

j

'"ESHULA X

lum

Argent, I,

43.

Caput Demetrii barbatum , & diadematum.

Vaillant,

lia

AHMHTPIOT. BAXIAEOX EUP. - - ZA 1r85. Aquila fulmi-

Lll

ni infiftens; intra ejus pedes M. In area monogrammata.

'Ctts

o

Argent, T.

44

Caput Demetrii imberbe diadematum.

Vaillant,

Pto

AHMHTPIOT. BAXIAEOX. TYP. IEP. AXY. EIP.

Demetriü

pias

Regis, Tyrifacre , afylo gaudentis.. 4mo 18y.— Aquila cum pal-

ochi

198

ma ramo infiflens navis roítro: clava in area, fupra quam

Tyri monogramma.

de

ICu

Argent, II 4$.

Haym.,

ufo

Caput Demetrii barbatum , diadematum.

j

BAZIAEQX. AHMHTPIOY. OEOT. NIKATOPOX. Vir nudus,

b

cuie tutulato capite amiculum defluit, d. fertum , f. pocu-

aliis

lum gerens, pharetra a tergo armatus, infiftit tergo animalis

lum,

quadrupedis forma incerta, cauda canina , ad cujus occiput,

imo ad collum, cornu recurvum prominet.

pro.

L.

Argent, I,

46.

Vaillant,

W0«

Numifma, uti Numero 42. 'Tyri fignatum; fed cum epocha

D.Favvkener

]um,

.

al?a nempe cIIP. id eft: Zmo 194.

:€Jüs

Argent, L.

47.

Numifma , uti Numero 44. ''yri fignatum; fed cum epocha| rie.

Inito,

alia nempe TmIIP. id eft: Zuo 147.

idem

(43-) Tó M. legi poteft Marathoniorum ; nam hujus Phoniciz urbis cives Demetrio perpetuo fideles manfiffe

teftatur Pomponius Mela lib. 1. cap. r2.

dpe-

jetrii

(459 Haymius Sardanapalum hac figura reprzfentatum opinatur ; quid fi Hercules fit ?

Tehte

NUMISMA CLEOPATRE, Uxoris DEMETRII Il.

s elt.

Ll

TasuLra XI.

;*theus Iit.

Nofter,

etriUS

5. Caput Cleopatre velatum.

PIic. id eft: Auuw 1$6. Bos currens. Sparfe in area litere

Qu

lä

AC. & E4M. item monogramma.

lixit.

[up-

j T&

NUMISMATA ALEXANDRI IL vulgo ZABIN.

"TOAGRULA . Xb

AEneus IlI.

adematum.

ypitrà

5. Caput Alexändri di

Vaillant,

fave-

BAXIAEQX. AAEZANAPOT. EIIP. Regis Alexandri. 4mm r85.

"Theupoli.

Nofter.

Bacchus cum amiculo ftans ,d. cantharum , f. haítam in area XI.

)gimi

ZEneus III.

6. Simile caput, & infcriptio; fed epocha cTIP. Zuo 1$6.

Nofter,

d

JEneus I, vel

Bacchus (imilis? in area acroftolium, & KXI.

tum 3

IM.

7. Caput Alexandri diadematum.

Nofter.

um

Bacchus

AAEZANAPEQN. mIP. Zlexandriuorum. Amu 187.

(b)

nudus ftans, d. cantharum, f. thyrfum ; ad pedes tigris.

(

JEnei IIL.

Haym.

$. Caput Alexandri diadematum, & leonis exuviis tectum:

In alio galeatum caput.

Nofter,

um fefïfn

)b

BAXIAEQX. AAExANAPOT. Victoria gradiens, d.fertum ; in

endimió

area monogramma.

mïiOChm

D.Favvkener

T C'(em'

In alio fimili ad pedes Victorie quafi amphora.

julint

.z

Judei

; ID

(7-) Rariffimum hoc numifma Alexandriz ad Ifficum finum procufum effe cenfeo , qua urbs in Ciliciz , acSy-

ipones

riz confiniis fita , olim celebris erat , nunc fere deferta.

Eandem porro ad Syriacum imperium cum ma-

Utgmï.

gna Cilicia parte referendam effe nullus ambigo. Regis Alexandri vultum omiffo nomine fignavit mo-

epitorme

netarius ; quod crederet ipfo gentili Alexandrinorum vocabulo fatis Alexandri regis nomen indicari.

') Oï?hyr'

(8-) Vi&toria Alexandri de regni zmulo Demetrio IL. hoc typo fignificari videtur.

ANNALES

9o

JEra

Ante

Periodi

Seleuc,

Chrift.

Juliang.

125 |4509

188

Judaei Paleftine , precipue fenatus Jerofolymitanus , & Judas

(feu Effenus, feu alius e proceribus ) celebraturi encenia men-

fis Casleu, inftituta ob repurgatum templum , fcribunt ad Judeos

in /Egypto agentes, & ad Ariftobulum, magiftrum Ptolemei

Evergetis, defcendentem e ftirpe Aaronis. In hac epiftola narra-

tur vera mors Antiochi Evergetis Syrie regis in templo Nanez.

Fefta enceniorum menfis Casleu vocantur feftum Scenopegiz,

uia more fefti Scenopegiz ,quod menfe T'ifri celebrabatur, hec

nova feíta octo dies durabant, & fimiles latitie ritus in utroque

adhibebantur. (c)

Seleucum V. anno regni non expleto, Cleopatra crudelis ma-

ter dolo, vel manu propria interficit, atque ante finem autumni

hujus anni Juliani, juniorem filium fuum Antiochum VIIL. regem

promulgat, & Alexandro opponit. ( d)

Antiochus hic EIIIDANOTZ. Nobilis,feu Illufftris titulo compella-

tur ; vulgi dicterio Grypus ob nafum aduncum audiit. Poteftas impe-

rii, imo & Regine titulus, vultusque numis infertus, Cleopatree

cum filio communia fuere. (e) Unde etiam Antiochus ob amorem

erga matrem Pbilometor a nonnullis fcriptoribus dictus eft. ( ee)

Praecipui Alexandri II. duces Antipater, Clonius, & ZE:'opus

ad Antiochum VIII. deficiunt, & Laodiceam occupant.

Hos ta-

men paullo poft Alexander expugnavit, & in captivos perduelles

mitem fefe exhibens, magnum apud fuos amorem collegit. (f)

Ufferius in Annalibus veteris 'T'eftamenti initium regni Antio-

chi VIII. Epiphanis rejicit ad annum ante &ram Chritti CX XIII.

biennio ferius, quam nos.

Porphyrius in fragmentis Grzcis apud

Scaligerum , Antiochum hunc annoll. Olympiadis CLXIV. regni

negotia, regnum vero biennio poft adiiffe perhibet. Sed numus

Antiochi cum anno CLXXXVIL evincit: Antiochum Epipha-

nem ( feu Grypum)intraautumncsanniante Chrifti eram CX X V.

Petavius de do-

& CXXVI. jam cum Cleopatra matre regnatle.

&rina temporum lib. x. cap. xuv. annum regni Antiocho Grypo,

feu Epiphani , eundem, quem nos, adfignat; aft in Chronico

ad annum fequentem rejicit.

124 4590

189

Alexander II. cum fe in aliqua certe Syriaci regni parte ftabili-

tum crederet,adverfus ?tolemeum Evergetem l. /Egypti regem

infolentius fefe efferebat, a quo in folium intrufus erat. Id eger-

rime ferens Ptolemeus, ingentia Antiocho Epiphani fubfidia, &

filiam fuam Cleopatram T'ryphenen fponfam offert.

Antiochus

Olymp. CLXIV.

utraque perlubenter acceptat , atque ita ad Antiochum , /Egyptia

co foedere auctum aliz , alieque Syriaci regni urbes, relicto Ale-

xandro, fefe adjungunt. (g)

Res Alexandri hoc anno multum concidiíTe, etiam numi com-

I

probant; nam cum certa anni nota procufi Alexandri numi , poft

autumnum auni proxime elapfi nulli producti funt.

ï

|

i. Ca-

(e) Lib. ». Macch. c. 1. X Conferatur Levitici c. 23. Y( Rupertus 'T'uitienfis lib. 1o. de vi&oria Verbi. X Jo-

feph. lib. 13. ant. c. ro. )( Clemens Alexandr. lib. j. Stromatum. )( Éufebius in Chronic. & Praparationis

Evangel. lib. 8. c. 5. )( Vide dica , & notata fub (») pag. pracedente.

(2) Epitome Liviilib. 6o. ( Juftinus lib. 39. c. 1. ) Áppianus Syr. )( Vide numum Antiochi VIII. Nume-

&

ro r. (e) Numifmata. («&) Porphyrius apud Scaligerum in fragmentis Gracis. )( Jofeph. lib.15. ant. c. 10.

Cf) Diodorus Sic. in excerptis apud Valefium. — (g) Juftinus lib. 59. c. 2. )( "Tryphane, feu 'Tryphena ve-

rum nomen eft hujus mulieris , non vero Gryphina, ut quidam non recte detorfere ex apgnomine vulgari

&

Antiochi Epiphanis , quo is Grypus , vel Gryphus compellabatur. "Tryphzne dicta eft a vocabulo Te?«".

quod fignificat fplendidum.

9I

NUMISMATA SELEUCI V. Filii DEMETRII II.

JEneus III

1. Caput Cleopatre velatum.

"Theupoli,

Udas

Dnen

BAXIAEOX. XEAETKOY.Regis Seleuci. Bos ftans.

4Eneus III

iæog

?. Simile caput, & eadem adverfe inícriptio.

"Theupoli,

AIR]

]

Apollo nudus ftans, d. fagittam, f. tripodi innititur.

Aliud fimile numifma, in area A.

[

füneus II

3. Similis numus pracedenti; fed Apollo arcui, non tripodi, fi-| TheweW.

is

niflra innititur.

&C

que

ZEneus Iif

4. Caput Cleopatra.

Theupoli,

BAZIAEQX. XEAETKOT. Dimidia navis: in area AT.

fna

font

JEneus III,

5. Aliud fimile numifma: in area A.

Theupoli,

tem

(1. &c) Utrum hi numi Seleuci V. fint , ex vultu Cleopatrz defumi poterat. Ego ea fide huc adfcribo , qua

in Catalogo Mufei "Theupolitani referuntur. — Vir peritus rei numarie veteris eum catalogum confe-

ciffe videtur. Attamen numus Numero 4. hic relatus videtur geminus effeilli, quem fub Seleuco IV.

l-

Num. 7. ex Haymio protulimus.

I pe-

U.

JCt

NUMISMATA ANTIOCHI VIII. EPrPHANIS, vulgo GRyYPI,

& CLEoPATREX Matris.

us

5

Tasura XIII.

Jelles

(f

Argent, I

1. Capita jugata Cleopatre velatum, ac diadematum, & Antio-

Vaillant.

DittO

chi diadematum.

xl".

BAXIAISEHX.KAEOHATPAX.BAXIAEOX. ANTIOXOT. r TIP.

Regime Cleopatre : Regis Antiocbi. u 187. Aquila infiftens

pud

fulmini. In area monogram. ex X. & Y. forte Syriorum.

'egni

dmus

JEneus NI

2. Caput Antiochi diadematum.

p

BAXIAIEXHZ. KAEOHATPAS. KAI. BAXIAEQX. ANTIOXOT.

Vaillant,

Flos

edo

HIIP. Regime Cleopatra.

Et Regis Zmtiochi. Ammo 188.

loti cum ramo palma. Similem iconifmum damus fub Num. 4.

u pol

onico

AEneus II,

3. Caput Antiochi VIII.

ZIAQNOX. OEAX. HIIP. Sidons Dew. A4mmo 188. Figura par- | nariaus,

ibit-

tis averfe a P. Harduino non eft adnotata.

gem

(1.) Ex hoc numo initium regni Antiochi VIIT. , & finis regni Seleuci V. certa fiunt, contendendo hunc nu-

V ger-

mum cum numo Demetrii II. in quo annus 187. , & cum epitome Livii lib. 6o. ubi Seleucus V. qui De-

metrio capto , vel occifo potius, regnare coepit , anno non integro regnaffe perhibetur.

a, &

ochus

'1'pfi.^v

NUMISMATA ALEXANDRI II. vulgo ZABINX.

) Ale-

d.ssuEA XIL

Argenf. L

9. Caput Alexandri diadematum.

cofm

Vaillant.

|

"

volt

BAXIAEQX. AAEZANAPOT. Regis Zlexandri. Jupiter femi-

nudus fedens, d. Victoriolam, f. haflam ; in area A. & mo-

nogramma.

u

£»ws H 'ro. Simile caput, & averfz infcriptio: Pallas galeata ftans,d. Vi-

Nofter.

&oriolam, f. haftam, & clypeum; in area quafi litera M. &

aftrum.

bi /(]

n

fir.

Aneus ÍII.

I

I

. Caput Alexandri, cum corona radiata: cetera numus fimilis

"Theupoli,

N

yne

pricedenti.

fl

rclo

AEneus III,

IZ

Vaillant,

ænqve

. Numus fimilis praecedenti; fed in area literz *.

L

uïgaü

Z 13

13. Ca-

92

NUMISMATA ALEXANDRI Il. vuleo ZABIN.

'l'As.

XII.

AEnei III,

yi. C,aput diadematum Alexandri.

Nofter,

BAXIAEQX. AAEZANAPOT. Duo cornua copiz jugata, cum

fafcia;s in area clava, & botrus, & literz AIT.

"'Theupoli,

& Nofter,

Similis numus alius,fed caput Alexandri cum corona radiata.

JEneus III,

Nofter.

14. Similis precedenti numus; fed in area averfa caduceus loco

clavae.

JEneus lIf,

Vaillant, '

rj. Similis numus, cum corona radiata in capite Alexandri, in

Haym.

area ramus, & AII.

Begerus,

In alio corona, & ATI.

4Eneus IIL,

Vaillant.

16, Caput Alexandri diadematum. Similisinfcriptio, & figura par-

tis averfz; fed in area EA.

D.Favvkener

£

Argent. III,

In alio A.,qui argenteus eft.

Vaillant.

AEneus III,

17. Caput Alexandri, aut aliud corona hederacea cinctum.

Haym.

BAXIAEQX. AAEZANAPOTY. Mulier ftans, tutulato capite,

Theupoli.

d. gubernaculum, f. cornu copia. Inarea litera A. & aliquid

ferto fimile.

p5

Vaillant.

JEneus IIl

18. Caput Alexandri diadematum.

BAXIAEQX. AAEZANAPOT. a

djun&tis literis Phoeniciis. Vir

flans in vefte talari, capite tutulato, f. tridentem gerit.

Nefter,

AK

/&neus III

19. Caput galeatum, vel Palladis, vel Alexandri.

Eadem infcriptio: mulier ftans, d. temonem, vel anchoram ;

f. cornu copia.,

JEneus lII

20. Caput Alexandri diadematum.

D.Favvkener

&i

BAXIAEQX. AAEZANAPOT. Tripus.

D.Favvkener

JEneus lll

1. Navis, fupra quam duo pilei Diofcurorum cum ftellis.

In area AIL , & monogramma.

Eadem infcriptio: Tripus.

£a

Argent, IU.

Nofter,

22. Caput galeatum.

Eadem infcriptio : Vi&oria expanfis ambabus alis ftans, d

elata forte gerit fertum , f. palme ramum; in area X. & ali-

J£net

quid monogrammatis incerte forma.

Alexandri II. numifma fatis aperte adulterinum, in Annalibus ve-

g

teris Teftamenti produxit Utferius, quod ita falfa manus in-

Ícripfit :

AAEZANAPOY. ZEBENNOTYX. BAXIAEOX.

E thefauro Goltzii adulterina hec merx prodiit.

4. Ca-;

a

Numifmata Alexandri II. hac , & pracedente pagina recenfita , cum certi temporis nota deflituta fint , huc ad

finem rejicienda putavimus.

(13.) Duo cornua copiz jugata : duos reges amicitia conjun&tos , Ptolemzum Evergetern II. /Egypti , & Ale-

xandrum II. Syriz , enatamque inde regno Syrie abundantiam, acfelicitatem indicare videntur. — T AT.

Amajcov. "Apamenorum legendum putant ; ita in numo 16. z ZA. ZAMOZATEQON. Samofatenorum N aillantius

pit

(14.)le

nfolita hec Neptuni figura , aut Ofirin marinum , aut Syriacum quoddam NNeptuni idolum referre vi-

detur,

Venitinmentem IleciWyog vporaiz. Neptuni Vertentis , vcl Averrunci , cui exercitus Demetrii IT. fa-

crafecit, quod in littore , prater demerfas eluvione maris hoftiles Antiochi Dionyfi copias, multos pi-

fces reperiffet.

Vide di&a ad annum Seleucidarum 170.

(22.) Hunc numum Alexandri II. , aut omnino Syriacum effe, certo praftare non aufim. — Sed Viris in re nu.

maria peritis vifum eft , huc eundem commodiffime referri : mihi videtur Alexandro Magno tribuendus.

NUMISMATA ANTIOCHI VIII. EPrPHANIS,

93

vulgo GRyper, & CrLrorATRE Matris.

d AbULA. XIIL

/Eneus III

4. Caput Antiochi folius diadematum.

Vaillant. j

BAXIAIEEHX. KAEOTIIATPAZ. KAI. BAXIAEQX. ANTIOXOT.

ler

oli,

OILIP. Regine Cleopatre , €$ Regis Autiochi: Amio 189.

Flos loti cum ramo palma.

JE£neus IlI

Alius fimilis, fed capite cum corona radiata.

D.Favvkener

JEneus 1II

Capita jugata Cleopatre , & Antiochi.

Nofter,

Inty

ANTIOXEQN. TQN. EN. IITOAEMAIAL — Zhitiochenorum , qui

Q

Ptolemaide futt. Cornu copig, & botrus. In area AN.

U

4Eneus II

6

Infcriptio numi eadem, qua in precedente, fed cum epocha |Hartum:.

OIHP. id eft: amo 1$9.

Ca

att.

put, & averfæ partis figura a P.

Harduino non funt defcripta.

kener

AEneus IIl

Caput Antiochi cum corona radiata.

Haym.

at

AAOAIKEON. THX. IEPAX. KAL AYTONOMODT. Laodiceno-

n

vunm facra wrbis, C$ fuis legibus wiewtis. — Vir galeatus ftans, d

haítam.

Inferius litere KA.

4Eneus III

8

Caput Antiochi cum corona radiata.

Begerus,

£ZEAEYKEON. EN. IIHEPIA. Seleucenfjum im Pieria — Jupiter

lan

Olympius ftans, d. extenfa coronam porrigit, f. demiffa ; in

area monogramma ; totum intra lauream.

- &neus lII

fter

Simile caput, & figura averfz partis, Jupiter f. haftam, d. co-

Begerus,

ronam.

ANIIOXEQN. 'TON. IIPOX. AAONHN. /htiocbenorum ad

Daphuen. . In area duplex monogramma.

nkenet

.A;neuo II

IO

Similis numus cum epigraphe : ANTIOXEON. TON. IIP.

Begerus,

KAAAIPOHN. Zhutiocbenorum , qui funt ad. Callirboen. Jupiter ftans,

T2

d. aquilam.

AEneus IIT

II

Similis fere numus cum epigraphe: ANTIOXEON. 'TON. EN.

Begerus,

fer,

IITOAEMAIAI. Anüocbenorum , qui Ptolemaide funt.

4Eneus IIf

I2

Similis numus, fed epigraphe: ANTIOXOY. EIIIDANOTX.

C. Reg,

J£neus II

13

Caput Antiochi diadematum.

Nofter.

BAXIAEOX. ANTIOXOT. EHIOANOTYZ. Regis Antiocbi Illuffris,

Vaillant,

feu. . Nobilis.

Duo cornua copi& jugata, fafcia colligata.

Nofter.

Numus alius fimilis: in area ramus, & monogramma.

D.Favvkener

AEneus III

|

14

Similis numus przcedenti , fed caput Antiochi cum corona| Thepoti.

OA

radiata.

hod

A aa

4

Alexan-

j & AIE'

Tl

€5.&c.) Similes urbium numos fub Antiocho IV. protulimus , ubi vide Notas ad illos numos: Antiochia ad

jjrti

Daphnen, Seleucia in Pieria, Laodicea ad mare, & Apamea quatuor urbes funt, quarum populi 'A2:agss

Fratrum titulo jungebantur , uti ad numos Alexandri T. e Strabone adnotavimus.

a ïl

(7-) 'Avroóus titulus hoc in numifmate primum , quod fciam , expreffus fegitur.

j2

s

(13.) Dvo cornua copiz colligata hic quoque duos reges amicitia, & affinitate jun&tos , defignare poffunt An-

jtos p'

tiochum VTII. , & Ptolemaeum Evergetem 1I.

A

Coypti regem , qui ab Alexandro alienatus , Antiocho fi-

liam Tryphenen uxorem , & militares fuppetias dedit: uti in Annalibus di&tur eft.

T

od

94

ANNALE S.

Ante

Periodi

AErm

Chrift,

Juliang, | Seleuc,

Alexander II. videns, fe eo in ftatu effe, ut Ántiochi .potenti&

123 |4591

19C

refiftere non poffit, pugnam declinans fibi profpicit : thefauros re-

gios convafat , donaria templis etiam facrilegus eripit. Eadem

avaritia flimulante cum Jovis Antiocheni fanum fpoliaret, & fpo-

liis onuftus Greciam petere moliretur, parum abfuit,quin a con-

currente populo cum fuis trucidaretur. Seleuciam fugienti cives

Inde Pofidium movens littus maris ob-

portas urbis occludunt.

)

errat. (5)

Antiochus cum exercitu fugienti Alexandto infiftens ejusdem

122|4592

I9I

copias ad dimicandum adactas ingenti clade afficit; Antiochiam

Alexander elabitur , & illic fimulacro Jovis erepturus Victoriz fi-

p

num ex auro folido conflatum, addito dicterio : acceptandam

effe Vi&oriam fibi a Jove oblatam ; a furente populo in fugam agi-

tur, ac dereli&tus a fuis in via in latrones incidit. Captivus Ale-

xander a latronibus ad Antiochum regem deducitur : cujus juffu,

&

fi Juftinum audimus, occifus eít; fi Porphyrio credere malimus,

fponte fumpto veneno animam exhalavit. Jofephus ab utroque

diverfus in pugna Alexandrum cecidiffe commemorat. (i)

Alexander II. vulgo Zabinas , vel Zebinas regnávit in parte Sy-

£n

rie annis fex; Nam initium regni certum eft ante exitum autu-

mni anni Juliani z Seleucid, CL'X XXV. numis teflibus: finem

Porphyrius flatuit anno tertio Olympiadis CLXIV. qui hujus an-

E

ni efláte inchoatur. Fuit Alexander miti ingenio , & philofo.

phorum amans. (1)

£

Antiochus VIII. Epiphanes fublato regni emulo, victoria ob-

tenta clarus, & amplificata potentia ferox Cleopatr& matri, feg-

nandi avidiffime , minus fefe obnoxium prabebat.

Ita ea res ar-

rogantem feminam urebat , ut filio regi poculum veneno mixtum

offerre auderet. Sed Antiochus, de matris fcelere clam edoctus,

Áj

idem poculum , produ&to fa&i indice , Cleopatram exhaurire

coégit. (/) Ea mors non nifi poft autumnum hujus anni accidit,

teftibus numis cum nota anni I9r.

Àrg

Hec Cleopatra, Ptolemsi Philometoris /Egypti regis filia,

trium regum Syrie uxor, quatuor regum mater fuit; nempe ex

Alexandrol. genuit Antiochum Dionyfum ; e Demetrio II. Seleu-

cum V., & Antiochum VIIL , ex Antiocho Evergete, feu Sidete

Antiochum IX., vulgo Cyzicenum.

121|4593

192

Cleopatra e medio fublata, Antiochus VIII. Epiphanes per an-

nos octo regnum quiete poffidet, () Quam Juftini narrationem

Nam Cleopatre numi ul-

numifmata antiqua mire confirmant.

timi habentur cum nota anni CXCI.

'Tum Antiochi IX. Philo-

patoris numifmata prima prolata funt cum nota anni CXCIX.

Fuit autem Antiochus Philopator primus, qui tranquilitatem re

&

gni Antiochi Epiphanis, vulgo Grypi, interturbaret.

1;. Ca-

il d

(P) Juftinus lib. 59. c. 2.

( Diodor. Sic. in excerptis Valefii.

G) Juftinus lib. 59. c. 2.)(

?

orphyrius in Grecis apud Scaligerum. )( Jofeph. lib. 15. an

t. c. 17. X fovis Vi&a-

riolam porrigentis fimulaerum , quale Antiochiz exauro erat, frpius in Syriz regum

numis reprzfen-

tavimus.

(L) Porphyrius apud Scaligerum. ) Athenzus lib. j.

:

(m) Juftinuslib.39. c.2. ( Appianus Syr.

(7) Juftini verba lib. 39. c. 2. hzc funt : Sic victa regina , fcelere in fe verfo , veneno , quod alii paraverat , ex-

tinguitur. Parta igitur regni fecuritate Grypus o&o annis quietem & ipfe habuit, & regno praflitit.

INatus deinde illi eft emulus regni frater ipfius Cyzicenus &c. ( Antiochus Philopator. )

NUMISMATA ANTIOCHI VIII.

EPIPHANIS, Vulgo GRYyPI: & matris ejus CLEOPATR z.

l1

lasura XIIL.

; re'

Zs It, |15. Caput Antiochi cum corona radiata:

Vaillant,

Nofter,

lem

*

BAXIAIZXHX. KAEOIHATPAX. KAI. BAXZIAEOX. ANTIO.| T*ePeti

o

on

XOT. qp. Regime Cleopatre , &$ Regis Autiochi: 4mmo 19o.

Ms

Noclua amphora jacenti infiftens.

In area monogramma IIP.|

conjunéctum.

0b-

In alio etiam aftrum in area.

AEneus III

Similis numus fine epocha.

D.Favvkener

4Eneus III

lem

16. Caput Diane cum pharetra ad humeros.

Nofter,

lm

BAXIAEOX. ANTIOXOT. E/IIPANOTX. qp. Regis Aitiochi

» f

Epipbanis: 4mo 19o. Apollo nudus ftans, d. fagittam, f. ar-

lum

cum; inferne ramus.

JEneus III,

E

4&peus III.

Similis numus, fed fine epocha.

Haym,

Ale

17. Caput Antiochi cum corona radiata.

Thenpoli,

ufu,

BAXIAEOX. ANTIOXOT. EIIOANOTX. qp. - - - Zino 190.

Is

Aquila ftans cum ramo palma.

4&neus III.

18

Caput Antiochi cum corona radiata.

vaülan:o

Oque

BAXIAIEXHX. KAEOIATPAX. KAL BAXIAEOX. ANTIO-

XOT. Aqp. id eft: Zmo 19r.

Noctua amphorz jacenti in-

fiftens.

»

WU-

JEneus III

19. Caput muliebre, modio impofito (in noftro numo fine modio)

Haym,

Nofter.

Tet

Infcriptio uti in praecedente numo, & epocha AqP. id eft:

E

Auo 191. Cornu copis.

lofo«

AEneus II

20. Similis priori numus; fed caput muliebre diadematum : forte

Haym,

Cleopatra.

4Eneus II

21. Capita jugata, Cleopatrz velatum ,ac diadematum: Antiochi

Vaillant,

i oD«

diadematum.

D.Favvkener

"Theupoli,

ttg

BAXIAIEXHX. KAEOIHATPAX. OEAX. KAIL BAXIAEOS.

e5 df

ANTIOXOTY. Regime Cleopatre Dee (feu Dive ) Et Regis Antio-

XCüff)

ch. Vi&oria gradiens, d. lauream,f. palma ramum ; in area

I&US,

aftrum.

urite

Argent, Iil

22. Caput diadematum Antiochi.

D.Favvkenee

Cidily

BAXIAEOX. ANTIOXOY. EIIOANOTX. Victoria gradiens,

d. fertum.

Argent. I.

23. Capita jugata Cleopatre, & Antiochi, uti numero ar.

Begerus in

flity

Brandeburg,

Infcriptio eadem, qua in mododicto numo: Jupiter feminu.

& Palatino

* ex

dus fedens, d. Victoriolam, f. haftam; in area monogram.

Thefauro.

eieu.

D.Favvkener

Alius fimilis numus capite Cleopatrz? gemmis ornato.

yidete

Deficiunt ifthic ea numifmata, qua capita jugata Cleopatre, &

Antiochi VIIL exhibent; his itaque fubjungendam duxi gem-

p af

mam antiquam, quam onychem dicunt: in eadem fcalpta

" exftant capita jugata , ac diademata Antiochi , & Cleopatrz, fed

onei

m u

contra, atque in numis videantur ; nam ifthic ad dextram prapo-

fita eft Antiochi facies, cui Cleopatrz vultus ad finiftram fubjun-

Philo

gitur. Gemmaiíta defumpta efte mufzo Perilluftris Domini de

(ue

France, cujus iconem dedimus in T'abula Annalibus prafixa.

em ff

Aaaz?

Eufe-

(

(13) No&ua amphorz infiftens Athenienfium numorum frequens eft fymbolum : No&ua Palladi facra, Athe-

narum dez ; amphora indicat vafa fi&ilia, que Athenis preftantia fiebant : Athenis tenera atate ftudiis diu

operam dedit Antiochus ; in ejus rei memoriam cufus videtut hic numus,

(16:, & 17.) Hi duo numi collati cum fequente enervant conje&uram Vaillantii, qua putabat fe e numis colle-

1 Vi

iffe: Antiochum VIII. titulo Epiphanis poft mortem Cleopatrz denique compellatum fuiffe. Forte

el))'æien

poft vi&um Alexandrum id fa&um eft. — Sed vereor regulas novas proferre, quas repente unicus numus

de novo produ&us delere poffit.

(z1., & 25.) Dez, vel Dive titulus utrum Cleopatra vivi , vel mortue tantum datus fit , e numis ha&tenus

prolatis decidi non poteft. |Nihil vero obeft , quin vivz arropantiffime feminz hic honos addi&us fit,

ex

ff

uti conftat de Antiocho IV. , Demetrio L. , & Demetrio Il. " Imago vidorie de Alexandro relatz hic

exhibetur.

iS

ræ&mt

96

ANNAILFLES.

Ante

Periodi

E

Chrift,

juliane.

Seleuc,

Eufebius hujus anni femeftri pofteriore, vel fequentis þriore,

193 |id ett Olympiadis CLXV. anno primo ab Johanne Hyrcano ( qui

120|4594

per errorem Jonathan appellatur) Samariam obfeífam, & folo

Olymp. CLXV.

equatam effe perhibet.

Sed fi Jofepho fides, lapfus hic eft Eufe-

bius.

Nam AntiochumIX. Philopatorem , vulgo Cyzicenum ,Sa-

maritanis fuppetias veniffe, Jofephus tradit. Porro hoc anno non-

&

dum in Syriam pedem intulit Antiochus IX. numis, & fcriptori-

bus confentientibus.

Neque probabile eft, antea Antiochum IX.

Samaritanorum bello fe immiícuiffe, quam pace cum Antiocho

VIII. conftituta, regni partem fecurus potfideret.

Itaque de hoc

bello Samaritano rectius fuo loco inferius agetur. ( 0)

i

119]4595

194

Hifce annis vix quidquam memoratu dignum occurrit ; propte-

- - -

rea , quod pacate regnaret Antiochus VIIL,bella vero apud vete-

[

res hiftoricos utramque fere paginam faciant.

Ex Athenzeo

M

quidam excerpfit Vaillantius, quz idcirco ennarrari hic poffunt,

quia alia defunt; fed & iftorum incerta funt tempora.

Diogenes quidam Epicureus, Seleucia Babylonige urbe oriun-

dus, ingenio, & eloquentia pollens, qui Alexandro II. regi per-

gratus erat, fubinde ob virulentam lingue licentiam Antiochi

VIIL juffu jugulatus eft.

Antiochum Grypum convivia exquifito luxu celebraffe , iisque

g

plurimos convivas accepiffe, etiam Athenaus prodidit: ac para-

fitos inter celebre tum erat Apollonii nomen. Ludos quoque ad

Daphnen celeberrimos hic Antiochus celebravit, more Antiochi

IV. unde fimiles numorum urbium averfe partes cum Jovis co-

ronam porrigentis fimulacro fub utroquc hoc. Antiocho com-

arent.

Similes Antiochi VIII. numos dedimus a Numero VI. ad

XL , quia illic locus numis epocha deftitutis erat, hic non item. ( p)

116|4598

197

Antiochus VIII. vulgo Grypus, fibi metuit a fratris fui Antio-

Olymp. CLXVI.

chi Evergetis filio, qui etiam Antiochus appellabatur, vulgari

Àr

cognomine Cyzicenus dictus, quod a matre Cleopatra parvulus

Cyzicum in Hellefpontum miffüs, atque illic a Cratero eunucho

educatus effet. Huic Antiocho Cyziceno varias per hec tempora

Autiochus Grypus infidias ftruebat.

Itaque Cyzicenus ferio fibi

profpicere, & fubfidia circumfpicere coepit. (q)

r

Ptolemao Evergeti II. feu Phyfconi in ZEgypto fuccedit. Pto-

lemaus Lathurus, qui & Soter II. fed invita matre Cleopatta,

ue Alexandro, filio juniori favebat.

D

11514599

190

Judsorum felicem fub Johanne Hyrcano ftatum, & potentise

incrementa egre ferens Antiochus VIII. Grypus, in eosdem bel-

lum meditatur. Verum de Antiochi Cyziceni molitionibus, in

Afia inchoatis , edoctus, adverfus eundem vim omnem belli com-

u

parat. (T)

Cleopatra in /Egypto Ptolemsum Lathurum filium fuum cogit

uxorem fibi charam, eamque fororem Cleopatram juniorem dimit-

.

tere , ejusq

ue loco Cleopatram Selenen juniorem fororem ducere,

*

P

Cleopatra junior repudiata nubit Antiocho Cyziceno;eidemque do-

tis nomine exercitum Cypri ( aliilegunt Grypi ) folicitatum addu-

cit. His copiis fretus Antiochus Cyzicenus in Syriam tendit. (5)

24. Ca-

(p) Athenaus lib. $. c. 9. , &lib. 6.

(v) Eufeb. in Chronico pofteriore. )( Jofeph. lib. 15. ant. c. 10, , & 1.

c. 6. , & lib. 12. c. 19, )( Vaillant. hiftoria regum Syrie pag. 34o.. (4) Juftinuslib. 59. c. 2., & 5.

Porphyrius in Grecis apud Scalig. )( Appianus Syr. )( Jofeph, lib. 13. ant. c. 16 (7) Tofeph. ibid.

(5) Juftinus lib. 39. c. 5. )( Porphyr. in Grec. apud Scalig. )(, Paufanias in Atticis. )( "Trogus Pompejus

in Prologo libri 39., & 4o. )( Mihi praplacet le&io; Exercitus Cypri pr& altera: Exercitus Grypi.

INam cur exercitus Grypi' feu Antiochi Epiphanis ab ZEgyptia regia femina folicitatus ad Antiochum

Cyzicenum deficeret , fatis cauf& non video.

fe

NUMISMATA ANTIOCHI VIII.

9

u

ErrPHANIS, Vulpyo GRYPr.

[olo

uí

lasuLrA *XIII.

! Sa-

10n

ofl

4Eneus III.

Notter,

24. Caput Antiochi cum corona radiata.

Vaillant.

IX,

cho

BAXIAEQX. ANTIOXOT. EHIDANOTX. Bqp. Regis Vuiocbi

ho

llluflris , vel Nobilis, A4umo 192. — Aquila ftans cum ramo palmae.

pte

JEneus III.

25. Similis numus przcedenti; fed epochaalia: Tqp. id eft: Zuno

Vaillant,

ete-

193.

Infra aquilam alter ramus.

180

lunt,

Argent, T.

Vaillant.

26. Caput Antiochi diadematum , intra lauream.

UI

BAXIAEQX. ANTIOXOY. EIIKDANOTZ. Aqp. id eft: Z 194.

per

Vir omnino nudus ftans, cujus laureato capiti luna falcata im-

ochi

minet, d. a(trum, f. haftam gerit; in area duo monogram-

Inata.

Omnia intra lauream.

que

afd-

Argent. I,

27. Similis numus; fed fine epocha , & vir nudus amiculum reji-

D.Favvkener

Begerus.,

cit: in area M. tantum.

al

(ochi

$ C0-

Numifmata Aradiorum liberorum , & 'l'yri facre, atque afylo

COIfI«

gaudentis anno Seleucidarum CXCIII. , & CXCIV. figna.

Iu

ta fine nomine, aut vultu regis vide inferiusad annum Seleu-

Q)

cidarum CIX.

]L10»

loatt

Vaillant.

ulus

g. L. |28. Caput Antiochi diadematum intra lauream.

jcho

BAXIAEQX. ANTIOXOT. EIIIPANOTX. Eqp. id eft: Zuo 15j

otà

Aquila ftans cum ramo palme; inferius cornucopia.

J

bí

Argent, T.

29. a. Caput Antiochi diadematum, intra lauream.

Pto-

Vaillant.

atfay

BAXIAEQX. ANTIOXOY. EHIDANOTYX. 'mqp. id eft: 4uuo

Begerus in

197. Vir feminudus ftans, d. aftrum; f. haítam, capiti ali-

Palatino,

j

quid imminere videtur. ln area litere ïï Omnia intra lau-

ream.

; b

corn

Aureus L.

C. Reg

29.b. Simile numifma priori, fed fine epocha, & in area averfe

AL fupra caput figura flantis luna falcata: notanda litera 9.

CO

git

ita fcripta V. elegantiffimum eft, & rari(fimum.

jimit

1cere,

ZEneus III.

30

Caput Antiochi diadematum.

jedo

|

Nofter,

gddü

BA -- - ANTIOXOY. EIIDANOTZ. Hgqp. id eft: Zuo r98.

in area z.

Aquila ftans.

Vide iconifmum Num. 24. ifti quo-

)

que numo congruentem,

Svriam

V

Bbb

(26. , & 29-) Hoc fimulacrum Tovis effe cenfeo , cceli , ac ter

re prafidis crediti , qui folis & lunz vicaria luce

dies , no&esque , atque adeo aftrorum curfüm , ac tempora omnia moderari putaretur. . Ab Romanis hic

kb.b

kX

ZEneid.v. $7o. Ab Latinis , & Gracis voce licet Punica . Hammon idem di&tus eft , cornuto , & radiato

Jupiter Diier, ideft: Diei Pater; & ob lucem appellabatur : Lwcetius ab Ofcis , tefte Servio inlib. 9.

j ibid

capite decorus ob valorem , & vires radiorum folis. .Ab Syris denique, & Hebrzis Baal-Schemen , vel

Baal-Schamaim : Domizus Celi appellatus invenitur.

Utrum vero cum Váaillantio ex hac Jovis aftrigeri

Gryp

figura colligere liceat , uti olim fomniavit Scaliger ; hoc fymbolo indicar

i, duplicem Syro - Macedonibus

loc'nlm

annum fuiffe, civilem alterum lunarem, alterum facrum folarem ; i

d equidem adduci non poffum,

ut omnino credam.

A NNS L E S.

98

Ante

Periodi

JEre

Chrift.

Juliane

Seleuc,

114|4600

r9p

Syriam cum exercitu ingreffus Antiochus Cyzicenus, quedam

oppida primum, deinde metropolin Antiochiam obtinet.

Hac

eflate , velautumno regem Syrie fe palam ferre incepit Antiochus,

vulgo Cyzicenus, cognomine vero Philpator, feu Patris amans,

nempe Antiochi Evergetis, cujus e Cleopatra filius erat. Numi hu-

jus Antiochi Philopatoris incipiunt ab exeunte iftiusanni autumno.

E

113 4601

200

Duo fratres Antiochi praelium acre cum fuis uterque copiis com-

I

Antiochus

mittunt: Antiochus Philopator vincitur , ac fugatur.

Epiphanes victor illico Antiochiam obfidet , eamquein poteftatem

redigit.

Occupata urbe, "T'ryphene , Antiochi Epiphanis conjux,

Cleopatram juniorem fororem fuam, Antiochi Philopatoris uxo-

rem , follicite inquirendam curat, eamque in templo, quo confu-

gerat, immiffis militibus, seemulatione furens "Tryphene occidi

jubet , ipfo Antiocho Epiphane conjugem a parricidio nequidquam

dehortante. (£)

A

112|4602

201

Altera pugna fub hujus sítatis finem congreflfi funt fratres;

Olympias CLXVII.

Antiochus IX. Philopator vincit, captamque 'Tryphenen, ut

Cleopatre fuze necem talionis poena vindicaret, enecari impe-

rat,

Antiochus VIII. Epiphanes victus, & regno exa&tus, Afpen-

dum Pamphylie' urbem fugit, quam ob rem a Jofepho, & Por-

