
Vail.C.Reg,

Àn-

4Eneus . III

2.* Similes numi: alius in area cornu copiz : alius acroftolium:

Nofter,

jrbe

Vaillant,

"T heupoli,

alius aftrum: alius duos pileos Diofcurorum.

Begerus

ulo,

Argent, 1II.

3.* Similis numus: in area prope galeam litera A.

jofe

(1.*) Vocabulum r;s$a» non tantum vulgari fignificatione Voluptuarium notat: fed etiam eft Tpjday , Spleze

bet

didus , quo fenfü ab Ifocrate oratione ad INicoclem Tevez«a: acci

pitur: & ita in exponendo regis no-

LUf

mine accipiendum , quod fibi honoris caufa fümpfiffe creditur.

dhon

NUMISMATA ANTIOCHI VIL ( vel VI. )

bel-

EVERGETIS,

vulgo SIDETIS.

dit,

TaBULA:- X

Argent, III,

Vaillant

ïpidä

. Caput Antiochi diadematum.

jdet

BAXIAEOX. ANTIOXOTY. T'YPov. IEPA. AXY. AOP. Regisän-

cent

tiochi Tyriorum , vel Tyri facre , Afylo gaudentis. 4mo 174.

;iochi

Aquila cum ramo palmae: monogramma Tyri fupra clavam.

Argent, Ili,

Haym.

duo-

4Eneus III

. Similis numus; fed aquila prorz navis infiftit.

Cet

U

. Caput imberbe, ornatum, cum alato humero: Victorie, vel

Nofter

Cupidinis.

BAXIAEOX. ANTIOXOTY. EYEPTETOTY. AOP. Regis Zutiocbi

ils

Evergetis , Auo 174. Flos loti, infra quem aftrum.

ZEneus Ill

. Similis numus: infra florem loti clava loco aftri.

, niri

Begerus

JEneus II

. Dimidia navis cum puppi, fupra eam duo pilei Diofcurorum

Haym.

cum aítris.

Eadem infcriptio, & epocha AOP. id eft: Zmo 174. T'ridens | P-Fkese

Mufei

cum alio ornamento ad latus: in area monogramma.

De Wilde.

In alio iterum duo pilei.

o

Uus

Try-

ducif')

g uno

(3:, &4.) Flos loti ( que herba Zgypti celeberrimz utilitatis erat) fub Antiocho Evergete potiffimum in

numis comparens , videtur Cleopatraz /Eeyptia juffu numis inferta; INam nobilis hzc femina, & ter-

tium regina, etiam fuo vultu numos hifce temporibus fignandos curavit, uti fequentia docebunt.

2o

A'NNALVE S.

Ante

Periodi

Ea

Chrift.

Julianeg.

Seleuc.

136

4576

175

Tryphon fugitivus in urbem Apameam, ubi educatus erat , fe-

e recipit, fparfa per viam , qua fugerat, pecunia, ut infequen-

RRR

n

tes Antiochi equites moraretur.

Paullo poft Apamea capta T'ry-

phon in poteftatem Antiochi venit, ejusdemque juffu aut occifus,

aut mortem fibimet inferre coactus eft: anno quinto ufurpati re-

B

gni ineunte, poft fublatum Antiocbum VI. Dionyfum ádolefcen-

tem, (b)

137

4577

176

In tota Syria cum Cleopatra fua rerum potitur Antiochus

Evergetes, dum urbes, que mortuo Demetriol. ab fua ftirpe de-

136/4570 17?

fecerant, magna induftria fuz ditioni reftituit. (1)

K

Olympias CL XI.

Hujus anni autumno coepir annus fabbaticus Jud&orum, de

quo mox fermo erit.

9

[U

125 4590

17

Simon pontifex, & princeps Judaeorum luftrans civitates Ju-

dee circa menfem Februarium ( Anno Grecorum CLXXVII.

menfe undecimo Schabat ) Hierichuntem defcendit cum filiis

duobus Mattathia, & Juda.

Ptolemaus Abobi filius, ejus urbis

prafectus a Simone focero fuo conílitutus, cum effet abfolutae

P

poteftatis avidus , fplendide quidem hofpites accipit, fed per col-

locatos in infidiis milites Simonem cum filiis poft epulas contruci-

dandos curat.

Occubuit Simon anno pontificatus nono , nempe

a morte Jonathan elapfis annis VIII. , & menfibus circiter tribus. (1)

Á

Perfidus Ptolemaus de perpetrato facinore Antiochum regem, *

alioqui jam Judee inhiantem , certiorem reddit; unde fufpicio

eít: Antiochum cadis confcium fuitfe.

Sicarios alios Ptolemaus

celeriter Gaderam dimittit, qui illic Johannem Hyrcanum, reli-

p2

quum Simonis filium , & Judeos duces imprudentes opprimerent.

Sed premonitus de infidiis Johannes, occupatos ficarios interfi-

ciendos curat. (71) Definit liber primus Macchabaeorum.

Aw

n

Hierichuntis ab Johanne obfeffe narrationem haud fatis proba-

bilem Jofephus contexuit. (1)

Antiochus Evergetes in Judeam movet: eva

ftatis agris , ]ohan-

nem cum fuis intra Jerofolymorum moenia compulfum obfidet,

exercitu in feptem cattra divifo.

Ingruente tempore feftüi tabet-

n

naculorum obfeílis inducias indulget, & victimas mittit Antio-

chus.

'Traditur urbs Antiocho, & arma civium; muri diruun-

tur ( fi Diodoro Siculo fides ) vectigalia, & Io.talenta ad redimen-

ne

dum prafidii imponendi jugum regi a Juda&is promittuntur, quos

etiam anni fabbatici penuria premebat: ita pax cum Antiocho

conftituitur. (0)

n

De aperto Davidis fepulchro, & erutis inde ab Johanne Hyr-

cano ingentibus thefauris incredibilia narrat Jofephus. (p)

Legati anno fuperiore Roma ad reges miífi; & in /Egypto

&b

regie habiti, P. Scipio Africanus, Spur. Mummius, & L.. Metel-

lus, hoc anno in Syriam veniffe, & illic quoque fplendide exce-

pti fuifle videntur. ( q)

E

1. Ca-

(P) Jofeph. fib. 15. ant. c. 7. X( Frontinus lib. 2. Stratagem. c. 13. )( Appianus Syr. X« Athenauslib. 8. )(

Strabolib. r4. ( De Tofephi errore circa 'T'ryphonis regni annos , di&um eft paullo fuperius.

(2) Juftinus lib. 36:c. 1. (4) 1. Macch. c. 16. v. 11. &c. )(. Jofeph. lib. 13. ant. c. 7. )( Eufebiusin Chron.

En

riore. (m) 1. Macch. c. 16. v. 19. ufque ad finem. )( Eufeb. & Tofeph. citato loco.

(z) Jofeph. lib. 1. de bello c. 2., & lib. 13. ant. c. 7., & 8. )(. Videatur Salianus ad annum mundi 5920.

Arg

(z) Jofeph. lib. 13. ant. c. 8. ( Plutarchi apophthegmata. )( Diodor. Sic. apud Photium cod. 244. )( Eufe-

bius in Chronico Canone male Simonem loco Johannis obfeffum memorat: Contra "T'rogus prologo

lib. 36. Hyrcanum loco Simonis, maie ponit occifum effe, ac Judzam deinde ab Antiocho füba&tam.

(») Vide Salianum ad annum mundi 5921. (4) Juftin. lib. 38. c. 8. )( Strabo lib. 14. )( Diod. Sic.

legat. 32. )( Athenzus lib. 6. c. $. )( Cicero 5omnio Scipion. Erat hic Scipio ZEmilianus, celebris

Africani nepos adoptivus.

| NUMISMATA CLEOPATRE,

8t

Uxoris ANTIocHu1 EvERGETIS, vulpo SrDETIS.

5f€

ls.

XI.

en-

Iy

H

[us

JEneus UI

1. Caput Cleopatre velatum.

Nofter.

I€

POA. ideft: Z 174. laurus currens. Alie literz peraream| P**

eh

numi fparfa. -

4Eneus IIl

?. Similis numus, fed epocha POE. id eft: /mw 175. n area|Neti 4v

us

KN. rHiC. Mq.

de

Alius loco Mq. habet pq.

Liebe;

Liebe.

In alio POE. epocha E. rotundo.

de

AEneus- IH

3. Similis numus: POc. o 176.

Nofter.

Cleopatra prima e Syriz reginis caput fuum fine repis adfcripto nomine ari infculpendum curavit : fuum

fu

tamen nomen nondum exprimere aufa , id fubinde effecit füb Antiocho VIII. filio fuo, cum quo, imo

cui etiam imperavit.

W.

(lis

tbis

NUMISMATA ANTIOCHI VIL (velVL) EvERGETIS.

ütge

TABULA

XI.

col.

AEneus Il.

6. Caput Antiochi diadematum.

Nofter.

ücl

XZEAEYTKEON. TON. EM ( Sic.) HIEPIAI. THX. IEPAX.--. AXY-

1DC

5

AOT. EOP. Seleucien

j

amun, quiim Pieria funt, facre , &$ afylo

gav-

()

dentis urbis.

Jupiter fedens, d. victoriolam, f. haftam.

em,

4Eneus III,

Vaillant.

7. Caput imberbe cum humero alato.

Nofter,

icio

BAXIAEQX. ANIIOXOT. EYEPTETOTY. EOP. Regis Zutiochi

D.Favvkener

us

Theupoli.

Evergctis. 4umo 175. Flosloti; infra acroftolium: in area ma-

tel-

nogramma.

€nt,

AEneus III.

8. Caput leonis.

Liebe,

J

Fadem infcriptio, & epocha EOP. Zimo 175. Clava.

De W'ilde,

Nofter,

JEneus Il

Similis numulus, fine epocha; in area monogramma.

AE£neus II,

Nofter.

oba

9. Navis pars poflerior: fupra duo pilei Diofcurorum cum aftris.

Eadem infcriptio, & epocha 17;. Tridens. In area acrofto-

n

lium, & monogramma.

det,

Alius fine acroítolio, monogramma.

Liebe,

bet-

Alius, monogramma aliud.

Haym.

JE;nens IN

"'Theupoli.

Yi«

rc. Similis precedentibus numus, fed fine epocha. "Tl'ypum ho-

uun-

rum fimilem dedimus numero 5. fub hoc rege Antiocho.

JEneus lII

1i1, Caput diadematum Antiochi.

Vaillant,

;etn

D.Favvkener

BAXIAEOQX. ANTIOXOY. EYEPTETOY. cOP. id eíft: Zmo

yllOS

176. Flosloti, fub quo ramus palmz.

In area monogram.

Nofter.

cho

JEneus II

IZ

Haym.

Caput imberbe cum humero alato.

"Theupoli

Similis pars averfa priori, & eadem epocha: 176.

Mono-

Vaillant,

J

gramma.

ZEneus III

13

Caput cum humero alato.

Nofter.

ypto

BAXIAEQX. ANTIOXOY. EYEPTETOY. XOP. id eft: Z

Harduinus.

ie

x*

177. Flosloti , fub quo ramus palma,

Similis cum HOP. Zmio 178.

Vaillant,

C. Keg.

J£neus III,

14

Caput Antiochi diadematum.

BAXIAEQX. ANTIOXOT. TYP. IEP. AZY. X OP. Regis 4n-

L

tiochi, Tyri facre , a[ylo gaudeutis. Aimo 177. . Navis, infra quam

* ig,

(

literz Phoeniciaz.

AEneus III,

Similis priori, fed epocha HOP. aimo 179.

Vaillant,

o

Argent. HH | y $.

Caput Antiochi diadematum.

Vaillant.

BAXIAEOX. ANTIOXOTY. EYEPTETOY. Vidoria gradiens,

Theupoli

ojäufg-

g

d. lauream, f. palme ramum.

3dlm-

b E. -

Hoc

| 3

aE

(7.,&8.) Originis Macedonicz ab Hercule deduttz , aut bellicz fortitudinis fymbola hic exhibita videntur,

c'.(ïbm

(15.) Vi&oriz, vel de Trypnone tyranno, velde Judzis reportatz confignata hic eft memoria ; anni nota

cum numus careat; alterum horum certo definire non licet.

E

92

ANNAL E S.

Ante

feriodi

AEre

Chrift.

Juliane.

Seleuc,

134|4590

179

Hoc ,aut fequente anno Demetrius IT. duce Gallimandro , ami-

co fuo, primam e captivitate Parthica fugam infeliciter tentaffe

):

videtur. (r)

133 458Iþ 190

Scipioni Africano (qui anno ab hinc altero legatus in Syria

fuerat) ad bellum Numantinum conflituto imperatori Antiochus

Evergetes ampliffima munera mifit: ea Scipio non clam, ut alii

folebant, fed pro tribunali fedens accipere voluit, & per qua-

ftorem in tabulas publicas referri juffit : ut inde viris fortibus

munera elargiretur. ( $)

132 |4502

181

Alteram fugam (licet jam e Parthica uxore liberos fufcepiffet )

À

Demetrius rex captivus eodem Gallimandro duce arripit; fed

ex hac quoque, prope regni fui fines deprehenfus, retrahitur

atque ad Arfacis Phraatis aulam deductus irati regis Par-

thi confpectu arcetur.

Attamen uxori,ac liberis donatur Deme-

trius, eique in Hyrcaniam reducto, ad exprobrandam levitatem

tali aurei offeruntur.

Maxima Demetrium fervandi ratio credi-

hY

tur fuiffe, ut haberent, quem regni emulum opponerent Antio-

cho Evergeti Demetrii fratri, qui liberandi fratris Demetrii cauía

"

Olympias CL XII.

collecto ingenti exercitu,jam formidandus Parthie imminebat. (1)

In hoc Antiochi exercitu uti magnus militi2,ita major luxuriz

apparatus erat; cum lixarum , & ad voluptates fervientium nume-

rus militum numerum duplo , aut, ut alii, triplo excederet. (4)

Reges quidam, & fatrape orientales, Parthice arrogantiee

pertefi, ad Antiochum confluebant, fefe, & regnorum faculta-

tes eidem offerentes. (5)

131|4583

192

AntiochiaSyriz terre motu fuccuffa eft menfe Februario. (x)

k

Parthi tribus przliis ab Antiocho Evergete funduntur: Inda-

tes Parthorum dux ad Lycum Aflyrie fluvium a Syris victus,

atque in ejus rei memoriam tropeum erectum eft. Parthis ab

D

Antiocho pene omnia prater Parthiam eripiuntur. (y )

Sed hec omnia hoc folo anno contigiffe non arbitror; verum

alia horum in precedentem , in fequentem annum forte alia dis-

pertienda videntur.

Huic expeditioni Johannes Judeorum dux, & pontifex cum

Judaicis copiis interfuit ; Antiochus rex in Jude&orum gratiam,

biduo ad Lycum fluvium fubftitit ; cum pofít fabbatum Pente-

coile inflaret, atque utroque illo die Judais iter profequi nefas

effet. Johannem fervente hoc bello in Hyrcaniam cum fuis mif-

fum effe, iisque populis celeriter fubactis Hyrcani titulum obti-

nuiffe (qui eidem fepe eo2zzlixe tribuitur) Jofephus comme-

morat. (Z)

d

ugdam orientis urbes ab Antiocho alienantur propterea;quo

Syri milites, illis in urbibus hibernantes , incolas injuriis affece-

rint.

Á

(r) Juftinus lib. 58. c. 9.

(5)

ivii epitome libri ;7. X« Attali Pergami regis dona fimili ratione Scipio accepit.

(£) Juftinus lib. 58. c. 9., & 1o., & lib. 42. c. 1. )( Appianus Syriac. )( Athenaus lib. 10. c. 12. & lib.

12. C. 19. )( Livii epitome lib. 59.

( Athenzus lib. 5. c. 9., & lib. 12. c. 19.

(u) Juftinus lib. 38. c. 1. ( Valerius Max. lib. 9. c. 1.

É

l

(x) Chronicon Malelz Antiocheni, ad annum Antiochi

vergeta octavum.

() Juftinus lib. 58. c. 1o. ( Nicolaus Damafcenus in hiftoria univerfali apud Jofephum lib. 15. antiq. c. $.

(z) Jofephus ut ante. Antiochum Evergetem 'Ec«8&; Pj titulum a. Judzis obtinuiffe ob religionis honorem,

idem Jofephus perhibet. Sedhic Pz titulus apud Jofephum ex Hebraica voce C4fi4 natus videtur; nam

hac voce apud Hebraeos, & Pius; & Benefieus, Íeu 'Ewspyérus venire folet , quod folum Evergetis no-

men huic Ántiocho proprium eft.. Originem nominis Hyrcani , quod Johanni duci tribuitur ; nonnulli

cum Scaligero in dubium vocant. )( Henricus Dodwellus de veteribus Grzcorum, Romanorumque

Cyclis Differt. 9. Se&. 24. videri poteft.

NUMISMATA ANTIOCHI VII. ( vel VL.)

83

EvrRGETIS, Vulpgo SripETIS.

Ini.

q XBDRA Xl

if

JEneus II

16. Caput Antiochi diadematum ; ad occiput : OOP. id eft Zi-

Vaillant,

H'E&

"0 179.

hus

BAXIAEQX. ANTIOXOT. XIAONIQON. Regis Zmtiocbi Sidonio-

run. Navis, & litere Phoeniciz.

alit

doe

J&neus IIl

17. Caput Vi&torie, vel Cupidinis, humero alato.

Theupoli,

Dus

BAXIAEOQX. ANIIOXOY. EYEPTETOT. Regis Zutochi Ever-

ht)

getis, cum epocha OOP. Z 1:79. Flos loti.

fed

Argent, I,

18.a. Caput Antiochi diadematum.

Vaillant.

Itüt

BAXIAEOX. ANTIOXOT. TYP. IEPA AXY. HIP. Regis Zutio-

af*

chi, Tyri facre , afylo gaudeutis, 4mo 180. Aquila cum ramo

fhe

palma navi infiftens.

Iconifmum vide Numero r. fub hoc

LCrn

rege.

edi-

1 Reverendift,

Itio.

Argent, I,

18. b. Simile priori] numifma, fed epocha AIIP. Zu r$1. In area

P. Bianchi,

monogramma.

Rome.

1Ula

Argent, L.

(j

19. Caput Antiochi diadematum intra lauream.

tl

BAXIAEQOX. ANTIOXOY. EYTEPTETOT. AIIP. Zun i$r.

Vaillant,

ne«

"Theupoli,

Pallas galeata ftans, d. Victoriolam , f. fcutum : in area mono-

()

gramma, omnia intra lauream.

ntig

Vaillant.

]lta

JEneus III

20. Caput cum humero alato.

Eadem infcriptio, & epocha AIIP. Zuo r81. Lotus.

(t]

|

Argent. 1.

1. Similis Numero r9. Monogramma difcerptum in duas notas,

B, Roth.

Nofter,

1da-

Qus,

fed fine epocha , eftque numus integer.

Degerus.

In aliis monogrammata.

$ab

Plumbeus I

Nofter,

22. Similis numus pracedenti, certo antiquus, fortaffe olim ar-

rum

gentea bracteola veflitus, cujus tamen nullum veftigium reli-

dis

é&tum eft.

(18.a.) Apud Vaillantium in iconifmo hujus numi male legitur AHMHTPIOY. loco. ANTIOXOT. Sed in

cum

expofitione numi corre&us eft error.

(18.b.) Reverendiffimus, ac Doctiffimus P. Bianchi Minorita hoc, & fimile numifma Romz poffidet.

m

(22.) Rariffimum hoc numifma plumbeum ex oriente attulit Collega meus R. P. Jofephus Franz , e S. JEfu,

nte-

qui idem inter alios Gracos fere numos , omnesque vere antiquos coémerat, dum Conftantinopolin

)efas

legationem Cafaream , Regiamque facrorum caufa comitaretur. Plumbum hujus numi duriufculum eft, —

qií-

& folito candidius, ac flanno affine.

obti-

NUMISMATA

DEMETRII Il.

]

OEOY. PuiLApELPHI NicATOnRIS, apud Parthos captivi.

G AXRBULA. . X.

1uod

fect-

Argent, I

33. Caput Demetrii barbatum diadematum.

Goltzíus.

nt

BAXIAEOX. AHMHTPIOT. GEOY. NIKATOPOX. IIP. Regis

Demetrii Dei Nicatoris. Amio 180. ( nifi ante II. alia defuit lite-

ra) Jupiter fedens, d. Vi&oriolam, f. haftam, in area mono-

^.

&lb

grammata.

JEneus

34. Caput Demetrii imberbe diadematum.

II. vel III.

"Theupoli,

BAXIAEOX. AHMHTPIOT. TYP. IEP. AXY. AIIP. Regis De-

metri Tyri facre , afylo gaudeutis. 4mo 181. 'lriremis.

iq. cf.

N X

ua-

(23«(. Goltzius hunc numum, qui fyncerz antiquitatis figna prz fe fert, perquam infeliciter Demetrio Po-

o

liorceti attribuit.

j nam

ris 00

(34-) Alii monetarii vultum Demetrii barbatum , uti tum erat, alii imberbem numis confienabant: ifti

Onnulli

fortaffe veteribus typariis ufi funt, aut parfimonie caufa, aut quod barbz íquallorem , & captivitatis

amq

memoriam in re perennare nollent.

ANNAEL IE.S.

84

Periodi

AJEra

Ante

Seleuc,

rint. (dà) Arfaces Phraates Parthie rex Demetrium II. regem ca-

Chrift.

Juliane.

130|45904

185 |ptivum in Syriam cum Parthico prafidio dimittit, ea fpe , ut op-

pofito regni emulo Parthia Antiochus avocaretur, quem alioqui

Arfaces omnibus modis a fe avertere moliebatur. (b)

Hoc anno, neque antea, Demetrium in Syriam dimifTum effe,con-

ficio ex Eufebio , & Porphyrio,qui Demetrium e captivitate redu.

cem quatuorannis regnaffe perhibent:itemque ex numis, quorum

teftimonio DemetriusannoSeleucidarum CL XX XVII. ineunte de-

mum oobiit , id eft poft initium autumni anni Julianiante eram Chri-

ftianam CX XVI. Conferantur ea, qui ad eundem annum adno-

tata funt.. Interea multee Antiochi Evergetis copia ab irritatisacer-

ba annone exactione variarum regionum incoelis ex infidiis car-

b

puntur. Cum reliquo milite fociis opem laturus Antiochusobvium

fibi cum exercitu Arfacem Phraatem offendit. Commiffo pralio

vincitur Antiochus, fugaturque, Athenzo primo fuge authore, li-

cet ipfe rex fortius milite dimicaffet. Hac in pugna Demetrii fi-

lia, quam Antiochus fecum adduxerat, capta, & ob form« ele-

gantiam ab Arface fubinde in conjugem affumpta eft. (c)

Scriptores profani , veteres quidem , non tamen fynchroni, mor-

Ar

tem Antiochi in hac pugna, aut paullo poft eandem accidiffe

perhibent; fed dumin ipfo mortis genere mire variant, fatis pro-

dunt: incertis fefe rumufculis , quibus alii olim fcriptores decepti

erant, fidem habuiffe. (d) Egimushac derein Proleg. nofítris par-

te 3. cap. 4. ubiex libri ?. Macchaba&orum cap. 1., & ex numis-

matis antiquis deduximus: Antiochum Evergetem poft hanc pu-

gnam tres circiter annos vixiffe , & regis titulo gavifum effe.

Si Mofi Chorenen(i hiftori& Armeniace lib. 2. cap. 2. fideshaben-

da,hec pugna feviente hieme commiffa eft, deprehenfo inter an-

guítiasAntiocho. Quod fihujusanni Juliani exeuntis hiemem fuma-

mus, congruere poteft numus Antiochi Evergetis, exhibens annum

CL XX XIII. qui hoc autumnocoepit. Sed malim anni hujus Juliani

Januario , aut Februario hanc pugnam tribuere, fi Armeniaci fcri-

ptoris auctoritas tanti eft,ut hieme pugnam confertam credamus.

Arfaces, fufis Antiochi copiis, iisque partim caefis, partim ca-

ptis prater fuga dilapfas, illico equites Parthos dimittit , qui De-

metrium, cui in Syriam abire permiffum eft, ex itinere retrahe-

rent; fed eorum diligentiam Demetrii celeritas elufit. (€)

L

129 4595

19

4

A

Videtur Demetrius, in regnum reftitutus Antiocho Evergeti

fratri aut communionem regni, aut aliquas in oriente provincias

Á

conceffiffe, quibus pacate reliquo vite fuz tempore praeffe po-

tuit Antiochus ; quod Phraates ( Juftino tefte ) relate de Antiocho

hi

Ar

victorite fructus propter Scytharum in Parthiam irruptionem car-

pere non poffet. (f£) Eufebius, & Porphyrius, qui hoc anno Autio-

chum obiiffe credebant , eidem regni annos tribuunt novem, qui

&

complete accipiendi videntur apud Eufebium, qui initium regni

Antiochi Evergetis, vulgo Sidetis, ponit Olympiadis CL X. anno

tertio; finem vero Olympiadis CL XII. anno quarto.

l

Ár

23. Flos

(4) Juftinus lib. 58. c. 1o. X« Diodorus Sic. in excerptis Valefii. (2) Juftinus lib. 38. c. ro. (c) Juftinus ibi-

dem. )( Tulius obfequens de Prodigiis. ( Diod.Sic. Excerpt. Valefii. (2) Antiochum in pralio occu-

buiffe narrant : Jofeph. lib. 15.ant. c. 8. ( Orofius lib. j. c. 1o. X Julius Obfequens. X Juftinuslib. 5$.

c. I0. & lib. 39. c. . ( Sed Antiochum vi&tum fibi manus intuliffe vult Appianus in Syriac. )( Eun-

dem regem ab Arface interfe&um Eufebius in utroque Chronico memorat. )( Denique ZElianus hifto-

rie animalium lib. 10. c, 34. tradit: Antiochum fefe de altiore loco precipitem dediffe. ( Antiochum

nec in przlio, nec ejus occafione, fed fübinde ferius in templo NNanez cecidiffe, jam olim e lib. 2.

Macch. c. 1. docuit Rupertus 'Tuitienfis lib. ro. de vi&oria Verbi., quem Salianus , aliique fequuntur :

iNos numis comprobamus. (e) Juftinus lib. 42. c. 1. & lib. 38. c. 1. (/) Juftinus lib. 42. c. 1.

NUMISMATA ANTIOCHI VII ( vel VL.)

(d*

EvrRGETIS, vulgo SipETIS.

d agUüra. XL

»

qui

JEneus III

Nofter.

23. .Flos lilio omnino fimilis.

f

BAXIAEOX. ANTIOXOY. EYEPIETOYX. BIIP.

A r82.

Anchora inverfa

du

J0n

AEneus II

de

24. Caput Antiochi diadematum.

D.Favvkener

Vaillant.

Itl

10-

Eadem infcriptio, & epocha BIIP. Z 182. Flos loti, fub

quo ramus palma.

U

r

4Eneus lII

dm

25. Caput Victorie, vel Cupidinis humero alato.

Nofter.

"Theupoli.

j

A

Eadem infcriptio, & epocha: BIIP. Zumw :92. Flos loti fine

palma ramo ; in area litera A.

[ f

ele

4Eneus IIÍ

Nofter.

26. Simile caput cum humero alato.

Elephas ftans; fine ulla infcriptione.

of

ille

Argent. I.

C. Reg.

TO.

27. Caput Antiochi diadematum.

yti

BAXIAEOX. ANTIOXOY. TTP. ( monogrammate fupra cla-

j-

vam.) IEP. AZY. TTIP. Regis Autiochi, Tyri facre , afylo gauden-

nis-

ti. Amo 183. Aquila navi infiftens cum ramo.

pu

De hoc egregio numifmate in Prolegomenis dictum eft , par-

te 3. cap. 4.

jen

(23

. Reprafentari hic arbitror celeberrima illa lilia convallium , quorüm fit mentio in Canticis Canticorum

at

C. 2. V. 2. Plinius quoquelib. r5. c. 9. Convalles Judez, Hierichuntinam, & Phafaelida, feu Phafelidaa fer-

jur

tilitatelaudat. Videri etiam poteft de his Jofephus lib. 16. ant. c. . , & lib. 1. de bello c. 21.

1Ufm

(23.24.25.) Annus Seleucidarum 182. in Antiochi Evergetis numis frequens, in Demetrii jam liberati, aut

jam jam liberandi numis nondum dete&us eít; etfi non dubitem Demetrii honoribus anno hoc 182.

[ahi

numos cufos fuiffe, cum annos 180., & 181., & 185. in Demetrii numis legamus.

(26.) Hicnumus ob caputVi&orie,feu Cupidinis, & fabricez modum Antiocho Evergeti probabiliter tribuitur.

cti-

TUS,

NUMISMATA DEMETRII II

r

OEOY. PHILADELPHI, NICATORIS.

[e-

HAABELA. X.

ihe-

Argent, 1,

35. Caput Demetrii diadematum, vultu barbato.

Theupoli,

Geflnerus.

BAXIAEOX. AHMHTPIOY. OEOT. NIKATOPOX. Regis De-

geti

metrü Os8 Nicatoris. Jupiter fedens, d.Vic&toriolam, f. haftam.

|ClaS

D.deSutnern

Argent. I.

Alius numus fimilis: in area monogrammata.

j p

Aureus II

Begerus.

ho

36. Similis numus: in.area monogrammoata fimilia prioribus.

Argent, III

Similis numus: monogramma inferius pofitum non fatis difcer-

D.Favvkener

cat-

nitur.

Vaillant.

n[iO:

AEneus III.

37. Similis numus: in area literee E., & A.

qlll

4Eneus III,

38. Caput Demetrii diadematum vultu barbato.

-egni

BAXIAEQX. AHMHTPIOT. OGEOY. NIKATOPOX. Apollo

Vaillant,

"Theupoli,

nno

nudus ftans, d. fagittam, f. arcum.

Argent, T.

D.Favvkener

39. Caput diadematum imberbe.

BAXIAEQX. AHMHTPIOY. TYP. IEP. AXY. TIIP. Z 193.

Deme-

5

Aquila.

p3es

(35-) Iconifmum pro his numis vide Tab. X. Numero 4o.füb Demetrio. Captivus apud Parthos Demetrius

Jus lbï

barbam promifit, aut Parthice gentis more , aut exilii dolorem ita proditurus. Poft reditum e captivitate

ocdt

Demetrius in quibusdam numifmatis barbato , in aliis imberbi vultu comparet. Ea varietas aut moneta-

fib.;3

riorum negligentiz, vel parfimoniz , uti dixi fuperius , aut ipfius Demetrii voluntati adfcribenda eft, qui

/ EUU

barbato vultu, in memoriam fuz ab exilio liberationis: imberbi porro etiam , in memoriam ftatus pri-

ftini, & Syro-Macedonum more, feíe effingendum curaverit.

duito

(52 Utrum numifmata hzc captivi adhuc tum regis Demetrii, an jam in regnum reducis honoribus per-

)chum

fib. ?

cuffa fint, defe&u epocha definire nonlicet: ad medium igitur quoddam tempus eadem referenda du-

u

ximus. Sed Num. 39.iad reducem pertinet.

ï

86

ANUNILAES

Periodi

JErae

Ante

Seleuc,

Chrift,

Juliane.

129 4595

184

Demetrius Nicator regno potitus, totaSyria ob Antiochi cladem

h

Phraa-

lugente, unus nihil eo cafu commotus letitie indulget.

tes multas Antiochi copias bello captas fecum in fuas terras ab-

ducit. (g)

Johannes Hyrcanus Judeorum dux pugne illi, qua vi&tus ett

Antiochus Evergetes, interfuiffe non videtur, fed aut paullo ante

illam, aut illa audita, cum ex Hyrcania rediret, illico in Judeam

reverfus effe; fane Johannem ex Parthica expeditione cum gloria

reducem commendat Jofephus, illudque comprobat: impofitum

ab Antiocho Evergete jugum , rurfum Johannem excuffiffe. Idem

ftrenuus dux hoc anno varia Syrie, & Phoeniciz oppida capit:

Garizim montem occupat, & templum Chutaorum fchifmatico-

rum ,feu Samaritanorum diruit, quod ducentis abhinc annisaSa-

naballete permiffu Alexandri Magni excitatum fuerat. (5)

Phraates Arfaces captos Antiochi Evergetis milites duriter ba-

buit: hos cum adverfus Sc

yi

J

ias educeret Arfaces, vindicte cu-

pidi ad Scythas tranfeunt; Parthi cum rege fuo ceduntur. Ar-

faci Phraati fucceffit in regno ejus patruus Artabanus; fed huic

paullo poft occifo fufficitur Mithradates Magnus. (1)

His Parthorum cafibus videntur res Antiochi Evergetis in

oriente convaluiffe.

Idumzos fubjugat Hyrcanus( quod hoc, aut

fequente anno geftum puto ) eosque propofita in refractarios exi-

lii poena, ad circumcifionem adigit.

Idumzi,Nabatai origine,

ab Efau defcendentes, ita religionis Judaicee profelyti facti funt. (I)

Eclipfis lunz fpectata Athenis die VI. Novembris horalll. ma-

tutina. (À )

:

/128/4596

195

Cleopatra 7É

gypti regina( mater Cleopatre, quz Demetrii IT.

uxor erat)a Demetrio genero fuo auxilium petit contra Ptole-

mzum Evergetem II. feu Phyfconem, fratrem ipfius Cleopatre,

r

qui ob fzvitiam fuis invifus ex /Egypto profugit, inde mercena-

rio milite colle&to /Egyptum invadens, multa occupabat. Deme-

trius fpe /Egyptiaci regni a Cleopatra oftentata, in /Egyptum

Ài

cum exercitu properat: Pelufium oppugnat. (7:)

Johanni Hyrcano nafcitur fihus, Alexander Janneus, olim rex

futurus.

Simoni , Apollonio, & Diodoro, Hyrcani legatis Rome

fenatus datur; Syris imperatur: Judaeis omnia ,ab Antiocho Ever-

Firmantur vetera, & nova, conftabili-

gete erepta, reflituunto.

ta libertate, privilegia Judais dantur: id negotium accurrante

Fannio Marci filio pretore urbis. ( 0)

dn

Eclipfis lung vifa Athenis die XL. Maji hora V. matutina. (p)

Demetrio in /Egyptum profecto , Antiocheni, Apameni, aliique

Svri Demetrio ob fuperbiam infenfi, ab eo deficiunt, ad Ptole-

maum Phyfconem mittunt , fibique alium regem e Seleucidarum

ftirpe dari petunt.

Phyfcon illico fubmittit quendam nomine

Alexandrum, Protarchi mercatoris filium , is Antiochi IV. vel

Alexandri L. filius effe jactatur.

Alexandrum cum milite adve-

Oly&]p. CL XIII.

nientem, Syri multi regem proclamant. Zabinas, vel Zebina

hic Alexander a fcriptoribus compellatur , quod vulgi convitium,

g

J

Syriace Emptitiun fignificat. (q)

28. Ca-

(g) Juftinus lib. 39. c. 1. (7) jofeph. lib. 13.

ant. c. 9. X Strabolib. 16. (7) Juftinuslib. 42. c. 1. , & ».

(5 Jofeph. lib. 15. ant. c. 9. , & lib. 15..C. 7:»

&lib. 4. debello c. 4. )( Strabo lib. 16. )( Conferatur Stephanus

Byzant. in vocabulo Idumzus.

]tem Dio Caffius lib. 57.,

& Jofeph. lib. 16. ant. c. 11. ubi Ammonium

Juftinus lib. 38.c. 9. X Athenaus lib. j.

Grammaticum adducit. (;j;) Prolegomena noftra parte 1. c. 3. (7)

b.15.ant. c.9. , & 12., & 15. (p) Proleg.noftra part. 1. c. .

X Porphyrius apud Scaligerum. (2) Jofeph. li

(4) ]ofeph. lib. 15. c. 9. X« Juftinus lib. 39. c t.

X( Alexandrum Zabinam Athenaus lib. j. c. 17. Alexandri 1.

Porphyrius Antiochi IV. filium ja&atum fuiffe perhibent.

ao

NUMISMATA ANTIOCHI VII. ( vel VL.)

9

l

EvVERGETIS,

vulzeo SrpE TIs.

lem

'rABULA XI.

Id

ab

agus 1,]28. Caput Antiochi diadematum.

ï Nofter,

ANTIoycu. BAZIAEQX. TYP. IEPA. AXY. AHP. Zhochi Re-|

ei

gis, lyri facra , afylo gaudeutis; am 184. — Aquila cum ramo

ï

palma fulmini infiftit: in area monogramma, vel alia nota.

.LDte

Eft hoc ráriffimum numifma citra dubium antiquum, & práter mancam quidem , fufficientem tamen TZ .4z-

a

tiochi expreffionem , integrum , & bene excufüm. T5 A. in epocha eft plane diverfa forma ab A. in eadeni

J13

averfa parte ter fignati; ut adeo fufpicari non liceat: T? AnP, loco «& AnTP, le&um fuiffe; quod facile

alioqui fieri his in literis poteft.

Q'uod fi A. non effet, 5. potius, quam A. ifthic effet.

lgitur poft

A

Aem

initium autumni anni Juliani ZEre Seleucidarum 1438. rex , aut regis Demetrii collega a "T yriis agnitus

eür Antiochus Evergetes.

pi

Vs

1C0

.

NUMISMA CLEOPATR/E, Uxonrs DrEwrerRI .IL

& ANTIOCHI EvERGETIs.

a

'l'AsuLA Xl

QU

Àt

fEneus III

| 4. Caput Cleopatrze velatum.

ï Nofter

huic

|

PIIA. id eít: auo 184. Bos currens ; in area fparfe literze BC. A.

l

! fl

1f

NUMISMATA ,DEMETRII II.

qut

oA

GEOY. PHILADELPHI NICATORIS,

Dine

TABULA AX

t(

Vaillant,

Ia

Argent, f

40. Caput Demetrii diadematum , vultu barbato , totum intra

laureatm.

BAXIAEOX. AHMHTIPIOTY. OEOY. NIKATOPOS. AIIP. Rc-

4i [I.

git Demetrii Og8 Nicatoris; amo 184. Jupiter fedens, d. Victo-

tole-

TET

riolam, f. haffam; in area X., & A.

4Eneus Il

41. Caput Demetrii, barba in cufpidem coéunte.

D.Favvkenet

€na

eme

Eadem infcriptio , & epocha AIIP. amm 184. Apollo nudus

ftans, d. fagittam, f. arcum.

um

Atgent, I.

Goltzius;

45. Caput Demetrii diadematum, vultu imberbi.

BAXIAEQX. AHMHTIPIOT. AIP. Regis Demetrü; as 1i$4.

] reX

Cornu copiz: in area monogramma.

ofnd

'vet-

abill

NUMISMATA VALEXANDRI Il vulro ZABINX.

Tante

T'ABULA

XII.

Vaillánt;

JEneus iIf

1. Caput Alexandri diadematum.

Nofter,

BAXIAEOX. AAEXANAPOT. AIP. Régis llexaudri; ammo 184.

Haym.

)

D;Favvkenér

jique

Bacchus cum amiculo ftáns, d. cantharum , f. thyrfum, vite ob-

volutum.

In area tridens, vel monogramma.

'tole-

rf

Alius fine eo.

JEneus lii

Caput Alexandri diadematuri.

Haymn,

jmine

V, vd

BAXIAEOX. AAEZANAPOTY. AIP. 4mo :94. Anchora.

In

gd&'e-

area monogramma.

ebin

Argent, i.

3

Similis numus, cum eoder Zriio i$4. fine mnonogrammate.

'Theupoli,

JEneus III,

4

ii

Caput Alexandri diadematum.

Begerus,

Infcriptio charactere Phoenicio, cum epocha ATIP. auu 144.

(

Figura veftitu talari ornata, navi infiftens, d. extenfa, f. tenet

perticam cruce armatam, feu gubernaculum id fit, feu Nilo-

metrum,

;Phïnus

Yya

Ale-

nonlum

glb

(42-) Demetrio Macedonie regi male hoc humifma attribuit Goltzius, quód epocha deimonftrat.

(2.) Anchoram, Seleucidarum fignum gentilitium oftentat Alexander, qui pro Seleucida vulgo obtrudebatur,

MT

(4.) Videtur Serapis, ZEgyptiörum idolum, hic referri. Alexander in Syriam ex ZEgypto fubmiflus eft.

95

ANIAXXLE S

Ante

Periodi

4Erg

Chrift,

Juliane.

Seleuc,

Alexander rex cum Johanne Hyrcano focietatem init adverfus

185 |Demetrium ; inde res Judaica magna incrementa fumunt. (v)

128 4596

Demetrius Pelufio abfcedens, adverfus Alexandrum emulum

hu

Olymp. CLXIII.

in Syriam properat. (5)

127 4597

196

Hyrcani, & Judeorumlegati, Roma reduces clypeum , & phia-

lam ex auro afferunt cum literis commendatitiis ad reges, & ur-

bes liberas. (1) Syriace quadam copie ex Antiochi Evergetis

r

clade in patriam elapfz, fefe Alexandro, magnam commiferatio-

nem erga ipfos pre feferenti,adjungunt. His,& fubmiflisa Pto-

lemao Evergete fuppetiis fretus Alexander in Demetrium copias

ducit. (4) Circa hoc tempus contigiífe exiftimocaedem Aptiochi

VII.Cvel VI.) Evergetis, qui in Perfide templum Nanee, vel Anee

( Veneris, aut Dianz ) ingreffurus, ut fub fpecie fibi Deam illam de-

Dy:

fponfandi thefauros inde auferret, a facerdotibus, quibus pericu-

lum fuboluit, cum paucis admiffus eft. 'l'um facerdotes occlufo

templo, ex adytis proruentes regem , & focios lapidibus obruunt,

abfciffis capitibus trunca cadavera ejiciunt. (x)

126|4599

187

Propudiofa Antiochi morsinSyria fuppreffa , atque aliter ab aliis

narratahifloricis anfam dederit,in diverfas adeo,uti fuperius dictum,

de morte Antiochi fententias abeundi. Regnavit Antiochus pro-

prie ab an. Seleucidarum Juliano CLX XIV. ufque ad CLX XXVI.

À

per annos preter propter XII. Reliquit e Cleopatra filium Antio-

chum, dein nonum eo nomine Syria regem, Philopatorem dictum,

vulgo Cyzicenum. Fuit Antiochus luxui,ac potui deditus : ejus

Arg«

cadaver ab Arface fepulturze datum. ( xx )

Demetrius ab Alexandri exercitu , conflictu ad Damafcum inito,

fuperatusad uxorem Cleopatram Ptolemaidem fugit ; fed ab eadem

exclufus 'T'yrum petit, templi Herculis afylo fe tutum fore fpe-

rans. (y) Vide numosanno CLXXXVI. & fequente in Demetrii

honorem T yri fignatos.

Tyri Demetrius primum regie habitus, poftea Cleopatra urgente

multa ab inimicis paffus , denique fub autumni exitum occifus eft.

Vide Numum numero XLVVII.'T'yri fignatum anno CLXXXVII.

&ne

ineunte. ''yriorum &ra incipit hoc autumno. (z) Fuit Demetrius

fuperbus ac fzvus : e Cleopatra uxore duos filios fufcepit,Seleucum

V., & Antiochum VIII. tum filiam , quam captam Phraates duxit.

De prolibus Rhodoguna Parthica uxore fufceptis dicere nec fup-

