NUMISMATA SELEUCI I. NICATORIS.

fupe-

'Tas. III.

Qilites

Awesnrn |29. Caput Seleuci diadematum, & cornu tauri ornatum, vultu| moym.

)

fenili.

parum

Íemi-

BAZIAEQX. XEAETKOY. Regis Seleuci, Caput equi frenatum,

& cornutum.

yetr]us

In area duo monogrammata.

Tun

Xtiritt

NUMISMATA LYSIMACHI, TuRAcuE Rrcis.

netrioy

Seleuci I. foederati, ac fubinde cemuli.

in Me-

'Tas. III.

)

Iaurn

Noftri fex

Aurei L , &

Asge, & 1.* Caput Lyfimachi diadematum cum cornu arietis.

argentei , &&

c infi-

I.

-

BAXIAEQX. AYXIMAXOT. Regis Lyfimacbi. Pallas fedens , d

alibi obvii,

EM

Vié&toriolam, f. haftam, & clypeum: in area bubo.

x de

Obvii funt ejusmodi numi , cum variis in area numi parvis figu-

ris, & literis incerte fignificationis.

| ufüte

j

Argen. 11,12." Caput, leonis exuviis te&tum, Lyfimacho perfimile.

Nofl'tr.

it 9*

u-

Sela-

Eadem infcriptio: Jupiter fedens, d. aquilam: in area animal

dimidium procurrens, & duo monogramimata.

e fepül—

ni fimile.

Animalx git 1593 3

*

à

sf

txspivemu m Mton*

*

jco atl*

Aws m |3«. Caput galeatum Palladis.

« r Nofte 4 ";Jw-.l ,::r ha ä

(nen à

em

P

Eadem infcriptio: leo currens:

in area pilum ha&æ,&'f;» :it

QNM

) 942899"r

monogramma ME. conjun&tum, & AI.

Ee2

w3 h* Lyü'

x&:f&! x'*;'

Ü

(1.2.3.4-) Literz in area incertz: Vaillant. legit AB. Abydenorum in ZEgypto: IIH. Pelufiotarum ian-v

to. AP. Aradiorum in Phenice.

)

x vultu hic numus nofcitur effe Ptolemai Soteris.. ..

.

ï*.

Iv m

lv

(29.) Cornua tauri Bacchi fimiliter cornuti cultum i

ndicant, id quod de Deinétrio Poliorcete, in nu-

mis ita etiam cornuto , Diodorus Sic. lib. 2o. memorat.

Seleuci ftatuami &neam, capite tauri corni-

i

i ia

bus ornato Athenienfes pofuere, tefte Libanio in Antiochico. Attamen hic cornu Seleuci , aucam

ejus, Demetrio capto, potentiam indicare videtur: Vide dicenda anno Seleucid. 5 2.

X Equus cornutus, & frenatus ad Demetrium captum alludit; nam cum Demetrius ( Plutarcho tefte)

uf

Seleucum no&u propemodum obruiffet ; excitatus Seleucus exclamavit: Cwm immanmi bellus mibi res eft.

Me

Poteft tamen etiam robur equitatus hac figura exhiberi.

f )(

(* & 5.*) Memoria hic ejus facinoris fignata eft, quo Lyfimachus olim juffu Alexandri M. leoni objectus,

eundem domuit: tefte Juftino lib. 15. c. a. Facibus alioqui, & ferro domari folent leones, . Monogram-

doliore

mata incerta funt interpretationis.

20

ANNALE S.

a

Ante

Periodi

A&re

Chrift,

Julian.

Seleuc.

203 4431

30

Lyfimachus occifo filio fuo Agathocle, etiam proceres eum

lugentes morte afficit; multi ergo ad Seleucum a Lyfimacho de-

Hac no-

ficiunt ; quos inter erat Phileterus Pergami dynafta.

vi belli caufa inter Lyfimachum, & Seleucum prater glifcentem

jam diu potentie z:mulationem. Seleucum ad arma incitat etiam

Lyfandra , Agathoclis occifi vidua cum prolibus ad Seleucum

4

confugiens. ( y )

292|4432

31

Seleucus in Afiam veniens Sardenfium arcem ab ejus prafe-

&o 'lheodoto una cum Lyfimachi thefauris ftratagemmate . ex-

torquet. (Z)

Lyfimachus e Macedonia in Afiam cum exercitu trajecit; in

Phrygia ad Hellefpontum circa Cori campum pugna victus a mi-

lite Seleuci Macaone, feu Malacone dicto, patria Heracleota,

transfigitur: cadaver regis a fido cane fervatum, atque inde di-

gnotum eft. (a)

Heracleenfes in Ponto Heraclitum a Lyfimacho fuse urbi

praefectum obtruncant: arcem diruunt, & legatos ad Seleucum

mittunt, qui ejus tutelam implorent.

Ab Seleuco minus bene-

vole auditi, armis libertatem fibi adferere parant. (b)

281|4433

32

Sublato Lyfimacho, cum ejus ditiones ad Seleuci regnum ac-

cefliffent, atque fe tanta potentia auctum , omnibusque &mulis

fuperftitem. gauderet Seleucus, in Macedonia patria reliquos vi-

te dies tranfigere conftituit.

Hellefponto ergo transmiffo, cum

Lyfimachiam Thracie peteret, in itinere prope aram aliquam, Ar-

gos dictam, a Ptolemeo Cerauno perfide confoditur, quem ex

Olim

/Egypto ad fe confugientem liberaliter habuit Seleucus.

oraculo monitus effe perhibetur Seleucus, ab Argis ut fibi cave-

rept ( 6)

Phileterus Pergami dynafta Seleuci cadaver a Ptolemso

Ánt

Cerauno multo pretio redimit, honorifice cremat: cineres regi

Antiochi I. Soteri, Seleuci filio mittit, qui eosdem Seleucie in

Pieria fplendido zdificio honoravit, quod a cognomine Seleuci

£ne

Nicatoris Nicatorium nominatum eft. (d)

Seleuci Nicatoris memoriam Athenienfes flatua cornuta ex

ere ipfi pofita, Lemnii templis extructis, Antiocheni in Syria,

Herois titulo ipfi dato, cum fefto die in monte Cafio apud Seleu-

t

C H vuor Tuco

bl

L d

ciam celebrandam decrevere. Nicatorium quoque ibidem excitan-

dum curavere.

lidem Antiocheni, uti Athenienfes, ftatua :enea

Pne, Lca.

g-ä) honoraverint Seleucum, cornua T'urina ejus capiti adponentes.

*

u

i1Vide numum Seleuci Numero 29. caput Seleuci cum taurinis

o

d

Zcornibus exhibentem.

(e) Statuam Seleuci Lyfippus aliquam

fecit. *

W

Seleu-

..'f

Y

u

a,

ftinus lib. 17. c. 1. X Strabo lib. 15. )( Paufanias in Atticis. Y( Appianus Syriac.

or

olyenus lib. 4. ftratagematum. (4) Appianus Syriac.

Attic. )( Greca Eufebii ex Dexippo apud Scaliger.

X Juftinus lib. 17. c. 1., & a. X Paufanias

(4) Éxcerpta Memnonis apud Photium cap. 8. ,

IO.

(c) Polyb. lib. 2. X« fuftinus lib. 17. c. 2. ( Appianus in Syr. ( Memnonis excerpta c. 13. )( Paufanias

fed ex aliis contrarium conftat.

in Àtticis fcribit ita, ut videatur aliqua pugna inter Ptolemeum Ceraunum, & Seleucum interceffiffe ;

: (4) Appianus in Syriacis.

(« Athenauslib. 6; )( Strabo lib 16. ) Lübanius in Antiochico. " Vide infcriptiones antiquas ad

finem Annalium,

2

ANNALES.

Zi

Ante

Periodi

AJ£ra

Chritt.

Juliane |Seleuc.

1]

281|4433

32

Seleucus vite annos numeravit feptuagihta octo, non expl&tos,

fi Juttinum (f ) fequi libeat: fi Appianum, (g) feptuaginta cir-

citer: regno prafuit (fi fatrapie etiam annos omnes cum Appia-

no connumeremus ) ultra annos quadraginta: ab swra vero Seleu-

cidarum, feu ab obtenta Babylonia, & Media annum inchoavit

N

tricefimum fecundum. (5)

Fuit Seleucus robufto, vegetoque corpore: animo item regio,

"

& liberali, honefti, ut in idololatram cadit, amans: literatorum

fautor, precipue Megatíthenfis hiftorici, & Erafiftrati medici.

Athenienfibus bibliothecam in Perfide inventam, ftatuasque re-

ftituit, aliaque aliis urbibus fimilia praftitit. (i)

It

Y

Prior Seleuci uxor erat Apame, Perfis natione, Artabazi filia,

d)

l

e qua Antiochum I. Soterem fuftulit : altera Stratonice Deme-

trii filia, quam eidem Antiocho filio przpoftera indulgentia cef-

fit. (I) Ex hac antea genuit filiolum anonymum. (1l)

bi

Ff

Antio-

(f) Juftinus lib. z. c. 1., & a.

£) Appianus in Syriae.. (4) Kufebius in Chronico.

X Porphyrius.

X Polybius lib. II. ( Vide dida in Prolegomenis noftris parte 4, c. s.,

4

(;) Appianus Syriac. )( Aul. Gellius Noctium Attic. lib. &. c. 7

X Paufanias in Atticis. X Valerius

Max. lib. 2. c. 7.

X Arrianus de rebus Alexandri M. lib. 7.

s

(7) Hec in Annalibus comprobata funt; item Strabo lib. 12. de Apame. ( Plutarchus in Demetrio.

J

Mialela , feu Malala Antiochenus in Chronographia tres filias Seleuco tribuit: ex A

pame Apamen, &

Laodicen: e Stratonice Philam. Sed hic fcriptor fipe errat.

f«

91

NUMISMATA SELEUCI L. NICATORIS.

[

'Tan.

IiI,

20

&aes i, |30.. EEAETKOT. Scleuci: caput Jovis laureatum.

Haymc

gl

TEPMHNOQN. Germenorum.

Aquila fulmini infiftens.

Il

Cl

JEneus I,

31. EEAEYKOX. NEIK. Seleucus Nicator.

Seleuci caput diadema-

Memoires de

tum.

Trevoux

1739»

O&obre,

71

AIOKAIXAPEON. Diocafareenfium. "lemplum, cujus fronti-

dy

fpicium hexaflylon.

* SEAETKOY. NIKANOPOX. BAXIAEOX. Numifíma adulteri-

num protulit Jofephus Scaliger in animadverfionibus ad Chro-

zi

M

nicon Eufebii pag. 119. quale in Goltzii 'T'hefauro legitur.

lIs

Numum argenteum fincerum parvi moduli infcriptum

BAXI.

Il

AEQX. XEAEYKOT. NIKATOPOX. ad Seleucum VI. pertine-

re fuo loco oftendam.

(50.) Germa Ptolemzo lib. ;. Geogr., & Stephano Hellefponti urbs erat; eam regionem Seleucorum alius

nemo prater Nicatorem , neque ipfe, nifi pofiremo vite fuz anno poft vi&um Lyfimachum , pof-

fedit. Ad hunc igitur regem Seleucum, atque ad poftremum ejus vite annum hunc numum recte qui-

i5

dem Haymius retulit.

M

erum numifma Haymius mutilum na&us, fe, & me una in errorem impulit;

nam, & Roma edoctus fum , aliter fe epigraphen integram habere, & D. Marchio Napoli fuum nu-

mifma mihi delineatum dedit, in quo rEPPAMHNON Pergamenorum legitur. LX ewnime caf.

Va

1s

[e;

(31-) Numis ifte non füb Seleuco I. , fed aliquot feculis ferius in ejus memoriam fignatus eft; id nomen a«v

1

ipfum urbis Diocefarez oflendit, quod zz? Au; »4 Kaícages, a Jove, & Cafare compofitum, variis **

T ccy 97

Cceom-

urbibus datum eft. INumus ifte videtur ad Sepphorim Galilez urbem pertinere , que Diocafarea di-

Pa

4

&a eft , tefte S. Hieronymo in Jonam, & Hegefippo lib. 1. c. 30.. vv .

(þam,nfo- w X UZh'fg rïd/(v-l'/t(fxr

T6HH w ; TT f.

i2

A

M F. n. A

1ra. )"(GJWW.

22

lf& N JNEACT / E s.

Ante

Periodi

4Erae

Chrift,

Juliane.,

Seleuc,

Antiochus Primus Seleucil. ex Apame Perfide filius patri in

!

2901|4433

32

toto Syriaco, & Afiatico imperio fuccedit, cujus partem orien-

talem jam vivo patre potlederat. Julianus Imperator fcripfit: An-

tiochum matrimonium cum Stratonice noverca antea recufaíle,

idque poft mortem denique Seleuci patris confummatum fuiffe ;

fed hiftorici reliqui adverfantur, & item infcriptio vetus marmo-

[

ris Sigeorum. (m)

Antiochus acceptis a Philetero Pergami dynafta, vel regulo

Seleuci cineribus, eos extruéto Seleucie Nicatorio honorat. (1)

E

Pyrrho Epiri regi ad gerendum cum Tarentinis adverfus Ro-

manos bellum pecunias fubminiftrat Antiochus. (0)

290 4434

33

Ptolemseus Ceraunus occupato anno fuperiore Macedonie re-

[

gno pacem ab Antiocho impetrat. (p)

Circa hoc tempus Stratonice mortua, fororem uxorem duxit

Antiochus, uti indicat marmor Sigeorum poft Annales exhibitum.

OlympiasCXXV.

Multis preliis Antiochus decertans per hofce annos, integrum

Patro-

tamen in Afia paternum regnum confervare non potuit.

p

cles Antiochi dux Heracleotas in Ponto infeftaturus, Hermoge-

nem legatum eo cum copiis mittit; fed Flermogenes paullo poít

pacem cum Heracleotis init.

Patrocle vero duce Syri Dithynie fi-

R

nes incurtunt, quos Zipoetes Dithynorum rex internecione delet.(q)

279|4435

as

Ptolem:o Cerauno a Gallis, Belgio duce pugnantibus, interfe-

&o, Antigonus Gonatas Demetrii Poliorcetis filius, Macedoniz

p

regnum fibi vindicat, Meleagro, & Antipatro fubmotis. (7)

Patroclis, & fuorum caedem vindicaturus Antiochus in Nico-

Ki

medem I. novum Bithynie regem bellum iníftruit, Sigeum T'roa-

dis urbem cum claffe venit: tefte marmore Sigeorum. (5)

278|4436

35

Antigonus Gonatas , focio Nicomede Bithyno, arma parat ad-

&

verfus Antiochum, ejusque focios, Macedonie regnum affectan-

LeS.

Nicomedi naves fubfidiarias mittunt Heracleote: res omnis

intra apparatus, & aliquos motus conftlitit. (1)

b

Graciam Galli, & Macedoniam invadunt; idcirco Antigonuä

Gonatas pacem cum Antiocho init.

Suppetias Antigono adver-

fus Brennum Gallorum ducem mittit Antiochus, fororemque fuam

D)

Philam e Seleuco, & Stratonice fortaffe genitam eidem Anti-

gono uxorem tradit. (1)

Lutario , & Leonorio ducibus Galli in Afiam tranfeunt, ju-

MA

vante Nicomede, ibidemque pars, pars in Europa circa Dyzan-

tiumï fedes locant. (x?)

£.

(m) Appianus Syriac. ( Juftinus lib. xf. c. 2. X Juliani Mifopogon. )( Prolesomena noftra parte 4. c. 2.

X Infcriptio II. ad finem Annalium.

(») Appianus Syr.

(o) Juftinus lib. 17. cap. 2.

(p) Juftinus

lib. 24. c. z. (4) Photius in Codice 224. Memnonis excerpta cap. 16., & 21. . (r) Juftinus lib. 12.

c.14. )( Porphyrius in Grzcis Eufebii. )( Memnonis excerpta relata.

(5) Memnonis excerpta c. 17.

(£) Memnonis excerpta c. 19.

(4) Plutarchus in Demetrio.

X

ufti-

nuslib. 24. c. 6. , &lib. 25. c. r. )( Vaillantius in Hiftoria Seleucidarum pag. 19. , & pag. 42. Philz

meminit , tanquam filiz Seleuci e Stratonice. T'eftes adducit Juftinum lib. 25. , & Plutarchum in Ara-

to. Esgo de filia Seleuci e Stratonice nihil invenio: fed folus Malela Phile meminit: filii vero Plu-

tarchus in Demetrio meminit.

(x) Lávius lib. 38. . )( Strabo lib. 12. ( Paufanias in Atticis, & in Phocicis. )( Polybius lib. 4.

x Me-

mnonis excerpta cap. 20., & al

NUMISMATA ANTIOCHI I, SOTERIS.

23

"Tas. lll.

Wt

ll

Anreüs II

1. Caput Antiochi diadematum.

R

j

Haym,

BAXIAEOX. ANTIOXOT. Regis Autiocbi. Apollo nudus corti-

Ia

na infidet, d. fagittam, f. arcum.

Rariffimus ob metallum.

Z

Monogrammata vide in imagine.

U

Argent. I,

;. Similia numifmata cum monogrammatis interdum, ut apud

C. Reg,

4Eneus III

Vaillant. duo.

In noftro :neo aliud monogramma.

D.Favvkener

Iconifmus eft numifmatis Fawkeneriani. Be

Theupoli,

lo

geri argenteus an-

Haym.

choram penes Apollinem exhibet.

Nofter,

1

Q

JEneus III.

3. Caput muliebre fenili vultu, nullo Dez indicio.

Haym.

Eadem infcriptio: elephas ftans.

C

ZEneus III.

4. Caput mulieris alia fpecie, & ornatu.

Eadem infcriptio: Apollo fedens, ut Numero rz., & a.

Haym,

h

JEneus III.

m,

$. Caput mulieris velatum diverfa fpecie a pricedentibus.

Nofter,

lt

Eadem inícriptio : caput elephantis ; pone pars navis , & aftrum.

0*

JEneus III,

Is

6. Simile numifma priori, fed ad caput mulieris A, & ad caput

Haym,

(

elephantis tripus tantum.

AEneus IiI.

(

7. Similia priori numifmata; fed in area averfze partis praeterea

Liebe.

pon

Á

vel K. vel A.

Haym.,

Nofter,

fe

ld

JEneus IIl

9. Caput Antiochi diadematum, ut Numero r3., & I4.

D.Favvkener

BAXZIAEQX. ANIIOXOT. Caput elephantis, pone tripus.

C0

JEneus III.

9. Caput Apollinis laureatum.

Haym.

0d:

Eadem infcriptio.

Apollo nudus cortinz infidens, d. fagit-

tam , f. lyram folo impofitam detinet.

d

4Eneus III.

A

IO. Cgput Apollinis fimile priori.

Nofter,

i

Eadem infcriptio: tripus. Monogrammatis veftigia.

JEneus iiI.

rr. Similis numus ; fub tripo

grammata.

de anchora jacens, & duo mono-| xce.

u5

&

A&neus III,

m

12. Similis numus: in area ad tripodem hinc

Haym.

pharetra, inde arcus,|.

Favvkene

Itj

& monogramma ME. conjunétis.

j

Ff2

Pto.

n

(1.; &2-) INumos hoc vultu Antiochi I. effe ( non Secundi, uti ha&enüs creditum ) demonftrant numi Nu-

1DerO 13., & 14. fequentis paging.

De Icone numi Numero 2. dubitabanv, Antiocho l.,an Antiocho III. jam feni tribuenda effet? fed

E

excellentiffimi Fawkeneri fum hic fententiam fecutus.

jnus

n

QG) Apame, mater Antiochi, uxor prima Seleuci Nicatoris ;

hic, ut puto , exhibetur; nam fimile caput

in Seleuci 1. numo, INumero 17. dedimus.

T

lilg

(4) Laodicen, Aviam Antiochi, matrem Seleuci, hic referri cenfet Haymius.

T

J

(5) Stratonices, uxoris Antiochi,

caput hoc effe probabiliffimum puto.

Caput elephantis ad vi&oriam

de Gallis referendum videtur, de qua poftea.

le

(6) Apollinis, & anchor fymbola ad pratenfam Seleuci originem alludunt, de qua fatis.

zd

ANN fïxl, E $.

Ante

Periodi

JEre

Chrift,

Seleuc.,

Julian.

277 |4437

36

Ptolemeus Philadelphus ZEgypti rex facros libros ex Hebrao

in Graecum fermonem transferendos curat , incitante Demetrio

Phalereo: idem rex Judaeis omnibus in /Egypto degentibus liber-

tatem dat, & feptuaginta duos interpretes ab Eleazaro fummo

|

Pontifice ex Judea miffos,re perfecta, divites remittit. (y )

276 4439

37

Galli in Macedonia czfi funt:in Afia vero cum Nicomede con-

);

tra Zipoetem juniorem pugnant: Bithyniam maritimam occupant,

Olympias CXXVI.

& cum Nicomede partiuntur; fuas terras Gallo- Greciam, feu

I

Galatiam appellant. (z)

175 |4439

38

Gallos Afiam infultantes Antiochus ingenti victoria profligat,

elephantum potiffimo ad eam victoriam momento; quam ob rem

L I

- -|. - -

in tropzis elephantem tantum effingi juffit.

Ob hanc victoriam

Antiochus X€THP. Servator dictus. (a)

Circa hoc tempus Antiochus in Phrygia Apameam condiditífe

i

videtur, incolis ex urbe Celznis traductis. (b)

Anniï incerti.

In Margiana Parthie provincia urbem de fuo nomine Antio-

chiam condidit Antiochus. (6)

. Olympionicon catalogus apud Scaligerum in thefauro tempo-

rum Olympiade CXXVIIL. ineunte Arfacem in Parthia defectio-

nem aSyro- Macedonibus molitum eíle refert; verum hac in re

Sed de Parthorum initiis

aliorum fuffragio omnino deflituitur.

mox plura fub Antiocho IIL., & Seleuco II. occurrent.

p

269|4446| 45

Circa hoc tempus Antiochus e forore , eademque uxore , cujus

OlympiasCXX VIII. |nomen latet, Laodicen fuftulit , que poftea Antiocho II. fratri fuo

r m MT um NT

nupfit. ( d)

264|4450| 49

Magas Cyrenaice rex, Ptolemasi Philadelphi frater, Apamen

duxerat , Antiochi filiam ; genero ftimulante in /VEgyptum irruptio-

Olympias. CXXIX.

nem molitur Antiochus.

Sed Philadelphus dimiffis in omnes

r

Antiochi regiones militum juxta,ac przedonum copiis late omnia

populantibus, confilia intervertit. (€)

263 4451

50

Eumenes I. Pergami dynaíta, Phileteri fucceffor, Antiochum

LU

apud Sardes praelio vicit, & regni fui fines ampliavit. (f ) Multa bel-

la Antiochi tenebris involuta jacent ante hos annos gefta. ( g )

26214452.

5I

Antiochus altero filio Ptolemao occifo, altero rege nuncupa-

to Antiocho, fenex prope Ephefum a Gallis vi&tus deceffit in pre-

lio. (b) Regnum reliquit non multo deterius, fed metu concuífum

a Gallis, & /Egyptiis. (1)

Regnavit poft mortem patris annis XIX. ( 1) Cum patre inorien-

te in annum XII.

Uxorem priorem habuit Stratonicen, Demetrii

Poliorcetis filiam, alteram fororem anonymam : filios genuit duos,

£

Ptolemseum , & Antiochumll.,filias Apamen, & Laodicen, de qui-

bus omnibus paullo ante dictum eft, item Stratonicen e Strato-

nice, quam Ariarathi III. Cappadocie regi collocavit; nifi hzec

eít Stratonice Antiochi II. filia, Ariarathi IV. nupta. (111)

|

Antiochus cum patre Seleuco ab Athenienfibus,qui in Lemno

erant, confecratus eft, & a Smyrnenfibus: Stratonice quoque

Smytnenfes templum ftruxere, nomine Veneris Stratonicidis. (z)

r3. Ca-

(») Jofeph. lib. 12.2ntiq. c. 2. X« Ariftez libellus dezo. Interpretibus. )( T'ertullian.in Apologet. )( S. Epi-

phanius de menfur. , &pond. (z) Livius lib. 38. X« Juftinus lib. 2;.c, ». ( Memnonis excerpta c. 20.

& (e&) Strabo lib. 11.

(4) Lucianus de Zeuxi, & Antiocho. )( Appianus Syr. (7

(4) Polyznus

Stratagem. lib. $.. ( ) Paufanias in Atticis. (/^) Strabolib. 13. (g), & (7) Trogus inProémio

lib 26. cum Plinio lib. 29. c. 1., & lib. 7. c. 37. Plinius lib. 8. c- 44. )( ZElianus Hiftor. animal. lib.

6. c. 44. (2) Vide Prolegomena noflra parte 4. cap. 2., & 4.

(1) Eufebius in Chron., & Porphyr. apud Scaliger. (») Diodor. Sic. in fragmento lib. 3 1. apud Photium

cod. 244. (») Athenzus Dipnofophift. lib. 6. XX Marmor Arundellianum editum ab Seldeno, ac dein-

de ab Hiumfrido Prideaux, quod vide ad finem Annalium.

NUMISMATA ANTIOCHI I. SöTERIS.

25

T'as. IIII.

3

Argent, I,

13

Caput Antiochi diadematum.

D.Favekenec

l0

j

ZOTHPOX. ANTIOXOT. Soieris Autiochi. Apollo nudus corti-

00

ng infidens, d. fagittam, f. arcum. — Nunifina elegautiffimum , €9

Jingulare.

j

JEneus III.

t4

Simile caput, & averfz infcriptio : anchora inverfa cum an- | p.zavkener

ed

nulo, in area duo pilei Diofcurorum , & monogramma.

il

J£neus III,

Isl

Caput galeatum Palladis, pone fignum impreffum X.

T

Haym,

]

BAXIAEQX ANTIOXOTY. Victoria genu flectens coram an-

chora fcuto impreffa , d. lauream attolit; fub fcuto M.

n

JEneus II,

16

Scutum Macedonicum; in quo anchora, aliis Ícutis circum-

Haym.

lQ

vel IIL,

datum.

Spanheim,

D.Fkavvkener

Eadem infcriptio: elephas ftans, & monogramma.

u

l0

4&neus III,

re

17

Caput, quia attritum, dubium, an Antiochi, an Apollinis.

Nofter

Eadem infcriptio: elephas cum infeffore; a terge tripus.

M

18

Nofter.

Jus

Jgneus Il

Caput Jovis laureatum , & ornatum; five fit alterius idoli.

0

Eadem infcriptio: fulmen; pone clava cum anchora incufa.

jot

JEneus III.

Haym.

F9

Similis numus, fed fine clava, & fignum incufum quafi ramus.

10

ll(?S

Argent, IiI,

20

Caput Jovis laureatum.

D.Favvkener

[

Eadem infcriptio: fulmen alatum.

m

Argent, HI.

2I

Caput imberbe virile ri&tu leonino tectum.

?el-

BAXIAEQX ANTIOXOT. Jupiter feminudus fedens, d. aqui- D.Favvkex;crk

24

lam, f. haftam, ad pedes leo.

(2

ii

22

Argent, ,

Simile numifma: fed fine leone ; aft fub fella Jovis duo mono- |p.4susen

grammata. Jmago numi eft uti füb Seleuco L. Num. 10. , & 11.

7

[1

08

Aineuf IH.

213

Caput Antiochi galeatum.

Theupoli,

Eadem infcriptio: duo clypei.

l

(Q

4Eneus lII

|

[

24

Caput Antiochi galeatum.

Theupoli,

Tropeum; infcriptio eadem.

l0

Antio-

G g

ïUC

(13., & 14.) Numi quantivis pretii, qui titulum Sorer;s , & verum vultum (prafertim argenteus magnus )

(!)

Antiochi I. exhibent, ha&enus non vulgati. Goltzius in thefauro Soteris titulum e numo etiam protulit.

(15., & 16. &c.) Vi&oria de Gallis relata, ob quam anchora, feu ftirps Seleucidarum ampliori in honore

»

collocata. "Vi&oria illa elephantum potiffimo fubfidio obtenta, & elephas in monumentis fculptus , ubi

in Annalibus di&um.

10

(18. 19. 20.) Seleucie in Pieria Syriz fignati hi numi, ubi fulmen pro Deo habitum ob augurium Seleu-

nio

ci L. , uti in Seleuco di&um eft.

Ib

(21., & 22.) Simillimi numi füb Alexandro M., Philippo Aridzo , & Seleuco L. procufi funt.

Lïm

(23., & 24.) Hoc numorum par catalogus Mufei '"Theupolitani Antiocho II. tribuit; fed cum Vaillantium;

& Haym?um fecutus videatur, in vultu Antiochi cum iis aberraverit.

26

ANNALE S.

Lu

Ante

Periodi

JEre &Se-

Chi

Chrift.

Juliane,

leucid.

AntiochusIl. patri Antiocho I eStratonice priore uxore genitus,

in regno fuccedit. Timarchum Milefiorum tyrannum cum e me-

262|4452

5I

26114453

$2

dio iuftuliffet, ab iisdem Gecc Deus feu Divus apellatus eft. (a)

Ab autumno hujus anni Aradiorum 2ram inchoat P. Hardui-

nus, numis , ut putat , congruentem ; Cardinalis Norifius triennio

ferius hujus eraz initium ftatuit. ()

53

Bellum ab Antiocho Byzantiis intentatum intra minas fletit, poft-

260|4454

Olympias CXXX.

quam Heracleotz in Ponto fubfidiariam Byzantiis claffem fubmife-

re.(c) Antiochus rex omnibus viribus inftaurat bellum,a patre An-

259 4P 5

34

tiocho I. adverfus Ptolemaum Philadelphum /Egypti regem coe-

ptum : id per intervalla varia fortuna geftum videtur. (d)

259|4456| 55

Laodice, Antiochi II. foror, & uxor ( quam aliqui Philadelphi fi-

- - o-j|-

«

-|- - -

liam non recte cum Appiano appellant ) eidem Antiochum filium

2564459| 57

alterum parit ,Seleuco antea genito. (e) Eclipfis lung exigui mo-

menti , de qua diéctum Prolegomenorum parte l. cap. IlI.

N

Olympias CXXXI.

Hoc anno Juftinus defectionem , & eram ( primam ) Parthicam

incepiffe indicat, confulibus Roma M. Manlio Vulfone, & M. Atti-

lio Regulo. ( ) Ibi tamen Juftinus certo errat , ubi confules diétos

cum Seleuco ll. Syrie rege conjungit.

Eleazarus Juda&orum Pontifex, cui cum Antiocho II. non bene

255 |4459 $9

convenerat, moritur: fuccedit ejusdem avunculus, vel patruus;

j

Manaífes Jaddi filius. (g) Nafcitur etiam hoc anno Eleazarus

alter, füb Antiocho IV. Sacerdos, & Martyr. ( 5)

254|446C

59

Circa hoc tempus fublato jam Eleazaro fibi invifo Pontifice Ju-

60

253 |4461

dais in Jonia jus civitatis concedit Antiochus. ( ) Aliud &rz

Parthice initium. —Vide notas fub (0)

Àu

2524462

6x

Ptolemzus Philadelphus bello finem fa&urus Berenicen filiam

Olymp. CXXXII.

fuam cum ingenti dote Antiocho uxorem tradit, vivente etiam,

& cedente Liaodice Antiochi forore, & conjuge.

Ita impletur

vaticinium Danielis de filia regis Auftri, feu /ZEgypti. (1) -

251144635

62,

Circa hoc tempus Theodotus Bactrianorum fatrapa ( focio for-

taffe Euthydemo ) commota adverfus Antiochum feditione, pro-

vincias quasdam a Syriaco imperio avellit, quod initium eft regni

Bactrianorum. ( )

por

250

4

64| 63

Hoc anno Petavius, & Ufferius Arfacem Parthum ab Antiocho

defeciffe, & &ram Parthicam coepiffe ex Juftino deducere volue-

4tnt

re; fed erraíffe videntur in confulibus, ut Vaillantius in Arfacida-

rum hiítoria animadvertit; Nam hoc anno non M. Aitilius , fed

In Seleucidarum

E

Cajus. Ztüllius. conful füit cum Vulfone iterum.

Y

hiftoria tamen Vaillantius Utferium fecutus erat. (7)

249

49|4466| 65

Hoc anno Olympiadis CXXXIIL initio, Arfacis defe&ionem

Olymp. CXXXIII.

aut coeptam , aut (f1 ob Juftini confules initium duabus Olympia-

K

dibus praevertamus) prove&am cenfeo cum Eufebio.

Arfaces;

& Tiridates fratres Perfz , vel Parthi, e regiaftirpe oriundi Phe-

reclem, aliis Agathoclem, Antiochi fatrapam , Parthige prefectum;

f

ob fede tentatum in adolefcentem Tiridatem facinus, obtrun-

cant, Parthie, Perfieque partem fibi vindicant. (0)

Ar

Olympionicon catalogus apud Scaligerum hoc item anno Arfacis

motus,& aram Parthicam notat, eamque alteram , nam priorem

Olym-

ntiochum Il.

hy

(2 Eufebius, Porphyrius, & Juftinus, quos vide relatos parte 4. Prolegom. c. 4. ( Appianus male À

Seleuci L. filium facit, (^) Videnot.adann. Seleucid. 70. (c) Memnonis excerpta apud Photium. (7) Hieron.

in c.11. Danielis. (e) Juftinuslib. 27. c. 2. ( AppianusSyr. errat. ( ^) Juftinuslib. 41.c. 4.. () Eufebius in

Chron. X fofephus lib. 12. ant. c. 3. (7) Colligitur ex lib. 2. M

acchab. c. 6. (7) Jofeph. lib. ra. ant. cap. 3-

(J) Hieronym. in c. 11. Danielis v. 6. ( Athenauslib. . (( Appianus Syr.

(m) Juftinuslib. 41.c.4. ( Strabo

Lrr.,& rg. (2) Juftinus]. 41. c. 4. X Petavius in Chronico. )( Ufferiusin Annalibus V. T. (7) Juftinu

É

s/l.41.

c. 4. X Eufebiusin utroque Chronico. ( Arrianusapud Phot.cod. 58. ( Strabo l.11. )( Aliudrurfum re,

ni Par-

uU

thici ab Arface inftituti initium ftatuit Mofes Chorenenfis, qui hiftoriam Armeniacam Armeniace fcripfit fecu-

lo quinto a Chrifto, editus Londini, addita verfionelatina Whiftonorum fratrum 1756. Hicitaquel. 2.c. 1. & 2.

Parthorum initium ponit an. Seleucid. LX., Antiochi IL. an. XI. Huicconfentit Mircondus Perficus hiftoricus

apud Ufferium anno P. ful. 4464. Mofesille Armenus mortem Alexandri cum initio &re S'eleucid. confundit.

ANNALE S.

$,

Ante

Periodi

JEre

71

Chrift,

Julian,

Seleuc.

Olympiadis CX XVIII initio, fed malelocaverat. Ex quo tamen col.

ligi poteft, plura tentati, & erecti Parthici regni initia fuiffe,ut ita pri-

ll

ma zracum JuftinoOlympiadisCX X X1.initio,altera hic ftatui poflit.

lQ

247|4467| 66

Ptolemao Philadelpho mortuo in /Egypti regno fuccedit Ptole-

maus Evergetes ejus filius; quo intellecto Antiochus Berenicen

thoro , atque aula depellit, &Liaodicen cum filiis revocat. Antiochi

|

inconftantiam metuens Laodice eundem veneno interimit: porro

fcelus fuum, & mortem Antiochi , depofito in lecto ejus fimulacro,

:

tantifper occultat , dum Seleucus ejus filius rex proclamaretur. (p )

Regnavit Antiochus II. in annum XV. (q) Ex Laodice forore

Seleucum Il., & Antiochum, Hieracem dictum: filias Niceam De-

metrio Macedonum regi, &Stratonicen Ariarathi IV. Cappadoci

Q1

nuptas. Ex Berenice filiolum anonymum fuftulit. Confecratus, &

[

honoratus efta Smyrnenfibus. (r ) Huic Antiocho hiftoriam fuam

Chaldaicam dedicavit Berofus Babylonius Beli facerdos. (5)

u

l

(p) AppianusSyr. X Polyanus 1. 8. Stratagem. ) Hieronymus inc. 1 1. Danielis. X Pliniusl. 7. c. 12. ( Valerius

Max. 1. 9. c. 14. (4) Eufebius. )( Porphyrius. Y Severus Sulp. l. 2. hift. Ecclef. ( (7) MarmorArundelianum,

0$

quod vide poft Annales. )( Excerpta e

D

iodoroapud Photium. Y« (5) T'atiani oratio adveríus gentes.

NTIOCHI II. Gcov.

ne

NUM,ISMATA A

'lT'Ag

I11I.

]5

U$

r. Caput Antiochi diadematum.

Argent, I.

BAXIAEQGX ANTIOXOT. Regis Autiochi. Hercules pelle leoni-

No&er;

na femitectus, qua etiam ad faxum, cui is infidet , extendi-

H

tur,d. clavam ad folum detinet, f. demiífa.

Infra duz nota.

[

Elegantiffimus , &8 fimgularis numus.

. Simile fere caput, & infcriptio: Apollo nudus cortinz infidens,

Muf.Florent,

d

Aureus I,

d. fagittam, f. arcum.

Rariffimus ammus , ob materiem auri, €8

fihy

magnitudinem. — Iconem . Apollinis vide Num. 10.

r

ol

. Mentio fit Tomo I. numifmatum Mufei Florentini, numifma-

Muf.Florent

tis hujus Antiochi, quod inícriptum fit tantum: BAXIAEQX.

Goltzius in

thefauro,

of

ANTIOXOTY OEOY. Utinam mani iffius integra defcriptio, aut una-

'0»

go mibi imotuiffet.

Caput Antiochi diadematum.

/ni

NY

Y

JEneus III

B

TAR

Á

Va

IAEQX. ANTIOXOT. Apollo nudus ftans,d. fagittam , f.

lo

Haym.

arcum.

[

AEneus LII

Caput laureatum Apollinis, vel Antiochi,

h-

Similis priori pars averfa. Monogrammata.

Nofter,

ed

/Eneus I

Caput Antiochi diadematum.

im

vel II,

Eadem infcriptio: Apollo nudus cortine infidens, d. fagittam

Vidi numam

Vienng ve-

f. arcum; in area ànchora, & monogramma.

nalem,

en

A

Caput Palladis galeatum.

AEneus TII

)U

Eadem infcriptio: duo pilei Diofcurorum, infra quos clava 1a-

Haym,

85

cens, & monogramma.

he

Diofcuri in equis decurrentes, d. haftam gerentes.

D.Favvkener

A£neus III.

Haym.

|(f];

Fadem infcriptio: Pallas galeata ftans, d. fagittam, f. fcutum.

Un

9

Caput imberbe pelle leonina tectum.

Argent, III.

Eadem infcriptio: Jupiter fedens, d. aquilam, f. haftam, ad

D,Favvkener

pedes leo cubans: in area monogramma.

ycid

en

IO

Caput diadematum juvenile, cum ala ad aurem.

Argent, [.

BASXIAEOX. ANTIOXOT. Apollo nudus cortinz , in cujus fum-

D.Favvkener

J

mitate labrum foraminis nonnunquam comparet , infidet ,d. f

Vaillant,

rof

j n

gittam,f. arcum : infra equus pafcens: in area aftrum, vel quafi

pentagonum, & monogramma.

Seleu-

iP,

u)

()

Herculis hic typus in nullo ha&enus repis Syriz numo vifus eft, qui videtur ab füblatum tyrannum Mileti Ti-

Al

marchum alludere, ob quod factum 6:2; di&us efta Milefiis Antiochus. Hicnumus integerrimus verum vultum

/

Antiochi II. docet. Videdi&ain Prolegomenis part.3.c.5. (

Vultus hocin numo expreffus ad IT. Antiochum

(

proxime accedit. De Apolline fzpius jam dictum. ( 7. & 8.

D

iofcurorum pilei, & maxime figure equeftres ad

u

duos Antiochi filios Seleucum, & Antiochum, alludere, & 'Tripoli in Phenicia cufi effe videntur. (9.) Numifma

us

perrarum, nec vultus a lineamentis Antiochi IL. abludit, fed pro etate juvenili. (10.) Hoc numifma Vaillantius

v

Antiocho 1. tribuit; fed infeliciter; ego aut vi&toriz caput effe puto , aut Mercurii, aut Antiochi Hieracis.

ANNNLES

28

Ante

Periodi

/[Erao

Chrift,

Julianz.

Seleuc

Seleucus II. AntiochillI. e Laodice filius ( cognomine Callinicus;

247|4467| 66

1

id eft: Praclarus Vittor, fed fine merito) matris opera rex pro-

clamatur.

Inftigante eadem Laodice Seleucus proceribus Antiochiz Ica-

dioni, & Coeneo mandat: Berenicen cum filiolo e medio tolle-

rení.

Berenicz ad afylum Daphnes confugienti , multe urbes

fuccurrere contendunt, & inprimis Ptolemaus Evergetes /Egypti

246 4?68 67

rex ejus frater.

Filiolus Berenices, dolo matri ereptus , necatur ;

quam necem furenti fimilis Berenice ulcifcitur ; fed ipfa denique

Laaodices malis artibus interimitur.

Daniel hec, & qua fequun-

tur, diferte predixit cap. XI. v. VI. &c. (2).

Onias II. Simonis Jufti filius Pontificatum Judaorum adit. (aa)

Ptolemeum Evergeten Berenices fororis ultorem cum exer-

citu advenientem , multe Syrie urbes ultro recipiunt.

Syriam,

Phoenicen , ac Coelefyrie reliquum , Ciliciam , & a 'T'auro monte

2454469, 68

ufque fere ad Indiam multa Ptolemaus fubjugat , vel terrore per-

cellit: idem Laodicen nactus interemit. (b)

Syriam omnem Ptolemaus Evergetes fibi retinuit : Ciliciam

Antiocho Hieraci fratri Seleuci dedit.

In /Zgyptum redux, &

fpoliis Syrie dives, Jerofolymis vero DEO in templo facrificia

offert; attamen /Egyptiis quoque idola omnia, in Syriam olim

abduétta, reftituit. (c)

244|4470| 69

Seleucus comparata interea in Afia ingenti claffe regnum rece-

pturus, naufragium paffus ad littus Syriz ejicitur: illic ab urbi-

bus vicem ejus miferentibus fufcipitur, & juvatur.

Smyrnai quo-

que, & Magnefii de tuenda Seleuci majeítate foedus conttituunt.

(d)

Olymp. CXXXIV.

Bellum itaque Seleucus infert Ptolemzo Evergeti; fed pralio

viétus, Antiochiam fugit; inde ad fratrem Antiochum,tum XIV

annos natum, literas dat,ejusque opem implorat,oblata ei omni

cis Taurum Afia. Antiochus prompte arma , fpecie opis ferenda,

fumit , fed fraui ipíi, fi poffet, Afiam omnem erepturus.

Ob

rapacitatem hic Antiochus "légaz, A4ccipiter , vulgo compellatus

e(t. Ce)

243 4471

70

Ptolemzus Evergetes, ne cum duplici hoite fibi res effet , cum

Seleuco in annos tredecim pacem concludit. (f)

