aram, qua erat contra Altare.

Porro Templi, & Altaris inftaura-

nihi

&

tio, elicitusque e lapidibus ignis, fa&a fuiffe perhibentur eodem

die, quo templum pollutum fuerat, die XXV. menfis Casleu 797

bieustum , uti LibrolI. Macchab. Cap. X.legere eft. Denique Libro

I. Cap. IV. hzec eadem inftauratio, eademque fàacrificia peracta nar-

rantur: Quiuta 69 wzgefmma die menfts uoui , bic of menfis Casleu, cen-

zefimi quadragefimi ocfavi aus. Menfis, diesque re&e ubique con-

veniunt: at quo pa&to 5o/? bieuium ea inftauratio perfe&a fuit, ab

ea die, qua Templum profanatum fit ; cum ea profanatio ad anni

L

CXLV. eundem menfis diem referatur Libro I. Capite I. ?

Alias alii vias ineunt, ut ifta concilient. Mihi Libri I. Caputl.

teg

attentius perlegenti illud in mentem venit: Abominationem illam,

g

& profànationem templi die XV. menfis Casleu anni CXLV. certo

7!/&?2

i1G

inceptam, die XXV. menfis Casleu /eguenzzs denique ama confumma-

Verf

tam fuiffe, atque ab eo tempore biennium reéte utique Libro II.

fupputari.

Nam primum: Sacer Hiftoricus Lib. I. Cap.I. ad diem

WP(BT

XV. Casleu adjungit annum CXLV. ad diem XXV. ejusdem menfis

&2

non modo annum non apponit eundem, fed ea gefta interponit,

Gfæl

uce diem X X V. Casleu anni fequentis intellipendam füadeant. Ju-

quod

vat verba ipía exícribere: (39 Die guzzta dectma menfis Casleu, quim-

LUE

£o 69 quadragefimo &9. centefimo aumo cedificevit Rex Autiocbus abominan-

conf

duza ldolum defolationis fuper A4itare DEI &c. (narrantur alia crudeli-

Cedo

ter & facrilege perpetrata) Im virtute [ua faciebant bec populo Ifrael,

z |

qui imveniebatur 1n omni menfe, 69 menfe 1 crottatibus. — .Et. quinta. 65

drum

vigefmua die menfis faerificabant. faper aram, que erat contra. altare.

Nempe poft excitatum Idolum, varia Idola per totam Judzeam ere-

titulo

Ve] A

&a funt, & Judaei, qué z ormzi menfe &5 menfe, id eft, qui Neome-

nias & Neomenias, feu plures deinceps Neomenize dies feftos cele-

d

brare notabantur, neci dabantur.

Plures igitur menfes effluxere,

AAE

dum hzc fierent; quare quod fequitur : Die X X V. sen/is. Casleu,

fio

ls

ad fequentem annum referendum videtur, ubi omnibus jam aris

Icoc

profanatis, & igne facro penitus extiné&to, abominabilis illa impie-

tas eft omnino confummata.

Ita fane nihil in Sacris Literis immu-

M

tare neceíTe eft : & biennium, non triennium, ut multi exponunt,

Ctpre

fed biennium dicere poffümus: Scapham Scapham..

ünt

Divexatee denique illius controverfise eft hic faltem facienda

W )

mentio, qua difceptatur: Cuinam Onize Judzeorum Pontifici, inter

Cüax]

tres ejus nominis, tribuenda fit epiftola àb Ario Spartiatarum Rege

Ícripta, quase habetur Libro I. Macchab. Capite XII.

Flavius [o-

Ultiy

fephus, & Eufebius Onize III. hunc Arium cozevum faciunt: Salia-

TIcus

nus C2 Onize II. hanc epiftolam tribuit:

ro Onia L ftant Scaliger,

-Ef 7)0(

batur ;

& Petavius. Poftrema heec fententia mihi -Præ reliquis pro

etfi

i

(4) Loco memorato in p.

(r) Saliani Annales Vet. T'eftam. ad annum mundi 5$21.

ä

)3

)

ä

PROLEGOMEN A.

21

lo

z

etfi altera quoque fua probabilitate non deftituatur.

Huic porro

controverfize quoniam Syriace res proprie non funt conjunctze, &

T

nihil a me novze lucis accedere poteft: Le&orem ad Petavium, C52

& Salianum (*? remitto.

)f

(

CAPUT VI.

r

T

Hiflorica , €5' Geographica dubia, Keges Syrie in Libris

J

Maccbabeorum imvolventia, di[cutiuntur.

ab

Pfo Libri L. Macchabaeorum exordio dua res occurrunt, quae

Prior

T

I

apud Hiftoricze peritos fcrupuli aliquid injicere potfent.

in eo eft, quod Alexander Philippi Macedo primus in Grzecia

tT

regnaffe dicatur; cum Reges bene multos ante eum in Grzecia re-

im,

enaffe Hiftorici conteftentur.

Nonnulli refípondent: in Grzeco effe

itV)

apórspoy & non 7porepoc , atque exponendum effe: gzi prius regnavit

ld

in Grzecia.

At enim. eodem Libro I. Macchabaeorum Capite VI.

Il

Verfu II. de Alexandro ita in Graeco codice legimus: '"Oc éGaciasuce

m

7TpGToc &V TOi6 $N2uI0t QUi prinus regmrott 11 Gracis. Sed poffumus apte,

lfis

& ad Sacrarum Literarum mentem plane congruenter Grzecise, &

)mt,

Grzecorum nomine totius Greecee Monarchize Imperium accipere,

]u

quod primus utique Alexander Philippi confecutus eft.

Idem pri-

7

mus ab omnibus fere Grzecis Europeeis perinde, ac Afiaticis magno

i(1)

confenfu Baciases titulo cohoneftatus eft, quo titulo fi priores Ma-

eli

I)

cedonum Reges ufi funt, timide ufos credo, & intra fuze Macedo-

nize limites.

Sane non de nihilo eft, Veterum, qui ante Alexan-

6

drum fuiffent, Macedoniac Regum certa Numifmata B A Z I AE Q X

Ift

li

titulum non pree fe ferre: fola comparentRegum nomina: AMYNTA,

vel AMYNTOY. APXEAAOT. IIEPAIKKOY. oIAIIIIIOY. & quze-

ne

W

dam Numifmata AAEZANAPOTY legimus, alia plura BAEXIAEQX

AAEZANAPOY. Begeri C) vero Numus ille cum Cancri marini ef-

(7|*)

'.F/älh

figie, & ex altera parte hac epigraphe: B. A. MIMTOT. M. inter

3ris

incognitos mihi potius relegandus videtur, quam ita legendus:

gie-

BAXIAEQX. AMIMTOY. MAKEAONQN. Repugnat fiquidem in-

imu

terpretationi, & orthographia nominis Regis, quod alii Numi pro-

unts

dunt, ac r& M. le&tio ad libitum excogitata.

Alia fimilium nomi-

num Numifmata cum BAZIAECQZ titulo, poft Alexandrum M.

xnda

cufa videntur.

ite

Pofterior dubii hiftorici pars in. Alexandri M. fienificatione

v

ge

ultimze voluntatis offenditur.

De Alexandri morte ita Sacer Hifto-

s

jlld-

ricus : CO. Er poff bec . decidit im deilum, &9 coguovit quia moreretur.

E vvocavit pueros fuos uobiles, qui fecum erant. uutriti a jwventute, &3'

ïger,.

2

divi-

m

(5) Petavius de Do&rin. Temp. Lib. x. Cap. x.1.

th1

t) Loco modo indicato.

(4) .Laurentii Begeri Theaurus Brandeburgicus pag. 1v. Volum. 111.

(x) Lib. . Macchabaorum Cap. 1. Verfu v1. &c.

PROLEGOMEN A.

32

dicoifrt illis regaum jïmml, dum adbuc *viveret. . Heec pugnare videntur

o

cum iis, quae. de Alexandri morte a [uftino, Curtio, Plutarcho,

lt

Wift

aliisque narrantur; qui ajunt, rogatum Alexandrum : EÉcquem

Rom

Succefforem defignaret? refpondiffe: Digniffimum; Annulum ve-

ro fuum Perdiccae tradiditlTe.

At ifti Hiftorici aliquid certe omit-

cradi

du

tere potuerunt; uti: aliquam faltem diftributionem Provinciarum

&f

Nobilibus factam ;. neque Sacer Hiftoricus id aflerit :. Provincias

iisdem fummo cum jure datas effe; neque, eam diftributionem

fDl

poft mortem vim fuam obtinuiffe, diferte docetur.

Ipfa quoque illa poftremarum una Alexandri vox : G2 Dr-

fIlUS

gnilfinum , eu Fortifmum, ac Optimum Succetforem fe velle, fatis

uot

jndi

innuebat, eundem cuique pro meritis, ac dienitate confultum vo-

luiffe; neque erat preeftantiffimorum Ducum quisquam, qui fe ali-

neut

qua imperii parte digniffimum , & seque fortem, atque alios, non

M

&l

crederet.

Yod.

Verum Auctores quoque illi fententize non defunt, quae

teftamenti aliquid Alexandrum condiditfe atfeverat.

Diffimulare

Calbi

non eft aufus Curtius, CY2 fuiffe Scriptores, qui confe&tum ab Ale-

mat

xandro teftamentum prodidiffent, etíi ipfe in diverfam fententiam

uf

abeat.

Pro teftamento Alexandri facit Chronographus Alexandri-

3

jbi

nus, C2 & Jofephus Gorionides : (») Diodorus Siculus (»? ab

porr

Alexandro confectum teftamentum, ac in urbe Rhobo depofitum

U (

fuife ,. luculenter teftatur.

I

am de Antiocho III. Magno , Hiftorica juxta, ac Geographi-

feu M

ca folvenda fuünt dubia.. Libro L. Macchab. Cap. VIII. Antiochum

ciam

Maegnum vivum aRomanis captum fuiffe perhibetur. Aft hac de re

10 ef

filuere Hiftorici Veteres , Polybius, Livius, aliique. In Polybio mul-

mr

nl

ta defiderantur, forte hic in Livio quoque:: quod fi alii filuerunt,

num -

filentium ejus rei ex pervetufto Scriptore noftro compenfetur. Ne-

ä

MARI

que vero reliqui omnes adeo obftinate filuere, nihil ut efflueret.

Vog]

Epitome Livii LuciumScipionem, Antiochi vi&orem, confe&o bello

Lib.

Afiatico in jus vocatum effe memorat, eam ob caufam: (9 gzod pre-

fped;

da cUM 4hutiocbo capta eerarium fraudaffet. Potuit autem five pugnee

Vil 3

ipfius, five alia occafione brevi tempore captus fuiffe Antiochus;

at cum fe vel promiffis, vel fua, füorumve virtute, vel aftu mox

tion [;

liberaffet, ftudiofe ea de re filendum fibi utique Romani cenfuere.

Waph

uod fi haec non omnino cuipiam fatis firma viderentur ;

E ;

pace mea pervulgatam fententiam fequatur, qua S. Hiftorize Inter-

utor

Uar

pretes recte ipfi quoque Hagiographum excufant; dum nempe ifta,

quze de Antiochi Magni captivitate, quseque fubinde proferuntur,

Sh

nequaquam ab Hagiographo ita reapífe gefta, fed ita narratione

Offtin

difà i

accepta efIe affirmantur. Nam ita habetur : £r AUDIVIT Judas

22002 qulmorum t«v LFAUDIERUNT ])rælz'a eorum 69 c.

Supra

(»») ZEmilius Probus in Eumene, & Arianus apud Photium Codice 92.

(4)

(5) Curtius Lib. x.

(z) Chron

ographi Alexandrini Colle&anea latino - barbara apud Scaliger.

(/)

(t)

(^ Tofeph. Gorion. Lib. 111

b) Diodorus Siculus Lib. x x.

(4)

habent: Ex Antiocho.

pitome Livii Lib. xxxv 1.

;

ditio Bafileenfis 1539. Item Parifina 1552. &c.

Alique editiones

i

i

E(

ä

ä

PROLEGOMEN A.

95 '

üt

0

Supra laudatus Libri L. Macchabaeorum Scriptor de eodem

Rege Antiocho Magno aliquid commemorat, quod prima fpecie in

Hiftoriam & Geographiam peccare videtur. Narratur itaque: (4)

lt

Romanos victi Antiochi regiones de optimis quasdam Eumeni Reoí

tradidiffe, & has de nomine: Regzomez Indorum, 69 Medos, 65 Ly.

lul

dos.

Conftat autem neque Antiocho III. Indos tum fubje&os fuitfe :

ls

& fi eripi etiam India, ac Media Antiocho potuiffent, nihil fere Eu-

J

meni, ingenti intervallo ab his terris divifo, profuturas fuiffe.

;

Sed egregiam huic loco explicando lucem attulit EruditifTi-

mus P. Harduinus S. J., qui, repudiatis aliorum refponfionibus,

Is

quotquot nodum fcindere, quam folvere malebant, aut in Iberia

V0

Y

Indicam, in Thracia Medicam regionem qusrebant, ( quarum

neutram tum fortaffe poffideret Antiochus, qui, inquam, Indos,

10n

Medosque in ipfa Afia minore detexit. Plinium CO itaque teftem

lu

are

producit (fuffragante Livio Lib. xxxirx.) P. Harduinus, (8) &

Calbin magnum Carice fluvium olim Indi nomen tuliffe re&e affir-

je-

m at'

Dedu&um inde vicinze Regionis, & incolarum vetus nomen,

W

ut feepe fa&um: quod vocabulum apüd Paleeftinos diutius, quam

]ri-

alibi in ufu fuiffe, e facro Au&ore noftro conficitur.

Medorum

3b

tUf

porro nomine veniunt veteres Medorum Coloniz in minorem Afiam

tum dedu&ze, cum illic Medi rerum potirentur.

Manifefta hujus

rei extare deprehendi indicia.

Strabo €») quidem ( ut Medos,

)ni

feu Medos Thracize hic preeteream ) Medo- Bithynorum in Phry-

lUrtl

eia meminit; Plinius G2 in Caria Medmaffam locat, quae Stepha-

;

no eft Mednafus, feu Medonafus.

Ita plane Macedonum me-

3

moria, ac nomen diu in Afia poft, & forte etiam ante Macedo-

nl

num Imperium floruerat : Myfomacedonum, Syromacedonum,

N

MAKEAONQON. AOKIMEQN. (ut habent Numi ) nota in vulgus

te

vocabula, ha&tenus dic&ta egregie confirmant, queis plura e Plinii

lo

Lib.V. (&) addi poffent.

Et vero accurata admodum, ac circum-

fre

Ti

fpecta eft facri Hiftorici locutio : Jz4os 69' Medos, id eft, Indi flu-

vii accolas, & Medorum veteres in Phrygia, Cariave colonos;

U

non Jzdiam €9' Mediam ait Eumeni datas.

uid autem ifthic Geo-

oX

graphic, atque Hiftoriee non confentaneum, fi Phrygise, Caric-

p

que pars Antiocho Magno erepta, atque Eumeni addic&ta effe fta-

tut»

tuatur? potuitque pars altera Carize Rhodiis, uti refert Livius, a

Ya

Romanis concedi. Adfenfuros his facile fpero omnes, qui in Geo-

fic^

graphia vetere, in Homero, Herodoto, Polybio &c. non funt

fitul

omnino rudes, quique norint, quam fint ejusdem loci, aut populi

tiofe

ud alias nationes ufurpata nomina,

]zz/ü»'

alia aliis temporibus, atque ap

i

etiam

(4) Lib. 1. Macchab. Cap. viri. Verfu vrii

a

(/) Plinius Hift. Natur. Lib. v. Cap. xxix.

(«) Vide Salianum in Annalibus Ecclefiafticis ad annum Mundi 5894.

(z) Harduini Chronol, Vet. Teft. & Nota in laudat. Plinii loc.

(2 ) Strabo Lib. v i1.

ijrione

( ;) Plinius Lib. v. Cap. xxx. Prima editio Plinii an. 1469. habet Mednafa.

(&) Plinius Lib. v. Se&. xxx. & fequentibus omnibus.

34

PROLEGOMEN A.

etiam : levibus nonnunquam , aut obliteratis de caufis. —— Non de-

erunt forte, qui poft mille annos mirabuntur, in noftrorum tempo-

rum Scriptoribus paffim .Americam Indiam, ejusque populos pro-

mifcue Indos appellari; cum illic Indiarum minus fit, quam olim

in Caria fui(Tet.

Antiochi IV. Syrize Regis interitus, ab utriusque Libri Mac-

chabaeorum Scriptore memoratus, Geographicum injecit fcrupu-

lum. Libro I. ( Macchabazeorum narratur: Antiochum ultimo

fpoliaret.

fuze vitee anno zz EJyaydem Perfise urbem veniffe, ut templum illic

De eodem itinere, atque adeo eadem de urbe mentio

ERN

2

fit Libro II. ( aft urbis nomen Per/epoZs proditur. Sed re&e uter-

-

que facer Hiftoricus urbis nomen adícripfit, Hebraicum alter, al-

E

EZ)

3

ter Grecum. Aucor Libri I. Hebreeos fequi folitus, qui & He-

$o

braice Hiftoriam fuam confcripfit, Hebraico nomine ufüs eft. Si-

äl

Jf

2

quidem £E Hebraice, £/amae Syriace Perfidem, aut Perfidis par-

tem fignificat; uti colligitur ex A&is Apoftolorum, & & ex Di-

re ipl

vo Hieronymo (?? in Jeremiam. .Ex Elama Z/azas, íeu E/ymais

ter t

formatum eft, quod Pe/rea;z urbem seque drrovouas ss fignificat,

qua

atque Graecum IHeecuzonuc Perfze urbem , etfi và urbs Hebraico non fit

91 af

expreffe adjecum.

Greco autem vocabulo Libri II. Scriptor

W

hà

ufüs, quem Greecorum & annum & linguam fibi familiares ha-

meth

buiffe conftat.

ve N

Porro Antiochum IV. Perfepoli repulfum , inde Ecbatana fu-

dem

oiffe, deinde in Babyloniam reverfum effe, ac denique iter accele-

rantem in Syriam, ut illatas a Judeeis clades ulcifceretur, peregre

in montibus miferum in modum interiiffe, uterque facer Hiftoricus

Hj

exequitur.

EIHITS

Antiochum porro prope urbem Tabas, in Perfide fi-

r

tam, extin&um effe ex Polybio Jofephus, C? & S. Hieronymus (4)

ante

meminere.

Equidem, fi Antiochus; ut habet Latinus Codex: (7)

CM

Reverfus eff in Babylomiazm, ad'Tabas Perfidis non eft extinc&tus; cum

Impe

Babylonia Syrisxe propior fit, quam Perfis.

Grzeci quidem Codicis

ope res expediri, & fententia Latina explicari poteft: reverfum

i,

1 t

effe animo & conatu, non re; nam Grzecus habet: 79 «osetyou,

ut reverteretur. . Atque haec expofitio nihil habet incongrui.

der,

Teret

Attamen fi Tabas non Perfidis, fed Syrize Perzeze latius fum-

tze urbem intelligere velimus, de qua Stephanus Byzantius in fuo

de Urbibus libro; tum Antiochum, qui alioqui currum fine inter-

11 MH

Qu

miffione agitari jufferat, ad Syrice fines per Babyloniam veniffe,

atque adeo in Babyloniam reapfe reverfum efTe, conftituere potfu-

T

inus.

De Sacra Hiftorizee majoribus dubiis hac Prolepgomenorum

illiny

parte tantum: nam alia quaedam parteIII. &IV. * explicabuntur.

dri l

PARS

fünr

(1) Cap. vr. Verfu s.

p Re.

(z

Cap. x1. Verfu 1x.

(m) Cap. 1x. Verfu r1.

?) S. Hieronymus in Cap. xxv. Jeremiz.

(») Jofephus Lib. x11. Antiquit. Cap. 1x.

(4) S. Hieronymus in Cap. xt. Danielis.

Q ]

(7) Lib. 1. Macchab. Cap. v:. Verfi 1v.

Aleïan

* Parte i. Prolegom. Capite 1. Item Parte1v. Cap. 1. & 1v.

PROLEGOMEN A.

35

p

PARS TERTIA.

N

Quod in veteribus Regum Syriz Numis

diflicile, atque utile occurrit, expenditur.

C

u

CAPUT I.

l)

l

K

Quorutm Regum Wumi confiderentur: && quenam fil prima

dienofcendi ratio?

t1Q

E

ii

D

s

a

d

R

8

NG YNS

Ya Ltera poft Sacras Literas fubfi

diorum claffe, ad con-

N

( a

»

g

fcribendos Annales noftros, vetera Syrize Numifma-

E

E A

E

d

I

—

]e

z

v

$o

Ao,

S

v

ta conftitueramus, quorum accurata disquifitio plus

N

SSSE

ETE

Mv 5$

n

fortaffe, quam initio minari videatur, negotii facef-

QT

jj

d 3

((

il

«

G

E

fit.. Seleucidarum Numos fi confideremus, faten-

dum íàne eft, plurimum jam in iisdem difcernendis

)i

5

ipfa Vaillantium primum, ac fübinde Haymium preeftitiffe; neu-

ter tamen viam, ac rationem ex inftituto tironibus commonftravit,

3

qua tanta Numorum farrago in ordinem digeri, ac fuo quisque Re-

fi

(Of

gi affignari debeat. Id nos hic enucleate exequi conabimur, cum

ut habeant tirones aliquam in ejuscemodi materia utiliter verfandi

1à-

methodum; tum ut candide aperiremus, quantum fit in his, illic-

ve Numis difcriminandis certi, ac firmi: atque adeo quantum in-

de momenti ad Annales noftros expe&tari poffit.

e.

Annales noftros ab Alexandri M. obitu deducendos duximus.

i

J

Hujus obitus tempus, annum /£ree Seleucidarum, duodecim ipfis

annis anteceffit: tum porro Seléucus I. Nicator duodecimo denique

jf

/Eree fuze annoSyriam obtinuit. Aliorum igitur etiam Regum, qui

(4)

()

ante Seleucum Syriam, Afiamque poffediffent, conquirenda nobis

erant Numifmata.

Primus poft Alexandrum Magnum, uti totius

Um

Imperii, itaSyrie, Afizeque Baci^evc , titulo quidem potius, quam

ICIS

re, fuit Philippus Arideeus, Alexandri M. frater; cum quo fübinde

Urt

in tituli Regii fípem verius quam communionem venit pufío Alexan-

lld.h

der, Alexandri M. e Rhoxane pofthuma proles, & fortaffe etiam

Hercules, ejusdem Alexandri Magni ex Barfine concubina filius.

JIfl

Inter multos, ac varios Numos, infcriptos: BAEIAEQOX.

f0

9lAIHIIOY. vel BAZIAEOZ. AAEZANAPOT.

Vix ullos certo

|fef^

quodam indicio ad Philippum Aridzeum referre licet: ad Alexan-

Ti

j

II

drum puerum , quos ego viderim, omnino nullos : Herculis porro

illius Numus nullus haétenus eft produ&tus.

Philippi, & Alexan-

ruft

dri nomine infcripta Numifmata argentea imberbe fere caput refe-

Uf

runt, pelle leonis te&um, quod, qui Alexandri Magni, velPhilip-

pi Regis caput femper efle exiftimant, faepe mea opinione fallun-

tur. Herculis illic fere caput exhiberi probat vultus in Philippi,

Alexandri, Seleuci L. atque Antiochi I. Numis plane fimilis; quos

I

ego

36

PROLEGOMENA.

ego omnes Reges iisdem vultus lineamentis fuiffe non arbitror. At-

pefce

tamen Philippi Numos argenteos, qui elegantiorem fabricam, &

rm

BAZIAECZ preecipue titulum, atque magnam cum Alexandri Ma-

ni, atque Seleuci I. Numis, qui fatis dignofcuntur, fimilitudinem

Colel

jemc

P

O

ftentant, illos Philippo Arideeo potius, quam Patri Alexandri M.

hanc

tribuendos exiftimo : Alexandri M. & Philippi Aridaei, e multis

aliquos proferam ; quia illius pervulgati, hujus incerti funt Numi,

Corul

fuppl

cujus generis plures apud Geffnerum habentur.

Alex

Poft Philippum cum omni Regia Stirpe e medio füblatum,

primus Antigonus cum filio Demetrio Poliorcete Syrize, atque Afize

Den

pus

(etiam Diademate, & BAXZIAEOZ. titulo adfumtis) praefuit. Anti-

ex i

goni iftius, ac Demetrii Numos ab aliis Antigonorum , ac Demetrio-

adnc

rum (qui fübinde in Macedonia, & Syria regnarunt) monetis difcer-

nit cornutum caput, quo proximi fere tantum Alexandro M. Reges

de

fram

in Numis exprimuntur : aureus Antigoni Numus, capite Palladis, &

Vi&toriz typo infignis huc referendus videtur, quia fimiles Numi

&og

fub Alexandro, & Philippo frequentes. Certius porro hujus Antigo-

TY

ni, atque Demetrii Numifmata difcriminant Victorise illius navalis

fymbola, propter quam, prope Cyprum relatam , Antigonus, ac De-

metrius primi eSatrapis Alexandri, diadema,ac BAEZIAEQEZ titulum

[/

folemni ritu palam fibi impofuere, ut füo loco dicemus. Parvum,

ac fingularem ex sere Numum naétus fum BACIAEOC. ANTITON

cum literis, ut videtur, Phoeniciis in averíà parte: quem huic Anti-

ono adíigno ; neque enim alteri hujus nominisRegi Phoenices fübin-

U

de unquam fuere obnoxii. Si Phoenicias effe eas literas neges, Anti-

gono Judaeze Regi, poftremo ex Affamonzeis, Numus tribui poffet.

cidaru

Viéto, acfublato AntigonoSeleucus NicatorSyriam, Afiam-

e(fent

Cemot

ue obtinuit; Phoeniciee tamen, ac Coelefyrize pars littoralis, ac ma-

jor Ptolemoeo Soteri , /Egypti Regi , parebat, qui eas regiones armis

eXpre

Antigono extorfiffet.

Hic SeZeucus Nzcator eorum Regum familiam

ejusdt

pre(frs

ducit, qui ab ipfo Imperii, ac ftirpis au&ore Se/eucide appellantur :

dam il

quibus pauci alii interferuntur Syrize Reges, aut Tyranni, qui deSe-

leuci fanguine aut omnino non ,aut non legitimam originem traxere.

titati

Infititiorum Regum Numi facile a Seleucidarum monetis difcerne-

Ri

NIl Vi

bantur; nempe duorum JEgypti Regum Ptolemzeorum Evergetis I.,

& Philometoris, quiSyriam occuparunt, & quorum Numi (quod in

TWpor

Ptolemzis rarum ) ipfos hos titulos $à1AOMHTOPOX. & EYEPTE-

Ques,

u

TOY.rei Numarize bona fortuna oftentant. Poffunt etiam Ptolemzei I.

ZOTHPO-.Numi adjungi, qui & Syriam füb Aridzeo , & Phoeniciam

Ti

gen.

cum Coelefyria deinceps quoque fübjectas habuit. Tryphonis, &

mifjm

AchseiTyrannorum , item Tigranis Armenize , & Aretz:e Damafci Re-

is Numifinata fàtis fua fefe nominis fingularitate diftinguunt. Duos

COHHg

Alexandros interSeleucidas recenfeo , etfi horum alter omnino ex-

fm c

Vsj

traneus, aut fpurius effet: obtrufus tamen eftSyris, tanquam e Se-

leucidis defcenditfet.

Ad

(

PROLEGOMEN A.

31

t

Ad Seleucidarum igitur Numos gradum facio, in quibus dis-

pefcendis plus operze collocandum erit.

Equidem petendum hic

lh

primum eft ab Hiftoriee veteris Scriptoribus fubfidium; ut Regum

Seleucidarum nomina, & refpondentia eisdem Numifimnata in qua-

lemcunque ordinem füb initium difponantur; fed commodatam fibi

(l

hanc operam mox compenfabunt Numifmata, quorum ope Hiftori-

li

corum obfcura illuftrari , Chronologicze lites terminari ,atque omiffa

fuppleri poffunt. Cum itaque SeleucidzeReges occurrantSeleuci fex,

I

Alexandri duo, Antiochi e probabiliore fententia omnino tredecim:

(

Demetrii tres (non connumerato ifthic Demetrio Poliozcete) Philip-

lu

pus unus; horum nomina, atque cognomina, titulosque honorificos

10

ex iis, quos initio (2 recenfuimus, Scriptoribus antiquis excerpfimus,

a

adnotatis etiam annis, quo quisque Regum Imperium adiiffe, eoque

deje&us effe perhiberetur, quos annorum numeros adSeleucidarum

?es

T.

[Eram (ubi opus erat) reduximus.

Conftituto ita qualicunque Ca-

n

talogo, cum eodem Numifmata contendimus ; quod qua ratione, &

Ü

quo profec&tu preeftiterimus, dabunt fequentia hujus Partis Capita.

alis

):

Q APUT I

lurm

Numifmatum Epocba fignatorum utilitas , €9 cum Libris

n

Maccbabeorum . coucordia.

N

Wi

T ad fecernendos tot ejusdem nominis Regum Numos, vultus-

que firmiffimo quodam fundamento niteremur, e Numifma-

Jil

U

lu

tum omni penu ea primum felegimus, quze certas /Erze Seleu-

cidarum notas pree fe ferrent, fecuriffima temporum, quibus fignata

fet

effent , atque adeo Regum, quos reprzefentarent, argumenta. Ejus-

Tld

cemodi Chronici Chara&teres quam accurate in Moneta Veteri fint

expreffi, illud fatis preeter cetera declarat, quod iidem cum annis

ts

ejusdem JE£rae Seleucidarum, in facra Macchabzeorum Hiftoria ex-

Talf]

preffis, fideli plane nexu cohzereant ; quze res apud incredulos quos-

jf

dam illud quoque efficere deberet, ut Macchabzeze Hiftorize auc&to-

oe

e

ritati plus deferre incipiant, quam haé&tenus averfus a veritatis via

animus apud nonnullos deferendum fuafiffet.

Hanc Numifmatum

116

cuni veritate ipfa concordiam, ut uno velut intuitu contemplandam

Sla

proponerem , fequentem Tabellam confeci, in qua una ex parte anni

dn

omnes, ad Regum Syrice Hiftoriam facientes, ordine adfcribuntur,

TE

quorum in Sacra Hiftoria fit mentio; altera ex parte annorum nu-

il

meri exhibentur Numis illis infculpti, qui meam notitiam non effu-

ff

gere. Afterifco notati numeri in Vaillantii opere non habentur. Nu-

j

mifinatum porro anni, ultra tempora a Macchabxzeis Scriptoribus

Me

confignata excurrentes, ad aliorum deinde Scriptorum Chronolo-

giam emendandam profunt, quod idem duplici firmitate Numi Sa-

uos

ee

cris Literis confentientes preeftant. Anni, in Numis fignati, in

itium

K

fu-

Y Se-

' (-5 ;) 'Prolegomenorum Parte x. Capite :1t.

j

PROLEGOMENA

38

ÀN

(ümunt ab Autumno, uti alias monuimus, itemque in Libro II. Mac-

chabeeorum; at in Libro I. annus a Vere praeecedente inchoatur. Me-

dia hujus Tabellæ Columna Regum nomina, verosque titulos exhi-

74

bet, quorum Chronologica in Sacris Literis, Numisque fit mentio.

j

ANNORUM Nor&

REcGuM NoMINA,

AwNNOoRUM Nuwzni IN SaAcRA

Iu Nuuis

AP TITULI

HisroRiA

1

* IIZ

117 |Antiochus III. Magnus

Hujus Antiochi , & Seleuci fit mentio

IQl .

(etfi fine anni nota) tanquam deceffo-

rum Antiocbi IV. Lib. 1. Macchab

19 1

Cap. virr. & Lib. i. Cap. m

136

* 137 jSeleucus IV. Philopator.

200

144 *145

* 147 |Antiochus IV. Occ, Epi-|137. 143. 145. 147. varía ejus acta. Mo-

phanes.

ritur 148. 1. Macch. Cap.xr. Qui eft

19

Judaisan. jam 149.1. Macch. Cap. vr.

Antiochus V. Eupator

Adit regnum r48., feuJudaico 149

20j

Necatur 150., feu Judaico r51. r

* 153

Macch.Cap. xur. & 1.Macch. Cap.vir

jj 1

154

159

159 Demetrius l. Gcoc

p

160

xót

120 1

162 | Philopator Soter

Adit regnum r5o., feu Judaico t51

1. Macchab. Cap. vi

Perit 162.,ut

230

colligitur ex 1. Macchab. Cap. x

165

163

164|Alexander l. 'Theopator|Primum Ptolemaide Regulum agit

37

166

Mj2

* 165

Evergetes

160. 1. Macchab. Cap.x. AditSyrize

Regnum 162.TprpgM. Necatur 166.,

feu Judaico 167. 1. Macchab. Cap. x1

167

168

169 |Demetrius II. G:£2c, Phi-|Adit proprie regnum Syris 167

;!

conf

170

* 171

173

ladelphus Nicator

Macchab. Cap. xr. Deinde varia ejus

cidar

174

acta 169. 170. 172. Hoc anno in Me-

aC pi

diam abit, deinde capitur; fed non

babil

dicitur eodem anno captus r. Mac-

chab. Cap. xiv.

* 168

* 17c| Antiochus VI. ( vel VII. )| Regni partem adit poft 167. , uti colli-

Vidi,

Epiphanes Dionyfus,

gitur ex 1. Macchab. Cap. xi. Neca-

Tlate

Adolefcentulus

tur 170. 1. Macchab. Cap. xir.

aut(

Tryphon Autocrator,

Loco Antiochi adolefcentis regni par-

'TvRANNUS.

tem ufurpat r70. r. Macch. Cap. xur.

Inus

ad A

*162, De hoc nu.|Antiochus VII. ( vel VI.)|Capto Demetrio fratre regnum pro-

mero pluribus infe-

Evergetes,vulgoSidetes.

prie adit. 174. 1. Macchab. Cap. xv.

tuifft

rius agetur

Necatur circa 196., uti colligitur ex

il

174

175

176

ri. Macchab. Cap. 1.

Villq

Demetrius II. e captivitate redux, vi-

lm

177

178

179

180 181 182

183

detur regnum cum fratre Antiocho

Wr

I94

partitus effe, ut in Annalibus, & in-

hy

ferius hac parte Prolegomenorum di-

(180 181r. HiNumi|Demetrius IL. e captivita-

cetur.

Sacra Macch. Hiftoria nihif

adhuc

te redux

ultra Antiochi Evergetis necem com-

C

in captivi

memoriam cufi.)

memorat

u

185

194

185

186 * 187

epa

li

184 185 187 Re.|Alexander Il. vulgo Ze-

gnawt in parte una

bina

Syrie, in altera-»

Demetrius 1II.

ÁNNO-

PROLEGOMEN A.

[ac.

Me.

ANNORUM Nor&

REgGcuM NoMiNA,

ANNORUM NuMxzeat: IN SacnRA

IN Nuuis.

|

ac TiruLr

HisronzaA.

Xh

1tig,

*

*

174

175

104

Cleopatra trium Regum

Uxor, Mater Antiochi

1ä6

V, & Antiochi IX

eltig

187

188 189 190 jAntiochus VIII. Eþipha—

I91

celln

I92 193 I94

nes , vulgo Grypus,cum

hib

Cleopatra matre usque

193

197 138 139

ad 191., deinde folus,

*

*

*

*

in parteSyriz pofterio-

Me.

20o0

205 206 212

ribus annis.

u eft

*

*

*

Antiocho VIIT , & IX. inter fe litigan-

199

200 20I

tibus, comparere incipiunt Urbium

*

AA

*

*

AntiochusIX. Philopator.l

14j

203

205

Syrie Numi, fine Regis vultu, aut

l. Il,

titulo; attamen annorum notis infi-

).VIL

193

194

2107

210

Urbium liberarum annis,

gnes, quarum aliqux ad proprias

211

216

2119

ubi neceífe erat, ad /E-

Urbium epochas exigende funt.

220

221

221

ram Seleucidarum re-

t

226 227

228

ductis etiam ufi fumus.

1. yt

230

2131

236

ägit

237

238

24k

yri

243 249

(6.,

Ex hac Tabella (quantum inventi ad hzec tempora Numi

'P.XL

confuadent) illud quisque facile obfervat: Numos Reegum Seleu-

ejus

cidarum, epochz notis infignes, primum fub AntiochollI. Magno,

'Mf'

ac poftremo fub Antiochis VIII. & IX. comparere. Ejus rei pro-

Tion

lac-

babilem rationem me dare potTe exiftimo.

Regum Syrize Numifmata, quze epochze chara&ere infienia

colli-

vidi, pene omnia vel in Phoenicia, Tyri potiffimum,ac Sidone, fi-

Vect-

nata effe obfervavi: vel pauca quaedam Apamese in Coelefyria,

aut Cyrrhi in Cyrrheftica regione percuffà proferuntur. Oftende-

p

XIT.

mus autem in Annalibus noftris, Phoeniciam, ac Coelefyriam usque

ad Antiochi III. tempora Ptolemzeis JEg ypti Regibus fere obnoxias

u

Xv

fuiffes porro fübinde, Antiocho VIIL. & IX. fraternas lites, ac ci-

[ex

vilia bella inchoantibus, Phoeniciee imprimis, ac Coelefyrize urbes

, Yl

aliam poft aliam fefe in libertatem vindicatle.

Id pugnantes tum

ycho

inter fe Reges aut cogebantur diffimulare, aut ipfi ultro potentio-

&iq-

ies urbes privilegiis, ac immunitatibus ornabant, ut easdem fuis

m4di-

partibus adjungerent.

In aperto eft itaque caufa, cur ante An-

nihi!

tiochi IIL , & poft Antiochorum VIIIL ,& IX. tempora Numos Re-

CO

gum epocha notatos non deprehendamus; quia urbes ille, quibus

epochas Numis infcribere folemne erat, iftis duntaxat, & qui inter

hos intercedebant, Regibus parebant. Potuit tamen etiam

hic mos, Seleucidarum annos Numis infculpendi,

primum fub Antiocho III. Magno

introduci. -

K 2

CA-

[

40

PROLEGOMEN A.

M

ENPDTIIN

Ü

n

Plurima Seleucidarum Numi[mata confignatarum ia eis Epocba-

ul

rum fabfidio difceruumtur : alia atzter.

iK

Orum itaque Numifmatum ope, quorum annos propofita Ta-

E

bella comple&itur , & unaSacrze Hiftorize fübfidio jam certe

Ó

H

difcernere datum eft Numos, & e Numis veros vultus, àc

[

titulos feptem Antiochorum, nempe Antiochi IIL, IV., V., VL,

qi

VIL, VIIL, & IX., deindeSeleuci IV., & primorum duorum e Se-

lu

leucidis Demetriorum ; Demetrium enim Poliorceten hic non connu-

W

meramus. Duobus vero Demetriis difcriminatis, tertius ultro fefe,

fe

ac infigni preeterea vultus, atque titulorum varietate difti

nguebat.

Ad reliquorum jam Antiochorum Numos veniamus.

An-

K

tiocho X., quoniam EYXEBOTYZE. Pj titulus , & a Scriptoribus ple-

Ü

rumque tribuitur, & idem in JEre veteri reperitur; res ea difficul-

M

tate caret; etfi Chronico Numorum charaé&tere deftituamur. —.An-

Is

tiochus XI. ( quem conftat Philippi fratrem gemellum , & ambos

f

Antiochi VIII. £pzpbanis filios fuiffe ) fuis fefe titulis in Numis ma-

te

nifeftat : nam EIIIDANHZX. $IAAAEAQOX. in monetis infcriptus

legitur, quibu

s ipfiffimis titulis Philippi fratris Numi gaudent, quse

extra dubium funt.

Epipbanes autem uterque ab Antiochi VIII. Pa-

gi

tris titulo, PAladeipbus a mutuo, quo fe gemelli comple&ebantur,

I

fat

íraterno amore compellari volebant.

bo

De Antiochi XII. Numis, quoniam erroris, dubiique aliquid

apud Vaillantium fübnatum eft, feorfum ea de re inferius Capite V.

il

(

hujus Partis agetur, atque una Antiocho XIII. fua probabili ratio-

de

cinio Numifmata tribuentur.

Maxima nunc ergo difficultas eo re-

dit, ut, expeditis reliquis, Antiocho L , & II., itemque quinque Se-

dic

leucis füa Numifmata vindicentur. Quando Numi Regzr 4zrrocbi no-

qu

mine infcripti, neque titulum ullum, neque epocham pr«e fe ferunt,

atque alium ab cognitis jam Antiochis vultum repreefentant; funt

di

in primos duos Antiochos difpertiendi. Nonnulli hujus

Se

,ili utique

a ad aurem adpofita; ii An-

dic

generis Numi Regis caput exhibent, al

tiocho I. , Seleuci I. filio,adfcribuntur a

Vaillantio propterea; quod

Mu

Patris etiam caput alatum fe deprehendifie putaret.

At nonnulla

SUp

m

hic per conje&uram ,ut fere fit, Vaillantium peccaffe, Numi ab Ex-

cellentiffimo Fawkenero mecum cofhunicati, denique cofnonftrarunt.

[

Vidi Numum argenteum tetradrachmum, cujus accuratiffimam

iconem ad Annales dabo, infcriptum EOTHPOZX. ANTIOXOY.,

be

jui diadematum Regis vultum exhibet talem fere, qualis Antiocholl.

le

N

O«à ab Haymio, & Vaillantio tribuebatur; cum antea nonnifi con-

baïl«

je&ura inter duoru

m Antiochorum, hoc nomine primorum, vultus

difcernere liceret. ' .Ex hoc Numifmate, quem alius zeneus, eadem

dam

Antiocho I.

pl

| facive,.x& epigraphe pretiofüs, confirmat, difcimus :

Sote-

PROLEGOMEN A.

!3

Soteri reftituendos effe Numos, quos Antiocho II. Deo Vaillantius,

(«

& Haymius adfignant , fed nafum paulo longiorem 5oteri conve--

nire, quam expreffze in illis libris imagines repreefentent. Deinde

ultro confequitur, Antiocho II. dandos effe Numos vultu macilento

nonnihil & oblongo , qualem nos argenteum tetradrachmum ele-

Iv

gantiffimum , ac forte unicum poffidemus cum typo Herculis fe-

iC

