* ALEXANDER II. vulgo appellatur Zebina,apud Porphyrium

1895

I9I

bt

filio.

Zabinas , Za(8iyZc , obtrufus pro Antiochi IV., vel Alexandri L |m pareSyrie.

jninr *

BAXIAEOX. AAEZANAPOT.

acit D

N2

AN-

b

52

PROLEGOMENA

Initium Regni

Finis Regni

ANTÍIOCHUS;, Sorza Cegnuominme, bic pomitur 4 Libello BaciMtaw Awwstiai

Sed. ,Antiochus Evergetes is eft , quem apud Partbos ,. fet Perfas morzuum effe bic. Li-

Bbellus. notat.

BA-

187

197

SELEUCUS V. Demetrii II. e Cleopatra ZEgyptia filius

in parte Syrie

vel

ZIAEQX. ZXEAETKOY

Cum Matre

188

ANTIOCHUS VIII. ErrrBaNEs, vulgoGrypus, ob nafum adun-

188

exul fuit.

cum: apud Jofephum, & Porphyrium Afpendius, & Philome

Solus

200

tor

Demetrii II. filius e Cleopatra, cum qua, vel fub qua ini-

necatur.

Biennio exulavit

BAXIAIZEHX. KAEOIIA-

poft exilium

I91

216

tio regnavit

202z

TPAX. OEAX. KAI

BAXIAEOX. ANIIOXOT

]tem,

in parte Syrie

BAZIAEOX. ANIIOXOTY. EIIIDANOTX.

cum fratre

ANTIOCHUS IX. PuiroprAron.

Apud Juftinum, Jofephum,

199

218

Eufebium , Porphyrium, & vulgo Cyzicenus, Antiochi Ever

in parte Syrie,

ut reliqui Re

nus.

getis ex Cleopatra /Egyptia filius, Antiochi VIII. frater uteri

ges

BAXIAEQX. ANTIOXOY. «qIAOHATOPO:.

SELEUCUS VI. EprieHauss NicAroR

Antiochi VIIT. filius

216

219

Hic, & fequentes Reges Seleucide de Imperii fragmentis in

ter fe bellabant

BAXIAEQX

ZEAETYKOYT

EIIIDANOTE

NIKATOPOEZ

221

ANTIOCHUS X. Euseprs PuiropATosn.

219

| Fugit ad Par-

Apud Appianum, &

Redit

L thos,

qi

Jofephum Eufebes, feu Pius tantum. - Antiochi IX. filius.

BA

223

(

ZIAEOX. ANTIOXOT. EYXEBOYX. qoIAOHATOPOX.

| Pellitur a

[ 229

ANTIOCHUS XI. EripeHaNEs PuirLApELPHus, Antiochi VIIL fi

220

L "Tigrane

M

220

of

lius, vulgo Didymus, feu Gemellus, nempe Philippi, qui fequi

tur

BAZIAEOX. ANTIOXOT. EIIIDANOYX. 4&IAAAEAOQOT

PHILIPPUS E»rrHaszs PruinapELPHus, Antiochi VIII. filius

220

212

BAZXIAEOX. GIAIHIIOY. EIIKBANOYX. GIAAAEADOY

| Pellitur a

DEMETRIUS IlI. PuiLowgrog ÉvERGETES CALLINICUS

Apud

221

L Tigrane

Appianum & Jofephum Eucarus. Antiochi VIIL filius. BAZI

215

AEQX. AHMHTPIOT. (DIAOMHTOPOZ ETEPCTETOT. KAA

MEUTIN --

AINIKOT.

228

SEL

ANTIOCHUS XII. ( Deus, ErrPHANEs , NicepRoRus ) Apud Jofe-

226

ÀN

phum Dionyfius.

Antiochi VIII. fïhus

BAXIAEOZ. ANTIO-

XOT. OEOY. EIIHQANOTX. NIKHOOPOYT

P

247

SEL

* TIGRANES Rrecuv Rzx in Armenia, a Syris ultro accerfitus

229

Cedit Syria

ÀN]

BAXIAEON. BAZIAEOX. TICTPANOT

b

* ARETAS PuirgLreN, feu Grecorum amicus, Arabie Regu

229

lus, Damafco accepta in vicinia regnat

BAXIAEOX. APE-

ÀN

TOY. qGIAEAAHNOX

ANI

ANTIOCHUS XIII. Dioxvsus EprruaNEes PuiLopAron CarriNr-

246

DEN

An-

244

Syriam perdit

ALE

CUS

Apud Hiftoricos vulgo Afiaticus & Commagenus

tiochi X. filius ex Cleopatra Selene. BAXIAEQX. ANTIOXOT

DEA

AYIONYTZOTY. EIHDANOTEX. eIAOIHATOPOX. KAAAINIKOY

NT

WY

É

EAENHEX. RxciN A SELENES

AT

BAXIAIXXHX. [

ZHAHNH.

Matris hujus Antiochi XIII.

Dy

atque adeo uxoris Antiochi X. Pii; antea fuerat uxor Ptole-

Alj

mzi Lathuri fratris fui, /Egyptii Regis, & Antiochi Vl &

DE

(fi Appiano credimus) etiam Antiochi IX. Patris Antiochi X.

ÀN

Seleucidarum Genealogiam feorfim damus ad finem Annalium

DEM

ANT

bl

ANY

PARS

. PROLEGOMEN A.

l

53

PARS QUARTA,

Chronologo - Hiftoricorum Controverfiz

quaedam in examen vocantur.

CAPUT I.

K&. P.

rduini $yflema Seriei Kegum $yrie compendio exponitur,

£NN

a

—— 73

W

M

2

X

^

Ropofita a nöbis Regum Syriz Chronologica Series

NY

:

PSS x*/

l)

]

e

AT

— d

'——

e

firmanda porro eft adverfus obje&iones quasdam,

P

il

duj

a

E

quibus nonnulli noftri temporis Chronologi, Numo-

d

n

| mlh

E

rum veterum , & Hiftoricorum teftimoniis freti , fta-

)

o

z

ES

: M

|

N

d hr

tutum a nobis, aliisque Regum ipforum, temporum-

que ordinem intervertere pofle videntur.

Primo hos inter addu-

cendus eft loco R. P. Joannes Harduinus S. J. , qui in Chronologia

lr à

rant

Veteris TeftamentiSyricze Reges in alium longe, atque nos fecimus,

ordinem digeffit. Enillum! Hiftoricis antiquis omnibus adverfantem.

i

SERIES

tura

rant,

REGUM SYRI/E SELEUCIDARUM

;

EX MENTE R. F.

HAÁARDUINI.

ANTIOCHUS I. Seleuci filius.

SELEUCUS NICATOR , regnavit annis LIV.

PTOLEM/EUS Antiochi £ilius.

SELEUCUS II. Antiochi filius.

Ü

',S'j!il

ANTIOCHUS II. Magnus Seleuci l. filius.

SELEUCUS IlI. Epiphanes Nicator , cum Laodice Matre, Antiochi M. filius.

ANTIOCHUS IlI. Gcic Epiphanes, Antiochi Magni filius.

ANTIOCHUS IV. EUPATOR , Antiochi III. filius.

DEMETRIUS I. SOTER, Seleuci II filius.

ALEXANDER I CTHEOPATOR EVERGETES, Antiochi IIL filius.-

" ?gïdiï.

DEMETRIUS II. Demetrii I. filius

ANTIOCHUS V. DIONYSUS, Alexandri I. filius.

TRYPHON 'Auroxgztue.

ANTIOCHUS VI. EVERGETES , Demetrii T. filius.

DEMETRIUS Ill. G2c NICATOR, Antiochi Magni filius.

ALEXANDER II.

DEMETRIUS IV. PHILOMETOR EVERGETES CALLINICUS , Antiochi

VI. filius.

ANTIOCHUS VII. cum Cleopatra Matre, Demetrii II. filius.

DEMETRIUS V. 6zc PHILADELPHUS, Demetrii IIL. filius.

ANTIOCHUS VIII. EPIPHANES PHILADELPHUS.

Demetrii IIL filii.

PHILIPPUS EPIPHANES PHILADELPHUS.

ANTIOCHUS IX. PHILOPATOR EPIPHANES CALLINICUS , Antiochi

VI. filius.

O

Confe-

54

PROLEGOMENA.

Conferamus jam in pauca vim omnem argumentorum, quibus

EruditiffimusAu&orSeriem hanc,& Genealogiam ftabilire contendit.

PRIMo: Itaque Seleucum I. Nicatorem annis LIV. regnum

ä

tenuiffe afferit propterea, quod in Regis Seleuci Numo deprehen-

diffetliteras A N. quee valore numerico LIV. indicant; unde con-

ficitur, ab /£ra Seleucidarum totidem annis Seleucum imperatfe.

i

SECUNDO: Ut porro ratio annorum ufque ad Antiochum O«or

n

Epiphanem elapforum ( quae tempora ex Numis, & Sacra Hiftoria

definita habemus) fibi re&te conftaret; e duobusSeleucis, qui Antio-

t

chum Magnum przeceffere , alterum expungit. Sed hzec Plinii aucto-

ritate roborat, qui ita habet: (9 Cearax oppidum condztum eff primum

q

d

ab Alexandro Magno - - - - poffea A4ntiocbus . voflituit ,

HInius *Regum.

Ut igitur Antiochus Magnus , de quo hic Plinius agere videtur,

Quintus RegumSyrize effe queat; praecedentium Regum unus (nam

duo Antiochi, ac tres Seleuci przeiiffe feruntur ) loco dejici debuit,

((

quse finiftra fors Seleucorum alteri obtigit.

TERTIO: Antiochi I. filium Patri fuperftitem , & in RegnoSuc-

Q

cefTorem non ftatuit AntiochumlII. , fed Ptolemseum ; unde fitjut An-

te

N

tiochorum quoque hic aliquis omittatur. Nempe audiendus iterum

H

eft Plinius, qui de Erafiftrato Medico, ex Ariftotelis filia genito , ifta

narrat: ( Hizc,.4utiocbo Rege fanato , centum taleutis donatus ff a Rege

[P

Accedit alter Plinii locus de hoc Ptolemzeo Re-

Prolemeo filio ejus.

ge.G) Eaudem jcientiam ia Cleombroto Ceo Ptolemeus Rex Megalenftbus

Sacris donrvit centum talentis , fervato 4utiocbo Rege.. Colligitur autem

ex Erafiftrati zetate hic agi de Antiocho . ; quare filium ejus & Re-

gii tituli heredem Ptolemaeum oportet, & non Antiochum appellare.

QUARTO:

uorum Regum neque Sacrze Literze, neque Pli-

nius memini(Tent, eos e folis Numis, & obfervata iu iis quadam titu-

(

lorum confenfione, aut varietate, in ordinem redigere conatus eft.

fe

Ita e Numis Demetrii , quales omnes nos (cum Vaillantio) Demetrio

tu

II. adícripfimus, P. Harduinus tres Demetrios elici. Nam cum De-

Iio

metrii Numi imberbi vultu alii, alii cum promiffa barba compareant,

Cat

fintque epocharum notze fatis longo temporis intervallo ab fefe dis-

Qig

junctze ; jam hinc duo Demetrii ftatuuntur.

Porro cum idem ( ex

noftra fententia) Rex Demetrius aliisin Numis Philadelphus , in aliis

QUr

O«c Nicator compelletur; rurfum divifionis adeft occafio, ac De-

metrius Philadelphus Antiochi XL & Philippi frater effe debet: quia

Vs

hi duo gemelli Philadelphi pariter cognomine in Numis gaudent;

n

Y

quapropter Demetrius ( nobis tertius) Philometor Evergetes alio

transferri , aliumque Patrem nancifci debuit, quam nos ftatuerimus.

lei

QuiNTO: Antiochum (nobis XIII. ) Epiphanem Philopatorem

Poi

Callinicum non diftinguit ab Antiocho Philopatore ( nobis IX.) neque

ab Antiocho X. Eufebe Philopatore; eam opinor ob caufam, quod

Oly

|Q-

ÜN

(£) Plinius Hiftorie naturalis Lib. vr. Cap.xxxr.

( dem Lib. xxix. Cap. 1.

J

(x) Plhnius Hiftori& naturalis Lib. v1ir. Cap. xxxv1r.

PROLEGOMEN A.

55

Jüs

horum Numi cofnunem Philopatoris titulum confignatum habeant.

]ito

Hic itaque duo alii de Serie noftra Antiochi extruduntur: ut nihil

A

hoc loco de Antiochi XII. Numo cum Nicephori titulo dicamus, cui

d

certum in Serie etiam noftra locum vix fümus aufi tribuere.

]

Ui

SExTo: DeniqueSeleucum Epiphanem Nicatorem ( nobisfex-

tum ejus nominis) cum Seleuco Antiochi Magni filio (ex noftra fen-

)koy

tentia Quarto) eundem facit: Seleucum vero (nobis Quintum ) omni-

Tlà

no preetermittit, quia certos ejusdem Numos non deprehendit.

10

Omnia porro Numifmata, infcriptà BAZIAEQZ. XEAEYKOTY. fine

lo

titulo, vel epocha, Seleuco II. adfignat.

Itaque e fex Seleucis,

u

quos Numorum , ac Scriptorum Veterum ope dignovimus, P. Har-

i

duinus tres tantum adoptavit; Seleuco nempe nobis III. jam antea

Q

Plinii caufa eliminato.

il

De Regni annis, Regi cuivis adfignatis, nihil hic referre li-

Ult,

buit, preeter Seleuci I. enormem Imperii diuturnitatem: & infirma-

to alioqui, convulfoque novo ifthoc Regum ordine , temporum

uc

quoque nexus, ubi Numi deerant, pro libitu conftitutus , fua fpon-

h

te folvetur.

Omifi etiam , quze P. Harduinus ad Plinii Lib. xxxiv.

TUf

Se&t. xix. adnotavit de Alexandri M. triginta Regni annis; nam ea

jifta

incertis Numorum Chara&eribus, & Ecclipfi ad libitum applica-

nge

ta cum nitantur, confutatione non egent.

ht

jihi

CAPUT Il.

t

Expofitum uovum KRegum Syrie Syflema refellitur.

;he

jre

! |

^w Uo ordine P. Harduini argumenta adduxeram, eo fervato ad

32

fingula refpondebo. PRrMo itaque deLIV. imperii annis e

Q

Lt

Numo Seleuco I. adfignatis, repono: eas notas A N. non ef-

; eft

fe numeros epochee indices; id ego eodem jure nego , quo adferi-

tur

etrio

|

Nam in Syrize Regum Numis varias occurrere literas, five

|De

monogrammate colligatas, five fingulas, binasve, quarum fignifi-

eartts

catio etiamnum Oedipo opus habeat, nemo harum rerum vel me-

3 &S—

diocriter peritusignorat. Eftnobis Numus BAZIAEO Z.. ZEAEYKOT.

1(6)(

cum litera Z igitur fexaginta annis Seleucum Nicatorem regnatle ar-

1 aliis

Illud quoque in Nu-

guam, fi P. Harduini argumentum recipitur.

,pe

mis me obfervatfe fuperius 06? commemoravi: ante Antiochi Magni

ii

tempora nullas in Regum Syri:e Numis epochas offendi. Denique

Veterum Scriptorum fcio neminem, neque aliud ullum vetuftatis in-

ydent

Ó aho

ftrumentum prolatum eft, e quorum teftimoniis LIV. regni anni Se-

jimus

leuco L Nicatori adfignari poffint.

Omitto [uftinum, Eufebium,

Porphyrium, aliosque; unus Polybius fatis eft, qui ? diferte circa

oref

geq

Olympiadem CXXIV. Seleucum vivere defiiffe nos docet, cujus

Olympiadis annus poftremus anno JErze Seleucidarum XX XII. ma-

quod

ho

joriex parte refpondet. Quodíi haec Au&ori novi Syftematis fa-

O 2

V€n-

Q) ?arte 11* Prolegomenorum Cap. 11.

(z) Polybius Làb. 11. fub finem.

56

PROLEGOMEN A.

ventes non moveant ; minus,ut arbitror , Eruditos propeomnes mo-

vebit pro lubitu excogitata incertarum literarum explicatio.

3

Ap SECUNDUM: Quamquam Antiochum Magnum Plinius

Quintum Syrice Regem appellarit ; non continuo tamen eorum Se-.

leucorum alterum expungendum efle committam, qui Antiochum

g

Magnum deinceps preeceffere. — Plinio fidenter oppono Polybium,

xV

Scriptorem Antiocho Magno, & EpiphaniSynchronum , Demetrio

C

Soteri familiarem , in ejus temporis negotiis publicis verfatum , Sy-

riacarum rerum apprime gnarum, deque iis bene multa ex propo-

f

fito commemorantem ; dum contra Plinius, Vefpafiano Imperatore

V

a

fcribens, & alia omnia agens, Hiftorise fuze vix pauca queedam, ex

aliis raptim decerpta, de Syriacis Regibus afperfit. Oppono Tro-

d

eum Pompejum, & Appianum , quorum alter Plinio cetate fuperior,

alter füppar, ambo ex inftituto HiftoriamSyrize etiam pertra&tarunt.

Oppono in fcientia temporum Eruditiffimos Eufebium , Porphy-

y

l

rium, & S. Hieronymum, quorum omnium fententia poft Seleucum

I. duo Antiochi, poft hos duo Seleuci deinceps conftituuntur, quos

[

AntiochusIII. Magnus denique confequitur. lta quidem certe An-

W

&

tiochus Magnus Sextus, non Quintus Syrize Regum dicendus erit 5

nifi ad Plinianum Oraculum Auctorum omnium teftimonia compa-

Q

(

rata , nugee merze, lyrzeque fint habendze.

Quod fi au&oritas Plinii tanti eft, difpiciamus etiam , nullamne

COl

viam invenire liceat, qua conciliari Plinius cum reliquis Scriptoribus

p

L

poffit; Quintus Regum dici potuit Antiochus Hierax Seleuci II. fra-

ter natu minor, qui Regem fe in Mefopotamia geffit , teftibus Jufti-

;

Uf

nos G "Trogo, & &Polyzeno. ( Quidfi Quintum Regum dixit Pli-

hu

nius ita, ut fubaudiret: Regum ejusdem nominis? Ita ad Antiochum

fift

V. Eupatorem inftauratio Characis, cujus tempus aliunde non con-

chi

ftat, referenda effet.

Sed vero fimillimum mihi videtur, a Plinio

Quintum Regum Antiochum Soterem, Seleuci I. filium dici ; Plinius

COf

enim ab ipfo Alexandro M. Reges fupputare videtur, dum ait: (5

Orà

Charax oppidum coudrtum eff primum ab Alexandro M. . . . . poffea 4n-

&«

Hiocbus voffituit Quintus Regumm.. Fuit autem Quintus Regum , cum prze-

ceffitTent Alexander M. Philippus Arideeus, Antigonus, & Seleucus.

feri

Neque vero folus ita Reges numerat Plinius; proximus eidem Scri-

$0]

ptor Appianus, in fine libri de bellis Syriacis, Syriaci Regni tem-

pus omne collieens, ab Alexandro Magno etiam calculos fubducit.

llbe

ApTERTIUM: Ex allatis Plinii verbis aliud nihil certo dedu-

i

F

citur, quam Antiochi l. filium fuiffe Ptolemseum , eundemque Regio

H

titulo infignem. — Qua in re egregie puto Plinii narrationem cum ce-

tre

terorum Hiftoricorum fententia conciliari, ac mutuo illuftrari poffe:

lo(

itaque neceffe non fore, ut AntiochusIL loco depellatur, quo a no-

Quo,

bis tanquam AntiochiL. filius, & in regno Succeffor conftitutus erat.

ll

Trogus Pompejus (2 refert: Antiochum I. fenem deceffie: aZero

J/o

1

(4) JuftinusLib. xxvii.&xrr. (4) Trogus inProémio Lib.xxvirr. (&) Polyznus Lïxb.' 1v.Stratagem-

G

(

(24) Plinius Lib. vi. Cap. xxx1.

(c) Trogus in Proémio Libri xx vi.

(2

PROLEGOMEN A.

51

Q

Jfl]io ( cujus nomen tacetur ) occifó , a/tero Rege muicupato dutiocbo..Al-

ter ergo ille e Plinio Ptolemczeus nominandus eft , qui Patre Antiocho

US

X

fanato , magna Erafiftrato praemia elargitus eft. Rex appellatur a Pli-

nio , five quod Regis effet filius,five quod regnum affe&taverit, aut

N

potius parte regnia Patre donatus fit, quemadmodum ipfe Antio-

10

chusI. aSeleuco Patre regna Orientis accepit, & multos annos eo vi-

vo regnavit.

Hunc vero Ptolemseum, ante mortem Patris Antio-

Y

chi. occifum, alterumque filium Antiochum II. Regem defignatum

00

JIe

fuiffe , quod omifit Plinius, e Trogo docemur. Nemini porro mirum

videri debet de hujus Ptolemzsei nomine, & fato Hiftoricos ceteros

CX

altum filere; poftea

l0

quam Juftinus (£ jam olim nos monuit: Antio-

Qt,

chi I. gefta pene omnia tenebris obfita jacere.

Sed aliud hic fefe offert e Plinii verbis, quibus reftitutam Antio-

Int

cho I. valetudinem perhibet, animadverfione non indignum. Plinii

ly

verba, fuperius relata, (2 hzec funt de Erafiftrato Medico : Hzc 42::o-

Uff)

cbo Rege fànato centum talentis douatus of a Rege Ptofemeo filio ejus. Cyuse

103

locutio tumillico datum ( ob recens reftitutam valetudinem ) ingens

M

pretium innuit. Igitur hoc Plinii teftimonium referri non poteft ad

p

eum morbum, quo Antiochus amore Stratonices Novercze seger de-

p

cubuerat;eo tamen retulere Ufferius, & Vaillantius. Nam dum Stra-

tonicem deperibat Antiochus, nec uxorem ei , neque regnum fuifTe

1ine

conftat; fed utrumque ei tum a Patre datum efIe conteftantur Ap-

1ous

pianus, (5 Lucianus,( i? Plutarchus, () & Valerius Maximus, ( &

[rà

]

ulianus Auguftus Adolefcentem appellat. (»m) Quo pa&o ergo fi-

ufti

ium, eumque Regem tum habere potuit Antiochus? Alium igitur

ii

hunc, de quo ifthic Plinius, morbum fuiffe opportet, quem cum Era-

Qu

fiftratus ab Antiocho jam feniore depulitfet, fit a Ptolemzeo Antio-

Corn

chi filio, jam tum Rege, munifica mercede donatus.

[inio

AD QUARTUM: Quese ad multiplicandos e Numis Demetrios

jnius

conje&urze a P. Harduino prolatee funt, etfi filentio itidem,ut prolixa

;

oratione dilui poffent; juvat tamen fuis in adverfarium telis pugnare,

t

& e folis Numis illam Demetriorum divifionem refellere.

Numifma apud Haymium, ( accuratiffimum Antiquarium, ita in-

u

Ucus.

fcriptum profertur: BAEIAEQX. AHMHTPIOY. GEOY. $1AAAEA-

&i

$OY. NIKATOPOZ. HZP. Aliud inCatalogo Mufei Theupoliita ex-

tefn

hibetur: BAZIAEOZ. AHMHTPIOY. 6$JAAAEAOOY. NIKATOPOZ.

yat

HEP. Tertium rurfum Haymio debemus: BAZIAEQZ.. AHMHTPIOY.

jedu*

HZP. Imo autem in unico Excellentiffimi Domini Fawkeneri Cimelio

Reglo

tres ejuscemodi Numos ipfe vidi. En autem Epocha tefte,eodem an-

nc

off

no CLXVIII eundem utique Regem Demetrium, cum iis tamen titulis,

quos P. Harduinus in tres Demetrios partitur : en alium hic utique De-

90

minorum

r

metrium Philadelphum,quam qui Philippi,& Antiochi ge

frater

alt

"L

(f) Tuftinus Lib. xxvr. Cap.:r. (g) Capite racedente ex Plinii Lib. xx1x. Cap. 1.

(2) Appianus in Syriacis. (;) Lucianus de

ea Syria. (1) Plutarchi Parallele vite, in Demetrio.

jio

( ). Valerius Max. Lib. v. fub finem.

($m) Juliani Mifopogon.

"i

Wm

(7) Haym. Teforo Britannico Tomo 11. pag. 68., & "Tomo 1. fub initium.

PROLEGOMEN A.

58

frater effe per temporum intervalla poffit. Si hos Numos in Cimelis

extare fcivitfet P. Harduinus , nullus dubito quin ad aliamRegumSy-

rize, & imprimis Demetriorum ordinandamSeriem animum adjeciflet.

Ap QUINTUM:

uemadmodum fola titulorum varietas diver-

fos Reges non femper indicat in Demetriis; quia in aliis Numis alia,

plura nonnunquam , alibi pauciora, & etiam nonnulla ejusdem Regis

cognomina fignata funt; ita in Antiochis ejusdem tituli in diverfis Nu-

misexpreffionon continuo arguit,Numos illosomnes eundem Regem

referre : ubi preefertim preeter variam, ac frequentem unius cognomi-

nis cum alio compofitionem,vultus quoque manifefta fe prodit difcre-

pantia,ac totidem porro diverfi Reges a vetuftisScriptoribus recen-

fentur. Quze omnia in Antiochorum digerendisNumis inSerie noftra

fibi conftare partim oftendimus ,(9 partim per Annalium decurfum

exequemur, ne hic Le&torem moremur. Unum hic rogareliceat: Ec«

quid in Conftantiniani zevi Numis e vultu diverfo, & adjeéto nonnun-

EE u u^ x MÉ u uae du a rE

uam alio cognomine, diverfos illico Conftantinos fe recte agnofcere

putet P. Harduinus: (P in Antiochorum vero Monetis idem argumen-

K

tum non valeat? cum in aperto fit, Conftantinianos Numos cum Sy-

di

riacorum Regum Numis,fi accuratam preecipue lineamentorum faciei

]e

expreffionem fpectes, in comparationem venire nullo modo poffe :

(i

cumque Conftantinis illis antiqui repugnent Hiftorici; pugnent pro

€0

Antiochis.

:

10

Ap SExTUM: Vetat quoque lineamentorum vultus difformitas

bi

inNumis deprehenfà, ne Seleucorum Numi omnes ad tres duntaxat

be

hujus nominis Reges reducantur. Illud potiffimum miror :Seleucum

qu

IV. Philopatorem , cum Seleuco Epiphane Nicatore in unum con-

inf

fundi; quando Seleuci Philopatoris Numifina cum epocha , & eo ipfo

T

Philopatoris titulo, & Regis vultu detexit Haymius, cum quoSeleu-

V8l

ci Epiphanis Nicatoris neque titulus, neque facies conciliari poteft.

df

In reliquisSeleucorum Numis difpefcendis, quam ab ipfis Numis non

[

habemus, a Scriptoribus antiquis lucem mutuamur: quibus fi quis

li,

fidem habere non vult, fibi imputet, fi paria patiatur.

a,

C A P,U-T- MHl

log

De Seleuci I. &5 Antiocbi l. regni annis nova Firi Eruditi

tum

opz'nz'o ])rol)om'mr.

Ws

Oft P. Harduini tentamina , quibus omnem Syrice Regum Chro-

Q

d

nologiam,atque Genealogicum ordinem reformare agereffus eft,

dis

P

alius Vir Eruditus extitit, qui faltem in Seleuci L , ejusque filii An-

fla:

tiochi I.regni annisfibi a communi ,noftraque fententia difcedendum

AX

putabat. Nempein Commentariis Academise Regie Infcriptionum &

amoeniorum Literarum , quee Parifiis floret, (42 erudita Differtatione

con-

ilux

(») Prologom. parte 111. Cap. 111.. (p) P. Harduini Opera fele&a: DeNNumis /Evi Conftantiniani.

(4) Hiftoire de l'Academie Royale des Infcriptions 'Tom. v::. Differtation de M. de la INauze fur

la durée du regne de Seleucus INicator.

(

(

PROLEGOME N A.

59

lis

contenditur: SeleucumI. Nicatorem quinquaginta amplius annis (ab

y

t

AEraSeleucidarum inchoando)regno przefuifTe : porro filium ejus An-

er-

tiochumlI. Soteremante Patrem obiiffe , atque adeo Succetforem Se-

leucil fuiffe Antiocum 9 ( nobis Secundum) quem item non Antio-

ia

chiI.Soteris, uti nosfed Seleu«ti Nicatoris filium Adverfarius appellat.

:

PRIMO itaque Seleuci Imperium effe ultra quinquaginta annos

ampliandumyexiftimat ex A&is Lyfimachi Reeis, ejusque filiorum fa-

em

A

tis deduci poffe. Illud ante cetera in confeffo effe ait: Demetrium

IC

Poliorcetem anno ab Era Seleucidarum XXIX. e vivis diíceffiffe,qua

inre eidem libenter adftipulamur. Porro

autem contendit : Lyfima-

en

lul

chum ab eo tempore in Afia, & Macedo

nia multa bello egregia pa--

um

tratle : eundemque Lyfimachum

,mmortuo demum Demetrio, ex Ar-

finoe Uxore ZFgyptia liberos fufc

epiffe, quorum e numero filius natu

E

lUf

maximus annorum fedecim fuiffet, cum Ptolemzei Cerauni juffu truci-

a

daretur. Cum vero ( nobis quoqu

e idem fentientibus) extra dubium

fit, Pcolemzeum Ceraunum pott in

terfe&um ab fe Seleucum Nicato-

IIl«

3

rem, non nifi biennio füperfuitTe ,rem facile pro fua fententia confici

arbitratur. Quod fi enim ( uti communis,

& noftrà fert opinio ) Se-

iciel

leucus Nicator anno JErze fuze XX XII. vel

XXXI. occidiífet, non po-

yfe:

tuiffet profe&to Lyfimachi filius,

ex Arfinoé poft annum XXIX. ,aut

pro

eo exeunte natus, jam fedecim setatis annos numerare ,cum a Cerau-

no occideretur anno ad füummum XX XIV. 4£rze Seleucidarum, id eft

Titas

axat

— H

biennio poft mortem Seleuci Nicatoris. Deinde varia illa Lyfimachi

bellica gefta intra duos circiter annos concludi poffe non videntur ;

JCurn

quod dicere tamen neceffe effet, fi Seleucus Nicator anno X X XII.

con

interemptus fit; nam ex Polybio (*? difcimus: Seleucum poft Lyfi-

;'xpïo

machum, intra tamen ejusdem anni fpatium deceffiffe ;

Lyfimachi

eleg«

vero bella illa poft Demetrii mortem;

id eft, annum XXIX. peracta

yeft

effe füperius ftatutum eft. Di&torum

fidem ut faciat Au&or,

Scrip-

; of

torum Veterum adnotavit loca , quibus ifta ftabiliantur: ne

mpe Jufti-

1 quS

ni, (9 Memnonis apud Photium, (*2 & Paufanize, G0

SECUNDO : Eundem NumumsSeleuci, cum notis A N. fuppetias vo-

cat, quem P.Harduinus protulerat, atque ex ejus epochze numeris an-

nos regni LIV. Seleuco tribuit.. Addit argumentum ex /Era Aradio-

(iti

rum , quze circa annum ab /Era Seleucidarum LII. inchoaffe perhibe-

tur ; ad quod ufque tempus vixiffe Seleucüm contendit, propterea,

quod non nifi vel mortuo, vel morbis &-fenio fra&to Seleuco L. Ara-

Chro

dii aufi fuifent propriam epocham inftituere, & libertatis affertze in-

us d

dicem, monetis publicis confignare. Denique ipfas res a Seleuco ge-

ftas,tantastam

que effe diverfas,ac multiplices arbitraturyuteas omnes

j o

XXXII.

on du

annorum intervallo comple&i velle, hiftorize fidem excedat.

Quf

TERTIo: Quoniam Seleuco Nica

tori annos regni quinquagenis

avit, cogit

ao

plures novus Cthnolqg'us adfign

P

ur undeviginti annos,

of

(r) Polybius Lib. i1. füb finem.

qui-

lulZm

XXI1V.

ap. 1. & iir.

(5) Tuftinus Lib. xvt. Cap. i11., cui addo Lib. xvtii. Cap. 1. & Lib.

7) Memnonis excerp

"d

(») Paufanias in Atticis Cap. 1x. &

X

E

srin Biblirhez Phorl,Cap. v i. &'vini

LE p iL

60

PROLEGOMEN A.

quibus Antiochus Soter a morte Patris imperaffe noftra; & vetere

fententia creditur, ab Antiocho ad Seleucum transferre, ac ftatue-

ve: Antiochum Soterem in pugna contra Gallos equo lapfum ante

Patrem occidiffe; cumque ea pugna commiffa fit anno Seleucida-

rum XXXVIIL , quo etiam vivebat Seleucus : illud ultro confequi-

Cué*s ha. Game f" 9- o

LL

tur, Seleuco Nicatori mortuo inregno non fucceffiffe Antiochum So-

terem, fed Antiochum O0v , quem novus Au&or Seleuci, non An-

d) Vab M.

tiochi L. filium pronunciat.

Hiec vero Tuftini,atqueSolini teftimoniis comprobare ftudet. Pri-

mum Tuftinus & poftSeleuci Nicatoris vitam, & res geftas ennarratas,

V

unius duntaxat Antiochi mentione fa&a, continuo ad Seleucum Il.

M

I

fermonem transfert. Unum igitur tantum inter duosSeleucos Antio-

chum interceffiffe conficitur. Deinde Solinus ? Antiochum]I. Sote-

Ü

rem poft pugnam adverfüs Galatas,feuGallos initam equo lapfum inte-

riiffe perhibet. Igiturex anno hujus pugnze, ut paullo ante retulimus,

conftat, vivo adhuc Patre Seleuco Antiochum Soterem occubuitle.

li

'Trogum & Plinium fibi aperte contrarios, nofter Criticus emen-

H

dandos cenfet. Trogi quidem, dum fcribit: ( 4zzocburm Soterem de-

Ri

ceffiffe , a/tero filio occt/o , altero Rege uucupato Autrocbo : ita immutan-

qt

dam effe fententiam, ut loco 4zzzocEz Soteris, fübftituatur Se/eucus Nt-

de

(ef

cator , atque adeo Trogum dicere volui(Te : Se/eucur Nicatorerm de-

ceffiffe , altero filio occifo (nempe Antiocho Sotere ) altero Rege

AL

L

nuncupato. Antiocho ( nempeSecundo, qui 9«« appellatur.) Dein-

de Plinii locus, & fuperius jam memoratus, qui fic habet de Erafi-

re,

ftrato Medico: Jc etiocbo. Rege fazato centum taleutis donatus eff a

Con

Rese Ptolerneo ejus filio. YXta corrigendus eft. ut pro : a Rege Pzolezeo ejus

Jio , fübrogetur : .a Rege Sefeuco ejus Patre. Eymendationisutriusque ra-

]

tioredditur ex Appiano , & quiambos AntiochosSoterem juxta ac

(em

Der

O« Seleuci Nicatoris filios fuiffe teftetur, quique Seleuco XLII. re-

eni annosadfignet, quod tempus jamultra illam AntiochiSoteris cum

Du

Gallis pugnamexcurrit. Atque hzec funt preecipua omnia,quantum

i(th

Afl

ego quidem affecutus fum, novi noftri Chronologi argumenta.

Irn

fima

CAPUT IV.

Afe

Propofie wove de Seleuco I., && Zntiocbo l. opinionis

r

argumenta diluuntur.

Mm

üt

E

fpondeo ad PRIwuM: Si Lyfimachus Rexex Arfinoé uxore fi-

Y

&]

lium illum ,qui a Ptolemzeo Cerauno occifus eft, zzorzuo demur

tan

N

-V Demetrio Poliorcete füfcepiffet , atque fi tum denique varia illa

bella ab Lyfimacho omnia gefta effent; non diffiteor nodum hunc

if

fore explicatu difficilimum. Verum diligenter excutienti mibiindica-

tos antiquos Scriptores, omnis illico exemptus eft fcrupulus. Nego

z

itaque

(x)

1

finus Lib. xvir. & Lib. xx1v. & Lib. xxvir (y) Solinus Cap. xrv.

(«

L

rogus inProcmio Lib. xxvi (4) Plinius Lib. xxix. Cap. 1. (^) Appianus in Syriacis.

PROLEGOMEN A.

61

!

itaque e laudatis Au&oribus colligi poffe: Lyfimachum ex Arfinoé

poft mortem Demetrzi Poliorceris libe

LI

ros omnes denique genuitTe.

u-

ftinus quidem certe hac in re ( ut f

l-

tionem facit.

Paufanias aliud. nihil

pe alias ) nullam temporis men-

l-

perhibet, nifi Lyfimachum jam

grandem natu, ob füfceptorum libe

j

rorum copiam ( nam quindecim

eorum ante Patrem periiffe

Juftinus quoque refert ) fortunatum ha-

l-

bitum effe : 'Eic 78c zoaidac

Paufànize

eUroc T& Vopu(oMevos cudaiuv verba funt

; qui quidem huc faciant.

$

emnonisexcerpta.dum deLyfimachi cum ArfinoG nu

ptiis agunt,

verbo nullo Demetrii meminere. H

as tamen res circumftantes addit

-

Memnon : Mortuo Dionyfio Herac

leee Tyranno, & Antigoni fzede-

rato, cum idem Antigonus

g.

Heracleze negotia negligenter tra&aret,

(s

Amaftridem Dionyfii. vidu

am Lyfimacho nupfiífe :

Lyfimachum

deinde reli&a,

autrepudiata Amaftride Arfinoém du

xiíle.

l$

Ea narratio noftrae

le

potius fententize füffragatur. Nam cum ex

his conftet,vivo Anti

[l-

nus vero anno Sel

gono Amaftridem nupfiffé Lyfiimacho, Antigo-

eucidarum undecimo in przelio perierit: decimo

Y

jam ad minus ejus

dem /Erae anno Am

J

aftris Antigoni uxor fuit. Dabo

quadriennium integrum Amaftridi I

.yfimachum convixi(Ie, ac tum

Vi

demum cum Arfinoé matrimonio j

de

un&tum fuifTe ; neque enim de eo

tempore quidquam certi habemus

.

Itaque ab anno Seleucidarum

J(j'e

XIV. , aut etiam XV. ufque ad XXX

II. potuit utique primogenitus

ifn-

Lyfimachi ex Arfinoéfilius jam fext

um decimum zetatis annum age-

aft-

re,quo a Ptolemzeo Cerauno intere

mptus effe perhibetur. *

fa

Deinde pariter inficias eo,

ex adductis Hiftoricorum teftimoniis

t

comprobari : varia i

lla Lyfimachi bella

»pof mortem Demetrii ,in. Afia

.I2-

& Macedonia confeécta fuiffe.

uftinus hic quoque rei geftze definitas

&«

temporis notas non ad

jungit; fed pofteaquam Seleuci bellum cum

r

Demetrio, & huj

us adverfos cafus ac morte

m ennaraftfet, fub

jungit:

Dum bec geruntur , &&

Cumm

c ac tum Lyfimachi bell

a recenfet, de quibus

turd

ifthic difceptatur.

Ubi probe

tenenda eft ea locutio: Dwu Lec ve-

runtur , non Vero: poffquam bec eeffa fuut ;

neque : po/? zzortema Derzne-

z7r'. Paufànias aperte a nobis facit;nam b

ellum Macedonicum a Lv-

fimacho inchoatum effe p9 copzum

Demetrium , diferte fcribit, non

autem 50// zmortem Doemetriz. Ca

ptus eft ab Seleuco Demetrius anno

&rs Seleucidarum XXVII.

h

; à quo,ufque ad annum tricefimum pri-

mum , fatis omnino tempori

s fuit Lyfimacho

parata arma habenti,

ut Macedoniam vix refiftentem fübigeret , F.

pirum vicinam tentaret,

It ü

& Heracleotas in Afia impeteret.

Paufanice omnino confentit Plu-

tarchus in vita Pyrrhi. **

ynin

? il

eni

t

AD SECUNDUM:Numum illum notis A N. infignem inter inco-

bunc

0s Jam fuperius cum ratione rejecimus. De Aradiorum /Era, qua

icaa

e€x

* Ufferius egre

nus /Erze

gius Chronologus Nuptias Arfinoés refert ad annum ante ZEram Chrifti CCC.

, Qui eft an-

NeO

eleucidarum x111.

Atque Seleuci Nuptias cum Stratonice, Demetrii filia,

anno fequenti

tribuit: quz omnia ex Me

rie recte collegit.

mnone, fuftino, S

trabone, & Plutarcho , atque ex tota rerum geftarum Se-

yr

Nos plus etiam conceffimu

s adverfze fententia.

** Tta Plutarchus: T£ac; X Anparmplas

g

RRTOT,A(U T05 £y Xvgla, Avciguxos E. diüsias yeVopat106 y xl o2ciCan

£9995 émi 0Y Hylip'ov a,:gþmc's,

N

62

PROLEGOMENA.

ex caufa eam urbs illa ufürpare coeperit, res eft omnino incognita.

Neque probabile videtur, ob mortem, vel infirmitatem Seleuci ali-

uid aufuros fuiffe Aradios ,cum fücceffor inftaret filius, eadem po-

tentia formidandus. Itaque JErze iftius caufà, aut ad gratiam aliquam

referenda eft, quam ab Antiocho II. Aradii extorfere, concuffo poft

Cä

mortem Antiochi L. regno, ut mox dicemus: autinter incognitas

potius origines eft res tota re&ius refcribenda. Res a Seleuco geftas

;f

quodattinet: ipfe Annalium noftrorum ordo luculenter comproba-

bit, non ea modo , qu:e Hiftorici prodidere, fed his plura etiam tri-

ï

einta duorum annorum intervallo patrari potuiffe.

Ap TERTIUM: Ajo enim vero Juftinum utriusque poft Seleu-

01

cum Nicatorem Antiochi meminiffe. De Antiocho I. Sotere agit Lib.

;

xvir. &xxiv. & xxv.. De AntiocholI.( Deo di&to) initio Libri xxvur.

brevem mentionem facit; quod de rebus ab eo geftis nihil fere me-

6

)

moria dignum occurreret. Porro autem Juftinus ipfe aperte Libro

xL1. Seleucum II. Seleuci I. Nicatoris Pronepotem appellat: quo pa-

&o autem Pronepos fuiffet, fi Seleucus I. Antiochum II. hicSeleucum

(

N

IL genuiffet? juvat Tuftini verba ipfa exfcribere, e quibus ftatuta a

nobis Seleuci L. fücceffio contra novum Au&orem egregie confirma-

Seleuco , ac smox ab 44uttocbo,

I

tur; de Parthis ita Tufüinus: 4 ANzcarore

ad

&5 Succefforibus ejus polfoff, a. cujus Prone,

ote Seleuco primum defecere.

Conftat porro ex Tuftino ipfo, aliisque

iftoricis ( uti Annales tefta-

an

buntur ) füb Seleuco II. Parthos omnino a Seleucidis defeci(fe. Pro-

Wi

M

beautem obfervanda funt illa verba : aP 4ztiocbo,65 SuccefJoribus ejus;

ui tandem Succeffóres fuere Antiochi , fi unus poft Seleucum L. An-

&

tiochus fuit, ac poft eum Seleucus II , a quo Pa

rthi jam defecere ?

N

Sic

Itaque Succeffores Antiochi L. Soteris fuere Antiochus II. & Seleu-

cus II. ,idem vero Pronepos Seleuci I. appellatur ; quod Antiochi II.

filius, Antiochi I. Nepos, aciSeleuci I. ita denique Pronepos fuiffet.

T

Quod vero Adverfarius nofter Trogi atque Plinii fententiam

p

