CLXXIII. & CLXXIV. Sed pa&a omnia illico violavit, cum vix an-

noCLXXIV.Syriamtenuiffet; nam & muneraa Judseis oblata refpuit,

n

)

& arcem Sion, aliaque munita loca repetiit, additis minis, ni imperata

facerent: quee omnia Libro r. Macchabzeorum (?) enarrata habentur.

vl

EquidemSimon Macchabzeusquse injufterepofcebantur,)nequaquam

jb

10-

Antiocho cedere conftituit ; fed ne alienatum regis praepotentis ani-

mum amplius irritaret, & fpem aliquam reftituendse pacis interea fo-

W

veret: a fignandis porro propriis monetis abftinuit; quod abfolutze

19f

libertatis, ac poteftatis quafi regize indicium illud monetze proprize

At

feriundze exercitium prze fe ferret.

Fortaffe etiam fcrupuli aliquid

X

jri

apud Judeeorum primores fübnatum eft, qui nimia religionis cura an-

xii quererentu:: fculptilium fabricam, & ufum hifce monetis procu-

CUr

dendis populo fanc&to nimium familiarem fieri ; utita Simeonem a nu-

on.

mis fignandis multi amplius abftraherent. Sane confequentium prin-

"

cipum, regumque Judzeze nulla funt inventa numifmata , quze quidem

l

10

certa fint,ufque ad Herodem Idumzeum, aut forte Antigonum ; He-

1103

rodis numi Graeco charactere infignes proferuntur. Sileo hic de nu-

mo Simeonis, cujus cum anno VI. Spanhemius meminit: fed is nu-

IICO

mus nufquam vifus eft, nec Sphanhemius ( hic minus, ac alias accu-

Cum

ratus ) cimelium ullum nominat.

Jg

0

Hi

r

CXPUT V:

J

De voeteris Hebraorum moneta nominibus , materia , forma,

J CL

pondere , vvalore.

at

N

tequam vetera Hebreeorum numifmata ordinerecenfeamus,ad

of

majorem de iisdem notitiam leé&tori praevie explanandam hic

A

tque

quzedam przelibare vifum eft. Hebraicee monetze, eademque

ponderum nomina funt: Sic/us, dimidius ficlus, tertia: pars ftcli , íeu

iulta

tj

triens: quarta pars, feu quadrans /cz. Demum O/o/zs,Hebraice GZera.

Siclus yx» Vocabulum of pouderi proprium , a radice $pw pozderavir.

X

Primum enim ,ac diuturno tempore pondere argenti , aut zeris pretia

ypli

rerum apud Hebrzeos appendebantur,uti apud Romanos, & haud du-

imo

bie apud alias itidem gentes olim eft fa&itatum. Subinde idem SzcZ

"

vocabulum monetze inditum,quze ficli pondus, aut pretium sequaret,

n

uti numi librales, feu Affes primi apud Romanos. Sicli Hebrzeis erant

( 6

numi argentei , & zenei. Nonnunquam loco ficli argentei ponitur tan-

tum argentum Hebraice 9»? Kefep^ ;attamen hoc vocabulum ante Mac-

i

iffl

chabeeorumtempora ufurpatum , vel de rudis argenti pondere, velde

/ïam

argentea aliaruzn gentium moneta accipiendum cenfeo. Nonnulli fi-

ytum

clum integrum vocant //c/u snajorem , vel ficlum fanctuarii ; & volunt

2

eun-

de

(r) Láb. 1. Macchab. Cap. xv. Verfu r. &c. item Verfu xxv. &c.

84

PROLEGOMENXN

eundem a profano ficlo, quem facri dimidium faciunt, omnino fuiffe di-

teii

verfum. Sed haec jam funt egregieab aliis confutata, atque inter eru-

qiu:

ditos fatis convenit: ficlum integrum unius generis fuiffe;5 qui non-

qu

nunquam ficlus fan&uarii appellaretur , quod in far&uario offerre-

tur:aut quod pondus primarium in templo affervaretur ; quemadmo-

gen

m

dum apud Romanos pondus Capitolinum eandem ob caufam dictum

t

$

e(fe , ipfa antiqua pondera fua infcriptione (*? conteftantur.

Sed

Siclus integer ( Graece Zirerse Szazer di&tus ) pondus granorum

tüit

ccxxix. quam proxime exaequat ; Grana vero hic fumimus librse Ve-

jusl

netze, quee eadem Norimbergenfis, pharmacopolis etiam noftrati-

mul

bus ufitata , qua deinceps velut ponderum comparandorum regula

qtu

utemur. Eftifta libra divifa in uncias x 11 more Romano, uncia ia

dee

drachmas viir drachma in grana Lx. Siclus igitur numifma erat

Tereddeonuor, quatuor drachmarum, quale etiam a Flavio Tofepho

Tf

() nomen ficlo tribuitur. Sed aliquid tamen Jofephus peccat, dum

[o

ficlum quatuor drachmas Atticas appendere adferit: cui fententize

pex

frequentes numi Attici argentei TeredZza;/uo ( quales & nos ponde-

1tem

ravimus ) aperte refragantur, qui granis Lv. Hebraici ficli pondus

fere excedere obfervantur.

i,

[ d

Dimidius ftclus * »un appendit grana memoratee librze cxiv.

De(ai

cum dimidio fere.

TICiST

Tertia pars Jicli v? w*2 eft pondere granorum Lxxv1. cum una

prot

tertia quam proxime.

Tna f

uarta pars ficli *eà 'yaY granis LvII. cum una quarta grani parte

Utrum vero in facris literis Hebraicum illud : p»»»

itteg

fatis refpondet.

botn

(2 & alterum r2v* G2 melius vocabulo: Dracbzza , aut zumus Dart-

ficli

cus exprimatur , inter nonnullos lis eft; forte Daricus numusaureus

«nei

drachmam appendit unam, vel plures.

Quare cum drachma fit

Temp

quarta pars ficli, modo adícripta vocabula Hebraica Darcémoz , &

Dei

Adarcbon hic non erant preetereunda.

quia

Obolus , Hebraice « Gzera , aut "« gora ( cui plane congruit

Greecum o2 ezaptio ) erat vicefima ficli pars, atque adeo ponde-

Ea Oboli ad ficlum

Corun

re granorum XI. ac dimidii, quam proxime.

Tà r

ratio in facro Codice perfpicue docetur. (Y)

ähun

Hodie vetus Hebraica moneta argentea habetur pondere ficli,

düt

dimidii item ficli, ac tertide, & quartee partis.

JEnea numifmata

Q

etiam ficlograviora producta funt, repertumque eft, quod fefqui ter-

NI

tium ficlum appenderet. Minores porro ex sere numi varias obolo-

C

rum fummas, vel ficli partes pondere exzequant, qu:e varietas ad re-

ebat.

Clam

rum minutarum divegfa pretia perfolvenda multum cofnodi affer

In

Íchm

plect

(£) Jofsphus Lib. 111. antiquit. Jud. Cap. viri. )( In Gracis Bibliis nonnunquam ficli loco ponitur:

(4) Vide Montfaucon Antiquit. Tom. 111. Item Sponii Mifcell. Itern Fabretti Infcript. &c.

Sltür

Jídaiues, du drachmz : fed huic verfioni numi reclamant; nifi drachma dupli ponderis effe ftatua-

tur, quam fere foleat ftatui. (») Lib. r1. Efdrz Cap. vxi. Verfüutxx. (x) 1. Paralipom. Cap. x x1x.

Qp.

Verfu vir. & 1. Esdre Cap. vii11. Verfu xxvrrs.

Quoq i

(9) Exodi Cap. xxx. Verfu x111. & Levitici Cap. xx v11. Verfu xxv. & INumeror. 111. Verfu xzv 11*

PROLEGOMENA,

85

di

In zeftimanda ponderum Hebraicorum ratione fecutus fum fen-

u

tentiam do&iffimi P. Villalpandi, cum quo folertiffimus Eifenfchmi-

(l

dius confentit. Propria vero experientia id mihi confirmare conftitui,

T6

quodiftiante adferuiffent. Itaque expendimus ad libram Norimber-

l)

enfem pharmacopolis ufitatam ficlum argenteum perpulchrum ci-

AT

melii bibliothecee Windhagianze Viennze Auftrize, qui grana ccxv. ju-

ftis momentis fuftinebat: defunt quidem grana fere xiv. ad ccxxix.

"Ut

Sed facile vetuftate tantillum deteri , aut monetarii incuria negligi po-

Ye

tuit. Appendimus quadrantem ficli argenteum cimelii noftri , in cu-

Óati-

jus una facie $7/7eoz ícriptum intra lauream, in altera duze tubze: is

multum attritus, aut potius ab avara manu fere tertia fui parte muti-

rula

anm

latus eft; unde ponderabat tantum grana xxxvri. abfumptis, quze

erat

deerant, granis XIX.

pho

Examinati funt etiameenei numi : primus medii moduli nofter, pal-

dum

mam arborem, &folium , vel radicem ex altera parte exhibens, qui

Qtie

erat pondere granorum cLXrr. , qui cum attritus fit, videtur olim ap-

nde-

endifTe xv.Obolos, id eft grana cr.xxr. cum dimidio. . Alter, medii

ndus

item moduli numus nofter , inquo legitur : Redezzprzonrs Siom anuo quar-

7o , equabat pondus granorum Xcv. , quse a dimidio ficlo granis circi-

ter xiv.deficiunt. Hic numus, cum omnino intecer fit, docet nos, mo-

XIV

netarii negligentia pondus femificli exaé&tum non fuiffe, exiguo in ze-

neis monetis difpendio. Hanc monetariorum neclieentiam plane com-

|ütà

probatnumus nofter alius, fed fimillimus modulo , zere;ac typarii for-

ma numo modo relato ;hic pofterior tamen ,etíi aliquantum attritus,

parte

integro illo priore gravior eft granisxvr. Aliusnofter, parvi moduli,

RU

botrum hincjinde palmam oftendens;grana fiftebat Lxxrr., fuit igitur

Dar!

ficli triens, a quoabeft granisur. Bibliothecee Windhagianae numus

jreus

n fi

seneus medize formze, & noftro primo fimilis, parifere erat pondere,

nempe granorum CLXVI., igitur etiam XVr., vel xv. obolorum fuit.

on,&

Denique parvulus eeneus azzo fecuzdo infcriptus , modicum attritus,

qui appendit grana XxxviI. , triobolaris erat.

ng'[ulï

Quoniam ad accuratiorem rei monetarize, & ponderum Hebrai-

-onde

corum cognitionem non parum confert, probe exacta habere complu-

jd

fourm

ra numifmatum Hebraicorum pondera ; adfícribam ponderanumorum

aliquot; quse Eifenfchmidius Parifiis obtinuerat, plumbo compenfata.

e[ich

Erant numi zenei fex ,]."* ponderabat grana librze Parifinze ordinarize

[finata

cccvr. IL^"* cerxvrr. , I** cexvr., IV." cvrr, V* xivir., VE

i t

LXXXL Porro ut Parifina grana ad grana libree Norimbergenfis , feu

obol*

Venetze, qua nos ufi fumus, reduci poffint ;animadvertendum eft, un-

al

ciam librze hujus noftree effe ad unciam libree Parifinze, tefte Eifen-

yebi

Íchmidio, ratione ponderis, ut $62. ad 576. Noftra deinde uncia com-

]i

pleétitur grana noftra 480 ; Parifina contra conficitur fuis granis s76.

Igitur pondere ipfo grana noftra quotcunque erunt ad erana toti-

j Pomtuf

dem Parifina;ut 562. ad 480. , & Parifina grana ad noftra,ut 480 : 562. ;

jfe fpi

quod ita breviter demonftro. Siteranum unum uncise Parifinze — p, &

(yp 137

Y

unulin

,

96

PROLEGOMENA;

unum item eranum uncizeNorimbergenfis 7n;ratio unciarum 576:562

fit — a: b, denique 480.—c. Igitur,uti ex hypothefi ,& experimen-

tis habetur , erit:

h

s16 p:48o0n—a:b.(feu)ap:cnce:b

Jam dividendo utrumque antecedens per a erit:

a rs b

Multiplicando media, & extrema,

pb-en.

neos.

Solvendo hanc zequationem in analogiam p: n — c: b.

Al

yimi N

Id eft: eranum Parifinum ad Norimbergenfe — 480: 562., vel

brevius, ut 340: 281. Etinvertendo; Norimbergenfe ad Parifinum —

e. d.

562 : 480. , vel brevius, uti 281: 240.

Jam vero datum quemvis numerum granorum Parifinee libree ad

numerum eranorum librae Norimbergenfis (, ita ut idem pondus fit

utrobique ) facile reducemus, ftatuendo : ita numerum datum granor.

Parif.fore ad quzefitum ;ut eft 281:240. ,vel 562: 48o. Exempli cau-

fà : Eifenfchmidius ficli pondus ad libram Parifinam exa&um definit

eranorum 268. Si idem pondus velisingranis Norimbergenfibus,po-

nenda,erit haec proportio dire&ta, 562: 480. — 268 : x, vel 281:

240. — 268: X, erit x numerus granorum librae Norimbergenfis ficlo

Aren!

268 —

I e——

229.fere. Si Norimbergen-

szequiponderantium , nempe X — **2

fium granorum numerum ad Parifienfia grana reducere velis, patet ,

terminos proportionisinvertendos effe.Sed de ratione ponderum fatis.

Valor monetze argenteze Hebrzeorum ( nam de aurea nihil certi

compertum habeo ) omiffis minutiarum , ac dubiorum tricis , optime

definitur,fificlus argenteus integer eequo efle pretio ftatuatur cum

duabus libris Gallicis( 11. Zzvres, ou 1T. Francs ) quse hifce annis aefti-

mabantur fimul fumpte xvi. groffis Coefareis, feu Auftriacis. Ita femi-

Árgey

ficlus valet unam libram Gallicam, feu o&o groffos Ceefareos, ita reli-

qua cum proportione. Argentece juxta , ac eenece monetee valor a

d

obolos quinque redigi , atque ita cofnode cum Gallicis folidis ( $0/: )

comparari poteft. Nam cum xx. oboli ficlum, perinde atque xx. folidi

libramGallicam conficiant; patet, obulum argenti duos folidos pretio

JEneur

zequare: in moneta noftrate obolus argenti Hebraicus eeftimandus

eft cruciferis ( ut vocant^) duobus cum duabus quintis.

Exargenteze monetse valore determinatur

valor aenese ; nam cum

Cyprii puri ( quod fit

pretium puri argenti fit fere ad pretium seris

eodem, quo argentum pondere ) ut 80 : ad 1. , facile erit ex cognito

valore ficli, & partium ficli argentei valorem ficli, & partium ficli

zenei deducere. Ita ficlus argenteus valet 16. groflos noftrates, id

eft,49.cruciferos ; igitur ficlus eeneus dimidio crucifero noftrate plus &

4£n

ceftimabitur: & fic de reliquis. Quod fi quis aliam ftatuere velit ra-

tionem pretii argenti ad cuprum; fit illa a: c. Erit ita pretium cu-

jusvis numi cuprei, ad argenteum ejusdem ponderis, ut c: a. Mo-

dulus, feu magnitudo monetee Hebraicee ex ejus iconis-

Árge

- mis, Tabula xviit. propofitis, colligatur.

CAPUT

PROLEGOMENRA.

81

Gsf

Ilen.

CA P:U- T. V.

Zntiqua. Hebraorum. Wumifmata recen[entur , &5 breviter

z"uIuftraatur.

Videatur TaguLA XVIII.

[S

ximi Mo-

JE£neus Ma-

I

üNNUP OxMU) pyno — Simeon Princeps lfradl.

Intra coronam |Eifenfchmià

Harduinus

duli,

querceam.

lum

Ux "u) n5xi5 nnN - m u prüno Redemptionis lfradl.

ed

PA

Amphora ftans.

Souciet.

r ad

Similis numus przcedenti, fed in ea facie, ubi corona quer-

na eft, poít 72 l/ra&l, litera w comparet : fortafle ficlum,

dus fit

vel duos ficlos indicans.

Liberata urbe fanéta, & populo

aof

Ifraél, feu Judais, receptaque arce Sion, folemnia fefta a Si-

]l CQU-

mone inflituta, quot annis fubinde celebranda: Pi cepit popu-

jefinit

lus Ifrael fcribere i tabulis , &v gejfis publicis : auo primo fuüb Si-

ione Sacerdote Maguo , Duce, && Priucipe Judaorum. Lib.I. Mac-

Ispo-

chab. Cap. XIII. Corona quercea ob cives fervatos data, aut

LOU

gaudii fymbolum ; Amphora oblationes vini in ''emplo factas

indicat.

sfido

Argent, [

3

x ww *5pw — Siclus lfrael primo amo.. Vas Cyatho fimile.

Villalpandus

Kircherus.,

gen-

muwp n*huww Jerwfalem Sautía. Lilium. Vas illud alii putant

patet,

reprefentare menfuram Homer ^5y, que Manna capiebat,

n fatis.

de

ua Exodi Capite xvr. Verfu xxxrrr.

Alii cyathum

| certi

aureum , quali libamina offerebantur, de quo Exodi Capite

xxv. Verfu xxix., & Numerorum Capite 1v. Verfu 1v.

)ptine

Lilium convallium putatur, de quo Canticorum Capite rr. Ver-

]r Curii

fu r.

Et Plinius Lib. xxr. Sect. xr. in Phatélide laudatiffi-

; atti-

mum prevenire memorat.

Alii loco lilii virgam Aaronis fe

femi-

videre putant ; fed imago eft lilio fimilior.

Argent, II.

4

N *5pw mxn Dimidius Siclus.

Primo amo Cyathus.

Kirchetus,

3 rel-

nvovp n*ww jJerufalem. Santia.

Lilium.

Villalpandus

]or àd

N altonus.

Hunc numum paullo aliter Febraicis characteribus expreffum

($olr)

apud Kircherum inveni; fed ex Samaritana epigraphe, in

folid

imagine numi ibidem propofita, ita, uti hic pofuimus, refli-

tuenda eft lectio.

pretio

AEneus III.

Nofter. Har-

nOnb Pibertatis , vel Liberations , fupple , lfral, vel

duinusSpan-

andus

Jerufalem.

Pampinus.

hemius.

D nmuo

Auo Secundo.

Cyathus.

In aliis amphora.

Similes tres numulos, fed pariter epigraphe manca ; refert Span-

f cum

hemius, in quibus amphora, uti in noftro: Calmetus fimilem

jod fit

videtur proferre voluiffe ; fed male illic habetur: n6 um

ognito

Harduinus cyathum loco amphorz ponit.

TÓ

n5 qui-

dam legere : Sculpturz , a radice nmn fculpfit ; fed congruen-

tius ad numos alios legitur: Liberatiows , a radice ^n feu n

e5, !

liberavit.

]u52

/Éneus 1.

6

Souciet,

puü noóxi Ob Redemptionem , vel Redemptioms Sion. — Uva.

o[it 12

DwnD nxo Zmo fecundo: Calix, vel cyathus. : Uva, & fuperius

racemus , aut uberem vini proventum , aut oblationes, & li.

n o

bamina facra indicat.

Árgent. I

7

L. MO'

oxwDs Spw Sidus l/fradl: & fupra Cyathum 3 w ideft:] ia

)

Auno fccundo.

munmpn mouwm Jerufalem Santla. — Lilium.

2

Duo

UT

98

PROLEGOMEN A.

Duo Numi fimiles in Cimeliarchio Regis Galliarum, unus etiam

in Mufeo P. Chamillard S. J. a P. Harduino infpedi funt.

NU aferus,

9

Dimidius Siclus, & fupra Cyathum 3 id eft; Secundo auno.

Villalpandus

p

Argent. II.

Jerufalem Santía. Lilium. Numus, ut numero 4.

Argent. III.

9

mx - mmnb Ob Redemptionem Sion.

Uva.

Souciet,

wiw nw ^m tertio.

Vas coopertum.

N aferut*

Argent. HiI.

IO

oU 5pun cuw»ow Trieus ficli Ifrail.

Et fupra cyathum

W'altonus,

3 ideft: Tertio amo.

Lilium.

Jerufalem Sautta.

Argent. 1II,

II.

oNWDS Dpu m

Quarta pars ficli lfradl, Supra. cyathum

N/aferus

N altonus.

Argnts

*. id eft: Quarto ano.

Jerufalem. Santta.

Lilium.

Nonnulli literis N. 3. 3. ?.

Siclum , dimidium ficli, tertiam,

& quartam partem fignificari olim credebant ; cum in non-

nullis numis infcriptio ipfa id docere videretur, uti in duo-

bus, precedente & i(to, item Numero 3. allato.

Sed hanc

obfervationem fubruit numus Numero 4.; ubi dimidius fi-

clus cum x habetur.

Accedit: his literis folitariis non raro

adfignatum effe characterem , quem mb h, legen-

dum effe, confuadent numi, qui boc vocabulum integrum

exhibent.

Vehementer etiam dubitatur , utrum poftremi

Argert ]

numi duo , Numero 1o. & rr. alicubi exftent: an a Wafe-

ro ad explendam feriem e conjectura ita defcripti fint? fane

e cimelio aliquo a nemine prolatos novi.

J/Eneus iII,

tI

pu nof Redemptiois Siow. — Cyathus.

Nofter.

Aru.

Vilialpandus

Argent, III.

Kircherus,

yuN o mw o quarto.

Maríüpulus fpicarum inter duas

olivas.

Primitie frugum oblate hic reprefentantur: Esdre Libro 11;

Capite x. Verfu xxxix.

Prünitie frumenti , vimi, €9 olei, ad

gazophylacium deportate commemorantur: quod & Simeo-

nis tempore praftitum eft.

Manipulus fpicarum etiam Pen.

tecoftes feftum denotare poteft.

Kircherus, & Villalpandus fimilem numum , literis fortaffe fere

extritis nacti fuiffe videntur, in quo dubitantes legebant ita:

Mtot,

ow23 n'x». Redempta eff Jejunio.

Altera ex parte etiam in-

feliciter in hoc numo legerant ex paucis literarum veftigiis:

1

bwipw Samuel Propbeta.

Alios Calmetus fecutus eft, nempe Seguinum, & du Moulinet,

Sed eít in noílris nu-

À.

qui legebant loco Sion, nomen job.

mis duobus lectio certiffima, uti eam adícripíimus.

Calme-

tus loco olivarum, duos racemos manipulo ad(tituit.

|

J£neus II,

13

Redemptiouis Siow. — Cyathus, ut in pracedente.

I-Iarduinþusn

y3N mv..

wn Dimidius ficlus : Auo quarto.

Palma ar-

bor inter duos frumenti modios.

Pal-

PROLEGOMEN A.

99

Palma celebre Judzz fymbolum eft, etiam in numis Imperato-

Indicare

rum Romanorum , Vefpafiani , Titi, Nerve &c.

r

etiam poteft fructus hujus arboris dactylos , & caryotas,

lal

DEO oblatos.

4Eneus III,

Souciet,

14

Redemptionis. Sion.

Palma arbor inter duos modios fpicis

iiet,

.plenos.

Calmet,

Dimidius Siclus: Zumo quarto.

Botrus, aut nux pinea inter duos

manipulos.

Vr

Itonuj,

Numifma a Calmeto productum , cujus iconifmum reprafenta-

mus, videtur ejusdem formze effe, cum hoc Soucieti numif.

mate, cujus epigraphen bene legit Soucietus.

ferü

Lilium.

altonus

rs. Jerufalem. Santia.

Argent, I

Sidus lfrail. Cyathus, fupra quo * w id eft. » nxw. — Zn-

Villalpandus

Kircherus.

"o quarto.

Waltonus.

Bibliotheca

W'indhagia-

Has duas literas Kircherus legerat: Siclus David. — Aliter infeli-

nn,

cius alii loco * videre 5, & expofuere :

T22

nbp*w Salo-

imon Bex.

Animadvertendum hic porro duxi, numos fimiles

cum litera , quam Daletb effe nonnulli credidere, fortaíle

plerosque ad Zimum fecundum. effe referendos; nam in Samari-

tano Alphabeto 70 * períimile eft 79 2, nifi quod 3 inferne

recurvum pedem habeat; 7ó * vero perpendiculariter de-

fluentem: alioqui nulla fane effet inter hos duos characteres

differentia.

Vide tabulam Alphabetorum.

Argent, II.

16

gerufalem. fantia.

Lilium.

NV aferus.

oD

Dmun.

Sunidius Siclus.

Et fuper cyatho *» v id eíft: 4-

o Quarto.

fer,

Argent. IlI. I 7.

pmw Süneor.

Intra coronam lauream.

Nofter.

Ipandus

cher,

.. nmnb.

Liberatiouis , fupple Jerufalem, ut in fequente numo.

Dus tuübz, quarum integra , & bene expreffa imago , etfi

numus multum accifus fit.

Tube due reprefentantur in argento, quas Moyfes olim ex

argento juffu DEI duxerat , quarumque cantu caftrorum

Ifrael motus enim temperabatur , uti legitur : Numerorum

Capite x. Verfu 11.

Porro Macchabsorum etiam tempore

facrarum tubarum nomen, & ufum viguiífe teftatur Liber r.

Macchabaeorum Capite xv. Verfu vizr.

Eft hic numus a

nemine ( quod fciam ) editus.

Argent, III

18

Simeon.

Botrus.

Calmet,

oU

nyW. — Liberations Jerufalem.

Due tube. Non recte

quidam in hoc numo fe duas columnas videre putaverant, qui

fitu inverío numum contemplati funt.

Agent, IIf

Simeon.

Botrus.

Kircherus

19.

Harduinus,.

Calmet,

Liberatiouis. Terufalem.

Cinyra, feu lyra.

Simeon libertate re-

ftituta D EO gratias perfoluturus, receptam arcem Sion in.

traife legitur : Cum vamis palmarum, 69 Ciyris , €? . Cymbalis.

Libro r. Macchab. Cap. xiri1. Verfu r1.

Kircherus in hoc

a

numo loco: Simeon, legit Samuel ; quia omnes literz priores

in Samaritano, & Hebraico congruunt: ultime vero aut ex-

trite, aut vitiatz facile fallebant.

Z

20. Si-

)al:

3 d

ib

9o

PROLEGOMEN A.

JE£neus III

20,

Süneon.

Intra Coronam.

Villalpandus

Kircherus,

Liberatioms. Jerufalem.

Urceus ftans, pone ramus.

De Ramis

palmarum, latitie, & victorie Simonis figno , ad numum

precedentem dicta huc quoque pertineant.

Non recte olim

quidam loco: Simeon, legerunt: ny pow Tempus Unttiouis.

/Eneus

Kircherus,

l. vel III,

21, Süneon. — /Edes quatuor columnis fulta, in qua aliquid are

Calmet,

fimile.

Liberatiouis Terufalem.

Manipulus cum eminente fpica, vel folio:

pone racemus erectus:

Videtur hic referri Maufoleum, quod Macchabseorum memo-

ria Simon in urbe Modin excitavit; id defcribitur Libro r.

JEneus !

Macchab. Cap. xirr. Verfu xxvrr. &c. Kircherus epigra-

phen mancam na&us, loco Simeon, legit Salomon Rex; quia

tantum U & 5 comparebat , quas initiales literas putabat ;

error ex numo integro correctus eft.

AEneus

221

Nofter,

IHi. & II

Süneo.

Palma arbor.

Villalpandus

Harduinus.

Liberatiows Jerufalem.

Botrus.

Nofter.

23

Simeon. Palma arbor cum fructibus.

W aferus,

Villalpandus

4Enei varii,

Liberatious Jerufalem , vel Ifradl. . Imago averfae partis dubie for-

Kircherus

Liebe

fng eft: eadem Kircherus reprafentari cenfebat radicem bal-

Bibliotheca

!

W'indhag

fami: Rabi Mofes Alafcarus refponfo L xxtiv. citrum: alii

Harduinus,

pampinum. Mihi Kircheri fententia placet; duos quippe fi-

miles numos fatis bene confervatos infpexi.

Attamen, pra-

terquam in Plinio Harduini opera illuftrato, & numis orna-

to, ubi legitur integre: Liberatiois Jerufalem 4humo primo; hu-

jus numifmatis infcriptio averfe partis nullibi a me integra

l

deprehenfa eft. — Liebeus in fimili Numo legebat: wwan wan

j

l

id eft: Sculpfit Priwceps. Villalpandus, & Kircherus legere:

pi)'

ny "m Circuncifiouis tempus. Mihi vero comparatis diverforum

numorum inícriptionibus vifum eft legere , uti pofitum vi-

tort

des: lLiberatiouis , vel Libertatis Jerufalem, vel potius lfradl.

mul

Eneus]

Adverfe quoque partis epigraphe a Villalpando aliter expofita

XiniMc

eft, nempe '2yn loco pypv id eft : 4 piuquediue ejus , loco Si-

ineo Error inde manavit, quod prima litera w extrita effet,

& 1 fimile 79 2, 7ó ) autem non debito ordine infcultum vi-

deretur; nam funt fere in hifce numis litere huc illuc per

numi aream difperfz.

Quod ut manifefte difcerneret le-

€&or, plures hujus commatis numifmatum imagines exhiberi

curavimus.

Numifma Domini de Boze a P. Harduino alla-

tum habet etiam 70 wWwv» Princeps , & w vel redundans, vel

deeft litera N ut fit Zluno primo, aut aliud fignificatur.

Argent, IIL | 2 4.

nynw Simeon.

Intra coronam lauream. — jxw» ww Princeps

Harduinue,

Jfradl.

Amphora ftans.

26

&wD) Tyow Simeon Princeps.

Ramus palmae intra coronam

Kircherus,

lauream.

wnox mwav* wwon Cantate Deo moflro Sabaoth. — ;yra.

Hoc numifma aut a Kirchero non fatis diftin&e lectum , aut

ejus iconifnum male expreffum fuiffe , arbitror.

Ex iis

enim

ERE

PROLEGOMEN A.

9i

'illalpandw

Jl

enim characteribus , qui in imagine numifmatis comparent,

averfe partis infcriptionem, hic e Kirchero propofitam , ex-

fculpere nullo modo potui.

Neque video cur mwaw fcri-

batur, cum potius mw3xb5 fcribendum effet, ut Deus Sabaotb,

feu Exercituum exprimeretur. Videor mihi autem veram le-

&ionem fatis certo deprehendifle ; quam fervatis characteri-

Klern,

Cilner,

bus, & vix quidquam in male formatis ductibus immutando,

attamen literas male nexas difpungendo, ita reprafento: Ji-

de Tabuam XVIIL.

NY now35 nnw rowtD /huuo primo Redemptiouis Ifrail.

Numi iconem, uti apud Kircherum babetur, eri incidendam

curavi; fed fubjeci Samaritanam infcriptionem ita, uti dis-

pungendam, & emendatius exprimendam judicavi.

us TL [26. nnx nxv Uxwu» mi35 Redemptious lfrael 4 primo. Botrus.

Hatdvinus.

Souciet,

e Cimelio

In averfa parte Palma arbor, epigraphe vero literis incognitis

D. de Boze,

exprefla.

NJRH,

Forte Babylonici characteres, legendi: Simeon Princeps.

Vi-

rumuf,

llalpandur

deatur Harduinus in notis, & emendationibus ad Plinii Lib.

ViIiI. SeCl. L vir.

Walerus,

Notr,

ilalpandus.

Circherug

Liehe

APPENDIX

bliotheca

irduinu,

V'indlag,

Numifmata Hebraica. adulterina, 89* recentioris fabrice

exbibens.

VibE TABULAM XIX.

Inceris Hebreeorum numis adulterinos junzimus; non quod fpe-

N

ramus ex his tantundem eruditee utilitatis, ac voluptatis perci-

pi, quam ex antiquis poffe; verum ut habeant harum mercium ama-

tores, haud fatis periti, eorum numifmatum exempla, a quibus

multo pretio emendis, aut zeftimandis fefe abftineant.

ximiModili.

JEneus Ma-

I

mm

uN Adam C2 Eva.

Protome Adami & Eva& conjuncta.

Baronis de

$tein,

.vum pp Cam, C* 4bel — Cain, occifo ad aram fratre, fugiti-

vus, & attonitus.

Numifma hoc non inelegantis eft fabrice. Eftiftud memorie

cauíffa conflatum potius, quam ut cuiquam prime antiquita-

tis fucum faceret.

Quis enim tam eft ftipes, qui Adami eta-

te aut numifmata elaborata eífe, aut fi elaborata fuiffent etiam,

ita integra ad nos perveniffe credat?

J&neus I,

2

Caput nudum Moyfíis barbati, cum pectore veítito; in ora

Bibliotheca

veflis, collum ambiente, legitur mvn Mofe, & chara&er X.

W'indha-

mduitil,

giana,

Qua forma quedam effe videtur literze 'T'au Samaritanz, vel

JEgyptie; ea falutis litera cum fit, forte ad erectum in ere-

mo cneum ferpentem alluditur, qui e fimilis forme lignea

«ch:fdi.

cruce pendens, fufpicientes fanabat.

Numerorum Cap. xxr.

In averfa parte hic folus verficulus feptimus Capitis v. Libri

Deuteronomii, in numo male feparatis literis, legitur:

»5 5y üvwns onos 5 mm x5 Noneruittibi Di alieui coram facie mea.

Z2

3. DoUw

j

|

92

PROLOGOMEN A.

3. Unpn wy n*ww Jerufalem wrbs Santluarü. —/Edificium tribus| xichens.

turriculis ornatum.

jeon no9w w 505 wf David Rex, €» Filius ejus Salomon Rex.

Tantum fine ulla figura. In numo male duon conjuncta funt.

4

donn no'$w Salomon Rex.

Caput ejusdem.

Kircherus,

nuwp 5»n Templun fauttum. /Edes, vel Ara.

Ineptus hujus numi artifex ignorafle videtur, Jud&os omnis huma-

na figure fculpturam fibi fevere interdi&ctam credidiffe.

In alio infcriptio averfz: Templun Regis. "'nn *»m.

Schikhardus

Nofter.

Noftri cimelii numus caput radiatum Salomonis exhibet , & ex parte

Argent. III,

capitis epigraphen habet Chaldaico charactere expreffam:

405 mn*5w Salomon Rex. Ex altera parte noSw *5»n Templum

Salomoris.

Argent, &

$

oxmun bpw Siclus I/rael.

"Thuribulum.

4Eneus

Y. & II.

numpn mb Jerufalem fantfa. Virga Aaronis amygdalina , aut

Noftri

ramus lauri.

& patfim.

Hujus forme numos complures vidi, omnes Affyrio charactere

infcriptos, diverfi metalli, ac molis, & typario ipfo nonuihil

variante, fed omnes manifeíle recentes, ac adulterinos-

Vi-

detur artifex veros illos ficlos imitari voluiffe, quales Num. III.

-

& VII. antea protulimus; fed infeliciter negotium fucceflit.

JEneus ,

6

Nofter,

Argenteus K.

YU N id eft: yyi» ww Dominis JESUS. Protome D. Servatoris.

w "Uy bwN mw) w3 350 mvb AMeffas Rex veuit in pace , && po-

pulus bominum fattus eff viveus. — Aliilegunt bnND 6w Et lux de

Homine fatta eff vita.

Cujusdam

A£neus I.

7

In alio fimili numo ultima vocabula ita expreffa inveni: n5

€ Collegis

n

mvy UW auteítloco m fortaíle 1n.

Illa ita interpre-

meis.

tari liceat: E cougregatioui bomimun. fatla eft innovatio : vel fatía

eff. bouitas.

AEneus

8

VidiViennæ.

Maximus,

Denique numifma maxime forme contrectare datum elt, in

*

e

cujus advería parte caput Salvatoris noflri nimbo, & radiis

cinctum , cum parte pectoris: in area due litere, feu Grecz,

feu Latine I. N. id et: IHEOYX. NAZOQOPAIOX. JESUS

Nazaremus. — Etfi inepte fupra 72 T. pun&ctulum pofitum fit.

Averfz partis infcriptio eft, uti Numero VI., exceptis perpaucis

apicibus , imperitia fcalptoris hujus numi, aliter formatis.

Hac omnia quidem in honorem San&liffimi Servatoris noilri con.

cepta videntur; & ita fane velim.

Subvereor tamen, ne ab

impio Sabbatario ejuscemodi numi , praefertim duo priores

Numero VI. & VII. relati;in odium Divini Meffiz ita procufi fint.

Sufpicionem movet in adverfa parte 70 Nfolum, & vó w fine

finali litera y fcriptum.

Item in averfa parte 72 n incerta fi-

gnificationis; & ultimum m, vel »n ambigue expreffum.

In-

telligentibus fatis dictum eft ; de reliquo abominandas blafphe.

mias seternis tenebris confepultas malim , quam Rabbinicze

eruditiuncule hic aliquid importune venditare.

Ut ut hzc

exponant alii, nos fane , & hec, & omnia accepta, at-

que directa volumus in honorem, & gloriam DEI,

& Salvatoris noftri JESU CHRISTI ,

A M E N.

E

45

*6

$27

28

$2

5D

51

52

53

55

46

57

58

p

60

ÓóL

62

65

64

65

66

67

568

7O

60

I

EEX

R

F

x*.

ollezt

—

^

gb

Jn(gfnl""

Pj

WL

-x/äw

N

l—,

.

M&

W?/-

LAGRM

EE

—

:

A

N

SS

as

A

Pron

be m

N

Se

Caucafu. Pulc,

CX

-

$aniche

Qu

u^

N-

/'*&-

T H

li

9

C

a æww

aV N-

$ m

xx,x

NM

E N

N

N

E

PoOwtr-cv

Eu xNwN

.

E

N

E

ACIA

...... N

w

M

/q&&&

k&ikäxx

— — —

ïa.ronc

dalngdefs

a

d

t

f

-

s

ie

M

b IMenir

Se

cpifeurios

j

SSS

C*

Car

JProm.

.

:U

Cyru..r A

MA

SNS-

Zs

N

ch"'b us

3

—

W.

ZAZAN

$6

EE

TT

Mu comed

— Ó

g

'.st P

?

-

m

m

ta

—

L

p

/ N

'*äx,m.xäx

Ws

—

ht

'14«1

$-

s

/k/».. -

A

L

—

l&;m.

D

IN

z :PF 15 ver

Y

7- A:

P.

0.-(Q

v2

R.

x

AT

EE

cCof*

Z

&

(s

alpe.

Es

ej*"

'lJ

$uf

1

qui ol

/*&

us

$v

Me

A ROPOow

&y?vll,kd Cr

SS

ff

d9

N

-

I

R

W

—

£

r a. Z

£ostohus

688

z

40

Wy dus

;g

A

Uicomed a.

leq-

^ Gau,m- o

^R

p

x

* v

A

3

Cq/)n

S(eno,

Se

[

- A

& "

/N-.(

M

——

— (

Me

m

Rs

:3

^R

—

s

?

m - Z

—

IIlX —

e

:

K —

A

g

N

/äs

( ASPI-

*Gern,

.

;'

-Ó

E

m

Jiluevue

AO

ts

Ed

Ó

$

L

2Megew

MIP

—SMmÓ

?

jd.lfïan,j,.

p

***

N

——

EY

;

*X/*

a

CH

CS

oPolemoniu:

T AW

.........

*

i

&

CA

f EO

Zfa. fæ'(!lJ

:

um

J

.............

--

o*

...........................

* *eece s.

N

ä

L a at

,

H

ä

P

?.';-

J aNTT

"d

hu od

A

N

*

:

o R

Gutium,.

X

CM

nv

f

SNN

e

a.

A .

Troem:ti

E

AU

/ s.

MM

SSe-

d -

X

ii

IKmafius

Ó

*

ä-

Gy"'bfl«l.æ

"

788

Mu

ï

3A

*Dabla.

/;N—

d

'gg

ä:ïä::

*ee, N

»

a*

j ecboote

SEM

w

59

X

N

A N

N

n

s

$ r L nd

»;P;lu:

ER

d

E

yKjid

ACa

s

5.

I

N

RICER.

o mvwcln"'

SC

CM

/

&

EL

QUE

a fL a

AL

cibs

Cr.;

C h a

y be:s

A

M.

77

/X

N-

E

P (cÉebo 5

'DmyL:m

Plv

ncyra,

l

-LILS/-q'

Es

—

oGerma.

Congx"*

A '-ä'.i:gpol D

od a£o a.

ïï

^2»

E

9 Parthegüum

/ s

A

f$obo1i

^c (:'oniJ

" ie

TR

neopv lld/

goP

Á 3 Á as-

TECtof&ges

s

|e*ettenee st us

:5

*es

dip

va'«?'

&

u-

d

*2

o terget.

Artaxeta. ^

Y

u

m

r D5

(

$

d

Taoch:i

Mole: .f'*C

Sardes

iera o vt

as d teeth o eonecs,

a

g v

.A

e ,

Jyn,q, al

d

cbo

usj p

as

Wt d*

FHRataca, Cofarez)

.

J"q.rau [

-

4Af5)üiïbïlzä

um

i

LR C

L fons.

N

ao

.. "igodicon Comk l:a,

*

Epuaro,

h

38

——

Cavferi,

g

"

C

N

N

N

poite rior

N-

--

ts

d

deoninm,

ä,üa,

EN

7^

$st N

—

ugg—,[

-

AMCSM.

N

N

af

N

N

/X

2

-

w

AE LTpu,

3

N

M

.*

S

/NJE)I

P

m

z

z

t

RL

N-

/H*/æx

*

Samo

has

-5

Mu(

Ornafsiug

Comana, Cs

/fä*

L abe .

WW

va:I

A

m

FELLMM

ss s

þ(k.( ;

9- P2doc,

, äkï-hc-iæM

AO L ?y

p

n s

Jtæ,,;ul"

t

ä-(*

AEN

A.

Es

M N

* rabes xaMWbi-"

VOrLLO-

Z 8

iww9

a

N-

gl*z[,

Locns

-----

t

&

2

N

Pha;

w Xe

7 Es-

VMlabanda,

S*-

N

D ) o-

M!v

?*f

Sratonzcea,

M

ZLN

CA

L.

g*.'fy"a, o

*

*

c

AW

Ms

a

w*üs

ä

^ .Ca "26-/8

EL

4 n

IG

N

£

LA

MC

Coglöfu.:

o 7"5"04:3'-6"'

ARMENIA

/äk»»x

2

R,

Intzochia.

A s.

D u

&*

»

In sf/di

aeeetetteee., ,

ww

;

E

u«

p -

E

v

MOR

Jauris.

AW

/-Jäk.

i

'fk

1

E

9

"s*

a

QO

EC

Z

us

:

et

/ N-

[

4N

NïPh&teS x

x Y

M N

o

AUR

E

C

Cs

a a.

lea

$g

E

T H

d

n

b

N

dN

& p

ln

Jmiji

VErmnefGus

V;'

»)

* /'*x

T

r w $

x., VL EVC

-Uarduc

w

(

**

j

s

W'M

g

2Y

"

0:'/* aM

tve

s

"

ia

/7 3 AHs-

OS

o CV

g

ï

A

as

SS

N

: d &

A. , l

3

A MSAM

.at

Jd

Ye

Ordim:

SSS

—

-

m

/&"g

JI.)-! .

LE

W Philodelof d

g

z

m

;

