anecdota , qusedam rariffima, & magni momenti epochis pre-

tiofa.

E

Numifiata itaque Syriam illuftrantia quadringentis plura,

le

vel folorum Syrie Regum, Numis urbium non adaumeratis, con-

n

quifivi, atque in ordinem redatta Annalibus appofüi ; dum Vail-

lantius non nifi centum, & quod excurrit, Syriee Regum mohietis

li

Hiftoriam fuam exornavit.

—

Illud follicite cavere ftudui, ne adul-

terinas, vel de recentioris manus fraude merito füfpec&tas ejusce-

modi monetas Annalibus meis infererem; qua ia re olim nec immi-

tem illum Criticorum Di&atorem Jofephum Scaligerum, (i) nec

Percelebrem Uflerium (U fàtis oculatos fuite deprehendi.

Numis antiquis antiqua pariter Marmora jungenda erant;

fed quoniam, etíi preeclara, perpauca tamen extant, quze Syria-

cam hanc Hiftoriam illuftrent, eaque a Seldeno, Humfrido Pri-

Zää

deaux, & a Fabretto vulgata, jamque ab Ufferio & Vaillantio in

teftimonium addué&a funt; neque alia huc facientia interea detecta

novi, przeter Pfephifma Sigeorum de Anutiocho I. quod pretiofüm

n

[3

Monumentum Ce/e^. Maurazorius Tom. IV. Novi Thefaur. Veterum In-

Jéription. pag. 2119. edidit, & aliud 7 or. II. pag. 589. Diczearchi ho-

y-

noribus Delphis pofitum, in quo Antiochi Magni fit mentio ; de

his hic nihil porro dicendum putavi. Eorundem fiquidem mentio

li

füis locis injicietur.

De Gemmis anti

i

quis. fub initiqm- Annalium

aC

agetur, * quantum ad rem erit.

Tertium fübfidiorum genus ab antiquis bene multis Scripto-

j

ribus ita arceflendum füit, mutuam ut fibi, ac perneceffariam ope-

j

ram Numi, & Hiftorici proeftarent.

Ad univerfüm Chronologicze

es

ne

Seriei ordinem plurimum nobis profuere Eufebii Chronicon, & Por-

B2

phy-

Y*

7) In Thefauro "T'empor. Ánimadverf. in Eufebii Chronicon þag. cx1X. & Ccxxv.

(

7) Annales Vet. "'eftam. pag. cccrvi. editionis Genevenfis.

yim

Adferuntur memoratis locis Numi manifefte adulterini.

* , Vide Annales ad Annum ante /Eram Seleucidarum TIL in expofitione Gemmoe veteris.

$

PROLEGOMEN A.

phyrii fragmenta Graeca, a Jofepho Scaligero in Thefauro Tem-

porum vulgata : Appianus item, & Juftinus, S. Hieronymus in

CaputXI. Danielis, &Flavius Jofephus, cui plus fidei tribuere ta-

men non foleo, . quam aliorum Scriptorum aut confenfus, aut filen-

Pee—— — 090 2l

tium tribuendum fuadeant ; propterea quod non raro cum facris

Literis, Numis antiquis, atque adeo fecum ipfo hic Au&or pugnantia

protulerit.

ofephi exemplari ufüs fum, quale anno cIo Ioccxxvr.

Havercampius typis dandum curavit ; quod idcirco admoneo, ut

addu&ta a nobis Jofephi teftimonia inquifiturus Lector, fruftra ne

fit; cum aliis in codicibus alius Capitum ordo ac numerus inveniatur.

. His porro preecipuis Chronologize , & Hiftorize SyriacceScri-

ptoribus fuccenturiantur complures alii: Polybius in primis, qui-

busdam Syrize Regibus coszevus : Diodorus Siculus, Livius, Plu-

tarchus, Athenzeus, Photii Bibliotheca varia Veterum fragmenta

fufliciens : Plinius Senior, Cicero, Strabo, Paufanias, & nonnulli

— o —DóepTbo 6—00 039 —— ——2 . 03 09

E— !

ali, qui etfi aliud agentes, Syriacarum rerum opportune inter-

dum meminifYent.

——

Auc&torum iftorum teftimoniis ita fum ufus, ut antiquiores,

Ll

quique ex propofito de Syriacis rebus egiffent, setate inferioribus,

& ex occafione tantum Syriaca narrantibus praeferrem: fi ab fe in-

vicem diffiderent, plures paucioribus, fi cetera effent paria, an-

teponerem; eorum vero auctoritati libentius acquiefcerem, quos

cum Sacra Hiftoria, & Numis frequentius confentire animadverte-

rem. Hiftoricorum porro in fpeciem diffentientium opiniones &

inter fe, & cum Sacris Hiftoricis, Numi

.sque, ubi ubi res ferret,

conciliare ftudui.

CAX P.U-T-..1H.

*

Chronologie noffre [ubfidia e Ceeleffibus Pbenomenis petita.

Acrae Macchabeorum Hiftorize, antiquis. Numis, Lapidibus,

& Scriptoribus Aftronomicos etiam temporum Chara&eres ad-

N

jungere vifum eft; ne quid a nobis preetermitteretur, quod ad

ChronologiamSyriacam quoquo modo perpoliendam faceret. 5o-

lis ac Lunse defectionum,. quae olim fpeétatee funt, multi veterum

Scriptorum, etíi paucis fere verbis meminere : Herodoto, Thu-

cydidi, Polybio, Livio, Plinio, Dioni Caffio, Plutarcho, [ulio

Obfequenti hac in re. plurima debemus. . Majore cum diligentia

Eclipfes adnotaverunt Aftronomi Hipparchus, Ptolemaeus, & AI-

bategnius; attamen Hiftoricorum qualiscunque narratio plus fere

Chronologos juvat, quam Aftronomorum accuratiffima Coeleftnium

Phaenomenorum recenfio ; Hiftorici quippe rem aliquam illuftrem

fere commemorant, quze relatze ab fe Ecclipfis tempore contigiffent ;

quod ràro fecere Aftronomi ; Aftronomicis potius obfervationibus

intenti. Porro autem indicato qualicunque eventu, fi vel annus

. quan-

PROLEGOMEN A.

9

quandoque, vel laxius etiam temporis fpatium adnotatum habea-

mus; poffumus Aftronomici Calculi ope ejus eventus non annum

duntaxat, ac menfem ,

[El

í

fed diem quoque, & horam pro dato quo-

N

libet loco definire.

Ad noftram Reeum Syrize Chronologiam cum illz fere tan-

tum Eclipfes proprie faciant, quze a morte Alexandri Magni ad

K

annum usque ante /Eram Chriftianam fexagefímum tertium obfer-

vate , nobisque proditz funt; easdem hic eo, quo contigere, or-

É

imus.

dine recenfebimus, tum fuo quamque loco Annalibus ipfis infere-

-

Equidem hac in re jam ;pleraque omnia a Chronologis,

Aftronomisque difcüffa , & complanata habemus, debemusque

lurima Scaligero, Buntingo, Herwarto, Kepplero, Lansbergio,

Mullero, Bullialdo, Ricciolo, in primis Petavio noftro, qui Ecli-

pfium ante f& plurimarum Calculum ipfe inivit, & cum literato or-

Eï

be communicavit. ( En Syllabum earum Eclipfium, quibus An-

nales illutravimus, ePetavio &Ricciolo & defümptarum; unam

tamen, de qua dubium quoddam fuboriebatur, ad calculos ipfi

Y

revocavimus: ad alias nonnulla adnotanda duximus.

5

dunuo aute /Erag CHRISTI:

n

CCCX. Eclipfis Solis, Syracufis die XV. Augufti hora 8. mane.

08

Circa hoc tempus Agathocles Syracufarum Tyrannus

in Africam trajicit.

J'fzuus Lib. X X1r.

CCLVI.

Eclipfis Lunze a Ricciolo ponitur ex Zaézzzo zz «ita Carzea-

di5 ; íed mortem Carneadis cum fua Lunari defectione re-

d

&iusSalianus & Petavius ad annum quartum Olympiadis

CLXII. fubmovent, ante /Eram CunrsTI CXXVIII.

CCXIX.

Eclipfis Lunze die XX. Martii, hora 2. mane in Myfia

fpectata. ta Pezavius Lzb. V11r. de Docfriga T emporum,

"

adducens Po/ybzum Lzb. tv. pag. cccLxx.

CCXVIII. Eclipfis Lunze die I. Septembris, hora 6. a merid

ie, 32—-

J5

Ita Pezaius z2 Chbronico,remittens Lectorem ad Zzbzum v.

M

de Docdrina T emp. in quo nihil ejus invenio.

Idem Peza-

0

vius in Ratiohario Temporuwa hanc Eclipfin Lunse anni

iliid

CCXVIIL eandem facit, quamPolybius Lib. v. & non iv.

u

prodidit, uti in Rationario re&e notatur. Hujus Eclipfis

nec Buntingus, necRicciolus meminit. Itaque cum ejus

[io

tia

Calculus etiam defideretur in Petavio , fententiam varian-

A

te, & cum hac tamen Eclipfis nobis ex Polybio annum

celebris illius pugnae certum reddat, qua Antiochus III.

g

yni

Syriae Rex ad Rhaphiam a Ptolemzeo Philopatore füpe-

m

ratus erat; hoc magni momenti Phaenomenon per me

ipfe inquirere, eoque Chronologiam noftram firmare

p

coníftitui.

QU5

QUs

C

Nar-

(7) Rieciolus Almagefti Novi Lib. v. Cap. xix.

(7) Petavius de Do&rina Temporum Lib. virt.iemvin x X. xii

IO

PROLEGOMEN A.

Narrat Polybius Lib. v. pag. ccccxx. editionis Wecbeliaue : Gallos

Attalo Pergameno militantes, fuperatis Myforum finibus ad Carfen-

fes, feu, uti cenfeo, in Cariam advenitTe; ibi deficiente Luna eos-

dem toleratis ea zeftate laboribus feffos, & hoc oftento territos fe

(g;t

progreffuros negaffe: Attalum igitur domum reverfüm fuos in hi-

berna dimifi(Te.

Deinde ifta Hiftoricus profequitur :. I»euzze Vere

K

"utiocbus, 63' Ptolemaeus praparatis vebus omnibus ia eo jam erant , ut

l:

Jüfceptam expeditionem pr&lro terminarent 65'c. narratur pugna ad Rha-

V

r

phiam. Ex his palam fit: Eclipfin, quse Callos perterrefecerat,

circa Autumnum contigifle, nempe ante hibernorum tempus, ac

proximo Vere pugnam Rhaphienfem commitfam fuiffe. . Ieitur

:li-

b

fis anni CCXIX., quase in Martio vifa erat, alia eft,

uam. de qua

M

Polybius.

Contra vero altera anni CC XVIIL, quze Septembris

i

initio contigit, Polybii Eclipfis erit, fi eadem in Carize finibus tum

aï

fpecdtari potuit; quoniam ex aliis quoque Hiftorize nexibus circa

(

hunc annum ea pugna ftatui debet, neque anni proximi fimilem

Lun:e defeétionem fufficiunt.

En igitur preecipuos fru&us Calculi

Aftronomici, ex Tabulis de la Hire, primze editionis, inftituti ad

Meridianum Parifinum.

Tempore Civili vero anno ante /Eram

?

CHRISTI CCXVI/IL

Kalendis Septembris a meridi,eyPariüis :

i

Plenilunium verum

(

:

i

Locus Solis verus

2l

24

(

Locus Lunze verus

21

24

Apog?eum Solis

22

15

u

/

Apogseum Lunz

1O

43

Anomalia vera Lunzse

ä

ï

-:;Z:

IO

51

u

Angulus orbitee Lunze ad partes

nodi propioris cum circulo

latitudinis, correctus

-

48

35

27

Locus nodi afcendentis

21

H

Latitudo Lunze Auftralis

2;'

[/]

2

Diameter Solis

m

L.

e-€

-€

10

32

H

Diameter Lunze horizontalis correcta

28

2

[/]

Semidiameter umbrze terrae

41

21

-

L À

-

u

i(:ä

[ Initium

30

Maxima obfcuratio

SI

31

(

Eclipfeos i

Finis

L.

L.

m

31

46

l

Ir

Tempus totius durationis

30

16

Luna tota deficere coepit :

B»uoloeg*?

oO

Quan-

PROLEGOMEN A.

IT

N

. Quantitas Eclipfeos digitorum fere triginta. "«Reducendum

nunc eft tempus ad. Meridianum ejus loci, in quo Gallos Eclipfis

b

perculit. Carice fines, ad maximum ejus vicinize Mzeandrum flu-

vium, ubi Gallos tum fuiffe ex Polybio colligo * ( quando locus

definitus non habetur) paullo forta(fe magis ad Orientem a Parifiis

h

remoti funt, quam Byzantium. MByzantinus porro meridianus e

recentiffimis obfervationibus a Parifino diffitus e(le ftatuitur inter-

vallo unius horse & ;/

Affumere igitur licet Carize fines illos a Pa-

!

(

rifiis duarum fere horarum intervallo abeffe. In Caria igiturEclipfis

h

j

Lunze exordium fumpfit circiter

9 9

finita eft;,/ Luna tota obum-

h

/

brari coepit;/ Solillic tum occubuit

6 35

circiter, ante quod tempus

cum Luna illic oriretur, tota jam obfcurata, & rufo illo, aut fu-

l

li

íco colore horrida, quo tingi folet, quando a perigzeo plufculum

abeft, Gallos$ utique terrore replere duarum horarum fpatio potuit.

Profequimur aliarum Eclipfium Catalogum :

Jl

CCXVIII.. Eclipfis Solis in Sardinia vifa XI. Februarii, hora 3. poft

meridiem. Hoc anno Romani ad lacum Thrafymenum czeduntur.

d

Livius Li5. XXi. Item AntiochusIlL RexSyrize ad Rhaphiam vin-

]

citur. Polybzus Lib.v. . EclipfisLunse no&e fequente diem XXV.

Februarii. Hanc Eclipfin pro Polybiana habetScaliger 77 azzad.

ver/. ad Eufebium pag. cxxv1t. Sed verba Polybii pro libitu torquet.

CCIV. EclipfinSolis ponit Izegiov Xvya*y o* apud Scaligerum. Olym-

piadis CXLIV. anno primo, qui Juliano CCIV. & CCV. refpondet.

CCIL Eclipfis Solis vifà Cumis ia Campania, die XIX. O&obris,

hora 1o. poft mediam no&tem. . /zvius Zib. XXX.

CCI. Eclipfis Lunze vifa Alexandrize in JEgypto die XXII. Septem-

bris, hora . poft meridiem, ab Hipparcho obfervata.

CC. Dus EclipfesLunze: altera XX. Martii poft mediam no&em,

altera die XII.Septembris hora 2.mane, ab Hipparcho Alexandrise

obfervatse. Prolemeus i2 Abnageffo Lib.Yv. Cap.xi.. Hujus in Sep-

tembri meminit etiam 'Icoeíoy Xuvozyoyn , feu '"Onvumiadwy' Avatyea.ci

in Greecis Scaligerianis, ad annum primum Olympiadis CXLV. ,

quo coepit bellum inter Phili

ppum Macedonize Regem, Antiochi

Magni Socium, & Romanos.

CXC. SolRom:e defecit XIV. Martii füb ortum. . L. Cornelius Sci-

pio tum ad bellum contra AntiochumlII. proficifcitur, ipfum eo-

dem anno in Afia profligat. Zjvius Lib. XXXV1I.

Certiffimus

eft e Livii loco, & Aftronomico calculo hujus pugnze annus.

CLXXXVIIL EclipfisSolis Romze vifa die XVIII Julii; hora 6. mane.

Livius Lib.Xxxvu.. Antiochus]III. in Mediam profectionem parat.

CLXXIV. Lunze defectio fpe&ata Alexandrize Kalendis Maji, ho-

ra 2. poft mediam no&em. — Przo/emeus Lzb. VY. A|rnageffi Cap. N.

Qui adnotat hanc Eclipfin accidiffe anno JErze Nabonaffaris fixo

CHSD.

IOLYXYXVXi

(*) Polybius Libro v. habet : z-eg) *Ó) mévyigey vroTaguOV

Quod reddo : Circa maximum fluvium , nempe

Cariz. Cafaubonus reddit: Megiftum ; quafi proprium fit amnis, vel fluvii nomen. Sed id nusquam

invenitur: nifi forte Rhyndacus fit, ita olim di&us, fed qui huc non facit.

12

PROLEGOMEN A.

Iorxxv. Ptolemzi Philometoris annoRegni /Eeyptiaci feptimo.

uia porro initium JErze Nabonafforis certum eft; uti e pluribus

Eclipfibus oftendit. Pezavius Lib. 1X. De Dotdrina Y emp. Cap. Xx

Compertum quoque fit initium Regni Ptolemzi Philometoris,

cujus res cum Syriaca Hiftoria ar&tiffime conne&untur.

CLXVIIL Eclipfis Lunze die XXI. Junii, hora 8. a meridie in Ma-

ä

cedonia viía pridie ejus diei, quo Perfeus a L. /Emilio Paullo vi-

&us eft. Polybzus iz vagmenutis. . Liotus Libh XLIV. Péuarcbus im

ZEmilio. Eodem anno Antiochus IV. Syrize Rex a Popilio, Le-

eato Romano, bello /Egyptiaco abftinere jubetur ; idque ex

C

Lrvii Lib. XLV. colligitur.

lo

CXLI. Eclipfis Lunse exigua XXVII. Januarii, hora 1o. a meridie

Alexandrie. — Prolemueus Lib. VY. A bmageffi Cap. v.

CXXIX. Eclipfis Lunz Athenis die V. Novembris, hora 13. feu

civili tempore die VI., hora 1. mane.

CXXVIIL Altera Eclipfis Lunze intra eundem annum quartum

Olympiadis CLXII. qui in zeftate preecedentis anni ccepit die XI.

Maji, hora 5. mane Athenis.

Huc refert Petavius Carneadis

ägä

Philofophi mortem, cujus tempore Lunam defeciffe Diogenes

Laertius teftatur.

Petaius in Chbronico, 69 De Dotchrina d* emp.

Lib.xir. Coap.xr1r. Hanc Eclipfin etiam Ieoeíoy Zuvoryoyy apud

V

Scaligerum Olympiadis CLXII. anno quarto commemorat.

eli

T

CIV. Eclipfis Solis Romee die XVIII. Julii, hora quarta poft me-

diam noé&em coepit, cujus itaque pars tantum vifa eft. Cimbri

T

alpes transgreffi vaftata Hifpania fe jungunt Teutonibus. Rzc-

ciolus Lib.N. 4dbnageffi Cap. XYX.

ulius Obfequens de Prodigiis.

E

XCIV. Eclipfis Solis ad Foffas Marianas in Gallia vifa,: quibusdam

ad

colligi poffe videtur ex Julio Obfequente, quam Ricciolus huic

T0

anno dubie tribuit ex Hérwarto, alii vero anno CII. Sed facile,

Qu

etfi diverfze effent, ac certee, utraque carere poffemus ; cum

A

Syriace res illis annis geftee non adnotentur.

V

Eclipfium porro, & aliarum obfervationum fubfidio, prze-

Hi

cipua Annalium noftrorum Chronologize momenta conftabilita funt,

T

DC

nempe /Era Philippica, quse a morte Alexandri Magni, poft quam

fac

Philippus Aridzeus Alexandri frater regnum confecutus eft, initium

Wc

ducit: & Erze Seleucidarum, feu Greecorum, ut Sacrze Literze ap-

b

pellant, quze aSeleuco I. Syriee & AfizeRege deducitur, atque illo

Qdf

ab anno, quo Mediam, viéto Nicanore, Seleucus obtinuit. Utrius-

W

que hujus.Erz initium multis veterum Scriptorum teftimoniis, Nu-

Lj

mis antiquis, Sabbaticorum Annorum in Sacris Literis adnotatis

[")

characteribus, atque fele&is Aftronomorum obfervationibus defi-

Ve

nitum, & confirmatum habemus.

Eft ea res longior, quam ut

hic locum obtineat, atque ita ab aliis feliciter pertra&tata, ut eo-

Mu

rundem Auctorum loca indicare fit fatis. Videatur itaque hac de re

dlgq

Pe!avius de Doctriza 4« emporum Lib. X. Cap. XXXVIII. usque ad XLIV.

Riccio-

hi

PROLEGOMENA.

13

Ricciolus Cbronologie Reformate "TomoY. Lib. wn. Cap. 1V. 69 vm. No.

viftus de A4uno 69 Epocbis Syromacedonum Differtatione Yt. Cap. 1.

Coepit itaque /Era Philippica

.

Y

Anno Periodi Tulianaze

L

LÀ

!Era Seleucidarum :

uÀ

4390

4402

Ante /Eram Chrifti

324

u-

L.j

312

Urbis conditzee Varroniano — 430

a

--

442

A&&rae Nabonatfaàris

L

E

-

n

425

431

Olympiadis cxiv.^ Anno primo.

cxvir."*^ Anno primo.

21

Quanam anni Juliani Tempeftate apud varios populos Seleu-

cidarum annus inchoatus fit, atque de Chaldeeorum Xra alibi fuo

loco agetur.

K

Dbe C

ometis, aliisque id g'enus Cosli Phzenomenis, qus a

morte Alexandri Magni, usque ad Annalium noftrorum finem fpe-

&ata fuifle memorantur, nihil adferendum putavi; quod ex iis ni-

hil fere, quod eflet alicujus momenti, ad rem noftram deduci pof-

M

fet.

Si cui tamen ifta arrident, adeat Srazis/az de Lubienitski T beatri

]

Cometici partem poffertorem pag. XYVI. G9 pag. XXXI.

Item Rzecczo£

li

"Abmageflt Novi partem pofferiorem T omi Y. Lib. NU Cap. ux.

6

Planetarum denique cum Stellis Fixis conjunctiones (etfi ad

)

calculum revocari, earumque tempus definiri poffit) non adnota-

d

vimus; quod ex iis nihil ad noftram Chronologiam novi argumenti

eliceretur, quod non aliunde comprobatum efíet.

Si quis hzxec ta-

l-

men ordine recenfita quzerat, in Utlerii Annalibus e Ptolemzei Al

bri

magefto diligenter excerpta inveniet.

J

Nodum Chronologicum, quo impeditus eft Antiochi VII.

Evergetis, vulgo Sidetis, annus ille, intra quem cum exercitu fuo

a

ad Lycum Atlyrize fluvium conftitit Antiochus, ope calculi Aftro-

Jic

nomici certo explicari poffe nonnulli Chronologi putabant. Nam

le,

cum Flavius Jofephus £7^. xi. 4z£iquit. Cap. 8. commemoret: An-

w

tiochum Regem in Johannis Hyrcani gratiam biduo ad Lycum flu-

vium fubftitiffe propterea , guod po/? Sabbatum Peutecoffe inflaret , quo-

b

rum utroque fefto die iter longius agere Judzeis nefas effet; eo tem-

u

poris characdtere, & calculo Novilunii" Judaici Pafchalis fubducto,

an

facile annum obtineri credebant, quo Pentecofte in primamSabbati

Jl

incidiffe. Equidem operofum non eft Lunze phafes ad quemvis

ab orbe condito annum, ante, vel poft J£ram vulgarem Chriftia-

p

llo

nam affignatum, accurate inveftigare; at enim Calendarii Judaici,

us

intercalationis, zequino&ii verni, & neomenize determinandze ratio

NI

ita nobis perfpe&a minime funt, ut diem ipfam edicere citra temeri-

?

tatem poffimus, qua (uno, vel altero ante Chriftum Szeculo) Pafcha,

f«

vel Pentecoften Tudzei celebratfent : agetur hac de re Partell. Cap. I.

u

Ridetur nunc immane illud opus, quo Vecchietus omnes poft

Q0

Mundum conditum Judaici veteris Calendarii dies perpetuo ordine

Y 16

digeflit ; fateturque ingenue Magnus Petavius, 4e Docfriza T: empor.

Lab. X. Cap. 33. Vir in Chronologicis Calculis exercitatus zeque, ac

Iv

D

aJIus

"

14

PROLEGOMEN A.

fj

alius nemo: fruftra effe eos, qui ex laudato Jofephi loco, & facta

Pentecoftes mentione, certum illius expeditionis, ab Antiocho in

K

Parthos fufceptee, annum extundere laborent.

Huic tamen fun-

Qu

af

damento inniti füfpicor 477a/es Maccbabeorum a Celebri Abbate de

Loneuerué confcriptos, quorum editio promittitur in nova editio-

o

a

du

ne libelli P. JobertS. J. Za Sczezee des Médailles T ore IIT. pag. 265. 4 Pari

ff

1739*

De' his Annalibus plura noffe cum cuperem, id obtinui ab

infigni humanitate Eruditiffimi, ac Celeberrimi Viri, Domini Claudii

fer

Gros de Boze, qui datis ad me Lutetia Parifiorum V. nonas O&o-

li

bris 1741. literis, aliam adfcripfit epiftolam ab Illuftriffimo Domino

Barone de la Baftie ad fe exaratam. — Hac epiftola manufcriptorum

li

Annalium Abbatis de Longuerué notitia fàtis ampla communica-

u

[

tur, & cardo totius fyftematis Chronologici verti perhibetur in ex-

N

peditione Antiochi Sidetis adverfus Parthos, cui Hyrcanus Judaco-

rum Princeps interfuit ; hoc argumento , Calculis Aftronomicis fta-

g

(X

bilito, de Chronologis diffentientibus certam fibi

adhibitis quo-

Is,

que Vaillantii , a Norifii Numis ) victoriam Auctor pongetur.'

adi

Md

CATPUT IV.

Ipforum Annalium ordo, ratioque exponitur.

Ni

N

nales noftros ita difponere libuit, ut binze paginarum facies,

Qu

i2

A

uce fe mutuo refpiciunt, hiftoricam fynopfin altera, altera

Numorum Hiftorize refpondentium deferiptionem exhiberet.

eft

Eft iftud conftanter obfervatum; nifi cum vel Numifmata defece-

ie

rint, vel hiftorica narratio Numorum recenfionem explere non po-

plu

tuerit; tum enim, quae abundaret, materia in alteram quoque pa-

?

2ui

gince faciem excurrit.

doj

Facies illa, quse

hiftoricam fynopfin offert, in quatuor co-

pid

lumnas dirimitur; earum prima numerum exhibet anni, ante /Eram

CunisTIi nati vulgarem currentis, in forma Juliana: altera fiftit nu-

fle

merum anni /Erze Seleucidarum, fed qui annus apud Judaeos , & Scri-

Thoo

ptorem Libri I. Macchabzeorum a Vere , apud Syromacedones vero,

mih

&Scriptorem Libri II. Macchabaeorum, ab Autumno initium ducit.

Tertia columna continet numerum anni Periodi Julianze, quee com-

Y

munis eft Annorum omnium menfura, & feliciffima Chronologicarum

:

litium conciliatrix. Annorum notee in Numis Regum Syriee repertee,

!

ad /Eram Seleucidarum exigendee funt, & Anni initium cum Syro-

mïV

macedonibus ab Autumno tum currentis anni Juliani petendum.

D

Adjecimus primum cujusvis Olympiadis Annum ; quod id

»

commodum effe crederemus Le&ori, przefertim ubi Regum Syrize

5

fuücceffiones occurrerent, aut ubi Scriptores veteres perfpicuam in-

»fi

figni cuidam cafui Olympiadis tum currentis mentionem adjunxif-

fent. Olympiadum (faltem uti ab Hiftoricis poft Iphiti ludorum

O Circa

(

inftaurationem ufürpari folet) initium ftatuimus cum Petavi

fol-

PROLEGOMEN A.

.VI'S'

folftitium zeftivum anni Juliani ante /Eram ChriftianamIo ccr. xxvr.

Periodi Julianee ter millefimi nongentefimi o&tavi; atque adeo an-

nus Olympiadis, anno Juliano adfignatus, femper erit ab ejusdem

€D 5 — Q2

anni [uliani zeftate inchoandus.

Quarta denique Columna Hiftori-

cam narrationem brevem, ac fimplicem comple&itur.

Infimum

hujus faciei fpatium occupant Scriptorum veterum indicata tefti-

CO c»" g

— U ('

monia: ubi etiam minores Hiftoricorum veterum diffenfiones pro-

—

p

feruntur, atque, quoad licet, componuntur, ex prsefertim, quae

ce—

in adfignandis cuilibet Regi Regni, aut vitzee Annis enafcebantur.

[«

Altera facies Numis deftinata in tres Columnas difpefcitur :

in prima Columna Numifinatis cujusvis moles, feu modulus ( quo-

rum tres tantum diverfos pofui ) & metalli fpecies notatur ; in ter-

tia vero Libri, aut Cimeliorum pofleffores nominantur, e quibus

Numifmata deprompta funt.

Media Columna Numorum ipforum

a-

epigraphen omnem, & figurarum defcriptionem, quam potuimus,

exactam fuppeditat, praefixo in fronte ejus Regis nomine, ac titu-

is, cujus monetee recenfentur. Infimo hujus-faciei loco quecdam

adnotantur, ad Numifmatum aut nece(fariam cognitionem, aut non

inutilem illuftrationem facientia.

Eft hic illud probe. tenendum : occurrere in Syrize Regum

Numis monogrammata, aliasque fingulares literas, ac varias notas,

l s,

quarum, fi epochas excipias, explicationem parcifIime, nec nifi

Tà

ex aliorum fere fententia, adfpergendam putavi. Fatendum enim

et

eft potius, nos hiec, & alia porro inulta, in 3ere veteri fignata,

ignorare, quam tentata per quasvis conje&uras explicatione, ubi

N

plura deinde Numifmata conferantur, vanitatis, aut erroris coar-

ui

V

Terrent me infelicia aliorum veftigia, & mei quoque aliquan-z^

do ingenioli impetus, quibus indies minus obfequi adlaboro.

Le-

u

pidum unum hac de re exemplum proferre libet.

AV

Reuchlinus, qui & Capnio, percelebris Cabalifticorum my-

Il

fteriorum Magifter monogrammatis, in Numis veteribus Regum Sy-

r

rize confignati, explicationem fe inveniffe credens , erudite quidem

mihi videtur ea in re, non item feliciter effe verfatus. Ita habet: (9

10,

[

,. Antiochus cognomento Soter, cum effet in expeditione

» contraGalatas viros fortes, & militum innumerabili concurfü mu-

m-

jm

» nitos, preelium difficillimum commiffurus, quoniam, ut de eo

&

» Lucianus fcribit : sv zoweac evye ràc £rídac, no&u vidit per

0"

» fomnium affiftere fibi Alexandrum, jubereque, ut militibus fuis

» ante pugnam pro bellica teffera fignaculum quoddam fànitatis

T.

» 8djiceret, per quod fibi contingere vié&toriam pollicebatur ; id

1*

» erat ejusmodi, ( quo in veftibus infigniretur, ut idem Samofàten-

lu

» fis de compellationis errore notavit: Tew^S» rekyevor dXv

D 23

jt-

u TO

um

(9) Reu'chlinüs de Arte Cabali&icg Lib. 111. pag. rxxv ii

o Z

j

$5

*

16

PROLEGOMENA:

01

?

^

7) me/d-ypotuuuov.. "Triplex triangulus inter fe quinquelinearis. An-

dul

2

»

tiochus autem figno eo levato mirabilem adverfus Galatas nactus

VU

, eftvi&oriam. KEgo ipfe profecto illud Pentagoni fymbolum fze-

dlur

2

e in Antiochi argentea moneta percu(fum vidi, quod refolutum

Tos

25

in lineas oftendit vocabulum YT IEIA. Hsc Reuchlinus.

Mirum vero mihi videtur: Reuchlinum eo tempore , quo Rei

ex

Numariz veteris cognitio vix de nomine nota eflet, 7z 47z770cbi So-

p

gt

zeris Numis fcepe illud fymbolum fànitatis vidiffe ; cum felicior hzec

stas, &Syriacorum inprimis Numifinatum copia detetta abundan-

pu

tior, nihil ejusmodi deprehenderit. Ego fàne, qui ex libris, ci-

meliisque omnes, quas poffem, id genus monetas conquifieram ;

qu

in nulloSyriaci Regis Numifimate ( fi unum zeneum Seleuci L. demas,

oU

in quo folum Pentagonum vidi) mirabile illud Hygice fymbolum

N

qV

certo inveneram.

ort

. Latinum Papise Familizte Numum extare novi, in quo capiti

(dr)

unonis Sofpitze fimile Pentagonum adfignatum habetur.

In Cata-

|

O

go Mufei T heupoli Alexandri Magni Numus, & alter Nucerise ur-

(0]

fte

bis: a Gefnero alius I1I TA infcriptus, & YEAHT ON alius, pro-

feruntur, ejusmodi Pentagono notati, fed absque literis Y 'TEIA.

T

Sunt etiam magica quzedam, feu 'AzoleMésuara , feu Numifmata in

T.

Cimeliis frequentia ; iisdem infcripta habentur fimilia pentagram-

tisl

ma , etiam cum epigraphe: YT IEIA, velIAe, aliisque Gnofticorum,

& maleferiatorum hominum nugis. Hujus generis Numifmata, five

gna

Amuleta, ac in iisdem Pentagonum illud a Reuchlino /epe vi/a effe

tio,

haud ex vano füfpicor; eoque confpecto fymbolo memor Reuchli-

Nur

nus, quaxe apud Lucianum de Antiocho Sotere legiffet, ex ipfa hac

Ciq

figuraNumos illos AntiochiSoteris effe conjecerit.

Et funt alioqui

nonnulli Cabaliftee mirabile hominum genus, qui fefe gnaros maxi-

feor

morum myfteriorum putant : quod alius videt nemo, ipfi vident ;

VOR

aut vere, fiSuperis placet, aut per fomnium, cum Rege Antiocho.

pof

Redeamus in viam, fi quid exerratum eft. Numorum de-

ftrai

fcriptioni jungendze erant imagines fideli fcalpro expreffze: fed eas

lt&,

feorfum fuis in Tabulis ad Annalium finem proponendas putavi,

Tien

de quibus hzec praemonendus eft Lec&or.

Tabula qusevis in fronte nomen R

egis unius, vel plurium

[

deinceps offert, quorum Numos comple&itur.

Singulis Numorum

II

iconifmis imminet numerus formse ordinariee , Arabicam dicunt,

N

qui refpondet fiinili numero in defcriptione Numifmatum, Annali-

W

^bus confociata.

Ié|

Deinde literee qusedam funt in ipfa fafcia, quze duas iconifint

numarii facies ne&it:ea füunt AV. Zurum. AR. Argentum. IE. /Es. qui-

bus metalli fpecies indicatur.

Alisze porro literze latinee plerumque,

nonnullze etiam grzecee majufculae prope numeros comparent. . His

indicatur magnitudo, feu modulus Numorum, ab Haymio, &Be-

gero

PROLEGOMENA

H

1l

eero prolatorum. En regulas, ad quas illorum Numifmatum mo-

Us

dulum exigas

Nempe À minimum modulum defienat

B par-

vum : C vel r vix mediocrem: D vel A mediocrem

E majufcu-

ii

lum: F vel Z magnum : G vel H maximum. Si quis medii inter

hos moduli occurrat Numus, etiam fractionem z addidit Haymius

&l

Numos, quos ex Cimeliis repreefento, vera magnitudiae

M

expingendos curavi.

Vaillantius id in fua Hiftoria etiam videtur

z

«

preeftare voluiffe; fed imagines funt fere jufto majufculee. . Ad has

dl

igitur Numorum effigies nulla litera, magnitudinis index, adícri-

a

pta comparet.

In proponendis Numorum iconifmis neque nimium parci, ne-

1

Regum omnium vultus faltem fin-

ii

que inutiliter liberales fuimus.

m

euli exhibentur, plerumque plures, ubi diverfi aliquid occurreret:

averfarum partium figuras, quotquot in libris,aut Numis vidimus,

omnes, quas aliqua varietas diftingueret, expreiï'as damus ; hzec

Ui

It

tamen de Alexandri Magni Numis "dicta nolim, e quorum ingenti

ut-

copia protuli, qui partim ipfo Alexandri zevo, partim a feris po-

fteris fignati, variam capitis Alexandri fpeciem exhiberent.

10

[À

$i qua monogrammata occurrunt in monetis illis, quarum

imaginem non repreefentamus, ea feorfum, cum fuo numero,

u-

) 1l

mi indice, confie&nata invenies. Si quid aliquando e monogramma-

I

tis hisce eXf(.U.lpl poterit, non nifi e plurimis inter fe collatis poterit.

I

Numifmaticee imagines cujusque Regis continua ferie confi-

1

V

gnate funt; in Annalibus vero, quod effet t temporum fervanda ra-

£j

ll;

tio, ac multee occurrerent regni viciffitudines, alii aliis Regum

h-

Numi permifcendi erant; at numerorum fübfidio facile erit fuam

Yac

cuique Numo in Annalibus defcripto imaginem adfignare.

qui

Numifmata Hebraica, füb Simone Macchabzeo fere fio'nata,

)

feorfum excudenda curavi poftremis iconifnorum Tabulis ; bre-

AX

vem quoque de iisdem Diflertationem confcripfí, quam quinta , &

jo.

oftrema horum Prolegomenorum parte (Syriacarum rerum illu-

de

ftrandarum caufa) exhibebo.

Explicabuntur Hebraica omnia

ita, ut ea Lector, in Hebraicis literis omnino hofpes, inoffenfo ta-

Q

LaVli

men pede decurrere poffit.

Annalibus, ante Tabulas imaginum, fubjicitur Tabula Ge-

ii

nealogica Stirpis Seleucidarum a Seleuco L. ad Antiochum XIII.

Deinde antiquee Infcriptiones fimul omnes referuntur, cum inter-

TUIT

n

pretatione latina, quam propemodum ad verbum facere, & ipfis

verbis Grzecis Latina fubícribere libuit.

Quo quzeque [ufcriptio

jali

referenda fit, notulae fingulis Annalium pamms infertee indicabunt.

Denique notitia brevis de raritate Numl*(matum Regum Syrice

ylnt

offeretur :

ac duplici Indice, Geographico nempe,

p

atque Hiftorico omnia concludentur.

]uea

His

pe

É

PARS

Ü

18

PROLEGOMENA.

")

PARS ALTERA.

g 7

dic

Dubia in Libris Macchabxorum occurrentia

difcutiuntur.

112

de

JQAP. U E

Mi

tuif

"d expedienda Chronologie dubia 'oia paratur, 4nuum Syro-

Sol

snacedouicum cum .Judaico couferendo.

a ——

qui

»

D

DIl

lipr

"u- Wllk

z

2

'* E. fübfidiorum omni genere, quibus Annales noftri

WY

ha

")j

r

n

(

x

conftitere, ha&tenus univerfe quaedam dicta funt,

E

077

ECC

;*46

& eft propofita eosdem pertra&tandi ratio: nunc de

bu

Q

Jv

T

a)

:

ï

rf.

7)

A

precipuis quibusdam difficultatibus agetur , quae

dii

(

N

(f

ff

Ts

( o d

EL

fefe in illorum fubfidiorum ufu obtulere; quo expe-

2

ditius fubinde, fubmotis hisce impedimentis, An-

J

B

nales ipfi decurrerent.

Itaque altera hac Prólegomenorum Parte

leu

de dubiis, e Sacra Macchabsorum Hiftoria fübortis, fermo erit:

Numis & Scriptoribus confequentes duze partes deftinantur.

C

In utroque Macchabzeorum Libro, ubi rebus geftis anni nu-

Do

merus adjungitur, is ab J&ra Graecorum, feuSeleucidarum fuppu-

aj

tatur, ipfa Sacra Hiftoria id diftin&e profitente. Certum porro

pr

l

apud Chronologorum Principes jam illud eft, uti füperius (22 ex-

did

ofuimus: initium /Eraze Seleucidarum convenire anno Tuliano ante

Turm

/Eram CuRrsTI vulgarem CCCXII. Periodi Julianee quater millefi-

fünt

mo quadringentefrmo fecundo.

tus,

.Porro Grazecos ipfos, feu Syromacedones annum primum /Erze

tem

fuse in Autumno modo memorati anni Juliani inchoaffe, a Petavio,

Fln

& Norifio ex obfervationibus Aftronomicis, Numis, facris, pro-

u

À

fanisque Scriptoribus abunde commonftratum eft.

am vero an-

num civilis ufus apud Syromacedones duodecim menfibus lunari-

ord

bus definitum fuiffe, Petavius &2 & Norifius (s) commonftrant,

Tnen

atque manifefto comprobatur ex Theone. (? Menfes ifti, five

faci

XXX. dierum finguli, ut plerisque vifum, five alterni XXIX. die-

rum fuerint ; necefTe erat vel dierum intercalarium, vel menfis po-

Tiac

Weni

tius embolimi ufüm apud Syromacedones obtinuiffe, ut lunaris hic

li

annus cum folari conciliaretur ; id quod omnibus populis non om-

nino barbaris curze fuit.

Tüt

Embolimum porro menfem apud Grzecos

ii

veteres , ad quos utique Syromacedones noftri revocandi funt, con-

T

ciliandi anni folaris caufa adhibitum fuiffe, diferte nos docet Gemi-

ufu

nus, (? & confirmat Diodorus Siculus, & qui de Thebanis agens

Vel

ita

(4) Prolegomenorum Parte T. Cap. III. fub finem.

(7) De Do&rina T'empor. Lib. 1. Cap. iv. & v.

(*) De Anno & Epochis Syromaced. Differt. 1. Cap. ».

(£) Scholia ad Arati Phenomena , T'memate r.xi1v.

(«») Elementa Aftronomi& Cap. vi.

E

E

( Bib;iothecæ Hiftorice Lib. :.

|

|

PROLEGOMENA.

19

