contrà omnium forte manufcriptorum Codicum fidem in alia omnia

Te

immutandam cenfet , idque folius Appiani cau

fa ;nefcio fane , utrum

Criticorum hac in re fit affenfum obtenturus.

Dico folius Appianit

Sr

caufa; nam Trogum cum Plinio Capite II. jam conciliavimus; por-

?i

ro autem Solini narratio hic nihil conficit. Antiochum Soterem qui-

Tem

os ( non autem poft eam, ut habet 5oli-

dem in pugna adverfus Gall

A

nus, qui ftepius peccat ) per

iiffe, Plinii Ó quoque & JEliani (? tefti-

E

moniis edocemur. At enim ingentem

de/Gallis ab Antiocho I. Sote-

Appianus, (9 & Lucianus C2 potiffimum de-

|

rereportatam viétoriam

üt

praedicant.

Eft igitur

duplex Antiochi L. cum Gallis admittendum

Cai

reelium , prius illud

, quo Gallos vicit, quod in annum Seleucidarum

fen

XXXVII. incidi(fe

cum aliis ftatuimus: alterum , in quo occubuit

T01

Antiochus, anno LI. contigiffe cenfemus. Trogus ipfe, etfi mortis

quo,

genus, qua Antiochus I. fublatus fit ,

non prodat, fatis illis verbis

cladem

Vate

( e ) Plinius Lib. virt. Cap. xziv.

(4) ZElianus Hiftoris Animalium Láb. v:. Cap. xxiv

-

N

(e) Appianus in Syriacis.

Cf) Lucianus in Zeuxi & Antiocho.

PROLEGOMEN A.

63

Í

cladem innuit: Antiochum L. , cum prope Ephefum Cubi preelium

hoc commiffum eft ) antea felix, & fenex decefliffet; Regzwm reZ-

quilfe s107 deterius , fed tamen metu concu[furs. Metu nempe concutfum

t

ob vi&um & necatum Regem: non deterius tamen; quod Galli vi-

&oriam profequi aut nollent , aut non auderent. Atque h:ec ad il-

Qs

Q3

luftrandam potius Antiochi Soteris Hiftoriam diéta funto , quam ad

refutanda Adverfarii argumenta , quze omnia eo nituntur: Seleucum

d

Nicatorem adhuc tum vixiífe, cum Antiochus Soter contra Gallos

[l

pugnaret.

Id porro fuperius oftendimus fuftineri non poffe, & no-

va ifthic ratiocinatione convellemus.

)u

Fingamus itaque Seleucum Nicatorem annis amplius quinqua-

!

ginta regnafle: Regni ejus initium , communi confenfu , etiam noftro

i

Au&ore annuente , ducitur ab anno primo /Eree Seleucidarum, quze

l-

coepit ante /Eram Cunrsrr anno CCCXIL , anno vero ab obitu Ale-

DO

xandri M. Xl1L Seleucus L. ex mente Appiani periit anno zetatis

p2

LXXIIL , e fententia Juftini anno LXXVIII. Sumamus autem, fidu-

Jm

cia veritatis, ea, quze adverfze fententiee plurimum favere poffint:

(àQ

Regno prefuerit Seleucus tantum in annum LIIL. vixerit annos

ff1d

LXXVIIIL Primo itaque regni , & JE£rze fuo anno numeraftfet zetatis

X10,

annum vicefimum fextum: atque fubdué&tis duodecim annis ufque

(fb

ad obitum Alexandri Magni ; egiffet tum Seleucus setatis annum de-

:üa

cimum quartum.

Verum quo paé&to adolefcentem XIV. annorum

Pro

inter principes Alexandri Magni Duces habitum, atque Equitatui

JILP

Macedonico jam tum Preefectum fuiffe credibile fit? quee res tamen,

A

& aliee quoque Heroi proprie ac&tiones, & munera gefta Seleuco

ore 2

Nicatori, etiam ante obitum Alexandri aliqua, a Juftino, Diodoro

ley.

Siculo, Appiano, aliisque adfcribuntur.

hl

Quod fi jam, ex illo Numifmate , LIV. regni annos Seleuco de-

Tet

mus, setatis autem LXXIII. cum Appiano, cui Criticus nofter alias

i

yuam

erlibenter acquiefcit ; habebimus Seleucum Puerulum fimul, &

Jmnia.

Belliducum Clariffimorum zemulum.

truim

Colligamus in pauca difceptationem omnem: quidquid e prifcis

gxam

Scriptoribus, ad extendendum ultra quinquaginta annosSeleucil. re-

gnum proferebatur, nihil concludebat, imo aliqua in contrariam par-

pOl'

j qu'

tem inclinabant; contra vero Seleuco Nicatori , fi ab /Era Seleucida-

gl

rum initium, etiam Adverfario annuente , fumatur, XXXIL regni

annos tribuunt Eufebius , Porphyrius, Sulpitius Severus, & qui in-

teft

Go

ftar omnium effe debet, Polybius; imo vero ipfe quoque Appianus,

n

uti oftendo.

Polybius diferte mortem Seleuci, & Lyfimachi circa

eandem Olympiadem CXXIV. contigiffe refert: cui egregie con-

:ndum

darm

fentit Appianus, dum Lyfimachum ( computatis, ut ipíe Appianus

monet, Satrapize annis ) regnaffe memorat annis XL. , vixiffe LX X. ,

quod utrumque circiter, ut fere in Appiano, accipiendum eft. Jam

m()[tïs

Ve'[bïs

vero , in prima poft mortem Alexandri regnorum partitione , T'hra-

jem

cise Satrapiam Lyfimacho obtigiffe, omnes confentiunt. Porro poft

2

Inor-

64

PROLOGOMEN A.

f

mortem Alexandri ab Olympiadis CXIV. anno fecundo ufque ad

tertium Olympiadis CXXIV., anni effluxere XL. Tum igitur mor-

tuus eft Appiano & Polybio confpirantibus Lyfimachus & Seleu-

á

cus. Ó Nam Appianus quoque, Lyfimacho füblato, Seleucum £v3ve

gl

li

ffatim interfe&tum e(Te perhibet. Amplius confirmat hzec omnia Ap-

pianus, & fecum concordat, dum Seleuco perinde, ac Lyfimacho

fK

XL.regni annos tribuit. Satrapiae nempe annos computat in Seleu-

l,

co,uti fecit in Lyfimacho.

Cum ergo & Satrapiam aliquam ambo

eodem anno , mortuo Alexandro , obtinuerint, & ambo eodem anno,

M

aut intra anni unius fpatium obierint, utique re&te Appianus Seleuco

)

& Lyfimacho XL. circiter regni annos ( ita Latini Codices Frobenia-

d

nae editionis, & Stephani, fed Graecus Stephani XLII. annos) adícrip-

e

fit. Quod deinde idemAppianusAntiochum ILnon Antiochi I. fed Se-

leucil. filium faciat, unus eft contra omnes: neque vero ex eo,fi etiam

j

daretur, ulla ratione confequens effet, Antiochumll. Seleucol. in re-

eno proxime fucceffifle; nifi prior illa de produéto ultra annos L. Se-

7

leuci Regno fabula recineretur. Ipfe denique Appianus diftin&e op-

Ü

p

pofitum narrat: Seleuco Patri defuzé/o fücceffifle hos duos Filios,

Antiochum Soterem primo, deinde Antiochum O« di&um.

fe

f

LSNPET -X.

di

T0

De Seleuci IT. Hifloria &5* Chbronologia Controverfia nova di:-

cutitur , ac de Anttocbi L. morte dubium profertur.

L

A

Ruditiffimus Vaillantius in fua Regum Syrize Hiftoria ? perhi-

tU

bet:SeleucumlII. duas in Arfacem Parthisze Regem , fibi rebel-

E

lem ,expeditiones bellicas fufcepifle, priorem quidem anno

Hs

ZEree Seleucidarum L X XVI., quae tamen altero mox anno con-

quieverit: alteram anno LXXXV. , quo ipfo anno captus fit abArface

lum

Seleucus, atque anno fequente in libertatem , ac regnum reftitutus,

4j

Qdà j

paullo poft, eodem durante anno LXXXVI. equo lapfus,vitam finie-

in À

rit: Arfacem porro,ex [Juftini (D mente, exiftimat Regnum fibi tum

plenius formatle , cum SeleucusSecundus poft primam illam expedi-

nit

tionem motibus Afize domum revocaretur.

Cap

Contra vero Theophilus Bayerus, Vir multa eruditione percele-

Vele

bris,contendit: & bellum unicum ab Seleuco Secundo adverfum Par-

RT

(y

thos effe geftum, eundemque Seleucum anno Seleucidarum LXXII.

victum in Arfacis poteftatem venifTe: fequente porro anno LXXIIL.

At

ab ArfaceRegnum Parthicum formatum, & /Eree Parthicze tertize ini-

Ine

Ter

tium datum effe: Seleucum vero poftmultos annos captivitate folu-

tum,tum denique, Juftino tefte, (*2 motibus Afize revocatum effe.

n

Ut Scriptoris utriusque fundamenta perfpe&a fint, Hiftoricorum

QUi

veterum, Juftini preeprimis, verba ipfa adferam, e quibus alia in rem

fuam

(g) Vide di&a Cap. 11. hujus Patris, fub initium. (2) Paginarxr (;) uftinus Lib. xr:. (7) Bayeri

G

KHiftoria regni Gracorum Bariani, Tomo v. Commentar. AcademiaPetropolitang. (;) Juflinus Lib. xir

(

(

PROLEGOME/NA;

65

N

r

fuam Vail'iantius, alia Bayerus deduxit. De Arface, ac Theodotis

Ba&rianorum primo, & fecundo re

ge, ita Juftinus: &) Seg cizo zorte

4 beodoti smetu. ltberatus ( Aríaces?)

y

cum filto ejus , &9' ipfo T beodoro fie-

dus , ac pacem fécit ;

uec zmulro pojf cum Seleuco Rege, ad defertores perfe-

Wendos "ventente , co

ugrejJus, iclor fuit: quem diem. Partbi exinde fohe-

I

nem

ennen, veluti initium fue libertatis obfervant. Continuat hanc narrátio-

U

uftinus, uti fequitur : Revocazo deizde Seleuco novis motibus in Afram

o

dato

]

axamento , regnum Partbicum format Arfaces.

m

Quoniam hoc loco vi&tum duntaxat, ac domum revocatum Seleu-

MU

cum a Juftino perhiberi cenfet Vaillantius: tum porro ex Athenzeo,

ld

ipfoque Juftino conftet: SeleucumParthicoin bello libertatem cum re-

gno amififle; diverfa duo adverfum Arfacem beila a Seleuco II. fuf-

p

t

cepta fuiífe , re&e Vaillantius (mea quidem fententia) conftituit. En

am

Athensei (? teftimonium : 'Qe & Mrdíay dyeX9v, X, TOV " Aecaxe

ls

"yxguavorisn m T& oagCaiea V, de qohoy Atgovoy axpd. TÀ Aecoxe dyéreinver,

e

o'yosvog (Gaihuxde. Id eft:

Quomodo i2 Medizam afceudens ( Seleucus )

Y

€9 bellum inforens drfaci,

captus f a barbaro, 69 quonmodo multum tem-

ios

oris apud J4rfacem confümpjerit ,ab eo regie babitus. . Tuftinus vero mor-

tem Seleuci IL, & fratris Antiochi Hieracis ita enarrat: (P) SzZeucus

quoque tisdem ferme diebus amrffó vegno equo prectpitatus fiiitur.

Equidem Athenzeus diferte non memorat: Seleucum ab Arface

dimiffum , pacemque inter utrumque coaluiffe; attamen illa verba:

7

TONUV góvoY » rpultum temporis: fatis indicare videntur, non omne, fed

longumtempus vitze fuze, poft infelicem illam pugnam, Seleucum apud

Ti-

Arfacem exegiffe, Unum effe hic éxiftimo, in quo non fatis Vaillan-

tium inter, & Athenzeum conveniat: tempus captivitatis Seleuci zz-

v

£urmum Nocat Athenseus ; Vaillantius unico anno definit.

0

of

am vero Bayerus unicumSeleuci adverfus Arfacem admittit bel-

lum: atque Juftini verba illà: Revocaro derzde Seleuco z20xvis zaottbus ia

(ce

"A fiam ,dato laxamento , reguum Partbicum format Arfaces ; ita accipien-

"

da putat: Ut Arfaces laxamentum captivitatis dederit Seleuco, quo

i

K

tum

in Afiam novis motibus revocato Aríaces regnum fibi conftabilive-

rit. Caufam porro, cur Seleucum anno LXXII. JErze Seleucidarum

xedi

captum fuifle ftatuat, hanc dat Bayerus: quod motus illos in Afia, qui

Seleucum revocaftfent, alios effe non credat, quam quos A ttalus Per-

ele

gamenus,regnum fibi firmaturus, conciviffet. Comprobatur hoc ex

par

Olympionicarum colle&ione apud Scaligerum; (9 quze nos docet:

u

Attalum intra annum Seleucidarum Julianum LXXIV. & LXXV. Eu-

Vil

meni fucceffiffe, neque vero aufüm fuiffe reenum fibi in Afía adfe-

p ii

rere ,ac ftabilire, nifi eo tempore Seleucus apud Arfacem captus de-

f o

tineretur. Accedit : /Eram Parthicam (quam tertiam Bayerus vocat

I

quee poft captum Seleucum, ob firmatum regnum Parthicum, infti-

jrum

R

tuta

yrem

(2) Juftinus Lib. xz1. Cap. :v. in fine, & Idem ibidein initio Cap. v.

(v) Athenzus Dipnofophift. Lib. 1v. ex Pofidonii Lib. xvi. (p) Juftinus Lib. x xv 11. Cap. 1.

Bayefi

(q ) 'OAv(.«.mm/nm 'Næygæpä, feu 'I;ogt'wv ZXbyavy ory gs

Apud Scaligerum in Thefauro temporum.

[ 1

66

PROLEGOMENA-

tuta eft, coepiffe annoSeleucidarum LXXIII. , tefte eodem Olympio-

ob

nicarum catalogo. E quibus omnibus confequi cenfet Bayerus: an-

j5

no LXXII. bellum Arfàaci intuliffeSeleucum, captumque fuifle, eun-

dem libertati reftitutum effe non ante annum LXXVIL , quia tantum

9f

faltem temporis tribuere oporteat Attalo, qui fibi interea ita regnum

br

firmaffet, ut Seleuco reduci vires, animusque ad infeftandum Atta-

lum jam non füppeterent.

fl

ex addeeis Tuftid

&

In plerisque Do&iffimo Bayero affentirer, fi

tn

verbis elici poffe crederem: unicum tantum bellum Seleucum inter,

& Arfacem exarfitTe ; fed perfüaderi nullo modo poffum, ut ea mens

br

CU

uftino fuerit. Nam, aut mirum in modum czecutio, aut ea verba:

aT

Revocato deinde Seleuco novis motibus ia d/fram, dato. laxamento , reguum

Partbicum (( Arfaces)) foórmat; ita intelligo: Victum nempe ( quod

g

ipfum antea narrabat Juftinus ) ab Arface Seleucum , ac tum quoque

de novis in Afía motibus edo&um, rediiíTe in Syriam, Afiamve, eo-

n

ue abfceffu laxamentum dedi(fe Arfaci, qui & vi&tor, & eo metu,

iil

uo Seleucum antea ( Juftino ipfo id paullo ante profitente?) timuit-

d

(et, repente folutus, reenum Parthicum formavit. Multa pro hac

uU

expofitione noftra pugnant: Primum, nullam Juftinus tota hac nar-

ratione de capto Seleuco mentionem fecerati ut Zaxazenmtum pro

lPa

liberatione a captivitate intelligi poffet. Deinde fimilis plane locutio

dni

de.

eft apud Livium , ? fed quse talem fententiam manifefte complecta-

tur , quali nos Juftini verba accipimus. Livius itaque non de captis,

ter

fed liberis hoftibus ita ait: Mzzurizas zPil detnde laxamenti boflibus de-

be

dit. Denique non video ,cur motibus in Afia opus effet, ut Seleucus,

bonis pa&is libertati reftitutus, in regnum füum revocaretur: neque

Ul

fatis prudenter Arfaceslaxato demum,quam capto hofte regnum for-

lii

maret,atque hoc negotium infidis cum laxato Rege pa&is conficeret.

0l

Mediam igitur ee'o Vaillantium inter, ac Bayerum viam inire con-

fX

ftitui ,atque in Annalibus meis ea amplexus fum, quae uterque magis

N

robabilia fuggeffit. Itaque Seleucum II. bina adverfus Arfacem

fTäæ

bella geffiffe conftituo: prioris belli tempus ftatuo annumSeleucida-

rum Julianum LXXIV. exeuntem, & fequentem LXXV. , quoSeleu-

9ni

N

cus ab Arface viéctus, & novis motibus, ab Attalo concitatis , revo-

tet

catus eft; &2 dum nempe abfente Seleuco Attalus, Eumenis novus

dhi

fucceffor, in Afia regnum ftabilire, & amplificare coepitlet. (*? Arfa-

Q

ces quoque interea Parthicam novam /Eram inftituit, dum regnum

N

fibi corroborat. &» His anno LXXV. ,& LXXVI. geftis, & rebus in

h

Afia vel defperatis, vel a Seleuco compofitis ( neutrum enim Hifto-

li

rici prodidere) eodem anno LXXVI. Seleucus in Arfacem bellum

inftaurat, ab eodem capitur, ac regie habetur: (? denique circa an-

Itfg)

num LXXXVI. libertatem cum regno recuperat ( quod mox novo

argumento ex Polybio confirmabimus ) fed eodem anno paullo poft

Qu

equo lapfus vitam amittit.

"4

Seleu-

T

(r) Livius Lib. xxx v.Cap. xix. (») Juftinus Lib. xv1. Cap. 1v. v.

t) Olympionic. Colle&io.

ÀÓ

(») Juftinus Lib. xct. Cap. iv. v. Ex Olympionic. Colle&ione de tertia

x

v

ra Parthica nihil certi colligitur.

(4

(x) Atheneus Lib. 1v. ex Pofidonii Lib. x v 1.

( ») ]putinus Lib. xxvi:. Cap. 111. & Porphyrius

in fragmentis Grcis apud Scaligerum , & Eufebius in Chronico. Et Polybius Lib. v.

PROLEGOMEN A.

61

Seleucum II. Callinicum circa annum Seleucidarum L X X X VI.

U

obiiffe, ex Porphyrio & Eufebio , itemque ex Polybio conficitur, (

is quippeSeleucum IlI. , Seleuci Callinici filium circa Olympiadem

Ht

IT

CXXXIX. mortuum effe teftatur : quem tres annos non integros re-

enaffe exAppiano,Porphyrio,& Eufebio conftat. PorroPolybiusLi-

Q

bro V. narrat : Seleucum II. ante mortem fuam R hodiis terrze motu af-

i

fli&is,quo &Solis coloffus proftratus eftjmulta largiter donatTe. Igitur

&liber, & Rex tum fuit Seleucus. Sed cautelegendus Polybius,& La-

et

tinis interpretibus minime hac in parte fidendum. Nam PolybiusLi-

Qns

broV.Antiochi III. a&a una ferieufque ad pugnamR haphienfem exe-

d

cuturus,narrationem iftam omnem orditur ( quod probe teneri velim )

u

a morte Seleuci II. , pauca deSeleuco III. fübjicitquem Antiochi Ma-

lod

ni fratrem recte appellat ;fequuntur res ab Antiocho Magno gefte,

que

& pugna ad Rhaphiam. Adjungit iftis Rhodiorum cladem a terrae

iU

motu illatam, & recenfet dona, quse a regibus Rhodiis obvenere,

2

inter qu:e referuntur illa , quae Seleucus Antiocbi pater Rhodiis eft elar-

uit-

gitus. Eft autem hic fermo de SeleucolL , qui Polybio ipfo tefte An-

hat

tiochi Magni pater fuit, de quo Antiocho hic pariter agitur.

[Jaf

am vero hancipfamde Rhodiisnarrationem Polybius ita incipit:

po

Pódio: 2$ xavd. vàc spontevjarae nalguc Gg9c. . Rbodii autem circa tempora

UO

antea mernorata 65 c. 'Tempus vero azrea memoratum in hac narratione

(

de Seleuco II. nullum erat nifitempus mortis; igitur paullo ante mor-

p

tem fuam Seleucus dona jlla regia mifit Rhodiis; fuit ergo tum li-

"N

ber, & regni poffeffor.

(CUS,

Erravit igitur una Olympiade Eufebius in Chronico , & Orofius

Qque

Libro IV.,qui ruinam coloffi Rhodii in Olympiadis CX XXIX. an-

At

num alterum fübmovent; cum Seleucus II. jam obierit anno fecundo

eret

Olympiadis preecedentis, qui eft annus Seleucidarum octogefimus

MU

fextus. Chronologi magno agmine Eufebium hac in re fequuntur, &

Q9018

Polybium teftem adfícribere audent; fed a Latinis interpretibus in

1cem

fraudem indu&i videntur. Cum enim continenter poft Antiochi Ma-

d

ni a&ta Rhodiorum clades referretur, & narrationis ejus initium:

Jeu

Pódo d& xovd. r8s meoeign|óvac xaíeue Latinus Interpres unus ita redde-

O

ret: Per idem tempus Rbodzi: alter pejus : FI/ce drebus Rbodz.. Antio-

o Vus

chi Magni temporibus haec accidiffe crediderunt leétores, qui aut

Arfà

Graeco textu non funt ufi, aut ad Seleuci II. dona animum non ad-

[ufl

verterunt: unde fa&tum ,ut Chronologi quidam etiam poft pugnam

yus 1d

Antiochi ad Raphiam, id eft, etiam ultra Eufebii tempus, colofti

R hodii lapfum referendum putarent.

Jifto

ell

U

Ex Athenzo alium fcrupulum injecit Do&iffimus Bayerus: An-

2 1]

tiochum II. €&v ab Arface Medo interemptum fufpicatur idcirco,

00VO

quod apud Athenzeum, Antiochi, qui ab Arface fepulturze datus fit,

jpo

meminiffet Pofidonius Lib. xvr.; porro eodem Libro Pofidonius

du

C Athenzeo tefte ) Seleuci II. res perfequitur , qui Antiochi *8 fuc-

2

cefsor

ol

t

r?hv,ïm

(*) Polybius Lib/. v: & Láb. 11.

68

PROLEGOMEN A.

ceffor fuit; Antiochi vero IV. Epiphanis 6«2 idem Pofidonius Lib.

C

xxv1. mentionem facit. Itaque is Antiochus, qui in Media periifTet,

Ü

videtur dici debere Seleuco II. proximus, & Antiocho IV. multo an-

terior ,quae in Antiochum 6« quadrant. Fatetur Bayerus ipfe, non

Pl

effe hoc aliud, quam fufpicionem aliquam , ac fcrupulum, quem fibi

j

eximi velit;novit enim Antiochi «s aliud mortis genus ab Appiano,

g

Valerio Maximo, Plinio ,S. Hieronymo, & fi qui funt alii, ennarrari.

Pofidonius utrum ordine chronologico Syriacas res confcripferit,

non conftat ; quod fi id feciffet etiam, tamen nonnunquam quzedam

q

aut repetiifTe, aut inter fe comparafTe videtur. Nam idem Pofidonius

Lib. xvi., & item Lib. xiv. eandem de Antiocho, & Arface narrat

j

hiftoriam apud Athenzeum Lib. xrr., & Lib. x.

d

pl

Dealiis Hiftoricorum veterum controverfiis, quze preecipue in ad-

fignandis cuilibet Syrize Regi regni annis occurrunt, hic nihil porro

attinpemus; nam ea res a Torniello, Saliano, Petavio , Ufferio, Vail-

p

qu

lantio eft jam feliciter pertra&tata, & in noftris Annalibus ad cujus-

vis Regis exitum ejuscemodi dubia paucis ditfolvere ftudebimus.

Do

9X

CAPUT VI

!

f

I10s

De initio , & fine regnà Syriaci, deque poftremis e flirpe Seleuci-

darum Regibus d; ceptatto.

rl

Nitium regni Syriaci aliud ab Antigono Afize, Syrizeque rege,

aliud a Seleuco ,ejusque serze principio ducitur. De utroqueini-

Co

I

füim

tio mentionem fecere Porphyriusin fragmentis Graecis apudSca-

UX

lieerum, & Eufebius in Chronico pofteriore.

Nos initio fupputato

ab eera Seleucidarum;Syrize regenum fub Seleucidisfuiffe fzeculis duo.-

Id

bus, cum dimidio non omnino expleto , cum Vaillantio conftituimus,

ufque ad Pompeji in Syriam adventum. Quem ipfum annorum nu-

N

u

merum regno Syrisetribuit non quidem Porphy rius(? qui XX XIX. ,

fed Eufebius, C qui L. fupra ducentos annos computat, initio quo-

pai

ue ab Seleuco Nicatore deducto. Atenim finem regni hujus Por-

Q]

gll/uz

phyrius juxta, ac Eufebius Philippo Philadelpho Antiochi VIII. fi-

lio adfcribunt, eique duos duntaxat regni annos concedunt. Enim-

[

Deir

vero ab zera Seleucidarum ad alterum Philippi Philadelphi regni

annum,nequaquam alterutrum annorum numerum exzequari, An-

Wi

nales commonftrabunt. Quod fi porro e Porphyrii fragmentis Orem

l

f(/,/

expedire tentemus,ubi poft Philippini regni biennium, aliorum Se-

Pxxj

leucidarum de regni laciniis contentiones proferuntur; ne id qui-

P 0ij

dem calculo rite fubducendo opportunum inveniemus. Equidem

äpp

Porphyrius Philippum regno pulfüm, poftliminio reverfum, & /Egy-

da

pti regnum tentaffe perhibet ,ab /Egyptiis invitatum ; fed a Gabinio

Roma-

( 4 ) Amo 0? Xcheoxg v8 Niuéroptc ?5 cAS. (b) 'g.zvga'x; ägzn x&TtA9s dttguicaca Vos cv. (e) KarvaAvtra: 0 x ælaæ.

"06

3j xemiévat SÉAYTa uT0 eig T»? — Avyvm]ov

D4Guwieg ó 796 Xvelac vexo» "Pepnios ".E?ratg;go; d

;

7$ Ileucmtis Emtcytt U Wcus 5 Bacgneo Puudoyo) u xaTA Xople» cxei dTe) QOacaca xaTiAUdt..

j

ä

PROLEGOMEN A.

69

b

bt

Romano Syriz Preefidé prohibitum fuiffe; ac tum Philippum fatis

conceffifTe, atque ita Syriacorum regum feriem , quzeufque eo per-

d-

l

tinuiffet, folutam effe commemorat. Verum quando Gabinius Syrize

preefuit, Philippum £gypto abftinuit, o&avo anno poft, quam Pom-

[b

pejusSyriam in provinciam redegitfet, atque ad iftud ufque tempus

D0,

jam certo duo fzecula, atque dimidium proceffere, fi ab zera Seleu-

qrl

cidarum ordiamur ; aliquid ifthic Porphyrium peccatTe fatendum eft.

TIt,

Porro Appianus de bellis Syriacis librum concludens, ( re&te

lm

quidem finem regni Seleucidarum conftituit, uti & nos fecimus, in

QiUS

Antiocho XIII. Afiatico, Antiochi X., & Selenes filio, cui Pompejus

(Tat

Syriam abftulit, eamque in provinciam redegit; at regnum Seleuci-

darum idem (9 conftitiffe male memorat annis CCLX X. etiam, Ap-

jad-

iano monente, Tigranis annis XIV. caleulo exclufis. Nam fi vela

QITO

morte Alexandri M. cum Appiano initium fümam , tamen ufque ad

al-

Pompejum ,Syria potitum , non nifi annosCCLXII. conficiam. Ne-

]JUs-

que hic o&to annos illos ufque ad Philippi Philadelphi obitum, quos

Porphyrius numerat, adjungere lice&qui denique numerum CCLXX.

explerent; quando diferte tum finem Syriaco imperio Appianus im-

ponit , cum Pompejus Antiochum Afiaticum Syria privavit. Quod

fi Appiarus Antiochi XIII. reliquos vitze, & regni Commagenes an-

l]s

nos computafTet; non pugno, quin fortaffe ifthic ab errore faltem

craffiore exculpari potfet.

Quamquam & fàtis certus omnino non fit annus, quo primus

u

P ini-

Commagenes Rex Antiochus vitam, regnumve finierit; & illud ip-

fum in dubium vocent Viri pereruditi : fueritne idem Antiochus Syrize

|Sc-

ie u

rex Antiochi X. Pii filius, cum Antiocho primo Commagenes rege.

Mihi quidem, Antiochum Pii filium, eundem Syriaco regno fi-

. QU0-

nem,& Commageno initium dediffe, propemodum certum videtur.

IflUS,

Nam primum, Commageni regis Antiochi nulla ufquam , imo ne re-

] Qu

gni quidem proprii mentio fit ante id tempus, quo Lucullus poft ca-

UA

ptam Tigranocerta,ut habet Dio Caffius : CO Regezz Commagene regio-

qu-

um ,boc vomen eff Syrie ad Eupbratem flwotum, Antiocbum: praterea. ve-

|pot-

gulum queudam Arabice Alcbaudomium nomine,altosque noumulos per legatos

jf

ecum pacifcentes ia fidem recepit. Nulla mentio de Antiocho Syro.

Enim-.

Deinde Juftinus de Antiocho Syro, Pzi fizio ( ita enim corrigendus

egri

"L'

Juftinus ) haec habet, nulla Commageni Ántiochi fa&a mentione: (&

i, A

leitur T fgrane a Luculo vitfo, rex Syrie Antiocbus , Cyascemi (( corrige

(c)retf]

Pii) Z/ius, ab eodermm Lucullo appellatur; fed quod Lucullus dederat , poffea

mse

Pompejus ademit. Hic fane idem a Dione, & Tuftino rex Antiochus

du

appellari videtur, cum alioqui conftet e Plutarcho , ( omnia Luculli

yide

acta Pompejum refcidiffe. Appianus quoque in Syriacis,ut paullo

|

Bj

ïï

ante

gpino

(4) Kai 39 Qv (xelyg (,Eva'spä;) p éx. tjj6 Ziehävn; &UTQ *ytyopstyoy , &v ,Aa'/gz 7É 'rgzþäüæ, x eró v80t Acimzixóy Emio

1102

xXp;, Hewrzios cOeAsto TV Zup/uv oïgxnv, PT ,u.o) As/)«sx'loq.

N

(e) Appianus de bello Svr. ad finem

'H 3 'aigxä qÀ) Xctvxid9» 6 Efdopaxoy]a. éri Disxerioig QuavTOUs æ'po';'nun,

C/) Diojin fragmentis Lib. 35. füb initium.

a "m

(2) Tuftinus Lib. 4o. Cap. z.

'gri ,

(/) Plutarchus in Lucul. pag. ;16., & inPompejo pag. 62 5. Editio Graco-Lat. Francofurt. 1620.

gio

PROLEGOMEN A.

ante meminimus, C Antiochum, filium Antiochi Pii, Afiaticum di-

Atque idem in Mi-

gllü

&um, a Pompejo regzo Syrie orbatum fcribit.

iif

thradaticis CO 4:0cbum Commagenum a Pompejo bello impetitum

perhibet, donec & is in amicitiam receptus fit.

qtl(

At enim, injiciet aliquis, idem Appianus eodem in loco , (*? ubi

dil

a

J"Intiocbum Commagenum a Pompejo amicitia honoratum fcribit, poft

aliquot verfus: 4zrrocbum P filium a Pompejo, Syriam tum fine

certamine fübjugante, paternum regnum nequidquam oraffe perhi-

Cl

bet; quod Pompejus jure belli Syriam ad Romanos pertinere arbi-

traretur, quam Tigranes Antiocho,Romani Tigranieripuiffent. Duos

(a

Isl

itaque Antiochos Appianus ftatuere hic videtur, quando Antiochum

alterum Kouuuacynov Cozamagenum, bello impetitum, & in amicitiam

ne

fit

receptum , alterum Antiochum Evces8c Pij filium compellat , qui

u

Pompejum in Syria fupplex pro avito $yrze regno convenerit.

fir

Verum nihil opus eft hac quidem de caufa duos Antiochos pro-

&if

cudere; nam Antiochus Afiaticus, Pii filius cum Selene matre inCi-

licia, & vicina in Commagene quaedam poffidens , illicque aliquo

9cn

(

tempore Tigranis impetum declinans, Commageni nomen obtinue-

ch

rit; fubinde Tigrane e Syria copias educente, ut Lucullo refifteret,

UM

in Syria qusedam , ejusque parte Commagene pleraque recepit An-

fuil

tiochus, jam Luculli favore fe liberius regem Syrize ferens. . Hic

Pompejo ex Iberis in Syriam, fuperato Tauro per Commagenem

tülü

gun

tendenti aliquantulum forte obftitit; aft videns fe imparem , Pom-

Coi

pejo in Syriam venienti fefe fupplicem ftitit, atque Syrize quidem

regno exutus, Commagenes vero rex a Pompejo appellatus, atque

Por

Cor

in amicitiam receptus eft.

Hsec ita plane conciliari poffe nemo ibit inficias; at ne e cerebro

[HiTU

li

meo hzec enata quis caufetur, fingulis àrreumenta dicam. Primum:

Commageni nomen ideo apud fcriptores, & vuleo tuliffe Antiochum

Pii filium, quod in Commagene partim, partim in Cilicia latuerit ; res

&,

Antiochus VII.

eft omnino his temporibus imprimis congrua. (

aQ

Evergetes , quod Sidz in Pamphylia moratus effet, S/4ezes; Antio-

Ánt

chus VIII. Epiphanes, quod, etíi ne biennio quidem , Afpendi , re-

effe

eno pulfüs , degeret , 4/pezdira di&tus eft.. Antiochus IX. Philopator,

telin

noftri Antiochi avus, fimilem ob caufam Cyazcezi cognomen tulit.

lat

ige

Quin ipfe Antiochus nofter idcirco etiam J4/rarzcus appellatus eft,C»)

uod in Afía enutritus effet.

ii

Antiochum vero in Commaeene fuitle e duobus colligo. Primo,

On

!ï

quia apud Juftinum (P objicitur Antiocho: EwzXV III. amuis , quibus

Ca

d ioranes Syriam teuutt , n Cilzcie angulo latuiffe. Eft autem Commage-

pit

J

ne ad Cilicize fines puxec. Ti£ exigua regio , ut loquitur Strabo, (2) ut

merito pro Cilicize angulo haberi poffhit.

fayg

Altera

llltnz

(i) Vide Appiani locum in Z. relatum. )( (/ & ») Appianus in Mithradaticis pag. 244. Editio Henrici

Stephani Graco- Lat.

Patre iv. Cap. vi. adfinem. (o) Áppianus in Syriacis fub finem, vide fupra in d.

( (2) Vide hzc in noftro Catalogo Regum Syriz Prolegom.

(r

(p) Juftinus Lib. 4o. Cap. z.

(4) Strabo Lib. 16. Pag. 1086. Edit. Amítelodam. 1707.

.

|

PROLEGOME SN A.

di

Altera ratio eStrabonis integro loco patebit: (*? Cozzzagene exi-

i

üm

gua iegto of y « . . . tllic pous eff Eupbratis , ad quem Seleucia feta of , caffel-

lum Mefopotamie , quod a l'ompejo Commageno reguo ad) criptum eff , in

bi

quo Selenen ( Cleopatram dicfam) TT igranes occidit , couctufam aliquazn-

diu, pofiquam Syria excidiffet.. 'Nam Jofepho tefte, (5) Ptolemaide

yoft

antea obfeffa Selene, inde fugit, cepitque Tigranes Ptolemaiden,

(ne

Thi-

& Selenen Seleuciam ufque infecutus eft.

Cum itaque certum fit , Selenen Antiochi noftri matrem Seleu-

Ti

0s

ciam , Commagenes veluti clavem, & Euphratis traje&um in pote-

ftate habuiffe, atque in Cilicize, quae ex oppofita plaga Commage-

IT

nen claudit, angulo Selenes filium Antiochum egiíTe ,quin Commage-

nen quoque, ejusque partem obtinuerit, aut faltem illic diverfatus

[läïï?

qui

fit, negari nequit. Neque fane iisdem temporibus novum aliquem

Commagenes regem Antiochum, diverfum a Syrize rege Antiocho

pno-

fingere fas eft ; cum Commagene conftanter ad Syrize regnum per-

nCi-

tinuerit, neque ullum ufquam veftigium inftituti novi regni Comma-

geni apud hiftoricos appareat ; neque vero ea res mea quidem fen-

Quo

Iu«

tentia tum licuiffet,feu per Tigranem, feu per Selenen, & Antio-

chum ejus filium. Porro autem vel ex ipfo Appiano in Mithradati-

eret,

M

cis (9 unus tantum .ziocbis rex , de quo Pompejus gloriari poffet,

Hi

-x

fuiffe demonftratur; nam triumphum Pompeji narrans Appianus, ti-

lsl

tulum profert, publice circeumlatum, quo defcripta fingulorum re-

Pom-

gum a Pompejo füba&orum nomina recenfentur ; unus illic 4z70cbzus

Conmageuus legitur; cum tamen certum fit Zzriocbum P felium fe

idem

Pompejo dediffe , eodem Appiano tefte; idem ergo eft Antiochus

Yque

Commagenus, & Pii filius Syrus, cum conftet, quam follicite ad

:eoro

triumphi materiem regum nomina conquirerentur, qui Romanis Bel-

li- Ducibus obnoxii facti effent.

Qurm:

"hüm

Et vero credibile non eft, Pompejum, qui, ut Plutarchus ( de

eo , & Dio (X) conteftantur , omnes fibi homines, regesque inprimis

Mi

eequitate , & clementia demereri ftudebat, ita omnibus re

onis exuiíTe

; VIl

j

Antiochum Pii filium, qui, ut Appianus loquitur , nullius culpse reus

.mtio-

lTV

effet, ut ei ne parvam quidem regni portionem , titulumque reeis

relinqueret ; contra Antiocho Commageno, homini novo, & heri

atüfs

nato regi, aut potius tyranno, qui bello cum Romanis experiri au-

tulit

fus efTet, regnum, & amicitiam daret ; idque prze Antiocho, cujus

eü,(o)

nobiliffimam ftirpem , & avitam Syriaci imperii potfeffionem Roma

omnis pernoffet ; quippe de quo Antiocho , ejusque fratre, hzec Ci-

primó,

cero in Romano foro elocutus fit: (2 AN'azz V'eges Syrie dntiocbi fiiros

| "

0Q

pueros fcitis Rome nuper fuiffe , qui veueraut , non propter Syrie reguum,

j

nam id fime controver/ra obtinebant , ut a. patre, 69 a majoribus accepe.

(q) Ut

vant , fed vegnum ZEgypti ad fe , 6j ad Selenen matrem Juam pertiuere ar-

bitrabaztur.

S23

Deni-

[f

j0 pv

(7) Strabo Lib. 16. Pag. 186. Edit. Amftelodam. 1707.

(5) Jofephus Lib. 13. antiquit. Cap. 16.

Proleg

(4) Appianus in Mithradat. Pag. 255. (4) Plutarchus in Pompejo. (x

) Dio Láb. 57. |

( 7) Cicero Láb. 6. in Verrem Pag. 174. Edxio Caroli Stephani anni 1554.

12

PROLEGOMEN A.

Denique Antiochum Afiaticum primum (/Commagenze regem

fuiffe oftendit numifina Cozagezorum regis Autiocbi Epipbauis ,quem

$

primum a noftro Commagense regem Eruditi fuiffe arbitrantur, apud

Haymium Tomo I., & in Cimelio noftro, in quo numifmate cum

r

ancbora íignata fit, e ftirpe Seleucidarum fuiffe Antiochos Comma-

genos comprobatur ;cum proprium Seleucidarum gentilitium fignum

e

fuerit anchora, neque alium Antiochum Seleucidam fingere liceat,

|:

regni Commageni autorem.

f

Relatus Ciceronis locus aliam nobis quzeftionem fuppeditat : ec-

quod alteri Antiochi Pii, & Selenes filio nomen fuerit? Seleucum,

If

agnomine Cybiofa&en, appellatum fuifle, non improbabile arbitror.

b

Nam, cum de alio ullo, qui de Seleuci ftirpe poft Syriam in provin-

ciam redaGram effet reliquus, praeterquam de Philippo Philadelpho,

fi Porphyrium audimus, deque Antiocho Pii filio , illiusque, de quo

agimus, fratre notitiam habeamus , porro autem aliquot ab amiffa

Syria annis, Berennice Ptolemzei Auletis filia, tefte Dione : (2277ccer-

J

Jito quodam Se/eztcg » qui vegie ejus fHirpis,que du Syria quondarzn floruerat,

Ub

pi

effet ,eumm €9 maritum appellevit 65 regat , bellique coufortem fecit.

f

uulius preti bomtuem «otdet , occifo eo drcbelaum . . . . ad fe pertraxit.

Rem porro eandem dum narrat Strabo Lib. xvir. ? nomine C-

e

&

biofactis oco Seleucz , Berenices fponfum compellat , eumque non prz-

f

cife afferit e ftirpe Seleucidarum fuiffe , fed zeorzomcauevoy 78 yévuc

dv TOV 2Z:ogioxy BaciNéov s qui f de geuere Syriacorum Regurn effe fer-

ret. Ejusdem obiter meminit Suetonius, (2 ac Cybiotaten, vel Cy-

biotandem, nif1 exfcribentium lapfus fübeft, appellat.

d

[ic

iEgyptii nempe, Ptolemeeo Aulete abfente, e Seleucidarum ftir-

e Berenicee maritum querebant, qui e matre /Egyptia oriundus

j

2:

effet. Nam fi Porphyrio (o) adftipulamur, Antiochus ipfe Afiaticus,

Pii filius (non vero Antiochus Pius,uti eftin Porphyrio ) e Cleopa-

tiQ

tü

tra Selene /Egyptia genitus, per Jegatos ab Jlexazarinis Menelaum,

Lamponuem , 69 Callimaudrum vocatus ,ut abfente ab urbe 4dexandria Pto-

j

Jemeo Dionyfo ( Aulete vulgo?) /pfe xventeus /Egypto praeffet cum. fitia-

bus Ptolemei; morbo correptus expiravvit. Moratur autem 69 Pbilippus,

Grypi ,65 T vypbenes, Ptoleme: octavi fülie frlius,de quo [uperius dilums

atque ipfum im AEgyptum iter. snoltentem ( nam bunc quoque Atexandrini

