Xl

pellant, petunt: templum fuum in monte Garizim Dei veri cul.

tui excitatum, A/e 'EAAxv(s Jovis Gracamici nomine impie confe-

crari. ( a)

juti

Senex quidam Antiochenus, Atheneus nomine, ab Antiocho

&

mittitur , qui Samaritanis petentibus Aie zev(s Tovis Hofpitalis ( qua-

fi Jupiter Gracanicus Samaritanorum novus Hofpes diceretur ) ido-

lum in templo Garizim: invitis vero Judais in templo Jerofoly-

Die xv.

1U$

mitano A/e 'Oauuzís , Jovis Olympii idolum erigeret.

menfis Casleu Jerofolymis id patratum eft. (5)

Nn

Judai

(£) Liviuslib. 45. (v) Lib. ». Macch. c. $. v. 24. &c. )( Confer. lib. 1. Macch. c. r. v. 3o. )( Jofeph. lib.1.

ef

ant.c. f. (x) s. Macch.c. g. v.27. )C t. Macch. c. 1. v. 29.,& 40., & 41. X( Jofeph. lib. 12. ant. c. g.

lus

(7) Livius lib. 44. X Juftinus lib. 35. c. r. X. Valerius Max.lib. g. c.11. )(. Frontinus ftratagematum lib. r.

um

c.12. Xv Mentionem quoque vi&i Perfei facit lib 1. Macch. c.8. v.5. )( Pliniuslib. z. c. 1 2., & Cicero de

fene&ute hujus eclipfis meminere. )( Ufferius in Annal. ad hunc annum ante &ram Chrifti 168.

(2) Livius lib. 45. )( Polybius legat. 92. )( Cicero Philippica $. )( Juftinus lib. 24. c. 3. ( Vellejus Pa-

i

terculus lib. 1. c. ro. )( Appianus Syr. )( Plutarchus in Apophthegmatis €. 32. &c

(zz) Lib. r. Macch. cap. r. v. 45. &c.

lo

(4) Jofeph. lib. 12.ant. c. ;. ubi Samaritanorum epiftolam, & Antiochi refponfum adfert; fed horum fidem

dubiam facit annus 46. in refcripto Antiochi fignatus , cui &ra congrua inveniri nequit. Nifi omiffo

centenario numero fit annus zrz Seleucidarum , ac tum hoc refcriptum anno fequenti conveniret.

8

(&) a. Macch. cap. 6. v. 1. &c. )(. 1. Macch. c. 1. v. 46. , & 57. &c.

d

i i m i

]

BO

ANANSME E S.

Ante

Periodi

[Ere

€hrift,

juliane.

Seleuc.,

Prater

167|4547

146

Judai hoc, & fuperiore anno acerbiffime vexati funt.

profanata facra ad immolandum idolis , & porcinas carnes, le-

ge vetitas, edendas adigebantur: difcindebantur libri facri , &

flammis abolebantur, aliaque impie, & crudeliter patrabantur.

Multi Judeorum turpiter a fancta lege fua defecere; multi Dio-

nyfia, feíta Baccho facra, hederam ferentes: deducere cogeban-

tur. (€)

Eleazarus facerdotali e genere fcriba peritiffimus nonagena-

rius pro vera religione crudelem mortem fuftinet.

Septem fratres Macchabei cum matre fua tormentis pro re-

ligione patrum fuorum feviffime excruciantur.

Fl. Jofepbus hi-

ftoricus matrem Solomonam ( aliis Hannam ) appellat; fratrum

hic nomina exhibet: Macchabaus, Aber , Machir , Judas , Achas,

Areth, Jacob. (d)

Hifce temporibus in urbe Modin precipue vir dignationis pro

lege Dei fe extulit Mattathias, filius Johannis, filii Simeonis, fa-

cerdos ex filiis Joarib ab Jerufalem.

uinque ei erant filii:

O-

hannes , qui cognominabatur Gaddis, Simon Thafi, Judas Mac-

chabzus, Eleazarus Abaron, & Jonathan Apphus. Apud Jofe-

phum Simeon , Mattathise avus, Atfamonzi filius nominatur. Sane

Pofteri Mattathie & AMacchabai , & Affamonai appellari folent.

Hic Mattathias impia facrificia magna libertate detreCtavit, &

Judeum palam idolis facra facientem fuper ipfa ara jugulavit,

hortatusque pios omnes, ut fe fequerentur, in montes feceffit.

Eidem fortiter multa agenti Affidei fefe adjungunt, multique

alii ejus judicio fe fubmittunt.

Ob multos Judzos fabbato jugu-

latos decernitur : Sabbato quoque. repugnare fas effe. (e)

*X

Completur abominanda impietas, dum xxv. die menfis Casleu

fuper aram Deo dicatam diis facrificatur. (ee)

166 |4549

147

Antiochus Epiphames, cum ob alia multa, tum ob infanam

fumptuum profutionem,

ua ludos Antiochie ad Daphnen ma-

gnificentiffimos inflituit ,

punanes , id eft, Infamus merito audiit.

Eos ludos etiam ítulta emulatio concivit, qua incitatus Antio-

chus Paullum /Emilium liberalitate fuperare ftuduit, qui in Ma-

cedonia percelebres ludos ediderat. (f )

Mattathias ad pietatem, ac fortitudinem fuos cohortatus, fra-

tribusque Simonem patris loco commendans, & belli ducem Ju-

dam Macchabaum conflituens, vitam finiit.

Filii patris corpus

in Modin fepelierunt, omnisque Ifrael eundem planctu profecu-

tus eft. (ff)

16. Caput

(e) 1. Macch. c. 1. v. $8. &c.. )(. 3. Maacch. c. 6. v. 4. &c.

(4) 2. Macch. c. 6. v. 18. &c., & c. 7. toto.

X Jofeph in libello de Macchabzis ,

feu qrtpi eéuTox.préTopog Actyimpi.

Jofeph. lib. 12. ant. c. 6., &lib. z. bellic. 1. ubi Mattathias a Jo

(«) 1. Macch. c. 2. ufque v. 49. (

fepho etiam Matthias appellatur. (

Macchabeorum nomen . Fortes, aC Pugnaces.. Atque ita. feptem illi fratres Martyres Macchabai vel ob for-

titudinem , vel a fratris natu maximi nomine appellati funt. Simile quid de

Jude Macchabzi fucceffori-

bus dici poteft. J4ffzmonai, vel Afzmonei dicebantur Viri Principes.

Afdei,vel Afidei Püi,vel Mifericordes

appellabantur , qui cetu conftituto fe pro lege Dei, etiam fanguin

€ propugnanda, offerebant.

(«c) 1. Macch. c. 1. v. 62. &c. confer. 1. Macch. c. 4. v. $2:,4 & $9.

& 1. Macch. c. 1. v. 57.

Vide di-

&a in Prolegomenis parte 2.c. j.

) Polybius apud Athenzum lib.

((

"

') 1- Macchab. c. 2. v. 49. &c.

$* €. 4.$ & lib. 10. c. 12. 2( Diodorus Siculus in Excerptis Valefii.

NUMISMATA ANTIOCHI IV.

51

iet

OEOY. EPIPHANIs.

le

TasuLA VIL

dt

IQ«

JEneus IiI,

16

ll

Caput Antiochi diadematum cum figno incufo ad collum.

Nofter,

BAXIAEOX. ANTIOXOW. XIAQN. Regis Zntiochi Sidotio-

Theupoli,

rum

Navis.

In alio litere Phoenicie fubfcripta.

d

4Eneus IiI,

17

ANTIOXOY. /htiochi.

Haym.

Caput hujus Antiochi cum corona ra-

diata, & diademate.

o

XIAON. - - fic Sidoniorum.

li

Europa, vel Dea Sidonia tauro

vecta.

i

JEneus II,

19

1

AMP. id eft: /mo 144. Caput Antiochi diadematum.

: Vaillant,

BAXIAEOX. ANTIOXOT. 'TYPION. Regis Zuticbi Tyrio-

vrum. Navis, & litere Pbhoenicia.

4Eneus II

T9

Caput Antiochi diadematum, ad occiput EMP. — Z 14j.

Nofter.

BAXIAEOX. ANTIOXOT. TYPION. Navis, & literz Phoe-

)ïi()

la

nicia.

Jo

JEneus III

20

Caput Antiochi IV. cum corona ràdiata.

Nofter,

iC

ANTIOXEON. 'TON. IIPOX. AAGONHN. 4htiocbeuorum , qui

Vaillant.

£-

Jint ad Dapbuen. — Jupiter Olympius ftans, d. corollam proten-

ne

dit, f. veftem adducit.

JEneus UI

2I

Similis numus; in area averfe AL, & aliud monogramma

Nofter,

dubium.

"Theupoli,

ZEneus III,

22

Similes numi; fed in area averfe partis alter tri

D.Favvkener

ter l'A. BA. exhibet :

podem, aïl—

j

alii alia monogrammata.

[

JEneus lII

23,

Caput Antiochi cum corona radiata.

Nofter,

Baudelot,

u

BAXIAEOX. ANTIOXOT.

Figura bigis vecta , concitato

AU

equorum curfu.

JEneus IT,

ve] III,

24

Caput Antiochi cum corona radiata.

ANTIOXEON. TON. EN. IITOAEMAIAL Zitiochenorum , qui

Vaillant.

t

Jint Ptolemaide. — Jupiter Olympius ftans, d. coronam proten-

dit, f. veftem colligit.

JEneus lII

25

Simile caput.

fn

ANTIOXEON. TON. IIPOX. KAAAIPOHN. Zhitiocbeuoruim,

Vaillaft;

p

qui fuut Calirbo?m. — Jupiter ftans , d. coronam, vel pateram,

Í. haítam.

j

26

0

4&neus III

Simile caput.

ANTIOXEQON. TON.

Eru

KAAAIPOHN.

Alutiocheuorum,

Nofter,

H

qui funt ad Callrboén. Jupiter ftans , d. aquilam , £. haftam.! "**

JEneus III

27

Caput Antiochi (quo ornatu, non eft adnotatum.)

Memoires de

"Trevoux.

[à

BAXIAEQX. ANTIOXOT. Caput arietis.

Anno 1737.

pag. 1289.

u

JS

Nn»Ó

Qu

Judas

neuit his ad-

(20.) Antiochia Syrie metropolis ad Orontém fluvium ab aliis Antiochüs in nümis fe difti

&

in eo fta-

je&is : 44 Daphzen ,amznum , & vicinum urbi locum , ubi Apollini fplendidum templum,

tuam jovis Olympii magnitudine, pofuit Antiochus, uti füperius ex Paufania, & Marcellino didum

eft: Ludos quoque magnificentifimos ad Daphnen inflituit, uti in Annalibus memoratur: Jupiter

Olympius coronam vi&oribus offert.

(23-) Certamina equorum, & curruum in ludis ad Daphnen indicantur , quos Antiochus inftituit.

|

(242 Sub his verbis: Antiochenorum, qui funt Ptolemaide, aut Antiocheni negotiatores , Ptolemaidem

(r

requentantes , aut ipfi cives Ptolemaidis, jure civitatis Antiochenz donati, intelligi poffunt: po-

r

erius preplacet. Videlib. z. Macch. c. 4. v. 9.

du

(25-26-) Duplici modo in Grazco exprimitur Ts ad Callihroén, quo ab aliis Antiochiis fe hec Antiochia

difcernit , qua etiam KEdeffa vocatur, in Arabia Syrie vicina trans Euphratem ad pulchras aquas

di

(feu Callirhoen) fita, de qua Plinius lib. s.

(27-) Aries frequens in numis Ántiochiz ad Daphnen, aut Jovis Hammonis cultum , aut robur orbis , aut

lata paícua agri indicat.

Mil lsss d

52

ANNALES.

ll

Ánte

Periodi

AEra

Chrifti,

Juliane,

Seleuc,

166 4549

147

Judas Macchabzus multa íftrenue patrat pro lege DEI: Apol-

onium Samarie, & Seronem Coelefyrie prafectos prelio pro-

fligat. Antiochus ira fuccenfus vindictam de Judais meditatur,

fed pecuniarum defe&u belli fumptibus tolerandis impar, in Per-

fidem iter parat, inde pec;unias ablaturus. (g)

AntiochusILyfis Syriam regendam, & filium Antiochum edu-

candum committit relicto dimidio exercitu, quo Judaos exfcin-

deret: quibus ita difpofitis rex iter in Perfidem ingreditur. In-

terea Philippus Jerofolymorum pr&fe&us a Ptolemeo Coelefy-

rie duce fubfidiarias copias petit; mittitur Gorgias, & Nicanor

ilrenui ambo duces cum valida armatorum manu.

Hi quoque a

Juda ceduntur, dum Jofeph, & Simon (feu Simeon) & Jona-

than ( feu Jonathas ) Judz fratres ducum munere egregie fungun-

tur. . Lyfias auditis fuorum claudibus confunditur. (h)

165|4549

149

Lyfias coacto fexagies mille militum exercitu in Judeos mo-

vet ; fed iterata clade a Juda illata Antiochiam inglorius reverti-

tur. (1)

Antiochus rex in Artaxiam Armenie regem arma expedit:

eundem prelio victum capit. (/) Subinde in ulteriores regio-

nes abit.

Interea Judas Macchabzus depulíis hoftibus Jerofolyma ingre-

ditur: templum , & are repurgantur , reftituuntur, confecran-

tur: die XXV. menfis Casleu facrificia peraguntur: ejus diei fo-

lemnis memoria inflituitur: mons Sion, & alia Judez loca mu-

niuntur.

Gentes idololatre , Jud&z confines , his auditis Ju-

daos in fuis terris degentes occidunt. (1)

Judas in has gentes bellum parat, atque in Idumea, & Acra-

bathane contra filios Efau bellare incipit. (7)

164,4550

149

Multo ante veris initium Antiochus, regiones trans Euphra-

tem peragrans, Perfepolin, feu Elymaidem petiit; qua in urbe

templum pradives Veneris, vel Diane Perfice fpoliaturus , a

L

concurrentibus loci accolis cum dedecore repulfus eft, atque in-

de Ecbatana fugit. (0)

Prope Ecbatana audiens Antiochus clades ab Judais in Syria

fuis illatas, rabie infaniens horrendas minas eructat: tum illico

diro vifcerum dolore correptus jubet furens equos impelli; at cur-

ollifis, ac

ru, quo per Babyloniam in Syriam tendebat, effufus c

diítor-

(g) Judam Macchabzi nomen tuliffe , quidam Rabbinice conjiciunt ex primis literis illius loci Exodi 15.v.11.

mm m*xNx3 302 3 Quis ut. in Diis Ó Deus? Primas vocabulorum hujus fententiz literas 3320

vexillis infcripfiffe putant Judam, atque inde Macchabeum dictum. ngeniofe, & apte cogitationi

folida au&oritas deeft. ( Lib. 1. Macchab. c. 3. v. 8. &c. )( 2. Macchab. c. 8. v, 6. &c. X ]oï'eph. lib.

12. antiq. c. 7. X( Severus Sulpitius facrz hift. lib. ?. (7) 1. Macch. c. 3. v. 31. &c. X Confer. lib. z.

Macch. c. $. v. 22., & c. 8. v. 8. &c.. )( 1. Macch. c. 4. v. 1. &c.

Q

1. Macch. c. 4. v. 28. &c.

(1) Appianus Syr. ( S. Hieronymus in c. 11. Danielis.

(9) 1. Macch. c. 4. v. 36. &c. X 2. Macch. c. 1o. ( Jofeph. lib. 12. antiq. c. 7. X 1. Macch. c. . v. 1.,

& c. 6. ( Vide di&a in Prolegomenis parte 2. c. $. (7) 1. Macch. c. y. v. 3. ufque ad 9.

(e) 1. Macch. c. 6. v. 1. &c. )( 2. Macch. c. 9. v. 1. &c. ( Appianus in Syr. )( Vide Prolegomena no-

ftra parte 2. c. ultimo. )( S. Hieronymus in c. 11. Danielis. )( Seguinus numiíma vetus protulit , in

quo capiti Dianz adícriptum: IIEPZIKH. Perfíca.

——

ANNALES

Cn

Ánte

Periodi

JEroe

J

Chrift.

Juliana. | Seleuc.

164 4550

149 |diftortis membris, a vermibus prope urbem 'T'abas in montibus

mifere confumitur fub initium veris.

Paullo ante mortem fue

lt

j

in Judaos fa2vitie, & violati templi poenam agnofcens, ad eos-

dem diétata epiftola multa ipfis bona, fi reftitueretur, fpondet,

atque filium fuum Antiochum commendat : Philippo amico, &

l]s

fecum educato diadema, ftolam regiam, & annulum tradit, ad

Antiochum filium deferenda. (p)

n

[l-

Antiochus regnavit annis XI. completis: fuit vitiis illuftris, &

j

T

politicis quibusdam virtutibus magnificentia, facilitate, & aftu-

tia.

Filios duos reliquit Antiochum V., & Alexandrum I. de

d

quo dubium , an legitima ex uxore natus fit , cujus nomen nefcitur ;

d-

1l

filiam unam Laodicen fuftulit, aut certe de aliis non conftat, (q )

Antiochus IV. multa impii idolorum cultus monimenta reli.

quit: item Antiochiam Syris quarta parte auxit: urbem Emath

10

(in regione tribus Nephtali ad Libanum, aut Antilibanum mon-

(

tem fitam, vel potius Chamath Oronti Syriz fluvio affufam ) in-

ftauravit, ac de fuo cognomine Epiphaniam appellavit. (v)

ii

Philippus procurato Antiochi regis funere, ab Lyfia fibi me-

tuens, vitata Syria in /Egyptum ad Ptolemeum Philometorem

Jo-

fugit. (5)

O o

Alla-

[e

(*) Au&ores modo relati ibidem )( Polybius ob Diane templum violatum Antiochum a demone tortum

fuiffe refert , fed ex relatione idololatrarum. )( in excerptis Valefii. (( Jofeph. lib. 12. antiq. c. 9. X

E

Prolegomena noftra parte. 2. c. ult.

fo

(4) Eufebius. & Porphyrius. )( Appianus Syr. errat, qui duos, nec integros regni annos huic Antio-

cho adfignat. )( Polybius legat. 26. )( Athenzus lib, 10. c. 10. )( IMalela in Chronico.

il

(7) S. Hieronymus c. 11. Dan. X Strabo lib. 16. )( Paufanias lib. . )( Marcellinus lib. 22. )( Ptolem.

J

& Plin. lib. j.

(5) . 2. Macchab. c. 9. v. 29.

NUMISMATA ANTIOCHI IV.

fd«

OEOY. EPIPHANIS.

fà»

TABULA VII.

rbe

«

Asgent, 11 |28.. Caput Antiochi diadematum.

Noris

Harduin,

m-

BAXIAEQX. ANTIOXOT. TTPION. ZMP. Regis Zutiochi Ty-

vriorum ZAwmo 147.

Navis cum gubernaculo : inferius literze

Phoenicia.

4n&s II. |59, Caput Antiochi cum corona radiata, jugatum capiti muliebri.

Nofter,

yria

Duo Dio-

|ico

TPIHOAITON. zLMP. Tripolitarun : 4umo 147.

Cüf

fcuri in equis.

Lv

4n&s lII |30, Caput Antiochi cum corona radiata.

Haym.

BAXIAEOX. ANTIOXOT. OEOY. EIIIDANOTX. Regis Autiocbi

f

Dei Illufivis , vel Nobilis.

Ornamentum quidpiam gemmis di-

y1t

ftin&tum. Vide numi imaginem.

»

jtiont

fi

h:

(29-) Vultus Antiocho IV. perfimilis, & diadema prater radios , annique note perfuadent hunc numum ad

&c

Antiochum I V. referendum effe.

iNeque obftat forma litere Tj, que feriori atati propria vide-

, 15

tur. iNam f&pe fallit hzc conje&ura; dabimus numifma Alexandri Il. cum fimili Zeta: item dedi-

mus Ántigoni numum cum litera poft Domitianum fere ufitata forma.

, 00

(309.) Ornamentum hoc fibulam auream effe cenfeo, qualem intimis amicis, virisque fummis, & cogná-

tis dono dabant regesSyriz , tefte lib. 1. Macchab. c. ro. v. 9,

Lyfiz data videtur hzc fibula, qui cu-

TE

rater regni conflitutus , grat& memori& ergo hunc numum fignandum curaverit.

ANNALES

54

Ante

Periodi

4Era

|

['

Chiift.

juliane,

Seleuc,

171|4543

142

Allato per curfores in Syriam de Antiochi IV. morte nuncio,

yfias Antiochum V. Antiochi IV. filium, novem annos natum,

regem promulgari, & inaugurari curat, addito cognomine: Eu-

patoris, id eft: Boni, feu felicis patris filii.

Lyíig? negotia re-

ni fumma cum poteftate curanda committuntur. (1)

Ipfo regni fui initio Antiochus Eupator ad Lyyfiam, tum forte

ab aula abfentem literas dat, atque alias quoque ad Judaos fcri-

ptas die XV. Menfis Xanthici, quibus beneficia, & religionis li-

bertatem pollicetur, ut pacem regni fui exordio procuraret ; Ro-

mani legati epiftolam adjungunt, qua fuam in Judaos benevolen-

tiam conteflantur.

Pax conflituitur-

Ptolemaus Macer Judez

prafectus cum ea gente pacifice agit, fed mox infectationibus au-

licis vexatus veneno vitam finit. (1)

Lyfias in Ptolemai Macri prafecturam involat: Judaos affli-

Olympias CLIV.

git; inde bellum recrudefcit.

Judas Macchabaus irruentes pri-

mum minores duces T'imotheum, Chaeream, & Apollophanem

profligat, necatque, angelis etiam quinque a Deo fubfidio mif-

fis forma afpectabili.

Cum Idumsais aut interea, aut paullo an-

tea Judas pralia felicia mifcuit. Denique adproperansTL yfias cum

octoginra millium exercitu ad Bethfuram ab Juda infigni pugna,

angelo duce, fuperatur.

Lyíias victus ad Judeos literas dat

die X XIV. menfis Diofcori circa autumni initium, & pacem

cum Judais inftaurat. (x)

:

Judaos agriculturz& operam dantes vicinz gentes rurfum infe-

ftant; aft ab Juda coercentur, multa preclare patrantur, in Ga-

laatide urbes occupantur. (.y)

Demetrius Seleuci IV. Philopatoris filius Roms jam ab anno

Seleucidarum CXX XVI. obfes detentus, a fenatu poftulat in re-

gnum patrium reftitui.

Sed fenatus maluit fub puero Antiocho,

quam fub Demetrio jam tertium, ac vicefimum statis annum agen-

te Syriam effe.

163 |4551

150

Legatos tamen fenatus Romanus in Syriam dimittit Cn. Octa-

vium, Spur. Lucretium, & L. Aurelium, qui ejus regni res di-

fpicerent, & adminiftrationem captarent : elephantes enervari,

naves armatas , quz fupra preftitutum Syris numerum effent,

comburi curarent. ( Z )

Judas Macchabaus pergit Judzos adverfus vicinarum gentium

infultus vindicare.

E

Antiochi V. duces Apollonius, & 'limotheus (alius a fupra

memorato ) pacem cum Judais initiam violant.

Gorgiam Syriacum ducem ]udas fugat: Idumseos infeftat ;

Sacerdo-

Azotiorum agrum fpoliat, & aras idolorum evertit.

tes quidam temere pugnam captantes caduntur.

Judas Syros milites in arce Jerofolymitana collocatos, & urbi

fancte infeítos, obfidet: hzc poft initium veris facta. (a)

Cn.

(£) Lib. z. Macchab. c. 10. v. 10. &c. X( Appianus in Syriacis Antiochum 'V. novem annos natum a

»

patre relictum adnotavit.

(9») Lib. z. Macchab. c. 11. v. 22. &c., & c. 10. v. 12., & 13. ( Confer r. Macchab. c. 8. v. $. X(

Vide di&a in Prolegomenis parte 2: 6355 /65,4.

( Vide Prolegomena noftra ibidem. )( ». Macchab. c. 10. v. 14. &c. , & c. 11. ab initio ufque ad v. 23.

(Q) Lib. z. Macchab. c. 12. v. 1., & v. 3. &c. )( 1. Macchab. c. $. v. 9. &c.

(z) Polybius legat. 107. X Juftinus lib. 34. c. 3. )( Appianus Syr. qui notat annum «tatis

Dem.e'criiu

(4) Láb. z. Macch. c. 12. v. 2., & v. 17. &c. ( 1. Macch. c. $. V. 28. &c., & c. g. y- 18. &c.

ANNALES

35

Ante

Periodi

JEnee

Chrift,

Juliane, | Seleuc,

lj

163 4551

150

d

Antiochus Eupator auditis Jude Macchabsi progreffibus vali4

l'

do, & jam praparato cum exercitu in Judzos properat, & Beth.

zuram óbfidet. ]Judas regi occurrit: prelium tentat; fed rece-

dere cogitur. Hoc in prelio Eleazarusa maximo regio elephan-

to, quem confoderat, opprimitur. ]judas Antiochum variis in-

e

fultibus fatigat; Bethfura tamen fe dedere cogitur defectu anno-

t

ne ob annum Sabbaticum, qui autumno anni Juliani przceden-

li

tis coeperat. Jerofolymis rex caftra admovet. (5)

Philippus ille Antiochi IV. collactaneus (qui ex /Egypto pro-

1

diens, ab Antiocho V. negotiis Antiochie prepofitu$ erat) co-

"d

pias e Media , & Perfia collectas fibi obnoxias reddit , ut pre-

Ü

reptam fibi a Lyfia regni adminittrationem obtineret. (c)

Lyfias Philippum veritus, fuadet Antiocho, uti cum Judeis

i

pacem inftauraret; cofifit pax: rex in monte Sion facrificium Deo

)u

offert, ac templum honorat; fed mox violat pacta, dum Sionis

dul

muros deftrui jubet.

Lyfias apud Ptolemaidenfes nova cum Ju-

jf.

dais pacta tuetur.

Rex adverfus Philippum Antiochiam pro-

n

erat.

|[rl

Menelaus pontifex, fed non legitimus, plurimorum malorum

ld

incentor regis juffu Berrhoez in turrim cineribus plenam abjicitur.

ht

Menelao impio impium item Alcimum Antiochus in pontificatu

C

Judaico fufficit ; id videns Onias, Oniz III. pontificis filius, in

/Egyptum ad Ptolemzeum Philometorem abit, a quo poftea ob-

Ye.

tinuit, ut templum Jerofolymitano fimile in prefectura Helio-

ji-

politana excitaretur. (d)

Legati Romani ( de quibus initio hujus anni dictum ) in Syria

Ifl0

imperiofe mandata ab fenatu fuo exequuntur. Id non ferens Le-

IC-

ptines, nefcio quis, Cn. Octavium legationis principem Laodi-

10

ces in balneo occidit. Lyfias Octavii funus honerifice procurat,

en

atque illico ad fe, & regem ab hujus facinoris fufpicione pur-

gandos legatos Romam dimittit. (e)

Ptolemzus Philometor ab Evergete fratre regno pulfus, Ro-

-

di

mam confugit: iliic a Demetrio obfide fplendide, deinde etiam

a fenatu excipitur. (f)

ifly

li

162|4552

1$I

Antiochus Antiochiam a rebelli Philippo armis munitam vi oc-

cupat. Philippum morte mulétat. ( )

il

Romani Ptolemezum Philometorem Évergete fratri conciliare

ftatuunt ita, ut huic Cyrene , Philometori /Egyptus cederet:

Evergotes male contentus Romam properat. (5)

pra

) 2.Macchab. c.15. v. 1. &c. )( 1. Macchab. c. 6. v. 31. &c.-)( Tofeph. lib. 12. ant. c. 9.

(c) Jofeph. ibidem lib. . Macchab. c. 6. v. 55. )( Fafti Siculi Philippum hunc Baziévor]a ; Regnantem appel-

As

lant; fed non conflat ab eo titulum regis affumptum; inter reges Syriz certe non folet referri.

X

jo-

(4) 1, Macchab. c. 6. v. $. &c. ( 2. Macchab. c. 13. v. 23. &c. )( Jofeph. Bell. jud. lib. z. c. 1. ,

& ant,

lib. 12. c. 9. )( (e) Polybiu

Slegat. 114., & 122. )( Appianus Syr.

X« Cicero Philippica 9. X« Ju-

lius Obfequens de prodigiis. )( Plinius lib. 34. c. 6. errat. confundendo legatos hos cum iis, qui ad

yrbi

Antiochum IV, Roma miffi funt. ( /) Valer. Max. lib. ;.c. 15. )( Diodorus Sic. excerptis Valefii. )(

) 1. Macchab. c. 6. v. 63. X(, Jofeph. lib. 12. antiq. c. 9. )( Fafti Siculi, errant in anno. )(

:

) Polybius legat. 115. )( Lávii epitome lib. 47.

NUMISMA ANTIOCHI V. EuPAToRIs. Tar. VII.

A:gen. 1. | Caput juvenile, diadematum Antiochi intra lauream.

Vaillant,

BAXIAEQX. ANTIOXOT. EXYIHATOPOX. Regis Eupatoris.|P-evkeer

p

Jupiter feminudus fedens, d. victoriolam, f. hattam, in area

X

nota incerta. Cavendum , ne numi Antiochi Philopatoris

pvl

mutatis literis adulteratii pro numis Antiochi Eupatoris ra-

riffimis obtradantur: fraudem vultus etiam prodet.

Ooa

Cn. Ocla-

56

ANNALE S.

Ante

Periodi

AEra

1

Chrift.

juliane.

Seleuc.

16214552

151

Cn. Octavii cede Rom: obnunciata, Syris legatis regem An-

tiochum, & Lyfiam excufare contendentibus , nihil ab fenatu re-

i

fponfum eft: Octavio flatua in roftris ponenda curatur. (5)

Demetrius in urbe obfes, Polybii hiftoriographi tum Romze

agentis confilio , itemque opera Menithylli, legati Ptolemei

Philometoris no&u Roma elabitur, navique ad oftia Tiberina

Ài

confcenfa in Syriam tendit ipfo veris initio; Diodorum in Sy-

riam praemiferat, qui $

yrorum animos exploraret, & folicitaret.

(1)

In Lyciam primum delatus Demetrius ( quem Romani re fe-

rius cognita perfequendum non putarunt )ad fenatum Romanum

officiofas literas dat, quibus ajebat hoc fe iter Octavii legati ul-

cifcendi , & Lyfiz caftigandi caufa arripuiffe.

Inde 'T'ripolin de-

vectus, & Apamea mox potitus, Antiochiam porro feftinans De-

)5

metrius regem fe ferre coepit, primus e Seleucidis hujus nomi-

nis rex, affumptis titulis: ORKOY. GIAOHATOPOX. EOTHPOX.

Dei , vel Divi patrem amantis , Servatoris.

Quafi Syriam amantiffi-

mi patris hereditatem adiens, Dei fervatoris inftar in meliorem

ftatum reftitueret.

Antiochus V. Eupator cum Lyfia Demetrio

Antiochia amice obviam egrefli ab exercitu, Demetrio volente,

necantur. (1)

Periit Antiochus V. tertio regni fui anno inchoato : vixit an-

nos undecim completos.

Ab hoc Antiocho V. expeditionem in

[Egyptum contra Philometorem fufceptam effe , percuffamque

tum, Eufebius in Chronico priore refert ; fed videtur An-

tiochi IV. acta filio ejus Antiocho V. errore adícribere. (m)

Demetrius Timarchum Babylonis prefectum , & Heraclidem

E

serario prapofitum, munere fuo acerbe functos e medio tollit;

idcirco a Babyloniis £OTHP. Servator acclamatus eft. (1)

&t

Alcimus circa autumni initium a Dcmetrio pontificatum, ab

Antiocho V. fibi datum confirmari petit, oblatis corona, & ra-

mis aureis ; multa contragentem fuam, & Affideos, quorum ca-

put erat Judas Macchabaus, apud Demetrium per calumniam

l

queritur.

Regis juffu Alcimus, & Bacchides Mefopotamize

prafectus cum exercitu adverfus Judeos mittuentur: Judam do-

lis capere, fed fruftra conantur.

Alcimus Affideos ad fe fu-

&

gientes occidit.

Judas Alcimi copias coércet. (0)

Alcimus accufationes fuas innovat.

Nicanor elephantorum

praefectus, & ofor Judeorum mittitur, ut Judam, & focios per-

deret.

&

Gentes fefe jungunt Nicanori. Judas generofe arma pa-

rat; cum eodem Nicanor pacem ferit , & familiariter agens nup-

tias ei perfuadet.

Hec egre ferens Alcimus tertio ad Deme-

trium adit, & Nicanorem etiam accufat; rex Nicanori mandat:

Judam captivum fibi tradat.

Severo mandato coactus Nicanor

Jude infidias ftruit. (p)

1. Caput

() Polybius legat. 114. )( Cicero Philippica 9. )( (7) Polybius legat. 114. fufe hzc enarrat. )( 1. Mace-

chab. c. 7. v. 1.

l) 1. Macch.c. 7. v. 1. &c. )(. AppianusSyr. )( Juftinus lib. 34.c. 3. )( 2. Macch.

C.14. V. I. , & 2. )( (z) Eufebius in Chronico, & Jofephus lib. r2. ant. c, 1o. duos regni annos

Antiocho V. tribuunt , qui completi accipiendi fünt.

rrat Porphyrius, & Sulpitius Severus hiftor.

facre lib. 2. qui fesquialterum tantum annum hujus Antiochi regno adfcribunt. )( Vide Prolegomena

noftra, parte 2. c.4. , & $. Appianus Syr. collatus cum facra hiftoria. )(

(z) Appianus Syr. )(. (o) 1. Macchab. c. 7. v. $. Collatus cum 2. Macchab. c. 14. v. 3. &c. )( Thal-

li vocantur aurei rami olearum , quos ex templo Alcimus abftuliffe videtur: Bahe, vel Baine eft ramus

lauri aureus. )( De Affideis di&um eft ad annum ante zram Chrifti 168. nota (4)

(9) 2. Macchab. c. 14. v. 26. &c.

NUMISMATA DEMETRII

I.

51

OEOY. PHriLoPATORIS SoTERIS,

ln

lasBuLA

VIIL, & VIII.

C

1. Caput Demetrii diadematum, & modice barbatum.k

It

Argent, I.

3l

BAXIAEOX. AHMHTIPIOY. OEOY. cIAOIIAATOPOX. ZOQ-| vailan,

THPOX. Regis Demetrü, Dei, Pbüopatoris , Soteris. — Jupiter

D

V.

feminudus fedens, d. victoriolam, f. haftam.

Argent. I,

In alio inferius monogramma.

D.Favvkener

ji

Vaillant,

f

JEneus IIT

2. Caput fimile przcedenti.

(

* BAXIAEQX. AHMHTPIOY. «cIAOIHIATOPOX. XEQOQTHPOX.

ul

Regis Demetri , Philopatoris , Soteris. Mercurius nudus flans, d.

le

ramum, f. caduceum.

In area monogrammata.

jt

T

JEneus IIT.

Nofter,

3. Caput Dianse cum pharetra a tergo.

»

BAXIAEQOX. AHMHTITIOT.

Regis. Demetrii.

Pharetra, &

Haym.

arcus.

(f

em

10

4&neus III.

4. Caput Demetrii diadematum.

Geflnerus.

t

AHMHTPIOT. TTPION. ANP. Regis Demetrü Tyriorum. — Zuno

1j1

Navis, & litere Phoenicia.

atl

Bil

JEneus III.

$- Caput Gr

hi.

Haym.

Jie

BAXIAEQX. AHMHTPIOY. XOTHPOX. Caput cervi, in area

ln

monogramma.

C

JEneus IIL

C. Reg.

6. Caput leonis. )( Eadem epigraphe: Caput apri.

it;

Nofter,

JEneus IIT

7. Caput equi.

Haym.

)

BAXIAEQX. AHMHTPIOT. Caput elephantis.

f

C*

JEneus

Similis

Nofter,

afit

IL & IIL.

9. Caput Apollinis laureatum vultu Demetrio fimili.

Haym.

inícriptio: Tripus ftans.

"Theupoli,

g

l0-

JEneus III

Begerus,

fü-

9. Similis numus; fed ad capuf Apollinis adjuncta pharetra

cum arcu.

u

Xt

JEneus IlI

1c. Caput Demetrii diadematum.

Nofter.

PZ

BAXIAEOX. AHMHTPIOY. ZXIAQONIQ.

N. Regis Demetrü Sido-

D.Favvkener

"iorum. Nawvis cum literis Phoeniciis.

p

nC-

at

Judas

nof

Pp

Demetrium hunc primum ejus nominis Syrie regem dicimus, folam nempe refpiciendo Seleucidarum re-

gum feriem, ad quam Demetrius Poliorcetes non refertur.

Mercurius iter agentium patronus ab idololatris creditus eft; h

uic gratum fe Demetrius feliciter confe-

&o Roma in Syriam itinere exhibuit.

Demetrius in Lyciam primum appulfus , videtur ad Dianam Ephefiam , vel

Pergzam in Pamphylia vo-

Mi

ta fufcepiffe pro abfolvendo profpere itinere, que vota in Syria folverit.

T

Dubito: an epocha AN?. rete le&ta fit; nec fit ANr.

1109

;

& 6. Gryphus fortitudinis, cervus celeritatis fymbola habentur: leo;

& aper fortitudinem in bello, aut

flor.

in venatione indicare videntur.

Yena

10

Elephantorum, & equitatus robur inftauratum denotatur.

Sidonii advenienti Demetrio, & ad vicinam Sidoni Tripolin appulfo hoc numo fignato gr

atulari viden-

"h

nifi prirpum

tur; nam certz quidem annorum notz in numis Demetrii ha&enus non confpecta funt ,

ymi

anni 1j4.

50

Ante

Periodi

JE£raé

xANNALES.

Chrift.

Seleuc.

julianz,

161|4553

152

Judas Macchabeus Nicanoris dolos vitans, latibula querit, &

cum eodem congreffum declinat.

Re ad arma deducta, exerci-

tus Nicanoris c:editur; Nicanor montem Sion afcendens, Judam

fibi dedi depofcit: facerdotes, & fanéta afpernatur , atque im-

pias fublata dextra in locum fanétum minas effundit. (q)

Rhazis fenator Jerofolymitanus Judeorum pater dictus, a Ni-

canore ad excruciandum quzfitus, feipfum miferis modis inte-

rimit. (v)

Inter Bethoron, & Hadafa Judas ingenti clade Nicanoris co-

pias afficit: Nicanor ipfe obtruncatur, & ejusdem caput cumi fa-

crilege elevata dextra in fumma arce Jerofolymis fufpenduntur.

Pugna hujus memoria ad diem XIII. menfis Adar, qua commiffa

eft, inftituta, perenni deinceps fefto celebranda precipitur. Hic

finit ordo temporum hiftorige continentis, quz in libro II. Mac-

chabaorum recenfetur. (.5)

Modica quiete ufus Judas, Eupolemum Johannis, & Jafonem

Eleazari filios legatos illico Romam mittit, qui procurarent; ut

Judai focietate cum populo Romano inita a Demetrii regis in-

feftationibus liberi effent. (t)

Demetrius Bacchidem, & Alcimum adverfus Judaos exerci-

tum ducere jubet.

Prope Paneadem, que olim dicta Laifa, vel

Eleafa, Judas Bacchidem fortiter adoritur; fed a multis fuorum

defertus, ftrenue dimicans perimitur: a toto populo Ifrael lu-

getur, & in fepulchro patrum fuorum adftituitur.

Judai, &

precipue Jude Macchabai amici a Bacchide magnopere vexan-

tur. (4)

160|4554

153

Legati Jude&orum Rome focietatem, & fcedus zneis tabulis

incifum impetrant.

Senatus Romanus per literas Demetrio de-

nunciat: abflineret a Judaeis vexandis. (x)

Jonathan (feuJonathas) loco Jud: fratris ab amicis dux Judai-

cz gentis eligitur. Bacchides quarit Jonathan cum Simone fra-

tre interficere. ( y ).

Jonathan Johannem fratrem ad Nabateos Arabes mittit; at is

in itinere a filiis Jambri, Medaba egreffis , cum fociis intercep-

tus necatur.

De his latronibus paullo poit ultionem fumpfit Jo-

nathan, cum fponfam e Nadabath deducerent.

Alcimus ufurpator pontificatus murum interiorem templi , quo

atrium populi ab atrio gentium dirimebatur, ab ipfis Prophetis

extrui curatum, dirui jubet ; fed paralyfi correptus, cito extin-

Ár

guitur. Pontificatus vacat ufque ad annum Seleucidarum CL X.

Bacchidem ad Jordanem fortiter aggreffus Jonathan , multitudi-

Olympias CLV.

ni hoftium cedere cogitur, ac trans Jordanem evadit. Bacchi-

des Jerofolyma redit, illic arcem, & vicinas urbes munit: filios

principum obfides claudit; denique copias ad Demetrium in 5y-

riam abducit. Judaa biennio quiete fruitur. (z)

UE TTTE EEE E REREN EEE

Deme-

Vide S.

(4) 2. Macchab. c. 14. r. 30. X« 1. Macchab. c. 7. v. 27. &c.. (r) 2. Macchab. c. 14. v. 37.

Auguftinum Epiftola 61. ad Dulcitium , & lib. 1. contra Gaudentium c. 25.

5) 1. Macchab. c. 7. v. 39. &c. X 2. Macchab. c. 15. toto. X( Jofeph. lib. 12. ant. c. ro. XX

(7) 1. Macchab. c. 7. v. 5o., & c. 8. v. r. &c. )C (4) 1. Macchab. c. 9. v. 1. &c. )( Jofeph. lib. 10.

ant. . 10., & 11. )C (x) 1. Macchab. c. 8. v. 19. &c. )( Juftinus lib. 56. c. 3. (

9) r. Macchab. c. 9. v. 28. &c. )( Jofeph. lib. 12. ant. c. 10. X

(zx) 1. Macchab. c.v 9. V. 35. ad finem ufque. — Jofeph. lib. 12. ant. c. 10., & lib. 15. c. 1-

ANNALES

59

Ante

Periodi

JEnem

k

Chrift,

Juliane, | Seleuc.

(

160|4554

153

Demetrius rex magnopere defiderans, ut ab Romanis Syrie

A

rex agnofceretur, ad id impetrandum Menocharem in Cappado.

ciam ablegat ad Romanos legatos T'iberium Gracchum, L. Cor-

nelium Lentulum, & Servilium Glauciam, quitum apud Ariara-

them Cappadociz regem agebant. "l'andem a Tiberio, qui De-

Ni

metrio bene volebat , impetrat Menocharis, ut Demetrius a le-

Le—

gatis Romanis rex falutaretur. (a)

Sollicitus Demetrius de demerendo fibi fenatu Romano Meno.

f

charem Komam cum donis mittit, & cum dedititiis Leptine , qui

üt

Octavium legatum occiderat, atque Ifocrate grammatico , ejus

ffa

homicidii defenfore ; ad quam deditionem Leptines fefe ultro

lic

obtulit, Ifocrates vero mente captus eft. (b)

M

159 4555

154

