ita habet: 'EuGoNqusc pwas dx d'yucw, d nupas voaleurw ,. xaSdiree

oi wAeisoy TOV ExMWwev. — lufifitios men[es uon adhibent , meque dies füb-

la

ducunt , uti faciunt Grecorum plerique.

Ouod e Galeno C? quidàm obmovent, de Anno civili fola-

ri apuderæcos ufitato, id nihil hic conficit; quia Galenus diferte

de fua setate loquitur, Trajano imperante; ubiíane a plerisque

Afianis

uliana jam anni forma recepta erat. Eft itaque fàtis cer-

[

tum :

:

yromacedones menfem iutercalarem ufürpaffe, ut Lun:e,

Solisque converfiones fuis temporibus conciliarent ; neque quid-

uam refert, fintne noftri Syromacedones Cyclo Metonis, aut Ca-

tri

lippi, aliove uff, an nullo : qua de re inter Chronologos lis eft,

lt

haud facile decidenda.

De menfium fixorum ordine, & nomini-

de

bus, quales annum Syromacedonicum conficiunt, fatis inter Eru-

U&

ditos convenit ; heec nos tabella paullo inferius pofita exhibebi-

X-

inus.

Embolimo vero menfi quale nomen fuerit, füo loco (2 e

|n-

Macchabzeorum Libri IL. Capite XI. deducemus.

rte

Explorata anni ratione, apud Syromacedones tempore Se-

i

leucidarum Regum ufitata, difpiciendtïs eft Judaeorum annus, &

Calendarii ratio iisdem temporibus accommodata ; quod fine am-

[l

borum inter fe contentione occurrentia in Sacris Literis dubia fàtis

DU

expediri non poffint.

Apud Judzeos itaque ea setate initium pro-

TO

rii anni verno tempori affixum erat, primusque menfis, Niían

OX

di&us, refpondebat menfi Xanthico in Calendario Syromacedo-

nte

num ; menfium reliquorum nomina, & ordo extra controverfiam

d-

funt.

Embolimus quoque menfis, poft menfem 7Zar certo infer-

tus, anni Lunaris ufum [udzeis fuiffe, probabile facit. Hsec au-

ts

tem omnia egregie ex variis Veteris Teftamenti locis, itemque ex

yl0y

FlavioJofepho, Viri Do&iffimi demonftrarunt, Petavius, (9 Ric-

TO

ciolus, (5? Norifius. Co

d

)uoniam itaque menfium anni Syromacedonici, & [udaici

r

ordo, ac nomina perfpe&a funt, atque in confeffo eft: Xanthicum

i

menfem majore fere fui parte To Nifan Judaico menfi refponditTe ;

N

facile fuit fequentem Tabellam conficere, & Judaeorum , acSyro-

(it-

macedonum menfes inter fe primum, tum etiam cum anni [uliani

E

menfibus conferre ; quod quidem minutiffime, atque ad certum,

hic

fixumque diem fieri nequaquam potuit.

Multa enim hic occur-

runt, de quibus nondum liquido conftat, neque unquam forta(le

oft-

X'0S

nobis conftabit : quee nempe intercalandi ratio apud Syromacedo-

nes, & Tudseos ufitata, quibus ea annis tum ab illis, tum a Judzeis

of

2

ufurpata fit? Num ad Cyclum aliquem, & qualem illum, uterque,

vel alteruter populus tempora revocaverit?

TA

A 3

| Coeperintne Judzei an-

num

5) In L. Epident,

2) Hac parte Cap. 111

(4) De Do&rina '"Tempor. Lib. :. Cap. xx1x. & Lib. iv. Cap. vt

(^) Chronologiz reform. "'om. i. Lib. 1, Cap. xi1r.

(c) De Anno & Epochis Syromaced. Differt. 11. Cap. 1

20

PROLEGOMEN A.

num a Novilunio vifo, an füpputato ? quo pa&o iidem /Equino-

&ium Vernum, eique proximam Neorheniam determinaverint ?. &

N

gnt

alia id genus, de quorum incerta ratione Petavius, (4) & Buche-

j chOäl

rius («2 videri poffunt: Scaligero etiam heefitante. (e9

conc

. Ad conftruendam itaque Tabellam fequeritem (miffis iis, quae

[

controverfa funt) illa tantum adhibuimus, quze fatis demonftrata

&A

haberemus; quse tamen ad preeftitutum nobis hac in re finem füffi-

mení

ciant: maluimusque minus quiddam dicere, cujus reddi poffit ra-

men

tio; quam cum Buntingo & Vecchietto prolixa Calendaria texere,

n

íola fere laboris laude digna.

j

a

COMPARATIO MENSIUM

pe

Vete

CALENDARII

TC

teg

JUDAICI.

JULIANI

SYROMACEDONICI.

PRIMUSs.

fa.

j»» Martius

Zav91xoc.

*Xanthicus. vr.

lype

&

Cum

SECUNDUS. Jar.

w Aprilis.

"Apreuícis. Artemifius. vir.

&

re p

T ERTIUS.

Szvan.

Accios.

Doaefius.

QUEUI

»» Majus.

&

VII.

ab f

l

QUARTU s. Tamuz.

Ilavejsoc.

Panemus.

IX

90

le

non lculïius.

moty

QuiNTUs. 4.

Adozc.

Locus.

X

JN lculius.

quen

demu

SEXTUS.

E.

bafce

D nguftus. ogmiwuo:. — QGorpicus. xr.

fe h

SEPTIMUS. 77//.

wen Septemb. YzeeGeeerodioc. Hy perberetzus.xir.

lentis

il

multo

OCTAVUS.Marclvgfvan. nomnb Vä&ober, * Aioc.

Dius.

I

Tuir

NONUS.

Casfeu.

Y5 ïïovemb. " AUTeNAGu06. Apelleus. u

lm

CICu

l

DreciMvus. 77eber.

nao i&)ecemb. " Avd watioc.

Audynseus. rir.

füm,

TWeeus

AMem

UNDECIMUS. Scbebar. vv ïanuarius. IIeeírioc. Peritius — 1v

V

N Ipf

DvoDECIMUs. ZZar.

1w Februari. Au'gpog.

&

Dyftrus.

M

Martius.

Adar . alter

"N]

* Augcxopos Vel Auoc KopySra,

al

T0

Meufis Emabolimus,

Diofcorus Menfis Em-

liani

Pofl Adar infertus.

bolimus, poft Hyperbe-

reteeum infertus.

Qum

Ad

Y

(e) De Antiquo Pafchali Judeorum Cyclo.

(4) De Dodrina Temp. Lib. x. Cap. xxx111.

(e e) De emendatione Temporum Lib. ::.

De Chaldzorum Periodo Alexandrea.

Et in. Canonibus

Ifagogicis.

ä

ä

i

g

PROLEGOMEN A.

21

Ad prsecedentem Tabellam duo adnotanda duxi, Primum:

(UKOV

Xanthicum menfem To A7/oz ita refpondifTe, ut is ante Nifan in-

choatus fit, atque adeo aliqua pars Artemifii cum eodem Nifàn

concurrerit.

Ita fane conciliari poffunt, quze in Fabricii Menolo-

io, (£ multe eruditionis libello, ex Flavio Jofepho, Hefychio,

& Anaftafio apud Meurfium afferuntur.

Ex his porro confequitur :

menfem Dzuz , anniSyromacedonici primum, aliqua füi parte cum

Le,

menfe 77/77, altera & fere majore, cum Marc/efvaz decurriffe, qui

in Calendario Tuliano Novembri confociatur.

Mirum vero cui-

quam videri poíTet: ab exeunte fere O&ctobri, cum Drz: menfis in-

ciperet, aani iaitium Syromacedones deduxiífe ; quando folemne

Veteribus fuiffe conftat, ab: /Equinoc&tiorum, vel Solftitiorum alte-

rutro annum ordiri, autumnale autem /Equinoctium menfe fere in-

]

tegro O&obris poftremos dies antevertat.

Sed poffumus ejus rei rationem reddere, neque neceffe eft

Hyperbereteum , loco Dii, primum Syromacedonici anni menfem

cum Ufferio (28) ftatuere.

Nam vetuftiores quidem Grzecos ( mo-

re apud Hebrzeos, Chaldzeosque ufitato ) anni initium JEquinoctio

autumnali illigaffe, libenter adfentiar; fed idem /Equino&ii tempus

ab ftellee alicujus, quas fixas dicimus, ortu, occafuve, aut cum

Sole conjun&ione definiebant.

Has porro ftellas nullo proprio

motu cieri tum quidem credebant; quarum progreffum in coníe-

quentia, ut loquuntur Aftronomi, primus detexit Hipparchus eo

demum tempore, (» quo Seleucidarum Imperium jam fere colla-

bafceret.

Quare, cum ftellze fixce obfervatione, anni principium

fe ftabile confecutos Veteres illi crederent, reapfe autem annum

a

lentis accrementis jufto majorem conftituerent; anni iftius initium

multorum f2eculorum lapfuü in O&obrem e Septembri ultra veri

JEquino&ii limites eft prolapfum.

Porro antiquiores populos Stel-

larum Fixarum obfervationibus ad omnes Coelorum converfiones,

circulos, ac tempora defcribenda potiffimum ufos fuiffe, Poeta-

rum, & Aftronomorum veterum confenfü comprobatur.

Ptole-

meeus in Almagefto ( apte in rem noftram docet: Anni quanti-

tatem majorem efle illam, quee a Stellis fixis, quam quze a Solfti-

üis ipfis, aut /Equinoctiis deducitur.

Multa quoque in hanc rem

Do&iffimi Petavii DitTertationes C!2 fufficiunt.

Exemplum habemus, nec vetuftum illud, & omnino fimile,

aberrantis ab JEquino&io vero anni, in Calendario [uliano. [Equi-

.H&

noctium Vernum diei XXI. Martii affixum credebatur ; fed cum Ju-

!

liani anni quantitas jufto major primum effet definita, duodecim

:

cum dimidio fieculorum lapfu, idem JEquinoctium Vernum diem

XXI.Martiidecem ipfis diebus anteceffit;jnempe aConcilioNiczenol.

[Erse

) Dïcnologii pas. xv. & xvx.

ä

) Circa annum ante /Eram C

) De Macedonum & Áfianoru

hrifti cx x x.

m Anno Solari, in parapegniate menfium.

nibi

ä

:) Ptolemzus in Almagefto Lib. 111. Cap. 11.

!) Differt. variar. ad auarium operis de Do&t. T'erp. Lib.:1. Cap. 1. &c. Item Lib. v13. & alibi fparfim.

22

PROLEGOMEN A.

£Erze Chriftianzge CCCX XV. usque ad annum cIo Io rxxxir. , quo

fne

Calendarium Gregorii XIII. Pont. Max. juffu emendatum gccepimus.

&]

Coti

CAPUT II

ni Jt

De diver[o in duobus 4acchabaorum Libris Anni adnotati

ni t

exordto.

moc

Onftituta Anni Syromacedonici, & Judaici, comparataque

deb

inter fe ratione, complanatam jam àliquantum viam habe-

$a

C

mus ad concilianda ea, quae in duobus Macchabseorum Li-

QO

bris in fpeciem inter fe pugnantia proferuntur.

qe

Nonnunquam easdem omnino res geftas libro primo, & item

hs

fecundo Macchabseze Hiftorize confignatas legimus, adfcripto etiam

Mi

anni Graeecorum, feu Seleucidarum numero ; íed numerus, libro

primo expreffus, unitate excedit eum, quem liber fecundus exhi-

fat,

bet.

Egregie alter cum altero facer Hiftoricus confentit; fed alio

Iore

ejusdem anni Graecorum initio utuntur.

Primi itaque libri Aucto-

fiqu

rem anni fui initium cum [udseis a menfe Verno v7/az ducere, cui

LM

Xanthicus fere refpondet: alterius libri Scriptorem ab autumnali

u

menfe D;o cum Syromacedonibus ejusdem anni initium füpputare

U

ajo, & ex ipfis Sacree Hiftorise teftimoniis commonftro.

iteri

Libri I. Macchabaeorum Au&or, inftaurationem facrorum

Qom

]erofo'lymis füufceptam defcribens, ita habet : (" z aure zzazuzz-

tore,

zum furrexerunt quiuta 65 -vigefrma die menfts noui , bic eff smenfrs Casfen.

Tum

H

Si nonus menfis eratCasez, primum fuifTe oportet Nz/az, uti ex or-

Jam r

dine menfium anni [udaici, fuperiori Tabella expofito, & apud

fern

Eruditos certo, manifeftum fit.

Idem Sacer Hiftoricus de Princi-

die X

pe, ac Pontifice Judeeorum Jonathan fequentia refert: C0 r zz-

duit fe Jouatbas fola faucía féptizmo zmeufe, amuo centefemmo fexageftzno,

phan

in die folemni Scenopegie. Exploratum eft, agi hoc loco de antiquio-

6t

re illo , & folemniScenopeegize fefto Templi Salomonei , quod in diem

Trerg

decimum quintum menfis 77/7; incidiffe, certo conftat. (»? Rurfus

huc ]

igitur e conftituta menfium ferie conficitur : menfi N7/az primum

in anno Tudaico locum adjudicandum effe. Eft igitur extra dubium,

Ipfüm

NT

libri primi Macchabseorum Auctorem confignatos in Hiftoria fua

Vian

ld

annos a verno menfe AN7/az aufpicari.

Secundi Macchabseorum LibriScriptorem ab autumnali men-

der

fe T7/ri, vel Marcbefvaz annum ab fe notatum inchoaffe, ex utrius-

)

que Macchabseorum libri collatis inter fe locis ita oftenditur.

Bet-

B

furam, locum egregie munitum, ab Antiocho Eupatore anno Grz-

C

Inay

corum CL. obfeffam effe, perhibetur Libro I. Macchabzeorum,

Capite VI. , eumque annum Sabbaticum fuiffe memoratur. Res hzec

Clpe]

eadem, adnexa quoque Sabbatici anni mentione, Libro II. Capite

WR

XIII. narratur, fed adfcripto anno Grzeecorum CXLIX.

(m) Láb. 1. Macchab. Cap. :v. Verfu r:1.

Quo-

|

(») Lib. . Macchab. Cap. x. Verfu xxr.

?g

(o) Lib. 111. Regum Cap. viiz. Verfu 11. & Lib. 11. Paralipomenon Cap. v1.

j

PROLEGOMEN A.

23

VUO

3.

)uoniam itaque in Libro I. Macchabzeorum annum a X;/az

menfe verno incipi demonftratum, porro autem Sabbatici anni, uti

& Jobelei, exordium a menfe 77/7; in Autumno fümptum fuiffe in

confefTo eft; ( Sabbaticus igitur hic annus coepit in Autumno an-

ni Tuliani ab JEra Greecorum CXLIX., & finitus eft in autumno an-

ni fimilis CL.

uare Be//re oppugnatio poft initium Veris anni

modo memorati CL., & ante Autumni finem ejusdem anni incidere

ye

debet. Cum ergo hunc annum Sabbaticum numero unitate minore

D.

Scriptor Libri II. adnotaverit, ejusdem anni initium pofterius eft eo,

quo Liber I. utitur; annum autem neque Judsei, verna excepta ,ne-

m

queSyromacedones alia , quam autumnali anni tempeftate inchoare

in more habebant; in autumnum igitur fequentem rejiciendum eft

iam

bxo

initium anni, qualem Scriptor Libri II. Macchabseorum ufurpat.

Alio quoque exemplo haétenus difceptata conftabiliri pof-

dhi-

lo

fent, ex quo palam fiat, etiam fine anni Sabbatici concurfu, mi-

nore auni numero Libri II. Scriptorem uti, ejusdemque anni initium

10

M

fequi, non przecedere exordium anni in Libro L. confienati. Libro

I. Macchabzeorum (2 ifta leguntur: £* eortuus eff illic Rex atutiocbus

nal

anno ceuteftmo quadragefrmo mono.. Et cognovit Lyfras, quomiam mortums

ae

of Rex, 69 conffituit regnare Antiocbum filium ejus.. Sermo hic eft de

interitu Antiochi IV., qui Epiphanes vulgo, in Numis etiam O«;

um

compellatur: atque deFilio ejus, & Succeffore Antiocho V. Eupa-

fili«

tore.

Sed diverfum aliquid referri videtur Libro II. Macchabzeo-

yhei.

rum: (2 recenfentur enim illic Epiftolee Antiochi V. mortuo patre

0r-

jam regnantis, & Lyfize Proregis, feu Tutoris; ambse vero prze fe

ud

ferunt annum /E£rze Graecorum C XLVITI.

Antiochi porro literce

d

die XV. menfis Xanthici fcriptze exhibentur.

In

Hic fàne aliter ftatui non poteft, quam Antiochum IV. Epi-

1fl0,

hanem mortuum effe füb initium menfis N7/az, anni Juliani ab JEra

jio-

Greecorum CXLIX. cum Liber I. Macchabzeorum jam incepitfet nu-

fiem

merare annum CXLIX. Secundus vero cumSyromacedonibus ad-

yfüs

huc labentem annum CXLVIIT. fupputaret; atque ita mortuo fub

um

ipfüm N?7/az, ífeu Xanthici initium Antiocho IV., potuit Antiochus

fmma

V. jam Rex epiftolam dare die XV. Xanthici menfis, ejusdem anni

[üà

Juliani CXLIX. currentis, cujus Autumno Syromacedones numera-

te demum inciperent annum /£rae Seleucidarum CXLIX. ineuntem.

ne

Neque hic (quem errorem olim erravit Scaliger (:2) fingi.

rius

poteft : LibriII. Macchabzeorum Scriptorem annos Seleucidarum

Pet-

Chaldzeorum more füpputare, qui anno integro ferius, quam Syro-

jf*

macedones, vel Judaei, annum inchoabant, ita ut Chaldzi non in-

j

ciperent annum primum /ErzeSeleucidarum anno [uliano ante £ram

hiec

CunrsTI CCCXII fed in Septembri anni fequentis CCCXI. Nam

2

fi

lpite

(p) Levitici Cap. xx v. a Verfu 1j. ad x. Collato Exodi Cap. xxiir. Verfü x. & xvr.

(4) Lib. 1. Cap. vi. Verfu xv1.

(7) Lib. i1. Cap. xix.

p

(*) De Emendatione ''emp. Lib. 11. & Lib. v. primz editionis.

&rina T'emp. Cap. xx1:.

Vicferi poteft Petavius Lab. 11. de Do-

-

24

PROLEGOMENA.

fa')fif

fiità, vel ab Autumno annum inchoatfet Scriptor Lib. II. vel aliun-

(tola

de ? Si ab Autumno : difcreparet a Scriptore Lib. I. Macchabzeo-

Qr d

rum anno fefquialtero; cui Sabbaticus aunus, & numeri ipfi anno-

rum in utroque libro notati, & plane omnia repugnant. Si a Vere:

die )

integro tamen anno Librum L., Liber II. anni computatione confe-

u

queretur; & quamvisSabbaticus ille annus hic non obftaret; ratio-

ni tamen confentaneum minime videtur, utis, qui Judzeus fit, aut

tium

Chaldzeorum /£ram potius, quam Syromacedonum fequatur , aut, fi

deni

at

Chaldzeorum /Éram tantopere depereat, non etiam initium anni

Chaldaici ab zequinoctio Septembris cum Chaldseis ducat. Deni-

que

que cui ia mentem veniat: Regem Antiochum V. Chaldaica potius,

10

uam fua, id eft Syromacedonica anni notatione epiftolam infcri-

qua

pfiffe ? aut facrum Seriptorem, Chaldaeis minime obnoxium, qui

V.t

fua greece confcripfifTet , maluiffe Chaldzeorum morem imitari, quam

CU

Greecorum, quibus circa Macchabseorum tempora Judeei parebant,

hoc :

& quorum civilis anni ratio haud dubie ad Syromàcedonum ritum

m |

er longum tempus conformabatur ? Scaliger ipfe fe nefcire fate-

r Y

tur, cur Chaldeeorum /Era uteretur Scriptor Libri II. Macchabzeo-

uv

rum; fed libuit id afferere.

&D

Omnibus itaque perpenfis ftatuendum eft : Scriptorem Libri

tnení

II. Macchabseorum femeftri, & quod excurrit, non integro anno,

ferius annum inchoare, quam Libri L. Au&torem : atque adeo in

Chro

Libro II. a menfe D;o initium fumendum, cui in Hebraico Calen-

fius?

dario refpondebat 77/77 finis, & Marceefvazs pars major.

Veru

funt,

CAPUT. Ht

gum;

Exponitur nodus Chronologicus impeditifrmus in Libris

modu

lo i

Maccbabeorum folveudus.

Xplicata diverfa illa annum inchoandi ratione, quze in duobus

fitas

quid

.A Macchabseorum Libris, aliquid fcrupuli injiciebat; non con-

tinuo nodus omnis expeditus eft.

Illae Antiochi V. Eupato-

Iet,

ris, &Lyfize epiftolee, quarum praecedenti Capite mentionem feci-

Conc

illo o

mus, rem omnem probe expendenti multum negotii faceffunt.

ui

Equidem Antiochum IV. anno, fecundum Syromacedones, cente-

fimo quadragefimo o&avo periiffe, ipfo Xanthico menfe jam in-

'otif

choato, extra dubium effe vidimus: epifítolas quoque, modo me-

moratas, eodem anno ante Autumni exitum exaratas fuiffe, adno-

Ti

tatus annus CXLVVIII. plane perfuadet.

Iu

T

Verum enim vero Libro II. Macchabseorum Capite X., &

(d)

undecimi initio, ante ipfas Lyfize, & Antiochi literas, varia Mac-

chabeseorum referuntur praelia, & res ardusze bello geftze, quibus

dIfH(

Antiochi V. jaz Regz; Duces, ipfumque Lyfiam ita afflixere Judxei,

ut datis ad eos literis Lyfias pacem petere compelleretur. Hsec

3

fis DiO.-

Lyfize epiftola infcribigur anno CXLVIII. die XXIV. men

ä

ï

Ícori,

(

ld

äï

PROLEGOMEN A.

25

l-

fcori, aut ut eft in Greeco Codice : Aiós KogiSrs.

Hanc Lyfize epi-

ftolam excipit prior Antiochi V. Eupatoris ad Lyfiam mitfa: fequi-

tur altera ejusdem Antiochi V. ad Judseos fcripta anno CXLVIII.

die XV. menfis Xanthici; ambae iftze Eupatoris epiftolee etiam de

"L

pace cum [udaeis conftituenda agunt.

Nodus in eo hseret: quoniam füb ipfum Xanthici menfis ini-

it

tium anno Syromacedonum CXLVIII. AntiochusIV. interiit, ac tum

1

N

denique Antiochus V. per Lyfiam Rex inftitutus eft; qua demum

ratione gefto interea cum Antiochi V. Ducibus acri bello, variis-

li

que commiffis preeliis fra&us Antiochus V. data ad Lyfiam, & Ju-

l

]

daeos epiftola jam die XV. menfis Xanthici ejusdem anni, pacem

quzrere potuit? quo autem pa&to Lyfize literze etiam auze 44zriocbz

i

V. epiffolam exarari potuere, ejusdem anni menfe Diofcoro, quo-

n

cunque tandem loco menfis ifte reponatur, aut inferatur ? fane (i

l;

hoc anno, ob inftabilem utriusque Calendarii rationem, & incer-

tam intercalandi methodum , menfem AN/az integro menfis fpatio

v Xanthicum przeceffiffe fingamus, nunquam tamen efficiemus,

A

ut varize illee pugnae , & Macchabeeorum victorize, ab Antiochi V. ,

bri

& Ducibus Lyfize relatee, intra Antiochi IV. mortem, & diem XV.

menfis Xanthici, anni CXLVIII. coerceri poffint.

Q,

Difficultatis hujus momentum probe cognoverunt Viri in

n

dl

Chronologica Scientia verfatiffimi, Jofephus Scaliger, ( Diony-

fius Petavius, (*2 JacobusUftferius, (? & Cardinalis Norifius; 62

Verum quaecunque ad explicandum hunc nodum haétenus prolata

funt, neque Norifio ipfi,neque vero mihi omnino fatisfaciunt. Lon-

eum nimis foret, hic fingulorum conatus recenfere ; quod res ad-

modum fpinofa paucis extricari non pofTit: fatis habui Au&torum

loca indicare.

Qui tamen fingulorum fententias compendio expo-

fitas defiderat, Norifium (4) adeat.

Sperabat idem Norifius, quid-

DUS

uid in Macchabeeorum Libris nondum plene expeditum occurre-

9

ret, a Toinardo denique folutum iri in eo libro, quem idem de

t0

concordia utriusque Macchabaeorum Libri "moliebatur.

Sed de

(j-

illo opere, fitne in lucem emiffum, aut omnino ab Auctore per-

jnt

fe&um, nihil mihi porro innotuit.

((

Neque porro ea fatis lucis attulere, quse ex Virorum prze-

j

ftantiffimorum lucubrationibus, qui in facram Macchabaeorum Hi-

i

ftoriam ex inftituto commentati funt, P. HenricusPhilippi S. J., C5

10

& Percelebris Calmetus (» collegere, e Serario nempe, Sanéctio,

Cornelio a Lapide, aliisque fua laude dignis. Fatetur Calmetus:

C4) nullam ab fe viam fatis planam inventam effe, qua propofitam

:

difficultatem ita evaderet, ut in ea plene acquiefceret.

Te-

bu;

p2

(x) In Annalibus Veteris/Teftamenti anno Periodi Juliane 455 1.

t ) De Emendatione Temp. Lib. v.

u) vDe Doárina T'emp. Lib. 11. Cap. xx1. & xxi1.

[

(z) De Anno & Epochis Syromacedonum. Differt. 11. Cap. 1.

(5

Libro & loco modo memorato.

:

(^) Quaftiones Chronologice in Lib. 11. Macchab. Cap. 1x.

l

(c) Commentarii in Lib. 11. Macchab. Cap. x1. & in Làb. 1. Cap. v7.

(4) Idem ibidem.

26

PROLEGOMENA.

Temerarius autem hic ego videri poffim, qui poft tantorum

fico

rat«

Virorum conatus, impeditum hunc nodum diffüere contendam ;

vit!

fed quoniam przeclara tentare cuivis fas eft, & in magnis vel vo-

luiffé laudi datur, ad expediendum hoc dubium , multis tamen alio-

]70 (

pü&

rum fübfidiis fretus, audenter aggrediar. Atque illud hic primum

Tilr

preemonendum duxi : Nonnunqnam Sacros Hiftoricos non eo ordi-

ne res geftas enarrare, quo geftze effent ; fed eandem quandoque

neu

rerum materiem, etíi diverfis temporibus accidiffent, una oratio-

lend

nis ferie comple&i.

Habemus ejuscemodi narrationis in ipfa Mac-

chabaeorum Hiftoria queedam exempla : Libro II. Capite XIII. &

tribi

XIV. Itemque Librol. Capite V. & VL ut alia praeteream, non eo

fpo!

omnia temporum ordine, quo referuntur, contigilfe, Hiftorize fe-

nic

riem omnem inter fe conferenti fit manifeftum. — Voluit nempe Dr-

Qu

VINA PROVIDENTIA etiam his in rebus evolvendis eorum exer-

ftif

cere induftriam, quibusSacras L iteras fcrutari, earumque fententiam

fübr

aliis explicatam dare pro muneris, ordinisque fuüi ratione incumbit.

debx

Enim vero attente perlegenti Caput XI. Libri II. Maccha-

anni

baeorum perfpicuum, ut opinor, erit, fimile fe aliquid offerre, at-

feo

que epiftolas fzepius memoratas Lyfize unam, & Antiochi Eupato-

hy

ris duas, non eo, quo illic referuntur, temporum ordine exaratas

fuillé ; fiquidem Diofcorus menfis anni CXLVIIIL , quo Lyfize epi-

a

ftola notata eft, preecedere non potuit ejusdem anni Xanthicum,

n

Regni Antiochi Eupatoris primum, quem ejusdem Antiochi epifto-

T0U

lze duze prze fe ferunt, quocunque demum hujus anni loco menfis

ifte reponatur. Reliquum eft igitur,Diofcoro menfi, atque lauda-

Tflpl

tis epiftolis eum locum, ac tempus adfignare, ut füfficiens tamen

prod

f

US1

temporis intervallum res multee bello interea patratae nan;ifcantur.

forti

CAPUT IV.

TO

T

Propofiti nodi folutio tentatar.

Iofcorum menfem embolimum fuiffe in anno Syromacedonum,

(0 |

D

ex eo conficitur, quod embolimi menfis ufüm iis populis fuif-

meni

fe oftenderimus , (2 & Diofcori menfis nomen in nullo men-

fiumSyromacedonicorum parapegmate compareat. Nam cumScri-

ftola

ïxam,

ptores prope omnes, quos de Syriacis per Seleucidarum tempora

rebus aliquos habemus, poft Julii Czefaris zetatem füa opera elucu-

m

brarint, porro autem Juliani anni forma etiam in Syriam indu&a ef-

Wi

T

fet; embolimi menfis üti ufus in hoc anno folari omnis, ita nominis

memoria eft apud pofteros abolita, neque ea res, nifi in vetuftiori-

bus, qualis eft Scriptor Libri II. Macchabzeorum, reperiri Auc&to-

ipft

ribus potuit.

eo

licife

SyrusLibriII. Macchabseorum Interpres huic ratiocinio egre-

gie fuffragatur, atque una locum Diofcoro menfi embolimo in anno

Witia

Syromacedonum plane opportunum adíignat. Itaque Interpres ifte

loco

(«) Prolegomenorum hac Parte rt. Cap. 1.

ü

PROLEGOMEN A

?T

d

loco Dzo/cor? ponit 77/77 po/ferioren ; * qua'in re Hebraici Calendarii

E

rationem fecutus ipfe haud dubie Hebraeüs, 77/7; po/feriorezm voca-

Q

Q

vit menfem embolimum , ficuti ab Hebrzeis menfis embolimus 44ar

pofferior , five Ez A4dar w appellatur. ' Quare uti embolimus A44ar

m

]i

pofferior idcirco dictus eft, quod poft 44ar infereretur: ita plane

Jiffi pofferiorem dici Diofcorus mentem embolimum eft confenta-

K

neum, quod poft 77/7; menfem (ad Hebraici tum quidem ufitati Ca-

Q

lendarii rationem refpiciendo) in anno Syromacedonico infereretur.

N

Locum vero iftum in primis congruentem embolimo menfi

tribui, e tabella menfium fupra exhibita liquet: ubi To 77/7 re-

u

fpondet Hyperbereteeus, atque idem poftremus anniSyromacedo-

f

nici menfis.

Qua re quid vero fimilius dici poffit, non video ;

)l

uando & Hebroi ((a quibus pleraque accepere Graecorum vetu-

"i

ftiffimi) menfem embolimum .77av pofteriorem ad anni fui finem

AT

fübmoverunt, & Romani (qui pleraque vetuftiffimis Greecorum

Jl

debent) Merkedinum, feu Merkedonium menfem embolimum ad

lo

anni fui exitum ante Martium olim collocarunt.

Fuit itaque Dio-

at

fcorus anni Syromacedonici menfis embolimus, fub anni finem poft

Q

Hyperbereteum, & ante Dium infertus.

La5

Diofcorus autem ( nam hoc vocabulum przeplacet illi A;2c Ko-

Dl

ewdís ) cur is menfis di&us fit, reddi ratio haud difficulter poteft.

[

10

4uióoxagoi , eu Aioxopor, Caftor & Pollux appellantur, quod & pueri

norunt: porro Diofcurorum cultum Seleucidarum tempore inSyria,

Yi

]

Tripoli inprimis floruiffe, fi alia argumenta deeffent, ipfi, quos

$u

producemus, Numi veteres convincunt.

Quomodo igitur Artemi-

fius menfis a r;e Apréuidvc a Diana, Dius ao r8 Av a Jove nomen

r

fortitus eft, ita a Diofcoris Diofcorus menfis appellatus effe cum

ratione creditur. Piget hic frigidulas Scaligeri (£ de Diofcori no-

mine conje&uras, & male deductas inde fequelas referre.

Explorato Diofcori menfis nomine, munere, & loco, illud ul-

Jf

tro confequitur: Epiftolam Lyfix, Diofcoro menfe fcriptam, fex

if

menfium, & quod excurrit, intervallo ferius effe exaratam,quam Epi-

lü-

ftolas Antiochi V. Eupatoris, ejusdem anni menfe Xanthico ad Ly-

TTl

fiam, & [udaeos datas.

uare cum tam epiftolae ducze Regis Antiochi

rà

V., quam literee Lyfize de pace cum Judzeis ineunda agant; aliam

U

profe&to de pace tra&ationem oportet fuiffe illam,de qua Xanthico

d

menfe Rex Antiochus, aliam, de qua Diofcoro menfe fcribit Lyfias.

i

Porro ex utroque Macchabzeorum Libro manifeftum eft, eo

)

ipfo tempore, quo Antiocho IV. füblato, Antiochus V. Eupator

D

Regnum adiit, bellum a [udeis fervore maximo, & infigni cum fe-

licitate geftum effe.

uis autem nefcit, novos Principes , Regni fui

I

initia ut pacata habeant, omnem operam impendere. Quod caufze

no

2

erat,

(fe

* "Tifi ponit Interpres Syrus, non Tifrin : itaque hic non refpicit ad nomen menfis Tifrin pofterioris in

tuitur.

Calendario recentiorum Syro - Grzcorum ; quamvis & ifthic locus utriusque Tifrin in Autumno confti-

(f£) De Emendat. Tempor. Lib. 11 de anno Chaldzorum Lunari.

28

PROLEGOMENA.

erat, cur ad Judaeos vi&ores Antiochus V. literas daret die XV. Xan-

thici ipfo Regni initio, quibus eos bonis paétis ad pacem invitaret,

Á

atque eadem fuper re ad Lyfiam, tum ab Aula abfentem, mandata

mitteret. Ipía Antiochi V. verba, quibus Lyfiam per literas allo-

quitur, idem oftendunt : (8) Parre zoffro zuter. Deos translato, nos

:

volentes eos , qui funt ia Regno uoffro, Jme tumultu agere, &5c.

Primum itaque cum [udzeis pacem inivit Antiochus V. menfe

SB[M

Xanthico anno CX LVIIL. ipfo Regni füi exordio ; quo tempore

(Al

"pnam eodem loco hac narrat Sacra Hiftoria, quo initium Regni

&t Ll

Antiochi refert

(h) Ptolemaeus Macer, feu Macron, Judaeze, &

l9Q

Phoenicize Preefe&tus ju/7i zezax cum Tudacis paczfice egi/fé perhibetur.

Pax igitur tum quidem cruenta paullo ante bella diremit.

Sed pax

1005

illa per Lyfize fcelus minime diuturna effe potuit; nam Ptolemzeus

ind

Macer variis infe&ationibus eo adactus eít, ut vitam paullo poft ve-

tion

m

neno finiret, eiqueLyfias, Regis moderator, in hac quoque Praefe-

&ura füuccederet: qui violata pace mox bella per Gorgiam inftaurat,

du

(5 id quod in menfem Artemifium incidifTe non eft incongruum.

pac

En itaque fatis magnam temporis intercapedinem ab dimidio

qu

circiter Artemifio usque ad vicefimam menfis Diofcori, poft Hy per-

bereteeum inferti, cujus decurfu varia przelia a finitimis populis ge-

booo

Tatio

ri, atque poft alios Antiochi Eupatoris Duces, Lyfias ipfe ,cum flore

exercitus accurrens, fuperari potuere. Hoc igitur femeftri accidiffe

Nm

exiftimo res illas bello abJudseis praeclare geftas, quee Libro II. Mac-

acciü

chab. Capite X. & XI. cofnemorantur : rejeétis fere in annum Graeco-

16'177/711

rum fequentem CXLIX. bellicis eventibus, quorum Libro I.Maccha-

titudy;

bseorum Capitis V. Parte altera, & Libro II. Capite XII. fit mentio.

áff.:

Lyfias denique praelio a Judzeis, ineunte Autumno, victus,

TORK

altera hac vice, eodem annoSyromacedonico CXL VIIL jam ad fi-

[

nem vergente, nempe die vicefima menfis Diofcori, embolimi, &

tioch

ultimi pacem petere data epiftola cogitur. Ita quidem certe probe

coherere videntur omnia, ac difficultas, quse pertinacius hisce

4 Qu

lia

epiftolis implicata haerebat, citra vim ullam fàcro Codici adhibi-

tam, penitus evanefcit. Libet ha&enus difceptata paucis comple-

Pü.f,(

&i: AntiochusIV. interiit anno Syromacedonico labente CXLVIII.

uocirca Liber I. Macchab. jam

emu

incepto jam Xanthico, & Nifàn;

fne F

inchoavit annum CXLIX. — Succedit illico in Regno Antiochus V.,

T

IV.3Filius, Eupator dictus, volensque pacatum habere Regni ex-

WR

ordium, adLyfiam, & ad Tudaeos de pace literas dat die X V. men-

Ptolemzeus

litrte

fis Xanthici anni Syromacedonum ejusdem CXLVIII.

any

Macer, pacis cultor, paullo poft circa Artemifium menfem veneno

perit; fuccedit Lyfias in Preefe&uram Phoenicize , ac Judaeze, pacem

Offày

violat: per femeftre bellatur; victus poft alios Duces Lyfias, pacem

(m «

iterum quserere cogitur, datis ad Tudoeos literis die XXIV. menfis

Diofcori, embolimi, & ultimi, anni adhuc labentis centefimi qua-

Diori

CA-

dragefimi o&tavi, ad mentem Syromacedonum.

(g) Lib. 11. Macchab. Cap. x1. Verfu xxii1.

(;/) Hec omnia habentur memorato Libro 11. Macchab.

l

)

Cap. x. a Verfu x. ad xv .

(1) Láb. x. Macchab. Cap. v111. Verfu :.

p

n

a.

]

(

0

|

]

PROLEGOMEYN A.

29

-

b

EAPIL.M

a

Alia Cbronologica Maccbabee Hiflorie dubia expediuntur.

o

0j

Ntiochum V. Regno & vita exturbavit Demetrius I.,

ui Ro-

mze obfes defidebat. De cujus initiis ita LiberI. Macchabzeo-

A

fo

rum : ( uuo centeftrmo quinquagc/zbeo primo exiit. Demetrius

R

Seleuci Filtus ab urbe Roma &9c.. Sed LibrolI. & haec legimus: Veziz

Jni

CAlcimus) ad Demetrium Regem centeftmo quinquageftmo ano , offereus

ei coronam auream; atque hoc tum fat&um narratur, cum Demetrius

Rex jam Tripolim appulfus, ad loca opportuna afcenditTet.

r

Manifeftum hic fit ex iis, quae de duplici anni initio monui-

aX

JJ

mus, Demetrium verno tempore, aperta primum navigatione, &

inchoato jam menfe Nifan Roma profugitle, atque felici naviga-

e

Ye

tione ufum intra breve tempus Tripolim tenuiffe; inde ad opportu-

na loca properans, ante Autumnum ab Alcimo conveniri potuit,

3t

atque adeo labente adhuc anno Syromacedonum CL. qualem ufur-

d

at Liber II., cum Liber I. e Judaeorum ritu jam ab initio Nifan

annum CLI. numerare coepiffet.

iv

Animadverti hic quoque meretur: ea , quze Libro II. Maccha-

Pe

bzeorum , Capitis XIV. initio referuntur, non efficere continuam nar-

Jrt

rationem cum illis, quorum Capite proxime preecedente fit mentio.

(fe

Nam Capite XIII. narrantur, quae.anno Syromacedonum CXLIX.

XC-

acciderant ; porro Capitis XIV. initium ita habet : Sed po/f triemui

(Q-

Zempus cognovit udas , 69 qui cum eo erant , Demetrium Seleuci cum mut.

hà.

Ltudine valida, 65 navibus per portum ; vipolis ad loca opportuna afcen-

u

diffe. Subjiciuntur ea,quse de Alcimo modo memoravimus, anno Sy-

U5

romacedonum CL. gefta. Hic igitur triennii tempus intere(Te nequit.

f

Hzec itaque: Po/ zrieuiü tempus accipienda funt de initio Regni An-

tiochi V. Eupatoris, quod incidit in Ver anni Graecorun CXL VIIL ,

obe

a quo, usque ad adultam seftatem anni CL., qua Demetrius Sy-

sce

riam occupabat, duo anni expleti funt, ac triennium inchoatum.

bi

Neminem porro moveat ea loquendi ratio: Po/ zrzezz zem-

le

pus, cum triennium non exierit, fed fit duntaxat inchoatum. . Ha-

Tl

bemus enim id genus alios in Sacris Literis loquendi modos.

Ipíe

fane Divinus Salvator de fe ita vaticinatus eft: (") Qzoniam oportet

jom

E

Filum bomümm pati multa . . . €9' occidi, &9' poff tres dies refurgere.

a

Cum tamen fit in confeffo, CuR1sTUM Dominum ante triduum a

iorte expletum virtute propria revixiTe.

n

Simile loquendi genus

qU

apud S. Matthzeum (9? quoque invenias.

o

De alio triennii, an biennii tempore impeditior nodus fefe

(tfn.

oflert, in facrorum inftauratione Jerofolymis füfcepta, poft fubla-

en

tam abominationem ab Antiocho IV. inductam. . Libro I. Maccha-

bseorum (P) docemur: Regis Antiochi jufTu ere&um effe Idolum

',[lflS

j

-fuper-

(7) Lib. :. Macchab. Cap. vii1. Verfu 1.

(Gz) Lib. 11. Macchab. Cap. x1v. Verfu 1v.

(») Marcus Cap. viri. Verfu xxx1.. Meé. vecis sceus-

(p) Láb. 1. Macchab. Cap. 1. Verfu 1.v 11. usque ad 1 xiit.

whab

: (») Matth. Cap. xxvii. Verfusxii.

PROLEGOMEN A.

30

eli

fuper Altare DEI die XV. menfis Casleu anno CXLV. — Et paullo

con

inferius refertur V. & X X. die menfis Casleu impios facrificaffe fuper

