dentis, cujus iconifmum accuratum proponemus, & cum quo vul-

by

tu, fed adhuc tum zetatis minus prove&ze, fatis congruit vultus,

X

qualem Antiocho I. Soteri-Haymius tribuit. Denique Numifma il-

lU

lud cum capite alato, ac diademato , in quo Antiochi I. Soteris

fo,

vultum fe legiffe Vaillantius putabat, neutrius Antiochi Caput re-

"n

ferre pro certo habeo. Vidi hoc Numiíma elegantiffimum apud

i

Excell. Fawkenerum, & ejus iconem producam, meliorem ea, quze

Je

in Vaillantii Libro proftat; ea lineamenta cum neutrius Antiochi fa-

T

cie, etiam habita zetatis ratione, coavenire poffunt : Victoriee, aut

in

Mercurii caput dicere mallem.

Ouod fi Regis vultum dicere com-

908

pellerer , Antiocho Hieraci , cujus vultum nondum e Numis nofci-

T

mus, hunc adfignarem potius, quam Antiochorum alteri cuivis ;

YLUS

(ed hsec incerta funt.

Illa porro Numifmata , quee fola BAZIAEOZ. ANTIOXOY.

lg

pa

epigraphe , citra titulum, epocham , ac vultum Regis proferuntur,

incerti fere funt Regis, ac temporis; nifi averfze partis figura , aut

tu,

fabricee , cum certi temporis Numis, infignis fimilitudo , aut fym-

i

bolum quodpiam ejusmodi fit, ex quo fingulare aliquid , & huic,

illive Reei proprium illic repreefentari haud vana conje&tura fiat.

o J

Ouse hic de Antiochorum Numis, vultu Regis, epocha , titulove

10

j T

deftitutis monuimus , eadem de Seleucorum ejuscemodi monetis

di&a funto.

3Se

Et fane Seleucorum quaedam Numifmata haud minorem,

QO

"ll

quam Antiochorum modo difcuffa , difficultatem offerunt. Sex,uti

diximus , erant Seleuci Reges :

uartum eorum ex epochze notis,

Ut

Sextum ex adícriptis titulis EIIIDANOYZ. NIKATOPOZ. ab aliis

NU

M

dignofcimus; is quippe £pzpbazes a Patre Antiocho VIII.. Epzpbaze:

iN:zcator 8b Avo Demetrio IT. Philadelpho Azeazore dici voluit.

;uod

yulla

Superant ieitur fola Regzt Se/euci epigraphe infcripti Numi , diverfis

EX

tamen vultibus infignes, qui ita difpefcendi funt, ut reliquis qua-

tuor Seleucis, fecundo, tertio, & quinto fui cuique obtingant.

rl

Seleuco L. merito tribuitur Numus , qui caput Regis , ut ha-

mmati

betur apud Haymium, cornutum, & alter qui galeatum fere fimi-

0l»

le exhibet.

Cornuto capite non nifi primi poft Alexandrum M.

hl

Reges, ejusque olim Satrapze , ac Duces in Numis effingi fole-

(oft

bant, uti Antigonus, Lyfimachus , Seleucus, Nicanor a quibus-

Qltus

dam, ab aliis re&ius Nicator dic&tus.

Numos Vero , qui caput

ldem

pelle leonina tectum referunt, etiam cum ala, & cum Regz Se/eucz

L

)

ho

iflfcrip-

]i

42

PROLEGOMEN A.

infcriptione , etfi ad primum Seleucum omnino referam, Seleuci

tamen non exhiberi caput, fed Herculis, aut aliud , plane perfua-

fum habeo, ob eam, quam paulo ante, & quam Capite I. hujus

Partis expofui , rationem.

Seleucus II. aPolybio (9 IIgev, Barbatzs, vulgi nempe di-

&erio, compellatus effe perhibetur.

Solertiffimus Haym (9» Nu-

mifma detexit, Regir Se/euci nomine , & vultu Regis barbato, ac Pe-

|

afo infigne, quod huic Seleuco citra dubium adfcribendum cen-

fet. Vaillantium vero in füfpicionem adducit, quafi is in fua Seleu-

cidarum Hiftoria Numos quosdam, qui imberbem Seleuci Regis

vultum prze fe ferunt, idcircoSeleuco II. tribuiffet; ut Seriem Nu-

mifmaticam Syriacorum Regum expleret.

Hic tamen ego Vaillantium erroris, aut vanitatis propterea

inimulare nolim, quod Numos vultu imberbi fignatos ei Regi ad-

Mu t O RFEESE - EEET CT L —— p UP

ícriberet, cujus certi Numi barbatum vultum oftenderent Nam

ut Romani commatis Numos preeteream , in quibus non modo M.

Aurelii, Commodi, Caracalle, ob diverfam zetatem , fed etiam

Macrini, intra Imperii biennium, alias barbata, imberbis alias facies

l(ä

deprehenditur ;

fuppetunt domeftica in Regum Syriee. Monetis

exempla, quze Vaillantii caufam agant. Demetriill., Antiochi IX.,

«

item X.,& XIIL , ipfo Haymio fuffragante , produ&ta funt Numifma-

U

ta, aliqua barbatum , imberbem alia vultum exhibentia.

Quae

res cum in Demetrio II fit preecipue infignis, id hic preeterea con-

9l

T

ruit: Seleucum II. item, uti Demetrium IL. a Parthis captum, &

À

poftli

minio regno reftitutum fuiffe, ut.in Annalibus comprobabi-

tur

odum ergo Demetrii II. reducis Numi quidam cum

K

Quemadm

b

promiflà barba,

alii fine ea vultum oftendunt, ita de Seleuci Nu-

mis omnino pronunciandum videtur.

Et fane Seleuco II. adfignati

la

4 Vaillantio Numi, cum alio Cimelii noftri zeneo , vultum; fi bar-

D

bam demas, ei perfiiilem referunt, quem expreffà apud Haymium

Numi imago repreefentat. Numo illi cum barbato vultu, & Pega-

[

fo, quem Haymius protulit, fimillimum , & pariter ex eere parvo

Qu

ü

poffidet Excellentiffimus Fawknerus.

Seleuci III. Numifinata e lineamentis dignofcimus

, quze abalio-

hif[

rum Seleucorum vultibus abludunt; neque hic fere quidquam 5e-

l$(

leucus V. obfiftit, qui regnum anno non integro delibavit potius,

quam obtinuit , Cleopatra Matre omnia conturbante. Hunc Seleu-

1

[

cum V. quidam e Regum Syrize Catalogo omnino excludun

t: neque

l

3

eju

sdem Numus ullus a Vaillantio, vel Haymio adfertur. In Cata-

Qu

logo Mufei Theupolitani Seleuco V. adjudicant

ur Numi, qui una ex

Tej

lg ]

parte epigraphen BAEIAEOZ. ZEAEYKOT. exhibent: ex altera

caput Cleopatrz referre creduntur. Operam dedi, & per literas

T&

edocear, utrum hifce Numis certus Cleopatrae vultus extaret; fed

n

relinquo.

&ïm

cum neício quo cafu,nihil obtinuerim, rem in medio

CAPUT

(t) Polybïu;a Lib i:. ( Haym Teforo Britannic.oþ: volume 1. Pag. XXXV.

(

PROLEGOMEN A.

43

ü

CAPUT IV.

Ü

Quadam ex Antiocbi Evergetis Wumis enata dulia etiam Sacre

]i

Hiftorie ope expediuatur.

Ifpertitis in fuas Claffes Regum Syrise Numis preecipuas quas-

e

dam controverfias feorfum difcutere libuit , quze Numos

D

T

una, & Sacros Macchabeeorum Libros involverent.

Soo-

A

pius laudatus Haymius in fuo Thefauro Britannico Numum produ-

Xit, una ex parte juvenili Regis vultu, ex altera hac epigraphe in-

äï

-ï

fignem : BAZIAEQ E. ANTIOXOY. BZP. Regis Anttochbd dnno CLXII.

expreffa etiam eft Anchora gentilitium Seleucidarum fienum. Hunc

Ka

Numum non pofle ad alium Antiochum, quam Demetrii L. Filium,

ad

ac Demetrii II. Fratrem natu minorem referri , anni nota, Regis

am

vultus, & anchorce fymbolum manifefto conficiunt.

Cenfet igitur Haymius, occifo füb Autumnum anni Seleuci-

aim

darum CL XII. Demetrio I. , Demetrium & Antiochum filiolos, a

ORs

Patre quidem ante pugnam contra Alexandrum initam, in Gnidum

Is

dimiflos, ab una tamen alterave fideli urbe, utRegni hzeredes, etfi

X

er breve tempus agnitos, eorumque honoribus Numos aliquos

f[ld

eodem Autumno fignatos fuiffe, quos inter rariffimus ifte recenfe-

tur

Porro cum annus ifte CLXIL Sexennio antecedat initium Re-

)u

on

gni Antiochi Epiphanis Dionyfi, Fili Alexandri L. füb Tutore

Tryphone imperantis; Haymius, Numos fecutus, Antiochum hunc

,&

Alexandri I. Filium, VIL" ejus Nominis, Antiochum vero Ever-

abi

um

'etem (quem vulgo Hiftorici Sidetem , vel Sedetem appellant )

NU

Demetrii L. filium , VL"" Antiochorum conftituit: qua in re a Vail-

lantii, & Hiftoricorum communi fententia difceffit.

Xnatl

bat

At enim, hic injiciet aliquis , Numifma iftud , Antiochum

Evergetem, Demetrii I. Filium, jam anno CLXII. Regem promul-

lUf

ans, cum Sacra Macchabzeorum Hiftoria non videtur confentire,

Pe(ïg

o

uze diferte doceat : &9 Antiochum hunc Evergetem anno demum

CLXXIV. capto jam fratre Demetrio II. ad Regnum Syrize perve-

niffe, quod ipíe Demetrius primum anno CLXVII. adiiffet. &2

lii

|Se

Sed integra fibi hic etiam conftat Numorum cum Sacris Lite-

ris confenfio. Sacra Macchabseorum Hiftoria ,tum aliquem Regem

u5

Afi:e, & Syrise appellare, regnumque adiiffe ,agnofcere folet, cum

leu

is aut in totius Regni, aut magnse omnino partis publicam,; & ali-

eque

quanto tempore firmam pofleffionem venitfet.

Manifeftum ejus

Cat

rei exemplum habemus in ipfo Demetrio II. hujus Antiochi fratre;

n

is jam anno CLXV. in terram Patrüm füorum rediiffe, & bella pro

jjera

regno contra Alexandrum geffiífe fcribitur : (2 neque tamen regzaffe

[eras

perhibetur, (2 nifi demum anno CLXVII. , quo, vi&o Alexandrol.,

fe

& mortuo Ptolemeeo Philometore,totius fere Imperii potituseft. Ita

uo

Ia

fane

UT

| (x) Lib. r. Macchab. Cap. xv. Verf(u x.

(5) Lib. 1. Macchab. Cap. xx. Verfu x1x.

(z) Lib. s. IMacchab. Cap. x. Verfu rxvir.

(4) Lib. 1. Macchab. Cap. xi. Verfu xix.

m

PROLEGOMEN A.

fane potiori ratione Demetrius IL , & Antiochus Evergetes, occifo

Patre, in Gnido peregre degentes, & Alexandro I. Vi&tore Syriam

occupante, hi duo regni heredes nondum regzaff? in Sacris Literis

notantur, etfi eorum honoribus unus alterve Numus ab aliqua fi-

ä

l

deli urbe cum BAXIAEQ. titulo fignatus effet.

Contra vero praecíara fefe hic effert potius Numorum cum

Sacris Documentis concordia.

Nam eodem plane anno, quo De-

j

uo Antiochum

metrium II Regzaff? , hoc eft, regnare coepiffe, & q

ejus fratrem jam Regem agnitum in Syriam veniffe , Sacer Scriptor

!

commemorat, eodem inquam anno prima Demetrii II , & Antiochi

Evereetis Numifmata comparent, continua fere reliquorum regni

annorum ferie in utriusque Numis confpicua; dum Numus ille uni-

cus anno CLXIL. extra ordinem fignatus, & cujus rationem ex Hi-

:

ítoria eorum. temporum facile reddimus , nullis proxime fequen-

tium annorum notis continuantur: uti heec omnia in Tabella Capi-

J

te II. hujus Partis propofita, contueri licet.

(

cum Numis fa-

Aliud fimile exemplum Sacra Hiftoria fufficit,

L

cili negotio conciliandum.

Alexandri I. prima Numifmata haben-

ü

tur füb Autumaum anni CLXII. fignata.

De hoc Reee ita Sacer

p«

Codex : (D £r 4muo centefimo fexagefimo afceudit. Alexander Antiocbi

fe

Jilius , qui cogno

nainatus of Nobilis , €9. occupavit. Ptolernaidern, & re-

k

uavit tic.

En quam accurate Alexander nondu

m in A4//e, /rve

N

Syrie Imperto ,

fed tantum circa Ptolemaidem J//c regnaffe fcribatur.

nno CLXII.

af

Ipfum enimSyricze Imperium non nifi vi&o Demetrio L. a

Alexandrum adiiffe, ex Hiftoriee Sacrze tota narratione (9 manife-

(Q

ftum eít, quo nempe ipfo anno primi ejusdem Numi fignati pro-

fe

ducuntur.

pi

Antiochi ( VI. feu VIL ) Evergetis,

vulgo Sidetis , uti initia,

f

m

is dubii aliquid fecumfert,

Eft in

ita finis regni, viteeque e Nur

ch

Cimeliarchio Caefareo - Regio

Vindoboneníi Numifma argenteum

0C

primi rnoduli , quod una ex parte caput

diadematum Antiochi Ever-

pr

getis, ex altera aquilam refert, cum epigraphe: BAZIAEQZ. AN-

EW

TIOXOT. TYP IEP. AXY. & epocha diftincte expreffa TIIP. anno

de

CLXXXIIL Eftitem in Cimelio noftro Numiíma argenteum me-

Qj

diocris moduli , quod una ex parte Antiochi Evergetis vultum , ex

fü

altera hanc infcriptionem exhibet: BAZIAEQZ. ANTioxov. TYP.

ln

IEPA. AEY.AIIP. Regis 4mochi: Tyri Sacre Afylo gaudentis ; duno

lN

CLXXXIV. Hoc, & proxime przecedente anno Antiochorum alius

E

fej

Sy

ri:e Rex non fuit, neque certis faciei bene expreffze lineamen-

tis alius hoc in Numo repreefentatur , quam An

tiochus Evergetes.

fen

Igitur fallem in Autumno anuni Greecorum ineuntis CLXXXIV.

i

«?tiam vixit, & a Tyriis Regio titulo honoratus eft hic Antiochus.

At

(5) Lib. 1. Macchab. Cap x. Verfu r.

(e) Làb. 1; Macchab. Cap. xi. Verfu xx1x. ufque r1v.

PROLEGOMEN A.

45

Q

At enim Antiochum hunc Evergetem conítat füb initium an-

1

ni CLXXIV. Regnum Syriz proprie obtinuiffe : eique novem tan-

ls

tum, & , ut reor, nec expletos ; Imperii annos tribuunt Eufebius &

l

Porphyrius: atque veteres Hiftorici quoque plerique omnes An-

tiochum hunc eodem, aut proximo anno ( occafione infelicis prze-

lii interiiffe fcribunt , quo Demetrius II. ab Arface Parthize Rege

ex captivitate dimiffus eft; quae omnia in annum J£re Seleucida-

d

n

rum CLXXXIL confpirare videntur.

uo igitur pacto Numus

of

Caefareo - Regius annum CLXXXIII., & nofter annum CLXXXIV.

cum hoc Antiocho referre poffunt? Hic rurfum ad facram Ancho-

hi

ram , Macchabeeorum nempe Libros; confugiendum erat.

;nj

Libro II. Macchabzorum Capite I. Epiftola recitatur, a Ju-

dzeis Palaeftinze incolis ad Judzeos in /Egypto agentes exarata, cui

l

mox fubnectitur altera, fcripta anno centefimo octogefimo octavo

JErze Seleucidarum.

Annum enim hic notatum ad alteram hanc

t

Epiftolam , non ad priorem referunt, interpun&ione arbitra, Codi-

ces Graeci , ad Biblia Polyglotta Complutenfia, Antverpienfia, &

Londinenfia adhibiti , item CodexSyriacus; Latina porro exempla-

«V

ria omnia, Tirino tefte, in commentario in hunc locum.

In hac

«

x

pofteriore Epiftola narratur: Antiochum Regem, Judzeorum per-

fecutorem, qui vel edu&is e Pérfide copiis, * vel' expeditione in

f'ie

Perfiam füfcepta, ipfos afflixifet, in templo Naneze apud Perfas a

froe

tUt

Sacerdotibus interemptum fuiffe , cum depreedari illud templum,

affe&tata cum Deze fiimulacro defponfatione , tentatTet.

NI

Heec narratio Antiochorum alteri, atque Evergeti noftro,

jfe

(tQ-

convenire nulla ratione poteft. AntiochuslIL Judaeorum non per-

fecutor erat , fed faütor, & nimium remotum eft ejus mortis tem-

us.

Antiochus IV. ( uti & V.

alio longe mortis genere füblatus

[(ldy

effe perhibetur Libro utroque Macchabse: Hiftorioe. ( — Antio-

u

chus Adolefceus, Alexandri I. filius, Tryphonis aftu per Medicos

eum

occifus eft, tefte facra, & profana Hiftoria, ut in Annalibus com-

ver

robabitur. ^Antiochus VIII. annos XXVIIL. regnurn tenuit, quod

ÀN

anno CLX XXVIII jnec antea; Numisteftibus, quod Annales often-

jo

dent,adivit. Reliquus eft igitur folus Antiochus Evergetes : de

cujus, quippe olim perfecutoris fui, obitu cum lzeti TJudzei fratres

fe

ex

fuos tanquam de recenti cafu certiores reddant, corifequens eft :

u

Antiochum in Perífía circa annum CLXXXVI. interemptum efle.

Re&e igitur Numus Czefareo - Regius annum CLXXXIIL , & nofter

m

annum CLX X XIV. ad Antiochi Evergetze vultum adfignatum re-

glius

ferunt.

mol

Hiftoricorum veterum de morte hujus Antiochi tanta eft dif-

ye[t5

fenfio , ut ea ipfa argumento fit, eos a veritate devios in alia omnia

Ó

lj

abiife. Antiochum'itaque in preelio occifum effe Julius Obfequens,

hus

M

(*) Ju-

* Conferri poteft Grecus Codex cum Latino vulgatz le&ioníis.

M

(4) Lib. 1.

acchab. Cap.vi. Verfu xvi. & Lib. 11. Cap. ix.

T

46

PROLEGOMEN A.

(e) Tuftinus, C£ & ofephus (&) tradunt: Appianus C? narrat eum

fibi ipfi violentas manus intuli(fe : &lianus (!? ex alto fefe praecipi-

tem dediffe perhibet : Eufebius (^? ab Arface interfe&tum prodi-

dit.

Athenseus ex Pofidonio refert: Antiochum interfe&tum , fe-

pulturze ab Arface mandatum fuiffe ; non tamen addit, a quo , aut

ua ratione occifus fit: nifi quod per temulentiam etiam periifTe

videatur. (mm)

Tanta Hiftoricorum difcordia ex eo nata videtur , quod De-

ä

metrius IL., Antiochi frater, propudiofam hujus necem omni modo

celare ftuduiffet ; atque adeo varii de Antiochi in Oriente obitu ru-

mufculi fpargerentur, quorum alii ab aliis Hiftoricis colle&ti funt.

(

Libet hanc fententiam vel errore aliquo comprobare, fed ex

In Libello Baci^£ev Avvaseias

quo veritas non obfcure eluceat.

l

apud Scaligerum in Thefauro Temporum, ubi Syrice Reges recen-

fentur, poft Antiochum Sidetem, feu Evergetem ponitur Deme-

l

li

trius II. redux e captivitate, deinde Alexander II. ; ac tum ante An-

tiochum Grypum, feu Epiphanem inferitur: Avrwwos o Z,9rme , oUTo6

la

& Iap9oic azréS'avev.

Antiocbus Soter : i/fe apud Partbos smortuus. eff-

VI

Antiochum Syrize Regem, inter Sidetem & Grypum, novum fin-

iC

eere non licet ; porro Antiochum Sidetem Sozerez etiam cognomi-

li

ne di&um fui(Te,

ofephus memorat, quem hic libellus fequitur,

T

dum eundem Sidetem cum Jofepho Eufeben quoque appellavit.

Deinde AntiochiSidetis mortem nullo verbo hic libellus indicat; ac

»

Vil

denique Antiochum Sidetem, feu Evergetem apud Parthos, feu Per-

fas

quae duo vocabula nonnunquam confunduntur

obiife, ex

Xi

LibroII. Macchab. Cap.I. deducitur.

Cum verro libelli hujus Col-

Ti

le&or alicubi legitfet Antiochum poft Alexandri II. initia apud Par-

3j

thos, feu Perfas deceffiffe: plerique vero Scriptores Antiochum

Sidetem antea mortuum fuiffe perhiberent ; novum fibi aliquem

b,

Antiochum Soterem, a Sidete diverfum , ftatuendum effe putavit,

hs

qua in re erravit ita , ut aliqua nobis veritatis veftigia relinqueret.

Q0

Nu

CAPUT. V.

BA

Alie de Numis diffcultates , € controverfie excutiuntur.

M

N

tiochi Evergetis Numifinatis jungimus Demetrii IL. fratris

nj

A

monetas , in quibus anni CLXXIII , & CLXXIV. apud Har-

Q

duinum, (?) & Vaillantium (9 leguntur. At enim Sacree Li-

Ti

terze tradunt Demetrium iftum anno CLXXII. Parthicam expedi-

ib

tionem fufcepi(fe; atque in eadem continua, brevique narratione

chi

facer Hiftoricus CP commemorat: captum effe Demetrium. . Egre-

folis

je

(e) Libello de Prodigiis.

(f) Lib. xxx vrir. Cap. x.

(g) Láib. x111. antiquit. Cap. v111.

(2) ÍIn

I

Syriacis.

(Z)

ib. de animalibus Cap. xxx1iv.

Item , Athenzus Lib. x11. ex Pofidonii Liáb. x1v.

(m) In Chronico prior. ; & in Canone Chronico.

(mm) Athenzus Lib. x. ex Pofidonii Lib. x v 1.

Chronologia Veteris "l'eftamenti.

(7) 1n

xiVv. Ainitio.

(io ) Vailant. Hiftoria Regum Syriz.

(2) Lib. ; Macchab. Cap.

( Th(

PROLEGOMEN A.

4T

N

eie quidem hunc nodum folvit Vaillantius, dum obfervat: annum

Jl

l

CLXXII. in Macchabza Hiftoria adnotatum, ad initium ejus bel-

b

li referri, non item ad gefti, finitique omne tempus exporrigi. Sed

Ut

neque hac interpretatione , etfi minime improbanda, uti neceffe eft;

cum dici poffit: eos Numos a fideli tum etiam populo, aut Cleo-

Te

patree juffu quosdam, aut etiam Antiochi fratris imperio ita figna-

6

tos effe, ne capti , charique fratris immemor videretur.

Ita fane

fentiendum confüadent Numi ejusdem Demetrii II.

annis CLXXX.,

do

u

&CLXXXL, & quidam forte CLXXXII. fignati

; quibus annis ca-

ptivus etiam detinebatur Demetrius, ut in Annalibus ftabiliemus.

His porro extremis duobus ante libertatem Demetrio reftitu-

Y

tam annis rurfüs , captivi licet adhuc Demetrii nomine , procuden-

80

d

dosNumos curavit Antiochus ; quod fa&o hifce annis ingenti bel-

lico apparatu jam quafi certam fpem liberandi talis fratris fibi pol-

I

liceretur , qui primus eSeleucidis Pbhtludelphi , id eft, fratrem amantis

An

titulo compellari voluiffet, quod Numifmata nos docent.

TO£

Aliorum jam etiam Antiochorum Numifmata difpiciamus. Vail-

j

lantius in difcernendis duorum Antiochorum Numis aliquid pecca-

fin

vit ; fed primus etiam ipfe fuit, qui errorem deprehenfum palam

N

retractaret, atque emendaret, przeclaro candoris, & eruditae fedu-

LUl

litatis exemplo.

Vaillantius itaque in Hiftoria Regum Syriee Nu-

NI

mos infcriptos: BAXIAEOX. ANTIOXOT. EUIGANOTYZ. AIONY-

ZOT. quiífrequentes funt, Antiocho duodecimo tribuerat.

;ac

Fla-

Pt

vius Jofephus in fraudem induxit virum er

uditum; nam Antiochum

&

XIL. [Jofephus (

Dionyfium. cognominatum effe perhibet.

Sed

miror Jofepho ita facile fidem habitam

o*

» qui aliis quoque Regibus

Par

Syrice titulos affingit,

de quibus nihil copiofa Numifmata prodidere.

hüfll

Hic error Vaillantii alterum traxit: ut Antiocho Adolefcentu-

lo, (vulgo Sexto) Alexandri L. filio Numum adfcrib

um

legitur :

eret, in quo

avl

BA£XIAEQZ. ANTIOXOY. OEOY. ETIIDANOYEX. NIKH-

&

9eOPOY. Verum utrumque hunc errorem infpe&o fübinde unico

Numo ponendum docuit alibi €) Vaillantius

; in quo legebat :

BAZIAEOZX. ANTIOXOY. EITIDANOYX. AIONTXOY. cum epocha

HEP. azno cLXVIII. eX quo certum fit, hofce Numos ad Antiochum

f

( VI. vel VIL.) Alexandri I. filium referri oportere. — Confirmat id

fimilis Numus apud Begerum (:) cum epocha OP. azzo cixx.,

rati

qui fuit hujus Antiochi Adolefcentis vitze poftremus ; eandem anni

Hat

notam cum Diofcurorut icone Numifina Excell. D. Fawkeneri ex-

gl

edi

hibet. Mutuo item fefe comprobant Nurgi Trtyphonis, & Antio-

chi, Dion

yfi, qui a Tryphone regno datus, & ereptus eft; nam in

itiofie

folis hor

Eafe-

um duorum Numis galeze typus , adpofito cornu depre-

heqditur

, eftque fabricee fpecies omnino fifnilis.

gle

()

fa

M 23

Vin-

ronico

)

(5) Thefaurus Brandeburg. Tomo 1. Pag. CCLIX.

(q) Jofephus Lib. xi11. aritiq. Cap. xv. ínitio.

yb. Uf

(r) Pcolemæärum 4Egypti Regum Hiftoria Pag. C.

48

PROLEGOMEN A.

Vindicata fic funt equidem Antiocho Adolefcentulo ( feu VT. ,

feu VII. ) fua Numifmata, £pipeazat, Drozyfr, titulis confpicua , ipfo-

que tenello , quem exhibent, vultu (quidquid ifthic obmoveat

Spanhemius, Numos forte non integros nactus) cujus fint, de fe

teftantur ; utrum vero mutatis , ut ajunt, clypeis Numus ille Antio-

chi cum titullis €EOY. EIIIDANO YE NIKHQOPOY. ad Antiochum

XIIL. transferendus fit, pronunciare olim vix audebam.

Monuit

enim Haymius hunc ipfum fingularem Numum a Domino Maffon

erudito Anglo in Cimeliarchio Florentino infpe&tum effe, qui de-

prehendit : epigraphen non ita eadem ferie ( uti habet Numi typus

apud Vaillantium ) in ipfo Numo comparere, fed 70 NIKHOOPOY.

f;ä:

[

fub effigie Jovis, vidforzam ferentis. ( Nepops ) feorfum infculptam

legi.

Sufpicari igitur pronum erat : NIKHOPOY. titulum , Jovis

Idolo potius , quam Regi Antiocho deberi: atque adeo Numum

[

iftum ob titulos OEOY. ETIIDANOTYEX. Antiocho IV. vel VIII. re-

ftitui oportere, nifi vultus lineamenta reclament.

0

Mihi tamen vero fimilius videbatur 70 NIKHPOPOZ. Re-

gis potius, quam TJovis hic effe titulum. Nam cum hac Jovis An-

tiocheni , viétoriam geftantis , effigie nihil fere frequentius inSyrize

H

Regum Numis fefe offerat; nusquam tamen Tovi titulus ifte adfcri-

t

bitur.

Deinde in Antiochi V. Eupatoris Numifmate, apud Vaillan-

Ía

tium, etiam o EYIIATOPOX. feorfüm a Regis Nomine, & fub Jo-

vis fedentis imagine infculptum habetur ; certiffimum tamen eft, vel

ex ipfà facra Hiftoria , eum titulum Regi illi Antiocho , non Jovi

competere.

Denique Vaillantium, in dignofcendis Numis longe

veríatiffimum, Antiochi IV. vultum non dignoviffe, quem ex tot aliis

Numis probe perfpe&um haberet, mihi vix fiebat credibile. Ifta

conje&uris cum affequerer ; ecce forte fortuna naétus fum accura-

i

tiffimam imaginem Numifinatis hujus rariffimi, in quo NIKHOOPOYT.

legitur : eum Numum poffidet excellentiffimus Fawkenerus ,. qui

n

hanc , quam fifto imaginem mihi pro exquifita humanitate fua prze-

100

atq

buit, ex qua certi fimus : vultum hujus Antiochi haud quaquam

Iu

itateneram setatem prze fe ferre, ut Vaillantii iconrefert, & Antiocho

IV., vel VIIL nec crifpum hoc caput , neque faciem convenire.

Cor

Porro autem etfi jam certa ratione Numifma hoc Antiochi,

Tai

N

Nicepbori titulo infigne, AntiochoIV., & VIIL abjudicemus ; lis ta-

men aliqua inter Antiochi XIL, & XIII.

Numos decidenda fu-

erat. E Vaillantii, Haymiique fententia Antiocho XIII. ( qui vul-

20 Afiaticus, & Commagenus dici folet) illi Numi tribuendi funt,

eE]

qui titulos EITIGANOYZ. GJAOHATOPOZ. KAAAINIKOT. Regis

A N

Antiochi nomini adjun&os exhibent. SubindeHaymio obvenit Nu-

ÀN]

mus Antiochi iftius, in quo, przeter jam recenfitos, etiam AIONYZOT.

VLI

lavius

9

titulus legebatur. Quoniam yero, uti paulo ante diximus, F

Je-

Aq

PROLEGOMEN A.

49

ofephus Antiochum XII., Grypi filium, Diozy/zuwr compellatum fuif-

ls

fe perhibet ; ambigere quis potfet: an non Numi illi Antiochi Epipba-

j

zi , Philopatorh, Calzici, quibus Dzozy/z titulus nonnunquam jun-

R

eretur, Antiocho XII. potius e(fent adfcribendi?

.Sola Jofephi aü&toritas haud maximi apud me momenti eft,

precipue in cognominibus Regum Syrize, in quibus, ut fupra mo-

It

nui, Jofephus a Numis antiquis non raro refellitur.

Praeeterea Nu-

n

mifma Antiochi Dionyfi, Epiphanis, Philopatoris, Callinici Hay-

mius protulit vultu barbato. Barbam porro eos potiffimum Syrize

US

Reges in Numis promifTam oftentare, qui aliquo tempore exules,

aut regno pulfi, capti fuiffent, Capite tertio hujus parti$ adnotavi-

i

mus; Antiochum vero XIII. longo tempore paterno regno priva-

tum ,exulemque vixiffe, in Annalibus oftedemus; regno denique re-

VIS

cuperato magnificos illos titulos fibi adfcripfiffe videtur Antiochus,

Jm

feque Dzouyfum Callimicum , ob vi&orias: Epzpbauem , ob avitam, &

l

reftitutam in thronum Seleucidarum Nobilitatem : PZZobaroreza a fi-

mili Patris & Avi fui Antiochi IX. ac X. titulo, compellari voluit.

W

Omnibus itaque inter f compenfatis Numos Antiochi Dionyfi Epi-

phanis, Philopatoris,Callinici, Antiocho XIII. confirmandos exiftimo,

M

ia

tametfi id quoque timide, nec fine fpe, ubi plures Numi prolati fue-

(TH

rint, remfelicius definiendi. DeNumifmate Antiochi, cum Nzcepeori

titulo fic ftatuo: id cum Vaillantio fefe corrigente, Antiocho XII. ad-

an

Ífcribendum efTe, cui etiam Do&iffimus MaíTon non abjudicavit.

]0

vel

CATPUT

VI.

0Vl

Regum Syrie Catalogi duo exbiblentur.

-

3liis

Isquifitis jam , & in ordinem reda&is, quantum licuit, Regum

la

5yrize Numis , potuit eorundem Regum Chronoloeica Series,

D

ac titulorum notitia, ex Hiftoricis Veteribus primum affe&a,

J

OT

horum inftrumentorum ope perfici, & adfignatis veris Regum co-

gnominibus, atque emendatis inii, finitique regni annis, multis in

qui

locisilluftrari. Ut itaque disquifitionum noftrarum fruc&tum aliquem,

[c0-

gart

atque Annalium compendiarium quoddam fpecimen hic exhibere-

mus, duos Regum Syrize Catalogos deinceps proferimus: alterum e

xcho

communi fere Hiftoricorum , & Chronologorum fententia, qui ante

Vaillantium fcripfere: alterum noftrum.

Priorem ex P. Riccioli

ydi

Chronologia reformata defumere placuit , qui a Seleuco T. inchoatur,

js d

afu

REGES SYRO-MACEDONES

dnuit Awwvo

Regrát

IVUI

SEU SELEUCIDZE IN SïRIf&.

ante Cbyzflum

A05

füns

SELEUCUS NICANOR.

m

E

312

32

ANTIOCHUS SOTER, Seleuci Filius.

L.]

281

19

Regls

ANTIOCHUS II. Ocic, filius Soteris.

E

262,

NI

SELEUCUS II. CALLINICUS, Antiochi Gs8 flius.

E

ä

20

15

01

SELEUCUS Ill. CERAUNUS, Callinici filius,

247

^

227

3

aVIUS

ANTIOCHUS Ill. MAGNUS, Cerauni Filius.

2214

36

N

SE-

]o

]f

PROLEGOMENA

So

Iuit Aunuo

Regnar

ante Chbyiflum | Auos.

--

-

SELEUCUS IV. PHILOPATOR , Antiochi Magni filius.

188

v

ANTIOCHUS IV. EPIPHANES, id eft ,Illuftris ; Antiochi Magmfihus

176

II

ANTIOCHUS V. EUPATOR, prphams filius.

-

164

I62

II

DEMETRIUS SOTER,, Seleuci Philopatoris filius.

ALEXANDER BALA, infititius.

-

I$51

;

DEMETRIUS II. NICANOR , Demetrii Soteris fihus

I46

'TRYPHON DIODOTUS, T rannus.

-

I4I

ANTIOCHUS VI. SIDETES Demetru Soterls fihus

-

139

-

-

DEMETRIUS Il. iterum.

129

SELEUCU

125

ANTIOCH

äs VII. (lexpfa VIII ) GRVPUS Demetm H fihus

IZL4

al

113

Lsl

ANTIOCHUS VIII. CYZICENUS, Anuochx Sidetis filius.

SELEUCUS VI. Grypi filius.

96

- M COop -RuDY

ANTIOCHUS IX. EUSEBES, Antlochl Cyïmcem f]hus

py

PHILIPPUS, Antiochi Grypi fihus

-

-

24

-

-

-

omnes

tres fi.

DEN/IETRIUS IlI. Grypi filius.

-

mul aíiis

'"TIGRANES, a Syris electus.

-

68

ANTIOCHIUS XI. aliis XIL Afiaticus, Eufebis Pn fïhus

g

Catalogus fequens, a uobis confetus , omues Syrig Reges, ac Tranuos exbibet , etiam qui Seleuci-

d uon erant, quos tamen *

Afierifco diffinximus.

Adfcvipti funt amni 4r& S"leuczdarum juliaui, ia quo-

vum Autumno uempe iucipit ejusdem numeri . aunus fecndum Syromacedones , in Vere autem anuus ejusdem

Dï

numeri fecundum . judos.

J:f

REGES SYRI/E, & ASI/E

POST ALEXANDRUM MAGNUM

Initium Regni

Finis Regni

Ál

ante /Eram

ante /Eram

Seleucidarum

Seleucidarum

* PHILIPPUS ( Anipazvus, feu Annurmus) Philippi Il. Regis

Anno

Anno

Macedoniz e Philinna filius

BAXIAEOZ GIAIIIIOT

12

Pl

* ANTIGONUS Ptolemzo Soteri partem Syriz eripit

3

Sed cum Regis titulo Afize, & Syriz,

Seleucidarum

ab /£ra

Seleucidarum

ab /£ra

* Collega DEMETRIO Poliorcete filio, dominari incipit

BA

Anno

Anno

EIAEQX. ANTITONOTY., & BAXIAEOX. AHMHTPIOT

r

12L

reclius NicATOR cum Stra

Babilonicum

j

SELEUCUS I. Nicanor, vulgo

Regnum adit

bone, Porphyrio, &c. Antiochi Clari Ducis filtus

H

3*

BAXZIAEQX. ZXEAEYKOY

Syrie, & Afie

ANTIOCHUS I. Sorzn dictus ab Appiano, Eufebio, Porphyrio,

12

vivo patre in

ï

S. Hieronymo, &c. Seleuci Nicatoris filius, BAXIAEQX. .AN

Oriente Rex

TIOXOY. & XEOTHPOX. ANTIOXOT

20

5I

Ptolemeo jïlzo ffto , ante. Patrey) imoríuo , vegni partem im oriente ceffiffe videtur : tem-

folus

pus gus rei incertum.

3r

ANTIOCHUS 1lI. Gcc, Dzvus dictus a Milefiis apud Appianum,

& a Grecis apud Jofephum ; Item apud Eufebium, Porphy-

5I

BAXIAEQX.

vel

66

rium, 5. Hieronymum. - Antiochi Soteris filius.

52

ANIIOXOY. OEOTY.

66

96

ä

SELEUCUS lL. Carniwicus , apud. Juftinum, Eufebium, Stta

o&o annos cir

vel

N

bonem,S. Hieronymum, apud Polybium etiam II/2y Barbatus,

citer . captivus

|

Antiochi Oz8 filius. BAXIAEQX. XEAEYKOYT

fuit apud Par

97

di&erio vulgi

lo ante mortem

thos:redit pan

vincitur

ANTIOCHUS Hixsnaax, fé& AccieiTER velgoditlus, frater Scleuci Callini-

7z

ci, triennio Regno Syrie inbiat , aliqua eum . poteflate Regem. f fert.

70

DI:ï

* PTOLEM/EUS É vznczrzs, /Egypti Rex , Syriam obtinet.

BAXIAEQX. PTOAEMAIOY. EYEPTETOT.

Extrufo Seleu

67

In Libellh| Bacihte» Awwastii: poff Greca Eufebii apud Scaligerum , inter Seleucum 11.,

co II

69

£&$ Antiochum Magnum interponitur Alexander , loco Seleucz IIIL; velut Quintus a Sc

Reftituitur Se-

leuco. Nicatore Syr:æ Rex.

Sed error. e[fe videtur , uti im Eufcbii Chromico priore , ubi

leucus II

ä

Seleucus. Callinicus etiam Antzochus , €9 Seleueus I1I. Alexander compeliatur.

SELEU

PROLEGOMEN A.

SI

Tnitium R egni

Finis R egni,

SELEUCUS III. Cenausvs apud Eufebium, Porphyrium , & S.

Hieronymum.

Seleuci Callinici filius.

BAZIAEQX. XE-

AETKOTY.

87

09

ANTIOCHUS III. Macxus appellatus in facra Scriptura & vul-

89

£o: a Polybio quoque.

Seleuci Callinici filius.

BAXIAEQOZ.

vel

126

ANTIOXOTY. Etalibi ANTIOXOY. MEPLAAOT.

90

* ACH/EUS 'T'ynANNus, Agnatus Antiochi III. in Afia fibi re-

93

99

num format contra Antiochum. BAXIAEQX. AXAIOT.

I26

SELEUCUS IV. Purtoraron, apud Eufebium, Porphyrium , &

137

S. Hieronymum: apud Jofephum Soter: Antiochi Magni filius.

BAXIAEQX. XEAETKOT. qcIAOIIATOPOX.

ANTIOCHUS IV. Dzus, ErrenaNzss, id eft, Nobilis, vel Illu-

137

149

ftris, vel Prafens, five Confpicuus ; ita apud Jofephum a 5a.

ïï

maritanis compellatus: Epiphanes tantum in 5. Scriptura, &

apud Diodorum Siculum, Appianum, & ipfum Jofephum &c

1na

apud Athenzum Epimanes, feu Infanus, dicterio vulgi.

An

J

F

tiochi Magni filius.

ANTIOXOY. OEOY

EIIIGANOTS.

BAZIAEQZ.

)

LA

ANTIOCHUS V. Evraron, ita S. Scriptura, Appianus, Jofe

149

IjI

u

phus, Eufebius, Porphyrius, Antiochi IV. filius.

BAXIAEQX

aetn

ANTIOXOY. EYIIATOPOX.

DEMETRIUS I. Dzgus, Puiroraron , Soren.

Apud Appianum,

IjI

162

Eufebium, & Porphyrium Soter tantum. Seleuci IV. filius.

BAXIAEQZX. AHMHTPIOT.

OEOTY. QOIAOIATOPO:.

XOTHPOZ.

Ptolemaide

ALEXANDER I. 'TurorAron, EvrnGETES,

Apud Eufebium

160

16

ii

Eram

Bala vocatur: aliis vulgo Balas, aut Veles, Balles.

Antiochi

In tota Syria

Marum

I62

nno

IV. filius, tefte S. Scriptura ; a profanis Hiftoricis pro fpurio,

aut fuppofititio habetur.

BAXIAEQOQZX. AAEZANAPOT.

OEOIHATOPOx ETEPLIETOTY.

* PCT'OLEMJZEUS Purrourron /Egypti Rex , Syrie, & Afie

167

167

frà

KRex proclamatur, paulo poít moritur.

BAXIAEQX. IITO-

mo

idanum

AEMAIOY. o$IAOMHTOPOX.

v

Delibat titu- |Capitur a Par-

DEMETRIUS 1I. Dgus, PuiLApELPnus , NicATOR.

Apud Appia-

lum R egis

this

num Nicator tantum , Soter & Nicanor apud Eufebium. De-

162

172

v

metrii Soteris filius.

BAXIAEQX.

AHMHTPIOT.

OEOT.

Kegnat

vel

OIAAAEAQOT.

NIKATOPO-.

167

174

168

ANTIOCHUS VI. (vel VII. ) Epriprnawes DioNvsvus.

: in facra

in parte Syrie

170

Scriptura N&yregoz Junior, vel Adolefcens, propter ztatem: a

j

Jofepho G22c appellatur.

Alexandri I. filius, regnat Tryphone

Moderatore, a quo fublatus eft. BAXIAEQGX. ANTIOXOY

EIIIDANOYX. AIONYIZOT.

170

175

* TRYPHON Avrocnaron, feu Imperator, 'l'yrannus, anteajin pare Syiie

66

Diodotus di&tus apud Strabonem, & Appianum.

DBAXIAEQZ

TPYOONOX. AYTOKPATOPOX.

Delibat titu-

ANTIOCHUS VII. ( vel VI. ) EvrRGETES.

Apud T'rogum , Eu-

lum R egis

eirciter

Óf

febium, Porphyrium, &c. Sidetes vel Sedetes & Soter com-

162

106

[

Demetrii Sote-|Re£nat fraue

W

ris filius.

pellatur, apud Jofephum Eufebes & Soter.

Capto

dncit

BAXIAEQX. ANTIOXOY. EYEPTETOTY.

174

7)

DEMETRIUS Il. ecaptivitate Parthica redux , Siderites a Syncel.

183

197

lo di&tus, & apud Eufebium. Collega fratre Antiocho Evergete.

