Onias II. Simonis Jufli filius, Juda&orum Pontifex illiberaliter

Nam tributa negans Ptolemao Evergeti , gentem fuam

fe geffit.

in grande difcrimen adduxit , unde eam Jofephi , T'obie filii, hu-

manitas, liberalisque in patriam pietas eripuit. (g)

Dum Antiochus Hierax Seleucum invadit, Aradii Seleucum

juvantes ab eodem ingenti afyli privilegio donantur , cujus occa-

od

*

fione divites, & potentes facti fant. (5)

]

r. CX

(4) Appianus Syr. ( Eufebius, & Porphyrius. ( Flieronymus in'cap. 11. Danielis. Y Juftinus lib. 27.

c. r. ( Valerius Max. lib. 9. c. 1o. X( Polyznus Stratagem. lib. $. (z4) Eufebiusin Chronico.

(2) Appianus Juftinus, & S. Hieronymus loco eodem. X

olybius lib. $. ( L:eo Allatius in monumento

Adulitano Romz edito 1651. )( Polyznus lib. 8. ait., a

T

auro ad Indiam ufque Evergetem omnia

obtinuiffe; fed modefte (uti, monument. Adulitanum, quod vide ad finem Annalium ) accipiendus eft.

(c) Juftinus, & S. Hieronymus ibidem. X Jofephus lib. ?. contra Apionem.

(4) Juftinus lib. 27. cap. 2. ( Marmor Arundellianum. (2) Juftinus ibidem. ( Strabo lib. 16. )( Plu-

(

f

tarchus de fraterno amore, & de folertia animalium.

(f£) Juftinus lib. 27. c. 2.

'£) Jofeph. lib. 12. ant. c. 3. , & 4. )( Eufebii Chron. (7) Strabo lib. 16. )( Ab hocanno quidam Ara-

diorum zram deducunt; fed ex numis Aradiorum fub Trajano, M. Aurelio, & L. Vero cufis P.

Harduinus in Chronologia Vet. Teft, deduxit eorum aram ab anno Seleucid. ;. INorifius vero in ce-

lebri Jibro de AEpochis Syro-Macedonum ab anno 5.

NUMISMATA . SELEUCI II. CALLINICI.

29

las

V

1

Argent, I,

1. Caput Seleucill. diadematum.

Vaillant,

w

BAXIAEOZ XEAEYKOT. Regis Scleuci. Apollo nudus flans , d.

le

fagittam tenet, f. tripodi innititur, cui laurea imminet: ad

5

pedes Apollinis caput leonis, In areaduo monogrammata.

t

;l

JEneus I,

n

vel II

2. Sitnile caput Seleuci.

üe

n

Eadem infcriptio: Apollo nudus ftans, d. fagittam, f. innixus| Nofe.

tripodi ; in area monogrammata.

n

Aureus III

3. Similis numus, ob metallum rariffimus. De monogrammatis] Thepoi.

Q

nihil adnotatum eft.

t

q

Aureus III

4. Simile caput; & eadem averfze infcriptio. Apollo nudus flans,] vailas.

d. fagittam tenet, f. arcui innititur; fine monogrammate.

t

Aureus III

$. Similis priori numus; fed in avería parte monogramma, & li-

Liebe,

-ià

tera P

D.Favvkener

In alio duo alia monogrammata.

4Eneus III,

6. Simile caput Seleuci.

bi

Eadem inícriptio : equus liber gradiens: fupra eundem aftrum:| Veillav.

J0

infra aliud fignum, rhombi figura.

t

Similis fere numus: caput idem: equus gradiens, infra quem| s.

fÍcutum Macedonicum rotundum, anchora infignitum.

lio

V

In thefauro Goltzii indicatur numifma infcriptum : XEAET-

nl

KOT. KAAAINIKOT. BAXIAEQX. quod inter faltem dubiaz fi.

2

dei numifmata habendum puto.

Ob

[üS

NUMISMATA PTOLEMEI EVERGETIS,

iff

/Fgypti, & aliquo tempore Syrize Regis.

f3i

if

las

Va

U

& L |r. * Caput Jovis barbatum, & laureatum.

If

C. Res,

Ua-

BAXIAEOX. IITOAEMAIOT. EYEPCTETOY. Regis Ptolemai

Nofter,

Evergetis. — Aquila fulmipi infiftens: in area K.

£ww nt, |2. * Caput Jovis cum cornu arietis, quod Jovi Hammoni tribui-| vaita.

tur.

Eadem pars averfa: fed in area O E.

D

H h

An-

i

(1) Leonis caput aut Macedonum robur : aut Apollinis,

feu folis in leonis figno verfantis vires indicare

videtur.

u

d

(2-) Sufpicor , numum olim fübzratum argenteam bra&eolam amififfe.

j

(6) Cum equus liber libertatis, vel immunitatis fymbolum in numis effe foleat; numos iftos Aradiis at-

tribuit Vaillantius, quibus Seleucus magna privilegia impertiit, ut in Annalibus di&um.

Ia

(1*) o K. Koreio», Cypriorum, & (2.*) Ti ex.

G:6c» , T'hebanoxum in ZEgypto, legi poteft , fi VaiJ-

[2

lantium audimus.

30

ANNALES.

Ante

Periodi

/IEc

H

L

Chrift,

Julianz.

Seleuc.

243|4471

70

Antiochus Hierax Seleuci fratris copias Gallorum fubfidio in

Afia fundit.

Fama ad Antiochum fertur: Seleucum cecidifle ;

fed vera edo&tus, luctu depofito, de victoria letitie indulget An-

tiochus. Seleucus, fuga elapfus e prelio; Antiochiam fe recepit.

Myfta, feu Pyfta vel uxor Seleuci, vel amica a Rhodiis capta,

donis etiam ornata regi remittitur.

Galli Seleucum periiffe rati,

omnemque regiam ftirpem excifuüri, in Antiochum arma ver-

tunt. (i)

Tiridates, qui & Arfaces II. hoc tempore turbido ufus, Par-

thie reliquum, occifo Andragora prafecto , ac deinde Hyrca-

niam Seleuco eripit. ( 1)

Antiochus Hierax a forore Nicea incitatur in Demetrium

Macedonis regem, Antigoni Gonate fuccefforem , quod ille no-

vam conjugem, fe priore fpreta, induxiffet. (m )

241|44712

71

Eumenes Pergamenus has inter turbas Afia potiturus Antio-

chum, & Gallos victeres apud Sardes in Lydia cedit: magna

Afie minoris pars fe Eumeni fubdit. (4)

72

241|4473

Seleucus inftauratis copiis Antiochum fratrem impetit , qui Me-

fopotamiam, & Armenia partem tenebat, Arface amico.

Anf-

dromachus, & Achseus Seleuci duces Antiochum faucium e

prelio fugere cogunt ; fed nimium fecuri mox aftu, fparía nem-

pe de Antiochi nece fama, & legatis deditionem fingentibus, ab

Antiocho clade afficiuntur.

Antiochus in Mefopotamiam redit;

illic rurfus przlio a Seleucianis fuperatur. (0)

240|4474| 73

Antiochi Hieracis exercitus in Mefopotamia internecione de-

letur: qua vi&toria letus Seleucus, Calliuici fumpto titulo , Callini-

copolin urbem in Mefopotamia condit: qua facta funt hoc vere,

vel anni precedentis autumno, Olympiadis C X X XIV. anno

Olymj. CXXXV

quarto. (p) Antiochiam Seleucus tertia parte auxit. ( pp)

Antiochus ad Ariarathem ( feu Artamenem ) Cappadociz re-

gem ejus nominis quartum, aliis primum, deinde ad Ptolemeum

Evergeten in /Egyptum fugit, a quo aréte fervatur. (q).

239|4475| 74

In Arfacem Parthum arma parat Seleucus, victo jam An-

Atfaces metu Seleuci cum 'Theodo-

tiocho, & perculfis Gallis.

to II. Bactriano rege, 'T'heodoti I. filio , foedus init.

Attalus Eu-

meni in Pergameno principatu fuccedit. ( )

238|4476| 75

Nafcitur Seleuco ex Laodice filius alter Antiochus, poftea Ma-

gnus dictus. (5)

Ducit in Arfacem Seleucus, fed a fubdole fugiente Partho

vincitur.

Seleucus motibus in Afia ab Attalo concitatis eodem

revocatur; quo laxamento fibi dato Arfaces regnum Parthicum

Inde tertia, & maxime fo-

plene conformat, atque conftabilit.

lemnis &ra Parthica initium fumit. (1)

237|4477| 76

In Afia res ab Attalo turbatze aut componuntur ,aut in defpe-

ratis a Seleuco habentur ; neque enim certi quidquam e veteribus

monumentis in utramvis partem definire poffumus.

236|4479| 77

Conftitutisin Afia rebus Seleucus adverfus Arfacem copias re-

ducit: inito pralio vincitur Seleucus, capiturque , diuturno tem-

pore in captivitate detinendus; laute tamen, ac regie ab Arface

habebatur.

u)

;

Olymp. CXXXVI.

Simon 1II. Onie II. filius Judeorum Pontifex virtutibus clarus

habetur. (X)

]ï

Capto

-

2I

Ante

Períodi

EL

.ANäNALES.

Chrift.

Juliane

|

Seleuc.

| 'iü

e-

e» w " pe w lu

L]

le;

Capto Seleuco multis annis nihil memorabile in Syria occurrit

m

227|4487, 96

Arfaces Seleucum in regnum fuum remittit, aut Seleucus aftu

elapfus eft.

"

226|4498| 987

Rhodiis terre motu quafTatis, & deje&o celebri illo Solis co-

li,

iLl

loffo, dona ab aliis regibus , urbibusque, & a Seleuco mittun-

er

tur. ( . y)

Antiochus Hierax e Ptolemzi Evergetis manibus meretricis

af«

ope elapfus, per itera latronibus interficitur: circa quod tempus

Q

Seleucus equo lapfus vitam claufit. (z)

Seleucus II. Callinicus regnavit annis XX. completis. (a) Ex

üm

Laodice uxore, Andromachi filia, duos filios reliquit , Seleucum

III., & Antiochum III., de quibus fuo loco: filiam unam Mithra-

10

dati IV. Ponti regi dedit. (b)

iO

m

(7) TrogusProemio lib. »7. Y Juftinuslib. 27.c. a. X Polyznus fib. $. x Plutarchus de fraterno amore.

(7) Juftinus lib. 41. c.4. (/) Juftinus lib. 28. c. 1. (z) Juftinus lib. 27. c. 3. X( Strabo lib. 13.

(o) Trogus Procemio lib. 27. )( Juftinus lib. 27. c. 3. ( Polyznus lib. 4

e

(») Juftinus ibidem. )( 'Exerouz Xeóvo» , feu faftiSiculi, in codice latino;

nam in greco error eft, qui re-

n

fert, Callinicopolin conditam Olympiadis 34. anno fecundo;

latinus recte quarto. (7p) Strabo lib. 16.

(4) Juftinus lib. 27. c. 5.

(r) Juftinus lib. 41. c. 4. Y Livius lib.

33. X( Olympionicarum catalogus apud

|e

Scaligerum mortem Eumenis, & fucceffionem Attali

(s) Vide dicenda ad annum Seleucidarum r:26.

ponit Olympiadis 35. a-nno fecundo.

)

(£) Juftinus lib. 41..c. 4., & j. Y( Strabo lib. 16. meminit fugz Arfacis.

x) Athenzus lib. 4. ex Pofidonii lib. 16. ( Conferantur A

ppianus in Syr., X« & Juftinus lib. 27. in fine.

jit

(x) Jofcph. lib. 12. antiq. c. 4. «( Eufebii Chron.

(5) Athenzus, & Juftinus in (w) relati. Y Polybiusl.s.de quo vide Prolegomena noftra part. 4. c. ultimo.

(z) Jufünuslib.27.infine. )( Exrrant: Tacituslib. . hiftor. c. 8. ; & Ammianus Marcell. lib. 23. c. 16.

de

(4) Eufebius 20. ( puta completos ) regni annos Seleuco II. dat ;

Porphyrius vero 21. non completos intel-

Ifii

lig-o. (5) Juftinus lib. 58. c, ;, X« Polybius lib. 4.

I6

1n0

NUMISMATA SELEUCI II. CALLINICI.

It

üfr

Ts WV.

Y

Àn

4&neus I

7. Caput Seleuci diadematum, vultu fenium indicante.

D.Favvkener

d

BAXIAEOX. - - - KO. Rex currenti equo infidens. Numus

'0.

Eu

rariffimus, & ob molem sris, & ob figuram averfze partis,

qua expeditio bellica indicatur in Arfacem poftremo a fene

/a

jam rege fufcepta.

JEneus lII

$. Caput galeatum Seleuci.

tho

BAXIAEQX. XEAETKOTY. Vi&oria gtadiens, d. coronam , f.

C, Reg.

len

palmam gerit.

Theupoli,

4Eneus III.

jrm

9. Similis numus, fed in avería parte anchora ante Victoriam.

Theupoli,

AEneus III.

10. Caput galeatum.

fo-

De Wilde.

Theupoli,

Eadem infcriptio: Apollo nudus flans, d. fagittam, f. arcui

dzos.

innixus.

D.Favvkener

[pe

In alio Apollo tripodi innititur: in area A.

bus

JEneus III

rr. Similis numus: fed caput Seleuci diadematum : in area duo|p.raekee

monogrammata.

4Eneüs III.

12. Caput diadematum Seleuci.

Theupoli,

f

D.Favvkener

en

Eadem infícriptio : elephas cum infeffore.'

ZEneus III

13. Caput diadematum Seleuci, cum promiffa barba.

D.deSutnern

ce

Haym.

BAZIAEOX. ANTIOXOT. Pegafus volans.

ris

H h 2

Seleu-

($.9.) Vi&oria de Antiocho Hierace relata fi

gnata eft, ob quam Callinicopolin Seleucus cóndidit, de qua

in Annalibus. Sed parum decora de fratre vi&oria fuit.

(13-) Ex captivitate redux Seleucus cum promiffa barba venit, more gentis Parthice, apud quam detentus

eft; unde a dicaci populo m4y», id eft: Barbatws, appellatus eft , tefte Polybio lib. 2. Primus hic

barbatus regis Syriaci vultus in numis occurrit.

Pegafüs alacritatis fymbolum eft in numo Gallieni

Augufli.

AA UN IN DAPLE 5S.

32

Periodi

AEra

Ante

Se]euc.

Chrift.

]uliap.

217 4487| 96

Seleucus III. Seleuci II. Callinici e Laodice filius natu major,

226|4498! 87

ingenio, & opibus infirmus, attamen Kéeauvoc , Ceraumus , feu

Fulinen , compellatus eft; ideo fortaffe, quod patrem Seleucum

Callinicum apud Parthos captivum, in libertatem adferturus ma-

gno impetu exercitum collegerit. Utrum vero eo bello patri parta

fit libertas, an ab Arface aliis pactis reflituta, non conftat.

(€)

Dum regni curas Seleucus III. fufcipit, Antiochus ejus fra-

ter interea Babylonem fecedit. (4)

225|4499| 98

Attalum bello impetit Seleucus, ereptas patris fui tempore

S

yriaco imperio Afiz provincias vindicaturus: Hermise, e Caria

oriundo , regni curas politicas committit, ipfe cum Achao co-

gnato Taurum montem transgreditur, magnum exercitum agens,

cui regendo impar erat.

Hic Achezus primum egregia fuit adverfum Seleucum, atque

fubinde adverfum Antiochum Magnum fide, donec fuperbia,

emulatione, invidia, atque aliqua fuz originis fiducia in trans-

verfum actus eft ; erat enim frater Laodicesfilie Andromachi, quze

eadem Seleuci II. uxor, & Seleuci III. Cerauni mater fuit; filiam

quoque Antiochidem Attalo feniori uxorem dedit Acheus,e qua

natus Attaius alter Pergami rex.

224|4490| 99

Protracto adverfus Attalum bello Seleucus dolofis artibus a

Nicanore, & Apaturio, natione Galata, appetitus, haufto vene-

no in Phrygia periit. ( f )

Seleuco Cerauno fuerintne proles,aut omhino uxor ,non con-

ftat.

Regnavit annos fere tres; Appianus duos regni annos Se-

Olymp. CXXXIX.

leuco Cerauno tribuit, qui complete accipiendi funt. Polybius

ejus mortem reéte refert circa Olympiadem CXXXIX. (g) :

Acheus cognati, ac regis fui mortem ftrenue ulcifcitur ; par-

ricidas Nicanorem, & Apaturium contrucidat: militares copias,

& res omnes regni in Afia prudenter moderatur , neque oblatum

fibi a populis quibusdam regium diadema tum quidem recipit ;

fed Antiocho Seleuci fratri integra omnia fideli interim admini-

Ítratione confervat, atque ea etiam ,quz cis Taurum amifla erant,

223|4491

90

hoc, & fequente potiflimum anno recuperat. (5)

Interea Syriacus exercitus Antiochum Seleuci ffatfem, Baby-

lone tum degentem, ad regnum capeffendum evocavit: Epige.

nes quoque fub Seleuco III. belli dux reliquas copias in Syriam

contraxit. (i)

1. Ca-

( «) Polybius Iib. 9. de fucceffione Seleuci III. )( Eufebius, & Porphyrius. (d) S. Hieronymus in c. tí.

Danielis. )( Appianus Syr. X Polybius lib. 4., & 9.

e) Polybius, & Appianus ibidem.

X Item

Polybius lib. 18. excerpta Valefii.

(

annos adfignant Eufebius in Chron.,

Qj

uftinus lib. 29. c. 1. X Polybius, & Appianus. (g) Tres

orphyrius. )( Appianus in Syriac. X Polybius in fine lib. 2.

Is locus male una ex parte a Caufabono latine redditus eft; nam gr&caita habent: Zéaew«og 6 Xiaíuxm rE

Kooíixs TÀ xai ILoxyonos triiu9érros. — Hac ita Cafaubonus reddit; Seleucus: Seleuci filius, avo Callini-

co; qui etiam Pogon cognomine di&us eft. — Verum ita reddendum erat: Seleucus , filius Seleuci, qui

Callinicus, quique etiam Pogon cognomine di&us eft. (4) S. Hieron. in cap. 1. Danielis. X Po-

ybius lib. 4. ( Appianus Syr.

B

(i)

olybius lib. ;.

u

NUMISMATA. SELEUCI III. CERAUNL

'Tasz.

V

0t,

"u

Argent, I

t. Caput Seleuci II. diadematum.

Vaillant.

d

nan

l

BAXIAEOX. XEAEYKOTY. Regis Seleui. Apollo nudus fe-

)

dens, d. fagittam , f. arcum; in area duo monogrammata,

que& cum e literis X. Y. P. conftare videantur; XYPION. vel

Haym.

[«

XYPIAX. Syrie legi poffe non nemini vifum eít; fed preftat

abflinere ab incerta lectione.

ZEFneus 1II,

ote

Acgent. [il,

2. Similis numus, fed cum uno, eoque alio monogrammate.

Theupoli,

r

E in alio fimili C E. A.

D.Favvkener

'Ü-

4Eneus IlI,

Q

3. Caput Apollinis laureatum, vel ipfius potius Seleuci, füb fpe-

Nofter,

cie Apollinis; nam vultus perfimilis eft.

]ue

Eadem pars avería: monogramma difcerni non poteft.

li,

s

Argent, III.

üg

4. Numus ut Numero r. fed monogrammata non funt adnotata,

Theupoli,

qu& non raro in catalogo Mufei T'heupoli omiffa videntur.

.f

j

AE£neus II,

|

5. Capita jugata Caftori

$, & Pollucis laureato pileo tecta, im-

Begerus,

minente utrique aítro.

54

hie

BAXIAEOX. YEAEYKOTY. Victoria flans, f. palmz2 ramum,

dextra coronat tropeum, ad cujus pedem caput bovinum.

In area monogramma.

Of«

J£neus III.

Nofter,

Se-

6. Caput,ut videtur, diadematum, Seleuco fimile,ad cujus oc-

lU

ciput duo fcuta decuffatim pofita.

Eadem infcriptio: Apollo fedens, d. fagittam , f. arcum.

a

JEneus III,

4$,

7. Caput Dianz, eminente prope humerum pharetra.

Nofter,

1

,it.;

Fadem infcriptio, & Apollinis fedentis figura: in area TE.

fl*

)

n

JEneus IIT,

9. Similis numus, fine nota aliqua in area.

Nofters

-

Apud Goltzium in thefauro numifmatis mentio fit, ita in-

Ícripi: XEAETKOY. KEPAYNOT. BAXIAEQX. Sed fimile

»ge

m

deinde non eít vifum.

Peao

An-

I

(5-) Begerus, vir de re numaria yetere bene meritus, in thefauro Brandeburgico ad hoc nurmifma adnota-

[

vit ipfos Diofcurorum vultus referre lineamenta fratrum duorum, Seleuci Cerauni regis, & Antiochi,

[1es

poftea regis, cognomine Magni. Victoriam aliquam retuliffe Seleucum hic numus rnonet, tacenti-

nE

bus hiftoricis. Ea in Afia relata, vel in ipfis Tauri montis clauftris, vel füperato jam Tauro; quo

j 18

fane alludi puto capite bovis, feutauri ad trop&i pedem. depofito.

jttt

qu

(7., &8.) Hac duo numifinata idcirco Seleuco IIT. potius, quam precedentibus ejus nominis regibus tri-

o

buo; quod ejusmodi pars averfa Apollinis /éZezris , in Seleuci L., & II. eertis numis sneis occurrere

vix foleat. Equidem unum fimilem numium Seleuco l. tribuimus JNumero 26. Sed non omnino

certum eft , eo pertinere.

g d d t

ANN AIEE .:S.

34

Ante

Periodi | /£re Se-

leucid.

Antiochus III. Seleuci II. Callinicie Laodice filius , Seleuco III.

Chrift,

Julianaz,

223 |4491

9o0

Cerauno fratri in regno Syrie fuccedit, annor. XV. adolefcens,

(1) Afiam cis Taurum Acheo, Moloni Mediam , Alexandro Mo-

lonis fratri Perfidis fatrapiam committit: Flermias Car natione,

vir afper aula negotiis praficitur,aut in eo munere ftabilitur. (1)

221|4492

9I

Molo, & Alexander Medie, & Períidis fatrapz defcctionem

ab Antiocho moliuntur. (7)

Zenoni, ac Theodoto Hermiolio bellum in rebelles Molonem,

221]4493

92

& Alexandrum committitur, fed minus profpere geritur; nam

regem ab ea expeditione detinebat Hermias contra Epigenis pe-

riti ducis confilium.

Cum Laodice, Mithradatis IV. Ponti regis filia nuptias cele-

brat Antiochus, eamque Antiochice reginam renunciari facit. (0)

Novus in rebelles fatrapas dux Xenatas, natione Achzus, mit-

titur ; interea Antiochus rex , Hermia ftimulante, Coelefyriam , &

Phoeniciam Ptolemaso Philopatori eripere tentat, qui hoc anno

Ptolemaeo Evergeti in ZEgypti regno fucceílit: hic Ptolemaeus

Philopator , etiam 'I'ryphon compellabatur.

Molo cefo ad Seleuciam Babylonie Xenseta, Antiochi duce,

in ipfam Mefopotamiam irrumpit, & multa occupat Mefopota-

mie , & Sufianz loca.

Antiochus quoque in Coelefyria parum

promovens, adverfus Molonem properat, & Antiochie in Myg-

donia hyemem agit.

Antigono Il. in Macedonia mortuo fuccedit Philippus,

210]4494| 93

Antiochus rex Molonem in Apolloniatide ad Tigrim fluvium

profligat: Molo, & Alexander, aliique conjuratorum przcipui

quique, rebus fuis defperatis , fuos, & 1efe contrucidant; alii

Medig , Perfieque fatrape conttituuntur.

Olymp. CXXXX.

"Theodotus /Etolus, ab /Egypti regibus Coelefyrie priefectus,

cum in Ptolemai Philopatoris aula omnia peffum euntia animad-

verteret, ad Antiochum deficere conftituit.

Antiocho nafcitur e Liaodice filius Antiochus. In Artabazanem

Atropatiorum regulum trans Zagrum montem movet Antiochus,

cui viclo, & pacem petenti leges fcribit.

Acheus, abfentia Antiochi , & Cyrrheftica feditione ufus, tum

etiam aulicorum invidia ardens, ab Antiocho deficit, feque re-

gem haberi cupit: In Syriam irrumpere tentat ; fed averíos mili-

tum animos fentiens, abiit Laodiceam Phrygie, ac in Afia fibi

regnum conftituit.

Antiochus ad Acheum epiftolam exarat minis refertam. Her-

Q

mias omnibus exofus per infidias, Apollophane Medico Antio-

*,

chi rem curante, necatur. (p)

Ecli-

() Porphyrius, & Eufebius, nonnulli apud Eufebium in Chronico priore, Antiochum III. Seleuci III.

Cerauni filium fecere; fed ipfe Eufebius diffentit. )( Polybius lib. s. X

(4, & ») S. Hieronymus in cap. 11. Danielis. )( Juftinus lib. 29. cap. 1. X( Polybius lib. 3., & 4. X

(») Polybius lib. s. ' (o) Polybiuslib. s. (p) Hc omnia prolixe enarrat Polybius lib. 4., & $.. X Circa.

hec tempora Euthydemus, Seleucidis regibus aliquo tempore favens, "Theodotum H. Ba&rianorum

regem throno depuliffe videtur, pacate regnaturus ufque ad Parthicam Antiochi expeditionem. — Vide

Bayeri hiftor. regni Baáriani.

ANNALES.

35

IT

Arte

Periodi

AJ£re

Eclipfis Lunz 2o. Martii.

Chrift,

Julian.

Seleuc

M

219]4495| 94

Seleuciam in Pieria /Egyptiis eripuixt Antiochus, cui etiam Theo-

dotus /Etolus ''yrum, & Polemaiden cum XL. navium claíffe

)

tradit: ea Diogneto Antiochi navarcho commititur.

In Coecle-

fyria urbes aliquot ab Antiocho fubiguntur.

2

Achaus in Afia bello inter Byzantios, & Rhodios orto fefe im-

.

plicat. (q)

n

95

h!

$19 4496

Antiochus e Syria /Egyptum verfus movet: cum Aradiis libe-

ris focietatem init. — Nicolaus /Etolus Ptolemzi Philopatoris dux

X

a Theodoto Antiochi duce aliqua clade afficitur.

Paleftinam ingreifus Antiochus Scythopolin ( Jofepho Betzan )

le-

0)

aliasque urbes occupat, quas inter Atabyrium, feu 'Thabor infi-

diis obtinet.

lt

In Afia Attalus contra Acheum Gallos ducit, fed eclipfi lunze

&

jineunte Septembri confpecta, & laboribus feffi Galli Attalum

0

reverti cogunt.

$

Ad Antiochum deficiunt Kereas, & Hippolochus Philopato-

ris praefecti: Pella, Camus, Gephrus, Abila, Gadara ab Antio-

$

cho fubiguntur : Arabiz; urbs Rabbathmomma fe dedit; Ptole-

ü

dm

|

maiden venit Antiochus, illic hiberna facturus. (T) !

217]4497| 96

j

Collatis Antiochi, & Philopatoris caftris ad pugnam utrimque

omnia parantur,

"Theodotus 7Etolus Antiocho militans noctu

hoflilibus in caftris Philopatorem occifurus, in alio peccat. (5)

Ad Rhaphiam Palzftine commiffo prelio Phiopatoris copie

tandem victoria potiuntur.

Philo-

ít

Antiochus in Syriam redit.

pator multis Palafting urbibus potitur: cives blandimentis, at-

"i

il

que donis per templa dimiffis fibi devincit. (t)

Ptolemaus Philopator Hierofolymis San&ta San&orum in tem-

i

plo ingreflurus, cum a Simone Pontifice, ac populo neque pre-

cibus, neque lacrymis prohiberi poflet, vi occulta e coelo im-

d.

petrata abítinetur. (u)

m

Antiochus anni unius inducias a Philopatore obtinét, qui per

Sofibium res in Syria ordinat.

Antiochus omnem belli vim in re-

usj

bellem Achaum transfert, qui regnum fibi in Afia firmavit. (x)

216/4498| 97

Acheus in urbe Sardibus obfidetur: acriter pugnatur. Antio-

ib

chus, Attalo Pergameno juvante, urbem Sardes occupat aitu La-

I'C.'

gorg Cretenfis. Acheus in arcem fe includit, obfidetur. (y )

ili

Eclipfis folis in Sardinia vifa.

[ibi

Ptolemaus Philopator Judais in /Egypto internecionem per

elephantes conftituit, nifi idola /Egypti colant; multi labuntur.

t

Olympias CXLI.

Mutata a Deo regis mente, Judailiberi effe jubentur, &in apo-

|

l

J0

ftatas animadvertendi poteftatem obtinent. (z)

li2

Acha-

(4) Polybius lib. 4., & s. de eclipfi lune 2o.

Martii, vide in Prolegomen. parte. T. cap. TIT.

(r) Polybius ibidem. Eclipfis lunz 1.

Septembris, de qua in Prolegom:. parte 1. cap. Iil.

(3) Polybius , &lib. ;. Macchab. c. 1.,

& 6. X (£) Polybiuslib. s. — )( Danielis cap. XI. verfu 11., & r2.

impleta funt. X Lib. 3. Macchab

. Ca

p. 1, & z. X (») Lib. 3. Macchab. cap. 1., & 2, X

a

QX Juftinus lib. 3o. c. 1. ( Polybius lib.

$. X

um

b. 3. Ma

(5) Polybiuslib. ;., & 7. )( Eclipfis folis z. Februarii

[*

ide

in Sardinia vifa, Liviuslib/37. X (2) L4

it.

"chab. fub Hnem.. X Polybius lib. 14.in excer-

ptis Valefii de Philopatoris inhoriefto vitz genere eg

36

ANNALE S.

Ante I;crïod':

JEre

Chrift,

Juliane.

Seleuc,

Achaus, proditione Bolidis Cretenfis ex arce Sardium egreí-

fus, Antiocho vivus traditur: arx ipfa cum Laodice Achazi uxo-

99

21$|4499

re deditione accipitur, poftquam Acheaus juffü Antiochi extre-

mis membris mutilatus, & capite plexus effet, ejusque cadaver

e cruce pependiffet.

Afiam ita Antiochus recipit. (4)

214|4500

97

Antiochus Achao fublato in Arfacem IlI. Parthie regem, qui

& Artabanus, arma parat.

213|450t

IOOÓ

In Mediam appulfus Antiochus Ecbatana , celebrem ejus regio-

nis metropolin, occupat: e templo /Ene Des (Dianz Perfice,

aut Veneris) argentum, & aurum abftrahit, atque inde pecuniam

fua imagine fignandam conflari jubet. (b)

IOI

212|4502

Pralio cum Arfacis copiis initio eedem fugantur ; Antiochus

Hecatompylon, urbem in Parthie meditullio fitam, attingit , re-

Olympias CXLII.

fectoque illic milite, Arfacem fugientem in FHyrcaniam infíequi

ftatuit.

I02Z

211|4503

Tagas ad Etyrcanizlimites Antiochus promovet : Labuta mon-

te fuperato, & penetratis tandem Hyrcanie clauftris, Syringem

x

ejus provincie metropolin, fibi fubjicit.

103

21014504

Pax inter Antiochum, & Arfacem coalefcit ea lege: ut Ar

faces junctis cum Antiocho armis in Euthydemum Bactrianorum

J

D

regem Antiocho rebellem bellum gerat. (c)

104

209,4505

Ptolemao Philopatori luxuriofo regi nafcitur filias Ptolemeus

Epiphanes, cujus fefta natalitia multi Syrorum , & Palzftinorum

folemnitate magna concelebrant : Judei dona etiam offerunt , quos

otnes fuperat fplendore Hyrcanus, Jofephi ve&tigalium prafe-

&i, filius. (d)

Arfaces III. Parthie rex moritur: fuccedit Arfaces IV. tefte

Onuphrio, fed emendando.

208 4;06H IC$

Antiochus ad urbem Taguria, Ario fluvio adfitam, cum Eu-

E

thydemo pralio decernit: dubio marte pugnatum eft ; Antiochus

Olympias Cï*(LHI.

vulnus in ore, & fortitudinis laudem inde abttulit.

Euthydemus

ad urbem Bactra, feu Zariafpa fe recipit. (e)

Circa hec tempora Onias III. Simonis Il. filius Judaeorum Pon-

&

|tifex factus virtutum làaude florebat, virtutis, & muneris patrii

heres. (f

Euthydemus in ar&um redactus, miffo Demetrio filio pacem

ab Antiocho petit.

206 4500

I07

Antiochus, in Demetrii gratiam, pacem patri dat, eundem-

que regnare permittit, fed elephantes eidem eripit.

Superato

&

Caucafo * Antiochus cum Sophagafeno Indie rege amicitiam in-

205,4599

108

ftaurat, atque ab eo etiam elephantes accipit.

Inde Arachofiam

204|45190| 109

veniens,ac trajecto Erymantho fluvio per Drangianam iter profe-

l

quens, in Carmaniam conceffit, & per Perfiam , Sufianam , Baby-

^XX

N

LIV.

1

loniam, ac Mefopotamiam, Syriam denique repetiit. Tot rebus

('3lyrï1pias C

geflis , & reftituta imperii majeftate Magni nomen Antiochus

[andsSUE E

confecutus eft. (g)

4

ANNA-

(z) Polybius lib. 7., & $. X

(£) Appianus inSyriac. X Polybius lib. 8. , & 16. )( /Ena Dea eadem effe videtur, que Anza, vel Anaitis

vocatur: Dianam Perficam effe arbitror; Strabo f&epius in oriente Anex templa commemorat.

(c) Polybius lib. 1o.

(4) Juftinus lib. 3o. c. 1. ; & 3.

X Jofeph lib. r2. ant. cap. 4. X

(&) Polybius lib. 10. X( Ex hoc corrigendus eft Stephanus Byzantinus, apud quem legitur Tezseíz vel Ta-

aSMie, loco Tayspía, urbs Margiane prope Hyrcanos. (f Eufebius Chron. ) Jofeph lib. 12. cap.

*

4., & $. ( Làb. 2. Macchabaeorum cap. 15. verfu 12. (

Ifte Caucafus mons eft diverfus a Caucafo vulgo noto ad Colchidem.

(g) Polybius lib. ro., & 1. X Trogus in Procmio lib. 3o. )( Belli Parthici, & Bactrianici annos e re-

rum gef

l

[*

arum ordine ita difponendos putavimus.

IINNEEENENSNEPENUCHNIENEENE EE

NUMISMATA. ANTIOCHI III. MAGNI.

31

Tas.V.

tef.

IX

lre.

Argent, I,

i. Caput Anti&chi diadematum.

IVer

BAXIAEQX. ANTIOXOY. Regis Autoch. Apollo nudus cor-| c. n«.

tine infidens , d. fagittam , f. arcui innititur ; in area duo

Nofter,

Qui

monogrammata.

a

CQ

Argent, .

?. Similis numus: fed in area averfz partis AT.

Theupoli,

I

Argent, Y

3. Similis numus: in averfa alia monogrammata.

Vaillant.

Xhus

Similis alter cum anchora loco alterius monogram.

Palat.

Begerus

I«

JEneus IiI

qui

4. Similis numus, in area unicum monogramma ex I1, & A.

Nofter,

lOtl-

ZEneus III

Nofter,

T

5. Similis numus, cum incerto monogrammate.

Auüreus II

Àt

6. Similis numus, in averfa parte monogramma ex $, & Y.

Haym.

"UI

ZEneus IIT

Yi

Caput Antiochi diadematum: a tergo A.

Nofter,

$u$

BAZIAEOX. ANIIOXOT. Regis Zntioch. Apollo fedens, ut

m

Num. r. inferius A. ex parte ramus.

]uos

ZEneus II

ofe-

Caput laureatum Antiochi fub fpecie Apollinis,

Haym.,

Eadem infcriptio, & figura Apollinis fedentis; in area mono-

elle

grammata duo.

Eu

ZEness III

Nofter,

Simile caput laureatum.

hus

fmus

Eadem infcriptio, Apollo fedens d. arcum , f. lyre incum-

bit.

?on

ZEneus III

atril

Io

Haym,

Simile caput laureatum Antigchi.

Nofter,

m

Eadem infcriptio: "Tripus ftans; infra anchora jacens,in area

note: X Alius fimilis cum aliis notis.

m

4Eneus III.

II

Nofter,

q40.

Simile caput, & infcriptio averfze: Apollo ftans, d. fagittam,

f. arcum ; in area AT.

j If«

[jam

'ofe

NUMISMA ACH/EI REGIS.

aby

ebus

T As.

VI.

4

chus

ZEneus III

Vaillante

Caput Achai pelle leonina te&um.

BAXIAEQX. AXAIOT. Regis Achei: Aquila laurez infiftens.

yuits

Ptole-

K k

| Te

(1. ufque ad 11.) Numifmata incerti temporis, fed certo hujus regis, cujus vültus fongo , & acuto nafo

ap

difcernitur; tametfi de numo noflro, cujus imaginem damus, dubitari poffit , Antiocho I. Soteri potius,

Narrat etiam Florus

an Magno conveniat. Antiochus hic videtur pracipuus Apollinis cultor fuiffe.

lib. 2.c. $. Cum Antiochus Magnus bellum in Afiam pararet, Apolnis Cumani idolum continuo

eTe

humore fudaffe.

|

p

38

ANNALES

/x

Ante

Periodi

JErae

"

[

Chrift.

J»liane

Seleuc.

204|4510

109

Ptolemzus Philopator rex /Egypti moritur ; fuccedit filius quin-

quennis Ptolemseus Epiphanes.

Antiochus Syrie, & Philippus

Macedonie reges antea hoftes, nunc foedus ineunt,ut puero Epi-

Olymp. CXLIV.

hani regiones fibi commodas eripiant. (5)

Eclipfin folis notat catalogus Olympionicarum apud Scaligerum

in Grzcis poft Eufebium.

20314£ Y 1

IIO

Hoc, aut fequente anno Phoeniciam , aut partem ejus occupaf-

202|4512

III

fe videtur Antiochus, etiam ex anni CXII. numo infculpti tefti-

monio. Quanquam ea regio, & Judea, & Coelefyria rurfus

amiffe, rurfus receptz fint. (i)

Eclipfis folis die XIX. O&obris Cumis in Campania. (1)

"^OI

II2

4513

Romani teftamento Philopatoris conftituti tutores Ptolemei

Epiphanis ad Philippum , & Antiochum reges mittunt legatos

C. Claudium Neronem, M. 7Emilium Lepidum, & P. Sempro-

nium Tuditanum. ('1

Eclipfis lune die XXII. Septembris Alexandrie in /Egypto, ab

Hipparcho obfervata. (1)

20C|4514

113

/Emilius Lepidus tutorem regis in /Egypto agit. (0)

OlympiasC XLVV.

Antiochus id Romanis legatis defert : ut arma a Ptolemzo

Epiphane averteret , fed eadem adverfus Attalum Pergami regem

;

expedit. (p)

h

Dus Eclipfes lune, prior XX. Martii, altera XII. Septembris

Alexandrie. (q)

199 |4515

1I4

Legatis Romanis iterum intercedentibus, deducit quidem ab

Attali terris copias fuas Antiochus, fed cum iisdem adverfusSco-

E

pam ZEtolum Ptolemai ducem properat, qui interea Coelefy-

riam, & Judeam fubegerat. (v)

199 |4516| 115

E

Prope Paneadem urbem Scopas ab Antiocho prslio vincitur:

Antiochus recepte Coelefyrie , & Judese dominium fibi, pofte-

risque ftabilit: Scopam Sidone obfetfum ad deditionem cogit, &

Phoenicia potitur. Judai,qui hoc in bello Antiocho faviffent , ab

eodem benigne habentur, & in Afiam quoque propagantur. ($)

197 4517

116

Cariam , ac Ciliciam Epiphani erepturus Antiochus, Ardyem,

n

1

ac Mithradatem filios fuos cum exercitu premittit: urbes aliqua

occupantur.

Rhodii ad Coracetium Cilicie arcem per legatos

Antiocho obnunciant: obftituros fe armis, fi copias promoveret ;

Antiochus bona verba Legatis dat. (1)

Philippus rex ad Cynocephalas a 'T. Quintio Flaminio debella-

tur, pax tamen ei a Romanis datur; ut totis viribus Antiochum

invaderent, qui in Afia Ephefum occupaffet , & Smyrnam, ac

Lampfacum obfideret, quarum urbium legati Romanorum fup-

petias implorabant. (u)

196 |4519

II7

Legati Romani cum Antiocho multa de pace tractant: Ptole-

mio Epiphani, & Philippo in Afia ablata reftitui poftulant. Ly-

fimachie etiam in "T'hracia, quo fe penetravit Antiochus, cum

hr

eodem multis agit L. Coraelius Scipio legationis Romanz prin-

Ceps.

Lytimachiam inflaurat Antiochus: idem perlato ad fe de

j

mor-

f:

(5 Eufegïus in Chron. X« Diodor. Sic. fib. 15. X Polybius lib. 3. X« Juftinus lib. 5o. c. 35o. X Lávius lib.

31., & 32. X Jofeph. lib. r2. ant. c. 3. X( S. Hieronymus in c. 11. Danielis. X

(2) Appianus Syr. )( Polybius, & Jofephus modo citati. X

(7) Livius lib. 20.^ )(

(m) Valerius Maximus lib. 6. c. 6, )( Polybius lib. 16. ( (z) Ptolemzus Almagefti lib. 4.

(e) Vide numifm. Romanum. * (p) Polybiuslib. 16. « (4) Ptolemaus Almag. lib. 4.c.11. )( Olympio-

nicarum Catalogus. ) (r,&:) Polybius lib. 16. X Jofeph.lib. 12.2nt.c.3. X Láviuslib.32.,& 33. C

S. Hieronym. in caput r1. Danielis. )( (?) Livius lib. 33. ) (») Láviusibid. ) Appianus Syriac. X

meminit etiam lib. I. Macchab. c. 8. v. $. vi&torie Romanorum de Philippo. )( Juftinuslib. 3o. ,& 3 1. )*

ANNALES.

39

Ante

Periodi

Selenc,

4£ro

ls

Chiift, | Julian,

Olympias CXLVI.|morte Ptolemei Epiphanis falfo rumore,

l

cum claffe Ephefo in

/Egyptum properat ; fed facto prope Cy

pri littora naufragio , öe

leuciam in Syriam conceffit. (x)

Seleucie , & Antiochize ad Daphnen feftum nuptiale Antiochi

|

f

|

filii fui cum Laodice fponfi forore Antiochus celebrat. (y )

i

