phyrio A/pendius quoque appellatur, quem dicax vulgus alioqui

rypum compellaverat. ()

Porphyrius Antiochi Philopatoris regnum ab hac pugna inchoat,

quam refert ad annum primum Olympiadis CLXVII. Recte Por-

Es

phyrius undecim regni annos, completos intelligo , ufque ad hunc

annum Antiocho VIIL. tribuit, etfi non reécte ftatuat initium re-

gni Antiochi VIIL, & Antiochi IX.; quod utrumque, numis fua-

dentibus, anteriora tempora fibi depofcat.

IIi 4603

202

Poft initium aftatis hujus anni, feu anno fecundo Olympiadis

CLXVIIL. ex mente Porphyrii Antiochus VIII. Afpendo redux

Syria potitur, Coelefyriam Antiochus IX. obtinet.

'Tandem in-

ter fratres Antiochos de pace conventum eft, & regnum Syria-

n

cum inter fefe partiti quievere. (x)

AntiochusIX. Philopator de fua regni parte fecurus luxui,cra-

pule,mimis, & hiftrionibus fefe dedit.

Deleéctabatur etiam cer-

tis animalium fimulacris, qua artificiofis machinz nexibus con-

h

ftruécta una manu moverentur.

Idem venationibus ferarum etiam

cum vite periculo fefe exercebat. (.y

n

Alexander Jannaus, Johannis Hyrcani filius XVI. annos natus

ex Alexandra uxore filium fufcipit, Hyrcanum dictum. (2Z) Sido-

&

niorum ara hoc anno coepit. (4)

Johannes Hyrcanus duobus Antiochis inter fe dimicantibus,

IIO 4604 203

quietum fervans principatum , opes, ac potentiam auxerat. Sama-

h

ritanis idem bellum infert, quod Mariffenos injuriis affeciflent,

fubditos quidem Syrize regibus, fed colonos,ac focios Judeorum,

nempe ex Idumais profelytos. Samariam itaque munitiffimam ur-

EU

bem Hyrcanus obfidet, & obfidionem urgendam Antigono,atque

Ariftobulo filiis committit. Samarite fame, & armis preffi ab An-

g

J

tiocho IX. Philopatore fuppetias impetrant ; fed fubfidiarias An-

tiochi copias Ariftobulus vincit, ac fugat. (5)

1. Ca-

(£) Juftinus lib. 59. c. . )( Eufeb. & Porphyr. (s) Juftin. ibid. )( Eufebius errat , dum annos regni tantum

quatuor Antiocho VIIT. tribuit ante fugam Afpendum. )( Jofeph. de bello Tud. lib. 2. c. 2. )( & lib. 15.

ant.c. 9., & 1. Sed errat Jofeph. dum Antiochum IX. Philopatorem etiam Afpendium appellat. )(

Porphyr. in Gracis apud Scalig. ( AppianusinSyr. (x) Jofeph.locis citat. & Porphyr. (5) Diod.

Sic. lib. 5 . in excerptis Valefii. ( (2) Jofeph. lib. 15. ant. c. 9. )( Hazc Alexandra etiam Salina dicitur,

efique diverfaa Salome Ariftobuli. (4) Vide Noris de Anno , & Epoch. Syromac. Differt. 4. c. s. & P.

Harduini Chron. Vet. Teft. (2) Jofeph. lib 13.ant. c. 10., & t1.

NUMISMATA ANTIOCHI IX.

99

PurLoPATORIsS, Vulgo Cy ZICENI.

m

TAs

XIV.

lic

dU

A£neus III

1. Caput Antiochi diadematum, modice barbatum.

Vaillant,

Nofer,

BAXIAEQX. ANTIOXOY. OIAOHATOPOX. Oqp. Regis u-

Haym.

hu

tochi Pbilopatoris : .A 199. PFulmen alatum.

In area mo-

Begerus,

10

"Theupoli,

om

nogrammata, vel nota.

JEpeus IIL

?. Similis numus przecedenti, fed cum alia epocha, nempe X.

'Theupoli,

Nofter,

lus

id eft: A 200.

Qu litera eodem averfz partis loco legi-

(m

Jus

tur, quo in numo pracedente epocha altera, eaque certa le-

gebatur.

IXQ

nfü

M

dl

NUMISMATA ANTIOCHI VIIL EPIPHANIS,

vulzego GRYvPrI,

Ua

las, XIII.

fe5;

Argent, T,

D.Favvkenee

31. Numiftma ut Numero 29. a. fed epocha: Oqp. Zfio 19.

; Ut

4Eneus III

32. Caput Antiochi diadematum.

Nofter,

pe

BAXIAEQX. ANTIOXOT. EIIOANOTZ. X. Regis Autiochi Epi-

X

bans: Ab 200.

Aquila fulmini infittit.

Jot

* Numifma huc refert Begerus, quod ego potius Antiocho I tri-

Wi

buendum puto; fane Epiphanis titulus, & facies regis abeft.

En illud: Caput muliebre velatum, quod Tryphene Dege-

rus tribuit.

Q0dl,

Pot

4£neus fII

BAXIAEOQX. ANTIOXOT.

Caput elephanti ; infra id: X.

Begerus,

hunc

quod Begerus legit: lu 200.

Similes numos dedimus fub.

n fe

ficationis.

Antiocho I. Numero 6. & 7. cum variis literis incertz figni-

fua

Adis

NUMISMATA ANTIOCHI IX. PHILOPATORIZS,

duX

vulgo Cy ztIcENI.

? It

lasura XIIII.

Vi

Argent, 1

3. Caput Antiochi diadematum, modice barbatum.

BAXIAEQX. ANTIOXOY. dIAOIIATOPOX. AX. id eft: /-

Begerus,

,(rà

"o 201. Pallas galeata ftans, d. Victoriolam, f. haftam ; omnia

Cet

intra lauream.

Vaillant.

con

Argent, I

4. Similis numus, fed fine epocha; in area monogrammata.

Beger Palat.

u

Et in alio alia.

fE£neus WII

$. Caput laureatum, cum barba magis promiífa; Jovis effe vi-

Nofter,

2

maLus

detur.

Gido

BAXIAEOX. ANTIOXOY. «IAOIIATOPOX. LX. id eft: Z

203.

Pallas ftans, ut in precedentibus; in area mono-

ranima.

1bu5,

at

JEnei IIf.

6. Similes numi, cum capite Jovis, & Pallade; fed fine epocha.

T'heupoli,

Haym.

tief

ij

Haymius Palladem offendit, dextra avem geftantem.

JEneus III

7. Caput Antiochi cum corona radiata.

yrut

Vail.lant.

ym uf

Pars averfa, ut Numero 5. fed fine epochà, &

fine Iaur*ea.'

ZEneus III

. Caput cum humero alato, Victorie, vel Cupidinis.

Noftet,

3th€

BAXIAEOX. ANTIOXOY. $IAOIIATOPOX. Vi&oria gra-

Begerus.

Haym.

pAn

'Theupoli,

; An

diens, d. coronam, velin aliis ramum. In area A.

In aliis monogramma.

|

Bbb»s

Sama-

V

L

anmm

1.) Seleucia in Syria cufus eft numus , , de fulmine fub Seleuco T. di&um.

*

din fimilibus aliis numulis aliz literz

i. E7

daymius quoque Tó Z. hic non effe epocham ex eo oftendit , quo

-

z

[it. )

leeantur , nempe in uno K. in altero

) Dio

(3-) Vi&oria Antiochi Philopatoris de Antiocho Epiphane relata hic expreffa videtur.

dioi us

(1. 2.3. 4. &c.) Antiochus ali.

barbamque aluiffe.

quamdiu Cyzici velut exul cum vixerit , videtur barbato 4vu1tu exprimi voluiffe,

100

A/NNALES

Periodi

4Erao

Ante

Seleuc,

J

Chrift.

Juliana.

109 |4605

204

Samaritani ad extrema redacti rurfum Antiochi IX. Philopato-

ris opem anxie implorant : Is obtentisa Ptolemao Lathuro aliquot

armatorum millibus Judéam latrociniis potius, quam bello impe-

tit; fed multis fuorum , cum Judai ex infidiis in hoftes irruerent,

defideratis, Tripolinfe recipit Antiochus IX. belliimperio in Cal-

limandrum, & Epicratem translato. Callimander a Judzis ceditur :

Epicrates iisdem Scythopolim, & alia oppida per proditionem

tradit. Johannes Hyrcanus Samariam, tolerata annua obfidione

occupatam folo equari jubet.

108 |4606

205

Seleucienfes in Pieria Syri» regione 'Aurovouíav hoc anno

adepti ( id eft: facultatem propriis legibus utendi ) epocham in-

de exorfi funt. ( d)

Olymp. CLXVIII.

Johannes Hytcanus a Pharifeis, quorum fecte antea adhzferat,

offenfus, & a Jonathan Sadduczo tollicitatus , ad Sadducaeorum

amicitiam , & confortium tranfiit. Magnee hinc exortz contentio-

filit

nes, quas tum quidem Hyrcani auctoritas compofuit ; fed ejus

odium apud populum , concitantibus Pharifzis, contra

xere. (6&)

206

107 |4607

Supremum diem hoc anno obiit Johannes Fiyrcanus Maccha-

beus, Judeeorum fupremus pontifex, & princeps, anno gubernii

fui vicefimo nono; qui etiam prophetie dono, fi Jofepho tefti

fides, clarus babebatur. (f )

"

Pott obitum Johannis Hyrcani , ut conj

icit vUH'eriüs ,cum fcele-

rum licentia Ánter Judeos invalefceret, lapides pretiofi in pecto-

rali pontificis, & fardonyx in dextro ejus humero poni folitus,

fulgorem illum edere defierunt , e cujus varia micatione Deus

futura antea fzepe fignificaverat, aut in rebus dubiis, quid agen-

dum effet, indicaverat. (g)

fucceífit, idem

Judas, filiorum Hyrcani natu. maximus, patri

Graco nomine Ariftobulus, atque Philellen dictus eft, hoc pro-

—

pterea, quod arcta Grecorum familiaritate uteretur. Hic Ari-

ftobulus primus principum poft reditum Ifraélis e captivitate Ba-

bylonica regia infignia ;

regisque titulum adfumpfit; fed uno

duntaxat anno, & quod excurrit,

cum gubernaflet, a Strabone

pro rege non habetur.

t Ariftobulus ; fratres

Antigonum fratrem regni focium deligi

reliquos una cum matre in carcerem abduci jubet; denique ma-

trem, cui Hyrcanus moriens rerum fummam commiferat , fame

in carcere enecat. (D)

[

Cleopatra fenior filio fuo Lathuro alteram jam & for

orem, &

conjugem Selenen eripi

t, eumque dolis /Egyptio regno depellit,

filium , regem inftituit. () Selene 5yrie

Alexandrum, juniorem

regina fiet.

33. Ca-

(c) ]ofeph. AD:1235:2D6./6. 10:

(4) Eufebius ad annum primum

Olympiadis 168. )( fed Fafti Siculi ad an-

num quartum Olympiadisi67.

Numorum teftimonio indu&us JN

orifius de Anno, & epochis Syromace-

4l

donum Differt. 3. c. 8. Faftos Siculos fequitur.

inhzrebant , quas curiofe obfervantes aliis fefe

(e) Jofeph. lib. 13. ant. c. 10. )( Pharifzi fuis traditionibus

fan&iores putabant, & velut a dyfcolis fe /parantes , Pbarifz

; DD didi funt, aradice U'D fepara-

vit.

Pharifzi antea Haffdei appellati funt QYYon quod vocabulum Pios,

vel Beneficos ügnificat-

Ipfi

turg facre tantum inhare-

Sadducei ab au&ore fe&e Zadoc ita di&i, cujus focius erat Baithos, fcrip

'Talmudiftis , feu

bant, quales nunc Carzite appellantu

r inter Judaos , quafi Lederes fcripturze dicas ,

"fraditionariis oppofiti.

Sadduc&i

refurre&ionem negabant , quod Caraite , faltem plerique , jam

non faciunt.

(f) Jofephus lib. 1. belli c. 2.

, & lib. 15. ant. c. 10.

, & lib, 20. C. I0. )

( Videatur Eufebiuslib. 8. de-

i la-

monfirat. Evangel. ( & $. Hieronymus in c.

9. Danielis. ($) Jofeph. lib. 3. ant. c. 7.

Vi-

pilli in pe&orali facerdotis Urim Illuminationes ,

& Tummim Perfeiliones di&i cenfentur Exodi c. 8.

(A) Jofeph. lib, 1. belli c. 3.,-&

de in hoc caput Serarium, & Cornelium a Lapide, vel alios.

ib.

lib. 13. ant. C. 11r., & lib. 4o. c. 10. Eufebius Chronico pofter. . (;) Juftiuus lib. 39. €. 45

49. C€. 4. X Paufanias Attic.

NUMISMATA ANTIOCHI VIIL EprPHANIS,

IOI

vulo GRYyPr.

dl'ABULA

XIII.

to.

lot

Argent, -- | 33.

Caput Antiochi folius diadematum.

Harduinus,

ANTIOXOT. BAXIAEOX. AX. IEP. AXY. EX. Regis Mtiocbi.

x

m

AE. facre , afylo gaudentis, ,Auuo 205.

Aquila ftans cum ramo

il

palme. 'Ió AX. Harduinus legit Iewzze Xveíac. Prime Sy-

n

ric wbis Tyri, cui hunc numum tribuit ob aquile figuraf

m

in ''yriorum numis frequentem. Sed forte Tó AX.

tas denotat; nam altera lectio infolita eít.

Afcalonil-

nc

Argenr. III

D.Favvkener

34

Simile capüt Antiochi.

Vaillant,

BAXZIAEOX. ANTIOXOT. EIIIDANOTYX. 'l'ripus. Monoer.

g

35

Caput Antiochi diadematum.

| Vaillant.

It

(Eneus Iii,

Eadem infcriptio.

Dus amphore ftantes.

4Enei III,

36

Caput Antiochi cum corona radiata.

Noftet.

At

BAXIAEOX. ANTIOXOY. EIIOGANOTYX. Fulmen alatum cum

üm

bipenne, five fecuri adjuncta.

:o-

In alio fimili numo fulmen folum.

i

Vaillant

In alio monogramma additum.

Nofter,

(t)

ABneus III,

- f

Simile caput Antiochi cum corona radiata.

ha

Eadem infcriptio. Aquila ftans cum ramo palme , & EX. id

Nofter.

ii

eft: Zimo 20j.

i

Argent. i,

Ceput diadematum Antiochi.

39

D.Favvkener

BAXIAEOQX. ANTIOXOY. TYP. IEP. AXY. «X. Zuio 206.

cle.

JEneus 1II.

Aquila ftans.

O

39

Caput Jovis barbatum laureatum.

Nofter,

[US

BAXIAEOX. ANTIOXOTY. EIIIDANOTYZ.

l

Muher navi infiftens, d. temonem, vel anchoram, f. cornu

€n

copia.

D.Favvkener

In alio monogramma.

em

U

NUMISMATA ANTIOCHI IX. PHILoPATORIS, Vulgo CVZICENL

.f*

'lasutLA XIllI.

DA

JEneus III;

9. Caput Antiochi diadematum imberbe.

Nofter,

Wt

BAXIAEQX. ANTIOXOTY. OIAOIIATOPOX. XE. Regis Zutio-

ne

chi Phipatoris, 4mmo 20y. Vi&toria gradiens , d. coronam,

f. veltem adducit: in area l.

res

JEneus III,

IO

Caput Antiochi cum corona radiata.

Nofter,

n

Eadem infcriptio, & epocha EX. 4 20y.

Aquila cum ra-

Ifnt

mo palma.

JEneus III,

II

Caput Antiochi diadematum, modice barbatum.

Vaillant,

Theupoli,

Eadem infcriptio, fine epocha. Bacchus vellitus flans, d. can-

tharum, f. thyrfum, vel haítam.

,H:ltï

AEneus III.

I2

Haym.

tie

Caput Antiochi imberbe apud Haym. (apud Vaillant. barbat.)

"Theupoli,

Eadem infcriptio: Jupiter fedens, f.hattam , d. Victoriolam.

Vaillant.

In alio haftam.

JEneus III

13

Caput Palladis galeatum. )( Eadem infcriptio. Dimidia navis.

Hayn.

dat

JEneus iII

14

Caput pelle leonina tect. )( Clava Herculea.

oimilem typum

"'Theupoli,

nace

vide numo 8. Antiochi VII. Evergetis.

5 fefe

Argent, I,

!5

Caput Antiochi diadematum.

BAXIAEOX. ANTIOXOY. 6IAOHATOPOX. XIAQvoc IEPag.

! D,Favvkener

i

fb

AZYocw. E. Regis Autiocbi Philopatoris: Sidouis facre , afylo gau-

j

deus; A g.

Pallas ftans, d. Victoriolam, f. haftam. /Era

feu

us

Sidonis coepit.anno Seleucid. 202. hic ergo eft 207.

Ccc

Arifto-

de

14.) Herculem in occidendis belluis imitari ftudebat Antiochus Philopator; tefte Diodoro Sic. lib. 7 j. qui

112

narrat: Antiochum fepe clam no&u cum uno , alterove famulo egrcäïum pardos, leones, garos ve-

Vi

natum fuiffe; nonnunquam cum feris temere congrefTum , in extremum fefe vita amittend& periculum

conjeciffe.

4

PUb od ERE

|

A NAN À L E S.

1O2

Ante

Periodi

AEre

Chrift.

Julianz.

Seleuc,

106 4?08

2c7|. Ariftobulus rex Itureos armis adortus fibi fubjicit, eosdemque

circumcifionem , & reliquos Judaice religionis ritus admittere

compellit , eo bello per Antigonum fratrem maxima ex parte

confecto. (1)

Antigonus itaque cum ex hac adverfus Iturzos expeditione ple-

nus gloria rediiffet, & magno cum fplendore templum ingreffus

effet, contraxit multorum invidiam ,atque ipfius Ariftobuli; frau-

dibus vero Alexandra reginz in infidias inductus obtruncatur.

105 4609

208

Rex porro Ariftobulus jam ab aliquo tempore e morbo decum-

bens, & recens imperati parricidii poenitudine afflictus, copio-

fum evomens fanguinem, inter acerbos cruciatus perit. (11)

Alexandra (eadem Salome ) Ariftobuli conjux ejusdem fratres

carcere educit, Alexandrum Jannaum fratrum natu majorem, &

modettia infignem , regem conftlituit.

Alexander Jannaus regiam

LY

poteíftatem nactus , fratrum alterum Abfolomum (qui fubinde a

Pompejo captus eft? magno in honore habuit: alterum vero fibi

infidias molientem e medio tollendum curavit. (7t )

In Syrie regno duo fratres Antiochi Epiphanes, feu Grypus,

& Philopator, feu Cyzicenus mutuis fefe bellis, cladibusque at-

Ài

terunt, atque ita ad interitum Syriaci Seleucidarum imperii pra-

cipua fefe inftrumenta prabent.

Interea Zoilus tyrannum fefe

effert/TurreStratonis, & Dora urbibus occupatis. Alexander Jan-

naus etiam tempore ufus, Ptolemaiden oppugnat, Syri& regi-

bus fubditam ; urbi obfetfz reges fuccurrere negligunt, aut non

audent: Zoilus tyrannus fuppetias mittit, fed parum validas ; ita-

que Ptolemaidenfes Ptolemaum Lathurum factis magnificis pro-

miffis in auxilium vocant, qui per matrem Cleopatram ZEgypti

regno exactus, Cyprum hoc tempore obtinebat.

Advenientem cum copiis Ptolemeum Lathurum Ptolemaiden-

fes , ita fuadente Demaneto cive, non admittunt in urbem ; Ale-

xander Jannseus tamen obfidionem folvit veritus, ne Lathurus

cum Zoilo, & Gazeis (qui arma confociarant ) Jud&eam depopu-

larentur. (0)

Alexander Jannaus fimulat fe Ptolemai Lathuri amicitiam qua-

rere, eumque in Zoilum incitat; fed clam Janngus Cleopatra

Id ubi Lathuro fuboluit,

copias adverfus Lathurum accerfit.

initum cum Janneo foedus diffolvit. (p)

104|4610| 209

Ptolemeus Lathurus Judeos bello impetit: aliquas urbes ca-

Olymp. CLXIX.

pit. Alexander Janneus magno cum exercitu hofti occurrit. Poft

i

varias belli vices Alexander a Lathuro vincitur, cadunt Judzo-

rum XXX. millia, aut etiam plura: mulierum , ac infantium bar-

bara ftrages a Lathuro editur, ut eo terrore Judai reliqui fracti

fe fubmitterent. (q)

Afcalonitz obtenta "Avrovouíz eeram propriam inchoant: item-

ue Ramatheni. ( )

Eclipfis folis vifa Rome die XVIII. Julii circa boram IV. ma-

tutinam. (5)

Dum

(

ofeph. lib. 13. ant. & 11. ) Strabolib. 16.. (&) Jofeph. lib. 1. belli c. 3. , & fib. 13. ant. c. 15.

(»

|

ofeph. lib. 13. ant. c. 12. ; & lib. 14. c.4.. (?) Jofeph. lib. 15. ant. c. r».

(») Idemibidem.

(4) Jofeph. lib. 15. ant. c. 12. , & 13. X Strabolib. 16. ex Nicolao Damafc. (7) Fafti Sicufi, & Eufebius

in Chronico pofteriore ad Olympiadis 169. annum primum, . )( Videri poteft Norifius de anno, & epo-

chis Syromacedonum , & Harduinus in Chronologia Vet. 'l'eftamenti.

(5) Julius Obfequens de Prodigiis. )« Vide Riccioli Almagefti Novi lib. ;. « 19. )( Confules Roma erant

C. Marius iterum, & C. Flavius Fimbria ; & non C. Flaccus.

NUMISMATA URBIUM fine Regum vultu, vel titulis.

103

]ue

Dum duo reges Syrie Antiochi Epiphanes, & Philopator par-

tim luxui indulgent, partim mutuis fefe bellis laceflunt, & ener-

ete

itte

vanr; nonnulle Syriaci imperii urbes regum imbecillitatem , ac in-

digentiam in fu libertatis occafionem vertunt. ltaque urbes alize

poft alias "Avrovou/ay , aliave privilegia, atque immunitates a regi-

ple

bus, aut ultro offerentibus accipiunt, aut armatis precibus extor-

;[Tus

quent: aut fuis fefe viribus in libertatem adferunt.

Ejus rei teftes

du

funt cum fcriptoribus fuo loco laudatis, numi veteres Syriacarum

urbium, qui circa hec pracipue tempora fine regis vultu,aut no-

Wm

mine fignata habentur, quique non raro proprie urbis epochze

pio-

characteres numericos exhibent.

Ne urbium liberarum numi cum regum numis nimium commi-

['es

fcerentur, duos primos numos, etíi ad anteroira tempora referen-

,&

dos ( quod fuo loco indicavimus ) hic reliquis prafiximus.

im

le a

Argent, 1.

* r. Caput muliebre turritum velatum ; genium urbis munitze

"Theupoli,

refert.

ibi

APAAION. BMP. ZN. /radiorum, Amo 142.

Victoria flans,

pus,

d. acroítolium ; in area laurea.

at

Begerus

Te-

Argent. T

2. Caput imberbe laureatum Herculis Tyrii.

in Brand,

TYPOY. IEPAX. KAL. AXYAOT. LH. Tyri facre ,&9 afylo gau-

ie

dentis, 4Auuo $. Aquila ftans cum ramo; in area clava, & NI.

]a-

'egi-

QOH

; ILÀ-

(*- I-)

Aradiorum erainiit in autumno anni Seleucidarum ; ». addendo r41. pervenitur ad autumnum anni Se-

jeucid. 193. quo cepit annus 142. Aradiorum.

Vide Annales ad annum Seleucid. 193. , & 52.

pro-

(* 2.) "Tyriorum zra cepit in autumno anni Seleucid. 187. ineuntis , additis 7. prodit annus Seleucidarum 194-

jn autumno iniens , quo ccepitannus o&avus l'yriorum. — Vide Annales.

jpi

]et-

Nofter.

Ale-

JEneus 1II.

3. Caput muliebre quafi fpicis ornatum.

ürus

TYTP. ( monogramma ) IEPAX. AZY. cX. Tyri fücre, a[ylo

Qp

gaudetis , A 206. Navis cum literis Phoeniciis.

U«

JEneus

4-

-

—

-

Spanheim,

tf&

juit;

ANTIOXEON. MHIPOIOAEOX. AYTONOMOTY. ZX. Zlitio-

chie Metropolis, Ziio 207.

Figura non adnotantur.

(

Noris.

Doft

* 5.a. Caput muliebre turritum, & velatum.

0-

Argen/:, i

XEAEYKEQON. THX. IEPAX. KAI. AYTONOMOY. A. Seleu-

bat»

cienfium facre , & proprüs legibus uteutis, 4mo 4. — Fulmen cum

ndi

teniis, menf impofitum.

em

J&neus IIl

*

De France,

5.b. Caput muliebre turritum.

n

M. TTP. IEP. AX. OX. AMetropo

Auo 209. Palma.

;

lis ïïïfy*ri Jacra: . afylo gandeutis, |

Cleo-

Cecoc^5

[ohtus

(*5, &4-) ZEra Seleucidarum in quibusdatn nüinis adhucufi videntür "Fyri, & Antiocheni, cum in aliis

0"

T vrii ara propria uterentur ; nifi cui libeat hofce numos ad Auguftorum tempora füubmovere.

hz hujus urbis annus in-

(* 5.) Seleucienfium zra ceepit anno Seleucidarum ineunte 204. , quare quartus epoc

1

erant

chogtur autumno anni Seleucidarum 207.

N

A NINCACEFE S.

104

AJEra

Ante

Periodi

Chrift.

Juliang. | Seleuc,

103 |4611

210

Cleopatra fenior /Egypti regina commota profperis in Syria

belli fucceffibus Ptolemai Lathuri filii fui , quem ipfa /Egypto exe-

giffet , bello terra, marique apparato contra eundem Lathurum ar-

st

ma expedit , ut /Egypto ne victor immineret.

Itaque Cleopatra

copiis fuis Chelciam , & Ananiam Judeos preficit, filios ejus

Onize, qui Heliopoli templum exftruxerat.

M

Ptolemeus Alexandri Jannai filius Cleopatrze juffü cum claf-

fe in Phoeniciam venit, & Ptolemaidem obfidet.

Lathurus in-

terea relicta Syria /E

o

o

yptum,

quam armatorum prafidiis vacuam

credebat, fruitra tentat. (1)

2II

eftinam fe

102 4612

Lathurus /Egypto abítinere coactus Gazam in Pal

recipit. Ptolemais a Cleopatre exercitu expugnatur: illic Cleo-

patra advenientem Alexandrum Janngeum, a Lathuro multa

K£n

paffum, honorifice excipit, & cum eo amicitiam, & foedus in-

ftaurat.

Alexander expeditionem in Coelefyriam

ram obfidet. (4)

fufcipit , Gada-

Cleopatra, ut ampliora fibi adverfus Lathurum filium pararet

fubfidia, eidemque »gerrime faceret, cum Antiocho VHI. Epi-

phane foedus init, eidemque Cleopatram Selenen, quam Lathuro

fecundam:conjugem abripuerat , uxorem offert , atque validis cum

copiis Antiocho fubmittit. (X)

Hac Selene foror erat. "'ryphene, quacum priore xnat'rimo-

nio junCtus erat Antiochus Epiphanes.

Circa hgec tempora Syria vicinorum Arabum latrociniis libe-

rius infetatur. . Cilices quoque Syris regum imperio fefe fubtra-

hentes piraticis excurfionibus vicinis multa damna inferunt ; fibi

&£n

vero opes, & libertatem parant. (.y)

101 4613

212

Alexander Jannzus Gadaram poft decem menfium obfidionem

occupat,

Idem caftro Amathunte, ad Jordanem fluvium fito,

ines

potitur; fed paullo poft ibidem a TTheodoro Zenonis tyranni

filio magna clade afficitur.

Inftaurato exercitu Janneus Rha-

1

phiam, & Anthedonem fubjugat. (2)

100|4614| 213

Ptolemasus Lathurus Gazam deferit , omnique Syria excedens in

Olymp. CLXX.

Cyprum revertitur , ubi /VEgypto expulfus regnabat. Hifce tempo-

lg

ribus, dum Cleopatra , /Egypti regina, Antiochum VIII. Epipha-

nem in conftituto foedere firmare , & Ptolemasus Lathurus Antio-

chum IX. Philopatorem fuis partibus adjungere contendunt; Sy-

ria bellis civilibus , & fraternis diffidiis amplius involvitur. (a)

98 4616

215

Alexander Janngeus Gazenfibus infenfus, quod Lathurum acci-

viffent, ac juviffent, eorum agrum evaftat, & urbem oppugnat.

Noétu eruptione facta Gazenfes obfefforibus magna damna infe-

runt; fed appetente die Judei Gazenfes cum clade repellunt.

Deditionem ifti tamen negant. (b)

* 6 LE

(*) Jofeph. lib. 13. ant. c. 12. , & 13. item c. 10.

(4) Jofeph. lib. 13. c. 15.

(x) Juftinuslib. 39. c. 4. X( Appian.

Syr. (5) Trogus prologö lib. ;9. X Epi-

tome Liviilib. 68. )( Cicero de oratorelib. 1. , & 2. , & in Bruto. )( Tacitus lib. 12. Annalium.

E

(z) Jofeph. lib. 1. belli c. 4. , & lib. 13. ant. c. 13.

(4) [uftinus lib. 39. c. 4. )( Epitome Livii lib. 68.

(

(^) Jofeph. lib. 13. ant. c. 15.

NUMISMATA

URBIUM.

IO5

VEneus

* 6. Caput laureatum Herculis Tyrii.

Begerus,

.*Tia

3. vel IIL

TYP. (fupra clavam ) IX. Tyri, Amo 210. & litere Phoeni-

X

cie: omnia intra coronam querceam.

at

tta

JEneus lI

* 7. Caput Jovis barbatum laureatum.

"Theupoli,

-Jüs

XIAONIQN. L. O. Sidomiorum, 4mw 9. Europa Sidonia Tau.

ro vecta, utraque manu velum attollit.

/

laf.

Argent, I

* 8. Caput Herculis T'yrii laureatum.

j

TYPOT. IEPAX. KAI. AXYAOT. EK. Tyri facra , & afy

lo g;ü-

Noris,

lat

deutis, 4mo 25. — Aquila ftans cum ramo; in area monogram-

ma

n fe

NUMISMA ANTIOCHI VIII. EPIPHANIS,

]eo-

vuleo GR vPr.

üla

$

/Eneus lII

40. Caput Antiochi cum corona radiata.

Nofter,

ida-

BAZIAEOX. ANTIOXOT. EII|DANOTZX. BIX. Regis Zntiocbi

Epipbawis, Aumo 212. Aquila ftans cum ramo palma. In area

dua note, vel monogrammata, qua fatis difcerni nequeunt.

El'ä?t

Numifma omnino in otio confi&um eft illud in Goltzii 'T'hefau-

i

1üto

ro, infcriptum: ANIIOXOY. d$IAOMHTOPOX. LPY4Or.

BAZXIAEOQZ.

Cum

NUMISMATA SELENES ( quz etiam CLEoPATRA

fn0

Uxoris alterius ANTIocur VÍII. EPrPHANIS ; & antea

PTOLEMEI SortnRis Il.

ibe-

lasubaA XHEL

(fa-

fibi

4Eneus III,

r. Caput imberbe diadematum cum humero alato , Victoriz,

Nofter,

vel Cupidinis.

XEAEN»e. Seleues.

Flos loti infiftens aftro: in area nota. .

ff

[itüy

JEneus II,

2. BAZIAIZEHX. EHAHNHEE. Regiue Scleues. — Caput ejusdem

Vaillant.

jüni

colleéctis in nodum crinibus.

da-

BAZIAEOZ. IITOAEMAIOT. Fegis Ptolengi. — Aquila fulmini

infiftens.

n

Argent,

Numifmatis argentei Selenes, quod Florentie habetur, memi-|vutriorens,

)po-

nit Cel. Gorius, comparans illud cum Gemma. Tom. I. de

ht

Gemmis mufei Florentini in notis ad 'T'ab. XXVI. pag. 67.

Dadd

ntiO-

A

Gazen-

)-

J

(*6.) Eft hic notatus annus Seleucidarum; ita cum Spanhemio hic fentio , qui numos urbium Syriz , prafer-

tim Tyri, Sidonis , & Antiochiz , quorum epoche Numerum 2oo. fuperant, ante Auguftorum tempora

CC

fignatos cenfet , fi alia vetuftatis figna , & charaterum vetuftiores formz adfint.

Ti

(* 7.) Sidoniorum zra propria copit anno Seleucidarum 202. in autumno ; addendo g. devenitur ad autumnum

itile

anni Seleucidarum 210., quo cepit annus hic nonus Sidoniorum.

[unt.

(*8.) Annus Tyriorum ab zra propria vicefimus quintus incipit cum autumno anni Seleucidarum 211.

1

(1.) Eft hic numus Syriacz fabrice , cum qua & figure conveniunt ; atque adeo cufus videtur Antiochi VIIT.

tempore.

ZEAENHZE. pro ZEAHNHZ. fcriptum , nihil obeft; nam in Athenienfium numis A6H, &

AOE legimus ; item in Thebanorum zre oEP, & oHr.

fp:

(2.) Hic numus in ngypto cufus eft, cum Ptolemzi Soteris IT. adhuc conjux effet Selene. — Scribendi ratio-

nem T$ ZHAHNHZE. Vaillantius ad dial

e&orum variarum regulam aliquam exigendam putat; cum Jones,

4Moles, & Attidi & in H mutarint.

AU NALIE:.

106

Ante

Periodi

JErae

Gazenfes fpeauxilii ab Areta Arabiz regulo oftentati falluntur.

Chrift.

Juliana,

Seleuc.

,16|Nam cum dux eorum Apollodorus per Lyfimachum fratrem occi-

97 |4617

fus effet , animis concidentes, urbem bonis pactis Alexandro Jan-

neo dedunt, fed ab eodem contra fidem datam urbs Gaza cadi-

bus, & ruinis fzedatur.

C

[!

Antiochus VIII. Epiphanes, vulgo Grypuä,occiditur (poft initium

eeftatis hujus anni Juliani , nempe Olympiadis CLX X. anno quarto,

Porphyriotefte )infidiisHeracleonis, patria Berzi,qui ab eodem An-

tiocho ad magnos honores promotusfuerat. Anno etatis quinto fu-

praquadragefimum Antiochum VIII. periiffe Jofephus memorat.(d)

p

Regnavit annis XXVIII. hic Antiochus Epiphanes; duas uxores

deinceps habuit , easdemque forores, filias Ptolemai EvergetislI.

Cleopatram Tryphenen, & Cleopatram Selenen: ex lTryphene

h

Antiochus VIII. quinque filios fufcepit, deinceps regio omnes ti-

tulo infignes futuros, ac de Syriace purpura laciniis inter fe dimica-

turos, nempe Seleucum VI., Antiochum XI., & Philippum ge-

mellos, Demetrium III., & Antiochum XII.

Heracleon Syrie

imperium affectat, fed rex non agnofcitur. (€)

217

96 4618

Seleucus VI. EIIIDANH. lllufbris a patris nomine, & . NIKA-

l!

Olymp. CEXXL

TOP. Nicator, feu Vitfor ab Avo Demetrio II. compellari voluit,

dum patri Antiocho VIII. Epiphani fucceffit: idem bellum parat

adverfus patruum Antiochum IX. Ad id bellum gerendum cum

ag

Antiochus Philopator pecuniis egeret , auream Jovis flattiam, quae

Antiochig erat magnitudine XV. cubitorum, conflari, & aliam

À

fimilem inauratam reponi juffit. (f)

95 |4619

218

Bellum omnibus viribus Seleucus VI., Antiocho IX. infert.

Antiochus pralio decretorio a Seleuco vincitur, & cum jam eo

res effet , ut victus caperetur , femetipfum interemit , vel juffu Se-

[euci necatus eft: anno eetatis quinquagefimo. Seleucus VI. viétor

Antiochiam ingreditur, & parte regni, qui Antiocho IX. pare-

bat, fere omni potitur. (9)

Antiochus IX. Philopator , vulgo Cyzicenus, regnavit Eufebio,

& Porphyrio teftibus, annis XVIIL. Regnare coepit intra autu-

mnum anniSeleucidarum Juliani CXCIX., & CC. igitur ejus obi-

tus in hzec tempora referendus eft. Reliquit e Cleopatra uxore,

Ptolemai Philometoris filia , filium unicum Antiochum X. qui

patrii regni reliquias adverfus Seleucum VI. tueri conabatur. ( b)

Appianus ei quoque Selenen uxorem tribuit.

94 4620/ 219

Hic Antiochus X. ETXEBHX. Pius, & eIAOTIATOP. Pbilopator,

id eft: Patris amans , dictus eft, quod paternz cladis ultor, & he-

Zing

reditarii regni vindex bellum Seleuco VI. inferre auderet. Idem

infidias, a Seleuco fibi paratas, meretricis cujusdam ope devi-

tat, & Apameam falvus evadit. (1)

Pugnua decretoria duo reges,fratrum filii ,fortem experiri con-

ftituere; collatis fignis Antiochus X. viétor pietatie premium re-

tulit: Seleucus VI. e Syria cedere coactus Ciliciam petit. Antio-

chus Aradum concedens regni negotia procurat. (/)

n

Eclipfis folis vifa ad FofIas Marianas die X XVIII. Junii horaIV.

1. CA

polt meridiem. (1)

(c) Jofeph. lib. 13. ant. c. 13.. (4) Porphyr. in Grecis apud Scalig. )(. Athenzuslib. 4. )( Tofeph. fib. 15.

ant. c. 13. )(. Porphyr. 26. regni annos Antiocho VIIT. tribuit , fed non computat tempus fugz, & exilii,

Es

qua fere biennium efficiunt : quare ita nobifcum convenit. Jofeph. 29. regni annos numerat ; fed inchoa-

tum tantum vicefimum nonum annum accipio. (e) Trogus prologo lib. ;9. (f^) Clemens Alexandrin.

in Protreptrico , ex quo fua fumpfiffe videtur Arnobius lib, 6. adverfus gentes. )( Jovis iftius meminit

Lábanius in Antiochico, &in Monodia.

(g) Porphyrius. )( 'Trogus prologo lib. 46. )( Jofeph. Iib. 13. ant. c. 15. qui narrat , aSeleuco captum ,&

Occifum effe Antiochum IX.

4) Porphyr. X« Eufebius in Chronico pofteriore , feu Canone chrono-

log. (2,&1) Appian. Syr. )( jofeph. lib. 15. ant. c. 13. )(. Georg. Syncellus in Chronic. )( Por-

phyr. ab zftate hujus anni regnum Antiochi X. inchoat , nempe ab anno tertio Olymp. 171. ineunte.

(») Julius Obfequens de Prodigiis.

ANUMISMATA SELEUCI VI.

107

ü

an

EPIPHANIS

NICATORISs.

di

'lasurA XIIIL

üm

JEneus

Caput Seleuci diadematum.

|

Nofter,

H. vel III.

BAXIAEQX. XEAEYKOY. EHIOANOYX. NIKATOPOX. Regis| V*

t0,

An

Seleuci Epipbamis Micatoris. — Apollo nudus ftans, d. fagittam,|

f. columnae innititur.

[u

In area monogramma.

(

D.Favvkener

J'es

JEneus IIL.

Caput Seleuci diadematum.

Vaillant.

[5

l

Eadem inífcriptio averfa partis.

Tripus ftans.'

the

$t

Argent. I.

Caput Seleuci diadematum intra lauream.

C. Reg.

Vaillant,

lCQ

BAXIAEQX. XEAETKOT. EIIOANOTYEX. NIKATOPOX. Pallas

D.Favvkener

ids

ftans, d. Victoriolam, f. haítam, & clypeum: in area mo-

Vtg

nogrammata. ( Vaillant. fine monogrammatis) omnia intra

lauream.

C. Reg.

IK

Haym.

Begerus.

lüity

Argent, I,

E

Simile numifma; fed in area NEISI. , & aliquid arundini fimile.

Liebe,

4rat

"Theupoli,

Liebe,

üm

Argent, I.

Simile numifma ; fed in area AAEAL

Harduinus,

B. Roth,.

que

Tiam

Argent, III.

Caput diadematum Seleuci VI. ad occiput aliquid unco fimile

D, Stein, &

B, Roth.

BAXIAEQX. XEAETKOTY. Regis Seleuci.

Duo cornua copie

fert

colligata.

1 0

(4) P. Harduinus , & Haymius T? NE1zi.legunt: Nifibi. EratNifibi , vel Nefibi Mefopotamie urbs, An-

1 9e

tiochia Mygdonia etiam compellata apud Strabonem lib. 16. qui addit: celebres illic , ac perutiles arundi-

&t

nes nafci.

(j2 P. Harduinus T? AAEAI, vel AAEAH legit: Aorfapto» Aä'm;. Alexandrinorum Populus , quod de Alexan-

pite

dria ad Iffum accipiendum videtur.

Mihi vero aut hujus, aut precedentis numi una & hujus ledio:

Nifibi , & .Alexandrinorum Populus , incerta videtur; nam numi ambo non in eadem modo urbe , fed ab ea-

dem manu fabricati videntur.

ebio,

(6.) Vultus Seleuci bene expreffus hunc numum Seleuco VI. adfcribendum perfuadet.

jutu-

) le'

Yorey

NUMISMATA ANTIOCHI X.

üt

EUsEBIS PHILOPATORTIS.

,(

'las. X

Talor;

4Eneus III.

I. Caput Antiochi X. modice barbato vultu, diadematum.

; he-

BAZIAEOX. ANTIOXOY. ETXEBOTYX. Hegis Zutiocbi Eufebis.| Vaitam.:

|dem

devt

Viétoria gradiens, d. lauream ,f. palmi ramum. . Obtenta de

Seleuco VI. victoria hic indicatur.

1 cott

m

NUMISM ATA

URBIUM.

ntlo

s n |* 9. Caput imberbe turritum.

ZEAETKEQN. THEX. IEPAX. KAI. ATTONOMOYT. EI. Selex-

Theupoli,

a IW ,

cienfmm facre , €$ proprüs legibus utentis: Auo 15. Fulmen men-

(4

*

f2 impofitum. n area monogramma.

JEneus IIL,

10. Simile caput turritum.

. fib.!

Harduinus,

& ex lll,

M. TTP. (in monogrammate ) IEPAX. OIX. AMetropolis Tyri fa-

jjndo?

cre , Auto 219. Palma arbor.

. Vldrlu

m:ml

j

Ddd»es

Seleu-

yrufo

&

fyono

(*9. AnnusSeleucienfium quintus decimus init fub autumnum anni Juliani Sefeucidarum 2 :18.

/ Pot

(*1o.) Éftannusipfius erz Seleucidarum. Tllud in "Tyriorum numis animadverto circa hzc tempora, uti

opinor , cufis: numos argenteos dram Tyriorum novam & propriam , &neos vero aram veterem Se-

mgumä

leucidarum exhibere.

108

ANNALES.

Ante

Periodi

JEre

?

Chrift,

Juliana.

Seleuc,

93 |4621

220

Seleucus VI. e Syria in Ciliciam fugitivus ad Mopfeatas, five

Mopfveftenos fefe contulit. Ab his primum cum reverentia, &

amore fufceptus eft; fed cum rex indignus tributa violenta acer-

L

bitate a civibus exigeret , libertatis jam delibate tenaciffimum po-

pulum ita irritavit, ut gymnafio, ubi habitabat Seleucus, ignem

fubjecerint, vivamque Seleucum cum omni fua aula concremave-

g

rint anno regni quarto ineunte.

Eufebius a Cyziceno Antio-

