Ff7_fol
author: Fröhlich, Erasmus

E

( )

; 4

U

r

/l

ht

t

NU

d

k

7&

! m

Ti

4f

:

()to

[q; P

m

N124509554765 021

Qie

TAU

UB Tübingen

R

i d

T.

*v £,

-7

Bo

1

)

[ RO

| M///[W /g;f) w[fwä /728 .

;F/äkmw/muüæ -«C/*D.Q€/HF0) elsB bb fWW

edio furmers mf

W! "Vvvb MTAU -

VN TE mæld 4

$-u

WE CN ERE WW

k

Qea ld /ng-æw mjsz' - WW-LW.QM/.A) W/WTG?M« velf.

n

s

*

?

OC E

' W( vh (/yzCäendl.p ;(-Qa.,mz »te .* //?/'?y' CoYH- -

/4

pMe lum E o n C n t t r

Á /(&,KA g* ga/q-'

l3 (F;F'( g(ïh ecaa a C0 WQJ €x 641,/4/4444/

*

fcf'äxmf." «wi(thg - c . /'a-()flxä

TU atl

Defeig-

z

20/144/2

aL /æ(?f(//ff/» av : /748. ( À

i ^

L Doderier ob Gb c

RY a L'(Zwa iB

cconocgA1-

P.

cCa-

um

Q)

M

o ofmece ï

OWre, 0.

(?/WSau(—wm/ Wïnf?y we:þ

M/!;Cj&. ef'g( us fv €TYAAA —

i

Wæ&l.fgf Voenn E. . 4.

TLW-RA-E-/[.C/"-'E/,I'(,'Iïfj. 9 1. yl.q(jv'-/n.

Ac€t: 1

€£ce. d.

C

L€-. covxtacr /7

4(17/471(

mq' T^ C

W/

ce

I

vg,Q/an 9-2 ^7yvA )92 —

-6«:7?14/&44

[

[F»»».

Aï-ææ

WMW

?

24

0E A

jwM (fv —

n/vd—mwfï/

A o Syv

WG

Cv Ca

g;«:ag

n .2

g/*u mcga,ä

Pa

Jec

J

vreyL4 Á o

7/ —»2)

(mel?eng

—X

E

/7/2,8

n w

—

Iu

r R

—

— ——

—

ET

Xge EOE L .

m m T

:

».

£.

v

a

T

crym:

E

N

/,

N

z

k

o

HU

—

EE

N

dii

—

W

EXERESSN

——

)

g

o

DA

A.

Z

M

N

S

SS

u

M

&W

EX

s

..WV

7

9N

SS

SSj

Eu

S

xx

C

N2

,

j

o

e

ä

Z

L

x

La

W

—

C

s

x

ERE -

SS

NSS

——

a

SSS

7

—

—«

——

—— —

——

IUWNxX.X

*

z

-

tü

SSS

Z

——

—

//

u

-

2

"—

A

J

E

N

Z2

W(

77

E

u

u

R

M/A,

Ts

X d

2-

2277

N-

7

Z

27

ZA

Xw

A

J

l

Z

N

27

M

s

Qd

LL

!

3

Ad

Z

À

SSS

/,

N

N

NNS

Ó

"7

A

"

Xv

]

w

N

)

A

—

y

N

o

y

WUW

x&x

at

TR

w

(

C

u

b

E

d

«t

N

nwm

- Qx

,/äm j

N

N

w

R

Ü

A

-

3

j

lz

"tss

U

LSS

M

l&ä

a

-

UM

— À

Qu

—

—

:

x

&w

x)/,J

M

r

B

N

3

Md

z

-H

7)

—

Y

/WW

A

N

[ r

SN

k

Wsä

ass

E E

X

SN

N

NN

|

MP Pa od

9.

Gu

)d

TARO

—

d

SS

d

3

SS

|

z

X

*

ES

e

E

S

N

N

N

N

z

SSS

SS

SS

PA

/,

S

*

*

SS

SS

N

x

b

S

NN

SS

N

x

SSS

a///

sf

lA//// r

N

E d Medie o o

X

GT IU

*

o

"—

NONSN

iK

WL dNf A

$

w

NS

A

N

2

$

N

ïx

A

É

NSS

[

H

5

N&

SSS

NS

7

7Z

zIVITW

A

N

A.

/Il

:

27

/:/1.

b -es

I2 ——ÁÀ

-

w

N N O

N

XX

A

:

z

Z

7

S

S

-

ZZeMETT

NS

A

UAR

//V/

—

—

E

d

7

,

X

— XW xx . ^ S

V EEE

E

S y

///

//

LGpd EEE t

EX

227

ES

i

[

»/,

f

7

A

7/

-

]

,

&

NEE

»

2

SZ

z —k—ä

s

ZA

BM

Ál

—

v

í^

"w

—

|

Em

ES

E

U

i

2

Z

—R

IU

7

7

"

,

Z

X

7Z

7

À

/7

2

A

[o

,

,

Z

,

77

,

^

s

(

À

ANS

o

,

D

z.

NSR

Y »»

Z

,

P

L

,

m

^

^

7

7 ,

7

^ d

i

J

T

T

i

2

:

.«

Ww..w-

I A

IN

UL u

TUMGEL OEANEENERSG EX RE

ET a

E

D

——

—

—

ais

Ó RRE

p

ANNALES

COMPENDIARII

REGUM, & RERUM

SYRI/E

NUMIS

VETERIBUS

ILLUSTRATI

DEDUCTI AR 0O LEX

ALEXANDRI MAGNI

CN. POMPEJI IN SYRIAM ADVENTUM

CUM

AMPLIS PROLEGOMENIS,

CONSCRIPTI

C

ERASMO FR(IELI H

SOC. JESU SACERDOTE.

EDITIO A LT E R A.

CUI ACCESSERE

NOTE COMPENDIARLE ErT M()NOGRAMMATA

NUMISMATUM GR/ECORUM

VFIENN.SAUSTRIS

SuwTIBUs, LEOPOLDI JOANNIS KALIWODA

Aule Imperialis 'T'ypographi

4NNO REPARATAE SALUTIS M. DCC. L

a esoe s DP r ERE EC CM U ia

"——

at

W

iab

)

z

P

äï

N

n

ERN

U

) [wuumüm

av UA

"

NNNS

æ:

"

p

GE

Ü

N

u

"'/ull

—4,

ï

Z

ER

EN

À

2

Q6

M

*

-

C

)

Y

;(s

J

a

UR WO

E

E

)

)

ssfg

W

4

W

sU

(f

jSE

IN

N

s.

—

—

[z

Á

j

a N

SSS

N

,

P

[/

d

L

N

f':m

C ES

?SE——-.—

«

i

(f*)

(g

1l

—

Z n

d

27

p

77

r

//

S

/

— À

N

N

4

AO )

N

T

N

EN

N

zM

3

"

Xxxx

—

5

m

od

/9)

S

—

NSSS

4

fj

X(

i

g,

J

53

AD LECTOREM.

ENATRTASS

AT

— —

xf

V

p

[

Rodeunt iterum in lucem Annales vComþendiarii

Regum, & rerum Syriz, numis illuftrati, eadem in

e

AA

;ä

x

I

urbe, & ex eodem typographeo , unde primum

1

lh

u

(OS

|

Il

Anno Salutis 1744. in publicum prolati funt.

Alte-

7p m

P

rius iftius editionis motores veluti, ac promotores

fuere Excellentiffimus D. Lib. Baro pE PrüTSsCHNER, ab inti-

mis AUGUSTORUM Confiliis, & Prznobilis Do&iffimusque Du

VALIUS, AucGUsTo ab Antiquitatibus, & Bibliothecze Floren-

tinee Preefe&tus, aliique amicorum nonnulli.

Addita priori editioni, preeter numifmata quaedam, quze paullo

poft fingillatim proponam, pauca invenies ; Compendiarios enim

Annales, non plenos , neque hiftoriam profitebar , ac profiteor.

Corre&ta fünt nonnulla, utinam omnia. De chronologia Maccha-

bzxeo-Syriaca nihil demutavi, nihil permotus bello Anti-Maccha- -

baico, a duobus, tribusve Viris Literatis, adverfum Annales iftos

concitato, de quo plura hoc loco commemorare non libet ; occur-

fum eft infeftis copiis, & artibus, palamque depulfi infültus, quo

fucceffu ? judicent, qui certaminis arbitri, & periti funt, & a nimio

partium ftudio alieni. Poft ultimurn, anno 1149. pro Libris Mac-

chabsaeorum finitum certamen , filentium , & pax.

Numifmata quaedam Regum Syriæg quae poft primam Annalium

editionem, & in eadem defiderata, nobis fe fe obtulerant , paucis

indicabimus.

Pleraque iftorum numifmatum Venetiis confpeximus

in preedivite cimelio Viri, avita, celeberrima

que nobilitate , eru-

di-

X

AD LECTOREM.

ditione ampliffima , & eximia humanitate Excellentiffimi , Domini

Marchionis ANTONII SAVORGNAN , qui etiam Syrice Regum,

aliosque numos , bene multos , quos duplices poffidebat ,

candida liberalitate mihi dono obtulerat, quce Collegii ; Regii

Duo, triave reliqua numifmata vidi-

'Therefiani cimelio inferui.

mus apud Illuftriffimum D. Marchionem N APoLr , Siculum, dum

Viennz degeret, qui fua manu fcite lineatas numorum imagines

nobis liberaliter impertiit: eos numos , cum aliis pluribus, D

Marchio dono dedit Perilluftri D. pE FRANcE. En itaque nu-

mos qui n(A)-Vi accedunt.

^B

VAE .

d

3F

z

ASNS

Y

d

$ n

EE

2 )

u

u

??1

(

b

h.

zi

u

)»

E

IN ]

(

A

X

E

EAEYKO

W

RE Al

E

YK

oY

)

E

N

9Soo2o^

"

ä»

—l

(d)

( —

^

as m

(Qv

(

)

BelAg

x»kj

f

J

) d

4 N

$

A

e

j

A

p

G

T ,

:

g i

VRUA

Iu

A d

D E A

j

" ïïäülll!!?äi'ï?]m

,

zJ

|

E

N

l

i

NI

2

i

7 £

E

( SSS d

P3.

m CL

(:

(e

g

ss

Z

(o» d

Vi

ea

E

N OX

/Q

58

EM

-ut Seleuc

,N' Ia

D

- :

i L adverfa integra facie, ex1gu1? cornibus

'Taurinis ornatum.

BAXIAEQZ XEAETKOT. Regis Sdeuci.

Rex eques procul-

cat hoftem armatum fcuto , qui videtur effe Antigonus Afíse

rex , a Seleuco, & foderatis vittus, atque occifus in

prelio ad Ipfum in Phrygia. — Ef /Eneus lL moduli, fimgularis,

Domini AMarcbionis Saworgnan , referendus ad Amnalium pag. 19. ad

qmumum Seleuci Primi.

N.IL Numifma Seleuci I., quod in Haymio mancum erat, a D.

Marchione Napoli integrum na&us íum , cujus iconem

hic fifto , errorem vero inde enatum fuo loco emendavi

Annalium pagina 21. ad numum XXX. Seleuci Primi.

N.IIL Numifma infcriptione nonnihil barbara 5 «mneum , medii mo-

duli : olim D. March. Napoli ita habet. .

w

Ca-

AD LECTOREM.

Caput diadematum , crifpum , nafo gibbo , imberbe- An-

tiochi vel Sidetis, vel Grypi

BACIAEQC. ANTIOXOT. Regis Antiocbi.. Fulmen alatum.

N.IV. Caput barbatum , laureatum, Jovis, ut -opinor.

BACIAEQC. ANTIOXOT.

Regis - Antiocbi,

Aliquid , quafi

flosloti, Syriacis numis infculpi foliti , fed ifthic ruditer

Eff numifma

expreffum , uti & chara&teres infcriptionis.

eencum medii moduli, D. Marchionis Napoli olim , nunc D. de France.

In Czefareo Regio Auftriaco Thefauro nuper vidi numum A-

chai Tyranni, qui ita habet: BAXIAEQZ AXAIOT. Aquila ftans,

cum ramo infra alam. n altera parte : Caput muliebre cincin-

natum. — AEneus parvi moduli.

Ad pag .3 7-

Caput Antiochi IV. diadematum cum corona radiata.

BAZIAEQX. ANTIOXOT. L. H AP. . Regis Zntiocbi ammo 138. Navis

pars inferior.

JEneus II moduli March. Savorgnan , &$ nofler : veferendus. ad

pag. 4y. «nte mumum primum. Zntiocbi u-

Caput muliebre cincinnulis undique ornatum.

BAZXIAEQZX. AHMH TPIOT. ZNP. Regis Demetrii: atmo T5 7. Tripus

ftans. JEneus IIL moduli: Marcb. Savorgnan, &'-5 nofler : referendus ante nu-

mum . XIV. Demetrii Primi, pag. 6 1.

Demetrii L aliud numifima adeft, omnino uti in Annalibus

pag. y 9. numo 2. fignatum , fed ibi abeft titulus eEOr, qui ifthic;

preter ceteros legitur. — Marcb. Savorgnan,

Caput Demetrii II. diadematum.

BAXZIAEQX. AHMHTPIOT. OEOT. OIAAAEAQOOT. NIKATOPOZ

ZzP. Regis Demetrii Dei, Fratrem amantis , Vitloris: anno 147. Apollo nu-

dus, cortinee infidens : monogrammata duo, complexa A. & ri:

alterum A. & x. 4rgenteus l moduli : Marcb. Savorgnan : referendus pag.

é 9. poft numum IIT.

Demetrii IL. numus, cum iconifmo forcipis, & infcriptione tali,

qualis eft in fimili numo XIV., $ag. 7 1. Sed

qui loco capitis referat

alte-

»e

AD LECTOREM.

altera' ex parte dimidiam pantheram, extat /Encus lII moduli in ci-

melio Marcb. Savorgnan , &$ noffto.

Caput Antiochi Evergetis diadematum.

BAZIAEQX. AN TIOXOTY. ZlAwway. ZOP. Regis Antiochi, . Sidoniorum:

amo..177. Aquila infiftens ramo: monogramma comple&ens ri. & E.

impofito A. 4rgenteus IL moduli: Marcb. Savorgnan ; veferendus ad numum

XIV. pag. 8 1.

Caput Alexandri II. diadematum.

BAZIAEQX. AAEZANAPOT. HIIP. Regis Alexandri: anmo 18 9. Jup-

piter Nicephorus fedens, d. vi&toriolam, s. haftam puram; adfunt

monogrammata duo.

Argenteus Ll AMarch. Savorgnan ; referatur. ad "-

mum IX. pag. 9 1.

Caput Alexandri II. diadematum.

BAZIAEQX. AAEZANAPOT. qP. Regis Alexandri: amo 15o. Juppiter fe-

dens,ut in preecedente : monogrammata duo. 4rgenteus l. moduli :

Marcb. Savorgnan ; referatur paginee 9jy. initio.

Praclarum hoc numifma confirmat annos regni Alexandri II.

quos eidem ex Porphyrio, & numis tribueramus Znnalium pag. 9 a.

Conftituimus nempe Alexandrum iftum e vivis ereptum fuiffe

anno Seleucidarum exeunte r9o. & ineunte rgr. cui intervallo

plane refpondet annus Seleucidarum in hoc Alexandri numo fi-

gnatus 190. quo pofterior nullus occurrit.

Numifma uti Numo 26. pag. ? 7. Antiochi VIIIL. fed cum epocha

LT9P. rg3. Zrgenteum magni moduli clegantiff[mum, in cimelio. Canonicorum Re-

gularium. ad $. Florianum. in. Aufhria. fuperiore.

Caput Antiochi Grypi, feu o&tavi, cum corona radiata.

BAXIAEQX. ANTIOXOY. EIIIDANOTZ. Bx.

Regis Antiochi Epipha-

"

"i$ : adnno 202.

Aquila ftans.

Jneus lII moduli; AMarcb. Savorgnan, &6

nofler ; rcferendus poff numum. XXXIL. pag. 9.

Adjen&a quoque eft huic editioni nova, & melius expreffa

cui Alexandri Magni res

icon , præclari ilius achatis orientalis ,

ge-

AD LECTOREM

geftee , & quatuor ejusdem belli ducum capita, infculpta fünt

Gemm:e hujus, feu antiquze, feu recentioris manus ( variant

enim eorum, qui gemmam viderant, & íe peritos putant judi-

ces, fententiee ) pretiofiffimae certe, & elegantiffimee imaginem

s&ri iterum incidendam curavit, nobisque impertiit, humaniffimus

ejusdem pofféflor Perillufiris DoMINUS DE FRANCE AUGU-

sTXE a Camere Confiliis, ac Thefaurorum Dire&or. Libet ad-

ferre verba, decerpta ex epiftola Viri: Clariffimi , & ab antiqui-

tatis eximia cognitione tota Italia celeberrimi, Reverendiffimi Pa-

triS

OANNIS FRANcCIsCI BALDINI,;

emeriti Somafchorum

Generalis , data ad nos Romse, anno 1751. die 1. Septembris ;

qui& ita babent ( , Opus codlatum in achate orientali rubro »

, Alexandri Magni referens effigiem , ejusque gefta, eft opus 1n-

»figne, fingularis prorfus artificii, & maxima dignum admiratione

»Nunquam aufía fuiffet quid fimile fcalpere egregia fchola Mi-

Schaelis Angeli Bonarottze.

Antiqui gemmarum fcalptores id

»certe perficere non potuiffent, defe&u pefpe&ivee , & lentium,^

»opticarum. ) Liceat tria verba interponere ; fi hae denique

dus :rcs perfuadent, gemmse noftree codlaturam antiquum non

effe opus, fortaffe falva praeftari. ejus antiquitas poteft. Nam

veteres Perfpetiwe cgregie peritos fuiffe oftendunt pi&urze, ad

Neapolim e vetere Herculano refoffze , de quibus celeberrimi

GoRII Notiie del memorabile Scoprimento dell amtica città Ercolamo , Noti-

zie XllL fpag. 21. 8$ 22. teftantur, ita fcribente Viro literato ; atque

oculato tefle :

C , Quello , cke le poffo dire di aver veduto ,

Íono da cento quadn di Pitture antiche

altri rappre-

,fentano Architetture piu tofto grandi , e tirate di yrofpettlva

8ll ultima perfezione; il che fi dubitava, fe fapeffero fare 91j

,antichi , comme ella fà. ). Deinde preter fpecula concava;

fpheeras vitreas aqua repletas , atque adeo lentium opticarum

quoddam genus, ad eugenda objetía ufitatum, veteres non ignoraffe,

perfpicue nos docet SENECA ,. Naturalium quaflionum Lib. L. Cap. VI.

Edit. Parifince , anno 16077. pag. $27- his verbis :

( » Dixi modo fieri

Illud -

»fpecula, quze multiplicent omne corpus, quod imitantur.

»adjciam, omnia per aquam videntibus longe effe majora. Li-

: d

,,teree

AD LECTOREM

;tefte quamvis.minute , & obfcure , per vitream pilam, aqua

»plenam, majores, clarioresque cernuntur. )

Sed revertamur ad Cr. BALpiNr Epiftolam ( , Ingeniofif-

fimus ille fuit, & peritiffimus , quicunque ille fuerit, qui tam

1irabile artefac&tum perfecit

Ego illud, quamvis recenti manu

, elaboratum, ultra omne pretium zeftimabile judico, &c

Haud ita magnifice de hac gemma alius Vir literatus in Gal-

lia fenfiffe videtur, C MARIETTE, in libro

Traité des . Pierres

gravées: d Paris 1750

En ejus verba : (Il n'eft perfonne, qui ne

»juge a la feule infpe&ion de P Agathe, & a la diftribution des

VaL

fujets, qui y font exprimés , que c'eft un ouvrage moderne,

, celui de Dorfch, ou de quelqu' autre. Allemand , qui fe

1 ettant peu en peine , de paroitre plagiaire, a copié tout a

plat les eftampes de l' Hiftoire d' Alexandre de le Brun.-

Ce

»que dit le Pere Frodich pour prouver le contraire , & faire

tomber fur le Peintre le reproche ; que merite le graveur, ne

,Vvaut pas en verité ]a peine d étre refute )

Attamen non defuere Itali, Angli, Germani, qui gemmam

e

iftam, & coram contemplati fünt; & antiquam credidere

Quod fi

ingeniofiffmus, &$ peritifimur fuit gemmse fingularis artifex, lineatio ejus,

ac diftributio , etfi mira , & infolita, veteri perinde, aut potius,

artifici, quam recenti convenire poteft. Non defünt numi grae-

ci Auguftorum Tarfenfes, aliique , quos ob infolitam capitum ;

vel figurarum diftributionem , recentioribus accenfuiffem , nifi

certa vetufti typarii figna obfervatfem.

At ex BRuwNiI pi-

&uris fua fcalptor gemmse defumpfit, & argumentum meum,

quo contrarie Ífententiee füccurrebam

leve eft

Id enim vero

quaeritur

Scalptorne.a pictore, an hic ab illo defignationem

operis fit mutuatus? fed hac de re quis tuto feret fententiam ?

Teftes defunt; a probabili fumendum eft argumentum

Scal-

ptor ingeniofifimus, & peritifmus , hoc mirabile avtefatium , non. nifi im-

probo labore duro achati infculpere (neque enim extante cce-

latura gcmma elaborata eft, ut putat Cl. MARIETTE, fed in-

Ícul-

ä

l

AD LECTOREM.

fculpta, excavataque ):nec nifi diuturno tempore perficere illud

potuit.: . Num vero credibile eft, ex picturis BRuNiI, que seri

incifBe ,' vulgatzeque, plurimorum peritorum manibus terebantur,

ita aperte omnia defuümere voluiffe fcalptorem in opere tanti la-

boris, ac pretii? atque, ut repetam leve illud meum argumentum,

num credibile eft, tantum artificem erraffe in pofitione pedis 5 fi

habuiffet ante oculos Brunii pié&uram , a qua hic error abeffet?

ÀAn contra credibilius eft, gemmam hanc (quam Italus quidam,

ut Palladium per varias regiones diu circumtulerat, nec nifi' par-

ciffime monftraverat, eamque Perilluftri Domino pg FRANCE

grati animi fingulari teftimonio , quod fe olim a fumma egeftate

eripuiffet, legaverat) talem inquam gemmam cum forte antea

infpexiffet Le Brun ; qui & ipfe terras , mariaque docta curiofita-

te peragravit, adoptaffe lineationem ejus gemm:e , quse aut la-

tere facilius poterat, paucorumque in notitiam venire, aut quze

pi&ori, fi id emanaret etiam, nihil dedecoris propterea affiica-

Vret, preefertim fi antiquam eam gemmam crediderat ?

Mea quidem certe nihil intereft : antiqua, an recens fit hujus

gemmae coelatura.. Gemmarum Judicem fatis peritum me non effe,

candide fateor ; tametfi in Thefauro Auftriaco Viennenfi , tum

apud Celfiffimum Principem WENcEsLAuM LIECHTENSTEI-

NIuM Heroem celeberrimum, & apud Perilluftrem pg FRANcE,

aliosque , bene multa id genus cimelia fiin contemplatus.

Sane

gemmam hanc, ut antiquam, ex aliorum, quos peritos cenfui ,

fententia, priore editione propofüi. Id unum affirmareaufim : mul- —

to difficilius pemmarum, quam numorum antiquitatem poffe agnofci :

atque de numorum quoque vetuftate interdum dubito, dubitantque

me peritiores. Non ignoro, fuiffe Viros doétos, ac peritos, qui dif-

cernendi gemmas, nummosque antiquos a recentioribus, regulas con-

diderint; at novi etiam, quot illze fint exceptionibus obnoxize.

ï)

Denique huic alteri Annalium Syriacorum editioni Appen-

dicis inftar adjungendum putavi Catalogum Netarum — compen-

diariarum, quee in omnis generis numis, Graece infcriptis, occur-

runt:

X X2

AD LECTOREM

runt :'infperfis paucis, quae ad marmora , aliave. vetuftatis mo-

numenta G*ræcamca , potius revocantur.

Attamen Íi qua fe

offerrent , quze numis propria non effent , ea de reillic Lec&to-

rem admonui :

uti etiam ; cum interpretatio üglarUm dubia effet

Adjeci Monogrammata ( multa jam MoNTrFALcoNIUS in Paleogra-

$jbia Grecs, plura Cl. ScHt. &cERus ad finem quarundam ditfer-

tationum , protulerat) & literas nctfi folitas , quze ambo fingulari ta-

bula ceri inciía fiftuntur

Colle&se funt hze notae multorum de-

curfu annorum, e cimeliis , librisque melioribus ; eoque ordine

digeftze , ut fperem aliquid utilitatis, commodique inde in grz-

canicze antiquitatis numariae ftudium dimariare pofle ; tametfi hoc

non ingenii, atque eruditionis opus fit, fed induftrize , & cujus-

Malui interdum no-

dam in hifce rebus perfpicientize, ufüsque.

tas quasdam iterum, tertioque ponere, ut quaerentium commodo

confulerem, quam affe&ata brevitate tyrones deftituere.

Chartam geographicam Imperii Seleucidarum zeri incidendam,

atque Annalibus adjungendam curavimus, qua ad Cr. Hasri

fünilem chartam primum fuit defcripta, fubinde quibusdam cor-

re&ionibus , atque additionibus locupletata; atque

Annalium materie propius

accommodata

Val 4mice Ledlor

fave.

//6-:5

»

Yys

(

N

K-w

Vj$

(

(

/L

ö-f

)

U

^

N

3&5

N

&

a -

A

)

i

:(

r

N

)ERSI

6

—

r

z R

-r:/

J

—

( NES

UT UYT TT SUENIR I OAPT m

CON-

$9368 2C,s X 105645

CONSPECTUS

PROLEGOMENORUM

AD ANNALES COMPENDIARIOS

REGUM & RERUM SYRLE

NUMIS FETERIBUS ILLUSTRATOS.

PARS PRIMA.

Sufcepti Operis ratio.

CAprvUT [

lucitamenta ad bos dunales confcribendos.

CArUrT II

Precipua infirumenta, &5 eorum prerogatroe.

CAPUuT III

Chronologie uoffre fubfidlia e Celtffibus Pbenomenis petita.

CAPpvur IV.

Ipforum Aunalium Ordo ommnis , ratiogue propomtur.

PAWSOALITOORA

Dubia in Libris Macchabaeorum occurrentia

diífcutiuntur.

CAPUT L

"d expedtenda : Cbronologie dubia «via paratur,. umum

Syromacedonicum cum . Hebraico couferendo.

CAPUT II

De diverfo ia duobus Maccbabeorum Libris Aumi adnotati

exordio.

CaAPur III

Exponitur nodus impeditilfonus ia Libris Maccbabeorum

odveudus.

CArPUTIV

Propo/ftti uodi folutio tentatur.

CaAPuT V.

lia Chrouologie Maccbabee dubia expediuntur.

CApurT VI

Hijfforica, 69' Geograpbica dubia, Reges Syrie in Librn

Maccbabeorum tmvolventia, dijcutiuutur.

PARS TERTLX

Quod in veteribus Regum Syrize Nuinis difficile, atque

utile occurrit, expenditur.

CaprvuT L Quorum Regum Numi confderentur , 69* quamam prima

dzguo/cendi vatio.

CapuT IL Nuimatum, Epocba frenatorum, utilitas, 69 cum Li-

byis Maccbabeorum concordia.

A

C^A-

2

AoEUS OC V. 0C KOOR

CaAPUT II . P/przma Sekucidarum Numifmata coufronatarum dn ei

CAruT IV.

epocbarum [ubfidro drgnofcuntur : alia alitey.

uedam ex Antiocbi Evergetis Numi enata dubia etiam

Sacre FHifforie ope expedtuntur.

CapuT V. .ZedeNumis drficultates, 69 controverfue excutiuntur.

CapUT VL Regum Syrie Catalogi duo exbibeutur.

PARS QUARTA.

Chronologo - Hiftoricorum Controverfize quaedam novze

in examen vocantur.

CArUT L

R. P. Harduini Syflema Seriei Regumm Syrie compeudio ex-

onttur.

CaAPUT II

CAPvuT III

Expo/fium novum Reguhz Syrie Syflema refeliitur.

De Seleuct 1. 659 Jdutiochi I. vegui ais nova Viri Eruditi

enteutta ]Jropom'tur.

CAPUT IV

Propofite uowe de Seleuco 1. 69 dutiocbo I.

umenta diluuntur.

opzzionias *ar-

CAPUT V

De Seleuci . Hifforia, 65' Chronologia Coutrover/ra uova

CAPUT VI

difcutitur , ac de Autiocbi II. morte dubium profertur.

De iuiio 69 fime Regui Syriaci, deque poffremis e ffirpe

Seleucidarum Regibus difceptatio.

PARS QUINT A.

De Numis Hebraorum.

CAPUT I

De Characfere, quo infcripti fünt vere autiqui, €9' adul.

zerint Hebreorum Numt.

( Apup. H

Hebraici Nurmi fyuceri, qui vetuffiffeni? 69 quorum ma-

uibus frgnati ?

C APUT III

Simeonis Maccbabei: Numifmata, altaque femilia, quo

|

"uno ZEre Seleucidarum figuari. cuperiut ?. quo. defte-

VIul ?

CAPuT IV

De wveteris Hebreorum monete uominibus, materia, for-

7/a, pondere, walore.

CAPUT V.

"dnizqua Hebreorum Numyifnam rece;g/änmr, 69 brewiter

uIuffvantur.

ACCEDIT APPENDIX

Numümm Hebraica adulterina, 63 veceutioris fabrice ekbiben.f.

ä

PRO-

| deocos C ;* '

——

—]J

iE

—

EE

— X ——

——

E — um N

f

——

E

N

N

p

h——

M

Y

3

ES

Y

-xäxx

RTT

e

"*

s'

QY

:

E—

PNN

ä

o

a

G9 co

OO

E

I

]

ha

^O

x

I

Q

q/0U

O

jERÁ

?;?

N

4

C

E?

UNQ/

x

CO

)

CXEO C

T

O

z

—— —

Y

b

Eu

E

A

RAUX

AUR

:&

É G

Q

Ed

uN

E

z

um

2 f

X

Y

x(lkk(

ZA I

——

—

—:y//ïx

—

À

)a

ub .

VN

EEN

£

[

—W

iE———— m

EE

EEE

N.-.-

/

"—v

k E

EL

—

j—::::—:.—...—

w

C

E——ÀHE ——

!

IITULLLZL L

—

—— —

U ——ÀÀM—À

uI m E-

—— T

PROLEGOMENA

Quibus via ad Annales Regum Syrze flernitur, C&

smajoris momenti dubia expediuntur.

PARS PRIM A.

PII OPERIS RATIO.

SUSCE

Eendu Lsb

lncitamenta ad bos Annales con[cribendos.

——

EI-— EL

um

ERL———

UT

u—

EL

p

——

N

NU

DI

DIRU

Ecte, ac fapienter Magnus Pzravius (»

-

Z Á NSS

m

il

EL

,

ll

N

m

—

monuit: non minus facre, quam profans hi-

ftorize intereffe, Regum illorum, qui poft Ale-

(No:

lu

H

—

TU

$

J

xandrum Magnum in Syria regnarunt, ordinem

L TL

[

m

e

—

--

ac fucceffionem cognofcere , eorumque fideli-

AR EAC

11

7 aE W

LT

*5

r

)

L.I

M

—

ter notata tempora defcribere.

Eft enim facra

ER

ERE

Macchabasorum cum illis implicata narratio ;

atque ad illuftrandam Danielis Prophetiam , eam

precipue, quae Capite XI. continetur, Syriee Regum Hiftoria va-

let plurimum ;5 in quo celeberrimo Vaticinio e validiffimis unum in-

effe exiftimo argumentum , quo profani quidam homuli convincan-

tur: dari aliquid, quod admirando futurorum eventuum przefagio

nature vires excedat, neque religionem omnem poffe humani in-

genii commentum a fanæ mentis homine appellari.

A à

At-

—

(2) Petavius de Do&rina "T'emporum Lib. x. Cap. &xv. initio.

4

PROLEGOMENA.

Atque id caufae erat, quamobrem in componenda, perpo-

liendaque Syrize Regum Hiftoria, & Chronologia Viri Do&iffimi

multam operam pofuüerint Chronologie Magiftri, ut alios preete-

ream, precipul :

ofephus Scaliger, (5b)

Dionyfius Petavius

S..; (? Annalium Scriptores : Torniellus, €4? Salianus S. J. Ce?

& Ufferius; (? fuam huc quoque fymbolam contulere, qui in fa-

cram Macchabseorum Hiftoriam, & Prophetiam Danielis commen-

tarios confecere: Serarius, Fullonius & Cornelius a Lapide e S. J. ;

Hugo Grotius, aliique non pauci ; ut nihil hic de antiquis Scripto-

ribus loquar.

Quod unuüm fere defiderabatur Numorum veterum fubfi-

dium, denique Johannes Foy-Vaillant felici confilio attulit, qui

conícripta, editaque in lucem Parifiis Anno falutis cI2 IocrLxxxt

Seleucidarum Imperii, f(ive Regum Syriz Hiftoria, ad fidem Nu-

mifinatum accommodata, ingentem rebus Syriacis lucem intulit:

impedita tot Regum nomina, & res ab iis geftas dextre explicuit,

temporumque feriem etiam ad Numifmatum regulam infigni felici-

tate primus eXxegit.

Enim vero illud facile praevidebat perfpicax Vaillantius, &

quantum

antiquorum Numifmatum cognitione nemini fecundus

fucceffu temporum proferretur Syriacorum Numifmatum, antea

non infpe&torum, tantum novze lucis poffe Syriee Regum Hiftorize

& Chronologize affundi.

Quare qua erat, & qua effe folent Viri

do&trina excellentes mo

deftia, illud fuüb finem Admonitionis ad

Leé&orem, quam laudato operi preefixit, fcribere non dubitavit :

Ex iffo quafí [pecimine incitabuntur aliqui ad ala in Jragudos aumos N-

sifmata conguiïmda.

Hzec verba cupienti mihi aliquid etiam ad illuftrandam, pro-

pugnandamque Macchabzeorum Hiftoriam conferre, majores ad-

debant ftimulos, ut ad confcribendos Regum Syrisce Annales, Nu-

misque comprobandos, animum inducerem. Hsefitantem porro,

l

& num poft Virorum Do&iffimorum labores hac in re fa&turus ope-

re pretium fim, anxie circumfpicientem denique perpulit bene

l

maenus Syriacorum Numifinatum numerus, quz, poft Vaillantii

curas, cum in libris, tum in Cimeliis offenderam, annorum cha-

[*

ra&eribus, raris fymbolis , & Regum confignatis titulis omnino

t

pretiofa.

q

His itaque fübfidiis fa&us audentior, compendiarios Regum

h

Svyrie Annales contexui; eorum videlicet Regum, qui ab Alexan-

dri Magni obitu Syriam, Afizeque una magnam partem obtinuif-

i

fent, preecipuas res geftas continuo, quoad licebat, annorum or-

d

dine paucis recenfere, atque Numis, quam poffem, plurimis illu-

ftrare,

u

7

Q

,

De Do&rina Temp. Lib. x. Cap. xi11 & xivis dtem in Chronico, & Rationario Temp.

De Emendatione T'emporum , & in 'Thefauro Temporum variis in locis.

ä

Annales facri & profani, ab Anno O. C. 5736. ad 3988.

Qu

Annales Ecclef, Vet. 'T'eftam, Tom. V. & VI.

ä

Annales Vet. Teftam. ab Anno Periodi Juliang 4391. ad 4641.

PROLEGOMEN A.

5

ftrare, firmareque inftitui.

Prolixiores variorum eventuum nar-

rationes qui quserit, eos, quos fupra laudavi, Annalium Scripto-

res cum Vaillantio evolvat, aut Rollinum €8? legat, qui Syriaca

quoque Francico idiomate eleganter pertractavit.

Fontes ipfos,

e quibus neceflaria quseque diligenter haufimus, fi quis adire vo-

luerit, fideliter in Annalibus noftris indicatos reperiet: quanquam

pleraque ifta accurate etiam apud Salianum & Uflerium, non item

in Vaillantii Regum Syrize Hiftoria eadem execeíz. indicata.omnia

habeantur; in cujus preeclari operis editione multa qua typothe-

tarum focordia peccavit, qua manus artificum, qui Regum vultus

non exa&e ad Numifmatum fidem seri inciderunt: ut nihil hic di-

cam de Vaillantio ipfo . qui plurium, certiorumque Numorum fub-

fidio nondum adjutus, quinque Regibus vultus affignavit, quales

aut Regibus fortaffis aliquos omnino non, aut certe non iisdem Re-

gibus tribuendos etle tertia Prolezomenorum Parte oftendam.

CAPUT II.

Pracipua Inffrumenta, 65* eorum prerogatioe.

Uibus ad Annales hosce confcribendos fim ufus inftrumentis,

ä

(4

quo quazeque loco habenda, & qua ratione concilianda cum

Hiftoriographis Numifmata fim arbitratus ; quas deinde

iniverim vias, ut occurrentia quzedam , & fortatfe nondum omnia,

d

fatis expedita, diffolverem dubia: de rebus hisce fin

gulis prævia

BENEvoLOo Ltcronr deinceps reddenda erit ratio.

InterSyriacee Hiftorize, & Chronologize inftrumenta primum

facile locum primo & fecundo Macchabzeorum Libro tribuendum

duxi; hos enim DiviniSpiritus du&u exaratos credo : iisque etiam

€ Criticorum regulis, profanorum Scriptorum ( quos de Syriacis

ä.

rebus reliquos habemus) vetuftatis auétoritate vix quisquam cón-

lo

Ó

ferri poteft, fi Polybium excipias; Polybio autem Syriacis:in re-

bus cum 'facra Hiftoria fatis convenit.

Macchabaeze Hiftorize lati-

x

na interpretatione, quam vulgatam dicimus, ita ufus fum , ut, ubi

tl

in rem effet, Grseci ac Syriaci Codicis adjumenta minime neglige-

iem

His igitur libris; quorum perpetuus demonftrabitur cum

u

antiquis Numis confenfüs, ante .omnes Scriptores reliquos, & 'fi-

cubi opus fuerit, etiam contra omnes, quod raritfime accidit, de-

terendum putavi.

Quoniam vero uterque Macchabseorum Liber ea duntaxat

j

complectitur, quae fub Antiocho IV. Deo Epiphane diéto, usque

f

ad Antiochi Evergetis, feu Sidetis, interitum dimidio faeculo gefta

u-

iunt: atque proprie illa fere tantum enarrantur, quze rebus Judai-

cis tum fuiffent illipata : neque nifi z & z4242» fuperiorum quo-

rumdam Regum, Antiochi III. Magni, & Seleuci IV. Philopatoris

eft

(g) Hift. ancienne des Egyptiens &c. Macedoniens, des Grecques, par'M. R ollin. Vide Tom. VII.VIII.

&IX.

)',«B

6

PROLEGOMENA.

eft inje&a mentio ; de aliis utique inftrumentis preeterea cog'itah-

dum fuit, quibus ea, quae ifthic defiderantur, füppleri, atque

ceterorum Syrize Regum, rerumque ordo pertexi poffet.

Secundo itaque loco Numorum veterum auctoritatem fup-

etias advocavi ; quae inftrumenta cum fynchrona ipfis,, quos ex-

hibent, Syriz2eRegibus, cum publica authoritate fignata fint, cum

denique certiffimis temporum notis infignia majore in dies numero

——o2ix NENP ERN LT

proferantur ; iftis firmius aliud , meliusque ad Syriacos Annales

Sunt

fubfidium, ut funt res humanze, expectare non poffumus.

preeterea Syriaci hi Numi preecipua quadam diligentia elaborati;

quando in iisdem Monetariorum errata nulla deprehendi, a quibus

i:Bomani, Graecique commmatis Auguftorum NNumifmata non fuitTe

eximia, fingulari alias Differtatione oftenderam. Ch?

Syriacos porro Numos non illos tantum conquifivi, qui Re-

gis cujusdam vultu ipfo infignes effent, quos fibi limites Eruditiffi-

mus Vaillantius circumfcripfit; verum omnis generis Numifmata

antiqua collegi, quze quoquo modo ad Syrisze Reges, atque urbe$,

Amtra preeftitutos mihi temporum terminos, pertinerent, quseque

fub Macchabseis Principibus Samaritano chara&ere fignata unde

unde nancifci po(Tem.

Quidquid igitur ejuscemodi mercium in

Vaillantii Seleucidarum Hiftoria, in accuratitffími Haymii Thefauro

Britannico, .in utiliffimo Cimeliarchii Theupolitani Catalogo , in

rzeftantiflimo Norifii de Epochis Syromacedonum Libro, in Be-

t

ceri Palatino & Brandeburgico Thefauro, in P. Harduini Chrono-

losia Veteris Teftamenti, in Liebei Gotha Numaria, in Mufeo

It

Florentino a Cl. Gorio illuftrato, denique in Spanhemii, de Wilde,

Kircheri, Morini, Waltoni, Soucieti, aliisque libris inveni , id

omne, caute tamen, & cum deleé&tu, in ufüs meos converti.

Q-

k

hannis Jacobi Geffneri collectio Numifmatum Regum Syrize, unum

vel alterum forte Numum exéorov fuffecit ; nam reliqua alibi, &

(

meliore ordine habentur.

Magno autem fubfidio fuere infpe&a quzedam Cimelia. In-

primis commemorandum venit Cimeliarchium Aulee Vindobonenfis,

fr

quod aliquot Ceefarum juffu colletum, AucusTix REGINX

NosTRE, AC DoMwiNE CLEMENTISSIME fingulari gratia mi-

V

hi patuerat, & cujus Numos aliquot rariffimos, preeter alios plu-

)

res, hisce literis C. Reg. id eft : Cefareo-

?ju;2, indicare foleo.

uibus autem verbis gratum me profitear infigni humanitati ac

benevolentize Excellentiffimi Domini Everardi Fawkener, Serenif-

fimi Britanniarum Regis ad Aulam Ottomannicam Legati ? Viri

hujus Clariffimi favoribus Numifmata multa debeo, quee Annales

meos egregie juvant, & ornant, quaeque is mea caufà partim Con-

N

ftantinopoli Vindcbonam attulit, cum hac iter faceret: partim ac-

CU«

(£) Quatuor Tentamïnä in Re Numaria Vetere : "Tentamen IV. Differtatio de Numis Monetariorum

eterum eulpa vitiofis.

PROLEGOMENA.

T

curátiffime delineanda curavit, mihique liberaliter impertiit.

Ex

hoc Cimelio ( quod facile, quantum ad Syrize Regum Numos, e

locupletifffmis unum effe eorum credo, quza privati poffident )

nonnulla recens detecta, alia correcta, aliaque melius conftabilita

funt, ipfo Excellentiffimo ac Do&iffimo Pofletfore pleraque anim-

advertente.

Deinde aliorum perluftrata Cimelia profuere : Illu-

ftriffimorum duorum Baronum de Roth & de Stein : Perilluftris

3

Domini de Sutnern, Heredis Cimelii Garelliani, atque Perilluftris

l

Domini de France, Amaliee Auguftee olim /Erarii Praefecti, cujus

r

infigni liberalitati folos Regum Syriee Numos seneos quinquagenis

N

plures dono datos debet Cimelium Collegii Vindobonenfis S. J., a

P. Carolo Granelli, Viro Do&iffimo B. M. colle&um, atque ab ejus

obitu meze cuftodize commiffum. — E fola noftra hac gaza centum

& quadraginta facile Regum Syriz Numifmata Annalium Syria-

corum bono deprompfimus, e quorum numero fünt non pauca

à

