ad reguum iroitabaut ) Gabiuius Syrie Prefecius Romanus, Pro- Pretor

Pompeji , probibuit. Jdtque ita regia n Syrza. fucceffto , que ufque buc per-

zinebat , difJoluta eff.. Graeca , fi libet, inferius adfcripta lege. C

His

(2 ) Dio Lib. 59. Pag. 75. Editio Latina Oporini Bafilem 1558. (4) Strabo Lib. 17. Pag, 1146.

(&) Svetonius in Vefpafiano Cap. 19. , («) In fragmentis Gracis apud Scaligerum.

(4) neuxpdvcay 9 z dorby Mevíonoy (j Admuva, Xj Kanuaydpoy ADrtexdptov, omcue Y]oAcuaig 78 Alv)cs, Ts AA«

ädvägH'M; ,E/äs'amog 0;073; £A94y v4g Avysm]s faciAiven uevo TW DSwyartpoy 78 IlroAtuais , vóc8 cucatOelo CreAeUTH-

co. KaraXveve4 - 0E ") ODucmos 0 TB TprmuS * "TpuQaivas 72s IIroAtuzi2: TÀ oydós góe o "r poe4pitps évoc. L^ X &TL EVO

Oíioovra dvrá glf 7À "A:'ywr?av(;asnz'äyxþafwa y&g xj cETOY vÓT£ ol 'Azzäaväpäg) TaGiwos ó 776 Eup(ug"Apxm'Pæ-

waios Eapxos ov 78 Ilopmin; PmtCyt. UXj ovrUs q BaciAMO DiuDoy « x«À Eopiay dxpi cuva» QUdcaca xusthUdu.

PROLEGOMEN A.

13

His igitur, fi cum Ciceronis,Strabonis, atque Dionis Caffii

T

laudatis locis conferantur, exitum poftremorum trium de ftirpe

u

Seleucidarum Principum docemur; nempe Antiochum Afiaticum,

I

eundemque Commagenum ab Alexandrinis accerfitum, morbo pe-

ld

riffe. Fratrem ejus Seleucum, ex eodem patre Antiocho X. Pio,

1

& matre Cleopatra Selene genitum, /Egypti thronum, & Bereni-

"

ces thorum infcendiíIe quidem, fed ob forditiem mox e medio füb-

latum effe. Denique Philippum ad idem JEgypti regnum capet-

fendum vocatum, & queis perveniret, vias rimantem, a Gabinio

Succeffit

T

Syrix Preefide prohibitum , paullo poft vitam finiiffe.

Jr

in /Egyptum Archelaus, Comanus Pontifex. (9 Quoniam vero Ga-

]

binium Syrize preefuiffe, ex egregie conftituta ab Uferio,ac Peta-

Q0,

vio hiftori:e Romanse ferie conítat annis ante zeram Chriftianam

JUo

quinquagefimo feptimo , fextó , & quinto; atque poftremo hoc

(f

anno Gabinius Archelaum, qui poftremus Berenices, & regni JE-

Uf

gyptii procus erat, debellavit, & Ptolemzeum Auletem, feu Dio-

Alf

nyfum in avitum folium reftituit; confequens eft, Philippum anno

Uh

proxime praecedente ( nam fex menfes Archelaus, Pontifex Comàá-

nus, JEgypto potitus eft ) circiter obii(Te.

Ex quo porro pronum

eft deducere: Seleucum aut eodem anno, quo Philippus, aut prze-

Ü

f&

cedente, cum Antiocho Commageno germano fuo e vivis exceffit-

íe; fi tamen Antiochus in /Egyptum vocatus fit.

/£ji6

Poftremi itaque e ftirpe Seleucidarum Reges fuere, Antiochus

h

XIII. Afiaticus & Commagenus, & frater ejus germanus Seleucus,

$

" '.'?EL* D

agnomine Cybiofa&tes, (£ ex Antiocho X. Pio, & Cleopatra Sele-

ne JFgyptia geniti qui circa annum ante aeram Chriftianam quin-

lit-

Qus

uagefimum feptimum, Periodi Tulianze 4657., JE£rze Seleucidarum

2.z6. extincti funt.

Tum Philippus Epiphanes Philadelphus , An-

(Ui

tiochi VIII. Epiphanis; & Cleopatrae Trypheenes filius, cujus obi-

)pa-

tus e mente Porphyrii in fequentem annum congruet. Hzec tem-

m

pora, resque in iis propter JEgypti regnum geftas , quod Anna-

pto

- Jium noftrorum fines excederent , ad Seleucidarum tamen

fl

complendam notitiam facerent, hic faltem aliqua in

puy

luce ponenda exiftimavi.

J ;,p

jrt

u

aof

n

W.

MC

$o*

. l)gf-

d

(

ïä

RU

2

A5

MA OE

E

g

p s

,

]

(«) Dio Caffius iib. 59. pag. 72. ( Strabo Lib. 17. & Lib. 12.

. PARS

s

E

(/) De hoc agnomine KsGuezx];s variant Eruditorum fententim. Di&erio vulgi, Seleucum deteftantis,

n M

hoc nomen ortum effe, nemo dubitat; quidam exponunt: Teffera,feu fortealia indu&us. Alii fcri-

j W,-;I?W

g

bunt: Hegézaxis , fubdititius , quia ob forditiem vere e regia familia oriundum credere nolebant.

Aliis: Kexxvi eicax]e, Cuculus inductitius fcribendum videtur.

]Ww[ïh

n

PROLEGOMENA.

14

PARS QUINTA.

:

De Numis Hebraorum.

q

ti

G APU T

li

De Cbaraüere , quo infcripti funt vere antiqui , &$' adulterini

fe

bi

He reorum nunmt.

a

d

L E

D

N N Uoniam Annales noftros antiquis omnis generis numif-

U

ï

;

z

;

matibus illuftrare conftituimus; Greecis Regum, &

be

SIZ SH.

[2 [4

:

7»| Urbium Syriz monetis Hebraici numi adjungendi

p

erant&qui Macchabzorumtemporibus fignati;aliquid

b

lucis ejus eetatis rebus, in Judcea geftis, afferre pof-

H

fefit.

Quainre ut more meo vera a falfis,certa a dubiis.quoad poffem,

(

benevoli lectoris commodo fecernerem ; de Hebreeorum numis,

finceris juxta , atque adulterinis , univerfe quzedam, alia proprie ad

bu

Annales noftros facientia in medium afferam. Novi equidem, quam

Qu

copiofe, ac erudite hzec materia fit a multis ventilata, ac perluben-

qu

ter fatebor,me plurima debere iis,qui ante me hunc agrum excoluere,

Til

quorum przecipui funt: Waferus, ( Villalpandus , (5? & Kircherus (O

Qer

ambo e Societate Tesu, Hottingerus, ( Morinus,(9 Cellarius, O Re-

t

landus, (& Schikardus, () Waltonus ,(i? Spanhemius, (!? Eifenfchmi-

alit

w«ä e€n r ec f .

dius , 09 Calmetus, (? Harduinus, (? & Soucietus CP? uterque e So-

n

cietate [Esv. Horum plerisque ita ufus fum , ut tamen poftremam

Kit

hanc operam a me impenfam non omnino inutilem fore mihi polli-

f Bgl(

cear, nec meram recoctam cramben obtrudam.

hu

Numos Hebrzeorum nomino, qui Hebraico chara&ere infcripti

9gn

producuntur. Eft vero duplex Hebraicus chara&ter, quo fígnata in-

ffh

venimus numifimata: alter appellari folet Samaritanus ,feu Hebraicus

euf

anti

u

us ; alter Hebraicus quadratus, quo Judzei hodiequeSacra Bi-

Áihro

blia

[

uis ufibus defcribunt, quemque Affyrium compellant. Utrius-

Deir

que chara&eris formas exhibemus 7 a/u/a XvtI. de Nuvazs Hebreorums;

Ev

adjunximus Alphabetum aliud Samaritanum, quo Sacra Biblia exara-

ta habemus: item Alphabetum Rabbi Azarize, & Vaticanum, quae

Wi

Meg

Do&iffimus Villalpandus edidit: denique vetus Alphabetum Grze-

cum, quo ejusdem ab Hebraico vetere origo pateret.

mm

|

Charactere Samaritano infcripti funt numi omnes fub Maccha-

Cl

bzeis fignati, quales tenemus citra dubium antiquos.

Contra vero

numifmata AfTyrio chara&ere infignia, quotquot ego viderim, vidi

CV

em

autemcomplura , omnia recentioris efTe manus fabricam deprehendi,

firit

(4) De antiqu, Hebreorum num.

(4) Commentar. in Ezechiel. Tom. i:1.

(c) Oedipus ZEgypt.

It Of

'Tom. r1. Claff. 11.

4) De Num. Hebr. (c) Exercitati. in Pentat. Samar.. (

Hiftor. Samar.

(g) De Num. Samarit.

& praftant. vet. num. Tom. 1.

(4) De Num. Hebrzor.

(7) Prolegom. ad Biblia Polyg.

(1) De ufu

nolog. Vet. lTeftam. (p) Differtation fur les medailles Hebraiques.

() De pond. & menf. Cap. 1v. (») Di&ion. Bibl. (o) Chro-

(1)

,

PROLEGOMEN A.

15

& procul ab ea, quam epigraphe mentitur, vetuftate. Inveftiganda

igitur eft ratio, cur Samaritanus, & non Affyrius chara&er ad fi-

gnandos olim numos fuerit adhibitus? quze utriusque vocabuli ratio,

quzeque ipfius chara&eris vetuftas?

Hebrzeis duplicem jam olim chara&erem fuiffe, & aliarum gen-

tium vetuftiorum more, & Hebrscorum propriis teftimoniis compro-

l

batur. /Egyptiis fuifTe facrum charaéterem alium, alium profanum,

feu civilis ufus, Diodorus Siculus (4? adnotavit: fimilia de Phoenici-

bus Philo, ( de /Ethiopibus Heliodorus, () & Laértius, O de Grze-

cis Theodoretus C? prodidere.

if-

Et habemus noftrorum temporum

&

luculentum exemplum in charactere Latino, qui fere omnium toto or-

beCatholicorum fàcer eft character,& lingua. Hebraeis quoque du-

ndi

ud

plicem jam olim charaé&terem fuifTe, facrum unum, quo legem fcri-

berent, civilis ufus alterum, velex eo conficitur, quod numi veteres

xf

2

Hebreeorum alio infcripti chara&ere inveniantur, quam fít ille, quoSa-

cra Biblia conftantijac memoriam omnem excedente more reícribunt.

DiS,

Sane quoties mecumreputo, quam pertinaces in confervandis qui-

ad

jam

busdam ritibus, quos a majoribus accepere, fint prope omnes

udzei,

quantaque religione omnes totius orbis Heébraei eodem He

:

T23iCO

Xd

quadrato, feu Atfyrio charactere expingere Sacra Biblia foleant; id

ere,

mihi vivum quoddam, ac difertum effe videtur argumentum, chara-

0

&erem hunc ab ipfo Moyfe populo ele&o traditum, & ab eo ufque

N

tempore fan&e confervatum füifTe. Sed accedat huic ratiocinationi

mi

aliud quoddam teftimonium, quo etiam ratio vocabuli 4//yz; cha-

:SO

racteris, & Samarztazi reddatur. Rabbi Obadias a Bartenora, (x) a

If

Kirchero prolatus,ita habet: Serzprura Hebraica ea. eff , que venit e

olli-

regione trans fiumen: Cutbiira autem , qui fant Samaritani ,earn feribunt in

buuc ufque diem; Ifraél autern utebatur 1/fa fcr.

7

?

piura in rebzfs profanis , 65

ript

moneta argeutea, qua mumc bodie reperttur im zmantbus noffris , 89 percufja

an

eff tempore regum Ifrael ( errat Rabbi: Macchabaeorum tem

pore per-

QUs

cuffà eft ) &5 fijmaza eadem fcriptura.

Seriptura autem,qua uos feribimus

]b

Jbros bodrey dicitur feriptura Affyria, effque feriptura Tabularum legis.

[1US-

Deinde fubdit, cur is chara&er tabularum vv5 Zffyriz appelletur ;

W

& vult non ideo ita dici, quod ab Affyria regione allatus fit, fed a

Yafd»

radice *wx /earzuz reddidit: quafi beatos reddat , qui legem fcribunt,

que

& legunt; & quod ab ipfo DEO ad infcribendam tabulis legem fit

urpatus.

r

- Multa hicRabbi compleäus eft: primum duplicem fuiffe Tudeeis

ccha

chara&terem, profanum unum , eumque Samaritanum, & Hebraicum

veno

, eterem ) diétum, quo numi fignabantur: facrum alterum , quo le-

j Vldl

gem fcriberent ///7/;, beatum appellatum, ab Autore, & a fructu legis,

Yb

fi rite fervaretur. Equidem utrum ifta aut vera fit, aut unica 78 Affy-

"ii origo, polliceri non aufim; digna quidem certe videtur mirabili

g*

2

illa

j Samit

(4) Libro 111.

I) I.libo 1V.

(7) Philo a Bocharto addu&us in Geo

graphia Sacra Lib. ri. Cap. xvir.

)Deufü

(*) Libro 1x.

(«) Quaftione r.x1. in Genefim.

, m

(*) R. Obadias a Bartenora Commentar. ín Mifthnaiot 1. Maitechct Jadaim, Cap. 1v.

46

PROLEGOMENA.

illa legis promulgatione. . Poterat tamen is charac&ter Jj&m*w id-

circo etiam dici, quod eum olim Abraham ex Mefopotamia (; Af-

C

fyriee latius acceptee provincia) in terram Chanaan attulerit;

quo ipfo deinde D EUS ad legem filiis Ifraél preefcribendam

ufus fit.... Hoc vero non admittent ii, qui putant Abrahamum non

ex Mefopotamia , aut ex Chaldzea in terram Chanaan veniffe. * Ci-

f

vilem deinde [udzeorum chara&erem ,. Hebrazcum veterezm diccum

exiftimo ; quod is a primis Hebraeeorum , in terra Chanaan de-

Ií

gentibus, una cum ufitata apud Chananzeos lingua affumptus fit;re-

tento tamen etiam proprio illo Affyrio charaétere, & idiomate; fi

quo ante Moyfen diverfo, & facro ufifunt. Chara&erem itaque Mac-

f

11

chabseorum . numis infculptum, pervetuftum in terra Chanaan ufu

receptum fuiffe arbitror, quem ad civiles ufüs cum aliis ejus terrze

I4

incolis Hebreei communem habuere. Porro hic antiquus, & civilis

Hebreeorum charaéter e regione trans flumen veniffe a Rabbi Oba-

E

dia creditur; quod ipfi Chanansei Affyriorum , aut Chaldeeorum co-

(

loni effent. Et fane ipfe vetus hic numorum chara&er, ab Affyrio

lr

illo, fi primarios ductus fpe&temus , vix quidquam abludit: ut am-

f

bos ex eadem, aute vicinis regionibus effe allatos vix dubitare liceat.

uamobrem vero Chananzeus ifte, & Hebraeorum czviZs aztiquus

f

charaé&ter, numisque infertus , Sazzarizazus dicatur? conjeéturis, dum

(

alia defünt, agendum eft, ut aliquid vero proximum affequamur.

Chara&er ifte hoc vocabulo : S$azzarztazus , multo antiquior eít; cum

e!

Samaria ipfa füb Amri rece Ifraélis denique condita fit, (? circa an-

num ante zeram CHRIsTI nongentefimum vicefimum tertium. Sama-

p

ria fubinde bis a Salmanaffare capta , Ifraélitis in Affyriam tradu-

fi

&is, C2 Atffur-Haddon rex Chutzeos , & alios ex Babylone, Media,

!

& Perfia , Samariam deduxit. €? Chutzei a leonibus infeftati in lege

a

Dei inftituti funt per facerdotes Hebrzeos, ) etfi fucceffu plane in-

felici. Novi ifti Incolee fenfim etiam Chananseorum linguam, & lite-

ras ufurparunt, quippe pauci ipfi inter plures ejus regionis populos

collocati. Sub Macchabzseis Principibus novi ifti Samaritani fzepe vi-

&i, & pars a Judzeis füba&i funt: ipfaque Samaria ab Hyrcano oc-

cupata, & everfa eft. (c) Subje&i ergo Judseis vicini Samarize po-

puli, & alioqui terree, quam incolerent, lingua , & moribus, literis-

ue imbuti, nullus dubito, quin Chananzeo etiam, feu Hebraico ci-

vili chara&ere omnino fint ufi. Everfis denique fub Tito, & Hadria-

no, atque varias in terras difperfis Judzeis, apud eosdem civilis hzec

lingua, & chara&er exolevit; cum ejusregionis,in qua viverent, ci-

|

vili lingua, & chara&ere uti cogerentur, quin tamen facrum alterum

D.

chara&terem, ar&e religioni illigatum, unquam oblivioni darent.

At Samaritani Wt , qui tum fe Judseos effe negabant, quippe origine,

h

* Paucorum recentiorum hac fententia plus fortafï'c;, novitatis habet , quam veritatis.

(y) Lib. 111. Regum Cap. xvi. Verfüuxiv. (2z) Libro 1v. Regum Cap. xvi1. &xvir1r.

(4) Láb. 1v. Capite x vir. Verfu xxiv.

(2) Ibidem Verfu xxv.

(c) Jofephus variis in locis, przcipue Lib. x111. antiq. Cap. x.

PROLEGOMEN A.

(

ni

& fchifinate religionis a Judzeis alieni , fuis in fedibus reli&i ,ufitatum

A

it;

ad id ufque tempus cháracterem retinuere: atque hanc effe veram

m

caufam arbitror cur, poft Judeeorum difperfionem chara&ter ille

Hebraicus antiquus, civilis,

numis illatus, Samarztazus fero deni-

lOp

Ci

que ab Hebrzis diceretur.

Non ignoro, effe Viros doctos, qui divería fentiant, quique At-

Jm

(

fyrium. chara&erem ex Affyria captivitate ab Esdra allatum, vel

K

inventum , & ad fcribendas Sacras Literas inductum putent.

Equidem S. Hieronymus in Prologo Galeato: Cerzum effe , ait,

;f

X-

Esdram Scribam, Legisque Do&torem poft inftaurationem templi

fub Zorobabele alias literas reperiffe , quibus nunc utimur ; cum ad

Wü

illud ufque tempus iidem Samaritanorum , & Hebraeorum chara&e-

IT

y

resfüerint um porro & Hieronymus, & ante eum Origenes ( te-

fte Montfauconio Palzeographise Grzecze Lib. 11. Cap. t. )in Greecis

ba.

(0

Sacri inftrumenti codicibus melioribus, nomen D EÍ Tetraeramma-

TIO

ton Samaritano charaétere expreffum íe deprehendiffe memo-

rant; qu res argumento eft: Sacrum etiam chara&erem Samari-

ii

tanum veteribus Hebr:zeis fuifTe.

Cat

Sed ,ut candide dicam , quod fentio, plus me S. Hieronymi au-

j

toritas, quam illa Divini Nominis fcriptura movet. Nam quid ve-

lum

TJUr

tat, codices illos Graecos a Samaritanis ad Chriftum converfis, &

Grzece do&is exaratos fuiffe ? Certi fane nihil inde confici potTe

-U

exiftimo.

rii

Porro autem S. Hieronymi fententiam de Esdra ita acci-

pio, ut reperiffe creditus fit chara&erem, quem priftino nitori, ac

Il1d:

puritati reftituerit. Profeéto Sacree Hiftorice de inventis ab Esdra

di-

ä

literis altum filentium , & religiofa Judeeorum, tum DEO fidelium,

dia,

in fervandis Sacrorum ritibus, & fignis etiam externis pertinacia fa-

lofe

ciunt, ut de novo omnino induéto chara&ere merito dubitetur.

Sln

lite

CAPUT Il.

ulos

IVI

;

Hebraici numi fimceri qui vetufliffmi? & quorum manibus

«

zgnatz' P

po

Llud ifthic difceptandum fufcipimus: ecquandonam Hebrsei mo-

arIS

netam propriam fuo chara&ere infignem, procudere coeperint :

m

I

^- deindequorum idopera, manibusque preeftitum fit? Sacrse Scrip-

]ra

turze teftimonia quzedam ab eruditis proferuntur, e quibus conficere

foec

volunt: jam inde ab Abrahami temporibus monetam Hebraicam effe

accerfendam. Genefis Capite xxir. Verfu xvt. /47geuti probat;e mo-

)l'um

ueta publice ) quadringentos ficlos Abraham appenditTe refertur.

ret

Eodem Genefeos libro , Capite xxxrrir. fub finem: Jacob agrum

;ille)

emifTe narratur centum agnis; fed ejus agri emptioin Actis Apofto-

lorum Capite vrr. Verfu xvir. argento transa&a refertur; quare agni

U

illi

(4) In Hebraico et; ànD5 "3y $JD21? argenti tranfeuntis ad negotiatorem , in Chaldaico pariter:

quadringentos ficlos argenti, quod recipiebatur pro mercimoniis in unaquaque provincia. ln Greco

fimiliter : "Apyspis Souipuw. Samopots.

PROLEGOMENA.

18

tel

illi in argento fignati intelligendi videntur.

Deinde proferuntur nu-

(05

mifmata quaedam Davidis, & Salomonis regum nominibus infcripta,

m

uze illis faltem temporibus propriam Hebraeis monetam fuitle per-

Mi

fuadent: preeterquam quod verifimile efe non putent, populum ad-

modum opulentum , & negotiationibus mire deditum, adeo longo

&t

tempore ufque ad Macchabzeos Principes, moneta propriz figna-

fht

turze caruifle.

atf

Me tamen hzec omnia non adducunt, ut valde probabile putem,

fhi

ante Macchabseorum zetatem Hebrzeos propriam fuo chara&ere

qu

monetam fignandam curaffe. Sacri Libri aut de argenti Siclo, feu

$a

pondere loquuntur, atque idcirco fere appezd; eas pecunias perhi-

art

bent, non numerari: * autíi quando de veris, fignatisque numis agi-

üt

tur, nufquam adjungitur: eam Hebreeorum monetam fuiffe; fed He-

rül

rzeorum pretia ficlis, & ficli partibus, id eft affe, & unciis librae

e

exprimuntur. Aliorum porro populorum monetis Hebr:zeos libere,

Qu

ac citra religionis violandee metum ufos fuiffe, etfi humanze in eis

3l

(&

imagines expreflze haberentur , luculenter Divini Servatoris probat

exemplum; qui, dum Ceefaris monetam infpiciens, rogaret przefen.

dat

tes: cujus ea effet imago? illique, Ceefaris effe reponerent; fübje-

San

ead

cit: Dare ergo que fumt Cefaris, Cefari , && que funt DEI , DEO. (9

Quod numos quosdam Viri etiam eruditione percelebres produ-

&cp

xerint, Davidis, Salomonis,aut, fi Superis placet , etiam Samuelis, Jo-

ul

e

bi, Mofis,imo ipfius Adami nominibus infcriptos: ii numi maximam

effe

partem adulterini funt, praecipue , qui Affyrium characterem often-

fcri

tant: alii infeliciter le&i fünt; quod fine preeftantiffimorum quorun-

Iem,

dam Virorum imminutione famee dictum velim, quorum non modo

eruditis conatibus, fed ipfis etiam erroribus debemus, fi minus jam

pau

erramus.

Sane,re numaria Hebraica ad clariorem tandem lucem

TOTIT

promota, recentiffimi fcriptores Harduinus, & Soucietus ,alios, quam

autí

Simeonis Macchabaei numos certos, & vere antiquos fuis catalogis

Xere

nullos intulere.

"4

Unum, & alterum infelicis le&tionis exemplum in-

fübr

ferius dabimus, ubi numos Hebraicos percenfebimus, quibus adul-

teíq

terinos quoque fubnectemus.

Invid

Quod additur de incommoda apud negotiofam , divitemque gen-

conft

tem appendendi pretii ratione tanto tempore vix admittenda: repo-

m(liza

no Chinenfium morem, quantze, quam opulentze gentis! quse ( ut per-

lip

hibet R. P. du HaldeS. J. in fuo elegantiffimo opere (£) jam termil-

n&m ]

le annorum tempore merces prope omnes argenti infe&ti, feu non fi-

Ils

enati pondere compenfat, praeter paucas quasdam monetas eeneas,

hij

quibus minuta pretia perfolvuntur. Hebrzeis vero vicinorum popu-

e,q

lorum monetz plus etiam preeftare poterant, quam zenei illi affesSi-

Qui.

narum commerciis famulentur. Compenfatis itaque momentis omni-

bus certi nullo modo fumus, ante Macchabeeorum Principum zeta-

dutf,

K at

tem

* Vide notam Z. ubi in codice Grzco , Hebraico , & Chaldaico nihil de fignata moneta. lgitur probatz monetz,

exponendum eft : probati valoris argenti , vel ponderis , recepti apud mercatores. (&) Matthzi Cap. xx11.

i

Verfuxx. (f£) DuHaldeDefcription del'Empire de la Chine: ''om.1 1. page cxcv1 1. edition d'Hollande.

Un

PROLEGOMEN A.

19

ta,

tem Hebraicos numos, proprio gentis typario, & chara&ere figna-

tos fuiffes quando nec a Sacro Inftrumento , nec e numis ipíis tefti-

d-

monium afférri pro antiquiore moneta fatis firmum poteft; aft pro

Macchabseorum numis utrumque poteft. *

Lg()

ld

De Macchabeaeorum igitur numis, quorum certiffima conftat

setas , fi porro queeramus: cujus populi manibus , atque opera con-

lm,

flati , percuffique fuerint ; mirum fortaffe cuiquam videbitur , ecquid

ambigatur: an ab alio demum , quam Hebrzeo populo Hebraici nu-

J

(eu

mi eflent efformati? fed fcrupulum iftum injecit Eruditiffimus Har-

duinus, (€ qui Simeonis Macchabzei , aliosque ejuscemodi numos a

hi

Samaritanis elaboratos, fed Hebraeorum tamen jufTu, & ufui id fa&tum

M

arbitratur. Sententize huic firmandze eSacris L iteris argumentum pe-

]e

Qes

titur illo Exodi praecepto : ? A/oz facies ibi Jculptile , 65 c. &5 non ado.

rabis ea.. P. Harduinus cum nonnullis cenfet , Tudzeos duo fibi vetita

ere,

. Q

&um adorarent.

credidiffe: unum ,ne SIBI fculptile facerent: alterum,

ne a quovis fa-

Prius preeceptum ceeremoniale,ac temporarium:

bat

la

alterum Divini juris, ac zeternum fuifTe arbitratur. Atque id caufze

datur, quamobrem Simeon Macchabzeus monetze fignandze labores

bje

(

Samaritanis, tum fibi fubje&tis, commiferit ;ut nempe Samaritani Cqui

eadem Moyfis lege, et(i éreeóde£oi tenebantur ) efformarent quidem,

du

ac procuderent numos, fed non SIBI, verum Hebrzeis : Hebrzei autem

3, ]0

uterentur moneta fua, fed ab aliis elaborata. Porro hinc in aperto

Taffi

efle , ait P. Harduinus, cur Hebraici numi Samaritano charectere in-

([en.

cripti compareant;quin fit opus ad duplicem Hebrzeorum charaéte-

JTUD

rem aut incertam aliquam literarum transmutationem confugere.

odo

Subtiliter hzec animadverfà effe lubens agnofco : fed fünt non

m

pauca, quae huic fententize adverfentur. Nam primo rerum earum

cem

formas fculpere, quze nihil animatum referrent, quzeque ad ornatum,

iam

aut facrorum apparatum facerent, nunquam fibi Hebrzei religioni du-

l

0g13

xere. Imperata ab ipfo Deo, ac defignata facrorum ornamentorum

m

fabrica id luculenter comprobat. ( Porro Macchabzeorum tempo-

dul«

re id licitum fibi etiam religiofiffimum Principem Simonem cenfuiTe

invi&e demonftrat Maufoleum Macchabzeze familize ab ipfo Simone

Y g'en-

conftru&um, in quo conftituit arzza 2z zemortaza &teram : 69 juxta ar-

'epo-

ma mrves [culptas , ul viderenmtur ab ommibus mavigantibus mare. C Quan-

ten

do igitur in finceris Hebreeorum numis nullam rei animatze imagi-

T

nem infculptam offendimus; haudquaquam necefTe eft Samaritanos

numorum Hebraicorum fabros comminifci.

onfi

Deinde de Simone mi-

od5

hi id perfuadere non poffum, ea aliis ,ut facerent, imperaturum fuif-

pop!

€, qux facere fibi, fuisque nefas duceret. Denique Samaritani illi,

Tessi

qui numos Hebrzeorum fabricaffent, aut Hebrzeis fubje&i fuiffent,

aut fui juris? Si primum : cur non Hebrze

Omm-

o charactere ( diverfum quip-

J æta'

peab Hebrþaico civili videtur P. Har

duinus characterem Samarita-

U 2

num

rem

] monem

* Vide Caput fequens, & numos ipfos.

fu 1v.

v

(7) Exodi xxv. Capit

(g) Chronologia Veteris Teftamenti. (4) Exodi xx. Cap. Ver-

r gl

(&) Lib. 1. Macchab. Cap. x111. a Ver

fu x v v11. ufque ad xx x.

e, & Lib. 111. Regum Capite v1. &c.

"d

8o

PROLEGOM E N A.

üi! |

num credere ) Hebreeorum dominorum numi fignantur? Si alterum ;

c

fane nunquamSamaritani liberi,& Judeeis ob ipfum templum infen-

fi fculpfiffent:

erufalem Sazcía, quippe qui negabant , Hierofoly-

bei

mis DEUM effe adorandum. &

l

ä:ä

Itaque numi Hebraici Macchabaeorum tempore procufi, & cha-

ra&ere, quem pofteri Samaritanum. dixere, ut praecedente Capite

1110

oftendi, fed reipfa Hebraico profano infignes, ipforum Judzeorum

opera , manibusque falva religione funt fabricati. Unum hic de quo-

m

rundam numorum 2etate folvendum eft dubium.

Numifmata illa,

ii

(u

quze ipfum $772022; nomen , aut Rederprzouzs Szou , vel Lzberatiomis |Je«

rufalem epigraphen oftentant , extra dubium eft,ad Macchabeeorum

d

zetatem referrioportere. Verum aliae quzedam finceree item Hebrzeo-

I

rum monetze,in quibuslegitur : $/c/us Ifraéz, & Jerufalem fancía, nonnul-

»(

lis Viris eruditis(*? videbantur non poffe ad Macchabzeorum , aut iis

»1

vicina tempora revocari , propterea, quod populus ele&tus e capti-

,(

vitate redux,ad folam fere tribum Juda redaé&tus, Jud«eoruo potiusab

y!

eo tempore nomen ferret,quam 7/raéZi.. Sedobfervatiunculam iftam

?

aperte refellunt Sacrze Literze , & numi. In libris Esdree, & Maccha-

»!

bseorum totidem propemodum vicibus J/7aéfis, quot Judaeorum voca-

»(

bulum ufurpatum deprehendimus. Numifma preeftantiffimum, e ci-

jl

meliarchio regis Galliarum protulit Eifenfchmidius in przeclaro illo

de menfuris, & ponderibus libello, €? quod idem, aut aliud ei perfi-

ll

mile vidit P. Harduinus , (9 & fuo loco proferemus; id ita habet: 5;-

»!

emeon Princeps Ifraél,& altera facie: 4uuo przmo Redempttonis lfraél, Kft

sf

igitur Ifrael nomen Hebraico populo etiam Macchabzeorum tempore

publicoin inftrumento adfcriptum. Itaque,fi quis meaudiat, numos

u

Hebraicos, quorum catalogum inferius dabimus,id eft: omnes,quos

fe i

ad hoctempus productos novi , Simeonis Macchabzei zetati adícribe-

C0l

re oportet; alios quidem certo, & ob id, quod ipfi offerunt, infcriptio-

Tu

nis indicium : alios probabiliter , propter fabricze, & epigraphes fimi-

fte

litudinem ;atque propter ea quoque, quae de quatuor duntaxat an-

Tal

nis, monetze Hebraicze infculptis , fequenti Capite difceptabuntur.

fpo

Tof

CAPUT lIll

(Q

Simeonis Macchabei numifmata , aliaque fnilia, quo anno

"E

w

Q

evee Seleucidarum frgnari ceperint, quo defterznt ?

Ertiffima Simeonis Macchabzei numifmata primas aliquotalpha-

L

beti Samaritani literas feorfim,epochze more,infculptas habent,

K

quibus anni numerum indicari e Sacris Libris mox deinde de-

monftrabimus. Quanquam id ipfum alia id genus numifmata fatis

d

conteftentur,in quibus diferte : 4740 prizzo &5 c. legitur. Quoniam vero

monetze illee, quae annorum notis fignatee funt, has fere infcriptiones

prs fe ferunt: S/zzeon Priaceps : item : Redezaptronis I/raél, vel Lzberatio-

Qr

"4$

lpü

(m) Waltonus in Prolegomenis ad Biblia polyglotta Londinenfia.

(z) Se&ione1.Cap. 1v. & Tabella .. (o) Annales Vet. Teftam. de Moneta EHebraor. $. 1. & 11.

(1) Joannis Cap. rv. Verfu xx.

PROLEGOMEN A.

91

U

Ml

uis,Íeu Libertatm Jerufalem: vel denique Redemptions Sion. XEpo-

cha, unde anni in numis füpputantur, vel Simeonis ipfius, vel li-

»ly

berationis Jerufalem dici poteft, neque quidquam refert, utrum eli-

la

gas.

Illud vero diligentius inquirendum , quo serze Seleucidarum

anno, quove rege Syrize indulgente , adferta in libertatem urbe nu-

J

te

mos proprios Simeon flandos , feriundos primum curarit.

üm

10

Duobus in locis ejusdem Libri r. Macchabzeorum mentio faltem

implicita, fit de indulta a Syrize regibus Simeoni fignandi proprii nu-

ll

J

mifmatis poteftate;qui cum in fpeciem alter cum altero pugnent, u-

UT

trumqueafferre, atque ita confenfüm patefacere libuit. Libro r. Mac-

chabzeorum Capite xir. ita legimus epiftolam a Demetrio II. ad Si-

M

Qul

meonem fcriptam: Rex DemetriusSimoni fummo facerdoti, & ami-

» co regum, & fenioribus populi Judzeorum falutem. Coronam au-

Ls

,ream, & bahem,* quam mififtis, fufcepimus: & parati fumus vobis-

pu

sab

, cum facere pacem magnam , & fcribere preepofitis regis , remittere

» Vobis, queeindulfimus. Quzecunque enim conftituimus , vobis con-

am

, ftant. Munitiones, quas zedificaftis, vobis fint. Remittimus quoque

T

XcQ

»ignorantias, & peccata ufque in hodiernum diem, & coronam,quam

, debebatis: & fi quid aliud erat tributarium. Et fi quiex vobis apti

«

, funt confcribi inter noftros, confcribantur, & fit inter nos pax.

illo

Finita epiftolaita facer hiftoricus narrationem profequitur : , An-

erft

»no CL X X. ablatum eft jugum gentiumab Ifrael, & coepit popu-

j

, lus Ifraél fcribere in tabulis, & geftis publicis: Anno primo fubSi-

E

, mone facerdote magno , Duce, & Principe Judeeorum.

"

Hec omnia , modo recenfita , gefta funt anno zerze Seleucidarum

1108

uliano CLXXL ante veris initium. Deinde poft veris initium men-

iuos

íe fecundo capta arce Sion, ac celebratis idcirco folemnibus feftis,

dbe

conftabilita eft liberatio Jerufalem, & firmatus Simonis principatus.

X

10

'Tum igitur fignari coeptosSimonis numos exiftimo, in quibus manife-

1.

fte ea expre(fà leeuntur, quze facra Hiftoria ad hzec tempora enar-

[ dl

rat: atque adeo annus primus epochse numorum Hebraicorum re-

r

fpondet anno Seleucidarum CLX XI. tam Juliano , quam Judaico ,Sy-

romacedonico vero CLXX. — Neque obftat: recitato paullo ante lo-

co haberi: 4zzo CLXX. ablatum efl jugum genttum ab Ifrael, 6 copit

populus Ifraél [cribere 69c. Nam non additur: eo ipfo menfe fcribere

)

coepiffe populum azzo pr:7o 6$'c. ; ed intra idem anni civilis fpatium,

uod numi demonftrant; qui cum ZzZerazzozis $og mentionem di-

ftin&am faciant cum anni notis ; Sion vero menfe fecundo , feu in ve-

ppha

peftl

re anni Judaici CLX XI. occupata fit, CP? patet initium hujus epo-

o de

chze incidere in annum zeree Seleucidarum Judaicum CLXXI. Syro-

fatts

macedonicum vero labentem CLXX.

veo

Equidem ftatutum hoc epochse numorum Hebraicorum initium

jones

cum Capite xrr. Libri . Macchabzeorum mirabiliter concordare ex

ipfis Hebreeorum numis inferius clare difpiciemus, ** fed obturbare

ratto

X

J

aliquid |

nfia

(») Lib. 1. Macchab. Cap. x111. fub finem.

* InGraco habetur &aí», id eft ramum, nempe aureum, offerri folitum.

** QCapite v. hujus Partis.

82

PROLEGOMENXA

aliquid videtur ejusdem Librir.Caput xv. Referuntur illic fplendida

obr

promitfa, quibus Antiochus Evergetes , Demetrii IL., ab Arface jam

capti, frater populum Judaicum fibi devincire,& a Tryphone aver-

pal

tere contendebat. Verba Antiochi regis ad Simonem Macchabseum

de

Q

(cripta ita habent: Nuzc ergo ffazuo tibi omues oblatioues, quas remiferunt

nol

LHbi, 69 perznitto tibi facere percuffuram proprii uumifmatis 2a vegione tua.

Hoc loco diferte exprimitur perzziffro proprii uumtfenatis , de qua in

fac

epiftola Demetrii II. ad Simonem verbum nullum. H:ec vero Antio-

chi Evergetze epiftola data eft anno Seleucidarum vel CLX XIII., vel

H

An

CLXXIV. Huc igitur initium epochze in Simonis numis fignatze fub-

ff

movendum videtur. Accedit huic fententize aliud e numis ipfis mo-

mentum. SimonisMacchabzei numifmata tantum primum , alterum,

V

lib

tertium, & quartum zerze novze annum exhibent ; cum tamen Simon

abexpugnata arce Sion per annos octo Hebrzeis praefuerit, quippe;ut

fe

in Annalibus oftendemus, anno demum CLX XVIII. a Ptolemaeo foce-

a

Xil

ro fuo interfe&tus. Itaque fi a capta arce Sion epochee novze Hebrai-

cee initium in numisetiam ducatur,ratio dari poflenon videtur: eccur

der

T

quatuor primos duntaxat ab ifta zera Simonis annos numi , at e con-

fequentibus quatuor nullum omnino commonftrent? ubi contra , fi

d

numorum Hebraicorum epocham anno CLXXIV. affigamus, ultro

c

IU

ejus rei fefe caufa manifeftat; cum in quatuor non amplius annos

vitam fuam Simon ab hoc tempore produxiffet.

fo

Standum tameneftfe priore illa fententia, qude numorum Hebraico-

f

Tdi

rum seram ab anno CLXXLI. fupputat , ex peculiari illo numorum cum

Capite xur. Libri t Macchabaeorum confenfu citra dubium colligo ;

neque fane numorum zera fejungi abilla poteft, cujus diferte facra Hi-

ftoria meminit: eandem effe inftrumentis publicis ufurpatam. Porro

difficile non eft, hunc facrze Hiftorize locum cum antea laudato conci-

liare. Nam quod Antiochus ad Simonem fcripferit: Perzzzzto tibi facere

pereulfiram proprii zumifmnatis : fecit hac in re, quod nonnullireges fo-

lent:fua autoritate fa&tum videri volebat, quod alioqui fiebat: atque

illud indulfiffe optabat, quod ita facile tollere non poffet.

po

uanquam confirmabat potius a fratre Demetrio II jam indulta

Antiochus, quam nova conferebat beneficia ; illa quippe verba : pe-

t

mitto tibi ,e praecedentibus exponi debent, ubi iterato ea fe dare,ac

hi

remittere profitetur, quze alii ante fe reges contuli(fent. Heec expli-

catio Latini interpretis ad Grzeci codicis fententiam plane accommo-

h

l

data eft; fic enim laudato loco Greecus interpres : (3) Nv v ienuí cor

zilo. d. ebaueiuaros, & dbl ao o 90 $48 Bo WAi 000 N a, atebqua-

y

U

ra&. didi«oty o , X emtreevoly ov zromocu. xopqua. idyoy votagua, Ty n ea, m

I

Haec ad verbum ita latine fonant : Nuwzc ergo Jfatuo ribi omnes ablatio-

nes, quas vemiferunt tibi veges aute me: 69 quascunque attas vemtlftones

d

vemtferuut tibi, 66 PERM ISERUNT 7b facere percu[Jurara proproum

1

q

E

numifma regtoui tus.

d

Deinde

(4) Lib. 1. Macchab. Cap. xv. Verfu v.

PROLEGOMEN A.

83

d

Deinde ratio fatis congrua ex ipfa facra Hiftoria peti poteft,quam-

at

q

obrem quatuor duntaxat priores anni in Simonis moneta fignati com-

pareant,reliqui quatuor nonitem. Antiochus Evergetes egregia qui-

üm

dem promiffa Tudzeis obtulit, data ad Simonem epiftola intra annum

Wif

[/7,

