nos edocuit: magno numero elephantos apud Apameam alitos fuiffe.

Deinde inter conditiones pa-

jm n

cis, quas AntiochoIIT, Magno Romani prafcripferant , una quidem erat , tefte P

olybio legatione

35. ut elephanti omnes traderentur , qui Apamez fervarentur, neque alii pararentur. Attamen €

confequentium regum hiftoriis in aperto e

ít: fubinde etiam elephantos bellicis , aliisque regum ufi-

jb

bus enutritos fuiíle.

Eo tempore, quo Tigra»es Syriam obtinebat, przfe&o regionis Miagadate, urbes plereque ufurpata

Pet

jam antea libertate , ac juribus minime private effe videntur, cum fu& fere urbis nomine. numifmata

j

procuderent , fine re

(e]

o

is Tigranis mentione, faltem aque frequente, atque fub prioribus Syriz re-

C

[

s numifmata omnia admodum rara, & fortaffe iflorum quoque pleraque

(

gibus. Sunt enim "Tigrani

extra Syriam fienata.

119

ANN»AL'E $

Ante

Periodi

JKre

r

Chrift. |Juliane. | Seleuc.

[4 ll;

75 |4639

239

Antiochus X. Eufebes, feu Pius circa hoc tempus in Comma:

gene vitam finiviffe creditur ; nihil certi tamen de ejusdem obi-

tus ratione, vel tempore ab antiquis fcriptoribus proditum habe-

Inus

Selene uxor Antiochi X. regni reliquias quasdam in Com-

magene, & Mefopotamia tuebatur, uti ex iis colligitur , quee

inferius afferentur, ubi agetur de bello, & nece hujus Cleopa-

tre Selenes. (£)

V

239

74|4640

Hoc anno, vel fequente Antiochi X. duo filii, Antiochus,

73|4641

140

& Seleucus Cybiofactes Romam advenere, caufamque fuam co-

ram fenatu egere; non ut Syrix regnum ipfis adjudicaretur , ad

quod jus avitum citra dubium obtinebant; fed ut /Egypti regno

potirentur, quod poft Ptolemai Alexandri mortem , adverfus

Ptolemai Auletz* nothi invafionem , ad fe, matremque fuam

Cleopatram Selenen devolutum eífe contendebant; cum eadem

Selene, & Ptolemai Evergetis II., feu Phyfconis filia, & Pto-

lemai Soteris II., feu Lathuri uxor, & foror fuiffet. (1)

Alterum Antiochi X. Pii filium ,nempe fratrem Antiochi XIII.

Seleucum agnomine Cybiofacten appellatum efífe probabiliter

oftendimus Prolegomenorum parte IV. cap. ultimo.

72 46432

24l

Nafcitur in Idumsea Herodes, qui fubinde Magni titulo fibi

Olymp. CLXXVII.

cotparato Judec regnum Rom: obtinuit: de ejusdem patre di-

verfe funt criticorum fententie. (x)

Antiochus , Ántiochi X. filius, vulgo Afiaticus , poftquam

71 4643. 242

biennio fere Romze fuam, & fratris Seleuci caufam egiffet, ab

fenatu vero nihil eorum, quz fuper /Egypti regno poftulaffet,

obtinere poffet, in patrium regnum reverfurus Syracufis in Sici-

lia appellitur: illic Verres, Sicilie prator, cum audiffet , can-

delabrum miri laboris,ac fummi pretii fecum tuliffe Antiochum,

quod Jovi Capitolino deflinarat, malis primum artibus, & vio-

lentia denique ufus Verres candelabro illo, aliisque rebus pre-

tiofis Antiochum fpoliavit. (.y )

In Judea Alexandre Reginz conniventia , & Pharifeorum 6c—

cultis machinationibus Alexandri Jannai veteres amici alii poft

alios e medio tollebantur: ubi hoc reliqui periculo proximi per-

fenfere, coacto inter fe coetu, & communi confilio fupplices,

comitante Ariftobulo Alexandrz filio, eandem reginam adeunt,

atque id orant: ut aut una omnes contrucidentur; aut in caftel-

la divifi extra calumnias, & mortis metum viverent,

Pofterio.

ri petitionis parti Alexandra regina fubfcripfit, & viros illos

variis caftellis praefecit, exceptis tamen ex eorum numero tribus

caftellis, nempe Alexandria, Hyrcania, & Macharunte , in qui-

bus repofiti effent precipui regiz familie thefauri. (z )

Adeft

(:) Videantur inferius dicenda ad annum Seleucidarum 24j. , &ajo. X Eufebius in Chronico priore.

errem.

(») Ciéero lib. 6. in

(*) Jofeph. lib. 14. antiq. c. 1. X( Eufebius lib. r. hiftor, Ecclef. c. 6., & 7. )( Videri poteft Arabi-

ca hiftoria Jud&orum, edita cum Bibliis Polyglottis Parifinis ad finem.

(7) Cicero lib. 6. in Verrem.

(2) Jofeph. lib. 15. ant. c. 16. )( & lib. r. belli c. ;. !

(

D

ANNALES.

119

Ante

Periodi

r

s

Chiift.

julianz.

Seleuc.

70 |4644

243| . Adeft annus quartus decimus regni Tigranis in Syria, prafecto

bi.

be

Magadate. Appianus XIV. annorum fpatio T'igranem pacate Sy-

riam poffediffe memorat. Hoc igitur annocollocande funt turbz,

m

u

quas Cleopatra Selene in Syria movebat. Equidem Juftinus duode-

vigintiregni admodum pacati annos T'igrani in Syria tribuit ; fed is

IPa

numerus XVIII. annorum de toto tempore accipiendus eft, quo

T'igranes Syriam obtinuit: porro bellum cum Selene uno, eodem-

ue anno confectum Juftinus exigui momenti efle putabat,fi cum

n

C0

quieto reliquo.omni regni Syriaci tempore conferatur. (a)

Cleopatra Selene, Antiochi Afiatici mater, intelle&a Mithra-

E

datis Eupatoris Ponti regis clade, quam a Lucullo Romano im-

Bno

peratore accepiflet , prievidens, eo bello ''igranem Mithradatis

tlus

generum implicatum iri, follicitabat Syros, qui T'igrani parebant,

dam

ut ad fe, filiosque fuos, Seleucidarum charum genus,a Tigrane

lem

deficerent. Nopnulle Phoenici, ac vicine urbes, quasinter Pto-

Pto-

lemais , Selenes , & filiorum defideriis obfecute funt, que alioqui

Armeniaci regis arrogantiam zgre ferebant.

T'igranes, de his motibus per Magadatem certior factus, cum

T]l

quinquaginta millibus militum in Syriam defcendit.. Hac occafio-

iter

ne videtur T'igranes feptuaginta Armenie convalles a Parthis re-

cuperaffe , quas eisdem olim cedere debuerat, cum in Parthia de-

tineretur. Hujus expeditionis, & fructus ejus Strabo,ac Dio me-

) (ibi

minere, Fortaíle huc facit numifma Tigranis numero 3. a nobis

e di

pofitum, in quo Vi&oria fimulacro adpofitz funt literae ITAP. quze

IlxeSua) Ní« Parthica vitoria: aut fimili ratione legi poterunt. (b)

Dum ''igranes Ptolemaidem obfidet, pro Selene pugnantem,

um

Alexandra Judeorum regina ad eundem legatos cum pretiofis

, 0

muneribus mittit, qui orent: Paveret rex potentiffimus reginz,

alfet,

ac toti Judaorum genti benevolum fefe praftaret.

Tigranes le-

Sici-

gatos fpem bonam habere jubet ; Ptolemais ab eodem occupatur:

can-

Damafícus ab Alexandra. (6€)

hurt

Quod Appianus omnes cis Euphratem Syros T'igrani fubditos

; VIO-

fuiffe fcribat : & Plutarchus in Lucullo Paleftinam de nomine Ti-

! pre-

grani fubjectam commemoret ; me non movet, ut Judzos T'igra.

nis imperio obnoxios fuiffe credam. Nam e Strabone, Jofepho,

& Eutropio fatis conficitur: Armeniaci regis imperium ad meri-

diem, feu /Egyptum verfus,

f 0C

ultra Phoeniciam fefe nequaquam

porrexiffe. (

d

)

i of

Lucullus interea Appium Clodium , feu Claudium affinem fuum

j pet-

ad l'igranem in Syriam ablegaverat, ut ab eodem Mithradatem,

,

Jlíce5,

leufits

qui ad T'igranem confugerat , dedi poftularet. Clodius aítu vie

ducum , quos rex fubmiferat , diu per avia circumductus, denique

cafie-

flerio«

liberto fuo,natione Syro, rectam viam indicante, Antiochiam ad

Daphnen pervenit.

Illic regem, bello adhuc it: Phoenicia, & ad

s illos

Seleuciam detentum , operiri jubetur. Urbes Syrie clam ad Clo-

tribUs

dium legatos fubmittunt, qui rogent: intolerabili Tigranis jugo

in qui-

ut Romani ipfas liberarent. Clodius omnem quidem afllictis Sy-

ris a Lucullo opem pollicetur: in prefenti tamen i

pfos rem taci-

te habere, & quietos agere jubet. (€)

xdeü

eB8?

'Ti-

(4) Appianus in Syriacis. )( Juftinuslib. 4o. c. t., & z. (/) Jofeph. lib. 13. ant. c. 15. , &lib. r. bellic, y.

X Jofephus quinquaginta militum miilia "Tigrani tribuit,fed probabiliter quinquapinta tantum millia

erant. )( Strabolib. 1.

priüfe-

X Plutarchus in Lucullo. Y

Dio Caffius lib. 3. ( Salluftius lib. 4. hiftor,

X« Conferatur Juftinus lib. 38. c. 3. («) Jofeph. lib. 13

.ant. c. 16. )( Mofes Chorenenfis hiftoriz Ar-

p

meniacz lib. ».c. 13. ubi Alexandram male Meffalinam v.

ocat , forte Salinam fcribere ex I£ufebio volebat.

(4) Appianus Syr. X( Plutarchus ii Lucullo. X« Strabo H

b. 11. ad finem. )( Jofeph. lib. 15. ant. c. 16.

X( Eutropius lib, 6. (f") Plutarchus in Lucullo.

ANN. A L E S.

120

Ante

Periodi

JEra

Chrift.

juliang, | Seleuc,

7014644| 243

Tigranes Seleuciam Mefopotamis caftellum occüpat , inclufam

illic Cleopatram Selenen, Antiochi X. Pii uxorem, morte mul-

&andam curat. (f ) Ita Antiochus Afiaticus, qui, & Commage-

nus, miferas etiam Syriaci regni reliquias pene omnes amifit , quas

ad id ufque tempus Selene mater confervare ftuduerat ; etfi ipfa

quoque regni poteítatem exclufis filiis affe&arit. (9)

Antiochiam ingreffus ''igranes Appium Clodium admifit ad

colloquium ; hic Luculli nomine Mithradatem Ponti regem, Ro-

i

manorum hoftem, fibi dedi petit: id ni fiat, bellum T'igrani li-

bere denunciat.

T'igranes pietatem in focerum, & publicz in-

famig metum obtendens, (iregem ad fe confugientem proderet,

negat Mithradatis deditionem ; porro ubi Romani bellum pro-

pterea intulerint, fortiter fe reftiturum edicit.

Clodius ex ob-

latis a 'ligrane muneribus unicam phialam fibi accepit, & cum

T'igranis refponfo ad Lucullum properavit.

Lucullus jam para-

tis armis illico Armeniam invadit. (5)

Alexandra Judzeorum regina graviter egrotat; tum Ariftobu-

lus junior filius clam noctu urbe elapfus, prafectos caftellorum

amicos fuos, & olim eandem fecum perfecutionem paffos, in

K

fuas partes trahit.

Moritur Alexandra: Hyrcanus , ejus filius

natu major, Jerofolymis quidem rex proclamatur; fed firmior

potentia, & armatorum robur penes Ariftobulum juniorem fi-

lium erant, qui fe quoque regem ferebat. (1)

Zarbienus Gordyenorum rex (populi Armenii ad Mefopota-

miam ) de inita clam cum Lucullo focietate apud Tigranem ac-

ine

cufatus , hujus juffu cum uxore, & liberis interimitur. (1)

69|4645| 244

Mithradatem regem, quem hactenus fuo affatu abftinuerat ,

nunc denique in confpectum admittit T'igranes, eumque laute ha-

bet; mox decem equitum millibus inftructum ad fua remittit. (1)

Lucullus Mithrobarzanem Tigranis ducem pralio commiffo

profligat: tum Armenie caput T'igranocertam aréta obfidione

cingit. '"ligranes cum totius prope orientis viribus adverfus Lu-

cullum movet: initur pugna decretoria , mira felicitate Tig

JEnt

F*anem

vincit, & fugere cogit Lucullus. (1)

Parta hac infigni victoria, & Tigranocerta capta,ex omni fe-

re Oriente legati ad Lucullum venere; venit etiam Antiochus

Afiaticus, Roma redux, quem perbenigne accepit Lucullus , ei-

demque avitum Syrie regnum confirmavit. (.0)

68 | 4646

245

Cum Syrie prafectus Magadates copias pene omnes ad regem

hiT

ll v

fuum T'igranem in Armeniam duxiffet ; Antiochus XIII. ejus no-

minis Syrie rex, Antiochi X. Pii e Selene filius, vacuam hoftibus

Olymp.CLXXVIII.

Syrie partem, Luculli quoque benevolentia nixus, facile occu-

pat , atqueadeo rejam ipfa Syri& rex fplendidos fibi titulos ad-

Jicit: AIONTZOT. EHIDANOTX. GIAOHATOPOZ.KAAAINIKOT.

Bacchi, Iluftris, Patrem Amantis , Praclari Vittoris. Cp

Circa hzc tempora invaluere incurfiones a Jud&is, & Arabibus

latronum more in Syriam facte. Hierotimus Arabum rex cum

fexcentis filiis jam Syriam, jam /Egyptum infeftabat. (q)

30. Ca-

Cf) Strabolib. 16.. (g) Eufebius in Chronico priore. )( Cicero lib. 6. in Verrem.

(5j Plutarchus in Lucullo. ( Memnon c. 48. in Bibliotheca Photii.

i) Jofeph. lib. 15. ant. c. 16. )( &lib. z. bellic. 4. ?. )( &lib. 14. ant. c. 1.

(7)

lutarchus in Lucullo. (;7) Plutarchusibidem. )( Memnon c. 57. apud Photium.

(x) Plutarchus in Lucullo.. X, Memnon, c. 57. X( Orofius lib. 6. c. 3. )(. Appianus Syr.

(?) Orofius ibidem. )( Plutarchus in Lucullo. )( Dio Caffius lib. 35. )( Juftinus lib. 40. c. r. , & 2. male

uftinus Antiochum hunc Cyziceni filium appellat , cum Antiochus X. non fit appellatus Cyzicenus.

(p) Appianus Syr. )( Videnotas ad Numos. X Strabo lib. 11.

(

(4) Juftinus lib. 39.; & lib. 4o. ( Conferatur Cicero pro lege Manilia,

(

NUMISMATA

URBIUM.

I2I

/Eneus III,

* 30. Caput imberbe laureatum Herculis Tyrii.

Begerus.

hm

IYP. (in mono

grammate) MHTPOIIOAEQOX. AMX. Jyri

"Theupoli,

Dul

- Metropolis , Amo

241. ( Annus erz Seleucidarum.) Hic fola

iQe-

infcriptio cum literis Phoeniciis intra coronam quernam.

Jtag

*

JEneus III.

*

ipfa

13. Caput muliebre comptum.

Nofter.

TYP.MHTPOIIOAEQX. IEPAX. A

MX. Tyri Metropolis facra,

"Theupoli,

ad

Auo 241. ( Annus sra Seleucidar

um.) Palma arbor.

Ro

1

i [i-

JEneus III,

32. Caput muliebre turritum , & velatum.

"'Theupoli,

P

4

TYP. (in monogrammate) MHTPOIOAEQX. IEPAX. T'MX.

J

I) 243. (Annus eft ere Seleucidarum.) Clava, & literz

pro-

Phoenicie : omnia intra quernam coronam.

Q

Cum

ne

NUMISMATA

ANTIOCHI XIII.

obu-

iIDroNvsri EPIPHANISPHILOPATORIS CALLINICI

TU

lasuuA XVI.

,in

illüg

JEneus IlI

Caput diadematum Antiochi , vultu barbato.;

Haym

fot

m f

BAXIAEOX. ANTIOXOY. AIONYSOY. EIHDANOTYX. oIAO-

IIATOPOX. KAAAINIKOT. Regis Znochi, Dio

uyfi, Epipbauis,

pota-

Philopatoris , Calliuici.

Jupiter tans, d. Victoriolam, f. haftam.

1 aC

4Eneus IH

Caput diadematum Anfiochi, vultu imberbi.

Vaillant

Haym.

jcun

teht-

BAXIAEQX. ANTIOXOY. EIIGANOTX. oIAOHATOPOSX.

F. (it)

KAAAINIKOT. Regis Autiochi, Epipbamis, Pbilopatoris , Callinici.

nillo

Mulier ftans, capite tutulato d. ramum palma, f. cornu co-

pie

|jone

sLi-

äneu; H

anem

Caput diadematum Antiochi vultu imberbi ,

cum parte hu.

Haym,

meri vefliti.

j fe

Eadem averfe partis infcriptio : Apollo nudus flans, d. ex-

;chqs

,d

tenfa, f. tripodi innititur.

JEneus

IL vel III

Similis priori, fed omiffo titulo EIIIDANOTYZ. in area mono- |p.sauxee

'egem

gramma.

520*

tibus

Hhh

Qccu-

Antio-

j ad'

(1.) Antiochus XIIII. vulgo quidem Afiaticus, &

KOT.

& honorifica cognomina e numis difcimus ,

Commagenus a fcriptoribus appellatur, fed vera ejus,

nempe AIONYZOY. Bacchi, forte ob forma elegantiam,

bilitatis illuftre decus reftitutum indicaret. o

quem titulum conftanter non ufürpavit: E

OANOTZ, Il/ufiris , feu Nobilis , ut prifce Seleucidarum no-

bibus

IAOHATOPOZ. Patrem Zmantis, quod eodem titulo pater

Antiochus X., & avus Antioch

us IX. infignes fuiffent. KAAAINIKOY. Preclori Vidloris.

Quod exactis

[ curt

"Tigranis regis alienigenz militi

bus ,

vi&or avitum regnum pulchra, quia fere incruenta, vi&oria

recuperaffet.

Equidem Flavius Jofephus Antiocho XII. Antiochi

eiie memorat, Antiocho vero XIIIL. nonnifi A

VIII. filio natu minimo 2D;o»)f/ cognomen tributum

V

fiatici , aut Commageni titulus a Jofepho, aliisque tri-

buitur. Sed quoniam Jofephus alias quoque a

veris regum Syriz cognominibus aberravit, & tituli

modo expofiti potius Antiocho XIII. quam

dendum duxi:

Antiocho XII. conveniunt; a Jofephi fententia difce-

qua de re etiam in Prolegomen

is noflris actum eft parte 3. cap. $. Accedit vero hic

Mofis Chorenenfis Armeniaci hiftorici teftim

onium

; Qui lib. 2. cap. 13. Cleopatre Selenes , nempe

ejus, quam "Tigranes Ptolemaide obfedit, filium D;o

"yfiwm appellat; Malela quoque Dionyfum hunc

Antiochum cognominat.

^ ml!?.

(2.) Hac figura videtur Vi&oriam una, & Fortunam referre.

us

(3-) Originarii Seleucidarum crediti numinis memoriam inHaura(r(a hóc fymbolo voluit Antiochus,

122

A NENAALE!S.

Ante

Periodi

AEre

[6

Chrift.

Jaliane. | Seleuc,

Antiochenis Syrie lites quedam cum Arabibus erant. Id tem-

68 |4646

245

poris Publius Clodius a Quinto Marcio, Cilici& proconfule, rei

maritimze prafectus, a piratis captus, fed mox dimiffus Antio-

chiam venit, ut civibus contra Arabes prafidio effet ; verum cum

feditionem excitaffet , parum aberat, quin a tumultuante plebe

occideretur. (T)

Pirate Cilices mirum qüantum au&ti , atque ditati , in fuas partes

preter alios Orientis populos etiam Syros traxere: hi nempe pro-

pter diuturnitatem belli Mithradatici cum mallent inferre damna,

quam perpeti, mari terram mutarunt. Contra piratas CilicesRo-

ma Pompejo bellum demandatur, quod anno fequente confecit. (5)

67|4647| 246

Hocanno (uti ex Jofepho concludit Ufferius ) duo fratres de Ju-

das regno pr&lio ad Hierichuntem decrevere Hyrcanus, & Ari-

ftobulus: multi ex Hyrcani militibus ad Ariftobulum defecere.

Hyrcanus victus in arcem fugit. Pax inter fratres conftituta eft

iis conditionibus: ut Ariftobulus regno, & facerdotio prseffet,

Hyrcanus quiete private vite frueretur. (1)

66146490

247

Cn. Pompejus debellatis piratis Lucullo in imperio per Afiam

w

fucceffor datus, ut deceiTorisfui glorie officeret: nihil ex Lucul-

li actis , & conftitutisimmotum reliquit.

Tigrani pacem dedit ea

conditione, ut provinciis bello a fe domitis abfcederet, aut ju-

re fe abdicaret: has inter Syria erat. (xY) Completi hic funt xvrir.

anni, quot nempe T'igranem in Syria regnaffe Juftinus prodidit ;

quanquam poftremo hoc triennio Antiochus XIII. magnam Syria-

ci regni partem poffediffe videatur , quod regnum agnofcere no-

luit.Pompejus, uti dicetur.

*

65 |4649

249

Antipater , feu Antipas, Antipe ducis Idumsi filius, Herodis,

poftea Judee regis, uti probabile eft, pater homo factiofus, &

Ariftobulo regi infeftus, Flyrcanum, aliosque Judaorum proce-

res adverfus Ariftobulum feditiofe commovere ftudebat ; fed Hy:-

canus his nihil motus ,. quietem colebat. (x)

Urgente porro Antipatro Hyrcanus denique ad Aretam Arabice

regem confugit , Petre tunc refidentem. Aretas L. millium exer-

citum ducens, Ariftobulum pralio victum, & Hierofolyma con-

64 4650

249

fugientem , in arce oppugnat.

Tum.bene multi Judeorum opti-

mates, inftlante azymorum fefto, in /Egyptum fugiunt ad Oniam.

Qu illic mire patrata narrat Jofephus, indicaffe hic fatis eft; qui

volet, ea apud hunc fcriptorem leget. ( y )

Interea Pompejus debellato Mithradate VI. Eupatore Ponti re-

ge, & Romanis aquilis jam fuperiore anno per Iberos, & Albanos,

aliasque barbaras ad Septentrionem nationes prolatis, /Emilium

Scaurum ex ArmeniainSyriam przmifit, & ,fi Jofepho fides, etiam

Gabinium. (z)

Damafcus a Metello, & Lollio regi Arete eripitur.

Scaurus

Olymp. CLXXIX.

Ariftobulo adharet , argento perfuafus. Aretas, & Hyrcanus fu-

giunt , ab Ariftobulo przlio vincuntur. Aretas pacem ab /Emilio

n

Scauro petit. (a) Ea pax aut hoc, aut fequente aliquo anno pe-

tita, dataque videtur; nifi bis data eft.

Cnejus PompejusSyrie omnis in poteftatem populi Romani re-

digende cupidus, fuperato T'auro monte,bellum infert Antiocho

Arga

XIII. Commageno, Commagenen, & Syrie partem poffidenti. An-

tiochus, refiftendo impar , Pompeji clementiz fe permittit , & avi-

tum

(7) Appianus in Mithradaticis. ( Plutarchus in Pompejo. )( Florus lib. 5. c. 6. )( Cicero pro lege Ma-

nilia. (s) Dio Caffiuslib. 55. (7) Jofeph. lib. 15.ant. c. r. , & lib. x. belli c. 6. Confer. lib. 14.ant. c. 1.,

& lib. 20. c. 1. (vy) Appianus Mithradat. )/( Plutarchus in Pompejo. Y( Dio lib. 35. X Livii Epito-

me lib. ror. )(. Juftinus lib. 4o. c. 2. (x) fofeph. lib. 14. ant. c. 1. ; & lib. 20. (y) Jofeph. lib. 14. ant.

lg,

c. 2. , & lib.1: bellic.6. (z

ofeph. ibid. c. y. , &lib.14. c. 4. )( Livii Epitomelib. ror. (4) Jofeph. ibid.

fllh

Y Numifma familiz ZEmiliz, & Plautiz , quod vide defcriptum ad finem Annal. X( Dio Caffius lib. 5 7.

ANNALES

123

Ánte

:

ÓPeriodi ! /Erze

Seleuc.

tum Syrie regnum precibus auferre laborat. Contra Pompejus ne

Chi. |]Juliane

64 4650

249 volenti quidem, nedum recufanti Syrie eum fe regem daturum

reponit, qui duodeviginti annis ( quibus T'igranes in Syria rerum

X

potitus effet)in angulo Cilicie ( velin Commagene ) latuiffet : vi-

&o autem a Romanis Tigrane, alieni operis proemia poftulet. lgi-

j

tur, ut habenti regnum non ademerit,ita quod cum patre fuo cef-

)«

ferit Tigrani, non daturum , quod tueri neíciat ; ne rurfus Syriam

Judaorum , & Arabum latrociniis infeftam reddat. Itaque Pompe-

d

)e

jus Damafcum adveniens , & a multis regibus,ac legatis provincia-

J

rum falutatus , atque implorato ejus patrocinio, Coelefyriam,

Phoeniciam , & Syriam in provinciam redegit. (b)

ii

63 4651

250

Urbibus aliquot Syriacis , quas Judai antea occupaverant, nunc

liberatis , "Avrevouíay idem dedit, feu fuis legibus vivere indulfit,

i

s

uod & Antiochenis , accepta pecunia, preftitit, & Seleucienfibus

in Pieria libertatem donavit, quod T'igranem non recepiflent. Hinc

2n

Antiochenorum ra, & aliquot aliarum urbium Syrie inautumno

i

coepit. (c) Hyrcanus, & Ariftobulus apud Pompejum de Judez

EC o

regno difceptabant: Ariílobulo iratus erat Pompejus, ab eoque

ul

a

arces tradi poftulabat.

Parebat quidem Ariftobulus, fed non fi-

dens Pompejo, Jerofolyma fe recipit,illic fe fuaque armis tutatu-

l-

rus. Infequitur illico Pompejus, ac oppugnatum templum , urbem-

III

que tertio obfidionis menfe, eoque Decembri , occupat : munitio-

K'

nes aliquas evertit ; maxime reos fecuri percuti jubet ; porro Hyr-

ia

10-

cano, quod fuos a bello dehortatus effet , pontificatum, & princi-

patum , fed fine diademate, conceflit, Judeos tamen tributum po-

pulo Romano pendere juffit. (d) Ariftobulus fubinde in trium-

]i5

phum Romam abductus eft.

Denique hoc , aut fuperiore anno Pompejus relicta , aut reftitu-

QUs

ta Antiocho XIII. Commagene, & parte Mefopotamis , eundem

N-

regem agnovit, & in amicitiam populi Romani recepit. (€)

Ita ingens illud Syriace monarchice imperium in exiguas hasce

)d

reliquias, poft duo fzcula cum dimidio, refolutum eft, fiab zra

er

Seleucidarum ejus exordia deducamus. (f)

of

(^) Juftinus lib. 4o. füb finem , fed non fat re&e unum tantum regni annum in Syria Antiocho XIII. tribuit,

uti , & Appianus in Syr.; nifi regnum ejus tum ordiantur, cum deductis omnino Tigranis copiis libe-

;pri-

rius regnare cepit. )(' Plutarchus in Pompejo. )( Eufebius in Chronico pofteriore male Antiochum IX.

am:

Cyzicenum fe Pompejo dediffe perhibet. 5( Porphyriusidem non bene tribuit Antiocho X. Pio, Cyzi-

qui

cenifilio. ( Ekundem errorem errat Juftinus lib. 4o:, & Appianus in Mithradaticis ; re&te vero , ac diftin-

&eidem Appianus in Syriacis füb finem , Antiochum , qui Pompejo fe dedidiflet, Antiochi Pii, & Se-

lenes filium appellavit, quieft Antiochus XIIJ. vulgo Afiaticus, & Commagenus di&us. X Jofephus

fe

lib. 14. ant.c. 3. , & lib. 1. belli c. 5. ,

(c) Jofeph. lib. 14. ant. c. 4. )( Strabo lib. 16. (4) Jofeph. lib. r4.ant. c. 4. , &lib. r. belli c. . ( Dio Caff.

105

lib. 37. )( Eufebii Chronicon. )( Strabolib. 16. (e) Appianus in Syriacis , & Mithradaticis. ( Strabo

;i,um

lib. 16. (f£) Eufebius in Chronico pofter. 25o. annos Seleucidarum imperio tribuit: Porphyrius 239. X

jriti

Appianus Syr. annis 270. hoc imperium ftetiffe memorat, etiam Alexandri M. annis non adnumeratis ; fed

errat , nifi forte Antiochi XIIT. annos vitz, & regni Commageni computet. )( De Commagenes regibus

Dominus Maffon Anglus eruditum opufculum fcripfit, quod habetur apud Haym. 'T'om. 1. "l'hefauri Bri-

WU

tannici , quodque Havercampius ad opera Flavii Jofephi recudi curavit.

j

Amge. L |* 33. Caput muliebre turritum, & velatum.

"Theupoli,

pilio

APAAIQN. Zqp. Zradiorum, Amo 197.. Victoria ftans, d. acro-

pe

ftolium , omnia intra lauream.

Aradi era coepit anno Seleuc.

52. hic ergo eft annus Seleucidarum 248.

X L

1fé

Noftet,

Argent, IlL.|* 34 M. SCAVR. AED. CVR. EX.8. C. Rex Aretas genu flectens,

& obvius

lo

d.ramum olez attollit, pone camelus; infra figuram: REX

iv

ARETAS.

i

P. HYPSAEVS. AED.CVR. C. HYPSAE. COS. PREIVER.

n

CAPTV.

:eMl'

& 14

Argent, III,

Jupiter quadrigas agens, d. fulmen. X

Lpïto

fubur.

* 35. Similis pars avería, fed cum capite Pompejiin adverfa parte.

Haym.

T

SE-

" ibid

'

124

4358 )C o OC 36

SELEU CIDARUM GENEALOGIA.

ANTIOCHUS clarus dux füb Alexandro M.

LAODIS]E uxor

3

SELEUCUS I. NICATOR , rex.

Ux I. ArAME , Ar-

Ux. II. SaNpRocr Indiz

Ux. III. SrRATONICE Demetrii

tabazi Per/(æ filia.

regis filia, anonyma

Polimj*s. filia.

KNTIOCHUS L SOTER ; rex.

APAME, & LAopiCE, forte.

1PHII(:A, nupta Anti- Filius anony-

Ux.I. SrTkATONICE noverca.

Ux.1I. fororum alterutra

gono , Maced. regi.

mus.

IN

|

—

rANTIOCHuS II. Ge0c , rex.

Prorzw&us APAwr, Mage regi LAopicr , ux. l. SrRATONICE foror

Ux.I. LAonicse foror.

natu major. Cyrenes nupta.

fratris An-

forte Antiochi Il.

tiochi II.

Obiit ante patrem.

nupta Ariarathi III.

Ux. II. BeRENICE , Pcolemzi Philadelphi filia.

regi Cappadociz ;

nifi cum fequente

L

Filius anonymus

eadem eft.

&xcæA,Dc- STRATONICE, Ariara- SrrEucus IÍ. CarriNicus,

AxriocHus Hierax, Myfta velw

metrio Ma-

thi IV. Cappadociz

rex

Ux. LAopnice, Andro-

natu minor.

Pyfta, Se-

ced. regi

regi nupta.

machi ducis filia.

leuci con-

d

nupta.

l

cubina, vel uxor

AR

——

Acnaus tyran- Ssrsucus Ill. CERAUNUS, rex.

AxTiocHus IlI. Magnus, rex.

Anonyma,

fine liberis.

j

nusin Afia,An-

LAopiczI. uxor, Mithradatis IV.

nupta Mi-

tiochi IlI. a-

Ponti regis filia.

thradati IV.

vunculus.

|

II uxor Eusia, vel Eu-. Ponti regi.

[

l

8.&A, Cleoptolemi Chalcideni filia.

KNTIOCHLIS, Sstreucus IV. LAopnics, Anpvs, ANTIOCHUs, MITHRADA-CLEOPATRA, ANTIOCHIS, ÁNO-

natumax.ob. PuinorAT.R. ux.fratr.

vel

IV.GsocEPiPHAN. TEs. Ptolemeo — Ariarat. V. NYMA.

ante patrem.

Ux.LAopic:E duorum. ARDYEs.

rex.

Epiph. nup. Cap. R. nup.

lIx. LAoDicE

for.fratris

ls

Antiochi ux. -- ANTIOCHIS, concubipa ejusd,

for.

vidtæ.

anony:na.

iAGDICE,PCF- DzuzrRi1USs I, Oso'; [ANTIOCHLIS V. LaonicE ALEXANDER I. THEOPATOR EVERGL;2

fíeo Maced.

PnuiorAToR So-

EuPATOR , rex.

occiía ab

TES , F€X,

regi nupta.

TER, rex.

fine liberis.

Ammonio.

Ux.CLEorATRA,Ptolemzi Philo-

metoris filia.

Ux. anonyma.

It

r;MwlocHus VII. DzwzrRiusIl. Gce0c PHiLA- ANTIGONUS ALE;ANDER IIT AN'?IQCHus VI. EPIPHZ:

tio.

EvrRGETES rex,

DELPHUS NICATOR , rex.

natu mini-

rex , in ítirpé

wr6 DioNvsus, rex.

fun

natu minor.

CrroPATRA ux. l. Ale-

mus,

Seleucidarum

fine liberis.

X

CLEOPATRA uXOor

xandro erepta.

mendacio

£XC

poftcaptum De-

Ux.ll Rhodo- |

infertus.

metrium Il.

£xt

guna Parthix re-

vAS

|

gis filia.

inf

Axriochus IX. Pri-. SrLrucus V. rex. ANTIocHUs VIII. EPIPHANES,ïrex. ANONYMA ; Demeträ

lip.

II. filia Arfaci Par-

LOPATOR,Rex.

natu major:a ma- UxorlI. CrrorATRA Tryphene,

Ux.I. CreoPAaRA,

tre necatur. fine

Ptolemzi Phyfconis filia. |

tho nupta.

Ptolem. Phyfconis

liberis.

Ux. II. CLEoPATRA SzreNE |

primogenita, Ux, II. CLEoPATRA Selene forte. — TiypuueNss foror. |

IN

rA;»ITIOCHus X. Euï

gLEucus VI. ANTiocHus XI. PuimnrPus Eer- DEMETR1US IlII. ANTIOCHUSX[E

H

EPiPHANES

EPIPHANES

PHA NES Pui.

PuitLowETOR

G«s0c EPIPHANES

seBES PHiLOPA-

fl

TOR rex.

NicATOR,

PHILADELPHUS,

LADELRHUS,

EvrzRGETES

NICEPHORUS,

rex.

rex.

rex,

CaLumNicus,

rex

Ux. CLEOPATRA

$)d

SELENE.

rex,

De iftorum qui;nque fratrum Regum uxoribu

s aut liberis nihil conftat.

glo

39

'ANTlO&/I:;US XID.DroNvsus SzLEucus, vulgo Cybiofactes , /Egypti regnum delibavit. ;

ele

ErrHANES PuiLoPATOR

Ux. BrRENICE, Ptolemai Auletis filia.

CALLINICUS, rex.

'rtg» r

Oe

j &

Yer

IN-

£E X(« o OC $eem

I25

INSCRIPTIONAI?)S ANTIQU.E,

ANNALES REGUM SYRLE

| ILL

USTRANDOS

FACIENTES.

)Dy

I

—

A

D Seleucum T. hec infcriptio referenda eft,

quam Reinefius Claffe III, pagina

V

327. vulgavit, repertam Romae

PT domo de Mellonis.

t

i

l

Z EAETKO 5.

SELEUCUS.

CIg s

BAZIAET3.

Knte

R EX.

ATEXIIIIOS.

L YSIPPUS.

r

EIIOIEI.

FECIT.

av

Videtur haec fuiffe infcri

N

a Lyfippo.

Fuit autem L

ptio bafis, cui ftatua Seleuci impofita fuerit, elaborata

|Con.

yfippus celeb

errimus ftatuarius Alexandri Magni ztate,

——

UXOTP

€ quo multa apud Quintilianum ,

Plinium, Plutarchum

» & Arrianum legere eft.

Alexander Ma

gnus non nifi ab Apelle fe pingi,

M

jma,

a Lyfippo fingi voluit; qua de re

ita Horatius, epiftola ad Cefarem Auguíftum:

iV

stl

Editfo vetuit, we quis fe prater zipellem ,

lia

Pingeret, aut. alius Lyfippo duceret era ,

i^.

Fortis . Alexandri. owlium.| fenulantia.

Àx0

NYMA,

JEtas Lyfippi utique fuadet,

Seleuci I. hanc fuiffe ftatuam , cujus bafis infcriptio-

nem exhibuimus.

II.

—^

ER GE

ephifma, feu Decretum Sigeorum in Troade,

quo laudatis Antiochi I. Seleu-

/hilo

PS

ci filii, ftudiis,

& impenfis in confervandum imperium curis, ob ejus cum

—^

regina forore in urbem Sigeum adventum , proque eorum falute,

cum fupplica-

!

DHÀ

tiones, tum alie honoris, & letitiz fignificationes decernuntur.

Primis poft obi-

rex

tum Seleuci patris, Antiochi re

gis annis convenire videtur hec infcriptio, quam

ex Tom. IV. Novi Thefauri Veter

um i

1

excerpfi ; interpretationem vero latinam, tametfi

lfcriptiomum celeberrimi Muratorii , pag. ww. cxux. €c.

fane elegans in laudato "'hefauro

extet,ad verbum hic aliam adjungere vifum eft,

quod & infequentibus quibusdam

infcriptionibus praeftiti ; interpunctiones in Grec

o claritatis caufa adjeci, tametfi in

—^

lapide antiquo non habeantur:

metril

compendii caufa charactere minore ufus fum.

ipar

Eziuyyi£voyroc.

NuuQuov.

TOU. AwTeE(Qouc. Emi TXTOUVTOC.

oE

Adesc

pimenia curante Nymphio Diotre

QU.

TOU

phis filio, Epiftatem agente autem Dionyfio

Urzougcovroc.

A7Moyretoc.

AUg.

ET EV.

£TOX

QGaciAeusc.

Avrioyozc.

Hippomedontis filio,

Demetrius Diis filius dixit:

quandoquidem rex Antiochus,

usXl

Q71A£UC.

XEASUMOU. &y

apyn.

T& TmGpOACDuy.

7TZM. BaciAgiQy.

Xat

d

regis

7Tr200 TQG.

J

£ydo£ov.

Seleuci filius in principio, & affumens

xat

regnum, & prz fe ferens

XaAxc.

aieeceue.

M LPTLER

177«

Mex.

T'0A£IG.

1774

XATNWy.

glorie plenum , & egregium propofitum

quafivit eas quidem urbes,

onfil

dia.

quae prope

ZEAfUMIÓA. pELIENOMEYUG. — vmO. XQuey.

OU g.

TOUC.

«mosTAVTOG.

7UA

Seleucidem, circumfeptas

temporibus difficilibus ob quosdam deficientes

ab

7Ziga"y AATU. . &ig,

£Lgnm.

xat.

TZV. Ge»yalay.

£UOXLMOVLA.

xaTaeTQal.

TOUG.

operibus

in pacem, &

felicitatem

reflituere, contra eos

antiquam

S'emileuevouc.

Toic. TeayMaciy. ExEEeA .

xaÜamse.

5/). Oixaiov. &yaxkTYCacÓor.

vero,quiinvaferant negotia ,

egreffus , quemadmodum erat

uperaturus

Lil

jufcqm ,Iec

Patrium

n

126

INSCRIPTIONES ANTIQUE

xaL. dixaialL. Xal

8

TZM. TATQUIAY.

aeyn.

dic.

Xal. XgucaMevoc.

CTOUO*. XA4AUI.

m

&

patrium principatum, propterea etiam ufus induftria egregia atque juíta,

0l

Aauy.

ov. |40VOY.

ToUg. (QuAcUG.

Xai. TQg. OUyaMeig.

&lg. TO. &ya'yuvwicaeÜan. TEgl.

Àn

nactus non modo

amicos ,

& copias militares, ad decertandum fuper

Xat

€£UyOUV.

1"

TUY. TQAyMATRY. GUTUI.

"reotuute.

QAAa.

70. AUIMOVIOV.

DN

his

negotiis pro eoprompto animo; verumetiam Divinum Numen benevolum,

Xai. GUVEQ'ycy. Tag. Or. TOAEIlC.

&g»yvi.

xat. T0M. (0aciAEIxY. Elg. T.

La a.

the

& collaborans;porro urbes,

pacem, &

regnum

in

veterem

ETIiTAÓE. 'TOU.

ftlt

duaeciy. xarrecoev.

Nuw. ó&.

T XgayeyoMEyos. .*.-:71'1. T7T0UG. TO"0UG. TOUG.

obi

flatum reftituit.

Nunc vero adveniens

In

loca

ifla, que ad

U

Taupou. Mera.cAOQc. U7T0U2«c. xau QuAeTiMiamg. cMa. Xai. TOuc. TOASCIY. TQy. Eiguva.

Taurum, cum omni diligentia,& bonoris ftudio, una quoque

urbibus

pacem

XOTECAEUACEY. X21. T& T2any uara. xot. T. BtmiAelaY. &ig. MELCIU. X2tl. - - EQQY. Qiodectv.

&

&

regnum in majorem (&$ perfethioren)ftatum

comparavit ,

negotia ,

ayuyoys. waAsa. MEY.

da. TXV. idiav.

QueeTay.

&EITQ. Mal. OlQ. TY. - - QV. XX TUV.

eduxit; maxime quidem per propriam virtutem ; deinde etiam per

Rögl

OUyaMEAY.

£UVOLOY.

O. oUy. o. Oxuoc.

£7£105.

Xal.Tp0Q. - -

dim

copiarum militarium benevolentiam. Ut igitur populus, quandoquidem & erga ( re-

[3

fili

[

- 4a9.

oy. Xdigov. mogeAoey. vuM. QaciAsix.

&vxac.

xai. 9uciac. Umtg.

tempore fufcepit

regnum, fupplicationes, & facrificia pro

yri

gem)

quo

VUY.

&UyoUSG.

Qv

QUTOU. TXC1. T01g.. Ooic.

CieTEAsL.

7TOI0UMEVOG. XGl.

yet

ipfo omnibus Diisufqueofferendo perfeveraverit ; & nunc (eque) benevolus cum fit,

-

-

-

ü

x2l. TY. GUTYV.

£71y. EXY. QQayeQuA. TU.

faciAéi. TUxni. TE any -

& eandem (animiaffettionem ) habens eluceat erga ipfum regem, bona cum fortu-

tutt

xat.

ca l

Sq1. ddoyy a. Tqi. 6.- - T. Onpui. TWV.. MEV.

I£gELAV.

TOUC.

i£goyouoUc.

na , vifum eft ( fenatui) populoque ipfam quidam facerdotem, & facrorum curatores

exp

lo f

Xai. TOUG.-- - Eig. EUAT Oo.. TY. — A9yon. qi. Duadi. Mera. TOY. mwgecQeuTwy. — T.

&

liiadi, cum

legatis ,

ut

pille

fupplicationesinftituere Minerve

dato

mrapoUciay. "ysyovevat. vov. [BaciAeuG. xat. Tujg. adeAQue. auvs. BaciAmgG. Xal.. TO. Q

adventus

eveniat

regis ;

&

fororis ejusdem regine, &

amico-

luiff

tür.

AQY.. XQL.

TUV

OuyaMEy.

Xat, tyivemdan.

Taà. Ók. aAAa. c'yaSa Tut. (9agiAgL. xa1.

rum ,& copiarum militarium ,

& eveniant ctiam

alia

profpera ipfi regi

&

Caro

70i. Bacioicoqi. T&yTA. X0i. T. TOU MrTOs. X04. T M. Baciastav.

avToic. QiaMsvew, Aau-

regine omnia pariter

negotia ,

&

ut

