& Bandurii colleciones eruditam aviditatem explere po-

terunt. Siplures noffe defideras, qui fpar(im, & quibus-

Qu

Bl

dam eruditis differtationibus liiftoriam Auguftam e numis

tf

mi Bandurii Bibliothecam Nugma-

7

ad juvemnþ , Anfel

riàm confüle.

hl

10l

CAPuT

29

$62 (05 B*

nus.

jatm,

Carur IV.

qUie

Q

ata Regum, €9 Urbium, atque alia ,

ium.

Imt.

- quid Chronologta fervutant ?

ER.

Eterum Regum hiftoriam , & Chl'OUOlogicum;Cb7'onolagiæ

ltia,

etiam Auguftorum, ordinem non optime habuif-

nunilmde

tice illu-

duo

V

— fe, ex ipfis fcriptorum tenebris elucet.

Ubi Pïl' Jiratores.

[ug-

mum numorum veterum acce(lit ftudium, vidimus Re-

: Cif.

gum feries inftauratas, G locupletiores, atque hiftorias

P

It.

varias meliori temporum ordine digef

LaSg.

Vaillantius certe

,

Seleucidarum Imperium , feu Regum Syrie hiftoriam , pa-

jro

riterque /Egypti Regum , ad fidem numifmatum accom-

lteti

modatam coordinavit.

Quantos Chronologie nodos fa-

10«

aciffimus P.Harduinus in libro de numis Herodiadum, &

é numis Populorum , & Urbium: item in Chronologia

mpll,

Veteris Teftamenti diffuere agreffus eft ?. quot incerta No-

1d€f0

rifías in EpochisSyromacedonum, atque aliis in diíTerta-

tionibus, numorum ope fecit, fatis certa uteffent? Quid

; à0

of

ad Regum colluftrandos, & corrigendos ordines non pre-

ftiterunt, ut de aliis nunc fileam, eruditiífimi viri Bege-

phi

i

rus, & Spanhemius ? in quorum libris Regum numi-

0f

fmata invenire eft, non jam notiora illa Macedonie, Sy-

Riv

rie, ZEgypti, Sicilie ; fed ifta etiam: Regum Parthie ,

lottls

Edeffe, Thracie, Ponti, Bithynie, Carie, Cappado-

In Begero preterea

n

cie &c. & quarundam Reginarum.

[um

Pyrrhus Epirota, Nicoclia Heroina , Donnus. alpium

Regulus, Commius Atrebas, Indutiomarus Trevir, alii-

4ngil

e po

que füis quisque in numis confpiciuntur. Urbium deinde,

ibus

grecarum inprimis, cum numerofiffima jam habentur nu-

jumts

mifmáta, tum alia usque, aliaque inveniri compertum

d

habeo. Vetera igitur tot inftrumenta, qua ratione Chro-

e quidpiam tiro poffit , de

nqlggiæ fübveniant, ut delibar

numtc-

AT

3

30

$E Co» 3R

numerorum notis premittendum eft aliquid, quibus anni

in ere veteri fignificantur.

d

Note anno-

àQ

rum in

Grecis juxta, ac Hebreis in more effe fcimus, ut

al

gracis u-

numeros literis exprimant. Literis itaque, & majufculis

Walf.

quidem greca numifmata annos indicant, ita ut A. valeat

1. B. 2 T. 3. A. 4 E. 5. pro 6. fingularis nota « vel 39 aut,ut in

C0

d

Antiocheno ere & interponitur.

Deinde rurfüm z. va-

tet

let 7. H. 8. & G. 9. porro I. valet 10. K. 20.. & fic usque 9o.

ln

cujus nota iterum infititia eft Q vel Q vel M vel G, que

forme literam Koph, orientalibus populis familiarem ,

qu

referunt.

iC

Pergitur denuo: P. valet 100. z.200. &c. litera

. Sigma poft Domitianum fere perpetuo C. & non z. fignata

:(

|

füi

legitur; antea vero vix uno, alterove in numo C. fed z;

comparet,

Synchronus Domitiano Manriaus hujus Si-

&Of

tU

gmatis C, meminit L. z4. Epigr. $0. Lunata fcriptum teffa-

diue fiema.

Ipfüm porro anni vocabulum, aut prorfüs

Dot

don

omittunt, pofitis tantum numerorum notis: ut &MP. 4776

146. aut litera L. indicant, que eft initialis z AuxaQavroc

Qu

anno. üt: L. Al. AuxaCaveoc 6osuav2 , ammo tndecimo, Dequo

P

vocabulo Macnonius L.r.Satermdnnum vetufliffmi Grecorum

Oam

In

AvxaGavra appellant, Litera L.potius quam A. (nam utraque

greca eft) uti voluerant; ne ufitatior jam illa A, qua va-

tifr

let 30, cum numeris confunderetur.

fe f

Idcirco etiam vo-

cem FTOTZ azno, a multis loco AvxaCavrec ufürpatam , non

&p«

fola initiali litera E, que valet $, confignarunt ; fed ET.

vel ETO. vel expreffe ETOYZ. //zzo.

Literarum porro nu-

Syri

meralium ordo, utcunque locentur, nihil turbat ; non

ücC

enim loco alligatus eft valor,uti inArabico-Indicis numeris,

Cg[

quibus hoc tempore utimur,

Sic, feu ponas L. AI. feu

Volc

L. 1A.annus undecimus indicatur,

Jam vero hi annorum

mult

numeri numis impreffi aut indicant , quot annis quis re-

patuy

gnum tenuerit ; quod ad Regum feriem chronologicami

Orth

confüituendam plurimum confert: aut initium aliquod

t,

memoria dignum , quod Epocham, fcg JEram dicun

:

-

L] iiS'

60 te

dem

focje

$89 Co 5 538

3I

n

derm r;otatur ; unde

deducere annorum computum Reges,

aut lirbes coeperunt, De precipuis numifmatum epochis

üt

*

lli

aliqua attingam.

Prima eft Seleucidarum epocha, qua anno ab Urbe

Cat

I

condita Varroniano 442. ante eram Chriftianam 312. in-

cipit, quo Seleucus I, Syrie Rex Media potitus eft. Àn-

Yà

Nam qui

P

teriorem hac era numi certam non preftant.

in Thracie Regum numis occurrunt numeri, in anteriora

g

quidem tempora recedunt ; aít quorum incerta adhuc ra-

m,

G

th.

Aeram Períicam vetuftiffimam in M. Aurelii numo,

a Communi Lydie fignato, quem in Appendicula expo-

ldtd

Pariter in

p

füi, fatis certo me deprehendiífe exiítimo.

eorum Regum ere, qui Alexandrum M.anteceíferant, nec

Si-

^l

titulus BAZIAETX. nifíl in uno forte, alterove , nec numeri

nota deprehenditur.

Sic in vetuftifimo Amynta Mace-

tfüs

cum figura

d

donie Regis numo , reperitur AMYNTA.

equi, Theffalie fymbolo.

In alio legitur : IIEPAIKOT.

at

etiam Macedonis ante Alexandrum M.

In antiquiffimo

quo

Samiorum numo: IIOAYTKPA. Z. IIoAvuxed uG Zapíoy. Polycra-

u

te5 Samiorum Tyrannus.

Ipfius fubinde Alexandri M. nu-

;quc

mifmata literas quidem , que arithmologe videntur, pre

AL.

fe ferunt ; fed quas ne Harduinus quidem , mirum illud,

| YO

& perfpicax ingenium, interpretari eít aufus. -

fon

Seleucidarum igitur era. occurrit in numis Regum seeuiz«-

ET.

fl

Syrie, i quibus a Seleuco Primo numeri, perpetuo in "^ 4*

füccefloribus accrefícentes, notantur. Eadem in numis

non

MIS,

Regum Arabie, & Parthie Adiabenice , ut Arete, ac

Vologefi, & Pharnacis adhibetur.

Urbes etiam bene

| (eu

multe , hifce Regibus fere tum fubdite, hanc eram ufur-

oruti

arunt: Apamea, Damafcus, Emiía, Tripolis, Tyrus,

[s [tv

Orthofia Phoenicum, Edeffa, Palmyra &c.

Ponti LUr-

jcam

bes, & Reges Harduinus annos fuos füpputaffe putat ab

o

eo tempore, quo primus ex iis Pharnaces cum Romanis

llsr

focietatem inierit, eftque annus V. C. 456. quod ex variis

jem

Au.

22

ääCODæä

Auguftorum numis,in Ponto cufis, eruere fatagit.

Niithra-

datem tamen, Magzum , & Eupatorem cognomine, Seleu-

E6

urbe

cidarum era ufum effe, quippe qui Romanis infenfüs fue-

rit, numiíma comprobat: MIOPAAATOT. ETIIATOPOZ. BIX.,

qu

Mitbradatis Eupateris , anmo 212. nam fi 212. addas eree

villu

ida

Seleucidarum 442., conficitur annus V. C. 6$4., qui con«-

gruit cum temporibus hujus Mithradatis,

Alius ejusdem

üt f

Cipie

Mithradatis numus, nota A infignis, annum ejus regni

quartum indicat.

Spanhemius eram Ponticam deducen-

(atm

dam cenfet a Primo Mithradate x«íez,. Conditore, feu fun-

Intà

datore regni, quem Morellius a

d

qua

tulit.

d annum V. C. 448, re-

pora

4ni Regni :

infta

aut Imper.

Ptolemei , JEFgypti Reges, annos adepti regni fuis

in numis confignarunt ; quod inde colligitur, quia &

feua.

epoc

parvi funt numeri, & cum novis Regibus, ad numero-

rum initia reditur.

Augufítorum deinde etiam numi, in

At

Vat]à

JEgypto percuffi , annos Imperii adnotatos exhibent, quod

fit 4

& alie quedam in Afia urbes pretiterunt: Cefarea Cap-

padocie, Antiochia Syrie , Metropolis, urbs Phrygie,

Pom

Anemurium-Cilicia.

id «(

Nonnulle & Imperii, & ere fue

fimili

annos numis infculpferunt, cujus exemplum inferius affe-

retur.

&

&[làl

Alie epo-

;!

4be.

JEra celebrior altera, Pompejana ab anno V. C, 691:.

QUàm

ducitur, dum Pompejus, inSyria inferiore vi&or, Romani

ETFT

Imperii fines protulit.

Hanc monetis fuis intulere Antio-

«t |

cheni ad Hippum ,. Dorenfes ,, Gadarenfes, Gazenfes,

Mil

107

Philadelpheni, Raphiote. Paullo poít, nempe an.V.C.705.

era Cefariana,feuAntoniana coepit ; dum pul(is e fupetiore

lum

Afia Parthis, CAESAR. DICTATOR, & ANTONIVS.

JMPERATOR, uti numi loquuntur, id bellum confe-

Otdin.

cerant.

Eam epocham pecunie íue infculpfere Bo-

atdi

lag

tryeni ; Laodice

4

ni , Pþolcmaitæ $ Raphagcgtæ ; 9ino-

àm o

-.pen(cs * &c

Ortnin

Rür4

33

$889 Co 0 COR

Rurfus ab A&iaca vi&oria , devido Antonio, &

lti«

leu.

JEGYPTO. CAPTA. uti habet numus Augufli, eram

füue.

urbes quedam inchoarunt , qu& ad an.V.C. 725. ftatuitur,

BI2,

qui annus in numis grecis vocabulo: ETOTZ NIKHZ 4455

Ia

vi&lerie, infignituseft. Harduinus tamen Actiacam eram

Ofl«

ad a. V.C. 728. fübmovet, aliamque ab ASIA. RECEPTA.

dem

ut numifíma Augufíli indicat, ad a. V. C.724. nempe in-

cipiendo ab autumno anni V. C.7253. Auguftanam appella-

epai

tam, conftituit; qua ufz fuerint urbes: Anthedon, Apa-

CT.

fun.

mea, Laodicea ad Libanum, Leucadia Syrie, & ali-

quamdiu Seleucia.

Denique alie ab aliis annis füa tem-

.f

pora füpputare urbes coeperunt, quibus aut condite , aut

inftaurate, aut colonie jus, aliasve gratias adeptee fünt,

fuis

feu amicitiam , focietatemve cum Romanis inierunt: quas

M

eto.

epochas apud Vaillantium, Harduinum, Norifium, Gol-

tzium, aliosque videre eft.

Nonnunquam eadem urbs

, il

Exemplo

jlO

varias fucceffu temporum epochas adoptavit.

fit Antiochia Syrie , qua Seleucidarum era primum ufa,

Qp

Pompejanam deinde fufcepit; quod ei Pompejus avrovouíov,

pie,

fug

id et, /uis legibus uti dediffet ; camque caufam & numis

fimili vocabulo infcripferat.

AGiacam etiam, feu Augu-

affe«

ftanam &ram Antiochia adhibuit, in Augufti honorem:

quam, ctíi tempore effet pofterior, prius tamen, ac Cerfa-

[

rianam, in ere fuo ufurpavit.

Denique eadem urbs in Ti-

pani

ptio-

berii primum numifmatis Cefarianam fübftituit, ob con-

firmatam , aut inftauratam ab Cefare &vrovuie», a. V. C.

1fe6,

707. Numeratum tamen ceít ab anno 705. quia ifto anno

10,

luftrum coeperat.

tioré

Majori tironum commo

do hic fübjungo alphabetico Catairgur

V

pocba-

onít

ordine Regionum , & Urbium Epochas, ex Vaillantio ,

rum,Regine

Harduino, & Norifio defümptas, ac ftudiofe inter fecol- », &

Do

latas.

Ubi controverfia intetcedit, adnotavi; uti & cau- Ur^w»

J

Initium iftarum fere

fam coepte ere paucis indicavi.

omnium Epocharum deducitur ab autumno. ejus anni

Ur-

hu

34

W C oD GR

Urbis Condite Varroniani, cujus nutmerus adfcribitur ;

TT

[

nifi aliud admoneam, — Adjunxi etiam Epochas a me pri-

mum, quod fciam, in Grecis numis dete&as, de qui-

ANTI

bus fufius in Appendicula actum.

l

58 forte , notavi.

Incerta, adje&ione

:

ABONOTEIXITON. Zfbonotichitarum. Paphlagonie. forte, 803

AAPAMNON: Vel AAPANNON, Zfdramnorum. | Coelefyrie.

Cafariana.

O

AAPIANOIIOAEITON. Hadrianopelitarum.: Ab anno XVI.

ATTAM

Hadriani. In Thracia.

circiter.

885

AITEAIQON. ZEgeeorum. Cilicie. In numis etiam AAEZAN-

APAA

APOTIIOAIC. & MAKPECINOTIIOAIC. compellatur.

Primo annoa Pharfalica pugna Julius Cefar omnes

Cilicie urbes Tarfüm convocat, & Provincie res

conftituit.

d7

APRO

AAEZANAPEQN. KAT. IZEON. Zflexaudrinorum ad I]Z:m

Cilicie urbes multe Romanis

jiciuntur.

junguntug aut füb-

686

AEKA(S

D

AMACIAC, 24mafie. Ponti ad Cappadociam. Harduinus

—Hm€

tel

ab an.

746

ATTQ)

Norifius, & Vaillantius ab an.

circiter.

743

(

E numo noftro Trajani in Appendicula colligitur: non

ccepiíle eeram ante

744

80CrI

AMICOT, Z74mif. In Ponto Galatico.

Urbs fe liberat

a Stratone Tyranno, qui eam Regibus eripuit.

721

BOTPT:

ANAZAPBOT, zfzazarbi. Cilicie, Auguítus in Ciliciam

PTBAIC

venit.

734

Vailla

ANOHAQNOS. futbedonis, Syrie. Juguflana. — forte. 723

pal

ANTIOX. IIP. IHUON, | Zfztiochbenorum ad . Hippum montem,

Àb

Coelefyriz.

Pempejaza. Pompejus Syrie urbes a

LU

Judais liberat.

69I

ANTIOX. IIP. CAPON. 2fatiochDgemorum ad Sarum amnem.

TABEN,

Cappadocie, vel Cilicie. ^ Auguítus in Cilices be-

Ity

neficus.

Norifius, & Vaillantius.

734.

anc

M

$883 (o 2 COR

25

Hanc urbem, antea Comana dictam, ejusque eram pu-

itut;

746

t pri-

tat Harduinus ab an.

! qui-

ANTIOXEQN. MHTPO. KOAQN. «fatiochie Metropolis , Co-

Aione

louis, ln Syria. Quadruplicem &ram adhibuit:

Primo Selescidarum.

442

fub M. Antonio , & Julio C. deinde Pempejanam. 691

] 803

Tertio, füb Augufto, ufa eft 44»cu/fana.

725

795

nj

Denique füb Tiberio, & reliquis Ce/ariana.

Seleucidarum,

1

AIAAMEQN. 4fpameorum.

Coclefyrie.

442

»

& d ugu[lana.,

723

APAAION. "fradierum. Phoeniciee.

Excuffo Regum jugo:

Romanis fe committit; & cvro

3

Jr.

& Vaillant.

lvoxuiaw accipit. Noris

495

[

Harduinus.

493

[

]

APEGOYZATON. 4fretbufanorum.

Syrie Phoenices.

685

2

vel

686

AZKAAONITON. f/calonitarum. Paleftine, vel Phoc-

b

nicia.

In libertatem fe vindicat; bello Regum in-

686

650

]U

teftino, & Romanis jungitur.

nb

AYTOYCTANQN. zfuguflanorum. Cilicie. Romanisac-

n

cedit.

770

vel

I

on

BOCTPA. Befra. Mrabie Petreew. Arabia Adquifita

u

a Trajano anno nono Imperii fui.

859

t[at

Phoenicie. — Cefariana.

793

7l

BOTPYHNON, JBotryenerum.

m

BTBAION. Dyblterum. Phoenicie. Harduinus, & Noris. 734

Vaillantius cenfebat numum eíle Carac

Aallfæ * qqem Ela-

"u

gabalo tribuit Hard.-

.

748

)

Àb Auguíto I€PA. Sacra renunti

atur "B.yblus.x

j

$4

TABAAEQN. Gaébalezfium. Syrie. jJul.Cefar Zvrosuias dat.707

P. Harduinus.

ó9l

708

rem

TABHNON. Gabenorum. In confiniis Phoenices: urbs

Ituree , vel Trachonitidos, uti ex numo noftro

pe

conficitur.

693

n

E 2

À Pom-

Hane

36

s3Co» g

A Pompejo e fervitute Judeorum libertati redditur.

I

vel

694

TAAAPEQN, Gadarenfium Pompeitarum. Syrie. Pem-

pejana.

691

vel

690

Ia

TAZA, Gaza. Syrie Paleftine,

a Pompejo liberata. 695

Harduinus.

691

DACIA. PROVINCIA. . Libertas

a Philippo an. IV.

conceffa.

IOOO

3

Quo tempore anni coeperit era, incertum eft,

AAMAZKHNON, Damafcenmorum. DecapolitaneSyrie.. 442

AIOZIIOAIZ. Dio/polis, feu Jovis Urbs. Paleftine. Sub

Domitiano aut condita, autinítaurata.

circiter. 846

AGQPCON, Dorezfrum.

in Cilicia.

Cilicia filiis Ariara-

this Regis a Senatu Romano conceffa. Epocha

hec eft a nobis eruta e numo M. Aurelii Cafaris.

lat

circiter.

623

AQPON. Vel AQPIEON, Dorienfium. Phoenices,

Pompe-

MD

j42Za.

601

EIPHNOIIOAEITON, Zrenopolitarum. Cilicie. Sub Claudio.

circiter.

805

EMICON. KOAQN, JEmiféenorum Colonis , vel EMIZHNON,

In Phoenicia.

i

Seleucidarum.,

442

EHIOQANEON, Epipbamenfum. Cilicie. Efttamen etiam

KAN?

Epiphania Coelefyrie , quam Norifius Pompejana

M

€ra ufam putat.

o

Illius vero in Cilicia eram Harduinus ftatuit ,

a foedere cum Romanis.

686

Denique aliam füb Cajo Aug. coeptam ftatuit

Krh

Vaillantius.

791

ZHAITON,

Zelitarum.

In Ponto ad Cappadociam.

Cefar Pharnace vi&o Pontum recipit.

797

vel

708

AàQ

IEPO-

885 Co ) GS$

37

IEPOKAICAPEQON. Hierocefarieufrum.

Lydie.

Civita-

tibus Afie Refítitutis ex terre motu, fub Tiberio.

6

Vaillant.

479

775

ógt

Harduinus eram incipit a Julio menfe.

690

IAICON.. Zlienfium, Troadis.

A Sulla beneficia accepit.

693

Vaillant.

673

691

Harduinus vero.

686

KAIXAPEIAX. FEPMANIKHZ, Ce/aree Germanicia.

Pale- '

1000

ftine ad mare.

Antea Turris Siratonis , dein in

honorem , & tempore Claudii Aug. Germanici,

nomen novum accipit.

Harduinus.

795

h

AA

Norifius a Cajo Cafare deducit: dum Antiocho,

96

filio Antiochi, Commagenen, & Cilicie ma-

791

ritima dedit.

vel

o

i

792

If

Latinus numus COL. CAESAREA. L. IB. o44.an. 12.

ón

Flaviorum: a Vefpafiano beneficiis aucta.

825

L

KAIXAPEJIAX. XEBAZTHZ. IEP. AZ'YA. TII. TTANEIC., Cefarea

óy

A ugufla ,

facre , &* invielate fub Panie monte. In Itu-

10

Ica.

Latine CAESAREA. PHILIPPI.

A Phi-

doj

lippo Zenodori filio condita, & dicata Ceefari Au-

I

N

guíto, olim Lefen dicta.

L]

u

KANOOAION. Casotbeorum. Decapolitane Paleftine

m

Pompejana.

691

M

KAIHTOAIEQN. Capito

lienfium. Collefytie. Inmemo-

690

riam Capitolii a Domitiano inftaurati.

846

lL

Harduinus Capitoliadem putat effe ZEliam Ca-

aM

pitolinam, feu Jerufalem.

KYPPHZTON. Cyrrheflarum, Cytrhus, urbs Cyrtheftice

u

Syria.

42

f

JEram Seleucidarum in numo À

lexandri Syriæ

j

T0f

Regis pre fe fert.

708

'AAOAIKEQN. IOTAIEQN, Jelienffom Laodicenorum, Syrie.

aQ JU-

E 5

[F-PO'

38

&t Co ) E3&

A Julio Cef. beneficiis aucta

-q

lonia facia.

" .fubjndc etiam Co

706

vel

795

O

AAOAIKEQN. IIPOZ. AIBANQ.,

Laodicenorum ad Libanum.

TE

Coelefyrie.

ä;

442

Harduinus Laodicenos Libani eosdem facit cum Julien

-

fibus, & Syriace Laodicee folum tribuit numos

jnícriptos AAOAIK. TON. IIPOX. GAAAXZAN.

TO

Idem

Laodicenis Coelefyrie in Chronol. Vet. Teftament.

etiam Augufílanam eram tribuit,

723

C

AAOAIKEIA vel AAOAIKEON, Laodicea. — Cariee, inPhry-

gie confiniis.

i

reftituta.

Vido Antiocho, Afie uxbþs libcrtat

$65

PAD

AETKAAIQN. Leuscadiorum. G KAATAIEON.

Qui etiam

dicuntur C/asdjez/es in Coclefyria ;

ufi funt era

PAD|

Auguítana a Gordiano incipiendo.

723

Usque ad Gordianum vero alia , a Claudio

Aug., in ipfos benefico.

8ot

PAM

vel ex mente Harduini ab anno X. Claudii.

PAQ

803

PAQ

ATA. KOIN. Lydorum. Commune.

JEra a nobis eruta e

numo M. Aurelii.

Eft vetuftiffime ere-Perfice in-

ftauratio , a divifione Imperii Perfici per Darium. 2353

DC

MAKEAONQON. KOINON. Ceommuze Macedonum.

Á pugna

Pharfalica.

70

*

MOYEATON. Cognomine AAPIANON. Zadrianorum Mo-

p/eatorum.

Cilicia.

Pompejus Piratis deletis 22.

Cilicie urbes inftaurat.

696

C

NEAIIOAIZ. EAMAPEIAZ. Cognomine $AAOTIA, F/avia

!

N. eapalis Samarise,

Subinde etiam

:

NEAPOL. Flaviorum era.

.COL. SERG.

825

NEOKAIZAPEIZ, & NEOKAIC. MHTPO. Aeecefarienfes, C

CH

Neocafarea . Metropolis.

Ponti Polemoniaci.

Po-

lemo Rex Neroni cedit Regnum : Neocafarca fit

Metropolis.

Vaillant.

815

Har-

883 C o 0 38

39

Harduinus e numo M. Aurelii deducit, eram -

06

non coepiffe, nifi

817

Vos

OPOQZIEON. Ortbofienfium. Phoenices. Seleucidarum — 442

HEAAAION. Pellezfíum. & nobis primum ex numo hujus

42

Pelle, que in Decapolitana Syrie fita erat, pro-

pofita eft era, que Pompejana eft.

69I

HOMIIEIOIHOAEITON, Pempejopolitarum, Cilicie. — Pide

686

Epiphania.

vel

687

. Phoenices.

2

COL. PTOLEMAIS. 'Co)ania Ptolemais.

Caefariana,

795

Notis.

706

ój

PABBAOGOAMHNON. Rhbabbatbamenorum. Syrie. Sub Domi-.

tiano auécta.

846

PABBAOMOMHNON. Rhabbatbmomenorum. — Arabie, vel

91I

723

Paleftine tertie, A Nerone beneficiis aucta.

PAMAOHNON. Rbamatbeuorum, Paleftine ; ut Afcalon.650

PADANEOTON. Rhapbaneotarum,

Syrie.

C«efariana.

795

Sox

07

PAOIA. R£apbia.

Paleftine. Harduinus Pewpejaza. 691

Noris, & Vaillan't. eram melius in

cipiunt an. 693

vel

: 697

j

PHCAINHCIQN. KOAQN, Cognomine CE€H. — Seprtimiano-

rum Rhefanenfrum Colonie. Mefopotamia.

Ob re-

miffum ab Hadriano tributum.

$85

6

Noris.

886

CAMOCATEQON. MHTPOH. Cognomine «9AA,

Flaviorum

06

Samofatenorum , Metropolis,. Commagenes.

A Ve-

fpafiano , inter an.

823

&

825

CEBACTH. IEP. AY. NATAPX, Sebaffe Sacra, propriis legibus

y

utens , Clafrca, Cilicie. Fit Archelai fedes, Eleufa

ente dicta.

circiter.

734

Nomen in honorem Augufti datum ab Arche-

Mj

lvao R.

ZEBA-

[at

4c

35 (02 89

ZEBAXTHNON. ZYPIAZ, Sebaffemorum Syrie. Olim Sama-

TDT

ria, ab Herode in honorem Auguíti ita compel.

lata, dum inftauraretur.

Vaillant.

Sed Harduinus.

729

727

XEAETKEON. IIEPIAZ, Seleucenffum im Pieria , tegione

Syria.

691

TX

' Ufi funt vero prius, usque ad Tiberium , 4ueu-

ffana era.

VIM

723

Norifius tertiam dat, a pace inter Antiochos,

,

Cyzicenum, & Grypum fratres.

645

ZIAQNIQN. $idosiorum. Phoenices, Ab Antiocho Cy-

0144

Ziceno «vsrovopiav,

64

j

vel 642. ex mente Harduini.

Sub Elagabalo

0440

eram Grecorum recepit.

4

42

Y

C.ILF.SINOPE. C»ezia Julia felix Sinope. Ponti Ga-

üM

latici.

A Lucullo libertate donata eft ; qua era

d

ufa eft füb Auguíto, & refümpfit fub Alexandro, &

«

reliquis, uti oftendemus in Appendicula.

68

Altera era a deducta Colonia per Jul.Cefarem. 705

In ZEolide.

CMAITON. Smaitarum.

CKHYION. Scepfiorum.

"uguflana.,

723 -

itque

Ponti Afiatici.

ferte.

817

Q0f 1

TIBEP. KAATA,

Tiberienfium Claudiauorum , íeu KAAT-

düse

AIO TIBEPIEXQN,

In Judea, vel Galilza.

Antea

Cheneret dicta,

Sub Tiberio inítaurata.

779

Il pu

Epoche initium in vere ftatuit Norifius.

&pif

TPAAAIANON, Zrallianorum. Carie, Antoninus Pius

k

collapfam reftituit.

Vaillant.

898

&Ig,

Ab anno fecundo Antonini Pii fupputat P.Har-

duinus.

tümne

892

M

TPAIIEZOTNTION. Zrapezuutiorum, Ponti Cappadocie.

QUà hi

ZEra a nobis primum deprehenfa in numoSeptimii

Severi. Pontus int Provincia Romana aNerone. $816

ter qU(

-

— vel

81$

fllbtra

& p.8o

]

Ilà g

TPI-

$83 Co 5 38

41

TPIHOAEITON.

Trzpal:tamm Phoenices.

Pompejanam

timum adhibet.

691

74j

deinde ab Augufíto eram Seleucidarum.

442

TT

Harduinus in Chronol. Vet. Teftam. etiam Ce-

farianam adfert.

795

i

TYPOT. IEPAX. MHTPOH. Zyri facre Metmpalzs

Phoeni-

cie.

Grecorum , íeu Seleucidarum.

2

72

VIMINACIVM. P 'M. S. COL.. Provincie Meofie fupe-

yioris Colonia Fiminacium.

Ab anno tertio Gor-

64

diani Pii , in Aprili.

993

QOIAAAEAQEON. KOIAHZ, ZYPIAZ, P/leade/pbmmm Ccle-

63I

óp

fpria.

QAAOTIOHOAEITON. . Flawa]mllmmm. Cilicie.

A Fla-

Mu

vio Vefpafiano condita, vel inftaurata.

8^

QAA. XAAKIAEQN. Flawarum Chalcidenfium.

In Chalci-

dene Syrie, Sub Flavio Domitiano Romanis ac-

ceffit.

845

M

70j

Cum plereque Epoche initium ab autumno ducant,

atque adeo anno Romano , quod a Kal. Januariis ccepit,

7À

07

non integre refpondeant; de hoc computo pauca monen-

dus eft tiro.

Primo: Si ere initium certo jam fciatur, & occurrat

TP

in numis numerus &re e. g. 8.

uae era fciatur aliunde

coepiffe autumno an. V. C. 798. tum adde 8. & erit 798 -

s

8— 806. anno V. C. cujus autumno exiit annus octavus

09

era.

Si velis addere 7—8-——1. habes an. 805. cujus au-

[

tumno ccepit annus octavus erae.

-.Secundo: Si ere initium nefcias, fcias autem ex alx-

9

qua numi nota, quoto anno Imperatoris, & confequen-

J

ter quoto V. C. anno ante autumnum is numus cufus fit ;

$16

fübtrahe numerum ere fignatum e. g. 8. ab anno ifto V.C.

uj

e. g. 806. & erit 806 — 8 — 798. anno V. C. cujus autumno

illa era coepit.

Si fübtrahas 8 — 1 — 7. habes 799 an.

L]

e

j

42

A oD GE

V. C. cujus autumno exiit annus primus &re,

Hec uno

do

&

obtutu in adjuncta tabella confpicies.

Tertio: Si era initium non dum fcias: nec numus,

Dio$

qui numerum annorum exhibet, indicet, .quo anno cu-

Had

fus fit ; intra tot annos imperii, quot annis ille numus

hup

convenire poteft , incerta interea flu&uabit epocha: nifi

ptun

intra fpatium illud , fubtra&ione di&a füupputatum, in-

Vl Cl

E

figne apud hiftoricos meliores quiddam occurrat, quod

fuadeat, lIrbis, aut Provincie , ab eo anno, eram effe

(utt

inchoatam. In fequente tabella anni ad libitum füumuntur.

anni

Inp

Annus

VC

Anno V.C, ZEre Uibis, aut Provincie,

*

L d

-

-

e

que |

798

Imus

poffe

799

m

m

Imus

Dd

e

II.

quo

üdno

8oo

-

L

II.

--

«

III

finitur

incipit

& Ap

8oI

-

L

III.

um

c€

IV.

T

in

i

af

802. autumno

à

IV.

L

a

VI

autumno

dDius

803

em

L

V.

VI.

C

804

L

-

VI.

VII.

Dotui

-

a

VII.

L

«

fignar

805

VIII.

806

u

À

VII.

m

L

IX.

fïabili

epocbarum

Exempla

Qua vero arte fimiles Epochae e numis certo compro-

A ET

erutne

bari, aut etiam erui queant ; uno & altero exemplo,

Silang

daruw.

e Norifio petito, infinuabo.

Epocham Seleucidarum ,

T. Hf

non in alium, atque didum V. C. annum 442. incidere

Silang

poffe, duo numifmata conficiunt ; alterum Hadriani ita

Dtimu

infcriptum : TPITIOAEITON. HKY. Tripolitanorsm , in Sytia,

téman

anno 428. alterum Antonini Caracalla : EMICON. KOAQ.

NIAC. HKà, Emifénorum Colonie anno j2f.

Ex priore Ha-

Dtobat

driani elicitur : Epocham Seleucidarum non potuiffe in-

cho-

259 (o0 0 SSB

43

Uno

choati ante annum V. C. 442.

Nam cum ex hiftoricis,

& hac ipía numeri magnitudine 428. conftet, Ttipolita-

i,

nos Epocha Seleucidarum ufos effe; illud etiam fciatur,

) QU-

Hadrianum imperium adiiffe a. V. C. 870. die undecima

1mus

Augufti: fi igitur ab 870. fübtrahas 428. pervenies ad coe-

ptum in autumno primum annum Seleucidarum a.442.ab

: giü

, in

V.C. ]Jam fi era Seleucidarum ftatuta fuiffet a.V.C. 441.

quod

annus Tripolitanorum. 428. coepiffet a. V. C. 868. in au-

tumno, & exiiffet anno 869. in autumno, a quo Greci

) effe

It

annum inchoant; Verum anno 869. Hadrianus nondum

Imperium adiit: non igitur in anteriorem annum , quam

Sed ne-

V. C. 442. Epocha Seleucidarum ftatui poteft.

ue in annum aliquem pofteriorem hanc eram removeri

poffe, di&us Caracalle numus oftendit, in quo Emifeni

o

L

(quos eti

am Seleucidarum era ufos conítat) annum $28.

adnotarunt.

Nam Catracallam occifum efle an. V. C. 970.

8. Aprilis, fatis certum habetur. Si igitur a. 970. fübdu-

cas $28. provenit primus annus Seleucidarum a. V. C. 442.

Quare fi era Seleucidarum inchoaretur ferius a. V. C. 443.

annus $28. Emifenorum, inchoaretur ab autumno anni

VO C' 970.

Caracalla jam in Aprili mortuo; quare non

potuiffet in Caracalle viventis numo annus 528. con-

fignari.

Alterum exemplum AGiacam eram ad an. V. C. 723.

ftabilit duobus Tiberii Numis. Prior horum ita habet:

A. EIII. ZIAANOT. ANTIOXEQN. EM. 4fgzo primo Tilerii, fub

)mpm

Silano, 4utiochenurum , anno 4y. Alter ita infcriptus eff:

mplo j

atuti »

T. EHl IAANOY. ZEAETKEON. ZM. 4fumo tertio Tiberii, fub

Silano, Seleucianorum , auno 47. Convenit porro , annum

ncldCfc

jatl [

primum Tiberii effe V. C. 768., a quo fubducendo 45.

Simili ratione alter nu-

rtemanet 723. Epocha Adiaca.

|yti

mus ,

yoAd

annum Tiberii tcrtium, & didam æram comf

re H

probat.

jije 10

F 2

Illud

cho

44

$89 (9) Bj

Illud etiam tironibus obfervandümeft : in grecis qui-

pet

busdam Cefarum, aut Auguftarum numifmatibus annum

Til

adícribi,non ejusdem Cefaris,aut Augufte, cujus imaginem

vid

es reprefentat; fed ab Augufti tum imperantis, aut etiam

du

jam demortui inito imperio numeratos annos fignari.

Id

Utb

quod ex eo obfervatur, quod numeri majores fere fint,

LX

quam ut illorum annis applicentur, quorum eri infculpti

[

funt ; fed didorum Auguftorum , Parentum, aut ado-

De

ptantium annis probe conveniant.

Ita in Titi numo

Dat

ETOTZ. H. 4220 £. ad Vefpafianum refertur.

Ín Commodo

du

KA, & KB. 4720 21, & 22. ad annos M. Aurclii pertinet: uti

du

& Fauítine numus cum a. 19. & 17.

Ipfius Marci Au-

lib

relii numifma. cum L. AOAEKATOT. 2720 duodecimo , An-

h7)

tonini Pii annos notat.

Ita Alexandri Severi Cef. nu-

tht

»

miíma L. E. 477» $. Elagabali Auguíti annum Imperii

exhibet : pariter Neroni adfignatos legimus annos Clau-

f0f

P

dii: Antonino Caracalle , Septimii Severi.

ord

zote in la-

Tevayorum

Latinis in numis anni TRIBVNIT. POTESTATIS.

lati

$iF A.

2Hif.

multum ad Imperatorum annos conftituendos habent

Io

momenti; cum continuato numerorum accremento ipfos

imperii annos comitentur.

ti

Et licet aliqui antea Tribuni-

lon

tiam poteftatem confecuti fuerint, quam Augufti fierent ;

u

ca res tamen facile Hiítoricorum etiam ope coordinatur.

du

Jure igitur Vaillantius, admodum optandum efle dicebat:

(

ut.numi omnes TRIB. POT. uniuscujusque Imperatoris

exhiberent.

Numeri geíti Confulatus plurimum huc fa-

ciunt ; ii prefertim, quibus juncti funt anni TRIB. POT.

Numifmata Colonie Viminacii, Sinopes, & Provincia

Dacie etiam füis annorum adnotationibus egtegie Chro-

nologiam juvant.

Viminacium anno tertio Gordiani Pii

Colonia facta, annos fuos usque ad tertium Valeriani ex-

hibet.

Quintus hujus Colonie annus, tam in numis

Gordiani tertii, quam Philippi Succefforis legitur; hinc

Ori

certo conficitur, Gordianum hoc, id eft, feptimo im-

perii

tili

85 o5 B3

45

qui-

perii anno nondum expleto,, e vita füblatum effe. — Vi-

hüm

minacii, Sinopes & Dacie numos novos in appendicula

m

vide.

Hadriani numifma , quod ejus anno Imperii quinto,

tiam

dum COS. IlI. notabatur, percufílum eft, egregie annum

ld

urbis condite illuftrat, ita infcriptum: ANNO. DCCC.

(int,

LXXIIII. NAT. VRB. P. CIRC. CON. Z£zzo octiugentefimo

ulpti

feptuagefimo quarto , natali urbis , populo circeufes coufituti.

ado.

Denique varie numerorum note, que& in monetis decli-

Umo

nàntis Imperii occurrunt, quid fibi velint ; cum resnon-

nodo

dum omnino liquida fit, nihil in hoc compendio afferen-

: uti

dum putavi.

Confüle P. Joszar S. J. laudatum ubique

| Àu-

libellum : La /Giemce des medailles &C. capite, feu introdu-

Àn

&ione undecima , ubi probabilem has notas exponendi me-

nu

thodum reperies.

ïpcrü

Hec, aliaque Chronologie fübfidia e numis petita,

Jlauj

non profane modo, fed facre etiam Hiftorie chronicum

ordinem plurimum promoverunt.

Sane Vaillantius fingu-

TIS

lati differtatione, & Norifius, in Epiftola ad Pagium, com-

;bcnt

monftrarunt , e numis Antiochenorum , & Herodis An-

iphs

tipe , annum Chrifti nati denique ftabiliri poffe. Sed hec

buni

longiora funt, quam ut ifthic locum inveniant. - Atque

bt

ego e confragofis, ac impeditis Chronologie aviis, jam

dudum eíft, cum tironem. ad amceniora, planaque Geo-

jatur.

"

ebat:

itoris

graphiæ deducere defidero.

[ fa-

Carur V.

0T

incí

| Geograpbie F'eteris emolumenta ex RUmis.

2!

w

hto

ji Pi

D geographicam notitiam cum utilitate compa

tan-Geosrapbe

dam, hec fere fünt, que rede perfpedta plur

i- fcienda.

pi ex-

À

mum habent momenti: Locorum Nomina , Situs;

lur.nis

hint

Origo , Conditores , & Viri illuftres, Status Politicus, Fer-

us.

tilitas, Vc[*ri;us incolarum , & Arma, Religiones, & Rit

p i

3

er-

Pc[ll

46

$69 (o0 ) GE

Ubertim hec omnia prifco in ere fuppetunt; verum le-

"m

tiffime fegetis fpicas tantum ali

quas hic carpere præfixg

bem

brevitas indulget.

Nomina

Ingentem nominum copiam , quibus olim urbes com-

Anti

Urbium.

MT

pellate fünt, numifmatum ope erutam, & emendatam

AA0

effe, dubitabit nemo, qui vel a longe aliquid de Goltzii,

timl

Parute , Norifii, Vaillantii , Harduini,

& Begeri operi-

tüf,

bus audierit.

Harduinus certe, folius Antonini Caracallee

Ly

numos profert, diverfis omnes locorum nominibus infi-

fit

gnes, oCtoginta aliquot füpra centum ; quantam in aliis

TC

Imperatoribus copiam, apud alios etiam Antiquarios in-

NIl

venire licebit? Horum inftrumentorum utilitatem multo

datt

ante jam agnovit Abrahamus Ortelius, Geographie re-

Den

nafcentis Pater , qui ad eruenda e tenebris urbium no-

Dion

mina, numifmatum fübíidio ufus eft.

Cellarii de Antiqua

pett

Geographia

eruditum opus, neque tantas au&ori laudes,

C0,

neque tantam utilitatem literatis attuliíffet

r.

; nifi numis ve-

jed

Sus.

teribus conftabilita illic plurima legerentu

Situm porro urbium,

cum omnium perfpectum ha-

Gat

bere multum intereft

; tum earum preter ceteras, qua

flv

eodem nomine compe

llate, e fitus diverfitate difcerni de-

Dür

bent.

llluftre hujus rei exemplum e numis urbium ab

bet

Harduino colledis proferam. ' Antiochie nomen, fcimus,

urbes complures accepiffe : eas ita adnotato fitu numi-

fcr

unt.

qui

fmata curate diftingu

ANTIOXEON. MAIANAPOC. 21z-

MO

Hochenorum , Meander.

In Caria fitam effe hanc Antio-

quá

chiam, notiflimus Carie fluvius Meazder indicat, qui in

(

numo, eleganti ponte conftratus, exprimitur. In alio ita:

ANTIOXEON. IIPOZ,

Diun

& quia illic Taur

ETGPATHN. 2futiochenorum ad Eupbraten.

teg

i montis pedem Euphrates alluit 5. fic

etiam habetur:

ANTIOXEQN TQN. EII. TATPOT. Zfutioche-

, pta

Utf

porum, qui ad Taurum funt.

Urbem hanc in Commagene

locat Srzsruanuus:

Avciox E ET vQ9 TaUpp & Koupaynn. ddntios

chia ad Taurum ,

alia

i2 Commagene, lterum ANTIOX, II, CAP

9N

.V

M

859 (o0 5 G3E

47

le.

Avnuóxüa "oU Xesev. 4fntiocbia ad Sarum , Cappadocie ur-

tefia

bem fe prodit, ad Sarum, Cappadocie flumen, pofitam.

Cótn

Antiochia Syrie, AMerrepelis pre fe fert titulum: THC.

MHTPOIIOAEQC. aut fic difcernitur: ANTIOXEON. TON IIPOC.

atam

AAONHN. Zfntiochbenorum ad. Dapbnen.

Daphne, celeber-

Jtzi,

rimum füburbium, & lucus hujus Antiochie appellaba-

)peti-

tur, ubi fana Apollinis, & Diane. Sraaso L. z.& Sozov.

calle

L. j. C. 1. Edeffa nota Syrie urbs, olim Antiochia no-

. infi

minata eft. Enejus difcrimen ab aliis: ANTIOXEON. TON.

aliis

IIPOX. KAAAIPOHN. Zfatiochenorum ad Callirbien,

Audi Pr-

081f

x1IUM £. 5. efrabia (latius fumpta?) Pabez Edef/am , que quon-

multo

dam 44ntiochia dicebatur ; Callirbóen a fonte nominatam.

£ It

Denique Antiochia Pifidie, tefte citato Plinio , Ce/aree

] n0-

