Ff35a_qt
author: Fröhlich, Erasmus

M

EM

"x

—

AEBN

m

g

"

u€—— — —

"

P

-

ii

AR eu.

————— À o C P RR

Pt

$a.

M

n

e

5

f

fs

—

-

:

.

p

:

LE

TA

d

ww

--

od

u

Eu

d

P

u

M

ii

FT

x

z

vt

t

d

E

*

-

.M

T

w :

-u

x

x

uY

A

i

x

P iar

x

"

o

.u

E

ATE

-

H

P

PU

CA

Ms

-

ais

-

AE

r

uv

m()L

D.

n

n

C EE

..4,

$s

m

OAT

A iued

G

p

A

m

M m

n

83

v

n

a

£

z

AW

o

od

s

s

2

25

d

.

Wi

-

A.

o

"

s

:

Vr

A ia

N

3

ER

Es

7

t

TM

rE

-

r

D

d

?

j

C

n

um

s

TU s Y

od

o

d

i$

As

de

u

od

^

d

P

d

^

x

s

As

A

,

L.

x

i

*

2

2

"

OUK

o

*

x

YU

PUL

p

At

v

Zs

TE

o

d

s.

A

"

d

s

ia

t

r

Y

u

:

M

AK

n

d

M

E

ERN

k

^

"

T

Mu

z

5

E

U

2

AR

»£

s

péex

.

"

w

Ys

U

LX uERIN

.,4W

D

x

p

d

d ia

P M

T

:

-

um

$*

m

:

*

275

—

x

at

u

o

EE

Es

*

i

cet

du

&i

z

z

2

Va

P

La

CT

at

Jipfoeuo iem( Ro E I E

ET

L R LA

"

Socnent

EM

hi

u

z

Em

o

».

2

2

E

du

u.u

v

EE

— (

dem m PA O ADADADCPAECwp A(A — Ó— n

i

N12«5102359851 021

LELLEUELEDERUE TT

UB Tübingen

u

P d

EM Eu

A

—

Rs

m

..»«,U«v

$ass

p

]

(

H

[ Dif

. A

J

lV.T

|

--——.N.*.

Sunptib

—

ERASMI FR(ELICH

SOCIETATIS JESU

"UuATYduDSeS

ENTA

INA

IN RE

NUMARIA VETERE

I. Differtatio Compendiaria de Utilitate Rei

Numarie Veteris.

IT. Appendicula ad Numos Coloniarum Roma-

narum , a cl. Vaillantio editos.

III. Appendlcula ad Numos Urbium, Grece

loquentium ,

füb Auguftis percuf

fos, & a laudato Vaillantio vuleatos.

IV. Diiïertatlo de Numis, Monetariorum Ve-

terum culpa, vitiofis.

ir** 3

94 ï' V

ï; 1,

EDITIO ALTERA ?

ï

t

y*

Ab Auore. recogiiita.

ä.fï '*'

u

Multis locis, Numisque locupletata

OSKSHNSS

—

VIENNJE AUSTRIA,

|

Sumptibus LEOPOLDI JOANNI KALIWODA , Aule Impcriais T ypowraphï

Auno Salutis. MDCCLII

u v VM

VWWT W

l

-ui U

80

i

WVU

PAX

E

(s

5'4,

X

que füff

àd poftre

TANC

Itl , bor

DCtitj,

Qenfi ben

&COfater

üittitm

l'Ominant

Ài

ter aüQlo

Ihperii l

Cam

Düty

Ínat

TC p

d "

B5 (o) 9

r

:

ERE M

l

doodosdeco

1

;aäïF82;g; A;J -:- ;Ja -

! "' : m þ.

j

PiQas x'

p

—.—;.

A & a un

— m

1

t.g*f ' , ) g

c rK

, .

'3—&';.-

*—l.þ

3

i

a epapapapapapapapameacq aof aR

B. u-

oeo s

A IQ

D

CF-

j »4

AD

LEC

TORE M.

d .

v s

p 3-

97X

x

(*

Entamina hæc ut- füccifivis horis

d

.)

as

confcriberem , ac publicz luci, tribus de-

»*

a.

inceps Libeilis, committere auderem , ani-

G

mos mihi, & fümptus

rimtim, iterum-

que fuffecit R. P. LUDOVICUS DEBIEL cSoc. ]esu :

ad poftremum Tentamen idem contulit R. P. SEBA-

STIANUS KAYSER , ex eadem Socictate , ambo

Viri, bonarum literarum amantes perinde, acegregic

periti. Hi, dum in Antiquiffima Academia Vien-

nenfi bene meritos Difcipulos Philofophica lauro con-

decorarent ; Libellos iítos llluftriffimorum, & Peril-

luftrium Neo- Magiftrorum, & Baccalaureorum, uti

nominant , honoribus infcribendos curaverunt.

Ad alteram hanc editionem adornandam, prz-

ter auctoritatem , & fubfidia corum, quorum nutus

imperii loco habco, atque Amicorum cohortationes ,

id ctiam me adduxit : haud pauca interea temporis

numifmata antiqua Granclliano Cimelio accefílifle ,

tem-

Grxca przcipue, qux

j incrcmcmo non con

DCl

(

:

& Co»hng

fiendo am

plificarc, & adiuvare hxc mea Tentamina

qu

qufcnt. |

T0l

fur

—. Cimelium i&lu'd; c"uj'us numifimata , xri incifa;

En

exhibeo, diuturnis curis, ac pertinaci induftria con-

uifivit R.P. CAROLUS GRANELLI e Soc.

Qu

JEsu.

0b

AMALLUE. AUG. a Sacris Confeffionibus ; idemque

Tün

ampliffima illa, qua pollet, eruditione, ac profunda

z

doctrina, acerrimoque

judicio, collectos ab fe, per-

fer

fpectosque numos pulcerrimum in ordinem digeffit.

TO

Viro huic non modo numos ipfos, benigne exhibi-

YÀ

tos, & fuggefta identidem przclara monita; fed ipfam

pti

in Re NumariaVetere inftitutionem me maximam par-

tem dcbcrc , lubens merito profiteor.

addi

-Dlifï'c.rtationem Compendiariam de Utilitate Rei

t10 |

Numarix Vecteris, quz primum Tentamen efficit,

Qu

idcirco confcripferam ; quod fcirem effe homincs , qui

tnt

crederent: numorum veterum cognitionem, ad eru-

LA

ditam oblectationem potius, quam ad infignem ali-

atq1

quam in Re Literaria utilitatem pertinere; de quibus

tCamen

hi

olliceri mihi vix poteram : fore a

»

liquando,

ling

ut Eruditiffimi SPANHEMII librum celeberrimum,

fed prolixum, de U(u, ac Prxítantia Numifímatum

füm

mul

Antiquorum confcriptum , ftudiofe perlegerent, at.

Qir

que ita deni

que «quiorem hac de re ferre fcntcntiam

Opel

difccr:nt.

CIhal

Novi vix quidquam, h'ic. certe , prolatum fuit,

quod

2-

BRCO BÉ

nl

q

uod quidem . tale Lectori, in Antiquariorum Libris

nonni

hil verfato, videri poffit; Tironum quippe hxc

funt ftimulo, & utilitati confcripta.

Eadem fortaffis

i,

Jl

Eruditis quoque haud ingrata propterca accident ;

Mi

quod in opella hac, uno velut obtutu, fiftere fibi

ob oculos, & revocare in memoriam ea poffint , quo-

]u

rum, quia magno labore fuit comparata notitia, dul-

nda

ce eít meminifle. Pleraque omnia, quibus hxc Dif-

pCf

fertatio conítat , fateor , me Viris Doctiffimis , AN-

ffit

TONIO AUGUSTINO , NORISIO, SPANHEMIO,

Ibi«

V AILLANTIO, HARDUINO, JOBERTO in acce-

am

af

ptis referre oportere.

]n hac altera editione, przter minora quxdam

additamenta , Chronologica acceffione hxc Differta-

Rel

tio facta eft locupletior : /Eras quippe prope omnes,

Urbium veteribus numis hac-

[le,

quz in Regionum, &

, qm

tenus lectz , & intellectz fünt, ex NORISIO, V AIL-

en

LANTIO, HARDUINO, & numis noftris collectas,

y all

atque inter fe collatas, qua

m potui, commodiíTimo

XiDus

ifthic compendio

ropofui. Erunt fortaffe, qui ad

ndos

fingula hujus. Di

i

C

rtationis capita appofitos numo-

rum iconifmos defiderent. Verum , quoniam bene

ium ,

leri ex utraque Appendicula poffent, &

ycum

multa fuP

d

^ at

extarent 1

genus iconifmi in aliorum libris; nolebam

juam

opelle mex ptetium novum numis non novis cone

eiliare.

] fult,

iTcntamcn -altcrum

dcfinitur Appendicula :gd

: d

2

P

BiCoone

Numos Coloniatum Roma

narum , a CL. VAILLA N.

m

TIO editos.

Appendicule hu

jus-prior editio quin-

f

quaginta, hzc nova, denis

lures, Coloniarum nu-

Ut

mos exhibet : quos inter

funt nonnulli egregia rari-

KC

tate pretiofi, & ma

jore coníideratione digni.

Ejus-

fü

modi ífunt:

Neronis , cu

^

alii ejusdem Urbis : ]ul

m Octavia, Sinopenfis, &

ix Aquiliz bini: Cornelii Gal.-

lieni, & Claudii Gothici fin

guli Antiocheni: Philippi

Q

Patris Boftrenfis , in

uo AOYCAPIA. CGaallieni Iconien-

|

lo

fis , cujus urbis nu

j

a apud VAILLANTIUM men-

Q

tio : duo Viminacienfes numi,

averfz partis typis, hac-

tenus non prolatis, & Dacici totidem , ejufcemodi an-

tiai

norum notis infignes.

QUs

Maximini , & Maximi finguli

Antiocheni, alii

que, quorum raritatem , ac pretium

us

Eruditus Lector

agnofícet.

Til

Singulornum numorum utraque facies, xri án-

cifa , adjungitur: in quibus, aliisque numorum iconi-

M

Ímis exhibendis , fateor , plus fidei, ne quis in epigra-

Ye

phen, aut in figuram error irreper

et, qui Rei Anti-

quarix obelífet

mu

; quam clegantix eífe datum.

n

In tertio Tentamine, qu

od eft Appendicula ad

numos Auguítorum, ab urbibus, Grzce lo

quenti-

bus, cufos, & alaudato VAILLANTIO vu

NI

lgatos ,

für

plura producuntur

; c numis veteribus hactenus, quod

r

Íciam , non detecta. Appendiculx liuic, qui primum

een

numis quinquaginta füpra ducentos conítabat, fatis

lt

amplz interea temporis , ut.pro unico., privatoque Ci-

melio,

$C o)NS.

N

melio, opes acceíTere, quibus numismatum numerus, .

zin-

fi Auctarium, fub finem adiectum, computem , ultra

lu-

tercentefimum , ac tricefimum excrevit. Singulorum

tl«

iconifmi, quos aliqua varictas diftinguit, expofitioni

u$«

funt Pl'æfiXio

. Videor mihi

C

jal-

tiofis hifce Antiquitatis reli-

quiis nonnulla erui

n

quz ad Hiítoriam , Chrono-

»

jf

logiam , Geographiam veterem, Mythologiam, totius-

Cn

que Rei Numariz Veteris cognitionem illuítrandam,

laC-

& provehendam aliquid momenti habcant. Ex his

a.

namque proferuntur Urbium Nomina, & Magifítra-

guh

tus , Épochz , &Situs, varixque poíticx numorum par-

tis Infcriptiones, &Figurz: qualia apud VAILLAN-

ium

TIUM, & alios fortaíffe Antiquarios fruftra quzras.

T

Ultimum denique Tentamen, nunc aliquod lo-

- o«

cis, & exemplis auctum, in Numos , Monctariorum

Veterum culpa, vitiofos inquirit : atque illa potiffi-

!gï&

uz turbarum aliquid invcherc

|ntl

mum vitia expendit,

in Rem Literariam poílent,

d

j d

Eft vero hiec materia haud levis in Re Antiqua-

entl«

ria, & Hiítorica momenti ; qua caveri poffit: ne qux

1608 4

funt reapfe vitia, & Monctariorum errata , aíluman-

tur in Hiítoriz, & Chronologix inftaurandz, refin-

Ug

um

gendzque inítrumenta.

Neque Auctorem quen-

fat!s

uam mihi quidem videre licuit, qui hac de re ex pro-

í

C

y Ü

.

carptim , & velut aliud

yelid s

(Io gcrip(i[ï'ct: paucos , qui,

agen-

$u (o)88

j

agentés , dé vitiofis elusmodx veterum 1 numis mentio-

nem mrccxfï'cnt.

:

Si quando ab aIus Vms Doctiffimis feorfnm fen-

tire me coégit veritatis amor; id feci ea, qua me ad-

verfus tales Viros uti decuit, modeftia, obfcrvantxa,

atque honorifica compellatione: quorum nempe ego

Eruditionem, & xlluüna in Rem Lxccrarmm mcrlta al-

tum fufpxclam.

. Ego vero fi quid peccavi, atque utinam raro!

non animo malo, aut altercandi libidine (qux duo a

me procul arcere &udco) fed eruditionis, ac tempo-

De

tis defectu , benigne aut mone , aut indulge, Erudite

Lector! ubi porro, quod non difpliceat , quodquc

non inutile ad Rem Literariam putes, iíthic forte ali-

uantulum repereris; una mecum DEO Optimo-

Mammo, bonorum omnium Fonti, grates ,

1

laudcsquc pcrfolve ; & Vale.-

Q

— À

*e,

e9u-

Que

.'0

N

( l

j

—

Lj

E

D

&Di

E

J AE

-NQ&

tinel

lls

ï

ä(

PAU

dica

OEU

2

fett

fatu

ï

Düm

üm

alior

Qüe

DIS-

$29 C o ) GS$

$R5

3X5

OR DI D

CXDORDCRDQRD

GRDGRDGRD OR XO

CROCRO

CRS

C"öc'ï;

EOK G D

l

Ea

1

g(a M-

E

p

"

$

"P

EL

con

x

(;f[] Givc U

UX Ro

II

s

-^

GY.X

(

a

.;&)

GG GE GX» o ao x G C GD

GE

j

Id

DISSERTATIO -

tR

Q0

l-

UTILITATE REI

NUMARLE VETERIS.

CaAPur L.

u

pe

De Numorum Veterum Ordine, €9 Utz'lz'fatev

di

[

ad Hz' Or2ATRA

Tj

quc

53

Y

"s

3i

; Uimos veteres in quinque ordines 'difpefcunt Quinque

Numorupms

li

?i

À

vetuftatis periti.

Primus Regum numos

0r dines.

E

comple&itur:Macedonie,Syrie, /Egypti,

À VeRSDMA

ENISD

vä

Ponti, & aliorum.

Alter Urbium, five

PENEN

NU

:'f*

N

fui juris fuerint, five Regibus, aut Augu-

ao a ATT

r aT rE

L

£ »

ftis fubjectee.

Tertius numifmata exhibet,

q

ua Confi

aria

vocant; quod ea etiam tempora compre-

hendant, quibus Confules Rempublicam Romanam ob-

tinebant.

Re&ius tamen hec familiarum Romanarum

dicas , ad quarum feriem illuffrandam plurimum con-

ferunt.

Quarta claflis ex Auguítorum , Auguftarum, Ca-

farum, & qui illos affinitate, aut fanguine attingerent ,

numis conficitur.

Quinta . denique eff Heroum, Heroi-

dum, Deorum, Dearumque, Conditorum ürbis," atque

aliorum , qui arte quapiam, aut metitis in patriam incla-

ruerunt. Quanquam numi ifti referri ctiam ad Reg

um;

Ur-

I*

2

Ac) oD GE

Utbium, aut Auguftorum ordinem poffint; fi alteram me-

Jiati

talli faciem fpectes.

Utrimque enim fignata fünt numi-

Drn

Ífmata; quorum facies /4ver/a ea dicitur, qua caput,

eran

[tali

feu effigiem Regis, Augufti, Deive, aut illud denique

oftendit, cujus feriem conftituere tibi eft in animo.

Al-

fiuim

m

tera Zfver/a appellatur, in qua rerum, cum laude ge-

ftarum, atque alia fefe fymboia offerunt.

Utl

Metalli od«

Metalli genus quod attinet, numi Regum, Urbium,

Yietas,

qüo

Deorum enei fünt fere , aut argentei: ex auro paucos re-

figu

perias, preterquam, qui ad Macedonie Reges pertinent,

ftor

& nonnullos alios.

Confülares argento plurimi nitent :

&C ]

auro effulgent pauciores: ere Aífes, atque Afífis partes

4de

rigent, & alii fubinde, Moncetariorum nominibus infignes.

Qu

li

Auguftorum numifmata auri , argenti , eris vim immenfam

Tand

conficiunt. Superfünt etiam numi vilioris metalli, quos

fáte

argenti pellicula, feu cru(ta tenuiffima,. artificum inge-

nütit

niofa fraus obduxit; hos Suwberatos , Pelliculatos, aut Jn-

eruflatos dicas. —Serratos porro argenteos vocant, quorum

hic y

omnis circum limbus quafíi ferra incifus eít, feu fraudis

Düm

pelliculatorum detegende cauía, feu potius ornatus ;

dida

quando & &eneos quosdam Syriacos fimili incifüra denti-

& Hi

culatos tenemus.

Rurfüm &eneos.alios argento tinxere

n Ph

duntaxat, mezalizas nunc cum Italis nominant: id ge-

àd fo

nus numi poft Gallienum frequentes.

AEris preterea fla-

COmp

vefcentis alios, alios rubro, quo Cyptium es folet, co-

Quin .

lore videas, mixti metalli alios, quod Corinthiaci eris-

Qque f

genus quoddam videri poffet.

Olim demum e ferro,

Qurig

plumbo, corio, atque aliis e rebus monetas confeGaas Ie-

]. ritiae

Modali v

imus ; earum tamen, fi qua fuperat, rara avis eft.

1 De;

Modulum, feu molem numorum fi

iv

fpe&es, magni,

Tem

mediocres, parvi fecernuntur.

Romanorum numi aurei,

tj i

ac argentei parvi fere occurrunt : Greci, qui Regum, &

Urbium funt, magni etiam , & craffiufculi.

ZEneorum

t Ó^

LELUP

ex omni modulo copia eft , quantam vix credas. . Pecu-

liaris

QUi f

;ï

&äCODää

3

N

liatis item moduli, feu maxima numifmata non pauca,

I

Principum , ac eruditorum gaze oftentant. Miflilia hec

t,

erant, non monete currentis genus : Medag/iezi dicuntut

ique

Italis.

Ex his &enea fatis multa producuntur; minori

Àl-

numero aurea, & argentea itidem comparent: Regum ta-

Ma-

S

men, ac Urbium ex argento fatis frequentia funt.

jorum numifmatum genus aliud coszerziatos compellant ;

ütt,

quod eorum ora latior, tornatili velut limbo emineat,

; [*

figure tamen medie humili fint coelatura. — Tertio Augu-

«t

ftorum feculo, circa Gallieni tempora numorum decor,

ent

ac modulus cum Imperii majeftate imminui coepit; atque

iL5

adeo numorum moles non ad füperiorum feculorum mo-

nes,

dulum exigenda, fed ifti temporum iniquitati contempce-

Yam

randa eft.

De Ordine Numorum, in quem ob typum;

materiam , & modulum digeruntur , ad previam tironum

qUOS

nótitiam tantum.

n

t It

De Numorum veterum utilitate ad Hiftoriam , dum 2»»

de folis omnino "* -

jrum

hic univerfe aliqua perfttingam , ea nolim,

Jfnt Hiflo-

judis

numis , aut de pauculis, atque obiter infpecdtis, a me

rie.

KU5 4

di&a quisquam exiftimet. Mutuas enim fibi operas numi

efiti»

& Hifteriarum fcriptores preeftant.

Deinde, quomodo

t

in Phyficis, & Mathematicis una, & altera obfervatio

ad formandum continuo fyítema non eft fatis; ita numos

dge

; flt-

complures, ac probate vetuftatis curate contemplari,

COs

quin & numum fi&pe e multis unum noffe necefle eít , at-

gti$

que fic demum Hiftorie füppetias venire. Anfelmum Dan-

rf0,

durium audiamus, virum ab Hiftorie , & antiquitatis pe.

ritia celebrem.

35 l&

Ita habet pre/faz. tom. I.pumifmat, Imperat.

a Decio ad Paleol. Movebat fcilicet (ad eam numorum fe-

lagni,

riem colligendam) 4«ed plurima in borum Cefarum numis

infonita erauz, quorum ratio percipi non poterat , nifi inter

aurey

m;&

fe & cum uguflorum numis compararentur z. velati , quod

in Con[lautii numis villoria Sarmatica commendaretur Gc.

orurm

um omuiumn numnifmnatt con«

pe

ireéiia-

quæ facile intelligebant, qui bor

z

liari

4

Aeo o ER

—

ve

treifiaverant ; alii ne conjeéiura guidem conþgæi paterkut.

ReGo igitur numorum veterum ufü, Hiftoricos fcriptores

H

def

tendo.

illuftrari, conciliari , fuppleri, atque emendari pofle con-

72

Compen-

Spiffurs illud Fravir Vosisci di&um eft , i areliane :

"

Jantmr nnte

mis Hifla-

Nemiuem fcriptorum, guantum ad . Hifloriam pertiuet , mon

Ix

TitOrun

aliquid effe mentitum. Aft illud verum, fed acerbum eft;

defecins.

ïfff

fcriptores optimos magiiam partem aut omnino non , aut

üti

mutilos, & lacunis intermiffos ad nos perveniffe; aliorum

ni

::

opera, fcribarum mendis obfita, vix medicam manum ad-

vt

mittere: hos ofcitantia, illos materie humilitate , alios

Tul

privatis affedionibus labi potuiffe ; quin & fzpe lapfos

&IC

fuifle, in aperto eft, qui tot inter fe pugnantia adferant.

g

Malo huic mederi in primis numi veteres poffunt. Nam

hiti

quod ad ubertatem , ac magnitudinem rerum bello, ac

5

fiot

pace geftarum fpectat; in tot variorum numifmatum acer-

tetü

vis, que& a tot Regibus, Urbibus, Populis, a gente Or-

fiam

bis Domina percuffa (int, ultra dubitare, nugarieft, Au-

üni

Coritas porro, ac veritas ea conftat, cui nec ofcitantia,

tie

nec ignoratio, aut memorie lapíus offecerit.

Signata

|

0fte

quippe fuerant publica au&oritate, & Senatus Confülto:

fignata eodem, quo res gefte fünt, tempore: fignata fin-

gulari cum induftria , quam admirandus artificum labor

plerumque ipfe teftatam facit.

Neque vero, privato af-

lj

fe&u vitiatam hic geftorum veritatem fuiffe, credibile eft ;

ne de tam recentis

orbis rideret.

; publicique mendacii impudentia totus

Veterum

Q9* recen-

Hec talia cum fecum reputaret R. P. Joaxxzs Haa-

tioru fey, DUINUS S. J. iv Chronologia Vet. Teft. ita fctibere non dubita-

fus.

vit: Zfdjicimus fübinde veteres numos , quorum teflimonio af-

&

erri bumanum certius nullum poteff.— Idem veteribus fenfus

" fuit. Livius ipfe Lib. z. C. 2o. & Porvasius L. 5. C. ;. dubiisin

indi;

&mI

rebus, ad antiquas infcriptiones ( quibus utique plene

etit

*fünt vetecum monete) fe confugiffe conteftantur. Numos

Mj 1

vete-

5

3 Coo 838

R

veteres adhibuit Anuiawus /m Periplo maris rubri ; ut Ve-

[

rum erueret: utrum Barygazis à

d Gangem usque Alexan-

,

Jl«

Ita habet: A

QV éu usxgi vv £ Baguya du

der M. penetrarit.

eraAeua] Wgoxwgä'm 360576

P yeæ',u,uaaw &A ÀmviKoic &yzszaga'y,wävau.

i

ETic)ua TUV [LET. A'Aääowä*gav QsCaciAs

UxàTGV ATOAAOQUTH; d) Msmlvägx.

in

n

Ex quo , ad bac usque tempora,

Barygazis antique Drachma

&Q

reperiuntur , Greacis iufculpta

literis , cuma iufiguibus Zfpollo-

andri ebitum illic regna-

t

deéti, &* Menandri , qui poft. Alex

üt

yunt,

Mitto jam veteres; quan

do noftra etiam etate

Ecclefiaftica nominis,

non defue-

j

viti, primi in Hiftoria

liog

runt, qui antiquis e nu

mis lucem, ac pondus fuis fcriptis

0s

arcefferent.

Pretereo nunc a

lios; fatis meam in rem ar-

Int.

gumenti haben

t ea, qu& incomparabilis Cardinalis Daro-

íam

nius in Annalibus ;

& in criticis ad eosdem animadver-

Hiftorie fubíidia e numis ve-

E

fionibus do&iffimus Pagius

cet-

terum non parce petierunt.

Quid emolumenti ad Hifto-

ferre poflint; aliquid hadtenus

Ote

riam antiqua numiímata con

Àü

univeríe indicatum eít: dein

ceps quid ad Romane hifto-

rie utilitatem proprie e numis proveniat, bina capita

i,

1afa

oftendent.

"

fit«

Carur Il.

bot

eu Familiarum Ro-

)d

Numorum Con[ulariutm ,

el

;

mauarum, ad Romanam FHiftoriam Utilitas.

Qtus

Omana inter numiímata

vetuftifima habemus ex n 4fi &

ejus partt-

Tullio Rege; tefte Priu10 L. 27.

bus.

dT

ere, quod, Setvio

bitt-

R

fignari ccepit.

Zs dicebatur libralis primum ex

erenumus, cujus nota

I vel Q cernitur: eaunam libram

jo 4j*

Zs duodecim unciis conftabat;

hinc /émis, feu

nfüs

indicat.

femi-as, fex uncias appendebat.

Triens íeu 1 affis, numus

jisit

vero feu £ aífis, qui

jeng

erat quatuor unciarum : Quadrazs

& Terunc

ius di&useft. Sextans

'umOS

tres- uncias equaret ; unde

Á 3

eni-

u

6

äæ(ovïää

denique, numus, qui duas uncias feu z affis valeret. Igi-

tur trientis fignum QQQQ , quadrantisQQQ , fextan-

W

tis QO prifco in ere pofitum videmus.

AEneis hifce nu-

lo

mis primum pecudum forme impreffe funt, bovis, ovis,

f

equi, füis, & rote currus; quafi teftarentur primas opes,

fel

Af

& pecunie vim, pecora, & agrorum culturam fuiffe,

Bello primo Punico, propterinopiam, Asad fextantem

fl

imminutus eff, feu qui duas tantum uncias penderet,

hi

Hannibalis porro tempore uncialis numus pro affe erat,

mox lege Papiria femiunciales Affes faci.

Plura Haz-

C

puiuus de Re monzet. Vet. Rom,

Comparet in his deinde

K

monetis prora navis, qua Saturnus in Italiam vectus eft,

uf

Vi

item Caput Jani geminum : de his vide Ovipitiu z. Faff.

F.229. &c. tum in veteribus aliis Herculis clava , & ceftus:

rat

alibi caput pileatum, aut Mercurii, aut Vindicii, qui

Tri

Tarquinianam conjurationem detexit: alibi Delphinus

aur

Neptuno Sacer in ere exhibetur,

Singularis vetuftatis

füit

nuümum quinqueffem, feu quinque librarum, oblongum;

of

& bovis figura infignitum protulit iZ4/fr. S»AxurM1us £om;

pre

z. de preflantia C ufu num.ant. differt. 1, quem ipfe Parifiis in

Cotr

mufeo ad S. Genovefam vidiffe fe meminit.

It

Argentea

Argentum Rome fignatum eft quinque annis ante

92022 604.

geu:

primum bellum Punicum Q. Ogulnio, & C. Fabio Con.

ifthi

fulibus anno V. C. 485.

Fabii hujus numum Harduinus

j

habuit ita infcriptum: C. FABI. C. F. EX A. PV. Cajus

Fabius Cai filius : ex argento publico.

Argentei numi alii

guft

Denarii didi; quod decem aífes valerent: eorum nota X

"

vel 3€ decimum numerum denotat.

Alii OQ«sizarii, quia

tilog

quinque affibus eftimati, litera Q , vel numerali nota

V. fignati funt.

!&tth

Seffertius, quafi fefquitertius , numus di-

tat[o

citur, qui duos aíffes, cum femifle valet.

Hinc ita notae

er

tur HS, vel HS vel IIS, id eft: duo affes, & femis. Ob-

Otdin

fervatum illud eft: cum feftertia neutro genere efferun-

—

Dnilja

tur, totidem millia indicari ,, quot. numerus adjun&us

Vindi

Ino.

$62 Co 5 G2

y

l*

mónades continet; ut Quina feflertia , vel feftertium ;

Dum vero numerus adverbio

valent $000. feftertiorum. -

tu'

exprimitur; valet totidem centena millia.. Sic decies fe-

5

ftertium, conficit fümmam decies centenorum millium

ls,

fe(tertiorum ; cujus rei exemplum in Auguftorum numis

afferetur.

fe,

Reperiuntur etiam denarii note XVI. & qui-

narii VIIT. qui tunc temporis totidem aífibus, variato va-

J

lore, mutati funt.

.

t

Argentei numi primum capl

te galeato Rome , aut 4 er

iM

Caftore & Polluce in equis, ftella utriusque pileo immi- ^** p»

vde

nente, fignati funt ; deinde bigis item , aut quadrigis:

l,

unde /gati , & guadrigati nominantur: Piceriati, quibus

vidorie fimulacrum ineffet; Raz/7i vero apellati funt , qui

if

us;

ratem pre fe ferrent, quales etiam enei Quadrantes, &

Trientes vifuntur. Subinde moneta argentea , pariterque

qi

fiu$

aurea (que tertio decimo anno belli fecundi Punici, qui

fuit V. C. 547. percuffa eft) variarum rerum figuris, & Vi-

ts

Wt

rorum illuftrium nominibus, ac geftis fignate fulferunt ,

f

prefertim inclinante Republica; quo tempore, & eneos

51

complures Monetarii fuis nominibus infignivere , addito

muneris indicio IIIVIR. A. A. A. F. F. Zriumvir auro, ar-

n

geuto, ere flando, feriundo.

Paucula hec premonitum

n

ifthic tironem oportuit; qua& tamen ipíà haud exiguum

jam lumen ad Rei Romane notitiam affundunt,

us

Hiflerio-

ajüi

Hiftorie Romane , que ab exa&is Regibus ad Au-

grapbi nue

guítos pertinet, invenuíta profedto (ors eft; quippe cujus

mis fupple-

jlil

ri debent.

jX

ícriptores fere non novimus, ni(i aut deperditos, aut mu-

tilos. Moeíti infpicimus Livii, ac Dionis hiatus: arniífa,

ua

nota

Attici, Hygini, Meflale , Terentii Varronis , 6c commen-

tariorum illorum, quorum Grruus L. z. meminit, defi-

H dl«

otàr

deramus monumenta ; quando horum ope illuftrari, &

ordinata magis ferie texi Romana poffet hiftoria: tot fa-

Ob-

milie , tot virorum nomina , & fa&a egregia ab oblivione

'fun.

u re-

n&üs

Vindicari: Fafti denique Romani in meliorem forma

digi.

mo.

$

88 o5 85

digi.

Dolorem hunc magnam partem numifímata anti-

cài

fii

qua, que Familiarum Romanarum dicimus , mitigarunt ;

his enim multa virorum, ac familiarum nomina, geítos

p

Àl

magiftratus, & preclare patrata, memorie pofterorum

adferta, in acceptis referimus.

De nominibus primum,

tum de geftis magiftratibus, denique de fadis illuftribus

ptt

col

e numis aliqua perftringam.

Nowituum

Tria fere Romanis, nobili genere oriundis, fuiffe

CA

Romanit

r

ufitatorum

nomina confítat.

Primum Prenzomen , quod habet quid-

divifi,

dam affine illi, quod nos cum facro Baptifmate fortimur.

C

tür

Alterum zemez proprie didum, quod gentem , feu fami-

liam notat.

Tertium cogzomez, aut agzomen, quod va-

r

e,

ris ex eventibus, caufisque defümptum plures ejusdem

familie , eodem etiam prenomine ufos, diícerneret.

Cafl

Draeunni.

Prenomina cum alia multa e numis Familiarum con-

fin

i

difcimus, tum illa, qua familiis nonnullis erant propria;

»

atque adeo , ad ipfa eruenda nomina, facem praferre pof-

lii

füunt; quandoquidem nec omnia tria nomina, nec eo,

Mu

quomodo diximus, ordine in numis, librisque perpetuo

tot

tal

comparent,

Itaque e numis conftat: gentem Domitiam

ZEnobarborum fola prenomina CN. aut L, Czei. aut Lz-

ET

Gre

ciji ufürpaffe: 42uiliam, íeu A4ciliam pronomine AW/ Ma-

nii gavifam effe: Suipitiam , SER. Servii: Claudiam, feu

CTür

Clodiam AP. Appii : ZEmiliam gentem MAM. Mazmerci

f c

prenomen amaífe; quod poftremum etiam nominis loco

Que

deinde pofitum fuiffe ZEmiliorum numi oftendunt. Pre.

MA

nomen N. ANwmerius Fabie genti familiare fuit, cujus e

dcg

numo ita infcripto: N. FABI. PICTOR. Nzmerius Fabius

qe

Pitior.

Livz editiones L. 27. c. 47,'€? 5». corrigendas effe

&ent

monuit Spanhemius; ubi habetur, 9. Fabiss Picior , nam

Dloya

in antiquioribus exemplaribus, loco Q. legebatur M.; fed

Qon

enim N. ANwmerism & non Quwiniium vel Mareum | fcribi

la ln

oportere numus evincit; cum alium hoc tempore Fabium

LE

Pi&orem fingere non liceat. Id etiam numi nos monent:

M

ca.-

EUR

$83 (oD2 E.

9

t

eadem prenomina non raro ad filios, & nepotes tran-

ts

fiiffe: uti L. CAECILIVS. L. F. L. N. Lecius Cecilius Lucis

108

flius, Lucii mepos.

AP. CLAVDIVS. AP. F. AP. N.

Ifr

Aliaque his fimilia.

.

1

Cognomina, 1

gnota fere ante hac , ad quam familiam Go

JUS

pertineant, numifmata rurfüs commonítrant. Itain Ac-

coleja Familia Cognomen LARISCOLVS, in Canidia

ife.

CRASSVS, in Confidia PAETVS, detedafunt &c. Sola

id

etiam Cognomina nonnunquam in numis exprimuntur ;

r

ac tum ex aliis, ubi Famili&e nomen additur, dignofcun-

h

tur: ita TVRDVS ad Papiriam , BVRSIO ad Juliam,

Và

ACISCVLVS ad Valeriam gentem fpectare animadverfum

eft. Ipfo etiam fymbolo cognomina nonnunquam indi-

em

carunt: ita: Q. VOCONIVS. VITVLVS. cum vituliima.

on

gine; Valerie gentis, modo relate, infcriptio ACISCV-

[[4s

LVS, cum acifculo comparet, quod eft latomorum in-

Ita

pf

ftrumentum, malleo fimile.

. Pomponius Mufa,

&

Mufam in numo exhibet: P. Accolejus Larifcolus, Phaé-

tuo

tontis forores, in larices converfas: Poblicius Malleolus,

41

malleum: L. Lucretius Trio, Septem ftellas, Triones di-

Lt

&as: Furius Craffipes, pedem : Scarpus manum, que

Gracis nalgvroc

Florus florem : Acilius, Salutis fimula-

Mi

crum; quod Z4ci/ius ab dx&yuoi , vel axsioues derivatum fuif-

fei

fe crederetur.

Offerunt fefe etiam bina Cognomina abs-

terch

loC0

nomine, cum Prenomine tamen; ut Q. METEL.

'(&

MA

CEDONIC.

uintius Metellas Macedonicus , qui fuit

us

de gente Cecilia: L. PISO. FRVGI. de Calpurnia; at-

bitts

que alia fimilia.

ld quidem eo fa&um, quod in eadem

gente, qua fecunditate accreíceret , Cognomina varia,

TU

novas ftirpes fubnatas difcernebant, atque ita, qu& Co-

parn

gnomina antea effent, in Nomina jam affumerentur. Ta-

ícd

lia in numifmatis obfervantur ex /Emilia gente,ePAVLLVS.

ribi

LEPIDVS. REGILLVS. SCAVRVS. BVCA. eSempronia,

p1um

CEL-

jent

LVS.

(s

GRACCVS. e Claudia, NERO. PVLCHER. MAR

IO

$62 C o ) ES&

LVS., e Cornelia, COSSVS, LENTVLVS. SVELA. CE-

THEGVS. SCIPIO. &c. qui Scipiones e füis cognomini-

bus honorum, aliisve, novas rurfum ftirpes fuffecere :

AFRICANORVM. ASIAGENVM. HISPALORVM.NAÀ-

*

SICARVM,. SERAPIONVM,.

Idem etiam vocabulum alterius familie quandoque

coznomen, alterius prenomen legitur, L. ZEMIL. M. F,

PAVLLVS. Luecius ZEmilius Marci filius, Paullus.

Hic

Paullus, 7Emilie cognomen eft.

In alio PAVLLVS.LE-

PIDVS.

Hic Paullus prenominis loco eft. Tum haec

etiam: PRIMVS. SECVND. TERTIVS. QVARTVS. Q.

QVINTVS. D. DECIMVS. prenominum alias, alias co-

gnominum vicem fübeunt..

Dum vero e füua, in aliam

familiam quis adiedtus eft, nomen veteris familie füe, ex

qua adoptatus eft, tanquam cognomen adjungebat, mu-

tata fere terminatione ex «s in iaz4s; lNNomen vero fami-

bat.

lie, in quam adoptabatur, Nominis proprii loco pone-

lta e numis etiam, quam quis in familiam, & ex

I

qua adledus fit, patefcit; qui id genus vocabula integte

etiam fcripta referunt : A. LICINIVS. NERVA. SILIA-

NVS.e Silia gente in Liciniam: CN. LENTVLVS. CLO-

DiANVS. e Clodia in Corneliam Lentulorum adoptatus

LU

p«

efle nofcitur. "Vide etiam Driouz L. z6.

Nomina

Nomina porro, feu propria gentium, aut familiarum

b

wropria,

vocabula non modo plurima e numis füppetunt ; fed, quod

le

caput eft, illa etiam, de quibus altum apud hiftoricos fi-

!

lentium: & item illa, que, effigie addita, gentis origi-

I

nem produnt.

In unica Fulvii Urfíni numorum Coníu-

larium colle&ione Familie Romane , quas in fcriptoribus

fefr

mq

fruftra queras, detecte fünt: Cipia, Crepufia, Durmia,

Fabrinia, Sepulia.

Patinus deinde Minciam, ac Treba-

ÀY

niam memoria pofterorum e numis reftituit.

Vaillantius

YUs

ME

e Coloniartum numis Alitiam, Aliariam, Alufitiam, Brag-

- De Vatronia fa-

E

giam ; Lurinam, atque alias protulit.

IN

milia

i I

$839 Co ) G25

n Appendicula.dicetur.

milia, noftro in numo reperta, i

Mitto quas antiquarii preterea, p

ene jam intermortuas ,

in lucem hiftorie e prifco ere protraxerant

uti Accole.

jam, Calvifiam,

Cordiam, Egnatulejam , Moeniam, Pin-

niam, atque alias.

Originem autem gentis, quo pacto

onjice.

In Poipo-

numorum effigies aperiant, e paucis c

nie gentis numlis ,

Caput, & nome

n NVMAE. POM-

:

(te Prurancuo i2 Numa, a Pomponio,

PILI. legitur; nam te

Nume filio, ea gens defcendit.

Ita in Tullie gentis nu-

mifmate, SERVIVS. Tullius; in Marcie, ANCVS Mar-

cius, vifuntur.

Julie gentis moneta, Veneris, & item

JEnee , patrem tollentis, i

magines exhibet, cujus filius

u

nomen dedit.

Prifcorum vero Regum , aut

Julus pofteris

ex

Confulum capita h

ifce in numis expreffa tiro cum viderit;

Qu

caveat, eorundem tempore cu

(os ne credat: id feri ne-

dum curaverunt.

ml

potes pietatis, & memorie caufa faciun

s

'Tandem e nominibus eluctamur.

Atenim , quand

O Magifira.

f

?us ge/l)

noffe, quinam , quo

(

in eo pars Hiftoriee magna fita eft :

cgïc

nomine, & quanam e gente fuerint, quorum preclare

JA

gefta enarr

antur ; temporis in nomina impenfi minime

um facio ,

uorum

LO

cenitet.

Ad geftos magiftratus grad

ts

adeo longus ordo produci e numis p

offet ; ut altero li-

od quique, au

t qua ex Familia,

bello opus effet, fi, qu

4nm

munus publicum ad

mini

ftrarint, afferre vel'precipuos vel-

lem. Brevitati cum

ftudeam , enumerabo duntaxat magi-

qüO

is, füis etiam ho-

nOS ü

firatuum nomina ; que tamen in num

norum iníignibus , armis, ve

ftitu, premiis, aut aliis de-

ntur. Obpjiciunt igitur hic

*onfü

nique fymbolis egregie illuftra

*

PONTIFEX. MAXIMVS.

oribus

fefe Religionum antiftites :

"

AVGVR. cum fuo lituo, qui

baculus eft, füperne recur-

urmth

VINDECIMVIR. SAC

RIS. FACIVNDIS. FLA-

Treb?

Vus.

MEN.

MARTIALIS. & QVIRINALIS. SEPTEMVIR.

Jancis

EPVLONVM. de quoa

libi. ' Rurfus Reipublice ordinarii

J,Bta.,

Re&ores intra urbem:

CONSVL. cum licorum fafcige-

g P

B a2

fOrum;

gilia

12

TE2

o ) 3l

rorum, aut folis fafcium iconibus, CENSOR. cum ad:

du&o ante tribunal equo.

PRAETOR. AEDILIS. CV-

RVLIS. fuis etiam ille fafcibus, hic Sella Curuli infignes.

Tum minores alii magiftratus: AEDILIS.PLEBIS.OVAE-

STOR. VRBANVS. PRAEFECTVS.VRBIS. TRIVM VIR.,

& QVATVORVIR. A. A. A. F. F. PROTRIVMVIR.

CVRATOR. DENARIORVM, FLANDORVM. [terum

magiítratus extra Ordinem conftituti: DICTATOR. TRI-

VMVIR. REIPVBLICAE CONSTITVENDAE. & AD.

FRVMENTVM. EMVNDVM. Denique extra Urbem ma-

giftratus leguntur: IMPERATOR. PROCONSVL. PRO-

PRAETOR. LEGATVS. AVGVSTI. LEGATVS. PRO-

PRAETORE. QVAESTOR.PROCONSVL.PROOQVAE.

STOR. TRIBVNVS. MILITVM. PRAEFECTVS.CLAS-

SIS, ET. ORAE. MARITIMAE. TRIVMVIR. Colonia

deducende, aut reficiendis Sacris edibus. DVVMVIR.

ä

QVINQVENNALIS.

