Gordianus Pius folus Auguftus imperavit. Nam Bal. P^ip»-

Yu12 forma

bino, & Pupieno Auguítis, Cefar tantum erat ; mox illis

Gordza20

& op.

interfe&is Auguftus proclamatur, tefte Herodiano Lib.VI1. adjuntia.

Medio«

ls.

f«b fuem. Kai xeraJumOvTeg T CüpLetT, ippuapuevs zi ve As Dogs .

c[gæ'yevoo Qà vÓy F0gofþocv3v , Koc'm'ozgc& 0V7& s 'Au'roxga'raga 7& a'myo éu-

que it

eaviec &c.. Et. velinquentes. projeita cadavera ( Balbini , &

pattt,

Pupieni?) z p/atea, tollentes autem Gordianum , qui tum Ce-

amed,

fár erat , & Imperatorem falutantes ec. Philippus autem,

Gordiano vivo, IMP. AVGVSTVS. faltem Rome , aghi-

flyrilem

ITVMO

tus non fuit.

Quamvis enim z/. Capitolinus in Gordiano

tertio, cap. 29. memoret : Imperium Philippo mandatum effe ,

jn ejüs-

&Me

ju[[umque a militibus , ut quafi Tutor ejus Philippus cum eo-

RVM.

dem Gordiano pariter imperaret.

Idem tamen auc&or mox

cap. 3r. hec habet : Womam literas mifít Philippus , quibus

ea Cum

un,&

/c';i])ft , Gerdianum morbo periiffe , feque a cunciis militibus

ele&ium, Nec defuit , ut Senatus de bis vebus, quas non nove-

tri pOl-

effgit,

rat , falleretur. — edppellato igitur Principe Philippo , & Auga-

rjs Vif

flo nuucupato &'c.. Nequit igitur in numo Romani cotrnatis

ulla ratione 4dvenzus 4ugu[torum Gordiano Pio adfcribi.

i a

Hic averfe partis typus pertinere videtur ad Philip-

pos, in quorum numis habetur. Exiftimo enim falfarios

etiam vita fundorum Imperatorum vultibus, quos facilius

nancifci poterant, numos fignafle , quibus fübinde poftice

partis iconium , quod etiam furripuerant, Imperanti Au-

guíto proprium , adfignarunt :

Cujus rei bina exempla , eaque ad hunc ipfum Gor-

dianum fpectantia , ad finem hujus capitis mox adferam.

gtl

Unum , & alterum numum e Cimelio noftro intcrpopo.

j, m

EEE ETA ET

E

&

Uiv

?

Eee

IMP.,

jotdia'

402

&c) ( 0 0 GR

Vaillan

nioris

Nü-x'f&sï

N

1

Aquila

o

itidkm

3

b

|

ä

äï;

M rA

b

ä

!

j

4

C

A

—

—

IMP. GORD

IANVS PIVS. FEL. AVG. Caput ejus-

dem laureatum.

CONSECRATIO. Pavo caudam exp

Ucans. Sui-

&eratíus,

Abotbeo fit

Gordianus Pius, Capitolino tefte, ab Senatu Romano

Symbalum

Aug ullo

inter Deos relatus eft ; imo Philippus ipfe , homo verfipel-

atqum

iucongru&, lis , familiari fermone Gordianum Divum appellare folebat,

diano .

etiam apud milites. Publico tamen ritu inter Deos rela-

pfüs ar

tum effe , non conftat : neque fatis credibile eft ( cum ri-

fmatum

tus hic a fucceflore Imperii obeundus effet)) id Philippum,

Ulterin

Gordiani peremptorem, adeo effrontem fuiffe , ut prefta-

ret ; cum Romae jam Philippi doli innotuiffent.

Neque

vero publice, folemnisque Confecrationis meminit Ewzro-

ius lib. IX.. Etfi referat : Gordianum a Philippo Divum

|

appellatum fuiffe ; id quod de familiari fermone , uti Ca-

pitolinus innuit , accipiendum videtur.

.Sane Gordiani

. hujus numus nullus apud Mediobarbum exhibetur , cui

Confecrationis mentio inferta fit. Quod fi extaret etiam

ejus rei memoria ; hic tamen numus effet aperte vitiofus,

!

qui pavonem , perpetuum, propriumque Muliebris Confe-

Cirdig

crationis Symbolum , Gordiani capiti connedat. Hic ty-

COfOna

pus, & epi

graphe revocantur ad numos Pauline , uxoris

P

420 ve

Erit fortaffe aliquis, qui neget : perpetuum fuiffe apud

T

Auguítas Coníecrationis fymbolum , pavonem 5 cum CI.

Vail-

$& C o» Gs

403

Vaillantius rariores inter numos , quemdam Fauftine fe-

nioris proferat , qui , cum epigraphe CONSECRATIO.

Aquilam in argento exhibeat. ls numus , cum in noftro

itidedm Cimclio extet , hic integrum fiíto.

REV

WV

4&1

E£Cao

—

s

3

j

m

äo

ä

o P2

u

|

t ejus-

|

LIHSJ Sül"

DIVA. AVG. FAVSTINA. Caput Faufine Pii

CONSECRATIO. Aquila.

Romano

At enim hic numus nofter manifefto füberatus eft ;

verípt-

atque adeo uma cum altero illo noftro, qui pavonem Gor-

| fblebät)

diano appingit , nihil aliud , quam binos falfariorum la-

0s rela-

pfuüs arguit.

Neque enim conftans ille fincerorum numi-

cum ri«

ímatum confenfus in aliquo perturbari uno,

& altero ad-

h'xppum,

ulterine monete teftimonio citra injuriaxg poteít.

t preltd«

Nqu

E

I

yit Euttt-

u 1.

A

Divum

L

E

; yti Ua*

Sï

;ä

ä

Lï?

ï

Gordiani

AE

9

d

A-RB

tyr , Ui

I—-

1

et etiam

IMPi GORDIANVS PIVS. 'FEL AiVG. Imperator

vitiolfs

Caput Gordianii Pji cum

j Con

Gordianus Pius Felix Afuguflus.

Hic t*

corona radiata,

PRINCIPL IVVENT. Prizcipi Jwventutis, Figura ,

) uxof lf

faeo veftita, ftans, d. globum , f. hattam. Subteratus.

jfe pl

Titulus Principis Juventutis Cefaribus,antequam Au-

cum

l

Ecea2

gufti

!

Va

l

404

39595 83

guífti rehunciarentur , in veteribus numis tantum tribui-

tur, Vitiofe itaque hic averfe partis typus adfignatus eft

Accedit,

imagini capitis Gordiani, cum titulo /ugz/ij.

M

hujus capitis epigraphen , eam effe , quam poftremis fere

Gordiani Imperantis annis numi exhibere folent ; cum pri-

mis annis infculpi foleret : IMP. CAES. M. ANT. GOR-

DiANVS. AVG. uti indicant numi , annis TRIB. POT. in-

fignes, Neque vero ullus numus fincetus Principem Juven-

tutis Gordianum refert ; etfi id non repugnaret Hiftorie ;

p

cum Ceíar fub Balbino , & Pupieno fuerit Gordianus.

Hec averfe partis forma Philippi Junioris numis argen-

müs

tienfib

com

teis fignandis parata erat , in cujus monetis frequentius

aret,

&tant

Viti fi nu-

Hactenus diüis egregie füffragantur, que vir , fangui-

tiam:

3 aV.Cl.

Maffeio in-

ne juxta, ac eruditione clariffimus Scipio Maffeius adno-

quad.

J pects.

tavit in libro, cui titulus : Ga//e zfgtiguitates quedam Je-

inati

lecte , atque in plures epiflolas diffribute, Ubi Epift. 22. fpa-

extor

Jfolo Zeno infcripta pag.rrr. Sequentia tefert de numis in-

tis plä

editis, a fe in Gallia vifis.

Nerva efl in eodem Domini Cle-

l m

V

ves ferinio , qui in auteriori parte COS. II. dicitur , in pofte-

riorà COS. III. . dutiquus procul dubio efl numus , argentea

[0 0p4

Jfquidem bratfea obduilus. Verum in mufeo Roteliniauo Tra-

I65 n

janum animadverti COS. VI. & in averfa COS. V. cum Dacía

Tioruy

capta. [teim M Aurelium TR. P, XXIIDT. £ in altera TR. D.

Qüos

XXIIH. cum d5rmenia,

àdmo

Gordianum Pium quogue : cum Leone gradiente, & S E.

Qagn:

CVLARES. AVGG, etíam cum 4NNONA, AVGG. aue Phi.

ÉN

lippi , poft Gardianum imperautis infcriptiones funt. . At ii

"umi owmnes argentum mentiuntur , ac pretendunt , CHpro ve-

&imi

rà conflant.

futicos ergo typos , monete adulteratores , cum

(

pofficis fepe maritabant alienis,

l

Sctib

AOSRRGN EE -

l

C A-

?a df

495

$29 C o 2 GR

ttibui-

atus eft

Caprur V.

ccedit,

nis fere

Monnulli Suberati numi , qui fæmis preter -

üm pri-

folitum compofttis frenati, dubtum de *01-.

GOR-

Lio inovent , expenduntur.

0T. in.

| Juven-

Rodu&i ex unico privato Cimelío füperiori capite suiewi

füberati numi , certo vitio, male coaptatorum t

. ninni ra-

rius & vitis

ftoti£ ;

P

dianus,

porum ; laborantes , fi una cum iis , que doaitli-

exu[andi.

mus Maffeius , & que Anonymus ille , in Diariis Trevol-

atgett-

uentits

tienfibus, Capite Imo laudatus , profeffi funt , exa&tius con-

ferantur ; facile quemvis in eam , credo, adducent fenten-

tiam : ut , cum numus certo füberatus offertur , infolita

fagui-

; 4d00-

quadam formarum, ad finceros numos pettinentium, com-

binatione ; malit Monetarium accufàre erroris, quam de

um [o-

am , ingenii , & novita-

22 p

extorquenda interpretatione quad

mis itt-

tis plena , magnopere laboratre.

At enim aliter nonnul-

lis eruditis vifum eít.

"ii Clt-

Vir Doüiffimus Fraacifcus Nicolaus Haym in precla- nooii v.

GÀ, Sentezn-

in po]ie'-

ro opere , cui titulus: Te/oro Sritannico , inter alios rario-

ti4 de Nu-

argenitd

u i«

Ics numos , eos etiam adfert , qui mira , & infolita typa-

mo dugulii

riorum conjun&tione fufpenfos tenent peritorum animos :

q Ducid

GTR'P'

quos prope omnes füberatos effe ipfe celeberrimus auctor

admonuit.

Que ipfa res modo a me di&a confirmare,

magnamque videtur ad condemnandos vitii hofce numos

m

prefcriptionem animo ingerere.

!

u D

'

T

Qua tamen ratione Cl. Haymius numos iftos a mendo

eximios preftare contendat , in prefenti difpiciamus.

p 7o

CJESAR. AVGVSTVS. Caput nudum Odaaviani,

l, d

PVTEAL. SCRIBON.

N Solitus typus Putealis

Scribonii.

Suberatus.

Dificultatem hic, quam formarum harum commiffu-

pofuit : cujus verba, ne longior

,ra' adfcrt ipíe Haymius ex

cee 3

1m;

C À

406

$53 ( o D GSE

fim, hic , & alibi ex Italico latine reddita adfcribam. Scri-

conjl

bonia tertia fuit Augufli uxor , e qua Jultam fufcepit , atque

nece

tefle Dione , eadem die , qua ipfi nata eff Julia Filia, Matrem

]

ejus repudiavit , an. V. C. 7 16. amore Livie ad id incitatus,

]

Scribonia vivebat adbuc an. 749 quoniam, ut babet Dio, fpon-

te, cum Filia fua Julia in exilium fecefftt.

Hic tamez aumus

figo |

|

multo poft percuffus ef, quam Auguflus Scriboniam vepudiarit ;

epigt

quando iflbic AugnfH titulus comparet, quem aute annum V.C.

Equ

727. non obtinuit. Deinde ita nodum folvere aggreditur,

Unde deducitur Auguflum bane monetam feriundam curaffe, in

N

Cunm

bonorem familie Scribonie , revocando in memoriam affinita-

tem , qua eandem contingebat ; atque idcirco caput faáaum cum

fuun i

DLTIT

averfa forma, Scribonie familie numis propriu,componi voluit.

1r »»umusr

Verum numus adulterinus elt , & incruftatus , quales

MÁT

vitiofii ac-

cenfendus..

memorie caufa procudi curaffe Auguftum, credibile non

atqm

eft. Nam finceri quidem numi exemplum nullum , quod

£

fs t

fciam , extat , quod Augufli caput cum Puteali Scribonii

confociet ; cujus typus fatis frequens habetur. Memoriam

ti, Vi

itque

porro affinitatis , infolito hoc monumento commendaffíe ,

qui illius vinculum ipfe difciderit ; non fatis congruere vi-

om

detur.

bitan

Quare obvium illud falfariorum erratum , diver-

farum formarum conjugatione , hic etiam commiffum ef.

fe arbitror , neque quidquam argutius cogitandum.

li l

BRVTVS. Caput laurcatum.

[

!

SVLLA. Caput, Subsratus.

Diverfacá-

De hoc numo ita Haymius : Selet alioqui Brutus cum

Diad;

pitá a FAl-

ZAbala , & Sulla cum Rufo in argento veteri fignari ; afl. bie

faris come

Endy

polsta.

primum Rei publice Inflitutorem , cum primo Monarchia , &

iab

Romani Imperis Macbinatore expreffum babemus.

Conjectu-

quiT

ram preterea facit: a quodam e gente Cornelia , atque ab

ipfo Pompejo hujus numi iconia imperata efle. Ingeniofe

fus.

ifta, non difiteor.

Sed meum ego folemne repeto : fuba-

nlüm

ratus eft numus, finceri alii omnes , quos hadenus vulga-

à Qu

tos novi, utrumque caput cum alia averfe partis forma

gehit

con-

cd;

££5 Co ) 38

407

"m SCr i-

conjungunt. Aut fraus hec falíarii , non ineruditi , aut

, dtgut

neceffitas fuit.

Matrem

citatts,

IVLIA. AVGVSTA. Caput Julie Domne.

NOBILITAS. Mulier ftans , d. haíta fulcit, f. virum

1, /Jtti-

t. Suberatus,

Y5

fago infignem fuftenta

Juli.e »17,9930

idiaril ;

Multa erudite de

Nobilitate Julie Haymius, ut hanc

typus Gete

aphen eidem convenire oftendat. olgume I. pag. 2óo.

debitui ad-

uti V.C.

epigt

reditut,

E qu

ibus illud precipuum puto: A»s£iitaris titzlus ame- pibaur.

xus erat titulo Patris $en

atus ! atque buuc cum obtinuerit:

rafe, in

Commodus Imperator , etiam No

biliffmus diclus eff. Qua ecca-

iinitt-

um cum

fíoue in memoria

m revoco : banc ipíam Juliam , qua 1m numis

ornatur bis titu

lis MATER. AVGG. MATER. SENATVS.

svuluit,

MATER. PATRLE. etiam Nobilifime Nomine compellatam,

, qualts

atque idcir

co banc epigrapben

, ac figuram cum ejus capite

yile nofi

commiffam fuiffe.

Puichre dictum

*

! At at bra&Geatus nu-

[,qUO

Mediobarbi colle&ione ulli mulie-

ctibonii

mus eft ; neque in tota

ri, viris vero aliquot h

ec forma , & infcriptio tribuitur;

yoriatm

atque inter c&tero

s ha

betur in numis Gete , Filii Julie

:ndaiïc ]

d hunc numum fignandum male adhi-

raere Vi«

Domns, e quibus a

bitam fuiffe ab adu

lteratore monete , mihi perfuadeo.

, dirtt-

M. OPEL. DI

ADVMENIAN. CAES. AMarcus Ope-

(fum d

lius Diadumenianus Cefar. Caput nudum ejusdem.

l

LVNA. LVCIFERA. Luna curru vehitur. Suberatus.

Tvpum hunc , mulierum numis adfignatum , cum

Subarati

| Haymius , lepida illa

graviratio-

Diadumeniano conciliare ftudet c

ne 4 vilie

11] eum

Endymionis fabella

; quafi amores Lun

& in Endymionem, ;; i.

aj li

amabilem , & exqui

fitam forme elegantiam indicarent ,

(hit Ü

ua Diadumenianus florebat.

onjau

Erudito qu

odam joco hic mihi ufus v

idetur Do&iffi-

Nam fi hac ratione defendere adulterinos

mus Haymius.

gtbl e

numos liceat ; num

erit fubinde adeo palmare mendum ,

) (Ubæ

a quo purgare numos quosque

, qui eruditione, atque in-

$ qul

0à

t? Nullum numifma, apud

enio aliquid valeat , non poffi

$ (orma

; preter unicum

coi

Mcd?obarbum , hunc typum Viro tribuit

Seve-

408

485 Co» &R

eratis

Severi Alexandri, ex &re , quod fortaffe etiam argentea

ellicula obduc&tum fuerat.

publici

& clan

MAGNVS. IMP. Magmeus Imperator. Caput nudum

Tateot

Pompeii cum vafe , & lituo.

SSDCAVR. ZED. CVR. RX. ARETA. Mareus Scan-

gationi

lr

vus AEdilis Curulis: Rex eretas : Rex , prope camelum , gc-

ducam

nu flexo ramum porrigit adítanti Imperatori. Suberatus,

Poiapeit

Super hoc ita Haymius : Nwmus bic ideirco juris pu-

fübaratut ,

blici faétus effl ; quod mon dum confpettus fit bic typus cum

de vitio f

Dio Lib. XX XFI. vefert : zfretam zrabie

Jpedus.

Pompeii capite.

Regem a Pompeio Magno victum effe Coff. M. Cicerone , & C.

Zntonio , anuo V.C. 6or. .Ne quis autem credat , bunc numum

cafa quodam ita percuffum effe , ut typarium capitis Pompeii

arreptum , cum alio, M. Scauri numo , quem fupra vetulimus,

IV

froprio componeretur ; obfervandum eft , literas in averfa fa-

tjusder

eie effe omnino diver/as , ueque in boc , quemadmodum im illo

K

|

S. C. adferiptum legi, Accedit, quod eruditiffimus Pa///az-

dens d.

iius in. Numis Famil. pag. 49. ad celebrem illum M. Scauri

In(

numum animadvertit : M. Scaurum Pompeio in bello Mi.

ten fer

thridatico Pro Queftore fuiffe , atque ad tempus Syrie

Col

Prefe&dum , relicis duabus legionibus anno V. C. 653.

eQi

Qumis |

bello Arabibus illato Aretam Regem ad pacem petendam

compuliffe.

Pompeii vultum cum typo hoc M. Scauri egregie , fi

tos ; ef

hiftoriam fpectem , convenire , in confeflo eft. Verum nu-

quale

pellicul

mus adulterinus eft ; unum fincerum fi cum hac formarum

compofitione videro : dabo manus , & Monetarii neque

fraudem , neque alium lapfum fufpicabor.

Quod vero

averfe partis charagma ab eo abludat, quod inScauri nu-

mis confpici folet ; id folum conficit: aliam , a publica il-

"

la, hic eíffe formam adhibitam.

Neque vero omne typarium , quo abutebantur falfa-

rii, e moneta publica füblatum puto ; fed ipfos etiam fua

viïbi iconia effinxiífe.

Sculptoris porro ertor , etíi in fub-

aratis

$£2 oD 8

409

penta

eratis numis , uti alibi dixeram , rarior fit ; cum tamen in

publicis typis inveniatur : quid eft , cur adulterinos illos,

nudutt

& clandeítinos fculptores non etiam erraffe credamus ?

Fateor tamen , me hunc numum vitiofe t

gationis certo damnare non audere.

yporum Fonju-

; Gul«

Jam Cimeli

n j gc'

ducamus.

i noftri numos quosdam in examen ad-

-

——

^1iH,

& N,

* A. V: z«

iris p«

ïvx /

-2

u$ um

(

d

w);ä/

k,.ï

/Ánlie

d

x:!

C

fasd

Z

C 4

, 8C

v

k*k

YaA

o 5

namm

?ï/

——

M m at

Pomptii

ilimity

IVLIA. PAVLA.

AVG. Jalia Paul;;!;gu/fm -C a pui

rg,/(l /21-

ejusdem.

n du

/tilit-

FORTV. ---.'FBLIC. Friuse Fuicj. Muliet fz-

dens d. globum , f Cornu copig. Swberarus,

Gcauti

]lo Mi

Infcriptio hec, etíi muliert non fit incongrua, folis ta- Jurs »;.

men ferc in Auguftorum numis reperitur.

Neque in tota "7* imra-

j Syfiæ

colledtione Mediobarbi in ullius Aueufte

5

Jiatus du-

2 655

; quam Julie Piæ

bius.

numis binis argenteis, & uno eneo legit

ur.

tendar

Quod fi conftaret , numos illos, argenteis adnumera-

tos , efíe bracteatos , & &neum illum effe parvi moduli

:cgic ; Í

C quales fepe exiftimantur i

pfi füberati , quorum argentea

um nt

pellicula omnis detzita eft ) facilius de vitio pronuntiari

marum

j neque

poflet ; quod in d"ubic?.» relinquendum cfít.

& I5

gd verü

C

d2

.w'*.

,

yuri p

)

A

9

z

Q 4

»

yica il

3

f falfa-

"u

AE

N

ä

m fid

in il*

F££f

IMP,

æ[&fii

410

*?&98(0)9':3&

IMP.C.M. AVR. SEV. ALEXAN D. AVG. Imx-

hucd

erator Cafar Marcus edurelius Severus AAlexauder Augufius,

Caput ejusdem laureatum.

füber?

N

VENVS. VICTRIX. Venus ftans, d. pomum , f. ha-

ftam puram , ad pedes clypeus. Suberatus.

averfe

Aleseandri

Hec forma alioqui ad Auguftas pertinet , atque in

vultu.

fuberatus

multis earum numis offenditur , uti & in numis Mamee,

hiberi

exculabilis.

ris nü

Matris Alexandri. Qaoniam tamen apud Mediobarbum

etiam in Titi aureo, & Ceracalle eneo, & argenteo (qua-

Cat, C

lis etíam in Cimelio noftro)) itemque in argenteo Gordia-

mile;

ni numo idem iconium comparet ; abfolvendum a vitio

aut gl

hunc numum cenfeo. Nam alios illos omnes pelliculatos

do in

füfpicari , ac vitiofos , quin coram infpicias, citra temeri-

neid.

tatis notam , non Hcet.

ditqu

Cemo

RLE

C

Q E

uida

«N

7l!,

dam ]

A

.

,/

:

7

AUZ.

[52 R

Ml/ i

omne

|

7À

3

Tij ca)

,

5

cept;'s

cä.q;ä

—

Z --

|

P.

——

fmali

id, q

fcicul

IMP. C. M. AVR. SEV. ALEXAN. P. AVG, Impera-

I

tor Cefar. Marcus durelius Severus AAlexauder Pius Augzejim.-

pitie

Caput ejusdem laureatum.

àd fa

VENVS. COELESTIS. mulier ftans, vultu, ut vide-

tur , barbato , d. nefcio quid flori fimile f. haftam puram.

malit

&tl

Saubaratus.

kjufdem

Cum Zezus Vitfrix Auguftorum numis inferta fit , vi-

vitiofus,

detur illic etiam Zezus Celeflis locum habere poffe.

At

enim nulli Auguftorum , fed Auguftarum foli numi apud

Mediobarbum hanc epigraphen oftendunt ; que etiam in

ad-

Semiadis numis, figura fere eadcm reperitur , viventis

huc

$8 (o 0 GE

41

G. In.

uc,

dum Alexander Cefar renuntiatus effet. Hunc itaque

ïugu/ius-.

fe confignatum effe cenfeo.

fuberatum numum vitio

Nolo hic preterire lepidam in hoc fingulari num

O Veau:t bárs

bata.

NO

averfe partis figuram

, qua Veneris fimulacrum , barbato

vultu proponit

ur,quo

d alibi me vidiffe non memini. Ex-

Itque in

hoc numo figuram aliam , quam in cete-

lamee ,

hiberi porro in

barbum

ris numis , in q

uibus legitur Zezus Celeflis , id ipfum indi-

manu dextra hic

Venus attinet, flori non abfi-

o (qui-

cat, quod.

L]

Gordia-

mile; cum 1

n aliis omnibus rotundum quidpiam, pomum,

Barbatam autem Venerem non mo-

| à Vitio

aut globum , oftentet.

liculatos

do in Cypro culta

m fu

iffe : teftatur Servius ad Lib. 1. 4E-

neid. Efl etiam in

Cypro ffmulacrum Barbate Feneris, Ad-

j temeri.

Verum etiam in Urbe ejus-

ditque plur

a de Deo Venere.

cemodi fimu

lacrum conftitutum , & in veneratione fuiffe,

Narrat is , luem*quan-

Suidas 14 voce AQeodlian perhibet.

dam Rome graffatam effe in foeminas

,qua correptis pili

Onve "

omnes exciderent.

"Ev£autuac d& 2 AQgoDlez af'm'rgq;w

Coz-

TiuSca] 16 CUTTY dydAuaTi x|eva Qég8aaw , «64

y£veoy 62/80aw.

ceptis autem ad. Venerem votis eas pilos vecepiffe , && eandem

/imzflacra pectinem

ferentem , ac barbatam bonoraffe. Quid fi

ftro dextra geftat Venus , crinium fa-

id, quod in numo no

(ciculum reprafentet ?

is Barbate, & mulieribus pro-

, Inpr*

Atque hec ipfa Venet

pitiz, effigies non

obfcure

videtur indicare , eam formam

ad foemina nuimu

m fignandum paratam fuiffe. Nifi quis

malit Venerem Ma

fculam hoc fimulacro propofitam exhi-

, vidt

beri, de qua nihil ulterius dicendum.

t Pumm'

a lts i

HO EO acod

l

d

ORE N d

yni 2p!

etiam

v

pti a

Fff2

C 4-

hüc

412

& C o &&

|aur

CaAPUT VT

tol

De erronea formarum confignatione in

numts [inceris.,

Audquaquam ita

d

netariorum viti

um

proprium erat adulterinbrum Mo-

T

H

ihepta illa formarum compo-

£re4

fitio ; ut non inte

rdum ad publice moneta fa.

bros etiam pertineret.

Ad cexempla propero, certís erra-

pene

Forum indiciis infignia.

AVT.

$

» l7jk

AA

o

-

;

^

2 QUP

4

äää;

j

/|

;j

er

i

N E

l

M

HADRIANV

$, AVGVSTVS., cgþut Hadria-

ni laureatum.

Dua Capi-

ts forme

HADRIANVS. AVGVSTVS. Ca

put ejusdem,

lusgu

ejusden

minufcula forma.

Eff ex ere medii moduli ,

Mufei noffri,

ARA

TR

V»per ato.

jämræ vetuftatis.

QuN

Sane hic dici aliud nihil poteft

; hifi per infignem in.

curiam loco typarii averfie partis , al

UMT

toris , capitis iconium arripuiffe M

iud , ejusdem Impera.

tium ne

onetarium : quod vi.

bit.

per fomnium quidem, cre

do

; quisquam excufa.

Qm.

Simili errore confignatum Veri

numiíma inter enea

f alit

preftantiora adfert cl. Vaillantius.

lud à

DIVVS. VERVS. Caput nudum Lucii Veri.

H C

L. VERVS. AVG. ARM.

Och(

PARTH. MAX. Lacius Veru;

—

dugufus kdrmeniacus Partbic

&i Maximus. Caput ejusdem

l:dl

aurea-

Ctte

$o C o D ES$

413

lauteatum. Idem inter Numifmata preftantiora ex argen-

to hunc adfert.

il

MARC.OTACIL.SEVERA. AVG. Caput Otacilia.

MARC. OTACIL. SEVERA. AVG. Caput idem.

Addit porro laudatus Vaillantius. Capat idem in utra-

que parte figuatum zon ad Hifloriam fpettat : Sed Monetario-

m Mo

'Ompo

rum incuria ,aut urgente necefztate videtur appofitum , ut in

«te f

&rea nofira moneta aliquaudo occurrit.

Alius Cimelii Noftri numus , oppofito quodam vitii

|s etfà

genere laborans, hic fiftitur, qui nullum caput, fed duo

avería faciei charagmata offcrt.

Qþjï

£«MO.5

3- 7

*

É

o

v

-

P

ïüS

J

U

y

/

'l

NS

3

:g:j

4 X

ADQVES,

ä

s

y

Tadrit-

S.P. Q. R. OPTIMO. PRINCIPI. g.-yc.b;Smatus Popu-

lusque Romanus Optimo Principi , Senatus Confulto.

Infra

USdcm )

ARAB. ADQVIS. Zfrabia A4dquifta. Mulier ftans, d. ra-

i gufiti,

mum , ad pedes camelus.

S. P.Q. R OPTIMO. PRINCIPI.S. C. Mars gradiens

yem t«

d. haftam prepilatam, f.tropeum. £Ex ere medii moduli.

npide

uod (s

Utraque hec partis poftice forma in Trajani numis, Dwoavez

cum ejusdem capite compofita, trita, & obvia eft. Quo

d partis typi

vitiofe com«

chllfa-

fi aliud nihil hunc Monetarii male confignantis lapfum, il-

pofiti &c.

r enti

lud abunde apetriret: in utraque numi facie legi S. C. Seza-

tus Con/ulto. Quod in nullo vitii experte numo quisquam

oftendat. Geminum huic noftro numum eneum Commo-

di , duobus averíz partis typis, fub eodem Commodo oc-

yusderm

currentibus,infignem poffidet Venetiis Vir DoGiffimus Per-

Fff3

illu-

laurel

4

$885 (o00 E

tus

nec C

illuftris Dominus Apoftolus Zeno, Auguftiffimi Imperato-

hic

ris Hiftoríographus , & Poéta ccleberrimus. Do&iffimus

Maffeius Libro, & Epiftola fupra laudatis ita habet , poft

facie

orum recenfionem : Zrtamen in altis quo-

füberatorum num

drian

que , ubi ejusmodi

fraudis féfpicio uulla, bybride confimiles

ndaque occurrunt.

Domitianum areum vidi iu mufeo D. de

güll

Sorb

eb ,a Tito reflitutum , fí mumo credimus ; fed Claudia ty-

laure

fs ife fuerat,

quem 1MP. T.FESP. RESTitui , a monetariis

itantiam , & per

balluciuationem fociatus. Ineadem

p** incag

colleétione amp

liftma , Hadriani, &* Faufine Numifmata 12-

gmt

Jfpexi eodem cap

ite,eadem epigmp/:e,ifjïj?ma demum typo utrime«

C!Pl.

que percuffa ,

( figurata.

Cant

Caput cum a

veríz partis charagmate infcite conjun-

&um oftendit numus nofter ex argento puro, cujus fince-

eft it

Conv

ritatem, incifa ora, ,& -fcglpro tcnfcata area, periclitatus fum,

tàxal

CÓnt:

ï*æ

(GGER -D

7

a

3

4X

O

A A

&

s

(

LA

M

æ

Ci.]

Id

E

z

put.

v

J

l

"n

þ;;ä

M

lii

!

gc/

KOM

& ATE

b

fertn

IMP. TRAiANO. AVG. GER. DAC. P. M. TR. P.

Maj

COS. V.P. P. Zmperateri Traiauo 4uguflo Germanico, Dacico,

Imyg,

Pontifici Maximo , Tribunitia Poteflate , Cozfuli quintum ;

Patvi Patrie. Caput laureatum Traiani,

Due

IMP. XIIII. COS. XIII. CENS. P. D. P. Zmperator De-

D

nft

cimum quartum , Co

41 Decimum tertium , Cenfor perpetuus ,

Pater Patrie. Pallas ftans, d. haftam.

Ti ei

uis hic non videt , partem averfam Domitiani nu-

ne N

mis effe reftituendam ? In noftro quoque Cimelio numus

Qut.

gna-

Domitiani habctur, hoc eodem poftice partis typo f

tus.

u

o ) &

415

XIIL

tus. In Traiani numis

J

cIMP. Xillf. nec COS

nec CENS. P. ufpiam leg

itur ; ut nihil dicam , quam belle

spefato.

uffimus

hic congruerent COS. V. & COS. XlII. item in utraque

facie P. P.

et, pot

Laudatus alibi Lzebezs ig Gothba Num

aria pag. 2j y. Ha-

lii (t«

onfimiles

driani numum proponit , de quo fingulari adnotatione ca-

vet : effe integte,

ac fincere argenteum.

fenD. di

Hadriano

ndii t^

HADR

NVS, AVGVSTVS. Caput ejusdem

pari averfa

enelariit

laureatum.

'Iraianiade

COS. V. P. P. S. P.

jn eadetà

ttálá ii«

uiutum,Datri Patrie. Se

gatus Populusg, Romauus optimo Prin-

Roma figura fedens,

d. vi&toriole fignum, f. haftam.

j glri«

cipi.

ani numi fibi omni jure vendi-

Epigraphen hanc Trai

H

cant,

Nam Opz

miPrincipi

; titulus Traiano fere proprius

conjut

& COS. V. Traiano convenit , Hadriano

us fince-

eft in ere veteri ;

uem tertium dun-

xtos fup.

convenire nulla ratione poteít ; quippe q

taxat Confüulatum iniiffe Numi , Fafti ,

& Hiftoriographi

Porro autem Traiani numum argenteum ,

conteítantur.

4 R. P. Pedrufio S. J. e Cimeliarchio

Parmenfi vulgatum ,

us antica parte Traiani ca-

Cl. Liebeus reprefentat, in cuj

put,in poftica vero idem , de

quo hic a&um , typus , ea-

demque epigraphe fpe&tatur.

gularís numi pre:fatione ad-

Cum folicita quadam fin

fertur Denarius vitiofus Memoirs de Trevous L année 1723«

37.e gaza Dar

onis Cra(fier.

i

Maj. pag. 4

ufta,

m

DOMI

TiA. AVG. IMP. DOMIT. Demitia 4ug

! DWIN)

; Domitiaui Conjux. Caput Domitia.

Imfemtori

TR.

POT. II COS. VIIII. DES. X. P. P. Tribunitia

qulüf uf

Poteflate :

terum , Confal nonum , defignatus decimum , Pater

Patrie. Pallas ga

leata ftans d. haftam gerens.

quiitl D

debitum fphragifterium , Moneta- Dowiti

Domitiani numis

adneaus

sztttt! )

tii errore,ad uxoris numum fign

andum translatum eft, Sa-

typus , O*

infcriptio

tiai

ne Mediobarbi colle

&io proprium huic averfae patti ca-

Domitiana

put ita exhibet :

p niP

IM P, propria.

ggna

VPO

ts

416

$5 (05 B9

l

iANVS. AVG. Caput Domitiani.

TR. POT.II. COS. VIIII. DES. X. P. P.

Figura ga-

PER T

leata d. haftam f. clypeum.

fl dei.

Neque vero illum Domitie numum ita quifpiam ex-

Domiti

cufare contendat ; ut , cum adverfae partis infcriptio in

LT

Imperatoris Domitiani nomen definat, in averfa ejufdem ti-

nologit

tuli continuati exiftimentur ; atque adeo totam numi epi-

Tnorüm

graphen, in utraque numi facie fignatam . fánquam unam

fenfü «

continuatam , legendam effe: Domitia Zuguíla, Conjux Do-

num C

mitiuni [mperatoris , Tribunitia poteflate iterum , Confulis no-

ter ext

zum , deffgnati decimum, Patris Patrie. Contra vero eft,in

Tito C

Auguftarum numis , ubi Augufti mentio in obliquo tan-

fulatur

tum fit (ut in hujus numi adverfa parte facta eft^) plane

N

infolitum effe, ut hoc modo in altera parte tituli ; Augu-

pofito

fto competentes , continuati exhibeantur ; etfi in Impera-

Vento.

torum numis,qui eorundem capite fignati fünt, id frequen-

qUa jn

ter confpiciatur. Quam vellem hujus Denarii argentum

legam,

fcalpro explorare!

fmiles-

Capituna

diverforum

Nunc ad binos Cimeliarchii Parmenfis numos eneos

Tajoni

eonfi294tjo

medii moduli me converto , quos omnibus titulis anti-

Cfedo

infolita.

quos , & iconio publico fignatos cum agnofcat R. P. Pio-

tlani

vene 5. J. füpra laudatus , a vitio , prepoftere typorum

combinationis vindicandos cenfet, Primum ita refert.

patti.

li

IMP. CZES. VESPASIAN. AVG. COS.I1H. P. P. Z»-

fhone

perator Cefar Vefpafianus 44uguflus , Conful quartum , Pater

Titi. (

Patrie. Caput Vefpafiani laureatum.

CAJESAR. DIVI. VESP. F.DDOMITIANVS.COS.

ts por

VII. Cefar Divi V

?/j

Ule tay

P

pafíani Filius Domitiauus , Can/?l fepti-

li, qua

mum. Caput Domitiani.

tüm «

Alterius hac eft infcriptio :

à D0m1

IMP. T. CJES. VESP. AVG. P. M. TR P. COS. VIHI.

Conful

Imperator Titus Cefar Vefpafíanus Aduguflus , Pontifex Maxi-

Plam, (

€Corona radiata.

mus , Tribunitia Poteffate , Conful oclavum. Caput Titi cum

Tlüfhtm

fePümu

IMP

&&5 Co) &&

417

Ditiani,

IMP. CZES. DOMIT. GERM. COS. XIIII. CENS.

lr gà-

PER. P.P. Zmperator Cefar Domitianus , Germanicus , Com.

fl decimum quartum , Cenfor

perpetuus , Pater Patrie. Caput

4tn ex.

Domitiani cum corona radiata.

ptio in

Aperte in his numis typorum combinatio cnm chro-

dem ti-

nologie certis quibusdam ftatutis pugnare videtur. Nu-

imi epi«

morum quippe, & Sctiptorum veterum, Faftorumque con-

] unam

fenfu decifum eft: Vefpafiano Confüle quartum , Domitia-

jnx Dr-

num Confülem primum , defignatum iterum fuiffe. Pari-

fulis ttt-

Tito Confule octavum

ter extra dubium alterius numi erratum effe videtur ; cum

eftin

; Domitianus Collega fextum Coqnf-

jo tf

fulatum adierit.

) plane

Nihil tamen hic a Monetario peccatum , fed ex prO- piiofap,

: Augu'

pofito ita confignatos fuiffe hos numos , id ingeniofo in- » «f vi.

octzfT. cope-

mpe-

vento expedire connititur R. P. Piovene Tomo IX. pag. 50.?

endit.

equet

qua in re ducem fecutus eft Doctifümum Harduinum Col-

legam , iz Hifleria Aug. ex Numis antiquis reflituta, Ubi

;cntum

fimiles Flaviorum numos adfert Harduinus , atque unum

eneos

Traiani, cum capite Plotine , & Hadriani : quem facile

credo vitiofüm non effe ; cum fit ex ere maximo , & Ha-

s anti-

]. Pio-

driani adoptio ope Plotine aut fa&a , aut ficla fit : tefte

Spartiano , & Dione,

(porum

.c[t.

lillius vero mentem , fi re&e affecutus füm , latino fer-

mone paucis exponam. Hofce numos non Vefpafiani , aut

EL

Titi , fed Domitiani temporibus cufos exiftimat : Confula-

j Daiet

tus porro Vefpafiani , & in altero, Titi, non confignatos

efe tamquam fynchronos infculpto Confülatui Domitia-

. C05.

hi, quando numeri minime coherent ; verum aut revoca-

/ /f["i'

tum effe hoc numo in. memoriam beneficium quoddam ,

a Domitiano obtentum eo tempore, cui numerus, alterius

Confulatui adje&us , congruit : aut magnum aliud quid-

s VIII.

piam , eo anno , Domitiano obtigifíe.

| Maxi-

Atque ita priorem

numum percuflum effe eo anno , quo Domitianus Conful

t um

feptimum procefliffet ; in altera vero numi parte fignatum

cfle

]M?

Ggg

Wc3 C o ) GaR

418

effe caput Vefpafiani Patris , cum epigraphe COS. IIII. in

teo t

grati animi monumentum : quod eo anno Domitianus vo-

habet

lente Patre primum Conful , & defignatus iterum fuiffet.

pente

In altero numo Coníulatum XIIIl. Domitiani , denotare

denda

tempus , quo numus fignatus fit : in altera vero illius nu-

cum

mi parte reprefentari Caput Titi fratris , Confulis VIII.

Conf

memorie caufa ; quod Titus eo anno, quo Confulatum

Augi

o&tavum fufcepiffet , e vivis ereptus , Imperiu

"

m Domitia-..

Tepet

no aperuerit.

|

Atque ingenio

fam hanc interpretandi rationem , exi-

pumis

ftimat idem vir eruditiffimus , aperire novam quandam

etiam

viam, que ad evolvenda alia plura ejuscemodi numorum

tagn

myfíteria deducat. Nam preater alium Gaza Parmenfis nu-

MA

mum , fimilem priori e duobus relato , fed ex ere magno ;

quod

alterum adhuc magni moduli in ceodem Thefauro reperiri

Àure

indicat, qui caput Vefpafiani COS. V1I. in adverfa , & ca-

mis f

put Titi COS. II. inaverfa parte exhibeat: quem fimili qua-

latia

dam expofitione a vitii fufpicione purgandum cenfet,

Excufatio

tüt

dificultate

Laudant viri ingenium Commentariorum Trevoltien-

duob

9107 táret.

fium Scriptores L' azzée 172 . Afekit : pag. 1468. & feqg. Lau-

-

quef

do & ego ; ita tamen , ut mihi a viri DoGifimi hac fal-

üm

tem fententia difcedendi veniam exorem. Ipfi Trevoltien-

fes dificultatis aliquid obmovent : Non legi in his numis

cufi 1

folitos illos , in ereis numis Romanis , characteres 5S. C.

falte

Hec vero refponfio redditur : Numos hos peculiaris me-

morie caufa , non ad currentis monete ufum , Auguíto-

effor

tiffi

rum juffu fingulari, ita fignatos fuiffe.

Qore

Afferuntur hec omnia , non comprobantur.

Afletti

hujus fidem , bene multa fünt , que , fi minus omnem ex-

fpaüï

tinguere , multum certe elevare poffunt.

Nam primum

fanti

illa de omiffis notis S. C. obje&tio haud ita facile diflatur.

nüm

Numi enei Imperatorum , magni, & medii moduli, Rome

Vlu

feculis primis duobus fignati, quales ifti habentur , con-

Qs (

Rantcr

5. C. infcriptum pra fe ferunt : fi unicum , quod

ego

qup

362 (0) BR

419

BU

Anus Vo:

ego meminerim , Agrippine numum demas, in quo tamen

