IMP. CAERAS L L DVNAHSAV.

KA L LPVNAHFAV. .

cahac

jpitid-

Haud multo minori literarum perturbatione infignem

nfetio-

numum refert DoGiffimus P. Jobertus Infiract, XI. in cujus

avería parte ita habetur.

d

A:XXO, CaN9TVNNOTCNE.

D

rDibus ;

onem integram elicere ten-

- Ex qua Epigraphe precati

39 jnte

tavit R. P. Harduinus , incredibili ingenio.

J

Egregie vero ad hanc rem faciunt, que Illuftriffimus,

yn ex

atque Do&iffimus Marchio Scipie Maffeius Epiflola XX11. ad

"w

CL "poffalum Zeno , acerrimo illo , quo pollet , judicio ad-

notaverat : (Quid autem dicemus de nunquam auditis. Impe-

Bbb 5

rdiorí-

Appcn'

382

As ( o ) EaR

u

ratoribus , qui bis ipfis diebus noviter in. fcenam prodeunt: ?

Poflbuma percelebris feriptoris vulgantur, opera, in quilus poft

a

Maguum Maximum D. N. EOANVS. P. F. AVG. e* D. N.C.

mis:

BRITIVS, tamquam ex autiquis numis abtruduntur nobis.

FELI

Ejuidem auttoris fchedas apud D. de Cleves nuper vidi , in

uibus D. NL CALPITIANVS. P. AVG. & D. N. FECVNI-

tiliat

ANVS.. P. F. MVG. item recenfebantur. Ex nominibus perperam

nayu

AFLE-

t

infculptis mon[fiva bac exoriri aliquaudo poffunt.

IN AV S. pro ignoto bucusque Principe ab eodem Auttore ven-

long

ditatur. Numifima in Mufeo Rothel : occurrit mibi. D. N. MFV.

e:

LENAVS. P. AVG. fed facies Valentem

preí

prodit : /culy(.i ergo de-

MV

lï-?erqt VALEN ..

ftifür

"CAprur III.

feio ,

hibit

latin

De infcripti

onibus , inufitata forma infculptis,

fie di

qua "ttiofa non funr.

9. leg

Ortbográ-

Offent nonnulla, ab antiquis fculptoribus numorum

Y

pbia muta.

fünt

fur Ccum"

formis inferta , vitiofe fcripta videri Tironibus;, qui-

genopore.

P

- . bus Ortographie veteris ratio non fatis perfpecta

VEI

eft.. Cavendum certe incipientibus , ne , que preter foli-

hi

lian;

tum fcripta legerint ; verufHioribus prefertim in monetis ,

illico vvzexaeaxIsv lapfus arbitrentur. Multa quippe, que

den.

ferius re&e hoc modo , alio item olim re&te fcribebantur.

Dum

Valent huc etiam, que dudum monuit DoGiífimus Roma-

tur,

&A

nórum Zereztius Varro , Lib. IV. de Lingua Lat.

Quoniam

verborum novorum , C& veterum difcordia omnis in confuetudi-

alia

ne communi , quot modis literarum commutatio fít facta , qui

animadverterit , férutari facilius origines patietur verborum.

defi

PT

Reperiet enim effe commutata , ut iu fuperioribus libris offen-

di, maxime propter bis quateruas caufas. Literarum enim fít

SVS

demptioue , aut additione , &* propter earum artationem , aut

alia:

ali-

.Sf?mutatianem , item f)illa:þ'arum produttionem cc.: Hos

ter

afpif

"

$8 Co0 GÀ

385

u ?

ter ufürpatos al

iis temporibus fcribendi modos , quibus-

u pf

dam e re numaria exemplis i

lluftrabo.

XC

Additione litere infignia fünt illa i

n familiarum hu'-,m.,..

x

nolit

mis: VAALA. ViIRTVS. FEELIX. pro VALA. VIR

TV S ,olón litera«

li , it

FELIX. fuperfluam hic vocalem nemo füfpicetur,fed ziz-

VNI.

tilianum audiat: Lib.r. Cap. s. 4fut vocales junguutur , aut

Jéripfere , qui geminatione

jeam

unam longam faciunt , ut "veteres

AAUÍufT,

Longam fyllabam etiam

VLE

earum , velut apice , uteb

0 nb

longiori charactere expre

fíam in Auguíti numo confpicere

onem litere hec etiam

. A.

eít : os. cIvis. sz&vATOS.

Adjei

[Ü dt

jre fe ferunt , ve

tuftate excufanda

m : AXSIVS. MAXSV-

MVS. ALEXSA

NDREA. Nam & Tabule Grece vetu-

ftiffime proferuntur ab Erud

itiffimis Viris, Sponio, & M af-

m

feio , in quibus, ante literam

—

Ll

ufitatam , ejus loco , Xz ad-

hibitum legitur, ut : XXENO9IAOZ.

pro XENOQOIAOZ. quod

latini imitati fuiffe vid

entur, reten

to Greco chara&tere X.

'l

WSJ

ffent ante S, uti & folum C. ante

ne duo alii CH. ponendi e

PACS.loco PAX. PDeinde

S. legiturin vetufto numo,

Norut

FOVRIVS. FOVLVIVS. pr

o FVRIVS. FVLVIVS. fimilia

funt : EID. MART. Jdibus Martii LE

IBERTAS. PREI-

5qi

VERNVM. SERVEILIVS. DEIDIVS. CASSEIV

S. PLE-

:(pc&a

BEI. DE PARTHEIS. PREIMVS. de quibus ita Quizzi-

r (oli

lianus Lib.I. cap.z2. D

iutius duravit , «t EI. juugendis ea-

fetls ,

EL uterentur. Pariter in Grecorum

A qüæ

dem ratioue,qua Grecis

& alia, que I. longum comple&tun-

antul

numis, Latina nomina,

ANTONINOC;

Roma

tur, j

am per EL jam per I. fcripta extant :

Atque

um

& ANT4ONEI

NOC. NIKOIIOAITON. & NIKOIIOAEIT4ONN:

alia ejus generis.

uetua't

Demptionis fpecimen offe

runt prifca illa : NASIDIV. Surattio

4 qül

defiderata litera S. & PREI

VERNVM.

CAPTV. pro CA-"ru

du

PTVM, & in medio vocabu

lo SVLA pro SVLLA. CRA-

T

SVS pro CRASSVS. item PILIPVS.

unico P. medio, cum

"a

alias duplici fcri

batur: PILIPPVS. vel

PHILIPPVS. Nam

n,äüt

ubi prater folitum omiffam quis videtit 5

os all

afpirationem H.

Cuis

«

384

W0 ( o 2 GR

fculptorem erroris continuo arguere non debet. Tta pre-

:

ter »» PILIPPVS. reperiuntur : TRIVMPVS. YPSAEVS.

DÀ ]

GRACCVS.pro TRIVMPHVS. HYPSAEVS. GRAC-

x .

CHVS. De his Q»instilianus Lib. I. cap.g. ita docet : Zpud

melio

nos potefl quari: anu in fcripto fit vitium , f H. litera efl,non

litete

nota ? cujus quidem ratio mutua cum temporibus eff fepius.

'IEAXIOG

Parcif£me ea wveteres uff , etiam in vocalibus , cum ZEdos , Ir-

Ciili

eosque dicebant,

Diu deinde refervatum-, ne confonantibus

feleii

afpiraretur , ut in Graccis, & Triumpis.

Erupit brevi tem-

Sunt

pore nimius ufus , ut : Chorona , Chenturiones , Precbones , ad-

tent,

buc quibusdam infcriptionibus maueant.

Quod Grammati-

Titus Y

ci Veteris teftimonium illa etiam excufat, in M. Antonii

frm.

numis: CHORTIS. SPECVLATORVM.&CHORTIVM.

PRAETORIARVM, cum enim Varrone tefle , Cers dice-

pro 'H

s

retur , quod deinde CeZoers di&um eft ; Antonii tempore

M

vo Cors , cum afpiratione , Chors fcribi folitum fuifle vi-

tüm

detür.

In Gallieni porró numis COOR. PRAET. VI. P.

VI. F. Cobors pretoria fextum pia , fextum felix , affe&atio

Jyafa.

quedam antiquitatis eít , fi ex propofito afpirationem

Dilpl

N

omifit fculptor : aut filoco CORS. per duo O. longam

exprimere voluit.

|

Afpiratio-

»i5 Cbara-

Neque vero in Grecis numis vitiofa eft fcriptura,

niis p

cum hec, latinis ufitata, afpirationis nota H , grecis vo-

STVi

Grecos.

&eres apud

vi; di

cabulis prefigitur. Nam eadem hec nota H , que grecis

mility

vocabulis E longum, id eft duo E brevia valebat , olim

etiam fic fcripta F, quorum duo F H — H. hec eadem in-

tionen

quam litera H:so , apud veteres grecos afpirationis vim ob-

Calibu

àC Ct;

tinuit, eandemque ad latinos , una cum forma charade-

ris H , tranftulit.

Id perfpicue ex zftbezeo difcimus , qui

h

Lib.I1X.ita habet. "owa lg xgj ia s8 H coiyei8 um oaOa 786

ftifm;

graAejBg-TnV Qacciav. Duomeo ngj Popajor ao mras]ev vtv dlacuvautvmr

xeiinq

Exillimo veteres ( Grecos) ipfo ele-

Syocirov T0 H- qrgoyoo Quan.

mento H afpirationem ffauraffe ; quocirca etiam Romani afpi-

ratis omuibus vocabulis sà. H prefcribunt.

Bc&c

$59 (05 ER

385

1 pre.

AEVS,

Re&e igitur more prifco in numis habetur : HiME-

PA. pro '14£/2. HYYAC. pro^Y «s HIIIIIONIKON ptO 'Izzroye-

AC

xà». Etin Ephefino Helvii Pertinacis numo, quem e Ci-

: p

melio D. Begon. R.P. Harduinus fingulariter,ob hanc etiam

4f n

litere H. notam, produxit, legitur : I1. HEAY, ITEPTIN, rZ&Auoc

/æþiu!.

"EAä:os' Hsgnva' ha

Lapidem item antiquum, horum teftem ,

454 Ír-

Celeberrimus Maffeius Epifl. XIX. lib. Gallie Antiq. quedam

aniibu

felefie : producit, quales apud Gruterum quoque videre eft.

Vi Ltl«

Sunt etiam , qui notam H in duas olim fe&ctam fuiffe pu-

jtj d-

tent , nempe F & d, quarum prior afperi , lenis altera fpi-

mmati«

ritus valorem haberet. Ita e numis Mekerchus apud Gre:-

intonii

férum Lib, de Pronunt. heec protulit : PPARAEON. FPARAHTON.

TIVM.

TO 'HegaxAtor. 'HeaxArriv. Quin ZEolicum adeo illud Aíyau-

ij diCC-

pa 4 , Cquod Claudius Auguftus Latine Orthographiz pro

:mporc

V confonante intulit) pro afpirationis charactere ufürpa-

jffe i«

tum olim fuiffe, apud Vi&orinum habetur , ut 4zua£a pro

»VI PO

duafa. Etapud Prifcianum pro fpiritu leni , in Tripode

« Clatio

Delphis Byzantium allato: AHMOQOjON. & AAjOKOjJON.

lonem

prio AHMOQOXN. AAOKOCQN.

ongam

Jam de ar£azione , & commutatione literarum.

"rtatio- Ariatio, &

iminusatie

elermientos

nis pauca exempla funt in numis ; FOSTLVS. pro FAV-

iptura 1

STVLVS. in numo Pompeje familie legitur. Commazatie- rum.

cis V0

»i: diverfz: füuperant fpecies, que fere omnes , ob foni fi-

graci

militudinem facte , & ufü tum fortaffe recepte , excufa-

; olit

tionem aliquam a vitio merentur: Commutatio hec in vo.

]em if

calibus, & confonantibus locum habuit, in latinis juxta;

jim 00

ac Gracis numis confpicua.

urade.

Excufari a fculptoris lapfu an hac ratione poflit nu-

E qql

mifma fequens, ex argento puro, Mufei noftri , in medio

relinquo.

/

-/ul:

st

'Ccc

P. SEPT.

Redt

386

$eo ( o 0 GE

À

AAN- ]

confi

gffA.

Z

C;&R

Ptyr

ATIOA!

j; ,-((!

QOX

z

$ en.

C)ïb

neficic

Á

[

Ü

U

It :

ä

*

1

F

SENL

J3S

;/3-—

m

j

pofüe

PTO:

P.SEPT. ;GETA. PIVS. AVG.. BRIT. Pablius

tiliaui

Septimius Geta Pius 4dug

iu]'z'u's 'Britünng'cus. Caput Laurea-

meul

tum Geta.

lixeng

FED. EXERC. TR. P III. COS.(H. Fedes exercittum,

e .

Tribuuitia pote[late tertium , Confaul iterum.

Mulier velata

NONT)

ftans, utraque manu fignum militare attinet, tertium fi-

etiam

gnum ad finiftrum latus humi defixum.

It

!

Vocalium

persautatio.

Frequentiffima hec epigraphe , femper FID E S fcti-

tonij,

pta deprehenditur, non FEDES. unde , etfi ab Orthogra-

2ION

* hümjs

phie vitio purgari fculptor poffet , ab affe&ata quadam

Il

vetuítatis imitatione non poteít. Siquidem erant voces

tf

quepiam veteribus , quas per E alii , alii per I vocalem

1io |it

exararent. Ita GENETRIX. in veteribus numis legitur,

&fe vt

quod fübinde GENITRIX. fcriptum eft.. DOMETIVS.

NEOR

Iium

& DOMITIVS itidem numi habent. Qaiztiranzs rurfüm

hæc comprobat: Lib.:.cap.i2. Here muuc E litera termi-

mfcnp

namus ; at veterum comicorum adbuc libris invenuio: Heri ad

me venit &c. Et heret etiamnum in Italico idiomate hec

l, at

pronuntiatio fede,ex vocabulo f£Zes, quod fortaffe olim li-

Cüfito

tera E , fcriptum , aut ejusdem fono , prefertim a plebe

SEQV

enunciatum fuit ; quando etiamnum E claufum Itali , &

Qitiffi

Galli prefertim , quafi cum I permíxtum efferunt.

Dürpar

Veniam preterea utcunque merentur iíta : AETRV.

rap

SCVS. pro ETR VSCVS, & fimilia alia, prefertim dum

Ó D]

grecis literis fcripta funt : AITPOCKIAAAN, pro EIPOTCKIA-

Vàrug.

AAN,

$59 Co ) EBP

387

AAN. ubi pariter € pro OT pofitum, ad dialetum Doricam

confugere poteft : uti & illa AMYMTA pro AMYNTA.

ATIOAAQNIATAN. pro AHOAAQNIATON. ejusdem dialecti be-

neficio ab erratis eximuntur.

Vetera item illa errore ca-

rent : COILIVS. pro COELIVS., DOSSENI. pro DOR-

SENI. CAISAR pro CAESAR.

Latini veteres , quod omnes norunt, fepe Oloco V

ofuere.

Numi hec offerunt: DIVOS. IVLIOS, AEGY.

PTOS. PHILIPPOS. DEO. VOLCANO. & alia. Jzia-

Dublits

tilianus Lib.1.cap. s. his afüinia profert : Quid O. atque F;

Laurea-

érmutata ipvicem , ut Hecoba, & Notrix , Culcbides , & Pa-

lixena. Idem cap.z2. de Ortbogr. Cervam, ? Servom fcribi O,

OLU

* F. literis.

Similia in Grecis occurrere videntur XEAI-

»[ Velatà

NONTION. pro XEAINOTNTION. item OIIONTIQON,. ÁAlias

ttium li«

etiam vocales ob foni fimilitudinem in Graecis numis com-

mutatas deprehendere eíI: AITIIITOI. pro AITYPTOT.in Án-

tonii, & Cleopatre numo noftri Mufei. BHPITION. XIPAKO-

E5fcti-

'thogra-

ZION. in quibus 1 loco Y infculptum eft. In Athenienfium

vadam

*

numis AGE, & AOH. in Thebanorum GEBH, & OHBH. repe-

ritur, quod ipfüm argumento eft, preter cetera , v? H. fo-

nt voccs

Pari ratione in

vocale

no litere E. fed longo , prolatum fuiffe.

ere veteri ANTONIOC. pro ANTONIOC. NE€OKOPON. pro

; legittn

NE€OKOPON. quin & NeOoXOPON legere eft , quod poftre-

JETIVS,

, turfüm

mum tamen vitiis accenferi mallem ; etíi in vetuftiffimis

infcriptionibus fit X pro K nonnunquam pofitum

g Ltrtti-

Coníonantium porro commutatio , facta in ere vete- Cofizan.

j Heïä ii

& foni fimilitudine itidem ex. /^ ^/«

ri, antique Orthographiz,

Aliis fubro-

cufatur a vitio.

FORTVNA. OPSEQVENS. pro OB-

gate.

; li 1

SEQVENS. uti & in marmoribus , que deprchendit Eru-

,

Jtall;

ditiffimus Spanhemius: APSENS. OPSIDES. videntur

purgari poffe a vitii nota ; cavente etiam Quiztiliauo Lib.

. cap. 12. Sed B. quoque in aliorum locum dedimus aliquan-

m

do, unde Byrrbus, & Bryges. Et cap.g. Nam Cicero Canopi-

jm dum

tarum exercitum dicit , ipfi Canobon vocant. Permutate igi-

jot

K

Ccc a

tur

h

AN

388

a55 (o0 ) GR

tur funt D, & P. Pari ratione C loco G pofitum damnare

non au(im: OCVLNIVS. pro OGVLNIVS. cum ipfe

sfe

Ouintilianus in fimili dubitet Lib. r. cap. o. Nam duos im

9AR

unico nomine faciebat Barbarifmos Tinca Placentinus , ff ve-

ILIDE

VATC

prebendenti Hortenffo credimus , preculam pro pergula dicens ,

e immutatioue , cum C pro G uteretur , & trausmutatione,

eum E preponeret R antecedenti.

Corc

NIO

Siculi adeo , dum Romanis parebant , elementum C.

loco fui , infcriptionibus Grecis numorum intulerunt 5

bus f

uti legimus AKPACAZ. CEAAZX pro AKPATAZ. TEAAX.

tutif

telt &

His accenferi merentur. KARVS. KARINVS, KAR-

bto t

THAGO. item TRIVMFVS, ISIS. FARIA. Ete con-

verfo Greci numi epigraphe FAAEION. pro GAAEION. Tum

ebe

ifta: ORVIS. TERRARVM. DANVVIVS. CORONA.

omni

CIBICA. unde & Greci fepe, cum Latina nomina numis

infculperent , V confonantem duplici modo reddebant :

9

USq

BAAEPIANOC. & OTAAEPIANOC, BEIBIOC. & OTIBIOC.

OrTO

f105e

&in;

Greculi femilatini: C. OVAL. HOSTIL. MES. COVIN-

TVS. AVG. Cajus Valeus Hoflilianus Meffus Quintus Augu-

Dl n0

fius, Atque his affinia plura in Coloniarum numis preci-

200. :

often

pue occurrunt , quarum artifices Latine Orthographie

exacta peritia nonnunquam deftitutos fuiffe , facile quis-

fet,|

que fibi perfüadebit.

Greca rurfüm permutata fuiffe ,

conítat e numis , hec elementa z , & z. ita: ZMYPNAION.

ZEPAIIIZ. &IAOKAHZ. & vice vería, xETZ. pro ZEYZ. & in Troe-

N

zenio numo ZEolice XAEYzX. Non traro fzculo tertio z. lo-

at

co X. fignatum vifitur, defiderata media horizontali ]ineo-

Diüum;

la. Numus nofter argenteus X. folum, fine z. loco x. exhi-

Culp.

bet : NAXIQN. item AXTP. pro AzTP. vel ANZYP. Soni cau.

QUs

fa, & illa duplici modo numis infculpta habentur. ANKT-

Quid

PA. & ATKTPA. ETNKAHTOZ. & ZYTKAHTOZ. E quibus difci-

um

mus , pronuntiatum quidem T ante K tanquam N fuifie,

Dum

non tamen femper ipía elementi permutatione fcriptum.

,(

Non-

Wt t

"TOSIT

2

399

fhnart

Nonnunquam charadcteres Latin

i Grecis, a femilati- Grece Lite-

m ipft

nis fculptoribus permutati , ac permixti inveniuntur. KA

[. r^ Jatinis

duns i

SAR. SEMNOS, AAPIANOS. item AAMACCO. COAONIA. &

perma:au.

MARKS.

"

ILIHENZE. feu ILIIIENSE muncipium in Betica

licent ,

VATOR. fic LAVDICE€ON pro AAOAIKEQN. Et alia.

Nonnulla ex his, uti : C pro G, vel pro r greco:item

a,

C pro K in Damafceno numo : $ pro x in numo MESSE-

tom C.

NION. alizque fimiles literarum forme (fi in vetuftiori-

bus numis reperiantur) haberi poffunt velut reliquie ve-

etunt ,

tuftiffimi Alphabeti Pelafgi, aut Etrufci ; de quo videri po-

teft eruditiffima differtatio Dfii Ludovici Bourguet in li-

KAR

& COf«

bro recens Rome edito : Saggi di Dij'er;aziani "fcadeimi-

. Tum

ebe ce.. Differtasione I.

Perverfo etiam fitu unicam literam infculptam,

quod situr ele-

(0M.

omni vitii labe non caret, in ere prifco videre eft. bino

S TAEXÍD ÓMe

nuniis

Y

vtrfüs.

ebint :

ejusmodi numos in"Appendicula ad Grecos Vaillantii nu-

mos exhibui. In altero habetur C z CTION. loco CHCTION.

otto

& in altero €T. NOC. loco €T. ZOC. Nam N — 50o. compo-

)VIN-

ni non poteft cum literis epocham indicantibus /3 um

d

| dupe

200. -H 70. fed Z

——

7.optime annos exprimit, uti füo loco

[ec

oftendi.

Hic igitur Z jacens;

N ab incautis legi potuif-

;rapbiæ

fet , atqüe illud Aufonii hic plane impletum confpicitur.-

le quS-

Zeta jacens,fi furgat ,eri

£ nota,. qua legitur Ni.

.

füf(rc,

In avería facie numi enet

Cimelii noftri,Salonine,cui

NAION.

n Tro-

IVNO. REGINA. infcripta erat,confpexi g. C.in media nu-

mi area , pro S. C. ge

aatus Confu

Itoinfculptum. Maximini

p 7 o

numum dedimus,in quo

habetur C.R.L1.&. AN. 929 O V.

j Jineo-

L

xhec cum litere duc&tus

Culpandus non eft

illico (oetoxaca

z li

quosdam , prater more

m , aut apices pre fe ferunt 5 ea

yni at

em certe , aut orna

tus , aut etiam diftin&ionis ali-

AT

quid

cuju

s caufa ita formata fuiffe probabile eft. Ita in &neo

, dii-

numo , medii moduli , petvetufto ,

a Mefambrianis pércut-

| füif&a

fo , Cimelii noftri, peregrina litere Z figura confpicitur ,

ptum

uti typus exhibet :

In

Ccc 3

Non

399

&6 o2 GR

£m

p

M

k

2

——

;

|

Z

A

UM

fs

«

N

In adverfa 'hujuääxiiix!hi kþparthew caput 'e& ; Diademate

bina;

cin&um , fine epigraphe. Alii biniejusdem Cimelii,jama

Vaillantio quidem , quoad figuram, vulgati numi, Pom-

tatio

aC t

onie familie, Mufe figuram referunt cum epigraphe : Q.

tum

POMPONI. MVSA. ubi litera V. diftin&e apicem quem-

dam recurvum exhibet : quod vehe

i

ter fufpicor, aut ad

alitt

eri

ln n

denotandam literam longam, uti füp

us e Oniztiliano re-

tuli : aut ad diftinguendam V. vocalem a confonante , uti

Dm

nos Germani hodieque fcribimus: aut certe ornatus caufa

P

ita infculptum fuifle,

f

:

Eft item numus nofler eneus , Vrbis Rome , in auo

A de;

O. long.ius maniíefto apice notatum ; extat: ROMA.

tii i

j

pa,

/[ &

y

in»q

;,v

tüm

fatit

zW

INOdiWvod

ttm

ACUCOS SeOcSE

C A

391

$8 C 0).;&5 |

CapPur IV.

De vitiofa formarum combinatione 1m

fubaratis numis.

Aud ita longo abhinc tempore in eorum ego item Mutaxda

20092):2071»

fententiam pene abieram , qui numorum ertrata ,

uay.,in re

i

lemate

etiam füberatorum (quorum typi infolitam com-

Antiqua-

natio

nem pre fe ferunt) ingeniofe co

üquifitis interpre- rie /entex-

,juna

tationibus excufare nituntur.

At enim pofteaquam tot,

iut. :

Dom-

ac tam palmaria vitia, in pelliculatis pracfertim Denariis,

he:Q.

tum in Cimelio noftro, cum in libris adnotata repereram ;

qua-

aliter mihi deinceps fentiendum effe conftitui : planeque

atl

in me expertus füm , uti ad vitam humanam , ita ad rem

o TC

numariam veterem , Nuzquam ita quemquam fuübdutia ra-

tte, uti

tione füiffe , quin ves, etas, ufus feimper aliquid appertet novt,

CaUid

femper aliquid moneat ; ut illa, qua te. fcire credas » nefcias ,

& 4ua tibi putaris prima, in experiundo ut vepudies, Terent.

inqu

"d delph. AL g. fcen. 4.

lA.

Porro ut hac in re , quam fint indigni venia Moneta- subeato-

rux vitiá

rii illi adultetini , luculentius oftendam, numorum exem-

[]

* bilia.

inextufda

pla, príimum e Cimelio Noftro, deinde aliorum proferam

in qui

bus ita manifefta funt typorum vitiofé confignato-

fare illa fe poffe firmiori quadam

rum errata ; ut qui excu

fatione addu&a exiftimaret , ei illud Horatianum in au-

rem függerendum putarem : L. 7. Sat. 2.

-5 59

Defiue

- 0 - jfeéarier,unde laboris

Plus banrire mq!i eff , quam ex re decerpere f?u&'u:.

SRUS EE

IMP.

Ü

292

$6 (o»o R

«5

fius €

*

N

2

e

L

eum f

L

E

4

g.-

H u5

]

ETO

Maffe

ä

//

E

WA

l

-

vitio 1

N

3

A.

aL

À

]n ant

x

n d

Ki:

U M

fufpic

gente

TRME.POT.

Titulu:s

IMP. CAläg. DOMIT. AVG. GERM. P.M.TR. P. IIIH.

D0n à

sitioft repe-

Imperator Cefar. Domitianus efuguflus Germanicus Pontifem

WO

BHiIns.

Maximus. Tribunitia Poteflate quartum. — Caput laureatum

À

Domitiani.

j

TR.POT.III. CENS. P.PD.P. Zribuzitia Peteflate Ter-

culam

tium , Cenfor Perpetuus , Pater Patrie, Pallas ftans , d. jacu-

|

&ua adítat. Suberatus.,

lum tollit , f. fcutum , pedibus navi infiftit , ad quos no-

Hoc iconium capitis ad aliud averfe partis typarium

pertinebat , in quo nulla Tribunitie Poteftatis mentio.

Apud com. Mediobarbum extat argenteus numus , cum

eadem omnino, qua nofter , Capitis epigraphe, fed in cu-

jus averfa parte legitur IMP. IX. COS. XI. CENS. POT.

P. P. Pallas ftans.

Neque mihi quisquam hic oppohat numum Aurclii

Cef. a doGiflimo Spasbemio Tom. z. pag. 232. relatumn , in

XV

cujus averfa facie legitur: TR!B. POT. VII. TRIB. POT.

Parmj

VIIL S. C. Nam ifthic, fi quod vitium effet , fculptoris

Cipu

effet ; quod hic füfpicari vix poffumus. Nam fi oblivione

lapfus effet , fe jam infculpfifífe T RIB. PO T. potius bis

Ci?))um

TRIB. POT. cum eodem, quam diverfo numero expreflif-

fet. Quare hic cum Spanhemio probabiliter dici poffe ar-

Pater

bitror : numum hunc eo tempore fignatum effe, quo Au-

Dlátlo

relius expleta TRIB. POT. VII. eandem octavum fumeret,

Düte

Nihil porro moror duplicem illam Tribunitiam Pote-

AE

ftatem , Civilem nempe, & Bellicam , quam R. P. Hardui-

müm

nus

469 C o ) G$

393

nus excogitaverat , ad excufandos ejusmodi numos ; fed

€um paucorum affenfü.

fimi

Tres alios numos /zberatos , ex epiftola Illuftri

Maffeii proferam fub finem hujus capitis , qui fimillimo

vitio infignes TRIB. POT. & Confüulatus diverfos numeros

in antica, & poftica facie exhibent. Quare haud injuria

fufpicor , fuberatum etiam effe numum illum , quem ar-

genteis quidem accenfet Cl. Liebeus , fingulariter tamen

PAl

non adnotat , quod alibi ad fimilem numum fecerat , effe

Duntifex

vere argenteum. En illum!

GG tUt

ANTONINVS. AVG. PIVS. P. P. TR. P. XV, Caput.

TR. POT. XV. COS. IV. Veftalis ftans

d. capedun:

"

culam f. tropeum.

d, jacu

uog no-

Jam ad aüo; -

xCM

CNN

c?ö

$

paríutm

P

df

v

NG

i

(

E

nentio.

?fä

:

j,Qm

ïäl

?

T

g

K ESES

sz

ä

| in Cl

d

;- POT"

"a —

hureli

IMP. CAESDOMIT .AVG. GERM. P. M. TR. P.

p il

XV. Imperator Cefar Domitianus Zefuguflus , Germanicus ,

, POT.

Pontifex Maximus , Tribunitia Poteflate decimum quintum.

N

n

Jptorió

Caput laureatum.

]ivione

IMP. Xi1lI. COS XIIII. CENS. P.

P. P, Imperaior a'e;Q

ins bi$

cimum quartum , Con[ul decimum quartum , Ceufor Perpetuns,

Pater Patrie. Pallas, uti in priori numo. Su£erazus.

prel

Ofrc 4f

Pugnat cum finceris numis compluribus hec combi- reg.

jo AU

natio TRIB. POT. XV. & IMP. XIUI. cum longe major POT.

tongrua

jetet.

numerus acclamati Zwperatoris refpondere debeat numero

suyero

) pote

TRIB. POT. XV. Nam apud Mediobarbum, & in Mufeo 14.

jardt

noítro finceri numi Domitiani habentur , in quibus legi-

n

Ddd

tur;

394

$E o G

h

XXI. atque in aliis finceris, vitiique expertibus numis Do-

P

ttritut

mitianus fcribit"q»r' IMP XIIH. cum TlïlB. FOT. VII.

H

&ELp

At

PEBSTI

&8

:

$

Doma

J d

teis G

A

piti m

a

;;

ä

|

;

ey J

ptio,

$97

b i

5;44-

IMP.L. AV R EAL. VERVS. AVG. Imperator Lucius

Aarelius Verus Augujz'm. Caput nudum ejusdem.

P. M. TR. P. XIII. IMP. VIII. COS. V.P. P. Poeziifex

Maximus, Tribunitia Poteflate decimum tertium , Imperator

octavum , Confal quintum , Pater Patrie. Salus fedens, d. pa-

teram : ex ara ferpens exfurgit. Swberatus.

Hic numus a falfariis fignatus eft duodevicefimo fal-

tem anno a morte Lucii Veri. Nam partis averfzee iconium

eft Commodi numis argenteis fignandis elaboratum ; uti

Auguj

apud Mediobarbum idem omnino extat , cum capitis epi-

graphe : M. COMM. ANT.P.FEL. AVG. BRIT. fane Lu-

íia D,

hafla

cio Vero nec Pont. Max. nec Patris Patrie titulus , quem

folus tum M. Aurelius gerebat, congruit: nec TRIB. POT.

nec COS. numeri ; cum Verus duntaxat TRIB. POT. IX.

prom

&d fel

& COS. IIL & cþt'iaqz*lMP. . in.numis 'ad;gotc;tu:.

tülun

Cats

*

r

2

i

Th

Ed

Conti

ä;

|

|

àpud

d

Qjä

äe?

i(

lii T

m

nf

QOT

!VLIA.

395

88 o5 GE

X' IMP.

]VLIA. PIA. FELIX. AVG. Caput Julie Domne.-

Imis Do.

PONTIF. TR. P. H Postifex , Tribunitia Poteflate

VII

teriium. Figura ftans , d. pateram, f. haftam. Sulerarus.

Hec averfz partis forma ad numum Getae, filii J uli.ä

Domne, parat

a videtur. Similis certe epigraphe in argen-

L]

teis Gete numi

s in colle&ione Mediobarbi exhibetur. Ca-

piti mulieris fane ita congtuit hec averfe partis infcri-

ptio, ut fluctibus aper.

AR

D

^.

y Luiti

/;:Sfï x

ET ïp'x

þs?äx

A

TA

y

C2

T

Ht

i

3

m

:gj

Butifex

g d

"

Imperatar

d

"4

E

n p

ímo fal-

| ANTONINVS.—' PIVS. AVG. BRIT. Zfuteninus Pius

iconium

aracalla.

Auguftus Britannicus. Caput laureatum C

um ; llt.i

PONTIF. TR. P. XIL COS. H — Pourifex. Tribuni-

pitis epl

tia Poteflate duodecingum , Confal tertium. Mats gradiens, d.

fane Lt-

haftam, f. parazonium. Seberatus.

, quem

Mendofa harum infcriptionum confignatio haud ita 4,4:5,,.

[B. POT

Verum attentioribus si/mi cwn

0T.

rompte om

nibus fortaffe fubolet.

titulo BRl«

ad rem numatiam illud pl

acere non poteít : Zritazzici ti-

TANNI-

tulum, Caracalle datum, conjungi cum TRIB. POT. XIl. cus.

Caracalla enim hunc titulum primum obtinuit, poftquam

TRIB.POT. XII. fufcepit ; uti cum Chronologis numi

conteftantur. Extant fiquidem cum in Mufeo noftro, tum

apud Mediobarbum argentei Caracalle numi , e quibus

alii TRIB. POT. XIII, cum titulo Zrizazzici , alii fine eo-

dem oftentant ; id quod indicat : affumpta jam T RIB.

POT. XIII. Zrizazzici ti

tulo ornatum fuiffe, Neque ul-

us

Ddd a

$06.

A

lus illic numus TR!B. POT. X1L.

mine infignitus , adducitur.

atque Britannici cogno.

Ut vero fcrupulum hic omnem le&ori eximam ; ma-

nifeftiorem hunc lapfum ex altero ejusdem Antonini Ca-

racalle fubarato numo oftendo,

«s

A

af

(// ///

a*

u

N

'o

e (

"Fï

SNS

^

H

:

ä

i

Ctia C

se

e

ä

N

P

buniti,

ANTONINVS

Vit i

"

. PIVS, AVG.-BRV

IT. Caput laurea-

tum Caracalle.

Doni £

D. M. TR, P. VIL. COS.

IL P.P. Poztifex Maximus, Tri-

H

bunitia P

oteffate feptimum , Conful iterum, Pater Patrie. Vi-

&oria gr

Caput.

adiens , utraque manu cingulum geftat.

fépetit

Hic fane titulum Britannici cum TRIB. POT. VII in-

ERY

gentem parachronifmum conficere , ne primuli quidem

hiftorie Auguíte tirones ignorant ; cum Caracalla Tribu-

infcrip*

i

nitie Poteftatis anno X. vel XI. primum iter in Britanniam

bet jni

inftituerit. Hec duo itaque , qua& modo propofui , Cara-

Quo tit

calle numifmata averfe partis typum referunt , ad aliam

at,

capitis formam pertinentem.

Prius illud iconium ad

Qnio;

Caracalle quidem caput pertinebat ;

fed fine epigraphe

ültera.

BRIT. Hocalterum vero

; infcriptum : Postifex Maximus

at

Tribunitia Poteflate VII. nulla ratione Caracal

le congruere

poteft

; qui in omnibus finceris numis cum TRIB. POT.

Ofici

VII & etiam ultra, folum PONTIF. & non PONT.M5KX.

atqm |

A

nifi demum cum TRIB. POT. XIV. in(criptus legitur. Hac

Qu ei

igitur averfa numi facies Septimio Severo reftituenda cft

Similem errorem refert Mediobarbus ; etiam fub Caracal-

üm tr

eX afg

laj nam legitur : P, M. TR, P. X, COS. II. P. P. argent

P.SEPT.

SCS

C o

397

Copho

D ff

N.

C5

ini Ca

Á

g(( («

Á A

7e

4 *

,/

5

3

o

g

j

i ä

L

Zä

w:—fi?

|

xx'»!

ägï

q*'*ï;*&

Y

3

—

E.

—

— Ó

P. SEPT."'GETA. CAES. PONT.- Publius $

ef!ih*iiüi

Geia Cafar , Pontifex. Caput nudum Geta.

P. M. TR. P. XII. COS. HIL P.P, Ponzifex Maximus, Tri-

bunitia Poteflate duodecimum , Conful tertium , Pater Datrie.

laures-

Vir nudus are adftat , d. pateram f. fpicas ; Eft effigies

Boni Eventus. Suberatus.

1 Tri-

Hoc averfi partis charagma , ad Severi , Patris Getee, 6« ave-

ia VÀ

caput fpectabat , atque in Mufeo noftro argenteus numu

g/a Patr£

if

reperitur cum capite Septimii Severi , & epigraphe : SE-

VERVS PIVS. AVG averfe vero partis imago eadem, &

W.'m-

quidcm

infcriptio, que in hoc noftro , notatur.

Trbu-

Gete quidem certe adhuc dum Cz/ari , uti capitis ha-

bet infcriptio, male jungitur in altera parte PONT. MAX.

nniam

, Citi-

quo titulo , folus Septimius Severus hoc tempore gaude-

bat. Quod fi etiam daretur, in Pontificatus Maximi com-

üm à

gl aliam

munionem preter morem affumptum effe Getam ; cur in

altera numi facie PONT//2x tantum , in altera Pozzifex

jprapae

m

Maximus fignaretur ? Denique certum eft e numis , & hi-

ftoricis * Getam non nifi ad TRIB. POT. IIII. perveniffe,

ng[üCfc

atque Imperii meníe undecimo a fratre interemptum fuif-

POT

fe

Taceo , Getam non haberi in numis COS. III. ne-

MX

j Ht

que ei , qui folum Cafar appellaretur, Patris Patrie titu-

la i

lum tribui, Cl. Vaillantius inter Numifmata Preítantiora

ex argento, fimiles Gete numos refert, Tou, . pag. 126.

atacà

L

"]

Ddd 53

IVLIA.

; spiT.

399

&6 C o2 G

I

*

pileun

z.

Ex

uääx

Cs

tE

DN

F

tü

^

") Y

»

xandri

63

»

] 3

1

feta,

d

i

$2

hendi

R

—

/

gentt

ríto f

IVLIA. MAESA. AVG.

enim .

;

- Jülid Mafa Augufta. C'aput

detri

ejusdem.

exper

Titulur,

SVMMVS.

SACERDOS. AV.G.- Summus Sacerdos /fu-

Vi p« geufius. Sacerdos ad aram adítans, toga ftriata indutus , d.

mum.

prius ,mue-

& ek

derti 04/1'.

pateram , f. ramum luftralem ; in area aftrum. Subaratus.

&ntic

gnatus.

Hunc poftice partis typum fibi vendicant numi Ela-

fmi of

gabali apud Mediobarbum, e quibus perperam ad numum

Avie materne fignandum transfümptus eft. Sane Elaga-

fcily

balus , etiam Auguftus , variis in monetis fe Sacerdotem

Pate

Solis Elagabali, cujus cultum in Syria puer combiberat,

profeffus eft ; atque aftri figura Solem Elagabalum indica-

re exiftimatur.

Videri poteít Lampridius in vita Zntonini

Ncm1

Helifgab, Mb Et Xiphilin. ex Dione Lib. LXXVIII.

fiafc

ateg

Ticul

z

s

$

l)

1

E

Y

äï

iï;

À

ï

:ä

À

Sie

« L

IVLIA. MAM

EA. A

VG." Jelía Mamea /Iugujia..' Ca-

put cj'qsdem Mames.

: LIBEg- |

399

8E3 ( o

OE

Suberd

LIBERTAS. AVG. Libertas 4

uguja Mulicr aan-s d.

«pe 229.

pileum, f. haftam. Suberatus.

agnoftun..

Frequens ifte in Auguftorum numis typus , qui ex Ale-t

xandri numis argenteis huc transmigravit , in nulla mo-

neta, Auguíte nomine fignata, apud Mediobarbum depre-

henditur , preter unicam noftre fimilem , que inter ar-

genteas refertur. Verum hic numus , folus cum fit , me-

rito füfpicor eundem pariter pelliculatum effe. Multos

enim adulterinos , e quibus etas, aut ufüs vix quidquam

Caput

detriverat , pro finceris haberi, id mihi, quod nuper cepi,

NaGus eram Domitiani nu-

experimentum perfuadet.

lt 4v

mum, quem hoc capite primum expofui , integrum plane,

itus, d

& elegantem, Cum vero viderem políticam partem ,cum

'diAS.

mi El«

antica male coherere ; ccepi, fufpicatus, quod füberat. nu-

mi oram incidere : at purum putum illic argentum. Tum

numupt

fcalpro aream tentavi ; ibi , cum pellicula argenti effet

Elge

dotem

pertenuis , illico deprehendi numum -

ibetaty

Iutrorfum turpem , fpeciofam pelle decora,

indica-

Claud, laud, flilic. Lib, II..—

(ntam'm'

N-emp& oram,que facilius attereretur, aut tentaretur,craf-

'

fiufculo argento munivere falfarii ; tenuiorem bracteam

aree induxere, ubi minus inftabat detegende fraudis pe-

"

ticulum.

—

y /M/,äll/

IT

füfh

llllll

*

£

"5

ä*a

,

iä

In.

!a Ca'

XIVL.IA. MAMAEA. AVG.- Caput ejusde.

-

VIRTVS.-

RE

400

A CoO SP

VIRTVS. AVG. Zirtus 4ugufii, Miles ftans d. haftam,

(

f. clypeum. Swuberatus.

bito,

Alexandri , Filii Mamec , numis hec forma, & cþi'-

interfef

graphe debetur ; uti & eandem exhibet colle&io Medio-

fb frne

barbi füb capite Alexandri in pluribus argenteis numis.

dyiutu

Militare

Mulieri fane hoc fymbolum haud convenit, neque in

raycec

$ymbolun alo Au

Mulieri

guíte numo apud laudatum AuGorem comparet,

Pupien

tributum.

Quanquam vero non ignorem, dari numos Mamese,

far ent

relatos in Commentariis Trevoltiauis ad anni 1728. Aprilem

Gotdi:

ag. 621, ? feg. in quorum averfa parte FIDES. MILITVM.

ts non

item ADLOCVTIO.AVG. confpiciatur: fciamque in ejus-

ieriit, c

modi numo, qui in antica parte capita Alexandri , & Ma-

ULLT

mee jugata oftentat,legi: MATER. CASTRORVM.

den Gi

Cum tamen hec omnia ad Imperium , quod Mamea cum

(p. 31,

Filio, imo vero in eundem exercuerat , aut in affetum, &

feripfit.

curam , qua milites illa compledtebatur , re&e referri pof-

eledu,

fint ; contra vero VIRTVS. AVG. cum viri armati effigie,

2l , fal

propriam , belli tempore comprobatam , Imperatoris vir-

0 tttc

tutem , ac fortitudinem indicare foleat ; hbec Mamee ca-

ülla rat

piti vitiofe adfignata videntur.

H

pos, it

L

$ WJA

r

T^

53

etiam Y

,,,,

&

-

77 - AR

Laf

Dancifc

CY

A

(W VM"

Zä;

pattis j

sf

2)

guflo p

Cu

diany

IMP. GORDIANVS. PIVS. FEL, AVG. . Inperator

m

Gordianus Pius Felix duguflus. Caput Gordiani Pii, cum

corona radiata.

ADVE. - - - AVGG. fdventus Aduguflorum duorum,

Imperator equo vehitur. Suberatss.

Gordia-

$83 C o ) &OR

401

ftam,

