littore Seftus objicitur. Ovipius Lil. z. Tziff. Eleg. . |

Sefflon Abydeua feparat urbe fretum.

LU

Fretum hoc ità Pruius Lib. 4. defctipfit : Hellefpontus

feptem . fladiis Europam ab dffa dividens , quatuor illic inter

fe . contrarias urbes babet : im Europa Callipelin , & Sefron ;

in Vfia Lampfacum , & Abydon.

Nunc illic maritima Tur-

carum preíidia gemina in arce excubant, qu&e vulgato

i

Pror

nomine Dardazelle vqcantur.

üm

X

«Y (]

G ree

O

[ d

»

j

(

6

!

i

;Mmï

N

«

[^

V

(Cä;o

/

Y

*

À

X

N

N

—

:'/

*

j

-

ïx ;

:'x

,j ».

ä

xï

Z

at

N

i

T.l(l

LXII,

219

ää(o)æä

LXII.

Aupfiuy

dus,

A'TTOJKAT. A. ATPH. KOMOAOC. : Imperator Cafar Lucius 44u-

relius Commodus.

Caput ejusdem laureatum.

€Ill. CTPA. BACCOT. AKPACIOTON. Emj Zceavwys Báccu

V Zufhty

"Axeagiorróv.

Sub Pratore Baffo Acraffotarum.

Diana Ephe-

Navis

fia , ad cujus finiftram adítat Fortuna tutulato capite, d.

temonem, f. Cornu Copie gerens; in area frella.

Ofter hic Acrafiotarum numus, maximi moduli, an-

ür apud

tiquior eft omnibus, qui a Vaillantio exhibentur ;

jus hac

quandoquidem primi apud illum füb Septimio Severo

LDTAHN,

Comparent.

Acrafus ignoti fitus, & prope etiam nominis.

exprdj

In Aoezitis Ecclefaflicis 0 'Augass , G "Augacas.

craff Epi-

et. Cl

Forte ad Jonie fines, haud

o ufüs,

fcopus , in Lydia nominatur.

procul Ephefo fita erat, cujus Tutclarem Deam & hic no-

; leget-

fter , & alii-Acrafiotarum numi, ab Eruditi(limis Viris

erTatLlS,

-

Harduino, & Vaillantio prolati , reprefentant.

LXIII.

0t0p€

M, ATP. KOMMOAOC. ANTONINOC. K, |Mzexos "Auei2uoc Koupta-

)

dóc "Ayrevivoc Kaicue.

Marcus Aurelius Commodus ddnto-

uinus Cefar. Caput nudum ejusdem.

ufpnmtto

BIOYNIEON. . Jzthbynieorum. Bos ftans.

Jic inttt

.ä

E urbe Bithynio SrzrHawus: Bz/jOUwov ao BiOvvíae?

fifni

oixtow BuOwigUt.

Bitbynium urbs Bithynie: incola Bi-

21 Tül'-

tbyniens.

Urbem hanc etiam Claudiopolin dictam fuiffe,

vülgato

Proriswmus Lib. $. perhibet :

KAaudiToM , " gj BiOUViOV .

Numus eít ex &re pa;yo:

—

—

—

I

»

ä—

em

rl

W

N

g

E

k

gx&*

|

|

ä

:

^

NSSS

L

-;/

'äïä

-

v

æ—:—r*x

u rE

ä;äg

Q32

rxll

Ee2

LXIV.

220

889 oD E

LXIV.

tíüs H

A, ATPHAIOC. KOMMOAOC. K,

Lucius Aur?liu.'c Commodus

iteruti

Cefar.

Caput nudum.

Dontic

BYZANTION. €IIIL M. MAPKOY. H. TO. B. Bucavríov &7rl

modo |

M. . . Mdexs , 'Hyeuóvoc 70 G*

Bysantiorum, fab M. .. Marco,

gnati

Prafide iterum.

Galea extenía.

gendut

Uo notatu digna hic numus in averfe partis epigraphe

porto

D

fübminiftrat. Primum ErlI. M. MAPKOT. ubi Marcus cog-

ftratua

Matcu

nomen eft; cum tamen notiílimum alias, ac frequentif-

fimum prenomen fit.

Hoc vero comprobat numus Phi-

Qumis

À

lippi Senioris apud Vaillantium : ATPHAIOT. MAPKOT. APX.

IIPO. KHBHCCEQON. ubi Marcus manifeftum eft cujusdam ex

tiam t

Aurelia gente cognomen.

Quare in noftro numo primum

faüto

M. non Marcas , fed probabilius aliquo nomine familie

fpicu

efferendum putarem , cujus prima litera M. habetur; cu-

porta

zanti

jusmodi bene multas reperias, ut hic certa ledio ftatui

non poffit.

Quod vero alias 70 M. Marci prenomen va-

Veto

leat, non obeft. Nam & litera ri. & apud latinos P. Pz-

tiff

blius legi folet , quod &que tritum prenomen elít, ac

titis t

Marcus: & tamen in Trajani numo Galatico oftendimus,

nifet

Il, BACCOT. .

Non Pablium fed Pomponium Baffum deno-

ipfün

tare, atque nomen, & non pranomen illic effe hoc ele-

ADX,

mento indicatum. — Neque legere libet: 'Ezxi Mzgss Maoxa.

Harc

Sub Marco, Marei filio.

uando in Grecis numis exem-

lam

plum extare non memini, ubi Pater, & filius, uno, &

eodem omnino nomine compellarentur , citra adjectum

W

aliquod difcrimen.

Dyza

Alterum notatu dignum eft H. TO. B. quod legimus

foler

'H)/eyo'vag 10 C. Pr«g/ide iterum.

Viri Do&iffimi Vaillantius,

füb.:

& Harduinus ia Byzantino numo Lucille, epigraphen:

tet e

EIII. AI. IIONTIKOT. H. BYZANTION. expofuerant : Sub ZElio

Utl r

Pontico , Oclavum Archonte Bysantiorum.

Cum tamen aut

iifïe;

eodem prope tempore , aut potius ferius füb Commodo

Qu

idem Ponticus cum litera B occurrat ; ubi legit Vail

lan-

cüm

tius

221

SSCooe

tíius EIIL AL TIONTIKOT. B; BYZANTION. Swb ZElie Pontico

Commodi

uare cum idem hic ZElius

iterum drchonte Byzantiorum.

Ponticus vix potuerit füb Lucilla odavum, & fub Com-

yríay irl

modo iterum Archon effe: neque tanto numero confi-

. Marti,

gnati Archontes ufpiam certo reperian

tur; 7ó H. non le-

Quod

gendum eíle OZavam , fed 'Hysuóve conficitur.

pigraphe

porro in noítro numo evincit H. TO. B. ubi fane H. magi-

firatum indicare debet, quem TO. B. izerum geflerit hic

fCU$ COB-

eguentif

Marcus , nempe Hysuówg , qui magiítratus in Thracie

vus Phi-

numis confignari folet.

QUE

Atque his luculenter confirmatur, & mutuum fenten-

üsdam ex

tiam noítram conftabilit, le&io Cl. Haymii , qui in The-

fauro Britannico numum Byzantinum protulit

ubi per-

prímum

: familit

fpicue habetur: EIIL. AI. IONTIKOT. HT. ut ita dübitandum

porro non fit; '"Hysuovc , Prefidis magi(tratum in ere By-

tür, CL

ío [tatui

zantiorum fignatum fuiffe anteSeptimium Severum. Jam

men vi-

vero ad illam le&ionem H. OZavum zZfrchboate, Viros Cla-

riffimos id induxiffe videtur: deprehendi nempe in Byzan-

o P.v

igft,ac

tinis numis, tempore Septimii Severi cufis. Z/rc/ontes ma-

nifefta hac nota APX. infertos.

Verum, nifi ego fallor, id

:ndimus,

ta

m deno-

ipfum fcrupulum injicere eisdem potuerat ; cum hecno

APx. in nullo Byzantino numo, quorum Vaillantius, &

hoc ele-

i od

Harduinus meminere, ante Septimium, aut poft Caracal-

lam compareat.

js exem-

relii EII. AP. MAPKOT.

uno ,

Atque, fi opponas numum M. Au

BYZANTION. quem Vaillantius legit : $u5 Zfrchbonte Marce

gdjc&nm

Byzautiorum,

Contra eít: per folos Chara&teres AP. non

folere Archontes defignari ; quando & ipfi PEyzantini numi

Jegimus

füb.Severo, & Caracalla fignati, -9 APX. alioqui conftan-

llaatiuS

Accedit, Marci vocabulum hoc tempore,

ter exhibent.

)

uti paullo ante oftendimus, etiam cognominis vicem fub-

!

*

iiffe; itaque merito fufpicamur, AP. pro M. acceptum fuiffe :

uod fuadet numus nofter, qui eundem háud dubie Mar-

jmmooo

Vaillat"

cum, fub Commodo, iterum Prefidem exhibet, quiidem

munus

gjus

Ee 3

222

ä—æCOD*ä.

citco li

munus primum fab M. Aurelio gefferat. ^ Quod fi hoc non

admittatur, vó AP. nomen familie effe dicam, ut Arrius,

quemc

Proviti

Aruntius, aut aliud, cum cognomine Marci.

Quod au-

dum f

tem Vaillantius in Trajano, dum adfert numum: E.

gnarut

TPAIANOT. TO. T. BTZANTION. adjungat hec verba : iz 4zi-

multat

busdas numis. APX. Arcbonte.

Sane illi euidam zumi , ubi

jicus :

terrarum qua&rendi, aut an probe infpecti, ac defcripti

tione;

fint, nulla mentio, nulla certa fignificatio.

Quare illos

pipat

numos interea pro fufpectis jure habeo, quorum tam per-

hancg

fun&orie Vaillantius meminit; qui vir Eruditiffimus , etíi

de re Numaria eque bene, ac alius nemo meritus fit; in

fltatu i

zantin

eo tamen opere, quod de Grecis Urbium numis confecit;

tegrur

accurate induftrie laudem non eft omni ex parte affecu-

grati

tus: five ffia, five eorum culpa, quieditionem curaverant.

Denique fententiam noftram confirmare videtur Hi-

tum 1

(

dZ

ftoricorum veterum egregia cum Byzantinis numis concor-

dia.

Xiemuwus e Dione Lib. 74. refert:: Byzantium a Se-

ptum:

veto , quod Pefcenii Nigri partibus ftuduiffet , libertatis,

fits j

aliorumque honorum titulis exutum, ac tributarium fa-

t

Tumo

&um fuifle, bonis civium publicatis.

Natrat deinde 7Er10sg

SPARTJANUS de Zfntonino Caracalla cap. 2. Zfutiochenfbus , c»

Quipt

leatu

Byzantinis interventu fuo vetufta jura reffituit. ..Jam vero

numi Byzantinorum foli illi, qui füb Severo, & Caracalla

te[le

Coní

percuffi, ha&enus prolati funt, titulum APX. Zrcentis

pre fe ferunt, hac certa literarum , Archontem notan-

yclut

tium, triade APX. expreffum ; unde probobiliter colligo

Numos, APX.ZrePogtis titulum exhibentes, fignatos effc füb

Severo, & Caracalla, usque ad reftituta. per Caracallam

juta: . quandoquidem in quibusdam etiam Caracalle.nu-

mis Byzantinis có APX. nomini Ma

x

giftratus non habetur ad-

fcriptum.

:

Et conveni

ens quidem -videri) poteft: Byzantinos Ro-

manorum gratiis, fuisque juribus deftitutos, ne Provin-

ue ld-

ciæ*guidem Romane mgmbra agnitos fuiffe: neq

circo

223

i& (o) Bl

circo licuiffe ipfis "nysuóvee Prafídis Magiftratum fignare,

hoc ao

quem conftat, Romanum proptie Magiílratum fuifíe, qui

: Àrtíus,

Provincie, Auguftis adfcripte, preeffet 5 quem etiam,

'uod at-

dum res integre effent, ante Severum Dyzantini confi-

gnarunt.

"rchontis porro duntaxat Magiítratum male

! d qui-,'

iti , Ubl

multatis Byzantinis fas erat monctis fuis inferere, qui ur-

bicus eft Magiftratus, ab Athenienfium gubernandi ra-

jefcripti

tione, in alias Grecanicas urbes aliter, atquealiter pro-

are illog

pagatus, & multis olim oppidis communis.

Quin ipfam

tam pet-

us, etf

hanc gratiam , .ut numos fignare , faltem Archontis Magi-

ftratu confpicuos , ipfis indulgeret Severus, videntur Dby:

sfit; i

zantini, Caracalle interventu, ante reftitutionem in in-

onfecit

tegrum ftatum priftinum , obtinuiffe; cum Caracalle ;

: affeci-

grati. animi caufa, Archontis titulum, quem füummum

Averant,

tu

in urbe haberent, in numo ejusdem tribuerent, quem

etür Hi-

e

aza Regis Galliarum refert R. P. Harduinus ita infcri-

COD COf«

tum: BYZANTION, EIIL. APX. M. AY. ANTONEINOT. figu:a

14 9

ftans ipfius Caracalle, Dea Prefide urbis adítante.

ettatisy

Galea extenía in infigni hoc noftro magni moduli

ium f

tiumo expreffa , caput Byzantis galeatum denotat.

Extat

e Eu

quippe apud Harduinum numus Byzantinus, caput ga-

(]u, &

leatum exhibens, cum epigraphe BYZAz. Fuit hic Byzas,

m vero

tefte Stephano Byzantino, Byzantii Conditor, quem cuni

Stacalla.

Conftantino Magno, Utrbis hujus Ampliatore, & altero

'(MM[ T

velut conditore compofüit Craupiawus Lib. 2 i2 Eutrop.

potat

colligo

Hoc Byzas, Cm]lanfi;zmgue videbunt ?

dowkec o

eff: füb

Z

,callam

u

&

]l .0

!

:

LUA

tür ac

9 P«

Zä

N

I szy,ïL

p5 Ro«

)roVin'

ue Iv

LXV,

ciro

224.

888 Co5) Eb

LXV.

cinxift

--- - KOMOAOC. Cemmedus, Caput laureatum ej

üsdcm;

entutr

KAI. CEB. IEP. ACYA. IIP, IIAN. PMA. Kuazaed2e ZeGaeits

in Ditt

leeds "AcóAS 7reóc Ylayeg. etp.

Cefaree edugufle, facre, mon

R! PQPI

viclaude, ad Panium: anuoe 1gr.

Vir nudus ftans, d. pa-

teram , f. haftam; ad pedes ferpens, criítatum caput al-

tum erigens.

€

JEc urbs, que in facro Evangelio Cefarea Philippi

H

dicitur, Trachonitidi attribuenda eft, a Grecis Pa-

neas appellabatur; quod mons illic, & fons effet, Pani

Unde etiam

dicatus, qui newac, vel navsov dicebatur.

in numis, qui fzpe Panis figuram exhibent, legitur: ne5;

Hawio, ad Pauium montem. . De hac urbe iïaNJOSEPHUS Lib,

18.cap. 3. QiuwzTOC Havfada, 7f vrgäg TaiC 7Wycie 78 Iogäa'uä XaTARO-

xtudcac , ovoppai Kaucdigeiay.

Philippus Paueadem , ad Jordanis

ATT. ]

fontes fitam , inflauraus, Cefaream nominavit.

i

Epochàm hujus Cefaree Vaillantius, & Notrifius in-

choant ab autumno anni V. C. 751. quo Philippus, tefte

Jofepho, tertiam Regni Herodiani partem, in qua erat

]

Melra;

Trachonitis, ab Auguíto obtinuit. ln numo noftro, qui

medii moduli eftf, numerus annorum 191. fi addatur ad

& nep

lm

initium ere 751. conficitur annus V. C. 942 usque adau-

tumnum , qui fuit Commodi decimus quartus, compu-

figen

tando annos, quibus cum M. Aurelio imperavit.

Figuram illam nudam, & haftigeram, cum adje&to

ferpente, DBacchi effe fimulacrum exiftimo, cui ferpens

variis titulis adfignatur.

S. CirMENS ÁrrxaNpnINUS z Pro-

attem

Vel ih

zrept. refert : S;gnum . Bacchicorum Orgiorum effe initiatum

Vila c

jerpmtem.

Xuucor 'Ogyíev Baxymcv cQue &ci vevsAeautvoc.. 1dem

Qüg |

auctor Bacchantes , ferpentibus coronatos, depingit; cuí

concinit Carurirus, de Bacchi comitibus :

ticis t

Uerit

Pars fe f& totis ferpentibus inciugebat.

Originem hujus ritus attingit Liiius Gvgarpus, Sya-

Dümi

zagm.$, de Baccho: 4dddunt fabule, Parcas ipfam anguibus

€in-

225

88 Co»5 GE

einxiffe , innoxie tamen pueri ora lambentibus, Plurade fer-

tjusdem,

pentu

m, cum Baccho, ejusque cultu, congruentia NoxNus

k Xebagis

in Dion

2

IEA, M

fiacis fufficiet, & erudita differtatio de Cg'z'apboris

R. P. PAnzn Soc. J. Lugduni 1734. edita.

5, dl pa'

ETE

CA TTT

s d

aput al.

CV

j

sJ

^

R

*J

8

2v

eNN

Pllipi

'g'a

/Sf

NS

&

Q hm

P d

z

'&cls P4-

/ï

A

|

et, Pani

v

( -

m

]

q)

|

27

de etiam

r

v

Á

tür: D

vaus Lil,

:IIVS XaTat-

LXVI.

| jordam's

ATT. K, M. AY. KOM. ANTONIN.

Imperator Cefar Marcus 4fu-

relius Commodus zdntoninus.

Caput laureatum.

rifiüs It«

;, telle

A'iHTo Neao NIKOM.

MirreozróAeec Nswxóegac Nuxoyndías,

qua erat

Metrvopolis ZEditue Nicomedie.

Vir fedens, veftitu curto,

lro, qui

& negle&o, capite nudo, dextra, ad idum extenfa, mal-

jatut à

leum attollit; finiftra, etiam extenfa, clavumattinet , in-

le adat

figendum prore navis, que adftituta vifitur.

compu-

Ovus hic averfe partis typus ipfa Naupegi figura ih-

4diedo

N

dicare videtur: aut novam aliquam naves fabricandi

fcrpens

artem reperiffe Nicomedienfes, aut claffem conftitutam,

TA

vel inftauratam effe.

Commodus , ( 7effe LAMrPRiDIO z ejas

gitittm

vita cap. 17.] Claffem in Africam mittendam moliebatur,

. Jdem

que ut promptius conficeretur, haud dubie etiam Afia-

ticis urbibus maritimis certus navium numerus imperatus

git j Clli

fuerit; quod Nicomedienfes alacriter fe preftitifle, hoc

ngmo fignificaffe videntur. Numus eft ex ere medio.

5, SW-

(m

Ff

LXVII.

226

$52 Co 5 38

LXVII.

]u]m /

TY

AT. M, AT. KOMOAOC. Zmperator Marcus Aurelius Com-

modus, Caput laureatum.

h

OYATIAC.TIATTAAIAC, Ujlpie Pautalie.

Ccrcg ftans,

d. fpicas, f. facem.

plane I

fs era

ft numus medii moduli. Cereris effigiem fimilem vide

ab aut

in Numo Philippi Junioris Mefambrianorum.

urbes,

LXVII.

jdeira

A'Y. KOMO, ANTQNINO.' Impemtar Commodus z dnutoninus,

fiad 6

tumnt

Caput ejusdem laureatum.

IECAAAIQUN. ceMQG, — Pelleorum , feu Pellezffum, anno 244.

lam f

Vir ftans, veftitu neglecto, d. pateram porrigit, fin. fci-

pejus

pioni innititur.

imtiq

&

Ariffimus hic, & optime confervatus parvi moduli

. numus novam nobis in ere veteri urbem oftendit ;

SI]MQ

cum nullus hujus Pellea numus in Vaillantii, aut Har-

didit,

duini colle&tione extet.

Pella alia Macedonie eft, Magni

Alexandri patria, qua in monetis fuis Zuczuf/e , & Colo-

[

2ie titulos pre fe fert.

Grecum ejus urbis numifma ATT.

olim

IIEAAHZ. zfugufie Pelle infcriptum, Golzius produxit.

miti

Ad hanc Pellam noftrum numum non pertinere,

poti

preter fabricam, ac titulorum omiffionem, optime indi-

Datr

leuc

càt adfigastus ánnorüm numerus; cum Europee Gra-

corum urbes annorum notas numis füis non indiderint.

Ts

Quare ad Pellam, in Decapolitana Syrie, trans Jorda-

Aug.u

nem fitam, hic numus referri debet.

Pelle in Decapo-

ferat.

Dumi

litana meminit S. Hiznouvuus i2 Topicis, G S. EpipuANiIUS

bereft 30.

Hec eadem Pella eft, in quam fe primi Chrifti

t4m

Sectatores e tumultibus Jerofolymitanis receperant.

Eu-

7-!339;(

szpius Lib. 5. Diff. E'cclcf c, j. ita habet: T8 Aas «rc iv lsgocoAu-

fea'on

Moic "ExxMiae xata TW Xeüc|O" TQÀ vH wOH , puevowatetvoa TTG

0 qy

wAswc, xaí vwa TüC llegquag qro)uv duxeiv xexeAeucquevs" — Tl2 UTR

odam,

évopu. Csv Jerq/alymitanæ Ecclefie populus , oraculo qu

j ffus

$£5 Co ) &

227

- juffus eft. urbe. demigrare , & aliam quandam trans flumen

&t Com.

urbem irz*þabit'are , quam Pellam nominant,

Annorum numerus 246. numo infculptus, eundem

tes (lans,

plane huic Syriace Pelle vendicat

; quia initium Pellen-

lem vide

fis ere cum Pompejana congruit, cujusinitium ducitur

ab autumno anni V. C. 691. quo Pompejus plures Syrie

l

& que

urbes, Judeorum jugo ereptas, liberas effe juffit,

idcirco hanc eram in monetis fuis confignarunt.

Itaque

aues

Inita,

fi ad 691. addas 246. conficies an. V. C. 957. usque ad

tumnum, qui fuit annus Imperii Commodi nonus.

Pel-

ao 24f

lam porro hanc earum urbium unam fuiffe, quas Pom-

pejus libertate prittina donarat: teftis eft Joszrnus Lib. r4.

Íin íci-

antiquit. cap. 4. Tdc Óà Aomras Vav , Kei XxuOozoAw, «g) MéA-

Aav &C. Téic a'mnffroea'w eL T ÉQOXE.

Reliquas vero urbes: Hippum,

i moduli

(tendit ;

Scythbopolin, &* Pellam babitatoribus fuis CPompcjus) trá-

:

didit.

t Har-

, Maghi

Preter Pellam hanc noftram, etiam Apamea Syrie

& Cuhr-

olim Pella dicta eft, tefte Sr&AsoNE Lzb. 16.

Atque id no-

frpa AT.

minis, variis urbibus indidere Macedones, Syrie Regno

xIt

potiti, in mem

oriam, & honorem Pelle Macedonice ,

(tineft s

Patrie Alexandri.

Apamee vero nomen urbi illi a Se-

me mdl

leuci uxore Ápamea acceflit.

Ad hanc porro urbem nu-

g Gre

mus nofler non pertinet ; cum ejusdem numos jam füb

Liderint.

Augnfto, cum folo Apamez nomine, Cl. Vaillantius pro-

J

rda

ferat.

Jecapo

Neque ad alias urbes, Pelle nomine infignes,

numus revocati poteft, quas recenfet Srrpuaxus, qui no-

ftram Coelefyrie attribuit, latius fumpte: n&a mec Ma-

j Chrtid

xsüoíac, Axaíae, xoíÀnc Xuglac» 9 Bdw«e Agyopiém.

Pella urbs Ma-

E Bu

g

cedonie , Thcffalie, Adchaja , Calefyria , que Butis dicebatar.

Isg

'O qoAírne De25ctioc. Cives Pellei vocantur.

gl at

up um

uaddm:

Ffa

LXIX.

jl

228

C o ) GR

ro &A'

////x

/ &

Z

L

Z

s

»x

—

M

X

8

t 41

7

S3

e;:

A

annos 1

!W

k/(Q

N

N

u

Q

in Tom

]

a

|

|

j

N

z

À,

ü

J

|

—

S

N

M

j ./

peret

M ;'g J

»

el

5

N

B) /

LAEWN.^

x]g//

PX

I

efe, qt

stque n

fc, qui

LXIX.

AYTT, KA. AYP. KOMOAOC. Zmperator Cefar Aurelius Com«

modus,

Caput laureatum.

rnPOrDAEA

AT, KA]

N. Prufaorum. Templum hexaftylon.

ft hec Prufa Bithynie urbs,

diverfa a Prufa ad Hy-

E

pium montem

Noftre hujus Pru

fze

; aut fluvium, in eadem Bithynia fita.

; Olympo monti affüfe , meminit

d paï

STRAsO Lib. r2. Iesca

&

vi T9 OÀUwTO TO Mucío , Xlicua Iescía

T g0c Keoicow TloAeuigawr

06.

pitte,

Prufa, ad Olympum Myfie fita,

opus eft Prufie , qui adverfa

5 Crefum belum gefft.

umus

[À

eít elegans, ex &rc medio

LXX

P

SANIAS(

AT' KAI. M. KOMOA-

Imperator Cefar Marcus Commodus,

Caput laureatum.

.

:ma?w

acsigs

TYPANON. B. Tyranorum, Aquilafertum toftrog

cft ans.

Wig du

Yras urbs,

Moefie.

& flumen Sarmatie Europee , aut ut alii,

talari

Ptolemeus obfervat Tyram fluvium Da-

71 d

ciam a Sarmatia dividere. Priwwus Lib.4. Clarus amnis

pief,

Jyras, oppido nomen imponens , ubi antea Opbiufa dicebatur.

Literam 5. in unico hactenus, quod fciam, Tyranorum

numo, fub M. Aurelio repertam , Cl. Vaillantius legerat:

4dnno fecundo Impetii.

Verum cum hic füb Commodo,

eadem litera B. deprehenfa, & rurfüm inferius in numo

Gete proferenda fit; mallem, incognitam potiusaliquam,

dici notam, qualem etiam alie Ponti, ac Thracie urbes

fignaverant : ut Marcianopolite, & Odetlite €. Tomite

rne

"TPTI

229

r. & ^. Quod vero in Caracalla Tyranorum numum , li-

ä

tera A. infcriptum , produ&urus fim: id non dum conficit,

annos Imperii effe a Tyranis fignatos; nam alioqui fimilis

in Tomitarum numis varietas idem dicere nolentes co-

l!

ïïä

erct.

Vetbo , fateri oportet: non dum omnia detetta

/

7

effe, quid his, illisve notis Veteres indicatum voluerint ;

ot epigraphas explicari pof-

atque mirandum potius eft, t

Parvi moduli numus eft.

fe, quam paucas non pofle.

u C

LXXL

AY. KAI. M. ATPH. KOMOAOC. Jmperator Cefar Marcus p

tylot,

relius Comwuodps.

Caput laureatum.

ad Hy-

-QIAIUHOHOAEITQN.

Philippopolitarum.

Pallas ftans,

mia fta

meminit

d. pateram f. haftam , ad pedes clypeus , & ferpens exuna

3

" [1680'1'3

parte, ex altera ara.

Wf fit

Numus

Alladis fignum, Athenienfi imile, coluiffe videntur

Thraces Philippopolite ; tale quippe defcribit Pau-

SANIAS i2 ddtticis cap. 24. TÓ 0à AyaAua vic A9más deOov &cu &

modt,

P717 Woäigel MM

iy 0R v/ xeg) dógu Exei, xg) TQ0c vOig vrociy

domicre xeivaus xg) srAncioy v Qopasog Opauov &clr , ei1 à' dv "Ecix.90-

vitg durog O Ogeixmv.

Palladis fimulacrum vretlum flat , in veffe

! gcüans.

t ut alil

talari &G.

Altera mauu baflam babet: ad pedes feutum fi-

tum efl ; tum prope bafiam ferpens efl , qui Ericbthnius effe

um De-

« TE

potef. — Media forme numus.

bt

A

o

anorum

v:

*

kg;

"t2

(

»

[egerat:

E

])

modo,

P

Z^

D4//,

y

;än

, numo

$

—— Y

Q9

]jquem

$ ubeS

N«X

——

[onité

LXXII.

[

Ff5

230

EO C o 2 C3R

LXXII.

AY.K, MAP. AYP. KOMOAOC., — Imperator Ce/ar Marcus A:m-

lius Commodus.

Caput laureatum.

KAPOTEIAIANOT. OIAIIIIOIHOAEITON. $25 C arwlzano ,

PLilippopelitarum.

Aquila roftro fertum gerit, ungulbus

ferpentem corripit.

Numus cít magm moduli.

LA

VAE

(

(/

077

H A

K

v

A

ZA

ATT K

aA

-

';uïx

ä

£

!

TY

À

N

Y

(

o

,

N

SS

hs

x-/

— eecciiteÜÀ R

M

LXXIIT.

tuda

finifira

ss Tmian XeGaen.

Titiaua Adugufla.

Caput Titiane,

qu& fuit conjux Pertinacis.

In area fignum Mone-

Captt t

tatii incufum.

fimile,

MuT;AHNA40Vy.

le

Mytilenaeorum.

Imperator Pestinax 3

cquo gradienti infidens, dextra elata.

f

In fe]]

Unc eximie raritatis numum, qui magni moduheft

vulgavit ante nos Cr. Havw iz T2efaure Britaunico,

Unyugoy

r Q:

e cujus typo, nofter, quoad omnia fimilis, etfi infcriptione

extrita, agnitus eft.

CharaGeres omnino tenues huic

quiden

eXhila

numo mfcuiptos fuiffe oportet ; cum, iisdem abfümptis,

figure tamen integre remanferint.

e Mytilene Priius

Quis q

In numis etiam in-

quo M

Lib. $. Lesbos, in qua libera Mytilene.

Ícribitur:

IIPQTH. AEXZBOT. Prima Lesbi,

Titiane numos,

It agf

Cüm v

alius urbis nomineinfignes, ha&enus vulgatos non novi;

preter /Egyptiacum unum in Cimelio Regis Chriftianif.

perfns

iatu;n

fimi, quem ibidem fe vidifle 7/zfirifzmus Scimo Marrzius

n

?

Epifiola ad Firum Cl. Mpoflolum Zeno data teftatur, ita in-

l)rü/

Juua

Ícriptum: MAPEOTON. L. A. Mareotarum anuo primo

LXXIV

Ancy;

885 (o0 2 28

251

TET Jun-

CF O

;

As

arilian,

Y

&2

h)

Unguibus

ä;

)

:g

SSSS

X

.,æ

XX

)j';ïg

»á

ANXYÉ

| iXXiV.

ATT. K. A. L: ErrT. [EOTHPOC. IÍEPT. ATTOT. "Auroxedrme Kaioae

Ag£xioc Zezrlípuoc Zesiicoc Hegwudä ,Au'yes-o'c;.

Imperator Cefar Lu-

cius Septimius Severus Pertinax rluguþ'us.

Caput lau-

reatum Septimii Severi.

MHTPOIIOA€OC. ANKTPAC, Metropolis 4ncyre. Viguta

nuda, expanfis brachiis, quafi in libero aére librata: ad

Titiang,

finiftram anchora, füupra quam parvulaSilenifigura: fupra

caput nude figure aliquid, corone , autinverfo Caduceo

Monc-y

fimile , confpicitur.

Legantiffimus hic, magni eris, numus Dacchum re-

?atinaxïa

E

ferre videtur, in coelum fuüblatum.

Similem effigiem

in fella quadam fe confpexiffe PAusawias zz Laconicis c. 1$.

aödulicfb

Advuco) 0à, gj HeaxAta, vóv uiv mrada &c ougavov ovra fv Ecw Fa

pitattttithy

pic Qteov &C.

Bacchum , & Herculem ilic vidi, a224e illum

criptiont

uidem , cum etiamnum puer effet, Mercurius in celum ferens

ues huic

exbibetur &C.

Atque illud Bacchi capiti imminens, fi

fümptis

quis eccte confideret, inverfo Caduceo non abfíimile eft,

e us

quo Mercurius denotatus videri poffet , cujus vi Bacchus

etiam If

in aéra libratus fingebatur.

Porro Sileni adjuncta effigies,

» numos

cum utre hircino a tergo, ut in numis referri folet , mihi

perfuaferat, hic Bacchum, in tenera etate ad füperos fub-

yiftiant

latum, exhiberi.

Fuit enim Silenus Bacchi reotee, «2

Mars

naideywyoc, Nutritor, & pueritie Infitutor, uti eundem

, It if

Juriaxus Iup; de Cefar. appellat. PretereaSilenus a Mida,

AN.,

Ancyre Conditore, captus illic erat ; uti garrat Paus

Ztt-

TU

LÀ

232

$50 Co 0 GQB

4dttic, cap. 4. Xai xenvm MÍÓS naASuéva* vaUTTy 0 xsodaa) Miday

veterum

aci , émi vy Ongav 78 XeAns.

Ef etiam ( Ancyre) fons

qui easde

Mide ditius: eum ferunt a Mida vino mixtum fuiffe , ad ca-

bus pree

len(ibus

piendum Silenum. . Quod fi cui illa Caducei forma minus

placeret, & coronam potius exiftimet; nihil ita quoque,

De urbe Galatie

AT. M,

nifi Baccho proprium, deprebenderit.

Ancyra, & cur Anchora adfignata fit, ad Caracalle

U

numum quædam adnotaþuntur.

Porta u

—

fàto, C

(l

Z6

j

&

.

ï».

lao r

!

IN

/ 8

Á

1

Ot

DL TI

|

j

f iTi mlll-ll

LY

LT 1

[

E

59

3.

"

|

|

I

i

— - —

[ ]

[ T LINIE ]

J

-

$

fotma F

7

J

j

[ Ti

LI MT

DT T

NX

j

j

ïïä

ä

L I

f

ä

"

]

5

mal

LT Ti

TE T T

VILLLAGBR

DT T

;

aE

—

Gerum

[

*

u

—

du E^

monum

N

EX

E^

rA mupin

R—

in quo f

LXXV.

AY. K. A. CCH. CCTHPOC. Imperator Cefar Lucius Septimius

ATO K: A4

Severus. Caput ejusdem laureatum.

OT

OTAHIANQN,. ATXIAAE£N.

Ulpianorum. "nchialenfium.

aVIS V

Fortuna ftans, capite tutulato: d. temonem,f.Cornu Copia.

Ic

Nchiale alia Cilicie, alia Thracie urbs erat, ad mare

t

; Nigrum fita, de qua Sra4s0 Lib, 7. 'Er 'AyxiaAns "-

fiàvipat

AMyxiov "Asro!e aviacrav.,

Deinde (ad Pontum Euxinum) 2f»-

quod ox

Numos ATXIAAEQjX. hoc

chiale, urbecula zfpollauiatarum.

Accider

folo vocabulo infcriptos, ad Anchialen Cilicie referunt

nonnulli; qui vero aut HITEMONOC. Prefidis Magiítratum,

aut cognomen U/piamerum pre fíe ferunt , eosdem Thra-

cie adfícribunt, propterea; quod Thracie urbibus pro-

prium fit, eundem Magiítratum, aut nomen aliquod ex

Ulpii Trajani familia exhibere.

Verum in Thracia, &

Moaefía hodieque non paucos numos effodi, folo nomine

orum

ATXIAAEQN: inügges, Amicus quidam meus, Num

vete-

$SSCoo0BNR

253

csga'am Miay

veterum indagator egregius, datis ad me literis monuit,

cyte) fim

qui easdem terras peragravit.

Quare hi etiam numi, qui-

iljt , 4d ca-

bus prefertim fabrice fimilitudo favet, Thracicis Anchia-

£m mitiüs

lenübus non viglcntur er

ipiendi. Numus eft medii moduli,

à quoque,

t Galatie

AT. KA. CETIT. CEYHPOC. — Zmperator Cefar Septimius Se-

Caracalla

"Ue? t $,

Caput laureatum.

OYAIIANON. AFXIAAEQN. — llpianorum zdncbialenfium,

Porta urbis cum muro, qui ambulacro, columellis or-

UP

N

nato, coronatur: utrinque turris.

l

Otatu digna eft litera €. forma rotunda in parte numi

*

forma E.

antica, & in poftica ejusdem litere angulofa illa

ia

&/

u

Quam fepe falluntur, qui ex diverfis chara-

A

l

Gerum formis continuo regulas cudunt, de difcernenda

Es EY

monumentorum veterum etate! Numus eft medii moduli,

in quo porte cfligies elegantior , atque in aliis, exhibetur.

LXXVII.

A'T, K. A. CE€IIT. CCOTHPOC. H. Z

Septimim

mperator Cefar Lucius Se-

ptimius Severus Pertinax.

Caput laureatum.

OTAIUIANON. ATXIAAEON. — Ulpianorum znchialenfium,

fidenjut.

Navis velo expanfo flu&ibus innatans.

n Copi

c majoris navis typus, preter maritimum urbis fi-

4dmart

I

tum, etiam advcrntum aliquemSeptimiiSeveri, aut

/ L/MM )

T

navigationem, ex hac urbe fuüfceptam , indicare poteft:

quod occafione belli, adverfus Pefcenium

lüm] h

, & Parthos gefti,

hoc

acciderit. Mcdu moduli numus.

; referunt

/^

TO

rtrattm

7

,

SSS

qm Ti

Y

A:G

1

KY

x

H

)

TKIH

/A

(0

4

jbus p1o

(rr

s

&

|

j

-ïä

|

N.NCO

|

!

j

«

x

1

X(KQ/

5

EMCP

7) ,

—

;

J AS

Y

d

(ü

mof utti

«te

Gg

LXXVIII.

234

LXXVIII.

f

AYT. K. A. CEII. CCOTHPOC. — Zmperator Cefar Lucins Spti-

Iw

mius Severus.

R

Caput laureatum.

:

KPHTICON. OAAOTIE . .

Cretienfium Fla—'viaizar-ubz.

Ceres ftans,. d. fpicas, f. haftam.

ef—,

Pud Ptolemeum in mediterraneis Bithynie.

QAÀASIO.

eoÀ " Kg) Kgæ"ma.

Flavinpolis ,

ue c Cratia. Kga.'-

T&a , pro kerreia , Dorica diale&o dictum eft.

In aliis qui-

AT, K )

dem numis legitur oAasezeAsov: cum tamen in noftro €.

manifefte compareat, oAasé» hic legendum eft.

moduli eft.

Mcdli

T.

"OUX t

LXXIX.

pvlimm

AYT. K. A. C€rrT. CCOTHPOC. HEPT, - Imperator Ce/ar Lmim

Cornu (

Septimim Severus Pertizax.

Caput laureatum.

KTZIKHN. NCOKO.

Cyzicenorum JEdituorum : 1n Co-

M

tona laurea.

Medii moduli eft.

L 1.

Àd Mo

LXXX.

HARCEI

CCOTHPOC. Severus. Caput laureatum Septimii, f'ub'cujus-

barba, aliud parvum caput adfignatum eft.

Medig

MANTINEON. ) Maztineorum.

Mulier ad aram ftans,

ATT, f,

d. pateram , f. Cornu Copiaz.

TOLEMAUS in Arcadia: "Avryovía n «g) Mavriía. . Arztig?-

MC

P

nia que etiam Mantinia, Refert Prurancnusn ZVfrato ;

ütraq

üt

Achaeos Antigoni ope occupatam Mantineam, Antigo-

TEPR,

niam appellafle.

Rurfum autem Hadrianus Aug. teíle

lfi

PausaniA Zz Zircad. 'AQDENJV MaVT1VEUCI 10 o"vo,ua., 1À &x Maxsdoviate

« ffb

émaxTÓ, erídoutv &uOie Mavriveiay xaAaiddad aQuoi vny ro^uv.

4u-

in &Ver

féreus. Mantineis nomen, a. Macedonibus induéium, urbem

Paullo .

ipforum Mantiueam iterum nominari conce[fit.

Numus eít

lpies

parve forme.

"tür

LXXXI.

350 C o 0 GSE

235

KH D

C

il &p:i-

of

A

(/

N '74

$

äï'i

4

RE

o*.

va

^T

j

,

:

-

(

ä

Vigiirtim,

KF-

,

!

fj

5

:

«

v

ä

NMe

d

V

'ï*

»

.

— t

!

Qü

il

?

A9 /

. Qadu.

A

& /

——

TA Kgaä-

OLXXXL

eliis qui-

nofiro €.

AY. K. A. CcHi. CCOTHPOC, — /mperator Cefar Lucius Septi-

mius Severus.

Caput laureatum.

, Mcdli

'Y. $A. OTAHIANOTYT. MAPKIANOIIOAITON.

"Yvro dAasía

'OvAzriAyS. Magxiago7r oNITÓV,

Sub Flavio Ulpiame, Marciano-

olitarum.

Mulier ftans, tutulato capite, d. pateram, f.

Cornu Copia.

W Lutiti

um.

Arcianopolis, tefte ManczrriNO Li£. 27. cap. g. a Mar-

M

ciana, Trajani forore, nomen deduxit.

ZosiMus

; [n Co-

Lib r eam Moefie , idemque Li^. 4. Thracie attribuit,

Ad Moefiam item referunt "Tazszrr. Poruo z Clasdio, &

ManczrLINUS Jeco citato: Dein Myfa, ubi Marcianopolis eff.

Media forme eft numus.

(ub cujus

j

LXXXII.

at mm)

ATT. K. A. C€. CCOTHPOC. ATT. mperator Cefar Lucius Se-

piimius Severas Auguflus, Caput laureatum,

ME€TAPCQN.

Megarenfrum,

Ceres gradiens, facem

f*

sin rl

utraque manu attollens.

TEPHANUS: Mä'ya.gac vro'?ug' Weg) fräv '199'(.60'1/.

Megara urbs ad

hatig?-

9 Ifibmum Corintbiacum.

Caput erat regionis Megaridis,

Aug, tefïc

1

l

r

,

T

ad lfthmum, inter Atticam, & Phocidem.

Simulacrum

T

in averfa parte effe Cereris MaAcQoz8, Ovifere, oftendetur

paullo inferius in Pageorum numo, in quo eadem Cereris

/fll.y Wb!m

ium5 *

effigies arietem adfignatum exhibet. . Admodum rari ha-

bentur Megarenfium numi: nofter,medii moduli eft,

LXXXII.

oX

Gg 2

236

d C o 2 39

LXXXIII.

;

fudoryl

A.CE€H.Cg .. .. Lucius Septimius Severus.

ubi de

laureatum.

| Caput

Eu

IcPAC. NEIKOTIOACOC.

Sacre Nicopelis, in Epiro.

Mulier ftans, turrito capite, d. haftam, f. Cornu Copie;

Numus

in area parva corona. Eft medie forme numus

(S)J/'äx

AT, K

Go

/

mius

B.

EX

Qd

E

capi

ä

pu

7

S

E

N

977 j

-

À

N

;ig

N IKATE AA

|

f Cott

E E

LXXXIV. |

-ATO Kl [

ATT. KAI A. L'Erif. J2EO

THPOC.IH. Zmperator Cefar Lucius

N

Septirtius Geverus Pertinax. Caput' laureatum , cum

figno Monetarii.

fetpen

fünti

ILEOTHPEIA. $IAAAEAQEIA.NIKAIEQN, Severiaza , & Fra-

gerno emori facra certamina, Nicaenfism,

Figura femi-nuda

faxo infidet, d. urnulam certaminum erigit

&55

»

emic

Qs

ed pedes Vas unius aüfa.

»f quaramus

Ertamina hec in honorem Severj, & Fraterni Afmoris,

qui inter ántoninum Caracallam , & Getam, ejus-

dem filios, ^Te debuerat, Niceenfes Bithynie inítituerunt.

Videtuz id fa&dum fuiffe, poft obtentam primam per Se-

verum de Pefcenio victoriam , in cruento prelio, quod

prope Niceam hanc commiffum effe, Xreuiuus e Dione

ATT

Lib.24. AtqueSeverum ipfüm Nice:e fuiffe, idem libro

fequente meminit.

Viri fezzntis figura, 'Aysv9érz, aut

'A9Ac9érie. referri videtur, ad cujus pedes Vas adpofitum,

ïc&ax,

premium vi&orjs indicatf Nam pretiofa vafa, & lebe

tes

lu-

raroj.

33 (o) Bb

237

ludorum, ac certaminum fuiffe premia, ex ÁrneNxo L. 2:

ubi de Bacchi Certaminibus ; & ex Viaciuo difcim

Caput

PS

AJEnxipnos Lib. g."v.266.

Tertia dona facit geminos ex ere lebetas;

Ín Epito,

Cymbiaque argeuto perfeta, atque afpera fignit.

i Copie;

Numus eft perelegans magni moduli.

n

LXXXV.

AT. K. A. CETITI. CCOYHPOC, — Zmperator Cefar Lucius Septi-

mius Severus, Caput laureatum Severi, cum alio minori

capite adfignato , quod vultu barbato Pertinacem re-

ferte videtur.

NIKAICON, Niceenfíum. Mulier ftans, d. bilancem,

Eft medie forme numus.

f. Cornu Copie.

LXXXVI.

A'Y. K. A. CeIITI. CCOTHPOC. r Zpoperator Cefar Lucius Se-

timius Severus Pertizax.

Caput laureatum.

lr Lucitt

, C0

NIKAIC[AN. Aicéezfrum. Hygia ftans, d. pateram, f.

ferpentem. Iconem Hygie dedimus in numo Veri Pefli-

nuntio:um.

Medie forme eft numus.

4,0 1

femi-nuca

T*/ä

TYAZ

ATR

A

o

Aj

/. *s

(s

qug gamtls

/

Ci?""'d

ao

I

ä?g

)

[

[

är

5

N

l

!

MY

si Atturils

^

E

;

g

))

