Duumviris. Corona ex apio.

litas

17!

Umos Augufti bene multos, Cormthxf' ignatos , Do-

&iffimus Vaillantius producxt hic nofter tamen in

N

illius pteeclaro opere non extat.

Quanquam Co-

P

rin-

82

$83 Co 5 GE

rinthiacos numos,

ti

cum hoc eodem averfie partis typcï)*,

u

atque inícriptione eadem

adferat in Agrippa Juniore , in

liberio, & in Germanic

O.

Cum igitur omnes hi numi

eadem Duumvirum nomina ,

& quidem HEIO. ITERVM.

f0

pre fe ferant:

(

ac certum fit, Duumviros Coloniis, ut

Contules Urbi

non ultra annum prefuiffe; confequens

eft, hos tres

V

aillantii numos, una cum noftro O&Gaviani

Augulíti, &odem anno percuffos fuiffe.

Cur vero his qua-

tuor potiffimum: Augufto, Agrippe,

Tiberio Cafari , &

Germanico, uno eodemque anno nu

mum Corinthii in-

Ícripferint , & quis ille annus fuerit ; fic habeto: Anno

4Er& Chriftiane quarto, V. C, 757. S. A£lio Cato, & C.

Sentio Saturnino Coff. Auguftus, V. Kalendas Julias, ad-

optavit 7ilerium , & eadem die Agrippam. Vztimus L.r.

€.103. SUETON. Zib, c. 12. ?* 15.

Ne vero quid moveret Ti-

berius, juffus eft ab Augufto G

ermanicum adoptare, an-

tcequam ipfe adoptaretur.. Dio L. 5y. TaAcirus L. z. Zfazal,

€. 13. SUgTON. cit, 4.

Subditque Vellejus: ea die infolitis

votis, ac plaufibus Romam omnem perfonuiffe.

Igitur

& hoc eodem anno his quatuor de adoptione t

am fo-

lemni gratulantur fignatis numis Corinthii.

Quare non

Lai

recte videtur Vaillantius in Germanico, hu

nc ejusdem

numum ad annum ZEre Chrifti 17. V. C. 770. referre,

quo, aut fequente, Tiberius II I. & Germanicus 11

pti

Confülatum adierunt ; prefertim , cum ipfemet in A-

grippa infinuet: Tiberii, & Agrippe dictos numos intta

hio

annum adoptionis eorundem.cufos fuiffe, quem annum

tbil

cxlh

4Ere Chrift. 4, & V. C. 757. fuiffe confentiunt Calvifius,

Petavius, Pagius, & Ufferius, qui poftremus tamen anno

D

V. C. Fabiano utitur.

Corona ex apio I(thmia Certamina

Co

0b

denotat ; quod ex aliis numis Corinthiacis patet, ubi

in medio corone ex apio legitur: ISTHMIA. ^ Neptuno

tei

hec facra erant, líthmi Corinthiaci Tutelari:. Deo.

F

Hinc & Pixpanus i2 Nem. bymno 4.

Neptunum Corin-

D0y

thiaco

&& C o 83

$3

thiaco apio coronatum inducit: quod jam advertit Pa-

10,

tinus, & Vaillantius.

in

tbi

Numus hic, ad di&os tres, fimili infcriptione figna-

tos, a&djectus, atque ita ad Hiftoriam illuftrandam profi-

M.

üt

cuus, €x ere parvo eft.

s

nl

u1

«4.0

Z

* ^

^

As

x

N

Á

r

—

f

In

L

Z

f.(r::

z

DE Tl

Ng

[ 4

10

äo

/CCCO R

C

m

—

ad

g

IIVIR

-

m

Ti

II.

atl

tül,

— A. VATRONIO. lo Vatronio. Capüt.

Litls

Auguíti nudum.

Itf

fo

L. FVBIO: LABEONE. lIVIB. COR. Lwcio Furio

:

1on

Labeone , Duumviris Corintbi. Pegafus.

jem

Atroniam familiam, ex qua hic Aulus Duumvir erat,

[ft,

apud antiquos fcriptores nufpiam reperio.

Infcri-

Jl

ptio tamen vétus apud Gnaurzauw pag. 1077. tres Vatro-

nios, Caji prenomine, & diverfis cognominibus infignes

ME

exhibet, atque una primum detectam hanc in numo fa-

1

lGus,

miliam comprobat.

L. Furius Labeo, in alio Augufti

numo apud Vaillantium cum L. Arrio Peregrino Duumvir

Dno

Corinthi affertur.

lgitur, aut bina Duumvirum paria,

difa

ob negotiorum accrementa, tum Corinthi erant: cujus

ubi

rei exempla in aliis Augufti numis clara habentur ; aut

tunó

Furius, horum altero collega mortuo, altetoque fuffecto,

po.

novum numum fignari fecit. - Nam fialio anno Furius

orin

L.2

gUIr-

1iac0

!

84

$89 C o ) &3R

rurfüum Duumvir fuiffet, «2 ITERVM. a

Yu

djun&um efï?t j

üt

nifi vero & hoc quandoque negle&tum eft,

Pegafüs, notum Corinthi infigne, a Bellerophontis

F

fabula ortum habet.

qu

Eam inde natam putant, quod

Bellerophon veloci, & preclaro equo in circo ufüus; aut

(

quod nave celeri, equi forte figuram preferente, ve&tus

fit. Utrugilibet ftatuas, «à níyaceoc fortaffe propius ad ve-

ritatem a Imyóc , fermus, beue formatus, quam a ruyg, fons,

quod is equus ad Prienen fontem captus fit, derivari po-

terit. Imo enim tam navi bene compa&te convenit, uti

per fe patet ; quam etiam preftanti equo, Hoxenus 415v 125,

Gurepectiruy

——

a

Güexa Ó im8e

Iysc dOAoQoose.

Duodecim etiam equos , bene formatos, premia certaminis fE-

yenutes.

De Familia Furia, ite de nominibus Duumvirum

numi precedentis, jam Vaillantius notatu digna attulit.

Numus hic ex &re parvo eft.

$

C

o

Q

&

s

É

"EU.

!u

4

H

C

"

^

l

Q2 UCVDIVS .... COR- VL Claudtus,

pl

]ie

- Corintbi. Caput laureatum Tiberii Claudii.

Jü

. .. ONIO. FLAM. CN. . .. Duae figure to

gate

li

ftantes, dextra pateram tenentes. Parvi moduli.

Numaria ,

i

HIC nunus a Do&iffimo Lizs:o, i2 Goiba

vul-

x

85

869 o5 B

Hic nofter tamen

T

vulgatus,

mutilus patitet exhibetur.

Duumviri prioris ,

urbis nomen ,

COR. & cognomén

lts

FLAM. quod F/amisne ,

vel Flaminiaue legendum puto , at-

alterius Duumviri p

renomen , CN. Cuee —apcritf,

jod

que etiam

laudato Liebeo videri poffunt,

S

aut

dus

Cætcza in

W

A9

CA

o

(fify

EY N

«

U

C?'

facz:

I9)

X —

J9.

3

Ws

ütl

ïzGE

0,;-!

pv

I25

Em

:

h

COR

f

tütm

2

i

b

Iv

NERO. CLAVD. CAES. AVG. Nero Clan-

dius Cefar Auguflus. Caput Neronis

j

aurcatum.

M. AC. CANDIDO. IIVIR. GEN. COL. COR.

Genio Colouie Corintbi.

Marco 4cilio Candido Duumrviro.

Figura muliebris ftans, dextra p

ateram, finiítra Cornu

Copiz geftat.

Pud Vaillantium hic, füb Nerone ,

Corinthi Duum-

N

vir non comparet ;

eum tamen ante nos pro

tulit

Acilia gens

Liesrus, i5 Gotba Numariá, € fimili numo.

plebeja

cft : Candidus, cognomen a colote. Figura mu-

dl "n

liebris

Genium urbis Corinthi reprefentat. Nam locis

ji

juxta , ac ho

minibus Genios Tutelares preeffe, etiam

diderunt. 9zavu G/o[fu im illud, Vrs&oiun L. 5.

Idololatrze cre

« Nallas locus

ogat?

VEneid. Incertus, geniumne loci &c. ità habet

verb-q geno, feu

gigno di-

Wiü:

fine Genio eff. Genius a prifco

2

citur 5

q

$6

$69 Co ) &F

citur; hinc, cum rebus gignendis prafit, ubertatis fignum

Co

Cornu Copie gerit : quam tamen ubertatem Religione

lat

quarendam effe, porrecta patera monet. Geniosmuliebri

N

etiam forma effidos effe, hic, aliique numi veteres do-

dei

cent; quanquam virilis forma frequentior fit: qua forma

adi

etiam in Neronis alio numo Vaillantius Genium Colonia

"

Corinthi fiftit.

ml

&1

Numus hic eneus, pariter alii duo Ncronïs, qui fe-

quentur, parvi moduli funt.

z

läg,

(

()

PAWA-

W

z

)

/

U

/Ad"

xw)

ä

NIE

e

s-f

e (

Q

fo x

4

A

LE

&.

Y ix

|

V.

NERO. CLAVD. C

AE

s. AVG. INero Clan-

uguf^us. Caput Neronis

dio

: dim Cafar. H

laureatum.

de

M. AC. CANDIDO. IIVIR. COR;

Marco «dfcilio

Candido Duumviro Corintbi.

Iï

equis matinis.

Neptunus vchit;ur duobus

NU

Eptunus Tutelare Corinthiorum , &Ifthmi numen eft,

N

$A

uti ex PausaniA z Corintb, ex Pindaro citato ad nu-

mum [, atque ex multis Corinthiorum numís , Neptuno

tr)

toi

fignatis, colligitur ; rarius tamen illic equis marinis Cqui

ob Heg(am caudam Hippocampi, tIvm*o'iwa,u?z'a;,

dicuntur)

veQus exprimitur.

um

ü

HacN eptuni figurg ad Neronem ipfi

Q-

Pt

ææcnææ

87

m

s

Corinthii, tanquam alterum Neptunum, & fuum Tute-

larem allufiffe videntur.

Nero enim Corinthi líthmia ,

bri

lo

Neptuno facra, ingenti cum folemnitate celebravit, ac

rl

deinde , velut novus maris Arbiter, ingenti apparatu, &

admota ipfemet manu I(thmum perfodere, ac maria com-

l&

mittere aggreffus eft : uti Suxrowius refert i» Aerone c. 15.

& Xiriir. ex. Dione L. é5.

fe

SA

(u

Ü

oN/S

(yj

»

EOR

:

j

*

É

dN

]

"a

ä

:

Däþ

OQ

Q

]

j

co

i

VI.

NERO.CAESAR. Caput Neronis laureatum.

!

TI. CLA. ANAXILAO. IIVIR. COR. Ziberiv Clau-

dio zzaxilao Duumviro Coriutbi.

Figura mulie

þris ftans,

dextra coronat Imperatorem togatum.

Terum. hujus Colonie Genius muliebri habitu com-

lin

us

paret.

De Nerons in Achaja verfante narrat Xiruiri-

Nus ex Dioze L.6;. eundem omnibus in urbibus certafle,

& vi&orem proclamatum effe his verbis: NERO. CAE-

j^

SAR. Zi&or bujws certaminis coronat Populum Rom. & fuum

]u

orbem terrarum, Hoc tamen in numo Genius Colonie Ne-

no

ronem Victorem coronat.

k

lui

- Claudia gens, ex qua hic Duumvir, & in quam ad-

optatus ipfe Neroerat, Patritia eft, eSabinis oriunda , cui

;

prenomen Tiberius familiare, Anaxilaus fuperb

um cog-

0

nomen,

-

88

i3Co2B

nomen, a Grecis füumptum, Rex populi, aut potius Sa/-

ber!

vater populi , latine reddi poteff; nam juxta ScuoriasrzN

ann

Eümniprs: Avez xvga'a's'zmn'g, 4dnax proprie falvater dicitur.

con

Jul

&I3)

$2

2

.

n

hs

æ

-

m

(

4

fimi

z

al

4;;'

w

716

ton

K

27

ï

Qs

IUIC

me

5 MT

pe

NERO. CLAVD. CAES. AVG. ANNI. CII.

Àf

tten

INero Claudius Cafar AAuguflus, anni 102.

ceni

Caput laureatüm Neronis.

OCTAVIA. AVG. C.L. F. S. Ocfavia Zfugufla: Calo-

guí

nia Julia Felix Siuepe. . Caput OGtavie, Uxori/s Neronis.

Inope potens erat Paphlagonie urbs, tefte Diopono Sic,

Ex

Lib.rg. 'H Xwo-" MuAngiev Wv ewomog , xepttm & 7 TlaQAa-

yovía , uEyigovy &iev eifiopua vv mregi vde vomse. Sinope Mieftorum.

erat Cofonia, iu Papblagonia fita: Maximam balbuit in illis

den

locis auédoritatem.

Qius

uare & a STrpHANO AiaQQavezaon ,. Ha-

firiffima compellatur.

Eandem ad Euxini maris littus fte-

re FrAccus Lzb. z. indicat:

;iffe,- pulc

in

Mague Pelago tremit umbra Sinopes.

7

Sinopenfium numi admodum rari füunt:. neque, cum

pelli

Epoche notis, tribus plures offendit Vaillantius. . Du-

Dlicem tamen hujus urbis Epocham inde eruit ipfe, &

Tüáf

Etruditiffimus P. Harduinus.

Prior Epocha ftatuitur anno

lo li-

Dte

V. C. 4?84. in autumno cocpiffe, quo Sinope a Lucul

ber-

——

389 05 839

89

l.

bertate donata eft. Alterius initium ducitur ab autumno

[IN

anni V. C. 705. itaque primus annus maximam partem

congruit cum anno V. C. Romano 706. quo Colonia per

julium Cefarem Sinopen dedu&ta fuit, . Utramque hanc

eram Sraaso Lib. 12. teítimonio fuo confirmat.

Ad pofteriorem aram pertinent numeri 102, in rarif-

fimo hoc noftro, parvi moduli, numo fignati.

Nam fi

ad 705. addam 102. devenio ad an. V. C. 807. qui fuit Ne-

ronis primus: id quod ipfüm, conftitutum hadenus hu-

jus ere initium egregie confirmat.-

Gratifimum hic me aliquid Erudito Le&ori prafti-

turum exiftimavi; fi Epiftole partem retulero, quam ad

me Belgrado anno 1733. dederat Collega meus; in qua,

praeter alios Grecos , & Coloniarum numos, ab fe in

Afia partem contrectatos, partem comparatos, ita ad ex-

J

tremum quosdam Sinopenfes, epocha etiam infignes, re-

cenfet. -

-

C.L F. XXXL . Puto ante numeros effe 4.. Caput Au-

l

gufli, fine Corona.

.

I$

EX. D. D. Capita jugata M. Antonii, & Cleopatra.

Ex ere medie.

OC

]MP.SEV. ALEXAND. . . .. ' Caput laureatum.

n

C. I. F. S. A. CCXCIIII.

Figura cum hafta, confi-

ii

dens in lecto.

Numus hic ex ere magne ef/ , batbaree ma-

illis

nus fabrica.

Wu

IMP. MAXIMINVS. AVG. Caput laureatum.

li

C;R.L'po0. AH 29. V.f«

Tempium diítylum,

in quo, ut puto, Nemefis fin. elevans ítat, dextra fla-

ellum tenet, ad pedes rota.

Ex ere medias.

ym

TRANQVILLINA. AVG. Caput.

Sed barbare

Du

manus opus, magisetiam , quam prior Maximini nümus.

C. l. F. $. Templum dittylum,.in quo figura ftans,

nno

precedenti fimilis, fine rota. — £x ere medie.

; li

M. IVL. PHILIPPVS. CAES. Caput fine corona.

C. I.

bef

90

855 ( 0 ) 3F

C.LF.S.AN.CCC. XIX. Templum diftylon, in

quo mulier ftans, feu Dea dex. pomum tenet, (in. flagel-

lum, ad pedes rota. Ex ere mague, — Hactenus laudata Epi-

ffale verba.

Rariffimis his numis, a Viro antiquitatis egregie pe-

rito exadie defcriptis, Epoche anterioris Sinopeníium con-

firmationem debemus, quam ex unico Gordiani numo

Vaillantius eruerat.

Primus certe, ex hic propofitis, Au-

gufti, & Antonii numus, anno 31. infignis, ad pofterio-

rem Sinopenfium Epocham anni V. C. 705. revocari ne-

quit; quando ultra Antonii interitum hi 51. anni excur-

rerent.

At vero cum ZEra altera anni V. C. 684. pre-

——

clare congruit annus ille tricefimus primus. Adjectis enim

——

3 t. ad 684. conficitur annus 715. cujus autumno exiit an-

nus Sinopenflum tricefimus primus, qui coepit autumno

anni 714. quo eodem anno, Pagio, & Norifio calculum

fübducentibus , Antonius cum Augufto pacem iniit, &

Oveans urbem ingreífus eft; uti id quoque in Faftis Capi-

tolinis legitur.

Rede igitur a Sinopenfibus percuffus eft

d«n

eo anno numus, in

quo Capiti Augufíti, Antonii vultus

confignaretur.

4

pet

Ad eandem priorem eram illuftrandam facit numus

Alexandri; nam 294. adje&iis 684. conficiunt annum V.C.

In Maximini numo ea-

978. Alexandri Augufti quartum.

dem epocha adhibita, fiítit annum V. C. 989. Maximini

Aug. fecundum.

. Numeri, in Philippi Junioris numo notati , 3 19.additi

ejusdem ere annis 684. , dabunt an. V. C. 1003. cujus au-

tumno exiit annus Sinopenfium tercente(imus undevice-

fimus , atque adeo incepit autumno anni V. C. 1002. qui

fuit Philipporum poftremus, lllud mirumeft: Philippum

fiiium , jam aliquot annis Auguftalis tituli participem,

nudo capite, & cum folo Ca'(aris titulo exhiberi.

. VIIL

MEMP——": -

C o5 Gb

91

In

'el

As

-

P

jj

n

3

j

p

405

;

:

Buc—

y

on

!

"]

f1

E

A 27

R.

—

mo

PATR

Aü

diyyp

[10

ne

AL

VIII.

AVG. GERM. P. M. T

,R.

[&

IMP. CAES. DOM.

i

af

P. V. COS. Jmperator Csfàr Domitianus Auguflus,

. Germanicus , Pontifex Maximus , DI ribunttia

0

lutm

Poteflate Quintum , Conful. Caput

laureatum.

I,api-

COL. PATRAE. C»onia Patra.

Romam, rupi infi-

T

dentem, actenentem d. vidoriolam, f fcutum, coronat Im-

ltüs

perator , retro adftans, & hafítam fin. füftinens. Medii erís.

mus

Arior eft hic averfz partis typus, qualis pofterius füb

R

VC

M.Aurelio, & Lucio Vero a Cl Vaillantio exhibetur.

)

nini

OQAAN M

(

O 8. Q

5

N- WA

y

|diti

E

3

L

u

lo

RD

$au

ï':

ViCCj

N2

"N

"N

,qii

V

. n

PTOL

&

.pum

pcm:

M 2

IX.

Vl

WM

02

E

IX.

IMP. TRA. HADRI

ANVS.

AVG. Po Po lm-

perator Trajanus Hadrianus Auguffus , Pater

Fatria, Caput Hadriani lau-

reatum.

COL. PTOL. DIVOS. CLA.

Celomia Ptolemais.

Divoes Claudius.

Colonlus- boves agens, cum quatuot

vexillis.

:

F

Olonie dedü&æ fymbofum, jugum boum, cum co-

| lono erat; propterea, quod primos urbis condende

T

limites aratro, bove, & vacca juncdto, definirent. Vide

Ispoxux L. 75. Origiz, ubi citat Catonis verba.

Vexilla

milites veteranos, in Coloniam miffos, declarant. Cicrno

etiam, z» PAilippica fecunda , agens de Colonia, Cafilinum

deducta, vexilli, & aratri meminit.

Ptolemais alia Cy-

renes, alia in ThebaideZEgypti, alia ad finum Arabicum

lie

erat; noftra ad Phoeniciam pertinet, olim Ace, teíteSte-

phano, & Plinio, dicta.

Hanc Coloniam a Claudio Aug. fa&tam effe Prixius Z.y.

& numus noíter comprobant, in quo Dives Claudius le-

qu

gitur.

Hinc:im fimili Neronis numo; non tam ideo, uti

e

cenfebat CL-

aillantius, Dives Claudias , adfcriptum eft ;

«

quod Nero a Claudio in Claudiam familiam adoptatus

Caj

fit: quam idcirco, quod Divi Conditoris füi memoriam

P

Colonia perennare in &re füo voluerit.

Nam Hadrianus

l)

ad Claudiam familiam quidem certe non fpedaat.

Sed

(

enim € folo Neronis numo, ita infcripto, conjicere id

'Ifgo

Vaillantius poterat, hoc noítro, qui ex e&re medio eft,

nondum cognito.

m

X.

Coo G

93

ERE

]

Q&JS 7

AC

/2

ct

4

/* ff

A

2 «v

E

;2

4

-

$

r?»ïæ

A

;;äa

)

st

j&

1

Ü

UOf

X.

|€0

ndg

T. AEL. ANTONINVS. AVG. PIVS. fï;m

Vide

" zflius

Á

ntoninus u

gufius Pius. Caput lau-

villa

m Antonini Pii.

CENÓ

»'ICRID

&

uf

CO. AE. CAÀ. Cvolonia ä'lia Capitoliwa.

r

Caput mu-

cua

liebre turritum , eleganti cum ornatu.

9te

Tümum hunc, qui eneus

medic magnitudinis eft, jäm

in Gotba Numaria , íed abs-

357

ante nos vulgavit Lizseus

*

que infcriptione capiti adj

un&a. Hierofolymam, fub Tito

"5

everfam , ab Hadriano in

ftauratam, & Coloniam factam

, n

b AElio Hadriano Conditore ,

LCfb

effe : ac eandem Z/iam , a

Capitelinam , a templo Jovis Capit

olini , illic ere&to,

tU5

appellatam fuife ,

teftantur Xiruir ex. Dione L. 65.

PTOf

ia

L. 4. bifl. Ecct.

Anus

uzM. L. j. SbrARTIANUS i2 Hadriago, Euszs.

Cipazwus ita de Hadriano: keíée v£a» "IegsraAda , tv ] AiMaw

ot

1

moocmyógeuze, Condit movam Jerufalem , quam & 4Eliam 4

P:Ild'vit.

) )

XI.

Y

M 3

94

Co)5 BR

G

—/id)

"

*

.

g

o

d

E

(Q

N

uS7

M

l

;

XI.

..

M

IMP. CAES. M. AVREL. ANTONINVS,

AVG. P. M. /mperator Cafar Marcus Aurelius

"ntoninus Auguflus , Pontifex Maximus. Capuc

Marci Aurelii Antonini, Philofophi dicti,

C

[ine laure

0i

COL. AEL. CAP. Celonia JElia Ca

boves agit.

pito(ina. Colonus

Olonia ZElia Capitolina Antonino Pio, & M. Aurelio

Cl

C

numos infcripfit, etiam ob memoriam Conditoris

bu

àd

fui ZElii Hadriani: a quo Antoninum Pium adoptatum

eífe (uti & eundem füperior numus Z//z» compellat) &

M

in cujus gremio M. Aurelium educatum , refert ZErns

dic

JPARTIANUS, i2 ZElio Fero,

& in M. Z4nton, Philof; . De Je-

del

rofolyme , dein ZElie urbis, nominibus itaS. Hiz&oxvM

Us,

hiE

9 -

Epifi. ad Euflocb. Ingreffa eft Jerofolymam urhem trinomine

füi

Jebus , Salem, Jerufalem s; que J&lio

,

poffea Hadriano de rui-

loy

nis, C cineribus im /Eliam fufcitata ef

llp

Hic numus ex ere ma

Q

rum numero habendus.

gno eft, atque adeo in rario-

XII.

$$ Co2

93

äT

L -2

.

]7

Á

z

UR

9

TU

:

ä

y

j

ï;

þä

"

& -9

ä

» i

j

;ä

LI Tïxvvs LI

xil.

M. COMMO. ANT. P. FELIX. AV(s. Mar-

$

!h

cu$ Commodus ZAntoninus Pius Felix Auguflus.

Caput Commodi laurcatum.

ut

. .COL. IVL. AVG. PHILIB. in baf: DIVVS. .AVG;'

Celonia Julia 4ugufla Philipps, Divus uguffus.

Impera-

torem, in bafi ftantem , coronat figura muliebris.

108

^WEnius Colonie Philippenfium coronat Auguftum,

Conditorem ejus Colonie, a quo Julia Augufta di-

citut. Hunc typüm in Philippenfibus numis, füb omni-

li

bus Imperatoribus, quorum numi extant , perpetuum effe,

jtis

adnotavit Vaillantius, excepto Commodo , cujus numum

Urm

cum alia figura adfert. Sed Commodi etiam temporibus

lus

didum typum Philippenfes ufürpaffe, nofter hic numus

definit.

Philippi (que a Piixio etiam L. z. Colonia nomi-

(ü5,

k

natur) olim Thracie urbs, deinde Macedonie adjeda j

fuit Juris Italici, tefte Czrso L. yo. Dig. 7. 15. de Cenf. Co«

2

lonia Philippen[is Juris Italici eff. Prope hanc Campi Dhi-

Lu

lippici , ubi Pompejus a Julio Cef. & deinde Btütus, &

Caflius ab Augufto victi fünt. Vinoir. Georg. z.

f0«

Rmanas acies iterum videre Philippi,

Hi

[.

-

ó

855 Co 5 GR

Hi Philippenfes funt, ad quos S. Paulus fcripferat ,

l

n

& quorum mentio fit, 4427. 16.v. 2, Et inde Philippos , qua

ii

efl prima partis Macedonie civitas, Colenia.

Numus hic ex æ;c medio cft.

t

aC

COr

ini

AX

QeR

A N

2

Z*

S

4

(

*

I

E

ä

s*

»þ?*

&

b

R———MÀ—É—*

44

ä*y

11.0

«

il

x

Y

SEPT. SEV. PERT. AVG. eptimius Severus

Pertinax AAuguflus, Caput Se

Corona radiata.

ptimii, cum

V

| COLONIAE. CAES. ANTIOCH, S. R. Colenie Ce-

faree adniiochie, Senatus Romanus.

Deus Lunus ftans , ca-

u

t pileo Phrygio tedus , dextra haftam tenet, finiftra

V

liic

icdoriolam: Gallus ad pedes adítat: a tergo Lune cre-

Ícentis fignum.

Id

ten

Unum marem, non Lunam muliebri —fpccic,, Afïaniþ

fïtu;

colebant, ne uxoribus obnoxii effent: Vide Sranria-

df

xUx iz Caracalla, Ab Onruzso eziam Zymnzo $. Lunaris Dei-

tas: o/AvoTt, mgj apgcmy. femina , " mas nuncupatur.

Gal-

hl

lus nocturha tempora, quibus Luna preeít, cantu diftin-

guit.

Victorie fignum captam a Septimio Antiochiam,

& occifüm rebellem Pefcenium indicare poteft. Vide Hz-

Cefa

xRODL.L.2. GSrAnTIANM. iz. PefCenio. aut domitos Ofroénos,

Iias

L. 7j*

Qu

Adiabcnos, & Arabes; de quibus Xirmu. ex Dione

An-

$2 002 G8

97

h

Antiochia, que| hunc numum percuffit, in Pifidia erat ;

]

Puwius L. s. Pifíde, quorum Colouia Cefarea , eadem zánutio-

chia.

Hujus etiam mentio incidit 2/. 5.v. z4.

Similem quidem huic numo jam produxit Vaillan-

tius, fed in ere magno: nofter autem parvi moduli eft ;

ac preterea id diverfi affert, quod n

.

omen FOLONIAE *

integre fcriptum , cpntincat.

N

m

2*

"

,

uf

i

ii

a

i

j

»

7l

N

A

N

MA

[

j

fAf

[/d

v

A

u

«

N A ii

E

(

ïä

:

ïä)

*Zä

/

S

3

Ws

XIV.

IVLIA. AVGVST

A. Caput Juliz Pix, fcu

$

Domnz , quz fuit uxor Septimii Severi.

(à

COL. CAES. ANTIOCH. $. R. Colenia Cefarea fn-

fira

tiechia. Senatus Romantus,

Deus Lunus ftat, vefte muliebri

c

indutus, a tergo imago Lune crefcentis: dextra haftam

tenet, finiftra Vidtoriolam, que tropeum humeris impo-

janl

fitum fert ; columna etiam finiftram fulcit: Gallus humi

TIA

adftat, & Lunus caput bovis pede premit: id quod in

Del

nullo Coloniatum numo apud Vaillantium obfervatur.

"

(Lit-

Aput bovis ad pedes Luni, in numoNyfeorum , Illu-

C

ftriff. Spanhemius primum Euboeam denotare conje-

att,

cerat: deinde fententiam mutarat; Seguinus vero ad va-

B

rias Lune cum tauro fimilitudines refert.

Dio»nonus Sr-

*[105)

cuLus Lij. z. hec deLuna, lIfidis nomine apud ZEgyptios

"

[

A

Cui-

i

98

1 o BR

culta, adnotavit: kégera 2' Zvs TégitiOÉaci , dro 36 vfc GUeue,

:;

"v ÉySca QaiveTRA , no oy dY zgo'vav Jwa'gzy UmwoudAue , xg) amO T5e

xa«gægæyävnc æ'v'rfï (Jo0g Wag' Aryur]icic.

i

Cornua autem ipff appo-

nunt, propter faciem, quam babere videtur eo tempore, quo

crefcit : ium propter vaccam , ab 4Eg yptiis ipff confecratasm.

Videor mihi hoc noftro in numo non folius Deitatis Lu-

naris, fed triformis Hecates fimulacrum reperire, qua ea-

dem in coeloLuna , in terris Diana, apud inferos Profer-

pina habetur.

Nam fignum Lune crefcentis , prope ca-

put, Lunam in coclo fülgentem notat. Gallus humi ad-

ftans fecunditatis eft fymbolum; idex ZEliano conftat,

qui narrat: Gallum Latone in deliciis fuiffe, quod ei par-

turienti affuerit. Diana vero, & Latone filia eft, & ipfa

Lucina vocatur, partuique preeft, Tum fecunditatis, &

ubertatis Deam Dianam efífe, fatis Diane Ephefie fimula-

crum oftendit, multis uberibus turgens: atque ab Oa-

PHEO etiam Lunare numen, Qejkarse, o fingum ferax !

hymto ?. falutatur.

Denique caput bovis refe&tum, füb

pede, Proferpinam apud inferos indicat, de quo Paupzx-

lii

TIUs contra Symmacb.L.r.in metro, cui titulus Zecu/tu Luze,

por

quam & Dianam creduut, ita canit:

Placatur vacce [lerilis cervice refetla,

Et reguare fimul Calo

que , Ereboque putatur.

Vigc. ZEz, (,. & Su. lrar. L. 1 . fimilia adferunt.

Yid.

Denique

Vidorie fimulacrum porrigi ab Hecate, convenit cum

illis Hssiop: verbis, i Zecgonia , ubi de Hecate agit:

— Év9a Gca TAoXyiwETRA, Oi & EOÉAICG,

Ní«nv 7rgoQgovéec OsraGa.

Tum Dea adeft , guibus voluerit ,

Villeriam prompte ut præbmt.

Ad conjecturam hanc, fi fubrideat Le&or; noverit, Ap-

pendiculam hanc ad Vaillantium effe.

Quare licere mihi

id, quod illi licuit, puto: darenempe aliquid conjecturis,

veritatis nonnunquam eruendae prodromis.

Nu-

*æCODæï*

99

jf

Numus hic, magni moduli ex ere, inter rariffimos

haud dubie locandus eft ; cum alium, ex ere parvo, no-

"i

pa

ftro aliquantum fimilem, Vaillantius raris adnumeret.

?W

1

IA

"

Z

d

M

-

(

z

9

;

T

E^

d

2)

fet

05

N

y

ES

(

j

ad

X C

Ó

" m

at

a

p

XV.

!,&

üla

]VLIA. AVGVST.

Julta Auguffa, Caput

OR

Juliz Domnz.

!

füb

COL. CAES. ANTIOCHIA. . Celenia Ce/area ntio -

DEN

chia.

Mulier ftans, dextra ramum, finiftra Cornu Copie

portat.

u

nius Colonie palme ramo victorias Septimii, aut

GE

filiorum Caracalle , & Gete indicat ; de quibus

vide in eorundem numis.

Ique

|

Hic numus eft ex ere medio.

cum

W,;ä

a

g

*

ïää

Eää

ä::

/

Àp

NY

3

il

ütly

N a2

XVI.

NI

100

$85005 B&

XVI.

!

p

)

IVLIA. AVGVSTA. Caput]uliz Domnz.

q

MVNIC. STOBEN. Mazicipium Stobenfe. Vi&oria

If

gradiens, dextra fertum, finiftra ramum prafert.

hi

IGorie fimulacrum , Septimii in Oriente felices expe-

. ditiones, de quibus in ejusdem numo, palme ramo

indicat, & ferto coronat.

Stobenfem urbem Macedonie

DTEPHANUS tribuit: x«vCoc qoAue Masedovíag : & Prixius L, .

in Macedonia: Oppidum Stobi Civium Romauorum. Muni-

.]g

cipium fuiffe, e numis demum liquido conítat. Munici-

d

pes quid fint, Aurus G&rums L. z6, c.z;. docet: Muezi-

n

Q

cipes funt Cives Romani ex Municipiis, legibus fuis, & fuo

Jure ulentes ; muueris tamen cuim Populo Romano bonorarii

Y

participes, a que Munere Capelfendo appellati videntur,

[

1

di

ID

tu

62

L

i

l

2

Og

$

".

(

/F

C.M.

?

9

Po3

ä

A

lu

AVG

»—3

el

K

JXVILO

N

IVL. DOMNA. AVG. Julia Domna Augufla.. —

Caput ejusdem.

C

GET. CAE. ANT. AVG. in medio: C. M.L. Gerza

Colonia

Cefar, zdntoninus JMugufíus, nempe Caracalla.

Metropolis Laodicea,.. Antoninus Caracalla, & Geta ftan-

tes, dextras jungunt.

rà

Q.

l l Aec Lgodicca Syrie et , que adhafit Septimio cont

$£5 oD COR

ÍOI

Pefcenium Nigrum; atque idcirco jura capte Antiochie

,

Syrie,

Colonie, & Metropolis,in Laodiceam translata funt ;

quod An

tiochia Pefcenium. recepiffet.

Hinc & Laodicea

Q

in numo

Gaze Regie Parifine SEP. Septimia a Septimio,

novo veluti Fundatore , compellatur. Uirsraxus L. 5o. Dig.

ipt

J. 15. de Cenfc: Eft & Laodicea Colonia , iu Syria Coele , cui

imo

Divus Severus jus ltalicum , ob belli civilis merita , conce[fit.

Antiochiam Laodicenis etiam in fervitutem datam efle,

lg

L. 4

HrnopiaNus L. ;. refert.

Cur Caracalla, & Geta in numo

ünt

Julie Matris dextras jungant; quos tamen usque difcot-

!ic

des fuiffe, ex HEnopiANO L. ».conftat; lucem idem Hzao-

[uti

piaNus L.4. afferet, ubi Juliam Matrem, qua& filios con-

cordes apud fe habere ftuduit, ita eos, cum Imperium di-

: fit

"n

viiffent, alloquentem inducit : ré» &r, £n, « SaAaccav,

d víxva. &uciruere , omrtg velpunode GCC, .Tuv db umifgas c dv Ó

derram quidem , inquit , d mare inveni[lss o fílii, quomodo

divideretis ; matrem autem qua ratione dividetis ? 'Tum igi-

tur Matris gratia publicam concordiam aliquamdiu fimu-

laverint.

]d numus hic exhibet; & comprobat Xirur.

ex Dioue L. 77. in Caracalla. ngosemoidvso u3 yde «g) QuAeW &À-

AnA3S6 , xg) Em aweD,

Simulabaut mutuum amorem, ac fefe mu-

tuum collaudabant. Nifi quis malit, hunc numum cufüum

effe in memoriam ejus facti, quo Caracalla: Zfstozinus,

Augufius, & Geta, Cafar fimul renanciati funt ; quod ita

refert Span riaNus i2 Severo cap. 16.

Filium ejus Bafauum

Antoninum , qui Cafar appellatus jam fuerat , aunum deci-

mum tertium agentem , participem Imperii dixerunt milites

.

Getam quoque , minorem filium, Cafarem dixerunt.

Hic numus ex &ere medio eft.

(ulh

junid

[at-

N 3

XVIII.

ont! L

p

102

&co Co O 3R

.

T Ods

"

174

((

r

/

mi

«

nf

þ&x

?)?;ä

K Qïää.m

Mf

?"

L IN

XVIII.

M. AVR. ANTONINVS. AV. Marcus Aurc-

N

lus Antoninus Auguflus. — Caput laureatum

*

Antonini Caracalla.

T

MVNICI. STOBENS. Manicipium Stobenfs, — Vi&o-

a

ria ftans, dextra facem, cui ferpens implexus. eft, fini-

ftra Cornu Copie tenet.

ü

N

Ullum fimilem Stobenfem numum fub hoc M. Aure.

d

lio Vaillantius protulit; eundem tamen partis averfze

typum in alio Julie Domne, Stobis percuffo, illic vi-

dere eft. — Rarior eft hec Vi&orie imago, qua Salusetiam

le

per ferpentem, & Genius loci per Cornu Copia indicari

g

videntur.

pi

Stobenfes Vi&toriam confignarunt in Caracalle numo;

la

quod is Parthos a fe vi&os effe gloriaretur, qui adve-

0r

niente Romano exercitu in montes fe rece

ex Dione L.7$8.

perant. XiHIL,

I

Hic, &, qui proxime fequentur

; Wes Caracalle

P

numi ad medii &ris modulum pertinent.

)

XIX.

.

485 Co )

103

T.

D

2

u^

o a ..

TAT ;

TR ag

ZZON

wv

L RILT M

LETT]

/7,

EEEHEEI

BEBEN

H

Z

$)

ääï

KMZOE

—.-g'

LI]

LL-—Ep12

L1 1]

!

[ 1 —1

——

!)

TROAD

XIX.

TONIN. Marcus AAurelius

M. .AVREL. AN

[

Zntoninus. Caput Caracallxz laureatum.

COL. AVG. TROAD. .Ceesia Zugufla Troadenfis.

Templum quatuor columnarum, in quo idolum Apollinis;

arcum tenentis.

.

0

Dl

Ultos Troadenfium numos , Caracalle dicatos, vul-

gavit Vaillantius, fed nullum, in quo templum ex-

tarct.

Troas ex Ilii ruderibus ab Alexandro M. primum,

t

deindeab AntigonoRege inftaurata eít ; atque idcircoctiam

ALEXANDRIA. & ANTIGONIA , in numis compellata

r(g

V

Eandem Immunem fuis temporibus, id eft, Au-

legitur.

m

guíto imperante, factam effe, Sruaso L.z;. refert : qua-

jri

propter etiam AVGVSTA, dicitur.

Apollinem, Tute-

lare Troje Numen effe, vel ex /Ovmxo i. Trifl. eleg. 2.

"

omnes norunt:

]

Jupiter in Trojam , pro Troja flabat Apollo,

TL

Hoc in numo ftat Apollo arcum tendens, aut pro

Troja, aut in Pythonem, quem ubi fagittis confecerat ,

lg

Pythius didus eft. — Apollinis «c£odégs zdreitenentis apud

Piupanunu etiam mentio fit, z Olymp. ode. 6, v. 1oo. & ode.

14,.1j, ab eodem Piupano Pyt£. ode, . EveuQagkvgae AmoDxov,

7-

[

104

As C oD COR

latum arcum gerens Apollo, nominatur.

Di:ioponus etiam

Apollinem é£veeriy 78 «o£8, arcus imventorem, & Cretenfium

hac in arte magiftrum appellat.

TE RO

(/,

(

r

(rk.

5s

".

ïä

p&ï

Czïo

,

XX.

(

IMP. M. AVR. ANTONINVS. | Jpperator

Marcus. "Aurelius Antoninus.

Caput lau-

reatum Antonini Caracallz.

SEP. TYRVS. METRO. COLONI.

Septimia Tyrus,

j

Metropolis , " Colonia.

Templum plurium columnarum?

infra quod Conchylium.

S

Yrum Phoenicie metropolim fuiffe, vetus ejus urbis

T

numus apud Harduinum, cum aliis, demonftrat :

f

TYPOT. MHTPOIIOAEOZ. KOINON. Q$OINIKHZ. AKTI.

Tyro Me-

fi

iropoli: Commune Phenicie , A4ilia celebravit.

ij

?r

Templum, hic expreffum , cum nullum in eoIdolum

&:

compareat, cenfetur effe Herculis, qui (tefte Sy&asoxuz

L. 16. de Tyriis) TquTos 03 xa9 vaeeCoMy "HeanMig um dusa,

M

lt

Colitur ab ipfis fíngulariter Hercules,

Adjicitur Conchy-

hi

lium, feu Murex, ex quo celebris illa Tyriorum Purputa

conficiebatur.

Pum. L.5. Nunc omtis ejus ((Tyri) nobilitas

ju

Conchylio,atque Purpura conflat. Tyrus SEPTIMIA.compel-

tt

la

latur in numo Caracalle;ab ejusdem Patre Septimio Severo.

C

XXDL-

|

$59 Co 0 GE

104

n

il

AV

. ienar,

18

SL

^ ".

Z M

"Q

CR

Q

E.

DYS

5

UA

2j

»

(;

93

NS

s

XXI.

M. AVRELIVS. ANTONINVS. AVG. Mar-

cus Aurelius Antoninus Auguflus. — Caput Cara-

ol

calle laureatum , cum figno imprello ,

caput referente.

C. L. . COR. Ceezia Laus ]ulia,Cfarintbus. Leo

WS,

pofterioribus pedibus fubfidens.

Ifll ,

milem Leonis typum, in Corinthiaco itidem Lucii Veri

SI

numo, exhibuit Vaillantius , atque ad monumentum

rbis

fepulchrale Laidis refert, quod Corinthi extitifle, eique

at

fimulacrum Leene impofitum fuiffe , PaAusanias z Coriz-

Mt

1 biacis nartrat.

Viro erudito ne hic affentiar, duo obítant,

Primum, quod Leo bene jubatus in utroque numo effi-

lutt

&us eft; atque fi Ausrorzur credimus , Lib. 6. Hiff. auim.

ANon babet

oNE

CHp.31. Ovx Ex& 08 Mauwa xaírty » N 0 agonr Aéav.

U'[ü;,v«

leena jubas, fed leo mas.

Neque quidquam hic obeft :

hifce noftris temporibus repertas effe in America Leenas,

y

uta

jubis horridas.

Alterum eft, ipfe Paufanie locus, fi in-

li

teger , & non mutilus in confiderationem veniat; qui ita

habet: 4 9d Aéewa &míOnua &gi . xgidy Éy Bo &v voi€ ergovépoie srociv,

1p€l

enens

[207

Cm' (Seþulchro Laidis) Leeza impofita efl, arietem 1

Pria-

A

106

40 CoD) ER

fribribus pedibus.

Verum nihil fimile in illo

Vaillantii ,

aut noftro hoc numo deprehenditur.

Quare aut aliud hoc monumentum Corinthi

aut fortitudinem bellicam in P

fuit ;

arthos indicat, cujus lau-

dem Lucius Verus obtinuit, &

ambivit Caracalla.

For-

taffe adulari etiam hoc fymbolo Caracalle voluerunt

Co-

rinthii, qui Alexandrum Magnum in ore ferre, & a(li

mnu-

lare foleret, cujus infigne Leo erat ;

Leonem in annulo

fignatum geftabat Caracalla.

Vide S»ranriAN. im Carac.

HznopniaN. L.4.

PruranCH./2 JHex.

Preterea , cumbellum

Parthicum gereret Caracalla

L

; ipfe ad Senatum fcripferat:

Leonem, qui de improvifo

de monte defcenderat, pro fe

pugnaffe: zefe Xiuniwo

; ex Dione L. $.

Huc facit,

quod apud Gefnerum habetur: Leonem quiet

um

vefidere,

cum adverfárius fe aliquo figno vi&tum fatetur ;

id quod

fhi

hic ad fugientes Parthos

pertinere poteft,

Ridicula de

K

cicuratis Leonibus idem Xi

ex

calla familiariter utebatur.

philinus narrat, quibqs Cata-

tit

Colonia Corinthus IVLIA. dicitur,

a Julio Cefare,

h

a quo Colonie jura obtinuit; L

AVS , cognomen honoris

Q

eft, uti Laus Pompeja,

o

urbs Italie, in honorem Pompeji

compellata eft.

Eít hic numus cx dærc medio.

T IN Y

^wWS,

&A

3

,l/

uT

8&'

ä

E

-

k

XXII.

X Co2tE

107

i,

XXIL

t

j

M AVR. ANTONINVS.PIVS. AVG.GERM.

t

AMarcus 4durelius Zdntoninus Pius Auguftus ,

0

