nomen tulit; Hoc cognomine, & Celezie titulo, ac per-

tiqua

etua latina infcriptione fe ab aliis Antiochiis difcernit:

udes,

COL. CAES. ANTIOCH. Co/onia Cefarea Zfntiochi

?, ad"

ls Y

* je&o S. R. Senatus Romanus.

Nonnunquam etiam fimulacra montium, ut Argei,

n ht«

Garizim, feptem collium Rome, Acrocorinthi: aut alia

fluviorum, virili forma, cum urna videas.

Ita Commodi

que

ni de»

numifma Laodiceam urbem muliebri habitu effidtam exhi-

m2

bet, fedentem in medio duorum fluviorum , quorum ad-

ilml?s

fcripta nomina: ATKOC. KArIPOC. Sunthi Phrygie fluvii,

jümt»

qui Laodiceam hanc Phrygie, ab alia í» Libaso mente

, Áf

AAOAIKEON, EN. TO. AIBANQ, & ab alia in Syria diftinguit,

|ftit

qua fignaturt: AAOAIKEON. T

ui i

cenorum , qui ad mare fu

.

Quid elegantius illo Trajani

& fitum füuüum MESOPOTAMIA,

) 1t4:

numo, in quo nomen,

media inter fluvios binos Tigrim nempe, & Euphraten,

(, preclare exhibet? que regio figura muliebri , duobus viris

r fic

icht-

urne incumbentibus , ftipata reprefentatur.

Origines urbium aut ad certos Conditores,

aut ad O'izine:

colonia-.

;gcnc

alias veluti Mazres urbes referuntur, qua & hinc veeoro-

rA

(niil^

us

AP?N.

LU

Auc dicuntur, ex quibus Coloniæ dedu&e füunt. Num

-

49

Ac) Co) COR

Heraclee in Pohnto ita habet : HPAKAEOTAN. MATPOC,

|eos

AIIOIKON. HOAION. eracleotarum urbis, Matris dedu&larum

Bago

urbiui. Vrbium Colonie fepe Metropolis füe infignia

hU

TAD!

in monetis exprefferant , atque ita originem fuam indi-

carant.

Specimen aliquod Sicilie numifmata prebeant.

Con

Pegafüm, notiffimum Corinthiorum infigne, Syracufarum,

gint

bina

& Henne numifmata oftentant; Corinthiorum nempe he

funt Colonia.

Ita Megara Sicilie urbs, & Camarina no-

abft

&uam Athenarum, füe quippe Metropolis, eri configna-

mot

runt.

Minotaurum , Crete infule fignum , exhibent

m

numi Taurominii, Gele, Argyrine, Entelle, que toti-

Cum

dem funt Cretenfium in Sicilia Colonie.

bual

Ille porro urbes, que fuüb Auguftis Colonie fa&de

funt, preter frequentia ifta Colonie dedu&e fymbola:

fnen

Jugum nempe boum, cum colono, aut folum bovem,

prin

aut lupam cum Romulo, & Remo, aut figna militaria,

Am

de quibus omnibus in Appendicula fiet expre(lior mentio ;

&al

preter hec inquam fymbola, colonie ifte originem fuam

abA

renomine aliquo fere patefaciunt.

Ita Colonie ab

|

À.

Julio Cef.aut ab OGaviano Augufto dedu&te , Js/is , vel

4fugufíe, aut utroque titulo gaudent, ut: COL. IVL.

àc [

VAL. Celonia Julia Valentia.

COL. IVL. AVG. COR.

cufa

Colonia Julia Augufla Coriuthbus &c.

Pariter ab 7Elio Ha-

hem

driano, Z/ie: a Commodo, Commodiaze : a Septimio Se-

Dío:

vero, Septimie S$evere: ab Antonino Caracalla, zsrezi-

l

plar

niana,atque ab aliisaliter appellate leguntur. . Cum duo-

Dum

rum , aut plurium Imperatorum nomina Colonia jactat ,

Neqa

tum primus horum fundator C

um

rtes cenfendi funt.

"

olonie , reliqui bþncfa&o-

Conditores

fati

urbium.

Prifcos autem urbium Conditores numiþbenc mul-

Anai

tos fufhciunt. In Tomitarum numifmate, ab Ovidii exi-

Qu

lio celebrium, habetur: TOMOz. KTIXTHx. TOMEITON,

Tomus Conditer Tomitarum.

In Pergamenorum numo:

In alio Nicopo-

giftr

IEPTAMOC, KTIETHZ. Pergamus Conditer.

It

. 1605)

88 CoD GR

49

PoC.

leos, Epiri urbis: NIKOIIOAIZ. XEBAZT. KTIZT. NixómoAuc; Xé-

um

Dasoc Kríene. Nicopolis. 4duguftus Conditor. YtaByzantiorum

Qnia

BYZAC. Gortyniorum in Creta TOPTYC. Tarentinorum

indi-

TAPAZX. Cyzicenorum KYZIKOZ. aliique e numis urbium

Ant,

Conditores nofcuntur. Neque feminz , quibus urbes ori-

'üfy

ginem debent, prifco in &re nulle apparent. Amazones

ehe

bine xMYPNA.& MYPINA. binis urbibusSmyrna,& Myrine,

ab fe conítitutis, nomen dedere, & in numis recepere me-

f0

5

fl

moriam. Pariter ABAHPAZ. KOPAZ. Zedere Puelle ,in numo

bent

meminit Abdera Thracie : nomen KOPA honorificum eft,

toti

cum id Proferpine velut proprium , etiam numifmata tri-

buant.

ade

Inftauratores , qui tanquam alterius Conditoris no-

Oi :

men merentur, monete Patrenfium (nunc Patraífo) ex-

Horum urbs olim 74rez, dein Pazre dicta eft, ab

iett,

primunt.

aflà ;

Ampliatoris nomine ITATPAOT. Paraj, uti numus habet:

& alius: APOH HATPEQN. 2Zfróe Patrenfium.

Ipfa demum

10

(nam

abAuegufto Colonie honore aucta, auxit & titulos: COL.

A. A. PATRENS. Colenia Zrie Augufla Patrenfis.

? 2

vel

Jam aliorum Virorum illuftrium , Heroum , Ducum, vz; its-

IVL.

ac bene de fuis urbibus meritorum numifmata , a po/feris t

R,

cufa, multa in Italie Cimeliarchiis fe confpexiffe Span-

yHa

hemius afferit, qualia erant: Thefei, Meleagri , Hectoris,

o9t

Diomedis, Ajacis Locri, & Telamonii, ac aliorum com-

tuottle

pluriu

m.

Foeminarum porro, Reginarum, aut Amazo-

num : Phedre , Nauficae , Aríinoes, Philiftidis &c.

duo

Qat ,

Neque viri literis inclyti nulli comparent : utin numo

Samiorum Pythagoras, Tarentinorum Architas , Syracu-

ado-

fanorum Archimedes, Megarenfium Euclides, Tejorum

mul

Anacreon, Homerus in ere Chiorum, Smyrneorum , at-

T^

que aliarum etiam urbium.

TON.

De Statu Politico ea e numis proferam ,

qua ad ma—Jura, leges,

giftratus, jura, & federa pertinent.

Magiítratuum va-

lentia ii

pracel-

ymo:

tul;.

jopo

rietati, jura, & leges antea perfpeda lucem majorem af-

Uie-

leos

$o

$88 (05 39

[IO.

fulgebunt.

Primum Colonie, Urbis Rome legibus re-

gebantur, duosque veluti Confüles,

quos Duumviros ap-

tüt

pellabant, Rei publice moderatores

)7

in fingulos annos in-

ütb

novabant. Municipia propriis legibus utebantur, Duum-

N

viros tamen , magiítratum etiam fupremum,

agnofcebant.

In Coloniis, & Mu

nicipiis populus in decurias diftributus

Áf

ft; decuriarum prefe&i Decuriones ,

Iu

Duumviros au&toritas

quorum prima poft

AM

; in numis ita notatur: D.D.Decrete

Decurionum , vel D. D. P. P. Decurienes pofuerunt.

Jus cu-

il

dende monete qua Colonie

, aut alie urbes Auguftorum

Inà

tempore obtinuerint, ipfze m

ï

Al

onetae loquuntur.

Singula-

ltá

rem hanc fuiffe gratiam numus Patreníium co

mprobat,

net

infcriptus: INDVLGENTIAE. AVG. MONET

A- IMPE'

TRATA. & alii: PERMISSV. AVGVSTI.

Atque intra

al

Italiam certe vix ulla Colonia jure monetz

con

feriunde ga-

url;

vifa eft , cum pauciflima com

pareant numifmata ; imo

certe vetuftatis fortaffe nulla.

Hifpanie Coloniz, & Mu-

ttoy

nicipia frequentes usque ad Cla

udium percuffere numos ;

CO

fuüb Claudio

gul

; aC deinceps nulli comparent.

Unde, aut

Oac

Cajus füb imperii finem

; aut fub initium Claudius hoc

Monete cudende jus ipfis abrogaffe cenfetur.

JEgyptiaca

IQ r

Colonie numus certus non dum prolatus eft.

In Galliis

f

Gis

an preter Nemaufum alia Colonia, a

El

perto nomine, numos

In t

cuderit, ignoro.

In Trivultienfiu

m Commentariis, & a

Cl. Bandurio finguli Poftumi

numi proferuntur , quos

ob

Lugduno attribuunt.

Alterius epigraphe eft: C. C. A. A.

?

WT

Colonia Claudia 4dug

ufta

Cil

COL. CLAVD. AGRIDP.

"egrippiuenfis ; alter ita habet :

Ày

lilis deinde in urbibus

; que Romanis fuübje&e, /zis

nif

famen juribus,

legibusque uti permittebantur, titulus AY-

C

TONOMOYT adíc

riptus eft: EAETOEDPAZs, /ibere

; illis, quibus

a vectigalibus quibusdam

data eft.

, aliisque oneribus immunitas

Deit

In latinis Colon

iarum, & Municipiorum numis

ACT

titulus IMMVNIS. eode

Cauí

nr fc;e recidit. Preter MHTPO-

IIO-

iä(())æï?

$I

$ ft-

HOAEOx. titulum, etiam alius Primatus honos tribueba-

$ap.

tur, quo urbesalias, etiam metropoles, ejusdem regionis

) in-

Prima ilia excelleret.

De hoc ipío tamen Primatu inter

um-

urbes aliquas contentionem fuiffe numi palam faciunt.

ant,

Nam & Ephefüs, &Smyrna perinde rIPOTH. ACIAC. Prima

Zfie infcribirur.

Sic Amafia IIPOTH. IIONTOT.

Prima

ütus

Ponti, pariterque: H. MHTPOIIOAIC. NIKO. IIPOTTH. IHONTOT,

poí

KAI. BEIOTNIAC. Metropolis Nicomedia Prima Ponti , c* Bi-

Crele

$ -

1bynie, deprehenditur.

Atque adeo trium regionum pri-

mam íe jacat urbs Lydie Sardes: CAPAIC. ACIAC. AT-

JUIm

oula-

AIAC. €AAAAOC, A. MHTPOIIOAIC. Sardes Vffe, Lydie, Hel-

ladis prima Metraþa/i:.

Quin & inferioris ordinis urbes,

lbat,

metropoles tamen fuiffe, Magnetum urbs declarat, que

I[P E.

intt4

alio in numifmate Merropolis , in alio rurfüm ita fignata

confpicitur : MATNHTQN. EBAOMH, THC. ACIAC. Magnuetum

13

ímo

urbs , feptima Z4fre.

Is ordo inter complures urbes, & me-

tropoles gentis ejusdem, aut idiomatis obfervabatur, que

Mt-

1054

communitate quadam Sacrorum inter fe nectebantur. $in-

ularis Treboniani Galli numus id comprobat, in quo

m

Sacellum Apollinis Clarii expreffere Colophonii, cum ara

hoC

in media numi facie; circum tredecim ftatue viriles ere-

jace

Gis dextris, totidemSociatas Urbes defignant, infctiptio:

alhls

EIII. CTPA, KA. KAAAICTOT. IEPEOC, IONON, KOAOOONION.

1mos

in medio KOINON. IONQN. 'Ez ZreaTwy& KAavdía KaAWew &c.

&a

Sub Pratore Claudio Calliflo,| Sacerdote Jonum, Coloaphoniorum,

0HHum.

qUOS

Commune

Nempe Colophoniorum Prator erat

At A'

Callitus, & Sacerdos Communitatis Jonicarum urbium,

bet:

Tredecim Sociatas Urbes aliud nu-

Apollini devotarum.

miímaRhodiorum numerato exhibet: KOINON, II. HIOAIQN,

f

Commune tredecim urbium &C.

j AT

Alia dignitatum nomina, & jura ferebant urbes ab

lbUS

Deitatis cujusdam fíolemniori cultu , uti: IEPAC. KAIL.e

nit2s

ACTAOT. Sacre, &* mom wviclaude.

Afylum templorum

urtis

caufa dabatur; ita ut nemo ex iis lo

G 2

/

cis peti ad dgditio-

nem

o

ro

$2

$55 (05 83

nem poffet.

NEOKOPOT, ZEdit4e urbis titulus magni ho-

noris habitus eft , quo fe cives ZEdituos Tutelaris Dei

predicabant: numerum etiam in ere adnotabant, quo-

g

I

ties aut religiones inftauraffent, aut novo Numini, Maje-

ftatique ejus fe devoviffent.

Ita legitur: B. NEOK. vel ex-

k

preffe AIC NEOK. bis ZEditui. r. vel TPIC. NE. Zer ZEditui.

EOGECION. MONQON. AIIACQN, TETPAKI. NEQKOPON. . EpZe-

h

fiorum, qui uni omnium quater ZEditui: videlicet ante Ca-

b

racallam , cujus hic numus eft, nulla urbs alia hunc ho-

p

norem obtinuit ; at fübinde Nicea Bithynie, ac Hiera-

äi

h

polis Syrie fe quater Neocoras in monetis ja&avere,. Ma-

D

ritimz quadam urbes, NAT. NATAPXIAOC. feu C/affc« utbis

qi

jura numis praferebant; quibus nempe pref(idiariam cláf-

Ti

fem , ejusdemque prefeduram habere conceffum eft.. De-

!]

nique peculiaria illa honorum potius, quam Jurium vo-

j

&

cabula pretermitto, ut in numo Sidetum, in Pamphylía:

fü

CIAHTON. AAMIIPOTATHC. ENAOZOT, Sidetum urbis fplendi-

ju

difime, €» ilufiris; & in alio Smyrne: CEBACTON. KAA-

—

AEL KAL METEOEL S5myrn&orum Jfagwflorum venuflate , &

Q

magnitudine, & alia fimilia.

Magiflra-

Poft jura, & honorum titulos in vetufto urbium ere

Q

iu; Ro-

do

9-ADÍ.

luftrata, Magiftratuum ratio fefe offert, quorum alii e

&

Romanorum inftituto compellati: alii Pattiis variarum

p

urbium moribus deleCi, numis inferti cernuntur.

De

fü

latinis vocabulis preter Duumviros, & Decuriones, de

(

uibus di&um eft, nihil memorandum occurrit, preter-

quam illud: IIVIRI. QVINQ. Deauemviri Quinquennales,

fa

illi Duumviri vocabantur, qui quinto quoque anno ele&i,

p

cenfüram una exercebant, & luftrum condebant in Colo-

à

niis, Urbem imitantibus. lidem exa&o hoc Duumvira-

Ju

tus anto Quinquennalitii , honoris ergo, compellati funt:

n

9 uti Cez/ulares Rome appellabantur, qui Confulatu de-

Jat

functi effent. Hic revocanda fünt in memoriamilla, quae

BK

(Capite II & III. addu&a fünt, & hoc etiam porro expo-

nentur:;

f

383 C o 5 6S$

:$3

0

nentur: PROCOS. Precez/4]. PROPR. Propretor. LEG.

d

Q. PR. JQQueffor Provincie ; is

AVG. Legatus 4dugufii.

10

erarium curabat.

PROQ. P. Pregueflor. Provincie.

j

IIIVIR. vel PROIIIVIR. Zriz»mvir, vel Protriumvir Co-

X

lonie deducenda.

i.

Grecis porro vocabulis fig

nati Romani magift&tus.

Jt.

hi fere funt: ANO. vel ANOTII. "AvÜvzraroc. Proconfut.

Gu-

V

bernans pro Confule provinciam Populi Romani; namee

lio-

provincie, prioribus Auguftorum temporibus , Proconfu-

/[0-

lares dicebantur, qu& Senatui Populoque Romano pro-

ANTICTP. 'Avricearn'yós,

Ms

prie ab Auguítis permiffae funt.

ii

ui Propretor redditur, Provinciis Pretoriis

Praefectus , vel

IIPEC. KAI. ANTI, TOT, CEBACTOT. IleeoGeuris &C.. Legatus, &

li

De

Pro Pratore Augufli, cui parebat Provincia Auguítis, non

V0

Senatui fübjecta, ac propria; quales etiam prater caeteras

*

fuiffe Daciam, & Arabiam, numi pro

dunt, utiille Tra-

]ia:

1di«

jani: ARABIA. AVGVSTI. PROVINCIA.

M

HI. HTEMONOC. Prefídis titulus, eum fere denotat ,

n

qui minori cuidam Imperatorum Provincie praerat ;

uanquam Proconfülibus etiam , & Propretoribus quan-

doque tribuatur. Denique TAMIAC. Queffor is erat, cui

) at

lii €

erarii cura crederetur.

Lapfu temporum Provincie Po-

um

puli Rom. Auguítorum fub poteftatem aliquae translate

funt, atque viciffim alie ab AuguftisSenatui, Populoque

Dpe

B,dc

cedebantur.

Patrii utbium Magiftratus Sacri perinde, atque Pro- Maifre

gt

fani in numis deteguntur; hi fere fünt: APXIEPETC. 5

u- £a5 gen-

tium exite

i^

*k&l:

premus in

Afía Sacrorum Antiftes, unde & ACIAPXHC. di- /;;um

&us eft ;

quemadmodum & in Rhodiorum numifmatis/vr:

olo

tur: ACIAPXOT. KAI. APXIEPEQC. & in Epiffola

nvf

junda haben

Smyrneerum de Martyrio $. Polycarpi , eadem períona

(unt

iam APXIEPEYTC. jam ACIAPXHC. compellatur. IEPEYC. AIA.

n dc

Y qu

BIOY. Sacerdos Perpetuus ; nam alii magiítratus , etiam

cabantur.

CTEOSANO9QOPOC.

expo

'fvacþ:ri, fuis temporibus abdi

G 3

$er-

i&

;

34

HTMGUDE-—

Sertiger , Vel Coronifer latine reddi

poteft, qui ludorum Cu-

rator, & Praíes erat ; quin &

iudi , & urbes ipfe hoc

nonnunquam cognomine honoratae fünt.

OEOAOTOT,

Theologi, feu Deilo

74 munus erat, Divina interpretari

)

ordinare , tueri.

EIIIMEAHTHC, Procurator , feu Curator lu-

N

dorym, & etiam negotiorum, ad

ac ad Religiones facientium.

politicum ftatum eque,

u

Magiflra-

tus paíriü

Profanorum deinde magiftratuum

nomina quedam

profani.

ab Athenienfium veteri inftituto ur

ii

videntur;

bes aliqu& accepiffe

rl

non eodem tamen ordine, jure, ac

temporis

fpatio aliis in locis hi magiftratus adminifttati fü

nt.

- fr-

chontes Athenis olim perpetui erant,

deinde decennales ;

denique annui ,

lique proceres quingenti, qui rurfüm in

)

decem quinquag

enas divifi Prytanes alternatim diceban-

tur: nempe illis s. hebdomadibus,

i

quibus quinquaginta

fi

ilii ordine füo adu Rempublicam re

gebant; ex Prytani-

bus iftis in Decurias $. coordinatis,

rurfum Proédri Wgo'säga:

I/

vocati funt, qui decem

H

fua quique feptimana gubernabant ;

ex Proedris Ezicsnc,

Epiffates lortito eledus eft, qui diem

/

f

unum non amplius preerat , & penes quem claves erant,

In Urbium numis vero Apx. APXONTOC. titulus variis non

ir

til

tam Romanis , quam patriis utbium , ac Provinciarum Re-

&oribus, etiam Pontificibusdatuseft, Eorum plures non-

Ni

nunquam, etiam cum

Qu

primatus Prerogativa uni concefía,

conítitutos fuiffe ,

numifmatum infcriptiones efficiunt,

Iu

uti: APX. IIPO, TO.BB. "Ae

Xovroc 7re»ra và G.. "Mrchente primo vel

£a

primario iterum, Vel fic;: APXONTOC. A. TO. B. "frcho

zte pri-ma

1

eterum,

Ubi TÓ

Ti

Iterum, prodit, eum magiftratum non

fuiffe perpetuum.

II. vel HPYT, IIPTTANEIX. Prytanes:

in numis, aut ur-

C

bium Re&ores, aut ad ne

gotia majoris momenti, etiam

pl

facra curanda def(ignatos

Proceres denotat.

EIIHICTATHC.

(

Epifates , Supremus Prefectus ,

aut Infpedtor habetur.

&

eu

CT. vel CTP. CT.PATHI'OC. Pretor

urbi: , nam 40 c;ga'iäg pcr-

inde

i

AR

$599 (o0 0 G8

$5

l-

)

inde populum urbis, ac exercitum fignificat. TP. vel TPA.

IPAMMATEOZ. Scribe titulus , & munus vilia Rome, &

ly

Athenis habita füunt ; Verum in urbibus Afie rgeuuassve.

Scriba fecretorum omnium confcius, atque inter primos

Hinc eundem titulum honoris

"

magiílratus putabatur.

ergo fuis in numis urbes Carie, Myfie, Lydie, Jonie,

ZOGIZTOT. Sopbiffe feu Sapien-

& Phrygie exprefferunt.

fe

tis appellatione viri do&i, ac diferti fe efferebant, quo-

rum opera ad legationes , aliaque expedienda utebatur

i

[

Pattria.

Sophifte ftatuis donati, aliisve honoribus ma-

&ati fünt; aliquos etiam ex iis in numis videmus Archon-

L

In

tes: quin & Roma Confules fa&os effe legimüs.

Alii preeterea funt, tum facri, tum profani magiftra-

(

tus , qui rarius numis infcripti reperiuntur ; eos tamenin-

finuandos putavi: ATONOOGETHC. Lsdorum Conflitutor , vel

ll

Prefes.

20

EOOPOC. quafi 7ribunas plebis, celebris Laconum

magiftratus.

IIOAIAPXOC. Urbis prafecius. IIANHTTPIZTHZ,

Panegyrifla, qui laudes Deorum diebus feítis predicabat,

1f

It

facer magifítratus,

HPOAIKOZ. Curator , Defenfor, Nel Pa-

ironus,

HAPOXOC. qui Romanis, in alienis terris degen-

fl

tibus hofpitia preberet, Prabitorem dicere poffümus. zr-

NAPXOZ. Primcipatus particeps,vel collega.

Multa magiftra-

[l

tus vocabula cum particula EUILvel T. TILYIIO. /zb, effe-

H

runtur, uti: EIII. IP. CEKOYNAOY. $ab Scriba Secundo, Ma-

t [

gnetum.

EHI. CT. POTOINOT, Sub Pretore Ruffino , Smyt-

rgl

neorum. Sepe fuübauditur nomen muneris geíti, ut TII.

n

IONTIANOT, $ub Pontiano, Marcianopolitarum magiftratu.

n

" Foedera , ac Societates hac voce OMO. OMONOIA.

Cozcordia, additis foederatarum urbium nominibus, ex-

If

Sic:

OMO, EQECION. CMYPNAIQON.

plicant numifmata.

lu

Concordia Ephefforum, & Smyrneorum &«.. aliquando vo-

C

cabulo comcordia omiffo , fola urbium fociarum nomina

r

cum particula K. KAI. &', eut fine illa collocantur: MYTI-

2

dt

AHNAIQN. KAL HEPTAM. Mytilemaorum , G* Pergamenorum

con-

56

D INQSE

f

concordia; aut MYTIAHNAION., IIEPTAIQN. Mytilezeorum; &c

h

Pergeorum.

Communitates varie populorum, aut urbium

e numis difcuntur.

Nam preter illud Commune Jonum,

I

|t

de quo dictum eít, occurrunt: KOINON, KPHTON. & MA-

W

KEAONZXQON.

TAAATON, BEIOTNIAC,

Commune Cretenfum ,

Macedonum , Galatarum, Bitbynie.

Item K. K. KOINON.

fi

KIAIKIAC.

Commune Cilicie.

KOINON. ZHAIT4N. KOIN.

AYAIAC. & OEZXAAQN. AEXBION. Commune Zelitarum, Ly-

KOI-

t

die, The[falorum , Lesbiorum, atque etiam aliorum.

NON. TAPCOT. AM. K. T. B. Koróy Táecs agqoréonc Kiuxíac. Ye-

bi

eEaías kafi.

Commnune Tarfi utriusque Cilicie: Senatus Con-

pi

da

f'lte.

Alibi porrto pro r. B. legitur I.II. 'eegcías IHeoga^yuari.

Sexatus Edicio, adjecto AHM, A&yoc , Populus.

Antiochie

Iy«

numi preter S. C. etiam grecis literis idem expreflere A. E.

Yà

In aliis fimiles in-

Aóyuari "Ezaeyías, Decreto Provincie.

(

Ícriptiones occurrunt: FT. T. Tedpuar: Teeuaíac. Refcripto Se-

i

naius.

AOTMATI CTNKAHTOT, Sezatus Confulto &vc.

Hec

&t

de Nominibus, Situ, Origine, Conditoribus, Viris illuftri-

for

bus, ac Politico Regimine urbium, & regionum breviter

ii

oftenfa potius, quam plene explicata funt.

Quod ad

lat

Geographicam notitiam e numis hauriendam reliquum

eft, binis capitibus abfolvam.

Ihu

tl

Cr

Carur VI.

pra

Utiltas gumilmatum ad . [Cientiam natura-

dio

QU

lem : Ubi de fertilitate Regtonum una agitur.

AXK

Fertilitatis

Jigna magis

Tile, ac jucundum fcitu eft: quid queque ferat

Col

3101 4«

regio.

Abunde ejuscemodi notitiam numatia pe-

ho

u

nus fubminiftrat.

tay

Que arbores, plante, fruges,

animalia, infeGa, pifces, aliaque aliis terris aut propria

foli

aut eximia fint, ifthic intueri bene multa licet.

Obvia

Inft

Mau-

illa non moror , cum Theffalia , Hifpania, Numidia,

lt]uy

retaf

38 (92 BP

37

retania, numis fuis equos infculpfere, quibus ec regio-

nes abundant: feu cum ZEgyptus, ac in ea Alexandria,

ly

Italia, Africa, & prefertim Sicilia, fpicis fignatis, uber-

tatem tritici indicarunt.

Sive cum vini generofi affluen-

y

tiam uve fymbolo jactavere Byzantii, Dacia, Cnidii,

N

Maronite in Thracia, & plures ejus regionis urbes: Cat-

fandrenfes quoque in Macedonia, Perpereni Lydie, &

N,

No-

Paleftini in numis, Samaritano charadtere inícriptis.

!

tiora etiam illa feracitatis infignia funt: Euboes Bos, Ara-

bie Camelus, Africe Elephanti exuvie, &Scorpio, /Egy-

pti Crocodilus ; tum Alexandrina, Cretenfia, ac de Ju-

T.

dea numifmata Palmas oftentant, etiam trifidas, & Ca-

[*

ryotas, que fingularis faporis Da&tylos, prefertim in

'EI

valle Hierichuntina ferebant.

Tyrii , Muricis fui, ex quo

celeberrima illa Purpura confedta eft,. imaginem relique-

7

runt; ZEgyptii item Ibidis avis, quam, quod ferpentes

2"

exterminet, facram habuere: ea non multum a Ciconie

H

forma abludit.

Hifpanie Cuniculus adfidet, quorum illic

tet

mira copia; ut Cuzieslofa Celtiberia a Catullo appel-

ad

iff

Peculiaria nunc aliqua de arboribus, & plantis pri- 4« &

mum, tum de animalibus prifco ex ere adferam.

Pre-

plauta.

tiofiffimam Balfami artborem Samaritanorum numifmata :

Cretenfia vero Cydeorum, & Elyriorum, Dictamnum re-

Balauftium Rho-

prefentant, herbam Crete propriam.

r

diorum in monetis frequens occurrit; flos mali Punici eft,

J-

quo ad tingendas lanas utebantur.

A(calonitarum AXKAA.

AXKAAONITQN. toties laudatas veteribus Cepas, unaque

Columbas, aliquot eorum numi exhibent.

Nobiliffimam

1rat

JEgypti plantam Lotum (unde populi Lotophagi nomen

pC

traxerunt) variis in numis ita videre datur ; ut ejusdem

vcs,

folia, flores, & fructus, qui lilio non abfimiles, caput

r

inftar papaveris efferunt, belleillic exprimantur. Lotum

yia

triumphali in curru füblimem Augufti numifma adducit ,

AU

d.

4kgy-

58'

OBBCoDBE

JEgypti capte fymbolum. Is honos in alio Augufti numo

n

i

etiam 5tzobilo nucis pinee eít habitus ; infigne id erat

K

Auguíte Vindelicorum, quod Vindelicium harum arbo-

(í

rum ferax effet: hodieque ea urbs eodem infigni decora-

Mamertini, & Syracufíi itidem St

ob fimilem feracitatem, oftentant.

robilum in numis',

]

Illuftre pre ceteris numifmatum antiquorum decus

r

Barce , urbs Pentapoleos Cyrenaice , protulit, in cujus

b:

ere adeo dilaudata apud veteres herba Z

a

Jferpitium , feu

fo

Silphium Cyrenaicum dicta, floret etiamnum, & fui me-

Hj

moriam confervat.

Nufpiam ea herba jam invenitur; fi

hi

forte aliquando invenietur, id numis debebitur, fine qui-

if

bus ejus figura, varieque floris, ac fru&us forme omnino

interiiffent. Hujusmodi numos apud Antonium Augufti-

fic

nnm, & Spanhemium reperias, quiSilphium tam florens,

It

quam etiam bulbiferum diftin&e exhibent, infcripti vel:

l

BAPKA. Jarce , Vel KTP. KOIN, Koenvaiov Kowo, Commumne Cyre-

lü

u«orum: quibus loca declarantur, ab herbe tam pretiofee

fingulari fertilitate celebrata,

h]

Nam Silphium aliis qui-

for

dem etiam in terris, uti in Syria, Perfide, Parthia, Me-

AK

" dia creverat; fed nuilibi tanta virtute

, quanta in Cyre-

£

naica regione. Ejus rei teftes Spanhemius Theophraftum,

n

Strabonem, Diofcoridem, Galenum, Plinium, & Scri-

Ü

bonium Largum adducit. Certe Prrius L. z». refert, Ne-

I

roni caulem unum hujusLaferpitii Cyrenaici dono miffum

effe ; adeo jam tum rarum, atque in pretio fuerat.

pI

AEgypti fe-

or

CAMBAILA:,

À terrarum fertilitate priusquam ad alia convertar,

Y

caufam ipfam fecunditatis, ab ZEgyptiis Hadriani numis

diü

infculptam, praterire non poffüum: quam , nefcio, utrum

lüa

feliciori ingenio illi confignaverint, an R. P. Harduinus

Tot

expofitionem ejus affecutus fit. His in numis Nilus, viri

;

lo

fpecie effictus; virgam, feu arundinem manu füftinet, ad-

je&o Cornü Copie: Infcriptio annum imperii Hadriani ita

Qto

Qui

rcfcrt L. AOAEK. Auzo&'öa&ï]oiäæäenæ/f& anno duodecimo

; n

alio

353 (0) B

39

10

alio etiam , 4770 decimo tertio,

Sed alie& adhuc nume-

fàt

rorum note utrobique comparent, nempe Ic, que /ede-

)0

cim valent ; quod ita accipiendum eít: annum duodeci-

fà

mum Hadriani, aliosve, quibus did note addite fünt,

118,

maxime fecunditatis in ZEgypto fuifle.

Cum enim Nilus

quotannis /Egyptiorum terras inundet, hi longa expe-

CUS

rientia edocti, tum fertiliffrmum annum fore prenuntia-

jus

bant; cum Nilus in locis certis /zdecim cubitos altus men-

feu

foria arundine deprehenderetur: vide Hzgoporux iz Ez-

n

terpe, & Puw. L. 5.

Igitur menforiam hujusmodi virgam

[

his in numis Nilus oftentat; adpofitus numerus Ic. feu 16.

Yi

una cum Cornu Copie, ejus anni fertilitatem indicat.

IQ

.. Plantarum fere haGenus notitia e numis petita eft ; Fe« pe.

jti

iidem de animalium hiftoria quam bene meriti fint : cum $^"*

e[$y

initio obvia pauca attigerim , .hic plufculum videamus.

jel

Elephantorum, etiam loricatorum bigas, aut quadrigas

y"

numifmata non pauca producunt.

Elephanti Avxvzzs, feu

of

Aaddxs , id eft, qui facem probofcide allucere doctus effet,

qi

formam coníervat numus BAZIAEOZ, ANTIOXOT.EIIIDANOTZ.,

Me

AIONYZOT. Regis ZMntiochi , Iluffris , Bacchi , Syriee Regis.

jr

JEgyptiorum &ri veteri preter Crocodilos, Hippopota-

i

mum infculptum cernimus, quem latine /zviatilem eguum

yetl

dicas, animal quadrupes, & amphibiüm. Ejusdem for-

Ne

mam elegantius etiam Otacilie Severe numus offert, cum

SAECVLARES. AVGQG. Seculares ludi A4ugn-

ffam

epigraphe:

florum: nempe

PhilippiPatris, & Filii. — ZEdilium id erat,

vel Pretoris Urbani , & fübinde Auguítorum etiam ftu-

tf

amis

dium, ut publicis in ludis, & fpe&taculis peregrinas bel-

]uas producerent.

Ita Domitiani temporibus Rhinoce-

um

THUE

rotem exhibitum fuiffe, numi illius, minimi moduli, Rhi-

vt

nocerote fignati teftantur.

Similibus ex inftrumentis Al-

qt-

drovandum, Pierium & Jonftonum corrigit Spanhemius,

qui alterum Rhinoceroti cornu afünxerant ; cum in nu-

gi ita

H2

mifíma-

j n

alio

60

ææc«»yæä

mifmatibus apertum fit , unicum tantum cornu e bellue

hujus naribus prominere.

f

Alce etiam in Philippi filii ,

& in Philippi Patrie

numo Hyena confpicitur, Seculo Milliario exhibitze. Ca-

li

prini porro generis peregrina animalia, variata pelle, ac

mirum in modum retortis cornibus: Pantheras, ac Ti-

0

grides: Cervos item peregrinos, & Mambrinas, id eft,

pi

Capras Indicas varii Auguftorum, Sicilie, & aliarum re-

gionum numi fpectandas objicient.

Serpentum deinde,ac

Draconum varias fpecies Afie prefertim, ac Thracie nu-

[t

mifmata promunt; que fere ZEfculapii, & filie eiusdem

Hygie, aut Glyconis (qui alterum fe ZEfculapium fere-

i.

bat) honoribus

lit

percuffa funt, quorum ;ultus in illis re-

Fifces.

gionibus vigebat.

ef

De pifcibus denique mentio aliqua facienda eft. Del-

de

phinorum quidem imagines obvie fuünt, feu Neptuno,

tio

feu Apollinis tripodi adjecte. Nonnunquam puerum ve-

an

hit Delphinus, qui aut Icadius eft, Apollinis filius, Del-

f

phos Delphino delatus , ut Delphorum numus reprefen-

tat: aut Palemon; aut fi olis inftru&us eft, Cupidinem

refert.

Notum eft Delphinorum ingenium , quod pueris

innoxie colludere ament.

Phocenam pifcem a Delphino,

tefte Auisrorgus L.6, Dif]. animal. non multum abludentem,

i

Phoceenfium numus proponit intuendum, cui lupus in-

fültat, cum epigraphe: EH. CT. KA. CKPEIBONIANOT. $.

KAIEQN. 'Ez) Zrearmya KAavdíe ZxosiGoyidya Qoxai£ov. Sub Pre-

tore Claudio Scriboniano , Phoceenfium. Phocea Jonie urbs,

capturam uberem Phocenarum , & fors inde nomen ha-

buerit.

Lupus vero cur pifci infültans reprefentetur, e

Prm:0 conjicere licet, L.z0.: Simile auiddam Iupi ad Mee-

Ex

4in paludem faciunt.

Nam nifi partem a pifcantibus fuam

accepere , extenfa eorum retia lacerant.

M

Pifcis, ad porci

füb

formam accedentis, effigiem oftentat moneta AOIIAAOTZ-

ZAION, Lopaduf/eorum: Lopaduffa infula eft in Africo mari.

of

EU

Pe-

61

389 Co 5 Gs

u

Pelamidum pifcium capturam apud Byzantios copiofam

fuiffe, preter Ariftotelem,

& Strabonem Punius 7Z. ?. me-

zantiorum complures

Ui

morat; quaautem forma fuerint , By

Q1

numi oftendunt, binis, aut ternis Pelamidibus infignes.

EM

Neronis numifma unicum, quatuor pifcium imagines o

Ti

oculos ponit: Polypum, Sepiam , Cammarum, & Fom-

,

pilum.

Pifces hos cum fecundiffimos memorent rerum

K

naturalium fcriptores, ad Poppee fecunditatem, que

X

Neronis uxor erat, refert Spanhemius: quam ultra mor-

nu

tale gaudium Nero accepiffe, apud Tacitum perhibetur.

dem

Hec de utilitate ad fcientiam naturalem e numis ve-

fete

teribus defumpta,

monítrofis porro, ac fabulofis anima-

Sed quoniam brevem

Ht

lium figuris amplificari poffent. -

effe, atque omnia explicare, in tanta rerum copia ejus-

dem effe non poteft, & de fabulo(is animantibus alibi men-

Del

i0,

tio curfim incidet ; ha&enus di&a ad tironum animos,

j V

antiquarie eruditionis amore inflammandos , fíatis efie

,

Del

v(en

;jcputavi.

tnem

yuetis

Caprur VII.

10

ntetm,

Vg]les,

ZArma, Keligiones Ritus, Adificia

j in

im numis expre[[a , Bidioribus, ztrchiteclis ,

, of

Poetis quid profint ?

p pre

Eteribus in numis exquifitam qüandam ccelatur

ee 4rs cala-

tb5,

iura, erti-

ditisni

)n ha

artem, tum in latinis, florente Imperio, cum in

V

antiquioribus grecis, periti omnes admirantur.;juaito.

tüt; *

Coelature arti-

j Met

Excellit porro artem eruditionis copia.

; 7

ficium Pi&oribus, Statuariis, Archite&tis plurimum adfert

fubfidii: eruditionis copiofa materies & his, & omnibus

[ PoICl

AIAOTE

bonarum literarum ftudiofis, ac prefertim Poétis pluri-

& Pi&ores multum convenit.

opath

mum p;odcft , quos inter ,

2

Agno-

62

4532 (0 0 EE

!

Agnovft id Zachar

ias Zachius, nobilis Statuarius, qui

primus colleda veterum numifmata, literarum, & artium

Í

commodo publici juris facere conttituit ;. fed morte pro-

hibitus eft.

Ex ejus manufctiptis Albertus Leander in

Et

defcriptione Italie plurima fe haufiffe profitetur.

I

certe cum pictorum, & poétarum artis fumma in eo fere

vertatur, ut minutiffimas quasque res, & lineamenta ad

vivum, verumque exprimant; materies vero frequentif-

fime ex hiftoriis, fabulisque veterum deligatur : in con-

:

f:

feffo eft, quantum utrosque juvent tam copiofe, tamque

|

fideliter cffid&e imagines, veftituum, armorum, Deorum,

rituum, &edificiorum; imo quam hec illis omnino necef-

faria fint: ne delphinum filvis appingant, fluCtibus aprum.

li

Vefles Ro-

HAMOT ATH

Veftimentorum , que Romanis , belli, ac pacis tem-

pore, in ufuerant, genera omnia numi veteres exhibent.

h

V

Toga nihil frequentius ; Togam, etiam Senatoriam pretex-

tam, in eleganti Augufti numifmnate videre eft : tum ve-

b

ü

ftem Cenforis, Sacerdotum, Pontificum, etiam Pontificis

Maximi in.Augufti numo: deinde militareSagum, ac Pa-

gi

g

ludamentum Imperatoris, ejusdemque Parazonium, quod

lati, & fine cufpide cultri genus eft, nodum pro manubrio

N

habens; - alii id inftrumentum fceptrum dicunt: Baculus

l*

itidem Confülaris eburneus, cui Aquila fuperpo

Aj

non raro occurtit.

(i*.ta eít ,

Dj

Capitis 0r«

b

:4Amentid.

Capitis ornatus apud

.Augu&os aut Lauraus eft, aut

Corona radiata, qu& in ere medio frequenter Auguftis im-

t0i

ponitur.

Labafcente Imperio Diademate caput cincti com:

parent, quod fafcia quedam eít , tempora ambiens, &

at

be

gemmis diftin&ta; cam tamen prifci Reges fere puram in

numis geftant.

Alie item Corone, numifmatum in typis

e

offenduntur.

9uerna O. C. S.Ob cives fervatos : in Augufti

Qat

numis obvia.

Roffrata , fen Navalis, que laurus erat, ro-

&C

ftrorum navalium fimulacris intertexta, data ob victoriam

::

ali(

navalem.

Maralis, & Fallaris fui item nominis effigies

eq

in

$8 95 G8

63

ll

in circulum contextas pre fe ferunt. Spicea, *pracuratæ

Graminuea in Gallieni numo compa-

annone indicium.

a

ret, quam foli Principi dabat miles.

Peontificalis e vidi-

n

marum craniis, & pateris commiffa, Auguíti numo im-

preffa cernitur.

De Coronis ludorum , & Deorum infe-

u

1ius aliqua afferentur. Singularis eft in Hadriano, Ceroza

d

ex loto, quam is in memoriam diledi Antinoi , in ZEgypre

Augu-

if

mortui, affümpfit, & ANTINOEIAN, appellavit.

[«

ftarum porro ornamenta capitis (ut varium , ac mutabile

femper, in veftitu prefertim, eft femina) mira varietate

u

"

oculos pafcunt; atque modos hic aliquos videas , ab no-

fire etatis capitis cultu, etiam virili, haud muitum ab-

-

P

:

m

ludentes.

Porro Armorum, &Signorum

Militarium omne genus Militaria

I«

ármma.

Df

hic emicat: Jacula, gladii, hafte , clave, clypei, parme,

vatia militaria figna, equitum vexilla, qua fubinde la-

)C

s

bara dicta funt, Aquile Triariorum, figna Prizcipum , &

Haflatorum , etiam literis: P. & H. indicata: fcuta, ima-

CIS

»

gines, & manus dextre, que manipulos indicant, lon-

gis perticis prefixe; diverfz forme galee , loriceque

3

od

quidquid demum ad bellum geftabat, aut exportabat mi-

rio

les, in numis exercituum, cohortium, item in iis , ubi

[us

