habetur $. P. Q. R. Nam cum Imperatores auream , & ar-

1 füiffet.

lenotate

| genteam pecuniam fignandam fibi refervaffent ; enee cu-

dende jus Senatui, Populoque reliquere. — Cujus rei indi-

|lU$ Dd

cium ipfi numi argentei faciunt ; cum Denarii quidam

li VIU-

Confulares 72 S. C. vel Ex. S. C. exhibeant , quod in nullo

alatum

Auguftorum argenteo , folitae forme , numo, quod fciam,

Domitia-

reperitur.

In eneis vero , prefertim magni , & medii moduli,

lem J CXi'

. numis adeo folicite S, C. infculpi curarunt Romani 5 ut

;uandam

etiam in obvio illo , & vitii omnis certe experte numo

umorata

magni eris, qui ex una parte caput Anronini Pii , ex altera

eníis flu-

M. Aurelii Cefaris refert , atque adeo averfie partis folito

fnagno ;

quodam fymbolo catet ; tamen literas S. C. fub capite M.

) reptriti

Aurelii fignandas curaverint.

Cur non idem in iítis nu-

N

mis fadtum cernitur ? Nempe, quemadmodum füperius re-

mili qui«

. Jatiamenumi,quia duoscapitistypos mendofe compledun-

nfet,

tur,omni nota $.C. carent; dum contra Traiani numus,quia

evoluete

duobus averfe faciei iconiis male compofitus eft , utrin-

/ q. Lau-

. que S. C. oftentat. — Ita fane cum his Domitiani numis fa-

j hic i

&um exiftimo.

evoltict

. At hi peculiatis memorie ergo, Domitiani juffu, pro- zfugiis oc-

yis nomis

cufi fünt? Verum fi ita; ecquid ex auro, aut argento , aut i.

£5 9 ^

faltem ex e&re maximi moduli hec numifmata non funt

liaris IDé«

efformata ? Nam in eneis maximi moduli numifmatis, feu

Angile

miffilibus notam S. C. omiffam videre licet. Siautem mi-

nore modulo , cur non charadleribus folitis fignata ?

At

Deinde cur Domitianus D;v; Filius: neque tamen Ve-

fpafianus , aut Titus , jam confecrati , Divi titulo hono-

rantur ? Cur ad indicandum memorie caufa certum an-

; difatur-

num , Conífülatus , ac non potius TRIB. POT. numeri,

vel utriusque adhibiti ? cum prefertim in numis Vefpafia-

jj, Rome

tüf :con

nus COS, IIIL. duobus annis fignandus pro more fuerit ;

"EU

inter quartum, & quintum Con-

qgippc vqui annum unum

ula-

i

Ggg 2

420

$9 C o D E

fulatum , fe ab hoc munere abttinuerit : atque adeo Vefpa.

Di

fianus C OS. IllI. notam fingularis anni certam in numo

typorui

non faceret,

diobarl

1

Porro cur mirabilcä hos numos anno d—cimum Cohf'u-

pterea ;

latus fui VII. ac XIIII. & non aliis percuti fecit Domitia-

doinl:

Àt

nus ? Quid exfculpi alicunde poterit, ad liberandum vi-

tio numum illum, qui caput Vefpafiani COS, VII. cum ca-

9/

pite Titi COS.1I. conne&iit ? cur enim Vefpafianus Augu-

I

ii 4u

ftus memoriam Filii füi , viventis, & ante annos quatuor

Confulis iterum , infüeto hoc momumento inftauret ?

bris f&

h

€ar vitz

davaaanda

Denique fi aliud nihil , id me ifthic ad damnandos

tei nür

errati Monetarios adduceret : dari exempla certa vitiofa-

eumc

inwa coafi-

bac/capi-

rum ejusmodi combinationum in finceris etiam numis ;

Neque

&£naiio.

dari item figna probabilia, id in his quoque numis admif-

IND|

fum eíle ; contra vero expofitionem illam nullo exemplo,

li D, p

nulla veteris monumenti au&oritate , fed folo ingenio ni-

&dfcrib

ti : preterea eosdem, qui hic compofiti fünt , capitis ty-

N

pos in aliis finceris numis haberi, cum averfz partis ufita-

to aliquo iconio conjun&os,

Quod deinde R. P. Piove-

EVX

ne exiftimet, id ipfum, quod fimiles numi füb Domitiano

l

duntaxat proferantur, indicio effe : ex propofito , non per

" ?üü

errorem , ita fignatos fuiffe ; cum alioqui aliorum etiam

ltr Daj

temporum Monetariis id accidiffe animadverteremus. Re-

mep

fpondeo: aliis etiam temporibus id accidiffe, uti.Traiani,

Hadriani, Lucii Veri, Commodi, Philippi; quorum exem-

Quiden

pla certa hujus capitis initio adduxi. Deinde fi frequen-

tiores id genus numi , Flaviorum temporibus percufli , fe

tum, l

Vaillas

offerant, quam aliis, id pro me potius facere cenfeo ; cum

Ditator,

facilius credi poffit paucis, quam aliis pluribus annis Pu-

UPET

blice Monete fabros tanta negligentia fuiffe, ut faepius

DCE err

laberentur : ad quos frequentes lapfus ipfa fyporum va-

rietas , & copia, füb Vefpafiano, Tito , ac Domitiano ad-

TR

MU

* d

hibitorum , qccaäoncm prebuerit.

Biho*s

DIte cq

353 C o 2 COR

421

Numi certe

OVefpa.

Binos numos, argenteum unum, alterum aureum, qui

vitiofi , in-

D numo

typorum inepta conjunctione infignes in colledione Me-

(qertur, $

diobarbi recenfentur ; ad hujus capitis finem rejeci , pro- /abarati.

Conft.

pterea ; quod dubitem, an füberati, an finceri fint ? quan-

Jomitig-

do in laudata collectione hoc difcrimen non adnotatur.

um Vi«

Argenteus ita habet:

SABINA. AVGVSTA. Caput ejusdem.

Cum Cà»

)s Augu-

INDVLGENTIA. AVG. P. P. COS. III. Irzdulg&n-.

quatuor

tia Augufli , Patris Patrie , Confulis tertium. Figura mulicï:-"

ret?

bris fedens, d. pateram f. haftam per transverfum.

Hic averf partis typus fumptus eft e forma argen-

nnandos

tei numi Hadriani , qui ab eodem Mediobarbo refertur,

| vitiofa

cum capitis epigrapheHADRIANVS, AVGVSTVS,

| numis !

Neque ullius Auguíte numo , apud laudatum au&orem,

is dmif-

INDVLGENTIA. AVG. multo minus cum his titu-

Xcmplo,

lis P, P. COS. III. numo foemine minime competentibus,

'enio t«

adícribitur,

jitis tj

Numi alterius, aurei , hec eft epigraphe:

tis ufita-

AELIA. EVDOXIA. AVG, & in alio fimili :

AELIA.

EVDOCIA. AVG.

,

) Diost-

IMP. XXXXII. COS. XVII. P.

omitiano

P. CONOB. Znpera-

,non p«

tor quadragefimum fecundum , Conful decimum feptimum, Pa-

m etiam

ter Patrie. Vi&oria fedens , d. globum , cum Crucis figno,

us N-

f. Scipionem.

Patet,aver

fze partis typarium ad Auguftum aliquem,&

Traiani,

quidem ad Thedofium Juniorem pertinere, Eudoxiz mari-

m exeln

ftequet

tum , in cujus aureo itidem numo exhibetur. Clariífimus

ICUHi :

Vaillantius preterea in libro, cui titulus: Nwmi/mata Im-

£0 cum

peratorum Romanorum praflantiora Qrc, . Tom, II. Edit Parif:

nnis H«

:692. argenteos numos refert , quorum averías partes effe

per errorem cum capitis typo conf(ignatas , ipfe monuit,

t [æpius

]ta Traiani numi pars avería S. P.

. R. OPTIMO. PRIN-

füm Và*

CIPL Muwlier ffaus , d. ramum f. Cornu copie, cum Nerve ca-

jano 2«

put, cum Geta iconio: PRINC,

- Dinoi

Pitc ;omparct. Severi ca

Ggg 3

IVVENT.

422

89 (05 B

IVVENT. COS. . 7res figura decurrentes, Vice verfa Getee

caput , cum avería parte Severo debita: RESTITVTORI.

cum g

VRBIS. Gordiani Pii Caput , cum poftice partis infcri-

trum i

Li. X

ptione PVDICITIA. AVG. Tranquilline fübiudca. Ubi

monta

quidem Vaillantius ipfam Tranquillinam referri putat ; fed

fat,t

conjectura mera eft. Deinde cum capite Gallieni , typus

pueri , capre infidentis : IOVI. CRESCENTI. qui ad 5a-

Iïaneli

loninum filium fpectat. Salonine vultus , cum altera nu-

mi parte infcripta : ANNON A. AVG. que epigraphe

Imperatorum Numis propria effs videtur : & fi qua fünt

alia. Utinam ! qui folido ex argento , quique pelliculati

n

fuiffent Numi, exploraffet, ac monuiffet Vaillantius; atque

(

tum Numos recenfent.

id porro facerent omnes , qui argenteos , au

i

reosque vete-

N

Idem ut in Albini duobus numis experiretur R. P. Pa-

zelius $. J. magnopere optarem, Numos illos in Differta-

N

tione fua , quam referunt Diarii Trevoltienfis celeberrimi

matia

Scriptorcs y 49. 173 5. smenfe Augu/?o,pag. 1367. tamquam ar-

gent

eos producit, quorum infcriptio ita habet:

Cenfea

D. CLODIVS.

adult

c

ALBINVS.CAES. Caput nudum

ti;d

ptoni

P. M.TR. P. XVII IMP.VIII.COS.VII. Dea fedens &c.

vilil;

Negat R. P. Panelius, hic vitii quidquam, male com-

binatis typariis , interceffiffe , frivolumque id effugium ap-

pellat. Cenfet vero, hoc averfz partis typo, qui ad Com-

fente

modum citra dubium pertinet, indicari annum Commodi

61j 4

Augufti ultimum; quo Albinus Cefar renunciatus fuerit.

Rece

Verum , fi ita ejuscemodi numos exponere licet, e nu-

olul

ttibu

mo Lucii Veri (quem fuperiore capite exhibui, facie aver-

fa infienem , que ad Commodi annum Imperii nonum cer-

(49, 1

to fpectat ) conficere jam aliquis poterit : Lucium Verum

petii

eo anno Commodi Collegam fuiffíe. En lepidam fequelam,

fcbin

que fatis egre faciat omnibus Hifto

m .

i

ricqrum veterum fau-

Omg

toribug.

Ncqu&

$89 C o ) COR

423

"Neque ex vano numos hofce fübeetatos effe fufpicor ;

Ctte

'ONI

cum geminum plane alterutri horum, aut omnino alteru-

infcri

trum Do&iffimus P. Harduinus referat in Notis ad Plinii

Lib. XI. cap. 71. ac diferte numum illum eíTe Suberatum ad-

- Ubi

t;fed

moneat , quem ex Mufeo Díii Abbatis Fauvel deprompfe-

rat, e quo Mufeo fuorum quoque numorum alterum R. P.

typus

ad 52

Pan;lius produxit,

[3 DIü-

! CAP»UT VII |

raphe

a funt

iculati

De quibusdam numis finceris , qui viti fui-

t ; neque tamen certo dam-

jatque

| cz'o?em injictun

Cv

snari po[[unt.

On füm adeo iniquus in veteres Monetarios judex j Mowtaz

velert! CAtto

.D.Dr-

ut fine difcrimine , quidquid fe in numis , aut ab

£e argutite

ifferta»

N

Y

Hiftoriographis alienum , aut in Re Publica Nu-

di

vtriftl

maria peregrinum obtulerit, continuo vitii damnandum

At af

cenfeam. Sunt incerta quadam in finceris perinde, atque

adulterinis numis , dubiique in utramvis partem argumen-

llud non inepte

nu.duni

ti ; de quorum nonnullis Terentianum 1

pronunties : Zscerta bec , ff tu peffules ratione certa facere ,

ens KC

pihilo plus agas,quam i des operam,ut cum ratione in[anias.

|e coftt

Pagii V. Cl.

Rigidiufcula mihi videtur in arguendis Monctariis

opinio de

um áp-

fententia quedam Erudititfimi Viri 4f. R. P. Pagii iz Criti-

uibusdam

] Com.

cis ad A4nnales Baronii ad annum J. C. 253. V. C. 1006. nutm. 13, numis -

mmOdi

Recenfet illic Scriptores veteres pene omnes, qui Gallo, ac *«

serit.

Volufiano Auguítis pauciores;

quam numi , Imperii annos

[,cnu-,

tribuunt. Ita Eutropius, Vi&or , Eufebius L^. I7.

hift.

ie at

cap. 1$. Orofius Li?

. PII. cap. 14* non completo biennio Im-

um cet-

perii eosdem morte

m oppetiiffe perhibent. Ipfe porré Eu-

Verug

febius in Chronico, item Caffiodorus,

& S. Epiphanius eis-

[uclam;

dem duos Imperii annos , & quatuor menfes affignant :

m faU

Porponius Letus tertium annum , nempe non comple-

tum.

Ncqü

424

$53 C o5 GR

-

tum. Dexippus vero , fcriptor Gallo , & Volufiano Syn-

chronus , a Geergie Syncello pag. 06. relatus, ita de iisdem:

20 9

'Os «gj DaciAéuSc: , &xara, A&Fim mOV jemvac in.. nj regnaäam,juxta

cedut

dise

Dexippum , menfes duodeviginti. Hi tamen numeri ab aliis

immutati videntur ; cum Zonaras utrumque Imperato-

Gall

rem occifum referat : Pof/guam biennium , &* Menfes otfo

idfm |

impera[[et.

*

110j li

Deinde Num. r4. ita pergit doGtiffimus Criticus: Oz«-

pm'm

cunque a Baronio in Zvfnnal. a Cointio, in eunal. Ecclef. Fran-

]

corum , a Petavio lib.1. de doétrina temporum afferuntur , ad

difce

llll

effendendum, Gallum, & Volufíanum quartam Tribunitiam Po-

teflatem incboaffe , ideoque & quartum Imperii aumum , licet

Xet0 ;

infolubilia videantur , facilem tamen explicationem babent.

"i/ita

Producunt illi varia utriusque Imperatoris numifmata,in quis

bus uteraue dicitur P. M. TR. P. JII, COS H vel P. M. TR.

tmtiqt

PÓN

P. HHII. COS. II. & quod antiguariis obfervatum , bujusmodi

tein

numifinata , in Cimeliis Principum pafm obvia, eaque iudau-

tum t

bitate auttquitatis , & fidei, Ferum de Philippo Imp. loquen-

CTto

tes diximus : in aver/a parte numi alicujus Imp. infcriptzonem

&x his

quandoque legi alteri Imperatori convenientem , non vero illi,

üm,

qui in antica parte reprafeutatur. Nuuc addo , id fepe etiam

contigiffe Monetariorum errore , uti im cafu , de quo agitur.

Pars enim illa averfa uumorum prafatorum Galli, &* Volufiani

referenda vel ad Gordiauum Juniorem, vel ad Phbilippum etiam

Jun. qui cumm COS. I. tertiam ,€ quartam 1 R. POT. jusuxere. -

Numero fequente 15. hec ftabilire contendit numo

Galli Imp. , quem dociiffimus Begerus in Thefauro Palati-

no vulgavit, in quo vifitur templum hexaftylon cum hac

epigraphe : SAECVLVM. NOVVM. que ad Philippum

et

l

]gliu;

pcr*

Pariter

Philippi Jun. numum producit « a2sum J. C.

N

249. V. C. 1002. ita infcriptum

e

.

PONTIFEX. MAX. TR.

P. V. COS.III. que epigraphe ad Philippum Patrem refe-

lw

l

ïxfcncvla eft. Denique ad annum F. C. $56. J. C. 205. ita paucis

men-

Mij ,

28 Co 0 GR

425

Syn

mentem apetit : Zec mea de bujusmod numis comjeciura : om-

jem

zes numi latini,in quibus anui TRIB. POT. annos Imperii ex-

'uxld

cedunt , aut mendofe deferipti, aut a monetariis in iis cuden-

aliis

dis erratum, aut auni unius Imperatoris alteri attributi,ut de

rato-

Gallo , & alufíauo lequens oflendi, Quoad numos Greces , vel

j edo

idem dicendum , ac de Latinis,im quibus auni TRIB. POT, azn-

znos Imperii faperant 5 vel exiflimandum annuos illos non ad Im-

Qu

perium , fed ad aliud nobis iucognitum referri.

Fru

Liceat hic mihi in aliquo a Viri eruditiffimi opinione Pupsantia

NT

difcedere. De numis Galli, & Volufiani, qui TRIB. POT

4d verfus

m De

' Cl. Pagii

I1H. oftentant, vitiofe confignatos effe , haud ita libere di

* epinionen.

)

tteh

Xero ; propterea , quod obfervatum fit: effe bujusmodi nu-

abent

mifmata in Cimeliis Principum pa[im obvia , eaque indubitate

antiquitatis , & fidei.

1/ qm

Idem de Philippi Jun. numis , qui

f h

PONT. MAX. TR. P. V. COS III. exhibent, fentio. Cer-

asmodi

te in ejusdem numis etiam TRIB. POT. VI. legere eft, quo-

7

rum tres argenteos, optima note, & ad Philippum Filium

jguttie

certo fpectantes in unico Mufeo noflro videre eft. Unum

qonem

ex his, etiam quoad averfze partis typum rarum , & non-

y0 H

[

dum, q-uod fciam , cditpm ; hic exhibeo.

T

agmtf

Á RA

/Apnon illþ

« cas

N

À

jj

yfan

f

/gäæ

j m

É

5

(27

3

gxent

o

2 -

:

.

m

pumo

E

$,

palati

IMP. M. IVL.'PHI'LIPPVS- AVG. Imperator Marcus

hppum

Julius Philippgus Muguffas.

Caput Philippi Junioris cum

i o

corona radiata.

P. M. TR. P. VI. COS. P. P. PM::fäx Maximus , Tri-

X TÀ

bunitia Poteflate Sextum , Confal , Pater Patrie.

ii ICfC

Leo gra-

| palmf'

d.icns , capite radiato;

gl

Hhh

Neque

AX

426

x

ä*ää(ö) äï-

- Neque cum Pati

no dicere juvat : Interdum in Philip-

porum numis faciem unius,loco alterius fignatam videri, at-

quii

que ita TRIB. POT. annos, Patri debitos, ad Filium trans.

tam

migraffe. Nam et(i in Coloniarum numis id nonnumquam

105

acciderit, ut diftingui amborum vultus exa&e non poflint ;

Qum

in Romanis tamen , quales & noftri argentei, manifeíta eft

pati

vultus , & etatis diftin&io.

Illud dificilius , quod e nu-

nis

mis Viminacenfibus , contra TRIB. POT. V. & VI. Philip-

IX

po Filio tribuendam , obmoveri poffet. Cum enim in nu-

inis Gordiani, ejusdem Colonie annus Quintus , idemque

guat

in Philippi numis offendatur ; certum eít , eo anno , fübla-

rii d

to Gordiano , Philippum Imperium obtinuiffe. Deinde,

bina

quoniam annusDecimusV iminacenfíis urbis inPhilipporum

pat

numis poftremum , & idem primum in Decii numis com-

tis C

paret ; extra dubium eft , intra hos fex annos , non exple-

qua:

tos, omne Philipporum Imperium contineri. Porro auteng

inte

in Viminacenfibus numis Philippus Jun. anno V. Colonie,

& VI. & VIL tantum Cefar appellatur, atque anno demum

gent

VIII. IX, & X. IMP. AVG. infcribitur.

In Appendicula

cnim

ad numos Coloniarum , Philippi Jun. numum Sinopenfem

dian

adduximus , cujus numerice note annum Philipporum ul-

ba(

timum indicabant; & Philippus tamen illic nudo capite,

Dara

ac tantum Ce/ar , exhibetur.

Atque in hoc quidem cafa

quer

haud egre crediderim , minus peritam hujus Pontice Co-

Sünt

lonie Monetarium novum averíz faciei iconium , ad ve-

totid

tus Capitis typarium adhibuiffe.

Quare non videtur eidem TRIB. POT. VI. convenire,

fcripz

apfa

qua Poteftas , non nifi cum Im

perii , & Auguftalis Tituli

&verf

communione tribui folebat.

übe

Id folum dici hic fortafíe poffet: Philippo Filio TRIB.

Hift(

POT. una cum Cafaris titulo a Patre, preter morem , an-

tc Imperii Societatem datam efíe. Neque tamen etiam il-

lanp :

lico in Pontificatus Maximi Collegam affumptum dicere

aDtea

neceffe ett ; quando is titulus in Philippi Filii numis ante

Lis A

TRID. POT. II1L non inventus eft.

Haud

389 (0) BF

427

: Haud abfimilis nodus in Gallieni numis fefe offert,in

hilip.

lfi, ät-

quibus apud Bandurium habetur : TRIB. POT. XVI. dum

tfans.

tamen Scriptores eidem Imperii annos , etiam qui pluri-

quam

mos , non nifi quatuordecim attribuunt , iis quoque , quos

J

cum Patre Valeriano Impetavit , computatis.

Poftumum

la eft

pariter famofus ille Trebellius Pollio feptem duntaxat an-

'& l-

nis Imperium tenuifle refert

; Numi tamen TRIB. POT.

Jbilip-

IX. & X. pre fe ferunt.

j0 «

Hos tamen ego , fimilesque /requezzes numos , confi- Reri» u-

gnati per errorem , cum alieno capite, averfa partis typ

3- dio relim-

mque

ul:uro

] bel 3'

rii damnare nolim. Numi fiquidem , quos ita vitiofe com-

einde,

binatos tenemus, finceri prefertim, non nifi fingulares, aut

pO[UM

pauciffimi , ejusdem omnino forma , effe folent : neque fa-

$ com-

tis credibile videtur , adeo infignes errores , non antea,

quam tam late in publicum proferrentur , ab iis, quorum

| eyple-

) auteti

intererat , cognitos , ac füppreffos fuiffe,

JIOüfæt

Hiftoricorum confenfui , quod hec numifmata refra-

lemurm

gentur, non idcirco vitii continuo convincuntur. Quam

j dicula

enim bonisScriptoribus mifere deftituta fint hec poft Gor-

dianum tempora , omnes queruntur,

Preter Dexippi ver-

nf

tup U

ba (quae , quod ad numeros attinet , dubia reddit, & Zo-

nare narratio, & fcribarum in numeris tranícribendis fre-

capitea

j cafu

quentes lapíus ) nihil eft, quod magnam fidem mereatur.

Sunt ex advetfo numi finceri , & comprobate vetuflatis ,

ice Co-

totidem monumenta , certiora ipfis Hiftoricorum Manu-

j alv

Ícriptis, publica, fynchrona 5 quibus, fi certus Monetarii

lapfus exhiberi non poteft, fique multi , & cum variis

nvenite

; Ti

averfie partis typis obvii fint , nefcio, an non major fides

habenda fit , quam declamatoriis fere horum temporum

Hiftoriographis.

Quam facile ab his fileri , aut etiam ignorari pote-

( D At

*

-

rant multa : ut fi Gallus, & Volufianus uno, altetove anno

stj00m 1

, dict

antea, quam Rome Augufti agnofcerentut , fibi Imperato-

s arrogalffent , atque ab eo

; ant

ris AVG. & TRIB, POT. t:iïtul-o

2

tem-

Haud

428

&2Co)gE

tempore annos TR1B. POT. in numis confi

gnari voluif-

fent.

Quemadmodum Elagabalus annos TRIB. POT. in

[7

numis a morte Caracalle deduxit , exclufis Macrini , tan-

uam Tyranni,temporibus: atque ita TRIB.POT. V. in nu-

tefa

mis Elagabali conciliatur ; fuffragante Diose Lib. LYXPIII

Quid fiab i

*

pfo Decio in Collegas fuiffent affumpti Gallus,

bar

fün

& Volufianus , aut a Senatu dati ; ut ingruentibus unde-

quaque hoflibus , ac tumultibus melius occurreretur ?

ced

Quam facile etiam ab Hiftoricis illis omitti poterat, fiquid

nih.

immutatum tum fuiffet , antehac , primis duobus Augufto-

quo

rum f&culis, conftanter obfervatum ; uti (i quis Auguftus

ter,

Collegam in Pontificatu Maximo

; quem olim unicus gere-

Qni,

bat , fibi affumpfifet.

Tot fane finceros illos numos vitii

tis I

omnes arguere , durum videtur.

Quid igitur, fi me quis roget , Hiftoricos hic omnes

exh

damnabis ? non aufim. At Monetarios veteres abífolves ? ne

id quidem, Nempe ergo, tot verba faciendo , nihi! dices

tu(t

denique ? Id mihi in prefenti fàtis didum efto: in Galli ,

& Volu(iani, ac Philippi Jun. & aliorum frequentibus illis

Tib

yut

numis certum extare vcteris Monetarii lapfum , non effe

pronuntiandum. De reliquo his quidem de numis filen-

dum puto, dum plura , ac certiora eruantur , atque illo

CV

Plutarchi di&dto me interea folabor Ieg vraidio dywysc. XoQir

(

y&g Éancigoc, Grys «g) aravroc Acys xg&iv]ov, Sapientis eff , oppertu-

Adá fraceri

ne filere , &' omni fermone praftantius.

tnoy

WuNei . qui

Sunt & alii finceri numi, infolita formarum compofi

Jerupmiuns

tione fignati, quos mirandum potius , quam damnandum

!ipa(

pina

infinst. puto. Talis eít eneus m:.agni moduli , Cimelii noftri.

Conf

B.

ä*&

T

Qum

-

A

C

If

L

d

C

d

T

mi

d

ï

ib

5

ä&

m

S €

tium

CQ

FAV-

$85 (05 EE

429

oluif.

FAVSTINA. AV - - - - AVG. PILF. Fazfina 4a-

Y

T. in

gufía

, 4ugufli Pii Filia, Caput Fauttine Junioris.

) tan'

INDVLGENTIA. AVG. S. C. Mulier fedens, d. pa-

IQ Q«

teram protendit, f. latus fulcit.

(4Ilh

Numi bene multi, qui hanc epigraphen apud Medio-

gllus,

barbum pra f ferunt, omnes Auguftorum vultibus infignes

ünde-

funt ; unicus argenteus, de vitio, uti ad finem eapitis pre-

etur

cedentis dixeram, merito füfpe&us , Sabine infcriptus, hic

nihil momenti habet.

(iquid

Quare & numus hic dubium ali-

putto-

uod vitiofe combinationis ingerit. Quod vero me pre-

vuftui

ter, hujus epigraphes infolentiam perturbat, eft fabrica nu-

) at

mi,certo antiqui, rudiufcula, qu& ab Latinis hujus tempo-

y viti

ris numis , qui $. C. pre fe ferunt , non parum abludat.

Alium ex ere, magni itidem moduli deZifZmus Haym

omnei

exhibet. — Felume I. pag. 241. quem certe , integreque ve-

s? t

tuítatis effe commemorat.

I dicet

Tiberii *

TI. CZESAR. DIVI. AVG. F. AVGVST. IMP.

Agrippine —

Ga!li )

Tiberius Cefar Divi Jfugu[li Filius , Mugufus Imperator. Ca-:

Capat,

put nudum Tiberii,

ion €iie

is flen-

AGRIPPINA.M.F. MAT.C. CAESARIS. AV.

GVSTL grippina Marci Filia, Mater Caji Cefaris u-

ue illo

gufii. Caput Agrippinee.

, 309

Sufpicionem erronee , aut nequioris combinationis

Wartu-

movet Haymius ; quod Agrippinam inter, ac Tiberium per-

tinaces inimicitie interce(liffznt. Neque vero ullus Agrip-

OmPOBf

du

pine numus extat , quem vivente Tiberio percuffum effe

ri

conftaret. Infcriptio etiam utriusque capitis plane eadem,

cum aliis averfe partis typis habetur apud Mediobarbum.

Rem dubiam ita expedire nititur Haymius, ut Caji Au-

u

(ti juffu hunc numum fignatum arbitretur, in memoriam

1

iberii, & Agrippine ; quod ab hac vitam , ab illo Impe-

rium accepiffet.

Satis acuta hec quidem ; fed non fatis

umorum monumentis.

cohærentia cum folitis n

Hhhb 3

Acu-

g

420

A5 (o» E

Acute itidem eruditus Seguinus exponit numum ar-

Cgrc

genteum , qui etiap in Cimelio noítro integer , & fince-

ftis,

rus habetur.

Orie

Figura cb.

via tum

H

IMP. CAES. HELV, PERTIN. AVG. Imperator Cefay

in D*«

infolita epi- *

elvius Pertinax dugufius. Caput laureatum Pertinacis.

TO.

&ragb(.

LIBERATIS. CIVIBVS. mulier ftans, d, teffetam fru-

VIN

mentariam, f. Cornu copie.

flate

Nihil magis obvium in numis hac figura , cui perpe-

tuo , quod cgo viderim, adfcriptum eft: LIBERALITAS.,

pumf*

AVG. Laudatus Seguinus conjeCturam facit : ob procura-

tam folicite , & liberaliter ditributam a Pertinace anno-

tini |

NY

nam , cum fümma ejus dificultas effet , quafi liberatos ab

ftlix,

exitio cives predicari : vel poít fublatum Commodum , li-

beralitate Pertinacis reftitutam veluti libertatem cives gra-

tulari. Hac tamen omnem mihi fcrupulum de aliquo fcul-

ptoris errore non eximunt.

x

Tinuli ejut«

deya repttz«

Admiratione dignos Carini, & Numeriani numos refe-

tiuni

àit..

runt Memoirs de ÜTrevoux lanuée 1728. Atvril. p^44.ié2r. &c.

etiam

infolita capitis, & averíe partis infcriptione:

;

lit of

IMP.C. M. AVR. CARINVS. NOB. C, Zwperator Cefa

tVet

Marcus Aurelius Carinus Nobilifgmus Cafar. Caput ejusdem.

iisder

VIRTVS. AVGG. Firtus Afuguflorum. Due figure

Ptopi

fago veftite ftantes, d. globum , f. haftam utraque tenet.

que

bbatis Fauvel.

&nte

Similis plane Numeriani numus in Regis Galliarum

taHo

Cimeliarchio habetur ; atque ibidem Greca utriusque nu-

Qlumjs

mifmata ita infcripta: A. K. M. A, KAPINOC. K. 'Au*ra-xgæ'.

COner

v9e Kdicae Ma'g;zog 'At.:gn'?tzog Kagivos Kcioce, Imperator Cefar Mar-

eus durelius Carinus Cefar. Et alter Numeriani. A. K. M. A.

X

NOYMEPIANOC. K.

.

Infolens hec Cae/arei tituli repetitio fculptoris lapfui

Lio ex

Saloni

tribui poffet , nifi tot ; ac tam diverfis in numis extaret.

lt det

Quid vero fibí ea res velit , divertunt Antiquatiorum

mat a

ümen

fc-n.Fen,tjæ., Anonymus ig. lagdati.s Diaris exifti

&

Caro

rcPc-rit

883 Co ) 08

431

r

Caro Patre, Carino, & Numeriano filiis parém, qua(i Augu-

s

ftis , poteítatem tum attributam effe , cum alteri eorum

Orientem , Occidentem alteri regendum committeret, ipfe

(fat

in Perfàs profe&us. Indicare id videtur titulus IMPERA-

TOR. & repetitum : CAESAR, item in avería parte

ftü-

VIRTVS. AVGG. id eít: Augufti, & Cafaris cum Pote-

ftate Augufti : que eadem inícriptio , ac typus in Cari

Ie

numis reperitur,

EN

Pro firmamento conje&ture füe adfert Anonymus Ca- Eu

Ufa

tini aureum numi(íma e Gaza Regia

M. AVR. CAR I- ss reeti-

Honuif ex.

110-

5 3b

NVS. P. F. KNOB. CAES, Mareus edurelius Carinus Pins qufaa.

felix , Nobilifrmus Cefar.

li

VICTORIA. AVGG.

g

(cul

Ubi eruditus Anonymus animadvertit o P

IVS.FE.

LIX. folis illis , qui Imperaffent, aut in Gubernii Com-

munionem veniffent, in numis adfignatum efle. Foeminas

teft

&

etiam , qu& partem curarum Imperii fuftinerent , his titu-

lis ornatas effe contendit.

Loquuntur hec numi Julie

Severi, in quibus illa PIÀ. FELIX. infcribitur : atque in

Cujir

vdert

jiisdem alia fape Julie attribuuntur , qua Imperatoribus

propria videntur. Daria fere in Severine numis habentur,

lglll'æ

que etiam illic PIA. FELIX. compellata legitur. Prola-

tentt.

benteImperio ZElia Eudoxia, Galla Placidia , & Jufta Gra-

tarüm

ta HonoriaPI A. FELIX. infcripte leguntur , in quarum

numis etiam averíe partis typi habentur , Imperantibus

ye n

congruentes.

yru ts

rMaf

Obfítant porro opinioni huic exempla alia, Nam Ale- ojpa

xandri Mater Mamea magnam certe poteítatem in Impe-

aoonalla

VA

laudate

rio exercebat, idque numi item conte(tantur; (imiles etiam

excufatia-

lgp(lki

Salonine& numos eneos non paucos parve forme (nifi for- »i.

te detriti fuberati fint) ipfe Anonymus producit: neque :

(taret

jorup

tamen in Mamee, autSalonine monetis ? P4A. FELIX. :

lmat 0

C0

rep;ritur.

Quare

432

$C0 ( 0 ) GR

Quare DoGiílimus P. Harduizas memoirs de Trevoux

Vitl

Qur

lannée 1728. 4out. pag. 142é1. 30 PIVS. FEL I X. cum hic,

tum alibi familiarum cognomina eíle cenfet , quemadmo-

dum & illa CAESAR. & AVGVSTVS Ei rei argumenta

NV

dicit non levia, ipfis e.numis deprompta , que , qui volet,

ptor

loco indicato legat.

Unum hic , quem inter cateros ad-

aut .

ducit, numum preterire nolo, qui fufpeGiis de vitio accen-

fcri

feii poteftl. Mai l'aunée 17 29.

hec

A. VITELLIVS. GERM. IMP. AVG. lus Vitellius

Germanicus Imperator Augujim.

Quár

IMPERATOR. GE

vefte militari.

4.

RMANICVS. Imperator fta;ns in

vel C

Hic Germazici Vocabulum, capiti adfcriptum , cogno-

cenf

men Familie effe cenfet P. Harduinus ; ne idem inepte re-

ing

petatur. Non incongrue tamen hic videtur dici poffe : Vi-

quo

tellium jam antea Zmperatorem Germanicum a militibus falu-

74j

tatum , nova victoria obtenta, de integro imperatorem ac-

clamatum , atque in ejus rei memoriam hunc numum ita

laüre

fignatum fuiffe. Preterea Genealogie, a R. P. Harduino e

numis deduc&e, non dum eruditis plerisque probate funt.

DGCWRJB-

tatis

tis Jun.

Celeberrimus P.Bandurius numum, in quo infculptum

74741730..

legitur: CONSTANS. IVN. Ces/lans Junior , de antiquita-

te füfpectum , aut falfarii manu adulteratum arbitratur ;

fculp

Tmiüm

haud alia, ut opinor, de caufa, quam quod de altero quo.

em

dam Conftante , qui Cafar fuiflet vivente Conftante, Con-

Verfi

ftantini Magni filio, Hiftorici omnes fileant. Verum dete-

Dinun

&a jam e numis tenemus alia , qu& Scriptorum Veterum

COS

filentium feliciter compenfant.

Porro ifte parvi eris nu-

SHE,

mus, ita infcriptus: CONSTANS. IVN. NOB. C. habetur

aud;

. inCimelio noftro integerrimus , eque certo antiquus , at-

Cll]us

que alius nullus, neque ullo recentioris manus adulterino

Jl

fcalpro violatus. Quod fi vitii aliquid in hoc numo fufpi-

AUreh

cari liceat , in fculptorem typarii eam fufpicionem deri-

t

vari

4 3 3

153 Co ) B

ux

vari mallem ; id quod his temporibus exemplo non caret.

l,

Cum enim per id tempus fepius hec infculperentur: -

10

CONSTANTIVS. IVN. NODP. C. & CONSTANTI-

It

NVS. 1VN. NOB. C. facile erat , ut memoria lapfüus fcul-

:

ptor, etiam ad nomen CONSTANS. v? IVN. adjungeret,

aut loco Conftantii , vel Conítantini , quod habebat pre-

Sed

2v

Ícriptum nomen , Conítantem forme infcul

peret.

hec incerta.

us

Decantatus ille Romuli , Maxentii Filii, numus Anti- noou, àr

4M. 4urelii

quariorum diverfas fübiit fententias.

Numrus.

DiVO. ROMVLO. NVBIS. CONS.

J

Ubi alii legendum putant : Ae//re Urbis bis Confuli,

vel Coz/ervatori : alii fculptorem , R. litera omiffa lapfum

no

cenfentes , legunt: Noffre VRBIS. Confuli vel Confervatori.

K

Vi

Singulare eft numifma eris magni R. P. Chamillart S. J.

quod velut integerrimum , ac finceriffimum R. P. Hard»i-

alu

nus in Hifforia 4ugufla produxit. 1ta habet :

«

M. ANTONINVS. AVG. TR. P. XXIIL Capite

hC

laureato.

10 t

AVG. COS, VII. AVG. COS.IIII. S. C. Effigies Pie-

unt

tatis cum haíla pura , & patera.

tutn

Hic fane , etfi infcriptio fit omnino infolita , forme

lità

fculptorem lapfus arguere non licet ; quando is error ni-

tUf y

mium craffus , atque ab infcriptionis alicujus , que qui-

;uo

dem ex aliis numis obtendi poffit, fimilitudine nimium di-

jon

veríus effet.

Jam vero , etfi :o AVG. COS. 11II. ad Anto-

Jétt

ninum Pium referri poífit , qui M. Aurelium adoptavit , &

rum

COS. II fuit ; illud tamen AVG. COS. VII, alio fane re-

ferri non poteít, quam ad Domitiani, vel Titi memotiam.

; Du

Laudatus Harduinus Titi memoriam inftauratam cenfet,

yetul

cujus Filiam Juliam , Nerve conjugem dat ; eorum Filium

,ät

tino

L, AElium facit, /Elii vero Antoninum Pium , Antonini M,

jfpi

Aurelium. Verum hec Genealogia, pluribus firmamentis

deti

OS. VII. memoria hic fignata cít,

ql

egct Qid fi Domitiaäi C

qui

.Ivi'i-

454

860 C o D 35

qui feptimo Confulatu Auguítus renunciatus eft ? 1äquc

propterea fortafíe , quod ob cognationis nexum cum gen-

te Flavia M. Aurelius a Pio adoptatus fit. Nam & M. Au-

relii Mater, & Domitiani uxor Domitia fuit : fi Capito/ino

fides imita M. 4ntonini. Grecum porro numifma unum,

& alterum , de vitio füfpectum protuli in Appendicula ad

Numos urbium Grece loquentium , quos ibi querat , qui

:

fe opere pretium facturum putabit.

Nam mihi quidem

certe contrahenda fünt vela, inter dubia, & lites nimium

diu fluduanti. Sane füper his , aliisque ejuscemodi nu-.

mis certi aliud nihil pronuntiare adhuc aufim

í nia Hora-

tianum-illud : L;5. /. Epiff. r.

Eff quodam prodire tenus , ff nom datur ultfz.

CAPUï VII.

L

ULTIMUM.

De alüs AMonetariorum erratis , rei liter

;

*27

n

ria minus obnoxits.

| On omnis Monetariorum veterum cu!pä. componen.

dis, que non congruunt typariis, aut iisdem vitio-

N

fe fculpendis definitur.

Alia dete&ta funt in mo-

netis veteribus vitia, que minus quidem , quam frequen-

tiora ill3, in rem literariam periculi invehant; paucis ta-

men delibanda , ne quid , ad materiam prefixam faciens,

omnino neglectum videatur.

Nus: Re

cufí.

Vitii fpeciem quandam objiciunt oculis numi Rebu/i.'

Appello Recz/os , qui fignati typario quodam , alio rurfus

iconio refignati funt, priori forma non plane abolita ; ita,

— O MMBUC 0070 o a us AVT TT HROW E ao ^ GR " RRERERCER, 15 CRNEBD" o P RI as

ut utriusque typarii veftigia extent , etfi confufas figuras,

literasque exhibentia. — Ejus rei exemplum omnibus no-

Ü

tum,

863 C o 5 E3S

435

tum , ac óbvium in Gallica moderna majoris moduli ar-

gentea moneta intueri licet. -

- 'Veteres numos , non

nifi pcrpäucos confpicere mi-

hi.datum eft , manifeftis indiciis refignatos ; quod ego

a veteribus non item, ut a nofítri temporis Monetariis , de

induítria , ut labori, ac fümptibus parceretur , fed per ne-

gligentiam , & vitiofe fa&ctum arbitror. Ejus faüii,atque

Japfus originem omnem haud ita facile e numis tam pau-

cis conjicere poffumus.

Antiquorum numifmatum , detritorum prefertim ,

metalium conflatum , & novorum Imperatorum iconiis

fignatum fuiffe (atis certum eft. — Trajani juffu fimile quid

fa&um fuiffe Xipbilinus e Dione Lib. LXXFII. tefert : Tóve

»opacjua srav 10 &pisnAov i£exuveucs, INNumum omnem evanidum con-

fflari jufft. Quem locum haud re&e mihi reddidifle viden-

tur, qui numum adulterinum, pro : evagzdum : id eft, ty-

po fugiente , & attrito vilefcentem, pofüere, quod pofte-

rius vo i£íisAov reCtius fignificat.

