
s

;8?

l

|

(

CT

XLVIII.

IMP. CAES. G. MESS. Q. DECIO. TRAL

AVG.

[mperatori| Cefari Gneo. Meffto. Quinto

Decto "Irajano Aug

uflo. Caput Dc;ii cum

corona radiata.

COL. CA. ANTIOCHI. S. R. Colezia Cefarea 4n-

fiochia. Senatus Romaaumus.

Mulier ftans, capite tutulato,

dextra Caduceum, hafte prefixum , tenet, finiftra Cornu

Copie.

HE

Nicum Decii numum , Antiochie Pifidie fignatum,

u

adfert CI. Vaillantius , eumque frequentiori illa fi-

gnorum militarium imagine ccelatum.

Noftrum hujus

fiit

numi typum , cum hac Caducei forma, in nullo hactenus

ped

Antiochenfium numo deprehendi.

Extant tamen apud

CI. P. Bandurium Romani numi, makimi modul

li 3 erS"

dem Decii,

qui eundem typum, (fi caput tutulatum

Genii

d

$£5 Co ) GR

155

Genii urbis Antiochie excipias

pre fe ferunt, cum epi-

ad

graphe: FELICITAS. SAECVLI.

Igitur hic Genius Co-

bus

Int

lonie Antiochenfis Caduceo, & Copie Cornu indicat:

rE

Pacem , & cum ea Felicitatem Seculi , Decii virtute partam

eífe.

Pacavit autem Imperium Decius, tum quod tyran-

nos füftulit: Julium Valentem in Illyrico, Prifcum, Go-

"

this conjunctum, Jotapianum inSyria, tefte Zosiwo L. r.

& S. Aunzr. Vicr. tum quod hoftes exteros arcuit, aut

profligavit; quod complures Decii numi conteftantur ,

infcripti: DACIA. CAPTA. DACIA. FELIX. VICTO-

RIA. GERMANICA. RESTITVTOR. ILLYRICI. VI-

CTORIAE. CARPICAE.

Hic numus eít ex are medio.

CU

SCILQï

$*«

Al

R

[

b

ll

$

ä

r

1

&

j

L

p

XLUXO

10,

rnu

HER. ETRVSCILLA. AVG. . Herennia Etra-

ftilla Auguffa..

Caput Herenniz , uxoris .

ecii.

p

Y

PROVINCIA. DACIA.

Mulier ftans, patrio ve-

jjus

ftitu ornata, dextra ramum, finiftra baculum geftat: ad

nus

pedes a dextris Aquila, fertum roftto attollens, a finiftris

d

Leo; inferius AN. V. 24220 quisto.

Ullum Dacie numum in Herennia Etrufcilla neque

m

;115

ciam

* Vaillantius, neque Bandurius d(cprompüt. Da

tpil

jam

156

ää(())æä

jam a Trajano in formam provincie , Auguftis obnoxie,

hab:

redactam eíle, ejusdem Trajani numus ex mufeo noftro

Anni

plur

eloquitur: DACIA. AVGVSTI. .PROVINCIA.

vero , Provincie Dacie numis, his temporibus infcripti,

a Philippi Senioris anno Imperii quarto initium fumunt,

uo eundem , uti füpra infinuavimus , Daciam a Carpis

liberaffe, e Zosiwo L. z. colligitur; ac preterea liberam

tunc, ac immunem factam eífe a Philippo Daciam, exi-

ftimat Vaillantius.

| Hic numus magni &ris mo

dulum attingit, -

q*'REBW-

A d

LA

(ïc)ï» ERN

IMI

*

313

Qïää

lt

QV

"RO

UET)

Que n

L

Infcri

IMP. C. VIB. TREB.

GA

LLVS.AVG. Jwpee:

itto p

tor Cajus Vibius IIyebonianus Gallus Augufus.

Caput Treboniani Galli laureatum.

Qs ])

COL. AVG. TRO. C»

f'om'a Augufla Troass, — Equus

Dritmu

liber pafcens.

ltideg

tüm

Djecimus hunc numum, ex &re medio, quiain Vail-

IOO4

A

lantio non reperitur; quanquam fimilem Bandurius

Oa

jam attulerat , in quo tamen infcriptio tam advería ,

Ws

quam averfe partis paullum diverfi quiddam a noftra ex-

pnmu

hibet,

Equus, libere pafcens, Immunitatis fymbolum

a-

ao

489 (o0 0 $

137

Xiæ,

habetur, qui typus in Colonie hujus numis füb aliis com-

oürq

Anti

pluriþus Auguftis frequentior occurrit.

ipti,

int,

G OLVm;s

3

X

ub

irpis

22

7,

LV j

af

T d

1

n

.

;;;ï

ï

N

AW

j

ill

&i«

*

$

R

ïg

KE

|

y

d

iA

EY

:

GE

IMP. C. C. VIB. VOLVSIANVS. AVG. . I

perator Cafár Cajus Vibius Volufiauus dugt-

45 Caput cjusdem laureatum.

PROVINCIA. DACIA.AN. V. Previzcia Dacia:

anzo DOuinto. Figura muliebris, patrio ritu induta , utra-

ue manu vexillum fuftinet, quorum alteri V. alteri XIII.

infcriptum vifitur: ad pedes a dextris Aquila , fertum ro-

ftro gerens, a üni&ris Leo. AMagsi modali.

MTl

7Reftans eft hic numus, ob annum V.'Daciæ, qui

l

ha&Genus in folis Decii numis repertus eft, — Hic an-

nus Dacie quintus, cum fub Decio poftremum, & idem

primutn füb Volufiano compareat, Galli Collega, cujus

u

itidem numum , anno V. Dacie infignem , Cimelium no-

ftrum fervat ; confirmatur, ipfo hoc anno, qui eft V. C.

1004. Decio fucceffiffe Gallum , & Volufianum : id quod

Vail-

etiam e Viminacenfibus numis conftabiliri poteft; cum

lurius

et £

hujus Colonie annus duodecimus in Decio poftremum , &

primum in Gallo habeatur: qui refpondet eidem V. C.

)

anno 1004.

^

;olum

S

Cl.

hi

158

AE

CI. Vaillantius, nullo infpe&o Volufiani , aut Galli

D«

DN

numo, cum anno V.Dacie, fed deprehenfo folum anno

VI. Dacie in Galli numifmatis

ider

illum Dacie

; inde collegerat: fextum

provincie annum refpondere primo anno

L2U

Imperii Galli..— Verum id V. potius Dacie anno deberi,

uterque numus nofter conficit, Galloalter, alter Volu-

fiano infcriptus.

$W0 N

v

$a

NÀ

ä

ää

KEN

Z

|

TTE

:

À

NITITE

LIT.

IMI

IMP. VALERIANVS. P. F. AVG; . /uerator

bt

Valerianus Pius Felix Auguffus. Caput lau-

-"reatum Valeriani Senioris.

PROVINCIA.DACIA. Mulier ftans, patrio veftitu

ornata, dextra vexillum tenet, finiftra cultrum, feu gla-

dium Dacicum: pro pedibus a dextris Aquila, roítro fer-

plüm

tum geftans, a finiftris Leo: Inferius AN. VIIII. 4220

919"0.

r

-Aillänt'uüs-nullum Dacie numum , Valeriano dica-

NI

V

tum, profert.

Dandurius unicum adducit, eum-

Det

que, licet annus illic adnotatus non legatur, fingularem

a[ai

tamen appellat.

Annus hic Dacie nonus in annum l1m-

perii Valeriani, & Gallieni tertium incidit.

Gladium

Da-

889 o5 GE

139

Galli

Dacicum recutvum, A», /alcem € CrEMsNTE Ar:xaAN-

DRINO L r. Strom. appellant, quo Thraces primum ufos effe,

4nno

idem AuGor tradidit.

XLum

Eft hic numus, uti & fequens ejusdem Valetiani ; ex

anno

beri,

&re mcdio.x

lolt-

90

LLLULÓG

"WE

LL L

,

L

1

*

;

|

3ä

L Pab t LL

äc

W

IMP. C. P. LIC. VALERIANVS; AVG. -

In-

vYAM

perator Cafar Publius Licintus Valeriauus Augu-

)u

Caput Valeriani cum corona

fius.

ravdiata.

veftiti

COL. T?RO.MET. C&lam'a Tyros Me"trapali;v. Tem-

'üÜ gla

[0 fet-

plum plurium columnarum , infra quod Conchylium..

m

NTUmum Valeriani Senioris, cum templi typo a Tyriis

percuffum, nec Vaillantius, nec Pandurius adduxit.

De templo in numo Tyriorum vide dida de numo Tyrio

) dica-

Caracalla.

| eum-

ylarem

e

m] lm

LIVO

ladium

s

p

£49

$ CoDo R

gioni

tiga ]

vxEANTï,,

s

gio !

*

L AC

[

Deci

;

)

?

E

Legi

&g

Q

|

Gtm

&

£

j

mini

ZAUN CX

33317;;

duini

fymb

bant

A(n

LIV.

illud

nis (

IMP. GALLIENVS. P. F. AVG.

Ipiperator

Daci

Galiienus Pius Felix Auguffus.

Caput lau-

Vid

rcatum Gallieni.

erit

perfl

PROVINCIA. DACIA: Mulier ftans,

patrio cultu

induta, utraque manu vexillu

m attinet, quorum dextro

ineieg

V. & finiftro XIII. infcribitur

: ad pedes a dextris Aquila

fertum roftro geftans,

tcmp.

4duno decimo,

«

a üni&gis Leo adftat : 'Infra AN. X.

tcmpq

Acie numi cum Anno feptimo apud Vaillantium , &

Bandurium poftremi comparent; nos nonum in Va-

lerian

o0, & modo decimum Dacie an

num, qui Gallieni

quartus eft , Chronologie fübfidio pat

efacimus.

Vexilla duo cum numeris V. XIIL infcribi folitis, Le.

gio

nem

Quintam, & Decimam Tertiam in Dacia confti-

tutam demonítrant,

minaceníis numi inter

Id quod rurfüm fuüpra relatam Vi-

Taurum,

pretationem egregie confirmat: ubi

& Leonem Legionum, Viminacii collocata-

rum , infignia effe afferuimu;. Nam hic ad vexillu

m Le-

gionis

882 (o2 3

141

gionis Quinte Aqui

la, ad alterum Legionis Decime Ter-

Iterum vero in Gallieni numis Le-

tie Leo adpofitus eft.

gio Quinta Macedonica cum Aquila ,

& Legio Tertia

Decima Gemella cum Leone exhibetur.

Easdem porto

Legiones Quintam Macedonicam, & Decimam Tertiam

Gemellam Dio e/íam L. 55. in Dacia conftitutas fuifIe me-

minit.

Neque igitur Cl. Bandurio, & ante eum Har-

duino, aliisque affentior, qui Aquilam Romani Imperii

fymbolum, & Dacie infigne Leonem hic denotare puta-

bant; cum tamen ipfíe Bandurius Dacie infigne, caput

A(ni, hafte prefixum, in Treboniano afferat.

Neque

illud noftre explicationi obeft: Aquilam in numo Legio-

nis Quinte coronam roítro non gerere, quod tamen in

Dacie numis obfervatur; in illo fiquidem Gallieni numo

YALOP

ll«

Vi&oria ipfa, cui adjun&ta eft Aquila, coronam dextra

gerit, quam Aquile etíam attribuere , tum quidem fu-

perfluum, & parum conveniens erat.

j Cültu

Numi hujus, qui medie forma eft, coelatura omnino

extto

inelegans , & inertis fculptoris opus , prolabentes hoc

iquila

tempore bonas artes, cum aliis pluribus fubfequentium

INX

temporum numis manifeftat.

lllh&

BG R

E^

ín V4

BUULEM

[ieti

o

(/)

E

r

jl

É

i

lT

-

ää

o

5 I«

N

-

onfti«

m

r ubl

ocaté

mL^

93

LV.

gxonls

142

453 C o ) E3B

LV.

iMP. P. LIC. GALLIENVS. AVG.

: Imperator

Publius Licintus Gallienus Auguftus

Gallieni laureatum.

Capuc |

COL. IVL. AVG. FEL. BER. . Celenia Julia fugufla

Felix. Berytus.

Caput, & pe&us Aflartes fuper ara,

ptrinquc Vexillum adftitutum eft.

Erytus, in Phoenice fita, a Julio Cefare, Conditore

B

Colonie Julia di&a eft. De ea Puiius L. $.. Berytus

Colonia, que Felix Julia appellatur.

Augufíta cur dicla fit,

Uzrrrawus L. 5o. Dig. tit. 15. de cenf. aperuit: Berytenfis Co-

in

lonia, 4ugufli beneficiis gratiofa, &v ut Divus Hadrianus

vadam oratione ait : eduguflana Colonia,

Agrippa

etiam, tefte SrnAsoNE L. ré. füb Auguíto duas Legiones

: lMï

Beryti collocarat, quas numus Augufti, & Claudii ad-

N

fignato numero V. & VIIL uiztam, & O&avam tum

fuiffe, produnt.

Duo Vexilla, in numo noftro exhibita, aut illas duas

Legiones, aut alias fubftitutas denotant.

Ad aram Ve-

xilla adftituta nemo mirabitur, qui, quam religiofe figna

galeä

militaria Romani coluerint, perfpectum habuerit.

'Tin-

Infra

rULLIANUS im zdpolog. c« 16.. Religio Romanorum tota caffrenfis,

Jigna veneratur, figna jurat, figna omnibus Diis preponit.

h

Et Diosvsius Hauic. L. 7o. de Quintio ita refert ; /zxéAevoe

&X TUV iegQv TO CTJAEÍA, xalaQtesm. — Juffet e templis fgna a'eferr'i.

Num

Hic numus medii eris modulo congruit.

qpe |

Ditm

e

UM

LVI.

LT

143

&& ( o 0 GR

T4lo)

üt

2j

.

g,O

r g,ï

o

YP

Q

/

fs

m

^

' dfi,

g)

A

2

u

S.R.

ditote

?erytn:

Qa fit,

jf Co-

LVI.

riatii

rippa

IMP C. P. LIC. GALLIENVS. P. F. A. /»-

oj onts

jii ad-

perator Ce[ar Publius Licintus Gallienus Pius Felix

y tünm

"ngufius. . Caput Gallieni cum co-

rona radiata,

g duas

ICONIENSIVM. CO. Jronienfum Colonia, Roma

m Ve

aleata fedens, Vi&oriolam dextra, finiftra haftam tenet.

: fgnà

Infra S. R. Sezatus Romanzus.

TER

fretiifs

ngularis hic , & optime confervatus medie forme

S

numus, Coloniarum Romanarum numerum auget.

"m

Nam Iconium Coloniam fuiffe, neque e fcriptoribus, ne-

g/grri.

que ex numis ha&enus, quod fciam, conftabat.

Ico-

nium, hodie Cogni, in Lycaonia locat Sraaso Lib. z2.

Ut Caflra in Ly-

Et M. Turrnus L. z5. Epiff. Fam. Ep. g.

caonia agma' Iconium faceret,

Srzpeuawus hanc in Lycaonia

Uut-

AL

144

$69 C o ) G3B

urbem Enocho, quem Awax» nominat, attribuit ; Sed

MicHarL Gurxcas azaal.

ürt- 2.

a Perfeo, Sardanapali

fucceffore, Lycaonibus devicis, conditam narrat, atque

a pofita illic imagine füa , ix «8 idí8 émeiovícuavoc , dictam

efle '"Ixouov; feu Emówov, uti habet CzpnazNus , idem referens.

Priwius zames L. y. in Cilicia Iconium nominat, quod

alius codex MS. Riconium fcribit; ac mox Iconium in

Lycaonia Plinius ipfe conftituit.

AwwxiaNus ManczrriNUs

L. 124.

Pifidie, Figwiuawus £piff. ad Cyprian.

Phrygie

Iconium adfcribunt.

Sed hec aut ob vicinam, majo-

remve Lycaonia provinciam , aut idiomatis communio-

nem, aliave de caufa latius, ac minus proprie dicta exi-

ftimare malim , quam preter Lycaonie Iconium, aliud

alibi ftatuere.

Metropolin adeoLycaonie fuiffe Iconium,

ex Netitia Ecclefíaflica vetere , ubi primo loco Iconium

CO]

ponitur, colligi poteft; & item ex Tuzoponzro, L. z. ubi

de Amphilochio Iconienfi : ZaasZaiffmus zy$fmpbilochius ,

cui Lycaonum Metropolis regenda commiffa eft.

Iconii cum Antiochia Pifidie nexus quidam, ex eo-

dem, has literas S. R. Sezatus Romanus, numis inferendi

more indicatur.

Videtur his notis utraque Colonia pro-

Menf

fiteri fe Senatui, Populoque Romano obnoxiam effe; at-

que adeo Lycaoniam, & Pifidiam hoc tempore Provin-

cie alicui adícriptam fuiffe,; que ad Populum, non ad

Auguftos pertineret. Eam provinciam Af(iaticam fuiffe,

U

e Pimio L. $. conjicio, atque una nexum illum Iconii

fiena

cum Antiochia Pifidie confirmo; ita habet: Zw/deut ver-

6 It

;Hicem Pifíde &c. & mox: Hos iucludit Lycaonia, in dffias

teb

ticavi Jurisdiciionem verfa.

(

XLVII.

88 Co2 SR

145

- Ged

Vipali

itque

m

(idam

SAL.. 5

A^

efefs,

G

us

:

)

AN

k

quod

2

m in

LLINUS

ä

D EK

?O

t a nR—

rygig

[

májo-

jutiit«

3 xi-

aliud

L VII.

fiürt,

yniüd

CORNELIA. SALONA (fic) AVG. Corne-

7 übi

lia Salona , feu Salonina Zuguffa.

Ca-

hiut s

nz , uxoris Gallieni

put Saloni

Augu&i.

x 00

CL. AA»NIIA. METRO.. Coltbia Damafcus Metropolis.

rendi

1 pIO-

Menfà , fuper qua vas, fcuuma cum rg-g;? »p"almæ.

; d

'Ollifi«

Umum Cornelie Salcniyhæ, Da-mä'fcqi -lþercuiïu:n , ne-

N

que Vaillantius, neque Bandurius ullum exhibuit,

of à

Urna cum ramo palme certamina, Damafci habita, de-

flliffc !

[conil

fignat, que, credibile eft, CEBACMIA.

Auguflalia fuif-

j tl*

fe, in Augufli honorem inftituta ; cum in Damafcenis

TrebonianiGalli, & Volufiani numis hec cadem, in quer-

! ///114'

cea corona infcripta, legantur.

T

Da-

IVH'

146

&co C o D 35

Damafcum olim Arabie attributam fuiffe, ex Tza-

TULLANO adverf. Marcionem L. 3. & ex Dialogo Juflini cum

1rypbone oftendit SpaNuEMIus; deinde vero fub Hadriano

Noaisius,

Phoenices Metropolin fa&am effe , e Srinriaxo collegit

De ea S. Hirgoxvxus iz

Efaie.cap. 17. ita ha-

bet: 42 Damaféum, id efl, Mram, fermo comvertitur, qua

Cap

€ ipfa Regalis quondam civitas fuit , €» in émni Syría te-

"uit Principatum, — Et alibi, de pofteriotibus Damafci

temporibus: PZezicie maritime: Metr

ranee Damafcus,

0;0115 ürus , mediter-

&A

Medii inter eneos moduli hic numus eft,

rï'apal

pam.

g

dem

latur

üve

C

Duüm

F

2

e

(/

M

Diüm

efä

Cog

J

20

a

N—./

Diatu

aliun

thici

LVIII.

88 o2 GE

147

YTm-

1ti um

(riano

ollegit

L VIII.

ta ha-

N

Caput Juvenile-nudum , cujus infcriptio, ve-

iría lt

Amafcl

tu.-:Ftäatc vitiata, legi noh potelt.

Idiltt«

COL AAMA METRO. Colonia Damafcus Me-

mopoli. M

r&'nfg,fupc;: qua vas, feu utna cum ramo

YN adverfa hiljus numi fa&ic infcriptio capitis difcerni

quidem non poteít ; fed cum totus numi typus ean-

dem proríus artificis manum pre fe ferat, que modo re-

latum Saloninz numum efformaverat: ac praterea caput

Juvenile nudum compareat ; dubium vix eft reliquum ,

numum hunc, qui ex ere medio eft, ad Publium Lici-

nium Cornelium Saloninum Valerianum , Gallieni, &

Cornclie Salonine filium pgrtinerg.

Viri Ckl. Vailläntiüs; ac Bandurius poftremos Colo-

niarum numos in Cornelia Salonina attulerunt ; nos

alium adhuc Cornelii Salonini, & denique Claudii Go

E

T

thici poftremum exhibere poffumus.:

B dbs.

LIX.

vll

148

$3Co»?82

hij

haff

hu

fti

/'x—?

Qua

Q

4C€- OQ

Düm

ïïo) C

lien

[»,

29

E^

hun

3

2

loni

P

dul

ä

CA

;g

CR

Dup

N

LIX.

an

Irt,

lius

IMP. cAEs. P. AIC. CORN. GALLIENO.

tii,

Imperatori Cafari Publio Licinto Cornelio Gallieno

Cor

Hat

Caput Juvenile radiatum Cornclii

lant

alonini.

Il 4

in f

CL ANTIOCHTLE S. R.

Colonia Jntiochia

it

Senatus Romanuus.

Aquila, vexillo impofita, inter duo

0ffij

H

figna militaria.

bet

Chay

Unc Publium Licinium Cornelium Gallienum non

H

alium effe, atque ipfum Publium Licinium Corne-

Cot

lium Saloninum Valerianum, Publii Licinii Gallieni, &

füer

Cornelie Salonine filium

obj

ad lineamenta Cornelii Sa

, tum ipfà adolefcentis facies ,

Cor

lonini, in Romanis numis ex-

dem

prcffa , plane accedens ; tum inprimis Corzelii nomen,

titu

huic

g Co» s

149

NIS

huic Salonino ptoprium, evincit. — Tazszrum Poruo

narrátio huc egregie facit, qua refert, im G'allienís duo-

bus: Ad arcum Fabianum ftatuam erectam effe, cum in-

VNIORI. SALONINO. quam-

fcriptione; GALLIENO. 1

Saloninum illum, an Gallie-

quam ipfe Pollio; hafitet :

num nominet? ac affirmet, multos in hiftoriis eum

Gal-

Eundem igitur

lienum , multos Saloninum prodidiffe.

hunc Publium Licinium Cornelium Valerianum, tam 5a-

hic nofter, parvi mo-

joninum , quam Gallienum dici,

Hoc

duli, numus, cum reliquis collatus, oftendit.

numo refellitur R. P. Harduini Liciniorum Genealogia.

Nam fi ejus axiomati cr

edimus : Aoz babent in numis 'Ro-

manis Cefares , vel Augufli nomina , nifi ex Patre,

vel Ma-

tre, vel Conjuge.

Unde'igitur Publius Licinius Corne-

lius Gallienus, nomen GaZiezi, nifi a Patr

e? unde Cer-

njuge,

jNO.

nclii , nifi a Matre, atque adeo Gallieni Senioris co

t Cl.

Cornelia Salonina, accepit ? Neque hic illa vale

illiem.

grecum , à Vail-

Harduini exceptioy adverfus.numum

lantio relatum.,. quem . negàat ,. ita . i

nícriptum fuiffe :

H. AIKIN. KOPNHAIOC. TAAAIHNOC.. KAIC. .

Sed eundem,

in fchedis Vaillantii extantem , male le&tum fuiffe conten-

dit; nempe TAAAIBNOC. loco BAAEPIANOC. .:,/ ip mumis

iiucdid.

omnibus aliis (inquit).álerianus femper eff ,..puuguam Gal-

ter QO

lienus.

Nihil, inquam , hec ifthic exceptio valoris ha-

bet; cum numus nofter in ere certe vetuftatis, non in

charta tantum extet: neque propterea, quod Licinius

Cornelius cum Ga/iezi nomine repertus hadenus non

ym non

Unicum.hic

Cornt-

fuerit, reperiri etiam fubinde non potuit.

objici poffet :

non videri Zwperatoris titulum , Licinio

ieni,

Rarum effe id qui-

j facltóy

Cornelio Salonino Ce/ari convenire.

dem fateor ; ut, qui tantum Ce/ares fuerint, Imperatoris

beant.

Sed enim extant

omet

t;tulpm in numis prefixum ha

3

hujus

huic

i

150

WS3 Co ) GR

hujus rei exempla tum in aliis latinis , tum in ipfis Cor-

nelii Salonini numis, latino uno, ac binis grecis apud

BawxpuniUM Zom. r. pag. 261. €? 262.

Satis igitur Ce-

farem , ab Augufto, pretermi(lus 244z5/; titulus di-

Ícetnit.

Neque alie rationes defünt, que Imperatoris

titulum Cornelio Salonino afferant ; quando ex hiftoricis

IMI

notum eft: eundem a Patre adverfüs barbaros Germanos

in Galliam miffum effe; & porro numusSalonini, a Ban-

j

durio relatus, Victoriam exhibet, que ftans, lauream

porrigit Imperatori , cum epigraphe: VICTORIA.

GERMAN.

manyt

Sace

Ir

l

B&C(q

CN

tod

—

X

K

9

(Q

mut

ä

*

(C)

$R

N

ä

g

terit

-

N

TS

1

p

tuiff

Inn

Com

bita

füif

hitin

fine

iper

um

LX

ME

151

ecom

Cor.

apud

Ca-

$ Qi«

LX.

Itoris

oticis

IMP. CAES. M. AVR. CLAVDIO. A. Zm-

3008

eratori. Cafart. Marco Aurelto Claudio Auguffo.

hs

Eaf

Caput Claudii Secundi, feu Giothici cum

corona radiata.

dÀ

ANTIOSHI. (fic) S. R. | "ntiochia, Senatus. Re-

manus, NVexillum inter duo figna milit

gria, ,gu-i-b«us parv;

Sacella impo(ita videntur. |

E

Imilem Claudii numum primus quidem vnlgaifx»?it Cr.

Hava in Thefauro Britannico , fed figna militaria alio

modo illic exhibentur.

:

Videtur Vir eruditus huünc nu-

mum non

fatis confervato typo na&us effe, cum loco

S. R. legerit, S. P. quanquam ipfemet deinde animadver-

terit: literas S. R. Antiochie huic ufitatas, exprimi opor-

tuiffe, qua in noftro

numo diftin&e leguntur.. . Preeterea

in numo Cl. Haymii, nomini Ántioc

hie CL. premiffum

comparet

; quas ille literas, C/azdia poffe legi, no

n du-

bitavit ; atque,

Antiochiam a Claudio Claudiam dictam

fuiffe, conjecit.

Verum ptolati a nobis Antiochie i

ftius

ubi

numi, easdem literas jam füb Philippo exhibent ;

fane CL. non Clazdiía , fed Colenia , legendum effe, in

aperto eft.

Id quod paullo ante propofiti Damafceni

numi luculenter comprobant , quoru

m alter CL. AAMA

ejus-

METRO Aqxtiquc legi debet " quemadmodum alter

dem

LY

L j

152

$69 C o D u3

dem temporis: COL. ^AaAMA. METRO. — Colezia Damafcus

i

Metropolis.

Capfule, feu edicule, fignis militaribus impofite,

videntur mihi parvula illa Sacella effe, quibus Aquilas

T

militarium fignorum tegebant Romani; nam Dio L. e.

de Legionum Aquilis ita habet: &j NeXc uxeóe , nd) iv duv

&eTOc xeuc8c äviägu*ra:.

Eff Sacellum exiguum , in

u0 aqm'la

aurea collocatur.

Accedit, quod in füpra exhi

:

itis hujus

Antiochie numis, fimilia figna militaria Aquilam pre-

tulerint.

À!

Ef hi.c numus ex a&re medio.

XX

N

N

Z

25 M

"25

u

N

)

E

(ZN

- —2

)

£

7

X

S

S

'HxxXxxxXXxxxxx

N

&K/

o

?

ä,

7

/,

A

/Ilf/l///ll

]i

[f

N

u xwix.

XXV

7 i

ä

ANS

&K

as

,

»»——

ZAX

/zm" æ

L

ES

(

r

A

d

z

o

M

»

2777

(v

U

N

N

EN

z s

E

,

(

)

25

Sj

NN

A

t

n

i

-

M AN

Q d

^i

( LA

xe 2y

5

D

A

ngjm

APPEN-

fid «

üte n

182

15

fcus

dddddddsedd

P

si-e'

.

ss

£55

*

deee tsb ii

&

r

d

aC

:

CAX

o

m

As

SS

z2

X5

äw

aX

P2

fite,

t

AUE

*t9^ ex:

Rs

E

£a QR

Ed

i

-

um

:

Juilas

DCDE

[7]

*

$

w*

3

?s

ld

P

[^0)

du

us

L

gYos

?

i

:

t

?

Bd

T

PUR

$

i

L, 40

*

TP

"EOE

5

T

$£ 8

1.

TTE

PT

T

*

| :

quf'lz:

A

p

us

ENDICULA.

pré-

UMOS URBIUM,

AD N

Grzce loquentium,

Sub Auguftis percuffos ,

A. CL Vaillantio editos.

Bo a

N

K, 9&9

PA

AAE

i

&gl*

Zä&

U

N

5

u

N

Ü

äp

N

N

VA. 7N

N

A o

;ï;

I.

M ANT. APMENIAN. KATAAO .

SELAS

Mdxoc " Ayroyioc , " Acpt-

-yíap &avadenooae — Marcus zdntonius , qui ermeniam fuL-

egit. Caput nudum Marci Antonii.

KAEO J'ATPA. AIri[*TOI. BAZIAIZZA. Cleopatra Egyp:i

Regina.

Capüt Cleopatree,

Ariffimum hunc numum, etfi urbis, in qua cufüs

effet, nomine deftitutum, adferendum putavi, CI.

R

Numum fimilem,

Vaillantii exemplo inductus.

N-

fed ex argento (cum nolter ex e&re fit, medii moduli))

ante nos ex Gorlao alterum, alterum ex Gaza Medicea

u

pro-

154

$69 C0 5 3R

produxetat R. P. Hanpurmxus iz praclaro opere de Numis Po-

ulorum, €&' Urbium, edit. Amfieledamenfis , p^g. 22. . In

M:

Mediceo numifmate nomen ZEgypti defideratur: in altero

laut

vero Gorlai, AITYII. tantum legitur.

In noítro autem

AITIITTOL. integré expreffum habetur, binis locis I pofito

T

pro T.

yarts

Similem elementi permutationem pre fe ferunt

Numi Syracufarum, & Beryti, a Dodiífimo Spanhemio

Intta

addu&i, in quibus legitur: xIPA, pro ZYPAxocío». G BHPI-

U

TION. pro BHPTTION. — Qua in re, aut lapfi funt, ob fimi-

N

.1

aliis ]

litudinem foni, minus periti typariorum Sculptores: aut

longe remotam vetuftatem affe&arunt ; cum fint nonnulli,

quod:

qui literam T inter primos Grecorum charaderes nom

"

Magil

fuiffe ufitatam exiftiment.

Àfig.

M. Antonius, cum Armenia

m i"m-rädcrct , primum

mio

repulfüs eft. Subinde Artavasden Regem dolo cepit , at-

terea

que mox omnem Z27rmeniam þtbegit.

Artavasden cum li-

berio (

beris, aureis vinculis conftridum, Alexandriam in trium-

hec e

phum duxit , & C/ezpatre füc , in medio populi, donoob-

fciam

S

tulit; tum juffit C/eepatram Reginam Regum appellari. Nar-

rantifta Dio Cass. Lib, 49. Pxurancuus ix Zfntouio , & Fr. Jo-

que [

SEPH. L. z 5 edntiquit c.5.

Atque horum ita geftorum memo-

uin (

riam , eleganter fane hoc numi'typo expreffere veteres, dum

cedit

Capiti zntonii Lirmenie debellatoris adfignarunt Caput Cleo-

Ocrib

patra AE ypti Regine : que etiam in latinis numis, Regisa

tíüc m

Regum ,. Mater Filierum Regum , compellata legitur.

(tn /t

pawsu'g

f

*s

^ 9

2917 7 2 X

f p

UT

Ig

*QX

A

Ubi n

T

Y^

wi

o

KAIX AP

Ut

j

f ro

R P.TO. B

J/^

imo |

,

a

äx/

NY€AE

lti $a

Qf/

AN.

b

VEX

N

W

))

aliüq

"KAI

P

N

MX Z

ER

COnye

d

lïllam—

II.

o ) GE

155

ni P«

iä(

IT.

?o In

KAIZ. EE'BAE'fOE. Kajoae Xe(d

as óg.

Cefar Aduguflus. .(Jïaput

| alteto

laureatum Auguíti, cum incufo figno Monetarii, cui

aütem

infcripte litere difcerni non poffunt.

pofito

TIB. KAIZAP. N/P. TO. B. NTZAEON. T/Géeios Kajzae ; Teake

fetunt

garsós T0 G Nucaétv.

Tiberius Cefar, Scriba iterum Nyfeorum.

Intra coronam lauream.

|hemio

Y BHDÍ.

Umum hunc, parvi moduli, ad Nyfam Caria perti-

yb ícii-

nere, adíignatus magiftratus Scribe indicat, qui in

6* QUi

aliis hujus Nyfe numis reperitur ; hic tamen peculiari

mnulli.

quodam monogrammate JIVP. «ó rgauwesse exprimitur.

5 non

Magiftratum hunc, inter Urbicos fupremum, quibusdam

Afie populis fuiffe, preter alia, ab liluftriffimo Spanhe-

rirmurm

mio adnotata, hic numus egregie comprobat; qui pre-

terea nos docet: Scribe füe urbis titulum ab Nyfais 7;-

Wl't, 4t-

um li«

berio Cefari iterum , honoris ergo , oblatum fuifíe; id quod

triutt«

nec ex numis ha&enus , neque ex fcriptoribus ,. quod

-

00 00-

fciam, didicimus.

Wi' Na[.

Sane fi majorem alium urbis füe magiítratum , at.-

.R

que reauuastoc Scribe , agnoviffent Nyfai ; nullus dubito,

memo

quin ejusdem titulo Zizerium Cefarem cohoneítaffent. Ac-

cedit Novi Teftamenti locus, A&ctorum 19. v. 35.. ubi de

e6, dufa

ut Cl

Scriba Ephefina urbis agitur, cujus numi itidem rgeuga-

«éoc magiftratum exhibent; ita habet Vulgate textus: E

fqin

cum fedaffet , Scriba turbas.

Grecus: KarageAac ài 5F€a.y.

pasüe T0v Ox Àov

Syrus vero, loco rgaguasevc, ponit: Capzr,

feu Princeps Urbis.

Cum tamen in aliisS.Scripture locis,

ubi non de Afianarum Urbium, fed Hebreorum Scribis,

imo & Scribarum Magiftris, feu Cancellariis mentio fit:

uti Samuelis Lib. 2.c. $. v.17. & alibi, Syriacus textus non

aliud exhibeat, quam S$ep/ro, quod cum Hebraico ao

convenit, & cujus propria fignificatio per communem

a exprimitur.

?-Ham- Scribe renpquasíog notione

*

At-

[

156

ää(O)ää*

ZAD,

Atque hec omnia conficiunt: fupremum Utrbis Ma-

giftratum quibusdam Afie, prefertim Proconfularis, Po-

hat

pulis rgaupaséa fuiffe.

Utrum vero 9? reaunuars)e hic reddi

j

debeat: Sceriba, vel Caput, feu Prefetius Urbis, vel Caa-

qui

cellarius ; de nomine lis eft, quam dirimat, cui eft otium.

mun

Scriba, nomen: Caput UIrbis , tem optime exprimit : Caa-

;

fpic

cellarius ab utroque deficit.

lis T

Rariffimus numulus nofter videtur eo tempore cufus

nà

duc

efle , quo Tiberius Rhodiorum in Infüla degebat, inquam

politicis e caufis tefte DiowE Lib. j;. fecefferat. Nam

num

Nyfa hec ad Xanthum fluvium fita, in Caria a Stephano

leto

locatur: a Ptolemeo in Lycia; utraque porro hec regio

tem

attingitur finibus Perec Rhodiorum. Tiberium autem

men

Rhodi gezes vite civile admedum inflituiffe , mutuague cum

dur

Graculis oficia ufürpaffe , Susrowius in. Tiberio c. rr. me«

morat. Porro neque illic honoribus caruiffe Tiberium ,

Vzrirzus Lib. 2. c. gp. auGtot eft : JZud etiam in boc trans-

eurfa. dicendum efl, ita feptem annos Rhodi moratum ; ut

omues, qui pro Confulibus, Legatique im transmarinas . pro-

Jl Proviucias, vifendi ejus gratia ad eum convenientes ,

femper privato, (fi ila Majeflas privata unquam fuit ) fafces

Jos. fübmiferint, faffque fiut : otium ejus boneratius Im-

perio fuo.

Horum confideratione motus, probabile plane exi-

ftimo, variis tum etiam honoribus a vicinis Afiae urbi-

eue

diti

bus madatum eíle Tiberium ; quas inter Nyfam Carie

p

fuiffe, elegans numulus nofter perfuadet.

- Quod fi quis

prol

Tiberium Caefaris titulo, ante adoptionem , ab Auguíto

i ].

fadtam, non compellatum effe contendat; non pugno,

quin poft feceffum Rhodium hunc numum fignarint Ny-

Cjust

fei, memores illius comitatis, qua Tiberius

* duerhodi

*

| efc

ageret , adverfus Grecos ufüs fuerat.

Hadenus dicta füis non carerent momentis; fi, uti

M.

initio credebamus, certa effet numi noftrile&io: TIB.KAI-

us

ZAP,

869 (o» 2

157

ls Ms

zAP, At enim (utUtilitati Publice nihil omnino fübtra-

ls; Do.

hatur) fatendum eít: nos fortaffe oculis noftris, & con-

; feddi

jecture equo plufculum hic quidem tribuiffe, quod alio-

el Can-

qui fedulo cavimus. Cum enim in averfa numi facie pti-

otium,

mum duntaxat infcriptionis vocabulum integrum , ac per-

: Cun

fpicuum non effet ; fed litera prima appareret plane fimi-

lis z T, minufcule tamen forme, ac alii epigraphes Cha-

: cufts

Tacteres : *tum ejusdem vocabuli, ac linee ultima litera

jquam

du&um aliquem »a B pre fe ferrct; uti propofitus typus,

Num

numulo ipfi quam fimillimus exhibet: preterea mox al-

:phano

tero, ac feparato vocabulo fequeretur KAIZAP. porro au-

tem in advería numi facie extaret Auguíti vultus, & no-

c reglo

autetü

men; qui tandem aliter, qua

.

u m

dum conftitueremus

2

*

m TIB, KAIZAPf tuto lcgcn-

j t«

erillfl y

//f)"

Iramt-

n; W

W^ IMITTOJS

(

j p

m

TT

| ) fü/m

ju; [

Vcruni utiliffimum illud Numos veteres undequaque

eruendi, & vulgandi ftudium, quod Illuftriffimus, & Eru-

i &t

g um

ditiffimus Maacuio Mazrzus, cum alias fepe, tum zz Epi-

] Carg

ffola , ad Do&tiffmum Dn. Apofiolum Zeno data, orbi com-

[f; quls

probavit; ifobis item lucem aliquam affudit. —Refertur

in laudata Epiftola numus, noftro admodum fimilis, &

hugilo

pu

gn())

ejusdem forte typarii, ex Mufeo Rotheliniano, qui ita

j

Jnt

Nj

defcribitur:

"Augufli Caput fine literis ; exinde in laurea &31AOKAIZAD,

nRhO l

Ef« TON. NTZAEON.,

.Si numus hic, noftro geminus eft; nos loco ? legi-

, fj Utl

O, ex

Il KAL

mus$ T, extrito nempe fuperiore du&tu và c, item v?

$IAO,

;h,

3

158

$65 C o 2 CGSR

Mutuam tamen vi;

AET

eIAO, du&tum sz 5 effe putavimus.

cem numus nofíter, quoad reliqua integer , rependit.

afpt

Nam & in adverfa parte KAIz. ZEBAXTOZ. habetur, & in

Vebt

averfa non legendum eft TON. fed TO. B. quod apud nos

frat

extra dubium cít.

Neque alioqui in &re veteri gentile

mner

nomen articulum adjun&um pre fe ferre folet ; nifi cum

adm

fingularis expreffio, ac diftin&io quaedam adjicitur, ut:

int

IOTAIEON: TON. KAL AAOAIKEON., item CCAECTKC&N. TON. II.

fint

"

KAATKAANQO. & in aliis fimilibus.

cip

Alius tamen effe a noftro Rothelinianus ifte numus,

tere

& noítra de Tiberio conjedura locum fortaffe habere

Cra

poteít; fi is numus ita, uti defcribitur, fe habeat , & fit,

if

Quare primas etiam füper

quam nofter, alterius moduli.

faci

numo hoc nofiro cogitationes, in hac altera editione, ad-

loct

ponendas curgyimus.

pen

Ort

L

B

;

TUN

du

lllic

;fä»m'*

Q

?

(

g

ä

ptio

(

ä

ä

ä

m

»

f

fzxuz

d

l

;þ

ïfägï

z

——

*/- zf

tem

-

——

bian

fent

IiT.

Cil)

TAIOX. AETKION. Cajus Lucium. Capita üda jugata Caji,

Cil),

& Lucii filiorum M. Agrippe, ex Julia ,,-Auæguftl Filia.

Cam

Q]

APATOZ TPAMMATET.KIABIANON. NIKAIEO. " Aearoc Teau-

pareüg KiXGiayQy Nuxeiéeoy.

«tratus fcriba Ciblianorum Nicaen-

&N

Je

finm. Venus ftans, d. pomum tenet, f. veítem adducit.

tnt

Ulgavit quidem ante nos in(ïgnein hunc, parvi mo-

F"F

V

duli, numum Eruditiíffimus Sraunuzwius, Tom. 2. de

1 C

U/fu , e» Preffantia Num. anut. pag. 379. apud eundem tamen

AETKIOZ. reCto cafü fcriptum profertur; cum in noftro

GR

AEY-

E - V451I—

159

et V

AETKION. citra dubium legamus.

Primo fere hujus numi

afpedu id mihi, quod cuivis facile poterat, in mentem

icndit.

&in

venerat : honorari , aut falutari hoc numoLucium a Cajo

;d f10$

fratre; cum Cajus in Afia, Lucius frater, de Cajo bene

entile

Verum ab Oraculo meo

meritus, in Occidente degeret.

| cüm

admonitus, atque ipfe apud animum reputanst nunquam

, üt:

in numis parem a pari, quorum prafertim ambo exprelli

QNO H.

fint vultus, honorari, aut falutari; verum id urbes Prin-

cipibus, aut Principes, ac populos Diis preftitiffe: pre-

QODUS,

terea in omnibus, quos norim , Caji, & Lucii numis,

übere

Grecis perinde, ac Latinis, eodem ambos cafu conftanter

& fit

infcriptos exhiberi; coepi merito füfpicari, an non hic,

üper

facili errore, N pro x infculptum fit, aut vice vería z

je, àd-

loco N. cum nempe ad aliorum numorum formam fcul-

pendum eífet : TAIOz. AEYKIOZ. vel TAION. AETKION. — Nifi

forte. & litere z forma quedam, fimilis latine N, tum

illic in ufü fuerit: qualescerte in vetuftis Grecorum infcri-

ptionibus reperire eft, uti apud Illuftriffimum Sci». Mar-

rEluM Gallie entiquit, Epiffal. 19.

Cilbiani Campi a SrnAsONE

Lib.r;. ad T'molum mon-

Prmius Cil-

tem, qui ad Lydiam pertinet, ftatuuntur.

bianos in fuperiores , & inferiores Lib. . dividit: cui con-

fentiunt numi veteres, infcripti: KIABIANON, TON. ANQ.

Cilbianorum — fuperiorum.

& alii KIABIANQN. TON. KATCQ.

Cilbiauorum inferiorum.

Niceam urbem, in Cilbianis

d Caji;

campis ,

aliquam fuiffe

fitam, putat e numis colligi poffe

lia

CI. P. Har

duinus S. ]. & laudatus Spanhemius: atque ut

x Tetl

a Nicea Bithynie difcerneretur , Cilbianorum nomen ad-

Vieette

je&um e

ffe. ld potiffimum e Caracalle numifmate infe-

d in Chriftianiffimi Regis Gaza fervatur, ita in-

icit

runt, quo

fcriptum : NIKAEQN. TON. EN, K

IABIANOQ, — Niceenfjum , qui

y o

iz Cilbiano funt.

j ^

Verum, quan

