do fcriptorum veterum nemo hujus Ni-

n

fl«

otto

cx& meminit; ejuscemodi ngmos aliter exponendos ce

[v

AE

160

263 C0 ) GE

femus. Quemadmodum enim e numo Ptolemaideno , ita

[

infctipto: ANTIOXEON. TQN, EN. IITOAEMAIAI.

"Intioche-

sorum, gui Ptolemaide degunt. nequaquam novam in Pto-

]

lemaidena regione Antiochiam erigit R. P. Harduinus,

tus n

fed ad mercatores Antiochenos, Ptolemaide agentes, recte

liebri

!

refert; ita fane haud video, cur non idem de Niceenfi-

[

bus, Cilbianorum urbem frequentantibus, dicendum fit.

A

Numos vero illos , qui habent: KIABIANON. NIKAIEON,

ju C

item KIABIANON. IIEPTAM, nihil ambigo ad 'ouovoor feu So-

Kaf

cietatis vinceulum pertinere, quo Cilbiani Niceenfibus, &

Dumi

Pergamenis arctius fe fe adftridtos profitebantur.

|

Numus nofter ad Cilbianos inferiores revocandus eft;

propt

quod Scribe Magiftratum, quem alie ejus urbis monete ,

etiam

fignatum pre fe ferat.

Veneris figura pomum oftentat,

ptofe

quo, uti notum comnibus, a Paride Phryge, trium

pulti

Dearum Judice, donata eft.

Veneris hujus cultus in

puus.

Phrygia, & vicinis. provinciis floruit, quas inter eft &

florui

Lvydia.

NicancHus Lib. r. Zfstbolog. lepide Venerem, ita

Palladi infültantem inducit, cum nempe.hujus ftatuam;

pomum geftantem, Venus confpexiffet:

XÀ) dogu «g) Gaxoc iciv , iv $ 7Ó uAov VmRexen .

P

in h

"Aexei 7Q JMÀG x6Voc 0 qrei qroMeuoc.

Je decent bafla, é clypeus; meum vero eff malum:

VOa

dutus

Satis belloerum jam ex illa malo extitit.

Adia

k

A

JN

Vider

-

M

(m4

/h

*

-

M

'!ï

l

ï(

E

r1.0 A A

|

U —— ——

u

IV.

161

&ä(&)æ&

Mi

tht

T. KAIZAP. Cajus Cefar. Caput nudum Caji, filii Agrippe.

Pto.

TIl. JAA . .

((2 HESKAATNAEQN, Nomen Magiftra-

nus,

tus non legitur.

Calyndeorum.

Apollo ftans in vefte mu-

tedt

liebri, finiftra lyram attinet.

enfi.

" aAwda wOX Kaclac, — Calynda urbs Caria. Ita SrizpHANUs.

Düt-

EON,

Ptolemeus eam Lycie tribuit, in qua Provincia Ca-

ius Cefar diem fuum obiit teffte Vgiigo Parznc. L. 2.6.102.

Ü

Kciió» Ptolemei exemplaria habent : xaA«wm Strabonis;

m

numus pro Stephano facit.

Eft hic nofter, parvi moduli, numus rariffimus , tum

set

propterea, quod Caji Cefaris folum caput referat ; tum

Kl ,

etiam , quod Calyndeorum numum nullum Vaillantius

roferat.

ntatg

'

R. P. Harduinus unicum producit, nullius Au-

IUf

guíti, vel Cafaris nomine , fed hoc vocabulo AHMOz. Pv

j5 it

pulus, infignem, | Peculiari cultu apud Lycios Apollinem

x

floruifle , colligo ex Pixpano , iz Pyt/iis, o

AUXi£ Hd) AdAoIO ayacOUY

fie. Z

M

iuaml

Qoi7£.

Lycie , & Delo imperans Phobe !

*

nat: &

Puxius Lib. ;.c. 4. Apollinem Cyzbaredum nomi

in hymno Lib. z. Zutbolog. Grec. Epigram. Apollinem Avee

Multiebri ftola in.

y19£« lyra gaudentem falutat Poéta.

un:

dutus Apollo etiam apud Adium colebatur , unde 8

A&iacus dius eft, cujus figuram in Augufti numis aurei:

,

videre eft.

LA Paks

(X

EON

Á.

/s

"?BYZz

il

Pa

a

hVA

l;

r rdns

($

)

f

CUU

N

V.

162

A0 C o2

V

R

cha

TAIOT. KAIZAPOZ. I'EPMANIK

C;tji Cefaris Germanici. Lau-

ft,

reatum Caput Caji , Caligule di&ti, ad cujus occiput aliud

pat.

minufculum caput laureatum adf6gnatum eft, Au-

. erud

guíti, vel Tiberii.

Dort

BTZAN. Bu(aslew. Bysantiorum. Navis.

vati

abatur DoGiffimus P. Hanpumus Aum Populor. d*

Hv

er

Urb, p. ?7. a Cl. Vaillantio numum Augufti, Caji

liatu

Cef. & Claudii, Byzantii fignatum, confpectum fuiffe ;

fctir

cum is exiftimet vix congruere: ut primis his Imperato-

addi

ribus percufferint numos Byzantini ; cum nulli füb Ne-

É fü

rone & reliquis usque ad Trajanum compareant, deinceps

Ceffü

vero frequentiffimi.

Accedit: Libere conditionis, PirNIO

&p

Jefle Lib. 4.fuiffe Byzantium, nec videri, ante Trajanum

Romanis obnoxium fuiffe.

Hoc oppidum antea Lygos,

deinde Conftantinopolis appellatum eft.

Celeberrimum hoc Thracie Emporium ob commo-

diffimum ad matitima commercia fitum, & eorundem fre-

quentiffimum exercitium, Navis effigiem fepius in &re fuo

P d

exhibet, Nk?xmusvparv'i moduli eft.

GU

SBAP$

Z

£$557

S*k

*

Capt

X

$3

W*;

Vä

zg

:

Vi

äï

7X

3

WY

RI -^

MU

VI.

" KAATAIOS, KAIZAD, XEBAZTOZ. TEPMAN, Tiberius Claudius,

EP

Cefar Auguflus, Germanicus. Caput nudum Claudii.

f'l [

ATPITITIINA. XEBAZTH. Zfgrippina /4ugufta. Caput Agrip-

leber

pine , uxoris Claudii, infra quod monogramma.

lag

etarii

tcm, g

MOnogramma- Iftud urbis potius;- qgäin Mon

cha-

$55 Co 2 G3$

163

chatacterem exiftimo; cujus vero urbis nomen indicatum

Lay-

fit, incertum mihi eft.

Inter omnia utbium monogram-

aliud

mata, quae, numis confignata, interpretati füunt hactenus

l;

eruditi, proximum , & prope geminum eft Panormita-

norum, in Sicilia; quod ipfüm, duobus, tribusve modis

variatum , videre eft in colle&ione Parute, locupletata Cl.

i, Ü

Habentur in Thefauro Regis Gal-

Havercampii opera.

. Csji

liaaum Panormitanorum Numi, etiam Grecis literis in-

üiffe;

alii cum Tiberii capite, quos

fcripti, cum Augufti alii,

efato»

adducit R. P. Hanpumus ANum. Popul. C Urb. p. 120.

Quid,

1b Nc-

fi füb Cajo, Claudioque item Panormitanis íd licuiff& füc-

nceps

ceffü temporis numi oftendant?

Numus hic integerrimus,

DrNIO

& perclegan;þ medie magnitudinis eft.

anum

ye0s

($J.

xj W(**p

N

W,þ,)

LON

U

fimo«

e

— 4

1

SSS

n (té»

VA

vre fuo

"d

):

3

-

QULMLILLLLU UET

O VIL

Caput Neronis

nndum , & Agtippine matris, adverfis

vultibus: ví

deri tantum poffunt litere rp, que ad

nomen ATPIHIINA. fpectant.

EeEZION,

Epbefiorum.

Simulacrum Diane Ephefie,

cuni adminiculis.

Phefus a Priwio Lib. .. Lumen df , ä'ofus "d mazonum,

A STEPHANO Hä)ug "loviae ämQævsqo&"m.

Urbs Jouie ilu-

'autiitm

friffma, appellatur. Erat a Diane templo, & cultu ce-

(dii.

leberrima. 1dolum Diana Ephefiee, feu Multimammig,mo^-

Agi

ud9s, numusexhibet; quofymbolo veteres nature Überta-

tem, & Fecunditatem indicabant. Medii moduli numus eft,

A 4

VIII.

mgtarii

chi

164.

&5 ( o GE

e

fum

—

ERN

tritul

/

ï

E

N

E

(f

j

)

OEx

m

ik*

3

ON IK

pl

)

M

beN

N

ïf»,

JQUN

,»-....)-—i?//

E

f

VIII.

NEPQN. KAIZAP, AeroC

&

t/ar.. Caput nudum Neronis,

äEzZAAONIKEQN. Theffalonicenfium. Cotona querna,

cui imminet aquila, ramum unguibus ftringens.

NeC

D.

Heffalonica, nota Macedonie urbs, fub Valeriano,

t

& Gallieno primum fe Metropolim , & Coloniam in

monetis compellat. Nomen gentile ex ezecaAoíus , etiam

Stcphano eít: Qsa*aomawneu'g.

finif

cenfem , cum corona

Neronis numum Theffaloni-

dud.

querna, refert quidem Cl. Vaillan-

tius, fed fine ca

pitis epigraphe: tum etiam fine aquila,

palmae ramum ft

nofter medii fit.

tingente: ac denique parvi moduli, cum

&him

Eruditiffimus

Patinus numum, qualem

Vaillantius dedit, exhibens, fu

fpicatur, coronam fimilem

que;

Neroni, multorum ludorum

Dio

per Grecig urbes vi&tori, a

tum

Theffalonicenábus miffam ; c

um fimilia a G«

ecie urbibus

Neroni preeftita narret Suzrowius i2 Nerone

c' 25.0

vult

tbfo|

Verum, cum hujus corone typus

pluribus fübinde

tif

Imperatoribus adfignatus fit ;

mallem ftatum quidpiam ,

|Í

& urbi ufitatum hac corona qu

erna defignari, & quideia

&f

ludos, in Augufti honorem ,

& memoriam inftitutos ;

quod & Aquila, Romani Impe

rii fymbolum, palme ra-

Dto]

mum ftringens,

comprobare videtur.

Taitr

fcenis numis

Preterea in Dama-

Querue Corone infcriptum legitur C€BACMIA,

W)ag

4uguflalia ,

Porro

Düm

feu Certamina, in bonorem "gufi.

quercea corona (que ob Cives Servatos dabatur) Augu-

Iüus

um

Dtob

353 C o ) COR

165

ftum inprimis dele&atum, & in numis honoratum fuiffe,

tritum , ac decantatum eft.

F

/«)

/£

E

AT.

^

W.

T

&

$

"

*

(.Mä

i

u^

4

Ynis,

IX.

Qeffi

NEPOON. OCOC. AYPIL . .. OgA. — Nero Deus ,. Mgrippina

Dea. QCaput Neronis nudum, & caput Agrippine,

fiano,

fe mutuum confpicientium.

jam 1

CTNACITCON.

$yzaitarum.

Hercules nudus ftans,

etíatt

finiftra protenfa arcum jam folutum tenet: dextra, ex ad-

^|oti«

dude chorde impetu, recedente.

sillat-

D prima Imperii Neroniani tempora videtur hic,

Tum

uila,

A

parvi eris, numus elegantiffimus pertinere.

d

, Cum

enim Ma:ri /ummam omnium rerum privatarum , pablicarum.

Similia narrat

ualem

que permifit. tefte Suzrowio zz Neroze c. 9.

imilem

D:o Lib. ér. qui Neronem, decem , & feptem annos na-

tum , Imperium adiiffe perhibet; atque ei eetati congruum

lori,

tbibus

vultum numus nofter exhibet.

Dei, Deequetitulos, non

infolita Grecis, adulatio adjecit: quibus honoribus non

nifi fato fünctos Romani afficere confueverunt.

ybinde

ip'um )

Synaitarum numum nullum apud Cl. Vaillantium,

ZU'mog a

quidcm

& fortaffe nec apud alios Antiquarios reperias.

jtutos:

Ptolemao in Phrygia magna collocatur : € quo urbis no-

n

mine recte formatur gentile xvwaczc, quemadmodum -

Dama

vAaeivne ab urbe Me£Aaec , apud. Stephanum ; cujus urbis

numi itidem habent: MENEAAEITON. Confirmat hic nu-

potro

mus, le&ionem Ptolemai, antehac dubiam, atque com-

Mu

probat: rede in veteri notitia Epifcopatuum (uti Soler-

3

tiíli.

fum

166

$50 ( o ) &3F

4

tiffimus Cellarius adnotavit) pro Ayxveosvv? teftitutum effe:

Oth(

hac (

Ayxupag Xuva8.

ZIncyre , prope Synaum.

Pretetea i» Veteri

Notitia Ecclefraflica habetür: Ip Pbrygia Pacatiana : Sinnai.

figies

Ac deinde , ex a&is 6. Cencil. Calchedon. ztramius Sinai

tius ]

Phrygie Epifcopus. — Sinai, pro Syzai ífcriptum, nihil ob-

fimul

e&; nam etiam ch'?tuväk, & ch'Nväo&, in notis ad numum 1V,

Men

Pecu

fcriptum vidimus.

Neque porro cenfeo, hanc urbem z.

»2o; eandem effe, que SrnasONI Lib. r2. Xoavaor , etiam in

fuiffe

Phrygia ; nec eandem effe cum ea , que Ptolemeo zzwc

Mici,

dicitur (quod nonnulli fufpicabantur) ex eo patet, quod

( d

in eadem Not. Ecclef. & fub eadem Phrygia, ubi pofita eft

Mevärfc

Conf.

Sinaos, paullo inferius fuo nomine exprimatur $azis,

Figura Herculis hic non alia eft, quam Stymphali-

Capr

des aves fagittis fternentis : id quod luculenter inferius,

Dioc

e Numo Maximi Cef. Nicece fignato, commonfítrabitur,

Cápr

in quo ipfarum volucrum decidentium figure comparent.

Qu

Sunt etiam in hoc numo digna notatu literarum forme

Pary;

C. & €. loco z. & F. quando priores ille figure ante Do-

mitiani tempora rariffime offenduntur.

Pariter €3 loco

—

Q in numis hujus fæjc;uli rato deprchendas.

/;**v

ANQx

.

Q

f

fs

^

L

c:;'?

kl

-1

v-;;:

——

A

X.

ATT.M .v rA QNOE. KAIX. X

EB. "Auroxedmoeos Mdgxu 'OSGvoc,

Ka/caeos Zefag &.

Iwperatoris Marci Otbonis, Cafaris

Voy el

d/ugufti.

Caput Othonis nudum.

Fj

L. À. AvxaGavroc à, — 4 Mnno jrimo Impcrii. Caper ftans.

fine urbis nomine expreffo , fub

æGyptios nutmos,

Othone

G

&ä(ODä?

167

n effe:

Oþthon'e etiam CI. Vaillantius adducit; nullum tamen cum

Feteri

hac Capri effigie ufpiam deprchendit.

Ipfa hec Capri ef-

$di,

Nam & CI. Vaillan-

figies urbis nomen füpplere videtur.

: findi

tius Numum Hadriani exhibuit, cum eodem Capri ftantis

iil 0b

fimulacro , & epigraphe MENA. Meweíov. Mendefiorum.

m 1Y,

Mendefium Nomon in ZEgypto Priwius Lib. 5. recenfet.

m i

Peculiarem porro Capri cultum apud Mendefios invedum

iam in

fuiffe SrRaso Lib. r7. teflatur: Ka Mäväng, Oc8 19 Ilgva. Ti«

0 Za'wc

qudcis «g) TV (v Toayov.

Et . Menudes , ubi Panem colunt , e

Idem inferius: A« $8 wg] vga'yov

, quod

ex animalibus Caprum.

(ita eft

Mevän'mal.

Capram , & Caprum Mendefíi venerantur.

His

confentanea Hzaoporus Lib. 2. c. 46. . Qui ipfius Panis, &

jl

Capri idem effe apud /Egyptios nomen: M&?sc, adjungit.

fetits,

Diodorus Siculus inter facra illa /7Egyptiorum animalia

jbituf

Capri non eft oblitus: «gj v4 wsg! vÓv seayov, v & Mévàgmi,

Vrent.

u& ad Caprum illum pertiuent, qui in Meudete urbe colitur,

orme

Parvi modql? c?* numus.

e Do«

F«

Hss nemu

A

loco

Av

(( N

M

/ *«

x&þ*-

N

É

N

—

4264 DA

És

Vi

^l

^.

N

£*5

!

,

hst

Lä.x/ i

XI.

ATTOKPA, TITOT.. KAICAP. Zwperator Titus Cefar, àput

nudum Titi.

KAAT. QqIA. .

» BHNQON. PAT.. KAaudiéoy diuroréoy Yaffn-

youitfy

n

vov, eAy. . Claudianorum , Philippeorum Gabenorum , amuo 133.

Figura ftans, folo amiculo cin&a, d. haftam.

" Abenorum effe hunc, medii moduli, numum , & re&te

(Lans.

, lib

in eo legi KAaudiéov oiAvraéov , aliaque plura in DOn?i-

tie

thon'

168

85 Co»5 GR

tie numo oftendentur.

Annorum numeri denotant an.

r

V. C. 826. usque ad autumnum, Vefpafiani quartum , quo

Titus Cefar rete IMPERATOR infcribitur , qui jam ante

ZEra Gabenorum in-

biennium de Judais Triumphaffet,

cipit ab autumno anni V. C. 695. Figura ftans in Gabe-

püra

T

norum numis Lunus effe folet, cujus etiam tenuia indicia,

a tergo figura.,

Y

[

Pall:

o?uo?

UE

5;

j

AV

7 yx

lu

E H

E

T

k

:5

(À

g

(cui

i

cipu:

Lil.4

E

///

quen

XIT.

etiam

KAIZAPA. TITON, ATTOKP, Kaíeaezm Tíroy "Avroxeuroot, Cefarem

quod

ditum Imperatorem honorant Theffalonicenfes. Capita

fcript

nuda Titi, & Domitiani , adverfis vultibus.

3'ga]z:4'z

OEZZAAONIKEQN, ZLeffalomicenfium. — Corona querna,

cui imminet aquila , ramum palme ftringens. Typum ha-

bes in numo Neronis.

Aput alterum Domitiani effe, etfí nomenabfit, & vultus

ipfe, & infctiptio foli Tito, tanquam natu majori facta,

comprobant. Atqueinaliisetiam Grecorum numis Frater.

nam Titi, ac Domitiani concordiam, confignatis eorundem

vuluibus commendat

moduli,

am , videre licet, — Numus cít medii

—

Z

TR

$ s

-

40um

x

s

d

.

: NT?

F

(

1

M

n

Y

il

UP

N

& F

ov

-

D

bt

ib

N:hl

XIII.

$89 (o0) B

169

n af

AL

1, quo

AOMITIANOC. KAICAP. Domitianus Cæþzr.' Ejusdcm

m ante

Caput nudum.

um If«

CIAHT. Xudmrás. Sidetum. Pallas gradiens, d. haftam

Gabe-

puram fuftinet, f. clypeum: füb pedibus ferpens.

ndicis,

TEPHANUS : XíÓs v0A« HauQuAae .. .. ó soAírte XidWcwé.

Side urbs Pampbylie , cujus incola Sidetes appellatur.

Palladis illic cultum viguiffe, commetmorat Sraaso Z. 4.

XíÓq Kugaiev cromor, Éxa 0R ÁOnvag iepov.

Side Cumeorum co-

louia efl : bhabet edem Palladis.

lpfe porro Domitianus

Ccui nofter parvi eris numus dicatus eft) Palladem pre-

cipue ex omnibus Diis coluit, teftante XirnuiriNO ex Dione

Lib.é7. & comprobantibus ejus numis, icone Palladis fre-

quentiflime fignatis.

Serpentem , Sapientie, & Prudentie Symbolum,

etiam cultum ab Idololatris obtinuiffe, comprobat id,

quod de Athenien(is Minerve cultu legitur in libello , in-

:'æþrem

Ícripto: Peaitentia Cypriani.

Kai 1756 &V 'mN :z,zgowol?m na'):?xaäag

:apita

L

Jedxore: &Aarszynca, Draconi Paladis,que in aree eff, facrificavi,

—

qUCTUB:

J

N

;um ha-

(

E

w

p

*

i

(

"Z

l

w

t vultus

/

/;

Yi fac,

EN

ää

j

P

TN

Pe

w

N

)

N iL

/

. Fratet*

N

rupdem

[ medi

XIV.

AOMITIA. CEäACTH. DQm

itia dugufía. Caput Domitie,

uxoris Domitiani.

KAA

fy^ A

E

.

J. OIAIIL. TABHNGUJN. - KAaudiéov Dopuvrorégy Ya nyy.

a

Phili

Claudianorum ,

P

Lunus ftans, d. haftam.

peorum Gabenoruta, VND, amno ( j;.-

claruin, ac certum ha&enus Rei Numarie

Y

etiam

N .ihil fati-s

xill

170

A0 ( 0 0 E38

etiam peritiffimi protulerunt: cuinam urbi numi TABHNON.

Tdem :

tribuendi fint; propterea, quod plures , ac due preprimis

eti M

urbes, hoc nomine Ga£z infignes , dubium moverent.

TaCa 6

Neque vero, e folo hoc utbis cognomine: kAazvJiéov, Clau-

Gabai

diauorum , decidi lis poterat.

Et quamvis produ&us fit

fitam

numus KAATQI. infcriptus; is tamen fatisinfeliciter: kAave

àopiAwr , le&us, nihil fubfidii attulit.

At noíter numus

(.ge.(:t'il.e

& lectionem, & urbem ipfam , ad quam pertinet, fua do-

:

cet epigraphe KAATAL OIAHL Clasdiagorum Philippeorum ;

à

&i

id quod modo pluribus oftendam.

lantit

Urbes, Gaa dicte, tres potifimum , que

'in. Pale.

tiota

flina, aut in vicinia fite erant , in confiderationem ve-

picntc

niunt. Namilla Gaba, que in Períía, &altera, que in

]

Sogdiana inveniuntur, hic nihil obturbant.

tide,

Prima itaque Gaba Judee oppidum crat, in terra

que I

Tribus Benjamin, de qua frequens in Veteri Teftamento

Primt

mentio, qu& in Hebraico textu: 933 Ge/a, & cum m pa-

Phi/ip]

ragogico r3934 Gibea vocatur, id eít: . 4/u5, excelfus locus,

Dorem

Pariter Lib.;.Regum, feu fecundum Hebraos z. Reg. c. z.

demuS

V.22. 934 nominatur, cum addito: jo»3 Geba Benjamin:

4b eo

quam candem eíle cum *wtr 5823 Gibea , feu Geba. Saul,

Vero (

l/aie 10. V. 29.

Tudelenfis , a Cellario relatus , exiftimat.

itur:

Hanc urbem latina vulgata Gabaam, & Gebam , & item

fratre

Gracus interpres raCazv , appellant.

Joszrnuus Lzb. g. e» 6.

USQE

4intiquit. eandem raGav fcribit, quam vocem contractam

4

lico p

efle ex raGez ipfum etiam nomen gentile ra&anZ

; arguit,

patebi

quo Joseruus ejus urbis incolas Lib. . z4ntiguit. & alibi

aüt T

compellat.

Quare cum hec urbs potius Gabaa, vel Gi-

QuiC

bea, vel Geba, quam Gaba nominetur ; ra&q«a» numi huc

referendi non fünt.

Cefat

MR

Altera Gaba Galilee adícribitur , ad Carmelum

montem in confiniis Ptolemaidis fita.

Joszpn. Lib, x $. da-

C ab

han

H

1i2. c. 9. de Herode refert: Xopioy cuvéx ]sv &xí & 77 laAAaía,

308t

TaCa xaMuevo — Locum adificavit in Galilea , Gaba dictum.

ite

Idem

*ftä(c)ää

17I

HNQN,

Idem au&or eandem Carmelo adftituit, Lib.2.de Bello c. 4.

primis

etfi. MM. SS. varient, & Greca prefertim reuaAa, pro

VeEenL.

raCa exhibeant.

Deinde i2 Fita faa laudatus Josssuus

; Clati-

Gabam z ,u-eS'ogfets' Tfhc fl'ro)&slua'ïäog ,' 25 jïzzilaus Ptolemaidis

ztus fit

fitam fcribit.

Confentit Srzb»uawNuUs:

DaÓnan sJ TaXuA2níaue

? KAaye

70 £Owixóv TaCnvec,

Gabe, vel Gaba, urbs Galilee ,

à

nümus

entile Gabenus.

fua do-

: ^" Ataue ad hanc Gabam numos Gabenorum. retulit

£orim

Doáiffimus Cardinalis Norifius, & cum eodem Cl. Vail-

lantius. Quanquam hanc fuam opinionem, quoad cer-

J-Palæ-

tiora prodantur, fe tantum attuliffe, Noxisius ipfe fa-

em Ye

pien

ter moneat, de Epochis Syromaced. differt..4. S. 6.

Tertiam denique. Gabam in Iturea, vel Trachoni-

que In

tide , ad Ccelefyriee, aut Phoenices confinia fitam fuiffe, at-

n tetfa

que huic denique Numos ra&wóv tribui oportere contendo.

imento

Primum certe argumentum epigraphe numi noftri &IAII.

15pà-

Philippeorum , fuppeditat: que compellatio cum in ho-

j locus,

norem Philippi Tetrarche ( quod inferius clarius often-

E nCcIf'

demus) affümpta fit; Gabam Philippo fubditam, atque

llia

;;j;zmill !

ab eo beneficiis ornatam fuifle confentaneum eft.

vero Gaba Galilez effe non poterat; nam Z»zez 3. v. 1. le-

; $ul,

iltimat.

gitur: Zetrarchba. autem Galilee Herode ; Philippo autem

& item

fratre ejus Tetrarcha Iturae , év Trachonitidos.

Philippus

vero ante Herodem decelfit e vita, atque ejus regiones il-

PL

radam

lico Provincie Syrie adfcripte funt, quod e Jofepho mox

patebit. Fuit igitur hec Gaba non Galilee , fed Itureee,

argüiïi

aut Trachonitidos.

& alibi

Comprobat Prmius Lib. g. cap. 18.

vel G-

Qui Gabam cum aliis urbibus Syrie, Arce; Abila, & cum

Cafarea Paneade conjungit.

Cefarea Paneas vero cele-

ii 1

berrimum fuit Ituree oppidum , eidem PZz/ippoe fübjedum,

ac ab eodem pariter nomen trahens Ce/arez PAilippi ; uti

fmelum

habetur Mattb. 17. €. v. z;. & Marci $, v. 27.

Hanc porro

1j 4*

Gabam re&e Plinius cum aliis Syrie urbibus conjunxit,

[a]u/ïäi?!

& item Gabam Stephanus, cum gentili nomine ra£oos,

j (j m

2

Ceti

[dem

172

A55 (o0 GE

Cetfi ra&&a. illic mendofe loco ra€z legatur) re&e in Syria

gumif

collocarat ; cum horum fcriptorum tempore Iturea, &

uftis.

Trachonitis ad Provinciam Syrie redierit, cui jam Tibe-

Vailla

rius olim has regiones adfcripferat. —Audiatur Joszpuus

fatis 1

Lib. 18. eÍntig. c. $.. Tàw€ 03 oA mrog , 'Hguós 03 4v «0eAQic , ve-

d nui

Asurd cOy (DMov

vl 0b Wexr, S ydp matÀeTETO mOdaE,

Ti6épioc waea)&æöäv,wgaän'znv &mtpXÍag TOiciTOL TIG z:;'gæv. Jd tesmn-

poris Philippus, Herodis Frater , vitam ffnit.

* » ? $-

Ejus

«Vevo W?g

jones , uam proles uullas reliquerat, Tiberius accipiens

Provincie Syrie adjecit.

Denique nulli alteri Gabe duo hec cognomina:

Claudianorum, Philippeorum , adeo apte, & proprie conve-

niunt, atque huic noftre, Nam Ituream, & Trachoni-

tidem Agrippa fenior dono accepit a C/azdio Augufto ;

tefte iterum Josspso Lib. 2o. 4utig. c. 7.. KAatdic dwgeieu vv

Aygirmav ] QiMaTS veronoyia. Claudius PÀilippi Tetrarchiam

dono dedit dgrippe.

Atq

NH

ue hinc Clasdiagorum cognomen

Tetrarchie hujus populis; PAilippeerum vero, in memo-

riam poftremi illius Princi

pis füi Philippi , in Gabenos

haud dubie,.

ut in Cafaream Philippeam benefici. - His

igitur omnibus probe expenfis, ad Plinii Gabam quam a

h,.

Gaba Galilee diverfam ctiam Salmafius, Hollftenius, &

Cellatius agnofcunt) in Iturea, aut Trachonitide fitam,

l

referendos eíle hofce G

:

abenorum numos plane mihi per-

fuadeo.

Utià j

Gabenorum eram ab eo tempore deducit Eminentif-

Areuit

fimus Norifius, quo Pompejus variis in Palaftina urbibus

Cie u

libertatem a'Jud&eorum fervitute impertiit.

Initium fta-

C

tuit ab Anni V. C. 695.

autumno; cui fi adjungas in no-

Balfa,t

ffro numo confignatos 155. habes annum V. C. 846. qui

re&te Domitie capiti convenit; cum fuerit annus Domi-

Iojor

tiani tertius decimus, Gabenorum vero centefimus quin-

&X Otr

quagefimus tertius usque ad autumnum.

Numus Titi ,

quem füpra dedimus,

& hic parvi moduli, Gabenorum

Du-

$£2 C o 5 C

173

t Sti

numifmatum, que ego vulgata ha&enus noverim, Au-

e, &

guftis infcriptorum, antiquiffimi füunt; quorum quidem CI.

1 Tioe-

De Deo Luno

Vaillantius quatuor duntaxat produxit.

OSEPHUS

fatis in Appendicula ad Numos Coloniarum dicum

pa; j fís

"

ad numum Septimii Scveri ; & Juljæ Pie,

Wd?äa;,

ldten-

—

2

; a

)

Gv

E

at

)

ccipiens

2

2

2

FI?

H

Iv

;3// ——

m

[

o

j

ä

jl

b

DN

omina:

N

Z

Z N

N

VN

N

i,

Conve-

x

SERU E E

-

z

—Ó

xchotii-

--

A ia

geuftos

gs-t"nu til

XV.

arbiam

NIäPOTAï. GEOE., ZEBAETOE. ) Nema Deus äuguj?m.

;nomcn

Caput Nerva laureatum.

mmo-

yabenos

HEPINOION, Perigtbiorum. Fortunaftans, d. temo-

i, Hs

nem, f. Cornu Copia.

;quam à

jius, &

e (itàftl

Iventis adhuc Nerve honoribus hunc numum petcuf-

V fum effc, adje&us Zze»ffi titulus probabile facit, &

ihi p

una infignem Grecorum, & Grecizantium adulationem

arguit, de qua in Nerone dictum eft.

Perinthus Thra-

inentil

cie urbs, ad Propontidem fita, etiam Heraclea T^racie

urbibus

dida, quia ab Hercule condita, tefte AwwiANO Li£. 22. a

um 44

Balfamone idcirco etiam 'ngzxAee tépv9oc appellatur.

jinno

Numus nofter ex ere magno cít, atque ideo etiam

,. qi

majoris pretiig nam CIl. Vaillantius Nerva numos Grecos

; Dom-

ex omni are inter rariflimos collocat.

J5 quin-

üs Tm ;

enorüm

XVI.

p

Y 3

174

A Co2

Àb eo

ZA

(s

(ó

— m

Av

füppu

w

T

4f

4

d

tem àl

1 )

lII (

tüt,

/?

S

»Ij

|

(oo

|

|

T

feorüt

d dT

$ )

x&

«

|

W— I

tümhi

hJ

s

nemp

eodem

XVI

TA

AT. NE. TPAIANOC. KAIC. T

EP. AAKIKOC. AuroxedT0e N:'g,ouac

Ol

Teauuyóc Kajmae, TéouayimoG s Aexixós.

Imfemtor Nerva- Tra-

annur

jauus Cefar Gerinanicus Dacicus. — Caput Trajani

laureatum.

AMACEOQQON. €TOTC. BIP. /mafeorum anno izz. Tem-

Tnjs

exhit

plum quatuor columnarum cum gradibus.

TNII

Mafia, in numis AMACIA, & AMACEIA, metropolis,

Cum

& prima Ponti infcripta legitur, Ponti nempe ad

qui à

Cappadociam.

Nullum ha&enus Amafié numum editum

Conve

novi, qui gentile nomen 'Auactov pre fe ferret, quod no-

phavi

fter perelegans,. & parvi moduli exhibet.

Templum in

$56 :

eodem expreffum Bellong Comanenfis effe exiftimo ;

CItCQ

quando eodem in Ponto , ad eundem fluvium lrin, mo-

POT

dico intervallo ab Amafia diftabant Comana, ubi Beilone

turfii

Templum totius late gentis fingulari Religione obferva-

Cic

batur.

De hoc ita Hixrius de bello Mlexandr. c.$6. Biduum

&VI

Mazace commoratus ( Cefar) venit Comana vetufliffmum , &

fanéiifemum Bellene templum , quod tanta religione colitur ,

tem

ut facerdos ejus Dee Majeflate, Imperio , & Potentia fecum-

fPOm

dusa Rege, confeufu gentis illius babeatur.

Comana Ponti

aliam effe urbem a Comanis Cappadocie, oftendit Ce11a-

UE

ebe

aius G'eograpbie ant. Lib. ;. cap. $. quanquam etiam hoc in

létea

loco Beilonam venerationi fuiffe teftetur SrkAso Lib.:2.

b EU

Amafcorum &ram non poffe altius, quam ab anni V. C.

Cufts

743. &utumno deduci recte quidem CI, Vaillantius cenfuit.

Ab

þulo :

83 9283

175

Ab eodem tamen autumno, unde ipfe Amafenorum annos

fupputat, &ram hujus urbis non inchoaffe, fed uno fal-

tem anno defcendendum efíe, e numo noftro confici vide-

tut.

Nam Ífi ad annum V. C. 745. addam annos Ama-

feorum 112. conficietur an. V. C. 355. qui usque ad au-

tumnum refpondet anno Admafeno centefimo duodecimo,

nempe usque ad exitum Septembris circiter. Atque hoc

eodem an. V. C. 855. conftat, Trajanum numeraffe annum

TRIB. POT. quintum, & fextum non inchoafle ante 27.

N

O&obris, uti demoníftrat Dodiffimus P. Pagius ad hunc

4 Tt-

annum , & nos fequente numo firmabimus.

jini

Porro autem e numis, etiam noftri Cimelii , conftat:

Trajanum hoc titulo DACICVS (quem hic nofternumus

Tem

exhibet

non effe donatum , nifi poft inchoatum annum

TRIB. POT. VI. quandoquidem habentur ejusdem numi

opolii,

cum TRIB. POT. VI.alii cum , alii fine titulo DACICVS.

Preterea inter fcriptores fatis

npe 8

qui antea non cormparet.

editum

convenit : Vi&oriam illam Dacicam (ob quam Trium-

;0d 10

phavit , ac Dacici titulum obtinuit Trajanus ) eftateanni

$56. relatam effe ; atque adeo confequens eft, non nifi

lum in

iftipo s

circa autumnum anni V. C. 856. & finem anni VI. TRIB.

) 0O

POT. Dacici appellationem Trajano accelfiffe.

Id quod

rurfum latini numi comprobare videntur; cum ;? DA-

Xellong

b(erve.

CICVS. integre fcriptum , in numis, qui TRIB. POT.VI.

Biduum

& VII. pre fe ferunt, & vix in aliis deprehendatur.

Ex his itaque colligitur annum Amafeorum 112.fal-

TP

tem anno V. C. 856. (i non 857. usque ad autumnum re-

cilitil ,

4 [cnt

fpondere debere, ut Dacici titulus congruere polfit; at-

ue adeo anno faltem uno eram Amafie tardius inchoari

d

Cuaà

ebere, quam Cl Vaillantius e numis, a fe infpectis, in-

|hocit

terea collegerat. R, P. Harduinus Amafie eram inchoat

ab autumno anni V. C. 746. e cujus mente numus noftert

L;þ "

cufus effet anno V. C. 858. usque ad autumnum; cui cal-

i

cenfait

c?ulo hic quidem nihil adveríatur.

XVIL

176

$59 C o 2 C3R

NI R m n

eortm

antta

ia

7

H

//—'&-)

»«

tg

d

Potefl

h

(

ïf

r

"

/"þ

!

g

ä

r;

:

4d an

MA

37

tifium

——

z

".

;

A

puran

xv

jati d

NED, KAIC. TPAIANOC. — Nerva Cefar Trajanus, Caput

lum ,

laureatum Trajani.

moru

TABAAEON, I'MP.

in. füt

Gabalenfium auno 143. Figura mu-

liebris fedens, capite tutulato, d. papaver cum fpicis,

Cum.

Sytiat

f.baculum. Nomen magiftratus vetuftate extritum ceft.

tutul:

bala alia Lydie erat, cujus numi annorum notis

buitu

G

carent.

Alia Phoenicie a quibusdam tribuitur,

leftis,

Noftra in Syria prope Laodiceam maritimam conftituta

cundit

erat, de qua Prxius. Lib. . & plura Eminent. Nonisius de

Epoch. Syromaced. differt. . c. &.

Vaillantius perinde, ac

Norifius Gabalenfium eram e numis, aliisque argumentis

conítituunt exordium fumpfifle ab autumno anni V. C,

707. quo Cefar ex VEgypto perSyriam contraPharnacem

profe&us, variis bencficiis Gabalenfes, aliosque orna-

verit,

9i igitur ad 707. adjicias 143. obtinebis annum

V. C. 850. cujus autumno exiit annus Gabalenfium cente-

fimus quadragefimus tertius, ad finem , aut, utPa

Antiochenis cenfet, ipfis Calendis Septembris.

gius d'e'.

ATT )

Confirmat hic numus celeberrimi. Pagii fententiam:

Vujga

Trajanum antea in Cefarem, ac fübinde in Confortem

TRIB. POT. & Imperii Proconfülaris a Nerva adoptatum

fuiffe, Netrva enim (uti laudatus Criticus oftendit adan-

N

num Chtifti 97.) Trajanum adoptavit in partem Imperii

üm

anno V. C. 850. circa finem Odbobris, ubi jam numeraba-

E

tur annus Gabalenfium 144. & tamen Tlrajanus anno

co-

|

&e) C o D COR

177

eorundem 145. tantum Aerva Ce/ar compellatur. Tgitur

antea Ce/ar, & filius Nervee, quam Confors Tribunitie

Poteftatis, & Imperii.

Submovet quidem eram Gabalenfium R. P. Harduinus

ad an. V. C. 708. fed nihil adfert, cur a ftatuto per No-

Fi-

rifium, & Vaillantium Epoche initio recedamus.

guram muliebrem fimilem, in alio Gabaleníi numo Tta-

jani Augufti, e Cimeliarchio Parmenfi deprompto, Ido-

A put

lum , na»9«» didum, referre exiftimat DoGtiffimus Nu-

morum Parmenfium interpres R. P. Piovene S. J. quoniam

Jf4 d

in fuo illo numo duos leones ad pedes deprehenderat.

Cum vero nofter leones adjunctos non exhibeat; malim

fpic,

n di

Syriam Deam, feu Aftarten hic expreffam arbitrari , cui

tutulatum caput, & manus , baculo armata, a Luciano tri-

7 fiotis

buitur.

Papaver, & fpice ab Aftarte, que & Venus coe-

ibuituf,

leftis, & Luna credebatur, non abludunt; cum fint fe-

lituta

cunditatis fymbola. Mcdiifmoduli eft hic numus.

sius d

de, 4

-

-

E

&

:f

mentis

| VC

7;

rnaccim

i

/)ä

? Off)à*

ä)

i

anpum

-

cente-

igills dt

AYT. NEP. TPAIANOZ. KAIZ. XEB. 'Auroxedroo Níguus Teuiyóc

ntiatn:

Kajsae XeCagis, — lmperator Nerva Trajanus Cafar edugu[ius.

Caput Trajani cum corona radiata.

(orterm

KOINON. l'AAATIAX. EIIL II. BAZEOY. Commune Galatie,

ptawm

fub Pewponio Baff5. Lunus ftans, d. Victoriolam, f. glo-

| adaü'.

bum; a tergo lune falcate fignum emicat.

lmpcm

jera08-

EGe hic s? n. nowzows.

Pam;aom'o.

legi, common-

! ftrant numi alii Nerve , e Gaza Medicea , infcripti:

. annó

Z

.

EIIL

&

178

$E Co28R

EIII. HOMHONIOY. BA. & alter EIlI. BACCOT, KOINON. TAAA-

adícri

TIAC. . Quos Dodiffimus Harduinus adfert; aliud item

ftratu

Domitiani numifma , quo docemur, jam tum Pompo-

]

nium Baffum Legatam, & pro Pretore Galatie prefuiffe:

fcript

EIIL AL IIOM. BACCOT. IIPCCBECTTOT.

Sub AElio Pomponio

pattis

legata.

De Galatia, Auguftorum Provincia , hec.Eurao-

Deíin

P1us Lib. 7. adnotavit : Galatia queque fab boc ( Augufto))

; Hf

Provincia fatta efl, cum antea regnum fuiffet ; primusque eam

füb u

4M.Lellius pro Pratore adminiffravit. Eft numus ex ere medio.

Enarr

N

injuri

)'U'Nät [

/34

C

)

uv D

fam u

Ui

j

in MJ

ä

1

ä&

:

L EE t

s

Ó

XIX.

A'Y. KAI. TPAIL, 'AP-I.- C. TEP.

AAK. "AuroxodürGe Kajcue Teauvog

Agicoc Xe6acóc , Teguayixóg : Aotianós.

Imperator Cefar Trajanus,

Opiimus Auguflus , Germanicus , Dacicus, — Caput ejus-

dem laureatum.

TABHNON. Zabenerum, Figura ftans-in veftitu mu-

liebri, d. botrum , f haítam.

Abenorum urbis incertus eft fitus.

SrzpuawO eft ra6z

qoNg AUDÍagc.

Jaba urbs Lydie. Mb in Notitia Eccle-

À

( pat

Jíaflica Hiereclis in Provincia Caria ponitur. Livius Lib.

38. CAD. 13.

Tabas prope Gordiutichos, in finibus Pifi-

darum ftatuit. Eadem urbs fuerit Carie, que in Pifidie

finibus : in Lydia tamen alteram fuiffe oportet ; nifi in

Dofer

feptentrionalibus Carie plagis Tabos forte locare libeat ,

ubi Lydie, & Pifidie terminos minimo intervallo Caria

Aman«

tanmr

dirimit: aut aliis temporibus eadem urbs aliis Provinciis

d€CIar.

ad-

179

$89 C o 5 GR

No TAAA-

adfcripta , aliterque a Civili , aliter ab Ecclefiaftico magi-

ud item

ftratu difterminate fuerint provincie.

Tabenorum numi admodum rari funt: ac Trajanoin-

Pompo.

Rara etiam averfze

refuilfe:

fcriptum nu

ilum vidit Vaillantius.

Bacchum exhibet, muliebri vefte indutum.

Pampmio

partis effigies

- Eurao-

De fimili quo

dam Bacchi Idolo videtur Tuzoponrrus Lib.

uguíto)

s. Hifl. Ecclef. c. 7. mentionem fecifle ;

aut certe Bacchum,

d d (

fuüb utroque fexu a gentilibus cultum fuiffe, declarat.

emedio.

Enarrans Grecorum fub Juliano Apoftata in Chriftianos

injurias, prefertim Emef& patrátas, ita habet: Awweo «

yyuwuds vnv veodjumrov a Quégemaw ixxAnoiay , 30 xaTaylAasor , Xg) evdgo-

y'»vov £V a'uwï ïägu'aaweg cZ/]/aA.Led. Baccba kmz'-muliebri Eccle-

fíam receus extructam dedicarunt , ridiculum, & dndrogyuum

in ea ]z'mu!ac:ïuv:? fatuentes, Numus eft ex ere medio,

&

öb

C

L

G

/,

|[/

(

À

j

/ ngWöc

/X

ä

j

N

N

frajaii

T

XX.

titu mt

-.---.INA OC€A. CCBACTH. Plotina Dea 4

Plotine , uxoris Trajani. -

ugufta. Cä put

AMACTPIANON. maflriazorum, YFigura ftolata

/,ftans,

j E

d. pateram, f. haftam puram.

vus L^

Ariffimus hic, medii mod:iliï ; mimus- averfae partis

ibus t

-

infcriptionem ita.mancam exhibet ; ut preter urbis

" pifidig

nomen nihil certi dignofci poffit.

Solet autem alioqui

; nlü il

Amaftrianorum numorum inícriptio, qua typo reprafen-

(j libeat

tantur Deorum, aut Heroum figure , has ipfo nomine

|

'

fs

declarare..

"

),ovinci

Z

2

De

ao

180

W CoD ER

De Amaftrianis ita Srepuaxus: "Auacpie u naþmya.

utbe

