vViae, n f,'fgo'-reeov ng',um e* .

1Ó ÉOvixoy '"Auaceiavos.

dnafiris

yuiri

urbs Paphlagonie , antea . Cromua :

Gentile . zfmaffr anus,

jüver

Hanc urbem e quatuor pagis Sefamo

; Cytoro, Cro^mna,

genti

ac Tejo ab Amattride,

Darii ex Ox

yathra fratre nepte,

in re

uxore Dionyfi, Heraclee Tyranni,

Vaill;

fert SrRAx0 Lib. z2.

cogxpoü;am efle, re-

averí

«

i

&mu

AV

9

v

ä

N

,;.ä

E

rA

SN

g

XXI.

AYTOKPATQJDP. AAPIANOC. — Zmperator Hadrianus.

Caput

Hadrianj lnudum.

ATT

HACIGON.

À

Eliorum , Vel Eleoram. — Vir nudus, fluvio in-

cumbens,

d. coronam, f. arundinem

gerit , ad pedes urna

cum ramo palma.

WIIT

Lis urbs, & regio Peloponefü Urbem Szzeuanus

hafla

* Olynipie vicinam ftatuit : À;uc ade Tec 7À "Avyumlic.

"OAumÍa , caTÓ HÀdHS TÀ TayraAS Trcuddc.

Elis urbs vicina ei,

qua J yptia Olympia dicebatur , ab Eleo

Zantali fílio condita.

Leon

€ hac egregie ad numum noftrum ita

Prixius Lib. z.c. s.

Jpfa Elis in mediterraueo,

«t

c'a Pylo XII. M. Paff. intus de-

tüun

lubrum. Olympii Jovis,

ludorum claritate

faftos Gracia c om-

plexum.

Ludos hos OI

ympicos numus nofíter ürna, &

Doft

palme ramo indicat

LU

; quibus pulcre congruit figura illa

Qd t

nuda Penei fluvii,

qui Elidem urbem interluebat, atque

preter ipfüm Gym

nafium , ubi ad luctam exercebat

ur ju-

tijde

ASW'ro

ventus , deferebatur.

Sm.g.soms Lib.$. hec fünt de hac

urbe

«tan

48 Co) B

181

Td(þlaya.

utbe verba : (s 38 J2 «$e wéAsec o TIwvese morauÓe, Tmagd vo

4májfrit

yujvecio duvic, — Cotonam itaque, Victorum decus, Eliace

IY AnHS,

Multa tricatur Stephanus de

juventuti oftentat Peneus.

'0 mn,

gentili nomine & s2 Hj« deducto; Numus certiffimam hac

Dépte,

in re fententiam dicit.

Numorum Eliorum rara apud

Vaillantium mentio: nofter idcirco etiam rarior; quod

avetfe partis typum infolitum , & clegantem exhibeat,

&. magni moguli fit.

&I*v

n

A

7';;;7

e

/A:æ

PA

Y

d

ï

,

w

-ï /

-

$

P

ä

]

|

äää

x(

s

c(g

Tgc*

Z .

Caput

»XXII.

ATYT. KAI. TPAI. AAPIA. CCB.

"Avyroxedireo Kaigdo Teuayós Adgravóg

XeGagós. Imperater Cefar Trajauus Hadrianus duguftus,

huvio 1t«

Caput laureatum Hadriani.

jeg utnd

AEONT. A. IA,. Aecyro7roAevrGy. AuxdGayToG. i.

Leontopoli-

tavum , 44nno undecimo Imperii Trajani.

Vir ftens, dextra

haftam prepilatam, f. catulum leonis tenet.

Tp4NUS

'A:;/WFFFFI?

Uo tantum Leontopolitarum numi apud.Vaillantium

extant : Antonini Pii alter, alter Julie Domne.

jcitl tl

Leontopolin in Delta ZEgyptiaco locatPlinius, atque ibi-

dem Leontopoliten Nomon Strabo, & Ptolemeus confti-

iJ, 45

u t*

tuunt.

Nomen urbi unde accefferit, egregie ad numum

noftrum , qui patvi moduli eft, illuftrandum hec refert

ia c um

Iffld ;

ZEuauus Lib. 12. bifl. animal. cap. 7. Atollac & 'Aryusio ctCaci,

^

,

Kgj $

ä aUrO? xÍxAnraa qTOÀiC.

Leoues im JEgypto coluut , ac de

gufa 1H3

iisdem urbs gomen traxit.

]ta & Sraaso Lib.iz. Aéoha ài

Nutritum

AtoyroToAITOL.

Leonem autem Lemtopalitæ colunt.

ytür JU*

etiam illic leonem , qui coleretur refert. Dioponus S:c.

t de hac

Lib.r.

u*

Z3

182

$c) C o 2 G3$

Lib, z. Kal «óy Atovra , sv vesQopuevoy & AeorromoAe, — Videtur ita-

que hic numus aut ipfum facri Leonis Curatorem , aut at-

matum loci Genium, tanquam fortitudinis incolarum

fymbolum , referre.

AT,]

Mirantur nonnulli, ecquid bruta , feraque animantia

ZEgyptii tantopere coluerint? uti de Capro, & Leone vi-

dimus, ac de aliis aliunde conftat.

Probabiles hic ali-

vl z

quot hujus deteftandi cultus origines adferam, potiffimum

e Dioponi Sic. Lib. z. defumptas.

Colebant igitur anima-

lia ZEgyptii, vel quod fibi perfuaderent, dari uerepdvxmeu,

d 4]

TE

& Regum, atque Heroum füorum animas in beftias illas

immigraffe; vel quod Deos, exOlympo fugientes , varias

Y

l

animalium formas füfcepiffe crederent: velquia primi ho-

lgi r

mines, pugnaturi in invafores, beftiarum icones, aut exu-

fauto

Nihi

vias haftis prefixas, fignum fe confociandi , ac defendendi

füftulerint: vel quod animalia illa utiliffima ZEgyptiis ef-

alitet

fent, ut boves, oves, canes, & fingulariter Ibides , feles,

apud

vultures, quin & Crocodili; quod Arabibus Nili tranfi-

apert

tum formidandum redderent : vel quod primi Reges, &

amag,

haber

Heroes variis belluarum exuviis, ut leonum , luporum &c.

pro galea, ac thorace ufi eflent, atque ita ipfarum vclut

eumq

Ípeciem induiffent: vel denique quia Principibus fingulares

Neoc

uidam, felicesque eventus ope illorum animalium obtige-

Dion [

rint, ut Ifidi percanes. . Permifit deniqueiftaSapientiffimus

Deus; ut viderent mortales, quam abominandis involve-

rentur füperftitionibus, qui ab Unius veri Numinis cultu de-

viaffent.

?QO

t

l

i

&

Ó

(

Säö

:f

)*

J

Pig At q

;;ä

XXIII.

2855 (o 0 GE

183

tut jtae

UL af

XXIII.

ylatütm

A'T, KAT. —AAPIANOC. Imperator Cefar Hadrianus, Caputv

mantia

ejusdem laureatum.

yne Vi«

tic ali-

EIII. TO. AAANAPOY. MANTAAHNQN. $ub Gorgia Zflandro,

vel Zlandri filio, Mantalenerum.

Jupiter veftitus ftans,

(imom

Anitd

d. aqqilam futtinet, finifiram menfze, aut fclla imponit.

J t

35 illa$

TEPHANO ?. MavraAóc Tr0X€ quyiæ;'ï-ra' &Ovixdy MavraAnvoc. Mas-

vatias

$

talus urbs Phrygie: gentile Mantalenus.

Tó L'O. l'ogyí8

ti ho«

legi poffe, ac fortaffe tanquam prenomen, e Goltzii The-

Ut exu-

fauro colligo, ubienumo habetur: TOPTIAZ. OEMIZTOFTHN.

Nihil tamen hic certi dictum velim : fors enim reeó/s, aut

ndendi

tiis el-

aliter legendum eft, Jupiter, hoc fimulacro expreffus,

apud Cl. Vaillantium in numo Laodiceno Augufti, ita

tranfi.

aperte infcribitur: ZEYEZ. éIAAAHOHZ, Jwpiter veritatis

amanmns,

Hic nofter medii moduli, numus rariffimos inter

, &

habendus ; cum unicum hujus urbis Vaillantius proferat,

m Xc.

n velüt

eumque ferius fub M. Aurelio cufüm: qui numus quidem

Neocororum titulum adjun&dum exhibet , fed Magiítratum

ulate$

jbtigt-

non pra fe fert.

iffimus

olvt-

//ï—

Jtude-

A Z

"n

T

..-/

o Ls

43

&

"

i

!*fl

//

22

2

ä

A5

ïä

um

kX

r

XXI-V.

pl

184

$89 C0 ) CSR

XXIV.

non Y

AT. KAL. TPA. AAPIANOC., AIC. C€B. "Auroxedrto Koioao Tea«

Certi [

(ayóg "Adgayós dic ZeGagós.

Imperater Caefar drajauus Ha-

ab Utb

drianus, iterum, feu bis Augufius, Caputlaureatum.

aliis L:

MEDIAMBPIANON, .Me/fambrianorum.

Bacchus fedens,

tis cal

Confü

vefte talari indutus, & barbatus, ac faftigiata mitra caput

te&us : d.cantharum, f. haftam gerit, thyrío utrimque

annos

ornatam.

cen(u

rum hunc

lBacchi ornatum vix alibi, quoad omnia,

MI

deprehendas.

Barbatum quidem Bacchum Na-

xiorum , & Catanenfium numifmata oftendunt ; aft haud

ita aliis inftru&um ^ornamentis.

Simillimam noftre ,

Bacchi effigiem, Eruditus Buonarottius e gemma Carpe-

gniana expofuüit, in qua tamen mitra, qualis in noftra

comparet, non habetur,

De barba Bacchi Macnozius

Lib. z, Saturual, Liberi Patris ffmulacra partim puerili etate,

partim. juvenili fingebant , praterea barbata, feuili quoque.

Barba, & veftis prolixior eidem adícribitur a Pausawia -

ATT

Lib. 2. cap. 20. & Lib. s. ita habet: 'Evóedsdvuwe ie; mo0gen. u-

dutus eft veffe talari.

De mitra illud zz "Inthologia Lib. z.

N

in bymauo Bacchi reperio: eum nempe etiam Xevoe/píren,

fium |

durea mitra decorum , falutati.

Cantharf, ac Thyríi, apte

ad numum noftrum, Sirxius Iraricus Lb. 7. meminit.

p*

Cautharus, & Thyrfas dextra, lavaque feruutur.

j

Ilog ,

Mefàmbria (uti eam Hinoporus Lib. 4. 0. 95. & quidam

numi nominant) aut Mefembria, urbs eft ad Ponti Euxini

iput

üt ]

littus, & Hemi montis pedem in Thracia fita, de qua

STraasO Lib. z. G AnnmiaNUs z Periplo Ponti Euxini videti

pofiunt.

n

Numus

hic, qui p»aucis Mefambrianis, ha&tenus, quod

fciam, vulgatis vetuftate preftat, eft ex &re medio, &

mirum quiddam in capitis epigraphe offert, nempe: AIC.

liebri

CeB. quod probe in numo expreflum, qui aliter legi poffit ;

Yi

quam Aie XiCasós. lterum, Ícu altero anno «duguflus. fane

$

non

$65 o5 B

185

non video.

Quid vero nova hec epigraphe fibi velit,

(tà4 Tite

certi nihil affequor; nifi forte Greculi Thraces , procul

Iu B-

ab Urbe, ad ipfos Romani Imperii fines conftituti, cumin

üm,

aliis Latinorum juxta , acGrecorum numis, & monumen-

tis ceteris legerent: Numerum quendam Imperatorio, aut

fedens,

a capit

Coníülari titulo, vel Tribunitie Poteftati adjungi, five

annos Imperii adfignati , ipfi etiam , ad Augufti titulum,

timque

cenfuerint fe annorum notam adfcribere poffe.

Ofnfi,

—

m Na-

.

i?

(t hod

(

:

q

X(J/

^«

DX

voftre ,

UA

Carpe-

MT

äïg

(x x

|

| noftra

E EE

M

Ea

——

CROBIUS

j &ldlty

guoque.

RAVM.

|USANIA

i AYT. K, TPA. AAPIANOC, | Jmperater Cefar drajanus Ha-

driauus.

?n'gn. h.

Caput laureatum.

Lil. 1

NAKPACITON. — Nacrafitartut.,

Caput muliebre, cri-

gt

nium ftru&ura ornatum , cui impofitum aliquid flori fimile.

fj apft

TOLzMEUS Lib, g.in Lydia recenfet Nacrafum.

Subinde

P

it.

ad Cariam pertinuiffe, monet SrrPHANUS: Naxgacoc

ffi

Ójuec, «g) TOA« Kaiac.

Nacrafus Populus , & urbs. Carie,

;uidam

Caput muliebre in hoc, parve forme, numo aut Ifidem,

Foxini

aut loci Genium referre videtur.

dc qua

XXVI.

; videti

AYT. AAPIA, "'Auroxedrte "Adpiavós.

Imperator Hadrianus.

.

Caput laureatum.

squé

CTCAPECON. Syedreorum.

Lunus ftans, veftitu mu-

liO y

liebri, d. fertum, f. ha(tam ; a tergo fignum lune falcatae.

T AIC.

Yedra x(s;a a Ptolemeo in Cilicia Afpera locatur: a

,poïïlti

SrzPHaNO in vicina lIfauria : Xusdga wmO!u6 "caugiag 0 mo-

h fan;

Aa

Nene

non

186

$5 CoD GR

AiT4e iueägng.

quoai

Syedra urbs Ifaurie: ejus civis Syedreus ap-

pel[atur.

Hec Syedra fortaffis eadem eft , que aSraasonz

cum i

Lib. r4, Xvào» dicitur.

Primus Syedreorum numus a CI.

quan.

bafin

Vaillantio füb M. Aurelio profertur; quare nofter, qui

parvi moduli eft, vetuítate excellit, & Luni fimulacrum,

& U

quod alter Syedreorum numus nullus, exhibet.

Chalt

XXVII.

Impa

TPAIANOC, AAPIANOC. Zrajauus Hadrianus.

Pret:

driani laureatum.

Caput Ha-

üti oí

9A., XAAKIACUAJN. A. QAaovéey XaAxidéos A. Flavianoram

CAalcidenfium, amno 3o.

Corona ex lauro.

füppt

Halcis alia Eubcee , alia.Syrie Coeles erat, eoque

t

nomine & Regnum olim, & Utrbs veniebat.

Chal-

inum

minu

cidis Syrie , preter alia tritiora, meminit Euwarius ig vita

]amblici : Ha'rg?; Ó8 qv aUT0 X&AÀxic, novrd T6y XOÍÀNV TTpoC aL Og $UO

]000 i

pévny &i Tr0X.

Patria vero ill; ( Jamblico?) erat Chalcis, aue

huc :

$yrie, Cave ditie, urbsefl. Ad hanc Chalcidem referen-

fiem ,

dos effe numos; qui Flavianorum prenomine fignati fünt,

more

ex Eutropio, & Suetonio jam deduxit Eminentiffimus

Norifius.

Horum fiquidem teftimonio conftat: Comma-

genen fub Domitiano, 7/zvii Vefpafiani filio , Provinciam

Romanam facam fuiffe, cui Chalcidene acceffit.

Annum Epoche certum füppeditarunt bini numi

Chalcidenfes, Trajani unus, alter Hadriani, qui ambo

eundem numerum k £, feu 25. exhibent. Unde conficitur:

hos numos ipfo Anno Trajani poftremo , & Hadriani

primo fignatos fuiffe, qui fuit V. C. 870. cui fi demas 25.

pervenies ad an. V. C. 845. cujus autumno era Chalcidis

314

Tà)

ccepit. Concordat numus nofter; adje&tis enim annis 3o.

ad 845. habetur annus V. C. 875. qui fuit Hadriani fextus.

Laudatus Non:sius Chalcidenfem Hadriani numum

a

Apy

Florentie fe vidiffs commemorat, de Epech. Syromaced. dif-

QD5 1

hunc,

Fr(. 4 $. 2 itainfcriptum GA,XAAKIACQ9N.A, Verum

quoad

AIM

187

$69 Co ) &3P

igraphen , eundem effe

ITT r

quoad averfe partis typum , & ep

TAAPONE

cum numo nofítro, qui integerrimu

s eft, mihi perfuadco;

uando in noftro etiam »à A. aliquam fpeciem z A. fed

s 4 CI,

ler, qui

bafin non plane coéuntem exhibet.

Nequ

e dubium mihi quidem re

liquum eft: A. item,

acrüm,

& non A.i

llic expreffum effe; cum in aliis omnibus numis

Chalcidenfes annos di&tee Epoche , nunquam vero annos

Imperii confignaverint, ad quos hic confugere oporteret,

put Ea«

Praterea 7à A. — 30. cum certa illa epocha certo congruit,

uti oftenfum eft.

amort

Cl. Vaillantius in numis Trajani ^. & A. repertum,

annos Imperii; fed A.— 4. quartum

fupputat quidem ad

ZEre Chalcidenfis annum

denotare poteft, Trajani pri-

, toque

mum, V. C.849. Porro autem illud A. malim characteri

— Chil

p viti

minus rede formato, aut in numo non fàtis confervato

loco A. accepto, tribuere, quam Chalcidenfibus, aliam ad-

myageua-

huc ab illa certa era, annos Imperii confignandi ratio-

(ii, JH

nem , ex incerta hac ledione , & preter urbium Syrie

refereti-

ati futt,

morem, att-rixbucrc: Numusmcdu moduh eft,

57

T

gtiffrmus

s

J

-- "-

Comtna-

4;'8

MA

L21—

9N

n

yrinciam

4

&

ä

ä;

ZX

ä

m

A

|

/

;li numi

S

$

N'TIOX

yi amoo

30

&

XXVIL

radriatl

emas 25

*

..2 .5 TL ALAAPL ANTONEINOC, Tíroc "

Amo; "Adeiavóc Ay-

TUJ&OG.

Jiu: Jlius Hadrianus Zntoninus,

Caput

"nalcidis

annis J

laureatum Antonini Pii.

ZCTC. KAIET. .... C. ANTIOXEQN. — Zeóg. Kayreroutug

| nurmÜ

m

"yreyéop, — Jupiter Capitolinus 4fntiochbenfium. — Jupiter fe-

dens in templo tetraftylo, d. victoriolam, f haítam gerens.

W[MI- dt/;

ad Meandrum fitam, hic numus

AD Antiochiam Carie ,

Aa2

magni

qui

3$8

252 (05 EE

magni moduli referendus eft. Prmius Lib. j, in Catia:

eIntiochia -- - - nunc eam circumfluunt Meander , & Orfinus.

In numis hu

jus Antiochie etiam fluvius infcriptus legitur:

MAIANAPOC. & MEANAPOC. R. P. Harduinus numum M.

ANTQN

Aurelii adfert, quem apud R. P. Charronier S. J. depre-

henderat, ita infcriptum : Z€rC. KADITOAIEYC. ANTIOXCON,

In noítro vero perfpicue KAr£eTOAJEYC. Etíi Jovem Ca-

pitolinum, Romano in Capitolio venerationi expofitum,

extere etiam urbes, Romanis aut fociate , aut fübdite co-

y

lerent ; tamen Antiochie Carie Templum etiam Jovis Capi-

TU l:

tolini fuiffe, ex fragmentis Livir Lib. z. c. 2o. probabiliter

"W(po;

colligitur; ubi de Perfeo Regeagens , qui Grecorum urbes

onis, & promiffis folicitabat, hec habet: Ez zriechie

nome

quoq

Jovis Capitelini magnificum Templum , non lagueatum auro

L

tantum , fed parietibus totis lamina inauratum, & alia multa

jam :

in aliis locis pollicitus, quia perbreve tempus ejus Regni fuit,

"on perfecit.

Non perfeciffe, indicat, affeciffe faltem hoc

gnum

opus, quod deinde abfolutum fuerit.

Antiochiam vero

ipfa c

efas.

hanc Carie fuiffe, preeter numorum epigraphen

, id pro-

babile reddit: quod Cariía viciniffima fuerit Macedonize

colla]

manu

ex iis regionibus, que Antiochiam non incelebrem conti-

nerent.

Atque, quod plus momenti habet: Caria tum

fotm

dicat

Rhodiis parebat, quibus poft Bellum Antiochicum data,

& poft Perfeum debellatum adempta eft, te(te Livio Lib,

IF.;')&M

45. & ArraxO i2 Syriac.

Rhodios vero a Perfeo muneri-

numij

bus plurimum tentatos fuiffe, Livius Lib, 27. c. 0. ita enar-

rat: R/ediis uibil unum inffgne , ita omnis generis, ut gueque

eorum ufus Pojl'ulqv:runt, qu dedit, -

f-/;,,//-

ETE

QUE -

C VAEN

«

:

—

i

ä&-

]

m

——

E

XXIX.

88 Co5

189

| Catia:

Orfnus,

XXIX.

legitut:

um M,

AD.

Zutoninus Cefar.

Caput laurea-

ANTQN EINOC. KAIC

tum Antonini Pii.

. depre-

OXEON,

m Ca:

EGECION. Ephbeforum. Cervus ftans.

yofitum,

Otum Dianz, Ephe(i Tutatricis, & Venationum Pre-

dite co-

N

fidis, fymbolum eft cervus. Atque ipfa Diana "Ag-

jis Capi-

vt 'EAaQía apud SraasoxzM Lib. $. appellatur, a nomine

xabilitet

"EAaQoc , Cervus.

Unde Azo;ia Diana, a Patrenfibus culta,

m urbes

nomen traxerit: de qua Pausanias iz efecbaicis.

PiNpARUS

hmtitchit

quoque Dianam compellat 'EAzC«622ov,, Cervorum Jaculatri-

u du

e€em.

Variis modis in ere veteri Diane adfignantur cetvi:

ia mulld

jam inter duos cervos medium adítat Diane Ephefie fi-

gnum:

jam ejus templo procurrens cervus affingitur ; alias

em hoc

ipfa cervorum biga, vel qu

adriga invehitur: alias fagittis

m vero

feras illas infequitur, aut

fttatis infültat, aut cervi, humi

jd pro-

collapfi, cornu prehendit : ipfà etiam cervi fimulacrum

cedoni

manu füftinet ; & (i que funt alie diverforum typorum

n conti-

forme.

Nonnunquam folus cervus fignatus Dianam in-

(j türt

dicat, cujus etiam Lisaxius j2 Encomio Diane meminit:

"EOecioic Q xgü TO votuG as vov fAaQov &Qsoe. — d pud Epbeffos etiam

numifmata cervum referumt, — Eft patvi moduli,

müneri-

(ta enal

LUK

Ed

—

PU

Pacth N

3 uv

(/

tquæïül

ln

d

N

. li

j

E

*

e

(]

j

|

(

l

L.

3/

Zï;

l

M

ï;

D

$j

ne,

ä

:

;'

p5

—

N

BIN

i

a

EL

—— ——

:

Áa 35

XXX.

x*

106

$89 Co ) G8

XXX.

A'TT. KA. TI. AIAL. AADI. ANTONEINOC,

Imperator Cafar Ti-

AYT, K

£u$ Zlius Hadriauus Autoniuus,/ Caput laureatum Pii.

Tilth

KYZ

9 v 9 e€

NCOKOPQON. Cyzicenorum ZEdituorum,

JEfculapius femicin&us ftans, d. baculum gerit, ferpente

r

obvolutum: adftat Hygia, d.ferpentem, f: pateram geftans.

leto a|

Yzicum infulam vocat Prmus Lib. 4. fed pontibus

ad de

4 continenti junCtam.. SrrPHANUS: Ku(uxoc moA« vfic Ilgoe

erovrídog" vo £Owixov Kucmenvos. — Cysicus Dropontidis urbs eff : gen-

M

4ile nomen, Cyzicenuus.

Eandem nobilem, ac munitam

urbem depradicat Fronus Lib. 5. cap. 5.

H

ia , 'Tyl,f'lä,

W0 Li

cabuli

quod idem eft, ac /a/us , vel /azitas , ZEfculapit, Medicine

Prefidis, filia credita eft, tefte PAusaNiA z Zfzticis cap. 23.

Camil

"AyaAMt Estv "(Tyidae 78 , dv AcxAmmIS qpedÓa eivau A&ysci. E/l etiam

iij

L.

ia

Jfguum ,

quam 4Efculapii jïligm dicunt, Numus eft

C* pae

medii moduli.

Flini

Curlus

XXXI.

&daot

AT, TL. AL. AAPIL. ANTONEINOC., — Imperator Tius /"Elius Ha-

moth

drianus dutoninzus.

Caput nudum Antonini Pii.

millo

NEIKOIIOAEQ.C, IEPAC. NATAPXIAOC. Nical)a/is Sacra ,

QTT

& Claffice.

Mulier ftans d. pateram, f. haftam.

7g^Resurbes, Nicopolis nomine infignes, novi, quarum

veteres numi füuperant,

Aliain Thracia, ad Meftum

Den

amnem, ad Iftrum alia in Moefia: utraque Fluvio fe fuo,

DONUS

etiam in ere confignato, a tertia Nicopoli difcernit , que

in Epiro fita, occafione Actiace Victorie furrexit , & no-

TARCH

men «mó «5e vixne a V'iéloria fortita eft. Ad hanc nofler,

fete (

parvi eris, numus pertinet : atque haec urbs in aliis iti-

tlatur

dem numis $aere , & Claffce titulos jaCtat.

Sacre cogno-

Ánub

men, & ab Apollinis fano petcelebri, & ab A&iis ludis,

eant

que ifthic ante Augufti inflaurationem agebantur, obti-

nuit,

l0 of

Clafica dicta eft, quod Claffi provincie fue pre-

Dotui,

ciïct,.

XXXII.

$88 o5 G

191

XXXII.

tfir Ti.

n ii

ATT. K. T.'AIAI'. AAPIANO

C. ANTONEINOC, . Jmperator Cefár

Titus ZElius Hadrianus Antoninus. Caput ejusdem nudum.

Ad20IYUAM,

erpente

HEPINOIQON.

Perintbiorum, Metcurius veftitus, & ga-

veltans,

lero alato tectus ftans, d. pateram, f. Caduceum tenet ;

ontibüs

ad dextram ara:

ad pedes Mercurii canis.

o

copt p

Ercurius , qualis hic cum patera ad aram adftat,

WW'

|Umita d

M

Camillus olim vocabatur; uti colligitur ex Macao-

510 Lib. ; Saturnal. cap. $. ita habet:. Szazius qTulianus de vo-

"TyHiy

edicint

cabulis rerum libro primo ait , dixiffe Callumachum : Tufcos

Camillum appellare Mercurium , quo vocabulo fignificant pra-

) MP. 2;0

minifirum Deorum.

Et moxinferius: Romaniguoque pueros,

j eniam

mus &f

c» puellas nobiles , & invefles , Camilles & Camillas appellant,

Flaminicarum , &v Flaminum preminiffvos.

Unde & Mer-

curius (quod ad numos ficulos Do&iffimus Havercampius

adnotavit, e Scuonasrs ÁrorroNm, Lib,. z. Z[frgon.) in 5a-

ius Ht-

mothracum mylíteriis Kccuu^o; di&us eft, idem cum Ca-

ll

millo, ut comprobat Poéta a Macrobio, di&to loc

t aetty

du&us in teftem:

?, ad'

—— —— ] M u

Matrisque vocavit

garum

Nomine Cafmille , mutata parte , Camillam.

Deorum etiam cultum a Mercurio inftitutum fuiffe Dio-

Meftum

(e fu0,

ponus Sic. Lib. r. tradidit.

Canis Mercurio Camillo adponitur; quia, ut Pru-

i, qué

Ts

TARCHUS i5 Ünuefl. Rom. perhibet, canis facriticio omnes

nofm ]

fere Graeci utebantur.

Ipfe quoque Mercurius, fcien-

tiarum Prefes, canis fpecie ab /Egyptiis effitus eft, &

Jiis it

Anubis dictus ; Quod canes de nocte perinde, ac die vi-

cogno-

deant.

Solet aliis in numis aries Mercurio adítitui; at

5 lUdlS)

l obti-

in noftto, qui medie forme eft, arietem agnofcere non

g p

potuj.

XXXIII.

(xxul

192

$89 Co ) G3É

ID

£0ft f

ïqm*'l [6

lam, |

3

v

PA

tIam à

&W

x

"£^

N

N

fetret,

-

( A

R

aC

W

,

"QY J

-

(

fmilic

Cf

(/;

Qä

u

IN

X

elo. .

Y

boq

81

«

"O

2

E

0

|

4

quam

tamen

A ub 1

XXXIII.

Had)ianu:

taftri

ATT KAI

C. AAP, ANTONEINOC. Jmperator Cefar

aditam

Antoninus.

Caput laureatum ejusdem.

" CAOYATPCON. Savatrezfium. Virnudus ftans, d. fpi-

TI, AL

cas tenet, f arundinem, prope quam alia minufcula arundo

adftituta eft; ad pedes quiddam cancro fimile.

H

Ullus Savatre urbis numus apud Vaillantium , aut

Wi

4

N

Eruditiffimus, ac Nobiliffi-

Harduinum rteperitur.

vehitui

mus Scisio Marrzms in libro cui titulus: GaZie aztiqui-

Capto 1

tates quadam feleile , atque in. plures. Epiflolas diffribute,

terquax

Epiftola. 22.

Adfert numum a fe infpecdt'um , cujus epi-

binas (

graphe: CAOYATPEON. figure tamen infculpte non me-

adftat.

minit.

Vix aliqua apud veteres fcriptores Savatra men-

ld

tio

a Ptolemeo in lfauria locatur zavavga , Savatra.

V

f

Situs ejusdem ex hoc noítro, medii moduli, numo colligi

Omnia

poffet; (j fatis certum effzt, figuram illam nudam, Ne-

imponi

ptunum, & animal adpofitum , cancrum marinum referre.

iam

Nam fi urbs maritima, & Ifaurie fuit ; conficere licet,

QüodY

Savatram prope urbem Hamaxiam, aut Syedram (que

Con

etiam lfaurie tribuitur) fitam fuiffe, que ambe promon-

€ Cony

torium Anemurium refpiciebant.

De lfauría vero Priuius

Lib. $. Decurrit autem ad mare Auemurii regione fupradiéti.

düli, l

N

Neque potuit, nifi perangufto illo tradu, lfauria ad mare

lndiis 1

pertinere, inter Pamphyliam , & Ciliciam Afperam ; cum

rum

3Fer q

hayum provinciarum fines prope contigui fuerint. Ve

non

: 1

193

3C2

Co) 8

non nemini vifum eft: cannas illas, & nudum virum il-

Inm, paluftrem locum, aut fluvium denotare, quiSava-

tram allüens, & feirtilitatem tritici , quam itrigando ad-

ferret, fpicis defignet, & pifcium , aut cancrorum copiam,

fimili quadam imagine indicet.

Eruditi lectoris arbitrium

|

efto. Fluviorum quidem , & aquarum viventium vixquid-

quam in lfauria reperiri Srnaso Lib. r2. monet;»paludes

tamien binas ejus tegionis nominat: 'Ewi 03 «g] Ajuyai , Kw'oa-

Auc p " .uef'ng ; 7 iAai]wv Tgwyirig. Suut vero etiam Paludes :

idridtt

majori Coralis, minari Trogitis momen efl. Harum alteri

adíittam fuiffe Savatram, mihi verifimile videtur.

XXXIV.

E

d.ffi

TL AL KAICAP. ANTONEINOC. us ZElius Cefar Adntoninus,

aründo

Caput laureatum Antonini Pii.

-EIII, I1O. IIEIOT. TPAM, TPAAAIANQN. — $ub Pompejo Pio,

n, aüt

Trallianorum Scriba.

Bacchus nudus, coronatus, curru

obiliffi-

vehitur, quem trahunt tigris, vel pantherifcus, & caper:

miigti-

capro nanus vetulus infidet, forte Silenus, nudus, pra-

f fbümc

terquam amiculo, in humeros rejeGo, tectus, qui tibias

binas ori admovet

jus epl»

; ad finiümm latus currus Citharqedus

n me

adítat.

g me

Idetur Cl Vaillantius ejusdem typarii numum in-

javitrh

V

fpexiffe, fed vetuftate corrofum.

Nam cum cetera

) colligt

omnia congruant ;. Victoriam tamen, loco Bacchi, currui

n

(

imponit, & Cupidinem capro , loco tibicinis: nullum

rcfmc-

etiam magiftratus nomen apud eundem legitur.

Sane

& licety

quod Victoria tigride, & capro juhctis vehatur , infolitum,

n (*

& congrua interpretatione deftitutum videtur,

Baccho

e converfo , quem integerrimus nofter, bene magni mo-

ypusiti

duli, numus exhibet , egregie omnia conveniunt,

g Mdi&i'

Nam Dacchum tigribus vectum effe, cum vi&or ex

,j mat

Indiis tediret, quis Poétarum non cecinit? Caper Baccho

cum

iuffu ; üt refert Aroriononus

facer eft ; tum quod is; quis-

b

Llþ-

Verom

non

ï

194

As C o ) COR

Lib.3.formam caprinam induerit: .tum quod caprini genetis

ATAAT

animalia Baccho immolarentur, quia vitibus morfu noxia.,

Huc facit epigramma illud Lgoxrpz Tanexrix1 Lib. z. 2fn-

tbol. quo vitis in caprum, fe admordentem, invehitur, cu-

[)

jus ultimum dxülchon ita habet:

lenfit

Plgd« wcg, 5/47:5309 045 q2 yÀvAU viX]ao aioet,

tüm,

'Occov. &muareicaí goi o yt Ououévm.

quidd.

uoad radix mibi ffrma beferit , reddet dulce ne&lar,

Hi

æad ad libandum fatis erit,dum tuyo caper 'immolaberis.

C

Deinde Citharam, feuLyram ad Bacchi chorum pertinere

Decap

ex Alcei fragmcntls docemur:

men f

"E. Auga xaJj| yevoítuny eAquav']wn,

aM

Kei uB xuÀol raidsc QQogoitv Au0VUGiOV. &6 zagay.

)UC, !

Utinam lyra pulcra effem eburnea,

Àttc u

Et me pulcri pueri ferrent ad Bacchi Chorum.,

.

Congruit porro in hoc: Tralles Lydie urbem fuiffe:

Dhilus

Tea»Mec oA Audías Wgog TU Mamvägw ToTOL.

Tralles urbs Ly-

fic fcr

die ad Meandrum flumen. inquitSrsprANUs.

Lydos autem

Caput

fingulari quadam arte, & concentu Lyram, aut Citharam

patvi

tractaffe PiNpARus Aem. ode 3. meminit :

Eäu"ïawe ;v)wxuæ

Kai 30 Q awucína q,oe,myä,

Auäw& GUy ocg(.eowæ

- .i£Àoc.

Contexe flatim dulcis Citbara,

Lydia cum barmonia , boc quoque

carmea,

Tibias denique ad Bacchantium harmoniam adhibitas fuif-

fe, ex Euniripis verfibus ia Bacch.colligimus , quos S*rmw

Inf

Lib. ro. lta refert:

"Ava, Óà Bazzaæ o*uwom

KEng'aLV näuCoæ Qeuyiay

"AuAGvy qYsujsaTI.

tm f

ADulcifona Bacchi fefla , dntento t:bmmm

Phrygiarum flatu temperarunt.

XXXV

39 (02 239

195

XXXV.

|penetis

| *

Qn0xia,

AT.KAI.ANTQC NINOC. Zmperator Cefar efnton

4IHus.

*

Caput

ä« l Afl'

Pii laureatum.

Phada

tur, QU

é6IA. KO. CYTPIAC. dyAad&AQée) Kórmc Xveíac.

phenfium Cales Syria.

Caput muliebre, ut videtur, vela-

tum, aut cincinnis ornatum, cujus fronti, flori fimile

quiddam , impofitum eft.

emilar,

Hiladelphiam in Decapolitana Syrie Priwius Li/5. y. re-

elaberis,

p

cenfet.

Erat autem olim Coelefyria amplior, que &

ertinere

Decapolitane partem compledleretur.

Hujus urbis no-

men Eufebius, & Epiphanius qiAa0sAQia Ícripfere, alii o-

Aad£ACea.

De eadem ita SrrzPHANUs: Tüe Xveí«c &miQavic ao-

Mu Y WQOITEEOV "Appiava , 6 .Aqale'"?a eia QuÀaó ACua , ao Tiso-

AsuaiB v 'D:Aazäüæs.

Iluflrris Syrie urbs ,. primum Ammaua

dilia , fabinde Jflarte , denique Philadelphia, a Ptolemeo

füife:

Philadelphe.,

In aliis hujus urbis numis và KOIAHC. CTPIAC,

yrls Ly-

fic fcriptum offenditur: KOIAHC. CTP. vel K. CYr. vel K. C.

autem

Caput, lfidis effe videtur, aut Genii urbis.

Nummus eft

tharam

parvi moduli.

h4

E

Af?

i

j

cä*—/j-/

j

&

|

€

u

/

m

ä

|

|

?

|

:gï

IAI(3TTOf610

AEVT

XXXVI.

"

iSTRHO

Infcriptio capitis, vetuftate abfumpta, non legitur.

Caput nudum Antonini Pii.

(PIAIUHOHOAEIT. QuUAULTTOTOAATOY,

Päilzþpapalimmm.

Pallas galeata ítans, leva haíte innititur, clypeus ad pe-

dem finiftrum.

e urbe Prmius Li£. z. Oppidum

DE Philippopoli Thraci

Bb 2

/ab

U

196

ääCODäïe

ipís?

ffb Rbodope, Poneropalis antea , mox a conditore Philippepolis.

Fuit is Philippus Alexandri M. Pater. — Eft numus parvi

doqui

moduli.

dupt

XXXVII.

;

munt

ATT, K AAPIA. ANTONEINOC. Imperator Cefar Hadrianus

Diox

Z"ntoninus, Caput laureatum Antonini Pii.

'mo'r ',

EII . . . ZHNONNOC. IIP. CEB. ANT. O'IAIIIIIOIIOAEIT, 'Ezr?

apud |

Zuvàvoc YleezGeur8 ZeGuca "Ayreváya , QuurOZrOAeTÓY.

Sub .. i

Zenone Leg

ato Zdugu[li Antonini , Philippopolitarum. J upit"e:

fedens, d. pateram , f; haftam.

N omnibus Thracie numis non aliud magiftratus no-

men, quam Hyeuove, Prefidis Provincie, comparets fi

Archontes Byzantinos, de quibus inferius agetur, exci-

pias.

Unicus ha&denus Bizye, urbis Thracie , numus

prolatus eft, qui DeecGeuTS , «g) Avrisgarnys 78 XíGass. Le atí,

&v Pro Pretoris Afugufli, titulum exhibeat.

Cl. Vaillan-

tius e Strabone collegit: Prefides, ipfos etiam Legatos

Auguftorum, appellatos effe.

Mirum tamen videri cui-

ATT

piam poffet, cur fola Bizya Legati, non vero Prafdis ti-

'Avg

tulo, ut urbes alie , ufà fuerit.

Atque in noftro quidem, magni moduli, numoillud

mirandum magis: quod eadem Philippopolis aliis in nu-

mis, atque ipfius adeo Antonini Pii, conftanter 'Hysuovo,

fede

Prafidis titulum confignaverit; in hoc tamen nescGevzi xs-

Gac2, Legati Augufti compellatio exprimatur.

Confirmat

juidem dodiffimi Vaillantii opinionem Maczn Lib. r. ff. de

offc. Praf. Prafidis nomen generale eff , eogue & Proconfules,

Ipf

&' Legati Cefaris, & omues, Provincias Regentes, licet Se-

qui

natores fiut, Prefides appellantur.

Qua tamen fententia

Awï 1

noftri numi, ab aliis ejusdem urbis, diformitas non fatis

fyed

dilui videtur. Quare fufpicari coepi (ad quod ipfa etiam

qui

tituli regecGzoz? in numis raritas momenti aliquid affert) an

Qut

non extra ordinem Legati /ugu[Hi in Thraciam graviorum

Wa

bellorum; aut negotiorum aliorum caufa miífi fint ; aut

ipfis

197

$59 C o 2 COR

pupilis

ipfis Prefidibus, fingularis honoris ergo, adje&us fit quan-

$ patvi

doque Legati titulus:

uti huicZenoni , expreffo 44zzenini

Zugufli nomine, ob

tigiffe, numus teftatur. Legati porro

ud Romanos Maximi nominis fuiffe

munus jam olim ap

dridiui

Dioxvysmus Haricanw. Lib.17. nos docet:

"Egi 03 mravetV Tipui-

Legatum effe,

TATOV TE 4 K9) 2sgælro:'rav 0 ilescGsuvuc qraodh Popuaioit.

IT, Eri

apud Romamos res eff omnium bonorificentifima, & fantiifsma.

YP

Jupitet

igs)

är

2 d

Go

O/

tus no-

j

p

//

LR

/'PZ

497

At

|

din,

/0

yret; f

527

, &d-

Y^

l/)

ï;ä

a

W

ä

t

& 12

]

numus

d

—

EH

Leutti,

'aillatl-

- XXXVIIL

.cgatos

ri cui-

AYT. KAL M. AYPH. ANTONEINOC. "Auroxedros Kaizae Maouoc.

vroy&yos, Imperator Cafar Marcus edurelius A4n-

(dis ti-

'Au'giiNo;' 'A

touinus. Caput nudum M. Aurcli;.

yoillud

tü

in n

AMOIHOAEITON. — Zfmphipelitarum. Figuta

3

UIiCbHS

fedens, capite tutulato, d. pateram porrigit.

Jysfllefa

5

T

19

E hac urbe SrzruaNuUs : "AuQéxroue moie Maxedoríac , xard

pfirmat

If-'

ocduw. — "f mpbipolis Macedonia tvbs , ad fines Thracia.

Ipfi Thracie eandem Suidas attribuit. Nomen AuQíroNe,

(m/ü ,

uafi dicas wtrimque urbs , nacta eít tefte Tuucvpipsg Li5.2.

j

Aid v fn'ngg'g'ocosv TÉ Zfrgdþcovog,

2uod eandem Strymon fluvius

mtentia

snediam perjguat.

Ad hanc Amphipolin numum noftrum,

on fati

qui medie forme , referendum putavi j etfi CI. Vaillantius

j etiati

numos, 'AuQrroAevo» infcriptos , ad Syrie Amphipolin re-

Qt)an

ferat , obfcuri nominis oppidum.

viorum

«

oau

Bb 5

XXXIX.

;püs

198

C o ) 38

mo

Maou

hus :

m

rad

o

7)'

u

—

Lya'i;

XXXIX.

legi|

tio;

Imperator Cefar Marcus. 2dnta-

It

minus. .Caput ej;usdem laureatum.

Nan

IOT'AI—EQ-N.:V 'ju:lienjz'um. ; ,Ncptunu:s ftans, pedem

dextrum rofítro

legi

navis imponi;, . Delphin&m, f. Triden-

eum

tem gelftat.

f&VQi

bet,

[ Lllienfes in—PHrygia recenfet Prixius Lib. j. . Mari adfi-

tam fuiffe hanc utbem, Neptuni fimulacrum, quale

Ree

hic effingitur, Maris, & Navigationum Prefidis , pro-

babiliter arguit.

Ptolemeus etiam in Phrygia, haud pro-

&

cul ab urtbe Synnada, Jw/iepelim collocat , quam ean-

itq

dem effe cum hac /2/ia nonnulli volunt. Alia tamen Ju-

int

Pnat

liopolis Bithynie fuiffe videtur. Numus cft parvi moduli.

T IPVLTIE

Qui

Y Djy

C

Düm

d

& 7,

a,

Quo

(

£

—— Rs

AUA

t

21]

9

s

i

libe

QQ

X

Is

233

pian

Ipfe

Peti

in f:

XL.

7

199

p (XOLï*&ää

ATTOKPA. K. M. ATPH. ANTCONEINOC. CEB. - "Avroxeérae Kaizae

Mdáexor " AuenAu6s Avrav&voc ZeGacóc.

Imperator Cefar M. Zfure-

Caput M. Aurelii cum corona

lius. Adutoninus Adugufius.

radiata: in area ad dexteram uazz 220 6$6.ad finiftram

»monogramma , feu fignum Monetarii IIT in-

certe fignificationis.

AA

QN. KOIN. AYA.

Kouó» Audide.

Commune

I—.ya'iæ.' Mulier fedens d. pateram gerit. Nomen urbis

legi pequit: neque in Lydia fimilis initii vocabulum repe-

At

rio; nifi forte Alabanda fit, in vicina Caria.

ngularis hic medii moduli numus infolitam nobis in ad-

S

verfa facie epocham, & in averfa epigraphen offert.

Nam Comtmaune Lydis in nullo apud Vaillantium numifmate

yxdem

ridet-

legitur. Epocha vero (que diftinGe, ac certo legitur,

cum fit numus in adverfa parte omnino integer) ad quam

revocari annorum numerus, huic numo inículptus, de-

bet, exordio füo in ipfa, quod mireris, veterum Perfie

| df

Regum, poft Cyrum, tempora incurrit.

quaic

Cum enim M. Aurelius Auguftli titu

lum , qud hoc in

,pfO

ere gaüdet, nactus fit an. V. C. 914. ac vixerit usque 933.

F

Ü pro-

atque àdeo Augufti honore fruitus fit per annos undevi-

j eanl

160',]0*'

ginti; ab anno 914 fübducendi fünt anni, in numo fi-

nati, 686. ut perveniam ad autumnum anni V. C. 228.

qui fuit ante eram Chriffianam 526.a quo, usque ad an-

