qui Duumviri Cenforum munere in

lä

Numi Hi-

Coloniis fungebantur. -

Jtorici-

Verum non Magiftratus tantum , alia etiam preclare

:

gefta numi Familiarum fuppeditant,

quorum pauca qua-

ii

dam hic exempla adducam.

Extat /Emilie gentis nu-

mifma, in quo virilis perfona fle&it genu, dextra olez

ramum porrigit, finillra frenum adftantis cameli mode-

gi

ratur. Infcriptio: M. SCAVR. AED. CVR. EX. S. C.

eit

Marcus Scaurus. ZEdilis Curulis, ex Senatus Confalto. In-

M

fet

fra: REX. ARETAS. Scaurus nempe indicatur recepiffe

pl

in fidem Populi Romani füpplicem Aretam , Regem Ara-

bie, cujus fymbolum camelus eft, Simili

fün

planecum typo

p

in alio numo occurrit BACCHIVS. IVD

AEVS. Arabie

tete

item Regulus, aut Judee Ethnarcha, de quo filent hi-

tnar

ftorici: nomen illius, cui fe fupplex Bacchius fubmiferat,

altera ex parte legitur: A. PLAVTIVS. AED. CVR.S.C.

llf

Zfulus Plautius ZEdilis Curulis , Senatus Con/ulto. . Cornelii

aE

one

Vitis

Sull& Jþnum'*us, eundem in fglio fedentem exhibet, p

Re-

Quit

382 (02 89

I5

Reges Numidie, & Mauritanie genua fleduht, nempe

Bocchus, & Jugurtha; epigraphe: FELIX. quod cogno-

men ab Sulla affumptum eífe, etiam veteres infcriptiones

teítantur.

Aliud numifma nos intueri fingamus, in quo

uz victoria fuerit,

Vi&oria quadrigam urgens invehitur,

infcriptio clare docet: P. HVPSAEVS. AED. CVR. C.

HVPSAE. COS. PREIVER. CAPTV. Pzablias Huspfaus

JEdilis Curulis , Cajo Hupfeo Confule Privermum Captum.

In ZEmilie rurfüm gentis numo tres vincti propter tro-

eum adítant, ad quod vir togatus dextram extendit;

infcriptio. PAVLLVS. TER. in alio fimili L. PAVLLVS.

Nempe Perfeum Macedonie Regem cum duobus filiis ab

ZEmilio Paullo in triumphum abdu&os , atqueter trium-

donici nomen acceflit.

phatum effe, numusoftendit; unde & Paullo huic Mace-

Denique in Marci Lepidi numo,

ä;;

ipfe reprafentatur, coronam imponens Ptolemeo Regi

In

JEgypti,

qui fceptrum cum infidente aquila geftat ; epi-

raphe:

TVTOR. REGIS. M. LEPIDVS. PONT. MAX,.

as

S. C. Tutor Regis Marcus Lepidus , Pontifex Maximus , Sena-

[2

ts Confulto.

nü

—Pauca hec exempla, e nomipibus familiarum , Ma- Nwwerum

-

familia-

r2

giftratibus, aliisque geftis delibata indicium haud leve fa

. rum colle-

ciunt, quantum juvari Hiftoria, ac Faíti Romani ex omnt ao« &

lt

coevorum numifmatum copia poffint.

.C

Certe felix ille intergrefef-

[t

rerum [talicarum inveftigator Carolus Sigonius , & Onu-

iff

hrius Panvinius, Faftorum veluti Pater, diferte profeffi

hr

funt: ille Denariorum, ifte omnis generis numorum ope,

fs plurimum profeciffe. lisdem u(i funt mediis , qui pre-

typ?

terea ad Faítos , ac Hiftoriam Romanam perpoliendos

bt

y hi

manus admoverunt; Hubertus Goltzius, Stephanus Vi-

fcrth

nandus Pighius, Eminentiff. Norifius in emendationibus

ad Faítos, & in Epiftola Confulari, Atque id caufzerat

viris eruditiffimis cur tanto ftudio numos familiarum con-

j*

li

adverfionibus ornatos, cum

on

quirercnt., ac eruditis anim

lite-

u

M

b 5

14

$3 (02 G9

litetato orbe communicarent.

Ingenti Hiftori& emolu.

mento Fulvii Urfini, Patini, Gorlaei, & Vaillantii Colle-

&iones in lucem prodiere, DoGiillimi Havercampii curis

aliquantum aucte.

Neque defuere alii viri doGtiffimi, qui

fuam egregie fymbolam huc conferrent: Antonius Augu-

[ — —— RRP RTM

ftinus, Spanhemius, Begerus , & nuper Liebeusin Gotha

Numaria.

Quid fi Morellii colledionem. integram mors

[

—

—À

viri folertiffimi nobis non eripuiffet ? Quid fi Chriftoph.

Adamus Rupertus perficere potuiffet opus, de cujus mo-

litione ita ad Reinefium fcripferat ? . Ez ouantas numifma-

tum numerus efl , qua nec ipfí (FulvioUrfino) zec aliis ten-

tata , fpem certam mihi faciunt fore , nt in iflis utiliter labo-

rem , Q in multis cibum fumam minime premaufum.

Nova

nempe fuübfidia e numis adhuc Hiítoria preftolatur , quo-

at N- MuiE r ii p M m

rum ope illuftratam eam effe, auctamque tum ha&tenus

vidimus, tum ex Auguftorum numis luculentius compro:

f

babitur.

Qi

li

Carur l.

'/PI

Pt

.. Füforiam Auguflorum , eorundem nzzmif

à

fü

fmnata quid faciant ?

to

Hifloria

sl

Augujio-

Onfularia numifmata numero perinde, atquetypo-

M

vYuU2 Wa

rum varietate, & majeftate quadam longe infe-

C

M

4djuvanda. -

riora fünt iis, que ad Auguftorum feriem referun-

Óa

tur ; adque idcirco Hiftorie Augufta uberior itidem ifthinc

utilitas provenit.

Sane tot Orbis Dominatorum non jam

fui

Qu

fola nomina, titulosque, fed expreffos ad vivum vultus,

fed confignata gefta, honorum infignia, aliaque monu-

pe

U

Tmenta coram oculis ufürpare; quantum jam fola hec res

ad figendam tot perfonarum , ac rerum illuftrium memo-

Op(

tiam habet momenti? Deinde recte coordinatam, & ab-

It

folutam Auguftorum, Augufítarum, Cefarum, atque his

q

*

$89 Coo BR

15

2finium feriem , hiftoricorum veterum netno eft , qui eque

mifmata , argentea prafertim, pof-

praítare, ac veterum nu

ls

fint. Atque de illa quidem temporum conditione, qua

lL

füb tertii Auguftorum fieculi medium Romana fe haberet

]e

Hiftoria, ita queftus e(t R. P. BAupunrus /oco fupra citato :

à

Sed cum plurima completiatur. pene füpra veri fidem , tum

t

etiam deflituta eff biftloricis , aut fériptores plane nugaces ,

imperitos nacta efl , ex quibus nibil fere extundi petefl, quo

(s

flirpium feries illuffretur , demonfireturve temporum

ratio.

Hoc incommodo maxime laberat . Deciorum bifloria.

Que

fs

1

Trajani Decii uxor fuerit , diu addubitatum eff , nunc confiat

7)

(e Graecis numis, qui Herenniam cum Decio exhibent )

Herenniam Etrufcillam fuiffe , ex eoque matrimonio natum

Và

Verum aliorum etíam temporum

)

Herenuium Etrufcum.

hiftoricam feriem ex Auguílorum prifco ere integrari pof-

l0s

[0*

ís, manifeftius ut conítet ; argumenti loco quorundam

nomina hic recenfebo, quorum notitia veteribus n

*

4umis "

non hiftoriographis debetur.

Vefpatfiani Aug. filius OTEXIIAZIANOZ. NEQTEPOZ

Ve- Series Au-

uflorum,

fpafianus Junior e Smyrneorum numifmate ab Harduino:

20rutia

rolatus eft. Marcianam Trajani Sororem , ejusque filiam jj copiera.

Tl

fuiffe Matidiam, e numis, ac marmoribusinnotuit. An-

tonino Pio binos filios tribuunt hiftorici; fed quinam illi?

alterum quidem numifma grecum nominat, in quo legitur:

?

M. FAAEPIOX. ANTOQNINOZ. ATTOKPATOPOZ. ANTON. TIOS.

n

fe

0

Marcus Galerius 4dntoninus , Imperatoris dntonini f!ius.

um

Salluftiam Barbiam Orbianam Severi Alexandri uxorem

hiC

fuiffe, e fimilibus ronumentis oftendit Vaillantius. Tran-

| 3am

quillinam Gordiani Pii uxorem , Fwriam Sabiniam com-

itüs,

ellatam effe: Hoftilianum, hec etiam habuifle nomina:

jonte

Cajus, Valeus, Meftus , Quintus, € numis patuit; quorum

T

ope itidem Decii filium fuiffe Hoftilianum, & cum He-

emo-

s titulo ga-

rcnnig fratre Cafaris, 'achrincipis Juventuti

4

vilíum

a *

16

Ac) ( 0. ) ESR

vifüm effe, Bandurius demonftrare contendit. Gnea Cor.

l

[/]

nelia Supera, non nifi e numis nota, a Vaillantio, & Co-

mite Mediobarbo Valeriani junioris conjux declarata eft ;

Pofthumi vero, Junia Donata a Chifletio.

Domitium

E

Domitianum , quem Zosiuus L. z. refert , in füfpicionem

po

rerum novarum cum aliis duobus ducibus Epitimio, & Ur.

Ài

bano venifle ,. ac ftatim poenas dediífle; numifmata Augu-

Ye

ftum, & anno amplius imperium tenuiffe , Patino , aliis-

2u

que vadibus afferunt.

Eadem inftrumenta Marinianam

fet

licinii Valeriani: Severinam Aureliani uxorem prodide-

tot

runt, Nimius ne fim, pretereo, qua de Pacatiano Ty-

Qu

ranno , de Severiano, Valerii Severi filio, de pluribus

Conftantinis, & Confítantiis , de Conftante Juniore, at-

puc

que de Magnia Urbica, e numis antiquarii erudite erue-

fett

runt, aut probabili conjectura affecuti funt.-

llor

De adoerfa

facie nu-

Jam vero ad penitiorem Hiftorie Augufte notitiam

3

tior

?220Y44372

alia quedam, ex adverfa, averfaque numorum parte de-

Augufl.

cerpemus , qua aut fcitu magis neceffaria , aur illuftria

hun

occurrunt.

Adverfa igitur numorum iftorum facies, Au-

facit

guftorum, Auguftarum, Ceíarum, ac Tyrannorum ca-

Dün

put, nomina, titulosque pre fe fert, titulo etiam in al-

lege

teram nonnunquam partem excurrente.

Nomina quod

IME

attinet, nolo hic eorum Syllabum texere, qui prolixus

lmp-

nimium foret.

Si rem compendio vis, Gorrzu ZZefaurum

IN

Rei Zntiquarie confüle.

lpfos etiam e numis expreflos

If

vultus, & brevem vitae notitiam fi preter nomina cupis,

affin

Launzurn Paragor preclarum opufculum adhibe, quod

tifin

infcribitur : Series 4uguflorum , JMuguflarum, Cefarum ,

Quid

( Tyrauzorum omnium &C.

uod fi preterea numo-

petui

rum latinorum (nam Grecos Vaillantius dederat) Augu-

perat

ftam feriem, ordine chronologico digeftam, quis petat ;

üflo

Comitis Mediobarbi opus, a Do&tiffimo Argelato auctum,

OTW

& emendatum comparet.

Raritatem porro docet Vail-

]mpm

lantius

Ditro

R 0CDE--

17

[

lantius in libro, cui titulus: ANwmi/mata Imperatorum Ro-

Q«

manorum prefiantiora.

de nominibus Romanorum in numis

Tum eca, que

iil

Familiarum dicta fünt, huc etiam lumen aliquod adferre

It

Id tamen hic monendus eft tiro: quorundam

poffunt.

Ir,

Auguftorum nomina, qualia vulgo circumferuntur, in

b

veteri metallo nuspiam deprehendi.

Ita nunquam Cali-

|[S«

gula, fed Cajus: nunquam Caracalla, aut Heliogabalus,

m

feu re&ius Elagabalus; fed uterque: Marcus Aurelius An-

de.

toninus legitut,

Nam altera illa , agnomina erant potius,

y

qua numorum majeftas refpuebat.

us

Ad Honorum titulos me converto, quorum preci-

at

puos, qui in numis Auguftorum reperiuntur, ipforum

V

fere numorum ope exponam; quandoquidem magnam Hi-

ftorie Augufte, & Politici ftatus partem horum cogni-

i

tione illuftrari exiftimo.

-

IMP. Zmperator in gt&cis ATTOKPATOP.

Titulum . . rituiis

de

Augujlo-

irià

hunc triplici notione fümptum effe, numi etiam palam

rum &e.

Àu

faciunt.

Primo, cum quis belli gerendi Dux aSenatu re-

nunciatus eft femel, aut fepius; uti in familiarum numis

(à

jl

legere eft: ANTON. IMP. z£ztonius Imperatoer. SVLLA.

IMPER. ITERVM. &c. ubi ipfa vox: ITERVM denotat,

luod

us

Imperium femel collatum abrogari, atque aliud conferri

m

e Senatus arbitrio , dum Respublica valebat, potuiffe,

c(fOS

Deinde Imperatoris nomen, prenominis loco ab Auguftis

plh

affumptum, perpetuum imperium fignificat; uti frequen-

tiffime legere: eít: IMP. CAES. ZImperator Cafar &c. &

;uod

quidem fine ullo ITERVM, aut TERTIVM , quod per-

ritfh y

am

petuitas has innovationes non recipit. Tertio cum sóIm-

Vg

perator preter prenominis locum etiam ad cognomina Au-

uftorum adjungitur, uti: IMP. CAES. DIVI. F. AVGV-

etat

STVS. IMP. XXL Znperator Cefar , Divi filius, dugufius,

duft

Val

Imperator viceffmmm. primum. tum fere, addito etiam nu-

ob-

iptuus

mero, denotat, quoties Augufítus ille poft victoriam

ten-

18

A CooBE

tentam a militibusImperator acclamatus, & falutatus fit.

Id quod declarat numorum talium typus averfüs, ubimi-

It

litum geftientium figure, adítante Augufto, exhibentur;

f

tum comprobat numerus ipfe ad IMP. adje&tus: qui, cum

etiam bellorum geftorum , ac relatarum victoriarum quan-

l

d

doque numerum excedat, ad acclamationes iítas referen-

dus eft.

iL

Ita in Valentiniani Tertii, itidem in Theodofii

hi

numo legitur: IMPER. XXXXII. Zmperator quadrageft-

q

mum fecundum acclamatus.

Q

CAES. vel C. Cae/ar. KAIZAP,

Ita ab Julio Cefare

(nam Julie gentis vetus id cognomen erat) dici deinceps

Auguíli omnes voluerünt, etiam qui poít Neronem ad

4l

alias familias pertinerent.

In Auguftorum numis plerum-

af

que nomini proprio praeponitur IMP. CAES. aliquando

l

vero fubjungitur: CAES. AVG. Nomen Cafaris item ge-

u

runt Auguítorum Filii, Nepotes, Adoptati, & in Collegas

defignati, fed prepofitum nomini; uti GERMANICVS.

«di

CAESAR. qui erat Tiberii Augu(ti ex fratre Drufo nepos,

& a Tiberio adoptatus.

Q HER. ETR. MES. DECIVS.

(ti

VX

NOB.C. OQ»wintus Herennius Etrufcus Meffus Decius Nobilis

tf

Cefar.

Decii Augu(ti filius &c. Titulus hic NOB. C. vel

h

N. C. sobilis, vel nobiliffmus Cafar, a Philippo Juniore

coeptus, tertio, & quarto fzculo frequens occurrit.

Ca-

hu

fares, qui Augufti non effent, nudo capite in numis fere

exprimuntur: Augufti lauro, aut corona radiata redimiti

COf

fere videntur.

i

Primorum tamen Auguítorum quidam, ut

do

OGavianus Auguftus, Tiberius, Otho, Hadrianus , & alii,

the|

capite nudo, aut, cum folo Cafaris titulo, laureati com-

Dün

parent. Notio cognominis hujus CAESAR. aut ab aliquo

diu

ex matris utero ceío, aut a cefarie repetenda eít, aut ab

Elephante per quemdam Juliorum occifo, tempore belli

ther

primi Punici. Numum affert Axroxius Aucusriuus Diaz/. 5.

dICa

ütj

in quo Elephas anguem calcans, infra: CAESAR. quod

'vo;abulum Punice ajunt clephantem fignificare.

gitü

TRIB

$£5 Co ) 3

I9

P. Tribunitia Pd-

TRIB. POT. vel TR. POT. vel T.

teflate AHMAPXIKHE. ESOTZIAX. Ea poteílas, cum facro-

r

fan&a haberetur, & legibus intercedendi jus daret, nun-

quam ab Auguftis dimiffa eft. — Attamen ut libertatis fpe-

ciem omnem ne tollerent , eam quotannis fibimet inno-

le

fi

vabant; hinc crefcentes Tribunitie Poteftatis numeros,

fingulis

imperii annis, numi exhibent.

Collegam quo-

/i.

ue Tri

bunitie Poteftatis eum fere tantum füftinebant,

uem fibi fuccefforem defignabant.

Sic in Tiberii numo

r

TRIB. POT. XXXIIX.legitur, cum tamen ipfe annis non

Ips

Nempe ab

al

amplius viginti tribus rerum potitus fuerit.

O8aviano Augufto jam antea in Collegam TRIB. POT.

affumptus eft.

Quod & Hadriani numus apud Vaillan-

do

tium reprefentat, in quo T

rajanus, & Hadrianus dextras

K

jungunt, cum epigraphe:

TRIBVNITIA. POTESTAS.

pus

& in alterius fimili typo. ADOPTIO.

Unde a Trajano

V

ac in confortium poteftatis hujus adfcitus Ha-

adoptatus,

08

drianus colligitur.

Titulus TRIB. POT. poft Gallienum

V8

vix in numis amplius ufurpatus eft ; atque in Conftan-

7

H

tino M. eundem expiraffe putat. Liesius de Mag. Pet.. Pop.

vel

Rem. C. r $.

loté

COS. Coz/ul. YUATOZ. vel OTHATOZ.

Notiffimum

C&

hunc, & inter ordinarios magiítratus fupremum , Augufti

fett

continuum non geffere ; quippe qui aliunde fummam au-

mit

&oritatem fatis firmatam haberent.

Numifímata id etiam

, Ut

docent, in quibus nonnunquam idem gefti Confulatus nu-

alll:

merus, cum accrefcentibus usque Tribunitie Poteftatis

numeris adnotarur. Nam gefti Confulatus numerum tam-

om

1quo

diu eundem, cum crefcente fingulis annis Trib. Pot. nu-

j à

mero , adfcribebant , donec rurfüm Confüles fierent ; quafi

bellt

dicas: Cen/ul fecundum , vel tertium. Q'c. emeritus: quod

ml »

utique pluribus annis convenire

poteft.

]ta exempli cauía

lH Coz/ul tertium conjun-

qüO

in Septimii Severi numis COS.

C2

usque ad TR. POT. XVII.

aj

g-it;,ur cum TRIB. POT. X.

quod

20

Weo C o ) ER

quod manifeftat: eum interea temporis confulatu abftinuiffe.

li

Preterea cum confulatum Kalendis Januariis adire moris

lt

fuerit, Trib. Poteftatem vero eo anni tempore fibi Prin-

[

cipes innovarent,

quo eam primum fümpfiffent ; potuit

Q

etiam hac de caufa idem annus confi

ulatus cum Trib. Po-

fe

teítatis diverfis duobus conjungi.

n

PONT. MAX. vel

P. M. Poztifex Maximnus, APXIEPETZ.

It

METAZ. vel METIXTOZ,

Religiofi hujus muneris erat, leges

el

fcriptas interpretari,

ac cerimonias,

& Sacra queque fu-

In

premo cum arbitrio moderari.

Hunc magni momenti ho-

norem, perpetuum retinuifle Auguftos numifmata etiam

C

comprobant, in quibus PONT. MAX. titulus fine ullo

0

iterationis numero confignatur,

Sub tertii fzeculi finem

|

bi

haud ita fiepe in &re adnotatus obfervatur; minime vero

NU

in Chriftianorum Cefarum numis, qui eum detrectabant:

d

utí peculiariter de Gratiano Aug. narrat Zosixus L. z.

(

P. P. Pater. Patrie HATHP. IATPIAOZ.

Titulo hoc fe

ornatum effe M. Tullius ma

Eodem

qu

gnifice depraedicat.

Qu

Julius Cefar ,

ac poft eum Auguítus, tum reliqui in Im-

N

perio Succeffores ab Senatu compellati fünt.

Ingentem

(eo

hunc honorem ,

cui tamen nulla propria poteítas adnexa

t

erat, Tiberius

initio pertinaciter recufavit, quod & numi

aC]

commonítrant, qui eotitulocarent. Neroetiam primum

Clà

abnuit, juvenilem &tatem caufatus:

mox tamen recepit,

1f

Suetonio teíte.

Vefpafianum fero, Trajanum etiam invi-

tum hunc titulum acceptaffe, Suetonius, & Plinius in Pa-

iny

negyrico memorant,. Sed numi hos redarguunt, qui Au-

Quií

guítos illos primo, aut altero Imperii anno Patris Patrie

Tri

nomine infignes proponunt. Jam vero P. P. A. inferiori-

bu: fieculis legenda effe :

fert

Perpetuus Zagufius, vel Pins Per-

À

petuus dugufins, hiftoricorum

à

ope convenit.

& ve;crum infcriptionum

ls

YX

PIVS. FEL. AVG. vel P. F. A. Pius, Felix, Augu-

TR

nftus. ETZEBHEX. ETTTXHEZ. ZEBAZTOZz. PIVS in

dug

nu.

2I

j*ï-ä Co) &

f

numis Cecilius Metellus, & Pompejus MAGNVS. PIVS.

[

legitur. In Auguíftorum ere primum Antoninus PIVS ap-

i

pellatur; dein alii frequenter hoc cognomine ufi funt ;

lt

quod utrum gentile nomen, an laudis titulus fit, variant

0

fententie. FELIX.Sulla nominatus eft, uti de ejus numo

meminimus.

Commodus Imperator, occifo Perenne, ut

refert Laurnipius iz. Com, C. $. ab Senatu Felix appellatus

bt

eít; atque in ejusdem numis hic titulus primum, dein &

(ü

in aliis Auguftorum monetis Iegitur.

Iu

AVG.vel AV.vel A.Zfuguffus xEBAZTOX.ve

l ATFOTZTOE.

At

Commune hoc eorum cognomen efífe novimus, qui poft

llo

O&avianum Rome principatum tenuere.

Augufta voca-

«

bantur, tefte Ovipi0 1. Fz/f/. facra queque, & templarite

2

confecrata; hinc Auguítos Sacros, & quafi viva templa

dixeris. Titulus hic ab Odaviano primum, Romuliloco

u

(quod nomen ei a Senatu offerebatur) füfceptus, in reli-

(

quos manavit. Duos Auguítos Collegas greci, ac latini

lem

numi primos fiftunt M. Aurelium Antoninum, & L. Verum.

In

Nam ifthic utriusque Auguíti aut caput, aut períonas in-

tem

tegras, additis etiam nominibus, ac titulis expreffas , vi-

exa

dere cíft. Auguftorum denique Uxores , Matres , Sorores,

ac Affines mulieres, Auguftas etiam dictas effe e numis Mar-

uml

10

ciane, Matidie, Julie Mamaee, atque uxorum

| copiAo-

fiffimis aliis liquet.

'plt)

Id munus, ut

nv

AVG. etiam Zzgur legitur, fed raro.

pes

in fuperftitiofo populo, magni nominis fuiffe Antonii nu-

u

mifma comprobat, in quo ipfe jam IIIVIR. R. P. C.

&t

Tviumvir Rei Publice conflituende , tamen Auguris titulum

fert; quin & in Julii Cefaris jam confecrati numo lituus,

totl

TL

Auguris ad auguria inftituenda inftrumentum , configna-

tus cernitur. íÍn Auguftorum ere fignato Auguris nomen

num

vix deprehendes, preterquam in Vefpafiani, AVGVR.

TRI. POT. & in grecis Titi, ac Domitiani OIONIZTHZ,

ag

9 jf

4fugur legitur.

CENS.

nr

C;k

22

RE :

CENS. vel CE. Cez/or. TEIMHTHz.

Magiftratum hunc

d

faftigium quoddam honorum Plutarchus nominat; nam

cenfor, füpremus vite, ac facultatum , cum ingenti po-

teftate, infpedor erat.

Cenforiam Poteftatem quidem

id

Auguftus, & ejus in Imperio fucceffores füfcepere; Cen-

t

foris titulum tamen non nifi Vefpafianus, ejusque filii Ti-

i^l

[

vertuntur.

tus, ac Domitianus in veteri metallo ufürpaffe animad-

Verum in fpeciofo illo libertatis ludo Cen-

j

foris perfonam füftinere alios etiam Auguíti finebant. Ex-

Q

tat numifma L. Vitellii , qui erat Pater A. Vitellii , poftea

[à

Augufti; in hoc caput laureatum Claudii Aug. refertur

p

cum epigraphe: L. VITELLIVS. COS. III. CENS. S. C.

Q

Lucius Vitellius, Conful tertium, Cenfor , Senatus Coufulto.

X

PROCOS. Proeconfal.

Id nomen olim fümmam belli

poteftlatem , extra urbem, pro Confule adminiftratam,

&i

notabat. . Octavianus Aug. & fücceffores, et(i re ipfa Pro-

confulis poteftatem haberent, tefte Diowz L. $£., aut

fü

Filiis, Collegisve Proconfulatum darent; is titulus tamen

i

Aliter

Ít

in Diocletiani numifmate, nec ante comparet,

bf

ANOTIATOZ. Proconful Magiítratum Provincie Procontu-

laris indicat, de quo alibi.

Al

D. N. Deminzus neffer.

Hic titulus circa Diocletiani

Qu

tempora invaluit, uti e numis colligitur. Eundem OGavia-

Á

nus Aug. deteftatus e(t; Cajus vero, & Domitianus ambi-

V

vere quidem Domini appellationem; fed numis commit-

W

tere non funt aufi.

In Antiocheno Gete numifinate apud

n

Vaillantium . primum occurrit hic titulus: VICT. D. D.

Il

N. N. iWloria Dominerum noflrorum : videlicet Gete, &

tra

Antonini Caracalle. Dei denique titulum, cum illo Do-

eff

mini conjunctum (ut nunc Grecorum levitati füuum oEOz.

lt

& HPOZX conniveam) Aureliani , & Cari numis adulatio

infcripfit: DEO. ET. DOMINO. NATO. AVRELIANO.

Itj

in altero: DEO. ET. DOMINO. CARO, quas appella-

lia

iug.

id

tionc; viventibus adhuc datas fuiü'c putat Spanhem

De

362 Co ) 38

27

De DIVI. eziOT. titulo, poft mortem dato , deque Apo-

Y

m

theofi Auguftorum alibi mentio fiet.

u

PRINC. IVVENT. Princeps Juventutis.

Antiquum

2

id, ac precipuum Romane pueritie decus erat , quoor-

nabatur is, qui Trojam ludentibus nobiliffimis pueris pre-

erat,

Is ludus ab ipfo ZEnea inftitutus, uti Vrac. L. s. ZEz.

r

memorat, diutiífime ab Romanis confervatus fuit.

Au-

l

guíti deinde filios, ac nepotes eo titulo cohoneftarunt,

quod ex iftorum numis in promptu eft: qni una decla-

led

rant, cos ludos equeítres fuiffe ; quoniam equeftri ftatua

lerumque Principes Juventutis effinguntur, uti: NERO.

Lt

ET. DRVSVS. TITVS. DOMITIANVS. GETA. & alii.

Quanquam aliquoties etiam inter militaria figna ftantes

3

exhibeantur, ut: COMMODVS. PHILIPPVS. VALE-

"n

RIANVS.

f0

Cognomina honorum alia demum numaria penu

s Tzuli 4

deviftis

fubminiftrat , que cum totidem devi&as gentes predi-

gentibns.

qut

cent; hiftoricam utilitatem per fe ipía eloquuntur. Hec

Den

Itef

fere occurrunt: GERM. Germanicus , SARM. Sarmaticus,

u

BRIT. Zrztaznicus, DAC. Dacicuas, ADIAB. Adiabenicus,

ARM. Zrmeniacus, PERSICVS. GOTHICVS. nonnun-

quam adje&o: Maximss, ut PARTH, MAX. Part£icus

p

Maximus.

Peculiaria illa fünt, in greco, atque latino

Vlà

Volufiani numifmate : IMP. C. C. VA. F. GAL. VEND.

jbl

nit

VOLVSIANO AVG. Imperatori Cefari Cajo , Vandalice,

Hic no-

jud

Finnico , Galendico , Vendenico Volufiano eduguflo.

mina populorum indicantur,Sarmatiam incolentium ; con.

'tra quos expeditionem füb Gallo, & Volufiano fufceptam

T.

effe e Zosiuo L. r. colligitur.

llluftrat & hic numus Pro-

De

01

LEM.JEUM L, . C. 7. ubi fimilesSarmatie populos enumetat.

Vertamuls Pa«r: 4cer-

atio

'Jam titulorum fatias tironem ceperit.

f4 n«

gitur numos, & quid ex averfa horum parte ad Hifto-

ram áug.

VÜ

riam Auguítam proveniat, tantifper indagemus.

Verum quania bi-

la

id mihi etiam hic dolet, ob tantam matcrie ubertate

m orie fub-

U

O

t minifiret.

M

«e C o ) E3R

24

omittenda plura effe, quam vellem, & rei dignitas poftu-

€0

laret.

Quarum enim rerum hic non eít confignata me-

sss aol

moria, bclli, an pacis tempore, domi, forisve, toto

pr

g

pene orbe geftarum ? Magna illalicet, aft quoniam obvia

fY

in numis, & contrita fünt, filentio pretereo: Vi&torias,

Triumphos, Sacrificia, Ludos, firmata Foedera, Concor-

diam ftabilitam, Pacem datam, aut partam: uti & fre-

C

n

quentiffima illa Neronis moneta Pacem totius Imperii egre-

p

gie enartat, in qua templum Jani claufum expreffum eft

TU

cum hac infcriptione: PACE. P. R. TERRA. MARIQ.

ür

PARTA. IANVM. CLVSIT. Pace Populo Romano terra, ma-

If

rique parta, Janum clufit.

Neque de tot Exercituum, va-

pat

riis in terris militantium , numis, neque dealiis Legionum

i

M

& Cohortium dicere hic. vacat.

Legionum certe in folis

M, Antonii argenteis numis, viginti quatuor numerari fo-

eon

lent; ac praterea füb Gallieno bene multa fuis etiam

cum titulis, & infignibus non fine utili voluptate fpectan-

Mi

tut.

(q

De variis regionibus in poteftatem Populi Rom. red-

por

actis, in Geographicis aliqua perítringam, & de Coloniis

IY

item, quarum plurima notitia numis debetur.

;

" Hic igitur pauca carpam, qua aut magnitudine fe

U

MA

füa, aut peculiari ad hiítoriam acceítione commendant.

&u

Quid jam eo eft illuftrius, videre: queis gentibus Reges

Utf

dederint Auguíti? age fane videamus! In Trajani numi-

fmate, ipfe füblimi in loco aflidet, ftante retro Prefecto

Inor

Pretorii: Parthomafpaten, ad pedes fuos afliftentem , Tra-

&t

alii

janus protenfa dextra Regem inftituit, cum epigraphe:

i

&c

REX. PARTHIS. DATVS.

In alio, Rex, genu flexo

fupplex comparet; pone legitur: REX. PARTHVS. Idem

"pl

Trajanus alio in numo tres perfonas adítantes, e füblimi

fat

egmate Reges renunciat; uti infcriptio fert: REGNA.

hr

Simili in moneta Antoninus Pius efful-

ME]

ADSIGNATA.

LA

get, ubi habetur: REX. ARMENIIS. DATVS.

lllud

TV']

porro Hiftoricorum filentium egregie compenfat, quod de

co-

Mfi

25

Wl

AE C o ) 638

Ine

eodem Antonino numifma prodidit, in quo Antoninus re-

oto

prefentatur, barbaro adítanti dextram porrigens, cum

epigraphe: REX. QVADIS. DATVS. Quadi populi Mo-

Vlà

raviam , & vicinam Auftrie partem incolebant.

a,

Non vincere duntaxat. populos, victisque adf;gnare

ot

fte

Regna voluere Augufti; verum etiam parta tueri, ac de-

it-

trimentum paffa inftaurare , iisdem cure fuit, Tiberio im-

et

perante, multas Afie urbes terre motu corruiffe , Tacr-

Eas

TUs L. 2. 4dnz. C.47.. S'raasO L. z2. aliique referunt.

.

urbes ab Tiberio inítauratas, ejusdem numifma eloquitur;

n

in quo Tiberius fedens, laureato capite exhibetur, dextra

V

pateram , fymbolum Pietatis tenens, finiftra haftam ;

üfü

cum epigraphe: CIVITATIBVS. ASIAE. RESTITVTIS.

oli

. Unius Hadriani numifmata quot non id genus pre-

|.fo

[affl

conia afferunt? In his mulieris, uno genu nixe , varia oc-

lat

currunt effigies; adítat Hadrianus, ac fublevande mulieri

(que aliquam Provinciam , aut Urbem refert) dextram

d

orrigit.

Provincias porro infcriptio indicat: RESTI-

Qf

TVTOR.ASIAE. item, AFRICAE.ARABIAE.ACHAIAE.

GALLIAE. HISPANIAE. ITALIAE. MACEDONIAE.

& fe

MAVRETANIAE.PHRYGIAESICILIAE.BITHYNIAE,

ant

& urbis NICOMEDIAE. quam etiam Euszsius zn Chronico

j

terre motu collapfam, & ab Hadriano reftitutam comme-

hi

morat.

His pariter e numis Hadriani profeGiones colli-

0

guntur, quas plurimas ab Urbe inftituit; quanquam eas

'rà

alii numi exprelfis verbis referant: PROFECTIO AVG.

he

& crebrius: ADVENT. AVG. ZJfdventus, Nel 4dventui Au-

exo

«fli, addito etiam Provincie.nomine, in quam advene-

dem

Tat, uti ARADBIAE. ASIAE. &c.

Poft Hadrianum , M,

]

hi

Aurelius RESTITVTOR. ITALIAE. Lucius Verus AR-

NÀ

MENIAE. & PARTHIAE. Gallienus, & Pofthumus GAL-

ffal

LIAE. in numis fignati fünt: nec defünt, quibus RESTI-

llud

' VTOR. ORIENTIS. aut ORBIS. adfcriptum reperias.

Qde

Reftitutoris titulus Auguftis datus eft ; quod vel ci

vilem

e0

difci-

26

$SS ( o E2

,

difciplinam, vel leges, ac mores, vel fplen

dorem Pro-

ali

Vincie, aliaque emolumenta i

;

NU

erint.

n mcliorem ftatum rede-

fcü

Munifiten.

fie 4uz.

Pacis fru&us quam dulces Romanis Augufti nonnulli

]

exempia.

reddiderint, toties datum populo frumentum , aut teffere

frumentarie , aut pecunie diftribute , in numis declarant,

]u

in quibus typi fere modium , cum fpicis, aut Imperato-

Mu

rem, e füblimi munera largientem, exhibent, aut figuram

Ne

muliebrem ftantem, que dextra tabellam attolit

dta

pundula aliquot videre eft,

; inqua

qu'

teflerarum , aut munerum da-

?

bat

torum valorem indicantia : eft vero horum e

pigraphe:

h]i

LIBERALITAS. AVG. vel PLEBEI. VRBAN

AE. FRV-

MENTO. CONSTITVTO.vel ABVNDANTIA.AVG.&c.

Qaic

In Elagabali numo, Sidone percuffo, habetur modius ,

fnoc

cum epigraphe: AETERNV. BENEFL ZErerzum benefé-

li

ciu. nonnunquam numero addito,

EM

largitio, ut: LIDB. III. Liberalitas Tert

quoties repetita fit

ia &c.

Peculiari-

Onet

ter Donativa militum, aut

populi, in numis, iisque ra-

Cünt

rioribus, CONGIARIVM infcripta cum elegantibus figu-

ä

ris OCcurrunt , etiam numero adjedo , uti CONG. II.

VE

DAT. POP. Congiarium fecundum datum pepulo, CONG.

tIO (

AVG. VIIIL Consgiarium zugufii nonun, & his fimilia.

Cüla

Sed enim alia quedam, atque fingularia illa munifi-

abibi

centiíe Aug. exempla in veteri ere refplendent, Ab Cajo

Augufto vectigal (quod Daceztefíma dicebatur, aut a pe-

fam

cunie numero, aut a parte bonorum pendenda) benigne

r

remiffum effe, ejusdem Caji numus indicat; in cujus me-

tüdir

dia area he note extant : R. CC. Remiff Ducentefima.

emt

Ducentefimam hanc a Tiber

io impofitam fuiffe Tacrrus

eXtI

L. 2. 4n5. monuit,

getie

Similem Galbe munificentiam bona

hiftoricorum pace nefciremus , nifi numifmata cjusdem

ABL

memoriam praftarent,

In averfa horum parte azcus co-

Rf 17;

lumnis ornatus affürgit, ad quem tres vin&i debitores ad-

oru

ftant, infcriptio: QVADRAGENSVMA. REMISSA. in

Umn]

alio:

$59 (0 5 &

27

alio: XXXX. REMISSA. rurfum in altero, in quo figura

[

Rome ftantis: ROMA.R. XL. Roma;remi[/a quadragefima,

dt

feu quadragenfuma.

*

il

li

E Nerve numi

fmate äliud bencficii genus, Augufta

E

Juftitia dignum, nobis innotuit.

In eo palma atbor,

udee fymbolum, expreffa cernitur, cum lemmate: FI-

int,

SCI. IVDAICI. CALVMNIA. SVBLATA. Domitianus,

It

Nerve deceflor, acerbiffime ab Judeis exegerat: ut di-

at

drachmum quotannis Jovi Capitolino finguli penderent ,

qui

Defere-

d

quem Titus gentis debellator pendi imperarat.

he

bantur tum, per Fifcalium exactorum calumniam, innocui

RY

multi alienigenze , quafi, ne didrachmum folverent, Ju-

daicam originem diífimularent.

Eam calumniam igitur,

&c

moderatione adhibita, a Nerva fublatam fuiffe, infcriptio

i0$,

innuit.

Ea res a Dious Cassio Lib. LXPFIII. füb initium,

"j

"

manifefto teftimonio comprobatur.

e

hafl

Eiusdem Nerve munificentia Italie i

ncole magno

onere abfoluti fünt, numo iterum hiftorici vicem fub-

C Ia

eunte. Signati in illo videntur muli duo foluti, infcriptio:

fgu

VEHICVLATIONE. ITALIAE. REMISSA.

Vehicula-

Il

tio onus erat, quo ad promovenda füis jumentis vchi-

NG

cula publica Italie incole adftringebantur.

mif

Hadriani denique

fingularis liberalitas minime tacita

abibit. . Hic fifco fuo, aut &rario publico debita, que

Cap

jam a fedecim annis folvenda reftabant, fimul omnia con.

4

donavit. Referunt id quidem hiftoriographi; aft magni-

jigne

tudinem remiíforum nominum exacte notatam numo de-

sme

bemus , in quo li&oris figura, leva fafcem virgarum,

jm

dextra facem geftat, qua abjectam humi chartarum con-

cirus

eriem exurit.

Explanatio circum oram infcripta e(t:

bont

RELIQVA. VETERA. HS. NOVIES. MILL. ABOLITA.

yderm

Reliqua vetera, debita, /effertium movies millies abalita,

usCO

Horum nominum, que ad folvendum reliqua fuerant ,

te$ ad

füumma novies millies centena millia fefterti

Doa

orum conficit ;

cum

TE:

40

28

$50 Co» 3R

cum s;vies advetbio expreffum fit, uti füpra diximus.

La UER ORRIIES.. MIR lt

Jam fi feftertii unius pretium, groffum noftratem ftatuam,

quod proximum vero effe puto; füumma hec conficit qua-

draginta quinque florenorum noflratium milliones: di-

li

gnum Romano imperio debitum , & Imperatore donum.

Atque vel idcirco aliud Hadriano numifma haud imme-

rito infcriptum eft: LOCVPLETATORI. ORBIS, TER-

RARVM. Finirem, nifí me Antonini Pii beneficentia,

illuftri Pietati conjuncta, moraretur , cujus teftes funt duo

Fauftine Senioris numi. Horum alter Antoninum in fug-

mu

geftu exhibet, adítante tritici modio: inferius puelle cir-

u

cumítant, quas nempe Antoninus in honorem, ac me.

LE

moriam Fauftine uxoris füe, jam inter Divas relate,

el.

munifice alebat; infcriptio: PVELLAE. FAVSTINIA-

fite

NAE. Altero in numo infans a muliere portigitur alteri

moi

mulieri, in pegmate flanti ; fortaffis prafidiejus partheno-

X

Nuvifmas-

nis alumna offertur: infícriptio eadem.

íuya Aug.

Paucula hec, e numis Auguftorum decerpta, exempli;

Yet

Collectores

ac ftimuli loco tironi füfficiant.

Si vero (quod defidero

G inier-

tif

preies.

ab éo, qui proficere cupit) his contentus minime fit; ad-

tlot

eat eruditifimorum virorum elucubrationes , que poft

&d [

4Enee Vici, JacobiStrade , Sebaftiani Erizzi, & Adolphi

fit

Occonis (qui integram Auguftalium numorum feriem

us

primus conícripfit) laudabiles conatus fefe offerent.

Of-

[mna

ferent autem fe opera, Auguítorum ordinem numis, ac

Itg

doüiffimis interpretationibus illuftrantia, Patini, Angeloni,

Ed

Triftani, Mediobarbi, Begeri, Harduini, Vaillantii, Pe-

r

drufii cum continuatore fuo Petro Piovene e S. J. Tum

pro declinantis Imperii Augu(tis ,, Celeberrimi Du Cangii

Dy

h

