liculatorum numorum non €xi

gua etiamnum inter m

eruditorum copia ; etfi mu

Iti , quorum detecta effet

falfi-

ytl-

iti fuiffent.

Frequen-

^j

tas, jam olim conflati , at

que abol

do peperit, quod utique ma-

i

tiam tantam infana lucri cupi

M

gaum é braéteatis his Denariis ,

ac Solidis collegere falía-

tfi leges addu&e frequen-

Ym

rii. De aureis porro füberatis, €

tem eorum faciant mentionem ,

rariora aut fuperant , aut

d

& aurei in univerfum nu-

liI.

fuperare fcimus exempla: quo

*

mis argenteis funt multo rario

res ; & majorem veteres in

ndis induftriam colloca-

nu

illis dignofcendis , falfi

sque abole

triti, fraudem diut

ius ab-

)fà

rint: ac preterea, minus fere at

nü

fícondant.

Denariorum , quos

hodieque tenemus , fabe-

*

inus m!

ror ; quod fedus lucri

p

ratorum copiam idcirco m

]tus

amor, Principum adeo, no

n modo abje&ae plebis animos

pulerit.

TU

ad procudendos hofce numos im

Ib. Drocufi eti-

Nam ut nihil de eo dicam ,

quod refert P/iniu: !

pa«

ium III.

Virum Denario ferru

m a Pübücd

autiorita-

Icü-

XXXIIL cap. 47. M. Anton

mifcuiffe. Quam fedum

eft, quod de Antonino , quem;.

T

Caracallam compellant ,

prodidit XipZz/inus & Diene iiv.

LXXVFI1I. T& £v 'Aviwvivg T&Té aÀÀm , xdi T

Ó vapcpea xí3dnAov qv.

eti

Au'f:'ää XaTa-

o

Tóre dpyogiy , K9) AQUGiOV , Ó Tiz Q C xcEY "Uiv , TO (4E) EX. MO

ZAntonino

d «g) &« xaAxS xa'ngua'wue'vx éaxsua Qsvo.

J

yugtijérs , v6

Nam Denarii ,

Solidi-

cum alia , tum pecunia vitiofa

fnit.

bo-

lumbo , argento indntto , aut

em

que, quos nobis preberet , aut p

ere inaurato parabantur.

jli-

Quem

ld

Zz;

66

$63 (95 85

Quem Xiphilini locum transpofitione ita fa—nandum

puto. T u £x uoAJ30s A4QTRYPUTDUEVS , TÓ 06 EX YAAÀxS XaTOp-

yeceutrs, Quando plumbum pondere fuo , ac mollitie ap-

tius eft , ut auri bracteola obdu&tam , Solidi loco obtru-

datur ; tum Denarii adulterini , qui magno numero , ad

Caracalle precipue , & vicina tempora pertinentes , ha-

bentur , omnes füb argenti pellicula , quod ego viderim ,

&s cyprium abfcondunt.

Idem erz-

Suberati id genus Denarii , etfi , quod þmodo diximus,

f"v €D — £ C^ £, 073 —— —* — B

&itis in pre-

119.

fatis magno numero in Cimeliis oftendantur ; effe tamen

peritis in magno pretio , etiam pre finceris : tum inpri-

mis , cum lepidi , ac peregrini quidpiam exhibent, lauda-

tus Jobertus loco indicato his verbis monuit: Lorsgse Jes

medailles fourrées ont une téte, &* un revers cuvieux , elles font

ordinairemenut vares , & d'un plus grand prix , que celles , qui

$—— $—— — 9- 475 "T

fünt de bom alloi ; parce que les coins en ayaut été caffezi ,

J efpece decrié , il eft de neceffté , qu' il y en ait un bien plus

p:

petit pombre,

W)

Suberati numi , qui capitis , aut averfe faciei

Lypo , peregrini quiddam offerente , babentur , raris accenferi

l

Cum

li

Jalent , & majari pretio , quam ipfi ffnceri , eflimantur.

enim detetia fraude ea Moneta fpecies nullius effe valoris pra-

mulgaretur, ac typaria confringerentur ; confeguens erat : eatm

ad nos pervenire baud ita maguo numero potuiffe. Raris pa-

f

riter adnumerandi fünt finceri , publicique commatis nu-

mi, quocunque é metallo conflati , in quibus Monetarii

Q

vitium , infoliti quidpiam oftentans , offenditur. Depre-

henfo quippe errore, typarium illico remotum , nec co fi-

|

gnata moneta , quin etiam fignata , que redhiberi pote-

rat , abolita fuit : id quod ejusmodi numi ipfi teftantur,

qui, ejusdem omnino erroris nota vitiati , finguli fere tan-

tum habentur, aut pauciffimi. De vitiorum porro frequen-

d

tia, atque origine hic previe aliqua fünt indicanda.

De lapfibus

li

AMonetario -

Aliquos in antiquo ere , argentoque fignato Moneta-

l

rwn v47;. MOTum errores certis indiciis deprehendi , neminem effe

f

anti-

267

$869 Co 0 GR

üm

Certe at fenten-

antiquitatis peritum puto , qui vocet in dubium.

tid.

Faa.

vel numi illi, quos € Cimelio noftro proferam, id manife-

fle conficiunt, De frequentia lis eft. Sunt equidem non-

3-

tu

nulli , arguto ingenio, qui , que alii Monetariorum men-

ad

da , aut libere appellant , aut merito fufpicantur , ipfi ar-

Hic enim vero eruditionis , & fecun-

l.

bitrentur my(íteria.

,

de imaginationis vim omnem exferunt , novas vetuftatis

eruende femitas rimantur, & ingenii füi duQum , ut cum

I5,

Poéta loquar : Metam. lib. 1HI.

V

- Quaque eft difícilis, quaque eff via nulla , feguuntur.

Ji-

Hi , conje&utis quibusdam freti , in eos diferte declamant,

d

qui Monetarios veteres erratorum fzpius arguunt , ogge-

li

runtque hec talia : fi Monetaríos veteres erroris illico po-

(77]

ftulare fas fit , vix quidquam reconditi expeditum iri : ef-

fe hoc aut ignorantig , aut focordia effugium : ita nodum

gui

oblatum fcindi , non folvi : inftaurari denique hic etiam

poffe querelas illas Thucydidis L. I. 'ovrec éraAaiswgoc , voic

]us

iti

aoAAdie * QiTwoiG vü6 dAnOHac, «g) exl v« fvoiun L AAv o Ésray TO.

hri

Ita moleflie expertem plerique eífe voluut iuquifitionem veri-

1

tatis , &* ad facilia , &* magis parabilia fefé Iubentius con-

t

vertunt.

E converfo alii illam arguti ingenii laudem nihil pen-

ram

fi habent ; dum ad veritatem propius accedant modo : ad

"

quam neque dificiles aditus horrent , neque faciles afper-

Dd«

3rii

nantur. De numorum vitiis , neque foliciti fünt , ut fatis

manifefta excufent ; neque nimium fecuri , ut ambigua il-

[

tem

1

ljc»o damnent ; quando in re numartia i

DI

LII

EIJX

DI

LI I

e m m

eccant

t«

Secura nimium feliciteque manus.. Martial. lib. XIF.

m

J

Ubi ratio major , & numorum confenfus ad Monetarium

damnandum , quam ad excufationem , novitatis , & my-

d

fterii plenam , extorquendam facit ; nodum fcindere ma-

Junt, quam in fcirpo querere: que certo comptobare pof-

i«

.fïc

funt , explicant :

de nonnullis dubitant ; & conje&turas ,

quas

"

|

368

ä*ä*(O)äï*l

fiquas haud vanas fecere , conje&turas , non oracula habe-

e

ri volunt: de quibusdam candide profitentur: fe ea nefci-

lp

re ; cum cxiftiment fapientie laudem non exiguam effe :

u

Scire , quantum nefcias, & quantum fcire non poffis. Ita-

qu

que , fiquis eft, qui fe penetraffe credat omnia maxime, ab

Dl

eo diffentiunt maxime, qui fortafífe:

| ;&wd mecum

,

ignorat , folus vult fcire 'viderif : Ha»rat. II.

p

Epiff. z.

L]

m

Suberato-

Sunt eorum non pauci

,qui in finceris numis lapfüs Mo-

[

quentia vi-

"«n fr- netariorum nolint agnofcere ; neque vero defünt , qui é

nü

tia.

füberatis etiam ejuscemodi vitia excufando delere , atque

hos numos ad inftaurandam Hiftoriam valere contendant.

ll

Ejus rei exempla , & opinionis fautores qui querit , adeat

Cui tamen fententie ab

4

Memoirs de Trevoux. May. 1729.

Anonymo illic etiam acriter contradicitur his verbis: L'ez

bà

ait cas de cette forte de medailles , je dis de fourrées , parce

u elles ue peuvent étre contrefaites j mais pour [hifloire elles

du

font peu d' ufage ; elles n'ont poiut l'avantage d) étre de titres

Ht

autbentiques , étant de la fauffe monnaoye, — Et de plus, quoi-

[en

quil m en ait paffé beaucoup par les mains ; 1 en ai trouwvé

fe* » ou il m y eüt des fautes marquées , ou par de repetitions

f

des mémes titres , fur la téte , C* fur levevers,ou des anachre-

füt

mifmes decidez. Non defunt , qui mamenti aliquid in fubara-

di

tis illis numis ponant ; propterea , quod fimiles frngi boc tem-

Va

pore non pofimt — Verum , quantum ad biflorie fidem , ià non

]f

n

magnopere profunt. Nam adultevine moneta cum fint , anthen-

"ccedit , inter complures ,

ipf

tica inflrumenta dici nequeunt.

De

uos contre&laveram , ejusmodi numos , paucos fuiffe , qui non

Cür

errata quedam pre fe tulerint, aut repetitis, quos adver/a mo-

net& facies exbibebat , u averfa titulis, aut plaue certis ana-

7

ehbronifmis, Ab hac fentententia nihil fere difcrepant ea,

;

Cür

qua laudandus fepius R. P. Jobertus , Inffruttione ?. de füb-

A

eratis id genus numis , eorumque vitiis breviter adnota-

ideo

Con

vit. Unum hic moneo : haud effe fubaeratos numos

certo

fed

& C o2 53$

369

bt-

dl«

certo antiquos , quia fimiles nunc efformari non poffint-

Ipfe enim majorem monctam ex argento , qualis in Gallia

fe:

iC

cudi folet , contrectavi , plane affabre fübaratam : fimile-

ue numifma modernum Gallicum fe aliquot abhinc an-

db

nis vidiffe, alius mihi, vir omni fide digniffimus, retulit.

Qui Mone-

am vero, ut de Monetariorum lapíbus, que previe

Larit pecca-

TMP.

pert

ractanda fünt , perfpicue, atque ordine porro exequa-

mur; quinam illi,

de quibus perpetuus fermo, fint Mone-

lo-

T

tatii: qua deinde ratione, modoque ab iis admiffa fint in

numis , incurrentia in rem literariam , vitia, videamus.

Qu

Non Tvi-

int

Monetarios dum appello , nolim quisquam de illis me

umoii

HI Viris vel IIII. Viris Monetalibus, qui A. A. A. F. F. azro;

AMonetalgé.

leat

4b

Argen

to , ere , flaudo , feriuudo prepofiti erant , loqui exifti-

mcet. Hi vetuftiffimo Magiftratus, etfi minoris, jure gaude-

[2

Tabularum expreffi , e quibus

at

bant, etiam legibus Xll.

M. Tullius lib. 141 de leg. hec refert : Miuores Magtfiratus

lts

9

L]

domi pecuniam publicam cuflodiunto ..

tref

tum , aurumve publice frgnanto.

Neque tamen ipfi mone-

i

tam flabant , aut fignabant ; quamquam Z. z. ff. deorig. jur.

j

S. ;c. de iifdem hec memorentur: Eodem tempore conflituti

ii

faut Triumviri Manetales , eris , argenti , auri flatores. . Ubi

'þ"f

funt, qui legendum cum Frehero putent : F/azdi, feriun-

Wra

di latores. Yta etiam,licet in Flaminie Familie numo apud

u

Vaillantium legatur : L. FLAMIN. CHILO. PRI.F. Lecius

ni

Flamiuius Chilo primus flavit.

Non continuo efficitur :

ipfum Flaminium admoviffe manus , fed fupremam flandi

TAE

Denarii curam geffiffe ; id quod manifeftius alter , apud

t

eundem cl. Vaillantium,numus ita exponit : LENT. CVR.

j m

X.FLAND. Leztulu$ curavit Denarium flandum , aut Len-

n

tulus Curator Denariorum flandorum. . Signanda itaque pe-

[

cunie hi Monetales Magiftratus preerant , uti & fubinde

[)b

Monete Prapoftti , ab Ammiano Marcell. Lib. XXFIIL. cap. r.

LÀ

otà

compellati funt

3

neque manus ipfi fignande pecunie,

deo

hibebant , typorumque formas,

ertü

fed ;uram, & imperium ad

ac

Aaa»

379

) Co) R

ac infcriptiones defignabant, Qua in re ab ipfis, quippe

te

viris rerum peritis , ac tanto muneri omni cura intentis,

oti

nihil peccatum fuiffe exiftimo, cujus quidem eosdem cer-

füi

te arguere polífimus.

Sed forma-

rum [cul-

Monetarios autem, de quorum lapfibus hic agitur, in-

du

ptare: " (.9"

telligi vole , quales apud Suidam appellantur: wezzgio à

de

Signatores, "T5

i 30 vouucua. Texyireu , QUi circa numifmata fabrilem eperam

cir

exercest.. Horum duo genera-praecipue, in cohíideratio-

fül

nem venignt., alterüm corum., quí formas , feu typaria

fcülperent : qui metallum flarént , ferirent , fignárent, al-

i

D0;

terum : Malliatores , Suppoftores , Signatores vetus infcri-

an

ptio apud Gruterum nominat,

Amborum quidem certe

manifefti lapfüs in moneta antiqua extant.

ltg

Erroruna

fmi

váritt4s ,

Atque eorum , qui figuras , ac literas artifici fcalpro

Và

& erigo.

chalybeis typariis inciderent, varia eQaAzasa , epigraphen

f,

vitiantia , comparent ; cum aut omifíz , aut adjecte , aut

Inj

transpofite funt, quas non oportebat, litera , aliove mo-

Lil

do per oblivionem , infcititiam , aut ofcitantiam depra-

t

vata eft infcriptio. Fabrorum porro monetalium , qui fe-

riundis numis operam navabant , feftinatione , aut indili-

hn

gentia,cum varia alia vitia moneta accepere, tum illud

Ia

non levis momenti , quo nempe , capitis typo formam

dj

averíe partis , aut Augufto alteri propriam : aut ejusdem

Ino

quidem Imperatoris , fed ad illud capitis iconium imper-

tinentem adfignarant.

Ti

Etror ilte , in tanta typariorum

li

varietate , & copia, nihil pronius erat , quam ut inter-

dum admitteretur ; dum formam unat , alterius loco, fa-

feni

tun

pe perfimilis, arriperent , non probe antea infpectam , aut

eff

cognitam : feu memoria etiam lapíi , utram priorem adhi-

in

buiffent. Atque illud animadvertendum eft : non nifi eo-

fim

rundem , aut quam proximorum temporum fphragifteria,

ulli

qu& nempe tum ipfis una inter manus verfabantur, publi-

cos Monetarios mendofe uni numo confignaffe ; id quod

Que

exempla fuo loco ftabilient.

Inepta

$89 (0 2 G8

.[nepta hac facierum , ac typorum commiffu

ra adUI' Fa-l/;xria.

ippe

terinorum numorum fabri frequentius lapfi funt. Ejus rei

rum qui

lapfus frt»

lts

originem preter ofcitantiam , & imperitiam , aliam etiam

quentiores.

UL

fuiffe mihi perfuadeo.

Falfarii ifti ( quos inter monete publice fabri inter-

; il

dum fuerint) ut pecuniam, ab fincere iconio nihil ablu-

elü[ 0i

dentem , procuderent ; e publicis Monetis ( ita etiam offi-

m

cinge monetarie nominantur ) typaria , ubiubi poterant,

atlo

füblegebant

, iisque pecunias abditis in locis fignabant.

ita $. dntonii Erem.

paria

Alterum horum D. Hieroznymus in v

t al

nos docet, dum refert : fal(e monete aucores in eremis

Vcti

antta fibi parafle ,

& furtive , falfeque moncte officinas,

et

Ita etiam in in

fula S. Jacobi , que ex Diomedeis ;

feu Tre-

mitanis una eft, in antro, ad mare in rupe profunde exca-

ilpto

vato, malleos, & incudes, cineres, & monetas repertas ef-

u5 Cocborella iz Defcriptione dremitana

phen

fe, memorat Zezedici

, t

Inf. Lib. H. cap. 1. apm

d Gravium Italie Vol, XIV. Alterum

| mo.

Lib. XLVII.ff. ad Leg. Ju

l. pecul. S. 6. haud obfcure indica-

extrinfecus fibi

cpf d-

tur: Dui, cum in moneta publica operarentur,

uife

Jignant pecuniam

fórma publica, ffve fignatam furantur &cC.

(ine fincerorum numorum poftica for-

indil«

Non pauce

illd

ma, in adulterinis Denariis capiti, cui non conveniunt ,

QUE

adem tamen , aut propius re-

adjunde confpiciuntur, ad e

1sdem

mota tempora pertinentes. Id quod neceflitate haud ra-

rius, quam dolo,

aut ignoratione fadtum effe arbitror ; cum

mpcf-

orum

alia, magis fortalfe

congrua, typaria füffurari ipfi non pof-

fntef

fent. Negare tamen nolim, propria fibi iti

dem iconia, pa-

rentia , falfarios

0, (e

rum , àut nihil omnino a publicis abhor

n,aüt

efformaffe. Qua in re admodum cautos illos fuiffe , uti &

in avertendis charagmatis publicis , non nifi ufu probatif-

adhi

i e

fima füblegendo , inde colligo : quod fculptoris error vix

ullus in adulterinis monetis deprehendi foleat. -

fetidy

ybli-

Reliquum eít, ut que de vitiorum, veris perinde, at-

que adulterinis numis in

herentium, varietate , & origine

qüO

Aaaa

hic

megtü

E

372

AC o0 R

hic delibata funt, produ&is veterum numorum nonnullis

tmot

ere

exemplis uberius profequar , & confirmcm.

cam

CaApur IL

piat

hic

De $culptorum erroribus certis , im formis

fcül

fus

numorum [racerorum.

5sulstorum

ST

errüre$ qui-

Rrores HogDoyaeak]av form& féulptarum , alii certi fefe

dam dubii,

E

ofierunt 1n moncta vetere , alii dubii. & qui excu-

Qit:

fari etiam non raro mereantur. Verum in excufan-

fat

do modum excedere videri poffent ii, qui, ut artificem ab

C4

errato , in literis typario infculpendis admiffo, purgent,

&

acuto interpretandi genere fingulis e literis, vocabula fin-

BA

gula comm

inifcuntur.

Nimia ar-

PV

gutia non

Cujus rei felicia quidem extant fuper grecis, latinis-

DI

eseeufAndi.

que numis füfcepta ab eruditis tentamina ; magno tamen

cum dele&u hoc exponendi genus opus habet: ne, nimia

fübtilitate divinando item ,ut nimium altercando fit , ve-

fac

[or

ritas amittatur. Quare, nifi aliorum numorum exempla

füa

complura , aut fcriptorum veterum ingens confeníus , aut

res ipfa denique , ita explicari debere , moneat ; mallem

fnu

candidum quoddam »e/cio proferre : aut , fi clariora adíint

epi

indicia, Monetarii uoeCoxaczz]s lapfüm compellare. Sane

| vir eruditiíffimus R, P. Harduinus, cum de aliis pluribus ,

tum de celebri illo Gallieni numo agens

,in quo legitur:

GALLIENAE. AUGUSTAE. VBIQUE. PAX. non erat,

cur prodigiofam iftam expofitionem daret , qua e fingulis

fere literis , tamquam initialibus , fingulas voces confece-

rat : GALLIENO. Zfzguffo. Edua. Angufla. Urbis. Serva-

$ori, Triumpbalem. |rcum, Erexit, Ficloria. Beatitatem. Im-

perio. Quietem. Edue, Peperit. dugu[li. X. féu Decennalibus.

Memoirs de Trevoux 1729. Juin. art.63.

Hec etíi ingenii

Di

LT

felicitate , &. antiqui fermonis lepore fuavia , atque ejus-

modi

85502 2b -

373

tullis

modi fint, que ita

concepta fuiffe mereantur ; quis tamen

credat ( fi longior etiam hifc

e fub literis lateret oratio )

eam integre; riteque poft tot fzcula ingenii viribus quem-

piam aífecutum effe , aut etiam potuifíe ? Quis vero non

hic potiu

s , etfi ne id quidem omnino certum fit , lapfum

li

fculptoris arguat, q

ui Orthographie fortaffe non fatis gna-

rus, & foni fimilitudine

deceptus GALLIENAE. AUGU-

STAE. loco GALLIENE. AUGUSTE. formaverit.

| (efe

Id auod idem vir Clariffimus antehac fenferat, & eru-

ACU-

dite , more fuo, aliorum numorum teftimonio comproba-

aían.

fn ab

rat: Num. $ec. Conflantin p. 448. in Oper. Select. Nam & in

Caraufii numo legitur FORT. RAEDV X. loco REDVX.

zet,

& inalio Probi: PIAETAS. AVG. & in alio Maximiani :

a [it-

BAEATISSIMO. SEN. AVG. E converfo BONO. REI-

PVBLICE. in numo Flav. Vi&oris ; itidem CESAR non-

titii-

nunquam loco CAESAR. mendof: infculptum obfervatur.

met

Mitto hec, atque ad certa fculptorum errata gradum

imia

facio, quorum i

lluftriora duo exempla , ad alterum Augu-

R

ftorum feculum pertinentia , initi

o adducam : minora alia

mpla

fuas deinde in claffes difpertiar.

Primus exhibetur nu-

,l

mus Trajani Argenteus , fincerus , & integerrimus , cujus

jllem

dfint

epigraphe ita habet:

Ó

oant

ngï'l A:IO i

E

X

ibus ,

Z

28

?

/

3

;itur:

ä

7^

etat,

o 4

2*

;gulis

;ïä

:ïäz;l

fect«

du

u

j II*

IMP. CAES. D. TRAIANO. POPITIiNV/IO;MAVG. GER.

Jjb

DAC. Jmperatori Cefari Divo Trajauo Opitimo dugufto Ger-

enil

manico Dacico, Caput Trajani laureatum.

us«

CON-

modi

Aaa 3

|

374

Wes C o D C2

"9 0Y«

CONSENCAVT

vor (culpto-

x

IO./. Aquila fulmen unguibus

——

ri5

Ccortripiens.

In fculpenda hujus numi infcriptione binis locis la-

C

pfus eft artifex.

Atque illud quidem condonabitur: Di-

vi titulum conjunxiffe cum illis viventium propriis IMP.

tog

CAES. & GER. DAC. ubi interea Divi titulum non fuif-

fe cum tot fimilibus vocabulis compofitum , conftanter in

cott

veteribus numis obfervatur. Alterum porro aperto vitio

feti

laborat , ubi infculptum legimus op;;imo loco epzimo ; cum

Trajanus hoc epitheto: OPTIMVS. fere perpetuo, & pro-

bili

prio , in ere antiquo compelletur.

lpfum etiam avería

li q

partis vitium fculptoris infignem imperitiam, aut ofcitan-

bett

tiam luculenter coarguit. Hic enim notiffimus Confecra-

dio

tionis Auguftorum typus, 7422//2 ; cui pariter Divi titu-

lus congruit, folitam utique epigraphen exigit , qua cer-

te CONSECRATIO. & non CONSENCAVTIO.

effe debuerat.

nun

Fingat hic alius e literis his myfteria , & fomniet,

que volet: finam illum,ut, cum Plautina illa muliere, ex-

bei

qui

perrectus Jovi Prodigiali mola falfa, aut thure comprece-

tur; ego interea svzoyecex]s errorem fecurus credam. Sa-

p

ne numi argentei Trajani apud Com. Mediobarbum , &

Opu

alibi ita habent.

Ícul

Tet

. DIVO. TRAIANO. Caput Trajani.

CONSECRATIO. Aquila.

Que

forn

Alter numus, quem hic fiftimus , eft ex ere magni modu-

DE

li quuilitaï gntcgrigatis , & cleggnti?.

Is

Á

2

d

E.

41&9

&a

vïaï

rq

Q

ltà ]

.

C

T

oU

Ne

Kl(f E-

AVRE-

tm

üibus

[-ICPEI-

37|

AVRELIVS. CAESAR. AVG. PII. F. COS. Zrelie

]s l4

Cefar, dugufli Pii Filius, Conful. Caput nudum M. Aurelii.

: Di-

DES. NOS. S. C. legendum Hozos. Senatus Confulto, Vit

IMP.

togatus ftans d.

ramum , f. Cornu Copie.

*

.füif-

" Ertorem epigraphes figura ipfa mani

feftat , qua in

ter it

compluribus aliis , & ip

fius M. Aurelii numis expreffa, in-

Vitio

fcribi folet: HONOS.

; Cütt

" Videor mihi originem,modumque hujus lapfus proba- ii vige

s effe.

Nam a Tríumviro Moneta- «« 4/:n«-

715 iad4-

(ptO

bili conjedura affecutu

veríe

li epigraphen eam

*

pre

fcriptam fuiffe exiftimo , que ha- ;;

citat

betur in argenteo ej

usdem Caefaris numo apud Com. Me-

fecfa-

diobarbum.

i titü-

AVRELIVS. CAESA

R. AVG. PII. F. COS. DES.

P C

HONOS. Figura eadem, que in priori numo.

TIO.

In noftro itaque numo artifex aut o DES. in antica

numi parte ponere oblitus

,aut literarum fpatia non pro-

filet ,

be illic diftribuerit , ut nu

llus jam locus pro DES. reli-

e, CX'

quus eflet.

Quare in poftica numi

facie «4 DES. infcul-

Xrect-

pferit , ac tum for

te alio repente fevocatus , interruptum

. 9d

Reverfus ad laborem , cum figuram in-

1,

opus reliquerit.

fcriptionis partem obiter infpice-

fculptam , & coepte in

ret ; oblitus ejus fyllabe

,quam antea intuliffet , putans-

ex altero latere « NOS. ef-

que z« HO. infculptum efíe ,

formavetit, atque ita charagma exiveri

t, vitiofe exhibens

; 0H

DES NOS. pro H

ONOS.

Pro qua conje

&ura facit etiam alius M. Aurelii nu-

mus argenteus Cime

lii noftri, qui eandem prorfus capitis,

& averíe partis iconem, quam &n

eus ille vitiofüs refett

ita infcriptus

AVREL

IVS. CAESAR. AVG. PII. F. COS.

HONOS.

In utroque num

o s NOS. eundem in area numi fi-

tum obtinct , & in vitiofo illic DES. ubi in pto

bo numo

e

(Me

| 376

As ( o5 ER

1

— — —

HO. infculptum eft ; clariusque inde colligitur, aut DES.

lm

loco HO. pofitum , aut HO. per oblivionem , interrupto

put i

fors opere , omiffum fuiffe.

.Nunc ad minores quosdam woedoyagaz]róv ertores pau-

Q

. €is defcendamus: quos aut transpofitione , aut adjectione

Quf

vel omiffione litere , aliave fubftituta : aut perverfo , ac

perturbato fcribendi ordine numorum formis intulerant,

p

nem

Transpofitione literee peccatum eft in numo noftro argen-

nibu

teo fmcerq Alexandri , quem [ubjicimus:

MAXC

Diofi

CA

p

f

d

Ó

tat ïx

s

nus t

2

o

ä

j

$j

N

CTA,

Obf

$

-

Is

NOY

IMP. SEI

V. ALEXAND. AVG. Imperator Severus dle-

tur p

xander Augufius. Caput Laureatum Alexandri.

1

Transpofr-

110 litera-

P. T. M. R. P. COS. mulier ftans d. temonem f. Cor-

Y47 vilio.

nuCopie. In aperto eft : P. M. TR. P. COS. Peztifex Ma-

eris

quo :

/-al

ximus Tribunitia Poteflate Conful , infculpendum fuiffe.

fpati

Simile quid alius Neronis numus offert , quales alio-

nem

qui ingenti numero habentur , & vel ideo erratum tanto

Tm,

manifeftius exiftit ; cum alii omnes aliter eandem vocem,

Uber

recteque exhibeant , nofter Vero ita : |

VBE

p«

«

G.GER 5

17

MARIG -

Qumi

(f

.

fVBEI

E

|

|

É

Caffa'

&ä Jflu;;

hiS fi;

OW N.

ZrsAi

DV

& Gr

N-F.RO.

853 ( o ) GF

377

D. CAESAR. AVG. GER. B. M.. Nero

DES.

VNERO. CLAV

Tüpto

Claudius Cefar Auguflus Germanicus Pontifex Maximus. Ca-

put Laureatum.

PACE. P. R, TERRA. MARIQ PARTA. IANVM. "

5 pau.

CLVSTI. Pace Populo Romano Terra, Marique Parta , Janum

Flionc

Clufíi ; Cum tamen alii omnes : Japum €/ufit , uti oportet,

0 , aC

pre fe ferant. Neque hic, quafi per Apoftrophen ad Nero-

erant,

nem : c/ufli , pto c/ufifi , quisquam extorqueat, numíis om-

fper-

nibus invitis.

InLyfimachi numo nofítro argenteo TAZI-

MAXOT pre ATZIMAXOY. legitur : in argenteo Valeriani fe-

nioris LERIGIO. AVG. pro RELIGIO. AVG.

"Adjetlione elementi fuperflui , fculptoris erratum ex- 44j«dfi»

tat in Greco Domitie numo, quem adducit R. P. Hardu- ""*

nus in Hifl, dug. e numis in quo habetur AOMITIA ATTOTC-

CTA. Huc etiam pertinet illud in Trajani numo fuperius

obfervatum OPITIMVS. pro OPTIMVS. item Galli nu-

mus argenteus mufei noftri , infcriptus SAECVLL V M.

; Alt

NOVVM. Graecus Thafiorum, in quo HPHAKAEOTZ, habe-

tur pro HPAKAEOTz. & alia ejusmodi.

Subdutlione , vel omiffione literee laborat numus patrvi omifieer-

: Cot-

eris , quem Cimelio Collegii Grecenfis S. J. intuleram , in "***

i

uo CONSTATINVS. loco CONSTANTINVS legitur ,

fpatio nullo , pro litera N. reli&o. 'Novi erroris occafio-

s.alio-

nem incautioribus prebere poffet relatus « R. P. Bandwrio

tantó

Tom. 1. Trajani Decii numus , in cujus averfa facie folito

Libertatís fimulacro adfcriptum vifitur : VERITAS. loco

ro;cm:

VBERITAS. cujus numi etiam Ziebeus in Gotba Numaria

pag. 256. meminit ; ubi alii ejusdem Decii , & Etrufcille

numi aurei , & argentei , eandem effigiem , cum epigraphe

VBERITAS. exhibentes, erratum in aperto ponunt,

Philippi Patris caput infcriptum PHILIPDS. in numo

Caffandrenfis colonie Cimelii noftri legitur. Alia quoque

his fimilia (ünt , que in Appendicula ad Numos Colon.

& Grecos Vaillantii protulimus, ut : CORN. SALONA.

pro

ERO

378 |

E-IC

;

roSALONINA. item TPIIEZOTNTION pro T

| PAI'IF.f

&q

ZOTNTI(QON.

liqui

Omitto Tetrici quosdam numos, in quibus habetur

C08,

alMP. C. TRICVS. . Quod R. P. Harduinus ad compendia-

DES,

tiam quamdam fcribendi rationem rejicit ; uti & illa DV.

dinar

CONSTANTINVS. PT. AVGG. Divas Conflantinus

Pater Zugufiorum.

2

Conf;

Vl'tiQ/;l ele-

Subfiitutioge &

lius pro alia litera , vitiatos quosdam

menii "- M mos videre eft. Treboniani Galli apud celeber. Bandu-

Xl

$dtio.

rium APPOLL. SVLVTARI.

ro SALVTARI. Alium in

V.0

fniff

Indice Patini FORTVNAE. REDVGCA. ubi Patinus ipfe

quod

adnotat REDVCI iafculpi numo debuiffe: nifi quis id ita

D8S.

excuíare velit ; ut «o À feorfim legatur : Fortuze Reduci

AVGVSTLI Quamquam in fimilibus numis vocabulum

&ipl

Augufti non unica litera A , fed Syllaba AVG. indicari fo-

fign:

leat.

In Tarfenfi Gordiani Pii numo , Cimelii noftri legi

fitem

uti [

diftin&te TOPATANOC. loco TOPAIANOC. duplici fculptoris

VIIIl

lapíü.

In Appendicula ad numos Grecos, Diadumeniani

Medi

numum edideram, cujus epigraphe AIGOAOTNENIANOC. pro

AAAOTMENIANOC. & in alio Alexandri AIC. MEO. pro AIC.

ftis 4

NEQzóéc»». PON T. MAX. pro PONT. MA X. in numo

eneo Tiberii apud Amicum legeram. Atque alia fimilia.

gruer

Damiiani

R. P. Piovene S. J. in erudito opere 7 Ce/ari i2 Metal-

Vill

HHf vie

lo mezsano e picolo &'c. Tom. 1X. Tav. ;. medaglia 24. Do-

tiofks ex-

eufatur.

mitiani numum adfert , in cujus advería facie legitur :

aut u

Comm

COS. XIII. DES. VIIII. Coz/ui decimum tertium , defignatus

Nori

zonuta : Quam numerorum Confüulatus infolitam compo-

10(i

fitionem , & minime coherentem , ab errore liberare , &

Diond

ingenio expedire laudatus Auctor contendit, Priori fiqui-

dem numero COS. XIII. omnes Confulatus , a Domitiano

VIlI

ufque ad id tempus geftos, etiam fuffectos, computari cen-

Conf

fet ; altero vero numero DES. VIIIL. ordinarios duntaxat

tür. -

Confülatus , a Domitiano geftos , indicari ; atque adeo in-

Confi

QUi

ter geítos eo ufque Confulatus , quinque fuffe&os fuiffe ,

&

$8 C02 G5

379

PATIE-

& quidem primo proximos : quos fi a tredecim demas, re-

abetüt

liqui erunt o&o Confulatus ordinarii. Ita, dum univerfim

COS. XIIL. una ordinarius COS. VIIIL. & Defignatus nonum

endia-

DES. VHII. effe potuit , omiffoque numero Confulatus or-

aDV.

dinarii, quem eo anno gerebat , folus numerus defignati

tiittus

Coníulatus numo illatus eft.

»

Es2o vero paucis ita mentem meam aper

jo : COS. Excufatio

osdam

Xill. DES. VIIIL errorem effe fculptoris , facili lapfu , ut/»*mav-

Jandl

V. loco X, aut vice verfa, formaretur, itaque fculpendum

jüm j

fuiffe , ac legi debere; COS. XIII. DES. XHIL. aut potius,

is iple

uod in Domitiani numis frequentiffimum eft, COS. VIII.

sidità

DES.VIIII. Nam primum, conftanter in omnibus numis,

feduti

bulum

& ipfius Domitiani compluribus, numero Confulatus De-

ri fo-

fignati, prefigitur numerus unitate minor Confulatus po-

ftremo fufcepti , adeoque Confulatus ejusdem rationis;

vi legi

uti non pauci Domitiani numi habent id ipfum DES.

lptoris

VIIIL femper cum prefixo : COS. VIII. in colle&ione

enisni

Mediobarbi , & in mufeo noftro.

(C, pro

Deinde , fi etiam daretur: Con

fülatus fuffedtos i'n"".nu-

to AIC.

um

mis adícriptos , & cum ordinariis computatos effe ; con-

ruere tamen COS. XIIL cum Confülatu ordinario DES.

xilid,

ViIII. feu cum COS. VIII. non poffet.

Matal

Nam, primum COS. fuit Domitianus an.

TO 825.

, De

aut ut alii 824. & COS. VIIIL. an. V. C. 835. atque adeo €

:ojtu *

communi numorum , & Chronologorum Petavii , Pagii,

TTE

Norifii , Harduini, Mediobarbi contenfü colligitur, ab an-

no COS. I. ufque COS. VIII. fpatium duodecim annorum

:ompo"

AC , V

nondum effe abfolutum ; igitur jam COS. XIIL cum COS.,

[i üqUI'

VIIL quo pa&o numis infcriptus eft ? fi dicatur : antea

yitiino

Confülem füffedtum fuiffe , quam in numis C OS. notare-

r cet

tur. Contra facit : non videri in hoc denique numo eum

mtaxaï

Confülatum ad fummam Confülatuum explendam affumi,

dco if

qui antea numerandis Domitiani Confulatibus adhiberi

fuiffes

npn meruiffet,

Quod fi porro etiam. Domitianus intra

Bbb2a

cun-

38o

$89 (o) &$

eundem al"iqucm--* annum, & Confül ordinarius , & fuffedus

Àppt

fuiffet ; quod fieri poterat , fi depofitos mox;, uti fiepe fie-

mio !

bat, poft initum Confulatum fafces, deinde intra idem an-

CIQN

ni fpatium refumpfiffet ; nunquam tamen adducar, ut cre-

a Cl.

dam: duos Confüulatus fuos , eodem anno geftos, aut eun-

ro1C

|

dem potius refümptum , duplo numero in numis, aliisque

inftrumentis publicis con&gnatos fuiffe ; ne etiam anno-

fiunc

fatet

rum numeri, a Confulibus ordinariis defumpti, ita inepte

multiplicarentur, & publica temporum ratio turbaretur.

]ta ir

Mumi ma-

Nolo hic illud fufpicari , quod nonnullis numis acci-

DRP.

hs confer-

gati , fpe»

diffe, ipfe fenfi ; nempe partem unam , du&umve litere,

faid

siem vitii intactis ali

is lineolis , vetuftate abfumptam , aut recentis

fpà

ebjiciuni.

etiar

impoftoris manu ita erafam effe , ut nullum füi veftigium

teliquerit. Que res, haud ita dudum eft, cum nihil pro-

[7;

pius erat , quam ut in fraudem me induceret. Nam, apud

fücle

Amicum, Grecum numum elegantiffimum , & , ut vide-

,W (

batur, integerrime fervatum , infpiciens , ita infcriptum

e di

offendi :

tlicie

AYT. K. M. ATP. CETIPOC. ANTOIEINOC. Pene credi-

tenti

deram fculptoris lapfum ; cum fübiit , lineolas teneriore

tiqua

du&u formatas defiderari , vetuftate extritas , horizonta-

p

lem unam in CETEFPOC. ut extaret : CETHPOC. ac trans-

noft

verfam alteram ia ANTQNEINOC. ut-effet : ANTONEINOC.

a ;

qui literarum binarum nexus in Grecis numis, circa hec

tempora , non infrequens eft. Unde & in allato Domitia-

ni numo füfpicari quis poffet, e litera X in XIIII. inferio-

fiüm

tes lineolas edaci vetuftatis denti ceffiffe, atque ita Villl.

U

loco XIIII. comparere. Sed nihil opus his fufpicionibus ;

errorem fculptoris: confidenter pronuntio, fi numus inte-

er eft, fretus totius Rei publice numarie confenfu.

jurengrua

Iuverfo , ac perturbato fcribendi ordine epigraphen ex-

t

literarum h

cellocatio.

ibent illa numifmata Cimelii noftri.

NOINAzz1M. loco

atq

MEZZANION. in argenteo.

Item AIAMA qH. AIIIMTAO.

"

pro HPAKAIA, OATMIIIA, in Aquilie numo Tyrio ,

quem in

Qta

Appen-

391

353 92 88

f du

Tum numi ab Illuftriffimo Spanhe-

Appendicula protuli.

^jIM31d^. pro APTEMIC. €9€-

pe f

mio indicati (NOI7)3923.

to KAYAweverGy, lalis eft

[ af

CION. FHIA. pro AllIzeajsy. ATA -

lt Cte-

a Cl. Patino editus 9) HIAAIAiT. OHT )TO'TIA. pro AT-

t eu

TOYCTHC. TPAIANHC, & Ííi qui funt preterca.

Foucaul t4 0rde oalde

lisque

Pertinere huc poteft numus ille, olim Dfii

anfio-

nunc Parmen(íis Cimeliarchii, in quo ipfe R. P.

Harduinus «v

inepte

fatetur vitiofe infculptum fuiffe CONMAXANTINVS.

etut,

]ta in Conftantini numo R. P. Chamillart BARNAT. pro

s acci-

BRP. NAT. Zeno Reipublice Nato , deprehenfüm eft. Plu-

itere,

ra id genus, ad quartum potiffimum Auguítorum feculum

eCefitis

fpe&antia , vel antea fub Claudio Gothico, ac Tyrannis

ligium

etiam occurrentia errata , negligenda cenfet Jobertus; /»-

yl pro-

firu&lion. $. Ce fónt des monflres, dont. il ne faut faire des mi-

p

racles., & fur quoi il.ne faut. jamais rien. établir ; car quoiz

t viae-

daille. ne foit antigue , cela

gue cela n'empecbe pas., que la. me

jptum

en diminue notablement le prix. . Mon[lra hac funt , e quibus

elicienda non funt prodigia

neque faper bis unguam funda-

mentis quidquam [labilire oportes. Licet enim, quo minus an-

| Cdeif

tiauas babeatur numus, ea vitia non obfint ; ejusdem tamen de

periore

zonta-

retio multum detrabunt. Ejufcemodi monítrofum Cimelii

trans.

noftri numum eneum parvi moduli, quid fibi vellet , fru-

;INOC.

ftra fuüi , cum indagaffem ; ita habet:

