Germauicus.

lu

Caput laureatum Ca--

racalla.

ilo

4

m

COL. A. A. PATR. Celnia A.

Lupa cum Romülo, & Remo.

uguj?a droé Patre;tj;'.;'.

t

fe

Atre, Achaje urbs, hodie Pazraffe. Priuius L.2. Patre

It y

Colozia.

Aeon. froé , tefte PAusauiA L. 7. vetus ei no-

ifty

Dein Pa£re com-

od

men fuit, ab idonea ad arazdum terra.

dc

ellata eft a Patrao, feu Patreo ampliatore, quem & numi

exhibent. Ab Odaviano Auguíto Colonia facta, 4zeuffe

[

titulum adjecit.

Lupa cum Romulo, & Remo, Civium

Romanorum , in Coloniam mifforum, fymbolum eft ;

(

uemadmodum vexilla, & alia militaria figna, milites,

JfI$

Coloniis adfcriptos, indicare, dictum eft.

X

Hic numus ex ere parvo eft.

LE UE

9)

v

S7N

/or

.ä»x

P n

ON

//^^

2 Z R.

p o

[

VN

x

ä

4

Z

J

[

ä

v

4

ïX

Ne

N

X

NIANV.

ao

l

x/

um i a d

O 2

XXIII.

J

108

$5 C o ) GE

XXIII.

IM. C. P. SEPT. GETA. PIVS. AVG. . /ne-

rator Cafar Publius Septimius Geta Pius Augu-

fíus.

Caput

etz laureatum.

MVNICI. STOBEN. .Muzicipium Stobenfe, | Vi&toria

gradiens, dextra lauream fert, finiftra palmae ramum.

Partianus de Geta, Septimii Severi filio, & Caracalle

-2 fratre refert : eundem in Parthico , & Britannico

bello ingenti gloria floruiffe. Gratulari ergo hoc typo vi-

dentur Stobenfes Gete Augufíto de obtentis victoriis.

Hic numus medii inter eneos moduli eft,

wAN

o9 R

d ^ ao uEho- zm Pa ao "

Ka

K

£

s

r il

*

f

(I?ä

j

Ál

2

-—i-ä

:

:

ä*?

RE

E

À

|

i

?

N

OA

/'

'

XXIV.

H

IMP. CAESAR. M. AVR. ANTONINVS

PIVS. AVG. Imperator Cafar Marcus 4Aurelius

ZIntoninus Pius Augufius. Caput laureatum

Antonini Elagabali.

TYRIORVM. Hercules ftans inter tropæum,. & co-

lumnam, cui infiftit Vicoriola: dextram extendit ad tro-

peum, finiftta clavam, & leonis exuvias

E

gerit: ad pedes

Palma atbor, & Conchylium.

USTINO

!

I IErcules peculiare Tyriorum numen, tefte J

L.44.

109

$882 (0) æz-

L. 44. eft habitus; atque idem florentibus ipforum rebus ,

M«

in Hifpanie infülam Gades Coloniam deduxit, pulfo ejus

Rege Geryone , cum duobus fratribus.

Hoc tamen in

numo Hercules Tyrius cum Thebano illo idem effe repre-

fentatur; nam Thebani Herculis primum laborem fui(Te

[]à

Nemee leonem, a variis Poctis, & a Purupro Bvzaurio

ita canitur:

j

"OQAere n6 Nejéac One & a Aevov.

lle

Perdidit Nemes belluam infatiabilem.,

C0

Tropeum, & Vi&oriola columne infiftens, aut ob

y

Herculis vi&orias , in extremum occidentem prolatas ,

aut ob Colonias, a Tyriis in totum fere orbem dimiffas ,

Palma, grece eo»w£, Phoenicie

confignata videntur.

fymbolum eft, palmarum feracis. Conchylium proprium,

uti dictum eft, Tyriorum infigne.

Hic numus magni eris modulum attingit.

—À

s

A

s.

gï

A

(

$;

;ïä

qï:

N

I EEE

/

ä

E

NSS

ï

VS,

!u

XXV.

n

M. AVREL ANTONINVS. JLAMarcus Aureltius

ZAntoninus. Caput laureatum Elagabali.

(

u

MVNICIP. STOBENVM. — Manicipium Stobenum.

Coronam dextra, & palmam finiítra portat Athleta.

ede

. Thletam , hac figura expreffum , in numis Colo-

niarum, a Vaillantio editis, nonreperi, Indicat hec

TO

2

€

-

T

IIO

40 (o 0 GE

effigies, aut certamina quedam a Stobenfibus celebrata

effe, aut potius Stobenfium Municipum aliquem in Olym-

picis ludis, aliisve, Victorem fuiffe.

Appofite plane ad

numi no(ítri typum, & hanc conje&uram Virguvius L. y.

ibletis , qui Olympia, Pythia, Iflbmia, Nemea viciffeut ,

Grecorum majores ita magnos bonores inflituerunt ; uti non

modo in conventibus ftantes cum palma, C corona ferant lau-

de; &c.

uid, fi celeberrimus ille, Elagabali temporibus,

Athleta Aurelius ZElix hic exhiberi dicatur ? fane de eo

ita magnifice Dio Cassrus iz fragmentis, per Carminium Fal-

conem Rom« editis , an. 1724.

'O à? XagdavamaAec xg) ayavae

&7roícl : Xg) Oide gUxvac , & & 'Ag/gn'/ï:ag "A:Azä 0 'ASGÀnt(e &udoxijun-

C&V* 0C TOOHTOV TSC MYTA y Vi tG UT/ctV, Ueg mGÀM TE diUG , d) TTRD-

xgdTi» i vf OAuMuma dyevícadDei. COsAncas, xdy vdic KamiroAlvoie

«9) cuQe vivicau.

Sardanapalus ( Elagabalus?) certamina

multa, * fpe&lacula conflituit, in quibus Murelius ZElix

"dtbleta magnam gloriam coufecutus efl..— Is adeo certaminum

emulos fuperaveratg ut luita ffmul , &Y paucratio certare in

;

l

Olympiacis voluerit : & in Capitolinis etiam utroque certa-

3u12€ "vicerit,

Deinde fubne&titur: Eundem porro Rome

utroque certamine,

quqd alium neminem, Victorem ex-

titifle.

i

N

Neque hoc primum exemplum eft Athlete, in numo

i

confpicui.

Neronis bini numi apud TuisrANux Tom. r.

Athletam in curru füblimem , palma, laureaque decora-

Sl

tum exhibent, quorum alter EVTYMIVS. alter STEF

A-

NAS. infcriptus legitur.

g

Q

Hic, & fequens Elagabali numus ex ere medio eft.

h

k

XXVI.

$58 o5 G

III

ü

—

d

AS

A

((

j

.

j

4;'

(

(

0i

?äg

ïä

3

ä»

EIe-

7

J

-u

j

46

XXVL.

H

IMP. C. M. AVR. ANTONIN.

1

Imperator Ca-

J/j4

Jar Marcus AAurelius Antoninus. Capuat Ela-

J

IX

gabali laureatum.-

m

lh

wMVNICIP. STOBENIVM. Municipium Stobenium.

Jupiter fedens, dextra Vicoriolam, finiftra haftam:tenet.

j

)d

Aec Jovis effigies in Stobenfium numis apud Vaillan-

H

tium non habetur. Vic&torie figillum Jupiter attinet,

NamQóeoec diCtus , in memoriam victorie , adverfus Titanes

relate : haíta pura Divine poteítatis indicium habetur.

iU

Cl. Patinus in numo Julie Domne: MVNICIPIVM

STOBENSIVM infcriptum cum deprehendiffet, ortho-

f

graphiam nominis hujus urbis illo e numo petendam mo-

nuit.

Verum variis modis illud reGte fcribi, vel noftri,

hic addu&i numi conficiunt, in quibus tum STOBENS.

id et STOBENSIVM. vel STOBENSE. tum STOBE-

NVM. & STOBENIVM. integre expreffum vidimus.

l

AXVII.

112

$55 (0 2 S3É

k

tin

AA

(E

AV

d

(n

l

0i

u m

W/

v

[j

Wl

|

g

41

.

þïï;

l

N

Igh

xxvii

IVL. AQVILIA. SEVERA.

AVO Jala Agu-

lia &evera AAugufla.

Caput Aquilix , uxoris

Elagabali, cum figno incufo, caput laurea-

tum Elagabali reference.

TYRIORVM. Dea Affarte, tutulato capite, ftans

inter tropeum , & columnam, cui infiftit Vidoriola :

dextram ad tropeum extendit , finiftra tenet baculum:

ad pedes Palma, & Conchylium.

tatte, que & 'oveevín, Uranie, feu Venus Coeleftis,

A*

& Quarta Venus, item Hebreis rmrivy Zfarotb ap-

IV

Eam Lucianuus

pellatar, eadem cum Luna effe cenfetur.

de Dea Syria, defcribens, turrim capiti, & baculum ma-

nui attribuit.

Phoenices eam in primis coluere, & horum

— P————

coloni Carthaginienfes ; uti Sarviawus L.2.de guberz, fuo

infr;

etiam tum tempore, ejus cultum Carthagine familiarem

fuiffe deplorat.

Caput Elagabali, qui Deo Elagabalo;

Ord

feu Soli devotiffimus erat, jun&tum in hoc numo capiti

N

Aquilie uxoris, füfpicionem mihi injecit: Tyrios allufif

fe ad id Elagabali fadum, quo Deo fuo Elagabalo, repu:

diata Pallade, Afítartes fimulacrum in uxorem Romam

utfit.

deferri, atque idcirco feftos dies tota Italia celebrari j

Rem

3(1]

113

$62 Coo ER

Rem narrat HzsopiaNus L. . quem, ne longior fim, la-

tine loquentem inducam: ANegazs astem cordi effe fuo Dea

CElagabalo) sxerem, atque armatam (Palladem) /fmula-

erum. Uranies ju[ft adferri , quod fcilicet Cartbaginienfibus ,

omnique dfrice incredibilem in modum venerabile pofitum effe

a Pheniffa Didone, creditur &c. banc Afri Uranien vocant,

Phenices Aflroarchen, Lunam effe, affrmanutes.

Congruere

igitur ajebat Antoniuus matrimonium Selis , & Luna.

Eft hic numus ex ere medio.

Ó

——

li

A'S&w 7

(ut

b

j

-- 89

X 24

A a

E

-

-

Ytis

Y

ALLA GLATHE

ä

w

*

[2

^

ïg

ROR

:

d

LADi5

)l :

J

XXVIII.

Füis,

IVL. AQVILIA. SEVERA. AVG. Julia 4qui-

'àp

iNUS

lia Severa dugufla. Caput]ulix Aquilix.

m

TYRIORVM. Urna, ex qua prodit ramus olee,

um

fü0

infra illam Conchylium : eidem urne inverfo literarum

AIA»| AdH.

m

ordine infcriptum legitur fic:

AIIIMYAO,

id eft: HPAKAIA.

alo;

OAYMIIA. Heraclia, Olympia.

apiti

uf

| ympiþa certamina a T yriis celebrata effe, hic numus

.

O

in

mát

dicat, qu& eadem Heraclia dicuntur ab Hercule,

in

ylit

a. quo inr.Olympia urbe, que olim Pifa di&a elít,

Q-

M

114

Ac) ( o 2 EOR

honorem Jovis Olympii inftituta funt, Pixpanus O/ymp.

[

ode, 3.

"Hroi lia u) A.

M

'OÀuuTIxÓa 0i Éga-

CctV HeanAÉ&nc.

Sane Pifa quidem Jovis efl ;

Olympicum autem certamen

inflituit Hercules.

Dmi

Ipfe etiam typus numi indicai, diftin&a non effe cer-

i

tamina; cum unica tantum urna , unicusque ramus pro-

Pl

ponantur. Oleam, & Oleaftrum Olympicis Anrzuiponus

L. 4. c. $4. attribuit,

Pixpanus Olymp. ode 2. de P/aumide

tcrq

ui olea corona-

QU

Olympionice ita canit: 'oc &Acie esQavoOeic ,

ius efí;. Et Lucianus im Mnacharfi: 'OMwmiaci uiy eéQavoc &

X0TÍVB.

O/ympiis corona efl ex oleaffro,

Numus hic eft ex ere medio, cujus formam Syro-

greculus artifex fculpfiffe videtur ; cum literas grecas

orientalium more collocarit.

&O

NIX

A;(f

3

E i

QY

ll

(ea,,.,-ii» L

iA

ä

(«

'J)Og

Ws

-

ä

4 LE

ï

y

IMI

]7)7])(

d

m

ttan

AXIX.

It

255 o 5 E3B

115

WP

XXIX..

M -OPEL. ANTO

NINVS. DIADV.C. AMar-

cus Opelius zAntoninus Diadumenianus

Caput nudum.

Cafar.

COL. FL. PAC. DEVLT.

Colonia Flavia Pacenfis

Deultum.

Figura fedens, d. pateram, f. haftam. — Medis

t

madq/l.

Reftantioribus, ac rarioribus accenfet Vaillantius

pro-

omnes Diadumeniani numos, in Coloniis cufos: pra-

ORU

terquam , quod hoc numi nolítri iconium in Deultanorum

mide

-

numis infolitum fit.

727

s

G

ÉN

/e

é

yte

—

M

6?4-

*ï;?g

AX

ä

(

:

e

X

;

/

.

äf?

XXX.

IMP. C. M. AVR. SEV. ALEXANDER. AVG.

Imperator Cafar IVlareus AAureltus Severus Alexan-

der Augufius. . Caput Alexandri laureatum.

COL. FL. PAC. DEVLT. . Co/oezia Flavia Pacenfis

Deulton.

Mulier ftans , dcxt*ra.l ferpentem, (finiftra pa-

teram tenet.

Imilis igura muliebris cum ferpente, & patera , in Ro-

IXO

J manis numis SALVS infcribitur :

grecis Tyíue, vel

z

XTytio

n y

116

s3Coogg

Tysa appellatur, & ZEfculapii medici filia fuiffe perhibe-

tur. Serpentem, falutis frmbolum, jam inde ab &neo

illo Moyfis Serpente didicerint gentiles.

Patera indicat,

Religione querendam effe falutem.

Severo Alexandro

optimo jure Hygia adfignata eft; quando de eo hec illu-

flria narrat ZEnus Lawrmipius : ZEgrotantes ipfé vifftavit

per tentoria milites , etiam ultimos , c carpentis vexit, &

omnibus mece[fariis adjuvit.

Deulton Thracie urbs eft.

Euszsius L. 5. £iff. e. 1.

A£eAsoc xoAwvia Tíe Ogdune. — Deuel-

1on Colozia Thracie.

Hic numus medii eris modulum hon excedit,

——

AAS

EV

u

T

IV

hd

] 4 /S

L

lo

A Q

zi

U

&

As

$

(ïg

N

YyA

od

X*oo

Xx.- ht

&ans

It q

V XXXI.

IMP. C. M. AVR. SEV. ALEXAND. AVG.

Imperator Cafar Marcus Aureltus Severus Alexan-

der Augu[fius. — Caput laureatum.

COL. FL. PAC. DEVLT. Mercurius ftans, d.cru-

menam, fin. caduceum, cum (trophio, — Medii aris.

XXXII.

I1*

Coo GE

Ibe

60

(1f,

—À À

Vdto

AE

H

illü

.

J

qui

m

-X

d

-

Ü

-

d

s

:Cft

Ce

E

A

«tl

m

XXXII

IVLIA MAMAEA. AVG.. Julia Mam«a Au-

gu/fa

Caput ejusdem.

COL. FL. PAC. DEVLT. Aquila toftro fertum ge-

ftans, are infiftit, fine bafí; utrimque vexillum erigitur,

in quorum altero 'aftrum. Medu maduh.

j

M 4*[;

7

b g

Y

?;?g

VG

u

ä

t

$

—

j

U!

m

E

XXXIII

(ui

i1$

83 Co) 8

eol

XXXIII.

90

tam

IMP. MAXIMINVS. PIVS. AVG. — Jzperator

fiuiT

Maximinus Pius Augufius. Caput Maxi-

cum

mini laureatum.

Max

COL. AVG. TROA. Celonia Auguffa Troas, Apollo

nudus ftans, dextra lauri ramum

vgcrit : pedem cippo im-

&

ponit.

auth.

Pollo, Troadis Tutelaris Deus, hic vaticinantis geftu,

A

rituque reprefentatur.

Lauri ramum gerit; quia

laurus, tefte Hefiodi Scholiafte, multum facit ad vatici-

nantium furorem. . Ad fomnia etiam interpretanda valere

laurum Hyginus fabulatur.

A

Apollo lauri inventor habetur.

pud Dioponux S:c. Lib. ^

Hic numus ex ere medio eft.

e o

A.»-

3À

IMI

IN

d

H

]mpl

"RO

Gord

Xxxiv.

Vehit

fhift

IVL. V. MAXIMVS. C. Julius Verus Maximus

COtQ)

C«far. Caput nudum Maximi, filii Maximini.

2u

COL. AVG, TRO. Colnia Augufla Troas. Tem-

plum cum l1dolo Apollinis, arcum gerentis.

tiocl

1

medie forme, numus fit, ex

«

Uantæ raritatis hic ,

co

$85 o2 GR

II9

eo liquet: quod Vaillantius Troadenfem Maximi numum,

ex ere parvo , & obvia alias figura fignatum , rariífimis

for

tamen accenfeat.

Quin omnes Maximini, & Maximi

numi, in Coloniis cufi, egregie raritatis fint , oportet ;

cum Vaillantius quatuor duntaxat in Maximino , & in

Maximo totidem adferat.

jllo

Templum Apollinis eft, non Tutelaris tantum , fed

& Conditoris Troje , Vixon. ;. Georg. Troje Cynthius

im

autbor.

üm

NST Qoþ

C HI

22

2597

Juia

[

N

&4*0

jX.9.

ici-

-s

Éf

A

w

lere

|

j

3

04

f

d

J

^

]

hn

2

Qïä

J

DCETRIT

RA

»»,

$)

N

S

P

a ER u

XXXV.

IMP. CAES. M. ANT. GORDIANVS. AVG.

Imp

erator Cafa

r Marcus Antontus Gordianus Au-

C

euftus.

apüt Gordiani Pii laureatum.

ANTIOCHIA. S. B ZVIntiochia. Senatus Romanus,

Gordianus curru triumphali, quadriga equorüm jundo,

vehitur, dextra Scipionem Confülarem cum Aquila gerens,

finiftra lauri ramum: a tergoadfiítens Victoria Gordianum

[

coronat: miles anteambulo equos ducit: tres alii ad latus

dextrum, palmam finguli preferentes, dignofcuntur.

,

c numus, qui ex ere magno eft, ad Antiochiam Pi-

[2

HI

fidie pertinet, quam adfignate litere S. R. ab An-

tiochia Syrie diftinguunt.

Videntur hunc numi typum

nter

a

ex Romano ere Antiocheni defümpíiffe; quando & i

nu-

0

120

Ae) C o ) &3s

numos maximi moduli Mufei Farnefiani , & inter alios ,

Pou

medie forme, Gordiano a Romanis percuflos reperire eft,

Nor

ui fimilem averfam partem exhibeant cum inícriptione:

flot:

TR!B.POT.HILCOS.H. Unde conficitur, numum hunc

titis

Gordiani Pii tertium:

cufüm effe , circa annum V.C.995.

ptia

Atque adeo Vidoria de Períis, ceorumque Rege Sapore,

eodem, aut fuperiore anno relata eft, quam hic trium-

fiti

phalis typus indicat. De vi&oria hac Jurius Carrrousus

dee

fcribens, epiftolam Gordiani refert, in qua, adSenatum

jc&ä

data, expreffa mentio fit trium urbium receptarum: An-

guu

tiochie Syrie, Carrharum , & Nifibis; quippe quas Co-

de l

lonias fuiffe , ac Metropoles, füperftites earundem numi te-

ftantur. Quareappofite omninotres milites,totidem palmas

preferunt, quibus he tres recepte urbes denotari videntur.

Fortaffe hic fimulProceffusConfularisGordiani indicatur.

coti

detü

— À.

Fuit

Z

M Vu-

eM

0*&.

/A

Q

9.

q

vitai

i

—

^

þurö

t

i

;z;g

H

ZA

$11

W

Gort

N

"

Z

C

ptoc

IMP.GORDIANVS. PIVS. AVG. — Zrperator

Gordianus Pius Augu[ftus. Caput Gordiani

aureatum.

COL. FL. PAC. DEVLT. Celezia Flavia Pacenfis

Deulton.

Nemefis ftans, dextra flagellum, finiftra bilan-

cem tenet; ad pedes rota.

cfte

N E'mcfi;s. Dea fcelerum ultrix eft, & nqcentespunit,t

OM-

121

852 (o0 0 R

LOS ]

Powroxio Lzro de Nemef ; idcirco flagello inftru&ta eft.

eft,

Nomen obtinuit, aut a Neueeao f/uccezfeo ; aut juxta Ari-

Jils

ftotelem ead «5e Juwveuéosoc a diffributione , cuique pro me-

Unc

titis facienda : hinc bilancem oftentat, Juítitie pro-

n

riam.

9ft,

Praro de legibus Nemefin: u dyyso, allegatum Ja-

üm.

ljie Genium nominat ; & Powrowius Lzrus ita apertius

INUS

deea: Rebus bumanis trutiunam adbibens.

Rota cur ad-

tum

je&ta fit, idem Pomponius declarat: Nemefs, quam pleri-

Àn

ue exiflimavere vim Foriuue &c. cui CrAupiaNus concinit,

Ct-

de bella Getico:

ute

Sed Dea , que nimiis obflat Rh&amnufia vetis,:

|ras

Ingemuit, flexitque rotam.

1tuf,

' . Gordianus hoc in numo tanquam placator vindidaee

a

coeleftis, que in terras tum defevierat, commendari vi-

detut.

Ita de eo Jur. Cariror. i2 Gordiauo tertio refert:

Fuit terre motus eo usque gravis imperaute Gordiano, ut ci-

vitates etiam terre biatu cum populis depevirent ; ob qua

facrifrcia per totam urbem , totumque orbem ingentia cele-

Nifi hunc Nemefis typum eo referre malis:

brata fünt.

Gordianum , ad bellum Perficum profedturum , Nemefi fa-

crificaffe ; quod Romanis in more fuiffe, cum ad bellum

procederent, teftatur Posroxius Lxrus /oco citate,

Hic numus ex ere medio eít , ;uti & fequens,

/vN

-

s. BF

G

$

'af (

(/((& A

Ti

i

j

Ü

A

äl—/'

/)//

4

Eg

7

4/&

/(

N

x

/7/7

DEWVUL'U

ylatt

tele

XXXVIIL

Dor-

122

W0 (o D G3E

XAXXVII.

at

jcon

IMP. GORDIANVS. PIVS. FE. AVG.-

lmp?ä

firut

n

rator Gordianus Pius Felix Muguffus. . Caput

cum corona radiata.

prei

mof!

| COL' FLO

PAC. DEVLT. Celezia Flavia Pacmjsj

fregi

Deultos. Lupa cum Romulo, & Remo.

büs,

Eulti etiam Prorzwzus i2 77racia mcm«init E:CfA

ia

D

Afout^roc KoAwviz, — & PriviUus L. .. Develtoz cum ffagno,

efd

aC T

uod uunc Deultum vocatur, Veterauorum. Verum preter

eteranos Milites , etiam Togatos Cives in Coloniam

gred

hanc miffos effe,

& Remo indicat.

horum fymbolum, -L-upa cum Romulo,

d

pati

IrTG

& t

/*«3»

M n

"

Q*

(

$

N

€N

quen

;

^

Z

A

/

&T

X

EE

)

Com|

i

1

N

d

Bref

NG

A V

» d

Nljx

WE

N

n

d f

a

DO

r a

VVA

XXXVIII.

IMP. CAES; M. ANT. GORDIA NVS. AV.

Inperator Cafar. Mareus dAntonius Gordianus Aa-

eufíus.

Caput laureatum Gordiani Pii.-

P. M. S, COL. VIM. AN.I.

Provincie Mufie fupe-

yioris Colonia. Viminacium : anuno primo.

Muliebris figura

expanfis man?bus ftans inter Leonem , & Teurum..

Uanquam Cl. Vaillantius hujus Coloniee numum,

anno

123

$5 o5 BX

inftriptum , & folito Viminacenfium

anno primo

iconio fignatum ,

füb Gordiano Pio protulerit; hunc no-

ftfrum tamen, qui ex ere magno

eft, propterea propo-

iif

Tauri forma

Ut

nendum putavi: q

uod Leonis, ac

liorum omnium hujus urbis nu-

preffa, abludat a forma a

morum,.quos infpicere mihi,

aliisque. hic loci, ubi per-

Icjs

tur, contigerit.

Nam in reliquis omni-

frequentes haben

bus, quod memi

nerim, Leo, ac Taurus integro corpore,

& alter ad alterum

Maülieris ftantis latus velut accedens

.C.I[.

dimidio tantum corporeLeo,

effidus eft.

In noftro vero,

lag

ac Taurus prominent, ac velut a terg

o figure ftantis di-

teter

yiam

grediuntur.

nulo;

Fuerit hoc primum fortafle Monete Vim

inacenfis ty-

um Colonie annum pre fe fert,

parium ; quando & prim

numi tum hujus, cum confe-

& reliqui hujus Colonie

que

ntium annorum omnes

Cqui Mulierem, inter Leonem,

ac Taurum

ftantem , referunt)) alter

o illo iconio fignati

comparent , quod haud dubie pre primo i

fto Monete

Prefcáis magis arriferit.

AXMÁS"

L

fa.

P

^

ON

A

Afl

2

()N

TE

X'K

d

i

/&

ï

!/l

T d

kwj

C

Mu

373

X

/

f

r

?

SNNN

Eä

r

A-N'üïï//

—l

; Al

ll

7

lr

figurá

XXXIX.

(2

mumu

4n0o

124

&co C o ) D

AXXIX..

diat

IMP. GORDIANVS. PIVS. FEL. AVG. /a.

fixe

inuf

perator Gordianus Pius Felix Auguflus. Caput

exhi

ejusdem cum corona radiata.

P. M. $. COL. VIM. AN. IIII.

lais

perioris Colonia Viminacium :

Provincie Mofie Su-

l

4220 guarto,

Mulier ftans

lio ;

inter Taurum, & Leonem, u

traque manu vexillum tenet,

quorum alteri VIL alteri ILII.

infcriptum eft: Vexillis im-

pofita funt capita Gordiani,

& Tranquilline,

Iminacium , nunc Widin in Servia, Colonia facta eft

.. à Gordiano Pio anno e

quo anno Gordianus,

jus Imperii tertio, V. C. 993.

tefíle Capirorixo : fecit iter in Ma-

Jíam, afgue in ipfo

procintiu, quidquid boflium in Thraciis

Jit, delevit,

Ab hoc anno

; Colonie hujus anni , numis

inditi, füpputandi fünt.

Numeri VII. & IIIL in vexillis

notati, Veteranos Se

gionum , Viminacium

ptime Claudiane, & Quarte Le-

dedu&os docent.

De Septima

certe Legione id confirm

at Aotitia Imperii SeG. ;o, ubi ita

habetur: 27

efetture Legionis Septime Claudiaue , Viminacie.

]n numis G

allieni Aug. hec ead

[

m

m Legio Septima Clau-

diana cum Zazri infigni ,

& Legio Quarta Flavia cum

IM

Leonis fymbolo-leguntur :

unde patet, cur muliebris Co-

i

lonie effipgies media inter

Leonem, & Taurum adftet.

Quare, cum adferi

hic deprehendam

ptarum Legionuminfignia adeo manifefte

us, nihil opuseit , cum Patino, & Vail-

lantio ad morale

m in

terpretationem confugere; aut cum

ptri

R. P. Harduino Leon

es in Ma

cedonia quarere,

deyt

Similem huic noftro *

pite

numum jam vulegavit Vaiil

qui eris medii eft, Viminacii

antius; niíi quod illic capita

Gordiani, & Tranquilline

uxoris, vexillis impofita non

compareant ,

qu& in noftro perfpicue extant.

Milites

PE

igitur dictarum

t,

Legionum, iidemque Coloni capitum Gor-

BAM

| diani

$8 (o05 B*

125

diani Conditoris, atque ejus uxoris fimulacta vexillis prz-

In

fixerunt , honoris fignificatione, Romane militie non

inufitata.

üt

Nam fimile quid Juliano Augufto a militibus

exhibitum Hzzaopiawus L. 2.narrat : T« 0b eauéia doavtécs

d) vdc ix&ÍVE tikOVaG emoua TU tOaVTSG TrotmT ÉT EY Em EigOVTO,

Sub-

4 u-

latis frgnis , impofitisque illius iconibus, deducere eum tendunt.,

flang

ld genus alia Svzrowius, i2 Tiberio, & Caliz. & de Vitel-

tfety

lio XipuiuiNus L. 65. rcfcrunp, ac Tacirus variis in locis.

5 Ítil-

m CR

lt

x d p 27

6

9

B

| Mi-

4

N

niciis

$

ï

E

ümis

Q

.;g

V

o

WDG

?

N

xillis

ZN

AUN TIT

PLe

ytimá

bi ità

nitits

XL.

Clau-

IMP. GORDIANVS. PIVS. FEL. AVG.

In-

ceum

; Co-

perator Gordianus Fius Felix Auguflus. Caput

dítet.

Gordiani cum corona radiata.

ifefle

P. M. S. COL. VIM. AN. IIII.

Provincie Mæjz'æ ff*-

Val-

erioris Colonia Viminacium: amuo quarto.

Mulier ftans,

]

J cum

dextra ftringit pofteriores pedes Cervi, aut Capreoli , ca-

pite deorfum pendentis, finiftra vexillum tenet.

inaci

;apita

Eculiaris hic P, & elegans numi Viminacenfís typus,

. quem hàctenus repertum eífe, mihi non conftat, fa-

, nof

KiliteS

cit, ut deleri jam pofíhint illa Vaillantii verba, a Cl. P.

IGOI'

Banpuuo i2.20/is ad numum Decii , tom. 1. pag. 14. repetita:

3

f2

díani

126

$883 Co ) GR

Iu Fiminacii Colonie numis perpetuus ef mulieris , inter bo-

vem, C leenem [lautis, typus.

$1 vexillum , quod finiftra

tenet mulier, non ita attritum eífet, ut numerus difcerni

IM

poífet ; fortaffe, animal illud ad Legionis cujusdam fym-

bolum fpe&are , alicunde exfculperemus, que hoc anno

Viminacii, aut hibernaverit , aut alio movens diverterit.

Quod ífi Cervum id animal dicamus; dicere autem pof-

fumus , etfi minor Cervo fera, cum.muliere ftante com-

lieb

parata, videatur; nam alii Viminacenfes numi fimili pro-

Cor

portione Leonem , & Taurum exprimunt: Cervum, in-

[lit

quam, fi manu ftringat Colonie figura, id celebrem in

Moefia Cervorum venationem fignificare poteft, quos tam

diu in equis perfequebantur, dum fatigati Cervi manibus

capi poffent.

Annaxus de Fenationue cap. 25, hec habet:

fiau

AXka v8e £AnQsSe PvOa vd midia iuiAara , t" Mb Mucóic , mg) &v TÉ-

NU

Tau6, xd) & XxvOig , xdi dva vm» LMucida aQ Vwmev TUv XxvuOwwuy

&2

xg) UXvgiy Qoxsci» GC.

Verum Cervos, ubi plami fe campi

TO

explicant , apud Myfós (feu Moefos)) & Getas , e in Scy-

aut

ibia, ac circa Ilyricum, equis Scytbicis, aut Ilyricis infi-

H(

dentes perfeguuntur .

fie

. Hic numus ex ere me

diowf,.ü.

il

I10;

5$

-

(s

»z

d

)

"

Y

P L

S

TAR

ä

1

n

;'

6;—:?

?*g

X

N

N

:

Sb

à

XLI.

852 Co 0 G$

127

rb

iltra

LR

ethl

IMP.:..-- HILIPPS fc.

Imperator IMarcus

fym

Dfo

| Julius Philippus. . Caput Philippi Senioris,

erit

cum corona radiata.

pof

.. . CASSANDR. .. Colonia Caffandrenfs.. Mu-

otn

pro

liebris figura capite tutulato ftans, d. botrum attollit; f.

Cornu Copie, & aliquid, mafculo fedenti fimile, fu-

il

ftinet.-

m n

atl

3

| "

Affandria, Macedonie urbs, in Pallenenfi ifthmo;

jibus

antea Potidea dicta eft: deinde a Caffandro Rege in-

bet:

ftaurata, nomen mutavit, tefte Pausawra Lib. 5. cap. 23.

& T

confentiente Plinio, & Stephano. — In ere veteri /z/ia ;

N]

& ZAugufla compellata legitur.

Numus nofler, qui parvi

ampi

moduli eft, infolita hac icone aut Bacchum Muliebrem;

| &

aut Genium Colonie potius indicat, qui folum, vini ge-

: iM

j«

nerofi ferax, füblato botro denotat.

Quid exigua illa

figura prope Cornu Copie , manui infidens, fibi velit, ni-

hil appofiti occurtit.

Cl. Vaillantius Caffandrenfes nu-

mos non nifi usque ad Septimii Scveri tempora detexit. —

— :

A/S

D

XaTigr x

d

fs

Q

"

C 75

E

r

2

,

z

N

c&zgj

d

( ArTIKS

W

á

k

2

L AVA OY

Wi

]

()

INN

d

Ay/

H

N

gï

X*xx

t

A

— — Á

E

1

E

128

$885 (0) E5

titti

XLII.

inn

dos,

MARC. IVL. PHILLIPOS. CÉSAR. Marcus

Bu«

Julius Philippus Cafar. — Caput PhilippiSe-

fatis

nioris cum corona radiata.

C

&

COL.METROPOLIS. BOSTRA. . Celonia Metropolis

fitt.

Boflra. Yn corona legitur AKTIA. AOTCAPIA. Z4iia, Dufaria.

lege

Ctia certamina, in honorem Apollinis AGii, ab Au-

&

A

gufto inftaurata fuiffe, e Srnasowz L. 7. notum eft.

long

Sed AOTCAPIA quid fibi velint; quaeve Certamina, aut

Du-

Ludi fint, nemo, quod fciam, hactenus expofüit.

ità,

faria ego audenter Zacchazalia interpretor. Nam primum

acd

Dufares Deus, feu aliis Dyfares, ab Arabibus peculiariter

colebatur.

Docet id Tzarurnanus z2 Zfpolog. c. 22. Unmi-

cuique etiam Provincie , & Civitati fuus Deus efl , ut Syria

Aflarte, Arabie Dy/ares, Et SrEpuHANUs Bvzanr1us fcopu-

lum Arabie altiffimum Asee;» dictum effe teftatur Zzó «s

AscesS & Dufare: Osde b jurvoc macd À cdi, x«9) Aaxaenvoic Ti-

popusvoc. Deus autem bic ab Arabibus , &* Dacharenis colitur.

Igitur & Boftre Dufaris cultus floruit, quam Arabiz Pce-

trec Prorrw. Lib. ;. attribuit.

Porro eandem fuiffe Me-

tropolim, & antiqua Notitia Ecclefiaftica, & numus hic

ipfe prodit, titulo Metropolis addito.

Accedit, quod Suipas Dufaris cultum in àltera Ara-

IMP

biz Petreec urbe Petra viguiffe memoret; quanquam non

;ctte Suipas ecdc Aorc , quafi Deas zfres , fcripferit, & Mar-

tem interpretatus fit..« Nam aperte ex SrgAsoNz L. .. &

Hrsvcuo corrigitut. Strabo wo&asalos Htzeay ,. Petram Na-

batzorum urbem nominat ; Hefychius porro a. Nabateis

lutig !

non Desm /rem, feu Martem, fed Da/arez cultum efle,

Doteft

eumque eundem effe cüm Baccho declarat: Aaugdeny v

Dur

Auovucay 6 NaCecodc a'.ua-,(.aa'ääaw. Dufaren Naäatgei Bacchum zo-

mimü;zt.

INfol

$£9 C o ) &OR

129

misant. Ex hi$ manifefto jam conítat , AOYCAPIA. hoftro

in numo nihil aliud denotare, quam preter AdiacosLu-

dos, alios etiam in Dufaris, feu Bacchi honorem, id eft,

ii

Bacchaualia Boftte. celebrata fuiffe.

Porro nomen Du-

faris, Arabice Deminum felutionis fignificare, atque adeo

cum Gracis Bacchi cognominibus, dum Av , /olutor ,

titi

& Aveuuépiivoc folutor curarum , NOCItatur , egregie conve-

ul

nire, atque alia plura apud Bocuanruw i2 PZaleg. L. 2. c. 15

Atid.

legereeft, & apud Darrigüx iz Zrabia. Deldolo, templo,

u

& cultu Dufaris Suidas confulendus eft; neque enim hic

) elt

longior effe, quam res poftulet, volo.

aut

Numus hic ex ere magno eít, probe confervatus,

Du

jta, ut infcriptionum verba, 'greca prefertim, facile,

nit

ULL

ac diüin&c chgi potlint.

lIti-

ïym

eHlLy

"A

277

M

a& OR

t

opu

qo 18

K

Z d

"d

eic Tl

ld

7;

$

uD

lii

lfs

;l

ï:ö

Z

N

(«

j

? pe

. Mt

t hic

XLIIL.

hr

IMP. M. IVL. PHILIPPVS. AVG. . Zmperator

; f0f

Mat

Marcus Julius Philippus Auguflus. Caput

Phili

i laureatum.

(, &

P.M.S.COL. VIM. JProvincie Muf Superioris Co-

n

atl

louia Viminacium.

Annus, infra fcribi folitus, legi non

poteft. "Vir paludatus, ftans inter Taurum , & Leonem:

| eity

f]y 'FW

dextra globum cum vidoriola, finiftra haftam tenet.

ur;z

jj

INïfo—l'itus hic iterum numi Viminacenfis typus fig

VI-

130

W C o D EOR

virili, ac paludata com

telh

prolatis,

paret; ex quo, aliisqüc tum jam

foed

tum infra producendis numis manifeftum: non-

dum omnem numorum veterum ; & cum iisdem erute

Veti

eruditionis Thefaurum exhauftum effe, Ea vi&oriole ef-

dim

figie, globo infiftente

petc

videntur. Viminacenfe

; quem figura Imperatoria füftinet,

s gratulari Philippo, ac fibimet vi-

Goriam,

qua Dacia, Moefie conter

rata eít, Vide Zosi. L. z.

minà, a Carpis libe-

. Hic numus magni eris -modulum implet.

eHILL,

R

ü

J

(s

E

Y

;

(ö:ï

:

;ä

4

mneun H

ts

IM

IP

Ma

XLIV. -

IMP. M. IVL. PHILIPPVS. P. F. AVG. P. M.

d

Imperator /Marcus Jultus Philippus Pius Felix An-

£u[lus , Pontifex Maximus.

S!?M[A

Caput Philippi

fhilita

cum corona radiata.

CL. CAES. ANTIOCH. S. R.

£iocbia.

Colouia Cefarea dn-

HI

Senatus Romaaus.

Vexillum cum Aquila, inter

duo figna militaria,

Müxn

Dion

Xhibet quidem Vaillantius fimilem numum, fed Cz-

E

faree cognomen illic adje&tm non habetur.

Signa

$Ut n

militaria cum Vexillo, & Aquila vix unquam ante

hacin

us Hi

hujus Colonie numis confpiciuntur, fuüb hoc vero , & fc-

&10 li

quentibus Auguftis frequcntia occurrunt.

Philippus ,

tefte

$59 C o ) &G$

I3I

U

tefte Zosiwo L.r. occifo Gordiano, pacem cum Perfis, &

|jam

fion-

foedus cum Carpis iniit. Igitur,, bello fopito, complures

ütg

Veterani in Colonias, atque etiam Antiochiam Pifidie

& ef.

dimiffi videntur, qui numos , militaribus fignis ornat

-

percuti fecerint.

?

tinet,

Numus hic eft ex ere medio, uti & fequens.

t Vle

libe-

HILr P

im:

A&*

À

!

Q

'lc—

g

S

ä-;?

- Y

Q;ä

E

"12

(li—

XLV.

LIPPVS. AVG.

IM P M. IVL. PHI

Imperator

Marcus Julius Philippus Augufus. Caput ejus-

dem Philippi Senioris cum corona radiata.

M

CL. CAES. ANTI. S. R. Colozia Cefarea "dntiochia.

^ Au

Senatus Romanus.

Vexillum cum Aquila, inter duo figna

j

militaria.

Ic numus ab füperiore diverfus eft, quod in adverfa

u

parte titulos : P. F. Pius Felix, & P. M. Pontifex

inte

Maximus, non exhibeat, & in avería parte folum ANTI.

non ANTIOCH. fcribatur.

Ex titulorum hac ad eundem Auguftum pofitione,

fed (4

ofà

aut omiíIione conficitur: non continuo de nova fyítema-

M

tis Hiftorici fabrica argutius cogitandum effe, cum alius

dacin

&

glio numus plura, aut paullum diverífa exhibet.

ü$,

n

R2

À q-ui-

u

132

85 Co 5 aR

Aquilam, & figna militaria, fzepius hic occuttentia,

in i

ad deductos in Coloniam milites pertinere illa Hvori verba

qu

confitmant : Mz/tis Legian'ibm conticit, bellum feliciter tramfr-

gere, & ad laboriofam agriculture reguiem primo tirecinii

radu pervenire; nam cum Signis, & Adauilis, & primis erdi-

nibus , ac Tribunis deducebantur.

eulLry, 2

A

CA

T

Q

k:l

Q

ä.ï

ä;

1

Z

IM

. XLVI.

IMP. M. IVL. P

HILIPPVS. — Z»mperator Marcus

lu

uisus. Philippus. — Caput Philippi Junioris

cum corona radiata.

tarj

| CAES. AN

TIOCH. S. R. Ce/area Aatiochia. Sena-

£us Remanznus.

h

litaria.

Vexillum cum Aquila, inter duo figna mi-?

94

àm|

Ullumïhujus Antiochie numum, cum capite Phi-

fpe

lippi Junioris, Vaillantius nancifci potuit; noftri

e

bini ex ere medio füpt. . Solum Ce/aree titulum hic pra-

adr

fert Antiochia, quem cum pluribus aliis urbibus tempore

illu

O&aviani Caefaris Augufti eam accepiffe exiftimo. — Nam id

Xill

in honorem Cefaris Augufti fa&itatum effe, Suzroxius i2

effe

ejus vita refert: Reges amici, atque Socii , & ffnguli in fuo

quisque reguo Cefareas urbes condiderunt,

Similia, ob amo-

liq

I

rem in Cefarem Auguftum preftita, narrat Euraorius,

Wt

i

135

$868 925 GE

:

hii

in breviario, addens: 'o09e Éu wgi vàv rv Kaitzosic, — Ex

'etba

"n

quo & moderga tempore Cafaree urbes dimntm,'.

n

trdi-

gïïïbtppb

x&eä

]

N

Zs

|

E.

4?

d

$

äï

(9)

Q

(ïgl

ä

SUR

XLVII.

IMDP. M. IVL. PHILIPPVS. . Zmperator Marcus

Julius Philippus. : Caput Philip

*

cum corona radiata.

pi juniori$

COL. ANTIOCHL S.R. Colenia Antiocxbia. Senatus

Ws

Romaaus.

Vexillum cum Aquila, inter duo figna mili-

M

tária.

Umus iPcc nomini urbis Antiochie folum COLO-

N

$m A

NIAE titulum adjecit; precedens vero folum CAE-

jà ml

SAREAE, (íine exprefío Colonie vocabulo ; hi tamen

ambo numi citra controverfiam ad Antiochiam Pifidie

, hi.

fpectant.

Quo iterum commonemur: eandem etiam ur-

poftri

bem, non eosdem, aut omnes femper titulos fuo in &re

adnotaffe. n hoc, aliisque, qui precefferant , numis,

( ræ'

;mporc

illud notatu dignum eft: non unam tantum medio ve-

lamid

xillo , fed utrique etiam militari figno fuam impofitam

effe Aquilam.

Notum eít, unicam cuivis Legioni fuiffe

us i

Hiaru confirmat, de bello Hifpan.

jj fi!

Aquilam ; quod & illud

pamo

Erat. Pompeji acies tredecim dquilis conflituta.

Ubi, velut

ufitata phrafi, pro Legionibus Aquilas nominat.

Verum

'ROPEU'SQ

?

An-

I

134

$8 (o»0 BR -

Antiochiam Pifidie tres Legiones dedu&as effe, vix cre-

C

dibile videtur; cum binis Legionibus plures Coloniis ad-

B

fignatas non reperiamus.

Fortaífis e tribus Legionibus

lon

Veterani in Colonos dele&i fünt, qui fuam , füb qua me-

Dut

ruere, Aquilam, feorfim exprefíam voluerint ; quos inter

& Equites fuiffe, vexillum denotat, Equitatui proprium.

effe

110$

Pt o

thi

AO I g

Q

Muf

[

KA

pro

inf.

NE

i

ä
