ADLOCVTIO. COHORTIVM. ab Augufto facta, aut

l;

PROFECTIO. AVG. confignata eít,. atque in aliis pluri-

mis fpe&ctare vix oculus fufficit.

aut

& ornamen- refimen-

u

Exterarum deinde gentium amicdus ,

torum ratio, quam divería in tot Regum numis pro

micat ! ^^ ««

v4ridruim

m

amcenum certe fpectaculum Arfacide , Parthiz Reges, pre-

gentiuin. .

,

bent, quceis caput mire comatum Cidaris, & humeros

110

Candys, veftis Regi propria contegit; neque minus Ab-

ypls

garorum Edeffe Regum , Tigranis Armenie Regis mitre,

luül

ac veftimenta eruditionis avidum oculum afficiunt, atque

D

aliorum etiam Regum, Heroum' &c. varia indumentorum

faffi

tà,

genera. - Tum autem plurimarum gentium Ve(timen

at-

tglCS

n

64

452 (o0 GR

atque arma , ea numifmata frequentiffime explicant, que

f&

easdem gentes ab Romanis victas, aut captas muliebri

»

fere fpecie proponunt , aut vindas fub tropeo ftantes,

W

aut 2enu flectentes , aut fedentes demiffo vultu; uti ARA-

]

BIA. ADQVISITA. DACIA. CAPTA. HISPANIA. RE-

üt

CEPTA. ARMENIA. ET. MESOPOTAMIA.IN.POTE-

ti

STATEM. POP.R.REDACTAE.VICTORIA.CARPICA.

feu

& GOTHICA.

Talia & in illis numis fpectanda obve-

t

qu

niunt, qui infcribuntur : DE. GERMANIS. DE. SAR-

MATIS. DE. PARTHIS. item SIGNIS. RECEPTIS. ubi

In alio fe-

Mi

Parthus de genibus fignum Romanum offtert.

qu

dens füb tropeo efficla t ALAMANNIA. in alio FRAN-

pte

CIA. Rurfum alibi MAVRETANIA.PANNONIA.CAP.

ini

PADOCIA. GALLIA. fimul cum HISPANIA. quin &

pu

TRES. GALLIAE. adftantes confpiciuntur. Obruor jam

fim

illis, in quibus tot regionum Exercitus leguntur: EXER-

Mi

CITVS. NORICVS. CAPPADOCICVS. PERSICVS.SY.

den

RIACVS. RHAETICVS. MOESIACVS. aliique nonnulli,

lap

Taceo jam deillisnumis, quos, aut RESTITVTORI,aut

frm

ADVENTVI. AVG. in tot provinciis infcriptos , fuperius

(fes

adduxi.

Quantam denique veftium , vatiorumque ar-

morum notitiam illa numifmata adferre poterunt,, in qui-

dün

bus longiffimus Virtutum ordo procedit , quarum fuo que-

tlb

ue veflitu, armis, ac fymbolis, füummo cum ingenio,

Cüm

inftruda apparet, incredibili Poétarum , ac Pi&orum utili-

Gra

tate? verum de his inferius.

.

Q

De D!if,

- Ad religiones, ac ritus tranfitum facio. Dii, Dee.

Deabuse

Tüm

que.

que, quorum nomina etiam Mythologie tirones norunt,

Xlb

in veterum numis omnes occurtunt: fed non vulgaribus

0cs

fepe cognominibus, fymbolisque infignes.

Ita Jovem ,

Itne

Apollinem, Dianam, Vencrem, nec pueri ignorant; aft

It

jovem Cafium , montis figura reprefentatum, aut Jovem

«

Labradenfem, fecuri armatum: Apollinem AGium toga-

Val

tum, autLyceum Apollinem cum lupo: Dianam Icariam,

65

859 Co 0 GR -

lr:

feu Tauropoliam , velatam , ac tauro ve&dam: Veneris Pa-

btl

phie fimulacrum metam , feu conum efíe, aliaque id genus,

"T

vix alii, preter numorum veterum interpretes norunt.

Jam prater vulgaria illa Deorum figna, & inftrumenta,

E

:

ut Bacchi coronam ex hedera, aut pampinis, ejusque

[E-

tigrides : Cereris fpicas, & faces: leones, ac cymbala,

feu tympana Cybeles: Chloridis flores, Neptuni triden-

W

tem, ac delphinos: laurum Apollinis, & lyram, aut ar-

jR

cum, & fagittas: Palladis noctuam, Veneris columbas,

Iubi

Mercurii alatum petafum, & arietem, vel canem, alia-

fe

que complura, que omnia numis infculpta occurrunt ;

N-

preter hec inquam, omittenda illa non füunt, que no-

AP.

mine quidem plerisque perfpecta, imagine non item efle

m

puto. Talia fe fpectanda offerunt Apis , feu Ofiris, bovis

fimulacro effidus, inter cujus cornua lotus emicat: líis

jam

ER-

cum fiftro, & flore caput ornata: Harpocrates loto infi-

9Y-

dens: Telefphorus pallio, & peregrino pileo tedus: /Efcu-

ulli,

lapius, Terminus, Silenus, Pan, Satyri, aliique fuis cum

E

fymbolis.

Tum muliebris forme videntur Vefta, Lucina,

ifjUS

tres Parce , Neme(is, Hygia, Nymphe &c.

a

Fabulofa monftra longo hic itidem ordine proce- Mora

Fabulofa.

qi

dunt: Hippocentauri, etiam currum trahentes : Scylla,ca-

nibus füccin&a : Hydra fepticeps, ac trifaux Cerberus

que

ni0,

cum Hercule: cujus labores, duodenis plures, foli numi

itili

Greci, ac inprimis Niceenfes, reprefentant..

Pegafus

cum Perfeo, Minotaurus Crete: Stymphalidesaves, qua-

)t£-

rum formam, fruítra ha&denus quefitam, ex Niceno Ma-

ximi Cefaris numo , abfterfis fabulis, deteximus.

Sphin-

"unt,

ribus

ges /Egypti, Gryphes, Phoenix radiatus: Tritones, Sy-

jem ,

renes : Capricornus in pifcem abiens, in Augufti numis

frequens, qui eo füb fidere, felicitatis fymbolo, natus

v

eft. Quin & omnia duodecim Zodiaci figna in eleganti

Valeriani numifmate refplendent : cum epigraphe loci:

togà

AITE-

fjàffh

fet

66

$63 (o ) &

AITEON. NE. NA. Aytev vewna'ng vowa'gzzäo!.

ZEgeorum , vel

f0l

ZEgaurum edituorum , Claffce urbis , in Cilicia.

m

Poffem jam hic de magis reconditis Deorum nomini-

ali

bus, & figuris, quas numifmata oftentant, aliqua diffe-

ri

rere : uti de Cabiris fratribus, de Deo Luno, de Aftarte,

Dx

feu Dea Sidonia, de Sole Elagabalo, de Hybleain numo

e

Hyble Sicule, de Adrano, ficulo itidem Deo: de Diana

lus

Leucephryne, & Pergaa: de Venere, & Baccho barbatis ;

'E

de Derceto, Afcalonitarum Dea, in pifcem definente: de

Coronide , ZEfculapii Matre : de Alabando, Alabaden-

Qu

fium Deo; de Jovis nominibus, ac figuris omnino multis,

biu

variisque, & myfteriorum gentilium plenis: de Canopi,

tur

& Anubis, /Egyptiacorum Numinum fimulacris, atque

Ali

aliis pluribus. Sed dequibusdam in utraque Appendicula

M

fermo erit; cetera ad acuendum tironis guítum indicaffe

$

pia

fufficiat.

fact

Sacrificio-

Ab Diis, Deabusque ad füperftitiofüm eorundem cul-

Y: gppa-

tum delabimur.

ünd

YALUT.

Veftium facrarum , atque inítrumento-

dem

rum typos perpulchros numi commonítrant ; hic mitra

Ifh

Pontificalis, feu albo-galerus cum infulis, tutulo & apice

hon«

confpicitur, qui apex peculiare quoddam fignum effe Fla-

minis Martialis , e numis difcitur.

Sacrorum deinde ar-

Crat,

Cifu

morum apparatus hic omnis panditur : fecefpita, cultri

Dyij

genus eít; fecuris, preferculum, feu urceolus, patera,

D7

fimpulum, feu capeduncula, mero, vel fanguini capiendo

KEN;

apta, thuribula: item are, ac tripodes mira varietatis.

Preter lituum Auguralem, etiam in M. Antonii numo gal-

fncgg,

ee

line pullus,ad vafculum quoddam avide tendens, exprimi-

Qüm

tur; quo, celebre illud TripudiiSoliftimi augurium bono

Üly

tunc omine procefliffe, notatur.

Afpergillum item tum

lg

ordinarium , tum Luftralis ille Ramus, quo Cenfores ad

luftrandum utebantur , in Auguíti numis vifitur.

Dünc

Pre(i

Neque fola inftrumenta, fed omnem Sacrificii pom-

|

& Co-

?Ppel

pam numi quidam gntc oculos ftatuunt: Vittatos,

rona-

$69 Co 0 COR

67

ve]

tonatos Sacrificulos , ftantem fub ictu Infulatam Vi&i-

mam, libantem ad aras Sacerdotem , Cornicines demum,

tkini

Secula-

i(fe

aliosque miniftros, & afliftentes intueri licet.

rium quidem certe Ludorum ritum omnem , e duodenis

ttt,

Domitiani numis feliciter eruit, ac erudite demonflravit

1mo

exiguo, fed fücci pleno libello Pzinus RaiNsANT , cui titu-

jAná

]us: JDiffertatiom fur douze Medailes de jeux féculaires de

i55

L,Empereur Domitiez.

H de

Religiofos inter ritus, Ludi, atque Certamina, Diis c

rtamie-

det-

Ur-

num,G fe.

quaque fuis confecrata, non poftremo loco fünt.

Jtorum n0-

jltis,

bium numifmata, quibus Certaminibus infignita habean-

9ina, a€

lOPl $

tur , folemniora ex iis, ac frequentiora hic attingam. "

tque

Alia a loco, in quo celebrari folerent, nomen accepere:

icula

HAIA, & OATMIIIA, E/ia, & Olympia, ab Elide, & Olym-

caffe

pia, finitimis Peloponefi urbibus.

Jovi hec Certamina

facra erant ; & Olympia quidem ab Hercule inftituta:

|cul

unde Olympiadum notiífima &ra. NEMEAIA. a tegione ejus-

nto

dem nominis , in Peloponefo, Herculi facra.

IZOMIA.

mitt

Iflbmia , in Ifthmo Corinthiaco, Neptuni, aut Melicertae

pict

honoribus conftituta.

AKTIA. 44&ia, Apollini ACtiaco fa-

: F[a-

crata.

IITOIA. Pythia, &pollini Pythio, fic di&o , ob oc-

le af

cifum Pythonem.

Habentur quoque HANIONIA. IIYOIA.

cultti

Pythia , a Communi Jouum celebrata.,

AHTOEIA. Latone

AHMHTPIA. Matri Deum, Cereri dicata, Cerea/ia.,

Atera,

f^cra.

»icndO

KENAPEICIA. id eft ,. kevrogwv dgoup Eicvs,. Stimulatorum cur/u

«tatis

incitata. lfía, uti exponit R. P. Harduinus, in honorem

0 gat-

Dee lIüs inftituta Certamina; cum Io etiam in Gazenfium

ritti-

numis fcripta fit EIO. — HPAKAIA. Heraclia , ab Hercule Jovi

Dono

Olympio inftituta. ACKAHIIA. Zf/c/epia , /Efculapio dedi-

cata fünt, que etiam COTHPIA. Sereria , id eft, Salvatoria

1 tun

Ia

nuncupantur ; quod ZEfculapius egrotantes poffe falvos

preítare crederetur.

KABEIPIA. Cabiria , a Diis Cabiris ita

i pom-

funt, Cabira, & Vulcano

&O

?ppcllantur -; qui tres fratres

2

Se-

rona

68

Weo Co D C3&

eniti, & eris fabricam docuiffe feruntur.

CAPITO-

fam

LINVM, Certamen, Jovi Capitolino confecratum erat.

nur

Alia quedam certamina ab Augufítis, & Cefaribus,

|

Oly

r

ut: CEBACMIA. vel AYTTOYTCTEIA. zfuguflalia, & KAICAPEIA.

Cefarea , nomen traxerunt; ita etiam a nominibus priva-

apiu

tis Imperatorum: TPAIANEIA. AAPIANEIA. & EYCEBEIA. Pia

0b :

ab Antonino Pio.

KOMMOAEIA, CETEPEIA &c. a totidem

bult

Auguftis compellata in numis leguntur.

AAEXANAPEIA.

que

tamen ab Alexandro Magno potius, quam ab Alexandro

App

Severo nomen obtinuere, aut fortaffe diverfis temporibus

ab utroque.

ATTAAEIA, TOPAIANEIA, Honoribus Zfza4li,

QIAA-

gt

Pergami Regis, & Geraaui Pii Augu(ti inftituta.

BAC

AEAGEIA. Fratergo 4fmori facra, qui inter Caracallam, &

alte

Getam optabatur.

EIIINFIKIA,

Que occafione Zictoria ,

Dot

(

[

ab Auguítorum aliquo relate, indicta fuerunt.

eis :

Alia Certaminum vocabula aut modum ipfüm , aut

habitos Victoribus honores indicant: SACRA. PER. OE-

lit f

CVMENICA, feu OIKOTMENIKA. ad que convenire liceret

tibu

omnibus, ex omnzi terra babitata: v óusutve.

Sacra vero

CAI

di&ta funt, quia Diis confecrata: aut quod Sacre Corone

àdq

eorum premia eflent.

76 PER. alii legunt Perpetza , alii

Periodonica, vel Periodica : ad que nempe invitarentur

Tefer

Periodonice , nsgidovíao) , qui Periodum viciffent.

Id quod

fmat

alii de illis didum volunt, qui decies, vel decies, & fe-

um

pties Victores evafiflent ; aliis, cum Fefto Pompejo, Pe-

patü

riodonice füunt, qui Pythia, Ifthmia, Nemea, & Olym-

ISELASTICA,., IxEAAXTIKA. ab £isAzovew ,

tüile

pia viciffent.

VoCa

quia victores ingenti cum plaufu invebi in utbem folebant ;

hb

ab hac ingreffus pompa, aut ab ipfo decurfionis modo

Tato.

EN. KOAPEITAIC. Zz 4&adrigis Certamina appellata fünt.

]ovi

XPYZANOINA, dicuntur, quorum Vi&ores Corona, azreis

fleribus contexta, donari conftitutum effet.

cenfí

His porro

teba

Ludorum , ac Certaminum inícriptionibus numifmata

Deos Prefides, certantium currus, palmas, aliosque

Qu(t

Ia-

lgni

i

69

| $82 oD GF

0

ramos, & cotonas prefertim adjungunt.

Egregie cum

concordat Luciawus is Zfgacharfi ,

ubi

numorum typis

l$,

Olympiis oleaginam coronam ,

l|fthmiis pineam , Nemeis

tribuit.

Ifthmiis tamen

EIA.

ex apio, Pythiis vero poma at

Và

apium frequentius adjungitur,

& Auguftalibus quercus ,

Dia

ob memoriam Odaviani Aug.

De alio Ludorum voca-

infcribitur, quod-

lm

bulo, quod in Philippi numo AOTCAPIA.

EIA.

que ab nemine , quod fciam, ha&enus pr

oditum eít, in

(dtO

Appendicula agetur.

|bus

Judaicum adeo

Tabernacnlorum feftum , xxqomnyíav

recis di&um, pulchre,

expreffo Tabernaculo, numifina

4li

oris indicat; atque in

TAA

BACIAEOC. ATPIIT, Regis Agrippe Juni

Pentecoftes feítum de-

,&

altera numifinatis facie perSpicas,

notatur, quod & ab Hebrais »'xp & esgieusv ; me[fem a gta-

L

cis appellati ,

obfervavit Spanhemius.

aut

Le&ifternii, apud Roman

os ufitati, app

aratum Ce-

bi inara, tropais adftan-

OE

lie familie numus producit; u

etet

tibus ornata, Dei fimulacrum recumbit ;

infcriptio L.

CALDVS. VIIMW1. EPV Lecius Caldus Septemvir Epulonum ;

Veto

a pertinebat.

ton&

ad quos Septemviros LeGtifternii cut

Confecratio

lil

Confecrationis porro' ritum (qu

o Augufti intet Divos

4nugujite

ffe defiiffent) numi-

TW

mtat

referebantur , poftquam inter vivos e

fmata Rogo quodam, multo ornamentorum,

& imagt-

quo

num fuggeftu infigni

3

exprimebant , cujus vertici

quadri-

& fe

fimulacrum impofitum cernitur.

1-

b

arum , aut aquile

milem funebrem ftructuram nun

c vulgus Caftrum Doloris

Jya-

vocat.

Nonnunquam Apot

heo

fis ifta Stellam fymbolum

z'uvüv )

jint:

habet, que indica

t, fiderib

us receptam effe illius Impe-

ratoris animam 3 a

lias fola Aquila id denotat; velquia

mo00

fj

ovis miniftra eft,

vel quia vivam aquilam e Rogo fuc-

cenfo, in quo claufa a

ntea detinebantur , repente dimit-

MI("

Augulti, in ccelum evolantis. Au-

ofto

tebant, fignum anim&

aut Pavone , Junonia ave,

uftaaum CONSECRATIO

'Tenía

(mats

fignificata comparet , aut Tenfa, mulis juncta.

josq

2

cur-

[*

70

$9 o2 B&

currus erat , quo Deorum exuvie ad pulvinar in circum

tel

(

vehebantur: id grecis in numis ATIHNH, ipfo hoc voca-

bulo tenfz adügnato, compellatur. Caeterum Ludi, Ve-

pe

nationes, variaque fpedacula Romanorum,

cum ipío, res

certe vifu jucundiffima , Circo maximo , aut

Hippodromo,

0f

aut Amphitheatro , eorumque accefforiis ftr

u&uris, metis,

K

ftatuis &c. prifco in ere reprefentantur.

ul

Edificia.

. Res ipfa me hic ad extantia hodie

que in numis ve-

N1

terum ZEdificia deducit,

ex quibus originarias formas in-

Qu

Íftaurate jam ad priftinam

majeftatem, ac perficiende Ar-

p

chitedonices petere hujus

artis ftudiofus poterit.

Nam

fil

preter modo relata publi

ca illa, grandiaque edificia ,

Templis quam plurimis n

umirefplendent , quorum alia

f

ingenti fornice faftigiata, alia periftyliis,

aut longo pre-

$

ftrudorum graduum afcenfu, alia ambulac

ris, columnis,

Á

ftatuisque magnifice ornata :

qualia füunt, IOVI. VL.-

TORI aut IVNONI. MARTIALI. aut AETERNITATI.

jl

FLAVIORVM. aliisque infcripta.

Urbium numifmata

eu

quot, & quam varia Delubra, ac Templa exhibeant, lon-

fü

gum foret recenfere ; unicum adeo numifma non raro

duas, aut tres etiam Deorum &des mira

fb

nti oculo objicit.

f

Arcus triumphales, ftatuis, ac columnis

decoros, ingenti

L

artis oftentatione in numis coelatos

; fola Neronis tempora

fi

quot non fufficiunt?. quam füperbi illi Arcus in numis

Oe

Trajani cum epigraphe: FORVM. TRAIANI. & in al-

ite

tero BASILICA. VLPIA. Que jam alia memorem? tot

let

Coloffos fümma arte, & ingenio defignatos: Columnas j

etiam Roftratas , aut Pharo non abfimiles, Obelifcos ,

Pontium ftru&uras mire elegantis, feu

quibus fluvii con-

ftrati,

feu quibus VIAE MVNITAE SVNT.

In tanta

monumentorum veterum copia,

ac venuftate varii ge-

neris ted'orum,

graduum, trabeationum, ac bafium , at-

que aliorum decoraminum formas deprehendet Archite-

&us: diverfos item columnarum ordines ; üti inter ca-

tc-

$59 C o 2 GB

71

t

teros, Corintliiorum numus, Gete honoribus percuffus,

(à

Capitellum unicum columne , Corinthiaci ordinis, cum

T

parte fcapi, omni ftudio expreflum exhibet.

I6

Mirum quantum Architedo , veterum rerum , uti

10,

oportet, ftudiofo , arridebunt ifta: coram in e&re intueri

Ís,

Roftra, fedem illam Romane facundie , tum vetera, in

numo Lollie familie , infcripto cognomine PALIKA-

W

NVS.

Cum nova etiam Roftra Julia, a Cefare erecta,

If

ue in numifmate Sulpicie familie extant, cum epigra-

At

phe: C. SVLPICIVS PLATORIN. Cajus Sulpicius Plato-

at

vinus. Bafilicam itidem, quam tefte M. Turuo a4Z Zfttic.

,

L. 4. epift. 16.. Paullus,

ex /Emilia gente, erexit, ita in-

|lia

fcriptam numus proponit: AIMILIA. M.LEPIDVS. REF.

S.C. ZEmilia bafilica: Marcws Lepidus refecit , Senatus con-

[&

Deinde VIL. PVB. 7:l publicain Titi Didii numo,

ni$,

f'lto.

L

& in alio Scribonii Libonis, PVTEAL. SCRIBONI. vifi-

I

tur, quod ara quedam erat.

Rurfum alibi Comitium

al

cum CLOACINA in oculos incurrit, ibidemque Togati,

0n

fuffragia in urnam conjicientes : alibi Pretoris Tribunal

ALO

fpe&atur, adje&a tabella, cui due Judiciarie litera in-

t

fcripte leguntur. A. C. 442/0/vo , Ceudemno.

Denique

ntl

tot, ac tam varia opera minoris ftru&ure , quibus plena

ofa

funt numifmata, vix attingere jam licet: Aras, Rogos,

Sellas Cutules , atque alias : Curruum diverfa genera ;

"It

j

itemque Navigiorum, & his plura , que veteri in &re mal-

tot

lem , quam hac in charta , ab antiquarie reitironiþus-lcgi.

35

CaApur UrriMUM.

055

on

Numorum Veterum Utilitas , ad conciliandum

ntà

!

g

amorem FVartutum.

t

-it id veteri

bus in more pofitum: ut non praceptis Nwwormn

Veteruna

modo, ac legibus, fed fabulis etiam , fymbolisque

Jiudium fa-

It

F

ter€8, cilis via ad

(

Virtutem animis inítillarent. Ea ratiq,/p.rop

qucd virtutem.

«

72

We) ( o ) ER

quod fuavi illapfu mentem occupat, & ipfa nonnunquam

legum vi valet amplius, aut felicius durat.

Jucundam

de

ejuscemodi Virtutum Scholam, earum prefertim , que

lI$

ad mores, ac civitatem pertinent, Romana nobis numi-

bl

fmata recludunt ; eorum plurime averfa partes Virtute

(

aliqua, perfonam lepide induta, infignes comparent, que

dfa

tat.

preclara fui imagine oculos omnium , animosque adver-

Co

Sane Paullo Pedrufio, e Societate Jefu, id ftudii

bo

genus appofitum ad Virtutis amorem medium vifüm eft:

DI

quippe numorum veterum, . que Parmenfis Gaza fervat,

lat

explanationem omnem eo direxit; ut nobilium adolefcen-

do

tum, qui tum Parme Mufis operam dabant, animos ad

CC

Virtutem inflammaret. Neque defuerunt alias, qui pla-

(C

niori hac via ad Virtutem a vitiis declinarent. Apud Wa-

fl

GENSEILIUM differt. de Re Mozet. Vet, Rom.

ZEneas Vicus re-

Jo

fert: noviffe fe aliquos, quos unius rei numarie ftudium,

dey

ad Virtutem a perdita luxuria traduxiffet.

Et certe or-

natifmum illud virtutum agmen, quod Romano in ere

Cor

identidem fefe offert, pertinaces etiam animos in füi de-

;

0ffe

nique amorem abripiet.

;

Virtutum

Jam primum ob oculos fefe fiftunt HONOS. ET.

PA

DaridrHuHa

e(t (

Jiaulacra,

VIRTVS. ut individuos comites noris: Hozoes laureatus,

Cornu Copie fini(tra füftinet, dextra haftam puram, id

Inin

10j

eft, fine pilo, feu cufpide.

Virtus galea, & fa

go, more

ts (

militari tecta, dextra parazonium , leva haftam gerit; ea

Depe

Martis etiam, aut Herculis füb fymbolo efingitur, que

lu

tot monftra debellat, quot vitia.

Mox huc fe infert AE-

QVITAS,. que preter Amalthee Cornu, ac haftam puram,

puta

Cis )

bilance eft infftru&a; quo figno etiam MONETA. qua ad

JEquitatis opera momenti plurimum habet, femper ar-

tem:

mata vifitur; ea tribus perfonis expreffa: Aurum,

Argen-

tum, ZEs denotare folet.

IVSTITIA.fella curuli

NI

41l

, nempe

pro tribunali affidet, hafta pura infignis,

& porrecta pa-

AW

tera, Religionem fibi cure effe , oftendit.

g

FI-

$59 C o ) E3R

73

At

.FIDES. MILITVM. aut FIDES. EXERCITVVM.

am

ü&

dextras jungit, aut militaribus in fignis dextram erigit :

nl

iisdem implexis manibusSpicas, & Caduceum FIDES. PV-

BLICA. adjungit, ubertatis, ac felicitatis notas.

CON-

itc

CORDIA. qua etiam res parve crefcunt , pateram ad

tuæ

aras attinet; quod Religione firmetur : tum bina adeo

[-

Copie Cornua oflentat ,

adpofita quandoque flella,

Wi

bono fidere: & floribus bone fpei fignis.

CONCOR-

jl

DIA. EXERCITVVM. Signa militaria, Victoriole fimu-

At,

Mi

lacrum alatum , manu pratentum, aut junclas iterum

oftentat.

CONCORDIA. AVGVSTORVM,

.ad

dextras

CONCORDIA. MILITVM. CONCORDIA. FELIX.

J

CONCORDIA. AETERNA. atque fimilia, ipfos Augu-

n

ftos, ut M. Aurelium, & L. Verum: aut Auguítum cum

K

jove, vel Marte, vel Augufta, vel Senatu Romano,

n

dextram committentes exprimit.

ot

PAX. PVBLICA. PAX. AETERNA, Olee ramum,

&«

t

Cornu Copie, Caduceum, haftam puram, alias & facem

ua bellica arma exurit.

Tiberii Claudii numus

offert,

PACI. AVGVSTAE. infcriptus, mythologico infignitus

T

eft fymbolo; ubi Pax alata, Caducco ferpentis capiti im-

m

minet,

Fertur de Mercurio fabula: eum ferpentes bi-

nos, hofüiliter congreflos, virga contigifle; mox, placa-

jore

tis odiis , eosdem circum virgam amice fefe amplexos

[

pependiffe.

Inde Pacis, & Felicitatis fymbolum habe-

tur ea virga.

Caduceum idcirco latino fermone dictam

E

;Uæ

putant; quod lites, ac contentiones cadere faciat. Gre-

r

cis EIPHNH. Pax, fpicis coronata, frugum terra uberta-

nad

tem , cum pace florentem, fignificat.

tat

Pacis fide Socie funt SECVRITAS. & TRANQVIL-

'en

LITAS, SECVRITAS. PVBLICA. vel PERPETVA. vel

n*

AVGG. vel ORBIS. alias ftat, alias fedet: nonnunquam

Pa

, aut

(cmicin.&a? caput manu dextra fulcit , columne

haítee

j

—

74

35 (05 B

haíle pure innixa, aut fertum, aut crumenam geftans,

cui etiam ara aditituta vifitu., TRANQVILLITA S.

|

ftat,temone navis fulta, manibus haítam puram, aut fpi-

cas prafert: eft & BEATA. TRANQ VILLITAS.

Ilg:

are inícripta.

Deinde SPES. AVGG.vel PVBLICA.

celeriter gradientem refert, ac dextra florem attollit.

Et & MODERATIONI infcriptum numifma, & al-

0f

terum CLEMENTIAE. parvula virtutum harum fi-

[

gilla multo, varioque ornamentorum, ac fertorum de-

a

core ifthic circumdata , quanto in pretio he virtutes

af

fuerint, commonftrant,

Eít in Cimelio noftro Commodi

Qu

numus, ex &ere medii moduli, qui in averfa parte fingu-

be

larem hanc infcriptionem intra Coronam lauream offert:

p

MAGNIFICENTIAE. AVG. COS. VI.

De L I-

alt

BERALITATE.

ac MVNIFICENTIA. AVG.

tel

exempla, & fymbola attulimus; quo & VBERTAS.

& ABVNDANTIA. & PROVIDENTIA. AVG.

& ANNONA. procurata, & FELICITAS. TEM-

Ut

PORVM. vel PVBLICA. vell SAECVLL virtute

Vis

parta pertinct. He omnes, jam Cornu Copie, jam fpi-

ee

cas, alias orbem , Caduceum, modium tritici, papaver,

Md

olee& ramum , aram, Deos, Auguftorum capita, aliaque

bit

pre fe ferunt, facili omnium interpretatione.

pet

Mulierum deinde propria virtus PV D ICITIA.

COf

LE

tur.

vultum obtegens, Auguftarum in ere feepius commenda-

D.

DISCIPLINAM, & fortaffe PATIENTIAM,

DE

Hadriani numifmata predicant.

Quid jam de aliis Vir-

uj

tutum Comitibus , aut Filiabus dicam? quales occurrunt

0b

Vidria aligera fertum, & palme ramum offerens, vel

d

tropeum ftruens,

vel fcuta infcripta obtendens, & cen-

u

tum denique mod

is variata; feu VICTORIA. AVG,

T0

ome-.-

feu VICTORIA. AETER. Zrerza, aut aliter, c

| 97]

pel-

$5 C05 B

75

k

elletur.

Dein

ileo, aut rude, vel Cornu Copia infi-

nita LIBERTAS. & virente cum olea, ac hafta pura

Tum HILARITAS,

)

LIBERTAS. PVBLICA. .

$

LAETITIA. FVNDAT A. qua ferta, flores, ramos,

anchoram etiam, & temonem oftentant; ut fua latitia

It

moderamina fint, & firmamenta.

Virtutum denique

i

omnium corona AETERNITAS. effulget; qu&e jam

f

flat ad aras expanfis manibus, jam orbem pede premit,

le

aut eidem, circulis aftronomicis infcripto, infidet: alias,

i

annulum fuftinens, Leonibus vchitur, aut Elephantis,

i

quos diutiffime vitam protrahere perhibetur: nunc or-

Ü

bem, cui Phoenix infidet, nunc temonem, aut haítam

t

puram manu fert: demum alibi una manu Solis radiatum,

altera Lune cornigerum caput conto

.llit , perpetuas al-

terni temporis menfuras.

$

At enim PIETAS. & RELIGIO. mihi intade Ro

ut abeant ? quando harum teítes numi fere decimo quo-

Deos

Pizetas ia

vis forulo recurrunt.

Ne tu mihi belius homo es: inji-

at

pl

ciet fortaffe aliquis, qui ftimulari nos ad Pietatem, ac

l,

Religionem, munificis veterum füperftitionibus pofle ar-

Qu

bitraris.

Arbitror fane ; nam veri Dei Cultor, ubi per-

petuam illam Deorum, ac Religionum memoriam, tot

concepta, ac foluta Vota, tanta folemnitate actas gra-

[A,

tias: ubi contuitus fuerit tantis fümptibus excitata tem-

pla, delubra, ftatuas, aras, ubi PROVIDENTIA.

d

DEORVM agnita: ubi SALVS. A VG. aris infcripta,

M.

Vr

ubi füumma negotia, Religionibus coepta , aut terminata,

'ünt

ob oculos obfervata fuerint ; ubi vel uni Jovi, que lau-

V

des non adfcripte fünt ? I. O. M.

0Ui -OPtz'mo, Maximo.

cen

IOVI.

SOSPITATORI. VLTORI..

VIETA-

(

TORI. VICTORI. CONSERVATORI. AVGV-

& illa IOVIS. STATOR. ubi Jovis ia

oti

STI &c.

A

redo

pcl

76

39CoopR

reQo cafu eft; Stator, quod fugam ftiterit: ita & IO-

VIS. CVSTOS.

Tum perfoluta & füfcepta Vota.

nalia perfoluta: & füfcepta pro multis vicennalibus , mul-

tis tricennalibus: loco MVL T. alias SIC. legitur: SIC.

X X. Sic Vicennalia &c. decurrant.

Cum a victoribus

"eo R— CX — £m»

RRU RE TU UPE A

CL. V. Clypeos Votivos poni, & mille alia Religionis

curati(fime teftimonia deprehenderit. Hec,inquam,omnia

ubi Orthodoxus cum animo füo reputaverit ; nulla ne

mentem pulfabit cogitatio: Hem! malo Demoni tantum

Cf5 Tv €«

cece gentes honoris, atque cultus impenderant;

& ego

Y

Veri, & UniusDei Cultor, num paria facio faltem

,cum

e

;itra comparationem plura, ac majora deberem?

Dietas in

Principes,

Neque vero PIETAS in Principes, in bene meri-

$

Elio.f, Pa'

tos, in Patriam, aut Parentes, Liberosve peculiari fym-

TEBIES,

p

bolo caret ; dum ei Ciconiam adítitutam cernimus , ahi-

mal in parentes gratum , fi aliud quodquam.

Inde gre-

cum élreAaeysh , gratias reddere ,

& VOCE lléAaeyoc, Cicomia

&i

deducitur ;

"on beneficentia, ortum trahit.

& vice verfa apud Hebraeos 7—-on Cicozia , a

q

Pietatem in Principes tot

|

tituli, & honores,

etiam nimii , poft mortem habiti con-

li

teftantur: illa etiam Grecorum: OEA. POMH. Dea Roma.

IEPA, CTNKAHTOC. aut IEPA. BOTAH. Sacer Senatus ,

If

piam fuübditorum reverentiam luculenter commendant.

b

Aug

uftarum in liberos Pietas ipfarum perfonam exhibet,

5

binos etiam infantes uberibus admove

ntem , cum epigta-

phe, vel SORS. REIPVBLICA

E. vel PIETAS.

AVGVSTAE. Athoc tem

pore fortem hanc, ac pie-

tatem qu& detrecant Matres! quantum inferiores!

I

Sexti Pompeji numifma Antonius

Augufítinus feli-

ciffime expofüit; ubi duo filii , alter P

atrem, Matrem

al-

855 (0) BY

77

alter humeris füfceptos afportant, in medio ftat Neptunus:

U

Infcriptio, incipiens a capite Cnei Pompeji Magni (qui

«

Sexti Dater erat

& in alteram partem continuata, fic

ul

habet: MAG. PIVS. IMP. ITER. PRAEF. CLAS.

C.

ET. ORZE. MARIT. EX. S. C. Magzus Pius, Impe-

u$

rator iterum , Prefetius clajfrs, & ore maritima , ex Senatus

l$

Confalto. Duo di&i Juvenes Catane , dum /Etna fureret,

Dlà

pii in Parentes, AZEnee emuli extiterant, & eosdem

né

flammis eripuerant.

Hoc exemplo,. tunc celeberrimo in

üm

Sicilia, Sextus Pompejus fuam in Patrem Pietatem figna-

verat, cujus mortem ultor perfequebatur, uti hiftorie

o

um

confirmant.

Noluit vero ZEnee effigie uti; quod au&tor

effet familie Julie , cui inimici utique Pompeji erant.

Neptunus, aut Prefecturam Claffis notat, aut ipfum

e

Sextum Pompejum, qui a militibus, vivo adhuc Patre,

/ft

per adulationem Neptuni filius appellabatur.

h

A füuperítitiofa, aut nature du&u preftita Pietate,

Cbrifliane

[&

ad monumenta Chriftiane Pietatis lubens convertor,

31025

Pietatis

u

n

quibus num

ifmata ab Conftantini Magni temporibus con- sss

tot

fecrata videmus. Celebre illud Monogramma $K, (quod

con

literis x & » initialibus C£rif£j, xo«$ nomen indicat) in

Placidie numo, lauro cin&um , in galea Conftantini, &

lvmd

in fignis militaribus frequentiffime emicat, infcriptioni-

P

bus variiss GLORIA. EXERCITVS. vel HOC.

|ant

bet,

SIGNO. VICTOR. ERIS. vell GLORIA. RO-

MANORVM.

Magnentii

numifma ita profert :

lgta

À$

A. X. C9. SALVS. DD. NN. AVG. ET. CAES.

Alpha, e* Omega Chriflus, Salus Dominorum noffrorum 4fu-

pie

gufli , e&* Cefaris , Magnentii videlicet, ac Decentii.

f

Preterire hic nolo: hoc ipfüm mono,gramma,d

Mrep

Grecis elementis x, & P. compofitum, jam antea in Pto-

a:

3

C«

$55 C o ) G8

lemeorum, ZEgypti Regum, numis infculptum legi; id

quod in uno ipfe perfpicue vidi. Ubi tamen Chrifti Ser-

vatoris nomen indicatum utique non fuit; verum autini-

ä

tiales litere urbis, aut Monetarii fignum, aut aliud de-

nique nobis ignotum illic exprefla fuerant.

Idem hoc

[

-—À1

—

monogramma lIfidorus Hifpalenfis recenfet inter notas, di-

ï

fpungendis fententias fervientes, & exponit : Xesciuor ;

quafi L;i/e ad omnia ; quod nempe, ex mente Isipou:

Efl nota ad voluutatem cujusque.

Eleganter tamen affüm-

VA C E

ptum eft ad xo«$ nomen indicandum ; cum & Crucis fi-

$—

p

guram in litera X , & initiales duas literas ejusdem facri

nominis complectatur, quod profedto univerfo hominum

generi Xeneiuovasor fuiffe ,. leti confitemur.

Salutiferum

itidem Crucis fignum, jam lauro circumdatum, jam in

€»5, €D €5 x

Auguftorum manibus, & capite, jam his literis infcri-

—— 0 —

a

——

ptum comparet:

IC. XC. NIKA. Je/us Chriflus Vincit,

Ipfa Servatoris effigies, radiato capite infignis , cernitur

cum epigraphe: SALVS. REIPVBLICAE. aut IhS.,

XPS. REX. REGNANTIVM. aut grece . idem:

1IS.

S. bASIL. bASIL. rese xosc BaciAes BaciMov.

Vetat me brevitas ad illa etiam divertere, quae numorum

veterum notitia ad exatctam Sacrarum Literarum expofi-

tionem conferre pofflit.

ld folum habeto: extare oratio-

nem, compofitam a R. P. /Egidio Laccary, Soc. Jefu,

qua interpreti Sacre Scripture numifmatum intelligen-

tiam neceífariam effe contendit.

Mitius ea de re R. P.

Grainville; ejusdem Societatis, qui diflertatione, inter

fuas octava, utilitatem numorum, ad S. DBibliorum inter-

pretationem, exemplis oftendit, quam, fi lubet, in Me-

motriis Trivultianis confule.

Similia variis in operibus

Dp&ifümus- P. Harduinus quoque fuflicict.

Fi-

$&5 C o 5 3R

79

Finem differtatiuncule huic, de numorum veterum

j

ad Virtutis ftudium utilitate, imponant verba Faawciscr

ll

PrzraagcHg, Bono Reipublice Literarie Nati.

Is cum

Carolo I V. IM P. numos aliquot Auguftorum, qui fe Vir-

X

tute,. & Clementia commendarent, dono mififfet, hifce

li

verbis munus exornavit : £cece Cefar, quibus fucce[ffli !

lE

Ecce quos imitari fludeas , & mirari , ad quorum formulam,

P

imaginem te componas &c. Tuum eff , non modo noffe, fed

]«

Hec fibi, habita fui ftatus

féqui; Tibi itaque debentur.

ratione, dicta quilibet putet, qui veterum numifmata tra-

&averit.

r

Quod fi, eadem perluftrando, quidpiam oc-

curreret , quod ad Virtutem minus facere, aut adeo cum

ea pugnare videretur: etíi in grecis vix, ac ne vix qui-

u

dem in latinis id eveniat; tum illud Divi Bafilii, ad ado-

lefcentes, delibrorum le&ione monitum, huc, velim, quis-

?

que accipiat: 'ov zavra Ed magadenrto duv , 4X 0ce xl

|[

cisu, [Non igitur omnia nobis vecipienda fuat;

h

fed utilia duntaxat.

F

—

N

-

Cs

—

Jj

EY

)

3A

" C

7

9

p

XNN

Em

—

(

S

( 3

TA

VR

T

u)

g

ge

E

?

N A

z

t-ur-

Q

u

i

L

g'ï

——

E

|

N

Ia

—

u

)

n

f

K ().

x

EE

(,

3

l-

SSN.

z

L-i

W

7

2 N

(

O

SS

j

$

D)

D:

?:—

;

-

K("l)

-

p»-

427

77

a a

"QK

Com:

E

g

Y

NT

N

z

m

E

-

—

NY

LA

E

77

j

-

/-i'

v

[

(

$

7A

INDEX

g

EE

äg

L

Dj

HHEHOHIR QHOHEHDHOH HO DUSECEUE EHBE

z

I DI

Gt f9

Ggg

A

E

p d

.

E

ä

E

-

;ä

ä

Em

ä?

UE

r

3*

$

N E. DA

:

:

g

:

:

L II

2

DLIIIIIITII

8

IZ II I LIIIILIIII

:

LOI I

s

2ES GT TY $gS

5( CAPI'i'

u

1M

INDE

Diflertationis

De litilitate Rei Monetariz Veteris.

Caput L De Numorum Veterum Ordine, & Utilitate

Pag. I.

ad Hiftoriam.

Caput Il. Numorum Confuiarium , feu Familiarum Ro-

manorum, ad Romanam Hiftoriam Utilitas.

Pag. $.

em Nu-

Caput III. Ad Hiftoriam Augutt

*

omm , eorund

mifmata quid faciant ?

Pag.14.

Caput IV. Numifmata Regum, & Urbium, atque alia,

quid Chronologie ferviant:

Pag. 25.

Numis.

Caput V Geographie Veteris emolumenta ex

Pag. 45.

Caput VI. "Utilitas Numifmatum ad fcientiam Natura-

lem: ubi de Fertilitate Regionum una agitur. Par. ;.

Caput VII. Veftes, Arma, Religiones, Ritus, ZEdificia

in numis expreífa, Pictoribus, Architectis, Poétis

quid profint?

Pag. ér,

IN

Caput VIIL. & Ultimum. ^ Numorum Veterum Utilitas

Du;

ad conciliandum amorem Virtutum.

Pag. 71.

AP-

81

$£2 Co ) GG

äääääääää&äw&ä&ü æoääüäcsäcäää-?äää N

EE

ASEAST

&aäää&ä&ääää&äää

I

ä**ää&ïï*äï*ïïää*ä?&fæ od

e3ed

pO UMSE T

ääääääääääääääæ Oäwäwä?cäos?&**ää?cäm*äo ssts

APPENDECULA

Numos Colomarum Roma-

narum,

P

Per Cl. Vaillantium editos.

gl

à0

AL

A*("

j

(à

^

,

CXE Io.PoL

u

"M g3

LIONE.IER

H

)

ÉAAY

C.MV.S SID.PJ

r

1SC o LV

s

lia

iæi

NG

ST

j

f!ä

nl5

p

lf

AVGVSTVS. CORINTHI.-

Caput Au-

já

guíti nudum.

jc

C HE1O. POLLIONE. I'ER. C. MVSSID. PRISCO

Ll

HVIR. Cajo Hejo Pellioue Iterum , Cajo Muffdio ijäa,

gäl

