Ea veteris monete in nova numifmata uerauopQucie

tum in ufu precipue fuerit , cum novi Imperatorcs fui me-

moriam quam primum , & quam plurimis in monetis ex-

tare vellent , neque adeffet metallum , quod fufficeret ;

'tum enim numos veteres , aut ufu admodum attritos , aut

qui expendi hactenus non potuere , conflatos : aut , cum

temporis anguftie urgerent , etiam malleo tantum contu-

fos.fuiffe, ut priftina forma aboleretur, exiftimo, atque ita

g

novo charagmate fignatos.

Qua in re id non nunquam

»

accidiffe , pronum eft cogitare : ut fumerentur numi refi-

gnandi , e quibus veteris typi omne veftigium non dum

f

abufus, aut malleus deleverit ; atque dum novum typa-

js

rium etiam negligentius incuteretur , & nove forme , &

veteris item aliquid in recufo numo comparuiffe.

$s

lo

Numum, qui di&is meis fidem adítruat, attento ocu

T

0

contemplatus fum in Cimelio Perilluftris , ac Eruditiffimi

lii 2

Viri

D

us

$59 9)2 GF

Viri Domini Vicinelli in averfa parte optime , in adverfa

. Pofiuni

: fatis confervatum, ac elegantem ex ere magni moduli.

IMP. C

32472 $

T. POSTVMVS. P. F. AVG, . Zmpe-

rttufuf.

rator Cefar Marcus Caífus Latienus Poflumus , Dius Felix

4ugufus. Caput radiatum Poftumi.

RESTITVTOR, GALNVS. AVG. Mulier genu flc-

. €ens , d. orbem porrigit Imperatoti ftanti.

In averfa hujus numi parte figura Imperatoris ftantis

capite mutilata comparet , atque ejus loco videtur capitis

lauteati pars pofterior, una cum ligulis lauri, & pun&ulis,

.oram alioqui ambientibus, plane ita, uti in advería numo-

rum facie laureata capita fignari folent ; atque juxta hoc

capitis refegmen ille litere comparent NVS. AVG. non

. bene coharentes eodem ordine cum REST ITVTOR.

GAL. Ex ipfo typo manifeftum eft , in avería parte no-

vo hoc iconio exhiberi ,

cum folita effigie , epigraphen:

RESTITVTOR. GALLIARVM. Illam porro capitis ]au-

ä

reati partem cum NVS. AVG,. effe veteris fignature vefti-

gia , qu& reprefentavit ca

put Imperatoris , cujus nomen

Gracur

fyllaba NVS. terminaretur.

Galliemi re-

Numum Gallieni, magni eris , a Syedreis cufum , edi-

ffauatus.

deram in Appendicula ad numos Urbium, Grece loquen-

ä

tium , in quo caput minufculum nudum, füper majori alio

laureato fignatum fpectatur, eftque in ejus numi imagine

probe, uti numus ipfe habet , expreffum. Neque vero il.

lic , ut antea füfpicabar, ictus geminatus , aut aberrans füb

ictu typarium id caufare poterant ; cum litere in ora in-

tegra , & capita diverfa effent. Verum antea laureato ca-

pite ex eadem parte hic metalli orbiculus fignatus erat,

cujus fgura in media area non plane extrita , novo i&u

impreffam fuübinde aliam ca

pitíis formam minus perfecte

recepit.

Alium numum , duplici iconio in averfa parte infïgni;

'tum,hic in effi

æ, in Ci*

melio Noftro.

gie fifto, quj gü cx ere, medie form

HADRI-

$5 o2

437

$

i

p

A

æ;

N

3

ä

þä:;g

Q

p

As $7

*V,:*

HADRIANVS, AVGVSTVS. COS. m. P. P. *Capix.t

ejusdem.

In avería parte inferne

Nili jacentis mutila figura , Haériani

ä

cum Hippopotamo, füb qua, in imma ora S. C. in füperio- "^**

ri area Dacie fedentis fimulacrum, juxta quod ad dextram

litera S. cui ad lzevam C. refpondere deberet , in fupetriori

5

ora. VS. legitur ex infcriptione NILVS.

De mirabili hoc numo , quid dicam , nefcio, Nam re-

cufüm effe numum jam attritum, aut alius Imperatoris for-

ma antea fignatum , dicere hic non licet ; cum füb eodem

Hadriano uterque hic averfz partis typus , & in quo DA-

"

]e

CIA, & in quo NILVS, legitur, frequens occurrat.

Qua ratione autem (capitis imagine , in adverfa par-

te, integra, & indemni)) duo typaria, diverfe forme , aver-

l

f parti impreífa fint , arduum eft divinare.

Infigne refignati numi exemplum hic aliud adfeto , gforam

þ

quod Perilluftri D&o de Garelli debeo, Viro, quem apu

d 4lia exem-

r

þ

Eruditos nominaffe, fatis eft, quique pro ingenti fua, quam

T

omnigene eruditioni junxit , humanitate , ultro hunc mi«-

u

hx numum e pretiofo Cimelio fuo obtuletat.

("

6À

cir o g.

ll«

&

Ed

l*

I.

lii 3

PIE-

438

i Coo

P»SA

Cr

XRz

H

i

i

N

C

H

T

ä

ä

!

i^

|

!

—-æ*'"/

h7

!

( d

PIETAS AC ILL- - - - Caput Etrufcille, aut alte-

rius Auguíte, cujus nomen CILL. continet.

1VLIA. NI REGIN. Figura muliebris velata ftans, f.

haftam puram. jn area ad dextram veftigia capitis mu-

liebris.

Hic numus antea

fignatus erat capite. Juliæ' Pie Au-

guíte , & in averfa Pietatis fymbolo , quales numi Julie

etiamnum bhabentur.

Refignatus vero hic numus eft iconio Etrufcille, cum

averíà facie , Juzoni Regine infcripta Facies vero Etrufcil-

]& impreffa eft poftica parti numi Julie , uti typus exhibet,

- Hlud hic mirum eft,integram epigraphes partem e nu-

mo Tulie indemnem manfifle ita, ut prope veftigia capitis

legatur IVLIA , & in altera facie PIETAS. A 74vgz//a. que

litere ipfa forme elegantia multum ab aliis diferunt cha-

racteribus , qui ad Ezzs/cilam fpe&tant ; nempe - - - CILL.

- .- ex parte novi capitis, & ex alia- - - NI, REGIN - - -

qui admodum rudes comparent.

Eft quoque hic numus

argento multum inequali, € rupto atque aliquanto latior

folito , ut facile recufum ex hoc folo agnofceres. Ea orbi-

culi, preter folitum , latitudine etiam enei numi refgna-

ti , quos infpexeram , repetitos mallei ictus fe pertulifle

fatentur.

?

;;

Numum aureum H

eraclii , qui xfcnum circumfereba-

tur, alia ratione reügnatum , curiofiffime füum contem

p!a-

tus.

3-

-

st

888 C05 $

439

tus. Is eodem iconio in utraque facie iterum fuerat figna-

tus ; fed füb altera typi impreílione auti orbiculus inverfo

fitu iconiis interpofitus eft, ita, ut eadem imago utrimque

fuperne , & inferne , eademque infcriptio ad dextram , &

ad finiftram in ut'aque numi facie compareret,

Alterius

tamen fignaturae multo tenuiora funt veftigia , que haud

dubie prior fuerit & velideo,ut typus extaret manifeítior,

idem numus ad incudem revocatus videtut.

Ep:graphe numi, partim mutila, partim repetita elft ,

uti fequitur.

L

DDN.N.HERACLIVS. ET- -- - D. D. N. N. HE-

RACL - - -- Due dimidie figure , vultu barbato, in me-

dio Crux,

ViCTOR -- - - VICTOR. & infra hoc- -- - UGUE.

Nempe: Zictoria daguftoram , erat infcriptio. Crucis figu-

ra , gradibus infiftens.

Alia denique refignandorum numorum cau(a fuiffe vi-

detur , abolitio nominis, atque memorie quorundam Au-

guftorum , qui tyrannice imperaffent, a Senatu Romano

decreta : id quod in vza Pitellai lib. LXV. & lib. LXVIII.

de Domitiano, & de Commodo /i. LXXIII. deque aliis

narrat Dio Caffus. Eorundem nempe ftatuas, & arcus tri-

umphales, aliaque monumenta dejecta, atque abolita fuif-

fe. De Domitiano refert Svetonius cap. ult. memoriam ejus-

dem multis deteítatum fuiffe Senatum ; ita, ut C/ypeos , &

imagines ejus coram detrabi, &'ibidem folo affligi juberet : no-

vil;ne eradendos ubique titulos , abalendamque omnem memo-

riam deceraeret

Numorum quidem fingularis hic mentio,

atque alibi quoque , quod ego meminerim , non incidit ;

le

fatis tamen «? »b:;que indicare videtur : talium Imperato-

rum numos a morte , eos faltem , qui in Moneta

public*a,*'

füpereffent , aut conflatos, aut refignatos fuiffe.

Aliud vitioforum numorum genus eft , quos Zzcufos N«ni in-

C2y7.

app-elgant.

De his , nihil melius me fa&urum exiftimo,

quam

jr

;

440

32 005 28

quam fi ea, que R. P. Jobert in laudato fepius libello Inflyu-

&ion- $. adnotavit , hic latinis verbis reddidero,

Denioue

non nunguam accidit , ut Monetarius , memoria lapfus , utrum-

que typarium non apponeret , atque ita numus fiue partis aver-

f& typo exiret,

Ea res frequens efl in recentioribus monetis ,

pracipue poft Otbonem , & Henricum Mucupem. ddntiquos inter

numos , nounullj Familiarum Romanarum tales reperiuntur, c*

aliqui duguflorum numi ex ere. (1n Cimelio Noftro pra ter

eneos duos parvi moduli, etiam Tib. Claudii argenteusin-

cufus habetur.) Aos ejusmodi numos Incufes dicimus. . Eo-

rum forma illudere poffet novitio amtiquarie ; quando loco ty-

píi aver[a partis non aliam , quam que in adverfa parte figua-

sa ef , feuram exbibent , introrfum impref/am, quaff. typarium

effet , pro fignandis aliis numis excavatum. .Fateor me femper

dificilem fuiffe : ut crederem , id fatlum ea ratione fuiffe , ut

neglecia fuerit alterius typarii fuppofrtio.: malelamz, ad alias

u/que ratioues confugere ; dum e viro quodam , artis moneta-

l

rie in omni Gallia peritiffmo, didiciffem : id ariginem babere e

Jeflinatione Monetarii , qui, autequam fignatam recens mone«

3am ab incude deponeret , impofuit alium metallt orbiculum ;

eui cum ex uma parte typarium capitis ,ex altera nummus , eo

2

zypario jam fignatus, occurreret ; efformabatur im utraque nu-

u)j fuperficie idem caput , in altera quidem parte figuram ex-

l

1antem , & prominentem , in altera vero retrocedentem , & im-

preffam exhbibens. 1que po[lerior illa cava figura imperfeilior

femper comparet ; cum ex parte obfiflentis numi , antea frgnati,

minor inulte vis premeret » quam ex parte typarii , malleo ad-

ä

&a£i. Cum nempe typarium e chalybe duri(fimo, numus

ex alio , multo molliore , metallo conftaret,

[

Apud Amicum quendam accurate infpexi , ac depin-

[

xi numum e&neum Aureliani, parvi moduli, recufum una;

& incufum.

En ejus typum ?

tu

Cl

M

Aure-

4585 (o0 GE

441

—

*

C O.X

N

d

W

[

l

745

gï

ub glv

!

**

W

AurehaNVS AVG Frguræ partxs averfae mcuf'æ,&

mutile , cum retrogradiente epigraphe IOVI.

IOVI. CONSE - - - Jupitet ftans, d. orbem porngxt

adftanti Imperatori. Infra :« Q. Adverfa pars Aureliani

capite primum fignata erat , uti aliis ex numis colligitur,

& pars relique in ora m(cnptxoms NVS. AVG. indicat,

Deiade , cum numum recens percuffum e typario exime-

re obhvxfccretur Suppoftor ; addito altero errore loco me-

talli rudis, & fignandi , ahum , jam eodem typario figna-

í

tum , numo noltro impofuit : atque ita altero hoc idu,

iconi capitis numi fuppofiti impreffa , & incufa eft figura

averfe partis numi fuperpofiti, inqualiter tataen, & mu-

tile; quod extantes in utroque Numo figure equalem im-

preflionem impedirent.

1]

Affine quoddam Incufis vitium pre fe ferunt illa nu- Aaer[l"r.

mifmata , que averfam füam füperficiem nullo omnino^or 4e-

iconio fignatam offerunt. Ejus generis bina in Cimeliar-;,

ztüt: Mi

chio chlo fe confpexiffe teftatur Jobertus , citra dubium -

[

antiqua -

: quorum alterum erat Antonini Pii Trib, Pot.

li,

XXIIII. alterum Grecum Lucii Veri , nil aliud , nifi ejus-

d.

dem nomen oftentans.

Etfi vero ea numxfmata ad maxi-

u$

mum modulum accedere memoret laudatus Au&or ; vix

tamen eft, ut credamus , ea ex propofito ita altera ex par-

In

te «ruza. rch&a fuiffe.

"

Numum Augufti ex ete, bene magni moduli, ipfe in-

tuitus füm in Cimelio füpra Jaudati Do&iffimi Domlm Vi-

cinelli,in cujus adverfa parte caput laureatum Augufli ,

cum cplgraphc : AVGVSTVS.

In averfa.numi facie né

[t

Kkk

vefti-

4*

& (o0) 838

veftigia quidem typatii , fcd es omnino informe. In eo-

dem Cimelio fimile numiíma habetur, Antinoi caput cum

ramo urna ex parte exhibens, abs

qucudla infcriptione , ul-

i5

lave alterius partis forma.

D)

Numi Im-

t

geratorigim

Denique vitii füfpicione non carent numi illi, qui, Im-

eajtum

peratorum temporibus perculli , eorundem effigie deftituti

a exbi- fünt. Saneipfe Divinus Servator Mazt/. XXII. Y. 20. cum

benios.

per Pharifeos : Liceretne cenfüm dare Cefari ? tentarc-

[

tur ; denarium fibi exhiberi petiit , atque illico rogavit :

Tívoc 3 eixov ao« y u2s v emriycaQn ; Cujas efd bac imago, & faper-

p

fériptio ? Myscm avra , Kajaaeos,. Dicunt ei: Cefaris.

&

li

Id tamen Imperatorie imaginis requifitum fignum de

moneta publici ufüs intelligi oportere docet Scevo/a Lib.

lr

102. f. de Solut. Pecunie

ufns interdicitur , a qga v&ltus Im-

&

peratorius abeff.

Íe

Hoc vitio

hi

fane laborant nuini illi , de quibus capite

feptimo adtum, quorum utraque facies typum, averfe par-

Qu

ti debitum , & alias etiam adhibitum, reprefe

numi illi monete currentes effe debuerant.

ntat; N am

ün

Non emner :

t

vitio/is ade

Alios porro numos quosdam , Auguftorum tempore,

pX

s1umer .

fine eorum capitis effigie fignatos, non continuo vitiofos

ái.

ici poffe liquet ; uti frequentes illos , qui Cefaris Augufti

Ti

:

Ti

folo nomine infcripti , ex altera parte Triumvirorum Mo-

netalium nomina exhibent ; cum fuüb initium timide ad-

p

huc capitis füi effigicm primus Auguftus numis inferendam

curaret. UIrbium item, Grece loquentium, & Coloniarum

numi habentur fine Auguftorum vultu, quos tamen fabri-

lat

ca Auguftis cvyycóvse arguit, Qua Urbes aut nondum Ro-

manis fubdite, aut libere relicte funt : aut etiam divería

1i,

duo monetarum typaria, & fors officinas habuere, in qua-

tum altera veteri urbis typo monctam fignarint.

ahc

Md

Vitii expertes fünt etiam illi numi, Impcratorio'vultu

licum

Jn

deftituti , qui peculiaris memorie caufa, Vno»x; gd pub

€om-

tür

-

F

48 o5 B

443

commercium percuffi funt ; atque habentur precipue ex

e&re parvo füb Nerva Trajano, & Juliano Apoftata.

|

Juliani certe temporibus merito adfcripti complures

|

extant, atque ctíam in Cimelio noftro nonnulli oftendun-

tur , qui una ex parte caput radiatum , vel tutulatum ex-

M

hibent , cum epigraphe : DEO SERAPIDI. aut nonnun-

Iü

quam etiam ipfius Juliani Imp. caput pra fe ferunt ; in al-

[

tera parte Dei alicujus fimulacrum , ZEgyptium fere , com-

paret, cum infcriptione: VOTA. PVBLICA. que epigra-

[4

he etiam in altera parte repetita interdum reperitur, Ut

adeo dubium nullum videatur , hos numos occafione fe-

ftorum , ac rituum Idololatricorum, ab Imp. Juliano in-

de

n

ftauratorum , percuffos effe. Utrum vero (cum Idola ZE-

]i

gyptía referantur) etiam in ZEgypto fignati fint , uti cen-

Íet Patinus : certi nihil afferendum putem ; cum fabrica

Jitt

horum numorum ab JEgyptia multum abludat : pretet-

Pt

quam quod latinam epigraphen omnes exhibeant.

R. P. Pioveze S. J. Tom. X. 1av,.10. N.z2. Numum ene-

am

um fi(tit , quem e fabrice fpecie Trajano , aut Hadriano

tribuit, in ejus altera facie Hippogryphus vifitur , rotam

ote,

pede contingens , in altera Tripus cum epigraphe S. C.

oíot

Trajani quidem temporibus fimiles numos fingularis me-

"ulti

morie ergo percuffos effe , confirmant alii duo numi eris

MO

pvarv'

i, ibidem N.6. & Tav o pro

pofiti, Alter ita habet,

d

ROMA. Caput egaleatum.

dam

DARDANICI. Mulier ftans , d. fpicas gerens.

furm

Alter eandem plane partis averfe epigraphen, & figu-

btl

)

ram, cum Trajani capite fiftit ; ut adeo hic pofterior, prio-

Ii , quo referendus fit , Jucem attulerit.

qe[À

Hifce numis , qui fine vultu Augu

fti Impcrahtis', vel Numifmi,

qua

alicujus ex Augufta familia, fingulari de caufa cufi funt, &

Vitellii 15*

arits fi-

"atum . de

idcirco vitiofis accenferi non debeant, R. P. Jobertus ad- ;

quitu

jungi poffe exiftimat a

rgenteum , Vitellii tempore figna- 'ä;;;.fufrc-

jjcurm

tum , qui ita habet

Kkk 2

FIDES,

qon

444

482 (0 5 &R

.. FIDES. EXERCITVVM. Due manus juncte,

CONCORDIA. PRAETORIANORVM. Idem typus;

Similem item ex a

r

to alibi opere pag. 24?. producit.

gento dodGliffimus Liebe in lauda-

FIDES. EXERCITVVM. Due manus jun&e,

FIDES. PRAETORIA. Idem typus

Multa erudite Liebeus de fide , & affe&tu militum in

Vitellium ; ut conficiat: aut fuiffe hos numos fignatos in

Caftris , quod facile concedetur: aut militarium Prefe&to-

ïä

fum impetratum effe precibus , vel ultronca Principis in-

dülgentia conceffum , ut hi numi folis fide

iM

bolis, fine vultu Imperatoris , fignarentur.

i militaris fym-

a(

Verum fi tantus militum amor, ac fides in Principem;

cur ejusdem vultus non hic potiffimum exprimendus erat?

cur eadem omnino manuum jun&arum fymbola in eodem

ä

rumo repetita ? cur in aliis frequentibus numis argenteis

cadem junctarum manuuníi habetur epigraphe : FIDES,

Vi

EXERCITVVM. & CONCORDIA. PRAETORIANO-

l

RVM. Apud Mediobarbum , cura Philippi Argelati au-

CONCORDIA. EXERCITVVM. & CONSENSVS.

&um. ltem cum his infcriptionibus enei , & argentei :

EXERCITVVM. & PRAETORIANORVM. apud 7Zail.

C

fant. Tom. II. f2l. 46. Hi tamen-numi omnes caput Vitelii

in adverfa facie reprafentant? Vix mihi hic tempero; quin

ambos illos numos vitiofa partium duarum averfarum con-

t

jugatione fignatos dicam. Binos vero illos Vitellianicom-

matis numos ex argento puro , atque adeo finceros effe,

al

nihil obeffet ; quin promoveret potius fuü

f

n

bus , averfa partis, typis per errorem confociatis,

picionem de duo-

M

à

'Nam ea, que Cap. V. & VII. produ&ta fünt, numorum

K

exempla fatis oftendunt: falfarios quidem frequentius ca-

N

pitis typo impertinentem averfía partis formam adjunxif-

a eidem

Íc ; attamen duo averfe, auþ ad-,ve'r(æ,: partis iconi

P

* DUINO

a Coo BR

445.

numo non confignaffe : id quod Monetarii Pub,!zici nonnun-

$

quam feftinatione , & incuria peccarunt.

ls

. Adulterini certe Monetarii, feveriffimarum Legum ti-

more cautiores, neque tamen ita ignorantes fuere ; ut fine

omni capitis, aut averfa partis typo numum proferentcs,

fperarent füz fraudis fucceffum. Et6, qua cujusque capi-

ti compcteret poftice partis figura , atque infcriptio , aut

If

non fatis perfpectum haberent : aut charagmatis congrui

li

dcfeclu , eam exhiberc in ipfo numo non poffent.

Nolim

tamen de horum numorum vitio certi quidquam pronun-

[l«

ciare: & cum ejuscemodi numos comp/urer, variosg retulerit:

R. P. Panelius S. J, in Diariis Trevolt. fapra laudatis ; jam in

alteram prope partem abeundum ftatui , iftosque numos

effe vitio abíolvendos : ita , ut aut milites has monetas;.

i

aut Imperatores , ad lucrandos his laudibus militum ani-

J

mos , percutiendas curavetint.

fó

Atque hec de numis, Monetariorum veterum culpa ; Zilgu:.

sl

vitiofis, brevi, pro rei dignitate, diflertatione haCenus pro-

n

lata boni confule, Erudite Lector ! Plura his , exempla in

primis, adjungi poffe, fi arbitreris ; juxta mecum fenties. Ne-

l.

que enim omnia,quod in hac re nemo:neque ledtiffima que-

$

que , quod folum preftare doGiffimi valent , me hac opella

i

executurum unquam fomniabam. Rudes quosdam ductus,

& prima lineamenta,occafione ejufcemodi numorum, e Ci-

ll'ü

il

melio Granelliano mihi exhibitorum,tabule illevi, qua ar-

tificis manum (cui plus artis, otiique fit, quam mihi ) dum

abfolvantur,expe&tant. Si qua porro fünt, non Monetario-

v

rum tantum , fed mea item, de his fcribentis, vitia ; ea vel

condonari mihi , vel a peritis benigne , & amore veritatis

0-

argui peto. Quam vero pronum fit, in hoc fcribendi gene-

re deficere nonnunquam, ac labi ; omnes,

d

q-qi rei aq;iqugf

rite qualemcunque operam damus :

if

Scimus , Q banc veuiam petimuss, , damuss, vici rm.

*Au.&;.

1!

K k'kf 3

446

38 C02 Bl

hi

b

Au&arium Appendiculz

fü

Ad Numos Auguftorum , ab Urbibus , Grzce

r

loquentibus, percuffos.-

LC

Um interea temporis, dum Áppendicula utraque typis-

4 excuderetur , Numi nonnulli Greci Cimelio noftro,

C ita Granellianum appellare foleo ) acceffiffent : efletque

y

ünus , & alter hos inter eximie raritatis ; eosdem hic fal-

tem adferendos putavi. Imagines horum numorum adjecdtà

!

W

ad Hn;m pagina cxhibct ; Gracis literis indicatas,

^A

AYT. K - -- A- ATP. KOMOAOC, Znp

erater Cækr Lucius

Jurelius Commodus, Ca

put laureatum. .

.

-.«-. KAAOHNQN. Cadoénorum.

Magi

ftratus nome:n "

etíi egre legatur, ita tamen me exfculpfiffe exiftimo : - - -

ä

ANTON. HEPITO2OMONIA. $IAOHATOPA - « - OAO - - - Sub /fr-

tonino Peritomonide , Philopatoris fflio - - - Diana, cujus ca-

put ornat lunula, pharetram a tergo geftans , finiflra pre-

?

hendit cornua cervi , cui infidet: dextra protenfa quid ge-

rat , non dignofcitur.

Raros admodum Cadoénorum numos recenfet Vail-

:

lantius ; füb Commodo nullum : nofter eft moduli bene

magni, Urbem hanc , xo , Cadi di&tam , Stepbanus Myfiee

tribuit, atque citat Szrabonem lib. 12, qui tamen paullo ali-

ter habet : 46 2à 'Emiltrs Qguyíae 'Adavoi v "kuei, «g) NauoAea - - -

«gj Kado , «5c 01 Kdsc. &noi vic Mucioc Qaziv. — Phrygie Epitleti

fétnt Asani , & Nacolia - -- - & Cadi ; Cados vero nonnulli

ä

Myfie tribuunt,

Phrygie Pacatiane hanc urbem adfcri-

bit Nozitia Hiereclis : ad Phrygiae fines , in Meonia, ean-

dem locat Prolemeus lib. s. cap. 2 Sita fuerit in Phryg

& Maeonie, feu Lydie confniis.

iæ,

Diane cultum Cadis floruiffe, comprobat numus Do-

|

miti& , a Patino relatus , in quo Diane Eph«cfie imago ex-

hibe-

865 (05 635

447

hibetur. De variis Diane , in ere veteri, cum Cervis com-

binationibus, ad Ephefinum Antonini Pii numum quedam

fünt adnotata,quibus rarior hec Diane figura adjungi me-

retur. Incole urbis Cadorum a Plinio Cadueni, aStephano

Kadsvo) VOCantur : Numi vero kadosvo) fcribendum fuadent.

i

C

T

AT. A. CEITTI. CETHPOC.

.I m)emtar Lucius Seftimim Se-

I

E

l;

verus, Caput laurcatum.

Y. I. GATCTINIANOT. MAPKIANOTIOAITON. Sub Julie

à

Faufliniano , Marcianopolitarum. Cybele fedens, capite tu-

tulato, d. pateram potrigit, finiftram cymbalo acclinat

Inter Senatores, quos ob defcdtionem Albinianam ne-

11

cari jufferat Severus , uti Spartianus im vita ejuf/dem refert,

etiam Fauftinianus nominatur. . Typum fimilem dedimus

ly

ad Caracalle numum , a Tyranis percuffum.

Medii mo-

duli eft.

y.

*

js

——

AT. K. A. CEIITI. CETHPOC, Jmperater Cefar Lucius Se-

le

timius Severus Pertinax, Caput laureatum.

»

HI. CT. BAPBAPOY. AYTTOYCTHC, TPAIANHC,

Prefide

Statilie Barbaro , dugufla Traiane. Vigura Dee ftantis , d.

pomum , vel pateram , f. haftam puram gerit. Medii mo-

^

l

duli eft.

Y

Severi alius numus, a Cl. P. Harduino vulgatus, hujus

£

Magiítratus prenomen detegit hac infcriptione : HT. TIB,

j

BAPBAPOC. TPAIANOIIOAEITON, Ex quibus duobus numis

conficitur: Traianam Augulítam , fi non eadem fuerit cum

Traianopoli Thracie , ad eandem faltem Thracie Prefc-

»

l":

li

&uram hoc tempore pertinuiifc.

i

i2

AAPIANOIIOAEITQN, Hadrianopelitarum. Figura mulie-

)

bris ftans , d. pateram , f. Cornu Copie ; capite tutulato.

E(t numus parve forme : typum fimilem exhibuimus in

Marcianopolitano Caracalle numo.

&, IOYe

448

iOTAI Á, AOMNA., CE,

ejüsdem.

Juiia Domna Jugu/!a. ,Capu;i.

(

OTAHIAC, CEPAIKHC. Z/pie Serdice.

Mars galeatus ,

cetera nudus , ftans, dextram capiti admovet , f. fcutum,

7

& haftam prepilatam getit,

m

Rarus hic, ad caput Augufte,typus videtur eum amo-

rem adverfus milites, eamque curam Julie Auguíte deno-

K

tare, ob quam ipfa , numis teftibus: MATER CASTRO-

dit

,

RVM. appellata fuit : quem titulum antea Fauftina, po-

ftea vero Mamaa obtinuerunt. Numus eft clegans magni

lib

moduli.

.

- - - ANTQONINOC. Zfztonizus, Caput lauicatum

QU

Caracalla,

to

h

AYIOAAQNIATAN. zfpolleniatarum, Apollo nudus ftans,

arcum finiftra fü(tinet : adítat Fortuna , d. temonem , f.

»e

t

Cornu Copie gerens.

Ad Apolloniam in Illyrici ora, vel in Epiro fitam, hic

numus referendus videtur. Apolloniam hanc Cicero Philip-

h

It

pic. 1:-. Magnam urbemn, & gravem appellat. Szepbazo vero,

CÍt rtgurn moAic 'VAweiac, Prima Urbs Illyrici : atque idem Au-

&or viginti quinque hujus nominis urbes recenfet , quod

li

to

nomen ornes ab 7poZinis cultu traxerunt. Alii hujus ur-

bis numi unam Dei, Deeve figuram exhibere folent. Apol-

DI

linis ftantis imaginem , in alio hujus urbis numo repertam,

d

cum Epigraphe: ArIOAAONOZ. KOK. R. P..Harduinus defcri-

pfit ; ubi adnotavit : Dianam quoque xoxxoxa», Paufania te-

W

fte, compellatam fuiffe. Originem nominis nefcimus, ne-

L

que vero eft , quod in ea inquirenda multum operae , ac

temporis infümamus. Fortafle Ce/erem id vocabulum no.

fa|

tat. Nam Sxidas ita habet : koxx9 c1]i9c évr) saxe, Celeri-

Q

tatis porro laus Apollini , ac Diane attribuitur: five Apol-

lo Solem, &.DianaLu

&

w Vt»cferat $ fivc- ambo fagittis ja-

M

c;ul—cnktur.

P

— & ATT,

tür

$ (9»5 838

449

u

ATT. KAI. M. ATPH. ANTQN.GINOC. Imperater Cefar Mar-

eus durelius Mutoninus. Protome Carácalla laureati.

L

€III. CTP. CTPATONEIKIANOT - - - Sub Pretore Strate-

r

niciano, Corona ex lauro, intra quam legitur : ATTOYCTEIA.

IIYOIA. OTATECIPHNON. 4fugu[lalia , Pytbia, Tbyatirenorum.

Thyatiram P/izius /ib. s. In Jonia, ad Lycum fluvium,

recenfet,

Stepbano veto fübinde Lydie urbs , antea Pelopia

[:)

dicla : gentile Thyatirenus.

euæ"mgæ voÀi AvOíae , " m;a'-ngov

)a

HeAograa. 70 £Ovixoy Gua'mgnvo'g. Eandcm MCIIOpOlim Piolemaeus

"

lib, $. compellat.

Certaminum , aut ludorum nomina, ha&enus nulla,

quod fciam , in hujus urbis numis deprehenfa fünt. Stra-

tonicianum Magiftratum numi Apamee Phrygie füb Com-

lt

modo exhibent. Numus nofter , maximi moduli, fingulari

f

utriusque faciei imagine exhibetur,

fie

E

C

AT. K. ANTON zINOC. AT. C€II. TETAC.. Zmperator Cefar

4Entoninus edugufius : Septimius Geta,

Capita advería lau-

!

0

Ieata Caracalle , & Gete.,

'YII. $A. OTAIIIANOT, MAPKIANOIIOAITQN.€. $ub

.Flaw'g,

u

od

Ulpiauo , Marcianepolitarum, Fortuna ftans, capite tutula-

If

to, d.temonem , f. Cornu Copie. Typum hujus numi , qui

medii moduli eíft , vulgarem , & obvium reprefentare non

J

eít opus.

9.

[y

'AY. K. M. AT. ANTONINOC, ATI.II. [. TETAC. Zmpperator

fl

Cefar Marcus 4furelius Antominus dugu[flus : Publius Septi-

o

mius Geta. Capita advería, & laureata Caracalle, & Getae.

Y

MAPKIANOPOAITON. €. Marciazepoelitarum. C.aput Se.

aC

rapidis tutulatum.

Mcedie forma , cujus t

0

ypum exhibet

numus Nicopolitanus Severi.

fl

£e

]

ATT. K. M. ATP. CETH. ANTONEINOEC. Impamtar Cæfir

Je

Marcus «Aurelius Severus vdntoninus. Caput Caracalle laurea-

tuin.

L11

OTA-

fT,

459

ä*æCVODää

OYAHIAC. CEPAIKHC. Ulpie Serdice.

Apollo nudus,

capite radiato, currens , dextram attollit, f. fiagellum , &

ü'mphium attinet.

.

Apollinis , feu

Solis curfus , qua hic effigie expreffus

ä

eít, rarius in Grecis numis occurrit.

Exptimi hoc fym-

bolo videtur Oriens, a Caracalla

,,

peragratusf Numus eít

elegans , magni moduli.

4 &

[ "

ATT. K. M. ATPH. ANTONINOC, Zmperator Cefar Marcus

"urelius efntoninus. Caput Caracalle laureatur.

x

$9 .£25

. OTAIIAC. CEPAIKHC. U/pie Serdice. Nemefis ftans,

d.

bilancem , f: fcuticam, feu flagellum fuftinet ; ad pedes ro-

ta. Imaginem Nemefis in utraqucAppendicula propofüimus.

Hic numus eft medie magnitud'ings, integer , & elegans.,

4 o,

$ d ANTWNGINOC. CCB. Zfztoninus dugu/ïm Pro-

tome Caracalle , capite laureato.

KOINOC. Tu3N. TPIujN. €IIAPXIuAN. Commiene Certa-

sien trium Provinciarum. Corona,in medio ejus TAPCEUN.

Tarfenfium. Corone infi(tunt dua litere longiufcule r. &

B, lTsg8oíag B8A2 Senatus Confulte. item undecim capita, quo-

rum quinque mulierum, ex ornatu capitis , quatuor viro-

rum effe dignofcuntur , duobus attritís.

Eít magni mo-

duli numus , ejus iconem chalco

graphus non fátis cxadic

cxprcfüt.

"

In h

ujus nurni , qui eximie raritatis eft , averfa 'fac.i'c;

*

duo fünt fingulari attentione digna : infcriptio, & unde

:

a. E o -- -T — U O. - - £5 —— B$ 49 & ^5 £$"* w-—3

cim capitum fimulacta, corone circumpofita.

Infcriptio quidem certe nulla fimilis , in plurimis, va-

riisque Tarfenfium numis, a me eft ufpiam deprehenfa. Ac

primum KOINOC. hic intelligendus eft ATON. CommzzeCer-

;amem. Huc faciunt, que ad Cefareenfem Caracalle nu-

mum , in Appendicula adnotaveram , cujus Epigraphe ad

quidem

pmas ludorum erat: KOINOC, qpIAAAcAUIOC. Alii

Tarfen-

Sp4d — . — $P s [-——

$65 Co ) E3B

451

B,

Tarfenfium numi habentur, in quibus templi extat effigies,

cujus fronti infcriptum legitur: KOINOC. Ubi facile addu-

cor , ut cum Do&iffimo Harduino credam, fübaudiri NAOC.

Templum, ln Noítro tamen numo, cum corona, commune

[j«

t

ludorum , ac certaminum fymbolum , fit confignata ;

44gon. Communis potius indicari videtur.

Commodi numus Tarfenfis , a laud

ato P, Harduiko, de

n

ANumis Popul. & Urbium prolatus , id etiam confirmat , in

quo legitur KOMOACIOC. OIKOTMENIKOC, TAPCOT. ubi fg-

ne 7 'Ouxouksvixoc , notum eft ludorum vocabulum.

Minus perfpicuum eít , quod in epigraphe fequitur :

TON. TPION. €HAPXION, Quarumnam Zrium Provinciarum

0j

Communia fuerint hec Certamina ? Nam , cum Cilicie

fuiffe Metropolim Tarfüm con(ttet , aliaque hic de nomine

Provincia non exprimatur ; videri poflent, non nifi Ciliciae

Ü

tres regiones hic effe defignate.

Verum nulla fatis apta

auctoritate firmari poteft , Ciliciam, hoc prefertim , quo

hic numus cufus erat , tempore, in tres divifam effe regio-

N

nés ; cum celeberrima fit ejusdem in duas partes diftindio,

&

juarum altera reaxea "fpera: D1sdide Campe/lri:lït altera ap-

Jo

Ejufdem Pzolemeus lib, ;s. meminit , & Ciliciam

pellata.

f0«

Afperam rurfum in Se/estidem, Cetidem, & Pifídiam dividit.

o

Sed hec pervetus , atque jam dudum abrogata videtur di-

dt

vifio ; cum de cadem reliqui fcriptores fileant. Atque cum

Campeftris Cilicie urbs effet Tarfus ; aut hec divifio huc

nihil faceret, aut quatuor potius Cilicie regiones fcriben-

]c

i

d& crant, Campeftri utique non omittenda.

Nonnemo fortafle ex Dioenis lib. 36. aliam Cilicia re«

L

gionem, nempe Maritimam dictam, exfculpere volet ; cum

AC

illic de urbe Pompeiopoli ita legatur? 'Ec) i 7 kiuxía 77 ma-

(f«

ea9aAaacia. Sita eff in Cilicia Maritima. Verum hec ad fi-

u

tum tractus illius exprimendum potius , quam ad politi-

cam divifionem indicandam fcripta videntur. Quemad-

z

modum Sitrabo , dum //&, z,. aitl:

Tr$ Ksukías , Tne dZ Ti Tavps,

J

*

? ov

452

A& Co»gBt

4 u Atyeroa vgaxea 5 0 nedicc, Cilicia que extra Taurum ef,

de

altera pars 44/pera , altera Campeffris dicitur. Quamvis hic

ría

eadem fit in repetito articulo emphafis ; non idcirco tamen

qu

aliam Cilicie regionem intra Taurum fuiffe , Strabo indi-

care voluit ; fed Ciliciam extra Taurum , (i cum Cappado-

hat

e !

cia conferatur, fitam fuiffe. Neque vero Eleuthero-Cilices,

hoc prefertim tempore, diftinctam aliquam , & notatu di-

fin

T

gnam, Cilicie regionem effeciffe , credibile videtur.

. Quod fi conftaret etiam , Caracalle etate, in tres re-

Ino

Md

giones difpertitam fuifle Ciliciam: crederem tamen, in hoc

numo tum haud fcriptum fuiífe kowé dv sqicv Emeexic , fi

M

nempe folius Provincie Cilicie Communis ille Agon defi-

liu;

gnandus fuerat ; fed KOINOC. KIAIKIAC. vel KOINON KIAI-

len

KIAC. quibus verbis alii Tarfenfium numi Communia Cili-

eun

cum Certamina , aliaque facra eloquuntur.

Praterea s'

HT)

Ezaexia majus aliquid , quam ejufdem Provinciae minores

dit

quasdam regiones , fignificare videtur ; cum proprie con-

[wr]

veniat Provizcie , que a fingulari Prefecto gubernatur : uti

mu

nominis origo prodit. Eft enim '4exz Principatus, Imperium :

qu

inde 'Ezaexe Impero, Prafum, atque ex hoc Ezaexia. MHac

Yer

fane notione vocabulum iftud S£ra£o lib. 17.in ffze , atque

alibi exhibuit. xee« vero magis proptie regiozem , feu ma-

Cà

joris Provincie partem denotat, Et quanquam Szepéazus

Ite)

Byzantius nonnunquam Té Xe;« loco s$ zzecrie ponat ;

vice verfa tamen 'Ezaexía pro fubalterna regione adhibi-

u

&

tum , neício , an reperiatur.

Inveniende fünt igitur tres alie Provincie , quibus

110j

hoc ipfo tempore , Ludorum , aliorumque Sacrorum Com-

munio cum Cilicibus intercefferit. Ipfi hic numi fübfidium

T

ferant, oportet, quod ab Hiftoricis nequidquam,aut a Geo-

graphis pra(tolamur. Septimii Severi numifma , Tarfi (i-

97

gnatum , a Cl. Faillazutio, & a R. P. Harduino ita refertur,

De num. Popul. & urb. EU. APX. T. OM. CETHDPIAN. TAPCOT,

a«b dr-

fv

MHTP. TQN. KIAIKCN, ICATPI!A. KA:PIA. ATKAONIA. N

d

cbon-

$59 ( o 0 832

433

j

cbonte Caio Hem - -- Severiane Tarfi, Metropolis Cilicum: Ifau-

hic

ria, Caria, Lycaonía, Provincie tres turrito capite adítant,

K

quarum una Genio civitatis Tarfen(is coronam impohit.

di-

En tres Provincias, Tatfenfibus, Cilicie metropolitis,

]o

hac ipía etate fociatas , atque obftrictas ! De Caria fortaf-

t

fe fola dificultas aliqua oboriri poffet ; quoniam Cilicie

finibus non attingitur 5 fed interpofita Pamphylia,; atque

Pifidia dirimitur.

Verum & huic malo , quamquam ad-

f

modum levi , remedium eít. Pamphylia enim , & Pifidia

10C

ad Cilíciam, latius fümptam , feu ad Prefe&turam Provin-

n

cie Cilicie, faltem olim , pertinebat. Cui rei ipfe M. Z2/-

if

lius Cicero , qui huic Provincie Proconful prefuit , lucu-

]A

lentum teftimonium dicit : Li^. z. de Divinaz.Cap r. Cili-

ili-

cum, & Pifidarum gens ,& bis finitima Pampbylia, quibus na-

à T0

tionibus prafuimus ipfi &c. Similia videri potffunt apud eru-

ore

ditiffimum Noriffuin Cenotaph. Pif. Differt.2. Et licet Provin-

0f

