occiditur. vbi dicit ioſephus. ꝙ certum documentum pꝛebuit. Omnem beniuolentiã iuſqʒ
nature criminationibns cedere-nul lãqʒ optimarum rerum affuctionem tantumvalere. vt
inundie perpetuo poſſit obſiſteeer.

Quinta etas. Zranſmigratio

Moꝛr tpe rexr numidiaꝝ valð romanos attriuut. Tempox hox teuthonici 1 germani
Bcipio — Hiße tandẽ ſupat eſi. YOta ccα cimbꝛi adunati ft. otra quos ro/
(Pu/ Jtüc röna ingenuitas defec᷑ mani pꝛeliatt.ſepeq; victi. tandem
7 Vs Qeos ſuꝑauere ſubtilr eleti fuerũt

me) untet ſtatim poſt iterum inteſti/
us onum bellum rome fuit. q Maulu

Ptolo⸗) us cõſul ſedauit.

meovo ==
Iſte regnauit regnauit ãnis · xxx. Sub eodeʒ tpe Clirgilius
S. zZnis. viij. ſub j e et Oratius poete naſcuntu·
Saluſtius hyſtoʒiographus naoſcitur

Bella inteſtina ertremaqʒ circa bec tꝑa intantũ pꝛeualuerunt · vt ꝓ magno miro habituz

eſt ꝙ ſtatus romane reipublice penitus non perierit. VUnde patet ꝙ nihil potuerit bellicus
ſalvꝛ ad pacem pꝛocreadam.niſi a ſummo deo illud donum largiatur. nona falſis dijs quib-
tota roma vltra mille annis ſeruiuit. Elide Oroſium ad longum de his bellis.

Virgilius marro in pago.qui Arides dicitur· haut pꝛocul amantua naſcitur. De

hine Cremone ſtudijs eruditur.
Zinno mundi. WVCXXXIIII.

Linea chꝛiſti

paterioſeph naturalis · ſʒ heli pater eius legalis fuit. Munc matheus.illũ lucas cõmemoꝛat
3 . „ Hoc tꝑe multa pdi/
giga inſolita terrnerũt romanos ſtatim poſt in diũſis ꝓuincijs deletẽ romanox exercitus.

Wontidcos — ler Mec alerandra fuit vroꝛ alexandei pꝛedicti

Varro marcus doctiſſimus claret. quitam pꝛiſimlata ſcitate religioſa famarer.? hirca/

mlta legit. vt aliquiq ei ſcribere vacauſſe mi nũ ĩ ſacerdotẽ ꝓmouit/ vt poſt ſe regnaret i

remur. Tam multa ſcripfit. nta vix aliqds fnituit. Mec in lines pontificũ ponit᷑ ꝓpter ſup

legere poſſit vt dicit therentius putatõʒ anox.ñt offm̃ pontificale exerceret·

qð nõ licuit · Hereſis pharileex circa hee
tpa oꝛit᷑ Et no. ꝙ tres erãt ſecte in iudea.ſ phariſeoꝝ.ſatuceoꝑ· eſſeoꝝ.Mij oẽs a cõivita re
liq iudeoꝝ diſtincti.miltis erroꝛibo imphcati: ꝓpter aſperitatẽ vite ſanctioꝛes ſe alijs dixett
EVlide mgẽm in hyſtoꝛijs circa baptimũ iopis. Itẽ adbuc due ſecte a quibuſdã aſſerunf. ſcjʒ

arbonei. 7 genuſte . Fimbꝛia iliũ vaſtat. i.troyam antiquã ro

Cicero marcue tulius maximus rhetoꝛ claret · manox. ſed illa ſtatim eã reſtaurauit.

ckx. a innuüerabiles ſeipos occide,/

Vſte iacob fuit·

Sapfuit ânie. ix· 7 fecit tyrãnides ples- licet

gpti⸗
ſotio⸗
veid
N⸗
jne
danſſ
Tmeti
Prud

—

Folium. XXXXII.

nndn IZſti duo conſules z ſe inuicẽ bellan Vſti duo dſentiẽtes ſil reſtitert in
umng ed Sil⸗ tes. pmũ ciuille belluʒ inchoarut / lio.⁊ob hᷣ· ij · bellũ ciunle oꝛit
Auun Duls Ncupoccaſione pgreſſuz miſeravom Jãmis iij. duras i totů mu
2à Rnt:. nis ozoſ p eann voriſ occiñ Edñ ncurriſſe Oſe bꝛeuit dir⸗
; ag. Imarcus ao. ) picturi ſumꝰ In bello armates (ens. capiteq; plerus paulatim
upc Vs“ in pace inermes occidimus. Er us·miteſcit dD
iunc pꝛeſcriptio inſtituta eff. 47 Cleopa
1d EEPHuicinhus r
egipti regnũ dedit.monẽs vt magis amiciaa romanã qᷓ; arma expiri ſtuderet.
Tertio aũt ãno huiꝰ cdeopatre iulius ſ umpſit impiũ . Et ſic finit hic calculus latinoꝝ·ꝑ hane
ninte lineã deſcendentium ad xpᷣm ſequitur ſupputatio annoꝝ p lineam romanoꝝ DðYUMUW
Punt Bella ciuilia incipiũt que ↄtinuata fuet᷑t ꝑ annos.xl. adeo attrita fuit vꝛbs vt neceſſario
ſiisdi regimẽ ipſius mutaret᷑licet ad młtos ãnos optie rexiſſent ↄſules Infelix ꝓꝛſus ↄditio mũ
1 dani ſtatus.qui nũq; in delicijs durare potuit ⁊ gla.q;uis hec ſummo ſiudio querat.QAuante
! demẽtie eſt hoc ſp ſudoꝛe ⁊ ſanguine querere. q en adeptum fuerit nullo pacto retineri pot.
Prudentiſſima illa roma hoc non potuit · tu valebis chriſtũ ſequere ne pereat labꝛ tuus.
Pöödenus ſp victoꝛioſus. xrij. reges ſubegit. rande woſt teplum ꝓphanaiiec nunc poſtea dꝛ
pugnaſſe quin vinceretur. Silr nõ lõge poſt craſſus pꝛeſes ſyrie templũ etia auſus eſt ſpoli
Pranſt ere qð rompeius nõ fecit.⁊ ob hoc auro inos euyfuſo interijt Sic pereat inimici tui dñe Dul
rümet ta exẽpla de hijs inueniũtur.qui nõ timẽt dina cler dehoneſtare. ꝙ iuxta vulgare dictũ ma⸗
ugnltt la moꝛte pire ſolẽt. Moc aꝑte etio ꝓphetauit mo ir Iſie hircanus fuit filiꝰ alexadri:qui
nng es Rutro. xrxiij. Hercute doꝛſa inimicoꝝ eius (Sid moꝛtua matre in regno ſucceſſit. in
— id eſt leui.⁊ qui oderũt en non conſurgant auo modicũ pſperitatis habuit ꝓpt
Ahn tialitates pli- n ſtatim a matre
lergo Cathilina famoſus tyrannus coniurat contra patriã ſupatus eſt. poſt iter reſtitutꝰ auxi
ammmc in vꝛbe. in erturia vero extingintur occiſo ibi catheli lio arabũ. tadẽ factꝰ tributarius ro⸗
itunn na· Rome conſcij coniuratiomis occiſi ſunt · manis in pace aliquãdo the regna⸗
nipe, WM uit. ſed nõ nomine regis Nouiſſime
*“ Virgilius excellentiſſimus poetarum clar? miſerabiliter obijt deceptus fraude
Rl W habetur· mira feccit· part hop. quos antigopus õ eũ duxit
Nn H W“WH Vide plene magiſtrum de his
ige Rome numerati ſunt. cccc?: :· lxiiꝰ. hominũ oẽs incole ciuitattis·
4 Aibꝛaria. cccc?. libꝛoꝝ ↄburit in egipto. Vñ ptz quãta fuit antiquit? diligentia in libꝛis col⸗
end . ligendis · Erubeſcãt qui nũc libꝛoꝝ copiã nõ ↄparãatcũ quaſi exiguo pꝛecio colligi wſe.
icNe

Quinta etas Tranſmigratio

Tres ſolès apparuerũt in celo xerſus oꝛiẽtem. qui paulatim in vnuʒ coꝛpus ſolare redacti

ſũt. Grande ſpectaculũ grãdia pᷣſigurauit.quaſi aſia affrica.⁊ europa ſub vna monarchia ſta⸗

tim piungi deberẽt. Itẽ ꝙ oũñium lucij anthonij ⁊ marci anthonij in vnũ redirẽt· Sed potiuſ
noticia vniꝰa trini dei toti oꝛbi futura iminebat. . ”?V

OQratiflaccus ſatyricus claret hoc tꝑe· Scipio ſeipᷣm iugulauit
HSaluſtiue criſpus hyſtoꝛitus. NAuba rex iugulari ſe fecit.

Poſſedonicus ſtoycus.

Juliꝰce Ab hoc ceteri wocant᷑ ceſares
Gaius / Vſte iulius tãte fuit acuitatis.vt mesil
. la man? ad ĩpoſſibilia ferme ſuffecerint
Plotius pꝛimo rome latinã rethoꝛi Iij.vicib⸗ pugna uit ſolus.marcũ marcellù ſupꝑgreſſus.
cam doent . . . q̃ ter centies nonies fert᷑ pugſſe Mic põpeio ac ceter
Hecatõ ſovxcq dirit oẽ honeſtũ in ar nobiliſſimis romanis occiſis impium arripuit. Tan⸗
duo eſt. Si vis amariama.
Queria quid ꝑfecerim. amicus mihi lo occidit᷑ipſe dñatoꝛ oꝛbis.

— —

Ceſares = en =

eſſe cepi. Petreius gladio ſe pſodit.⁊ młti alii ð nobiliſſimii
Titus liuius hyſtoꝛicus romanoꝑ.qꝛ noluerũt iulio ſubdi/aut timuerũt ab eo
Warcus cullidus oꝛatoꝛ. occidi.ficut plures iã occiderat. =
Anno mundi. =
Linea chꝛiſti

Yudea tributaria fit romanis pꝛopter partialitatẽ duoꝝ fratꝑꝝ ſcʒ ariſtolboli Thircani⸗· Atercq;

em̃ inuidentie cauſa. ſubiecit ſe romanis vt regnare poſſet c·
Catho noiatiſſimus videns ceſarem triumphare cui ipſe nõ fauebat.apud vticam ſeip⸗
ſum occidit iuxta illud. Oaluit catho moꝛi q; deroger vrbis honoꝛi. Sed Pyter hoc m angu
ſtinum non excuſar̃ a pecato.
Pontiſices — —

t èM AIlſ[ſte antigonus filius
Drodoꝛus ſcriptoꝛ hyſtoꝛie ariſtolboli vbiq; infideliter egit. nec romanis obedimt. magn
Ouidius naſo. grece plagũ terris intulit vt hircano expulſo regnare poſſet. Regiei
Gaius falcicius. poarthop pꝛomiſit talenta mille. ⁊ virgines quingentas · vt le iu

Coꝛnelius hyſioꝛicus uaret.liſania nepote ſuo id pꝛocurante.et ſic hircanus eiectus

Marcus varus · hic ait. Niſ eſt.faſelus occiſus eſi.⁊ lerodes fugatus. Sed cuʒ herodes ro
bil magnificum docebit·qui mã veniſſet. ſenatui cuncta narraſſet. Auguſtus eum regeziu
a ſe nipil vidicet· ee creanit mittens cum eo exercitum. qui hieruſalem cepert
antigonum captum duxerunt ad anthonium qui eum ſecuri
Coꝛnelius gallu percuſſit.⁊ herodes confirmatus eſt in regno ceſſauitq; ſceptrũ
eſſalla weg deiuda ficut pꝛedixit iaco.
Ect multi aln his fuere tnib⸗

dem anno.v. impij ſui conſpiratione bꝛuti ac caſſi do)

B

—

An
B—

melken
lüippi
ivaorrc
WpoieA
naaaſi

Nabiſſt
menitpe

b——
—

—
—

rit. Quid vltra xpᷣm cũ bñdicta mĩe

nũ nulla põt captura piſciũ ↄpari. Detrabeti ſibigi

golium. XNNXIIII.

Iſte Octauianus nełos Julij cũ eſſet adhuc adoleſcens impium ſumpſit.iuuẽtutẽ ſuã
viribo actiboq; decoꝛauit· v. bella geſſit . Et bꝛeuiter totũ mundũ̃ poſt multa bella in vnã tan
dẽ monarchiã redegit. Mic eſt ille vnicus qui ſecũdũ nõ habuit ſub quo ↄticuit oꝛbis terra
rũ ac pꝛõpte obediunt· agente hoc diuina pꝛouidẽtia. vt xpᷣi natiuitatẽ tpalis pax illuſtraret ·
Hic glłabat᷑ ſe vebẽ marmoꝛeã reliquiſſe. quã lateritiã ipſe muenit. uit pulcerrimus coꝛpe
— ingenio ſubtiliſſimus. foꝛtunatiſſimus in ommiby. ſʒ vicio carnis non ca
= rint. Ypſe eſt qui fecit deſcribi totũ mundũ vt ðꝛ Lu.xx· Cuius.lij.anno
Snat⸗ mo Nnatus eſt xpᷣs dñs ſaluatoꝛ mũdi:qui pacẽ eternã ſuis largit
gaecha roae m. v rr m Impatoꝛes roma
nox. an. Ivij / ni per hanchineã otinuant dun oẽ Auguſini dicunt᷑ ꝓpter ſingularẽ hin?
d ‚Hauguſti excellentiam Yuſtũ equioẽ eſt. vt ille oibo nomẽ tribuat qui ca/
— ctis vinẽdi noꝛmã: regẽdi modũ ↄſtituitCata ſiqᷣdẽ in co ꝓbitas ac ſtrẽ
nuitas emicuit vt vir credibile ſit ꝙ vnq; deſtituta natura hani diſcurſue talẽ edere potue
ſua videre meruit · qfi pe pꝛimiceri extiterit wocationis
gentiũ.· Mec vnq;ᷓ poſt bec dñs vocari voluit. Aram ei pain extruxit. Huũlitat clemẽtie. ciui⸗
litat.pacie· diſcipline:que rariſſiẽ in tãta ſi ublinntate ↄueniũt: exẽplar ipſe fuit. Gellum non

niſi coactus accepit Ait em̃ magnũ eſt diſpẽdiũ aureo hamo piſces cape.qꝛ hami depditi dã
t. in libera cĩtate liberas e eſſe lin

Joleph Circa hec tha naſcik poſi ſonſus Oarie

.
—

—

Bos loqintur aranti. In bꝛeui deſinent mag, ĩes q; iumea. Elelvt quidam libei habent.
Sceptrũ de iuda aufert ⁊ dux de femoꝛe eius. Quiꝗ in pꝛoumo ſan/

frumenta p20
cccctus ſanctop vnturus eſt· iurta pꝛophetiã Yacob. Geñ. xlix⸗
Lugdunum in gallia conditura Minatio plau⸗ —Peron
to oꝛatoꝛe. qui fuit diſcipulus Ciceronis. — ( ges. —
Meges YZudee: MD 'Ran. xn vij
= R =ð Vſte herodes dictꝰ aſca
. R lonita idume“ pꝛimus rex alienigena apð inde

XII os fuit. Ei?hiſtoꝛiã mgt diligenter pꝛoſeqint̃. Et
WArefert eñ fuiſſe vix ſtrenuũ ? fidedignũ. in oibo
Nnotabliiter ſe habuit. Grat? valde romanis. rO
4MRI Se pulioqui pacẽ amabãt · Oulta etiã oꝑa memo⸗
NNeRX I rabilia fecit Vexꝝ in ſenectute ſua cũ nimis vellet
NHNplacere romnis audiſſet oꝛtu xpi.timẽs pel
(N lieregno taq; alienigena miſerabiliter defecit ſen
Ru ſuEt antiqua pꝛobitate amiſſa innocentes oc⸗
adit ples de filijs ſuis· Cãdẽ oĩbo odioſus moꝛ
ppv innaleſcente:flebili moꝛte deſtituitur H

D
SEE

2ð

AQLiuinta etas. Tranſmigratio

Bonarchia romanoꝝ oĩm maxima circa hee tpa incepit. Cũ em̃ vt teſtat hieronymus 7 alij
ſancti voctoꝛes.ꝑ totũ oꝛbẽ in diuerſis ꝓuincijs bella pullularẽt.ſubito cũctis nuratib paca cn
ta ſunt. romano pꝛincipi colla ſubmiſerũt. vt apte oñs deus hoib onderet.qꝛ iliã vniueria
lẽ pacẽ nõ bellicus lalvꝛ.ſʒ ipſe donaſſet.ſꝑ vno finito bello aliud ſequebat᷑ aut plura peioꝛq;
ſciſſura ſequebat᷑.ſʒ xpᷣi natiuitate ꝓpinquante.vrbs quieuit 702 bis½
Sibilla tyburtina clara habetur. que de xpᷣo ꝓpłetauit ⁊ auguſto rñdit.ne ſe deũ iuxta ſtul/
tici paganoꝛum putaret.a oſtendit iſi virgine pulcerrimã in celo.tenentẽ puex in brachijs
⁊ ait.Hit puer maioꝛ te eſt ipſum adoꝛa. M

X guas. ihres ociari nequacq; aur veliciari pnnttebat. quoꝑ ꝓfeſio mſmntuta eſt ad latvꝛe, En⸗
gilias ſuas in lamficio fecit inſtrui ꝓpter mutabilitatem tpalin. Mendi texendiq; nõ ſoluʒ ar Oct
tẽ ſed vſũ habebat:necad ſe niſi vultu maturo ſine omĩ veſtiu m curioſitate accedere pmittte m
bat. Regna que iure belli qu eſierat pꝛetet pauca reddidit:aut alienis benigne tribuit. Teſtez Data
ſe in iudicijs interꝛogari.⁊ repelli equaniſſimo aĩo patiebaf Plures habuit ſibi maxie fami⸗ poote
liares.qui cum melius poterant eum extinguereeti publicis bellis nitebant᷑ Alij ter quater pott
q; piuri cum gratia poſcerent·vitam ⁊ bona ab ipſo unpetrarunt. O q;multi fuerunt qui ſeð

tam nobili ſanguine pꝛogenitos gloꝛiabantur. jed moꝛes non imitabantur.
aaria naſcit᷑ anno ante chꝛiſti natiuitatemxvi.vel cira.
Annomungdr. VCLXNIxXxXx. WWcxcix.
. VYoachim ⁊ anna clarẽt ſcĩtate vi c =
gte. qui poſt fingulari gratia meru / Yoſeph Antec; ↄueniret inuenta eſt ma
Linea chriſti erüt pereare floꝛẽ totius felici( ria habens in vtero de ſpũſacto
“ tatis mari. oim creaturaꝝ excel ꝭ vt dicit matheus N
lentiſſimã que dej nobis genuit

— —

—

. XX . ua eInne Inecpaaut oulied ouug
Burgundiones oꝛti ſunt gens ſem yſtoꝛia euangelica oĩm ſcripturarum lanctiſſi⸗/
per valida ſic dicti.qꝛ ſuper rhenũ fluui⸗ ma hic texitur.

+- nnoesquoer ——

um burgos plures babent Anno mũdi.vcxcir ipſe eſi pꝛimus añ natiuita
Warcus agrippa gener octauiani. ſupꝛa tẽ xpi c iam eſſet deſponſata maria ioſeph. miſſul
rhenũ ciuitatẽ agrippinaʒ condidit: que eſt angelus gabꝛiel a pte luminum.teo totius con hfpe
oſt dicta eſt colonia ſoolationis ad ipſam. vt annunciaret ei.ꝙ venerit ple Cbbe⸗
nitudo tꝑis ꝓ recõcilatõe humani generis 1 % per Wetr
ipſam dei filius hunc mundũ intrare vellet. Hoe tmin
igitur omnium ſecretoꝛum ſecretiſſimum. mira⸗ urſe
bilium mirabiliſſimũ. ſalubꝛiũ ſaluberꝛimum de⸗ We
ſiderabiliũ defderabiliſſimũ.myſterioꝝ pfundifſi
mũ·cirea hec eꝑa diu expectata.adimpletũ eſi vt
de hõ fieret: Qins audiuit vnq; file. O ſi ſapiat Pn
iſtð ĩ palato mẽtꝭ nt̃e Við deuotiſſimã hy.luce.i.
ʒacharias ⁊ eliʒabeth fuerũt ambo ſcẽ vite. pa N
rentes ſancti iobannis baptiſte · woen
VYZohãnes baptiſta naſcitur quo nemo maior uil

inter natos mulierum ſurrexdiit e⸗

hnmnefn
mrfin

nuntnaſt

munwin
muicni
vpinun
Gtmm
nlg
munh
momee
Hunnimmt

ſring/

olium. X X)

oma infloꝛe. Et numerati ſunt ciues eius et deſcripti: nonageſies trecentamilia
à octuagintamilia 444 ᷣ ä

HNonnulii reges in honoꝛem huius caſaris auguſti cinitates condebãt.qs
ceſarias appellarũt.ſicut ĩ OJauritania 1 Paleſtina. 7 Auguſta in almania
Que vſq; nunc vꝛbes clariſſime ſunt.Et multi reges ex regnis ſuis vwene⸗
runt vt ei obſequerenturr· M rM

Tlalerius maximus fuit hoc tempoꝛe. vir maxime fame.

Era criſnanoꝛum pꝛinapaliſſima. ommum erarum notiſſuna celeberrunac. iple eſt annus
Sctauiani.ij olimpiadie centeſimenonageſimetertie. Et 'm Beda anus mundi. vcxcix⸗
completus verſus. EUnum tolle datumad milia quinq; ducentis. MNaſcenti domino Beda

dat a pꝛothoplaſto. Item ante chriſium ducentum minus vn milia quinq;. Er hic tanq;
pobabilioꝛ modus ab eccleſia ſeruat. ⁊ eſt magis vulgatus. Sunt 7 alr diuerſi modi ſup
putationum quidam bꝛeuioꝛes vt hebꝛeoꝛum.quidam longioꝛes vt methodij alioꝛum · de

quibus immenſus eſt labvꝛ de ſingulis tractare· vti

Hic in- litas vero modica. Elide ſingula in locis ſuis ·
ABbas t56 N S
vñs er ma S 8.
ria vigine 4
vaſcit. au⸗

Maatus eſt circa hec tempoꝛa dominus noſter de virgi
ne pura. nouo oꝛdine m pꝛophetica pꝛomiſſa Et hec

eſt plenitudo tempoꝛis. de quo apoſtolus dicit · Quando miſit deus filium ſuum in munduʒ
VYob hoc incipit hic ſexta etas mundi cuius finem ſolus deus nouit. Et dicit Auguſtinus 4
ſec etas dicitur ſenectus.que ſexe extenditur vltra omnes pꝛecedentes etates· quia pleriq;
ſpminum viubnt vſi; ad centeſimumuigeſimum annum aut vltra. Et notũ eſt ꝙ ſerage

narios ſenes vocamus VUnde fatuñ eſt velle determinare quotiditatem eius. Mlures em̃
hoc attentarunt.qui omnes fuere decepti. Sicut pꝛobat doctoꝛ ſanctus

—

Procuratoꝛes indeee

Jaus/ — cus m —
Iſie archelaus fuit filius herodis. Haic loco archelai Sub iſto moꝛitur
pꝛocurauit annis nouẽ ſub quo dñs ſubſtitutus eſt · Balome ſoꝛoꝛ he
redijt ex egipto Nic pꝛopter eius feror rodis

citatem a iudeis accuſatus. relegatus
eſt in Viennam gallie vꝛbem ;

Sexta etas.Chꝛiſtus

De pꝛincipatu romano ſic dicit Cicero in libꝛo de officijs. Certũ ẽ funſſe aliqð ts. quo ſine

regibo viuebatr᷑ At poſtq; iuregentiũ poſſeſſiones ceperũt diuidi.nõ alia de c reges ſunt inſti/

tuti.niſi iuſtĩe fruẽde.Nã cũ in initio pᷣmeret᷑ mititudoab his qui maioꝛes opes habebãt ad
vnũ aliquẽ vix ↄfugiebãt vᷣtute pſtantẽ.qͥ ꝓhiberet iniuriari tenuioꝛes.equitatẽ oſtituendo.
ſũmos cũ infimis pari iure ꝑtingeret. Cuqʒ adhuc regnãtibo regib debilioꝛes nõnunqᷓ; op⸗
pꝛimerent᷑.legeſ ↄſtitin placuit.qͥ ad iudicãdũ nõ odio aut ga ducerent᷑.ſʒ tales inopi qles po⸗
tẽt i pſiarẽt aures. Quo fit vt leges nõ ſolũ populũ ſ̊ regẽ qͥʒ obligare
ſciamus. At ſi regem contemnere leges.caꝑe bona ſubditoꝛum.viola/Tyberiꝰ
Impꝑpatoꝛes =uign?
re vngines:ſtupꝛare matronas. cetera il liuts facere videamus an. xiij.
nonne illo ſubmiſſo alius ſublimatur.qui et bene gubernare et le/

gibus nouit obtẽperare. (hic fuit octauiani adoptio

6 . nnrne fili/ vir magnax virtutu
⁊ pius pt᷑ in ſubiectos ſibi:Aiebat nanqʒ qᷣbuſdã pꝛincipibo qui cupiebãt grauare plebẽ. Bo/
ni paſtoꝛis eſt tõdere pecus.nõ decoꝛiare. Itẽ cũ ſuaderent ſibi vt baliuos mutaret dirit. Vi
di quẽdam muſcas egri vulnerib inñdentes fugare.quẽ eger increpauit.dicens. Qm̃ventu
re ſunt ſitibũde vt ſugant. Iſte tantũ quia plene ſunt locũ occupabant. Quaſi diceret· Cõ X

Anno mundd VCCXI.

xBs ino —
niin templo doctoꝛes audit

—

Anno chꝛiſti · XI.
Anm chꝛiſti ꝑ banc lineam continuant᷑ Nota ꝙ mhil reꝑpitur de infantia ſalua
S tocꝛis operibo eius vſqʒ ad baptiſmũ
ſobannis apud euangeliſtas. niſi ꝙ duodennis remãſit in hieruſalem audiens doctoꝛes ⁊c
Hoc aũt quod dicit᷑ erat ſubditus eis.tanqᷓ; granum ſalutare multipliciter terit᷑ a doctoꝛi⸗
bus et deuotis ꝑpſonis.vſq; hodie conantibo perſuadere que fuerit ↄuerſatio chꝛiſti in ill.xviij
annis. VAlle aũt liber qui de infantia ſaluatoꝛis intitulatur.quia iam diu inter apocripha pu
tatus eſt nil autoꝛitatis affert. nec veri ſim le eſt ꝙ talia diuina opera:a gloꝛioſa miracula pu
eriliter inter pueros fecerit.qui vix tempoꝛe debito.ad huiuſmodi facienda potuit etiã a ma⸗
tre ſua benedicta inclinari. ſimiliter apoſtolis ⁊c.Dixit em̃. Nondum venit hoꝛa mea ⁊c.⁊ nõ
ſum miſſus niſi ad oues que perierant domus iſrael· Igitur ommibus credere.a nulli credere

eq ue vicioſum eſt.
—

— — —

—

—

Drocuratoꝛes iudee —
cerdotiuʒ. Qui plus de

Sub hoc moꝛit᷑ auguſtus it ille obtinuit. Et ſie
plures in bꝛeui fuerüt

Iſte palam vndidit ſa⸗

Mi
ce
.li⸗
lͤpri
genti
abiſea

zn

kns

. —

ſoft
Gi⸗

(n

7f.
ſucce

ri
.

—
—

—
—

mon

rn

tſtuſe

(otr

n
lop

ſo
Ple
ſleor
ſereg

mnche
WeI
gtöh

5

mudint

ſiete ii

————
—

——
——

R

=
niſin
uin
nedtrt
ummipun
tminyn

dtd

Chrulu
teiad
umeIE
ancli

berius bene de chriſto ſentire cepit 1 eum pꝛo deo coluit ac.

lis ſactus ſit contra potentes. Si hoc verum eſt quns icit quo ludicio actũ fuerit.

ſius verus ſaluatoꝛ in lege ꝓmiſſus.qui eſt via.veritas
et vita apᷣter quem noneſt ſalus. Yam hic texit hyſto⸗

VOpõti⸗

golium. XXNXVI.

Xſultiuseſi vt locupletes teneamꝰ.q; illis amot. denuo tenues ditare cogamur . Q magnũ
pꝛudẽtiſſimi viri ↄſiliũ.Taliter em̃ quidã fraudulẽti ſolent inſidiari pꝛincipibo vt ſcʒ cõeʒpo⸗

pulũ ↄtra eos ꝓuocẽt. Quo facto ſciunt.qm̃ neceſſarij ſunt eis: cogentes deinceps eoſdẽ ſcʒz

☛

ta pꝛincipes qᷓ;

lm ficut volunt ac ſuis aſiucij s magis magiſq; inuoluentes. Maxima pꝛu⸗

dentia pꝛincipu eſt. vt ſe taliter agant.ne plebibus exoſi fiant· omneſch contrariũ ſuadetes
abijcere ſtatim debent. vt famam ſuã dilatent. cõmunitatem diligant.hoc tam paganoꝛum

qᷓ; ſanctiſſimoꝛum viroꝛum conſilium ſemp fuit.

Exempla ſunt quotidiana ⁊c. Hic etiam ty⸗

Hicunt quidam ꝙ tandem cru de

q; pietatis argumentũ fuit.

Bagnu vti

ꝙ ſubiectis et pauperib ſemp gratioſus extitit pacem etiã huit

cunctis diebo ſuis. Omnes chꝛiſti ac chꝛiſtianoꝝ cõtradictoꝛes ſine omm miſeratiõe deleuit.

ſucceſſit. Glixit annis · ixrviij et imperauit annisxxiij.

7 pylatum exilio damnauit. Moꝛitur tandem cum ingenti gaudio multoꝛum. ſed peioꝛ eo

Yohannes baptiſta ſanctiſſimus ab herode decollat᷑.qui arguit euʒ de adulterio. Il

le fuit herodes antipa tetrarcha galilee. Qui pꝛopter hoc crimen T tempoꝛaliter eternaliter
eſi pumitus cum herodiade ⁊c.

Buper omnia bone iheſu amabilem te mihi reddit calix quẽ bibiſti. ait Bernardus

VCCXXXII.

—

VCCXXIX.

m

— — —

XXX

Abeſus ð
rps dñs pꝛo ſeruis moritur annoꝛum

Jdane baptiʒatus eſt miuz/ vxiij. iij · menſium.

—
—

—

—.—

Circa hee tempora grande ſpectaculũ

mundo innotuit a ſeculis non auditu. Reuelatio aper

ta beatiſſime trinitatis. Pater in voce.fil? in carne . ſpi
rituſſctũs in ſpecie columbe. Et hic vngit nobis chri⸗

ria trium annox. doctrine ipſius fructiferercũ miracu⸗/
lis plurim is et gloꝛioſis:qualia nunqᷓ; viſa ſunt.

—

Sub hoc iohannes baptiſta cepit predicare
(vpilat' dominus paſſus eſt:quem ipſe ob timoꝛem ce
Qſaris iniuſte damnauit ad moꝛtem crucis Et
ideo poſt miſerabiliter perijt ſeipſuʒ occidendo.De fu⸗

nere aũt huius mirabilia narrantur.

ſatur in his quoniam fructum per

In anno.xxxiiij· chriſti multa mira
bilia facta fuerunt. Mam ipſo die
paſſionis eius terra tremuit petre

ſciſſe ſunt:ſol obſcuratus eſt. mo/
numenta aperta ſunt ac, Die pal,

ce dominus reſurrexit cum muls.
Deinde poſt dies quadragita glo⸗
rioſe in celum aſcendit cum preda
magna ac. In die penthecoſtes ve⸗

⁊c· Et hec omnia noſtre ſalut is et⸗
ne ſunt ſacramenta.in quibus de

note mentes quotidianam inueni

unt refectionem Beatus qui ver⸗

.

cipiet ſempiternum.

.

mit ſpirituſſanctus ſuper apoſtoloſ

4
. 4

Serxta etas. Chꝛiſtus

Ancta mater eccleſia compatur ciuitati de qua gloꝛioſa dicta ſunt vt dicitur in pſal.
xxxvi.Quid glioſius ea eſſe poterit:quã gloꝛificauit tota ſimul btã trinitas.quaʒ de

fendit diuina maieſtas.quaã illuſtrat diuina claritas. quà regit diuina bonitas cuica
put xpᷣs iheſus·verus deus et hõ.cuiꝰciues oẽs electi ſunt.cuimimiſtri angeli illi be

atiſſimiſ pũs.excubantes ſuꝑ muros eius die ae nocte. Hec eſt quam ediſicauit vnigenitus

dei ſupꝛa firmã petram.nec poꝛte inferi pualebant aduerſus eam. Mec ẽ ſyon illa dilecta cuiꝰ

poꝛtas diligit dñs ſuꝑ ommia tabernacula iacob. Mec eſt ſwvnſa illa imaculata non hbñs macu

lam neq; rugam.quã nõ vili cenodio.ſed pꝛecioſo ſanguine ſubarrauit dñs.HMec eſi mater

pulcre dilectionis et agnitionis ⁊ ſancte ſꝑei que filios generat ineternũ regnaturos. Hanc
pꝛenunciauerũt patriarche. hanc pꝛedixerũt pꝛophete. hanc ſimul omnisilla veris teſtamẽ
ti laꝛioſa ſeruiliſq; obſeruantia. dominã recognoſcit. Et qund vltra. Celuʒ terra mareq; cũ
omnibus que in eis ſunt.nonne huic famulant᷑ myſterio. Ogitur gloꝛioſa dicta ſunt de te⸗
ciuitas dei⸗· Beata tu iheruſalem.quis fimilis tui que ſaluaris in domino. MNegabunt te ini⸗
mici tui.et tu eoꝛum colla calcabis: Pro patribo tuis naſcentur tibi filij. nec deſicies in ſem⸗/
piterna ſecula.Benedit domine ſoꝛtitudini eius.et opera manuum eius ſuſcipꝑe· Oercute doꝛ
ſa inimicoꝛum eius.⁊ qui oderint eam non conſurgant:Audi domine vocem eius⁊ ad popu

lum ſuum introduc eam. DHeus virtutum conuertere.reſpicede celo.vide ⁊ viſita vineã iſtãõ

perfice eam quam plantauit vextera tua:Fiat manus tua ſun virum vextere eius ⁊ ſuꝑ fili⸗
um hominis quẽ conſirmaſti tibi iheſumchꝛiſtum dominum noſtrum. qui tecum viuit ⁊re
gnat in vnitate ſpirituſſancti deus.in omnia ſecula ſeculoꝛum benedictus. Amen:

Yheſus chꝛiſtus verus deus ⁊ vrus homo.vnica pꝛoles intemerate ac ꝑpetue virginis
QOane. m humanitatẽ deſcendens de ſemine abꝛahe.ꝑ lineã regalẽ et ſacerdotalem. ſpõſus
vnicus ⁊ caput immediatum ſancte vniuerſalis eccĩe.rex regum ⁊ dñs dominantium.eter⸗
nus põtifex. iudex viuoꝝ et moꝛtuoꝝ· xxxiij.annis:⁊ menſibo tribo gegrin aridignatus eſt in
hꝛac lachꝛimaꝑ valle. docens pꝛimũ oꝑa viã vite. p?etiã verbo vt euangeliſta teſtat᷑. Cũ autem

eſſet annoꝝ. xxx.a ſũmo patre oĩm deo baptiʒatus iam in ioꝛdanis flumo. vnctus fuit nobis
in pꝛimũ ac ſummũ pontificem ac epᷣm animax noſtrarum.ꝑ ſpiritũſanctũ.qui coꝛpali ſpecire
tanqᷓ; columba in ſpiritũ deſcendens.teſtimonium ſibi ꝑhibuit.qm̃ ipſe eſt vere ſaluaroꝛ mũ

di iuxta vaticiniũ Iſaye ꝓphete ſancti. Hic elegit diſcipulos.lxxij:quos miſit ante faciem ſuã
in oẽz ciuitatem ⁊ lo cũ quo erat ipſe venturus.dans eis poteſtatẽ ſanandi infirmos? oes lã
guoꝛes ⁊c.a/xij.apoſtolos quos miſit in oꝛbem vniuerſum ad pꝛedicandũ euangeliũ.Nec am
plius qᷓ; hos duos oꝛdines inter diſcipulos dñi eſſe cognouimusquoꝛum foꝛma nunc in ec/

cleſia tenent preſbyteri⁊ epi. Nã aplis ſuccedũt epi:⁊.lxxij.diſcipulis pᷣſbyteri quibꝰ duobꝰ

oꝛdunbus tota eccleſia eſt cõmiſſa tanq; hierarchis · vt ptʒ in decreto Oamaſi pape. habet. lx⸗
viij · diſt. c. Coꝛ epᷣi. Candẽ pius dñs ꝓ grege ſuo moꝛit᷑ acerbiſſima paſſione conſumat?oĩm
martyꝝ caput.⁊ ipſe martyr· Poſtq; aũt a moꝛtuis reſurrexit.in celũ aſcendit ⁊ ſpm̃ſcm̃ mi⸗
ſit. Et tũc pꝛimũ cultus rpᷣiani noĩs incepit.qui ad finẽ vſqʒ durabit.

Chꝛiſtus ilvxſus ꝓmiſſus in ꝓhetis m writatem ſidei noſtre eſt wrus deus et verus ho

mo. Quãs writatẽ ex teſtimonijs ſacre ſcripture cogim̃ ↄcedere. Silx ſm eandẽ veritatem cõ
cedit᷑ ꝙ ehꝛiſtus fuit natus de muliere.paſſus.moꝛtuus et ſepultus. Que quideʒ oĩa de de
ocedimus fuiſſe vera. non tamen inqᷓ́;dtum deus.ſeu ſᷣm naturã diuinamſed ᷣm naturam aſ/

ſumptã ſcilicet humanam. Sic tamen pꝛedicta de deo dicuntur ſᷣm veram ſidem.vt in nul⸗

lo deꝛoget᷑ diuine perfectioni.apud eum qui ſacra teſtimonia recte ſcrutat᷑ ſanã hʒ ronem

n oſeemde nen, Aucas ſtrioſit in gre
dut Apio erat werbtn M cia ᷣmone greco. Gn
nlu verbum erat apud ac. äsä Diehn⸗ herodis
inn g Eso ſũ lux mũdi.qͥ ſequi me ñ abulat in tenebꝛis c.
R ., Ego ſuz qᷣ teſtimoniũ phibeo de meipᷣo teſtimomũ ꝑ2 N
Mäge Johẽs bibet de me pr. Ego ſuʒ paſtoꝛ bona cogneſco meas.ſ Lucas.
Kun 2= Bd poereni niſiper me Ego ſum vitis vera . e
nmge —2S ES 2 S68
Mme =08 Z.8 = B
ſabunten SSZ — — — .82
snt SSSZZ . 8 G£G
Wzn SEEZSES 22 —2
2— E = BSSZE
Perat 282..S SZASZSZʒE
lenstidn 282 —8 ₰☛ SSZ8
niupinni S S 8 5 3 £
atſon — 855 5 S 388
ungurtn SSS9 SSS=
SSESESS 853
2832 888D8
eß 588 ER NW 82—8
tten ſ EE S.SESS 5 5 F 5
UmtuN 2 SM. S PEEE 3., 58
ignrst 85 S 2 28 E. S
tiliuun ESSZZ K 8.S ℛ
uiſit ſce 385.S 28S28
Ni N 8 SG 38252
mlunn S SN SE 8 SE8
unmiln 88 SSSSS
ceniatcoel 2 ES S &S22
ſamn ESE SS 528
emn NASS S; — 8 23
ne Eecce ego mitto ws ficut ouee in medio lupoꝛũ eſto⸗ 272
vn te ergo pꝛudẽtes ſicut ſer. ⁊c Molite timere eos qui oc ℳä—
Nuti cidunt coꝛpꝰ.aĩaʒ aũt ñ poſſunt occidere. Sʒ potiꝰeũ ti ¶ Mathe⸗
8 uere-qui pteſt aiam ercuenus herderem gebennsm do.
wb ebarcnsfmpſite tetur me coꝛam bominibus confite. c Se,
inmm in italia fmone Mat heus ſcripſit in
–U tñ greco. Initiũ indea xbꝛaice. Liber
pnm ecyuũgelij ieſu xwKi. eneic ſisirſu chꝛn⸗
tetun * ifilij dauid
len

Sexta etas Chꝛiſlus
Articuliduodecim fidei catholice

Credo in deũ pa Jheremias.ij· Prẽz vocabis me.⁊ p?me ĩgredi ñ ceſſabis.

toꝛẽ celi et terre creans tenebꝛas 1 foꝛ.lucẽ. Pſal.cxiij ·DOeus aũt nł᷑ in celo oĩa ꝛc
And Et in ihm xpʒ fi Abacuc vl. Ego aüt in dño gaudelv. exul.ĩ doo ihũ meo. Pal. i
reas oñm noſtrum vnũ ſum. Colo. i. Qui eſi imago ptiſ inuiſi der ps. vlw dñ ce. fir
Qui cõceptus ẽ Aſai as.vij. Ecce vᷣgo ↄci.a pariet ſi·⁊ wo.nomen eius emaniher.
e ſpuͦſctõ. natus xiij· Wir circũdabitx viꝑ. Galath. inj. Miſit de filiũ ſuũ fem̃ ex mu
Hex maria vigine liere. Eʒech xliiij. oꝛta hec clauſa erit nõ aperief. vir. c·
Paſt/ ſub pontõ zach.ij. Aſpiciẽt ad me quẽ cruciſixerũt ⁊ plãgẽt ⁊c Yſa. lij· Can⸗
b /pilato crucifirus q; ouis ad occiſionẽ ductus · Vere laguoꝛes ntos ipe poꝛtauit ce.
mortuꝰ.a ſepltꝰ. Et. i· petri. Chꝛiſtus ſemel paſſus eſt pꝛo nobis · iuſiꝰpꝛo iniuſtis.

T
mas

na tertia die ĩſur Hec dabᷣ ſcm̃ tuũ videre coꝛrupt. Ephe.uij. Deſcẽdit pꝛĩo in infe/
rexit a moꝛtuis rioꝛes ꝑtes terre.o · vi. Chꝛiſt? reſurgẽs ex moꝛ.iã nõ moꝛik ;

Aſcẽdit ad celos Amos xi. Edificat in celo aſcẽſionẽ ſuam. dñs nomẽ illi.ps.lxvij.

„

ſſedet ad dxteraʒ Iter facite ei q aſcẽdit ſuꝑ occaſum. Et ibidẽ. Aſcẽdit in altũ cap/
dei pt᷑̃is oĩpotẽtꝭ duxit captiuitatem · Michee.ij · Aſcẽdit iter pandens ante eos.
Pb Bade vẽturus ẽ Malachiij.Aſcendã ad vos in iudicio ⁊ ero teſtis welox. Plal. xcv
opy iudicare viuos 7 Judicabit oꝛbẽ terre in equitate.⁊ ꝓpls inwitate ſua. Yob. xix Fu
iĩpp moꝛtuos Aite a facie gladij qm̃ vltoꝛ imquitat ẽ gladi“ ſcitote eſſeiudici.

ſpiritum oꝛnauit celos Sapie.i. Spiritus domim repleuit oꝛve terraruʒ
ſanctum æc. Pſal.cxl.Spũs tuus bonus deducet me in terram rectam
BSanctam Dauid.ps·xxxv. Cõfiteboꝛ tibi in ecclia magna. Sophon. iij. In⸗
eccleſiam uocabunt nomẽ dũi.ꝛ ſeruiẽt ei hůero vno.Nath.xvinj. Si pec⸗

catholicam cauerit in te frater tuus dic eccleſie · Qð ſi ecciam nõ audierit c.

Sanctoꝛum cõ⸗ Micheas.vij. Deponetoẽs iniquitates nraãs ⁊ ꝓijciet in ꝓfundũ
munionẽ remiſſi maris oĩaps· cxviij Particeps ego ſum oim timentiũ te: ⁊cuſto
onem peccatoꝝ · ac · Ezech. xviij· Viuo ego dicit dñs.nolo moꝛtẽ peccatoꝛis·⁊c.

PBu Carnis Gechiel.rxxvij.Alpiã tumlos vꝛõs ⁊ educã vos de ſepulchris vi⸗
(31e, reſurre Job. xix. In nouiſſi die de terra ſurrecturꝰſum.⁊ in carne mea vi⸗
Ctionem deto deum ſal. Phili. ii· Refoꝛmabit coꝛpus hũilit nteofi·c.

GE Et viam enn bis Wemiũt in pultereui. alij in vitaz ⁊c.
. aniel. xij. Multi de his qͥ doꝛmiũt in pultereui.alij in vitaʒ ec⸗
ias Eternam Poln Tn reddes vmicuiq;. iux Dath· vij. Ybunt bi in ſuppliciui

recoin Db eſſabis. Exo. x.
trẽ oĩpotẽteʒ crea Hõ babebis deos alienos coꝛam me. Jſaie· xlv. Ego dñs ⁊nẽ alt

liuʒ eius vnicum ZSñs dirit ad me ſil? mees tu.ego hoge.te. YJo.uij.Ego ? pater

Deſcẽdit ad ĩfer Oſee · xiij. Ero moꝛs tua o moꝛs ⁊c· In die tertia ſuſci.c.ps · x.

ECrego in Johel.ij. Effundã de ſoũ meo ſuꝝ oẽʒ carnẽ. Yob.xxvi. Spũus ei

Amen tternu iuſti at c · Cox v. Domi habemus nõ manufacts; c

Pei
Ppt
ſbiee
Seſte
Haul
Phi

Gctio⸗
Periſt
Wis!
bſioet
matan
Nlofa

s
Koe⸗
nüi
tiobo
mane!
me⸗
iheer
bber
cepttee
toreſh
entiby
Anen

tiͤplath

örchan
heſnen
ſloſe
rnn

nnliſi

ac
Citis
(bci

—

Ktnr

mnieft
niſärn
Rbn
eurt
wonſ
tien
Nonnn

füͤnn?⸗
ni aN

Me
Sv
ugafi
Nicſon
n Shint

eerh

Folium. XXXVIII.
MHyſtoꝛia Actuum apoſto lorum bie texritur. M
Spirituſſanctus veit ſuꝑ apoſtolos in liguis igneis. MD
Et hice oꝛit᷑ cultus chꝛiſtiani noĩs.ſcʒ in die penthecoſtes· ᷣm ſanctũ auguſtinum.
Steffanus lapidat᷑. ꝓthomartir inclitus domino conſecratur .
Saulus ꝓſternit᷑ paulus egregius pᷣdicatoꝛ erigit᷑qui abundanti omnibo labꝛauit.
Philo diſſertiſſ imcuius libꝛi inter eccleſiaſticos computant᷑.clarus h natione ludeus.
DIſte gaius nepos tiberij erat ᷣm carnẽ.ſʒ ñ moꝛibo.qꝛ totus puͤſus
Fainga fuit ⁊ tyrannus O ait.vtinã ppls romanꝰvnã ceruicẽ haberet.
icula.à ₰ rrfff fvſ f f
iij · m. t . Conqueſtẽ ſepe.ꝙ ſua tꝑa pacifica fuet᷑t.⁊ bella libent habuiſſet.oc
daſiões etis q̃ſiuit· Caãdẽ a ſuis occidit᷑ ↄſilio ſenatox cum magno
Gudie vniuerſox. Et ſenatꝰtſtituere nitebat᷑ regimẽ ſicut antea fuit.ſ̊ nõ pꝛeualuit.
Seatiſſim?petrꝰglioſus apls rpi iheſu pᷣfuit eccie catholice vm iherony.anisxxx vij. m bedaʒ
xxxix. Ten uit nãq; põtificatũ ĩ ꝑtib oꝛiẽtꝭ anis· v.m iherony.ſʒ beda.vij· Deinde anthiochiã
vniẽs ſedit ib ãnis.vij. docẽs ꝓpłm viã writatꝭ ſymonẽ magũ fugauit. Inſun pdicauit Dii
ꝑſis ex circũciſiõe fidelibo qᷓ erãt in põtho/galacia capadocia. aſia bithimia:quibopoſtea de Rao
ma tanq; ꝑ eum cõuerſis direxit eplaʒz pꝛimã. Audies aũt ſimonẽmagũ romanos deludere.
ʒelo fide i romã adiſt anno qrto cland ij. Cuũq ibidẽ vᷣbũ dei pdicaret ⁊ ſimonis maleficia dex

Petrꝰ D Hec ẽ ſeries romanoꝝ põtiſicũ.ꝑ quã fit ſupputatio ãnoꝑꝝ ſubſe⸗
primus Judeus qᷓntiũ cuiꝰpncipalis era ẽ ipſa rpi bñdicta natiuitas.ↄcurrẽtibo mi
hilominus annis mundi.vtʒ aptiſſime in his duabus lineis.cuʒ
iſſiguris numeroꝛum annotatis.
XXXIII. H = —
æ tegit ⁊ mitos ad fide ↄuertit· Siſciplos etiam ꝑ diuerias puinclas miſit. p q̃s xpiana fides
grioſe dilatata eſt· Euageliũ marci tanq; ex oꝛe ſuo ſcriptũ appꝛobãs fidelibo tradidit· Jeilu⸗
mi qdrageſimale inſtituit añ paſca. an natale dñi tres ebdomadas. rtã impfect venera
ri ab oĩ ppło xppiano ĩmemoꝛiã pꝛinn ſcdi aduentꝰ.Tandẽ pꝰpla ſctĩtatꝭ inſignia cũ iã in Ro
mana ſede ãnis.xxv.mẽſibo.vij.diebo. viij . ſ⸗ diſſet martyrio coꝛonat᷑ a nerone.Alia eius opera

Imppatoꝛes

———

—

phma ac miracula ſiupenda. vide in actiba aplox. in libꝛoclemẽtis in hyſtoꝛijs t ſcolaſti⸗
ca q; eccleſiaſtica bede q; alijs. Paul?aple egregi? pdicatoꝛraptu ſublimis qui euãgeliũ ñ
ab boie neq; ꝑ hoĩeʒz didicit.ſʒ ꝑ reuelateʒ iheſuxpri cũ eẽt ferme ãnox.xxvij.vel circa attrocit

cepit ecciaz aſſequi ʒelo iudaico ſz mora dno coꝛtept imutar᷑. factꝰẽ de lupo agnus.de ꝑſecu⸗

toꝛe fideliſſimꝰpᷣdicatoꝛ. Anno aũt. xviij: ↄnerſiõis ſue aplatũ cũ barna baſuſcepit aſpũſctõ in
gentibo. vt ör Act. xii. Anno. xxvij. weit irim vbi capit᷑. Act.rxi. Anno.xxx.romã venit· Act. vlt⸗
Anno.xxxviij.vel circa cũ btõ petro a nerone martyriũ paſſus E. Mie int᷑ ſctõs tã ĩ altitudie cõ
tẽplatõis.qᷓ in feruoꝛe actõis progatiuã obtinuit.qꝛ vltra oẽs viatoꝛes clarius deũ vidit et

* 4 ☛—

archana vba audiuit· que nõ lcet hoĩ loqui: tanqᷓ; totů mom genuiſtet ſollicitabat᷑ oẽz hoĩ

nẽ introducere in regnũ celoꝝ. Quis ſic cucurrit. quis ſic latoꝛauit grecis euangeliũ exponẽs
auis ſic afflictus. peuſſus infinitꝭ piculis excoctus.qᷓs ſic gliari poterit vt dicat. Olus ofniby
latoraui a in ſapia mudana a ↄfilns huiſeculi·ſalua oĩ iuſticia ⁊ fide.qꝛ ſicemicit. vt etiam
ampliſſimo ſenatui mirands ↄtulerit· Eius laudes iohanes chꝛiſoſtom? deſcribit.

Sexta etas. Chꝛiſtus

X

