liam ingreditur. Et poſt paululũ neapoli moꝛiX᷑. Martinus qui cronicam abbꝛeuiauit.

Secdes cardinaliũ diu vacue reſtaurãt᷑ de p/ Alexander de dilla dei oꝛdinis minoꝛũ qui
ſonis ex diuerſis mũdi ꝑtib- electis ꝑꝓ Inno. Toctrinale compilauit:vir ſanctus actheo⸗
O frequẽs ſaracenoꝝ inſult? frẽs oꝛdis deifere logie ſacre pꝛoſfeſſoꝛ claret.
marie de carmelo. a tranſmarinie ptib⸗ vbi ĩ pli HZ r
bus locie mltiplicati fuerãt· in ſciſmarinis vene Sancta Clara canoniſatur ab Alerand:s
runt paulatiue. diuerſas regiões oꝛbiſ incoluert quartocirca annum domini. Mcliin ·
teſte Tincen.in ſpe⸗byſt. , . . ..
EContra pluralitatem beneficioꝛum facta eſi inla ſolennis diſputatio. DPariſius anno do
minmi. Mccxxxviij· In qua eterminatum eſt ꝑ ſanctos doctoꝛes nemo fine piculo peccati
moꝛtalis tenere pot eſt duo beneficia quoꝛum alterum ſufficeret ad ſuſtentatõnem ſuamꝰc.
Et quidaʒ quos auaricia excecauit alter opin gti⸗fecerũr contrarium. Quos fiagellum diui
nine mſticie hoꝛribiliter damnauit 7 pumiuit. De hoc ſunt plura ſcripta ⁊ exempla in di/

Serta etas. Chꝛiltus

SBuhpioꝛes almani qui ſweceri vocant᷑ pauci quidem nũero:plures nobiliũ tyrãnos ꝗͥ eos
iniuſtis exactionibo oppꝛimebũt. vino ſuffulti ſuffragio de finiba eoꝝ potenter expugnant 2

ſe deinceps feno federe ↄglobates.mita bella ammiratõne digna eccleſias oꝛphanosac vi⸗

duas defendẽdo geſſerunt:a nominati ſunt in oꝛbe.

Ita diligenter/qꝛ ad multum deſeruit in aſironomig.
Pa ſſagiũ grande factũ ẽ. qͥ ſctũs ludouicꝰrex fràtie fuit paꝝ ꝓfecit.
e Poft longs imꝑij vacationem electoꝛes in duo ſe diuidentes.hos
Impatoꝛes annis xv. ſimul ſciſma = e
3 an 8 duos vigelicet.Alphonſũ regẽ caſtelle ⁊ legionis/ Richardũ comi
Richar Et fuit ſcelma anis multis. tandeʒ

Ntem coꝛnubie fratrẽ regis anglie.elegerũt.
moꝛtuo Richardo alphonſus coꝛam
J gregoꝛio.x·intuitu pacis volũtarie cel //⸗
S= ſit omniiuri ſi qo haberet. Erat eĩ vir /
pꝛudens 1 maximus aſtronomus eius tabule famo
ſe ſunt quas fecit.quia compendioſe.
geſtum wnerabilis ſacramenti inſti⸗
tuit᷑ per vꝛbanũ.iiij.cũ indulgentiſ/
Anno mundi

e Aliep pꝛelatop circa
(esßozuxe. l. goꝛin vbi greci qᷓ
N Poe ti 1 t// Gaz tartari ſolennel
bbatume paptiati fuerunt

Cie
(misan .

CCCCLXIII:

IAlſte vꝛban/ rugauit exereituʒ ſara Iſte ciemenstanctus fuit Oite gregoꝛi/ ſatis accides
cenox ꝑ cruce ſignatos quẽ mafre ꝓpłxtico ſpũ pꝛedixit ho⸗ taliter venit ad papatumq
dus ↄtra eccliam miſerat. ⁊ ↄtulit ſtes eccleſie ranq; fumus ꝑ cum eſſet archidyaconꝰleodi
regnũ ſicilie comiti ꝓuincie qui fu ituros·vnde credit᷑ ꝙ deuĩ eñ.⁊ iuiſſet vltra mare cã de⸗

it ſt regis frantie.vt fugaret man eius meritis tribulatõnes uotõis.ibidẽ eriſtẽs in papaz

fredũ.Candẽ moꝛit᷑ puſij.⁊ ibideʒ plurimas extinxrit· Mic ha⸗ eligit. vſus Oapat?munꝰtu
ſepeli᷑.⁊ manfredus poſtea vita et buit ante vxoꝛem et libe/ lit archidyaconus vnꝰ. Hije
regno pꝛiuar karolum roo. Pp5; paty ecit ocoꝛdia fratrũ
” Aleeri hoc a ſpũſctõ factuü nõ
Bñqdictꝰſit dulce nomẽ dñi ieſu xpi:⁊ głioſiſſime vginis marie dubiũ eſt quia valde bene ſe
matris eiꝰ.ineternũ.⁊ vltra amẽ. Mos cũ ꝓle pia bñdicat virgo habuitnõ intẽdẽs pecunia⸗
maria.amẽ. Quicũq; lc legeret totiẽs tiẽs.hʒ tres ãnos ĩdul rũ lucris.ſʒ elemoſinis pau/
gẽtiaꝑ.q̊s clemẽs ↄceſſit.ob rogatũ ludouici ſcĩ tg frãcie ſolẽnit᷑ pex. Fecit etiã oꝛdinatõnem

Bpeculum hyſtoꝛie vincentij hic finitur. vnam quinq; epoꝝ cardina,

X uerſis locis ⁊c. Dicit qͥdã ſctũs doctoꝛ:ꝙ medietas miniſtroꝝ liũ q́;plimũ laudabilẽ.qꝛ ho⸗
dei eſt iſſi reſecata ꝑ hocgenꝰauaritie.ꝙ vnplura bñficia ꝑmit/ neſtas ⁊ valẽtas pſonas aſſũ
ti? habere. Ded qꝛ vel vnũ poteſt digne adminiſtrare aut pꝛo/ pfſit. Moꝛit᷑ tandem aretij.ſe
peijs peo peccatis ſatiſfacer. pultus ibidẽ honoꝛiſice.

Era alphonſi famofiſſima apud aſtronomos Et eſt anno criſti. Occli Qð no

g 2. an Rombardus.

Vl

borit
ſetſe
ame
aper
gent

üee

longe
ond
fobea
Mer
fonin

Jo⸗

0e

dens

hnntn

ee,
n

Neg g

—

tnee

ltopcin

thenn
greati

ſolenne
ſhernt

NuNn
Ol†

mrcin/
Noepe
nureu
PWie
aftinn
ſi 100
etnele
gomnn
nis on
ntönen
Ctaſnn
lignn⸗
Mnſi
etiſe
ſe.

colium. LXXXII.

Miſcis marinus in filitudinẽ leonis captus fnitanno pꝛimo martini pape. dabat planct?*

rribiles. adductus in vꝛbẽ veterẽ cuctis oſtẽſus eſt. OQm mõſtrũ hoe vulgo interpꝛetate
eſſet ſignũ futuri diſcidij.Q a factũ eſt qꝛ ſtatim poſt ſicilia interfectis alienigenis ſetib⸗
in materno vtero occiſis crudeliter ab obediẽtia karoli ſui regis. ⁊ p ↄſequens ecclie receſſit
7 petru arroganũ regẽ aſſumpſit.⁊ multa mala ſecuts ſunt. Et in vꝛbe parcialitas ſurrexit.
qꝛ vꝛſini hambaildos.cũ mita ſanguinis effuſione pugnarũt Ytẽ ainter ſeracenos młitami
lia occiſa fuerũt Et ideo nõ miꝝ ꝙ ptimo⸗ Aſte rudolphus fuit comes de hab
niũ ecchie patit᷑ ſolito moꝛe qꝛ ths ẽ vt iudi Rchſburg pbo ? in armis ſtrennuus

—

ciũ incipiat ab ecclia dei. Dex Rarolus non rviij. pꝛudẽs elect? apð baſiled Hic on
pidũ pẽ̃niaceñ.obſidens auxilio ber

longe añ martinũ obijt bñ diſpoſitis ſingu P
lis. ⁊ deuote ſacramentatus Petrus wro nenſiũ cepit L
inobedientie filius infeliciter moꝛtnus eſ,ttter
vulnere quod in bello ſuſcepit.ficut ſolent moꝛi perſecutoꝛes eccleſie quia durum eſt fragili
homini contra ſtimulum calcitrarre.
NPoſt aliq̊s vo ãn os.p certos nobiles inĩcos pa õ bernẽſes ꝓuocat?bernã diu ianit obſe⸗
dit· Gnanꝰ aũt quidã quẽ ſecũ ducebat cũ iã ab obſidiõe recederet bernã inſpiciẽs.ipaʒ dnian
dam toti patrie ſpũ ꝓphetico pꝛedirit. Candẽ idẽ imꝑatoꝛ crucẽ ſuſcepit pꝛo terra ſancta.
VPECCCCLXIII VCCCCLSAII

S — „„„ . —. D
e E/3 ſic, Mieo 8 ſiinh. mar N —
oceétiv7. Z 3 (IHav-ani. Z tinan. Gallicus.
1. i)/ 8 m. ix. „ = liij.m.i
CCLXIIII BBCCLXNIITI
Vſte innocẽ Vſte Iſte io Iſteni ſte martinus

tius fuit de adrianus hanes fuit ſci colaus magniſicus fuit religioſoꝝꝛ amatoꝛ ⁊ pijs oꝝ
oꝛdinepꝛedi fuit ne, ẽtijs diuerfis fuit ĩ ediſicijs extru ibo valde intentus Hic excõmu
catox.famo/ pos inno⸗ famoſus. ſed ẽdis a bñ rexit vꝛbẽ nicauit impatoꝛẽ ↄſtãtinopolita
ſus doctoꝛ ã cencij är/ moꝛibus ſioli diebo ſuis ⁊oꝛdina/ nũ eo 4 ñ redierat ad fidẽ ſicut
tea vocat? pe ti.a etiaʒ dus.oĩba tũ 2 tionẽ cardinalium pꝛomiſit in concilio lugduneñ
trus de tha⸗ ſtatiz mo mums. Mic fecit. ãno pꝛimo põ pꝛopter quod multa paſſus fu
rẽtaſia mo/ ritur Vli / cũ diceret diu tiſcatus ſui ſecũ/ it.⁊ tota eccleſia ſimul.ſimiliter
rit ſtatim ro terbij ibi victuꝝ ſe ſtati do moꝛiturvnde ſe petrum regez arrogonie inna
mer ſepultꝰ q; ſepelit, cũ camera no/ quitur turbatio ro ſoꝛem regni ſicilie ercommuni

eſtin later aa coruit. 7 manoꝛ um. peopter cauit. Candem poſt multa bella
no moꝛtuus eſt patriam veſinoꝛuʒ que inſtruxit contra perſidos iu
Viterbij. hanibaldeñ.⁊ ho deos Jtribulatiões.moꝛit᷑ Mas

micidia. ruſij.miraculis darens

Boꝛdanus thætonicus doctoꝛ ſollennis· ⁊ magiſter ſecuncus in
oꝛdine pꝛedicatoꝛum.clarus ⁊ ſanctus habetur. 2:

Zertia etas. Abꝛaham

— — — — — —

— —— —— ——
— — —

ſtragem indicibilem e hominibus facientes.
Tripolis capit᷑ a ſaracenis: xpᷣianitatis nomẽ ibidẽ delef. Achon illa foꝛtiſſima ⁊ in⸗
expugnabilis ciuitas capit᷑ a ſoldano ⁊ ſaracenis.ꝓpter diſcoꝛdiã vitiaqʒ nationũ in ea cõmo
rantiũ: deleta fuit.⁊ ↄñter tota ſimul terra ſcã occupat᷑ a ſaracenis:ꝓpter nimia pctã xpᷣia⸗
noꝝ.qui ibidẽ moꝛabant᷑. Noc etia tꝑe xpᷣiani ꝑdiderunt cũ achonexv ciuitates nobiles.et

xij caſtra occiſis.cccꝰ. xpianoꝑ.qð maxie euenit.pꝛopter diuerſum dominium.

Imperatotes = rr r r --
iregentes ciuitatem nõ ↄcoꝛdabant. etiã ꝓpter ſtulticiã cruce ſignatoꝛum.

Bellum marimũ a graue inter ianuenſes ⁊ piſanos. occaſione inſule coꝛſice. Tandeʒ

in mari piſani victi ſunt·⁊ capti pluſq;. xijꝰ hominũ qui interfecti ſũt ⁊ ꝑdiderũt · xl viij

galeas.exceptis alijs nanigijs. ⁊ pᷣter illas qui ſubmerſi ſunt in mari. Cerremotetia,ʒ

magni fuerunt in tuſcia. fignantes mala multa. que ſecuta ſunt ibidem.

Franciſcus petrarcha poeta heremita/ hoc tpe daret.qui ſcripſit pla eleganti ſtilo.

Anno mund
——

8R

Pape
Ammocbeiiiimm epcTEIII
ſte honoꝛi fut Möſie nmicolaus fuit HYſie celeſtinus totus ſcus

bomo tẽperat? a magne dictus frater iheronimus mini fuit ob hoc cũ ꝑ annos duos

diſcretõis libent hñs pa ſter generalis in oꝛdie minox cũ medio cardinales ↄcoꝛdari
cẽ nulli leſiuus.hic pᷣdi/ qui ncet bon homo in ſe fuerit ñ poſſẽt: ipᷣm tadẽ ð heremoro

cari fecit crucẽ ↄtra petꝝ tñ mita inf elicia eccleſie ſuo tẽ cãtes elegerĩt · Et ſtatim ꝓpter
inuaſoꝛẽ regni ſicili· ge acciderũt.Nã mita bella oꝛ: onus papatui reſignauit. ab
ta fuerũt in vꝛbe ipiꝰ occaſiõe. eo dict?ẽ oꝛdo celeſtinoꝝꝑ· Ca⸗
Carmelite huius tẽꝑe qꝛ nimis adheſit vni parti.poſt noniſateſt.⁊ ꝑ clementeʒ ſub
dimiſſis mãtellis varij hũc vacauit ſedes annis.ijmẽ noie ctipetri ↄfeſſorꝭ.c feſtũ
cappas albas ſumpſet᷑t ſibus ſex. eſt. xiiij· Ralen. Yunij.

Ordo celeſtinoꝛũ inchoat᷑ per viꝑ ſanctũ celeſtin.qᷓ in papaʒ electus. Nec vnqᷓ; a pꝛopp

ſito ſancto cecidit vſqʒ hbodie. M
Nicolaus de lyra· doctoꝛ tbeologieclarus habet᷑ pariſius. Mic fuit iudeus natione. Conuer
ſus aũt valde pꝛofecit in oꝛdine minoꝝ.ſcripſit ſuper totam bibliam alia. Et fuit anno do/
mini. cccxxr. Elide in libꝛis ſuis: Alij dicunt ꝙ fuit de bꝛabantia· de parẽtibus chꝛiſtianis
ſed ob paupertatem viſitauit ſcolas iudeoꝝ ⁊ ſic didicit linguam illam.lbł iſte nicolaus a iu
deis infoꝛmatus eſt in pueritia. ” .

Cometa viſa eſt fignu mali. aꝛ plura ſecuta ſut afflietiua tpianitat, Tar
„Ctari inuadunt regnũ ↄſtantinopolitanũ.multaſq; terras imꝑij occupant

VPCCCCLXXXNIII.

derden

—

pohnc⸗

f o0 ii

atistt
rehhen
Sane
Aanvsd
☛

Pepwn
eniſim
dumin

omun

magmf
gempl
magosſ
Ckagin
poltns⸗
Zubile

e
Wiuen
Feſt
MiAr⸗

r
ſigni⸗d
Dcog

d
nt

in
ſi
et
Um.

n

i
loi
eti⸗

—

Dos

nanri

now

M
0b

ſub
ſiſi

nwen
n
hins
in

gometatharuit ſednit ſtatim tellä fandreſerobicend
gallicane. ano dñi. l.
erunt hoies manere in ciuitan

—

golium. I.XNNIII.

it flos militie

—

ccci. Terremorus eti magni fuerüt net auſi f = Se⸗
it bies bo.a papa bvnifaciquieſcebat in peato. N
wernherus puer ſanctus ruſiicanmartyrilat a iudeis. reqnieſcit in brractto
doiphus ſimiir a perfidis iudeis mat

.

Cockẽ tpe ſeʒ ano dñi. Occlxxviji. äda ah?puer noĩe rudolpbus n
tyriſatus eſt in Berng qui multis miraculis claruit udei vo ſceleris huius ppetratoꝛes 9
tia plectunt᷑. HMac occaſione Rudolphus imperatoꝛ

B dbernenſib moꝛtis ſenten

Zcdul⸗ bernam. cũ. xx pugnateꝝ obſedit.ſed tamen parum pꝛofecitt
(phusd ‚ = e
Tnis. vi. Iſte adulphue fuit comes de anaxone. ?1 nõ fuit coꝛonatus & papam q obijt
S uſtrie habuit. .

S in bello quod cũ alberto duce aun Mctct. iiſie
ig deſtructa. demu deifere Marie in carmelo monaſie

Nobiliſſima aconeñ.ciuitate a ſaracenis? nu deifere Marie n ſt⸗
xiñ ad iiij· miliaria cĩtati vicinu ab eileẽ igne cremafr.trib⸗ inuẽt in eo pfidoꝝ gladijs truci⸗
datis. tunc pꝛochdoloꝛ oꝛdo carmellcus
re helye ⁊ heliſei pꝛophetarum .ijs. ccxti. annis. perſiiterat.

lifluum locum ex toto pdidit in quo a tempo/

Ludouicus olim rex francie canoniſe af hoc tpe p Boniſaciũ papam octauum⸗

HBanctus canon õäss
rgũdia. hic ad tps penã taciturmitatis incurrit coꝛaʒ

lanus doctoꝛ vninerſalis claret in burgũdia. bic aᷣ tacitur
pluribus eo qo in pꝛincipio armanie munnii aur l,fxmoneſoiito nd muocalet.
BCCCCS - —
H . S O
viij. Bo N ri. Bñdi N
diusiki.

mnifaciã Campanus. 1.i=).
im. 1 in die// xvij

. RCCII ==
Aſte tonifaciusfuit vir in his que ad chriam pertinent. exrperi? Iſte benedict?
entiſſimus. Et guia parem no habuit pꝛudẽtie ſue. oltra mo vir ſanctus fuit. oꝛdine pꝛe
dum in tantam arrogantiam erexit ſeipium vt dominũ totii dicater par ſupuirit. obijt
us mundi ſe diceret tam in tpalib q; in ſpũalibus. Et mera parultj ibideʒ ſepultus in ec⸗
fine miſerabiliter defeceruͦt Heditqʒ cleſia pdicatoꝝ miraculis ch

magnifice fecit que in ſine lite rut⸗ Deditqʒ cleſia pdicgtof
ne alta ſaperent ſz foꝛma facti gregis ruſcane; Mic ſuboꝛtum viſci

exemplũ cunctis pᷣlatis ſaperent ſz ſoꝛma facti gregis Hic ſuboꝛtum di
magis ſtuderent amaria ſubditis q; timeri Miceſi de quo di dium interregem ſrancoenz
irt vt canis c: ſe/ ⁊ boniſaciũ ſedauit.et pꝛiuile

et· ꝙ intraret vt vulpes.vixit vt leo.⁊ moꝛ oniſaciũ ſedat
s eſtrome Fmoincenteſimüſem gia reſtituit. libertates qui⸗
Jubileus inſtituit a loniſacio ð centeſimo in centeſimũ ſem bus rex pꝛiuatus erat. va 4
enenr uum mddlee ,or d ucts Tete we orns urein
Liber ſextus decretalium publicat· fuit miſſus ad ſtudia 1 plus ꝓpter diſcoꝛdiã cardia
— iij qui tunc fueruutt.

vniuerſalia per Wmifacium octauum. cfueräät.
Feſtũ iij euangeliſtax iiij · doctoꝝ inſtituit᷑ ſcʒ Iheron? ohannes doctoꝛ ſcotus
mi Auguſtini. Ambꝛoſij GSregolll. ſubtilis claret.
Hanctus albert/ c tar pano carmelita ficulus. vir weritiſ Johannes andree iuriſi H
ſignis. voctrinaqʒ clarus. c totius perfectioniſ exemplar · vij maximus cdlaret bononie· qui
Idus auguſti migrauit ad dominum. Plyrd ſcripſit loleniter. e

Sexta etas. Chꝛiſtus

Se

quinq; adiacentib. Et fuit bellatum. annis.iiij T finaliter rppiani obtinue runt.
Teplarij veſtruũt᷑ ſubito mirãtibo vniuſis quõ tãti dñi ſic inſperate nimũtr᷑mgr oꝛdis cõ
burit᷑ piñ. Cã at publicata fuit poſtea qͥ fuit vana pfeſſio cũ abnegatõe xpi. expuitõe ſupꝛa
cxucẽ in obpꝛobꝛin cruciſixi. put plures eoꝝ ofeſſi fuerũt. Et ſtetit oꝛdo iſte Inis. clxxxiiji
JSudei expellunt᷑ de regno frantie. oiĩb eoꝝ bonis ↄfiſcatis illic minime reuerſuti.
DAſte albertus fuit dux auſirie filiꝰrudolphi predic⸗
ti hic pꝛimũ a bonifacio repꝛc batꝰ, deinde ab eodem vij.

—

Jofirmat ppter regẽ frãcie tũc inimicũ ecclie. cui eti

c nmien1 cus ſᷣ.v.
alberto ideʒ papa regnũ francie ſubiecit ficut 2 galig R

/Köciliũ vi N

H Clemens. ↄcoꝛdati fuer̃t ps vna dicta fuit ſpiri piuit victoe glioſ? bellatoꝛ iĩui

— lambock mẽte quinto/Tandem intoxix
Annomung. WpII
Pape (mẽs. afm. (banes
viij. mm. x ₰ v .
Anno criſi. —BcECIENHA9— ——
Iſte clemes fuit tante V ſe iohanes cot?glioſus fu

peꝛerogatiue in expediẽ it quo ad ea que in actiua vita exercẽda ſunt.ↄſtitutiões clemẽtinas

dis negocijſ eccleſie qᷓ publicauit ⁊ ad vniũſalia ſtudia miſit.młtos ſctõscanoniſauit. Epi⸗

tũc pluria fuet᷑t vt ẽt ſcopat?pingues diuiſit.ↄtta plitatẽ bũſficioꝝ mita bonaiſtituit.he⸗
abſens eligeret᷑ ↄciliũ reticos plłes pᷣcipuo ʒzelo dãnauit ⁊c.An aũt ſaluatus ſit an non.dñſ
celebꝛauit viẽnẽſe.⁊ li etiã ſuis deuotiſſimis reuelare noluit. Ypᷣe etiã fundauit domũ bo⸗
bꝑ.vij/decretaliũ:qᷓ vul ni paſſus oꝛdinis carthuſieñ.ſuꝑ durẽtiã ꝓpe auinionem.

garit demẽtinaꝑꝝ dici Sciſma. xxi inter iahãnẽ.xxij.⁊ quenda Petꝑ de carbario de oꝛdi

cõpilari fecit. Inſito ne minoꝝ. auſa fuit tyrannidis ludouici:qui ſcindere nitebat᷑ vni/

res ꝗ tẽplarioſ miſitv onẽ eccleſie eo ꝙ iobẽs papa eũ excõicauit.⁊ ideo iſtũ petꝝ in Ldoluz
netos ſuꝑauitreglam erenit ⁊ venerateſt eũ ſ nihil ꝓfecit:qꝛ ſtatim ſucciſuʒ eſt.⁊ petrꝰ vxeit

minoꝝ declarauit:CTẽ; ad pedes iohannis veniam petens et obtinuit. tamen fuit cõſeruatꝰ
plarios ↄdẽnauit. ⁊ oꝛ vt hoſtis omnibus diebus èG
dĩeʒ ſci iohis hieroſoli Dulci?hereſiarcha nouarieñ.cũ margaretha vxore ſua beretica et
mani eralta uit tãdẽ cõplicibo ſuis ↄbuſti fuer̃t.ſʒ pꝛi?mẽbꝛati ↄciſi fuet᷑t. Crux etiã tunc pᷣ
pymita qͥ laudabiliter dicata fuitt Gerardus de vnonia oꝛdinismagne marie de
ęgit moꝛif. ſedes vacat carmelo dvoctoꝛ paruſij ſapientie ⁊ doctrine opinione celebꝛis,pꝰplu
annix. ij: m. iii. rii libꝛox editionem.in auinione vitam exiuint.

Rocus inſula capir de maniby turcoꝑ h dños oꝛdinis ſancti iohanis hieroſolimitani. cuam

Menri -

— regna. ſ nihil ꝓfuit. tandẽ occidit᷑ a newte ſuo.· Iſte henricꝰ
In iſto ↄcilio młta ſtatuta fuerũt ꝓ ſa fuit comes lutzenburgenfis in

ennenſein MIubꝛi regimie ecclie.⁊ hereſuʒ extirpati/ miliraribo actiba ſirẽnuifſimꝰ.
q̊ pꝛeſedit tiõe. Et mioꝛes intra ſe tumultuates paceʒ ꝑ terrã 1 aquẽ tenere cu⸗

tualium.alia vtiq; nõ habuit:vocabus⸗ ct?extitit.⁊ fuit coꝛonatus a cle⸗

Folium. LXXXIIII.

4 geauperes de lugduno qui ſe dixerũt ð tertia rla fraciſci taq; heretici danati t ſa cõbuiſti Nlux
⸗ rib locis ⁊ vicibo.cũ ſuis articulis erꝛoneis. Enarticułꝰfiit ꝙxpᷣs ⁊t apli nibil habuerũt in
4 ꝓpꝛio vel cõi.⁊ ꝙ nullũ ius habuerũt in his que ſcriptura dicit eos habuiſſe Kcc.
dH Beguardi mIti cõbuſn ſũt parimius ꝓpter hereſim paupeꝝ de lugduno.qꝛ ſub ſpecie boni

mala ſuſcitare conabant᷑ Et michael generalis minox fuit cu ſibi aalxrẽtibo pbatus hereti/
cus. Mumerus cõbuſioꝝ tam de oꝛdine eodem q; aliox. crtii. Erne
LXomas te aquino doctoꝛ ſanctus canoniſat᷑.l.anno poſt obitũ ſuum
Audo uic?tholoſanos eps filius regis ſicilie oꝛd inis minox canoniſaf:

douicꝰ?.

—

Iſie ludouicus fuit dux bauarie ↄtepſit coꝛonatõem di pape:quappterab
eo depoſitus eſt. multus fibi labvꝛ 1 picula ſucceſſerũt. Miſus eſt eti ſcindere
vnitatẽ eccleſie. ⁊ fridericũ ducẽ auſirie ↄtra ſe electũ vicit. In tribulatiõe ⁊ ↄtumacia vſqʒ
ad finẽ durus ꝑmãũſit grãde piculũ aĩe ſue repoꝛtãdo.tãdẽ karol?otra eũ eligi᷑ qui pualuit.
UMUð JMG Ludouicus de quo cadens ſubito moꝛitur
& catus fuit ſumendo eukariſtiã· Hec legunt᷑ in libꝛis fama feruũt᷑ ꝑ quẽdã de oꝛdine pᷣdica
tox facta· ſcʒ fratrem bernardinumde monte pohtiano cc· Segd tamen oꝛdo excuſat᷑ de his
p quaſdam literas teſiimoniales quas apud ſe habet · Cui placet requitathmõi apud pꝛo⸗
feſſoꝛes eiuſdem oꝛdimie. plene infoꝛmabiĩ de his ad omnem copiam.

VILYXIII — VDXXIHI —

Tlementinaꝝ liber publicat᷑.⁊ ad ſtudia vniuer/

ſalia dirigit᷑ g iopanem papam.xxij. vl ˖ m. ih// die xviij.
, — — — — ———— =— — — —
EiccEXII. ⁊COcec
HZHeclaratũ e ꝑ iobeʒ. xxi edicto ꝑpetue ſereticũ eẽ cẽſendũ Iſte bndict?tuit monachmo⸗
ni aſſerere rpᷣm ⁊ aplłos nibil huiſie ĩ ꝓpꝛio ncĩ cõi. Atẽ affirma naſterij bollefioꝛdĩs ciſtercii ⁊
re 7 ĩ xpᷣo eiuſq; apłis ĩ his qͥ eos habuiſſe ſacra ſeriptura te vocabat᷑ iacobo ð furno ab ifã⸗
“ ſtat neq ipis vtẽdi cõpetierit ne illa dondi. aut ex ipis alia tia bõe vite vmgt ĩ theologia
“ acqrẽdi erroneũ a hereticũ idẽ papa iohẽs xeclaramZ factyqt papa ffot᷑uit oꝛdinẽ ſeᷣ
Idẽ iohẽs papa collegit de libꝛis pdeceſſoꝝ ſuoꝝ ex oꝛdi⸗ bñdicti ⁊ciſter. ꝙ neceſſe fuit.
rne beatiſſimi patris benedicti ſetõs canoniſatos A platos plu In lergiẽo bñ ficiis durꝰſuit⸗
H res numero qui cõpꝛehẽdũt in ſequentibu.. neidigniſ oferret᷑ vcretalõ edi
c4 itis ⁊ inuicte rpᷣi verna benedicte In celo ſiſti tot frẽs pꝛomerunſti dit q ſic ici pit.bñdic:
, Quĩgẽtos quĩq; quiq̃gita milia qnq; Ad te traſiatos p oẽs canoĩſa/ tyde i doisac. mltos
. WNape ſũt bis duodeni cardiales bis milleni.ĩ mõi iherarchia ſtos Pᷣuauit erat feruidfi⸗
Arbiepiſcopi dati ·ſeptem milia creati.in fide catholica. S. i cũ ſeueritate zela⸗
Quindecim milia digni. pietateq; benigniſcribuntur epiſcopi. toꝛ. ob B mł minꝰ
Ac milleniquinq; deni:abbates ſeptuageni:cũ quaterno numero· car?tute rigoꝛoſitatꝭ fua
4 H qᷓplures ſine mitra· refulſere inde citra.pꝛelati eccleſie it ꝙ vix cogſcerexolu⸗
1 NOuotit ſantemonialis conſoꝛoꝛes ſodales. degunt ſocialiter. it ↄſaãguieos ſuos· diſ
„ Von eſt noſire facultatis cõpenſare dicta factis. ac ſtilo diſſerere: cẽs papã ↄſanguieos
“ Sed quis alter ↄfeſſox.ſecum ducit talẽ choꝛum.ꝑ celi palatig. non habere HZ

Serxta etas. Chꝛiltus

Vohannes mañdeuil doctoꝛ in medicinis ? Uentus magnus fuit:qui terras mom? vn

miles in armis natõe anglicus fuit circa hee das. ediſicia plima ſubeuit.
tpa. Et mirabils pegrinatoez quaſi totiẽ mũ Spũs Gauidonis inlta reuelauit in ciuita
di ꝑfecit.⁊ ſcripſit eã trib linguss te aleiij circa romað h̊ pulcer liber ẽ ſcriptꝰ.
Alſtronomi maxim fuerũt pariſius hoc tpRe Aquax inundatio fuit maxima. nõex pluunjs

wicz Yohanes de lignerijs. Johnes de ſaxo ſzſcaturientiũ terre venaꝝ.DOamne fecit infi

nia. Yohanes de muris.Et buridanus maxi mita in toto oꝛbe ·
mus phus qͥ inuenit viam modernoum.

Impatoꝛes = = e
ſte Marolus fuit rer wohemie Ran. xxxi ·
vir pꝛudens A aſtutus. Mic iuſſu Clementis fiit electus adhuc viuente Lu⸗ S .
douico ↄtumace. Et qꝛ humilr ſctĩ petri bñdictõeʒ.ac pape coꝛonatiõeʒ expetijt.more alioꝛũ
pcipue legẽ fauoꝛabilẽ p plonis reb ſpũalib.q adhuc karolina dẽ· Zandẽ moꝛit᷑ diuitijs
plenus glia. SGepultus brage. Bellum maximũ inter philippũ regem francie Edn
ardũu rege anglie fuit, Et tats ſtrages vt mare flandrẽſe aliq̃t diebo tinctũ ſanguiĩe videret᷑

Peſtilentia grauiſſima fuitita ꝙ vix viui ſufficiebant ad ſepeliendum mortuos

Ittem multe ville ceſerte diu manſerunt.
Anno mundi VI PXXNIII –—

VEPDXLIII

pi⸗ Cle/ N

Pape (mens· ãꝗ Lemonic·
= N.qm̃j. vi · diebo. xvi⸗
Znno chꝛiſti Weccxxxxui. = Peccxliiii.

Iſte Clemens funt nomne ⁊ re totus virtuoius multaq; p benedictn rigoꝛoſe fcã mitiga

dit a quoſdã pꝛiuatos reſtituit. LQaudabilis fuit rigoꝛ ſeueritatis benedicti. ſed multo ama⸗/

bilioe fuit benignitas C lemẽtis. Micerat ſermocionatoꝛ egregi, ſermões miltos collegit:
Nulli incõſulatũ a ſe abire ꝑmiſit. Electꝰfuit anno xpᷣi. Mcccxliii vt in bulla quad reppi-
Ogericus vir ſanctus de oꝛdine mino
Hecdaratum eſt ꝑ benedictũ ꝙ aĩe ſancte quenihil, rũ in aſia ⁊ india enãgeliſando diſcur
hñt purgahile pꝛimo ſiatim vt decedut. facieʒ dei vi/ rit. miracuns dlarus, Et quatuos ſane
dent. alter ſentire aut dogmatilſare eſt heretitꝗ. top martyr coꝛpa ſui oꝛdinis de ciuita
Oꝛdo nouoꝛum militum iheſu rpi inſtituitur ĩ poꝛ te hoꝛmas traſtulit pmare ad ſunio
tigalia.p Yohannem. xxii. ↄtra ſaracenoos rẽ indiã ia ciuitatẽ carraʒ.nõ ſine mi⸗

Judei ꝑ totam almaniam fuerunt cõbuſti. q⸗ fon⸗ raclis. Et deſcpſit gegrinatiõez ſuam.

tes puteos intoxicarunt. ſicut plures eoꝝ confeſſi Audolfus cartuſieñ/ poꝛ argẽtineñ ·
fuerunt id eſſe vrum q vitã xpᷣi cõpilauit egregie ⁊ alte.

Anno.cccxxxv. fundata eſi dom' ſancte barbare OMultitudo pꝛoceꝝ qui louppen ca/

oꝛdinis cart huſiemin colonia agrippina allo in loco ſtrũ.cum xxx peditum. . OMcc. equitũ
vbi pie credif᷑ vbi olim beatus Seuerinus ſancti obſederunt per · ii ſuiceros fugantur

Dartini ammmam in celum deferri cõſpexit, angelico interfectis.iiiiꝰ.punatoꝛumet tribꝰ

cum concennu· comitibus. Annoxpi⸗ Mcccxxyix.

(nurolus

—
—

Tb
nne
1—
doni
lahie⸗
karo⸗
pepet
he
Penti
dn

Gii⸗o
cetl
Aceſ
Mi
näß
ellit

I Moꝛtẽtũ ignis in celo viſũ ᷑.qð a phĩs vocat᷑ cãdela rotũda. Et eodẽ ano lurꝛexert. Mcccltẽ
D cruciflagellatoꝛes. Hec ſe ecta peſtifera ſurrerit in ſuꝑioꝛi almama ⁊ ad ĩferioꝛẽ deſcẽdit · mũ
i ad ptes gallicanas. Cõfluebat hmoõi ex diũᷣſis.doctis ⁊ indoctis.nobilihp⸗ ignobilib⸗. Flggel
labt at ie cũ flagellis nodoſis acuboinſutꝭ ac. a miſi papa phibuiſſetmita mala attẽ ptaſſẽ t
HSanctus yuo bꝛito doctor iuris canoniʒat᷑qꝛ. fuit aduocatus paupeꝝ 1 ſancte vite. Hie

ſolus inter omnes iuriſtas modernes ſanctus computatur· H
Taliarãdus cardinalis ſe petri ad vincła plat? deuot?. aĩcus religioſoꝝ ⁊ ꝓmotoꝛ bonoꝝ fuit
Viſio flebilis ſcã cuidã heremite in pñtia dñi innocẽtij paꝑ.vi. dumm adhuc cardina lis
H eſſet. vñ aiebat. Tlidi amimas in infernũ deſcendere ſicut mues den fiſſimasin purgatoꝛiu
7 ſicut miuẽ rariffim·ſed ad padiſum im̃ tres vidi introixe.ſcʒ illiepᷣi. acilliꝰ vidue romane-
. illiꝰpꝛioꝛis eart huſieñ- que oĩa ſic poſt repperit vra extuc maxima deuotioneʒ erga viros
lni religioſos habuit. peecipue cluniacenſes Tcarthuſienſes. Hos em̃ duos oꝛdines ſpecialx
ſte pꝛe ceteris pꝛiuilegiauit. ab oĩ patriarchax archiepoꝝ epoꝝ quoꝛũcunq; pꝛincipumac.iu
tS riſdictõe viſitatõe taxatiõe ⁊qlicũq; vexatiõe.exceptos eſſe decreuit: ſub anathematis vincu
En lo.eoſq; ſub ſancti petri ac romane eccleſie pꝛotectione ſuſcepit.
dH Sibertus de belre almanus⁊ iohãnes wolfigraʒ anglicus carmelici oꝛdinis illuſtribo
os! cõnumerandi ad ſalutis ſcientiam verbis ſcriptiſq; auãplures erudiunt. —
— VLDLIII.
Leomoniceñ⸗
. = BBcCCCLIIII.
8 Jubilens mutat᷑ p demẽtẽ de qnqgeſimo AIſte innocenti? fuit amatoꝛ religioſoꝝ. fecit
n in qnqgeſimũ ꝓpt bꝛeuitatẽ humane vite ſabꝛicari in regno frãtie ppter ſanctũ andream

VYdẽ etiã cemẽs monaſteriũ⸗ oꝛdinem ex oppoſito auinionis monaſteriũ oꝛdinis car

duniaceñ. młtis maximis pꝛiuilegiſe do⸗ thuſieñ. ⁊ multa pꝛiuilegia eidẽ ſancto oꝛdini
ga. tauit ab oĩb inquietudinibo exemplũ ſub cõceſſit.ibidemqʒ ſepelit᷑ uit etiam canoniſt
no beatoꝝ petri ⁊ pauli apoſioloꝝ tuitione im maximus.
* perpetuum ſuſcepit.

ane Johẽs de bachone carmelico theologice ſa Yohãana regina fratie vᷣtuoſa ⁊ humilima.vt
pientie canoniceqʒ ſciẽtie pꝛinceps pariſi? pie credit ſcã. obijt anno dñi. OMccxlix·

demũ ꝑ angliã clarus cognoſcit᷑. Studiũ bꝛage inſtituit᷑i pꝛiullegijs dotaf ab

innocentio.vi.intuitu karoli impꝑatoꝛis.

Guido ð pirpiniatio ex pꝛioꝛi gñali carmeli Nectoꝛ quidam paulus noĩe negando bea,/
enei⸗ ce religiõis.pmũ maieꝛiceñ.ac demũ cluni tã vᷣginẽ vceptã fuiſſe ſine pctõ oꝛiginali. coꝛaʒ .
aceñ. põtiſex doctoꝛ int peipuos cõmẽdatꝰ toto clero ⁊ pplo in cracouia cecidit ⁊ expirauit.
n vt alt heliaſ ꝓ domo dñi ſerioſi pcõrecto fmõe nõ dũ finito.vt teſtat mgt henric / de haſ⸗
i nũ iurꝭ.⁊ alia q;płima voluĩa ꝑ cõmẽdata ſia. Qõ factũ ples fruit in hac materia ſcriben⸗
ſua libꝝ ↄtra oẽs hereſes ſœiꝑſit.quẽ dño gan tes. Fatuũ eſi em̃ de ſecretis dei nimis curioſi/
cellino cardinali albenenſi pꝛetitulauit? us inueſtigare.

N.

Serxta etas. Chꝛiſtus

Terremot maximi fuere p diuerſa loca. Et baſilea tota cecidit. ccclvi Eclipfis ſol fuit

cũ młtis caſtris in circũitu. Zũc hoĩes velud beſtie in ſiluis cõmoꝛãt᷑ nec ĩ pᷣncipio marci⸗

ciuitates intrare audẽt. Bella etiã pla ⁊ peſtilẽtie ⁊ fames fuerũt:· Cerra durauit qſi dua-

in multis locis aquã albã ⁊ fetentẽ enomuit.que caſtra et loca foꝛtia ca⸗ bus hoꝛis-
ſui vedit. pa inſupꝑ piculoſa ꝓpter hereſes ⁊ ſectas plures:⁊? ſupbia ẽ1K inn
iquitas nimis inualuit. populus curioſus ⁊ leuis nimis.Ende in libꝛo beate bꝛigitte.i. c.
xlv.dicitur.O ᷣm rigoꝛẽ iuſticie mundus merito deberet pirequia peioꝛ eſt q; tempoꝛe dilu
uij:ſed pꝛecibus ſanetoꝛum miſericoꝛditer patcit ei.

—

—

IUmperatoꝛe —
Lirca hec tꝑa pmiſit karolus iiij· electoꝛibo tbelonia ⁊ vectigalia impialia que ſita fuerũt in
terris ipoꝝ· Et ſurgit diſputatio grãdis ꝓ ⁊ ↄtra.nã vna poſitio ꝓbare ↄtẽdit ꝙ hoc ñ liceat
nec expediat ſic exoſſare impiũ vt nilłas vires ↄtra adũſantes retineat. Alia ecõtra putat rõ⸗
nabilr hoc ſcm̃ne ipſoꝝ electoꝝ regiões granent᷑ſtante ꝓ nũc tot pꝛincipũ violẽta incurſio⸗
ne.nihilq; eurãtiũ de imꝑialiũ fulmĩatõe pᷣceptoꝝ.QAuare ipi electoꝛes p ceterꝭ exactiõari
deberẽt. cũ nõ eẽt qͥ defenderetaut manũ afflictibo adiutricẽ poꝛrigeret. Que aũt iſtax firmi
oꝛ ſit videãt q̃x intereſt. Qnid vo de his eneas woeta laureat?ſenſerit in hy.bohemoꝝ plemꝰ
ptinet᷑.Hoc ꝓcerto ſcimꝰ ꝙ ſiue ſic ſiue alit᷑ diſputatõ ↄcludat᷑ mos iſie curſũ ſuũ ſolita va⸗

nitate ? iſtabilitate nõ retrahet. Mhil ſtabile ſub ſole · ſz cũcta ſubiacẽt vaĩtati.vt ſapiẽs ait⸗

Annomund.. VLDLXIII
Pape
Anno chriſii DPCCCLXIIII —

Vſte vrbanus fuit abbas maſſilien.oꝛ⸗⸗ Brigitta vidua ſctiſſima de regno fuetie clara ha⸗
dinis ſancti bñdicti.decretoꝝ doctoꝛ et bet᷑.młtas tuelatões hũit infoꝛmatiuas ad oẽʒ ſta
ſanctus reputat᷑ Gecit crucẽ pᷣdicari cõ/⸗ tũ eccie.⁊ oꝛdinẽ inſtituit cuiꝰipſa patrona eſt· E
tra thurcos.⁊ paſſagiũ oꝛdiauit.Ad ipʒ feſtum agit᷑xxiij.kl. Yunij· .
btã brigitta fuit miſſa axpᷣo ꝓ ↄfirmati⸗ Ordo ſaluatoxv qͥ vlgarit oꝛdo ſcẽ bꝛigitte circa h
ne regule · tandẽ intoxicatꝰobijt. tpa ĩchoat᷑ cuiꝰregulaã ipᷣe ſaluatoꝛ met dictanit
Conſtitutione in vinea publicat᷑ j ſmomacam pꝛauꝛ2⸗/
tatem pꝛimo anno vꝛbani pape quinti in vꝛbe apud Matherina de ſenis vᷣgo incõpabi.
ſancum Petrum. ” lis ſctitatis fuit. Cuivitam ſcpᷣſit
Johannes de rupeſciſſa de oꝛdine minoꝝ młta pꝛedixrit mgt᷑ Joꝛdanus oꝛdinis pᷣdicatoꝑ
mox fut̃a de duobo ãtixpis.⁊ vᷣſolatõe terraꝑ:⁊ gñali cõ ↄfeſſoꝛ eiꝰ.Qbiſtaũt anno.Mcccl
culatõe cleri.⁊ reductõe totiꝰoꝛbis ad fidem xpᷣi:plaq; xxx:multum iuſtificauit partem ve
alia añ ãnũ dñi:Occclxx qͥ dixit ſibi tuelata a dño ihe⸗ bani.vi.dicẽdo ipᷣm eẽ vex papam-
ſu. ſz nõ euenerũt. Etidiu in vinculis tentus grandia Et deſeiſmate ꝓphetiſauit · Nabuit
ſcpᷣſitð fut᷑is· Et nota ꝙ pene ab initio fidei hmõi pᷣno etiam virginẽ ſecũ ſctãʒ kathexinã
ſticatoꝛes fuet᷑t.⁊ q̊̃tqt tᷣs det᷑minatũ pᷣdixert de hmõi filiã beate hrigitte.⁊ alias plesvtri
archanis que pt᷑ poſuit in ſua ptãte decepti ſunt. YAdeo uſq; ſexus.ꝑſonas venerabiles⸗
non eſt hmõi reuelatõibb amplius fidendum-

teen

meit

die!

Se
N

630
tunu
keren
,6S

a
teg
tigi
ceru
Ele

i

un

tia

tent

tndG
fc
Dunn

fum

New
DH

di⸗

—

—

hel
iſ

6

i

9

gbi
Gt
or
N
mN
⸗
bui
ni

— — — —

ſtt

eccleſias cũ monaſterije igm!
filr depꝛedare attentaſſent. maxĩa multitudo cũ duce eoꝝ a berneũñ.interfecti ſunt in frow/
enbꝛun. reliqui vo ꝑſchuiceros a ggreſſi mipabiliter ceciderunt anno chꝛiſti · Meccxv. in
die ſancti ſteffani pꝛothomartyris. M

cauiſa bumane malicie a doctis viris multiplex aſſignar. int que nonm

archa virtutis foꝛma doctrineq; ſpeculum darus habet.quem quam plurs miracula deo cõ
regnare pꝛedicnnut. = ”Mäl

An glici cũ bꝛitonib· multis alijs po pulis barbaris pluſ; Avalſacie ſungauiech ſines ius⸗
Jguüt:caſtra q;phima cũ vꝛbibo vſq; ad ſolũ euertũt.virgines mulieres violent᷑ oppꝛimunt

—

uccẽdũt:Tandẽ poſt mitas tyranides cũ bernenſiuʒ termĩos

Seccta choꝛiſantiñ tranſiuit ãno dñi. Mecclxxiij.
Er fuit renus magnus incomparabiliter.

4 Bartbolqus baldus fuerunt hoc tpe marmmieguitt.
W Jſie wenzelaus filiue pꝛedicti karoli regis oixmie.⁊ adhuc patre viuẽte ele
ctus eſi in rege cũ ad huc pner eſſet. ſʒ non curauit de impio.aideo woſt mltasadmonticee
cepoſitus fint. Mobilem erindolem libidinoſa vita pollunt:a fuit fimis eius fine bonoꝛe. Mi

—
—

mis em̃ degener erat a moꝛibo et virtutibus ſui genitoꝛis.nec vnq; imꝑiali dyademate co⸗/
ronatus eſt· Paterna aũt pꝛobitas in figiſmundu frem eutrãſiſſe fert᷑ vt infra pt.

Metrus de caſa ex pꝛioꝛi generali carmelitaꝑ epus vaſioneñ.ac ihersſolimitanꝰ. patri⸗

- —

WeSLSSIIII
Elban ſextus annis · xi·

——BD

HSaiſma pefſimũ oꝛi
qð durauit annis xl⸗

Clemẽſ) ſeptimus. annis.x·½
DCCCLXXIIIII.

te leninomic. dioces dyaconcardinalisobijt ro? vim romanoꝝ. iʒ cardinales hoc metu ſe

1

— —

meiin pace chꝛiſti. Poſt eũ ſequit᷑ tribulatio quã cert᷑t ⁊ ñ ex aĩo.Quaxpt᷑ fugiẽtes ad ſitatẽ

oñs beate bꝛigitte poſtẽdit ꝓpter pctã cleri. fũdox dirert eñ nõ ee papã ⁊ elegerũt lo⸗
. “” oo ei ofim robertu de gebems eodẽ ano qᷓ di
Stigmma xp̃i mir qdã in manibo 7 pedibo habu/ ctdemẽs.vij. hic oꝛit᷑ ſceiſma peſſimuʒ-

.. moꝛabe᷑ in oppido delfft. in pꝑtibo holadie

Sciſma. xxij. oim ſciſmatũ q añ fuett peſſimũ aſ ubtiliſſimũ. Adeo. em̃ pplexũ fuit vt eti
azʒ doctiſſ imi 1 ↄſcientioſi viri nõ valerẽt diſcutere cui eſſet magis adherendũ. Et fuit con
tinuatũ per annos xl. cum grandi ſcandalo totius deri. ⁊ grandi iactura animarum ꝓpter

Tereſes. alia deuia que tũc pullularũt.eo ꝙ non eſſet diſceplina in eccleſia cõtra huiuimo⸗

i⸗ Et ideo ab iſio vꝛbano.vi. vſq; ad martinũ quintũ neſcio quis fuit papa.
Alexandzia egypti ciuitas opulẽtiſſima a chꝛiſtianis capitur MM
3 oCISe ninimia eſt ꝙ parẽ⸗
tes filios non educant diſciplinate.ſed ꝑmittunt eos ad placitũ delitijs affluere. PWetulã
tia igi cum ex conſuetudine in naturam tranſierit.nec erubeſcere nectimere poteſt · Fitqz
ceruiy dura donec paupertate bellis laboꝛibus a alije tribulatiomibus moleſeat attrita. Fls⸗
gellum ergo ſibi pꝛeparat qui filios non caſtigat. M

Luppold'oux auſtrie cũ mario comitatu militar exercitꝰnobiliũ deluſus ↄſilio.ↄfederatos
q̃ ſchuiceri vocant᷑ apõ ſempachũ potẽti pᷣlio inuaſit. Vleꝝ ill iʒ pauci ideſt. Mocdeũ qui ꝓ
tectoꝛ eoꝝ ẽ ĩuocãtes.maxiaʒ hãcmititudinẽ effugarũt ipᷣo duce interfecto.cũ:viij:comitib⸗
cxx.militiboiiiiꝰ.pugnatoꝝ·⁊ plibo nobilibo q de auſtria. alſacia:ſungauia.⁊ bꝛiſgaugia ac· il⸗
luc ad pugnã ↄuocati erãt. De ſchuicerꝭ wo tm̃.cxxij.intfecti ſũt.ãno dñi.Occclxxxvi. die.ix

mẽſis iunij.Et poſt duos anos nobiles q remãſerũt iteꝝ cũ:viꝰ.pugnatoꝝ reuertẽtes · p.ce
viros de glarona in fugam verſi ſunt.occiſi.duo milia.ccc. N
Henricus oyta ſacre theologie ꝓfeſſoꝛ ſamoſus: Rober/

. Eãric de haſſia etiã doctoꝛ tbeologie fuet᷑t in wiẽna.duo lu mns. ix ·
minaria eccie Gerhardnus groet claret ſctitate vite ⁊ ſciẽtia ⁊ incepit. D

l Iſte ropertus
Yohẽs ruſburch clarus habet᷑.vir admodũ alias robertdictuſ fuit dux bauarie.⁊ comes
deuotꝰ⁊ illuĩatꝰ.etiã młta ſcpᷣta in theutoni/ palatinꝰrheni · vir iuſtus ⁊ catholicus coꝛona⸗
co reliät. Vincentiꝰ de valentia aliag de tus a boniſfacio.ix. Hic cũ grandi exercitu al⸗
ferra vir ſctũs claret miraculis młtis Cano manox intrauit italiã ↄtra iohẽm ducẽ gali⸗

ↄgregatõeʒ fratꝝ in dauẽtria plura ſcripſit

phetico Bernardus diſcipulus eius · vt pꝛo luſticia pateret᷑
Anno mundi. vi olrxriij. vi drciij

niſatꝰẽ poſt a calixto.iij.qð ⁊ ſibi pᷣdixit ſpũ ꝓ aſe.ſed cũ iactura graui redijt.dignus habitꝰ

E cius nonus annis xv.

ô”Ml
Cüd Netnoeiannken

Anno chꝛiſiit. Peccclxxxiiij. BHBHccexrenn.
IIiſte wonuaa Aite bnuictus fuit electus in auinione in locuʒ
us eligit᷑ rome loco vꝛbani ditt? clementis ⁊ dicebat᷑ petrde luna.⁊ ꝑdurauit vſq; ad ↄci
ſuit petrus de thomacellis.⁊ ↄti liũ ↄſtantiẽſe.ſʒ nec tũc quidẽ obedire voluit: ſed ſemper
nuatur ſcima. pmanſit pertinax· Moriẽs tandẽ in regno arroganie iuſ
iiit cardinalibus ſuis quod ſtatim aliũ loco ſui eligerent.

—
—
ℳ

