dio n cte⸗ ꝓlixe fuerũt.q̃s ipᷣe admirabili bꝛeuitate coꝛrexit.⁊ ad.xii.libꝛos coartauit⸗ boont
gicn co ie oꝛdinauit. quẽ codicẽ iuſtinianũ appellari wlluit. Fecit etiã libꝑ inſtitutionũ phbie
ena. . Hut inos onns qʒleges q̊s ipᷣe fecerat in vnũ volumen redaetas.nouellas Cte
moe tenticl cõit autentice appellant᷑ꝛ ſunt p collationes diſtincte. ĩm eciã magiſtratu mnnet
iudicũ ſeu iuricõſultoꝝ leges q̃x.iiꝰ.libꝛoꝝ eſſe dicebant᷑ gradi latvꝛe abbꝛeui:· ſen
Anno mundi ccrij. — —— inn
4 NVdeciij. = . iifſh⸗
Wape Felix. ã. Semius ðS SS&
iiij · m ij dies xii. ſi.
Anno cheiſitt drii. E
Atſie felix iuſſit infrmos inungt ante obit. Elñ ptq vnu ſepe inſtitui qe ſ ſn =
Vt pꝛioꝛ ordinibo cunctis pꝛeſtantioꝛ iſte ſit executio.aut g lecele⸗ eeentadeſn⸗
Sic erit in ſine cunctis ↄſtantioꝛ ipſe S anieuſt qð pꝛiſiatutũ fuit· Veꝝ pꝛĩcipalr per NR
— . „„ —2ð chꝛiſtũ inſtitutũ ẽ.qꝛ oĩa ſacramẽta ꝑxp nde
Scer oꝛdo Bñdicti.vtit᷑ amicti miti pꝛo ſuo wignnne⸗ ns ce⸗ ecdeſte. ntirmt ſeuſnſe
lonigra camelino. lana texta ſine lino. pꝛout eſi religio etiam vt anmuerſarius dij ſiteben
Hic monarcha monachoꝑ.ptł᷑iarcha ẽ cuctoꝑ.qᷣ ad ſe ↄfugiũt es dedicatõis eccleſiaꝑ al⸗ WAlitt
Cenobit pᷣbet noꝛm. ⁊ anachoꝛitis foꝛmã.vias rectas ingredi tarium celebꝛetur. orvott
Eun regularis vſus. nũc vbich eſt diffuſus. inter orbis climata. dn
HNazʒ ſpecus cultus diuini.locuſqʒ montiſcaſmi.redolent virtutibo ſſithef
Hinc fuldenſes cũ feruoꝛe.clauſtra multa cũ decoꝛe. regũt in almania. Cican
Al⅛liſſunt ⁊ cluniacenſes.ſimulʒ camedulenſes · cũ ciſiercienſib “ llhele
Valũberni ſilueſtrini.ſupſũt celeſtini.ſub diuerſo habitu. egonn
SBontiſoliueti pattes. humiliatiq; fratres.ſub eadem regula. natnd
EVlisgent q; iuſtinieſes · cũ candoꝛe burſfeldenſes.his diebo vltimis⸗ èM Ennm
NMerſecutio iterũ in affrica fit catholicis a vuandalis arrianis/epᷣis quibuſda lingue abſci
bant. tñ recte loquebant Anthonii abbatis arinis Ple doid aolagnach ait⸗ 2
necter
pee

düga

nednin
vC
ſituc
Wno
ämngien

——

Benedictus iunioꝛqui a totila Homicianus tungreſ ·

Totilla rex gothoꝝ multas exercet tyrãnides.⁊ pene tota italia deſtruikkk.

Belliſariꝰpatricius comes iuſtiniani:mirabiſiter de ꝑſis triũphauit. Deinde miſſus ad affei
cam wandaloꝑ gentẽ deleuitde hinc romã liberauit a gothis que ꝑ totũ annum fuit obſeſſa.

Pegẽ etiã got hoꝑꝝ cepit ⁊ ad impatoꝛẽ duxit·Et roma ſepi capit᷑ a gothis ꝛiſi in nihilu redi
Aratoꝛ poeta floꝛet· Caſſius marnieñ.epiſcopas
Priſcianus grãmaticus aurus diſcipulus ſanctiſſimi patris benedicti caret.
Nicecius treuereñ. ebes omanus monachus qui ſctm̃ benedictum pauit in ſpelũca.

Xri fecit ⁊ ad nueꝝ libꝛox.lxredegit.⁊ ipᷣm libx digeſtoꝝ ſeu padectaꝝ appllari mandauit. d3
ſcribi ꝑ dg.ſ hodie mirabili erroꝛe apð oẽs ꝑ duplex ff ſcribit᷑ qi ꝑ myſteriũ dicat᷑.qꝛ cõis erꝛoꝛ
faciat legẽ. Cã aũt ẽ.qꝛ dg antiqᷣtꝰquãdã ſilitudinẽ in ſeribẽdo hebt cũ ff duplicato.His legi
bus totꝰmũdꝰextũc ⁊ deinceps vſq; nũcoꝛdinat᷑ ⁊ regit᷑.pau exceptꝭ qͥ ꝑ ſacros canones ſũt
ꝓhibite tanqᷓ; moꝛtifere.qꝛ cũ lege vᷣina nõ poterãt ↄcoꝛdari.aut nõ ↄuemiũt xpᷣianoꝝ moꝛibo
Et hoc idẽ impatoꝛ tanq; ver catholicꝰdeſiderauit ab eccĩa fieri dicẽs· Nõ dedignant᷑ leges hu
mane ſacris canonibo obedire. lurime etiã leges ſunt canoniʒate.ꝑ qõ eccha ſummã oñdit

exẽplaritatẽ. humiliter ſe ſubmittens legibus humanisinqua ntũ nõ impediũt ↄſecutione
ſui fims.qui eſt vita eterna:quã ꝓmiſit deus cuſtodiẽtibo legẽ fiue mandata ſu.

VyCCXXIII. VDPCCXNXXIII.
an. ij Romanus pit- ij Nomanns
xvi. ⸗ Erior rwiij.

gſie bomfacius ſtatuit vt clericc Iſte iobanes cum iuſtiniano Iſte agapitus plene ᷑uo
Int diuiſi a laicis in celebꝛatio imperatoꝛe magnam habuit cauit iuſtinianũ ab erroꝛe
ne miſſe.hunc quidam libꝛi di,/ concertationẽ anvicʒ in criſto euthicetis. Mic cõſtituit
cũt electũ in diſcoꝛdia cũ dioſeo vna vel due eſſent nature:ꝓ/⸗ ꝓceſſiones fieri diebus do
ro. a ſuit ſciſma. xxviij. dieb. ſed bãteaũt papa ꝙ due.imꝑatoꝛ minicis. DHic patriarchaʒ

moꝛtuo tũc dioſcoꝛo idẽ boĩfaci ait. Aut conſenti nobis aut in conſtantinopolitanũ dexo
us obtinuit. Alij dicũt ꝙ hoc ſit exilium ibis: unc papa gaun: ſuit ſcʒ qui dvuas naturas

fetm̃ tꝑeſiſinnij vt infra ptʒ denter dixit· Ego ad iuſtinia/ in chꝛiſto negauit· Morit᷑

Victoꝛ capuanꝰeps qui cidos num impatoꝛem chꝛiſtianiſſi conſtantinopoli relattuas

paſchales ſubtili mõ deſcripſit · mum venire deſideraui.ſedvt eſt romã.⁊ ſetũs eſt. Cui?
Gregoꝛius eps ligonenſis.ð ſe video dyocletianũ pſecutoꝛẽ feſtũ agit᷑ xxij.apꝛilis.·
natoꝛibo qͥ pꝛhabuit vroꝛem inueni tamẽminas tussinu
Theophilus qui omagiũ dyabv lo timeo.Tunc imperatoꝛ hu Gildardus epᷣs rotboma
lo fecit ſed ꝑ beatã virginẽ mari miliauit ſe ꝓſtrat ante pedes geñ.frater ſceĩ medardi.
pᷣſbẽ monaſteriũ condidit
ciat Germanuspariſieñ·eps
Oegdardus nouioneñeße Eleutheri? toꝛnaceñ.epo.

multa paſſus eſt ·

Gerta etas Chꝛiſtus

Signa bvꝛribilia apparuerũt. quedam ſtella ↄtra lunã veniens intrautt
Elue de ſambuco naſcunt᷑.Hyems grauis fuit ita vt aues frigoꝛe labefacte manu capentur.

Games tã validiſſima tũc fuit vt in quibuſdã locis matres ꝓpꝛios pueros manducarent.

Celũ etiam ardere viſum eſt in gallijs

Et ſanguisſtillauit a nubibus.

Thogdebertus rex francie fuit. qui beaato auro tũc abbati andegauenſi plima bona de
dit ꝓ ſuſtentatõne monachoꝝſub regula ſancti benedicti deo ſeruiẽtium· Similiter Clota

rius eius filius. Oagnis emm miraculis idem beatus manrus claruit. per ommis ſicut bene

nekgdictus magiſter eius venerabilis

Imperatoꝛes ==

Madegundis francox regina vxoꝛ lotharij claret ſanctitate.q̃ pꝰmonaſteriũ ĩtrauit
iIſſta ſinodus damnauit herefim theodoꝛquu d
dirit aliũ eẽ deũ veru ⁊ aliũ xᷣm. Et ꝙ btã virgo non ſit
dei genitrix ſʒ his tm̃.⁊c.ſatis cũ neſtoꝛio ↄcoꝛdabat.Et/
nota ꝙ ſepiꝰ hereſes variãt nomẽ iuxta hereſiarchas ſu
os.qꝛ hec dicta fuit in pꝛimitiua ecclia hebiomtax. Et ſe
pius fuit deſtructa. itex machinatõe dyabuli reiuicita⸗

—

Hec ſinodus eſt
ſimil autoꝛitate
ſicut quatuoꝛ

SBrnodus
uij. ↄoſtanti.
nopolitana
cõtra theo⸗

S dop. omnee he
ta. Et ſic de alijs ſilr eſt intelligẽdu. Sepe tñ aliquid va garra nne b
riant aut ꝗpponũt vt nõ ſit omnino ſimile. DOe hac vide.xxiiij.q·iij.c·Quidam
WCCXLIII. =

Anno mundi

mr.
Siluer Campanus

Pape ſ⸗ Campanus an xrvii. Mo
ius. an · Jin.m̃ · v · ðᷣ xi · m̃. vi. ö. xxvi.
Anno chꝛiſii REriuiK.
Mte ſiluerius martyr eſt IAIſie vigilius male intrauit papatũ ſed

qꝛ ꝓ fide in exilio intfectus fuiſſe dicirᷣp
curatõe theodoꝛe imꝑatricis.qꝛ anthe/

miũ epᷣm ðvᷣſtitutũ ↄdemnatũ ꝓpter he

reſim tᷣſtituere noluerit. Hic factus eſt
papa ꝑ vim· Rex em̃ gothoꝑ theodatus
coꝛruptus pecunia minas dero ⁊ ꝓplo
intulit.niſi in electionẽ ↄuenirẽt. Eius
feſtum agit xx· Yunij.

Feſtũ puriſicationis głioſe vginis ma⸗
rie inſtituit᷑ apud ↄſtantinopolim ad ſe⸗
dandã peſtem grauem. Et nota ꝙ ſepi?
legunt᷑ eadẽ feſta inſtituta a diuerſis nõ
ſine cauſa.qꝛ aut nõ ſũt recepta.vel ino/
leuerũt.aut aliquid ſupaddit᷑ ⁊c.· Dicit᷑
ꝙ etiã ſergiꝰpredictum feſtum inſtituit

Vl foꝛte ſuꝑaddidit luminaria ferenda

tñ bñ ſe rexit ⁊ ꝑſecutõʒ ſuſtinuit ſicut ſilueri?.go

thos ſuꝑauit głioſe.tandẽ in exilio moꝛit᷑ poſt ᷓueſ
ꝑſecutões in cõſtantinopoli ꝑpeſſas a theodors et

martyr credit᷑ feſtũ ei agit᷑xxvi.iunij. Ypᷣe iuſſitcõ

ciliũ ↄſtãtinopoli celebꝛari. Et fuit pꝛimo archidy⸗
aconſiluerij cupidus ad papatũ. DHedit moduʒ
imꝑatrici ãlr ſilueriũ ãmoueret ·que eũ ꝑoſtea per

tractauit. 1 fune in collo eius miſſo.p totã ciuitatẽ
trahit᷑.a mane vſq; ad veſpam ⁊c. Hoc pᷣdixit belli

fariꝰpatriciꝰ rõnus:qͥ ſilueriũ inuitus exiliauit.ſic

inquiens· HMuimachinatoꝛ ſceleris nõ effugiet irã
iudicis cũcta cernentis: Sʒ de oĩbopoſtea penitenſ

⁊ foꝛtiter ꝓ fide agonijans feliciter vitã finiuit·
Herculianꝰepᷣs paruſina totila ſecto capite mar⸗
tyriſaf. Paſtoꝛes vba canonis ſuꝑ pane ꝓferẽ⸗

tes interierüt. Mic aſtituit canone ſubmiſſa x

te ⁊ nõ niſi ſuꝑ ſacrificis legi.

Whto
ſoommpe
Lenp
nontco

en
ſevbi
u

yitlen
fiariamn

Adtempr

ſutnln

——ꝰ
—

—

.

emnten⸗

mnoneig

Putſpe
oens⸗

Mherinn

Uae
lcgen

—
E
E
=

BB
S==
=
=⸗ S=S
— —
— =
—

— 2
—
S
Se=—
—
S=

/

—
E
S

Gfonne
ns

Folium. LVI.

Templũ ſancte ſophie marimum in exſtantinopoli conſtruit᷑ per iuſtinianum · Putatur ꝙ a

conditione mundi non ſit tale opus ita complete factum. In quo idem Juſtimanus gloꝛio⸗
ſus imperatoꝛ honoꝛiſice ſepultus eſt in pace chꝛiſi.

Tempoꝛa ſatis turbulenta. 1 moꝛtalitas magna in italia. q;diu fuit imperium bipart itum fu
erunt conturbationes continue. Et beatus gregoꝛiꝰ ſepius facit mentionem de his.
Puer quidã iudecirca xc tpa cũ alijs puerj xpianoꝝ cõionẽ accepit.ᷓ pter pt indignatus
SBißpm in foꝛnacẽ piecit ſʒ illeſus exiuit dices. mulier illa que in eccleſia eſt depicta

ij. puerum in bꝛachijs tenens pallio ſuo ignem ercuſſt·

—

delitatẽ 1 auariciã: factus oibb odioſue amens efficif. Et naries quidam Eu⸗

nuchus vir ſtrẽénuus ⁊ totus deuotus ? miſericoꝛs erat patricius ei/qun merito ſanctitatis

ſue vbiq; triumphauit totilam interfecit. ⁊ oẽs batbaros deuicit· totãqʒ italiam quietazred⸗
didit. Sʒ oyabolus inuidens ei ꝙ cuncta bene diſponeret ſuſcitaut coꝛ imperatricis ſophie
contra eum ita vt etiam impatoꝛ incõſulte alienaret ſe ab eoet ob illam ingratitudinem et

iniuriam vltus ſe fuit: introduxit longobardos ⁊ auertit italiam ne eſſet lub imperio · vſch
ad tempoꝛa karoli. Motabile exemplũ eſt hoc:ne pꝛincipes audiant inuidas mulieres Rquas

dyabolus ſepe ſolet facere quod ger ſe non poteſt .

Pelagi⸗ Romanus

—

S II

—
—

BSſte pelagius ſiatint ꝙ; beretici 7 ſciſmatici deeant p ſecula

rem poteſtatem arceri.xxiiij.q. v. Relegẽtes et plura alia.Mic diffamatus et culpatus fuit de
moꝛte vigilij · ſed coꝛam omni populo tangendo crucem euangelium ſacramento ſe pur⸗

— * *

gauit. Mic ↄſtituit nouẽ pᷣfatiões in miſla decantari.quas Gelaſius compilauit.

Judeus quidam iſte tempoꝛe imaginem cruciſixi.telo trani fixit occulte ⁊ ſanguis exiuit.iude

um extinxit. ſed chꝛiſtiani hoc comperto ipſum lapidibo continue obꝛuerunt.

Stephani ſancti pꝛothomartyris oſſa delata ſunt romam. in vna tumba cum ſancto lauren
tio locata L
Mons magnus in gallijs mugitũ dedit diſciſus ab alio monte ⁊ cum hominibus eccleſijs
in rodanum pꝛecipitatur. MßMV
Gaſimunda regina francie vxoꝛ hilpici regis q̃ eam iugulauit nocte.ſcã młr miraculis claret
Machutes diſcipulꝰ ſanti Brandani:mirabilia fecit.
Foꝛtunatus poeta italicus ⁊ epiſcopus pictauienſis multa ſeripſſit.

Columbanus pater venerabilis clarus in hibernia. poſt venit in burgundiam. deinde in al

maniam conſtituens monaſteriumluxonienſe. factus eſt in gentẽmagnam-

Leonardus heremita ſanctus cenomanenſis fuit.

Agericus virdinenſis epiſcopus hoc tempore clarus habeturx⸗

Iſte iuſtinus bonꝰ fuit in pꝛicipio bñ catholucꝰ:ſʒ iualuvror vegenerauit.iĩ ccu

„

Serta etas. Chꝛiſtus

Alcies ignee viſe ſunt in celo. de quibo Greg · in omer Et dewſtiby runda wrus ſanguis

effluxit. Sometiã cuiuſdã aſpſa ſanguine apparuit. Et ſigna in vaſis qͥ nõ potuerunt ablu.
Brandanus in ſcotia claret vi ſctũs.pt᷑iiꝰ.monachoꝑ· de qͥ mirabilia legunt᷑.
Pusgna ſancta oꝛit᷑ int Germanũ epᷣum piſieñ.⁊ childetertũ regẽ frãcieq̃ꝝ quilibet certa Fi
bat ad ſubueniẽdũ debilibo ⁊ pauꝑib. Et qꝛ vn aliũ pᷣuenit·ñ modica ↄcertatio erat int᷑ eos ſein
OQ vbi manſerũt hec. Johanes elemoſynarr epũs alexandrinusclarus habek woim
Sanſon eßs doleñ · Rſic dict ꝓpter elemoſinas qᷓs faciebat. Quig nne
Imperatoꝛes. = rius.an =
Sinmilianus abbas nis. vij OVſte Cyberius vir ſanctꝰ?fuit miſericodiſſimꝰ
Sindulphus pꝛeſbiter młtas ecclias t᷑ſtaurauit. Eratqʒ tam ꝓfuſus

min muneribo largiendis vt vror eius ſibi diceret. ꝙ dilapidatoꝛ eẽt bonoꝑp umnpij.
Cni ille.ofido in dño ꝙ fiſco nto nõ deerit ꝑecunia · Si de his q dñs nobis ↄtuleritelemoſy
nas faciẽdo theſauros ↄquiramus in celo. Et ſtatim cũ poſt vidiſſet crucẽ ſculptã in pauimen
to ait. Leuate tabulã.qꝛ indignũ ẽ vt crux pedibo cõculcet᷑ que debet cũ reuerentia in pꝑectoꝛib

Tfrontibo ſideliũ poni.ibiq; maximũ repperit theſaux · Noſe perſas vicit.
Hoſpicius ⁊ quidam winnatus bꝛito clarent in gallia ſanctitte. Innc
Leander gothos ↄuertit.poſt eps Hiſpaleñ.Cui gregoꝛius miſit libꝛos Yꝓob. nultu
Anno mundi. VpCCLXIII. VoCCLXXIII. gaat
iij. Joã i· Bene N
Paaape nes. an. Römanns dictus ẽ Romanus
l m Ni di · xxv. Qiiij. . i. di. xviii.

—.—

Annochaſti DLXIIII. – –BLSXIIII

—
—

Iſie Yobannes reſiaurauit cimiteria Iſie benedictus multas ſuſtinuit pſecutões. –
martyrx.⁊ eccłliam btõꝝ aploꝝ Philippi ⁊ ia vidit mala gẽtis ſue ꝓpter famam peſtilentiã eet pe

cobi.in diebus ſuis multa ſigna ⁊ ꝓdigia in hoſtes. Quia longobardi totã italiaʒ innaſerut yaſtat
ſolita figniſicantia claudeʒ futuram qualis In quibo latvꝛib moꝛit ſepultus apo ſcem̃ petx baro.
nunqᷓ; fuiſſe putatur. Candeʒ poſt multa bo⸗/ Hau unlconef Diſcog⸗ ⸗ pne.
na opera moꝛiturſepultus apud ſanctum ⸗ mandus Vir ſanctus. poſt epüs traiecten.
Petrum. Vngalotus pᷣ byter. Et alij ſancti floꝛuerunt⸗ abſia
Italia tempoꝛe huius pontificis abſoluitur a iugo conſtantinopolitano.⁊ ceperũt Romani nie
dominari ꝑ patricios. Et fit regnum italie habitatio longobardozuum. Siglide
Betharedus rex gothoꝝ.quem hyſtoꝛie tradunt virũᷣ fuiſſe virtuoſum · cũ eſſet arrianus ĩ c, eafffese
cilio tholetano.anno dñni. dixxiiii. pꝛimũ ↄuerſus eſt ad vram ſideʒ ⁊ cũ eo tota gens gothoꝑ Innde⸗
monitu ⁊ induſtria leandri epi biſpalẽſis. Magna gratia in populo barbaro.qui bucuſq; ma⸗/ Mamct
lam habuere famam.⁊ nunc ſanctos habere incipiunt “ . wnne
Gregoꝛius filius goꝛdiani ſenatoꝛis rome clarus habet᷑. Qui ſex monaſteria in ſicilia funda miſi
uit. ⁊ vnũ in vꝛbe. in quo fit mon achus er pꝛetoꝛe · Et poſt diuinitus papa eligitur. möͤſtn
Gregoꝛius thuroñ.epᷣe expoſitões ſacre ſcripture fecit. Magloꝛius eps do leñ. ſancti ſanſo/ benſcon
ODaurus diſciplłs ſancti Gñdicti eo tꝑe obijt:ſepultns pariſfus. nis ſucceſſoꝛ. Ven
lur win

. . Mrine

Iſte mauricius habuit filiã Tyberij nõie ↄſtãtiam quã ei pt᷑ eius tradidit cũ impio dicẽs:
SGit tibi impiũ meũ cũ hac puella.vtere ea feliciter.⁊ habe ĩ mẽte eqͥtatẽ ⁊ iuſtitiã pꝛecibua
eſſe infignia optimi impatoꝛis.quibo dictis pijfſimus tyberius expirauit Mauricius aũt ſũp
to impio multũ vtilis fuit reipublice.Candẽ cũ btõ gregoꝛio nimis detraberet ⁊ moꝛtẽ cõ⸗
minaref. ſe diuinã pꝛouocauit irã. Meritis tñ beati pontiſicis hit punitus fuiteo ꝙ pꝛo ſe
qttidie oꝛaſſet. uit em̃ expulſus de regno.ſugatus ad inſulã quadam.⁊ ibi cũ vxoꝛe ⁊ vuob

—

ſfllijs. p Gocam interemptus eſt Si bene ſeruaſſet doctrina ſoceri ſui.illũ ante
Mauri⸗ Ntedes ſuos hab uiſſet pꝛoſtratum quẽ nunc ſuper ſe ſenſit leuatum
an xxij. OTamen de eius ſaluatione bona ſpes eſt pꝛopter cauſam pꝛedictam
Arntiochia ſubuertit᷑ ꝑ angelũ dei.qui in wſte alba apparuit:⁊ tm̃ vnus vir
elemoſinis vacans liberatus fnit. Quidã dicunt ꝙ medietas ciuitatis ſubꝛuta fuit. aliam
eius medietatem vir ille pꝛecibus ſuis ſaluamit r”Ml 22ð
Tunica domini incõſutilis reꝑta eſt in ſaphat.⁊ in iheruſalem poſita ꝗ
Inundatio pluuiaꝑ maxima fuit ita vt ſecũdũ diliuuiũ crederet᷑ itex ventuꝝ· Et ꝑ tyberim
multitudo ſerpentũ cũ dꝛacone magno in mare deſcendit.ſed a fluctibo pꝛefocati ⁊ ad littus
piecti totũ aerem ſua putredine coꝛrupũt Et ſecuta eſt moꝛtalitas maxima in italia que oꝛ
inguinaria. ita vt etiã coꝛpoꝛali viſu ſagitte celitus wnire.? ſingulos qſq; pcutere viderent᷑.

VoCCLXXXII — —

. RMU

—

. HMic conſtituit vt memoꝛia defuncto fiat in
Romanus omni miſia poſt elenationem hoſtie ſalutaxis

v. Pela N
gius an
Aſte elagius oꝛdinatus fuit abſq; iuſſione pꝛincipis.Et longobardi obſiderunt romam
Et vaſtatio magna fuit:⁊ ꝙ male inchoatũ fuit ſub eo in peius pꝛoficiebat ꝓpter tyranidem
barbaropx. peſiẽ. Ipſe miſit Gregoꝛium ſcm̃ vip ad diuerſa loca. in negotijs eccleſie expertii
fimum. Tandem in peſte inguinaria moꝛitur. Sepultus apud ſanctum petrum

irabilia quedã circa hec tpa ↄtigiſſe narrãt cometa aparu =
it Puer q̃drupes alter duos vertices hñs:nati ſunt Biſancij = = ==

Sãguinee haſte.⁊ lux clariſſima ꝑ totã noctẽ videbãt᷑. Pu ⸗
er ſine eculis manibus.qui a lumbis infra erat ſicut piſcis
In nilo etiã apð egiptũ duo aĩalia apparuet᷑t hũane foꝛme
vir ⁊ mutier.hoꝛribilia aſpectu.· Quaſi ꝑ vnuʒ diẽ ſol ¶1 mane
vſq; ad meridiẽ minoꝛatus eſt de tertia ꝑte Que oĩa aliquid
noui ſolẽt ſigniſicare Quidã putãt qð pꝛefigurauet᷑t beſtialẽ

Fℳ„

qmõſtruoſam ſectã ſaracenoꝝ que.q̃ſi tertiã ꝑtẽ xpᷣianitatꝭ in⸗

bꝛeui coꝛũpit Et nõ lõge poſt hec tꝑa ſurrerit.
Mermigildis filius regis wiſegothoꝝ ⁊ hiſpanioꝝ ↄuer
titur de infidelitate arriana ad catholicam fidem A patre ſuo
martirizatuse.

Sexta etas. Chꝛiſtus

Aetania maioꝛ inſtituit᷑ a ſcõ gregoꝛio:⁊ angelꝰdñi apparuit ſupꝛa caſtx adriani. Begina celi
cãtauer᷑t angeli pꝛimũ ac.⁊ grãdis illa plaga ceſſaunit. Phara virgo lancta 7 nobilis 7 frat
Augu ſtinꝰ venerabilis monachus vir ſcũs cũ iohẽ 1 mel; eiuns
ſlito ⁊ alijs mittit᷑ ad ãglicos ↄtẽdoſ.Et nota ꝙ ſeꝑe fit mẽę Pbaro comes. poſt meldeñ.
tio de diuͦſis regnis 1 puineijs ꝙ crebꝛo ↄuerlſe ſint ad fide;ʒ eps 7 frater eius
qꝛ nõ ſp in eis pmãſit ſides ꝓpt diuerſas cauſas ſic de glia Carneald eps lugduclaruerat
ſfrancia pſia iudea. In boc finglariter roma p Deſiderieps wneñ.mt.
uilegiata fuit.qꝛ ibi nunqᷓ; defecit ſides Metri.

gFocas

—

Gooar vir ſanct ſuꝑ rhenũ claret. Et mltr alij vtriuſq; ſexue boies ſueruͦt vij
gne memoꝛie. vide in regiſtro gregoꝛn

.* .

62z0 rdtug

Vſte focas tumuitu mulitũ fact impatoꝛ dſjm ſiun Oaurici occidit alios ples: q: male ĩ⸗
cepit peius ꝓfecit.⁊ peſſine cõpleuit.qꝛ romani FSuiſſime ↄtra pias pꝛeliates fugati lunt.⁊ mł

tas ꝓuincias ꝑdiderũt. tandẽ iple ſuperatus ab eraclio occiſus ftutt.
EColuras rex ꝑſax irim cepit ⁊ alias inltas ciuitates valde attriuit xpᷣianos.occiſis.xcꝰ.et
crux cũ ʒacharia ptiarcha capi c· Poſt cũ ſe deũ putaret interficit ab eraclio. Dicit ꝙ tante

foꝛtitudinis eraclius fuit ꝙ leones ſepe pſtrauerit in area Farieus vir ſctus mi?
regis hibernie. claret. Gangericue cameracen ep. Marculpus abbas boꝛcaſen.
Annomuncdh. VpCCXCHI PPopCC/CI
3 = oſtituit ꝙ lumen iꝑ ardeat in

1 Py. Gre ecleſia du miſia celebzatur.

Papel

xiij · m̃.vi/die.x. ba pꝛecincta longs 1 ampla

——--= —-—
5 — . * ——— —

Anno cbrii Pilll Aureeu
VYlte gregoꝛinobius gne ſʒ nobilioꝛ vᷣtute.iʒ ⁊ ictitate nobiinum?.oꝛdis licciſſum ptu be

nedicti monachus digniſſimꝰ.qͥ merito magn diot᷑ ꝓpt pla qᷣ excellent habuit/ſcʒ potẽns · di,·
uicias.vᷣtutes.nobilitatẽ.ſapiaʒſanctitatẽ·fam exꝑientiã· Nihil eum in omm ſtatu latebat

puta qui ꝑene mnomni ſtatu exercitatus fuit. Sub eo paulatim mala pᷣteritoxꝝ tꝑm quieuet᷑t
De er incõnpabili vtilitate ecche vei vigilãtuſſime pᷣfuit plures oↄſcripti ſunt hbai· Sʒ ⁊ ipe
doctoꝛ pꝛincipalis vnꝰve quat uoꝛ quanta ſcripſerit tota ſil teſtis eſt eccleſia · Jple vemq; ſol⸗

cũ beato fabiano poſt ſanctũ Oetrũ diuinit? in toto cathalogo pontificũ romanoꝑ ad pontiſi⸗
catũ eſt aſſumptus. Apſe plura inſtitint vt ptʒ in er regiſtro· In canone addiit.dieiq; nios
in tus pace diſponas ac· Deus in adiutoꝛiũ. ante initia boꝛapiuſſit dici. totũ officin ecchaſticũ
ſtilo pulcrioꝛi 1 oꝛdinatioꝛi ⁊ cõpendioſioꝛi mõ renouãdo cõpoſuit.qð pꝑmanet vſqʒ hodie· Et
dici gregoꝛianũ de oĩbo officijs tã epoꝑ qᷓ; alioꝝ inferiox pꝛelatoꝝ fiue ſubditoꝑ. Quid vltra
uanta gta emicuerit· q̃nto ſcrẽtie lumine pditꝰ fuerit·q;tũ pñtibo ⁊ futuris exemplo opis.
ſcripturis ꝓdeſſe ſiuduerit.moꝛtalis lingua aut vix aut oĩno nõ puſſet explicare · Mic conſtitu

it ꝙ ↄfeſſoꝛ nec nutu.vᷣb.nec ſigno ↄfeſſionem pꝛodat. ðèJM
Seru ſeruoꝝ dei.titulus totius humilitatis ſummis pontiſicibo hic a beato gregoꝛio ĩiſti⸗
tuitur. 1 permanet vſqʒ hodie. walbertus vir ſonctus frater pharomis viſcipuluſ

ſancti columbani.a ſancti blidethildis vroꝛ pharonis. plures diſcipuli eiuſdem.ſancti colu

bam floꝛuerũt ſcʒ gallus.euſtachius.attila.valaricus ⁊c.Andoenus Hyldemacus

7

goꝛi. an Romanuus Item paps ſit indutus al

S

ſolan

cſam

wale⸗
uſſti.

h⸗

A
Muente
ee
NCiv
crioee
ſaäne
ipon
cinton
raout
ſuioſih

—
—

1

—
—./—

s
aſku
ſögege
eopeuſe

(putre

ſcnd
Hrgan
thanep⸗
gſitgre
ſbi KRtrn
legeſti⸗
nſcei⸗
Partesg
Loli gui
Mhogten
foltn

Eſun

Agnm
nlenen

fsrr
Nign
Nin
wi

Iſidoꝛus iſpaleñ eps inter doctoꝛes notabiliſſmꝰ multa ſcripte reliquit. grauida ſentẽ/
tiſs ⁊ autoꝛitate. Hic vir ſtudioſiſſimus vltra.lxx ſectas hereticep enumeratque contra ec

cleſiam dei ſuccefſu tꝑis ſurrexerunt.⁊ damnati ſunt a ſanctis patribꝰ viciſſim vſq; ad tem

poꝛa hec· vide.xxiiij.q.iij.c. Quidam Ypſe etiam machometum qui in hiſpaniam venit capi
iuſſitſed admonitus a dyabolo. fugit òèMR

Aldalaoth rex longobardoꝛum baptizatus eſt. fidem chriſti ſuſcepit

a xpᷣianiſſima viꝑ ſuũ nõie Agiſulphũ ad fidez j

Theudelina lõgobardox regĩa xpᷣian.
ↄuertit.⁊ cũ romano ĩpio pacẽ htefecit.ad quã gregoꝛius n. dyalo.trãſmiſit. Eracliꝰ?. N

Iſie Eraclius ex ꝑte bonã ⁊ ex pte malã fama ha buit in cronicis.q in qui I nxi. O

buſdã valde ſcẽ ſe habuit · vt ptʒ in legẽda ſcẽ cru quõ miracłoſe vicit plas 7

coſdrã occidit. ſed poſt vietoꝛiã ↄuerſatus cũ priarcha iacobitaꝝ cũ ipo de ſide diſceptauit wo⸗
lẽs eũ ad rectã viã renocare·ſed pꝛochdoloꝛ ab eo deceptꝰ mcidit in hereſim monachelitarũ
in q̃ moꝛt᷑. VUñ ptʒ q; ſtultũ ſit cuiubet rpᷣiano excedere ↄſtitutã ſibi a deo regulã: Qñ em̃ lay
ci intromittere ſe volũt de illis ⁊ ſilib picloſis qõnib⸗ fidei:Et qñ clerici kellis ſe vltro ĩget᷑t.
raro aut nũq; ſoꝛtit bonũ effectũ· Maneat quilibet in wocatione ſua. exerceat ſe in his ſüt

ſui officij. Alioqͥn ſi ioꝛdinate ꝓcedit ſpũſſanctus aufert ſe ſine quo nẽo qͥcq̃ʒ boni põt ꝑficere

Sile de Oꝛzya rege iuda. vt.ij.palip. xxvi. ſunt exẽpla plurima quottidie. Clex iſta male X
iij. Põi

faciꝰ an
vi. men

—,.½z

iij. Hoi⸗
faci.m̃ ·
viij · Die

Marſus

Romanus

rxviij·

panap ad hoꝛae diei · Et qꝛ tenax fnit vt nitid/ panus ſuper theon.i.tẽplũ oim deoꝑ· vbi
ſcõ gregoꝛio detrahere non timebat ab altare poneretur. xpᷣiani piclitabat᷑ a demoibo
eo peuſſus interiſt. Et biceſt terci·v e Et eſt vulcra ſilituco auõ
toto cathalogo põtificũ qui foꝛmidabi ſpᷣſſcũs ex malis inſtitutis paganor ſcit eligere ſc’ñn
li moꝛte· culpabili vita natus eſt· exerciciũ deuotõis.q̃ſi medicina fiat ex vneno bi
V em̃ impii colebãt vmõesbixpᷣiani colũt oẽs ſcõos

ſic ars deludit᷑ arte· In hoc tẽplo quidam ſcolaris cecus coꝛd iudeis incepit rñſoꝛiũ. Gude

maria. 1 ↄtinuo lumè oculoꝝ accepit Machometus deceptoꝛ oꝛbis ꝓpheta falſus.nũc? ſa
thane. pꝛecurſoꝛ anthirpᷣi· ↄplemẽtũ hereſis.ac totiꝰfalſitatis ꝓdigiũ circa hec tpa veſania ſuã
oſtẽtare incepit. Guit efr mag? mercatoꝛ viliſſim. fact pꝛinceps latronũ ſubtilit᷑ arates
ſibi attraxit.qui tũc valde ab eraclio grauabaãt᷑· Perſas vicit T gẽtes aligs młtas quibo dedit
legẽ ſuã dicẽs ſe eſſe ꝓphetam ſcm̃.⁊ a de miſſum. Moc en woeuit quidã ſergius apoſtata.tã
a fide q; a ↄuerſatione monaſtica. qui ipſam legẽ opoſuit. Hic vxlut alter Yerovam decem

partes abſtulit domui dauid.i:eccleſie.xpᷣi qꝛ pꝑene totum mundum ꝛcepit. Et niſi karolus

7 alij quidaʒ pꝛincipes iuuante deo cultoꝛes ei coercuiſſent totaliter fidẽ exterminaſſet· GSe
pius creuit decreuit vſq; hodie. finem nouit deus ”Mßͤ
Feſtum omnium ſanctoꝛum inſtituitur a bonifacio quarto

R:

— — — PCXIHIII
ie Sauinianus ſiatunt pulſũ ci Iſte vniſaa'ſiatint Gſte lomifaciↄſecrauit pan

Serta etas. Chꝛiſtus

Era machometi ipa ? alhigera ꝗᷓ vtunt᷑ pcipue arabes ⁊ alij ſaraceni.ẽ pᷣm cãpanũ ãno pider⸗

xi.cũ ·xij.dieba p ↄceptõeʒ eiuſdẽe xpᷣi dñi nt᷑i.ita ꝙ int xpᷣi ↄceptõeʒ ⁊ hãc erã cucurret᷑t dies.ccx⸗

xviꝰ.deccccxxxij.incepit feria qͥnta qꝛ xpᷣi ↄceptio erat feria.vi. Et no.ꝙ ſaracem vtunt᷑ ãms lũa⸗
ribo qͥx quilibet ↄtinet xij· lũatões eãles hoc ẽ·cccliiij.diesſaluo biſexcih.Nã ĩ ·xxx·annis hñt·xi.
biſextiles q́x q̃libet habʒ. ccclv. dies. tunc redit ſicut a pꝛincipio-Mota lunatio pciſa.xx ãnos
habens lunares redncit medias lunationes ad coſimue tpᷣis ininium:
Cumbertus epᷣs colonieñn· Auſtregiſilus biturieß. Johannes tugreñ.

BSulpicius bitureñ. Salaberga mulier ſancta Magnobodus andega ueñ.
upus epᷣs ſenonen. Graulio eps ceſar auguſtan. Oiwald'?rer noꝛmannop. an⸗

gloꝝ ſcotoꝝ britonũ fuit vir valde ſctũs ⁊ opiba mie deditꝰ a vndiq; triũphauit glioſe e?bꝛa⸗

chin cũ dextera manu qᷣb elemoſina fecit integy ꝑſeuerat apud vrbẽ bembãburch fuit em̃ in
terfectus a pẽda mertioꝝ rege⸗ſʒ poſtmoð oſomi froſwaldi eũdẽ penda interemit:⁊ gentẽ meꝛ
tiox ad fidẽ xpᷣi ↄuerti fecit· ⁊ pictos regno ſuo ideſt anglie ſubdidit.

Xdictio venit ſuꝑ eraoliũ ꝓpt᷑ ſuꝑbiã ſuã.qꝛ pꝰillã victoꝛiã paupes ſibi ſubi ectos nimis inhũa

nit᷑ oppᷣſſit.qð deo ſꝑ diſplicet.Et fuit etiã pꝰhec nimis infelix ⁊ plura ꝑdidit. Moꝛit᷑ tandem
infeliciter idropici hereſi maculoſe infectus. Dagobert vir oibo bonis moꝛibo cõpoſitus. rex

francie fuit cuitꝑe eccleſia · ſc dyoniſij pariſius diuinitus dedicat᷑.
Anno mundi 2

dit.ã. iij · Romanus (Auri
dieb). xx · G

Pape

Campanus

Anno chꝛiſin

Iſte derdedit fuit vir ſanctiſimus dũ Iſte vmfac? cõſtituit vt nullꝰde eccia trahat᷑.⁊ vt a⸗

quẽdã lepꝛoſũ oſcularet᷑ ſtatim mũda: colitus nõ audeat reliquias leuare.vñ ptʒ quãta fuit

tus ẽ.mlta bona ſtatuit. Itẽ ꝙ ↄtra ſi/ olim deuotio in xpianitate.hoc tũc clericis ꝓhibebak

moniacum teſtes eſſe poſſnt mẽtt ices qð nũc mheres etiã indifferent facuũt et ceteri qui/

criminoſi. cunq; Sigibertus fül? regis dogoberti cum

bap iſaret᷑ a ſctõ amãdo traiecteñ.epᷣo.eñdit amen clars voce infans adhbucxl.diex·

Alcharanꝰliber cõponit᷑ a machameto ⁊ tnbo mgtis ſuis qͥba dyabola autoꝛitatẽ ⁊ induſtriaʒ
miniſtrabat. zꝛimꝰmg erat qdã iude? aſtronomꝰmaximꝰ.ſecud?iohẽs de anthiochia hereti⸗

cus.tertiſergi arrianꝰ Hij legẽ abboĩabilẽ ofinxerãt · Tſecates qᷣcqd arduũ erat in credẽdo. et
Difficile in opando.ↄcedẽteſq; oĩa ad qͥ mũdani boĩes ꝓni erãtſcʒ gulã luxuriã.xapina c· Eñ

factũ ẽ vt ꝑ potẽtiãa dolũ deciꝑẽt in bꝛeui maximã multitudinẽ hoĩm beſtialiũ.Et qꝛ lex iſta ni

mis inhoneſta ⁊ ↄfnſa erat qͥda hũana verecũoia ꝑmoti plła t᷑tractat᷑t. ac velud expoſitoꝛes rati
onabiliter intpꝛetabãt aliqᷓ nimis mẽdoſa.vñ quidã rpiani etiã ltati hoc colludio decepti fue/
rũt.ꝗqᷓ hyſtoꝛias trãſmarinas nõ viderũt. Quare aũt tã in ſamis hõ legifer factꝰſit·⁊ talẽ tra

diderit legẽ duplex rõ reddit᷑. Prima qꝛ de nõ ꝑmiſit vt alis bone fame hõ a dyabolo aſſüe⸗/

ret᷑ legẽ ſaltẽ bumano modo rationabilẽ traderetſicut nec olim niſi pete ꝑmiſſus fuit qñ
euam tẽptauit · Scða qꝛ machometſume arrogãs fuitiõ quicqnid deſiderabant carnales cõ
ceſſit:iam ſic.iam aliter diſpenſando.Et ex hac colliſione doctrinarum variarum et ↄoriatũ X

—

Tponn
ſraceni

tetſece

etläͤtäts
Abliote
ippo⸗
Huhii

guiſobie
ſererceit

tüdr

nn

Tusnonu
Zgol

qi ſui

lſgenasd

——.

WC

—

Phee

ſirns

nctn
odten

kſionnit
Nutbt
ſüfe
adge
höeſtſten
Fecteta
Ariini
lncte l

mfeſcä
Gesinen

ftotel
ntine

dhidn

g

insli

nelin

—

hannn
loec
bitei
4gmine

noni
gitmien
witnnn

*

Impium romanox circa lxc tpa vbiq; in oꝛbe terraxcepit de ficere irrecupabilr. nã in oꝛiẽte
ſaraceni. ĩ occidẽte gothi dina aſſũpſerũt: deinceps tenuet᷑t Itẽ ſaraceni de exercit u ĩpators?
interfecerũt· clꝰ pugnateꝝ Et hoc iter maximuʒ habemexẽplũ ꝙ nihil ſtabile eſt ſub ſole an
etia tata defecit ptus 1 peudetia Cs bun diuerſimode aſſignat Quida dicũt oc fecit inlati
abilis romanop auaritia. qun ſibi ſubditas nacõs iugo ſeruitutzintolerabili oppꝛimebant aB
oĩb pꝛincipiba platꝭ timedũ eſt:qꝛ q;diu romãi odiebãt auariciã. ? dilexet᷑t equitatẽ Dñiij oꝛ
bis habueĩ᷑t · Alij dicũt ꝙ ſereſis oꝛiẽtaliũ hoc fecit vbi ↄmũiter impatoꝛes habitabãt. ſepe
cũ puerſus puerſi facti ſũt. Nec eſt quitq; að ita nequeat occaſui ſubiacere q;ᷓ vᷣa religio. Dʒ

— —

— — ——

neq; in pꝛincipe aliqd lucidius q; recta ſides. Ahqui dicut 86 buu œtect ſuit fupbia onoꝝ .
1

qui ſubiectos deſpiciebat· canes aut aſinos nücupãdo vel filr ꝓpr q pudoꝛe e doloꝛe incita
n erexcert ſe fecert qð cernimꝰ. goꝛte oẽs hxe ſil ſunt vnacã:qꝛ h qð aliqͥd naſcit᷑ p eius op⸗
poſitũ deſtruit. Et ſic iã oẽs. ij ij monarchie defecert.⁊ nõ reſtat alia niſi antixpᷣi.cuius aduẽtũ
deus nouit. Interim dñia hbincinde diuerſimode variantur in particulari 4è
Dago bert? rex frãcie interfecit glicos qui tũc ſarones vocabãt᷑.oẽs excedẽtes mẽſurã gla
dij ſui· Putãt quidã ꝑ hec crudelitas frãcoꝝ fuit cã eterne inuidẽtie ⁊ diſſentõis ãgloꝝ ) frã
cigenas nõ fine dãno vtriusq; vſq; hodie. Mitat pius dñs ſpm̃i pacis inter eos aglioo.
Aidanus eps claret in anglia ſanctitate.diſcipulus ſancti columban—
VCCCXXIII VYDCCCXXXIII

—

a. xiſ. Capan Romanue nes. De almatia
Scxxiiniff rr P5CXXXIIII

Ie bonoꝛ“ fuit vix Yſie ſeuerinus fuit vir benignus Iſte Jobes młta milia hoim de
largiſſimus. paupibo ſcs amatoꝛ cleri. erga paupes lar ſeruitute redeĩt eclłie theſau.pia
q̃ttidianas elemofi gus. erga regime eccle ditigẽs.quã mot intẽcõe p hxſiriã 7dalmatiã
nas dedit. multas ec in pᷣdis oꝛnamtis mirablr aplia Mic fecit adduci relidas ſcõx vin
cleſias argẽto auro uit· Suo the quidam mauritius centij7 anaſtaſij:⁊ alioꝝꝛ martxra
dotauit Statuit apõ cũ ſuis ſatellitip ecclie theſauros 1 rome reuerenter collocauit·
ſcm̃ petꝝ fieri letani⸗ dirupuit · infelix ſaccilega nõ verit .
as. acler erudiuit. miraclm grande H cũ tot vꝛbẽ incitaſſet. erariũ laterañ.nullꝰpotu
hõeſtiſſime oꝛdiauit it ipm nõ dico infringere ſed nec intrare.quidẽ qõ vidẽs pace ſimula

Fecit eccleſiaʒ ſancti ta tãdẽ pfecit qð intẽdebat.accipiẽdo qð pꝛo ſuſtẽtatiõe pupilloꝝꝑ ac vi

Adriani. in qua. ti?. duap paupũ xpianiſſimi impatoꝛes illic poſuerãt. ſʒ oĩa infelr pietft·
ctop ecet. ejatis. Gʒ 0o mitipir peo hunuſmodi dmficati fuerüt Eligiug
artifer ſcũs vir. pr fuit ſpualis iſtoꝝ qui multa monaſteria fundarunt in francia Tepuit ſfi
feruet bic in occidẽte Aurea ſancta abbatiſſa pariſius claret pꝛefuit· iijꝰ*.

des in oꝛiente.? 9 a pariſius clare B
puellis iuſſu eligij viri ſanctti Erubertus rexãglie pꝛim ibi idola deſtruxrit.

X totus liber ↄfuſus eſt. nec aliqᷣ mõↄcoꝛdabilis Demũ idem q̃ſi coactus rñdit.qꝙ. xijꝰ.xerba
eſſent in alchoꝛano que medatinↄtineret. cetera in veritate perſiſterett.· Ki z

HSerxrxta etas. Chꝛiltus

Iſte oſtantinus fuit fili? ↄſtutim filij eraclij.qui rto meſe imꝑij ſuia nouerca ſua veneno ex⸗

tinctus fuit. ideo qꝛ breue ips rexit nõ fit mẽtio ð ipſo· Ipe aut ↄſtãrin ſucceſſit ei.⁊ nouer
ca illa cũ ſuis eſt exiliata.⁊ fuit peſſimꝰtyrãnꝰa hereticus.oloſus.totus inuidus ⁊ catholicis
infeſtus. nec martino pape pepcitↄtra lõgobardos exercitũ ducẽs ſuꝑatus eſt. 1 romã vem⸗
ens cũ reuerent eſſet a vitaliano ⁊ cuunbo ſuſceptꝰ.nõ retribuit iuxta bnſicia ſibi impenſa debi
tã viciſſitudinẽ ſicut decet pꝛincipẽ:inſuꝑ ⁊ ty rãnidẽ magnã? ſacrilegia ꝑpetrauit/oĩa pulcri

—

iij. Con Qeins maliciãnoluerut diutius to
(ſtatin? à

ongdoalus eps treneren. Mieruſalẽ capta fuit a macho
qui in loco antiqni tẽphi nou erexit

—

tyrannoꝛum . deoiuſte iudicante ſuoss. S
ietiſtis quibo hunar? pfuit

ſuꝑſticioſũ ꝓphanum ablata pꝛius cruce

Nota diligent ꝙ multa mala ſequunt᷑ quando domimi ꝑturbat᷑.Hoc ſugins de affirijs ꝛime⸗

dis partis clare patuit et grecis ⁊ alijs filr ⁊ crebꝛo de romanis ſʒ hie peipue. Mam ſaraceni

affricã a ſiclliam inuadentes cũ non eſſet qui tyrannidi eoꝝ reſiſteret etiã hyſpaniam ſibi ſub/

iugarunt.vndiq; chꝛiſtianum nomen delendo· in qua turbine multi martires effecti ſunt qui
conſtantes permanſerũt. fuit. tribulatio magna.turbato em̃ dominio mali hoĩes aſſumũtx

Anno mundi. .

— — —

Pape ((dez. an Grecus tinꝰã vi) Tu ni. a. Ij.
vi. m̃. v/die. viij. m̃.i. di. xxvi. m. viij. ℳ
= die. xxrj.
Anno chriſti DCXLIHII —– —

IVIſte theodoꝛ?ꝰſuꝑ oẽs nu/ vſie martinſcus ẽ ⁊ foꝛtit ꝓ nide ago Iſte eugemus lanctiſſime
ſericoꝛs fnit ⁊ largit᷑ beni/ mʒauit. Dũ quida eũ extracto gladio vite. omiba amabilis beni
gnꝰpaupum amatoꝛ. Iſte interficere wellet adhuc añ altare ↄſti gnꝰ. ↄſtituit ꝙ ꝑpetua caſti⸗
ſtatuit cereũ bñdici in ſaba tutũ ſtatizcec?eficit᷑. Ype ↄuocata ſy/ tatẽ oẽs pᷣſ bei.dyacomi ſub
tho ſctõ.⁊ paulũ ↄſtantino nodo in vrbe dãnaint ſiꝑ alexãdrũ.ſer dyaconi ſeruaret.ſepultus
politaneñ.epᷣm qui aꝑte ca giũ pix ⁊ paulũ hereticos ire ↄſtãtinꝰ apud ſetm̃ οιαtr
tholicos cruciauit anathe, eũ in exinuʒ miſit. Er? feſtum agit.x· YJocdo fil? reg bꝛitaĩe · here
mate perculiit. nouembeees. mta ſanctus caret.
Londoalus vir ſctũs claret qui beatũ lambertũ docuit Ragiulpha vgo ſcã daruit in gallia.
Arnolphbtẽ vite pt᷑ pipini· dux lot hoꝛingie demũ he· Senera abbatiſſa ibidẽ ſoꝛoꝛ eius
remita poſt epᷣs meteñ:ei?vxoꝛ ſctã doda treuer icluſa Gertruadis cognata eoꝝ .
rpypᷣo vacabat. Et ſcũs clodulphꝰei?fil? epus metenſis. Foꝛſe?cu foliano ⁊? vlcano ffibo ſuis
Dicũt quidã ꝙ fuit auus karoli magni ſʒ hoc mẽs non oẽs filij regis hibernie vnerũt ĩ gal
admittit nec ratio tꝑis ↄſonat ſed karolus marcelius Iijs et ſunt omnes ſancti.
fuit pater pipini il? qui erat karoli magni pater.

SHigibert? rex frãcox. tij.monaſteria fundauit. Et ſit magnfructꝰĩ franciaa ãglia p viros ſcõs

Mauta quidam negando pauperi panem hac pena ꝑcutit᷑ vt omnes eius panes in lapi

des conuertentur.ſicut idem pauper ei impꝛecabarur.

Boꝛa deijciendo ? traſpoꝛtãdo q̃re tandẽ in balneo a ſuis militib qui
