5 IZſie ottho fuit fili otthonis pꝛimn p oia ſidelis a ſtrennus a. xvii· mot
Eefen ſor ecclie. plura bellaↄtra iſideles habuit. ſed in vltio ſhene
pene totum exercitum amiſit in calabꝛia. Ypſe tame Itteortb oprſe
dum tota mente ſanctum etrum inuocaſſet. mn/ omma imꝑpi nomine dign? iuxta i
rabiliter liberatus fuit. Ypſe habuit filisz imperaro: Paternã ꝓbitatẽ. Fideliſſim? eccie fu förne
ris eonſtantinopoltam de ſanguine romanoꝛum in it. multa bella pſpe geſſit. deo ſctis birt
vxoꝛem. et fint coꝛonatus a benedicto.vij. Mori ro; deuotus extititreliquus ſctõx maxi ins
meſepultus in eccleſia ſancti Metri honoꝛifite. ma reuerẽtiã exhibuit c· Tadeʒ p? fninn
Anno mundi NWCLXXXIII

Qviſ. Bñ ,
VVx M. vl. /9 7 N⸗
Anno chꝛiſti⸗ DCCCCLXXXIII. bPcCCCCNCIIII
, ... .. . multos lalpꝛes rome vit fimiuit. T
Iſte benedictus Hoꝑ pᷣmin caſtro ſeti Iſte iohannes Iſte gregoꝛius factus fu Zil
coꝛonauit ottho angeli ſame afflict per fuit in armis e/ it papa ad initatiã nmꝑatoꝛis ot⸗ Tkaä
. nẽ.ij.⁊ fecit capi iij:mẽſes ᷣfecit ⁊ mo⸗ rudit?ꝰa ples li, thonis tertij.vir venerabilis et “KM
plures romano, rit᷑. alt᷑ paꝑ ſuꝑuixit. bꝛos cõpoſuit. ipiꝰotthonis ↄlanguine. dictus “
rum cõgregsdait Piüc ceſcenti? fuerat antea beuno. c pax ſes un
etiã ↄciliũ remẽ priciin tantũ afflixit ꝙ vrbẽ exiuerit ⁊ p diſſet.⁊ iã ĩpatoꝛ ab vrbe receſſiſ⸗ 8 n
ſe cõtra regẽ frã, impatoꝛe nuncios mitteret.qð audiẽteſ ſet:placẽtinꝰ intrudit᷑ a creſcẽtio Rnd
cie vbi gilbertus romani ipᷣm reuocãt.⁊ vſq; ad terrã pꝛo ↄſule ꝓpt᷑ pꝑecuniã.⁊iohãnes xvij fai
nigromanticus ſtrati vemã petũt · Yã em̃ aliq̃t annis exp vwocatr᷑ᷣ.⁊ factũ ẽ ſciſma diebo pauc 4
deponi᷑ᷣa rudolſ ti fuerũt ludũ almanoxꝝ.Vihs ↄditio bo NMa impatoꝛ reuerſus creſcẽtinz
kſtitunt᷑ in gradũ minũ.nolle obedire mii cũ nõ pᷣt refiſiet᷑ cepit.⁊ capite trũcauit. YJohãne,z D
pꝛiſtinũ. Tandẽ pace facta rome moꝛtuus eſt · aut antipapã exoculari 1 ceteris Lhon
èM mbꝛis, mutilari fecit nibil eũ iu⸗ kionn
uantibp ducatis ſuis. Quia em̃ fecit ꝙ nõ debuit:paſſus eſt qð meruit. Et nota ꝙ iſie grego Gede
rius cũ otthone pᷣdicto oꝛdinauit electoꝛes imꝑij in almania.qui deinceps permanſerũt vſq; „Oerh
nunc:nec potuerunt franci aut alij infringre.. Comitatus ſabaudie in Herge

itiſſimoꝛitur ex nobiliſſima ducu ſaxome ſanguine.qui etiaʒ hoc tꝑe imꝑiũ tenebant. Abi
pꝛimũ beroldus vir in armis ſtrennuns. multis tyranis expulſis dominare cepit. Wuht

“”

. Eiectoꝛes im pij foſt othonẽ tertiũ inſtituti fuet᷑t.nõ pter aliquã culpa ſaxonũ. ſʒ ad pꝛecaue

ſef du gicula futura. Hij ſũt ſeptẽ pncipes ĩ almania potetiſſ mi Primi tres ſpuales: ſarchieht
ind agutineñ Treuereñ. Colonieñ Et tres ſeculares.ſ. Palatin? qui eſt comes rheni War⸗/
4 cchio bradeburgen. Dur ſaxon u.· Rex bohemoꝑ ẽ mediatoꝛ. Vñ hñt᷑ vſus in ſpeclo vincecij.
ie Oagutinenſis treueris coloniẽſi. Vex quidã dicũt·hac occaſiõe aquũa mitas H
Quilibet impij fit cancellarius hox· pennas amiſit. in ſne totaliter nudabitur-

Et palatinus dapifer. dur oꝛtatoꝛ enſis ä—
Marchio Proſit?camere. piĩcerna bobem. Nar ſtatuũt dũm cũct n ſecla ſũmũ.

. — — — —

Gilla wvgo pꝛudentiſſima ſoꝛoe heinriciimpatoꝛis. poſt nupſit ſcõ ſte⸗
phanoregi vngarie. multũ iuuit ad plenã ↄuerſionẽ vngarie
Peribertus archieps colonieñ. vir ſanctus darus habetun ũ ſte hinri
cus virſcũs fuit dux bauarie. ocoꝛditer electꝰ ꝓpt legalẽ ⁊ ſcaʒ famã quã hũit Hũit ſoꝛoꝛẽ eqᷣ
vtuoſã quã ſcõ ſtephão regi vngaroꝝ dedit. totã vngariã ad plenã fidẽ pꝑduxit Axoꝛ eiꝰ fuit
ſcã kunegũdis.cũ q̃ in vginitate pmanẽs celibẽ vitã duxit. Pla bella tã in almania q; in ita⸗
lia õ rebelles iuſte ꝓſpere ꝓfecit · eccleſias q;plimas monaſteria fundauit magniſice dota
uit. Tangé btõ fine quieuit. ſepultus in eccleſia bambergeñ · quã fundauit· a cathedralẽ fecit
fieri. miraculis choꝛuſcans. In vita ſancti laurentij exemplum ponitur de ipſo ⁊ vxoꝛe· H

Gallic (Dohes. E
iiij.m̃.i⸗ xxvi. Ranis. v SS
Ddie · vſ. äe e
PlIIII

Mie ſüueſter factus eſt papa aurxilio diaboli: cui oma Vſti duo iohannes poſt ſe mutuo ſe⸗
Biũ fecit. vt cũcta ei ad votũ ſuccederent. dictus fuit der᷑̃t ⁊ pꝛim/ paꝝ pꝛefuit alter annis
gilbertus . 1 gratiu reg francie inimicus ſibi pꝛocura quinq; ſepult? apud ſanct ũ petrum.
uit. vñ fartus eſt archieps remenſistñ eiect? ſtatinm
fuit pꝑ cõciliũ iubente benedicto ſeptimo. Deinde gratia impatoꝛis acquiſiuit.⁊ fit eps rauẽ/
ne poſt papa. ſed finem ſolitũ cito habuit. vtputa qin ſpem ſus fallacibo demonibus ↄmiſit
SEperatur tñ de eius ſaluatione pꝛopter certa iudicia ſepulcri ipſius. pemtentiam quam
in fiue fecit grauiſſmam membꝛis abſciſis auibus datis ð”ß”M
Adelboldus epiſcopus traiectenſis hoc tempoꝛe clarus habetur.
Fulbertus epiſcopus carnotenſis ſimiltter.
Eiphegus epiſcopus cantuariẽſis.qui poſt martiriſatur a danis. ò
ctus abbas cluniaceñ.ſucceſſoꝛ ſancti maioli. Hic diem animaꝝ inſtituit poſt

Pglilo vir ſan tluniaceñ. ſucceſſoꝛ ſancti manoli. Dc d oba
feſtů omnium ſanctoꝑtꝑe iohanis. xviij. qõ poſtea per totam eccleſiam appꝛobatum eſt.
eäi HBegdericus abbas eduenſis vir darus babeter. M
gigt Gerhardus eps camereceñ miizaturab vngaris. ligatus ſup bigam de monte currit⸗
iinß Herigerus abbas lobienſis. Et alw abbas floꝛiacenſis· plures aiul
vten. AEEn1ianſiatio gloꝛioſa ſanctoꝛum martirum · Candoaldi. Adriani⸗
t Amancij facta fuit gandaui boc tempvꝛe. ”́Uyẽt en;

Serxta etas Chꝛiſtus

Hiertſolẽ iter capita ſaracenie hmittẽte deo aghoſ ſepulex dñi ab infidelibo poſſidet.

Et iudei multis in locis metuentes baptiſant᷑
Luna in ſanguinẽ vᷣſa appuit.⁊ terremotus magnꝰ.facula ardens a fulgur inſtar turris ceci⸗
it cũ maxĩo ſplẽdoꝛe · Sequit᷑ ſames valida. In lothoringia fonticulus aque in ſanguineʒ
vyſus ẽ.⁊ mita ſigna circa hec tꝑa ↄtigerũt. Moꝛtalitas fuit marima pꝑene ꝑ totũ oꝛbem vt ſe
pelientiũ tedio adhuc viui ſpiritũ trabentes obruerent᷑cũ moꝛtuis. Siccitas magna et ar/
doꝛ ſequit᷑. vmeon vir ſctũs ſiracen monachus claret treueris.
Gnoto epũs leodieñ.ſpũ ſapientie ⁊ ſcientie claruit.

4

mperatoes =—T == S —
Tenneee qda fuerũt errca hec tpa qͥ ptotũ annũ ſaltabat ꝓpter petm̃ imioientie · qꝛ in vij
gilia natiuitatis rpi in cimiterio qdã coꝛiʒãdo impediebãt quedã ſacerdotẽ in pꝛia miſſa quã
cuote faciebat.ſʒ qꝛ nolebãt ceſſare maledixit eos cũ ĩpcatõe dicẽs · Vtinã ſic ꝑ annũ ſaltare
tis.Et ſem̃ ẽ ita. Guet᷑t tãdẽ a btõ heripᷣto abſoluti.⁊ quidã eoꝝ valde penituet᷑t ita vt ſancti
effecti fuerũt ⁊ miracłis claruerũt. Scom qͥſdã ↄtigit in villa ſaxo nie in eccia ſcĩ magni.et ſi
lia ſacerdotis cuiuſdã auulſis bꝛachijs ſaltauit. uer̃t aũt nũero.xix.q̃ꝝ tres feĩe erãt. omnes
breuiter obiert. Sctã kunegũdis vxoꝛ henrici impatoꝛis ⁊ virgo ppetua claret oꝑib bo

nis.poſtea monaſteriũ ingreſſa.o bijt miraculischoꝛuſcans. Mhenricus rex vngarie
vgo cũ ſponſa ſua obiſt miraculis choruſcãdo.fuitqʒ filius ſancti ſtephani regis·
VVCCXIII. Anno mundd. ” VLCCXXI II.

ct. ) Romeanus
Ran xi. m̃ ꝗxi · die gii

— - —

XIIII. Anno chꝛiſfii OXXIIII.
BAIIlſſte ſergius fuut Iſte benedictus habuit ſcima ſie iohãnes bel
ſeẽ vite ⁊ eyẽplaris cõuerſatiois maximũ ·qꝛ eiectꝰſuit ⁊ quidã alter ſu bůit cũ ronis⸗
ſepult? in eccłia ſancti petri · ſubꝛogatus.Hüc poſt moꝛtẽ vidit q
. dã epũs in msabili ſpecie dicentẽ ſe grauit᷑ affligi.⁊ ꝙ nihilo
minꝰſparet de miſcðia dei.⁊ nihil ſibi ꝓdeſſe qð ꝓ ſe fem̃ eẽt·qꝛ de rapinis fuit. miſitqʒ eũ ad
iohãnẽ papã vt de tali theca ſũmã pecunie acciꝑet pauꝑibo daret.quod ipſe ſidelit implens
epᷣatui ceſſit.⁊ timoꝛe ꝑculſus ſibi ꝓnidens in futuꝑ monaſteriũ intrauit.
Sciſma.un eccleſie fuit inter benedictum octauum ⁊ quendam aliũ intruſũ. ſed poſi
benedictus obtinuit.eiecto iterum intruſo.

H Cãpan?doctoꝛ inſignis ⁊ deuot?.marimuſq;
Pobert? rex frãcie.cõpoſuit ſeq̃ntiã Scĩ ſpiritꝰ aſtronimꝰclaret.Hic in uenit erꝛoꝛẽ paruũ in
aſſit nob ⁊c. Et rñſoꝛia. iuda ⁊ irm ac. Coꝛ/ calculatõe ptolomei.q̊ͥ ad mediũ motũ lune
nehus cẽturio vc.cũ notis.⁊ alla. Eripe me ⁊c. viq; ꝙ in. ij lx.ãnis lunaribo deficit vna dies⸗
VYpſe fuit vir miſericoꝛdiaꝝ . in quibuſdã alijs ſilr· Excuſat aũt tm̃ vix ꝙ hᷣ
Hogerepũs beluaceñ.totus inclitꝰ claret non ꝓuenerit ei ob defectũ ingenij · ſed ob pe⸗/
Durandus epᷣus leodieñ. obſcuro geñe natꝰ nuriã tꝑis maxime quo ad motuʒ octaue ſpe

Elbertus abbas gemelatenſis. theoꝛica ⁊ cõputus ſunt optima

Algelbertus ſanctus epũs metenſis re. ad quem longum tempus requirit᷑. Eius

obet

nicon
toͤ
ſoeen

Fieben
Cictioch
mnse
oſan v
Aſnine
ſuit
Wenſ
lehfof
hrd
Mſan
ſeeie
etttere

Hein
fuitmn

Fun⸗
benn 4

ſti⸗

Wweer
Mune,
une
man

les⸗

—
—

n
nſatni
üſau
N
gneg

Lonnnes⸗

oper
gre.

Folium. LXNXII.

Xp̃s effeminatũ incepit circa annos dñi.O.in qͥ ſides rppᷣiana valde cepit deſcere declina
re a pᷣſtina virilitate.vt pʒ in ꝓphetia ſcẽ hildegardis. Et in miq regiõibꝰ xpianitatꝭ nec ſact̃a
nec ecclaſtici ritꝰ puabant᷑.augurijs 1 maleficijs intẽdẽtes.⁊erat ſacerdos ſicut ꝓpłsſʒ mile⸗
ricoꝛs dñs õᷣ łc mala itex płes aplicos viros ſuſcitauit:qͥ hãc ariditatẽ bonis exẽplis ⁊ pᷣdica⸗
tiõibo irrigarẽt.dño coopante ⁊ f̃mõe ↄfirmãte ſeqntiba ſignis.Et miei oꝛdĩies maxio feruot
ſuccreuer̃t.vt ꝑiculoſũ tpᷣs illuſtrarẽt· qͥbo pꝰoñt᷑ ſit mẽtio.Et qꝛ iã ſeꝑe hꝰmõi foꝛmatiões
W ſcẽ fuet̃t pꝛertſpẽ.a ſeq̃ntibo future ſũt.iõ fatuũ ẽdetminare ꝙ antixps tuncvel
Sp. Con

. tunce wmiet ꝓpter maliciã tpis quod pleriqʒ attẽtauerũt ·q̊s oẽs fefellit ſua opi⸗
no nio.et euangelica deriſit ſanxio:aipᷣa tꝑis repꝛobauit ernientia. Hox erroꝝ im⸗
mmenſus eſt numerus. Gullhelmus dimonẽeſis
Iſte ↄradus fuit dux de frãconia q̃ ẽ ꝑs almanie· Hic młtas leges Ricardus virduneñ ·
edidit.⁊ pacẽ diſtrictiſſime fuare ſub pena capitis iuſſit ſzcomes Peha ſtabule ñ.
lupoldus accuſatꝰde terra ſua fugit.cupiẽs mag tuſticane viuere Helias colonienſis
qᷓ; ſolẽniter moꝛi.ctñ fili?mirabilr ad unꝑiũ ꝑpuenit nutu diuino Oſtertus leodiceñ.

ↄtra voluntatẽ ↄradi.accepta filia er in vxoꝛẽ· HStephanus leoduneñ⸗
Egelmotus archiepᷣs cãtuarieñ.miſit bꝛachiũ ſcti auguſtini in Nij oẽs abbates venera⸗
angliam. Eius ep iſtolare habei . biles hec tpa floꝛuerunt.-
—VWCCXXXIII. S

₰

———

ſir Bene

dictus Tuſculanus
an xiij.

iij. Sil⸗
ueſter
die · lvi

* — — —

—n

f f ———–—–—–ꝙ xIIII. ==
Iſte venedictus fuit nepos bene Iſte nilueſt elect?fuit expulſo Iſte clemens dict? fuit añ

c octaui totꝰlubꝛici.⁊ iõ dam bñdicto.Fᷣ eõ eijcit᷑i bñdictꝰ ſindegerbãbergeñ epᷣs qui

natus appuit cuidã ĩ ſpẽ mõſtru⸗ reſtituit᷑ q̃itex eiecto greg. factꝰ?fuit papa ꝑ impatoꝛẽ
oſa⁊ hoꝛribili· Caput cauda erãt ſubſtituit. Qui cũ eẽt rudis ꝓpt vnionẽ recupandã vt
aſinina.reliquũ coꝛp?ſicut vꝛſus Harum.alterã papã ad ecclia, iam dictũ ẽ ſupꝛa ⁊c.

1 ait. Moli expaueſcere. ſcito me ſtica officia exeqᷣnda ſecũ ↄſecrarifecit. Qð cũ młd ñ pla

boĩem fuiſſe ſicut tu es ·ſʒ ſie me ceret tertiꝰſuꝑ ĩducit᷑q̃ ſol?ꝰvices duoꝝ adimpleret. dimi⸗
repñto ſicut oliʒ exiſtens infelix cãtibo int ſe.henricus ſuꝑueniẽs oẽs depoſuit:⁊ clementẽ
papa beſtialiter vixi. Cꝑe eiusſciſ ij.ſubſtituit·a qͥ ſtatim ſe coꝛonari fecit.pmittentibo NRo⸗
ma ſcandaloſuʒ nimis fuit. quia manis ſine ipſi ↄſenſu ſe nunqᷓ; papã electures.a ſic quĩ

ipſe eiectus erat itex reſtitutuſ q; ſedẽtibo ſext? inſtituit᷑. Vex de iſto gregoꝛio guilbetuſ di

et itex eiectus. at ꝙ fuit vir ſctũs ⁊ ↄtra henricũ bellũ hũit ⁊ raptoꝛes ſan
cti petri extinxit· ⁊ cũ magno miraclo fit ſepultus ⁊c.
Sciſma.xiiij.eccĩe ſcandaloſũ ⁊ ↄfuſione plenũ fuit int᷑ bñdictũ.v.⁊ alios vt pʒ infra. Cauſa
fuit mala vita bñdicti aut iniquꝰintroitus. Nic notat ptolome? faſtus ſũmoꝝ pontiſicum
habuit ſp malũ exitũ. fuit occaſio.⁊ẽ cauſa mitox ſaſmatũ.notabile eſt. B

Frullbert carnoteñ.epᷣs ĩ infirmitate viſitat᷑ a btã vᷣgĩe ⁊ ð eilacte ſciſſimo recreatus eſt.
Mela auguriatrix in anglia fuit.quã demon de eccleſia extraxit hoꝛribiliter.

hꝛiſtus

Iſte damaſus inualoꝛ fuit ecclie ⁊ ſubito defunctus eſt
ſtatim romam petierũt ſibi dari pontificẽ ſ nõ theuto
nicũ ſiue almanũ:ad hoc em̃ nõ poterãt incliari ex mala
ↄſuetudine indurati. Tüciſtũ leonẽ viꝝ ſem ad hoc in
clinauit vt papatũ accipet . ſz poſtea de hoc fecit ↄſciẽtis
Treſignauit. ⁊ venuo eſt electus.Hic xpᷣm ĩ ſpecie lepꝛo

nocte in lecto ſuo collocans mane ipᷣm nõ inuenit. Tã⸗

de poſi laudabilẽ vitaʒ ſancta moꝛte potitus. miraculis
claret. Ype multa ſcripſit ⁊ fecit. Erat antea epᷣus tuleñ·
audiuit angelos dicentes · Ego cogito cogitatiões pa
cis. et non afflictionis dicit dominus.

Iſte victoꝛ vir lonus 7 venerabik
timoꝛe impiali fact'ẽ papa.ſic em̃
Diſpo ſita fuit aplica ſedes hoc tꝑe

ꝙ ſancti viri duplici timoꝛe ſe ſub
traxer᷑̃t ſcʒ diuino ⁊ hũano.qꝛ tãto

officio ſe indignos arbitrabant. et
tyrãnidẽ romanox qᷣtidie ſuſtine⸗
nere teduit. Sʒ cõpellẽte impato

re quidã nihilomin acceſſerũt filr

duplici timoꝛe · timebãt em deũ of
fẽdere ſic vocati:etiã offenſaʒ prin

cipis. Iſte idem victoꝛ multos ſymo

niacos depoſuit in cõcilio floꝛẽtino.⁊ etiã foꝛnicarios. De plalitate bñficioꝝ aue circa hec tꝑa

nimis inualuiſſe vident᷑.a deinceps ↄtinuata.multũq; do

lenda ambitione pᷣlatoꝝ ⁊ ſymonia⸗

ca labe.qplima ſcripta ſanctoꝝ patrũ habent᷑ veteſtantia abuſiones iſias.
Et nota ꝗꝙ facile inuẽti ſunt paupes clerici ⁊ doctoꝛes qui płlalitatẽ bũficioꝝ.⁊ pompam ec⸗
deſiaſticoꝝ repꝛehenderũt donec offerret ſe occaſio pticipandiqᷓ accepta coĩter auaricia exce⸗
cauit eos. Fert᷑ de qdã mgto magne ature.qui valde ſublimit diſputauit, ↄtra diui⸗ *

R

Serxta etas.
Coꝛpus gigãtis rome ĩuenit᷑ imenſe magnitudinis incoꝛruptũ cũ lucerna que non poterat
flatu extigui. Statua marmoꝛea erat i apulia cuiꝰcaput oñdit theſauꝝ ſubtiliter. Cõ/⸗ linn L
ſtrũ due mulieres in gallia omnia mẽbꝛa ſingula vſq; advmbilicuʒ ⁊ diuiſim operabant᷑ vna nal
moꝛtua alia ſuꝑuixit triennio moꝛtuam poꝛtans⸗ e e
Malumbus pꝛeſbyter rome fuit nigromãticus.contra quẽ dyalolus oꝛauit. obiſt. ettar
BSanctus theobaldus vir nobilis de francia recluſus heremita hor te claruit⸗ CQ
karolfus mertioꝝ regis fili? martyrizatus fuit a matertera. N
VV. i;. Eamungus rer vir ſanctus a danys martyrilatus eſt. Guhi
Imperatoꝛes (Menri; E leiſfl
c vã. xvii Vſte henricus ſuit gener Conradim ſilus natus. bis ad hern
o = occidendum traditus- ſz tn o ꝓtegete ileſus euaſit. ad⸗ nig
buc puer. Cũ aũt ĩpatoꝛ eẽt effectꝰ loco natiuitatis ſue nobile monaſteriu edificauit.qð vſq; ea
hodie vrſania noĩatũ eſt. Clide pulcrã by.in cro. martini vincentij. Hic oes ioculatoesa cu ſtoacch
ria ſua remouit.a que his dari ↄſueuerat paupibo errogauit.Hic vicroꝛioſuæ fuit. italiang al
intrãs. andulphu cãpamie pꝛicipẽ cepit. Abbatẽ fuldenſedauit qͥ tũe potẽtiſſimꝰfuit bocho⸗ Chae
nienſib⸗ atq; exercitu eiuſdẽ imꝑatoꝛis ſe mutuo interficiẽtibo in ecclia magunti.in die ſctõ hn
pẽthecoſtes.dyabvlo in aere vociferãte ⁊ catante.Hũc diẽ bellicoſũ feciſti quẽ etiã ĩcrepauit 8
Bardo vir ſanctus archiepiſcopus maguntineñ.claret. zi
WCCXLIII. Anno mund.. VCCLII Nu
Pape 5v.mmij. Almanus (Ntoꝛ/ an. Almanus
. die. vi · ij. m ii /
SOXLIII. Anno chriſti. —BDBLIIII.

lennep

mſagadn
mti

Kactüe
rehtin⸗

ern

mter

de ſi
npnt

—
—
—
—

pee

=

eſ
vn

lſinen
nro
cuͤtſin
fig
ſpo

ſiro

lewe

—

rtt

4 ==
2
1

Folium. LXXIII.

Cielns magnus annox fiĩnit hoc thꝑe.ſ.anno dñi. Olxiij. ſtinens annos. dxxxij· qni ad ratönes
oẽm paſchalis cõputi vtilis ẽ ab euo in euũ in ſemetipſũ ſine erroꝛe reuoluit᷑? ſequeti an⸗
no ciclus magnus annox dxxxij.a natiuitate vni exactus incepit.in cuifine erit laboꝛ 1 dolor

et vt quidam dicunt terminabitur anno dñi. Moxcv· “ H
Egduardus vir ſanctꝰ rex anglie claret ſpu ꝓoletie · nec repperi plures aliquos reges in
aliquo regno iuſtos ⁊ ſanctos qᷓ; in anglias ”McR
Oathildis comitiſſa triũphatrix inclita noꝛmãnos erxpugnat- mmpatoꝛe debellauit · ꝓ ecclia
gloꝛioſe lawꝛauit. ⁊ tandẽ totũ ſuũ patrimoniũ ſup altare ſancti Petri obtulit· H

—, —

—

Berengarius es turoneñ. erronce dogmatizautt ve iecrameto altarie- prinfoꝛmatus re-
tractauit ſancte vite fuit. ſed diſcipulos nequiuit. Et ſequit hereſis magna que ſatis afflis⸗
xit ecciaʒ lõgo tpe. Ype negat ver coepꝰ ſanguinẽ xpi eſſe in ſacramento.iʒ figur tm̃. Clide

con.di:ij Ego berengarius c· Petrus damianus doctoꝛ grauiſſime autoꝛita⸗
Elburga virgo ſancta filia eduardi reg tis religioſus valde carert.
Etgitha edgari ᷣg filia:vᷣgo ſctã claret Anrelmꝰvir ſanctus eps cantuarieñ.doctoꝛ ex
walburga vᷣͥgo ſctã ⁊ abbatiſſa fſuuit. cellens: beate vgini deuotus.

Lanſeãc eps cãtuarieñ mgt ancelmi ſcrri Adrianus cronographus monachus fuldeñ.

pfit libꝝ ꝑ uodũ dyalogi de ſacto et alig· virclariſſimus floꝛret. DZ S
”ͦ”ůðLU VWCCLXIII. —
pꝓhanꝰ Alman ex lothoringia. Micola? PBurgundus
Ker di 9 viij. J vi.ð.xxvi.

Mſte ſieffanus pap ſupuiit. 7 AIſſie nicola? vcilũ celebꝛauit ↄtra berengarin.
ſeqns bñdict? cũ pvim papatũ erꝛoꝛe decept? fidẽ dogmatiʒauit · ſʒ plene coꝛreptꝰ reuoca⸗

rapuifiʒ·7.ix. ñſibo ſediſſʒ· ceſſit uit · vt ptz de cõ · di. ij. Ego berẽgariꝰ. In eoð ↄcilio factũ eſt

decretũ. de electione pape. In noĩe dñi.dixxiij.

☛☚

Ecias pꝛelatoꝝ 1 feſtũ eoꝛum. quafi omnino ſic viuere nõ liceret ⁊c· HNec cũ nunclata dño pa
pe fuiſſent plauſibiliter tñdit. Semus ei bonã pꝛepoſiturã.⁊ hec ⁊ illa bñſicia.⁊ bene pacatus

erit. factum eſt ita. ⁊ ecce pꝛotinus ſententiam mutauit dicens. nunq; intellexi materiã häc
pꝛeter modo Quippe qui de inope diues. de ↄtemptibili repente gloꝛioſus apparueratos
btũs iheronymus velut peſtes quaſdã otagioſas vitandos ꝓnunciat. Dixit quideʒ notabile

Vrbum. Qui habet vnũ beneficiũ cõpetens. eo legitime vtit᷑recto calle ad patriã tendit.

qni vnum ſuꝑaddit. vno oculo cõſcietie pꝛiuat᷑. Qui aliquid adhuc plus acceptatetiã altero

lumine pꝛiuatus totaliter excecat᷑. demceps quecũq; poterit coaceruat. Hanc maledictiõeʒ
inſaciabiliſ auaricie olim pſignabat ileroboa rexiſrl. qui licet diuinitus ad regnũ pueneratſia
tim tñ a cultu dei receſſit. Gecitq; duos vitulos aureos ne ꝓpls iſrael ad tẽplũ dni aſcenderʒ
Factũ aũt eſt hoc verbum in peccatũ · ita vt oẽs ſequẽtes reges hunc cultũ ſacrilegũ obſerua⸗

rent. in deſiructionẽ regni Yta de eccleſiaſtico ſtatu timendum eſſe ſancti viri comuniter aſ⸗
euerant. iam in pluribo mũdi partib- cõpletum cernimus. Cerici qui nihil poſſidere debe⸗/

rẽt pᷣter rõnabilẽ cõpetẽti. nech ſe de tꝑalibo intromittere. omia poſſidereoĩa volunt guber

Gerta etas Chꝛiſtus

Gotfridus de bulion dux lothoꝛingie victoꝛ głioſus ꝓ ecclia vlut alter karolus vndiq; dimi
cat.qui tande hieruſalẽ cepit facti ibi rex. Habuit fratrẽ eque victoꝛioſũ bilduinuʒ noie qui
ei in regno ſucceſſit.⁊ erat totus inclitus.miraculoſa bella geſſt.
Fimit ſucceſſio regũ anglie. Et wilhelm? dux noꝛmanoꝝꝑ interfecto araldo regnat pro oo
De quo ſit mentio in byſtoꝛia ↄceptionis beate Marie.
Mariſi boꝛribile factũ ↄtigit de qdã mgto magm noiĩs.qui ter exclamando dirxit ſe damnatũ

quappter multi ſolẽnes vii ſeculo abꝛenũciauerũt.⁊ diuerſas religiones inſtituẽtes.celebꝛe

nomẽ poſieris reniquerunt et eremplum.
Imperatoꝛes S=
ures infinite ↄueniũt quẽdã potẽtẽ circũuallãtes in quoda ↄinuio.⁊? nõ poterat abigi do⸗
nec duoꝛaſſent eũ. Idem cuidam pꝛincipi polome ↄtigic. irum valde. . .
Syracuſana ciuitas magnum rerremotum ſuſtinuit.et maioꝛ eccleſia cecidit dominica
die omnibus oppꝛeſſisã̃tuoꝛ exceptis miraculoſe. JMVMD 1
Vrſmarius pꝛeſul ſanctus eccleſiam ſancti Oetri fundauit.ipſo ſibi reuelante tn flandria.
Daurillius epiſcopus rotbomagenſis. ?SYMR

1

lum epiſcopum parmenſem.ſed alexander obtinuit. licet impator contradiceret iudicio con
cilij. et maioꝛ pars fuit ſecum. Diu ſtetit. MD ́́J́JMVMU

Anno munct. WEELXIII
8 . . ij. lexã
Pape NMNVedcliolaneñ · ger. ã. xi.)
Anno chꝛilſti. DILRXIIII. ⸗ =

—— .

Ins mi ar ier se Ulte alexander ſuit vir ſicus. ſtatint vt nal⸗
lus miſſa.n audiat pᷣſbr̃i quẽ ſcit hte cõcubinã ſub pena excoĩcatõis.vt ptz. rxij· di. Pret hoc.
Et habuit ſcuma cũ qͥdã codulo: iʒ poſtea purgauu ſe in mantua coꝛã ↄcilio de ſimonia.⁊co⸗
dulus tanq; ſimomacus et inuaſoꝛ repudiat

Ordo grãdimõteñ.ĩchoat᷑ hoc tꝑe ꝑ ſctm̃ viꝑ

XEnare. Ideirco vt btũs Bernarddicit qꝛ oꝛdi⸗ ſteſtanu nobilẽ. auernox ſtipite pgenituz.

nʒẽ nullu ſeruat.illuc ꝓperant. vbi ſempiteruus
hoꝛroꝛ inhitat. Olim phariſei ↄtra auariciã dij Ordo canonic?cepit floꝛere ĩ beluaceſi ec
ſputãtẽ dñm deridebãt.a inſan uʒ iudicabat:ſed cleſia q̃ pꝛio ab aplis.poſtea a btõ augꝰ.re⸗

nunc dñs ſubſannat eos. Caueas lecto⸗ qui mi glr inſntut ſub mgro vuone poſito. poſt

ta occupas benefſicia ne idẽ facias.neq; eade pa/ coꝛnoteñ epi copus.
tisaris. Deus nõ ixridet.ſed que ſeminauerit homo hecet metet. Moli ſequi conſuetudinem
Piculoſaʒ. noli te ꝑ pape diſpenſatõz excuſare. Ad oculũ vides ꝙ vituli aurei adoꝛant᷑ ſed cete
ri macta nt᷑. Sed que neceſſitas que reuerẽtia eſt in hoc deo exhibita. ꝙ de numero miniſtro
ru e ꝓpe modũ medietas ẽ reſecata. Si em cuihbet bñſicio ꝑmitterer᷑ dari ſuus poſſeſſoꝛ:nu
merus fᷣuoꝑ dei eſſet duplex.qᷣ mõ eſt ſimplex. Sequere ↄciliũ eoꝝ qͥ deo iã in celeſubb ↄiun

cti fũt.ne cum vitulis aureis eterno igni conſieris. Quid ꝓdeſt vltra ꝓhibitos bñſicioꝝ ti⸗

tuloe coadunare.qñ etis ſimplices cõiter videmus in frugal honeſtgte amplius abundare.

£

Sciſma· xv. eccie fuit int alexandruz et codu

Ho
fſeſtee
biiink
nos le
muit⸗

ſepimn
nſclem

—
—

Zenulot
Coroe
Ha
ſmnnet
Geseti

untin

—
——

aſc
1dee
tuitdie

anert

hent
ſluci⸗
Min
chnen
ilen
Nknin

Orcocz
mnumn⸗

Cge
mntum
naerce

Etſpſee

Mineee

din
e n

NNH

Mmmnti

ee

—

—
—

NI

dune

u

ſetot

coc

—
—

—

Net .
DNigO

Gin e⸗

nto;

teſjee
A

fupt

goinen
ſec
niſr⸗
ſeſoon

ae SH

Mgle⸗

Arnulphus abbas ſanct us.poſt archieps lugaun. ordinem regularis vite inſiituit
Cono eps treuerox. cuiꝰtꝑe młta coꝛpa martyxr inuemunt᷑.q̊ͥs olim rictionarx occidit.

Acontra pᷣſ byteres vroꝛatos amouendo eos a diuino officio.fuerũt em̃ tꝑa ſatis arida.

Folium. LXXIIII.

Solita picula dtigerũt circa hec tpa.ſ.inundatio aquax nimia cũ dano iĩmenſo. Aues do⸗

meſtice filuatice fiũt peſtilẽtie maxiĩe. Et plures ſacro igm cõſumpti ſũt exeſis carnibo⁊ mem

bꝛis inſtar carbonũ. Cerremotus in anglia. vt edificia eminꝰ reſilirẽt.⁊ furoꝛ vẽtoꝝ qui.dc.do⸗
mos laudonie ꝓfregit. Games ictue fulguꝑ vltra modũ ⁊c. Et fons ſanguis.xv. dieb ema⸗

nauit: dyabolus palã locutus eſt hoĩbo in pago quodã viſibiliter apparendo

—

Tranſſatio ſancti nicolai de mirrea ad barrenſes. coꝛpus ſcti Clementig pꝛimi epi

ruſalem per arabas

„ .

ſcopi metenſis inuentũ ẽ metis:quẽ epiſcopi ibi oꝛdinauerũt..xꝰ.peregrini occiſi ſunt hie⸗

— —

Hugo vir ſanctiſſime caſtiſſime vite claruit.epps gratianopolitanq inliij.annis nullius

femine faciẽ vidit· vna paupcula excepta.q;uis quotidie pluribꝰ ↄciliũ auxiliũ dederit:ↄfeſſi
ones etiã recpiẽdo. Hic ſancti cartuſiani ꝓpoſiti pᷣcipuus cooꝑatoꝛ fuit ⁊ poſtea etiam habi⸗
tum a ſancto Rꝛunone ſumpſit. inſigneq; exemplum pꝛebuit·.

Stiſma · xvi· ecclie fuit inter Gregoꝛiũ.vij.⁊ archiepᷣm Rauenneñ . Caulſa fuit ty⸗
rannidis impatoꝛis. diſſenſio quoꝛũdã epoꝝ · Maius fuit ommbus ante habitis·
et durauit vſq; ad vrbanum ſecudum. .——G

As
—,, —— — —

H VCCI. XXXIII =
Ereso⸗ Cluniacen.
.xij⸗. m.·i. di. iii.

—☛

VBſie gregoꝛius fuit vir ſanctus mitas pſecutiões

ꝓiiuſticia ppeſſus ẽ. Hic antea dicebat᷑ hildebꝛandus pꝛioꝛ cluniaceñ. fuit legatus in gallia.
7 die ꝓceſſit ↄtra ſymoniacos.Quendã etiꝭ epᷣm miracu loſe vicit de ſymonia:quia nõ po⸗

tuit dicere ſpirituiſancto. Gactus aũt papa ſinodũ celebꝛaint in q̃ͥ ↄtra eos ſimili zelo ꝓceſſit

Et qaꝛ⸗

.

iuſticie rigoꝛẽ niſus ẽ tenere ſolto moꝛe ↄtra eũ multi inſuꝛrexerũt.⁊ pꝛimo cinthius ꝑfecti
flius eũñ cepit cũ pꝛimã miſſam in nocte natiuitatis celebꝛaret· in turri ſua poſuit.ſʒ roma⸗
ni turrim deſiruunt papam liberant. ⁊ cinthium extra vrbem eijciunt. Deinde impatoꝛem
excõmunicauit ꝓpter diſcidiũ:quia poſi veniẽs ad ipſum plurib⸗ dieb nudis pedibo ſuꝑ sgla

ciẽ ſtans.vix abſolutionẽ impetrauit. Sʒ impatoꝛ nõ pſeueranit in humili obediẽtia quã ce⸗
pit. qnimo in woꝛmatia ↄtra eum ꝓtenſum conciliũ celebꝛãdo.aliũ loco

Ordo carthuſienſiũ ſanctiſſimus incepit.hoc tempoꝛe p Bꝛnnonẽ viꝝ ſanctum. natione al/
manum de colonia agrippina. magiſtrũ in theologia: cum ſex alijs venerabilibus viris in dyo

ceſi gratianopolitaneñ. Hic ordo teſie beato Bernardo inter omnes eccleſiaſticos oꝛdines pᷣ
matum tenet.non ratione tꝑis.ſed rigoꝛoſitatis. VUnde ipſe vocat eum ſpecioſiſſimam colũu⸗
na eccleſie. Eleꝝ qꝛ ꝓpter nimiam abſtinentiaʒ paucis poꝛtabilis erat.⁊ ne diu paruus man⸗

ret poſtea ab eccleſia moderatus fuitnec vnq; a ſancto pꝛopoſito cecidit.ſingulariter a ſpiri⸗

tuſancto pꝛeſeruatus vſq; hodie·

Sexta etas. Chꝛiſtus

Terra ſctã hoc tꝑeer magna pte recupata eſt.⁊ hieruſalẽ ⁊ ſepulex dñi glioſũ cũ antiocbia ⁊

alijs ciuitatibo multis de manibo ſaracenoꝝ: Credunt᷑ tranſfretaſſe vltra.ccꝰ.xhianoꝝ.Quãtꝰ
aũt zelus fuerit in oĩ ꝓpło ad hocopus ꝑſiciẽdũ.⁊ quõ ex oĩ ſtatu ſenes ⁊ iuuenes.diuites et
paupes ↄfluerẽt neie pellẽte.vix aliquis ſine lacrimis aut dicere vel audire poſſet. MPaſſagiũ
eñi iſtud fuit btẽ vᷣgis marie.que mirabiłr duxit ⁊ ꝓtexit ꝓpugnatoꝛes ſuos ſicut onſũ fuit in
viſione. Princi pes fuerũt plłes.ſcʒ Godefredus de bulion.qui etiã leonẽ interfecit.⁊ fratres

in en tie et plures alijqui pꝛo ſide ſe diſcrimini dantes.et gloꝛioſe viceruntet no
icuſan = KEl
r

38 ☚ ge hyſtoꝛiam in ſpeculo Uincentij. S
IGIſte henricus videt᷑ fuiſſe hõ mitũ inquietus.⁊ ſatꝭ afflixit vix ſcm̃ gregoꝛiũ.vij.pa
pã ⁊ pꝛĩio quidẽ veniã petẽs abſolutionẽ meruit.ſ̊ nõ ꝑſeuerauitquinimo de nouo quẽdã an
tipapã ↄtra eũ tanq; ydolũ erexit.⁊ itex gregeũ excoĩcauit.⁊ electoꝛes imꝑij ducẽ ſaxonie ꝓ

ipo elegerũt.quẽ henricꝰcruẽto bello ſuꝑauit.⁊ tũc romã veniẽs cũ antipapa ſuo gregoriũ et

cardinales pſequit᷑ ſʒ ſtatim robertus rex apulie eũ fugauit ⁊ papã cũ cardinalibo liberanit.Gu

it nihilominus vir elemoſinis deditus.⁊ ſexageſies ⁊ bis acie collata dimicauit.tandem miſe

rabili moꝛte vitam finiuit in carcere a pꝛopꝛio filio detentus. Sicut fecit factũ eſt ei

Anno mundi. =ðWU VECCXCIII.
Elctor) “ el
n. i. m̃. Abbas caſſineñ rin im Cluniaceñ
R , iiij· di. uu. iiii.

Iſie victoꝛ per iſte vrbanus antea dictue eſt odo: fuit
ſommum vidit deũ monachus cluniaceũ.multũ lalvꝛauit in eccleſia dei. regẽ francie excoĩca
ſue dignatiõi in ſoli⸗ uit ꝓpter adulteriũ⸗Cõciliũ pꝛimo celebrauit apuq clarũmontem.inq̊
tudine carthuſie ha ſtatuit hoꝛas beate marie dici quotidie:⁊ in ſabbatho ſolenniter officiuʒ
bitaculum conſtruẽ/ fieri.· Dicit᷑ ꝙ hoc beata virgo fratrib in carthuſia reuelauit. Aliud ↄci⸗
tem.⁊ dicit᷑ ꝙ ſpiritu ſiũ turonis celebꝛauit ꝓ recuꝑanda terꝛa ſctã.⁊ ꝓuocauit populũ occi⸗
pꝛophetie pollebat. dentalẽ ad tranſfretandũ qui tunc in lancea dñi triumpharunt. Mic ha
fuit extinctus ꝑ ve/ buit mgĩm brunonẽ pꝑedagogũ qui fuit pꝛior carthuſie quẽ etiã lateri
enum in calice miſ ſuo ſociauit in papatu: multũ ꝓfectũ in eccleſia fecerunt·
VYoro ciſtercieñ.incepit ꝑ robertũ abbatẽ ⁊ albericũ ſucceſſoꝛem eius:a vident᷑ qſi ſecunda
rij refoꝛmatoꝛes oꝛdinis ſancti benedicti cuiꝰregulã habẽt.⁊ młtas curioſitates ⁊ abuſiones
abdicarũt ⁊ ſimpliciter ᷣm ſanctã ſimplicẽ regulam viuere ceꝑerũt.⁊ mirabiliter in breui tẽ⸗

pore creuerunt in omnib. habuit viros ſanctiſſimos. et plures numero-

X ſui elegi fecit ab epiſcopis.⁊ fit ſciſma longo tꝑe. Inſuꝑ⸗ adhuc in caſtro ſancti angeli ab
imnatoꝛe vicʒ Henrico tertio cuʒ cardinalibo incarcerar᷑.ſed per regentem apulie liberat᷑. ¶ã
dem in apulia morit᷑ miraculis choruſcans·

”M eius euſtachius ⁊ balduinꝰ.bpemũdus dux apulie. Mugo frater regis fran⸗
E

men eternumſfibi acquiſierunt.in omnibo magmifice. a domino delectati. Eli

reeeet

Slet

ſengeis⸗

lis naſc

anis 0
ncregs⸗
git ſeett

—
wmar

tüdabbe
ſio llt
Quody
legtbus,

liſte

—

——
—

—
—

—
—

1teges
ſrumbye
buit Jn
ſfluarore
aef
Bo
bericͤ
Llectusft
Ppleä
Arco
Hogoen

Phunmme

konta et
bigeme
Mlalman
Don

du⸗ Soleo duo apparuerũt. terremdtus magnus fuit. ſiella p diem fulgurauit. Yn italia pluit
n ⸗ ſ anguis. In antiochia terra abſoꝛbuit pla edificia. pcellus naſcit cũ capite humano. Dul⸗
Md lus naſcit quadrupes. Er mulier queda emxa fuit monſtrum ante ſicut homo. retro facies

ſirn Inis 7 cetera mebeg: Aantcea dñi repta eſt in anthiochia a quodã ruſtico cui beatus
IHd andreas apparuit locũ oñdit ⁊ quioã pcurrẽdo ignẽ.xiij· pedũ cũ ea totuʒ exercitu letifica⸗
bſen uit certiſicauit eo minime lederet᷑ ſicut dñs ſibi apparens mandauereart.
rn ” iͦ ſtyelmandus laudunens eps clarus haber᷑:
u — † Menri/ ————— —
. — cv.. xrv. „ Toletu autas hvipamie nobiliſſima tollit᷑ hoc tpe de manib ſaraz,
nfan —NQNQNQN cenoꝝ ꝑ adelfonſum rege octauo anno obſeſſionis.
giicin IAIſte henricus ſatis exceſſiu fuit in quibuſdã. ⁊ pꝛĩo erga patrẽ ſuum quẽ cepit ⁊ in
ſume carcere eñ moꝛi fecit. Etiã otra pontifices romanos· eo ꝙ deberet reſignare inueſtiturã epo⸗
gien rũ ⁊ abhatũ.⁊ nollet ſicut nee pater eius.Landẽ ad coꝛ tediens obediuit.⁊ młta dãna eccle/
unetn iirſs üllata fideliter reſtituit · Moꝛit᷑ tandẽ fine ꝓle iuſto dei iudicio.qꝛ patrẽ ſuũ dehoneſtauit
lenne Quod valde ſepeↄtigit alijs ſimilib. Sepultus eſt in eccleſia ſpirenſi ꝓpe rhenũ cum alijs
regibus.in cui epitaphio verſus iſte fuit inſcriptus· Gilius hicpater hic auus hic. pꝛoauuſ
= eiscet iſſtiick
H VLCCCIII ———U
Paſcar Tuſcuns .
— ã xviij Qm. v · die r
Needid l . Ine paicans dingenter laboꝛaunt ꝓ eccia imꝑatoꝛes
Nenind reges. ſup reſignatõe inueſtiture epoꝝ ⁊ abbatũ ſatis pfecit. Olta etiappeſſus eſt a falſis
nefr fratrib). etiã impato⸗ en cepit cu cardinalib. p duos mẽſes in vinculis tenuit.a ſciſma ha
NMW.⅓ buit. In oĩbo tñ triũphauit. gloꝛioſũ ⁊ pacificũ finẽ habuit. Sepultus rome in eccleſia ſciĩ
hllid ſaluatoꝛis. eccis rectiſſime cõpat᷑ lũe q creſcit ⁊ decreſcit. q̃ſi deficere videt᷑.ſ̊ tñ ad plenuʒ
Miche reuertif ꝓpter illuminationẽ ſolis eterni.qui eſixpᷣs dñs ſponſus eius · D
g Nen Sciſma· xvij.ecciĩe fuit inter paſcalem ſcõm tres platos · ſcz albertũ. arnolphũ. theo⸗
dericũ.qui fauoꝛe umpatoꝛis erexerut ſe. ſz mala moꝛte pi erũt· paſcalis obtinuit · quia iuſte
electus fuit. deus fuit pꝛo eo Juo carnoteñ.epᷣs abbꝛe uiando cõpilauit decretum
fluna aplicũ poſt Iſidoꝝ. poſt eũ hugo catalauneñpoſi quẽ gratianus. Mß
ufone⸗ Vrgdo ciſiellenſis incepit ſub berdingo abbate. Et nota ꝙ nõ eque oꝛdies inceperüt.
Ibrcidad Hugo cluniaceñ.abbas vir ſctũs ⁊ pietatis viſceriby totus affluens. reuelatõe diuina tem/
plum monaſterij cluniaceñ vtute der nõ arte virili venuſtiſſime amplianit ſicut hactenꝰ? cer⸗
nitur.Hic multoꝛũ monaſterioꝛum pater extitit · qui tũc in diuerſis mundi partibo cõſtrue
i bant᷑.⁊ eccleſię duniaceñ. ſubiſciebant ppter famam ſanctitatis ſanctoꝝ monachoꝛum q tůe
frtHς⅓ ibidem cõuerſabant᷑. Mic etiã inclitiſſmos habuit diſcipulos inter qs vdalricus monach/

ad almaniã ꝓ refoꝛmatõe regularis vite directus miraculis carut.
Oonaſteriũ Rubeimõt fundat᷑ ab incolis loci illiꝰ. ꝑ wileriũ comite grnie wtak.

Sexta etas. Chꝛiſtus

ytus capita xpianis.a leodium multis plagis atterit᷑.terremotus ⁊c. Et baldui nꝰrex
hieruſalem capit᷑. Acies in celo apparuerũt· Moſa ſuſpendit᷑.⁊ alia multa monſtra fuerunt

res et ediñicia ſubrutt· .
wilhelmus rex anglie peſſimꝰobiſt a deo ꝑcuſſus.qꝛ nullum conuentum ſieri ꝑmiſit.

que foꝛte tartaroꝛum tyrannidem pꝛoxime futuram fignarunt. VUentue maximus fuit. tur

Petrus alfonſus doctoꝛ notabilis fuit iude natꝰ.ſed ↄuerſuspoſtea ſcpſit aliq̃ elieganter.

Ertra rom in mõaſterio ſancti laurẽtij monahus quidam admirans quõ ⁊c. cin⸗
Impat gu lo ſoluto audiuit. Sic potuit chꝛiſtus clauſo pꝛodire ſepulchꝛo.
.M Dalachias vir icus archieps hibernie claret.qui toram ulam gentem refoꝛmauit
Eius vitaʒ beatus bernardus ſcripſit· Flandꝛia ex parte ſubmergitur.
Hugo de ſancto victoꝛe claret pariſius. natione alman us de ſaxonia doctoꝛ magnus.qui ali
auguſtinus dicebar the ſuo. Banctus Gerhardus biturieñ. eps. ſanctus Ani⸗
celmus laudonice ciuitatis epᷣus.qui gloſas interliniares in pſalmis oꝛdinauit

Bernardus incipit clareſcere adhuciuuenis·qui poſt intrauit oꝛdinẽ ciſtercieñ deinde fa

ctus abbas claramuallem fundauit. Mic creuit in doctoꝛem magnũ ⁊ apoſtolicum virũ.tot
miracula fecit et tantũ honoꝛem habuit vt filis ei m his nunq; credit fuiſſe. Cide vitam
eius ⁊c. Pater.clr. monaſterioꝝ fuit.⁊ wlut alter moyſes habitus eſt vbiqʒ.

Anno mund VICCCXIII VLPCCCRXIII

— —

Vij. Calix
tia. v. in

Burgundus

f⸗
Pape (Gelaſi⸗
Anno criſti CXIIII

. —— PeXXIHIII
IVſie gelaſius timoꝛe henrici impa V ſie calixtus fuit filꝰ comitis bur
toris cuʒ cardinalibo gaietã acceſſit.⁊ deinde per ma gundie.electꝰfuit in locũ gelaſij.⁊ dũ re⸗
re veniens in burgundiũ: apud cluniacũ moꝛtuus diret romapꝛetenſũ benedictũ cepit:.et
eſt et ſepultus. Idẽ imꝑatoꝛ ſciſma ↄtra eum fecit equitare añ le fecir ſupꝛa mulã igminio/
erigẽdo quẽdã hyſpanũ bñdictũ ·quod etiam poſt/ ſe.ita vt vᷣſa facie cauda ꝓ freno vteret᷑
ea cum calixto continuatum eſt. 7 vſq; ad vꝛbẽ ageret · vbi truſus fuit in
Sciſma.rviij.ecchie fuit hoc tge.quia benedictuſ carcerẽ. Et papa cũ imꝑatoꝛe pacẽ fecit.
quidam fauoꝛe imꝑatoꝛis erexit ſe contra gelaſſuʒ Hic doloſe ſynodũ celebꝛauit.in q̃ dãna⸗
et etiam contra calixtum conſequenter:ſed miſera uit fictos quoſdã religioſos qui plłes he
