IJocobus maſoꝛ aple martvyrio coꝛonat᷑ ab herode agrippa. Et petrus incarcerat᷑ vtʒ Actuuʒ
xij. Coꝛpus aũt beati Yacobi miraculoſe tranſfert᷑ in galliciam hyſpanie ⁊ ibi eſt ſedes patri⸗

archalis poſt facta· quaſi a ſiniſtris reſpectu rome.

Helena regina abigenoꝝ conuerſa ad fidem ſuſtentauit panpes chꝛiſti fideles in hieruſalem

tempoꝛe famis ſub claudio. M
Detronella filia ſancti petri virgo ſacra fuit ·

1

i Prudentiana virgo
4 Claudi 7 Praxedis virgo ſoꝛoꝛes Tyti ⁊ Nouati
Impatoꝛes ¶ us ann-· — =
riiii. m̃. vij. Beneca ſtoycus clarus habet᷑.magiſter Meronis a quo

e phoſi coactus eſt ſeipſum occidere.
Aſte Claudius inconſians animo fuit. totus obliuioſus ⁊ guloſus HBelladi oc
caſionem libenter habuiſſet:ſed parum pugnauit facile quoſdam paucos hoſies ſupauit.

Tãdem cum xxxv.ſenatoꝛes occidiſſet cum · ccc·equitibo pꝛo minimis cauſis:veneno moꝛtu

us eſt. Peiſius ſatiricus
Aſſumptio marie virginis gloꝛioſe matris dei fac Juuenalis ſatyricus
ta eſt.xii.annis poſt aſcenſionem dominichriſti fm Lucanus poeta patruus Senece
Hieronimum doctoꝛem. DBHuigdius poeta. =
Anno mundi VCCXLIII. — –=
Mape
Annochriſti XLIIII. .

De pſecutonbo eccie ẽ diligeter adtendu qꝙ ſic in antiq teſtamento immic?hũam gener ſo

electos mitiplicibo machinatõibo ꝑſecute.ita imo młto ampliꝰin nouo.hoc ẽ tpe grłe. qñ iaʒ
cognitio ⁊ cultꝰveri deiin toto oꝛbe radiare cepat.⁊ pꝛio . ladiũ ſicut pʒ in ꝑſecutõe ſtephani
a iacobi:ac alioꝝꝑ ĩnũerabiliũ.in q̃ͥ exercebat᷑eccie patĩa. Scðo ꝑ fallam doctrinã. Et hoc mlti⸗
plr. pꝛio ꝑ falſos iudeos qͥ ſũt in ſynagoga ſathane.vtʒ in diſputatõe Detri ſteffani Pauli
qᷓ oẽs clare intoꝛmauerũt ſimplices ꝙ iheſus ẽ xpᷣs in ſege ꝓmiſſus ↄtra friuolas aſſertões ꝑ
uerſoꝝ iudeoꝑ·⁊ hecvſq; in finẽ durabit·⁊ tꝑe antixpᷣi Suiſſima erit.Tertio ꝑ magos ⁊ incanta
toꝛes. vidẽs nãq; antiquꝰhoſtis ꝙ ꝑ rpᷣi noĩs diuulgatõeʒ cult ſu oblẽd?eẽt impleuit vaſa ĩ
iquitatis ſue.q ꝑx magicã artẽ rudes decipent ne in xpm crederẽt cũ cipᷣi ſe ꝓ aliqbo magnis ia

ctarẽt.q̃ifilij dei eẽnt in ſignis⁊ ꝓdigijs mẽdacibo· vtʒ in ſymone mago meandꝛo aroes T ar /

phaxat· Ot᷑to ꝑ falſos xpᷣianos ſuꝑbie ſpũ tumentes.q iſugate inimico ples hereſes ſemina⸗
rũt vtz ĩ hebiòe cherinto. Et qͥd pła.dicit btũs Berñ. ꝙ tot?iſte mudus ↄiurauit ↄtra xpm.
Et augꝰ. Qui nõ hũit ꝑſecutõeʒ nõ ẽ xpᷣanꝰ. Oiĩaꝗ fide impugnũt.ſʒ firmũ fundamentu ey
ſtabile pſeuerat hñs ſignaclm hoc. Nouit dñs qͥ ſut er?. Meceſſet aliqͥ mõ poſſibile.ꝙ fidei ſa⸗
cramẽtũ inter tot inſidiatoꝛes ſic floꝛuiſſet· miſi cultoꝛes e diunna maieſtas ꝓtexiſſet. diuina
ſapiẽtia illuminaſſet. diuina bonitas fouiſſet. iuxtaxpi ꝓmiſſionẽ firmiſſimã cũ qui eiſaẽ ſo fu
it. ⁊ in finẽ pſeuerat. MHinc bylari us ait ꝓpꝛiũ eſſe ſolet ecce.vt tunc vincat ci ledit᷑ tũc intel
ligat cũ arguit᷑tũc ſecura ſit cũ deſerit᷑.tunc obtineat cum ſuperata videf.

M

lſ
Pir
ſemo)
n

Peh

ent
Zm

fino⸗
Si
eſimn
V

—
—

Peten

mortie
ticono⸗

—

—I
Peac
Acepe
bohr
ſecyti
☚
Wec

Sarde
Fhuir

cs me

ement
Donie
benne
ſoſit

Epaſo⸗

Jaa
ng
Rwſt,

n Prima perſecucio eccleſie ſit rome iuſſt e ie
DA ecucio eccleſie ſit rome iuſſu neronis.in qua beatiſſimi pꝛincipes xpiani
Pngn populi ſq; petrus paulus martiryo coꝛonati ſuut cum alijs plurimis es p
mme Hefert leneca de nerone erat naturaliter ab infancia ſp clementiſſimus · ita gratioſue ꝙ

nemo vnq; populo romano gratioꝛ fuit ita ꝙ in oblinionẽ venerũt ceteri pꝛincipes ꝓpter fa⸗

Vex poteſtas multos pꝛobiſſimos.fecit atrociſſimog. uoꝛis magnitudinem.
8 Progigia plura terruetr᷑t iudeos ante excidiũ iheruſalẽ Vlide mirabilia in ecclaſtica hiſtoꝛia.
n E Beatiſſimus rpi euangeliſia marcus mĩo coꝛonatur anno neronis. pꝛi/
en 7 Herde Nmo vt dicit philo contempꝛaneus eius apud alexandꝛiam egipti. vbi epiſco⸗
Am. i. Jou erat conſtitutus a beato petro. ſepultus ibidem miraculis claruit. 7 ſuc⸗
bi i ceſſit ei amanus vir ſanctus H
wtrs innt Vſte Nero olm hoĩm ſceleratiſſim? fuit adeo vt nomẽ eius vſq; hodie ꝓ aliqͥ peſſimo roni
epone ſoleat.⁊ qꝛ ↄ optimã xpᷣi. legẽ pꝛimã ſuſcitauit ꝑſecutiões.merito antixpᷣi figurã tenuiſſe deſcri
peik⸗Tandẽ? aſenatn boſtis ꝓpnũciatus cũ turpiſſime fugeret ſeipᷣm occidit. letata eſt roma
1 q̃i victoꝛis obtinuiſſet õ aliquẽ peſſimũ inimicũ.cult ioꝛibuſq; Vſtib ſe iduẽtes epulati ſunt
madn Simon magusmultas ſuperſtitiones rome exercuit. qꝛ fimile applaudit ſuo ſili ideo
peſſimus nero ſpꝛeto ↄcilio ſenece viri doctiſſimi huc peſtifer ſibi ſociauit. Tandẽ vterq; poſt
= infinita ſcelera in baratrum damnationis eterne turpiſſima moꝛte deſcendit
= VCCLIII VCCLXII—
Petrus ſuꝑato ſymone mago infelici ·
moꝛtuo iuſſu neronis crucifirus eſt. 1 in va⸗
— ticano ſepultus vltimo neronis anno
eirͤ Pax illa vniuerſalis totius oꝛbis quã romani babuerũt pãnos ferme- lxx.perpaucis bellis
Ctüſch exceptis ac paruis· circa hec tha ꝓpter ſeuiciã neronis turbata eſt. ꝓuincie quedã receſſerũt
“Z ab obedientia romanox. aꝛ ficẽ xpᷣi pſequi ceperant Judea Tiheruſalẽ grauiſſimis ꝑp⸗
e⸗ ſtn ſecutionibo inteſtinis bellis attrita e ꝓpter peccatũ illð maximũ qð in filiũ dei ↄmiſerunt.
m ri cnca hec tꝑa etiã in foꝛib⸗ tẽpli ipſo feſto paſcalixxxꝰ.necati ſunt otinue durauit diſſentio
un om Donec penitus celetiſunt · Barrabam em̃ petierũt. nõ iheſum mitẽ ð hunnlem
— Hij oẽs diſcipuli·ſ. petri mi ʒati ſub nerone tyranno. miti alij qͥꝝ nõia ſunt in libꝛo vite
imt 989 Partialis eᷣe lemonisceñn. Sauimanus epᷣs zenon. WMotentian? Altinuuns
ninn Flauius oſul. qui ⁊ clemẽs. HSerotinuus Eodaldus. Menveps catalaneñ.
ncnnn eevps meteñ patruus Eucharießs treuereñ Simiſi? eps ſueſſen. Tyt/ epᷣs
apli H clementis Tecla diſcipula pauli Trophinepᷣs arelatẽs Oneſim epßs epheſi · ſcreteñ
nnt A , Homicianus ſubdiaconꝰ a Creſcẽs epᷣs galatenñ. Elitalis mẽ/ Felis martrr.
inun, beato mennio a moꝛte MNaʒarius Proceſſus Prothaſius.
pireg 4 ſuſcitattttts. Celſus artinian“. Geruafius.
enncͤ CEpafoꝛas eps coloſeñ. Toꝛpes martrx Felix martyr Conſtãtia martyr·
iigin Yacobus minoꝛ apoſtolus aciheroſolimor eppsa iudeis occidit᷑no.vi·neronis
tän; Paulgloſus apls cũ btõ petro eodẽ tpe ·ſy nõ eodẽ loco capite plex eſt ad aquas ſalinas.in
via hoſtienſi · l G

—

tyriſatur

Serta etas. Chꝛiſtus

AIſte wſpaſianus mediocris parẽtele obſcureq; natus · ſp glioſe triũphauit. Maz

ſub clandio ⁊ nerone quocunq; mittebat᷑ laude digna patrabat-Triceſies ⁊ bis cum hoſtibuſ

ꝓflixit.NDerichitante auᷣt republica ꝓpter diſcoꝛdiã pcedentiũ:imnatoꝛ licet inuit? eſt creatus.

redijt tranquillitas deiſtine. Par nlun in toto oꝛbe ꝓnũcista iuxta tpa Octauani. ppter p
Joꝛr i tandẽ ꝓ fluuioventris ſtando. liebat em. Stantez decet

imenſum reſpublica creuit. 1
imꝑpatoꝛẽ a terris recedere· Eius virtutes multe diligenter ſuntconſcripte

Gelba d IVſti.iij.diuerſis ꝓpuincijs impare cupientes
SZinpatores (Serk. rrrr— ffff———ans. à. ir
NVitelli?. Oin vno anno ſeſe interfecerunt. Nñm 18 ri
2 Hieruſalẽ deſtruit᷑ ãno ſcõo veſpa N

fiani a tito filio enintfectis · xi.cẽtũ milib.venditiſq;. lxx? iudeoꝑ.Et extüc defecit regnu iude
ox.ne ↄſurget añ tpᷣ antixpᷣi. De bhac hoꝛrẽda ſtrage mira legũtvlde ioſeppũ. Nota ꝙ ꝓpter

hanc vltiõeʒ legitie factâ dicũt doctoꝛes ꝙ in toto mũdoxpᷣs pacẽ tribnit·ſicut in ntitate feẽ

Yoſephus byſtoriographoꝝ nõiatimſimꝰ. clarus habet᷑ natione iudeus Ulex libꝛi eius in

multis locis vitio ſcriptoꝝ ac lõgitudie tᷣm coꝛruptiſunt Appolinaris icũs mi occiſꝰ
eſt rauẽne vbi ep a beato petro miſſus fuit Et nota ꝙ nec veſpaſanꝰ nectitus quitqᷓ; ↄtra
ecchiã fieri iuſſet᷑t· ſ aliaui iudices infeꝛiores pſeqbat᷑ fideles pꝛetextu pꝛiorum madatoꝛum
Anno mundi · — VCCLXXIII

Pape Italicus

— NZẽ

8 —

tante ꝑfectõis fuit vt eccleſiaſticaꝝ rex diſpenſationẽ eti⸗ berxis in albamia que ẽ ꝑs anglie.
am adhuc beato petro vinẽte meruit diſpẽſatoꝛab eodez “
ↄſtitui · Mic ſtatuit vt mulier velato capite ecciaʒ intrarz Tucas diſcipuluſ pau li.ĩ bithimis
tandẽ martyrio coꝛonatus ſepuitus eſt in vatieano in, migrauit ad dommnum.
xta magiſiꝑ ſuũ ac patrẽ beatũ petrruunm. äl
Thomas qui parthos in ſeꝛtẽ accepit martyriſat᷑ in indcia bilippus ꝑ fichiam xx· annis pᷣ
omnium oꝛientalium spoſtolus.
Andꝛeas qui et ſichiam accepit in ſoꝛtem in achaia mar⸗ ſed in paſſõali dicitur ꝙ fuerit cru
””ů S cifixus. Solus ipe et iobaànes eus
Matheus qui ethiopes ſoꝛtitus fuerat in ethiopia : geliſta non ſunt martyziſati· Ceteri
Symon ⁊ iudas martyriſati ſũt in regiõib ꝑſids. vo omnes occiſi ſuerunt.
Bartholomeus qui indiam accepit in ſoꝛtem poſtq; pꝛe-

dicauit liycaonie antiquioꝛibo in albano vrbe maioꝛis ar: Matthias in indea vel egypto co

menie martyriſatus eſt. ronat᷑. De tꝑe ⁊ loco ⁊ modo mar
Titus diaconus pauli diſcipulus apð papbũ quieuit, tirij eius diuerſe ſunt ſentẽtie · SGHar
Euodius epᷣs anthiochie.ibidẽ eſt marnriſatus nabas coapoſtolus pauli:cipꝛis oc
Sileas spud macedoniam martiriſatus eſt. ciſus eſt.

Sanctiſſimus papa linus Ecotica gens oꝛit᷑ ex pictis et be⸗

dicans ierapoli quieuit in dominio

litei
min

proba
doop⸗
win
l
hor⸗

iegon
Au
lcoe
Hebio⸗
chrſtun
Gu
Oene
Ttzen
hen⸗
b n

agiu
ugn
nnntun

n ti
mmniun

tes omnia debere eſſe ↄmunia inter chriſtienoo⸗

Maria magdalena? ſoꝛoꝛ eius martha

Folium. XNMI —

NPerſecutio ſecunda eccleſie fit rome iuſſn domitiani. pax vninerſalis totius oꝛbis iteꝝ
per ipſiius ſeuiciam turbata eſt. multe nationes ſe romanis oppoſuerit innumerabileſq;
ſideles martyrio coꝛonati ſunt. Elide biſioꝛiam coꝛnelij taait —
IVſie domitianñliꝰ veſpaſiani aft᷑ titi.pᷣmo q̃ᷓdẽ clemẽs fuita młta rome ↄſtruxit.ſq; pãtheõ

Gmorx defecit crudeliſſimfact? ac ſuꝑbiſſim? itavt tqʒce coli vellet.ſenatoꝛes q̃ſoã ĩiterfe
it. in rpᷣianos ſcaʒ plecutiõz ſuſcitauit Tãdẽ oibo odioſus.in palatio a ſuis occiſus eſt.⁊ cũ

ℳ Eedecoze ſeputts 8
— = (tianus (anno. i.

Iſte titus fuit mire benignitatis tripbato⸗ maximꝰ.ſupᷣ modũ ſargꝰ.toto coꝛde ſuis ſe ini

micq crebꝛo recõciliauit:pteʒ ſuũ vᷣtutibo ſupas delicie hůam gñie dici meruit Mira diſpẽſa
tio ſupnirectorꝭ. nũc optim nijc peſſim·nuc parc nuc pꝓdig nẽ fic nẽalt inſtitutꝰ ad tegni
gubernacla ꝓuehit᷑. uis abiſſum tätox iudicioꝝ ſcrutiri pusl;ʒ Moꝛit᷑ ti ano iij. tat/ luc

t in vꝛbe fuit vt moeituros eos pariter putares Meãder ſamarites ſupbiſſim nigromã

ticus. ſimonis magi diſcipulus xpᷣm negauit. ſeipſim ſaluatoꝛẽ mũdo deſtinatũ aſſeruit.
cTcredibiulia figmẽta oroſi uit. ⁊ mitos ñ pᷣdeſtinatos decepit ci qboa ipᷣe ꝑpiit · vide hi.ecclia·iij.

Vceerxf
VYrmt. Cle
Romanus tus.·xi eæ patre emilisno
m.i.ð · xi
WZ LXXXIIII

—

Iſ detus pꝛimus inuenit ſcriofiſſe in ſins YJulian q ſimon lepꝛoſus.

Utteris. Salutẽ ⁊ aplicã bnñdictionẽ. Ordinauit pꝛeſbiteros epiſcopus cenomanm
xrxi. in romana vꝛbe menſe decẽbꝛi: pegrinatiões ad ſanctos ap alianus alius qui vtrũq;

pꝛobauit.dicẽs ꝙ validioꝛ eſt ad ſalutẽ ſancti petri viſitatio.q; parentem neſcius occidit
ouox annorieiuniũ. Excõmunicauit inſuꝑ qui hmõòi viſitatio Ariſtarcus pꝛiſcmartires.

nes impediunt aut diſſnadent. Tandem martirio coꝛonat᷑ ſub Caulus epiſcopus narboñ:

domiciano. vikalendas maij. ſepultus in vationno Saturninus eps tholoſañ⸗
Hereſis nycolaytaxꝝ qui indifferenter vxoꝛibo vtuntur dicen Narcialis epᷣs ʒanchdoñ.
Geoꝛgius e¶pᷣs belliacenñ

Chberintꝰhereſiarcha ſuxrexit turpuloſus aclibidioſus tot? a q̃ Auſtregiſilus eps luturieñ.

dicta eſt hereſis cheritiana·hic dixit legalia eſſe ſernanda Cãtianus epᷣs thuroñn ·
Hebion bereſiarcha aqͥ hebiones heretici dicti ſunt qui dicũt Myreneus epᷣs lugdunẽſis
chriſtum pux hominem fuiſſe. paulum apoſtatam legis ?7. Gerruntius epᷣs befũůtioneñn
Euutropius eps aurifitaneñ
Fronto eps petragoniceñ.
HSyoniſius ep̃s piſiemſ.
Eutbopi eps aqtañ.Hij ve
nerãdiſſimi pfes ſoꝛtiri ſunt
regiões frocie a dño * ſci⸗
2

NMartella eius pediſſeqdquan
Tazarus earum frater epiſcopus marſilieñ.

Baximus eps aqueñ· bic viaticũ dedit magdelene
En migrauert ad dñm in partibo marſilile

„*

Sexta etas. Chꝛillus

AVarcus agrippa pᷣfect? ve? Iſte trayanus optimus ðꝛ fuiſſe int oẽs auguſtos ſ.
pſas æuicit.⁊ ob h pãtheos ſolũ in eo culpat ꝙ ʒelo falſoꝝꝑ deoꝝ xpᷣi fidẽ Aanatre. de or
extructũ eſt. i tẽplũ oim deo arbitras ſe in hoc obſequiũ pꝛeſiare deo Oĩ qdẽ ñ pſe zp ſu
rñ iuſſu ſibille.ipe etiã agrip os ſideles pſeqbat Goꝛte Had tꝑs vex fuit.qꝛ ↄſtat . aliqñ ipe
pinã ſupꝛa renu ↄpleuit qâ, met iufſit qda toꝛm̃tari a occidi In ſine mitigauit edictu vt ſf
tea fuit ab agrippa 2cita.ixc occiderẽi miſi cau inueirent aut lie offerrẽt. ſz paꝑ hoc ꝓfuit. qe
ẽ coloma ᷣm q̊ ☛ inuida pelbe ꝑ huiuſmodi nihil artata fuit Eius laudes pꝛo
dia Yraia/- N nihilo ducerẽ miſi btũs gre.eius pietate ↄmotus lacrimas fu⸗
Iſie nerua ſe Ndie. xv. O aiſſet ⁊ eũ abinferno libaſſz An aũt ſaluatus fit vſq; ſodie din

nex adoptauit dbioſũ ẽ. grãch altricatio doctoꝑ De hoc etiã diuſe reuelatiões
traianũ̃ in filiuʒ peiĩoq; edi deuotax pſonayꝝ repiũt qᷓ o'oqs ego vidi boc intẽdut ꝙn wlir
ccto oĩa foꝛe facta domitiani dñs alið niſi vt cũ tioꝛe ſalutẽ nraʒ opemur. de hmoi eurios
retractauit qniby ꝗeti ſimꝰ eo eñ ſine ca hec ſilia eccliã fud vult latere
Aſſte idẽ traianꝰ apòᷣ agrippinã gallie inſignia ĩpij inuit? ſũpſit germania reſtitnit. oꝛiẽta⸗
les ꝓuicias. babilom.ſeleutiã extremaq; ĩ die ſcos pĩalerxãdx omuit ⁊cc. In oĩbhis aðo
pr ꝑmãſit vt oĩb gtus· niili eriſteret guiſ qð de pauq legit ꝛcc Hec inſigniaſũt ve ⁊nõ ficte
nobilitat? Yta ſp vixit vt ĩgio digniſſim haberet.ita pꝛincipatũ fugit q̃i nullyfoꝛet ineptioo

————

———

pap ((Ciemẽſ Bomanns DWèG
Lbmus / De regione cellomõte.ex pkte fau,
inis. ix. mi. ij. diex. ſtino.
Anno chriſti Fciii =

Scyuũs clemens pꝛimũ a btõ petro vt ðꝛ oꝛdinatus fuit Eutropius eps zancteñ. mar.
ſibi ſucceſſoꝛ ſed ꝓpter periculũ wluit anteſe watũ linum Sanctin⸗ epiſcopus meldeñ
Tcletũ põtificari:ne videlicet hoc exẽplo pꝛelati ſubſtituerẽt cũ antonio a moꝛte ſuſcitato
ſibi quos vllent. Hic fecit geſta martyx per regiones con⸗ diſcipulus dyoniſij 4
ſcribi.Similiter ⁊ ipſe młtos libꝛos edidit Statuit etiam Youius athenieñ.pꝛeſbiter⸗
vt cathedra epiſcopalis in eminẽtioꝛi loco poneret᷑ · 1 c bap martyr diſcupulue dyoniſii/
tiʒatus pꝛout citius poterit ↄſrmet᷑. Cãdeʒ martiriʒat᷑ ſub DG .
traiano ſubmerſus eſt in mari: ⁊ de eiꝰ funere mira ſcripta Carannus martyrcarnotẽſiũ
ſunt Coꝛpus eius tpe nicolai pꝛimi repertum fuit ⁊ rome pꝛedicatoꝛ diſcipulus petri
traſiatum Taurinus epiſcopus elvꝛacenſis. ———
Hangeric/eius ft epe cameracen. diſcipulus bti dyoniſn. SEymon. cleophe ſili⸗ frater
Johãanes euageliſta adducrus iuſſu domiciãi abepheſo ro inde epiſcopus iheroſolimoꝝ
maã cũ ſacriſicare nollet ydolis pomi᷑ indoleũ feruẽtꝭolei ſed .cxx.annox cruciſixus eſt mar
cñ mi leſonis ſenſiſſet relegat? eſt in batymos inſulã ibiq; tyr domini gloꝛioſus·
apocalipfim ſcripſit. rediẽs aũt epheſuʒ tꝑe traiani in pace
quieuit Dyoniſius ãnox rc ariopagita venerabilis pa Begulnus epiſcopus arelateñ
terlumẽ oꝛbis martyrio coꝛonatur in gallia cum eleutte⸗ Eugenius tholetañ.
rio ⁊ ruſiico vbi miſſi fuerunt a beato cleemente Euthices martyr

Altuu

mnen
Hais

Zoceid
tatſeru
ſcerennn
ifn
ovdl

—

eñinet

ſapoloh

HFHousww.

Pbiſtloen
tnickoh⸗
ſngunr

— —

—

—

wnuty
Uokentwr.
ſun
ſafene
lafegeſa
Nahte

igif

cincese
konſecn⸗
turan
ſepule

Plinius
pfite

ſmnlit

ſuenen
wmn

—
—
—
=
.
, -

2
S
—
E

S —

Folium. XLI.

Perſecutio tertia eccleſie atraiano exercetur.in qua peremtifuerunt infiniti Candem cohi

pibita fuit interuentu plini ſecundi:ſed non totaliter

Yudei deuaſtãt ꝓuintias miltas.q̃ſi amẽtes icredibili motu
nec tñ pꝛeualuerunt vt regnuʒ adipi

exarſerunt. nuln pꝑcentes. ciuitates plures deſolauere.

otu ſubvno tꝑe ꝑ diũſas mũdi Pien

ſcerentur.qꝛ pꝛimo ꝑ tratmanũ:ſcdo p adrianũ.dleti ſunt Sic xps vtrobiq; vindicatur NHun
q; em̃ romani impugne pſecuti ſunt eccliaʒſʒ nec vnq; honoꝛe aut emohmento caruerunt

quociẽſcũq; fideles honoꝛau ere · De hoc plemꝰ vide oꝛoſiũ.

¶ Thimot he? eps epheſio? di

ſcipulpauli mtiʒaĩr̃ O Mlutare nobliſſim ohopclaret· mgt tra ani cni eplaz optiazʒ ſcripſit

Vsnatius doctoꝛ gloſus eps athiochie ducipulus iohams martirio coꝛonatur nobiliſſino
Muius coꝛ ſciſſum inſe aureis lis hoc dulce nomẽ iheſus inuetu eſt babuiſſe deſcriptũ Ait

em̃ in eplis ſuis Amoꝛ meus cruciſixus. Beatã virginẽ in carne vidit.eiq; eplłas ſcripſit in

ſcipulo. humnlis ancilla xpi Cletn adte 77⸗

* — .

gquibus ſic habet᷑ rpifere marie ⁊c. Et ill⸗ dulciter reipondit ſcribens Ignatio dilecto condi-

Focas martir paſſus eſi vlrio tpe traiami.cui ſpiritu P hetico dixit. Traiane pge ad vltioꝛis

obiſſi loca ad pꝛeparat tibi toꝛmta feſtina vbi nocte ꝑpetua. leuoę es inced.
rriduo hac in luce viaberis. quo emerſo calido te moꝛt excipietnec em inultus innecetiuʒ

ſeuo exrurendus es incẽdio

ſanguis viutius eſſe poteſt.⁊ traianus die tertia expirauit ventris pꝛe fluuniod

Ym--An NQN— mi. E .
(([oclet'an GSreezs uariſiuſ zGrecus
Air m ij.ð t. De regione athenieñ· er nen⸗ vij die f ·
patre Anthiocho esss
IYſie euariſius ſcůũõũ⸗

tur Tandem. xij. anno traiani martyrio coꝛonatur.
ſepultus in vaticano apud coꝛpus beati petri

Plinius ſecundus oꝛatoꝛ philoſe ophus multa ſcri
pſit Mitigauit etiam traianum vt retractaret ſentẽ⸗
tiam latam contra chriſtianos ſcribens ei nihili ma

li facerent ſed virtutibus inſiſtentes chriſium tanq;

deum ante lucem ſurgentes laudarent

l Iſie anacletus beatiſſimus fideles
monuit per epiſtolam vt pꝛeſbiteri pꝛe oibus hono-
rarentur. dicens ꝙ deo ſacrificantes nõ debeãt verari
ſed ſuppoꝛtari atq; ab oĩ b venerari Et pꝛeſbiteri qñ
ſacriſicant teſtes ſecũ habeant. maxime epᷣi vt dño
perfecte ſacnicare pꝛobentur Atẽ ſtatuit vt cleriens
nec barbã nec comam nutriat. Apſe memoꝛiam bea
ti petri ↄſtruxit Ordinauit etiam-vij.dvacones car⸗
dinales in vꝛbe Item ꝙ epᷣs a tribo deleat epiſcopis
ronſecrari Item ꝙ oꝛdinatio clerxicoꝝ palam celebꝛe

martyr ſtatuitvt epiſcopus a plebeis
non accuſetur ſeptem dyacanos oꝛ
dinauit vt aſſiſterent epiſcopo pꝛedi⸗
canti pꝛopter honoꝛez verbi dei ne ab
emulis detraheretur epiſcopo ꝙ falſa

predicauerit Item ꝙ comuges pun⸗
blice ſronſentur a parẽtibo 7 9 ſacer⸗

dote ſollenniter benedicantur Tadẽ

martyrizatur anno. ii adriani ſepul⸗

tus apud coꝛpus ſancti petri

Homicilla mart
Eufroſina martyr
Theodoꝛa martyr
Sulpiciue martr
Seruilianus martyr

Sexta etas. Chꝛiſtus

Iſie adrianus in mꝭ ↄmẽdat᷑ chriſtianis ſat gracioſus

extitit. qſdã tñ nolẽtes ſacriſtcare pumiri iuſſit occidi.vi nõie eiꝰ helia
mniüſalis q́ fuit in oĩ ſcia. pacẽ oĩ tpe habuit · pt pfie dict? pii
Sleges inſtas adidit. phibuit etiã ne xpᷣiani ſine pceſſu .
iudiciali danaret ihriin fundit/ veſtruirt. N'reinſtaura becẽ tertia reſtauratio. geter de
nit.oĩno ꝓhibẽs ne iudei intromitterẽt᷑. ſʒ xpᷣiani. inuit? ſtructa fuit ſcʒ a caldeis

ad ipiũ wenit ſed optie rexit Cuh;
ſenatus obſecraret vt filiũ ceſarẽ /adrianꝰ
Ymperatoꝛes =

Vherulalẽ reſtaurar adeianũ
lia vocata fuit Etam
Pliſicaca fuit. ita vt loc?paſſiõig ef
ſet intra muros q p? extra fuit Et

funt pe zede
chhie ab athiocho·tp machairor
à tito tꝑe vſpaſam

elius =

— — ——

appelaret. ſufficere inquut dz vt n wi.
ego inuitus regnauerim cuʒ non ⸗

BSecuüdue phs in!
interrogata adriami ſcripto reſpondit

lentio deget. 7 ad

RRST—————— nõ debet ſanguimi ſz meritis. inutiliter regnat qui rer naſcit᷑ non
meref. Exercendi pꝛius ſunt virtutibo qun regnare debent. 7 cu in peisꝛoſeceꝛint adeo vt p/
benf illosvtutiby antecedere q̊s debẽt honoꝛius anteire inuitati aſcẽdãt ſe ciuiũ ſuoxxotis

nõ ſubtrabãt

Eaſtiachius alio nõie placidus. 7 theoſpita eius vrxoꝛ 1 duo filij ei? aga

pitus ⁊ theſbites.quox miri actus legunt᷑ circa hec tpa fuerunt qui oẽs iuſſu adꝛiani gloꝛio⸗

5 martyrio coꝛonati ſunt

Ariſtides phũs awlogeticum pꝛo rpᷣianis fecit:quem videns trayanus placatus eſi

Anno mundi Vecexin Wcc R-ea

PBomanus ex patre
Im. v. die. ij⸗

R 4

——

Dalerädro te regione capitauri dir
Ktue i.

De regione violatg.
ex Paſtoꝛe patre
Romanus
die. xx 1.

mt Sir

2 2

Anno chriſitii criif

—.—

AIſte alexander maioꝛ parté ſenator vebiouer
tit ad dñim Hic ſiatuit aqua bñdictam cũᷓ ſale aſpergi
in domiby fideliũ.vt de ↄſe. di.iij. aquã. In canone ad⸗

didit memoriã paſſionis.ſcʒ. Qui pꝛidieqᷓ; pateret᷑c

Vtẽ vt vinũ ſit mirxtũ cũ aqua in calice ꝓpter repꝛeſen
tandã vnionẽ xp̃i ⁊ eccłe.de ↄſe.di.ijc.i.⁊ vt oblatio fie
ret ex aʒzimo modica acgtaten ãdẽ mtizat᷑ ſub adria
no:cũ multis quos a
numentana Poſtea trãſiatꝰfuit ad eccſam ſcẽ ſabine
OQuirin? martir trihunꝰ Theodolus mt diaconus
Enentius martir pꝛeſbiter
Quadrat epᷣs athenieñ.diſcipulus apoſioloꝛum
Hermes pꝛefectus vꝛbis martir

Aquila genere ponticus oꝛatoꝛ floꝛet qui ſecundus

interpꝛes moſayce legis fuit. Orimo em̃ fuerunt. lxx.
de hebꝛaico in grecum tranfferentes.ſecũdo iſte de tzre
co in latinum pꝛimus interpꝛes fuit .

ſidẽ ↄuerterat Sepult in via

Vſte ſixtus ſtatuit vt diceretur
Sanctus. ſanctus. ſanctus. Er ꝙ
miſteria ſacrata non canterentur ni
fia miniſtris. d.con. di.i. in ſancta.
Item vt coꝛpoꝛale non ſiat exſerico
ed ex puriſſimo lino conteto 1 nõ

tincto Et vt mulier ſacra vaſꝗ alta

ris 1 pallas non tangeret Item vt

gqincunq; epiſcopus wcatus ad ſe⸗
dem apoſtolicam rediens ad eccleſi
am ſuã nõ ſuſciper niſi cum lt᷑is apo
ſtolicis Itẽ vt miſſa nõ niſi ſuꝑ alta

recelebꝛet᷑. Atẽ etiã miſit pegrinuʒ

epᷣm genere romanũ cum alijs fide

libus in galliam Tandem martirio
coꝛonatus extra poꝛtam dñje quo va
dis. ſepultus in vaticno

tegine

futthr⸗
Pooe
turſtit
A

Mi
scis
L ofm
ulerie

tirote
ſvnn⸗

kgoben

Peren
Bern

pidl
ion

Tuſ
ut
Rn

Ini
ntet

huſet

ne
—

N
repc

”

———————

ndc
woen
manpem

Niitjn

Eminglin
WweNNNNN
imoüri
pe gen
6 nu
rienut
fnin
liiiel

alocerius martir
WVaria martir ⁊1 vgo

pij lit nũ eiuẽ. idere Q at aliqui mis
ſub eo coꝛonari ſunt nõ ex ſuo ſʒ pꝛioꝝ mãdato pꝛoceſſit Lãta fiquidẽ crudelitate geree ptã⸗

Folium. XLII.

Galienus medicus nga Ptolomneus rer mirabi in mathematicis oim aſtronimor peeri⸗
meoꝛiundus interpꝛes puus plus addidit q; añ ſe inuẽtũ reperit ⁊ plura ſcrpfit

Yxocratis rome claret Credo ſereticus hic fuit magiſter mardonis
Abita martir Iſte ãthonius gener adriani fuit ⁊ filiꝰ adoptiuꝰ vir vticʒ peri⸗

tiſſimꝰ nata benign q. nõ facile in vno boie repit rudẽtia pꝛe
cellẽtes cõiter nõ ſunt excellẽter benigni ⁊ trãquilliex nafa pꝛeci⸗
pue Et eõ ercellẽt᷑ benigni ſunt cõiter minꝰinduſtrij. Vir aüt iſte

c66 Anthon Nin vtriſh excelleter dotat? fuit Ob hoc mite puincie qab alijs impatoꝛibo tceſſe

ins pé.]) = e ee
an xxij ꝙ rũt ſubiſto volũtarie rediebàt.qꝛ vere pt᷑ pt᷑ie fuit Oib carꝰ nullis acerbo·ſide
libo cleimtifſi erat Vnñ pius dicieſt.⁊ ab eo ſeqñtes imꝑatoꝛes appellati ſunt
em̃ malo ſcipiõis exẽplo vnũ ciuẽ fuare.q;; mille hoſies occidere Qð aũt aliqui mts

tes inuidã plebẽ ↄmouet᷑t vt nec ſummi impatoꝛes poſſent ea ſedare ad plenũ Ita exoſum

fiuit xpianũ nomẽ apo ydolatras ⁊ maxieapð põtifices ⁊ ſacerdotes tẽploꝝ qͥ pꝛincipes ꝓpłʒ
pꝛouocabãt aduſue xpiſideles qꝛ vider᷑t ꝙ ſtat/ q̃ſt? dimiuebat᷑ qtidie ⁊ ad Reprit eſſet ven
turꝰtãtus Bacen e xpᷣiani dicebãt ꝙ indifferẽter oẽs dij dmões eẽnt a qͥbo tota fimł cõi⸗
1.

mł⁊ et᷑nã felicitatẽ.iõ ñᷣ mix ꝙ etu pacato pncipꝑe adhue ĩferioꝛes ꝑpſeũrẽ/⸗
== NVcccxli. tur pianos taq blaſphemos:

—

Rom jn ſ. mi ”MM
Homanus eranachoꝛita (Pgru. Grecus de athenis: ex pye phoi
an.ix.m.iij.die.xxiij.

inj. die · vi,j)

—CXXXIIII IExrII reee
Vſie theleſohoꝛus ſtatuit cantari bymn ange ſie Ygnius cleꝑ opoſuit: graduſq; di

ſicũ.ſcʒ. gla in excelſis Et euageliũñ añ ſacrifici ſtinnt. Et vt ptinus ⁊ pfina infantẽ ſuſaꝑ

um.⁊in natali dm cãtari tres miſſas ꝓpt mul et in baptiſmo: ↄfirmaciõe:. chatheciſſmo
tas cãs ⁊c̃. Itẽ ꝙ clerici ieiunare debeat p.vij · Scripſit etiã vnã eplam gñalẽ oibo fideli
ebdomedas plenas· qꝛ ſicut debet eẽ diſcretavi bus vno trino deoo Item ꝙ nullus epᷣs

tiaa clericop:fic ⁊ eiuniũ Etiã ſtatuit vt nullus metropolitanuscexcepto romano põtiſice)
miſſam añ tertiã pꝛeſumat canere · Cadẽ mar audeat ſuffraganeũ ſuũ ↄdemnare.niſi cau

tirio coꝛonat᷑ ſepult apð ſcm̃ pꝑetꝝ in vaticano ſa in ↄcilio pꝛoumciali ſuoꝝ epoꝑ fuerit en
Decẽmilia martiꝝ crucifixi ſunt in armenia niata Zãdẽe martirio coꝛonat᷑ſepultus in

in mõte maxĩo arath.Quo feſtũ celebꝛe co⸗ eccleſia ſancti eirttt
litur.x· łiulij cum magna deuotione.qꝛ mul Marcion hereticus quẽ policarpus dirit eẽ
ta obtinuerũt cultoꝛibus ſuis a mſñ0 pꝛimogenitum dyalbil
Peregrinus epᷣs autiſfodoꝛñ.martir AVaalẽtinianꝰ heretic? dixit xpᷣm celeſte coꝛpꝰ
Serapia mt. vgo Sabina mr᷑.⁊ nobilis attuliſſe Pompeitrogus natione hyſpa

vigdua Frides Spes Caritas cũ So nus hyſtoꝛias totius oꝛbis a Nino vſq;ad
phiga nobili matrona. matre eaꝝ martiriſate: octauianum deduiit
Juſtin phũs diſcipłs põpei libꝛos ei? abbꝛe Thaurus nobiliſſimus phũs athenis cla⸗,

mauit Hic etiã libxꝝ de rpᷣiana religiõe edidit: ruit.hic ait in publico mos ꝓpli: in pꝛiuato
quẽ Anthonio tradidit:⁊ benignũxpᷣinis fecit nature ius gentiumq; ſeruetur

Serxrta Etas chꝛiſtus.
Perſecutio quarta fit iuſſu anthonnj veri in qua innumerabiles vtriuſq; ſerus coꝛonati ſũe le
led nõ impune.lues em magna.i.peſtiłentia ſecuta eſt per totam italiam ⁊? reliquas pꝛouun Gure
cias.bella terrcmotus.inundationes fluminumagmen locuſtarum cc. Eller
Item exercitus romanus vbiq; ↄſumptuseſt. Bellum marcomãnicũ vt dicit oꝛ Ceef⸗
ſius gramſſimum fuit.qꝛ barbare nationes exercitum rudem romanor in giro circundede ape⸗
rant ſed militibus quibuſdam chriſtian a clamãtiboypᷣe adiuua nos. ilco fulgura terrue⸗ gͤ
rũt barbaros ita yt fugerẽtob hocxpi nomẽ celebꝛe factũ fui = ſalle
it ⁊ ĩꝑatoꝛ ñ ſibi⸗ſxpᷣo victoꝛiã tribuit.⁊ ſentẽtiã mitigauit. aren anthonius wrus
Ymperatoꝛes = e ☛G (KLucius. aurelius ↄmod?. Henci
e AIſti duo imperiuᷣ .
ſũpſet᷑t pꝰ ãthoniũ piũ.⁊ extũc bini imꝑaꝛe ceper̃t ſalucio moꝛtuo ãthoniſolꝰ ĩpiũ teniit Uitor⸗
bonꝰ ⁊ victoꝛoſus fuiſſe deſcribit᷑ niſi hoc ꝙ rpᷣianis q̃rtã ꝑſecutiõeʒ iuſſit inferri Dtꝙ taͤte tterfe
ſeueritat, ſtatie fuit ꝙ ad null euentũ vnq; vultũ mutauerit. ſiue exletitia ſiue er mero gletſ
re etiã dũ adhuc puer eſſet. Tante fuit hiamtat? vt ãdãa vice cũ iã ex hauſio erario nil hate- —WH
ret ꝙ militib daret nulli wolẽs eẽ moleſt.mag elegit vaſa aurea ⁊ oꝛnam̃ta vxoꝛis.⁊ aliaʒ bomren
ſupellectilẽ vẽdere qᷓ; ſenatũ vł ꝓuincias pꝛegrauare Sʒ victoꝛia habita ⁊ illa recuperauit. Pr

puineijs tributa reſarxauit. ¶ Papias iohis auditoꝛ ierapolitan? epᷣs claruit fecit libꝝ expla⸗

Anno mundi

—

Pape Italicus.de cinitate aquileia exr patre Rufino
Anno chrſſit clinj =

. HMic ſtatuit pen cõta negligentiam que
accidere poſſunt circa ſanguinè chriſti vt patet de cõ.di.
ij.ſi.p neg.· Item ꝙ feſtum paſce ſemper in dominico
die celebꝛetur Item ꝙ hereticus veniens de iudeoꝛum

reſi recipi deeat baptizeri Hic fecit oꝛdinationes
quunq;. ⁊ tandeʒ martirio coꝛonatur/ſepultus apud ſan
. multis alijs coꝛonatur
Alexander medicus Et ponticus

ttum petrum in vatiaaaoaas—
Molicarpus epᷣs epheſinus iohãnis apli diſcipulus ro

mam venit. ⁊ plures ab lxretica labe reuocauit. Oag⸗
nus lalvꝛ ſanctoꝝ ⁊ ingens triſtitia tunc erat.quãdo for⸗

materialis gladius.intus ſerpentinũ virus erroꝛis eccle

ſiam coꝛrupit. Et hec duplex perſecutio diu durauit Si

qñq; ceſſauit gladius.hereticoꝝ tñ perfidia magis ac ma

gis inualeſcebat ⁊ mulciplicabat Candẽ idem vir ſanctꝰ

martirio coꝛonatus fuit ſub anthonio Vro cuʒz alijs.xij ·
exrpbiladelgpſaasss “

HMHermes doctoꝛ fidei pla ſcripſit. cui angelꝰ dñi apparuit ne quienie
in dño poſt longiſſimos labꝛes

dicens ꝙ paſca dñica die celebꝛet᷑ poſtes martiriʒatur.

ammus phuoſophus ad ſidem

durrſus:multa ſcripſit ↄtra here
ticus. martirio coꝛonatrr

mnatian monũ dſia

Juſtus epiſcopꝰ viẽnenſis mar

tirizatus eſt .”M
Fotinus epᷣs lugdunenſis cum

puer martires . —G
Felicitas cumſeptem ſilijs paſſa

eſi Mirabile ſpectacul i: ſic olim
vij.machabei cum matte
Pontianus gloꝛioſus martir

Flocellius puer martir
Siminicus puer marrirt
Nouatus cuʒz alijs vigintiduoba
Praxedis oꝛatione fuſa quieui

ſcrpin
nonob!
berple

le⸗ enee
nſns⸗

tceßn
guin
linin
inen
ſantne
noſhen

ihedn
Wän
penien

Vlalerianus marrr heophilus epiſcopus antbiochie.
Egefippus libꝛos fecit de byſtoꝛteſs Apollinaris ierapolianus eps. Paotus iacint/ de
aploꝝ ? mẽm vſq; ad tꝑs ſuim NMarciſſus ptiarcha ieroſolimox quibo mirabilis

Folium. X. III.

UVctoꝛ miles Cerena vxoꝛermĩes Cathafrige beretici exoꝛti ſunt de frigia. qui dicint

& oncoꝛdius ſubdiaconus martyxr ſe ſolumoõ hte ſpiritũ ſcm̃.necapłis nec aljs datuzʒ

Parcellus martrt Htanus pꝛiſca ĩ maximilla autoꝛes eoꝑ fuerunt·

*

Atalus de pergamo fundamen/ Syoniſi epe coꝛrithiog her hiſtoꝛia
tũ ecclie martir Gaius martir Philipp epᷣs trecen (e acoent
—+2 ð dusau ⸗
Blandina ſanctiſſima mulier paſſa eſt Nreli cũ ꝗlueio anthomo

Tertulianus affricanus in eccli inſignis habetin

Aſte omodus ſilius anthonij
viri totus infamis. lubꝛicus fuit.⁊ adeo incõmodus vt inimicus bhuani generis diceretur

Interfecit q;plurimos ſenatoꝛes maxime quos animaduertit nobiltate induſtriaq; ex/⸗
cellere Tante fuit ſuperbie atq; iactãtie vt ſepe leonis pellæ induens oſtenderet ſe eſſe regem
hominum ſicut leo beſtiax; Eex vbi ſplendet ↄſtantia martix tedet amplius de carnalitate

hbominum mundanor ſermonem texere

Prima paxeccleſie data eſt. ſed non diu ſtetit

—

—

Vecclrxiij

.

Sothe⸗

.

reciintate fundans

Srus. ex patre iohaͤne de vico

— mirea.
iij. die · li ·

—. —

= ſie anicetus plures canones edidit qun Oſte ſtatuit vt monacba wluin woetaret. i=
ſcõꝝ pꝛimũ ſangninẽ ſuũ pꝛo teſtamẽto eder᷑̃t neret in ecclia · Et qꝛ mita pericula ſolebaͤt
non ob boc ſancti canones dictiſunt.qꝛ pꝛimũ circa matrimonium contingere. ideo conſti
ab apoſtolis· deinde a mribo doctoꝛib ſanc qᷓ tuit ꝙ legittima non habeatur vxoꝛ · niſi per

les pene oẽs pꝛelati in pꝛimitiua ecclia fuerunt ſacerdotem fuerit be edicta 1 a parentibus

aa ſacris ↄcilijs ↄſtituti ſunt.nec hũana adinuẽ ſollẽniter tradita:⁊ a paranimphis cuſtodi
tione ſzſancti ſpũs vnctione aciuſſu dictati ſũt ta Candem poſt ſanctaʒ vitã ſanctioꝛe moꝛ⸗
Etqui temerarie eos repꝛehendit · in ſym̃ ſcem̃ te migrauit ad dominum coꝛonatus marti
blaphemare pꝑhibet.vt in· ca.violatoꝛes · xxv.q i rio. ſepelierunt eum ſideles in vaticano
Olta ſtatuit iſte ſanctꝰ de ſtatu epiſcopoxꝝ ac cõ⸗ in ecdleſia ſancti ꝑetri.⁊ ceſſauit epiſcopat
ſecratione:Tãdẽ martirio coꝛonatus ſubãtho diebus.txxj. 44“JM
nio ſepultus in via appia in cimiterio ſc calixti heodeciõ tertius dinine legis interpꝛes·

Nõ hic diligenter ꝙ m ſacros doctoꝛes impiũ ſepius eccliam foꝛtiter egit ſiz nüc; pꝛudẽt
Vnñ cũ ſimul tota cohoꝛs ſapientiũ dicat Nobile vincẽdi genus eſſe patiẽtiã Patet ꝙ ecclia
per patientiã nobiuiter ſibi imperiũ ſubegit Hoc ſiquidẽ tꝑe impatoꝛes dixerũt Nolumus
vt pꝛecipiatur nobis.cũ nosvniũſis pꝛecipꝑe habeamꝰ.doctioꝛes oĩbo hoibo ſoli romani pᷣdi

————

Sexta Etas chꝛiltus.

OQuinta pſecutio ecchie ſit iuſſu ſeueri quam ilico diuina vltio ſubſecuta eſi pꝛopter ciuilis

bella in quibus romani nimis attriti fueret

ExXxcamur Poſtes ſiñ gladio aut fuſte cũ lõganimit ſuſtineret ecchia ad ̊ deuẽtũ ẽ vt maieſtas

romai ĩpij ſollẽniter ac hũiliter ꝓfiteret᷑.ꝙ impiales leges nõ dedignarẽt᷑ ſacris canonibobe
dire. Hec eſi mutatio dextere excelſi Ygit᷑ vincere ſi vis.qnſce pati. Signũ ꝑfecte pꝛudẽtie ẽ
ipꝛudẽtẽ ac inſufficientẽ ſe eſtimare: Opſa em̃ tꝑaliũ rex ↄtinua mutabihtas omnẽ huũanaʒ
Clemẽs alexãdrinus philoſophuseli?pONAIĩsss.
Impatoꝛes = – tinar ſe SSS
anthenus ſtoyc? affrican? hiſtoꝛic? Ruerꝰ.an /xviij.m̃ · vi ·

.

MHſie ſelius vir grãdeuꝰ inuitus accepit peincipatü. nui;ae

* ℳNʒñß * — .

cepit mũera.nũqᷓ; ad vlciſcendũ ſeduetus eſt Sexto mẽſe interẽpt eſt aiulioãbigẽte ĩpiuʒ

Gᷓ nõ ꝓfecit.qꝛ ſic fecit ſic factũ eſt ei a ſeuero ¶ Oſte ſenerus gne affer · deſtitutũ ipiñ adep
tus tris ciuilia bella ↄfecit. pꝛimũ naq; iulianũ inuaſoꝛẽ impꝑij expugnõdo occidit rome.ſcoo
picenniitertio in gallia S albinũ ſociũ inliani cũ młtovtriuſq; pꝑtis ſanguĩe bellauit ⁊vicit

cniäie

ſgii

Hitc natuta ſeuus mi ſp bellie laceſſitꝰfoꝛtiſſiẽ qᷣdẽ rẽpuplicã ſʒ lavꝛioſe rexit. DParthos·

Symachus quartus diuine legis interpꝛes

Enno mundi VcCCLXXXYIII Vccxciij H
De oppido nicopoli mt. BiD) —
Pape ( Eleute Grecus ex pfe babũdo. ¶ctoꝛi.ů. Afer er patre felie
Nrius an ꝗxv. m.vi dieb vi · Lv. m. ij. / diedj.
Anno chriſii (lnin geüi
Iſte eleuteriusiuxta oꝛdinatõeʒ ap· Aſte victoꝛ ꝓpter diſſenſionẽ de ter

ſtoloꝝ cõſtituit vt nulla eſca vſual repudiare
tur a xpᷣianis q̃ rationabilis eſſet ⁊ hũa YItẽ ꝙ
nullus a ſuo gradu deiſceret᷑ niſi pꝛius accnſa
tus ↄuinceretr᷑.exẽplo dñi qui iudã accuſatũ ñ
ſuſtinuit quicquid interim inter apoſtolos

egit ꝓ dignitate miſterij ratũ ꝑmaſit Ytẽ vt

abſente eo cuiꝰ cã vẽtilat᷑ ſnia nullatenus pꝛo

feratur Oiſit etiã legatos lutio rege bꝛitonũ
Nqui eum cũ pplo ſuo baptizauerunt Tandem

martyrio coꝛonatus ſepelitur in vaticano apð
ſanctum petrum 1èðð
Aeonides pt᷑ oꝛigenis pꝛo xpᷣo decollat᷑ ⁊ mt
efficitur Et oꝛigenes tũc. xvij· ãnoꝝ ſe cũ ptᷣe
mMartirio obtulit. ſz pia matris ſraude impedi
tus totũ primomi ꝑdidit.eo ꝙ rpᷣianeẽt ⁊c·
Syÿe aũ‚ t docẽdo ſcolares grãmaticã.matrem
.Vij.fratres:ſecũ de pꝛecio paſcebat

mino paſcali celebꝛauit ↄciliũ in alexandria

