manoꝝ iuſtis a ueceſſarijs cauſis poſi longã pacientid eccleſie dei.que diu grecoꝑ emendati

onem expectabat. Sed qꝛ mimis defecerunt a pꝛimoꝛum pietate dimiſſi ſunt
Signũ rubeũ dñice cruq mite haſie appruet᷑t Et ſequit᷑ ſiages magnaxpᷣianox In Mon

ciuallo occiſi ſũt multi reges dnces ⁊ comites de exercitu criſtianoruʒ vltra. xvꝰ. pugnatoꝝ

deo pꝑmittẽte OMilo de anglet dux exercitus karoli.pt᷑ rolãdi cũ młtis xpᷣianis occiſus ẽ in
́”ßMMM btello ab aigolado
i.karolꝰ Ri ih ee⸗
magn? H
Non. xiiij.

ℳ

SBSol ſtetit ſpacio trium dierum vt karolus vinceret
Se Gerhardus dux bauarie in panoniam ↄgreſſus martirizatur J
MVie karolus dictus magnus cum iam regnaſſet in francia xrriiij.annis aſſumptus eſt im
patoꝛẽ romanoꝑ ⁊ impauit ãmsxiiij. Quãte pꝛerogatiue fuerit hic in oĩibo que pꝛincipẽ lau
dabilẽ faciũt quis digne laudare ſufficiet HNoc vnũ ꝓ nũc ſufficiet ꝙ a pncipio vſq; ad finẽ in

. .* . .

—

tãta rex tẽpeſtate ſic laudabiliter ſe habuit. vt nõ ſit inuentus qui eum in aliquo repꝛehende

re potuiſſet: NReuera quid poſſit fragilis homo in illo cauſari quẽ diuina virtꝰ ↄtinue direxit

7 pꝛoterit Sic ergo recte laudamus eũñ ſi in dño opera eius magniſcemus Tandem moꝛte
ſancta wotitus ſeꝑelitur aquiſgrani.Anno vite ſue.ixxij. Eins legendã ſcripſit Emardus. X

.
— [—

VLXII

Niiijſte, N MW
phan? Romanugs

3cs CCCXIIII
X Reſert Turpinus archiepe ꝙ karolus erat coꝛpe decoꝛus Vſie Stophanus mitos cap
ſz viſu ferus. ſtatura eius pedũ octo· facies eius palmũ ⁊ di tiuos redemit· Et ludomcuʒ
midiũ ĩ lõgitudinẽ. barba vero eius palmũ vni:frons erat filiũ karoli impatoꝛẽ conona/

vnius pedis. Militẽ armatũ ſup equũ ſedentẽ a vertice fim uit Noꝛit᷑ rome · ſepult? in ec

cũ eq̊ ictu cũ ſpata ſcindebat Quatuoꝛ ferraturas eqᷣꝑ ſimul cleſia ſci perir.
facile mamibus extendebat. Militem armatum recte ſtantem ſuper manum ſuam ſola ma⸗
nu velociter eleuabat Lepoꝛẽ integrũ.aut duas gallinas. lanſerẽ edebat. modicũ vinũ lem

phatũ bibebat. Tã parcꝰ in bibẽdo erat ꝙ ſꝑ in cena raro plus q; ter bibere ſolebat

Compeſtelle eccleſia. patriarchalis ſedes oꝛdinatur extruitur in honoꝛe ſancti Yacobi
Et implerur petitio marie zʒebedei.quia Johannes a dextris apud ephſum Johannesa ſi
niſtris. Roma in medio. Mota miſterium-

Epiſcopatus quinq; dotantur per karolum in almania magnifice. ſcilicet Aaguntineñ.

Colonieñ. Treuereñ. SGaltzburgeñ · 1 Seduneñ.

BSigna mita pꝛeceſſerũt moꝛtẽ gloſi ſancti imꝑatoꝛis karoli. Mã eclipſis ſolis lune vl

tra ſoliti fuit A aruit p.vij.dies macula nigri coloꝛiz in ſole. Poꝛticuspcioſus aqſgrani
cecidit funditꝰ. õs maximꝰmagũtie tribo hoꝛis ↄbuſt ẽ. Cernẽs aũt pijſſimꝰ impatoꝛ moꝛ

tem ſibi imminere oẽs theſauros ſuos pꝛelatie ↄmiſit ecdeſijs diſtribuendos Et ludouicũ

pꝛimogenitũ ↄſtituit impatoꝛem.aliũ theu tonicis ſiue almanis. tertiũ vo biſpanis Peicit D

Sexta etas. Chꝛiſtus

Cometa apparuit valde finglaris terribilis. vñ impatoꝛ attonit? cũ eg / —„.—

mardo phõ ↄtulit dicẽs ꝙ mutatõeʒ regni moꝛtẽq; prinapis pᷣtenderet

8 bae —— — —

Vex phuũs nolebat eũ ↄt riſiare ſʒ vᷣbu ꝓphetie ellegansait.A ſignis celi. =S

nolite timere. At imꝑatoꝛ deuot“.nõ alind inquit) timere œbemꝰ niſi ilin quint᷑i ahui erea,
toꝛ eſt ſideris.ſʒ e clemẽtiâ laudare tenemur.q̊ͥ ntaʒ inertiã cũ pctõees ſimꝰ)talibo admone/

re dignat᷑ indicijs· Quia & talia portẽta cũ apparẽt oẽs coĩter tangũt. oẽs ꝓpoſſe ad melioꝛa

uicue .

Habuit duos fratres quos ſuꝑauit.⁊ ambo habuere maluʒ ſinẽ. In aduer⸗

ſis paciẽs erat. in fine ſꝑ vincebat qꝛ erga den ⁊ eccłiaʒ deuotus ꝑmãũ fit. Etiã filij e? pſeque

bant᷑ ipſum.quos benigne ad pniĩaz reduxit.Candem bene fingulis diſcoſitig tona moꝛte diẽ
clauſit extremũ. Et qꝛ humana infirmitas delicias diu ferre nõ põt.filij eiad miſeriã declina

rũt· Et ẽ bñ infelix conditio quã totiẽs ſine ceſſatõe expimur.⁊ in his q ante nos fuerũt id to
tiẽs factũ legimꝰ.vt ſcʒ cõiter paucis exceptis·felicitas gnãtõis vniꝰraꝛo pareat ſelicitatẽ ſub

ſequentis. IJdẽ magnũ ↄciliũ aquiſgrani ↄgregauit. inquo regnla honeſtmodus vi⸗
uẽdi canonicoꝝ canoĩcaꝝ cõpilat??ÿ. Hic balſamatꝰ⁊ ĩcoſſptꝰin eccia metenſi ondif

Anno muncd VXXIII

Pape ſcalis. / Romanus 4 geni.à. 2
Wij. die ii. N ̃ ſ E
Anno cheꝛiſti. DCCCXXIIIII — DCCCXXXIIII

IVſie paſchalis magna adhibint oil getia Yfte eugem/ vir pelar/ 1 magne. Yſte gregoꝛius
reliquijs ſcõꝑꝝ innuera coꝛpa ſacra leua/ ſcitatꝭ:a ſimplicitatꝭ fuit moi ↄtẽ moꝛtuo valenti⸗
nit. honoifice recõdidit. ficut in viſione ptor.a ſola q pi ſunt ſapuit. hic no qni bꝛeuiter
ſancte cecilie mandatum ſibi fuit- mrio coꝛonat eſt ꝑ laicos romaoſ pvelectõnẽ eme
ſepultus ad ſctin ger id ſablatus fu
it eligit. a multa bona fecit. viditq; triſtia tha ꝓpter varias plagas graſſantes in polo. Hic mi

toꝝ ſctõꝝ coꝛꝑa leuãs de terra honoꝛifice rexoſuit in altaria..Eius petitõe ludouicus ⁊ guigo

marchio lũbardie ſaracenos de italia fugarut. Moꝛit᷑ tandem poſt innumerabilia bona oper
eodem tꝑe quo ⁊ imꝑatoꝛ.ſepultus apud ſanctum Petrum.

RMabanus poeta monachus poſt abbas fuldeñ.deinde archiepᷣs magütie doctoꝛ magn?cla,

ruit ⁊ pla ſcripſit.⁊ ſtrabus diſcipulus eiꝰetia notabilis in ſciẽtia ⁊ vᷣtutibo eodẽ tꝑe fiitt.
HMonoldus rex danoꝝ circa lec tꝑa baptizat᷑ magũtie cũ vroꝛe filijs. cui imꝑato frifiã de⸗
dit. Tꝛãſtatio plimoꝝ facta ẽ hoc tpe · Sebaſtianꝰ gregoꝛi papa ſueſſionen.

—⏑

Sctũs marcellinꝰ petrus de roma in galli tranflati ſunt:⁊ſcũs vitus in ſexoniã. ſanct?ge

neſius in angliam tranſfeꝛtur.
karolꝰmonaſteris ſolẽ nia tot fũdauit.q̃t in alphabeto Ee habent᷑ cuilibʒvna pᷣponebat᷑
Sciſma octanũ erat inter eugeniũ ⁊ ziſinniũ pꝛopter diſcoꝛdiam eligentiũ.
ſed eugenius obtinuit.quia pars maioꝛ erat cumo.

” 1 .
4

= ℳ ſfeſtinare debem'. vt miaʒ i illo dnaute ↄſequi valeamꝰ. a pie credit ꝙ hac huůi
i· Ludo d litate dñ m placauit. qꝛ ſ ſuꝑ eũ plaga puemit.ſ ſuꝑ taliã in curſuſaracenoꝝ

Iſte ludouicus fuit fili karoli 1 magne clemẽtie ꝓpter q dictus eſt pius.

fentie

Nuhie
Dunro

acth
Ppni

innanet
Fhntge
Mamn

Plg
lnech

ſabtlufm

titucinen

etamhee

Gln
totye

eesig
Domnne

Tpa cruẽta itex ſurgũt.cauſa eſt debilitas impij.q;ꝛ moꝛtuo ludouico filij emutuo ſe contri
☚ uerũt. Qð audiẽtes ſaracemi ſarones T alij occidẽtales erexerũt ſeↄtra eos. facta plages
de ranl. Amon de celo pluit in vaſconia frumeto ſis. bñis tñ grana beemoeg
riinme Tepeſias maxla oꝛit᷑ in gallia terremot ue/ multe ville 2 domus celeſti igne cremant boieſ
“ ⁊ iumẽia tu fulminũ eraminãar᷑. cũ gradine lapides imẽſi põderꝭ cadũt fragme glacie ve)
MZ ſcẽdit. cuiꝰlatitudo.vi.pedũ/longitudo xvi. altitudo duop fuit 1 peſtilẽtia magna ſequeboek
itrne ☛n⁊rm. Puella qued- xij annor poſt ſacrã coionẽ.vi.menſib⸗ in pane aqua ieiunauit
R Ddeinge per triennium omnino abſtinuit ab omni ctbov potuu.
rina. xv ꝗIſte lothar?moꝛtuo Patre impiũ ſumpnt. habuitqʒ vuos fratrel- ic; ludouicũ
9 Se 7 karolũ quos nitebat᷑ excludere ab hereditate paterna. ſz illi ↄtra eũ hoc bellum
Nat mouerũt in tot ab vtradz hte ceciderũt ꝙ ſimile nõ ẽ factu in gente ila. Lothanus ſugir.
in Quidam auũt magnates cos cõpoſuerũt regna diuidẽdo. nec valuerunt reſi ſtere aduerſarijs
. ſuis ꝓpter hanc ruinã militũ. ideo vndiq; ſines eoꝝ muaſerũt boſtes. Sicſic añ vult nimi
Aund uunñm ſit minimũ. Qui hucvſq; alios efenderuntid ſeipos defendere nequeunt. QAuid facier
ttuid. hũilis herba deſerti · ſi ſtare no valet alta cedrus hbam . Ommia fac cũ ↄſilio.alioquin penite⸗
noAn bis poſt. ſz tarde. Mota exẽplũ. Tandẽ lothariꝰrenũcias ſeculo monach?effectus ẽ· in cin obi⸗
ſint tnu fuit magna: certatio int angelos 1 demones. ſz oꝛãtib⸗ monachis demones fugati ſunt
W H = yyVrxLii —
N S Romanus
Eehmun⸗ ẽ ðM Iſte Sergi vocabar᷑ antea os Poꝛci 1 ο no⸗-
ort men erat inhoneſtum 7tante dignitati incõueniens:ideo mutato nomine ſergins vocari ele
olüen git. 1 ab iſto in antea omnes pꝛopꝛiũ nomen mutauerunt: Sed boc quibuſda non placet. iz
deninien. Dicunt ꝙ hoc faciunt eremplo chꝛiſti qui apoſiolis nomina impoſuit tc. ſimiliter et de patriar
ifej chis. Et bec videtur mehoꝛ ratio hui variatoiis.
gohent . Prvomiij ſancti doctoꝛis libꝛi ſunt tral lati de greco in latinũ.quos michael unpatoꝛ miſit lu
ustgicn douico. er xy egroti ſanati ſunt. ää
Bnign Feſtuitas oim ſanctoꝛum eſt tranſſata ad kl. nouembꝛis per gregoꝛin quartũ.et galli et ger
manm inceperunc et ipſum celebꝛaꝛe boc the. et habeĩ ſermo rabam de eodem ſatis pulcer.
zummt DSllaga boꝛribilis ſuꝑ Romam et totam italiam facta eſt. Maʒ quida perfidi chꝛiſtiani mi⸗
ſerunt clam ad ſoldanum ſaracenoꝛum vt cito veniret. Et roma capit· et eccleſia axoſtoloꝛuʒ

x ſiabulum equor effiat. ſed LQudouicus cum gallis et lombardis totam illam infimtam mu!
titudinem fugauit non ſine multa ſanguinis effuſione chꝛiſtianoꝛum. Et ſiciliam et apules
etiam hoc tempoꝛe ſaraceni vaſtarunt. et tuſcia in ſolitudinẽ redacta eſfſfffff.—

nütinnt H Gallis⸗ ne tota vaſtat᷑ a noꝛmannis et friſonibus et alijs.circumquac; concrematis ciui
tatibo c. Hic iterum nota mutabilitatẽ tempoꝛum.quia per longa tempoꝛa galli triumpha⸗

H toes in oꝛbe fuerunt hic pꝛoſiernuntur nec vnq; poſtes ad paiſtind redeũt ptãtẽ et gloꝛiaʒ ·
DH Hominabant em quond in italia. hyſpania/germama.in ſaxoniaimo vltra mare.

Gexta etas Chꝛiſtus

Saraceni de affrica wniẽtes itex romã inuadũt.⸗ eccleſias apoſioloꝛum dehoneſtant ſpoliã⸗
tes vndiq; ⁊c· Redeũtes aũt cũ ſpolns ſubmerſi ſunt in mari
Duodecim duces bohemox ſunt baptizati. pcuratõne ludouici fratris lotharij ·
Fames magna in germania fuit. ita vt pater ſiliuʒ deuoꝛare vellet D
Magũtia circa hec tꝑa in ma gna affuctione fuit p trienniũ. Demon publice apparuit. do
mos in cẽdebat/⁊ ſacerdotes lapidauit.qui aquã bñdictã aſpgebãt 1 demoness fugiunt.

——

EBctaue aſſumptõnis bte marie inſtituunf a leone papa

—.— —

Eagniradus heremita martyrizat.
IZOſte ludouicus filiꝰ lotharij fuit a ſergio papa in regẽ coꝛonatus
ad tps cũ pte regnauit.⁊ pꝰlolꝰãnis.xxi. Hic habuit filiũ noĩe karolũ quẽ dyalolus inuaſit
Wrauit coꝛã pre.qꝛ ↄtra eũ ↄſpirationẽ tractauerat.eius tꝑe multa mirabilia ↄtigerüt.
Sancta helena impatrix tranſfert a roma in frantiam. 5ůlsl
Gloꝛia laus ⁊ honoꝛ tibi ſit rex xc·cõponit᷑ a quodã epo captiuo in feſto palmaꝝ ꝓpter qð ab
impatoꝛe dimiſſus ſuita reſtitutus. Colonie bperibilis tempeſias oꝛit. fulmẽ

ecclefiam ſctĩ petri ſadit·⁊.iij interfecit hoĩes a.vi/ſeĩuiuos reliquit.habuit foꝛmã draconis

Hadulphus epiſcopus biturienſis claret ſanctitate.

Anno mundi VILIII TE
iij. Bñ/
RRomanus (cdictuſ. ã Romanus Romanus
Annochꝛiſi DCCCLIIII. DECCLXIIII.

IVſte Neo ſanctus fujt in quoa ſer Iſte bſdictus no, Yſie nicolaus tante ſancntatm ertifiſt
ptina pꝛudẽtia. a colubina ſimpl mine a re ab oĩb vt poſi magnũ gregoꝛiñ papã vir vlluſ
citas habitauerũt in monaſterio beatiſſimus dict?. in ſede romana apparuit illi cõpanduſ
educatus.pꝛimo in ſciẽtia ⁊ ſcã cõ Mic ſtatuit vt cle In eius oꝛdinatoe Ludouicus pñs fu
uerſatõe tãqᷓ; vr/ monach ꝓfecit· rici oꝛdinate ince/ it. tandẽ p'multa lona moꝛte ſanctitſi⸗
Hic factꝰpapa ſtatiʒ reꝑpare ſtudu derẽt ⁊ boneſte ma wtitus ſeꝑelit᷑in eccleſia ſancti e
it eccias ãs ſaraceni pauloante de Sðð tri apoſtoil·⸗
ſtruxerãr. Collectã.Deus qͥ beatrtiiitz· Sſ
petpꝑ ⁊c. De? cui xextera btuz kex Germanus ¶ Johẽs
am · ⁊c.fecit cõtra ſaracenos. Fuauitt·
ſcripturaꝝ feruẽtiſſimꝰ pᷣdicator ⸗ H
nſcrutatoꝛ. orõmboa vigiliſs iugit᷑ a erat femina habitu veſtita virili ſic in diuina ſcriptura
intẽtus.ſepeli tandẽ poſt ſanctaʒ ſecerat. vt parennõ inuenirer᷑ in papa eligitur Sed poſi
moꝛtem in eccleſia ſancti ꝑetri. cu impꝛegnata cum publice in ꝓceſſione pgeret· pegerit 1 mo

ius feſtum. xvij.kł. Auguſti agit᷑: ritur. Et hic ſextus videt fuiſſe papa.qui nomè ſanctitat

. fmfinere habuit vſq; huc. filr ſicut aln a deo plagatus fint-
Leonina ciuitas iuſſu leonis ediſi nec pomi ĩ cathalogo pontificũ.Nugant᷑ aliqui hac de cã nł
cat᷑ ad defenſiõeʒ ſctĩ petri ꝓpe rõʒ lum almani in papam elegi. qõ falſum eſſe conſtat.

u. Aymũdꝰrex aglie vir ſcũs martyriʒat ẽ· angliam deuaſtauit.

Iſte iohẽs anglicus cogno-
¹ mine.ſʒ natione maguntinꝰ
circa hec tempa dicit᷑ fuiſſe.

ſe

Hne
Meen⸗

ſi

ieg
t
pfi
en
Centu

Harg
ſckor
N
bodut
ſpſun
litt
pft.
Mine
fanrt

B

—
—

„
i

moe⸗

wmios⸗

letnat⸗
Wnes

1
li

Pher

Nomnut⸗

O
Nin
Pome
len ⸗

Solimn I-XVII.

Hanguis pluit de celo in italia triby dieb.. Et locuſte innumerabiles galli deuaſtant. ſengs
bpabentes alas. ſex pedes duos dentes lapidibo durioꝛes · vt caſtroꝑ acies turmatim volantes
ſpaciũ diurni itineris· q̃tuor aut. v. mnliarib⸗ extẽdẽtes · tandẽ vſcq; ad mare bꝛitanicũ pꝑeuniẽ
mint tes. ventox flatu ſubmerſi ſũt ſed eſiu occeani ad littus reiecte.er putredine ſua aerẽ coꝛrupe
. rũt.vñ moꝛtalitas magna ? fames pualida ſubſecuta eſt· ita vt pene tertia ps hoim ibi cõſum
pt⸗æa ſit. Et ſic addit doloꝛ ſuꝑ doloꝛẽ gallicis.q bellis laceſiti·iam fame etià perierunt. S
nn In ſaromia villa quedam cũ oib ½ Caput ſcĩ gregoꝛij ⁊ bꝛachiñ ſci leoĩisad ſeno⸗
xenitus abſoꝛbetur in momento⸗ rni⸗ neñ.eccliaz ſunt trãſiata piohem papam
ummn Gare ex cu gete igaad xpᷣi Nin.m.ix. IVſte karolus dictus eſt caluus.1 habuit fra⸗
ae adscneri a i intätü pficet = trẽ qui vicebar ludouicnden erat rex germanie
tin . pir Dunn regtie monachus efficeretur. Fili: qui bellum inſtituitↄtra ipm. ſed Rarolus i
us aũt eius apoſtatauit. quare reſumpto rĩgno toxicatus obijt ante cong reſſum. Mic mul⸗
ndt ipſum cepit: oculis effoſſis ipſum incarcera/ ramonaſteria fundauiuſtt.
ieti its aluum ſunſutuit a mca badittun reaſu Brnoch'fitinopvli celeaat que. vinj i0
inn pfftt. En qine grecop-a ntaſtantinopolitang.
Mimenꝰrexbꝛitonũ a ſancto Maurilone int Jobẽs dyacon? ſcpſit vitã btĩ gregoꝛij ĩ iiij.
== ficitur vũ franciam vaſtare uiubꝛis 7 miſit iobani paꝑe opue laudabile
. — VYVrLNhIT S =
1 Adꝛianꝰ Romanue
anis. v.
Im4 Meacrianue excõmunicautt Yhbe iobẽs vnyit haroli impatoꝛ?. Timiuriã paſ⸗
nnü. lothariũ ir eʒ impatoꝛis regẽ lotho, ſus fuit a romanis. qꝛ dicto impatoꝛinõ fauebat.⁊ in
iit ringie ꝓpr adulteriũ.ſj cũ ille romã cuſiodia poſit/ fuit· Jpe foemoſũ oꝛtueñ. epᷣm eiecit et
insgiſſ vemẽs vt excularet ſe ⁊ cõmunicaſ/ degradauit/q fuitoccaſio mali. HZ
enü/ ſet indigne cum octimatibus ſiius.
upe omnes infra annum moꝛtui ſunt. rex in via moꝛtuns eſi cum veniſſet placentiam:
Ciirillus vir ſonctus pene omniũ ſcelauoꝛum coctor et apoſtolus · coꝛpus ſancti Clemen⸗
umn, ties pape repperit in criſona mari exſicato: romã tranſtult ⁊ m ſua eccleſia reconditur
mis, Johannes ſcotus doctiſſimus in ſcripturis in franciam venit.⁊ rogatu ludouici iherarchiaz
ge dyoniſij de greco tranſtulit in latinum. et poſta diſcipulis confoſſus ſiilis moꝛit· Et nota ꝙ
p ſepius libꝛi ſancti dyoniſij tranſiatiſun. „ H ́MUHℳN
tim Cbaritas refriguit valde circa hec tpa in omni ſtatu. et iniquitas pl ſolito cepit abundare
Fetnats JYam em̃ gladu““ hereſes ex magna pte ceſſarüt. ſed ambitio v auaricie ceteravicia frena
Eno. ſarantes amplius ; ille hereſum pſecutiones chꝛi ſiianam fidem pꝑſequebantin.
A Moꝛmannia couertit tertia generatione. poſt hec robertus naſcit᷑ quiapuliam calabꝛiam ſici⸗

n niam acqunſiuit. venetoſ; alenum imperatorem grecoꝛum ſuperauit.

Serta etas Chꝛiſtus

Vngari gens inculta orit᷑. Exit a ſicilia.⁊ a pincernatis ꝓpulſa inpanoniã vemt.ibiq; manei
expellit incolas. Carnes crudas comederũt. ⁊ humanũ ſanguinẽ biberũt ſicut phalangi.Hi
Pſtea romã et alia bona eccleſie ꝑ longũ tpᷣs muaſerũt ſicut olim gothi.et ſic continuat᷑ tn
bulatio. Fllandrig effici᷑ comitatus. et Balduinꝰpꝛim comes ibidem fuit: Gallia
auũt nimis fuit vaſtata ante fedus rollonis:qꝛ germani videntes coloniaʒ treuerim exuſtas
⁊c.iunxerũt ſe francis fie rollo dur noꝛmãnoꝝ baptizat᷑ accipiens gillam filiam regis in vro

iiſ. rem confirmata ſibi regione noꝛmannie.
karlous

IYSmpatoꝛes⸗

utilis abijcitur. òMẽM
BSanctus martinus tranſſatus fuit de thurone antiſidoꝛum acurauit lepꝛoſuʒ. Deinde re⸗

iam francis reſiſtere uõ valuerunt.Et quatuoꝛ annis ſuper francos regnauit.et factus in⸗

ſunt ſolijs ſupernaturaliter ac. Vide pulchram hyſtoꝛiam in legenoa ipſius.
Annomuncd vPrXXXIII. PxclII

——

DWJ

Steffa N

Parti⸗ Foꝛmo/N

Pape nugi nus v.ãẽ Romanus ſus. an.
Nl. MW. p vi.dDi. ix.„ v. m̃· vi.
Znno cheiſi DCCCLXXXIII PCCCXCIII
Aſte martinus paꝝ pꝛefuit ſiſi Munus ſteffani tpe Iſte foꝛmoſus fuit

militer et adrianꝰ: Et iſte adrianꝰ coꝛpꝰ ſancti martini trãſiatũ pꝛio epᷣs poꝛtueñ.a⁊ a iohan/⸗

ſtatuit vt impatoꝛ nullo mõ ſe in fuit ꝓpter timoꝛẽ noꝛmãno/ ne ꝓpt inobediẽtiã pꝛiuatꝰ

tromittat de ſummi pontificis ele⸗ rum. Et nota ꝙ libꝛi ſatꝭ diſ erat ⁊ degradat?vſq; ad lay⸗
ctiõe · Sʒ apparet ꝙ hec cõſtitutio coꝛdãt de tꝑe hoꝑ põtificuʒ calẽ ſtatũ.ſʒ ꝑ martinũ reſti⸗

papobtinuit,imo Leo octau dire cũ linea impꝛtoꝝ. Et foꝛte h̊ tutus eſt ⁊ ↄtra iuramenti

cte ↄtrariũ ſtatiit poſtea.⁊ foꝛte ꝓ factũ fuit propter ſcandalo/ non ſolũ romam venit. ſed
varietate tempoꝛum ſic opoꝛtuit ſas contentiones et intruſio etiã papatũ ſuſcepit ꝓpter
ſtatuta huiunſmodi variari: vt ptʒ nes que in vtroqʒ ſtatu fie/ qð facta eſt altricatio mag⸗
extra de ſpon · Non debet · boant ⁊ac.ſʒ nõ eſt vis. Suſfi Sciſma.ix.eccleſie ⁊ ſcanda

Coꝛpus ſancti calixti tranifert᷑ cit em̃ nobis debita tempoꝛa loſiſſimũ ſuit ſᷣm quoſdam

diſtinguere.et eque digna ſt᷑ inter foꝛmoſum et ſergium
èòc memoꝛie cõmendare Mam ſergius a formoſo re
pꝛobatus a papatn fugit in franciã. tandẽ papa factus reuertitur romã ſecrete et chꝛiſtofe⸗
rum cepit. et Goꝛmoſi coꝛpus effoſſum dehoneſtauitfuit etiam in ſciſmate iſto aliud minꝰ
q bꝛeuiſſimum inter leonem et chꝛiſtoferum pꝛedictum. Mam chꝛiſtoferus per vim rapuit

in franciam.

pᷣapatum Teone incarcerato.ſed ſtatim etiam ipſe per ſergiuʒ captus eſt tanq; inuaſoꝛ.Qui/
dam em dicũt ꝙ monachus effectus ſit.⁊ młtiplicata ſunt mala ſuꝑ derum 7 eccleſiaʒ totaz

?SUVM M ⸗
e ☛. Songeroldus eps maguntinea noꝛmãnis mriʒat eſt.
Iſte karolus dictus eſt groſſus ſiue iunioꝛ·: qui galliã ⁊ germaniã paciſice poſſidens a ioban /
ne papa in imparoꝛẽ coꝛonat᷑.Candẽ poſt gloꝛioſã victoꝛiã noꝛmanos ad ſidem perduxit. qꝛ

oꝛtans curauit paraliticum ⁊ cecum contra voluntatem eoꝛum.et frutecta regionis veſtita

lete
riſe
ded
Uitl

e
hn.
inng
s

6Nu

tus.que ↄgre gatio.quis homo iam ſecurus erit.ſi ſic defecit ſanctitas pꝛimitiua.

Ddie. xv.

Folium. LXIII.

Cluniac?fiũ oꝛdo patrũ quaſi ſtella matutina in medio nebnloſe tẽpeſtatis huiꝰ ſcandaloſe

in magna humilitate 1 feruoꝛe rutilare cepit atq; pficere. Adonem monachũu virũſanctũ ge

ceteros qᷓ;plures eque ꝑfectos: Hij pꝛimi oꝛdines ſanctiſuimi patris Benecdicti: qui iaʒ in ple

riſq; locis cecidit refoꝛmatoꝛes extuerũt. Et nota· ꝙ duntie fuerũt ſepius cauſacaſus huius
oꝛdinis ſacri. pauꝑtas refoꝛmationis. Seuotio nanq; peperit diuixias ſed heu filia ſuffoca⸗
uit matrẽ· O abijſſus impſcrutabilis iudiciox dei/ecce tã in impio q; in papatu altricatione
ſcandaloſa tenebreſcente. exoꝛtum eſt hicin tenebris lumen rectis coꝛde.

Arnul⸗
phus. 5
xij

Ilte arnulphus piene cõpeſcuit noꝛmànos. qui lamvltra xiannos galliã vaſta
Orut tande a medicis deſperatus mirabili infirmitate. ita vt a pediculis ↄſumare
tur defecit 1 moꝛtuus eſt: H —
Heu heu dñe deus quõ obſcuratũ eſt aux.mutatus eſt coloꝛ optimꝰ.q̃lia ↄtigiſſe circa hec tꝑa

etiam in ſancta ſede apoſtolica quã vſq; huc tãto ʒelo cuſtodiſti legimꝰ ſcãdala.Quales ↄten

tiones ⁊ emulationes.ſecte·inuidie.ambitiones.intruſiones.pſecutiones.O tempus peſſi⸗
mũ m quo defecit ſanctus. diminute ſũt veritates a filijs hoim. Verũtamen phec tpa fuett
multi ſancti pape.ſed non ſic ↄtinue 1 in tanto numero ſicut in pꝛecedentibo.Eya quis ↄuẽ⸗

n

nifaciuſ

pccccn

Aſti octo pontiſices ſucceſſiue ſequentes bꝛeui tempoꝛe ſederunt. Meſcio aliquicd
notabile te ipſis dicere.quia non niſi ſcandaloſa.de his repperi ꝓpter inauditam
in fancta ſede apoſtolica contentionem. vnus contra alium.⁊ fimul contra ſe mu⸗
tuo:Mam ſtephanus confirmans facta iohãnis oc taui foꝛmoſum damnauit 7
eius facta irrita decreuit.et corpus eius moꝛtuum dehoneſtauit.digitis duobꝛ abz
ſciſis.manum in tyberim pꝛoijci mandauit:omnino ingratus contumeliam puo
gratia reddens. quia foꝛmoſus ipſum antea epiſcopum anagnie fecit. Sed bꝛeue
tempus finẽ impoſuit negotio. Rurſus poſt hec theodoꝛus omnes actus ſtephani
repꝛobans.facta foꝛmoſi appꝛobauit·ſile iohaqnes·ix.ſequens in concilio Ra⸗
nenne coꝛam.lxrxuij:epiſcopis damnauit facta ſtephani: foꝛmoſum confirmauit

Serginus aũt directe cõtrarium ſenſit:⁊ foꝛmoſum damnauit.

Cluniacum monaſterium famoſiſſimũ ac ſanctiſſimum conſtruitur
a bernone duce aquitanie dono etiam aue comitiſſe. ac guilhelmo pio
pꝛincipe burgundiequod poſtea beatus hugo abbas eiudeʒ cenobij-
mirabili amplianit opere. Vide circa annum. Mrcuij.

Gerxta etas. Chriſtus.

Imperiũ iter tranfferk diuiditur. Nam franci non iuuabant eccleſias quas patres eox ex/
truxerat.ſed diſſipabãt.nec romanis prebebant auxiliñ lõgobardos qui multũ infaſtabat

eos:ideo de ↄmuni ↄſenſu excluſi ſunt ab imꝑio: ⁊ italici in italia.⁊ almani in almania cepert

vſq; ad othonẽ qui vtrobiq; regnauit Frãci aũt cogunt᷑ nune manere in termims ſuis: expe/
Dientes oĩm rex eſſe periodum. ſicut alij rotam foꝛtune aſcenderunt deſcenderunt·
Comitatus bleſenſis oꝛitur ex nobili ſtirpe noꝛmannoꝛum

5 = 5
E Iſte ludouicus nõ habuit papalẽ bñdictio £
R nẽ ꝓpf inſolẽtias eoꝝ quiin italia dñabãt᷑ ⁊ R

berẽgariuz conabãt᷑ expelle . Iſte berẽ Mſie conra⸗
re.ſʒ cũ pꝛo ipᷣo regnare ce garius pꝛudens in armis fuit⁊ bel/ dus filius ludouici imꝑa
piſſet verone capit᷑ exceca lum habuit cum romanis ⁊ etiam toꝛis nõ computatur qꝛ
tur becengarius reſiitui, cum ludouico pꝛedicto. nec ſit aliᷓ non regnauit in italia ſed
tur. Et hit vltimus eſt de mentio de iſto 1 ſequentibus vſq; in almania tantum Ec
ſtirpe karolina quiimperi ad otthonem apud vincentium in hugo quia in itatia tan⸗
um tenebant ſpeculo hiſtoꝛiali. tum.

VLCXIII
/Aaudo

3 f.v die
us.xxi.
Oonſtrũ habens caput caninũ ⁊ cete Iſte ſergius cũ ro Anaſtaſius ⁊ laudo paꝑꝝ pfueĩt
ra membꝛa ſicutchõ/pñtat᷑ ludonico.? maʒ redijſſet auiu ꝭj/
bene potuit mõſtruoſum ſtatũ ſigniñ⸗ lio francoꝝ criſtofeꝝ cepit cedit pꝛo eo ⁊ in vltioneʒ
care huiꝰ tꝑis · vbi hoiẽs ſine capite qi ſue repulſe coꝛpus foꝛmoſi extraxit e ſepulchro.
canes latrando hincinde vacillabant: indutuʒ ſacerdotaliter in pontificali ſede decollari fe

Anno mundi

MRomanus.

2— M cit ⁊ in tiberim pꝛoijci Piſcatoꝛes autẽ in ecclam ip
, E S ſum impoꝛtarunt.ſacris imaginibus ſe inclinantibdeum venerabiliter
„ Ere Lunctis videntibus qui aderant. Omnia inſuper que ipſe foꝛmoſus fe
cerat irrata decreuit:

7 .
A Sado vir ſanctus pipinus abbas cluniaceñ. feruoꝛem monaſticum in
Amonaſterijs reſuſcitauit.⁊ plura ſcripſit.dyalogum beati g regoꝛiſ ipſo
— annuente coartauit ſub vno volumine.Mic pater multoꝛum monaco
j frum fuit
h „A&Elphredus rex anglie vir totus virtuoſus.viij. hoꝛis in oꝛando. legen/⸗
NRdo. ſcribendo expendit. viij. in negociſs regni. viij.in cura coꝛpoꝛis· red
ditus etiam optime diſpenſauit.
/h Stephanus epiſcopus leodieñ.claret ſanctitate ſcientia· Fecit hiſto
2 riam ſancti lamberti cum notis ⁊ alias plures ſcilicet de trinitate ⁊ in⸗
I vuentione ſancti ſteppani.

⸗

etiaen

Gmn
ſpon
Nſne
ner
harbare
S
Prn
ciet
hekten
Gvringi⸗

tatorl

Norſ
impot

Vypiner,

pellleri
nnlrip⸗
ooent
Agucig
ſſen
itine

Bpoien
Hcſug
AWüno ſan
Annm
noſgent
Iſppn
lt pt
folima

O

pnſcnit

ntni
e
4

1
Uiding
ttt O

Ectũswibert/ qui einobiũ ge Rrrã vnj / De iſio beregario noͤ eſt oſonutia
R.

Folium LXIXNX.
Vngari incipiũt romã cetera bona ecchie vaſtare Et totã ruſciã deſiruüt interfect maribo 7
ſeĩs · oĩa ſpolia ſecũ poꝛttes · Caxis eop rex fuit quix.modios nũmox recepit a berengario.
poſt ſingulis anis redeũtes fines romanop inuadere ſolebat pmita tpacã huius mali ſuit.
ingratit udo romanox.qꝛ pꝛedictũ marchionẽ expulet᷑t· ⁊ ideo vltus ſe fuit hoc mõ vocando
barbaros.ſicut narſes olim fecit tpe Yuſtini ſecundi. poſtea interfectuseft. l
Saraceni qui dñabant᷑ circa hbe Fõs ſanguinis fluxit ianue ſigmſicãs cladẽ ſtatim
tpa in italia deuicti ſũt a io he ſeqñtẽ ꝑ ſaracẽos.qui eaʒ cepett.?
papa. marchione alberico. occiſis cũctis ſvoliarunt (MWenn N.
=Sẽ (cus. gn:

„.

Berẽga

ito ber rvii ·
melateñ fundauit:claret in Lo in libꝛis qñ regnauerit. Quidam u;
thoringi. dicut poſt berengariũ pꝛimũ. Aln poſt hugonẽ ſʒ nõ eſt curãa⸗ Aie hein
W dum. tpa iſta ſatis ↄfuſa fuett. q; qui plus potuit plus fecit. ſctnn der⸗
M”MU⸗ HZ Mc igronu ku
it. 1 tot us inclitus: nec ipſe inter impatoꝛes ꝓputat· qꝛ tm̃ in almania regnauit. Ype habuit
vxoꝛẽ ſcĩſſimã nõie mathildã.Ex q̃ genuit duos ſilios. ottonẽ heinricũ.⁊ otto ſucceſſit eiin
impio. heinric' ĩ almamia habuit ples terꝛas Tertiũ filiũ bꝛunonẽ.qui etiã ſcũs fuit.⁊xiij.

4

annis archieps colonie. vir magne pfectiõis. Qui eti monaſteri ſci pathleonis fundauit.
.Mẽẽ VAIII =G
i.diinj./ S ie xv. 5 W d/ 3 ebreH

—

Iſie iohanes fuit filius ſergij· pa Adamar? vir ſcũs ſucceſſoꝛ ſci odõis abbat clauniceñ.
pe tã carne qᷓ; moꝛibo Etiam rapuit

pꝛeſulatũ. tãdeʒ miſerabir occidit᷑ Theodardus abbas ſancti helye claret ſanctitate

a militibo guidõis.poſito puluinari Dunſtannus epᷣs cãtuarieñ.ſanctus.plura monaſte-
ſuꝑpos ei dũ in carcere teneret᷑. ? ria fundauit. didicit in die moꝛtis ab angelo. Oι rer
eũ quidã aliꝰ.· Yohanes intruſus fu gentiũ dñatoꝛ oĩm. vidit beatam virginem mariam.
it. ſ ſtatim eiectus eſt Et ideo non Bohenna conuertitur ad fidem chriſti. in Praga
ponit᷑ in cathalogo ſũmoxꝝ pontiſicũ eccleſia Rat hedralis erigitrr M”ßUMU
Regino abbas pꝛumiẽ.cronicam ſcripſit eleganter
Siptineus dux bohemie ad fidem conuerſus eſt. vir vtiq; fideliſſimſus
Boleſiaus filius eius.ſʒ petuerſus.qui poſtea fratrem eius ſanctum wenceſlauʒz occidit ſcʒ
anno pꝛimo ottonis.i.Tĩ ob hoc ab ottone cũ tota bohemia ſuperat? fuit· ⁊ vaſiatꝰ p ãnos.xiiij ·
Almania circa hec tpa plus ſolito cepit inſignes habere ꝑſonas in vtroq; ſtatu ⁊ ſexu. do)?
moſq; eiꝰpᷣnciples ſcʒ ſaroĩe· bauarie. auſtrie · haſſie. ac ceteras fidei lumẽ valde ülluſtrauit.ſz 7
in ſapĩa ? ꝓbitate ples claruer᷑t gloſe. nõiatiſunt ĩ oꝛbe. Sicſic dũ vna ges cecidit altera ſuc
creuit. vt non gler oĩs caro niſi in pre luminũ̃· a q̊ eſt oẽ bonũ optimũ ⁊ oẽ Donũ pfcm̃.ipe eſt
qui olim ad ſamuelẽ loquebat᷑ Ego gliñco giftcates me. qui me temnuͦterüt ign yiles

1 .

GBeyxta etas Chꝛiſtus
Dan ydolatriã poſtponũt. Vſq; ad bec em̃ EA colẽdo etiã ydolis ſacriſicabant dicentes
wvv dij eſſent antiquioꝛes ⁊ potentiores eo.Sed clericus quidã ſcʒ anſgari ↄtradicens ignitũ
ferrũ woꝛtauit illeſus.⁊ fic fuerũt pleni infoꝛmmat.
Elt eſcanus rex anglie· vir mire uotõis floruit er matre humilis natõis.ſcʒ filia paſtoꝛis
q vidit ex ſe ꝓdire lunã q̃ totã angliã illuſtrabatqð factũ ẽ.qꝛ iſte rex tantã habuit deuotiõez
ad diuinũ cultũ.vt nullũ monaſteriũ dimitteret indotatj̊. Mereſis antropomoꝛſitaꝝ in
RUW Ftalia repullulat ſed raheruus 8 —
i epᷣs R ceteri extirpant eam. Y.i. ij. Lo,
karol?rex fran Län. vij⸗ / Iſte berengarius impauit in ytalia. cuiꝰtge fu/dã
cop a comite by it magnũ ſciſma henric/morit᷑ otto inalma,
berto exulat᷑ ⁊ mt̃iʒat᷑ paronã nia cepit regnere. AFlſſte lothariꝰ
Scctã mat hildis regina vxoꝛ henrici claret ſcitate ⁊ ſupꝛa modũ moꝛiẽs qñ otto regnauit
humilis ⁊ miicoꝛs.que totã ſtirpem ſaxonũ ſua nobilitauit vir in almania reliquit vxorẽ
tute.tc poſt obitũ viri diu in viduitate ꝑmãſit ⁊ monaſteria et nomine daluidã que poſt/
hoſpitalia pła fũdauit in aduſis patiẽtiſſima in oẽĩonibo ita pui⸗ ea eidem ottoni nupſit
gil vt totũ pſalteriũ añ matutinas exoluere ſolita fuerit tandes
ſypũ ꝓphetie moꝛtẽ pᷣdicẽs:miguit ad xpᷣm ſctãʒ ſobolẽ relinquẽs in ↄſolatõeʒ toti?eccleſie. ino

VCXILIII. Annomungg WPCELII gemmn

ſſiephã N S //martin? N S /egapit ) // Yohẽs dic. , 2. —
Papeſ vin . ii Z (iii ài ·) S ((i.. . vii. (ni.. viii 8
ARi ·iiii. ð /S. Am. vi. di vi/
DCCCCXLIIII. Anno chꝛſii bCCCCLIIII. .⸗
AIſte ſtephan a qbuſds romanis mutilat? fuit. Iſiius aga, Iſie iobã Yſte bñdict?a ro
pPpiltli tenpe nes wna,; rönis elligit le —
ſcũs odo pꝛimꝰ abbas cluniaceñin dño obdoꝛmiuit · tor fnit et to onẽ ſzabottone Nren
IJMD 1 lubꝛic? deponit 2 exilũ dwbſton
feĩias publice tenebat q̃ ppt᷑ depoſitꝰfuit ꝑ ottonẽ ſʒñ curauit.Tãdẽ cũ vxro apð ſaxones miſ Rnuhee
re cuiꝰdã ſe oblectãs a diaboloĩ tꝑe ꝑcutit᷑ ⁊ fine pnĩ a ⁊ ſubito moꝛif. Eya ſus ẽ malũ pꝛin ſeni ſp
der efne.qᷓ; diſpares ſt᷑ illi poꝛib.O abyſſus iudicioꝝ dei.qe ueſtigabit ea cipiũ raro hʒ bo⸗ nmmior⸗
Mec fuit iſte digne electꝰſed ꝑpatrẽ ſuũ intruſus qm potens et. nũ finẽ · Tie exu Mlr
Sciſma.x.eccĩe fuit int iobane riſ leonẽ.viii.qꝛ iohãnes cuʒ male in/ ditꝰpicło alteriꝰꝰ inec
traſſet ⁊ pei vixiſſet depoſitꝰfint ⁊ leo ſubrogatus:ſed tñ leo obtinuit auri Sctiĩtas papes Amd
lio imperatoꝛis licet bis fugatus fuiſſet. dimiſit· 1 ad im⸗ ſtrſis
⸗ ôùM patoꝛes acceſſit lichine
Oaiolus vir ſcũs qui fuit tertius abbas cluniaceñ· eximij feruoꝛis et ab boc tpe ſieut dia
ſtinẽtie ⁊ repatoꝛ monaſtice diſcipline claret äl re apparet. Hmnen
wenzʒelaus pꝛinceps bohemie de bono patre melior filius:martvriʒat᷑ ab ini Gonie⸗
quo fre ſuo. Iſte vir ſcũs fu it humilimꝰa miſericoꝛdiſſimus. Pria
Bꝛuno archiepiſcopus colonieñ· vir ſanctus frater Ottonisiclaret in almania vtrũch gla⸗ Wchlon
dium ſirennue gubernando ⁊. ſ. panthaleonis monaſteriuʒ fundauit in colomia 7 epiſcopio Oſvach
dDucatum contulit.reliquijſq; pluribus oꝛnaut · 1 Sèòô”M hrigr
mmn

elehee
gt
Ii
glet
nnpſt

.

—
—

MA
igide
horme
fieni
Grun
inin
o
Memn
AaH
65n
AAdim
ceſt

et⸗

ſif
No

ſennc⸗

Folium. LNX.

Imperium tranſfertur ad almanos. Hi em̃ ᷣm nõis ipſox interpꝛetationem dicũtur quaft

omnes viri in armis vtiq; ſirẽnuiſſiſimi catholice fidei feruẽtiſſimi defenſoꝛes.Al em̃ lingua

eoꝝ oẽs.⁊ man vir ſonat.inde almani.i:oẽs viri· Nec poteſt infelix homo infoꝛmari vt illum
ſcopulum dedlinet·in quo tot iam vidit etiam potentes periclitatos.
Oonſtrũ in italia mulier habens duo capita:⁊ cetera membꝛa vſq; ad vmbilicũ vna ↄme

dente wel do ꝛmiente.alia qñq; neutrũ faciebat.diu vixerũt/⁊ pariter tandem obierunt?
= Etgarꝰ rex ang ie pene om /

Egninus rexanglie quioẽs mona,/
cho s erpulit a regno.⁊ ſem̃ dũſtanũ/
à —— SHtito
rin..· xi. Oin flãdriã truſit: tñ eiuſdẽ ſmerit Tan. xij. J Iſte otto pꝛimus erat imꝑ
D dab inferis liberatrr . gtoꝛ almanus. totues victo⸗
Iſte berengarius magna tvranni rioſus.vlut alter karolus eccleſie dei defenſoꝛ ſollicitus
de pꝛemebat vtaliã.q̃re dñs papa? pꝛomotoꝛ ſingularis ob qð meruit dignitatẽ unperia
alij romani vocauerũt octone vt li/ lem. Multos infideles ↄuertit. Benedictũ papã inua/
beraret eos. qð ⁊ fem̃ ẽ Et capto ꝑ ſoꝛem eccleſie duxit ſecum ad ſaxonia.ibiq; moꝛi:᷑ in exi
vim berẽgario.bis exulauit eũ re/ lio.Oibus tandẽ pacatis obijt plenus bonis opꝑibo· di⸗
lictã Lo tharij fibivxoꝛẽ accepit.quã uitijs ⁊ gla ditiſſimus:/⁊ pꝛole digna.ſepultus magde⸗
tyr annus incarcerauert burg in ecclia ſcĩ mauricij-quã pꝛecioſe fundautt.

VPCLXIII VVCLXXIII

ni ãno monaſtariu fũdauit

—

DCCCCNIIII. dRuCCCCLXXIIII

Vſte eoomum voro eligit Iſte iohanes YDite pnqictcapt'finit. Ite lomfa cins Prorha
depoſito iohe. Hic ſtatuit grauẽ imuriã ĩ caſtto ſci angeli ſtragla nos ſtragulato bñdicto

vt nulipapa fieret ſine cõ paſſus fuit.a tus Et iſte lon?qͥ alio no in pap erigit᷑. ⁊ depꝛe
ſenſu ipatoꝛis ꝓpt᷑ malitiã rõanis capt?. mine donn patrũ ſedit. data ecclia fugit in ↄſtã

romãov.qui ſuos intrude erul factus. tilnopolim. poſt reuſus.
bant. Mic oẽs donationes Sed otto duriſſime hãc ꝑculit nobili⸗ iohãni diacono cardina
factas eccleſie a iuſtiniano bus occiſis.⁊ quibuſdã in exiliũ miſſis li oculos eruit.⸗ ipe de⸗
⁊ karolo ⁊ alijs.ottoni ↄceſ Nota ꝙ hic occidũtur ſicut in pꝛimiti: inde ſubito extinctꝰ eſt.
ſit ⁊ ſuis ſucceſſoꝛibo vt ita ua ecdeſia.ſed nõ fiũt martyres vt iſit Acheluoldreueredꝰ
liã ab ĩnaſoꝛibo defenderet Par pena ſed diſpar cauſa eeßsvintoniẽ mita fecit
Sanctus Odo epũs cantuarieñ. ſanctus bꝛuno glioſe extruitur dotat᷑ per othonẽ pꝛi
colonieñ.trãſferunt coꝛpoꝛa ſanctoꝝ Eliſij Patrocli· mum Et archieps eius fit Primas
Priuati. Gregoꝛij cũ bacculo ſancti petri de NDoma almanie.Et notaꝙ the ottonis tertij

ad coloniam fuit in ea quidaʒ archiepᷣs nõie ldo

OYſwaldus reuerẽdus vingoꝛnie epiſcopuspoſt qui ꝑ beatã virginẽ ꝓmotuse fuit ſed

eboꝛaci archiepᷣo Rameſie monaſteriũ fundauit oſt ꝓpt᷑ malã vitã hoꝛrihiliter dãnatꝰ
565. En Ceſſa de ludoqꝛ ſat; luſiſti vdo
Sciſma xi.fuit inter benedictũ.v.⁊ Leonẽ.viij·ſed leo obtinuit S

SGerxta etas. Chꝛiſtus

—

AVngaria incipit hoc tne ad fidẽ ↄuerti:vbi pꝛimo pᷣdicauit vir dei adelbert? epᷣs pꝛagenfis. uel
Adelbertus vir ſetũs claruit natõe hbhemꝰ.i.epᷣs pꝛageñireuelte œ pãnonia vemẽs· ſctmrſi Ciguen
ſteffanũ.i.regẽ vngaroꝑcũ miłtis baptiſauit.deinde polonos in fide ↄfirmauittandẽ grutke ((obrie
nis in inferioꝛi almanie regioni ꝓpe mare cõmoꝛãtibo pᷣdicãs.ibi mar tyrio coꝛonat eſt.·
Steffanus pꝛimꝰrex vngarie xpᷣianꝰſctũs vir fuit.⁊ fit gra magna in pplo barbaro.⁊ ido⸗/ .
latrie cultui hucuſqʒ dedito. Annona pluit de celo. piſcicul parui in aſ bonia. O”UJMR
EY ſienſis arripuit regnũ circa hec tha. .e . D =
— Stibo i
