vebanꝰ pꝛimus papa xliiii. Zozʒimas abbas ARvü ·
vꝛbanus ſcõs papa lxxiiii. Zozimus papa l.

ij vꝛbanus tertiꝰpapa lxxviii.

vꝛban qrtus papa lxxxi· Finis tabule
vꝛbanꝰ quintꝰpapa lxxv.
vꝛbanus ſext?ꝰpapa.lxxxviii
vꝛias ꝓplxta occidi? exxi
vꝛſmariipᷣſul ſcũs lxxiii.

Erſes rex aſſirioꝝ viii
Erſes rex pſax xriiii.
Xpꝛiſtoferns papa lxvi
Xpus dñs naſcitur xxx9

Auan a quo greeci ·
Dolatria oꝛik vi.
Yeſabel vxoꝛ ahab xv.
vnach.i.rex argiuo vui

Vlictoꝛia miraculoſa lxxxix. yvoiada põtifex xv.
Vigilius autiſiodoꝛeñ lxi. vpolitus martir xlv.
Vigoꝛ wiacenſis luij vrach filins enocb ii

wilhelmꝰ? heremita lxxvi
wilhelm pariſienſis lxxix.
wilhelmꝰimpatoꝛ eAlxxxi
willibꝛoꝛdus eße? lxi.
Vincentius mW̃. xjvi.
Vincẽtius devalẽtia lexxvi.
Vincẽtius ſpeclatoꝛ lxxx.

ij Yſaac filius abꝛahã vii.

Lſaac moꝛitur riii ·
Yſachar filius igcob viii
vſalas nobilis ꝓpheta xviii

i. vſaias mryio coꝛanat᷑ xx

vſis regina egipti cvni
Auar .ir

Exxxiij yuo ſcũs doctoꝛ iuis lxxxrx

Albulon filius iacob viii

jrxix Zoꝛoaſtes rex bꝛactianoz vi.

Folium pꝛinunn.

Erneratio ? gen eratio laudabit opera tua. et
ii vuvuvrtentiam tuam pꝛonunciabunt ſcribitur s. cxliiij. Cum non ſine multa di
i g üUlbgentia ſanctoꝛum patrum ſtudia. tempoꝛum cecurſus ſupputarunt. non du
ni ð’MM biñ quin magna vtilitas eceleſiaſticis viris 7 pꝛecipue illis qui eccleſiaſtica⸗
i politiã gubernare habent. inde pꝛoueniat.nec vlli ſtatui hominum hoc parum pꝛodeſſe credẽ
1w gqum eſt. ſi tẽwoꝛata mente ad rerum geſtarum hyſtoꝛias.quas ob diurnam memoꝛiam ſtu⸗
ii dioſi viri conſcripſerunt oculos leuent. q;uis pleriq; id minus perſpectent. Decet nanq; vi
ii ros virtuoſos pꝛecedentium facta ſepe ad memoꝛiam reuocare. vt bonis exemplis diſcãt di⸗
N gnis operibo infiſtere. vt in malis valeant perditionis ſcopulum declinare. Verum niſi pꝛe
i ciſum a vili ſeparetur ſtulta concupiſeẽtia ſe temperare non valens. in tenebꝛarum voꝛagi⸗/
w. nem pꝛecipiti curſu mergeretur QOb hoe ſancti doctoꝛes videntes ꝙ ad intellectũ ſacrarum
i ſcripturarum eccleſie regimen. hyſtoꝛiaꝑx decurſus ex parte. neceſfarius eſſet· ſimulq; oim
geſtoꝛum congeries inutilis · tum pꝛo ſui magnitudine. tum peo ſuperfluoꝛu 1 wilium facto
zwi⸗ rum repetitione ſi uperuacua. quaſdam nobis hyſtoꝛias canoniſarunt amputatis fabulis ſu⸗/
4 perſtitioſis ac genealogijs interminatis que ad rem non pertinent. Sice; factum eſt p maxi

mos eoꝛum lalvꝛes:vt pene ſimul tota tempoꝛum byſtoꝛia bꝛeuiſſimo ſtudio a quolibet ins
telligente iam ne dum ſine labꝛe.imo cum coꝛdis oblectatione poſſit incoꝛpoꝛari. Decuit qʒ
ad oꝛnatum ſcripture · vt hac pulcritudine non careat que omnibus gentibus tanquã lucer
na pꝛefulgida in obſcuro loco pꝛoponenda fuit. Angenium inſuper humanum quod magmi
ſice plura compꝛehendere faciliter poteſt. hoc delicioſo pꝛato diuerſoꝛum floꝛum priuari non
debuit · in quo varia virtutum exempla reperiens.ſactaq; repꝛoba eque cõſideres.illa carpe-
hec pꝛeterire moneretur Videre em̃ ſupꝛamodum eſt delectabile. qualiter pꝛimi noſtri parẽ
tes exr quibus oꝛiginem duximus inſtituti fuerũt a ſummo omniũ gubernatoꝛe deo · deinde
quis decurſus eoꝛum. quomodo defecit pꝛofecit rationabilis creatura in ſapientia ; virtute
potentia· ſanctitate.longeuitate. ſſc de alijs. in omnibus his diuinum regimen admirari:
Iz fit deus mirabilis in creaturis ſuis· qui nunãz adminiſtrare ceſſauit illis quos condidit
guanta creatoꝛis lõganimitas 7 miſericoꝛdia ⁊ qz inſcrutabilis diuinoꝛum iudicioꝝ abiſſſus
WMeci infinita alia pxruolans humana induſtria pennis quibuſdam interne contemplatio⸗

nis. non ſolum pꝛeterita pꝛeſentia. ſed etiam futura metitur. dum exſimilibus ad fimilia
pꝛogreditur. cui ſi bona voluntas adiuncta fuerit. tedio quodam incolatus huius in den ſur

git ad landandum. regratiandum. contemplandum cupiẽs diſſolui eſſe cum chriſto in
eternum. Yncipit ergo hec cõtemplatio in iocunda contemplatione creaturax. finit in ſe
licioi tedio earundem. appetitu creatoꝛis. iurta illud ps. Quid em̃ mihi eſt in celo ⁊ a te qdld
wolui ſuper terram· Mi autem adłſerere deo wnum eſt. Moc foꝛte in pꝛeaſumpto vᷣo ides
pſalmiſta nobis perſuadere nititur. dicens Generatio 1 generatio laudabit opera tua. px
tentiam tuam pꝛonunciabunt . Quaſi dicat. Per omnia que in mundo caſura cernimus. ad
teaui nunãʒz deſicis tendere ebemus Qune vtiq; ſententia valde accomoda eſt ad pꝛopoſitũ
noſirum. Cum em̃ teſte aug·plura in ſacra ſcriptura cõmemoꝛantur que nihil ſignificant 7
tamen neceſſaria ſunt ꝓpter ea que aliquid ſignificãt.neceſſe eſt talibus ita vti.qʒuis ſterilia
ſunt. ſicut illa que fecunda deuotione immediate in dummentem noſtram ſubtollunt. alio
quin non recte ſcripturam legimus in qua ſemper ſpirituſſanctus loqui credẽdus eſt. Sũt
ergo arida quo ad ſuperficiem littere.ſed grauida quo ad ſpiritualem intelligentiam · Oue
ganꝝtem ita aliena ſunt vt nequaqᷓ zſpiritualiter intelligi poſſunt:aut non expedit.omni tamẽ
vVeneratione digna ſunt ꝓpter finem in quem oꝛdiantur. qui eſt ſcire ⁊ diligere deũ. Et Ee

Pꝛohemiumn

genere videt᷑ eſte ſupputatio annox.que in ſacra heſtoꝛia diligẽtiſſime annotata ↄtinef᷑. De
qua vt idẽ auguſtinꝰ teſtat᷑ hoc certiſſime tenendu eſt.ꝙ tanta eſt ðina auroꝛitate roloꝛata.vt

omnino falſiſſimũ fit.quicquid ab ea ita diſcrepat vt cu es omio ↄcoꝛdari non poſſit· Que caõ

ita ſint.miꝝ valde videt᷑cur ſctẽ ſcripture tractatoꝛes de hac materia intantũ ſunt di uerſiin
pluribo lo cis vſq; hodie:vt aut omnmo aut vix nequeant concoꝛdari. Et redit illa antiqua et

famoſa queſtio de tranſlatõne.lxx.interpꝛet um.an potius erſtandũ ſit in ſupputatione ãnoꝝ

an textui hebꝛeoꝝ quẽ moyſes ille marimus ⁊ pꝛimus legis ꝓuulgatoꝛ edidit. NHic otriuerut

ſancti doctoꝛes ingemia ſua quilibet ꝓ captu ſuo dixit qõ ſenſit. Ec qꝛ piculoſum eſt de magi;

ſtrox eccleſie indicare ſententijs vt dicit iheronim ſuꝑ danielẽ:⁊ nimis laboꝛioſum eſt oĩa re⸗/

texere.ideo beda poſt alios qui ſtudioſius in hac materia ſudarunt.elegit modũ oꝛoſij qui ſa⸗
tis ↄcoꝛditer cũ iheronimo ⁊ euſebio.⁊ alijs magis autẽticis de his loquit᷑⁊ dicit ecclena hũe
mmonduũ tenere.licet alios nõ repꝛehẽdat.quare actum videt᷑ vt hec ſupputatio magis vulgata

ſit in libꝛis plimoꝝ poſtea ſcribentiũ:Auguſtin? etiã in.xv.libꝛo de cimi.dei multatde his tractat

ſz ſatis diſſentit a woſitione bede·qꝛ ſequebat᷑ exemplaria que tũc magis vulgata fuerunt.· vt
etiã ptʒz in omelijs ſuis.⁊ maxime ſuꝑ pſalmos: Doſitio aut oꝛoſij ⁊ bede habet· ꝙ a creati⸗
one mũdi vſq; ad natiuitatẽ abꝛahe fluxerũt anmi. inꝰ clxxxiiij ̃m ſeptuaginta. Hebꝛei minus

habent cctxtvi: qꝛ fm biblias coꝛrectas iuxta hebꝛaicã veritatẽ ab adam vſq; ad natiuitatẽ
abꝛahe ſunt anni tm̃. Moccccxlviij.Deinde ſatis ↄcoꝛdant cũ hebꝛeis ſeptuagita interpꝛetes

vſq; ad deſtructionẽ templi:que vocat᷑Rñ lommuniter tranſmigratio babilonis. Sequentia tẽ

wꝛa non habentur ex canonica ſcriptura:ſʒ ex alijs hyſtoꝛij o tam iudeoꝝ qᷓ; gentiliũ⸗ Et iteruʒ
ii eſi diuerſitas.ſed non nimis magna. Simul igit᷑ colligendo ſᷣm bedaʒ a mundi creatione

vſqʒ ad chꝛiſti natiuitatẽ wniunt anni.vꝰ?cxcix.⁊ hic eſt modus ecclie. VUnde vſus.Vnũ tolle

datum ad milia quinq; ducentis. Naſcenti domino beda dat a pꝛothoplaſto. De vlteriori
diſcuſſione huius queſtionis vide ſi placet auguſtinum vbi ſupꝛa.⁊ iheronimũ alios locis

ſuis.Hic autem quia bꝛeuitati ſtudemus.pꝛolixtas ipla nobis vitanda eſt. Colligere nanqʒ
diſpoſuimus iuuante domino ex pluribo libꝛis faſciculum quendam tempoꝑ a mundi creatio

one vſqʒ ad pꝛeſens/in quo tam ſacraꝝ ſcripturaꝝ qᷓ; diuerſaꝑꝝ aliaꝑ hyſtoriarum facta. tanq;

in memoꝛiali quodam compendioſe religahimus. Faciam pꝛoinde iuxia ſententiã floꝛi.q ſoꝛ

lent quiterrarum ſitus in bꝛeui quaſi tabella depingunt.ita totam bumani generis imaginẽ
tꝑmqʒ decurſus in pauculis folijs cõplectar. Mec mihi oſeius ſum aliquid me poſuiſie qð nõ

in fidedignis hyſtoꝛijs habeat᷑aut alijs libꝛis eccleſiaſticoꝝꝑ doctoꝛum.ſiue qð nũcex eoꝝ dictꝭ

aperte ſequatur.Vbi aũt dubiũ fuerit.an ſic vel aliter. hocipſum etiã ita vt reꝑi pari mõ ãno
taui. Et ne ipſa ſuꝑficies hyſtoꝛie deuotis tedioſa eſſet:pſeꝑe ſententias quaſdã floꝛidiſſimas
applicaui ex ſanctoꝝ dictis que deuotionẽ redolent pariter ac doctrinam. Alutoꝛitatem ergo dã
tes his qui ante nos labꝛauerunt.nos ꝓ modulo noſtro in labꝛes eoꝝ intrauimus.ſparſim
hincinde carpentes quod potuimus. Et vt ſciat᷑ quo oꝛdine eos ſecuti ſumus. pꝛimo totum
tempus veteris teſtamenti.vꝰ.clxix.annoꝝ in quinqʒ etates diſtinctum reperimus in quodã

libello qui yſidoꝛo aſcriptus videbat᷑ vbi multũ artiſicialiter ꝓcedit veducendo annos mundi
vſi ad tempoꝛa ſua ſcʒ eraclij.qui cepit regnare cirea annos vomini.dexij· ſed ſupputationeʒ

ſuã nõ oꝛdinauit ſᷣm eram chꝛiſti. ſicut nec oꝛoſiꝰ. Et hunc ſequimur in duabo pꝛimis etatib
fimiliter ꝛin duabus ſequentibus exceptis paucis.qꝛ textus ᷣm hebꝛaicam veritatem a nati
uitate abꝛahe vſqʒ ad captiuitatem babilomcam apud nos magis eſt coꝛꝛectus et diligentius
explanatus.et ideo ſequimur enm⸗parum tainen refert· In quinta etate maioꝛem lalꝛem
babuimus.pꝛopter nimiãm diuerſitatem byſtoꝛiarum.et wimiam pꝛecor. quia iam vnumiaʒ
alium pꝛout melius putaui ſecutus ſum. An autem debite ſingulos annos ſupputaui.lecto

— .

— —

—— — — — — — —.

„7 —— ☚☛à — — —— — — - —

— ——

e
Nt
at
gi⸗/
en
ſ
bie
gen
kactn
t⸗N
reat/
Unns
utati
tes
nuli
dengz
none
iwe
enoer
loas
nungz
tan/
tni;
Rg
G
rnh
ano
nes
god
atſm
otum
hoß⸗
onc
tiong
etudh
11 ℳ
u
Nan
i
ee

⁊ lalbvꝛ peribit. ⁊ fructum non repoꝛtabit · eritq; opus eo mendoſi us quo compen
poc ſtudeat diligenter obſeruare.

Solium. II.

ri iudicium cõmitto. Lineam autem aſſerioꝛum 1 romanoꝛum alioꝛnm er diuerlis hyſto/
rijs lalvꝛioſe ſatis coaptaui. rogans vtn cui tranſcribere placuerit diligenter obſeruet ſpa⸗
cia Q numerum coꝛreſpondẽtem. ne longius aut ſtrictius ponat q; exemplar habet. alioquin
18 e dioſius mſi
Ei autem debitecqo facile arbitramur) hec incoꝛwꝛauerit
non modicũ ei pꝛebebit illummationem ad intelligedam ſacram ſeripturam libꝛos augu
ſtini. iheronimi. 1 oꝛoſij ac alioꝝ vc. ſi wra ſunt que in pluribus libellis ſcripta reperimus ·
Poꝛro in ſexta etate ſequimur cronicã martini ⁊ vincenciſqui compendioſe pꝛocedunt vſq;
ad tempoꝛa ſua. Poſt eos ſer annos fere. cc. ſequoꝛ notabilem libꝛum quendam cuius auto
rem neſcio: qui pene vſq; ad tempoꝛa ſua extenditir. Que autẽ depoſt acta ſunt memoꝛie dig
na/ſicut andiuimus vidimus.ſideliter pꝛioꝛibus ſuppoſuimus. Que omnia in ſequentib
ſumma bꝛeuitate patebunt. Bodus autem pꝛocedendi planiſſimus eſt.2 groſſitudini
ruſticane adeo amicus vt in pariete quidem depingi eo quod iĩlico fine omni difficultate in⸗
tuentibus ſe offerat. Depinyi igitur in medio foliſ eirculos eum nominibus perſonarum
ebitis pꝛo qu olibet tempoꝛe. ? infra ſupꝛa lineas duas quarum vlerlon⸗ cum numero ſuo
deſcendit ab adam vſq; ad chriſtum iurta ſeriem pꝛedictoꝛumſfignificans. vt quidquid ex ad
uerſo illius numeri ſcriptum ſiue ſuxerius ſiue inferius etiam circa illa tempoꝛa factuʒ veri/
fimiliter credatur· Secunda linea id eſt inferioꝛ retroꝛſum aſcendit a chriſti natiuitate vſq;
ad mundi creationem. vt eadem facilitate vnico numero inſpecto ſciatur quot anis hoc aut
illud factum ſit. ante chrilti natinitatem. Quod ideo ſicoꝛdinauimus. qe bec era magiæ ſol⸗
lennis eſi apud nos.⁊ cicius ſolet requiri. Poſt chriſtum ſimul ambe deſcendunt ad tempo⸗
do. ita vt ſuperioꝛ ſemxer oſtendat etatem mundi. 1 inferioꝛ eta⸗
tebir locis ſuis. Et quia ex multis libꝛis mẽdoſe ſcriptis mo

ra noſtra paulatim creſcen
tem chriſti qnod planiſſime pa
dum bunc non leui laboꝛe ad lineam veritatis coꝛreximus. obſecramus pꝛo chriſto lectoꝛem
ne inſciuiliter manum ad coꝛrigendum hancannoꝛum ſupputationem apponat · niſi pꝛius
toto opeꝛe perſpecto. Quod non ideo dicimus quaſi nulibi errauerimus ſed ad auiſanduʒ
e nimia diuerſitate doctoꝛum in hac materia. frequenter poſitio vmus eſt inuolutio alte⸗
rias. Ubi autem erroꝛem inuenit. demẽter ignoſcat 7 coꝛrigat ex pꝛedictis quos ſequimur
Facile em̃ in numeris erratur. ſepe negligenter eſcribuntur. negligentius. emendantur
vt dicit auguſtinus xv. libꝛo de ciuitate dei ßM

ginit pꝛologus

VHe numero qui in ſequentibo r i. „ c H.

litteras expꝛimitur hec conſiderga ii xr. cꝛ .
I monos.v quincq;.x denos. du xr vigenos. iiij · xlI. ecccc. iiſA.
xl ouplat idem.triplicat lx.l quoch ſo v. l. DdNo. vDOMD
Quinquaginta facit. ſed nonaginta dat xcc⸗· vi. lrxr. de. viꝰ
Cdat centenosſed quingentos tibi dat d. viſ. kr. Leccr. viſd⸗
SHc ſexcentos. mule. c ſi pꝛeſit aufert viiſ. jux docc⸗ viijꝰ.
Centum · ſic numerũ debes oſcribere tot· A. xc. doccc. i.
«l Wi c. A2

DPaꝛinia etas. ?ldam

☛ In qᷓ ↄagregauit d9 tẽtia. Mec aũt ſũt.celu empireũ angelica natura mareria qᷓ⸗
Hieſ aqs in vnũ locu et tuoꝛ elemẽtop. tpe. Et hoc vocat opus creatõis gofem̃ fu⸗

it eaſiĩ firmam̃toe nitasqð factũ fuit in tribb diebb ſequentibo. vtʒ dare gen.i.
Nwlucres cete.

—

In q̊ fecit deus beſti,; 0

2 N ASnno mundt 1.
9//328 7 hominem. N

Adã vir ſctũs cũctis
diebo vite ſue pꝛophe

Uno primo moi die R
erta foꝛmauit de ada
– I, agro damaſceno. euã
dcoſte eiuscollocans eosin — tie pn
paradiſo vt operarent᷑ cuſtodirent illũ.pre tia magnã ac diurnã fecitſilis
cepitqʒ eis ne ligni fructu guſtarent. ſub ſuis pꝛecepta iuſiicie dedit- pꝛeci
vena moꝛtis Codem die cumpeccaſſent ſtatiz piens vt a conſoꝛtio cayn ac fili
eiecit eos de paradiſo in terram maledictio; orum eiꝰ omnino abſtinerentt
nis:vt in ſudeꝛe et erxumpna viuerent donec nec cũ eis mt̃imonia iungerẽt /
moꝛerent ac. vtʒ Gen../ Docpeimus noſter parens vno
ſianũ geniõ ex vno hoĩe de inſtituit. vtcõ peccato a paradiſo nos etpulit: N ⸗
mẽdarʒ.q; ei gra ſit in plibo vnitas·q̃ ↄoſidera ſſancta ↄuerſatõe ſua ac pꝛnitẽt
tio młtũ electꝭ ꝓdeſt. ſeis angełin eina pace tia exẽpluz nobis dedit ad regni /
ſociandis. Vex tuta imamitate xeccãdi defes cele ſtis gaudia remeãdi qͥ aũt B ¶
cerũt hoĩes vt tuti? atq; pacatiꝰ int ſe beſie non ſequit᷑de pꝛimo iuſte con⸗
viuerẽt. Neq; em̃ vnq; inter ſe leones.aut in queri non poterit.
ter ſe dracones qualia wĩes bella geſſerunt.
Vinculũ concoꝛdie diligit deus. Hecaugꝰli.rij de ciuitate tei.
Eiuntas terrena ac homicida cayn incepit vſq; ad homicidam lamech

ſricuhte S vomnes antiquor cronicas cõplectẽs ihci it feliciter.
Saſciculus tempoꝑmnes antiquor cronicas coplectes eieneſter:
n quo dveus feut N principio creauit deus celũ ⁊ terrã· Dicitbeat?au
Dlel glucem. diuiſit lu guſtmꝰ? ſuꝑ genꝙ maioꝛ eſt huius ſcripture auctoꝛi
Scem ac tenebꝛe. rfac-q; oise büam ingenij pipicacitas. Er qꝛ de tpe hic
„In ano ſecit eue pꝛincipaliter intẽdimpꝛincapiu ipis bꝛeuiter tangere piacu
Dieſ firmamẽtũ.⁊ diui⸗ ix. Eñ ẽ adutendũ ſᷣm doctoꝛes.ꝙ qᷓtuoꝛ coequeua in pꝛinci
os ſit aqᷓs ab aquius pio creata ſunt a veo ex mihilo.in relucet creatoꝛis ſũma xp

ttin apparuit aridMg. ttante oñz die. Poſi ſequi᷑ opus duiinctiõis. in q̃ relucet ſũ
–☛ In fecit de ſolz ma creatoꝛis ſapiẽtia.qð factũ fuit in tribo dieb pꝛmis. e
eſ dlund ſtellaſi wſu inde ſequi opus oꝛnat.in quo relucet creatoris ſumma bo/

In qͥ fecit de pſceſ BSeptima aũt die requieuit ab ommi oꝑe ꝗð patrarat. non

quaſi oꝑando laſſus.

tie lpũᷣ claruit. penitẽ/

—— —

ſeti
bat

— — ——

— – —

——
,⸗1 —

S

—
—

tui
taͤ⸗
ſtn
ni

w
eni

6
2

Ses e nmnsdd

n
—

◻

—

Eno n hoc enoch cayn ſu⸗ /yra
(Eno am dedicauit ciuitatẽ. ( )

H H Folium. III.

x cere ceſſauit· cui materia vel fimnlitudo nõ pꝛeceſſerit Os aut ðꝛ Jo. v. Pater me vſch

modo oꝑatur ⁊ ego opoꝛ.intelligi de ↄtinua vmiũſe create adminiſixatione.qꝛ qð ↄdidit ↄti
nere 1 gubernare nõ ceſſat. in hoc relucet creatorꝭ ſumma pfectio.qꝛ fibiſoli ſufficit.nec eget

creatun.ſꝭ potius eõ.qꝛ virt? creatorꝭ eſt cã ſ ubſiſtẽdi omni creature. hoc eſt ꝙ ſeptima dies

veſpã nõ bʒ. De his plemꝰvide mgtm · ij ſentẽtiaꝝ:⁊ doctoꝛes deſup copioſe ſcribẽtes. Poꝛ
xo ſeqnẽs tpᷣs licet deũ nobis oñdat:q̊ad hecqᷓtuoꝛ pꝛedicta.ſcʒ ſummãa potẽtiã ſapiẽtiaʒ · bo⸗

nitatẽ. 1 pↄſequẽs ſummã pfectionẽ iñ ſpecialr onñduͦt diuina miſerticoꝛdiã. ⁊ iuſtitiaʒ/iuxta
illud pᷣs. Miſericoꝛdiã ⁊ iudiciũ cãtalo tibi dñe. Et iterum. VUniuerſe vie dñi miſericoꝛdia
Writas Oiſericoꝛdia tñ ſceptrũ tenet.q;diu viatoꝛes ſumꝰ.que nullipetẽti xeniã negat

Eras plurimas diuerſox regum. gentium. aut opꝝ magniſicoꝝ. aut pfonarum ſublimium

bincinde annotaui:quibo vtunt᷑ aſtronomi in ſuis calculatiomib. ab adam vſq; alphontium
Et nota ꝙ era eſt tempus famoſum alicuius gẽtis vel ſeete. incipiẽs ab aliquo effectu qui ẽ
nõbilis tnitatis vel malicie. Et vulgarit᷑ põt dici datũ.iuxta qð publice ↄſcriptiones fiũt/
Vnde ⁊ ſcũs leo huius nominis pꝛimus.requenter huic termino era vtit᷑ in eplis ſuis⸗
Hyſtoꝛia vt cicero dicit · eſt teſtis tempoꝛum . lux veritatis. magiſtra vite. nuntia vetuſtat⸗
Vltiliſſimum ergo eſt hyſtoꝛias.plures noſſe atq; in his verſari.vt alioꝛum exemplo vtilia
ſequi.noxiaq; vitare poſſemus M

oSs css

—

—

—

vixit.an Vixit. an Pixitan)
decccxij · decccv· dec(cx·

IYLXN TIIIIYYTLDGAIIII Meðern IIIINX IGeATIIII oung
IAſte ſeth natus eſi. errr. ſte enos cepit inuocare nomẽ Omi.foꝛte aliqᷓ verba depꝛecatoꝛis
ano ade. quox moyſes pᷣ inuenit aut imagines fecit ꝓ colẽdo deo.ſicut mõ fit in eccha

termiſit.c.quibo luxit abel in valle ploꝛatiome ꝓpe ebꝛon. Auguſtinus· xiiij.li. de ciuita.dei

Ype etis ꝓ oleo miſericoꝛdie impetrãdo padiſum adit. Fecerunt itaq; ciuitates duas
Hſte abel pꝛimmt᷑ ecclaʒ ĩchoauit:qꝛ in ga moꝛtuſuit amoꝛes duo:terrenam ſcʒ amoꝛ

Si em̃ ab adã inchoata fuiſſz/ nõ foꝛet ↄtinuata. ſui vſqʒ ad contemtuʒ dei. Cele

HNHic ᷣm augꝰ. ciuitatẽ dei ↄdidit· cuius pꝛimus ciuis fuit ſtem vero. amoꝛ derxy ſq; ad con⸗

Et qꝛ iuſtus fuerat.deus eius oblatione᷑ acceptauit. tẽptum ſui. DHeniq; illa in ſeip⸗
M Nſa hec in dño
zRA gloziat Ylla q́ᷓ
Iß; vix. iiij. viros ſcrip⸗ s eyrit ab woibns
tura dicat tũc fuiſſe · qꝛ nõ cẽs nũerauit qui tũc eſe pote / glam · huic aũt deus ↄſciẽtie te⸗
rãt.ſʒ illos tm̃ nõiare nece putauit·q̃s ſuſcepti opis rõ po ſiis maxia eſt gla.Aid illa ptinet
ſtulauit. Aſte cayn ſceleratus pꝛimo ciuitatẽ ↄdidit ter cayn qui pꝛimo natꝰ eſt ⁊ ciuita⸗
renam. in ̊ ſuos poſuit ꝓpter timoꝛẽ. eo ꝙ rapinas ⁊ vio⸗ tẽ ↄdidit. ad iſt ptinʒ abel qui ſe
lẽtiã exercebat vñ ſuſpicabat᷑ ſibi talia reddẽda qlia facie cũdo nat eſi ⁊ taqᷓ; pegrin hie

pat.iõ in tuto ſe recepit.hic fratrẽ ſuũ abel ꝓpt᷑ inuidiã oc ↄuerſatus.quia gratia pꝛedeſti⸗

cigdit. punit? a dnño vagus ⁊c, s Lamech occiditu natus: ciuis ſurſum erat · 4;

Pꝛima etas. Adam

Oundi etates ſiłitudinarie accipiũf᷑m etates. hoĩs.⁊ a diuerſis diuerſimode aſſignant᷑ rõ
nibo mi aſtruũr· qre ſic vel ſic ouemẽti inchoent vel terminẽt · de qb nihil ad pne:ſzj q;tum
nũc ſufficit ẽ adtẽdũ ꝙ.vi.ſũt etates mũdi/qꝝ pꝛĩa incipit a moi creatõe durat vſq; ad dilu
uiũ.⁊ hʒ ſᷣm hebꝛaicã vᷣtatẽ an nos.dclvi.m.lxx.interptes ſicut Aſidoꝛus ponit ⁊ alij qᷓ;

plures q̊s hic ſequim hʒ annos.ijꝰ ccxlij.⁊ ſic drñt in annis.dlxxxvi·qͥs hebꝛei minꝰhñt in hac

etate.⁊ iuxta hũc cõputũ matuſale moꝛtuẽ ante diluuiũ eodẽ tñ anno qͥ diluuiũ fuit. Se

cũda etas incipit a dilunio durat vſq; ad natiuitatẽ abꝛahe.⁊ hũit ſᷣm hebꝛeos ãnos.cexcij

Fm.lx · decccxiij.⁊ ſic deñt in annis. dcl:quos itex hebrei minhũt.Que aũtſit ratio tante diiʒ

ſitatis inuenire nõ potui. Tertia etas incipit a natiuitate abꝛahe a durat vſqʒ ad imtiũ rez

gni dauid.hñs ſᷣm hebꝛeos annos.decccxli:pm. lxx.dccccx· Quarta incipit a pꝛincipio t̃gni

dauid. durat vſq; ad tranſmigrationem babylonis. 1 habet annos. ccecixxxiiij·m hebꝛeos.
t a traſmigratõe babylonis.ſcʒ qñ irim deſirun

ſz m ſeptuagitacccclxxxv. Quita etssincipi eb
cta fuit. tẽplũ in ea incẽſũ. durauit viqʒ ad bñdictã natiuitatẽ rhi .hñs aãnos ᷣm hũc mo⸗
dũ pꝛetactũ quẽ hic ſequim̃.dxc.⁊ ſicut pᷣdictũ ẽ grãdis eſt altricatio de ſupputatõe annoꝝxhu

ius etatis. diuerſi diuerſimode cõputat.ſʒ nõ min młtũ differũt inter ſe. Eligat quiuis qGq
ſibi placuerit.ꝙ nobis viſum fuit poſuimꝰ. Serxta etas incipit a rſi natiuitate. durat vſqaz

ad finẽ mũdi xuius terminũ ſolus deus nouit.⁊ hec dicit᷑ſenectus fiue hoꝛa vltima.
Agdam moeẽt᷑ ſepeliturqʒ in ebꝛiaun.

Ainno mundipccxcy oCCCCLXX CSI
ͦ malaleN Bareth
elvixit ã Pixit. al
occcxcv· ⸗
LDDOeIIII AIIIH IANXIIIII
ESrioſitas Vſte enoch iuſtus piaciut ceo. ? ꝓpter mimiẽö

No.ꝙ oẽs artesvl ſcĩe ſeclłares libales ſiue me ſcĩtatẽ ſus trãſtulit eũ dñs in ꝑpadiiũ:vbi cũ

cdamce vł phiſice huane curioſitati demietes helia viuit in magna coꝛꝑis ſpũs tranquili

a filjs lamech legũt᷑ inuẽte. ſic fili adultim/ tate vſqʒ ad antixpi aduetũ.Tũcem̃ exibũt
pᷣmũ ſubtilioꝛes alijs fuett· Et qꝛ timebat fu/ peer oztationẽ electoꝝ. 1 martyrio coꝛona
tux piculũ diluuij ⁊ ignis.iõ tubaleaſ . unt᷑. Enoch ſcripta reliquit:

dem artes in duabus colum⸗
nis ſculpſit.vna lateria.⁊ alia/

marmoꝛea. Iſte tubal pater canentiũ in cytharis⁊ oꝛga
eeeeee. mſ.⁊ muſice artisinuẽtoꝛ. ꝓpoꝛtões q̃; ſono
iiſame Sat lamech ab , . rum er malleop ſain ugenan. lor “
Biaamia me Proꝛibo gfflict? f uit. depb (ECocupiſcétia oculop.
Bigamis cb ſsron o ffücrif 4 Vſte tubalcayn fuit pᷣmꝰ malleatoꝛ faber in
IAIſte lamech pꝛim cotes tuba cũcta oꝑa ea ferri. iuẽtoꝛ artꝭ ſculpture.
naturam moꝛes bigamiam/ — Cocupiſcetia carnis.

inſtituit adulterium cõmittẽ & )
do. YJpſe etiam carn occidit, nõ tamẽ n

nũa linũ ĩvila traxit: pãnũ teruit ꝓpt᷑ leui

Aſte ialbel poꝛtatoia paſtoꝝ m iĩſtituit. tẽ⸗/
toꝛia fecit. Cõcupiſcẽtia aurium

. Iſia noema iueit artẽ varie diuͦſeq; terte la⸗
tatẽ.n ates pellib beſtiaꝑ ꝓ veſubo vteban

Mota ſm doctoꝛes debitã penã Pᷣtpe mũdo inflictãania Moc fignij feder q do inter me

i em̃ luxuria ab ũd auit que coꝛꝑʒa polluit · iõ ꝑ aquã terra lo ⁊ wos.⁊ ad om̃eʒ aiam geñ.x·
tul ta a mũdata fuit. In ſine aũt mudi qꝛ cupiditas abũ⸗ —
l, dabit· p ignẽ exuret᷑· Auꝝ ei ⁊ ergẽtũ igne purgari ſolẽt —
Ag. 3 pluuialis ſiue inris
Ndg E duos coloꝛes pꝛincipa
nin òðB lit hʒ.qui duo iudicia re
wi, Wabitatio Mabitatio Habitatio pñtãtlque diluuiũ pte
*q Vaialiũ imitiũ hoim auiu. aĩaliũ mitiũ ·⸗) ll l lntũ ſigurat ne ãplꝰ time-
nrcn WB teca ſerbaru. H at᷑. Ygne? futux iudiciũ ſi gnificat .
dien Apoteca lructuu . Apoteca herbaru. ignẽ. vt certitudinaliter expectetur ·
not D Semma Sterwra 44 5=
ins Archa noe bũit in lõgitudie. ccc. cubitos.in latitudine
B I. cubitos. ĩ altitudĩe.xxx.⁊ ĩ ſũmitare.i:cubitũ geñ.vi. filius noe
CCL.xxxvij. ccccliiij. ij ccxlij.
— mathu⸗ TJamech. N
☚ ſale vir))·½ vixit ã. Tempus
boch⸗ Dit ã· dec. Occlxir · cchrvin diluuij.
an hao000 h apbpohi naPDQCH
E Wic matuſalẽ ſeniſſimꝰquo ad ſte Lamech cũ iã
multitudinem annor oim qs ſenuiſiz a caligaſſẽt
Nd ſcriptura ↄmemoꝛat Cũ em̃.d· oclłi ei a puero du⸗
ſihidi ãnos hret:dixit ei dñs. Edifica cebat: quiputãsꝙ
mngu domũ ſi vis.qñi adhuc.p. ãnis ferã vidiſſz idicauit
ſabit viues. rñdit· Propter tantillũ ei vt ſagittaret. aſie z=äà
Ptown tpis non edificato domũ. ſub ip̃m caym tranſſixit NMoe vir iuſtus grãm inuenit coꝛã do
arbvꝛibus circa vepꝛes doꝛmi⸗/ Vñ ob h̊ puex vbe mino ũ em̃ eẽt anox.d· genuit ſem
nitati uit vt pꝛius conſueuerat · riby adeo afflixit · yot cham ⁊ iaphet· Arcã de mandato dñi
aurun è etiã moꝛerer edificare cepit eacq; in. c. annis Ntecit·
imnon Centiſimo ergo ãno iã arca ðpleta iteꝝ dñs apparuit ei.mãdãs vt cũ vxoꝛe ſua filijs eoxq;
aijin vxoꝛibo archã intraret. cũ aĩalib. ſtatim diluniũ inũdauit Stetitq; aqᷓ ſup altiſſimos mõ
tes cubit;· xv. geñ. vij Et nota ꝙ eodẽ die dñico in maxo in ꝗͥᷣ ingreſſus fuit. ãno reuoluto cũ
vniufis que ibi erat egreſſus eſt. 7diluuiũ accidit ipi noe illa famoſa ebꝛietas· cin occaſiõe
eſn ipe ſilijs · · ſem ⁊ iaphet p honoꝛe peno honeſia vecũdia bñdirit.filio vo chã p irriſiiõe ir⸗
n reuerẽtia maledirit. Et hic m auguꝰ.ſit pꝛĩa mẽtio de fᷣintute.⁊ p oppoſitũſe nobilitate Nec
nnn putãdũ ẽ ꝙ oẽs de chã deſcedẽtes fuerint ignobiles ⁊ ĩpotẽtes cũ ipi cepett pꝛio eſſe potètes
H ſup terrã. vt ptz de nemroth e regiby chanaã a affroꝑ c. NHec oẽs de ſem ⁊iaphet fuett vtuo
e ſi ſiue nobiles aut potẽtes · cũ pene eẽs in idolatrie crimẽ cecidet᷑ta ab alijs oppꝛeſſi ſepe fuet᷑t
i Gd66 ſec maledictio benedictio vicia 1 virtutes reſpicit ꝓpter q̃ vel quas homo veraciter ; X

5 4
9

Gecunda etas. Noe

d abdhoc ſabei D nẽroth gigae erbitokrepit i
Ab iſto chus aethiobe⸗ 4 ) igeſt ſrarateſ . totes. in terra erat robuſi/ venatoꝛ
Pbibent᷑ ꝓgeniti 5 Scoꝛã dño·hic mi⸗
S Sfabi le vitiũ libi⸗
Ab iſto meſra⸗ Sdinis dnandi per
im negyptn ſun unt exo⸗ Ftyranidẽ inchoa⸗

—

mͤAeſi ſabathem Diei no onit. Fu

Neaare — Malor gentes.

Ab iſto libies dicuntẽ Gergeſeus Amatheus ſennaar.

Aunrfrio ricee – eroꝛti. vñ maurita Eueus ofs ppli noti

eieba malen nus fluuius vſq; in pñs futh ð: oikiſccltch eũ regiões futhenſes.

rendum exemplü peebensommbus deriſoꝛbuis

2 —w—

,

g ennio Poſt dilrais igetinit Arpharat. Et fert fuiſſe melchiſedech.

Hunnomunci f f -

vixit an
mede⸗ ſcenderunt generatõnes. xxvij.

. Aar wſſicet⸗ = —

„. .

7

— —

ſrellectu hor rifün ð iſtis d fics noe:lrriſ getes pereate ſunt. vt ge/
Peo Aeantrez⸗ an i h.dñs ihũs.kxxij. diſcipłos miſit añ faciẽ ſuã. vt ðꝛ luce.x. De

aug⸗
r mfera enrrenta alg naſcẽdo añceſſet᷑t.ipi aũt gẽtes facere neqͥuet᷑t. ar autẽ
G eti 6 ocabula ptim mãſet᷑t. ita vt bodieqʒ appareat vñ fuerint deriuata.ficut ex aſſur a ſſyrij
3 eber hebꝛei. Partim tpis vetuſtate mutata ſunt ita vt vix hoĩes doctiſſimi antis ꝑpſcru ⸗
toͤtes byſtoꝛias.n oĩm ſz allr exiſtis oꝛigines gẽtiũ repire potuet᷑t· ⁊ ſi oĩa ↄſi derarent᷑ pła
AFFſte iaph
Dilatationẽq; ei impcabat᷑⁊ ab eo delcegerut gnatdee.v.
uenen vlatſPoroi Klios habuit iaphet.
N generationes fece⸗ fecerunt · E

ao gothi traxer̃t oꝛigi
Ab iſto ſarmate ve N
nerũt quos greci reſ zonen Rkrige
gios vocant
xcif ignobilis vel nobils. eadet tñ aas Atpan Suiege 4 deo pime mernt⸗ nis ac bñictoͤem

— —

νDa) ut q deinceps vv
Wan „ q; hodie müdne
adeo ẽ cõtrit? vt

Sedon Aratheus it aũt pꝛincipiuʒ

ES Ab iſto pgenitt ſunt Etheus Cineus regni eꝰ?babilon

nices. Je bu ſe? Aradius Tarath: archat
affrici 1 fe 7cha Amoꝛre⸗ Sa m arites calãne in en

Sen Meſanln poſt diluuium condidit vrbem ſalem · ißl⸗ a eſt bieruſalem. i eo r”mS

xvi. de ci. dei ⁊ inter cetera dicit.ꝙ płes alij nati ſunt pter⸗

et a pte bũdictẽ ꝓpt᷑ in genuã nobi ,/ mutataq manẽtia noĩa pparene

ab iſto f ſcite ekt

—

ni

rüͤin

w

Solium.V.

e Eeiſtis tribo filijs noe ſcz Sem Cham Yaphet ipo adhuc viuẽte iutte philonis hyſioꝛiam⸗
xriiijꝰ.· c. viroꝝ nati ſũt·extra mulieres ꝑuulos.habẽtes ſuꝑ ſe tres pꝛincipes· videlicet nẽ⸗
rothiectan. ſuppene. äs Mß
ehiecinn aſuode Abbocaram pge 6 NAſte traconitidis da
niti ſunt ſyri quoꝝ metropolis damaſec. Vnde a in hebꝛeo ſy⸗ maſci pᷣncipatũ tenuit
ria dicitur c vyñ iob fuit ð tra hus
EDe his e/ 2—
Agreſſi ſunt
1éS4 genuit bos vi⸗ filioo 7 capturiz
E alijignoti (

Wwh e
hblen nept oplxet / ceud,
r enE EE

Vſii iii fuekt ilij ſez fres atpharat /

Ab boc damite paincpee perſicie :· ⸗
q— CECEXLIII = ICCCLXXIX —

((atphiff zarie) ðB—d
cc/ viiij ccin/
r aPa lr nennn en nconub ouine.
PVſie ionichus fuit filius noe. de quo moyſes tacet. ſapiens/ pꝛimo poſt diluuni’ũ
ionichꝰ aſtronomia iuenit·7 q̃dã futura puidit:⁊ marxie de oꝛtu · iiij· regnoꝝ ⁊ eoꝝ occaſu

obtinu⸗/ Cuũqʒ pater dediſſet ei munera luit in terra ethã · ⁊ habitauit ibi gente
it krã e⸗/thã ↄſtituens. Mic fert ofiliũ dediſſe nemroth. quõ regnare poſſet.

I Auguſtimyli.xvi de ci dei dicit. Obũdictõeʒfilioꝝ noe vſaʒ ad abꝛaba nulla fit mentio aliquo

4)Ab boe
Iſte affur qꝛ nolebat rebellare ð deũ ĩ edifcatõe

—

N-—

üt ai Ge M

turris babel cũ nemroth. i fugit de terr a ſenna
AIer ad aliã regiõs lõgiq; pꝛ'ñ habitatã òͥ ex eins
noie vocat᷑ aſſyria. ediſicauit ciuitatẽ ᷓ poſtea
xocata eſt niniue q̊ᷓ fuit metropolis totiꝰ regni.
Iſie ppls ſemꝑ crudelitatis infamiã habuit

—

Arpbar .

ig⸗ rũ iuſtox.nec eos tñ defuiſſe cxediderim.ſed ſi oe cõmemoꝛarent᷑ nimis longũ ſieret.⁊ eſſet
i⸗ hec madis bvſtoꝛica diligẽtia qᷓ pꝛophetica pꝛouidentia ((ta
hecmagis byſtoica diligetia νρασα ⁸ ch hberi q ſͦt byſpani z da er
ab iſto medi weniſſe ab boc ioues qͥ greci Tu Neo et PBod
ga Poutat ſp potetſſimi( nam Leiti ſut. vñ 1mare pal⸗
R Jtur Aboc h capa ob iſto tra
.—Qoces. vñ et ces vel tira
”M as W vrbe gp,ᷣs ces
vb boe eſiſiſj Ab hHci S. obhoccethei cipii Ab haot eos moʒecab dicit
poſi eolides· lices. vbi eſt ciuitas tharſus. rodtiii

Secunda etas. Noe

De malicia huius NHemroth pleni ſunt libꝛi Goꝛ/
te diuino iudicio actũ eſt vt nero in eius vocabu//
lo plane ſe offerat qui fimilẽ infamia habuitnamſſ p̃
poſt ↄfuſionẽ linguaꝑ ad ꝑſas abijt ⁊ eos ignẽ do⸗
cuit colere· babylone relicta ſilio ſuo helo·q̃ ei ſuc⸗
ceſſit Et ſic deĩceps poſteritas ei regnn
illud obtinuit vſq; ad quartũ chiliadẽ ꝙ Yectan
m metiodiũ. Szaug vicit euʒ fuga ¶ ſt falec
tũ inde. Et ꝓ nilij aſſur illud regnũ ob reſem. 9
tinuer᷑t.⁊ tennet̃t vſq; ad ãnos Mcccv ⸗

e i

e ſſti tres pꝛincipes cũ po⸗ &
pulis ſuis ↄuenerũt in campũ ſennaar.fſoꝛmidãtes diluuiũ iternz
vvſſe iundere direrũtq; edificemꝰturrim cuius altitudo pertingar
vſq; ad celũ.Geñ.xi· Aideus aũt deus ſtulticiã illoꝝ miraculoſe in
penã peti afudit liguas eox.⁊ ſic diſpſi ſunt ꝑ totũ mũdũ.
Alb iſto Heber hebꝛei noĩati ſunt.Nã in domo illiin diui⸗
ſione linguaxr ſola hebꝛea lingua mãſifſiſſe deſcribit que antea bu⸗
mana dicebar᷑.qua omes cõmuniter vtebonk O

ZEnno mundi
—

—

IDPDIXYA IWDCXLIII — —,— III
= Hic ᷣm hebꝛeos dicit᷑ ſpm̃ ppke2ꝛ
tie habuiſſe. Et habuit duos fi⸗

lios ſe Yectan ⁊ Phalech.

9

Bere
vixic an

ccccxliiij/
.

Linea chꝛiſti

*

Iſte Yectan exẽplo NHemrotb Elmodad. Seda

Er habuit filios.xiij q Pec Aſarmoth Albimael fuſio linguax.quaſi ipᷣe diuiſiis ſit ab
obſfecert gnãtões pꝛin in J. Jare Saba alijs quia in domo ſua pmanſit lin⸗
cipales. Sʒ populi iſti Eidburam Jophir gua pꝛiſtina Elnde m auguſtinnm
vm Yheroñ.nõ ſũt nobis noti Yazal iula in hoc nõ paruũ iuſiicie veſtigiũ ap⸗

PTnt terraxꝑ longinquitatẽ vy Yohab ppli ignoti paruit ꝙ iſia dom?libera fuit ab bac

ppt mutatões populoꝑ a noim pena.quaſi nõ fuerit particeps ĩ cul⸗
wel cõtriti gherris ⁊ ſubuerſiõi, pa. Et nota m eundem ꝓnumerus linguaꝑ fuit ᷣm nũe⸗
bus.vel alijs decauſis. rum generationũ.lxxij. Auctus aũt eſt numerus gentiuʒ
multo amplius qᷓ; linguaꝑ. Mam in vna lingua plurimas
gentes nouimus.

Mobilitas circa tpa fert᷑ introducta· Et nota ꝙ plurib⸗ decauſis inſtituta fuit. rima fuitne

ceſſitatis. Creſcẽte em̃ hũano genere cũ boĩes ad malũ ꝓm eſſent opoꝛtuit pꝛohibere inſult?
peahoꝛum aduerſos bonos. ideo eligebat᷑ aliquis vir bonus.iuſtior ceteris atqʒ pꝛudentioꝛ
q̃ cõmunitati pᷣſideret.virtuoſ. os pmouerat. mediocres vᷣfenderet.a malos coerceret.Hine

dictus eſt nobilis.q̃ſi virtute pꝛe alijs notabilis. VUnde iheroñ. Mil aliud video in nobilitate

appetendũ niñ ꝙ nobiles quadã neceſſitate ↄſtringant᷑ne ab antiquop pꝛobitate de gene ẽ

*

ð — - —U — — —

Iſie Yectan exẽplo Nemro Vſie phalech ſili Deter. ſic di
accepit pᷣncipatũ ſuꝑ filioſ ſ/ſem Salepp ebal ctuſ eſt· qꝛ in diebo eius facta fuit cõ

— —N

2= .

inter danubinʒ 1 oceanũ lepten bic oꝛit egip res
trionalem vſq; ad germanias po? toꝑ regluʒ .

hoc regnũ ſcitap li ſit vetuſtiff Era pꝛincipalis euſebiſ

mũ.tñ qꝛ barbaroꝛum eſt / Sen regnũ ork α ſiue mageſa gentiluz. dui antiquioza
int᷑ pꝛincipalia regn ami wo eanu⸗ tap ignů ont tha ↄmemoꝛãũt.hic ĩcho
nime cõputat᷑ Vñ ppter Wrn bium N.i femingy in ant commier

»

llius populi ineptitudinem ter ſcitas albanos vſus Moc regnũ pene nunq;
groſſicieʒ.regio illa ſemper dicta ſeptẽtrionem. De ſcitis tra⸗ pacatum fuitt.
eſt barbarica:Et eſt magna valle hunt oꝛiginem „
qꝛ meotidis paludibus incipiens ☛ hic oꝛik Bel.i.

Egnũ aſ rexaſſii =
rio e ſtrioꝛũ op lrbYg),
rigitur. Et eſt pꝛima pars europe qð diuſis alteratiꝰs Iſte belus fuit
in qᷓ pꝛimũ ĩgnauit.Cande ſtirpe nibo crebꝛo mutatũ fert. 1 ſepe peimus rex aſſiriox.1 di
iaphet. Gothüi, vngari ſüt de his fit mentio de bis in ſacra ſcptu cit a quibuſda ſaturn-
dani ĩc ra. Et durauit vſqz ad auguſtũ qui in obſcuro regnaſ⸗
äss 2 ſe phiber. qꝛ paruũ ha⸗
buit dominium. Et iſte fuit pꝛimus quem erroꝛ po pali deum fuiſſe putauit. Añ diuerſe gẽ/
tes diuerſimode eum nominant. ſcilicet HBel. Haal. HGaalim· beelp hegox· beelzebub vc. Et ſte⸗
tit hic enoꝛmis error in genere humano vltra. ijꝰ annoꝛum.

—— 1.⸗,nne ⁰Gu —

M
vixit. an

eid nennnein Nec us oe II

ragau:ã
niſ. cccij

„

———— —

X rent. Scda ca fuit diſcolia plebiũ que rectum iudiciũ ignoꝛabat. licet tñ inter ſe pacate
viuerẽt. Nã a deo ebetes fuerũt ꝙ nihil magis uinpẽdere potuerũt.niſi vulgari opiniõe ce⸗
lebꝛabãt: Vñ expediebat ꝓ eaꝑ pace ↄfᷣuãda. vt ex natalibo nobiliñ pꝛincipes haberet. Ter⸗
tia cã ꝓceſſit ex a liq foꝛtitudine fingulaci.Nõnunq; em̃ cõitates grauate ob incurſus hoſtiles

tale edictũ ſanxet᷑t vt quicũq; patriã a talib liberaret ius nobiliratis p ſer heredibus ſuis ꝑ

petuo obtineret. Hoc mõ plures nobiluati legunf. Quarta ca ex abũdantia diuitiaꝑ ſu⸗/

ℳ—

imit᷑. Aliqñ em̃ populares nimia penuria victualiũ attenuati. tradiderũt ſe ſua alicui diniti

vt hoc pacto malu innopie temperarẽt. ⁊ eu deince ps velut nobilẽ.⁊ dñm recognoſcerxẽt. In
