Diuitijs. delit ijs ⁊ głia ac familiaritate cũ eo· Mãa et
fi moyſes ⁊ dauid.petrus paulꝰiſxromm? augꝰ.et

e

ceteri ↄſiles eũ in ſapia⁊ ſctĩtate exceſſert. non tñ in
Pontifices. glia 7 Sitijs. Ite q;dins aug 7 ceteri na Ge H
qdã anteibãt illũ in glia. ptãte ⁊ diuitijs.ñ tñ ĩ ſapĩia Nius obbo /„ Coch/

⁊c. Et ſic oĩa iſta ↄictim talit᷑ nemo ſiẽ ipe hũit. Et hic tantꝰmipabitr defecit. Iſte ſa⸗
— Achi ſAchi bia A ſte abiathar fugit ad dauid et fu doch qͥa
Sadices (tob. (meſe thar Vit glioſus cuctdiebo dʒ põtiferic nõ vecſia
—— BSecuũdus liber regũ.incipit a uit ad ꝑ/
Iſteachitob fili phinees filij leli fnit pẽ achi tꝑe dauid.qñ cepit regnare. tẽ adonie
melech.quẽ pcuſſit ſaul cũ oĩ dmo ſua ppter “ ſſz fuit cũ
da.aauud. vt z. pꝛimo regũ ix. nathan ꝓ ſalomone iõ in pontificatũ ſub
Xponeret · Hix ſolꝰ moyſes legunt᷑ oꝛaſſe ꝓ inimi,/ limatus fuit. reiecto.abiathar ð ſacer⸗
& in toto wteri teſtõ.vñ euãgelicã pfectõeʒ pbant᷑ dotio.a ſic pontificatus redijt ad filios

impleuiſſe etiã añ tp̃s ꝓmulgatõis eiuſdẽ· Elitam eleazari
ipᷣiꝰvide in pᷣncipio ⁊ ↄnter pꝛimi libꝛi Regum.

tanta. Tanta ſtrenuitas tanta mititas. Tagraãdis ſeculariũ

IIixxG,

ſun

nnl

Mub
ioſcem

—
—

fac

40 in
ſhee
Abus

Bemnel

bei⸗
Abcon
Vitrloe

Vogt

Si
habent
iſape
cobtn
nceps
iEr
Nom

hlie,
.

lN

dneſhit
ifehn
uIe

himſſe

mid
lckion
zacNn

Cñiedldan

e
Gonm
dits ſi
NTV

in

rsi
ofvitſe
tinßt

Era pꝛincipalie huius hyſtoꝛie ſacre eſt hec ſcʒ fundationis templi. Joſe
regni ſalomonis poſi egreſſionem de egypto.cccclxxx vt patet · iij Meg.vi.

ISfrabel in floꝛe · ⁊ nec ante nec poſt fuerunt hu (er ;

Semmeias darus ha Reges irl mncipiũt · .

No ꝙ ficut dicit aug xvij. de ci· vi
S8SHaliomõ bonis imciji maloſ exit
habuit. Quippe ſcde res qͥ pleꝝ⸗

4

SFolium. NIIII.

.—

. .

Cemplũ Salomonis Möſie alio noie dict fuit egippt?a regnanit
l

De templi dedicatione ac ceteris feſtis iudeoꝛum eſt notandi pꝛio babuerunt. vij.feſta.
ſcʒ ſabbatũ in qualibet ſeptimana.neomeniã in pꝛincipio cuiuſibet menſis.paſcaxiiij.luna
upꝛilis. penthecoſten. quinquegeſima die poſt paſca iĩ memoꝛia; date legis. feſtũ tubax pria
Ddie ſeptẽbꝛis in memoꝛiam hberationis iſrahel.feſtũ pꝛopitiationis vel afflictionis decima
die ſeptẽbꝛis.feſtũ ſcenophegie qð fictionẽ taternaculoꝛum ſonat.xv.die ſeptenbꝛie: po tea

circa ec tempoꝛa ſupuenit feſtũ encenioꝝ boc eſt. dicatõnis templi. deinde tpe heſter ieſtũ

furim igeſt ſoꝛtium · Et hec notula valet ad intelligentiam ſcripturaꝑ diuerſax

M Reges iuda incipiunt.
—— ceeCS-

vgnanit

iuſcemodi dies in irrahel.

IIIDNXDDDʒIennnen ec aauvoinn

Myſtoꝛia tertij libꝛi regũ incipit a tne qñ dauid moꝛtuꝰ? VYnie robvã ſucceſit ſalomom pti

fuita ſalomõ regnare cepit.Vide ibiopa magna ⁊ mul ſuo ĩ reg.ſʒ i ſapia ſi ita. Deceptꝰ
ta ipius vſq; ad ca xij.⁊a pꝛincipio ſcoi libꝛi paralyppomñ̃ nãq; ↄfilio iuuenũ amiſit. x. tribi
vſq; ad Cbitlinn⸗. äl eo ipꝛudẽt rñdit pplo. vtz. in reg·
Achias ſilonites pꝛedicit ieroloã ꝙ ſit resto ſun iſrl ☛ ,2. ij. palip.x.

WWwomenon. v. .
berolvcz Iſie iherobva fuit pᷣmo de famila ſalo⸗
frateus ? Nmonis bonꝰ.ſed factus eſt ꝑſſimꝰido⸗
gnauit ſup

bet qͥ poſtea ↄꝑſcuit rowã ne pug̊
ret aↄ iherolvã ⁊ ſcepſit geſia eoꝛũ·
Abdo ꝓpheia clax/ ht.qui pꝰ ↄtra

vitulos ꝓphetauit

la ſecutaſunt imo totius ppli deſtructõ

q; ſapitũ aĩos fatigãt magis hua ſoco ſuo.ſicut anthiochus antichriſti.

icobtuer᷑t·qᷓ; ꝓfuit ipa ſapia etiã nũc ⁊ de ppera etiam iheroboam duritia mentis eius

inceps mẽoꝛabil. tuc lõge lateq; lauda, patent. ii· Regum xij. ſequentibuscapi. Etno
ta Et in reuelatiõibo brẽ bꝛigitte legi᷑ q ta ꝙ iſtud exẽplũ nutioſiſſimum fuit poſteris · et
ſalomõ a ariſtoteles ñ ſibi ſʒ alnſ didice?łt vlq hodie eſi in futuri erit, quis plures &

Iſte fuit filſadoch vtz.i. palid

latra factus eſt:⁊ peccare fecit iſrabel.ſiin
ducendo ꝓpim ad idolatriaʒ 1 mira ma

Vpſe fuit figura machometi vt patebit

AQuarta etas. Dauid

De ſctõx exẽplis qui iuxta decurſũ tpis fuerũt viciſſim⁊ non ſimul dicit gregꝰin moꝛalib-
ꝓ mira diſpenſatõe vinit? actũ ſit.⁊ qiqʒ ad iliandũ noctẽ pñtis vite velut aſtra in hoc mun
do radiarũt.donec verus luciferi.redemptoꝛ hũani ge⸗/ cri⸗
eris ſurgeret. Mam adoſtendenſ
Reges albami italia dã imnocetiam venit abel ad do =⸗
cenda actõis mũditiamvei. regnauit ibi.
enoch. ad inſinnãdam lõgamimitat ſpei ⁊ oꝑis remuneratõzꝛvzᷣ·
nit noe ad manifeſtandũ obedientiã venit abꝛahã ad demonſtrandũ ↄiugalis vite caſtimoni
am venit yſaac ad infinnanoũ lalvꝛis tolerantiam venitiscob. ad reddendum pꝛo malo bona
retributõis gkaʒ venit ioſeph.ad oſtendendũ manſuetudinẽ venit moyles ad infoꝛmandum
contra aduerſa fiduciam vemt ioſuead oſtendenda inter flagella patientiã venit iob. Et ſie
patet quõ in tpib pꝛiſtinis ad modũ puus fuit numerus pfectoꝝ·. Sed circa hec tꝑa phe
taꝝ valde creuerũt ſanctitatis exẽpla.qñ etiã plures martyriſati ſunt ꝓ fide vniꝰ veri dei. Ec
re q fulgentes ſtellas in celo cernimus. vt in offenſo opis pede iter noſtre noct? ambulemꝰ
Beſag rex egypti ꝓſperat᷑ in młtis.⁊ gẽtes bello ſuꝑat.⁊ ↄtra robã aſcẽdit.⁊ poſt in um.
zarias ſilius obed pꝛopheta clarus habet᷑ de captiuitate pꝛedixit/ij⸗

us annis.xx viij.

Paralyp· xrv.
— — Anan i ppheta hic increpauit aſa. ideo incarcert =
Anno mundi. IIILCCXNII =— IICCENNINNNXNXNX
– ſAlſa reg⸗
Linea chꝛiſti¶ gnauit (nauit à
S anie.iij nis. xli-. „
AXX D3000 IIINXN LDD00d =
Aſſte abia mmixtus erat.qꝛ aliqũ bkꝛuꝛa Iſte aſa ĩ pncipio regni ceinceps penevſqʒ

Dieglud t ptz in bello 1 mõe lõ ad vxxvian nũ valde bñ a ulauit: ſicut dauid. peuſſit
go exercitum iſrlin victoꝛia diui ethiopes ſe veniẽtes. abſtulit idola. Sed poſt hec in
nitus data⸗lliqñ peſſime q ido, it fedue cũ rege ſirie benadab pꝛopter baaſa tegẽ iſtael
trauit. tam ma, quiincepit aſcẽdereõ ſe.ꝙ diſolicuit dno vñ miſit adeu

Pontifices gnam ingratitudi⸗ ꝓphetã anami.que ſiatim incarcerauit- ideo doluixr pe⸗

nem peuſſus a dño des. qꝛ podagricfaetus eſt. plagat'eadẽ pena qua peo

Haeem regnauit vt pʒ.ij.regũix. pbetã rautt obiſt vez ren . 7·ij palipp.iiij.. xv· es
Meges irael an. ij. Bas)

Xquerẽtes occaſionẽ dñanqi ttra⸗ Iſte nadab fi

huũt ſubditos a iugo fivi diuiũ ⁊ a liꝰiherolva icepit regnare äno Iſte baaſa ice pit ĩgna
lienũ cultũ inſtituẽdo:vt ptꝭ ꝑ p/ ſcoo aſa reg iude/⁊ fecit malũ re ãno.itj. aſa 7 äbula⸗

dicũ machometũ. ſeqntes ſuos. ſicut pater eius: ꝑcuſſit eum uit ĩ petĩis iheroboã e
EBilr grecivolẽtes tcedere ab obe baaſa regnauit pꝛo eo. vt pa⸗ oẽʒz domũ pcuſſerat de
diẽtia ecclie.ſciẽter ꝓlapfi ſunt in tetiij.xegů.xrv. mãdato dni nec audi⸗
varios erroꝛes nouuʒ modũ in iid S ui
uinos aſſumẽ tes officio:⁊ ob hoc miabiliter ſepi extermiati ſunt. diret·iij.xegu.xv./

X

AIſte fecit capus in campaia

uit hieu ꝓpheta vtre

üiron

nNnn

hrn

ſtie.

rn
Swa
unmbor

tinen

eele

meſe

Wdegut

1

Gatpthn

nn

Folium. XvV.

Circa hec tpa ſctõr doetot ſepta q̃ vidi gẽtil ũ hyſtoꝛias nõ cõmemoꝛat.⁊ puto illa forte ca,ʒ
ad intellectũ ſacxe ſepture mihilofert. El ñ vſiq ad ſardanapallũ vltimũ monarchã aſſyrio
Er rr nuli metione faciut de altis /ie Neo
ſiluius ã. xxxiiſ: intmedijs: Et nota ꝙ qbuſdaʒ tſne. ſiluius annis. x
Alte reguit inita impit miꝝ viderĩ qre ſcti viri RAAſte tvyberi? ſubmerſus fu
lia tpe ioſaphat ſic diliget᷑ ſcrutati ſt hyſtoꝛias iin tyberi. ¶ antea dicta fuit al.

gẽtiũ.cũ tñ in ſcpt ſuis moneat nos ſurſũ coꝛ hr̃e.⁊ terre bula.ideo ab eo nomen accepit

na faſtidire iuxta illð. HMõ loqt os men opa poim. Ec klñooo. è
Naudẽ dñi loqr os meũ· Oro qͥ eſt adutedũ. mitiplex nccitas eos ad hoc cogebat. Fuerüt
em̃ qdã heretici gẽtiles qᷓ ſacrã ſeripturã columniabant᷑q̃ſi falſa eſſet eo eᷣ indebixe aſtis⸗/
rent decurſum tpm. mita direrũt facta eẽ alis tpibo q ipſa narraret. Sed poſtq;iperony
mus ⁊ alij intelligentes applicaſſent ſimul hyſtoꝛias.patuit ignauia eoꝝ eo ꝙ optima con/
coꝛdia fuit.ſicq; factũ eſi vt ſacre ſcripture nouũ teſtimoniũ accederet de inimicis.quod fir

miſſimũ eſt.q̊ nõ tamen indiguit.qᷓ;uis vtile fuerit ꝓpter impfectos.Alia neceſſitas idem æ&

Mien filiu s anani poheta mittit᷑ contra baaſa re/ Mumerus bellator in iheruſalẽ. Meclx⸗
gem iſrl. ⁊ martyrio coꝛonat᷑ ab eo ꝓpter verbuʒ exceptis illis quos poſuit rex in vrbibus
domini.vt patetiij:regumxvi.capitulo. iuda. Omies hij ad manu regig⸗.

III CCXIL.

COLIE

—

f iqi aaus ouuX.
“ ⸗ ll Itte iolaphat iaus wnus fuit 1 glo/
rioſus diues a teuotin via dñii nec alidd mali de ipſo legit. niſi q, impijs regibo iſtk qañaz pᷣ
buit auxiliũ.a q̃dã pua alia. iõ dñs fuit cũ illo ⁊ pacẽ dedit et pugnauit ꝓ eo. vtʒ.ij.palyppo
menon. xvij cũ tribus alijs capi-ſequentths
Aa, ) Mie fuit filius achamnass. Poero pꝛĩo palyp· vi. vbi poni᷑ cathalogus pontificum
wl eſt viciũ ſcriptois. HSHamaria odit. Plericlvertruif.
a ãno.xvi:aſa reg iude cepit vere.pcuſſit e ʒamricu oĩ domo pꝛiĩs ſuiiijregũ.xvi.

————

Zſte cepit GE Vſte achab fuit filari pau

uit domũ baaſa.et ſtatim pcuſſit eũ regre annoxxxi. hboa tot/ deui. valde inſtabilis. pu
amri regnauit pꝛoeo. regis aſa et fecit erilit᷑ mitis.? furioſe ſtrẽnuus ince⸗
Blie benadab fili?tabꝛemõ malũ ſicut ante pit regre xxviiano aſa. ſup oëe q
dab Aℳlivozion reg ſirie inijt ſe ceſſioꝛes ſui· an en fuerat inid egit. Si habunſz ſh
Wb dqzc baaſa. a rupto federe ln directionẽ multa mela non feciſſz.
illo peuſſit fed cñ aſa rege iuda. extũc turbanerũt re ſed impia ieſabel plus regnabat i5
ges ſyrie regnum iſrael. ii · Heg · xv. Pe impnulit ipſum vr ſequeretr ſe c

Quarta etas. DHauid

expetiſt ꝓpter idolatriã deſtruẽdã.qꝛ em̃ tota ſimul gentilitas falſos deos coluit. neceſſe fu⸗
Ot indagare o:iginẽ ulierꝛoꝛis. vt mamifeſte poſſit impꝛobari cultus ille vaniſſimus impio/
rũ demonũ.ſicut late ptʒ ꝑ Augꝰ.in libꝛis de ciui.dei vbi lucide ꝓbat doctoꝛes gentilium ĩ
vLaN „. Portjs libꝛis ſuis ſibiſpſi ↄtradicũt. ⁊ pueriliter nimis ? groſ/
Peges italie d 1 ui.ã.xl.ſe pcedunt.ita vt etiã philoſophi ac ceteri virtuoſioꝛes vtriuſ⸗
. W qʒ ſexus homines eos verbis ſcriptis redarguerent. Tertia cã
ęgue neceſſaria tuit vacilloꝝ adhuc in fide tꝑe pꝛimitiue ecclie.qͥ ſeducti ſepiꝰſuerũt a paga
mo. dicentibo ꝙ meliveſſet colere idola qᷓ; xpm.qꝛ tꝑe xpᷣianitatis ſꝑ fuerũt oiffoꝛtuma.⁊tẽ/
pa cultus veoꝛum magna ꝓſperitas.qð oĩno falſũ fuit vt patʒ ex ꝓpꝛijs eoꝝ hyſtoꝛijs. ſicut
Oroſius luculent᷑ pꝛobat.⁊ etiã Aug:ſimiliter ⁊ ambꝛoſius.qui omnes clare oſtendunt
cpe rppᷣianitatꝭ fuerut multo gratioſioꝛa q; idoloꝝ ſiue crudeliũ demonũvt infra patebit loc
ſuis. Similiter et alie plures cauſe que ex parte ſupꝛa tacte ſunt ⁊ quedã infra dicent᷑. Uexꝝ
in oĩibus eſt hbonam repire ↄtẽplationẽa pia mens vbiq; ꝓficit.eo ꝙ diligentibo deũ oĩa in bo
nũ cooperent᷑.De hac materia vide plenius in libꝛis pallegatis =

Melias theſ bites ppheta magn'cdaret ſcitate vite.⁊ miraculoꝑ gloria. lʒic regũ mallefuit.
qui etiaʒ in gadiſum curru igneo ſubuectꝰẽ.vtʒ.iii.Reg.xvij· Opſe dicit᷑ duplicem ſpũm ha
huiſſe ſcz ꝓphetie ⁊ miraculoꝝ.qui etiam requieuit ſuꝑ helizeum . Z

Anno mundi IIIPCCXCI E IIILPCCXCIX
Linea chꝛiſti Oicheas ꝓppheta pꝛe/⸗ ſcgoran
dicit moꝛiturum a/(resguit.
chab.iii · regum xxij. Nnis.viii
n
Ilite ioꝛam peſſimus nius IVlſte ochozias fecit

de bono pte occidit f?es ſuos.⁊ ãbulauit invijs regũ iſi ꝭ malũ coꝛã dño ſiẽ pt ei ſtatiʒ oc
J iõ miᷣabilit᷑ plagat? in oibo infeliciter obijt:ij palippo ciſuſ ẽ a ieu cũ oĩ domo achab. ath

xxi. Athalia vxoꝛ erꝰſuit filia a chab natural ⁊ amri.mõ alia vo mĩ ei audiẽs moꝛtuũ ſuũ

Boia loqndi cõi.quia auus eius fuit· filiũ ſurripuit tgnũ occidit oẽ ſe
Pontifices/ da virit annis. exrrr. mẽ regiũ ? r̃gnauit·vi:anis ⁊ ſep/⸗
üüäüC&O Iſte ioiada inclit? fuit. ãmonuit tio ãno ioiada ponti·fecit eã int ſi⸗
At haliã ne ĩgnarec ſuꝑ iudã· ↄſtituitq; ioas filiũ ioꝛã ꝓ ci.ini.Reg xi.⁊.ij ꝑalip.xxij:⁊ xxiii.

—
—

— üüC beth ſoꝛor ioram vxoꝛ eius fiin. ”M
Hames mag Iſte fuit fi Yſie ĩcepit rgnare.xviii ·ãno tᷣgis ioſaphat loco ffis ochoſie hũc
iſrł iuxta v, liꝰachab q̃ obſidebat benadab in ſamaria. Sinit/ meritꝭ heliʒei fuit liberatꝰ
bũ helie miſit ad be aiu. Regum. vi. vii.
Meges ſyrie elſzebub de/ a ieu cu oncomo pris ſui. ix· 7.x. ca. vpi ſupꝛa.
uunm accaron ↄſulẽdũ ſi poſſi ſanari.ppt᷑ qð obiit iuxta vᷣbũ helie.inii.reg.i.
Jeſabel filia regis ſędonioꝝ vroꝛ achab quidem totꝰmalicie pꝛodigium pꝛophetas domini

occidit.⁊ ſanctum nabath. alis multa fecit mala .

4 Mip. xxu. Hic ſol? poſt morfſen legit viriſſe. crxrx.nis. Yoſa

⁊c.qꝛ ſecutꝰfuit pctm̃ ierobvã ⁊ interfectꝰeſt

Zam

Nnns
ſige
fterint
tero
bUitien⸗
tfoa
polne
mik
mnae
Peie
chnie
hor̃
neit
erili
keri⸗
tuoob
em

—

—

Re

nthae
eu ue
leban 3
lneni
ihus
e
Pene
hede
mi
tin
toser

A
H

Werm

eeſe ſn
nofmpio⸗
hnchum
igo,

NNNeen

nTnd
hhrt oagt
ſs ſcut
ſalntg
Mrrhcd
dente
Dmiched

inallen
emhpäne

niino 6
ſrainti⸗
Hod

gine

D
hurin
ing
e

eterna fecerint. qñ talia videm? paga

HWeliſeus ꝓpheta lurrexit loco Beud
elie duplici ſpũ vtriuſq; teſta( zVuj

Q tã repꝛobis t electꝭ p oĩa gra,

igurgus bis tpibo floꝛuit. dui lq; gentuie fuerit tf̃ leges iuſtiſſimas naturali iuri a Sins

ↄſonas lacedemonio dedit.nec quicq; cenſuit cuinõ ipie exeplũ pꝛius daret.Auri argetich
vſũ. oĩm ſcelex materiã nõ ſuſtulit. Füdos oĩm equa Are „Nei,
literint oẽs diuiſit. vt eq̃ta patrimonia neĩes potentioꝛẽ mul⸗ liug anis tfir.
altero redderet. Cõuiuari oes publice iumit. ne cuiꝰ di/ N 3 Hiec pſicium albanoxr inter
uitie in occulto effent. YHuuenibnõ ampliqᷓ; vna veſte vti to mõtes vbi roma nũc ẽ polu
to anno pmiſit. nec aliquẽ cultiꝰ qᷓ; aliũ ꝓgredi woluit.neco- it Meguanit aut tꝑe ioss re
pulentius epulari. Emi fingula nõ pecunia · ſz cõpatõe merti gis iude“?
um iuſſit pueros puberes nõ in foꝝſed in agꝝ deduci. vt pꝛimos anuos non in luxuria ed
in oĩ ope ac latoꝛe agerẽt· mipil eos ſomnn ca ſubſternere. vitů fine pulmento degerere. n

pꝛius in vꝛbẽ redire qᷓ; viri facti eſſent. Cõſtituit vᷣgines ſine dote nubere. vt vxoꝛes nõ pe/

cunie cã ehgerent᷑:ſeueriuſq; mẽimonia ſua coercerẽt cũ nilis doi frenis tenerent· MWaxim
bõꝛẽ nõ vᷣitũ ⁊ potẽtũ ſʒ ſenũ eẽ ↄſtituit.Et qꝛ he leges dure videbãt᷑ iureiurado eos aſtrixit
ne qd de tã vims legibo mutarẽt donec rediret. ſic ertra piã ꝓfectꝰvolũtariũ ltu⸗ duxit
exiliũ vt ſuis legiba etnitatẽ daret· Moꝛis etiã pᷣcepit oſſa ſuaĩ mare piſci.ne n ad ptiaʒ de⸗
ferri ↄtĩgerʒ lacedemões ſea iuramẽto ſolutos eẽ putarẽt O boiez getiẽ. q̃ pene ſol ampu
tas ab oĩbo xp̃ᷣianis ẽt ſctĩs oẽʒſuꝑbiẽdi materiã.Mõ glie nt᷑ mtres nti · aſi alid magm p vita
nos feciſſe. vide Augꝰ.tj.iii.7. v. de ciui. ei.

Mcecc CCVI.

Yoas red
gnauit
anls xl.

ignauit

R XDSDDD0N0 X200 & Wee 2aut ouuꝑ
VOſta ꝑ txrãmidẽ inuaſit regnũ:⁊ occiſa eſt. AIſte ioas du adbuc ifans eẽt
“dMũĩ⸗ ſWuulbttractus fuit ab interfectõne q̃ exercebat᷑ ab
athalia. cũ aũt eẽt annoꝝ.vij. ↄſtituit eũ ioada regẽ. optie ſe habuit cunctis dieboqᷣbo rexit
eũ idẽ vnerandus ſacerdos dñi ſʒ poſi moꝛtẽ ei delinit blanditijs magnacox.qui odio ha⸗
bebant ſaeras cerimonias huilis obediẽtie moſavce legis.pꝛauatũ eſt coꝛ regis in interitũ
lun illoꝝ cunctis retro natiombo hoꝛrendum relinquens exemplũ qᷓ; ſit graue piaculũ hu
mihlibus nolle conſentire ij. Oaralypp xxiii,/a. xiiiii.
Yonadab filiꝰrecab clarus h. Oe his ſtirps valde religioſa deſcendit·qͥ tanqᷓ; pegrini cõ⸗
uerſati ſunt ſine agris ⁊c. Et deſcenderũt de ietro ſacerdote cognato moßfſfi.

exviij⸗

mẽti timor. ſ. ⁊ amor pᷣdit = YBſie ieu rex vnctus a puero heliſei pcuſſit ioꝛã cũ oĩ
rep. ddmo achab. etia ochoziaz
tus extitit. darus vᷣtutib ⁊ miraclis glioſus.iiii.Reg.ij/c. regẽ iuda. deſtruxit domuʒ
aN Morik aut âno. Mcliii.woſt uatiuitar abeagRr. baala botas ei-occidit vn
Pſte aʒahel ergetibo demerit ſuns oculta dei iuſtiia meruit poſter ſuns regm ſe
ꝓmot /fuit ĩ ĩgẽ ſirie.vt affligeret ſilios iirł a ſuã ꝓplon dem viqʒ ad ärta genera/
garet miquitatẽ. Afflixit aũt iſrł vltza modũ.vtʒ.iiii. Regũ.x· diom. ill ri ij et x

Quarta etas. Dauid

AIſie auentinſiluiꝰ.xxxiij annis regnauit. Ab hoc mons auentin? nomen accepit in quo ſe/
pultus fuit. Hũc dicit aug'.lixvim. e ci.cr. etiã int falſos deos ãnumeratũa ſtultis gẽtibo.

Reges italie ſiluins annis xxriij.

Notabile quoddam factum ac relatu dignũ hoc tempoꝛe in bꝛitania fer kaccidiſſe. Guit
ibi rer quidam Leyr nominefilijs carens.ſed tres puleras filias habens quibus regnũ di⸗

uigdere cogitabat. At tñ ſciret cui potioꝛẽ ꝑtẽ daret.a ſingulis interꝛogauit quantũ ipᷣm di/

ligerent. MDrima ⁊ ſecũnda reſpõderũt ſub iuramẽto/ꝙ pluſq; ꝓpꝛias animas.Tertia autẽ
videns ſenẽ blandicijs credere ſerioſius reſpondit ꝙ ipſum vt patreʒ eiligeret. neq; vt am⸗
plius interrogaret pꝛotin? ſubiunxit.Quantũ habes tantũ vales.tantũ te diligo. Iratꝰpat
duabor̃gnũ diuiſit.tertiã aũt exhereditauit quã tñ rex frantie ꝓpter mmiã pulerituuinẽ ſine
omni dote in cõingem accepit. Seneſcente aũt leyr a duaba filiabo ac eaꝑ meritis regno pꝛi
uatur a intantũ deſpicitur ꝙ vir cam vno famulo abipſis teneretur· Recoꝛdatus igit᷑ pꝛiſti
ne gloꝛie ⁊ iniurie quã iunioꝛi filie fecit.que ſibi veritatem dixit·cum fletu in hanc voceʒ eru

pit.O ſilia quam vera ſunt dicia que mihi reſpondiſti.Quantum habes tantum vales.tan
tum te diligo· DOum igit᷑ habui quod dare potuiviſus ſum eis valere.que non mihi ſed do
nis meis amice fuerunt. Interim dilererunt me.ſed magis munera mea-Nam abeun/X

Anno mundi IIILPCCCXLVI.
— Ml
amazias
Linea criſti⸗ fgnauit

—
—

— . — —

Deccxxuii.

Sſie amaʒias bonis inicijs malũ habuit finẽ.qð cõe ſa⸗
tis vſq; hodie in ptòtiba apparet. Oltos nandʒ offm̃ deſtruxit etiam notabiliter pꝛobos. cuiꝰ
exempla hic ſunt plłima. Hicetiam deos leyt adoꝛauit c. palyp· xxv.

zʒacharlas fili ioia c N Heliſevmoꝛit. oſſa ei pphetãt. qꝛ moꝛtuus ſuſcitas

tur eoꝝ tactu. Et tres victoꝛias habuit iſfrahbel con,

Wotiſices de lapidatra glio,
tra ſyrios meritis eius. in hr

ſo mærio coꝛonat᷑.ij .
pali.xxiiij Increpauit em̃ ioss ſie azarias boĩ pł lon?ſinꝰ.titulũ laude dignũ ꝓmeruit
ꝙ dereliquiſſet dominum. qr ꝓ zelo
YVohba YVeſie iobas /α
/xvij.· (A ri/Vte ioas pcuſſit ſyros tribo vicib iuxta wrbuz
ðDG . valde attri, ϑ° liſei. 1 tulitvꝛbes ð manu benadab ſiln aʒahelis
tus eſt cũ tota genteſua ab aſahele ⁊a ĩᷣſtituit regno ſuo. Ype etiã affixit amaziã n volens

rege ſyrie.⁊ ideo depꝛecabat᷑ vũm · ſʒ cõpulſus ſupbiã eius pumiliauit.uij regu xiij. Ec

1 pauxillü releuat?., PG Ceoit regnare. xxvij anno ioas regis iude
Reges ſyrie eſt. iuj. regn.xiij. ce bena
pit regnare. xxiij an

no ioas regis iule.· oßfm eronymum.

leg ↄſtãt tſtitit oʒie regi iude wolẽti ſacriñcarei ꝑ
ellip-xxvD

Iſte benadab fuit filius aſahelis. debet ſcribi H

toc

8
tol

it
Pes
wol
Wer
tüt
ten

Een
ket.⸗
pene⸗

—
—

—
—

ſti
iud

piinlhn

ſeet
umnn
ogpin

1

Procha illo regnãte. ſydõ argiuꝰ.⁊ mẽſuras tondera repperit · Cu apð hebꝛeos haranus
— in iudea- iherowvam in iſrael regnarent onarchig aſſerior ula mag

se MRMic pꝛochas ſilius auẽtini regnauit nis · xriij· tẽ eceſiat que ſtetit vltra · Ncxl.
üft (Be)iiue anni g. xxxiij. anos:7 ſurgũt 19² wꝛrẽda pe
inn . hae poꝛe oʒie regis iude.VInde virgilius laudes eius neviqʒ aaxp! natiuuatem. in
nn extollit in hoc vᷣſu .· PꝛoximAlle pchas. röne glia gẽtiis. quib hũan ſanguis vitra q;
u Iſte ſardanapallus totus vitioſus Sare credi poteſi in oꝛ/
fuit. puluinariac; pꝛimꝰrepit. Habitu muliebꝛi indutus int /Sarda ) bus moi partib-
act Pegea aſrio f napall.) ⸗
rnmin mulieres delieiſs vacauit. Sb poc indignati vaſalli eius. no kac dua effulus
üngun luerunt ãplius ſibi obĩaʒ ſeruare.Aggreſſi etiã ipſum debella Se⸗, eſt.⸗Tlide cronica .
ugii rät. qo cernẽs ſeibm concremauit. guert tñi reges aſſyriox po oꝛoſij libꝛo ſecũdo ⁊ aliorũ
nn tentes ſine monarchia. vſq; ad deſiructionẽ niniue. ððUD
nhm xtibus muneribus. aipſi abierunt. Tandẽ cum non haberet quod comederet aut indue⸗
mäbeun! ret. ab ipſa iunioꝛe filia clementer ſuſcipitur. regnoqʒ gloꝛioſe reſtituitur. Similia plura re
= peries · Mota plerũcq; dulciloquos fidelitate fideles dulciloquio carere
EEFECS
Sine
rege an)
id TIIIXSDDG ERnE 2aub ol
an Aota ꝙ regnũ iude poſt moꝛtem amaʒie fu
it. xrii. annis ſine rege. quod ſubtiliter opoꝛtet accipere er collatione annoꝛum regum iſrael
oennuid iuda.qꝛ amaʒias cepit anno ſecundo ioas regis ilrael. ? oʒias fuius amazie cepit anno. xx⸗
viirlerobam regis ifrael. quod tẽpus extendit ſe ad.xli /annos a que ſubtrahe annos ama⸗
zie.xet ſice manent.xiii.quibus oʒias paruulus erat.nec adhuc ad regnũ aptus· Moc aũt. lxx.
Gimri multe alie hyſtoꝛie nõ habent · ſeb alibi hoe ſupplent.Et vm hoc opoꝛtet concoꝛdare eas ali
Nin quin errabis quo ad ſupputationem anneum.
aiene oquin errabis quo ad ſupputatione . . “
Eir⸗ NYonas ꝓpheta filius amachi clarus habera milta pꝛedxit que nõ lunt ſcripta · Hic phc
mittit᷑ad niniuen vtz in eius libꝛo.Dicit᷑ at ꝙ ipᷣm helias ſuſcitauerit a moꝛte adhuc pueꝝ

bin nn ſte iherowam cepit regnare anno.x v. amaſie regie iude. Ditc ſatis bellicoſus e victoꝛio /

aen m+S ſus fuit. coͤtriuit regem ſirie. reſtituit regnum iſrael ſicut pꝛius· inſuper et da/
Giia Jannis quadraginta vnum. — — . ¶ —————
knünn Wwaz, Jmaſcum iurta verbum ione ꝓpphete. Attende q; ſit mſtabilis ſtatus regnoꝛum. 0
, rael contritus vſq; ad nouifſinum bumiiatus eſi valde. ſiri eleuatiiam ab infinns mirabi
4 liter depꝛimunt᷑. Sic qui fuit ſupꝛa ſit infra. ecõtra. qui fuit infra aſcendit ſupꝛa vt p deſcẽ
ar dat infra. Mec eſt rota volubilis buius tem wꝛis. ideo nõ eſt mirum ꝙ pand electi ad hoc

ſe Peiul modi inſiabilitatis negotiũ totis viribus fugere
aſſummuntura dño. 1 ꝙ viri ſenſati buiuſmod inſtabilitatis negotiun bus fug
otendũt. Tide aug · de ci · dei in pluribo locis. Si boni regnat multis pꝛoſunt · ſi mali zoten

Quarta etas. Dauid

darius hoc ſecit.

factus eſt manachen rex ilrł ei tributariusiiu ·

Peges affyrioꝝ S
AK Vregum xv.
R8 1.
Ozʒias quia aʒarias duplici noĩe.⁊ vno quidem atq; eodem tempoꝛe Jſaiam. zec. Yohel

Amos pꝛophxtaſſe exrebo que mwnuntur in titulo cognoſcimus.qꝙ pꝛincipium verbi dni
fuit in oʒee filio BeriAmos aũt pater iſaie non vt pleriq; autumant tertius.xij.pꝛophxtax
eſt. ſed alijs diuerfiſq; apud bebꝛeos ſcribunt literis. Iſte quidem primaʒ et extremam lite⸗/

ram habet aleph ⁊ ſade.ille vo haym ⁊ iamech.TCradunt etiam hebꝛei oʒee ⁊ amos ⁊ iſaiaʒ

iohel ac vnam iſſdem pꝛophetaſſe tempoꝛibus.videlicet in diebus oʒie. ioachan: achas et

ezechie regum iuda.⁊ in dieb iherobvam filn ioas regis iſrael.

—

Linea criſti. „
1X220G

ê”ü Vſte oʒias fecit qð bonũ erat coꝛã dão neali
quid mali ve eo ſcriptũ eſt · niſi ꝙ adolere woluit inceſumſi uꝑ altare thimiamatis. pꝛohibẽte

eum ſacerdote aʒaria. pꝛopter quam inobedientiam percuſſit eum ominus lepꝛa. vt patet
j. Poralyppo· xxvi.ca. Etiam tunc terremotus factus fuit:⁊ cineres alcaris eſtuſi ſunt.
Montiſices. — —

Ozee pꝛopheta pꝛimus de xij· mittitur contra x. tribus
Johel ſcoõs de.xij.pꝛophetat de iuda.⁊ futura eiꝰtribulatöne
NN. Amon tertatααεâεοεnults wivtat aſpealr x tribues.
Beges iſrgael Aoctas quartus de.xinj pꝛophetat contra eoom. —

HMic regnum iſrahel ſuit ſi ſine)
ne rege qnis. xxrii n patet

Meges lxrie. excollatioe regum iuda ac. S ſie ʒacharias fuit filius iherobvam.
cepit regnare ano/ xxxviij. oʒie regis

iude fecit malum ſicut pꝛedeceſſoꝛes ſui: bic eſi quartus poſt
Vehu.a pcuſſit eũ ſellum.a regnauit pꝛo eo.qui ſiatim pcuſſus
amanahenregno et vita caruit· vtz. iili · Reg ·. xv.

DIſte arbatus vicit ſardanapallum dominum ſauʒ. 1 monarchiꝗä
7 Nei pꝛimus deſtruxit ⁊ ad medos tranſtulit ſpe magis qᷓ; re.quia

Iſte pbul ⁊ ſequẽtes recupare wlẽtes monarchiam non modi
te turbarũt terrã·⁊ aſcedit etiam ad iſfrael cepit therſan er

tepit
uum
nus
wm
mter

nidin
. Pet
aENR

iatöhe

wh⸗
—

ma bella cõmittũt. vbi ſemper incerta victoꝛia fuit. Cerra mariq; pugnatũ ẽ

Folium. XVIII.

†
eee BAſie Charanus pꝛimus rer macedonum fuit ſilius arbati. res
acedonum /Charã? uit annis xxviij De hoc regno deſcendic Alexander magnus?

Egnũ hic oꝛi᷑ ¶( dmace Deſtruit᷑ aũt tempoꝛe Onxe pontificis b / —
3 de⸗ eneet ns — Qↄaacedemonioꝛum reges deficiunt

(rmni mus anmkiſſ. igcoeum ncipiunt.
AHSIVſte Armilius filuius rᷣgnauit anis. xliij · Et fratrẽ ſuũ

Numitoꝛem de regno eiecit.a poſt ipſe a Romulo ⁊ Remo ftibo gemims occi c-
ſus eſt Mumitoꝛ reſtitutus fuit in regnum ſuum.quia fuit auus eoꝛum. O

SFSpartani ipſi ſunt Lacedemones ꝑ annos.l cum athenienſibꝰ cruentiſſi

M AAIAIIlſſte Teglatphalaſar cepit terram
neptalim. ? galilee et eos qui trans ioꝛdanem exant tranſtulit in aſſyrios. Moſt etisʒ ob ro
gatũ acham obſedit damaſcum. Et raſim interfecit ſyros tranſtulit in cxrenẽ. vtʒ.iui. Re
xv. et. xvi·c. Thonos cõcoleros.qui vocat᷑ grece ſardanapallus xxvi. aſiyrioꝛum rex. Thar⸗
ſim atqʒ anchialem condidit.⁊ in pꝛelio victus ab arbato medo.ſemet incendio concrema
nit. lſq ad id tempus fuiſſe reges aſſyrioꝝ byſtoꝛia refert.⁊ fiunt anni fil. cxcvij. Om̃eſ
gutem anmi regni aſſyrioꝛuʒ a pꝛrimoanno Hini ſupputantur. Mccl.

—.., à0ßr⸗⸗

— = IICCCCXIIII.

—

AXXXXDDG uaaeaiii n ue ouu
imas nobilis pꝛopheta pꝛimus te quatuoꝛ pꝛincipalibus claret. ꝗ euangeliſis magis

q;ᷓ pheta dicitur a ſancto Yheronimo propter euidentiam ꝓphetie ſue. Hic miſſus ẽ a do

mino cum Yaſub filio ſuo in occurſum achas. vt viceret ei ne timeret a duabus iſtis caudif
titionum fumigantium quos wocat raſim ⁊ phacee: eo ꝙ in ipſis eſſet finiendũ regnũ ſycie
alio noĩe dicebat effraym

ierunt eum.ſed iſrael nec multis credidit.
menle.i. naen/apniex- E

H Iſte anahen Aſt .
cepit regnare anno.xxxir. oie regis iude.fecitqʒ m alũ cõ/ nabẽ fecit eciã malũ.⁊ ꝑcuſſit euʒ

aut regnare.li ano oʒie reg iude
ti · mille · iij. Reg· xv· —A
poꝛe achas.pꝛopter quod obſedit eum Teglatppalaſar in damaſco.⁊ cepit ciuitatem.⁊ ipᷣim
interfecit· Et tranſtulit pʒpulum HM e

nus reg anyrioꝝ. qin indixit ei taſeta argen reg;
NHAXYſie Raſim rer ſyrie vaſtauit iudã tẽ⸗

Quarta etas. Bauid

Rbhea filia munitoꝛis in templo dee veſte ſeruiuit.que poſt admiſit amaſium. concepit pe
peritq; gemellos Romulũ er Remũ · Ob hoc ipſa viua ſepulta fuit ꝓpter inceſium. infan/
2 — ——— kaes Piecti ſant fo⸗
Iſie Mumitoꝛ reſtitutus in regnũ. ſtatim pꝰ ꝛus. 1 mirabiliter a
a Romulo occiſue fuit. vt Ornſius teſtatf. lupa nutriti refe/

cor. runtur. Doꝛro ob

Reges italie

reuerentiam romanoꝛum direrunt wete ꝙ Dars deus belli concuberit cum ea.ſtupꝛum

taliter aut palliantes aut excuſantes vl honoꝛantes
Regel aſſiriorꝛ wnoꝛante

tempoꝛe quidam dicunt ꝙ vixerit.Alij ꝙ eius carmina circa hec temꝑa lunt inuenta. Ypa
aũt añ bella troyana vaticinata ſit apertinime de chꝛiſto 7 pulcxe.ide augꝰ.xviii.de ci ·dei.
Ooulimpias pꝛima s grecis inſtituitur · Et hec ẽ era famoſiſſima tam latinoꝛuʒqᷓ;
grecoꝛum. Et m Aberonimum. Olimpias vna quatuoꝛ annos completos continet. Et
v̈m iſtũ computũ anno/xl:oʒie vel circa. iſia era incipit ſ anno mundi.niiꝰ.ccccxxviii · Scoõʒ
ſeptuaginta interpꝛetes cixca ·l.annum oʒie · Et nota ꝙ chꝛiſtus naſcit᷑ limpiade.cxciiique
laciunt annos· dcclxx ii. ”
Anno mundi LCCCCXNN. IIILPCCCCLVI

—

JYoatan Achas
Linea chꝛiſtiꝭ ẽgnauit ignauit
aniexvi aniexvi,
XIDON IIIIX250 .
DdDe boc ioathan mbil mali ſcribi. BSe poc acham mihil bom babetur
niſi ꝙ excelſa(moꝛe aliox) non abſtulit vt oa⸗ dereliquit dominum.⁊ derelictus eſt etiam
tet:ij ꝑalyppo xxvii. ipſe ab eo. Et percuſſus cum populo ſuoval

le ẽ a regibo iſel : ſyrie · ii· palyp· xxvii ·

Dicheae pꝛopheta.vi:de. xii.
Pontiſceoss.
pꝛophetat contra hieruſalem 1 ſamariã.

— ſſoʒee

Naum ppbeta. vii· c⸗ — —
48 Annmie. vin. vt ſup:a a. ix

Meges url Aphetare cepit cõ/
tra Miniuen

,e

M Site“
phacee cepit tgnare anno.lij.oʒie.ſicut fecit oʒee vltimus rex iſt rael cepit anno.xij. acham
ſic factum eſt ei:qꝛ oʒee coniurauit cõtra eũ regis iude ⁊ fecit malũac.Anno.ix regni eius

zinterfecit ipſuʒ. regnauitqʒ eo Fecit etiã captus eſt a ſalmanaſar· urael tranſiatus

pactũ cum Raſin ⁊ vaſtarunt iudamaideo in aſſyrios · vt habetur iii Reg· xvj
teglatphalaſar oꝓpꝛeſiit eum T traſtulit qua H
ſitres tribus in aſſxriosiiij· Regxv.

SZibylia Eritreag ommum alarum ſibyilarum clarioꝛ. boc

Yſte

n

ni⸗

— —⸗

n
et
ee
Utl
os

ton

en

ide⸗
werit
tone
dag

fmnit
henfnn
mphien
Wam
ort
Uipumn

—

—

mmdnre
noenh
Ta
Ilenon
ontinerh
moii⸗
gorce

—.
—

—

Maq Orö. 8 hoc romulo młta mala ſcribit. ſc; ftis ſui ⁊ aui ꝛ alioꝝ ꝓbatiſſimoꝝ virox iniiʒ
nhin H .

mille pugtoꝛes qs milites vocauit ꝓfecitqʒ i ſublime tade ob veme Vox. an .

moꝛtẽ ⁊ violẽtias tiranideſqʒ płes. Cõgregauit em paſtoꝛes latro
nes ⁊c cũ qbo ciuitatulã extruxit: ꝑ illaʒ vi alios oppᷣſſit circũcirca/romulꝰ
potẽtes. Oq; creuit elegit.c.ſenes ꝓ ↄſilio s appellauit ſenatoꝛeſ prexrö

—.—

xxxvij ..

tria ſua int deos ↄnũeratẽ.eo ꝙ ꝑcuſſ? a toutruo nuſq; ↄpmiſſʒ. HHoc —
”el g.α l eĩ ad cumulũ ſue dãntõis acceſſit.

aſſaradõ d vt eo mag toemétaret᷑ apo iferol
filiizn a) = —

„ N eherb. J in terr eiꝰmẽoꝛia celebꝛioꝛ hẽet
N 6* d W qua vtutibo ñ me ruit. ſ falſa vuli⸗
Iſte ſaimanaſar obſe / Gſte ſennacherib aſcẽdit in iu gi adulatõe aut wra ceptione a⸗

dit ſamariã qno.ix:o? deã o eʒechiã vix ſcm.a pcuſſit dept/ẽ. Predicti ſenee poſt moꝛtẽ
zee regurl cepit es.? dũs exercitũ ei.ſq; cxxvꝰ. vi romuli regnauerũt anno cu dim
regem miſit ĩ carcerẽ ros bellatores.ipe aũt turpi dio expectates ſi foꝛte rediſſet.
urł tranſtulit in aſſyri, fugiẽs ꝑueit in niniuẽ ⁊ afflix⸗
os ⁊ ceſſauit gnũ uirł it iudeos ⁊ thobiã.tadẽ a ſius
qð ſtetit ãms.cclxxrii. ſilijs occiſus eſt. iin. Reg. xix·.ii palip.xxxiij·.

IIICCCCLXXII.

—— —

—

—

.

Sol x.lineisreuertit᷑· Et ſic illa
Ddies erat longioz alijs. x. oei“O
J magnũ poꝛtẽtuʒ ſirages boſtium
– additio annoꝝ =—
IIAXxXDD0 0 mINeL e.
Aſie eʒechi s Era pꝛincipalis ronoꝝ oꝛoin mar

Ezechud
as resu

—

—
7

optumus filius de peſſimo pre achaʒ ãbulat coꝛaʒ dũo tini ⁊ alioꝝipe eſt anus xij. ezechie

coꝛde pfecto.excella abſtulit.⁊ domum deiinſta uramt. ſᷣm bebꝛeos.ᷣm.lxx.vltimachami.
nec ſimilis eius fuit ante eum in regibus iuda: ergo VUrbs romana cõdino mů⸗/
Pminne gloꝛiſicauit eum.iiii· NReg.xviij. xix.xx · .ij. ⸗ di.iiuꝰ. cccclxxxtiii.

Anno ante criſti natiuitatẽ· dccxv.roma ĩ mõ
te palẽtino a gemellis cõdita eſt velut ſecũda bo
bvioma. Eleꝝx tempoꝛe paupꝑtatis nuſq; alter loc?ꝰ
ea ſanctioꝛ.nec bonis exemplis ditior fuit/⁊ quã
to rerum minus habuit :tanto min? cupiditatꝭ

habebat. Poſt diuitie auariciam ⁊ luxuriamĩdu/
xerunt. M
Congditionẽ vrbis titusliuius ꝑxiiii. ecades o
id eſt· cxl.libꝛos ꝓſequit᷑.ſed hodie non omnes re S

periuntur. De ipſo facit beatus iheronꝓymus mẽ ES. rrrr
tioneʒ in epiſtola ad paulinũ. Et ſeneca in vitinmi Tu regere ipio populuſ rõe memto
iimimhe tibi ſint artes paciſq; ironé morſ
Narcere ſubiect. ⁊ debellare ſugbos.

—

dedamationũi libꝛi pꝛologo.

Quarta etas. Bauid

Nota ᷣm augꝰ.xviii.de ci· dei.ꝙ Cicero magnis laudibo romuli aſcribit ꝙ nõ rudib: indo
ctis tꝑibo qñ facile boĩes fallabàt᷑ meruerit hõꝛes dinos.ſʒ iã eruditꝭ ⁊ expolitꝭ.: Vñ ptʒ van⸗
idolatraꝑ erroꝛ.qꝛ ⁊ ſi his tꝑibo doctis illuminati ſũt.qᷓ; fit ineptũ ꝙ antiqui leuiba motiuis
eccepti.boĩes Moꝛtuos deos factos putẽt.a ob hoc ipi ampliꝰ nemineʒ in
Meges romani ter veos alcribendu dcreuerunt. no tn ceſſarut a cultura taliũ falſop deoꝝ
freim Gᷓ moꝛ:ẽ antiquũ fuãtes augẽtes.qð deis vetat fieri ſcis appꝛobãt. VUnd
ao fra/ tre occidit ãno.iii.fjre dLlitat eos nõ eſſe excuſatos. imo apoſtolo te
NReges babvlonie incipiunt —

meroda
chp rex
Nobabilõe
CThales mileſi? clar? DR

WWS . .

—

Iſte merodach pꝛim rex baoypiois famon?
receſſit a monarcha.nec obediuit aſſarãdo

Solon habet qui poſt the regi aſſyriox.⁊ ges babylonie cepert eẽ po⸗

= Chilon ologos ideſtoe, tẽtes vſ ad balthaſar.vid mgtʒ i hyſtoꝛia
vii. ſapiẽtes · Periander tas ſophi dicti ſt ”
Eleobolus idẽ ſapiẽtes. Aſte Thobye hyſtoꝛia deuotiſſima ⁊ tota
Bias etiaʒ thales pᷣmus exemplaris hic texit᷑
Pitacus potuit pᷣdicere de
fectum ſolie ⁊ lane.vt dicit augꝰ.viii.de ciui.dei.

Anno mundid IIPI
manaſt
. Linea criſti⸗ esregu

SS

ILMX

SZ ſte mananes peſſimus ſiliue optimn pr̃is fecit ma
ũ ſup oẽs quiañ ipᷣm fuerũt.⁊ ſanguine innocẽtẽfudit plurimũ ꝓpter qð rex affęrioꝑꝝ va⸗
fiauit iudà ⁊ ipſuʒ manaſſen cepit ⁊ in carcerẽ miſit. Doſtea ad coꝛ rediẽs ⁊ dñm depcans
exauditus fuit.⁊ in regnũ ſuũ reſtitutꝰ.Oĩa qͥ añ fecerat deſtruxit.⁊ in via dñi recte ambu/⸗
a lans nõ ſine grandi admiratione oim qui eũ ante nonert vitã beatã
ch duxit. vt pj.iiij. Heg · nil n . nalpp vmi capitulo.

—

. —
—

Montifices

athina

„

NS
ab
wtid

neten

=
—
NN
nti
ramin
whidr

Nnmatn

——

isſ

Nota m augii

tert vt ꝓ miraclo habitů ſit vt vn annus Gratias agamus duo deo.

Folium. XX.

AIſie Numa marimꝰidolatra fuit. vrbem adeo ſimulacris repleuit · vt ipe ſibi

locũ repire nõ poſz Hoc mõ aug ſtulticid er deridet. qſi magna iniuria ſibi facta ſit ꝙᷣ ipie

Ga Ne e. e.. nõ ſit inter veos alcriptus qui op cultum ſicp
ANA Möopilius an xlii⸗ mouit: Hicianuariũ febꝛuariũ anno addiditx⸗
rl NPirũ ſupꝛa modũ eſt.qꝙ hi viri pcellentiſſimi in⸗
iii. de ei. dei. ab vꝛbe con/ geni in cüctis pene que ſub ſole gerunt᷑ tã ac⸗
dita vſq; ad auguſtũ tã Otinue pugne exti cute diſſerebãt.⁊ ĩ agmtõe veri dei ſic delirabat

-—
—
—

