poſt bellũ pumicũ ſine bello traſierit exceptisxlii. anmis MNume quibo pax otinuata fut
Pomani ppli ſtatũ decurſum loculeter ? bꝛeuiſſime deſcribit Floꝛus lucius ꝑ ãnos ſep
tingẽtos qtuoꝛ ei dãs etates. VUIñ ait ſi s magnit ud inẽ impij cũ ãnis ↄferat.etatẽ vltra pu
tet Ita em̃ late vbiq; in oꝛbe terraꝑ arma circũtulit vt qui res eilegũt · ñ vnꝰ ꝓpli ſʒ totius

co ſpũ claruiſſe · ſed arrepticias fuiſſe dicunt Ande aug.atra manicheum diſpurans dicit.
† ſe —

eñm̃ viſtat de chꝛiſti adnẽtu inter pꝛedicationeʒ angeloꝛum ? confeſſionem

——

gñis hũani fcã diſcãt nã tot lalvꝛibo piculiſq; iactatẽ. vt ad ↄſtituendũ erimpiu ↄtendiſſev
tus a foꝛtuna viderent᷑ Itẽ ait Tãta in vᷣtute fiducia eſt.vt ille rudis/ ille paſtoꝛius ꝓpłeve

reqʒ terreſter oñdit nihil intereſſe virtutis equis annauibo terra an mari dimicaret᷑. Itez

O pplin dignũ oꝛbis imperio. dignũ oĩ fauoꝛe et admiratõe hoĩm ac deoꝝ compulſus ad viè⸗

timos metus. ab incepto nõ deſtitit. ſed abſens ſimul pꝛeſenſq; pugnabat

uiu? dxxr vii:

— —

.
7

=

—

—„ — . ——— —

npE PRNPI Meco un oe

———

ò

—

ſaias martirio coꝛonat cum multis aliis eo ꝙ regis opa peſſima repꝛehendit.
Sibylla ſamia ſᷣm quoſdã his dicit fuiſſe tempoꝛibus. Et nota ꝙ ſancti doctoꝛes nõ vtunt᷑

dictis ſibyllabarũ ac alioꝝ gentiliũ ad ↄfirmatõem fidei fſancte xpᷣiane.ſʒ et eas nec ꝓpheti

D BSi quid veri de deo ſybilla vel oꝛpheus aluue gentiũ vates aut/G.

philoſophi dixiſſe phibent valet quidẽ aliquidad paganoꝝ pa ſi
Onitatè reuincedã nõ tñ ad iſioꝝ auctoꝛitate cõplectẽds. Quãtũ

ationeʒ angeloꝛum a confeſſionem demonum tantũ
diſat inter auctoꝛitatem pꝛophetarum. curiofitatem ſacrilegorum

Caleucus vir iuſtiſimus leges condidit Et inter cetera decrenit. vt qui adulterii crimẽ cõ
mitteret vtroqʒ oculo pꝛiuaretur Quod cum ſilius eius cõmiſiſſet iuſſit ipſum exoculari.
Verum tota ciuitas aliqᷓdiu ei reluctabat᷑ Candem victus inſiantia populi ne lexa ſe con/
dita violaretur ſuo pꝛius Deinde filii oculo eruto vtriſqʒ vſum vidẽdi reliquit Sicqz miz⸗
rabilis equitatis temperamẽto ſe inter miſericoꝛdem patrem iuſtum legiſiaroꝛẽ partituſ
eſt. Diſce o criſtiane quanta diligentia debeas ſancta vei tui pcepta cuſtodire:ſi ſic maluit pa
ganus puniri pꝛo iu ſia lege ſua q; eam multam relinquere · Hec et multa ſimilia opoꝛtuit
in populo carnali obſeruare cũ ſũma ſeueritate.quatenus timoꝛe pene a pꝛauis cohiberent

Binntium conditar ( A A dnns alionomſe

& ,μ E Hoſilu. nõ ferẽs ts pacifi
H ce trãſire ob turbationem
aAuã ſuſcitauit vici⸗

polis dieta eſt. AAEE

Reges Romani.

Reges babylonie

= — —la wolunt. ipſe cum ommdo

mo ſua a fulmine peuſſusinterijt · De iſto etiam Tullio ſic dicit valerius.libꝛo.iii.cap.iiij
Hunc incunabulis pꝛio accepit agreſte ruguriũ.eiuſq; adoleſcẽtia ĩ pecoꝛe paſcõdo fuit oq

cupata validioꝛ etas impiũ rexit.ſed ſenectus eius in altiſſimo maieſtatis faſtigio fulſit. H

Niniue deſiruir per regem medoꝛum. Et regnum aſſyrioꝛum penitus ceſtuit. ſicut peedi⸗
xerant Naum pꝛopivta et Chobias “ M

Annomund. in ol.-i Kprnif

R

/Boſias
gnauit
Wrxxi.
Iſte amon em tertu beoso Mſie ioſias optimus fili
ox duobo tm̃ annis regnaſſe phiber.ſʒ ſᷣm.lxx. de pũſo pre gẽa ſinglari puentus adhuc in
anis.xu. ita ſupplenf᷑ hic x.anni a. lxx. de illis pueritia reqᷣſiuit dnm. vſq; in finẽ pſeue/

Gmon
Linea chꝛiſti · ĩgnauit

=

xui.ſup ſine rege. Et vm aptegceſtnf Pigo⸗ rauit laudabiliter. An quibuſdã exc lit de

rie alie q̃ coĩter ſequũt᷑.lx. chiam pauũ ſuũ.⁊ ideo dicit᷑ non
Pontifices. idẽ rex fecit malũ coꝛd dſo ? p habume ſimie in regiombu muda.
cuſſus a fuis ſuis ſine peniten· Eus relgioſaz vitã 1 opa ſancta .
tia obut pyima vide. iiii. regũ · xxii xxiii. finius El⸗
Thobias moꝛit annor. cxx. vir ſanctus plenꝰ ii. pꝑalip. trxxriiii. chhie fuit
opibo boĩs. ꝓpherxie ſpũ clarus.pphetauit nã =èè
qʒ de deſtrucõe irm ⁊ tẽpli q̃ſi iã factũ eſſet.cũ tũ adhuc futux eſſet ꝓpt᷑ certitudinẽ ꝓphe/
tie.ſtatim poſt eius moꝛtem vxoꝛ eius moꝛtua eſt.a egreſſa thobia iumoꝛe cum filis ſuis ni
niue deſtructa fuuiil. MUD—

Sophonias pphetat deſtructõeʒ irlin et reedificatöem
DODlda ꝓphetiſſa vxoꝛ ſellum ꝓphetat Joſie reig.

è VPYPhperemias ſcons de maioꝛib ꝓphetare ince/
pit adhuc puer.xiii.anno ioſie regis ↄtra hieruſalem ⁊ templũ. ꝓphetauit anis xlii pꝛeter

lud quod ꝓphetauit in egypto Grandis duritia populi ? grãdis plaga que punit eum.

io an.xxxij. ms ſuis
WBoſt longa quietꝭ
D BNHAnomẽ ſibi acquiſiuit. Er qa

Nr. diſſipat deus gentel que bel

inde
ſenti
eint
nnſr

apt
gün

hobn
ctco
lltee

—

—

wnmnad
awc
n
ſcl ,
14 fnel
henn

tyberim inter motem auẽtinũ ?

. äl .ê
4

Folium. XXI.
Iſie anceus fuit quartus romanox rer hic pꝛimũ põtem trans HMoſtienfis ciuitas 9/
ianiculũ fecit.⁊ hoſtiam ciuitatem ditur.cuiꝰ epiſcopus

ↄdidit ſupꝛa mare. decimoſexto miliario ab vꝛle roma, ſij. . bñdicit papam

Vſie nabuchodonoſoꝛ bellicoſiſſimꝰ unt ⁊ victoꝛioſiſſim oĩa.eo e eſſet
N vga fuꝛoꝛis dñi vt puniret peccata ppox mox Hic primo erat rex babi
Mome. poſiea obtinuit regnũ aſſirioꝑ. qð deſtructũ eſi a meds· T factus

gdonoſoꝛ

— —

monarehbka h h
babuonior Jeſt monarcha Et m hoc diuerſimode ↄputat᷑ ani eius.qꝛ diu regnauit
Dultiplr de ioſo ſcriptura loquit.iã bona.iã mala que diligenter ſancti

S erxxpoluerut Placet tu qunbuſdã ꝙ ꝓpter penitẽtiã illã magnã que ſcribit
in dameie nit ſaluatꝰ qꝛ ſcriptura vitã eius ↄcludit in laude ⁊ ↄfeſſione vnius veri dei Ideʒ
ſentit nicolaus de lxa danuij. Dicut doctioꝛes quidã ꝙ deus inſpirauit ſibi vt vindicaret ſe
ce inimicis ſuie.ſed ipſe inſtinctu iſto abuſus fuit ꝑ ſupbid inuidiã. ſic nõ meruit ꝑ hoc ꝙ
inſtrumentũ fuit diuine iuſticie goꝛte de ommb poſt penituit meritis danielis

Vlrias ꝓpixta occidit᷑ a iecomia re Abacuc ꝓpixtat. ontra nabuchodonoſoꝛ 7
ge iuda.? ieremias incarceratur babilonẽ. ſunt tñ opiniões q̊ tꝑe fuerit ec
III DLXXXIX — IIIEʒ —

*

ioachas 4 Joachi ſedechi
regnau⸗ as vl eli er . lieconi⸗ aſregna
it · m. iij · Dachim ioachim ã · xi⸗ as. m.iij nit. .ri .

IiECEuEW44uu 244044 uamaisaru nnac ur oui

Hic ioachas Hic etia fint filio ſute achim fuirt ſte ſedechias
ſtatiʒ pꝰ moꝛ ſie feaf ioachas. ↄſiitu filiieconie feẽ malũ:⁊ iõ ſtatiʒ tertius ioſie filius
tẽ pt᷑isoſtitu tꝰa pharaone rer ĩ ilm ãmotẽ ne ĩgret vincttrãſſat? malus non audiuit
tus fuit rex ĩ 1 vt daret młctã ⁊cc. Et eſi in babilonẽ.⁊ mlſti cũ eo traſ⸗ iheremiã ꝓphã 7 10
ilrm . ſe qꝛ nõ qꝛ fec malũ nẽ /a N lati ſunt.iiij.regũ.xxriiſ. Perit mfabilit 1 oĩs
fint ſecut? er audiuit ꝓphe (raiar. Iſiũ ſaraiã interfecit nabuchoð iuda cuʒ eo. ⁊ eructi
ẽplũ pij ptis tas·aſcẽdit con ꝗrex in reblata cum alijs ↄſiliato ſunt oculi e.reguʒ
ſui ioſie.· do tia eũ nabuchodonoſoꝛ ri bo ʒedechie· regũ vltio Nic fu vltĩo ⁊ iheremie.lij.
pharao nech ⁊ ſact?ẽ ei ᷣutribꝰ ãnis it filius aʒarie ä
ao cepit eũ Cunq; rebellaret wnit Daniel adhuc inuenis ſuſannaʒ liberat. ⁊ in comſpe⸗
duxit eũ in e itexr rex babilõis ↄ eũ ⁊ Ananias ctu regis cũ ſocijs ſiat ⁊cc· ⁊ poſtes inter
giptũ.iiij.xe / vinctũ duxit in babilo Aʒarias· pꝛetat᷑ ſomniũ regis.⁊ in ſublime tolli
gů · xxiij. nẽ. nõ ꝙilluc duct ſit · Oiſael tur. danielis pꝛimo.
ſz imutatũ fuit ↄciliuʒ Eʒechiel ꝓphetat in caldea tranſmigratis deſtructiõez
nabuchoð. interfecit eũ in iem. ꝓie iheruſalem.⁊ tandem martiriʒatur H

cit coꝛpeiꝰextra mux iuxta ꝓppłetiã ie Mardocheus

remie. xij. Et tulit ſecũ vaſa dñi 1 po ẽs hi cũ ioachim ducti ſũt ĩ babilonẽ adhuc pueri
2

it ea in templo ſuo:palip.vltimo: Baruch pꝛopheta

5 o ð
7
„

Niuinta etas. Tranſmigratio.
S Iſte pꝛiſcus ludos inſtituit.⁊ circũ rome edificauit Capitolium fabꝛicare cepit· ⁊ dictũ eſt ca
pitoliũ q̃i caput ſolũ.qꝛ in fundamento inuentũ fuit caput ſine copoꝛe. q̃i ꝓphetia futuri- qaꝛ

— ibi p' ea ſenatus reſedit · qᷓi vnũ caput totiꝰ oꝛbi⸗
Meges romani pꝛiſe tarquinus ꝗ.xxvitij. wer

Iſte nabuchodonoſo⸗ filius nabuchodonoſoꝛ magni fuit. hic oꝛtũ qui
ſuſpenſilis ðꝛ muximis expenſis vxoꝛi ſue fabꝛicauit. multa
Nmagnalia pegit ita vt herculẽ traſcendiſſe actuũ magnitudie

————

Ymeõꝛet᷑ ⁊ ̊ manubijs hoſtiũ tẽ plũ belis magmifice ðcoꝛauit⸗
Aſtrages rex medox vnic habuit filiã quã cuidã mi⸗
liti plebeitradidit. ne ex ea nobilis filius naſceret ꝓpt cam au mat recitat ne ſcʒ repelleret
a regno a nepote ſuo.ſiẽ pᷣdixerãt ſibi ↄiectoꝛes Et qð vebat᷑ ei acdit Mã ex ea nat:ẽ cyrꝰ qui
ip̃m ſupauit Teplũ ſalomonis incẽdit᷑ a caldeis ⁊ ilem deſt ruit᷑ Et hecẽ vna de pncipaliba
er hin? ſacre hyſtorie Stetit nãq; ̊ tẽplũ.ccccxlij.ãanisſcʒ a fundatiõe ipius incwando que
— fuit facta qrto ano ſalomonis Et ab bac deſtructio⸗
ne vſq; ad deſtructionẽ que facta fuit ꝑ tytũ ſcʒ. xlij⸗
anno · oſt xpᷣi paſſionẽ fluxerunt anmi.dclrij.

tõ babiloͤiſ
Aacta ẽ ãno

r in ſoꝛnace ſucceſſam.a mira
culoſe liberantur a deo vide dan·ſiil.
Elſeremiass i egipto ꝓphãauit. regibo egipti pdirit
peox idola ſubuerterentur cũ virgo pareret. ex hoc ſacerdotes in ſecreto templi loco ima
l oſe) ginem virginis cum puero adoꝛauerunt Oratione ſerpentes de terra
dech fugauit vc. Candẽ ʒelans pꝛo populo immcrepauit idolatriam populi ſui⸗
SAAlapidatus eſt ab eis.Sed egiptij gloꝛioſe ſepelierũt martirẽ ſanctum
vuiin ſepulchris regum. pꝛopter beneficia ſua
“ DGBGEFEFElſlrſte ioſedech filius ſaraie egreſſus eſt qñ tranſtulit dñs iudam ⁊ iheruſa
lem per manus nabuchodonoſoꝛ regis. vt ptʒ.i:.palipᷣ.vi.⁊ eſi ductus cũ alijs captims in ba
bilonem Dicunt aliqui iſtum fuiſſe Eſdram ſcribã a ſacerdotẽ Aut foꝛte frater ipfius fuit.

Tres pueri ꝓiſcuntur

Gechiel poſt multa que gloꝛioſe gefſit. etiam pꝛecib ſuis aquas chobar condenſauit vt ſilij
iſraſel ambularent ſuper eas caldei ar ſubmerſi ſunt Zandem percuſſis impijs quibuſdã
a ſerpentibus quos redarguit. ceteri ercerbati ipſum equis diſtraxerunt. crepidines ſarxo⸗

rum excerebꝛauerunt eum. martirem domini gloꝛioſum facientes
Albacnc peopſyta dameli pꝛandium attulit dum in lacu leonum eſſet apud babilonem
m iheronimum Elide in libꝛo ipſius

ſ⸗

1

ri⸗
Wl

tinca
uore⸗

Eebſ

mn
liaſ
No
1k

btlr
nei⸗

uam
ſiinf

fancigt

rie

Swene
Roexſmre
nmüͤſ,
mndri⸗

——

—
—

—

quue acilla captiua fuit. ſg nobilis Mic laudes hʒ ab hyſioiographis magnas n
ꝗym oi ſtatu fuit.⁊ vbiq; notabiliter ſe gerebat.Cres mõtes vꝛbi addidit.⁊ foſſas iuxta mu⸗

nabuchodonoſoꝛ iam immediate peecedc/ Aliitre
tis Hic ioachim leuauit de carcere 1 mag/ dach qui ſuceſſiue regnauerunt⸗ balthaſar fu
mcaut euz. coꝛpus Datriseffoſſum iuxs it vltimus rer babilonie qui interſectus fuit
ta conſilim eius diniſit · ccc. vulturibus dario ciro.nõ em̃ habe bat fi liũ.⁊ ſoꝛoꝛ darij fu

erat in bminem.

nie regis iude quẽ genuit poſt tr

Ecgras ſacerdos de ſturpe aaron claret ſanctitate vite. ſapienn “
tia. cuius grandi induſtria A lalvꝛe totus iudaicus ſtatus in meli Babilõ deſtruif⸗

maxia ciuitas totius oꝛbis ð qua incredibi
lia ſcripta ſunt.⁊ hec tãta vna nocte defecit D.ααυ2e

—

Folium. XXII.

Ludus ſcacox repit᷑ a rerſe phil oſopho pꝛo coꝛrectione euilmerodach tyrãni. qui ſuos magi

4

ſKiros ⁊ ſapientes occidere ↄſueuit Et hoc ſolatio indirecte attractus fuit ad emendationem

Avſte ſeruis tullius ᷣuilie ↄditiõis fuit ex pte mtis lerui ⸗

ros duxit.

Iie euſmerodach fuit rter w e e,
imnt Aſii tres fuet᷑̃t fratres ⁊ filn emlmero

. E teeen aredi it mẽ ei iõ uit regnũ dari?cũ adiutoꝛio
ne reſurgeret a moꝛtuis. qui de beſtia redi it mr eiꝰ iõ poccupauit regnu d ede!
ne tractauit. Dañ v. ẽ

ii oc ni delx —
α na maNEͦ aco ee

ſte ſalat hiel fuit filius ieco/ Iſte zoꝛobabel
anſimigrationẽ babilome: vt eus ᷣm impiũ dñi fundauit
fffftftfteyiplu 7 manus eius ꝑ
oꝝ ſanctue ⁊ electus clarus habetur.cuiꝰ fecerunt. ſed longe poſt.
vt patet Eſare vi.

geliſte mattheus dicit
Daniel vir deſideriea
etiam opa deus miraculis gloꝛioſis axpobaunit.

us refoꝛmatus fuit .
Babilon illa magna capif aufert᷑ ptůe ERR R
eiſicut pꝛedixet᷑t ꝓplete ſcĩ Hec fuit pꝛĩa ⁊ R

N

vt oñdat᷑ ꝙ ad irã dei oĩs potẽtia puluis ſit
fauilla Hicit᷑ veriſſime qð eã hũano oꝑe

extrui vel hũanis viribs deſtrui potuiſſe pe. D =
ſe increqibile videbat̃ Uñ graãde ſcectacun· D D S X
lum euidenſq; exemplum mũdus hateret WVVV SBBB
ſi infoꝛmari poſſet ſeu etiam vellet W
—dgee

cha perfap ·

pꝛoiecit dicẽs Satia te ſanguine quẽ ſitiſti · . . .
Arphaxat poſt moꝛtem cyri per vim obtinuit regnum medoꝛum . ⁊ edificauit ciuitatẽ grů⸗/

7

OQuinta etas. Tranſmigratio.

Sibylla cumana de xpo ꝓphãt.a taꝛquino.Ix. codices attulit in quib⸗ erat ſcripta decreta ro⸗
manox Sibla ſelleſpontia de agro troiano nata his dicit fuiſſe tꝑibo. ꝓpſetauit ſicð

chriſto Yheſus chriſtus naſcetur de caſia ⁊c.

Reges romanm iIſte tarquinus ſupbo ᷣuio intard/ anby.

nis.xxx.
—

Aſte dari

optauit.qꝛ nõ habuit miſi

vnicam filiã ⁊ dedit ei regn ſi.qꝛ cyrus contra eum pugnauit.⁊tñ ambo victi ſunt a cyro.ſʒ tẽ

qᷓ; nepotes eos tractauit benigne.qꝛ auo ſcʒ aſtragi regnũ hyrcanoꝝ ↄceſſit.⁊ dario medoꝝ.

—

Amemens ſtonialihfie IIPDCLXXXII=—
Linea ri
Templum fundat᷑

Aggeus ʒacharias ꝓphetãt ↄfoꝛtantes populum pꝛouocantes ad edificandum tẽplum.

Bre) Vſte iheſus ilius ioſedech ſacerdos magnus tanqᷓ regẽs. ʒoꝛobabel tan
Hontiſices

ſacerdotali optimo nõ legit᷑ wpulus declinaſſe a veritate ſidei ſicut ãte· qina tꝑe indicũ ⁊ re

gũ ſepius ad idolatriã coꝛruit· Et nota ꝙ iudei iſti qui bic redierunt ⁊ poſtea diſperſi ſuntin
omnem terram. iuxta pꝛophetiam dauid. diſperge illos. ps. lviij. fuerunt omẽs de tribu iuda

beniamin· a lem. ⁊ pauci de decem tribubus qui aufugientes iunxerunt ſe iſtis. Illi autem
qui in montibocaſpijs religati ſunt nunqᷓ; redierunt ᷣm hebꝛeos nin umn

C yrus poſt multa bella tandem cum ad ſcitas declinaſſet a regina thamyrie capitur. cũ

toto exercitu ſuo:cc occiditur · Caput eius pꝛeciſuʒ in vterem humano ſanguine plenum

dem Ecbathaniea diſpoſuit rebellare õ nabuchodonoſoꝛ id eſt cambiſen: ⁊ tamen ab eo vin

ctus fuit.vt patet indith pꝛimo-

cogitauit.⁊ poſt e regno expulſus eſt pꝛopter ſtupꝛũ lucretie a filio ſuo

Q Roñmiſſum Et noluerũt omodo romani habere re
Dari pen/ Kirꝰreg & ges pꝛopter tyrannidem eozun
mꝰmonar⸗ nauit am

Iſte cyrus rex ꝑſaꝝ fnit pꝛimo.⁊ de poſt tranſtulit
S monarchiaʒ ad pſas Mic exparte ptis plebeius fu
ttt. ſed mater ei erat filia regis aſtragis De iſto ꝓpherauit Yſa
Us fuit ↄſobꝛin? ias· babilon? vicit. balthaſar interfecit· daniele magnificauit
aſtragis quẽ in filiumad ⁊ ifrahel remiſit ĩ iudeã vt tẽplũ reediſicarẽt.vt ptʒ Eſdre pꝛio

Q¶ Hęſtoꝛia libei eſdre incipbit — =

q; dux. oſi reditũ populiiſrahel de babilone pꝛefuerũt Et iſie modus vſ
q; ad herodẽ ſeruatus eſt. vt ſacerdotes ſumni eſſent pꝛincipales ? du⸗/
ces ſubſiituti Semꝑ tñ duces erant de tribu inda iuxta ꝓphetiam iacob t ſub boc regimie

thag
Nr
mu
ſea
lee
line
ren
nor
tri
Nn

lnt

Ntichoſt
nonelen

MWec in exẽplũ caſtitat allegari ſolet.ſʒ nõ excuſat̃ab homicidio.vt dicit augꝰ.i.de ciui.dei ·

Cri. a. vij / Iſte cambiſes filius ciri.⁊ ſcos magus.varie nominatr᷑ a diuers

Folium. XXIII.

Falaris ſiculus tycãnus.mltos innocẽtes depopulat᷑ Hic quẽd ꝑ illũ artificẽ qui taux ereũñ
fecit ad puniẽdũ hiesin ede ipſum piecit pꝛimũ vt experiret᷑ qð fecerat.⁊ clamoꝛ e? ꝑp os
tauri ſonuit terribiliter qi bvat teſtie.⁊ fic tyranꝰ iniuſt inuẽit aliqñ quẽ iuſte puiniret Yſtõ
factũ dicit oꝛoſius ano añ vꝛbeʒ ↄditãlxinj. vel circa ⁊c· Et vt dꝛ ſialia ſp nutrix tyrãnoꝝfuit

Aucrecia feĩa nobilis x honeita a ſino reg violẽt oppꝛeſſa ſeipſam ſtulte gladio interemit

Babilomia noua in egipto condit᷑ a cabiſe qui
totum illud obtinuitregnum.

ij ſlcy
Apud eſdram art harxerſes dicit· vel aſſuerus In hyſtoꝛia iudit £☚— = .

que ſubeo facta fuit vocar᷑ nabuchodonoſoꝛ Eicpo AIſie ereneides
tter interdirit ne urm aut tẽplũ reediſicaret Et p tertius magus duxrit filiam regis in
eius tmmmõ pꝛecepit ne auitas extrueret etiã tũc vxoꝛem.⁊ non diu poſt moꝛitur Pan
pꝛincipes ciro ignoꝛante impedinerũt opus domus taptes filia cãbiſis fuit his duobo ſuc

dñ̃i Hic quenda iuiquum iudicẽ viuuʒ excoꝛiari fe/ ceſſiue in coniugem ſociata ᷣm ihero

cit. ſiliũ ſuper pẽnã cutẽ ſedere iuſſit. vt hoc modo mimum ſuper danielem libꝛo.iij·
ſcelus vitaret. recte iudicaret.

IIIEPDCCIX

—

Deeen Miacp aaue ouu

Myſioꝛia iudith hic textur. Yoſa autem exemplar totius pudicitie ppnitur·
Holofernes pꝛinceps militie nabuchodonoſo? cambiſis multas terras dño ſuo ſubiuga⸗

nit. tandẽ venit ad bethuliam. d ibi a udith muliere imterficitur · vt ptʒ iudith.ij·· xuii

Pitagoꝛas pꝛimus philoſoppus

—

Nota ꝙ gentilium ſapientia aque totaliter & creaturis fuit pꝛimo incepit a vni qñ adhuc

tꝑa groſſa fuerunt.quia tũc qui pauloplus alijs ſciebant. a populo rudi dij putabant Poſt

hc crenit pꝛudentia:⁊ tunc theologi venerunt.ipi ſunt poeteantiquioꝛes qui de falſis dijs
multa mendatia finxerunt vꝛbano ſermone SHi iſii ante wmiſſent pꝛofecto dij putarentur
ſed tꝑs obfuit eis Poſt hos venerunt ſapientes id eſt ſophi.qui mira iactantia gloꝛiam ſuaʒ
celebꝛauerunt Mectñ diuinũ aut theologicum honoꝛem meruerũt pꝛopter tpꝑs.q iam me⸗/
lius ſciebant.malã tñ ↄſuetudinem cum ceteris ↄtinuauere· licet nouos deos fieri pꝛohibe⸗
rent Demũ philoſophi claruerunt.quoꝝ iſte pꝛmus fuit. eo ꝙ bumiliter reſpongeret ſe
non ſapientem foꝛe· ſed amatoꝛem ſapientie Hij ↄmumiter ↄtradixerunt idolatris. plures
trucidati ſunt plures timoꝛe fecerunt ſicut alij Meioꝛes fuerũt qui numeribo acceptis etigʒ
ↄtra pꝛopꝛiam ↄſcientiam cultum ſacrilegũ extulerunt Tide auguſtinum de ciuitate dei ⸗·

Dano ⁊ phiſios diſcipuli pitagoꝛe hane ſectam continuauere.vbi per quinquennium ſi
lentium ſeruabatur poſi eruditi loquebanttu0ur 2

j

NQuinta etas. Tranſmigratio.

rẽt ne ex moꝛa tꝑis in ſuꝑbiã erigerẽt vt vnus altex coꝛrigeret &
ſi ecearet aut excederet . .
Aeomda rer ſpartanox cũ iiijꝰ. hoĩm. lxxꝰ. perſaꝑ pene trucidauit E
Pirabile dictu ait ſuis pꝛãdete hic tanqᷓ;apud inferos cenaturi
Et ita factũ eſt.qꝛ ex fatigatione cecideꝛunt ſuꝑ moꝛtuos:⁊ moꝛ
SDèDGMU BRtui ſuut cum illis pariter
Dan?
itaſpis i
ii mag,
recupauit regno pſap aſſyrios. babiloniam.aſiq: macedoniaʒ per
domuit. Cũq; regis ſcitax fili in vxoꝛẽ deſideraret ⁊ ei dare nollet.ob hoc cũ.dccꝰ. ſcitas ve
nit nõ veritus ꝓ vnius hoĩs libidie tot milia viror moꝛtꝭ piculo exponere qðᷣvtiq; incantũ⸗

Anno .cexlilij.ab vꝛbeodita romani loco regũ oꝛdinauer᷑t duos ↄſules.qui ꝑvnũ ã num rege

us HKß ñ euaſit ty⸗
rannidem.

anidpin s⸗

K

Reges pſax

—
—,.w— —————— ö —,
—

crudele imuſiiſſimũ fuit Uñ turpiter fugatue.lxxxꝰ.amiſit.tandẽ cũ reſiduis a paucꝭ athe⸗/

nienſibo.puta.xiꝰ.ſuꝑatus.ceꝰ.pſaꝑ amiſit Volẽs aũt ſe poſt fugã vindicare.in ipo a aratu
ↄcidit Et m quoſda bona ſpes eſt de ipſo.qꝛ habuit fidẽ vnius veri dei.cui templũ⸗ –

fi eri pꝛecepit ⁊c. VUide lyrã ſuꝑ:vic.Eſdre. Democritus phũs ſeipſum ercecanit.
29292 dilite ſe pauperẽ fecit ob amor ſonientie
Anno mundi in occxxriij
S Iſte fuit filius ʒoꝛobabel.ſed deipſo alije pſequentlbo vſch
Linea chriſti ad ioſeph nihil habet᷑ in ſcripturis.niſi ꝙ a mattheo numerã
tur ⁊ ideo nec tempus eoꝛum debite ſciri poteſt

Mota ꝓ Fm mgem darins inſtinctu ʒo. opabel iuſſit reſum opus omus der. pꝛecipiens pꝛin
cipibo ſuis ne aliquo modo impedirẽt ſed iuuarent Tide etiam Edꝛe · v. 1 vi· ca. De hac era
anbiguum eſt pꝛopter diuerſitatem doctoꝛum

Aggeus ⁊ʒacharias anno ſcõo darij increpauerũt ꝓpłm ꝓpter negligentiã eoꝝ ad edifcãdũ

Tomũ dñi.⁊ ſolicitabant ʒoꝛobabel vt loqueret᷑ ſuꝑ hoc regi.⁊ ãnuit rex.⁊ accenſum eſt coꝛ po⸗

puli vt ediſicarent templum · vt ptʒ Edre vi · α
Pontiices M Joa) Iſte fᷣm ioſep hum cognomi
Templum perficitur anno. vij. darij Aggens de chim natus eſt ioſedech ſub quo ci⸗/
hoc templo pꝛopietauitꝙ gloꝛia eius maioꝛ eritqᷓ; pꝛimi uitas ilrm extructsa eſt. vt di⸗
dõeſt intelligendum ſpiritualiter. qꝛ chriſtus dñs ſidera cit etiã euſebius: ſicut etiam
tus cũctis gentibo hoc coꝛporali pꝛeſentia ſepius ingredien: ptʒz neemie.xij.
do magnifice gloꝛificauit. ⁊ oblatus fuit in eo in die puDiil 14
catiõis marie.alioquin nõ poteſt ſtare veritas ꝓpłxtie:qꝛ iſtud ſecũdum q̃ nihil fuit reſpectu
pꝛimi Auguſtinus hic foꝛtiſſimum ſumit argumentum contra iudeos ꝙ hec autoꝛitas ne

ceſſarijſſime intelligatur de eccleſia que eſt dmus dei ex viuis lapidib.qꝛ hoc templum nec

vnqᷓ; habuit parem gloꝛiam.taceo maioꝛem Eide auguſtinum ni.d ciui.dei·:··
2 His quoq; tempoꝛibus pitagoꝛas philoſophus claruit.qui ſamo oꝛiundus croto⸗

ne deguit Nouiſſime metapontum adijt.ihiq; ſepultus eſt

- Outauit ro
Luci Nma pᷣncipatũ

Iſte dari fuit vnus d.vij. mag ⁊ ſubtiliter regnũ acquiſtuit bie

ti
bee

ler
G
ſun

ee⸗

1

Re
wo
lae
lu⸗

Zn

Uinſaai⸗

mMeteta

myſinn

—

——
—

thr
teonunr

——

—

Mnngn

mudii
nüameien

mapmn
ebbcvo
fontn

H
pliurmicn
mote
xunm

Iſte dictatoꝛ creatus fuit vt conſules pꝛeiret potentia contra inimicos:.
Ltatoꝛ,

Moc teinpoꝛe facta eſt rome olatus eſi triuphis ſuie 4”JMDW
Ddiſſentio plebis a ſenatu Kau ene hoꝝ ↄſulũ fſames peſtilentia grauis romã

DebN

ant⸗

Folium. XXIIII.

DcD)e Quintius reptus in rure ab aratro ſumptus
nomẽ eſt officij dignioꝛis ¶ Thi Neſt ⁊ in dictatoꝛẽ creatus Pic romam iam pene

coꝛripuere Et bell vientiũ atrociſſimũ fuit.
ſ xerſes ſiĩ.

vemag Vſte xerſes mititudine populoꝑ q̃s ſarcude Iſte arthabanus nõ pomt᷑ in

—

. —–— —

collegerat terras mouit 7 vndas. 7 arthaba R
tñ pene nihil ei pſpere ſucceſſit Amiſit quippe in nus.vij

bꝛeui tpe vecieſnonies cẽtena milia viroꝝ tẽ tan mẽſibo.
dem poſt modicũ ꝑ artabanũ pꝛefectũ ſuũ occidit᷑ S ⸗

pfecit Zñ iheronimꝰ vider̃
eũ nũerare ſuꝑ danielẽ· li. iij.

Grecox aũt nũerus qui victoꝛes extixerũt.lõge maioꝛ erat occiſox O tpa dolenda Vlide oꝛo
ſium MNarrat em̃ beatus iheronimus in eplis ſuis ꝙ xerſes cũ deſublim loco innumerabilẽ
exercitum vidiſſet fleuiſſe dicitur. eo ꝙ poſt.c.annos nullus eoꝝ ſuꝑfuturus eſſet

—

—

Fabioꝛum gloꝛioſiſſima familia vꝛbis.bello vientano pꝛoſternitur
Sè uiij decltir MU

—

. . . — — — ———— . .

eliachiʒ pturis mſi Mathei pꝛimo

— —

ᷣ““ ) avnnneu Muc aaud ouu

—

Eſqras vir ſanctus atq; doctiſſimus velut alter moyies in populo venerandus habitus eſt.

Hic pꝛimum de babilone cũ ceteris venit.ſed iteꝝ paterna ſolctudine motus redijt vt ples

lucrifaceret ſecũ adducerei ge aũt iſto legẽ ceteroſq;iibꝛos ſcõs reparauit qͥs cõbuiſſerãt
caldei. felx teſtimoniñ oꝛbi reliqñs.nouos ꝗ facillioꝛes apices inuenit Quo feliciter in ſpiri

tu ſcõ pacto.venit iteꝝ ilem cũ multitudine magna.regalibuſq; pꝛiullegus:vt doceret ꝓpm

Eare. vn. Obuit in ſenectute veneranda. ſepuius ibi/deem
Malachias pꝛopheta claret ſic dictus id eſt angelus.pꝛopter optimã vit ⁊ deoꝝ aſpectuz

Aiunt ꝙ oꝛe eodem quo pꝛophetauerat angelus domini apparens eadem iterabat

Anaxagoꝛas phũs claruit Hic hũit ſucceſſo Permenides alii philoſophi notabiles ma

xem qu dicebat᷑ archelaus mgꝗt᷑ ſocratis xime in moꝛalibus claruerunt

N De hoc nibil habet in ſcri⸗

eſperatã pꝛopteraduerſos caſus.magniſfice cõ⸗/

cathalogo regũ pſaꝝ· qꝛ pazʒ

J

Heraclytus cerebꝛolus . Socrates phũs Mic bʒ magnas laudis pᷣꝛo⸗/
Meſtilius tragediarum ſcriptoꝛ gatiuas.quẽ etiã btũs iheromimꝰ ſibi in exem
Sẽtẽtias hox floꝛidas vide in ſpeculo vĩcẽcij plũ ꝓponit aliis ꝗuit em̃ mire patiĩe ⁊ ſꝑ eq̃ᷣ
Hindarus poeta Sophocles mnimis. ſubtili de pꝛio ente id eſt do fert ſen/
Euripides Socrates naſcitur ſiſſe pꝛo quo tandẽ venenũ in carrere bibit.
Herodotus hyſtoꝛiaꝝ ſcriptor Plato diſcipulus eius Irocras⁊ ples alii.

Enmpedocles. ples alij daruerũt tne xerſis ſuet᷑t tũc nõiati viri r laboꝛes pꝑmãſerunt.

D
”M

7 W . õs . . 2 7 —èMòMD
5 7
7

Quinta Etas. Tranſmigratio.

Vergini filiã ꝓpꝛiã gladio trãſfigit.ne ſeruituti traderet᷑.⁊ob h̊ tribuni inſignia deponete
☚ ex. rij. tabulap rome inſtituta eſt. cogũt᷑ Uide thitũ liniũ de ↄditioeve
( Wr Decẽ em̃ tabule a greq delate ſũt c bis libꝛo · iij⸗

cus quibo due addite ſunta romenis Paui) Decẽ viri iſtitut fuett loco e

Romani — DnNno. ccc. ab vꝛbe condita ipſe eſt an à ſulũ. qe nimis oquerebatur de
(⸗ mũdi.iiijꝰdeclxxxiiij. ſi peruerſo regimmne oſulũ cc.
Eus ₰ ,αι wwSRPſte art harxerſes ẽ ſub q̊ Eſdra =
Artharx Wnit ilrm. neemias fuit pincer kerſes /Segdd
Reges perſarum. erſes lõ an. xi. = = (menſib an?men
— ginian“. na eius quem poſt miſit ad edifi ſibo. vij./

* .

4

Roma in ↄculcati candum muros ciuitatis 5 d.
Ronnnen muri eiusdeſtructi Hã ſenoues galli c romanis pug⸗ Iſti duo paxp pfuert
nant.a capta eſt vꝛbs pꝛeter capitoliũ.qð etiã ꝑdidiſſent ſi pugilãſer nec pꝛoſecerunt ·
ex laſſitudine pugne doꝛmientes romanos non excitaſſet aρο ôοϑh ü 1
ter ambꝛoſius expꝛobꝛando eis ingratitudinem chriſtiane pꝛoſperitatis.dicit eos magis de⸗
bere ſacrificare anſeribus qᷓ; diis Odem auguſtiuungs “”l tabat
s inferni in medio vꝛbis hoꝛribiliter apparuit De cuius exalatione plures interfecti ſue⸗ kent
runt Ubi cum ſe marcus curtius armatus pꝛoieciſſet. ceſſauit plaga impiox demonum
Anno mundi uuocclxrxui =
Linea chriſti
Ebdomade danielis hic incipiunt De his eſt grãdis altricatio inter doctoꝛes ⁊ lalvꝛintus Helg.
maximus Clide iheronimum ſuper damelem. lvram. vlricum li:v. ca. iſ. Nͤr
PMoꝛro beda ↄputat per annos lunares: incipit a vigeſimo anno artharxerno. P
Neemias vir benigniſſimus ac deuotione pꝛecipuus.fuit pincerna artharxerſis regis pſaxꝑ. tndr
HMic vigeſimo anno eius iuxta dei voluntatẽ miſſus eſt ab eo vt inſtauraret muxilrm. ⁊edi 7
ficauit eã in anguſtia thm Expleto autem oꝑe miraculoſe ignem fem reꝑererunt. muruʒz N
dechcauerunt Deinde redijt ad regem. Titep reuerſus eſtiſim ? moꝛtuue eſt ibiq; ſepultus 4
iurta muꝝ quẽ ediſicauit Vide in libꝛo eius Et hic finit hyſtoꝛia libꝛoꝑ qui ſunt de canone H
Ilrm reediſicat᷑ a neemia ⁊ alijs filijs irrahel. Chratinus pꝛimus comicus.qui ſub ſpecie dit
habet t res habitatiões Prima habitatio eſt iocalitatis aperte vicia redarguit t
ↄmunis populi ·ſcilicet artiſicuʒ lawꝛãtiũ in me Archita tarentinus magiſter platonis mih
chanicis Secunda habitatio eſt nobiliũ 1 pꝛso Altidiades ſocratitus M m⸗
phetarum Tertia habitatio eſt regis ⁊ ſacerdo?: Eudoxus aſtrologus due
tum VYtẽ Paletvi. tas quaꝝ pꝛima ðꝛ poꝛta Epicurus vorarx “² me
vallis vł ioſaphat Scõða ſterquilinij Tertia re Dyogenes alerandro potẽtioꝛ dotioꝛ fuir. tevi
tus Findiciaria Quarta piſciu vl daunid Quĩta eo ꝓ qu icquid dare potuit cõtẽpfit · quidad nel
font ſilos ł aqᷣr Sexta gregꝭ I ꝓbatice piſcine: auferre vel inferre non expanuit nua

h Ludi ſcenici inſtituuntur.vt peſtitentia ceſſaret rome. De his auguſtinus multa tractat di
exercebantur vt ne dum honeſti viri⸗ femine hie intereſſe non vellent: ſed nec velde longe
intueri O ſacrilegia vox quibo nouella ro manozum indoles ad tanta crumina pꝛauo traæ!

hen batur exeplo:ita pꝛo depellenda tꝑs li pente coꝛpoꝝ accerſitus eſt ꝑpetuus moebo ammax.

Tribuni loco ↄſulũ inſtituunt᷑ Ver hecmutatio magnã pmciem reipublice innexit eo ρ
5 rſinguli cuͦ imꝑatoꝛijs nſignibo ꝓceſſerunt. vonec ꝑ vun coacti hmõi faſtũ de⸗
in Hari? N ponerẽt 7 tyrannidẽ Mulla aũt reſtat iam ipes trananilltatis adipiſcende ro
ee nothus – ⸗ = = —
8 Lamsxix /7 manis.niſi ꝑ ſolam patientiamquam vera deiſapientia xps edocutt⸗.
gtt Aſie darius grauem manum miſit cotta athenienſes vnde tandem ↄtriti ſunt qui ſupꝛe
Z mi fuerunt.inxta moꝛem m utabilitatis humane SBub eo egiptus receſſit a ꝑſis DHic habu
it fratrem nomine cxrum. bellicoſiſſunum Dide oroſium libꝛoor.
kulſih Bediolana cuntas conditur. ſic dicta. qe ibi tunc appariit lus-que pꝛo media parte poꝛ
tabat lanam pꝛo pilis Hic modo omnia gloꝛioſa mundi a paruis ? pene vihbus oꝛtum ha⸗
nten bent-inidipſum tandem reuertuntur l
SNnn His tpibus athenienſes. iiij ltis vti ceperunt. cũ antea.xvi. tm̃ litteras baberett .
— — —
— DWü ☛)5 aee ac e du
e omnn Bella athemenſium famoſiſſuna quaſi ſecundatxoianacirca ſxc temxoꝛa fuerunt.⁊ cõſum

pti ſunt miſerabiliter in ſeruitutem redactiæanomodo perierunt qui dominabatur plis.
Plato philoſophus diuinus nominatiſſimus daret:quem au guſiinus extollit.quaſi vl⸗

riiru tra de diuina ſcriptura aliqnid ſenſerit Ariſtoteles diſcipulus eius ſin.
u Aſte heliazib vel elizaphat ſucceſſit ioachim in pontificatu. vt dicit euſebius Et vlterius
mnh Del conmmuniter doctoꝛes ſequuntur ioſephum vt magiſter dicit. quem ſe etiam euſe
N Cn azib bius ſequi teſtatur „ “ .
ian WNeDs Dxvoniſius ſidus tyrãnus peſſimus de ficilia expellitur Mic erat diſcipulꝰ
platõis ſʒ ſ imitatoꝛ Quodã tne vidua quedã paupꝑcla ꝓ ipo dijs imolabatobſecrãs.qtũs
ali diuti viueret. ipo retro ſtteſ. ecreti'a admirãte Cõpleto aut ſacriſicio accerſitã interrogans
SD ait. Cur fic ꝓ me oꝛas.qui ſp tibi moleſt fui· Vlla rñdit Oñe auꝰvr̃ tyrãnꝰfuit.⁊ vaccã vnam
3 mihi abſtulit.ñ retinui niſi tres.xogauiq; deos vt moꝛeret᷑ ſi foꝛte ipo defuncto fili? er pt᷑ vr
mihi eã reſtitueret. ſ ille peioꝛ. ne dũ illã retinuit.ĩmo vnã ſilr abſtulit 1 remaſert mihi niſi

due YIter ipꝛecai?ſũ õ eũ vt moꝛerer.ſperãs a vobis mihi reſtitui vaccas meas. vos aũt peſſi
moĩm nihil mihi reddiſtis. inſuꝑ etiam affllictã afflixiſtis. vnd auferẽdo Timui g ne pmoꝛ
„ tẽ vtᷣaʒ adhuc crude lioꝛ ſurgat qui hãc ſilr auferat.⁊ fame moꝛiar·iõ deos exoꝛauiꝓ vita vra
4 in ſeliciter expta ꝙ pene ↄtinue res in deterius dilabunt HNecſunt vᷣba vetera. T noua peac
nca cuius expenii nõ oẽs eliter aduertũt Qui anñt hec patiunt᷑a riſu ſe ↄtmere nouerunt

Quinta Etas. Tranſmigratio.

Iſie camillus fur dictus extitit.qui afflicte reipublice magnific ſe ubuenit. expugnado ſqz
Vnientes.qui per x.ↄtinuos annos valde romanos attriuerant.Hũc tm̃ viꝑ poſtea ingrata
r =Rciuitas damnauit Orofius dicit hanc victoꝛiã magis vtilẽ qᷓ; nobilem

dictato um fuiſſe.qꝛ finevllo digno romano virtutis teſtimonio.cladeſtina obꝛep
Bomam Artone facta fuit Hec ob hancimiuriã Eſüſtaini rediret itex de exilio.
denuo patriam defendens Et hoc magnũ eit exeplũ patientie chriſtia
. M mmmnmnmnis Em euguſtiuum
Aſſuer?N Mie aſmerus ↄgnominatus eſt minenõ. darij ⁊ pariſatidis
Me rum! vlartar ja.xrl. 2 f f f
Heges perſarum Erles filius a.lxx·ab ebꝛeis aũt aſſuerus dictus Et habuit fratrem

J nõte cyx.quẽ poſt moꝛtẽ patris in bello ſuꝑatũ occidit:qꝛ miſi
pletale bellũ libido dñandi nequibat mitigari. cũ tñ tot terras poſſideret ꝙ merito pluſi;
cc.regibo ſuffeciſſent dñia eaꝝ Mic pꝛimo vaſti reginã pulcerrimã duxit vroꝛẽ quã tñ poſt ab⸗
iecit. heſter virginẽ de ſtirpe beniamin loco vaſti ſumpſit.⁊ mardocheũ patruũ erꝰ ſublima:
uit amon pꝛius ſuſpenſo. Mic videt᷑ homo paciſicus fuiſſe ſed nimis luxurioſus vt ptz in lis
bꝛo beſter.i.⁊.ij. Fert᷑ etiã filios.c. habuiſſe·e quibus darius quẽ in regẽ ſublimauit..·
lij noblioꝛes ↄiurarunt vt eum interficerent iam ſenẽ· vt ſic leentius regnarent Quo ↄper
to omnes fecit occidi. quia per que quis ꝑeccat.per hec⁊ punitur

Anno mundi —
Linea chriſti
A. — —

Heſter hyſtoꝛia hic teritur ſᷣm doctoꝛes latinos Vide liram hic ⁊ etiam danielem ca · ixx

Yardocheus iudeus vir ſanctus clarus habetur Et pꝛimus poſt aſſuerum in toto reg

no perſarum. ſemper tamen humilis deuotus cultoꝛ dei. fratrum amatoꝛ Et E'm hanccõ
putationem latinorum tempoꝛe exaltationis ſue fuit annoꝛum.cclix. Vide lyram

Bammites medi ſunt inter picenum campaniam apuliam-

Pontiſices ä
Apuleius ⁊ hermes diſcipuli platõis
Ariſtotiles audit platonem xviij annum gerens· in temploꝛum locis poꝛticibo verſan

Mic poſt fuit magiſter Alexandnrii tes. nihil aliud qᷓ; de virtutibo cogita
Hemoſtenes oꝛatoꝛ fuit bant.qui oculos effodiſſe leguntur.ne
Speuſippus poſt platonem achademicam tenuit per eoꝛum viſum a contemplatione
Benoerates ſucceſſit.moꝛtuo ſpeuſipo iſpentie euocarentur “
Hermes treſmegiſtus qui ⁊ mercurius dictus ſft·
fuit circa hec temuus Cobares phũs:qui ait:· In ſuo nego⸗
Lacedemones ipſi ſunt ſpartani expugnantur ⁊in tio quiſqʒ ebetioꝛ eſt q; in alieno.
ſeruitutem rediguntur.quoꝛum impꝛoba dominãädi Senocrates grauiſſmus philoſo

phoꝛnm caſtiſſimus fuit

cupido inſinita mala ſuſcitauit

— —
— S☛

log
lig
ucia

Nn

Wenrd

=
*

eyrche
Dinnitd
Os

Llagoſus pꝛefectus ochi tẽplũ ſuꝑbe intrataſ poliat. Itributa miſtris dei im ponit ꝓpt diſſen
ſionẽ põtiñcis cũ fratre ſuo ieſu quẽ occidit Ohiliwpus rex macedonũ pr aleradri putati
SExydon deleĩ ab ocho rege pſaꝝ Erubeſce ſy uus ꝑ.xxvanos tiranidẽ exercet fractis ſacram̃

NAQAuintius curtius phũs Mic ↄtra alexandrũ multis rationib ſerioſe P
Diſſeruit.eum increpando Si deus es inquit beneficia largire non auferas Si homo ſꝑ id

Nallius toꝛq̃t pughã inchoauit atrociſſimã cũ gall.pcuſſoq; gollo qui eũ ad ſinglare certa⸗
mẽ ꝓuocsuit.toꝛquẽ aureã de collo eius tulit.⁊ ſuo ipoſuit Elñ/ER⅓ ; H

Sub hᷣ gaio facta ẽ

ipe ⁊ poſteri eius dicti ſunt toꝛquati D 0 act
Apugna tuſcoꝝ. qruʒ

„AIſte ntidictatoꝛ cruẽtiſſima ↄgreſſione bellũ a malio
I ginchoatũ ꝑpfecit. 1 victoꝛ nidelis ſact/m eade pauꝑtate ꝑ/
maãſit ſicut añ.iiij.ingera ſuis manibus colens Hüc in
exẽplũ adduẽ auguſti de ciuitate dei guaros.a ſu
per bos chriſtianos quoſdam ́ðMÿẽK

Iſte ochus qui artharrerſes egipti reuocauit adunpiũ pſarũ

nectabano rege in ethiopia pulio.? plurimos iudeoꝝ in trãſmi⸗/

grationẽ egit. ꝛiuxta mare caſpium collocauit.qui nimis creuet᷑t ibi Nic etis IVſte arſam?
miſit vagoſum pꝛincipem trãſſlumẽ qui tributa ꝑ eſdrã dimiſſa repetijt.ſ.ſep qui ⁊ argus

