timi anni pꝛopt ſabbata terre iꝝ eſt quõ hic ut putat᷑ fili heſterita fuit iu/ ſucceſſit oc⸗
deis infeftus. ¶Oarco valerio teſte eutropio. euenit victoꝛia ð gal ho ? pap reg
lũſiue gallos.pꝛopter coꝛnũ qui inſidẽs eis bꝛachio eruit oculos galli cũ ro namt

ſtro exquo poſtea cognomẽ ſumpſit Marcus valerius coꝛuinus

Ariſtotiles famoſiſſimus ⁊oĩm ppᷣox ſubtiliſſimus claret.ſectãq; pypotheticoꝝ oſtiruit

arnnvu ich uw vuuß

*

don ait mer iits ita elatus vt licere ſibi oia que cogetaunſſet
n atte fili? elizapphat dputaret. tandẽ doloſe occiditur
adas ,

fuit ſummus ſacerdos tꝑe mardo ee IVſie iohanes ſili iude habuit fratrem
chei. cui idẽeplas miſit de obſerua . Aqui dicebatur ieſus. aſpirabat ad poti
cRcatũ quapꝛopter familiaritateʒ vagoſi

tione dieꝝ furim · vt patet heſter · ii. apꝛe lannharitatez ve⸗
M pꝛefecti tranſſlumẽ ſibi comparauit

Conſiſus aũt ſup hoe altricare cũ ioe cepit in tẽplo.⁊ adeo incitauit fratrẽ. vt e occideret

Fabꝛici vir digne meõrie nulla potuit induſtria pyrri reg a romana auitate diuelli ꝓmiſ

ſa etiã qrta ꝑte regni ·tãdẽ pyrr? ait Mic ille fabriciꝰ qͥ difficili a vᷣtute qᷓ; ſol a curſu ſuo auerft
pote

cogita alijs poſipoſtis Caliſienes phũs.ↄdiſcipulus alexandrifſub ariſtotile ab eo oc
ciditur.qꝛ eum pꝛo deo non adoꝛauit.⁊ multas tyrãnides ſiles idem alexander ꝑpfecit magis

Ductu ꝓpꝛie ↄplacentie.q; recte rationisqðvalde ↄmune eſt apud potentes indignanter acci

piunt ſi quis pꝛoferat vel faciat que eies nõ placet qð picoloſiſſimum eſt.a ſibi⁊ alijs ·

Quinta Etas. Tranſmigratio.

QOinutia vᷣgo vaſtal ꝓpt inceſtũ viua ſepulta ẽ. Mec ſilia allegart ſolent ereolu rpianis e;
mar Im egaliter diſtriete vicia etiã
(19.) Aſte marcne cumſmaͤmn) apud gẽtiles puniebantur

vo.romanis pug⸗ ſ
nauit gallos /De anu fuit. ⁊ mqnus triſphauit Szqe

Romam . 262 usn nnne
eee in fuga vtit 7 gra/ Z ꝓpꝛiũ filiũ occidit.ſolitas laudes ñ hũit.
— uiter trucidauit· Cius Ylle nãq; fil/ Simpiũ ↄſulũ pugnauit ʒ
Dari?ꝰ
annis.
xxiiij.
it occaſio deſtructionis totius monarchie prr ¶ Dedicatio pꝛima apud romanos Hota

Meges pſarum =– ‿ͦeͤ = —
Iſte darius potẽtiſſ auſus eſt bedientiam vngis ceſus.a capite punitꝰ

ſaꝝ.que hic trãſlata fuit ad grecos iuxta ꝓphe ꝙ romani vſh ad iſta tpa nũq ſe capi pmit
tiã dañ. Ferf ꝙ amiſerit quĩqes decies cetena tebãat lĩ fuitutẽ redigiſʒ aut vinci gut occi

mlia bellatoꝑ. q́s oẽs alerãder de pſis occidit. di maluerũt.ſʒ circa hecpa ſæc eox ammoſi
Circa hec tpa dicit oꝛoſi ge nox vſq; ad plu tas ſedata fuit a ſamnitꝭ Tep papiri h fc
rumã diei ꝑtẽ tẽdi viſa eſt.⁊ ſaxea gra ndo.i.vᷣi dalũ ãmouit.qñ poſt vicit ſamnitas licʒ ma

lapides de nubibo deſcendẽtes terrã feriunt ius dedecus ſq; periurij tunc roma ↄtrarit

Anno mundi iiiſ dlirx

Lines chriſti

Alexander naſcitur er olimpiade vxoꝛe philipi reg macedonũadultera ꝑnectabanũ nigro

mãticũ regẽ egipti.qͥ ꝑ incãtatiões illudebat ei q̃i deus amõ ↄcubuiſſet cũ ea Hoccolludio

potẽtum adulteria⁊ ſtupꝛa ſolebãt excuſari · aut etiã honoꝛari: ſzpaupexcapitali pena feriebat
Exercitus darij pꝛimꝰ.deꝰ.
Põtiſfcs Hecũdnarxre. Y
peditũ· cetum mila equi⸗

rabatur antumtem. cum pace ? gaudio intrauitciui

tum Tertiu s.ccc?.peditũ.⁊ cẽ tatem. fecitq; ſibi afferri codiceʒ dañ.⁊ exponi pꝛophe
tum milia equitum Et in hoc tiam que de ipſo loquiur quibus peractis gauiſus
tertio congreſſuu dariu s lera eeſt valde.quia omnia que per ſomnium ãate viderat.⸗
liter vulneratus cum fugere dbito oꝛdine complebantur Et vilum eſt ſibi ꝙ ipe
milſerabiliter ſolus in vie drer eſſet ille de quo hec pꝛophetata fuerũt. ⁊ maioẽ ex
lictus obijt alexãdꝛo pꝛeſente- hpoc ſumpfit audatiã pugnandi contra darium. obla⸗
quẽ licʒ inani mĩicoꝛdia tñ re tocq ſacrificio iuſſit petere iudeos qne vllent. ? con⸗
gali cũ honoꝛe ſepelliri iſſit. cefſſit vt ſuis legibus vterentur. ꝙ ſeptimusanus
Oenander comiecĩus eſſet abſq; tributo pꝛopter ſabbatha terre. Tidesu
Scenfirpus philoſoppus. guſtinn S
Ant hiocbia Ediſfa Pſhilemon pbiloſobus
BGeleucia BBenodemus philoſoppbus

Ciuitates conduntur

lus Yſii duo ↄſules ã latinos pugnates dxeciꝰ

poſtes.⁊ qᷓ;uis victoꝛ extitit · tñ ꝓpter ino⸗

a greq tributa expetere.que fu fuit Hoc in laudẽ pt᷑is auguſtinꝰ allegat.

IVſie iadus irrato alerãdro occurrit pontificalibus in
dutus: placatus ſubito rex de equo deſcendit. vne/

D
ſcri
Ee⸗
mor

Ne

hüßnn
Meratend
Mnener
W
N
unfi
ionn
tſiperin

Ne
Wintlig
wmmnke

Gecn

Enndont

Necponen
apprr
mitn
CNNN

—
—

xit vt mii celaret lecretũ oſſ hlatꝰ ũ aũtvir factus eſſet adeo bell
ius aduentum romam foꝛmidabant.merito obijceref. u?ẽ N⸗
quicq; de dis curabat. ſed augures infauſtam pꝛedicen/

euenit. qꝛr reges ſrie pene ſp cũ egvotij

AIgte Mapirius cũ adhuc puer eſſet pꝛudentiſſimus fuit A pnlcrũ mendaciũ fin
icoſus fuitvt Alexandro cu

ſte bilippus fint
rexr macedo,

. .

tes Eridebat- boc n magnam eius laudem reſerunt do Sbeer
—— ctoꝛes ſancti:quia in hocſe viruj pꝛu — 51 nu. fraf alex, .—
ſ/Alexander Nagentem et magnanimum oſtencit Prol⸗ NWe andri fz ihe
magn?. mo ””cä ronimum.
narchia gre) = = Beges eg?tioꝛ —
Aſte Alexander magnus dictue pᷣe. annis. xl.
RVõ fit hic pſecu

Nos an n Ge pter mirabilem victoꝛiam quã habuit de to⸗
S to mundo quaſi in bꝛeui tempoꝛe:quodeui⸗
dens fuit iudicium ire dei contra peccatores illius temxoꝛis Mã
aliqua miracula oñdit ſibi us adiuuando manus eiꝰ? qꝛ mare itromitt
pamphilicũ ſibi diuiſum fuit · ſicut olim mare rubꝛũ iudeis quã ſe ð vlterioꝛi anotatione
do pſequebant᷑ darium. Etiã oꝛatione fuſa mötes caſpij clauſi r
ſunt.iudei quida puerſi incluſi. Candẽ in babylone bauſto veneno moꝛit᷑ anno etat ſue.
xxx/anno monarchie. v. macedonum tij hoc modo multe hvſtoꝛie concoꝛdant. — ⸗R

—BB —— —

—

N De boc nihil baberur
mſ w cñ alijs nume

rat᷑ Dat hei.i⸗
— 2à2 naaennen ac e on
Mota ꝙ defucto alexandꝛo ch.rq. in quib regnu diuifit inter ſe no roſſent ↄcoꝛdare. infini
ta bella ſurgunt. 1 mitiplicata fũt mala ſup terrã vltra modũ.Tand'è ↄtritis alijs.iſti ini. ſcʒ
anthigonns rex aſſgriox. P tolomeus Lagi filr rex egypti. Philippus rex macedonũ. Se
leucus rex ſyrie obtinuet᷑t ptãtẽ iuxta ꝓphetis danielnie. Dlide oroſii: De regno vo egypti
pꝛincipalr hic ſit ꝓſecutio · qꝛ iudeis qñqʒ infeſti.qſñiqʒ fauoꝛabiles fuerũt regesipius að iõ
s pugnapatiſrsel aut in medio eoꝝ iugiter afflige/
bat᷑ quocunqʒ ſe verteret · i ab hoe iam ab illo. Er pemo iſte Ptolomeus eos grauit afflix /
it eoſqʒ capiens doloſe wendidit. Et hac occaſione diſpſi ſunt in nationibo· vt patet actuũ.ij
JYoſe aut impunitus non euaſit. Tlide Orofiuuaum Se, ä“
Regesſeoer Iſie Seleucus vel Nicha
Tpa hoꝛrediſima. vndiqʒ vox ſanguinis 1 clamoꝛ noꝛ. ſilus Antiochi poſt
pugne. Nira dei pacientia. M multa bella cuz babiloniã
euieiſſet.totiꝰaſie d yadema ſibi impoſuit · anno · xij. poſt moꝛtem Alexandri· Et ab hac etate
ſcciptuꝛa machabeop regnum grecoꝛum enumerat. vt dicit euſebiuns. H
Exercitus alexandꝛivt dicit Oroſi?)fuit peditũ.xxxijꝰ. equitũ:iiiꝰ. Naues.clxxx-ac tã pua
manu vniuerſũ terray oꝛbõ· vtꝝ admirabilr fit qꝛ vicit. an gaꝛ aggredi auſus fuerit incertũ ẽ
opꝝ de pſis. ab exercitu alexãdri admodũ ꝑuo.fuere qui

Süma occilox citu alexd⸗ odi Bidi laniei ci el
Hec idem Alexandrie xij· b alerãdꝛo odite ſunt · ſcʒ qͥibet anno regni eius vna.

nquieſ decies cẽtẽamilia

Tranſmigratio

2.iiij· ꝓpli italie tra eos in vnũ feduscoiet᷑t.qͥs tů ſubtiłr pau
Hoꝝ te SIſte cũ rõnis õ tarentinos Con Aſietertiũ
ruſtiſſimũ bellũ egit aurnuͤ⸗ ne bellu Zepi⸗
ferẽte tarẽtims pirro rege ratolſ gemit
— ———

—Mgall occi 6 grecoxr Dellatu é vltra. nn. α aeſisx-
Hl la ſut nec àq. tãdevicto pirꝛo 1ĩ priam Mar pirruz fuga
W- appset redeũte miabiliterq u? nt.
In rõni iuſtũ bellu habuerũt / Ptolo / N moꝛiete aretim eũ carteginẽſibo fedus inie⸗
Beges egroi me obi
Aſte philadelph'rex deuotꝰ? Rlaolphꝰ? ã. xxviij. rüt· ex h punica bella in
q vniꝰ æœri dei cultoꝛ valde gratio⸗ choata fuerũt

oſus erat indeis qr · clxxxꝰ.ſoluit a captiuitate.⁊ li Meſtilẽtia grauis rome fuit.qᷓ ſꝑ bꝛeueſ
bertste pᷣſtita ples exaltauit. Hoc aũt totuʒ fecit idutias ibi habere ↄſueuit. Uex hec m⸗
vt placaret ſibi vũ iſrael cni mirabilia audiuit. æ mis magna fuit pꝛeſertim in mulierib-
legẽ hte tefiderauit.Nec potuit trãſferꝛ i inaliam ⁊ pecoꝛibo.itavtẽt ĩ vtero cõit᷑ necarent
linguã niſi a deuotis ⁊ dignis cũ debita reuerẽtia aĩaliũq; gen vefectuꝑ putaret.
aſolẽnitate. Quidã naq; attẽtauerũt eã inferre in hyſtoꝛias iuas qͥs vᷣina plaga tetigit donꝰ
peniterẽt. Hic vo miſit ad eleaʒax.vt doctos ⁊ idoneos viros ſibi deſtinaxet.qð libent fecit

Anno munc . u SSS. —
Linea chꝛiſti

oc tpe romam ſammitas poſt multa dana oppꝛeſſerut. Oropein em eis fuit nihil pſne ſe⸗
cũ agi. niſi poſt lõgiturnos laaes ⁊ picula: Vnde dicit Aug ꝙ multo vixiſſent fehce roma
ni ſi depoſito faſtu dominandi moꝛem ſimplicium ſectati eſfeent·
WWſte Omas fuit filius iaddii. è
S — S Hic ꝓpter ſanctitatẽ vite ſingularẽ fuit iuſtus to
Pontifices. (as mo pao cognoiatus.qðᷣ freqnxer ↄcigit puc aliv.
s, L Hic oniam adhuc puerum reiunng·
Olimpias mater aiexandri magni:mulier tyrãmde plena occidit᷑.⁊ moꝛtẽ impterrita ſuſce
ʒAAit fine oi ſigno mullebꝛis pauoꝛis fic nti bhocantiocho· ain erat ſcvug
Segeo iycie nuus er?toꝛtiſſime moꝛtuus fuit deh⸗ rex iyrie poſt alexandru magnũ
. Mirra oſtant ia in femineo ſexu ꝓpter oẽs leqntes tᷣges ſyrie dicti ſũc
bumane laudis extollentiiium ———es/z aonchiochi
Soſtratus Mharum in alexandria ↄſtruxit in Criſippus phũs hic dixit ꝙ ſtultus nijj
mari. Eſt saũt pharus turris maxima paſſusxx. ha la re ſcit vti.vt g ei nulla re opus eſt.
bens fudata in mari ſuꝑ. vij cancros vitreos. Unum de ſepte mirabilibus mundi.
Hulgor rõnalis circa hec tꝑa ceſſa uitᷣm ioſephũ.qꝛ axpꝛopinquãte ſole defecit a uroꝛa ideſi
xpo q infalubule writate woctur prime vento figuralis ↄſultio fminata ẽ.við mgẽm ſuꝑeo

—
—

Sen

Müct

Oo
conte

Ge⸗

E
dit

isß
Dicurk

ngah
at
ige

Nn.

nnnſe
ötdeen

nſn
nchle⸗
nmni
önin

—

(tius oẽs vg ceſiet
a ciuibo ĩ medio ſoꝛi, qeñ pte coꝛruet᷑t. ⁊ pau
legittĩe ſe babuerũt.ita rõniſ q̃ivictoꝛibo except/
ſtricte tũc rome iudicabat᷑ vt nec

etiã victoꝛib- pceret᷑ ſi in modico excederẽt
Progigia magna rome fuerũt Gulgura edes muros. mej =-
nia ac . cõh uſſert. Gldma ſciſſa hiatu terre eructata: v. ingera exuſſit. totꝰ victoꝛioſus. Hic
Itẽ nõ lõge pjfõtes vᷣſi ſũt ĩ ſanguinẽ.E . are

aſie. inter innimmera ſpolia aue eepit etiam deos eoꝛum quos cabiſeſ in perſas traſuererant
reuexit:ideo euegetes dicitur.quod reuectienem ſonat ·

viros pꝛudẽtes ad qualibet trihu. vi. 55. aüt
dicunt᷑.lxx· tiñ vſus ſacre ſeripture obtinuit que qñaʒ ſubticet ꝑun

mergi ab eis½

golium. XXVIII.

Aſie argiusp vꝛbẽ cepit Je adſũ picẽtes bel AVſte apius firacu Afſie fraude circũ/

ſanos 1 pẽos /π Uet?haibak

nntetfectus

rome miſit gui = ſi ſanguinẽ faed Iſupauit 1 mil
mͦ Atvareretaccipe. ouirnr
(clau, ajs claudias

Hic totu ee
gercit haibl

ſecuri peuſſiſũt

ã ↄuertit ·
an. 6 Aſte euergetes fuit
. filius philadelphi.

—

Et lae de celoviluzẽ manare poſi vaſiatam ſyriaz
I iciliam 71partem

.

Hamdbal ſenioꝛ pꝛimum bellum punicum inchoauit. qui ſemel 7 iternz ſuperatus a roma/

nis.tandem ab exercitu ſuo lapidibus obꝛutun moꝛit᷑. Infoꝛtunatus fuit·
rILPDCCCCXXXXIIII. IIEDECCCIxXxXx

— —

—

DED 1290 inaataur ae o.
inta interpꝛetes legem tranſterunt de hebꝛeo in grecum cuʒ grandi miraculo tot

Septusg
viri in. lxxij. dieb totam ſacram ſcripturam interpꝛetati ſũt. cum ſumma ↄcoꝛdia ſpũſancet 5
oinnia pꝛeſidente c· Vide augꝰ· xviij. de ciuitate dei pulcre · Verum ibero nimne non oĩa

concoꝛdat· vt patet in eius pꝛologo ſuper bibliam.

IYſte fuit frater ſymonie. mſit ptolomeo. xij. = ⸗ Iie oniae filius ſymo/
ad ĩterpᷣtandũ legẽ. de qualibet trihu. vi⸗ OQd aut nis iuſtizelo legis vel
p. potiex auaritia tribui⸗
ta negaiut euergeti p⸗
ter quod tota iudea e⸗
cbg. ne fuiſſet piclitata. vt di
Iſte antiochus pugnã grauiſſimã habuit contra philadelphũ re cit ioſephus qui eu in
gem egypti⸗Et quia non potuerundin concoꝛdiam bellando per/ bonoꝛium fuſſe teſtat.
uenire. per alium modum paciſicati ſunt accepit emn beronicẽ finã et cetera⸗ H
iuxta ꝓphetia danielis. Tlide iperonimn ibidẽ

Nnumex excreſcentem ſuperaligua ſummam. —

KCrates thebanus auri

fgis egypti in vroꝛ . E S
gis egen dondus pꝛoiecit in mare. malens ſubmorsere diuitias. ̊ ipſe ſub

Heraſiſtratas medicus oſulclarnshareun

„ G EEEEE. s “ , “ . õ 4 „ Sñ ”
7

Quinta etas. Zranſmigratio

Iſte regulus pꝛimu totus victoꝛioſus.iij.reges vicit. . xxiij· ci uitates ſubegit · ſerpẽtẽ ma,

Rea Mimnũ. cxv. pedu extinxit. Cande cũ nimis rigidus eſſet ↄtra ſemi⸗ .
*uS ſtes nolés pacẽ dare miſi iub magno tributo.ippi deſpati con(ine. /Yſtiduo ro
3 Igreſſi ſut cu eo. trito ererctu cexert eũ:r adhuc Iibent pa 2Jlötesde Re

lus. valet᷑.li.iiij.ꝙ ab aratro accerſiebant᷑ vt
ↄſules ſierent· AUñ vfert attyliũ.quẽ ſemen aſpergẽ/ptolom
Reges egybti · eus phi
tem viderat qui mi erant a ſenatu ad e accerfiẽ Nlopator
dũ et ad imꝑiũ ꝓpl ſuſcipiẽdũ.ſed illo ruſtico ope ⸗
re attrite manus ſalutẽ publicã ſtabilierunt/ingentes hoſti/ ſcʒ Seleucũ a anthiochuʒ;

pꝛofecere
an. xvij. —

uʒ copias poſſederũt. Quiq; moꝛe arantiũ wũ iugũ rexert tri magnũ. ſuperauit.deijcis
umphalis currus habenas retinuet᷑t. Nec fuit his robur ebur mita milia. tũ nõ pᷣusluit
neo ſceptro vepoſito agrum ferre · ſtipẽ ab aratro tpetere a Vide iherommũ ſuper Ha

trie em̃ bona nõ ſua vnuſquiſq; agere ꝓperabat.paupꝑq; in di, melem
uite. q;ᷓ diues in paupe verſari malebat. Et his virt utibo olizʒ MGMB
romana indoles olle hat quare nõ imerito totius mundi monarchiam meruerunt.

mu—

Anno mundi =

———

—

Linea chriſti ·

4 . .

Joſeph us legatus ppli iudaici. etiã inutto oma irã regis mitigaut.a ab eo oↄſtitutus ẽ dur

iudee ⁊ finitimaꝝ nationũ:Hic habuit filiũ ꝑuulũ hyrcanũ noĩe.cuiꝰſiupende ingenium pa

ter pulcre exploꝛauit.dando ſibi:ccc iuga boum ſine loꝛis vt araret:ſeminaret in deſto.At
puer nõ pueri le conſiliũ excogitauit.na.x. iuga occidit.carnes operarijs dedit et de pellibus
retinacula fecit. . —
Dontikcdes– — 7SBr Vſte ſymon ome fi
Nemo gloꝛiet᷑ etiam ſi a deo apꝑte ad offici apmo⸗ o, hmagnas laudis p
ueat᷑ cum neſciat quid in occulto dei tremendo iudicio ð ſe diffi rogatiuas. habet ecci.l.qᷓ
nitum ſit. teeumplũ in meliꝰrefoꝛma/
.— —* Dſte anthiochus dict? galleric? erat filius int. ciuitatem pꝛeualuit
yãthiochitheos de pꝛima vxoꝛe laodice.que ampluſicare religioſus
virũ ſuum veneno extinxit. beronicẽ cum totaliter füuuit.

ſilijs ſuis occidit. ſtumq; gallericum filium ſuum pꝛo patre re
gnare fecit.et ꝓpter hoc euergetes hoꝛribiliter vaſtauit ſyriam.

Poꝛro iſte gallericus dnos filiosreliquit ſcʒ ſeleucũ ãtiochũ magnuͤ. abo regnauerunt⸗
Prolanes philopator iudeos vicit. occiſis · lx. milibb armatox. Et nota ꝙ iudei vina ꝑmiſ.
ione quaſi ſine intermiſſione affligebant᷑.ne in molatriã caderent ficut olim ſolebant·

=cẽ puiſſent.ſʒ vir ſideliſimꝰmaiuit moꝛi m magnis penis q; / gu cat
. ſer.) pnicioſa pacẽ dare. Ei?laudes augꝰ.valde extollit. Marrat. ☛ ibirere
net᷑t. ſz nihil

AVüe fuit filius euergetis
pugnauit contra duos ffef/

—

—
—
—
☛
—

—

e
n

ſof
tie
10

d

P

ff

1
goe
7

ſpe

N

Re
che⸗
ati
pee
Am
ge⸗a
ſinn

ſe

Ner
—
—
ingte
mon

fahn

utdi
üpͦz
mmiſga)

mannt

—

—
—

Reges ſyrie
chus volẽtes vi

golium. XXIX

Iſie p mlta bellaa Annus pad hoc the fuit poſt pꝛimũ bellũ punicũ.⁊ qſi o miraculo re⸗
crebꝛas victozias ſnn

putatũ eſt.qꝛ in· ccccxlãmis.nũquã pacẽ habuere romani.
Iſte fulii ilricos vicit.cui⸗
tpꝑe hamilchar dux (arthagi

mp Wox tꝑe õ faliſcos ⁊ gallog /
V„Xvaria ſoꝛte bellatu eſt . poſt e f
D vnũ tm annũ viſcera ro⸗ nẽſiũ pt᷑ Fambł ab hupanis
„ mana ſanguinẽ nõ fuderůt oceiſus eſſt.
2 in Poꝛtẽta quedã romanos terruerũt qſiaphetãdo
Eopifa; N eis mala pꝛoxime ventura ab hambale

Cleopatra filia antiochi magni erat vxoꝛ eius quã
S = accepit dum eſſet annoꝛum riij.
Iſte epifanes fuit filius philopat hoꝛis. moꝛtuo patre
ſuo fuit · iiij. anox. äre ãthiochus pugnauit õ duces eius. tulit oĩa de manu eiꝰ pꝛeter egip⸗
tü. Cü aüt eſiz vi anox ceſpõdit ei filiã in dolo/ↄſentiente epiſane ſilio ſuo.iathiocho nobi
li. Roꝛtuo aut ãthiocho magno.ſilius eius atiquũ dolũ ꝓſequit᷑⁊ iſtũ ptolomenñ epifanẽ oc
cidit woloſe in ↄuiuio.ſz nõ obtinuit egiptũ. qꝛ egiptij foꝛtiter reſiſiẽtes turpiter fugatt eum
„7 N e. Cooelloſus coꝛruit ꝓpter terremotum

Plaga grãdis ex aqua ⁊ igne vꝛbẽ oſumpfit qfi Fuit em̃ imago exea fuſil cxvi· pedum

—

⸗nn
—

= 55 utaeu uc zus ouu

Yheſus ſidrach libꝛum eccleſiaſticũ edidit.quẽ panaret hon vocant a pan qõ totuʒ.⁊ arethon
qð eſt virtus.quaſi totus virtuoſus H =
Iſte onias ꝓpter tyrannidẽ antiochi aufugit cũ młitis iudeis in egiptũ ſimulans ſe welle
implere ꝓppłætiã yſaie. xix· vic edi ficãdo tẽplũ ſ in hoc peccauit ſupſiitioſe agendo Rexaũt ·
Mepifanes gratioſe ſuſcepit eum tradens ei terram heliowieos. templum ertruxit,

as
S

—

— —

Iſie ſeleucus ceranes dictus fili ⸗
)us gallerici· occiditur anno tertio

₰

„ = * „ . . „ D D . .
chu⸗ tes vindicare ſanguinẽ patris ſui a auie qnos interfecit euergetes rey egipti exer
citũ magnũ ducũt ) philopatoꝛẽ filiũ euergetis.ſʒ añ ↄgreſſus ſeleue moꝛit᷑ tũcantiochus

pfſequit᷑ bellũ totũ exercitũ pdidit · vir aufugiẽs ne caperetf. Rurſumq; ↄgregãs plm venit

otra epifanẽ filiũ philopatorꝭ adhuc puex.iiijãnox.i babuit ſecũ philippũ regem macedo⸗

nũ ⁊ młos alios. obtinuit ↄtra duces ptoloemei.i: pueri pdicti fugauntq; ſcopũ ducez ei?.72
iudeã cũᷣ mitis alijs acquiſiuit ciuitstibo: oniꝗ grauauit agdeo vt fugeret · Et armisegip
tũ capere non poterat. doloſe deſpondit epifoni ſli ſuũ cleopatram cogitans. vt ſicq̃fi En

Quinta etas. Tranſmigratio.

Mij ſiles robur totiꝰitalie cõ Bellũ punicũ qð durauit anis xvij. Moma in meroꝛe⸗

timoꝛẽ galloxquos/
valde tunebãt.tan/

dem galli ↄtriti ſũt π rvij. at. deinde π ad deſpationem

flãmini ocadit᷑cũ exercitu.xvꝰã.. cc. Philo⸗
Pges egipti ——WMmweteꝛ.à
0 Iſte philometoꝛ fi xxxvij.

lius epifanis. ex cleopatra fuit· Munc duũ adhucp uer eſſet valde oꝓpꝛeſſit anti
ochus nobilis multis dolis 1 inſidijs.ſed romam miſerunt legatos qui mandantes antio

ccho ne vltra infeſtus eſſet amicis eoꝝ.cauſam belli terminarũt. Marchns nanq; publiusar
culunn fecit in circuitu antiochi dicens. Senatꝰ populuſq; romanus pꝛecipinnt tibi neegre
diaris de hoc circulo donec reſpondeas.Tlidens ergo impius. ꝙ tyrannidem oↄtinnare non
wu“ſſet. ait. Si ſic viſum eſt ſenatni ⁊ populo romano recedendum eſt Dimiſſa ergo ob
ſidione alexandꝛie furibundus ad pauperculas iudeoꝝ reliquias diuertit. vindicans in eos

quod non potuit in potentioꝛes ſe vt patet in libeo machabeoꝛum pꝛimo
Anno mundi

Linea xpᷣi

Templuzs dñi in egipto extruit᷑ ad inſtar
funditus dirutum fut
Eitus liuius tragediap ſeriptoꝛ floꝛidiſſ/ Sod R linea pötißcüͦ pt idolatri
NR1S6y) )mMus. foꝛte ples fuett ſic wocati. .N⅛⅛νο6ε¾4ona peſſima necvebile

ng S. JY libꝛi machabeooox.
AAIſie ſymon filius onie pontiſicatũ Altſie onias dictus pius vir ſcũs
tenuit poſtfugam patris ſii fuit gratus deo hoĩbo. nedum lvnis ſz etĩ diſcolis⸗

de imiuſte occidit᷑ ab ãdromco ii: machaleop. iiii.

Reges ſyrie

X cus regnum intraret ad ſppliandum ſed non pꝛeualuit:quia res innocuit eis Tandem cõ

pꝛeſidium hanibali ferret contra ramanos ſuperatus eſi⸗ tributarius factus romanis.ni⸗

hil poſt foꝛtunii viſus eſt habuiſſe.Nam cum ſuperioꝛes pꝛouincias peruagaret ⁊ in ꝑſidem

veniſſet· deceptus a ſacerdotibo templum nanee intrauit cum paucis.⁊ ibideʒ miſerabiliter

occiſus eſt.⁊ membꝛatim diuiſus· vt patet.ii:machabeoꝑ.i.Et reliquit duos ſilios ſcilicet/ſe
leucum qui pꝛimo regnauit:⁊ epifanem. Mii amlv ſic peſſimi fuerunt:ꝙ in eoꝛum compas

ratione aliquid honeſtatis ipſe putabatur habuiſſe

„

ſ̃.
2

Koio

egregãteſ habuere ĩ/ Æ Scipio pus oc N tet ei fuert occiſie
uerethutn iadeeSr currit. celus e/ g. ..ebeẽ pene reliaͤſſent,
Amiia armatox ꝓpt pene ibi rönꝰ exOIſti ogꝛeſſi ſutõ bãibalẽ. ibi

rota ſpesr ono periſt occſis
(ire xliii?.1 p/ otinue ſupat᷑ vſq

vet

heroſolimox. qd pmanſit viq; au wſpaſani. dtt
a Nmen ſalchi) YVſti.iij. quis de gñe ſaido

Oi intratt · vt ptz mit; loc .

prt

ol⸗
hipe
Pvlar

—

um
inen

1

hd.

G

Ne⸗
hifyit
ſen
s⸗

kegnn
etin

dom

Pen

tam
nen
Gen

n O
Dlnneen
orblre
Mabihet
Andare
nmeng
Ddrns Ne

———
—

=

—

— .
—.

WAAN
editlin
t iſitnni
hipin
mnan
Uſſ

ſs. Itẽnu; nun ſolj uʒ Pcu ſolus ſuz nec minus oeioſus/quin

Loio.

butariam ↄſtituit. Hic tantus ab ingrata pĩia exul moꝛitur

. .

ronirbii notabile ſipionig efrtcani futhomanos no ertli in pſenis ner denei n adad

Hic bellũ macedonicũ
Pfecit ſuꝑatoq; philip
rege pace dedit.

Nſum. q; cum ocioſusſunn“
de gloꝛioſiſſim adoleſcẽs anos nactꝰ.iiiiq̃i ſecu
10. gqus machbe/ mirante deo ſtatim röne reipubuice ia //⸗
pꝛolapſum. ſpem in ſpez ererit. banibaleʒ fugauit. ſupauit
hiſpaniã affricaduicit. antiochũ magnũ i ᷣuũ redegit.aſiã tri

donũ. vicit etiam lace
demones. venditos
romanos collegit ·

Hanibal atrociſſimus penop.iaffricoꝝ rex cũ eſſet ãnop. ix.iurauit patri ſuo aras.qꝙ in odi

um romanox ſibi ſuccederet · qo fideliſſime impleuit inſideliſſimus ipe · Nã roma nos pene
a vſq; ad ſoliũ deduxiſſet.ſi non diuitus impeditus fuiſſet. No

„

in exterminiũ deleuit · vꝛbẽ eti

bpriliũ romanox tot vna vice peremit. vt tres modios onnuloꝑ e digitis eoꝝ extraheret Ytezʒ
in flumine qnodã de coꝛpoꝛibo romanoꝛum quaſi pontem fecit. vt exercitum ſuũ tranſduce,
ret.Tandẽ a ſcipione victus.ſepeq; fugatus miſerabiliter ſe eneno peremit·
Aicies ignee videbantur in gere ſuꝑ irim dieboxl. ſequitur plaga.ui:machabeox. o.

—

———

NMWoeliodoꝛus intrauit tẽplũ ad ſpoliãdũ
erariũ · ſʒ dininit?pcuſſus vir ad vitaʒre
diit.oꝛãte ꝓ eo onxa· vt ptʒii mach · iii ·

—

——— — —

turrũ Metelli er macedonia Andariſcus qinæ pſeudo philippus ante currum

ODunii ex choꝛintho añ currũ ſigna enea? tabule picte· alia vꝛbis inſignia ſunt pꝛeclara.

Iſte ſeleucus iners ſili atiochi mag hae
ni fuit pauꝑ hõ groſſus deſpectus. dbi
- indign? honoꝛe regio Peſſi
ſeleu .
chs⸗ mẽ fuit ſicut pater eius.⁊ pa

rum regnauit:qꝛ frater eius

ſe non erat pontifex. ſed tres filij eius

och'.

. 5

Mota ꝙ occaſione huius ſciſmatꝭ mł fine manibus cũ inutili penitentia contritus eſt Eiꝰ
unte⸗ peſſima. ⁊ quomodo obſes fuerit rome. qualiter
grecoꝛum.i.ſyrie ꝑ romanos in pꝛo pꝛophetia dañ.completa ſit in eo.vide in libꝛis macha
uinciam redactum fut .s”!ů

ta mala oꝛiuntur- quouſq; regnum oꝑa

— bhic ceſſat regnu mace

= neNNe a o
Triuphi rome tres celeterrimi circa hec tha fuere fimui.ſiaffricami ex affrica. Aſdrubal ante

Aſie vir ſcũg 7omni laude digniſſi imꝰpeuſſit ze
lo ſuo peccatoꝛes.ↄſfiſus in dno co iſrl. vt ptz. i·
macha. ij. Et habuit filios.v.eiuſdẽ ʒeli Veꝝ ip

ahei⸗ Vſte antiochus dictus epifanes.i.nobilis ſiliꝰ
antiochi magni.a capite vſq; ad pedes. intus fo
regnum fraudulenter arripuit Hie ris. totus neqʒ fuit.⁊ ob hoc figura antixpᷣi dicit᷑ DHic
etiam heliodoꝛum miſit ad ſolidan martires plures fecit crudeliſſime Doloſe egiptum
dum templum. qui bene coꝛreptus intrare diſpoſuit ſicut pater eius ſed non pꝛofecit: q⸗
vacuus rediut· vt patʒ. ii.machb.iii. romani poſuerunt frenum in narribus ſuis Tandem

R

Quinta etas Tranſmigratio 5
Iheruſalẽ deſtrui᷑ penitus deſolatur ab antiocho epifane· templũ incẽdit ſʒ paulati 4
a . dam 7 fratres eius reſoꝛmatur W .
(cus) Moptpe lexillaꝗ ſub appio tribnno lata fuerat. ne qua Tibe
Romãi. RNulier ali qᷓ; ſemiuntiã auri haberet.⁊ ne diuſi coloꝝ Wue⸗/1
Wſtimento nec vehiculo per vꝛbẽ vteretur alvlita eſt. grac Hoꝛridis. n
Statius cecilius. comediaꝝ ſcriptoꝛ co. Hn Heg
MReges egipti. = Sr- eit
S=SS Hic fint filius philometoꝛis frater cleopatre vxoꝛis gq lise
Ariſtobolus iudeus lexandri regis ſyrie.de quo habetur:i.machhꝛ xr. di⸗
Heripateticus phũs.qui ad philometoꝝ explanationẽ in moyſem ſcripſit ↄmẽtaꝛiod ſeroe
Bella ↄtinua 7 plima fuert · adeo ꝙ tedet doctoꝛes tã gẽtiliũ q; xrvᷣianoꝝ ea ad memoꝛi re piut
uocare Zaamin mirãda ẽ ↄſtãtiarönoꝝ vel duritia/ꝙ nila tribulatio.nulleæmetꝰ eos frere wo mo
tuit ꝙ aliqñ ſe ſubdidiſſent q;tũlibʒ potẽtiſſimo regi.ij oĩb ſe ſine ntermiſſõe opponẽtesva Y
rias ſoꝛtũe mutatiões erꝑti ſunt. Amoꝛ nãq; libertat.⁊ appetit?laudis cũ obſeruatiõe nihil nri
ominꝰhoneſtatꝭ ſecularis diſtrictiſſima ita medulitus traſſixit eosvt pꝛo his res ſubſiãtiã lmi
tandẽ ipſam vitã dare paratiſſimi fuerũt.Et ob hoc machabei deſiderabãt eox ſocietatẽ. ?WðY
Anno mundi =
Linea chriſti
Templum purgatur a iuda ⁊ fratribus eius poſiqᷓ; trib annis pꝛo banatum erat. vt atet Ein
i.machb·iiij. Et. ij. machab· x. opan pa nn
Septem machahei cim matre fideliſſima martyriʒantur.ij. machab. vij· D
Eleazarus cum multis alijs gloꝛioſo martirio coꝛonatur · ij.machab. vi. —
Hontifices Wa⸗ annis. iij⸗ ”ðõ . 1 Frn
milem bamni HHic eſt ille nominatiſſim?triuũphatoꝛ in irrahel qui nec ſiꝰ &ä xix
milem babuitaßt ſe nec poſt· Eius opera gloꝛioſa ⁊ magniſica vide in libꝛis machabeoꝛum N
Rege Fnn N Poſtea in bello ſtrẽnue ſtãs cecidit ꝓ legiboſanctꝭ martirẽ ſe dno offerẽs ie
zeges ſyrieſ oche Et ſucceffit ei frater ſuus ionathas · qui creuit in gla. fideliter ſietit in W
WAteſtamẽto.tãdẽ doloſe occiditur a triphone cum duoba filiſsſuuis hune
liſin: 1 , Iſte antiochus eupatoꝛ filius epifanis adhuc adoleſcens habuit tutoꝛeʒ Gnet
lſiam. cum gloꝛioſum exercitum contra eos duxiſſet. non longe poſi amboa ſuis occiſi ſunt Aun
pꝛopter timoꝛem demetrij filij ſeleuci. vt patet.i:machabeoꝛum · vij. Rpe⸗
Iſte demetrius filius ſeleuci tanquã verus heres intrauit regnuʒ ſyrie. occiſo eu n
patoꝛe ſemper iudeis infeſtus fuit. CTandem pugna inita contra alerandrum filium
eupatoꝛis occubuit.

S

in
Aunenu,
rnfin
ceoponin

entſei.

Wſobii
Reorſocen

—
———

—
—

ABſie alexander filius epitanes ſp ¶

. . . „₰ .
SCo 4 „ “

Tpe hbox ↄſulũ magnũ bellũ macedonicũ fuit · in q̊ͥ pꝛio romani ſuccubuerũt· Svinde itex Ofli
. tũ ẽ. pari clade vtriuſq; ꝑtꝭ ĩ hiterno id ẽ hyeme diſceſſũ ẽ.textio lu⸗
luci? „E. i ren o. L eiin e, ErEi..
1. eim⸗ li. cius tᷣgẽ vicit.qͥ poſtea apð albã in cuſtodia defecit · ⁊ fili? ei iuni⸗
liciniꝰ &αa didicit opus manuale rome ob tolerandam inopiam· —
Scipio naſica peudetuſim romaneꝝ inter cetera ouoyaide nota

pau⸗

[L065) (Ea Apilia dedit ↄfilia memoꝛie digna pꝛĩo ne Carthago deleret᷑ qtus occa/
Agn;H Aus. /ſjone ertrinfici belli interna ↄcoꝛdia a foꝛtitudo ppetua.ꝓpter ↄtinuũn

F eges egypti4 p hãc exercitũ apð rönos pleuerarẽt. Scðo ne in vꝛbe aliq̃ mõ theatruz
lineã ↄtinuant᷑ ſpꝑ ha == — äsü

pu etr᷑t ſocietatẽ cũ rõj⸗ ↄſiituerẽt/qꝛ inimiciſſimũ h eẽ dixit bellatoꝛi ppio ad nutrieda deſi,

nis et tã din regnabãt diã. laſciuieqs ↄmẽtũ. Of̃i ſapiẽt hecaſulerit ſeqntis tpa decdlararut
qᷓ; diu ip̃is fidelitatezʒ Tlið aug?. ci. dei. 7 oꝛoſiũ li ij. Mirabile remediũ viciornr⸗.
ſeruabant. NMota q nulla alia cã fuit ꝙ ſic creuit ptãs romanoxꝝ ſup alios · niſi
vᷣrutes q̃ exuberabãt ĩ eis micabat.⁊ pᷣcipue luſticia quã ſũme colebãt. Et q;diu ſeruauerunt
modeſtiã· dileret᷑t iuſtĩaz iuicti ſa vbiq; maſerũt. Coꝛrupti vo.vbiqʒ facilr deuictileguůtur⸗

In quadã etiã reuela tione ↄinitus facta btẽ Brigitte habet ꝙ dñs teſtimomiũ phibet ipis
antiquioꝛibb romanis ꝙ nuſq; hoĩes in mundo ex puris naturahb- iuſtius vixerunt.qᷣlia ãt

luminaria ex eis tpe criſtianitatis reſplenduerunt.in ſequentibus patebit.

VLX
IxXxD,— abvamu ec aue ouu g

Cicero arpinis naſcit matre hele· IZſte ſymon vir pꝛudentifſim.ab adoleſcẽtia ſua vſ;

na patre equeſtri oꝛdinis ex regio in ſemũ optiĩe ↄuerſatꝰ.ſp victoꝛioſus.tandẽ nequiter
vulſtoꝛum genr˖rte occidit᷑ a genere ſuo vtʒ.i. Machabeoꝝ vlti Fuit autẽ
MM fil mathathie. rexit annis· piijj.
ong Aſte anthiochus filius alerandri adhuc pner
gratioſuſ fnit iudeis. ⁊ apparet euʒ melior? ſuadente triphone aliquid molitus eſt ꝓ recu⸗/
P z= — Rpatione regni ſed parum p⸗

———

P Ifuiſſe inter omes reges ſyrie dequi/gepi one reg
ee bus pauca virtuoſa. aut nulla refe arhi fecit iuxta llſemen impio⸗/
Yrunt. DHic cleopatrã filiã regis eg? rum pibit:qꝛ ſtatim ab eo oc

pti accepit in vroꝛem wrum rex egyptimni cid itur Triphon autem cum pefime ſe iom⸗
que egit contra eum peopter quod rex ara nibus gereret. omnis exercitus eum dereliqt
bum tiiuens ipſum alexandrum decollauit factuſq; ꝓfugus. nullibi tutum repperit lo⸗
vt ptʒ. pᷣmo ma chab.x.· ri · ccun
sme d Vſte demetrus ſatis creuit in bꝛeui tpe· ppter regem egipti qui alienauit ſe ab ale
me Irandro tfauebat ſibi. Et qꝛ ab ſũt ſtatiʒ moꝛtin poſidiſſenſionẽ.iõ quieuit terra
pauliſꝑ in cõſpectu demerij tandẽ copit a rege pfide et incarcerat.

ℳ7

tri?⸗

” 4. ð , 4 D
. E . “
*

Quinta etas. Tranſmigratio

yrbe ddita. cii· inchatũ tertiũ bellů punicũ tpe hox vſulĩ.:finitũ ãno iiů

3 (Ser fuluio Moxr the puer ex ãcilla na⸗
— 9 ſcikädrupes qdriman? oclis ·iiii· ſler
— Ethna mõs igne/fläãmas euomit boꝛ mne
(Flac/) ribilr. loca vicina vaſtianuait.
Eus quinta. Scipio numãria deleuit
Peges egypt

Hox tpe celciberi romanos tri/ .V Hui?tꝑe Cicero. varrogʒ naſcunk lun

uerunt.a ſcipio publi?in affricm en xyvj. . .
mit . ibiq; mitas gentiũ ſtrages è Cart hago illa nobiliſſima metropo lis affri t
dit. Sergius autem galbaa luſi ce delet᷑a ſcipiõe ⁊ 2ſulibo arſit.p xvijdies ↄtuios. Oi hyog
tanis victus ammiſſo exercitu vixr ſerũ ſpectaculum. Multi venditiſunt:multi ſe flamis unn
aufugitt. tradiderunt. Choꝛintus ſilr vaſtat᷑ eodẽ anno a roma/ uin
e. nis que opulẽtiſſima fuit toti oꝛbi ntoss. ulin
Seruile bellũ in cicilia: vbi conſpirarunt.lxꝰ.ſeruoꝛum.Nuiuſmodi bella periculoſiora ſt .
ceteris · quia erudelioꝛa:nec curant de patrie ſalute ͦ-M .
Anno mundi = — = WCIX r
Lines chꝛiſti

Natsa ſignũ infallibile. qñ vicꝭ militaris celſitudo bellũ dvelectabilr appetit. occaſionem qͥ
nt tũc ſequit ſinis cõiter miſerabilis.iuxta illud ꝓplete. Oiſſipa gẽtes qͥ bellavolunt. N vũ
plerũqʒ foꝛtes ſoꝛtit᷑ ↄtra foꝛtes agere voluerũt· pariter cũ foꝛtib in qͥs impegerũt. cecidert
Eſi fiquidẽ muſerabiſis victoꝛia. ſvictoe paucos aut nllos milites retinet. Eſ audciopli

1

mũ noeęt.quaãdo pꝛouidẽtia nõ gubernat Foßs n.
Pontidcde (35 a; Mic pᷣſuit ãnis.xxvi.wl.xxuij ꝓpletareligi
— VarJvi, oſus. ſtrennuus our ptolome

AIlſſie antiochus emiſcenus cum um ſocerum ſuum ſugauit.ſamari taptaʒ
exercitumce. haberet hiſtriones euʒ ſcoꝛtis folo equauit.Zandẽ rebus optime admi/
plures ſe immiſcerent facile a xege ſpartanox miſtratis meꝛtẽ vicmnã ſentiẽs cum quindʒ
filios haberet quoꝛũ nullus ad regimen o

oppꝛeſſus interijt. /⸗⸗

ſec puli valeret. vioꝛem ſuam diſſertiſſimaʒ in
Regesſirie deis pꝛefecit· filij s. verum nihil pietatis
Anti Ve fuit filius demetrij-qui ofoꝛtatttiirrt 2
ochy) Pphonẽ hſecutus eſt a fugauit euʒ ⁊ pꝛi Meſtilẽtia marĩa fuit in affrica· penierut
mo iudeis benignꝰſuit.ſʒ poſtq;; pualu⸗ vltra mille milia. —“

is fecit ſicut patres ſui ſed non impunei.achabeox.

lncr' Itell? dices agri deberẽt diuidi eqlit

thago reſtitui

5

FSFolium X NNXII.

Bella ſocialia oꝛiũt᷑q̃e hec pꝛĩa cẽ ſiue oꝛigo fuit Graccꝰ nomĩat a nobilibo cepit cäzaͤrere 3

eos. cõem populũ nitebat᷑ ad ſe trahere /ſepi⸗
er/ T etiã pecumie ⁊c.⁊ ab hoc tumultluſci/ Qur.
tar᷑ in q̊ ie occiſus ẽa miłta ſecuta ſunt ſmar armatoꝝ in rodao.
us titus. Eicde Qroſium ius Quintius deleuit gallos qͥ ſubradi
n Jcea lpiñ ſitifuerũt.qui nuc ſabaudi

— — —— — —

Aſte fabicũ paruo wopulo regẽ ar⸗
menie ſupauit. Et merſi ſunt. clexx⸗

me' glex Ae regnauit ãnie. x. H dicuntur.⸗
Eius tpa pwoeta lucretius naſcitur/qui poſtea ſeſe amatorio furo
re interfecit. HMU M
Mitridates rex põthia armenie p ãnos.xl.geſſit atrociſſima bel

romanoꝑ famulis reple

ta eſt. in vꝛbe inteſtinum laõ romanosnõ modico ſanguine fuſ. 9· Depe victoꝛ ſepevict?

bellü vertit atrociſſime. tandẽ ꝓpꝛios filios pemit Hauſtoq; veneno vxoꝛes pelices ac
filias ſecũ extinxit. ſicq; miſerabiliter ꝑijt. qui, infinitos peꝛemit.
ic vt oroſius teſiat maximũ nobis argumentum ſue ſententie reliquit· Cũ em̃ oĩm ſupꝑ/

ſticioſiſſimus fuerit. in fine expertus eſt. qõ falſos deos coluerit. Sic nõ agit nobiſcũ deuſ

—

noſter. cui ſi fideliter ſeruimus.nequaq; mala morte pire nos ſinit. Vide pulce libꝛo. vi.

—

—-—ʒ—ʒ .JV

Slnsee

— – — — . 4 .
—

——

— noeen e co and ou.

Megnũ iudee reſtituit. qð interruptũ fuit nis. cccclixo.a tpe eʒechie viq; ad ariſtolplum.
Vſte Ari ſtobolus pꝛimue rex ⁊ ſa cerdos vno t antũ ãno pꝛefuit.⁊ dyadema ſibi impoſuit.

nec fuit cõtentus d teſtamento pꝛĩs.ideo matrem cum filijs incarcerauit· propter qð miſe

ter ꝑijt cum fratre ſuo Antigono qui eum nuuit ⁊c· Vide magiſtrum in hyſtoꝛijs

ariſ.N. Aler, Vſe Aſerander vłianneus pꝛefuit inie. xxvij. xl
xrxviij. tot?tyrãnfuit. Buis pꝛimum modeſtus

appareret · Officiũ em̃ fecit notũ qlis intus fuerat. Gratrẽ occidit⁊ in.rij.anis circiter quin

qbWuaginta milia interfecit qui facinora eiꝰeteſtabãt᷑. andẽ moꝛiturus.duos filioſ reliquit

ſcq; hyrcanũ 4 ariſtobolũ. Vex vxoꝛem regnare
conſiituit quia gratiam populi habuitt

poni Iſie philippus vltim rex ſyrie
Pou gromanis ſupatus ẽ ceſſauit
regnum grecoꝛuʒ ideſt yrie quod ſtetit
annis. cxxxrbiir. O”
... Antigonus frater regis innidia regine
