El127_qt_3
author: Cuno, Sigismund Andreas

—— — — ——

—— — — r E E ERN D RE TAE TE

Mb

lï

) OX

P d

*

*

—

i.

o

—

C

ä?

PROGRAMMA

PRAESTANTISSIMO

LITERARVM

INVENTO

QFO SIMVL

EXERCI'PDATIONES

QVASDAM ORATORIAS

QVIBVSDAM LYCEI ?)VCALIS ANNA - SO-

PHIANI DISCIPVLIS

DIE1 CRASTINI HORA VIll. ANTEMERIDIANA

IN AVDITORIO CONSVETO

INSTITVENDAS

HONORATISSIMOS QVOSQVE LITE.-

RARVM QVAE AD HVMANITATEM

PERTINENT

PATRONOS ET FAVTORES

EA QVA IN QVEMQVE DECET OBSER-

VANTIA INVITAT

SiGISMVNDVS ANDpREAS CvNO

RECTOR,

Hehnfladl

Jv

Typis SALOMONIS SCHNORRII,

Kï

l6

—

$t

[2 CAJU]

Eroossds

*

$56

s

15

Lit

I2

$5

Cl

bonh

CA5

Y9GY9 4Y2

[56]

Q

WR

$4

:

$3

oe

E

:

i

x

Trinuno rerum imventarum Audlore

Leüturis quelibet prasgerrz'ma !

Dmiranda providi Numinis bonitas huma-

nis in rebus profecto ranta eft, ut, nostros

quocunque hoc in vaftiffimo terrarum,

orbis theatro circumferamus oculos, ab-

unde fatis eadem elucescat.

Extra oleas,

ut veteri est in proverbio, ne iam quidem nosmet.,

vagemur, qui optimarum artium (tudiis pe&ora. ,

confecravimus , eandem fapientiffimi Dei benignita-

tem non poífümus non affstim predicare verbisque

magnificis extollere in variis ftupendisque illis in-

ventis, divina quibus providentia ingenuas artes

preclarasque fcientias clementer adiuvit atque ad

faftigium paulatim evexit eminentius.

In iisdem.,

certe, nifi mea me vehementer fallit opinio, princi-

pem facile cenet locum elementorum, feu, ut effe-

ram dilucidius,literarum inventio,De ista vero magna

dudum inter bene multos fuit contentio , variique ;

varias paffim foverunt fententias,

Ut vernaculus

antiquitatum iudaicarum vindex, Flavius Iofephus,

arbitratur, litere a communi generís humani pa-

rente, Adamo, reperte feu formari ceepte fünt .

oli-

non rm;lto autem poft ab ipüug-. filiis m:fgis egp

2

ta,

tz,

Cuius accedit fententiz antiquiffimus ille 'P'a—-

trum omnium Iuftinus, ob mortem, quam pro Chri-

fti do&trina fortiter oppetiit, Martyr cognominatus,

qüi, tefte Photio , &c dxeg dviryulp - , mAvpofsta Tv «g)

leve1ds Miv eiipsoUdpoc Oa , i, e, ad fümmum evectus

faftigium, multiplicis eruditionis, & hiftoriarüm co-

pia circumfluit,

Quocum etiam faciunt Eufebius;

ab intima martyris cuiusdam amicitia dictus Pam-

phili, vir impenfe doCtus, nec non antiftitum ille ;

antiftes egregius, Hipponenfium quondam Episco-

Adverfíus hosce tamen

pus, Aurelius Auguftinus,

fentit diligentiffimus nature bibliothecarius , C, Pli-

nius Maior, fcribens; in orbem emanaffe literas ex

Affyria, eoque paéto, Aíffyrios earundem effe au&o-

res, autumans,

Cui autemi refragantur alii, exifti- -

mantes, ab ZEgyptiis potius literarum originem de-

ducendam; quod non folum. apud laudatum modo

Plinium facit Criticorum Madulfa, Gellius, verum

& dudum ante ipfüm tradidit fcriptor celeberrimus,

Diodorus, ab Agyrio, Siciliz oppido, cui debet na-

tales; appellatus Siculus, . Greci Cadmo, Agenoris,

Phonicum regis filio,literarum donum ferrioporte-

reacceptum, eumque e Phaenicia in Greciam id intu-

liffe,putant, Unde quoque literz ab Aufonio, po&-

ta eruditiffimo;atricolores item nigelle Cadmi filiz

nuncupantur, Philocontra Hebraus, vir per omnia

clariffimus, literarum inventionem Abrahamo debe-

riarbitratur, qui fuos etiam habet adftipulatores.Rur-

fum alii perhibent, ab inclyto Dei Cancellario , arbi-

troque eius dé proximo, videlicet Mofe, literarum

rimitias effe arceffendas; quibuscum itidem fentiunt

diverfi. Neque vero ullum eft dubium, literas iam

e pan-

ante Mofis exftitiffe tempo;;a, In facris namqu

de&is

de&is relatum legimus , Mofen artes elegantiores o-

mnemque JEgyptiorum fapientiam didiciffe, quod

profecto fine literarum elementis fierihaud quaquam

potuit..- ^ Quapropter etiam; ne longius abeamus

non, immerito. adducto fupra Jofepho, fcriptorum

fere omnium & diligentiffimo, & qQA«Adenimo ,

praefertim cum . ad eius partes alii non minoris

fame, quam do&rina , feíe adiungant viri, adfti-

pulamur , minime dubitantes; literarum inventio-

nem haud procul ab humani gereris primordio eífe

repetendam, ideoque Plinium . earundem ufüm.,

dicere zternum; deinde autem: pofteros: peculia-

res Íue. quemlibet gentis characteres efformas-

fes, . Ut vero iam nihil in medium afferam de5

literarum 'nümero, utpote quarum initio paucio-

res, temporum vero tra&u plures exítitere , ficutia-

pud commemoratum iam Plinium & nunquam fine

laude loquendum Tacitum eft videres neminem la.

ne opinor effe, qui nesciat; quantam inventis illisfin-

gulari beneficio Dei literis debeamus admirationem,

nifi quem fugiunt omnia. Sine his enim nequit com-

munis hominum confiftere utilitas;adeo;ut nulla pror-

fus ex parte illis.carere poffint mortales, Etcertefo.

lem is e mundo videretur tollere, qui easdem puta-

retabiiciendas, Adiumento namque literarum pro-

ximo, cuius, a Deo fi recefferimus, non minorem;

quam noftri, habere tenemur cüram ; cogitationes

ingeniique noftri indolem abfentes exhibemus: his

internunciis, quz occurruntagenda

ipfi demonftra-

mus &cum eo communicamus,

Hinc difertiffi-

mus Romuli nepotum ita fcribit: ideoliterz potiffi-

mum inventz ut certiores faceremus nofítros, fi quid

effet, quod eos fcire aut noftra; aut ipforum; inter-

3

eilet.

effet, Ad hac literarum auxilio amicä,'!ong,& difïï—

tas perluftrantes regiones, nobis tanquam in con-

fpectum dantur, & pofiti velut a latere videntur: At-

que hoc ipfüm eft, quod Doé&or ille Mediolanenfis,

ambrofia vere dignus, Ambrofius, digito quafi indi-

ce commonfítrare voluit, ubi dixit: literarum ufus

eft, ut, disiun&i locorum intervallis, affectu adhzrea-

mus, in quibus inter abfentes imago refulget prafen-

tiz, & collocutio fcripta feparatos copulat, in quibus

etiam cum amico miscemus animum, & mentem ei

noftram infundimus, Praterea etiam res, multis ab

hinc feculis cum laude a maioribus gefta, literis; fi-

diffimis illis memoriz cuftodibus; hodie nobis ve-

luti prefentes fiftuntur, ut ad equalem virtutis emu-

lationem iisdem inflammemur. Cui enim quicquam

de viris notum effet illuftribus, qui non ita; abiecto-

rum more homuncionum, vite confecerunt curri«

culum, ut, veluti naves, nullum fui veftigium : reli-

querint, fed praclara facinora ad immortalem po-

fteritatis memoriam transmiferunt.

Quis Alexan-

dri M, bella, quis ab eo preclare geífta, quis ctrium-

hos haberet cognitos, nifi litere ipfum ex tot pra-

liis füperiorem disceffiffe, tot gentes devicitfe, tot vi-

&orias reportaíTe , nobis enarraffent. Cui quicquam

de Ulyffe, de Hannibale, deque multis heroibus a-

liis conftaret, nifi eorum famam pofteritati literze

tradidiffent,

Profecto nifi Ilias exttaret illa, idem

tumulus; qui corpus contexiffet Achillis, nomen et-

jiam eius obruiffet, . Verum hisce deducendis equi-

dem non immorabor diutius, prefertim cum luce

craítina facturus fit idem induftrius quidam. Lycei

Ua5 5

ducalis- noftri discipulus peculiari prgtione ; q

uine

fumn;o Numine felicit&r annuente , conabitur de-

monítrare: Literarum imventionem omnium reliqua-

zum e[fe preflantiffimam,. Eft autem ille JOHAN-

NES CHRISTOPHORVS FROEMER, Tenfla-

dio-Tburingus, adolescens eximius, qui apud nos

per duos ferme annos choro prafüit (ymphoniaco ,

ac pius, diligens, facilis & fequax exítitit auditor.,,

propediemque de amicorum cenfilio in Academi-

am lenenfem, ulteriorem in ea ingenii cultum qua-

fiturus,abibit. Huic fefe affociabunt quidam alii i-

tidem

robz note discipuli , qui, fimiliter fpecimen

aliquo

!

fueg diligentiz exhibituri, de rebus dicent.,

aliis, Hos vero inter

«

GOTTLIEB. FRIDERICVS BRVCHMANN,

Hecklinga - Aubaltinus , in. fanctiffimam Optimi

- Servatoris oculum intendens paffionem, Chriffum;

patientem illum liberiati bumaue Vindicem , opii-

mum patientie Do&torem fiflet auditorio,

CHRISTOPHORVS. HENRICVS

I1ACO'BI,

Licbovia-Luneburgicus , depravatos nonnullorum

refpiciens mores, qui circa paffionis Chrifti obri-

nent tempus, evincet, Baccbanalia omni fiudio es-

*

€ bomini cbrifliano evitanda. .

VOLLRAHT RVDOLPHVS de SCHLADEN,

Srasfurta-Magdeburgicus , prafentis hiberni tem-

poris habensrationem, s Hiemis laudationem ex-

curvet,

JOHANNES FRIDERICVS HALLENSCHLEBEN,

Aornbufto-Halber[ladienfis , prepofteram quorun-

dam adolescentum, preces cum ftudiis non iun-

gentium, expendens rationem, Cbriam recitabit

in illam Virgilii gnomen : A love principium!

Sin-

Singuli vero iam quidem latina dicent oratio-

ne, eaque prorfa. Quapropter Le&ores harum pa-

ellarum honoratiffimos ea, qua par eft; obfervan-

tía oratorum meorum obnixe rogó nomine, ut ad

audiendis benevole illorüm orationes die craftino

hora ante meridiem o&áva in auditorium noftrum

haud gravatim velint confluere. . Aderit' chorüis imu-

ficus, qui gratis vicibus intervalla dicentium inter-

punget, luavique numerorumi concentü auditorüra

aures permulcebit, Quodfi ex voto faventes'& fre- -

quentes pacti fuerimus, de maximo nobis gratulabi-

mur beneficio , operamque dabimus, ut, non adeo

qmale horam iítam fe pofuiffe, fint arbitraturi,

Dabam Scheninge d;. : "Februarii

Annp cIo Io ccx&nn.

ER

d

LT

A«A

T ER

,

,

NV

N

,

//"

s

N

——

/

/

— À

N

$

ä

WH

— À

//

p

N Z

J

p

M

|

-

It

j

ZA

E—SS

i

M

ERN

Bxxä

R

d

77f

z

N

d

N

SSN

"7

///

mw?g

—X

—

a t

r iil

p d

i

: W

Y

»

/

X

PROGRAMMA

S

W

R

19

PRAESTANTISSIMO

Q

18

VierFarbSelector Standard* - E. kala Offset

LITERARVM

1

INVENTO

B

QVO SIMVL

a -

O

Ea

EEEEEEHEHHEHI

EXERCI'PDATIONES

J ENN

QVASDAM ORATORIAS

QVIBVSDAM LYCEI ?)VCALIS ANNA - SO-

PHIANI DISCIPVLIS

DIE1 CRASTINI HORA VI1l. ANTEMERIDIANA

IN AVDITORIO CONSVETO

INSTITVENDAS

O

HONORATISSIMOS QVOSQVE LITE-

RARVM QVAE AD HVMANITATEM

PERTINENT

PATRONOS ET FAVYTORES

EA QVA IN

VEMQVE DECET OBSER-

VANTIA INVITAT

WT

s ANDpnEAS CVNO

SIGFSMVNDV

RECTOR,

ä

Helnftadl

4

3

Typis SALomogxs SCHNORRII,

d ) Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

^ A

T